An fitexcufandus, velgraviter delinquatin officio

fuo, poft conceffionem Indulgentize Benedicti XIII.

Refpondeo, Graviter non delinguere in officio. Ra-

tio eft, quia nullibi reperitur hoc praeceptüm obli-

Curare tamen debet Parochus ,

a n

gans fub gravi.

quantum poteft, ut füo tempore dentur figna Salu-

tationis Angelicze , cum Paftori debeat cordi effe,

mediis noníolumneceffariis, fed etiam utilibus, ut

(

fane(unt Indulgentize , populum fuum ad zeternam

falutem dirigere.

[

à

MENSESEPTEMBRIS.

[

Ne

CAS. 1. Uidam. Clericus menfibus precedenti-

bus Auguftum lufit pluries ludo alea-

t

rum cum Cauponario ea conditione, ut quoties

i

fuiffet lucratus, toties ei fuiffet paratum fplendi-

dum prandium ,. & toties hoc folveret , quoties

h

amitteret. Semper vicit Clericus; at Cauponarius

D

intelligens , Clericis ludum aleatum effe interdi-

(

&um, recufavitprandia, de quibus convenerant,

(As

parare. Q. An jufte recufzverit.

f

Re-

MNsk SgPtzMnhRrIS.

T

V

Refpondeo, juíte recufaffe. Ratio e

tl

ft, cuia, qui I«

ir)

do vetito aliquid perdidit,

ftando in jure commn-

er

ni, folvere non tenetur,

ut colligunt, ex L. dlea-

rum Left, , Covar., Molia. fed in cafu C

auponarius

g^

lufit ludo vetito Clericis, &

z

poenis, etenim, licet Clerici

4

uidem (üb gravibus

d

eis ludentes mode-

Lf

rate, & recreationis gratia excufe

ntura peccato,

ut docent Bonac., Rofign.,

Layman. cum in hoc

n

fenfu jura etiam quoad Cle

ricos videantur a fuo

)bl-

It

rigore ceflaffe, tamen Clerici fape aleis ludentes,

jta ut attenta confuetudine vere dican

tur aleatores,

i

graviter peccant, cum hoe fit

$

tum Clericis in czp. Cleric. de v

it. &

pecisliter prohibi-

i.

neft. Cleric.

& in Trid. fe. 22. de refor. cap. x.

non obftante:

quacumque con(uetudine,

qua corruptela potius

ett

dicenda eít cum Sanchez

; & Molin. qnam confue-

au

tudo; porro Clericus no

fter aleis 1

uülit pluries, &

(C10.

fic habetur confuetudo ludendi:

lafit fplendidum

prandium, & fic h

abetur ludus immoderatus; er-

II

h

go Caupon

arius lufit ludo

We

prohibito Clericis, adhuc.

yylie

prohibitione vigente,

ficque non tenetur folvere,

ficati nec debuiffet fo

lvere Clericus, fi perdidiffet,

y

debet enim quoad fo

lvendum effe zequalis utrius-

j

que conditio, fi autem non tenebat

em

ur folvere , ju-

fte etiam folvere recufavit,

j

CAS. II. Przfatus Clericus non

potens prandia lu-

74

crata obtinere, timens ex

ad ipfum haberet recurfu

probrari a Superiore, fi

m, procurayit fibi in bo-

nis Cauponarii compenfa

tionem,

Q. Ántutacon«

fcientia id fecerit;

Refpondeo negative.

Ratio deducitur ex refolutiona.

primi cafus,

Ad valid

jent

am compenfationem debet in-

[ies

ter alias conditiones

credit

um effe certüm, & li-

j

quidum, ut docent fe

reomnes cum Diana, Leff,

j

gnil

Molin., at in cafu,

dato,

buerit obligationem folv

m

quod Cauponarius non ha«

0

endi, conftat creditum ne-

WI!S

dum non effe liqnidum,

fed nullum adeffe, ergo

retil

Clericus non tuta confci

entia fibi compenfavit.

arius,

tv

CAS. III. Sciens Caupon

quod fecit Clericus,

recurfüm habuitad Superiorem

»ut ejus officio bona,

m

Lambertini Cafus. Confc.

18 Casvs ConwscigzNTUE

in quibus ille fibi compenfavit, redderentur. Q.Ag

reftitutionis.

jufta foret petitio talis

Ratio deducitur ex ditis,

Refpondeo affirmative.

Si Clericus non potuit valide compenfare,

quia nul-

lum habeat creditum erga Cauponarium, & fibi

compenfavit, jam lefit jus reale Cauponarii, l-

u

fum autem in jure fuo reali quis non videt, polie

juftein judicium agere, ut ei fiat ablati reftitutio ?

D

MENSE OCTOBRIS.

chipresbyter habens pro certo, omnes

u;ïï

CAS.I. AR

obftetrices ignaras efle formze bapti-

zandi, vel intentionis necellariz, baptizatomnes

Parvulos, qui ad fe feruntur pro Czeremoniis, fub

conditione, nulla facta interrogatione circa bapti-

fmüum collatum. Q. An licite.

