bandum Vitalis animum, eique caufandum magnum

Vio W

ruborem, funt gravia contra Charitatem, ut cum

E

S. 'Thoma frequenter tradunt Dottotes, propte-

€0,

rea dicentes, ad efformandum judicium re&um de

dult

gravitate, aut levitate irrifionis, non folum atten-

trad

di debere ad dictum, vel fa&tum, quo proximus

irridetur, verum etiam ad qualitatem contriftatio-

ln

nis, ac erübefcentize , quze per tale di&tum, vel

(5.]

faCctum caufatur, an nempe hzc gravis fit, aut

Tonil

levis, ficati enim fieri poteit in alio genere, quod

l&ïxas 1

dictum, vel faCtum in f& leve, evadat grave ra-

$

tione circumftantize adjunCtz , v. gr. fcandali,

velalterius gravis damni a tali diGto, vel fa&o

RE 0R

J

fere

caufati; ita pariter fieri poteft

E

ut verbum. irri-

forium in fe leve, evadat grave ratione notabilis

fb

ll

tunc

perturbationis, ac gravis erubefceptiz ab eodem

caufa-

lu

lo

MeNsE NQVEMBRTS. '43,23—

Donitoy

caufa»fæ.

Quare cum verba irriforia a Petro-

nio in ca(u, prolata gravem Vitali caufent con-

15 f0

tritationem, & erubefcentiam, dicendum &c.ita

cu'odi

Sporer, aliique comin.

U

h"

Ti Y

CAS. II. Agricola occafione nundinarum bona fide

"i

emit Bovem a Fure, emptumque paulo poft pecu-

fatin

nia iodigens revendidit Sempronio, lucrandoin tali

d r

revenditiote quatuor Scuta. Pera&ta revenditione,

Ip

|lato

audit. Bovesm revendirum füilfe per furtam abla-

tum Cajo ab illo eodem, a quo ipfe illum emerat.'

Q. Utrum Agricola teneatur ad aliquid.

N$

Refpondeo cum diitinétione: Vel Agricola cum emit

Bovem a Fure, ilium emit minori pretio, quam in-

trinfece valeret ( Fures enim plur'es vendunt res

abistzs mipnoris quam valeant) ; & tunc dico, quod

fi illa quatuor Scuta inregrant juftum pretium Bo-

Isf

vis, tenetur hzec trsdereCajo, detraCtis expenlis 5

(.

IT

non lunt enim frnétus induftrize, fed pars pretii ,

NU

u

& valoris int in'eci ipfus Bovis. Vel illum emit a

2 GX

Fure pretio jufto; & tuncdico, Agricolam ad nihil

( av

teneri; illa enim quatuor Scuta non funt fractus

ali al

Bovis; neque pars pretii, feu valoris intrinfecXejus-

(fer pert

dem, fed fructus ipdu(triee, Vel denique una por-

jm magW

tio, puta, duo ex his quatuor Scutis requirebantur

a

ad inregrandum juftum pretium Bovis; & tunc di-

j

$

co, Apricolam poffe ibi duoretinere ut fraétum in-

m u

duftrize , alia vero, detraCtis expenfis, fore Cajo

tradenda.

Vide Giribaldum de Refüit. c.2. dub.

joi

p

1. num. 6.

[

j

CAS. 11I. Puella gravibus fubje&ta venereis cogita-

tonibus, neque illis confentit, neque follicite curat

ent

illas repellere. Q. Àn fit rea alicujus peccati.

Refpondeo, fieri utiqa/e poffe, quod Puella ita fe

"R

9

gerens excufetur ab omni peccato, fi nempe non

of

fübüt ull periculo confenfus, & dele&ationis ,

i

e [/

tunc enim eft mere patiens ha(íce tentationes

Ee

'30

pra-

P

Lambertini Cafus. Confe,

j '434 Casus CowscreNTIE

& praeceptum przcife eft deiis non przeftando con-

Jelyoni

fenfu, & de 3on percipiendo ex iis voluntario oble-

m d

étamento.

Quoniam vero in praxi fero vel ocius

a

do ett

ericulum confenfus, aut delectstionis regulariter

intervenit, quando quis follicite non curat vene-

denti f

reas cogitationes repellere; Diabolus enism (erpenus

Congre

Jignar

efl lubricus, cujus fi capiti, id eft prime fuggeftio-

kreim

ni, non refiflitur , totus iutima cordis, dum uon feu-

titur, illabetur , ut ait 1idorus lib. 3. de füm. bon.

1. ub

t. 3. ideo cenfeo, Puellam frequenter, vel diu ita

tun fj

ob itr

fe gerentem , non excufari ab omni peccato; eft

enim nimium fibi fidere, parum curare de extin-

&ione fcintilla profientis in ftuppam, &, hocnon

(5 TL

lib hac

obítante, prztendere, quod Deus evitet incen-

dium. Vide Dianam part. 2. tract. 17. ref. 33.

Mp

te,

OT

trimoh

MENSE DECEMBRIS.

