Refpondeo affirmative : non quidem quod Puella fuffi-

cienter expreffit peccatum füum dicendo, f& habuil-

trelisa p

31 foyfs

fe ta&us inhoneftos cum Viro ; co

pulaenim, quan-

tumvis incompleta, ut

pote participans diverlimo-

g'echmin

de a püris ta&ibus in!

Ioedias

ionettis rmnalitiam fpecificam

uxuriz;, explicanda eft in Confeffione fecundum

h.

fuam indivi

A

Alex

duationem , ut ex propof, dammn, ab

VII. ordine 25. & ex commu

ni Fideliumpra-

aio) j

uia reticens co-

Qp |

xi colligit Dominicus.Viva ; fed q

pulam ex ignorantia modi fe explicandi,

quod,

mlltavu

attenta ejus parva ztate, & animo

& die r

alias parato

—

adtotum inpenue fatendum ,

fi a Confelfario, ut

fioni f

putabat, fuiffet interrogata, credibile eft, fuiffe

Qdaret

preeci

a

püum. motivum ejus reticenti

o

bona fide

jf p

potius,

quam malitiofe Confeffionem fuam fine ex-

2179

preffion

& copule-abfolvit;

4

per hujusmodi autem

&ritu

bonam fidem, fecluf:

L

1 pofitiva malitia, fatis pro-

&5 lo

babiliter poteft puell

( —

a ifta excufari a non fervata

omnimoda integ

ritaté fuze Confeffonis, utin fi-

10 aei

mxfli

l

L j t

I

LE

MexsE SEPTEMBRIg. 343

M. o

ii»

v ln'u

Yl

"

mili docet Alarius lib. 5. verbo Confz[fio num. 55.

de eo, qui nunquam confefíus fit numerum pec-

Con

M

,

li

MCOUET

catorum, quod a Confeflario non fuerit inter-

rogatus, quem , dicit, íl abfuit melitia, fatisfa-

dundun l

Conitimto, t

cere explicando poftea numerum, & negligentiam

in przteritis Confeffiónibus, quie easdem repe-

Lhrjtsmed

tat; licet, ut poftea fübdit, tutius effet id per

, &ptiily

Confeffionem generalem przeftare.

Ergo etiam

Puella in cafa noftro, adveniente majori cognitio-

nlieann

do omif-

ne, fuz obligationi fatisfaceret ex

putau

JTPA

fam copulz lincompletze individuationczn.

wbait copal

CAS.II. Clericus ordinatus in facris anno elapfo, in

(;

cqfeüïql

quo feftam fanCti Laurentii Juftiniani accidit die

eh

i

Dominica, ex devotione erga dictum Sanctum ,

m r

Officium ejus tranftulit ad primam diem non impe-

vodum t g

ditam; quamvis in Breviario fit ab libitum, ea-

ETU

que die aliud Oificium non recitavit. Q. An fa-

Qu

tisfecerit fuze obligationi,

t Cotí

Refpondeo negastive, nifi id fecerit bona fide ; pu-

: Conf

j

tans etiam Officium San&ti ad libitum elfe transfe-

rendum, Ratio eft, cam $. R. C. pluribus in De-

i Podi

cretis a P. Merari citatis'tom. 2. p. 1. fect. 3. c. 1o.

ndo, fehe

in. novis obferv. & sddit. ad Gavanti comment.

jetim, Qd

declaravit, h

ujusmodi Officia occurrentía in die

s diveti

impedita alio

Ó

fficio de praecepto non eífe trans-

am f

ferenda. Clericus nofter ea die, qua officium S.

M

"

iofte

Í

Laurentii Juftiniani translatum :ecitavit, omiffo

[i

alio, quod fuiffet de przecepto recitandum, data

opera, & pro libito fao unum Officium in aliud

mutavit,

fic formam a S. Pio V. prxfcriptam

ea die non feryavit, ac proinde nec (uze obliga-

10

tioni fatisfecit, ut idem Summus Pontifex ibidem

declarat, dicens — neminem ex iis , quibus hoc di-

)

cendi , p/allendique munus nece[fario impofitum ff ,

ln

ec juvat

"

nifi hac fola formula fatisfacere go[/e.

ib

i

lericum noftrum illud proloq

uium apud Theolo-

$os Moraliftas commune — Officium pro Offi-

!

m

jj, I

cio — quia hoc intelligendum eft, quando tnuta-

tio accidit ex errore, ex inadvertentia, bona fi-

gnüfï I

j5, P

de; non enim eft praefümendum , Eccle'üam vel-

4

e

Y

344 Casus CoxscikNTIx

i

le obligare ad duo Officia eadem die recitandail-

tur; qna

lum , qui fine culpa et: non eutem quando muta-

celratut

biliter.

tio fit voluntaría, & data opera, adeoque

culpa-

gigpeq

Ita Bellarm. Regin.

Homob. Gavantus,

tgo teht

Rofignol. iliique magis communiter.

