bus eodemtempore celebratas audire, nequaquam

obligationi fibi impofitze fatisfeciffe,

Ita Joan, de

Lugo deSacr. Euchar. difp. 22. fe&. x.n. 10. Tur-

| (A$1,

l

rian. difp. 16. part. 2. dub. 7. Girib. de obfer. feft.

d

tedi

C.2. I 15.

Y

CAS. III. Rufticus tauquavm gravis Sacrilegii reus ar-

qu

legi

guitur a Confeffario, quia cum recordatus fuerit

unius lethalis peccati in ultima Confeffione obliti,

Tef

dum erat proxime receptutus facram Synaxim,

n

hanc recepit, quin faltem Contritionis aCtum prz-

lt

miferit. Q, An jure ?ta arguatur.

[

denti

-Re('poxndeo negative: fi enim ru&icl;s . dum recor-

fael

lu

datus fuit lethalis peccati in Confeffione przevia

obliti, non poterat recedere a facra Menfa , quin

ml

circamítantibus przeberetur occa(io temere judi-

quid

candi contra ipfüm; in tali cafü, cum jam per

tegr

przeviam Confeífionem formaliter integram fuerit

Aliq

etiam a peccato lethali oblito indire&te sbfolutus,

quoi

nullam habuit obligationem prazemitteudi Contritio-

um

nis actum, ut licite ad facram Menfam accederet.

Tun|

Si vero rufticus idem obliti peccati memor recede-

Quy

re poterat a loco, in quo proxime recepturus erat

hii |

facram Synaxim absque füpraditta f'ui infamatione,

i

vel proximi admiratione, ut facile contingere po-

teít, cum plures foleant in praxi recedere, vel

)

le.retrahere ab altari, etiam dum a€tu admini-

ftratur venerabile Sacramentum, quia aliqua fe-

pufu;

i

quatur infamia, vel admiratio, tuünc recedere

debuit, ab altari, ut, przemiffa nova Confeffione

la

peccati obliti, ad facram Synaxim opportuna ac-

lerj 1

cederet difpofitione; & ita rufticus jure merito

Db

ro non przemitffo Contritionis actu arguendus fuit.

Fin

ta Girib. de Euchar. c. 4. n. 29. Suar. difp. 66.

W

feCt. 4. Bonac. difp. 4. g. 4. punét. z. n. 17. & 18.

Qu

'Tambür. ]. unic. c. r. S. 8.n. 6x.

72

ülte

Tüen

dent

EU

MEN-

MewsE AUavsri.

263

|

ls al |

MENSE AUGUSTI

QU qut

ijon &

o Clerico affignata füerunt in patrimo-

J Tr

CAS. 1. TIti

nium omnia paterna bona, annuatim

hr d

reddentia aliquid plus ultra taxam ducentarum li-

brarum, cum onere tamen alendi Patrem fenem,

quousque vivat. Q. An tale patrimonium poffit ut

Jren t

legitimum approbari.

És f

nre obl

Refpondeo negative. Ratio eft,|quia ut patrimonium

ynaxia

poffit tanquain legitimum approbari, debet confti-

um pre

tui faper bona ftabilia libera, & juxta Synodales

leges ducentarum librarum fra&tuum annuatim red-

dentia.

Hoc autem de bonis Titio Clerico a Patre

m r

fenein Patrimoniumaffignatis nequaquam verifica-

tur: quamvis enim, ut inquit Cafus, praedi&ta bo-

g pv

na aliquid plus ultra taxam reddant; cum vero ali-

và, (

yete J

quid plus non denotet fummam füfficientem ad in-

tegram Patris fuftentationem, fed przecife partem

jsr

aliquam diminutam fuüftentationis, clare apparet,

am ii

gpfolins

quod, deduéta integra Patris fuftentatione , inte-

Jonitit

grum non remaneatpro filio patrimonium ducenta-

rum librarum ; ficque conftat ; patrimonium przedi-

cedart

fetett

&um nequaquam poffe tanquam legitiinum appro-

st

bari. Ita ex Notif. 6. vol. 2. SS. D. N. Bened. XIV.

edita 1. Febr. an. 1734.

müone,

pgete

Qere, "

|^!

CAS.TI. Berta ex Pauli mandato rapta a Sejo, Sejum

d i

potius quam Paulum in Conjugem ducere parata eft.

y tbl

Q. Àn Sejum ducere poffit.

;l

p*

teïcïi

d

Refpondeo affirmative. Cam enim rapiens nomine al-

"

terius dicatur quidem auxilium, & favorem raptui

d5

warzMiä;"

prabere, non vero committere raptum ; fequitur,

Sejum, qui non pro fe rapuit Bertam, fed pracife

nnj[ïi

pro Paulo, & ut ipfiusmet Pauli mandatum exe-

I

ü

queretur,non polfe dici,nec vere efferaptorem.Cum

autem ex alia parte impedimentum raptus diri-

mens Matrimonium non oriatur, ut conftat ex Tri-

dentino feff. 24. c. 6. nifi inter raptam, quamdiu

eft in manu Raptoris, & ipfum verum Raptorem;qui

in

[l

l

»

268 Casus CowscikwNTUE.

jn cafu noftro eft folus. Paulus raptum- mandans,

!

non vero Sejus mandati executor, clare infertur,

interSejum & Bertam nullum taptus impeditnen-

tum adelfe, ratione cujus nequeat inter eósdem, fi

[

mutuo confentiant, Matrimonium valide celebrari,

1ta Girib. de imped. raptus n. 61. Averf. q. 12. fe&,

| yhni

3. aliique cominuniter.

| f

2bai

CAS.TII. Petrusnonnulla gravia peccata confeffus

ett ex dolore quidem offeníz: Deo illatae, fed fine

audxþns

propofito formali, & expreífo ea vitandi in futu.

