vet receilitas, proderit fine pra

ids lnder

miniftrari.

Et quemadmodum excu

fat aliquando

peceffitas, fi

hoc Sacramentum fine lumine, & con-

( hn

feratur, ita neceffitas poterit

fuetis precibus con

excufare, fi conferatur fine fuper

pelliceo,

& Stola,

quiltit)

cum ia veftes non aliquo potiori jure a

Rituali

ac lumen cum co

nfuetis

sf

Romano przfcripte fint,

iftnt.

recibus przefcribatur.

Siig

itar ruralis Parochus

afft ia

infirmum ad mortem no

luit facro Oleo inungere

H

[d

ex eo

brxcife , qui

a carebat fuperpelliceo,

DI

Stola, male fe geffife dicendum eft.

]ta Pafqua-

ere ürtut

lig. d

e theor. & prax. quaft. 444. Gobat. tom.

Putis

i. trà

&. 9. caf. 22. num. 9o3. Dian. tom. 2. tr. 2.

$ NI

ref. 19. num. 5.

l

vl

CAS. III. Con&itutus in facris perfolvit ut. pluri-

yfurt

!

z

Qos

mum Canonicas Horas in loco, in quo pluries ex-

ertus eft fe pati diftractiones mentis non leves.

U

TT

Q. An fatisfaciat pracepto recitationis earundem

Horarum.

gtionn

[cijus 0

Si diftractiones mentis

ipcutt

:

ef'pöndeo cum diftinctione.

fedetiám

non leves tales fint non folum intenfive,

tntus o

extenlive, ita ut (ine debita mentis attentione, &

devotione notabilis pars Divini Officii recitetur,

dicendum eít, toties di&tze recitationis praecepto

n if

non fatisfieri, quoties notabiles iftze difira&tiones

d2

contingunt; ex quo enim quis voluntarie pona-

tur in loco, qui ratione clamoris , tumultus, lu-

di, & fimilium directe ad diftra&tiones mentis

f

cenfetur fe velie voluntarie diftrahere,

quo'"

impellit ,

ent

n

n

& confequenter noile fat

isfacere Ecclefize przecep-

to, quod eft de ftc

idiofa, & attenta recitatione, ut

ul

Dolentes de. celeb. Miff. $i vero

t

colligitur ex cap.

enon leves,

diftractiones praedictze, licet intenfiv

a?

& !

leves tamen fint extenfive, quia non multum in

qan

mente orantis pevdurant, tunc aderit quidem in

J

H

càfu aliquod faltem veniale pe

ccatum, fed prae-

MU

Horarum factum

cepto recitationis Cmc')'gifamm

X

ene

at

2

[ d

298 Casus CoNscereNTUE

effe fatis dicendum eft. . Ita Gavant, inrub. tom.2..

fe€t. x. c. 6. tit. 4. Marchin. ord

(5

in.tr. 3. p. 6. c. 12,

feny

n. 3. & feq. Gitib. de Hor.

Can. c. 3. n. 188.

yiatn

m

duix

MENSE- NOFEMBRIS

| dU

ulus in füa familia Primogenitus , fatis

l Vs

CAS. T. PA

dives, acceptat adhuc juvenis Benefi-

Q

cium pingue animo illud renunciandi Fratri minori

[

p

te, ducturus eft üxorem.

adhuc parvulo, quando ipfe, ut jam habet in men-

Q. An fine gravi culpa

ii

hoc fieri poffit.

Ti C

Tufiam

Refpondeo cum diftin&ione. Si —pauli Beneficium fit

Wwt

fimplex, nec habeat adnexum Ordinem facrum, &

p

Paulus eo animo acceptaverit, ut velit proprio

m

muneri fatisfacere, donec mutando ftatum idem

Ydte

Beneficium cum debita facultate dimittat ; tunc a

Auer

culpa faltem gravi excufari dicendum eít. Ratio

lg

eft, quia eti detur in cafu aliqua fraus, & ordinis

debiti perverfio ; nullo tamen jure probatur, Pau-

51

lum teneri füb gravi culpa habere animum perfe-

lts

verandi in ftatu Clericali, cum jura ei permittant

li a

ad nuptias tranfire, ut ex cap. «joanues, & cap.

um

JDiverfis de Cleric. conjug. clare colligi potett.

- vilide

Si autem beneficium preedictum importet aliquod

onus, feu minifterium, quod facrum Ordinem pe-

Hmi

tit, dicendum eft, Paulum non effe a gravi culpa

ul

immunem.

Ratio eft, quia munus aliquod, feu

lat

minifterium fibi affümens, debet omni jure curare,

toll

ut fe idoneum reddat ad exercendum munus fu-

abf

um ; & proinde fi Paulus Beneficium recipiens ,

Orn

quod Ordinem facrum importat, intentionem non

fite,

hsbet accedendi ad Ordines facros, imo pofitive

etim

intendit poft aliquod tempus minori Fratri relin-

Wy

quere Beneficium, & ipfe ducere uxorem, agravi

lite

.

culpa excufari non poteft.

Ita Sotus l. ro. de

li

uft. quzeft. 5. artic. 6. Tolet. l. s. caf, js. num.5.

Cen

anch. l. 7. de Matr. difp, 45. n. 14. & feq:

hitt

ter

CAS.

E

MexskE Novzswanis.

