violenter domum debitoris aperuit, &, extraéto,

Qu

quod ad fui compenfationem fatis erat, oftium re-

ih

Toi)

liquit apertum, unde latrones ingreffi plura inde

furripuere,. Q. An teneatur damnum per latrones

1io

illatim reparare.

Jron

Refpondeo negative. Ratio eft, «uia folum caufa

Tote

proximadamni, &perfe, qualis illa eft, quze per

Ws |

fe ad talis effe&tus produ£tionem ordinatur, obliga-

Qü0

tur ad reítitutionem, ut docent communiter DD.

0j

cum Leff. de juftit. at aperitio januz non ordinatur

per fe ad damnum inferendum per latrones, non

Q,T

enim ex aperitione januze per fe, & ut plurimum

Duy

fequitur furtum ; ergo Francifcus non fuit caufa

yst

proxima, & per fe talis damni, ficque ad nihil te

ttum

netur. Qnod a fortiori certiffimum erit, fi Fran-

E

'cifrus unice intentus ad fibi compenfandum inad-

til)

Ebl]s

vertenter oftium Domus relfquit apertum.

obf

L

Q

M.ENSE NOVENMBRIS.

tv

CAS. I. C

Onfeffarius, audito in Confeffione inceftu

féry

sffünitatis in primo grtadu, Peenitentt

ühde

promifit per Epiftolam , fe petiturum a Superiore

Titgr

facultatem pro dire&ta abfolutione, deinde miíla

pro

l

MrwsE NovEkwnnis.

65

lgt

pro facultate Epiftola, antequam accípiat Refpon-

i m

fum, illum directe abfolvit. Q. An vere Paenitens

fuerit directe abfolutus.

Conpte

"

T

üsfo

Refpondeo negative, Ratio eft; quia, cum conceffio

Jemitis

talis facultatis dependeat a voluntate Superioris ,

teltili

qui , licet debeat effe facilis ad illam ,

& fimiles

mir d

concedendas , & íolitus fit concedere, tamen po-

teft ex aliqua jufta caufa fibi nota talem facultatem

| prom':i!'-

]

denegare

,

"

a

quoties enim evenit, üt, quod una,

drio t

& altera vice conceditur, alia, & alia denegetur ?

fequitur, Confeffarium neque polfe eífe moralitet

certum de benigna Ordinarii conceffione: quare fic

I W

) torp

abfolvendo, quantum eft in fe, invalide abfolve-

cipia

ret quoad ly dire£e ; & quemadmodum Sacerdos ,

exutà

cui effet expirata facultas confeffiones. audiendi,

fi hoc populo conftaret, ita ut non effet error com-

offint

Iu

munis, invalideabfolveretabfolute;fi, miifo nun-

r r

tio ad petendam facultatis confirmationem, feu

prorogationem , ftatim confeffiones audiret, quia

j o

non eltet moraliter certus, neceffepollet de facul-

, que

tatis prorogatione , ita in cafu invalide abfolveret

quoad ly directe. Puto, fententiam hanc, ftan»

a?

do rigori terminorum, eífe communem.

yitet !^

gt

( n

:

AS. II. Titio manifeflanti inconfeffione inceftum

cum Sorore Uxoris fnze,

imponitParochus, utfe

prafentet Superioripro dire&taabfolutione , &in-

hii

j iil

terim abftineata petitione debiti con

jugalis: :

Quo

audito, refpondet Titius, -

ignoraffe per talepec-

7 üfþï

catum fe amittere jus petendi

D

at perftitit Paro«

m J

chus in fua opinione ,

& docuit Titium hoc non

ürm.

obítante, tale jus amififfe. Q. An verum docuetit,

Refpondeo » probabilius loquendo , falfum docuiffe.

Ratioeft,quia fecundum communiffimam fententiam

].

privatio juris petendi debitum cenfetur poena, & in«

terpoenas contra inceftuofos inflictas enumeratur,

jone p

unde excommunicationi , non irregularitati compa-

p

fenten-

O

ratur ; & fimiliter fecungum communiffimam

tiam

gmde

d

Lambertini Cffus Confc.

66 . Casus CONSCIENTIE

tíam ad incurrendan poenam excufat ïgnbrantïa pee-

ne, maxime fi invincibilis fit; fed Titius in cafa

ignorabat, táli inceftui annexam effe talem poenam

Q

& quidem invincibiliter ,

ut facile credi poteff in

Ruficis; ergo probabilius non amifit tale jus;

ergo Parochus, probabilius loquendo, falfum do-

lef

cuit.

Dixi probabilius, quia non defunt DD.

