ad lumen, &. quoad preces con(uetas in Rituali

praefcriptas.

Neque.ex. hoc poteft inferri primo

miniftrari poffe, 'urgente neceffitate , etiam Viati-

cum fine $tola , & Superpelliceo ; 2. poíle mini-

ftrari Extremam Unétionem fine Stola, etigm nul-

la urgente neceífitate, cum fic miniftretur poeni-

CA

M

]

tentia. Non primum, quia Euchariftia eft Sacra-

mentum, ideo fpecialem exigit reverentiam, Non

fecundum, quia quoad Extremam Un&ionem adeft

u

li

in u(ü ritus ab Ecclefia przefcriptus illam miniftran-

n

di cum. vettibus facerdotalibus , qui extra neceffi-

tl

tatem fervandus eft; non fic habetur pro poeniten-

Tetnt:

el

tia przefcriptio femper. utendi Stola in ejus mini-

fterio; ideo, nulla urgente neceffitate, Extrema

f

Unctio cum veftibus facerdotalibus; urgente vero,

Quan

edi

ut in cafü, etiam absque talibus Indumentis mini-

;

ftranda eít; unde non bene fe geffit Parochus in

'bUa

cafu tale Sacramentum ob Stolze , & Superpellicei

Sfcus

defe&tum non miniftrando: Ita cum Polf.

mä[]uS

Leand. & aliis deExtrem, Un&.

At o

lemi

R*lx

5

€1

Te

pr

$8

Ulïe (

CA-

vY,

127

14,

3

U

Bu

120

&

ä

Ri X5

d» X

Lrie

i

f

A

UC

as

25

NG

e

ator

2V

(

fioit

x

»ts,

velisa

MNE

A

a

ää

f

?

* ä

UA

érett

VA

zRY

SOIGIOIÓN $

:

$:

3()(

Jlt, i

(

Y

TOA a.

A

r

les t

s ai*

yandist

CASUS CONSCIENTiI/E

yo m

BONONIENSIS DIOECESIS

dN

monis

PRESBEYTERIS

peteft

Ad difcutiendum . propofiti , ac refoluti, ab

minidr

s?

Anno 1738. usque ad 1740. & iterum impreffi.

jb

Vr f

"ANNO MDCCXXXVIIL

tjom i

oj* 9

MENSESANUARIIL

" duns

Olet Cajus in facris conftitutus Vefpe-

t

! d 3'

CAS. T. S

ras, & Completorium recitare , dum

veftibus fe exuit, ut cubitum eat.. Q.

ltl

An grtaviter peccet?

Qoriem

Refpondeo negative. Nam licet peccati gravis reus

q ]

r

cenfendusfit , qui notabilem Divini Officii partem

o p*

recitat dikra&us in illis externis rebus, quze ne-

v

ceffariam attentionem excludunt, uti funt fcribere,

1 615

pingere, & fimilia ; hoc tamen dicendum non eft,

(7) i

quando externg res , & attiones debitam non im-

ugen[e f

ediunt reverentiam ,

& attentionem, ut eft ve-

ml

Yi

[

ibus fe exuere, lavare manus, -& hujusmodi:

hr

Secus neque orationes recitandae a Sacerdote düm

Gu

jl

manusabluit, & fe facris vettibus induit, ut Mit-

fam celebret, congrue in Miffali praefcriberentürs

r

nequé laudabiliter fuiffet ftatutum ,

ut nonnulli

Religiofi viri, eo tempore; quo a le&o furgunt,

& fe veftibus induunt, B. M.»V. Officium , alias-

ue preces recitent, quod tamen optime fancitura

1

u

iffe dicendum eft, Cum tamen Cajus notter fo-

leat,

(

128

Casus CoNscrENTUE

leat, ut inquit Cafus; variare tempus a Rubricís

Kefpo

pro debita horarum canonicarum recitatione prz-

Ti

ícriptum, . fequitur ipfum a levi faltem culpa ne-

tapfx

quaquam poffe excufari,

Ita Suar. t. 2. de Rel. lib,

4. €. 26. n. 2. Rofignol. de Ord. art. 31. n. 3. Ga-

tj

Jen

vati. in rub. Brev. c. 5. feCt. x. tit. 6.

0b f

lus

CAS. II. Titius Domum füam Cajo vendens, dixit:

Yere

Vendo tibi Domum meam pretio mille aureorum,

um

fi nunc mihi ea folvas; vel mille & quinquaginta,

fi ea folverecupis poft annum. ' Q. Àn talis con-

[

tractus fit licitus?

(

D0n

tendat

Refpondeo cum diftinCtione. Si pretium mille & quin-

Atim

uaginta aureorum eft intra latitudinem jufti pretii

omus, ita ut mille conftituant pretium medium,

fupremum ,

dico Titii contrattum licitum effe:

nam ficut poffet Titius aureos illos mille & quin-

CA ]

quaginta ftatim exigere; ita poteft exigere illos

0

b

ft annum; eo przecipue quod poteft venditor

lp

omum fíüam vendere pretio fupremo; cum fit

ü M

dilata folutio; & medio tantum , vel infimo con-

tentus, quando ftatim eadem folutio fiat.

