di, difpenfatio effet nulla ob falfitatem in fuppli-

fiu, 09

. catione expofitsm, vi cujus in brevi legitur, d-

Ringem *!

minere gericulum fcandalorum , ui ajferitur.

cicat

Q x U

CAS. III. Pcenitens tradidit Confeffario Chartulam ,

in qua nummi continebantur, dicens, Faveat cele-

^

iio, Q

iOHii) lliï:'

brare 20. /Mif/as, cui refpondit Confeffarius, Li-

benter viginti Miffas celebralo , at, cum pecuniam

quidqmdrr

numerando, invenerit eleemofynam pro qualibet

Miffa non excedere füuzmmam novem bononenorum ,

tot tantum celebrat Miffas , quot correfpondent

T]I/

eleemofynae confuetz. Q. An licet.

Vil

Refpondeo affrmative ; fi non potuit pænït&nt&m

Tv

conyenire , qui talem ei eleemofynam tradidit.

(

Ratioeft, quia eoipfó , 'quod non potuit pcenitene

d.

t j

tem conveuire, vel ut illum de errore moneret,

yiin

vel utonus tot Miffas celebrandi bona fide accepta-

j W& Vr

tum recufaret, propria au&toritate potuit Miffas

reducere ad zqualitatem confuete eleemofynz ;

, M

etenim fic agendo non peccaret, vel contía ju-

T Pæ]]][(x

ftitiam , quia fervaret zequalitatem, vel contra fi-

delitatem, quia promiffio nulla fuit, Utpote ex

mn

errore incongrui ftipendii in chartula inclufi, vel

n

f

contra declarationem facrae Congregationis juben-

j itiós

lüqu!

tis , Sacerdotes acc

ipientes ftipendium minus con-

ar[[ef

gruum, tot debere

h

iffas celebtare, quot promi-

"r

ferunt, quia facra Co

utoet

l

ngregatio füpponit fcientiam

Datllfæ

M

incongruitatis ftipend

üi, quz defuit in cafu ; ideo

licite fe geffi

Ze Confeffarium dicendum eft cum

" doceü

[* Ej

)

Casus CONSCIENTIX.

96

Donat. tom.3. tract. 7. quzeft. 46. & 47. Rotar.

qt p

finen,

tom. 3. Theol. Mor. lib. x. de Sac. cap. 2. part. 6.

guuie

nuim, 15.

[

Aite

MiENS.E A4P RILIS.

10 d

At

Imiliter in fupradicto Brevià Titio obten-

Mponi

CAS. I. Q

a Qng

*^ to legitur, f/ublata occafione amplius cum

SSovove Francifce peccandi: at, cum adhuc in ea-

ptté g

dem domo habitet cum Titio. Q. An Confeffarius

o

poffit cum Titio difpenfare.

jcd;

Refpondeo, vel Titius ita fe abftinuit a turpitudine

tto; f

cum Sorore Francifcze , ut occafio peccandi nullo

Wt

d

modo fit proxima, vel non ; fi primum, poteft Con-

felfarius cum Titio difpenfare, quia talis cohabita-

CAS.W]

tio non eft moralis occafio peccandi, ut patebit

terminos confideranti: fi fecundum , vel talis co-

;

pra p

Ménimy

habitatio eít voluntaria, aut involuntaria; fi vo-

luntaria, abfolute non poteft difpenfare, nifi di-

U (;'UL

lIere |

miifa Sorore Francifcze, quiahoc per modutn con-

por

]

ditionis neceffarize prze(cribit facra Poenitentiaria;

fi involuntaria, tunc Confeflarius, qui in hifce mate-

u '5?2923

Atf

riis debet effe rigidus , pracfcribere debet modos,

quos DoGtores in fimilibus occafionibus ad aver-

Rïfpondgo,

tenda peccata affignant, ut occafio de proxima fiat

At

remota ; fiita contingant , tunc poteft difpenfare,

M

fecus fi fecas, ita cum Tibur. Navar. de execut,

D W'*(

litt. Sac. Pcenit.

aüü'-ï&:

feth|

CAS. II. Petrus per tres annos abfinuit a przce-

pto Confeffionis & Communionis adimplendo, di*

Ofem.

cens fe non effe difpofitum , cum non poffit de-

Qüod pi

onere odinm, quod erga occiforem Fratcis fui

It quj

j

abet; proinde nolens Sacrilegium committere,

n

AClef

Q. An, & quot peccata commiferit.

ii Hll

Refpondeo primo , peccaffe contra przeceptum Con-

ia il

feffionis, & Communionis; & ratio eft, quia i

mh"m

cuti, ut docet Lug. de Euchar. difput. 16. fett.

liec

Ws ;

2. num. 17. graviter peccat contra preceptum de

fil

dtlopi

Euchariftia fümenda excommunicatus non curans

Vürius

auferreimpedimentum ad praeceptum obfervandum,

u

; ls luij

MNsE AP»hRirts.

97

ut potet, & tenetur, quia Ecclefia przcipiens

g

finem, prxcipit media ad finem necelfaria ; ita

N

graviter peccavit Petrus in cafü contra preceptum

Confeffionis, & Communionis non fe difponendo

ad tale preeceptum fervandum per odii depofitio-

$

nem utpoferat, & tenebatur juxta illud : di/igite

inimicos vefiros.

