E

quo rei dominium acquiret, &

d ip(um fpectat ad

u

Excipe tamen,

ratam temporis dominii acquifiti.

tiày

nifi aliter inter partes fit conventum.

Rofignol.

de contr. difq. 5. S. 6. Girib, tract. 3. cap. 2. dub.

efyo

14. Palao, aliique..

alig

m

CAS. IIl. Quidam Parochus Coftam obtinuit a R&-

Cl

mano Pontüfice alicujus fancti Confefforis Pontifi-

Ttn

cis, quam judicans eífe infignem Reliquiam, illius

Ofdfcium in propria Ecclefia elevat ad Ritum du-

expï

ter

licem.

Q. An talis Cofta fit infignis Religuia a

Ri d

enunciatum effeCtum.

Tent

Orat

Re-

;

MewsE jJAwvAmrr..

94

3

lo fes ü

Refpondeo negative: Sacra enim Rituum Cong. poft

10 foro w

editum generale Decretum fub die 3. Juuii 1617.,

o & m

quo permittebatur Officimn dnplexin iis Ecc!

efüs ,

p eie

LéTed

m

1Y

five,

in' quibus inignis Reltquia atfervatur,

i foro $

ad occurrendum libertàti opinandi circa indicatam

i

abat &

magnitudinem partis corporeze, (üb anuo 1628. ,

9. Aprilis, przmiffa wberius declarando, taxati-

m locet

ve ptzeícripfit ad pracfat

um effectum talia efle cene

;0, Dülli

fenda, Capot, Brachiüm , & Crus, & quidem ad

s meníiot

hzc decernenda procefüt, non poftulatis refpon-

dendo in' Cafibus particularibus ( ut feepe contin-

s ille v?

git), fed per Decretum generale in Breviario Ro-

mano ad inftar Rubricze imprimendum, quo fa-

o eote

tis in aperto ponitnr, Coftam omnino exclufam in-

inia

s dj

telligt a numero infignium Reliquiarum.

yo U

4

$3

debicdeiebdeb rb

Toni

20

. (lj

ante pe

. ANNO MDCCKXLVIII.

sv

eg

I)

MENSE QANUARIL

, peniit

j i

h d

o('uitv

N

nfeffarius tempore Jubilai i

m 00

CAS. I. CO;

:O

uitenti, ut recitaret quingue Pater,

fs &

Hie, ut

& Ave pro fatisfa&tione Sacramentali.

ew.

citius fe expediret, recitavit hujusmodi preces

alternatim cum Socio in Ecclefía defignata, animo

T apu»

n! (

peä

tum Incrandi Jubilaeum , cüm implendi Peeniten-

2

1d timo

(

tiam. Q. An utrique oneri fatisfecerit.

, Mi

n

i Refpoudgo vegative. Si Confeffatius, vel Pontifex

ap

»"

aliud nou exprefferat, nec aliud apparebat ex cir-

cumftantiis; uti apparet circa jejunia, cum publi-

tibp.*

1 aRO

catur Jubilzenm in Queadregefima. l'ert enim com-

munis oninio, quod quando Confeffarius aliad non

ii

(f

gt !

expreffi£, nec cirenmftantie de ipfius mente ali-

ter indicant, tunc fatisfattio ab eo injuncta intelli-

| fito"

g

gi debeat de opere fupererogationis, ut paífir mo-

fel

nent DD. idemque in fimili ca(u dicendum effe de

Oratione, & aliis operibus a S. Pontifice pro Jubi-

P

Aa35

40

374 CasUs CoxscreNTUE

1zeo przefcriptis, fuadet ipfamet lex prudentize ceco-

Wi li

nomicae Ecclefizfticze dictans, fidelem Ecclefize Mi-

eub al

niftrum, qualis fane cenfendus eft Pontifex , nolle

& diciat

extra cafüm valde urgentis motivi, ac fpecialiffime

circumftantizee, pretiofüm Ecclefize thefaurum pro-

' Adpotdeo

fundere pro operibus jam debitis ; id namque effet il-

(xtefllo

lum profundere pronulla, vel minima caufa, quod

arerfal

juxta Bellarminum ; & alios f

a

it prodigalitatem.

Yl habui

d etiam füadet modus, quo i

t

em Pontifex talia

t f

opera przefcribit, nam (ultraquam quod ea impo«

& at i

nit, non ut opera pia ptzcite, fed nut onera im-

d «

plenda quafi ex pacto , quod plane denotat grava-

tlfv

men diverfum ab omni alio przecedente) fimal &

tidens 1

femel diftri&e przcipit Confeffariis, ut pro qui-

Til

busvis peccatis Pcenitentibus imponant falutares

tv

cenitentias, ut communiter innuunt Büllze Jubi-

Vitte

&i recentiorum Pontificum.

Ad quid me hercle

tortgl

duplex hzec diftinCta przefcriptio, í1 juxta mentem

lepect

Pontificis opera Jubilzsi non deberent effe diverfa

ilect

quoad fubítantiam a fatisfaCtione poftea impofita

d E

pro peccatis? Addo, poíle quidem perfolvi alter-

à, Wt

natim cum Socio orationem Jubilasi, at docet Rot-

habae

fius de Jub. fe&. 4. cap. 17. & conftat ex praxi;

6006'6)-7!

non fic tamen fatisfa&ctionem, quidquid in contrari-

linis ;

um dicant Azorius laff, part. 1. lib. 10. c. 7. q.

