Sacramentum; quod nemo illi

d

nem füam extra

Ewi"!

prae-

p

]a

p

*

| 464 CasUs CoxscreNTIE

precipere poteft; ut clare colligitur ex S, Tho«

]

ma32. 2; quzeft, 70. art. 1. ad 2. in fine, ubiait: A.

- Q1 d

hil poteft pracipi homini contra id, quod

eft de jure

[

naiurdli. Hinc Berta tenetur quidem (fi

veeiimpo.

natura Parocho, five non

) feclufo periculo relap-

guüs;

fus, & cujusvis alterius

mali gravis, fecreto mo-

t

nere Sergium de imped'mento, ut ipfe vel defiftat

Ajtsmo

a tali Matrimonio, vel prius difpenfationem obti-

lirni

neat, ne fist Sacramentum nüllum , alizque vi-

Ml

tenturinconvenientia, quae fecus evenirent; onus

tpi ]

tamen. faciendi praedictam formalem denunciatio-

Yer IT

nem nec acceptare, nec implere tenetur, ut tra»

dunt DD, comm. :

itie o

&5ptet

fonte:

CAS. 1II. Sacerdos carens Miffarum ftipendiis, oc-

cafione , qua vult Jubilaeum lucrari, applicat Sa-

tpto

crificium pro Animabus Pürgatorii, loco eleemo-

Vim (

ini

iyus ad illud lucrandum praícripta,

dere e

ifti oneri fatisfaciat,

Q. An fic

Contr

tuto]

Refpondeo negative. Ratio eft, quia talis applieatio

Vewi

reducitur ad eleemofynam fpiritnalem, hoc carmi-

ne a DD. comprehenfam: confule, cajliga , folare,

a]ïquiw

vemitte, fev, ora; de quamon eftfermo in Jubi-

Yunt ;

a

fenfi;

20 ; ut cum cominupi docet penes me etiaw Za-

m

nardus in Dire&. de Pcenit, cap. 2r. quxft. 26. ia

fine; nomine enim eleemotyne abíolute prolate

W

hn

ea tantum, quz realis et, communiter intelligi-

pret

tur. ldque indicare videntur formulz , quibus in

Cot

confeífione Jubilaei, vel alterius plenarize Indul-

gentiz, folet eleemofyna prafcribis (unt enim te-

inc

dum

noris fequentis: Ejleemofynas pro poffe diftribuant :

falfo

vel Pauperibus & indigentibus perjouis , aut lotis

piis elcemofynas erogent, Atqui eleemolyna, qux&

Yon.

fet

impertitur per diftributionem, quaque erogabilis

eft locis piis, realis eft, non vero fpiritualis ; er-

C

go &c. ideoque cum nofter Sacerdos hanc non

Ti

erogaverit, dicendum,

quod oneri pro Jubilao

lm

prafícripto non fatisfecerit.

"Theodorus a. Sp.

puoi

San&. de Indulg. part. 1.

cap. 11. art, 2. Boffius,

tius

Viva, c&tterique comm,

MEN-

l!m;

E

MrNsE FesAUARIL,

465

151

JMENSE FEBRUARIL

Isj

h

u

TLT

CAS. 1. S

Ophronius, vere mendax in ffateris, non

Iredity

dat fuis adventoribus juftum mercium

pondus; has tamen illis vendit pretio infimo, tali«

icy

fecregom

,,,,,

terut, fi datum & acceptum ferio confiderentur,

Vel

l

L

hujusmod: venditio non excedat limites pretii jufti

LOne

fupremi. Q. An licite id fieri poffit,

ali

Refpondeo negst. nam /latera dolofa abominatio eff

'ent: v

apud Deum; 689 poudus equum voluntas ejus (Pro-

verb. 11.) Ratio poftea eft, quia licet Sophronius

t Ut iïli

ante Contractum per fe non teneatur vendere mer«

ces pretioinfimo; adidtamen tenetur ftatim, scfic

fponte convenit cum emptoribus: tunc enim ficuti

,

emptores tenentur viiniti contra&tus folvere pre-

a

tium conventum ; ita venditor vi ejusdem

one

p

tractus tenetur conventum metrcium

ondus trae

Qu

dere emptoribus: Emprio namque & Venditio eft

Contractus hinc inde obligatorius. Et ficuti, fta-

fit]

tuto jufto mercibus pretio a poteftate publica, nequit

Venditor absque injuftiria, & onere reftitutionis,

aliquid detrahere,Emptoribus , eo ipfo, quod fol-

'hoc æ

vunt juxta ftatutum; ita convento ex mutuo con-

? i!;;'*

fen(u pretio infimo; nequit Sophronius absque in-

eliti d

juftiia, & onerereftitutionis, aliquid detrahere

glb d

mptoribus, eo ipfo, quod folvunt juxta conven-

T0

tum. Aliasdici poffet, quod qui fponte vendidit

I iqm*ï-'

pretio infimo, & tradidit Emptori totum pondus

gihit

conventum, poffit poftea ab hoc licite fürripere

ie h

in compenfationem, quantum defuit ad integran-

jei

dum pretium fupremum, vel medium;

uod quam

d

falfum fit, & quot malis oftium aperiat, nemo

p

non novit. Vide Sporer Compl. in 7. Praec, cap. 6.

fe&, 2. n. 75. alias rationes afferentem.