J

uamvis contra praxim, fententize Parochi faven-

[

tes, oppofitum docendo , ut Sanchez de matr.

p

lib. dift. 32. num. 59.

eni

[

CAS.Ili. Petrus dedit mahdätum Cajo , ut furare«

yal

tur centum Sempronio, pravidens, Cajum, da-

Dint

ta commoditate , plusquam centum fuiffe acceptu-

[

rum. Furatus eft Cajus nedum centum, fed bis

centüm, illaque confumpfit, & impotens eft ad

(

Dubitat modo Petrus, an teneatur

reftitutionem.

reftituere bis centutn.. Q. dubii folntio,

(

]io

Refpondeó , teneri folum ad centum. ltatioeft, quia

non tenetur in cafu , nifi ut mandans, ut patet:

Mf

fed talis non eft, nifi in ordine ad centum, alia

RU

fuls !

enim non eft füratus Cajus in gratiam Petri, fed

nomine proprio, excedendo juffa mandantis: ergo

fübd;

non tenetur , nifi àd centum. . Neque obftat , Pe-

Brun

trum przvidiffe , fore a. Cajo furtum in majori

tf

&t

quantitate patrandum , quia per talem przvifio-

hi

nem non eft caufa damni relate ad Sempronium,

fed folum per mandatum , quod cum non fuerit,

Y

nifi ad centum, ad folum centum tenetur ; fecus,

ls

fi mandaus Francifco prima vice occidere Sergium

Tit

Te

rzvidiffet, ut potuiffet przevidere , poft primum

4

omicidium fuiffe Francifcum alia, & alia homici-

fæp

dia patraturum , teneretur ad damnum nedum per

fl

mortem Sergii fecutum , fed etiam ad ea,

ua

Quia

fequerentur per mortem cujuscunque a Francifco

pta

li5

occifi, dato, quod nullus illatum damnum per in-

juftum homicidium a Francifco patratum repararet;

li l

quod fane nemo dicet, ita in cafu : ita cum Arago-

lo jn

nio , de juft. qui plures citat contra paucos.

Woc

T f

AMEN-

lenen

MaNsEs Dsckwnnrs.

67

ntiay

dn at

AJATENSE DECEMB RIS.

(pni

tins volenti furare decem , füafit, ut

jotel t

CAS. I s

furareturviginti. Q. ad quid teneatur.

p ]u

Ifum d*

Refpondeo, teneri folum ad decem. Ratio eft, quia

it D)

Titius per talem füafionem non fuit caufa prioris

j fire

volitionis, qua altet furatus eft decem, fed folum

je nl

pofterioris volitionis, qua furatus eft alia decem ;

erat enim Titius jam determinatus ad decem fu-

randum; unde in ordine ad illa nullum influxum

furar:

prattitit Titius , bene veroinordine ad alia decem :

Im, à

unde decem folum reftituere tenetur. Ita cam Me-

Y

cceptit

Vg Vi

dina, Soto de rejiitutioz;e.

w elt l

CAS. II. Parochus extra tempus Pafchale folum in

n tenat

r

imaDominica cujuslibet Menfis accedentium ad

E

cclefiam Confeffiones vult audire,

pro munere Parochi,

Q. An fatis Qt

T

Refpondeo, regalariter loquendo, fatis effe , eo quia,

gt

licet Paftoris officium obliget ad Sacramenta ovibus

m ü

' Petri- L

fuis miniftranda nedum , quando adeft obligatio in

Mul

fubdito illa recipiendi, fed etiam quoties fubditi

rationabiliter petunt, cum non folum illorum ne-

t

i

ceffitati , fed etiam utilitati ex juftitia confu-

»i mujon

lere teneatur ;' huic tamen obligationi regulari-

p r J

ter fatisfacit Parochus ,

fi nedum tempore Pa-

emp[un'mfx

fchali, fed etiam omnibus primis Dominicis Men-

qon

fis cujuslibet eorum audiat confeffiones ; regula-

; H

riter enim loquendo, fi intra Menfem confeffio-

p

nem petant, rationabiliter petunt, fecus vero , fi

jff p

p jonit

fzepius; ergo, regulariter loquendo , Parochus no-

fter fatisfacit pro munere (uo.

Dixi regulariter,

nedum Y

quia, fi intra Menfem feftum folemne occurrat,

,dea.q

puta Nativitatis Domini, Pentecoftes , Affumptio-

" fw]illt

nis B. V. aut hujusmodi , vel fpecialis Indulgen-

m p&

tia lucranda, velfi detegeret fübditum Sacramen-

d

n

to indigere, velfiuna, vel altera vice quis illum

n

pro confeffione rogaret, tunc rationabiliter fubdi-

guwS.

ti facramenta peterent, & Parochus ex juftitia

teneretur taliter petentibus illa miniftrare, & fi

z

[2

D

68. Casus ComsciENTUIE

fecus ageret, muneri füo non fatisfaceret: ita

cum Bonac. q. 7. p. 4. S. 2. n. 23.

CAS. IIT. Franciícus cum pluries ovesa

d publicapa-

fcua duxiffet, quadam die vicinum agrum ingref-

fz,

egetes & manducarunt, & conculcarunt

cum notabili damno Domini. Q. An teneatur ad

damnum.

(3

Refpondeo negative.