Yeond

rum; imoaCtu judicans, fe quamprimum in ea-

lii

dem crimina relapfurum. Q. Anpradicta Confeffio

lr «

abfíolute invalida dicenda fit.

Qu q

Refpondeo negative. Ratio defümitur ex Tridentino

p

feff. 4. cap. 4. decernente, quod ad Sacramenti Poe-

Ym

nitentiz valorem nilaliud requiratur, quam dolor

TC

|

IIf

ex motivo fuüpernaturali conceptus , qui volunta-

tem peccandiexcludat. Cum autem tam bene ex-

pia i

cludat voluntatem peccandi propofitum formale, &

gtvf

Va y

explicitum, quam propofitum virtuale, & implici-

tum , inclufum in dolore univerfali, qualis eít do-

T

lor de offenfía bonitate divina, dicendum eft, de-

p

fe&um formalis propofiti invalidam non reddere

l.

Confeffionem. : Neque illa non peccandi voluntas

hii

inSacramento Poenitentize requifita vitiatut per ju-

n

dicium, quo quis judicat fe brevi in eadem crimi-

f

na relapfürum ; nam cum propofitum fit aCtus vo-

mk. W

ly

luntatis, & judicium fit aCtus intelle&tus , nullam

j

dicunt ad invicem ex natura füa oppolitionem, cum

videamus , quod etiam in hominibus fanGtis ftet.

C51

Tüety

cum bono propofito ju£us timor, ne ex vertibilitate

woluntatis humaunze de bonis iu malos mutentur.

PU

Dixi ex natura fua, quia fi de hominibus fragilio-

fe[fion

ribus fermo fit, timor de fnturo relapfu przeftare

poteft, ut in propofitoita nutent, ut ex hujus defe-

REEPWFX(

&u ipfa Confeffio omnino invalida dicenda fit.

Ita

üit ln

Zucher. de peeuit, ad cal. r. & Jun. num. 12

Tátfjy

29. & alii-

, Cülal

fllfpabl]

| r a

MEN-

|"lrg

I

MNsE SEPTEMRBR1S.

269

mstius

infetiy

MENSE SEPTEMBRIS.

petim».

(sdatm !

CAS. I. Uilia vidua, cum ex occulta fornicatione

aob

reddita fuit praegnans, verita, ne ejus tur-

VA

pitudo, turgefcente ventre, aliorum oculis pate-

fiat, ita domi fe continet, ut etiam diebus feftis

ab.audienda Miffa abítineat.

Q. An Sacrum non

qonié

» flb

audiens poffit a gravi culpa excufari,

j jn f

Relpondeo affirmative, dummodo non poffit fine fuze

n ina

turpitudinis nota fümmo marie, aut inaliquo Ora-

"onfel

torio remoto Miífam de facili audire.

atio eft,

quia quotiescumque non. poteft quis absque pro-

dentor

riz famz lafione przeceptum aliquod fervare, ad

idem íervandum non tenetur, przfertim fi tale

entbt

qm dut

receptum fit Ecclefiafticum , quale eft illud de

j volit

iffa audienda in die fefto; cum Ecclefia, utpote

pia Mater, fubditos fibi fideles non intendat cum

l

otmihd

gravi eorum incotamodo obligare.

Cum itaque

Julia vidua . grave fübiret incommodum, fi coge-

r nj

retur, occafione audiendze Mi(Ize in die fefto, pro-

fs elit

g[i, [2

priam turpitudinem ex turgefcente ventre aliorum

etiert

oculis patefacere, dicendum eft, nonteneri in Ca-

fu Miffam audire; ideoque Sacrum non audiens,

voluntas

etiam in die fefto, ab omni, ficgue multo magis a

r

m du

gravi culpa excufari. Ita Pafgualig. de Sacrif. tom.

2. q. 1336. n. 4. March. de ord.tr. 5. p. 3. cap. 17.

«

$n

n. 19. Laym. 1. 4. tr. 7. c. 4. h. 16.

«, QU

p

CAS. TI. Francifcus interrogatus a Confeffario dehu-

T

mero peccatorum mortalium , refpondet, fe nun-

fti 1

rif

quam fuiffe folitum illum exprimere. Q. An Con-

m

fnfí

l!

feffiones praeteritas repetere teneatur.