Ài p

io, aliique — Approbatam enim legimus , imo pto

à [

horo przceptam alternam Officii recitatiopem,

Vg

commendatam alternotm recitationem Rofarii, vel

g

&c.; permiffam tamen nullibi legimus alternum

Wi

Ti

fatisfaciendi modura: & fi praxim , confuetudi-

W

|

&(

nemque confülimus, hzc communiter eft, quod

Ya

fuam a femetipfo quisque adimpleat fatisfactionem,

ET

ni ob urgens motivum Confeffarius aliud exprel-

terfio

ferit.

um igitur confuetudo habeat vim legis,

ht a

dicendum etiam obhoc, Poenitentem ad sequate utri-

Qt, r

que oneri non íatisfeciffe, fed ( cum agatur de re

tenie

dividua) folum inadzquate, &

prc rata: ut cum

telts

Sancio inquit Pharaonius de P

cenitent, fefl. 22.

Tietn

tür et

CAcäp IT Sacerdos paulo ante con

feffus, dum eftad

Patite

Altare, recordatur peccati mortalis ex inculpa-

Um

^"

MzxsE jJANUAR1.

375

denltiem

bili oblivione non expreffi;, nec fine gravl peti-

Ecclefiel

culo tutic exprimibilis, Q. An fit neceífe utibi de

itifex , nu

eo eliciat aCctum contritionis.

Ipecitlilrn

dfanrümy:

Refpondeölcum. diftin&ione:. Vel talis Sacerdos in

mqneelid

Confeffione paulo ante pera&a habuit dolorem

univerfalem de omnibus peccatis a fe commiffis,

cata, (

digalitue

vel habuit dolotem particularem, ac reftrictum ad

onlifex

eá, quze faffus eft: Si primutn, dico, neceffe non

effe, ut ibi eliciat a&um contritionis de peccato

d ea inp

iL onera it

oblito, cum enim per illum dolorem univerfalem

ootat grant

retra&averit omnia peccata, Abfolutio immediate

9) d d

cadens füpra dolorem , caufavit gratiam directe

n

remiffivam eorum, quz expteffa fuere, & re-

miffüivam indireCte peccati obliti. ob incompoflfi-

nan; u

t Bule ]i

bilitatem gratix fan(bificantis cum. quocüumque

jj ne lt

mortalipeccsto, Propterea Tridentinum sit, ta-

le peccatum eadem Confeffione intelligi inclufum.

j

n n

Si fecandum, dico; attendendum effe, an Sacer-

dos adeo reftripxerit dolorem ad peccata expref-

of *WI'

fa, utab eo exciuferit alia, quae putabat fe non

eronut

gt d

habere.

Item, .an hujusmodi dolor fuerit ab eo

conceptus ex motivo fpecialis tupitudinis reful-

at ex p

din cont

tantis ab oppofitione ad peculiares virtutes, qui-

, 1067

bus peccata confefía opponuntur ; anu vero fuerit

ab eo conceptus ex motivo univerfali, puta, ob

ü$, n

fümmam Divinam bonitatem offenfam, aut ob me-

eciatit

| ROfäïürï

tum gehennz. Siquidem in primis duobus cafibus

utique neceffe eft ibi elicere a&um contritionis,

yus al

, cni

ut fe conftitaat in fatum gratioe: nam tünc, inter-

vehiente reminifcentia peccati obliti, hoc

viget

( di?

in anima, cum nullo modo fnerit retractatum.

In

'atisfal&'*il

aliti/

!]

tettio vero cafü neceffe non eft, utibi de eoeli-

l

ciat aCtum contritionis; cum enim hujusmodi do-

xah'kþf

lor, ratione motivi univerfalis ,

/rtualiter fe ex-

dan

"

"

tenderit etiam ad peccatum oblitum (nam qui de-

| ggamï* j

teftatur ex. gt. furtum, quia eft offen!a Dei, velex

ts P

a, ^

metu gehennz, implicite & virtualiter detefta-

tur etiam fornicationem , ac caetera peccata, quae

Jl

pariter funt offenfz Dei, & merentur gehennam)

d5

virtualiter fuit retracta-

ex !

/J

etiam iftud implicite, &

tum,

a 4

-

376 CasUs CoNSCIENTIE

— tum, ac proinde indirefte abfol

utum afque remif-

ejisim,

fum. Ita DD. comm.niter.

qull

&fenta

CAS. 1IL. Subdiaconus petit a Parocho , 2n tenea-

tür recitare divinum Officiumiis dieb

us, quibus fe-

bri quart

n2 laborat. Attenditur refponfio Parochi.

)

Refponíio data a Parocho hac eft : Vel hujusmodi

rebris intra diem ipfi relinquit tantum temporis ,

( I.'

ac virium, ut fine gravi incommodo poffit totum

divinsn Officium, vel faltem aliq

uam ejus par-

ia

tem perfolv

eres velnon. Si primum, tenetur

Qn QU

Subdiaconus illa die vel totam, vel partem Off-

At leg

cii, juxta tempus ac vires , recitare; nam quosd

hoc in tali cafa urget

f2eceptum,

Propterea S.

