corporis ufu, eodem nfu jam confecuto pretium

itm mot

folvere tenetur, cum Meretrix non fe obligaverit

n prtet

ad gratis faciendum , quod illicite fecit, fed fo-

n u

Ytüm?

]um dependenter a pretio, quod turpi conditione

jam adimpleta folvi omnino licite poteft. Et pro-

n, Cl

inde, fi poenitens fe accufans de copula habita cum

yofition

Meretrice recufat folvere pretium, quod pro ob-

yenehd

j

tinendo illius corporis ufu promifit, tanquam in-

juftus rei alienze poffeffor , probabilius loquendo,

Ym

abfolvendus non eft. Dixi, probabilius loquendo,

lo &

quia oppofita etiam opinio füua probabilitate non ca-

m iäF!f

ret.

Ita Homob. in exam. Ecclef. part. 2. tr. 9. c.

Jeneit

G. q. 24. Diana tom. $. tr.

7. refol. 59. Sz Girib. de

w um

reftit. c. 4. num. 8.

feg.

fras ^

[ fat

CAS. II. Dum Sacerdos pera&ta Confecratione Si-

aferti

gnum Crucis fupra Calicem cum Hoftia efformat,

Hoftia e manibus in Calicem cadit, unde fere to-

non titté

dbotiowe

ta remanet madefacta.

Q. Quo ritu profequen-

Ws

dum fit Sacrificium..

y o

Si commode extrahi

Refpondeo cum diftin&tione.

t pitt

potefta Calice aliqua fenfibilis Hoftíze pars, quze

o iif

non fit Sanguine madefacta, debet Sacerdos pihil

reiterando profequi Miffam, czeremonias, & figna

confüeta cum przedicta refidua Hoftize parte facien-

do usque dum integrum Sacrificium perfecerit. Si

JJ

vero Hoftia ita remaneat madefacta, ut extrahi

ul

i

li

non poffit a Calice pars feufibilis, & ad perficien-

dum de more Sacrificium idonea ; nihil a. Calice

P n

l

Pfümt

extrahi debet, fed omiffis Signis, & Crucibus, quze

cum ipfa Hoftia, vel fupra ipfam Hoftiam fieri fo-

Yf j

lent, debet Sacerdos una cum Corpore fumere

Sanguinem fignans fe cum Calice, & dicens: Cor-

l'o d

'H

pus, & Sanguis Domini noftri &c. & ita usque

q

1]

a

Püt

[

*

a20 Casvs ComwsciENTUE :

Ita ex

ad finem Sacrificium profequendum eft.

g

Rubr. Miffal. ti£. 0. n. xo. Gavant. in easd. Rubric.

dig

part. 3. & D. 'Tho. q. 83. ar. 6. ad 6.

$at

[

CAS. IIL. Francifca vovit recitare quotidie fepties

Ctr

Pater, & Ave in honorem B. V. fed ob negli-

Co

gentiam fzpe fzpius non recitavit. Q. An gra-

,

di

viter in tali omiffione peccaverit.

Ten

Refpondeo negative. Ratio eft, qu

ia ex una parte

lg

nequit vovens ex communi mente Doétorum fe

T

obligare fub gravi ad ponendam materiam levem,

1j

cuüm Deus talem obligationem, utpote impruden-

[j

ter faCtam, non acceptet, & ex altera parte fiü-

lia

gulz illze recitstiones fuerunt juxta terminos cafus

,

ex mente Francifcae voventis fingulis diebus affixe,

t

& proinde, cum omiffio unius recitationis non ha-

beat continuationem cum omiffione alterius, di-

CAS.

cendum eít quamcumque omiífionem , etiam fae-

pul

pet

pius repetitam, nunquam omiffionem gravem in-

ferre. Nifiigitur Francifca ex erronea confcientia

Nfpo

putaverit fe teneri füb gravi ad fingulas illas reci-

15

tationes, nunquam in tali omiffione, quantumvis

1er

fuerit omiffio totius materize pro qualibet die pet

[2f:

Votum promifíze , & fuetit fepe fzepius repetita,

B

eandem F'rancifcam graviter peccaffe dicendum eft,

Átej

Tta cum Dian. par. 4. tr. 5. refol. 36. Sporer de voto

Qte

tr. 3. c. 2. fect. 3. num. 89.

T

ü&(

st

MENSE OCTOBRIS.

C0

i

[/]

CAS. T. P

Eccatori Excommunicäto.c.vcculto Com-

munionem publice petenti Sacerdos Par-

lin

ticulam;Praebuit non confecratam, ut Sacramenti

[

4l

reverentiz confuleret, Q. An bene fe gefferit.

lr

C!pf

Refpondeo negative. Tum quia, dum peccatori oc-

;culto loco confecratze przbetur particula mon

pti

confecrata, intervenit fimulatio, quae in Sacramen-

Jut

torum adminiftratione tanquam perniciofa, & exe-

agf

crabilis ab Innoc. XI. in prop. 9. profcripta eft.

tp

'Tum quia ex tali porrectione Hoftize non confe-

pot

crate praebetur occafio idololatri;, quze longe

d

gra—

»

-MewsE Ocronnis.

d

gravius, & deterius peccatum eftipfo peccato in»

A

T

digna füraptionis.