Aerttus fürstus eft triticum coram Fran-

lelponde

CAS., I. L

cifco, qui ejusdem malo ductus exem-

elipfo

plo pariter furstuseft Oleum. Q. An, non reftituen-

tit, q

te Francifco, teneatur Laertius utrum

i de

reficere.

que ?amnum

lii po

qte i

Refpondeo negative: eo qnia neque füit canfà phy«

Ws

fica, neque moralis ablationis Olei, cum, ficuti fup-

Vg

;

onitur, neque jufferit, neque confulerit, neque

j

a

udaverit Francifco hojusmodi furtum, nec ullo

ts

tht

alio a&tu pofitivo in illud influxerit, aut ratione offi-

od

cii teneretur ipfuim impedire.

Igitur debet quidem

Qui]

reftituere triticum a feablatum , vel pretium ejus-

Cipis, l

dem, ac fe in Confeffione accufare de fcandaloal-

liteb

teri dato; at non tenetur ipíe utrumque damnum

ton t

reficere.

Ita DD, comm.

IT

W

CAS. IT. Snbdiaconus certior fa&us!äe abfentia Vi-

ri, no&tu acceffitad illius Uxorem. At Vir ex im-

provifo adveniens, deprehendensque Uxorem infa-

crilcgo Adulterio, hancoccidit, interim fugiente

Subdiacono. Q,. ÁAn hic fit irregularis,

Qe

7

E

MzewsE DeckMBmniS. 435*

reftnios Refponäeo negative: quamvis enim rei illicitze opea

Jlattariod

ram daret, tamen non fuit caufa ptoxima mortis$

fero ia

quam Uxori Maritus intulit; nec ejus fu:tiva libis

do erat ordinata ad cedem , quae omnino ex acci«

nis r

m

It COra v

j

denti fabfecuta et, ut in fimili cafu refpondit S,

s eui [

n

Ij

Congregatio Concilii die 13. Julii anno 1610. apud

Fasgnanum in cap. dé catero ext. de Homicid. &

t J

. dun a

fere in terminis Natalis Alexander tom. r, Epiff,

, de (üns

17. vbi addit, quod fi Subdiaconi Adulterium nó«

, vel i

tutn fiat, ad altiores Ordines nou eft admittendus,

ob infamiam criminis ,. & fcandalum.,

qetatut

vue de at

y, & ht

CAS. HI. Brotas contra&is fponfalibus cum Caffía

«t ia

fub hac conditione, dummodo Papa difpeufet ab

s

impedimento dirimente, pendente adhnc conditio»

ne, invenit puellam Caffia pulchriorem, ditioreme

que, cum qua ptopterea, prima reli&a, init Ma»

trimonium, .Q. An id faciendo peccet,

n

m torcit

Refpondeo, Brutum probabilius peccate, fi nondum

elapío difcreto tempore, cum alia contraxit, Ratio

d

eít, quia cum illa conditio appofita effet honefta,

ponté

ngnei

ac de jute poffibilis; utpote quia Pontifex non fo-

lüm poteft, verum etiam folet in fuppolito, aliis«

que impedimentis Conlimilibus difpenfare, Caffia

er Sponfalia fub ea conditione cum ipfo inita,

TU

; lat

acquifivit jus, quod Brutus per aliquod diferetum

etit,

tempus expectaret appofitae conditionis purifica-

tionem, eaque impleta & putificata, cum ipfa pe?

n, i

tomiffum matrimonium copularetur.

Nec obftat,

[

lþ fi

ionï

J

quod illius pu

rificatio penderet a volüuntate Prin-

cipis, nam folum eo tuncid, qu

oddependeta volune

yeti

tate Principis,reputaturimpoffibile,quando Princeps

e [

enfare, fecus vero fi folet, ut ex

non foletin eo difp

i d

la

P

d Julianum $. con/lat ff. de legat. 1. reCte no»

tat

R

ofignolus de fponfalibus prae z. n. xo.

p

lt

*

k Undo

)

rd

m[&u

Ee23

AN-

I

436 Casus CoxscigNTUE

lento

»J. ANNO MDCCL.

dlisvi

dicete:

Md

MENSE QJANUARIL

Acerdos hujus Dicecefis Romze degetis ,

tiopue

CAS. I. S

ob-

velum

fub initio proxime elapfi Decerbris,

m t

tinuit hoc Indulgentiarum reícriptum: Sandifi-

d

mus annait ufque ad tertium gradum, ac. centum in

150

articulo mortis , £? guinqguaginta D. Birgitta.

Nunc reverfüs in Patriam , non intelligens ly us-

foer

yits r

que ad ter

H

tium gradum, petit a Parocho figuifieae

yim

tionem taà

lium verborum, & an Indulgentiz tum

fiürm

in articulo mortis, cum D. Birgitta füfpenfa fint

cot

hoc anno Sané&to. Quid refpondendum ?

&i

Yen

Refpondendum primo ]y s/gu

e ad tertium gradum

Aituc

fignificare conceffionem Plena

rim Indulgentie in

feip

articulo mortis immediate factam a Summo Pon-

it en

Sacerdoti Supplicanti, cum omni-

tifice tum ipfi

Yhy

bus ejus confangui

neis ufque ad talem gradum in-

lom

clufive; fiquidem

talis clanfüla non eít reftricti-

Yerai

va, fed extenfiva, & ampliativa. Affines tamen

p

in praxi fb tali claufula comprehenfi non intelli-

eam

guntur , ni in libello etiam pro eis fuerit fpecifice

[

füpplicatnm : alias poftea 150. indulgentias pote

Ym

Sacerdos pro libito füo diftribuere, quibus malue-

rit, dumtnodo fint fideles, Refpondendum fecun-

M

li

do, Indulgentias in articulo morti

s hoc anno San-

Yàt

D. Birgittae fu-

if

&o non elte fufpenfas; illas vero

fpenías effe pro vivis,

fed lucrari poffe pro De-

fünétis, ut clare conftat ex B

revi Cum Nos nuptr

(AS,

Santiffimi D. N. Papae Benedicti XIV. Romz edi-

COR

to 17. Maji 1749.

mt

(üg

CAS.1I. Famulus Villici Virginem ctedens filiam

ejusdem , promiffione eam poftea ducendi, ab ipfa

Reïpn

copulam obtinuit.

