Non inciditin excommunicationem Papalem, quia

yii

lata eft contra procurantes abortum fcetus animati ,

quem non procuravit Berta,

cum ftudiofe non

"Ti [

J

quzfiverit five per fe, five per alium , ut foetus

mmr'f

immature ex ejus utero ejiceretur, ut requiritur

gt

um per-

P LA

ad abortum procurandum, bene veïro abort

mife-

n

9o

Casus CowscirENTUE

miferit, mere negative fe habendo, unde non in-

cidit in refervationem Papalem, ut docet cum com-

muni Mazzuch. de referv, difput.2. cap.3. quaeft.

3. num.4o. Neque incidit in refervationem Ordi-

marii , quia inhanc incidunt folum , qui dolo, malo

(

auimo, & ftudiofe aliquem illicite occidunt, aut

coníaülunt, mandant, auxilium , ant favorem pra-

licia,

ftant; quae omnia pofitivum concurfum aut phy«

dotet

ficum , aut moralem important, qualem certe non

, Yitri

preftitit Berta , que mere negative fe habuit:

vilere

quare peccavit quidem graviter, quia'ex terminis

Tiénto

yredi

cafüs abortum poterat, & tenebatur impedire; at

in nullam incidit refervationem.

quiefa

te got

CAS. III. Petrus, fra&ta Capfula Confeüïdnarïi in

Ecclefia exiftentis , in qua Capellanus folet Bre-

EU

(in

viarium , aliosque Libros pro Confeffionibus au-

bitu

diendis utiles. affervare, füratus eít tum Brevia-

Tif

rium, tuüm alios Libros. Q. An, data, & admiffs

fententia negante, fufficere ad facrilegium przeci-

vero;

egui

fe fürari rém in Ecclefia , adhuc Petrus facrilegium

commiferit.

ia

Ts

t5

Refpondeo negative. Ratio eft, quiain fententia ne-

tIedar

ante &c. ad hoc , ut furtum fit facrilegium ratione

loci facri, üt hic unice dubitatur, requiritur, quo

Ton

N d

fit de rebus fab jure Ecclefiz , quia vel'illi tradi-

b

tze fant ad cuftodiendum , vel in pignus datz, vel

Til

alio fimili modo in Ecclefia depofitze : at ita non fe

habent in Capfula Confeffionarii Breviarium , alii-

Yi

ue Libri, quia bzec omnia per accidens funt in

pedi

Tiere

cclefia, nec aliquo modo funt fub jure Ecclefiz,

pote

fed fe habent ficuti fell , quas pro fui commoót-

. refr

tate mittere. folent Nobiles ad Ecclefiam:

unde;

quemadmodum in hac fententia, qui tales fellas

Qs ]

in Ecclefia exiftentes füraretur, noncommitteret

ilis

Yaly

facrilegium, ut inter alios docet Diana , Girib. de

Tite,

circumit. peccat. dub 4, Ita nec Petrum per tale

efbon

furtum ratione loci facrilegium commifilfe dicen*

&um eft.

(&lem

ACfat

AEN-

lagj

MewsE jurrr.

8r

ide t

t eümr

)

MENSE QULII

nem Ut

jolo, tl

CAS. 1. M

Ulier, quz nulliter matrimonium con-

idunt, d

traxerat ob affinitatem ex copula il-

'Ofem p

licita, monita a Confeflario ne debitum redderet,

n aujf

donec, obtenta a facra Pcenitentiaria difpenfatione,

| Cera

, matrimonium revalidaretur, cum quadam die non

fe hi

valeret viri importunitatem vincere, ei cum jura-

x fetti

mento afleruit nullitatem matrimonii, utpote cum

pediteji

predicto impedimento contraCti ; at nolens vir

quiefcere, adhuc debitum petit. Q. An adhuc lici«

te potuerit debitum petere.

Sonan

Refpondeoffirmative. Ratioeft, quia, licet Mulier

At

fciens nullitatem matrimonii non poffit reddere de-

fionud

bitum, Vir tamen adhuc retinet jus, non quidem

ton U

reale, cum matrimonium in re fit nullum, bene

!

&adn.

. vero pütatum ad debitum exigendum ; etenim Vir,

. ill-'n pWï

regulariter loquendo, non tenetur credere Fcemi-

; fatliläm

,nz afferenti, etiam cum juramento, contraxilfe

matrimonium cum impedimento dirimente orto ex

copula illicita, ficuti regulariter non tenetur filius

| fgn'telllïï?

credere matri alleganti ipfum effe fparium: unde

; j fäü;ï

fi non tenetur filius credere, depofito dubio, quod

ex tali jurata confeffione oriri poffet de matrimo-

] W

Ü

&W-I T

nii nullitate, poífet licite debitum petere, licet

Yl

mulier denegare teneretur. Quod fi foemina gra-

?

via, & clara adduceretindicia ad probandum im-

TU

pedimentum , tunc vir ante debiti petitionem te-

i u

n

neretur diligentiam adhibere, nec ante iftam licite

jl

g

p

poffet debi

tum petere. 1ta cum Diana tom. 2. tract.

(ü! «

6. refol. 175.

