p u

Y

teneatur, & Beneficio pingui

[j ul

perque provifus ; ergo videtur,

quod difficulter ng-

T.

fit a Simoniz labe expurgari.

L

at

CAS.II. Filiusfamilias, dum luderet, deprehenfus

[ori$ (

)

a Patre, ab eoque vehementer objurgatus, ad

at v

declinandam iliius iram, vovit fe non amplius

,

luforum ; mortuo autem Patre, dubitat, an adhuc

ex 0

obligetur voto.

Q. Confeffarii judicium.

ii

Refpondeo, Filium

familias probabilius non amplius

r

adítringi voto,

Ratio eft, quia caufa nedum im-

n

pulfiva, fed etiam motiva,

& quidem principalis

X4

vo-

7

[

328*'— | Casus CowscreNTUE

vovendi videtur Filio fuiffe, declinare iram Patris,

!

utexponitür in cafu:. Cum igitur, mortuo Patre,

cellet hzec ratio motiva, & principalis vovendi,

celiat etiam obligatio voti, quae tamdiu durat,

r T

quamdiu durat cauís motiva, & finalis vovendi,

ut cum Azorio, Silveftro, Suarez tenent Bonac.

dim r

^iro,

difp. 4. q. 2. p. 3. n. 10. Antonius a Spiritu fan-

[

asn&to, & communiter Do&ores; quia votum non

l

|juen

obligat ultra mentem, & intentionem voventis ;

i

vovens autem non cenfetur habüiífe inteutionem

iM

fe obligandi, cefíante caufa finali, & motiva voti.

Wnin:

[2

yits

CÁS.-TI. Sem

pronius tempore Quadragefimze di-

fp

enfatus ad carnes vi

ore Indulti Apoftolici, in

jb w

a

m d

vefpertina quoque refe

ione cum aliquo nennul-

mewt, '

lorum fcandalo ufus eft carnibus, fervata tamen

dunty

gantitate,

Q. An, fpectata Epiftola encyclica

falfüm

5. D. N. Benedicti XIV. non folum peccaverit,

tnelitia

fed etiam inciderit in cafum refervatum n. 7.

ipfiget

Refpondeo negative. Ratio eft, quia cafüs refervatus

volit

n. 7. continet fcandalofam folutionem Quadrage-

xio,

fima, non fcandalofam folutionem Jejunii: Sem-

ER

Toiferi

ronius autem vefpere vefcens cathibus folvit Je-

It aj

unium, quia Pontifex in Epiftola encyclica, quae

Cülpdi

incipit — Libentiffime quidem ample&timur— fta-

du

tuit difpenfatos ad carnes non poffe in vefpertina

—

A quit

refeftiuncula ea quantitate carnís vefci, quae Je-

V

junantibus permittitur, fed opus habere eo cibo,

Y

quo utuntur homines Jejunantes rectze, & meti-

cufat, |

culoíz confcientize,

Attamen Sempronius non

lotts

folvit fcandalofe Oradrage(imam, a qua fupponi-

illen

tur difp

enfatus vigore: Índulti Apoftolici ; ergo'

Tis foy

peccat, fed non incidit in Cafüm refervatum.

1

l

lt yjo

effet a

vero in Indulto Apoftolico obfervantia Jejunii

licer

ppofita per modum cotditionis, fi

nequa non

| Ms

et uti eodem Ind

ulto, ut contigit anno 1740.

Avlat

in Índulto hnic Civit

atia Pontif. fel.

regn. con-

f&axm

ceffo, tune probabilius cenferem,

Sempronium in-

€Blte

cidere in cafüm refervatum,

quia adhuc vere fcan-

li.

am,.

läri [

dalofe folveret Quadrftgeüm

&am

MEN-

D

E

MegwxskE Manrrr.

329

itm ?

"

IENSE MARTIL-

&

orhyo 3.

ls vortl

ii dor

CAS. L 'Tlt

us ingreffus cujusdam Artificis offici-

il

am cum duobus Sociis, ipfis infcis,

ls vovet

clam fürripit thecam auream; inquifitus autem de

^nent Be;'

furto, thecam fecreto reítituit; fed ut confulat

p

à votüt

quoque famze fuze, eosdem Socios adhibet teítes,

ui jurent, ipfum nihil penitus furripuiffe. QO. Àn

[ v

1t reus perjurii.

Tateti

uatenus. inducit ad j&ran-

Refpondeo affirmative, q

notiyari:

dum falfum, licet putatum verum.

Ratio eft, quia

virtus Religionis, quae prohibet, ne quis fallum

voefine i

juret, prohibet etiam , ne alios ad falfum juran-

gpfilti

dum inducat. Neque obftat, quod Socii exilti-

i w

J

ment, Titium nil furripuiffe ; nam hoc probat

av

dumtaxat, in Sociis juramentum efle materialiter

la at

i

falfüm , & inculpabile; at non excufat 'litium a

m petit

malitia perjurii, quia illa atteftatio fociorum eft

Im1;

ipfimet "Titio formaliter falfa, cumque ab ipfo fit

j relent

volita, & procurata, reddit illum perjurii reum, eo

modo, quo quamvis blasphemia viro amerti fit

TU

juni i

materialiter tnala, ei tamen, qui amentem induce-

bus tl

ret ad blafphemandum , effet mala formaliter, &

(

culpabilis; ita cum Suarez tom. 3. de Relig. lib.