Refpondeo fecundo, taliter fe abftinendo fex pecca-

Tition:

anplint

ta commififfe; Ratio eft, quia per fex vices , ut

idhuc i

patet, culpabiliter omifit parere przecepto; prze-

ceptum enim Confeffionis, & Communionis du-

Confelt

plex eft; quia unum ftare poteft, & ftat fine al-

tero; fiergo per tres annos culpabiliter non pa-

j tm'iwü;

ruit przecepto Confeffionis, & communionis, cer-

cc:mdl W

, poteuu

tum eít fex peccata petrum commififfe.

Vs coli

CAS. III. Confeffarius Paulo, qui facrilege in pro-

sh Y PX

pria Pargcia Euchariftiam fumpferat, impofuit, ut

,yd

iterum in eadem Parzecia facram fumeret Synaxim :

yiiótd

&;, quia parere recufat dicens, fe paratum effe

nj BL

fumere Euchariftiam in qualibet Ecclefia, nolle

x ol t

tamen ad Ecclefiam Parochialem denuo accedere,

ei denegat ab

T

À

Xeretio

folutionem. Q. Án benefe gefferit

Ts

Confeffarius.

iet &

Refpondeo, male fe gefiffe. Ratio eft, qtjïa finis

jor 404*

Eccleüz przcipientis Euchariftize fumptionem in

E mximx [

Pafchate in propria Parzcia duplex eft, ícilicet

r

al

Ob bonum animz, & ob reco

guitionem proprii

" d o

Paftoris;

Paulus autem per Communionem in Pa-

recia, licet facrilegam, recognovit proprium Pa-

iil ?

orem, unde ei remanet confuülere bono animze,

dimpe

quod przftare poteft digne fumendo Euchariftiam

n0n 9

in qualibet Ecclefia, cum tale animae bonum ab

)vem Ft

Ecclefia intentum habere poffit per dignam Eucha-

g

riftize fumptionem, five in Ecclefia Parochiali, five

It

extra illam;

ergo in Panlo nulla erat obligatio

"

Euchsriftiam

ra

denuo in Parecia fümendi, ficque

HO [f

6 [

nec jus in Confefízrio ad illum cogendum per ab-

difp

[ !

folutionis denegationem, unde male fe geffit Con-

re

uf

feffarius. Hoc totum patet in fimili de Matrimo-

us 1

p

nio,

m

La bertini Cafas. Coafc.

98

Casvs CowscieNTUE

nio, quod fi invalide contrahatur in facie Eccle-

defice

fiz, ob impedimentum dirimens occultum, ob

fen, |

tenta difpenfatione , opus non eit ,

ut denuo co-

£, (ui

ram Parocho, & teftibus revalidetur, í:d fufficit,

&a

il

ut novus habeatur confenfus.

CA5l

Mil

n

AENSE Md

lintrs

N fupradicto Brevi, quod Titius obtiriuit,

tünfit

CAS. T. I

Ti

legitur etiam: audita prius ejus. Sacra-

iori

mentali Confeffione.

Q. primo, »n, fi non effet

linttm f

conícius peccati lethalis ,

fatis ei effet ad fruen-

dum beneficio difpenfationis , fidiceret: 4b u/tima

üer g

W& d

Confcffione: nullum peccdtum commifi.

t qua

Ti

Refpondeo negative. Ratio eft, quia licet quis non

$ W

teneatur confiteri peccata jam per facramentalem

abfolutionem deleta, tamen quia Ecclefia poteft

ftt oy

Confeffionem praecipere in hypotefi, quod velit

Cf

beneficio difpenfationis gaudere, cum non tenea-

Ti p

tur difpenfare ,

& ita de fa&to precipiat, ut ex

Vidt i

verbis Brevis, tenetur Titius v

ere facramentalitet

LUIM

confiteri ,, & fi boc nolit praeftare,. defe&tu con-

Vi ton

ditionis a facra Pcenitentiaria przeferiptae, nom po-

Tif

ita communhiter,

terit frui beneficio difpenfationis ;

UT

cum fecus fere totum BDrevis A

po&o!ici robur

Fæ Ihllllcpaw

corrueret , quicquid dicant Gobat, & Lezana.

Wttin

CAS.1I. Q. fecundo, an valeret difpenfatio, fi Ti-

M!lmm

tiüs apud Confe

fíarium fpecialiter eleGtum facrilege

tite

confiteretur.

Refpondeo, vel T

itii confeffio effet facrilega ob de-

fec&tum doloris, aut o

b reticentiam peccati non

habentis refpectom ad difpenfationem , vele

et

i

rca rem ,

de

$, ]

facrilega ob defe&tum integritatis ci

valet difpen-

qua petitur difpeníatio; fi primum ,

hceffu 1

fatio , quia fic ex una parte adhuc c

oncurrerent

omnia, quz ex difpofitione ftyli facrae Pocniten-

D. "

tiari:; ad validam, & legitimam difpenfationem

It

«?Pmms

requiruntur, ut fupponitur,

ex alia parte difpen-

[

Afllic

fatio ex genere fuo cum facramentali

Confeffione

M

i

Oldeo

non contetütur; f ecundum, non valet gia

il lt

MgwvsE Marr.

