
dinem fuam fateri. Íta Cardenas in prop. damnat.

od

y

DP

difert. 19.c. 2, num. 17. Pifglii p ..

CAS. IT. Cajus perpetuo Carceti juíta de caufa man-

yonm

cipatus pluries tentavit fugam , & demum fratto

(rn

Carcere fugit. O An

eccaverit five tentando fu-

gam, five frangendo

É

arcerem,

H

Refpondeo negative quoad utramque parteni. Ratio

primz partis eft, quia perpetui Carceris pcena ,

qua pcoenae mortis zquiparatur, adeo gravis eft,

lu

ut reus, quamdiu fpes affalgeat, jus omne ad il-

lam evitendam retineat, cum nulla poteftas hu-

mana, nifi aliud poítulet commune bonum , ad

J

illam fübeundam valeat obligare.

Ratio pofterio

ris eft ,

uia cum licitum fit in cafu fugam ar-

at

ripere ,

licita quoque effe debent media ad fu-

20

( Ü

gam, & conlequenter ipfa Carceris fractio, fine

K

qua ex hypothefi fuga haberi noa poteit.

Cum

c'ommunis

igitur hic non agatur vel de /gravi

.

[

»

boni periculo

,

vel de aliqua jadicis , aut mini-

Bu[na

$o

w

firornm ipjuria ,

aut lafioné , poterit ad fume

mum dici , Cejum teneri ad- reparandum dam-

15

i

)

num fecutz írattionis, numquau: vero eundeim,

[/a

"

ive

a

204 . Casvs CoNsciExTUIE

five tentando fogam, five franzendo Carcerem,

adh

peccatfe, [ta D. 'I'hbom, 2.2. q. 69. art. 4. ad 2. Lugo

neri

dejuft. &

jur. d. 40. feCt. 4. n. 41. & 42

pol

CAS. lil.

2um ruralis Parochus , ad confecrandam

Con

Particulam pro miviftrando Viatico Parochiano mo-

Tij

ribundo, Miffam celebrare deberet, nolitcelebrare,

cont

quia Altare carebat luminibus opportunis. Q. An

fpit

bene fe gefferit.

pon

Refpondeo cum diftinctione.

Si pro carentía lumi-

r

num opportunoruüm , carentia quorumcunqne la-

dii

minum abfelute jntelligatur ,

dico Parochum fe

D

bene geíüiffe. Ratio eft, quiain quacumque hypo-

feii

teli, five diei fefti, five Viatici miniftrandi, illi-

Yebtys

citumeft, utpote contra reverentiam debitam Sa-

Mek

crífidio, Milfem absque.ommni lumine celebrare.

DO

Si vero intelligatur tantummodo carentia luminum

CAS.]

ualitate , aut numero per rubricas praeferiptis,

mal

€ Parochum fe geffife dicendum eft. Quam-

Cent

Tüm ;

vis enim ex tubricarum lege duoe faltem lumina ex

cera in quolibet Ssctificio fint adhibenda , lex ifta

1em,

porty

precifo feandalo urgere non debe? in cafu necef-

fitatis, qualisille eft, in quo nofter Paroch'is re-

tfes

peritur; in hoc enim cafu ,

i

&raq

H

1nicum lumen *uf-

Vfon

ficere, &illud five ex cera, five ex oleo, avt fe-

füm e

vo confectum fit, fufficienter pofíe infervire com-

muniter docent Auctores, ut ex Azor, l. to. 6,

Yque

foríig

28. 3. 5. Girib. de Sacrif. Miffze tr, 5. c. 9. La Croix

fl

l. G. p. 2. n. 208. S. x1..

Noyin

inQy

Ve g

MENSE FEBRUARIL

Tiülf

f&

tius nonnullis vix transsftis horisab

CAS. T. "I'I

ultima denuntistione vellet Matrimo-

freper

f0 ce

nium cum Berta contrahere. Q. An Parochus lici-

-

te poffit Titii votis annuere.

Acr

RUs

Refpondeonegative, Quamvis enim ex Concil. Trid.

efl. 24. c. r. de refor, Matrim. expreífe non ha-

fmfe«

iCepi

beatur, quod Matrimonii celebratioadaliquod tem-

Tuü]lat

us, puta ad fpatium duorum faltem, vel trium die-

Mopri

»am denuntiationem differri debeat ;

Wlutl

,mm. poft ultii

&d-

-s n

;

MznusgE FesBRUvAnRIL.

203

) Cattis

adhue tamen, cum finie poft ultimam denuntiatio-

i

j

T

nemíit, ut fi aliquod obftet impe

entum; detegi

poffit, atque op»portune deferri , menti ipfiusmet

otfcratt

Concilii, & Ecclefiz valde confonum eft, vt ulti»

CUM

ma peta&ta denuntiatione Matrimonium itatim non

fs

contrahatur, fed dnorüm fzitem, veltrium dierum

us (

fpatium pro iisdem impedimentis, fi qucefint, op-

ponendis fuperit.

Hac dere praxis eft plurium

Fenti

Synodalium Conflitationum firmata, ut absque Or-

'

1CUT?

diiarii licentia ultimae denuntistionis die lY

À

atrimo-

aroch.

nium noncelebretur , niftultircam denuntiationem

w U

fieri illa die coutingat , ad quam immediste Ád-

ventus, vel Quadragefimze initium fubfequatur.

