petere a poenitente, ut relinquat occafione

i Con-

ximam,dum timetur relapfüs ejus. 454-

ii

feffarius fub Confeíffione dor

fnierit , qui agen-t

u

j

dum? 461.

j iib

Coufirmatio. Parochus non fervans librum Confirma-

(j

torum,

uomodo delinquit, 18. Non Confirma-

tus poteftne tenere confirmandum. 109. Poteftne

a,

fenex confirmandus eligere in Patrinum juvenem.

1 præo

y20. Poteftne mas Patrinum agere fceminz ? 128.

em ii

jo ejt

Confecratio. Licitumne confecrata hoftia, aliam prius

(com

confecratam fuümere , affervando illam pro folemni

a Ut

roceffione 56. 262. quid agendum Sacerdoti ad

u

$

acriftiam reverfo, & certo fcienti agnam a fe

f

j *fï

confecrstam rog. licitumne confecrare in hoftia

u

minori, dum non habetur major. 86,143. licitumne

confecrare in mufto ? 207. quoties confecratze par-

du

ticulze confummandas, & novze confecrandze. 332.

yli

cenfenturne confecratee particule lateri calicis ad-

hierentes 351. Sacerdos Latinus poft confecratio-

m

j

nem advertens, panem a fe.confecratum effe cor-

J

p

S 4

ru-

IupEx ReRUM,

Qu

ruptum, quid agere debet,

dum non habet azy-

)

mum ? 2363.

]/

Confuetudinarius. Quisnam talis cenfendns ; poteftne

abfolvi. 29. 85. teneturne fateri confuetudinem.

Ti

W

Couira&us quando ufurarius.

14. 128. 145. 177. 260,

p

275- 379- 398. 423, contra&

us focietatis quomodo

[

icitus. 1c3. contraétüs circa rem

d

quomodo licitus.

Ecclefiafticam

&

9. Contra&tus locationis ad

D

:

uid obligat. 452.

ontractus emptionis aut ven-

T

itionis quando nullus. 242. ar4. Vide verbo em-

[

ptio. & verbo venditio.

Dui

* Corveftio Fraterna obligatne F amnlam fcientem, .al-

[

teram famulam impuaice conver(ari? 296.

Ini

D.

C

D

/Iwhiyïcatio obveniens ex mora agricolze Domi-

0

no qualem obligationem inducit. 13. aut qusn-

Dj

do aqua immifcetür vino 19. aut per accidens fe-

$

cuta, 20. 68. 247. Poteftne quis occidere alterius

D

animalia poffeffionem fuam damnificantia 26. dam-

uis fibi

j

-Bificatio illata a latronibus ex eo, quod

D

debita clam accipiendo oftium apertum r

&l

iquetit,

ha

infertne reftitutionem ex parte hujus.

64. Cum

[l

aliorum ,damno

ditefcere concupifcens quomodo

h

peccat. 349.

*

3

Debitum. C

onj

47- 62. 6s.

ugalis debïtiïjus quando amittitur.

477. Amiffum jus a quo dari poteft,

51. Pote

ne vira conjuge nullitatem matrimonii

1

Íciente ,. id

ue ei afferente debitum petere. gr.

Poteftne r

eddi aut peti a voto caftitatis obftritto.

l

1O4. 132. 151. 324. debitum conjugale ex volu-

,f

ptate petitum arcetne a communione fümenda.

f

129 Poteíne etiam obtenta difpeafatione reddi

Dw

parti petenti, fed nondum certioratz de nullitate.

|

211. Poteftne uxor negare debitum petenti marito

confentienti in adulterium, 22r.

ti, tum reddi ab eo,

Poteftne tum pe-

dum certus nov

qui de morte conjugis non-

um contraxit matrimonium. 244«

ä

Q*

QUZE uoc Lrggo coNTINENTUR, &c,

übe

Poteftne reddi amenti. 40o9. Debita contra&ts a

Patre ex contra&ibus tum licitis, tum ufürariis ,

Hs

& relicta filio, quznam prius folvenda. 419. te»

lettcos

neturne debitor, ut fatisfaciat creditoribus, immi-

nuere dotem filiabus ? 473.

mj

ü

Denuntiatio. Quando Confeffatius ad turpia follici-

! QU

tans eft denuntiandus. ro7. 353. 369. 399. eftne

15

denuntiandus, qui tempore Bacchanaliorum licitas

Ti

effe voluptates venereas afferit. 281. Poteftne de-

$806

nuntiari vetula ofculata infantem ,. qui aegrotare

veth

caepit, judicaturque ex taliofculo id eveniffe? 438.

JDetraftio, Audiens detrahentes, & fe a tali detra-

etm d

&ione non retrahens, peccatne. 28. quomodo exa-

^

minandus, 427. Detractor ad quid teneatur. 6r.

uxor referens defeCtus mariti, quomodo peccat.

425. quomodo famulus referens defeétus graves

matronz viro prudenti.

26. quomodo aflerens de

j Dor

Clerico , illum hypocritam , & lupum in pelle

ovina ? 458.

