occutrilfet; ita occurrens poft votum eandem fal-

Al

tem in hac parte a voti executione excufat. Dixi,

faltem in hac parte; quia,

cuim hac parte non

EO

WMear

fervata poffit conjux fieri pr

zgnans, & proinde

|

tünt,

poffit ceffare finis non peten

di, ne filiis ultra vi-

res graveturt, poterit eodem gravitatis tempore

| "dj

debitum etiam petere, quin votifraga cenfeatur.

lür,

fàt fjc

1ta cum Suer. i. 4. de voto c, 9. n. 4. & c. 69.

lür po;

E. r. &

muniter.

4. Palao punét. 20. n. 5 aliisqqe cfæm-

-

lt d

Mlaï'lt

CAS. HI. Cuidam rurali Ecclefize Altare Privilegia-

ipofig

1itig ;

tum pro quslibet fexta feria conceffum fuit fu

.conditione, qu: d in eadem Ecclefia quinque fal-

ferr

tem Miffz quotidie celebrentur.

Q. Anfi

iffae

linis ;

ali-

Qä(þgm'

: MewsE D.ECEMBRIS. 1'3771

&t

aliquando fint pauciores , quam

quïqque , adhuc

Indulgentia fubfiftat.

s r

Refpondeo affirinative, dummodo hoc raro contingat,

A t

Licet enim facra Concilit Congregatio approbante

(i ln

Pontifice Innoc. XIT. declaraverit5. Jun. 1694. ce-

lebrationem . Miffarum in Altaris Privilegiati im-

- on f

etit

dulto przefinitarum quotidie neceffariam effe; ad-

hucíftamen dicendum , quod fi aliqua die contin-

ydens. )

gat przfinitum Miffarum numerum integrum non

i, U

haberi , non per hoc taliter conditio privilegii

ye d

conceffioni adnexa deficiat , ut ipfum quoque pri-

non atr)

vilegium ceffet ; ita enim refpondit eadem facra

mpore t

Congregatio füb Clem. XI. ad dubium num. r.

df

propofitum die 3o. Jul. 1706 fub claufula a no-

yen r

bis pofita, fcilicet: Dummodo hoc raro contingat,

euny

untin di&i Pontificis Bullario part. 2: pag. 542.

eut;^

videre eft; & hoc idem docent Gob. t. 1. tr. 3.

j ein

n. 64o. Dian. part. 9. tr. 2. refol. 2.

, tht

.ugmïy' b

NMENSE DECEMBRIS.

ello p

narün'

CAS. T, Um moritur ruralis Sacerdos piz cui-

quot

dam fodalitati adfcri

us difponit, ut

WX pra.f

ejus corpus habitn ejusdem foda

f

atis induütum ad

o

tumulum deferatur. Q. An

praedicta difpofuiq pof-

T od

fit laudabiliter exequi.

i eeïxm' j'

Refpondeo negative. Quamvis enim pius, ac lau-

Xcufü[. ,

dabilis fit mos laicorum , fi ad oftendendam ve-

nerationem, quam in vita erga Sanétos habue-

( paï[ï ;

' & grc.'

runt, difponant in morte, ut alicujus Religionis,

iisid

vel Societatis habitu induti ad tumulum deferan-

alis U

tur, quando eorum vita contumeliasm non infe-

;

,U

rat facrze Velfti, & in religiofa vefte non fepelian-

"

tur poft vitam prorfus irreligiofum, ut Theophi-

j

lus Rainaudus part. 3. feCt. 1. Eteroc. fpirit. ad-

notavit; laudabilis tamen effe non poteft talis di-

fpofitio, fi fiat a Sacerdote, velalio clericali mi-

D

litize adferipto, cum quilibet ex his ad fepulturam

inP.

deferri debeat ea facra indutus vefte ,

quam or-

dinis. fui ratio depofcit, ut füb titulo de exequiis

quinqgffl

al

difponit Rituale Romanum , quam difpofitionem

oms

174 Casus CONscmNnæ

ï

habe

omnino fervandam efíe przecipit etiam .Ciem. XI.

per Edictum füum die 4. Febr. 1705. hac de re

Pud

editum , ut pag.

Que

manifefte apparet.

317. Bullarii ejusdeqx Pontificis

eude

dit,

CAS. Il. Parochus ruralis quodam die fefto, quo

t

tenetur Sacrificium offerre pro populo, celebrat pro

Trüt

defuncto prafente cadayere, cum alius non adíit

Sacerdos pro eodem celebraturus, antequam fe-

Y

log

pulturz tradatur. Q. An bene fe gerat.-

&i

Te i

Refpondeo cum diftinctione. SiParochus talem cha-

fify.

ritatem exercet celebrando die fefto pro defun&o

Atf

profente, pro quo alter celebraturus non inveni«

b tr

tur , cum intentione offerendi etiam Sacrificium pro

V tefg

populo altera die intra hebdomadam , bené fe ge-

(

"d

rit, hoc enim modo ex una parte retinet, quan-

tum poteft, quod antiquiffimi eft inftituti, ut fci-

licet Miffa praefente córpore defun&i pro eo ce

lebretur, antequam fepulturz tradatur: ficnti fub

titulo de exequiis inquit Rituale Romanum ; ne-

Ilj

que ex tali parte populum füum privat eo fpiri-

W

tuali auxilio, quod ipfi ex divino preecepto pet

Sacrificii Oblationem praeftaretenetur, ut feff. 25.

