Sifecmi

Colonii

rochum cotmtuiliffe peccata* fi enim Cuppa Cali-

veto

cis etat adhuc apta Sactificio, & hocnon obftan-

te. eam vendidit ut fuam, fine animo reficiendi Ec-

. at

€lefie damnum,

eccavit peccato furti facrilegi,

, p

peccato infidelitstis in cuftodiendis rebus Eccle-

m a

ia füae curze commiffis, & peccato inobedientiae

n o

er aliquos jure divino, per alios humano, de rebus

ul

ccle

fiz non alienandis

. ltem commifit tot pec-

retit

"

cata mentalis ftupri facrilegi, quot habuit deliberata

M

detideria deflorandi puelia

m moraliter diftin&tas

T

"h

/

quibus fingulis addend» eft

malitia inceftus, fi co-

nii Ji

nationem fpiritualem, aut carnalem cum illa ha-

ij

[l

j

ebat,

j

Commifit etiam tot peccata fcandali,

t

quot interpolatis vicibus eamdem ad malum in-

quo

ducere tentavit; non enim requiritur ad pecca-

» ( D

tum fcandali a&tivi, quod a&u (equatur perfonz

j

tentatze ruina, fed fufficit mala actio externa

j

Ü

juP

inducentis, ut inter alios cum Navarro recte tra«

ij

2

it-

x

388 Casus ComwsciENTUE

dulb

dit Alphonfus de Leone. Si his omnibus addas

ftuprum reale facrilegum, aut, fi vis, facrilegam

ted n

realem fornicatonem, nec non innumeros prace-

J feri

Mpitt e

dentes turpes afpectus, & forte etiam tactus con-

Juotenti

fimiles, praefcindendo nunc a conftituentibus quid

unum cum copula, facile perci

Tofienfis

commiferit indignus Parochus.

pies, quot' peccata

Utgto:

Quoad fecundam partem , me non latet Decretum

lt p

S. Congreg. Concilii, extendens parvitatem ma-

i, (

gt e

teri;e usque ad 25. aureos, fcutis 40. monete

TE

Romanz zequivalentes; Quoniam vero eademS3.

Ia

Congreg. tefte Fagnano in lib. 3. Decretal. de

reb, Eccl. non alien. etiam dixit, tutum non effe

hr fe a

Iinnen 2

definirein hzc materia, quzenam res fint exiguae,

ddxed

ficque ad quos l:mites materize parvitas reducaturj

Vr c

ideo faniores "Theologi, & Caroniftze dicunt, hanc

Camin

elle determinandam lhabito refpectu ad majores,

Vile$

vel minores talis ÉEcclefizs facultates, ad circum-

ftantias loci, ac temporis, & ad confuetudinem,

CAS, TU

f T

Propterea fi valor Cuppze alienatze a Parocho, ha-

Tutn

bito refpectu ad hzec omuia, judicio viri prudentis

adhuc rcenfeatur exiguus, ille erit a di&a ex-

4l con|

commuünicatione. immunis; fecus vero fi fecus,

Corí

ni forte alienationis tempore ignorantia non affe-

fur refi

€tata hujusmodi cenfuüram ignoraffet,/ aut ad illam

Vs

non advertiffet, quo cafu adhuc effet ab illa im-

KaXe D

munis; ficuti juxta Filliuccium in fimili cafü im-

is l

munis etiam ellet ab illa Tridentini, quae eft Sum-

Of

10 Pontifici refervata,

teni

CAS. 1. Puella quaedam

domi a Clerico follicitata

fety

ad turpia, huic inflixit

Walapam. Q. An ob id fit

Tátio

excommunicata.

fegul,

AfCIe

Refpondeo cum diftin&ione: Vel hujusmodi follici-

tatio tota confiftebat in verbis ; vel admixtum ha-

elf

bebat aliquod facum. Si primum, & Puella po-

D

terat etiam folis verbis follicitantis temeritatem

i,

retundere, ac quodlibet ulterius attentatum cohi-

di r

bere, dico, eam effe excommunicatam, ni forte,

tibil

Csfitatis, ac proprii honoris amore percita, in

dito,

incontinenti, & quafi non advertens ita exceffetit.

tent

a-

E

E

MeNsE Marr.

389

hpibus d-

Ratio eft, quia in tali eafü przetergreffa notabili-

, ficrg

ter eft fines moderatze defenfionis, ob quam fo-

lam facri Canones permittunt Clerici percuífionem,

eros prat

n toQstt

ut patet ex cap. Signific

afli de t mic. & tradunt .

Innocentius in cap. Olim. . in fine de

reftit. Spol,

jentibus

quot gt

Hoftienfis, aliique communiter. 'Si fecundum, füb-

difinguo: Vel Puella poterat alia via fe ab eo

et Deta

liberate, puta, per fugam, aut clamando, vel non.

i non, certe non eít excommunicata, neque

ryitatent

peccavit ei alapam infligendo, quia tunc vere fuit

[

4p, mot

jufta,

& moderata defenfio, permiffa in cap.

oto ender

Si autem alia via po-

Denretl

vero 1, & cap. ex tenore.

terat fe ab eo liberare, dico, ea

m non effe im-

Ym n

munem ab Excommunicatione, dato quod Clerico

s f engu

inflixerit alapam ex propofito; tunc enim tene-

kasceltttt

batur aliam viam ample&i, ex. gr. fugiendo, aut

; d

clamando, ut conftatex fuperius adducta ratione,

T

Vide Sayrum de Cenfur. lib. 3. cap. 27.