J

CAS. II Berta, vix tribus elapfis horisab Eucha-

(am

hi

il

neatur talem

riftize famptione, adulterium commifit. Q. An te-

[

'mlleï'

i

circumftantiam in confeflione ape-

i

(ito

rire.

l

Refpondeo negative. Ratio eft, quia, licet deberet

pet

yil j

talem circumftantiare exprimere, fi immediate poft

Sacramenti fumptionem peccaffet, cum eo tunc

gra-

Lambertini Cafus Cou[c.

AE

8

?

Lal

Casus CowscrENTUE

graviffimam commififfet irreverentiam contra Eu-

Netgo

chariftize Saeramentum , non fic, peccando tribus

eip

elapfis horis ab Euchariftize fumptione ; ceflavit

[

enim per tale tempus intermedium talis irreve-

li

rentiee motivum,

ni velimus dicere, dürare ad

lri

arbitrium: quare, ceífante motivo irreverentiz ,

diti

nulla effet talem circumftantiam exprimendi ne-

Á

ceffitas, qua unice ex tali capite oriri poteft. Ita

Tis «

Leand. de Euchariftia.

v

ün!

CAS. 1II. Titius bona fide Bovem emit ; quem ma-

Tor]

jori pretio vendidit Paulo : at, cum fciverit Ti-

V dà

tius, furatum fviffe Bovem, & Dominum efle

N

Francifcum, dubitat, anteneatur Francifco Domi-

hi,

no illud plus, quoda Paulo reportavit, reftituere.

li

Q. Qauid . dicendum.,

W

Refpondeo, non teneriillud plus Francifco reftitnere

-)

füppolito tamen, quod Bos non fit fa&us intrin-

[UN

Ten

fece melior, puta, fi adoleviffet, fed idem fit abs-

g

que intrinfeca mutatione. Ratio eft, quia eft fru-

€tus induftrize 'Titii, non fru&tus Bovis, cujus rei

Télj

fignum eft, quod , fi Titius iterum eumdem Bo-

tompi

ting

vem emiffet a Paulo pretio minori, & illum Fran-

Til

cifco vero Domino rettituiffet, Dominum indem-

nem fervaffet, cum nullam in re fua laefionem paf-

füs fuilffet ; fi autem illum indemnem fervaflet,

Rffpom

illud

lus ,

non ad Dominum Bovis, fed ad T1-

BU

"i

tium , ut fructus induftrize, fpeCtaffet, Itain ca-

Whr.

fü dicendum eft, effe illud plus induftrizee fruCtum,

ficque ad illud reftituendum non teneri. [Íta cum

&Y

mlw

Lugo de juft. difp. 17. fect. 1. num. 2o. contra Lef-

p

lum.

1üm,

Con

terp,

MENSE AUGUSTL

Yeto

Ti

l(

CAS. I. S

Acerdos apud Juüdicem leicum cum pro-

teftatione &c. Sempronium de gravifli-

Don

mo furto in domo Patrui fui patrato de illius man-

de Ll

dato accufavit, unde Sempronius fuit ad mortem

| ts l

damnatus. Q. An talis Sacerdos fit irregularis.

fiff |

Re-

MNsEÉE AUGvusrr.

83

o o

Refpondeo probäbilius negative. Ratio eft, quia in

do trih

cap. Pralati de homicid. in 6. permittitur Clericis,

; du

conqueri coram Judice de malefactoribus fuis, ne

ls fttere

laici fcientes, Clericos non poíle absque irregu-

ditire x

laritatis nota querélam coram Judice deponere , au-

verenia,

daciores fiant ad illis injurias inferendas ; damni-

mendre

ficans autem graviter Patraum Clerici ob fangui-

yotdl t

nis conjun&ionem eft moraliter Clerici malefactor

cum titulo propinquitatis Patruus, & Nepos unum

quem u

moraliterin rebustemporalibus computentur , adeo

verit ]

ut damnum uni illatum in alium redundet: quare

num &

Sacerdos nofter probabilius faCctus non eft irregu-

coDot

laris. Dico folnm probabilius , quia Textus ex-

eflitaet

r

effe loquitur folum de malefattoribus fuis. Ita

b

iana tom. 5. tract. 5. refolut. 82.

vt

C

AS. 1I. Confeffarins audiens Cajum exponentem,

Ws It

rem habuiffe cum Uxore fratris füi, illum interro-

dents

gsvit, an copnla fueritcompleta; & licetex ejus

uhd ;':'d:

refponfionibus cognoverit, non niíi dubitative de

; U

complemento copulze poífe confeffionem habere ,

m

tamen illum pro abfolutione ad Pcenitentiarium di-

illmo 1*

mifit. O. An benefe gefferit.

um i2

jonetn

Refpondeo, potuiffe illum dire&e abfolvere. Ratio eft,

fervall

quiain generali, & ordinaria refervati

9,

3

e non in-

&i

cluduntur peccata dubia,. nifi hoc exp

k

d

ffe expli-

Tune

cetur, cum lex refervationis fit ftrite interpretan-

; fl

da. Neque dicas, przfumptionem effe pro refer-

B

vatione, quia ex comimuniter contingentibus co-

s ontta l

pula praefumitur completa, hinc titulo talis prze-

fumptionis cadere tale peccatum füb refervatione.