1]

.

ylss^

AS. 1. Vicerat Ca

us in ludo notabilem fumma.m

"

Tibartio, cum volens aludo ceíffare, contra vo-

|

janc

7^

luntstem fuit adaCtus profequi ludum ; & in hac

anl*?'

j

profecutione, quod vicerat, perdidit. Q. An Tibur-

tius teneatur ad aliquid erga Cajum.

beh

Re-

Lambertini Cafus. Conjc.

Huï'

Casus CONSCIB*&TIJE

466

Refpondeo, probabilius eum ad nihil teneri ante fen-

tentiam Judicis. Ratio eft, quia, fi tenetur ad ali-

fifor

dul

nid, vel id eft ob injuriam ipfi illatam ; vel quia per

illizc :

ilam attraCtioneta fuit cauía fuübíecute amif-

fionis; vel quia denique ob eamdem non remaufit

Teoni

in Cajo voluntarietas neceflaria2d ludi validitatem.

tns dic

Jam vero nullo ex his capitibus Tiburtius tenetur

tiuset

aliquid reftituere Cajo &c. Siquidemnon ex primo;

pro injuria enim non debetur reftitutio , fed poe-

giu i

na: hanctamen nemo fubire teuetur ante fenten-

de ex

Yber

tiam Judicis. Non ex fecando ; Cajus enim non

folifi

obftante tali attraclione , poterat poftea vincere

ts cà

ficut prius, fifors seque illi faviffet :

uare for-

ptít.

tis potius defeCtui, 'quam attra&ioni imputanda

&tgitam

eít amiffio fubfecuta.

Nonex tertio; licet enim in

utroque ludente requiratur plena voluntarietas, ut

witr|

at

ludus refpectu utriusque fit etiam licitus; non fic

iotan

utfit validus; Contraftus namque ex gravi metu

Difen

injuíte incuffo celebrati, fünt involuntarii fecun-

CEN

dum quid ; & tamen, fi paucos excipias, ad quo-

tollyta

rum validitatem jus pofitivum requirit plenam vo-

Anirs

luntarietatem , czteri, utpote voluntarii "fimplici-

tontpi

ter, ab eodem jure füupponuntuf validi, cum eos

i of

precipiat infirmari inftante metum paílo. Quid

efte n

niergo idem dicatur de lüdo cum attrahente vel

fenedi

tertio, cum non fit inter exceptos ? Toitur poteft

quidem Cajus agere apud Judicem pro reftitutio-

Wieng

feadi

ne; antequam tamen hic eam mandet, ad illam

Ti d

nontenetur Tiburtius. Etratio fundamentalis eft,

quia voluntarium mixtum, utpote ex electione

proveniens, fufficit ad confenfum ; qui eft imme-

diata caufa Contractus; nec non ad transferendum

dominium, feu jus, quando intervenit titulus one-

051

rofus, ut in cafu ; quamvis non fic, cum folum

W d

intervenit titulus gratuitus , ut in conceffione ufu-

rarum, ac donatione pecunize fa&a graffatori, ne

i

injufte interficiat. Giribaldus de Contr. cap. Ir.

j

S.2.

lV

dle

' CAS.IIL. Oblitus Pcenitens gravis peccati, quod

annexamhabebatExcommunicationein refervatam;

LEN

alus

Wt

Z

467

MeNvsE M ARTII,

Ti atj

ehr al u

faffus eft aliapeccata, & ab iis abfolutionem obti-

nuit.

Q. An, n»on obítante Excommunicatione,

vlguay

QU a.

iithæc abfolutio fit valida.

L

»?M ^ Befpondeo affirmative

,

nam quando excommunica-

valtiltig

tus dicitur a Sacramenris exclufüus , & Conteffa-

tiucrég

rius erga ipfum jurisdi&tione privatus, id intelli-

ib

itur de excommunicato fcienter tali, non autem

, l^

e excommunicato fcienter oblito, vel infcio; nul-

ate lais

facramentalem ab-

libienim Ecclefia declaravit,

- enim u

folutionem hic impertitam elfe nullam ; quin po-

& yit

tius eam valere eruitur ex Trident. fefl. 14. de

quate K

poenit. cap. 5. dicente, & peccata, quze diligenter

jmyitan

cogitanti non occurrent, eadem confeffione i

cet i

univerfum intelligi inclufa: Addo , quod ef? ordi-

Vards t

matum propter chavitatem, non debere coatra chari-

jj i

tatem exerceri, utait D. Bernardus de prec. &

mv t

Difpen. Cum ergo poteftas aliquando arcendi fide-

ani lm

les a Sacramentis, fita Chrifto Domino Ecciefize

$, u

collata propter charitatem in remedium fcilicet

penste

Animarum, utrefipi(canr: ideoin eos non debet

til üg j

contra Cbharitatem exerceri.