$, «

. CAS. Il Fure fugiente cum re ablata, quis con-

:oufuetqd

Ltf

fulit Domino, ut, ad recuperandam rem fuam,

H

Furem infequatur ; evenit autem, ut ille hujusmo-

r

TT

di confilium exequens occidatur a Fure.: Q. An

Confulens propterea evadat irregularis, ac tenea-

ero f

tur refarcire damna ex tali morte fecuta.

tía 1101*

vel Confalens, dando

qutad J

Refpondeo cum dif'in&ione:

tb lll

.tale confilium, non advertit ad pericu

]um occifio-

nis Domini; vel ad illud advertit, fed noluit de eo

sl ol

ico, Confulen-

Dominum monete. Si primum; d

quæt/?ffm'

tem, fecuta occifione, neque eva

dere irregula-

ito (o'ht*l

rem, neque teneri ad refeCtionem damnorum,

Ratio eft, quia ubi nulla in

tervenit culpa, nec ir-

NLA

lla obligatio re-

regularitas, de qua agitur, nec u

farciendi damna potelt

intervenire , cum utraque

m "

fU

d in caíu non eft in Con-

u

t t

delictum füpponat , quo

*

d!

fülente; hi

c enim ex una par

te aliud non inten-

hi

(l

dit, quam fuüggerere Domino modum recuperan-

tene

di rem fuam, fi illeid cenfebat

expediens; ex alía

]

p

nihil aliud, quam bonum intendebat.

Si fecundum ;

j

m, non ta-

"

dico, Confulentem evadere irregulare

pe

Ratio pri-

men teneri ad refeCtionem damnkorum.

tned

4c

3

J

399

Casus CoNsCIENTI;E

mz partis eft , quia, previfo periculo occifionig

? Refodo

Domini, vel huic con(ulere non debebat iníecu-

Conmmüni

tionem furis, vel faltem fimul etiam hunc monere

Torefa f

debebat, ut fe:em infequendo adhiberer debiram

Confefa

caurelam; aliss ipfum exponebat periculo ibi eti-

tm & t

am amitrendi vitam , ubi res fuas recuperare ten-

que feea

tabat; notum enim eft, fures non folere incedere

'&d0

fine armis, & quamvis ut plurimum timidi fint,

Propier

nihilominus aliquando infolefcunt, & feriunt,

commyri

Hinc, cum ob ta4lem omiffionem Confulens reve-

bt jti

ra fuerit in culpa, fecuta Domini occiüone, uti-

aduflre

que cenfendus eft irregularis; licet enim fine gra-

Jtits te

vi culpa regulariter non contrahatur irreg'ilaritas

imorenta

ex homicidio cafaali, tamen quacumque vegli-

dny que

geutia, ex qua fequitur vita jactura, mortalis eva-

dit, ut cum Avila, & Gibalino notat Continuator

in ]

Yen B

Operum Tournely, de

rregul, par. 3. cap. 1. cui

qui ii

confonant Hottienfis ,

ï

oannes Andress, alüque

venille

celebres Canonici juris interpretes in cap. Si-

|

|

guificafli x. Exr. de hom. dicentes, fuffieere cul-

que pt

pam leviffinam; cum jn his cafibus non detur

| CAS TL

culpa levis, nifi ratione fübreptionis, & inadver-

Tüt m

tentize,

Ratio fecundz partis eft, quia, ut cum

farüp, r

Leffio, Sayro, & aliis inquit Bouacina de reft. in

j Qu

j

pií

gen. difp. r. quaft. 2. pun. 7. num. 16. Confulens

Vilotom,

noa coegit Dominum infequi furem, . fed liberum

hoec illi reliquit; propterea cum nuliam contra

Mgtnis

Dominum commiferit injuftitiam, non adeft mo-

tivum fufficiens ipfüm obligandi ad refectionem

$ qui

damnorum, ut tradit etiam &

Ammo

quibos

difp. x1. S. 39.

ofignolus de reü.- I

5io

feyero

HENSESUNIL

bifari

V d

a

CAS. I. S

Ergius approbatus ad fex menfes pro

excipiendis Confeffionibus Sacramen-

T

talibus, non advertens lapfum effe tale tempus,

ünj

abfolvit Pcenitentem a

peccato inculpabiliter ob-

Yal

lito in. Confeffione ipfi

pellan

facta intra Semelftre appro-

qe f

bationis. Q. An hujus

modi Abíolutio Qt valida.

-

Vetio

E

» Mews& Jun::.

39t

lo ocni

Refpondeo affirmative,

quia interveiüente errore

hebut (

communi (íaltem una fimu

l cum titulo colorato,

n hunc nox

Ecclefia füpplet,

feu confervat jurisdi&ctionem in

iberet deli

Confeffario ob bonum commune,

publicam quie-

ericulo ib d

tem, & ad evitanda inconvenientia, & fcandala,

etupenatl

quz fecus evenirent,

ut habetur ex l. Barbarius

folete intd

ff. de Offic. Przet. & Can. Jufamis 3. qu

eft. 7.

m (inil. [

Propterea cum in cafü noft

ro intervenerit error

h r & fefi!

omnes cre

debant, Sergium ha-

onlilos r

communis, quia

bere poteftatem

Jurisdictionis cum approbatione

occione, 1

ad abfolvendum, & cum etiam adfueri

t titulus co-

tenmínegr

loratus, nempe licentia audiendi Confeffiones, cum

ür implant

terminata ; ideo dicen-

ignorantia, quod effet jam

ucd valida fitilla Ab

foiutio. ItaInnocentius

unqe ii

dum,q

.

