&ione, & loco dimittendi ex corde injuriass, ut boni

[ol

g Yi

Paftoris eft , de eisdem potius vindictam fumere

hU gü«'

videatur; nequaquam poteft de juftitia laudari.

Denique ratione temporis pafchalis, quo non acce-

dentes ad facram Synaxim ab ingreffa Ecclefive pu-

a?

blice interdicuntur, patochiano pracdi&to, & publi-

;

A

cz famz difpendium, & gravia alia damna immi-

k

nerent, quod utpote femper privatee injurize rea-

m

tum excedens, juftum nunquam effe dicendum eft.

l[alla

1ta cum Tambur. c.6. de communione S. 2. num.

pettis

jJis !

1o. Maderno quzeft. 5. art. g. nnm. 3. Girib. de 5a-

cram. cap. 6. num. or.

0 n

j 0

CAS. II. Vidua pauper eodem in le&o dormit cum

; Anfofl

dum parandi alium le-

li

filio fuo adulto, eo quod mo

n

étum non habeat. Q. An hocp

offitin ca(u licite fieri.

ge-

p ^

f

158 " Casus ConwsciewTUE

Refpondeo. Sitalis cubandi modus aliquam przbet

igfo:

matri, aut filio proximam peccandi occafionem,

yau

ex qua proinde frequentes lapfus fequantur, cer-

oper

tumeft feparationem, quocunque modo effe fscien-

litio

Ctoi

dam, cum omni praecepto ptzedictam peccandi oc-

cafionem etiam vita/ nofirz difpendio, quando

[

alia remedia utilia non funt, fugereteneamur. $i

vero ex dicto cubandi modo nulla fequitur oífen-

fio Dei, vel non nifi valde raro hoc accidat,

quam filius con(cientiz

(A5]

eo quod tam mater,

bonsz praefidio muniantur, & fpiritualia adhi-

beant remedia, quibus tentationum vires folent

ite

extenuari ;

tunc urgente expofitz neceflitatis

ltferk

motivo licite fieri poífe, quod alias illicitum

ET

foret, dicendum efít: nam sd fugiendam remo-

ls

tam peccandi occafionem , qualis in hypothefi

Refpo

effet noítra, grave fübire incommodum , quale

ptim

effet ex. gr. fupra nudam humum, vel tabulam

cubare ,

nulla. five Divina,

five Ecclefiaftica

&xpl

liib

lege obítringimur. 1ta cum Giribald. de pocnit.

Wt

cap. xo. num. 3o. La Croix de peccat. L. 5. num.

Y

i

239

eq.

NT

CAS. IIJ. Rufticus Juvenis tempore Bacchanaliorum

fiqu

cum aliis fuze zetatis,& conditionis viris,ac fceminis

TOU

foletintereffe Choreis, in quibus frequenter patitur

N]

motus pravos. Q. An poífit abfolvi, fi nolit a tali

ts

chorearum ludo abftinere,

tl

Á

Refpondeo affirmative, ftando terminis expofiti cafus.

*M

Licet enim chorez, ut fieri folent, res fint ple-

hs

nz periculis; adhuc tamen, cum ex nmatura iüa

fint res indifferentes, & poffit quis fervato Dei ti-

clef

pra ertim

Girj

more eisdem absque culpa intereffe ,

anitas, & ho-

Bi!' b«

quando temporis circumftantia, urb

nefta focietas aliquo modo id po

ftulant; di-

EH

cendum eft,

rufticum noftrum abfolvi polle;

üny

etiamfi nolit a tali chorearum ludo abftinere.

e€

U

que refert juvenem iftum in przedictis choreis mo-

od

tus pravos frequenter pati, quia cum motus llU

h

praambula quidem fint & incitamenta ad peccatt

fl]l)]e )

j motus

ls

düm, non autem fint päccata, quando

ipfos

2

Y

MzeNsE Marr.

159.

ipfos non quzrat, nec iisdem confenfüm prabeat,

u w,

jta ut morofa deleGtatione, turpi defiderio, vel

Loneat

pattgt,?

opere peccet , quod cafus nofter non dicit, abfo-

lo dfe f

lutione indignus cenfendus non eft.

]ta cum La

Croix L. 5. de peccat. num. 264. & L. 8. de proecept.

yeadt

decal. n. 887. S. 9. aliisque communiter,

, Qu

Leneumu..

egnluti

JMENSE MAII

hoc st

conítt

CAS. 1. "T Imens Parochus, ne infirmus, quem Oleo

facro inungit, ante peractas omnes un-

Ttnslia

vites 0

&iones decedat,- injungit Capellano przfenti, ut

: fuecenn

inferiores fenfus ungat, dum ipfe füperiores inun-

jrs t

git. Q. An Sacramentum dicto modo valide, aut

mdam I*

licite conferatur.

'

i y?

Refpondeo sffirmative quoad utramque partem. Ratio

yodum, (

primz eit, quia Sacramentum extremze unctionis

, vd i

ex pluribus unctionibns, verborumque fortis par-

fíecel

tialibus coalefcit, ita ut quzelibet nnctio, quae fua

!

Q p

particulari verborum forma in ordine ad producen-

LL

t

dum fnum effectum integram, & ab alia un&tione,

formaque independentem habeat fignificationem ,

ficque valide poteft tum fücceffive, tum fimula plu-

ha

i ft

4

ribus Miniftris confici. Ratio fecundze eft, quia

yenl

ofito Sacramenti valore periculum ipfum; ne in-

!

