dv i

HENSE NOFEMBRIS.

ilofy

CAS. I.

Erta ad fidem converfa rem habuit cum

qum

titylo

ÀJ. Cajo, quitenuerat ejus filium ad Ba-

tismum, dum, ipía adhuc in judaica perfidia per-

fiftente, folus ejus Vir fuerat Catholicam religio-

645 II

*ltie t

nem amplexus.

Q. An talis concubitus fit ince-

him.

fluo(us.

inlp I

Refpondeo negative, quia Derta non erat Cognata

leburis

fpiritualis Caji, hanc enim cognationem non con

traxit, quando ejus filias fuit Baptizatus, mam

0 [ent

, non füberat legibus Eccle-

t

tunc, utpote Judza

8 x

fize : non poftea, q

uando fuit baptizata; quia

Veten

quodab initio non 1

'abfitit, tra&u temporis non

fivinatur; ut cum Sanchez, Bonacina,

& aliis

if

tem

communiter tradit Continuator Operum T ournely

lo j

tom. 5. tra&. de Difpenf. in fpec. part. 1. €. 4. de

imped. Cognat.

lis j

fojter

CAS. IL. Executor teftamentarius ex le&tione Te-

ile

ftamenti conjiciens, Sergium reliquiffe pro anima

futmi

fua centum

iffas, utid executioni mandetur, Ami-

co fcribit Forofempronium, ubi juxta taxam oy-

d

ieret,

nodalem eleemofyna pro Miffis eft julius Urbinar,

Cere

minor Romano per tres aífes cum dimidio circiter,

reliquum, quod hic dari folet, fibi retinendo tan-

pabi

oltit.

Quj

quam fructum induftrize.: Q. Anid licite fieri p

Q-

Am

L

Mzwse Novewgnis. 405

) i at

Refpondeo negative: non enim locum habet fru&tus

n ittem

indufirize , ubi totum eft fub przcepto tradendum,

ls n

ficat in cafuü precipiunt tot Conftitutiones Pon-

d a

tificim, & S. Congr. Concilii, damnabile Iucrum

jo enim i

nl

appellantes quamcumque retentionem partis elee-

mofyne in hifce cafibus. Sufficiat, ad id clarius

ti at

dignofcendum, animadyertere, S. Pontificem, fi-

yrobit, t

mulque Archiepifcopum noftrum Benedictum XIV.

i quiüz

fel.reg. in fua Conftit. edita die 30. Junii 1741.

Tclum f

declarare, quod fi Laici, five Szeculares, parte

rentem (

dluffone ?

ftipendiorum five retenta, five ibidem, five alibi,

ubi minora ftipendia tribuuntur, Milflas celebrari

fecerint,. preeter alias poenas ad Epiícopi arbi-

trium , excommunicationis poenam , fi Clericus ,

five quicumque Sacerdos, poenam Sulpenfionis ,

A

ipfo fa&to incurrant, a quibus nnllus per alium,

n bboic

quam per Romanum Pontificem, nifi in mortis at-

ticulo conftitutus, abfolvi polfit.

lip d)

H

j

'CAS, III. Detentus in Carcere, non valens aliter

nic

i

ios t

vitare mortem, ac patibuli infamiam , occidit Cu-

ftodem Carceris, & fügam arripuit. Q. An id fa-

ciendo peccaverit.

ent Uf

Refpondeo, quidquid fit, quod fpeculative loquen-

em 101 ü

do fententia negativa in alíquo caífu poffit habere

zatus , !

locum , utinquiunt Lugas, Diana, Panimolla, &

us

2lii; practice tamerr abíolute dicendum eft, cuod

t t

detentus in Carcere licite non poffit occidere

empors

Cuftodem Carceris :

nam in primis nemo, fal-

n v

tem. regnlariter, damnatur ad mortem ni(i ferva-

a

to juris ordine; deinde cnm unusquifque faci-

i

du

lis fit ad credendum ,

fe eífe innocentem , vel

faltem non adeo reum, ut morte pleCti mereatur,

J

"

late niminm aperiretur via ad operandum con-

1

Q

formiter ad pr

opofir

ionem 18. damnatazm ab Ale-

xandro VII., fi

j

occifio in cafü ut licita admit.

n

1

ag v

Iul

teretur. Quare dicendum, neque ia tali cafu li-

J1US

cere occifionem Cuftodis, tum quia hic eft incul-

E

5

tum

j

d

pabilis , & exequitur mandatum. Judicis

d

i

fi

quia, ex D. Auguftino in Epiftolam ad Publico-

äenw

lam, & alibi, qui fine aliqua adminiftratione ali-

t

h

Cc2

quem

-4o4 "Casus ComscrmNTLE

Quem occidit , non excüufatur a culpa; tum quia

vullis]

denique, fi neque per appellationem ad aliud tri-

mme:

bunal poteft damnum impediri, id eft per accidens,

Jituam,

tsibuendumque proprio infortunio, non fecus ac

Q3

fi de Coelo vita tangeretur; ut inquit Viva ad di-

i

Ctam propofitionem 18. -

Yul le

v u

fanti,

HENSE DECEMBRIS.

ob lu

fipidin

Riftobolus, reliécto dominio dire&to om-

CAS. I. A

nium füorum bonorum, unicz Filiz,

Te

10 Q

quam habebat, ufumfru&um eorumdem pro medie-

ta'e reliquit eidem ; pro alia medietate Üxori,

yiti po

düm:nodo utraqne cafte vivat. Q. An fi Filia ali-

totmyi

& Uxor tranfeat ad fecunda vota,

Tepnli

cui nubat,

poífit licite confequi relictum a T'eftatore.

