CAS.UL . Perronius, viralioquin bonus, filim habens

Qü

ludo, & ebrietsribus deditum , veritus uxoris in-

dignationem, ipflusque filii audaciam, omniadiffi-

o

mu-

XPG

MrwsE Marr.

235

ifim

mulat. Q; An poffit in cafü ab omni culpa ex-

?

enia |

cufari,

Dn, Q

Refpondeo negative.

Ratio eft, quia fi czteri, qui-

uram te-

bus paterna non incumbit follicitudo , c

nentur habere fnorum domefticorum , ( qui enim

d

füorum maxime domefticorum curain non habet ,

im, d

tefte Apoft, 1. ad Cor, 5. e

ftinfidelis, & infideli dete-

10

liorum habere de-

P

rior;) multo magis Pster curam fi

bet, cum ad fiiios recte educandos naturalis pie-

tatislege , ac peculiari

uodam-vinculo adftringa-

*

ndio tenestur Pater filios

0 eü,

tur. Cum proinde omni

.

.

.

a peccatis maxime gravi

bus ayertere, atque in

It

huné finem objurgationes , ac punitiones oppot-

i

m u

tune adhibere ; nifi agnoverit Petrcnius , ipfe

etiam objurgante , nullum fore in filio emenda-

AU

tionis fpem

; imo magis ex impudenti uxoris ira-

ina

li&a . augeri;

cundia , ipfiusque filii audacia de

ui delicta filii

ii 1g:

clare infertur , eundem Petronium,

ludo, &ebrietatibus dediti omni penitus omiffa ob-

r

a

jurgatione dilfimulat , poffe ab omni culpa excu-

fari, ItaSot. l. 5. q. 2. art. . Navar. c. 24. n. I8.

o t

Azor, part. 2. l, 2, c. 4. q. 17. & 1.

roplt

tufaa

MENSE MAII

)U

!

Du

ho/ |

CAS. 1. S

Ciens Parochus, Antonium fuum Paro-

'peuit'.

chianum fepulturam elegiffe extra Eccle-

j as

fiam Parochialem, ilium morti proximum ad revo-

o

candam ele&tionem fattam coegit, & de fatto re-

j

vocayit. Q. An di&us Parochus in aliquam Cen-

ytt

furam inciderit,

&] D»)

7 [

Refpondeonegative. Ratio et, qnia Excommunica-

T3

tionis poena per Clementis Quinti Conftitu&ionem

Pt

infli&a contra eos , qui ad electionem fepulturze ,

vel ad mnutationem ele&a aliquem inducunt, a

eos tantummodo c»fes fe extendit, in quibus ali-

len[

qui ad vovendum, jurandum, vel fide interpofita,

,;:n

feu alias promittendum inducuntur , uf ex verbis

i

fi

ipfias Conftitutionis, quze incipit ; Cupientes de

j

pzu-

256 Casvus CoxwscrENTUE

Teff

panis, videre eft. Cum autem in noftro cafü nulla

Cofi

at mentio de voto, juramento , vel alio fimili

vinculo promiffionis, perfpicuum eft, laudatam

Q

Conftitationem nequagüam ad cafum noftmum ex-

1l

A?

tendi, Deinde cum przdi&ta Conftitutio in Paro-

Áipi

chorüm favorem edita fit, & joxta regulas juris,

iq

quod in.favorem alicujus inductum eít, in ipfius

firi

damnum retorquerinon debeat; ex hoc etiam ca-

tun

pite, Parochum noftrum neqnaquam in cenfüramin-

Rof

cidiffe, dicendum eft. Ita communiter apud Say-

&

rüm l.4.c. 12.n. 8. Suar. difp. 22. fe&. 4. num. 25.

Filliuc. tr. 15. c. 7. q. 3. Bonac. deexcommun. ex-

liore

l'üf!/!

trav. Bull. Coenae difp. 2. q. 6. punt. 4. n.2. & 3.

—

Tio f

CAS.TIL. Rufticus quidam confitetur, fe inopia pret-

tur

yot

fum dixiffe nullam Dei ineffe faze familize provi-

dentiam,

uó vix audito , Confeffarius Poeniten-

D

tem inabf.

ol

utum ad Pcenitentiarios mittit. Q. An

Y8o

Confeffarius bene fe gerat.

poi

h,

Refpondeo negative. Ratio eft, quia cum agatur de

perfona Ruftica, quz regulatiter loquendo ea non

Q

[

diftinguit, quae funtdiftinguenda, antequam Con-

Jet

feflarins poenitentem ad Poenitentiarios inabfolutum

Yef|

mittat, inquirere debet primo, an pcenitens pau-

[

0

:

pertatis taedio affeCtus ita ex puro impatientize im-

ii

b

etu protulerit biasphema verba ,

aut ad impro-

Wt

um ipforum fenfüm non plene adverterit; nàmin

h

tali cafü, ficuti a gravi culpa , ita etiam a refer-

vatione excufaretur. Secundo, dato, quod Pce-

D

Ü

nitens przedicta verba proferendo lethalem culpam

contraxerit , debet Confeffsrius inquirere, an etiam

corde crediderit, Deum revera familize fuze pro-

videntiam non hsbere ; fi enim hoc Rufticus credi-

diffet, cum effet formalis haerefis reus ,. ad Poeni-

(

tentiarios inutiliter mitteretur, .qui ab hrefis cri-

mine abfolvere nequeunt. Tertio denique , fi poe-

n

niteus vere incidiflet in cafum blasphemize hzreti-

D

calis, & non hzrefis, Confeffarius debet exami-

nare, an detut locus abfolutioni indirectz , dum

lis

interim facultas proimpertienda abfolutione direCta

p

obtineatur, Cum itaque nihil ex his egerit Con-

*

feffa-

Msksa Tun:r,

237

feffarius nofter, nonnifi male fe gefïiiï'e femanet

u

concludendum.