Siau-

Vs

tem aurei mille füupremum Domus pretium con-

"df];*

ftituunt, & ex eo folo titulo ,

uia fcilicet folvi

CIDOfe

0 h]'xl

*

non debent, nifi poft annum,

itius exigit pro

Ctlïpa ;

retio Domus mille & quinquaginta, contraétus

iInoe

omnino illicitus eft, quia idem eft, ac fi Titius

mille.mutuo daret, ut poft annum quinquaginta

i

fupra fortem reciperet, 1n quo confiftit ufura, un-

Jttus

de ab Innoc. XL propofitionem in num. 41. pro-

3

Of

fcriptam habemus. Ita D. Tho. 2. 2. q: 78. att. 2.

illu]

ad 7. Girib. de Contra€t. c, 2. n. 7g. Gobat. t. 1.

Jpling

tr. 7. caf. 18. num, 56g.

Diorgy

CAS. IIT. Paulus nuptias cum juvene Seja contra-

W f

. &urus, vellet Patrini munus in Sororis Sejze Con-

MaQn

firmatione fuübire. Q. an licite, & aliquod ex tali

ütng

NO 001

tur

munere matrimonii cum Seja impedimentum ori-

lotet

Iudufg(

Re-

Lqmlm

]

]

MeNsE FEsRvAnirr.

129

$z Nuti

Refpondeo, Paulum non poffe licite munus Patri-

tlitney

ni in Sororis Sejee Confirmatione fübire, quia jux-

t ii

ta praxim Ecclefize, & rituma Pontificali Roma-

. M

no preícriptum, neque Mas debet effe Patrinus

Foeminz, nec Foemina Maris, ; cum hoc minime

?x.n.;&

ob fexus diverfitatec: conveniat.

Si tamen Pau-

lus tale Patrini munus fuübiret, nullum ex tali mu-

doni E

nere Matrimonii cum Seja oríretur impedimentum ;

g aURt

cum Ípiritualis cognatio , de qua unice dubium

üingig

effe poteft in cafa, oriatur quidem inter Patrinum

n talís ;

& Confirmatum ,

hujusque Patrem & Matrzem ,

non autem ad alios confirmati con(anguineos ex-

tendatur, ut ex Tr

:

id. feff. 24. c. 2. de 'refor. ma-

mileltt

trim. videre eft.

n

d od

MENSE FEBRUARIIL

M

fidum &

jl

Onjugatus ipfa die, qua petiit copulam

exirert !

CAS. 1. C

conjugalem , & quidem ob folam vo-

i r

luptatem , petit a Confeffario facultatem acceden-

p, Q

di ad facram Synaxim, ut Indulgentiam lucretur,

Linimo &

Q. Àn talis acceflüus ratione di

Ts

&i motivi fit cone

i Y

cedendus?

|

1

retium &

Refpondeo sffirmative. Quía quamvis/opus conjugii

lial f

ob folam voluptatem exercitum noh careat omni

-

; oX

cülpa, & defe

tuveéniali, ut contatex damnataab

eonti

Innoc. XI. fub num. 9. propofitione , — & pariter

"13

copula ex mera voluptate petita indicium fit animi

NT

parum ad res divinas difpofiti, utpote quia ex tali

j u E?

a&u magna foleat mentis diftractio, & hebetudo

yn &T

oriri ; adhne tamen, cum ex una parte peccatum

M

h*

!l

illud veniale poffit de facili expiari, animusque

| GOb

ipfius conjugati virtute confeffionis, vel aliorum

piorum actuum. poffit in fe ipfo colligi, apteque

ad facram Synaxim difponi, & exaltera parte ha-

$"

beamus fpeciale lucrandze Indulgentize motivum ,

du

dicendum eft, petitam facultatem effe a Confeffa-

j

rio concedendam.

lil

Hoc prafertim dicendum, fi

El ) L

Iudulgentia lacranda cum diei folemnitate conjun&ta

accedere

foret, cum talibus diebus zfd Euchariftiam

niaxi-

i

Lambertini Cafus Conjc.

w

130 Casus CowscrENTUE

|

eoy

maxime deceat. Ita Joannes Clericat. ide Euchar,

Cien

decif. 53. num. 15.Pala. de Euchar. punct.3. num,

tisj

3. Suar. de Euchar. difp. 68. fe&.2.

Til

CAS. II. Confeffarius formam facramentalis abfolu-

]nte

tionis frequenter cum diftracione voluntaria pro-

Dem

nuntiat. Q. An graviter peccet ?

n

Refpopdeo

cum diftin&ione, Vel Confeffarius, qui

Tol

formam

facramentalis abfolutionis frequenter cum

fioj

(iti

diftra&tone voluntaria pronuntiat, advertit fe ali-

nando in fübftantia formze erraffe, vel nunquam

D

Todt

fe erraffe cognofcit. Si primum, dico, ipfüm graviter

peccare , qu

ia ditraétiones voluntarias tali tem-

rj

ore admittens , irritatio

nis periculo Sacramentum

fv

quit:

qui

exponit, quod fine gravi culpa contingere ne

tl

Si fecunduni, affero nullam adeflerationem, pro-

pter quam ipfe Confeffar

ius culpz lethalis reus

N

cenfendus fit, cum puru

attentionis, defectus non

importet carentiam ali

.