Contra eít: refervatio de inceftu, fi ftri&te eft in-

terpretanda , comprehendit inceftum certum , non

[

vero folum prafumptum, cum autem in cafu ad

fümmum inceftus effet przefamptus, hunc potuif-

fet Confeffarius fimplex abfolvere, nec debuiifet

y (

EN-

poenitentem mittere ad Pcenitentiarium.

Ita cum

"

j

je grzvl

de Lugo de referv.

jl

jl gt

CAS. IIT, Titio fe accufanti in confeffione, centum

fuiffe furatum ,. fed Dominum ignorare , impo uit

eglllln's'

z

on-

f

84 Casus CowscrENTIE.

Confeffatius , ut illa in pauperes diftribueret; cui

fum

aruit Titius; at poft aliquod temporis fpatium

Ícivit, Petrum effe veram Dominum.

Q. An de-

figt

LX

nuo teneatur illa centum Petro Domino reftituere.

;

AU

Refpondeo negative, fi debitamn adhibuerit diligene

Jitr

tiam, ut Dominum inveniret,

Ratio eft, quia,

Q

cum Alex. 2. in cap. Dum tu, de ufur. jubeat,

Yonat

quz ufuris inique acquifita funt, fi non füperfunt

fühlü«

illi; quibus debentur, aut eorum heeredes, dari

&l

pauperibus, quod przceptum DD. communiter

( 1

etiam ad furtum extendunt, fequitur Titium, fi

debitam adhibuit diligentiam, ut Dominum inveni-

dom

ret; reftitutionem fecife eo modo, quo potuit,

Quf

& debuitin tali cafu; unde exemptus eft ab onere

hi

reftitutionis, comparente vero Domino rei, maxi-

s

$me cum taliter przefamendum eft de Domini vo-

t

luntate: & velit, res füas applicari pauperibus,

terj

lf

vel locis piis in remedium animze, quando illis uti

non poteft Leff, lib. 2. cap. r4. num. 43.

Tefor

fj

MENSE SEPTEMBRIS.

Wt

b

Dully

CAS. 1. Onfeffarius, audita Petri confeffione, ei-

füria

— que peenitentia impofita, fermonem

lisin

cum eó'habet de rebus fpititualibus quidem, fed

demo ]

impertinentur fe habentibus ad illius confeffionemi

unde inadvertenter inabfolutum dimifit; at taliter

T D

ln

erraíffe meminit, dum Petrum videt propejanuam

pits

Ecclefiz , eumque fic diftantem abfolvit, Q. An

Wt

^ bene.

id&

pon

Refpondeo affirmative; fi talis diftantia non fuit ni-

Then

mium excedens.

Hatio eft, quia ex una parte

non contrariatur Decret. Clem. VIIL hoc enim

ülgen

procedit de poenitente. vere, & proprie abfenti,

'eilk

€ile (

qualis non fuit Petrus in cafuü, cumi fuiffet in

Tel

Écclefia, & fub oculis Confeffarii ; ex alia parte,

Tetne

fi talis diftantia non fuit nimium excedens, qua-

[2

ä.'qU

lis fuiffet, fi folum diftaffet per 2o. paffus,

& fn

trus fuiffet moraliter przefens Confeffario, & ve-

lendi

rum

J

MeNsE SEPTEMBRIS.

85

bueret;x

rum fenfum habuiffent verba abfolutionis, cum de-

xis fptz

fignarent Petrum in Confeflarii confpectu pofirum :

( hi

yo r

uare attenta przecife diftantia, valide Confeffarius

etrum abfolviffet ,, & etiam licite, fifuiffet mora-

en

liter certus, Petrum poft confeífionem in lethale

) 6

l

H

non incidiffe, nec potuitlet cum dexteritate illum

N

fut,

,iü

'

vocare, eique fuam negligentiam aperire, & ficab-

on f

folutionis defectum de more fupplere. Ita Diana,

rl

& Molfef. p. x. traCt. 7. cap. 6. num. 59.

Conpit:

CAS. II. Cum Titio fe accufanti bis, vel ter in heb-

r Ti

jpomire:

domada fere per annum integrum, rem habuiffe

(1o poa'»

cum famula, noluerit Confeffarius beneficium ab-

of ab at

folutionis impendere, nifi prius e domo famulam

ejeciffet, ille re(pondit, tali famulze mutuo dediffe .

ore t

Jumini Y

centum, quorum recuperandorum fpes nulla fuüpe-

rerit, fi illam e domo ejiciet. Q. An hzc fit caufa

paugeu 1

fufficiens ad abfolutionem impendendam.'

andoili

,

Refpondeo negative. Ratioeít, quia ex una parte ,

ftando terminis Cafüs, occafio peccandi eft diutur-

us

na, cum fere per annum integrum cum tali fce-

mina Titius frequenter peccaverit; ex alia parte

nullum apparet emendationis fiznum, cum totam

Vf

fundamentum ad abfclutionem obtinendam (it mora-

- d

lis impotentia ad recuperanda centum, Íi fcemina e

u ^

domo dimittatur; fi autem occafio eft diuturna ,

n

nec apparet emendationis fignum , nolens foemi-

nam dimittere eft indifpofitus, eo quia cum tem-

t u

:ropeimf

H

porali detrimento non vult animz faze confulere,

J ^

ut tenetur juxta illud ;; Quid prodefl homini Cc.

adeoque abíolutionis incapax, lta cum Girib. de

peenit. tra&. 7. cap. 10. dub. 3. num. 26. Si ta-

20n

men ex iliis centum non recuperatis itius re-

x UI ?

digeretur ad extremam, vel quafi extremam ne-

ceifitatem ; volunt Cardenas, & Viva, in ca(u

N

Ms

effe caufam füfficientem abfolvendi, fíi ptomitte-

yic 9

fu.