Bünf!': i

dà

am

ltaex AC Ecclef. Mediol. deInftruct. Matrim. part.

e (

4. €.2. Girib. de denunc. n. 1o.

hl

CAS. II. Sciens Sacerdos in Oratorio campeftri re-

U

centerconftrüu&to , & nondnm benediCto, ex duo-

j

rum rixa fecutam efle violentam (anguinis eifufio-

nl

nem, Miffam in;eodem celebravit, anteguam op-

du i

u

portuna foret benedittione reconciliatum. Q. Quot

Qd

od

leges fregerit.

j

Refpondeo, unicamlegem fregiffe. Ratio e(t, quia,

jo, i

cum ex can. r, de confec. d. z. Miffze Sacrificium

iryire t

nequeat celebrari in Ecclefiis, vel publicis Ora-

ao

toriis , nifi prius fuerintfacro Confecrationis, vel

faltem BenediCtionis ritu divino cultui dicata, clate

) n u

appatet, Sacerdotem noftrum, quiSacrum peregit

in Oratorio Campeftri recenter conftruCto, & íi-

ve ante, five poft fecutam Sanguinis effufionem

jl

|

nullatenus benedicto, contra fupra laudatam le-

gem egiffe. Non apparet autem , quomodo aliam

fis

regerit, cum dici non poffit aliam fregiffe , ex

quo celebraverit in loco pollato , nam cum loci

facri pollutio a jure inducta , utpote importans

egalemmaculam, legali tantummodo fanctitati ex

Confectatione ,

autBenedi&ione ortze opponatur;

dicendum eít Oratorium in cafu noftro , utpote

Jlv

nullatenus confecratum , aut benedictum ; neque

proprie fuiffe per violentam Sanguinis effu&ionem

lt

l:

pollutum ; & proinde ftat Sacerdotem in eodea

rfae

2c6 Cksus COoNSCIENTUXE.

[20

Oratorio celebrantem unicam dumtaxat legem fre-

giffe , ut dictum eft. Ita ex Pafqual. de Sactif. q.

€X

P

39. n. r. Anaclet. de Sacram. g. 12. n. 116.

N

CAS. H Paulus accufans fe in Confeffione de re

uo

gravi furto fablata, non explicat tempus ,

ff

rem asblatam apud feretinuit. Q. An przeditta Con-

fice

fefiio habeat fütficientem integritatem.

To3

Refpondeo cum diftinCtione. Si Paulus tempote , quo

ha

apud fe rem ablatam tetinuit,

per novum fpecia-

y

lem a&um pluries renovavit propofitum non refti-

[

tuerdi: vel data pluries opportuna reftituendi oc-

üle

elidt

cafione, etiam cum advertentia ad Dominum ra-

tionabiliter invitnm ,

potens reftituere non relti-

plüs

tnit, ejus Confeffio fufücienter integra dicenda

extt

noneft. khatio eft, quia, cum n$vum elicere non

j

tün

reftituendi propofitum , veldstateftituendi accalio-

ne pon refituere, fit elicere novum a&um , . vel

lo

expretlum , vel implicitum contra przeceptum non

tio

€0)

retinendi alienam rem , quod, utpote négativum,

femper, & pro femper obligat; hinc eít, quodin

fpei

cafu Confeffio ipfiusmet Pauli, utpote non explicans

tur

numerum peccatorum, fufficienteni non habret in-

fey

tegritatem. Si vero Paulus nunquam potuit refti-

tuere, vel femper fuit in eodem hon rettituendi

[/3)

ropofito, nec aliquando majus domini malum fe-

Vs

cutumfit; tunc, cum diuturnitastemporis nec nu-

me;um augeat peccatorum , neque circumftantiom

sT

importet neceflario in Cenfefüione aperiendam , di-

Turg]

cendum eft , Pauli Confeffionem etiam non exprello

Wj

tempore, quo apud fe rem ablatam retinuit, fufit-

cientem integrititem babere. Ita Bonc. de reftit.

Refp(

[

difp. 1. q. 6. n. 10. & LI. Girib. C. 5. n. .

lvi

qna

AIENSE MARTIL

Ia

al

De

CAS.L R

Ufticus in forma pauperux:n petiit a fan-

&a Sede, & obtinuit Difpenfationem

tot,

ad contrahendum Matrimonium cum Caja fibi in

ürj

quarto gradu affine: Antequam tamen Matrimoniume

Ut

contraheret, ex obitu cuJusdam confanguinei fql-

[7]

tite

&

MeusE Manrir.

207

tl

ei advenit pro ftatu füó pinguis hzereditas. Q. An

de at

ex obtenta Difpeníatione poffit valide praedictum

.f

Matrimonium contrahere.