)u

n

Refpondleo cum diftin&tione. Vel Franciícus folitus

fuit non exprimere numerum peccatorum ex igno-

i h

rantia prorífus inculpabili, aut faltem non graviter

»

culpabili, vel ex malitia, feu ignorantia graviter

culpabili. .Si dicatur pri

mum, Francifcus non vi-

detur abfolute obligandus ad repetendas con

feffio-

taue

jf

nes praeteritas, cum filentium inculpabile, vell

im

2?5 Casus ComsciENTLE

Frn

tum leviter culpabile circa numerum peccatorum

lethalium, fi ipfa peccata expofita fint in genere,

Tuir

D

velípecie una cum dolore univerfali, & fincero

propofito non peccandi de czetero, ipfiusmet Con-

p

feffionis valorem non vitiet, ut in Confeffione

moribundi, aliisque Cafibus manifeftum eft.. Dixi,

non videtur abfolute obligandus ad repetendas Con-

feffiones praeteritas ; nam faltem in confufo nunc,

N

dum eft admoritus, tenetur exprimere. multitudi-

ün

nem numericam peccatorum, quam reticuit, ut fic,

ileu

quantum poteft, peccata füe, prout ea-habet in

con(cientia, in Confeffione prefenti exponat. Si

tiun)

poítea dicatur fecundum, jam ex fe patet, Confef-

liot a

fiones praeteritas nullas effe, imo fuilfe facrilegas,

At

UY

& proinde a F'ranciíco, fi modo velit valide confi-

j

teri, integre, quantum fieri poteft, repetendas

d

fore.

1ta Cleric. de Peenit, decif, 2r. n. 4. & 5.

df

Zuccher. caf. . Febr. num. I9. Girib. c

: 1II. num,.

(üm .

4. & feq.

quam

CAS, IlI. Joannes raptus'amore Francifco, eidem

Yl

li

quadam die ante Imaginem Divi Antonii dixit :

AU

Ego, tefte hac facra Imagine, duco te in Uxorem;

tetii

illa viciffim refpondente: & ego duco te in Mari-

tum; inde poft menfem idem Joannes infirmatur,

Théng

bene

& moritur.

Q. An Francifca mortuo Joaune, pof-

-—

il j

fit cum Cajo Joannis Fratre Matrimonium con-

feny

[

trahere.

Wüye

Refpondeo negative. Licet enim certum fit,promiffio-

n

nem inter Joannem & Francifcam non habere valo-

Tig j

rem velMatrimonii,cum defuerit pracfentiaParochi,

& teftium, ex Tridentini lege neceffario requifita)

dj

)

vel fponfaliorum, cum hzec contrahantur per ver-

ba de futuro, non de przfenti; adhuc tamen,

(4$,]

cum conjugium, in Cafu attentatum, invalidum fit

"Xler

defe&tu folemnitatis a Conciliorequifitae, non vero

E

dürd

M;m

defe&u confenfüs, dicendum eft, oriri ex , ipfo

impedimentum publicze honeftatis, cum hoc etiam

Re Pm

a Matrimonio invalido, dummodo tale non fit de-

Conl

fectu confenfüs, ex. fatis communi Doéctorum

! Yüln

menteoriatur. Pofito autem przedicto publicze ho-

| hn

neftatis impedimento, clarum eft, mortuo Joanne,

lg,

Fran«

MegNsE Ocronnmis. 271

aov

Francifcum nequaquam poffe cum Cajo Joannis

g,

fratre Matrimonium contrahere,

Ita Girib, tr. 1.

tf

€. 13. n. 33. Bonac. q. 3. punct. xr. n. 18.

Dian.

vet t

part. 9. tr. 6. refol. 53.

Vreffur

L. D

JIIENSE OCTOBRIS.

as C

lo türt,

CAS. I. [DOenitens, cui fuit impofita a Confeffa-

m

rio eleemofyna pauperi elargienda, pe-

m

,cuniam pro eleemofyna deftinatam infuümpfit in

hibe:

alenda Matre paupere, etíi eidem Matri ex alio

nat, |

titulo alimenta praftare deberet,

Q. An obliga-

[

Con

tioni a Confeffario impofitae fatisfecerit.

g

de u

Refpondeo negative. Ratio eft, quia cum Filius jure

naturalis pietatis tenetur Matri alimenta praebere,

gpe!end;f

dum Matri fit elargitio pecuniz pro eleemofyna

E

deftinatz, nequit amplius proprie. dici eleemofyna,

j

cum dici potius debeat folutio debiti legalis, ad

quam folutionem poteft per Judicem Filius com-

» t

pelli cafu, quo hic fit fatis dives, ut folvere poffit.

pir X

Cum itaque mens Confefíarii, imponentis pceni-

[/yore

in Me

tenti, ut eleemofynam pauperi largiatur, non fit

mensimponendi alicujus legalis debiti folutionem,

um

bene vero opus fatisfa&orium, ad qüod alio ti-

, p

tulo ipfe poenitens non teneatur, dicendum eft,

jum n*

peenitentem in noftro Cafu, qui in alenda Matre

paupere pecuniam infümpfit, quam tenebatnr in

gl

eleemofynam elargiri, obligationi tibi a Confeffa-

u W

rio impofitze nequaquam íatisfeciffe.

Tta Cleric.

aPatt

de pcenit. decif. 34. num. rr. Surd. de aliment, tit,

u

7- Q. 37. Dian. part. 6.tr. 4. refol. 54.

p

-CAS. II. Fi&us mendicus fecus viam fedens omni

j

P

)

externo conatu per Chrifti vulnera tranfeuntes

gv

adjurat, ut ipfi eleemolynam przbeant. |Q. An

ufu di&tze adjnrationis graviter peccet.