Yio, Attt

a, T

CAS. III. Andreas Sacerdos celebrans Miffam De-

funétorum pro Patre Antonii, a quo recepit elee-

nm, y

mofynam, dicit Orationem, qua in Miffali affi-

metiliet

A

ia at

fim a

gnatur pro Patre. Q. An bene.

derelr,

Refpondeo negative. Raiio eft, quia hujusmodi Ora-

tio pofita in Miffali pro Patre, affignatur tantum

qui p

pro.Patre ipfiusmet Sacerdotis celebrantis, ut

precei

Iicumq,

oftendit titulus, qui eidem prafigitur, ton bene

ergo dicitur pro Patre ejus, qui ttibuit eleemofy-

fntety

lus ad

nam, nam alias dicit Gav. tom. r. p. 4. tit. .18.

fodo (

de Rubr, Miffar. pro defunctis n. 13. de Patre cu-

abf fr

jusque non convenit Oratio in ore Sacerdotis,

ut patet audienti.

fis, g

Dunmo

qefitC

AMENSE OCTOBRIS.

Q o

l Q

Ufticus Dicecefis Bononienfis in die fe-

ifio v

CAS. L R

fto fancii Petronii fümmo mane, ne-

Do&or [

otiort

1m caufa, profecturus eft Mutinam. Q. An,

&

| Q5

ubi teneatur Miffam audire.

Refpondeo, nullibi teneri Miffam audire: non in Ter-

JNN

fiterio Bononienfi, cajus fupponitur Incola, . &a

ts

R

quo fümmo mane difcedens proficifcitur Mutinam;

teii

quía przeceptum audiendi Sacerum die fefto, utpote

affirmativum, obligat quidem toto illo tempore,

quod concjuditur ab aurora ad meridiem diei,

) Rnfpon

|

fey |

plus mipnusve, fed non obl'gat pro aliqua deter-

|

funt

minata dicti temporis hora, adeoque iu qualibet

liter

ene vifa impleri poteít,

Rufticus ergo nofter,

antequam iter aggrederetur, nom tenebatur im-

integ

ln

p'ere praeceptum auditionis Sacri, fed poterat dif-

àqu

ferre ad meridiem usque; fi igitur circa hanc ho-

Cüto

r2m jam creditur extra T'erriforium, a quo libe-

Jutt

rum illi erat ezredi, in ipfo Sacrum andire non

ml

tenebatur: fed neque extra Territorium tene»

Weri

tut;

I

MegNsE Ocronnis.

345

je techt

tur; quia extra Territorium, in quo Feftum non

1

h qpatdog:

celebratur, non urget preeceptum andiendi IV

iffam,

Vboque cj

quippe quod locum afficit, non Perfonas; nullibi

nob, Gant:

ergo tenetur: ita Diana p. 1. tr. 1o, refol. 14. Pa-

ef

]ao, Antonius a Spiritu fanéto, Sanchez. Girib. &

ins ifin

alii.

Limitant hanc fententiam, aliogunin commu-

nem, primo Naldus: dummodo iter faciens circa

0 fetepi d

jp MU

meridiem jam fit e Territorio egreffas; alias Mif-

fam audire vel tenebatur, antequam iter sggre-

ijusmod

deretur, fi praevidit non poffe alibi audire; quia

qui pravidet, (íe impedítum iri ab impletione

Yhatuüt t

lranlis,

pracepti, tenetur prasvenire ; vel tenetur poftea,

tton De

ubicumque opportunites MilTam audiefidi ei fe prze-

fentet ; quia, nt dictum eft, przeceptum refpectu

hitdeze

illius adhuc urget. Secundo FelixPoteftas: Dum-

TT

modo cauía egrediendi a Territorio fit vera, &

d t

abfit fraus, ut dicitar de Abíolutione a Referva-

fe Bu

tis, qua nemini patrocinatur.

'Fertio Suarez:

Dummodo nullum adfit periculum fcandali, nulla-

que fit Conítitutio vel Epifcopalis, vel Synodalis,

Ls

quze ornino fervanda eífet, ficuti & confuetudo,

fi que pie, & fanéte introducta reperiretur, ut de

nis ind

faC&to reperiri apud? plerosque populorum idem

o m P

Doctor cenfet.

ims. (

. CAS. 1I. Famulus fe accufat in Confeffione, . quod

de mandate foi Heri furatus eft modium tritici, de

s odbl

quotamen nihilipfeparticipavit: Confeffarius eum-

rf

dem obligst ad reftitutionem , fi Herüs i

(tüf

reftituat. Q. Anjufte.

pfe nOI.'l

fsl

t

Refpondeo affürmative. Ratio eft, quiä tam Jubens

u

vil

feu Mandans, quam Executor, feu Mandatarius

E

fant caufa totalis Furti, licet ille magis principz-

.

[

liter, ife vero minus: uterque igitur tenetur ad

!

g

M

integram reftitationem rei ablate; Jubens quidew,

qu

feu Mandans prius, independenter, ut ita dicam,

8 quocumque alio, utpote caufa principalior; Eixe-

2l

cutor vero,

feu Mandatarius in defe&u illius,

Dd

Jutte igitur Confeffarius in cafu noftro obligat Fa-

[«5

g

mulum ad reftitutionem tritici sblati de mandato

n

Heri; fi Herus ipfenon reftituat. Nec juvat, quod

onim

2

ni-

r(l'

i

*

546 Casus ComscreNTUE.

nihil famulus participaverit; nam hoc inducit uti-

fertel l

fimpiai

que aliam obligationem in Hero: ad reftituendum

prius, & ex integro, utpote ille, apud quem res

| Nejnceo

ablata reperitur, vel a quo confümpta eft; at non

T n

Go

eximit ipfum Famulum ab obligatione reftitnendi,

fi Herus non reftituat; íicuti non. eximeretur ab

281

obligstione reparandi damna, (i quze forte de alte-

Ym P

rius juffu, vel mandato intuliffet, per hoc, quod

incidi;

f Y

nihil in re lucri percepiffet : ita communiter.

tüm ao

CAS, IIT. Idem Famulus impotens de profenti ad

Jettito

reftituendum;, pro quiete füz& conícientiz petit

100 lo

per aliurn a Domino tritici condonationem, eam-

litio n*

que obtinet.