[inte d

Refpondeo cum diftin&ione. Vel difpenfatio a Ponti-

npti, (

radit

fice obtenta, & per Commiffarium executioni de--

n

mandata eft, autequam Rultico adveniat pinguis

emmpute)

hzreditas, velnon. Si primum , dico, Ruftcum

yun i

jam vere, &legitime difpenfatum poffe valide ai-

Cum Matrimonium contrahere, abletus eit enim

t not

Himeri

obex invaliditatis contractus Matrimonislis, quae

o

etiam adveniente pingul haereditate revivifcere air-

te no/

plius non poteft. Si fecundum, dico, quod non

exiftente caufa finali difpenfationis, qnando hzc

p f

]

lat

petitur a Pontifice, vel ceffante przedicta caufa

tunctemporis, quando Commiffarius eft difpen(a-

ao

a,

tionem executurus, nequit amplius ipfa difpenfa-

tio executioni mandari, cum ibtentio Pontificis

gt

nqu

concedentis, & alteri delegantis executionem di-

fpenfationis nonnifi veritati expofitze-caufze innita-

d &

one

tur; proinde dicendum, impedimentum adhnc per-

feverare: & Rulíticom ex obtenta difpenfationé non

p i

offe valide praedictum Matrimonium contrahere.

otuit f

velitit

j

ta Layman. l. 1. tr. 4. cap. 22

& 15. Suar. l. 6. de Leg. c. 20, num. 13.

. de difpenf, num. 14.

j al

yis t

CAS. IT. Cum quodam die fefto non haberet Parochus

ouml

fiendam ,

ruralis viaum ad celebrandam Miffam, celebravitin

gontt

mufto. Q. Anlicite, & valide confecraverit.

d

Ü

i,

]

Refpondeo sffirmative quoad utramque partefn. -Ratïo,

g dl

cur valide confecraverit, eft, quia muftum, ex

4

uvis matuyis expreíffum , eft verum vinum de vite,

quamvis impuram , & imperfectum, & proinde

materia vere fufficiens pro Calicis confecratione.

[

Ratio, cur confecraverit etiam licite, eft, quiain cafu

neceffitatis licitum eftadhiberi vinum, etiamfi non fit

g

totaliter purum, & defaecatum, qualeeft muftum ex

[ e."fiiä

uvis maturis expreflum , ut colligitur ex cap. cum

a

omne de confecr. di(t. 2. ubi dicitur potfe in necetfi-

Jutt

|

J

tate botrum in Calice exprimi, & aquamifcer:, &

gü)ï

ita

208

Casus CoNscrEN' TUX

ita confiei Sacrificium.

€

'Cüm itaque habeaátur iri

caíu diei Feftineceffitas audiendi Sacrum, & exal-

N

tera pzrte ufüale vinum pro Sacrifició conficiendo

D

nequeat, ut inquit cafüs. nofter, adinveniri, Pa

tochum nedum valide ,

fed etiam licite in mufto

l

celebraffe dicendum eft. Ita ex Tambur. de Euchar,

J

1

l, 4. c.x. $. 2. n.2. Girib. c. 2. n. 15.

CAS. IlI,. Sacerdos finita Miffa, cum jameffetinSa-

p

lll

criftia , Fragmentum in Patena iavenit, Q. Quid

hi

facere debuerit.

Je

" Refpondeocum diftinGtione. SiSacerdos fragmentum

(dl

in Patena invenit, antequam veftes Sacerdotales

füty

exueret, idem fragmerntum , utpote Sacrificii a fe

li

peracü reliquiam ,

fumere tenebatur,

cum hzc

Ya

fümptio ejusdem Sacrificii, quod cenfetur morali-

Quà

ter perdurare, complemeptum fit, ac perfe&io,

&

Q

Si vero przedictus

3

jacerdos fragmentum invenit,

[2

poftquam veftibus fpoliatus jzm fuit, debuit velin

'Tabernaculum illud deferre, fi commode, & abs-

Läyl

(S,]

que populi admiratione fieri potuit, veltuto, &

decenter illed fervare, utabaltero Sacerdote con-

&i

UT

füreretur, fi adeffet, qui eadem die celebraturus

foret, veldenique in caífe, quo five Tabernacu-

Rffpünr

lum, fivealter Sacerdos celebraturus deficeret, de-

letior

buitab eodem foümi, qui Miffam tunc celebravit,

lt

m

1ta ex Adnot. SS. D. N. Benedi&i XIV. de Sa-

crif, fe&. o. S. 146. Zucher. refol. mor. de Euchar.

Ts

caf. 2. menf. Decemb.

Qu

fim

hii

MENSE APRILIS.

fOV(

tito.

CAS. I. hfi

Aritns quidam in abfentia fuoe Conjupis

lo j

fapius habuit deleCtationem de aCtu

Cenq

conjugii five praterito, five füturo, absque tamen

QUl

periculopollutionis. Q. An tales dele&ationes Vo*

flua l

- luntarie eliciendo peccsverit,

Capn

Tnan

,Refpondeo negstiveperfeloquendo, Ratio eft, quia

dele&tatio fpecificatur ab objeCto, & proinde taiis

l, 1

Cum autem actus

st delä&a?io, quale obje&tum.

*

con-

ln

MENsE A»pnirrs.

209

beitut

conjugii, qui in noftro cafu eft obje&tum, de quo

] &CX:

Maritus in abfentia Conjugis deleétatur, licitus fit

nf

ipfi Marito, licitum quoque ipfi erifde eodem

*Bifi, h

Conjugii aCtu, five futuro, five przterito, de-

j m

le&ari. Neque refert talem deleCtationem in Con-

t

jugis abfentia non poíle conjungi cum copula:

nam ficuti poffunt Conjuges, quando non adeft

ff

periculum pollutionis honeftis ta&ctibus, & ofcu«

lis invicem delectari absque peccatc, etiamfi copu-

i

lam non intendant; ita abfente eodem pollutionis

periculo poffünt per fe loquendo absque peccato

gmen'

deleCtari de a&u Conjugii, five practerito, five

li

futuro, etiamfi copula pro tunc nequeat obtineri.

l4

um ht

Dixi, per fe loquendo, hoc eft, attenta przcife

)

natura praediCtve dele&tationis ; nam propter ali«

r

quam inordinationem, qua de facili in tali dele-

w

€tatione inyenitur , nequit fortaffe a veniali cul

pR

mine

excufari.Tta Girib. de Dele&. mor. c. 16. n.

f

[

112.

