non vero Matrimonii promiffio , unde non obftat

1

p

tale impedimentum, quod obftaret, fi dixiífent,

ducam ie in Uxorem, ducam te in /Maritum.

Ita

Ti

omnes, ut videre eft apud Rofignol.

n

[

CAS.II. Confefífarius 2udita cujusdam poenitentis

lim

Confeffione illuminterrogat, quomodo eliciat a&tum

doloris de peccatis fuis, cui refpondet, fic dico

fen

in corde meo. Diligo te Deum meum fuperomnia,

n

Q.

Té|

quia fümme bonus es, parce peccatis meis.

[]

An audita hac refponfione poflit poenitentem ab-

l

folvere.

Refpondeo negative. Ratio eft, quia dolor requifitus

[

ad validitatem Sacramenti pcenitentize, cum fit

pars materialis ejusdem ex '"Trid. (eff, 14. cap. 3.

& can. 4. debeteffe expreffus, & formalis, nec

fufficit virtualis, ficuti materia KEuchariftize debet

$1

elle formalis , cum non füfficiat uva, aut triticums.

qua virtualiter funt vinum, & panis; at dolor,

u

Lü'ma

E

MewsE Marr..

33

utineafü, licet fit virtualis, contentussin a&u

dilectionis Dei fuper omnia, non tamen eft for-

malis, cum non habeatur expreíla deteftatio pec-

cnm

catorum; actus enim ameris non eft formalis aCtus

[

doloris, nec talis redditur per illa verba parce

N

petcatis meis, cum.in fuo rigorofo fenfu fumpta

Tltn,

fignificent tantum precationem, & orationem Deo

1

fattam, quze formalem dolorem non important ; un-

de Confeffarius, ut poenitentem abfolvat, curare

debet, ut formalem peccatorum dolorem emittat.

pet

Dixi in fuo rigorofo fenfufumpta, ut debent verba

etiun

fumi in cafibus conícientize refolvendis, quia fi

pnic

per talia verba rufticus intendat exprimere dolo-

i[npe-

fYem, & vere doleat, in re habebitur dolor for-

j Íot*

malis apud Deum, non fic apud Confeffarium, qui

Ws

ex talibus verbis fecundum communem intelligen-

yn t

tiam non poffet illum inferre.

in lt

CAS. I1I. Petrus ante annum decimum quartum com-

n t

pletum habuitrem cum Üxore frattis füi, dum tale

locit

peceatum confitetur , complevit annum decimum

if

quartum requifitum ad incurrendam refervationem,

wend

quo ad eafüm numeri quarti. Q. An fimplex Con-

amoti

feffarius poffit illum abfolvere.

n o

efpondeo negative. Ratio eft, quia in abfolutione

ii

refervatorum refpicitur tempus.quo datur zbfolutio,

y à

cum refervatio afficiat Confeffarium , ita Poffev.

de Pcenitentia, & fane fi peccatum heri commif-

ylentó

um, quando non erat refervatum, hodie fiat re-

aQ

fervatum , & hodie in confeffione exponatur, non

T

poteft a communi Confeffario abfolvi, quia hodie

tomuD

reftriCta eft in Confeffario jurisdiCtio, ut docent

dv

Tambur. Diana, Felix a Poteft. de Pcenitentia c. 5.

yan

n. 338. quareidem judicium nonerit ferendum in

cafu noftro, cum militeteadem ratio ?

equlfihli

qn

p

MENSE 3UNIL

Br y

2 (W;

CAS. I B

Erta affueta labori, fazpe de nocte e

rP

€

nte,

fomno excitatur a puerolacte indi;äA

cc

" dolüh

i

Lambertini Cafus Canfc.'

34 — Casus CoxscieNTIE

hzc, fft minori incommodo infantem nutriat, fiftit

3

fe (uper lectum, & fic puero lac probet. Interim

gravi fomno correpta in leCo puerum füffocst. De

!

mane lacrymans cum Marito fuo accedit ad Paro-

f

[

chum pro confeffione talis infanticidii inftituenda.

Parochus audita pueri fuffocatione dimittit five fce-

CA

minam , five virum ad Peenitentiarium pro abfolu-

f

tione.

Q. An Parochus potuerit abfolutionem im-

y

pendere.

D

[:

Refpondeoaffirmstive. Ratio eft, quia fi dubitari po-

teít, uniceeft vel titulo excommunicationis appo-

u

fitze in Synodo Dicecefana lib. 2. c. 2. de Baptifmo

M

T

contra tenentes infantes in proprio lecto intra an-

[

num, velratione homicidii voluntarii ; fed neu-

trum impedit abfolutionem ; non excommwunicatio,

I

i

quia eft folum ferendae fententiz, ut videre eft in

Synodo; non homicidium volunterium, quia ad

incurrendam hanc refervationem homicidium debet

f

efle ftadiofe, data opera, & malo animo ex pro-

l

I

pofito caufatum vel directe, vel indirecte, in cau-

fa proxima; tale fane non eft infanticidinm in ca-

[*

D

fu : licet enim potuerint peccare, & peccaverint

lr

parentes in lecto infantem fuffocando , fi fufficien-

tem non adhibuerintdiligentiam, tamen talis füffo-

i

catio , cüm non foerit ex animo deliberato cau-

[

fata, non e(t voluntaria in fe, vel in caufa pro-

xima voluntarietate ad refervationem requifita ; un-

de nulla in cafü habetur refervatio, confequenter

Parochus poterat illis , fi peccarant per omiffio-

nem debitze diligentize , abfolutionem impendere.

u

Tta Girib. Gabrin. Grof. de refervatione.

il

CAS. 1]. Titius graviter tentatus confentit, effica-

citer peccare proponit , occafionem peccandi quz-

Ti

Ie

fit, & invenit.

