Milf. part. 4. n. 20. afferens apertam declaratio-

Üorgt, |

nem S. Congrecationis Conc. x8. Sept. 1583.

Si

(toniag

Deetet

fsit illi impofitum &c.

Si vero primum: dico,

potuiffe quidem Capellanum aliquando vacare,

pueat,

etiam ad hunc finem invifendi Confanguineos &

tewdit

n pr

Ámicos; cum hos ifitra annum aliquando invife-

fïlllt d.h

re fit quid honeftum ; at nou cum tanta frequen-

tia, & taliter, ut ob id przcife femelin unaquaque

&ut;

hebdomada celebrationem omitteret ; nam

oc

d ficri

Ípeciem potius habet voluptatis, quam honefta-

Tetopta,

tis; negue credibile eft, Fundatorem Capellaniz

tl

avcationi adeo frequenti fuiffe unguam confenfu-

EU

elete

rüm.. Hinc cenfeo , attento hoc folo motivo, id

quidem licuiffe quinquies, aut fexies in anno,

Cng. (

snultum diftabat, non vero pluries ; ideoque quo-

yiend

& CX

ad reliquas vices. Capellanum peccaífe, ac te-

neri &c.

^

(:hfls

oftet

Not

CAS.1I. Alter Capellanus pariter obligatus quoti-

die celebrare, femel in hebdomada pro miffa acce-

pit eleemofynam, & fic pro ipfam largiente per

annum applicuit. Q. An licite,

"

UT

Refpondeo Neg. ita refpondit S. Congr. Conc. die,

menfe, & anno przedictis, etiam Capellanus effet

titio

obligatus quotidte celebrare per fe ipfum. Idem-

n

ue refolvit S. Congr. Vifitationis Apoftolicz 18.

Com,

]

unii 1697. exprelle decernens, accipientem te-

neri ad reftitutionem ftipendii, & dantem ad no-

Tetic

S. Cong.

vam Miff'æ applicationem. lino praefata

Conc.

la,

E

"Mkwss Jourrr.

449

ls pdlt-

Cone, ibld. declaravit, Sacerdotes obligatos ra«

debrtgt

tione Beneficii, Capellanize, Legati.aut ftipendii,

tenu?ï'

per fe ipfos quotidie celebrare, diebus licitze vaca-

;

tionis non poíe Miffam pro fe ipfis, vel aliis, prae-

terquam pro fandatoribus, celebrare. Vide O

pera

im $

San&tiffimi D. N. Papze Benedicti XIV. loc. cit,

) vacito gt

CAS. 1II. Sacerdos jam habens ftipendium pro Offi-

Jt Capir

ciatura, feu praetentia accipit aliud ftipendium pro

fa.

. Sacrificii applicatione. Q. Idnelicite fieri poteft?

ht Dete

m de &t

Refíp. quoad hoc duplex circumferri Decretum S.

Y dechrit

Congr. sfürmativum unum, negativum alterum.

P :

Quoniam vero SS. D. N. inquit, de neut:o ex his

r d

Decretis fatis conftare; ideo dico, quod (i clare

pa!

eat

C AL,

obligsntem ad praefentiam, hanc folum in«

ii v

tendiffe; tunc utique accipi poteft aliud ftipendi-

uH

mutio i

um pro applicatione; cum prafentia, & applicatio

ia f

funt duo diverfa, & onus celebrandi in tali loco,

& ad t«le -Alrare, valde differat 4b illo applican-

j u

di fsctificium ; a'que hzc fententia videtur ufuü

j

"

m

xecepta.

Si tamen certo non conftet, obligan-

nat

tem ad przefentiam, hanc folam. intendiffe, tunc

n (

accipi non debet aliud ftipendium, fed Sacrificium

j CÓn

*mOliVOJ

debetetiam pro illo applicari, ut. declaravit S.

jp am

Cong. Conc. 18. Martii 1608. nam pro onere ap-

plicandi fufficit ordo habitus celebrandi, quique

leoqet

Íe exemptum prztendit ab onere applicationis,

üüe U

cleris probationibus hanc exemptionem debet

oftendere: Ita. SS. D. N. Papa Bened. XIV. cit,

Notif. 15.

jpiti

"d

MENSE 3ULIL

largif:ïff

Atius intetne dubitans, an Chriftus

CAS.L. Mf

; (ot

Dominus verefit in Euchariftia, quafi

e

Jl

u

ratiocinium continuardo, externe profert: Éqgui-

(

dem credo, quod ibi won fit. Q. Anfubfit Ex-

um

commuuicationi latae in Bulla Coene contra Hae-

gl

Hæ

It

feticos.

Ff

n !

Refp.

468

(9

Lamveriini quus* Conjc.

4so. Casus CowsciENTUE

gn

Refp. neg. Siquidem ad incurrendam Excommuri-

imfff& J

cationem requirituf aCctus externus defe haerefis

yebent,

interne manifeftativus, ut ajunt DD.comm. Cum

ergo allata verba hujusmodi non fint, utpote in-

Q45. L

diflerentia ad fignificandum aliquid etiam juxta

1uliens.

ibi non fit fubftantia panis ; ideo

lbt h

fidém, puta, quo

oyteriu:

Marius ob ea non fu

beft Excommunicationi &c.