Exerceretur autém

in cafu, fi abfolutio, noftro Poeenitenti impertita,

J cumjl

jlo, i

effet invalida; fic enim ille privaretur tam falutari

henlt

remedio absque füa culpa, imo dum eft actu im-

poteus , ob inculpabilem oblivionem, ad melius

jturr

fe ad illud difponendum. Beja part. 3. cap. 4. Spo-.

j Ó !,ïfü

rer de Poen, cap.5, q. 3. S. 9-

u

d

qie

MENSE MARTII.

diud

Alerianus inftituit Capellaniam cum one-

CAS. 1. V

re celebrandi fingulis diebus feftivis ad

tale Altare, affignato ad hunc finem congruo fli-

514 [

Accidit autem , ut dies,

y

pendio pro Capellano.

u

ze erat purze devotionis, nunc effeCta fuerit fe-

TL

$

ftiva de przecepto. .. Q. An Capellanus teneatur ifta

. die celebrare ad tale Altare.

p

l,

j

Refp. cum diftin&ione. Velaffignatio ftipendii, faCta

;

fj

fuit determinando tantnm pro qualibet Mifia, ex. gr.

h,i

Gg2

uos

468 - CAsvs CoNsciENTERE.

duos julios; & tunc dico, Capellanum non teneri

wd

&c. quamvis , etiam computata tali Miffa , adhuc

& p

verificaretur, quod ftipendium fit congruum. Ratio

o

eft, quiaintali cafuü eft certum, quod pro cele-

tondi

bratione talis diei nullum fuitzffignatum ftipen-

hus t

dium, cum fa&ta fupputatione conftet, hoc folum

atifan

voitu

correfpondere celebrationi aliorum dieruim. Vel

fa&a fuitin generali, determinando tantum ad au-

ii

num, autfruétus pradii ; & tunc

co,

vod

i,

Capellanus, etiam computata tali Miffs, habetfti-

wf

uum, tenetur ifta die celebrare ad

telit

pendium con

fale Altare.

j

atioin primis defumitur ex rationa.

f

biliter przefumpta voluntate Iuftitutoris, qui or-

dinando celebrationem faciendam fingulis diebus

10

feftis ad tale Altare, cenfetur voluiffe, quod idem

Cons

d

Altare nulla die feftiva careat tali cultu, nec po-

NerO

pulus commodo Mifíze, Secundo, a patitate Pa-

rochi, qui utpote obligatus applicare pro populo

tur

fa.

fingulis diebus feflivis, communiter dicitur obli-

f&d p

gatus applicare etiam tali die. Tertio, ab zequitate,

tetut

ficuti enim fi fefta aliqualiter minuantur, adhuc

? apellanus accipit totum integrum ftipendium, ut

Nefp,

lib. 3. c. x. de Sti

pen. Mif. tradit 'l'amburinus;

[

itafi unum, vela

À

,

ind feftum accrefcat , aequum

exclt

eít, quod celebret, maxime fi, attenta hac cele-

tgin

bratione, adhuc ftipendium eft congruum.

C

tul

CAS. II. Plena cum advertentia prorupit Titius

h

in hac verba: Credidiffem, Deumn uon effe Deum,

&i

f

( nonpuniret illum, Q. Anhæc fit blafphemia hzre-

ete:

ticalis.;

Tior

tem

Refp. negative.

. Siquidem ad blafphemiäm hzeretica-

lem requiritur , .quo

d formaliter, aut virtualiter

llgel

ccntineat aliquam falfitatem contra fidem ; quo

t |

non verificatur in cafu.

Licet enim in ea propo-

h

fitione conditionali: Credo, quod .Deus &c. videa-

EU

tur virtualiter contineri haec abfoluta: Credo, quo

at

Deus nou fit Deus, cum iffum uon puniat : qus

di

certe eft hereticalis, quia alligat effe Dei necei*

h

farium zeternum ,. & immutabile, contingenti pu-

lii

nitioni Creaturz ; tamen res ita fe non habet;

nam

[]

äl

MrzwseE Manrr.

469

M0 li

nam dicens: Credidiffem , Deum non e[fz Deum, fs

ifà, &i

&8;. per haec verba pracife exprimit fui animi

um N

prop

enfionem ad credendam (íi non adimpleatur

d o o

conditio ) dictam falfitatem, ut

indicat illud vet-

ts f

bum credidiffeni. Jam vero iufimplici propenfione

J

j

i

ad iftam faliitatern credendam, nec virtualiter in-

erti

volvitur di&a propofitio abfoluta; ficque verba:

antmdg;

Credidiffem, Deum wou e[fe Deum , fi non puuiret

00, Q

illum, exprimentia praefatam Titii propenfionem,

non fafficiunt ad conftituendam blafphemiam ha

eleirit

reticalem. Moronus refp. 95. T'amburin. lib. 2. cap.

ex t

6. $. 4. n. 22. Aliique.

i ;W

T ii

CAS. III. Novit Poenitens, quod fi dfutius excutiat

Confgentiam füam, probabiliter inveniet aliquod

j queï'ïdä

j, IY

aliud peccatum clavibus exponendum. Quoniam

vero jam fe exarinavit per tantüm tempus, quan«

pititt

*ue-Communiter füfficiens reputatur pro omnibus

0 por

jtar 0

fuze qualitatis , ulterius non protrahit examen,

fed peccata, quz ipfius menti occurrunt, contü-

T

tetur. Q. An valida fitifta Confeffio.

jor, Zs

pen':m-, L

Reíp. affitmative; nullibi enim przecepta invenitur

29

excuflio diligentiffima, & talis, ut probabilitatem

t g

excludat aliud quidquam inveniendi ulteriori in-

d

dagine. Etfane inaliquibus cafibus hzec effet vera

jm,

Conícientiarum carnificina; qui enim fiat, ut poft

IU

multiplicem, diutinamque peccandi licentiam fere

n

in omni peccatorum genere verfatus, ita feliciter,

"TL

& exa(te in memoriam revocet peccatorum fpe-

p

cies, numerum, & circumftantias, ut probabile

non fit, quod vel una prava cogitatio illius men-

bzmjl

tem fugiat? Tgitur requiritur quidem difcuffio di-

Ul/

"at

ligeris; non eít tamen neceffe, quod hzc diligen-

tia fit fümma : nec fufücit levis; fatis tamen e

" 5

d

mediocris, habito refpe&u ad qualitatem perfonz,

d

ac tempus, quo hzc confelfa non eft, ad fpecies ,

ac numerum peccatorum , ad peccandi confaetu-

dinem, & alias circumftantias.