299

n bt

CAS. II Oblitus quidam Parochus confecrare Ho-

3

ftiam publice deferendam in co

ii

nf

u

eta metfis füp-

1199

plicatione, ad impediendam populi admiratio-

nem, Particalam confecratam affixit Hoftize gran-

diori non confecratze, & utramque publice detu-

A

lit.. Q. An licite hoc fecerit.

enitus,

Refpondeo negative. Parochns enim agendo, ut in

'etis Bs

caífa, ad vitandam populi sdmirastionem, epnndem

Tratri niat

menin-

popnlumin idololatrize faltem materialis eri

Nam cum Fideles adorent per modum

bet in m

duxit.

zrtyi Cj

unius, quidquid adorationi expofitum vident, jam

una cüm coníecrata Particula etiam grandiorem

Hoftiam non confecratam adorant.

Cum autem,;

nefcium

utper fe perfpicuum eft, nequeat Parochus fine

fsl

gravi culpa przdi&e idololatriz,

etiamfi non for-

eit gtj

maliter talis, populo fuo occationem przbere , il-

Íta Tambur. de

tatum 42

Bicite fe geffiffe dicendum eft.

Sacrif. 1.2 c: 8. n. 23. de Lug. difp. 8. fe&. 1r.

ia lt

n. 188. Girib. de Sacrif. c. 9. n. 89.

n ef. t

j a

CAS. III. Peenitens, qni exponendo peccata, obii-

hii

tus fuit aperire Confeffario, fe éxcommurticatio.

jmum p

j ptrmittit

nis cenfüra irretitum , fuit per hzec. praecife verba

5 & p

abfolatus ; Ego te abfolvo a peccatis tuis. Q. An

valide a peccatis fuerit abfolutus.

jg] potet

iet al

rdinem P

Refpondeo affirmative. Ratio eft, quia quamvis jux-

ta Ecclefiz przceptum abfolutio a Cenfuris. de-

wi

beat pracedere abíolutionem a peccatis; tamen

li^

jre d

nullibi reperitur, quod Ecclefia velit irritam effe

abfolutionem a

eccatis obtentam a Poenitente, qui

1: mulnggfj

oranino incülpa

b

iliter oblitus eft Confeffario ape-

T2

rire, fe effe excommunicatione irretitum ; nimis

!t

n

enim effet onerofum Pcenitenti invalidam absque

propria culpa feciífe füorum criminum Confeffione,

iif

[2

Licetigitur per preedictum: Ecclefie preeceptum

enit

ilicitum fit abfoivere a peccatis, non pramilía

5]&9!

cenfürarum abíolutione ; in cafü tamen, quo Pce-

m

nitens bona fide accedat, & cenfurze inculpabili-

)

effus

[

ter oblitas , peccata fua rite difgoütus conf.

1t,

(

3400 Casvs CowscrENTUIE

valio t

fit, validam obtinniffe

eccatorum abfolutionem

t d

dicendum eft.

Ttacum

$

uar. de cenf, difp. rofe&.

xv

9. n. z5. Lugo difp. 16. n. 612. Girib. de pcenit. c;

Jiet ii

Xr. n, IQ, & 11. Cleric. de poenit. decif. 35. n. 5.

iil Con

| Mervto

MENSE DECEMBRIS.

Vi

|

Yuoi

CAS. I. Atet unico filio füo, Clericali habitu

[

ET

/4*À jam induto, dicit, illum effe illegiti-

$num.

Hinc dum hic in dubio verfatur, an

atri

ia

danda fit fides, quzrir, an pofüt facris Ordinibus

àeti

initiari, Q. Quid tali Filio refpondendum.

| s

Refpondendum, poífe dubium deponere, & facris Or-

|üs.3

dinibus initiari. Ratio eft, quia ex una parte ex

tits,|

fententia fatis communi filius, qui communiter

cenfetut ex legitimo matrimonio natus, non tene-

tete ]

tur credere Matri affirmanti etiam cum juramen-

tyile

to, illum effe illegitimum; alleganti enim fuam

! ho

turpitudinem cum prajudicio tertii non debetur

Q

i

fides, ut in regulis juris hsbetnr. Cum autem ex

P

altera parte irregularitas, Jure Canonico introdu-

if

€ta contra illegitimos filios, pofita fit ob turpitu-

triri

dinis notam, quam tales filii ex eorum nativitate

hui

-

üXta communem hominum zflimationem contra-

]uis,

Wi

hn

:

ere judicantur, dicendum eft, filium clericali ha-

T

bitu jam indutum, .oui talem turpitudinis notam

V

apud alios non . habet, nallum irregularitatis im-

edimentum . habere, ficque tuto poffe omne du-

T

b

ium, quod ex Matris dicto ortum efífet, deponere,

üm

inh

facrisque Ordinibus initiari.

Ita Dian. part. 5. tt.

[2

5. ref. 30. Lug. difp. r3. feCt. 3. n. 62. . Anacl. tr.

9. diít. 4. n. 32. Girib. de reftit. c. 4. n. 103.