&

rmus ante peraCtas omnes unctiones decedat, li-

,

jl

citum reddit, ut eodem tempore, quo unus Mini-

fter fuperiores fenfuüs inungit, alter, qui praefens

agol!

elt, inferioresinungat, quamvis hocextra neceffi-

[]

tatis cafüum, utpote contra ritum , & praxim Ec-

x

clefiz fieri absque gravi culpanon poffit. Itacum

f

Girib. cap. unic. n. 42. Dian. part. 5. tr.3. refol. 88.

K

Barbof. de Offic. Paroch. cap. 22. num. 8.

[[E; j &r

^

//CAS.TI.Confeffariusignorans ignorantia craifa quem-

dul&ütv

dam eafüm effe refervatum in Bulla Coenze,ab eo poe-

)

uf

p

(

nitentem abfolvit.Q. An przedicta abfolutio fitvalida.

$

Refpondeo negative.

Ratio defumitur ex Trid. feff.

j df

14. C. 7. dicente, perfuafum femper in Ecclefia Dei

a

fuiíffe, & veriffimum e(le, nullius momenti abío-

Itb

if

j

lutionem earm effe debere, quam Sacerdos in eum

u

[

pro-

160 Casus CszcmNTUE

fitmot,

profert, in quem ordinariam, aut fübdelegatam

non habet jurisdictionem.

Cum autem Confeffa-

n 7

rius nofter, ut pro certo pono, nullam habeat ju-

risdi&ctionem in pontificios cafüs Bullae Coenze, dato

quod poenitens ex praevia notitia cenfürz illis a-

nexae in aliquem illorum inciderit, etiamfi bona

: Wil

fide peccatum fuum confeflus fit, invalide eft abfo-

lutus, nifialia fimul non refervata confeffus fit,

at

docdlg

quibus directe abfolutis a refervato fimul indire&e

debbnt

abfolutusevadat. Neque ignorantia Confeffarii ali-

quid prodeft, ipfa enim utpote craffa reum quidem

Bll

gravis negligentize in addifcendis rebus ad pro-

Mbotieo

prium munus fpeCtantibus Confeffarium declarat,

Ti r

nullatenus vero poenitentem juvat, cum nulla ig-

b

norantia etiam invincibilis praebeat Confelfsrio ju-

m

risdi&iionem, ut pcenitenti beneficium abfolutio-

Otdne

Téos tr

nis per fe valideimpendat. lta communiter cum

La Croix L. 6. part. z. n. 1548.

tentom

It qu.

CAS. III. Titius electus in ruralem Parochum tribus

Teltfat

jam transattis annis a fui Parochialis Beneficii pof-

feffione percipit, ejus parentes ip(oinfcio variis mu-

Frslen

ho

u

neribus plura vota pro ejus electione a Parochianis

alb

ï

obtinuiffe.

Q. Quomodo fic electus fibi confu-

QO tl

lere debeat.

—

'iti qgg

Refpondeo. Quamvis quzlibet ele&tio fimoniaca ipfo

Yi elg

jure irrita fit, nifi vel fic electus expre(fe con-

-

M"Jxete

tradixit, velipfoinfcio ab alio in ejus odium per-

«t Yi

Qul

a€ta fuerit, ut ex cap. nobis fuit 27. & cap. fi-

cut tuis litteris 33. de limonia aperte colligitur, ac

Id

proinde teneatur quilibet beneficium dimittere ffa-

Cüm (

tim ac percipit fe fuifíe fimoniace electum, etiam

^ B

ub

ipfo infcio alii in ejusfavorem hoc egerint; adhuc

tamen cum Titius nofter per triennium parochiale

$1]

beneficium, ad quod mediis muneribus fuit eleCtus,

l

J

!

j

hm

"at

bona fide poffederit, poteft Gibi confulere per re-

gulam triennalis poffeffionis, & in,ifta fibifaven-

lr 0

Aetr

te quiefcere, nifi fponte velit pro majore animi fui

quiete eidem beneficio renunciare. [ta cum Go-

| Conf

rznez de trien. pofleff. q. 12. Ugolin. tab. 4. C. 6.

S. 9. Suar. L. 4. de firnon. c. 57. n. 9. Girib. de

fimon.

Ligiy

MewsE JUnrr.

P

fimon. tr.

bdelern

þ. dx)zb,ïg. Anacl.- tit, 3. de fimon,

m Confé

num, 278.

n uber

(ete, di

MENSE S9UNL.

ie li

(iumi bt

Erts Vidua fæpius defiderat Maritum vi-

CAS. I. B

vum non propter opus conjugii , fed

ide i

yofelüs

4

topter füftentationem familiz ; at excitatis ex

ul inde

oc aliquando. venereis motibus , iisdem turpiter

»feflarià

dele&tatur. . Q. An teneatur fub gravi peccato di-

- &a Mariti defideria vitare.

