vibus peccatis, ver. gr. Adulterio, Homicidio &c.

Sucrt?

cenitentia feptem, & plurium annorum injunge-

yit P

atur; upde qui centum & mille peccata com-

ia

iififfet, debuiffet & mille annis poenitere, fi fieri

MT ana

potuiffet.

Illas tamen poenitentias agentes non

j t

folebant continuo, fed femel atque iterum jeju-

pare, aut fimilem aflli&ionem fübire, ut docet hic

Cardin. Bellarm. Itaque centum annorum Indul-

$.

gentie primario referuntur ad poenam in. hoc fz-

culo exfolvendam juxta laudatos Canones ; fe-

enitt

cundario, feu confequenter ad Poenam Purgatorii,

quia omnis Indulgentia minuendo ab Ecclefia in-

gm

I'Uv&g-y

u

i

juncta, minuit etiam partem poenitentiee, quae ei-

dem in altera vita, fecundum menfüram foii Deo

; li

14

cognitam, refpondet.

CAS. III. Clericus Beneficium adeo tenue obtinuit,

d

nt ad fuzx vitze füftentationem nom fufficiat.

Q.

f

An Officium Divinum recitare teneatur.

al

2

Refpondeo affirmative: quis omnia jura clamantia,

] j

Beneficium dari propter Officium, generaliter lo-

j

$

P

quuntur,nec inter pingue, ac tenue diftinguunt,

( r

utcap. ult. de refcript. in 6. Concil, Later. fub

e-

r.]

m

3

35»8' CASUS ConscrENTUE

Leone X. färm.

9. & clarius in Conftit, S, Pii V,

quid s

verficulo dec/ava

omnibus

x*

ntes &c. E2 qualiacumque alia Be-

nicfic

W .

fed Beneficium, quantumvis tenue, eft

Archipt

verum beneficium: ergo &c. Neque obftat illud

vetiam

proioquium —5 qui Altari infervit, de Alrari vivit

|

dlipre

—— hoc enim nen valet de illo,

qui fponte indu-

|

donoris

Gus eft minori ftipendio; Cleric

brendim

us autem íponte

Beneficium acceptavit ; ergo vo

luntarie fe omni-

m plur

bus ejusdem Be

neficii oneribus fubjecits prasfer-

UI

tim cum fervitium Aitaris diem non confümat,

pl

unde alia via potelft fi

bi vi&tum comparare, ut di-

citur in cap. Clevicus di

£. g1. Girib. tratt, 5. in

"i c

primum Decal,.

Aipetnt

precept. e, g. Homobonus , Ga«

r

vant. & alii,

fe comy

|

50 tene

du

AMENSE MAIL

1dfponí

CAS. 1.

Arochi quidam rurales, occafione Fefli

1.1

|

ä

Tefyonda

propriz Ecclefize, & Exequiarum, nullo

:

CO

. fa&o verhb

o cum pro»

fente Plebano Archipresbyte-

Comm

ro,alteri ex Parochis

Miffam decantandam commit-

jnourr

tunt: conquerenti autem Archi

presbytero refpon-

jusm

]

dent: Archipresbyter, & P.

x

TQue t;

Au rette fe geflerint,

arochi pares funt. Q.

& verum refponderint,

i

Áifnerit

Refpondeo in hoc cafa, qui fortuito in hargm Deci-

fRtper

fionum feriem irr

As (

f

epfit; Primo, fervandas effe eon«

LT

netudines locorum. quze,

ut inquit Fagnanus l. r.

Wt

decret. cap. 7

- D. 12, in fimilibus fere tot funt,

quot Dioscefes ;

tuml, k

Reinfeft

Secundo afferam S. P. Anacleti

6plb

uel. l. r. decrer. tit,

24 de Archipresby-

ii BXC

tero — - II!nd dumtaxat

chipresbyteros, fe

juvabit addere quosd Ar-

00.', W

u Decanos rurales , quod ipfi

Netg,

debeant fedulo ci

rcumfpicere mores,

vitamque

aliorum

Presbyterorum,

& Clericorum in füo Àr-

W

P

chipre:byteratu, atque

attendere, qua induftria

Qu

per eosdem Cüra exer

ceatut animarum, idque

anh

Épi(copo renuntiare.

Infaper Clericorum faorum

1 18

leviora jurgia amicebili

Ten

tt

tercomporere. — Cumque

laudatus Auctor nil a

slrond

mplius addat; neque ego ali-

Yij

quid -

L

o

MrwsE Marr.

359

quid adderem , nifi quod certo certius effet, ac ab

tit $ 0

Mue df

omnibus Confüitutionibus Synodalibus fancitum

S tene, !

Archipresbytero Plebano, tum propter praeemi-

( obfat

nentiam muneris, tum propter nomen ipfum Ar-

e Alharivi

chipresbyteri, quod dignitatem redelet , multum

[ponte i

honoris etiam fupra fimplices Parochos effe de-

ferendum. Harum brevium refponfionum inftitu-

tütem (pe

Ü

itie fe as

tum plura non patitur.

Cs p

CAS. II. Mortuo Divite, & inftantibus Hzeredibus,

1 Conlü.

ublicatur Menitorium cum Excommunicatione

àtate, utt

ajore contra eos, qui aliquid de ejus bonis ac-

tf

ceperunt, fi quamprimum non reftituant ; Fabius

àus, (

difti Divitis Creditor, arrept« Mortis occafione,

fe compenfavit in ejus bonis : Dubitans modo,

an teneatur reftituere, ne Excommunicationem

incurrat, confulit Confeffarium.