Yepond

lités r

Ratio

Refpondeo, ftando terminis cafüs , poffe.

n &

pro utraqueeft, q

uia caftze fünt Nuptie , & con-

& f

cubitüs, cum propria Uxore caftus, |can. ANicaua

&

dift. 3x. Me uon latet, Sanchez de Matr. lib. 8.

Yentio

difp. 91. n. 4. & 16. in eam potius inclinare fen-

cmerg

tentiam , probabilioremque exiftimare , quze ai-

tüln ex

firmat, in cafü, quo di&ta conditio injunéta fuif-

tto, ()

fet ab extraneo in ordine ad Viduam, polfe hanc,

fecundo nubendo, in teli cafu confequi relictum

st (]o

EY

a Teftatore: fecus vero dato, quod illam injan-

lr

xerit Maritus ipfius, eo quia cum fecunde Nu-

hvt

tizm fint Marito invifas, prcsfumitur quod per ly

que

cafle ipfe intenderit abftinentiam a fecundis Nu-

atj

ptiis. Quoniam vero verba intclligenda funt in

Pün

fuo ptoprio fenfu, qusndo huic nihil obftat, ne-

Ton (

que de alio conftat, qnod hujustnodi verba in a-

lium fenfüm detorquest , ideo in prima fententia

lis «f

üllo

fito, quam inter alios tradit Abbas in cap. «o

BemJ

ad te ext. de Cleric. Conjug. Unum hic addo ,

Nqug

eft. .quod fi Teftator appofuiffet hanc aliam. con-

alios

ditiopem loco przdicts : Dato quod non mubant ,

tancadhüc poffet Filia confequi relictum nubendo,

f

ipfo

non fic aufem Vidua; quia quoad Filiam jura fan-

R,

xeruut in favorem Matrimonii, ut illa conditio

tis [

nui-

UE

MewsEe DrsckEMza1s. 4g5

, Q

nullius fit efficaciz , adeoque quod ,' hoc non ob-

yad lil

ftante, Filia poffit alteri nubere: non fic quoad

per ais

Viduam.

Don fet:

CAS. II. Orta contentione inter duos Milites ratione

it Vimdi

ludi alearum, unus alterum provocavit ad fingu!a-

re certamen illico peragendum in loco parum di-

ftanti. ld audiens Clericus , cito eo fe contulit,

A

ob folum finem impediendi certamen ; fruftra vero,

direftot

fiquidem Milites, ejus precibus ,

& clamoribus in-

nice Fili

flexibiles, ad invicem dimicarunt, & coram Cle-

rico unus alterum interemit.

Q. An occifus fe-

m ?W [ïxEA

etatt

Y

()

peliri poffit in loco facro, & tam occifor in Ex«

24

communicationem, quam Clericus incurretit inlr-

il

atndt R

;

regularitatem.

AtUtes

Refpondeo. Cusm ifthwc pugna inter duos hos Mi-

lites rigorofe duellum dici non poffit, eo quia in

p

]

rixa & calore iracundim unus incitavit alterum ,

JUd r &*'

& ftatim &mbo fe contulerunt ad pugnandum,

. en, N

ex q

uo infertur non praemeditate, nec praevia con-

jfatt.|

i

L

ventione eos ad invicem dimicaffe,

inde fatim

nelinie

emergit refponlio, quod per fe loquendo , quan-

tum ex hoc eft, poteft occifus fepeliri in loco fa-

r quæ.

yjuntta:

cro, Occifor non incurrit io Excommunicationem,

nec Clericus contraxit Irregularitatem. Watio pri-

þoKe li

n ii

mi ac fecundi eft, quia privatio Ecclefiaftice Se-

ium £

pulturz , & Excommunicatio fünt poeuze graves ,

quis

ftatutz contra vere & proprie Duellantes , adeo-

M

quod

que cum fimus in materia odiofa, eos tantum

eCnno»

afficiunt, qui verum duellam commifere ; ficque

a d

?

cum illi duo Milites juxta di&a verum duelium

Üi

non commiferint, ideo &c.

Ratio tertiz pat-

LY

tis eft, quia ille Clericus internecionis alterius

u

nullo modo particeps fuit ;

non enim contulit

opem, non confilium, non mandatum, nonu de-

1 ü

UT

nique aliud quidquám , quod in homicidium , ab

SLF f

altero Milite perpetratum , influxerit; quinimo

rixantes ad pacem hortatus fuit; quautum in

j

a pu-

ipfo erat, eofdem diffusfit, ut abftinerent

ut ab

gna, uno verbo , fecit, quantum potuit ,

nj

eis omne malum averteret, fimulque eos recon-

4

cilia-

p

e3

456 CAsus CONSCIENTUE

ciliaret;

propterea non contraxit Irregularitatem,

Nec obftat,

!

quod fuerit przefens homicidio; pra-

featia enim, ob quam c

ontrahitur lrregularitas ,

€ea eit, qua

uüis homicidze affiftit, ut ipfuüm de-

lii

fendat, quan

d

O opus fit, vel íillum non prohibet

a cede, dum poteft, vel denique fua przefentia il-

lum audaciorem, ac fortiorem reddit ; quorum neu-

r T

trum cum de noftro Clerico verificetur; hinc eft,

qdmo

uod ab Irregularitate revera eft immunis.