Q. Anrper hujusmodi condonatio-

li d

nem etiam Herus dicti Famuli fit abfolutus in.con-

fit vfi

Ícientia ab obBigatione reftituendi.

Yità co

Refpondeonegative. Ratio deducitur ex mox dictis,

vitem|

quia Herus utpote Mandans , eft caufa principalis,

fefori.

1*

Famulus autem mious principalis: jJam vero

|

S.T 6

cet abfoluta

ab obligstione reftitmendi caufa

Q ha

magis principali ab eo, cui füratum eft, cenfeatur,

ttizoni

& tit sbfoluta etiam cauía minus principalis: non

fic e converfo ,. ut docent cómmuniter Dotores;

toe d

Mefrords

fed ficuti reftituente caufa minus principali in defe-

&u principalioris, hzec adhuc tenetur illi damnum

Iisu&l]

C

compenfare: ita, fuppofita etiam condonatione

u h?k»

fa(ta cau(z? minus principali, adhue principalior

Ytwe

tenetur reftituere: ergo Herus in cafu nostro non

tdlis

eft.a fua obligatione abfolutus. Nec juvat, quod

litus

forte Dominus tritici ignoret, caufe condonet,

LUE

& putet etiam principaliori fe condonare; quia

prat

vrofecto motivum, quoad condonandum inducitur,

l;

€ft impotentia petentis: ergo hunc folum, &ex

lutio

fi: Q

tali motivo ab obligatione reftituendi abfolvit.

W

el

r

AMENSE NOFVEMBRIS.-

i

(j

CAS. I. S

Ejus vocatus ad ferendum te&imohïum

CAS, |

circa Patrimonium, fciebat ficte ab ami-

Ol'dp

'co conftitui pro quodam Clerico, utamicitiz de-

ferret,

pf

MrewNsE NovEMnRis.

9d

tdontd

ferret, teftatus eft falfum. Q. An poffit a quolibet

elttueris

fimplici Confeffario abfolvi.

i quent

efpondeo affirmative.

Ratio eft, qnia licet Sejus

Ti

in cafü noftro graviter peccaverit, & infaper ex-

relitnn

communicationem incurrerit latam in Synodo iib.

timerttrt

2.cap.8. contra Teftes deponentes fiifum circa

bona Patrimonii; tamen in nullam Refervationem

orté d

! dot

incidit: nom ratione peccati, quia in tabella cas

fuum Refervatorum refervatur folummodo pecca-

Titet

tum conflituentium Patrimoniurm fictitium ; & de

reentit

peccato "Teítium .deponentium nulla fit mentio ,

ng pé

non tatione excommunicationis, quia ejus Abfo-

wm, eum

lutio in Synodo nulli refervatur, ut legenti pate-

cunont

bit; fi autem eam refervatam voluiffet, expreffi(-

yosinor

fet utique, ficnti expreffit de excommunicatione

lata contra Sponfos de füturo, fi cohsbitantes in-

yt

rm

vicem fe cognoícant; ergo potefta fimplici Con-

fiit)

feffario abfolvi.

X

4 r

l

4

CAS. IT. Sponfas de faturo frequenter cogitat de co-

peni

'(ï;']

pula habenda cuin Sponía. poit contractum Ma-

lod

, (t

ilivne

trimonium per verba de przfenti;, de eaque mo-

pilis: P

rofe dele&atur. Q. An peccet lethaliter.

Dd

.

Refpondeo affirmative, fi fit vera delectatio fenfibi-

D

"

lis, & hon purum defiderium, excludens quem-

£

u

cumque actualem affe&um malum de copula futa-

)mf)ïläil'?ï

ra, habenda tetmpore, quo, contracto Matrimonio

dl

er verba de przfenti, licita erit. Ratio eft, quia

j motto

talis fenfibilis delectatio de preefenti habita appe-

titus fenfitivi non habet pro objeCto copulam fa-

'uW'-t ! QUGI

T

turam, ut futuram, fed copulam, quam veluti

a f

,K j

prafentem apprehendit, & cujus, vel faltem pol-

!]

lutionis de

rzefenti eft veluti inchoatio, & cau-

mb

ü'ï'ï"

hm P

fa: Cum igitur Sponfo de füturo copula non fit de

li

(

)

l

j

prafenti licita, íi de ea deleitatur, vere' dele-

al

Gatur de obje&to graviter malo, utpatet, & (ic

graviter quoque peccat: lta Sanchez, Boffius,

Girib. & alii.

J

CAS. IIL, Mavius, & Therefia, ex difpenfatione

re,l)mün "

Ordinarii, contracto Matrimonio per verba de

| gübïm

4

przefenti tempore prohibito fine folemniis, transacto

miti [2

€o-

f

:

34ä CasUus CoNscrENTUE

eodem tempore, petunt a fimplici Sacerdote, ut

& illiin

Miffam dicat pro Sponfis, ac benedicat de more

enm Aona

w D.