Q. Confeffarii

j

refponfum.

codm M

h

Refpondeo, non teneri ad reftitutionem, neque Ex-

Val

communicationem incurrere. Ratio eft, quia Ex-

communicatio major, cum fit maxima poena, non

reiytit

dam a

incurritur nifi ob peccatum lethale; in cafu autem

hujusmodi peccatum non intervenit, ut patet:

Atefo tj

es fiiht.

idque maxime, fi compenfatio fuerit licita. Quod

fi fuerit illicita , puta , quia propria auctoritate fe

detilt,

compenfavit, cam absque gravi incommodo per

um D

Judicis fententíam rem fuam recuperore potuif-

Íet, adhuc non reftituendo, Excommunicstionem

dus lt

non incurrit, fi tamen ejus Creditum erat cer-

Wagnan:«sfli

ete UA

tum, & l'auidum, nec plus quam fibi debeatut, ac-

h

"

cepit; ratio eft, quia talis retentio, quze fola la-

ni

ta E

-

xcommunicationis eft motivum, nec illicita

at

o

eft, nec culpabilis, ac proinde neque obnoxia

g m

cenae,

g, u^

(l

CAS. IIT, O&avius Votum fecit jejunandi fingulis

t

l

annis in Fefto fan&tze Apolloniz ; fed cum hoc

mlnfd

[ lüä

J*'r

- quandoque incidat in diem Dominicum, dubitat

n hàc die, vel Sabbato antecedente jejunare te-

Irüm ^

neatur.

Ultis

n

Q. Dabii folutio.

Ref

po

ndeo,cum ex D. Thom.2. 2. q. 147. art. 5.

4

jejuniam fi

t duplex, aliud afflittionis, ad mace-

ran-

que

"4

W

360 Casus ComserENTLE

fandum cgrpus, ut illud fpiritui fübdat, aliud ex-

Joileo

ultationis, ut jejunans liberius contemplationi-

gionis

bus vacet, & magis ad fpirituale gaudium, Fe-

Ano 1f

ftumque celebrandum difíponatur , videndum eft,

|

1.

an Oétaviss in Voto jejunii primum finem inten-

i, QU

derit, an fecundum; fi primum, debet jejunare in

Va ve

Sabbsto pracedenti juxra morem, & ufüm uni-

|

efion

veríalis Ecclefie : fi (ecundum; videtur, quod de-

al iny

bet jejunare éie Dominico.

Ratio eft, quia hoc

jejunium licitum eft; Votam autem licitum obli-

ief, (

at. Effe autem licitum, conftat ex D. Hieron.

DO2

epiit. ad Lucinium, D. Thom. cit. D. Antonino p.

getaitur

2.tr. It cap. 2. aliisque apud Saytum lib. 6. cap.

Qu ath

$. Neque obftat, quod can. // quis presbyter, dif.

DAR

3o. jejunium die Dominico prohibeatur ; nzm id

dutay

Qul

intelligitur, quando jejunatur ex contemptu diei

Dominice, vel ex fuperftitione, & errore hzre-

quuny

ticorüm ; alias ex devotione licet. Caeterum pro

m

LOnis

Cembri

praxi, ia dubio przfatz intentionis, & etiam

univerfalinsloquendo, licet poffit jejunare die Do-

--

putatio

-

minico, regulariter confulendum eft, ut fe con-

tora

formet fpiritui Ecclefiz , ad vitandam fingulari-

Tie

iniem,

L

ta þem.

m'» Slh

AMENSE SUNIL

D

DN

Ntonius prima Jubilzei hebdomada abfo-

CAS. T. A

lutus a tefervatis, fecunda hebdoma-

OW

IN

u

/

da alia peccata pariter refervata committit. Q.

An iteram polfit abfolvi.

hn

dim

Refpondeo, non eft ,improbabilis opinio affirmativa,

Ratio effe poteft; quia .conceffio hzec eft favor,

Rfffpom

il

qui non eft reftringendus, fed ampliandus : tum

quia fecus quis diligentia füa fibi noceret, dum

Tyer,

fcilicet ex fua devotione czteros praeveniendo in

H

acquifitione Jubilei in ipfa prima hebdomada,

Ua

non po[let illud in fecanda !ucrari, ut faciunt,

i

qui etiam ex negligentia omiferunt in prima prz-

A

ftare opera ad illad confequend

um requifita. Opi-

iloc t

nio tamen negans. probabi

lior eft, ac in praxi tu-

fs

tior, ut docet Mazucheilu

e de

S,& V.Girib. aliiqu

u-

At

E

MreNsE Jümx.

361J

dit, al

jubilzo, maxime fi extat declaratio facrze Congre-

nemphi

gationis Concilii füb. Clem. VIIL Menfe Maji

piudium, *

Anno 1620. cui obtemiperandum eft.

videndus d

t finem

CAS. II. Silvefter habens peccatum mortale in ani-

fua, cujus non recordatur , confitetur in Paichate

et jejunan:

&ulin t

fola venialia; fed. cum poft menfem a fa&a Cou-

"feffione illius peccati reminifcatur, dubitat, utruim

toty quidé

HfE, quüt

ad implendum praeceptum teneatur denuo confi-

teri,

Q. Dubii folutio.

licitom &

- D. Hiex

Refpondeo, Silveftrum teneri quamprimum confiteri

peccatum in priori Confeffione oblitum.

