i;:n d&

nofcunt,

ignorant. Cumi

venialia autem eífe, vel mortalia prorfus

j d

gitur non dicaturinca(u, quod Ru-

Íticus jurando,

& inhonefta verba proferendo dubi-

| Ms

tet, vel fufpicetur,

fe graviter peccate, fed prze-

Vs

cife ,

quod illa verba proferat ignorans, feu non

diftin

Wtw

guens , an fint venialiter tantum, an etiam

neqm

lethaliter peccaminofa, fequitur , quod nullo mo-

D

do periculum malitize gravis adverterit,

& proin-

deten

de quod de levi tan

tum culpa damnandus fit. 1ta

tione

Boffius Moral. var.

par. r, tit. r. $. x5. n. 79. Dian.

QU4m

€Xi

part. 5. tr. 5. refol. 31. Madf:rll. d 4. art. f n. 6.

At

'CAS. III. Parochus non vult affiftere Matrimonio,

Ut

u

od intendit contrahere Titius, .eo

uod ifte

lr

: À

Ó

rationem Dominicalem , &

Decalogi praecepta

lefæ

ignoret. .Q. An bene fe gerat

.

eft;

—

ra

Re-

D f"i

3.

E

.

MrNsE J ULh.

313

yenitae

Refpondeo negative. Quamvis enim optimum fit,

Ib

ut Parochus fuaviter, & prudenti ratione ad bre-

deng o

ve tempus Matrimoninm retardet, ut qui igno-

d p

rat Orationem Dominicalem, & przecepta Deca-

Zonfelti

entinld

logi, in his addifcendis curam ponat ; non debent

tamen, nec licite poffunt a Matrimonio contra-

$, botiel

hendo abfolute arceri illi, . qui fcientes quantum

TOU5l

ex neceffitate fcire tenentur, ignorant, aut me-

. &

moriz imprimere nequeunt ea, qua alii Fideles

fcire folent; ut inter czetera fünt przcepta De-

onefta f

calogi, & Oratio Dominicalis. 1ta apud Riccium

e, Dont

in praxi Fori Ecclef. decif. 638. juxta primam

lst pet

impref, & refol. 576. in fecunda addit. Ex Boffio

quicad

C. 13. D. 5. & Diana part. 4. tr. 4. refol, 85.

TT

MENSE 9ULIIL

juspall

ho

CAS. T. F

Rancifcus in Teftamento fuo difpofuit,

riioture

— fru&us cujusdam Fundi infümi debere

n t

quotannis

pro Miffarum celebratione; tractu au-

nds t

tem temporis ifti fru&us, propter fundi meliora-

ml d

tionem, fiunt duplo majores. Q. An duplo ma-

slia r

jor debeat effe numerus Miffarum celebrandarum.

j N

seo t

Refpondeo affirmative. Ratio eft, quia fi Teftator,

po-

u i F

tens ampliffime difponere derebus füis, non aíffi

gnat

n l)

nec numerum M ffarum quotannis celebranda

rum ,

neque quantitatem fru&uum in celebrandis Miffisin-

, ! "

pl d

fumendorum , fed abfolutedifponit, fru&tus Fundi

Iit» &p*.

determinati debere quotannis in Miffarum celebra-

tione infumi, mers Teftstoris alia effe no

n poteft,

yint

TENM

quam quod omnes fructus,

detraCtis laboribus,

)

l

?

& expenfis in ipfiusmet. fün

Af

T

di melioratione in-

fumptis , in Miffarum celebratione infumantur.

uemadmodum igitur fi

fru&us annui fierent prop-

M:gdWOE?f

ter fundi deteriorationer

m

pauciores, celebrarentur

"T

Miffe pauciores; ita ad f

e

rvandam, ficuti oportet,

,gf PW?

"'Teftatoris mentem, i

fru&tus propter fundi me-

lior:

ationem fiunt etiam d

uplo majores , detractis,

ut fupfa , laboribus,

& expenfis, debent omnes

s

5

in

314 Casus CowscrewTUE

dlete, v

in augendo etiam ad duplum Mi(farum numero in-

inde t

fumi.

Ita Pasqu

fraicandi

X078. n. 5.

:

alig. de Sgcrif. nova leg;s q.

bt pro

CAS.II. Sempronius volens vendere Prædium,'wquod

(üaguita

eft Proculi preedio contiguum, fi&te agit de vendi-

ldl

tione cum viro przpotenti molefto vicinis; ex

ll re

quo Proculus ho:mo pacis tmovetur ad illum

lefe t

emendum fummi pretii folutione, Q. An contra-

tidey

€tus ifte fit validus.

r

| dj

Refpondeo affirmative. Ratio eft, quia fitio, & fraus

p

lod

in cafu verfatur quidem circa caufam impullivam

emptionis, non tamen circa fübftantiam rei venditze,

neque Sempronius a Proculo Emptore pretium ul«

tra füpremum juftum extorquet. Quemadmodum

l

H

itur, licet non infrequenter contingat , quod

ercatores fiCctione utantur, ac mendacio, ut

U. |

merces fuas fümmo pretio vendant, dicendo ex.

gr. pannum anglicum effe, vel parifienfem, tot-

T eleq

elibras pro qualibet ulna recipere jam potuiffe,

ii fupe

&

hujusmodi. quz ficta, & falfa omnino fünt;

!

ht ipf

& nihilominus nifi vel in qualitate mercis, vel in

4 ii

pretii quantitate notabilis emptorum lefio contin-

gat, contractus emptarum Mercium fuübfiftunt, &

Mpündeo

validi fünt; ita, licet Sempronius male fe gefferit

lm p e

in ufu fuze fiCctionis, Contraé&tus nihilominus cum

N

Proculo celebratus validus dicendus eft. Ita ex Vas-

MCQM al

L temuw

quez 1. 2. q. 7. art. 5 Sanchez in opor. mor. lib.