Sicuti ipitur ad reverentiam

Sacramento fervandam licitum non eft peccatori

o

occulto publice petenti Sacramentum . denegare,

cum ipfe Chriftus Dominus a participatione fui

Wt

Corporis non repulerit Judam , quamvis ipfum in-

(hi

dignum effe non ignoraret; ita pro eadem reve-

tentia Sacramento fervanda nequit loco confecra-

x um

tz prorrigi Hoftia non confecrata; tum qvia non

Joto

funt facienda mala, ut eveniant bona; tum quia

jam l

major eft itrreverentia, quz in cafu patratur a Sa-

fmpté

cerdóte, quam fitilla, qua in fuícipiente vitatur,

i part

1ta ex D. Tho. in 3. part. qn. 8o. art. 6. ad fecun-

ninos ct

dum. Dian. part. 4. tr. 4. refolut.

bus f

47. Suar. tonf. 3.

w 191

in tertiam part. dif. 67. (e&. 4. -

Jertt

CAS. Il. Poftquam mulier permittente Marito co-

, &t

pulam habuit cum Mariti Fratre, eidem Marito

petenti debitum negat.

Q. An jure negare poffit,

gt

T

Refpondeo affirmative.

Nam quamvis unius Con-

j l

jugis deli&tam non debeat alteri praejudicium in-

Qoantit

ferre, fi alter Conjux innocens fit, ut colligitur

je d

ex eap. difcretionem ,, de eo, qui cognovit Con-

epeti

fanguineam ; attamen, quando alter Conjux patrati

i d

fceleris confenfu, velfuafione particeps fuit, uter-

sv

que debet eandem poenam incürrere, cum ex ad-

duCto cap. habeatur, ei tantum non debere offi-

cere affinitatem Conjugis poft Matrimoniuminique

contra&am, qui hujusmodi iniquitatis particeps

h

non extitit, cum hic füo jure non debeat fine (ua

j

culpa privari. Cum itaque, ex quo Mulier copu-

(

/

lam habuerit cum Mariti fratre, permittente Marito,

(

clare appareat, Maritum fuo confenfu fuiffe parti-

Sii us

cipem patrati inceítus ; fequitur, nedum ipfam Mu-

gg'iflï.

lierem ratione affinitatis cum Marito contractee

awtl

privatam effe jure petendi debitum, fed hoc eodem

h !

jure privatum quoque effe ipfum Maritum.

Dato

d

[4

autem, qüod Maritus tali jure privatus fit. ipfi,

T

utpote illicite petenti, jure merito debitum negari

n

oteft. lta ex Girib. de Matrim. c. 19. num. 55.

n

p^

d

anch. de debito conjug. l. 9. difp. 27. n. 3-

S'

;

432 CWAïsus CONSCIENTIE :

feI

CAS. 1II. Putans vir quidam pius fexaginta dumtaxat

Tne

.milliaribus L»uretum Bononia diftare, ad B; V,

Lauretanam peregrinationem vovit; fed iude di-

X

qu

ftare cognovit milliaribus centum, & quinquaginta,

bat

Q. Àn teneatur predictum votum implere.

fefl

Refpondeo negative. Cum enim certum fit ex una

et

fit

parte ad votí valorem tequiri confenfum voventis

in rem voto promiífam, G&jex alia. parte nihil fit

fe

magis contrarium confenfui, quam error, nec vo-

li

luntas feratur in incognitum, dicendum eft, virum

Jit

lr

pium, qui peregrinaticnem vovit ad B. Virginem

Lautetanam ex errore, quo putavit Lauretum fe-

llj

xaginta duntaxat milliaribus Bononia diftare, cum

dido

diftet milliaribuscentum, & quinquaginta, ad iter

veti

t

hoc fübeundum nullaterus obligari. Eo przecipue

quod vovens ex regula generali ad voti adimple-

leth

mentum non obligatur in eo eventu, qui fi menti

teri

voventis tempore emiffi voti occurriffet, verofi-

4tT

Dicen-

militer fuiffet ab ipfovovente exclu(us.

(AS

dum itaque, quod, cum emiffum Votumex defe&u

v

confenfus circa notabilem circumftantiam peregri-

dem

nationis promiíIz non valeat, vir pius nullatenus

teneatur praedictum votum implere. ItaSuar.tom.

Tesfi

2. de relig. de voto l. x. c. z

i

.:;n. 8 Beat. part.

1 Jf

X. q. 33. refol. 2.

lter

!Q'lam

tüm

HENSE NOVEMBRIS.

W

Ajus poft Confeffionem in Pafchate ft-

Iu

CAS. I. C

ttn

€tam advertit (e duo peccata lethalia

fufh

ex oblivione omififfe, Q. An intra eundem at

num teneatur iterum confiteri,:

QO

itren

. Refpondeo cum diftinctione. Si Cajus in Pafchate

dUm

alia lethalia confeffus eft, confiteri iterum non te-

v fü)

netur.

