fe.gerens ut in expofito caíu , prafcindendo ab

piendt i

j

)

aliquo rationabili peculiari motivo, nuBatenus pa-

itie potts

teft ab omni culpa excufari, Ita communiter.

irevereh

reci t

MENSE MARTII

um p£

ïwne d

relgib

Uvenis corruptz vitze dixit pluries So-

CAS. I ]

ciis füis , tempore Bacchanaliorum vo-

,l

Q. An fit denun-

u u

luptates venereas licitas elfe.

d f

i

ciandus.

4

Í

Refpon«eo affirmative.

Ratio eft, quia fextum De-

f

i

us

calogi praeceptum, per quod prohibentur venereze

[]

j

voluptates, cum fit negativum, eas femper pro-

"1

hibet absque ulla temporis exceptione. Hinc cnm

dicere, quod tempore Bacchanaliorum licitum fit

rgl[. o

venereis voluptatibus frui, fit przedicto Decalogi

preecepto directe opponi, fequitur, juvenem noftri

"

cafus, utpotefalfa, & hzeretica dogziata proferen-

u[]pff

M

tem, nifi ex jocoea protuliffe a Sociis dignofcatur,

[

lg

effe haereticae pravitatis Inquifitoribus denuncian-

ag"d

um,

Casus CouscrENTUE

282

düm, ut ex Edi&o ipfiusmet fanctze Inquifitionis

al

compertum eft.

forc i

CAS. II. Conteffarius , auäita?et.riConfemone fatis

q;f, n

Ya

prolixa, coram aliis dixit, Petrum nondum abfol-

vi, quia Confeffionem ftiam non adhuc finivit. Q,

Mu

[

| Ritimo

An dicta locutio figilli fra&ionem importet.

| tina

Yi

Refpondäo affirmative. Cum enim, communiter lo-

n

quendo, prolixa Confeflüio, pra&fertim in viris ex-

DT

tra cafum Confeffionis generalis, vel denotet mul-

ta peccata, vel certe gravem aliquem ipfius Poeni-

tentis defectum fignificet ; dicendum eft, quod

Confeffarius , qui coram aliis dixit, .Confeffionem

A

Petri faiffe prolixam, ipfumque Petrum non obti-

nuiffe abfolutionem, quia Confeffionem nondum

finivit, indire&e falrem, & vijtualiter dixit, Pe-

üby

1orj

trum vel multa patraffe peccata, vel gravem ali-

[Ju]

quem defe&um habere; & proinde, cum nulla fiat

mentio in cafu, quod Petri Coufeffio fit Confeffio

| Mfoor

generalis , de qua nemini ignotum eft efie proli-

tinm

Xam, fractionis figilli reus idem Confeflarius cen-

Qu

fendus eft. [ta Granado deSacr. contr. 7. c. r1. num,

-tüljar

2. 'Tamb. l; 5. de poenit. cap. 3. n. 15. & alii.

Qu

—

Tetir,

CAS. III. Cajus famulus Domino fuo graviter vegro-

M

D

tanti, & ferio min

anti privationem cujusdam le-

á

W

gati, in ejus favorem jam fa&i, fi ei non miniftra-

i

ret vinum , hoc ipfi miniftravit, ex quo, morbo

m

ingravefcente , mortuus eft

Q. An fit irregu-

Qu

latis.

li.

Refpondeolcum diftin&ioue. Si Cajus mortem Domini

[

fuinequaquam przevidit ex propinato vino fecutu-

ipf,

ram, dicendum eff, mortem praedi&tam per accidens

m

refpe&tu ipfius Cajielfe fecutam, & 'proinde ficuti

Yil

reus homicidii ex grayi theologica culpa dici non

lg

)

poteft ipfemet Cajus, ita neque ex fecuta morte

L:

irregularis dicendus eft, cum irregalaritas ex de-

Eu

licto, utpote grave malum, nonnifi

QX

A

gravi cul-

] tis v

pa incurratur. Si vero Cajus vel habuiffet prze-

ceptum a Medicis de vino'non miniftrando , vel

| 46

ail-

rj

— MiNsE APnrLis.

283

niltur

aliunde fciviffet, vinum in cafu zegroto Domina

fore mortiferum ; tunc dico, eumdem. Cajum ,

vfione l

ui, ne legato fibi a Domino facto privaretur,

vinum Domino porrexit ,

cum in caufa fuerit,

Ddom obf

vt ingravefceret morbus , indeque fequeretur Do-

ii (

minimors, tangnam ipfius morüs fecutz volun-

Vortet.

tarium auctorem irregularitatis impedimentuu ca-

nonicum incurriílle.

Ita ex Diau. part. 4. tr. 2«

monten!

refol. 2r. Leand. difp. 16. quaeft. 5. Girib. de cenfur.

i virisé

c. 6. n. 99. &. feq.

itofet m

fer

i

T

AMENSE APRILIS.

oti

CAS.I. [Oannes eximie peritus in cognofcendo

7 f0n0

gemmarum valore, emit gemmam pre-

? noni

tio peralios minus peritos taxato, fed longe mi-

G«(vf

(l

nori vero gemm:e valore. Q. An talis emptio fit ab

P

Vil

m

omni culpa, & obligatione immunis.