1

Iu

g. de Juramento, cap. 14. n. 8. Bonac. tom. 2. difp.

T

4.quaeft. z. p. 111. Tamburino, Sanchez, aliisque

nva iQett

communius.

, W

u at

CAS. lL. Petrus Typegraphus in Confeffione fe ac-

cufat, quod feria fecunda Pafchatis quatuor circiter

|p, UP

horas infümpferit in componendis chara&eribus,

prün»lf ,

altero vero die , videlicet feria tertia, totidem ho-

qui

J

i(0)

It

ris torculariexpreífit. Confeffarius eundem arguit,

ut violatorem utriusque diei fefti.. Q. An jufte.

2l

antia J

Refpondeo cum diftin&ione. Si Petrus de utroque fe

nl

i

j

Í

accuíat, quod putaverit, effe utrumque contra diem

L

)m

feftum, merito a Confelfario argnitur; tum quia

,

egit contra confcientiam , tum quia juxta fenten-

j ro..lü

tiam probabiliorem nedum characteres in torcu-

cve

Jari exprimere, de quo non eft dubium, verum

etiam eos componere, inter opera mechanica re-

bl

cen-

D

430 Casus Cowscmuïm

cenfetur, ut tenent Suarez de Virt. Relig. lib.o. .

€. 25. n. 8. Palao parte2. tra&t. 3. difp. q. 5. n. 5.

Facundez, & alii apud. Girib, hic dub. 5. n. 43.

quia compofitio chara&terum per fe non ordinatur

L a Bl

ad locutionem, ficuti ordinatur fcriptio , fed eft

praparatio moteriz, & veluti fabricatio inítru-

dm, Ul

l

dim ope

menti Mechanici ad opus Mechánicum, fcilicet, ad

| dre Ya

ipfam impreffionem ordinati.

Si vero Titius de

utroque fe accufat ad majorem fuz conícientiee

Welfponds

quietem, putavit tamen primum fibi licuiffe, non

praeot

fecus ac charatteres fcribete, tunc dico, injufte ar-

Que li

gui a Confeffsrio de utriusque diei Fefti violatio-

iprd

ne, quia hzc quoque eit opinio valde probabilis

& ii

apud Homob. lib. 2. p. 4. refp. 34. Dianat part. 4.

ficifs,e

traCt. 4. refol. 62. Tamburinum, & alios; quare

vins i

Petrus, juxta eamdem operatus, diem Feftum non

tvl at

violavit.

Eftigitur dumtaxat tnonendus, ut ma-

T Qu

nendis chara(teribus dlebus feftis abftineat.

gis timoratorum praxim fequeus, etiam a compo-

[

mülto r

Siyeln

CAS. TII. Capellanus in Fefto fimplici accepit elee-

lla. ,

mofynam pro Miffa ad Altare privilegiatum cele-

DT

branda; ipfe vero celebrat quidem ad di&tum Al-

Jaler

tare, fed ex devotione dicit Miffam Votivam de

B. Virgine. Q. Án fatisfaciat fuse obligationi pro

ee;qug f

1Us d

accepta eleemofyna.

[

Refpondeo negative. Ratio eft, quia intentio confe-

N

non fr

rentis Eleemofynam fuit Altaris privilegio ftuí,

uitur autem, Íi Sacerdos in fefto fimplici

(d

WX

Miffam Votivam tecitet de B. Virgine, quia pri-

totidi

vilegium a Summis Pontificibus conceffum, eft re-

gulariter dumtaxat pro Miffis de Requiem, quan-

f ga

do non obítat Ecclefize ritus, qui non obftat in

Refpande

Fefto fimplici, quo Miffa de Requiem recitari po-

Atnte

teft. ld fatis füperque oftendunt tot Decteta 5.

ts,

R.C, a Summis Pontificibus confirmata, pr&-

ln

fertim ab Alexand, VIl.& Clem, XI. Ita com-

1 Chtes

muniter, & exptefle P. Merati in novis obfervat.

lug p

& addit, ad Comment. Patris Gavanti in Rubricas

Miffalis p. part. tit. 5. n.8.

[ Te

N

MEN-

hü Pa

6

o

Mr&8sE APnirts.

st

t, feligi:

D

dil

t

MENSE APRILIS.

dü

;

H

Erta Matet, ne Filias fuas diebus feftis

? non a

CAS.T. B

finat vagari per Civitatem, vel Oppi-

fiptio,

ibricatto t

dum,aut otio domi tabefcere, injungit eis quae-

am, fcilté

dam opera fervilia.

Q. An Filize teneantur obe-

dire Matri fic przecipienti,

rero. Titi

. Cotici:

Refpondeo affirmative. Ratio eft, quia ex 4. Decalogi

X fícato

pracepto Filii tenentur obedire Parentibus in iis,

[co, jf

quz licita funt ; licitum autem eft puellis, praefer-

Teti violi

tim poft Devotiones, & horis pomeridianis, ad

alde p

ea vitanda, quze in cafu expofita funt, plena pe-

Discum p

riculis, etiam diebus Feftis aliquibus operibus fer-

j d

vilibus incumbere, idque ex interpretatione prz-

om Fal

cepti, ac benigna pize Matris Ecclefize permiffio-

sendus üL*

ne, quze ficuti non obligat ad obfervantiam diei

fium tU

Fefti, fi aliquod grave damnum corpori immineat,

multo minus fi animze. Ita cum Emmanuele Sa,

yinet,

Silveftro, Naldo, Homobono, & aliis tenent Dia-

du

na p. 3. tra&t. 5. refol. 3. Bonac. hie difp. 5. q.