1294

Refpondeo negative. Quamvis enim fi&us mendicus

o

m u

contra religionem peccet, eleemofynam per Chrifti

vulnera in fal(a mendicitate implorans ; adhuc ta-

?M

men, cum füpponatur in ipfo fi&o mendico ani-

o

mus, & voluntas obtinendi quod petit, non ita

[/

vane,

fgn

TT

^

-t

Casus CoNsSCIENTIXE

vane & irriforie Chrifti vulnera conteftatur, ut

J

graviter lzed:tur divinus honor, & proinde neque

ut idem fiétus mendicus gravis culpee reus in ufu

UT

dictz &djurationis dicendus fit. Dixiinufu dictze

; nam fifictio mendiciin grave proximi

af

adjurationis

Y

damnum cederet, ut eveniret, fi ille copiofam

eleemofynam a tranfeuntibus confequeretur, tunc

j

certe gra

viter peccaret, non quidem contra reli-

Nef

gionem , fed contra juftitiam, unde & obligatio-

ytj

pem haberet reftituendi pecuniam, quam fub elee-

"

mo(íynz titulo recepiffet.

Íta Palao difp. 4. pun&t.

m

1. num. 5. Cleric. in erotem. c. 42.

q. 5. & 6.

M

"'Tambur. l. 5. in Decal. c. g. S. x. n. 4

T

'CAS. IIL Cum Parochus loci aquis Rheni circum-

fitnl

dati frequenter laboret capite , relicto in Parcecia

IT

Dom)

idoneo Sacerdote, qui ejus vices fupplere valeat,

folet Menfibus Julio, & Augufto in alio non valde

Tl

diftante falubriori loco morari. Q. An in confci-

*

Yi

entia fit tutus.

J

[

Refpondeo negati

ve. Tum quia Parochus, ex quo

s in

temperiem frequenter laboret capi-

t

propter aeri

tülls

te, noninde

habet caufam fufficientem, quze ipfum a

[

refidentia excu(at , ut conftat ex Sacrze Congreg.

1 t

Decretis five anno 1573. five die 7. Julii an. 1604.

-

hac dere emanatis. lum quia licet aeris intem-

Trryi

h

hi

erles a tefidentia excufaret , non potuiffet adhuc

V

p

arochus nofter, etiam reli&to in Parcecia idoneo

h

t

Sacerdote, ad eadem absque expreffa Ordinarii li-

D

fes abeffe, ut pariter juxta

centia per duos. men

Sacra Congreg.

hij

formam Concil. Trid. felf. 23. c. 1.

revit.

Cum itaque

üür

fub die 7. O&ob. anni 1604. dec

H

4f, ]

in noftro Cafu nulla fiat menti

o dictz facultatis

ab Ordinario expreífe obtent

2, dicendum eft, Pa-

julio, & Augutto in

NI

rochum, qui folet men(ibus

Werf

alioa Parocia non valde diftsnte falubriori loco

iil

morari, in conícientia tutum non effe, ut ex eru-

Dien

dita SS. D. Noftri Bened, XIV. Inftru&ione fu

m

die 6. Martii 'anng 1733. diffufe videre eft.

Pir

MEN-

lj

^

-t

13

MegwusE N OVEMBRIS.

hii

MENSE NOFEMBRIS.

lenet

n ul

CAS. I. CI

Jm parvam dumtaxat plateam diftet a

j äi&æ

Parochiali Ecclefia Domus cnujusdam

YOX

Rufici, putat hic fatisfacere praecepto diei feffi,

(

Miffam audiens e feneftra Domus fuze, unde Cele-

etu:,m

brantem commode intuetur. Q. An verumputet..

tf

- Refpondeo negative. Ratio eft, quia fi feneftra domus

obl

per plateam, licetparvam, fejun&ta eft ab Eccle-

fübds

fia, audiens Miffam e tali feneftra, nifi ad fit tanta

l. pl!ü.',

populi multitudo, ut ab Ecclefia ad Ruftici domum

; &i

ertingat, neque phyfice, neque moraliter dici po-

teft Sacrificio affiffens, & przefens, ficuti ad fatis-

j t

faciendum pracepto diei fefi neceífarium eft.

|Direi

Cum enim. praefentia fundetur non in majori, vel

minori diftantia, fed in communicatione locorum,

fe vt

avl

fi loca ex eorum difpofitione ita feparantur, ut in-

n

vicem non communicent,

excluditur non folum

phyfica, fed etiam moralis prafentia, quamvis per

accidens per fenfus percipiatur, quid fiat, ut cóon-

7 eX'ffï

tingit inhis, qui in duobus ejusdem domus cubi-

oret

culis folo pariete medio feparatis reperiuntur, qui

quamvis fe ipfos loquentes ad invicem audiant,

xæipïifw"*

Q

non tanien fibi ipfis prefentes vel phyfice, vel

T0b

mozaliter funt.

Quamvis itaque Rufticus e fene-

ftra fuze domus commode Celebrantem valeat in-

j

t

u

tueri, adhuc, cum nequeat dici, quod fit intra

Ecclefiam, vel fit

ars multitudinis Sacrificio in

i

ina;iï5

fcclefia perat&to affi

d

entis, dum putat fe e taliloco

jer ]*

fatisfacere diei fefti przecepto, falfum putare dicen-

otgf

dum eft. Ita Pa

fqual, tom, 2. q- 1304- n. 5- Rofign.

m

ar, XI. & alii,

r,* »

j

iJ

.CAS. II. Rofa juvenis Bononienfis cum a nonnullis

R

menfibus ad Mutinenfis Dicecefis locum non valde

I)

diftantem tranfierit ; receptis ab Ordinario Bono-

u di

nienfi liberi fui ftatus atteftationibus matrimoni-

um ibi contraxit.