Ratio eft, quia przceptum Confeffionis

Sacramentalis femel faltem in anno faciendee juxta

hi

Decretum Concil. Later. füb Innoc. 1I]1. nihil aliu

C;Xillt(

tloüem

i$mportat, quam ut quisque, poftquam diligentet

f&f

fe-excufferit, & conícientize (uze finus omnes,

efit a]

latebrag exploravit, peccata confiteatur; guit;us

LE Rn

J

Mrwse Novrewnnis. 223

fe Dominum , & Deum fuum mortaliter offendiffe

TU

meminerit, ut inquit Trid. feff. 14. c

"

Cum

?, al]

fedindi

igitur Cajus ea peccata in Pafchate confeffus fit,

uibus fe Dominum mortaliter offendiffe recorda-

guqug:

batur, dicendum eít, dta fatisfeciffe annuze Con-

pltt.

feffionis praecepto, ut vi talis przecepti peccata ex

oblivione ormifía iterum intra eundem anpum con-

ii ed

füm v

fiteri non teneatur. Si vero peccata, quz in Pa-

yirte t

fchate Cajus confeffus eft, fuiffent tantum venia-

Tof,

lia, advertens poft Confeffionem fe peccata letha-

m elii

liaex oblivione omifitfe, intra eundem annum con-

B. Vir

fiteri iterum teneretur: quia cum aunuze Confeflio.-

nis praéceptum. nonnifi circa lethalia verfetur,

Laydis

l. dilii M

dicto praecepto non fatisfeciffet Cajus per folam

i *

venialium Confeífionem , & proinde teneretur in-

tra eundem annum, five de oblitis, five dewaliis

Eopr:

lethalibus, fiquze denuo commififet, iterüm confi-

VO u

, QU

1X

teri. lta Lugo difp. 15. n. 164. Diana part. 4. tr.

) qu

4. tefol. 2c6. Girib. de peenit. c. 5. n. 46.. -

ij t

CAS.II. Res injufte füblata periit apud fürem , fed

unat

periiffet etiam apud Dominum ex incendio in ejus-

It f*

dem domo fecato. Q. Utrum Fur ad aliquam te-

jus u

neatur reftitutionem,

]tit

j

g' BNF

Refpondeo negative, Quia, fi Fur in caíuad aliqüam

teneretur reftitutionem, hoc eífe debet vel ratione

rei acceptz, velratione injuftze acceptionis: Neu-

trum aatem dici potett,

Non primum ; nam res

MS

accepta amplius non datu

r, cum ex hypothefi apud

urem perierit,

Non fecundum, cüm injufta ac-

1 p

ceptio non induc

Y

at reftituendi obligationem, nifi

.ectah ^

fuerit caufa effic

ax damni,

qualis non eft in cafu,

n u

quo res furto füb

lata etiam apud Dominum ex

incendio in ej

us domo fecuto periiffet.

Dicen-

ii

dum proinde , quod, fi Fur nuilo modo ex re fur-

yi?

du

to füblata faCtus fit ditior, & res eadem , qua

g Ü

apud ipfüm periit, eodem modo apud Dominum

st

ex incendio:periiffet, ad nullam teneatur refli u-

»

"

reftitationis, licet invito Domino Merces tranftu-

tionem: ficuti Nauta liberatur a. quocunque onere

m

jj 0

lerit ab.una Navi ad aliam deteriorem, in qua

perie-

gb

—1224 Casus CowsciENTUE

perierunt, quando etiam prima Navis , a quä Mer-

ett,

ces translatze funt, in eadem tempeftate naufra-

ts

gium pafía eft.

lta ex l. 1. ad Legem Rodiam

ten

de jactu. Leff. de reftit. l. 2. c. 12. n. 92. Tam-

Qu

bur.1 86585 3. 021 S.. 8:

of

fn

CAS.III. Cum Titius creditor agrum &erilen;, &

fer

incultum, quem a Cajo debitore recepit in pignus ,

$a

excoluerit, fructus aliquos inde percepit, Q.An

eoídem fru&us licite valeat retinere.

qu

[]

Refporideo negative. Ratio eft, quia quamvis Titias

d2

fru&bus ex apro perceperit, ex quo ipfum pro-

(nd

priis expenfis, & laboribus excoluerit; adhuc ta-

fu. |

men certum eft, quod tales fructus fpeCtent ad

velus

Cajum, qui dedit agrum in pignus; cum frué&tus

[

eoipfo, quod ex aliquo fundo nafcantur, ad Do-

[

minum fundi pertineant, ut clare conftat ex l. z.

It0.|

cod. de aCt. pignor. & c. r. de ufur. Nifi igitur

N

j

uf

conftet de expreíía, vel faltem praefumpta Do-

hec

mini voluntate libere concedentis, & condonan-

on

tis tales fruCtus," debent fructus ipfi, extra&tis

qui

expenfis, & laboribus in agro colendo infümptis,

Bonj

vel Domino fandi reftitui, vel in fortem compu-

Citio

tari; fecus Creditor tales fructus fine jufta caufa

fapra fortem recipiens ex re aliena, nullatenus

B) fu;

offet ab injuftitize labe excufari. Ita ex Rofig.

:

tife,

C

de contra&t. contr. 3. praenot. 12. n. 3. & 4. Na-

m

yar, in Manual. c. 17. n. 216.

Cs

Teti

MENSE DECEMBRIS.

ls

Cife

CAS. I. P

Aulus Presbyter accepta Eleemofyna pro

facrificio in talis animae fuflragium of-

Refpon

ferendo, Sacrificium obtulit quadam die, fed abs-

füeri

que intentione fatisfaciendi debito contracto pet

pluri

eleemofynam.

20, f

offerre.

Q. An teneatur Sacrificium novum

-

prin.