Ratio eft, quia ex damno ca-

l

füali nemo in foro conícientize reftituere tenetur ,

1

ut generaliter docent Theologi; fed in caíu res

[|

ita fe habet; etenim, cum pluries ad talia pafcua

lil

Francifcus oves duxiffet, & quidem licite, nec

Q

alias id eveniífet, nec ex ordinarie contingentibus

T

debuiffet tale damnum przevidere, fequitur, omif-

N

fionem diligentia in non cuftodiendis ovibus,

Y

quze damnum intulerunt, non fuiffe culpam theo-

logicam faltem latam, bene vero damnum cafüa-

!

le effe reputandum, ficque ad illud Francifcum non

[j

4

teneri.

Ita communiter.

i

tif

a

M

ANNO MDCCXXXV.

li

E

MENSE SANUARII

hi

1

tius puellam fuz conditionis fub fpe

W

CAS. I. 'TI

futuri matrimonii defloravit; modo vo-

ln

I

lens eam ducere, obftat illius Pater, damni pert

deflorationem puellae illati compenfationem prae-

J

tendens, ut alteri übi bene vifo filiam nuptui tra-

tj

.. dat. Q. Utrum jufta fit Patris przetenfio.

lil;

Refpondeo negative. Ratio eft, quia Titius ex vi

fj

contractus tenetur puellam ducere, cum ad hanc

1

AC

ducendam, non vero dotandam fe obligaverit,

T

hocque puella acceptaverit; unde, fi hanc duce-

iefe

re paratus fit, & maxime cum ejusdem fit condi-

lt

tionis, abunde fatisfacit: eo modo, quo, fi Pau-

ütem

lus vendat domum Petro cum pacto, ut intra men-

Ten

fem pretium folvat, & fic intuitu talis pecuniz

anm

MeNnske jJaNvARrr.

69

tel:

fibi debitze ineat cum Franciíco conttactum focie-

tatis, fi Petrus paratus fit tempore prefixo pre-

blip

tium folvere, & Paulus nolit acceptare, non te-

v ingrea

netur ad damnum, quod Paulus pateretur, fed effet

ulcamt

ei imputandum, quia Petrus praecife tenetur ad pre-

eaturi

tium folvendum intra menfem, non ad aliud Pauli

damnum reparandum, ita Titius tenetur ad ma-

"

trimonium, non ad compenfandum pecunia dam-

eftetit

num, quod puellae per deflorationem fequitur,

quia contra&tus fuit de matrimonio ineundo. Ir-

ealü f6.

Tta

paícu

rationabilis ergo, & injuíta Pairis praetenfio.

te, Ti

communiter cum Mazzuch. difput. 2. cap. 233.

num. 59.

entibus

, oril-

CAS. II. Petrus reus tum perfeCtze beftialitatis, tum

(giQDN)S:

inceftus in primo affinitatis gradu petiit Superio-

av

rem ad facultatem obtinendam, ut a proprio Pa-

um cut

tocho ab utroque cafü abfolvatur: at petiit qui-

ifbam

dem, & obtinuit facultatem circa inceftum, nul-

lum vero ex oblivione de beftialitate verbam fe-

cit. Q. An Parochus, hoc audito, poffit dire&te

d

Pettum a beftialitate abfolvere.

Refpondeo negative. Ratio eft, quia, licet facul-

tas pro refervatis a Superiore obtenta extendatur

U

ad fimilia peccata poft obtentam facultatem com-

miíffa, ut docet Bonac. de leg. difp. 1. q. 3. p. 7.

j

& fimiliter facultas indefinite obtenta pro refer-

vatis extendatur ad omnia reíervata communia,

j 9

p

[u)

105*

tamen facultas obtenta pro tali determinato re-

fervato expreffo non extenditur ad refervata di-

( P

verfze fpeciei, eo quia licentia intelligenda eft jux-

wnem f

ta verba petentis..In Cafa licentia expreffe pe-

nupml

tita fuit pro ineeftu: ergo non extenditur ad be-

ftialitatem,ficque Parochus non poteftab hacintuitu

un í 4 "

facultatis obtentv poenitentem dirette abfolvere.

0f i

ht

Neque obttat, poífe directe abfolvere poenitentem

WA [

tit

, Ut

a refervatis, fi hic habens tefervata confeíffionem

fecit apud Superiorem , vel apüd habentem facul-

p

tatem in refervata, licet ex oblivione, non ta-

j

men ex malitia, illi refervata, non expofuit in

l

n

i

(

confeffione; & hoc. » titulo praefentationis, & ob-

js p

*

3

1iVi-

p

70

Casus CoNwscrENTIxX.

livionis refervatorum: ita & in Cafü, cum idem

)U

militet motivum.

Non.obítat, inquam, quia in

f

tali ca(u Superior, abíolvendo poenitentem , inten-

dit illum abfolvere , quantum poteft, & per talem

Mi

Superioris intentionem,pofita poenitentis oblivione,

hi

t

tollitur refervatio : atin Cafu petitio facultatis pro

p

Ti

refervato determinato expreffo Superioris intentio-

[

nem reftringit ad illud talerefervatum, cum licentia

non extendatur ultra verba petentis ;- ideo in hoc

D

cafu non poffet Parochus dire&te poenitentem.a be-

]i

fialitate abfolvere. 1ta cum Lugo de pcenit. difp.

i

20. feCt. 8. num. 122.