Quod intelligens Bononienfis

&iur ^

]

Parochus, füb quo Rofa habet domicilium pater-

num ,

Lambertini Cafus Con/c.

um

274 Casus CowscrENTUE

num, judicat,

Matrimonium a Rofa contra&tum

yelin

Anre&tum fit Parochi Bononienfis

gore|

nullum effe. Q.

Pent

judicium.

is, quia ad

1iloali

Refpondeo ne

gative. Ratio eft inprim

Joniis

Matrimonii valorem non requirit

ur, quod conitra-

hatur coram Parocho fponfze , cum poflit zqua-

d Ml

wüino

liter contrahi coram Parocho viri, & proinde li-

cet Rofa habeat domicilium paternum füb Parocho

-

Matim

(t valide in Mutinenfis Dice-

yin

Bononienfi, adhuc pote

cefis'loco Matrimonium contrahere, fi ibi fpon

fi

huj

u

füi domicilimm reperitür. Secundo, quia cum di-

catur, quod Rofa a nonnullis menfibus ad Muti-

nenfis Dicecefis locum tranfierit, jam animum ha-

!

bere potuit ibi figen

di domicilium , vel quafi domi-

cilium acquirendi ,

in qua hypothefi poteft etiam

(l

valide Matrimonium con

trahere coram Parocho

ipfa moratur. Qua

ilo, füb cujus Parcecia Rofa

Teydl

de re Parochus Bononienfis ,

licet habeat in pro-

lucny

icilium paternum Rofe, a

dhuc

pria Patcecia dom

pree

non recte judicat, Matri

monium ab eadem Roíain

m

Mntinenfi loco contra

&umnullum effe.

]ta ex de-

L. 1. decret.

polti

clarat; Sacrze Congr. íub. an. 1573-

Bened. XIV.

1 Pefon

pag. 125. ntex inftruct. 15. volum. 2.

qyeat !

clare apparet.

——

Vi y

: CAS. III. Poftquam Luciu

s Matrimonium cum Livia

Mi

ipfum a prima juven-

EW

"contraxit, certior factus eft,

tuüte in Liviz Baptis

tmo Patri

nimunus exercuilfe.

Y

dum, ut Matrimonium pra-

Mlü

Q. Quo fit recurren

diCtum (anetur.

Trorj

Refpondeo cum diftinGione,

Si impedimentum co-

bil!'d

uo certior factus eft Lu-

latjo |

gnationis fpiritualis , de q

lug [e

,ctiüs, caeterorum- quoque ng

titie perventum eft,

fta ut occnltum dici non poff

it, ad Datafiam faci-

ad €0r

uf

endnus eft recurfus, nt Matrimonium invalide con-

tra&um fanetur, cum facraPoenitentiaria nullam cit-

ts

tem.

Í

Dütiy

ca impedimenta püblica habeat faculta

m

autem dictze cognationis impedimentum p

ublicum,

ndo hu-

& hh

aliisque notum non fit, tunc pro revalida

W ex

:asmodi Matrimonio ad facrze Poenitentiarize tribu-

nal recurrere fatis eft. Cum enim loquendo de im-

Qe,

pedi-

-

MewsE DrecrEwnnis.

275

oniris

pedimentis occultis, a quorum difpenfstione, vi-

ynoniet

gore Bullze Innocentii XII. abftinere debet major

Poenitentiarius , enumeretur illud cognationis fpi-

, quai

ritualis folummodo , quando fermo eft de Matri-

jyoniis contrahendis, non vero quando fermo fit

od tl

UE

de Matrimoniis contractis ; fequitur, quod fi im-

i

dv V

M

"

,

[2

dimentum in noftro Cafu occultum fit, poffit

)

i

b Pt

atrimonium .cum tali impedimento contractum

onfis D

per fimplicem fümtoi Pcenitentiarii di(penfationem

ib b

fanari, Íta ex inftru&. 2o. tom. 4. SS. Domini

4 cumt

Noftri Dened. X1V. feliciter regnantis.

Idd M

[

üm

MENSE DECEMBRIS.

quA ?

j

v EC

Ajus mutuo dans Petro fummam auri,

"' obligatfefe ad eam intratriennium non

',;'Zïll;y 6*

repetendam: Sed quia probabiliter putat, aliquod

etinp

lucrum ceífans, veldamnum emergens fibi tali tem-

A

pore eventurum, tria pro qaolibet centenario an-

j M

nuatim

poffit.

petit. Q, An fine labe ufuraf: hoc petere

ïmïüf

T.

Refpondeo affirmative. Quamvis enim mutuans ne-

opet,

queat aliquid recipere. vel pro fola carentia pecu-

nig, vel pro obligatione pecuniam non repetendi

em L*

intra triennium ; poteft tamen aliquid recipere pro

qm

damno probabiliter emerfuro, aut pro lucro intra

eyet

przdictum tempus probabiliter ceffaturo, quanti

fcilicet arbitrio prudentis poteft hoc perienlum acfti-

nf

mari; cum mutuans non teneatur cum fui proba-

bili detrimento beneficium ex füa pecunia mutua-

nenmm !

tario praebere. Cumigitur Cajus mutuans nullate-

(ui

du

nus fervetur indemnis nifi mutuatarius fe obliget

n

ad compenfandum integrum damnum, quod ex

4in p

mutuata pecunia eidem Cajo forte emergat, aut

Vikd

g

luctum. quod ceífet; fitria pro quolibst cente-

nummL

nario fpei lucri, velprobabilitati damni commen-

at

Jf

fürantur, poterit ea Cajus annuatim licite petere,

p

& hinc ab omni ufure labe excufari.