At nofcens, jam ab alio eam

nik

DT

fuiffe corruptam , tutavit fententiam, id tamen

Ye]

ei non manifeftando ;

quinimo etiam pof ta-

Á

em

MzmsE JawUARuÀ.

437

,

lem notitiam propenfionem erga ipfam oftendens,

aliis vicibus eam cognovit.

Q. An teneatur illam

ducere ?

hi

Refpondeo affirmative: Nam etiam dato, quod, cog-

(

nito puellze defe&u, potuerit abfolute mutare fen-

.

u

tentiam, & absque ulla obligatione refilire;. quod

tamen cum Lugo negat Giribaldus de Matr. cap. r.-

"" S' ,

al

dub. 2.n, r9. circa fin,, fi poftea confcius fui ju-

ris, non praemonitam retractationis puellam often-

N

ITe I$

fione propenfionis denuó attraxit ad copulam, am-

plius refilire non poteft, Et ratio eft , 'quia cum

hodpus

ipfi innotefceret, puellam non nifi füb onere nup-

Jpatiet

tiarum ipfi indulgere, fi copulam füb tali tantum

fiigiat

conditione conceífam repetiit, & acceptavit, fa-

T

&o ipfo priftinam obligationem ratificavit ratione

interyenientis cohtractus onerofi: Do ut facias.

yr gt

Anacletus lib. z. Decr. tit. z. S./4. n. 115. Addo,

j

iigatit

fic ipfum decepiffe puellam apparenti continuatione

ao d

in eodem propofito: quid enim vero.praefeferebat

et i

illa propenfionis oftenfio, fubfequens ad promiffio-

]

in:

nem exterius non retractatam, ni fpeciem perfe-

qui

&

,

giit

verantiz in priori deliberatione? Sicuti ergo

jnes U

appar

[2]

2

nti promiffione Matrimonii induxit puellatn,

Á

yon 1b

etiam cormmptam, ad copulam, füppofita aliunde

dl

zequali conditione &c, tenetur in ntroque foro il-

atiny*

lam pefiive ducere, ut cum communi firmat lau-

datus AuGtor. l. c. ita qui apparenti continuatione

ii

yfuni?

in jam faCta promiffione induxit pueliam ad no-

p

vam copulam, pari modo tenetur &c. Vide Co-

"

l

,

niüc. difp

* t

o2

dub. io.

"

f

n

CAS. III. Sergius falutatus ab Ex&ommuniäato Ex-

j

Roii"*

communicatione majori, urbanitatis caufa, ei ca-

put aperuit, Q. An peccaverit, & inciderit in Ex-

communicationem minorem.

iem QLL

| Refpondeo cum diftinCtione. —Veltolis Excommu-

nicatus erat toleratus; velerat vitandus : Si pri-

"04

r

j u

mum; dico, Sergium ob id nullam Cenfuram,

nam poft Conftitut. adevi-

[

vel culpam incurriífe ;

tis com-

T d

tanda. Videlibus permiífum eft cum tolera

/:]

e€3

muni-

408 'Casus CowscreNTUE .

tl al

municare etiam fine caufa, utin profanis, cumin

Ti nl

facris, licet hi nequeant fub poena minoris Excom-

nil, à

municationis primi communicare cum fidelibus, nec

abíolute inter fe, àut cum vitandis,

La C€roix de

guadol

Si fecundum; dico,

li, E

Excomm. n. 260. & feq.

quit

Sergium peccaffe venialiter ,

ac incidiffe in

&c. ni ignorantia, inadvertentia, indeliberatio,

ii tet

jirs,

aut neceffitas ipfüum excufet ;; nam illa aperitio ca-

pitis, faCta in eo cafü, communiter reputatur

gratei

Jüfirin

honoris correfpondentia , & actus duliz civilis,

vetitus füb tali poena a Sacris Canonibus, acom-

(ift, j

nino tanquam indebitus vitandus; hic enim cum

peroet

n

Cntdas

illicite falutatfet, j

us non habeébat, ut refalutare-

tur, bene vero nt negligeretur, tum in poenam

Demo

at

criminis, cum ex charitate, ut nempe fe negle-

Ó

Vetl

&um videns, refipifceret. ^ Nec referr, id non

eln

honotis, fed urbanitatis caufa praeftitum fuiffe;

pam cum a&io de fe fuerit exhibitoria cultus ex-

apta l

terni, ab a&u exterioris obfervantiae excuferi non

hn

h, Vi

oteft, Deinde urbznitas non eft, fed perverfitas,

actio contra Sacros Cananes.

