Refpondéo negative: cum enim crimen hzrefis fit

9 LP

pre ezeteris graviffimum, ac fpeciali nota dignum,

quitz

Alexsnder Papa V1I. fab die 23. Martii 1656. inhze-

rens declatrationibus alias a fuis Praedecelforibus

TP

faCtis, & ad removendam quoad hoc omnem du-

bitationezm, decrevit, facultstem abfolvendi ab

g5

hz r«ti non cenferi comprehenfaminJubilzis,velaliis

Blïag [j

Pa

fimilibus conceffionibus, nifi expreffis verbis con-

cedatur facnltas abfolvendi ab hzerefi; ut referunt

9]

SS. D. N. Papa Benedictus XIV, fel. reg. tom. x.

Notif, 4. ac liluftrifs. & Reverendi(s. D. Augu-

Ri[l

füinus Spinola, Epifcopus Savonen(üis, in Notific,

[

"

inp

facta

j

Lainbertini Cafus Confc.

[

418 Casus. CoxscreNTUE

fatta 16. Maii 1735. occafione Jubilzi conceffia fel.

eit (

rec. Clemente Papa XIT. propterea audiendi amplius

Tatod

t for

non funt quoad hoc oppofitum fuftineates, etiamfi

contraria opinio anno 1607. Romae fuerit approba-

il e

ta in facra Peoenitentiaria, ac olim fervaretur in

ER

praxi, ut refert Fi

fiborent

IO. h. Q65.

Hiuccius tom. x. tract. g. cap.

viyhra

i tety

CAS.II, Ultima die, qua idem jubileum expirat,

Wt

fe pariter Confeffario preefentat involutus occafione

tüliona

proxima peccandi, quain fzepius admonitus noluit

[j

unquam removere,

Q. An poffit hic lucrari Ju-

bilaeum 2

Ti

lite d

Refsondeo, poffe; non quatenus involatus occafione

b ln

F

n

roxima debeat a Confeffario illico abfolvi, quod

Yilisc

certe fieri non debet in cafu ; fed quatenus, cumin

wSyl

Bullis Jubilei regulariter Confe(ariis fit conceffa

pum

. facultas. prorogandi abfolutionet detentis aliquo

termin

impedimento pro ipfo Jubilzi tempore, poteft Con-

Tuteo|

feffarius hunc morem gerere cum praetenti Pcent-

tente ; eoque ad Sacramentalem Confeffionem rite

difgotito, illum a Catibus etiam refervatis vigore

dictx facultatis abfolvere, perinde ac fi Jubilei

tempus nondum fuiffet transa&um, ut dici folet

(45] [

de peccatis eo tunc oblitis, nam ratione judiciiper

Confeffionem intra debitum tempus incepti, Con-

foe

ftr f

fetfarius acquifivit jus idem judicium poftea cóm-

Jfo d

plendi, & Pecenitens fe per Sacramentum Deore-

if

concilisndi, ut vivae votis oraculo declaratunt $.

Va

.Pius V. Gregorius XlII. & Sixtus V. tefte Vega

C

apud Mazzuchellum de Caf. Referv. difp. z. q. 4.

dif. or. n. 8r.

Refpon

em,

CAS. H!T. Denique fe przefentat eadem die , Qui ha-

lter [

€tenus nullum ex praefcriptis operibus implevit;

Wi

g

imo illa ipfa die jam fregit jejunium : Fierine po-

h

&

teft, ut etiam hic lucretur Jubilaeum ?

Ya

Refpondeo affirmative, etiamfi caetera opera volunta-

Inij.

rie omififet animo non lucrandi Jubilzeum, dum-

pre.

modo animum mütet, ac intra tempus pro Jubi-

Wid

s cqm-

læo)præfcriptum (quo folum dicta faculta

"itli

apeut

E

MrxwsE ]ourr.

M

cotcallu

etit Confeffazio ) faltem' Confeffionem incipiat.

etdlany

atio eft, quia, pofita retra&tatione, impedimen-

Ylos, em;

tum non eft amplius voluntarium, fed neceffarium

&t ppro

faltem ex fappofitione.

Puteobonellus de Pcenit.

levatetu

q.6.3ri. 5. Unde ficuti quoad infirmos , aliosque

in& o

laborentes impedimento neceffario quoad unum,

vel plura opera exequenda, poteft Confeffarius in-

tra tempus Jubilei hujusmodi opera in aliud com-

um eyt

mutare, vel, fi id melius judicet, eornndem exe-

US OCC

cutionem in aliud tempus prorogare; ita idem di-

yiitus 14

cendum in ifto ca(u. Bonacina, Doffins, & alii cum

v lnctati

Puteobonello. l. c. Ethic nota, facta hac proroga-

tione ad terminandum judicium Saeramentale, pof-

ao

fe Poenitentem a' Confeffario abfolvi etiam a refer-

vatis commiflis tempore ihtermedio, etiam per plu-

js, QU

res vices, dummodo tempus a Confeffario praefcri-

g at Ol

ptum pro omnibus operibus exequendis , aut pro

us a

terminanda Confeffione, lapfum non fuerit: Idetn

ol

w

Puteob, ibid. n. 17.