Interim dum fervet opus, hanc

i

fuam perverfam voluntatem millies repetit nullo

modo tamen illam revocando. Q. Quot peccata Ti-

d

tius commiferit.

D

p

Refpondeounicum. Ratio eft, quia omnes actus, &

motus fequentes uniuntur moraliter cum primo

&

h

«onfeufu efficaci in ordine ad externam ejusdem

Ti

actus

35

! ,M/E;NSE JUNII.

, Mi

ntern

a&us confummationem. Quod fi a&tum internum

"itins moraliter interrupiffet, & reaffumpfiffet, tunc

t D

tot effent numero peccata , quot intereffent reaf-

Dite

füumptiones, vel formales, velinterpretativze. Ita

(etdt,

communiter DD. agentes de peccatis.

velte

CAS. III. Petrus fic fe accufat, fepius juravi fal-

Molte

fum ; interrogatura Confeffario, quomodo falfum

u

juravit, refpondet in mea conftieniia, in fide mea

jia efl, & fciebat non effe. Quzritur, an Con-

T

feffarius debeat efformare judicium de juramento

in re, vel folum ex confcientia erronea.

appe

p

Refpondeo, non debere efformare judicium de jura-

4 al

mento. Ratio eft, quia przefcindendo ab intentione

| eu-

talia proferendi, non invocatur Deusnec immedia-

te, ut requiritur ad rationem juramenti ex ejus de-

yatit

eeühl

finitione; fenfus enim illorum verborum eft, hoc

ys d

eft verum, ut dictat mea confícientia, aut humana

fidelitas , in quorum verborum expreífione nullo

T

fane modo Deus invocatur, unde non habetur ju-

X pfþ

ramentum in re.

1 Cat.

Poteít tamen Confeffarius, &

as

debet eiformare judicium de perjurio peccaminolo

ex conícientia erronea, fi Petrus putans vere ju-

ayetit

Wa

rare, talia dixerit, cum apnd Petrum idem fit, ac

s li

fi vere juraffet. Ita Giribal. de

Q CAU

der, qui plures citat,

juramento, & Legxn-

à pro

4; !

yentt

MENSE 3ULIIL

ymibl

e

d

CAS. T. TI

tius cognita Catharina, ignorans con-

traxiffe impedimentum ad ducendam

illius Sororem Rofam, iniit cum Rofa Sponfalia:

efäü

modo cum venerit in notitiam, non poffe contrahe-

j u

hu*

re cum Rofa ob impedimentum affinitatis, vellet

faltem contrahere cum Catharina. Q. An poffit,

r pl

Refpondeo, poffe. Ratio eft , quiafi non poteit du

J l

cere Rofam, eft, quia habuitveram eopulam com-

pletam licet illicitam cum Catharina illius Sorore ,

Qu i

ex qua oritur impedimentum affinitatis dirimens

| pr/m0

matrimonium ufque ad f(ecundum gradum inter Ti-

tium, & confanguineos Catharinze intra quem gra-

um

(us

36 Casus CONS.CIENTIIE

dum includitat Rofa, qua utpote Soror Catharinz

eft illi confanguin

& in primo gradu: At inter Ti-

tium, & Catharinam perSponfalia inita cum Ro-

h

itam cum ^ Catharina nullum

fa poft copulam ha

habetur impedimentum dirimens, & maxime non

|

habetur impedimentum publicae honeftatis, de quo

folum appatere poteft dubium; nam talia Spon-

falis cum Rofa poft copulam habitam cum: Catha-

rina illius Sorore funt- invalida, utpote contratta

P

€um habente impedimentum sífiniratis dirimens

matrimonium ; ex Sponfalibus antem invalidis nul-

I

[

io modo nafcitur impedimentum publicze honefta-

tis, ut videre eft apud Pon. Reinf. & alios de hoc

tesat

Vs .

impedimehto agen

unde Titius optime in ca-

fu ducere poteft Catharinam.

CAS. II. Cajus inivit pacem cum inimico, attamen

n falutat, data occafione allo-

[

ipfüm videndo no

a

[

lloquitur. Q. An peccet con-

quendi ipfum non

EX

UC

tra przceptum diligendi proximum.