Unde non valet:

jl

Si plus fe examinaret, plus inveniret; evgo tene-

f

tur fe plus examinare: hinc enim nedum attendi

j

debet Confefüonis integritas , verum etiam hu-

mana

m

1B 3

$

470

ICasus CoxscreNTUE

sana conditio, & quod Sacramentum non tedda-

tur Fidelibus timis onerofuüm.

Hinc qnia Poeni-

Tefpmé

etin t

tens, fe gerendo modo przdicto , fupponitur ufus

trs |

diligent'a mediecri in fe difcutiendo, valida di:i

debet e

as Confeffio. Ita comm. contra Cleric

eint

x

aþum

premo

w«e Poenit. dec. 21. n. g.

gt

licmyu

quod .

AIENSE ZPRHJIS;

toy

Ejus mutuat Livio pecuniam, ad decem

Qu

CAS. L G

annos, cüm paCto, quod fi interim al-

ade

ter contrsheniium moriatur, debitor fit liber, fi

€rütt

autem ambo füpervixerint, mutuatarius dare de-

dili

beat ali

Qu

quid ultra fortem. . Q. An talis contractus

fit licitus.

tradu

aluc

vRefpondeo afürma&ve , fiplus dandum a Mutuata*

E

rio fupra fortem, ita determinetur; vt vere uter-

lii j

bjo r

que fublit z qualipericulo amiffionis, &lucri zequa-

lis,

Ratio eff, quiain hoc cafü uterque incertus

3. du

eít de eventu futuro, ac fui juris, uti füpponitur;

CAS.|

propterea fi ambo zeque fabfünt periculo lucrandi,

Ter

aut amittendi zequale, intervenit, quidquid requi-

ritur ad hoc, ut ifte contractus fit licitus ; nam

dn.

ipfi

proprie hic non eft Mutuum, cum Mutuans ne-

W m

queat in cafü noftro repetere tem mutuatam in

Yi

omni eventü; neque Societas, cum nihil in com-

mune conferatur; fed eft Ludus fortis, feu con-

Ro

ventio fundata fupra vitam &. mortem ipforum

imy

contrahentium, qua, intervenientibus dictis con-

1el

ditionibus, licita eft, ut inter alios fradit Bqna-

Al

cina de contr. difp. 3. quaft. 3. pun. G.

f

beg

€AS. II Mercator irrequifitus, & fponte fua, mu-

Qne

rj

tuam ob:ulit Antenio pecuniam, quam de pro-

ximo negotiationi expofuiffet, Acceptavit Anto-

eu

nius, eademque ufüs eft in negotio fibi valdé lu-

ln

crofo. Nunc tamen petitus a Mercatore ut ipfi fol-

D

vat interelle lucri ceffantis

f

Cui ratio fit adjudicanda.

, id facere renf:it. Q,

pe:

Re-

mg,

- MegNSE APnirIs.

4n

o

Refpondeo rationem effe adjudicandam Antonio; una

qui b

pottrt

enim ex conditionibus requifitis ad hoc ut Mu-

"tuans licite poffit exigere compenfationem lucri

vili

AC

ceffantis, hbasc eft, quod Mutuatarius fuerit de ea

promonitus, eaque deducta fuerit in pa&um ante

perfectionem contraCctus, nam forte fub hoc onere

hic mutuüm non accepiffet. Atqui non legitur,

SK

quod Antonius fuerit in cafu praemonitus de-tali

compenfatione, & quod hzc deduta fuerit in pa-

i

Lal

€tum .ante perfe

C

onem contra&us, ergo &c.

interiai

adeoque &c. Additur in cafu, nullum proprie lu-

it ibe,

crüm ercatori ceffaffe :

ceffase enim a lucro ,

s direl

eft a lncro cohiberi, feu impediri, ut poft Domini-

eut

cutn Soto de Juft. & Jur. lib. 6, quaeft. r. art. 3.

tradunt DD. comm. Sed Mercator in cafü non fuit

a lucro cohibitus, feu impeditus, cum irrequifitus,

s Mütto

acfponte lua, adeoque volens, ac Inbens Ánto-

L vete Ut

nio pecuniam mutuaverit ;

ergo &c. ficque Anto-

nio ratio eft adjudicanda.

lucrjægu

Giribalq. de Contr. cap.

ye t

3. dub. 8. S. 1. num. 66.

N

"

CAS. III. Sergius accepit in Cenfum Senta milley

lol

fperans ea applicare cum lücro. — At quia fpei fun-

"qu

damentum evanuit, convenit cum lMercatore de

u

d

"d

ipli tradendis Scutis quingentis ea conditione,

utu

ut medietatem Cenfns, & annuse refponfionis fol-

Qu

sf

vat. Q. An Sergius id licite peragat.