MENSE SUNI.

a

i

gt dici

CAS. T. i

| XEfuntto Patrefamilias cum pluriBus De-

^^. bitis, quae contraxit partim ex contra-

|e adi

&ibus

licitis, partim ex uforariis, filius hzeres cer-

fi

u

at

tior factus, paternam hzereditatem non fufficere

j

oltat

pro adzequata folutione eorumdem , petit a Con-

fit

feffario, an prius teneatur folvere Debita ex con-

lagl

traCtibus ufurariis, quam ex licitis.

(

Confeffarii refponfum.

Attenditurk

M

hM

Refponfum Confeffarii eft, non adef['e hanc obligatio-

nem, fi bona, uti fupponitur, fint tantum perfona-

(it

liter obligata. Ratioeft, quiaex una parteifthec

Is

obligatio non evincitur ex jure, cum in eo quoad

]7 ;

hoc-nihil ftatutum fit; ex alia tota obligatio fol-

vendi in debitore provenit a lege juftitizz com-

lt

g

mutativae réfpicientis zequalitatem rei ad rem, ac

pracipientis, ut cuique reddatur, quod fuumeft;

2

ij

quidquid poítea fit, quod ab aliquo acceptum fue-

J

;

ï

rit licite, & absque illius injuria; ab alio illicite, &

TU

2

/

cum

F

420 Casus Cowscmwriæ

cum ejus injuria; cujus fatisfactionem curare per-

Mij

tinet ad aliam fpeciem juftitize, nempe ad juftitiam

Gohil :

vindicativam.

Cum ergo quilibet ex Creditoribus

DI

jus habeat ad rem fibi debitam ex refpectivo con-

paiis,

tra&tu, ideo ne alicui damnum inferatur, folutio

Qu (

in ca(a fingulis Creditoribus ad ratam facienda eft,

quis 1

u red

fcilicet, fervata ea . proportione, quie eft inter ip-

Ífa Credita; adeo ut cui plus debetur, detür pro-

quando

portionabiliter plus; minus, cui minus. lta Bona-

Ws rEl

cina, Sporer, aliique plures, addentes eam regu-

Wiquan

lam juris:. Qui prior ef; tempore, potior eft jure,

mitei

valere quidem inter Creditores habentes eamdem

f0 Y

rem fibi hypothecatam, aut ex patto obligatam,

LUR

non autem inter Credätores mere perfonales.

tv

ais

CAS. II. Materfamilias multoties Viro clam furripit

pecuniam, aut rem domefticam vendit, ut, que

fonen

fenlia

Familiz neceffaria funt, provideat. Q. An peccet.

at im

ptho

Refpondeo cum diftin&ione: Vel Materfamilias id

facit, quia Maritus fzpius monitus de occurren-

Pl

Cetta (

tibus indigentiis non vult ipfe neceffaria provide-

re; & tunc dico, cam nullo modo peccare ex-

HS!', (

4

pendendo pracife quantum íufficit, etiam cum

Yan, J

alienatione prudenti, ac difcreta bonorum com-

&C. [

munium: nam ex una parte, renuente Marito do-

i qny

mum recere, Uxor licite fufcipit ejus adminiftra-

wj

tionem ; ex alia M

a

4

ritus in calü noón potelft effe

Vel id fa-

dlhge*

quoad hoc nifi irrationabiliter invitus.

dato,

Quod

cit, quia in occurrentia circumftantiarum non

vult ad Maritum recurrere, & ab ipfío dependere;

Qüam

& tonc dico, illam peccare, tum quia fibi ulur-

te aj

pat jus competens Viro,

cui quoad hoc debet 1e

ftoti

fuübdere ; tum quiafive ille rnodus clandeftinus,

five

npt

illa difpoticafrequentia,przecipue in alienandis rebus

Ms

domefticis , folet difplicere, & quidem rationabi-

hs f

liter, Viro non renuenti neceílaria providere,

Tieliy

m

uando monetur; ut tradunt DoCtores communi-

TW

ter.

Neque dicas Uxorem non teneri ad inítar

? "q'i*

ancillae femper petere a Marito licentiam expen-

Cotnm

tendl,

dexädi. imo hanc effe juftam caufam non pe

9

dderi

7

&

| Mxnät ]uxm.

421 :

1 Cüfifi

Nolle fe ut Zncillam offendere, ut cum aliis inquit

end juli

Gobat apud La- Croix de Furto n. 1023. Contra

Cretilori

enim, id qsidem verum eft, quando agitur de ex-

petim e

penfs, alifque difpofitionibus tam quoad, rem ,

ator, fl

quam quosd modum Viro non difplicentibus, &

faciendie

quàs ille certo & facile concederet, fi rogaretur,

» et ii

ut recte ajunt Auétores citati; mnon fic autem;

, dettr

quando agitur de difpofitionibus Viro difplicenti-

s, ]il

bus vel quoad rem, vel quoad modum ; & a for-

og edfmit

tiori quando ei difplicent quoad atrumque, ut folent

ir 4f

evenite in cafü magna frequentiz in clam expen-

Kes eami

dendo, velalienando.

y oligtta

CAS. ITI. Loclius bona fide emit Equum ; poff mo-

sss

dicum vero tempus incipit dubitare, an furto fnerit

Wa

ablatus; at rmetuens tuta

A

:

ui, cum pecuniz amif-

T

ii i P

fionem, &i furtivus appareat, omnem omittit dili-

gentiam

Ü

itendae veritatis ,

adeo ut tandem

fiat ic

H

.jw

l

&

H

Q. Àn

Qu W

le hanc amplius digno(cere.

