2udiat, eidemque Miffas per modum orantis affi-

p

ftat, famulam in cafü nofiro requaquam prace-

Tem,

pto de audiendo Sacro fatisfeciffe dicendum eft,

pea

& ita ad propofiti dubii folutionem debet Paro-

chus refpondere cum Rofign. de Miffa audienda

- expl

art. 18. n. 9. Lugo difp. 22. fect. 2. n.

Cl

22. Girib.

let aj

de obfervat. Feft. t. g. c. 2. n. 24-

OCCOITÀ

CWAS. III. Parochus ruralis nova facra Indum&nta

dus m

defert ad Superiorem Conventus S. Francifci non

tportet

multum a Paroecia fua diftantis, ut ab illo bene-

quly

dictione doneatur. Q. An bene fe gerat?

Gs

[

Refpondeo negative. 'Tum quia regularis Superior

nj

nullo jure poteft facra Indumenta ad ipfüm aliunde

liil

delata benediCkione donare, ut conftat ex decreto

ftiffio

Alexan. VIII. fub die 27. Septemb. 1659. in quo

Conff

füb $. 18. de Przelatis Regularibus, habentur hxc

Verba :

AEcclefiaflicam fa

VRT

inm

W»-H.

elle&ilem pro. fevuitio

patit,

dumtaxat fuavum: Ecclefiarum , vel monafleriorum

benedicant: "um quia juxta refcriptum facrze Ri-

051

tuum Congregationis füb die 17. Januar. 1733. ad

Tot T

inftantiam Eminentiffimi Archiepifcopi: noftri Pro-

"ls

Íperi Lambertini emanatum, ut ex ejusdem Notif.

iL t

20. volum. r. apparet, pro di&ta Indümentorum

t

Macrorum benedi&ione in hac Dicecefi delegati re-

QRWW

manent Vicarii Foranei, ficque, íi Parochus nofter

tely

aliqua indiget benedictione, ad proprium Vica-

tiom)

riura, non ad S. Francifci Conventus Superiorem

Te, (

nova facra Indumenta deferre debet ,

ut bene

Sery

fe gerat.

Ql f

n 10f

MENSE SEþTEniBRJS

d ff

lt yra

Umerum certum peccatorum ignorans

flæ pr

CAS. I.N

confitetur Titius fevicies, autcirciter

obfie

perjuraffe ,

Q hn

at

inde poft Confeflionem liquido depre-

fe fal

hen-

E

MzxsE SePrEMBRIS. 143

m oni

hend/it fe perjaraffe tricies. Q. An hunc exceffum

/

Vs at

teneaturin nova Confeffione aperire.

iil t

Licet enim ex communi dottrina

ifm d

Refpondeo teneri.

aut aliud

non fit de novo exponendum unum ,

Torud

uüm, quod certo dignofcatur poft. confeffio-

quam r

peccat

nem;:-

fi, preemiffo fufficienti examine , incertus

cend d

peccatorum numerus cum illa particula , circiter ,

deiet

fh ais

expofitus fuit,

quia per additionem di&tze parti-

culz etiam ille raajor n

umerus videtur fufficien-

1, 20

ter exprefíus : fi tamen poft Copfeffionem menti

hi

Diii

t

[

er exce-

occurrat nüumerus peccatorum nota

dens numerum incertum in Confefüone expreffum,

y du

jund

oportet eum iterum mapifeftare , quia dici nequit,

dU

quod per additionem illius particulee circifer , tuffi-

cienter expofitus fuerit. Imo addendum hunc ex-

"u

ceffumin numero peccatorum , qui poft Confeffio-

ytis o

nem inmemoriam cadit, nonobfcure indicare con-

pfümai

tigife defetum etiam mediocris diligentizein di«

f ex d

fcuffione conícientize , ficque integram przteritam

Confeffionem utpote invalidam fore. Íta cum Go-

59 n

qpentur:

bat, t. 1. tr. 6. n. 420. Lugo difp. 16. n. 79. Girib. de

poenit. tr, 7. c. 7. n. I7.

g J

infun

c

AS.1I. Cum quodam die fefto in Ecclefia rurali

m

non reperiatur, nec aliunde pro tunc poffit haberi

i

hoftia confüueta pro Sacrificio, dubitatSacerdos, an

[b

fit minus maium Miffamrelinquere, vel cum parya

dem M

formula celebrare. Q. Quidin cafü agendum ?

jument

Refpondeo, Sacerdotem debere cum parva formula

| ddegïï."

celebrare. Ratio eft, quialicet , nulla urgente ra-

ochust

tionabili caufa, non fit recedendum a confuetudi-

m

ne, qnz juxta Card, BonaL. 1. rerum liturg. c. 19.

p

Sxculo XI. inclinante introduéta fuit, celebrandi

TE

cum hoftia confüeta; adhuc tamen , quando urget

rationabilis caufa, ut eft illa audiendi Sacrum in

die fefto, potett fine hzfitatione a contuetudi-

TM

ne przdicta recedi, quia nec ullum adeft Eccie-

fi; preceptum hoc vetans, nec ipfa introducta

i i

confüetudo in omni eventu ad eam fervandam nos

12

obligat, cum zequaliter in hoftia majore,

aurc i

nore facrificium perficiatur. Quod fi ex ufu. mino-

118

n

W

144 Casus CoxscieNTIE —

ris formulz aliqua populi Miffam audituri admí-

| fefpoté

ratio przevideatur, idem populus de cafü przmo-

confen

nendus erit, & fic omnis offenfio , & admiratio

bretr

ceffabit. 1ta cum 'Tambur. de facrif. Miffae L,2.

n

c. 8. $. 8. n. 16. Pasqual. de facrif. Miffae q. 2xr.

do fei

n, 2. Gobat. t. x. tr. 3. n. 46.

vt

Tm,

CAS. IIT, Interdi&us ab ingreffa Ecclefiz propter

violationem praecepti Communionis Pafchalis Mif-

fam frequenter audit in Oratorio privato.