Quod fi falutatio

CA$.1

per verba clarius adinvenitur prohibita, hoc ideo

fült,

eft, quia verba funt figna communicationis ex-

lts f

preffiora. Ceeterum etiam nutus fünt hujusmodi,

wiit,

ideoque tam Os, quam /ale vitando negatur.

Bonacina, Giribaldus, & alii.

&w&ïv

Tk

n

MENSE FEBRUAMKIL

tot:

Erta advertens Paellulum füum ofcula-

CAS. I.

CA5,

tum a Vetula ccepiffe zgrot

are, illico

hon

ffe ex Ve-

judiczvit,

zgritudinem parvuli procefíi

tis,

tnle faícinatione, q

uam propterea denunciavit ut

Tem

Q. Re&e ne,

Ts

firigem San&tiffimze Inquifitioni.

an male fe gelfetit.

Y

int

Refpondeo, Bertam male fe geffiffe, fi aliud funda-

mentum non habebat; fiquidem nec ofculum Ve-

Refp(

tulz de fe, ut patet, nec zegritudop srvuli imme-

lif

diate fubfequens, praebet molivuim - tofficiens ip-

fam habendi, & denunciandi ut ftrigem; cum

Tit

alls

MreNsEe FrnsRUvARIr.

n

439

anls, en

talis zegritudo provenire potuerit ex aliqua intet-

oris Eye

na mala sfieCtione Infantis, ut fuadent tot inopi-

nati, ac ex improvifo advenientes morbi nedum

üdeliï*ag.z

FT

U

puellulis, verum etiam viris vegetibus & robu-

ftis. Hinc, ni Bertam excufet fimplicitas, aut

n

M

quid firile, gravis culpze ipfam incufat tum judi-

nde

cii temeritas in materia gravi, cum gravis lafio

juris, quod habebat Vetula, ne ipfius fama deni-

E

T.

graretur per illani denunciationem absque indiciis

fufficientibus. Addo, quod quamvis certo contti-

ilie cit

jus, at

tiflet, puellulum fuiffe infectum a Vetula, non

; enm &

per hoc ftatim ut ftrix heec habenda erat, ac denun-

cianda; namfleri poteft, quod naturaliter, & fine

y reatutr

Dzmonis concurífü id eveniat, ut ex $. Thoma

m yar

robat Ázorius Inft. p. x. lib. 9. c. 25. putidis enim

p

N

7etulze quandoque funt plevze humoribus, quorum

or, N

effluvia erumpentia ex oculis, ore, naribus &c.

iLtm

1 Q

(

'Il'ffx

apta fünt inficere corpora, praecipue mollia, acte-

nera: ficutilla foeminze menftruatze inficiunt fpecu-

ex;cm'ä

]a. Vide Land.tr. 9. de Vit. Rel. op. difp. 4. q. 28.

i

!

nb

CAS. II. Titius creditor Livii quinquaginta Scuto-

t

T

rum, audiens hunc e vivis ereptum cum tot de-

at

bitis fuo credito anterioribus, ut merito dubitari

dujus

poffit, anbona ab ipfo reli&a futnra fint fatis od fatis-

o tf

faciendum ompibus Creditoribus, cum apud fe reti-

neat Mobilia Defunéti in valore adaequantia fum-

qmam fibi debitam ,. ea fibi a

ppropriatm in Crediti

compenfationgm. Q. An licite.

[

CAS. IIT. Lata Excommunicatione contra detinentes

ii

bona Livii przedi&ti etiam ex motivo compenfatio-

nis, przefatus Titius metuens füi Crediti amiffio-

tl

n

j

nem, f| Mobilia manifeftet (neque enim habet te»

(

ftes,, neque docum

entum fufficiens ad iftud com-

h

probandum) reticet, retinetque Mobilia. Q. An

h

incidat in Cenfuram.

Jl

ti

Refpondeo ad primum ,

quamvis ifthzec Mobilia nul-

r

li fint fpecialiter obligata, in r

igore non poteft

"litius ea fibilicite appropriare, quoufque certo

non

€4

? ul

440 CAsUs CoxscrENTUE

non conftat, an bona a DefufiGto reli&ta fufficiant

dirimtm

pro omnibus' Creditoribus.

Ratio eft, quia cumea

Ain

picfar

non fuerint vere appofita penes ipfuüm in pignus fui

Crediti, ipfe in rigore illa poffidet nomine- Debi-

lios2,

ticiturt

toris, ut cum Lugo recte notat La Croix de Furto

1

n. 969. Propterea cum boua Debitoris, caíu, quo

1

fum'i

weeta

non fufüciant pro omnibus, attento jure naturali

debeant dividi inter Creditores ad ratam,

ut ait

1ebat

Confe

Giribaldus de Reftit. cap. 5. dub. 5.'n. 5o.; ideone

fuübíit periculo fe compeníandi cum re ad alias fpe-

fit, (

Tabere!

Gante, non poteft fllatim ea fibi appropriate in

compenfationem fui Crediti : fed folum poteft in-

um t

terim ea apud fe retinere in sffecurationem ratz,

hinc q

qua ad ipfum (pettabit.

Néc per hujusmodi re-

Jetta

tentionem incidir in Cenfuram; nam ex una par-

sullo

te impotentia fe alicer indemnem fervandi excufat

Vrv

hanc rétentionem 2 peccato, íine quo non incur-

yin

ritur Cenfura; ex 'alia Cenfara preefumitur lata

contra detinentes ex prztextn compenfationis in-

T

jufto, non vero ex juíto, ut in cafu.