Ut

c. 3. Tridentinum docet. Si vero ita celebrat die

fefto pro defuncto praefente cadavere, ut altero

COf q

die non fit pro populo celebraturus, male fe gerit,

D

przefert enim confilium przcepto , & juftitiae cha-

( yot

fitatem , quod omnibus ex communi do&rinz

|

N

zequum non effe, compertum eft.

&t

CAS.III. Petrus obligavit in teftamento haredem

n

fuum ad przbendas quolibet anno alicui puella

[€)

hanz centum libras, utpoffitnubere. Q. An

lial

ofí

fi

T pe

b

it talem pecuniam Pue.

;læ inutilem Patrem ha-

DIESO

enti praebere.

Tuli

Refpondeo affirmative. Ratio eft, quia licet Paella

Wei

habens Patrem inutilem nequeat toto fermonis ri-

Tüm

1 Efpl(

gore Orphana appellari, adhuc tamen, cum deha-

bente inutilem Patrem verificetur , quod careat

ipfits

praefidio Patris illiusque opem defideret, ficuti de

biti f

vere Orphana verificatur, dicendum ef.

jam

We g

aben-

»

MrNsE JawvAnrr.

175

m Cen!

habentem inutilem Patrem legato centum librarun

s i

Puellze Orphanz nubenti relicto poffe gaudere.

jen Pont

Quemadmodum enim jus dans viduis privilegia,

eadem mulieribus inutiles viros habentibus conce-

fe ht

dit, cam parium eadem fit juris difpoitio, ut ex

cap. inter corporalia 2. de transl. Epifc. & ex com-

, Ceiti

muni Do&orum mente colligitur. Ita in noftro cafüu

]los st

loqui debemus. . FHoc tamen facilenon admitterem ,

Iifequy

fiFilia habens inutilem Patrem cum alia Patre ve-

l

re carente concurreret, nifi illa effet ifta paupe-

g tlem

rior, quo in cafu illa adhuc eligi poffet. [Ítacum

o delut

Amoftrat decaufis piis L. 4. c.7. n. 43. & feq. Bar-

: ponilyé

bof.tr. var. axiom. 174. n. 14, Dian. tom. 6. tr.

crifcmy

8. refol. 45.

at

Anet, d

GARUBRÜRRUSSUDRON ROSSUSRCS EUA 03

| lïmi; LU

ANNO

MDCCXL.

ii gt

r i

omata !

MENSE JANUARKIL

rint at

Overat Petrus infacrze Familiz honorem

præcepiü

CAS. -I. V

tres Juiios in eleemofynam elargiri ,

r, II

unutm Viro feni, Mulieri laétanti alteros.

1 ce]gbüt

Agno-

fcens autem Virum fenem, qui Uxorem lactantem

i X 'f

habebat, eidem Viro omnes tres Jviios przebuit. Q.

ude bf

1

&n voto a fe emiffo fatisfecerit.

(

a

1uïflti:;

Refpondeo affrmative. Ratio eft, quia nec res, quam

Vovens vovit , nec voventis finis, ut ad voti com»

ementum requiritur, in cafu noftro defideratur,

N

on primum, nam dare viro feni uxorem laCtantem

"

Y

habenti Julios illos,quos Petrus dare voverat mulie-

T

ri perinde fe habeat, ac Julios eosdem mulieri ipft

praebere,cum datum viro, qui caput eft mulieris, ipfi

mulieri per fe loquendo datum intelligatur. Etprzeci-

pue in cafü noftro, in quo id ,. quod per fe a voto

] hCet ?1

refpicitur, non eft directa translatio dominii duo-

[ m

J

rum Juliorum in la&antem mulierem , bene vero

A p

[

ipfius mulieris fublevamen, quod per przeftitum ca-

I

"90*

j

piti familize fubfidium ab ipfo Petro obtinetur. Ne-

pttl W

jl

que deficit fecundum, nam finis a Petro vovente

jutem-

B

o

176 Casus Cosscrekiio

(AS

intentus , fcilicet honor przeftandus Divo Jofepho

in virofene, & Deiparz cumPuero JEfu in la&an-

a

te , mulier ipfius zequaliter, & forte expreffius ex-

D

[

hibetur, fi laCtans mulier ipfius viri fenis fit uxor ,

quam fi ipfimet viro extera cenfeatur, . ut per fe

omnibus compertum eft. Itaquoad fübftantiam cum

ko

onac. de voto dif. 5. q. 2. pun&t. 7. $. 3. n. 8. Leff.