Ratio eft,

Antonim;

m lib 6a

quia adhuc urget przeceptum annuz Confeflionis,

cui non ef fatisfattum a Silveftro per Confeffionem

rohyn, d

at u

dumtaxat venialium ; ergo tenetur illud mortals

oblitum quamprimum (íubdere clavibus.

Dixi,

ontemiu &

ettore t

uamprimum;:. quia licet tempus annuz: Confef-

D

onis a prima die Januarii usque ad finem De-

Caterin p

*Uii; & e[?:'

cembris permulti computent; facilior tamen com-

Tmnare d)

putatio eft, & Eccl

fticze' confaüetudini confor-

miora

)

afchate in

f ub

Pafcha : cümque tempus Pa-

fchale determinatum fit non ad finiendam obl

a-

jam äagüïi'.ï

tionem, fed ad ulterius non differendam, í

equi-

tur, Silveftrum obligationi przcepti teneri quam-

primum fatisfacere,

1ta Suarez difp. a6. fet, 4.

I

Coninch. Layman, Sporetr, aliique.

pmsdi P.

CAS. LT. Petronius bene vslens mane fumpfit En-

h hii

chariftiam , & ve(pere infirmatur ad mortem. Q.

mll V

An deuuo debeat Communionem (uümere per mo-

dum Viatici.

Ij 2&!111?'3 *

Refpondeo, probabilius non debere iterum facram

gc d

Euchariftiam fumere.

Ratio eft, quia Petronius

lii

m

revera accepit Éuchariftiam in füze vitze confinio,

100

n

"

2 ql

& paulo ante mortem, eademque die, qua iturus

gtl

yh ü

erat ad zxternitatem, coníequenter eo tempore,

joe?

]

quo Chriftus pracepit fumptionem Eauchariftiz.

E üfï

Neque obítat, quod Petronius non cognoverit

19

hoc tempus advenilfe ;; nam ignorans eife diem

vifta

fetum , & mane àudiens Miffam , przecepto fatis-

jn r

facit, licet eo tunc non advertat, przcceptum vi-

al "

9

gere;

362 Casus CowscigRTUE

gere; ita apari: tum quia, cum per illam Commu-

(AS.1.5

nionem fuerit Petronius fufficienter corroboratus,

Tofie t

& fpiritu vivificatus, prudenter judicatur obten-

n die

tus finis illius przecepti, ceffante autem przecepti

(ü0 000

fine, przeceptum definit obligare : unde ficuti ex

Msonteo

hoc,motivo, uüt puto, communicat Sacerdos,

is t

qui vix completo facrificio conftituitur in vite

deinta

termino; ita a pari; quia paruta refert, quo

titepr

mors diftet a Communione potius per plures ho-

T0

ras, quam per plures horz quadrantes, modo vi-

viid,.

vificetur Communione facta in vi

:

Suarez, Pelliz. de Lugo, aliique.

tee termino;,

Á g

It tili

j phunt M

MENSE 3ULIL

j Ncrepi

Atochus ceïebrahs ultimamMiffam,unicam

lt ey

CAS, I.P

vertere

tantum confecrat Hoftiam, & poft confe-

Yatio

crationem recordatur, fe aliam debuiífe confecra-

te püblice exponendam pro sdoratione quadra-

äcienä

125

gintà Horarum. Q. An Hoftiam afe confecratam

pro fe, pro illa publica adoratione affervare poffit,

| WIIT

& fecommunicare cum 'aliqua ex particulis con-

fecratis.

ii a

Yi Q

Refpordeo negative: Clare colligitur ex cam. ré-

latum de Confecr. dift. 2. ubi dicitur, Sacerdotem

| Md

celebrantem non tantum debere participare de Sa-

n

WY

crarento, verum etiam de Sacrificio. Tum quia

in Rubrica Miffalis przefcribitur, quod fi in Hoftia

orral

confecrata venenum appareat, debeat Sacerdos

tatior

Te

novam Hoftiam confecrare, quam fumat; Id au-

Hteh

tem non eífet re&e ftatutum, fi liceret ei tunc fü-

mere Hoftiam ab alio confecratam, & affervatam

Tà

in Tabernaculo: imo id przcipere debuiffet, quia

ib

liei,

fecunda confecratio fine facrilegio fieri non po-

teft, nifi neceffaria fit ad perfectionem Sacrificii ;

LY

fed femel ac. poffet iicite perfici Sacrificium cum

Mltel

Hoftia ab alio con(ecrata, non effet neceffaria no-

Dittg

va confecratio ad ejusdem perfe&tionem ; ergo

Aügel'

&c.

[ta SS. D. N.

jened. XIV.in faüis adnot.

* Qu

p. 4. fec. 2.n. 149. de L

A

5. n. 76, Silvius &c.

ugo de Euch, difp. "m fec.

CAS.

E

MnsE Jurr.

565

CortoDot;

lmUm . CAS. T. Sacerdos Latinus poft Confecrationem tum

Hoftize, tum Calicis advertit , panem a fe confecra-

icatot 0i

tum effe corruptum.