]

ret occafionem exterminare ,

vel faltem debitis

T

pï

remediis periculum proximum peccati attenuate ,

& quia non urgerent Propofitiones ab Alex. VIl.

d j

& Ínnoc. XI. damnatze, cum caufa non dimit-

palïll*

UI

&»

tendi non effet tantum utilis , & honefta, in quo

m

3

en-

86

Casus CoNscrENTIX.

fenfu loquuntur damnatze Propofitiones, fed effet

Ti$,

neceffaria titulo moralis impoffibilitatis.

tet

CAS. 1II. Berta, acceptis perízepe muneribus a Fran-

lia

[

,Cifco, qui eiilla tradiderat fub fpe ab ipfa confequen-

di, quod praveconcupierat, nunquam voluit con-

Tefo

hr

fentire; quare dubitat, an talia munera teneatur

reftituere. Q. Quid dicendum.

Jl

J

Refpondeo negative cum Lopez, & Rebel. p. r. lib.

tem

Y

3. q. 7. num. 6. Rstio eft, quia, licc^ praelata

ls

munera amatores donent ob przfixum finem, fa-

minz tamen ilía non accipiunt fub paéto faciendi

fl)fe

copiam corporis füi, nec ut pretium impudicitiz,

]is.«

fed ut incitamentum, hoc autem dato, clare con-

t

qii

ftat, quamvis Francifeus, quoda Berta prave con-

It

cupierat, non obtinuit , Berta

N

m nqn teneri acces

pta munera refïituere.

[

[

(4$

MEJVSE OCTOBRIS -

cem

D

Arochus die fefto carens Hoftia majori

D

là

CAS. T. P

ad celebrandum confueta, Hoftiam mi-

[

norem in Miffa confecravit; at timens, ne inter

&j

*

I

Rufticos murmur nafceretur, extraxit a Pyxide

Hoftiam majorem, quz pro folemni Expolitione

Tneto

oftentavit, & popnloadorandam exhibuit. Q. An

Wi

i

prudenter hoc fecerit.

j

. Refpondeo negative cum Jacobo Marchant. iu refolut,

i

[

paft. de Sacram. traCt. 4. cap. 5. q. 3. cujus funt

verba fequentia: Cum in Mifía debeat exhiberi

dir

populo adoranda Hoftia in illo Sacrificio confecra-

1ion

ta, & oblata , talem cautelam non effe approban-

lts

fit|

dam. Melius tamen feciffet, fi majori ifti Hoftiz

alteram parvam confecratam perillud Sacrificinm

]

fimul adjunxiffet, quod facile fieri poterat, exhi-

bendo utramque adorandam: fic enim fatisfaceret

CAS

Caremoniz huic facrze, qua Hoftia Sacrificii hujus

populo adorandum exhibenda przecipitur.

Toc.

CAS, II. Titius bona fide vendidit Bovem Cajo, pre-

Id

timmque reportavit: at vix quindecim elapfis ho-

Tien

*

f1$,

MgNsE Ocronznis.

97

ris, Bos petiit ex latente morbo, ut fuit poftmor-

, feld

tem compertum. Q. An Venditor, ftanteignoran-

ibus ho

tia inculpabili talis defe&us, teneator pretium ac-

&

ceptum reftituere.

confit

Refpondeo affirmative, Ratio eft, quia, licet ftante

voluit o*

ta [eteit

bonafide, & ignorantia invincibili, non peccave-

rit Titius , tamen,, quia latens defe&tus, propter

uem Bos quafi ftatim periit, fuitcirca (nbftantiam

d gl

t

Bos enim notabiliter infirmus venditus fuit ut

r 'I)Iä,f

fanus, & quidem taliter ; ut fuerit inutilis empto-

.finem,ï

ri) fequitur , contra&um fuiffe nullum ratione ta-

lis. etroris, qui tollit confenfum abfolute ad con-

;;)Judiciü

tratus-validitatem neceflariam ; adeoque Titium

clate

yrave o

qui nequit alio modo , quam per pretii reftitutio-

nem, nocumentum Cajo illatum reparare, teneri

xeri d

acceptem pretium reftituere. Ita cum Girib. de

empt. & vendit. cap. 2. dub. 9, num, 89. Beja p.3.

C. . 24.

CAS. 1II. Francifcus , certo fciens, Petrum J

udi-

U

cem petere ad injufte amicum füuum accufandum ;

ex qua accufatione gravia pati cogetur damna;

Jofi t

alia via accufationem non valens impedire, illum

occidit, Q. An licite.

