A dubiw

MENSE FEBRUAKIILI

l!!'ü[,fM

Ptf [ 1

Btenta a Titio füper impedimentum cri-

Ht ij

CAS. I. O

minis difpenfatione ad v2lidum cum Ber-

PU f

Ti

ta matrimonium ineundum , dubitatur, an pro vali-

ditate matrimonii Berta talis impedimenti confcia

Ti

debeat & ipfa pro difpenfatione ad facram Poeniten-

1

UT

tiariam recurrere. Q. Quid dicendum.

144, ]

Refpondeo negative. Ratio, quia, quando in mate-

l

mx )

ria de contrahendo Literze faerze Poenitentiarize con-

"ftinigt

ce-

MeNsE FEBRUARH.

III

ceduntür uni parti, poffunt etiam alteri parti im-

el s

N

pedimenti confcie fuffragari, cum non ftet im-

pedimentum eífe füblatum quoad unam, & non

, &pe

quoad alteram, quare absque novo recurfu Berta

]nertas,

confcia difpenfationis a Titio obtentze poterit vali-

o (t

cuge/

de cum ipfo matrimonium inire , iia cum Tib,

Ms

Navar in 1.

de matrim.

p. de difp. matrim. & tþeo Rofign.

t

ftera o

CAS. T. Parocho defertür puer vix natus, (;ujus pa-

& fe

[

rentes ignorantur, habens collo appenfam char-

& dei

tulam, in qua legitur fuiffe baptizatum, eique no-

o dübin!

men Petri impofitum.. Q. An Parochns poffit, & de-

qe Aj

beat talem puerum fub conditione rebaptizare

| mg'ftzd[«

Refpondeo, Parochum teneri prius inquirere, an va-

,

leat habere notitiam illius, qui fchedulam fcripfit,

r

quam fi habere nequeat, poteft, & tenetur infan-

, Pt

tem füb hac conditione bzptizare /i non es bapti-

cipilll]tr Lj

zatus &c. quia deeft probatio ad moraliter certo cre-

yconfeq

dendum , infantem fuiffe baptizatum; fiyero habet

nfofiient

notitiam fcriptoris, & hic fit fidedignus, nec de-

"TOU

bet, nec poteft illum fub conditione baptizare ,

du !

quia ficuti dicto unius fide digni probatur coilatio

teneatnrï

baptismatis , ut ex can. pueros 110. €9 can. itaque

xDeret

i12. de confecr. difl. 4. ita per fchedulam taliter

s alb

qualificatam moraliter certo credendum eft infan-

us*

tem fuiffe baptizatum ; Quod fi fcriptor non fit fide

yr i

dignus, debetita fe gerere,, acfinulla fchedulaha-

yiqe v

beretur; Conftat hoc totum. tum ex Concilio a.

Mediol. füb S. Carolo, tum ex quo Sac. Congreg.

ad dubium propofitum : Quomodo fe gerere debeat

Parochus S. Spiritus i« Saxia, in collatione baptis-

T

matisinfautibus, gui ad Archihofpitale deferantur ,

Jive iidem habeant [chedulam de baptismo leflantem ,

dim

m

m

five non habeaut , €9 etiam fi ex colore, €? cmteris

1dumü]nnv

g

corporis qualitatibus deprehendatur eosdem e[fe con-

"

flitutos in &tate [ex , aut decem menfum , vel etiam

jmu

u

uuius anni cum dimidio : refpondit die 15. Januarii

1724. £[/e baptizandos fub conditione in onmibus cafi-

uramW

bus expofitis juxta inflruGionemz Infiruttio efl , quod

n

excipiatur a baptismo fub conditione cafus /chedula,

u

qua

112 Casus CowscimwTUE

pet

qua habeat certitudinem : ita legitur in Notificatio-

ton

ne Eminentifimi noftri in primo volumine fub'

num. $. contenta.

Q

CAS. IlI. Parochus videt Rufticos nullo impedi-

mento detentos Miffam audire ante januam, aut

IN

tro'i

feneftram Ecclefize, nec illos monet £eneri Eccle-

d

fiam ingredi. . Q. An peccet non monendo.

Íohi

Reípondeo negative. Ratio eft, quia ruftici e tali lo-

(

co Miffam audientes przecepto fatisfacerent; licet

enim non eflent in Ecclefia, tamen non effent ab

Rf

org1

Ecclefia fejun&ti, nec inter ipfos & Ecclefiam ali-

EU

qua interruptio haberetur, ut contingeret, fi inter

Mif

ipfos & Ecclefiam aliquid mediaret, ratione cujüs

bl

fejunctionis, & interruptionis plures merito dubi-

DT

tant, an exiftens in feneftra domus. fejunctze ab

Ecclefia fatisfaceret praecepto de audienda Miffa.

tise

9

Etenim in cafü Ruftici feneftra, vel januz Ec-

fiis,

clefi:e adhererent, quze funt partes Eccle(ize , &

vili

quidem aptze ad audiendum, vel videndum quid Sa-

d

cerdos agat in Miffa, unde non eífet, cur prza-

t

cepto non fatisfacerent; confequenter non appa-

51

ret, quomodo valeat peccare Parochus illos non

0

monendo teneri Ecclefiam ingredi, licet optimum

effet, fi ad ingreíffum in Ecclefiam Rufticos con-

li.