]

Et parum refert, quod fi ea referantur ad id, quod

as

idem Marius habet in mente, eique uniantur, tunc

' W. en

toonici

hzrefim manifeftent; pro incurfü enim in Ex-

communicationem debent verba hzrefim manife-

Al d

fare ex fe, & fejun&im ab eo,

uod habetur in

odiion

mente, cum de hoc Eccleíia non judicet ,

nifi ad

Tsadat

extra fit fuffcienter manifeftatum.

turlum

: Sayruqs in

can. 1. Bul. Ccen. cap. 4.

tionem

v C

CAS. 1I.. Cauponari

us videns Romipetam velle op-

Puliis

rimere Cauponze famulam,

tot verberibus ipfum

Petron

ut bene totum i

lius corpus lividum re-

percutit,

Q. An incurrerit Éxcommunicationem

Comth

maneat.

o n

ejusdem Bullze.

V 6X

or enim non eft interfectio, non vul-

de

Refp. neg. Liv

nus, non mutilatio ,

de quibus loquitur Bulla;

terne

fed eff plumbeus quida

m color, ex eo proce-

oftetdi

deüs, quod in

corpore,

duro iétu infli&o, exiles

Vtüm,

venz contufze

fanguinem ad extremam cutem

diffundunt, ut rec

e inquit Duardus lib. 2. in cap.

10. q.2. n. 3. Non exim

eretur tamen a Cenfura,

fi ante ipfius poenitentiam

Romipeta moreretur o

impotentiam fe curandi;

licet enim verberatio

CA

fit in cafu mortalis ob

alias non fuiffet mortalis,

Don

circumftantias, ut cum Bon

acina notat Rofignolus

a-

tellit

cap.

1o. in Excomm. ejusd. Bul.

imo, juxta

rium

& Duardum probabili

ter e

tiam non exime-

lisqo

fatus fuiffet notabilis

Ws r

retur, fiin aliqua parte cau

rinfe-

ïmul

tumor, ob quem fecuta

fit feparatio cutis int

Qu

cus (idem dic, fi fra&um fuerit aliquod os;

) aut

neceííaria fit opera Chirurgi, qui partem lzjam

Refy.

adaperiat ad extrahendam faniem; tunc enim V€

tion

quat

habetur fciffura, adeoque vulnus; vel opus ei5

R,

fciffüram facere, & fic percuffio eft caufa

qulne-

4

ris;

&

hy

MeNsE AUGUSsTI. 451

x

&is, quod fufficit ad cenfuram; ficuti enim nihil

defe hat

intereft, utrum. quis occidat, aut caufam mortis

),emn, (

rzxbeat, l. nifül ff. ad 1. Cor. de fic. ita.

ni, tl

CAS. IIL. Petronius accepta gravi injuria a Clerico,

audiens hunc occi'um fuiífe nomine ipfius, ratam

il n

fi pj

habet hajusmodi occifionem, etíi difíplicentiam

Junicud

exterius oftendat. Q. An per hoc fit Excommuni-

torad lt

catus, & irregularis.

qiantiz

'

Refp., enm neque irregularem eífe, neque Excom-

enim i

municatum. Non ett Irregularis, quia licet in cap.

refim n

Cum quis de (ent. Excom. in 6.

Ratihabitio de

t hbt

occifione , aut percuífione Clerici, comparenthr

yliet, n

mandato ; tamen comparatio ibi non fit quoad in-

, m

curfum in lrregularitatem, fed in Excommunica-

tionem, de qua ibi eft fermo.

Hinc licet man-

dans Clerici occifionem, fecuto effeCtu, fit irre-

hm yéht

'

gularis; non fic tamen eam ratam habens, uti eít

peribus !

Petronius, Neque eft excommunicatus, quia ex-

u

communicatio, utpote poena Ecclefiaftica, lata eft

munics

pro ratihabitione externa, non autem pro interna,

ut expreffe notat Fagnanus in cap. Dolentes de

(s m"-";:

de Celebr. Miffar. Propterea cum Petronius ex-«-

terne de hujusmodi occifione

difplicentiam

quita *

y 0f

oftendat , dicendum, ipfum non effe excommuni-

c€atum.

mam &

If[i&ol f':

1b.2J

jb. 2

MENSE AUGUSTI

n

pot

Omninus nulla pollens arte, & a þueri-

jn (

CAS. I. D

tia affuetus famulari, non inveniens

m

Dominum , ut ipfum couduceret jufto falario, ne-

r|

ceífitate compul(us famulatum futcepit Viri Nobi-

0 ]"

lis cum falario valde inferiori; cumque eo Domi-

d

nus non minus utatur in operando, quam reliquis

j

famulis, ei tantam clam furripit,' quantum adae-

Q. An lieite,

K

quat falarium aliorum.