Pro refolutione hujus Cafüs legatur eruditiffima No-

. tificatio Eminentiffimi, & Reverendiffimi Principis

noftri Archiepifcopiad Parochos transmiffa in otdi-

ne ad obftetrices, circa materiam Baptifmi, & ibi

clariffima habetur ad Cafum refponfio.

CAS. II. Parochus nullum Librum fervat Confirma-

torum, füb pretextu, quod multi fuze Paroeciae

ï

ducantur a Parentibus ad fufcipiendam Confirma-

tionem , ubi miniftratur absque fui participatione.

Q. An fic delinquat graviter, velleviter in Officio.

ï;

Refpondeo cum Pofievino d

e offic. Parochi cap.

12. n. 42. delinquere graviter, Ratio Poffevini eft,

quia idem judicium ferendum eft de libro Confirma-

torum , ficuti de Baptifmo, & Matrimonio, fi ne-

ligente Parocho omnes negligant adnotare con-

2

rmatos, & confirmatorum Patrigos, fed Paro-

chum non habere librum de Baptifmo, & Matri-

i

monio eít peccatum grave, cum fit contra Pra-

ceptum Trident. feff. 24. de ref. cap. 2. ergo eft pec-

I6

catum grave non habere librum Confirmatorum,

li

& ficuti non excufaretur Parochus a gravi culpa

lt

nec ex-

dato qnocumque prætegtu in primo cafu ; ita

Cu a-

Ed

MrewsE N ovämnms.

19

cufatur in fecundo; cum fit ejus officium. Major

Àn

propofitio non probatur a Poflevino, poteft tamen

dis,

fic probari, quia tam oritur impedimentum diri-

mens ex Confirmatione, ficuti ex Bapti(ino &c.

ul

tam eft irreiterabile Sacramentum Confirmationis,

fii

2c Baptifmi. -

!

lt

ofe

CAS, III. Dum

Vehditdr- mufti no&Ge hoc duceret

ad Emptorem; prope civitatem advertit, per me-

dietatem fluxiffe; unde, ne Emptor conqueratur,

implevit continens aqua.

Q. An fitobligandus ad

aliquam, & quam refectionem.

Supponendo veuditorem mufti habuiffe obligationem

ducendi talem mufti menfuram, itaut emptio fuerit

conditionata. neinpe dabo tot nummos pro tali

lne.s

meníüura mufti domum meam ducta, ut communiter

Certiffime teneri

s

pti

practicatur, Refpondeo primo.

ad aliquam refeCtionem , tum quia vendit aquam

,Ii

ro mufto, tum quia per talem aquz/ mixtionem

pl

muftum fit deterius, quod fane eft Emptorem cul-

No

pabiliter damnificare ; ex damno autem culpasbili

ad refe&tionem teneri nemo eft ex Moraliftis, qui

:ipif

hoc inficiatur. Refpondeo fecundo, vel muftum

MX'

[3

r aqua mixtionem ita deterioratur, ut iputile fit

&i

E

mptori, qui muftum emit, vel ad confervandum

vel ad alios effectus , ad quos habendos requiri-

r

tur muftum perfeCtum, ,& fic tenetur ad refectio-

!gciæ

nem integram, cum Emptor in integrum damnifi-

rm

joDos

cetur. Ita Girib. de empt. D. Th., vel muftum

per aquz mixtionem non redditur totaliter inutile

"lts

Emptori, & fic tenetur reficere ad ratam damni

av

pretium pro aqua reportatum Emptori, reftituendo,

jb

jmie

ut fervetur aequalitas iqtär datum , & acceptum.,

i

JAMENSE NOVEMBRIS.

: [/)'g

ifü*

stti^

Uo Jüvenes inter fe amïciv anhelabant ad

CAS. T. D

ne

nuptias cujusdam Puell;, & ne lzde-

n)eC'

rent amicitiam, conveneruntad invicem, ut qui pri-

o

mus fuiffet illam ofculatus, illas procuraret, & al-

alit

ofcula

(X

,ter cedgret. Uterque iyit, at qui primus

ten-

;fa-

2o

CaAsUs CowsCIENTIE

tentavit infigere, illa renuente, non potuit. Unde

alterjus ad nuptias procurandas przetendit. Q, cui-

nsm fit adjudicanda pralatio.

ondeo, Nulli adjudicanda eft przlatio.

Ratit;)

Rïä

, quia conventio fuit de ofcalo infipendo, non

de pura tentatione ofculum infigendi, cum autem,

& de eo, qui ofculum infigere tentavit, & de eo,

uinou tentavit, verum fit dicere, non eft puel-

Jam deofculatus, neuter pofuitconditionemin effe,

ü

ficque nulli adjudicanda eft pra-iatio.

]

CAS. II. Dum quis venaretur in nemore alieno

fine Canibus, creditus fuit a Domino nemoris graf-

fatór viarum, unde, & occifus.

Q. An occifor

ATUL

V

poffit abfolvia fimplici Confeffario.