m g

y ad pi

Refpondeo negative. Ratioeft, quiaquamvis defide-

y declart

rium Bertze inutile fitnullumque ex eofibi, vel fa-

iil

milie expectare poffit emolumentuto; tamen per

fs j

fe malum non eft , cum ad fuftentationem familize

y abf

ordinetut , non vero ad excitandos in Berta vene-

reosmotus, cum ifi, ut iaquit cafus, aliquando

ypnitet

tantum contingant. Qua de re, cum per accidens

fit, quodprzediCti motus, in quibus Berta turpiter

hum £t

deleétatur, ex defiderio Matiti faepe fzepius repetito

al

excitentur, optimum quidem erit, ut Berta a dictis

y varism

inutilibus defideriisabftineat, non tamen füb gravi

yodib

culpa abftineretenebitur. Eo modo, quo fi quis in

f e»

ludo catteroquin licito, cui fz»pe fzepius dat ope-

ram, nop nifi 3liquando graviter iraícatur, reus gra-

wüfmä?i'

vis culpze cenfendus non eft, licet nolita tali ludo

abftinere. Et ratio pro utroque cafueft, quia res

g[effe [

eflet nimis ardua, & cui imbecillitas noftra impar

x E

&

foret, fiomneid, quod nos aliquando ad peccatam

induxit, fub gravi'culpa fugere teneremur, Ita

Omgïm

cum de Lugo de pcenit. fe&. 10. n. 150.. La Ctoix

initi

L. 5. dub. 3. n. 252. & feq. Girib. de poenit. c, zo.

n u

dub. r. n. 8.

titij

[

1l

l MJCJ

CAS. IT. Dum in die fefto pergit Parochus ad Altare

" er"

Miffam celebraturus, totopopulo fpe&ante mone-

;

" Qe[ f

tur qnemdam Parochianum duobus milliariis di-

at

ftantem morte periclitari.

i

Q. Quid agere debeat

d 4

fi Confefiarius alter defit.

acuf"

L

p

Re'-'

La;zbertini Cafus an*/'c.'

i^

gman-

162 Casus CowsciENTUIE

àu

Refpondeo teneti differre, aut omittere Miffam, Ra-

tio eft, quia ex una parte przeceptum Confeffionis

Wi

in articulo mortis fortius eft, quam illud audiendi

Q

Miffam in die fefto, & ex alia parte nullum im-

ho

minet Jamnum non audiendi Sacrum in die fefto,

quando hoc absque ejusdesm culpa contingat. Ma-

Xximum autem damnum imminere potett illi ,

ui

morti proximus ob defectum opportoni Miniftri

non confitetur.

C

Ad vitandam interea populi ad-

mirationem , illum de caíu inftantis neceffitstis

Iu

Patochns admonebit , ut vel alibi adeat ad Mif-

n

fam audiendam, fi commode hoc fieri poffit, vel

Hiii

ibi expe&tet , fi forte tempus fuperfit poft przdi-

qum|

€tum periclitanti fübfidium, vel denique íciat fe

W

nullatenus peccare , fi Miffz auditionem ob defe-

€&tum Sacerdotis celebraturi omittat. Et ita age-

M;onä«

re debet Parochus nofter, fi Confeffarius alter de-

D

lig

fit, qui parochiano extreme indigenti valeat fub-

venire. l1ta cum La Croix L. 6.

lt

aliisque communiter.

part. 2. num. 223.

Tene

I

CAS. III. Juvenis Fámula volens nubere accedit ad

Quo

Parochum, füb quo Patrui (ui domicilium reperitur,

fé(e

altero relito, fub quo babet domicilium fraternum,

Yé[)

quia, priusquam alteri ferviret, in Patrui Domo;

fali

non vero in illa Fratris vitam ducere Con(uevit.

tetds

Q. Au Patrui Parochus fit praedi&ti Matrimonii af-

fiftens idoneus.

t

Refpondeo affirmative. Quamvis enim per fe loquen-

It

n

do in concurfü duorum Parochorum, ; fub quorum

fj

uno Fratris, fub altero Patrni habeat domicilium

juvenis famula nubere volens, primus , non ie-

Cf

cundus fit ejus M«trimonii affiftens idoneus, hoc

Quo

Uil

tamen non valet in cafü, quo ante.famulatum ea-

dem juvenis fraternum jam reliquerit domicilium ,

g,

illüdque Patrui

ro faa habitatione elegerit , a

i.

quod proinde exclufo illo fratris animum révertenct

retinet , quotiescumque fsmulatum relinquat, nam

CAS1

p

cum in hoc fraternum domicilium de materiali feha-

Tioq

best, nullatenus ad praediétum Matrimonii cele-

foly

cene

brandi gEe&um deþet confiderari. Qua dere dä

m

teng

MewsE Jurrr.

165

Qifom

dum in cafu noftro juvenem"famulam ad idoneut

Confefs

Matrimonii fui affiftentem Parothum acceffife. Ita

Mi andier

cum Pignat. t. 5. confult. 79. n. . Ba:bof, de offic,

vlim j

L

Paroch. part. 2. c. 21. n.34. & feq.

j o

wl

i '1*

MENSE gULIL

u M"

n

CAS. I FOannes e fe&ta C!alvini fattus Catholicus

p9

p

. dubitat, an valeat baptismus , quem

$ Detei

in aqua naturali a Miniftro Calvinitta füb hac for-

dot il

ma recepit; Ego te baptizo in nomine Patris, &

j poilt,*

Filii, & Spiritus fanéti (ecundum auctoritatem ,

p p

quam tribuit mihi Calvinus.