. Àn

d

fine peccato, & violatione interdicti hoc fieri poffit?

fetini

L0

Refpondeo affirmative, Ratio eft , quia peculiare in-

1n boni

terdictum, quo puniuntur, qui przecepto Commn-

lus f

nionis Pafchalis, quamvis pluries admoniti, obe-

wiüte

dire detre&ant, . privat quidem amni participatione

fioe

divinorum in Ecclefia ; ita ut fic interdictus nec

BN

celebrare, nec dare , aut recipere Sacramenta , nec

m

aliquod. minifterium facrum exercere, nec Miffam,

fitie

aut aliquod officiüm divinum audire in ea polfit

Doni

fine gravi peccsto , & violatione interdi&ti ; ex-

100 f

tra Ecclefiam tamen ea omnia, quz licita erant

Ut

ante hanc cenfuram , licita remanent etiam poft

DN

ipfam. Hinc cum nomine Ecclefize , in odiofis pra-

fertim, non veniat Oratorium Privatum juxta re-

quadr

gulas r5. & 26. juris in G. poteft fic interdictus

Á

Tetfes.

2

ue ulla culpa, & interdicti violatione Mifíam

Q n

ratorio privato audire ; ficut Sacramenta Poe-

nitentizz , Euchariftize, & hujusmodi, fidifpofitus

Mi

fit, (ümere poteft.

Ita cum Suar, de cenfur, difp.

25. feCt. 4.

Qu

titin

dn

MENSE OCTOBRIS.

fins,

d rer

licus antequam triticum in area divi-

l

od

CAS. 1. V!

datur, exigit, ut tota tritici maffa cri-

ï

iil

Vil

bretur expeníis communibus , Domini fcilicetagro-

rum , & ConduCtoris ; quod tanien zegre fert ipfe

Jj

Condu&or. Q. An Condu&or poffit fibi pro damno,

cumy l

Decur

figguod patitur, ifx bonis Domini compenfare?

QiDflo

Re-

lanjy

E

MegwsE OcTonnis. 14h5'

ditarl dj

. Refpondeo cum di&in&ione. Velagrorum Conductor

caft pras

confenfüm przebet, ut expenfis communibus cri-

& sitir

bretur triticum, antequam 1n area dividatur, licet

- Nilie ;

intra (ealiquo modo hoc zegreferat ; Vel oftenden-

RE

do feinvitum, veluti coatte, & propter metum

majoris damni ad tales expenfas concurrit, Sipri-

efie p

mum, dico locum non effe compenfationi, etiam-

afchalls

fi ipfe Conductor damnum aliquod experiatur, quia

ipfi utpote confeutienti nulla injuria facta eft, . Si

ito, (/

cfieri t

fecundum, dico Conductorem licite polfe fibi pro

damro, i quod neceffario ex tali fatto patiatur,

in bonis Domini compeníare, quia injufte in re-

yetar

bus fuis lzfo, debitis fervatis conditionibus, com-

epto (

i, o

petit compenfstio. .Dixi, fi quod dámnum necef-

yp

fario ex tali fa&to patiatur; fl enim perufum ordi-

od

narize induftrize poffet adhuc fieri indemnis, non

vinet a

neceffario ex Villici facto, fed ex propriz indu-

u

p

firixz defectu, damnum pateretur, ficque ad res

n ei po

Domini pro compenfatione confugere licitum ipfi

x €

non foret. Ita etiam quoad fübftantiam Dotores

Jicia et

communiter.

t etiam J

CAS. 1I. Plauftrum vini, cujus pretium curfens erat

odiols

quadraginta librarum, Petrus emit a Paulo pretio

m j^

librarum triginta quinque ,

eo quod per duos

i

menfes traditionem ipfius vini expectare deberet.

ione 1l

Q. An ifte contra&tus in confcientia fit tutus.

qmenta !

Refpondeo.

Ut licitum fit merces: minoris emere,

Í poü'

O dl

N

quam actu valeant, debet Emptor aliquem juftum

titulum fic minoris emendi habere, ut contingit ,

dum ex anticipata folutione fequitur lucrum cef-

fans, damnum emergens, periculum non baben-

n

di rem emptam, vel non habendi finceram, vel

uod tempore tradendae mercis pretium futurum

nig Ü

it illud idem, quod ante tale tempus perfolvitur;

tt

( malä

nullo enim ex his, aut fimilibus titulis interve-

fal

niente, injuftitia, & palliata ufura committiturs

n

cum, ex quo quis pzzecife per aliquod tempus fua

d

pecunia privetur, non recepta merce, lucrum in

i

folutione minoris pretii exigat, quod licite fieri

ne-

Ra

Lambertini Cafus. Confc.