Ex quo

x

abes refponfionem ad tertium.

Vide Giribal. tr.

doni

Cit. c. 6. dub. 4. n. 3:. & Rolignol. de Reftit. 3.

przn. I2. n. 17. & Íeqq.

p

Adyt

myl

MENSE MARTIZ

Mp;

CAS. I. Dvertit Agricola , Sororem faam fuiffe

ES

ab Am:sfio foetam : - propterea actus in

Ób

te

rfabiem, calcibus, ac verberibus cum fcetu ipfam

occidit. Amafius de hoe certior factus, lethale vul-

nüs infligit Agricolae, qui accurrenti Confeflario

fatetur quidem occilionem Sororis, atreticet illius

P

pregnantiam, foetusque mortem, ne detegat cri-

men occifz , communirer Virginis reputata.

*

"

u

An valida .üt ifta Confeffio,

1

Refp. Objective eam effe probabilins invalidom. Rà-

tio eft, quia eo ipfo , quod poterat

cato manifeítare etiam

absque pec-

oCcifionem fcetus una cum

illa forotis, jam id facere tenebatur, ut im

pleret

1vi-

7

TR

MrewsE Mamrir.

4

divinum przceptum de integritate Confeffionis,

dit f

,

n

fä.

Atqui revera poterat in cafu absque peccato ma-

min uigül,,

nifeftare etiam occifionem &c. nam, ut ait Ange-

tomis: [

licus 2. 2. q. 73. att. 2: manifeftare viro prudenti &

Croix ht

taciturno occultum. crimen alterius, nonad finem

ri$, Q

ipfüm infamandi, fed propter aliquod bonum, vel

) jure

neceffarium, non eft peccatum; ergo id facerete-

Falam ,

nebatur; per confequens, fiid non fecit, ejus

Confeffio, faltem obje&ive, eft invalida. Necob-

35

^ ad

ftst, quod peccatum Agricole connexionem non

haberet cum gravidantia Sororis, nam erat conae-

ppmprljafcl

im potel

xum tum fcetu occifo in ejus utero, qnod fufficit, ut

jonem hi

hanc quoque occiüionem fateri deberet. Hinc.

D.

ypetod !

Beraardus opufe. de for: hon. VI. inguit; De

mullo grorfus finiffre loguaris , quantumcumque fit

D$

vandiert

verum E8 manifefium , mifl im. Confeffiome, & hoc,

10 n n

:

ubi uon potes aliter sanifeftare peccotum. tuum.

J

Ó

CAS. II. Senex olim deditus Mollitiei cum intentione

i

LA V

ad feminas, expreffit quidem in antea&tis Confef-

I

fionibus voluntarios pollutiones, fed non expreffit

de

rava defideria ipfas concomitantia.

Q. An ad id

advertens, denuo fateri debeat pollutiones uua fi-

mulcüm delideriis ta&lium & talium faeminarum.

H

"n

Refp.xcum dif. Vel non expreffit hzec defideria cul-

f i

pabiliter; & tunc certum eft, quod fitemporein-

termedio rite co

ntie

£.

fY

us non e(t, debet ad id ad-

vertens denuo fateri

&c. nec non facrilegia, alia-

que mortalia, vel omilia, vel fscrilege expreffa ;

LU

pnam hzc omnia fünt materia neceffaria Sacramenti

Poenitentiz ; vel ea non expreffit inculpabiliter

n

& tunc dico, neceife non efle denuo fateri pollu-

(

V

rpli'!g'

tiones; fed fstis effe quartam ad hoc, ut fateatur

illa prava defideria cum debita expreffione qualita-

tum (ui,

um feeminaruni

licet enim. pollutiones

contemporanez fuerint hifce defideriis: tamen nee

[dn

cumillazcam his, neunehaeccum illis connexionem

effentialéhabebant,fed utraque ex feimportabant to-

tum fuum effe, & pe fe intelligibile, exprimibile, ac

Ees

[

ii

442 Casvs CowsciENTUE

fübfiftens,ideoque fipollutiones rite fuerunt ex

pofi-

Ti

tz, fuerunt quoque dire&te abfolutze

; ficque ex-

9

ponenda remanent fola defideria tali

um & talium

foeminarnm, ut peccata oblita.

Giribaldus de Sa.

cramento Poenitentiae cap. 11. dub. r. & comm.

CAS. III. Adolefcens jocans cum Paellis uni tandem

(5 1

frangit Virginale clauftrum , fed cum feminatione

adextra; cum

eiLk

H

a perficit aCtum cum feminatione

b

ad intra; fed dubius eft,

an hac effet Virgo, vel

trore

corrupta.

Q. An utrum

que fit verum ftuprum re-

feryationi obnoxiui.

que d

Eetet;

jnta

Refp. Primum tale non effe, bene vero fecundum.

D

Ratio primi eft, quia

fluprum completum (quod

Mefpon

folum intelligitur refer

vátum , quoties illud non

AX

exprimitur,) utpote fpecies naturalis luxurize con-

yd g

Ummatz , perficitur per feminationem eodem

actu factam

intra

itfüt

clauftrüm a. primo pene-

ET

trante.

