l

mnal, confitetur, prima recitatione completa, fe-

fl

cundum tribus vicibus omififfe. Q. An omiffas Ro-

ponam

]

farii partes teneatur iterum recitare.

MO

Refpondeo negative. Nam illa tertia Rofarii pars a

Di;h $

Petro recitanda,quoties in idem peccatumincideret,

X

utpote quze fuit impofita a Confeffario non ut Judi-

n

ce, fententiam fupra expofita crimina proferente ,

b

fed ut Medico, remedia przefcribente ad praecaven-

lii

dum relapfum , non eft pars integralis Sacramenti,

l

Lt

necproinde uttalis vel ad remi(fionem poenze trans-

fänm

aCtis peccatis debitze , vel ad fpecialia a Deo au-

Itl

xilia impetranda pro praecavendis peccatis futuris

Dong

€x opere operato conducit.

Sicque quamvis dici

Wre

pofüit, quod peccaverit Petrus ea media non exe-

L

quendo, quz ipfi data funt, ut fe a relapfu coer-

»l

ceat, adhuc tamen cum nequeat amplius haberi fi-

dij ;

nisintentus a Confeflario , qualis fuit vitandi in

peenitente fecundum, & tertium relapfum; dicen-

$, ]

dum eft, Petrum non amplius ad omifías Rofarii

l0no

p

N

l

^

MeusE Deckwnn':s.

251

aliet |

partes teneri, Ita zequivalenter apud Dian. Coord.

evidert

tom. 1. tract. G. refol. 21. Sanch. tom., 1.1. 3. c. 5. n.

ynifi t

17. Fagund. in Decal. tom. r. przecep. 2. l. 1. c.

Q Undt

: D« 21.

f qui

x ür

CAS. II. Confeffarius Pcenitentis , quifoletinjunttas

) exiat

graves poenitentias non adimplere, imponit qui-

dem pro atrocibus deliCtis pcoenitentiam gravem ,

4 Q^

equpt

fed nonnifi füb onere venialis culpze, fi eamomit-

itom d

tat. Q. An licite poffit fub levi tantum culpa pce-

Va (

nitentiam dictam imponere.

ic, d

a Db

Refpondeo affirmative. Quemadmodum enim, licet

Confeffarius in Sacramento Poenitentize judicium

exerceatnomine Chrifti, & judicii natura poftulet,

ut pcena commenfüretur culpze ; adhuc poteft, at-

]i

tenta rationabili caufa, & majori Pcenitentis uti-

litate poenitentiam levem pro gravibus culpis im-

vt

ponere, quin ex hoc poffit inferri Confeffarium

inur

agere contra Sacramenti inftitutionem , ita licet

jecatut

Confeffarius non proprio , fed Chrifti nomine fatis-

"

faCionem imponat, & facramentalis judicii natura

Jett , A:'k

requirat, ut gravis pzena füb przecepto graviim*

yls

onatur ; poterit adhucpromajori Poenitentis uti-

i

tate gravem pcenam füb levi

pracepto , absque

ulla Sacramentalis

j nl

judicii lafione imperare. Ratio

t

eft ,. quia tam in primo, quam in fecundo cafu ita

n u SW(

Sacramentum Peenitentize inftitutum eft ; utSacra-

mlest

menti Minifter facultate ligandi, atque folvendi

d

fibi credita eo modo uti poffit, quem Poenitentis

U

st

faluti utiliorem fore crediderit. Cum igitar Confef-

at

farius nofterex rationabili ca

ufa vitandi majora de-

pot

liéta fui Pcenitentis ,

qui folet poenitentias injunéctas

Mrg,l

non adimplere, easdem etfi graves fub levitantum

li

onere imponat , licite omnin

n

j d

o hoc agere dicendum

l D 4

eft. Ita Card. de Lug. de pce

nit,

difp. 25. fe&. 4. n.

j

59. Dian. t. r. tr. 6. refol. 31. n.

5. Suar, de poenit.

1

dií. 38. fe&. 7. n. 5.

r

l]

vt

1

CAS. 1. Titius absque filiis moriens , de maxima

j þsgm

bonorum fuorum parte difpofüit in favorem cujus-

am

Casus CowxscrEkNTI/E

252

dám Ecclefize ; Fratriautem valde egenti ne obulum

eem

quidem reliquit, Q. An Titius ita agens fitin con-

Ícientia tutus.

for

$i

ü

Refpondeo negative. Ratio eft, quiaífi charitas om-

yel

nino poftulat, ut graviter indigenti faltem ex bo-

ydi

|

C

nis naturz, & ftatui fuper(luis (ubveuiatur, multo

l

ftritior, & urgentior efthzc obli

ioerga F'ratres

Ti

in gravi conítitutos necefli/a:e.

nc cum Titius

p

plura habens bona , quippe qui de maxima bonorum

W

fuorum parte in Ecclefi:e favorem difpofuit, ne obu-

i

P

lum quidem reliquerit Fratri valde egenti, videtur

dicendum, in conícientia tütum non effe. Quam-

NI

A

vis enim non teneatur l'rater Fratri aliquid ex ju-

Íftitia in teftamento relinquere; fi tamen Frater fu-

bens,

Teom

j

erftes valde egenus fit, tenetur magis, quando

Ty

abet, unde libere polfit difponere, ita ex chari-

—R

hi

tatis, ac pietatis lege Fratri fuüperftiti providere,

ut eidem juxta indigentize gradum (ubveniat. Tta

Mf

ex Laym. l. 3. tr. s. c. 5. n. 17. de Lug. difp. 24.

qui

adi

n.175. Bonac. de contr, difp. 3. q. ult. pun&. 3.

n. I3.