Refpondeocumdiftin&ione. Si Paulus nunquam ha-

ate

buit intentionetn applicandi Sacrificium juxta illi-

þliug j

us mentem , qui eleemofynam prabuit, clarum

fü!]m .

, et»

li,

-MeNsE Decewvunrs,

225

u

eft, Paulum nequaquam debito a fe contracto fa«

il Qu

tisfecifle, quia nulla praeexiftente determinata in-

m Rol

tentione , babitualiter faltem durante , dici nequit,

u

quod pro uno potius , quam altero Sacrificium

offeratur.

Si vero ab oppo(íito accepta Kleemo-

terlen.

n3 pro Sacrificio in talis animze fuffragium of-

j

tinpig

rendo, habuit aliquando intentionem applicandi

pit &

Sacrificium juxia mentem petentis; dicendum eft

quod.etiamfi eo die, qua Paulus obtulit Sacrifi-

cium, novam non habuerit intentionem fatisfacien-

vis Ti

di debito contracto per Eleemo(íynam , taliter ei-

pfüm j

dem debito fatisfecerit, ut ad nihil amplius tenea-

adhuc i

tur. Hatio eft, quia cum applicatio Sacrificii fit

gt t

veluti.ejusdem donatio, quz a Deo acceptatur,

n i

etiam aptequam fiat ipfiusmet Sacrificii actualis

n al

Obíiatio, neceífenon eft, quod voluntas applicandi

Qter!

ro tali anima exiftat, quando fit Sacrificium, fed

uffieit pra:cife fuiffe, & retractaram non efle. Et

Ng

Bfm],m Ji

hzc eft praxis, juxta quam pii etiam Sacerdotes

T

non funt folliciti de renovanda intentione ea die ,

j, a

qua ofierunt Sacrificiusn , dummodo jam habitam

) if

nonretractaverint. Dicendum proinde, neque Sa-

p (00)

cerdotem noftrum in hac h

potefi amplius teneri

fnfta C

pro fui debiti fatisfa&tione

$

acrificium novum of-

ferre. lta Girib. de S.crif. Miffze c. 4. n. 3. Ca-

nullateï

i,

cheran. tr. 9. c. 4. $. 2. n. 3o. Lug. difp. 8. fe&.

,ur

n. 93.

CAS. 1l. Ut diutius devote populum in Ecclefia

retineat, folet ruralis quidam

arochus Natalitia

Noécte tres Miffas fucceffive celebrare.

j

cite hoc faciat. .

Q. Anli-

eemü(*'

Refpondeo negative. Quamvis enim olim non de-

ag

fuerint Theologi, & Canoniftze, qui, tefte Diana

j P

pluribus in locis, & de Lugo de Euchar. difp.

cglfrW

20. fe&. x. n. 25., docuerint, licitum effe poft

jj

primam Natalitie. NoCtis Miffam fucceffive imme-

diate duas alias celebrare ; hoc tamen dici am-

n

plius non poteft, cüm per plura tum Sacrz Ri-

n ]BX[M

tuum Congregationis, tum Synodalium Conftitu-

lo*

"

D]

Laæbertim' Cafus Confi,

226 Casus CowscrEeNTUE

Q

tionum Decreta tales Miffas fucceffive celebrare

vetitum fit. Cum enim pluries Sacrze Rituum Con-

BU

regationi propofitum fuerit dubium , an liceret

iþn

$

acerdotibus, Natalitia Nocte Celebrantibus tres

j

Miffas fucceffive celebrare, eadem Congregatio

Rf,'/pül

femper refpondit: Non licere: ut conftat ex De-

T

cretis emanatis die 7. Decembris 1641. , die g.

f

Auguíti 1653. , die 20. Aprilis 1664., die r5. No-

vemb. 1678. Corfirmatis poftremo (ub Clemente

' f

Ya

Xl. die 18. Decembris 17c2.

Quibus Decretis

i

innixa Synodus noftra D'cecefana, füb poena fu-

[

fpenfionis ipfo fsCto incurrenda , przedictas tres

p

Miffas fucceffive celebzare vetat, uf c. 5. de ce-

Tuten

lebratione M ff videre eft; & ex Pignatel. tom.

into

7. coníult. 25. Girib. deSacrif. Miffae c. 7. n. 14.

] Wi

CAS. IlI. Berta , ad magis fovendum amorem in

B

Puerum Jefum, in Miffa nocturna Natalis Domini

1

enixe petiit facra refici Communione, . cui peti-

ht

tioni Parochus annuit,

D. An Parochus bene fe

fün

iow

gefferit.

Vi

Refpondeo negastive. Nam ex füper addu&is pro

fecundo hujus menfis Cafu Decretis five facre

N

Rituum Congregationis, five Synodi noftrze Dic-

cefanz , zqualiter vetitum fuit , tres fücceffive

Qf ]

Miffas Natalitia Nocte celebrare, ac facram Syna-

Yete

Qomm

xim in Miffa, quze celebrari permittitur , depo-

Wed

fcentibus exhibere. Cum autem przdicta Decreta

vim legis habeant ,. & obedientiz obligationem

M'm

jnducant, Parochum noftrum , quiBertze petitioni

annuit, male fe.geffiffe dicendum eft. Ita cum

Gj

&xe

fupradictis, aliisque communiter.

Y s t

[/7In

d d d-

GE UR T WUUFIP EU E

"

"

T.