Bu

T

L. 2, c. 76. dub.16. n. 150.

ls

M

CAS. 1I. Medicus, qui Infirmum Confeffione Sacra-

*

mentali confcientiam fuam expiare nolentem non

h

x

deferuit, quia graviter zegrotantem , dubitat, an

li

.bene fe gelferit. Q. Dubii folntio.

lt

Refpondeo, febenegeffiffe. Ratio eft, quia quamvis

tirel

MV

Medici prz oculis habere debeant, quam jurameuto

Jüs

fervando excipiunt, S. Pii Quinti Conftitutionem;

Tif

4y

ipfis interdicentem , ne ultro poft tertium diem

fed:

zegrotum vifitent, fi ille renuat confiteri, hocta-

lind,

men in eo feníu eff accipiendum , ut Conftitutio

if

laudata tamdiu fervetur ; quamdiu poteft unacum

charitatis praecepto , *& fpirituali ipfius Infirmiuti-

i

litate fervari. Servari autem fic nequit in cafu In-

We

[

firmi graviter zegrotantis: fi enim hic nolens pro

[|)

U

nunc confiteri a Medico deferatur, morbo magis in

dies probabiliter ingravefcente, damnationis ater-

du!P Í

Vity

nz periculo facile exponitur, quod quam moxime

flmd

charitatis praecepto, & fpirituali ipfiusmet Infirmi

Yl

utilitati opponatur, nemo non videt. Ex adverfo,

fi Medicus talis Infirmi curam non deferat , non mo-

l.

1]

dica fulget fpes , ut idem Infirmus paulatim cor-

iE (

ore convalefcens & fpiritu convale(cat ; quod enim

h

odie non obtinetur, forte Deoadjuvante, mediis-

que piorum hominum exhortationibus obtinebitur

cras. Bene ifaque fe geffit Medicus nofter, qui Pon-

tificiz Conftitutionis mentem, rationemve potius ,

AT

quam vetba refpiciens Infirmum fuum utpote gra-

viter zegrotantem non deferuit, quamvis conícien-

Mi

W

tiam fuam nolueritexpiare.

Etita vro dubii folu*

Ion

tione tetendum eft cum Suar. de poenit. difp. 35-

liere

fe&. 3. n. 4. Girib. de juram. c. 3. n. 68. Bonac. diíp.

Tmc

4 puf*.&. 16. D. 10.

CAS.

I'WZ

m

L]

MewsE FEsBRUAnII.

UN

blo

CAS. IIT. Pater quamvis dives filio fümme peroptanti

ad facros Ordines promoveri recuíat conftituere

f |

g

Patrimonium , ad cujus titulum quocumque alio

kon

deficiente ordinetur, Q. An graviter peccet.

er

p

Refpondeo affirmative.

Ratio afferti colligitur ex

naturali pietatis lege, vi cujus ficuti tenetur Pater

ld.

Filiis, non habentibus unde vivant, alimenta prze-

bere , cum juxta Apoft. 2. ad Cor. 12. non debeant

at

Filii Parentibus thefaurizare, fed Parentes Filiis ;

! 0.

ifa, nifi aliter Patrem juíta caufa fuadeat, puta,

T

fi attenta Filii infcitia, vel morum improbitate eum

nequaquam idoneum alraris miniftrum fore adjudi-

Wi

caret, tenetur Pater Filio peroptanti ad facros Or-

dines promoveri confüituere Patrimonium, ad cu-

jeto

nety

jus titülum, quocumquealtero deficiente, ordine-

tur, cum Patrimonium ipfümalimentorum loco fuc-

dat

cedar; ratio enim naturalis, & pietas fufficienter

octi

ho

fuadent, patrem nequaquam poffe absque gravi cul-

pa Filios impedire, neeum ftatum eligant. adquem

(um

yt

a Deo vocatos effe cognoverint. Quod evidentius

i

€xeoapparet, quia parentes juxta proprii ftatus

lr

conditionem ad ea media Filiis praeftanda tenentur,

; n

quibus per ftudia, aliasve exercitationes, ad fequen-

jslt

dam fututo tempore Dei vocationem idonei fiant,

tet"

àc inveniantur ; $quod omnino foret inutile, fi po-

m

ftea2d eandemDei vocationem exequendsm poiTent

um

t

nulla etiam concurrente rationabili caufa impediri.

Ita cum Reinfeft. de przce

p. decal. tf. 9. q 2. n.

du

x9. Rofig. de ord. in communi. q.3.art.2

14

7. hlarchip.

ul

de ord.in partic. par. 2. c. 7. n. 4.

yat

MENSE FEBRUARIL -

lj

ilv

CAS. L. TOannes, poftquam Mutuo dedit quingentos

aureos Titio, doxit in uxorem Sejam

g(ï

ipfius 'l'itii filiam, Cum autem nequeat aut repetere

"

d

mutuatam pecuniam , aut dotem de prafenti obti-

N

nere, usque dum utrumque recipiat, obtinuit a

)

ilb

Titio domum in pignus, ut interim ex eadem fru-

étus

Lambertini Cafus CO!?JE.

,

178 Casus CoNscrENTUE

&us utrique fuo credito correfpondentes recipiat,

eit,

Cent

Q. An licite poffit praedictos fructus recipere.

tusi

Refpondeo. Promutuata pecunia per fe loquendo non

Ten,

poífe, bene vero pro fibi debita dote. Ratio primi eff,

quia pa&um Anticrifeos , quo fcilicet inter Credi-

pte

& Debitorem chutum eft,

ut Creditor

T.

