imponere, ut ad tetmpus Mercaturz officium de-

ferat.

Ratio e£t, quia in tali cafu officium Mer-

caturze dici pro eo amplius nequit exercitium indif-

ferens, & occafio remota, fed proxima, ob trequen-

tem lapfum in mendacia ac perjuria:

uemadmo-

dum ludus dicitur vera occafio proximablafphemiz

iili, qui ludens frequenter blafphemat. 'Hinc ficuti

hujusmodi ludenti Confeffarius debet, faltem ad

tempus, vetare ludum, fi expertus eft reliqua

remedia effe inefficacia ad ipfum retrahendum a

n

blasphemiis : ita faltem ad tempus debet Mercatori

officium interdicere Mercaturze, fi reliqua remedia

)9

expertus e£ ineíficacia ad ipfum retrahendum a

men-

)

J/

480 Casvus Couäcnmnæ

mendaciis, & perjuriis ; nam ipfum relinquete in

e

tali Officio cum illó pravo habitu nihil diminuto,

eflet ipfum relinquere in formali periculo proximo

eijus

mp

relapfüs , adeoque in peccato, juxta illud Eccl, 3.

mjno.

Qui amat periculum, $n illo peribit, DusrteExpot,

neli

Prop. damn. v. occaíio proxima q. 447. Antonin.

tidet

de Poenit. quaeft. 6. pag. 54o.

tisfa

Refpondeo ad tertium affirm, cum Caftropalao, qnem

diam

&q

citat, 1c fequitur La Croix l. c. n. 955. tum quia

d

inductus per fraudem, ac dolum ad folutionem

pretii fupremi, utpote deceptus, non cenfetur vo-

'Orf

luntarie in iftud confenfiffe, tum quia per hunc

etitm

2,di

procedendi modum lazfüm eft jus, quod habebant

emptores emendi ab aliis pretío infimo, vel medio,

0481

eamdem mercem. EHinctantum Embptoribus refici

fia :

debet, quanti minoris emiífent ab aliis, fi fraus ac

filo.

dolus Mercatoris iis innotuiffet..

lum,

Deatu

AMENSE SEPTEMBRIS.

Mefpon

t

CRUN

& C0f

Olonus partiarius apno 'elapfo, um eg

.

CAS. I. C

ret, furripuit Domino tres corbas triti«

Titer

gua

vendi.

ci, animo tamen, cum primui poffet, illas fol-

ilox

Nunc ad pedes Confeffarii provolutus in-

Yed

quirit, juxa quam seftimationem teneatur Domi-

no fatisfacere, cum anno füperiore pretium tritici

Sy

modo creverit, modo decreverit. Q. Quid illi re-

Com

ondendum ?

jue

Quam

j

e

fpondendum, quod tenetur Domino fatisfacere

juxta illam zeftimationem, juxta quam verifimili-

Tant

ter is palfus eft damnum, feu intereífe; fic enim

Ti

l:mp

fervatur aequalitas , ad quam obligat juítitia com-

Oi

mutativa, cujus reftitutio eft actus. Bonacina de

reft. in gen. difp. r. quzft, 3. pun&. 11. num. 4«

p

Quare ti Dominus vendidiffet, aut confumpfiffet

Q

E

jllud triticum tempore füummze zeftimstionis , juxta

[j

illam reftituat; juxta mediocrem vero, vel infi-

ch

mam, fi tempore hujus, vel iliius fa&a ab eo

fuilet confumptio , demptis expenís, quas

Ti

circa

la

'

]

- MeNsE SEePTEMnBRIS.

481

NI

Et fi certum eft,

d

citca idem . Dominus feciífet.

cujusdam zefti

mationis tempore id fuiffet a Domi-

o p

no peractam,

plures tradunt, fatisfaciendum Do-

n

mino juxta majorem zftimationem; q

uia in dubio

wtelo

meliot eft innocentis conditio.

Magis tamen . at-

. Antrt

ridet fententia. Turriani, Sporer, aliorumque fa-

tisfactionem reducentium ad sítimationem me-

n

(

u

"

diam, habito reípe&u ad copiam, vel penuriam,

& qualitatem rei, emptorum &c. detrahendo ali-

fi

uid ratione expenfarum, & incertitudinis ; fi enim

ominus poterat vendere pretio fümmo, poterat

Veür r

retio infimo. Turrian. in 2. 2.

er hot

etiam p

M

lubcbag

2. difp. 10. dub. 2.

D.'Tho. to.

vel ml

CAS. 1I. Cajus, non obftante omni poffibili diligen-

dnus r

tia adhibita, certo fcire nou potuit, an füuo con-

Bo

filio efficaciter influxerit in homicidium perpetra-

tum.

Q. An debeat fe credereirregularem :ac te-

nestur ad reparationem damnorum.

$

Refpondeo affirmative quoad primam partem, & ne-

gative quoad fecundam. Ratio pr. pr. defumitur

acommuhíter contingentibus; cum enim regula-

T

riter pravium confilium operetur, & non nit) ma-

J

gna cum difficultate retrahi valeattotalis ejus ia-

illa*

Hoxus; hinc fit, ut, dubio non cbitante, an vere

influxerit, confilium adhuc influxilfe proe(umatur.