Refpondeo uffirmative.

xatio eft, quia res, quze pre-

tium a Principe taxatum non habet, tanti valet,

quauti communiter eftimatur, licet emptor ex pe-

T

(2

culiari füa cognitione fciat, rem pluris valere,

Lal

quam a viris in tali arte peritis communiter zefti-

metur.

linc quemadmodum, qui ex fpeciali &

1let 45

ff

nitione agnofcit in faíce herba-

extraordinaria cog

3

xUSdQK j

rum, qu: ad cibum hominum, : vel pabulum ani-

h

on s

/

malium venduntur, herbam adeffe pretiofam, ma-

0»

gneeque virtutis, poteft herbas illas emere pretio

E

h)

currenti, & communi, quia vili pretio commupi-

ter cftimantur; ita eum in noftro caífu Joaones

emerit gemmam pretio per peritos taxata, licet

(d

ipfe, utpote in cognoícendo gemmarum valore

n

eximie peritus, judicet eamde: gemraam pluris

(2 u

Áretd

valere ; erit ab omni culpa, & obligatione immu-

nis; falva enim eft tota ratio commutativa juftitize,

l

n

qua in emptionis contractu intercedere debet, fi res

du

ematur tanti, quanti a viris in tali negotio peri-

tis communiter zílimatur. Ita Rofig. cont. 2. difp.

4- S. 3. Tambur. l. g. Decal. tr. 3. c.

Ti

VAE nï. n. 38.

f

Girib. de cont, cap. 2. n. 105. feq.

l.

CAS.

x

[

284 Casus ComscrENTLE

die u

CAS. II. Audiens Parochus a Titio, hominem pro-

tll

xime moricurum velle confiteri, ad illumingreífus,

abfente Titio nollum poteft extorquere doloris

g

l

tümde

fignum, neque ullum ab adftantibus confequi tefti-

Tüm w

inonium de petitione abfolutionis. Q. Án hoc non

Ytad

obítante debeat moribundum abfolvere.

o

Refpondeo affirmative. Ratio defumi poteft ex Rituali

Pisq

q il

Romano , quod nullatenus ditinguens teftimonium

datvm in praefentia, ac in abfentía moribundi, ab-

folute difponit, quod fi moribundus confitendi de-

fiderium five per fe, five per alios oftenderit, ab-

folvendus eft. Hac de re licet Clemens VIIT. De-

51

creto püblico reprobaverit Confeffionem faCtam per

nuncium , tamen declaravit cafum de moribundo,

ii

qui, abfente Sacerdote, Confeflionem petiit, &

veie

oftea feufibus deftitutus accedenti ad ipfum Con-

p

feffario nullum amplius doloris fignum dare potett,

non comprehendi in fupradiéto Decreto, ut Cardi-

EU

nalis Bellarminus, Archiepifcopus Arrnacanus fé

t

ab eodem Pontifice audiville anno r19o$. teftati

DO

LT

funt. Debetigitur Paiochus nofter, qui a Titio

audivit, moribundum velle confiteri, eumdem mori-

dereg

bundum fub conditione abfolvere, etiarafi nullum ab

Jton;

adftantibushabere ulterius poffitteftimonium de pe-

ETU

titioneabfolutionis. 1ta Madern. quaeft. 4. art. xo.

Qd

Marchan. de pefte part. 3. €. 13. num. 8. Doff. part.

i

1. Mor. tit. 1. $. 25. n. 363. &

W,

€. 9. h. 29. & feq.

feq. Girib. dei poenit.

a

S

lt

CAS. IIL. Lucius, ex quo Miffam audierit, quz-folet

no6&te Natali Domini celebrari, putat, fe non tene-

dij

ri Natalitio die aliam Miffam audire.

Q. An ve-

fbon

rum putet.

051

Refpondeo affirmative. Licet enim ad magis foven-

W

dam Fidelium devotionem in die, quo memoria

hi

recolitur fingularis Myfterii nati Dei, introducta

p

fit confuetudo audiendi tres Miffas; nullumtamen

idq

zeceptum ex praedicta confuetudine firmatum eit.

öl'

n

de ficuti non tenentur Sacerdotes, tres"IVlifi."as.ra!i

1e

*

Mbuent Marr

285

die celebrare, ita, naturam fequendo celebra'ticnïs,

Atem p

taliter libera cenfenda erit trium WMiffarum auditio ;

ingrei,

& sd

fe dolort

& qui noCte natalitinm diem praecedente,

hi tl

eumdem diem fpe&tante, Milfam unam audivit, ve-

ln r o

tum putet, putando fe nullatenus ad alteram nata-

litia diejaudiendom teneri,

Ita Filliuc. tr. 5. c. 7. n.

]

207. Leand. depracept. Éccl. tract. 2, difp. 1. q. 19.

L ex itul

Pasqualig. 1253. n. 3. & 4. Bonac. de Sacr. difp. 4.

(timoni

q. &lt. punct. 1r. n. 1o.

undi,

tendi à

MENSE MAIIL

jerif, i

VITI, De

CAS. I. Etronius ,

initis cum Francifca vidua

Sponfalibus, certior fattus eft, eam po

um

primi Conjugis mortem fuiffe fornicatam, unde

yoribubi

tl

vellet Sponfalia refcindere.

Q. An habeat juftam

hW

caufam refcindendi.

