det facultate, difpenfationem pro cafu noftro ne-

TUb

1W

ceffáriam concedere, ut Matrimoninm praedictum in-

qll

(

j

ter Titium, & Bertam rite, & valide celebretur.

V

L

y

11 $8 Casus CoNscIENTIX

| Refpor

CAS. IIL. Petrus, & Francifca ignorantes fe effe.in

fecundo gradu effines Matrimonium inter fe pub-

Cuy

Ti

lice contraxerant. Cum autem de przedicto impe-

bt

dimento, quod per plures annos occultum remanfit,

modo ipfi putati conjages confícii facti fint, pro

inpol

iratoe

opportuno remedio Parochur confulunt. Q. Quod.

fit,

nam Parochi debeat e&'e confilium.

&it

efpondeo cum diftinCtione. Si predicti putati con-

quan

i

juges, qui ignorantes fe effe.in fecundo gradu

1

&t

afünes Matrimonium inter fe publice contraxerunt,

de

redicto impedimento conícii faCti non fint,

Áicull

nifi poft lapfüm decennii, Parochi confilium erit,

[

jirs d

ut ad facram Poenitentiariam pro opportuna di-

fpeníatione obtinenda recurfus fiat. Cardinalis enim

efora

Summus Pcenitentiarius, ex conceffione ipfi fa&ta

(iti ye

»

m ]

&b Innoc. XIl. per Bullam, quam pro Poeniten-

tiariz;z regula edidit, ia Mattimoniis contractis

p

cum ignorantia impedimenti confanguinitatis, vel

(5.11

affinitatis in fecundo gradu, poteft revalidationem

&xpel

opportunam concedere: dummodo pradictum im-

edimentum occultum remanferit per decennium.

Qem

$

f

i vero impedimentum, quo dicti putati conjuges

difin

publice contraxerunt, remanfit occultum perplures

]utn ey

quidem annos, ftandum difpofitione ejusdem Bullze

Rffþonde

Innocentianz füpra laudatz, ut ex loftructione

hac de re edita à San&Giffimo Domino noftro Fe-

tenyl

liciter Regnante die 2. Octob. 1738. aperte vi-

Ti

Jiopt

dere eft, & juxta has regulas debet confultus

Parochus refpondere.

Im.DEm

D

Dv (

MENSE SULII

feSSa(

at

CAS.II. QCiens Psrochus Titium rufticum, qui,

ne carceri propter debita traderetur, ad

ho

Parochialem Ecclefiam confugerat, dolo, & frau-

Vs ,

lenf

de fuiffe ab eadem extractum, indeque a Curice

àpti

Miniffro captum , eidem Miniftro füb excommu-

nicationis cenfüra przecipit, ut.loco facro eundem

Btism

Viclt

"Firtium reftitueret. Q. An Titio non reftituto de-

Wmm

tur 1ocgs in cafu fupradicta cenfurze.

Re-

-

MENSE jULn.

189

»

Refpondeonegative. Ratio eft, quia cnm poft facrae

«t ol

Congregstionis Decretum die 22. Dec. 1716. ema-

tere p

natum, & a Summo Pontifice Clem. XI. appro-

üit iny

batum illae. dumtaxat extractiones a loco immuni

m ei)

impofterum fuffragentur, quz» aut violenter pa-

it ftl,

aut fub fide falvi condouctus fecuta fue-

trate,

Q

rint, fequitur Titium noftrum, qui dolo przecife,

& fraude extractus fuit a Parochisli Ecclefia, ad

DUlali t

quam confugerat, nulla amplius Ecclefiae imu-

nitate gaudere, Hinc idem 'litius ita ab Ecclefia

ndo g

CTaXerutt

extrattus jure capi potuit a Curize miniftro, gain

; pon i

hic ullam incurrat excommunicationis cenfuram ,

& proinde dicendum, Parochum, ex ignorantia novi

Ü

Bïiufn

þO" Yi (l«

juris effe locutum , dum (ub excommunicetionis

dinisen

cenfura Titium fore dixitloco facro reftituendum,

cum yere ex fupra laudato Decreto conftet Titio

ner

etiam non reftitnto nullum dari locum in cafu faü-

)l

(

pradictee cenfurze,

; ent

nutats

CAS. II. Cajus villicus, nut e Civitate venientem

i

1j

expectet Dominum füum. nobilem ac divitem ,

|

iL

1

quem in Patrinum pueri fibi recenter nati elegit,

atenniit

ipfius pueri baptismum ad trizefimum usque diem

corjira

differt, Q. An dictum motivum a gtayi culpa Ca-

yerplütes

jum excufet.

e(n Bxf&æ

hr

Refpondeonegative. Ratio eft, quia cum ex una par-

iv

te nulla alia parvulis przeter Baptismum compa-

yofio?