90

Refpondeo negstive: quo enim titnlo juftificat onus

j

impofitum Mereatori folvendi medietatem annuaze

m p

refponfionis ultra medietatem Cenfus, fi, ut ajunt

f

Adveríarii, non infitait novum Cenfum, certe id

Q

facere nequit ratione lucri ceffantis, cum non ha-

beat fp

em fuündatam lucrandi: nec ratione damni

.

emergentis

?

per hoc enim non cogi

tur quidquam

J

L

habetque alia

"T

carius emere, aut vilius vendere ,

fcuta 5oo. otiofs: nec ob periculu

m amittendi for-

jl D

non denique ob

[

u

tem, ut Adver(arii concedunt:

com:iodum refültans Mercatori: hoc enim cum

u

fuum non (it, fed Mercatoris , mihil pro eo acci-

u

!u

pere poteft, ut tradunt D

D. comm. cum $. Tho-

quod e

i illud imponat ratio-

lk

ma. emgnet ergo,

ne

i

g4

":

z

472 CasUs CowsciENTUE

ne Mautui. .Atqui hoc, utpote ilfufarïum , licite

S&UQ

peragi nequit; ergo Sergius id illic

iie 1

cum Navarro recte tradit Rebe

ite peragit, ut

Qul

llus 2. par. lib. ro.

üzeft. ult. n. x2. Oppofitum t

amen dici deberet,

femor

1 effet difpofitus ad rite redin

'endam medietatem

fl

Cenífüs, & ad inftantiam Mercatoris cum eo ita

vilite

conveniret, fiquidem cum nemo teneatur benefi-

Mdl

cium alteri praftare cum fuo detrimento ». tunc

dibt,

offet eriam in Mutuo pa&tum inire, fe indemnem

!

101

ervandi , ut firmat An

gelicus 2. 2. quaeft. 78. art;

2. ad 1. & patet ex eo

» quod Mutuaos in cafu non

! O

reportatlucrum ; fed precife quarit fui damni re-

yeill

parstionem, obligando Mutuatarium ad id, ad quod

pro t

jam teuetur ex Ture naturze.

Vide Molimam difp.

excel

394- de Contra&.

! Refpor

tiler

JAMENSE MAIL

lE (

CAS. 1. (.;I.!vicula putans concubitum cum beftia

quaf

"^ effe peccatum veniale, modo coivit cum

tüere

,Ove, nunc cum espra, modo cum afina,

Q. An

dece

poffit abfolvi a fimplici Confeffario,

dolo

efpoudeo cum. diftinttione.

Vel Silvicula talem

Tom

concubitum

putavit venialem , cum aliqua tamen

tiof

fufpicione,

aut alía cogitatione de gravitate a&tio-

&t

nis: vel id putavit fine ulls füfpicione &c. Si enim

Y

utavit venialem fine ulla fufpicione &c. Dico,

i

5

ilvicalam pofle abíolvi a* fimplici Confeflario ,

Tan

quia tünc peccavit folum venialiter, cum in tali

p

concubitu unice apprehenderet venialem malitiam,

fat

H

u foóla proinde illi fuerit voluntaria & culpabi-

p

S. Si poftea eum putavit venialem , fed cum ali-

$

ua fafpicione , aut &c, dico; quod licet poffit

peculative defendi, Siiviculam adhuc effe abfolvi-

CAS

T0

bilem a fimplici Confeffario ;

in praxi tamen non

m

eft ab hoc abfolvendus ;

cum enim in cafü fit ea-

Q

dem operatio beftialitatis,

& quidem cum volun-

tarietate fufficiente ad mort

ale, five facta fit cum

Ref

ignorantia vincibili, five fc

ienter; fequitur, quo-

ti

ad fübftantiam eífe idem

peccatum, ( ignorantia

N

enim in his operationibus

non mutat fubítantiam

fi

a&u;:

2

MeNsE Marr.

413

*illm. h

a&tus, quam malitia primario confeqnïtür) ac pro-

inde ficuti Silvicula nequiret abfolvi a fimplict

peng!t,

Confeffario, & coiviffet cum ove &c. fciens id et-

pit.

lh

( d

P

ph

fe mortale; ita neque poteft ab eodem abfolvi,

melei

fiilud tommifit cum füfpicione aut &c. de gra-

Q at

vitate a&ionis; nam eft certum peccatum mortale

atüt d

befialitatis. Vide Merollam de Volunt. & Invo-

«l

OMUE)

lunt. c. z. dub. 13. n. 661. Puteob. q. 3. art. 4. $-

U u

o Ints

IO. D. 4.

el

1n Cál

CAS.1I. Foemina a pluribus honefta reputata, fed

i du

vera Meretrix, ab uno accepit exceffivum pretium

proturpi fui corporis u(u. Q. An teneatur illum

d idqu

exceflum reftituere.