W n

4. cap. 3. num. $. Donac. de contr. difp. 3. quzeff.

. puné&. a.

n e

li l

CAS. 1II. Parochus in quodam Oppido, ut rezdi-

ficet partem collabentis Ecclefiae , folet pro quali-

moö t

bet Miffa, quae quotidie a pluribus Sacerdotibusin

'en eti

eadem Ecclefia celebratur, duos folidos de confue-

lts ei

pue,

ta eleemofyna retinere.

Q. Àn licite.

ol

Refpondeo negative.

Ratio defumitur tum ex jure

Tint, -

"communi cap. JJe his, füb tit. de Ecclefiis eedifi-

"It

candis, tum ex Concil. Trid, feff. 21. c. 7. de refor-

nulluu

mat. quibus in locis hàbetur, quod Ecclefiae reze-

Maril

dificatio vel ad Patronum, (i juris Patronatus illa

os Ec-

ts

fit, v-el ad populum, vel ad Beneficiari

cie-

z

jf

MeNsE AUGUSTI.VV :

I$

Yf pumetoe

clefiz , vel ad Parochum ipfüm pertineat,

ut pro-

inde ratione rezedificationis przedi&tze nnl

latenus

Doy2 lr

fráudandi fint Sacerdotes

parte eleemofynze illis de-

bita pro celebratione M

iffarum.,

!reditmy :

quaquám fpe&tet ad Sacerdotes M

&um igitur ne-

iffam przecife in

agit duv

KEcclefia celebrantes fübfidium pr

o collabentis Ec-

0 Vicitis d

clefize rezedificatione przebere,

Illicite Parochus il-

u al

le fe gerit, qui folet

T

tidie a pluribus in Ec

pro qualibet Miffa, quze quo-

de coní(ueta eleemoí

^

clefia celebratur, duos folidos

yna retinere.

lta ex juribus

i(tio, &f

fupra allegatis, ut e

x inftruct.

X2. vol. 5. S$. D. N.

y impulíinz

Benedi&i XIV,. videre eft,

v venditz

e p d

temaduoli

MENSE AUGUSTI

gat , (l

endac, 1

CAS. I. C

Onfitetur Vir nobïiis, in communibus

dieenio 4

Panperumn

eceffitatibus nunquam fole-

jenlen

re eleemofynas elargiri

,

licet plura habeat fao fta-

tui füperflua ; quod inte

lligens Confeffarius recu-

jin p

fat ipfi przbere benefici

otino i

rat.

um Abfolutionis. Q, An

adis, 8

onfefíarius bene fe ge

elio CO

lell!Jt/ ]

Refpondeo negative, Ratio eft,

quia quamvis non fo-

üm in extrema, fed etiam

] (egeffer

neceífitate teneantur divites

in gravi proximorum

minus 0

; Vi divini przecepti,

Taerle

eleemofynam ex proprio ftatu

i füperfluis elarpiri,

r, m

in communibus

talem pauperum neceffitatibus

nonnifi ex confili

9 tamen el

p

dam elfe dicendum e4.

eemofynam elargien-

Hac de re quia nemo fi-

bi füadet, aliqua f

i&a lege ad przedictam elee-

I

"

inofrnam in comm

unibus pauperum

indigentiis

UA

teneri, neque Con

feffarii folent div

ites Poeniten«

-e[düübb:ü

[»]

sdptt

tes circa di&e eleemofynz omiffi

nem interro-

&are, neque ifti accufare fe folent,

quod elee-

moíynam comm

uniter indigentibus no

n erogave-

"DO

rint, licet co

mmode potuerint erogare

n

Si igitur

iíis

Vir nobilis p

er om

iffionem przdi&z ele

d gl

nullum transgredi

t

emo(ynae

tur prave praeceptum;

male Cohi-

je

f

feffarius fe gerit,

dum ex hoc capite recufatbenefi-

o

j

cum Abfolntioni

S £idem przbere.

l1t»a ex D,

ul

!

hom.

[/2

]

316 Casus ConsciENTUE

diat, x

'Thom. x. 2. quzft. 32. art. 5. Card. de Laurea tom.,

aufert; |

4- difp. 13. Cleric. de pcenit. decif. 10. num. 3.

betr, qu

CAS. II. Frandícus angitur fcrupulo, valde dubi-

as vol

taus de valore ultimze a fe habitze Confeffionis,

vent, |

lum b

quia ipfam faciendo non renovavit peccatorum do-

enim i

orem, quam die antecedenti elicuerat. Q. An va-

;

lida dici debeat przedicta Confeffio.

Vs &

elt, ]

Refpondeo affirmative.

Ratio eft, quia Sacramen-

&if

Jiptt ]

tum Poenitentize adminiftratur per modum judicii;

cum autem in judiciis conclufioin caufa, & publi-

catio fententize admittant notabiletempus interme-

dium, poterit hocetiamin judicio Saeramentali ad-

| )

mitti.