f

per hoc teneatur aliquid rettituere.

iM

vtiumus

CRefpondeo negative: illi enim imponenda non eft

; (

ii r

certa obligatio reftitutionis, de quo certo non con-

ftat, quod effe&tive lxferit juflitiam commutati-

) gt

etíam*

vam,

]am vero Lolinm effective in. cafu l1efiffe

&c. certo non confiat; nam inprimis incertum

norum '

e Marit

eft, an, fi omiffsm adhibuiffet debitam diligentiam,

inveniffet veritatem; quoties enim veritas, etiam

" MW

diligenter quaefita , non 'invenimr? Deiunde etiam

ü p()"fx')

dato, quod eam inveniffet, cuinam certo conftat,

; W

antittt

quod Equus eo tunc potius apparuiffet furtivus,

quam legitime venditus ? Nullifane. Tgitur, ftan-

fo d

te adhuc dubio , Lzlius obligandus non eft ad re-

qma

fütutionem certam ? precipue cum in dubio prze-

| ho

fumptio ftet pro innocentia venditoris non cogniti

alias mali ingenere furti ;; & actualis Equi pofleffio

e

"i :.»Bx

NU

bonafide a Lzelio incepta hunmc potiorem reddat,

t

meliorisque conditionis , ut cum Glolía in cap.

J

i

t

Nulli. dubium 12. q. 5. paffim monent Doctores.

"1 «

nt

Neque dicas, la:fam certo fuiffe a Lzlio juftitiam

eti

comimutativam, eo quod fus omiíffione caffam red-

at

diderit illam fpem, quarn forte alter habebat, quod,

g

hl

1

d 3

pof-

422 CAsus CbsscHiMTpE :

vien t

pofita veritatis inquifitione, agnofceretur Domi-

nus Equi; qui fpes, cum effet pretio ocftimabi-

nl o

lis, refondit onus in Lzium reflitueudi tantum-

vetumio

dem, quanti prudentum judicio fpes ifta valebst:

filatoui I

i, qnat

item, fuborto dubio, Lzlium evafiffe poflefiorem

lt tum ec

male fidei, Nedicas, inquam: fpes enim, quam

"

jb qum

forte alter habebat, utpote incerta quoad effe five

|

jinm ,

prafens, five przteritum , nihili facienda eft ad-

verfus a&tualem poffefforem certum.

£t Lxlius,

g,

r

fuborto duübio, non evafit poffeffor malze fidei ni-

fi fecundum quid, in quantum nempe eo tunc te-

[5

nebatur inquirere veritatem, quatenus teneretür

p lcta

-Equum, autejus partiale pretium reftituere. . Vide

Áiris r

(b

Bonac, de Rettit. difp. x. q. 2. p. 2. n. 9.

lo gari

ter dan

AMERNWSE JUELIL

n y

Tundo |

Erentius pecunia indigens accipit in

SCASL LUE

&l i

Cenfüm a Cajo Scuta trecenta, cum

tihg, (

onere illi folvendi quatnor cum dimidio pro quo-

m (

libet centenario, imó & fortem reftituendi elapfo

nt &

quinquennio. Non poft multum temporis illi arti«

dente fortuna, ludendo aleis, totidem vincit Vi-

Céhfoo,

fündifio

ro Nobili, ac Diviti; propterea prima Scuta tre-

centa dat alteri cum onere folvendi quatuor tan-

Teto ]«

hbt

tum pro quovis centenario,

tractus fit licitus.

Q. An u;ergug Con-

rl

CAS1,

Refpondeo ad primum cum diftin&ione :- Ve!' onus

reftituendi fortem elapfo quinquennio eft Teren-

toram

Tüthne

tio impofitum a Cenfualifta, aut ex pa&to cum

ipfo; & tunc dico, Contrafctum efle illicitum ,

" llofai

cum hujusmodi onera , & pa&a, reftringentia in

tlpfo;

Cenfasrio facultatem libere difponendi de re cen-

Wpatur

Wt

fita, abfolute prohibeantura S. Pio V. Conttit. 8o.

um ovus, reddantque Cen(ualiftam valde fufpe-

DI

&um,. de vo

luntate potins mutuandi cum lucro,

KNWS

quam emendi'Cenfüm, ut ínter alios notant Cen-

cius, & Duardus.

Vel ipfemet Cenfuarius fponte

Refpnnde«

füa, nulloque

quoad hoc cum ipfo pacifcente, fe

Vetjy.

ad hoc obigavi

t5 .& tunc dico, Contractum non

ln d

vi pE

E

MeNsE Jurrm.