Laym. l. 1. tr. 3. c. 6. n. 12.

b 'W

.'C

JMUE

AS. II. Titius in die jejunii morofe dele&tatur de

efu carnium, quas mente revolvit,

d

contra jejunii- praeceptum.

Q. An pecceþ

*

Jebeit

jperni

Refpondeo negative. Cum enim in die jejunii nonin-

vereta t

terior de efu carnium dele&atio mente percepta,

fed tantum externa carnium manducatio ,. & qui-

gt

BÀ

-----

dem non aliquo naturz jure, fed tantummodo po-

ib

fitiva Ecclefiz lege prohibita fit, fequitur Titium,

qui de efü carnium, quas mente revolvit, moro-

fam fovet dele&stionem, nequaquam contra jejus

nii przeceptum peccare. - Nifi itaque Titius pravam

foveret voluntatem carnés comedendi tempore ve-

tito, quod cafuüs nofter non exprimit, nullo mo-

et

do ipfüm peccare contra Ecclefiae praeceptum di-

t

9l

e'iE

cendum eft. Dixi contra Ecclefize przeceptum;

N

40 üi

quia cum in vanis hujusmodi cogitationibus füper^

10 j

flua quzeri foleat deleCtatio, non erit Titius ex hoc

i

capite ab omni faltem levi cülpa immunis. Ita Lay-

man. l. 1. tr. 3. c. 6. n. 9. Anaclet de przecep. De-

j Bü( lj

cal, tr. g. dift. 7. num. 18.

(

]

CAS.

j

Lambertini Cafus Con/ä.

mlo CASUS CoNuscrENTLE

CAS. IIL. Capellanus accepta eleemofyna. aÀ cele-

brandam Miffam pro re gravi, differt celebrationem

per aliquot dies. Q. An graviter peccet.

Refpondeo cum diftin&ione. Velres illa gravis, pro

j

qua celebratio MiiIze fuit impofita Capellano, eftres

aliqua pendens, & neceffitas de przefenti urgens ,

ä

velnon. Si primum, ita ut tempore illo, quo

Capellanus diitulit celebrare, infirmus ex. gr. jam

obierit, Sententia pro lite prolata fit, vel fimile

aliud negotium tranfierit, dico, Capellanum ne-

que poíle a gravi culpa excufari, neque receptum

Miffz ftipendium poffe retinere, cum gerit contra

li

mentem illorum , qui Miffam pro re gravi absque

dilatione celebrandam poftularunt , & Miffa,, re

q

gravi jam transacta, nequeat amplius habere po-

v

ftulatüm effe&tum. . Si fecundum, dummodo Miffe

poftulatores omnimodam non exigant celeritatem,

dicendum eft, Capellanum per aliquot tantum dies

G

hoc eft, ad modicum tempus differentem Miffze

celebrationem, nequepeccare, necue ad aliquam

reftitutionem teneri : cum Miffa poffit adhuc obti-

nere poftulatum effe&tum, & modici temporis di-

*]1letio in Miffarum celebratione. etiam a facra Ri-

Ti

tuum Congregatione permiífa fit. Ita ex Marchin.

€. 31. num. 2. & 5. Anacl. tr. 14. dift. 5. q. 8. n. 97.

[

hi

Girib. c. 6. num. 38. &. 39.

Ü

W

MENSE MAIIL

CAS. I.

Rancifcus detentus in Carcere tanqusm

reus caufze capitalis petit a Confeflario,

utrum Judici interrogariti denegare poffit delictum

Ti

quod vere commifit.

refpondere.

Q,' Quid debeat Coqfefï'arius

p

!)

Refpondeo cum diftinctione.

Si Francifcus fcit aut

&

dubitat, fe non effe legitime interrogatum, eo

N

quod de ctimine a fe patrato non dentur fufficien-

tia fndicia, vel non przcefferit iufamia, autfe"

miplena probatio; tunc Confefífarii refponfio erit,

li

eundem Franciícüm caufze capitalis reum poffe ab-

fe

oiu-

i

ME&SE Mart..

21l

D

tatiun

folu—te negare deli&tum. — Ratio eft, quia cum Ju-

dex non íervato jnris ordine jus non habeat inter-

Vi$, 1

rogandi reum, illümque obligandi ad veritatem

manifeftandam , ut colligitur ex cap. cum opor-

o dit

teat, & cap. inquifitionis de accufationibus; ne«

um

l, C'

que Reus, quamdiu illi non conftat, fe eífe juri-

dice intertogstum, tenetur ad mentem Judicis re-

Lp

fpondere, íed licite poteft in polffeffione fuze fa-

villt

mz, fuzque vitze fervari.