[puU

fure o

Refpondeo affirmative, fiveante, five poft Sponfalia

,U

cum Petronioinita Fornicatio Francifcze fecuta fit,

jaca

v

Ratio eft, quia promiffioSponfaliorum non obliget,

quotiescumque poft promiffionem vel oritur, vel

yi 418

detegitur notabilis aliqua turpitudo , quge fi ante

768)""]01'1,'

promiffionem fuiffet cognita, nullatenus fatta faif-

gulum

n

fetipfa promiflio.

Cum igitur fatis verofimile fit,

quod Petronius noluiffet inire Sponfalia cum Fran-

,a P

cifca, fi ejus impudicitize confcius fuiffet, fequi-

yf r

tur, quod, cum nonnifi per errorem , & przdi-

d

CUe turpitudinis ignorantiam confenfum faum in

Sponfalia praebuerit, poffit, errore dete&to, ab iis-

dem Sponfalibus refilire.

Ita Leff. l. 2. cap. 42

dub. 7. num. 34.,Sanch. l. r. dif

307

p. 63. Bonaf:. de.

fponf. q. r, pun&t. 8. n. 16. & 17.

"

CAS. II. Eadem vidua Francifca, etfi prevideat

grave damnum fecuturum Filiis ex primo Marito

ng)

fl

fufceptis, omnem ponit artem, ut ad fecundas nu-

n

jnro

ptias tranfeat. . Q. An abs

ad optatas nuptias tranfire,

que grai'i culpa pofüit

m

Re-

[id

286 Casus gCONschNTUE

&

Refþondeo cum diftin&ione. Si Francifca paiïl;ra fit

Wofg, Y

pariter grave damnum cafu , quo ad fecündas nu-

um fen

ptias non tranfeat, dicendum, etiam prtaevifo no-

N

tabili damno primi Mariti filiis fecuturo , poffe ad

r

fecundas nuptias transire.

Ratio eft , quia cum

lex Charitatis unicuique di&tet, magis fe ipfum

dilizere, quam alios, nequit obligare przedictam

Muilierem ad impediendum damnum filiorum me-

dio dámno five temporali, five fpirituali ff quod

IT2

ipía fuftinere cogatur, fi in viduitatis ftatu per-

maneat.

at

Si vero eadem Flrancifca nullum, ve

levein ftatu, viduitatis dettimentum paffura fit,

tunc cum vi naturalis pietatis in filios teneatur,

quantum absque fui gravi incommodo poteft, ipfo-

L d

| Wsl

rüm damna impedire , fequitur, quod, pravifo

gravifiliorum damuo, non poffit absque gravi culpa

o

ad optatas nuptias tranfire.

1ta communiter.

1e, |

pe

CAS. III. Rofa famula fcit, alteram famulam füi fo-

lia

ciam impudice cüm Amsfio verfati iis noéturnis

horis , quibus Domina folet extra domum tmo-

| Rn

rari, nec tamen Do:uminam monpet, ne ejus ani-

&t]

mum &xafperet, faamque fociam infamet. Q.An

üm g

Rofz üientigum poílit a peccato excufari.

if

|

gEBS [

Refpondeo negative. Ratio eft, quia, cum unicui-

liy(

que mandaverit Deus de proximo fuo, ut habe-

v

tur Eccl. 17. lex Charitatis obligat nos ad im-

üal

P

oximi peccatum, quotiescumque hoc

[

ediendüm pt

absque gravi nofiro vel alterius incommodo impe-

Pit

dire potle fperamus.

Cum igitur Rofa, monendo

€0n;

Dominam, fperare poffüt in ga(u, ut altera fa-

erid

mula füifoeia ultro nocturnis horis cum Amafio

WSp

non verfetur, & proinde grave proximi pecca-

Uque

tum auferatur, nequit ipfius Rofze filentium a pec-

IXl

cato excufari. Neque timor exafperandi animum

Ti

I$

Domin:e ,

veo

peccantem famulam infamandi,

C

fufficienter filentem Rofam excufat; nam Domi-

fl(, Y

nz exafperatio vel erit tantum fortaíffe in Rof2

Titisi

apprehenfione, vel etfi reapfe fit fecutura, tanta

Wettt

l

non erit ,

ut aliquod srave damnum vel ipfi

[( 3

n

L

MrwsEÉ juxr.

287

;

] pafünä

Rofz, vel ejus fo

cie immineat. Ut autem, quan-

COfidàs t

tum feri poteft, etiam ordo C

haritatis ferve-

previo n

tur, primum Roíx onus erit, eamdem famulam

1o; ol

fecreto admonere, ut àb indigna converfatione

, Quia qu

abíüineat; nam Í(i poft fecretam admonitionem

islei

I

vult adhuc in peceato füo perfeverare, imputa-

p

re debet fibi ipfi, fi apud Dom

inam ,

cui dete-

üm p

ttere coa(ta fit,

gatur deliétum , famam füuam ami

NI

[ta cum D. Thom. 2. 2. q. 33. art. r. Girib. in z. Dg-

:

fhii v

cal. praecep. c. 5. n. 54. & feq. & aliis.

dlnm, Y

vffora i

; feneattt

MENSE SUNII

yihio

GAS. I. TyEtrus, qui a tribus menfibus confeffus

i, yei

monerat, érin vária incideret pec-

graian

cata lethalia, nullo praemilfo confcientio exami-

nuniten

ne, confeífus eft, quin tamen aliqued omiferit

hil

i

lida fuerit.