TR

Difpeufatio. data ex aliquo errore poteítne exequi,

idet

8. Quid agendum, Íi obtenta difpenfatione fupec

e dl

impedimento ante matrimonium contracto fiat con-

Lt

jux viro invifa. 2r. Uni Confeffario concredita

| i

poteftne ab alio exequi. 19. Quid fignificant ver

'e| gh

ba illa difpenfationi inferi folita :

d vitanda [catu-

64, H |

dala. 93. quid illa: dummodo prafatum impedimzn-

quur

tum fit occultum. 94. quid hzecz &9 feparatio fievi

non po[fit absque [candalo. 95. quid ifta: Sublata

j

occafione amplius peceándi. 96. quidjalia : auditaprius

j pott

ejus Sacrameutali Confeffione. 98. Valetne cum Con-

l!rlmüF

effione facrilega? ibidem. Difpeníatus, ut abfolvi

poífit ab inceítu, ficque matrimonium inire, no-

.tege: kl

lens hoc inire; poteftne adhuc a fimplici Confef-

fario ab inceftu abfolvi, fuppofito , quod fit re-

]

l

u

u |

fervatus. 99. fi differatur difpenfationis executio

] i |

er fex menfes, poteftne fimplex Confeffarius ab«

;

[6)

lvere ab inceftibus interea commiffs. 1co. Sed

j

qii

quid, fi per annos differatur , & novi non coma

p

miífi inceftus, an valida erit difpenfatio. ibidem,

T

Quomodo explicanda illa verba : pro tam enormi

p

deli&io injungenda falutaris panitentía. xox. quge

l]

mos

1;

i

Iwpex ReRUM,

(

modo hz»c: alia, qua de jure fuevint injungenda?

ibidem. quomodo ifta: pra/entibus laniatis fab po-

T

na excommunicationis.102. Nonlaniato vel combufto

j

[

Brevi fübfiftitne difpenfatio. 103. quid illa fignifi-

cant : ut de nullitate prioris coufenfus cevtiovetur.

Ti

104. Difpenfati tenenturne de novo, contrahere

Q

coram Parocho & teftibus. 105. obtenta ab una

I

Ti

parte valetne quoad utramque. rio. quando nulla.

193.fi nulla, quid agendum. 198. petita in forma

K

pauperum, G obtenta retinetne valorem oratore

&

repente divite facto ? 206.

2l

JDivortium. An & quando licitum ? 9.

D.

[

JDubium. Ad quid tenetur dubitans, utrum omnia in

confeffione explicaverit. 52. xgr. utrum abfolvere

te

poffit. 71. utrum peccatum refervatum Confeffario

te

privilegiato expofuerit. 73. utrum fit caufa damni,

n

& abortus fostus. animati.

$9. Dubitans prius,

[

peccatum eífe refervatum, & ab illo abfolatus ,

oftea certo fciens effe refervatum , ad quid. go.

f

ubitans, ad quem pertineat torques v.

o

g, aureus

Y

poft mortem inventus, ad quid. r2r. Aut dubius,

b

f(

utrum obligetur quotidie applicare pro fundatore.

278. Aut utrum adhuc fit debitor ? 4or.

Duellum quodnam proprie tale dici poteft? . 405.

hi

E.

F

Leffio. Quinam eligendi ad beneficia przefertim

curata? 262.

Eleemofijna Poteftne elargiri a Parochiano alienze

Hj

Éccleiize fine injuria propriz. 1o. fictus mendicus

adjurans, & petens per Chrifti vulnera eleemo-

fy.

nam quomodo peccat, & ad quid teneatur. 271

t

D

l

eemofynam accipiens Parochus diftribuendam,

illam elargitur, qui ei confitetur, an bene, 280.

in communibus pauperum neceffitatibus non lar-

H

giens eleemofynam poteftne abfolvi. 315. Paupet

fictus, &alius vere talis : fed laborare potens;

ad quid tenentur 2 380.

H

Emptio. Licitumne in contra

&u emþtionis apponere

pt

Qux uoc Lisno CONTïNEüiUR, &c.

ii

ps&um. 149. Licetne perito in cognofcendo gem-

Y

marum valore emere gemmam pretio per alios mi-

od

nus peritos taxato. 283. Aut licetne eiere a mer-

T

catore omnía ejus credita, quibus recuperandis

lvt

modica fpes affulget, fed pretio longe minori, 444.

2 57z

n

quomodo redditur illicita ratione licitationis

$ 275«

du

! Excommunicatio caditne in puellam percutientem Cle-

Vf

ricum ipfam tangere volentem. 1r9o. 389. autin

hii

Romipetás fe invicem percutientes. oor. adt in

Dd

ebrium percutientem. Clericum , quod przvidit.

217. aut in Confeífarium abíalventem complicem

ex ignorantia vincibili excommunicationis. 240.

mtir]

aut in legentem librum hiretienm ,. fed ignoran-

(

tem: excommunicationem. 242. àat in percutien-

:,foirï

tem Romipetam. 299. 450. aut in fürripientes mer«;

dufb

ces infidelium in mari navi in fcopulos allidente.

phlIS)

406. aut in ratihabentem occifionem Clerici. Asr.

um

Excommunicatione lata, .ut revelentur bona de-

fun&i divitis, teneturne filius contra Patrem re-

i

i

velare. 333. Lata contra eos, qui non reftituünt

[

bona defuncti, ligatne creditorem, qui fe compen-

Vi

"i

favitin bonis defünCti. 359. Sacerdos excommu-

nicatus, fed occultus, poteftne inftante fui eleCtio-

)

ne in Parochum tacere. 41r. licitumne excommu-

nicatum falutantem refalutare ? 437.