Mfonie

Carolus in fuo Conc. V

ediol. IV. ann. 1576

1

|

hm fi

feminerit, inquit, qui Officio adftriffus eft, fe febri,

euum.

morbove aliquo, vel adverfa. valetudine leviter ali-

Ws g

quando laborantem, non juflam propterea excu[atio-

lum

ntem liabere, quamobremillud intermittat , omittatvr.

tentib

Et quod dicitur de toto, valet etiam de parte Offi-

i;)fmug

Ci; damnata enim eft &b Innocentio XI. haec pro-

W y

pofitio 24. in num.

Qui non poteft recitare AMatu-

&üim |

tinam, & Laudes, poteft autem reliquas horas, ad

2 üt ]

nihil tenetur, quiamajor pars tralit ad. fe miuorem,

Tétdom

Si fecundum, nontenetür; quia impotentia ipfum

excufat.

-Gi,

Hine communis DD. tradunt, quod i

Duy

Subdiaconus ex. gr. mane fit liber a febri, ac fen-

w &Q

tiat fe habere vires fufficientes pro recitationeto«

Yens

tius Officii, debeat raane recitare etiam Velfperas,

de]

& Completorium, (i przevideat febrim poftmodum

chyr

a tali recitatioue ipfum impedituram ; eo quiaprz-

del

ceptuim divini Officii quoad fübftantiam obligat in-

tring

tra latitudinem totius diei; & anticipatio, vel

[

pofticipatio in cafü non eft ufus Privilegii, fed ob-

labe

igatio; qui enim ítvi&te obligatur ad aliquod mu-

Ti

nus obeundum, eo fun

gi debet, cum poteft, Unde

obligatio accidentalis

isq

; recitandi hanc, vel illam

Ydl]

Horam tali, aut tali hor

a temporis, cedit in calu

peti

obligationi fübftantiali,

imPll

In dubio poftea, an preditta tecitatio totalis, vel

Jüre

partialis, absque gravi nocumento: aut periculo

0bem

ejus-

MeNsE FEBRUARI.

a

i re

ejusdem, peragi pofüit, confulat virum prudentem,

ui li perplexum relinquat, deponat omne dübium,

,«

recitationem omittat

5 q

)

lj

itio?

äïl'l

MENSEFEBRUARIIL

1 bj

tm temy

CAS. I. & On advenientibus Patrino, & Matrina

pollt

defignatis, Parochus ad levandum In-

im ejur;

fantem de (acro Fonte-pro eis adhibuit Obftetri-

f, teni'

cem cum impubere, folo ex viris ibi przefente. Q.

partem t

An bene fe geiferit.

; f QU

?xo-r.;.f.letea

Refpondeo, Parochum id facientem male-fe geffiffe :

D.

V.

nam fi circa Daptismumtalis lnfantisBon erat peri-

culum in mora, non debebat, iaconfültis Parenti-

bus ejasdem, defignare alios Patrinos; fed Bapti-

id4

Da

f

fnium differre qnousque vel adeffent Patrini a

0il

rentibus jam defignati, vel alii ab eisdem loco

ipforum fubüituti, vel etiam zb ipfo, ad id ta-

X

LU

men prius ab illis obtenta facultate.

Przecepit

enim Tridentina Synodus feff. 24. de refor. Matr. c,

2. ut Parochus antequam ad Baptismum confe-

rendum accedat, diligenter ex eis, ad quos fpe-

(

&abit, fcifeitetur, quem, vel quos elegerint, ut

ofett

Baptizatum de facro Fonte fuícipiant, & eum,

vel eos tantum ad illum fufcipiendum adtuittat fuüb

tU

poena arbitrio Ordinarii.

Hinc Beja apud La Croix

m

de Bapt. n. 352. inquit mortaliter peccare Paro-

chum, qui, diu tardantibus Patrinis a Parentibus

defignatis, faf&us impatiens alium defignat in Pa-

j 9

f

trinum, quia facit contra jus Parentam obtruden-

do alium forte non gratum , vel cum quo nollent

nd

habere cognationem , quz juxta T nburinum ,

"

"Tuüdentino innixum. in cafü videtur cüm hoc ab

d

eis contrahi, eo quia fufficit defignatio Parentum,

ii

vel Parochi.

Deinde, etiam dabo, quod fuitfet

jpt, !

J

pericnlum in mora, nullo modo adhibere debebat

[ d

itipuberem ad tenendum infantem; licet enim

j

!

jure communi zetas neceffaria ad Patrini munus

0 fl)t"l

obeundum determinata non fi(, & propterea Ga-

: u

[

Aa5

at

—

5378 . Casus CowscrENTIE

battom. r. tr. 2. n. 555. dicat cum Barbofa, Pa« wwl

trinum de Jure communi effe poífe juniorem fuo

fadua

Filiaftro; imo puer feptennis, dummodo rationis

quodeude

compos, & baptizatus, ac habens intentionem

|- Deoro, (l

faciendi id, quod in fimili cafu faciunt alii Patrini,

1 volide C

poffit id przeftare, contrashendo etiam cognatio-

txigenti

nem fpiritualem, juxta Sanchez, Bafilium Pontium,

| ütopus.

& alios a Diana confentiente citatos part. 1o. tr. t6.