423

videri illicitu

Teltr ]i

, €uüm neque in prafata, neque

H

al

1

in alia Confitutione Poncific

neque in.Jure id

HITEM

ContraCtum Con-

vetitum inveniatur, Addo, hi

DjUS

1

d ;M

ftitationi Pianze non adverfari, & effe

A0

n

1

1nc lici-

"

p

f5

tum, quamvis Ce

uarius r

orzdi&to modo pacifca-

pim

tur cum eo, qui pro ipfo in tali venditione fide

hm

l

u

toad ib

jubet, cum ibi folum prohibeantur pacta inter Cen-

füarium ,

& Cen(naliftam ,

feu eotruüm

nomine

jehài de

i p

Agentem, ut tradit Stephanus Gratianus diícept.

vlre hi

for. tom. 1. c. 19. n. 16. quem fcquitur Ceneius

de Cenfib. part, 2. c. 1. q. 3: art. g, in i

vur

€o t

I$ fettert

ergo licitus dicendus non erit Contrattus, fi Cen-

fuarius propria fponte, & feclufo guocumaxe pa-

mete, Ti

Go ad id (e obliget; — Quoad fecundum refpon-

$

deo pariter cum diftinttione: Vel Terentius al-

teri daudo prima Scuta 3c0. revendit priorem Cen-

r

füum, vél novum inftituit, Si primum; dico, quod

ftando vigori przedictze Conftitutionis, Contractus

accip

eft illicitus, etiamíi prior Cenfualifta rite preemo-

enta, P

nitug, & per menfem expe&iatus, emere noluerit ;

L

d

nam Cen(usnonrevenditur ceodem pretio, quo fue-

lia

ar!

rat emptus, ut ibi praefcribitur. $i fecundum,

01

J$ i

cenfeo, Contractum licitum eífe; nam quod in

n vinc

fundatione talis Cenfus alteri tradatur eadem nu-

: jcat

mero pecunia, ab alio prius accepta . de materiali

iqatuo"?

fe habet, nec penfio folvenda in cafü videtur in-

s

fra latitudinem jufti pretii.

CAS. II. Mercator mutuatzríus Panli, in fümma Scu-

, t

torum mille, previdet, quod fi poft annum ad

od

"

[

manus habebit faltem Scuta 5co. ipti offeretut occa-

rYoOn

( pïfm

m

fiofaciendi negotium valdelucrofüm. Eap

rOp

ter,ne

k

elapfo anno, qui eftterminus przefixus reftitutioni,

ij

j

cogatur a Creditore integre fatisfacere, iuit cuim eo

P

ps&nm ipfi folvendi nunc Scuta quingenta, dummo-

r

do pro reftitatione alterius portionis ipfi concedat

tempus biennii. Q. An tale pa&um fit ufurarium.

cun

notd"

"

Refpondeo, videri probabilius , quod non, fi inter-

é pa-

a,

veniat hinc inde a:quale gravamen; nam tal

C*Ce Ü

&um in fubftantia nihil alind. habet pro obje&o ,

r

jl

4

quam

".

424 Casus ComscieNTUIE

blig

quam affümptionem o

t

/'stionis mutni cum remn-

uf

tuo de przfenti; & fs

it hunc feníu

Mutus mi-

tjofiti

s

Ia

hi ex his 1000. Scutis Scuta quing

ad bien-

& prema

nium, & eg

21

70 ftatim tibi remutuo

5co. Ín 4$uo

tpponi

non contineri ufüram, inprimis aperte colleitur

(tltiice

t on f

ex S. Th.2.2.q. 78. art. 2.'ad 4., ubi poftauam

H

dixit rep

ignare mutuo obligsriocém ad mutuum

u

faciendum in polterum., fübdit: Licet tamen foaul

Yivato,

Tueca

mutuonti umwim aliquid uwliwd mutunm veciptre.

,

Deinde cum refpect:vum 9

is8vamen alter) mutuan-

ittt d

I-3

T00 f

di 'non imponati

*

it pro 3pfo mutuo formaltter,

1

quod datur vie

2l

AEl s

fed pro illa obligatione,

ditetdnt

quam vojuntarie quis füfeipit in ordine sd mutuan-

3

a

um; non video, curin hoc sdüruatur ufüra, fi-

quidem prafuppo

üta squalitate commutationis ,

|

ac refpectivi

V

*1

A

"a

aminis, tantum recipiupt, quan-

tum datur,

c€

K

dum hic gravat alterum , ilte a

QAS.U

lanceam juftitiz: zequali pondere sb illo grayatur.

Neque dicas, de rstione mutni effe, ut gratis de-

li M;

tur; quod aimplius non verificarur fuppofito re-

EU

fpe&tivo gravamine. Contra enim, inprimis non

qualibet impofitio gravaminis ultra fortem eft con-

Vi

tra naturam, & juítitiara mutui, alias obligari non

ET

poffet mutuatarius ad dandum pignus in fecurita-

li i

tem fortis. Deinde nego fuppoíitum ; cum enim

Qum y

At d

gravamen non imponatur pro ipfo mutuo, utifüp-

ponitur im objeCtione, fed pro obli:

ione &c,

Vigle

/

IY

achuc mutunm in cafü gratis datur. V

ide Rofign.

de Mat. & Ufur.

s

qua

pren. 1o, La. Croix de Ufl?r.z n.

891.

tFCS

lr

CAS. HI. Valerianus mutuavit Livio Seuta 25. ad

!

annüum; cum pacto. quod fi eo anno elapío prom-

ptus non (it ad ea reftituenda, ob moram folutionis

Sivi

füsto

ei folvere teneatur unum Scutum ultra 25. mutuata,

idque five ipfe Valerianus habeat, five non habeat

t

3.í

t

occafionem hzec impendendi,' feu negotiandi poft

N

e

annum. Q. Au hzc obligatio ei licite imponatur,

f

Refpondeo affirmative,

dummodo imponatur ex mu-

Vel

tuo confenfu co

ntrahentium , & ob moram cülpa

bilem, — Ratio

R'u

(

ens. in

)U

eft, quia Mutuz-ztarius exift

cui-

E

LE

MexsE Avavsrr.