Ti

lorg

CAS. IL Rulticus habitans in Bononienfis Dicece-

hitii

fis confinio, cum peccatum refervatum patrave-

Win

rit, pergit ad viciniam Dicecefis Mutinen(is Parce-

ly

ciam, ubi di&um peccatum refervatum non eft,

Íbique confitetur, & reportat abfolutioners.. Q. An

valide lit abfolutus,

Refpandeo affirmative, Ratio eft, quia cafüum refer-

vatio

Mzwsr DeckwBRIS. 301

wxm

vatio ex communi do&trina principaliter, & di«

alfolotins

re&te afficit Confeffatinm , ejusdem ar&ando ju«

f, d. 101

risdictionem , ne a quibusdam peccatis abfolvat,

» depeni

Jicet indire&te tangant etiam Poenitentem , qui &

d5 n

tali Confeífario , cujus jurisdictio ar&ata eft, a

refervato cafü abfolvi non poteft. Cum itaque

M

Rufticus Bononienfis habens peccatum in Dicecef

Bononienfi refervatum, confeffüs fit idem pecca-

*

tum in Dicecefi Mutinenfi, in qua refervatum nom

Jeríeali hi

1 effe il

eft, fi alias fuit bene difpofitus , validam obtinuit

yr, an d

a Mutinenfi Confeffario abfolutionem, Ita Suar,

is Ordinis

de pcenit. difp. 30. fe&. 2. n. 4. Anacl. tr. 14. dift,

um

9. n.2. aliique communiter.

, ls

CAS. III. Tarquinius occidit in rixa Clericum, igno«

gns patte t

rans, homicidam in Cafu inrer alias poenas incure

commnt

rere irregularitatem. Q. An cafutalis ignorantiae

g, üon ?

evaferit irregularis.

m junot

Yi enim f

Refpondeo affirmstive. Cum enim irregularitas fit

i n t

u

oddam impedimentum Canonicum, quod ex juris

m anien d

4

ifpofitione nonnullis. defeCtibus , nonnullisque

nico intttd

criminibus adnexum eft, fequitur , quod etiamfi

T

homicidium committens nelciat, ex ignorantia

p natirit

juris, tali delicto adnexam eífe irregularitatem,

ym cutte

adhuc ipfam irregularitatem incutrat.

Quemad-

!

qureni t

modum enim, licet aliquis ignoret, ex copula illi»

iinis 3

cita oriri impedimentum affinitatis vel ex adulte-«

riatis

tio cum promiffione Matrimonii oriri impedimen-

: omne U

tum criminis , adhuc przdicta crimina patrando,

, o

inhabilitatem ad Matrimonium cum perfonis a jure

t

exceptis contrahendum incurrit; ita quamvis

N

Tarquinius , qui homicidium in rixa commifit, ig-

9)

noraverit irregularitatis impedimentam cum ho-

snicidio copulari, adhuc dicendum eft, quod evafe-

n

IDSUI

n

ritirregularis. Ita Suar. de Cenf, difp. 40. fet. 5.

jj

pat

Anacl, tr, 23, dift, 3. n. 5. & alii,

2

i n

n p Á

g^

AN-

"d

u

/3o2 Casus CoNsciENTEE

Tuiun

ANNO MDCCXLV.:

| d

elit o

MENSE $4NUARIIL

gii ii

ylofo.

CAS. I. VI

licus, & Hortulanus cujusdam Viri

Cortel

NobilisMiffam audiunt diebus fefüs in

Jumqe

Oratorio privato Domus ruralis ejusdem Domini,

gnave

utantes ibidem fatisfacere praecepto de Miffa die-

|

efhci

$:

us feftis audienda. Q. An fere fatisfaciant,

hu c.

Refpondeo negative. Ratio eft, quia Pontifex in Bre-

D

vi Conceffionis pro celebrandis Miffis inOratoriis

( IT

privatis, femper ponit hzc verba : Jolumus an-

fur

tem, quod Familiares fervitiis tu

Acteptun

us tempore ditlz

«yit, (

Miffe atfu non nece[farii , ibidem Miffa hujusmodi

intere[fentes, ab obligatione audiendi MifJam in Ec-

Weonie

clefia diebus feftis de pracepto minime liberi cen-

(tus

Jjeantur., Cum igitur Villicus, & Hortulanus non

Donin

veniant nomine illorum Familiarium, qui Domino

pelum

tempore Miflz actu neceffarii; fint, dicendum elt,

tem t

eosdem. in cafü pracepto de Miffa diebus feftis

etilen

audienda non (atisfacere.

lta ex claufula Bre-

vium füper addu&a, & ex Decretis tum Clem. XI.

lil p

'ttlero,

fub die 15. Decemb. 1703. tum Beneditt, XIV. fe-

Qnperf

liciter regnantis fub die7. Januar. 1741.

A[o t

RU t

CAS. I1I. Capellanus Ruralis, qui folet. audire Titii

Wa

Confeffiones, dixit coram aliis, Titium effe fcru-

J

C

pulofüm. Q. An fregerit Sacramentale figillum.

|

lt ],

Refpondeo affirmative, nifi aliunde extra confeffio-

nem Titius pro fcrupulofo jam dignofcatur. Ratio

l

eft, quia non folum peccata, fed etiam occulti de-

w

fe&tus, five Phyfici, five morales, fuüb. figillum

Confeífionis cadunt, quoties ex horum defectuum

Yi qi

revelatione verecundia , confufio, vel aliud dam-

Olge

num Peenitenti immineat; ex quo eadem Confef-

Ài

fio gravis, & odiofa, five per fe, (ive per acci-

REfPOnd(

dens, five directe, five indirefte reddatur.

Cum

t[ombu

autem ex quo Confeífarius coram aliis dicat:

1-

quocuu

)

MzwskE JAwvAmRir.