torem ,

hu)

tamdiu pignore utatur, pignorisque fructus per-

lat

At

cipiat, quamdiu pecunia mutuata a debitore refti-

tm

tuatur, juxtacommunem Theologorum, & Cano-

n

LT

niftarum fententiam ufurarium eft, ut colligiturex

10

i

text.inc.r., &o. deufuris. Nifiitaque ex vi mu-

]if

tui contingat in cafu lucrum aliquod ceffans , vel

(un

damnuüm emergens , nequit Joannes e domo in pi-

& (

gnus accepta fru&us mutuatze pecunize correfpon-

i

dentes recipere ; & fi quos receptos haberet , eos-

J0

dem vel in lortem compntare, vel reftituere tene-

retur. Ratio fecundi eft, quia per fpecialem juris

CA

difpofitionem in C. Salubriter de ufüris, ftatutum

dos

eft, ut poffit Maritus ex re pro dote uxoris oppi-

[Jw(-»

ji

norata frué&tus recipere ; & hocpropter damnum,

ia

quod fentit idem Maritus five in alenda Uxore,

eut

gam aliter nifi recepta dote alere non teneretur,

five inaliis Matrimonii oneribus , ad quze fuftinen-

Tefyoy

da dos ipfa pariterordinatur. Ita cum Spor. de utu-

Io li

rac.4. fe&. 3. num. ror. & feq? Leff. L. 3. c. 2o.

Cünf(-

num. I41. Girib. de co

toie

& Ior.

ptr. tr. 3. cf 3. n. 97.

qua

m

CAS.1I. RuralisSacerdos proprize Matris, fororisque

fe i

importunis precibus victus una cum eisdem qua-

Int

dam bacchanaliorum nocte choreis, in honeftata-

del;

men domo inftitutis, larvatus interfuit, Q. An poffit

"

lais

a gravi culpà excufari.

Xitj

dl&a

Refpondeo affirmative. Quämvis enim male fe gefle-

rit Sacerdos nofter ex eo, quod omnibus facrorüm

E

lo

Alrarium miniftris fecus agendum fuadeant optime

ptui

faCtz facrorum Canonum ac Synodorum difpoll-

Tntne

tiones, utin Inftructione, quam die 2o. Decemb.

tf

an. 1737. hac dere ediditSs. Dominus nofter Bened.

füm

XIV. pro Ecclefize Bononienfis regimine , videre

W dl«

[2u£

-

179

MENSE FEBRUARI.

lettel

eft, adhuc tamen, cum ex circumftantiis cafus Sa-

ttpt

cerdos przediétus non alio fine, ac motivo fivelarva-

tus incefferit, five choreis interfuerit , nifi ut mo-

Xnendot

itoytoit

rem gereret Matri, ac Soreri, quarum importunis

precibus non valuit refiftere. & ex altera parte cho-

j C

a

rez , quibus larvatus interfuit, fuerintin honefta do-

mo inftitucze , peccare quidem potuit ex aliqua levi-

ii

tate, nimioque in priorum fanguinem affectu , non

s'c'x'oge Ü

tamen graviter contra obedientiam, propriique fta-

[ NV'

tus oblipationes eum deliquiffe dicendum eft, cum

ol

non appareat, vel fcandali occafionem aliis prze-

eexit

buiffe, vel fe expofuiffe periculo turpium afpe-

Jfns s

&uum, atque obíccenarum cogitationum, ad quod

jonit)

a Clericis, . aliisque altarium miniftris arcendum

ul

directe

funt fupfalaudatæ Ecclefiafticee difpofi-

Zwm

tiones.

W

vetellt

CAS.TIT. Cajusalioquin pius vocatus ad fonos eden-

li

dos in quadam Domo, ubi inhoneftz inftituuntur

pxuts?

chorez , quzerit a Confeffario , an poffit tuta con-

(ot Qb

fcientia (onos edere in dicta domo, Q. Quodnam

nda U

erit Confeffarii refponfum.

j fendt

ia fufr

Refpondeo cum diftin&ione, Si Cajus fine gravi dam-

no poteft a fono in tali domo edendo abftinere,

yol. ;

M

ho

Confeffarii refponfum erit , Cajum non poífe tuta

[^

TE

conícientia fonos edere in dictà Domo. Ratio eft,

quia licet , ex quofit vir pius, pro certo ponatur,

numeros , füb quibus fonos emittit, non effe per

fe dire&ctivos chorearum inhoneftarum, ipfumque

I

foros

[5

jnt

in talium chorearum afpectu nullatenus turpiter

delectari, adhuc tamen, cum quilibet ex chari-

i

1 i

tatis lege teneatur, quantum in fe eft, malum pro-

Ximi impedire, vi ejusdem legistenetur fe a prae-

di&a domo. retrahere, ne per fonos a fe editos

"

aliorum impudicitiis cooperetur,

Si vero Cajus

btlt'

prudenter timeat grave aliquod damnum fibi im-

j

minere, puta, figravem aliquaminjuriam , aut vi«

tze (uze lzefionem timeret, tunc Confeffarii refpon-

r Jj

«g,D if

fum erit, ipfumi poffe tuta confcientia fonos edere

xollen'a/

in dicta domo, cum ex una parte choreze tantum

ex

''"

2

Casus CoxscrENTUE

180

ex aliorum malitia turpes evadaüt , & ex altera

nemo teneatur in magno proprii damni periculo

Refpot

aliorum, peccata ex charitatis lege impedire, lta

todi

10l

cum Suar. difp. o. de charit. fett. 3. n. r. Palao

Tüed

difp. 6. pun&t. 1c. Girib. de fcand. c. 7. n. 43. & 46.