peccatum lethale. Q. Àn predi&a Confeífio va-

Iui:

s 00

lamm t*

Refpondeo negative, per feloquendo. Ratio eft, quia.

e ejus d

Petrus accedendo ad Confeffionem'pott lapfum tri-

!,et, Qi

um menfium [ine diligenti proprize confcientize

l

difcuffione graviter peccavit: eum przedicta dili-

gens confcientize difcuffio füb poena peccati morta-

yy ii

lis ex Concil.Trid.Decreto ad Confeffionem przsmit-

tenda fit. Neque excufari poteft, quod contefíus fit

" Dni .'Iik'

p

cum debitaintegritate, quze eft finis, ad quem or-

dinatum eft difcullionis praedittze przeceptum , nam

cuqe

golit!

Petrus in cafu per accidens quidem fuit integre

; D

confeffus; at, quantum ad íe attinet, fe ipfum

evidenter expofuüitpericulo omittendi alicujus gra-

j ii

( J

fl

vis peccati aceufationem ; quod periculum , per fe

n

loquendo, ipfam Confeffionem invalidam reddit.

o

«

Dixi, períe loquendo; nam fi Petrns fit homo

qum

rudis minervz, ( bona fide ad Confeffionem fa-

ciendam , etiam examine non pramiflo, acceífe-

j

f

r l

rit, vel Confeffarius hocadvertens, defeCtum exa-

minis in Petro per pro'prias interrogationes füpple-

T.

daeft. ItaCard.

Jf

J

vetit,tuncPetri confeflio valida dicen

"Ya

de Laurea difp. z2. art. 9. S.Vz. n.203.

Card. de Iä:g.

»

ggg Casus ComwscrENTLE

tette(

de poenit. difp. 16. num, 593. Cleric. de poenit, Dec.

22. num. I5. & feq.

eft; die

füficien

CAS. 1. Moribundus cum non agnofcat fe aliquo

Yuerni

gravari peccato lethali, renuit pariter confiteri

Quentes

veüialia, quze patravit; qua de re Parochus re-

tettpt

cufat facrum Viaticum eidem prabere. Q. An Pa-

fimnp

rochus bene fe gerat.

1nte ida

Refpondeo negative. Ratio eft, quia licet optimum

! pof

fit, & valde utile confiteri peccata venialia; nul-

Wi df

!

lum tamen datur de ipforum Confeffione przce-

R,

T

ptum, five protempore vitz, five in articulo mor-

tis; & proinde, cum moribundus non agnofcat,

:

l, $i

fe aliquo gravari lethali peccato , fi inde renuat

ifv

etiam venialia confiteri, nequit Parochus ex hoc

& ]u

N

przcife motivo eidem moribundo facrum Viaticnm

denegare.

Debebit igitur Parochus omni uti (üa-

difing

fione, ut moribundum ad patratorum venialium

&(lus

Confeffionem inducat, tum ad indirectam remiffio-

Tatías|

nem mortalis, fi quod forte lateret in anima,

n f

A

tum ad augmentum gratiz fanclificantis, tum ad

t

remiífionem partis poenze in. Purgatorii igne luen-

lts

dzc, tum ad confequendum indolgentiarum effe &um,

Jl

tum denique ad fatisfaciendum univerfali confue-

T

tudini piorum Fidelium. — At fi moribundus adhuc

-

u

rengat confiteri, poterit illum difponere ad ipfo-

rüm faltem venialium internam deteftationem, ip(i-

que taliter difpofito facrum Viaticum przebere de-

bebit, ut pracepto de hoc Sacramento in extre-

mis vitz recipiendo fiat fatis; fecus enim agendo,

$]

Parochus nofter male fe geret. Ita cum Gobst.

tr. 6. n. 253. Cleric. de poenit. Dec. 33. n. 22. &

tur, [

feq.

eligm

für at

CAS. II Confitetur Poenitens, fe per unum men-

fem gravia mala ex corde imprecatum effe Fran-

R*';Düude

cifco, & per idem tempus turpiter concupivifíe

N'm

pnellam.. Q. An talis Confeílio fit fufficienter di-

füy.

ftin&ta.

El

Atj

Refpondeo enum diffin&ione, Si Poenitens aliquando

lojis

intra menfem actus illos irzo, & concupifcentic

re-

U

Z

MamsE fürir.

289

petii ,

retractavit, vel üitnium frequenter in eosdem lapfus

eft; dico Confeffionem fattam, ut in cafu, non ete

fufficienter diftinCtam. Ratio eft, quia quando aCtus

it f d

interni vel retractantur, vel non funt nimium fre-

ter eill

quentes, ex ipforum retractatione, vel notabiliin:

arochs t

terruptione poteft de facili colligi ipforum numerus,

Qu iil

fi non przcifus, falte valde proximus vero; & pro-

inde idem numerus actuum, prout eft in confcien-

t optie

tia, poft diligentem ipfius confcientize diícuffio-

nem, ad fervandam neceíffariam Confeffionis inte-

jalia; t

e prat

gritatem, debet exponi, ut ex do&ctrina Concil.

joulo mt

Trid. feff, x4. c. 5. & ipfa Fidelium praxi proba-

agnolcr

tur. Si vero Peceaitens nünquam per menfem re«

"i t

traCtavit actus fuos, & in eosdem quolibet die val-

yxhos ex

de frequenter lapfus fit tanc dico, ejus Confef-

fionem expofito modo peractam fufficienter efe

rumïiaf'ïfj?