146 Casus CowscreNTUE

|

nequaquam poteít, faCtumque reftitutioni obno-

xium eft. Cum autem non alia caufa affignetur,

propter quam Petrus emata Paule pretio tringinta-

quinque librarum plauftrum vini, cujus pretium

(l

currens erat quadrsginta librarum, nifi quia per

duos menfes ipfius vini trsditionem debeatexpetta-

n

re, ut ex terminis cafüs videre eft,

atet, talem

yis

contraCtumin confcientia tutum noneífe. 1ta com-

àn

muniter cum Girib. de contract. 3. c. 2. n. 85.

Tbn

CAS. TIT. Ruralis Parochus prohibuit, ne in publico

UT

Oratorio intra fines fuze Parcecize Miffa celebretur

hi.

diebus feftis ante Parochialem, quod zegre tulerunt

fil

plurimi ex- Parochianis,

Tum

prohibitio,

Q. An juRa fit Parochi

at

Refpondeo. Cum facra Congtegatio pluties decrevit,

n

Ordinarium fancire poffe, ne diebus feftis Milfa

li

in Oratoriis

ublicis celebretur ante Parochialem,

tel

ut refert Illu

[

tiffimus, ac Reverendiffimus Brafchi

fej

llEqL

in fuüo promptuario Synodali c. 107. n.23. & 24.

:

fi Parochi prohibitio innixa eft Epifcopali decreto,

l

aut alicui

nodali- conftitutioni ,

dicendum elt,

juftam elfe

P

arochi prohibitionem , cum ad eum-

i

dem fpectet curare, ut in ejus Parcecia Superio-

Áini

rum decreta, & Parochialia jura in füo vigore

lI)

j

permaneant:

i antem parochi prohibitio przcife

fv

$b ipfo promanat, dicendum eít, eamdem probi-

[

bitionem nullo jure fubíiftere, cum eadem facra

hi

"Congregatio cenfüerit , Parochum ex femetipfo

facere non poffe przdi&tam prohibitionem, ut pa-

ln

riter ex Decretis 28. Januar. 1640. & 27. Junii

N

1641. apparet.

Hinc cum Eminentiffimus Archie-

x

Tu

pifcopus nofter expreffe mandaverit 2. Augufti

Qtt;

1735. ut in publicis Oratoriis ruralibus ultra mil-

liarium .a Parochiali Ecclefia non diftantibus Mifía

if

ante Parochialem non celebretur; in aliis vero

$

ultra milliarium diftantibus etiam ante Parochiale

m

valeat celebrari, dicendum eft, quod in hac Dios-

cefi juxta Oratorii qua

l

j

CAS,

itatem Parochi pr'o'hiiïitio

lR

jufta, velinjufta cenfenda et.

[

MEN-

MreNsE NovEMBRrISs.

147

toni oj

af

MENSE NOVEMBRIS.

o fringi

tius ruralis Sacerdos, cum quadam die

As pré

CAS. T. TI

i p

non inveniffet, qui ejus Miffze infervi-

ateydt

ret, reli&a Miffa, fe ipfüm devotionis caufa pro-

at t

riis manibus. facra Synaxi refecit.

Q. An lau-

, ]u

danda fit talis devotio,

o

Refpondeo, per fe loquendo laudari non poffe.. Ratio

n p

eit, quia ltcet hic ufus fe reficiendi propriis mani-

.eelelte

bus facra fynaxi, qui antiquitus in Ecclefia vi-

g hu

guit, ut ex innumeris Ecclefiafticze hiftoriz mo-

t hao

numentis apparet, nulla (cripta lege prohibitus fit,

adhuc tamen , cum multis abhinc faculis talis

ufus in Ecclefia ceífaverit, & oppofita vigeat con-

pgdev

fuetudo, quam infringere per fe loquendo non li-

ddis E

cet, dicendum eit, devotionem Sacerdotis nolftri

d

feipfum devotionis caufa facra Synaxi reficientis

imidtt

nequaquam pofle per fe loquendo laudari. Dixi,

nj

er fe loquendo, nam Íi dies occurrat vel magnze

yili &

indulgentiz:, vel SanCti alicujus, quem maxime

talis Sacerdos foleat venerari, ex his, vel alio

vntin *

j a

fimili gravi motivo Sacerdotem noftrum in cafu,

a füpe

uo omnis alius defit Sacerdos, a quo facram

o vig?

umat Euchariftiam , eamdem poffe e facro Vafe

jo ye

fumptam fibi laudabiliter propria manu porrigere

dem ]^

dicendum ef. Evitari tamen debet in cafu proxi-

« delm lï'*

mi admiratio: quod de facili fieri poteft vel per

gl

hoc, quod pradi&a Euchariftiee receptio fiata

.

neity UE D

Sacerdote

anuis Ecclefize claufis, ita ut alius ne»

k ,

mo fit prae

Á

ens ; vel per hoc, quod fi qui fint ad-

u5

ftantes, eos Sacerdos moneat, ne admirationis

occafioném fumant , fi quod cafu ei licitum eft,

$ j

y

ipfum facere intueantur. Tta cum Suar. t. 3. in

ntii

2. p. difp. 72. f. 3.

omob. de exam. Ecclef. p.

| ähl! j

3. tr. 4. C. 1r. Girib. de Euchar. e. óini

puoe

hi

CAS. 1I. Monita fzpe fzpius Caja la&ans, ne in

je&o teneat Infantem fine debita cautione , non

l

emendatur, & quodam mane Infantem in leCto

2

more

*

:

148 Casus CoxscrENTUE

X

mortuum invenit.