€xem

N

ï

MENSE MARTIL

t

tis b

j Octe diem Cinerum prsecedente comedit

'Titius ad mediam usque no&tem juxta

cipit

fonitum Horologii czeteris per horze dimidium tar-

ii

dioris. Q. An fregerit Quadrágefimale jejunium.

quuto,

extpi,.

Refpondeo cum diftinctione. Si Horologium, ad cu-

quibis.

jus pulfationem usque Titiuscomedit, etfi ex prze-

nl

cipuisloci, quod aliis etiam vicibus foleat atten-

di pro regula, utpote per fe bene directum, nul-

Qu

lo modo Titius jejunii violator dicendus eft, fe-

Dusq

tiones

quens enim praedicti Horologii pulfationem pru-

1 yt

denter,

& cum morali certitudine operatus eit,

fi

4 C0l

uia quamvis fequatur veloti opinionem unius

Au&toris, adhuc illa o

inio tali folida ratione ful-

ta eft, ut nequa

am

j

anc tenens in propofitio-

U

(i)ü

Alex. VIT. damnatam incidere

teoyl

nem füb n. 27. :

£0 i.

cenfeatur. Si vero przedictum Horologium , cujus

Audiom

pulfationem per horz dimidium horologia czte-

ra pra:ceffere, talis naturze eft, utnon foleat at-

Yetg ex

tendi ,

utpote inconftans ,

& male direCtum,

i, Q.

l

T

tunc nequit idem Titius usque ad hujüsmodi pul-

Mi

fationem comedens a jejunii violatione excufari ,

hm

cum hoc fit veluti fequi opinionem unius Aucto-

ris junioris, quze nifi alicui folido fundamento nixa

fünpit

fit, ex damnata füperius addu&ta propofitione pro:

Yem ir

babilis nequaquam cenfenda eft. 1ta cum La Croix

0])

ligs

Vvile

de jejun. fe&. 7. n. 471. Sanch. L. 2. de matrim.

difp. 41

þOfo, «

CAS. 1I.

"Capellanus die Sabbathi fan&i miffus a Pa-

et

rocho ad domos parcecize benedicendas, ibi be-

üm, a

nedictionis beneficium elargiti recufat, ubijuxta

Intoj

l Ver

Confuetudinem quatuor faitem oya non recipit. Q.

An fit ab ani culpa immunis,

ïwam B

ht

"TOf[S

Re-

Niltgt

E

MzwxsE Maanrrr.

18r

&

Yi pet

Refpondeo negative. Quamvis enim Capellanus Pa«

rochi vices gerens in benedictione domorum: pa-

ypeüire

rceciae jüs forte habeat, ut obfervetur loci con-

AL B

füetudo, ne fiipfe fileat, ab unius, & alterius

n

exemplo Parochiani omnes fücceffive confuetudi-

nem

arocho favorabilem deftruere fenfim nitan-

]i

tur, adhuc tamen cum ex una parte benedictio-

nis beneficium elargiri recüfans, ubi ova non re-

ente C('ff

cipit, praebeat rudi populo occafionem fufpicandi

octen j

Nmidiat!

in ipfo, vel in Parocho turpe avaritiz vitium re-

gnare, vel ova przedicta in BenediCtionis pretium

le g

ginp, 4

exigi, & ex altera parte alia nor defint media ,

quibüs decentius jura Patochi teneantur, dicen-

, diergt

dum eft, Capelianum agentem ut in ca(u, effe ne-

fot

quaqnam pofíe ab omni culpa immunem: eo przeci-

efium, !

pue, quod ita agendo foleant etiam jurgia, & conten-

yis d!

tiones oriri, quze cum difficillime poffint omni cul-

fitionef

a vacare, Áltaris miniftrum non parum dedecent,

ta communitur,

opett '

iond ?

iT

CAS. IIL. Sacerdos in magno quodam oppido mul^

1 pf

j

tz: exiftimationis vir, ut cuidam Conciónatori ami-

at ((f

co füo tempore Quadragefime nuizerum captet

g, ^

auditorum, eupdem fupra meriturm extollit, alium

ylgi

yero ex omni parte meliorem non parum depri-

"

EW'

mit, Q. Quam culpam, quamve obligationem incure

]

; diru

rat.

qsmod

Re(pondeo cum diftinCtione.

Si przedicta depreffio

j at

zelum, ac mores Concionatoris depreffi praviter

qnius A^

tangit; tunc absque dubio Sacerdos noíter gra-

amelit

vem incurrit culpam, gravemque reparandi damna

]u

ii

p

obligationem, cum fama, & honor alteri debitus

CUf

Ia

graviter ldi, ac deturpari fine gravi culpa non

T

poffit, & Concionator depreffus, qui omne jus

.

habet ad propriam famam, honoremque fervan-

J

1

dum, ad eorundem etíam reparationem jus habeat,

r

»ndiil !

fi intotum, vel in partem aliorum cau(a pereant.

Si vero fatta deprefüo tangit przcife eloquen-

i W

(

j [eär'

tiam, ac dicendi modum ipfius depreffi Concio-

matoris, tunc quamvis

eccet Sacerdos contra

W

fi

mïcai'us, Concion

ator:em

veritatem, quia, ut inä

*

3

aimi-

j

1824 Casus CowsciENTUE

Réi

amicum füpra meritum exrollit, & alium depri-

pe

mit ex omni parte meliorem , & contra charita-

EE

tem, quam erga proximum noltrum fervare te-

nemur; gravis tamen culpze reus dicendus non

CAS,

der

eft, nec ullam gravem incarrit juítitiae obligatio-

nem, prafertim cum Concionator deprellus apud

gin

cateros eruditos ejusdem Oppidi viros nullum

ten

qui

propriz excellentiz diminutionem paffurus fit,

fed aliquam dumtaxat apud vulgares, & indoCtos,

- tüit

quorum judicium parum femper, aut nihil exiüi-

Q.'j

defo

:

matur, lta communiter.