Bol

Refpondeonegative. Ratio eff, quia, cumfit damna-

5 nein;

a Dyit

ta hzc propofitio ab Innoc. XT. quz eft 18. in nu-

mero; JLicetinterficere falfum accufatorem , falfos

t

tefles , ac etiam judicem , a quo iniqua certo immiuet

it V

fententia , fialia via uon potuit inmocens dammn evi-

iave: clare fequitur , illicite egiffe Francifcum in

,ab

cafü: minus enim malum eft in cafualiquo rariffimo

aji"

damnum innocentis permittere, quam talem occa-

, d

fionem defenfivam concedere cum magno reipub-

jo

W

o

licze detrimento ob czedes, & homicidia, quz pat-

jen

fim hoc praetextu contingerent,

jifi

f&o:æ

$g

AENSE NOFEMBKIS.

i,

CAS. 1. (C

Apellanus fraude, & dolo facultatem affi-

u

*

ftendi matrimonio Bertze cum Sejo 2 Pa-

crljcnþy

rocho abfente obtinuit, & de fa&o aftitit, Dubitat

modo, an tale matrimonium, ob licentiam affi(tendi

U

duim

(

mendgciis.obtentam, fit validum. Q.Quid dicen

| ela

i

4

Q2

88

Casvus CowscrEeNTUE

Refpondeo, ca(us re.-fclutionem ab occurrentibus cir-

lt

cumftantiis dependere. Si enim ex his colligatur

vt, t

dolum, & fraudem fuiffe totam caufam. finalem,

Tün (

& motivum, tunc matrimonium fuiffet nullum,

ttli,

quia firma non exiftente caufa finali petitionis, li-

T

centia effet invalida; uihil enim magis eít contra-

dereit

rium confenfüi, quam error: Ífi vero colligatur,

vendit

dolum, & fraudem fuiffe folum caufam impulfivam,

ff

validurm fuiffet matrimonium, quia, firma exiften-

ab u

te caufa finali, valida fuiffet obtenta licentia. !ta

cum Barbof, depoteft. Epifc. allegat. 32. num. 133.

d

CAS. 1I. Rofa cum fere toto tempore auditionis Sa«

cti die fefto voluntarie fuerit circa res domefticas

(

dittraCta, dubitat, an Ecclefiz praecepto deaudi-

tione Sacri fatisfecerit; quate confulit Confeffa-

Qu

rium. Q. Confeffarii refponfio.

t

Itj

Refpondeo, .probabilius Conf'eiï'arium teneri refpon-

F

ïl' li

dere, non fatisfeciffe. Ratio eft, quia Ecclefía in

"p

auditione Mi/Tz precipit attentionem moralem, &

VDOL o

religiofam ad Dei cultum fpe&antem ; finis enim

qumdffl

eft, ut colatur Deus: quam attentionem indirecte

Ml

valet przecipere, cum fit connexa per modum for-

Tif (

mae cum actu externo , quem przecipit ad Dei cul-

it

Lb5

tum; talem autem attentionem non habuit Rofa in

TU

cafu: hinc, non fatisfeciffe, debet Confeffarius

QU r

refpondere, ad docendum, quod in praxi docent

Yi

Viri pii, & quod probabilius eft, Dico probabi-

Yo lm

liüs, quia non defunt

a

nentes.,

plures DD. o?poütum fufti-

G

Tetgr]

CAS. II Titius furatus eft

ullum equihum, qui

adolevit. Q. An teneatüur re

h

ituere, quantum va-

teft g

lebat pullus tempore furti, an detraé&tis expenfis,

*re d

quantum valet de praefenti,

temp()r

Refpondeo, teneri, quantum valet pr;:efenti. Ra-

WU

lo f

tioe£, quia in rebus, quae incrementum habent

Co(ue

ab intrinfeco, reftitutio facienda eft pretio fum-

Bre' ö

mo, fi fur illas vendit pretio fummo, licet Domi-

li

nus fali pretig res non vendidiffet, eo quia totum

fponde(

.

»

illud

Dütig D

MeNsE DegcEewnnrIs,-

89

entbut

illud incrementum , cum fit infeparabile a re furti-

s collpiz

va, totum cedit Domino, qui nunquam talium re-

m fiiie

rüm dominium amifit, eftque velut fru&us natu-

jet ul

ralis, qui femper Domino debetur: fed pullus in

vetitions !

cafu habet incrementum ab intrinfeco, cum ado-

s efteih

leverit; ergo Titius detractis expentis , fi pullum

) colligz

fenti, reftituere,

vendidit, debet Domino , quantum valet de prae-

impilins

1ta cum Leff. lib. 2. cap. 12.

tmà exïüey

dub. 16.

[icentà, à

» ln o

AMENSE DECEMBRIS. s

ii

domet

CAS, I. B

Erta vidua, vovit a carnibus abftinere

yto dedi

die Mercurii per annos decem, quod

t Corfel

quinque annorum fpatio in viduitate fervavit, at

cum tranfierit ad fecunda vota,

Maritus hoc ei

r

V

ohibuit, quinimo tale votum irritavir.