Refpondeo, poffe abfolvi. Ratio eft, quia homicidium,

uod cadit fub refervationem, eft homicidium vo-

luntarium, fcilicet apenfatum, & ftudiofe procu-

ratum: tale autem non eít homicidium in cafü, eo

quia Dominus nemoris credens venatorem elle

graffatorem viarum, hic timens, licet ex falía ap-

prehenfione de füa vita, illum occidit notius ex

ä

vita timore, & quodammodo in defenfionem, li-

cet cum exceffü moderaminis inculpatze tutele,

quam ex malo animo, dolo, & ftadio; qui autem

ita occidit, non incidit in. cafüm refervatum, no-

g

tat Girib., Rotar. cum Mazzüch,., unde poteft «

fimplici Confefíario abfolvi.

CAS. IIL. Habens quidam Canem manfüetum deam-

bulabst per montium cacumina, ubi cum efllent

plates Oves, Canis eas deterruit, & ruerunt prze-

cipites de vertice montium. Q. An teneatur dam-

na reficere Ovium Domino.

e

Refpondeo negative. Ratio eft, quia, ut quis te-

D

neatur damnum reficere , damnum debet eífe cul-

NT

pabiliter illatum, & non mere per accidens, ut

cum Rebel. Leff. &c. fed in cafü damnum illatum

Domino cvium eft absque culpa, & mere per ac-

lt

cidens, etenim cum Canis fupponatur manfüetus

[

Dominus Canis nullo modo praevidit , nec potuit

l)

pre-

[

MewsE DeckwnnISs.

le

.2;

!

previdere tertorem ovibus incuffüm, cum oves

deterrere non fit Canis manfueti, fed ferocis, ergo

I)

non tenetur Domino ovium damna reficere,

on

j

MENSE DECENMBRIS

e0

2

tenta a Confeffario, & executioni de-

l

CAS. I. Q?

mandata facuitate difpen(andi Bertam

füper impe

dimento dirimente ante Matritnoninm

j

contracto, cum fit conjugi, poftquain eam condu-

u

xit, invifa. Q. quid fit ci függerendum ad Matri-

Ini

R

monium de novo ineunduqx-, vel convalidandum.

efpondeo, neceífariam eíle renovationem confen-

füs, & cum litt. Apoft. apponstur claufula; nf

u

yo

alier conjux certior fiat de mullitate primi confen-

D

jus. E? tunc ab uivoque coujuge venovéiur , fug-

[2

gerendum eft etiam debere certiorare maritum de

nullitate primi confenfus, non tamen csuía falis

aüe

nullitatis recenfita, & deinde novum mutuum con-

Q

(1

fenfüm habere, Hzec eft fententia practicanda, &

uam eommuniter t

uentur DD. ut videre eft apud

,l

irib. de matr.

tom,

';*!æl

matr. Neque obftat ;

7. Cap. 1. de difp. impedit.

um

quod fcemina de przfenti fit

?

viro inviía, quia h

oc folum probat, magna dex-

teritate vel per ami

cum, vel per Confeffarium de-

1

ere virum certiorari de nullitate Matrimonii, non

vero probat, ad ineundum, vel revalidandum Matri-

2

monium fuüfficer

euti quibusdam formulis a DD. re-

jat

latis, & multom

inus copulam habere affectu mari-

tali,

cum hic modus nullo modo fit litt. Sac. Poeni-

p

j

tentiarize conformis ? Quidquid dicat P. Sanehez

cum aliis oppofitum tamquam probabile fuftinenti-

us.

;te

cul

CAS. IT. Parochus vocatus ad miniftrenda Sacramen-

4 i

ta

m

&

graviter infirmo invenit enm elfe phreneticum,

non poffe ei miniftrati nifi extremam Un&io-

rv

nem, ad quam etiam miniftrandam neceffe eft vin-

jell

culis conftringere.

Q. An Parochus debeat ejus

onit

Domett

ere ad tale officium peragen-

um,

?cos compell

B3

Re-

22

Casvs CowscreNTIX

f

Refpondeo, debere compellere. Ratio eft, quia ex

una parte, Parochus tenetur miniftrare Extremam

Unctionem infirmo, qui absque ullo Sacramento

eft proxime moriturus, quia in tali caífü hoc Sa-

cramentum eft illi neceífarium juxta Dianam,

Sanchez, Palao, & ex alia parte Phreneticus, qui

habuit perfe&cum ufum rationis , eft capax hujus

acramenti, ut ex Rit. Rom., fi abfit periculum

.

irreverentiz , ad quam cavendam poffe Phreneti-

cos ligari notant gravitfimi DD. cum Averfa, te(te

La Croix de Extrema UnCtione num. 2110; eoau-

[

tem ipfo, quod Phreneticus eft capax hujus Sa-

D!

cramenti, & ligari poteft ad cavendam irreveren-

[

tiam, & Parochus miniftrare tenetur , poteft, &

debet compellere domefticos, ad illum ligandum,

quia eft unicus modus, unicumque remedium &

uidem licitum , quo obligationi fuze valeat fatis-

acere, & infirmi falutem procurare.

CAS. 1II. Silvefter pauperrimus, & ha

bens copibfam

l

familiam, ut cum hac poffit pellere rigidum tempe-

m!

flatis frigus, quzrit modo in uno, modo in alio

f

pradio ligna comburenda: at, cum non inveniat

arida, & infruCtifera, csedit, & aufert fructifera ;

EN

vel quz poft paucos annos effent valde utilia Do-

[

mino. Q. An fit tolerandus , vel acriter reprehen-

l

dendus.