303

'itium effe fcrupulofüm, aliqua de facili verecun-

V,

dia, & confufio in eodem 'Titio oriatur, dicendum

ett, in obliquo faltem, & indirecte fractionetn fi-

l

gilli haberi.

Dixi, nifi aliunde Titius pro fcru-

pulofo jam dignofcatur, quia in hac hypothefi

jusdas V

Confeffarius de re per fe nota locutus fuilfet, nnl-

bus i

]umque ex Confeffione fequeretur gravamen, quod

em D

ravem , odiofamque eidem '"l'itio Confcílionem

jeMilat

efficiat. Ita Girib. de poenit. c. 18. n. 2x. Tam-

Clant,

bur. c. 3. n. 16. & feq. Homob. c. 20. p. x. exam.

q. 3. aliique.

ffex it D

n Oratori

CAS. III. Cajus agrum fterilem, & incultum in pi-

gnus dedit Alberto, qui agrum ipfüm ia pignus

A at

acceptum excolendo, nonnullos fructus inde per-

i

L

cepit. Q. Ad quem percepti fruCtus pertineant.

Olï ILWJW

Vif al

Refpondeo, pertinere ad Cajum. Ratio eft, quia

2

fructus ex aliquo fundo percepti tamdiu ad fundi

rtülanor

i

Dominum fpectant, quamdiu oppofitum per ex-

preffam, aut faltem pracfumptam.

omini volunta-

qiiDr

tem non conftet. Licetigitur Albertus, qui agrum

[cedün t

fterilem, & incultum fibi datum in pignus exco-

Iebus 1

ulüla Jf

luit, poffit ab inde perceptis fructibus tantum füb-

TU5

trahere, quantum pro expenfis, & laboribus fuis

]f fe

compenfandis fatis fit, fruCtus tamen reliquos ipfi

Cajo tanquam Domino fundi reftituere debet ; cum

fecus rei pignoratz fructus facere ufüra fit. 1ta

quite /

ex c.1. & 2. deufuris, & Rofign. de Contr. contr. 3.

m &

taenot. I2. n. 3. & Girib. tr. 3. c. 3. dub. 9. Tam-

i

ur. l, 9. tr. x. c. G.

] [igdkL

y

MENSE FEBRUARIL

it] qi

fu.

Ntonius falfis rationibus, & calumniis

[

J

CAS. I. A

(ib4 j

impedivit Clericum quemdam, quam-

j dtl'&m

vis dignum, a confecutione Beneficii, ut alteri

j ii

lorge.digniori poffet. conferri , ficuti faCctum eft.

*

d

Q. Ad quid Antonius teneatur.

Refpondeo. Cum quisquis jus habeat, ne falfis ra-

«

tionibus, & calumniis in bonis proprize famz a

atl

quocumque ledatnr, Antonius, qui famam Cle-

J '

rici

3'54 Casus ComsciENTUE

rici lzfit, tenetur vi juftitie eamdem, quanturà

(A8,

ofübile eft, refarcire.

Quamvis autem ex tali

Tf d

injufta fameze lafione Clericus, quamvis dignus,

Aaltit

Beneficium non obtinuerit, Antonius nihilominus

| Rejondto

non tenetur ad aliquam proventuum Beneficii non

Tif

adepti reftitutionem.

Cum enim fit contra Éc-

U

mf

clefiz, aut Reipublicze intentionem, digno Bene-

E

d

ficia conferre, digniore omiffo, fequitur, dignum

Yuiy

in concuría dignioris nullum jus, aut rationabi-

tuale,

lem fpem habere, ut ei Beneficium conferatur, &

Té ht

proinde cum Antonius nullum jus, nullamque

ltht |

rationabilemfpem Clerici lzferit, dicendum eft,

fusi

eumdem Antonium ad nullam in hac parte refli-

jitne,

tutionem teneri. 1ta D. Tho.2.2. q. 62. att. 2. |

jrevie

S.

ad 4. Emin. Gotti de reftitut. dub. 3. $. z. & n.

e

intende

Teit

CAS. IT. Petrus,licet pluries graviter peccaverit,

tps

ER

recufat przebere Deo in hac vita aliam fatisfaCtio-

nem

racter Sacramentalem illi impofitam a Con«

! Gifib, d

feffario,

nis,.

Q', An effe poífit a gravi culpa immu-

]

Refpondeo affirmative. Quamvis enim optimum fit,

1

e

t poeenalitates voluntarie affumptas fatisfacere

b

051 ']

eo in hac vita pro pectatis commiílis; nule

lum tamen de hoc extat praeceptum; nam

[

ined

dentinum Concilium feff. 14. de pcenit. c. 9. diffe-

uN

rens de fatisfactione, quz fit per poenalitates vo-

Wite

lufitatie in przefenti vita alfumptas , oftendit qui-

elid

dem, uberrimum ex eisdem fruCctum provenite ;

aliena;

fed nunquam talem fatisfactionem vi przecepti ne-

.. hili t

ceffariam dicit, nifi quando in Satramento Poeni-

Jreve

tentiz a Confeffario impofita eft. Poterit igitur Pe«

D

trus absque culpa, przfettim gravi, poft adimple-

iler hs

tam fatisfaftionem (ibi a Sacerdote in Sacramento

Trerr

Poenitentize injun&am, ab ulteriori fatisfaCtione

pro pcena temporali, propriis reatibus jam rite

EE

te[lmu

confeffis debita, abftinere, eamque fibi fervare in

Dn,

alia vita expiatório Purgatorii igne luendam, 1tà

&nt,

Cleric. de Poenit. decif, 3. num.

|"i

56. & aüie

3 Girlb. ci 1-'2* g.

CAS.