Jita d)

Refpondeo cum diftin&ione. Vel Fcmina accepit

talem exceífüm, illum extorquendo per fraudem,

aut dolum ; & tunc dico cum .S. Thoma 2.2.

m b

quaeft. 62. art. 5. ad 2. ip(am teneri eumdem refti-

qoiriteta

tuere; dans enim in cafü non dedit volens, fed

deceptus. Vel eum accepit fiue ulla extorfione

à (

dolofa, & fraudulenta, ac vigore contrattus in-

jcilt

d

"4

nominati, Facio ut des, feu paCti initi detali pre-

tio folvendo;. & tunc dico, ipfam non teneri ta-

qua Y

tate.

em exceffüm reítituere, fi dans potuit de eo li-

bere difponere: nam ex una parte dsns in cafü

xc $

dedit volens, ex alia quamvis hoc ei datum fit ob

&t

ALE

rem illicitam , tsmen ipfa datio non eft illicita,

praecipue cum valde probabile fit, opus volupruo-

t !

I

fum, ob quod talis traditio fa&ta eft, non habere

u

pretium determinatum, Petrus Navar. de Reft. 1.

4. cap. 2. n. 118. & feq. Leffius, & alii.

-

CAS. lIl Sempronius, pluribus debitis gravatus,

non potett fuis Creditoribus fatisfacere, ni immi-

nuat convenientem dotem filiabus.

Q. Àn id fs-

[

cere teneatur, ut poffit (atisfacere Creditoribus.

m

Refpondeo cum diítin&ione. Velagitur de diminu-

1

tione aliquali; & tunc dico cum communi DD.

Sempronium ad id teneri: ficuti enim ob talem

"

finem tenetur minuerc expenías circa viCtum, ve«

5

g5

itum,

4

-

3474 Casus CoNsciENTUE

]u

ftitum , & manutentionem familiz ; ita etiam cir-

Yie

ca Dotem filiarum, ne Creditores damnum abfo-

fi

lute, vel faltem tantum damnum patiantur, Vel

h

t

agitur de diminutione notabili; & tunc fabdiftin-

Ten

uo: Vel per hanc diminudonem, judicio pru-

[o

entum, mutatur ftatus ejusdem, & filiaram, ab

tent

eis jufte acquifitus ; & in hoc cafu dico, Sempro-

trtr

niüm nonteneri ad hanc diminutionem notabilem ;

düs

utenim diciturin tractatu de Reftitutione: Nemo

tenetur decidere a proyrio [latu jufle acquifito, ut

CAS

Jatisfaciat Creditoribus. Idemque dic, ii diminu-

u

ta filisbus Dote, hze Sponfum non invenirent, cum

D

peticulo amittendi pudicitiam ; nam bona ordinis

ft

Inferioris non funt re(tituenda cam periculo amit-

tendi bona ordinis fuperioris. Velperdictam di-

p

te|

minutionem non mütatur ftatus, ant mutatur in-

jufte acquifitus; & tunc certe ad eam tenetar

Sempronius, cum amplius non interveniat caufa

Mef

excufans; ficque fe ad verum proprium ftatum re-

$.

fel

ducere'a.ï Leffius lib. 2. cap. n. 29. & aliicomm.

i

qu

MENSEGQUNAL.

tl

tl

pre

CAS. I. C

Amillus per plures annos fe impotentém

expertus ad . confümmationem Matri-

ys

monii, ad fimplicem contaCtum Reliquize cujus-

hN

dam San&i, cum qua fait benedi&tus, illico factus

eít potens. Q. An libere vacare poffit operi conju-

gii cum propria*. Sponía.

RAefpondeo negative ; fi poft requifitum triennale ex-

perimentum , poftque adhibita confueta remedia,

ä

five realia, five fpiritualia, nunquam potuit Matri-

monium. confümtaare, Ratio eft, quia in hoc ca-

fu intervenit moralis certitudo, quod nulliter con-

traxerit cüm propria Sponfa, ob impedimentum

Cl

dirimens impotentize perpetuze antecedentis, fuffi-

cienter manifeftatze per hoc, quod femper fruftra-

nei füerint omnes mfüs, non obítante valido re-

mediorum fübíidio; & quia nonnif per miracu-

lum

N

Mexuse ]unurr.

4ts

Jum hzc fuerit ablata. Quare ut Camillus poffit

lm (

libere , ac licite vacare operi conjugii cum Spon-

Dun i

t Ti

fa, debent tite mutuum renovare confenfum in

Matrimonium, nempe fecreto inter fe , fi impedi-

libl

mentum erat;occultum ; coram Parocho vero ac

dj

tefibus, fi notorium erat, & publicum; nam po-

A i

tentia de novo scquifita non reddit validum Ma-

p

trimonium, ab initjio nullum, & irritum. Giribal-

p

dus de Matrim. cap. 16. dub. 11. Aliique paífim.

: M

nf

CAS. II. Occafione cujusdam publicze lïcitatidnis,

| dinits

Aurelius rogavit amicos volentes emere, ne plus

AE C

offerrent certa quantitate, ut ipfe rem illam eme-

Tooln

ret pretio infimo; uti de faCto contigit, Q. Au

o

peccaverit contra juftitiam, & teneatur adaliquam

jtund

reíftitutionem.

ii i

1 m'e:'qr

Refpondeo affirmative cum Soto de Juft. & Jar. lib.