Wt

olutusï:

]j

n

Sayrus de ltregul. lib. 7. cap. 3. n. 2. Avila, &

i

comm. Caeterum fi. fcire cipias, quandonam pro-

ul

prie cenfeatur non influxiille, dico, id evenire z.

quando homicida confilii tempore jam erat adeo

gt

paratus ad occidendum , ut nuliam ex eo deter-

ii

minationem acceperit, nec ullum inde motivum

J

J lt

:'c»"l

furupferit cirius, facilius, crudelius, firmiusve

"

homicidium perpetrandi : fecundo cum Confulens

p |

ante homicidium, confili motiva aliis motivis

9*

contrariis elidere conatus eít, ac precibus etiam

importunis nifüs eftab eo retrahere volentem oc-

cidere : tertio,fi videns fe his non proficere,juxta

charitatis, ac prudentize regalas, occidendum mo-

nuerit, ut fibi caveret &c.

Vide Continuatorem

"

h

out-

(

Lambeyrtini Cafus Fohjc.

R

482

Casvus CoNscrENT ELE,

CAS1

Tournelli de Irreg. par. 8. c. X. art, 1. —— Ratio

witen!

poítea fecundze partis eff', quia nemo tenetur ad

feparationem certam pro puro dubi

Rebonc

o de damno il-

& cot

lato, uti cradidimus ad 3. Julii 1749.

r

tenti

CAS. III. Pcenitens protulit menda

[u

fione. Quid de hac judicandun: ?

cium in Confef-

fib

lius,

Refpondeo cum diftin&ione. Vl talemendacium fnit

Vove

cum adverrentia, & circa materiam gravem, feu

dent

lunja

neceff;5riam, puta, circa numerum lethalium, cir-

cnmftantiam mutantem fpecierm, aut aggravantem,

n m

vel niinuentem i» infinitum. circa occalionem pro-

jnpol

tiatyn

ximam, confuetudinem &c. & tunc dico judican-

dum, eam effe nullóm, & facrilegam, ni animi

tiot

perturbstio, ignorantia, vel fimplicitas fic co:fi-

Tife

tentem excufet; caret enim neceffaria fidelitate,

4tte

feu iotegritate. Vel tale mendacium fuit absque

tisf

adverrentia , aut circa materiam levem, feu uon

plins

Tbf

neceffariam ; & tunc dico, judicandum eam va-

lidam eile, i forre agaturde veniali, de quo tan-

t

tum Peenitens fe accufet, conícius fe illud. non

Refoo

commiliffe (in quo cafu fit Sacramentum nullum

ET

défectu verze materig), nam neque irrogatur gra»

Inalj

vis injuria Sacramento , neque variatur. notabili-

etiam

ter judicium Confeflarii, fi expofita fit alia mate-

m'xgc

ria,de qua vere doleat. Lugo de Pcen. difp. 14.

I2

n.

io.

iana, Rofignolus, & alii, a fortiori di-

ff

centes, valere Cozfeífionem, fi mendacium in ea

fj

prolatuim ad ipfam non pertineat,

p

Tet

al

MENSE OCTOBRIS.

Tiité

loc

CAS, I. V' I

llicus habita a Confeffario poenitentia

ye

confitendi per annum femel in menfe,

per primos tres meníss eam a femetipfo fibi com-

Q

f?(

mutavit in recitationem unius integri Roiarii pro

fc

qualibet vice; nunc petit ab alio Confeffario com-

mutationem ejusdem. Q. 1. an Poenitens fibi po-

3

tuerit Peenitentiam commutare,

tia

Saw

.. CAS-

El

MeNusE OcTonnis.

483

M

CAS. II. Q.2.an Confeffarius commutare poffit poe-

tetetr

nitentiam ab alio impofitam.

Refpondeo ad primum negat

ive cum Laurea,

Gobat,

edinto]

& communiori. Ratio eft,

uia comimutatio Poeni-

tentizs & eít actus jurisdiCtionis, & a&io facra-

i d

mentalis, cujusmodi p

lane non eft commutatio fibi

tiam facta fuiffet in me-

fa&ta a Villico, quamvis e

uod faCctum &

lius. Nec obítat patitas de voto,

daetnt

vovente, poteft ab eodem mutari in aliqu

id evi-

denter melius; cum enim hoc fuerit propria vo»

iven,

te. poteft

iigm,

luntate emiffum , propria etiam volunta

iyanta

in melius commutari ; non vero, ubi fa

tisfactio

e opus determi-

onem pf

impofita eft a Confeffario, qui tal

fi foifet ab ini-

a a

natum impofuit. Et quamvis hic,

,ail

tio rogatus pro mutatione operis ,

fortaffe indul-

fiffet; tamen fatim ac ipfe impofüit, & Pcenitens

Ts

hielist.

acceptavit tale opus, jam hoc habet vinculum fa-

i du

fisfactionis Sacramentalis; ficque non adeft am-

plius locus praefamendi,

quod ille confentist in

f

fubftitutionem alterius operis.

um v

Putgob. quzft. 4.

»quo t

art.