Bu

D

fie

Eüllp

Yil

ANNO MDCCXLIIIL.

i,

w

MENSE $SANUARIL

D

qui

Apellanus Ruralis ex negligentia Mif-

CAS. I. C

pj

fam celebrat ad longum tempus abs-

&[,

que Clericali Tonfura, qua de re a Parocho tan-

QUij

quam gravis culpze reus corripitur. Q. An jure

lifen

fic cortripiatur.

(isd

Refponde'o*negatïve. Cum enim fimplicis tonfurze de-

d

D

latio fub poena quidem privationis privilegiorum ,

4

vel privationis, aut inhahilitatis beneficiorum, non

autem fub aliqua forma lethalem culparn indicante

48

dit4

przcipiatur, nt in c. 6. feff. 23. Concil. Trid. & in

1-

Iif, |

Bullis Sixti V. hac de re editis videre eft;

Y

tb

.

cen-

MrwsE ]awvAnrr.

253

»obim

cendum remanet, Capellanum noftrum nequaquam

Eine

fore per fe loquendo de gravi culpa damnandum.

Si tamen negligentia Capellani praedicti velclarum

las Ott

prefeferret Ecclefiafticarum legum contemptum,

a

vel cum rudis populi admiratione , atque fcandalo

P

y, m

conjüngeretur, tunc ratione harum circum(tantia-

rum jure merito a Parocho de gravi culpa corre-

x Pt

m Ti

ptum fore dicendum eft.. Ita ex Marchino de Ord.

bonora.

in part. tr. 2. part, 1. C. 6. n. 3. & feq. Dian. mo-

, d

ral. jpítit, part. 2. tr. 4. refol. 183. , Henriq. l.

videti

1O. C. II.

H

(uam

AS.II. Titius nonnullis gravatus debitis, nec ha-

jexjr

,€

atl

bens, undeeafolvat, cum invenerit annulum au-

reum, cujns fruftra quzefivit Dominum, & vellet ad

qüä[ff

folvenda debita annulum inventum infümere. Q.

ex d

An licite poffit.

)IOVI:IMI

.Refpondeo affirmative. Si enim aliquid obftat , eft,

jj d

uia res inventa, cujus Dominus opportunis etiam

i.

Punü.y

adhibitis diligentiis 1ignotus eft, prafertim fi illa

maneat in propria fpecie, debetjüxtapraefumptam

Domini voluntatem in pauperes , velaliaspias cau-

g

fas erogati: ex quo videtur, eandem rem infumi

non poífe pro folvendis debitis, quibus aliunde in-

ventor ipíe gravatur.

Cum autem Titius in noftro

Cafü, exquonon habeat, unde debita folvat, dici

|

poífit ex una parte pauper, & exaltera inventum

annulum, neipfe debitor vexetur a Creditoribus ,

l

quibus, ex bonis propriis fatisfacere eft impar ,

offit revera in piam caufam infümere, dicendum

Qu o

eft, nihil obftare, quin Titius licite agat, utpote

yys p

qui agit juxta praefümptam incerti Domini volun-

pl

tatem , annulum aureum inhimendo in extinguen-

,errc

dis debitis , quibus aliunde fatisfacere potens non

eft. ItaGirib. de reftit. c. 5. n. 34. Rofig. praenot. 8.

fut? ld

n. 2, Lug. difp. 20. n.5.

À 1DIU

[

CAS, TIT. Petrus bona fide per aliq.uod tempus poffe-

m

dit Agrum, deinde poítquam per annum dubitave-

»

gl ii

J

j

rit, Agrum effe alienum, certo alienum effe cogno-

üdl

vit. Q. Quid reftituere teneatur,

n

Re-

-

254. Casus CoxscrENTIX

Refpondeo, Petrum teneri primo ad reftitntionem

seni

quii

Agri, fi Agri ipfius dominium, prafcriptionis le-

Ti

itimee beneficio, non acquifivit. Secundo , detra-

Jiri

€tis expenfis , teneri ad reftituendos fructus pari-

fetun

ter non przeícriptos; qui, loquendo de ordinaría

preeferiptione inter praefentes, funt fructus! corre-

j

fpondentes ultimo triennio five bonze, five dubie

puni

fidei poffeffionis, dummodo tamen idem Petrüs an-

p

no dubiz poffeffionis moralem diligentiam pro veri-

que

ca(ü

p

tate rei inquirenda adhibuerit , in tali eni

(j

er dubium füperveniens bonz fidei polfeífio non

Áil

interrumpitur, ac proinde neque przfícriptionis

l

con'inuatio impeditur, Quod fi Petrus non adhi-

buit diliryentiam prædi&am, tunc, cum initio du-

at (f

bie pofleffionis Jam evaferit malze fidei poffeffor,

Yif

annus ille iater utiles ad przeícribendum non po-

Uïïfl, |

DN

terit amplius enumerari, Denique fi Petrus bona

fi&i'uu

fide pofledit Agrum pro tempore infufficienti ad

d d

aliquam five ipfius Agri, five ejus fructuum le-

itirnam przefcriptionem, dico , Petrum teneri re-

if

?

ituere Agrum, totumque id, in quo factus eft di-

n

tior integro temporé five dubie, five bonze fidei

(5]

offeffionis, cum legitimum titulum non habeat

retinendi five fundum, five fruCtus ex alieno fun-

Véy

QOf

do perceptos, fervatisfemper regulis expenfarum,

l

ut füpra dictum eft. Ita Girib. de juft. & jur. c. 4.