.

cujus re

quifiti ad Sacramehti

valorem , ficuti impor

taret defeCtus debitee inten-

tionis; neque

gravem irroget injuriam Sacramern-

51

1

um imminet fubftantialis erroris in

to, quando nuil

lte

l

prolatione formze pericul

um. Effet itaque Confef-

farius nofter reus culp:e venialis

, quia fan&

a fanéte

Aliüg

feclu(o

P

tractanda fine debita reverentia exerceret;

A

tamen fuperexprefi

o periculó) ip

fiusque Sacramen-

R"fp

od

ti contemptu, utgravis cu

lpzereus damn

andus non

s v

2. fe&. 3.

j

fit. Ita Sporer de Sacram. part. 1. €.

num. 157. Tambur. [de Sacram. l. c. 2. S. r. num.

Vüþæ

ppt

5. & 6. Gobat. t. r. trat. 7. num. 17.

ia

CAS.III. Parochus cum occafione confeffionis inve-

z Chriftianze valde ignarum;

femp

nerit Cajum Doctrin

dae&l

recefst ejus matrimonio cu

m Berta contrshendo

fitg,

affiftere, usque durn fiat inftructus.

Q. An, bene

lg

fe gerat ?

lempus

Refpondeo malefe gerere. Ratio eft, quia

quamvis,

Uonem

xta

cum juxta Synodum 5. Mediolanenfem, tum ju

7'1.

let g

varia Decreta hac de re edita, five fub Innoc.

tàly ;

an.1697. die r. ]unii, five füb Clem. XI. an. 1703*

il fo:

lhis

die 13. Septemb. przecipiatur Parochis, utexplorato

con-

MwsE Manrir.

131

de od

confenfu pro fpon(alibus requifito, non nifi fuffi-

(52

cienterinfidei, ac Doctrinze Chriftianze rudimen-

tis inftructos ad Matrimonium contrahendum ad-

alis l -

mittant; o:mnes tamen iftz leges debent femper

intelligi de myfteriorum ignorantia extra confeffio-

intatt f

nem detecta, falvoque femper facramentali figillo,

ut omnibus compertum eft. Cum igitur in cafu

jriüs, t

noftro dicatür,

;aii ignorantidtu occafione confef-

fionis a Parocho fuiffe dete

£

M

gente t

(tam, & ratione

ros-

ertitià

dicte igenorantizs Cajum a Parocho ad matrimo-

E

nium cum Berta contrahendum non adiitti, Pa-

m grait

rocham male fe.gerere dicendum eft; quis cum

; tali t

injuria Sacramenti, fra&ione figilli, & pcenitentig

mmeutrg(:

gravamine utitur notitia in Confeífione recepta ,

quod absque graviffima culpa fieri nunquam po«

o nequ

x ,

teft. Ita cum Sanch. de Matrim. l. 3. difp. 15. n.

g

19. Barboía de officio Paroch. c. 2r. num. 3.

Qu

d o

JMIENSE MARTIL

j

Oenitenti fe accufanti de furto decem

d

CAS. I. P

aureorum, fimulque dicenti vix poffe

ais t

fine faiinfimia Domino reftituere, imponit Confef-

at

TC

farius, utdictam fummam in Eleemofyaas eroget.

Q. An hoc Confeflarii judicium fitapprobandum ?

eff!; ]E'C.v

Refpondeo. Si, examinatis circumftantiis, difficul-

IESQCMW-

ponbos?

tas reftituendi fine infamize nota auferri poteft per

[

hoc, quod reftitutiofiat perintermediam perfonam,

Ü

.

QSEP

velperaliquam creditoripreftitam compenfationem

approbandum ncllatenns erit Confeffarii judicium ;

[

quia ceffante amittendae famze periculo , urget

À

df

femper reftituendi praeceptam obligans ad fumen-

da eamedia, quze ad fatisfa&tionem creditori prze-

li

du

H

j CO

ftandam conducunt, Si autem vitari nequeat infa-

ld

mis periculum, & hoc non fit tantum ad aliquod

tempus (inquo cafü poffet quidem debitor re(titu-

tionem differre, non autem ab illa per elargitio-

qu'H (

r

nem eleemofynz liberari ) fed perpetuum, in tali

o

u

cafü, cum nemo inferioris ordinis bona, ut funt

[nno

illa fortunz, cum ja&tura bonorum fuperioris or-

X

)

dinis, ut funt bona famz , reftituere teneatur,

J

w

2

appro-

132 CAsUs CoxscrENTUE

approbandum erit Confeffarii judicium, obligatio-

fin

nem reftitutionis inillam eleemofynze commutantis,

ler

cum talis etiam creditoris voluntas rationabiliter

tin

T

przefümatur. Tta Anaclet. tr. 9. in Decal. q. 6. n.

"

107. & 108. Gobat. t. r. tr. 7. n. 56. Navar. in Ma-

fil

nual. c. 17. num. 57.

h

lio

CAS. II. Maritus véto caftitatis ligatus putat fibi li-

eli

cere petere debitum , ne grave Uxorimatrimonium

10

reddatur , fi ipfe non petat. Q. An talis petitio in

D

cafu vere fit licita?

il

. Refpondeo, Maritum voto caftitatis obftri&um pofle

aliquando fe ad ufum conjugalem Uxori offerre,

non quidem ut proprio appetitui morem gerat,

fed gratia ipfius Uxoris, quze fortaffe etiam cum

1 [

incontinentiz periculo pre rubore non petit; in

hoc enim cafü petitio Mariti, ne grave reddatur

Matrimonium Uxori, potius redditio eft, quae pro-

effe T

inde peremiffum votum non prohibetur. Aliter ta-

À ya

men dicendum eft, fi uxor ipfa vovend: cafti-

tatis facultatem viro conceffit , aut faltem voti a

Ml

r

viro fuo emiffi confcia fit ; tunc enim petere de-

E'malu

bitum ad ipfam Uxorem fpe&taret, cum fciret viro

fuo vi emiffi voti vetitam effe ipfius debiti petitio-

Ts

E

(

nem. [ta Gobat. t. r. tr. 10. num. 579. Sanchez. de

*e

Matrim. difp. 7. num. 1.