[!

Refpondeo cum diftin&ione. Vel familiaSilveftri in-

h

digens lignis ad pellendum frigus eft contlituta in

extrema neceffitate lignorum , ita ut fine talibus

lignis habeatur probabilis timor periculi vitze, vel

eft conftituta folum in gtavineceffitate ; fi primnum,

tolerandus eft Silvefter , quia in tali neceffitate

Q

omnia funt communía, & Yicuti in fimili cafu Do-

[

minus arborum illas czederet, & combureret;

n

quamvis effent fruCtiferz , cum nullo alio modo

füze extremze indigentiz

X

leret occurrere, ita

(

l

s

ias czedit, & combuf-

p

tolerari debet Silvefter, i al

Tál

fit. Si vero fecundum dicztur; eft reprehenden-

M

dus, ut clare conftat ex propofitione damnata ab

Innoc. XT. , quz efttrigefima fexta in numero.

Refpo

leqc

AN-

MzewsE JAwvAn:ir. |

23

1

m

ttO

ANNO MDCCXXXIII.

Y

m

qu

AMENSE 5HJVUARIL

jj

l

um

tius providit venenum Bertze conjuga-

i

CAS. I. TI

tx*, cum qua plura fcienter patraverat

el

adulteria, firmitertenens eo uti velle ad occiden-

|au

dos mures, quos ei valde noxios effe fciebat. Berta,

b

cum effet quadam die graviter a Marito verberata, ei

£

tradidit tale venenum, ex quo periit: modo vellet

&

contrahere Matrimonium cum Titio. Q. An poftit.

um

Refpondeo. VelBerta habuit animum ducendi Ti-

tium; vel non: fi habuit, non poteft; fi non, po-

"a

teft. Ratio primz partis eft; quia fic habetur tum

Viricidium effectu fecuto, ut ex ly ex quo periits

m

tum adulterium formale ut ex ly /cienter, tum ani«

Qe

mus contrahendi matrimonium cum adultero , ut

al

)

füpponitur, confequenter habetur, quidquid re«

ent

quiritur ad impedimentum criminis, quod dicitur

2

Viricidiun, feu uxoricidium cum adulterio, fic-

]o

que Berta non poteft cum Titio matrimonium inire,

hat

Ratio fecundze partis eít, quia fi non habuit talem

animum, jam deeft unum ex requifitis ad tale

At

impedimentum contrahendum, abfolute enim re-

j

quiritur cum Viricidio, & adulterio animus du-

W

cendi, ut ex cap. Siguificafli , €9 i quis vivente,

hh

cum fit impedimentum ab Ecclefia inductum, ne

qum

Conjuges fibi invicem mortem, machinentur, fic-

(itt

que Berta poteft Titium ducere.

Ita communiter

p

omnes agentes de impedimento criminis, de quo

g

unice dubitari poteft in przefenti.

CAS.II. Parochus vocatus ad Vetulam moribundam

110(!0

n

pro excipienda ejusConfeffione,invenit ipfam igno-

nb!lf

rantem Articulos Fidei, & periculum eft in mora.

d

Q. quomodo fe geret.

id

Refpondeo. Sipoenitens Vetula ignoret effentialis

requifita ad valorem Sacramenti, v. g. dolorem,

4

ve.

V

"

m 6

t

CasUs CoNwscikNTUE

vel propofitum, aut Trinitatem, & Incatnatio-

nem juxta propofitionem 64. damnatam ab Innoc.

XI. debet Parochus illam eo meliori modo, quo

poteft, inftruere, fecus Sacramentur effet nullum,

& Sacrilegium committeretur : Si vero Vetula la-

beretignorantia vincibili, vel invincibili Myfterio-

i;;

rum, quz non funt neceffaria neceífitate medii,

fed tantum neceflitate praecepti credenda, tenetue

f

monere Vetulam de ignorantia, & fi non poffit

tune illam inftruere, tenetur tum exigere ab ipfa

1

propofitum ignorantiam emendandi, tum curare,

)

ut emittat aCtum fidei de artículo ignorato, dein

f

illam abfolvere praemiffis czteris «d Sacramenti

l

validitatem requifitis.

Ita cum Viva in explica-

D

tione eitatz propofitionis.

ïw

CAS. III. Berta houeftis Parentibus nata, ipfis invi-

tis, contraxit Matrimonium cum fatellire, quare

parentes recufant tum ejus colloquium, tum ejus

afpectum, etiam poít petitam veniam. Q. Angra-

viter peccent.