fid

Vdatin

CAS. III. Cum Berta fuerit fzpe a Marito verbe-

m ex:

ribus correpta, utpote valde loquax , & querula,

Puro-

fugiens quadam die fe recepit in paternam domum,

ii

Qutiy

a qua recufat ad Maritum reverti. Q. An confef-

n if

farius poffit Bertam abfolvere, firenuat ad Mari-

at

tum redife,

icun

Refpondeo cum diftin&ion4? Si Maritus graviter,

ld Sal

& cum exceffu Bertam uxorem verberibus fzpe

In. 2

[, eX

corripiat, dico, eamdem Bertam , utpote quze ra-

tione fimplicis loquacitatis non praebeat ipfi Ma-

j

rito rationabilem caufam eam graviter verberibus

cortipiendi, jus habere recedendi a Marito ; &

i Wr

proinde, etfi ad Maritum redire nolit, non poífe

pïOP

u

]

ex hoc capite abíolutionis beneficio privari.' Si

(s

vero lMaritus leviter tantnm DBertam verberet,

prout habita ratione perfonze , conditionis, & fta-

tus, id judicat pro ejusdem uxoris emendatione

TM i

opportunum , dico,

ertam jus non habere rece-

am

dendi a Marito, cum Maritus jure füo poffit uxo-

i CDE

rem ratione nimize loquacitatis etiam moderatig

l

[jjrtn

verberibus caftigare.

Sicque quamdiu Berta im

h,

pat

g W

hoc cafü ad Maritum redire recufet , praefertim fi

Maritus de tali reditu follicitus fit,

indifpofita

mptt

erit, ut eidem abfolutionis beneficium conferatur,

m

1ta Girib. in 4. Decal. przecept. c. 2. n. z. Bonac,

d

pun&. 7. n. 1. & 2. Filliuc. tra&. 28. part. 2. c. 9.

X t

Q. 3. 0. 141

a

pedül

s ts d

z

MENSEQU

IV 1

"

f!dl'

Amulus quidam quinquaginta fucceffi-

g

. CAS. If 'F

vis furtulis Domino fuo nec diviti, nec

T

i

pauperi furatus eft viginti quatuor julios fine

u

previa intentione perveniendi ad talem fummam ,

& fine advertentia ad priora furtula, dum fingu-

g'.iml

lis vicibus furatus eft. Q. An teneatur füb gravi

n

| -g&i

prodi&tos julios reftituere.

(

Re-

n

238 Casus CONS&IENTIE

Refpondeo affirmative. Quamvis enim, ex quoFa-

&

b

mulus paulatim füratus fit fummam viginti qua-

tuor jeliorum fine przvia intentione perveniendi

Yi

ad talem füummam, & fine advertentia ad furtula

Im

Q

antecedenter commiffa , rite colligatur, ipfum nun-

|

1

quam in przdictis furtulis graviter peccaviffe ;

D

adhuctamen, cum obligatio gravis reftitnendi non

[

folum ex gravi injufta acceptione, fed ex nota-

(ti

bili etiam rei accepte quantitate confurgat , di-

m

cendum eft, famului* füb gravi ad reítitntionem

lx

n

teneri. Et quemadmodum plures leves obligatio-

nes ortze ex pluribus levis rei emptionibus fuccef-

fivis gravem unam conftituunt obligationem fol-

ii

iil

vendi rem emptam, fi hzec ad quantitatem gravem

pervenerit, ita plures leves obligationes ortze ex

10

pluribus rei levis furtulis fucceffivis taliter potfunt

Vr

moralitercontinuari , utratione notabilis rei alienze

?

fimul fumpta gravem reftituendi obligationem in-

g

ducant, quod ex profcripta per Innoc. XI. propo-

LT

Tet

fitione 38. fatis manifefte apparet. 1ta communiter

ex Navar. in man. c, 17. n. 139. Sauch. 1. 7. Mor.

Y

€. 21. num. 2. & 9. Girib. de furto dub. 3. num.

t

19. & 20.

N

CAS.1II. Antonius nonnullas arbufculas in agro alie-

Tten

xf

no recidit valoris tunc (cutorum decem , valitu-

ras tamen triginta, ut fpes erat , poft annos de-

Qs

DN

cem, Q. Quid folvere debeat Domino agri.

o

Refpondeo, folvere debere juxta prudentis viri judi-

Eu

cium, Ratio eft, quia ex una parte, cum refti-

d

tutio commenfuranda tantummodo non fit. valori

l,

praefenti rei, in qua damnum proximo illatum eft,

Ql

fed exiftimationi damni provenientis ex ipía ab-

n

lata, vel deftru&ta aliena re , fequitur, quod li-

e (

cet Arbuículz in agro alieno recióae non excedant

p

de praefenti valorem fcuütorum decem , adhuc ta-

i^

fmen, cin vigeat fpes, ut poft nonnullos annos

fcutorum triginta valorem habitura fint , non fatis-

faciat Antonias propriz obiigatoni erga Dominum

ER

agri, fi precife (ummam fcutorum decem reffituat.

|

|üg

Exaltera autem parte, cum fpes fcatorum triginta

MrxsE jurrr.