[ [

n.76. &

$.7. n. 3.

77. Laym. 1. 3. tr.x. c.8. n. 19. OVarru.

DUNQ

Dem

JMENSE FEBRUARIL.

e

hi

E

lp

£AS. I. R

Uflicus graviter ab altero vulneratus

e[i

uamvis ex denegata pace agnolcat

At

Offenforem fuum fümpturum inde occafionem per-

feverandi in odio, & ira, dicit fe quidem ex cor-

Yulny

» de remittere offenfam ,

velle tamen ipjuriz fibi

lg,

Mlatae juridicam fatisfaCtionem. Q. An poffit abfol-

lgm

vi, fi in tali propofito perfeveret.

Qu

Refpondeo affirmative, tam fi nomine juridicze fa-

lt

-

üt

tisfactionis veniat compenfatio damni, quod Rüfti-

&t

eus in bonis vitae, & fortunze paffus eit, quam

ye-

7

|

MeNsE FesnUARIL 255

|

lituüo:ai

veniat profecutio aCtionis coram Judice, donec fe-

quatur punitio rei. Ratio primi eft, quia nemo te-

Yfionis »

netorcedere juri fuo, fed licite poteft pro damno

l, den

fs at

fibi illato debitam petere.compeniationem. Ratio

ortinat

fecundi eft, quia ficnti Judex , ex motivo punitivze

juítitize , licite poteft injuftos aliorum Offenfores

Qs cut*

punire: itaexeodem motivo poterit Offenfus licite

five Q

Peirise

petere a Judice, uf injuria fibi illata puniatur. Et

quemadmodum poteíft Judex reum punire , etiamfi

enjm d

n proy?

preevideat illum inde occafionem fümpturum odii ,

&irz, italicet idem przevideat Offenfüs, poterit

'elito Y

fui Offenforis juridicam petere punitionem, ícan-

riptiot

qon adi

dalum enim paffivum Rei, & Offenforis, Judicis,

aut Offenfi deliCto imputari non poteft. ' Si itaque

iniio

Ruficus nofter, dimiíffo vere, & prattice omni

yolilt

odio, & affectu vindictze, ex puro amore , zelo-

n non f

que juftitize velit injuriz fibi illatae juridicam fatis-

éis Polf

g

a&ionem, non eft, cur abfolvi non poffit, etiamfi

in tali propofito perfeveret. 1ta Suar. de Charit.

)

j

difp.

fe&. 5. Homob. de Exam. tr. 6. €. c.25. q.-

p f

i'iï V"

1

f i

112.

mbur. l. 5. in Decal. c. 1. $. 3. n. 9.

n li

CAS. IT. Petronius, qui intra Ecclefiam exiftens gra-

y babat

ve vulnus inflixit Ruftico extra foras Ecclefize

je0 li

commoranti, petit a Parocho, utrumin eadem vel

in altera Ecclefia immunitatis beneficio valeat gau-

ïgu(mm.

$

dere. Q. Quodnam Parochi debeat effe refponfum.

coVin

Refpondeo cum diftin&ione. Sive gravevulnus, quod

Petronius intra Ecclefiam exiftens inflixit ruftico ,

extra fores Ecclefize commoranti , ita grave fit,

Jl

utíecum ferat vel vulnerati ruftici mortem , ve

alicujus membri mutilationem , Parochi refponfum

yilt

effe debebit, eundem Petronium , fecuta morte ,

í ,guofcl

aut mutilatione przedicta, non illius tantum, equa

j p

vulnus inflixit, fed cujuscumque etiam alterius

n

Y [ g

Ecclefize immunitate privari, hoc enim expreffe col-

n]lmï

f

ligitur ex Bulla Benedicti XIII. quae incipit — Ex

)Dmtsh

uodivina: — Siautem grave vulnus ruftico infli-

urn tale non fit, ut mortem , aut aliquam ruftici

j

j

mutilationem fecum ferat, Parochi refponfum erit,

j

Petronium tam in illa Ecclefia , e qua patravit

wþ

eli-

[2

256 Casvs CowscrEeNTUE

delittum, quam in altera quacumque afyli jure

thandi

dbl

gaudere, cum deli&ctum ab eo patratum nullibi per

canonicas leges ab afyli jure excludatür.

r

AS. III. Cajus non

)arum avaritizje deditus, cum

cendam

$

horrea frümento p

|

ena poffideat, in gravis indi-

fetdua

nationis actum prorumpit, ex quo audierit indi-

pl

Ctas effe publicas preces ad obtinendam pluviam

àc

pro ortu fatorum. Q. An fufficienter fe exprimaft

erime

in Confeffione dicendo , fe

d

gravem igdignatignis

actum commifiífe.