randa falutis ratio relicta fit, & ex altera iisdem

apett'ef-

propter zetatis !mbecillitatem infinita bene pericula

qonlus

impendant, facile intelligatur , ut inquit Cathe-

chismus Romanus part. 2. de bapt. num, 28. quam

gravi culpa fe fe obftrinpant, qui eosdem infan-

tes Sacramenti gratiadiutius , quam neceffitas po-

ftulat, carerepatiantur. Hac dere tam ex Ecclefize

stl

praxi univerfim recepta, quam ex pluribus Syno-

J t

"

dis, & prafertim in prima Provinciali Mediola-

eit

nenfi,

n

& in noftra Dicece(ana L. 2. cap. 2. de

(j

"1

Baptifm, ftatutum eft, ne ultra nonum diem Ba-

.gcorrf

ptistni Collatio differatur, cujus proinde ftatuti

J enni

violatores prelaudata Synodus noftra latze ex-

communicationis poena perftringit. Nifiigitur Vil-

fl 5

iil

licus

j

CasUs Cowsbxswrm:

199

licus nofer ex ignorantia legis ,

& praxis uni-

&ent

kt )

verfim receptz» a gravi culpa excufetur, neque

motivum expectandi Dominum, quem in Patc-

mj

num elegit ,

ipfum a gravi culpa excufat

]ta

cum Suar. difp. 31. fe&t. 1. Diana part.g. traé&t,

Re,fpn;n(

[2

6. refol. 1. Leand. difp. 1. q. 13.

CAS.11I. Cujusdam oppidi Parochus Cajo, qüi jam

Ti

promifit fe daturum/ centum libras Xenodochio,

D

antequam a Xenodochii Re&oribus eadem promif-

&T

fio fuerit acceptata;, fuafit, ut dictam pecuniam

T0r i

Parochiali Ecclefi,oe donaret, ut fa&um eft. Q.

7)

An talis donatio: valeat.

^

&tfon

Refpopdeo affirmative. Ratio eft, quia quamvis pro-

Gli i

miífio faCta in caufze piz favorem valida , & it-

tetusi

revocabilis ab aliquibus cenfeatur , etiamíi nulls

o

ub

interveniat Promiílarii acceptatio , adhuc tatnen

probabilius ef nullam oriri in promiffione prz-

hht,

dicta five. naturalem , five civilem obligationem ,

intoj

AULerr

quaimdiu ejusdem prormiffionis acceptatio non acce-

dat; cumomnis promifíio per fe refpe&ivefit juxta

fatür,

cujusvis contra&tus naturam, quiífine mutuo duo-

Wüse

rum coníenín confiftere nunquam. poteft.

um

le ad

itaque promiffio faCta Cajo in favorem. Xenodo-

[

chii neque dici poffit acceptata a Deo quantum

(Ue x

addebitum, cum non fupponatur ipfi Deo imme-

QUf

o

diate facta per modum Voti, neque, ut inquit ca-

fus, acceptata fuerit a. ReCtoribus Xenodochii,

(

dicendum eft, potuiffe pro libito eandem Cajum

—

PO

ue alicujus injuria five ex fe, five ex alte-

absq

CAS,T

rius íua

fione éasdem libras centum, quas Xeno-

Parochiali

dochiodare propofuit, voluntate mutata

feeni

Écclefi; donare & confequenter donationem it

Cotda

cafu faCtam valere. Ita cum Spor. de prom. cap.

& 69

2. fe&. 2. num. 39. & feq. Lug. difp. 23. de jult.

riUs in

fe&. 3. num 35. & feq. Sbogar. tr. 138. num, 4

M?the

*

ho

MENSE AUGUSTI

v

Confe

dfe I

CAS. L. [3Uella honefta ex ira gravem alapam

illtur

exten-

Clerico ad ejus finum manum

denti

memm

L

Mexsg AU«vusrr.

191

praxie

dentiinflixit, cum tamen an vere eam tangere vele

r f

let, necne , certo non fciret.

Q. An excom-

n inPe

municationis poenatn iqcurx'erit.

x

7

19 t

Refp&ndeo negative. Ratio eft, quia ad incurrendam

excommunicationis cenfuram neceffe eft, nt Cle--

jo, d

rici percuffio ex füadente diabolo fa&ta fit, ita ut

enoto.

nequeat a lethali culpa excu(ari, Cum autem ira,

em pri

ex qua Puella gravem alapam Clerico inflixit ,

non alio ex fonte, utapparet, orta fit, quam ex

] pecuna

n df

zelo fervandz propriz honeftatis, dicendum eft,

eandem Puellam utpote a gravi culpa in noftro

anyiot

cafü immunem excommunicztionis poenam nulla-

tenus incurriffe, Et quamvis certo non fciret , an

ida , V*

(am] D

idem Clericus ad ejus fiaum manum extendens

hyc r

eam vere tangere vellet, nec ne , hoc nihil ob-

ftat ,' cum ad juftura defenfionis titulum vehemens

x&?xoï-e ä

imminentis injurize prefumptio fufficiens fit, non

lig

tio n

autem lzefionis futurze certitudo omnimoda requi-

ratüur.

Potuit igitur Puella contra hujusmodi ma-

2

nus extenfionem, quae ut plurimum terminari ío-

ed (

let ad ta&tum, preetermiffa verborum defenfione,

m XU ?

qu2 nihil , vel raro prodeft , verbere fe tueri, cum-

que ex tali faCto commendanda potius fit , quam

!] ql]& "

objurganda, nullam Excommunicationis poenam

Dag futd

cinqt!

iucurriffe dicendum eft.