39

quit

de futuro totidem fcutorum valorem de prafenti.

u (

n

ä

nonhabeat, fed tanto minus valeat, quanto majo-

enfe

ribus infortuniis ipfze 4rbufculze in toto decennii

furtii

lapfu obnoxiz funt; hinc eft, quod confideratis

m fute

omnibus circumftantiis , nonnifi juxta prudentis

wile:

experti viri judicium fümma illa, major fcutorum

n

decem , & minor icutorum triginta, taxari poteft,

x nl

quam Antonius Domino agri tolvere debet ad re-

um

parandum demnum, quod per arbufculerum inci-

Itioni

fionem illatum eft, Ita ex Navar. l. 4. c. 1. n. 52.

ligit

Azor. 3. part. l. 4. c. 25. Bonac. de reft. difp. x.

ficee*

q. 3. pun&. r. n. 8.

CAS. HI. Vir dives, &nobilis vult menfas luforias

n I

in füo rurali Palatio tenere diu noCtuque paratas ad

;a&'em

nobilium virorum, ac feeminarum honeftam recrea-

Q

wolit

tionem, etiamii ítiat aliquos inde occafionem arri-

jalie

pere ad fovendos turpes amores.

Q. An poffit a

n j

gravi culpa excufati.

Reípondeo negative. Quamvis enim aliis miniftrare

M

rem omhnino indifferentem , ut eífet pro viro di-

D

n

vite, ac nobili parare menfas pro Indo moderato,

j

2, nb

& brevi cum delectu temporis, & perfonarum ,

pofífit ab omni culpa vacare : tamen cum tenere

menías luforias diu, noctuque paratas, viris fimul

p ii

ac fceminis, licet nobilibus , prefertim quando

yalme

quis certo fcit aliquos inde occafionem arripere

os *

&d fovendos turpes amores , quod ex plerumque

h

contingentibns praevidere difficile haud eft, non fit

fl l"e"

amplius res indifferens, bene vero res mala, me-

i

j

dia qua aliis przebetur occafio péccandi; dicendum

m

y

eft, virum nobiiem, utpote qui in cafa aliorum pec-

catis absque nlla neceífitate cooperatur, effe ne-

u

W

quaquam poífe a gravi culpa immunem. Ita Suar,

J

de Charit. difp. 1o. fe&. 4, Coninch. difp. 18. n.

j

U-æ«'l

217, aliique.

,huc ,

y

u

MENSE 3 ULII

ogmïil';a

Ufticus non habens, nec inveniens pa-

j

CAS. 1. R

n

nem, quo vivat, accepita Domino fi

l]lp

d

mu-

540 Casus CowsereNTIX

mutuos decem julios cum obligatione eos reftitu-

pui

I2

endi tempore meffis, Q. An adveniente meffis tem-

b

pore teneatur acceptos julios Domino reddere.

$d

efpondeo affirmative, Ratio eft in primis, quia li-

[

cet przedictus Rufticus effetin cafu extreme psu-

per in re, talis tamen non erat in fpe, & proin-

D

" de ficuti non potuiffet clam , vel manifefte furri-

tm

Intn

ere a Domino decem julios, nifi cum onere re-

ftituendi tempore debito ;

ita non potuit fübve-

die

((à

mire proprize neceffitati mutuos accipiendo a Do-

fnino eosdem decem julios, nifi füb eodem on-re

D]

feftitutionis. Secundo; quia etiamíi in extrema

Ti

neceffitate omnia dicantur communia, valde ta-

Ti

men probabile ef, quod ad fubveniendum ipfias

At

Ruftici neceffitati non teneretur Dominus donare,

lu

N

iij

fed licite poflet mutuos dare decem illos julios,

uibus ipfe Rufticus indigebat. Hoc antem pofito,

[

NI

Mi

cut jure potuit a Domino contra&us mutui iniri,

& Rutticus de facto ex pecunia vi contrattus mutui

Mi

acquifita neceffitati proprize fübvenit; ita non eft,

ii

us

cur vi ejusdem contractus, adveniente meffis tem-

pore, pecuniam mutüo accepíam reflituere non

Ws

teneatur. lta ex Bonac. de reft. in gen. q. ult.

dien

unc. i. n. 35

Navar, l. 4. c. 4. num. 21. &

lut fj

alii apud eosdem.

Vitüta

XCAS. IT. Confeffarius cum ignorantia vincibili ex-

t

qen]

.communicationis in eum latze, qui extra mortis

articulum complicem in peccato turpi abfolvit, ta-

LT

gt

lem abfolutionem elargitus eft. Q. An predictam

ten,

excommunicationis poenam incurrat.