üiguis,

refponf. 29. verf, —— notandum eft hic — ; nihil-

s Vr

ominus quia in hac Synodo Bononienfi lib. 2. c.

quone

2. inter eos , qui rejiciendi funt ab Officio Patri-

102 feri

ni, recenfentur etiam impuberes, folam Obftetri-

podfpof

cem potius adhibere debebat ; nam , utnotum eft

done

ex Tridentino, non requiruntur neceffario unus

| tbos r

& una, fed fufficit unus , vel una.

| lo

pofito fe

CAS.II. Martinus ob ratiónabile motivum fui: di-

Cntayer

|. dpeciale

fpenfatus a Jejunio Quadragefimali.

Q. Anex vi

talis difpenfationis immunis fit ab onere jejunandi

lperiot

etiam in vigiliaS. Mathize, & quatuor T'etnporibus

luetit h

occurrentibus in Quadragefima.

tontelle

qto ]

Refpondeo cum diftin&icne: Vel hujusmodi difpen-

AC0qtye.

fatio fuit fpecialis, & ob aliquod particulare mo-

üemady

tivum univerfaliter extenfa ad quamcumque diem,

r

Sbyt

Venetis,

etiam fpeciali nota dignam , ut funt dies

1 Don f

ac Sabbathi; & tunc dico, Martinum durante eo-

T0 veni

dem motivo, ex vitalis difpenfationis immunem

OXT

eíle ab onere jejunandi etiam in Vigilia, & qua-

tuor 'T'emporibus przdi&tis. Vel fuit generalis,

OS

conceffa juxta folitum propter aliquod motivum

Décuni

ordinarium, ob quod fcilicet folet quidem difpen-

ftà mj

fati, excipiendo tamen dies fpeciali nota diguos;

& tunc dico, Martinum etiam durante motivo, eX

telor.

Quntgy

vi talis difpenfationis non effe immunem &c. Ra-

n

tio utriusque partis eft, quia diífpenfatio ex una

parte vim recepit a voluntate difpenfantis, ex alia,

qua fpeciali nota digna funt, ni aliquo fpeciali

Tefroni

modo exprimatut, omiffa effe cenfentur. cap. quia

dü(lis

gericulofum de fent. Excom. in 6. Porro in primo

l B

€afu voluntas difpenfantis ex ipfamet fpeciali ac

Wi l

uni-

MENSE FrEBRUARTITI.

379

Darbol s

univerfali difpenfatione fatis innotefcit, przecipue

juntoren:

fi ad urgentiam particularem motivi expoflti, ob

modo tj

quod eadem difpenfatio conceffs fuit, habeaturre-

s Inteninr

flexio; ftatim namque inde percipitur difpenfantem

nf af Pt

voluifle concedere difpenfationem proportionatam

m CQ

exigentiz petentis; quae propterea fi tanta fit, ut

linm Pot

fit opus difpenfatione etiam diebus fpeciali nota

utt, 105

dignis, (quemadmodum, ultra relatos, fünt etiam

Jl

H

dies Vigiliarum , & quztuor Temporum) pro his

fenfi[ih

quoque conceffa intelligatur, quamvis de iis facta

Offcio P

non fuerit expreffa mentio; fiquidem illud habetur

Olatt

Ay

pro difpofito, quod verifimiliter fuiffet difpofitum,

fi difponens fuiffet de hoc interrogatus, ut ex plu-

mb

n m

d w

ecelt

loco a fitili.

ribus juribus colligit Everardus in Topica juris

In fecundo autem caíü res ab op-

pofito fe habet: cum enim difpenfatus non reprae-

Hym !

)

fentaverit motivum exigens difpeníationem adeo

fpecialem & amplam, verofimile non eft, quod

Q à

tiete ]E

Superior cum gravamine proprize Con(cientize vo-

o Tept

luerit hanc illi concedere; fed tantüm , quod illi

conceflerit difpenfationem . generalem ,

nempe

quoad illos dies, qui fpeciali nota digni non fint,

od

adeoque quod exclafi intelligantur praedicti dies,

xiicre !

uemadmodum intelliguntur exclufi dies Veneris,

umque d

Sabbathi, quamvis hujusmodi exclufio expref-

fa non fuerit.

In generali namque conceffione

d (

Ü

non veniunt, quz quis non effet verofimiliter

"

conceffurus , uf: habet regula Juris in 6.

yis n

i

CAS.lII. Agricola non habens par Boum , neque

qui

pecuniam ad eos emendos, dicit Petronio,: Mu-

tua mihi 3o. aureos pro Bobus emendis, & fa-

;md

tebor, a te conduxiffe Boves , tibique tradam,

| o

[/

quantum dare folet

prolabore, quem fert par Boum.

u

Q. Àn fine ufura id peragi poffit.

unf/

49

n

Refpondeo negative: eft enim Mutuum Bobus con-

d[(wo I

ductis coopertum, ut fit manifeftum confideran-

a a

ti, Boves in tali pecuria viventes nunquam mori

ym r

"

poíffelocanti, nec ullis expenfis indigere. Hinc

ceftlante

[ pv

——

380 Casus CoxsciENTUE

*

ceffante omni pericnlo, & incommodo ex parte

quam df

dantis 30. aureos, fine labe ufura id peragi ne-

trferi, Q

quit.