omni tl

ü

difin(tam; cum ex una psrte intelligatur, tales

um v

aéctus effe humano modo fecutos, & proibde per

at fe

2

i

varias humanas actiones faiffe interruptos; & ex

"

gt t

altera iidem aCtus valde frequentes, & nouretra-

nts, I

&ati cenfesntur in genere moris unüm peccatum,

licet realiter tot actus fint, quot fuerunt ipforuni

j

fD

phyfice interruptiones., 1ta Canus inrelect. de pee*

nit. patt. 5 de Lug. difput. 16. fe&t.14. n.566. Tame

fjl co9?

ndus a5

bur, de poenit.1. 2. c. 1. $. 5. . 32. v& feq.

r al i?

n l

MENSE 3ULIIL

præhe:e :

^

io D e

"

Edicds pulfum tangendo zgrotantium

nifn

CAS. I. M

u

Puellarum pr2vos motuas in fe experi-

tur, aliquando cum dele&tstione morofa; aliquando

p

etiam eum deliderio malo conjun&tos. Q. An tenea-

tur atalium infirmarum cütatione abftinere;

n [2

fut

Refpondeo negative. Tum quia ca(üs non dicit ;

[

c«ncïlþm"

Medicumincidere fréquenter in aCtus illos pravos;

ta ut intelligamus, eum in occafione proxima pec-

j l

(yel j

candi verfari; fed taütum aliquando ; per quo

nobis dumtaxat inünuatur occafio peecati remotas

ag

$1

-uplfcff

Lambertini Cafus Conft,

290 Casus CowsciENTLE

bufo

ad quam evitandam nemo tenetur a proprio.officio

abftinere. 'Tum quia cum Medicis perdifficile fit,

lii

ratione lucri ceffantis, & fortaífe etiam dedecoris

r6jiti

emergentis, fe a jam füfcepto officio retrahere, eti-

foral

amíi in curatione infirmarum frequenter incidant

D$u

1

in motus pravos cum delectationc, vel defiderio

n fiy

malo conjunCtos, dici poteft, ipfis involuntariam

|

vilet

effe przedi&tam peccandi occafionem, & proinde | Bm

excufari, fi in praedicta cura perdurent.

oc ta-

nün,

men intelligendum . eft, dummodo Medicus in tali

T.

ftatu conftitutus quarat, quantum poteft, perpro-

ii

prios bonos actus periculum peccandi extenuare;

[oun

fi enim nullam vult ponere diligentiam ad vitanda

peccata, tunc ad removendum voluntarium pec-

lil

candi periculum debet, quocunque potthabito

ys&

damno, ab infirmarum fuarum curatione abftinere. -

Tenta

Titen

Ita Anton. a Sp. 5.tr. 5. difp. 3. n. 144. Leand. difp.

|

7. q. 47. Girib. de poenit. c. 1o. n. 14. & feq.

l

|

Melponi

l

j mentu

CAS. IL. Antonius gravitera Philippo offenfus de-

)u

terminavit, in vindictam, quamdam Philippi do-

Va

mum incendere; fed ex ignorantia incendit do-

mum Alberti amici fui. Q. Án teneatur reparare

PO

damnum Alberto illatum.

Tüs, |

Toffer.

Refpondeoaffirmative. Ratio eft, quia quicumque pet

I5 v

- actionem formaliter proximo injuriofam adverten-

& $

ter pofitam direCte, vel indire&te proximo intulit

IT

damnum, titulo ipfius damni illati tenetur ad repa-

Wa

rationem ejusdem, licet, inferendo damnum, qua-

D

litatem ignoraverit particularis perfonae, cui illud

huj

tet

intulit; íicuti qui fcienter ad mulierem conjuga-

tam accedit, adulterii culpam , & pcenas incurtit,

feteg

licet ignoret, quisnam fit maritus uxoris,ad quam

ll poí

accedit; & ille, qui occidit Petrum,putans occidere

Wi

Paulum, damna ex homicidio fecuta reparare tene-

t

Átc

tur, & tanquam veri homicidii reus plectendus eff.

A u

Cumitaque Ántonius domum incendendo ex ira,

& motivo vindictz, pofuerit advertenter injuftam

a&tionem formaliter proximo injuriofam, ex qua

!

dire&te & per fe damnum proximi fecutum eft,

tenetur ad reparandum damnum Alberto ex com-

udio-

ET |

]

]

MrwsE AUausrr.

291

9prio od

buftione dämus' illatum, licet non Alberti, fed Phi-

df

lippi domum incendere cogitaret, cum obligatio

n dedec

reparandi damnum non fit defümenda ex actione

krhitej d

formaliter injuriofa tali determinatze perfonze, fed

fer incat

ex a&tione formaliter injuriofa proximo, ut etiam

dl deli)

in füpra adductis adulterii, & homicidii exemplis

volonitt

videre eft. Ita Dian. tom. $. tr. 5. ref. 9r. n. 2,

E

Bonac. dc reftit. difp. 2. q. ult. fect. 2. pun&. 2.

f

GH:

nurm. 9. Sporer. tr. 5. in 5. praecept. c. 3. fect. 2.

licus ih'

num. 4.