99

ate D

deficerent requifita ex parte caufze ad difpenfatio-

lïtuniv D]

nem, cum non fuerint in Confeffione manifeftata

den t

(ethfi

ea, qua erant manifeftanda

: ita Rofignol. Gobat.

& alit.

CAS.1ll. Paterfamilias non mittit filios (uos ad Do-

&rinam Chriftianatn , & Parochus non curat , ut mit«

E

tantur; unde Filii debita carent notitia M

yfterio-

ius oj

rum Fidei. Q

. Quis eorum teneatur reddere ratio-

nem dé animabus puerorum.

us 3

Refpondeo utrumque, Ratio eft, quia Parentes non

f none

fet ad ff

tantum filios genuiffe, illosque alere contenti effe

TEU

debent ex /. fi quis a liberis, fed onera omnia,

qua: ad parentes incumbunt, explere debent, in-

ter quae praecipuum eft, filios in fpiritualibus, . &

TM

maxime neceffariis ad falutem iuftruere vel per

meeh'.ï'ï

fe, vel ísltem peralios idoneos; Parochi tenen-

dl r*

tur.oves fuas paícere,

& maxime parvulos fpe-

cialiter indigentes , ut quis eis Doctrinze Chriffia-

j, qu

ym not te:i'

nz panem írangat. Hoc autem dato, quis non

cipidts f

videt in cafu tum Patremfamilias non mittentem

acramdt

filios fuos ad Doctrinam Chriftianam , tum Paro-

ib

chum non curantem, ut mittantur, teneri reddere

rationem de animabus puerorum, fi ex eorum defi-

ol M

j

dia filii careant debita m

a COEW

"

yfieriorum fidei notitia;

pl

T UA

v2e huic Pattifamilias !

vaeh

uic Parocho! quia in aie

judiciiin eos vertetur illud

Jeremize: Parvulipetie-

; & uwi,ü

M

vunt pauem , 62 nonerat , quifrangeretzis. Ita com-

fittoy i

pen

D

muniter cum Lezana part. 8.£om. z. difp.6.quaeft, 12.

j

x

MENSE S$UNIIL

( 02

; [e

yd&

amr

CAS. I. 1

N füpradi&o Brevi conceditur Confeffa-

d m

rio ele&o facultas Titium abfolvendi ab

TL

Inceftu in

primo affinitatis gradu commiffo ob co«

c at

pulam cu

d

uabus Sororibus Berta, & Francifca.,

li

Q. Primo,

an, fi

à

g M

Titius nolit frui beneficio difpen-

gipe

(iti!

fationis füper im

pedimentum , poffit fimplex Con-

[j

4

feffarius illüum di

re&te abfolvere.

TA

f

d

efpondeo negative..

-Ratio eft, quia ceffante caufa

jj 0

finali mandati, ce

f Vaw'

flat 8; effeCtus , cap. fi pau)ïwr

Xoo CaAsus Coüscmunm

de prab. in G. haec autem ceffat in cafu, etenim

Cum

caufafinalis , & quidem totalis, cur facra Poeni-

fali

T0v

tentiaria det poteitatem abfolvendi ab inceftibus,

abfo

qui ab ordinario fupponuntur refervati, eft, ut

poenitens beneficio difpenfationis ineat de novo

p

matrimonium digne, & liber ab omni culpa, ut

patebit Breve confideranti; ergo cum nolit ma-

trimonium inire, quod per facram Poenitentiariam

finaliter intenditur, ceffat, tanquam effectus, fa-

(AS, I.(

cultas illum ab inceftibus refervatis abfolvendi.

CAS. II. Q. fecundo, an, fi differatur difpenfatio-

hi li

0 (

nis executio per fex menfes, poffit fimplex Con-

Qllalis [

feffarius Titium direCte abfolvere ab Inceftibus in-

[

terea commiflis.

E

x

Refpondeo, velcaufa talis dilationis fuit legitimum

impedimentum, velfraus, & dolus; fi primum,

tünjl

affirmative, eo quia illaclaufala; liac vice ab/olvas,

li |

Ti

quz apponitur in Brevi, utpote gratia liberaliter

li

concefía a potente illam concedere , non ita coaré&tat

|

Tétjs

procul dubio facultatem ad peccata ante conceflio-

u&ïcus

nem commiffa, quin etiam ad committenda ex-

v

Denty

tendi poffit, intra tamen certum tempus, quod

fufficiat ad verificanda moraliter illa verba ftac vitt

(it hj

uod tempus íane erit fex menfium fpatium ,

UFFCL f

caufa dilationis fuit legitimum impedimentum: i

Mietg i

M IT

fecundum, negative, quia fraus & dolus non de:

bent patrocinari,

fecus poffet talis facultas per

MW

annos, & annos protrahi contra mente

m facrae

d

Pcenitentiariz. Ita cum Lugo de poen. difp, 20.

t

fe&. 8. num. 126.

TR

DT

CAS. I1I. Q. tertio; an, fi per annos differatur di-

fpenfationis executio, & novos Titius non com-

QUàm f

Uif €0]

miferit Inceftus, valida erit difpenfatio.

Al de j

Ratio defumitur ex eodem

Refpondeo affirmative.