Refpondeo, regularit

erloquendo non peccare. Ratio

er loquendo hoimo privatus ex

eít, quia regula

tati

precepto chari

Leci

s folum obligatur ad exhibenda

ia fane non funt

V m TA EE d-

proximo figua €ommunia, qua!

falutatio ,

rallocutio ; talia enim exercere inter

fünt actus liberi, illa omittere interinz-

Y

zquales,

quales fant figna inur

banitatis, unde regulariter

j

cafu contra prae-

ioquendo centendum eft Cajum in

N

ceptum Charitatis non delinqu

ere, Dixi regulari-

alicujus circumttan-

ter loquendo, quiafi ratione

ti;, puta, Íi cederet in fcandelum , fi pluribus

ä

occurrentibus czeteros falutaret, & alizs inimicum

a falutatione excluderet, velquid fimile contin-

lt

geret, tunc Cajus graviter peccare

t, quiain ta i-

bus circumftantiis fslutationis ,

& allocutionis

omiffio effet manifeftum odii interni fignum. - Ita

Felix a Poteft. decal. przecept. num. 502. & feq.

à

CAS. III. Francifcus ex malitia non communicavit

in Pafchate, feu tempore Pafchali, modo tali elapfo

g

tempore putat quidem peccaffe, non fatisfaciendo

[

Ecclefi;m precepto, attamen non teneri fumere

acram

Q

MewsE AvucvusTr.

37

a

factam Synaxim pro fatisfa&tione praecepti annuze

rTi

Communionis. Q. An bene vel male fentiat.

.R

Refpondeo, male fentire, ita cum D. Th. Navar.Suar.

il

contra non paucos. Ratio e£ , quia tempus Pa-

Wot

fchale eft ab Ecclefia determinatum non ad finien-

d

u

dam obligationem, ut'contingit in przecepto au-

jpot

diendi Sacrum die fefto , & recitandi Officium in

t

die , fed ad folicitandam obligationem fumendi

SENI

facramSynaxim, quod colligitur ex verbis prae-

[fneht

cepti Ecclefize zd-minus iu Pafcha, unde tenetur

$n

Francifcus quamprimum moraliter Ecclefiz prse-

fied

e ht

cept.o fgtisfacere, Euchariftiam fumendo.

n ca

MENSE AUGUSTI

am.

CAS.I. [3Erta, cum effet Virginis interceffione

T

liberata a quadam infirmitate ,

juravit

(«

in honorem Virginis, quotidie ter recitare Salu-

tationem Angelicam flexis genibus , braehiisque

hatt

extenfis: Cum quadam die ex pigritia tales Salu-

us &

tationes non recitafiet, interrogata a latre, n

Lbenäl

illas recitaffet, refponditadvertenter, & cuiw in-

Ír

)n.!

tentione jurandi, juroger Deum, illasvecitaf/e.íciens

i

tamen illas non recitalfe. . Q. An.mortaliter pecca-

. Verit Berta, five Salntationesnon recitando, five

[j

j

jl

, jurando, illas recitaffe.

"

W

Refpondeo, Bertam lethaliter peccaffe jurando, ve-

d

nialiter vero nonrecitando, ita Sporer, & la Croix.

»vnlmüxlä'

. Rátio primze patrtis, quia in juramento aflertorio,

jurib

quale eft in cafu, defe&us veritatis impor:at (em-

er peccatum letbale, cum idem fitinvocare Deum

jpitn

qil

in teftem falfiin re five magni, five parvi mo-

menti; veritas enim , & falíitss confiftunt in in-

[] u'.l(s'x

-mioniS

divifibili, nec.datur magis aut mitus verum, aut

falfüm;, atin cafu defici veritas, & quidem cum

; I!

D

advertentia, & animo jutandi, ut patet ex ter-

minis cafüs, ergo Berta jurando fe recitaffe An-

5niclï

ir.

gelicas falutstiones, cum illas (civerit non reci-

jdi

ta(fe, lethaliter peccavit. Ratio fecundse par'is'eft,

d

Dd

. quia in juramento prorziffotio, quale elt velie re-

citare

-

j

38

Casus CONSCIENTIA;

fte

eitäre Salutationes Angelicas , qudad veritatem de

futuro non invocatur Deus in teftem veritatis ,

vel falfitatis, fed folum quafi in fponforem obliga-

tionis ponendirem cum juramento promiífam : ob-

í

ü

ligatio autem rei promifíae eft modo major , modo

T

minor ad rationem materize majoris, vel minoris

momenti, atin cafü materia, (eures promifía eft

levis momenti, nemo enim prudens tres Angeli-

$

cas f^lutationes tanquam quid leve non reputavit,

:

ergo illas Salutationes non recitando, venialiter

[

(

tantum Berta peccavit.

fü

CAS.1I. Foemina quaedam robufta habens cibum ne-

]e

du füfficientem, fed fufficientiffimum pro unicare-

h

feCtione, quia tamen lac ptaebet infanti, nollet

Y

fervare jejunium, quod tamen fine incommoda

l

poífet fervare , ut alias eftexperta. Q. Anin his

circumftantiis excufetur ab obfervantia jejunii.

1

Refpondeo excufari, [ta cum Diana, Leand. Girib.