Q

Dufs

]

CAS. III. Sacerdos, poftquamfcetam reddiderit Ber-

W

tam , &.fcetu animato ei potionem tradiderit ad

abortiendum, hinc, effectu fecuto, fa&tus fit ir-

regularis, recuríura habuit ad facram Pcenitentia-

ü

riam pro difpenfatione feper talem irregularitatem

[/

his verbis: Sacerdos fa&us irregularis ob procura-

Msf

tionem fotus animati , effe&u fecuto, petit faculta-

Tee

iem, ut a proprio Parocho fuper talem irregulari-

tatem difeenfetur. Obtenta tali facultate , Parochus

pnfiw

executor, re ex integro audita, judicat, talem

hi

facultatem eífe fübreptitiam. Q. An re&tum fit ta-

p

Ttb

lis Parocbi judicium.

i

Refpondeo affirmative. Ratio eft, quia pro difpenfa-

W

tione füper irregularitate ex abortu fupplicans de-

W

bet exprimere, fifoetus erat ex fe genitus, &

hoc ex ftilo Curize; quia in hoc cafü major poni-

tur difficultas in difpenfando, ut teftatur Alphon-

l

fus de Leone: at Sacerdos hoc non expreffit in

Tsl

füpplicatione, ut patet, & vere foetus erat ex fe

.

[

genitus, ut ex terminis Cafus

*

ergo fubreptitia

fi

ef

fuit faf:ultas obtenta.

Dui

lu

AMENSE FEBR UZR]I.

Qe

te

CAS. T. T]

tius inivit fponfalia cum Berta füb hae

tta

conditione, Ííi Pater meus intra annum

confenferit; at Pater, antequam fuerit de con-

L

en-

1

MeNsE FrenBRUvARII.

7I

m ï&egx

fenfu requifitus, obiit. Q. An talia

fponfalia o

, quii

foro confcientize fint valida.

3, iieh

yertülm

Refpondeo affirmative. Ratio eft, quia per mortem

bliyi,

Patris fuit purificata conditio; finisenim talem ap-

onendi conditiónem fuit, ne Genitor zgre fer-

ltatsp

ret talematrimonium, eique difpliceret; at per mor-

intent

nliend

tem Patris totaliter, ceffat talis conditionis finis,

0 ]bl

unde conditiohabetur ut purificata : ficuti ergo , fi

emale

Pater confenfiffet , valida fuiffent talia fponfalia ,

ita & in cafu. Sanch. lib. 5 de mat. difp. 7. num. 19.

T

CAS. II. Confeffarius, andito in Confeffione pecca-

to cum Cognata fpirituali , negative dubitat, anin

il t«

ferit d

Liberculo, in quo defcriptam: habet facultatem a

s f i

quibusdam refervatis abfolvendi, defcriptum fit &

ajteni

tale peccatum: attamen, tali dubio non obftante;

direCte pcenitentem abfolvit. Q. An bene.

laribtet

pfl)[llïö'

Refpondeo negative. Ratioeft, quia Confeffarius ve-

fattltt

re effet dubius de facuitate in certo refervatum , &

vulari

pofleffio tota effet pro refervato , quod ei certo con-

ml'm;

ftatefferefervatum ; unde, fic dire&e abfolvendo,

, at

exponeret fe periculo inyalidam abíolutionem im-

y dti

pendendi. Belloch. de caf. referv. p. r. q. 2. num. xx.

Mazzuch. difp. x. q. 3. di(. 21. num. 68.

ia

CAS. III. Parochus venereis culpis affueto pro poeni-

fj

tentia injunxit, matrimonium contrahere. Q. An

j *

hojusmodi poenitentize genus illi potuerit impo-

nere.

3

Ijof Pom'

T

pl

Refpondeo negative. Ratio eft, quia, licet Optï;h!ltl/l

D LH

effetei confulere matrimonium , juxta illud Apo-

d

ftoli : Melius eff nubere ; quam uri ; tamen non

eft opus a Confeffario imponendum tum propter

immenfum onus , quod fecum afferttale Sacramen-

tum, ut ait Fagundez in lib. q. 2. Ecclefiee prae-

l

Cept. C. 5. num. 4. tum propter maximam liberta-

tem, quam lMatrimonium requirit , quicquid in con-

fi

]

trarium dicat Diana cum Leandro.