Ita cum Bonac. in Bullam

Coenze di

f

n

otot

communiter.

p.2. q. 2.xpunrft..6. S.1. n. 3. aliisque

im Ü

ye &

CAS. II. Panlus Senex confitetu'r fe in zetate adole-

Qi$

10

fcentize plara commififfe obíccena , nec tamen re-

atapa (U

cordari, an ea confellus fuerit, fed valde timere

opat o

fe ea filentio przeteriiffe,

Q. Quomodo Confeffa-

2

.

D

rius in cafu fe geret.

H

4

Refpondeo. Ex quo Paulus przcife non recoräetur*

anobfezna, quz in adolefcentize zetate commifit ,

l

confeffus (it, nulla oritur in ipfo obligatio, curm

de hac re recordari non teneatur, prafertim poft

diuturnitemporis lapfum, & in ztate fenili, in qua

j j

14

memorive vigor decrefcit. Ex quo autem idem

u^

P

au-

3192 Casus CQNSCIENTIB

Paulus valde ulterins timeat; ne przdicta obfege-

na tacuerit, debet Confeffarius mediis opportunis

us

Teri

interrogationibus invéftigare, undenam oriatur hic

$

magnus timor, fi enim valde timeat ex levi fun-

Bu

damento, uti fcrupulofis accidere folet, przdi-

&us timor nihil faciendus eft ; fi vero valde timeat,

ex quo fciens, vel dubitans obfcoena, dum ea com-

mifit, effe peccata, credat fe ob ruborem, vel fimilem

caufam eadem in confeffionibus fatis filentio pre-

CA$,

teriiffe ; in calu confaülendum eft eidem Paulo, ut vel

tantum obfíccena ,- quze timet tacuiffe, clavibus de

[

pr2efenti fubjiciat, fi bona fide in confeffionibus fa-

tl

&is proceffit, vel utuna cum obícoenis etiam inte-

&a

gras tepetat confeífliones, (i ex quo mala fide in

ii

eisdem faciendis procefferit, íacrilege factas effe

dignofcatur. Ethoc modo juxta circumftantias fu-

Rof

&t

periusrecenfitas Confeffarius in cafü cum poeniten-

lili

te füo fegeret. Ita cum Giribald. de poenit. cap. 11.

num. 4. & 6. Dian. part. 3-tr. 4. refol. 108. Madern,

tllim

filür

q. 4. art. 8. num. I4. -

ü

i

RU

CAS. II. Parochus affitere renuit Matrimonio, i;uod

Wi

Caja contrahere vellet cum Titio, qui a nativitate

Pdy

fürdus fimul, ac mutuseft. Q. An bene fe gerat.

3£en

torji

Refpondeo cum di(tin&tione. Si Titiusanativitate fur-

daus fimul, & mutus nullo modo fignificat fe intel-

iil

(

ligere, quod ad fubftantiam Matrimonii pertinere

IN

certum eft, optime fe gerit Parochus, fi tali Ma-

trimonio affiftere renuit, ne illi affiftat aCtui, quem

(

ex neceffarize cognitionis , confenfusque defe&tu

D

tüm

jure meritoinvalidum, ac nullumputat, $i vero

Afl

exfignis, & nutibus ipfius Titii poffit Parochus

fieri moraliter certus eundem agnoícere, quid agat

fllin

Matrimonium contrahendo, male fe gerit Paro-

^6jb

"ütm ]

chus, fi przedi&to Matrimonio affiftere,. alio non

obítante impedimento, recufat. Ratio eft, quia

Ti i

nullum datur dirimiens impedimentum, & contra-

Ti

hentes agnofcunt quid agant, validum, & licitum

CA.& I

eft Matrimonium, cui proinde Parochus ex officio

tlonen

tenetur affiftentiam fuam preebere ; dura fecus ni-

bt

mis foret bominum dictorum conditio, fia con-

.juga-

nj

MeNsE SkPTEMBRIS.

193

id d

üppott

jugalis ftatus ele&tione abfolute & absque ullo dt-

Loratur;

Ícrimine prohiberentur. Tta cum Bof, de Matr. cap.

3. n. 53. Rofig. de fponíal. contr, 14. difp. 1. S. g.

x li

Sanch. de fponíal. difp. 8. n. xr.

let, If2

mm:'mn

m

MENSE SEPTEMBRIS.

d

lenti

CAS. L EfIliusfamilias fub fpe lucrandi officium

anlot

r

valde honeftum ,

& utile recufat re»

lavibi

cognofcere publicis externis a&ibus Patrem utpo-

onidus

te vilis conditionis, licet eundem interne diligat ,

e':ü

& externis etiam pecuniee fübfidiis adjuvet. -Q. An

il

di&us publicus agendi modus poffit in cafu licere,

J

Refpondeo affirmative.