......

di-dedredede d d d d dede d

WO

ACcjg

tif (

h, f

ANNO MDCCXLII. -

Wi

gm Y

MENSE SANUARIL

türe

maJo

CAS. L. "I Empore Jubilzi. quo conceffa fuerat fa-

mno

cultas commutandi vota, petiit Petrus a

od

on-

MeNsE JANUARII.V 227

diwe

Confeffario comtntationem juraüenti ad Dei ho-

m !

norem fa&i de nos amplius aleis ludendo. Q. An

n lia

ftante legitirma permutandi caufa,

potuerit tale

bug t

juramentum Cocfeffarius permutare.

Qrepti

Refpondeo affürmative, Ratio eft, quis cum jura-

$29

menta promifloria in honorem Dei emiffa nil aliud

fint, quam:promiffiones reddeudi Deo jnratam

sb

rem ; ita ex communi mente Docterum mdnunt

|ett!

naturam voti, uf moraliter loquepdo vinculum

Decr*

juramenti predi&ti a vinculo voti non differat,

(enà

cum unum zque, ac aliud eandem omnino obli-

4s [

gationem inducat.

Licet proinde , fi de aiiis ju-

de

ramentis fermo fit, qu» diverífam a voto impor-

|, tor

tant obligationem, privilegium , quod communi

3

juri advevíatur, de uno ad aliud nequest extendi,

potetit in noftro cafu privilegium commutandi vo-

yren t

t» extendi ad commutationem juramenti in ho-

; Diet

norem Dei eiwiff de non amplius aleis Indendo,

ag

cum juxta regulam juris, quod in uno zegaipara-

iae s

torum di(pofirum eft, etiam in altero difpolitum

cenfeatur. Íra Auacl. de juram. n. 41. & de voto

o r

u

n. 52. Laym. l. 4.tr. 3. c, z1. Homob. tr. 7. q. 77.

li

CAS, If. Antonius eccidendo Cajum ex defectu

qeellire

plenze advertentize venialem tantummodo culpam

j

commifit. Q. An teneatur füb gravi culpa re(ar-

X

D

)

cire damnum occifi Caji familize inde fecutum.

o

Refpondeo negative. Ratio eft, quia ficuti, fi in

i

Caji occifione nulla prorfus intervenidet culpa

: petl

]u

ex eo, quod per motum primo primum, vel per

cafum omnino fortuitum ipfiusmet Caji occifio

yit 1

accidiffet, nullatenus ad reparandum damnum oc-

cifi Caji familie fecutum Antonius teneretur;

ita, fi ex defe&tu plenze advertentize gravis culpa

non interceffit, nulla debet ipfi Antonio obligatio

gravis imponi , cum zcue repugnet, quod habea-

, I.

tur effe&us absque ulla cauía, ac quod effectus

major fua caufa admittatur

Et ficuti iu foro ex-

terno gravi poena puniti non folet illud deiictum,

fuerlt J

frtts

quod in eodem foro non probatur ex negligentia

(

z

gra-

oa38 Casus CownscrENTULE

graviter culpabili, vel alía gravi legali culpa ae-

cidiffe ; ita 1in foro interno, feu confcientize nemo

Iety

T

ad gravis damni reparationem damnendus eft, qui

Ti

in eodem damno caufando gravis theologicae cul-

Ti

pa reus non fuit., Ita Leff. L. 2. c. 7. n. 27. Lug.

Tiori

difp. 8. fe&t. 5. Girib. de reftit. dub. 4. n. 26.

Qul

, CAS. IIL. Rufticus Paterfamilias confitetur fe dili-

QU

gere filios füos plus quam Deum, unde tanquam

r

reus gravis culpze increpatur a Confeffario. Q.

£l

An fit jufta Confeffarii increpatio.

T

[j

:Refpondeo cum diftinctione.

Vel Confeffarius ex

EXSEANOS

confeffione agnofcit, Rufticum Patremfamilias fi-

S ii

[

lios fuos plus, quam Deum diligere amore appre-

r

tiativo, ita ut propter nimium amorem , quem

Wrte

nutrit in filios, ita finat ipfos male vivere, ut

at

Deumipíum offenderenon vereantur, veltantum-

y

f

modo agnoícit, Patrem filios plus, quam Deum

diligere amore pure intenfivo, vi cujus ex. gra.

Quoj

Ticu

intimius doloris fen(fu afficiatur ex infortuniis fi-

ia

liorum, quam ex offenfa ipfius Dei ; Si dicatue

dttt

primum, cum ex precepto dilectionis Dei tenea-

)

mur Deum fuüper omnia appretiative diligere , ita

m

ut fimus parat! omnia potius amittere, quam ipfum

P

Deum, Confeffarii exprobratio juftiffima erit, jux-

ta illud Matth. ro.

051

Qui amat filium , aut filiam

Si vero dicatur fe-

Ti

i

fuper me , mon ef me dignus.

cundum; injuftam efie Confeffarii objurgationem',

de [

dicendum eít, cum prseceptum dilectionis Dei nos

q

ad Deum füper omnia intenfive diligendum non

h

cogat, lta ex Palao de Char. difp. r. punGt. 2. n.

5. Girib. c. 4. n. 13. & feq. Sanch.1. 2. c.33. 1. 2.

Reöo

Ti

la

MENSE FEBRUARIIL

ten

Uralis Parochus recufat abfolvere Rufti-

W.