Q. Qnid agere debeat cafu,

tem prat;

uo non habeat slium panem Azymum.

tde fiotir

Refpoudeo, licet ad valorem Sacramenti fufficiat pa-

it Sacer;

for i n

nis triticeus, five azymus, five fermentatus, uteft

definitum in Concil. Florentino, tamen de necelfi-

efert, g

tate praecepti Graéci in fermentato, Latini in azy-

r plurei!

mo confecrare debent; quz obligatio adeo gra-

, Inodti

viseft, ut neque ad audiendam Miífam in die fe-

lr fermi

fto, neque ad dandum Viaticum Infirmo liceat ab

hoc ritu recedere.

Unum tamen cafum exci-

piunt Madernus q. 2.art, r. n. o4. & Gonetus,

]l

nec repugnat Giribaldus, nimirum, quando quis

. poft contecrationem tum Ho&ize, tum Calicis , ad«

Tif i

verteret panem a fe con(ecratum effe corruptum.

&polat

Ratio eft, qui» datur pracceptum Divinum de per-

ficiendo Sacrifi.io, quod femper praevaletEcclefia-

Vffe cort

ione (

ftico ; & ideo illud obfervandum.

: conleat

CAS. IIT. Fabius emifit Votum recitandi centies in

fervareje-

umqu

anno Salutationem Angelicam, & nun

quam recita-

vit. Q. An peccaverit lethaliter.

ex c f

Suerdotet

Refpondeo cum diftinctione.

Vel emifit votum re-

Citandi cenries in anno Salutationem Angelicam

dyate uv

, Tw d

centum diftin&ctis diebus, adeout unicuique diei

correfpondeat una Salutatio Angelica; vel Salu-

iif

tatioues Angelicas vovit fimpliciter fine affignatia-

x

ne & diftriburione dierum :Si primum,Fabius letha-

i

liter non peccayit, earum recirationem omittendos

rtd

tf

& ratio eft. quia fingulae Salutationes Angelicze

fingnlis diebus affixze fünt materia levis, & onus

[5

diei, quod tranfit cum die, nec cüm reliquis coa-

h

fit

(l

lefcit in unum, unde Fabius centies dumtaxat ve-

nialiter peccavit. Si fecundum, Fabius eít reus

if

peccati gravis, quia totus numerus Salutationum

,ecemüï

Angelicarum, a vovente intentus, eít materia in

yRe

e gravis. Sanchez l, 1. c.

4. n. 14. Diana, Lean-

fiis o

der, & comm,

dpt"

7

MEN-

(i

-

11

364.- Casus ComsciENTLE

"

MENSE AUGUSTI

enm;i.

gniimm

ais ten

lvius pingue Legatum reliquit Uxori füz,

titdii, t

CAS.IT. SI

u Oforu

dummodo in ftatu Vidnitatis permaneat.

Q. An in

grediendo I(eligionem Legatum de-

t &

perdat.

ige

Refpondeo negative. Ratio e&ï gnia ita jura ftatu-

15, Ti

unt, ne melior ftatus deferutur ob confecutionem

| Q5

Legati: tum quia per Religionis ingreífum vere

(;

ftatus Vidualis fervatur.

Neque dicas, mentem

Ti lod

"TTeftatoris fervaudam effe in fpecifica forma, cnm

de illa expreffe conftat.

Refpondeo, mentem Te-

| Mi

| üare dic

fiatoris fervandam effe in fpecifica forma, quando

non adverfatur juribus; jura autem spud San-

O—äc'mm

]

-bne

chez. l. 7. de matri. difp. gx. num. 46. in favo-

rem Religionis habent tanquam non adje&as eas

nis 0f

conditjones, qua: fervatze in fpecifiea forma, utobti-

80 fip

neatur Legatum, a Religione retraherent: tum quia

tie (üp;

prafumendum non eft, Legsntem velle contra-

Oftci a

k

ríari difpofitioni juris; tum quia in cafa vere eti-

tm qu

am in fpecifica forma adimpletur mens Fabii, cum

trinfic

-

Qüe die

per ingreffum in Religionem non tollatur ftatus

-

vidualis, fed perficistur. Sanchez, Anton. a Spiri-

ag atf

tu fancto, aliique comimnuniter.

Ciatinm

CAS. II. Publicus Notarius conficit Inftrumentum

Qtinm

Wil

Ufararium fub nomine alicu

Ql

Q. An ad refticütionem teneatur.

jus liciti Contra'&us.

Refgondeo cum diftinctione,

Vel Netarius conficit

n

Intrumentum Ufurarium füb nomine alicujus li-

sT

citi Contra&tus, v. g. veri mutui, vel venditio-

nis, volente mutuat

rio; vel conficit di&um In-

Tutjel

ftrümentum, muítuatar

io nolente , aut fraudem &

dolum mneíciente. Si primum . Notarius ad refti-

jAn

| RefWa

tutionem non«tenetur; ratio eft, nam fippofito,

etat

]

quod mutüatarius p

Craut

pecunism ab Ufurario,

l

f&l

10 d

vocet Notarium , ut fab nomine alicujus liciti

Tilnaf

ContesCtas Inftrümentum conficiat, idem Nota-

rius non Ledit invitum, nec ex ufura recipit lu-

; $

crqm E

&

MeNsE SEPrj;:MBRIs. 365 |

crum ; ut facit Ufurarius; nam hic, etfi faciat rem

[]

gratam mutuatario, cum tamen recipit lucrum ex

ufüra, tenetur tale Iucrum reftituere: Si vero fe-

j Uxorit

cundum, tenetur ad reftitutionem, quia coopera-

$ perrpur

tur Ufürarío, & eft caufa efficax. ut ufurze folvan-

tur, & ex parte mutuatarii datur involuntarium,

jegati (

fitque illi injuria.