Q. An poffit a fimplici Confef-

&l

fario abfolvi ?

Refpondeo affirmative. Ratio eft, quia licet Caja In-

1f

fantem ante completum annum in leécto retinens

fin

iaf

fine debita cautione ipfüm expofuetit fuffocationis

Ti

periculo, quod ex natura fua grande periculum

ht

eft, & füb excommunicationis ferendze cenfüra l,

2. c. 4. in Dizcefana Synodo vetitum, & ulterius

ii

rea fit füffocationis fecutze, cum ipfam fuffocatio-

nem, utpote fzepius admonita, przvidere deberet,

]

& przcavere; adhuc tamen, cum'ex terminis

cafüs habeamus, ipfam Cajam quidem mane In-

(

fantem in le&o mortuum inveniífe, non autem

ipfum infantem data opera, & prameditato malo

Q

animo occidiffe, nequit dici cafum hunc fuüb refer-

li

vationem venire homicidii voluntarii, ftudiofeque

fin

atrati, de quo unice dubitare poffemus; & con-

f

e

quenter ipífam Cajama quocumque fimplici Con-

Mu

feífario abfolvi poffe dicendum eít. Quod fi at-

[

qu

tente, ut par eft, advertent plures fimplices Con-

Y

feffarii, non ita facile cogent poenitentes mulie-

hr

resad fubeundum plurium aliquando milliariorum

iter, utad Poenitentiarios pro abfolutione obtinen-

hn

da accedant. Ita cum Homob. de caf. referv. part.

pur

jote

2, caf. 3. except.13. Girib. pcenit. c. 15. n. 65.

Qtor

t

CAS.TII. Parochus fciens Titium, quia ad Parochia-

lem Ecclefiam confugit, reum effe proditoriz oc-

M

cifionis ; eum petentibus laicalis curize miniftris,

Yh

nullo faécto verbo, concedit.

Q. An ftante certa

D

fcientia proditionis bene fe gelferit?

Qu

de

Refpondeo negative. Quia licet reus proditorize oc-

cifionis Ecclefiaftica immunitate non gaudeat, ut

pir

(A$,

conftat tum ex jure communi i cap. x. de lioii-

Thor

cidio, tumex Bulla Greg. XIV. juxta illud Exod.

SSi quis per induflriam occiderit proximum fuum, 68

Yeri

gper infidias , ab Zditari meo evelles eum, wt moria-

Te

iur; ÉxtraCtio tamen a loco immuni fieri nequit

Refpc

nifi au*toritate Judicis ordinarii Ecclefiaftici, &

tru

interventu perfonz: ab eodem Judice deputatz, ut

yà,

in Congregationibus fub Clem. IV; & B

enedict.

ht

XII.

MeNusEe DEcEMnnis.

149

XIII. fancitum eft. Si igitur Parochus

Titium, qui

ii nl

nfugerat,

laicalis cu-

ad Parochialem Ecclefiam co

bo, conceffit, etiam

riz miniftris , nullo facto ver

et ]

ftante certa fcientia circa patrata

m a Titio prodito-

.0 fedtei

riam occifionem,

male fe geffit,

ut ex difertiffima

ffociont

it Eminentiffimus

peidi

infru&ione, quam de hac re edid

- cenfuni

Archiepifcopus nofter füb die 25.

Ap. 1735. fatis

fufe apparet.

& ule

foffocit

e debet

MENSL; DECEMB RIS.

termi

mane I

Ajus e

mit a Titio Domum ea conditio-

n adtem

CAS. L. C

ne, ut, quandocumque v

oluerit, ipfe

qto m

m,q

uod dedit , repetere ,

& re-

N

Cajus poffit pretiu

Q.

ftituere Domum.

AÁn iitg contraétus fit vali-

vliolte

dus ?

y t

Refp

ondeo affirmative

. Ratioeft, quia nullo jure

hibitum ef, ne pa&tum in

emptione ponatur ,

nplii (it

pro

amen,

& Emptoris favo-

d 14

q

uod in Venditoris grav

Venditori impofitum.

,

jies C

rem vertatut,

fi gravamen

i

s m

majori pretio compenfe

tur.

Tale enim paCtum nul-

lam ufüram continet, C

um in cafu non interveniat

lr

fed vera emptio ,

ut clare colligi

p at

purum mutuum ,

perit Em-

dn t

poteít ex eo, quod f

Domus pereat;

,

Ti

ptori, & fi ifte nolit retto ve

ndere Domum , ne-

u

it trepetere pretium ;

ua

de re dici nequit ;

d Pm*;i'l'

qi

tium Titio cum facultate

ij

Cajum deditfe mutuo pre

ibito,

acceptis interim fu-

illud recuperandi pto

» mini

pra fortem fructibus, c

um i(ti vere ipfi Cajo tan-

;an[e [2

quam Domino Domus debiti fimt. ]tac

um Rofignol.

de contra&t. praenot. 4. contr. 2. n. T.

& feq. Azor.

ditoie!

part. 5. inftit. mor. l. 8. c. 12.

rgüdfï"' B

CAS. II. Petrus uxoratus patrat adulterium , inde,

! Mm'

mortua Uxore ,

etit ad facros Ordines pro

mo-

edi-

ybrt

veri. Q. An tali promotionialiquod obftet imp

h

mentum?