B

CAS, HII. Habet Titius duos filios, quorum ut unus

r

Vi

ad facros Ordines promoveatur , illi Caftenetum,

Y

quo tota vivit familia, procongruo patrimonio ai-

lm

fignst. Q. An tale patrimonium ut legitimum pol-

lop.

fit admitti ?

Of

Refpondeo negative per feloquendo. Ratioeft, quia

Jmpo.

llj

ptzedi&ti patrimonii defignatio fa&ta a Patre ib unius

perfe

filii favorem, effet in przejudicium alterius fratris ;

qui portione legitimze fibi debitze privaretut ,

Vletan

jn totius familize damnum ,

cum in cafü,

quo

l5 m

Clericus ordinatus vellet fru&tus omnes ex Cafte-

!

lt.o

neto provenientes fibi fervare, ficuti poffet , fa-

dllþ 14

milia amplius, unde vi&tum fumeret, non habe-

$

natio

duüdetl(

ret. Cum autem legitimi patrimonji defig

ne

MegNsEÉ Arnirirs.

133

ib

fine alterius injuria, & lzfione fieri debeat, ta-

forütin

lem nequaquam effe eam , quas in cafü noftro con-

utondtl

tingit, dicendum ett.

Dixi, per fe loquendo,

ul o bt

nam fi Caftenetum libere fpeCtaret ad Patrem , &

TR

filius alter in perfe&a conítitutus eztate, una cum

dona-

Patre juri füo cedens in favorem fratris ,

tioni portionis fuz legitimze confentiret, dicendum

yht l^

effet filium Clericum, tanguam legitimo Patrimo-

ndrimms

nio pravifüm poffe ad facros Ordines promoveri.

iispeloi

Ita Girib. de Sac. Ord. c. 4. n. 65. Marchir. de Sac.

t o 7..di-fEc. Bs

ritn p*

af t

MENSE APRILIS.

yen gt

um

hi

m ee

CAS. 1. Q Acerdos variis inquinatus impuritatibus ,

C Wüm

*^ dum ad Confeffarium accedit, fingit fe

n

'effe Laicum, voto tamen caftitatis obítrictum. Q.

Cllkv q

An valide confiteatur ?

y, AE

u

Refpondeo affirmstive. Ratio eff, quia juxta com-

jtem

muniorem fententiam folemne caftitatis votum ef-

n petet

fentialiter a fimplici voio non difiert, cum folem-

m t

nitas addita voto fpeciem non mutet, ficutnion mu-

j

Ji

"T

1

D

tat addita contra&tui, vel juramento: licet proin-

n

de Sacerdos, qui, dum confitetur, fingit fe eTe lai-

Ccum, mentatur, adhuc tamen ,

cum fufficienter

exponat citcumftantiam pro Sacramenti valore ape-

yorum

Y

i

Mu

t

tiendam , nempe votiligamen , fequitur ejus fi&tio-

j Gd

nem,'atque mendacium, culpze venialis rationem

a

non egredi, ficque nüllatenus Sacramenti valori

Legit'lmum-["

obeffe. Neque obftat, perfe&tionem a folemni voto

importatam, majorem effe debere illa laici fimplici

s odl

a

jv

[

caftitatis votoobítri&i, cum hzc major, velminor

perfe&tio per peccatum amiífa, peccatüm de una in

p

alteram fpeciem non transferat, fed tantummodo

|ten

lus minusvegravein eadem fpecie efficiat. lta Pa-

jriv

ij

3. tr. 23. difput. unic. pun&t. g. n. 6. Lugo. de poenit.

j o

g

[4

difp. 14. n. 149.

li pGD

m

CAS.II Rufticus quidam juvenis, qui certus eft fe

i^

duodecies commififfe mollitiei peccatum, coníite-

fs

T

tu£

jl :

3

N

134 Casus CoNscrex TUX

turfe talepeccatum decies, aut duodecies commi-

]

fiffe. O. Anfacrilege confiteatur ?

te

Refpondeo affirmative , nifi ignorantia eum excufet.

p

Ratio eft , quia'certus de numeto Peccatorum le-

*

li

thialium nequit talem nümerum fub dubio exprime-

Q

re , cum ex T'rid. feíf, 14. c. 5. omnia peccata non

f

folum in fpecie, verum etiam figillatim, hoc eft

uantum ad numerum, prout dittst Confcientia,

1

nt aperienda. Quiautem certus elt, fe daodecies

An

/t

commififfe mollitiei peccatum ,

&,. confitendo

dicit, fe illud decies , aut duodecies commifit-

i5

fe, confitetur ut dubium peccatum, quod in ejus

confcientia certum eft, ficque facrilege confite-

tur. Hoc tamen non dicerem, fi quis numero cet-

to adderet fub dubio majorem ;

difficile enini

D

eft , quod tunc poenitens graviter coram Dea

delinquat , cum iíta additio tantutsmodo ma-

Ti

joris fecuritatis ftudio fieri foleat ,

ex fcru-

Que

ulo, nonex malitia, uf in cafunoftro contingit.