L

Refpondeo ad fecundum,

offe Confeffarinm ex ju-

lol

m u

»

fta caufa, nempe neceffitatis, aut utilitatis fpiri-

tualis Poenitentis , commutare in zequalem, imo

fot?

ga!utïf

etiam (interveniente tamen graviori motivo ) in

minorem pcenitentiam ab alio impofitam ; per hoc

alia ?

y d

epim non exerceret, imperium in primum Con-

feffarium , fed in Poenitentem, qui illi fe ipfumn,

gt t

faumque flatum, & conícientiam fubdidit ; nec

TTE

e revocat fententiam prioris, fed fuam pro-

propri

fert ;

hoc enim pofterius judicium non inftituitur

ad derogandum priori, fed ad confulendum Poe-

nitenti, in cujus favorem talis iteratio fit; neque

h

hoc torüm efficitur per modum appellatienis , fed

:

o

per modum noyi judicii, aequalis judi

cio praecedenti,

j ;g'.t i

u

quorum judiciorum neutrum adverfatur aiteri, cum

J

fecundus fe habeat tanquam facceffor prioris Con-

fcffarii in codem tribunali, ut cum Susrez difp.

no ?

$. fe&. 10. & Duardo difp. 9. fe&. 7. de Poen.

irodunt frequenter AuCtores. Nec perhoc primum

Sacramentum remanet mutilum , & imperfectum;

2

-

(*

484 . CAsus CowscrENTIE

fi enim duplex pcenitentia imponitur.in novojn.

dicio, prima eft pro praecedenti fubítituta, altera

pro prefenti; fi vero imponitur una tantum, hzc

a

spplicatur, & valet tam pro-

pracedenti, quam

pro prefenti. Et ha&tenus di

&a intelligo ,. quam-

vis prior poenitentia fuiffet impofita ab habente

f

poteftatem in refervata, & comtutatio fiata Con-

l

feífario fimplici, cum énim c

d

er hoc,

effaverit refervatio,

quod peccata fuerint a primo Confeffario

abfoluta, nil remanet, ratione cujus fecundus Con-

feifarius non

poffit fngm efformare judicium, Vaf-

] (A

quez, & alii.

j

(45

CAS. TII. Mulier periculofe

zegrotans, ftante pro-

Y

babilitate ,

quod feetus, quem in utero geftabat,

8

nondum effet animatus, pharmacu

m fuümpfit, &

N

procuravit abortum. Q. Àn licite.

k

[

Refp.' cum diftinct. Vel piocuravit abortum direte,

p

nempe, fümendo pharmacum ea intentione, ac

uü

€o fine, ut fequeretur abortus: & tunc certum

eít, illicite eam id praeftitiffe; nam fi illicitum eft

i

id praeftare, quando eft moraliter certum, quod

fzetus adhuc eft inanimatus, ut poft damnatam

fe

Giri

ropolit, de abortu ab Innocentio XI. tradunt

f

345

aldus de homic. dub. z. aliique comm, a for-

Y

tiori erit illicitum id przftare, quando eft folum

probabile, quod factus nondum fit animatus ; cum

in hoc cafü id facere, fit fe exponere formali pe-

riculo homicidü. Vel procuravit abortum folum

indirecte, quatenus pharmacum fumpfit ordinatum

ad fanitatem , licet per accidens ex illo timeretur

fecuturus abortus; & tunc dico, licite id ipfam

przftitiffe : quamvis enim in nullo cafu licitum

ft dre&e occidere innocentem ; licitum tamen

tb E. FR LL r a m u 5 d U

andoque eft aliquid agere, ex quo per accidens,

Te

&

contra intentionem

innocens incurrat grave

aliquod

ericulum: ut b

ene exemplificat Girib. l.

c. n. 146. hoc enim non eft intendere illi malum,

fed tantum

permittere, utilli immineat, ac inte-

rim nti jure

fuo,

MEN-

"

MaNsE NOVEMBRIS. 485

n

AMENSE NOFEMBRIS.

t di

It

Bfente Parocho Capellanus mouetur,

fi t

CAS. 1. A

Wi

infirmum paulo ante confeffüm gravius

u

zegrotare, & quamprimum deceffurum.

ropte-

b n

;

rea, ne ille decedatfine Viatico, & extrema Un-

hii

€tione, cito fümit Vafculuim Olei Infirmorum, &

n

de Ciborio Pyxidem, . ac celeri greffu currit ad hzec

A

Sacramenta illi miniftranda. Q. An in ifto ca(u li-

nàiite

ceat currere geítando Euchariftia: Sacramentum.

um T

CAS. II. Q. 2. an fieffetad Altare, liceret ei, ob

idem przeftandum, Miffam interrumpere.

CAS. IlI. Q. 3. quid agendum Capellano, fi ante

ii

Euchariftiz fumptionem vellet infirmus denuo con-

geltii

fiteri.

ll !