Si vero Frauciícus ab

anun

fetefi

oppofito fciat, fe effe juridiee interrogatum, erit

jE coti

Confeffarii refponfio, ipfum teneri veritatem fate-

ri,etiam fi veritate manifeftata morte plectendus fit;

m

quia ficuti Judex fecundum jur& interrogans habet

(( t

jus exigendi veritatem manifeftandam ; ita reus fe-

qat]

cundum jura interrogatus tenetur obedire, ac veri-

ol U

tatem fateri. Ita ex D.Thom. 2. 2. q. 69. art. r. Lieffio

eletit

€. 3I. n. 12. Girib. de juft. & jur. c. 6. n. 41. & 45.

n

.CAS.. 1. - Uxor obtenta. difpenfatione impedimenti

j li

i

dirimentis occulti reddit debitum Marito

etenti ,

hi

non prius certiorato de nullitate prioris Matrimo-

Til gf

nii,

Q. An licite reddat.

i

s

efpondeo negative. Ratio eft, quia Matrimonium

Marcit

etiam obtenta impedimenti dirimentis difpenfatio-

Rnf

ne non' poteft revalidari, nifi ex parte utriusque

Conjugis ponatur novus confehfus, . cum nullus

contraCctus validus fit, ubi confenfüs contrahen«

tium defideratur.

Cum autem nequeat unquam

poni novus confenfus a Conjuge impedimenti igna-

r t

ro, nifi prius notitiam certam habeat de nullitate

! Onf[

'ü"

prioris confenfüs, & Matrimonii, hinc fequitur, Ma-

"

d

rito non prius certiorato de nuliitate Matrimohii

p

(09

prioris, juxta confuetam claufulam obtentze di-

fpenfationis, non poffe licite Uxorem debitum red-

dere, cum ifta copula refpe&u Uxoris con(íciae

$U D

nullitatis przedi&te non Matrimonialis, fed vere ,

j

NU

fu

& formaliter fornicaria dicenda fit, utex fapientiffi-

utfü» ,

ma Infructione a San&tiffimo Domino Noftro Ee-

n

[/

nedicto XIV. hac dere e

^

9)

dita 2, Otob. 1738. apere

n

J

te videre eft.

lj

O.2

CAS.

212 Casus CowscrENTUIE

CAS.IIIL Petrus fingit fe velle redimere Cenfum

annuum, quem Paulo folvit, ut ab eodem Paulo

diminutionem fruCtuum extorqueat, cum de fa-

€&o neque poffit redimere, neque velit.

U-

trum preedicta fructuum diminutio poffit ut valida

in conícientize foro tueri.

Refpondeo negative. Ratio eft, quia Petrus fingendo

fe velleredimere annuum Cenfüm ad extorquendam

& Paulo fructuum diminutionem, nonnifi per do-

lum, & fraudem ipfiusmet Pauli Cenfualifte con-

fenfum obtinuit.

Cum autem dolus, & fraus,

)

dantes caufam contractui, ipfuüm contractum irri-

l,

tum reddant, fequitur, non poífe faCctam fructuum

diminutionem tanquam validam in con(cientize fo-

M

1

rotueri: Non quidem, quia Petrus jus non habeat

redimendi füum Cenfum ; fed quia cuin nolit, nec

offit proxime Cenfüm fuum. redimere, dolofe fe

gerit, ut fructuum diminutionem , quam unice

4

Tle

quzrit, valeat obtinere. Ita de Lugo de contract.

difp. 21. n. 171. La Croix l. 3. part. 2. n. 1018.

Í

[

BENSE SUNIL

il

J

Arochus in Montanis, ad reftaurandam.

CAS. I.

. Ecclefiz fuz Capellam B. V. dicatam,

unam ex duabus argentets Lampadibus, eidem

Capellz dono datis ab Ecclefize Patrono, vendidit,

D

dubitans, an ipfi talis venditioin przedicto cafü li-

1

incurrerit.

ceret. Q. Analiquam excommunicationis poenam

D

Refpondeo negative. Nam etiam dato, quodlampas

lt

argentea, quam Parochus nofter vendidit, non ex-

Ti

cipiatur a lege Extravagantis Ambitiofze per cap.

T

terrullas 12. q. 2. dici adhuc non pote[t,dan.in

n

Cafu locum Cenfurz per dictam Extravagantem in-

N

fli&tz. Ratio eft, quia laudata Bulla non perftrin-

fe

itexcommunicationis Cenfura alienantes fine Con-

B

fenfu Apoftolico Ecclefize bona five immobilia, five

Cap

mobilia pretiofa, nifi 'hoc faciant ex certa

fcientia

legis

[

MENSE Jonrr.

215

Cut

legis prohibentis, ut conftat ex illis Ballze verbis :

m D

ISi quis contva hujus nofira prohibitionis feriem quid-

ndi

quam alienare prae[ump/ferit. Cum igitur Parochus

lampadem vendiderit przecife dubitans, an ipfi in

ut?sliä

Cafu reftaurandi Capellam talis venditio liceret ;

non vero fciens, hoc fibi effe abfolute interdictum,

aufu temerario praefumpferit praedictam rem alie-

finga)

nare , dicendum eft,

potuiffe quidem peccare

quett

eaignorando, quz ícire ex proprio munere te-

i pl

nebatur, non taimen aliquam incurrifíe excommu-

lg o

nicationis cenfüram. Ita ex Gavant. in Manual, Epif,

x frati

v. Alienatio n.24. Suar. de cenfür. difp. 4

qm ift

n. 2.