Ant. a Spiritu fancto, Bonaci-

na, Tamburinus, aliique.

2 jont

nfecutiot

CAS, III. Quidam Beneficiarius heri non i'ecitavit

rellnm &

Officium ; ut antem ab onere reftitutionis fe exi-

'às, frellt

- mat, hodie bis. Q. Ana reftitutione fit liber.

forma,

Refpondeo negstive : fic colligitur ex Bulla Pii V. ubi

menten T

clare dicit — Eum, qui non recitst füo tempore

03 QW'

Officium , non facere fructus faüos: — & rur(us

n Y

— Beneficiorum fuoraüm fructus, pro rata omiffio-

j i

nis Officii, & temporis , fuos non facere: — er-

; at

go; fuppofito hoc Pii V. Decreto, licet quis alia

forma, t

die fuppleat deféCtuim commiffum in recitatione

: toat

Officii, minime liberabitur a reftitutione fructuum z

velle at

tum quia onus Divini Officii eft 2ffixum diei, &

onfn vet

tranfi£ cum die ; ergo alia fuppleri non poteft : ne-

95 F äbifv ]

que dicas, intalicafü repeti zequale; nam id pro-

j

bat tantum, ettento jure naturali, liberari Bene-

ign, à pI

ficiarium à reftitatione, fupplendo alia die penfnm

horarum; verum in hac re attendendum eft jus

yimet

pofiüivum relatum Pii V. Leander p. 6, tra&t. g.

quzft. 15. Bonacina Pelliz. &c.

i Conitit

MENSESEPTEMBKRIS.

tart

T

e d

Ompejus in Pafchate non communica-

CAS. 1. ï)

viti & timens, ne Parochus illum de-

vel

i

nunciet Epiícopo, illi fummam largitur pecunize,

Q, An ifte Parochus fit Simoniacus.

ltf

r

| R

efpondeo probabilius negative, licet graviter pec-

m

cet, & in fuo munere delinquat.

Ratio eft, quia

in dato cafu, non datur exercitium poteftatisfpi-

) Ui

fipnnts

ritualis, & jurisdiCtionis, fed potius negatio illi-

jüe

us; Simonia autem comroittitur, cum attus ali-

j

quis,

u

g

366 Casus Conwscrew UE

quis, pecunis accepta, defcendit ab exercitio fpiti.

net p

tualis poteftatis : neque dicas: in cap. 42mo dé

teYdde|

Simon. prohibetur Presbyteris, ne à peccante pu«

yml,

blice aliquid accipiant , ut ejus peccatum Epifco-

j petm y

po, aut ejus minifiris celent.

Refpondeo , licet

]. monerti:

ex hoc textu aliqui Canoniftze dicant, omiffionem

actus fpiritualis pro temporsli pretio eile Simo-

| QS01

niacam; tamen multo plures id negant : quod

diCtum caput ponitur. fab titulo de Simonia, ideo

tnaty

jurtmeni

eít, quia Pontifex profequitur prohibendo, ne

etd d

Presbyter, propter gratiam, & favorem, Vere Po-

nitentem ad reconciliationem admittat, neque pro-

Ri

l, m

pter favorem a reconciliatione removeat, Qua

duo Simoniaca fünt, ltaque tunc folum omiflo

1

A g

&ctus poteftatis fpiritualis, propter pretiam , Si-

UR

|

Quitatis:

moniaca eit, quando in ipia omiffione relucet ali-

quod exercitium poteftatis fpiritualis, qnod cum

| libus ne

nhon vetificetur in cafu noftro, ideo &c. Gonzalez

in l, s. Decr. t, 3. c. 13. Barbofa, Suarez &c.

W

CA.S. II. Albertus promifit Sicario centum aureos, fl

Petrum occiderit. Q. Àn Albertus, fecuto effectu,

teneatur ftate promiffis,

ECAS.L*]

Refpondeo, aliqui negant, quia ex a&u injuffo, nimi-

| d

N m

rum homicidio. non poteft oriri obligatio juftitiae,

A& lfs

Communius affirmant cum D. Thom. 2. 2. q. 62

art. 5. Leffio, Lugo, Diana, Tamburino , & aliis,

Mi

Ratio eft, quia centum aurei non fünt ptomiffi pto

Cs

peccato, quod nihil eft, & invendibile, fed pro aliis

d t

circumftantiis, nimirum labore, periculo, füfcep-

otion

tis in patratione hormicidii, quze pretio zftima-

füte :

bilia funt, ac effe poífunt materia Contra&us:

Üffei

unde ficuti ex hac ratione Sicarius, patrato homi-

Dite .a

Cidio, poteft pecuniam promiffam exigere ; itaex

lt v

eadem Álbertus tenetür eam folvere.

Verum

Vtgg e

hzc opinio fatis communis, quomodo cohzret

cum eo, quod tradirt Greg. IX, tir.

-"

nomæ, [

$. Ibi enim Pontifex,

de pa&is cap.

