Gg497b
author: Benedikt XIV., Papst

s

m

5l

E.

i

X

*

N

.-

A*

i

x

:

E

-

x

u

j

E

Aó

E.

E

-

: d

MM

que

J

&

21

ass

E

5

x

.

Y

2

FE

2

as

E

"

T

us g

d

23

z

£2

z.

M

r

v

Z

z

95

PA

od

p2

r

d

p

d

Ls

ii

*

T

-

2

t

2

a

Á2

n

E

yer

d

^

f

-

A

Ms

&

NT AT

m

C

MT

FU lm

p

—

x

ia nn —

A

MM

E

Fy; Blli Ilen Za Cg- 0![[ lï'c-:(,&s-c':

P- GUJ) t(/if

Zx/,o? j

Jen: Ccnvcntzus

Mezgeu 2Kaima(rffs Eä J7q90

r

r

——

f/ Ccyl; Dnl j jfx 1.

iib c u

g

j

! »

!

n

CAS[IS

CONSCIEN TIZE

DE MANDATO

EMINENTISSIMI $. R. E. CARDINALIS

PROSPERI

LAMBERTINI

BONONLE ARCHIEPISCOPI &c. &c

SANCTISSIMI D. N. PAP/E

BENEDICTI XIV

PROPOSITI AC RESOLung,

PUS

*

CoxrFEssAR us Owwisvs ÁTrOUE ANIMM »

URAM GERENTIBUS PERUTILE

AC NECESSARIUM,

Cux IxnickE. LOCUPLETISSIMO

Conv.

?

u)

&*æe

6&&4!288

äw&äaaf

/7$0.

1

Editio i» Germania quarta

SOOQOOOOOQOOGOOOOOUOGQOOOOO00C

AUGUSTZE VINDELICORUM

Sumtibus Marizmmi Rircen, & FinioRuM

MDCCLXVI,

e

ho

*.8.

ub

de

ää

i5

^ w

wne b .

À

j À.

t&

t:n;,s

^

ADLOPINTA

i

&

ä

LECTORI STUDIOSO

THEOLOGI/E

MORALIS

BIBLIOPOLA

C

Afus . Confcientie — zuffà

BENEDICTI XIV. pe-

ye in wnaquaque re propofiti ,

atque fapientif]ime | refoluti ,

cum ita pa[]Jun. ab. ammarum

Curatoribus | fuermt. excepti ,

ut jam defiderari sviderentur ,

!

placuit eofdem , ex multorum

unpullu, mea opera, tuoque

comumodo, Benevole Lefor,

eleg antioribus typis iterum de-

fcri-

*R

fcibi , atque Valz'quot. ettam

mendis , que irrepferant , ve-

furgart. - Maximum certe ti-

b ad affequendam metam

y? heologue AMoralis conferent

pondus , ft eo, quo affóles ,

Jiudio, & affhduitate excu-

ies, €9 evolves. luterea co-

watus. bo[ce eo$ equi boui-

que confulas , meque folito tuo

Javore compleifi pergas , ob-

mxevogo. lale.

sf as

T0Y

x*

3

l

CA-

É

5

"

,

Wt

S

Sefc

Laf

EC

»)

M

L

e

RN

N

3

LA

N

7

o

b

CC

$$

,

/)

d

"x

UAGOÍ UAR

J

. 'CASUS

C

ONSCIENTLE.

. ANNO MDCOCXXXII.

d

MSE ä*'szUARII..

CAS. 1.

Arochus pärum ftadiorum amans &

-

'mefciens quid agere debeat primis

horis nocturnis, frequentat domum

cujusdam Parochiani, ia qua coram pluribus infti-

tuit fermones fcurriles. Quaritur, angraviter pec-

cet, G in quotfpeciebus ? Refpondeo ad primam

quafitipartem, Parochum, attenta praecife fcurri-

litate fermonum, per f peccare folum venialiter.

Ratio eft, quia fcurrilitas per fe loquendo, five

P

inverbis, fiveingeftibusfita fit, dicit femper ali-

quam'inhoneftstem , ficque per fe femper importat

culpam venialem ; ergo, attenta przcife fcurrili-

tateverborum, peccabitvenialiter. 1ta La Croix,

Efcobar. &c. dixi: attenta pracife fcurrilitate ver-

boriwmn, quia fi per exiguum amorem erga ftudium

redgeratur Parochus ad fua minifteria obeunda in«

fufficiens , clarum eft peccare lethaliter.

Dixi

etiam per fz , quia per accidens poterit mortaliter

peccare , ut ex Refponfione ad fecundam p.

. — quefiti.

Refpondeo ad fecundam p. Parochum peccare pec-

cato fcandali, & contra illam virtutem, cuiícur-

rila opponuntur. Ratio eft, quia cum Parochus

teneatur pafcere populum exemplo, & fit lux fu-

pet

Lambertini Cafus . Conft.

z

Casus CONSCIENTIX.

e

r candelabrum pofita; fcurrilia proferendo coram

P

arochianis, idem eft, acillosadtnlia , vel fimilia

allicere, &invitare, in quo con(iftit fcandali ma-

litia, & proxima occafio ruinze fpiritualis proxirmi.