/

.'feü. YO.

NU

CAS. II. Bononienfis Presbyter, domicilium habens

OU

in Deccefi Mutinenfi,

Officium ,

ac Miffam ce-

n

Doi *

jmk)»'ï

lebrat deSanttis Bononienfibus, quia in Bononienfi

. Dicecefi poffidet Beneficium. Q. An licite.

, V

fl

m o

Refpondeo negative Ratio eft, quia cum potentius

je od

fit vinculum domicilii, & refidentize , quam Be-

neficii,- obligatio recitandi Officium tali ritu,, &

p

forma, nequit confuürgere ex Beneficio tali loco

exiftente, quamdiu obítat habitatio Beneficiarii in

alio loco, ut.in cafu noftro contingit.

Sicuti

roinde extraneus tenetur fe accommodare mori-

a?

us, & legibus locorum, in quibus habitat; ita

d

Beneficiarius debet fe accommodare confuetudini

us

celebrandi, & recitandi Divinura Officium juxta

L.

ritum loci, in quo refidentiam füam 'fortiretur.

if

Et hzc eft praxis, juxta quam omnes facris Or-

dinibus initiati Miffam celebrare folent, Canoni-

r d

casque horas perfolvere de Sanétis illius Eccefize,

in qua eos morari contingat.

Qua de re Bono-

[od

P

nienfem Presbyterutm in Civitate Mutinenfi com-

UL

"by

morantem, qui rstione Beneficii, quod poffidet

4

in Bononienfi Dicecefi, Miffam, & Officium -de

San&tis Bononienfibus celebrat, nequaquam licite

d

fe gerere dicendum eft. Ita Gavant. de rubric.

)

P

t

; HHJW

Breviar. fe&. 2. cap. 2. num. 1g. Filliuc. tr. 23*

"

j

n

cap. 7. D. 221.

CAS. .

O5

214 Casus CoxscieNTUE

CAS. III. Capellanus devotus, ac bene affe&user-

D)

ga Parochum füum , folet in Canone Miffz poft

expreffum Epifcopi nomen, illud Parochi. recen-

p

f

fere. Q. An poffitabomni culpa excufari. "

l

Refpondeo negative. Cum enim ex przcepto S. Pii

pw

Quinti in principio Miffalis relato praecipiatur, ut

B

nemo aliquid addat,. vel omittat in. Miffz cele-

bratione , fed ea przcife fervet, quae approbatis

p

ritibus praefcribuntur, dicendum eft, Capellanum

]

nomen fui Parochi in Canone addentem non

oue

p

ab omni culpa.per fe loquendo excufari.

»

ixi,

D]

ab omni culpa; quia cum additio unius tantum

If

Qii ]

nominis, & quidem non ex fine introducendi no:

ü

vum ritum, fed folummodo ex affeCtu nimio erga

u

Parochum, materiz parvitatem non excedat, ne-

Ti

quitin cafü adinveniri culpa lethalis.

Dixi, pet

lg

fe loquendo, quia fi Capellanus devotus ex ert-

t5

rore invincibili operatur, erit nedum a gravi, ve-

]

rum etiam ab omni culpa immunis. Ita ex Gavant.

l

in Rubric. Miffal. part. 2; tit. -

8. num. If'Tagnb. de

ille

Sacrif, l. 2. c. 5. S 3. n. 6.

tf

MENSE g9ULII

Mf

QUs

Ufceptis duobus oneribus nonnullatum

ICAS. LG

Miflarum , applicavit Sacerdos prima

&t

Sacrificiaad mentem illius perfonz , quz primo

i,

ro iisdem oneribus cipendium datura erat.

Q.

Ya

fe

' An przdicta applicatio licita fuerit,

C0

Refpondeo negative. Ut enim fru&tus Sacrificii vali-

nj

de, & licite alteri applicetur, neceffe eft, ut in

D

Sacerdote Sacrificium applicante detur intentio ab-

foluta, & determinata; hoc eft, ab omni eventu

ferr

Quad

in futurum contingente independens : Nam ti Sa-

8tür

crificium applicari poteft juxta mentem illius, qui

lxls

rimo ex düobus daturus eft eleemofynam , ve

fit

Á

fruétus Sacrifïcj.i.d'ebet infcientia, & acceptatione

Deimanere füfptenfus, usque dum eleemofynz pri«

trai

mo datze conditio adimpleatur; vel debet de ptz-

[

vel

fenti—illi. Ptodäfï'e » qui conditionem eleemofyne

Von

pri-

-

j

ME&SE Jurir.

215

f !

primo adimplebit. Neutrum autem dici poteft. Non

lfe j

primum; fecus poffet nunc etiam applicari fatis-

Lreot

faCtorius Sacrificii fructus pro eo, qui eit in actuali

lethali peccato, ut illi profit, quando fuüturo tem-

nl

pore juftificabitur; quod dici nequit. Non fecun-

iattt i

dum; fecus effet in facultate illius, qui poteft po-

nere, vel non ponere conditionem, reddere fibi

fie

pprti

proficuum, vel non proficuum fru&um Sacrificii,

pells

qui fibi jam fuit transacto tempore applicatus; quo

pariter nihil abfurdius dici poteft. Hac de fe fa-

jon

cra Rituum Congregatio.