PL

Refpondeo negative.

Ratio eft, quia dici nequit Pe-

"UM

trum in ca(u Bigamu

m effe bigamia interpretatl-

ua dubitari unice poi-

Ilfïmh

va, & fi&ione juris, deq

iffe in matrimonium

yut

(

fet; cum neque dicatur dux

vi-

a

DA

Á

j

.150 Casus CowscieNTIXx

viduam, feu corrüptam, neque fecundum matri-

monium, etiamíi invalidum, contraxiffe. Cum

itaque mulier, quam, durante matrimonio, Petrus

!

ex adulterio cognovit,

ta affeCtu maritali falte

non füerit ab ipfo cogni-

tali,

m apparenti, d externe

tem,

dicendum eft, nullam incurriffe irregnlarita-

er quam, foluto mat

rimonio, a fufcipiendis

(à

ordinibus arceatur,

cum ifta irregularitas pro fim-

plici uxorati adulter

io expreíía in jure non habea-

ilo

tur, ut iz cap. muper,

perfpicuum eft. Ita cu

E2 cap. debitum de bigam.

Al

Caffian. a S, Elia V. Bi

m Silveft. V. Bigamia n. 1.

pred

gamia n.. 17.

Vfond

CAS. III. Duo Parochi valde vicini, quorum fubditi

feraly

. in parvo numero funt, frequenter, nulla facultate

yta

petita, ab eorum Parcecii

s per aliquot dies abfen-

u

tes fiunt;

modo uno, modo altero abfentis vices

lüp

füpplente. Q. An fine culpa hoc fieri poffit?

[

Refpond&o negative. Nam frequenter a Parcecia abeffe

hopti

eft contra Parochorum ftatum, qui Refidentize ob-

Comi

ligationem importat, ut

m

fam Superiorum men

ex Trid. & contra expref-

Ws

nis abfentes fine debi

tem , qui proinde variis poe-

DO

ta facultat

e

erftringunt, Si

igitur abfentia, ultra triduum e

a

e nondebet, li-

guhy

centia in hac Dicecefi a Vicario Foraneo, & pro

Dextf

ipfo a Parocho Seniore in fcriptis obtenta effe de-

Yetiy

bet; fi ultra triduum

"udy

cario Generali,

» ab Ordivario, vel ejus Vi-

2ly

ut Eminentiffimus Archiepifcopus

p

nofter in Inftru&ione a fe edita fub die 6. Martii

1733. aperte przeci

it, ac difponit, cum neque

(

arvus numerus fu

b

ditorum neque füpplementum

Ial

arocbi vicini,

five alterius fuübftituti fine obten-

titg

ta in fcri

tjio

fent, vel

ptis debita facultate a refideritia excu-

reddant abfentes a culpa,

& poenis im-

efpoy

munes, ut ex pluries datis facrze Co

ngreg. Decre-

done

tisinfuperlauda

ta Eminentiffimi noftri Infiru&ione

rj

videre eft.

tit

t

t

lt Y

Yale

Yolo

AN-

141

: MrewsEÉ JaNvan1:Ó:.

m m

"o 9922

i, Q

o, us

" ANNO MDCCXXXIX.

o t

Y etet

MENSE 9ANUARII.

'egit

f cipal

Bftetrix pärtui affifte

ns, videns Infan-

CAS. T. O

tem vix nat

um mor

te periclitari, di-

s pni

&o eum in fronte fignat,

on hà

ito inaqua luftrali madefa

Q. An necefte fit

d lgt

um Baptismi formam profert.

.

(üb conditione iterari.

amieui

praediétum baptisma

Quocumq

ue enim modo con-

Refpondeo affirmative.

us, qui

bus valide conferri

d

feratur Baptisma ex trib

quan-

TOU

poteft, tanta fe

mper aqu

ae copia requititur,

cetto verificetur ,

quod

fies il

tumvis parva, ut de ip

fa

fupra corporis parte

m,

q

uam tangit, aliquo modo

m

decutrat, & fluat, c

um fine hoc fluxu ablutio per

poïflt?

mfignificata neq

uaquam poffithaberi.

baptismi forrma

Infrali madefactum,

nedit

Cum autem per digitumin aqua

fantis frontem fignat,

non habea-

ienti

qua Obftetrix in

fra exyt

tur certo ea aquz qu

antitas, quze ad dictum fluxum

variis

defideratur, eo quo

d tale fignim in minima etiam

guttula perfici quea

t;

hinc ne Infans dubio retma-

ggüt !

nentiSacramenti va

lore fümm

i irreparabilis damni

Jebet, l

iterum fub conditione baptt-

o, &t

periculo exponatur,

T

zandus eft. Ita, cum Suar.

de bapt. difp. 20. fe&.

leps "

2. Rotar, p. 3. apparat. c. 4. n. 0. Roncsg. tr. 2. €.

sepiito

2. n. XX.

ca&itatïä ligata

je 6t

CAS.lII. Berta, qua voto fimplici

fcit Titium ma«

cm n

matrimonium cum T

itio contraxit,

joae

ritum fuum adulterium patraffe.

Q. Anpetente Ma-

f

rito teneatura reddendo

debito abftinere.

ettà *

Refpondeo teneri,

donec

'Titii Mariti delictum con-

celli

donet.