T

l

de przcept. decal. Ratio eft , quia talis foemina

inter laCtantes vere locum habet, quz cum ple-

v

niori indigeant cibo ad nutriendum tum fe iptas,

h

tumparvulos, a jejunioexcufantur, unde non eft,

D

[

cur communi lactantium privilegio privetur per

It

hoc, quod fit robufta, & habest fufficientem ci-

bum pro unica refe&tione , & absque incommodo

Q

poffit jejunium fervare; ficuti qui in ferotina col-

I

latiuncala unica faturatur, non privatur privilegio

comedendi fex, vel feptem circiter uncias, ut

omnes fatentur apud Giribald. de jejunio dub. g.

nure. 66. confequenter dicendum eftà jejunio ex-

(4

cufari.

dh

-CAS. III. Confeffarius audiens confeffiones Juve-

Ion

pum, & Puellarum fe accufantium omnibus die-

bus feftis amori profano vacare, mutuo fe afpi-

D

ciendo , nec non plura colloquia per aliquas horas

(

inter fe habendo, exi

tin

git ab eis proiiífionem fe

e[þ(

a tali amore abftinendi

» quod cum nollent promit-

pri

tere , abíolutionem de

negat. Q. An bene fe gerat

talis Confeffarius,

Ten

Re

tht

MzNsE SkEPTEWMBRIS.

39

m

Refpondeo, practice loquendo bene fe geffife. Ratio

tf

eft ; quia licet afpe&us fuünt honefti, & colloquia

indifferentia ( de quibus cafum procedere fupponen-

lg

T

dumeft, cum de turpibus nulla fit difficultas ) fpe-

nodi

culativeloquendo nullum peccatum interfitfic amo-

ityti

ri profano, maxime quando tales actiones ad ho-

fi ol

neftum finem ordinantur, hoc eft ad Matrimonii

nge!i-

Sacramentum; tamen practice loquendo cum ita fe

tavtt

gerere maxime nimia cum frequentia, ut in cafu

"u

omnibus nempe diebus feflis per aliquas horas , effe

foleat occafio mortaliter peccsndi, nec non multo-

rum malorum origo, & caufa; homoenim & mu-

fudg

lier ignis funt, & palea, diabolus nunquam cef-

if

fat infufflare, ut accendatur , utadvertit S. Hiero-

noXXg:

nymus, & difficile fane fit in praxi a moroía de-

o

le&atione, vela pravo defiderio abitinere, expe-

ld

rientia pluries hoc comprobante non fine gravi

ld.

animarum detrimento , fequitur Confeffarium ani-

ii

marum zelo preeditum debere totis viribus incum-

bere, ut füos poenitentes a tali amore divertat,

gt

W pïe'

velfaltem ut illi tali amoris frequentize moderen-

tur ; quod fi abítinentiam, vel moderationem pro-

ïpflSi

miitere recufent, uti amatores periculi animarum

10l

füarum, juxta illud, qui amst periculum , peribit

r

in illo, non funt abfolvendi, fed dimittendi

Ex

u

gmm

quibus conftat practice loquendo bene fe geffiffe

Confeffarium.

j

q'üegïf

$"

MENSE SEPTEMB RIS

d

CAS. I. R

Uffcus multis miferiis oppreffus negat

qio &*

inanimo, & incorde Deum efle provi-

dum, & juftam, fed.tunc hzrefim hanc externe

;f

nonprofert, dumtamen paulo poft factus fit ebrius,

" [2

claris verbis dicit : Non credo Dewm e[fe provi-

T

dum, E? juflum. Q. An incurrerit excommunica-

1 hom

tionem Bullae Ccenze.

5

Refpondeo negative. Ita communiter cum Spor. in

fetm l

roni*

primum decal.praeceptum. Ratio eft, quia ad incur-

t gerat

rendam excommunicationem Bullze Coenz requi-

ritur, ut quis harefim animo conceptam voce, vel

actio-

i

4o

Cgsus CowNscrENTIjE

a&ione extezna diftin&e fignificativa, & morali-

ter mala affertive manifeftet, & profiteatur, ut

cum Sanch. lib. 2. c.8. n. 7, & 17. docentalii; atru-

fticus in cafu. hierefim manifeftans in ebrietate,

ä

illam non manifeítataCtione diftinCte fignificativa ,

& moraliter mala- affertive, tali enim tempore

cum fit ufu rationis deftitutus, talis vocis, aut

actionis ufüs incapax eft, ergo excommunicatioe

ä

nem non incurrit.

CAS. II. Titius Matrifuze rixas, & jurgia five cum

domefticis, five cum exteris tüm in ebrietate, tum

us

extra ebrietatem faepe excitanti mortem felicem, &

beatam exoptat, ut tandem fitfinis jurgiorum , &

peccatorum. Q. An peccet.

D

Refpondeo negative, ita Azor.Sanch. & Spor. inpri-

]

mum decal.przecep. Ratio eft, quia objeCtum talis

y

aCtus non eft mslum, optat enim Titius mortem

Matri, qua illi melior eft quam vita tot peccatis

Mi

fi

plena. Neque hic locum habet 14. propofitio dam-

3

nata ab Innoc. XL., quia ex morte Matris nullum

d

ex terminis cafüs ,

temporale commodum filius

fperat, in quo fenfü damnata eft citata propofitio,

l

cum vita Patris preferenda fit cuicumque com-

modo temporali proprio juxta rectum charitatis

[

ordinem; bene vero Filius folum commodum fpi-

D

Dy

rituale Matris ex ipfius morte fperat, & quidem

W

folum-ex füppofitione, quod fit a Deo in utilita-

tem Matris inors difpofita , quare ftando terminis

k

ü

cafus , Titius non peccat.