15. Novembris anno

. D

; fotft

1605. fb Clemente XIII. illorum confuetudinem ,

gtl 10

qui Miffas celebrent pro iis, qui primo funt ftipem

nio ef

elargituri, tanquam, a vetufto Ecclefize moreabet-

rantem, explofit, ac€ improbavit. Ita ex Homob.

NWIJ

äxx'h '*

de exam. Ecclef, tr. 4. c. 14. num. 130. Marchin.

iO.

"u

tr. 5. part. 2. cap. 3r. num: 9.

rii,

CAS. II Ludens Titius rufticus cum filiofamilias

t

iuze conditionis una die obulos quadraginta amifit,-

J

à

altera die fexaginta lucratus eft..' Q. An h

:

oc: Ip«

crum poffit Titius retinere.

Re/fpondeo , poffe Titium'abfoluite refinere obulc;s

d

quadraginta, quos jam altera die amiferat: Sicut

ii

enim Titius perfeverante eodem ludo, in quo ami-

s

fit, poterat licite recuperare pecuniam amiífam,

h4 pfü

ita poteft eandem in novo ludo. recuperatam licite

t

retinere; nam cum dicte pecuniz dominium ex

confen(u ipfiusmet Titii acquifierit vi ludi filiusfa-

f

milias, poteft hic eodem modo . vi novi ludi lucra-

d

tz pecuniz dominium in eundem Titium trans-

ferre. Quantum vero ad aliosviginti obulos fupra

)u j

l :FU

]i

quadraginta, filii familias qualitas eft attendenda: fi

Wh M

enim conftet, praedictum filium ex praefüumpto Pa-

jit, P

tris confenfu plenam habere-dictee pecunize. di

f

u

fitionem ; tunc etiam viginti fupra quadraginta

la-

cratus obulos poterit Titius retinere.

Si vero non

EEPW

Q'VW

levis adfit füfpicio, quod hic pecuniv exceffus

[ /

p

vel fit furto e paterna domo fublatus vel contra ra-

(;

sludoexponatur; cum

[

tionabilemw voluntatem Patri

4

aib AsE CoNscrENTIE

fit lucrum pecuniz, quam filius alien

e

teft, erit íuo Domino reftituendum.

are non po-

CAS. III. Parochus nulla obtenta facultate czedit

arbores frugiferas fui Beneficii, ut eas vendat,

& pretium in ufüs füz Ecclefiz; neceffario con-

vertat. Q. An aliquam poenam incurrat.

Refpondeo affirmative.

CT RUT CIES - CT ORERI I lp s

absque ulla facultate a

Nam fi arbores frugiferze

.

—

Parocho incifz in magna

fint quantitate, ita ut

ex przedicta incifione . no-

[

tabilis deterioratio fun

di fequatur, pzenam incur-

I

rit Parochus excomm

unicationis in Éxtrav. Am-

1il

bitio(ze infliCtam , quia iftae arbores folo cedunt,

Dl

& judicantur pars fundi, quemBeneficiarius fine

N

confenfu Apoftolico nec alienare poteft, nec red-

dere deteriorem, ut ex decif, Rot. Rom. docet

k

Donat. q. 69. n. 16. Gavant. i

n Manual. Epifc. tit,

an

de rebus Ecclefiz non alie

n. n. 18. & Boff. n.

pt

422. & 439.

Si vero incifz arbores in tanta

fe

non fint quantitate, ut praedi&tze Extravagantis

h&

poona incurratur; incurret Parochus in hac Dice-

i

celi pcenam fufpenfionis ab officio, & beneficio

QU

&X

fationem illatorum damnorum, cum arborum non

ad Archiepifcopi beneplacitum , nec non compen-

Ife

caeduarum incifio, etiam titulo expendendi earum

lum

pretium in ufüs nece

ffarios Ecclefi;e, (ub praedi-

Qe.

€is pcenis vetita fit,

fi abque Ordinarii vel ejus

us

Vicarii facultate in fcri

ptis obtenta fiat

fei

, Ut aperte

ex oynod. 1. 3. c. 1. videre eft.

r

t

lit

MENSE A4UGUSTI

pr

Cit;

CAS. I. P

Etrus, qui plura habuit fornicandi pro-

pofita,

per lapfam notabilis temporis

feq

interrupta, non v

ult numerum talium propofito-

ht

rum in Confeffi

one aperire, unde inabfolutus a

k

Tan

Confeffario rejic

itur. Q. An fit jure reje&us.

Refpondeo, affirmative. Ratio eft,

Qu

^ plura habuerit fornica

quia cum Petrus

dec

ndi propofita, hzecque per

D

lapfum notabilis temp

oris fuerint interrupta ; di-

cen-

MENS,EJ AUGUSTI.W

217

cendum eft, eundem Petrum non unum, fed plura

! n?n 1

commififfe interna peccata, quze numero cenfentur

multiplicari, quoties ipti voluntatis actus morali-

ile (

Curn autem ad Confeffionis

; vetdt

ter interrumpuntur.

integritatem omnia, & fingula peccata non fo-

ho d

lum quoad fpeciem, fed etiam quoad numerum,

explicare neceífe fit, ut habetur ex Trid. felf. 14,

'frugïiæ

€. 5. & ex alia parte noluerit Petrus propofi-

in nj

torum fuorüm numerum aperire, dicendum eft,

fone ?

eundem Petruüm, utpote indifpofitum, fuiffe jure

m jnt

merito absque abfolutione rejectum. Ita ex Gi-

w, &

rib. de integrit. confeíff. c. 7. num. 36. & com-

cedurt

muniter.

lus Q

CAS.IL. Rafticus in voluntarià ebrietate gravitet

Ut

percuffit Clericum, quod ante ebrietatem ex malo

uf

animo ,

quem nuütriebat in ipfüm, fe fsCturum

i

praevidit.