;;egiamm l:

unica, pun&. 3. n

. Cavendum tamen eft, ne

P

Mater ad finem lucri detorqueat opus Filiarum,

n [/'y()ffWDX

easque retrahat a piis actibus, quibus poffent faun-

jgtit )

&ius diem Feftum colere; quare monet Suarez

de. Virt, Rel. 1. 2. c. 26. n. 6. füpradicta cum mica

falis effe intelligenda.

jentio t

yleg?

CAS. 1I. Filius, inconfultis Parentibus, vult ducere

.

feio 15

in uxorem Cajam Paellam honeftam ; paris quidem

jne (

conditionis, fed pauperem. Q. Quomodo debeat

t

fe gerere Parochus,

»eq

DA

D

in

efpondeo cum diftinctione. Vel Parochus advertit,

FP

'1 R

Parentes fore quidem verbis, & animo contradi-

m

€turos, non tamen malitiofum appofitüros Impe-

0i

dimentum, & eo tunc debet Filio faadere, ut Pa-

lmat,) f

q n

rentes confulat; aliter peccat affiftendo, ficuti Fi-

j$ 0

lius peccat fic contrahendo; lz:dit enim pietatem,

0V

ac reyerentiam Parentibus debitam, ut ex Girib,

i

J

traét. 10. c. 5. dub. 6. n. 37. Quod fi, con(ültisaFi-

lio Parentibus, eorum confenfum non obtinet po-

te

p

[.]

332 Casus CoxserewTLE

deprehe

teft licite Parochus Matrin&nnio affiftere, cum Fi-

conícien

lius poffit licite contrahere; quia Filii, fatisfa&ta,

er petitionem confilii, reverentia Pareutibus de-

ita, in iis, quz fpe&ant ad corporis fuftentatio-

nem, & prolis generationem ,. funt. fui juris, ut

tradit D. Th. 2. 2.

104.2 5. Vel Parochus ad-

a. N

yertit, Parentes efle appofituros malitiofum im-

C0

pedimentüm; & eo tunc, fi propter paupertatem

fpon(ze nullum fit fecuturum damnum grave, de-

tes s

decus, aut irrationabile onus iisdem Parentibus,

g

Tilstene

ut in cafü fappouitar, poteft, & debet affi(tere ad

tiftre,

tuendam libertatem Matrimonii , non enim pau-

pertas fponfie, fi czetera non defint, eft motivum

! Mpouden

fufficiens pertinaciter obfifrendi Matrimonio Filii,

Ton ol

Colligitur ex Girib. citato, Pontio de Matrimo-

nio l. 2, c. r. Sporer in 4. preecep. Decal. tract.3.

Conjun

cap. 5. fect. r.

Agatur

Tente,

: CAS. IIT. Parochus ruralis habet in more de menfe

&0sdem

in menfem particulas confecratas, quae in Ciborio

j

Rltafe

pro Infirmis aflervantur, confumere, & novas

1 feri

confecrare, femel.tamen, & iterum deprehendit

Q'.ilm, [

in fundo pyxidis quosdam vermiculos ex fpecie-

&Eld] re

bus Sacramentalibus genitos. Q. An talem mo-

füt

rem fetvando fit tutus in con(cientia.

A af

Refpondeo negative, fed lethaliter peccare.

Ratio

I Mx

eft, quia in Concilio Turon. 4. cap. 4. apud Ga-

Vi

W t

vantum; in Mediol. pariter 4. p. 1. & in Synodo

tom, «

Bononienfi lib. ». cap. 3. & juxta communet fere

omnium DJ). fententiam,

;nchariftia renovanda

lo

^

eft de feptimo in feptimum diem; quas regula non

Itr

——

od ]

ita quidem ftri&te obligat, ut non. poffit etiam re-

novatio protrahi ad longum tempus, maxime fi

R, D

particulee confecrandze fint recentes, ut colligitur

OC o

At r

ex citato Concil. Mediol. permittente, quod con-

f

fecrentur hoftie poft feprem dies renovandz,

etiamfi fint avviginti diebus confeGtz ; attamen

dl

tanta dilatio non eft a gravi cülpa immunis, quan-

QUisq

do ex aliqua circumftantia vel loci humiditati ni-

45 r

mis fübjeCti, vel &c. adeft periculum corruptio-

itts

nis fpecierum ; quod periculum experientia cum

depre-

MewusE Mairr.

333

IX

deprehenäerit Parochus cafus noftri, non eft iü

(tete, et

conícientia tutus .pri&inum morem fervando.

Parentinst

JMENSE MAIIL

3 fufente

k f r

| Parodus:

CAS. T. Ortuo Divité, & inftantibus hezredi-

bus, publicatur Monitorium cum ex-

nalitiolin

communicatione contra fcientes, & non revelan-

r pupett

tes ipfius bona; Sejus fcit, Patrem fuum, dum ei-

m gt

'dem famularetut , plura fibi ufurpaffe. Q. ÀAn

1 Parettis

yet affiten

Filiusteneatur , vel faltem poífit contra Patrem

revelare.

n enim j

,dimitii

Refpondeo non teneri. Ratio eft, quia lex Civilis

irinoro 1

non obligat ad ferendum teítimonium contra fibi

) de Y

[ecal tt

Conjunctos usque ad 4. gradum, przefertim fi non

agatur de caufa ad totam Coramunitatem perti-

nente; ita neque lex Ecclefiafica credenda eft,

te d n

eosdem obligare, quippe quze legi Civili in beni-

xmlm N

guitate. cedere non debet; unde in cafü noftro

non tenetur lilius denunciere Pitrem.