CAS. I1L. Petrus annorum quatuordecim famulus

li

cujusdam Rulftici fzepe non audit facrum in die fe-

p

fto, quia Dominus ilium relinguit domi ad cufto-

(s

diendum five Domum, five Armentum. Q. An ad-

D

iitmcaufa fufficienter excu(íans ab auditione Sacri.

Pl

n

Refpondeo affürmative. Ratio eft, quia impotentia

r

moralis, & officium cu/todiendi domum, vel at-

s

mentum per otones funt cauía fufficiens ad excu-

Cür

ur teneri

fandum ab auditione Sacri, Neque dicat

n

dimit-

MrzwsE OcronnRis.

4t

noi-

dimittere famulatum.

Contra: Alicui permiffum

ür, Y

eít domum , & armentum cuftodire non audiendo

atf

facrum die feíto, fi aliter nequeat haberi talis cufto-

letatt

dia, quare ergo non erit permiffum Petro? Hoc

ativi,

tamen folum procedit, fialter nequeatarmentum

.empo!e

cuftodire, vel licet plus effent famuli, plures non

, H

haberentur Miffze, velin parzcia, vel viciuiis.

t

Ita communiter.

ve d

IAMENSE OCTOBRPIS.

il

$

tit

(emt

CAS. T. D

Um privato Baptismocb vite periculum

I[Ily

baptizatur Infans, eum tenet Cajus cum

intentione agendi munus Patrini, illamque bapti-

zat Sergius; nunc mortuo Patre Infaatis, Mater

r r

libenter Matrimonium contraheret vel cum Cajo ,

m d

vel cum Serzio.

mta

Refpondeo, non obftare cum Cajo, obftare cum Ser-

pece

gio. Ratio prima partis eft, quia Cajo non obttat

jo du

impedimentum coganationis fpiritualis, de qua unice

qoit

dubitari poteft, etenim adhibitio Patrini eft czere-

m flbo'

monia inftitüta ab Ecclefia pto folo Baptismo fo-

oyol?^

lemni; & ex ufu Ecclefize conftat non requiri ia

ue &

privato Baptismo, qua ratione nomina patrinorum,

quur

qui privatim infantem tenuerunt, a Parochis inlibro

gdl)m MA

non. defcribuntur.,.nec ilis ab eodem cognatio

TU

contratta inculeatur, quod tamen prafcribit Trid.

j uüW

fell. 24. c. 2. de refor. quando folemniter in Ec-

[

clefia Baptisma miniftratur.

Mec obftat intentio

Caji, quia intentio pura agendi munus Patrini

non conftituit folemnitatem ab Ecclefia requifitam

| j

pro tali cognatione contrahenda,. fequitur ergo

"TM

Cajum in cafu ducere poffe matrem infantis. 1ta

ao

Sauch. lib. 7. difp. 62. Silv. v. Matrim. Ratio fe-

(,AM'

cundz. partis eft, quia Sergius vere Baptifmum

? Sacïi-

adminiftravitInfanti, & hoc fufficit ad contrahen-

dam cognationem fpiritualem, nec folemnitas ali-

jentà

pü

df

qua defideratur, unde Sergius. non poteft valide

1ta

&

cunm talis infantis.Matre Matrimoniuma inire.

exi

comimuniter,

"

CAS,

C5

din'

42

Casus CowsciENTUE

'CAS. II. Nobilis quidam timoratze con(cientize ruri

t

commorans vellet venationi operam dare die jeju-

t

nii, fed quia przevidit ob fatigationem fe impoten-

tem redditurum ad fervandum jejunium , confalit

D!

prius Parochum , an poffitlicite venari. Q. Paro-

f

€hi confilium.

H

[

Refpondeo , teneri Parochum nobili viro refpondere,

[

non poffe licite venari, ita cum Alef. Aften. cum

lh

quibus monet etiam Diana effe fentiendum. Ratio

li

eft, quia venari cum tali praevifione non eft uti

jure füo, fed eífet voluntarie impedimentum ap-

ponere obfervantiae praecepti jam urgentis, contra

obligationem non apponendi tale impedimentum,

€o quia Ecclefia , jejunium ut finem pracipiens,

N

pracipit etiam id, quod eft ad tàlem finem, jeju-

nium nempe , neceffarium : fed venari in cafü effet

7!

impedimentum apponere fini ab Ecclefia praecepto,

lj

fcilicet jejunio, ergo vir nobilis non poteft licite

t

venari, ne jejunio impedimentum apponat, ad

ill

quod voluntarie apponendum jus non habet. Haec

lie

refponfio virtualiter contine

j

Atur in 31. propofitione

Reïp»

ab Alex. 7. damnata.