1

T

d [

E 4

MEN-

[

72

Casus CowscrEeNTUIX

O

" MENSE MARTIE

Ten

CA ]

CAS. 1. P

Arochus hujus Dicecefis absque licentía

dtni

Ordinarii in matrimonium conjunxit

dübita

cum Petro Bertam, duz annos vix tredecim na-

ta 'ex Imolenfi Dicecefi ad fuam fe contulit Parce-

hs

fetal

ciam cum füis Genitoribus, ibique per annos de-

as

cem, & ultra habitavit cum iisdem , & aliis fuis

Parochianis fide dignis, qui illum de Bertze liber-

H

Rfpox

tate , etiam medio

Juramento

Rilf l

Q. An bené fe gefferit,

, certum fecerupf.

ioet

[

Refpondeo, male fe geffiffe. Ratio eft, quia in In-

du!q

füruCtione, S. C. Univ. Inquif. pracipitur tum,

Q

quod, fi contrahere volentes fint externi, fuper-

p

ol

fedeatur in licentia contrahendi, donec per literas

Ordinarii ipforum doceant de eorum libero ftatu ,

idm

tum , quod Ordinarii przecipiant omnibus, & fine

Àtyi

gulis Parochis in eorum Dicecefibus exiftentibus,

l&t d;

ut pro matrimoniis cum exteris contrahendis

Yolo,

non facisnt publicationes in eorum Ecclefiis, nifi

lrot

certiorato Ordinario, à quo, vel ejus Vicario Gene-

EU

rali prius teneantur fidem authenticam reportare ,

Df

quod pro tali matrimonio. füerint examinati Teftes

! EFE['V.

ineorum tribunali , quiprobant ftatum liberum con-

m

trahere volentium &c. Si autem hoc aperte prae-

cipitur, contra talem Inftru&tionem, ut patet, egit

As

Parochus, conjungendo in hac Diceceli Imolenfi

[

Tetly

Bertam cum Petroabsque proprii Ordinarii licentia:

Chy

ergo male egit. Neque Parocho prodeffe poteft,

Omnp,

Bertam íe contuliffe in füam Parceciam cum fuis

Genitoribus, ibique per annos decem, & ultra

Pqtat

cum iisdem habitaffe ,

effe

& de ejus libertate per

plures Parochianos fide dignos ,' etiam medio ju-

Refpom

ramento , ei conftitiífe.

Non, inquam,

rodeíe

U fg

poteft, quia, cum Berta difceíferit ab

molenfi

Dicecefi in zetate nubili, cum effet annos 13. na-

de D

medi

ta, de hac urget Inftru&io S. C. adeo ut requi-

lütjo

rantur tum literze Ordinarii Imolenfis, quibus do-

Cüngu

entica

ceat de ejus libertate , tum licentia auth

Illdulg

rdi-

MevsE Manrrr.

T3

Ordinarii hujus Dicecefis, contra quatm Inftructio-

nem cum egerit Parochus, male fe geffit.

CAS. II. Paulus exponit Confeffario, commififTe qui-

e lieent

cotuxi

dem iuceftum cum Nepte fibi confanguinea, fed

jecim t

dubitare, utrum tale peccatum alias fuerit confef-

fus apud Confeffarium privilegiatum. Q. An, ftan-

lit Pare

te tali dubio ,

TT

abfolyi.

poffit re&te per talem (20nfeiïärium

all

Refpondeo negative. Ratio eft, quia poffeffio non

"t lbt

fecent.

ftat proPaulo , fed prorefervatione, in quam cer-

to ei conftat incidiffe, cum ei certo conftet , in-

ceftum commififfe in fecundo confanguinitatis gra-

a ln It

du, qualiseft copula cum Nepte fibi confanguinea,

W w

qui inceftus in hac Dicecefi refervatur; unde tale

, lr

peccatum Confeffario privilegiato ad direttam ab-

folutionem obtinendam confiteri tenetur :

quem-

er litet

admodum certus de emiffione voti, & dubius de

ero It

;, & lh

impletione , tenetur votum implere , ut communi-

ter docent DD. de voto ,. quia poffeffio ftat pro

Qentibus

voto. lta propter eamdem rationem certus de re-

trihend

efis,

fervato commiffo , & dubius de confeffione facta

ario Ua*

apud, Confeffarium privilegiatum , tenetur apud

fimilem Confefíarium illud' confiteri. Mazzuch. de

veportli

wi Ti

referv. difp. r. q. 3. difp. 21. num. 73.

penumat

CAS. TII. Francifcus pluribus gravatus pcenitentiis

!

ge p

alias fibi impofitis feiens die fefto Titularis Eccle-

Til

m

fiz Parochialis conceffam effe. Pienariam Indul-

jiInol£

gentiam omnibus , qui rite confeífi, & facra Eu-

sl

chariftia refecti talem Ecclefiam viitaverint &c.

de w

omnem ad eam lucrandam adhibnit diligentiam ,

m am

putans, ficab oneretales pcen

itentias implendi

(

eífe abfolutum.

Q. An verum fenferit,

Wrg(e l

Refpondeo in praxi male fenfiffe, Ratio eft, quia, li-

] gel.