Quamvis itaque optimum fit, ante abfolu-

tionem renovare dolorem; adhuc tamen, dummo-

51 0

do dolor elicitus non fueritretrattatus, vel novum

peccatum , aut complacentia de prateritis non fü-

itamjig

dolorem antecedenti

li lone

pervenerit, dicendum eft,

l

|

die elicitum ita moraliter perfeverare etiam pro

Q

die fequenti, itaut Francifcus nullatenus de valo-

re Confeffionis, fine expreffa, & formali reno-

Wefonda

Qs Dy

vatione doloris peraCtz , debeat dubitare, cum

]ta ex Gobat.

ipfius Confeffio valida dicenda fit.

Yocepty

tr. 6. n. 157. Tambur. l. 1. cap. 2. $. 4. & 5. Clericaf,

trimonia

de poenit. decif. 3. num. $.

Rtelca

tf

CAS.IIL. Quidam Confeffarius Ruralis pluries abfol-

Q

vit Poenitentem ab inceftu in primo gradu affinitatis,

pios v

on advertens effe peccatum refervatum.

Q. An

enim |

Confeflarins praedi&us fit a gravi culpaimmunis.

|

]iblls [

I

Dattem

Refpondeo affirmative, dummodo nullam habuerit

]

refervationis dubitationem. Ratiío eft, quia cum

Kai

1 Dep,

voluntas noftra nequeat moveri, & excitari ad

Vntes

quzrendam /fcientiam illius rei, de qua nullam ha-

Ti

bemus cogitationem ; fi nulla de inceftus referva-

tione dubitatio praeceffit, inadvertentia in abfol-

D

vendo a refervato cafu, five hoc pro unica vice,

trimpr

Cap.

*

five pluries contigerit, fuit omnino invincibilis,

&&f

& ipti Confeffario involuntaria; proindeque ipfüm

a peccato excuíat, cum ad peccandum non futfi-

ciat

7

e

E

MzusE SEPTEMBRIS. | 317

ciat, remote poffe, & debére ignorantiam juris

n

.l

auferre; fed requiratur pofíe proximum, quod ha-

betur, quando aliqua de lege incidit cogitatio, vi

- vile dl

cujus voluntas ad quzrendam legis notitiam mo-

Confelii

veatur.

Qua de re dixi, dummodo Confeffarius

nullam habuerit refervationis dubitationem ; hac

teatonuzt

enim interveniente, ratione inadvertentiz vincie

t n

bilis, & culpabilis , oppofito modo concludendum

eft. Ita exSuar. decenf. difp. 4. fe&. 8. num. 14.

& feq. Sanch. lib. 1. ca

ja at

p. 16. num. 20. & 2x. Caftro^.

jum jui:

Palao tr. 1. pun&, 25.

j &p

us intet

imentalis

MENSE SEPTEMBRIS. .

qtte ao

m lr

CAS. I. C

Um Clerieus quidam obtinuerit Benefici-

um noncontemnendum, folet infümere

j, vl

in emptione librorum omnes Bereficii fru&us, qui

eritistt

y anaie

fuse honeftze füftentationi füperfünt, Q. An licite

re n

.poffit hoc facere.

4

as

Refpondeo necative.

Ratio eft, quia cum ex fan-

yrmali t

€tis Patribus, && Conciliis fructus Beneficiorum

jtate,

j ex U0

vocentur vota Fidelium , pretia peccatorum , pa-

trimonia Chriti, & pauperum , detracta congrua

$ (jeric

Beneficiarii fuftentatione, infeparabilis eft ab Ec-

clefiaftico Beneficio obligatio erogandi fru&tus,

o

qui fuperfunt, in pauperum alimoniam ,

"aliosque

i?

pios ufüs in honorem Ecclefiae,

&

ei; hac

enim intentione faltem implicita Beneficia a Fide-

i.

libus erecta funt.

Poterit igitur Clericus nofter

a

partem .aliquam fructuum Beneficii non contem-

M

n

nendi infümere in emptione librorum proprio fta-

g

tui neceffariorum, vel convenientium : non tamen

a

omnes Beneficii fruCtus,qui proprize fuperfunt faften-

] nllnlm

hi

tationi, in librorum emptione licite infumere ; cum

(j r

hoc in pauperum, aliorumque piorum operurn de-

nu LH

"a

trimentum vertatur. Tta Salmat. de juft. & jur.

IJW

cap. 2. num. 41. Cleric. de Poenit, decif, 1o. num.

5. & feq.

i

»equg,

]E" V

CAS,

t

us

318

Casus Couscmwn)n.

Concii

CAS. 1T. In Molendinis quibusdam,

excepta Miffze

lieéte

suditione , nulla fit inter feftivos,

& feriales dies

diftin€tio.

Q. An hoc a P

hi

€'te tolerari.

arocho íciente poflit li-

Juton.

4 N

Refpondeo cum diftin&ione,

Si ex aliqua rationabili

caufa detur con(uetudo l

egitime praefcripta, ut

Molendina quazedam diebus

!

libus aperta fint,

feftis aeque ac in feria-

& molant, dico,

hoc poffe licite

a fciente Parocho tolefati, et

iamfi, excepta Miize

CAS,I.M

auditione,

nulla appareatinter feftivos, & feriales

j Wääl: 1

dies diftin&io; cum praceptum abftinendi in die

[

fefto ab o

peribus fervilibus , ubi urget rationabi-

lis caufa, atque neceffitas, non obl

& til.y

iget, ut notum

1 d

ex mero abufu hoc fit intr

eft. Sivero nulla utgeat rationab

ilis caufa, fed

OMentan

oductum, & hoc poffit

2 Parocho aliquo modo i

mpediri, hoc tolerando,

Telpondos

zale Parochum ^e gerere dicendum eft.