L

Lugo loc. cit. ícilicet, quia ad verificanda illa

fm, [

l

verba fiac vice fafficit, vel quod tempus abfolutio-

nis non longe a conceffione diftet, vel quod le-

rpondeo,

itima caufa differendi intercedat, vel quod abfo-

E I

lutio fit de peccatis narratis, '& non aliis novis »

Wl'l]m j

cum

]

;

Mews& Jurrr.

1OoI

3

fu, d

cum hoc modo verificarentur illa verba, /c vice,

facn P.

ratione materiz, quz eífet eadem : fiergo Titius

novos non commifit inceftus, poteft a comimiffis

p il

äün E&I;

abfolvi, & fic frui beneficio difpeníationis , licet

eat t t

per annos fuiffet dilata difpenfationis executio.

j c !

m noit

ATENSE g ULAL

vifetbrt

Um in fupfadi&ö Brevi legantur etiam

eHE&BSJ !

CAS. T. C

hz duz Clautule z Titio pro tam enov-

ibfolveti

snis libidinis exce[fu injunfa pomnitentia falutari, €9

difpeii

alia, quz de jure fuerint injungeuda... Q. primo,

mplex «

qualis in praxi eflet Titio a Gonfeflario poeniten-

tia imponenda.

xceftibi

Refpondeo in praxi Titio pro tam enormis libidinis

exceffu poenitentiam effe imponendam attentis cir-

x g

cuinftantiis conditionis, fexus, & cetatis ipfins;

hr

TT

[

e

uia ízpe poenitentia, guze eft gravis refpectu

nis, vel infirmi, velnobilis, eft levis refpectu

st lo

juvenis, fani, &ignobilis ; Quare fi Titius effet

yonita i

ufticus, fanus, juvenis, fed pauper, qui viCctum

aue o

laboribus fuis fibi compararet, vel imponi poffet

,mmïtteuüf*

poenitentia falutaris, ut per tres menfes quinde-

teIDPUSI M

Cim Pater, & Ave extenfis brachiis qnotidie re-

ul

citaret. Si vero effet Rufticus juvenis, fanus, fed

] (þaf!'um J

habens.in bonis, ei imponendum effet jejunium

jgett

femel qualibet hebdomada, & eleemo(yna fuo fta-

Qs ^

tuiproportionata, Si vero effet fenex , & mifer,

j me [

ei poffet injungi recitatio tertize partis Rofarii per

g *

tres menfes tribus diebus cujuslibet hebdomadze,

[: !

& fic diverfimode juxta diverías circumftantias, ita

ut tamen poenitentia fit gravior , fi deli£&tum num-

TU

fuit confeffum.

quam fuit in confeffione expo(itum; levior, fijam

f

jUS nj

Íta cum citat. Tibur. Navar, Go-

bat de. mat. tr. 5. fe&. 4. cap. 37.

jfato

CAS. 1I. Q. fecundo, quid importet fecunda clau-

gt

re ld

fula, a//a, qug de jure fuevint injungenda.

yer

"

7 usil

j

Refpondeo, talem claufülam importare, injungendas

d

"

effe alias pcenitentias juxta naturam aliorum pec-

g Q^

catorum in confeffione expofitarum, . ita ut j poe-

j 1l

3

nitens

^

10

X

CasUs CowscrgzNTUE

nitens detraxilet, vel fürtum. commififfet, ultra

vilt,

obligationes reftitutionis famae , vel rei, eíletim-

ls

ponenda etiam peenitentia talibus delictis propor-

teti

tionata. Ita cum mox cit. DD.

fili

CAS. TIT. Petrus, velle fe fequenti nofte equum

d

vicini fai furari, parrat Sejo amico. quiait: Fa-

Xem .

Ti

cilius ^ft eguum furavi tempore Miffz , quo etiam

vetis

canes abfunt: quo audito ,. Petrüs- tempore Miffze

equum furatur.

QO. An, non reftituente P

eþro ,

wífen

Sejus ad equi reftitutionem teneatur.

tinil

Refpondeo teneri, Ratio eft, quis ficuti, ut docet

Molina, qui parato furari poft o&to dies fuadet fu-

rarihodie , tenetur refituere, non reftituente illo,

Il

qui rem aceepit, cum fit.vera caufa efficax t

i

UM

furti, quia fur intra o&to dies potuiffet im;

",

velmutare voluntatem ; itatenetur in ca(u a

icus,

propter eandem rationem ,

non reftituente fare,

fhum

liaty

equum Domino reftitnere; fuit enim caufa, ut iaii

elfon.

tempore Petrus fecurius furtum commiferit, a quo

to ef

potuiffet no&cturno tempore impediri.

das

U n

il

MENSE AUGUSI

»'.'Ilim

N fupradicto Brevi legitur, prafeutibus

Rnj

CAS. I. I

laniatis fub poema excommunicatiounis. Q.

ilter

Yotn

primo, anidem eífet Literas comburere.

D

CAS. II. Q. fecundo , anfufficeret auferre figillum.

2

CAS. III. Q. tertio, an fatis eífet illas lacerare per

Ti

E

medium , licet adhuc commode legipoffent a quo-

N

Tüm

cumque.