Q. An

oneri rel]

ir potuerit tale votum irritare

,

; & Berta absque

Fiedlelti

fcrupnlo votum non fervare.

efpondeo negative ad primam partem , affirmative

goralem.

quoad fecundam. Ita cum Pont

; finis a

io:Cafttopalao, Felic.

om d

2 Poteft, licet oppofi

tam doceant Sanchez, & Dia-

todt J

natom. 6. tr. 6. refol. 217. Ratio eft, quiatale votum

fuit a Berta emiffum tempore viduitatis, & fic an-

T

at Irt/

tequam fecundo viro fübjiceretur; unde, cum

Cuidi

tunc non dependeret a

tali viro in fuo regimine,

g

Vir non poteft titulo

rzefentis poteftatis irritare

u

votum, quod in fuo effe nullam habuit ab ipfo de-

Jico pf

h

pendentiam. Quiatamen votum tunc emiffum Viro

pitim

praefenti przejudicat, quia cum fui incommodo tene-

retur Uxori fpecialia alimenta providere,

hinc po-

aquïhun'l 12

teft tale votum indire&te folum irritare,

feu fufpen-

p

oterit licite

dere & Uxor titulo talis füfpenfionis p

(s ggpeBUSr

tempore falis matrimonii votum non fervare.

CAS. II. Titius dubitat, tum an ex (üo malo confi-

W

Jio fueritcaufa damni, tum an fuerit caufa abortus

ræfeü

foetus animati.

Q. An teneatur damnum compen-

« !

i4

- fare, & an fit

irregularis.

Refpondeo affirm

ative ad utrumque.

Ratio primae

fie ^"

0 qu

f14

fri

partis eft, quia, cum certo conftet , confilium effe

a*

3

CASUS CONSCIENTUE

[jo)

datum ad damnum inferendum , & dubium folum

fit, anin damnum inflüxerit, poffeffio non eftpro

libertate confulentis, fed eft pro confilio; eo tno-

do, quo, fi certo conftet, votum fuiffe emiffum,

& folum dubitetur, an cum requifita intentione,

poffeifio eft pro. voto: fi autem poffeffio eft pro

]

confilio, tota przefüumptio eft pro influxu in dam-

num, & fictitulo tslis confilii tenebitur Titius il-

(5 ].

latum damnuim compenfare , ut docet Lugo difp.

I9. num. 2r. quicquid in contrarium fentiant alii.

fdli

Ratio fecundze partis defumiturex cap. 24d audien-

petine

tidih , & cap. Significafti , lit. fecundo de homicid.

[ulu! Bg

ubiexpreffe decifum habetur, dubium de homici-

Tung

dio voluntario, ut effet in ca(u, cum fcetus fuppo-

&i

natur animatus, cenfendum effe irregularem quoad

v

tl

effectum ab(*cinendig d;vinis.

henig

CAS. . IlI. Sacerdos do&tus confeflus eft. apud Con-

füfi

feffarium fimplicem peccatum grave quidem , fed

[anf

dubium, an eífet, necne Ordiario refervatum,

od

fuitque a'tali Confeffario abfolutus ; at, cum modo

tye

fciat, tale peccatum vere efle refervatum , agitur

üpe

fcrupulis, an teneaturillud confiteri apud Confeffa-

rium privilegiatum. Q. Quid dicendum.

tj

plits

Wriy

Refpondeo cum Card. de Lugo difp. 16. fe&. 2. $. 4

fàt, d

& difp. 20. num. 20. non teneri.

Ratio eft, quia

ie.ä'äewl[

talis Sacerdos jam fuit a tali peccato legitime ab-

& n

folutus : confeffio enim facta fuit de peccato prout

r

eratin conícientia, & abfolutio tradita fuita Con-

quia !

feffario, qui, licet fimplex effet, habebat legiti-

Doti

mam poteitatem in tsle peccatum: refervatur enim

f)I!]m

ab Ecclefia folum hzrefis formalis certa v. g. vel

ADptol

inceftus certus, non hzrefis dubia, aut inceftus

prefümptus: ergo non eíft, cur, deveniendo in

Ut l

il Q

notitiam, füum peccatum vere fuiffe refervatum,

ii

illud denuo confiteatur apud Confeffarium privile-

turam

giatum ; ut in fimili docet Sanchez de voto dubio

Cl

perpetuz caftitatis, quod fi Epifcopus difpenfet,

tet p

non eft denuo ad Pontificem recurrendum, Íi certo

Caru. 4

poftea conftet, tale votum fuiffe emiffum.

IN-

3j n

Mexsk Jawvamu. - r

obum t

jo nonels

of 96 f!9 RP RPE ol v

ilio; &0t

fb enifi

ANNO MDCCXXXVI.

à Vlento

o dy

MENSE gJANUARII

|Lür

;uxn i «f:;

CAS. I. ]tius, obtenta faeultate a facra Poeni-

etL

tentiaria, ut cum ipfo a Confeffario vi-

fenliznï l

ro difcreto fpecialiter eligendo difpenfeturfuperim-

pedimentum affinitatis contractum ex copula habita

, Atl

T

cum Berta, ad hoc, ut pofüt matrimonium cum

de Jon.

Francifca ejus Sorore jam publice in facie Ecclefize

contractum revalidare, in Confeffarium elegit pro-

fetrs n

jnen Q

prium Parochuum: at, quia expertus eft, ab eo ni-

mis rigide tractari, illo relicto, alium quafivit

benigniorem , a quo obtenta difpenfatio fuit exe-

d zpuä[

cutioni demandata. Q. An vere potueritfecundum

de?m p

Confeílarium eligere.

referatut

Refpondeo affirmative. Ratio eft, quia ex una parte

, U v

Breve non amittit füuum valorem, ex quo fuerit

iom, *

adapertum a Confefíario diverfo àb eo, quiillud

exequitur, namlicetlioc afferuerint. nonnulli fim-

j (

jm.

plices (utorterminis Lezanze) tamen quia in Brevi

non indicatur eumdem effe debere, quiliteras ape-

foit

43

riat, & exequatur, ideo non obftat fuiffe ab alio

i

t

t0&

t U

adapertum, quod prae czeteris clare docet Bonac.