1ta

Cl

D. communiter.

dl

Ml q

CAS. 111. Navi mercibus infidelium onufta ob ingen-

ii dio

tem procellam in fcopulos allidente, Titius ad

aj

littus maris exiftens, notabilem mercium portio-

o iew

nem furripuit, & ut hzec domum fuam defetretur,

n iVf

curayit.

Q. An incurrerit Cenfüram latam in

Buila Coenas Domini, & teneatur ad reftitutio-

a

Wepond

netn.

Ts Cün

fir cog

Refpondeo cum diftin&ctione. Velhujusmodi merces

g

unt quidem infidelium , fed Chri

ianorum, puta

Anglorüm ; vel funt infidelinm Paganorum, feu

Vne

"Turcarum.

Si primum ; dico Titiuzm cum Cen-

IT

U

furae notitia hujusmodi bona fürripientem. revera

t

illam incurriffe, ni forte habuerit animum illa refti-

tftt Co

tuendi vero Domino.

ts

Ratio eft clara, quia Bulla

WMn

expreffe fübjicit Cenfu

re fürripientes bona nau-

fragantium Chiriftianor

um, five in Navibus, five

yede

Oi

in Mari, five inlittore; & hzc certe réftitui de-

quet

bent per fe loquendo, cum ipíi non (int hoftes Ca-

tholicorum.

ifecundum; dico, Titium non in-

quer

polle

curriffe Cenfürarh , neque teneri ad reftitutionem,

Táy (

quia '"'urcze fünt hoftes infenfiffimi Catholicorum ,

Dtomi

furripientes his, quidquid poffunt fürripere. Unde

4,

fi aliquando fürripi aliquid poteft etia

m ipfis, hoc

Wto r

juíte illis furri

pitur in compenfíationem. Vide Sy-

rum Placentin

N

üb. T.

T

N

um i. fuprac. nempe par. 1. cap. 3

Cüth

Tiijs

LA

AN-

E

MENSE ]awvaRmn. ^ 497

yyarihi

ANNO MDCCZLI!X.

dio; p

egulari

t iftm à

MENSE $ANUARII

n rl

otantis vi-

UCIRU

Arquinia Mariti graviter 2egr

.

CAS. 1. T

cinbam mortem agnofcens, f

ufpirtis, at-

tlotüte

js

Id audiens

t; hittd

que clamoribus ccepit aerem replere.

iliius

Wi !

Galenus, olim cnm es luxuriofe ver(atus,

domum aícendit ;

eamque fic moeftam videns : heu,

inquit, quid e& ho

c? fi unum Maritum amittis ,

alium cito reperies.

Visne me, fi tuus moriatur

ob

bridens annuit; fun&oque Ma-

J

coniux? Cwi illa (u

*

lm r

tito fe ut Sponfos mutuo tractare coeperunt.

delnett

An fubfiftant hujusmodi Sponfalia.

. fahin

teligi

'Revfp,ondeo negative: fiquidem eti

am dato, quod Gale-

nus cam Tarquinia luxuriofe ver

fatus nunquam ip-

m;,

& hec annuens

fam cognoverit per adulteriu

a merti

interrogationi ejusdem verum

habuerit ánimum fe

ducen

di poft mortem Con-

um p

iliitpondendi, ipfumque

onm, d

jugis; adhuc deeftin ca

fü Galeni repromiffio ; hic

eum

enim per ea verba Tarquinize prolata, antequam

m, feve

ejus Conjux obiret, illi quidem oftendit animi pro-

uam vero ie

1l

ate

enfionem ad ipfam ducendam, neutiq

1

ipfum ducturum illi pofitive promifit,

ut ferio per»

bo

Propterea

/

";

pendenti eadem verba fit mauifeftum.

dul

/

cum uno ore DD. ac Jura clament, (ponfalia abs-

df

que mutua promiffione non poffe fübfitere, confe-

uens eft, ut i&hzec Sponfilia nullo plane valote

jolis

m ?

polleant: addo, eadem nullius sdhuc roboris fatu-

(

ra, etiamíi uterque vere alteri promififfet; nam

, vivente adhuc Conjuge, fa-

ol

promiffio Nuptisrum

€&a, nedum eft grav

iterillicita, verum etiam om-

7d 'LLM-

nino nulla & irrita, ut ex cap. fin.

De eo qui duxit,

& ex l. fin. ff de Pa&t. notant DD. Qnare ni oft-

ar-

10

modum fe ut Sponfos tra

&ando Galenus &

quinia Nuptias fibi legitime

.

promiferint, lace cla-

falia nequ

aquam fübfi&e-

rius eft, eorumdem Spon

re. Rofignol. t. 1. de Mat.

difp. 3. S. 5-

CAS.

N

CcA4

408 Casus CowscmwTUE -

CAS. IL.. Horam fparfo rumore Spon(alium, adve-

CASIT. H

nit Cajus, qui Tarquiniam fibi & non alteri nube-

ttrion n

idtin

re debere pretendit, eo quia mutuo fefe promi-

ferant, antequatma ipfa fponderet, ac nuberet Con-

&i rofq

jugi, nunc vita fanco.