A

r

/'-ï/'icatio.

»Qui conftruit falfum Breve Datarize,

(l

oteftne

Í

Fa

ici falfificator litterarum Apoftolica-

rum ?. 197.

[j

Foftum ,

u

2ndo, & per quzenam opera violatur. 30.

Ddx

j

241. 2X

3

. 329. Poteftne mater filiabus injungere

u

opera fervilia die fefto, ne vagentur per civita-

n

tem. 331. Poteftne celebrari feftum alicujus Sancti

füb ritu duplici a Parocho,

»

obtinuit? 372.

qui illius Sancti cogam

j

Fides. Profeilio Fideia quibus fieri debet. 168. Metu

mortis adactus a Lutherano, ut legat opera Lutheri,

j

U

aut coraipfo Miffam celebret, poteftne id licite? 410.

Filius externe non recognofcens fuum Patrem; quam-

" EM

vis interne diligat, ut honeftum affequatur officium,

;

an

INpex ReRUM,

(lv

an peccat. 193. aut ludendo, & pecunias perdendo

215. aut quando contra honorem parentibus debi-

$

tum. 230. eftne libor in eligendo ftatu? 232.

(à

urium. Quinam cooperari dicuntur ad furtum, 54,

li

Qui furatus eff equum, & illum locavit pluribus

h

anhis, ad quid. 57. 461. aut qui intendens furari

Ti

vas argenteum frangit vafa vitrea magni momenti,

[

57. aut mandans. |66. aut fuadens. 67. aut furatus

ho

pullum, qui adolevit. 88. Qui aufert animo refti-

tuendi, peccatne. 92. Quid fentiendum de furtis

filiorum familias. 296. quid de furtis uxoris. 420.

I)

quid de furtis minutis. 445. Furatus fcenum tene-

il

turne ad àliquid, dum die fequenti refiduum mili-

10

tes fürripuerunt. 305. Furi volenti auferre plura

P

5 poteftne quis opem ferre in jam ablatis alibi afpor-

tandis. 443. Ad quid tenetur famulus videns fu-

4

[

fem, & tacens ? 454.

C

['

G

gal;ellas E

e

Gdbe;la. Defraudans

N

1an peccat? 196.

H

H

[2

r£fis. Quid ad illam in;:ufrendam requiritur. 39.

t

325. 449. Potefine tempore Jubilzi quilibet ab

hzrefi abfolvere? rra. 417.

l

Homicidium perpetrans poteftne abfolvi a fimpliciCon-

hi

K

feffario. 2. Licetne occidere judicem injufte accu-

i

fationem petentem. $97. Occifor pro

orius gaue

detne immunitate Ecclefiaftica, aut faltem poteftne

d

li

a Parocho tradi miniftris publicis. r48. occidens

ex defe&u plenze advertenti: ad quid. 227. De-

prehenfus in adulterio a marito, ac ftri&to gladio

invafus maritum occidens an peccat, aut irregu-

laritatem incurrit. 276, Quis confulit Domino, ut

m infequatur, a fure Dominus occiditur, a

m

confülens; eftne irregularis. 389. Qui non

cit, fe efficaciterinfluxiffe in homicidium, eftne ir-

regularis, aut ad aliquid tenetur? 481«

Hora Canonitm. Anu fatisfit, dum quis fe veftibus

exuens illas perfolvit. 217.Poffuntne omittia Sacet-

dote magno moerore gravato ob obitum matris. 184*

ene-

Quie noc LinROo CONTINENTUR, &c,.'

rb

'T- netürne tenne habens beneficium adhoras. 185.

ibur

357. Cum diítra&tione perfolvens quomodo pec-

m

cat. 297. Licitumne transfefre officium San&i ad

üttüt z

libitum. 343. aut in nocte Nativitatis Domini poft

r pþ ;

laudes immediate recitare diurnas. 439. autin iti-

leni

nere fe accommodare loco, in quo quis commora-

Ts

tur. 367. aut omittere illis diebus , quibus quis la-

iUf

pl

borat febri quartana? 376.

IO

T2

tis, i

Dololatria. Poteftne Parochus fine culpa idololatrize

du f?»f

affpere particulam confecratam hoftize grandiori

um f

non confecratze? 309.

a i

diejunium quando violatur. 28. 180. 229. 231. Quinam

j

excufantur a jejunio. 38. 42. 291. Dubitans, utrum

lal

compleveritannum 2r. teneturne jejunio. 114. Pec.

catne, qui in die jejunii morofe deleCtatur de efu

carnium. 209, Difpenfatus in jejunio curat hanc fa-

cultatem extendi ad totam familiam, an bene. 258.

ii

Difpenfstus tempore quadragefimze utens carnibus

pro-refe&ione quomodo peccat. 228. eftne talis im-

munis a jejunjio in vigilia S. Mathize & quatuor

ir d

temporibus, 378. Teneturne ad jejunium foemina

alb

pregnans, dum ex una parte fentit, fe per jeju-

nium vincere tentationes , ex aliatimet periculumz

plïch'

foetui? 459.

fie at

Immunitas. Qu

inam gaudent immunitate Ecclefía-

jrs f

ftica ? 188. 255. 307.

yltllà

Jmpedimentamatrimonii. Quando contrahitur impedi-

t

mentum affinitatis. 27.322. Criminis. 23. 32. 92.