"

bus occultze compenfa-

)u [

efp. Domninum, fer

vatis legi

u l

tionis, licite clam

furripere , i non quantum adze-

m deeít jufto falario infi-

" elif,

uat &c. faltem quantu

d (

mo, Ratio eft, quia con

ducens una parte, eo ipfo

TM

quo

[

145-21 CasUs Cbr&scmNWæ

'quod conducit, debet Rare legibus juftze condu-

Relp, 16

ionis; exalia, una ex hiíce legibus eft, quod

Tatos

famulo conducto tribuatur falarium juftum fal-

mimt

tem infimum; quod propterea fi illi non tribuit,

poteft conductus fe clam compenfare, ut tradit

tetprei

Girib. in 4. Decal cap. 2. d. 3. n. 3o. Nec obftat

Aliticg

potcd

pa&um in Contrarium, eo enim ipfo, quod eft con-

ciminc

tra legem aut bonos mores, non obligat. Fagna-

(orüs

nus in cap. Z/ntigonus de Pactis. Et cenfetut fa-

i fne

' &um non animo condonandi reliquum, fed ne

amitteret illam commoditatem; quod enim quis

fités v

*facit neceffitate compulfüs, non facit libere , fed

Difan o

modo al

invite, & quafi coacte. Hinc Rofignolus de Loc.

tl exe

& Cond. przen. 9. cum Molina, Reginaldo, ac Re-

dntesdi

bello inquit, Domninum adhuc pofie &c. fi femet-

homli

ipfum obtulerit, quia neceffitas non minuit rerum

valorem, & merces ultronez vilefcunt quidem,

Ym d

fed intra, non infra lstitudinem jufti pretit. Alii

p

tamen inguiunt, in cafü effe aliquid plus minuen-

dum; nam merces ultroneae vilefcunt faltem pro

^

!]

. tertia parte pretii.

';*ita durante,

CAS. II. Cajus locavit Publio füa

a

operas füas, & filiorum ad molendum in ejus

molendino füb certa mercede pro fingulis annis,

l pe

" Q. An, multiplicatis notabiliter filiis, teneaturGa-

jus molere eadem mercede.

s

tlxmu(m

od

Refpondeo neg. Cum enim vltra juftum neutra pars

lþïe W

gravari de jure potuerit, prudenter praefumitur,

lnflrm

Clety

quod contralientes de tot filiis non cogitaverint,

Gils

per confequéns, quod neque de tanta multitudi-

düm

ne convenerint. Quare in cafü vel judicio viri

lüter

prodentis a Publio augenda eft merces, vel non

omnes funt obligandi ad molendum &operandum

cum

contra zxquitstem. Rebellus de Loc. & Cond. q

Tond

1. Silvefter V. Locatio q. 7. Aliique com.

CAS. 1II. Fabius occidit Bannitumnon zelo juftitiz»

Rely

vel ob bonum Reipublicz ; fed ut reportet pf*

101

dere

mium occifori ejusdem promiífum a

Princilfe. .

Imp

An fit reus culpae mortalis.

p

Refp.

UE

MausE SgPrTEWM2BAI:s.

455

jule w

. Refp. neg. fuppofits exclufione odii, ac vindi&te.

m d, q

a hm i

atio eft, quia licet expreffe folum intenderit prae-

li ant t

mium reportare, implicite tamen, virtualiter, ac in»

tre, t

terpretative intendit etiam bonum reipublicz, ju-

fütizque exercitium ; prudenter enim prafumi

p Md

y i

poteft voluiffe illum occidere occafione non pec-

lipis

caminofa, ficque ob aliquem ex iis finibus, ratione

L cene

uorum. peccaminofa non eft, Propterea cum

ifti fines fint bonum Reipublicze &c. 1deo ob iftos

mum, &

fines, vel faltem ob aliquem ex iftis finibus Ban-

qd,gnimt

nitum occidiffe dicendum eít, Caeterum fi nullo

modo aliquem ex hifce finibus intendiífet, a mor-

ml d

tali excufari non . poffet; tunc enim evinceretur

nl Acï'

T

p

intendiffe hujusmodi occifionem fub pura ratione

;mi

homicidii ob przzmium, quod ex .objecto fuo ma-

j

lum eft, & quidem graviffimum. Vide Gavel. fu-

fcunt

[

r

j prel :

per Brev. Theol,. pag.'239.

Jrs m

y Gd

MENSE SEPTEMBRIS.

vt

X peracta a Parocho celebrante f'ecun-

um i

CAS. I. V

da Confecratione, monetur, Parochia-

Hngulis H

num petiiffe Sacramenta,ac effe morti proximum:

, tenieti

cumque non adínt in Ciborio particulae antea

confecratz ; nec inloco alius Sacerdos, fümit

ipfe unam ex mox confecratis cum Vafculo Olei

il nl

t r

infitmorum, relittisque duobus ad cuftodiam fpe-

cierum confecratarum, eo pergit cum aliis ad ex-

Ti

Y

cipiendam illius. Confeffionem, eique miniftran-

j n

dum Viaticum, & Extremam Unctionem. Q. An

e n

vl

interrüuptio Sacrze aCtionis, & Miniftratio Viatici

s

y

cum dicta particula liceant in cafu, etíi in Miffa

T d

"d

nondum fuerit peracta Confümptio.

?

(

Refp. affirm. Cum enim Charitas Religioni, ac pu-

1] WW

U

ro Ecclefiz praecepto, feu Confuetudini przepon-

r

deret, obligatio providendi faluti Anim:e proxi-

[ )

mi przevalet obligationi non interrumpeudi Sacrifi-

cium, & non communicandi ante confumptio-

nem

3

454. Casus CowscteNTUE.

LUE

nem cüm particufa in eodem confecrata, ut cum

[

Diana, Avería, & aliie inquit. Quartus in Rubr,

Miif. part. 2. tit. 3. dub. 3. imo itain fimili cafü

ipri

fieri debere communis eft DD. fententia.