Q. a Catholico Mi-

u (ci

niftro dubii folutio.

n U

ETU

V Refpondeo. Cum Ecclefia Catholicafemper ut validum

approbaverit, & nunc quoque approbet baptismum

tns d

ab hzreticis Miniftris collatum, quando retentis de-

j wl

bita materia, & forma non deficiat intentio faltem

, 004

generalis faciendi, quodfacit Ecclefia, ut ex Trid.

feif, 7. can. 4. compertum eft, valere bapti(mum ,

quod Joannes in ca(u noftro a Miniftro Calvinifta

eens

ium t^

recepit, erit pracfentis dubiifolutio. Nequeobftant

iil

verba addita formze , illa etenim juxta naturalem

puni^

fenfüm, quem habent, non videntur addita ad inda-

cendam fubftantialeih formze neceífariz variatio-

r o

neu, fed przcife ad fignificandam poteftatem ,

p

quam Minifter ex errore particulari a Calvino de-

Ícendentem fe putat habere ; quod Sacramenti va-

"13

Id

lorinullatenus obeft, nifi per eadem verba expref-

ibg

fe intendat Minifter non aliter Sacramentum confi-

" d*

cere ,

[

f

uam per pradictam Calvini virtutem , in

n

quo Ca

[

nihil efficeret. Iia cum D. Thom. 3. p.

o

uzft. 64. art. 9. Lug. difp. 8. fe&. 3. num 1. Ma-

fami

"4

-

ern. de Sacram. quaeft. 1. art, 1r. num. 15. Tem-

T

* bur. lib. z« cap. 2. S. z. num. 7. & 8.

eierh !

4»'

CAS. 1l. Accufans fe poenitens de furto gravi, licet

li

unll.

) r

pluries interrogatus, non vult exponere Confefía-

at

rio quantitatem integram rei furatze, ex quo inab-

folutus remittitur. Q. Quis damnandus, pceni-

filu

[

tensne, an Confeffarius.

d

2

Re-

i

164 CASUS-CONSCIENTIIE

T

Refpondeo, eífe damnandum utrumque , fed magis

[21

per fe loquendo fecundum.- Ratio pro primo eft , quia

tuy

cum non folum probabilis, fed tutior & magis pia

Mi

fit opinio, quz docet pcenitentem ad exprimendas

B

in confeffione circumftantias notabiliter in eadem

fpecie aggravantes teneri, male fe gerit pcenitens,

D

ten

qui obítinato animo integram rei furatze quantita-

tl

tem exponere, licet pluries. a Confeflario inter-

cli

rogatus , recufat. Ratio pro fecundo eft, quia fen-

[l

tentia afferens pracdictas circumftantias non effe

[

neceffario in Confeffione aperiendas eft pariter

Auben

vere

robabilis, utpote innixa five Trid. feff. 14,

digni

€.5. imponenti dumtaxat onus exprimendi una

cum nuümero peccatorüm circumftantias, quze fpe-

tepet

ciem peccati mutant ,

& afferenti nihil aliud in

Yho

V

Ecclefia a peenitentibus exigi, five au&toritati gra-

tit

viffimorum Do&torum , qui cum Angelico Prz-

ceptore fententiam eandem docent. |Cum autem

ex alia parte teneatur füb gravi Confeffarius fe-

ui fententiam vere probabilem poenitentis , ut

Q$,

''heologi communiter trsdunt, dicendum eft, Con-

feffarium magis per fe loquendo effe damnandum,

qui eundem pcenitentem nolentém exponere quan-

leet

Ítoyi

titatem integram rei furatz, licet alias bene di-

p

fpofitum , inabfolutum dimifit. Dixi, per felo-

tiotjs

quendo, quia fi certze quantitati rei füratze annexa

fit cenfura, velrefervatio, Confeífarium nullo mo-

Y

do effe damnandum dicendumeft. Ita cum Gob. t. 1.

UV

[

tr.6. n. 380. Boff. p. z. mor. tit. 1. $ 23. n.225. Lug.

'

n

de pcenit. difp. 16. n. 1 67.

[

?

CAS. III. Cujusdam oppidi Parochus conqueftus eft,

f

li

quia die Sabbati fancti in Ecclefia Regularium in

fa&

eodem oppido commorantium pulfantnr campanae

tüm

ante* fonitüm Ecclefize. Parochialis.

dete

Q. An jure

poffit de hoc facto conqueri.

füm

[

Refpondeo affirmative. Ratioalferti colligitur tum eX

Tet

verbis Bullz 22. Leonis X. S. 14. praecipiantis , uf

flüm

Clerici tam Szeculares, quam Regulares die Sabba-

ti majoris hebdomadze, antequam Campana Cathe-

ühte

gl

dralis, vel Matricis Ecclefize pulfaverit, Campa-

nam

MreNsE ÁAvavsTt.

isg

nam in Ecclefiis füis pulfare minime poffint , tum

monn

ex Decretis facrarum Congregationum , five Ri-

ml

tuum 6. Feb. 16o8. five Concilii 15. Mart. 1727. &

k nigtn

Noftrz Dicecefanze Synodi l. 1. c. 5. in omnes tam

p

Szcularium, quam Regularium Ecclefias eandem,

ter ial

utfüpra, confirmantibus ordinationem. Licetau-

dipentt

tem in fupradi&tis difpofitionibus fiat fermo de Ca-

t quio

thedrali, vel Ecclefia Matrice, adhuc tatmen Paro-

Jfario 1*

chusnefter, cui jura, decusque Ecclefiz füze tu-

, qui:

s Don:

eri incumbit, jure merito de fato in cafu expofito

conqueftuseft, cum enim eadem ratio de Parochiali

eft p

habendafit; quando in Oppido , velrurali loco alia

( fell.1

dignior Ecclefia, cuijus Matricis conveniat, non

p t

reperitut , quamreperiri in cafü noftro non conftat.