2 l

3. 283. 447. Exroris. 49. Impotentize. 59. publicze

) )gilu)'/

b

oneítatis. 187. 270. Raptus. 267. Teneturne quis

duf

fciens impedimentum ,

illud ante matrimonium

n*

I

contrahendum revelare? 234. Quid agendum Con-

m li

feffario, dum pcenitentem invenit cum impedimen-

y

to ignoranter contraxiíle matrimonium. 340. Vo-

jii

tum emiffum a juvene nunquam concumbendi cum

fcemina, impeditne, ne matrimonium contrahere &

]

coufümmare poffit. 397. Impedimentum impoten-

tize an ceffat , dum quis fit potens per contactum

reliquie cujusdam Sané&ti? 474.

In-

:IND*EX RzRUM,

Q

li

Inp

recatio. Licitümne alteri : imgrecarivmortemx ex

U

bono fine? 40.-

1

luceflus. Quando cotmittitur. 402. Quid agendum

Confeffario, dum quis peccatum inceftus confite-

lu

tur? 476.

Indulgeutia quando lucraripoteft, & adhuc fubfiftit.

172. Quomodo explicanda. 357. 436. Eftne valida

publicatio indulgentiarum Diceceti conceffarutn fa-

€ta a Parocho nor exfpectatis circularibus per Vica-

A,

J

rium transmittendis. 368. Poteftne lucrariab eo, qui

dolet de mortalibus non advertendo ad venialia? 431.

Jl

Jnfanticidium quandoïad culpam imputabile ? 33. 147.

i

)

f

1

nimicitia. Quzenam fignainimico exhibenda? a6. 44.

335 414*

Irregularitas an incurritur a Sacerdote cum protefta-

tione furem accufante, qui poftea ad mortem con-

demnatur. 82. Aut a miniftrante vinum graviter

t

zegrotanti, ex quo moritur. 282. Autab occidente

Clericam , fed ignorante, homicidamincurrere ir-

l

regularitatem. 2or. Aut a Clerico peccante cum

conjuge, quze a tmarito deprehenía occiditur ? 434.

'ubilaum poteftne luzcari, qui illo exfpirante prae-

fentat fe Confeffario involutus occafione proxima

1

€

peccandi. 418. Aut qui veniens ultima die nullum

adhuc opus prafcriptum implevit, & eadem die

jejunium fregit. ibidem. Qualis pro Jubilzco lucran-

do elargienda intelligitur eleemofyna? 464.

udex cuinam parti ftantibus zequalibus motivis ad-

" judicare debet fententiam. 261. Aut poteftnein ejus

favorem ferre, & quo pecuniam accipit? 352.

cudicium quando temerariaum ? 45.

duramentum ex quibus formulis dignofcitur, 35. af-

fertorium & promifforium quomodo obligat. 37.

Quando validum. 43. 54. Quando graviter pecca-

minofum. 123. 2901. Quis commutare poteft jura-

mentum. 226. Quis cenfendus perjurus. 309. 329,

Res juramento latroni promiffa eftne danda? 396,

p

Ucrum proveniens ex laboribus propriis conjugis

poteftne ab illa retineri, vel &gþetneh

æägdibus

"red-

Qv üdc Pixo CONTINENTUR , &c.

lrtemk i

reddi. Ór. Reportatum ex ludo infpiciendo char-

tas alterius , aut eas nofícendo an reftituendum ?

u

106.

*

15

Luxuria,, Peccatne neque confentiens, neque curans

repellere cogitationes venereas? 433.

T r

M.

ln

zj

bb Medivens dicly lofas, ventius

VA

viis, quomodo peccat? r2o.

pla-

o

AMaleficium novo maleficio deftruere an

licitum ? 1?6.

li

AMatrimonium. Poffüntne ab eo contrahendo parentes

14f

filios impedire. 11. Peccantne parentes, fi contracto

ipfis invitis matrimonio prolibus reconciliari recu-

d

fant. 24. Ex metu contrattum accedente copula

fitne validum. 55. Contrahentes cum vera inten-

tione illad ineundi, fed inhabiles. an

eccant. 74.

yoldde

m Cl*

Eftne validum contractum coram CapéMlano fraude

& dolo licentiam ei affiftendi a Parecho obtinen-

Ynytt

te. 87. ContraCtum ab impnbere an faltem in vi

tilen

tere t

,

onfalium valet. 152, Quisnam dicendus proprius

Ye C0L

1

arochus contrahentium. 162. 273. Quanam pu-

blicationes ad illud requiruntur. 169. Contrahentes

r

tey

cum impedimento, quod ignorant, ad quid tenentur.

f0X |

188. Poft ultimam denunciationem poteftne- ftatim

contrahi. 204. Quidlicitum conjugibus in matrimo-

Qul

den

nio, 208. Si matrimonium nullum, ad quem pro

]

difpenfatione recurrendum. 274. Licetne viduze

tranfire ad fecundas nuptias etiam praevifo gravi

,

damno prolibus fnis fecuturo. 285. Volentes con-

ii

trahere fecreto, ideoque domicilium transferentes

M.

ij

ad locum, ubi 'ridentinum non eft receptum, an

»"

valide contrahunt. 2905. Quando peccat Parochus

|

cere

|

matrimonio affiftendo. 331. Quis poteft benedi

nuptiis. 347. An licite contrahit, qui gravatusiipa-

guis debitis fatisfacere creditoribus

ii

pote& perte-

verando in viduitate, fecus non? 38s.