'Notat

jitit

lat ]

tameu Quartus ibid. quod fi confeffio moribundi

eum

longior futura fit ultra mediam horam, Parochus,

audi:o aliquo peccato, illum moneat, ut generalitec

imya

Leteti

fe accufet de reliquis, proponens ea pofftea lingil-

t

latim confiteri, fi poífit , ftatimque illum abfolvat,

€zteraque ei Sacramenta miniftret, omiffis Pfal-

ts

tj

mis, & absque alia mora revertatur ad perficien-

fleti

dum Sacriicium , ut Miffze unitas fervetur; &

[073

oftea ,:fi adhuc vivit, ad ipfum redeat, audiat re-

f

i et

quam Confeffionem, & denuo abfolvat.

: enim

tll

CAS. II. . Confeffarius dubitans de relapfu Poeniten-

tis, ante abfolutionem exigit ab eo juramentum,

Cotm

ti-

Tüm

quod relinquet occafionem proximam volunta

sliq

am, nec amplius relabetur in tale peccatum, Q.

An bene, vel male fe gerat,

w

» Q

Ratio eft,

qu

Refp. Confeffarium fic male fe gerere.

ten

quiafi habet rationabile fundamentum dubitandi

de non dimiffione hujusmodi occafionis, ac de re-

tur,.

Japfu Poenitentis , debet huic abfolute differre ab-

t& (

folutionem, non autem ab eo exigere juramentum

de occaíione dimittenda , ac de vitando relapfü;

cum'enim abíoluti ante dimiífionem ; regularitet

non ftatim dimittaet, & non relapfus plurimum

(AS

pendeat a remotione occafionum , & a divinis au-

xilis, quz licet debeamus fberzre, pendet tamen

fit

alibera Dei voluntate; fi tale juramentum ab eo

&1

exigit, Poenitentem relinquit in occafione proxi-

ma tum relabendi, cum pejerandi, ficque in proxi-

T.

mo periculo duplicis imali, fi antea erat in pericu-

ye

u

lo unius tantum , ut advertunt comm. DD.

t

CAS.IIIL Famulus etfi videat alium famulum res

li

Domini fürripere, tacet. Q. An tale filentium lt

ü

contra jufitizsm, & propterea, fure non folvente;

ipfe folvere teneatur,

Refp.

MexsE Ocronais.

455

R,

itt, Qb t

-Refp. cum dit, Vel ifti famulo fpecialitef commiffa

"us in N

eftcura, & cuftodia rerum dome(ticarum , vel non.

m elfe contra

t foll

Si primum ; dico, utique tale filentiu

mpedire va-

q N

juftitiam, fi absque füi gravi periculoi

refiftendo;

o m

leat Domini damnum clamando, aut

cum enim teneatur ex officio hoc impedire, non

, P

i fuo, adeoque ipfe pro eo

) g

impediendo deeft muner

Si fe-

polrtg

tenetur ad folutionem, fi ille non folvat.

luml

cundum ; fübdiftinguo:

vel videt alium famulum

res Domini fürripere, & congregare

h

animo afpor-

ormifs

tandi, & fagiendi, & tunc d

ico cuin

]

communioti

( perit

uftitiam cum obliga-

ervetit.

filentium adhuc effe contra j

k auftl

tione reftituendi, ni potens clamet, & impediat,

ut etiam dici folet, cum furantur extranei; inhis

I

enim csfibus famulus eft quafi domefticus , & fa-

miliaris Domini, certa mercede conductus ad

p Pt

m,ac proinde dam-

fürumetit

commodum, & utile ejusde

num Domini vitare tenetur.

Vel videt famulum

; volul

aliquid quidem furri

pere,

fed nefcit, ipfüum con-

ecatib

rtandi, & fugiendi; & tunc

gregare animo afbo

tantum contra Chatritatem,

dico, filentium elfe

quatenus potens non ev

itat malum proximi. Cae-

, Mi

terüm cum ex officio ipfum avertere non tenea-

n d

tur, non obligstur ad folvendum, fure non folven-

$C [

qifier

te. Giribaldus de Reftit. cap. 3. dub. 5. n. 43*

ramd.

do f&

MENSE OCTOBRIS.

nl

y d

CAS. T. N

Ovit Flaminius, Uxorem fuam febri ma-

TU

ligna, adeoque periculofa laborare , at

T *

fimnl etiam novit, eam effe valde apprehenfivam,

T l

& notabiliter contriftandam cum augmento morbi,

ulum, cui fubeft. Pro-

fi eidem manifeftetur peric

j

pterea cum ipf:

a

confeffa

fuerit hefterna die, &

[

[

ex devotione fa

cra Communione refe&ta, nedum

D)

tacet ipfe, verum etiam

curat, ne quis ei mor-

tis periculum patefaciat.