Q. An in Excommunicationem Papze

&

refervatam inciderit,

t

$ f d.

ii

w

U

Refpondeo affirmative. Nam ad incurrendam cenfu-

j h

ram nihil aliud requiritur, nifi quod una fimul

1.

cum interno aéu peccati ponatur ipfum factum

externum füb cenfura prohibitum, etiamfi inter

1 Compt

orum I

internum peccati aCctum, & ipfum factum exter-

num aliqua temporis mora intercedat.

Cum ita-

yfi ii

b ye

que Rufticus ex malo animo, quem nutriebat in

d

Clericum, przviderit ex una parte delictum a

fe in ebrietate patrandum: & ex alia parte fe vo-

Iu[al.

luntarie inebriando noluerit jam przvifi inde pa-

trati mali periculum evitare, dicendum elfe, ta-

liter pofuiffe peccatum , & factum fub cenfura

f

prohibitum , ut ratione a&tus ante ebrietatem eli-

citi, & ratione gravis percuffionis in ebrietate

"d

fecutae in excommunicationis cenfüram contra vio-

nid

|s ^

g

lentam manuum injectionem in Clericos latam,

nj

* & Pontifici refervatam, inciderit. Nitiigiturigno-

il

hi

;

rantia juris laboraverit Rufticus, ceníeri nequa-

quam poteft a dicta cenfuraimmunis. 1ta ex Suar.

i

de cenfuür. difi

cumF

"

punct. 4. num, 1o,

p- 5. fe&t. r. n. 20. Bonac. difp. 1. d- I

1 æcqui:

CAS.

rug*h

d

05

Qu

218 . Casus CowscrENTIE

ad

CAS. 11I. Diaconus fimulans externe fe habere inten-

tionem, quam verenon habebat, accipiendi Sacer-

w

dotium intraannum, Heneficium Curatum obtinuit,

Tà

T

licet mutata inde voluntate Sacerdos intra annum

|

ti

effettus fit.. Q. An fru&us Beneficii tali anno cor-

refpondentes poffit in con(cientia retinere.

[»

D

Refpondeoaffirmative. Quamvis enim ex difpofitione

«

cap. commiffa de elect. in 6. non folum tnortali-

f

terpeccet, fed etiam ad reftitutionem percepto-

rum fructdum teneatur, qui Beneficium Curatum

E

li

accipit absque animo fufcipief&di Sacerdotiumintra

annum a jure przeferiptums adhuc tamen, cumin

jin

laudato textu habeatur, przdictam difpofitionem

itde

j

quoad fruttus non valere, quando qui Beneficium

tine

obtinuit, mutata voluntate promotus ad Sacerdo-

tium fuit, clareinfertur, Diaconum noftrum, qui

ju

imutata voluntate intra annum Sacerdos effe&tus

ab

qui

eft, ita conditionem ab Ecclefia exigitam adimple-

fel,

viffe, ut poffit in- confcientia obtenti Beneficii fru-

€tus etiam primo anno correfpondentes tanquam

K

Y

fibi debitos retinere. Ex quo itaque fraus aliqua

ex parte ipfius Diaconi eo tempore, quo Benefi;

CA

cium Cüratum obtinuit, intercelferit, inferri qui-

ul

dem poteft, ipfum graviter peccaffe ; non tamen

Ü

ad aliquam perceptorum fructuum reftitutionem

hg

teneri, cum ipfa fraus, quantum ad fructus reti-

dm

nendos, per voluntatis mutationem, & conditio-

RQRW

nis impofitze adimplementum fufficienter purgetur.

j

]ta Layman lib. 4. tr. 2. cap. 14. num. xo. aliique ex

D)

Barb. dg offic, Paroch. c. 6. num. 15. -

Tel

€0|

MENSE SEPTEMBRIS.

do|

Ccufans fe poenitens de copula habita

Yer

CASL A

cum Meretrice, recufat folvere pretium,

lion

quod pro obtinendo illius- cor

D

,

poris ufuü promifit.

€xt

Q, Àn hoc ftante poffit abfolvi,

Reípondeo negative, probabilius loquendo. Ratio

Cün

eft, quia, quando in contractu onerofo, etiam de

lent

re iilicita faCto, una pars adimplevit, quod jam

ang

pyomiferat, &quum eft, ut etiam altera pa

rs füam

Qs,

adim-

»

r

MzwsE S&PTEMrüzIS.

219

adimpleat promiffionem ; cum etiam res illicite fit

letett

d

pretio aeftimabilis, . non quidem ut illicita eft, fed

jmobtir

yatione periculi, aut damni, cuife expofuit, qui

rem illicitam executus fuit, aut ratione volupta-

AORU

tis, vel utilitatis percepto» ab eo, qui opus illi-

]iamo

ett,

citum fieri procuravit,

Hac itaque de canía, qui

Meretrici pretium fpopondit pro obtinendo illius

diflt