Refpondeo ad primum negative. Ratio eft, quia hic

agitur quidem de miniftrandis infirmo duobus Sa-

cramentis, quorum utrumque poteft illi multum

d

prodeffe; at non agitur de ullo Sacramento neceffi-

ont,

tatis.

imo in cafu curfíus formalís effet indecens

t m

ob realem przefentiam Corporis Chrifti, ante quod

jcfun

devotio, & reverentia adftantium non parum etiata

n €

minueretur, fi iliud prae manibus geftantem vide-

um

rent currere ; nam ftante confuetudine in contra-

tl

rium, jd admirationem caularet, ac rifüm. Pro-

ym, ^

pterea Poffevinus de Offic. Cur. cap. 5. n. 37. ait ,

d

quod Curatus vocatus de noCte, vel de die, cum

Dd

magna inftantia ad infirmum , tenetur quidem cur-

m

rere, Íi alias infirmus moreretur fline Confeífione,

aut fine Baptismo, cum iíta fint Sacramenta necef-

g n

faria; in aliis autem functionibus fatis effe, quod

r(dimfä l

Parochus feftinet, quia non funt abfolute neceffa-

riz. Et quod dicitur de Curato, valet, in hujus

abfentia, de Capellano in fubfidium conducto. Vi-

[

j W

de Poffevinum toto illo cap. hoc enim legiffe juvabit.

m

Refpondeo ad fecundum cum diftin&ione. Vel Infir-

mus eft in ipfa Ecclefa, feu prope Ecclefiam; &

in hoc cafu dico, etiam poft Confecrationem licere

db

"d

Capellano , obidem przftandum Miffam interrum-

"À

pere; quiatunc ex una parte interruptio modica

eft; ex alia ingens utilitas Sacramentorum ptzbet

3

u

.

-

!

s

486 Casus CONSCIENTUE

fufficientem caufam tam brevi interruptioni. Vel

fji

Infirmus eft in loco aliquantum ab Ecclefia remo-

I

to, & tunc dico, nonlicere, ob idem praeftandum,

Miffam interrumpere , quia cum füpponatur paulo

f

ante confeffus , quod hzecnon adeft urgens

necef-

de

fitas ; ideoque pravaletobligatio profequendi Mif-

£0

fam, eamque continuandi, ob reverentiam Sacri-

(

ficii, Diverfimode tamen deberet fe gerere Capella-

exe

nus in hoc fecundo cafa, fi Infirmus confeffus non

I

fuiffet, nec poífet confiteri; nam tunc fi capaxef-

fet Extremze Unctionis, vel etiam Viatiei, nec ad-

Y

elfet alius Sacerdos, non folura poffet, fed deberet

N

dl

perger

eetiam poft confecrationem ad ipfi miniftran-

CU

dum V

iaticam, vel Extremam Uxctionem, nt mo-

lo

ribundus ex attrito fieret contritus virtute Sacra-

10,

: dta cnm Zambrano, Tam-

menti, & fic(alvaretur

Qu

burino, & Capeaville;

Quartus iu Rubr. Milfal,

[

patt. 2. tit. 3.

fe&..3. dub. 3.

P

titg

Reípondeo ad tertium. Cape

llanum hoc in ca(u re-

quo

erbaculum, velalium

&0ni

ofita pyxide fuper parvum tab

debere ad Infirmum

decentem locüm ibi paratum ,

d totam Confeltfio-

LO

accedere, ipfumque aud

ire quoa

t

nem, fi hzec fit brevis; fi

vero hac longa futurafit,

[

debet ipfum

monere, ut

de gravibus, quze menti

fht

occurrunt ,

fe accufet , cum dolore univerfali de

h

eliquis, pro-

iO

omnibus & accufatione generali der

ponens ea poftes fi

ngillatim confiteri,

fitpoffit; &a-

ini-

Tá

timque illum abfoivat,.

ac poftea Euchariftiam

lis

nifttet, prout fieri folet in hifc

e circumftantiis. Sic

10

& obviatur fcanda-

or

enim, & providetur Infirmo,

lo. Quartus. l. c. Rotarius , & comm.

fi

di

AIENSE DECEMBRIS..

"tl

Erta uxor Sempronii ignorans, infaetem

IN

CAS. 1. B

effe filium proprii Mariti, ortüm

ex

ad Baptifmum.

.An

D

Conceubina, ipfum tenuit

iritualem five cum ipfo

contraxerit Cognationem fp

& Concubina.

li

infante, five cum Marito,

Tef

Refp

ondeo, in hypotefi, quod habuerit animum exer-

cen

di munüs ab Eccleíiz inftitutum, nempe verüum

f

l)!:lem

Qu

cfücium Matrinae , ipfam contraxiife coguati

pr

li

Ü

MxwsE DrcgwnAa1s.

487

ni, J

fpiritualem five cum Infante, five cum Concubina ;

jf

fin

robabilius tamen non cum Marito. Ratio, quoad

nfantem, & Concubinam, ex eo collipitur, quod

Qul

ftatim ac habuit przedictum animum. nil aliud defi-

d

derari videtur ad fpiritualem cognationem cum iis

aill

contrahendam : hzec enim ex inftituto Ecclefize eft

m ic

fjl

quid accefforium ad munusPatrini, vel Matrinze rite

(l

A

N

exercitum, ut in cafu. Hinc ficuti habita carnali per-

at

fe&ta copula cum uno ex Copjugibus, inde refultat

t

affinitas cum Coníanguineis ejusdem; ita fecuta

, DC

debett

vera tentione ad Baptifmum perlegitimum exerci-

tium Matrinz , inde refultat fpiritualis. cognatio

Qu

cüm infante, & illius Matre, feu Concabina. 1ta

j uU

Lopez par.2.Inftit, de Matrim.cap. 51.Giribald. tr.