Tefno

ixi: nifi ignorantia eum excufet ; nam feeperuftici

propter eorum fimplicitatem certum etiam nume-

n

tej

rum füb expreffione numeri indeterminati fine cul-

aexponunt, quod proinde advertere debent Con-

p

effarii, ut nümerum certum inauirant. Ita Ana-

ü'üb

LT

clet. tr. 14. difp. 8. q. 2. n. 31. La Croix L. 6. parí. 2.

C, 167. n. Ó18. Suar. difp. 22. Se&t. 5. n. 38.

i

Y

Vr

CAS. IIT. Concionator ipfadie, qna publice loquitur

contra lethale peccatum , lethali peccato obnoxius

Q&(«

li

reperitur. Q. An concionando fcienter in taliftatu

*

novum peccatum committat ?

tl

Refpondeo , per feloquendoullum peccatum faltem

lii

l

grave comittere, Ratio eft, tum quia nullum ha-

Cün

beturprzceptum divinum, aut humanum obligans

fub lethali concionatores , ne verbum Dei in ftstu

dj

Yi

peccati lethalis populo exponant; tum quia actus

Yi

concionandi non affumitor nt immediatum fanctifi-

Van

cationisnoftrze inftrumentum, ficutiaffümitur con-

20 (

feCtio Sacramentorum ; ideoque non videtur tan-

tairreverentia actum illum inlethali exercere, Ut»

qui

MzwxsE Marr.

4135

qui fic illuni exercet , damnandus fit

ulpze lethalis.

jes m

ns fieti po-

Dixi per fe loguendo , ham per acck

teft, ut, &i vel predicti concionator

pe"camm

fatu pecca-

m ext

publicum fit, velideo nihi! ducat 1n

xtor

ticoncioncm fuam h

4AU

ab

ere, qui

a Verbum Dei, ejus-

con

Ot r

tione

jp eyytte

que fru&tum contemnit; ipíe

fcandali, vel contemptus , ?

3

L

vem

jurism Seri-

peEC&WE

m ht ,!':

ture, & Evangelio infera

fs 'äcqaæ novz culpze

ethalis reus fiat; & in hoc fenfu iu

gi poteft

;onfcent

ba Pfal. 49.

od

Angelic. in comment. füpra illà ver

Pectatori autem dixit Deus &c. ita Suar, tom. 3.

o

s tyonile

àn 3. part. difp. 16. fe&. 2

m odl

"

qe u

f

)

j

MENSE MAIL

ümenv

feile w

CAS.VI. Acerdos Miffam celebrare folet fine Cruci-

coram /

fixo fub oculos pofito , patva cruce in

cmod f

Tabernaculi Oftiolo depicta contentus. Q. Anabs-

3

g

que culpa ?

i

Refnondeo non vacare culpa fsltem veniali, Ratio

T d

eit, quiajuxta Miffse Rubricas, quas per fe viola-

iam 1*

re absque culpa faltem levinou poflumus,Crux tem-

vtifine

pore lifiz inter Altaris candelabra collocanda pre-

fcribitnr his verbis: Super Zlltare collocetur Crux

gpent U?

.f

dn medio, Candelabra faltesm duo part. 1. tit. 20. num.

L' (). gaïï.

1. & hoc ad reprzíentandum Altare Crucis , in

(

o

quo Chriftus fe ipfum obtulit Patri; clarum au-

)

tem eft, Crucem a Rubricis praefcriptem non illam

jl

effe, quzecin Tabernaculi Otiolo depicta videtur ;

400

Eovelmaxime, quod, five ex Epifcop. Czremon.

«

L.2.c. 12. five ex ipfs praxi, & confuetudine Ec-

clefize edocemur , Crucem in Altaris ornatu pro

Miffa infervientem cifm Crucifixo effe debere, quod

t

cum nullatenus de Cruce in Oftiolo Tabernaculi

" HU'I'W' j

l

Md

depi&a verificetur, fequitur Sacerdotem hac par-

j

sb

va depicta Cruce tempore Miffze contentum , a le-

a-

)

vi faltem culpa non eífe immunem. Ita cum

t

u

vant. part. . in rub. miffal. tit. 20. de Lugo difp.

a,

2o. de Euchariítia fe&t 2. n. 79.

jinit

Hdgtüf

CAS- '

(efcem

l4

U

NI

136 Casus CowscrENTUE

CAS.TI. Capellanus a Parocho reprchenditur, quia in

tetil

Miffa pof Calicis fumptionem folet aqua loco vini

incun

Calicem purificare,

fionis motivum ?

Q. Andeturin csfü reprehgn-

-

Refpondeo affirmative : Nam Innoc. IIT. incap. ex

pérte de celeb. Miff. inquit: Refpondemus , quod

CA

ftmper. Sacerdos vino perfundere debeat , pollquamm

Ltotum acceptavit Euchariflig Sacramentum, ltem S.

Puni

Pius V. in ep. ad Epifc. Taracon, die 8. Januarii

& ddi

X571. alfignavit quantitatem vini pro purificatio-

Tejanio

ne Calicis adhibendam. Denique Rubrica Miffalis

prinee

part. 2. tit. 1o. num. s;-przefcribit, quod Sacerdos

Jirodh

miniftro vinum fundente fe purificet, deinde vino,

plit,

& aqua digitos füper Calicem abluat. Cum autem

Virüm

eX his clare appareat Capellanum non fine culpa

loco vini Calicem purificare, jure merito a Paro-

1j Wg.

cho reprehendi dicendum eft.

iet b

ta cum Azor., p. 1.

p ;

- 12. €. 20. q. 7. T'amb. de facrif. Miffze L. 4. c. 9.