Quare fi adolefcens ibi non feminavit ,

m

non eft per hoc refervationi obnoxius.

Ratio fe-

Twe

cundi eít, quia

i.

qualitas, quse naturaliter ineft,

furt

in dubio adfuiff

e przfuümitur, nmi probetur op-

pofitum.

terr

Jam vero Virginitas naturaliter ineft

djüs.

puelle, ut

pote quae virgo nafcitur ; ideoque eam

eryi

normitanus ca

in cafu, Virginem fuiffe przefumendum eft, — Pa-

t

P- 1. de adult. n. 5. & comm. Hinc

NG

fi Adolefcens

cum ea perfecit aCtum, &c. commi-

qu

fit ftuprum refervstiont obnoxium, cum hic etiam

ali

cum conufentiente fit refervat

um. Neque dicas, re-

D

ferv:

iionem extendi non debere ad cafüs dubios;

Cüt

id enim verum e(t, quando non intervenit pra-

H

pn

fumptio pro deli&i admiffi veritate ; hac tamen

frui

intecveniente, fi veritas ipfa non innote(cit, et-

thin

jam in foro conícientize

ftandum eft przifümptio-

ni veritatis, ut firmat S

m

anchez lib. z. Sum. cap.

Jo. num. 13. & 74.

Et fane ita fentiendum: nam

qe

hr

fecus Concupitores

Virginum vix unquam incur-

J

rerent ftupri re(erva

tionem , cum figna Virginita

tis valde fallacia fin

t

ritorum atteftatione

L]

» G& ea, quze affignantur, Pe-

pérquam raro in eis inve-

nian-

)

MrNsE APniris.

443

niahtur. Mazzuchel, de caf. refer. difp. 4. cap.:

uubu

; lt

23. q. T. D. XT.

m &dio

xldos e

& conm,

MEIVSE APRILIS.

sl d

alis rogatus a fure, utei opem ferret:

n

feminii

CAS. T. VIg

nauferendis a telonio Mercatoris, do-

feminità.

mumque afportandis bis centum fc

utis, abnuit, la-

eo tamen inftante, majorem-

Vitgo, v

tronemque corripuit,

fruprums

que fümm

am fe ablatü

rum jactante, nifi ei indul-

geret, tan

dem adjuvit ipfüm auferre & afportare

Scuta ducenta , ne für inferret Mer

catori gravius

oc fit culpze arguendus.

) feuitt

damnum. Q. An Vitalisobh

btom (

Refpondeo cum difti

n&ione. Velfur egebat Vitalis

auxilio ad Scuta.2

9)

^

o. auferenda, & sfportanda;

s flnt t

DUHETUS

vel non. 'Si primum; dico, Vitalem. effe culpce

nam formaliter concurrit ad furtum.

em eokt

arguendum ,

Si fecundum ;

dico, eum non effe culpz arguen-

tino.

p?ïr"

u

dum: nam ex una parte fecit, quantum potuit, ut

y

m

$

4

Furem a furto retraheret, ex alia cooperatus eft

fürto folüm materialiter,'imo & cum rationabili-

Ü

T

robettt Y

ter praefumpto confenfu Domini; cum enim rera

alilet Y

ejus utiliter geflerit, fic eum liberando a damno

eoque t

graviori, vere aderat con(enfus Mercatoris inrer-

retativus ; nec proprio cooperatus eft malo ,

fed

d

iberationi a malo pejori, & minori malo.

Ne-

otim J

que dicss , me non poffe cooperari mutilationi

& u

alicujis, ne.oecidatur, quamvis mutilatio fit mi-

m ]i i

nus malum occifione; di(paritas enim eft, quia

j df

cim homo non fit Dominus füorum membrorum,

[i;

.

pt

udenter prefumi nequit illius confenfus in fui

reenl

mutilationem.

Econtra cum Mercstor effet Do-

lii

(ct

minus, ac libere potens difponere de tota illa fum-

0tt

4ma, prudentet prefümi poterat ilius confeníus,

yd

f t

quod Vitalis cooperaretur ablationi portionis, ne

"1

majori quantitate privaretar, ut cum Diana recte

yjüm

am

inquit Sporer tr. $ cap. 1. n. 62,

gtf

[

CAS,

D»

w44,4. Casvus CoxscrENTUE

vetd

CAS. II. Eidem Mercatori conquerenti, quod plura

ereit

fecerit Credita, & modica affulgeat (pes eadem exi-

gendi, Titius, habens modum facile ad integre re-

116 |

cuperandam pecuniam credithm, fe offert &d illa

fs v

omnia emenda, dummodo Mercator ipfi ea vendat

premm

pretio longe minori: quod brevi executioni man-

dam

datur. Q. Àn Titius ea licite emat.

( n

tis t

Refpondeo affirm. dummodo tantum pro eifdeirx fol-

Aradi

vat, quantum in communi zftima

tofr,

tione valet jus

dittis

illa exigendi.

Ratio eft, quia juftum pretium rei

non delumitur ab eo, quod res valuit venditori,

p

neque ayprivata induftria, fcientia, -favore, aut uti-

ditionj

Qu

litate ementis,-fed a communi zftimatione in ta-

libus circamftantiis.