CAS. I. R

Nit

rici, fanCte Sedi refervato, licet fciat, eundem

cum a peccato gravis percuffionis Cle-

DT

l dl'&gg

Rufiicum propter incommoda zetatis , & corporis »

,

& elfe perpetuo impeditum, Q. Anbene fe gerat.

ley

Re-

1 'ulbuS

7

MzxsE FEBRUARII. '229

ln

um |

Refponaeo affrmative. Cum enim ex Decreto Cle-

mentis Oétavi ita refervetur Pontifici gravis Cle-

d

u

rici percuílio , ut etiam quacumque necefütate ,

nifi fit neceffitas articuli mortis, cuicumque infe-

s

riori Confeffario adempta fit abfolvendi facultas ;

nullam dari in Rurali

arocho facultatem ad abfo-

fe d

lutionem Ruftico noftro impendendam, comper-

Rufticum noftrum eífe

as

tum eíft. Neque refert ,

o V

erpetuo impeditum ; quamvis euim eximatur a

!

e

ge adeundi Apoftolicam Sedem , non eximitur

tamen alege fe praefentandi eo modo, quo po-

füs t

fas j

teft, Epi(copo, cum ab ifto , in cafü impedimen«-

ipore-

ti predicti, abfolutionis beneficium valeat obti«

mere. Poterit igitur Parochus , fialiqua gravis ur«

qua

eatneceffitas , & facilis non pateat aditus ad

t )

pifcopum, Rufticum (fuum abfolvere cum onere

tantam-

; Jun

fe prefentandi Epifcopo , eo tempore , & modo,

p

quo poterit,

Czeterum fieundem extra mortis ar-

ticulum abfolvere per fe loquendo recufat , bene fe

yi T

gerere dicendum eft.

lta Bonac. de Ceníür.

jet

t

difp. 2. q. 3. punct. 6. n. 16. Girib. c. 2. n.25.

fe, !

Suar. de pcenit, difp. 3o. fe&. 3. n. 12. Lug. difp.

20. feCt, 10.

, ipüm

J (uie

fs

CAS. IT. Titius difpenfatusin Quadragefima adco-

r*

medendas carnes przcife ex motivo, quod val-

joet|

de ei noceant cibi Quadragefimales, iis diebus,

quibus comedit carnes, jejunium non fervat. Q.

fatt

Àn graviter peccet.

i P

o

Refpondeo affirmative, Ratio eft,

uia cum abfti-

p

nentia a carnibus non pracipiaturab Ecclefia tam-

quam res pertinens ad.effentiam jejunii, fed prze«

1

]

cife ut res magis ad carnis mortificationem condue

cens , fequitur, ut qui diebus efurialibus Quadras

gRUm'

gefimz difpenfatus eft ad comedendas carnes prze«

j

cife ex motivo, quod valde ei noceant cibi Quas

dragefimales, adhuc ad carnis füg mortificatio-

',,,udeln

(po[iir

nem, pet comeftionem unicam teneatur. Et ficu-

d

tiex quo jejunii przeceptum pluribus veluti par-

ftione,

W

tibus moralibus con&gt ,Qnempe' unica come

x2

ane

t

230 CasUs CoNscIENTUE

abfinentia a carnibus, & nbnmmquam etiam ai)

i

W

ovis, G laéticiniis , feguitur, ut poffit quis ali-

ti

quando ovis, & la&ticiniis vefci, nec ramen plus

quam femel comedere, a:t carnibus uti 5 vel fi

D

[

nondum quis vigefimum primum annum exceffit,

t

oflit plsries fe cibo reficere , nec tamen carni-

us veíci, ita infertur, ut femel edendi lege te-

1o

l

neatur, cui carnes ex fuüper adducto motivo je-

juni: ternpore conceduntur. Cumque hec do&ri-

;

pa ita fit confirmata per iterata Edicta, quze fan-

&iffimus Doiminos nofter Benedictus X1V. die 30.

Maji, & 2. Augufti 1741. promulgavit , ut nulla

amplius oppofitze opinioni probabilitas remaneat ;

dicendum eft, certo graviter peccare Titium , qui

(s

diebus, quibus comedit carnes, jeiunium in unica

comef(tione non fervat.

Ita ex D. Thom. in 4. dift.

t

L:

15. art. 5. Cajet. in2, 2. q. 147. art. 6. La Croix, l.

jui

4- Q« 140. n. 1269.

tii

CAS. III. Cajus , cui enus incumbit familize, vetu-

A

lam, ac cxcam Mftrem acrioribus verbis quoti-

Rtt

i5

die increpat, eo quod esdem velit fe negotiis do-

mefticis non fine aliquo eorum damno immifcere.

lfj

D

Q. An peccet Cajus contra quartum praceptum

Decalozgi.

'tte

lm !

Refpondeo cum diftin&ione, Si verba, quibus uti-

b

tur Cajus ad increpandam quotidie Marrem cce-

N

h

cam, & vetulam , adeo afpera fint, ac dura, ut

contemptum prafeferant Matris, & amori, ac re-

Qu

verentize Matri debitze adverfentur, Cajum pecca-

En'e

fümy

re, & quidem graviter contra quartum Decalo-

dio

gi prxceptüm, pro certo dicendum eft, cum ex

vi prz:di&ti praecepti teneantur filii non folum

f d

corde dilligere, fed etiam ore, & externis acti-

m'a[

bus parentibus amorem , & reverentiam exhibe-

Al

re. Si vero acriotibus verbis utatur Cajus non

quidem ratione alicnjus odii, quod habeatin Ma-

us]

trem, vel ex aliquo reverentiz defectu in ean-

L

dem, fed przcife, ut illa domefticis negotiis non

cau[a

fe (e. immifceat, & hoc modo detrimentum fami-

Wr

iee

MegwsE Manrrr.