Hoc peccatum fcandali mortale erit, fi Parochiani

ex prolatione fcurriliam occafionem fumant mor-

taliter peccandi, ut docent DD. de verbo jocofo

à religiofo coram fceminis, quae inde occalionem

fnortalis peccati fümere poffint , quod facile eve-

nire poffet in Parocho tum attenta obligatione pa-

fcendi populum exemplo, tum quia nugee in ore

fz:cularium, blasphemize funtinoreSacerdotum , ait

S. Bernardus,

eniale vero peccatum erit, fiPa-

rochianis occafio ruinze venialis tantum praebeatur.

Ultra peccatum fcandali peccaret contra caftitatem

Deo promiffam , fi verba fcurrilia fierent caufa de-

leétationis venereze , G fic femper effet mortale ;

peccaret contra jufitiam , fi fcurrilitas proximi

famam denigraret, vel venialiter, vel mortaliter,

attenta qualitate materite, & fic difcurrendo de

alis materiis, circa quas fcurrilitas verfaretur.

Hzc communia funt apud 3mnes.

CAS. II. Capellanus raras habens eleemofynas pro

Miffis celebrandis , fzepe fuadet Pcenitentibus, me-

dium tutius ad confequendam zeternai falutetm ef-

fe dationem eleemofynsrum pro celebrandis Mif-

fis in fuffragium Animarum Purgatorii. Q. an recte

agat, veliit reprehendendus.

hendendum. Pri-

Refpondeo. Capellanu:n eífe repre

mo quia falfum docet ; licet enim datio eleemo-

fynz pro Miffis celebrandis in fuffrsgium Anima-

rum Pargatorii fit medium valde utile ad falutem

confequendam, cum fitopus charitatis, & miferi-

cordiz , confequenter opus meritorium, fi concur-

rant circumftantize ad meritum requifitee, ut do-

cent DD. agentes de eleemofyna

?

* 0

[

ttamen non eft

medium tutius ita, ut praeferendum fit obfervan-

tize mandatorum Dei,

'Tutius enim eft ad falutem

confequendam mandata fervare ; quam ex libera-

Ü

litate eleemofynas impertiri , cum dixerit Chriftus :

Si vis ad vitam ingredi , f[erva maudaia. Secundo

e

*

MreNsE JaNvanrrt.

9

m

jl

eft repreh;endendus, quia ex circumftantiis cafus ,

cum raras habeat eleemofynas, fatis aperte colligi-

ia

Il«

tur, talem eleemofynarum fuafionem, & quidem

frequentem, non procedere ex pura charitate er-

nt

ga Animas l'argatorii, fed potius ex motivo cupi-

or-

ol

ditatis, & avaritize, a qua quam maxime abhor-

»

rere debent Clerici juxta

1

1

2cros Canones.

HincS.

e

2

'

Carolusin inítitutionibus, ouas habetin ordine ad

adminiftrationemSacramentiPoenitentiZ,exprobrat

»

peenitentias Miffarum celebrandarum a Confeífa-

Jïff

at

rio impofitas, cum facile valeant avaritize fufpi»

cionem generare, Similiter in nltimaSynodo Dice-

h

Lurï

cefana de Sagramento Poenitentize habetur: .Sint

cauti Confe[favii in imponendis poenitentiis veccu-

ei &

miariüs, «ne venalis Sacramenti (ufpicio na[catur,.

le

Dicendum ergo, effe reprehendendum.

lej

CAS. IIT. Confeflariusfimplex ex incuria circa füum

ini

3

minifterium non advertens expiraffe tempus pote-

flatis fibi conceffzae ad excipiendas Confeffiones

de

Sacramentales, per duos Menfes plures excepit,

üh

Q. An üilam incurrerit poenam Ecclefiafticam.

Refpondeo. Nullam poenam Ecclefiafticam incurriffe.

pfü

1*

& Ratio eft, quia non eft in Jure communi , nequé

in Synodo Dicecefana exprefía aliqua poena Eccle-

d-

fiaftica contra Sacerdotes audientes Coufeffiones

j-

fine jurisdictione, & approbatione fui Ordinarit,

g

confequenter neque erit contra Confeffarium, de

J

quo in cafü. Eft tamen certum, quod poffet gra-

viter Epifcopus punire Sacerdotem andientem Con-

Qo*

feffiones fine jurisdi&ctione, & approbatione ab

t

ipfo reportata, ut teftatur Pignat. tom. 6. conf.

;H'n

X. q. 4. dicens , transpgrefforem effe caftigandum

)

arbitrarie ab Ordinario, ficque poffet graviter etiam

i

punire Confeffarium in cafu, fi ei conftaret de in-

0*

curia graviter culpabili.

d

|

(!g

JMENSE FEBR UAARII.

m

mn.