€0, p

poftquam irritaverit pa&tio-

ia

f

ne$ Simoniacas , addit, ——

Quod etiam de aliis

dicendum eft,

qua obfervatz vergunt ín animae

"n prj

nétio«

L

detrimentum; nam etiam juxta legitimas fa

hes

mXImg

L

MgxsE OcrTOBRIs.

367

etciiol)

3 :

nes pactum turpe rei turpis, aut impoffibilis 7deju-

re, vel de facto, nullam obiigationem inducit — ?

eCtante

porro, fi, effectu fecuto, eilet cbligatio folvendi

itüm nl

pretium prumiflum , tale pactum non effet nullius

Qndeo,

» ümific

momenti: utinquit Gregor.

p eli

j

i

CAS. IlI. Thadzus, poftquam cum Berta vera don-

ant : QUi

traxit Sponfalia, alia contrahit cum "Therefia, &

fmohia t

ibendo,

juramento confirmat.

Q. An prima fponfalia per

fecunda diffolvauntutr,

m Verelt

, equep!

Refpondeo negative. Ratio eft, quia fecunda Spon-

vvedt, du

falia, cum fint de re illicita, utpote contra fidem

datam priori Sponfe, non poffunt juramento fir-

lum Onj

t

mari, fiquidem jurainentum non eft vinculum ini-

gelmy N

y tht

quitatis: confequenter adjectum fecundis Sponfía«

libus neque eft vinculum, Gitib. & comm,

s, qui t

i. Gonb

7 .

JMENSE OCTOBRIS.

Q aürff;f-

CAS. 1.

Heodornüs Diaconus habens Mutinze Dö-

ouo

tnicilium, ubi Officium occurrit de feria,

die craftina Bononiam venire debet, ubi feftum

gj

celebratur fancti Petronii, Q. Anhocfero Vefpe«

ras, & Matutinum fanti Petronii recitare poffit,

22 Q' ,

jt j

'm(), &' 3)

Reípondeo pofíe, fed non obligari. Ratio eft,

quia

: gtl

[

cum cras fit futu

rus peregrinus Bononize, potetit,

s lt

fed non fub obli

gatione, fe reddere huic Ecclefize

!

conformem,

& cras officium S. Petronil reci-

ienloy P

jo f

o d

fare: cum ergo officium

vefpertinum fit pars

i Cunh r

Officii craftini,

non eft improbabile, poffe antici-

pate-a 'Theodor

9 perfolvi,

tanquam pertinens ad

atb

idem craftinim,

g

&v:'y

Nequedicas, quousque Theo-

20

n

dorus eft Mntine

5

non poteft frui privilepio Bo-

g

noniz, quod eft co

nceffüm ratione loci.

Kefpon-

odi "

do bt

deo, proxime aecingendus habetur pro accin&o,

vent p

& ficuti proxime ingrefíus Religionem quibus-

ditiu)

dam privilegiis fruitur, quibus frountur jam in-

j

greffi, ut opud de Vecchis in praxi Novit, 1ta

)!

If

"

It

proxime acceffutus ad locum poteft incipere frui

pri-

363 Casus CoNwscrENTIE

privilegiis loci , maxime per aCtionem, qus com-

Val

plenda eit inloco. Tambur. cap.5. $. 2. num. 25.

Jatclios

Diana, Girib. aliique.

f in w

CAS. II. Publicas Concubinarius timens, ne in Pa-

-

fone E.

fchate arceatur ab Altari,

Parocho minatur mor-

Vitat; f

tem, fi illüi. Communionem negabit. Q. An Paro-

3 lepitn

-

i, at

chus illi poffit licite Euchariftiam adtniniftrare.

[

If

Refpondentaffirmative Sauchez l. 4. de matrim. difp.

ss

MOH

f

4. D. 12. Ant.a Spiritu fanCto t. 4. confult. 1.

Suarez, Bonscina, Gobat, Sporer par. r. cap. 3.

i (ed

Titm(

fe&t. 5. Ratio eft, quia aCio dandi Communio-

nem ex parte Miniítri eft bona, & poteft exerceri

pitde:

Jts dejg

abfque :peccato, etiamíi recipiens eadem male

hod

utatur; nemo enim tenetur cum difpendio vitz

defiftere ab actione bona, qua recipiens, fi vellet,

—

T&

Tinum

poífet bene uti. Ita laudati Auctores. Attamen

refpondet Divus Joannes Chryfoftomus, qui Ho-

ottah

(urrzr'iw

milia 83. iu Matthzum fic ait: — Non parva

leaffone

vobis iimiipet poena, fi quem aliqua improbitate

teneri ícientes, ei hujus menfz participationem

UTR OEU

Trbutio j

permittatis. Sanguis enim ejus ex manibus re-

quiretur veftris. . Sed fi quidem aliquis prze ve-

1

d

cordia, & amentia menfam adiverit, nullo timo-

re territus; abjice, Deum, non hominem timeas.

4 T (

Animam prius tradam meam, quam Dominicum

alicui Corpus indigne, Sanguinemque meum ef-

Y fes

fundi potius patiar,

quam facratiffimum illum San.

ROR

Non de

guinem przterquám digno concedam.

Conte]

ignotis, fed de notis haec difputo. Ita fantus

Doétor.

Nefponi

Tiafjye

CAS.IIL. Conceffa per Summum Pontificem Civi-

tati Bononiz Indulgentia, extenfibili quoque ad

OLfel

fllici

Dicecefim, ruralis Parochus, non expe&tatis Cir-

cularibus de more a Curia per Vicarium Forane-

oteli

Wïea à

um tranfmittendis , Indulgentiam populo publica-

n

vit,cum noverit in Civitate publicatam. Q.

yto Rt

licita, & valida fuerit hujusmodi publicatio.