45

It u

culpabili mora circa reftituti

onem fortis, peccat con-

m

jl

duj

tra juftitiam ob dilatam fol

ionem, ideoque digaus

0j

eft peena, füze culpze proporiionata, quse propterea

ei apponi poteiï ex conventione partium, ftatuen-

do feilicet, quod fi re&itutionis tempore culpabili-

üpt p

ter non reftituat, talem pcen

am lust; fic enim ipfi

m ad ii

ta,

ut cum o5coto,

non apponitur obligatio tnd

f

?

Navarro, & aliis tradit ]

,€t

fius lib. 2, de Jüft. &

"u

Jure c. 20. dub. 15. Quare eum unius Scuti folutio

ifel

fitin cafa pcena proportionata Livio, culpabiliter

) fotm

non reftitaenti poít annum Scuta 25. mutuata ,

[r)]

dicendum &c.

E

fl

t

ymtmt

JüEZVSE AUGUSTI.

cipint

Tüm ,

CAS.IT.

Uliercula fzpe male tra&tata a Marito,

ad levandum animi moerorem , folet a-

lo

Ut g

liis Mulierculis referre defectus proprii Mariti. Q.

00

An quoties id facit, folum venialiter peccet.

?

Y

Refpondeo cum diftin&ione: Vel refert defetus le-

ort

$0

ves, & parum infamatories; velgraves, & mul-

tum infamstorios.

s Il

]tem, veleos refert pluribus,

enm

quam par fitadlevandumanimi moerorem; vel uni,

tüo , v

aut alteri tantum , prout fufficit ad iftud levamen

ti0n

capiendum.

Sirefert defeCtus leves, & parumin-

famatorios, dico, quod etiamti eos referat pluribus,

lt

« de U

quam par fit ad &c. peccat folum veuialiter; quo-

ties id facit feclufo enimo graviter lzedendi famam

Mariti, vel alias graviter peccaminofo; tunc enim

lt )

velnullum, vel tantum leve dampum Marito canfat,

di

Si vero refert defectus graves, & notabiliter infa-

n

tnatorios,

n

5

E

o,eam quidem peceare mortaliter, quo-

P

ties cum

lena mali advertentia eos refert pluri-

» [j

bus, quam parfitad levandum animi mcerorem,

gghiit

2auteos re

t

ertalicui, quam novit eos aliis mani-

feftat

n

m

; non fic vero quando eos refert uni ,

I'Dmpambï

"Ti

g

vel aïïef.i tontum, quae eos aliis non patefaciet,

1U'

m (*

Ratio prims partis eit, quia cum in eo cafü Mu-

4

liercula opus non habeat referendi defectus Ma-

ld

Dd5

titi

j«

426 Casus CoNscikNTIE

riti omnibus iis perfonis, aut illi perfonze deter-

aïiqubw

minatz, quz tuba canet; eo ipfo quod vult his

d.

eos referre, velle fimul cenfetur gravem Mariti

hát:

infamiam ipde fequentem apüd tot perfonas: hic

hi,

enim valet ilia regula juris : Qui valt aniecedens,

p

vult etiam confiquers, cum unuim przevideatur in-

viler

fallibiliter fecuturum d »liud.

Ratio fecundze

M gt

partis eft, ,quis ex relatione defectuum Mariti,

[ Y

j

faCta uni, vel alteri, qua eos aliis non manife-

Vom Í

ftabit, vel non fequitur infamatio ejusdem

3

cum

duiute

prudens talia audieus potius attendat ad

raeffan-

sritr,

dum levamen referenti fuam afülictionem, quam

firtp

ad infamationem, vel fi fequitur infamatio, etiam

o

gravis, fequitur ex jufto motivo quzerendi leya-

iüfamïï

menu injuftae affli&tioni; cum fit nimis durum tem-

apd

pore injuftz aífli&ionis nulli poffe hanc manife-

confe

ftsre ad fe ali

quantulum füublevandum. Bonacina,

fare

Sporer &c.

I

CAS. II. Fabritius famulus enjusdam Mattonze, quos-

(

dam defeCtus graves morales ejusdem refert Viro

TWiert

prudenti ac Nobili, qui eos aliis non manileftabit.

Q. An hujusmodi relatio careat culpa mortali.

Mefpa

Togar

Refpondeo, hujusmodi relationem carere culpa mor-

deIC.'

tali, fi fiat ex jufto ac rationabili motivo ; non

110 tn

carere vero, fi fecus. Ratio primaepartiseit, quia

la

juftum, ac rationabile motivum poteft illam co-

tvl

onéftare : fic fi Vir nobilis proclivis fit ad eam

tot

ducendam , ideoque de tali Matrona a Fabritio pe-

i

tat informationem, certe hic non peccat morta-

Tyo)

liter, fi affümpto fibi munere ipfum informandi ei

qu

referat defeCtus graves, & fübftantiales Matrona :

fer.

imo id facere tenetur ob bonum ipiius Viri, cui

huj

recte debet confulere, ne decipiatur, ut inter alios

let |

tradit Viva g.

de Ref. art. 2. n. 6. Ratio fe-

cundze partis e

£,

quia feclufo quocumque juíto,

tll

&m

& rationabili motivo hujusmodi defectus referen-

di, talis relatio eft vera detrattio in re gravi, fa-

]

CXP

mam Matrons&e cor'umpens, non quidem omnimo-

[2

da, feu apud plures , prout quidam volunt re-

üüd

^ .fed

quiri ad hoc , ut illa proprie dicat'ur infamis

all-

P?Cw

l

E

Mäng AuGUsrI. . 427

tlotte à

aliqu& modo, & apud talem virum ut aperte tra-

-— )

od vl

dit 8. Thomas 2. 2

q.