Q. An jufta fit, ideoque

Minieoc

in foro confcientize fatisfacienda ifta praetenfio.

um

TOE

Refpondeo affirmative, fi T arquinia, ut füpponitur,

i,

fine jufta caufa olim retiliit a Caji fponfalibus, hic-

n C

que eam hattenus expectavit, nec interim emerfit

& t

juftum motivum Caji Nuptias repadiandi, ; Ratio

Te roe

eft, quia promiffio rite facta, & acceptata , evadit

imb d

debita, cujus obligatio fufpenditur quidem per im-

Tés Wi

otentiam intermediam, extinguitnr vero per fo-

levis , 1

j

a

m impotentiam perpetuam ; ut

atet exemplo

pnden

tum Debitoris ad extremam neceffitatem redacti,

fübdit

qui fi dein fist potens, tenetur fatisfacere Credi-

1 nol

toribus; tum promifforis rei, per veriditionem po-

&t

ftea alteri tradites, qui diffoluto ex aliquo cafu ven-

Tlomi

ditionis contra&u, recuperatam rem tenetut tra:

db p

dere promiffario, quando neque hic ea indienus,

nitzi

neque ipfe illius indignus fa&tus eft. Cum ergo

d ]

Tarquitia ex ^una parte rite promiferit Nuptias

v

Cajo, hicque talem promiffionem rite acceptave-

fit; ex alia nunc ipfa poífit Cajo nubere, qui ea

!

indignus factus non eft; dicendum, quod [i vult

ad íecunda vota tratfire, nec ulla premitur ne-

U

ceffitate nubendi alteri a Cajo, 'huic nubere tenea-

tur. Necobftant jnra, quae opponi folent; hzc

toll

enim ftatuunt quidem, quod fi unius fpon(a alteri

NT

mubat, debet cum ifto manere, eum pro eotunc

Véti

impleri nequeat prima promiffio ; at non dicunt,

aliqu

hanc penitus extingai, adeo ot foluto Matritno-

füs,

nio, fi velit deuno nubere, primo nubere non te-

neatur.

t

lmo cum in jure expreífam habeatur,

ln

gquum n

on effe, ut delinquens ex füe deli&to

RE ln

commodum reportet; inde co

lligitur, quod Tar-

Yat

quinia debeat nübere Cajo,

cum jampridem fe ipfi

hi

abfolute nupturam promiferit.

Vide Pontium

fl

2. €8p. 13; & Gir

Eïiï. i

i.baldum de Matr. 'cap. 2«

Tri

p

CAS.

]A

MewskE FEBRUARIirI.

409

filitm, u

CAS. IIL, Poft varia retum difcrimina Cajo de fa&to

T al

tandem nubit Tarquinia; at poít primum partum

0 [efe p

incidit in amentiam. Q. An Cajus licite poílit cum

: niübetet(

ea profequi maritale commercium.

ha d

Refpordeo cum diftin&ione: Velamentia Tarquinize,

t pratn

peritorum judicio, tanta eft, ut prolis, quz alias

conciplenda rationabiliter preevidetur, fuffocatio

iE p

in utero, vel immatura ejectio prüdenter timca-

nfelibus

ferit epr

tur; & in tali cafu dico, non polfe Cajum pto

eo tuünc eum ea profequi maritale commmercium,

andi, /li

ne prolem ifti periculo exponat, quod teite Ro-

piata, en

fignolo de Effect. Matr. pran. :

3

3. fe&..4. perom-

idem pe)

nes illicitum eft. Vel amentia *

l'arquinize eft adeo

wl

levis, ita ut, omnibus bene perpeuis, feclufum

ilel

*xen).

prudenter judicetur hujusmodi periculum ;; & tunc

ife

fubdiftinguo : Vel maritale commercium majus ,

facatel

ac notabile detrimentum affert faluti Tsrquinia ;

aditia

& tunc dico, non poffe Cajum &c. nam juxta S.

iqaa a

Thomam in.4. dift. 32. q. 1. art. r. Conjux non

habet poteftatem in corpus alterius ni falva inco-

j !enem':"*.:f

ü

?

...

iumitate perfonze. Vel maritale commercium non

[ Cund

afferc Tarquinke &c. & tunc dico , Cajum illud

ferit N

* profequi poffe, cum ipfum nil reddat illicitura.

: atcepft

ete, C:',

MENSE FEBRUARIL

quoi Ó

tius habens filiam nubilem, fed c;b ino-

yremmti *

CAS. T. "rl

yete t

. piam impotens illam dotare, ad eam

fjets Y

collocandam in Matrimonium , furtive (urripuit

s

j d

Scuta quingenta, quibus ipía facile Spopfum in-

venit, cui proinde fuit Matrimonio copulzta. Poft

pno

Don

aliquotannos Matrimonii confümmati detegit Spon-

fus, Dotem, fibi ab Uxore delatam, totam, fuiffe

/

[

Francifco ablatam per furtum. Q. An teneatur huic

2

i

Yi

vl

illam reftituere,

4

f

4f

Refpondeo cum diftin&ione: Vel fponfus adhuc fer-

vat hujusriodi Dotem impermixtam , aut difcer-

nibilem ab aliis. fuis pecuniis; & tunc dico, eam,

;

fi legitime przícripta non fit, eífe reftituendam

Francifco.