Dote

Refpondeo cum diftinCtione. Si Confeffarii ignoran-

dClen

tia ita vincibilis eft, utfit sperte volita, & aff-tta-

Vores

ta,dico , Confeff;srium nequaquam poffe abexcom-

t

ll

&fe

municationis pcena excufari. 'T'um quia nolie (c're

UE

ceníuram, eft fpecies quzedam contemptus in Sa-

periorem , & proinde, ne commodum ex delicto

»

Eu

recipiatur, non debet gratiam immunitatis ab ipía

Y

? d

ceníurze poena importare. 'l'um quia ignorantia af-

lt

fe&tata reddit actum ex ipfa provenientem dire&te,

( & perfe voluntarium, & proinde ita fcientiz s qui-

para-

jj

MexsE Jurr.

24X

paratut, ut a cenfuris fcientiam , & temeritatem

t

[s !t

exigentibus non excufet. Si vero Confeflarii igno-

rantia, licet graviter culpabilis, . expreffe volita ,

jef

& affectata nonfit, cenfeo , eumdem eife a dicta

qui

cenfura imzmunem. Ratio eft, quia ad incurrendaim

v p

excommunicationis poensm pro cafu noftro impoft-

g

le lu

tam audacia requiritur, Gk temeritas , ut ex ter-

minis Bullee Benedicti XIV. feliciter regnantis fub

flere?

: fül

die 17. Junii an. 1741. videre ef. Cum antem non

dicatur operari ex audacia , & aufu temerario ,

iai;:

) oni

qui ex ignorantia quantumvis vincibili operatur,

nifi hzec tit expreffe volità, & affeCtsta, qua fcien-

xtreti

Ide t

tize equiparatur, dicendum eft, Confeffarium efle

in hoc ca(n ab excommunicationis poena immunem.

Bo

donut)

Ttaex Suar. difp. 4. feCt. 10. n. 2. Palao tom. 1. tr.

; ul

2. difp. 1. pun&. 13. n. r. Leand. difp. 9.q.21. .

W po!if."s

CAS, III. Sejus cogit paffim rurales famulos diebus

tyri

feftis viridaria rigare, & Soli exponere frumenta,

T

& alia grana.

Q

frokat]

cogendo peccet.

. An ad prædi&a opera famulos

fs

eje n

Refpondeo circa primum, quod eft, viridaria rigare:

f [

dicendo, quod cum tale opus nunquam

eri fo-

2 d

leat fine aliqua neceffitate, & proiude, veluti ex

natura fua, cum neceffitas illud faciendi morali-

Ed

ter conjungatur, nullum per fe videtur importare

eccatum ,

cum in cap. ult. de feriis opera fer-

à H

a

vilia diebus feftis prohibeantur , nifi neceffitas ur-

jl

geat, qua legem non habet. Circa fecundum au-

TU

tem, quod eít, frumenta, & alia grana Soli ex-

ponere: obfervandum eft, an adfit neceffitas hoc

j

faciendi: fi enimgranain ingentem maffam, gran-

yw

lt

dioresque acervos congefta tabem aliqnam con-

trahere poflent ex humore non fatis exficcato;

M

u

tunc etiam feftis diebus Soli exficcanda exponi

,W

poífunt absque peccato, ex füpra jam pro primo

addu&a ratione: fi vero haec przcifa neceffitas

! ii

pro die fefto non urget, ut contingit,

quando fru-

e , di-

menta, & grana nog funt in tanta quantitat

cen-

"

m

Lambertini Cafus. Con[c.

j

242 Casus CowscrERTUE

cendum, non poffe opus hoc plane fervile diebus

Jtr

feftis przeftari, & proinde Sejum noftrum rurales

al

famulos hujusmodi grana feítis diebus Soli expo-

t

nere cogentem peccare, 1ta Sanch. in conf. 5. c,

fi

2, dub. 18. n. 1x. Palao puné&t. 1o. n. 3. Regin. l.

fisi

ts

13. €. 50

Tred

MENSE AUGUSTIL

Dd

M

Ufticus in via publica invenit annulumi

ev

AU

M

CAS. I. R

cumlucido lapillo, quem vitreum effe

r

putans, vendidit vili pretio alteri ruftico, qui pa-

n

riterlapillum vitreum effe putabat. Q. An emptor,

Aütter

certior inde fa&us, lapillum effe adamantinum,

tuy/

teneatur initum contrattum refcindere.

[

Y

Refpondeo affirmative. Ratio eft, quia mutuo con-

trahentium confenfui , ad valorem cujuscumque

dj

contractus requifito , nihil ex communi axiomate

(AS

eft tam contrárium , quam error. Cum itaque Ru-

fticus in cafü noftro annulum adamantinum pro vi-

dit |

Ti

treo vili pretio vendiderit, altergue Rufticus eo-

U

dem pretio vitreum , non adamantinum annulum

t

fe emere exiftimaverit, & proinde tam venditor,

quam emptor ex errore, & ignorantia circa fuüb-

m

ftantiam rei vertente contraCctum fuum inierint,

lie

dicendum eft, emptorem, ftatim ac certior factus

As

fit, lapillum annuli, quem vitreum putabat, effe

I

adamantinum, initum contraCtum, utpotenullum,

Y

refcindere omni jure teneri. lta cum D. Tho. p.