TE

bt

8. quxft. 2. art. 3. Ratio eft, quia licet Dominus

rei venalis hanc adhuc vendiderit pretio jufto, fuit

X

nihilominusinjufte ab Aurelio damnificatus. Ex

quo enim Aurelius eo modo fe getferit cum volen-

tibus emere, violavitjus, quod ille habebat, ne

fetraherentur emptores volentes emere pretio fu-

premo, vel medio, ipfümqué coegit vendere rem

pfent

pretio infimo; facta enim tali confpiratione, &

Y

monopolio cum amicís, non remanfit pro re aliud

3

r

etium , przeter infimum, quod pro ea offerretur,

v t ]

p

ropterea cum privata auCtoritate id ab Aurelio

riwaä"';

fieri nequiverit, fattumque refüitaverit in jactu-

ram, & dampum Domini rei venalis , dicendum,

quod Anrelius, titulo damni illati, peccaverit

t

contra juftitiam, G teneatur ad reftitutionem,

nempe, ad refeCtionem ejusdem,

jgdicio pruden-

tis taxandam,

:2

ï,

CAS. IIT. Petrus mutuath;ah

;xï Scuta centum fe ob-

ligans ad ea non repetenda per duos annos.

Q.

3

Au ultra fortem poffit aliquid accipere ratione af-

r

fumptze obligationis non re

UR

petendi tz'ilem füummam

It

per biennium.

Re-

)

m

476 Casus CONscmN"rm:

Refpondeo, ob tale motivum non poffe Petrum ali-

[

uid accipere ultra fortem; damuata enim eft ab

TE

. Alexandro VII. hac propófitio42. in n, Licitum

g

&fl muiuanti- aliquid fupra fortem exigere, [i fe ob-

pec

ligat ad nonvepetendam fortem ufque'ad certum tem-

ij

pus: qua, ut patet, correfpondet Cafui propofito

di

fere in terminis. Unde fi Petrüs habest occafionem

;

Mi

promptam , aut fpem vere fundatam proxime ap-

[/]],

plicandi talem pecuniam cum lucro, vel etiam fi

Imh

eà opus habet, aut quamprimum opus habebit,

Y

ad fibi przecavendum aliquod damnüm ; poteft qui-

t

dem convenire cüm Mutuatario, mutuum ab eo

li

petente, ut ipfi tale lucrum compenfet, feu dam-

trt,

num reficiat, ut füpra tradidimus in relponfione

ad tertium Aprilis : at pro mera obligatione for-

Nf

M

tem expectandi per duos annos, nil poteft ultra

fortem accipere, eo quia talis obligatio, fi atten-

j

te confideretur, aliud non eft, nifi quaedam pro-

€u

rogatio mutui, & fic quoddam novum Mutuum

fa

u

virtuale, pro quo, ficuti neque pro formali nil

t

accipi poteft; cum utrumque

t verum Mutuum;

u

& lucrum ex alterutro perceptum ratione mutui

fit vera ufura. Vivaad d. prop.

(

fol

i

MENSE gULIL

N

Y

d

Onfeffarius fimplex, audita Confeffione

Patris, qui fe accufavit de peccato car-

nali commiffo cum famula, fücceffive audit & Fi-

lium hoc idem cum eadem perpetraffe.

Q. An

Filium poffit abfolvere; & abfolutio Patri imper-

i

tita fit valida.

[i

Refpondeo ad. primam partem cum diftinctione. Vel

Filius exponit a femetipfo fe peccaífe cum Affine

in primo gradu; & tunc eít manifeftum , non

poíle Confeffarium eum abfolvere ,

uia exponit

inceftum formalem refervatum. Vel Filiustantum

exponit fa

eccaffe ex gr. cum libera, & tunc

dico, Confeffariam poífe, ac debere ipfum intet-

gä

roga-

MzwsE jJurn.

4Tl

zi

:ogarle D

an ea fit ipfi propingua (eft enim inter«

nl i

ac debet, fin-

rogati

o,Iquze communiter fieri folet,

N

gulis P

cenitentibus fe accufantibus de aliquo fimili

"

n

peccato, und

e non ingerit fufpicionem fractionis

vitsln

fi ipfe negat, dummodo fit aliunde

figilii; ) &

debet illum sbfolvere, non obftante

prona

difpofitus,

Nihit

ais

natitia habita in przcedenti Confeffione;

X

enim minus fcimus , quam id, quod ex confr[fione

^

u

Div. Bernardus; & ftrictior eft

ni

u

fiimus, ut ajebst

lh

obligatio figilli Sac

ramentalis illa Confeffionis in-

jtelt

tegrae.

Si. vero affirmat ut füpra ,

denegandà eft

120

illi abfolutio ut fupra. Vide Puteob. de l'cen, q. 5.

&t du

art. Io, n. 8

if

Refp. ad fecunda

m partem: Abfolutionem Patri im-

tote t

pertitam elfe

folum invalidam, fi ipfe fcienter

dul

& culpabiliter talem cir-

fiattee

peccaffet poft. Filium,

cumftantiam omififfe. Unde fi ipfe peccavit cum

hm p

Famula folummodo ante Filium, vel poft ipfum,

Matort

trsli d

ignorans tamen ejusdem peccatum, tunt Abfolu-

tio ipfi impertita eft valida, nam in ifto cafu in

..

[otutt

ye niis

ceftus e& inaterialis praecife: Ita comm.

CAS.1I. Uxoratus defloravit fuam propriam Con-

fobrinam. Q. An fine difpenfatione poffit ab Uxore

debitum exigere.