; Liiub.

" d

)

"

MrwNse M ARTII.V

305

»Q —CAS.TII. Medicus przbuit pharmacum Mulïgri praee

Jem ex i

gnanti cum gravi periculo foetus jam animati. Q,

i

yis digm

An licite hoc fecerit.

tiltínt

Refpondeo affirmative. Ratio eft, quialicet nunquam

hn

lieitum fit directe occidere innocentem, ut contin-

- t D

geret, fi pharmaci potio ad foetus animati expul«

digo J

fionem directe ordinaretur; licitum tamen eft five

It d

Matri przgnanti, ex urgenti, honeftoque motivo

jf raliort

tuendz, vel recuperandze proprize fanitatis, fume-

Dferaliti

re pharmacum ad eamdem fanitatem directe ordi-

nullas

natum, five Medico talem pharmaci potionem prze«

ndüm &

guanti Matri przbere, licet ex ejusdem phart

ci

yre rl

potione grave periculum mortis in animato

u

rcvideatur; quia in tali cafü mors feetus przeter

Wæ&.a

9$L&

intentionem agentis, & per accidens fequeretur,

ficuti in pluribus aliis cafibus absque ulla agentium

culpa contingit. Ita Leand. de irreg. tr. 5. difp. xx.

r p

q. 3. & 4. Andreas a Matre Dei tr. 13. c. 2. n. 64

g ii

fitam iU

Qirib. de przcep. Decal. tr. 10 n. 145. & 146.

eipr i?

MENSE MARTIL

ol

us no&u furatus eít aliquam Foeni

í fülishi

CAS. I. Tïä

yfis 0

uantitatem a quodam Rufítico: quia

j nm Ti

tamen die fequenti Milites refiduum fceni ab eo-

T

'dem Ruftico furripuerunt, putat ad nullam refti-

tutionem teneri.

Q. An verum putet.

lii

ia

Refpondeo negat. Ratio eft, quia quiinjufte aufertrem

Tsl

alienam, ad reftitutione ejusdem rei tenetur, etiamfi

talis res ab aliis fuiffet inde furrepta; nam fur, qui

| erP

przevenit furando rem, quam alter injufte abftuliifet,

men

(

füfcipitinfeilludidem onus reftituendi, quod pariter

et

j

j*

alter haberet. CumigiturMilites, quia Ruftico fur-

,rygmen

ripuerunt refiduum fceni, teneantur per fe loqnen-

m

o ad reparandum damnum Ruftico illitum,. ficuti

a

j

tenerentur etiam ad majoris damni reparatio-

s

V

j f

nem,'fi & ilam fceni quantitatem fürripuif-

fent, quam Titius antecedente mo(te furatus

gen n

eít; ita fequitur, quod etiam Titius, qui Mili-

wblc ;

es

Lambertini Cafus Confc,

flb

506

Casus CowscrEeNTIx

tes praeveniendo, fceni quantitatem fuürripuit , ad

ejusdem feeni valorem Ruftico compen(andurm te-

rint

F

neatur. Ita Bonac. de reftit. in gen. difp. z. q. 3.

EY

pun&. ro. num. 3. Girib. c. 2. num. 29.

quum |

olemt

CAS. 1I. Ruralis quidamSacerdos timens, ne ipfidefi-

il

ciant Miffarum eleemofynze, fupra onus, quod adhuc

h,

habet quinquaginta Milfarum celebrandarum, novas

&h

oblatas eleemofynas pro aliis quinquaginta Miffis

accepit.

Q. An licite hoc fecundum onus acce-

pilo,

perit.

|

thüs

d i

Refpondeo negstive. Cum enim quilibet Sacerd!os)

fb d

hbens onera Miffarum celebrandarum non poffit

ibl

nova onera licite füfcipere, niíi juxta Decretorum

in hac re exiftentium tenorem, infra modicum

it, d

tempus poffit omnibus fatisfacere ; & pariter, juxta

eadem Decreta, hoc modicum tempus ultra menfem

non extendatur, clare colligitur, Sacerdotem ha-

bentem jam onus quinquaginta Miffarum celebran-

(AS, 1

darum non poffe licite novas fibi oblatas eleemo-

"us c

Íynas pro aliis quinquaginta Miffis accipere, cum

neque intra fpatium trium menfium oneribus fatis-

&tten|

facete valeat. Hoc tamen valet per fe loquendo;

| Anor

mam fi fa&to verbo cum iis qui novas eleemofy-

Tetepit

mas exhibent,

& contenti illi funt, ut ad duos

fere Menfes fatisfactio differatur, poterit in hoc

! MPondeo

n

cafu & ruralis, & quilibet alius Sacerdos ultra

onus , quod habet, .licite novum onus fuscipere,

l

l

Nl

cum volenti , & confentienti nulla injuria fiat.

hw

]ta communiter.

lts

Yl J

CAS. IIL. Interdi&us publice propter violationem

l

m

praécepti Communionis Pafchalis, paratus parere

lm

przcepto, recurrit ad Parochum, ut confiteatur

peccata fua,. & ab iisdem obtineat abfolutionem.

| tf

loflro

étum Parochianum abfoivere,

Q. An Parochus extra cafum neceffitatis poffit di-

Tredi

li, Q

Refpondeo affirmative , dummodo talis peccatorum

Cilori

Confeffio extra Ecclefiam fiat.