Reípondeo. Vel parentes,

quos rufiicos fuppono,

colloquium Bertze filize, & ejus afpectum sd longum

tempus recufant, & in perpetuum recufare parati

funt, vel folum ad breve tempus; fi primum; pec-

cant graviter, nec poffunt abfolvi, quia permanent

in odio, ac vindicta excedente deli&um filize plebe-

j* poft petitam veniam; fi fecundum, non peccant,

— CT m Rs* - 4 « C c —

&

ia id honefte fieri poteft in emendationem filize,

in pcenam füi criminis, & ad aliarum filiarum

cautelam; licet enim filia non teneatur obedire pa-

rentibus, quoad ftatus electionetn, tenetur tamen

ftatum illis non indecorum eligere, & indecorum

eligendo, ut in cafü, cum infamia propria, & pa-

rentum, fane delictum committit. ea

punitione

dignum, utad br

eve tempus ejus afpectum, & col-

loquium Parente

S recufent,

]ta cum Girib. Diana.

Laym. de Charitate proximi,

MENSE FEBRUARIIL

CAS, I.'I'I

tius contra&tis Sponfalibus validis cum

Rofa, cognovit Francifcam Rofze fororem

DO

ex

MrewNsE FEBRUARII,

25

ilge

ex patte Matris, nunc fciens neutram ducere poffe,

ID00,

vellet faltem ducere, vel confobrinam, tantum

Qu

confanguineam Rof» ex parte Patris, vel confo-

w

l"ml

brinam, tantum confanguinesm F

i

ancifcze fimiliter

13

ex parte Patris.

Q. An poffit pro libito unam ex

D

ifis ducere.

edi

elut

Refvondeo, poffe ducere confobrinam Rofze, non vero

yit

Francifez , fi fit confobrina prima, & copula fue-

b

rit completa apta ad generationem.

Ratio primze

ratt

partis eft, quia cum Rofía, & ejus Confobrina non

dein

fint in primo gradu confanguinitatis conjunctze (in-

venti

ter iftas enim, & ftipitem debet necetfario mediare

lica-

altera perfona, quae primum gtadüm conttituit)

fequitür, fponfalia valida inita inter Titium, &

tv

Rofam non caufare impedimentum publicz hone-

qugre

ftatis (de quo unice poteft dubitari) inter Titium,

ejIs

& Confobrinsm Rofz, cum tale impedimentum

ge

ortum ex fporfalibus validis ultra primum gra-

dum non extendatur; poteft ergo Titius Rofz

ono,

Confobrinam ducere: Ratio fecundz partis eft,

u

quia inter Titium & Confobrinam primam Fran-

parati

cifcze ab ipfo coiplete cognitz militat impedi-

mentum affinitatis ortee ex copula illicita, quod

pEC

apell

dirimit usque ad fecundum gradum; Talis enim

jebe«

Confobrina eft confanguinea Franciícze, cum ambze

gant,

defcendant ex eodem ftipite ex parte Patris, &

mlïæ,

quidem in fecundo gradu, cum inter has, ac fti-

tUt

pitem mediet una tantum perfona, quze primum

Ire*

gradum confituit, & copula cum Francifca fuit

t

perfeGta, ut fupponitar; ex quibus fequitur, Con-

port

fobrinam primam Francifce effe affinem cum Ti-

p

tio in fecundo gradu, in eo enim gradu, quo

ifone

Confobrina eft confanguinea Francifcze, evadit affi-

ia

nis Titio, qui Franciicam perfe&te cognovit, un-

J

de non poteft illam ducere; dixi, fi fit Confobrina

prima, quia fi eflet fecunda, effet in tertio gra-

u,ad quem non extenditur impedimentum affi-

nitatis ex copula illicita; dixi, fi copula fuit

g cin

completa, quia ex hac fclum Rafcitur affinitas,

o

Nec dicatur, hac ratione Titium neque poffe du-

[4

cere

26

Casvs CONSCIENTIA&

cere Confobrinam Rofe contra dicta, quia fi Fran«

M

cifeaeft Soror Rofze, per copulam habitam cum

Francifca, eft etiam affinis in fecundo gradu cum

Confobrina príima Rofze, quae debet effe confan-

[

f

guinea Francifcze : Contra; Confobrina Rofz fo-

(

lum ex parte Patris non eft. confanguinea Fran-

Jl

cifcz Sotoris Rofze folum uterinz, cum Confo-

l

brina Rofz, & Francifea non defcendant ex eo-

tii

dem ftipite, ut refle&tenti patebit, & Titius pet

lam nullo modo evafit affinis Confo-

u

talem copu

IE

brinz Rofz folum ex parte Patris,

ficque illam

ft

oterit ducere, non vero Confobrinam tantum ex

parte Patris Francifcze ab i

pfo cognitze.

Ita om-

M

nes agentes de affinitate, & juftitia publicae ho-

[

Y

neftatis.