Cellns

Ldm

Refpondeo probabilius fuiffe validam , certo tamen

illieitam. Ratio primze partis eft, qnia fi in Edicto

"Icepi

ta» BC

pro Civitate publicato leguntur hzc , vel zequi-

valen-

nj

Z

UE

. MrnsE NovEkMnbmnirs,

569

l queu

valentia verba —— ftatim ac notitia pervenerit ad

j2 t

Parochos Dicecefis — publicatio di&e Indulgen-

tiw in nullo fubftantiali defecit, non in defigna-

n reit)

minotur

tione Ecclefiz vifitandz. & operum, ut fuppo-

ritur, negue defecit in defignatione temporis fa&a

Q Ah

2 legitima poteffate, quia tempus a przedictis ver-

initilre

bis, faltem fub indeterminatione fuit delignatum.

etiam pro Dicecefi: mifi velis dicere, przdictam

matrind

nda

fa.

contil

claufulam- effe intellige

im non de qualibet no-

titia, fed denotitia Juxta morem Curiz, hoc eft

f I 08

Comriz

Litteras Circulares ; nam in hac hypothefi dubitari

oteltexdt

poffet de valore publicationis, quia Parochus tem-

pus defignaffet absque legitima faeultate, Ratio

.a a

Yi

40 W

fecondz. pariis eít, quia Parochus egit contra

rectum ordigem a Superioribus fancitum , ut ni-

p LVE

es, Ài

"i

mirüm Circulares expeCtentur, ad przcavendas

coufufiones, ac Parochorimn querelas,

s qvï'f

populi fu-

Non £

furrationes, quze de facili oriuntur, nifi in pub«

licatione Indulgentiarum opportuna temporis di-

| mxp.'o'

Ttributio per Dicecefim fervetur.

eicpit

at t

AMIENSE NOPEMBRIS.

iuis "

; nullo t

;;,

'Oafeffarius Mulieri confitenti, fe habuiffe

pen t

CAS. I. (

cum Amafio traCtatus inhoneftos

otiui

,Non fecifti,

» dixit:

j m*

quod habebasinanimo? fed,

fi quis tibi

fummam donaret pecuniz , quid face

mlül):»»'

Confelfarius fit denunciandus.

res? Q..An

m.

H

D

Ja i

Refpondeo cum diftinctione. Vel Mulier rgfpondif affir-

mative, vel negative: Si refpondit afficmative, &

pibee

Confeflarius tacuit, neceam reprehendit, eft reus

jj 0

i

j

j

follicitationis, & denunciandus, utliquet: Si eam

xpe

n

reprehendit, tunc folutio pendet ab exitu, Si enim

ii

poftea acceflit ad ejas dornum, & pecuniam obtulit

)

pro re turpi, reus eft foll

icitationis, quia talis ac-

tit.

celfus probat, eam interrogationem fuiffe Mulierí

j

yict

fa&tam ad turpem finem, atque eo tunc follicitatio

r

incepit. Sirefpondit negative, & [ic fuüit abíoiu-

1

ta, Bordonus in tribuna!i fidei cap. 23. num. 13t.

'Vl

Aa

docet

[

Lainbertini Cafus Confc.

370 Casus ComsciENTUE

docet non eíffe denunciandum, quia talis interro-

! Mj

gatio poteít accipi in bonum fenfür; poteít enim

dici facta in ordine ad dignofcendam diípofitionem

petat

( Cor

Poenitentis, an fcilicet fit digna Abfolutione ; f

ügefh

namque Mulier affirmaffet, eam non abfolviffet.

Tem v

Verüm Bord. cit. non poteft hunc Confeffarium a no-

hum

—— €

Txo

ta maximae imprudentize eximere.

Nem

CAS.]II. Titius ab hoftibus infequentibus fugiens,

Conj

obvium, quem habet, Equum afcendit, ut velo-

Tij

cius fugiat. Equus in ifta precipiti faga moti-

lia

tur.

Q. An Titius teneatur ad compenfationem.

[

li dele

Refpondeo, probabilius Titium teneri ad reftitutio-

1 df

nem zítimationis Equi. Ratio eft, quia Dominus

Equiin hac hypothefi non fupponitur confentire,

nifi füb onere compenfationis, fi Equus ipfe pe-

tierit; non enim intelligitur abfolute transferre

ï

Wl

i

dominium ejusdem Equi in utentem, fed dumta-

| UT

xat commodare in neceífitste, qua premitur; et-

o & ipfe utens intelligitur accepilfe in necefli-

tina

tate füb tali onere; ergo, pereunte Equo , tene-

tur Titius ad compenfationem. Neque dicas, Ti-

valuj

tium non teneri ad talem reftitutionem , neque

t der

ratione rei acceptz;, cum amplius eadem non ex-

| RCCPODdec

tet, neque ratione injuftz acceptíonis, cum im

lis t

extrema illa neceffitate, licitum fuerit eidem ac-

Vsf

cipere. Refpondeo, teneri propter quamdam taci-

l

Vi

tatn obligationem jure gentium introduCtam, qua

qui rem alterius in neceílitate confumit, fe tacite

Refpom

obligat ad rependendum, quando fuppetet copia.

lüris

Excipe tamen, nifi Equus etiam fine tali ufu ef-

fet periturus; nam tunc Titius ufu nullum dam-

lenfg

num Domino attuliffet. Leffius l. 2. de juft. & jur.