Ratio eft, quia

| . OInrj)

hoc genus interdicti, quod incurritur propter vio-

) (CIg )e

lationem prscepti Communionis Pafchalis, nom

m l

?

pri-

u Wto

»

MzNs& ÁPnirrs.

397

triptii

findon

j

e

rivat hominem participstione Sacrämentorum;

lb1.0)

d tantum privat formaii inereffu Ecclefize, tan-

quam locifscri ad Deum orandum, colendumve

folemuiter inftituti, & Ecclefiaftica Sepultura. Si

teirit

igitur ille ,

qui tali interdicto innodatus exi-

quotdr

If m, hu

ftit , paratus eft parere Ecclefia prazcepto,

& fe prafentare coram Ordinario, vel ejus Dele-

aginta L

gato, ut ab Interdié(to ab(olvatur, poterit Paro-

0nus 4*

chus, etiam quolibet feclufo neceffitatis cafu, ejus-

dem Confeffionem extra Ecciefiam audire, eidem-

t faceti

que, fi rite difpofitus inveniatur, Sacramentalis

105 p

abfolutionis beneficium impertiri.

Ita cum aliis

Juvrelott

Suar. difp. 35. fe&. 4.

o

f ol

p

Schig

MENSE APRILIS.

verdoten

j cdte

Uo Famuliin quadam taberna rationelus

cas. t D)

di rixati fünt,

Poft nonnullas horas

ytüs du

jpere d

unus ex illis nova convitiain alium protulit, quiira

etibusté

accenfus ftricto enfe convitiatorem füuum occidit. Q.

An occifor, qui ftatim poít faCtum in Ecclefiam fe

dognete

recepit , Ecclefie gaudeat immunitate.

s eloti/

yud d

gt

Refpondeo cum diftin&ione.

Si fa&um expofitze

rdos 17

rixofz occifionis extra ditionem Ecclefiafticam

contingit, dicendum eft, occiforem Ecclefiz im-

fosci

munitate

hujusce c

gaudere. Ratio eft, quia illi tantum

onfugii beneficio ubique privantur, qui

vel proditorie, ut ex Bulla Greg. XIV. vel animo

viohttd

rameditato, ut ex Balla Bened. XIII. proximum

y

l

j

u

um occiderunt, nullatenus vero, fi homicidium

fi

m

tantummodo in rixa, & ex irze furore, ut in cafü

j

«

noftro contingit , fecutum fit.

Si vero occifio

j

praedicta intra Ecclefiafticze ditionis terminos eve-

hit, dicendum eft, confugium ad Ecclefiam oc-

cifori nullatenus profüturum. . Ratio eft, quia pro

yertitt

Ó

omnibus ditionis Ecclefiafticae locis viget Ponti-

j & d

cislex, vi cujus quicunque. homicidium patrat

ynt

p

etiam in rixa, dummodo cafuale non fuerit, vel

1]

ad propriam defenfionem , a praedictae immunita-

f

tis

*«

308 Casus ConscrENTLE

tis beneficio excluditur, ut ex Bxilla Clement., XII,

quz incipit. m Supremo, videre eft. -

lat st

furins :

CAS. I1I. Paulus jam moriturus, licet voluntarias

quett

poenitentias nunquam amplexus fit, putat fe fa-

áimil p

tisfeciíTe

ro pcena temporali, propriis peccatis

j d

RUT

debita, offerendo pro tali fatisfactione auditiones

fis, t

Sacri in die fefto, jejunia & alia hujusmodi, ad

quzx ex Ecclefize pracepto jam tenebatur. Q. An

vle t

probabile fit, quod Paulus putat.

Tuao j

dittn

Refpóndeo affirmative. Ratio eft, quia ad fatisfacien-

Qd

dum Deo pro peena temporali debita peccatis, jam

lil

quoad culpam remiífis, non requiruntur nece[ífa-

Is d

rio opera füpererogationis, fed aliunde etiam de-

w

bita, five ex przecepto, five ex voto, fufficiunt:

Tk (

ficuti enim fervando prtacepta meremur vitam

&ternam, ita per opera fa&ta ex praecepto poffu-

mus Deo debitam przebere fatisfaCtionem; eo prte-

cipue quod opera przedi&a, utpote fen(ualitati op-

pofita, funt aliquo femper modo poenalia, & pet

O8.1,

confequens etiam fatisfaCtoria fünt.

Qua de re

quemadmodum Ecclefia jejunia, & alia pia opera

Antye

nobis przcipit, ut mediis iisdem honorem fimul,

& fatisfactionem Deo przbeamus; & largitas Di-

| pefs

vinze munificentiz tanta eft, ut idem opus digne-

f peri

tur recipere five pro folutione obfequii, five pro

i diloti fu

culparum noftrarum fatisfactione ; ita probabile

:' Mi

erit, quod Panlus putat, nimirum, ipfüum per ope-

|

Wi

ra alias debita Deo pro temporali a fe luenda

D

poena fatisfeciffe.

Ita Cleric. de Poenit. decif. 4.

tiu

n. 3. Girib. c. 12. n. 6. Suar. difp. 37. fe&

. 6 Lug.