! wde

je

cet fpeculative loquendo , & maxime , fi fermo fit

de pcenitentiis mere fatisfaCtoriis, & non fimul

l ïmülenb

medicinalibus, per confecutionem Indulgentiz Ple-

fos

,l

"m n

nariz confequatur etiam quis remiífionem cujus-

hoc enim fonat

qibus

cunque pcene debitze peccatis ,

cenitens

u

induigentia Plenaria " & fic amplius ad P

tiam

Qu

74 Casus ConscrENTUE

tiam a Confeffario injun&tam exequendam non vi-

elle c

deaturteneri, cum ceffettitulus fatisfa&tionis; ta-

tenl

men ia praxi adhuc urget obligatio injunéctam fz-

CAS.T

tisf;&ionem adimplendi, tum quia in praxi nimis

fepl

incertum eft, an quis plenariam fuerit lucratus

Sndulgentiam, tum quia ordinarie pcenitentia eft

prim

etiam medicinalis, &a relapfu przefervativa, tum

fefpon

quia Pontifices in Bullis Tubilai prafcribere fo-

pecca

lent Confeflarüis, ut congruas, & falutares pce-

totju

mitentias confitentibus imponant. Quze omnia pro*

d

bant, in praxi explendam elfe a poeniten!e fatis-

füm p

factionem , etiam in caft, quo quis Indulgezü

'tepen

Plenariam lucrari conatus fuerit. Ita cum rheo Gi-

find

fievet

rib. de pcenit. tra&t. z. c. r2.

WW

MENSE AP RILIS.

Cmi!x

pote

Erta affinis Petro per copulam illicitam

& a

CAs.' I B

habitam cum Petri fratre ,

cum non

Jetei

nifi cum periculo gravis infamize , & notabilis dam-

IWen

ni, attentis particularibus circumftantiis , poffeta

'ütpe

nuptiis refilire, illas contraxitcum vera intentione

Cf

matrimonium ineundi, licet nullum effet tale ma-

mtemg.

trimonium. Q. An hoc fuerit fimulare Sacramen-

b

tum cutn peccato.

g,

Refpondeo, negative. Ratio eft, quia fimulare Sa-

cramenturm cum peccato eft ponere materiam , ei

w

applicando formam ab

intentione conficiendi

mM h'

sque i

a(hmä

Sacramentum 5 quía eotunc i

rrogatur injuria $a-

Y

cramento , ficuti injuríam irrogaret Deo, qui pe-

lls

jeraret fíne animo jurandi : in hoc fenfu procedit

propofitio 29. ab Innoc. XI. damnata , ita ut neque

l'lum,

li

urgens metus gravis fit caufa Jufta Sacramentorum

Atj

adminiftrationem íimulandi.

At in cafu nulla irto-

gata fuitiniuria Sacramento matrimonii , cum pro.

UT

pter impedimentum dirimens neque pofita fit ma-

"n

teria talis Sacramenti, cuiforma applicari poffet:

Equnde[

unde non fimulavit Sacramentum cum peccato,

tf

Bl

adeo ut Sacrilegium commiferit, ut tenet Viva in

t

explicatione citatae propofitionis, & La Croix lib.

Cbgnoü

entiam

$. pgrg. I, num, 162. ubi teftatur, hanc fent

eie

mem

-

]

MeNSE APRirrs.

[

15

at D

effe communemw. Ad fummum dici poteft, Ber-

tam fimulaífe contractum.

tionis :

neun!

CAS. II. Conjuges extra vas de communi confenfu

oX t

"t lucui

fe polluerunt. Q. Quas ciréumftantias debeant ex-

primere pro integritate Confeffionis.

ajteni:

natir

Refpondeo, debere exprimere nedum malitiam talis

eit 1

peccati contra naturam, fed etiam circnmftantiam

ütars *

conjugii, & quidem conjugii determinati , ita ut

omhi

debeant in confeffione exponere commififfe pecca-

enie )!

tum pollutionis cum conjuge: & ratio eft, quia

tale peccatum nedum eft moilities contra naturam ,

lulgei

mineo:

fed induit fpeciem adulterii, cum neuter Conjux

fervetalteri corpus füum cafte, quod ad bonum

fidei pertinet; necfolum fit adultertum cum alíena

$

onjuge peccare , fed etiam omne quod non habet

poteftatem conjügii: & hac ratione exprimenda

jun ii

eft circumftantia conjugii. Quia poftea per tale

J| f0m ?

peccatum nulla habita fuit injuftitia adverfüs Con-

jugem, cum vir, & Uxor de commnuni confenfu

nl 44?

ii QD*-JIE

tale peccatum commiferint, debent exprimereetiam

n n

circumftantiam conjugii determinati, quia fecus

deue

intelligeretur injuftitia adverfus Conjugem. Ita

d

docent Dicaftil. lib. 3. de Sacram. tra&t. 10. dub.