AMedicus quomodo peccatnon monendo infirmum, ut

confulataniniz füze. 138. z6o. Poteftne deferere in-

Ej

firmum confiteri nolentem. 176. Tangendo pulfum

puellarum graves motus fentiens teneturne abftine-

re a curatione ? 289.

AMer-

(

Ixpex ReRUM,

Mercator mentiendo merces fibi pluris con&itilïe,þ ad

p

quid. 478. Sicorreptus fe non emendet, quid agen-

)!

dum? ibidem. Si dolo, vel fraude inducat empto-

Y

res ad folvendum pretium fummum, teneturne re-

ftitnere. ? 479.

f

Mereivix poteftne promiffum pretium jufte exigere,

2x8. Peccans cum Hebrzeis aut caftratis teneturne id

exprimere. 415. Debetne reputata honefta exceffi-

vum reftituere pro fni corporis ufu pretium ? 473.

' Miffa. Quinam excufantur ab auditione Miffze. 40, 122

139. 141. 269. 344. 456. Satisfacitne praecepto au-

;ï

diendi Miffam voluntarie diftrattus.88. Aut confitens

p/

pertotum tempus facri. 141. 353. Aut qui fovet tur-

g1

pes cogitationes fub facro.139.Licetneinterdi&to au-

P

dire Millam in oratorio privato. 144. Confabulantes

tempore Miffz, fed interpolate, an fatisfaciunt prae-

cepto. 28&, Vel &i audiunt Miffam e feneftra domus

fuz.273. Velfamuli in oratorio privato Domini,

402. Quze praeparatio Sacro praemittenda. 1o. Sacer-

dos non habens nifiipdumenta coloris nigri poteftne

in die feftoillisuti.z. Non habeus copiam Confeffarii

jurisdictionem habentis in refervata, eliciendo con-

tritionem, accelebrando, an peccat. 105. Peccatne

Parochus, non monens rufticos ante januam Miffam

audientes. 112. Aut Sacerdos celebrans parvacruce

in tabernaculo depiCta. 135. Licetne poft calicis

fumptionem aqua calicem purificare. 136. Celebrans

in peccato teneturne quamprimum confiteri, 137. Li-

cetne plurafacrain privatooratorio celebrare. 140»

Aut ante auroram. 156. Autin oratorio violato,

2o5. Aut tres Miffas legere in nocte natalis Domi-

ni225. Vel qui audit Mifíam in hac nocte, tenetur-

1e ad aliam. 284. PotefineSuperior regularis benedi-

Z9ere indumenta facra fibia Parocho oblata 142.

$

uando poteft celebrari Miffa de requiem. 197. Aut

de quibus San&tis licitum celebrare. 213. Licitumne

aliquid addere in Canone. 214. Peccatne celebrans

absque tonfura clericali. 252. Dum integer deeft Ca-

non in Miífali, poteftne Sacerdos celebrare in die

fefto. 334. Peccatne Sacerdos omittens orationes

^praferiptas, dum fe faccis induit veftibus. 336. Aut

iniftrum in Mifiq fi-

poteftne Sacerdos non h'aben's M

j^

Qui noc LiBRO CONTINENTUR, &c

Bïtï!ïe. l

bimet refpondere, & miniftrare. 34r.. Celebrans

pro defunécto Patre aiteriuz, quali debet oratione

jl

EU

uti. 344. Debetne celebrans xecordatus peccati grae

gtum ij

vis inculpabiliter omilli elicere contritionem. 374.

Licitumne poft confecrationem peraétam interrum-

T

pere Miffam ad fübveniendum morituro, & non

telnel

reefentibas aliis particulam confecratam praebere,

453. Quid faciendum Saccrdoti, dum finita Miifa

hf-mä'

invenit frapmentum in patena. 208. Aut düm ho-

1

)

ftia cadit in calicem. 219. Porro varios cafus circa

.

cepa

ftipencia Miffarum refolutos lege pag. 2. 95. 21o,

onil

214. 224. 306. 213. 330.

AMutuum. Ad quein fpectant fru&tus przedii dati in pl*

ioytlt

r

gnus pro mutuo, r4. Licitumne mutuum fub ufura

at

accipere. 258, Licetne mntuare quantitatem necu-

niz, cujus valor minaendus etit, cum pactoillam

igre

reddendi juxta valorem, quo traditur, 30z. Qnalis

3 (Orti

Donit

obligatio in mutuo licite imponi poteft. 424. 470.