HiP'lfn

fuüleret: ita cum de Lugo difput. 22. num. 2. Girib.

fucu

tr. 8. de obferv. feft. c; 2. dub. 3. num. 24.

Ts

ls

Ti

MENSE MARTIL

bt

"i

CAS. I. P

Arochus cum apud non paucos DD. le-

to]la

giffet, poffe Confeffarium Jubilai tem-

ore ab h

zerefi abfolvere, anno praeterito tempore *

apti

]

ubilzei Titium tali crimine innodatum abfolvit.

teg bt

Q. Aninre potuiffet illam abfolvere.

j

Refpondeo negative. Ratio eft, quia licet antiquitus

ll-Iilfu:ol

affirmativa fententia non effet probabilitate defti-

Tibf

id

tuta, hodie eff abfolute improbabilis.propter op-

pofitam declarationem fub. Alex. VIT. die 23. Mar-

/i ebüptä

tii 1656. emanstam , quam quilibet videre poterit

frifgt

apud Matthacuc. de off.cur. Eccl. c. 2. , 18. Catd. -

Q^

Utl

,

]

MewseE MaARrTIT.

äng

ol

Petta ad. Confl. ZAlpoftolic. tom. 3. p. 180. Anaclet,

olumine &

tom. 5. juris Can. tit. 7. de lzreticis num. 405. & fi-

cuti de illa nequit dubitari, ita hodie non eft con-

troverfiz locus.

ul inpeé

g, $

CAS. II. Parochus habens nedum congruam, fedre-

teneri t

ditus valde congruam fuftentationem excedentes,

yendo.

folum diebus feftis applicat Sacrificium pro populo,

jci etll

Q. An fatisfaciat fuze obligationi.

erent; t

Refpondeo Affirmative. Ratio defumitur ex quo Sac.

o elfenti

ongr. die g. Februar. 176r. propofito dubio: am

pddomt

Parochi habentes pingues veditus tgneantur. quotidie

eret, U

Miffam applicare pro populo €2c. refpondit negative,

atione d

nihil aiiud addendo, ubi per ly negative clsre con-

merto Q

ftat tales Parochos non teneri Mifiam applicare pro

fjl

populo quotidie; nihil vero addendo, denotat ía-

diendà N'

ftis, ut czeteri Parochi ,

tis effe, ut illam applicent pro populo diebus fe-

jcut licet reditus fint

j| umug

fccle

valde pingues , fufficit ,

ut recitent Officium

jimquiao

Divinum, quod recitant alii habentes beneficium

, tit Yf

tecue.

* pot P

CAS. 1IT. Parochus, ad quem fuit delatus Infans ab

ys il

Obftetriee domibaptizatus, illum ftatim füb condi-

cet opti

tione rebaptizavit, hac motus ratione, quod de

RUQ'M [()

Baptifmo ab Obfítetrice collato femper dubitari

Qu ii

poteft. Q. An benefe gefferit, vel aliquam poe-

,

nam incurrerit.

Refpondeo, male fe geffiffe, & irregularitatem incur-

riffe. Ratio primze partis eft, quia non licet re-

[

baptizare füb conditione, nifi dubium füboriatur vel

s D

circa collationem, vel circa validitatem Baptismi

ubl[y ld

collati, quod dubium non habetur przcife,

ex quo

Baptifma fueritabObftetrice collatum, cum Obftetri-

od

li

ces poftdiligens examen approbatze, quales effe de-

iur ?

bentin hac

B

icecefi de mandato Eminentiffimi Archi-

epifcopi, validum valeant Baptifma conferre. Ra-

tio fecundze partis defümitur ex Catechif.Sacr.Conc.

ïceïi""qwf

abl

Trid. p. . de offic. baptifm. num. 57. ubi habetur:

sp ,

rebaptizantem puerum fiue debito examine, irregus

[ d

laritatis ponam contra vebaptizantes incuvrere,

v]def (

p)

[

" "ol

C /

P;

Lambertini quus Confc.

114. Casus CowscrENTUE

Debebat ergo Parochus prius indagare , an Obfte-

CNS,

trix effet ex approbatis, & fic (e ab(tinere a Ba-

Y«

ptismi, etiam conditionati , collatione ; an vero ex

d)

non approbatis, & fic obftetricem examinare, an

il

quze. Écclefia przecipit in. Baptismi collatione fer-

Wby

vaífet, vel non: fi fervaffet, 'non debebat illum

ullo modo baptizare : fi non fervaffet , debebat ab-

li

pjlb(

folute Infantem baptizare; fi tolum fuiffet dubium,

an illa fervaífet , debebat illi fub conditione Ba-

o

np:

ptismum conferre.

Ts

Qübq

MENSE APRILIS.

tireY

Ufticus, inftante Quadragefimali jeju-

CAS. I. R

nio, dubitat, an compleverit annum

21. adhibitaque diligentia, non poteft certior fieri.