7. num. 82. Diana tom. 2. tract. 6. refolut. 186.

| g

CAS. III. Titius impofitam a Confeffario pceniten-

jefüthy

tiam bis in menfe per annum jejunandi animo

] CBPGFIW

adimplendi acceptavit; fed, quia ob fragilitatem,

r mum

& in jejunando difficultatem jam fex elapfis men-

Doi Q

fibus illam non adimplevit, petiit alium Confeffa-

n

l prot*

rium , illumque, ut inaliam pcenitentiam permu-

VIM[][D:

taret, rogavit, neampliuseidem periculo eam vio-

. An fecandus Confeffarius

-romento r

landi fit expofitus,

i nil?

poffit eam permutare, non audita ex integro , aut

M

n

ex parte priori confeffione.

oml

lt

Refpondeo, affirmative.

Ratio eft, quia fecundus

phünp

Confeffarius non judicaret, caufa abfolute incogni-

j Pe

A

f

ta, ut afferunt DD. contrarii, eo quia licet non

(

cognofceret caufam clere, & diftinCte, ut requi-

reretur, fi deberet judicium ferre de juítitia, qua

yclt

j

j

pri-

76

CASUS CowscrENTIXE

prima peenitentia impofita fuit, illam tamen co-

mina]

gnofceret, quantum fufficeretad pcenitentiam per-

Sixis

imutandam titulo difficultatis ad illam implendam,

i od

ut in cafu: etenim ex qualitate poenitentize in pri-

Cl

ma confeffione impofitze non poífet non cognofce-

it la

ze aliquo modo caufam , propter quam fuit impofi-

Tütis

ta; ita, ut fi poenitentia impofita fuerit gravis,

(5 1

& diuturna, cognofceret cauíam fuiffe magni mo-

Tübeon

menti tum intenfive, tum extenfive confideratam;

n o

fi gravis, fed brevis, caufam fuille gravem folum

tj

intenfive ; fi mediocris, fuiffe mediocrem ; quod

fufficeret ad proportionem fervandam inter poeni-

Tte; df

tentiam, & peccatum, & fic ad poenitentiam pet^

f cur

mutandam absque nova, clara, & diftinéta omnium

Vyndio

peccatorum confeffione : unde etiam fine hac poffet

Vi

fecundus Confeffarius in bonum poenitentis priorem

da» W

cenitentiam permutare.

]ta cum meo Gitib. de

p

P

cenitentia tra&k. 7. cap. 12. dub. 9. num. $o. qui

trílis

plures citat Doctores.

Tft4 fe

pere.

AMENSE MAII.

Titnar

fühlla, [

CAS.lI."[ Itius tres habens filias ex prima uxo-

1litity

Plïfl'ü'caä

re, cum experientia viderit, bis fce-

cundam uxorem in partu expertam effe periculum

faliafew[

mortis, tum ut liberet uxorem a novo mortis pe-

LT

riculo ob affe&ctum ad uxorem, tum ne filize ne-

N

J (ed

cellria, & utili, qua gaudent, cuftodia per mor-

N

tem Novercz priventur, vellet uxori fuze tradere

finy

medicamen fterilitatis caufativum. Q. Aulicite in

Pe&an(

talibus circumftantiis lhioc poffit przef

tare.

llo bano fine

Obdga(

Refpondeo negative. Ratio eft, quia nu

Dfecjy

cohoneftari poteft fümptio potionis, qua

N

prolis con-

&t D

ceptioimpediatur; hanc enim, qua na

ta eft fequi

imeXL

ex co»ula carnali, impedire, eft contra naturam,

Peccm [

& natutalem generationis finem ; parumque;.

du

folum fecundum magis, & minus diftaret afen)mïs

emre "

effufioneextra vas, autab homicidio, juxta 1iiU

n

füt i,

Butri: Sunt paria occidere, €9 nafciimpedire ; qua-

hhl,

re, ficuti in nullo cafu licita eft mollities, aut 10e*

à

"t

tip (e-

tum occidere, ita fimiliter nuünguam licebi

m1mina

Qu

ul

MENSE Marr.

r

t m t

mina fterilitatem procurare; quod etiam pro-hibuït

Itentiny

Sixtus V. in Bulla de Abortu: confequenter neque

in cafü, nefiliz Titii optima priventur Novercae

ml

tentie i

cuftodia, neque ut ejus uxor a mortis periculo

O Cop.

in liberis in lucem edendis liberetur.

Eft com-

m fütinr

munis contra Torreblancam.

taetil p

CAS. II. Petrus, contractis fponfalibus cum Berta

Te uimit

fub conditione, fi intra fex menfes centum habuerit

vonfie

in dotem, nondum elapfo praefinito tempore, con-

m

traxit fponfalia abfoluta cum Francifca Bertze fo-

ocrem,?

rore: at, mortua Franciíca, matrimonium de prae«

n iniet?

nentíam

fenti cum Berta contraxit. Q. An fit validum.