CAS.I. G

Acerdos pulfabat Citharam, velaliud In-

l5*

ftrumentum alliciens ad choress ducen-

do

das indomo cujusdam amici, quod dum audirent

u-

2

4

Casus CowscrkeNTUE

Juvenes & Puelle vicinze, convenerunt ad infti-

tuendas varias faltationes, & ifte tum precibus, tum

.oblatione munerum victus, pulfationem profecu-

tus eft usque ad finem noctis. Q. An peccaverit,

& ullam cenfuram incurrerit,

Refpondeo. Sacerdotem in cafü peccaffe mortaliter,

& poenam fufpenfionisipfo fato incurriffe. Ratio

J

primze p, eft, quia licet pulfare citharam in domo

cujusdam amici non fit peccatum , in Sacerdote

tamen pulfare citharam ad inftituendas faltationes

juvenes inter & Puellas a gravi peccato non po-

teft excufari. Etenim cum fit prohibitum Clericis

choreis intereffe, & quidem füb gravi, ut colli-

itur ex "Trid. feif. o1. cap. 2. ubi ftatuit fan&ta

$

ynodus, «t quz alias a. Summis. Pontificibus €9

4

fäcris Concil. de Clericorum vita; . €9 honeftate ve-

dinenda, de luxu, Clevitis &c. fancita funt, im

goflerunm iisdem poenis, vel majoribus , arbitrio Or-

dinarii imponendis obferventur , fequitur a fortiori,

rohibitum eífe Clericis choreis interefle cithari-

Zando, cum fic idem fit choreas tot malorum ori-

gines procurare, & promovere.

Si autem eft

prohibitum, & quidem fuüb gravi, ut patet ex

fenfü verborum Tridentini, jam graviter deliquit

nofter Sacerdos, cum fecerit contra prohibitionem

fub gravi obligantem. Neque dicatur, per acci-

dens Juvenes, & Puellas ad faltationes acceffiffe,

per quod videtur a peccato excufandus nofter Sa-

cerdos, Cont. eft. Do per accidens acceffiffe, at-

tamen ftatim ac Sacerdos advertit ad chorearum

inftitutionem, debebat citharze pulfationi finem im-

ponere, non vero precibus, & munerum oblatione

flecti ad annuendum Juvenum, & Puellarum vo-

tis de choreis inftituendis , reclamante confcien-

tia, per quod magis apparet Sacerdotis grave pec-

catum.

l

Ratio fecundz partis aperte conftst ex Synodo

Dicecefana lib. 3. de vita, & honeftate Clerici cap,

1. ubi habetur: ZMufica infirumenta in choreis gul-

EE

fare uec audeant fub poma fu/penfionis ipfo f. az:,j"'

3

:

MeNsE FEBRUARII.

5

i

currenda. — Quare fi hujus poenae. notitia non ca-

(

ruit Sacerdos, illam incurrit.

2

CAS. II. Diaconus vocatus a parocho in die Purifica-

)

tionis B. M. ad obeundum munus füum, renuit obe-

L

dire; unde cum populi admiratione omittitur can-

tus Mill. cum Min. Q. An graviter, & in qua fpe-

cie peccati deliquerit.

(j

7

ffe Diaconum faltem pec-

Refpondeo. Graviter pecca

i

c&to fcandali, & inobedientiz, Ratio eft, quia cum

te

Clerici aliquando teneantur exercere actus Ordinis

e$

fufcepti, utomnes DD. una voce fatentur ; fequitur

fpecialem obligationem exercendi actum Diacona-

s

tus habuiííe Diaconum noftrum vocatum in die Pu-

li

rificationis ad munus füum obeundum ; cum ex una

u

parte tunc nullus alius adeffet, qui tale munus

poffet praeftare, ut colligiturex terminis cafus, &

ï?'

ex alia parte omnia jam effent parata propter Miffae

/h

cantüum de more. Siautem attenta tali circumftan-

f«

tia, habuit fpecialem obligationem exercendi mu-

fl

nus fuum, fequitur ipfum peccaffe, cum a Parocho

(

vocatus of&cium füum praeftare renuerit: & quia

fi

tale peccatum ex natura fua praebuit occafionem Pa-

d

rochianis male judicandi de Ecclefiafticis, & detra-

24

hendi de perfonis Deo dicatis, & parvi imo nihil

)t

pendendi fun&tiones Ecclefize , & facras Ceremo-

em

nias, fequitur etiam peccaífe graviter, & quidem

Ti

eccato Ícandali, ut patet, & inobedientize, cum

j

arochusfit Paftor, & Superior. Dixi f/a/tem, quia

"

fecundam diverfas circumftantias, quze in facto pof-

i

fent occurrere, poffet effe etiam alterius peccati

reus.

[

CAS. 1II. Dum duo Tonfura initiati luderent aleis,

nie

jurgium ex fraudibus invicem inludo patratis,inter

0*

feexcitarunt, & fe percufferunt, non advertentes

j

poenam cenfürz, quam incurrebant. Q.Anrevera

d

illam incurrerint.

efpondeo. Cum diftin&ione, (

rius tamen fuppo-

: R

nendo illos tonfura initiatos e

!

o

e puberes, confe-

quenter non exemptos a poena excommunicatio-

)

nis, ut funt impuberes per cap. 1. & 2. de deli&is

Jj

puerorum) vel percuffio talis fuit, ut fuerit pecca-

il

tum

3

6

CAsvus CoNSCIENTIX

H

tum mortale; tum interne , tum externe; vel non?