e t

10. c. 12. dub. 3. n. 27. & alii comm. Ratiopoftea

y n

quoad Maritum defumitur ex refponfione , quam

. i

dedit Alexander I11.in cap. 2. de Cognat. Spir. Pe-

titus enim Pontifex, an feparandi effent Conjuges,

a

"W

quorum alter vel commnnem, vel alterius ex alio

gehwtm

connubio filium, five cafü, aut ex neceffitate, five

n

dolo baptizaffet, aut coram Epifcopo confirmandum

tenuiffet: Alexander IIL. c. Si vír, vel Mulier 2.

th

n*

de Cogoat. Spirit. corrigens antiqua jura oppofitum

jg n

ftatuentis, definit minime dittrahendum hac de cau-

li

a conjugium, ejusque jure uti Conjugibus permit-

Utläl P!

tendum, quia fi ex ignorantia id faé&tum, eos igno-

df

rantia excufare videtur: ut in terminis refert Nata-

m'l

lis Alexander de Sacram. Matr. cap. 4. art. 5. reg.

Io. Sed eademratio militat detentione filii Mariti

1

1

orti ex Concubina, quam Uxor fecit in noftro ca-

fü; ergo fiinillo excufatur ab amiffione juris peten-

f

di debitum, & a cognatione fpirituali contrahenda,

etiam in hoc.

M i

1

CAS. II. Sergíus tenuit infantem tum in baptifmo

fs

privato, cum in Ecclefia, quando fuppletae fuere

d

Caremoniz. Q. An ex hujusmodi tentione con-

1

traxerit Cognationem fpiritualem.

Refzondeo negative. Ratio eft, quia ad cognationem

n"

fpirituale contrahendam necefiario requiritur, quod

quis przeftet id, pro quo exEcclefiz inftituto contra-

hitur eadem cognatio. Jam vero id, pro quo ex Eé-

clefiac inftituto hzec contrahitur,non eft tentio adBa-

ptis-

488. Casus CoNscreNTIE

w r

tifmum utcumque, fed ad Baptifmum folemnem;

i

f

quidem ritus Patrini inftitutus non eft pro Bapti-

W

fmo privato, fed tantum pro Baptifmo folemni. Pro-

z

terea cum non verificetur, quod Sergius tenuerit

:

ad Baptifmum folemnem, fed tantum in privato, nec

non iu expletione fubfequentium caremoniarum,

quze pariter Daptifmus folemnis non fant; dicen-

dum, quod ex hujusmodi tentionibus cognationem

fpiritualem non contraxerit. Ita Rofignol. de Da-

ptif. q.6. art. 5. & comm.

Qu

CAS. III. Fortunius tenuit infantem ad Baptifmum

per Procuratorem.

Q. An etiam ex hac tentione

orta fuerit Cognatio fpiritualis; & an illam contra-

xerit Fortunius, an vero procurator.

s

Re/eondeo, exhac tentione fpiritualem cognationem

ABt

fuiffe contractam, eam tamen non contraxiffe Pro-

illa

curatorem, fed Fortunium. Ratio eft, quia fzepius ita

tün

declaravit Sac. Congregatio Concilii, nempe in una

Tor

Veronen(i die 29. Martii 1582. & 15. Martii 1631

h

ut videre eft apüud Nicolium in fuis Elucubr. Civil.

pro

lib. r. tit. ro impedim. 4. verf. au vero, &apud Re-

für

bellum, dicentem , fe infpexiffe Decreta, quorum

lici

unum hiíce verbis rem totam expedit: Procurator

A

sn0n cont?ahit cognationem

p

iwitualem fibi, fed. Man-

um

danti. Vide eumdemRebel

C

m deOblig Juft.poft par.

t

4.. €3p. 2. l. 9o.

Ratio poftea eft, quia actus hicnon

.

[il

attribuitur exequeati

, ied Mandanti , ut recte in-

4fü

quit Naldus Cophtatio Spiritualis n. 3. & patet pa-

Ino

ritate aCtus Marimonii, pariter per Procuratorem

illy

contra&ti; non enin; Procurator, fed Maudans fit

bor

Corjux, & Conjugisobligationem contrahit. Ídem

ten

ergo dicit debet quoad fpiritualem cognationem ;

«

pracipue cum hzc juxta Tridentinum contraha-

"

tur perfolos defignatos a Parentibus ; uti eft Msn-

D

dans. Hinc valet in cafüilla regula: Qui per alium

Y

tenet , pev fe ipfun teuere cen(ztuy, nam jura exprt-

R

mentia tentionem, intelligenda (unt de tentione

fe

phvüca, velmorali, ut optime Anacletus in 4-

P.

Detr, tit, 1z. num. 23. in fine.

IN-

t

*

' *

AA

C us

,þ

£OQOK

Z

e

q»

.ää*"?!g

«

M

AA

lenpt

Qä

At

MY

á

sj

d

Q

H

MUU

oD*

N

XNC

m i

A

X

A

Q

"

uY

"

*

2w$

( w

(»x

; tupt

N

—

AOOOQOOK

0

ä&

L

ivalo t

SGef

Yonint,

j i

n

o

INDEX RERLUM,

Quz hoc Libro continentur , lo-

pl

nl

cuplctifïimu's.

m o

À.