Ita ex

Qu cop

-ACt. Ecclefize Mediol, tom. r.

& ex inftrutt. 24.

vol. 3. Benedicti XIV. Papze, &

&t i

Archiep. Nottri.

ho &

D

|

$

ülhy,

CAS. IIT. Joannes domui, familizque Religiofotum

DN

quotidie inferviens , Communionem tempore Pa-

Atipge

fchatis in ipforum Ecclefia recipit. Q. An Eccle-

lnefe r

fize praecepto de Commgnione Pafchali fatisfecerit,

Noltnle

:

m.m hm

Refpondeo cum diflin&ione. Si Joannes ita domui,

—

b

ac familize Religioforum quotidie infervit, ut füb

ex t

eorumdem obedientia vivat & intra eorum do-

ehemüïx

1num, feu Monafterium refideat, , dico , ipfum Jo-

annem przecepto Ecclefize de Communione Pafchali

il

fatisfeciffle , cum in cafu interveniant iil om»

Tütm 4l

Uütn .03(

nes conditiones , quae ex Conc. Tiid. feff. 24.

Aider

cap. T. de reform. requiruntur,

nt quis a Com-

Vg

snatur.

munione Pafchali in propria Par

cecia fümenda exi-

Id

Si vero Joan

nes, licet domui, ac familiz

Religioforum .

quotidie

inferviat, (ub eorumdem

J ts

obedientia non vivit,

vel intra eoruüm Monafte-

Ollipui

E

rium non refidet, dicendum eft, pracepto Com-

Yon

Do|

munionis Pafchalis nequaquam fatisfeciffe propter

Mh

rationem oppoütam àÍupradi&a; ut ex cap. cit.

;

On-

d

H

[E,

MwnsE Ocromus'.* 319-

Concil, & ex pluribus Sacr. Congregat. Decretis

xeopti t

hac dere editis, & prafertim in una Laudun. 14.

x fridesi

Apr. 1685. in una Spolet, 19. Apr. 1692. in una

jtt pf

Barcinon. 21. Jan. 1713. & in una Ulyfipponea,

22. Novemb. r721:. videre eít,

Qu lo

raltiy

MENSE OCTOBRIS

je ac ia

oc poll

xcepta i

XCAS. L M

Ortuo quodam Presbytero, qui pin-

guem praebendam per nonnullos alios

$, &feti

poffedit, notabilem pecuniz fummam obtinuit Pe-

Vinendf ini

tronius ejusdem Presbyteri haeres , qui proinde

g nilotó

€x tali pecunia vellet fibi domum sedificare, Q

e

Ipen Wt

An licite poffit praedictus haeres in zedificio domus

ijs t

obtentam füummam infumere,

D &kUCf;(

loc t

Refpondeo negative. Si enim fru&tus Eccleüa'&ici.

pd. H

qui congruz fuftentationi przebendati fuperfunt,

ex inf

debent in pios ufus infümi, quia cum onere, &

digp M

pa&o faltem implicito a' Fidelibus : profe&i funt,

fequitur, quod fi quis eos titulo five donationis

] Rel[giok'»

in vita, five hareditatis poft Przebendati mortem

l tgmpafe,

accipiat, acceptos fructus in eosdem pios ufüs in-

.A f

fumere teneatur. Eo przcipue quod,

uemad-

j r

modum hzeres reprzefentat perfonam defun

i quoad

jllius bona, ita eaindem fub

ire debet obligationem,

quam citcailla defunctus ha

w iil

ex hac ratione res

bebat; & proinde ficuti

devitcta per votum faciendze

,u(erv'xt: Eï;

ntta

eleemofynz tranfit a

d hieredem ceum eadem obli-

d !

gatione, ita fru&us , qui a Praebendato in

paupe-

füm alimoniam

; aliosque pios ufus debent infumi,

n

cum eadem o

enli

bligatione ad haeredem tranfeunt ;

TH« "

& quidem poti

ori jure, cum magis intrinfeca , &

"T

adnexa videa

tut ecclefiafticis

fru&tibus obligatio

predicta, ntpote fündata in n

atura, & conditio-

ld W"a(

LA

obligatio ex voto,

ne talium bonorum, quam adnexa fit alicui rei

fi) «*

utpote quze przcife ab extrin-

Ofüm '11

feco, & ex voln

ntate voyentis proveniens eft.

DA

"

Non poterit igitu

t hzres P

resbyteri praebendati

yratt

ptt

«dificanda fibi domo obte

ntam füummam infuüme-

fecife

)

re.

K

P [

ca»

b -;

326

Casvs ComxscirENTIX.

re.