intexdi f

Dico, cefíznte omni periculo, &. incom-

modo &c. Si enim mutustarius ratione hujufce

Vi Ml

| r c

mutui damnum aliquod, vellucrum ceffans pate-

retur, cui non fübeffet, (i non mutuaret Agrico-

| hm, t«l

la dictam fümmarm, in tali ca(n poffet utique , ad

! o fecun

fe indemnem fervandum, quid aliud exigere ul-

get, efa

tra

o. aureos mutuatos, conformirer tamen ad

R017

regulas

lhyta

ribus.

quoad Mutuum trsditas a fanig Do&o-

i, i

ljtspod

fiünem s

Micus dl

MENSE MARTILL.

| dgnà: J)

377

CAS. I. ] YUo Paupeures; unus ficte talis, alter vere

-^ talis, ambo tamen viribus, ac corpore

| s funi

validi, fed mirum in modur a labote abhorrentes

OLf

magnam pecunize füimmam ex colle&tis eleemofy-

j

-

:

Y

nis confecerunt. Q. Au propter fiétionem, & pi-

E

ritiam teneantur illam reftitnere veris pauperibus,

Vert

P

:

il

& impotentibus erogare.

lreij del

Tüm de

Refpondeo , paupe;'em fi&&um teneri ad reftitutio-

tteimim

nem; non fic pauperem verum. Ratio primee pat-

Hffþmm

tis eft; quia in tali cafu dantes eleemofynam des

Titor q

cepti fuerunt círca objeCtum Mifericordize, quod

eft miferia vera, non fi&ta; etenim mifericordia

'lïhxm e

ex D. Auguftino, quem refert Augelicus r. 2. d. 30

€Xporie

art, 1. eft alienz miferiae in noftro corde compalflio

!t nijo

tels f

ratione cujus tribuitur eleemofyna indigenti , ut

ejus miferia relevetur. Jam vero deceptio circa

fl j

tim, $

objectum aufert confenfum, ac propterea Impedit

translationem domiuii, ut patet exemplo Dotis

niteus e

reli&tze pro Virgine, quze fi accipiattir a puella fo-

V

lum putative tali, eam reftituere tenetur, ni &

Wt

dra,y

Majori Poenitentiario cum ea fuerit difpeníatum.

Addo, eos fuiffe deceptos etiam círca caufam fina-

lemm

lem ; licet enim charitas, & amor Dei fit caufa fa-

Tüffiji

ciendi eleemofynsm in communi, & fic, ut di-

Oif

catn, fit caufa remota; tamen caufa proxima, ob

At fex

quam

E

MzNsE MARTIL

381

quam fit eleemofyna huic in particulari, eft ipfius

ïdo a

id peng

miferia, quam reprafentat, & cui propterea quis

u&l

ID

intendit (ubvenire, ntreéte inquit Maftrius difp.

107

7. de: Reft. in com, q. 2. at. 2. n. 42. Cum igitur er-

cefn

ror circa caufam finalem, ntnote auferens confen-

fum , reddat aftum infubüftenrem, ideo &c. Ra-

a

2

!d

tio fecundas partis eft, quia ille quantumvis pi-

Advertit tamen,

le

d

ger, erat tamen vere pauper.

er tin

?;R

& quidem re&e Petrns Marchantius in Hor. Par.

anis D

lib. 3. tr. 4. fe&. 13. in fine, quod cum Apoftolus

dicat, Si quis non vult operari, wuon mauducet,

hujusmodi perfonz pigtze non merentur excufa-

L

tionem

,

homini namque diCctum eft:. /n fudore

Et de Muliere laude

J

vultus tui vefcevis pane tuo.

digra: Digiti ejus apprehendevuut fufum .. . . qua-

[ al

fivit lanam, 69 linum , €9 opevata eft confilio ma-

.

nuw

uaregm.

jj 7

a apturt

CAS. II. Poenitens po& diligens examen adhu? im-

jce

memor numeri determinati peccatorum ejusdem

em s

fpeciei, expreffir in Confeffione numerum magís

T Pguge:iiï

verifimilem , . addita particula u circa.

Nunc nu-

meri determinati memor , petit, an teneatur ite-

rum de omnibus confiteri exprimendo numerum

i rl

detefminatum. |Q. Quid illi refpondendum ?

) ?*inæ j

Refpondendum, quod fi numerus determinatus eft

1 (emtt

92 (

iinor numero verofimili expreílo , aut modico

jrü

illum excedens , non eft neceffe quidquam aliud

m

exponere in Confeffione, quia numerus minor jam

ia

h

in majori expreífo erat inclufus, & modicus ex-

"

ceffus fuit fufficienter expolitus per ly i circa;

ml

quod i prudenti judicio habet aliquam extenfio-

[

nem. $i vero eft major notabiliter, tenetur Poe-

nitens exprimere ea peccata, quze hujusmodi ex-

ceffum conftituunt, ex. gr. quis commifit 20. for-

a

nicationes , & confeffus eft, fe commififfe 12. in

£irca, in hoc cafu non eft neceffe, quod poenitens

iterum dicat, fe fornicatum fuiffe vigefles, fed

14

fufficit, quod dicat, fe in praterita Confeffione

L

j

omififfe confiteri ex inculpabili oblivione quinque,

aut fex fornicationes.