231

tiam:þ

liz evitet, dico, Cajum contra quartum Decalogi

]is t

praeceptum non peccare ,

cum reverentiam Paren-

tibus debitam adhuc integram fervet,

nifi fortaffe

en pl

ex modo loquendi elata voce:, vel alia circumftan-

vll

:xcelfg.

tia, exceffas aliquis in preedicta increpatione con-

n eut

tingat, quo cafü dicere deberemus, Cajum non

forea levi faltem culpa immunem. Ita ex Tambur.

lge h

1. 5. indecal. c. 2. $.2. Tolet, 1.5.c. 1. Trullench.

tvo *

: dolt

l. 4. c. 1. dub. 2. n. 2;

j lb

die ?

- pl

NMENSE MARTIL

1heat

CAS. I. T3Aulus una hora poft folis ortum come-

m nl

Duqm,

i

dit ex pane, & pifciculis in quantita-

] 4, dl:'a

te feptem unciarum , non advertens effe diem je-

TOlX

junii, de quo inde admonetur.

Q. An teneatu£

tali die adhuc fervare jejunium.

Refpondeo affirmative. Ratio eft, quia cum ex uns

,Uv

arte non dicatur in cafü , quod pluries de mane Pau-

: quo'n-

ii d

us comederit, ficqueunicatn comeflionem , in qua

ilcefo

natura jejunii confiftit, reddiderit impoffibilem ; &

ex altera non fit contra jejunii fübftantiam, quod

eptum

comeftionis ordo invertatur, dicendum eft, Pau-

lum poffe adhuc , cum de jejunii die sdmonetur,

u

jejunium fervare, & proinde ad jejunium tali die

fervandum teneri, Igitur, cum pro ea refeCtiuncu-

a

la, quam Paulus licite fero fecilfet, poffit ea cibi

ift, [4

t

quantitas infervire, quam Paulus, non advertens

$ u

effe diem jejunii, fümpfit una hora poft folis or-

tum; eamquecomeftionem, quar faceret in pran-

Qu

dio , optime poffit in cafu usque in ccenam diifer-

Qu D

re, dicendumeft, ita Panlum agere debere, & fic

j [

I$ )

fervare jejunium.

Ita cuin Girib. de jejun. n. 75-

Boffio caf. 18. n. 105. Filliuc. tr. 27. c. 2. n. 29.

exi*

][li

p

CAS. IT. Francifcus contractis fponfalibus cum Bet-

,pm)

n

y [

ta, Copulam habet cum ipfa; inde juftam invenit

$"

caufam refiliendi a fpon(alibus , quae quamvis da-

"retur etiam ante Copulam , tamen ignorabatur,

n

4

E

n

w

232 . Casus ComscirEwTIE

Q. Àn fecota Copula poífit ex dicta jufta caufa

& fpon(alibus refilire.

j

&l

Refpondeo sffirmative.. Ratioeft, quia cum voluntas

lii

inincogaitum nonferatur, nemocenfeturper pro-

N

prios actus illis juribus renuntiare , qua sttionig

tempore fe habere non agnofcebat.

D

Et pro'nde

D

quamvis Francifcus animum oftenderit permanen-

[

di in fponfalibus contraétis eum Berta, per Copu-

lam habitam cum ipía; adhuc tamen, cum ante

[

il

przedictam Copulam ignoroverit jus, quod habebat,

Ai

recedendi a promiffione, fequiturneque poft Copu-

lam amittere proprium jus, ficque poffea conrra-

€is fponfalibus refilire : Eo nimirum modo quo

txorignorans Mariti adulterium , & proinde etiam

jus, quod ipfa ad divortium acquifivit, non cen-

,

fetarjur' füo renuntiare perhoc, quód Marito debi-

tumreddat, neque animus cohabitandi cam eodem

Tti

Msrito, dum ejusaduiterium ignoratur, aufert ab

li

eadem Uxore jüs àd petendum divortiam , dum

Toor

patratum adulterii delictum detegitur. 1ta Lefíius

h

l.2. cap. 42. dub.

7. nuin. 34. Filliuc. tr. 10. c. 8.

l xr. n. 296.

Refp(

lx

CAS. ITI. Filiusfamilias ftatuit nomen date militiae ,

D

propter quod peti: a Patrepecuniam fuo ftatui con-

hi

venientem.

Q. An Pater teneatur in conícientia

&

filii votis annuere.