Yacal,

D. 3. Pafqualigo q. 209, n. 2. Gavant. in rubr, Miff,

pár. 2 tit. 10. n. 5

fiione.

tifr

CAS. III. Parochus Cape'llanum.habens valde erudi-

Titton.

tum,

pium, onera Parochi füftinentem , oratio-

ni tantum, proprizeque quieti indulget, Q. An ita

Ton jy

fe gerens in con(cientia fit tutus ?

Tebinge

Reípondeo negative. Sicuti enim Parochus mon

veG:

Msb

in confcientia tutus , quando legitime non impedi-

D

tus munus przedicandi Verbum Dei per Capellanum

du

exercet, cum hoc nifi in ca(u legitimi impedimenti

t

iyt

ipfi Parocho non permittatur,, ut Trid. feff. 5. c.2.

videre eft ; multo minus erit in con(cientia tutus ,

Trügs

quand

ogeneratim oneraipfiincumbentia,nullum ha-

2.3

bensle

*

gitimum impedimentum , Capellano exercen-

da rel

inquat.

Neque refert Capellanumi effe valde

aj

eruditum , &

pium, magisque ipfum Parochum ora-

ius |

tioni , füze

que quieti indulgere; nam ad Parochumut

Dlet in

animarum

Paftorem

0

tum adjutor eft,

» non ad Capellanum, quiatan-

loguitur Chriftus, dum dicit :

Drim

Pafte Oves meas :

ex quibus Verbis infertur, Pa-

&lnongs

tochum orationi t

antum, & quieti incumbentem

in confcientia tut

't tof

um noneffe, cum, utíüo mu-

U t

neri

A

Meusz Junmn.

137

itur, i

neti fatisfaciat, labori, & orationi, prout opus eft

v lotor

incumbere debeat.-

i r

D]

MENSE g$UNIIL

. 1

Qut.

tnus

conus, abfente Parocho, ex przefam-

jl P"

T

CAS.T. Ta

l

m

taipfius licentia, Puerum in Ecclefia

AU

Parochiali folemniter baptizavit. Q. An peccaverit,

"

&

At

& aliquam poenam incurrerit ?

p

Refpondeo affirmative quoad utramque partem. Ratio

ii

rimae eft, quialicet Diaconusex fibi commilffa per

d Srcert

arochum facultate baptismum folemniter conferre

kinferit

poífit, cum ad hoc fit ordinatus, ut in Sacramen-

um e?

torum minifterio Sacerdoti inferviat ; adhuc tamen

j n

i, praedi&ta commiffione non exi(tente, folemni-

iioa Iv

ter baptizat, cum fibi jurisdiCtionis actum ufur-

] Ayot. i

pet, ad quem non eft ordinatus, gravi cülpa non

214*

vacat. Ratio fecunde partis defumitur ex difpo-

tiir

fitione legis in cap. 1. de Clerico uon ordinato mi-

uifirante, in quo habetur , quod fi quis baptizave-

ritnon ordinatus , irregularitatis poenam incur-

dlie

rat.

Cenfeo tamen , quod fi przedi&ta facultas

m ,orti

Q

non in fimplici futuro confenfu , vel ratibabitio-

neParochi füundaretur, fed in talibus fignis, quze

ipfius Parochi confenfum pracfentem manifeftarent ,

ho H *

ut contingeret, Ííi Parochus jam alias fignificaf-

gonit

fet talem iolemnem Baptismi adminiftrationem per

;Cz l'h['w

Diaconum fibi gratam fore , tunc Diaconus fic

tfti od

baptizans ab omni culpa , & poena remaneret im-

fa.

j

munis.

Ita cum Salmatic. in curfu morali c. 4. n.

entiat

20. Suar. de bapt. difp. 31. fe&. 4. Girib. de bapt.

à sulii

c.3. n. &

in) ext

CAS. II.

Sacerdos ante celebrationem recordatur

P

unius lethalis in ultima confeffione obliti, & pro-

rochm *

pter inffantem neceffitatem , absque nova confef-

PaW"rn'

fione celebrat,

Q. An teneatur confiteri quam*

n qülll

primum ?

d

Refpondeo affirmative. Ratio eft, quia de Sacerdo-

fertüti "

te.noflrro verificatür cafus. Concilii Trid. feff. 23.

Miflam ce-

gum

1

"

.€. 7. hempe quod, in(ï,ante neceflitate ,

ebret

138 Casus CoNSCIENTUE

lebret absque illias peceati coäfefüone , quam fi

Medt

poflet D

remittere ex divino praecepto ante eam-

tut, f

dem Miffam deberet.

Ecclefiaíticum enim przece-

eondin

ptum confitendi quamprimum. poft Miffam " exten-

jmmin

ditur ad . omnerm cafum, in quo dicta confeffio ex

divino prz:cepto ante Miffstn praemitti deberet, &

f if

m

propter urgentem necefüitatem przemitti nequaquarm

L2

poteft. Cüra autem certum (it, quod, quando ante

[5

Miffatn recoidamur alicujus gravis peccati in ulti-

ma confeífione obliti, tenemur prius, quam ad Alta-

fe accedamus, ipfum peccatum, Jlicet indireGte

abfolutum, clavibus fübjicere, ut de eodem dite-

€e abfolvamnr; hinc eft, quod , urgente cele:

(4511

brandi neceíftate absque pradi&ti peccati pra-

via confeffione, quamprimum poft Miffam ad ean-

t

dem confeffionem tenemur. Ita Card. de Lugo difp.