Ratio eft, quia ly 12. ín

ro*

n

circd,

382 Casus ComscireNTIE

dhujüsmod

tirtà , jam extendebat numerum ad duas, veltres

feandilim,

alias, non tamen ad o&o alias ; propterea illce

quinque, aut fex , quz juxta prudens judicium

dum; Secg

in eo numero noh includebantur, ideoque dicun-

atl

] qun p

tur conftituere exceffum refpeCtive notabilem,

debent exponi in nova Confeífione tanquam pec-

| muyine f

cata oblita: ita Sporer, aliique.

Neque dicas,

| m D

Teto, d)

peccatum femel expofitum ut dubiut debere ite-

tetmptn

rum' exponi ut certum, quando ut tale cognofci-

tur; ficque etiam numerum expofitum ut verofi-

lib d

milem debere iterum exprimi ut talem determina-

gutur D

Contra enim, trans-

te , quando ita cognofcitur.

miffo antecedente, quod a pluribus negatur, lig-

nanter a Sporer, nego confeq. Difparitas eft,

li

quia in primo cafu peccatum neque fuit expofitum

quoad füam rationem effentialem fpecificam; ubi

i'CAS. l,

e contra per numerum proprie vercfimilem fuit

expreffus idem numerus determinatus, fi non arith-

; fl il

Y

metice, faltem moraliter, ut acute oftendit Pu-

teobonellus de Poenit. q. 3. at. 5. n. 12.

AUC m

Val

CAS. 1II. Confeffarius ad extirpandam a Poenitente

ufolft j

confüetudinem proferendi verba turpia, imponit

8 pümi

ei, ut quoties impofterum fimilia proferet, lin-

| UEre, Ia

ua formet Crucem in terra. .Q. An Poenitens

Cl

teneatur id acceptare.

Refpondeo affirmative, fi Confeflarius hanc judicat

IU

neceffariam , eamque illi imponat ad aliquod tem-

]

Netüm «

Ratio [

pus difcretum, & exequendam in circumftantiis,

Venien

in quibus absque infamia Pcenitens id peragere va-

leat. Ratio eft, quia Pcenitens tenetur parere Con-

Inotjy

1

feffario nedum ut Judici, verum etiam ut Medi-

etiam

]

0 fine

co; alias fuperflua in hoc effet poteftas ligandi sd

infirmitatis medicamentum, & Tridentinum füper-

telt;in

flue praefcripfiffet Confeffariis, quod fatisfa&tionem

Og ;

imponant nedum in vindi&ctam, & cafítigationem

thfa j

ætm:æw

prateritorum criminum , fed etiam ut frzenum re-

trahens a futuris. Et hic nota, primo, hanc non

diverf

eífe in cafu itrationabilem , & indifcretam; cum

t ill

ex una parte aliquando nullum aliud remedium,

]

(tito

experientia téfte, &t hoc efficacius ; ex alia

Wenti

hujus«

MewsE APnrLi:s.

TE

393

dias, v

hujüsmodi confüetudinarii multoties przbeant

Ícandalum, cui, quantum fieri poteft, ett obvian-

Dropterti:

dens j

dum; Secundo, velle fefubmittere judicio Dei quo-

deoque

ad fatisfactionem,effe fimul velle diutius protrahere,

ve notd

quam par fit,

partem integralem Sacramenti,

maxime fi quis intendat Deo fatisfacere in Pur-

utquum.

Neqte &

gatorio. Déeinde quis eft certus, quod eo ibit?

I idet

Tertio, obligationem eam faciendi effe quid de-

tale gt

terminatum , ut reCte tradit Viva; Ífi tamen iffa

Q t vt

obligatio determinata non cenfetur füfficiens, im-

m Ü

ponatur Poenitenti etiam aliquid aliud.

ením, t

negattt

MENSE APRILIS.

(paritas t

t u

ecitium; !

ZElius viri valde nobilis, ac divitis fili-

olimiia :

CAS. 1. L

us, illectus magna pulchritudine Cajze

filie Villici, fpe Matrimonii eam defloravit, &

, f nott

: oftendt

ex animo cum ea inivit jurata Sponfalia de futuro.

»"

Nunc tamen previdens maxima inconvenientia

"a

infallibiliter fecutura, i cum ipfa Nuptias ineat,

ni lt

i

confülit Parochum, an, praemiffis non obftanti-

V['piä: m"

bus , poffit tuta conícientia ab hifce nuptiis abfti-

roferel

nere, quamvis Sponía enixe inítet pro illarum

Àn Breni

celebratione. Attenditur Parochi refponfum.

Refponfum Parochi eft, Lzelium in Cafa nedum poffe,

hanc ].

verum etiam debere ab hifce Nuptiis abftinere.

EN

t

Ratio eft, quia ex unaà patte hujusmodi incon-

venientia juxta communem fententiam przbent

j

motivum plusquam füfficiens diffolvendi Sponfalia

[r if

etiam jurata; juramentum enim non obligat, quan-

jun i^

fs

do fine aliquo peccato etiam levi impleri non po-

teft ; imo nec quando illius implementum eft contra

jiil)

bonos mores etiam naturales , ut perfpicue tradit

ii

Gloffa in cap. Si vero de jurejur. veri. Sa/utis

t

Til

l f

cterng. Ex alia Stuprum non habet vim inducendi

diverfi generis obligationem, fed ad fümmum au-

10 i

getillam, quz vi juftitize oritur ex fponfalibus.

retitiy

idcirco fi imminens fcandalum , fi injuria, quze

] o^

| h

parentibus, ac familize irrogaretur per hujusmodi

wlu)'

up-

,.