C2*

ar. r. ad 2. ubi hec

li

av '*

habet: tiamfi um foli o

&s de ab[zute malum

dicaé, corrumpit faümam ejus aon in ioio, fed im

parie. Additur, infamationem reputari gravem,

ev

vel levem, conformiter ad qualitatem indignatio-

AO. 1 CUl

nis grayis, aut levis, quam perfona infamata ,

0U i

de ea certior faCla, conciperet.

Atqui (à Ma-

10l 1

trona fciret in cafu fe fuille a Fabritio, dicta re-

YY

sdett,

latione infamatam apud Virum Nobiler

iis

de quo

al

6 pf

agitur, dei(ta infamatione gravem indignationem

em, qu

conciperet, & forte graviorem , quam /i infama-

d

110

ta fuiffet apud plares Plebejos, cum fama, vel

atetdi

infamia apud iftos minoris foleat zeftimari, quam

In:

Jl

apud virum gravem, acnobilem, ergo &c. per

an

confequens di&ta relatio i hoc fecundo cafu non

- nin

caret culpa mortali, 1ta DoCtores communius.

CAS. III. Pcenitens exponit in Confeffione , fe data

n

1002

opera audiviffe detrahentem.

Q. Quomodo hic fit

ao

interrogandus a Confeffario.

[[À

r

Refpondeo, hujusmodi Poenitentem in primis inter-

rogandum eífe, an ab eo audita detractio fuerit

de re levi, aut notoria,

CU

t n

vel facta fuerit ex ju-

0 D

Íto motivo; an vero fuerit de re gravi, ac oc-

Si fuit de re

äSQRl Ü

culta, & fa&ta fine jufto motivo.

a

u

levi, patet, opus non effe, ut fiant Pcenitenti

f

tot interrogationes, fufficit enim ab eo ulterius

at

m

inquirere, an audierit detrahentem animo aliunde

*Cq

mortáliter peccaminofo , puta, cum defiderio,

quod detráhens famam Perfonz detractzé notabili-

fer laderet; fi enim refpondeat, íe eo tunc ha-

buiffe talem animum , ftatim conítat, eum gravi-

E

ter peccaffe, & in qua fpecie; finon habuiffet,

h

nulla eft neceffitas, quod Confeffarius fuper hoc

jam conítet, ipfüm

1]

eum amplius interroget, cum

peccaffe tantum . venialiter.

Quid fimile dic , fi

tir

exponat, detractionem fuiffe de re notoria, vel

"t

!d

eam factam fuiffe ex jufto motivo ; tunc enim

; 0

audire, & non impedire detrahentem, non eft

um Bo.

;fgccatum , faltem grave, ut inter alios c

naci-

D

*

428 Casus CowscrENTIE

nacina notat Sporer in 8. przec. Decal. c. 4. fe&.

Vxot

4. . 108. Si poftea Poenitens dicat, detra&tionem

fünm

ab ipfo auditam fuiffe in materia gravi, de re oc-

pi

culta , eamdemque factam fuiffe fine jufto moti-

à) f&C

vo; tunc ulterius ab eo inguirendum, an detra-

Tonef

hentem audiverit folus cum folo, vel coram aliis,

Si primum; ab eo petendum, en ipfe illum exci-

i

taverit ad detrahendum, aut ejus di&ta approban-

prce

do, illi plaudendo &c. faerit cauía , quod is con-

CA5 11

tinuaverit, vel auxerit detraCtionem ;5 fic enim

peccaffet contra Charitatem, & contra Juftitiam,

dürani

uti detrator, & ulterius commififfet aliad pecca-

tum contra Charitatem, ob (candalum huic datum.

Monde

Item inveftigandum, quo animo ipfumm audiverit ;

lioe ,

an nempe ex complacentia de darmmo proximi,

àccel

quod eft odium; an ex mera curiofitate fciendi

tioed

alterius crimina, quod comtmauiter dicitur venia-

Ycte

le, fed a Gavello mortale, eo quia ifta curiofa

ol

cognitio ef famce proxitmi diminntio ; an denique

V, Q

ex puro fine capiendi folatium ex dictis, & arti-

fa.

ficio detrahentis , quod veniale comc

iEEI

Yi

iuniter rept-

i,

tatur,

Sifecundum: faciendze illi fant ezedem in-

p

terrogationes tmox adductz ; & i pofitive , aut

Yil

negative influxit in detrattionem , advertendo ad

pot j

fingulos adflantes , ultra duplex peccatum contra

lm q

Charitatem , ob violatam dileCtionem proximi &

as

hl

fcandalum , reus etiam eft injuftitiz obligantis ip-

D

füm in folidum cuüm detra&ore, vel faltem in hu-

$

jus defe&tu, feu omiffione ad reftituendam famam

DA

perfonze infamatze penes fingulos. Et unurhquod-

[

que ex his peccatis tof malitias comple&titur,

110j

,

'

quot vel in ipfo, vel in aliis in cafü diftingui pof-

f

i

j

funt violationes juftitis, & charitatis, cum. onm-

[

tih

nium fit auctor,

)

ad fübitantiam.

vel particeps.