Nuptias. Q. Àn ifte fimplex Sacerdos licite pofíit,

Refpondeo negative. Ratio eft, quia Benedictio Nu-

(utttem

ex qiadum

ptiarum , utpote Solemnitas ipfius Matrimonii,

eft de jure ejus, cujus eft Matrimonio affiftere,

lt gito y

ficque'proprii contrahentium Parochi; non potet

As qii

ergo alter a proprio Parocho, five fimplex Sacer-

€————

Tetür ex

1 lj

dos fit, five etism alter Parochus, lictte Nuptias

Wüefeé

benedicere, nifi id faciat de licentia proprii Paro-

chbi; & isbsque ejus licentia benedicere auderet,

ao r

incurreret ipfo jure pcenam fafpenfionis impofitam

uoad abfolu-

GT. V.

a 'Trid. feff, 24. c. 1. & refervatam

dtti fig

tionem Ordinario proprii Parochi.

Q

uin imo Sy-

teri iteny

nodus noítra lib 3. cap. 3. declarat, nec etiam pro-

tio Patocho licere hanc Benedictionem , & hu-

& Thott

vetiar,

jusmodi propriis Capellanis demandare, falvo ta-

præpeptl

men legitimo Impedimento ; ergo minus licebit fim-

elDondeo

plici Sacerdoti fine licentia eamdem impertiri.

Aic m

Worimor

AMENSE DECEIBRIS.

| R, ]

Tegge |

CAS. I. D'Arochus follicitatus a Parochiana ad tut-

T& Ínpe

pia, non confentit; dicit tamen —— Bo-

| B d

num tibi, quod fim Parochus, (i non effem Pato-

fs

chus. .

. Q. Au fic dicens graviter peccet.

As j

W, W

Refpondeo affirmative: peccat enim primo , peccato

l&

fcandali, quia per ilia verba fatis indicat Paro-

infire

chianze follicitanti ad turpia fuam voluntatem con-

fentiendi in illa; quodque ideo non confentit, quia

t

timet poenam .

refervationem fcilicet, in quam

itime

confentiendo incurreret; non quod odio habeat

tas. [j

culpam, & Dei offenfatn.

Deinde peccat etiam

pandur

contra Caftitatem, quia talis voluntas eff yera de-

du

le&atio turpinum, nec eum excu(at conditio illa

hu

appofita — Si non eflem Parochas — quia hujus-

pj

modi conditio non tollit omnem tnalitiam ab ob-

0 "ga

jeGo, fed folam illam majorem deformitatem,

lür h

sam peccatum füum contraheret ex conditione

Qüi .

erfong, quippe cum confentire in turpia malum fit,

Tedia

lE

MaNsE Decgwanis. 349

Sacerdoy

& illicitum cuicumque, etiam non Parocho; ita

edicat de

cum Bonac. Alar. Palao, Girib, Do&tores commu-

lo lil

niter, Excufaretur tamen a peccato gravi contra

Caftitatem, fi non ferio, & ex animo , fed folum

Denediqo)

s alris

ex quadam levitate talia verba proferret: at non

Yonio al

fic pato polle facile excufari a peccato gravi (can-

hi; non

dali; quia, attenta propria conditione Parochi, te-

netur ex olficio acriter follicitantem reprehende-

(implex i

lictte Nj

re, & a propofito, quantum in fe eft, removere;

unde ne ex levitate quidem poteít fine gravi fca

ptoptii l

À

[ïl-

Icere u

dalo voluntatem confentiendi fimulare.

nisinpol

CAS. II. Vir quidam dives angendarum opum defi-

qoid d

derio flagrans, deliberate exoptat, ut Milites ex-

(irinos

teri iteruta Regionem hanc invadanb, fuasque in

nec fs

ea moras ducant, ut ipfe carius exinde fruges

onen, t

vendar.

Q. An peccet contra decimum Decalogi

life; n

praceptum.

pus tl

Refpondeo aífirmative. Ratio eft, quia ifte Dives

inpiti

adhuc megis ditefcere concupifcit cum aliorum

Proximorum damno, quod pati uniyerfaliter co-

guntur, Miliribus fuam Regionem invadentibus,

TU

in eaque moram trahentibus, quod enim propte-

rea fruges carius vendantur, cadit profecto in

oyian t

a z

grave damnum Pauperum; inde id deliberate in-

p d

tendere, eft velle proprias opes augere modis il-

; peccet.

licitis, quod prohibetur decimo Decalogi przcep-

to; contra hoc igitur peccat Dives in cafu no-

m p

ftro deliberate exoptans &c. 1ta ex Girib. tr. 14.

in fine.

d !

at

wl

CAS. IIT. Capellanus in no&e Nativitatis Domini

immediate poft Laudes recitat etiam quatuor ho-

tas. Diurnas, putans fequenti mane fe nimis occu-

| 0

* pandum in audiendis Confeffionibus.

Q. An re-

pecrl*

Ge fe gerat.