384 - CasUs CowscreNTUE

Nuptias, fi denique rationabilis timor inimicitia-

nus, À

rüm &c. préedictam juftitizs vim taliter enervat,

Yiberts

ut quamvis juramentüm vim non immodicam alias

YNoyias

füperaddat Sponfalibus, hoc non obftante, tum eo-

r

] J dd

ruüzmdem Sponfalium, cum juramenti in cafü tota

df Y

vis pereat, idem pariter dici debebit de illa vi, ei

lm n

|

fuperaddita a Stupro ; nunquam enim virtus jufti-

|

ire Pa

tixw poteft aliquem oblicare ad implendum opus,

litev,

quod fine peccato, & ícandalo non eift ip(i liberum

tels n

adimplere ; cum nuilum peccatum , quantumvis

Lutione

leve, poffit cadere füb precepto, & impercepti-

dl

bile fit, quod quis fimul obligetur przttare id,

ROAT

quod aliunde vitare tenetur.

Neque dicas, ju-

ttis Can

ftitiama contractus exigere, ut cüm jam puella ex

toct

parte füua conditionem impleverit fe copulz (ub-

| &libus

müttendo, fic Stuprator, quod fua intereft, im-

] m

pleat ipfam ducendo : Dico enim cum Giribaldo,

d

& aliis, juftitiam nihil aliud exigere, quam zequa-

LT

litatem.: Unde cum ratione nimie diíparitatis in-

Tedefs

ter hafce perfonas, non ponatur zequalitas nuben-

T ftn

do, quia fic una pars,

nempe familia viri ni-

mis praejudicata maneret, ideo alia via debet de-

!OT

florator latisfacere pn^llae, & parentibus ejus, nem-

| Cenitío

pe, ei dando tantam dotem, quanta puella fufficiat

| finffs

ad zeque bene nubendum pro (ua conditione, perin-

| fhofe (

de ac fi deflorata non fuiffet ;

figuidem excellus

dl Y

dotis, maxime inter villicos, de facili fanatiftam

i ;

lrT228

ii Cv

honeftati, ac parentum fattve

Vrter

plagam, & futu

interim confuli poteft

er ingreffam puella in ali-

quod Monafterium,

h

u Confervatorium, ut ad-

Refpond

vertit Cardinalis de Luca dé Dote difc. 142. n. 76.

Doh Q

Et fane zquitas naturcalis

oftulot, ut habeatur te-

titene

fpe&tus etiam ad dedecus re(uültans nobili integre

icite

familize ex altera

arte,'precipue cum plurimum

ftedinr

inter(it ipfimet Reipublica, ut nobilium familiarum

j j

decus integrum fervetur.

Hinc non effe in caíu

0i

difpenfandum a denunciationibus inquit Pax Jorda-

enimq

nus tom. 1. Eluc. Can. lib. 3. tit. 7. n. 5r. imo Ju-

Inem

dex debet interdicere hujusmodi Matrimonium. Di-

poflür

caftillus de Sponfal. difp. zo. n. 16. & patet ex cap.

Wt fj

Cum n t"a, de Sponf. ubi Glofia, & Panormita-

nus,

lasf

í

"

U

385

MzNsE A»nirIS.

Ot il

nus. Neque fic impeditur, fed potius perficitue

iter enetm

libertas Matrimonii; cum filius non habeat jus ad

modicam i

Nuptias Patri, ac familiz injuriofas. Dicaftillue

ante, tüne

ibid. difp. 4. dub. 18. n. 179. Quod fi opponas Ec-

hn ao

clefis praxim, quz in profequendis caufis Sponfa-

linm, maxime juratorum , nihil. ducere confuevit

n vitt

de lï'lla Til

five Parentum diflen(um, five Fatziliarum difpari-

'endit

tateun.

Nihil! profeto veritati adverfum dic! po-

df ipfi lb

teft, inquit Mufcetola in eruditiffina fua diller-

quantur

tatione fuper hanc materiam; fiquidem praxis

; jmpetty

Ecclefiz non ab arbitrario alicujus dicto, vel fa-

preltare

&o, fed a Summorum Pontificum refponüis a Sa-

cris Canonibus Corciliorum, (ive Generalium, five

: dicis ,

Parochislium, tandem ab Epifcopis ipfis in Syno-

amqu

lzcau-

o 00

dalibus Conftitutiofiibus addi(cenda eft.

inted

tem pro no(tra ftare fententia ipfe fufiffime often-

dit.

m G

Suffieist pro nunc Tridentini teftimonium

i quam :

feíf. 24. de ref. Matr. cap. x. dicentis, quod S. Dei

A

x i

WMX[

Ecclefis ex juftiffinis caufis Matrimonia ifti fimi-

lia femper deteftata eft, atque prohibait.

naljltäs

imi

yiità

CAS. II. Petronius pluribus debitis magnze confi-

us eJti

derationis gravatus, relictus foit sb uxore de-

&l

f

funCta dominus pinguis dotis, ficque potens com-

1006 p

imode füis Creditoribus íatisfacere, fiin ftstn. vi-

duali perfeveret; fecus vero fi tranfeat ad fecun-

em

l

Tut

da vota. Q. An in hoc cafu poffit licite iterum con-

trahere Matrimonium.