li

fii

CAS. IIT. Titius furto furripiens a Cajo decem co-

ros tritici,

motivum furandi adeo efficax dedit

freq

lm

Semptonio, ut alias Sempronius non effet fura-

Ti

turus. Q. An Titius teneatur reftituere, Sempro-

N

nio non reftituente.

qu

Tà

Refpondeo negative. Ratio eft , quia Titius non fuit

[

caufa furti relate ad Sempronium nec pofitiva,

de

necnegativa, fed tantum occafio furandi; diítin-

(4$;

uitur enim caufa ab occafione in hoc, quod cau-

Viv

a vel producit effe&m, vel influit in effectum

[

phyfice, aut moraliter; occafio vero movet affe-

"t

cafio o

Cum, ut notat Panor, in c, // quaudo, unde oc-

tri

e&ive folum, non caufaliter movet , fed

D

in cafu

1

itius non influxitin furtum Sempronii pofi-

lal

tive, non enimintervenit mandatum, vel confenfus,

velpalpatio, vel recurfus,vel participatio:nec fimili-

efpg

ter

lu

pO

MeNsE NovEMARIS.

43

(e ul

ternegative, non enim ex officio tenebatur fur-

e

tum Sempronii impedire , ergo fuit tantum occa-

|pote

fio, quatenus füo pravo exemplo Sempronium

onii

ad fürandum induxit, quod eft quidem contra Cha-

1

ritatem, non tamen contra juftitiam peccare, ut

requiritur ad reftitutionis obligationem contrahen-

dam, ficque nontenetur. Eftcommunis.

Neque

onet

obftst propofitio 39. damnata ab Innocentio, quia

, Cl

inteigenda eft de vera cauía, non de occafione,

A

ut docet Carden.

eft i

um ty

- Con

MENSE NOFVEMBRIS.

entütt

Erta gravihabita contentione, & quidem

ipien

CAS. I. B

Y ]ä'

contumeliofa cum Catharina juravit fe-

al

rio; nolle amplius alloqui Catharinam, illiusque

guopt

domum frequentare; cum quadam die eífet a Ca-

Atlcit

tharina ad jentaculum habendum invitata, domum

nat, !

illius intravit, ipfamque eft allocuta. Q. An Berta

4 t

fuerit perjurii rea.

,poïlüüü

Refpondeo negative, Ratio eft, quia tale juramen-

tum fuit nullum, quia deremala. Etenim ex ini-

micitia nolle alloqui inimicum ; aut ejus domum

frequentare, eft peccatum contra proximi charita«

m O

X ded(l(

tem, confequenter quid malum, hinc & de re

et f

mala juramentum talia non praeftandi, ficque nul-

yer

lum , cum juramentum nequeat effe vinculum ini-

quitatis; unde non fuit Berta perjurii rea, vici-

namalloquendo, & ejusdomum frequentando, nifi

ex confcientia erronea talia

gl

.præüiterit. Ita Sporer

pof'

if

de Juramento.

mu

CAS. Il Dumnafcitur infans, Obftetrix dubitat, an

vivat necne , attamen fub conditione , /i es vivus ,

llüd [

debita materia, forma, & intentione illum baptis

ff

zat & in pede, Extra&o infante, nullum Obfte-

i

pit ?

trix vidit vite fignum.

Res defertur ad Capella-

i [

num abfente Parocho.

Q. An fe

peliat; vel non,

talem Infantem in laco facro.,

yip

R

efpondeo, fepeliendum effe in loco facro, ita cum

Wn['ellfllä

Homob. volum. 2, caf. 67. conful. mor. Poffev.

2 fm) ,

Q*

ut

44 Casus CoxscieNTIE

Gobat, La Croix lib. 7. n. 25o. Ratio eft, quia in

dubio de valore Baptismi ,. Baptismus ftat pro In-

fante,

fed in cafu dubitatur tantum de valore

Baptismi, cum dubitetur tantum de vita Infantis

a

tempore collationis Daptismi; quod enim Infans

natus.vifus fuerit mortuus, folum probat, natum

If

effe mortuum, non vero non vixilfe ,

dum fuit

QU)

baptizatus, ergo pro Infante ftat Bàptisma, ficque

fari

clare.conftat efle in loco facro fepeliendum.

Tlüs,

CAS. III. Titius injufte occidit Cajum Patrem Sem-

Mefpo

Áitia

pronii, modo petit veniam a Sempronio paratus ad

Tig,

ei fatisfaciendum, prout juftitia exigit.

efpondet

Sempronius, ex corde offenfam dimitto, infcriptis

lloe

tamen pacem dare nolo , ut publica juftitia locum

U

habeat. Q.An Semopronius tali animo accedens ad

y

Y

i

poenitentize tribunal fit capax abfolutionis.