Refpondeo affirmative. Ratio eft, quia ex una parte

[u)

fübftantia praecepti recitationis Divini officii, quae

obligat fub gravi, confiftit inhoc, quod dican-

ä

(tjam *

tur horze Canonicz fingulis diebus naturalibus,

nl

qui concluduntur ab una media nocte ad aliam

T

l

mediam noCtem ; quod autem dicantur tali deter-

4 mälï'm"

mina-

350 Casus CowsciENTUE

faisc

minato diei tempore, eft modus quidam, & ci:-

& Pt

cumítantia non adeo neceífaria, & obligans dum- |

taxatfüblevi: ex alia vero parte ad excufandum

Aiique

ab hujusmodi levi culpa, fufficit quzecunque caufa,

lir ex i

etiam levis, non fervandi tale tempus determina-

eus Pat

tum pro unaquaque hora, utcum Tamb. Leand.

g Uxo

Diana, & Girib. doceut communiter Doctores:

OR

trltito

ergo a fortiori immunis erit a quacumque culpa,

pb n

qui id prze&at ex motivo charitas; quinimo fi pro-

dteo|

ptereatempus przeveniat, re&e infuper fe geritex-

ercens aCtum prudentie, & diligentiz.

Cum

püs, Q

fim Eer

igitur Capellanus nofterin Nocte Nativitatis Domi- |

ni ideo immediate poft Laudes recitet quatuor ho-

D togt

ras Diurnas, & fic praeveniat tempus recitationis

od

earüumdem, quod pravideat fequente mane fe ni-

tht

trin. d

mis occupandum in audiendis Confeffionibus,

quod eft opus excellentiffimze Charitatis, reéte

f d

utique fe gerit.

£45, 1]

1ió Cali

lercnt

SDarate.

ANNO MDCCXLVII.

Vfetio,

MENSE SANUARIL

|

1 Vito

Vi

lis proprium Filium, quem habuitex

a

CAS. I. VIä

erta ,

in cafu extrem: neceflitatis

XX&S, 1

baptizat. Q. An cognationem fpiritualem contra-

A tg

hat cum Derta,

Cotfen

Refpondeo cum diftin&ione: vel Berta eft legitima

,

Uxor Vitalis, vel non: Si primum, nullam cum

sst

fütte

ipfa contrahit cognationem fÍpiritualem, ut ex-

-

D

preffe habetur in cap. ad limina 33. p. r. & ratio

Ule. po

eft, quia hzc cognatio fpiritualis effet Vitali ma-

Wa f

Xima poena , cum eidem ufum Matrimonii impedi-

'Jüüne

AVithy

ret, quze poena confequitur culpam. Quis autem

,

dicet, peccare Vitalem proprium Infantem ex

Berta füa legitima Uxore genitum baptizando in

n

ut

cafü extremze neceffitatis ? Meietur potius, quia

Jülbs [

fuzs obligationi fatisfacit, & fpirituali faluti cou-

t W

ulit

TE

MewsE jJawguAnitr.

351

fulit fusceptze prolis. Sifecundum, inter Vitalem

qidm, d

x olpu

& Bertam confürgit. cognatio fpiritnalis , quaze

d excuioi

fubfequens Matriinonium impedit, ut clare colligi-

tur ex cit. cap. ad /imina, mbi tantum excipitur

HC QUE G

tps detetet

eafuüs Patris baptizantis' proprium Filium ex pro.

à Tam L

pria Uxore fufceptum, jam Matrimonio contra-

titer Dodt

Go, Neque hic urget füperior ratio, nam cogna-

tio fpiritualis orta poít Matrimonium contra&tum eft

cümqte c

quinimo 1j

poemna, non vero fi oriatur ante Matrimonium ;

etenim eo tunc pertinet potius ad quoddam amicitiae

per fe gut

genus, & vinculum unitatis, in cujus reveren-

entie,

vlvibutisD

tiam Ecclefia Matrimonium prohibuit inter perfo-

nas cognatione fpirituali obítriftas; & de facto

d quittori

Parochus baptizans cognationem fpirituslem con-

Ts

iif

d

trahit, quin fit poena: ita Sanchez de imped. ma-

[i

trim. difp. 62. n. 10. Bonacin. tract. r. de Bap. re-

s Conteu

fol. 96. n. 6. Girib. & alii,

C

CAS. IT. Quidam Sacerdos non abftergit Parificato-

Mn

rió Calicem, intra cujus latera nonnullze guttze ad-

089

harent, ab alia materia, quze eft in fündo Calicis,

feparata. Q. An guttae illae confecratze remaneant.

[

Refpondeo cum diftin&ione: vel guttze fünt fepara-

IMI

tze a vino exiftente in fundo Calicis ante infufio-

nem aqua, velpoít: Si primum, non remanent

confecratze, quia cum fic non fint licite confecra-

m Wh

eme I

biles, utpote cum aqua non mixtz, prsifümen-

dum non eft, in Sacerdote adfuiífe intentionem eas

iriodan

confecrandi, fecus graviter peccaret. Si fecun-

düm, probabilius remanent confecratz, quia funt

od

guttz vini aqua. permixti, funt iutra

alicem ,

nun

& per pronomen /ic defignantur; ergo ad eas li-

Verum

ntualen

cite poterat dirigi intentio confecrantis.