0j

eg h

de leg. difp. r. q.2, p. 2. num. 3. ex alia parte non

obítat prior eleCtio Parochi in executorem, tum

) necfatü M

li 3 f

quia major Peenitentiarius per diCctum Breve non

|14!

p

potius unum, quam alium elegit Confeífarium, fed

folum Confeffarium virum difcretum ab Ordinario

forvati

certt"

approbatum , utadvertit meus Rofignol. de mat.

cont, 15. przenot. 25. tum quia, cum talis difpen-

fatio committatur folum pro foro interno, Major

[(2]

Peenitentiarius illam committit ad formam & na-

ff

turam Confeffionis facramentalis; quare ficnti in-

artuf f

x oU

choata confeffione apud rigidum Confeffarium po-

devo

ptis

teft Poenitens ad benigniorem accedere , ita, & in

d

cafu. Rofignol. loc. cit. Gobat. de mat. tratt. 5. c.

37. num. 167.

nlfillm n

CAS.

92 CasUs CoNsciENTLE.

CAS. 1I. Petrusliber Bertze conjugatze matrimonium

!]

promifit poft mortem viri fui; at captus amore

Francifce hanc duxit in uxorem. Pofr contractum

U

tale matrimonium, adulterium commifit cum Berta,

Obeunt deinde vir Bertze, & Francifca. Q. An

liecvi

Petrus, & Berta poífint inter fe matrimonium

qui t

inire.

Refpondeo affirmative. Ratio , quia ut inducatur cri-

TNepont

minis impedirentum, quod dicitur adulterium cum

iceo d

promiffione , de quo unice dubitari poteft in prz-

fenti, debent fimul effe promiffio, & adulterium,

pecaand

utdocent omnes ; Hoc autem non verificatur in

dl

ertionr

cafuü, nam licet fuerint promiffio, & adulterium ,

promiffio tamen fuit ante adulterium retra&ata,

W

quod fufficit, ne refültet eriminis impedimentum,

(j

cum fic effet finis impedimenti; fuit enim retra-

T tj

Gtata, fi non per verba, faltem per fa&tum, fcili-

Jtoni

cet per matrimonium initum cum Francifca poft

Jhrig

promiffionem Bertze fa&tam, & ante adulterium pa-

f

tratum; quze retra&tatio fatis eft, quoad effe&um

kfmnie

raefentem , fi a promittente fiat, utpote ab initio

irtita, & a jure reprobata, licet non fufficiat re-

moytu

tratatio pet factum contrarium ab una parte tan-

Tillon

lii

tum ad extinguenda fponfalia valide contracta, cum

fponfalia, ficutiad hoc ut inducantur valida, de-

dijenfe

beant effe mutua promiffio, ita utextinguantur, re-

1 dj

tm, quo

quiritur mutuus confenfus. Si ergo promifüo fuit

3 R

!

|

ante adulterium retraCtata, jam non fuerunt fimul

promiffio, & adulterium, ideo nilobftatad validum

Yely i

matrimonium inter Petrüm , & Bertam.

QXMQ Y

n

ii

CAS. IIL. Paulus furatus eft fcuta 5o. animo intra

I Alile [

quadrantem iila Domino reftituendi. Q. An pecca-

verit lethaliter.

4deoy

Välfde

Refpondeo negative cum Lugo de juft. diíp. 8. fe&.

ire,

2. num. 42. Ratio eft, quia per talem ablationem,

& brevem retentionem regulariter non infertur

ve nocumentum proximo, ratione cujus ablatio

(s g

ä:a

dia

retentio eft graviterinjuriofa; dico regulariter,

quia fi peraccidens damnum grave obveniret Domi-

lefor,

no, & effet a Paulo przvifum, tune fane lethali-

-

t.ïss fed

ter peccaret.

MEN

lt valij

l

MewsE FrBRUAnIr.

93

at

MENSE FEBRUARIL

àplUS 0*

t contu:

jt um

CAS. 1. Um in Brevi facrze Poenitentiarize, quod. .

Titius, ut füpra, obtinuit, legantur

ia 4

hzc verba ad. vitanda fcandala , ortum eft dubium,

mattinu

quid talia verba fignificent. Q. dubii folutio.

nducttt?

Refpondeo dicta verba fignificare, difpenfationem

alteriumt

oteft n

ideo dari, ne per feparationem przbeatur occafio

peccandi peft temeraria judicia, *detractiones, odia,

- dul

verifiati

diflenfiones , & fimilia, quae omnia ex feparatione

-adülteri.

ordinarie loquendo feguerentur. Ita communiter.

CAS. 1I. Petrus liber adulteravit cum Berta uxore

; o

yedirent

Caji, poftea captus amore Marthzs, hanc duxit

em t

in uxorem ; at, cum hzec eicito apparuerit exofa,

Ez&um L

promifit Bertee matrimonium poft mortem Caji, &

iancllt ?