TR

An tenetur mutuatarius folvere intereffe lucri cef-

fantis,Gi fponte oblatum fait mutuum. 479. Licitum-

pott

n

ii

ne in mutuo aliquid accipere ultrafortem ? 475.

UP

D

Dui

O

Ccafio. Occafionem peccandi nolens evitare po-

n )1 !

teftne a Confeffario jufte non abfolvi.38.Poteftne

'vao

mater vidpa non habens slium le&tum dormire cum

m

filio adulto in eodem leCto. 157. Occafionem pec-

dul

candi prebens quomodo peccat. 239. Puella con-

2"

tractis (ponfalibus fciens füi praefentiam fponfo effe

re,

occafionem peccandi, teneturneillam vitare ? 246.

vnl

.

u

Zirentes non mittentes filios ad Do&trinam Chriftia-

g

nam an peccant. 9. Poffuntne damna fibi illata

M I

v. g. ob vulnera aut mottem remittere inferenti

fine prazejudicio prolium. 108. Poffuntne habentes

plures filios uni, ut promoveatur ad S. Ordines

caftenetum , quo tota fuftentatur familia, pro con-

gruo patrimonio affignare. 132. Peccantne, dum

jl

recufant patrimonium filio promoveri ad S.Ordines

[

peroptanti. 177, Quomodo peccare poffunt in di-

jj

"

€

.O-

^

Lambertini Cafus Confc.

bl

Iupzx RERUM,

,

K

le&ione prolium. 228. Poflüntne diffimulare filio-

rum peccata ? 224.

Farothus omittens fignum

falutationis Angelicze an

graviter delinquit. 16. Quid agendum,dum vocatus

ad infirmum invenit eum phreneticum.21.Aut igno-

rantem articulos fidei. 23. Poteftne dare Euchari-

fliam puero infirmo, de quo dubitatur, uttum fatis

eam difícernere valeat. 6o. Quoties tenetur füorum

Confeffiones excipere. 67. Quoties & quando pro

populo applicare? t10.113.116.Quoties habere con-

cionem ad populum.119.120.122.154. Aut fatisfacite

o m A RC E AE I u as EE E

ne,fi loco concionum populum doceatCatechi(mum.

123. Autfi curet hzec proponi a Capellano. 124. An

peceat non curaus, ut mittantur filiiad doctrinam

Chriftianam.99. Etiamfi afüis parentibus inftruantur

m

Euf

121.Autífi doceat quidem publice Do&trinam Chri-

r

ftianam, fciattamen plures illamnon c

apere, fatisfa-

24

citne tamen officio fuo. 119. Licetne

P

arocho fre-

—

quenter a fua parcecia abefle. 150.272. 320. Poteftne

—

copulare divertentes ex alia Dicece(i ad fuam Paro-

Ij

chiam. 72. Teneturne Ecclefiam matricem adire, ut

fontis benedictioni uffiftat.114. Aut fufficitne excu-

fationem mittere per famulum. 115. Poteftne aliena-

re bona Ecclefize.118. Aut vendere 2152. Quid agen:

dum,dum pergens ad celebrandum vocatur ad &gro-

tum periclitantem.161. Poteftne omnia oneraCapel-

D L N COEEEECELME

lano fuftinends relinquere, ut orationi ac propriz

quieti vacet. 136. Aut prohibere,ne in oratoriis publi-

cis Miffa celebretur ante Parochialem.146. Aut reli-

ftere Regularibus pulfantibus campanam ante foni-

tum Eécclefize Parochialis fabbatho fan€to.164. Aut

celebrare in die fefto pro defun&o. 174. Autrenue-

re matrimonio affiftere, 102. Aut refiftere diviti di-

fponenti, ut absque omni pompa ad tumulum defe»

ratur.2co, Aut czedere arbores frugiferas fui bene-

ficii. 216. Aut inducere Parochianum ad eligendam

fepulturam in propria Parochia,235. Aut dare licen-

tiam Parocho alterius Dicecefis excipiendi Confef-

fiones in fua. 210, Aut affiftere matrimonio, dum

fponfi ignorant neceffaria neceffitate przecepti. 312

Aut ex ftipendiis Miffarum ab aliis le&aru

m guid

rep-

J

"

Qu uoc Lisgo CONTINEN;rUR, &c.

htel

retinere pro zedificanda Ecclefia. 314. Carens lumi-

clita:

nibus opportunis pro altri an jufte recufat celebra-

re Miffam ad confecrandam particulam pro mini-

Mi

Atf

ftrando Viatico. 204. Sciens quemdam non fatis-

feciffe Communioni Pafchali poteftne diffimulare.

Ed

tuo

338, Teneturne füb mortali tenere lampadem ac-

2£EÓ

ceníam ante altare

E»PD

Efne zqualis cum Archi-

Fl

um

Presbytero dignitatis. 358. Alienata cuppa calicis

ad Ecclefiam fpe&antis ex.compattis nummis in-

j

n

ducens ad ftuprum puellam Parochianam quot com-

]

.'fmt.

mittit peccata. 387. Teneturne etiam cum pericu-

lo vitze füccarrere ovibus?