3

quia regulariter iftae guttze refiliunt in prima in-

: eft

fufione vini, antequam aqua infundatur, recte

athnwf

R

Gavantus 5. p. in Rubricas Miff. tra&, 7. n. 4, Pu-

teob. q. 1, de Euch. art. 3. n. 6. Girib. aliique do-

IUMEM

cent, confecratas non eife,

Ad repellendos fcru-

j

pulos curet Sacerdos ante confecrationem unire

m b

j

ür p

has guttas cum aliis partibus , fi commode id

vwd[ Wi

eri

-

E:

T

; Casus CONSCIEN TLE

J

35

fieri poffit, alioquin eas linteolo abftergat, utino«

Aeluio a

net cit. Gavant.

greiiten

m

CAS. TIT. Terewtius recufst federe ad Convivium,

jatyro f

übi tredecim fant invitati, eo quod timeat, unum

dex petün

x Difcumbentibus eo anno effe moriturum. Q.An

fitem

incidat in grave peccatum füperttitionis.

Vsl

h s

Refpondeo, cum ex D. Thom. timor pertineat ad ap-

DI

petitivam potentiam, qu: in homine cognitio-

nem fequitur, examinaudumeft, an Terentius ex fir-

tl

At j

mo intellectus affenfü, an ex levi tantum credu-

litate, ad mortem timendam in cafü ducatur,

Si

n ad'ym

primum, graviter füperftiiofe peccat: Ratio eft,

fttis uoy

h en

quia cum nec convivium , nec numerus difcum-

bentiuin apta fint fignificare, & multo minus eau-

|

890 Y

fare mortem , neque de hoc ulla Divina inftitutio,

Venetur,

| Wmdp

aut traditio: fi mors firmo judicio timetur, id eve-

| CL (

nit unice ex pacto tacite inito cum Doemone,

ut in fimili docet D. Aug. lib. 2. de Doétrina Chrift.

tettem.

vetiti

cap. 20. quod füperftitiofum eft, cum timeatur ma-

| Mipnds

]um ex medio prorfus inutili, & a Divina provi-

dentia minime inftituto: Si vero Terentius levi

Aliqü

|. Itlionai

tantum credulitate ducatur, & fine aliqua certi-

tudine futuri eventus, graviter non peccat,. quia

Debtojj

id potius ex animi levitate, quam ex przefump-

.

P

jitim,

tione mali, & pa&i taciti initi cum Dzemone eve-

ttü LOT

nit.

Limitant tamen DD. hanc refponfionem,

Ts w

dummodo quis admonitus de tacita Dzemonis invo-

Agta

catione ,

a vana illa obfervantia defiftat, alias,

lory

Nüty

ceffante eo, tunc ex ignorantia graviter peccatz

Tl

ita Leff. de fuperftit. lib. 2./cap. 43. dub. 7. n. 43-

Suarez, Girib. & alii.

üfü )

tür

1em (

JMENSE FEBRUARIX

dib, D

M. G

Udex in caufaduorum Litigantium, ratio«.

Cs T. ]

nes habentes hincinde probabiles, utfine

0

Votfte

injuftitia in utramlibet partem inclinare poffit, ab

uno pecuniam accipit, nt in fui favorem fententíam

Áfoni

ferat, Q. Àn peccet, & teneatur ad reftitutionem.

Lf

.Re.

E

MeNsE FgBRUARrIíI.

353

plb i

Refpo eo affirmative. quoad utramque partem : Tta

przíentem cafum refolville vifus eft. Alex. ViT,

prop. 26. profcribendo — Quando Litigantes ba-

Congiris

bent pro fe opiniones.zeque probapiles. poteft Ju-

timeat, t

dex pecuniam accipere pro ferenda fententia in

]

türum, (

favorem unius prz alio —— ex cujus. damnatione

JniS,

licet dilucide dumtaxat appareat, non poffe in ca-

tliteatali

fu Judicem pecuniam accipere, infertur tamen, eti-

am ad rettitutioneti teneri : Ratio eft, quia Judex

ne copii

ex jultitia tenetur gratis totam, & integram li-

entius exi

m cri

tem adjudicare; fed gnando Judex aliquid accepit

pro adjudicanda fententia uni potius, quam alteri,

lucafur, !

gratis non adjudicat, vendit, quod vendibile non

: utio e

eft, neque dat totum, ad quod ex juítitia tenetur ;

us diious

ergo peccat contra juítitiam & ad reftitutionem

n minosdr

ia ln

tenetur. Eruitur ex P. Vivalin dictam propofitio-

nem damnatoam.

yetür, t

CAS.II. Confeffarius in a&tuali Confeffione Peeni-

m Domo

tentem Ííollicitat ad actus ex fua natura tantum

ofttin Qu

veniiliter inhoneftos. Q. An fit denunciandus.

m

Refpondeo affirmative; & ratio eft, quia licet actus

Jipia pf

aliqui videantur ex natura.fua tantum venialiter

efehlius &

inhonefti, ex circumfítantia Confeffionis

Sacra-

alíqua ct

mentalis lethales evadunt propter graviffimam in-

eccat, QU

juriam, quaeSacramento irrogatur, & greaviter vir-

x pre u

tuti Religionis opponuntur; & fexcentis exem-

gmone df

plis con&at, aCtus alias leves ex natura fua, ex

jponfioté

aliqua circumftantia adjeCta fieri graves, maxime

emotis f

1i circumftantia addat oppofitionem alteri virtuti.