j

finon, cenfuramnonincurrerunt, quiaexcommu-

niestio, cumfit pcena gravis, grave peccatum fup-

ponit ; & cum fit poena Ecclefiaftica, fupponit pec-

catum externe grave ,

cum peecata mera interna

3

foli Deo punienda relinquuntur; Ífi vero peccatum

fuit mortale, tum externe, tum interne, iterum

l

[

diftinguo : vel non advertentia foit vincibilis, vel

invincibilis ? fi invincibilis, quatenus anteceden-

Y

ternullam habuerintadvertentiam ad ftatumClerica-

lem, vel nullum fübortum fuerit dubium tempore

;

rixz ; tunccenfüram non incurrerunt; quia ut te-

ftanturSanchez, & Suarez, qu:o dicuntur de ig-

norantia excufante a peccato , & a poena, valent

etiam de inddvertentia, & oblivione; unde fiig-

t:

h

norantia invincibilis excufat, ita & inadvertentia

invincibilis , cum qua non ftat contumacia; fi vero

inadvertentia fuit vincibilis, excommunicationem

incurreruntpropter opgoütam rationem.

AMENSE

MARTLE

!ä

CAS. 1. ( Um quidam Concionator in omnibus Ec-

N

cleflis, adquas miffus fuerat in Monta-

nis ardore magno femper przedicaret Jejunium ; Pa-

rochus,apud quem fumetedebebat refectionem,prze-

paravit ipfi pro prandio folam polentam ex l'arina

Caftanearum confectam , dicens, nullum alium effe

cibum in Montanis ; unde Concionator/fequenti die,

nedum defiit confuetam concionem facere, fed &

— CL r PYEPNEE —

laxavithabenas, dicendo, Montiumincolas ad nul-

lum Jejunium teneri. Q. Anfitlaudandus Parochus,

& condetmanandus Concionator.

Refpondeo, Parochum laudandum, concionatorem

reprehendendum. Primze partis ratio eft, quia,ftando

terminis cafus , Parochus pure ex joco ita fe geffit

cut Concionatore, ut hic practice cognita quali-

tate ciborum , quibus communiter vefcuntur habi-

UepKLem. d uito3 ——

tantes in Montanis, populum fuum miferum , & fo-

,.

la polenta ex neceffitate contentum , folita rigida

as

—

concione jejunii fcrupulis nonangeret; fi autemex

—

—

joco

7

MxwsEÉ ManTIt.

fe geffit, & utfic con(uleret quieti fuze-pa-

n

joco ita

«

reecise ,

quis non videteffe potius laudandum? Ra-

tio fecundz partis eft, quia concionator generali-

Ui

o('«

ter afferendo Montium incolas ad nullum jejunium

na

teneri, fal(am docuit; etenim licet Montium inco-

u

m poleata vefcuntur, non

V

la, quiunice Caftaneart

nj

teneantur adjejunium , ficutinontenentur, ut do-

cet Tambur. cum aliis, qui unice pane, & aqua,

ydl

d

vel.etiam. vino vefcuntur ; cum.tales fufficiens

randium habere non videantur, quod a fortiori

((«

ore

videtur militare de fola polenta, quae quidem ci-

bus eft fatiativus , fed experientia parum nautriti-

t

vus; tamen dantur aliqui ia Montanis, qui cum

g.

unica polenta non fint contenti , aliis cibis vefcan-

opt

Ig-

tur, certe a leze jejunii non eximuntur. Repre-

hendendus eft ergo Concionator, quia fic genera-

(ia

«

liter loquendo falfüm dixit.

CAS. Il. Fures, nocte przecedenti diem Feftum, fu-

jpn

ratifunt a Sacrario omnia Indnmenta facra , prae-

ter illa.coloris nigri.

Q. An Parochus, mane fe-

quenti ad fatisfaciendum votis Populi pofit illis uti,

imo an teneatur.

Praemiffa narratione furti , ad tollendam

f

Refpondeo,

Id«

admirationem

inpopulo, & data impoffibilitate ha-

bendi Veftes, die fefto fecundum Rubricas propor-

P.

L

tionatas, poffe, &tenericelebrare. Ratio primze

partis eft, quia ex una parte quoad colores para-

lIlà

/lle

mentorum, non appatet latum effe grave praecep-

tum, teite Suarez de Sacr. & Homob. de exam.

J

I

Eccl.p. x.quaeft. 144.; quod fi in Miffali certi colo-

res pro certis temporibus ftatuuntur, eft folum re-

M

u

guladire&iva; exalia parte adeft rationabilis cau-

fa, quz eft obligatio fatisfaciendi przecepto in ot-

dineadífacrum tum in Parocho, tumin Populo, quae

m

i

caufa faüfficit, ne Parochus etiam venialiter peccet,

ut peccaret rationabili caufa nonexiftente, cum fa-

i

wþ.

ceret contra Rubricas ratione magnze convenientize

recep

tas , &peripfum bonus ordo turbaretur. 1ta

jl«

Gavant.

Diana. Tambur. Ratio fecundze partis eft,

i*

quia fi rationabili exiftente caufa , nec venialiter Pa-

j

j

rochus peccaret tali utendo paramento, jam urget

re-

8

Casus CoxscirENTUE

Preceptum audiendi Saerum, fi urget, non eft,

cur Parochus non teneatur cum talibus parzmentis

Miffam celebrare pro przcepti adimpletione.