Ad I. II. & III. Refpondeo affirmative, Ratio om-

)ifi:e,

tbond

nium eft, quia finis facrze Pcenitentiariz talem

ii

claufulam apponentis eft, nelitterze obtentze pro-

fint in foro externo; hic autem finis optime ha-

li

betur omnibus modis enarratis, nam combuftio ad

lr

Üontng

talem effeCtum plus eíft , quam literarum laniatio ;

Ptl

laceratio per medium illas inutiles reddit, f

icuti ip

praxi nullius roboris eft fcriptura per medium di-

n d

*

vifa ,

tmnem

1

"

MEst* Avausri.

103

ilet, d

vifa, licet commode legi poffet ; ablatio figilli ab

, eliti

ilis omne robur tollit, cum literz facrae Poeni-

Glis poyt

tentizrie , nonnififigillo munita, habeant Apo-

ftolicarum Literarum valorem; quare illas laceran-

do per médium, comburendo, figillo fpoliando ,

offe «t

qui aiti

idem fuit quoad finem intentum , ac illas laniare ;

in legibus enim intelligendis non grammaticalibus

, qui

verbis eft adhzerendum , fed intentioni legislatoris

ipote Mi

infiftendum.

Ita La Croix, &alii Doctores talem

ente D

elaufülam explicantes.

ti, ut ou

$ iuadegï

MENSE SEPTEMBR]S.

(

L

Upradi&tum Breve poft executionem non

et 1

CAS. I. S

fuit a Confeflario laniatum ,

vel combu-

a 'a".r: :

ftum, vellaceratum per medium, velfigillo fpo-

Qu

h

liatum. Q. An fubfiftat difpeníatio.

n

Refpondeo cum Rofignol. loc. cit. affirmative. Ra-

niixiuP

tio eft, quia mens facrae Poenitentiarize illas par-

]

ticulas, pra/entibus laniatis , apponentis , fuit uni-

ce, ne literz fuffragentur in foro externo , uti

colligitur ex sliis particdlis, inforo judiciario nul-

latenus fuffragentur , ad intercludendam viam , quae

8l

j

avtiquitus vigebat, ut per exhibitionem hujusmo-

! ijtl

di literarum fatis probaretur difpenfatio ; non ve-

ial

romensíuit, ut literis non laniatis nulla effet di-

tefer

fpenfatio , unde quoad fui valorem fabfifterent.

li

CAS. lL. Petrus tradidit Cajo pecora centam z i-

matacum pa&to, ut quandocumque illa reftituerit,

s henttf

ad eamdem zeflimationem reftituat, & interea eo-

poil'cnt i gï

rum fru&tus, &lana zequaliter dividantur. Q. An

licite.

Refpondeo negative. Ratio eft, quia etiam in con-

e

yo?

niti

4f

tra&tu focietatis animalium capitale ftare debet pe-

PV

riculo apponentis , niii periculum in totum , vel

p

in partem reje&um fuerit in alterum per novum

q

Nid

j

WL

contra&tum sffecurationis, fa&ta gravaminis com-

penfatione, ut omnes docent; at in cafü capitale

f IIMU

non ftaret periculo apponentis, quia Cajus obliga-

Idl /

fmltï'

eliit

tionem haberet reftituendi pretium pecudnm juxta

eeiti-

[]/]

4

104 Casus CousciEeNTIE

zeftimationem, quam habebant tempore traditionis,

100

& decrementum pretii, (i quod effet, non fpe&a-

Ti

ret ad Petrum, unde falvum femper effet capitale;

deli

ex altera parte periculum decrementi pretii non

u

effet rejeé&tum in Cajum per novum contractum,

Dutd

facta gravaminis compenfatione , quia lucrüm pe-

ln

cudum effet zequaliter dividendum ,' quod przeftan-

Til

dum effet vi fimplicis contractus focietatis, unde

qua e

nate &c.

contraétus fuit illicite initus. Ita cum Lugo, Og-

ylii

il

CAS. llI. Uxor conceffit Marito votüm caítitatis

Ti n

emittere, eoque emiífo, illi adhuc petenti debitum

(nos j

conceífit: modo dubitat, an fuerit Viri peccato

teriid

cooperata. Q. dubii folutio..

& part

Yi

Refpondeo, probabilius negative. Ratioeft, quia li.

Dodo.

cite uxor póteft reddere debitum viro illicite pe-

tenti folum propter circumftantiam fe tenentem ex

yran

parte perfonze, cujusmodieft votum in eafü ;; nam

tem (

üüfl

ficuti, data tali vovendi facultate, licite poteft

guri

Uxor petere, ita & reddere-absque cooperatione

ad viri peccatum, illud folum permittendo, quia

Y o

dat operam rei licitze ex párte actus, ad quem

i y

vir adhuc habet jus, cum per votum illud non

ib

filt

amiferit, ficuti non amifit dominium in corpus

Uxoris per matrimonium acquifitum; quo jure ad-

w

huc pofito ex parte viri, fequitur uxorem non

Wt

efle exemptam ab obligatione reddendi, & fic in

M

tali redditione viri peccato non cooperatara. Quod

fi vir per emiffionem voti de confenfü uxoris in-

D

tendiffet illi remittere obligationem reddendi, hcc-

i.

ue ei manifeftaffet, tunc certo peccaret redden-

tün,

Yal

9, & effet peccato viri cooperata, 1ta Palauf.

Bonac. de Mat. q. 4. p. 3. num. g..