Cum ergo, fuppofita modica

Üpyf

Ípe talia Credita exigendi (puta, quia litigiofa

de t

iab

fünt, aut Debitores potentes, d valde diffciles

Eul

2d folvendum) hzec communiter zeftimentur pretio

longe minori; ideo Titius licite &c. Excipe tamen

bitor

lile,

cafum, quo Titius effet unus ex vrincipalibusDe-

bitotibus, id differret folvere, ut Debitum füum mi-

noris redimeret: item fi Credita effent in fe facilis

exactionis, & afolo Mercatore, utpote niminm pa-

vido, apprehenderentur ut difficillime exigibilia ; in

0S1

hifce enim cafibus non poffet TTitius &c. quia in

communi zftimetione non adeo parvi valerent: ita

v

DD. comm.

q

CAS* IIL. Uno ex duobus Confeffariis. affirmante,

q

j

merces poffe credito pluris vendi, quam pecunia

f

numersta, idque ratione lucri ceffantis; nega-

p

bat alter, eo quod tale lucrum compenfetur a ven-

dirione credito pluribus fa&a, ficque ex eo, quod

tali modo

percipiatur lucrum a pluribus. Q. Utri

Mf

fit adhzerendum.

H

Refp. Nentri ; fiquidem-vel iftud plus, quo pecunia

1

credits merces vendnntur, continetur intralimi-

tes jufti pretii , & tunc cert

um eft, merces non

habentes pretium a lege tax

atmm, etiam przcifo

Jlucto ce!,ïante aliove titulo,

ä

poífe credito pluris

vendi,

f

MreNsE

MaAt1r.

445

vendi, quam &c. ex gr. pretio fupremo pecunia

j qnij

credita; infimo vero, vel medio, pecunia nume-

bx euden

rata; cum nemo, per fe loquendo, teneatur res

d tht

foas vendere, maxime credito, infra pretium fu-

offen d i

p ed

remum juftum. Vel iftud plus , quo pecunia cre-

dita merces venduntur, excedit limites jufti pretii ;

xnutiot t

& tunc dico, quod fi hoc plus judicio viri pruden-

tis fit moderatum, ac conforme regulis quoad hoc

? ejfde

ttaditis a fanis DD. adhuc merces poffunt credi-

to fic pluris vendi; non quidem ratione lucri cef-

t valet j

retium:

fantis, cüm lucram per numeratam pecuniam alias

perceptibile, vere ei compenfetur per plures ven-

: Vendidt

ditiones credito faCtss, qug fecus non fierent, ut

yre, du 1

cum Molina, Salas, ac de Lugo, notat Viva

sfioteir

Opufc. de Ufür. quzeft. x. art. 5. n. 7. & La Croix

ol m*dü

Q

de empt. & vend. n. 944. fed ratione periculi non

D

habendze poftea folutionis fine moleítiis, imo &

de d

i

amittendi pretium folvendum ab aliquo ex De-

ütp

bitoribus; quod periculum fane eft pretio zeftima-

KU

i

!

bile.

iil

Tl

f

MENSE MAIIL

nl

Jj

ï,

um

VCAS. IT X/T

llicus, jam per annos viginti degens in

v

e

Przdio Viri Nobilis ac divitis, pluries

1l

erei

er fingulos annos furatus eft Domino modicum

quid, puta, tempore metfis modicumuvze &c. nun-

quam tamen intendens continuare in hifce furtu-

n

st

lis.

Nunc advertens, omnia hzec modica fimul

i s

fümpta facere unum fatis, petit a Confeffario , an

peccaverit mortaliter, & fub gravi teneatur ad re-

H

J

fitutionem. Quid refpondet Confeffarius.

42

Refpondet, quod vel folum hic & nuncadvertitfe Do-

1 4

mino furatum fuiífe in quantitate notabili ; vel hu-

jusmodi advertentiam habuit etiam prius, cum fur-

tüla profequebatur. Siprimum inquit; inadver-

r

^

J sz

tentiam ipfum quidem a g

T

[

vi culpa excufaffe , ni-

Im;ahij

hilominus ipfum teneri reftituere Domino res sb.

r

tá P

Jatas, fi adhuc penes ip

ium

extant; autid, in quo

] Fri»

ex iis factus eft ditior, cum res clamet ad Domi-

p ?

nuim,

T

: 4,:;.6 Casus ComscrENTUE

num, & ex alieno quis ditefcere non debeat,

fpiria

Addit tamen, quod fi nihil remanet penes ipfüm,

Tanili

nec in aliquo factus eft locnpletior, tunc non te-

terced

netur fub gravi refütuere, quia tanta obligatio in

105 T.

cafu nequit oriri fine culpa gravi, adeoque fine

Mi eo

gravi damno advertenter caufato, aut fine injufta

ai De

acceptione mortali, ut tradit Viva in 29. prop.

decr,!

damn. ab Alex. VII.n. xs. Si fecundum, inguit,

CA5.11

ipfum toties peccaíle mortaliter cum onere refti-

utal

tutionis, quoties fump(üit aliquid advertendo fe aut

|

D]

Ccomplere, aut continuare ablationem notabilem;

(l

fic enim deliberate damnificavit, àut perresit dam-

DI

Rificare notabiliter Dominum.

Viva ibid. n. 18.

jt, &m

cumque ex notabili deliberata damnificatione, eti-

Amotem

am facta per pauca furta, quis teneatur fub mor-

hn y

tali reftituere, ut conftatex profcriptione prop. 38»

qe dif

facta ab Innoc. XL. ideo in hoc lecundo cafu tene-

tur Villicus pro poffe reftituere.