Cum enim negligere tales

du

actus externos in cafü non provenit ex defe&u fi-

atl

ait

lialis obfeguii in Patrem, fed ex fine lucrandi offi-

cium valde honeftum, & utile, quo nc» tenetur

jj t

filius in Patris gratiam privari, dicendum eft, prze-

dictum publicum filii cum Patre agendi modum

uod

;onut

poífe in ca(u noflro licere,

Eo przcipue,

icto

a nitfi

Peter in cafu nequit effe rationabiliter de

agendi modo invitus, cum ex una parte ipfi Patri

glj.e geu'n

cordi effe' debeat filiorum honor , atque decens

fto

utilitas, & ex altera pietas filii in ipfum per fab-

t

fe It

fidia ipfi a filio preeftita fuffüicienter manifeftetur.

| perm

Quamvis itaque pradictas agendi modus filio in

j a?

honore jam conftituto non liceat, quia tunc pu-

Qu *

blicis externis a&tibus recognofcere Patrem quan-

(

W

$n

tumvis vilem nullum ipfi filio przejudicium potetft

)

afferre, oppofitum tamen dici debet in caíu, ne

j p

filius, quod lucrari fperat, cognofcendo externis

121

qu

a&tibus Patrem magno fui detrimento amittat. 1ta

getl

cum Rofig. de patr. poteft. difp. 3. c. r. n. 13. Bo»

;, 1l

ff

nac. in 4. decal. preecep. difp. 6. q. unic. pun&t. 2,

d

num. 4.

Lor

u

"

CAS. IT Franeifcus obtinuit a fan

&a Sede dïfþenfa-

Í

tionem impedimenti affinitatis , fed exprimendo

s

copulam, quam habuit cum íüa affine, non ex-

"t

preitit

j!

p

:'Lamberti(li Cafus Confe,

194

CasUs CoNwscrENTIX

àc

preffit intentionem , quam perrdi&amrcopulam ha«

"Pü

buit, obti

£R

di(cilicet difpenfationem, Q. An ob-

w

tenta di(penfatio &t nuila.

n

he

Refpondeo affirmative, Quamvis enim diverfimode

fentiant Au&orescirca valorem, vel fübfiftentiam

le

D

di(penfationis füper affinitatis, vel confanguinita-

pus

tis impedimento a fan&a Sede obtentz , quando

f

in fupplici libello reticetnr vel copula habita, vel

prava intentio obtinendi fscilius vi copulze habitee

Qu

r

difpenfationem ; adhuc tamen pro praxi dicendum

eft, dilpenfationem obtentam fine praevia manife-

r

ftatione przdictae copule ptavaeque intentionis ,

hii

nullam , ac fabreptitiam e&e, cum ita a fummis

vgi

&y

Pontificibus ftatutum fit, ut validius inter con(an-

uy

guineos, & affines deteítabile inceftus crimen

impediatur. Hoc timen intelligendum pato, pri-

D

b

mo , quando przedicta intentio fuit exterius mani-

d

feftata,, cum Ecclefia de internis non judicet, fe-

cundo, quando eadem intentio fuit inter copulam

lite

habentes reciproca, cum zequum non fit, utunius

ps,

itm

delictum alteri noceat, tertio denique , quando

tum.

alia füfficiens difpenfationis caufa enarrata nonu

fuit, cum fecus obligatio manifeftandi five copu-

Ts

lam, five intentionem in copula habitam non vi-

lta cum Sanrch. de Matt.

deatur amplius urgere.

tr. 8. di(p. 25. n. 30. &

L. 6. c. x. n. 56. & feq.

31. Corrad. in pragi difpen.

Qs,

CAS. III.- Juvenis in aetate annorum viginti confti-

tutus, cum effet gravi infirmitate detentus, vo-

[

vit ,

fi convalefceret ,

deterininato infirmorum

le

um

Xenodochio toto vitee fuze tempore infervire.

fui

autem infirmitatem füam perfecte evaferit, vellet

lia

adhuc per aliquod tempus voti fui executionem dif-

Refpo

ferre. Q. An, & per quale tempus hoc liceat.

ten

Refpondeo, licere, fed ad modicum tempus. Ratio

pri

primze partis eft, quia dum dicitur, quod condi-

Epp

tionate vovens purificata conditione teneatür fta-

flet

tim,

eu quamprimum poteít , votum fuum im-

]üx

plere , illae particule ftatim , feu quamprimum

Ium

acci-*

MewsE Ocronsnis.

195

T

sccipi debent juxta communem prudentium viro-

Q n

rum fenfum , in quo aliquam femper temporis di-

lationem admittunt; ficuti alias fimiles obligatio-

nes fub.dictis particulis enunciatas explicare fo-

5ï$g35mpa

gU

lemus.

Ratio fecundze partis eft; quia ubi non

datur rationabilis caufa differendi ad notabile tem-

:fanä&i&

2

pus voti facti executionem, licita effenequit prze-

yabito

dicta dilatio juxta illud , quod legitur Deuter. 23.

Cum votum voveris Domiuo Deo tuo , non tardabis

üle hi

diet

veddere, 62 fi moratus fueris , reputatitur tibi in

piccatum. Cum autem, exquo juvenis tiofter per-

ria m

fe&e jam convaluerit , & attenta ejus annorum

Yentiot

; afinm.

viginti ztate fit jam bene aptus, ut Xenodochio

de przefenti inferviat, nulla appareat. rstionabilis

lt 00'«)*.-3'-

caufa differendi ad longum tempus voti facti exe-

y C

cutionem , imo ex quo votum perpetuumfit, quo

l Vm !

magis differtur ejusdem executio, miniüs de eo-

vtet

demreddatur Deo, dicendum remanet, nequaquam

u

"

licere, ut idem juvenis ultra modicum aliquod tem-

Jt

v

pus, putaultraípatium quatuor, velquinque men-

f

Ü

fiam Xenodochio, ut vovit, differat infervire. Ita

g,

cum Spor. de vóoto cap. 2. feCt. 3. n. 11x. & 117.