1

cerdoy

tenent

AMENSE APRILIS.

lus

tius , qui a die Pafchz anni proxime

tme

CAS. T. '"äl

elapfi 1739. Confeffis non eft, cum in

Tüen

Int,

Pafchste currentis anni 1740. nullius lethalis culpz

fibi confcius fuerit. absque ulla ConteffioneSacra-

piof

mentali facram füfcepit Euchariftiam.

Q. An ali-

Ti

hii

quod fregerit grave praeceptum.

Relpondeo negative. Tum quia Theologorum quam-

Seet

plurium mens eft, aunuz Confeffionis przce-

1b0r

Aüfen

ptum nonnifilethalis culpae reos afficere, qua da-

ta opinione conftat Titium noftrum nullius letha-

Toilro

lis enlpze fibi confcium ex przetermiffa in fecundo

fim

Pafcháte Sacramentali Confeffione nullum fregifle

Xm ]

grave przceptum.

'lum quia etfi illa admitta-

mluq

tur opinio ,

qua

docet per pofitivum Ecclefie

lf

praceptum in C. O

mnis utriusque fexus expref-

A.

fum omnes Chrifti Fideles five conícii, five non

1 P

culpze lethalis ad faciendam femel in anno Sacra-

(A8,

mentalem propriz confcienti:e expiationem te-

femp,«

neri , adhuc dici poteft, Titium in cafa nullum

tüjag

fregiffe grave przeceptum ,

cum laudatum Cap.

non importet , quod Confeffio non fit differenda

iqu

li.

ultra annum a Confeffione ultima incipientem,

Clle ?

fed praecife , ut femel faltem fingulis annis ft,

quod proinde locum adhuüc habere non poteft in

lefoos

cafu noftro ;

fi Confeffio in Pafchate currentis

D à

jeris

anni 1740. omiífa fiat,

antequam integer annus

& Januario , vel Martio inceptus fluat. Ita cum

Vant

ei'n. :

E

MENSE Arnriris.

185

dinm d

Reinf, tt. 1. deprzcep. Ecclef. dift.3. De Lug. de

f

tita hr

peenit. di

ar 3. dub. x.

p. 15. fect. 8 n.157. & 161. Vafq. q. 9o.

n fervare

üicodis t

. CAS. V. Cum unus ex duobus Capellanis, quibus

demandata eft cura cujusdam Ecclefize Beatze Vir-

ig p

oprelis t

ginis Marize miraculis clarae in Montanis dicatze ,

'ros Y

tempore Pafchali podagra laborans celebrare ne-

quierit, ad implendum Patchale przeceptum pe-

pafïum;ï

& ins

tiit ab altero , itemque facram Synaxim recepit.

k nitg

Q. An vere di&um przceptum impleverit.

Refpondeo negative. Ratio,eft, quia quamvis Sa-

cerdotes, qui in Pafchate Miffam celebrsnt, non

teneantur Communionem de manu pcoprii Parochi

)

fumere, velin Parochiali Ecclefia celebrare ; adhuc

ni proS

tamen quandó vel nolunt, velex aliquo impedi-

Q&) u

mento przeditto Pafchatis tempore celebrare neque-

unt, cenferi debent ut laici, & proinde ut. przece-

gtdist

ellor

pto fümendi facram Sxnaxim in cap. Omnis utri-

PUA

n

usque fexus de poenit. & remif. expreffo. fatis-

faciant, vel ad Parochialem Ecclefiam debent ac-

cedere, velut alibi eandem fumant, facultatem

yorit g

ab Ordinario, vel a proprio Parocho obtinere., Cum

joit !

autem hujus obtentae facultatis nulla fiat mentio in

j C

nofítro caíü, dicendum eft, Capellanum noftrum,

ills l

|

I

(

qui impotens ob Podagram celebrare facram Syna-

xim Paíchali tempore a focio Capellano recepit,

l

um li

I

nequaquam Pafchalis Communionis przecepto fatis-

li

r

feciffe.

u p

lta cum Rofig. de Euch. q. 9. ar. 3. n. 12.

Lug. difp. 18. fe&. x. n. 31. Girib. de Euch. c.8.

exis *

n.25. .

" n

l ao

CAS. IIT. Speciofas Juvenis poftquam per aliquod

pllUW*

temporis fpatium per dulcia verba fpem nutrierit

cujusdam Viduze maxime peroptantis in fponfum ,

& qua munera interim varia receperat, eadem re-

li&a, aliam fceminam in uxorem duxit, Q. An li-

ju

fl*

cite poffit recepta munera retinere.