( 1m

Vi

JIENSE OCTOBRIS

RUs |

ätgm [

Egitur tandem in toties: citato Brevi,

BY

CAS.I.I

-^ cum ut de null

tiovetur Berta,

itate prioris confenfus cer-

"ii

ita tamen caute , ut. Titii delittum

N

son detegatur, tum ut inter fe Titius, €8 Bertade

4070

um

*

E

MwsE Ocronnis.

105

: traditts

swovo contrahant. Q.primo, quid agendum fit, fi

tot f

nequeat dete

deli&ctum.

gi nullitas confenfus, guin detegatur

jet cylt

i prea

Refpondeo cum Portel. & Lezana, ut minimum effe

conttu

neceffarium, partem coníciam nullitatis matrimo-

nii rogare infciam , ut fi forte confenfus matrimo-

a lüttisy

1od pret

nialis ab initio fuiffet nullus, denuo confentiat,

o[atis, t

quia ex uga parte nontenetur Titiüs detegere tur-

pitudinem fuam, ut ex verbis etiam colligitur; ex

lag

alia parte, cum totus antecedens contractus fne-

m ciltü

rit nullus quoad totum actum, utpote inter per-

nti debl

fonas inhabiles , neceffario ad talem contrattum

firi pect

revalidandum requiritur novus confenfus legitimus

ex parte utriusque, qui numquam haberi poterit,

nifi parti infcize nullitas prioris confenfus aliquo

&,.Q:J.'J

tl

modo innotefcat, cum nil poffit effe volitum quin

pracognitum ; unde ut minime neceffarium eft par-

e tehenlt

tem confciam rogare infciam ut fupra.

Quod

v ciny d

fi neque hoc minimum haberi poffit, quin dete-

, lii p

gatur deli&tum, vivere debent, utífrater, & fo-

] cgopefä'iï

ror, cum nunquam haberetur confenfüs. : Contra-

vitendo (

g d v

rium poífe in praxi obfervari docent plures DD.

an bene & cohzerenter literis facree Poenitentiarize

/

yan ii

judicent alii.

jm 05

CAS. II. Q. fecundo, an debeant denuo contrahere

; U

coram Parocho, & Teftibus.

i [ qm W

j

j &

il

"

ondeonegative, tum quia hoc clare conftat ex

m V

"

l

ü

S Brevis particulis nul/is his teflibus adhibitis,

9 uxoti

tum quia, cum impedimentum fupfonatnr occul-

r

jnl

tum, matrimonium in facie Ecclefiz; haberetur

validum, licet nullum effet in foro conícientize.

a f

j

CAS. 1II. Sacerdos , urgente neceffitate celebrandi,

non habens copiam Confeffarii jurisdiCctionem ha-

bentis in refervata, quibus obnoxius eft, folum

Ji

aCum contritionis Miílze facrificio przemifit, Q.

Àn peccaverit,

eiut W

!

Refpondeo, vel Sacerdos efat obnoxius tantum le-

(tj

^i

thalibus refervatis, vel etiam non refervatis: fi

Ti d

ö Bgf:

primum, affirmative, faltem fpeculative loquendo,

eo

j

2

106 . Casus CoNsCIENTLE

eo quod ex una parte non habeat copiam confeffa-

jf

rii, cum füpponatur nullum adfuiffe Confeffa-

[l

rium privilegiatum, qui eft Confeffarius pro re-

Tub d

fervatis, ex alia parte non tenebatur vel venialia

Qu btn

ii

vel lethalia alias confeffa confiteri, ut ab his di-—

BIN

reCte, & a refetvatis indireCte abfolveretur; un-

de, przmiífo aCtu contritionis, licite potuit ce-

Teonin

lebrare, faltem fpeculative loquendo* dico fpeca-

tüc fj

lative, quia cum in praxi non adeo facile fit con-

li;tmq

tritionem elicere, practice videretur quaedam pra-

pudt i

fuümptio decontritione, pofito alio medio faciliori,

Atiline

puta confeffione venialium , ita cum Suar. difp.

Tirmitoy

23. de poenit. fe&t. 2.

Si vero fecundum dicatut,

negative, quia tenebatur tunc fervare divinum

n

Vi

receptum a Tridentino his verbis expreffum:

pios,

ANullus fibi coufcius peccati mortalis, quantumvis fibi

Qüett

contritus videatur , absque premiffa facramentali

Atoch

confeffioue ad facram Euchariftiam accedere debet :

unde tale praeceptum non fervando , ut poterat,

db dojo

olorg

cum (aüpponantur Confeffarii fimplices , illicite fe

Ym (

geffiffet. Ita cum cit. Suar. difp.66. fect. 4.

t d

JMENSE NOVEMBRIS.

(

ürir l

CAS. T. P

Etrus in ludo alearum lucrum reportat,

Mpondeo:

eo quia infpicit chattas alterius ex fola

m&gt ;

illius negligentia , vel eas didicit. nofcere inter

Ws

ludendum, licet nullo modo fignaverit.

Q. An

teneatur lucrum reftituere.