[l, pej

CAS. IIT. Clericus quidam poít fufceptum Subdia-

extenu!

conatum juravit, fed nolle amplius comcediis in-

ad vilab.

tereffe; at cum quadam die Socius elfet viri gra-

arium pe

vis, & fenis, eumdem comitatus ludicre reprze-

poü'(m)ï

fentationi interfuit, Q. An graviter fregetit ju-

g dbl

ramentum.

Veni d

f

Refpondeo affirmative. Ratio eft, quia quande jura-

mentum füpponitur validum five ex parte perfo-

ofiotr

nz, quz illud emifit, five ex parte materize, circa

p

ipcandt

quam emillum eft, (i poteft fine peccato. fervari,

graviter peccat, qui illud non fervat, & eft perju-

iyrreit

rus. Cum autem juramentum, quod Subdiaconus

nofter emifit de non amplius intereffendo comc-

eumqey

diis, validum fupponatur five ex parte perfonze,

jlv

cum Subdiaconus in ea fit zetate, ut plenam ha-

m*

beat cognitionem, five ex parte materize , cum

ipfa comoedie Clericis, przfertim facro Ordine

r d

initiatis, nequaquam liceant; idemque juramen-

aml]um' "?

7

cni:?g

tum potuerit absque peccato fervari, ut per fe pa-

n [

tet: dicendum eft, Clericum noftrum, qui gravem,

"

fenemve virum comitatus ludicrze reprzelentatio-

p P

hi poft juramentum interfuit, non poffe a gravis

(0[15.!1 :

i

j

perjurii culpa excufari; cum juramenti obligatio

er focietatem

epitt

J

predictam nullatenus auferatur.

T

i

ta communiter,

wk&"d

PU

u

AMIENSE AUGUSTILI

fu.l

Á

Aja confitetur, fe per annum omififfe

fcllW

4 [2

CAS. 1. C

s in die

J

jeiunia de pr:fecepto, & Mifía

fefto,

u

292 CaAsus CoNscrENTUE

ut Marito fub minis verberum fic jubenti

fe Ro ,

form

obtemperaret.

Q. An omiffiones pra:dictae poffint

tet ii

a peccato excufari.

nl vo

Jttture,

Refpondeo cum

diftin&ione. Si Caj

v Maritus. eä eo,

quo

d fit gulze deditus,

vult Cajam Üxorem in cce-

dee ia

na fociam, & zeloty

ia laborans,

Cajam domo

titntioa

h

iffam audiendam , tunc di-

EUR

Necont

exire non patitur ad

fi ad vitanda verbera

cendum, Cajam non: peccare,

tur in cafu ad ob-

homp

obediat Merito, cum non tenea

db

fervantiam legis humanz cum incommodo ita

11

procul dubio dura verbera fufti-

gravi,

quale e

& credidit, virum (u-

[

fere.

$i autem Caja novit,

vt

um ita jubere in contemptum Dei, & Reli

gionis,

Go do

uia fcilicet non curat de Praceptis Dei, & Ec-

clefiz, tunc, cum hoc fit ab intrinfeco malum, te-

ttetio,

N

netur Caja mortem

potius fübire, quam obedire Ma-

E

rito; & proinde om

iffiones a Caja expofitae in con-

feffione nequaquam po

ffunta peccato excufari. Ita

Tefponi

C. Sot. in 4. dift. 22. q. 1.

Matio

Corrad. quaft. 2. lit.

| Qom

Y

CAarSt.. 141 Solet Confeffarius quidam

fupra indifpofi-

tos poenitentes

, absque intentione

eos abfolven-

Toercel

terius, formam abfolut;onis, ne cir-

titodi

di, proferre ex

itlera

cumftantes dignofcant aliquem

recefiere inabfolu:

tum. Q. An licite hoc faciat.

w

e. Ratio eft, quia quamvis regu-

lm*&(v,x

Refpondeo negativ

fimulatio materialis. tam verbis,

Yetoy

lariter loquendo

ln

uam fig

nis exteriori

bus fa&a ob jufts;a cau/am

kti

liceat, & poffit effe

honefta,

cum etiam de Chrifto

uod finxit fe longius ire ; ni-

tm,.

dicatur (Luc. 24.)

Yetij

hilominus quoties

mulstio aliqua externaeft Deo

0 qu

aliquatenus injutiofa , tunc

in nullo cafu licita elle

fori d

poteft. Cum autem fimular

e adminiftratiunem 5a-

cramenti Pcenitentize per p

rolationem verborum

A0 d

abfolationis, fine intentione abfolvendi,

fit Deo in-

Wl

Yi w

iuriofom, quia eft uti ficte, & fraudulen:er, atque

&

adeo iudebite forma a Chrifto »d Saerasentum

ol

conüciendem inílituta; hine eft, quod neque a

occultandum abfolutionis de

fe&um circa indi/po-

t

ug,

n

Íf

0

D

fitos Poenitentes licitum e

r

ilil

e pote&,/abibimä

]

]

MreNsEe Avavsrt.