Additur

yte, U

n a'eplä'?ï'

etiam, quod hujusmodi Monitoria non obligant, fi

[os ex

ex tali revelatione aliquod grave damnum timea-

tur probabiliter fecuturum; ex revelatione autem

A lo t

"

Filii fa&ta contra Patrem , vix poteft grave dam-

num ipfius, & totius Familiz abeffe, videlicet,

"

xf

dicordiz , & odia; ergo Sejus ex vi Monitorii

]ta Diana

p

,U

non tenetur revelare contra Patrem.

g

)b

tom. 5. tra&. z. refol. i61. & 162. Raynaud. de

,Ommdräü "

j

Monit. p. 1. c. 2. q. 20. & 24. Baunius, & alii,

itis d

Hinc, fpe&ato damno di(cordiarum , odiorum &c.

quod Filius ex tali revelatione toti Familiz infer-

qruä f

[

[

ret, videtur dicendum, nec etiam polle (licet de

Jus

hoc non difputent DD.) quia non debet illis cau-

fam przbere per id, quod poteft jufte omittere;

g t

jc d

fpe&tato vero dumtaxat juris communis privile-

, m

gio, & feclufo damno, licite poffet, quia privilegio

æ. [

quisque poteft uti, vel non uti pro libito fuo.

C

iil

n

CAS. II. Antonius propinato alteri veneno, ex quo

hu

irreparabiliter fecutura eit mors, antequam

hzc fe-

m ett

'qua-

jel

[/

,

334 Casus CowscreNTIE

quatur, peenitentia ductus acceditad Confeffariurt,

cui confitetur peccatum fuum. Confelffarius au

certulot

mendttet

tem eum abfolvit injun&to o.:ere, quod, fecuta

ferdum

morte,fe przfentet habenti facultatem in refer-

sufendo 1

vata, eique peccatum denuo aperiat.

Q. Àn

g

Poenitens, fecuta morte, teneatur parere Con-

J uioy

S&eyt ex

feifï'ario.

a

TOi (

Refþondeo negative. Ratio eft, quia Ántonius tunc

C

nec tenetur fe prsefentare habenti facultatem in

nis arjf

refervata, ratione peccati commilfi in propinatio-

eyuut,

ne veneni , quia ab hoc jam fuit direCte abfolutus

in pera&ta Confeffione, quíppe quod nulla tunc re-

fervatione tenebatur, cum hzec non afficiat nifi

aCtum confümmatum Homicidii: neque ratione

mortis poftea fecutze, quia hzc refpectu Antonii

rite confeiti, & abfoluti non ef£t amplius tmnortali-

i

ter peccaminofa, cum non fit amplius moraliter

fefaius

volauntaria, utpote in Sacramento Pcenitentiae ef-

peceat |

ficaciter retractata; quare non eft, cur eum fub-

txitde (

dat clavibus, five habentis, five non habentis fa-

At yen

cultatem in refervata, ergo non tenetur in ca(u

parere Confeffario. Ita Henriquez, & Facundez

ld

apud Dianam tom. 5. traCt, z. refol. ro. Homobo-

| lt ij

nus, & alii,

| rittor

CAS. 1II. Quidam Sacerdos in itinete c&lebraturus

|. Ms eny

Miffam die Fefto de praecepto pervenit ad quoddam

Sitdy

Yoey

Oratorium rurale, in eoque reperit unum tantum

Tüm q

libbaum Miffalem, cui fere integer deeft Canon

Miffze.

Q. An poffit licite celebrare, ut ipfe cum

Tevers

fft; E

Sociis fatisfaciat przecepto de audiendo Sacro.

are Vi

Refpondeo negative. Ratio eft, quia fic fe exponeret

[

Olutior

periculo errandi in re gravi, nempe circa Cano-

findal

nem, cujus profeCto: fingula verba funt materia

6 qui

gravis; adeoque etiam graviter peccaret: ita Ga-

vant. tom. 1. p.2. tit. r. citans Navarrum, & Azo-

Vg

rium

u

tivo, &

ilicet loquantur de Celebrantibus fine ullo

Imill

libro

É

iffali, tamen par eft ratio in cafu noftro, quia

refpe&u Canonis idem eft, ac fi nullus effet.

[-L]

mmy [|

l pori

ducitur etiam ex Conc, Mediol, z, præcipienïe:a-

ïitätem.

|

g

IE

Mewse ]un:.

335.

Confefit

,quod non

onfelrrit

cerdotibus, precipue propter Canonem

Exquoin-

memoriter dicant Miffam, aut canant.