B

2. qu. 6. art. 8

eff. 1. 2. c..17. n. 27. Girib. de

pto

contr. c. T. n. 29.

po

CAS. IL Parochus rnralis quadam die curiofitate

EU

itfe

motus Calvini librum fcienter legit, ignorans ,

lije

ignorantia tamen craffa, & fupina, legentibus hze-

- reticorum libros impofitam effe excommunicationis

WUI

cenfuram. Q. Àn przedictam Cenfuram incurrerit.

Ts

Refpondeo negative. Quamvis enimlegentibus etiam

fte

ex mera curiofitate libros haereticorum impofita

tül

It

fit excommunicationis cenfura, & quidem Pontifici

UM

&i

in primo Bullze Ceenze capite refervata, fi priïdi

[

hn

MeNsE AvcusTr.

243

elm

libri contineant herefim , veltraCtent de religiones

LUH

adhuc tamen cum ad incurrendam przedictam cen-

l exp

furam non (ufficiat habere fcientiam facti, id eft,

u st

cognofcere librum effe auctoris hzeretici, fed etiam

il

juris fcientia requiratus, hoc eft, nece(fe fit fcire

tali le&ioni adnexam effe cenfuram , dicendum eft,

Parochuim noftrum excommunicationem in cafu

l.

non incurrilfe,

R3tio eft, quia fcienter legere li-

brum Calvini cum ignorantia, quod leCtio prae-

di&i libri füb excommuricationis cen(ura vetita

anIus

um

fit, etiamfi przdicta ignorantia craffa fit, & fu-

pina, non eft legere cum tali fcientia, quze ad in-

qui j

etnptol

Currendam poenam fufficiat, cum poena hzretico-

TW

rum libros lezentibus impofita nonnifi a directe ,

& vere fcientibus incurratur.

Ita Duerd. !. 2. q.

tyo t

26. num. 3. Sanch. l. 2. c. 10. num. 38. Bonac,

]s

difp. 1. q. 2. pun&. 4. num. 8.

qxon

CAS. III. Plures Famuli ftipendium accipiunt a No-

d

lt

bili Viro zere alieno valde gravato, unde hic fit

m v

magis impotens ad fatisfaciendum Creditoribus fuis.

tic

]

Q. An illi, ftatum Domini

appnius

conícientia fint tuti.

-non ignorantes, in

elldl'füf )

[ [g

Refpondeo cum diftin&ione. Si Famuli &erto mora-

VWl

liter fciant, virum nobilem ex ftipendio ipfis fo-

luto impotentem magis reddi-ad fatisfaciendum

p il

ibat ) []

Creditoribus fuis, & ex alia parte ipforum copia

nl

neceffaria non fit ad confervandum decorem, &

fatum familie Domini convenientem ; tanquam

| Tho^

a

-probabilius dicendum eft, eosdem Famulos non

poífe a Domino ftipendium recipere , vel retinere

acceptum , "nifi forte tantumdem eidem Domino

inferviendo acquifierint.

Si vero ex adverfo non

.W]rä.o

gt

habeant Famuli certitudinem moralem de majori

i

impotentia Domini ad debita folvenda, velita int

1

Ü

aQ

neceffarii, ut Dominus fine ipfis cum decore fibi ,

u

füeque familize debito vivere nequeat 5 tunc Fa-

hu,eniil

mulos (tipendium » Domino recipientes omnino

Impam

in confcientia tutos effe, affirmamus: Sicut enim

L

J

j

ominus, nea ftatu fibi debito decidat, excufa-

fii

Creditoribus fuis; ita ex-

(l

tur, fi non fgtisfaciat

cufari

f

2

244 Casus CowscrENTUE

Vs

cufari debent & Famuli, ut proinde non tegean-

tll

tur vel a domo recedere, vela recipiendo

ipen-

J

dio abítinere; lta Navar. c. 17. n. 270. Vafq. de

reftit. c. 11. dub. 2. n. 82. Tauibnr. tr. 4. c. 7. $.

(f

N

x. n. 34. Bonac. difp. x. q. 8. pun&. 2. . n.3o.

J

[/7

MENSESEPTENMBRIS

n

Ufticus confitetur , fe aliquam exercuif-

Bul

CAS. I. R

lij

fe operationem ignorans , an effet ve-

dfbxl

nialiter tantum , an vero etiam mortaliter mala. Q.

lt

Pro qua culpa ftare debeat Confeffarii judicium.

Dos

Refpondeo. Stare debere pro culpaveniali. Ratio eft,

Yi

quia nulla aC&io cenferi debet graviter peccami-

i

nofa , nifi ejus malitia fit formaliter, vel virtua-

lls

liter volita: quod ut contingat , füfpicionem, feu

dej

dubitationem de gravi culpa occurrere neceffe eft ;

lx

fecus omnia fere rufticorum, perfonarumque idio-

D

tarum peccata, ut funt imprecationes , verba ob-

mg

Íccena , & hujusmodi, effent dicenda lethalia, ut-

i

pote commiffa ab illis , qui ea quidem mala effe

CA

cognofcunt, venialia autem effe, vel lethalia pror-

lt

fus ignoranf.

Cum igitur non dicatur in cafu,

quod Rufticus operationem exercuerit fufpican-

DI

[)

do, feu dubitando , eam effe poífe graviter pec-

ht

caminofam, fed przecife quod illam exercuit igno-

W

rans, an eífet venialiter tantum, an etiam morta-

N

liter mala, fequitur, quod nullo modo periculum

&

malitiaé gravis adverterit, & proinde quod de levi

at

tantum culpa damnandus fit. ita Boff. de peccat. S.