CAS. 1I. Petrus videns altetius animalia poffeffio-

"nem íaam damnificare, ut fervet fe indemnem,

illa occidit. Q. An peccet mortaliter , & teneas

l

tur reftituere.

le

N

Supp(;nendo cafum procede

re de Columbis, aliisque

fimilibus animalibus , ut

contingit de via ordina-

Vel Petrus nulla alia via poteft

[

ria. Refpondeo.

li

damuum impe

dire, vel poteft; Si non poteft,

Ti

non peccat, nec tenetur

reftituere, & ratio eft,

quia cum quilibet habeat jus ad

fervanda , quze

fua fuünt, habet & Petrus jus,

ne damnificetue

unde fi nul-

in iis, ad quze percipienda jus habet,

"

poterit abs-

la alia via poteft damnum reparare

talia occidere,

(

que peccato, & reftitutionis onere,

fi enim ad defendendas res füas magni tamen mo-

menti cum moderamine inculpate tutela pote

re volentem illum in-

Mi

quis absque peccato occide

re,

a fortiori poterit ani-

li

jufte talibus bonis fpolia

E

malia occidere, fi nulla a

lia via valet damnum im-

l

pedire, quod in praxi tamen moraliter impoflibile

[

ceníeo ; fi vero alia via poteft damnum impedire,

li

ut ordinarie loquendo fieri poteft, tum elamando,

)

tum artibus ingeniofis animalia arcendo, tum fa-

)

tisfa&ionem exigendo, ut pra&icare Tolent viri

X

timorati, tunc Petrus injufte occidit animalia,

D

[

inju-

N

MrwsE Manrttr.

er

hi

Qm

injuf&e Dominum illorum damrnificavit, & quidem

pnu

graviter,fi gravis fuit materia, ergo tunc gravi-

ter peccavit, & modo tenetur ad ratam damni re-

fan

flituere. -Ita Felix a Poteft. de7. praécept. Decal.

fo

fàl

CAS. 1II. Francifcus, poftquam confeffus eft peccata

li

lr

fua, interrogatus a Confeflario de fua profeffione,

refpondet ; exerceo profeffionem periculis plenam ;

&

w

merces prolibitas modo introducendo, modo frumen-

i

tum, modo vinum de uno ad alium locum afpore

tando. Q. An hic nolens defiftere a tali exercitio

[lan

n

fit capax abfolutionis.

ott

Refpondeo negative. Ratio eft, quia, etiam preefcin-

ho«

dendo a gabellarum defraudatione , & a pericnlo

notabilis damni familic , hujus furfuris homines.

ff:

experientia magiftra, femper habent pravam vo-

lüntatem faltem habitualem injuíte refiftendi, &

jelt)

vim inferendi, fi opus fuerit, miniftris publica po-

(

teftatis, usque ad effufionem Sanguinis, & mor-

tem; fi hoc, jam funt indifpofiti ad gratiam in

Sacramento reportandam, ficuti habentes |domi

que

Concubinam, quam propter utilitatem nolunt eji-

Ti

cere; confequenter fi nolint ab exercitio defitere,

otel

non funt abfolvendi.

lta in terminis Bonac. Na-

C

var. & Giribal. de poenit.

[10

£

otut

MENSE MARTII

pl

u

CAS. 1. Jtius vitricus vellet contrahere Matri-

d

monium cum Uxore Petri Privigni,

q

mortuo Privigno. Q. An potfit. .

m[fa

Refpondeo, poffe. Ratio eft, quiaaffinitas extenditur

y1t

folum ad confangiuneos foeminze cognitze refpeCtive

ad viruüm; & ad confanguineos viri, qui fcemi-

u

j ID

nam cognovit refpective ad foeminam, füblata mo-

d

do quacuimque affinitate mediata, remota; Ti-

iif

tius autem vitricus in cafu non eft confangnineus

andoy

Petri Privigni, fed tantum affinis in primo gradu

74

per copulam habitam cum ejus Matre, quam du-

[

Xerat in uxorem, unde per affinitatem cum Petro

contraCctam non eft affinis uxori Petri, quae, ut

talis

28

Casus CowscrEeNTUE

[

talis effet, deberet efe confanguinea cum Matre

Vl

Petri a Titio cognita, quare Titius poteft uxorem

Petri Privignui, mortuo Petro, fibi in Matrimonium

P

conjungere. Ita omnes tefte Reinff, & Sanchez.

[

agentibus de 2ffinitate,

i

CAS.II. Rufticus affuetus laboribus, quadam die je-

lite

junii non jejunzvit, licet non laboraverit.

Dum

Tug

[

autem de hoc fe accufat in Confeffione, graviter

objurgatur a Confeffario firmiter tenente, & afle-

a

rente effe peccatum in Ruftico non jejunare illa

li

die, qua non laborat. Q. An bene fe geíferit, &

i

verum docuerit Confeffarius.

' Refpondeo, tmale fe geffiffe, & falfum docuiffe.

Ra-

tio eft ; quia exempti a jejunio ratione laboris cum

ie

junio incompatibilis, quales (unt omnes ruftici

üS

la

à

orantes, & fpecialiter rufticus nofter, qui dici-

turaffüetus laboribus, vere excufantur a jejunio,

[

fi quadam die non laborant, non tamen fi plüribus

li

diebus fucceífivis a labore ceffarent, eequitas enim,

DO

& ratio poftulat, ut vires ex przecedenti die defa-

Ts

tigatas reficiant , & ad fequentem laborem come-

lt

dendo componant, & fic ad opus füum exeuntes

j

incperenon deficiant. Ita Diana, Giribal. & com-

&il

muniter DD. agentes de jejunio, ergo rufticus no-

ili

fter tali die a jejunii lege eft exemptus ; confequen-

Qn

ter & falfum docuit,

male fe geffit Confefiarius

Ter

poenitentem ultra debitum gravando.

k

CAS. TIL. Petrus feaccufat fzepius sudiviffe Amicos

mï

inter fe graviter detrahentes famam modo Fran-

W

cifcz, modo Catharinz, non fe retrahendo a tali

H

dl«

auditione przcife ob humannm refpe&um, abfque

di

eo, quod tamen illos excitaverit ad detractionem

l

vel de hac fibi complacuerit. Poft Confeffionem

petit a Confeffario , an fic detrahentes audire fit

Q

peccatum mortale, Q, Confeflarii refponfum.

hj

de

Refpondeo, Confeffatium , ut veritatis magiftrum,

li

teneri refpondere ne

gative. Cum D. Th. g. 73. att.