obf $

Additur, ex fignis etiam leviter dumtaxat inho-

viler p*

neftis facile coiligci a Poenitente animum Confef-

At

farii progrediendi ad ulteriora ; con(equenter ha-

betur totus finis legis przecipientis denunciatio-

nem Confeffarii follicitantis ad turpia,

Boflius

dub. 28. num. 5r. Felix a Poteft, tom. 2. part. 3,

j

€. 4. Girib. & alii.

u

CAS. III. Titius, dum die Fefto audit Miffam, fua

gt

L. 1

ib

copfitetur peccata, Q. An fatisfaciat praecepto.

fe T

g

Refpondeo cum diftin&ione, vellonga'eft ejus Con-

li

4

*

ei-

Lamberiini Cafus Con[t,

äiruüfïif'

]

3;4 Casus CowsciENTIXx

feffio, vel expedita; Si primum, adeout S$cerdos

vt tisfa

vuiim ihteg

eo tempore notabilem Miflz partem abíolvat, Ti-

yomum, nel

tios non fatisfacit praecepto Ecclefize : Ratio eft,

uia licet Confeffio fit a&io fpiritualis, tamen ex-

yeells , Ye

cludit attentionem internam, quz nece[laria eft

w pertatà

ts adaeg

adimpletioni prscepti audiendi Milfam, ut expe-

wetllitur

rientia docet , cum Poenitens totus fit in expo-

nendis peccatis, excipiendis Confeífarii admoni-

PT

tionibus &c. quz» mentem abítrahunt ab iis, quze

DN

p

i

in Sacrificio fiunt.

Si (ecundum, Titius fatisfacit,

T Cnts

if D

quia brevitas temporis non tollit fubftantialiter

«nihn a

adimpletionem przecepti, ficuti in aliquibus aliís

pe iif

preceptis parvitas materize excufat ab eorum-

dem tranfgrefíione. Adverte tamen, eam Miffze

Al yenatur

i. wl

partern , a qua Titius eft diftra&us per Conf«ffio-

i d

nem etiam bteviíffimam, non debere effe de fub-

ftantia Sacrificii: nam fiad ejus effentiam fpeCtat,

Viio us

quales funt confecratio, oblatio, & per plures

lt

( lus

etiam fümptio, Titius non fatisfacit, quia, licet

ifte partes modicze fint quoad durationem, maxi-

tejne

m tamen funt

uoad fübftantiam, & eílentiam

ETUTE

Sacrificii. Íta Girib. Rofignol, & alii communiter,

V quar

Ti b

h fti

JMENSE MARTIL

vim d d)

Qu d

Ntonius pcenitentiam Sactamentalem

Wi ty

CAS. 1. A

fibi a Confeffarto impofitam adimplere

Vi

non éurat, dicens, pet. acquifitionem Indulgentisé

Plenaric fe velle Deo fatisfacere.

Q. An excu-

if t

tun f

fetur ab onere adimplendi talem poenitentiatm.

E

Refpondéo. Quamvis aliqui doceant eum, qui con-

Decie;

fequitur Plenariam Indulgentiam , folvi ab onete

len füpe

adimplendi poenitentiam a Confefíario injunCtam,

lt nep,

tamen cenfeo cum Girib. aliisque, apud ipfam tratt.

D

?. cap. 12. dub. ro. num; 64. non excu(ari: Ratio

Vl duf

eft, quia poenitentize executio fpe&tat ad integri-

u

tatern Sacramenti, eftque de jure divino ; & fie,

Afl D) [

licet poffit Poenitens Indulgentiam Plenariam lu-

Wl famen

crando, aliisque mediis fatisfacere pro poena tem-

f g

porali ex peccato abíoluto reli&a, adhuc temen

&

tene-

Mzrwuss Manrir.

855

QU Stesri

tenetur fatisfactionem adimplete, ut faciat Sacra-

biolvat, 1

mentum integrum? tum quia, cum poenitentise. ut

: futo d

plurimum, nedum fint fatisfattoriz pro peccatis

$ Laene.

preteritis, verum etiam medicinales ad przca-

ecelfari

venda peccata furura, earum efficacia non com-

, 0 ey

penfatur adaequate Indulgentiam lucrando: ergo

it it ey

^

neque tollitur earumdem obligatio.

Alias ratios

ril adumoi|

nes vide apud Girib. vit.

ib iis, qu.

CAS. 1I. Cajus (implici Confeffario confitetur peccas

s fatisfat

fantialta

ta refervata; hic adit Süperiorem, ut petat facul-

ubus alli

tatem illum ab(olvendi, & eam obtinet; fed ante«

Qquam ab(olutionem impendat, reperit Cajum in

ib eorür-

um Vg

alind peccatum pariter refervatum de novo inci-

t Corit

diffe. Q. Àn vi obtenta facultatis poffit illum eti-

li de 1 |

am ab hoc ultimo peccato abfolvere,

f i

| Reípondeo cum diftin&tione; Vel Confelfarius fa-

: pit pl

tuitatem obtinuit abfolvendi Cajum a quibuscums

que cafibus refervatis fine diftinCctione, aut ex-

j qio at

a, ii

teptione aliqua: vel Impetrata facultas limitata

l edati

eft quoad 'fpeciem peccatorum , indeterminata ta-

Ortmts |

meu güantum ad numeruüm: vel tandem nedum

quoad fpeciem, fed etiam quead numerum defini-

ta, Si primum; eft valde probabile, poffe Cajum

etiam ab illo ultimo peccato refétvato abfolvi,

Quia facultas obtenta illimitata eft; ac videtur a Su-

yrentleg

adimplet

periore conceffa juxta indigentiam Caji usque ad

ultimum Confeffionis complementam.