Ts pof

] m

CAS. II. Vacante pingui Beneficio jurispatronatus,

tinden

Sacerdos plurima obfequia przeftat Amico Patroni,

yne

ut huic notam faciat, commendetque fuam habili-

Vrl

tatem. Q. Aninhoc interveniat Simonia.

Witig

Refp. cum dift. Vel per ly eosssendetque faam habili«

Voncut

tatem intendit laudationem fuze habilitatis praci-

Cunbit

fe, vel intendit laudationem füuz habilitatis eo

ttíron

Si

rimum?

QW

fine, ut nominetur ad Beneficium.

DD. comm. dicunt, id quidem effe periculofum; fi

wl

tamen Sacerdos vere intendat ad hoc folum ob-

XXor

ipr

ligare Amicum Patroni, inquiunt, in boc non in-

tervenire Simoniam. Ratio eft, quia talis laudá«

tüm

tio de fe eft quid temporale ; ideoque ob hoc illa

Ehy

tz'ftare, eft tribuere temporale pro tem*

obfequia

$

"

1

porali.

fecundum ; dicunt, intervenire Simo-

niam.

Ratio eft, quia laudare aliquem €o fine,

ut nominetar ad Beneficium, non eít amplius quid

&T

precife temporale, fed quid fpirituali annexum ;

eft moralis caufa, quo beneficium conferatut,

li

vià dire&a ad Beneficium ipfum ; ideoque ad hoc

'

illa obfequia praftare, non eft amplius tribuere

t

Jl |

temporale pro temporali, fed pro fpirituali, aut

N

piri-

E

Mzws& JUwrr.

447

tot d

fpirituali 2nnexo.

Hinc ficuti dare pecuniam

penes il

Familiari Epifcopi eo fine, ut ille apud hunc in-

Euf t01!

tercedat Ordinationem , eft fimoniacum, c. f/atui-

t gt

fius, X. q. 12. ita preeftare obfeguia Amico Patro-

Md

i

ni eo fine, ut apud hunc intercedat nominationem

t

1

ad Beneficium, eft fimoniacum.

Anaclet, lib. 5.

p

decr. tit. 3. S. 7.

dum,

CAS. IIl. Pueila capta pulchritndine Flavii , quem

) onent

utabat liberum, permift ei füi deíflorationem.

rtendo ia

oftea tamen videns illum familiariter agere cum

| fotabi

Caffia fua Conjuge ipfi Puellae ignota, innuptaque

tresit

ab ea reputata, claàm huic propinavit venenum,

i n

ut, zmula e vivis erepta, totum in fe verteret

jeitotes d

amorem Flavii, eique nuberet.

Q. An, Caffia ob

yibr

hane propinationem pereunte,

poffit Puella fi-.bs-

je ptuó

que difpenfatione Flavio nubere.

o u d

Refp. poffe: quando enim unfis ex Adulteris, alteto

omnino infcio , machinatus eft mortem Conjugi

ii

ejusdem, non füfficit pro inducendo Criminis im-

mito Ht

pedimento talis occifio cum preevio Adulterio ma-

elim t

teriali: fed eft neceffe, quod przecefferit adulterium

yor

utrinque formale; quod evenit, quando uterque

concumbens fcit, vel fe, vel alium, cum quo «on-

277 l

cumbit, vel utramque, j2m effe conjugatum Ma-

(tatis pf

ablitat

trimonio faltem rato, prout uno ore DD. fatentur

Cum ergo talis non fuerit concabitus Flavii cum

$p

riou

puella, utpote quia bhzc ignortabat, Flavium effe

i

uxoratum & Caffi; conjugem ; dicendum, inter

t o5

y bot t

ipfam & Flavium non dari Criminis impedimen-

tum, adeoque, quantmm ex hoc eít, ipfam pofífe

TL

Flavio nubere absque &c.

] Obh F

)

j

MENSE S9UNIIL

veti

T

CAS. I. £ Apellanus obligatus quotidie celebrate,

"

b

cum femel in hebdomada per annum ve-

|/

)

f

nerit Bononiam ad invifendos Coníanguineos &

Amicos, ea die, qua venit, nunquam celebravit. Q.

o^

uf [itla

An peccavit, & teneatar modo pofíibili fuppler

Mitffas non celebratas.

4

j

Re-

d

-448 CAsUs Coäscheræ

Refp. cum dit. Velin fundatione talis Capellanie

C i

titre De

fuit illi impofitum, quod quotidie celebret per fe

ipfum; velnon. Si non; dico, Capellanum pec-

peleipl

calie, & teneri &c. nam debebat alteri celebratio-

fonts not

teruam

nem comittere, fi nolebat, aut nequibat iis diebus

celebrare per fe; fiquidem Capitulum Sionifica-

| Sultffin

ium de Preb. permittens aliquando vacare, pro-

NUE

cedit folum, quando cautum eft, ut Capellanus

crtyrs,

quotidie celebret per fe ipfüm, ut ultra Fagnanum

ibid. n. 9. notat San&tiffimus D. N. Papa Benedi-

j W

T. ttn

€«tus XIV. tum Notif. 15. tomi 3. cum de Sacrif.