Refpondeo affirmative. Cum enim dulcia vetba , qui-

bus à Juvene noftro nutrita fuit per aliquod tem-

n

' .poris fpatium fpes Viduze eundem maxime pero-

ptantis in fponfum , vera promifforia non fuppo-

u f

"

pan-

' R'e;;

184 Casvs CowscrENTUE -

nantur, dicendum eft, munera ab eodem juveneín

yof

ca(u noítro recepta non fuiffe fponfalitias arrhas,

byr,

fed pura dona provenientiaalibera Viduz: volun-

Con

tate ita agentis, ut Juvenem facilius ad matrimo-

(

$

nium fecum contrahendum alliceret,

Hoc adütem

pofito, cum nutrire przcife fpem alterius non im-

p

ye

ponat onus dandi alteri, quod ab eo fperatur , fe-

Di

quitur nullam contigiffe in cafu exparte Juvenis

juftitize violationem, & proinde ad nullam teneri

Ü

receptorum rmunerum teftitutionem

» ficati a pari

Nfo

nulla oritur obligatio reftitutionis in muliere il-

Iefi

leCta per munera ad a&tus turpes, quos receptis

[u)uii

muneribus ,praftare recufat, quamvis cognofcat

tir,

eadem munera fibi unice ad dictum finem ab alli-

t

ciente praeberi.

Ita cam Barthol. a S. Faufto de

di

N

Rett. difp. 27. quaeft. 18. aliisque.

Nik

UM

bra

AE SA MAIZ.

ttor

T0n

CAS «L (*

Um quadam die Capellanus rutalis ex

obitu Matris magno animi moerore gra-

ior

vatus effet, petiit a Parocho, an absque culpa

gn

poflet tali die' Horarum Canonicarum recitatio-

lx

nem omittere, cui Parochus refpondit affirmative.

fiti

Q. Aa bene refponfum fuerit. ,

qut

f

Refpondeo negative. Nam ficuti a Divini Officii

recitationenon excnfatur corpore infirmus, quan-

Y

Y

do absque gravi incommodo, & corpocalis nocu-

[1

menti periculo praeftare eandem poteft, ita, cum

Cs

recitatio przediCta magis fpirituali animi folatio,

quam ipfius gravamini valeat infervire, dicendum

fü

€ít, Capelianum noftrum nullam habere impoten-

ity

Te

tiam moralem, qu:z euudem etfi magno animi

moerore gravatum a Canonicarum Forarum reci-

l

tatione excufet.

Et quamvis difficile quam ma-

xime fit, ut men

Ws

S tetra proxime fecutae mortis

£e

imagiae oppreffa ,

ac a

gitata pradictze recitationi

li

debita cum attentione

» 8€ devotione incumbat,

tio

hoc non fufficit, tum quia diftractio in ca(u foret

be

involuntaria, tum

quia per attentionem externam

9t

Pu :

MeNusEs Marr.

185

m jv

'poffet interioris defectum fupplere. Ttacum Tam-

Is ari

bur. L. 2. in decal. c. 5. $. 8

(e vol

confil. 2. dub.

: n 13. Sanch. L. 7.

a mirin

CAS. II. Cum Ruralis Clericus obtïnuerit Benefi-

Tocattt

rits nott

cium, cujus snnui fructus fexaginta librarum pro-

ventum non excedunt,

certo credit ad nullam

pentt/

arte J

Divini Officii recitationem teneri. Q. Àn nimium,

& plus quam par eft, fibi indulgeat.

ullam i

f ay

Refpondeo affirmative, Cum enim jura dicentia, Be-

neficium dari propter officium , indiftin&te de quo-

t moléto.

Yi f

cumqué five pingni, five tenui beneficio loquan-

tur, ut patet tam Cap. ult. de refcrip. in6. tum fefr,

s u

qenàt

9. concil. Later. feb Leone X. tum verf. de-

, Fl

clzrantes in S. Píi Quinti hac de re edita Con-

ftitutione , conftat, Clericum noftrum nimium fibi

indulgere, dum credit fe ex tenui fexaginta li-

brarum proventu ad nullam Divini Offieii recita-

]]

tionem teneri.

Et quemadmodum qui fponte dat

nomen militizs, vel pauperem ducit uxorem, tene-

g ii

marott

tur militare, &uxorem zlere, etiamfi quod con-

gruum eft pro militis fuftentatione, & pro alenda.

jsgut t

Uxore integre non receperit; ita qui tenue bene-

; retii

ficium fponte acceptat, etiam ad illi adnexam

vfürmao

quotidianam officii recitationem tenetur, quamvis

fru&tus ab eodem beneficio provenientes honefta

l'w')i Oü

nequaquam füftentationi fafficiant.

lta cum Cle-

ric. cap. 17. Erot, nutoer. 17. Corrad. de difpen. L.

emüs c,ï

paraiistïï

4. Cap. 2. numer. 52.

;f[, ';[3;

CAS. IHI. Ruralis Parochus Presbyterum in füa pa-

nini V

roecia commorantein objnrgat, quia, etfi pluries

i

invititus, publicis fupplicationibus, quae quolibet

ete t

menfe fieri folent, intereífie recufat. Q. Àn jure

j

nf

( i

merito fieri poffit pradi&ta objurgatio.

ofi

Refpondeo affirmative, Ratio et; quia quilibet Sa-

TM

cerdos vi characteris maximi, quo eft inlignitus,

eue

T

laicis prebere debet exempla pietatis , ac devo-

tionis, omnemque, quantum n fe eft, auferre de-

j [f

bet ab eoruündem oculis ad

n

Hüi

rationis, ac fcandali

j Ü

occalionem. Oppofitum autem contingit in

C-a ?u.