Q. An teneatur jejunium fervare.

(

Refpondeo negative. Ratio eft , quia nemo obliga-

tur lege,. nili hzec illi fit fufficienter propofita; fe-

fs

cus , ut patet, eít in poffeffione libertatis; noneft

autem taliter propofita, quousque poft fufficientem

N, J

i

[:

diligentiam manet quis dubius, anlex fit illi im-

AL g(ü[

ij

pofita, nec ne; res itafe habet

quoad legem jeju-

Ti ]

nii relate ad Rufticum noftrum, ut ex terminis ca-

füs, ideoque non tenetur jejunii legem fervare

P SACL]Q

N

Suarez t. 5. in 3. p. difp. 4o. fect. g. n. 14. & tom, 3.

m 1

de retig. lib; 4. de. voto c. 5. n.

W

CAS. 1l. Parochus putat non ex debito, fed folum

ex quadam convenientia, & ad vitandam poenam

dl

duorum aureorum fe teneri Ecclefiam Matricem

li,

(en

adire, ut Fontis benedictioni afliftat. Q. An bene

Dofi

fentiat.

Refpondeo negative, Ratio eft, quia Parochi rurales

Drtm

tenentur adire Ecclefiam Matricem, ut Fontis be-

Lf

liten

nedi&tioni adfiftant, non preecife ad poenam pecu-

nizriam vitandam , aut ex quadam convenientia ,

I

fed ut pareant facrze Congregat. Conc. ita praeci-

i

ienti per füurn Decretum in una Savon. die 17.

$]

ülu,*n

N

ovembris 1691. ut refert Eminentimmus Petra

tom.3. pag. 53. num. 19.

Cand

CAS

t

MreNsE Marr.

II5

at (

CAS. TII. Parochus , quia lezitime impeditus adire

gert al

Ecclefiam Matricem nequit, utaffiftat Fontis bene-

anveod

di&tioni, perfamulum mittit Vicario Foraneo excu«

Qoitutà t

fationem. Q. An faciat fatis.

1

Refpondeo negative , cum XEminentiffimus Archie-

;ebit ln

pifcopus in fua Notificatio:

1? de benedictione Fon-

lebbiid

tis Baptif. quz in primo volumine eft p. in n. prze-

(

fet dUj

cipiat, Parochum legitime non impeditam adire Ec-

Jitiote

clefiam Matricem teneri, impedimenti caufa ju-

ftifichta, mittere alterum Sacerdotem , qui loco

ipfius Fontis baptistmalis benediétioni affittat: ex

$

quo clare conftat non fatis effe per famulum mit-

tere Vicario Foraneo impedimenkti excufationem.

fmyli &j

i um

MENSE MAIL

euior 1

Uficus'Pafchali tempore Euchariftiam,

yn

CAS. 1. PX

fumpfit in Ecclefia Metropolitana, &

r

fchedulam ibi obtentam Parocho fuo rurali often-

yis; *

dit, putans fic przecepto Pafchatis fatisfeciffe. Q.

jofcet

An fatisfecerit.

X fi llll ,«:'

Refpondeo nepative. ^Tum quia, fi ex Decreto Tn-

Jgem

noc. XI. 5. Febr, 1682. non fatisfaciunt preecepto

gtminis d

Pafchatis Euchariffiam fümentes Romze in Eccle-

m feté

fia S. Joan. Later. & S. Petri , ut aperte legi-

U

tur apud Pignatel. tom. 7. confult. 89. n. 18. ita

nec qui Bononic illam fümunt in Ecclefia Metro-

; M fO'F,

politana, nifi adfit Parochi, aut Vicarii genera-

um ?

lis, aut Emineptiffimi Archiepi(copi expreifa li-

; li

u

centia, qua» nec quidem füpponi poteft, cum op-

Qp

pofitum colligatur ex ejus Notificatione , quze in

rimo volumine fuüb n. 18. habetur, tum quia, ut

odl

ait Card. de Lugo, ficuti Ruftici absque fpeciali

licentia nequeunt matrimonium contrahere coram

y UP

n

pei

Parocho Ecclefize Metropolitanze , ita nec in hac

(

þnml

S(chale przcceptum adimplere.

T

CÁS.1I. Parochus ex Confeffione fciens famulum

,l

i

" d

fuum efle furem, claudit capfülas, quas prius non

fjj

M

claudebat , illonon utitur ad numerandas pecunias,

ficut utebatur. Q. An violet figillum.

Z

[-2.]

U

116 Casus CouscrENTUE

Refpondeo affirmative. Ratio eft, quia ex vi fcien-

tize Confeffionis efficeret, & omitteret, quodalias

na

non eifet facturus, vel omiffurus, cujus ratione

ho

confeffio famulo redderetur odioía, cum effet ta-

cite ilum exprobrare cum illius verecundia &

Refpo

eutí

rübore contra finem figilli facramentalis, qui fuit,

h

& eft, ne difficilem reddendo confeffionem, ab hac

fitr

fideles retraherentur, quod totum fane effet figil-

dl

Tum confeffionis violare. Lugo de poenit. D'ana

Qrfeft

p. 3. tr. 4. v. 76. quidquid dicant alii apud Leand,

q. 62.

idm :

opro

CAS. III.. Titius furatus eft Vitulum valoris 1o.,

lt

jllum educavit in Bovem valentem 20. , poftea pau-

N

latimdecrevitad r5. Q. Secundum quem valorem

yow

teneatur reftituere.