7 À

Rrinam

Pauper poteftne cacdere ligna fru&ifera? 22

Peccata. Diftinttio numerica peccatorum unde cogno-

It

d

W

nÜ

- fcitur. 34. 96. Eitne neceffario explicanda. 216. Non

difinguens an lethaliter , an venialiter peccet,

LL

Jf

y if

quomodo peccat? 312.

Pignus. Recipiens agrum fterilem in pignus,

eumq'kue

J

excolens poteftne fru&tus retinere? 224. 303.

» hi

Puuitentia, Poteftne venereo poenitentize loco imponi,

(ifo

121

ut contrahat matrimonium. 71. Poffuntne plüres poe-

nitentiz injun&z &non impletz per indulgentiam

i

1

plenoriam deleri. 173. ab uno Confeffario impofita

poteftne mutari ab alio. 75. Aut injun&ta confuetu-

j äg(u

dinario abolita confuetudine debetne adhuc adim-

pleri. 78. Qualis imponenda: 248. Eftne a pcenitente

YOf

F !

acceptanda.250.282.Poteftneinjungi gravis fub cul-

JPHN

Mit-

pa veniali. 251. Cuiimpofitum , ut audiat duas

If

fas, fatisfacitne, fiillas andiat fimul in duobus altari-

30

bus celebratas. 265. Aut fi impofita eleemofyna, fi

r

1

"

M

hanc dat pauperi m2

. 071. Peccator gravis non

aliam exhibensDeo fat

isfattionem,quam a Confeffa-

rio impofitam, an peccat. 304. Quando adimplenda;

autinpeccato pera&a inducitae novum peccatum.

211. Poteftne adimpleri per acquilitionem indulgen-

in

tiz» plenariz.254 Aut imponi in operibus alias de-

bitis. 416, Aut imponiloco peenitentie , ut quis de-

tegat impedimentum v. g. affinitatis extra Sacra-

mentum. 463. Poteftne pcenitens fibi commutare

a'

poenitentiam, 492. Aut Confeffarius ? 483, Pollntio

.;

i con-

procurataa conjugibus extra vas de cominun

fen-

Kk 2

IAupsx RERUM j

Qu

fenfu, quale peccatum. 75. Complacens de pollu-

)

tione in fomno habita an peccat. 278. aut praevideris

re

illam, fi certos cibos comedat. 304. 'l'eneturne pol-

luens exprimere prava defideria? 44r.

In

Promiffio nondum acceptata eftne revocabilis, 19. li-

u

gatae promittentem centum aureos cuidam, fíalte-

[

rum occiderit. 366. Qui promifit ingredi Religionem,

d

n

poítmodum puellz nuptias, ad quid tenetur? 478.

R.

b(

Efervatio. Caditne füper peccatum ante zetatem ad

refervationem requifitam commiffum, aft com-

[

pleta ztate confeífnm. 33. Poteftne direéte a refer-

&

vatis Confeffarius abfolvere eum , pro quo a fupe-

u

riore petit licentiam, quam tamen necdum accepit,

64. Poteftne habens duos cafüs refervatos. petens-

que licentiam , ut a quocumque Confeffarioabfolvi

pofüt, abfolutus ab uno, & obiitus altecius, etiam

ab hoc dire&te abfolvi. 60. Caditne fuper pzccata du-

bia. &3. Abfolutio a caíü refervato data ab eo, qui

ignorat ignorantia crafía, eife refervatum, efne va-

lida 159. Quis potett abfolvere a refervatis. 228.

Abfolutio a peccatis data pcenitenti oblito fe irreti-

tum excommunicatione, eftne valida. 299. 466. ha-

bens peccatum refervatum, & tranfiens ad aliam

ä:

Dicecefim, ubi refervatum non eft, an valide abfol-

vitur. 300. Abfolvens a peccatis, & non advertens

effe relervata, anpeccat. 316. Moribundus a refer-

vatis abfolutus, & reconvalefcens, ad quid tene-

tur. 322. 371. Licentia a refervatis abfolvendi ob-

tenta a Confeffario an adhuc fübfiftit, dum poenitens

in alia refervata incidit. 355. 360. 458. Qui nefcit ca-

fum effe refervatum

Keflitutio. Differens

anaquolibet abfolvi poteft2472.

reftitutionem quomodo peccat.

31. Quid tenentur reftituere fequentes : occafionem

furandi przebens. 42. 424. Pofleffor bonae fidei. 82

dum ignoratur Dominus. 83. Puella varia accipiens

a juvene munera, fed non confentiens in copulam,

quam ipfe affectat. 6. Vendens bona fide bovem,

fed inculpsbiliter latentem morbum

ignorans. ibi-

—

dem. Confülens. ro2,

accepta pecunia tacens. ro8.