,qel

1ta cum Card. de Luca de przeemin, di(c. 42. n. 14«

y li

Urfaja inft. crim. l. 1. tit. 10. n. 195.

avant, p. 4.

vorttit

tit. xo, rub.ar.

Y

vlito:t

j

n d

MENSE 4UGUSTI.

4iris !

jieii t

Um quadam die intra o&tavam Pafchee

uff e?.. )

CAS. I. C

Petrus e fua rurali parcecia ad'Civitatem

hi

fe contuliffet , audiens in Cathedrali Ecclefia Epi-

onat

fcopi Miffam, deejus manu cum aliis plaribus fum-

T

pfit Euchariftiam. Q. An adhucpracepto Commu-

pet L

nionis in propria parcecia fümendze teneatur.

at ani

Refpondeo affirmative, cum enim diftin&a fint, ac

" aoj

feparata omnium paroeciarum confinia, dicendu:a

um GP) l

jf

eít, fubditum alienze parcecize facram Euchariftiam

f. 2;5'

J

lj

in Cathedrali fümentem Cofnunionis pafchalis pree-

cepto in cap. omnis utriusque fexus injunéto nomn

fatisfacere, przfertim peft declarationes hac in re

,uqueff'b

)j

factas tum a facra Concilii Cong. MenfeSept. 1649.

qu

1

tum. füb Innoc. XI. 5. Feb. 1682. qui eadem ratione

[ [j

determinavit fupradicto praecepto non fatisfacere

(p

eum, quiin Ecclefiis Patriarchbalibus Urbis Vati-

cana , aut Lateranenfi ad facram Synaxim accede-

jyrll

ret. Neque alíquid refert Petrum facram Euchari-

1 j

ftiam de Épifcopi manu fumpfiffe, nifi enim hoc fa-

ciatex expreffa ipfius Epifcopi , vel proprii Parochi

d;e D

facultate , numquam per Comimunionem prz

tctam.

"

i

paxc-

fi

ha-

. (

[

166 Casus CONS('IIENTIIE

ï

et

pafchali przecepto fatisfaciet, & proinde ad Com-

munionem iterum in propria rnrali parcecia fümen-

il

dam tenebitur.

1ta cum Card. de

ugo 1. 1. refp.

Corfe

mot. dub. 15. n, 3. Pign.

t. 7. cenfult. 89. n. 18.

a(

&irib. de Euchar. c. 8. n

28

folent

fefari

CAS. II. Clericus ex

quo docendo pueros elgnenta

Grammatices ,

& Aritmetica libras bis centum,

qui

& ultra quotanris lucretur, petita Parocho, an

tevii

*«

hoc titulo poffit ad facros Ordines promoveri. Q.

*

W pe

Parochi refponfüm.

(j

Refpondeo. Quamvis librarum bis cer;tum anhuum

Atl

lucrum, quod recipit Clericus elementa Gramma-

p o

tices, & Aritmeticze pueros docens , füfficiens for-

Qiüm

taffe fit ad congruam ejusdemClerici fuftentationem,

oy

adhuc tamen tale lucrum nec beneficium eft , nec

al

patrimonium in bonis ftabilibus pofitum , quale ex

x

mente Sacrae Congregationis Concilii Tridentini

interpretis pro valido collationis Ordinum titulo

Il

idem Tridentinum feff. 2r. c. 3. de reformatione

expofcit. Qua de re Sacra Congregatio dubiis ipfi

(

propofitis tum Menfe O&ob, 1589. tum 23. Maji.

1609. in quibus quzrebatur ,, anex lucris, per at-

B

» tem Muficam, per Magifterium Grammatices,per

Tf2jfg

telii

»» gradum Theologiæ,&hujusmodi acquifitis ad Sa-

» Cros Ordines promoveri aliquis queat, refpondit

Mi

» nonpoffe, fed requiri omnino vel beneficium, vel

fitCor

» Patrimonium ad vitam promovendam,honefte fü-

f(

»» ftentandam fufficiens,, : utin inftructione Emi-

nentiff. Archiep. Lambertini x. Febr. 1734. hac dere

N

edita füb num. 7, videree

fs

ft. Ettale ei.iïe debet Paro-

W,

chi noftri refponfum. «

ltl

. 'CAS. 1II. Confeffarius in Dicecefi orat am-icu—m füuum

Ailin

Bononiam petentem, ut obtineat a Pcenitentiario

ahug

Obu;

facultatem. abfolvendi poenitentem ab inceftu in

onfeffione audito.