Vil

BOR

Refpondeo, teneri reftituere animal, fi adeft (ut

hoc

fupponitur) cum lucto ceífante, & damno emer-

Tedi

gente, fi quod occafione furti fecutum eft. Ratio

Cony

eft, quia Titius eft poffeffor malz fidei, hic au-

Tilis.

tem tenetur reftituere rem fi extat, & damna, fi

yoyf

qua fecuta fünt, compenfare; ergo Titius te-

nv

netur primo reftituere animal furto füblatum, cu-

! QU

juscunque valoris fit de prefenti, detra&is ex-

p

pentüis, quas Dominus feciffet, quia augmentum

vel decrementum valoris eft animali intrinfecum,

Rerpüïldu

quod in utilitatem, vel damnum Domini cedit, qui

x

At

nunquam animalis dominium arifit ; tenetur fecun-

do damnum Domino per furtum illatum compenfa-

"

re, confiderando valorem Bovis refpe&tive ad tem-

Tito

pus.quoillud vezdidiffet,quod uniceex circumftan-

D

tiis perfonze, officii, vel hujusmodi colligi poteft;

o

& fi his omnibus bene perpenfis res eflet adhuc

10

dubia, compenfandum eft damnum juxta valorem

D [qui

taxandum a prudentibus, & peritis in arte.

n

i, i

A

MENSE SUNIL

Videm

(

fah]m',

CAS. 1. P

Arochus, cujus reditus pingues funt,

-lli

Miffam traditam celebrandam die Domi-

qmbm

hj [

MeNse Juwr.

117

C vl ftà

, quotd

nica celebravit, dein intra hebdomadam pro popu-

jus ratin

lo obtulit Sacrificium. Q. An licite.

ib el£t

Refpondeo probabiliter affirmative. Ratio eft, quiafi-

a d

cuti Parochi habentes reditus pingues, ex diCtis

s, qiii

in Refponfione ad fecundum cafüm Martii, pari paf-

yem, d

fü currunt quoad applicationemSacrificii pro populo

ellet f2

enit, D

diebus feftis cum caeteris Parochis; ita pari paffu

currere debent

uoad libertatem applicandi Sacri-

pud La

ficium pro pop

ul

o die feriali, die fefto celebran-

0 pro eo, qui eis traderet eleemofynam; fedhanc

libertatem habent Parochi habentes reditus te-

jloris .

yofteaptt

nues, ut clare conftat ex refponfione ad dubium

n yultet

propofitum Sac. Cong. die 26. Jan. 1724. quam

videre non pigeat in

otificatione ab Eminentiffi-

mo,noftro edita die 14. Octob. 1732. Ergo, &

wl

hoc probabiliter facere poffunt Parochi hsbentes

reditus pingues.

Dico probabiliter, quia Sac.

mno 6T

TR

Cong, refponfum eft folum pro Parochis paupe-

dei- ia

ribus, de

( dunm Í

ropofito.

quibusþtanrtum fit mentio in dubio

1] Ti'iü lj

CAS.Il Parochus ad valvas Ecclefize Puerum re-

yliom, *

center natum videns absque ulla chartula collo ap-

dem&'is D

penía abfolute baptizavit. QO. Anbene.

gpment:

fu.

Refpondeo negative. Ratioeít, quia non eft abfolute

J d u

l

baptizandus infans, dequo certo moraliternon con-

ftat fuiffe baptizatum, ne Sacramentum periculo fru-

g Rol

ftrationis exponatur; hoc autem non conftabat de

, eom

Puero in cafü , eo quia licet commune fit his In-

jv

fantibus expofitis baptizatis teftimonium habere,

du

quo carebat infans praefens; tamen, quia fümus

vligip

in locis Chriftianorum, haberi poterat przefumptio

du

aliqua de Baptismo collato, ratione cujus non ha-

j

bebatur moralis certitudo de non collatione Rapti-

atl

fmi, & ideo non erat abfolute baptizandus ; hinc

effit,

Parochus taliter illum baptizando male fe

Videaturin confirmatione refolutionisDecretumci-

[

tatum in refponfione ad cafum fecundum Febcuarii.

CAS. III. Confeffarius cujusdam oppidi manifeftavit

5

quibusdam amicis in tali oppido gravia peccata pa-

udlepo

Re-

trari, Q. An absque iäil;i fra&tione.

IIS8

Casus CowscrENTUE

Refpondeo negative. Ratio eft, quia licet dubitentali-

lepet

qui, & alii magis communiter: negent Confeffa-

lique

rium frangere figillum talia manifeftando , fi aga-

hp

tur de ampla Civitste, & Dicecefl , quia fic nulli

£j

fieret injuria , nec eílet:periculum , ut aliqnis.in

inm ia

parriculari dignofceretur; tamen cum in praefen-

UE

ti fermo fit de Oppido, quod, ut plurimum , non

ia

eftlocus valde amplus, mec multum populatus ,

t

certum eft, Confelfarium manifeftantem in tali Op-

lj

pido gravia peccata patrari, frangere figillum Sa-

lil

crameutale, quia facile ex. tali locutione faltem

füfpicio contra famam particularium redundaret ,

ts p

Tüm n

quod füfficit ad figilli fraétionem : ita communiter

WA

cum Leand, de pæuit.— q. 3o. & 32.

Vf

Y

MENSE qQULII

fij;

Arochus cum quadam folum fufpicione

tepr

CAS. T. P

litis

legis prohibentis alienare bona Eccle(iz,

lttoc,

demum quamdam propria autoritate alienavit ad

Ecclefiam fuam reftaurandam , & ornandam. Q.