, moniser*

in caj

u

Dudum de Ele&t. & ibid. Panormitanus.

t Conttt

Ttem

Boffius, Giribaldus, omiffis aliis, Cardenas;

qui differt. 2. cap. 6. num. 149. teftatur fe non in-

,

4 p

fei$y 44

venille Authorem, qui contradicat huic opinioni,

s n p

quze propterea certa communiter reputatur.

, foffre

hus non d

CAS. II. Capellanus monitus ab amico, quampri-

mum minuendum fore a Principe valorem mone-

js, mlvf

quia t

tarum, mutuat Cajo certam quantitatem Duplarum

i de r

cum pa&o, ut folutionis tempore reddantur juxta

( Conli

valorem, quo Fraduntur. Q. An licite.

, fed li

m Bonacina de Contr. dif.

llam £

Refpondeo affitmative cu

on add !

3. quaft, 2. pun&. 5.

num. 14. Leffio, & aliis,

j rl

dummodo feclufa fuerint mendacia, ac

dolus , &

quibus Capellanum abhorrere cred

endum eft. Ra-

]us d

u

tui Duplae illae

tio eft, quia inprimis tempore m

dem etiam mu-

revera tanti valent,ac pro tanto i

tuatarius poteftillas expendere

E

aut impendere,

l

ni diu differat.

Deinde illa no

titia particularis ,

quam habet Capellanus, non reddit illum deterio-

ris condit

a

.

1oni

/ menlï! FH

is, nec aufert communem zeftimatio-

]s S!HW

nem illarum Duplarum

, in qua fundatur juftus

jle m

valot, ac pretium earumdem.

Propterea fi Ca-

jet

pell

anus mutuat eas cum pacto prz

di&to , utitur

i

non minus ac ille, qui vendit merces

nem (] W

jure fuo,

iculari notitia,

pretio currenti, non obftante part

(Fr validä;

4

quam

1392: Casus CowscreNTUE

quam habet proximé futurze diminutionis pretii

dePorit

earumdem ob ingentem ipfarüto copiam, quae pro-

sfptün,

xime »dveniet. Addo, mutuatarium poffe in mu-

fhuti pe

tuum recipere hujasmodi Duplas cum paéto eas-

eenecef

ti&s pol

dem reddendi in eodem vslore, quamvis proba-

biliter credat, brevi sugendura. elle valorem ea«

J ptox

rumdem, ut cum Cardinali ée Lugo tradit Cleri-

—

hyeyprim

catu$ deci(, 29. n. 24. Quare er.

go idem dicendum

non eritin catu noftro demutuante?

]

,CAS. IIf. Juveuis oculis, ac manibus [fciviens,

plories turpiter tetigit muliercniam, aliamque fz-

ius turpiter afpexit, femper tamen fiftendo in fo-

(51 F

jl

a

voluptate ta&tus, & afpeCtus, nec unquam in

Mo de

defideria nrolabendo. Q. An teneatur exprimere

fitdo «

jn Confeffione.

Tecell

afpe£tz.

qualitatem perfonæ five t:tta, five

Tunes|

tiongy

Räfpox:dea. Do&tores communius affirmare, eo quia

—

ls in

non folum tactus, verum etiam afpe&tus, quando

funt tucpes, id eft, fs&ti cam delectatione vene-

-

;|

Agendi

rea, ex natura fua ordinapntur ad copulam, adeo-

1. nfilitn

que participant malitiam finis; qui propterea ficut

lifceda

exigit exprefflonem qualitatis perfonze, cum qua

ins, à

quis coivit, ita&c. Verum quoad afpectus fic di-

Jitor jr

ftinguo: Vel Juvenis turpiter afpiciens muliercu-

Yisbit

lam, ítetit in illo afpe&tu delectabili mulieris qua-

tenus pulchrz;, nulla uiterius facta reflexione ad

& g

ts (

iliies qualitatem ; & tunc dico, neceffe non effe,

Wt

ut exprimat in Confeffione illius qualitatem: vel

teris

ftetit in illo afpectu dele&abili mulieris ut forma-

Iq

liter pulchrz , conjugatz, aut virginis, aut &c.

in tt

& tunc dico, exprifnendam effe qualitatem per-

(n

fonz nedum ta&z, verum etiam afpe&tze. Ratio

dio,

eft, quia obje&tum non fpecificat a&tum utcumque,

"

€ría

fed prout idem obje&um eft in apprehenfione ; fic

j

J

le,

enim eft bonum, vel malum moraliter, & confti-

Hinc

NI

tuit aCctum in tali fpecie bopa, vel mala.

(toi

quia ut plurimum turpiter afpiciens mulierem, fi-

Yoli

ftit in venereo afpectu illius ut pulchrze, multoties

hf

neque reíle&tendo ad illius qualitatem, an nempe

lt

fit conjugata, vel virgo &c. ideo Puteobonellus

[2

lo

Ug

MENSE jurn.