",

DT

€. 16. dub. x;n. xo. Rofign. dereft. difquif1. S. 2.

IN

CAS. IIL. Capellanus redargutus. a fuo Paroclo,

Ws

uod Arfenium ab Excommunicatione publice con-

[

tracta abfolverit, refpondit: Illum abfolvi, & ju-

ltjor

lem

fte potui abfolvere, Q. An violaverit figillum.

Rehd

Re-

and

&

o

MzwsE DrecEMBRIS. 571

alis itte»

potelt

Refpondeo affirmative. Ratio eft; quia manifeftavit

peccatum in confeffione cognitum: & (icuti, ut

ifpoffi

de commani teftatur Tannerus t. 4. difp. 6. q. g. re-

folutioes

us eft violati figilli, qui dicit — Abfolvi peccato-

; aol

Jirumar

rem publienm, qui mihi confeffus eft peccatum

fuum — cur non eft reus, qui dicit —— Abfolviab

—

Excommunicatione

ublice excommunicatum ;

——

Neque dicas, Cape

j

anum folum detexiffe actum

us figit

Confeffionis, qui laudabilis eft, non vero Excom-

Wit, üutve

municationem jam publicam. Refpondeo; licetta»

faga m

lis dete&io non fuerit odioía Poenitenti, fuit tamen

Yationen.

contra virtutem Religionis, quze nullo modo pati-

tur detegi peccata in Confeffione cognita. Sotus in

s t

4. dif. 18. q. 4. art. 5. Vafquez, Diana, aliique.

jja Dons

cotfeni

us i*

MENSE DECEMBRIS.

e tansi

d 2

CAS. L.F

Rancifcus, conftitutus in periculo Mor-

remiut !

tis, a fimplici Sacerdote abfolutus fuit

p n

- tüm a refer

vatis, tum a cenfuris, & poftea con-

yo, *

e dititi'

valuit, Q. Anteneatur fe przfentare Supetiori ,

ut denuo abfolvatur,

am, j

Refpondeo primo, Francifcut ut abfolutum a referva-

CRUL

j;, 09

tis nonteneri fe przefentare Superiori, etenim ab il-

it et/

lis fuit directe abfolutus; nam, ut inquit Trid, feff.

14. cap. 7. In Ecclefia Dei cuftoditum femper fuit,

[gmd&'mïï

, ut nullafit refervatioinarticulo mortis.

CUM

n.ltr [f ü?

Refpondeo fecundo, Francifcum ut abfolutum a cen-

p

"T

füris debere fe przefentare Superiori, fanitate ob-

e t

j

d

tenta, fub

cena reincideptice in eamdem cenfüu-

n

lp

ram, ut ha

b

etut ex cap. eos qui de fent excom.

in 6. & cap. ea noftitur de eadem.

Quare Con«

k

feffarius Francifco, ante Abfolutionem, debuitim-

qulfl r

ponere hoc onus, itemque fatisfaciendi parti lze-

Id

fee, fi Excommunicatione erat innodatus proptet

; nblïä*""

injuriam alteri illatam, v.g. ob Clerici percuilio-

nem:

quamvisnonnulli Áu&tores doceant, exi«

. OIVil L

ggulum-

gendum effe juramentum de hac fatisfactione pret-

ftanda; tamen alii plures docent, id folum ne-

[

Aa2

ceffa-

,

CAsus CONSCIENT LE

372

ceffarium effe. pro foro externo, quando res de-

Refpozd(

duGta fuit ad forum contentiofüm ; pro foro ve-

thtb

ro interno fufficere promiffionem, iimo & firmum

qupe

propofitum fatisfaciendi, eo quia Posnitenti etiam

ET

non jurato, vel cautionato creditur in foro Sa-

id otel

cramentali. Lezana , "'amburinus , Gobat &c.

Ti

nj

$g

ä

CAS. IT. Titius quamdam domum, quam locaverat

velte

Cajo, tempore locationis vendidit Petro, nulla in

feni,

Contrattu venditionis de. Penfionibus mentione

leede

(enio.

fa&ta. Q. Ad quem ex duobus Penfiones illae per-

teneant.

g

T0

Refpondéo: Perfoluto per emptorem pretio conven-

Qs

to, eique domo

L

2

ffipgnsta, Penfiones dividendz

telig

funt juxta proportionem temporis, pro quo fuit

foub utriusque dominio.

Ratio eft, quia Penfiones

i

fuübftituuntur loco fructuum, eisque correfpon-

dent; fed fructus cedunt Domino rei, cujus cen«

EOR

fentur fra&tus, ergo & penfiones: fed ante perfe-

Ál

Gsm venditionem venditor eft dominus rgi vendi-

t», & poftillam fit dominus emptor; ergo pro

tempore ante perfecam venditionem penfiones

debent perti

nere ad venditorem ; poft illam ad

emptorem.

Similiter refp. etiamfi pretium non

(5

fit folntum,. nec caut

io praeftita, aut fides data.

V

Ratío eft, quia, abfoluto Contra&u venditionis,

M

peufio a puntto,

Vi

res pertinet ad emptorem ; ergo

*