!Bortus. Mulier potionem abortus fcetus animati

T

caufativam' infcienter fümens, poftea admonita

j -

illam impedire nolens, incurtitne cafum referva-

gisit

tum. pag. 79. Aut qui pr&bet ejusmodi potionem

geinut

ceminze aliunde fcetze , afferenti ab ipfo gravidam.

i t

186. Pote(tne mulier periculofe decutobens frante

a

probabilitate, quod fcetus nondum fit animatus;

a

fumere pharmacum , & abortum procurare. 484.

Licitumne id Medico? 305. Procurans abortum

,(

"(

a quo poteft abfolvi. 395. Sacerdos procurans abor«

)

tum, petensque difpenfationem füper irregularita-

il

te,fed reticens, foetum ex fe genitum, gaudetne

du

difpen(atione? 70.

«

p

Abfolutio. poteltne dari fequentibus: ebrio proxime

u

morituro.9. Cormittenti peccatum, fed ignoranti

j

ilud in faa Dicecefi refervatum. 58. Furi ex ar»

bore cadenti, ac fenfibus deftituto. xo6.

Exere

centi periculofam negotiationem. 27. Poenitenti

3

obftinato, & recufanti fe praefentare Superiori, fi

tamen Superior det licentiam. 17o.

Peccatori

publico mortem minanti. 171. Uxori renuenti re-

verti ad maritum, a quo fzpius verberatur. 237.

p

Recufanti falutare inimicum, 245. Petenti pro of-

lgl

fenfa illata juridicam fatisfationem.254. Mori-

"T

i

ün«

Lambertini Cafüs. Confc.

h

IxpEx RERUM

Qu

bundo nullum przbenti fignum doloris. 284. In-

3

[

terdicto ob violationem Communionis pafíchalis.

o6. Ex inadvertentia non data poteftne dari di-

Vv

itanti.84. Efne valida, dum quis füb ea recorda-

To

tus peccati lethalis illud . poftea aperit Confeffa-

6;

rlo. 257. Licitumne proferre formam. abfolutionis

lic

D

füper indifpofitos fine intentione eos abíolvendi,

292. Abfolutus a peccato ratione propinati vene-

J

ni, antequam mors fecuta fuit, teneturne hac fe-

cuta denuo confiteri. 333. Abfolutio data ab eo,

ho

cujus approbatio exfpiravit , a peccato inculpabi-

t0

f

liter oblito in Confeffione tempore approbationis

[

faCta, eftne valida. 390.

Vide plura verbo Cou-

CU

fe[favius, & verbo Refervatio.

Zlduiterium. Poteftne pro illo etiam viaut dolo perpe-

€e

trato pretium exigi. 9. Adulter teneturne adul.

f

Ü

terze reconciliari. 78.. Teneturne adultera marito

di

mipanti ipfi mortem adulterii crimen fateri. 202.

t

Zvarus. Prorumpens in indignationem, quod audie-

rit indictaa preces publicasad obtinendam pluviam

ett

Q

pro ortu fatorum, quot committit peccata ? 256.

üà

x

[

B.

ex

ZAunitus poteftne a quoi:uxhque Confeffario abfolvi

x

B

ab omnibus peccatis & cenfuris. 264. Licitum-

B -gi

ne occidere illum ad aífequendum promiffum a

la

principe proemium ? 452.

Baptifmus. Licetne parvulos ab obftetricibus bapti-

1

Zatos füb conditione denuo baptizare. 18. 113.

ri3r. Quid faciendum Parocho, ad quem defer-

tur puer habens collo appenfam chartulam, in

qua legitur eum effe baptizatum, rrz. Quid,fi nul-

jam habet chartam, 1i17.

Poteftne Parochus li-

cite imponere nomen infanti baptizando reluctan-

v

tibus parentibus. 58. Autnon advenientibus Pa-

trinis defignatis adhibere obítetricem cum impu-

bere. 577. Quid incumbit Parocho, dum audit ab

obftetrice in Confeffione , aliquem — adolefcen*

tem non fuiffe valide ab ea baptizatum. 390

Poteítne tradi iufans baptizandus alteri Parocho,

a pa-

af

Qua uoc LinRgo cowTINENTUR, &c.

P

a parente habente quoddam diffidium cum Paro-

;

p

I'auiï

cho proprio 153. Àut an licite baptizatur infans

ne d

22 Retd

invito Patre Judzeo, confentiente vero avo pater-

nofideli. 304. Baptifmum differentes an peccant.

t C

62.189. Valetne Diaconus ex preefümpta Parochi

l

10

licentia folemniter baptizare. 137. Quid autem de

al

Baptifino a Calvinifta recepto fentiendum ? 165.

J rece.-

tb

Beneficiatus quotidie obligatus ad applicandum pro

hl d

fündatore, teneturne etiam in ccena Domini, &

ibcili*

commermorationeomnium fidelium. 195. Simulans,

tobatjot

fe habere intentionem intra annum fütcipiendi fa-

A

cerdotium, obtinensque beneficium curatum, fa-

citne fructus illius anni fuos. 218. Beneficium ac-

iuoytte

ceptans apimo illud refignandi fratri fuo, ac po-

)rne

ftea uxorem ducendi, an peccat. 398. Impediens

dignum calumniis a confecutione beneficii , ut

fà IDafi

i, 002

digniori confératur, ad quid tenetur. 203. Lici-

tumne beneficiato fruétus fuperflnos infümere in

jpdut

emptione librorum. 317. Authzredi ejus in zedifi-

n

"u

»

j

canda domo. 319. Poteftne committere alteri reci-

tatfonern officil divini, aliique dare fru&tus illi diei

correfpondentes. 326. Autillud non recitans, fi

i

ex poít bis recitet , eftne liber a reftitutione ?