Ita Card. de Lugo de juft. & jur. difp. 23.

fe&. 6. n. 1o2. Sanch. concil. mor. lib. ?. c. 2. dub.

fapplt

abion lt

54. n. 2. Clericat. de 2oenit. decif. 1o. n. 22.

atfoc la

attierey

CAS. II. Parochus Puerperam, quze alios pepererat

fnitote,

filios, afferentem fentire fe mori,

enixe pe-

ii

ss a

tentem Extremam Unctionem, noluit facro Oleo

inungere, adhzrens judicio Obftetricis nepantis

g

& o

predictam mulierem eífe in mortis articulo con-

ftitutam. Q. An bene fe gefferit.

ie? )

Ainj

Refpondeo negative. Ratio eft, quia pofito dubio

üuicdy

prudenti de-periculo vitze, & rationabili timore

de morte Puerperz, hzc capax cenfenda eft Sa-

cramenti Extremze Unctionis, /faltem coliati (üb

| lI)

conditione : dari'autem in cafu noftro hunc timo-

rem vere prudentem de periculo mortis Puerperz,

(S. 1. ä

compertum eft, fi advertamus ex una parte faci-

litatem erroris in judicio Obftetricis negantis peri-

que fy

culum mortis, & ex altera infolitas voces Puer-

praber

pere afferentis fe mori, Extremamque Unctionem

enixe pofcentis, quod alias fecilfe experta partus

Wefponde

dolores, cafus non dicit. Cum igitur in dubio

QU o

ericuli mortis potuerit optime Parochus , faltem

tilice co;

lob conditione, Puerperam facro Oleo inungere,

| 'orüs pj

eumdem Parochum, qui judicio Obftetricis adhae-

** tdnj

rens in favorem periculi agere recufavit, male fe

M

W» Wi

gefli(fe dicendumeft. Ita Pasqualig. theor, & prax.

ts

quaeft. 384. & feq. Gobat. t. 1. tract, 8. caf, 22. .

ins]y

üJ

384. Rofignol. art. 3. n. 4.

» Qu

ïlchm

il

CAS. 1II. Parochus perintegrum diem folet non irfre-

158

*

uenter a Parcecia fua abeíie, nullo ibi reli£cto idoneo

acerdote, certus tamen, nullum ibi infirmum tali

B

A (üm

temporereperiri.Q.An poffit abomni culpa excufari.

Ut

Refpondeo negative. Ratio deducitur ex Edi&to San-

Y *Sacen

Rb

iffimdi Domini Noftri füb n. 17. vol. 1. paftora-

AW

Iium inftru&tionum hac de re edito, in quo *perte

lw

prohibitum eft Parochis a Parceciis fuis etiam pro

10.]j

1l

unica tantum die abeífe, nifi ibi Sacerdotem pro

li

[ &

audiendis Confeffionibus approbatum reliquerin',

qui pro aliquo repentino caíü poflit Parochi vices

up-

! lehm

æl

MzwsE NovrEwsBnis.

321

ju, d

2626

füpplere. Quamvisitaque certus fit Parochus, dum

abfens fit a Parcecia, nullüm ibi repeririinfirnum,

MO

adhuc tamen cum facillime poffint repentini cafus

l0s p

accidere, in quibus pro Sacramentorum admini-

& exce

ftratione, aliisque indigentiis, Parochi, vel alte-

rius Sacerdotis pro audiendis Confelfionibus ap-

It fiem Qs

eis ts

probati przefentia neceífaria omnino fit, dicendum

iticuo t

eft, Parochum noftrum, qui (olet non infrequen-

ter per integrum diem a Paroecia fua abefle, nullo

ibi reli&to idoneo Sacerdote, nequaquam poíle ab

yllo d

omii culpa excufari, .

abill £

[endiä

elï

AMIENSE NOFVEMBKRIS.

m

W

W

) lunc i

Acerdos celebrans in Oratorio privato

jj Pne?

CAS. T. 'S

folet omnibus diebus fefis pize, nobili-

] parte i

"

que fceminze Miffam audienti (

a

cram Euchariftiam

quis *

prabere. Q.An licite hoc faciat.

votes 1

d

Refpondeo negatiye. Ratio eft, quia in facnltate,

xpetipit

]

quze, pofitis quibusdam conditionibus, foleta Pon-

Lt

p u

»:

Chüs , i

tifice concedi pro celebratione Miffarum in Ora-

torüis privatis, nullatenus com

rehenditur facul-

o0 IDl

tas adminiftrandi facram Euc

h

ariftiam perfonis

tticis 4

ipfis, quarum contemplatione celebrandi facultas

gt m

if

concefía eft.. Hac de re (ut aperte docet San&if-

neor, V^

iA

M

fimus Dominus Nofter Inftruct. 13. vol. 2.) praxis

08' m

eft, quod petatur ab Ordinariis locorum pro di&ta

Eucharifti; adminif]ratione nova facultas, quze

d

ln

neque concedi folet, nifi pro aliquo particulari ca-

st

u

íu, in quo gravis neceffitas id concedendi occur-

rat. Cum itaque in cafü noftro non exprimatur

n

obtenta ab Ordinario facultas, dicendum ett, illi-

g

ib

J

il

cite Sacerdotem nobili foeminz in Oratorio priva-

21

"

to Miffam audienti facram Euchariftiam przbere.

)

Ita ex Quart. ad Rubr. Miff. part. 3. tit. 10. dub,

n

1o. Dian. p. 4. tt. 2. refol. 44. & 45. Girib. de Poe-

qr P

nit. C. 8. n. 47.

CAS.

"

X

j

P

lr

Lambertini Cafhs Coufc.

322 Casus CoNsciENTUE

fertin d

CAS. II. Titius Bertam duxit in Uxorem, eaque

]ooztan

defunéta, vellet ducere Cajam, quz fratris Ber-

tx jam mortui uxor fuit. Q. An licite poffit il-

|. depllne.