Q. An violet aliquo modo Sa-

Yof

cramentale figillum.

late

Tieg

Refpondeo cum diftin&ione, Vel amicus Confeffarii

ü b01

ex receptainceftus notiti

a venire poteft in cognitio-

ff

nemillius, qui tale deli

&um patravit, & confeffüs

eit ,

ii

|

]

MexsE SePTEMBRIS. 167

d

eft, vel hoc nequaquiam mbraliter contingere po»

-

&t f

ic

n

p

Si

TU

FH

"uv

m

dicatur ex quo vel locus , in quo

Confeffarius audit Confeffiones , fit parum amplus,

»)rf

hd

vel Confeffarii amicus eos diftincte cognofcat, qui

folent pro expiation

e confcientize ad eundem Con-

feffarium accedere, refponfi

o debet effe affirmans,

0f el?me;!

quia fic,

& Confeffio redditur odiofa , & pceni-

J Cf

Si vero dicatur fecundum,

tenti injuria irrogatur,

periculum,

Arocin/

DOV

*ex quo ob rationes oppofitss nullum fit

nullam in

ut reus predicti fceleris dignofcatur ,

Cafu figilli violationem contingere dicendum eft.

d

Meliori tamen confilio aget quilibet Confeffarius , fi

v

ro obtinendis hujusmodi facultatibus refervatum

, Cronoi

P

ca

Dcinrdt

fumin Confeffione auditum per epiftolam figillo

[ta cum Le-

ntabyst

obfirmatam Poenitentiario exponet,

melt,!

and. difput. 10. de poenit. q. 39. Bonac. fe&. 5.

pun&. 4. n. . Girib. c. 18. n. 25. & 26.

, qui

. Tride

fina

j

MENSESEPTENMBRIS.

if

Ufticus quidam pluries confeffus eft gra-

CAS, I. R

via peccata Capellano valde ignaro,qui

n 2 5

nec tefervataa non refervatis , nec alethalibus ve-

"n pr

nialia diftinguit. Q. Anillze Confeffiones fint ne-

miticesy

celfario iterandae.

(ftisaco

p

: Refpondeo negative. Quamvis enim graviter delique-

rit Confeffarius, quineceffariafcientia non munitus

fuV

fe ad Confeffiones excipiendas expofuit; adhuc ta-

jodt

f

Qone J

men, fi rufticus peenitensbene difpofitusad diétum

'24. häcöï"'

Confeflarium bona fide acceffit, fuit valide abfolu-

tus, cumad Valorem direCtz , velindireCtze abfo-

i

lutionisprzter materiam , formam, & intentionem

Miniiri, quasin ca(u adfuiffe pro certo puto , nil

aliud defideretur. Habebit igitur di&tus poenitens

'yäi,

J

ceuid

onus iterum fubjiciendi clavibus refervata, fi quze

W*ihl

poffit a czeteris peccatis di(tinguere, habenti facul-

T

tatem in illa, non vero iterandi Confeffiones om-

nes apud indo&um Capellanum jam factas. Dixi»

fi bona fide acceffit, nam fi data opera talem Con-

(orie

f(

tuerit utiliter me-

005

1

feffarium elegit, a.quo non po

ffus

deri, in hoc cafü , cum femper

facrilege confat

?

o

n

4

169 Casvus ComwscrEeNTUE

l

fit, Confeéffiones :mnes iterare neceífe eft. Tta

ew

te di

cum Gobat. t. 1. tr. 8. n. 103. Girib. de peenit, c,

17. dub. 2. n. 1o.

Tont.

déd

CAS. 1I. Confeffarius, quide re turpiin Confeffione

tin|

audita morofe dele(tatur, ne differat ab(olutionis

fant

verba proferre, nullo pro fe praemiífo contritionis

actu pcenitentem abfolvit.

ova

3.

gravi culpa excufari.

Q. An poffit a n

3

pos

Refpondeo negative. Ratio eft, quia tale fingi nequit

incommodum ex dilatione abfolutionis in expofito

1

Cafu , ut preeceptoeliciendae contritionis przepone

deret, cum longa temporis mora opus-non fit , ut

$1 ]

Confeffarius ex corde dicat: ,, Poenitet me offen-

»» diffe Deum, quia füumme bonus eft, nec ultro hoc

asl

[

»» in :eternum faciam ,, Quod &i vere tempus deeffet,

ngXï

ut contingere poffet, fi Confeffarius ptzedictus pos-

lm

Con

nitentem füum in mottis articulo conftitutum vide-

feneg

xet, tuncreus novzeculpz non foret, fi fecus age-

ret, quianeceffitas alium prompte abfolvendi prze-

Moyd

cepto contritionis in fe ipfo eliciendze praepondera-

Yoyen

guda

ret. ]ta cum Dicaftil. de poenit. difput. 10. dub. 8.

[2

num. 232. Girib. de Sacram. in gen..c. 5. dub. 4.

num. 15. & 21. Gobat. t. 1. tr. 7. n. 198.

füny

&if

-CAS. TIE. Sacerdos in Canonicum Collegiate cujus-

h i

dam Oppidi ele&us nullam unquam recepto Cano-

imy

nicatu fidei profeffionem emifit , ex quo poftaliquot

Ua

annosangiturfcrupulo , an teneaturad aliquam re-

Y

ftitutionem.. Q. Quid refpondendum.