Vel hujusmodi Dos iam eft legitime

[ U

preefcripta, aut fuit ab eo permixia cum fuis qua-

lt

f

itas

.05

410 Casus ConscteNRTUE

litate fimilibus, & quantitate majoribus ; & tunc

Viite;

dico, Sponfüm nonm teneri ad ejus reftitutionem.

fetarin|

of

Ratio prim:e partis eit,

uia fes aliena quamdiu

rinüluum

przífcripta non eft, ac exiftit in fpecie ab aliis di-

fcernibilis, manet füi Domini, & ad illum clamat,

temea]

Y vel

ubicumque fit.

Hinc Sponfus in ifto cafu debet

ii obl

inter eos ferecenfere, qui putando dücere divitem,

duxerunt pauperem.

Ratio fecundz partis eft,

]. com

ob ;

quia per legitimam przefcriptionem transfertur.do-

MOi

minium ,

ob diétam rmixtionem Dos accepta

cenfetur morsaliter confampta , ut cum Glofía in l.

fadlia

. ff. de folut. tradunt DD. commun. Quare cum

bonz fidei poffeffor, uti eft notter Sponfus, con-

.

fumpta re accepta, ad ejus reftitutionem non te-

itnodoh

jonet

neatur, dicendum &c. Neque opponas, hunc te-

netiad id, in quo factus eft ditior; cum enim

w 6

Dos ei data fuerit ad füftinenda onera Matrimonii,

Séfed

nec exinde pro fe nllum lucrum perceperit, ex ea

in nihilo ditior fa&us eft; ideoque &c. Sporer,

Tefponde

La Croix, aliique paífim.

&X 03

i[fä, fi

CAS. II. Lutheranus Dux exercitus mixnatnr thortem,

idige

parentibus Sacerdotis, nifi hic legat Opera Lutheri,

COpUur

Q. An Sacerdos

aloyi

& coram ipfo Miffam celebret.

Tentüm.

poiïïlt ob tale motivum lícite ifta peragere.

quai

Refpondeo cum diftin&ione: Vel Lutheranus id facit

EUY

deliz

in Fidei, ac Catholicze Religionis contemptum; &

tunc certe nequit Sacerdos licite ifta peragete;

exten

nam, ut re&e inquit Duardus in Bul. Coen. Dom.

Q

Íe o

lib. 1. c. 2. q. 2. n. 16. id' effet virtualiter contem-

nere, aut negare fidem exterius, vel faltem coti-

Qoril

temptori cooperari: quod, utpote malum ab intrin-

ln p.

lotam

feco, neque ad parentum, neque ad propriam mot-

tem evitandam fieri poteft.

Vel-id facit pre&ecife

T

ad fuze potentiz oftentationem, vulgo per bravu-

ls wf

i

y4; & tunc dico, quod fi Sacerdos rationabili-

ter. tnetuit mali comminati executionem, ni dicta

BHQS |

peragat, poteft quidem ea licite peragere, feclu-

Cano

fo omni periculo fcandali ,

fübvecfionis

C

a$ D

funt enim ex una parte aCtiones malae, quia pro-

-

üieudi

H

À

E

—MENSE FrBRUARH. 41I

; &t

hibitze; ex alia, prohibitlio earumdem non cen-

feturin hifce cafibus intervenire, cum Écciefia non

itutone

la quamd

obliget cum tanto incommodo: fi tamen adÜt pe-

e ab ii

riculum fcandali, aut &c. tunc neque ad dittum fi-

linm la

nem ea licite facere poteft; przeceptum nainque fi-

o d

bi, vel proximo non inferendi laqueum iniquita-

ete diniz

tis, obligat femper & pro femper, ut trsdunt D.

D. commun. Propterea Apoftolus r. ad Cor. 8. di-

partt

cebat :

SSi efta f;audalizat. fratrem meum ,. mor

nefertüts

0s at3)

amanducabo carnes in cieruum , ze fratrem meum

fcandalizem.

-

Glofa

Quite d

ynlos, of

CAS. III. Alter Sacerdos majori Excommunicatione

innodatus, fed occujta, fciens. proximam fai ele-

em ao &

$j lurte

Gionem in Parochum, tacet, eo quod ipfe fit pau-

per, & habeat parentes egenos.

Q. An ita fe

fattir

gerendo peccet.

enit, &i

.Refpondeo ; hujusmodi Sacefdortem non peccare , fi

& t

, ex una parte prius ab(olvi nequeat a Cenfura; ex

alia, fua füorumve parentum eceftas talis fit, ut,

Dd

ni eligatur ad tale Beneficium, gravi incommodo

cogatur fuccumbere: peccaret veto, fi vel prius

a Lit

abfolvi poffit a Cenfura, vel faa, fuorumque pa-

i facero

rentum indigentia fit levis. Ratio primze partis eft,

fe

quia in tsli cafü locum habet Epicheja; cum enim

ii

obligatio fe excufandi proveniat a praefcripto Ec-

clefize, quae eft mater pia, jure creditur, hanc non

ml ,ü'

extendiífe przefcriptum faum ad hujusmodi cafum

[

cum tanto Sacerdotis incommodo, przecipue cum

Cæn JJ

fe eo tunc excufando fubfit periculo ingerendi ele-

gt

iem U

&oribus fufpicionem, fuo nomini, & chara&eri

jl

non parum indecoram, vel incurrendi apud ipfos

r2

notam infamim, aut faltem immodice charitatis

pm

erga fe, fuosve parentes.