393

mutiois

de Pocenit. q. 3. art.

4.n. 9. cum Tambutino ait,

abftrahere a circum-

pmqu»

afpe&tum , non vero ta&um,

m pofe t

ftantia perfonze, quze afpicitur, ideoque illam non

r p

effe neceffario in Confeffione exprimendam. Quoad

"cum fint a&iones per actum exter-

Aavis J

taCtus poftea,

fe valoten

num pro

ximé exerci

tze circa objectum ipfum , pu-

70 traditl

dam effe objecti qualitatem.

tof exprimen

i?dem dil?fiï

MENSE SULIIL

s Tacin

aliamqe

Amuüla füi Heri Concubina tales inter

fiftendo i

CAS.L.R

angufias reperitur, ut fi a Concubi-

C Qnqua

nario declinet, infamize notam incurrat, cum pe-

r exyle

ticulo etiam aut meretricandi, aut in extremam

fire t

neceffitatem incidendi ; fi vero in ejus domo per-

maneat, & illi voluptuofe infervire recufet , ra-

tionabiliter mortem , vel faltem vulnera timeat.

j df

His in anguftiis confulit Confeffarium, quid fibi

pelis g

agendum. Attenditur confilium Confeffarii.

e(tulie v

^ QConfilium Confefíarii hoc eft, quod ipfa eadem die

Ü uiämxïdff*

proptees

difcedat ab illa domo, humiliter fe Deo commen-

dans, ac nihil metuens ; cum enim Deus fit ad«

mæ/ em .

edus V

juter in opportunitatibus, in tribulatione , pro-

ns mul

videbit illius famze, & indigentiz, fi ipfa bene

fe geret, & non abhorrebit a labore. Nec Fa-

mulieif

mula defiftere poteft ob hujufce confilii executio-

qellexit!

onelle n

ne; nam ex una parte Anima praeferenda eft cze-

teris rebus L. Sancimus S.penult. C. de Sacrof.

pl

Eccl. ex alia raalum Concubinatus eft przfens,

fjers uf

its,

in re praCticum, atque itreparsbile in hoc cafu

(fi non exeat ab illa domo) nifi cum vitze difpen-

piinit"

dio.

Econtra malum infamize,aut extremae pau-

Jfntli !

m r

eriatis, eft in folo periculo, & alia via repara-

ile, cum non defint tum humana, cum divina

reha

h l

fuffragia iis, qui corde fincero Deum qusrunt.

tefi

(

Qnod fi, non obftantibus hifce fuafionibus , ipfa

| mih.

j

nolit ab ea domo divertere, adducens pretextum

mj

J

infamiz , & paratam fe oftendens potius ad mor-

fd ni

D

tem fubeundam, aut vulnera; non 'eft abfolven-

ebet.

da , quia rationabilitet dubitari poteft , ac g

[

v

394 Casvs Fousc:zurxm

quod fi&e promittst, cum fic velit fe denuo ex-

fefponton

ponere evidenti periculo iterum fuccumbendi pec-

adborfin

cato minis territa; nemo enim pro quacumque

eotíait,

fna

na fama prudenter eliget mori, inquit Leffins

lo übi

de

j

Deinde cum inhsbitatio

g atode

uft. lib. 2. cap. z.

tunque 1

in eadem domo cum Concubinario fit occafio pro-

xima removibilis, edocta ab experientia praeteri-

tipre f

ta, debet illam declinare ; nec debet pluris zfti-

robta

mare periculum infamiz, quam periculum graviter

qit, N

offendendi Deum, & perdendianimam fuam ; Deus

TET

um u

enim, & anima etiam famze pracferri debent.

ton elet «

CAS. II Parochus baptizavitinfantem invito ejus

DO

Patre Judzo ; confentiente tamen Avo paterno

j a

Fideli. Q. An licite:

:

taufam

-

vilus, no

Refpondeo affürmstive: cum enim Aäus fi,t' ftipes

At tl

& caput omnium tam mafculorum, quam foemina-

i.

1b eniih

rum, perlineam virilem defcendentium, utpatet ex

Telitque

l. Nepotes f. de his; & S. Qui igitur inftit. de Pat.

—

t qu

Poteft. illtus confenfus anteponendus eft diffenfui

hst

parentum, praecipue in materia Religionis, ut

partibos

recte ait 'Tonellius Manud. Infid. ad fid. concl. g.

lolum f

n. 2. nam quousque vivit Avus , Parens nequit ha

quitur fj

bere alios in fua poteftate, cum ipfe tunc fit in. po-

que t m

teítate Patris, & qui ab alio poffidetur, alium pof-

isie

fidere non pofíit; l. ,S; evemiet, ff, ad 1. Juliam de

Vbl

adult. Quod fiopponas periculum deinceps Judai-

Zandi cum parentibus ; dico, tali periculo occurri,

cum Infans, recepto bapti(mate, educatur apudTi-

|

deles, uti fieri folet.

Confule Tonellium 1. c. ac

(A$,],

ibi videbis tempore Clementis VIH1. ac Urbani VIII.

fic fuiffe practicatum Romz.,

tis (oj.