CAS. 1II. Ceciderat exrupe Saba, cum effet ebrius,

vocatur Confeffarius ad eum, fenfibus deftitutum,

& creditum proxime moriturum, abfelvendum. Q.

An, fi ifte illum intelligat ebrium, pofífit eum ab-

folvere.

Refpondeo. Cum diftin&ione, vel Parochus eft mo-

raliter certus, quod Saba, qui eft fenfibus deftitu-

tus, & titulo ebrietatis rationis impos, etupe ce-

ciderit in peccato, puta quia folitus fuit fe inebria-

re, & pluries correptus roluit emendari, & tunc

dico neque füb conditione effe abfolvendum, eo

quia Saba nullo modo poteft prudenter praefümi

attritus, & fine attritionefaltem przefurpta nullo

modo impendi poteft abfolutio, ita communiter te-

ite Tambur, qui tamen quafi oppofitum fentit. Vel

mon eft moraliter certus, quod Saba ceciderit in

Jtatu peccati, eo quia, cum chriftiane vixerit, nec

ebrietatis vitio fuerit deviétus, przefumi poteft non

culpabiliter fe inebriaffe, fed peraccidens, tunc

fecundum benigniorem fententiam Recentiorum ex

praefumpta attritione , pofita conditione, /i £sc&

gax: dico poffe abfolyi.

E

JMENSE APRILIS.

CAS. T. i

N Brevi facrze Poenitentiarize. committi-

tur Viro ditcreto , vel fupplicanti Con-

feffario , facultas difpenfandi füper impedimento

affinitatis, orto ex copula cum Matre mulieris du-

cendz; at dum Commiffarius exequitur commif-

fionem, detegit copulam fuiffe cum Sorore, & ex

errore Scribentis fuifle fupplicatum pro difpenfatio-

ne fuper impedimento orto ex copula cum Matre.

Q. An poffit exequi Breve, vel aliud debeat pro-

curari.

Refpondeo. Poffe exequi, Ratio eft, quia licet ad

valorem difpenfationis exprimi debeat, an affinitas

fit in linea transverfali, ut docent Sanchez, De

Juft.

MewsE Arnizrts.

9

ft,

Juft. & Reinf. eo quia vel non datur difpenfstio

itis

in linea recta affiaitatis ex copula licita, vel ducere

2ffinem in linea recta indecentius fit, quam in linea

llS,

transverfali; Quando tamen affinites oritur ex co-

It,

pula illicita,non eft neceffariaexpreffio lineze re&ze,

Q.

vel transverfalis, cum ex copula illicita non oria-

»5ti

4

tur major notabiliter reverentiae obl

El

e

4 UA

o ex linea

reCta, quam ex transverfa, ut docent cit. DD.

t

fed in cafu affinitas orta eít ex copula illicita, er-

iU«

go non fuit neceffaria exprefio linez, íiautem

TUj

haec expreffio non fuitneceffaria, feguitur expret-

j

fionem unius linez pro alia non vitiare difpenfatio-

ünt

nem, cum fic vitium nom fit circa neceffario in

R

3

V

e0

fuüpplicstione exprimenda.

eini*'(. tor. 4. p. I81.

jmt

n. 108.

4[10

CAS.1I. Drufilla fciens, Maritum füum coitüm ha-

rYe

bere frequentera cum Belluis, vellet ab eofeparari ;

I

unde confulit Confeffarium, an fibiliceat procura-

(

re divortium.

Q. Quid ifte debeat illi refpon-

dere.

w

hiij

'Refpondeo. Pro veritate debere refpondere Drufillee,

tüy

ei licere procurare divortium, quoad thorum , &

ma

habitationem. Ratio eft, quia etiam per copulam

j

bettialem, & beftialitatem, five activam, five pat-

fivam caro dividitur in aliam carnem contra Ma-

trimoniifidem, exigentem , ut fint duo in carne

una. [ta Sanchez. Pont. Covar. Girib. Dixi gro

veritüte, qüia Confeffatius debetmulierem horta-

jtti-

ri, ne divortium procuret propter inconvenientia,

9n

uz inde fequuntur.

MO

CAS. HHI. Syrus novit, Uxorem faam fuiffe vi, &

$00

dolo corruptam a Pasquali, unde minis ab hoc exi-

ml

i

git pretium adulterii. Q. An Pasqualisin confcien-

LX

tia teneatur hoc dare.

t

Refpondeo. Non teneri. Ratio eft, qunia injuria irro-

(tre.

gata Marito, non eft pecuniz reftitutione compara-

pfO

bilis, fed folum fatisfaCtione exhibenda per figna

doloris, & pe* venize petitionem, ita exigente Ma-

Atid

rito, fecus non exigente, cum talis fatisfatio po-

^

niti

tius pudorem, & verecundiam affert Marito, un-

[

de nihil folvere tenetur Marito, maxime cum hoc

?

5

in

to

Casus CONSCIENTUIEX.

in jure reprobetur, ne Maritus videatur füze Uxori

lenocinium facere, Lef. Lug. Gitib. de reft. tratt.

2. dub. g.

JUENSE MAIIL

CAS. I. DArochusin Dicecefi fciens , Parochianum

ä

füum largiri quotannis eleemofynam

pinguem Templo B, M. dittode S. Luca, proprize

vero Écclefize nil fere conferre , ipfum acriter ob-

jurgat, dicens, ejus obligstionem effe erga iftam,

non erga illud.