Ita P. Viva

|p

)5

W

id

E

i

in expof. prop.42. ab Alex. VII. profcripte , alii-

/t

t

d

que.

S 2

CAS.

n

"

s

276 Casus CowscrEexTUE

CAS. IL Antonius, dum male ageret cur Seja, in-

licity

vafüs fuit fri&to enfe a Titio Sejze Marito,

Qua

d t

de re, putans alia via non poffe vitam propriam

düsit

tueri, Titium przeveniendo occidit.

Q. An per

dnd

talem occifionem irregularitatem incurrerit.

dm

Refpondeo negative. Katioeft, quia licet Antonius

yie

deprehenfus fuerit in adulterio cum Seja T'itii uxo-

ï

N

re,. tamen fuit adhuc injufte a Titio invafus ad

efiti

mortem, cum hie non poífit vel uxori in adulte-

rio deprehenfze, vel AÁntonio cum eadem adulte-

potti

Ti

ranti mortem propria auctoritate inferre, ut con-

(f

ftat ex 19. ab Alex. VlI. profcripta propofitione;

hll

ficque cum idem Antonius, etfi propria culpa cau-

^ ] pitte

fam dederit homicidio, potuerit jure naturae & vi-

& 1

tam propriamtueri, potuit etiam licite, alio defi-

xl

ciente modo fefe defendendi, invaforem fuum prz-

veniendo occidere.

Cum autem ex Clement. $i

lp

fwriofus de homic. abfolute, & absque ulla di-

füinctione habeatur, quod irregularitatem nequa-

quam incurrat, qui-fuum invaforem cum mode-

À!

ramine inculpatz tutele fe fe defendendo occi-

dit, fequitur, Antonium, occidendoinvaforem Ti-

Ita

Jl

tium, irregularitatem nullatenus incurriffe.

ex Leff, l. 2. cap. 9. dub. 1. n. 237. Dian. part. 5.

tr. 5. refol. 47. Girib. in. 5. Decal. praecep. c. 1,

;CAS,I,'

n. 43.

"if

CAS. IIT. Vetüla minis, ac verberibus territa, ma-

m M

leficio in. catellum translato, deftruxit maleficium,

W

quod ad perdendum "Titii puerulum jam parave-

u li

À

rat. Q. An hoc contigerit absque novo peccato.

Refpondeo cum diftin&ione. Si fermo fit de Vetula

[

defiruente maleficium jam paratum in puerum

Refpom

medio maleficio translato in catellum, dicendum

n

eft, factum hoc non contigiffe absque novo pec-

]i

cato. Ratio eft, quia adhibere novum maleficium,

W

vel maleficium transferre de puero in catellum ,

3

cum fit magicze artis ufus, tacitam, vel expreffam

Déct

involvens dzemonis invocationem , eft res intrin-

fece mala, quse proinde, ad evitandumetiam quod-

i

[ P

cumque grave fibi imminens damnum, nunquam

icite

& D

N

É

MNsE JANUARIL

TT

In Sejaaä;

licite poteft executioni mandarl. Si vero fermo fit

lario, l

de Antonio, qui minis, ac verberibus vetulam in-

D DEOpr

duxit ad deftruendum maleficium, quod ad per-

Q hr

dendum ejus puerum jam paraverat, refponden-

tfetit,

dum e&, quod Antoníus, dummodo judicaverit

cet At

poífe vetulam deítruere malefcium paratum in

"

41l

uerum absque nova.dzemonis ope, novoque ma-

0 f

Mi

j

[2

ficio, eamdem ad hoc przeftandum licite cogere

yi ln ai::

potuit minis etiam , atque verberibus, fi aliud re-

dem al

medium non füppetebat; quia mens Antonii in

w Wt

Cafu fuiffet curare dumtaxat puerum, everten do

opofitir

diaboli opera, vetuleque maleficze execrando i m-

T

pietatem, quod quam maxime licitum dicendum

jtüre V

eft.

]ta ex Anacl. tr. 5. dift. 2. q. 5. D. 49.

[eJ

, ao

5o. Leff. 1.

MA

. €. 8. dub, . n. 48. Girib. loco. cit.

UA

fup. n. 49:

]enet?

Gosecoe992999999999992992 )

sqedé

iten

cun 9*

ANNO MDCCXLIV.

ydendo

valbto.

!

JDE WORO OGCANUAMREIL-

itille,

i. ff«

tius habens votum caftitatis, . confef-

CAS. I. TI

g 6

füs eft fe commififfe peccátum Forni-

cationis, non aperiendo ex oblivione circumftan-

tiam voti: inde putavit errorem corrigere in no-

tEfï'l'n; G'

va Confeífione, dicendo: Violavi votum caftitatis

m

am Pï»

inregravi, non explicando l'ornicationem. Quzr.