Ratio eít,

quia non remiffo per Uxorem

3

pu

fe Maritus privatur jure petend!,

(

Mariti delicto ip

debitum correfpon-

d

cui tantum in Uxore reddendi

det: hoc autem pofito, talis eft

Bertze conditio ;

fervare

ut votum caftitatis a fe emiffum integre

valeat, proinde & tene

atur, eo modo, qu

od fimili

voto adítrictus non po

teft reddere deb

itum intra

ime-

j

152 Casus CONsdIENTIJE

bimeftre ad deliberandum de melio

ri ftatu eligen-

ol

doa jure conceffüm, quia tali tem

debitum reddere non tenestur. Di

xi: Donec Ma-

pore Conjuges

lplïm

i

titi deliéctum condonet: quia ex quo Uxor voto

ca(titatis ligata fit, non

per hoc privatur jure con-

:

Rn

donandi delictum Macrir

i, qua proinde condona-

pux

tione fecuta, in iflo jus

petendi, in illa reddendi

ii

debitum revivifcit. Ità cum Girib. de matrim. c,

1g.

Wi

n..85. Sanch. L.g.d. 6. n. r4. & I5.

den

[(T

[

CAS. III. Clericus fponte docens pueros Communi-

!

tatis elementa Grammatices quaerit a Parocho, an

fub poena peccati eos fimul fidei rudimentis im-

D

fin)

buere teneatur. Q. Parochi refponfum.

vele

Refpondeo, Parochum debere refpondere affirmative.

V

Ratio colligitur; cum ex Leonis X. conftit. 7.

ium

ftinction

anno I51

4. emanata, in qua S. 32. absque ulla di-

lon

e leguntur hzec,, Statuimus, & ordina-

g

» inus, ut Magiftri Scholarum ,

& Przeceptores

1f

s pueros fnos,

five adoleícentes nedum in Gram-

foror

» matica, ac czeteris hujusmodiinftruere debeant,

95

verum etiam doceie teneantut ea,

3

»»

ligionem pertinent, ut funt,

quae adre-

articulifidei &c. ;

praecepta divina,

N

'Tum quia facra Concilii Con-

d

gregastio huic dnbio ad inítan

tiam Archiepifcopi

Pj

Spalatenfis propofito : ,,

an fcilicet Epifcopus co-

At

» gere poffit Ludimagiftr

os five clericos, five lai-

Alito

» CoS a nemine conductos, utpuerosfüos Doctri-

»» nam Chriftianam edoceant:

R&(Wm.

», €xpreffe refpoudit : ;,

die r7. Julii r6g8.

&U

Prius hortando,deinde prz-

n

cipiendo cogere poffe ;

Tum denique, quia hoc id

clare precipiunt & Cl

em. XI. in fuo Edi&to r3.

Qi

eptemb. 1713. & Emi

nentiffimus Archiepifcopus

lii

nofter in fua Inftructio

ne 14. O&tob. 1732. hac de

aQ

re editis,

per quzeomnia nonnifi affirmativum effe

llle

poffe Paro

chi noftri refponfüm dicendum eft,

Xify

tig

Tnod

MENSE FEBRUARIIL

C

l'lbu-

CAS.. C

Ajus impubes matrimonium,

quod de

fetn

praíenti contraxit cum Hele

na, hac

i

po

i

]

MeNsz FrBRUARI.

153

àtt el

oft aliquot dies e vivis erepta, vellet cum Titia

e Corjg

ipfius Helenae forore inire, Q. An ali

Donec

quoq obítet

Uut si

impedimentum.

Refpondeo affirmative; licet enim Matrimonium im-

A jre

Je o

uberum, . malitia non fapplente zetatem, a jure

lla ii

irritumfit declaratum, eo quod

I

raefumatur defectus

judicii, atque confenfus requi

H

ti ad fic contrahen-

itrit t

dem ; adhuc tamen tale matrimonium ex c. unic.

de defponf. impub. in fponíalia refolvitur, quia

« Comne

jus prafümit impuberes velle fe obligare eo modo,

Darocit

quopoffunt, & proinde, Íi nequeunt fe obligare

iantis

ex adducta ratione vinculo matrimonii, preefumit

velle fe obligare vinculo fponfaliorum, nifi ex men-

ffimat

te ipforum contrahentium expreffe conftet oppofi-

ol

tum. Hinc, €um ex fponfalibus vaiidis publicae

q um

honeftatis oriatur impedimentum, quod in primo

, Vb

gradu dirimit matrimonium, dicendum eft, Cajum

Dratto

nequaquam poffe matrimonium eum 'T'itia Hclenze

forore inire. 1Ita cum Bonac. de matt. q. 2. panét.

um nuat

e d

9. D. 51. Girib. c. 13. n. 32. La Croix L. 6. part. 3.

qui Y

n.

2.

(

CAS. 1T. Francifeus Paterfamilias, cum ob tempo-

epti

on

ralia negotia diffidium aliquod habeat cum proprio

j

Parocho, puerum ei recenter natum alteri Parocho

us a

baptizandum defert.