4. in corpore dicente, Si uon placet ei geccatum, fed

D

ex timore, vel neglig.

il

entia, vel etiam verecuudia qua-

fin

dam omittat veyell

ere detrahentem, peccat qu-z'azem,

MeNsE ÁPnuiLIS.

29

fed. multo eminus, quam detrahentes , £2 plerumque:

Mite

veutaliter.

In cafuü enim Petrus detrahentes non

X0I m

repulit ex verecundia quadau, cum idem fonetly

oni

ob humanum ve[pelium, unde venialitertantum pec-

lZs

cavit, nifi verecundia orta fuiffet ob magnam au-

&oritatem detrahentis, in quo fenfu nec venia-

dj

liter peccaffet; ut docet la Croix in 8. decal. prae-

Dw

cep. Licet fic refpondere debeat Parochus, ut ve-

vitet

rum dicat, monere tamen debet tamquam Medicus

T

peenitentem, ut faciat, quantum poteit ad detractio-

re il

nis peccatum impediendum cohzrenter ad ea, quae

rit &

in fimilibus cafibus docent DD.

h

MENSE APRILIS..|

; QUi

st

tius*fe accufat decies habuiffe rem cum.

CAS. I.TI

j d

foemina intra menfem.

Q. An fit. ei

ejnrmo,

ftatim deneganda abfolutio, an vero praemiffis de-

uribus

bids interrogationibus poffit abfolvi,

enitty

Reípondeo, debitas praemittendas eífe interrogatio-

defte

nes, & coharenter ad refponía, effe Titium ab-

cotne

folvendum, vel non abfolvendum. Retio eft, quia

euntá

fiexTitii refponfionibus colligat Confeffarius ipfum

V con-

effe in occafione proxima voluntaria, eo quia

15 o*

alias promiferit Confeffario foeminam dimittere,

quete

cüm potuerit, & non dimiferit, & eundem nu-

;ü'ar'ms

merum peccatorum exponat in Confeflione prz-

fenti, ac in aliis Confeffionibus, nec multum tem-

poris tranfierit ab ultimo peccato commiffo, non

Meits

poteft illum abfolvere juxta propofitionem 61. ab

us

p

2

Innoc. XI. damnatam, cum nequeatefformare ju-

t

dicium pra&icum de propofito pcenitentis, ejusque

difpofitione ad Sacramentum requifits. Similiter

d

ffonem

fi colligat Confeffarius, "Titium alias non peccaffe

j lt

cum tali foemina, fed interrupte hoc menfe decies

I

folum peccafle, tum ne vires erervaret, tum quia

n

defuit ulterius peccandi commoditas, & poffe fcc-

minam dimittere: non debet illum ab(olvere, nifi

j

(ftrum

D

71b

prius dimittat, eo quia licet aliqui DD. afferant

j

M

" .!4

talem poenitentem pro prima vice abfolvi pofie,

ld(dd'ü]

eum nequeat prudenzer dubitari de efücacia illiug

j

aj

pio-

ji

30

Casus CowsciENTLE

propofiti, ficnti non dubitatur de prima vice pro-

fel

mittente reftitutionem facere, tamen omnes ad-

T

vertunt caute procedendum effe, quia foemina domi

exiftens ad objeCctum przfens, quod mimis mo-

[

vet, & experientia docet, poenitentem abfolutum

D

ante fceminze dimiffionem, cum qua folet peccare,

[U

Óftatim ad votnitum redire, unde ftante illa occa-

N

fione proxima eít abfolutionis incapax. Pariter

rel

fi agnofcat Confeffarius, poenitentem effe in oc-

Yl

cafione proxima, fed involuntaria, quam nequit

Vil

pliyfice,. vel moraliter dimittere, alias tamen ea-

n

dem peccata expofuiffe in confeífione, ita ut nec

D

adfit emendatio , nec fpes emendationis, non debet

Mi

illum abfolvere, fed differenda eft abfolutio, ut

de habente confüetudinem peccandi loquuntur DD.