]ar ducere.

| quhsqu

L2

Refpondeo affirmative. Ratio eft, quia Titius per co-

ii

pulam habitam cum Berta uxore faa contraxit qui-

dem asffinitatem cum omnibus Confanguineis Ber-

tx, nonautem cum Dertz Affinibus ex vulgata

|

l!]

regula, quod affinitas affinitatem non pariat, Cum

igitut Caja, ex quo fuerit uxor fratris Bertze, fa-

&

afit dumtaxat Bertze affinis, non confanguines,

-CAS,I.R

fequitur, neque confauguineam efle, neque affi-

filim B

nem 'Titios proindeque nihil ex hoc capite ob-

alterum :

ftare, quin idem Titius, defüun&a uxore Berta,

f conya

licite poffit in uxorem ducere Cajam, quze fratris

Bertz jam mortui uxorfuit. lts Girib. de Ma-

Wlponda

trim. c. I3. nutm. 12. Sanch. l. 7. difp. 67. num. 3

eXCOII

Rofign. difp. 3. S. 1.

Ad pibi]

CAS, IlI. Perditus quidam javenis, qui pluries fe

ja&avit, ac gloriatus eft de peccatis Furti, Lu-

teiurad;

hr , «

xuriz , Blasphemize, & hujusmodi, dum confite-

t

tur, dicit tantummodo: Gloriatus füm de peccato

Til f

mortali. Q. Anfatisfecerit Confeffionis integritati.

Té,Qm

qian i

Refpondeo affirmative, per fe loquendo. Ratio eft,

'tit d

quia

cum tota malitia, quze in peccato Jactantie

"ag

reperitur, in eo fita fit, quod peccatum,

& óf-

fenfa Dei-affumatur tanquam medium ad captan-

ytelent

& laudem apud homines, ad quem

3b i

dam gloriam,

olyat

finem de materiali fe habet,

quod fi£ hoc, vel

D

illud peccatum; fequitur, quod optime, & inte-

gre confiteatur, qui tantummodo dicit: De pec-

ifis ,

cato mortali gloriatus fum. Dixi, per fe loquen-

abfolgt

iteide

M

do; oppofitum enim dicendum effet, fi perditus

uvenis complacentiam fimul de peccatis illis ha-

Wm [/

uiffet, de quibus gloriatus eft; quia cum cotn-

ütm I

placentia fpecificetur ab illo obje&o, de quo

j

i

quis cum ipía gloriatus eft, ad exprimendam,

URT

ficuti oportet, peccati fpeciem , debent illa omnia

]

obje&ta, quorum complacentia habita eft, in Con-

!

hoj

pra-

hignis

feífione aperiri, Et quia fæpiüïmg ja&tantia

er-

—

E

Mrewse DécEMBRIs. 323

fertim de peccatis Luxuriae admixtam habet Come

grem, a

placentiam de iisdem , hinc eft, quod hacrationa

frntris

Bie ol

fzpiffime adeft obligatio exprimendi obje£ta illa, de

quibus quis fe jaCctavit, & gloriatus eft. Ita Palao

t. 1. tr. 2. difp. 2. punct. r1, n. 5. Diana part. 3. tr.

'iosyete

4. tefol. 16t. Girib. de Pcenit. c. 8. n. 65. & feq.

ontrixg

uguineisäi

; ex vll

JX MENSE DECEMB RIS.

aria Ut

; Beris l

-CAS. I. I9 Ufticus in mortis articnlo conftitutus

yifangi

-* duo peccata confitetur, unum refer-

j nequ

vatum Epifcopo cum excommunicatione adnexa,

; qplte o

w w5

alterum refervatum Papoc.

Q. Ad quid teneatur,

fi conyalefcat,

u f

Q d)

Refpondeo cum diftinctione. S'i)/ Rufticus ignorabat

.a«

excommunicationis poenam peccatis fuis adnexam,

ad nihil tenetur , fi convaleícat: figuidem non te-

qi t

netur ad aliquid ratione refervationis, cum (ut ha«

fis fut?

betur c. 7. feff. 14. Concil. Trid.) in Ecclefia Dei

j üpna

cuftoditum femper fuerit, ut in mortis articulo

TM

nulla fit tefervatío: neque tenetur ratione cenfu-

j ii

fz, cum in eamdem utpote poenam non incidat,

qui eam ignorat. Si vero, quando Ruftieus pa-

N

travit deli&a, fciebat illis adnexam effe excom«

io j

municationis cenfuram , tenetur, fi convaleícat,

eatam,

prafentare fe Papz, & Epifcopo, vel Delegatis

m ald

ab ipfis, non quidem, ut a Cenfuris iterum ab-

ines;^

folvatur, cum jam fuerit direCte abíolutus, fed

".

ut paratum fe oftendat obedire Superiorum man-

ji]

datis, cüm non aliter fuerit in mortis articula

dictt

i

abfolutus a refervatis Cenfuris, quam fub poena

N

teincidendi in easdem fpecie Centuras, nifi, poft-

d

ii]

uam conyaluerit, fe prefentet, cni debet, ut

)u

d

,w:) u

i&um eft, Ita ex cap. eos qui de feut. excom. i

]ulï [RW:

6. Girib, de Poenit, c. 16. n. 43. & commuhiter.

at P

n

CAS. II. Lzelius habebat AgnumDei ceteum a fan&o

2

an[ [!h jf

f

Pio V. benedi&tum ; & quia audivit, eum elífe

| efïr

bus aureis yendidit, quame

i

T

inagui valorig, illum df)g

,

2

vis ;

324 Casus CowscieNTLE

vis hoc non licere cognofceret. Q. Àn polfit per

fimplicem Confeffarium abfolvi.