Yoli

Refpondeo,Obligationem emiittendifidei profeüïonem,»

—

aC pr

quze aperte colligitur five ex Trid. feíT. 24. c. 12, de

tend

Tne

reform. five ex Pii IV. conftitutione 89. impofitam

effe dumtaxat provifis de beneficiis curam anima-

OTer

rum habentibus ,' aut de Canonicatibus, & Digni-

Mprg

tstibus in Ecclefiis Cathedralibus, non autem pro-

Drecif

vifis in Collegiatis , fiv

eiftze in Oppidis fint, five

.Ulïro;

in Urbibus reperiantur,

T yot

legibus nulla me

cum de iftis in fupra addu&tis

ntio habeatur. ta refpondit facra

* T

Concilii Congre

gatio tum in una Avenionenfi 1586.

s

a de te

tum in alia Catanzari 9. Februarii 1726. Qu

cu

;.üpen

MewxsE Ocronnis.

169'

efle dl

eum Sacerdos nofter, ex quo in Canonieum Collegia-

d peti

tz affumptus fit, ad przedictam fidei profeffionem

nonteneatur , nullo eadem non emiffa fcrupulo angi

debet, cutm certum fit ad nullam quoque percepto-

ol

rum fructuum reftitutionem teneri. Ita cum Emi-

ap(ott

nentiffimo Lambertini in Inftruct.fub die26. Auguft.

) contrü:

1736. Garzia de benef. 3. patt. c. 3. n. 12. Barbof. de

plitun

poteft, Epifc. 3. part. alleg.dþ. n.15.

fingi

JMIENSE OCTOBRIS.

in expo

js prapt

Ofquam vovit Joannes , fi Deus eüm

not d

CAS.T. D

: pe of

prafervet per Menfem a gravi peccato,

in quod folebatincidere, fex Juliosin eleemofynam

c um

elargiri; neteneatur, quod promifit, implere, ul-

us det

tima Menfis die przdi&um peccatum deliberate

ldu

committit. Q. Anadhuc ad dictam eleemofynam

bt

teneatur.

ii

Refpondeo negative.

Ratio eft, quia conditionate

folpdit

vovens per fe loquendo ad voti executionem obli-

! præpm?ï

gandus non eft conditione non adimpleta, cum non

j 10 U

cenfeatur voluiffe fe obligare nifi pofita conditione,

hg

T

quamvis, quod dicta conditio non ponatur in eífe,

ex ipfius culpa contingat. Cumitaque Joannes vo-

w

tum füum emiferit fuüb conditione ,

fi Deus eum

8 gravi culpa per Menfem przfervet, quod idem

g

eft ac dicere, fiipfe vovens, Deo adjuvante, per

!

o

|

lii

Men(em a graviculpa abftineat, licet ex ipfius pra-

vo fine procefferit, quod conditio adimpleta ron fit,

ac proinde gravius idem crimen deliberate commit-

pf

tendo peccaverit , adhuc ad fex Julios in eleemofy-

(

46.1

nam erogandos obligandus non eft, Dixi, per fe

Iul

x

loquendo, quia fi mens Joannis fuiffet fe obligandi

j

i ,n],!'

ad przediCtam eleemofynamin cafuü, quo per ipfum

I) 1

Óf

precife ftaret, ne appofita conditio adimpleretur,

tuncoppofitum concludendum foret. Tta cum Girib.

]s !

de voto C. 5. n. 57. & 58. Suar. 1. 4. de voto c. 17. n.

p

20. Filinc. tr. 26. c. 6. n. 158.

n

"i

J

ff

CAS. II, Pau'ís , & Francifca ex Dicecefi Mntinen-

o

p

fi per anbos 2c. & ultra viventes in forma Matri-

lj

t

5

monii

D

170 Casus CowscireNTUE

monii in hac Dicecefi Bononienfi aomicilïum ha-

Cont

bent ,

Mortua autem Francifca vellet Paulus fub

um

eadem parcecia aliam ducere uxorem. Q. An pro

jroni

tali Matrimonio fufficiant confuetae publicationes.

ifb

'Refpondeo negative. Quamvis enim Paulus.& Fran-

qui

cifca vixerint in forma Matrimonii per annos 20.

pr:

ultra inloco, ubide prafenti domicilium habent,

df

& Franciíca mortua:eft, adhuc tamen, cum legi-

time non conftet Francifcam fuiffe veram Pauli uxo-

rem, non fufficiunt pro novo contrahendo Matri-

monio confüetae publicationes , fed ulterius requi-

( ]

titur atteftatio cum legalitate Ordinarii, fub quo

idem Paulus teftatur jam cum Francifca Matrimo-

Jrebe

nium contraxiffe, ut ex prz:dicta legitima attefta-

AC

tione appareat Francifcam fuiffe veram Pauli uxo-

il

rem, & proinde quod eadem defuncta Paulus ad

Refpon

aliam ducendam abfolute liber evadat. Ita expreffe

itüm

colligitur ex refponfione Sacrae Congregationis a

dubium octavum circa Matrimonia exterorum.

porre

pf

CAS. 1II.