À

W

coharenter ad propofitionem 60o. àb eodem Innoc.

damnatam, eo quia non poteit efformari pra&i-

cum judicium de efficacia propofiti. Si vero Con-

Yij

$

feffarius ex poenitentis refponfis colligat, effe qui-

T8n

dem in occafione proxima involuntaria, fed alias

non fuiffe talia peccataconfeffum, vel adeffe emen-

y

dationem, aut emendationis fpem, ficuti fi colli-

hr

N

geret, non effe in occafione proxima, vel ex quo

D

multum temporis tranfierit ab ultimo peccato, vel

&

paucis diebus peccata compleverit, alias non foli-

t,

[

tus delinquere, vel ex quo foeminam dimiferi

[l

vel ex quo quotidie fce

minze Domum petierit, &

?

potuerit quotidie pecca

re, fed folum decies pec-

caverit, vel quid fimile; tunc fi ei denegaret ab-

Tih

li

folutionem , faltem contra charitatem peccaret,

ie

quia nullum eft fundamentum dubitandi de effica-

cia propofiti; fequitur ergo non effe ftatim tali

D

Pceaitenti abfolutionem denegandam, fed praemit-

]e«

tendas effe interrogationes, & fic cohzerenter ad

loyi

refponfa dandam eífe, vel retinendam abfolutio-

nem.

lt

CAS. II. Mulieres, dum fe 'accufant diebus Feftis

tl

Dttm

laboraffe per plures horas fine neceffitate, a Paro-

cho redargutze de lethali, refpondent, putare fe non

lo

peccaffe lethaliter, quia non laborarunt lucri gratia.

Q. An huic refponfioni acquiefcere poiï'xt Parochus.

Q«

MrexwsE Arniris.

31

ao

Refpondeonegative. Ratio eft, quia adrationem ope-

E

ris fervilis prohibiti die fefto impertinens eft,utrum

doni

fiat ex lucro, aut recreatione; ficuti enim inten-

; m

iufüm

tio, & animus lucrandi non facit opus effe fer-

vile, ita ab- oppofito intentio non lucrandi non

ccar

tollit ab opere fervili rationem fervilis, ut docent

[

hrlit

Nav.Suar. Facund. de obfervatione feftorum ; Qua-

relicet fceminz, de quibus in cafu, poffint a gra-

i o

vi peccato excufari titulo ignorantiz, fi fuit in-

T

vincibilis, tamen illarum diéto debet illas inftrue-

J[| &?

re, ut deinceps talibus operibus etiam fine lucro

j net

exercendis abftineant, nifi alia urgeat vera caufa

vt

talibus operibus vacandi.

jo, &t

tU

CAS. III. Petrus per annum retinuit rem alienam,

quam pluries potuiflet commode zreftituere. Q.

|onot

Quot peccata commiferit.

d

Refpondeo cum Giribal. de reft. tra&t. 2. c. 5. dub.

i (nt

4. Vel Petrus tali tempore expreffe, & directe

jieqe

renovavit propofitum non reftituendi, vel hsbito

Ü 4

propofito reftituendi non reftitvit, data opportu-

eet

nitate reflituendi, licet crederet Dominum effe

j coll*

rationsbiliter invitum, vel neutro ex his modis

ex QUD

fe geffit non reftituendo ; fi primis duobus modis

iU WI

fe habuit, toties peccavit Petrus, tum quoties ex-

ïgnfüll"

preffe renoyavit propofitum non reftituendi, fuit

m'x(W !

enim novus a&tus contra przceptum, ficque no-

|

eth

vum peccatum; tum quoties habito propofito re-

e$ pet*

ftituendi, data opportunitate cognita non reftituit 5

are

fic enim faltem implicite novam habuit volunta-

at

em non reftituendi virtualiter retractivam primi

g elit

propofiti reftituendi; fi vero neutro ex his modis

Ti [

r

fe geffit Petrus, per dilationem reftitutionis ejus

peccatum evafit gravius, non multiplex, quia nee

a i

novus habeturaétus,nec novum urget praeceptum,

j

jl*

nec fola phyfica interruptio fufficit ad novum pec-

catum ; unde folum eft perfeverantia moralis in

T FeRh

primo peccato, quod certe peccatum aggravat,

4 Iu

novum vero non conftituit,

Ti

1 g(aql:

aroühw'

je

^ MEN-

Casus CoNwscrENT LUE

32

y

MENSE MAIL

[

[

CAS.1. ]

tius (;onjugatus folitus habere rem.cum

Berta, quadam die fic ei dixit: Si mo-

[

reretur Uxor mea, ducerem te in Uxorem, cui

)

l

illa refpondit, & ego ducerem te in Matitum.

i

Moritur Uxor Titii, Q. an poffit contrahi tale Ma-

trimopium.,

de

de

Refpondeo, poü'ä Ratio eft, quia non militat fpecies

]i

illa impedimenti criminis, quod dicitur adulterium

j

cum promiffione futuri Matrimonii, de quo unice

dubitari poteftiapraefenti. Etenim, ut tale impe-

p

ten

dimentum contrahatur, requiritur adulterium 'for-

Y

male, & promiffio futuri Matrimonii, prout ex-

&

reffe loquuntur Canones, qui contenti non fünt

5

mplici animi, & amoris oftenfione, fed in cafu

t

(

habetur quidem adulterium, quod fupponitur for-

pk

male, atnon habetur promifiio, illa enim locutio

ducerem .te in Üxorem, ducerem tein. IMaritum

t

eft velleitas Matrimonii, defiderium promittendi,

q

W

& fimplex oftenfio animi, & expreffio amoris,

l