Refpondeo afürmative, etfi cum ea copulam com-

leverit. Ratio eft, quia in jure eft quidem vetita

o

iro exaCtio debiti cenjugalis, fi cum confan-

at

vinea Uxoris feienter fornicatus fuerit; at vetita

j

ibidem non legitnr talis exsctio, quando Vír fcien-

(l

ter fornicatus eft cum Confanguinea propria, ut

n

patet ex cáp. 1.

& £0 , Qui cogrov. Confa

ngu. ubi

dicitur: i guis cum. Filiaftra jua fcientev

[

ornica-

d

tus fuevit, nec a Matre (id ef, a propria Conju-

u

M

ge,quz, refpeCtive ad Filiaftram Viri, eft Ma-

D

ter) debitum petere potefl. Idque Theologi commus

n

niter tradunt, five Vir cognoverit Uxoris con-

p

Itf

fanguineam in primo, five in fecundo gradu; &

AU^

vice verfa fi Uxor fcienter fornicata fit cum Con-

J

"

fanguineo Mariti in primo, vel fecundo gradu,

yh

478 Casus ComscrENTUE

« CA

ut videre eft apud Giribaldum; cum ergo nofter

alft

uxoratus non defloraverit Confobrinam Uxoris, /ed

Tiün

propriam, dicendum, quod (íine difpenfatione pof-

fit ab Uxore debitum exigere.

Myo

CAS. III. Vovit Titins Religionem ingredi ; at pot

tiür

aliquot dies blanditiis puellze ille&us, nuptias illi

promifit.

non

hj

Q. Quamnam promiffionem ;eneatu?

implere,

Tion

pro

Refpondeo, per fe loquendo, Titium teneri primam

10f

* promiffionem implere ingrediendo Religionem ;

€on|

fienim vovens Religionem emiffis Sponfalibus, per

fe adhuc tenetur ad Religionis ingreffum, eo quia,

obul

[y

ob majorem ftatus perfe&ionem, Sponíalia jure

ü

&

pofitivo habent inbibitsm hanc conditionem «

j

]

Religionem elegeros a fortiori. debet votum Reli-

do,

£ionis impleri, quando Sponfalia preceffit: ita

n

Tüet

comm. Dixipoftea per/e loguendo, quia per ac-

lab

cidens «evenire poteft, quod, non obítante Voto

Wt j

prius emiffo, teneatur dacere puellam: puta fi

voti infeiam dicta promiflione ad copulam addu-

D

xiffet, & ni eam ducat, gravia oriantur fcanda-

f

ü

ox

la, jurgia, rixze &c. tunc enim, fi aliter non pof-

fet his obviari, teneretur certe, non obftante Vo-

to, illam ducere; cum enim tunc ingreffus in Re-

LET

ligionem non fit amplius majus bonum, cef(at vo-

WN

D

ti obligatic. Ita Girib. de Voto cap. 6, dub. z. n. 4.

et

1

AMENSE AUGUSTLI

fe

Ü

nuentibus Emptoribug tantum folvere

fe

'CAS. 1I. RE

[

Mercatori pro mercibus, quautum ipfe

pretendit, folet hic frequenter mentiri, ac falfo

du

Jurare, talem ac talem fpeciem mercium fibi plu-

Wi

ris conítitiffe ; unde fit, ut illi oblatum pretium

hi

augeant.

Q..An tuta conície

.

te

ntia Mercator poffit

iftud accipere.

Tt

'b |

CAS, 1E/0. 2; An f/hic Mereator fzepins correptus

non fe emendat, debeat Confeffa

0

rius illi impone-

2

re, ut Mercatura officium defera

t.

CAS.

| MENSE AUGUSTL

T9

CAS. TII. Q. 3. An fi dolo , vel fraude eos inducat

j

ad folvendum pretium juftum quidem, fed füpre-

mum , teneatur aliquid reftituere I:mptoribus.

o M

Refpondeo ad pri&æ*um cum diftinttione, Veltalepre-

i

tium augetur intralimites pretii jufti ; vel fupra

piis

hujusmodi limites.

Si fupra: dico , Mercatorem

(

non poffe tuta confcientia iftud accipere, quia fie

non fervatur zequalitas inter datum & acceptum ,

pisa

prout exigit juftitia commutativa. Propterea in

oro conícientize debet reftitni exceffus; nam in

(

confcientia nemini licet proximum fgum, ne in

$, pr

Si vero continetur in-

I)

obulo quidem, decipere.

ol

tra limites pretii jufti; dico, Mercatorem poffe

&c, quamvis enim peccet mentiendo, & pejeran-

em f

do, tamen non peccat accipiendo ; fiquidem ex

n

i n

una parte jam notum e&£, hafcequerelas effe con-

fuetas vendentium cantiones, quibus proinde fides

W [

(

habenda non eft; unde fibi itmputet, qui credit,

:l

W

pml

ut inquiunt Rebellus & Caftro palaus ; ex alia ac-

n ädlu

ceptum in cafu eft zequale dato, adeoque lege ju-

*fitize conforme. La Croix de Empt. & Vend. num.

(l

956.

N

n

$uU

Refg;ondeo ad fecundum, qüod fi pluries illi äü"lg-

navit falutares pceenitentias & opportuna remedia,

d

eique aliquando diftulit Abfolutionem ad finem

Ls

emendationis , nec unquam profecit, debet illi