430*

d

. Qv noc LirnRO CONTINENTUR, &c.

il

Fv

420. Juvenis ab Amafia acceptans munera, & illam

refptens. 183. Fur, dum res apud ipfum perit, quze

ii

eriiffet apud Dominum, 223. auferens id, quod erat

in fpe.238. Poffeifor bonze, dein dubize, pofteacer-

a

tz fidei. 253. 421, non clandens oftium, ex quo fur-

, lil

tum fequitur. 308, uon manifeftans defeCtus rei ven-

[rite

dendz. 310. mandatarius in defeCtu mandantis. 245.

u p

inveniens thefaurum in fando Domini. 586. praefcri-

bens bona fide. 409. commodatarius, dum res com-

hii

modata fuit furto ablata. 43x. Poffeffor bonze fidei,

dum aut rem emptam furto füblatam. 433. Perdens

f

inludo, aliumque cogens, ut ludum profequatur,

atela

ex quo lucratur. 465. Auferenstriticum, cujuspre-

te

tium crevit. 480. Ad quidtenetur, qui furatus eít

atit)

vitulum valoris 10 aducavitque in bovem valentem

petat

20. qui decrevit ad 15. 116. Poteítne reítitutio fieri

1bf

rein ablatam in eleemofynas erogando. 131. Datur-

, ln

ne gravis obligatio rettituendi in furtis minutis. 227.

Ad quid obligaturextreme paüper mutuas accipiens

n dü

0, q:ïl

pecunias.2390 Adquid famulus accipiens:a gravato

meyt

sre alieno ftipendia, ex quo fit magis impotens ad

»

fatisfaciendum creditoribus. 243. Non reftituens,

T

imo nova contrahens debita , ne a ftatu fuo deci-

j

dat, an peccat, 249. Licitumne inventumannulum

ad folvenda debita infumere. 253. Incendere inten-

41

dens.domum inimici ex ignorautia incendit domum

amici, adquid. 290. Fa&ta condonatione mandatario

[j

teneturne adhuc mandans? 346.

feniey

Refivi&iio mentalis quando habetur? 4g.

i

[eus perpetuo carceri mancipatus an fugiendo pec-

yter

(/!]

cat. 203. teneturne judici fateri delictum. 21o. po-

teítne occidere cuftodem carceris? 403.

1

S.

W

L

ZAcrilegium. Quid requiritur ad furtum facri!egmix

:

in Ecclefia. 0. abutens fententiis S. fcripturze ad

1]

jecos eftne facrilegas? 225.

D

Satisfa&tio. Poteftne quis fatisfacere pro poena tempo-

in

rali peccatis debitaper opera alias debita. 308. Sa-

cramétalis poteftne fimul przeftari recitando easdem

3

pre-

;

| (

Iupzx REeRUM;

pteces pto Jubilzeo injun&avs. 372. Teneturne quis

u

fatisfacere fuis creditoribus cum diminutione dotis

Y

fillarum? 473.

e

Scandalum. Parochus coram Parochianis fuis fcurri-

[

les inftitueris (ermones peccatne peccato fcandali,

f

x. Aut Diaconus vocatus a Parocho in die Purifica-

a

tionis B. V. àd obeundum munus füum, & venire

renuens. 5. aut Sacerdos recufans infereffe publicis

[

fupplicationibus. 185.

aut Parochus ad turpía follici-

tatus dicens: bonum tibi,

uod Parochüs fim; fi

f

non effem &c.348. autfollicitans puellam adfecum

1

concumbendum, ut experiatur caftitatem ejus?

Bl

16.

^

Ti

St

Sepultura, Baptizatus infans fub conditione, in dubio,

utram vivat, poteftne fepeliri inloco facro. 43. aut

fur cadens ex atbore, & fenfibus deftitotus? 107.

di

Sigillum frangitne Parochus ex Confeffione fciens fa-

f

mulum effe farem, claudensque capfulas prius non

claufas. 115. aut dicens, in tali oppido gravia pa-

trari delicta. r17. aut recufans affiftere matrimonio,

dum fponfos occafione Confeffionis in do&rina Ch ri-

T

ftiana minus in&ructos invenit. 130. aut rogans ami-

cum, uta Pcenitentiatio petat facültatem abfolvendi

ab inceftu in Confeffione audito. 166. aut vocatus ad

confuetudinarium , renuensque venire. 279. aut di-

cens, Poenitentem nondum ab(olutum.282. aut eum

effe fcrupulofüm. 302. aut publice excommunicatum

ä

a fe abfolutum? 370.

moniace elecum.

Ti

SSimoniaad quid obliratParochum fi

160. quando in electione committitur. 263. quando

in venditione rei facrze, 323. Parochus per fe nolens

docere filios pauperum, fed divitum, qui munera

ad eum deferunt, committitne Simoniam. 327, aut

dum accipit pecuniam abeo; qui non communica-

vitin Pafchate. 365. quando per obfequia practita

committitur fimonia? 446.

arius dicitur follicitans in

ISollicitatio. Quando Confeff:

Confeffionali? 337.. Vide Denuntiatio.

ISSponfalia conditionata quando valent.1o.70.77. quam-

m. 24-

a

diu obligant. 435. quemnam inducunt effectu

35

»

Qui: noc Lirsao CQNT;NEQTUR,&C,

25. Licetne refilire. 46.231. 285. Cum indigno inita

tuneqs

íuntne valida. 49. Contractis lponfalibus emittens

joteiij

votum caftitatis ad quid tenetur. 124. Sponíus pec-

yis for-

cans cum fponfa quomodo confiteri debet. 257. Li-

citumne fponfis delectaride copula habenda. 347.ju-

) fu.

ramento firmata diffolvuntne priora. 367. Poteftne

ePuri

adhuc diffolvi etiam deflorata a fponfo fponfa, 383.

&

:

jeni