Toyi

dii'pf 24. feCt, 6. num. 41*.'

tene|

thün

CAS.IIL Petronius egreditur de domo Cají, &ad

Tátney

alia diftra&tus, non eft de oftio diligenter clauden-

ito

do follicitus, unde Fures Caji domum ingrelii,

elet

grave damnum ipíi Cajo intulerunt. Q. Àn Pe-

tronius ad reparationem praediCti damni teneatur.

D

dlfOn

Refpondeo negative. Ratioeft, quia quamvis Pe-

iüm

| lg

tronius per omiflionem illius diligentiz, quam fo-

';

E

MeNsE Marr.

309

lementd

j

lent accuratiores homines adhibere , faciliorem

furibus aditum ad ingrediendam Caji domum reli-

E volutatt

uerit, non fuit tamen per fe caufa voluntaria

:

pust

amni per fures Cajo illati, neque gravis *licu-

tils petti

jus juridicz, . vel theologicz culpae contra com-

mutativam juftitiam reus füit; cum, ut inquit Ca-

D audätiog

ügmodi, Y

fus, omiffio diligentize in oftio claudendo ex fim-

Cum igitur

atot, Q5

plici folum inadvertentia fecuta fit.

fartum in domo Caji fecutum ad purum cafum

fortüitum reducatur, dicendum eft, Petronium ,

fitisface

eratis , J

qui ad alia diftra&us per accidens de oftio domus

Caji diligenter claudendo non fuit follicitus,nullate-

r neceli

nus ad reparationem damni per fures Cajó illati te-

ld de

neri.

Íta Anacl. tr. 9. q. 9. num. 77. Girib. de

, lii

reftit. c. r. n, 33. Bonuac. Pun&. 3. S. unic. n. 6.

rem v

gtopto p

em; 6017

MENSE MAIL

nfoaliti

ylia, 0

CAS. 1. TUravit Debitor de fatisfaciendo Creditori

Qu &

fuo intra

rzefixum terminum certae diei,

à p ?

Annuente autem

reditore ,

terminus folutioni

yrem lIt

Q. An Debitor

prafixus ad aliam diem differtur.

gt

'- fit perjurus, fi intra hunc novum terminum Cre-

0i mgne*

ditori fuo non fatisfaciat.

k

j i m

urament-

; r

»

Refpondeo negative. Watio eft, quia cum

i

n D.

tum fit lex, quam jurans fponte fibi ip

imponit,

a fe ld

juramenti obligatio ultra ipfiusmet jurantis inten-

y, d

tionem extendenda non efít.

Sicuti igitur ex vi

novi termini ad debiti folutionem conceffi -non

(C&I f

tenetur amplius Debitor ad folutionem intra pri-

mum tempus folutioni prafixum, fuper quo ju-

ramentum cadebat; ita erit dicendum , quod mu-

)C"'Md

l wdeïl

ute'ü*

tato ex Creditoris confenfu tempore folutionis ,

j ^

gtli

celfet, nifi fuerit renovata juramenti obligatio ;

& proinde fi Debitor intra novum terminum Cre-

as

j

ditori füo non fatisfaciat, agat quidem contra

f

»

Cium de novo firmatum, non tamen perjurus

n

hh

]ta Bonac, de juram. difp. 4. pun&. 17. n. 13. & alii,

Mla-

4 1

n

U3

CAS.

*»31*0 Casus CowserEN TUX

*

CAS. II. Parochus in copfinio Dicecetis exiftens vo-

cat Parochum alterius Dicecefis ad Confeffiones

€

f Pt

audiendas in propria Ecclefia, & ipfe audit in Ec-

j

a,

clefia Dioecefis alterius irrequ

iito Epifcoporum

villlste

confenfü, Q. An hoc valide,

& licite fieri pofüit,

tenetut,

Refpoudeo affirmative quoad utramque partem, ubi

EU

ditequ

non vigetoppofita confuetudo.

Te inten

quilibet Parochus

Ratio eft, quia cum

Yufto p

habeat ex vi Beneficii Parochia-

A

latenus

lis ordinariam jurisdi&ionem in proprios Subdi-

tos, poteft illam deleg

are cuilibet Sacerdoti ap-

ad dig

probato, & proinde etiam alteri Parocho five

ial

ejusdem , five alterius Dicecefis.

Mitr j

Hac de re Sa-

Ti qllä

cra Congr. Épifc. die 25. Maji anni 1640.

Epifco-

po Civiratis Plebis przecepit,

ne ullo modo Con-

u f

feffiones füorum Subditorum a Parochis etiam vi«

cet,

i oo

cinsrum Dicecefum ad fuam ratione alicujns fefli

tione in

juxta folitum accedentibus audiri impediret, Di-

tc Gir

Xi ubi non viget oppofita confüetudo,. hac enim

exiftente, non poterit Parochus unius Dicecefis

in altera, licite faltera, Confeffiones audire, irre-

quifito Epi/copi iilius confenfu, ut eidem Epifco-

po Plebis przediéta Sacra Congr. fequenti anno

X641. refcripfit. Ita D

iaua part. r. tr. rr. refol. g.

Leend. difp. 1x,

;CAS. LE

q. 59. Girib. c. 14. n. 49. & 5o.