Ratio fecandz par-

l

pr!«

hutti

tis eft, quia fi potef a Cenfura prius abfolvi,

id curare tenetur, ut fuüi electio canonice fizt;

HQW

alias evincitur contemnere , vel faltem negligere

J

| pl

Canones, ac prefcriptam Ecclefia ; & levis ege-

f

ftas non excufat ab obfervantia przecepti de impe-

jrls

dienda in cafu fui eleCtione ob inhabilitatem ratio-

i

"

*

gll

ne.

l

412 . Casus ComscireNTUE

Tenr t

ne Excomrunicationis. Rofignoluä tom, 1. de Cen-

für. q. 2. c. 18. monens in primo cafu, ultra ab-

1t) 0

tocom

folutionem a Cen(üra, debere Sacerdotem occulte

f

petere ab Epifcopo difpenfationem, ut füi eleCtio

ilor,

l

[

convalidetur.

O

Noin

MENSE MARTII

ftiin

.

lus )

CAS. I. (

Apellanus' noCurno tempore vocatus

Wopt

^ 'ad miniftrandam Extremam Unttionem

infirmo, fümpfit per errorem Oleum Cathecu-

DAU

menorum pro OleoInfirmorum,eoque inunxit zegro-

atl

tutn.

O. An valide.

Refpondeo. Licet opinio affirmans probabiiïs videa-

Md

tur, tum quis utrumque eft Oleum Olivarum ab

Copna

Viet !

Epifcopo benediftum, in quo per Concilis fitaett

hujusceSacramenti matetia remota ; rum quia urium

Te ad

Ieg.

eit. sb slio Ecclefiaftica tantum benedictione di-

verfum

s ficque Olei mutatio poteft quidem red-

que I

dere illicitam , non autem invalidam Sacrametti

puïa Y

collationem ; tum, quia denique diverfi fines, ad

um

* tor

quos unumquodque ordinatur, utpote fines ope-

rantis, extrinfeci funt, nec variant materix (uüb-

1t; i

ftantiam.

Tétine

Hoc non obftonté. fententia negativa

meo videri aperte collipitur ex doctrina S. Tho-

hr

ln dl

i2 ; cui ultra plutes alios DD. ad amuffim confo-

nant Acta Eccl. Mediol. par. 4. in Inftr.

Un&t.

Wme

65.

&(s

de dilig. in Minifir. ait enim Angelicus Opufe.

de Sacr. Un&t.. Si Sacerdos deprehenderit fe evv

ae,

i

AW

€$ ex errort de alio oleo (nempe Catechumenorum)

qe

lm

anxiffe , debet «

linc de oleo debito ungere , id elt,

de Oleo Infirmo

rum, üt ex contextu S. Doctoris

fita

fanifelte conftat.

Atqui fi Capellanusin cafu va-

lpon

lide unxiffet, non deberet amplius de Oleo debi-

tim

dee

to ungere; cüm enim error non ofliceret validi-

tati Sacramenti, non effet, cur unctionem itera-

Liry

fip,

ret; ergo fi poft nn&tionem eim Oleo Catechu-

menorum debet sdhuc ungere cam illo lafirmo-

DT

lia

rum, hocideo eft, quia cum illo unxit invalide.

Hine affero, in cafu faltem dubium eífe Sacra-

ut d

menti valorem, proindeque (monito populo, fi

*

ng

:

fecus

MewsE Man'tt.

E

43

1,1do.

fecus adfit Periculum Seandali, de inculpabili er-

|, ülttii

rore) unctionem fab conditione iterandam «gro-

tocum Oeo Infirmorum, ut apud La-Croix, &

tf Ocqu:

t lii df

alios , fancivit Synodus Colonientis anno 1662.

CAS. II Vidua quzdam tranfire vellet ad fecundas

Nuptias cum Sérgio, quoniam vero opus eft di«

j

fpen(atione, eo quia Sergius tennit duas ejus. ti«

;

1

H

um ad Confirmationem ;

lias ad Baptismum, & fi

yre vott

ideo petit, an interveniat triplex Cognatio fpiti-

Un&i

tpalis, an fit neceffe exprin;ere in fapplici Libello,

- Cathr

quod ille tenuit bis ad Baptismum, & femel ad

yxit &t

Confirmationem. Q. Quid refpondendum.

bils vt

Refpondendum, iu cafü duplicem tantum intervenire

Cognationem fpiritualem, una fcilicet ex tentione,

Jivarün

licet repetita, ad Baptismum; alteram ex tentio-

xl

Y

d

f

(

i gt

ne ad Confirmationem ; fic enim declaravit Cle-

mens VIII. apud Garziam de Juftis, &alios.. Ne-

J

que hoc mirum videri debet:

nam [ficuti ex co-

;þu—'xöcm [

mit

pula, etiam repetita, cum eadem Uxore, una

Sut

n

Yia.

i

tantum emergit affinitas inter ]

ritum, & Uxo-

ris confanguineos, quia eadem eft radix atfinita-

: fines

tis; ita ex tentione etiam repetita ad idem Sacra-

seríe

mentum una tantum emergit Spiritualis Cognatio

à n

(à 3«

inter tenentem & Matrem detentorum, quia ea-

dem eít radix Coguationis.