Ir

15. n. 79. Dian. p. 5. tr. 15. refol. 31. Girib. de act.

hum. c. 3. n. 36.

97*

E

L

CAS. II. Berta non adhuc certa.de morte Mariti no-

lt

vum contraxit Matrimonium cnm Cajo, quod in-

Ts

telligens Parochus eidem Bertze d'xit, ea tali du-

Ti

rante incertitudine non poffe petere, nec reddere

debitum.

&t

Q. An Parochus vera docuerit.

Xin

inj

Refpondeo.vere Parochum docuiffe quoad petitionem,

i

non fic quoad debiti redditionem, Ratio primætgar-

7

MexsE SgerEwnBRIS. 245

tis eft, tum quia Berta per Matrimonium tali incet^

tqeaz-

titudine contractum nullum jus acquifivit in cor-

j3

usalterius , cum poffef;io mala fide incepta nul-

af

um tribuat jus, tum quia petendo in cafü fe expo*

6

neret fornicationis periculo , nempe periculo cogno-

fcendi virum , qui vir füus non fit, Ratío fecundae

partis eft, quia cum Cajus non dicatur confcius in-

certitudinis Bertze, potuit bona fide Matrimonium

Ii

cum Berta contrahere, & proinde, cum vi juris

ver at

in corpus Bertze acquifiti; & vi bonz fidei, in qua

fupponitur perfeverans, poffit licite a Berta petere

fietyt

debitum , illa debitum petenti Cajo denegare nul-

la. (

um.

latenus debet. Tota haec do&trina fundatur in cap.

Dorninus de fecundis nuptiis, in quo expreffe ha-

gioed

bentur hzc verba —Super Matrimoniis , quze qui-

ectam

dam ex vobis contraxerunt nondum habita obeun-

. vitt

tis conjugis certitudine, refpondemus: Si aliquis

a, n

de morte primi conjugis adhuc fibi exiftimat dubi-

74 di

tandum, ei, qui fibi nupfir, debitum non deneget

]JE

[l

pofulanti, quod a fe tamen noverit nullatenus

21 Hh'

exigendum. Íta ex Girib. de Matrim. c. 19. n. 77.

j V

aliisque communiter.

yh e

a prot

CAS. IIL. Cam Titius ab amico olim fuo gravem

il

quahdam palfus fuiffet injuriam, ftatuit, ipfüm,

guotiescumque obvium haberet, non amplius fa-

[plcïm

t PEC

lnutare. Q. An Titius in tali propofito perfeverans

poffit abfolvi.

m

y mott

Refpondeo negative. Quamvis enim non teneamur

yicii

ex charitatis przecepto exhibere proximo fpecialia

I

amicitize, & benevolentiz figna, qualia funt, eum

|ie

Ul

blandis alloqui verbis , &in falutatione praevenire ;

j

u

adhuc tamen cum otniffio falutationis in cafu, quo

quis aliquem, utpotefibi amicum , folitus erat an-

ib

tea falutare, fitde facili fignum odii , vindictze , &

inimicitie , & poffit vel in gravem proximi inju-

il

riam, velinaliorum fcandalum cedere , dicendum

[Bh E

gt

ii

eft, omiffionem przdictam prsecepto diligendi pro-

ximum adverfari. Niít igitur Titius & ex corde

injuriam remittat, & mahnifeftet animum fuum ad

mufmr

Bgn-

falutationis antiquz o&ifia paratum , faltem , q

[e)

zpü'

[*

u

246 Casus CowscrEeNTIE

do alter, utpote offenfor, ipfumin falutatione prz-

qu

Cit

veniat, idem Titins ita indifpofitus eft judicandus,

ut beneficio facramentalis abíolutionis donandus

(

non fit. Ita cum Valent. tom.

3. d. 3. q. 3. punct.

D

2. Tambur. in Dec. l. 5. c. z.

$- 3. n.12.

dc

B

JMENSE OCTOBRIS.

i

tet

Rancifca eft moraliter certa, Cajum pra-

CAS. I. F

vis affe&ibus, defideriis, & verbiseffe

td

DU

| graviter peccaturum, fi ipfa tempore bacchanalio-

[

rumad choreasaccedat, ad quas aliz fceminze fine

AU

tali periculo accedunr. Q. An teneatur füb

culpa a tali acceffu abftinere.