Marthz. Obeunt Cajus, & Msrtha, Q. An Pe-

trus, &Berta valeant matrimonium contrahere.

dulterigqf

d ei

ote ab

Refpondeo negative. Ratio eft, quia obäat impedi«

Y

Uil

(

mentum criminis, quod dicitur adulterium cum pro-

miffione matrimonii; etenim ut hocindücatur, re-

m tl

quiritür, quod fimul fint adulterium, & promiffio

onid

p

p n

durante eodem matrimonio ; quod contigitin cafus

(a

fuit adulterium, & quidem formale, ut (upponi-

inf

tur, quod non tollitur per matrimonium cum Mar-

o

J

fyeui

tha; fuit promiffio matrimonii non retractata per

verba, vel per factum, quaz, five przecedat, five

m

fobfeqnatur adulterium , fufficit ad i

fnpedimentum

i.

inducendum; unde fimul fuerunt,

int?

& quidem du-

rante eodem matrimonio , Berize fcil

icet cum Cajo,

, n

adeoque obítat tale impedimentum

dirimens, ne

valide Petrus ,

& Berta valeant matrimonium

rfä

inire,

dl

n

x

J

p

ient

CAS. III. Paulus exco,mmunicatus bona fide acce-

dit ad Confeffarium

cui

j

; cüi omnia fua peccata con-

np

fitetur, & ab eode

m abfolvitu

r quidem a pecca-

gl

tis, fed non a ceníuris, Q. An

talis confeffio fue-

rit valida,

fane leflh

-

Re-

p

Casus CONSCIEN';?IE

94

Refpondeo cum meo Girib. de pcenit. traCt. 7. cap. 1r.

apud ]

dub. 2. Confeffionem fuiffe validam.

Ratio eft,

licum,

u

Disit

ia eo ipfo quod Paulus nofter bona fide acceffit ad

6

onfeflarium, eique omnia fua peccata fuit con-

fntia

feffus, jam acceffit cum naturali oblivione , zequi-

busjl

valenti ignorantisee invincibili excommunicationis,

bt

quo dato, ex una parte fuit capax abfolutionis,

füiden

quia excommunicatio reddit folum abfolutionis in-

(AS.IL.

Capacem pceenitentem excommunicatum fcientet

contra Eccleíize prohibitionem accedentem ad Con-

qu f

feffarium non habentem jurisdictionem in excom-

Hef;ooade&,

municatione, non vero bona fide ad talem Con-

iti of

feffarium accedentem: ex alia parte Sacerdos non

ly dlh

carebat jurisdictione in peccata expofita, eo quia

p

licet Ecclefia potuiffet tollere jurisdi&tionem a Sa-

D !

cerdote refpectu excommunicati, & fic irritare Sa-

cramentum, hoc tamen cum ex nullo textu colli-

OT

hg.

atur, fed folum habeatur prohibitio , quae non

extenditur ad cafüm naturalis oblivionis, fequitur

UT

confeffionem Pauli fuiffe validam, quidquid dicant

[117

Vafq. & Urtad.

Woeg

il

r

MENSE

MARTII

& 5fm0!:w

Mmäeo [

CAS. I. ï

N füpradi&o Brevi, quod Titius obtinuit,

Pt

legitur: dummodo prafatum impedimen-

tum fit occultum, 69 feparatio inter. Titium ,

VY Q&l

Fraucifcam fieri non pojfit absque fcandalo. Q. pri-

t [

laufula, fiillud impedi-

Ydito

mo, an fabfiftat prima c

tüm T

mentum fciatur a tribus.

redutel.

Refpondeo, regulariter loquendo fubfifrere. Ratio eff,

ef'gnim J

quia occultum, de quo loquitur facra Pcenitentia-

Ua

ria, illud eft, quod a nemine, vel a tam paucis

fcitar, quod neque eft famofum , neque mani-

tlten

Eïme IN

feftum, neque notorium fàcti, veljuris. Hocau-

Wmm üe

tem verificatur in cafü, quia regulariter loquendo

ir,

ÉN

perhoc, quod tres in aliqua rurali Parzecia fciant int*

Pfüüm

pedimentum, atam paucis fcitur, ut neque fit ia*

femm

mofum, velmanifeftum, vel &c. utnaturze lumine

lhe

Of Ti

fatis conftat; qua ratione communiter docent D/

li

apu

& fe

s

MENSE MaAnT1tr.

95

r t

apud Rofignol. impedimentum non poffe dici pub«

Juto d

licum , nifi plusquam quinque perfonis innotefcat.

de acedi

ta Rs

Dixiregulariter, quia fi talesoccurrerent circum-

ftantize, ex quibus appareret impedimentum a tri-

jone, s

bus illud fcientibus facile effe publicandum , tunc

nünicitns

effet publicum , fi non aCu , faltem virtute, &

abfolui

quidem proxime.

olutioni:

CAS. HI. Q. fecundo, quidimportent verba illa abs-

m fci

ntem d

que [taudalo in fecunda claufula appofita.

n in exo

Refpondeo , talia verba importare, quod fi feparatio

] talen

fieri poffet absque eo , quod eífet occafio peccan-

Satetdos L