Si fecun«

ilget

uüm; non poteft abfolvi, fi illud ültimum pec ca-

, Àneit

tum fpecie diiferat a prioribus, cum fbb conceífa

atf

facultate non veniat: fi vero claudatur füb eadem

Ípecie, probabilius poteít abfolvi propter ratio-

j q&':' [/d

nem füperius allatam.

"'Tandem fi tertium affera-

j n

[

ij

&'v

tur; negative tefpondeo ; cum enim Superioris

plirit

/

voluntas in cafu nedum quoad fpecietu, fed etiam

quoad numerum limitata fit ; talis etiam impetrata

li M

;

facultas cenfenda eft.

1Ita Rofign. de penit. quzeft,

i if

0i D]

8. att. 10. fe&t. 4. 'Tambur. de cafib, referv, cap. 9.

at

qui tamen, quz primo, & fecundo loco diximus,

tum aliquo ícrupulo admittit. Adverte iu hac

p

de jam

uci?lniü

icecefi, cam regulariter f::cu!tas quaratur

"m

audi-

[

j

856 Casus CoxsciENTIE

auditis ad ea dumtaxat cenfetur illimitata, unde

tte lo

non poffet Cajus a refervato, poft obtentam facul-

«

Tndios

tatem perpetrato, abfolvi.

qit; ut

CAS. III. Paróchus lampadem ante Sacramentum

|

mandues

Q. An lethaliter

el ml

Altaris non tenet acceníam.

H

!

fareiü

peccet.

[

Refp

ondeo affirmative, fi per diem, aut noCtem in-

! CASE|

tegram id negli

at: id deducitur ex Rit. Rom. de

Annongr

facra Euch. in

[

tab, S. 6.

— Lampades corameo,

Jusféf

nimirum Venerabili Euchariftizse Sacramento ) plu-

du (

res, vel faltem una, die, no&teque perpetuo col-

atio

luceat:— quz Rubrica cum refpiciat cultum tan-

to Sacramento füb g;avi debitum, graviter delin-

| Mpendeo.

i

q

uit Parochus illum negligens : tum quia ficuti ex

Dorüm n

communi

DD. fententia in nullo cafu licitum eft

|

l

|

pem T

Ti qui

fine lumine Euchariftiam conficere , quatvis ut-

ii deld

geret neceffitas de

ferendi Viaticum moribundo,

'

jta cum eadem rev

erentia debeatur Euchariftiz

]

|

Tüti qu

in incruento Sacrificio oblatz, ac in Sacrario af-

vinsy

Cenite

fervatz, a gravi culpa excufari nequit Parochus

|

E

É

tür;

negligens ,

per diem, aut noCem integram, ut

lampas ante

fan&tiffimum Sacramentum ardeat.

nifift

Diana tom. 2, tract, x. refol. 154. Gobat,

Bordo-

]

Qtni

( eban

nus, & alii.

Yf g

At

AMENSE APRILIS;

Vi

Cl «

Erentius peccator occultus enixe rogat

us

CAS. 1. T

Sacerdotem, ut ad Sacrilegium, & gra-

Qa (

ve ipfius damnum, yi

tandum illum particula non

j

confecrata communicet.

Q. An hoc licite pra-

dem f

ftari poflit a Sacerdote.

topuit

dem ex Innoc. III. cap.

V5 T

Refpondeo negative; fiqui

Vaf

de LHomine, de celebrat.

Miffarum, falfa funt ab-

E

jicienda remedia,

que veris funt periculis gra-

viora.

Ratio autem eft, qu

ia

ja, u

t inquit D. Tho-

Re!:mnd

.art. 6. ad fecundüum,

acer-

Benof

ynas 3. part. quzeft. 80

dos hoc faciens, quan

tum in fe eí*, facit idolola-

trare

N

Vif

itapl

MeNsE APRirLrs.

357

Iata, t

ttare illos, qui credunt effe hoftiam confecratam,

nkam i,

feu alios przefentes, five etiam ipfüm fumentem ;

quia, ut Auguftinus dicit, nemo carnem Chrifti

Crmera

manducat, nifi prius.adoret, quod fane gravius

t fethi

eft malum, quam formulam confecratam difpen-

fare indigno, ut clare infertur ex laudato Canone,

& ideo &c.

nodent

CAS.1L. Quidam Parochus In^ulgentiam centum

it, Ron

annorum obtinuit pro illis omnibus,

qui die-

$ COfatti

bus Feftivis, Vefperis, & BenediCtionibus inter-

nento)n

funt.

rpeo t

Q. a. Parocho ilius Indulgentize expli-

catio.

eultum &

Refpondeo. In conceffione Tüdulgentie centum an-

( dgiiu-

norum non eít fenfus, quod per illam relaxetur

j

j ln

poena luenda per centum annos in Purgatorio ;

fed quod remittatur tanta poena Purgatorii, quan-

oyt

ta. deleta fuiffet per poenitentiam centum anno-

mmorbas

rum juxta antiquos Canones; nam olim pro gra-

u