Q.Quidfitde Francifco, &

alieno Parochobaptizante fentiendum.

a

Q05 D«

Refpondeo, fentiendum effe Parochum, & Francifcum

hi

It

fe male geffiffe. Ratio eft, quia licet Baptismum

(emotg

conferre non fita&us jurisdiCtionis refpectu illius ,

qm 1 l]b"

qui fuüfcipere debet Baptifnum, cum ante hujus

, Bo

fufceptionem nemo. Ecclefize fubjiciatur, eit tamen

ciqii?

^ t ^

actus habentis jurisdi&tionem circa fideles, quibus

[7

ille aggregandus eft, qui Bosptismum ipfum pro-

M .

xime eftfüícepturus. Hinc, cum talis fitordo pra-

ju i

dictze jurisdictionis, ut quilibet Parochus tantum-

1nodo in populum fibi commiffum eam valeat exer-

cere, ut ex cap, placuit, cap. nullus, aliisque plu-

J

ribus compertuth eit, fequitur Parochum noftrum

j qu'

fe male geffiife, & quidem graviter, puerum bz-

)

ptizando ; qui pars eft populi fpe&antis ad alterius

n

í

A^

-

154 Casvs CowmscrENTLE

|

Parochi jurisdi&tionem, Ita pro Parocho fentien-

dum eft, nifi aliter ex confuetudine, & ufu per-

miffum fit, vel nifi ignorantia eundem excufet,

| CAS.I.W

Licet autem hzec ignorantia facilius excufare poffit

Francif:um, eo quod Parochorum jura fcire non

[

(s

.

teneatur; adhuc ab omni culpa non eft cenfendus

&i

1

mmunis, cum agendo, utin cafü, fpecie quadam

vindi&e , -& injurize in proprium Parochum age-

w

re videatur.

Ita cum Rotar. de bapt. c. 4. n. 35.

La Croix L. 6.'p. r. n. 274. Barbof. de offic. & po-

Vefon

ii f

teft. Parochi p. 2. c. 18. n. 7.

(o)im

fn g

CAS. III. Capellanus recenter eleCtus in ruralem

quem

Parochum, gaudet, quod ex immemorabili con-

Tolo

füetudine in ejus parcecia nou fuerint a Deceffo-

Vin

ribus Parochis inftitutze conciones, quia, cum fit

Adhi

rudis minervae, putat fic excufari, fi eas non ha«

beat.

Q. ÀÁn vere a culpa conciones non habendo

tlj

excufetur.

1ili

Aüfem

meri

Refpondeo negative. Ratio eft, quia ex üna pirte

btb

Concil. 'Trid. feff. 5. c. 2. de refor. divinum ex-

i, (

ponens mandatum aperte omnibus animarum cu-

Yelii

ram habentibus przcipit,.ut diebus faltem Domi-

nicis, & feftis folemnibus commiffas fibi plebes

(tüfe

proíua, & earum capacitate pafcant falutaribus

—

Wy

verbis: Cum autem ex alia parte non folum idem.

lo q

x

Concilium poft fuüpradicta damnet quamcumque

ofiti execu-

confuetudinem, quze decreti a fe ex

nnoc. XIII.

T CT

tionem valeat impedite, fed infuper

j

l

etic

& Bened. item XIII. fumti Pontifices in datis fü-

l

er hoc negotio Bullis diftri&e przecipiant, ut non

dedi

obftante przetextu oppofitze immemorabilis confue-

lg |

tudinis, quam pravam vocant, adhuc fupradictum

Concilii decretum de falutaribus Verbis ftatutis die-

Ref?Ondg

Vilste

bus ad populum per Parochos habendis inviolabi-

lii

literobfervetur, nihileft, per quod Parochus no-

E

Cütfü

fter à culpa, & quidem gravi,, va/legt excufari.

Deatg

Á

l &l

: MEN-.

)

MeNsE Manrtir.

155

ddo fa.

MENSE MARTIL

&uis

CAS. I. Ulier proprium infantem la&ans, alte-

n exi

rum lucri caufa lactandum recepit, qui

uf

ra frieu

defe&u lactis pro duobus la&tantibus non fufficien-

f cerlei

tis viribus paulatim deftitutus moritur. Q. Andi-

€a Mulier graviter peccaverit, & adaliquam rece-

ccie qui

ochumy

ptz pecunie reftitutionem teneatur.

C V.

/fic, )

Refpondeo cum diftinctione. Vel di&a Mulier adver-

tit fe füfficientem pro duobus laCtantibus lactis

copiam non habere, proindeque ex ipfo la&is de-

fe&tu provenire virium deftitutionem in puero,

fn füril

quem lucri caufa laCctandum fufcepit; vel nullo

rabili u

modo praedicta advertit, Si hoc fecundum dicatur,

j Dete

& fimul di&a Mulier, quam debuit, diligentiam

a, QUP

adhibuit in przedicti pueri cura; nec peccati ali-

&us m

cujus rea, nec nifi juxta regulas poffefforis bonze

fidei alicui reftitntioni obnoxia cenfenda eíft, Si

nonii

autem nutrimenti defectum, & ex hoc gravem

pueri languorem przvidit, vel, utcontingere etiam

x m

folet, debitam diligentiam in eodem puero nutrien-

divinum ?

do, & curando omiíit; tunc & ipfam Mulierem

niminm *

veluti homicidii ream graviter peccaffe, &ne lu-

Jtem fs

crum ex violata juftitia reportet, ad inftar malaz

fji

fidei poffe(Toris ad refitutionem receptze pecuniz,

filuta

non quidem integrze, fed juxta prudentum judicium

tolum I

taxandz, teneri, dicendum eít. Ita communiter.