Tifun

An graviter peccaverit,

quy

& inciderit in poenas

D

Extravag. Zlnbitiofg &c,

lt

Refpondeo, graviter peccaffe, non tamen in poenas

lm q

incidiffe. Hatio eft, quia pofita füfpicione de exi-

VN

ftentia legis probibentis alienare bona Eccie(ize fta-

hu [

bilia propria auctoritate etiam ad Ecclefiam reftau-

bidg

randam. .Parochus tenebatt

"

x

rinquirere, num re-

LA

vera falislex extaret, & obliparet ; ad hoc enim

ij

obligat quxlibetlex eoipfo, quod deilla daturaliqua

üfpicio ; cum per talem fafpicionem erroneitas

1pet

CA$ ]

conícientiae nequeat effe invincibilis excufans a

peccato; unde taliter alienando füpradictam do-

Chfi&;

mum absque

Q f

previa inquifitione, ftante materia

hlem

;

gravi, qualis eft domus,

graviter peccat: quia

!

tamen per dictam fu

fpicionem haberi nequit in Pa-

V W

j

rocho praefümptio ,

& temeritas, quae legis no-

V

titiam fupponit,

utre

quiritur ad, incurrendas pce-

Quod

nas in citata Zxtrav.

Zimbitiofie contentas, cum

fint lat contra pteefüm

inüm

entes alienare &c, uc Bullam

Cidem

legen-

1

Mewsze ]ucrir.

119

dubl

legenti conftabit;ideo Paroclius , licet graviter de-

t at

liquerit, in foro tamen interno przediétas poenas

non incurrit.

do, lg

Suarez tom. 3. in 3. par. difp. 82.

nia fu.

fe&. 3. quoad primam cafus partem, quoad fecun-

t aligii

dam tom. 5. in 3. part. difp. 4. fe&. 5. num, 1.

Lin p

rimuto

CAS.II. Parochüs, cujus Ecclefia fita eft prope Ar-

chipresbyterslem, in qua Archipresbyter fpeciali

mit zl

pl

do&ttina; & fanctitate preditus omnibüs diebus fe-

ftis magno animarum fructu non unam , fed plures

-lglini

habet Conciones, non przedicat diebus feftis, pu-

jtire

Til

Jl

l

tans.inelius effe ad fuarum civium falutem , qua-

relitt.

tum numerus exiguus eft, has mittere zd audien-

conmit

dum Archipresbyterum. Q. An attentahac circum-

ftantia Parochus fit a peccato immunis.

Refpondeo negative. Ratio fümitur ex Tridentino

fell. 5, cap.2 dereform. ubi omnibus Parochis apet-

te przecipit Conciones habere diebus faltem Domi-

fniat

m (tlpit

7

nicis, &feftis folemnibus, tum etiam ex Conftitut.

ya f

Innoc. XIIL. pro regimine £cclefiarum pro regnis

al

Hifpsniarum edita, & a Bened. XILI. tanquam re-

Y

gula pro aliis Ordinariis confirmata, ubi'adductis

j in p

excufationibus , quibus Parochi Concionem non ha-

bentes culpam a fe amovere nituntur, & praefer«

ninye

tím, quia (oppetit copia aliorum babentium facras

Conciones in aliüis Ecclefiis , hzec habentur: /Ve

onelétt

ol

itaque fub inani , aliarumque fimiliwm excu/ationum

fiam rel

pratextutanta Chrifiang Reipublica pernicies firua-

tur , diftrifle pracipimus €2c. quare, cum Parochus

21

,. QU

d ho

W

in cafü dicto przcepto non fatisfaceret, non effet

m

a peccato immunis..

lda urai

]u

10

CAS. IIIL. Parochus, quiadocetpublice Do&rinam

2

Chriftianam, putat fatisfacere fuzeobligationi, li-

rad

cet fciat pluribus inter adítantes rudis minervae

talem

ublicam inftruttionem non füfficere ad fi-

(

[

dei rudimenta addifcenda. Q. An bene fentiat.

ao

yeqii

l-v

Refpondeo negative. Ratio eft, quia pofita fcientia ,

g Hb

uod pluribus ex adítantibus non fufficiat publiea

g

inftru&tio ad fidei rüdimenta addifcenda, per ac-

pentibn

cidens tenetur Parochus illos etiam privatim edo-

"Ti d

4

cere;

d

120

Casus CowscrENTIXx

cere; Si enim ad ipfum fpectat illis Sacramenta

Wefgor

sniniftrare, quórum capaces effe nequeunt, fi la-

qui

borentignorantia myfteriorum fidei, ut ex pro-

y

IY

pofitione 64. ab Innoc. Xl. damnata, fequifur te-

p

meri taliter fuos Parochianos inftruere, ut pra-

tio

diCtam vincant ignorantiam, & fic capaces fiant

10,

valide , & licitee Sacramentorum fufceptionis ,

nj

confequenter, fi pro illis publica non fufficiat in-

[2

ftru&io, etiam illos privatim edocere.

p

1ilj

MENSE AUGUSTI

p

fietün

tius pauper jam maturze zetatis elegit

i,

CAS. 1. TI

in Patrinum Confirmationis Paulum di-

vitem, a

quo ingentem fperat eleemofynam

Hs

uia Paulus eft vix 15. natus, obftat Parochus

tali elecioni, & quidem cum magna Titii triftitia.