Doni

14. fe&t. 7. n. 151. Girib, de Euchar. c. 9. n. 38.

10 ex

CAS. III. Medicus vocstus ad invifendumInfirmum

Tefond

Ceplan;

gravi morbo laborantem , nullo faCcto verbo cum

Mlüäm i

ipfo Infirmo, ut per Pcenitentize Sacramentumani-

miz füz coníulat, de hoc tantum ipfos Infirmi pa-

tum'pub

pl y

rentes monet. Q, An fit a culpa immunis ?

Db

Refpondeo. Vel Medicus przcife monet Infirmi ph-

Tf

Üitim

-

rentes, nec aliam follicitudinem babet , ut certus

i

fiat, an Infirmus animze (üze jam confuluerit; vel

certo credit ejus monitum perventurum ad aures

h lo

Yetter

Infirmi, ita bt paratus fit per fe ipfum clare lo-

DN

qui ad Infirmnm , fi ejus parentes praftare hoc

t

negligant. Si primum: dico, ipfum Medicum a

gravi culpa non excufari, cum íatis non obediat

dling;

lr g,

Decretis five Concil, Later. fub Innoc. IHl. cap.

Jufirmitas de posnit. & remiff. five fan&ti Pii. V.

fhonf,

CA TI

in Bulfa, quze incipit /uper gregem , per quam

fub graviffimis poenis przcipitur , ut omnes Me-

deliber

dici, cum ad Infirmos in le&to jacentes vocati

lpra

fuerint, ipfos ante omnía moneant , ut idoneo

fie (

Confeffori confiteantur ; neque tertio die ulterius

Rerpünde

eos vifitent, nifi eis conftiterit, quod infirmi pec-

eata fua confeffi füerint , quamque Bullam ipfi

(iengi 1

e-

Ro

k

"MexsE Juri.

139

ne, Qu

Medici, dum ad Doctoralem Lauream promoven-

jtO 1ntet

'

tur, fe ob(ervaturos jurant.

Si vero dicatur fe-

yeninp

cundum, dico ipfuüm Medicum effe ab emni culpa

l

ilhm at

immunem ex illa regula:

Qui per alium facit, per

N

]

M

fe ipfum facere videtur. Tra Card. de Lugo de Sa-

j debtts

cram. pcenit. difp. 15. feCt. 3. n. 38. Diana tom.

ttinegi

1. tr. 3. refol. 198. n. 3. Homob. de ftat. part. a.

quad

[

L

eccatilt

kuam E

;

z

X

Ü

j

MENSE g$ULIL

g eoden

".

urgem (&

.CAS. 1. VI

rnobïlïs podagra detentus in Domo fua

petii t

rorali non curat, ficuti poteft, ad Sa-

crum diebus feftisaudiendum, utin privato ipfius

ilim *

Av

Domus Oratorio celebretur, Q. An poífit a pecca-

to excufari ?

4423

Refpondeo affirmative. Ratioeft, quia Ecclefiae prae-

sjmi

ceptam tantummodo obligat Fideles ad audiendam

(o veti

Mitfam in Ecclefia, vel alio publico loco ad cul-

cramei

tum publicum Deo de

ferendum electo ; unde licet

poíffit vir nobilis uti privilegio audiendi Miffam

?

fosltit

1

!

m

in privato domus füz Oratorio, veriümilus ta-

men eít, quod non teneatur , przefertim fi ftipen-

o

diarium quzerere Sacerdotem oporteat; quia ne-

d

Va

mo uti fuo privilegio cogendus eít, fecus, quod

n

in alicujus favorem conceditur, in ejus onus con-

(

yiurtm

H

verteretur. Hac ratione, licet poffit quis vefpere

fi

h

przcedenti recitare Matutinum diei feqnentis, ad

xlp

p

hoc non tenetur, etiamíi pro die craftina impe-

f

n s

dimentum pravideat.

lta cum Diana part. g.

tr. 4. refol. 19. Homob. de caf, confc. vol. 1. re-

jjs 107 ,

[nn

fponf. 42. Gobat. t. z. tr. 3. n. 255-

s f

CAS. 1I. Titius tempore Sacride praeceptoaüdiendi

UAU

deliberato animo impuras fovet cogitationes.

Q.

ü o

Au przecepto fatisfaciat , & temporis circumftan-

]'x

cere

tia fit in confeffione aperienda ?