du

Refpondeo negative. Naminptrimis debetexprimere,

du

fe talem indignationis aCtum ex motivo avaritize

ial

Jtin

commififfe, cum malitia avaritize ab illa fimplicis

indignationis diverfafit. Secundo, etfi Cajusactum

dtey

iudignationis fortaffe non elicuerit contra indictas

ht

fupplicationes , ut'funt res ad Religionem fpeCtan-

[

tes, fed praecife, quia fant medium ad pluviam

hd

obtinendam pro ortu fatorum , adhuc Caji pecca-

lii

tum adnexam fibi videtur habere irreligiofitatis

malitiam, .quae utpote ab illa indignationis ,

Mi

avaritize diverfa, ad confeffionis integritatem ex-

Ti

primenda pariter eft.

tuni

communiter.

]ta de Pognit. Auétores

r d

&di

ftty

MENSE MARTII

[

MT

CAS. I. p

Oftquam Berta, deMatiticonfenfu, cum

M

&

&j

usdem Mariti Fratre copulam habuit,

j

petenti Marito nollet amplius debitum reddere.

ltione

Q. An jure poffit debitum denegare.

lg

Refpondeo negative. Quamvis enim ex quo Tnnoc.

Cend

'l'ertius refpondens Przpofito Magdeburgenfi in

fohltn

Cap. Difcretionem tuam deeo , qui cognovitcon-

lol

fanguineam, dicat affinitatem poft matrimonium

f

.

inique contraCtam ei non debere officere, qui hu-

x !

jusmodi iniquitatis particeps non extitit, foleant

Tiety

plures Auctores ex adverfo inferre, delictum unius

fent;

Conjugis alteri etiam nocere, quando alter etiam

lt y

Conjux patrati fceleris confenfu , vel (usfione par-

"—

Qd

ta aífit-

tic'ep.s f'uit ; adhuc tamen non videtur hoc i

magm-

| m

!

7

D

MrwsEe Manrrt.

257

"

alv

mandum, nt Bertze Maritus in Cafu jure petendi

hii

debitum privatus fit; "um quiaargumentuma con-

trario defammptum non eft efficax in jure ad indu-

.h]S, (

cendam poenam, qualis eít privatio juris ad pe-

s indi

tendum debitum , quando t»lis poena in jure ex-

jetinde

preifa non reperitur. Tam quiacrimen commiftum

n yinam

a confentiente Marito non vere, & proprie ipfura

exyte

crimen inceftus eft, fed tantum fecundatio, & re-

gt

du&tive, pro quo in laudato capite nalla pradicti

juris petendi debitum privatio impofita eft : Cum

primt

itaque ex jure clare non conftet, Bertze Maritum

ayatiti

in Caíu jus petendi amifilfe, dicendum eft, neque

ümplici

Bertam jure merito poffe Marito petendi debitum

EUY

denegare. 1ta Dian, t. 2. tr. 6. refol. 242. n. 4«

u

Anton. aSp. S. n.620. Dicaftil. & alii.

! ïpe&w

CAS. II. Titius, dum abfolvitur, recordatur peccati

| plum

lethalis, quod non aperit Confeffario nifi poft pro-

j p

latam abfolutionem. Q. An validefitabfolutus.

igrib

ïo[;ïi !

efpondeo negativeper feloquendo. Ratio eft, quía

" R

steneie

Titus in Ca(u fcrens, & volens reticuit pecca-

Ap&tri

tum aliquod, quod antequam integre prolata fo-

ret elfentialis formaabfolutionis, confiteri poterats

& debeat, rogando Sacerdotem, ne abfolutionem

incceptam perficeret, antequam ei novum crimen

confiteretar, ficutiad Sacramentivalorem ex T rid,

feff. 14. c. 5. neceffarium omnino effe perfpicuum

eft. Cumigitur idem Titius non aperiendo pecca-

jr, d

hn

tum füum Confeffario, nifi poft prolatam abfolu-

J

j

tionem , reddiderit Confeffionem dimidiatam, &

fei

in materia neceffaria non formaliter integram, di^

j

[

cendum eft , non fuiffe per fe loquendo valide ab-

folutum. Dixi, per feloquendo, nam fi interves

'g 1

d

niffet vel perturbatio mentis, quase üt plurimum

n

folet in Cafu contingere , vel bona fides, qu

a

Ti«

!

z

dllo-

j

tius putaffet, interrumpendam non effe ab

-

ntt

Dd

nem ptopter reverenti

E

dehitam Judici prof

fententiam, in tali

r

L

i

'itius ita excufaretur;

unljj

] g

ut valide abfolntns cenfendus foret, a peccatis

quidem ante abfolutionem expofitis dire&e, ab al«

p

tero

u

Lambertini Cafus Confé.

l,

258 Casus CoNwsciENTIE

tero vero indireCte, ficque cum onere illud ite-

Aelpo

rectam tollatur.

rum clavibus fübjiciendi, ut per abfolutionem di-

[

Ita Zuccher. de Sacram. Pcenit.