CAS. IJI. Valerianus przvidet fibi fecuturam pollu-

Wocur,

tionem no&turnam, fi coenando comedat tales ci-

"itus

bos, vel'cibos tali módo conditos.

Hoc non ob-

L

ftante, abftinere non vult a tali comeffione ; inquit

enim: Talis comeftio prohibita non eft. Q. Au

Refpondel

pollutio inae fübfequens fit illi ia:

€lle ib

epátn.

putabil,is ad cul-

l; t

*

prt

Re-

£

4

MkeNsE AUcvusrr,

395

i, Refpondeo negative, fi non comedit hujusmodi cibos

mbend

adhunc finem, ut fequeretur pollutio, neque in eam

confenfit, quando fecuta fuit, neque de ea poftmo-

0 quia

Til

dum fibi complacuit. Ratio eft, quia tune evenit

m nj

per accidens , ac praeter intentionem ; comedendo

Eotealoy

namque iilos cibos, przcife habuit animum uten-

enfia pet

di jure fuo faciendo hujusmodi comeftionem non

at ln

prohibitam, nec illam foeditatem ullo modo inten-

dit. Neque dicas. ea

z

intendiffe indireCte, vel in

llim eri

caufa, volendo direé

illam comefticnem, ad

ftom; D

Contra enim cum illa comeftio

dDent,

quam fequebatur.

non effet 'caufativa pollutionis ex (e & fuapte na-

tura, potuit folum -eam przvidere ut fecuturam

j ii 4

yo gt

per accidens.

Jam vero effeCtus füb(eQuens ad

caufam licitam folum per accidens, quamvis prze-

viíus, non eft imputandus ad culpam ei, qui appo-

fuit talem caufam; fecus deberet quis abftinere

ivos f

m

ab equitando ;. & Conpfeffarii, Medici, ac Chirurgi

ll;'iïävf ü

relinquere deberent füum minifterium, etiam in

lï!ïv U

cafu, quo remotum effet omne periculum confen-

inf

Hs

fas in tales motus ;. & qui fentit pruritum in iis

artibus, non poffet licite fe perfricare etiam ad

eligint:

f

[»]

lum finem fedandi pruritum, quia aliquando fe-

fid, müf

s repuii!

quitur fpirituum commotio; quod fane quando-

ncfítin ]

ue eft moraliter impoffibile omittere.

lta Bot-

fius de Confeif. (erupul.tit. 1. $. 16. num. 2205. Gi-

, alium )

l. ]uï:armïr

ribaidus, Viva, aliique communiter.

inceps

sulo ot

MENSE AUGUSTI

att i

lfiom i

vf

Omitilla Vidua fe gravidam fentiens ex

CAS. I. ï

carnali concubitu cóüm Msrito Soro-

Ü

IWW

ris fuüi Conjugis defuncti, ad evitandam. infamiam

procuravit abortum.

Q. An a peccato illius con-

Itf

WLHE

s

cubitüs, ac crimine abortus abfolvi polffit a quo-

dii

libet confetfario.

f

j

jott5

Refpondeo, peccatum talis concubitus de fe utique

eife abfolvibilea quolibet Confeffario in hae Dice-

i.

cefi; tum quia non eft inccftus, cum affinitas non

bils

pariat affinitatem; tum quia etiamfi efiet hujus-

mo-

B

|

k396 Casvus CowscrENTUE -

Parocio

tnodi, hzc refervatio talis peccati non eft quoad

foeminas, (ed quoad mares tantum. .Circa crimen

ptere t

cante fin

sbortus poftea videndum eft,an fcetus effet ani-

matus, vel inanimatus: fi enim non erat anima-

Juodiian

tus, etiam, effe&u fecuto, abfolvi poteft a quo-

Mptlna,

t ;(

cumque Corfeffario, cum ifte cafus non fit refer-

vatus.

Si vero erat animatus, non fecuto effe-

€u , poteft abfolvi; fecuto autem effectu, requi-

Mi

ritur pro tali abfolutione Cónfeffarius fpecialiter

W yini 0

"srit i

ad hoc.habens facultat

, juxta preeferiptum a

Gregorio XIV. in Conftitutione incip.. SSedes 4-

Q pat

goftolica, übi pro tali crimine lata elt etiam Ex-

Jb

communicatio ab eodem Pontifice ibidem Epi-

ditomen

Ícopo refervata, ut inter alios notat Giribaldus

lt horta

omius

de Poenit. c. 15. $. 5. n. 6o.

"C

delderi

CAS, IT. Viater fui juris, ac valde dives, ne occi-

aquer

deretur a latronibus, in quos inciderat, ex ani-

fitemo,

mo, imo cüm juramento, illis promifit certam

que of

pecuniz quantitatem, fi illaefum dimitterent. Ob

—

tferfir

eam rem fuit dimiffus incolumis; nunc tamen in

Ym j

tuto pofitus, recufat im

ff

teneatur folvere.

plefe promiffuxg. Q. An

li,

Refpondeo affirmative: fic enim expfeü'e colligitm'

&tler erj

ex cap. Debitores de jurejur.