C

Q. An bene fe gefferit Parochus.

Refpondeo affirmative, quia paruit mandato Eminen-

lzi

tiffimi Archiepifcopi, qui in fua Notificatione edi-

Aj

ta I

5. Septembris 1732. przecipit abfolute in Con-

Y

Yl

firmationi

s minifterio executioni demandari ,

quod

lia

in Concil. Med. 5. fuit fancitum,

& quantum fpe&tat

Titg

ad cafum przfenten,

ne juvenes fehes teneant in

Confirmationis Sacra

mento, cum (en ratio Con-

t

cilii) minime hoc per atatem conveniat.

Wi

i,

CAS. II. Parochus de Concionibus habendis panim

t)S

folicitus omittit praedicare per integrum menfem.

3

Q. An lethaliter peccaverit.

Ada

Refpondeo affirmative, quia integer menfis, &

tityi

in fe, & refpeCtive eft materia gravis, utaperte

forgg

docet Leand. tr. 7. de Paroch. q. 15. ubi alios ci-

i 1p]

tat; quod fane eft maxime rationi confonum, cum

16 t

integer menfis relate

N

ad quamcumque aliam mate-

ilpi

riam in praxi, ut pa

rS notabilis, ficque ut matería

fed üm

gtavis confideretur.

Yr|

& Pauï

CAS. I1T. Rufticus fzepe maledicit diei,

hore, ven-

tis, pluviis, & hujusmodi.

Q. An peccet graviter.

(s ll

DCT.

Re-

MrzwsE AvUavsr:.

121

At

Refpondeo regulariter loqüendo negative. Ratioeft,

unt, f

quia regulariter Ruftici non maledicunt ventis ,

Ut ecy

pluviis &c. quatenus Deus illis utitur ad nos

r t

uniendum, in qua hypothefi, cum effet indigna-

, Upre

tio contra Deum, effet peccatum grave, bene ve-

st

ro;

uia venti, pluvize &c. folent illis aliquam

fceyit

moleítiam afferre ; quze tamen, cum non fit jufta

cauíz maledicendi, nequeunt Ruftici a veniali cul-

fufülci:ü'

paexcufari, ut excufatur Job in füis maledictio-

nibus, quia hze procefferunt, vel ex magnis cala-

!

mitatibus, vel quatenus illa, quibus maledixit,

fuerunt peccandi occafio.,

Ita communiter cum

yis eli

Cajet. 2. 2. q. 13. art. 1.

uluf d

j

MENSE SEPTE]V[ERIS.

wl

ii l

Ortuo Parocho, ejus Nepos invenit

CAS. I. M

inter depofita fibi ab eo relicta, tor-

Vobni:

quem aureum, fíciens quidem eífe vel Petri, vel

if

Pauli, dubitans tamen , an fit determinate Petri,

jte t Ut

vel Panli, cumque de hoc nequeat certificari, Pe-

tit a novo Parocho , ad quem fpectet torques au-

yri, q

reus. Q. Parochi refponfio,

tun lj

teneit

nio Ua

Refpondeo, Parochum teneri refpondere, þretïum

[

aurei torquis effe zequaliter dividendum inter Pe-

trum, & Paulum, ita cum Azor. tom. 1. lib. 2.

x&&S ?m

€.15. S. Quinto quzritur ; Ratio ef, quia pofito

d

zequali dubio absque motivo potius d unam, quam

ad alteram partem impellente, & absque fpe cer-

menflfy

titudinem habendi, ad quem determinate fpe&tet

, Itf

torques aureus, zquale eft jus ad illum in Petro,

ac in Paulo, ut patet, unde absque lzfione talis ju-

j i

ris non poteft Parochi Nepos potius Petro, quam

f

Paulo torquem tradere, cum non fit rei Dominus,

ii

fed fimplex reftitutor, qui juris zqualitatem te-

T

netur fervare, & fic pretium torquis inter Petrum,

& Paulum dividere,

ote ?

C

AS. II. Parochus íciens þueros, & puellas fuze

Parzciae in Do&rinaChtiftiana a parentibus inftrni,

t gml[ff

5

non

M

122 QCasus CowscrENTULE

inh

noncutat, ut Ecclefiam diebus fefiis aecedant. Q.

An fit à peccato immunis.

dedin

Refpondeo, effe immunem faltem a peccato lethali,

lo

Ratio eft, quia cum docere Doctrinam Chriftianam

vitit

pueros fit przecipaum munus Parentum , & quodam-

ti d

modo Parochi fint ad hoc in eorum fupplementum

[

deputati, fequitur Parochum fcientem a Parentibus

(A5,1

pueros, & puellas füse Parcecize recte inftrui in

Conr

fidei rudimentis, quod eft (peciale intentum Ec-

lin d

clefize obligantis Parochos ad DoCtrinam puerisex-

planandam, effe faltem a peccato lethal: immunem,

Tefanj

utcum communi tenet Leand. tr. 7. de Paroch.

Áinin

tonen

q. 2. Dico /altem a lethali , quia non curare, ut

pueri, & puellz , licet rite inftruantur a Parenti-

[

bus, ad Ecclefiam diebus feftis accedant , vel ut

Bu

Ya

magis infidei rudimentis confirmentur, vel ut aliis

cend

exemplo fint, negnit in Parocho a quadam negli-

entiz 1pecie exculari.