VE

n

li

Refpondeo quantum ad primum. Titium przecepto au-

(10

diendi Sacrum non fatisfacere, fi tempus, quo deli-

m

Iu

Vf

berato animo impuras fovet cogitationes, fit tem-

ye DI

d

pus

140 Casus CosscrEeNTUE

etiam &

pus notabile; cum etiam pura diftra&io volunta-

tia in cogiiationes indifferentes , Ífi (it diuturna ,

Decen)

attentionem illam auferat, quze una cum au ex-

die &

al t

terno audiendi Sacrum praecipitur in cap. doíentes

de celeb. Miff. fi vero di&is cogitationibus deli-

berate fovendis tempns modicum infumatur , erit

S,au.:-

uidem adhuc grave peccatum in fpecie luxuriz,

l

,fed cum leve fit in ordine àd preeceptum Sacri de-

vote audiendi, eidem przecepto fatisfacere dicen-

dum eft. Quantum ad fecundum dico, circum-

n v

ftantiam hanc temporis non eífe neceffario in con-

feffione aperiendam ; licet enim majorem quam-

Jit,

dam deformitatem cum reóta ratione importent de-

jus,m

liberatze türpes cogitationes habitze Millze tempo-

&aïwsg

re, utpote fpecialiter ad cultum Dei dicato, &

hn

ratione hujus circamftantize aliquam etiam contra

religionem malitism contrahunt, adhuctamen hzc

Wf

tam ]

nova malitia neceffario in Confeffione aperienda

üelitg.

nonef, cum venialis terminuim non excedat, nif

Ofartgr

direCte ex temporis ipfius Sacri contemptu proce-

Qundo

dat. lta Suar. t. r. de relig. 1. 2. c. 28. n. 16. Caf-

Yufa

fian. a S. Elia. V, circumftantia n. 1067

"l ning

perr

CAS. III. Capellanus ruralis vocatus die fefto a .no-

; bili foemina ad celebrandum in privato Oratorio,

lr ex

Aile hu

fciens ibi tali die jam aliud Sacrüm effe pera&tum,

Abf

ire recufat. Q. An bene fe gerat ?

Syet

Refpondeoï, Capellanum bene fe gerere. Ratio, quia

il

Wi lin

in oratorio privato unicam dumtaxat Miffam in

Tüi tem

die celebrare licitum eft juxta Pontificize con-

ceffionis tenorem ;

& proinde fi quis. ícienter

fat, ]r

Miífam alteram celebraret, vel ad celebrahdum

(A$:TI

induceret, gravi peccato obnoxius fieret, quia

Ndien,

predictum Oratorium refpe&tu fecunds , & ter-

Cünfeml

tia Miffze eft locus omnino ineptus, utpote pro

3 tatoe

eisdem nullatenus - approbatus.

Et hoc valet,

CiDotde:

etiamfi nobilis fcemina primam Miffam in die fefto

(ltqngn

non audiviffet , neque e domo egredi ad aliam au-

Vorítet

diendam poífet, nim cum abfolute unica tantum

Btte

Miffa in Oratoriis privatis permiffa fit, ut conftat

i

etiam

j ENUT

lo

MeNsE

AUGUSTI.

I4t

IRtn v

etiam ex declaratione Clement. XI. füb die 15.

Ti dilz

Decemb. 1703

. ipfa neceffitas audiendi Miffam in

cum at

die felto non erit motivum fufficiens ,

ut Miffa

altera celebretur. Tta Girib. de Sacrif. Miffze c. 8.

yesp. d

itionby

Yümat :

S. 6. n. 29.-

gtl lu

MENSE AVUG USTI

)URT Qd

sfacetet

co, t

dua quzdam Puerum bimulum folet fe-

CAS. L. VI

cum ducere tempore Miffz;, cum non

ffarío i

jorem Q

habeat, qui illum domi cuftodiat ; fed ifte modo

mporienti

flens, modo cadens, modo clamans & Matrem ,

Mif f

& alios perturbat. Q. An praeftet, ut Mater in ca-

fu Sacrutm etiam in die feíto omittat?

j d.

etam (

Refpondeo pratare, ut ipía Mater in cafü Sacrum

wetaneo

etiam in die feíto omittat,

'Tum quía reverentia

debita loco facro & Sacrificio ,

one 9

quodque in eo

) exlla

offertnr , poftulat ,

ut puer domi remaneat ,

tetmnl

quando fine debita quiete, & decentia nequit in

Écclefia cuftodiri : "lTum quia Sacri suditio non

p n*

i

eft neceffario procuranda, quando notabilis aliqua

pertarbatio five proptia, five aliena intervenit. Cum

d!

igitur ex terminis expofiti cafüs , bimulo modo

flente, modo cadente, modo clamante, reverentia

yio O

Ecclefiz;m, & Sacrificio debitanon falvetur, & ma-

| d

gna perturbatio five matrem , five alios cruciet,

dicendum eft, przftare, ut Mater,

fi non habet ,

17 RW*

qui bimulum dormi cuftodiat , cum fuo bimulo do-

at

[

mi remaneat, & Sacrum etiam in die fefto omit-

tat. Ita Gobat. S. x. tr. 3. caf. 14. n. 218.

ia

li

jis.

j

CAS;TIT. Dubitat Famula, an fatisfecerit przecepto

| celd

audiendi Sacrum, cum fere totum Sacri tempus in

f

coufeífione peccatorum facienda infümpferit, Q.

a Parocho dubii folutio.

nid

d FPOJ

Refpondeo famulam przcepto audiendi Sacrum ne-

Jioc *

' quaquam fatisfeciffe. Ratio eft, quia licet, dum quis

inde^

confitetur, przefens fit corpore, &pofliteffe fimul

PU

mente habendoeodem temporeintentionem audien-

yia ?

diSacrum ; adhuc tamen, cum Ecclefia exuna parte

, LO*

atten-

en[

3142 . Casus CowscikNTUE

attentam —MiB'æ auditiónem per modum orationis | hi

teneit

precipiat, &exaltera, quiin enarrandis peccatis,

& audiendis apportunis Confeffarii confiliis tempus

infüumit, vere dici nequeat, quod Miffam attente

Nefoi

o