ERE

Tambur, L. 3. in decal, c, 12. $.3.

Í (iye u

am D

, de i

axi dl

MENSE OCTOBRIS.

Apellanus inftitutus ut quotidie absque

CAS. I. C

ulia vacatione juxta inftitutoris men-

ypiti

tem celebret, dubitat, an juxta eandem celebrare

4ent

teneatur fivein die Commemorationis omnium De-

p ii

?

functorum, five in Ceena Domini, fi aliquando

Ker

^

hac die ei celebrandum dccurrat. Q. Dubii folutio.

4l

ul

Refpondeo ,

pro dubii folutione per fe loquendo

W

Ül

ho

teneri prima, non autem fecunda die, Ratio pro

rima eft, quia cum ex nulla pofitiva lege, ve

xu»püi

approbata confuetudine vim legis habente fatis con-

d;

q

ftet applicationem Sacrificiorum tali diefieri debere

[os

juxta mentem Pontificis, vel Ecclefize Defuncto-

xmla

rum omnium fuffragium , nulla adeft efficax retio

ex-

la

t

2

196 Casus CossciEeNTLE

excufandi Capellanum noftrum, fi tali die Sacrifi-

Bul

D

ciuin non offerat juxta mentem fai inftitutoris. Ra-

tio pro fecunda eft, quia fi die Ccenz Domini ali-

]e,

quando celebrare contingat, hocnon de jure aliquo

(l

comrmiuni , fed ex peculiariSuperiorum indulto, &

j

favore tali perfonae conceflo procedit , tali autem

w

W

favori derogare non poteft difpofitio inftitutoris,

cum ifte nequeat Capellano a feinftituto aliam cele-

brandi obligationem imponere , przter illam, quae

Cj

fii

de jure communi permifia eft, itaut illze particulz,

quotidie, absque ulla vacatione &c. illos quidem

LT

y

i

refpiciant dies, qui vel ob majorem decentiam,

vel ob aliud motivum folent de jure communi ad

ljq

noncelebrandum concedi, non vero illos , in qui-

àn

Y

busex peculiari aliquando favore , ac privilegio ce-

Jebratur.

Íta cum Pafqual. de Sac

WV

1135. & aliis.

rif. q. 1133. &

f

T

CAS. IT. Rufüicus Paterfamilias, ex quo audierit

qu

plures gabellas impofitas effe ad pompas immode-

qu

ratas publice fuftinendas, vehitut plurimum inCi-

[)]

vitatem fructus cujusdam fui pftedii absque folutio-

o

ne gabellae, Q..An licite.hoc faciat.

li,

dtre

Refpondeo cum dillintuone, Si ex ond vulgi przecife

lt (e

audivit Rufticus gabellas plures fuiffe impofitas ad

i

ompas immoderatas publice fuftinendas, dico eun-

t

dem gabellas fraudando illicite operari, quia cum

N

vulgus ut plurimum obftreperefolest, quandoim-

Wi

ponuntur, velaugentur gabello, etiamfiex jufta,

)

& rationabili canfa hoc fiat, ipfius vulgi diétum

nequaquam praebet rationem vere probabilem , quze

&b esrundem gabellarum folutione excufet. Sive-

dic,

fira

iità

s audivit Ru-

ro gabellas przedictas fic effe impo

d

fticus nofter a viris boneftis, & fide dignis, tunt

cenfendum eft rationem vere probabilem ipfi fave-

re, ut licite poffit vebere in civitatem Preedii fui

fructus absque folutione gabellee , cum enim non

temere jucicet tales gabellas contra juris regulas

CA

fuiffe impofitas, optime poteft ab earundem folu-

, dum-

fün

tione excufari, Hoc tamen intellvigendum eft

mo-

z

MexsE Novrwnnmrs. 1197

die u

modo abüt'pez*iculum depauperandi fe & familiam

ioris,

in amiffione rerum , quas vehit fine folutione gabel-

Tapinis

l, ftante enim tali pericnlo, cuilicite fe, alios-

que exponere nequit, etistmfi gabellze non forent

dl

t

jure impofitze, easdem licite fraudare nequaquam

, t

poteft, Itacum Lugo difp. 36. dif. 6. Leff. L. 2. c. 33-

if

num. 67. Girib. de juft. cap. 5. num. 58.

yaliingl

CAS.III. Cum dies anniver(aria , qua Miffa de Re-

il $

parit

quiem juxta Teftatoris mentem celebrari debcbat,

in duplex primze claffis feftira. inciderit, judica-

os qui

vit Parochus easndem Miffam die immediate lequen-

Tecentt

ti, quze erat de duplici tantum 1vinori celebran-

Ym

dam fore, Q. An re&um fuerit Parochi praedicti

$, IW

judicium.