Ita comm. quo-

oüg

& B[

ni

IIENSE SEPTE]![B'RIS.

ïg'ïjm

4

Amillus non habens

CAS. I. C

animum perma-

l

nendi in ftatu Clericz

li, fed folum de-

Cf

ferendi hujusmodi habitum q

uoufque inveniat

Cep[i

XQe

»

Mzuss — 4;ä

l4

Uxorem cum pingui Dote, fumit Clericalem Ton-

etrattton

furam, ut interim cnjusdam Beneficii fructibus

, Ut

perfrui poffit.. Q. An ht reus peccati imortalistum

uio o

ob receptionem "Tonfurze , cum ob acceptionem

, & t

Benéficii.

|eorum d

ilum ex

CAS. 1I. An Beneficium retinendo cum dicto animo

peccet.

*

J

3 appait

od iv

: f d

CAS. III. An teneatur ad reftitutionem fru&uum;

i Jufiti

durante eodem animo, ex Beneficio perceptorum.

lind pett

huit

"

Refpondeo ad primum affirmative, fi ea fola inten-

N

tione, ac fine Tonfüram recipiat, ac Beneficium

QO pfoN

acceptet, nullo modo hzec alias füufcepturus. Ra-

o

tio eft, quia fic non folum decipit Chrifftum , &

J

r

[

j

Ecclefiam, fruftratque finem ab hac intentum in

pitl

('oll

collatione Tonfurz, qui eft, difponere ad Ordi-

nes, ut, his poftea füfceptis, conficiatur Eucha-

5

"

(u

rifia, verum etiam rem fpiritualem, uti eft Ton-

fuüra, ac Beneficium, ultimo ordinat ad rem tem-

J egs

poralem, fcilicet ad perceptionem fru&tuum, ac

vilelucrum, quod ex objecto fao mortale eft, ut-

[

MV Y

erfell

(

pote involvens majorem zítimationem tempora-

lium quam fpiritualium.. Hinc Catechifmus: Ro-

m C0

mox'u;

fanus de Sacram. Ord. ait: . Qua/lus at lucri cau-

fa ad Aitare accedere , maximum efl facvilegium, &

li

QKH"

to//

8. Bonaventura tratt. de prep. ad Miff. cap. 9. 7

v&, Domine Deus, quanti homines iufelices ad..Sa-

(

d

eros Ord:nesaccedunt, 62 Divina Mufleria accipiunt,

n

TI'a

L 227]

VoOnt

i

7n0u caleftem

pen

em , fed ter

"n quaventes; mom

n

Jpiritum, f£d lucrum Cc.. Ubi notandum illud re-

fting

e

en

ttum /z, denotans fceleris gravitatem.

Vide

R

ofignol. de Ord, part. x. quzft. 3. ort. 4. Lefüinm

ormm Y

de Benef. cap. 24. dub. 26. num. x23. Si tamen

pro fine ultimo fibi aliquo modo przefiguret.Deum

ipfum, tunc graviter non peccaret , ut probat

h

Navarrus in Enchirid. de Orat. cap. 22. num. x2.

& mifcel, 4x. Ex his patet réfponfio ad fecunium

) r

Cafüm; retentio enitn eft quaedam! continnata re-

.(olüüfï

ceptio. Ádtertium, dico, probabilius non tene-

u

n

[

430 . Casus CowscirENTUE

ri, fi facist, quod füa intereft tempore Clericatus;

fmet d

nam ex una parte in dicta receptione, & accepta-

daci

tione proprie non intervenit Simonia, cum non

plo

adfit contractio rei fpiritualis pro temporali, fed

jporet

fola intentio commodi temporalis per medium fpi-

Pt

ritnale; quod eft quid diverí(um a Simonia , ut no-

tat Suarez de Simonia lib. 4. c. 44. num, 4. & 11.

C51T

ex slia nullum adett jus obligans in cafn ad refti-

At q

tutionem ; cum lex. Cap. Commi[/z de Ele&t. verf,

qu d

Caterumin 6.fit reftricta ad Beueficium curatum.

vett,

l

Mponde

MENSE OCTOBRIS.

hia

lénfion

CAS.L F

AGo Edi&o a Judice, quod omnes, qui

afportant Uvas, ultra refeCtionem dam-

vl per

hts

ni, teneantur folvere Fifco duos Aureos. Cajus

ftipendio conductus ad cuftodiendas Vineas, eti-

D

tpe,

amíü, videat aliquos Uvas afportate,, tacet, eo

&Nime

quod ab iis munera accipiat. Q. Ad quid teneatur

fino i

ajus in foro Conícientize.

paui

Reipondeo, Cajum teneri rettituere ftipendia, & re-

delerj

farcire damna ab afportantibus illata, fihi ea non

n j

reficiant, Ratio eft, quia ptima injufte accepit, ut-

QUOCQH

pote dataob conventam cuftodism, quam non exer-

Yetisl

cuit; fécunda caufavit, non impediendo , aut de-

g

nunciando afportantes, prout tenebatur ex officio.