Et ratio eft, quia

Bo

licet non mereatur Latro, ut ei promiffam ferve-

&yette

tur, meretur tamen Deus, ut detur res promiífa

Wi

yiore

perejus nomen. Propterea Viator, qui promifit

pecuniam cuüm juramento, & ex animo, id eft, cum

quitià

vera intentione fe obligandi, debet vel obtinere

at

ab Epifcopo relaxationem juramenti, antequam

labatur terminus przefixus folutionis vel folvere,

l,

ne verificetur, quod Deus fa&us fuerit teftis

falütatis. Neque folvendo Viator cooperaretut

injuftz receptioni in tali cafu, nam ipfe precife

UL

faceret, quod füa intereft, relinquendo pofteain ar-

Cf

bitrio Latronis pecaniam folutam acceptare,. ve

Cüny

non,. Ita DD. communiter,

CAS. IIT. Infante periclitante, Obftetrix illum do-

atr

mi baptizavit, fed cum fubftantiali voluntaria mu-

Bo

tatione formz, Poft annos quindecim id refert

à-

t

MzeNsE SEPTEMBRIS.

UE

397

Parocho in Confeffio

ne , moneüs ipfum, ut pro«

ton ef

li faluti talis adolefcentis ;

(itea et

pterea confulat fpiritua

detegat illi, aut aliis

tus eftt

caute tamen, ne ipfius crimen

t ent at

Parochianis, probe confciis ,

ipfam (cire conferre

baptifma

, ac talem juvenem &

b ea fuiffe baptiza-

i oett at

tum. Q.

Quid agendum a Parocho in ifto cafu

noudtt

1 fecibe

Parochum in hoc cafuü curare debere,

ffeu

Refpondeo,

ut prima occafione Do&

rinz Chriftianze inter alios

as f

interfit etiam no

íter Adolefcens, &, fumpto ali-

taferi

facere ut hic ftet prope ipfum.

». o

quo praztextu,

imone habito circa neceffitatem

ji etixm3

Inde ferventi fe

Vitem

Sacramenti Baptismi, omnes adítantes vehemen-

ter hortabitur, ut una fimul cum a&u doloris de

st Cirbà

omnibus peccatis ab eis commilffis, eliciant a&um

defiderii recipiendi tale Sacramentum, fi forte ob

|[ves t

alique

m defectumillud valide non recepiffent. Po-

rat, U*

ftremo, fürnpto practextu il

los benedicendi cum a-

ynitt &t

qua luftrali, pr

ius bene madefacto afperforio, per

»

Yttered !

onem bapti

zet (proferendo fubmiffa voce for-

afperfi

ftrum Adolefcentem ipfi vicinum, dein

;unctn

mam) no

lum V

fucceffive benedi

catalios ; & fic falvo figillo Con-

feffionis, falva fama Obftetricis; confültum fuffici-

enter erit fsluti fpirituali ejusdem Adolefcentis;

fe li

non obfante illius inadvertentia: quamvis enim

itio d (

silim t

M

advertentia, quando adeft, plurimum profit ad

mberiorem fcuétum ; non eít tamen neceffaria ad

tes ptVl

valorem Sacramenti, fuppofitis omnibus aliis re-

qul Y

nv,ldf*

quifitis, ut. re&e tradit Rofignolus de Bapt. q. 3.

ya

[

art. 4

B

j

j, 1

VE

MENSE SEPTEMBRIS..

fi

tius ob plura peccata luxurize cum foee

£00

. CAS. L "1

minis commilía graviter increpatus &

LP

o pi

Confeffaris, vovit impofterum non amplius con-

v

J

cumbere cum aliqua fcemina.

Q. An licite poffit

Matrimonium contrahere, & confümmare, prius

non obtenta folutione ab emiffi voti ligamine.

X IHUE

dunmf

(

Re-

n ld

14

398 Casus CowscieNTLE

Refpondeo cum diftin&ione : Vel Titius » emittends

ex mefa

hujusmodi votam, habuit intentionem fe

A lberal

obligan-

t a

di ab abftinendum deince

ps a quocumque concu.

bitu, five illicito, five li

cito; & tunc certe, fi

vtl Tà

f erad;

vult contrahere , & confummare Matrimonium,

requiritur difpenfatio.

Vel folum intendit fe obli-

dnm 9t

gare in fubjecta materia, hoc eít, ad abítinen-

i. $i |

Vs à

dum . concubitu illicito, ob cujus frequentem,

aut repetitum ufüm fuerat graviter increpatus

t

a Confeffariis, & tunc opus non eft difpenfatione,

Wi

Íi velit Matrimonium contrshere; votum enim eit

fetün

qua dam obligatio

particularis, qusm fibi quis im-

giüpo

ponit, & proprerea tantum obligat,

quantum

fibàpe

quis intendit fe obligare.

In dubio poftea, «n Ti-

um

t:us intenderit fe etiam obligare ad abftinendama

concubitu Matrimoniali , non requiritur difoenía-

| bsw

w

tio; quia cum in dubio poffeffio ítet pro liberta-

loc n

te, cenfetur ad hoc fe non oblgaffe :- ubi enim

agitur de obligatione indücenda, facienda eftflri-

efponi

€ta interpretatio; & vovens przfumitur fe minus

A

&deo

obligare, ut ait Panormitanus in c. Éx parte de

Vll)

Cenfibus num. 3. & 4.

Vide Boffium de Coníc.