Tinj

ad Caf, 2. Januar. & communiter.

lg

CAS. III. Petrus, necogatur imperfectam relinquere

l5 )

domum, quam coepit latite zedificare, cum nequeat

qui

alio modo pecuniam.invenire, eamdem mutuam

tee

füb ufüra accepit. Q. An licite hoc fecerit;

d

i

Refpondeo affirmative. Nam cum mutuum petere fit

LT

petere rem per fe indifferentem, & licitam, utpote

]ix

quze fieri poteft absque peccato, & nonnifi per ac-

of

cidens, . & ex malitia alterius occafio peccandi

filri

us

alteri fiat, fequitur, nos nonteneri, juífta acce-

Mey

Q

dente acrationabili caufa;a tali petitione abftinere.

d

Cum autem caufa perficiendi domut, quam' Pe-

t

trus coepit laute zedificare, jufta ac rationabilis

t

it, cum fecus nequeat Petrus vel commoditatis

ex.

gratia in domo fua habitare, vel eamdem aliis lo-

Jfe

care gratia utilitatis, infertur , Petrum poffe in

J

Cafu, fi alia via non poffit, ex pecuniis füb ufura

y

scceptis incoeptam domum perficere.

Quando ta-

Yil

men Petrus ita laute domum coepiífet zedificare,

ut tale zdificium ipfius Petri conditionem , ac

U$,

Tiotg

ftatum multum excederet, jam licite profequi non

Unr

offet, quod omninoillicite inccepiffet, & pro-

inde illa ceffaret rationabilis caufa, propter quam

ty

tantum licite pecuniam faüb ufuris accipere poffet,

UR

ut di&um eft. Ita Suar. de charit. difp. 1o. fe&t.

V

!

. num. 1. & 4. Bufemb. l. 2. tt. 3. cap. 2. art. 2.

onac dePec. dift. 2. q. 4. punct. 2. num. 21.

Refpc

:

hn

" MENSE APRILIS.

4f

hen(

CAS. T. PA

terfamilias tempore carnifprivii ad efum

Wr

carnium legitime difpentatus, ne plu-

At

res pararentur men(z,

ad integram familiam fa-

U

cultatem fi

bi conceffam per Medicum extendi cu«

Yel

ravit.

Q. An licite.

di

Dier

Re-

Ilpu

MreNsE Arnrirrs.

259

Wite

Refpondeo negative. Ratio eít, quia Paterfamilias

oneni«

t Po

curando, ut per Medicum extendatur ad totam

familiam facultas circa efüm carnium, fibi tantum

legitime concefía, ex illo motivo, ne fcilicet plu-

res parentur meníz,, Medicum inducit ad id, ad

dingner

Lnegiet

quod jus Medici nullatenus fe poteft licite exten-

) w

dere; cum ad Medicum quidem fpectet judicare

stil

de morbis, vel morborum periculis, non autem

de inopia, & impotentia parandi plures Menfas;

n pet

de qua, fi vere detur, judicare debet Ecclefia.

1j

D

Dixi, fi vere detur; nam zquali, vel forte mi-

nori fumptu eo, quo Paterfamilias parcam , &

f peri

fobriam fibi tantum concellam falubrium carnium

peccarn

ia at

Menfam ad integram familiam extendere paratus

t

eft, poterit eidem familize Menfam alteram in Qua-

Varm

h

dragefimalibus cibis parate, quando ejus neceffi-

ationi

tati fübvenire quaerit, non vero gulae indulgere 5

nnoliti

ex quo fequitur, quod, cum facultas in Cafu a

nals

Medico pro familia concefía , dici debeat absque

jufto motivo, & dolofe obtenta, illicite omnino

j v n

[ t

Paterfamilias fe gefferit. Ita ex Benedict, XIV.

nandots

vol. 1. inft. 15.

wdificit

CAS. II Ex quo quidam Parochus. elapfis annis

nen,

nonnullos Parochianos.extra Parceciam in Pafchate

i t

communicantes non reprehenderit, Paulus hoc

124

anno absque exprefía ipfius Parochi licentia in

yter g

alienà Parcecia Pafchali communione refeé&tus eft,

rg u

Q. An Panlus przsdi&tus Pafchali preecepto fece-

m

rit fatis.

,2 i

R

efpondeo hegative. Ratio eft, quia quamvis Pa-

h

rochus elapíis annis aliquos füos fübditos extra

Parceciam factam Synaxim fümentes non repre-

j

henderit, adhuc certum eft, neminem poffe (ine

expreffa Epifcopi, vel Parochi fui licentia Pa(chale

(

jdn

j ?m

Communionis przceptum extra propriam Parce-

ciam adimplere.

Hinc cum dici debest in Cafu,

llmm i

vel Parochum ex rationabili motivonon reprehen-

j

j

diffe Parochianos praediétos, vel paftorali fuo mu-

neri non fatisfeciffe, eosdem Purochianos non cor-

ripiendo, nullatenus a violatione Pafchalis prae-

le

R2

cepti

260

CaAsvus CoNsciENTUE

oteft excufati

fdi

cepti ex praeterito Parochi filentio

j

Q

Paulus nofter, dum absque expre

a ejusdemmet

Parochi fui licentia facra Synaxi extra Parceciam

Mf

elyn

refeCtus eft. Ita Girib. de Euch. c. 8. n. 28. alii-

u7

que cominuniter.

*

| m

Iu

lt

CAS. III. Medicus non folet fuos Infirmos de con-

feffionis peragendze neceffitate admonere, nifi ve-

| WW

NY

te judicet eosdem lethali morbo affectos fore,

ha

ne ipía admonitio defpectui habeatur. Q. An bene

Ay

fe gerat.