Wi

WM

Refpondeo cum Lugo, & Giribal. negative. Ratio

lii

eft, quia alterius chartas infpicere ex fola adver-

fïä:'iica

farii negligentia, & eas inter ludendum nofcere,

Tiéjetr

nullo habito figno, non fünt fraudes, vi quarum

lle]lo.

lucrum reportatum, vel damnum illatum quis te-

fritiom]

neatur reítituere, ficuti effent arte fe componere

ad contrarii chartas infpiciendas, vel aliqua nota

fignare; fed potius indnftrize vocantur communi

T

]udentíum confüetudine approbatze, quae ludi con-

tractum non vitiant.

CAS. ITI. Juvenis annos natus duodecim, cum at-

b

borem afcendiffet ad nuces furandum , & plures

Tf

) m

£

MeNske NovEMnnis.

IC7

m tl

jam in finu abfconditas haberet, cecidit, & per

f& Cuii

cafüm »sdeo fuit fenfibus deftitutus ,

ut obierit ,

àriüs jv

nullo dato doloris fipho , 'ei tamen a Parocho ,

qui ftatim accefferat, abfolutione fub conditione

rv

üt at

impertita. Q. Primo, an bene fe gefferit Parochus,

illum abfolvendo.

lveretini

ite p

Refpondeo affirmative, tum quia difficile eft tale fur-

j d

facllt

tum fuiffegrave, cum nuces fintres parvi momen-

ti; tum quia, etiam füppofita gravitate culpaze, non

rquadiny

poteft inferri per tale delictnm juvenem illum non

edio fa.

Chriftiane vixiffe, quo fundamento forte tollere-

n Sur d

tur rationabilis przefumptio de dolore

.

5

uia ad judi-

dom dittt

*

e

s d

candum non Chriftiane quempiam vixi

, non fuffi-

cit unicus, velduplex culpabilis actus , fed multi-

$ mxeüpl

plices, & continusti requiruntur , quifüpponi ne-

at

queunt in juvene annorum duodecim ; unde habuit

d

Parochus fundamentum rationabilis pra»furoptionis

qudm d

de dolore, vi cujus docent, plures & graviffimi

. pt pot

Doé&torumin hisce cafibus impertiri poffe abfolutio-

, ilict

nem füb conditione; quare bene fe geffiffe Paro-

um

chum dicendum eft.

CAS. III. Q. fecundo, an ille juvenis fit fepelien-

M

dus in loco facro.

eun t

Refpondeoaffirmative, tumquia, utdi&ctum eft, non

me,igseh'.*f

conítat graviter peccaffe ,

tum quia etiam data

gtavitate non conítaret fuiffe notorium peccatorem;

gt

tum quia, licet hoc conftaret, cum fuerit füb con-

Ve[if, |

ditione abfolutus, & bene, fecundum probabi-

l6

liffimam fententiam , non poffet ei denegari Eccle-

)gat

x

foi

j

i

fiaftica fepultura; hac enim ex lege fynod. folum

meretrices in odium criminis, & decedentes in

; hm

duello privantur, quamvis ante mortem figna con-

s U

tritionis oftenderint.

puoo t

114

gig

MENSE DECEMBRIS.

nir?

j

[ h

Ulier vocat proprium Confeffarinm in do-

CAS. T. M

mum füam, ex caufa Confeffionis di-

v

t

fparatæ D f

[3

r

d Confeflarlus ipfa occafione eam ad

tur-

"

u

108 Casus CoNwscrEeNTIX

hd

turpiafollicitat, Q. Anfit denunciandus vi Bulle

Gregorii XV.

h

Refpondeo neggtive.' Ratio eft, quia nulla claufula in

Conftitutione Gregoriana contenta in cafu violatur,

& fignanter (in quo unice effe poteft difficultas )

autly pratextu Confeffionis, quia nullum przeceffit

confeffionis velamen, aut ly occafione confeffiouis,

(45.1

quia nulla przceffit caufa confeffionis invitatio , ita

yitur

cum Puteob. de poenit. q. 5. art. 9. n.

finem citante Bordonum.

$

24. -v"erfus

lir n

( (

CAS. II. Faber lignarius ad mortem vulneratus, re-

bonis

mittit vulneratori fuo & injuriam, & damna, qu&

15 68

inde familize fequuntur.

JAn Filii, mortuo Pa-

Atb

W.

tre, poffint

petere ab (l)c'cixfore damnorum com.

penfationem.

j

r

Refpondeo affirmative. Ratio eft, quia jüs ad compen-

&t

fatiornem damnorum, quae familize in cafu fequun-

ptiori

tur, non acquiritur occifo, nec ab ipfo derivaturin

filios, fed iminediate acquiritur filiis, quorum jus

f (

lafüm eft; filii enim jus habent, ut a Patre alan-

UET

tifore

tur, hinc ne eis ab aliquo alimenta impediantur:

unde Pater non potuit de tali jure filiis acquifito di-

(

?D.HEII

fponere, ficque licite filii poffunt ab occifore petere

damnorum compenfationem. Itacum Lug. de juft.

fio

rj

difp. 4. fe&. 3. n. 63.