Tuerit

P

dub. part. 2. tit. S. 45. n. 1666. & feg.

tee ini

ln

CAS. IT. Mutuatariue ómnino infcius, quod mutu-

itlerf

ans in a&tu contractus intenderit meuntaliter lucrum

prday,

ex ipfomet mutuo, exactionis tempore ultrafortem

lls

.ei tradit aliquid ex amicitia, aut liberali'ate.

Q.

ag

Au mnutuans poffit tuta conícientia tale

C

plus acci-

pere, & acceptum ïetiuere.

$

n

Refpondeo cum diftinctione: Vel Mdtuanä , ex cit-

curnítantiis conjiciens Matuatarium ipfi tradere

hoc plus ex pura gratitudine fpontanea, mütat

primam intentionem , & tale plus recipit praccife

juxta motivum dantis; vel eamdem intentionem

QS,

ervando, iftud plus recipit tanquam lucrum ex mu-

CO;!

tuo ratione. mutui,

Si primum ; dico, ipfüm qui-

dem peccaífe peccat

o ufüra: mentalis,

pu|

perttütit , ac. quoties re

quousque

li

tionem.

Si

petiit illam pravam inten-

hur

ac tamen excluía, recipit tale plus

]

IUE

Mensg Ocronnis. '399;

U5, etri»

ex mera fpontanea gratitudine, feu ex amicitia,

*& liberalitate, neque illiciteillud accipit, neque

m [e dl

Qnque u

tenetur acceptum reftituere ; nihil enim inter-

ünC Cafi

venit, ratione cujus tam receptio, quam reten-

Matrimoi

tio evadat injufta; tunc enim illud plus eft

donum gratuitum, debito modo acceptum, & da-

tendit :

, d abl

tum, Si fecundum; dico, Mutuantem illud plus

; fregua:

ufürarie accipere, ac propterea, ut injufte ac-

ceptum, & acquifitum, debere illud reftituere ;

er incre

nam illa intentio corrupta, quam habet in a&u

difpent

Xtor egit

réceptionis , vitiat ipfam acceptionem, licet alio-

quin poffet effe licita, & retentionem rei, alias futu-

pur

ram apeccato immunem. Ita DD. communiter.

nt, qui

ol

ab

" CAS. III. Sumptis & pertranfeunte Romipeta duo-

bus uvze racemis, Villicus, ei obviam factus, im-

hi

pegit ille toridem calces, & pugnos, . Q. An per

t proi

hoc inciderit in cafum Bullze Coenge.

fle "u

"i

clend?

Refpondeo negative: nifi calces, & pugni fuerint

ytae fec

adeo beftiales, ut (quod neque apparet percepti-

3^11

bile) per tales i&tus alicujus partis corporeze fa&ta

um d

fuerit aperitio, aut mutilatio, vel ipfius Romipe-

tz interfectio ; verba etenim Bullz fünt hzcs

)

Jtem exconimunicamus, 62 anathematizamus omnes

intevficientes, mutilantes, vulnerantes &c. Komi-

, "

petas,[eu Peregrinos C?c. quze verba debent in-

uer lt

reultlt

telligi in fuo fen(u proprio, & rigorofo; cum

eraljs

agatur de re adeo odiofa, ficuti eft excommuni-

catio. major Summo Pontifici refervata.

Vide

jj pliit

Syrum Piacentinum Dilucid.

Bonacinam, Duardum &c.

part. 1. cap. 3. dub. 6.

ii n!'

n ii

AMENSE OCTOBKRIS.

yane ?

Apellanus foeminze accedenti ad ipfi con-

recipü Wj í

(?AS.»I. C

fitendum dicit e Confeffionali :

/ade ad

j ii

y

confitendum alteri Confeffario ; cum enim fim tua

j

O,Wum

ulchritudine captus, timeo ob infirmitatem meam

aliquem lapfum, fi mihi confitearis. Q. Àn fit de-

, QU

a

nunciaqdus.

P]t t

Re-

4

4&:0- Casus ComscirENTUE

Refpondeo affirmative cum Caftropalao,

uem

^

telltr $

fert, ac fequitur Eminentiffimus Cozza in Dubiis

DEU

fele&tis dub. 27. n. 168. — Ratio eít, quia illa ver-

100008, C

ba, cum enim fim tua pulchritudine captus, equidem

ilats at

i etim

non referuntur ad pulchritudinem Animze, fed.ad

illam corporis. a qua dum fe captum dicit, clare

tocintis

oftendit, quoniam amore illam profequatur, nimi-

d pios

rum, inhonefto & turpi; cujus ftimulis etiam fe

jl

adeo premi fatetur, ut fi illius Confeffionem exci-

Qu

piat, nec ipfemet fciat, an facrofantti Minitterii

lir

]

dunis)

exercitium, loci fanCtitas, & apprehenfio gcavifli-

li

mi fcandali alias fecuturi, futura fint fatis ad co-

Af

2U

hibendam impuram flammam ; & propterea illi fua-

Wtan fs

det, ut ad pedes alterius Confeíffarii fe conferat

—

Cirfiqn

pro expiatione proprize confcientiz.

Hzc omnia

tujlis ,

peratta a Confeffario in loco ad audiendas Con-

Yonum

feffiones deputato, & occafione Confeffionis, meo

goniity

videri, plusquam' füfficiunt ad inducendum onus,

graviler

ipfum San&iífimzs Inquititioni denunciandi.