365.

&

10 2!

li

Bigamia quando dignofcitur ? 149.

ob

Blasphemia. Quid requiritur ad blasphemiam hzereti-

calem, 59.63. 236. 261. 4683. Dlasphemia in Deum,

ii p

in B. V. in Sanétos, eítne explicanda ? 125.

n

i

m

C.

KE*

l

pellanus tecufans. benedicere domos, quod non

C

f

recipiat juxta confuetudinem ova, an peccat.

,

n

)

180 Autíi quotidie obligatus celebrare, invifit

[l

&micos. 447. Aut fi accipit ftipendia ab aliis. 448.

jj

& feq. Aut fi obligatus ad celebrandum quotidie

in certo altari, per unum menfem omittit, & al-

tero in alio altari celebrat. 457. Ad quid aurem

tencetur, dum dies fundata, quae prius erat fe-

493

-112

ftiva

xv

Ixpex RrRU M,

Cot

fliva ex devotione, fa&a eft. talis ex proecepto?

^

)

467.

ob

Cosfss quomodo licitus. 422, 471. Fingens,fe velle

[

redimere cenfum annuum, ut fructuum diminutio-

Tà

nem extorqueat, an peccat? 212

Pl

ü

Charitas proximiquomodo lazedi poteftper verba irri-

fi

foria. 432.

Quomodo a marito non admonente

uxorem periculofe decumbentem ? 455.

h

IH

Chorem. Licitumne Clericis choreis intereffe, aut

hi

mufica inftrüumenta pulfare. 3. 178. Aut illi, qui

E

pravos fentit motus. 158. Autpuelle, dum pra-

D

videt alium peccaturum. 246. Eftne peccaminofum

qu

edere fonos in choreis inhoneftis? 179.

nQ

Clericus. Ludentes Clerici aleis, & ex jurgio fe

s.

percutientes, neque advertentes cenforam, an il-

D

li

Jam incurrunt. 5. Clericus ludens Juda alearum

cumcauponario ea conditione, ut quoties lucra-

to

retur, ei fplendidum pararetur prandium, poteftne

lh

&

jufte a cauponario exigere prandium. 16. Autfi

)u

cauponarius recufaverit, poteltne ex bonis ipfius

procurate compenfationem. 17. Aut poteftne cau-

D

ponarius recurrere ad Superiorem, ut hzc bona

denuo ei reddantur. ibidem. Docens Clericus fpon-

te püeros Grammaticam, teneturne etiam rudi-

(ony

menta fidei docere. 152. Quisnam titulus fufficiens

b

ad facros Ordines fufcipiendos. 166. Quale patri-

D

mornium pro Clericis poteft cenferi legitimum.267.

An laudabiliter agit Clericus, petens poft mor-

tem fuam fepeliri indutus habitu cujusdam Soda-

litatis. 173. Clericali habitu indutus audiens a ma-

tre, fe effe illegitimum,debetne ei credere 300. Non

habens animum Clericandi, fed interim fructus

f

beneficii percipiendi, quomodo peccat ? 428.

f

-

)

feq. Quid de reftitutione fructuum ? ibidem.

Cognatio legalis quid inducit, 264. Spiritualis quando

ceutrahitur. 41. 294. 350. 486. & feq. Contra&ta

duplici cognatione fpiriruali, eftne neceffarium,

utramque exprimere, Íi petatur difpenfatio pro -

(

contrahendo matrimonio ? 413.

Com-

Quz uoc Lingo CONTINENTUR, &c.

Communio Pafchalis obligstne etiàm elapfo tempore

Rol

afchali. 36. Indigne fumpta in propria Parzecia

obligatne adhuc ad eam in illa fümendatm. 97. Po-

stl

teftne a Parocho denegari paero nondum exami-

ünihii

nato , fe tamen linteo altaris preefentanti. 53. Aut

Parochiano non petenti veniam de injuria ipfi illa-

fenult

ta, 157. Satisfacitne przecepto Pafchalis rufticus

du

fumens Éuchariftiam in Ecclefia Metropolitana.115.

Aut manibus Epifcopi. 165. Aut Capellanus zegro-

tans illam recipiens ab alio Capellano. 183. Aut

eft, i

famulis Religiofotum, dum fumaunt eam in eorum

ii d

1

Ecclefiis. 313. Debetne necellario fufcipi in pro-

m pr

nito/it

pria Parochia. 259. Poteftne dari a Parocho illi,

qui minatur ei mortem. 368. Licitumne Sacerdoti

non habenti copiam celebrandi, propriis manibus

'

)

upo:

S. Synaxi fe teficere. 147. Aut in no&te natalis

»ini

Domini-communicare. 226. Aut peccatori publico

aleerut

hoftiam non confecratam ptzebere.222. Autoccul-

s lutt

to id pete,nti, 356. Aut quotidie perfonam aliquam

potefmg

in orator!o privsto commuhicare. 32t. Qaid fa-

d

ciendum $i, cui S. Menfzs affidenti incidit pecca-

js il

tum lethale. 266. Peccans poft Communionem te-

o

neturne hanc cixj cumftantiamexprimere ? Sr.