M)hta

CAS. III. Paulus, cum poffet impedire furtum, &

Vl

damnum vicino füo inferendum , non impedivit,

CT

accepta pecunia, ut taceret. Q. Utrum acceptam

matio,

pecuniam poffit retinere.

frilri

fnj

Refpondeo affirmative. Ratio eft, quia ficuti Paulus

DIf i

potuiffet illam retinere ob alia onera, ita ob fer-

vandum filentium tempore, quo furtum committe-

Titoe [

batur; licet enim peccaverit tacendo, illa tamen

Ál

culpabilis omiffio erat pretio zeftimabilis, unde po-

i [

teft acceptam pecuniam retinere, nifi & ipía elfet

Afl

furtiva, quia tunc clamaret ad Dominum, ita

Camrah.

communiter,

&ïmitm

lm toi

AÁn-

m [

»

— MENsE JANvARr:.

109

ERE SSIPSRON

OR VAE

.....

L.

uubo 4e&dede d

,*.g.g*.ig dedteodie i d d

T

......

M

la lu

ANNO MDCCXXKXVIL .

afü vl

- difii

MENSE S4NUARIIL

üm præ:zf

CAS. I. S

Acerdos poft Miffze celebrationem ad Sa-

nf

criftiam reverfüs, certo cognofcens non

nvitat!

- vinum, .fed aquam confecraffe, dubitat, an tenea-

a 24 *

tur per vini confecrationem defectum fupplere.

Q. Quid dicendum.

pettti, !

Refpondeo non teneri ,

ita cum Suar. in

. difp.

85. fe&. x. Gobat. tom. z. tr. 3. caf. 2

n

GT.

i t

Brortt

"'amb, de Sacrif. Miffze. lib. 2. cap. 8. S. 5. num. 6.

yrum C

Ratio eft, quia, Sacerdote ad Sacriftiam reverfo,

jam Miffa omnino effet abfoluta, unde nova confe-

cratio non effet reintegratio primi Sacrificii, quia

galcott?

effet aCtio omnino moraliter diftin&ta, qua cum

Tuo

prtiori non conjungeretur, ficuti uniretur, fi de-

» deriiti

fe&tu detecto ad Altare, tunc nova fieret vini

j WW

confecratio.

4Die?

Neque hzc unio moralis haberetur

ratione continuationis temporis, ut praetendit

i edia.iï

Tannerus, ex quo immediate poft ingreffum in Sa-

í ggquimï

criftiam error detegeretur; nam moralis conjun-

sfore

€tio actionis non: habetur a tempore, fed exiis

jp )

omnibus, quze Miffam conftituunt, quae cum effent

abfolnta, non unirentur moraliter cum nova vini

confecratione.

fortum

y i

CAS.1I. Titius non confirmatus tenuit in confir-

matione Petrum filium Bertze, cum qua, vidua faCta,

ym a

matrimonium inivit. Q. An valide.

Refpondeo probabilius affirmative. Ratio eft, quia

LA

TÀ

ger cap. in Baptif. de confecv. dift. 4. ita non confir-

Vi

matus eft exclufus a Patrino Confirmationis , ac

[

JH

Infidelis; fed hic per omnes eft exclufüs nedum

i

uoad licitum, -fed etiam quoad validum ufum

lis; unde'

atrini, ergo & ille, unde per incapacitatem ad

&

j o

contrahendam cognatíonem fpiritualem in Con-

firmatione, in hac Titius tenendo filium Bertze nul-

mmum [

lum contraxit impedimentum dirimens matrimo-

cque

An

nium conttahibile inter inum & Bertam, fi

oc

110 Casus CowscrENTIX

hoc inito, ex hoc capite invalidum non eft cenfen-

cedir

pedin

dum. ltaGloff.indiéto cap. de Baptif. Sanch. Gi-

rib. de Confeffione contra La Croix,

& plures

qetim

alios non im

probabiliter oppofitum füftinentes.

qua

CAS. III. Parochus non habens reditus nédnma Con-

[

cilio taxatos, fed nec íufficientes ad congrue fe

det

Y

füftentandum, non applicat diebtus feftis Sacrificium

den

pro populo. Q. An fit tutusiu confcientia.

efpondeo negative.

Ratio eruitur ex facrze Con-

Qs

". gregationis Decretis toties repetitis, & fpeciali-

Tenle

ter ex illis fub die 8. Februarii j1716. & die 19.

lihn,

Januarii 1734. in quorum primo propofito dubio, an

ten]e

non habeutes congruam teneantur applicare Miffam

luttj

pro populo faltem diebus feflis, ita ut fimt cogendi in

ceafu

c. refpondit afirmative , cenfuitque , danda

WVi

Jeth

e[Je decveta alias de ve edita : in fecundo , propofito

Qüàm

eodem dubio de Parochis Caftri Romani, Porcilia-

tem |

ni, & Decim2e, qui nihilapopulo, recipiunt, cum

id, quod habent, a Dominis Caftrorum confequan-

Atf

tur, refpondit, feneri.

Nec obttat, infüfficientia

Tendor

redituum ad fe fuftentandos; nam ficuti non ob-

Tüllm

Mb n

ftat hac ratio , qui acceptans ftipendium minus

congruum pro celebratione Miflarum, teneatur tot

QUs (s

Miflas celebrare, quotpromifit, ut ex Deécreto fa-

Af

crze Congregationis tenetur, ita nec obítat, ut

I d

lfs

Petrus acceptans Ecclefiam , cujus reditus ad fu-

ftentstionem non fufficiunt , nonteneatur diebus fe-

"gt

ftis Miffam pro populo

QU

militat eadem ratio.

applicare., utrobique enim

RU

ld

.