Til

CAS. IIL. Petrus ruri exiftens non audit Sacrum

177

diebus feftis, quia per unum milliare ab Ecclefia

Aigtit

diftat. O. An peccet graviter.

J

lo

Refpondeo affirmative, attenta przecife di&ta diftan-

tia.

Ratio eft, quia unius milliarii iter, licetde-

Aptj

beat perreditum duplicari, non folet grave incóm-

Jiin,

modum afferre, ratione cujus ceffet erga Petrum

tulipi

I

l

Ecclefüafticum przeceptum urgere; ita magis corm-

m e

.

muniter, quidquid dicat Marchin. de ord. cap. 17.

Ui:nzm

n. 19.. Dixi praecife attenta' di&a diftantia, quia

od

fi alise occurrant circumftantize , juxta illas erit

051

judicandum, ut docet Suar. t.

ln :

fe&. 6.

3. in 3. part. difp. 89

D

ler p

M OT d!

MENSE OCTOBRIS.

li

i0) u'vr

CAS. 1. ä)

Arochus per duodecim fefta interrupta

il

intra annum orittit przedicare. Q.

Jüttni

peccet graviter.

Refpondéo affirmative.

Ratio defümitur'ex di&tis in

a,

f er

refpontione ad fecundum cafum Augufti ; fi enim

ldub

integer menfis continuus eft materia gravis, tum

in

Yi

.MEgNsE OcTonnis.

123

ieet

jnie, tum refpeCtive, a fortiori talis effent duo-

decim fefta interrupta intraannum ; ita fentit Leand.

nb li

loco cit. cum aliis, dicens, Parochum peccare gra-

1071

viter per duos, auttres menfes difcontinuos to-

gt

tius anni omittfens fuis ovibus verbum Dei

dicare,

pra-

pple

at

c

AS. IT. Parochus putat fatisfacere obligationi de

te tl

Concionibus infituendis , fi ante Vefperas popu-

tertun

]um doceat Catechismum. Q. An bene fentiat.

n pud

Refpondeonegative. Ratio defumiturex Tridentino ;

j immut

d hr

Etenim fefl.5. de refor. c. 2. loquens de oblicga-

Qira

tione conciones habendi, ait: Quicumque Parochia-

les habentes Ecclefias , plebes fibi commiffas-pro fua ,

raPuren

il « Vä

€9 éarum capacitate pafcaut , annuntiondo G2c, fec.

vel t

vero 24. c. 4. lermonem habens de obligatione do-

cendi DoCtrinam Chriftianatn, hzc habet: düdem

mám J

Epifcopi faltem. Dominicis , &2 aliüis feflivis diebus

gueros àn fingulis Parochiis fidei rudimenta €&c. . di-

d &t

ligenter ab iis, ad quos fpeEiabit , doceri curabunt.

-

Ubi notandum eft, Trid. agendo de Concionibus,

dicere plebes fibi comuiffas waftant aununtiando s

dà

agendo vero de Doctrina Chriftiana, dicere pueros

20 H.Cä

are It

Jideirudimenta ; ex quo diverfo loquendi modo clare

colligitur, obligationem conciones habendi difiin-

7 Detr

nià .lS q

&am effe ab illa docendi pueros Doctrinam Chri-

fianam; confequenter per hujus adimpletionem

i u

Patochum primz non fatisfacere.

anitt

ia If

CAS. II Titius quocumque dato verbo jurat,

Du ij

vel falfum.

non advertens, autdiftinguens , «n juret verum,

Q. An quoties jurat, toties gravi-

ter pecceti

Refpordeo negative. Ratio eft, quia taliter Jurans

lh

folum materiali

ter

[

jurat, & proferre folet per Deum

ua efl. per Deun

7201

? efl, nedum fine animo

i fnict

jurandi, fed ne quidem fciens jurare; unde nec

t

r

jurat, nec lethaliter peccat, faltem toties przefa-

ta verba profert, ita cum meo Girib de jur. c.

T21 W

I. dub. 3. n. 2x. debet tamen Confef(arius totis

m ta-

fi;",

;mli:

viribus curare, ut mglum poenitentis babitu

ici-

124

Casus CouscrENTIX

Comtm

dicitus evellat, aliquando ei abfolutionem differen-

Qot, /,

do, donec refipifcet.

CAS. ]i

COntrà

lujism

HMENSE NOFENHBRIS.

Aisfaci

CAS. I. P

Arochus putat fatisfacere obligationi do- | Moni

cendi DoCtrinam Chriftianam , (i tale

Ya

munus prafítet per Capellanum.

Q. An bene

n B

fentiat.

tünfi

Refpondeo negative. Ratio eft, quia, ficuti non fa-

7)

tisfaceret füae obligationi, fi vel totam curam ali-

:

liti:

cui Vicario committeret, quem folum habere po-

t Confe

teft in Coadjutorem, vel fi przedicationes totius

YX

anni per alios fuppleret, cum id folum illi per-

Vg

titeml

mittatur à Tridentino feff. $. c. 2. fi legitime fue-

rit impeditus; ita, non exiftente legitimo impe-

quii

diméto, non fatisfaceret obligationi docendiDo&tri-

fp'eciew

nam Chriftianam, fi tale munus continuo per Ca-

thils Q

pellanum praeftaret, cum ad illum, ut Paítorem,

Thià (

dirigantur verba Chrifti : Pa/ce oves meas , non ad

yyot

Capellanum.

tllion

CAS. 1I. Paulus fponfalia contraxit cum Herta co-

ram teftibus, poftmodum clam votum fimplex ca-

flitatis emifit. Q. ad quid teneatur.