: Qod, i

ferendum eft, neque ad fatisfaciendum pre

cepto de«

tatem i é

audiendo facro id licere, quia praceptum inte-

wiat. (

, que in Canone funt, prava-

r puetei

grandi Milfam in iis

to Écclefiaftico; quare

let unicuique alteri przcep

fcuti ex nulla caufa, precterqua

m grayis irreve-

immineret contra fan

Ciffimum

rentize , quae forte

Ántoniwt

Chrifti Corpus, &

Sanguinem, licet aliquid Cano-

facultata

licet periculo omittendi fe

nis omittere; ita nec

i popini

exponere.

(te abfolt

ullattnc

MENSESUNIL.

i d t

n ni

Oeminam nolentem reddere falutationem

T

CAS. L F

alteri Vicinz, cur qua rixata eft, Con-

aplis n*

feffarius jud

icat Abfolutione indignam, & ream

pliosnote

j

um

Ponitetit

peccati lethalis ,

quamvis ipfa fateatur, null

exinde odium habere co

ntra dictam Vicinam. Q.

j eur enm 3

An verum fit Judicium Confeffarit.

m hii

epelur in*

o cum diftin&tione. Si ex quo foemina.non

T2

Refponde

yo, Homon

reddat

falutationem Vicinz, cum qua rixata eft,

oriatur aliquod fcandalum, aut id aefti

metur nota-

peCtantibus

bilis contemp

tus ejusdem Vicioz , fi

cdt

circumftantiis loci, temporis ,

perfonatum, nec

non confuetudine Patrize, Judicium Confeffarii ve-

d

conum

rum eft; quia tu

nc non reddere falutationem eft

ethale contra charitatem , ut pa-

; d.

f

revera peccatum 1

d

tet; ac proinde qu

oties Fcemina non vult refalu-

oW

tare Vicinam , eft in ft

atu peccati lethalis, & ab-

(2

u

folutione indigna.

$i vero nullum inde feqguatur

D

(

fcandalum, faltem grave, nec grav

is contemptus,

ye (

"T

1

vel quia levis

fuitrixa, & utriusque indignatio,

f

vel quia jam ani

mum alienum a quocumque pofi-

(aft

dU

M

jo Fcemina ifta patefecit, vel alia

tivo, & gravi od

arruw-&

fimili de caufa, Judicium Confe

Íffarii non eft ve«

qibort"

abfolute loquendo,

(

rum, quia hzc figna omittere,

[ naRI

eft potius contra urbanitatem,

quam contra clia-

j eie j

]

ritatem, ltà ex Bonac. in x

Decalog. precept,

d

gctplew

h

éilp.

1

N

"

r

236 Casus CowscirENTUE

:

difp. 3. quaeft. 4. part. 3. Giribal, trat, 4. cap; 4.

dub. 4. num. 36. & aliis.

CAS. II. Juvenis quidam habens confuetuäinem fe

p

pollaendi, confitetur in Pafchate pollutiones com-

miffas; interrogatus autem a. Confeffario de con-

Spord

fetone

füetudine, eadem reticet, timens ne ultra tempus

tem cu

Pafchale Abfolutio ei differatur; habet tamen pro-

pofitum efficax non amplius peccandi. Q. An va-

| Refpono

miye f

lida fit ejus Confeffio.

i

Refpondeo negative.

Ratio ducitur ex Propofitio-

[2

ne damnata ab Innoc. X1, num. 58. ex qua habe-

Aioo ]

tur, teneri Ponitentem confiteri confuetudinem

tmo

peccandi, quando ex Confeflsrio de eo interro-

millarc

gatur; fi ergo Juvenis ifte eamdem reticet, fuz

1l h

obligationi in re gravi non fatisfacit, adeoque

ROUf

graviter peccat, & Confeffionem facrilegam per-

LOT

ficit; nifi forte ignorantia euta excufet.

Nec ja-

D

,

vat, quod habeat propofitum efficax non amplius

at

V t

peccandi; quia Confelfarius .adhuc habet jus ad

nj

idem propolitum experiendum ; & cum fit Judex

fimul, & Medicus, non poteft hujus partes im-

od

Du] f::;

plére applicando opportuna remedia, nifi infirmi-

?Xl'ümmgnïf

tates, & ftatum poenitentis plene cognofcat. ]ta

Cardenas differt. 37. in di&. Prop. 58. Viva, Re-

AL felty

ginaldus, & alii.

Titing x

CAS.IlI. Sacerdos celebraturus Miffam, dum induit

Q n

fe Veftibus facris, omittit Orationes, quze ad fin-

saüu [

gulas earum dicendze funt, Q. An ejus omiffio fit

[

immunis a culpa.

elli

Refpondeo negative.

Ef eixim ferhper talis omiffio

D

contra Rubricam vel praeceptivam, ut cenfet Ju-

lim ch

venin. tom. de Miffze Sacrificio quaeft. 8. cap. 7-

/onfe

vel faltem direCtivam, ut exiftimant alii.

Quare,

nifi ex aliqua rationabili caufa fiat, eft quoque pec-

Re(ponda

N

cato obnoxia, vel mortali, ut tenet Navarrus cap.

lchati

25. n. 73. apud Merati & Azor. part. z. lib. 13. c.

t5 m

29. q. 5. apud Alarium verbo Mifla n.42. maxime fi

Ders]i

omittantur aut ex contemptu fcienter omnes deli-

Ofe

berate, & cum advertentia, vel faltem veniali, ut

lion efE

cumRodetric. & Burchard. fuftinent communius

*

N-«

| lebel

Af

MewsE Jurir.