| gravi

a«

efpondeo negative, Quemadmodum enim non tene-

Wa

ij

tur Mulierfemper, vel diu domi fe continere, fed

n

licite poteft moderate exire five caufa vifitandi.con-

fanguineas, & amicss, five caufa honeftze, pro-

MW

[

prioque ftatui convenientis recreationis , & hujus-

Do

modi, etiamfi fciat aliquem ex infirmitate ob ejus

W

intuitum peccaturum ,

cum ad vitandum proxi-

Q

mi peccatum etiam ex fragilitate proveniens ne-^

*

N

ln

mo vi charitatis proximo debitae cum gravi fuimet

incom:modo teneatur : ita licet Franciíca fit mora-

[

liter certa, Cajum eífe graviter peccaturum, fi

ipfa bacchanaliorum tempore ad choreas accedat ,

IY

non tenetur a choreis faltem toto przdiéto tem-

y

pore, vel diu abftinere , fed licite poteft ad eas-

dem, dümmodo honeite fint, modefte, ac tem-

P

N

peranter accedere ,

quin talis acceffus. charitati

proximo debitz adverfetur. Eo przefertim quod,

l

cum Cajus non tantum ex.fragilitate, quam ex

malitia , pravis fcilicet defideriis, & verbis fit pec-

L

caturus , nullatenus culpze ipfins Francifcze adfcri-

fi

bendum videtur, fi ad impedienda peccata Caji

N

toto bacchanaliorum tempore , quod nimisarduum

fortaffe illi effe poteft,

a choreis abftinere parata

non fit. Ita ex Girib. in

pr. Decal. praecep. c. 7.

n. 63. & communiter,

1

CAS. l. Ca

ja juvenis modefta , quamvis fciat, fui

proefentia

[

m , & collocutionem effe Titio , cum

quo

247

MrexsE OcronznRis.

Q6

quo fpön[:alia con

traxit, occafionem plurium pe&-

(cand,

catorum, non vu

lt fe oculis Titii fubtrahere, di-

hanc mihi propitiam

Oa

cens: Si terga verto Titio,

, pübd

nubendi occatione

mamitto. Q.

. An przedicta nuben-

di cauía Juvenem

Cajam fufficienter excufet.

*Refpondeo affirmative.

Quamvis enim ad extenuan-

.

dam fpiritualis ruinze oc

cafionem a Titio acceptam

tis lege rarius , quam.po-

n

teneatur Caja ex charita

jüm

teft, ad fecum loquend

um Titium ipfüm admitte-

erlise

ze; adhuc tamen cum vic

haritatis przedictae non

hanal

teneatut Caja privari jure

fibi jam ex fp

on(alibus

ne f

teneri fe abfolute

acquifito ; dicendum eft, neque

illum hac

b grar

ab oculis Titii fubtrahere, licet fciat ,

occafione in peccata plura !

furum. Quod potio-

jonter

é

aja aliam non fperet

gi jure dicendum videtur, fi

bendi occafionem ,

ere, H

zeque fibi propitiam invenire nu

d

neque continentize

ftatum füftinete pa

ratafit: tunc

g, pv

etiam cum juftam

habeat caufam fovendi licitis

modis &micitiam Titii, etiamfi

Titius ex fui infir-

Lt

a

PU

mitate , aut fmalitia tali occafione abutatur, poterit

l proxi-'

Caja eandem amicitiam five modefta füi przefentia ,

j

five moderata confabulatione fovere ,

quantum

i lii

preedictam

opus eft, ne cum gravi fuo incommodo

Íta ex Gi-

(nori-

cum TTitio nubendi occafionem amittat.

1my

rib. in pr. Decal. ptzecep. cap. 7. ut füpra.

li

p fe

CAS. III, Armenta Caji ducebant fa

muli ad pafcua ,

t

eaque finebant, infció tamen Cajo,

vagari per pro-

yc r

ximos Sempronii campos, undein

gens frugibus

À

t

dammum fecutum eft. Q. An Cajus in cafu tenea-

quD;

tur de damno Sempronii campis illato.

TE

Refpondeo negative. Quia neque

ex Caji mandato ,

f

fuafione, aut alio impulfü , neque ex ip

fius Caji

D

negligentia graviter culpabLili ,

fed ex fimplici fa-

i Q

gt

mulorum incuria, ac culpa , infcio ip

fo Cajo , in-

' gens damnum Sempronii campis illatu

M

m eft. Cum

i pars.'l

autem conveniens non fit, ut qui

damni alteri

j*

teneatur in foro

ilati culpabilis caufa ngm fuit,

Judicis fen-

"m

con(ícientiz , przfertim ante omnem

um

tentiam , adreparationem ipfius damni in aliena re,

4

ve

qBO

248 Casus ComscreNTEE

five ex armentis, five ex alia caufa, fecuti , di-

vt

cendum eft, nepoenainfligatur, ubiculpanon eft,

lii

Cajum in csfu nequaquam de damno proximi Sem-

[

pronii campis illato teneri. Ita Card. /e Lug. de

T

DN

uft. dift. 8. v. 41. Molin. difp. 713. Lelf. de juft.

loA

qu

l

9. dub. 17. Tambur. in Decal. l. 6. c..4.

ä

$. 2.

l;';.

4*

yot

Ql

W

Q

JMIENSE NOFENMBRIS.

m

CAS. T. "T'Axatoa Prïncipe pretio pro qualibet fru-

ftli

J

J

menti menfüra, Mercator quidam fra-

I

mentum vendidit, exigendo, & recipiendo pro

hr

qualibet menfura duos Julios ultra taxam. Q. An

q

diétus Mercator contra juftitiam peccaverit.