An hac fecunda Coufeffio errorem prime ínffi-

J

pEFü

cienter correxerit.

t

J

[ d

u

j

Refpondeo affirmative. Quamvis enim nonliceat cir-

cumftantiam peccati tanquam novum diftinctamque

n

» ul

peccatum in eadem Confeffione aperire, quia tunc

pro uno individuo peccato ad duplicem moralem

gt

Ji

p

fpeciem pertinente fübrogaretur duplex numero

i at

peccatum, quod non effet confiteri peccatum com-

e] [2n

miífam, fed alianon commifía ; adhuc tamen, quan-

1j

j

do in una Confeffione expofita e(t una malitia

d

gf

peccati , & ex oblivione omiffa eít alia malitia

h,

3

ejds-

! q

278

Casvs CouxsciENTUE

bium t

ejusdem, tunc fufficit, quod in fecunda Confeffione

quojii

hzc pofterior dumtaxst malitia exponatur, perin-

tite d

de ac fi effet peccatu:a phyfice a primo diftinctum.

Hinc eft, quod Titius, qui voto caftitatis obftrictus

; ia

confeffus eft fe commififle peccatum Fornicationis,

Ym

non aperiendo ex oblivione circumftantiam voti ,

m

&w

dicens in fecunda Confeffione , fe in re gravi vio-

laffe votum caftitatis, etiam non expreifa Forni-

Yi

catione, errorem primze füfficienter correxit, Tta

j

de Lug. difp. 16. de pcenit. num. 652. Disn. part.

lm;!

X. tr. 7. ref. 45. Viva prop. 5o. ab Innoc. XI.

od

damnat. num. I.

Ticel

(iie ef

. CAS,. II. Complacet fibi Francifcus de pollutione,

eugl

uam paffus eft in fomniis; fed quia nullam habet

exyte

delectationem fenfibilem, putat fe nullhtenus intali

fanii

complacentia peccare, Q. An verum putet, fe pu-

s

pee

tando ab omni peccato immunem.

dalor

l3.

Refpondeo negative, per fe loquendo, Ratio eft»

uia ficuti nemo potett fibi complacere de homici-

With

d

io in fomniis, velin ebrietate patrato, ita necde

folutione naturze, quam in fomniis paí[us eft, cum

4

tam in primo, quam in fecündo cafü complacentia

utpote de objecto turpi, & illicito, illicita omnino

51

fit.' Dixi; per fe loquendo; nam ficuti licita effe

poteft complacentia de homicidio in fomniis patra-

[

to, quando ea habetur ob motivum praeponderans,

V

ex.gr. ob ingentes res, bonum fpiritaale, vel quid

s

fimile, quod inde emergat; ita licita effe poteft

complacentia, absque ulla voluntaria fenfibili dele-

Rehgn

Catione, depollutione in fomniis fecuta, quando

li

talis complacentia fit ob motivum przeponderans ,

tio ej

puta, ut quis evadata tentationum vexatione im-

NUl

munis, vel valetudinem ad magis inferviendua

Qu

Deo recipiat. Ita P. Viva prop. 49. ut. füp. n. 18.

D

T

Lellt; . 4. .. 3. n. 105.

Anacl. tr. 9. dift. 4. hi 54

W

& 55.

ls,

CAS. TII. Dum TFundator cujusdam Capellaniz in

| - dien

fod

ejusdem fundatione dixerit: Eligatur Sacerdos,

qui quotidie celebrans oret pro anima mea; du-

Ilega

ium

MENSE FEBRUAR&.'

279

E

bium ortum eft, an Sacerdos teneatur Sacrificium

Confelhs

quotidie pro l'undatore applicare. Q. Quid pro folu-

füf, pdt

tione dubii refpondendum.

dtia.

irolfrior

Refpondendum affirmative. Quamvis enim hzec duo,

e

Ynitutt

Milfam pro Fundatore applicare, & o

pfo €o-

j

ntom d

dem feparabilia fint, & proinde [i exprimatur unum,

& non altetum, poffit obligatio in unum, & non

eguim

refh hn*

inaliud ferri; adhuc temen, cum tanta fit con-

.

"

n

t

yrexit h

unétio verborum illorum , quibus u

1us

Capel-

]

aniz Fundator, dicendo: Eligatur Sacerdos, qui

Disn. gt

nnoc, )

quotidie celebr

ans oretpro anima Aea, dicendum

Fundatorem Orationem , & impli-

videtur, ipfum

&S

cite etiam

(

a

crificii applicationem pro anima fua

Si enim noluiffet utrumque, debuiffet

jlnov

exegiffe.

ylem hi

expreltius

hoc indicare; quia fi ex aliqua ciccum-

henns n

ftantia clare conftet oppofitum, praefumendum fem-

inite

pereit, quod commt

Axili ts

r accidit, hoc eft, a Fun-

ute hp

lta Tamb.

datore applicationem Miffze pofci.

1. 3. c. 1. $. 3. n. 28. de Lug. difp. 21. fe&t. 1. n. 23.

IT

Barbof. t. 2.

de

ac

poteft. Epifc. alleg. 24. n. 35

deho

, il

MENSEFEBRUARI.

jl

pplacenta

a ontir

CAS, 1. ( "Apellants ruralis, qui ex Confeffionibus

ficla &

hd jam pluries auditis fcit Rufticum quem-

Jf

dam in occafione proxima voluntaria verfari, a

W

: eodem Peenitente iterum quodam die fefto voca-

Pondnln

"!

tus, Ífe ab ejus Confeífione audienda

Q

; excufat.