[77

'Refpondeo negative. Cum enim Medici omnes, dum

DT

doctoralem lauream recipiunt, jurent, fe fervatu-

[/

H

ros fancti Pii Quinti Conftitutionem, in qua ex-

j Iv

preffe praecipitur , ut cum vocati fuerint ad infir-

$M

mos, ipfos ante omnia moneant de facienda Con-

que

feffione Sacramentali,indifcriminatim loquendo de

CA5

infirmis omnibus in leCto jacentibus, five lethali

dom

mnorbo affecti fint, five altero non lethali graveu-

pus,

tur, fequitur, non bene fe gerere Medicum no-

ftrum, qui füos infirmos de Confeffionis peragen-

M.

dz neceífitate admonere non folet, nifi vere ju-

Re OL

ho

litet

dicet eosdem fore lethali morbo affectos. Neque

fatis excufari poteft ex adducto motivo, ne fcili-

lil

J

cet ipfa admonitio defpe&tui habeatur, nam vel

i þu[

ATtem

^hoc non accidit, ficuti non accidit, dum infirmi

lm

Yon]

omnes ad Xenodochia accedentes, etiamíi lethali

morbo affe&i non fint, ftetim de eorum conífci-

Wt

entia per Confeffionem Sacramentalem expianda

Tgj

admonentur, vel & fi penes aliquem pracdicta ad-

Wi

- monitio defpe&ui haberetur, adhuc alienus defe-

I

€tüs Medicum non excufaret, cum hic teneatur,

Te

quantum in fe eft, obfervantiam a fe juratz Con-

| lotjj

ftitutionis incorruptam fervare, Ita SS. D. Nofter

ftplo

Bened. XIV. vol. 2. Notif. 2.

Wng

þï*um

t

JMMENSE MAIL

11

CAS.T. C

Ajus mutuat Menfe Majo decem mo-

l

iT

dios tritici Petro cum

acto , ut fibi

Menfe Áu

gufo mutuet decem corbas vini, quo

Qyam

fcit

|

. MewsE Marr.

26r

fcit Petrum abundare, & fibi przevidet defuturum.

exeud

Q.An talis contraétus ufuram involvat.

demnt

t ecian

Refpondeo affirmative.

Cum enim, ex generali re-

atl

gula, omne paCctum, vel gravamen,

five onus ad-

ditum mutuo przter id, quod ei proprium, & in-

trinfecum eít, reddet contractum ufürarium, fe-

siat

quitur ufüram involvere contractum illum , quo

T

Cajus mutuat Menfe Majo decem modios , tritici

los 1

Petro cüm pa&o , ut.fibi viciffim mutuet Menfe

Aniiti

Augulfto decem corbas vini, quo fcit Petrum abun-

dare, & flbi prz:videt defutucum : obligatio enim

e$, dit

ifta, quze pretio aeftimabilis eft, importat onus ad-

ervati

ditum mutuo ultra id, quod mutuo proprium,

intrinfecum eít, ut €lare patet,

]ta La Croix l.

qu es

aL

9. p. 2. de ufür. dub. 7. q. 151. n. 9o5. Bonac. dift.3.

v r

quae(t. 3. punct. 3. & alii.

]uendobg

CAS.II. Duo Ruftici tempore Miffe de praecepto de

e Jetl

domefticis eorum negotiis pernotabile quidem tem*

que

pus, fed interpolate, ad invicem collocuti funt.

um *

Q. ÀÁn przcepto audiendi Sacrum fatisfecerint ?

perzggï'

Refpondeo negative. Ratio eft, quia cum locutio,

at ]

licet interpolata, de domefticis negotiis per nota-

N

[é [ille

bile tempus habita excludat per notabilem Miffze

ym V

partem attentiobem externam ab Ecclefia przce-

ptam, per quam quis efficitur religiofe affiftens, &

y i

moraliter przefens Sacro, dicendum eft, non fer-

f r

let

vari cum locutione przdi&ta fubftantiam a€tus ab

( [

exl

Ecclefia imperati, ficque praeceptum de audienda

Miffa non adimpleri. - Hinc ficuti non fatisfaceret

Ecclefize przecepto ille, qui interpolate difcederet,

gl

& rediret, dummodo difceffus etiam interpolatus

, tenf).ïr'v

"]

notabili Miffze parti cortefponderet : ita eidem prae-

cepto non fatisfaciunt ruítici, qui de domefticis eo-

j ule

rum negotiis per notabile fpatium notabili Miffze

parti correfpondens ad invicem locuti funt.

]ta

Gobat. n. 288. La Croix n. 653. Paíqualig.tom. 2.

q. 1324. n. 6. & feq.

a

CAS. I]I. Judex anceps, cuinam parti adjudicet

"u

quamdam hareditatem ob rationes, quas proutra«

ia

E

que

f

M

262 . Casvs CowscrENTUIE

que parte putat zequales, illam tandem adjudicat

Patoc

parti, quam fibi magis in alio negotio profuturam

quica

fperat. QO. Anhoc fieri poffitfine lzfione juftitize.