nh

Nonnulli ipfum obligant etiam ad folvendos au-

T

reos Fifco ob omiíffionem harum denunciationum,

Dhri

Alii tamen communius ab hoc onere ipfüm excu-

cedi

fant, quia fuper has mülctas nullum jus quefitum

piat

eít Fiíco ante fententiam Judicis, quae proinde

Üat

quomodocumque impedita, ad nihil tenetur Cajps,

Duün

pracipue cum ejus officium directe non effet Fi-

fed

fcum mul&is ditare, fed vinearum Dominos pet

m

cuftodiam indemnes fervare. Bonacina. Sporer,

aliique, ipfum eximentes etiam a reftitutione mu«

g

tin

nerum, qua accepit a transportantibus uvas, li-

[

cet enim peccaverit contra juftitiam , transporta-

tionem permittendo, ideoque teneatur, ut dixi-

-

mus, reficere damna inde orta; non peccavit ta-

men

furtu

ho

Msms& Ocronnis.

431

t Clert

men contra juftitiam , munera.accipiendo, cum

, as

* hacc ipfi data fuerint in recompenfationem favoris

Id C y

pretio seftimabilis ,

quem fecit transportantibus,

mpord], |

Sporer tra&. 5. in 7. & xo. prec. Dec. c. 5. fect.

T edin j

5. n. 138.

Tonja, Qb

CAS. II Poenitens occatione Plenarize Indulgentiae

num, 4

cafi lil

dolet quidem de omnibus peccatis mortalibus , ea-

e Eleds

que fatetur, ad venialia tamen ne quidem animad-

In Cüfatt

vertit. ' Q. An hic, cetera requifita ap'ponendo,

lucretur Plenariaz Indulgentism.

Refpondeo, lucrari, fi in ipfa pofitione ultimi operis

Is

omnia etiam venialia deleta fint, per virtualem ex-

tenfionem doloris ad igfs, feu per abfolutionem,

d Omnos, a

vel per aliquod aliud remedium: non lucrari vero,

CCLODD

fifecus. Ratio eft, quia ut reportetur totalis re-

reos, j

miffio poenze ,

debet intervenire totalis remiffio

Vineas, d

culpz, cui talis poena correfpondet; remanente

, acet!

enim culpa, non remittitur poeua, ut ex Augu-

qid ied

ftino inquit Gloffa in extravsg. Antiquorum de

poenit, & remiff. Negue dicas, culpam venialem

yendi t

deleri per ipfam Indulgentiam ; vel ab Ecclefia

f at

hanc iis concedi, quilíe de iis culpis accufavere ,

attoplb

quorum Confeflio cadit füb pracepto, uti non funt

? non x

venialia. Contra enim, cum Indulgentia fit lolum

, 221'0

inftituta ad relaxationem poenz, ab ea faltem di-

re&e non remittitur culpa, ut probaut Suarez, Vi«

p

olventel

va, & Boffius, czeterique comm. Et Ecclefia Ple-

jpi

nariam Indulgentiam exhibens, hanc folum iis con-

TTE

; wfw]]!h

cedit, qui ad eam fe rite difporunt per totalem ex-

ips Qu

piationem a culpa, ut colligitur ex fapra di&tis.

a

»n

Caeterum quia accedentes ad Sacramenta raro,, vel

[;//

nunquam praecife dolent de peccatis mortalibus ,

opetil

n0)

4

fed communiter intervenit dolor de offenfa Dei in

communi, in quo includitur deteftatio venialium in

Iu

"

genere, ut ait Cajetanus in 3. part. q. 37. ar. 2-

It

circa finem, ideo valde probabile eft, quod nofter

.,[uhD[*E

Peenitens iri cá(u lucretur Plenariam Induigeutiam.

J p

m

CAS. III. Commodatarius dubitans, an Équus per

7

etit a

)ecm'

furtum fuerit ablatus ob fuam incurigm: P

on-

[

432 Casus ComscikNTUE

Confeffario, an ipfe teneatur folvere Domino pre-

ul

tium Equi.

Quid illi refpondendum ?

*

,

nio ID (

R

eft

vt

oondendum, quod fi ipfe C

.Otmmo

datarius non eft

trilion

certus de incuria a fe hsbita in Equo cuftodiendo,

Sporer,

& quod propterea fur abftulerit Equum, non tenea-

ft:

tür in foro Con

AVT

entiz folvere Domino pretium

Q

Equi, neque ullam partem ejusdem. - Ratio eft, quia

a

quando certo non conftat de culpa, ftatin polfef-

fione innocentia; nec quis tenetur ad reftitutio-

TeVEDUN

new certaim ob purum dubium de damuo illato: ut

vll B

füpra dictum efc ad tertium Junii.

11 4

Tun

u

MENSE NOVEMBRIS.-

Mponde:

Doxveu

CAS. I. D3Etronius confcius, quod Vitalis zgre

ifweo

ac magno rubore falfunditur,. quoties

ablatis

ferf,y;mf'er

untur,eo praefente,quaedamverbairriforia

1 il

ejusdem , quantumvis levia, in hujusmodi verba

Vis, fe

f pe prorampit ad illius praefentiam. Q. An peccet-

inortaliter.

Yon Q

& yal

Refpondeo affirmative, & quidem toties, quoties id

Twe;

deliberate prz:ftat. Ratio eft, quia licet ea verba

irriforia in fe fint levia, tamen uta Vitali valde ap-

féneri

Doyig

prehenfa, & ut fufficientia ad notabiliter pertür-

in, (