ET

CAS. I11. Bernardus vendidit equum Sempronio, cni

' j (

defeCtum occaltum equi non aperuit, cum füper

hoc minime fuerit interrogatus; fciens tamen,

| [

l& (etm

Sempronium non empturum equum,

fi equi defe-

|

Q

&as detegeretur.. Q. An graviter

f

i

Uii qu;

ad reftitutionem aliquam teneatur,

peccaverit , &

l

tiode

j QUi

Ref»ondeo cum diftin&ione,

Si defeftus occultus

| QPCI' ib

equi talis fit, ute

quurit reddat alteri noxium, ve

inutilem, dico,

UI

ad refícindendum

Bernardum graviter peccaffe, &

contractum teneri ; Ratio eft,

Yenig

quia qui per grav

em dolum, dantem éaufam con-

Vi

tracui, rem aliquam vendit,

graviter peccat con-

3 gj

tra juftitiam, & contra&um i

tritum facit.

Cum

Tüja Jit

autem, quandotacetur vitium reddens rem vendi-

Tuii,

tam. emptoriinutilem , aut noxiam, vendatur res

| «to

dj

per

| WWe q

m

Mzws&g ]uwrr.

41I

*xiftey

/onfeffos

er grsvem dolum dantem caufam contra&tui;

auditind

inc eft, quod ita vendens graviter peccat & ex

bilcoot

nullitate contraCtus ad pretii accepti reftitutionem

: fietydi

tenetur. $i vero defectus occultus equi non red-

dat equum noxium, velinutilem ad finem ab empto-

urten, U

re intentum, dico, Bernardum, dummodo equum

ft, quaa

T

ufto pretio vendiderit, & de occulto defe&u nul-

ä

atenus fuerit interrogatiüs, neque peccaffe, neque

rios &i

ad aliquam reftitutionem teneri. Ratio eft, quia

cerdoti

in cafü occultans defeCtum equi , ut fibi confulat;

rocho [

C proe

: de r

ntitar jure füo , nec ulli facit injuriam ,

inde, quamvis Sempronius non fuiffet empturus

j lpílo

equum, fi defectum equi agnoviffet, dicendum ad-

vnib (

huceft, ftare contraétum, & Bernardum effe five

n i

ab omni peccato, five ab omni reftituendi obliga-

alicigs f

d

tione immunem.

Ita D. Thom. 2. 2. q. 73. att.3»

pedie. à

in c. Girib. de contra&t. c. 2. n.96. & 1oo.

, hicet

jos Diei

audire !

jv

j

idem b

MENSE g9UNIL

^(uepti i

CAS. 1. S

Ejus per notabile tempus diftulit adim-

11, rel.

;

lere peenitentiam fibi a " Confeffario

p &

impofitam, illamque poftea in ftatu peccati adim-

plevit. Q. ÀÁn graviter peccaverit.

nprono/

cun i

Refpondeo affirmative quoad primam, negative quo-

jens t

sd fecundam partem.

Ratio primze partis eft,

f ag

uia quando tempus poenitentize non eft a Confef-

eccgmitr !

$

a

rio determinatum, mens Confeffarii eft, utexe-

quatur quamprimum commode poteft, ficuti in

us (5

operibus implendis ex voto, aliisque fimilibus con-

tingit; hinc eft, quod fi absque rationabili caufa,

poxn P

ut fupponimus, fed przecife ex gravi negligentia

tb

per notabile tempus diftulit Sejus pcenitentiam fibi

j h

a Confeffario impofitam adimplere, nequit per fe

T

j

Ratio fecundze partis eft,

T D

a gravi culpa excufari.

:rp

Ü

quia ficuti graviter non peccat, qui praecepta je-

fit

h

junii, Miffz» audiendze, Officii recitandi, & hu-

r n

jusmodi in ftatu peccati lethalis exequitur; ita

yel

j

neque qui in eodem ftatu. poenitentiam Sacramen-

4

talem

312

Casus CONSCIENTUE

talem adimplet, praefertim cum per pcenitentiam

TVefpotia

in tali ftatu pera&am impediatur ad fummum remif-

ut Paro

fio poenze temporslis peccatis correfpondens, quod

ye tem|

non importat talem irreverentiam, ut ad cul

am le-

nt Üra

thalem trahenda fit. Hac de reneque Confe

f

arii fo-

hg, i

lent interrogare, utrum pcenitentia faerit in lethali

temen

peracta, neque de hoc folent Pcenitentes, bonze alio-

hendo

quin Confcientize, fe accufare,

1ta Madernus q. 5.ar,

€X ne

1. Lugo difp. 25. n. 32. Girib. c

. I2, n. 16. & 62.

Tuorj

fitej

CAS. II. Rufticus jurans

» 8€ verba inhonefta fzpe

agj

proferens cognofcit fe

mper fe peccare, non di-

3 py

ftinguendo an lethaliter

Q. An jurando,

» vel venialiter peccet,

inptef,

& inhonefta verba proferendo,

n

fit a lethali culpa

immunis.

Refpondeo affirmative. Ratio eft, qüïa nullaactio ceu-

feri debet graviterpeccaminofa, nifiejus malitia t

formaliter, vel virtualiter volita, quod ut contingat,

(4$, 1

]

dubietatem, vel fufpicionem de culpa gravi occurre-

re necefíe eft ; fecus omnia fere rufticorum, perfona-

quim

rumque idiotarum peccata effent dicenda lethalia,

utpote commifía ab illis,

qui ea quidem mala effe co-

tites