Qu oj

Refpondeo negative. Si enim Judici liceret in Cafu

| . sm g

totum adjudicare illi parti, quam fibi msgis in alio

B

i,

negotio profuturam fperat, licitum zequali jure

Ut

efle poffet eidem Judici pecuniam. accipere pro

v;l

ferenda fententiainfavorem unius prze alio, quando

Ve

litigantes pro feopiniones zeque probabiles habent,

lp

AML

quod poft j«m profligatam ab Alex. VII. propofitio-

nem dici amplius nequit.

Si igitur poft accura-

(451,

tam caufze difcnffionem, infpe&isque cum juris,

1dg

tum facti momentis pro utraque parte adductis,

tj ek

Judex adhuc anceps eít, cuinam parti hieredita-

um

tem adjudicet, debebit vel partium confen(u Ar-

C&&mpe

bitros$ deputare, vel fuadere, aut imperare com-

Tet

pofitionem , ita ut tandem cuilibet parti dimidium

aliqua

bzereditatis adjudicetur; fecusnonnifi injufteeum-

dem Judicem agere dicendum eft.

Íta Anacl, de

d Mponde

DAU

act. hl?m. dift. 3. n. 62. aliique communiter.

il

MENSE 3 UNIL

um

Wa

tj

M infpe&tis Do&rina, & pietate Ca-

'irer

CAS. I. DU

pellani Ruralis nonnulli ex Parochia-

lt

nisjurarunt.fe non alium praeteripfumin demor-

Tl

tui Parochi Succefforem nominaturos, alter fimul

ol

proponitur Sacerdos , qui Ecclefize utilior cenfe-

patto

tur. Q. An fecundus Sacerdos licite

pomt ab omni-

perii

bus in Parochum nominari.

li

Refpondeo sffirmative. Cum enim ex fine primario

n?fl:['jo

inftituendi Ecclefiaftica beneficia, qui fuit major

Dei cultus, & majus Eccletize bonum, clare con-

pitr [f

fete f

ftet, in electione ad beneficia, praefertim Paro-

Viütts

chialia , adefle obligationem fub gravi eligendi

digniores, illos nempe, qui utpote magis idonei

i i'w

Vfiej

ad promovendam fpiritualem proximi utilitatem,

dÜQ e

& ad.con(ervanda legitima Ecclefize jura , ipfi

War, ]

etiam Eccletiae utiliores exiftimantur ; manifeftum:

eft, a fortiori, licite poffe Parochianos in demortui.

a-

MrxsE Jusu.

263

adjuis |

Pai*ochi Succefforem nominare Sacerdotem illum,

tofütta

qui czeteris pavibus Ecclefize utilior cenfetur. Ne-

j

que obftat,

uod Parochiani juraverint, fe non

t in al

alium przter Capellanum in demortui Parochi

Succefforem nominaturos, quia juramentum prae-

gisindb

dictum, accedente Sacerdote digniori, non tenet,

quii j

ipere p

cum majori Divino cultui, Ecclefizeque utilitati

adverfetur. 1ta D. Thom. 2. 2. q. 63. art. 1. de

i, qua

Lugo difp. 35. de juft. &

s hao

jur. fe&. 2. num. 1o.

topoli

Anacl. tract. 11. nüm. 43.

: accit

CAS, II. Capellanus, qui per finceram promiffionem

m jüris

a duobus ex tribus Compatronis acceptam, cer«

T

tus eft, Parochiali Beneficio fe fore preefentan-

yereditt

dum; utmajori honore eligatur, tertium etiam

yen d

Compatronum aliquo non levi munere ad ipfum-

tite COb

met przfentandum inducit. Q. Anabsque labe

d

aliqua Simonie hoc egerit,

j

j

Jfezm-

Refpondeo negative. Cum enim ex communi Theo-

du

legorum, & Canorniftarum Do&trinaSimoniam com-

0

fnittat, qui dat temporale pro fpirituali , vel e-

contra; nequit a Simonize labe excufari ille, qui,

,

ut ad Parochiale beneficium eligatur, aliquem

ejusdemmet beneficii Compatronum ad fui przefen-

jebi t*

tationem non levi munere inducit; fic enim verifi-

catur, quod per temporale paret fibi viam ad fpi-

Pa

j zi

ritaale, in quo Simonia confiftit.

Neque refert,

quod Capellanus inCafü munus przebeattertioCom-

d

patrono przecife, ut majori honore eligatur, cum

[.Dr g

j 008

per finceram promiffionem a duobus aliiscompatro-

nis acceptam certo credat, fe fore Parochiali Be-

neficio praefentandum; nam cum duos alios Com-

epo

pt

patronos , vel aliquem ipforum poffit adhuc poeni-

g

tere factz promiffionis, inducendo per non leve

AO

munus tertium Compatronum ad fibi favendum,

dl

fub fpecie majoris honoris, fternit fibi viam ad

ore

Beneficium certius acquirendum, quod aSimonize

j

1]

Ti

labe excuíari non poteft. Ita quoad fübftantiam

Suar. Bonac. & alii,

m

D

(

4ürm

CASJ

W

RA4

äg4 CAsUs CowsciENTUE

ext

CAS. III. Sejus perfe&e adoptatus in Filium a Ti-

*tio, mortuo "Titio, vellet matrimonium contra-

yid

!

here vel cum Berta Titii Filia, vel cum Rofa,

Jifet

quaz ipfius Titii Uxor fuit.