WMarlbo e

pimodam

Refpondeo affirmative. Quamvis enim Lzelius pec-

at x

caverit peccato Simoniz realis vendendo rem fa-

debitum

cram pro pretio temporali, & etiam egerit contra

T Bow

prohibitionem « Greg. XIIT. hac de re fpecialiter

editam ; adhuc tamen nihil obftat, quin poffit zb

1

hoc peccato per fimplicem Confeffarium abfolvi.

Licet enim reatus Simonize realis fcienter con-

! €ags

traGtz in Ordinum fufceptione, in collatione Be-

neficiorum, & in Religionis ingreffu puniatur ex-

!

communicationis cenfura Pontifici refervata, ut ex

lem. VIII. Decreto Doctores docent; hoc tamen

!

de Simonia, quze in aliis rebus committitur, dicen-

dum non eít, quia deipía pariter in refervationum

(.1. |

Decretís expreffa mentio non habeatur: Cum au-

tem nullibi conftet, quod Simonia, quee in vendi-

Deun.

giatur

tione Agni Dei patratur, füb aliqua refervatione

Confef

vel cenfüra refervata prohibita fit, dicendum, nihil

obftare, quin Lzelius, qui reus c

enfetur Simoniz

quude

Conufeffario Ab-

"ttdi eí

pradi&ze, poífit etiam a fimplici

A0

folutionis beneficium obtinere. Ita.ex Bonac. de

Simon, difp. 1. q. 4. S. 2. n. 6 & q. 7. $. 2. n. 17.

& 18. Girib, c. 2. n. 24.

Tf

CAS. Ill Üxor Marito conceffit , ut votum emitte-

XC()mm:

r n

ret Caftitatis, eoque emiffo, adhuc debitum pe-

ia

tenti reddit. Q. Àn licite debitum reddat.

ï)"&ï', Q

Refpondeo affirmative. Ratio eft, quia cum Uxor ex

if

hoc przcife, quod Marito concefferit, ut votum

tis

emitteret Caftitatis, non fe privaverit jure petendi,

0C e

—

vel reddendi debitum ; etiamfi Maritus poft vo-

n

Telim,

tum illícite petat, adhuc Uxor licite ei

dem debi-

lirnag

tum reddit. Quamvis enim, quando circumftan-

etdom

tia, quze reddit petitionem illicitam, fe tenet ex

p C

parte actus, illicitum quoque fit petenti correfpon-

Ri

dere ; quando tamen circumftantia przedi&ta fe te-

b m'

net praecife ex parte perfonae , ut in cafu, illici-

CA5

tum non eft per redditionem debiti illicite petentt

tionjy

affentiri.

Hoc tamen non videretur dicendum, ll

Uxor confenfum przbendo in votum C

aftitatis &

tia Y

judic

Maritq

L£

MENSE ]ANUAR;I. 'gzsu

Anpolr

Marito emiffum , licentizm dediffet vovendi om-

nimodam, & integram Caftitatem, in hoc enim

im leltt p

cafü, Uxor ceffiffet omni proprio iuri, & fic Marito

hdeni n à

debitum illicite petenti non nifi illicite redderet.

) (geit

Ita Bonac. de Matrim. q. 4. punct. 3. n. 7. Sanch.

e f

l. 9. difp. 36. n. 4. Girib. c.19. n. 86.

quin pol.

o52

C2

Pas

?t

53

C X52 o

*

-

ariom aYi

€3ROBSES URRUR

GR

*ex

ET

E

7

&

r

E

ass

fcientet t

vollationel

ANNO MDCCXLVI.

| punratur.

fervata, Ut

i, oc um

MENSE SANUARIL

m .f*.m;æ*v

Ajus videns omnia fibi advería fortuna

refrrat

CAS. I. C

contingere, putat vere in mente fua,

»eaïu::(whz:

Deum effe erga íe immifericordem , huticque co-

quen

gitatum fuum aperit Amico, dicens: Indica mihi

u r

M

d

Confeffarium: benignum , quia habeo peccatum

rande nimis; Deum enim credidi absque tüiferi-

li

Cofefano:

cordia effe. Q. An ifte inciderit in cafum Bulle

i

Ü

Caenze tanquam forma!itqr haereticus.

a EX?"?""*C

uia ad incurrendam

Refpondeo negative. Ratio eft, q

Excommunicationem Cafus Bullzae Coenz re

quirie

yotu

"

tur,

uod herefis fit exterius manifeftata, cum

ic 68

Ecclefia non judicet de interno, neque illud pu-

l red

d.

niat; Cajus autem nofter dumtaxat putavit Deum

immifericordem in mente fuüa, utpatet ex termi-

o h

L

nis cafus, Quod fi id poftea manifeftavit amico,

)

Norlt

hoc egit, non ad tuendam, aut profitendam hze-

rit if

refim, fed potius ad deteftandam, ficque fuit pura

Jantos

narratio heerefis alias conceptze, ordinata ad tol-

(p &

C!

lendam culpam. Poterit itaque a quolibet fim-

undo t

lici Confeflario abfolvi.