Q. An iftud filentium üt?

T

culpabile.

j

Ff4

Refp. .

d

/

456 Casus CowscirewTUE

Refp, affirm. directe enim opponitur Charitati,

eujua

at

lege deberet Flaminins faluti fpirituali

Uxoris

Df

con'ulere, nedum ipfam hortando,

ut divinar di-

fürey

Ípolitioni fe humillime fubjici

at, morbigue mole-

[

lam patienter ferat; verui

m etiam ut meliori

T

modo, quo poteít, animze füze

provideat, ferven-

tori

tius a Doo peccatorum veni^

m éxpofcat, Sacra-

11

mentis Ecclefize fe muniat

&c. Licet enim con-

feffa fuerit heíterna die,

& facra Communione

| CAS,

refeCta; tamen fi etiam

?»unc non füberat proba-

adt

bili mortis periculo

, incertum eft, sn per illam

fnen

Confeffionem,

& Communionem fatisfecerit prz«

ia

ceptis confitendi & comm

fte

mottls ;

uhnicsndi in periculo

men

cum id plures guidem affirment, alii ta-

mol

quam plures negent, nt videre eft apud Gi«

que

tiba

Idum de Eucb. c

jusmodi febri labor

ap. 7. dub. 3. Deinde cum hu-

(v

antes perfepe in phrznmefim

Ye

y

incidant;

verz ac debitze charitatis officium exi-

geret,

ipfam monere, ut petat, qüod, morbo ma-

lef

s ingrave'cente, ei miniftretur Extrema Un-

lg

à

io, teque interim ad eam

difponat, fic eam ube-

u

a,

riorí cum fructu perceptur

nec non auxilia po-

di

tentiora pro ultima luéta.

Cum ergo ittud

D

Charitatís exercitium obftruatu

r noxio illo filen-

tio,

quis Flaminii hoc culpz non impntabit ?

0

Nequ

€ ipfüm excufat przevifio contriftationis cum

y

augmento morbi: /una euim

C. C&

eft muito

qpretiofior

corpore.

minfirmus de Pcenit, & Kemif, ac

praferenda eft cateris rebus,

penul c. de Sacr. Eccl.

;

L. SS. rmcz'mus S.

CAS. IH. Valerius fummo mane di/ce

ffit e propris

regione, ubi celebratu

r feftum Patroni principa-

lieris, ac fe tranttulit in

aliam, nbi recolitur feftum

confimile. Q. An tenea

tur hie Sacrum audire.

ï

Refp. afirm. fi antequam difcederet;e

propria re»

gione, illad non audivit.

Ratio eft, quia praxis,

& ufus quaf co

mmunis jure gentinm inductus,

& approbatus

; 8€ unanimi coníenfü omnium Fi-

delium,

üperiorum,

& Paftorum receptus, hanc

obligatiþnem induxit

» fatim ac utrobique viget,

ac

r

UE

MeNsE Ocrosnrs.

457

Afl

ac obligat fimilis lex, aut confüetudo, ut notat

li n

Boffius de Jubil. fe&. 4. caf, 18. n. 44. Et quidem

i ditire

jure; ac merito talis ufus invaluit; fic enim

d nt

Religioni fit (atis, & graviori pondere nemo one-

T

retur ob exiftentiam in proprio, vel alieno terri«

a hn

torio.

Hinc Suarez tom, z. de.Relig. lib. 2. cap.

ol f

14. n, 15. abfürdum dicitin cafufentire oppolitum.

ao

Amtine

, CAS. III. Sempronius obligatus ratione Capellanize

Derity

ad quotidie celebrandum ad Altsre S. Mariz, per

menfem omnino deftitit a celebratione, eo

uod

h pit

eteri

in tali Altari fieri non poterst celebratio: per alium

1 perit

menfem celebravit ad aliud altare, quatnvis com-

UE

mode peffet celebrare in deputato. 'Q. An in utro-

d al

que cafuü male fe gefferit; ac teneatur ad aliquid,

idecnt

plirzys

Reíp.2d i. cumdift, Vel eratobligstus quoad folam

jbum e

praefentiam; & tuncdico, quoadhocipfum nec ma-

mit

le fe geífifie,- nec teneri ad aliquid, cum habuerit

m d

legitimum Al'aris impedimentum. Vel erat obliga-

T

tus etiam quosd Sacrificii applicationem; & tunc

sst

dico , ipfum fic male fe geffiffe, ac teneri ad füp.

plenda Sacrificia omiffa; impedito enim Altari de-

ent

il

fignato, recurrere debebat ad Épifcopum , qui vi-

pb

gore facultstis fibi a Tridentino conceffz, ipfi

ticnid

ro interim affignaffet aliud Altare, in quo cele-

opno,

raret, & fic ineliori modo poffibili "eftatoris

t

mentem implerit — Ad 2. Vel Altare S. Marize eft

4f

privilegiatum, & ipfe celebravit in alio non pri-

vilegiatos & tunc dico, quod male fe geffit, ac

obligatur reftituere , -aut in eodem tot Sacrificia

m

er alium fupplere, obfpirituale damnum Teftato-

riillatum.. Vei non eft privilegiatum , & tunc di-

co, quod fi obliga'io erat quoad folam przfen-

tiam, non acquitivit ftipendiim, utpote réliftum

[

ex fine habend! przefentiam. Si vero obligatio erat

j

etiam pro applicatione , debet [ibi retinere ratam

huic przcife correfpondentem, & reliquum refti-

tuere, cum applicanerit quidem Sacrificium, fed

non in loco debito, Roiïgnolu.s,I Puteob, aliique,

::

[]

Ffg

: MERN-.

j 458 Casus CowxscigNTLE

MENSE OCTOBRIS.