Q. an uliam patraverit culpam ,

& in qua fpecie ,. fi patravit.

;ä

Refpondeo. Generaliter loquendo , & przefcindendo

2 particularibus circumftantiis, cum fermo fit de

eleemofyna libera , ut patet, cum fit de eleemofyna

pingui, peccare Parochum.

Ratio eft, quia Paro-

chus nofter, acriter objurgsndo Parochianum, abs-

que caufa ilium offendit; etenim talem eleemofy-

nam elargiendo Templo B. V. di&o de S. Luca,

nulli faceret injuriam , fed ex mera devotione hoc

I::

ageret, maxime cum etiam Ecclefie Parochiali

aliquam, licet tenüem, faceret eleemofynam, ut

colligitur ex illius verbis proprig Ecclefia nil fere

conferre; fi autem nulli faceret injuriam, clare

[

'ïn(

conítat non eífe objurgatione dignum, ficque l'a-

rocham illum acriter objurgando rmaale agere ,

peccare.

Hoc peccatum efiet contra juftitiam , ut

patet; effet contra manífuetudinem , cuin fit Pa-

i

rochus; alias etiam fpecie malitías habere poffet

N

juxta diverfurn objurgandi finem, cum finis fpe-

cificet actum.

[

CAS. II. Sacerdos nullam fere przeparationem Sacro

[

premittens, ut plurimum hoc diftracte celebrat,

& raro hsbet intentionem a&ualem confecrandi.

Q

Q. an lethaliter aliquando peccet.

k

Refpondeo. NullamSscro przeparationem praemitten-

D

do, cujns nomine orationes juxta rubricam Mifla-

D

lis intelliguntur, vper fe loquendo non peccare

h

graviter, eoquiailla verba pro temporis opportu-

[

titate ,

-

MeNsE Marr.

II

i

eitate , quze habentur inRubrica, fatisdenotant nul-

Wi

lum adefle praceptum illas preces recitandi, ut

not, Girib. & Tamb. de Sacrificio Mil

ige g

fi autem

noneft praeceptum, neque eft peccatum. Dixi per

fe loquendo, quia fi ex omiffione talis praepara-

tionis per accidens fequatur diftractio in celebra-

tione, ut colligitur ex terminis cafus, tunc pof-

JUm.

fet graviter peccare, $i diftractio eflet notabilis,

u

eo quia nolens fe przparare fciens ex tali omifüione

oriri notabilem diftractionem in celebraticne Sa-

p'læ

D

crificii, idem effet, ac velle talem notabilem di-

"uI

ftraCtionem in cau(a, quod eft velle peccatum : Éte-

ymy

nim fi in Miffa notabilis diftraCtio attualiter volun-

taria in Canone, vel contecratione , aut füumptione,

ndo

eft peccatum grave, ut DD. afferunt Tamb. tum

to

propter magnam irreverentiam in Sacrificio, quo

N

quis profitetur Deum effe fümme venerandum ,

Duft

tum propter periculum errandi, quod practice vix

li

abfuerit; ita erit peccatum grave talis notabilis

QiV*

diftraétio voluntaria folum in caufa.

Qucd tamen

,

non militat de intentione aCtuali, cum ad Eucha-

hC

riftiam valide, & licite conficiendam füfficiat, juxta

üxx?h

communiffimam , intentio mere virtuslis, qua fane

m

Ia

etiam deficiente, nedim graviter peccaret, fed

nec Euchariftiamrn conficeret.

clare.

CAS. li. Parentes cujusdem Vidnz claufam eam

2

D.

tenent in domo, & aliquando eam verberant, ut

&

defifft a propofito ducendi Maritum Juvenem

b

y

pauperem, & conditione infamem. Q.an poflint

P

excufari a gravi.

Pg(':et

Refpondeo. Poffe excufari, Ratio eft, quia ex una

p

parte cum non poffit fine peccato filia contrabere

cum infami, ex cujus matrimonio fequitur familias

Oeto

dedecus, & ad dedecus confequuntur fcandala, &

)

xaï J

ifcordize, ita Parentes illud poffuntimpedire, abs-

jl

que violatione libertatis Matrimonii, cum filii li-

beri tantum fint ad contrahendum fine peccato, ut

jf

expreffe docet Laymau , de fponf. tra&. ro. p. r.

j

€. 2. & ex alia p. cum parentes habeant naturalem

ld

poteitatem , G jus moderatis coercitionibus filios

lll

cortigendi, etiam in vinculis privatim detinendo,

il

12

Casus CONSCIENTUE

& modetate verberando, ut fentit cum D. Thom.

Leand. in 4. preecep. Decal. difp. 7. quaeft. 6. & 7.

fatis infertur, poffe etiam tenere claufam filiam in

domo, &aliquando moderate verberare, ne peccet

fic contrahendo. Neque obftat filiam effe Viduam,

quia fi poteftas taliter coercendi extenditur ad filios

e

emancipatos , & hoc jure fanguinis, ut teftatur

Boítius innumeros allepans DD. etiam extenditur

ad filiara licet Viduam, quz parentibus fübje&a

fupponitur.