Q. Bertamne ,an

Ailos

Rofam ducere poffit.

&

Refpondeo, Bertam ducere poffe, non Rofam. Ra-

yeut

T

ts

tio primee partis eft, quia licet cognatio legalis

3ntr

orta ex perfecta adoptione etiam in linea trans-

n

verfali dirimat Matrimonium , & proinde nequeat

q

Matrimonium contrashi inter filias adoptantis &

adoptatum; hoc tamen verum eft folum pro tem-

l re

pore, quo durat patria poteítas; ideoque hac

d

foluta, vel morte adoptantis, vel emancipatione

filiorum, poteít adoptatus Filism naturalem ado-

lm

O

tantis ducere, vel Filius naturalis adoptantis Fi-

BC

iam ducere adoptatam.

Ratio fecundze partis eft,

Ts

quia cum inter adoptatum & uxorem adoptantis,

Tiof

vel adoptantem & uxorem adoptati cognatio le-

galis fit ad inftar affinitatis carnalis, parit impe-

1

dimentum perpetuum , adeo ut nunguam poffit

Qtàc

adoptatus Matrimonium contrahere cum uxore

d.

adoptantis, & econtra, cum femper duret reve-

rentia debita tali modo conjun&tis, füuper qua ex

gen

tisf

antiqua Ecclefize confuetudine tzle impedimentum

Tlbts

fundatur, Ita ex Rofig.n. 13. & 15. Sanch. difp.

63. num. 28, & 3o. Girib. de Matrim. c. 12. num.

U'üiþ

44- & 45.

W

W

[

MENSE 39ULIL

(

U

D

idam capitis pcena bannitus acceäens

[/)

CAS. I Q

ad fimplicem Confeífarium confeffus

[)

li

eft, petens füorum criminum abfolutionem.

Cum

Tnit

tamen pluribus Cenfuris, & Cafibus refetvatis in-

tisf

nodatus exifteret, noluitilii Confeífarius abfolutio-

N

nis beneficium. impertiri,

Q. An bene Confeffa-

[*

rius fe gefferit.

(

Refpondeo negative. Ratio eft, quia ficuti poteft

princeps, & Respublica, ob difficultatem capiendi

hi

Dott

cap itis poena Dannitos , quemlibet in Miniftrum

Wi

exe-

MzmwsE jJourmn.

265

itum -

execntorem fententiz in illos lstze deputare; ita

um Cot

oteft hoc titulo quilibet de populo, tanquam Mi-

eum M

nifter juftitize a Republica confitutus, eosdem Ban-

tUD6 , d

nitos licite occidere, & quidem etiam proditorie,

& per infidias, fialia via eos occidendi non tup-

etat. Ex hoc autem, quod capitis poena Banni-

ilis,

tus poffit licite a quocumque occidi, przefertim fi

atio lg

intra profcribentis territorium reperiatur, infertur,

lipea t

eundem bannitum, fi aliuude fitbene difpofitus, a

de

quo!

ibet etiam fimplici Confeffário abfolvi poffe,

ptantisi

utpote qui femper veríatur in fatis probabili mor-

pro t

tis periculo, pro quo ex Tridentini Do&trina nujla

que b

eft &ive Cenfararum, five criminum refervatio. Ma-

idptiot

le proinde fe geífit Confeffarius in Cafu, qui ratione

lem 26

Cenfurarum, & cafaum refervatorum, noluit ban-

)ptantïs;.:

nito petenti abfolutionis beneficium impertiri, Ita

spirtir

Homob. tom. r. confult. part. 2. refp. 120. Boffius

zdou':

d

]

mor. nar, tit; 5. n. 12. de Lugo difp. 10. n. 82.

Qgnul

L

CAS. 1I. Cum impofuerit Petro Confeffarius pro Sa-

pen

12m

cramentali fatisfa&tione , ut per menfem quolibet

"m

die fefto duas Miffas audiret, Petrus proprize negli-

ret rey*

gentize indulgens, pro adimplenda fibi impofita fa-

: quua

tisfa&tione, folitus fuitduas Miífas in duobus Alta-

imenm

ribus eodem tempore celebratas audire. Q. An Pe-

d ii

trus propriz fatisfecerit obligationi,

$702

Refpondeo negative. Quamvis enim poffit quis eo-

dem tempore, & atu fatisfacere pluribus obliga-

tionibus, quando aliter non conftet de mente im-

ponentis obligationes, adhuc tamen quando aliter

conftat, nonnifi diver(o tempore, & a&u repetitis

«t j]

)

"H

obligationibus fatisfieri poffe dicendum eft. Cum

(m

igitur Confeffarii, imponentes pro Sacramentali fa-

n

tisfactione auditionem plurium Miffarum, intendant

i

communiter imponere opnus audiendi plures Miffas

f

(opi"

diver(is temporibus, ut apparet ex communi fenfu

Confeffariorum , & praxi poenitentium , fatis per-

)

fpicuum eft, Petrum, qui pro adimplenda fibi im-

Di

j)l

pofita fstisfa&tione de audiendis quolibet die fefto

per Menfem duabus Miffis, folitus fuit, propri

ec .ne.

)

gli

g

266 Casus CoNscrENTIX

gligentiz indulgens, duas Miffas in dnobus altari-