10)

Refpondeo, practice loquendo, non effe abfolutionis

lg

capacem, ita cum Beja prima parte cafu ro. qui pro

Con

(

fe citat D. Th. Alenf. &alios. Ratio eft, quia licet

hls

fpeculative loquendo; ftet vera dimií(io injurise

ex corde cüm pnro zelo juflitize, quod fufficit pro

inimicorum dilectione a Chri(to przecepta, in quo

lts

fenfu explicari poilant auctoritates Scripture, &

[*

Yéfo

Conciliorum, qus a Deja adducuntur ad probandum

obligationem pacem in fcriptis concedendi inimico

C'bli[t

veniam petenti, & parato ad fatisfaciendum, pro-

V

ut juftitia exigit; tamen quia practice loquendo,

I

hr

nimis difficile, ac ratiffimum elt, quempiam inve-

nire, qui, dimifío odio, . ex puro amore juftítize,

N

non potius ex affeCtu vindictae velit in fcriptis pa-

cem denegare, cum propter humanze naturaz cor-

O

raptionem ulcifcendilibido hominum mentibus fere

fili

Tttn

infita fit, ut loquitut Catechifm. Rom. de 5. prze-

cept. Dec:log. cap. 6. num. 19. fequitur in praxi

Tite

nolentem inimico fervatis aliis fervandis pacem in

Dr

Iq

fcriptis. concedere, cffe in ftatu peccati, ficque

abfolutionis incapacem.

Pefpm

Tl

lii

MEN-

MewsEe Deckewnnirs.

45

quit

pro

yalut

MENSE DECEMBRIS.

nfanti

tius confitetur fe in priori confeffione ob-

nfons

CAS. in TI

litum fuiffe trium fornicationum.

Con-

Bu

feflarius dixit ei, teneri repetere Confeffionem,

lum f

quod nolens Titius precare, inabfolutus a Confef-

yege

fario dimittitur, Q. An bene fe gefferit Confeffa-

l

rius.

Refpondeo, vel talis oblivio &ontigit ex defe&u fuf-

mje

us

ficientis examinis, vel przcife ex defeCtu mero-

riz. Si primum, bene fe geffit Confeffariüs, Ra-

fondt

tio eft, quia fic prior Corifetfio füit nulla, & pec:

[ript

cavit Titius illam inf&ituendo, omifit enim culpa-

|locut

dens t

biliter id, ad quod obligabatur; fihoc, fane nt con-

fulat animzefüz, tenetur & priorem confeffionem

]

repetere, & negligentiam , quae caufía fuit facri-

jtionis

legze confeffionis, exprimere, unde bene fe geffit

Confeffarius. Si fecundum dicatur, male fe geffit

qui p

Confeffarius, quia omiífio alicujus peccati mor-

ja l?

talis in confeffione pér fimplicem memorize defe-

injr?

fl

Gum non invalidat confeffionem, fecit enim pceni-

tens, quod debuit; & in tali confeffione valida

i

directe remilIa füerunt peccata expofita, indirecte

ürt

pandm

vero peccata oblita, & folum tenetur poenitens

inimic!

oblita confiteri ad directam reportandam abfolu-

tionem, non vero priorem confeffionem validam

" Wl

repetere, unde in hoc caíu male fe geffit Confef-

luel]d'r

mim

farius non abfolvendo abfolationis capacem. 1ta

1

Spor. de Pcenitent,

juRi

"

jis

!

CAS. II. Berta videns Catharinam, habentem tres

ul

filios, femper blandiri Petro, & Joanni, econtra

;busf

d

z pf

femper etiam levide cauía objurgare, & verbe-

rare Francifcum, firmiter judicat, Francifcum effe

1 pml

ex adulterio natum. Q. An hoc

re cum peccato mortali.

Iftt temere judica-

r

Refpondeo affirmative. Ratio eft, quia habetur fir-

mus affeníus de gravi malo proximi ex levibusin-

diciis, ut requiritur ad judicium temerarium le-

tha-

A

46 Casus ConscrEeNTUE

thaliter peccaminofum. —Habetur affenfus firmus,

i

Té

dicitur enim in cafu Berta firmiter judicat; ha-

bentur levia indicia , quia Matrem blandiri uni

Mb

filio, alterum levi de caufa objurgare , oriri potelt

10

ex alio difparato motivo, quam ex adulterio &

30

faepius filii ex adulterio concepti a Matre prze aliis

Ti

legitimis diliguntur; eft etiam aífenfus de malo

dl

proximi, & quidem pravi, licet enim judicare

effe ex adulterio natum etiam ex levibus indiciis

dor

prafcindendo a particularibus circumftantiis, non

[

D

li t

fit quid grave fufficiens ad lethale, ut tenet Lef.

d

lib. ^. c. 29. dub. 2. n. a9. quod docent etiam Nav.

b

& Giribal. quia talis defe&tus utpote naturalis

&m

non eft colpabilis , tamen in csfu, cum judicium

Im

fit de adulterio Catharinge Matris Francifci, quod

u

eft quid maxime culpabile in foemina, eique inde-

corum, clare conftat, judicium effe de malo gra-

(

vi, confequenter Bertam temere judicaffe cum

i

peccato lethali.