293

fie od

lg p

formam fine ab(olvendiintentione proferre. Po-

terit igitue. Confeffarius aliquam orationem fub-

miffa voce in ca(u fupra Poenitentem indi(pofitum

yios ex t

recitire , ne circumftantes dignofcant illum rece-

o r

dere inabfolutum ; non tamen Sacramenti admi-

Crm d

niftrationem per verba a Chrifto inftituta, contra

m , t i

reverentiam Sacramento debitam, (imulare, cum

nda velt

hoc femper illicitam fit, ut conftat ex propof. 1g.

eafü al

ab Innoc. X1. profcripta apud Vivam n. 7. & t1.

nimod :

CAS.III. Mercator videns indigentiam Caji ad e-

tbers li

, Virüm.

mendam mercem pretio fummo pecunia credita, &

ad revendendam infimo pecunia numerata, eidem

Rligioni

Cajo dixit, Mercem meam, quam todo vendo tibi

j &U

credito, paratus fum, fi indiges pecunia prafenti,

Q mnhm.f*

viliori pretio redimere. Q. An talis locutio in ca-

; d

fu Mercatori licuerit,

vf i

Refpondeo affirmative, faltem fpeculative

| loquendo,

exelti

i.e p

Ratio eft, quia pofito, quod tam pretium füummum,

uo merces venditur pecunia credita, quam pre-

r i

l

J

i

tium infimum, quo Mercator paratus eft eamdem

mercem redimere pecunia numerata, fint intra la-

B aov

ynis, Be!

titudinem jufti pretii; & ex altera parte nullum

( fnabfof

intervenerit patctum, quo Cajus teneatur mercem

pretio credito emptam foluto pretio tradere ven-

ditori ; nihil

"

rohibere videtur, quin Mereator, qui

a

mercem ven

t

1

dit, licite poffit ad eamdem redimen-

; tamW/'

dam fe Cajo paratum offerre: ficuti enim quili-

i d

bet alius licite emere poteft a Cajo hanc mer-

m 9,(

hr:

cem , ita licite illam emere poteít, qui ejusdem

venditor fuit. Dixi, faltem fpeculative loquen-

ngius yi :æ

il

p

do; quia cum facile fit, quod manifeftata Merca-

a

toris difpofitio ad mercem pretio infimo redimeh-

í

u

dam, attenta maxime Caji indigentia, pa&tum ali-

[

t

quod implicitum de mercis retrovenditione invol-

vat, utin foro externo praefumitur; dicendum,

]dl [j JC['

qu ,

Mercatorem debere in praxia locutionein cafu ex-

r

ofita, tanquam ipfi non licita, abftinere. ]ts de

)

ug. difp. 16. de juft. n. 208. Viva fupra propof.

u

(l

a

40. ab. Innoc, XI, damnat. & alii.

'bx

hr

MEN-

2

'2194 Casus ConsciEeNTUE

AMENSE SEPTEMBRIS.

eogui

qui zi

tl

CAS. I. D

Evotz mulieri, quz non folet alio mo-

do confiteri, quam in genere dicendo :

ditinil,

Confiteor omnia mea peccata venialia , recufat

onpertm

fjl

Confefílarius abfolutionem praebere, dicens, ipfam

Witou

teneri ad falvandum Sacramenti valorem aliqua

exprimere venialia, qua in particulari commi-

nb

fit. Q. An Confelfarius bene fe gerat, & verum

lj

dicat.

QU

Refpondeo äHirmative. Cum enim ex una parte val-

'mïahexe

de dubium fit, an peccata venialia, folum in ge-

gt

nere confeífa , fint materia certo fuüfficiens ad. Sa-

| t

cramenti valorem ; & ex altera, ubi de valore

onwg

j

todx

agitur Sacramentorum, tutior pars fit eligenda;

dicendum eft, non effe recedendum a praxi, juxta

quii

quam Fideles omnes , qui de venialibus confiten-

Mattin

tur, aliquod in particulari folent femper exprime-

xe.

Ex his autem fequitur, Parochum verum do-

| Mfpond

cere, cüum dicit, devotam mulierem ad falvandum

vits,|

Sacramenti Pcenitentize valorem teneri aliqua fsl-

Uond]

tem venialia exprimere ex iis, quae in particulari

| CITC; D

commifit; & bene fe gerete, fi eidem Mulieri non

llin i

alio modo, quam in genere venialia confitenti re-

t [oc

cufat abfolutionem praebere : Ita Suar. difp. 23.

—

rf

fect. r. n, ro. & alii.

Rn

Yisliy

CAS,1I. Dubitatur de valore Baptifmi puero ab Ob-

ftetrice ignara domi collati, hinc iterum in Eccle-

tjtsà

terfe

fia füb conditione idem puer folemniter baptizatur.

l&T

Mortuo preedicti pueri Patre, vellet patrinus Ma-

Valot

trem pueri in uxorem ducere.

Q. An pro tali

Matrimonio 'obftet cognationis fpiritualis impedi-

Téquir

mentum.

f

icr (

Refpondeo affitmative, Ratio eft, quia quando, or-

QT

to dubio circa Baptifmum privatim collatum, puet

ii

v

iterum füb conditione folemniter baptizatur, cum

Hnm.yg

primus baptifmus poffit effe invalidus, & proinde

validus poffit e(fe fecundus , praefümendum eft,

Cum autem

eontrahi cognationem fpiritualem.

cogna-

Mrwsg SsPrEMBPIS. 295

cognatio fpiritualis inter Patrinum, eum fcilicet,

LY

qui infantem in folemni baptifmo füfcepit, & M

A-

&t elio m

trem fufcepti infantis matrimonium impediat, &

* ditetdo

dirimat , ut ex Trid. feff. 24. cap. 2. de refor.

compertnm eft, ;hinc dicendur, tale cognationis

i, tei

cent, n

fpiritualis impedimentum ad matrimonium in cafü

tem sl

noítro celebrandum obftare. Ita Anton. a Spir.

ri conm

fan&o difp. 7. de matr. (e&. 9. n. 3

n. 31. cum aliis.