entul ^

e

*l

Refpondeo cum diftin&tione: Vel Petronius iterum

ríür, D

non contrabendo incurrit grave periculum incon-

tinentiz; velnon. Si non; dico ipfüm non poffe

IC p

licite iterum contrahere, quia fic effet negligere

D

medium aptum ad fatisfaciendum Creditoribus,

m p

mLJH

cum jis facile poffit fatisfacere; Si incurrit; di-

wmþ

co, ipfüm poffe licite iterums contrahere, licet

18131[10

s i

h

enim quis teneatur ponere media conducentia ad

finem, qüando hzc fine gravi incommodo poni

124

offunt; non fic tamen quando hzc poni neque-

((

i&

unt fine gravi periculo falutis aeterne.

Neque

j

l*

Pänümr

[

Lambertini Cafus ! Confc.

396 Casus ComscrENTUE

dicas, obligationem folvendi debita effe juris na-

T

turalis; ut enim bene refpondet La Croix deRe-

[

ftit. num. 442. non eít juris naturalis abfoluti, fed

fic«nity

conditionati, fi nempe ea folvi poífint fine dam-

? m i

no graviori, maxime in bonis altioris ordinis ; Ita

qui ertu

omnes e

iteva

100 dl

CAS. III. Colonus fodieddo terram in przedio fui

Domini, invenit fübtus quamdam antiquam ma-

tes, qii

ceriem quamplures monetas aureas maxiii valo-

M,

lis. Q. Àn poffit absque peceato fibi totam fum-

Yi Co

mam retinere,

z

j

Refpondeo, in hypothefi qua non conftet, ad quem

fpeCtent tales monetz, fic eífe diftinguendum,

Vel Colonus eas invenit cafoaliter, vel ex natu-

511

rali induftria, Si primum; dico, ipfum non pofle

licite fibi retinere totam fümmain : quamvis enim

Tois (j

jure Gentium tales xonetz fint omnes primi in-

1;

dam,.

ventoris; tamen jure Civili, quoad hoc pro ifto

t [

cafü attemperante jus Gentium, medietas earum-

Yilen)

dem debetur Domino Fundi: cumque iftalex non

Du

fit peenalis ,

fed difpofitiva, & communi praxi ac

confuetudine recep

ta, obligat in confcientia etiam

lVefoond

non interveniente judicis fententia. Si fecundum;

| mfhum

dico ulterius, attendi debere, an Colonus eas

ET

q

uzfierit cum legitimo confenfu, an vero fine le-

Vs n

itimo confenfu Domini illius Fundi, aut cum con-

Á

e

O

nfü per fraudem & dolum extorto , puta, cum

p

rztextu inde eruendi aliquantulum arenz , ve

IT

apidum ,

& fic occultando inquifitionem moneta-

0«

[

ti

rum, fi eas quz

fivit cum legitimo confenfu,

|

d

teft colonus eas omnes

fibi licite retinere,

d

to

[T

frarium, indubie obfervandum ; cum enim lex Ci-

quod appofitum non fuerit aliquod pa&tum in con-

delh'd.

fentientis nihil fta-

Qub

vilis pro ifto cafu Domini con

tem in-

ii

tuerit, pro eo adhuc viget jus Gentium,

j

ventam totam adjudicans primo inventori. Siau-

hi

tem illas quzfivit fine confenfa, aut cum confen-

Ti

duce]

fu per fraudem, & dolum extorto; dico, non

m

quidem ante fententiam Judicis, cum agatur de le-

teth

ge pomnali, & qua. non privat inventorem ipío

acco

Ady

Hf

MeNsE Marr.

li

. effe j

à Croix t

fa&o (ed poft Judicis (ententiam, Colonum teneri

lis ab(olu

Omnes monetas inventas tradere Dornino Fundi,

fic enim jura (anxerunt in pcenam mittentis ma-

fiat f

tis ordits

num in lFundum alienum fine confenfu Domini,

qui etiam in cafu fraudis, & doli non praefümitur

intervenire, & propterea fic adeft, perinde ac fi

non ad:ífet,

lta DD. communiter, hoc adden-

ip prei

attiqust:

tes, quod ii per Magiam fuilTent inventze , totum

maxlüi

id, quod alioquin ceffiet inventori, Fifco cedit.

"Vide Continuatorem Oper. Touraely de Jur..cap.

Lþi totami

3. ant. 4. fect. 2. pun&. 2,

uf ed a

du

MENSE MAIL

", à a o

CAS. T. !

' Arochus alienata fine licentia Cuppa Ca-

pfümmr

licis fpectantis ad. Ecclefiam, ex num-

qurii

mis inde fufceptis compsravit munufcu!a qnz-

nnes It*

dam , quibus paulatim ad Stuprum induxit Puel-

à bor o

lam füàm Parochianam. Q. Quot peccata com-

pedeas at

miferit; & an incurrerit Centuram latam a Paulo

g. il

ymir u

Il in extravagan, Zfbitiofa.,

n(rietat

Refpondeo, quoad primam partem, plura hunc Pa«