vl

g u

Refpondeo negstive. Ut enim celebrari poffiat Mit-

fz» de Requiem in die, quz fit de ritu duplici, five

majeri, five minori , requiritur copulative,

L

-

quod tales À

i

iffze

fint a teftatore przferipte , &

q00 1

2

quod dies, in qua celebratar, fit vere dies illius

ff

obitus annua , ita enim difpofuit facra Rituum

que

Congregatio, bt ex ipfius Decretis hac dere edi-

tis, die 22. Novemb. 1668. & 25. Sept. 1669. vi-

dereeft. Cum igitur in noftro caíu dies imrmedia-

te fequens ad feftum primze claffis ,

in quo.Miffa

L,jg(Pmïl'i

de Requieri celebrata non fuit, non fit amplius dies

yiusv

(0u

annua obitus Teítatoris, dicendum eft, non po-

tuiffe tali die, utpete de ritu duplici quantumvis

m

2

minori Miffam antecedenti die omillam celebrari,

[l

fed debuiffe in slteram diem nullo duplici ritu im-

ymi

peditam ejusdem Miffae celebrationem transfetri ,

& proinde, cum fecus a Parocho noftro fuerit ju-

od

dicatum , rectum non fuiffe judicium cenfendum

eít,

dl

"

u

)[[]I

MENSE NOVEMNMBKRIS.

j

CAS. I.

, at

4

Dole(cens in arte fcribendiperitus, ut

ursf

(

cum Caja fibi affine Matrimonium fine

Bre-

nie

fqmptu contrahere poffet, fal(um conftruxit

ve

yd

D

3

198

Casvs CONscrENTUE.,

ve Datarim, in

quo opportuna difpenfatio conti-

It

nebatur.

Cum autem ejus fraude detecta confa-

aC

)

geritad Ecclefiam, petiit ab Ecclefize Retore, an

i

effet in tali loco fecurüs, cui Rector affirmative

refpondit. Q. An bene refponfum fuerit.

[

W

Ti

Refpondeo affirmative, Quamvis enim Brevia, qua

fe

folenta Dataria pro Difpenfationibus Matrimoniali-

bus expediri, utpote nomine ipfius Pontificis fcri-

h

pta, jure merito inter Apoftolicas Litterasenume-

n

rentur, adhuc tamen dicendum eft, adole/centem

Tl

nofrum, qui falfum Datariz Breve conftruxit,

[/U!!

yet:

nequaquam Écclefi& , ad quam ejus fraude dete-

t

a confugit, fecuritate privari. Ratio eft, quiain-

j

ter cafus a jure afyliexceptos, quos Benedic. XIII.

lteo!

er fuam Bullam, quze incipit. Ex quo Divina,

i

ilos addidit Bullae. Gregorianz , recenfetur ille

Ti

dumtaxat falfificantium, non vero falfo conftruen-

ld

tium Appf^olicas Litteras, uti ex verbis laudatz

fen

Ballz apparet. Cum igitur ex una parte fit quid di-

d2

verfnm veras Litteras íalfificare, ac falfas confttue-

Vm

re, & ex altera lex in odiofis ex communi regu-

(

la reftringenda fit, nonamplianda , dicendum füpet-

eft, Adolefcentem in ca(u pcenas quidem incurrif-

Íam

fein Bulla Coenze contentas, cum in illa tam Apo-

Tif

ftolicas Litteras falfificantes, quam falfo fabrican-

0 f

tes diftinCte, & expreffe recenfentur , non tamen

ed

Ecclefiattica Immunitate privari, cum in Benedii-

D

na Bulia falfificantium quidem ,

cantium mentio nüllatenus fiat,

falfo autem 'fäbgi-

L

l

CAS. TI. Petrus Confeffario fao exponit, ad facilius

L

obtinendam im

]

Ve

pedimenti confanguinitatis difpen(a-

tionem falfo in fupplici libello narraffe fe cum con-

Yah

fanguineas, guam in uxorem jam duxit, carnalem

lite

copulam habuiffe, quid agendum , vt Matrimonium

vl

Án

przdictum ex invalido in validum traufeat,

ho

Refpondeo, ad Datariam iterum fcribendum fore. Ra-

[l

tioeft, quialicet alii obreptionis,

vel fubreptionis

cep

defectus,

per quos difpeníationes a Dataria obten-

à ]

.tæ

El

MewNsE NovEMnRits.

199

fitio t

tze nullze fünt , quamdiu occulti remanent, pofüint,

t a

ac foleant per favorabilem Peenitentieria re(cri-

wdore,.

tum fanari, ut contingerct ex, gr. fi ipfa copula

abita cum affine, quam quisin Matrimonium du«

j a;ärmau"

cere intendebat , nonu fuiifet in fapplici Libello

t

natrata, adhuc tamen ad cafüum copulze falfo nar-

ratz ejusdem . Poenitentiarize facultas neguaquam

revi, Y

atti

fe extendit, cum in Innocentii XII. Bulla fupet

Poenitentiatiae facultstibus de revalidandis Matri-

ntifii!

moniis nulliter contra&tis ex caufa fubreptionis ,

efasetta

Jolecet

vel obreptionis o

ccultze Litterarum Apoftolicarum

efformata cafus nofter expreife exci

iatur per hzec

eotftroy

atf de

verbas Praterquam, fi falfitas confi&at in narratio-

ne praceden

tis copulze, quz tamen antea non in-

j qu'niv.

tercefferat.. Ut igitur Petri Matrimoni

um ex falía

U

copule

narrationeinvalide cum confanguinea con-

vo D

tra£tam in validum convertatur,

nova impedimene

vnltrd

uftze caufze narratione a. Dataria

pl

ti difpenfatio ex j

peteuda eft, utin&r

u&tione a fanét. Domino noftro

hi n

luculen-

T

die 2. O&, 1738. hac de re edita fub n. xo.