W

j

TW

Reípondeo cum diftin&ione. Si frumeutum vendi-

tüm a Mercatore in cafü non excedit in bonitate

Ti

Id

frumentum vulgare, cujus pretium a Principe ta-

lus

xatum eít, & folet ab aliis Mercatoribus commu-

Wt

niter obfervari , diceudum etft,

Mercatorem con-

tet

tra juftitiam peccatfe. Ratio eft, quia pretium le-

lif

gale taxstum a Principe, feu Magiftratu fupponi-

[

tur juftum , nifi manifette conftet oppofitum , &

tmp

in foro con(cientize fervandumi eft,

proindeillud non folum in foro externo, fed etiam

Si vero fru-

li

D

mentum in bonitate excedat , dummodo duo iulii

fupra t2xam recepti non excedant venditi frumen-

ti pretium naturale, erit Mercator ab omni inju-

^Y

T

ftitize labe immunis.

n

Sicuti enitx triticum longe

inferius tritico communi vendi debet pretio infe-

k

riori, ita, fi in bonitate fit longe melius, pretio

ff

taxam excedente, jure merito, & absque ulla in-

líe

juftitia, vendi poteft. 1ta Homob. confult. 2. part.

o

6. refp. 15. Diauna part. x. tr. 8. refol. 52. Girib. de

Vk

Contr. c.2. n.58.

'ï«ïv

[

CAS. II. Confeffarius in

uadam rurali Parcecia, ut

lo

populum alliceat ad fr

t

entiam Sacramenti peeni-

lo

tentio, non alias folet, étiam pro gravibus cul-

d«

pis, poenitentias imponere, quam opera alias d

-e-

hi

L

Á

Mzxsk NoveMBRIs. 249

uf

; bita, ex.gr. auditionem Sacriin diefefto , & fimi-

&0004,

lia. Q. An iíte agendi modus eíle poffit ab omni

ii a

culpa immunis.

[ug, à

Refpondeonegative. Ratioeft, quialicet in eo cafü ,

4e j

TX

quo Confefíarius prudenter timet; ne acediofus

peenitens, multis gravatus delictis, fit executurus

condignam fatisfactionem , fi plura libera opera ei

pro pcenitentia imponantur ,

poffünt una faltem

h

cum aliquo libero opere etiam opera alias debita

adhuc tamen re-

pro eadem poenitentia imponi ;

jet fro

ü

lariter loquendo debent Sacerdotes poenitentize

j

iniffri, quantum fpiritus, & prudentia fuggef-

m f

ip g

ferit, proqualitate criminum , & poenitentium fa-

cultate, falutares , & convenientes fatisfaCtiones

M.

ll

injungere, ne fi forte peccatis conniveant, alieno-

rum peccatorum participes efüciantur , ut inquit

| m

'[rid. felf. 14..c. 8. Cum autem tota hxc dottri-

jonidt

nadeftrnatur, fi renerale inotivum alliciendi popu-

pl

lum ad Sacramenti frequentiam licitum redderet ,

n

utnon alia opera etiam pro gravibus culpis poeni-

Z

tentibusimponatur, praeterea, quee jam fünt aliis

ium h

titulis debita; dicendum eft, modum agendi , quem

WOH?'

tenere folet Confeffarius nofter, elle non poffe ab

n

omni culpa immunem , Ita Lug. dilp. 25. n. ó7.

| um

Averf. q. 13

. feCt. 3. Girib. de poenit. c. 12. nüm,

roftt

44. & 43*

u 'H!'

n*

CAS. IIT. Titius, me a fuo ftatu decidere cogatür,

j i

non folum antiqua non folvit, fed nova etiam con-

ln

'gerit debiia, Q. Anutrumque Titio liceat.

j lu

/

ïil

j

Refp. negative, Quamvis enim poffit alicuialiquando

licere folutionem debitorum jam contra&orum dif-

st

ferre, ne fübire cogatur grave incommodum de-

j

cidendi a proprio ftatu , fi itatusiftefit jufte acqui-

fitus , fi nihil in f(üperfluos fümptus infumatur , .&

Creditoribus ex tali dilatione eequale incommodum

non immineat; adhuc tamen nemini licere poteft

4

;æüi'

novacongerere debita , ne a proprii ftatus decore

tl

decidat. Ratio eft, quia nova congerere debita in eo

lt

ftatu, quo quis videt fe impotentem ad folvenda

anti-

i

250 Casus ComwsctENTUE

antiqua, aliud non eft, quam furripere alienàm

patf«

fem cum impotentia reftituendi , & cum evidenti

ton,

pradicte impotentize cognitione , quod nonnifi in-

nl

vito Domino contingere poteft, cum nemo unus

l

PUR

|

ex Creditoribus fponte confentiat amittere, quod

fibi debitum eft. Cum autem, ut conítat ex dam-

!(51

natione Innocentiana prop. 36. nonnifi in extrema

guve

necefütate, vel faltem ita gravi, ut zequiparari

dem

feit

poífit extremas , qualis certe non eft illa confer-

vandi decorem proprii ftatus, furari licitum fit:

ht

fequitur, licitum nonfore Titio in cafu nova con-

lii

gerere debita, ne decidere a fuo ftatu cogatur. Tta

cum Layman. l. 3. tr. 2. c. x2. Lug. difp. 2x. n. 6.

Ton

Carden. part. 3. difp. 23. n. 36.

Confe

ee

n

MENSE DECEMBRIS.

tenta

lilite

CAS. I. P

Etro recidivo impofita fuit a Confeffario

poter,

pro poenitentia recitatio intecri Rofarii,

Wte

& unius tertic partis, quoties in idem peccatum

Vj

incideret. Daüm autem redit ad pcenitentize tribu-