CU

CAS. III. Conjugatus Conjugatam cognovit, & ut

[

de tali peccato confeílionem faciat, putat fatisfa-

n

cere fuze obligationi, dicendo , confiteor me com-

mififfe adulterium. Q. An bene fentiat pro valore

Re pon

Confeffionis.

ne

lil

Refpondeo, male fentire. Ratioeft, quia talis co

A d

jugatus duo adulteria commifitob duas injurias , &

Vilio

injuftitias, unam contra propriam Uxorem, alte-

r

ram contra Maritum foeminze cognitz; quas inju-

W

rias, & injuftitias Confeffario non exponeret, dicen-

[

do: Confiteor me commifi[fe adulterium , unde male

U

Titi

a Poteft. de adult.

fentiret pro valore Confeílionis. 1ta Filiuc. Felix

/ :

mg[

Gosesescee99999299992922292999

71

f

ANNO MDCCXXXIV.

Ml

duæ

MENSE SANUARIL

dha]

") [

Ufticus quidam, poft valida fponfalia ini-

€AS. 1. R.

ta cum Berta, ei tradidit rem , ex qua i

( y

veftem conficeret: modo cum absque caufa velit

g

: ille

t

MeNsE JawuARir:

47

fitmi

ille a Sponfálibus refilire, Berta rem acceptam da-

4b l

re recufat. Quizeritur, an licite.

diri u

Refpondeoaffirmatfve. Ratio eft, quia, licetresilla

i potd

terio d

non fuerit arrha, quae amittitur ab eo, qui fidem

a di

non fervat per fponfalia promiffam, cum non fue-

rittradita in ipfa celebratione fponfaliorum; tamen,

de nit

vel titulo fponfalitios largitatis, quae tranfit fub

dulcare

dominium fponfz, fi fponfus absque jufta caufa,

It

js, Y

ut in cafü , a fponfalibus refilit, ut cum commu-

ni tenet La Croix lib. 6. c. 3. num. 1236. vel titulo

net L.

damni five temporalis, five moralis, quod ex tali

m NJV.

injufta re(ilientia pati Berta cogetur; difficilius

ataral

ydicitut

enim Alterum inveniet, cui nubat, & per tale

repudium famz detrimentum obveniet, licite Ber-

, qu

ta rem acceptam dare recufat.

pe

nilo gt

CAS. II. Uxoratus rem habuit cum Confobrina fecun-

;gffe (um

da Uxorisíuze, putans, feidcirco

tendi debitum ab Uxore ;

modo confulit Paro-

privari jure pe-

j &t

chum pro remedio, ut absque culpa debitum con-

H (üds-h'

jugale valeat petere. — Q. Parochi refponfum.

Iu [

Refpondeo, Parochum teneri refpondere uxorato ,

!) i

nullo indigere remedio , fed poffe licite ab uxore:

lr

fua debitum petere. Ratio eft, quia in jure pri-

T

vatio juris petendi debitum eít folum taxata pro

J

al

committente inceítum cum perfona confanguinea

2

1u1$ m]h

conjugisin primo, vel fecundo gradu , ut colligi-

;et, dle"

tur ex c. de €0 , qui rognovit con[anguim. €9c.

a

cum folum intra talem gradum copula illicita di-

rimat matrimonium cum confanguineis perfonae

cognite, fed in cafü copula fuit cum confangui-

nea uxoris fuz in tertio gradu ; qualis eft con«

fobrina fecunda , eo quia inter hanc, & ftipitem ,

a quo iftae foemin; defcendunt ,

mediant alize

duze perfonze, ut regulam pro gradibus agnofcen-

If

is a jure canonico affignatam confideranti pate-

*

j

bit; ergo talis uxoratus

ure petendi debitum non

fuit privatus, ficque nul

Í

o indigeret remedio. Ne-

jdat

que obftat , ipfüum putaffe jus amittere; quia pu-

a

!)

fare, legem poenam confüituiffe, non eft poenam

qii r

eue

48 Casus CowscreNTUE

effe a lege detetminatam, & effettive illam incur-

Ío

rere; ut docet Sanch. lib. 9. difp.27. num. 14.

fo

t

CAS. III. Titius cum fufpicetur, uxorem füam cum

Petro adulterium patralffe, copitillam ad jurane

Qu

dum, quod sdulterium cum Petro.non commiferit,

liil

&

Uxorfic coaCta jurat: non peccaffe cum Petro,

intelligens intra fe, non pecca//e peccato furti. . Q.

at

An in re fcemina fit perjura.

üp

Refpondeo negative. Ratio eft. In cafü non habetut

k

ii

pura reftrictio mentalis damnata ab Innoc. XI.

p

quz includit mendacium ab intrinfeco malum, fed

life

fantnm habetur reftriCtio realis ; cum fignificatio

d

Tpel

conformis conceptui interno mentis loquenti per-

cipi poffit a Titio, refle&tendo ad verba, quibus

f

fcemina jurat, dicit enim tton peccaffe cum . Petro:

Q

uz verba cum latitudinem habeant, ut patét, a

ü$

lh

prudenti intelligi poffunt etiam de alio peccato,

adulterio excepto; & quidem talis reftritio realis

tl

fait tantum ad occultandum peccatum, ad quod

t

celandum jus habetuxor: hoc autem dato, fce-

liu

T

mins non fuit perjura, quia talis reftrictio in om-

lt