l D

J

3

1n

186 CAsusk CONSCIENTIE

in quo nullum certze pietatis exemplum , bene ve-

ro admirationis motivum przebet Sacerdos nofter,

f

dum pluries etiam invitatus fupplicationibus iilis

[|

intereffe recu(at, quibus omnes ferme laici pre-

[

fertim in ruralibus locis magno devotionis ardore

&

affiflere non dedignantur. Ut igitur idem Sacer-

dos agnofeat male fe gerere , indeque ab errore

f

fuo retr*hat , locus jure merito datur praedictae

j

objurgationi, eo vel maxime quod, fi Sacerdos

1

titulo Patrimonii fit ordinatus , memor effe debet

D

peculiari quodam vinculo fe(e Ecclefiz fervitio

l

mancipaffe, cum talis fervitutis neceffitas, vel

[

Ecclefi; commoditas in caíü faerit , ut idem in

5

minifterium Altsris aí

ut ex Trident,

tumeretur ,

N

felf. 21. cap. 2. de refor. compertum eft.

D*

[

MENSE gUNIL

f

[

tius transactis nonnullis diebus a co-

CAS. 1. TI

Be

pula habita cum Francifca Vidua , ei-

T

dem fe effe ex ejus concubitu foetam afferenti

)

potionem abortus caufativam prabet, ex qua ex-

pulfio, & mors fcetus ex alio amante quatuor

Nf

ante menfes concepti fecuta eft, Q. An poffit a

&

fimplici confeflario abfolvi.

&

p

Refpondeo affrmative. Ratio eft, quia procuratio

D

abortus, & mors inde fecuta animati fcetus ad

refervatum cafum non pertinent , nii fuerint per

L

fe, & formaliter intentz ab eo, qui potionem

praebuit ipfarura caufativam , nam ad incurrendam

j

ex caufa homicidii etiam in abortu fecuti cafüs

refervationem, hsc duo fimul concurrere neceffe

it

eft,

d

nempe ;

ut hominis occifio vere fequatar ,

& ut eade

m per fe intenta, ac volita dici pof-

)

fit;

cum in refervatione non materialis, fed tan-

h

tummodo formalis abortus confideretur.

Porro

in noftro cafu licet ex

h

"p

potione, quam Francifcee

E

itius przebuit, expulfi

O, G mors animati foetus

Ti

de

fecutafit; adhuc tamen dici non poteft ,. quod hzc

fuerit per fe intenta, & formaliter volita a Titio ,

fe|

nam

tei

,

Mrwse Josr.

187

, bt

- Francifeam quatuor ante men-

dos nl

nam ignorans hic,

te fcetam , nil aliud inten-

fes füiffe ex alio aman

ylbus i

dere potuit ; quam abortum foetus inanitmis, quem

liti pra

H

ex concubitu nonnullos ante dies cum ipfo habito

onjs at

eadem Franciíca fe concepiffe afferebat. Cum ita-

jen t

que abortus in noftro' cafu fecutus formalis dici

X

non poflit, utpote per (e a Titio nullo modo in-

t prat

tentus, Titium nullam incurriffe cafus refervatio-

at

nem, & proinde potuiffe a fimplici Confeffario

effe ii

abfolvi dicendum elt.

De Lug. de juft. difp. 8.

» feni

fe&. 6, numer. 86. Tambur. L. 6. de przcep. de-

las , ?

cal. cap. 4. Girib. de facram. poenit. cap. 15. num. 67.

ütiom:

x ff

.CAS. li. Poftquam Berta externe tantum, & non

!

ex animo fponfalia cum Titio inierit, eumqne in-

de in fponfüm ducererecufaverit, hic nov

a fpon-

;

falia cum Caja ipfius Bertze forore contraxit. At

ortis Cajam inter, & Titium diffidiis, hic iterum

gt

Bertam, quz ipfum ducere parata e£ ,. in uxo-

rem quarit, Q. Quid agendam, ut Titius & Ber-

Vi &

Ü

j

ta rite inter fe Matrimonium contrahant.

x qunt*ï'

i gua-r«:i

Refpondeo, ad facram Poenitentiariam pro opportu-

ná difpenfstionerecurrendumfore. Ratio eft, quia

n palf l

ex quo Berta externe tantum , & non ex animo

prima fponíalia cum 'Titio inierit, perfpicuum eft

rocini

fübfitere quidem ifta pro externo foro, pro in-

freis?

terno vero non fic. Hoc autem pofito fequitur, ex

N

H

"

gettlt 7

advetfo nova fponízl

jA,.C

juze Titius cum Caja Bertze

ot

j

forore contraxit, invalida pro externo , valida vero

Jl

eurte

pro interno foro effe adj:

da,itaut ex valido

in primo cafu, invalidum in f.

H

2l

l

do, & ex invali-

at u

ge

do inprimo, validum in fecundo inferatur. Dum

3

p

y

igitur impedimepntum publicze honeftatis ortum ex

it

fponíalibus cum Caja contra&is fit mere occultum ,

g"

& pro foro interno, in quo tantum ex di&is ipfa

! FO"

hzc fponfalid valida funt, poteritfacra Poenitentia-

f

ria, quze pro occultis iuipedimentis opportuna gatu-

(