337

r L t

MENSE SULIEL

nftetodinez CAS. L. F

Rancifcus habuit rem cum Sponfa de fu-

turo,

dum

er aliquot dies poft inita

ollutiones ct

Sponfalia in ejus Domo adhuc morabatut; in Con-

feffrio de a

feffione autem przcife fe accufat , quod habuit

t ulirater

rem cum puella,

Q. An ejus Confeffio fit bona.

ibet tutey

Refpondeo cum diftinctione. Si Parochus , fun&us

di, Q &i

munere fuo, admonuit Francifcum , non eilicere

cohabitationem cum Sponía de füturo füb poena

ex opti

excommunicationis ipfo fatto incurrendz, lataim

ex qu t

Synodo lib. 2. c, 9. & Exminentiffimo, ac Reve-

vonfüetadit

teo Itter

rendiffimo Archiepifcopo refervatz, fi fe invicem

carnaliter cognoícerent, antequam per verba de

m vt f

V

rzfenti Matrimoninm contraherent; vel aliunde

fäCit j W

rancifcus id fciebat; tunc ejus Confeffio non eít

&crile

bona, quia reticet circamftentiam, quze licet non

ulet

x non àt

yariet fpeciem, eít tamen affetta excommunicatio-

"1

ne refervata, restione cujus peccatum confeffaüm

x habe

eft extra Jurisdictionem fimplicis Confeffarii : fi

p um 1

"P

vero id inculpabiliter ignorabat, Confefüo ejus

yis pit !

bona eít; quia ignorantía inculpabilis excufat ab

j Ib i

excommunicatione incurrenda, & fic etiam in ca-

.'ogüüff"' ;

fu a referyatione, quae non afficit peccatum, nifi

Di

Vigy

ratione excommunicationis.

CAS. II. Petrus Confeffarius tradidit alteri Confef-

It dur

s Q

[

fario chartam Sollicitationis figillo obfignatam , ut

eam daret cuidam Mulieri, quze ad ipfum pro Con-

[e]lh oni

feffione acceffura erat ; Alter autem Confelfarius

Sollicitationis ignarus, abfoluta Confeffione, fta-

t 'ZLS d

tim chartam. przedictam dedit Mulieri,

n

u

Q. An hi

n

i

Confeffarii fint denunciandi.

yal

) d

Refpondeo negative ; neuter enim eft reus tàlis Sol-

d

licitationis, qualis in Bulla Gregoriana exprimi-

N

tur; non primus Confeffarius, quia ifte follicitans

I

W

peralium Confeffarium, follicitaionem in Confet-

, ff

"

fione per chartz traditionem facienda

mandat 5

erol

non efficit; in Bulla autem Gregoriana lex De-

nun-

em

1

Lambertini Cafus Confc.

jl

338 CAsüs CowsciENTUE

nunciationis lata eft contra Confeffarios Sollicita-

tionem efficientes, & quidem cum fuis Poenitenti

elpont

bus, & demandantibus nec unum habetur in ea

tm, (

verbum, unde non debet ad eos extendi, maxime

petiote

il v

cum odioía fint potius reftringenda.

Nec habet

idiq

hic locum illa regula — Qui per alium facit, per

üilimt

fe ipfum facere videtur — quia ubi lex. mandan-

-

tes non expreffit, cum exprimere potuiífet, cen-

"

tirgum

lp

fendum potius eít, eos comprehendere noluiífe,

tüm $o

juxta illud — Lex fi aliud voluiffet, expreffiliet

tile fun

— Leg. unic. S. ia autcm lta cam Disnapart.

nl r

1. traétat. 4. refolut. 22. Bonac. Boffio, & aliis

Girib, tratt. 7. de Sacramento Poenit. cap. 1o. dub.

, tet:

Mobeiie

2. n. xr. Non alter Confeffarius, qii chartam figil-

hi

lo obfignatam tradit mulieri ; quia ifte ignorans

& E

quid in ea contineatur , absque ulla füi culpa. &

folum materialiter concurrit ad Mulieris Sollicita-

fü gr

tionem. Quando autem in Bulla Gregor. dicitur

&X off

Oriim

— five inter fe, five cüm aliis quomodolibet per-

Yqge f

petranda — füpponitur profecto in ipfomet Con-

feffario fcientia, & cognitio ejus, quod effiit,

tpa

quia füpponitur in eo vera formalis culpa, & qui-

mm'l [

dem graviffima, quam Summi Pontifices intendunt

Tit ln

l f:,'ng

er lezgem Denunciationis punire; & in hoc fen-

l(aticne |

fu intelligendum eft Decret. Alexand. VII. prohi-

bens illam Propof. n. 6. — Confeffarius ,' qui in

—

Trs i

Sacramentali Confeffione tribuit Pcenitenti chartam

lm Dnh

&c, Cum autem, feclufa fcientia, & cognitione,

A d

c'lhug j

nulla fit culpa, ut tradunt communiter DD. neu-

[

ter ex his Confeffariis denunciandus eft.

CAS. III. Parochus fciens, Virum Nobilem non fa-

—

tisfeciffe praecepto Ecclefize Communionis Pafcha-

| A

lis, eumdem quidem private admonet; fed vi-

dens, fe fe nihil proficere, diffimulat, nec ad

Superiorem illius inobedientize notitiam defert,

Wt y

utans, per privatam illam admonitionem, partes

uT

officii füi fatis impleviffe.