Peenitenti obftinato animo. recufanti fe

t

praefentare- Superiori pro obtinenda abfolutione a

fuin

refervatis, permittit S

uperior dicta motus obftina-

&

tione, ut ab inferiori po

Ífit abfolutionis beneficium

Deee;

N

obtinere, Q. Án ftante etiam tali facultate di

&us

dCf

^ poenitens poffit abfolvi.

lettis

Refpondeo cum diftin&ione. Sidiétus pcenitens prae-

mym

ter famze proprize diminutionem , quze inftitutioni

d

Sacramenti intrinfeca eft, prudenter timet aliud

Cütn

il 1

grave damnum Sacramento extrinfecum fibi immi-

nere , fi Superiori pro obtinenda refervatorum ab-

p

folutione fe fiftat, in hoc cafu cum ipfe jus habeat

It yi

non accedendi, & ut poffit per inferiorem abfolvi,

de n

Superior facultatem concedere teneatur, ftante tali

fote

facultate eidem , utpote qui optime poteft elfe di-

Q lum

fpofitus, beneficium abfolutionis per inferiorem

d&hnn

Confeffatium denegandum non eft, Si véro dicta

Otgt

cenitentis obftinatio in aliquo prudentí timore, ac

Qüide

judicio non fundetur, quam in ilio, proprize inta-

per ]

mationis cum Sacramentiufü connexz, tunc etiam

Yolo

D

pofita facultate, quam Superior contra jus pr(::pä'ium

Mewsge NovEeMBRIs 17 1L |

Yetliqn

conceffit, ipf& peenitens utpote qui injuftum ani-

aol

[2

rfeverandi

mum femp

otius in peccato,

UE

uam accedendi ad

er retinet S;:u

periorem $

j

facultatem prze-

iicstot

i&am non conceffiffet , ita indifpofitus eft, ut ne-

u

aquam abfolutionis capax cenfendus fit, Ita cum

ju n

E

obat. t r. tr. 7. n. 732. Card. de Lug. de poenit.

40005

jum li

difp. 20. (e&. 20. n. 238. & 240.

j, uni

Pal

AMENSE NOFEMBRIS.

ondo J

0s f&

Ajus publicus Peccator Parocho, cui

j, ub

CAS. I d

confitetur,

minatur mortem ,

nifi ei

t Mif

prabeattum Abfolutionem Sacramentalem, tum

facram Euchariftiam.

ii st

Q. Anliceat aliquo modo

ul*

in cafü impio Caji voto indulgere.

TS

[j exy'

Refpondeo , licere quoad fecundum, non quoad pri-

( a(:wnüï

mum, Ratio afferti imul, & difcriminis eft,quia,.cum

porrectio 7

hariftize etiam indignis facta non fit

eronm

per fe ab ;

eco mala, illud praeceptum Mat-

g

thzi c.7. &

ffum , non dandi Sanctum canibus ,

jlout

feunon porrigendi Euchariftiam indignis, eft tan-

otis 0W

tum obligans fecundum quid , ac proinde, ficuti

st

peccatori occulto publice petenti tenetur Minifter

jied

facram przebere Euchariftiam , ut famz ipfius pe-

tentis confülat, ita peccatori etiam publico minanti

viei

mortem poterit Minifter licite przbere Euchari-

; m!htm

ftiam, ut propriz confulat fecuritati, Ex adverfo ,

T

cum prolatio Abfolutionis füpra indignum utpote

falía fit femper ab intrinfeco mala, quemadmodum

T fig

tobat etiam Auguftinus c, 19.L. contra mendacium,

m

yol

in nullo cafu licitus effe poteft, ideo preceptum

flmt

ep

r

folute.

de non abfolvendis indignis obligatfemper, & ab-

fild

Nifi igitur petat. Cajus Euchariftiam in

]l(i

u

h

odium religionis, & fidei, veladeandem pofitive

dehonorendam, in quo cafü ipía porte&tio impia

r J[gllüæ

foret, Parochus ex motivo vitandi mortem , non

Í Vew j

quidem per prolationem Abfolutionis, bene vero

i

UIW'

per porrectionem Euchariftioe. poterit impio Caji

,rgpflæ

o

voto indulgere. Ita cum Gobat. t, r. tr. 1. n. 273.

USFWP

"u

& 276. Girib. de Sacram, c, 6, n. 22. & 24. uar,

e€

i

&

172 Casus CONSAC!ENTflE

de Euchar. difp. 67. fe&. x. in fine, & fe&. 4. iu

aj

refp. ad r.

]nài

CAS. 1I. Conjugata, ne filiis ultra vires gravetur,

Refon

vovit debitum non petere, & maritum rogare ne

lt

petat, fed ex metu, nemaritus ob ip(a alienus fíat,

Donf

làn

fervato primo fecundum, quod vovit, non fervat,

Q. Angraviter contra votum deliquerit.

&

duc

Refpondeo negative , fi metus fit vere prudens. Ratio

R

eft, quia voti oblivatio ceffare videtur, quoties

dule

ex ipía voti executione aliquod grave damnum

0nte

prudenter timetur, per quod votum non amplius

Vitol

de meliori bono dicatur, quodque fi tempore emif-

fi voti cognitum fuiffet, numquam prudentis judi-

ongm

cio tale votum emiffüum foret. Hoc autem videtur

aj

Vsy

fequi in noítro ca(ü , nam fi metus conjugis ut

ttin

vere prudens ex circumftantiis dignofcatur , dam-

yide

num, quod ipfa timet a marito, fi eum roget,

L 6j

ne debitum petat, vere grave eít, moliorique

bono, de quo votum debet effe, repugnat, cum

alienatio unius conjugis ab alio foleat effe plurium

ll

five fpiritualium , five temporalium malorum ori-

(5 1

go, ut experientia tefte in familiis quotidie vi-

demus; ideoque ficuti nunquam conjux pruden-

ter voviffet rogare maritum , ne debitum peteret,

fs «

tmylg

fi praedi&tus timot tempore emiffi voti ipfius menti

lt li