Econtra per tentio-

jfüm t

)u

nem ejusdem, aut diverfz prolis ad Baptismum

& Confirmationem duplex emergit Spiritualis co-

8U

gaatio, quia funt duo Sacramenta divería, adeo-

xlf/! [/

que duplex radix Cognationis; ficuti

er copu-

ii ele»i

lam habitam cum duabus Sororibus duplex emer-

git affinitas, quia duplex eft radix affinitatis. — Re-

$.

fpondendum fecundo, fatis effe, ac fimul necetfa-

;

.;

rium exprimere, quod Sergius tenuit filios Viduae

Uv

duceridz ad Baptismum & Confirmationem.

£

E

fatis, quia fic exprimitur duplex przdicta Cogna-

tio, quam Vidua habet cum Sergio.

£ft nece[füs

vium, ne quo ad unam tantum difpenietur , fic

]

lj

alia remanente indi(penfata Quaod ienuit filios &c,

ut duplicetur modus, quo volentes contrahere funt

cognati, nempe, per Compaternitatem , & Com.

li

inas

L

Jf

k414 Casus CowsciENTUE.

maternitatem, nam inter Patrem Filiam , aut

Matrem & Filium , fpirituales, ob maiorem inde-

B

centiam Matrimonii vix unquam Eccle

a difpenfat,

ut refert Fagnaunus in Cap. ex lit. de C

ognat. Spir,

& cum De juftis Anacletus lib. 4. D

(5 l 3

pend. num. 2co.

,

ecr. in ÁAp-

]hus, .

an n

CAS.IIL Orta gravi contentione inter duos , hi

yetit

fibi ad invicem , ac zequaliter detraxerunt. Poft

ho fi

aliquot dies unus ipforum inveniens alterum in

loco publico eum f»lutavit; at falutatus alterum,

licet advertens, non refalutavit,

Tfonde

Q.( Án, & quo-

t tf

inodo hic peccaverit,

( h

Refpondeo cum diftin&ione. Vel falutatus eft äequa-

difig ,

perfon;

lis, aut fere zequalis conditionis cum falutante, vel

eít conditionis longe inferioris. Si primum ; dico,

oj

quod peccavit mortali'er contra Charitatem; refa-

mpor

vittote

lutare namque falutantem, inter zquales, noneft

fignum fpeciale, fed generale, ac commnne dile-

primi i

Ctionis, quod juxta Do&orem Angelicum, alios-

rorq

* g

que communiter, neque inimico negandum eft; &

illius denegatio, fuppofita contentione przecedente,

^ fion

jure accipitur in fignum contemptus, tvalignitatis,

ld b

odii, ac vindiftae, adeoque eft füfficiens nedum ad

Qüm fup

caufandam magnam contriftationem in non refalu-

BN

tato, verum etiam ad illi prebendam occafionem

ol

Sns

reaffümendi inimicitiam, aut in ea perfeverandi, &

Confe

fi id palam fiat,

arit non rato fcandalum in viden-

tibus. Si fecundum ; dico, non refalutantem per

hoce

*m

fe loquendo nullius peccati ob hoc reum effe, prz-

vel (

ue fi ante contentionem etiam falutatus non fo-

lh

at eum femper refalutare ; nem in ifto cafü

Hebr;

omiffio refalutationis nequitadfcribi odio, contem»

letit

ptui, ac vindictz , nifi irrationabiliter ; cum re-

fs.

falutare falutantem conditionis notabiliter inferio-

lllam

tis, fit fignum fpeciale, non au

ldyt

L

ctionis, ut paffim monent DD.

tem generale dile-

;

Qüond

C g

! thUe

Otdina

MEA(

41$

MENSF APRILIS.

lm i

Oremm i

MENSE APRILIS.

tdipet

TATNO

Eretrix aliquando fornicata etiam cum

u hd

* CAS. L M

Hebrzis, & Caftratis, cognitis ut ta-

libus, expreffit quidem in Confeffione fe peccaffe

cum liberis, vél etiam cum uxoratis; at non ex-

! ditt i

preffit fe peccafíe cum Hebrzis, & Caftratis. Q.

rünt, «

An fufficienter fe exprefferit.

alletit:

s allenm

Refpondeo negative quoad utrosque, fi Caftratiutro-

, &j

ue tefte carebant. Ratio quoed Hebrzos eft, quia

cum hi fint Chrito infenfiffimi, qui eft Caput Ec-

clefia , ac Dux, & Lecifer nofter, commixtio

! eü:gaï

d

perfonze catholicze cum ejusdem eft ipfimet Chri-

fto injuriofa, utpote cum hoftibus ejus , ideoque

imu'm, i

importat quandam peculiarem majlitiam contra

h; t

virtutem Religionis, quze propterea debebat ex-

lt Q

primi in Confeffione, manifeftando qualitatem He-

u leö

jem, &l

brzorum. Exemplum clarum habemus in concu-

bitu cnüm Dzmone füb humana fpecie apparen-

n s

te; ficuti enim quamvis iftud peccatum reduca-

yuecelt

tur ad beflialitatem, eo quod commilfum fuerit

lnl

cum fuppofito diveríz fpeciei; tamen, quatenus

smedum

commiffum cum teaximo Dei, & hominum hofte,

non l

involvit fpecialem malitiam contra virtutem Reli-

otcalit

gionis, ut cum Tamburino notant La Croix de

t

Confelf. n. 1084, aliique comm. ideoque etiam ob

um n

hoc exprimi debet, quod concubitus fuerit cum

lotant

Dzmone, faüb fpecie vel puellze, vel conjugatze,

m e

vel &c,.;

ita licet commixtio .Meretricis cum

fatüs

)