&t P

Q. Am hoc licite facere poffit.

Refpondeo affirmative, dummodo non adfit pericu-

moud

fb

a-

j]

lum, quod alii malum de ruftico fufpicentur.

W«

tio eft, quia cum fe excentare in cafu ab audienda

"J

Rulftici Confeffione non fit per fe loqiendo aliquid

j

de auditis Confeffionibus revelare, nec fitexercere

À

"

aliquem a&*

"€irca ipfam Pcenitentis períonam ,

qui ràtiona.*

ier effe poffit ipfi Pcenitenti ingra-

h)rn.

tus, dicendum , licite (e poffe Capellanum ab au-

dienda Rutftici Confeffione excufare. 1mo quemad-

T

lr

modum non folum licite; fed etizm laudabiliter

ccandi

SZU )

negatur Poenitenti abfolutio, ut.a fua pe

con-

i

4

f

280 CasUs CowscrEeNTUE

confuetudine reüþifcat » ita ob eum

dem finem po-

qodtJ

í

terit laudabiliter negari Confeffi

o, cum eodem

exu

modo in utroque caíu res utilis Peenitenti agatur.

Dixi, dummodo non adíit periculum,

quod alii

ho

m3lum de Ruttico fufpicentur;

quia tunc ex Con

quih

feflarii fa&to aliqua ífa

füti

ltem indirecta figilli fractio

d 3

fequeretur,

qua omnino illicita eft.

Ita cum

"Tamb. 1. 5. de peenit. cap.6. $. 3. n. r5. plerique alii.

n n

"

Y

Ü

E

CAS. TI. Dubitans Parochus, an pner in mortis ar-

[

ticulo conftitutus »d rationis

D

noluit illum facro Ole

ufüm pervenerit,

o inungere, dicens, in tali

PT

dubio puerum non ef

le inungendum. Q. An be-

i

ne fenferit, & bene fe geíle

rit.

Áipoi

Refpondeo negative. Ratio eft, quia Parochusvi fui

Bs

muneris toties tenetur Sacramenta five neceffaria,

T

tb 1

five ad falutem utilia ovibus fuis prabere, quoties &

( d

Sacramenta poflunt fine irreverentia conferri, &

oves poflunt illis indigere; pofitis enim duabus

totmpi)

tl

his circumftantiis, oves jus habent ad Sacramenta

Dd

vel abíolute recipienda, fifint abfolute capaces ,

vel fi füb dubio capaces, ad ea recipienda fub

a

aliqu

conditione: Sed puero noftro ex una parte poteft

acramentum Extrema Un

fl )

lonis fine irreveren-

tia conferri, ciim ejusdem fi

ub conditione recipien-

:

difit capax; & ex altera parte pote& idem puer

fub dubio ufus rationis Extrema Un&ione indi-

|

gere, tum ad abítergendas peccatorum reliquias ,

C

tum ad fuperandas Diaboli tentationes, fi & pec-

catorum, & tentationum capax fit: ergo nec bene

| lt

bitans,

fenfit, nec bene fe geílit Parochus nofter,

qui du-

[

puerum in mortis articulo conftitutum ad

If

^q

rationis ufum effe perventum, & i'lum noluit fa-

cro Oleo inungere, & dixit, non efle in tali du-

C'.Og; !

Yoppt

bio inungendum. [Ita Pasqualig. in theor.

& prax.

uN a

q. 375. Paulus tr. 26. pun&t. 9. n.

ü

Vso

n. 27. Dian. part. tr. 3. refol. 196

"

4. b'vogalf. tr. 78.

Yeter

CAS. III. Parochus habens e

]ree

leemofynas pauperibus

ais

fuze Parceciz diftribuendas,

eas diftribuit iftis, qui

lem,

folent ipfi confiteri,

licet fciat alios eífe in

a*

roecia

| deh

j

]

MeNse& Manrrr.

281

finemy

fcecia pauperiores.

Q. An poffit ab omni culpa

üm eota

excufari,

A apit

- qud d

Refpondeo negative.: Tum quia przefumendum eft,

ücex o

quod Teftatores, vel alii, qui Parocho relique-

runt eleemofynas Paroecize pauperibus diftribuen-

iil i

Ia

das, ipfas reliquerint, ut ibi juxta prudens Pa-

rochi judicium ordinarie loquendo di(tribuantur,

leriqoeu

ubi major paupertatis neceffitss dignofcatur. 'Tum

trortist

uiadum Parochus eleemofynas fibi ob przedictum

ervetiei

$

nem relictas illis dumtaxat diftribuit, qui folent

ns, int

ipfi confiteri, videtur aliquo modo violare jus

aliorum magis indigentium, qui ipfi &eque cogniti

Q An b

fupponuntur. '"Tum denique quia Parochus elee-

moíynas diftribuendo, ut in cafü, prabet paupe*

hus

ribus id fcientibus occafionem accedendi ad ipíum

] necetf;n'g.

titulo quidem Confefüionis , fed ob finem obtinen-

J quwä?

di eleemofynss / & proinde exponit animas fibi

contett &

commiffas periculo fimulandi fanCtitatem, & fa-

yim iab

ciendi Confeífiones invalidas, ut in fimilibus cafi-

rcrarti

bus non infrequenter contingit.

Parochus igitur

te C