j cu

yliti d

CAS. II. Parochus judicans nullum dari irreverentize

[nnot

pericnlum Parochiano amenti ad extremum vitze

deducto Viaticum Sacrofanctum

sind

in

plaml

bene fe gerat.

præbgt. Q. An

)

j

li j

Refpondeo cum diftin&ione. Si Parochianus a nati-

j

vitate sinens eft, nec aliquid unquam de admira-

jl

bili Euchariftize Sacramento cognovit, male fe geífit

j m

000*

Parochus, quia perpetuo amenti, fivein vitze de-

g

curíü , five in mortis articulo, etiamfi nullum ti-

meaturirreverentize periculua, ex laudabili Eccle-

fiz confuetudine facrofan&ta Eucbariftia porrigenda

non eft ; cujus ratio effe poteft,quia ex una parte per-

uN

petuo

L

156 Casus CouscrgNTUE

.petuo amentibus ficuti parvulis hoc Sacramentum

termi

ad falutem neceffarium non eft, & ex alia,cum diftin-

d)

guere nefciant communem cibum a facro, nequeunt

nun E

huic reverentiam aliquam, ut valde conveniens

Dutqu

eft, ex interna fide, ac devotione exhibere, $i

dotetm

autem Parochianus tantam poft rationis ufüm in-

t

ciditin amentiam, aut lucidis aliquando gaudet

Thünl

intervallis, quibus & excellentiam Sacramenti di-

DT

gnofcere, & aliqua animi difpofitione ad idem re-

cipiendum e valest praparare, tunc, nifiaperte

conftet ipfüm incidilfe in amentiam lethali itreti-

tum peccato, neque unquam hoc retractaíffe, &-

dem Sacrofanctum Viaticum porrigendo Paro-

CAS.W I P

chum noftrum bene Ííe gerere dicendum eft,

uia ,

fi dum fuit ,

Sisle]

vel eft aliquando mentis

hi

uze compos , apparet in ipfo Parochiano erga hoc

Sacramentum devotio; fuinmo hoc bono privan-

Npnti

dus non eft, pofito femper, quod ex circumftan-

Jl

tiis amentize, velex confuetis experimentis prü-

xipij

; denter credatur nullum dari irreverentiae pericu-

b

Ita

lum, ut in hypothefi noftri cafus exponitur.

Wsy

cum D. Thom. 3. p. q. 8o. art. 9. Roncag. deSacram.

Tepyn

tr. 4. C. 7. n. 4. Girib. de Euchar. tr. 4. c. 8. n. xo. &

fe ejdo

xr.aliisque communiter.

Ws

CAS. IIf. Utvenationi czeteroquin licitz poffit rura-

] jtter,

lis Sacerdos fummo mane incumbere, folet Miffam

lg, d

celebrare hora ante Auroram.

Q. An graviter

As

peccet.

Yil

| Dtiy

Re-fpondeo affürmative, Ratio defümitur five a deci-

&ntts

ma quinta Miffalis Romani rubrica prafcribente,

lice

ut tempus celebrandi Miffas privatas ab Aurora in-

[

Cipiat, & ad meridiem terminum fumat, five ex

r

TYefenj

Ecclefize confuetudine praefertim in Italica regione

"n ex

noítra ubique recepta, quas generalis rubri-

A um

cc&, & legitimze confuetudinis regulas fine pe-

10]fsg

culiari privilegio, vel urgenti motivo , infringere

Uàm. (

nemini unquam licere compertum eft. Quamvis

autem non ita ftrictim fümendum fit Aurore ini-

UT

tinm, & Meridiei, ut nequeat etiam Miffa tertia

liO fuo

horae parte ante Auroram incipi, & poft meridiem

tet-

, "Wio

I

MraNSE APRiLIS.

157

Sactum?

terminati, quemadmodum Summi Pontifices Bene«

lum

di&. XIII. & Clem. XII. feliciter regnans in eo-

10 eft

rum Ediétis hac de re editis explicarunt , tanta

& Quvet

nunquam

erit licitze venationis honeftas, utSacer-

exibete

dotem no

frum hora ante Auroram proprio arbi-

onis d

trio celebrantem a gravi culpa excufet.. Ita com-

n p

muniter Au&tores deSacrificii temporeagentes cum

Pacraméz

D. Thom. in 4. dift. 13. g. 1. art. 2.

d ib

, il

AMENSE APRILIS.

ethal it

at

rochus non vult in Pafchate Parochia-

CAS. T. PA

n

um fuum ad communionem admittere,

eno d

cena

quia de injuria clam fibi illata veniam non petiüit. Q.

o n

Àn fit de jufitia laudandus,

ao gt

dgogi

Refpondeo negative. Vel enim Parochus Parochia-

yna-

ex n

num,aq

uo claminjuriam accepit, a facra

erindi

xi publice rejicit, & fic graviter fama

m Parochia-

ni fui laedit, ad quam falvandam occultis peccato-

entie p

bus facram Communionem, de-

ponitih *

ribus publice petenti

j; ii

negandam non effe

Theologi docent: Vel occul-

AU

te eidem Parochiano prohibet, ne ad altare accedat,

priusquam de injuria fibi illata veniam petierit ; &

offttt

patiter, cnm fic agendo paftorali abutatur jurisdi-

£,