]ta communiter cum

[

i, "

Giribaldo tr. 4. in primum praecept. Decalogi, cap.

tel

2. dub. 5.

p

-CAS.H. Quidam Sacerdos in familiaribus collocu-

rin

UM

ocos , & face-

tionibus folet frequenter abuti ad j

I il

tias verbis, ac fententiis faerze Scripturze. Q. Án

Uf

ii

(

b

judicandus fit reus peccati lethalis facilegii.

(1/] (

j

3

.Re-

3*9.6 Ca4sus CoxsciENTLE

Refpondeo affrmative, loquendo de verbis factse

Al V]

Tíit) CO

Scripturze formaliter talibus , nimirum dictatis a

| Vetaf

Spiritu Sancto, Ratio eít,quia violat res facras

proprie tales, ac frequens abufus verborüm An

| tadlg

gelis venerabilium continet contemptum, faltem

IT

implicitum ipfiusmet Dei, gravem injuriam irro-

gat Spiritui fan&o, cujus fünt verba, ut ex Graf-

)

[o]

1D.

-

2

cap. IQ. num. 17. vocante hujusmodi

tT [

abufüm immane ícelus. 1Ita ex Gobat de blafp.

nf

Accedit etiam fcand

cap. 20. num. 720. Re

gin. fib. 19. cap. 4. num. 57.

Üitg,

alum, attenfa qualitate perlo-

nse Sacerdotis.

Dixi--loquendo de verbis fa-

Ü (

crae Scripturze formaliter talibus — quia fi abute-

Iimisg

retür quibusdam vertbis, quae extant in facris

Altexy

paginis, relatis ex aliis, & quidem viris profanis,

tüm de

ut funt illa Fefti A&. 25. ad Caefarem appellafti?

piun.

ad Cafarem ibis

—— a gravi facrilegii culpa excu-

Toninei

fari poffet.

Yétdey

CAS. 1II. Clericus Beneficistus multoties committit

tl x

alteri recitationem Divini officii; eique cedens

Tetod

partem fru&tuum illis diebus correfpondentem, cre-

Todtm

ditfe ab omni culpa immunem. Q, An bene fen-

tiat,

tommi

-

Tüchys

Refpondeo negative. Ratio eft, quia obligatio reci-

Atechi

tandi Ofüciam Divinum in Clerico Beneficiato,

quicumque fit, eft perfonalis, obligans (üb gravi,

tte Wt

5

orta ex ipfomet Beneficio, cujus poífeffionem ad-

Vs Y

eptus eft, cum jure illud adminiftrandi ; cui obli-

p

gationi fi non fatisfaciat, tenetur fruétus refli-

'utioys

tuere, quze reftitutio eft veluti poena correfpon-

dens culpze,

Quare Clericus. nofter cedens al-

teteg

Detqte

teri partem Beneficii, fübit poenam, verum non fe

L 4 $j

exonerat culpa contracta

propter transgreffionem

perfonalis obligationis recitandi Horas Canoni-

511

cas,

Ita ex Alario lib. 2. verbo: Zorc Canonita.

Sanchez lib. ».

AT,

confil. cap. 3. dub. 62. Giribaldus,

ldinr

Leander,

aliique,

Colligitur etiam ex Conftit. $.

Dïmm

Pii V. declarantis

; eüm, qui Choro addictus Offi-

Obligey

cium non recitat,

tipond

um; & diftributio

licet fit przefens , praeter frau-

tum committere,

num amiífionem, grave pecca-

Ad(irin

Accedit Propofitio damnata ab

| pulfy;

*

ex

|

7

IX

MrwsE FEBRUARTITI.

327

Alex. VII. num. 2r. dicens — Habehs Capella-

: verbie j

niam collativam, aut quodvis aliud Beneficium

irum du

Ecclefiafticum, fi ftudio literarum vacet, fatisfacit

hat res f

vettorm d

füze obligationi, fi Officium per alium recitet,

trfon, fl

idn

MENSE FEBRUARII

33 V OUl

jutim ïr;

Ui

Arochus habens Beneficium pingue non

nfe 1

Z

CAS. I. P

vult docere per fe ipfumDottrinamCnhri-

ohat del:

p.4, Ut

ftianam filios pauperum, fed tantum quosdam filios

divitum, qui fingulis menfibus quzedam munera

nltafe p

ad eum deferunt.

Q. An fit Simoniacus.

je verbis

quia d ul

Refpondeo cum diftin&ione. Vel intervenit pactum

t r ht

aüt expreffüm, aut tacitum cum Parentibus puero-

vl

tum deferendi ea munera, vel nullum intervenit

m ii

pa&um; fihoc fecundum , Patochus non eft Si«

moniacus, quia cum Simonia fit &udiofa voluntas

giedpu

vendendi, aut emendi aliquod fpitituale, vel fpiri-

vfiesone

tuali annexum pro temporali, ad eam requiritur

aliquod pa&

um, vel faltem ut res accipiatut per

einne t&

aut motivi, ut ex

ondenen

modum pretii, commutationis ,

db

communi doftorum. Siprimum,

probabilius Pa-

rochus eít Simoniacus.

tatio eft, quia docere

Bigto r

Catechifmum eft fpirituale, quod Simoniz fubja-

ff

cere poteft, ut cum communi tradit Suarez !:5. 4.

c. I8. n. 24. & Parochus ea munera reciperet tan-

ys tb gr

Refioten !

qusm pretium. Neque dici poteft, quod ea reci-

peret aut titulo lsboris, aut titulo congruz faften-

ali; i

FUCUUS

tationis, cum ad hujusmodi laborem ex offício

Fh

fupponatur fatis fu-