. Benn

aie)

€AS. T. C

Amillus certo fciens ex una parte Cleri-

pepet

cum quemdam malum effe, ac vitiofüm;

ünif

ex alia conjiciens, ob fi&as virtutes, apparentem-

abtent

que modeftiam, & probitatem, eum bonitatis fin-

eoden

£ularis fama pollere apud fere omnes regiones ;

tujus

folac

modo huic, modo illi dicit, eum effe infignem hy-

pocritam, & lupum in pelle Ovina. (Q. Án peccet

cont

mortaliter.

Ablo

hitur

Refp. cum dift. Vel hoc facit ex jufto, & rationabili

motivo, puta, ad neceffariam inítru&tionem , ne

leric t

tiet

quis ejus hypocrifi decipiatur, pravis moribus in-

beuis

ficiatur &c.; & tunc dico, quod fi id fiat, feclu-

frans

fo malo animo erga ipfum, tantnm abeft, quod

Con

Camillus peccet mortaliter, ut per hoc potius exer-

a

ceat actum Charitatis, & mereatur.

Vel hoc facit

K

fine jufto, & rationabili motivo; & tunc dico,

CA5

Camillum peccare mortaliter: licet enim is fit vi-

tiofüs, nec poflideat virtutem, feu bonitatem,

Der

quaà eít verze famze fundamentum ; tameu cum

Tem

€to

ejus malitia occulta fit, nec füpponatur alteri no-

Áti

Xia, nequit alii, absque gravi culpa, aconere re-

fitutionis, manifeftari. Propterea Camillus toties

xiüm

peccat mortaliter, quoties alicui id refert; gra-

W

viter enim ladit jus, quoed Clericus habet ad pro-

m

priam famam penes tales perfonas,. apud quas pro-

e

inde tenetut. modo poffibili famam reftituere, ut

t

tradunt DD. comm.

ET

CAS. TI. Troilus poft expeditum Breve, vigore cu-

di

jus poffit eligere Confelfarium, qui eum abfolvat

di

Ob omnibus Cenfüris & peccatis, etiam S. Sedire-

dà

fervatis, novum

peccatum commifit refgrvatum

I

Pontifici. Q. An vi

gore ejusdem Brevis etiam ab

hoc poffit abfolvi.

Y

$

[

Refp. affirm. Ratio eft, quia facultas, in cafü 'con-

)

cefía, generalis eft, aciillimitata, Unde ficuti fa-

1e

cultas tempore Jabilzei concefía, ob hanc ratio-

[/

nem,

£

MeNsE NoveMBRIS.

459

1

nem, dicitur extendi nedum ad peccata commiffa

ante Jubilaei promulgationem, fed etiam ad poftea

vprte l

perpetr

ata usque ad tempus abfolutionis ( Viva

AVl

Opufc.

De Jub. quaeft. 11. art. 3. n. 2.) ita facultas

fens Breve &c. & hoc etiamfi in

appiale

obtenta per pra

LDoniati

eodem exprimat

ur gro iacvice, pro uma vice; nam

hujusmodi verba non re

ftringunt conceffionem ad

6j npte

fola commiffa tempore conceífionis, fed ad unam

infges

Q At

confeffionem, adeo ut fi Pcenitens poft obtentam

Abfolutionem vigore Brevis, denuo in refervatala-

batur, Breveobtentum, amplius non inferviat. Ex-

x afíoti

cipe tamen caíum,

quo pcenitens dolofe diu diftu-

Vonem !

lerit Brevis executionem , ut inte

rim laxatig ha-

j mrbus

benis peccaret, & poftea abfolveretur: cum enim

| fat, i

fraus & dolus nemini debeant patrocinari, mens

ddi ol

Concedentis non eft, ut impertita facultas ad hzec

abfolvenda deferviat, Lugus de Peenit. difp. 20.

potget

f&l lcltc

fe&. 8.

Qu d"m

CAS. IIL. Foemina prægnäns, gravibus fuübjecta ve-

j is t*

nereis cogitationibus , fzepius experta eft, jejunii

|bonitte

remedio fe facile vincere hujusmodi tentationes,.

m f

e contra non jejubando fe pluries ab iís viuci. Q.

r altent

Án tenestur jejunare , quamvis jejunium fit no-

iC onete

xium fcetui.

illas to

Refp. [p(am nec teneri, nec poffe jejunare,

eoipfo ,

fetts f

Ratio

iet

quod

novit jejunium effe noxium foetui.

Yi qui

eiæ ,Q

iia non (unt facienda mala, ut eveniant bo-

na. Jam vero ftatim ac jejuniu

m eft noxium fcetui,

N

malum eft. Nec refert, quod plurimum inferviat

ad vincendas tentationes ; quamvis enim fit me-

non eft tamen me-

dium aptum ad talem finem ;

"i

dium unicum; frequ

ens enim

Noviffimorum tecor«

m

datio , occafionum

follicita fuga, feria meditatio

D

Paffionis Chrifti Domini , diligens fenfuum cufto-

o^

dia, humilis divini adjutorii poftulatio , vigilans

j

voluntatis fraematio &c. füunt media & ipfa valde

conducentia ad talem finem ; quibus propterea fi

ipfa opportune

, ac follicite ufafuillet, non victa,

g

fed victrix, Deo opitulante,

extitiffet.