"

Hebrzis fit fornicatio, vel adulterium, eo quod

M

i

fuerit cum Liberis, vel Uxoratis; tamen quatenus

dla: f

Ui

facta cum hoftibus Chrifti involvit peculiarem ma-

dj

litiam contra Religionem, ideoque exprimi de-

Ratio poftea

bebat, quod fuüerat cum Hebraeis.

e

"d

quoad Caftratos eft, quia eo ipfo quod utroque te-

fte carebant, erantinepti ad proprie feminandum,

ficque ad generationem, ad quam copula a natura

ordinata eft; propterea commixtio Meretricis cum

i

eis-

yf

416 Casus CONSCIENT U.

eisdem reducitur vel ad fpeciem quandam peécati

Qne

contra naturam, vel ad copulam effentiáliter im-

104

pem:

perfe&am; ad quam proinde rite exprimendam,

manifeftari debebat, eam foiffe cum Caftratis ntros

s

que tefte carentibus,

Quere cum Meretrix non

fs a

exprefferit (e coivilfe cum Hebrzeis, & Cafítratis,

[ OOT

dicendum &c. Lugo de poenit. difp. x6. fe& 6.

ii milg

Puteobonellus, & alii,

folum te

mojoriy

CAS. II. Sempronius foliicitat, ac provocat mulies

1090 d

T0j4m 00

rem 3d fecum peccandum, íed non quidem cum

animo revera patrandi tale deli&ctum, quinimo ex-

p

periendi an illa cafta fit, & vere conftans,

tiline h

Q. Arj

peccet mormlitef.

?5 pote

voris in

Refpondeo affirmative: ad hoc enim, ut petitioattus

ilicitafit, non eft neceffe, quod petens habeataui-

quiin

Marec

mum ponendi actum petitum; Íed fufficit, quod

US Fett

actus, faltem quoad apparentiam ferio petitus , fit

hod N

ialus; fic enim verificatur, quod ipía petitio (it

1

inductiva ad culpam, utpote ex fe induCtiva ad ac*

tum m3lum. Hinc Cajetanus 2. 2. q. 78. art. 4. ju-

te monet, effe animadvertendum, an actus petitus

poffit ab eo, a quo petitur, licite fieri, nec ne; haé

u$ L

enim eftradix licitze, vel illicitze petitionis. Simi«

liter advertit Navarrus in Manual. de4. praec. De-

D

cal. c. 14. eum non effe a gravi culpa immunem,,

Teust

üi petita Muliere, ut fecum dormire velit, aut

UY

fe cum ipfo metiri in eodem le&to, fi ex modo lo-

elponi

quendi non indicet fe id dicere ex joco , & animo

pre«

alieno a fimilibus perpetrandis; quod tradit etiam

Alex

Alphoníus de Leone tom.; 1. recol, 14. n. 27.

Teng

f

&i;vj

CAS. IIT. Confeffarius etizm pro lethslibus im ohit

li

r

fl

Poenitenti fatisfactionem in operibus alias de itisy

Vr l

licet hic poffit etiam peragere indebita. Q. Anma-

i

W

ii

le fe gerat.

Ceunu

Refpondeo: Confeffatium id facientem fine urgenti,

N

ac rationabili motivo male fe gerere, Ratio eit»

N Otif

quia ex Tridentino Confeílarii debent imponere

ii

poenitentibus fatisfactionem congrüam, in vin i«

ain

I-(WI»

E

M F!.NSE' Marr.

uT

lm p

Gam & caftigstionem pfæterïrarum exceffüum, nec

tiliter

non ut frenum ipfos retrahens a faturis. Jam ve-

yimepd

yo eam imporendo ebam pro lethalibus in folis

driis i

operibus jamo debitis, non ita bene fe gerit Con-

ereitis t

feifari

»s nofter; etenum quamnam vindictam, &

( Cilti

onem lentit Pcenitens ex tali impofitione,

cattgat

1. H

fi nihil gravaminis hacc illi (uperaddit, cum ad id

folum tenestur, ad q»od tenebatur prius ?

ua

mojori vi cohibet hoc frenum, fi ei nil additur de

Qcal m

novo, quod retrahat ? Neque dicss; ipfi imponi

Midem &

novam obbgationem, cam res jom debita ab eo

Contra enim, cum

uitimo e

ponenda fit ex novo titulo.

5 (.4

ratione hujus novz obligationis, ac novi tituli,

res ponenda non evadat magis pcenalis, & gra-

vioris incommodi , me hercle eft. captu difficile,

NU

quod in cafu fit vindi&ta, & caftigatio proportio-

0400

mata peccatis mortalibus, & frenum ab ulteriori-

VEUC)

l

bus retrahens, ad mentem Patrum Tridentini Sy-

ii

i

nodi. Rofign. de de Poenit. part. x. q. 5. art, 7. h,

l p

7. Nugnus , & alii.

"TEU

l

"

j

AMENSE MAII

s?

dU

A

jec n*

Ceafione Jubilzei, qua habetur facultas

ïOUiS ] L

CAS. 1. O

abfolvendietiam a Cafibus Summo Pon-

atl

"

tificiin Bulla Coenze refervatis, Confeffario fe prze-

Vr

fentat habens peccatum hzerefis formalis externze.

Q. Àn zb eo poffit &bfolvi.

v

velil

ex p