Q. An hujusmodi Pa-

ij

Vl'aliu;

roghi j-immglaüo fit peccato lethali obnoxia.

Iem «

pnor

Re-

Tm'()ne

d

UE

MenNssE Avavusrr.

339

farios Subt

fis P

Refpondeo cum diftin&tione. Si Parochus habet ve-

rüm, & fufficiens funde^nentum vel credendi Su-

y habegn d

perierem ipfum nihil effetturum cum Viro iffo No-

yendj aut

h, i

bili, vel timendi ex Denunciatione facta Superio-

rialiquod crave damnum fibi obventurum, ejus

allom f

joi lex n

diffimulatio nulli peccato eft obnoxia; quia in his

cirgum/tantiis praeceptum Denuntiationis faciendae

potati!

Superiori non obligat, ut communiter docent DD.

ndere n

ót, expt

cum Soto apud Alarium Verbo Corretiio; íi vero

tale fundamentum non habeat, & potius timeat

m Disnti

tanti viri gratiam amittere, Parochus diffimulan-

50[501 &

do, nec ad Superiorem deferendo notitiam illius

4 p 0.

inobedientize, gtaviter delinquit contra praeceptum

ebl.

j dhartam f

Chriti Domini (M

AtCa.

18.) — fi te non audierit,

j i i

/

dic Ecclefiz — Hoc enira przceptum, fi quem

]s f

fub gravi obligat, obligat profeCto Parochum, qui

lieris 04

ex officio tenetur modis omnibus faluti fasrum

| Gregaj !

Ovium providere.

Non fatis autem provideret

ugmüdüï

neque faluti ipfius Viri Nobilis, qui a Superiore

PT

objurgatus, fortaffe refipifceret; neque faluti alio-

$, quüd EF

rum, quibaus poffet talis diffimulatio innote(cere ,

jg ctlph

& (ic in illis parere fcandalum.

Quare merito in

ilices i

007

hac fynodo Bononienfi lib. 2. cap. 3. füb commi-

natione gravium poenarum, arbitrio ipfius Supe-

yi Vil g

rioris infligendarum, przcipitur Parochis , ut fta-

;iïal'm D

tim poft F'eitum Afcenfionis, vel ad eumdem, vel

opiten

ad ejus Vicariutn deferant notitiam de Contuma-

T

'g.

cibus fine dilatione, & fine ulla Perfonarum ex«-

yonitef DF'

dus [

cepf;ione.

i

MENSE AUGUSTIL -

Xobl

fti lA

Àja impudice verfata cum Parocho, a-

^l

CAS. T. C

on?

grotans cum periculo vitz, f[ciens,

fimi H

"I

non poffe a Complice fui criminis abfolvi, /ne

turpitudinem fuam alteri detegat, ftudiofe, &ex

no!liflllm ü'.

nitiore

induftria expe&at, quousque Parochus ipfe facrum

TM

Viaticum ad eam deferat, & tunc ante Communio-

nem eidem confitetur ,

& abfolvitur ,

Pacocho

TA

ignorante dolum Mulieris.

Q. An, attenta decla-

ratione ultima Benedi&ti XIV. circa Abfolutio-

f

2

nem

340 Casus ComNsciENTUE .

nem Complicïä in articulo mortis; valida fit hu-

Velpori

jusmodi Abfolutio.

raptie

fiecon

Refpondeo negative. Quia facultas, quam Summus

fo, i

Pontifex in ultima declaratione concedit Confeffa-

rio, ut in artieulo mortis valide poffit abfolyere

inpedir

Yitqoer

Complicem in peccato turpi, ne hic pereat de-

tsbl d

fectu Jurisdictionis in abfolvente, dummodp ta-

Ta Cütn

men ex parte Poenitentis difpofitiones a Chriffo

Domino ad Sacramenti valorem requifitae non de-

fie i

il g

fint, non eft extendenda ad cafum noftrnm, in

tll

quo Caja fciens ,. non poffe a Complice fui crimi-

nis abfolvi, ne turpitudinem fuam alteri detegat,

freret

Irtwr C

ftudiofe & ex induítria expectat ,.

nousque

Tracil:

Parochus , peccati Socius ,

facrum

iaticum

ad eam deferat, & eidem confitetur ,

cum com-

fedety

filonet

mode, ut füupponitur, potuiffet alteri confiteri ; &

cita sd

ratio eít, quia hoc eft eludere, & quidem in ma-

Ttt fie

teria gravi, mentem Pontificis, & privilegium

quendi «

ab eodem conceffum Poenitenti, przcife in (ui

fenfare

favorem, ne in zternum pereat, trahere in con-

fequentiam contra reg. Juris in 6. 28. & velle ex

Ntdis,

( jor

fraude patrocinium, & ex dolo lucrum reportare

prtia

contra reg. ex cap. /Sedes /4poff. de refcriptis; ubi

ia

habemus — dolus, & fraus nemini debent patro-

Itfeio,

lt fin

cinari — quod fane eft ad Sacramentum poeniten-

"-

Q i

tize accedere fine debitis d

ofitionibus. Quemad-

modum igitur, ut docent

j

D., Regularis, qni da-

Nedqr,

Yitg

ta opera iter arrjpit, ut extra Ordinem confiteatur,

Tty

virtute privilegiorum, quz illi unice conceduntur,

ne diu careat Sacramento, non poteft valide ab«

Yitt,

folvi propter ejus fraudem , & dolum, ut videri

; s.

poteft penes Rotarium de poenit. cap. 1. ita pari

Céfltjo

ratione in cafq noftro.

fiifr

CAS. II..Confeffarius ex Confemone Francifcae cog-

iife

novit, ipfam ignoranter contraxiffe Matrimonium

Rer.mgïeo

cum Impedimento dirimente Afünitatis in primo

hat

gradu, orto ex copula illicita cum Fratre fui Viri;

lii

timet autem, ne mulier certior facta Impedimenti,

Oml

adhuc fit habitura rem cum fuo putato Viro. Q.