[

Refpondeo, teneri matrimonium contrahere cum Ber:

ta pro matrimonio inftante.

Ratio defümitur tum

]

ex quo in c. . /eniens qui Clerici, vel voventes

hn

Pontifex dicat imponendam effe pcenitentiam o

mentitam fidem foeminz, quae poft contraéta fpon-

51

falia votum cafítitatis emiferat, quze pcenitentía

tem lh

non fuiffet imponenda, íi per votum caftitatis

fponfalia diffolverentur; tum ex quo votum in tali

lite ln

Án]

circumftantia non acceptetur a Deo , cum fit in

5

prejudicium tertiz perfonz, cum qua fponfalia

mmm

fuecunt contra&a; tum ex quo fponfalia jure pofi-

tivo habeant quidem imbibitam conditionem , iif

üetyg

veligionem. elegero ,

non vero mifi voluero 6Z-

*fPondea

libeim vitam duceve: Unde cum Berta pro matri-

EM

monio inftante tenetur Paulus fponfalia complere,

t

matrimonium de prafenti contrahendo, ita magis

, com-

»-

v

MeusE NovEMnBnis.

125

tem dl

communiter cum meo Rofignol. de fponf. 2. pras-

not. 4. in 4.

CAS. IÍI. Petrus

! fzepe blafphemat contra Deum,

contra B. V., contra San&Ctos, & in Confetfione

hujusmodi blafphemias non diftinguit. Q. An fa-

Al

]

tisfaciat integritati Confeffionis.

ligati

Refpondeonegative. Ratio eft, quia faltem blafphe-

im, :

mia contra Deum refpeé&tive ad blafphemias con-

tra B. V. & contra

anctos habet annexam cir4

)À

cumftantiam notabiliter aggravantem intra eamdem

(igit um

fpeciem, hinc notabiliter variantem judicium Con-

m CU i

effarii:s quase circumftantia cum ex alibi di&is fit

1177

in Confeffione aperienda, fequitur, hac non expref-

qtiotr t

fa, ut in cafu, confeffionem non fuiffe integram,

on t

ut requiritur. Dico faltem habere annexam talem

circumftantiam ,

uia non defunt DD. penes Lu-

| legitimQ 1

pitio B

gum de pcenit. dilp. xG. n. 278. docentes differre

dl

fpecie nedum blafphemiam contra Deum a blafphe-

Ifiton

4j

miis contra.B. V. & Sanctos, fed etiam blafphe-

gt

.

4

miam contra B. V. ab aliis contra Sanctos, in qüa

hypothefi certiffimum effet Petrum integritati con-

us m

feffionis non fatisfeciffe.

m Pt

fimpl

JMIENSE. DECEMBRKIS.

ett qu:

CAS. 1. C

Apellanus quidam noluit Petro proxime

um

morituro Extremam Unctionem mini-

qi ov

flrare, quia carebatStola. Q. An bene fe gefferit,

;nitendaf

ontract

CAS. II. Alter Capellanus noluit fimiliter ad mor-

J

tem infirmo idem Sacramentum miniftrare, quia

g

j

licet haberet Stolam, carebat tamen Superpelliceo.

yn ?

Q. An bene fe gefferit.

| volw ,

d

a

CAS, IIl. Parochus noluit faero Oleo Infirmum ad

lN

fl

mortem inungere, quia carebat tum Stola, tum

ais

"

Superpellice

9, Q.fimiliter an bene fe gefferit.

diïi",""m'f Refpondeo,

probabilius negative. Ratio eft, quia ve-

T

ftes facer.

dotales non requiruntur ad validitatem

RD

acramenti miniftrandi à folo Sacerdote, auta

ja 0007

vitan-

L

36 Casus CowscrEkNTLE

vitandam aliquam irreverentiam erga Sacramen-

tum; nam ficuti valida eft abfolutio data a Sacer-

g

dote fine talibus veftibus, licet nequeat dari nifia

w

N

Sacerdote, & nulla irreverentia irrogatur Sacra-

N

mento Poenitentiz illud absque dictis veftibus mi-

N

Vv

niftrando, ita valide, & absque irreverentia mi-

niftrari poteft extrema Unctio fine Stola, & Su-

V

perpelliceo. Solum ergo requiruntur veftes Sacer-

dotales in.collatione Extremae Unctionis ad fer-

vandum ritum Ecclefize , qui fane fervandus eft,

(

nifi urgeat.neceífitas, utin ca(ü , in quo infirmus

ab hoc mundo e(fet difceffurus absque hoc Sacra-

l)

mento ,.. & fic absque ejus fructu, in. mortis arti-

culo maxime neceffario, urgente vero neceffitate

poffet non fervari , fi aliter nequiret miniftrari :

AL

ln

ficuti non fervatur in fimili circumftantia ritus quo-