At etiam

"UA

non eva-

[/)

demus, urfu horum mediorum tentationes

neice-

4

[

^

| 460 Casus Coksmxmm

[

fopreb

neícere; ito inobfervantiam jejunii illi effe occa.

nohilo

ionem proximam peccandi; quid tum? Adhuc

alis, d

debet non jejunare in cafü, r. quia fübeffe tenta-

ídn

tionibus culpa non eft, fed feges mereri, quoties

vidio,

illis voluntes refiftit: 2. quia occafio peccandi fti-

doc att

mulat quidem ad peccandum

3 at per fe peccatum

tinora

non eít, nifi fit volentaria:

Ideoque cum in cafu

foeminz voluntaria non fit, utpote quia fi pluries

(

cibum fümit, neceffario id facit, ut fe, acfoetam

ennin

nutriat, dicendum &c. Econtrario, in ca(u jeju-

nium, utpote noxium foetui

ia

(ficuti fupponitur ) in

fe eft peccatum,

Telpond

1em ]

tialo

MENSE DECEMBRIS.

den

ïErcator. emptore petente certam fpe-

Em

CAS. 1. N

^. ciem mercis, quam ipfe non habet,

Qfa

fingit fe pergere domum ad eam fümendam; at per-

Ritio

git eam emere ab alio vicino Mercatore pretio

i d

ex. gr. novem juliorum , emptamque deferre, ac

Viutm

d

illico revendit petenti pretio juliorum duodecim,

Q. Àn licitum fit hnjusmodi lucrum.

lx

Témi

Refpondeo cum dift. — Vel pretium Juliorum duode-

Tüm

cim non excedit limites jufti pretíi; velillos ex-

w

cedit. Si excedit; clare patet, nor licere hujus-

T

modilucrom, utpoteinjuftum. Si non excedit ;

fu

dico, licitum efíie , cum juxta di&ta unicuique re-

DC

ulariter liceat res fuas non vendere nifi pretio

upremo, nec quis tenetur vendere merces eodem

(

retio naturali, quo ipfe ess habuit. Et fane fi

al

ipfe ex fpeciali favore eas ab Amico habuit etiam

mj

eas vendere infra infim

ivfra infimum pretium, teneturne per hoc & ipfe

um? Certe quod non. Nil

iefn

mirum ergo, Íi fpeci

em mercis emptam pretio

N

novem juliorum poífi

t mercator aliquando reven-

dere pretio juliorum

duodecitna ,

k

hoc contineatur intra li

cafü quo nempe

mites jufti pretii.

Cate-

rum eft bene advertend

um,

non omnues res, qua

hebent novem julios pro pr

etio infimo , habere

pro medio decem cüm dim

5

idio, & duodecim pro

fupre-

E

1

MEws& DrcrMBRIS 4Ór

füpremo; efto enim hoc verificetur de rebus v.g.

ll o

nobilioribus ,

non verificatur tamen de omnibus

m 4d

Abf n

aliis, quzedam enim funt, quarum pretium infimum,

fi eít novem juliorum, medium eft novem cum di-

i Qu

midio, füpremum eft decem.

Propterea quoad

p d

hoc attendenda eft qualitas rerum,

confuetudo

deyets

a

timo:atprum, ut frequenter notant DD.

dià

CAS. 1I. Fur abítulit Équum a Viro divite, & pertri-

6;

ennium locaviteumdem modo luic, modo illi, acci»

in

piendo pretium locationis. .Q. Ad quid teneatur.

ponit

Refpondeo, Furem perfe teneri nedum ad reftitutios

nem Egui, verum etiam ad folvenda Domino pree

1

tia locationum, detractis expenfis faCtis circa eum«

dem Equum , quas pariter feciffet Dominus ,

eurimy

Equum penes fe habuilfet.

Ratio de ipfo Equo

ton 1j

clara eft ; quia nempe res clamat ad Dominum.

injity

Ratio poftea de pretiis locationum hzec eft; quia

lore d

ifta data fuere pro ufu ejusdem Equi:

offo pre»

iderté

tium folutum pro ufu rei fpectat ad Dominum, cu-

n doid

jus eft ipfa res.

Giribaldus de Reft. cap. 2. dub. 5.

ixi per f?, quia nonnunquam Nobiles przedivites

remittunt pretia locationum.

Verum ut ab eo«

r

rümdem reftitutione Fur fit exemptus, de tali re-

rellit

miffione debet certo conftare ; credulitas enim

icey

non eximit, cura ea, quze funt fa&ti, non prz-

on a

fumantur, nifi probentur, l. /m beilo $. fa&a fK.

pi

de Cap. Manrique QQ. mor. par. 2. quzft. 88.

j

J ul

CAS, III. Silvefter monetur. Confeffarium füum per

i

aliquod tempus perattz ab ipfo Confeffionis dor

mitafle.