Melius tamen agerent Parentes Judi-

cis auCtoritatem implorando, cum difficile fit,

agendo de verberibus, moderate fe gerere erga

filiam, tum attenta qualitate fexus, tum attenta

parentum indignatione.

Rl

MENSE gUNIL

CAS. 1. | ä

Rchipresbyter, propter expenfas fatas

in Vifitatione fui Ordirarii, voluita Pa-

rochis fui Plebanatus, titulo majoris incommodia

Q.an

fe paíi, plus quam jufta taxa permitteret.

poffit retinere, quod obtinuit.

Refpondeo.

Non pofie retinere. Tum quiaillüd ma-

jus incommodum eft onus annexum honori Archi-

presbyteratus ; unde illnd de jure pati tenetur, tum

quia ex terminis cafüs habetur, quod taxa fuerit

jufta, & quod aliquid voluit füpra juftam taxam,

hoc dato clare conítat, illud plus effe injufte voli-

tum, & retentnm, cum omne volitum füprajuftum,

fit in

CCAMMESEGT T m RPE N

juftum, injufte autem volitum ngquit jufte re-

tineri.

CAS. II. Unus ex dictis Parochis obligavit fuos Pa-

rochianos fibi aliquid contribuere

penfis.

Q. an licite.

pro praefatis ex-

Ratio deducitur ex

Refpondeo.

lllicite fe geffilfe.

Barbofa de offic. & poteft. Epifc. alleg. 73, refe-

rente Decretam S. C. in quo habetur, /i effet con-

)

fuetudo, ut comumunitates procurarent Epiftopum

vifitautem , forvvauda eft , quamdiu voluerint, ipfa

famen cogendag mon fust, fi recufent.

Ex quibus

1

ver-

um

MzwszE Jowir.

m

verbis infertur, fi illicite agerent Parochi obligando

?

Laicos ad miniftranda viétualia Epifcopo vifitanti ,

h

fi adeífet miniftrandi confuetudo, multo magis il-

el

licite ageret Parochus , ubi talis confuetudo noR

lä

Cäg: IIT. Alter ex eisdem dixit pluribus, & in Dice-

üf

cefi, & in Civitate, quemdam ex Convifitatoribus

üf

deputatis fuiffe nimis rigidum , ferupulofum, &

i

malo animo affe&tum contra fe in Decretis condi-

il

tis, licet revera decreverit folum, quod ejus

n

officium, & neceffitas Parcecize poftulabat. Q. an

p

graviter peccaverit, & fit obligandus ad canen-

n

dam palinodiam, feu fe retractandum.

R

efpondeo primo. Parochum dicendo quemdam ex

Convifitatoribus faiffe nimis rigidum, & fcrupolo-

füum, non peccare graviter, quia fic potius laudat,

quam offendit Convifitatorem, cum talia verba

apud homines communiter idera fonent, ac effe

1

attentum, & delicatz conícientize, Refpondeo fe-

h

cundo.

Parochum addendo, Convifitatorem effe

Ya

male affe&um contra fein Decretis conditis. gra-

,

viter peccare. Ratio eít, quia idem eft ac dicere,

fuiffe injultum, & ex odio injufta edidiffe Decreta,

n?

quod eft famam proximi denigrare, tum ratione

hi

injuftitize appofitze ; dum decreverit folum ea, quze

im

Parceciz neceffitas poftulabat, ut patet ex terminis

itit

cafus, tum attenta dignitate perfonze, morum inte-

am

gritate, & doCtrina

raeftantis, utpote in partem

'oll

j

s Vifitationis ab Ordinario

ardui negotii paftora

Qity

deleCtz: ; Quod maxime in detractioneattendendum

fe

eft, cum fzpe detractio levis infe, gravis evadat

attenta perfonze qualitate, ut ex Leff. Andreaa M.

Dei.

s

Refpondeo tertio.

Obligandum effe ad fe

ee

retraCctandum , cüm hzc fit detra&oris obligatio.

tex

MENSE SgULIL.

d-

o

ftulit Agricola contra voluntatem Do-

pu

CAS. Iï DI

mini metere triticum ; interea cecidit

grando, quz totam feredevoravit meffem. O. ad

i

pbll?

quam compenfationem Agricola fit ebligandus ?

ge

3(.

H

C;-.svs CowscrENTUE

Refpondeo cum diftinctione ; Vel Agricola fuit in

mora theologice culpabili, fufficiente ad grave pec-

catum; velnon. Si primum, obligandus eft Agri-

cola ad compenfanduüm damnum ad ratam partis

Íperatz meflis, arbitrio viri prudentis, & periti,

(

quia fuit vera caufa damni. lta communiter. $i

non fuit in mora culpsbili, quatenus triticum non-

dumeffetaptum ad meffem, velquia impotens effet

ad habendos operarios, & fimilia, & fic ad nihil

eft obligandus Agricola, quia damnum mere ex

1

accidenti evenit , & Domini imperium de tritico

d

mnetendo erat irrationabile; ad damnnum autem me-

re caíuale neminem teneri, éft fententia commu-

j

nis.

CAS. 1I. Callitus egens mille libris Cenfum corifti-

tuit fuper przedium reddere folitum triginta dum-

taxat annuas, & obligat fe ad dand

nr

104

1 quotannis

alias decem; velviginti, quas eruet ex induftria

fua.