QO perit

Atun (o

CAS.II. Igne cafualiter applicito domunculz: mu-

lieris, quae recenter parturit; Parochus parum di-

0

ftans iliico fuit accerfitus, ut iret ad ibi baptizan-

dum Infantem, & dandam Abíolutionem mulieri

mf'i'l'fm [

fiiter

ab omnibus derelicte, nec potenti e le&to furgere.

As he

Is tamen ob rationabilem. metum mortis, noluit

t t g

illuc intrare, quamvis adeílet tempus & fe con-

Vs

ferendi, & przedicta peragendi. Q. An talis omif-

Pefponi

fio &t illi imputabilis ad cul pam.

àüm |

Refpondeo a3ffirmstive cum S. Thomas, Suarez, cz-

bel, (

terisque communiter; ut^ videre eft apud Barbofam

tédib

de Off. & poteft. Parochi, c. x7. n. 12. tenetur

Gbli'rat

enim ex juftitia, non folum cum probabili, verum

N

etiam cum certo periculo fuze vitze corporalis, con-

li d

fulere neceffitati fpirituali füorum Parochianorum.

ln ey

Et fane fi ordo Charitatis poftulat , ut unusquis-

d Q

que in extrema neceffitate fpirituali preximi fül,

tondj;

potens ei fuccurrere, illi fuccurrat etiam cum cer-

US gr

to periculo vitze propriz, ut mente f;nCtorum

üm; |

Auguftini & Thoma de communiffima fententia

teita-

laij

UE

MriwsgE Ocrozsnis.

4oi

0 Q

teftatur Sporer tract. 3. in 4. prec. Dec. &. 6,

Jb

fe&. 4. n. 125.; quanto isgis ad id tenebitur Pa-

rochus, cujus funt oves proprie, . & qui ad hoc

yia il

lts eqt

alitur, ut de iis, quze nedum neceffaria funt, ve-

nimg, i

rum etiam utilia, ad fpiritualem falutem, fuis Pa-

ani

n dicit, t

rochi

2l

s provideat : Bonas Paflor animam fuam

Quatur i

dat pro ovibus fuis, inquitfumma veritas Chriftus ,

iL

ulis etsr

Joan. 3. Et. r. Joan. 3.

ur: /nhoc coguovimus

fionen e

Charilatem Dei, quouiam ile auimam fuam prouo-

&i Ms

bis pofuit, E? mos debemus (nota iltud verbum de-

emus) pro fratribus animas pouere.

Propterea 5;

nfio g

fuiis i

Augufinus lib. de men. c. 6. inquit? Temporalest

ferea Ill

vitam [uam pro mierua vita proximi non dubitabit

Chriftianus amittere, Etratio eft, quia vita fpiri-

, fe o

Watot

tualis , etiam aliena, utpote majus bonum, aóc

bonum ordinis altioris, przferri debet falüti cor-

.

jj

!

S»-ü

porali cujuscamque viventis.

Exhis patet, quam

graviter nofter Parochus deliquit, maxime in cafu,

ond

Cuant

quo periculum vitee erat folum probabile, & per

aCtum Contritionis poterat fibi confulere.

at

j pinit'

CAS. IIT. Rufticus certus de debito olim contracto;

incertus vero an fuo Creditori, nunc defunfto, fa-

li bsp'

jem ml

tisfecerit, fe immunem credit ab onere folvendl

iftius hzeredibus, eo quod hic & nunc dubium fit;

&ofurge

an fit adhuc debitor. Q. An fana fit lizec rufticana

lmï D .DC

doctrina;

$ &i

n t

Refpondeo negative: ex quo enim hic & nunc du*

bium fit, au (ir adhuc debitor, potius eredere de-

U

bet, fe non effe immunem ab onere folvendi hie-

fet

redibus Creditoris, cüm in ca!u poffeffio ftet pro

BJF ,

plld

obligatione certo contra&a, quam fane non adz-

,

quat, & a qua non eximit folutio dubia; ficuti du-

bium de Voto impleto, aut de Officio perfoluto;

ä

non eximit ab onere implendi Votum; & recitan-

di Officium. Neque dicas, in dubio méliorem effe

tonditionem poflidentis: nam ex hac regula po-

n

tius erüitur, Rufticum in ca(u teneri ad folvens

if ^

bligàs

]i

dum; cp.m, juxta di&a: Cpoffemo ftet proo

tio-

jj

du

Lambertiwi Cafüs. Confe.

u

402 Casus CowscrENTUE

tione certo contraCta. "Tenetur ergo in cafu lfol—

Refpo

vere he«redibus defunCti, & quidem in integrum,

intalr

ni certus fit de partiali folutione jam facta, utcon-

fnt n

tra Layman re&te tradit Merolla difp. 3. de confc.

df

c. 3. dub. 2. n, 65. in fine ; poffeffio enim ftat

dl

ro obligatione totali, & executio obligationis,

m

utpote quid fa&ti, nou praefumitur, nifi probetur,

p

utapud Boffium tradit Mafcardus de probat. concl,

miged

737. num. r. Hinc ficut in dubio, an quidquam

i.

Officii recitaverim , teneor totum Officium recita-

tss

re, ita &c. Vide Merollam l. c. id afferentem quo-

Til

que in cafü, quo etiam Creditor de folutione du-

lii tito

bitaret.

t

ftim,