gt u

us lt

bompenfatio damniían licita con du&ori ex bornis Do-

m

mini, dum villicus, antequam triticum in area divi-

datur, exigit, ut tota tritici maíía cribretur ex-

p

Ó

penfis communibus , Domini fcilicet, & conducto-

ris. 144 Eftne facienda ab eo, qui fugiens infe-

t "

quentes hoftes obvium afcendit equum, qui pzae-

o

cipiti fuga moritur. 370. An licita creditori ex

bonis mobilibus fui debitoris defuncti, qua& apud

íe retinet, dum alia adhuc debita anteriora ad-

funt. 439. Aut fi füb excommunicatione przci-

W&

piatur, ut detinentes bona defun&i hzc indicent,

f

ereditor non indicando inciditne in excommnunuica-

tionem. ibidem.

Quando licita oc culta compenfa-

u

tio? 451.

)pä'ft'

il

j/

Complex poteftne abfqlvere complicem ? 339.

Con»

lia

»

InpEx RERUM,

Qu

Concionator quomodo peccare poteft. 6. 124, Lidl-

&di

D

tumne, unum laudare concionatorem, ex quo alius

melior deprimitur ? 18r.

163

tent

Concubina ad quid obliganda.303. Quid agendum Cön—

cit:

feflario vocato ad zegrotam concubinam ? 462.

qu

fdl

Confe[Jarius exfpirante tempore poteftatis conceffze

dd

adhuc Confeffiones excipiens incurritne aliquam

fri

poenom.3 Poteftne a moribundo excommuhica-

D

to juramentum exigere, ut fe pracfentet legitimo"

Superiori, fi convaluerit. 3. Teneturne crederé?

T&

peenitenti ad Superiorem, ut fe illi fiftat, miffo,

001

C

& abfíolationem impendere. $1. Formam abfolu-

betn

tionis cum diftractione voluntaria pronuntians, an

graviter peccat, 130. Aut dele&tatus de re turpi in

qui

Confeffione audita, nec ante abfolutionem contri-

vai

d

tionem eliciens. 168. Quodnam judicium Confef-

tot

farii debet effe, dum quis confitetur, fe exercuiffe

[

aliquam operationem, ignorans, an efífet v

!eniali-

ter, an mortaliter mala? 244.

pet

Xifi

Confeffto. Quisnam dolor ad Confeffionem requiritur.

Tf

2. Defectus in Confeffione a peenitente commif-

]s quomodo integrandus. 45. Quaenam ad inte-

üm

gritatem Confeffionis requiruntur. 46. 52. 206.

(ifin

322. 342. Confeífio cum. ignorantia myfteriorum

tow

T'rinitatis & Incarnationis eftne validà 48. Aut

Ws

cum ignorantia neceffariorum neceflfitate przecep-

G

ti. 50.

Quznam materia ad Confeffionem fuffi-

V

ciens requiritur. 55.

An valida Confeífio ejus,

qui bona fide confitetur peccata, & excommu-

C

nicationis oblivifcitur. 93. Aut pera&a a Sacer-

[/

dote variis impuritatibus inquinato, fe autem fin-

gente laicum, voto tamen caftitatis obftri&tum.

Q

333. Aut faCta Confeffario ignaro. 167. Aut per-

aCta fine renovatione doloris pridie eliciti. 316.

tü

Aut illius, qui protulit in Confeíffione mendacium.

Q

li

480. Confitens fe decies aut duodecies polluiffe,

[

cum tamen certus fit, id duodecies factum, ad

quid. 133. Confitens, fe vige(ies pejeraffe &

h

poft Confeflionem deprehendens, trigefies fa&tum,

t

a

&

Quuc uoc Liggo CONTINE&TQR, &c.

u

ad quid. r42. 38r.

An in Confeffione rieceffario

explicandze circumftantize notabiliter a

[

[63i

gravantes,

quui;

163. Communioni pafchali an neceflario praemit-

tenda confeífio. 182. oniüttens ex oblivione pec-

du

cata mortalia in pafchate, ad quid. 222.teneturne

!f

quamprimum confiteri.

361. Requiriturne ad con-

feffionem propofitum for

male & expreffum. 268.

Citt

debetne ptémitti ad confeffio

nem diligens con-

? 469. Quinunquam

L

l

!

d

fcientiae examen. 287. & quale

Yi

expofuit n

umerum peccatorüm,

ad.quid. 269. Quid

l

t

requiritur a

d perfeCtam & diftin&tam peccatorum

I

Confeffionem.

o88. fuffcitne in generali dicere :

^. f

Confiteor omnia peccata mea venialia. 294. De-

abfola

fo

betne in Confeffione exprimi qualitas perfonze,

füns

uam quis turpiter tetigit, aut afpexit. 392. An

& türp?

valida Confeffio, dum quis in rabiem actus occi-

2 Conl

dit fororem ab Amafio foetam, occifionem fororis

L Confe

confitetur, reticet vero illius praegnantiam, ne

yertuté

detegat crimen ejus communiter Virginis reputa-

L verid

tz. 440. Licitumne in Confeffione juramentum

m pro-