Q. An teneatur illam repetere.

"

T

ho h

Refp. cum diftn&. Vel talis Confeffio fuit de folis

venialibus, & tunc certum eft, Silverum non

teneri &c. quia venialia funt materia libera. Vel

ndo'h

s

"m

fuit mixta mortalibus: & tunc fübdiftinguo: . Vel

j U

ex monito cireumftantize temporis, quo Confeffa-

d

rius dormitavit, cognofcit determinate peccata,

tf

qua hic percepit; & tunc dico, neceffe quidem

j

PU

effe,

[

462 Casus CoxscrENTUE

efle, at etiam fatis, quod de his iterum &onütea-

filet

tur:

cuti enim invincibilis oblivio alicujus pecca-

d

ti non tollit directàm abfolutionem eorum,

uae

vudi;

rite ponuntur, fed folum relinquit obligationem

peied

ilud confitendi, quando ejus quis reminifcitur;

gl

itá non perceptio aliquorum non tollit directam

eubin

abfolutionem eorum, quz confeffarius percepit,

n

fed folum relinquit obligationem iterum confitendi

fiul

€ea, qua &c. Vel non cognofcit determinate &c.

mina

& tunc repetenda eftintegra Confeffio ,. faltem fi

Treib

fuit brevis, & non a multo tempore fatta, quia du«

( )

bitari poteft de fingulis diftributive, cum numerus

imoc

peccatorum fit modicus , nec fit grave onus talem

ityen

Confeflionem repetere. Dixi: /altem fi fuit brevis &c.

dtt, t

nam fi fuit longa, juxta Lugum difp. 16. n. 6o7.

ütde

ac Putueobonel. quieft. 3. art. 7. fufficit in nova

Tots

Confeffione dicere. Scio, vel dubito, quod Con-

pos

feffarius non audierit unum, vel duo vel &c. gra-

via; fed in ea Confeffione non tales , vel tales

qup

fpecies peccatorum ex

ltpt

pofui. Vide Giribal, de Pæxj.

d

quam

Cap. 1I. düb. 3.

[

Pa

ob HH HHH HH RH

foly

a, (

d à

ANNO MDCCLILI

t

j

MENSE ANUARIL

Co

Arochus vocatus ad excipiendam Con-

CAS

CAS. I. P

feffionem infirmz;, invenit Concubinam

di

in domo Concubinarii graviter zegrotantem. . Q.

]?

Quid agendum in i&o cafu.

for

Refpondeo cum diftin&ione : Vel Concubina poteft

tia

alio transferri absque periculo ipfi accelerandi mor-

Vi

Y

tem, ícandali, & infamie , vel non. Si poteft,

Parochus debet iili pracfcribere, ut hanc fui trans-

Refp

lationem procuret, eamque, ut hzc fiat, adju-

vare, tum ad obviandum fcandalo proximi, fi

t

Concubinatus alicui innotefcit ; cum ad removen-

&

li

dum ab ipfa, & Concubino periculum rela[pfuso

[

o

463

MENSL' ]aNvARnrr.

i ol

faltem mentalis, cui alias fübfunt.

Et fi hoc ipfa

facere recufet , utpote indifpofita,

non eft abíol-

Cojtsa

teft fine dicto

fUR (

venda; fecus vero

fi fecus. Si non po

blir

MUA

periculo transferri

.

H

,

cüret, fi expedit, eos conjun-

I

ere in

Matrimon

ium, & fi non expedit, aut con-

lit d

u;

cubinus nolit eam ducere,

omnem curam adhibeat,

füb-

Is p

ne idem amplius a

d. eam invifendam accedat,

m codd

ftituta, fi opus fit, fpirituali &

honefta aliqua fce-

ii

firmae.

Ulterius hanc mo-

mina pro fervitio in

tze verum dolorem. concipiat

, li

neat, üt male actze vi

à, quie

cum firmo propofito qu

amprimum dimittendi il-

I murmi

]am occafionem , fi Deus dederit ,

10d poflit, ut

s £

entia fe

b

eo commen-

impenfius pro divina ailift

torerisi.

det, cum fpe divini adjutor

iipro vitando relapfu;

M

ut denique procuret occafio

nem illam reddere re-

ii

motam, vitando Concubini colloquia,

-

quoad fieri

&um ; f

i enim locus, in quo quis-

od (

poteft etiam afpe

i

f g

que prave vixit,

in afpeEiu. mentis o

pponit , quod

d tbf

jape ibi cogitavit , vel

gefft C. Palet di&. 9.

gam vividius id preeftare v

alet przfentia Con-

j du

bina? Si ad hzc omnia

cubini in fragili Concu

*

nveniat, confeffam ab-

Parochus eam promptam 1

"

folvat; nam

Í

ic illa eft in occafione folum remo-

H

ta, && materia

li, ut ait Cárdenas ; & fi aliquo mo-

icnlo, non tam dicitur iftud

do adhuc, eft in peri

rovi-

amare, quam invita fubire ;

& ideo magis

debit Deus, ne in illo pereat, ut ait S.

afilius in

Conft. Mon. cap. 4.

J

CAS.II. Fa&is denunciationibus Matrimonii ineun-

71

gium, Berta Caja foror ex-

gt

di Cajam inter ac Ser

feffione fe olim cum Sergio

onit Parocho in con

j v |

fornicatam fuiffe; unde ei

imponit pro poeniten-

tia, ut extra $

acramentum

denuntiet Affinitatis

Q. An Berta teneatur hanc pee-

n

impedimentum.

a5* |

nitentiam acceptare, & implere.

i Pg:eif;

tentia incongrua,

Refp

ondeo negative : eft enim poeni

hM

& injuncta cum er

rore clavium 5

cum obliget Ber-

; df |

tam, ad aliquid juri naturce

contrarium, nempe

ximi, l

amandam ,

detegendo turpitudi-

ad fe graviter inf