T

W

Refpondeo affirmative per (eloquendo. Ratio eft, quia

ui fta-

y

filii ex vna parte in el gendo vitze ftatu ,

li

tus perpetuitatem Importet, ut eft ftatus

i

eligio»

li

nis, Ordinis (acri, & Matrimonii, five ftatus per-

l

petuus notfit, dummodo ipfi filio , ejusque fa-

Qu

milie comveniens fit, liberi cenferi debent. Cum

prd

autem ex altera parte teneatur Pater jure naturze

alinienta filiis przbere juxta propriam conditionem

& d

Wy

acqualitatem; non eft, per eloquendo, curfilio,

E

qui ftatuit nomen da:e militiz nulli dedecus affe-

renti, pecuniam proprio ftatui convenientem ne«

Tij

get.

ii

Dixi . per fe loquendo : nam íi ex hoc,

]Ug:

quod talis filius daret nomen militie , aliquod

a

gra-

T

|j|

MENSE APntLIS, . 233

w

grave damnum vel domefticze gubernationi, vek

ipfi Patri accideret , aliter effet loquendum ; Cum

Itj

enim in his , quze ad domefticam pertinent guber«

3

nationem, Filius Patri fübditus fit, idemque Fi«

7)

t

19

lius teneatur, vi naturalis pietatis , etiam a Reli-

u

gionis ingreffuabftinere, u£ Patriin extrema , vel

QN

1]

Id

gravi neceffitate conftituto fübveniat, Patrem in his

Cwje

circumftantiis non teneri in conícientia Filii votis

annuere, dicendum eft. Ita ex Thom. Sauch,

p u

in Decal. l.

beh

4. 6 85- D. 15 & feq. aliisque com«

muniter,

Copt

D

] q!lO

MENSE APRILIS.

X

Ü ca*:

Aulus uxoratus ignorans Catharinam effe

pQ

m

CAS.1. P

conjugatam , adulterium cum ipfa com«

eotd

mittit, cum promiffione Matrimonii in cafu , quo

fert

Mulier, quam habet de prafenti, moriatur. Q. An

da

mortua Pauli Uxore, & Catharinze Marito, poffit

E

E

Pauius ducere Catharinam.

Qu

Refpondeo negstive.. Quemadmodum enim fi Paulus.

uxo'atus adulterium committeret cum Catharina

fuET

uxcrata cum promiíione eam ducendi in uxorem

ftetim ac liber evadat a primo conjugio , non po«

Ts

teít etiam mortua propria uxore ducere Cathari-

jentà

.

nam,

,

ita licet uxoratus adulterium committat

cum Catharina , quamigriorat effe uxoratam, cum

promiffione eam ducendi in uxorem ftatim ac mu-

m

n

u

lier, quam de przfenti hsbet, moriatur, etiam

hac muliere mortna una cum Catharioze Marito ,

u

ul l4

nequit ducere Catharinam. Ratio pro utroque eíts

[»

;r'

quia, cum ad contrahendum in cafu criminis im»

Lf

um

pedimentum non requiratur , quod uterque fciat

u

fe duplex adulterium patrare, fed füfficiat, quod

uonem

unus sgnoícens conjsgium alterius , cum ipfo

J

adulterium committat. cum promiffione Matrimo-

) J

jj

"a

nii, fi liber a ta'i corjugio evadat, dicendum eft,

r [2

fufficere, qucd Catharina fivelibera fit, five con«

jugsta non sgnoícatur, fciat Panlum effe uxor&á«

j p

f

tum: ut adnlterium cum ipío patratum fit, & di-

3

€a«

f

234 Casus CowsciENTIx

catur ex utraque parte formale , prout requiritur ,

utuna cum promiífione Matrimonii impedimentum

ü

inducat. Ita ex Anacl. de imped. cri«m, num. 93.

Girib. c. 14. n. 13. Roncagl. c. 17. n. 2.

Refpw

Y

CAS. II. Solus TTitius confcius eft impedimenti affi-

j

nitatis ortze ex Copula illicita inter Antonium, &

Bertam. Q. An dum fiunt publicationes

to Ma-

l

t

trimonio , teneatur hoc impedimeatum

arocho

]

.

revelare.'

l

lir

Refpondeo affirmative per fe loquendo. Ratio eft,

quia quando agitur de vitando alterius gravi damuo,

ip

|

hn

& peccato , tenetur quis mali caufam maiüifefta-

At

re, etiamíi probare non pofüit, & prafertim ubi

[i

Superioris przeceptum hoc poftulat. Sumus autem

.

li

in cafa

.

nam in Matrimonio cum impedimento

[/!

dirimente celebrato non folum gravis injaría ir-

i

rogatur Sacramento, quod (ic contractum eft nul-

I

lum, fed etiam grave damnum, [ve fpirituale

ï

ipfis contrahentibus , qui lic fcienter contrahendo

y

hi

peccant, live temporale proli, quze hoc modo na-

fciturs eft illegitima, irrogatar. Quamvis propte-

rea folus Titius con(cius fit impedimenti affinita-

&

tis ortze ex copula illieita inter Antonium ,

Bertam , dum fiunt publicstiones , tenetur per fe

loquendo przdictura impedimentum Parocho re-

US

velare. Dixi per fe loquendo, nam fi vel fperatet

profuturam effe privatam admouitionem , ut con-

trahentes opportunam peterent difpenfationem ,

vel fibi grave dámnum imminere timeret ex illa oc-

culti criminis denuntiatione, in hoc cafu ex com-

W

fir

muni feutentia ad przedictam denuntiationem non

tenetur, quia vel neceffaria non foret, vel lex

illum in cafü uon obUgaret.

]ta ex Girib. de de-

REfpo,

1

nunt, n. 45. & 48. Bolf. c. 7. n. 173. & 159. Palao

D

pun&. 13. $. 6. n. 5

Y

€