tiffime edocemup

T

mobL g

CAS. III. Ut contra ufurpatorem przedii ad Eccle-

lum fj

fiam Parochialem fpectantis : expen(as litis fufti-

n incif

neat Parochus, opportunam pecunize fammam a Ca-

n

sdem

) tgm A,

o recipiens, paffivum cenfum fuper alio eju

Qu

E

Zcclefize praedio fundavit. Q. An licite, & v

alide

gg

praedictum cen(üm fundaverit.

nl

du

Refpondeo negative , quoad utramque partem. Ratio

eft, quia contractus q:

ilibet,

quoad dominium ali-

uod five directum,

fve utile Ecclefiafticze rei

ii

uv

ive immobilis, five mobilis pretiofz ; que fer-

jsdje

dr

vando fervari pote& , in alium fine debita facul-

qui

tate, & folemnitate transfertur, illicitus, & in-

MW

validus e&, ut aperte colligitur tum in Extravsg.

j

Ambitiofze, tum in cap, Nulli de rebus Ecclefive

in dominium

&t

non alienandis, Cum autem przedictu

circa illam preedii partem, qu

2 pro quantitate re-

yore j

ft, in ipfum Cajum

ceptz pecuniz ceníui fubjectae

"

&.exa

]tera parte nulla

at

"T

/

? Parocho transfexatu:,

4

200 Casus ComscrENTLE

fiatmentio,

uod debita facultas, stque folemni-

2b

tasin cafuno

r

roadfuerint, dicendum remanet , fa-

hU

am cenfüs impofitionem, etiarmfi ad fuftinendas

CA

contra alterius predii ufur

patorem litis expenfas

fuerit ordinata, ita prohibi

tam effe, ut prorfus il-

ü

licita, &irrita cenfeatur.

lta cum Bonac. de alien,

[

bonor. Ecclef, q. unic.

t

puné&t. 2. n, 9. Riccio decif,

Áita

49. & 7r.

Pin

h

MEJVSE DECEMBRIS.

Tj

n

Omo dives, fimulque pius, & humilis

i i

CAS. I. H

proxime moriturus ,

t

difpofuit, uteo

defun&o , ejus cadaver absque

omni prorfus fu-

Vi

nebri pompa ad tumulum defer

atur, cui difpofi-

ln

tioni Parochus reftitit,

Q. Quinam laudandus ,

Der

lIer

divesne, an Parochus.k

ondéo cum diftin&tione,

bui

d

"j

Si pro fuünebri pompa

Cotor

pracife irtelligatur,

quod ad nobilium, & al-

youi

tiorum gradaum diftincti

onem fieri folet , non Pa-

lis

rochi refiftentia,

fed divitis difpofitio laudanda eft,

cum id elegerit v

toff

gis Deo placere

irpius , & humilis, quod ma-

1 f

compertum eft, Si vero funebris

Yi

&r|

pompze nomine veniant

pii, acreligiofi illi ritus,

het,

qucs in fe

peliendis mortuorum corporibus Bea.

Ti

il

torum A

poftolorum exempla fecuta,

ac regulis

t

S

anC&torum Patrum inttruCta fervat Ecc

di-

i

lefia,

Ws

cendum eft, Parochum, non vero divitem laudan»

Yer

dum fore.

Cum enim

spette przeferibat Ritusle

&iQ

Romanum tit. de Exeaui

is, utfacras Caderemonias,;

ac Ritus ,

quibus Santta Mater Ecclefia in fi

at

liorum faüorum exe

lim

ft

quiis uti folet, Parochi fümmo

udio obfervare debeant,

atque ufü retinere, &

(AS

boc idem per edictum füum

Clemens XI. confirma-

verit, ut in ej

cati

merito infertur ,

usdem Bullario videre eft, jure

Atny

beat ultima defu

quad executioni mandari non de-

Apo

nétorum voluntas in ea parte,

fef

in qua eorüm c

orpus absque ulla honorificentia

ab. Eccleíía infti

tuta huümari przeferibant, uti jam

tivit

a

lmple

;

J

MrewsE DEcEMnBRIS.

20I

Je fs

ab annis 1699. 15. Jun. etiam Romana Rota de fu-

mane)

netibus definivit,

(uinen

CAS. II. Cum duo Peregrini Romam devotionis

sespe

irotsi

caufa adeuntes quada:m die in vie rixati, baculis,

quos prze manibus gerebant, graviter ad invicem

it d

o

fe percufferint, reconciliatis inde anizuis pro oh-

tinenda Sacramentali abfolutione ad proximiorem

Parochum accefferunt, qui eosdem abíolvit. Q

An vere potuerint a fimplici Parocho abfolvi.

l$

Refoondeo affirmative.