?4. Girib. c. 12.

TE

CAS.III. Mcevius & Berta volentes inter fe fecreto

patte v

contrahere Matrimonium, e Civitate Tridenti, cu-

jus erant cives, domicilium tranftulerunt in Jocum

m in £

non valde remotum, ubi Concilium Tridentinum

u ad d

T

r

omulgatum non eit, eo folo animo , ut absque

j digti

p

arocho, & teftibus Matrimonium contraherent,

rj

uod & contraxerunt. Q. An valide contraxerint

us o

Matrimonium praedictum?

or exnt

vetu

Refpondeo affirmative. Ratio eft, quia quamvis Mce-

vius, & Berta in eum locum fe tranftulerunt, ubi

falyani

Ldiquit

Concilium Tridentinum non eft promulgatum prze»

yprtiti

cife , ut ibi abfque Parocho, & teftibus Matrimo-

nium inter fe contrahetent, adhuc tamen in eum-

Jhujerte

dem locum, ut inquit cafus, proprium domicilium

n

tranftulerunt.

"TP

Quando autem Vir, & Mnlier ha-

bent in loco domicilium, vel in eundem quafi do-

miciium acquirunt, poffunt etiam juxta leges

ejusdem loci Matrimonium valide contrahere in-

m

]

il

j

ter fe; & proinde fi in eo loco promulgata non fit

f iv'ä?'f;v'mf

lex Tridentini praefcribens, quod ad

atrimonii

valorem przfentia Parochi, & duorum Teftium

Patx'mus «"'

)

l

a p

requiratur, Marrimonium fine tali prafentia con-

ul

gpeux- j

tractum validum dicendum eft, & ita declaravit

Sacr. Congr. ut in Brevi Urbani VIII. fub die 14.

Aug. anni 3627. apud Card. de Lug. refp. mor.

j9l

D]

dub. 26. num. 4. La Croix l. 6, part. 3. de Matr.

yumt*

num. 7or. aliosque videre eft,

7109 ('

& T

)

jum-'ïf;

TA4

MEN--

at

596 CASUS CosscrENTIE

MENSE OCTOBRIS.

&ionïs,«

tur o

|

l

us Familias furatur aliquando nummos

p

CAS. I, Flu

nitidti

Patri füo, ut poffit cum amicis ludere,

petellt

& honeftis recreationibus intere(fe,

Q. An tuta

conícientia id faciat.

ftets

exelh

Refpondeo cum diftin&ctione. Siattenta qualitate Pa-

em ]

tris, nummi, quos ab ipfo fürripuitFilius, ita fint in

Ym

'

modica quantitate, ut Pater necquoad (iibftantiam,

n

nec quosd modum tationabiliter effe poffit invitus,

nf

G perfpecta qualitate Filii, ipfi liceat aliquando

a

cum amicis ludere, & honeftis recreationibus in-

$tl

terefle, tunc dici debet, quod Filius vere furtum

lg. de

nhon committat, nec contra voluntatem Patris agat,

jf

Si vero

& proinde quod in con(cientia fit tutus,

Y

Filius in furripiendis nummis a Patre, vel ratione

ablatze pecunize,vel rarione modi clam furripiendi,

01

Tütrm,

vel ratione finis, propter quem nummos furripit,

poffit agnofcere, Patrem effe rationabiliter invi-

p

tum, tunc cum verificetur vel quod fürtum com-

$4

Ylor

mittat, vel quod alio modo contra rationabilem

Patris voluntatem operetur, femper alicujus cul-

p£ five lcthalis, five venialis, reatum incurrit, &

RC[*OHI

1on]

proinde agendo ut in cafu, in confcientia tutus non

-

"

&Xten

erit.

lta communiter.

leiq

T

CAS. II. Noloit turalis Parochus Infirmum ad mor-

W

tem faero Oleo inungere, quia carebat füperpelli-

a

ceo, & ftola. Q. Anbene fe gefferit,

Q

tt':r

di,

Refíoondeo negative. Nam pofito ca(u, quo infirmus

ex hec vita fit migraturus absque Extrema Unlio-

lnj

ne, fi-ifta nequeat fine przfcriptis veftibus mini-

fivari, cenfendum eft, Ecclefiam difpenfare a fu-

lo [

pradi&to vefium ritu, ne infirmus absque Sacra-

tll

menti, i non abfolute neceffarii, faltem valde uti-

i

lis fructu decedat,

Sicuti enim Sacramentum

ls

Tnt

Poenitentix,, etiam nulia nrgente neceffitate, fal-

E

*em privatim absque füperpelliceo , & Stola lici-

[

mae Un-

D

te minifiratur, ita Sacmmen;um Extre

étio-

5

j

Meswse OcronRISs.

297

?h

&ionis, quod Sacra

menti Poenitentize complemens

tum quodammodo

efle videtur, faltem quando ut-

di&is veftibus

Xio Dotots