Q. an ifte contra(tus fitlicitus.

Refpondeo. Efe illicitim. Ratio eft, quia ille con-

tractus eft illicitus, in quo co

ien

21

mittitur ufura, fed

in prafato contractu ita eft, etenim cenfus ifte

faltem partialiter fundatur füper perfonam, confi-

derando induftriam, ut fru&um perfonze, cenfus

autem fandatus füpra perfonam ífceneratitius eft,

ut conftat ex Bulla Pii V, Cum otius apoftolicg fev-

vitutis, quz foeneratitios judicat cenfus non fun-

datos fupra rem immobilem ; cujusmodi fane non

eft perfona.

CAS. III. Mutuaverat Proculus Floriano centum au-

reos, & accepitab eodem in pignus przediunculum,

ex quo mutuaterius nullum capiebat fru&um; at

mutuans ita coluit, ut non paucos perciperet. (

anifte, dedu&tis expenfis, & labore, debeat illos

Cfii

in fortem fibi debitam computare.

|

t

Refpondeo. Fru&us prediunculi debere computare

in fortem fibi debitam, funt enim fructus natura-

les agri, qui detraCtis expenfis pertinent ad Domi-

num agri, qui in cafu eft Florianus mutuatarius ,

[

qui unice precdiunculum tradidit in pignus Proculo

*

MzNsE ÁAÁUGUSTI.

15

IIf

ob fui crediti fecaritatem ,

non alia ratione,

Ita

communiter Cont. Sotum.

p

g

j

ls

MENSE AUGUSTI

2

Apellanus cujusdam Oratorii juffus a

M

CAS. I. C

Patrono procuravit tempore

tatio-

10ll

nis comtmodari fibi varia indumenta facra ab aliis,

d

ne Vifitatores conderent alighod Decretum inde-

ii

corum Patrono,. Q.an, & cojusnam criminis reus

eex

fit Capellanus.

ttco

m

Refpondeo. Peccaffe primo, contra juftitiam, quia

cum Patronus Oratorii, in quo fleri debetSacrum,

!u

teneatur ex juítitia providereindumenta fascra apta,

& decentia ad Sacrum faciendum , ut ex Batbof.

tili«

& Diana, &iila non providerit, cum veftes Ora-

jum:

torii fupponantur attritze, ut colligitur ex manda-

M

fitia

to Patroni, & ex timore Capellani,' ne Vifitato-

res conderent aliquod decretum Patrono indeco-

1

(01t

rum, jam Capellanus commo

ndo alia indüimenta,

cooperatus eft injuftitize Patroni, fic ccoperando ,

fed

; M

injufte fe geffit, & 1njuftitiamm commifit, ut do-

cent DD. de Cooperante.

Secundo, contra Beli-

oni

us

gionem, quia cum Religio refpiciat cultum Dei, &

res facrze , ut funt indumenta Sacerdotalia, ad

geh

cultum Dei pertineant, fequitur Capellanum . alia

ij

Indumentacommodando, egifie contracultum Dei,

füne

impedimentum apponendo, ne Vifitatores debito

o [

decreto cultui Deo per facras veftes debito confu-

lerent, quod íane eft contra Religionem peccare.

d

Tertio, etiam peccato fimulationis, cum taliter

jlut

[

egiffe, fuitSuperiores decipere.

j

LV

CAS. 1I. Confefíarius, vocatus ad excipiendam Con-

feffionem Moribandi, invenit ipfum effe illaquea-

; jlos

tum excommunicatione refervata Summo Pontifici ;

unde nolebatabfolvere , nifi juraret, fe przfenta-

turum fi convalefceret, quod Juramentum nolens

illefacere, inab(olutus deceffit.

Q. an Confeffa-

3tort

)on!

rius graviter deliguerit.

Refpondeo. Negativ

Ratio eft, quia a peenitente

yis

C0

non puero, quïx in mortis articulo abíolvitur a

à-

oh

"16. Casus CowscikNTEX.

Sacerdote alias non habente facultatem abfolvendi

R1

extra mortis atticulum, extorquendum eft, fi fieri

poteft ( hoc eft, nifipcenitens fit fenfibus deftitutus )

"

tf

J

i

E

H

entum fe fe , fuüblato impedimento non per-

petuo, prafentandi, quamprimum coimode pote-

S

rit Superiori, ut colligitur ex cap. eor. de fenten-

tia excommunic. in 6. Hec funt verba Bonac. de

cenf. difp. r. quxft. 2. num. 11, Ex quibus infertur

in Confeffario effe obligationem exigendi tale jura-

mentum , confequenter in poenitente effe debi-

tum, fiautem adeft debitum, & non vult jarare,

cum poflit, fignum eft, non effe paratum ad obe-

diendum, ficque effe indifpotitum, fiautem eft in-

difpofitus, non male fe geílit abfolutionem dene-

( ARU 4 - PC AMEEEEAUEES

ando.

CAS.II1T. Parochusnonhabens vifi famulam, nefcien-

tem pulfare Campanas, omittit dare fignum Salu-

tationis Angelicae in Aurora, & in Meridie.

Q.