Ratio eít,

quia fi 4liqua in

oppofitum dubitsndi ratio adeffe poteft in cafu , — il-

la maxime eit propter excommunicationis cenfu-

& hn

jit, Wt

ram, quzx ledentes Romipetas Bulla Coenze per-

ftringit; praedi&a autem ratio nihil evincit, nam

roríüs

laudata Bulla exprimit quidem interficientes, vul-

TR

nerantes,.ac mutilantes ; fimpliciter vero percue

Slatu

tientes non exprimit; quos tamen exprimere de-

buiffet ,: fi étiam hos voluilfet Pontifex latzs ex-

communicationis poenze fübjeCtos. Cum itague in

i o

ip, l

poenis verba ftricte fint accipienda, ut cáp. ia nce-

t n

nis de reg. jur. in 6. dicendum eft,. Peregrinos

ydandaé

noftros , qui fe invicem baculis percufferunt, nul-

od t

lam incurriffe cenfüram, quod valet, etiamli gra-

? funebr i

viterfe percutiendo , aliqua carnis contufia , tu-

dummodo

r

mof.

vel macula in cute appareret ,

nullum vernm vulnus infli&um fit.

Pofito autem ,

d

x u

quod Peregrini przedi&ti nulla refervata excommu-

nicationis cenfurainnodati remenferint , in dubium

delit

lw

m

M

vetti non poteft eosdem potuille a fimplici Parocha

abfolvi.

]ta cum Buard. L. 2. can. 1o. 9 2. n. 2,

i

b

'E

Ugolin. c. 1o. v. Vulnerantes num. 2, Bonac. in Bul-

t

lamn .Ccenge q, xr, pun&, r. n. 3.

deln d

gt

CAS. IIT. Cajusjuvenisad donum perfeverantiz in

r

caftitatis virtute impetrandum diei fibi bene vifae

Im:

annis fingulis eligendae in honorem fantti Joannis

Apoftoli jejunium vovit. Attalis jejanii inde per«

d

tzefus opinatur per unicum jejuniuin pervigilii Na»

j a P.h

tivitatis Dominieze poffe fimul votum a fe einiffum

gtl

uf

aedicta poffitadmitti ut tuta,

j l

implere. Q. An opinio Pr

5

A:

202

Casus CouxscreNTIX

Refpondeo negative. Quamvis enim per fe loquendt;

Cot

unico actu poffit quis pluribus obligationibus fatis-

cit

facere, adhuc tamen non videtur poffe juvenem

Bu

noftrum unieo pervipilii Nativitatis Dominicze je-

lr

junio, & Ecclefize preeceptum , & vottum a fe

fex

:

emiffumimplere. Katio eft, quia votum jejunandi

fi o

in honorem fan&i Joannis Apoftolia Cajo emiffum

iny

videtur cadere fupra jejunium alias non debitum,

Ya

tum quia novam carnis aflliétionem debuit idem

bol

Cajus intendete, dum eam ordinavit per votum ad

Yal

donüm perfeverantize in caftitatis virtuteimperiran-

lu

dum, tum quia, ut dicitur in ca(u, jejunii in vo-

gt

to promiffi Cajus fuitinde pertzfus , quod nifi de

tontir

novo jejunio intelligi apte non poteft. Dicendum

n

uod etfi.Cajus fit liber in electione diei

itaque,

t

ro jejanio , cum jejunium voverit diei fibi bene

tanti

vifz fingulis annis eligendae, non tamen ita liber

fiine

eft, ut poffit, tsnguam tuta admitti opinio illa ,

(ilor

qua putat eadem die, qua jejunium aliquod ab Ec-

clefia przeferiptum elt, uteft illud pervigilii Domi-

nicz Nativitstis , pofe fimul jejunii votum a fe

(5

emillum implere. lia cum Girib. in primum decal.

[i 'l);.'u

Üirte

pracep. c. 5. n. 7. Mazuch. n. 16.

£,

ff P i f ff fD f

RP'?W«

yng

Qs

ANNO MDCCXLI.

Wt t

lam [

Is

MENSE SANUARIIL

illa

m

CAS. I. Ertze adulterze mortem minatu;' Meritus,

|

Tlg el

fiadulterii commiffi veritatem occultat ,

TlD"re

ul

jn,

jilli fit confulendum.

unde ipfa a Confeffario confilium petit, Q.

i

Q g

Tgttte

Refpondeo cum diftin&tione, Si novit Berta Marito

Otl

certo innotuiffe adulterium, confultius erit veniam

fitor

injurize petere , ac pcenitentize üignis Conjugis

Tütm

iràm lenire, ne forte ipfius furorem in fe magis

con-

Tüm 1

5

E

- MewsE JANvAmiIr.

203

fe lol

concitet, fi cognitam veritatem voluerit pertina-

ibus

Si vero Maritus de adulterio a

citer occultare.

f jora

Berta patrato levia dümtaxat indicia ,. lovemque

opitite

habeat fufpicionem ,' confülendam erit Bertze, ut

vuttm 1

fe adulterium commififfe neget, negationemque,

It )um

"

fi opus fit ,

juramento confirmet, intelligendo

4]0 emi

intrafe, noncommififie adulterium, quod tezeatur

on d

Marito interrogantiaperire. Quamvisenimamphi-

dehit i

bologica, & aequivoca locutio , ubi nulla inter-

r o

venit rationabilis caufa, adhibenda non fit, licitus

eimpt

tamen eft ejas ufüs , quando agitur de evitando

ii i

gravi damno famz, & vitz , utin nofito cafu

uol Yj

contingit,

Negue uteretur Berta in cafü reftri-

!

]

Dik

Gione pure interna, & mentali, quia de facili po-

Uiont

teft Maritus agnofcere , Üxorem non teneri cum

lk.

i u

tanto propriz infamis , & vitx periculo turpitu-

W

eni

m