"te uno

Quomodo fe gerere debeat Confeffarius,

egusi l

e-

p

P

u

MewsEe Aua USTI

941

valida i

Refpondeo. Si Confeffarius agnofcat, ignorantiam

Francifeze fuiffe, & effe invincibilem, quod bona

am

fide contraxerit Matrimonitim cum tali impedimen-

;

Smnæ

to, in eoque permaneat, non debet illam de tali

:

tUont

impedimento admonere,

fed in fua bona fide re-

t aDio

linquere. Ratio eft,quia,ftante tali prndenti, & ratio-

tjepereit

nabili dubio, aut timore,ne adhuc effet rem habitu-

dunmo:

ra cum füo putato Vito, ejus admonitio carteret

nes a n

fine, imo eflet occafio inajoris mali in. Fraucifca

ililze notà

ipfa; quippe qu:e cum hattenus fuerit in ftatu pec-

nofirum,

cati materialis fine offen(a Dei; admonita confti-

ce füi crt

tueretur in ftstu peccati formalis cum Dei offenfa.

eri deleni

Tgitur Confeífarius nofter debet perbelle fuaderé

y

VUSQU

Franciícze, ut denuo poft congruum tempus ad fe

M

T

Vistioy

redeat; interim vero a facra Peenitentiaria difpen-

t eun r

fationetn fecreto petere, eaque obtenta, & Fran-

ii

cifca ad fe redeunte, eam de impedimento certio-

qnidem ihc

rem facere, petita tamen prius liéentia fecum lo-

y p

M

quendi de auditis in Confeifione; & cum illa di-

race

fpenfare füuper di&tum inipedimentum, fervatis fer-

reein

vandis.

Si vero Confefiarius deprehendat, Fran-

9 &t

cifcze ignorantiam fuiffe, auteffe vincibilem , &

umf

eunlpabilem, debet ex officio eam monere de impe-

eft

epar!;;

f

dimento, quia jam eft in malo ftatu: quod fi no-

jebett

lit abftinere a copula cum putato Viro, czteris-

um p*

que illicitis inter folutos, donec difpeníatio obti-

g, Quet!

neatur, eam fine Abíolutione dimittat.

lta com-

hus Qd

munitef cum Alario verb. Matrim. num. 36.Sua-

y condt

rez tom. 4. difp. 32. fe&. 5. num. 3. Diana, Na-

varro, Giribaldo, & aliis.

conpelit

vtl

CAS. 1. Sacerdos ruri commorans quodam mane,

II , [ 1','

deficiente miniffro, qui in Miffa refpondeat, &

iLl

miniftret, ipfe fibi refpondet, & miniftrat. Q. An

licite.

d

n

s

. Refpondeo negative, fi nulla urgeat neceffitas. Ra-

latc?

vtis 18

tio eft, quia facit contra preeceptum Ecclefiz pro-

hibentis pluribus in Conciliis relatis a^ Juvenin.

atrell

tom. 1. diflert. 5. g. 7. cap. 1. art. 4. ne Sacerdos

Im edlil'»

fine uno faltem mini(tro celebret, revocatis privi-

f0 *

pl

s Emin.

ljegïis, alias Monachis igcluüs, de quibu

3

*

Bona,

n (

342 CasUs CowscrExTUE

|

Bona, conceffis,

Hinc Suarez difp

;.87. fecti s.

mili doet

Facundez in primum praecep. lib

* m

?

Cap. 2I. h.

| deeo,

4. & alii arguunt culpze lethalis conti

rafacientes,

Catorüm,

tanquam delinquentes in re gravi; limitant tameu

Togitds, Q

in cafu gravis neceflitatis, ut cum dandum eft Vía-

ticum Infirmo in periculo vitz conftituto, cum

|

tereexplc

|

d wetenti

audiendum eftSacrum in die Fefto & hujusmodi,nec

| u lt

non in cafü fpecialis difpenfationis, & privilegii,

|. Corfefne

Yuliie

AMENSE SEPTEMBRIS-

Te, lje d

lia p

Jella undecim annorum habnit copulam

(45]1. C«

CAS. 1. PI

incompletam cum Viro; in Confeflione

o fedtas

autem fe accu(avit tantummodo fe liabuifle tactus

Donieiea

inhoneftos cum illo, reticen

S copulam, «partim ex

J Ofm:

rubore ,

partim quia ignorabat modum fe expli-

dtm; |

candi,

parata tamen totum fateri, íi a Confeffario

Que die

fuiffet interrogata, ut putabat; fed cum Confefla-

tisfeceri

rius eam noni

nterrogaverit ,

ita Confeffionem

abfolvit. Q. An fuerit valida ejus Confefio.

|

|Mefponden

tns etia

Tebdom,