inta o

Refpondeo affirmative, Ratio eft, quia fecunda fpon-

üne hacyi

falia abfoluta contra&ta cum Franciíca funt invali-

eispit

da, cum non poffint executieni mandari, nifi cum

peccato: etenim Petrus nedum peccavit, haec con-

n (

] TU 83*

trahendo, non expeCtata conditionis pütificatione

intra tempus determinatum, ut in confcientia ex-

peCtare debebat, fed etiam peccaífet, fi matrimo-

nium cum Francifca poft talia fponfalia, licet ab-

,

foluta, contraxiffet, non expe&ata conditionis pu-

rificatione , quia tali tempore obligatio expe&tandi

« um !

purificationis eventum non faiffet extintta per fpon-

jerit, 0

&i

faliafecundaabfoluta , fpecialiter, quia talia fpon-

W

falia non fuerunt contra&tus ultimus, & indiffolu-

4 (lliæ

bilis, fed diffolubilis, & per modum difpoüitionis

ad Matrimonium : fi autem viguiffet tali tempote

poit t

[ ]

d

etiam poft fecunda fponfalia abfoluta obligatio ex-

peCtandi purificationis eventum, jam fecunda

Q hu

obligatio fuit nulla, cum non autem hoc aperte

zi

precipitur, contra talem Inftru&ionem, ut patet,

jl

p

egit Parochus, conjungendo in hac Dicecefi Ber-

tam ex Dicecefi Imolenfi, cum potuiffetnon nifi cum

o i^

peccato exequi, eo modo, quo nulla communiter

ontt

nalh

mmqüh

dicitur obligatio matrimonium contrahendi cum de-

decore familiz,, quia effet obligatio ad peccandum,

Men.em

cum tale matrimonium absque peccato non poffet

, ]

um »

contrahi, fi fecunda obligatio fuitnulla, nulla etiam

jj

J

fuerunt fecunda fponfalia abfoluta, ficque matri-

jris !

monium cum Berta contraCtum fuiffet validum,cum

Jic

"

9

non

Casus CoNscrENTULE

18

fati,

non obftaret publicze honeftatis impedigentum ex

dicen

fponfalibus ortum , utpote quia folum ex fponfali-

bus validis oriatur. Itacum La Croix lib. 6. part 3.

Welpor

num. 8. clarius cum Palao ab ipfo citato.

x

bentu

CAS. III. Confeffarius iuveni venereis affueto ter

p

in hebdomada quindecim Pater, & Aveperannum

penhi

extenfis brachiis recitare impofuit.

"'alem poeni-

fu.

tentiam juvenisacceptavit quidem , fed non adim-

lim y

levit : quia tamen, Deofavente, a pravaconfue«

petend

tudine receffit, ad illam adim

plendam put?t non

1 db

teneri. Q. An bene fentiat.

feentis

tonmií

Reípondeo negative, Ratio eft , quid talis poeniten-

tonfort

tia nedum fuit medicinalis, fed etiam fatisfa&toria,

quod colligitur, ex quo fit tota poenitentia juve-

Ul

ni impofita; quare, licet ut medicinalis non effet

yvoti

lt

amplius obligatoria, juxta illud: /Vedicina mon ef

ita,4

opus valentibus ,. [ed male fe hábentibus: tamen ut

1

fatisfa&toria pro peccatis eft adhuc obligatoria, ne

W x

poenitentize Sacramentum parte careat integrali:

uare,

uod juvenis fita prava confuetudine emen-

Qs

n

atus, fufficit quidem , ut Confeflarius talem ei

minuere poífit poenitentiam , non tamen , ut li

Dilie

abfolute ab onere fatisfaciendi exemptus. Quod,

Tült d

fiquis non jejunavit in quadragefima , aut aliis

Á

diebus ab Ecclefia preferiptis, non amplius tene-

Ife, [

tur jejunare, hoc eft, quia Ecclefia in diebus je-

N

junii de pracepto decernit diem pro jejunio: at

RQSW&

Confeffarius imponens poenitentiam per annum,

Itq

pracipit talem poenitentiam ad fatisfaciendum pro

ib

lim 3

peccatis, & ut partemintegralem Sacramenti ; un-

de, etiam elapfo tempore praefixo, in rigore pro-

Tnati

ftare debet juvenis, de quo in cafuü, quod anno

teft (

elapfo noluit praeftare, Ita Salmat. & Gobat.

& f

D

fe

Tyat

AMENSE gQUNIIL

hnj

lit eí

tius ob adulterium uxoris ex Judicis

Tüem

CAS. I. TI

fententia, fecit divortium , modo, cum

QUf

& ipfe adulterium , licet (ecreto, commiferit, du-

Tmar

bitat, an in conícientià teneatur uxori rqcmwi-

jari»

MNsE Juxrr.

19

liari, illam

Jimenton

que tanquam uxorem habere, Q. Quid

ex [pot

dicendum.

DX

Refpondeo affitmative, Ratio eft, quia in cafa ha«

to,

bentur paria delicta , cum uterque conjux alteri

s affueh

per adulterium fidem fregerit, unde mutua com-

re perit

penfatio orta eft. Neque obftat, delictum uxoris

l'alem j

fuiffe publicum , illud viri occultum, quia hoc fo-

od nonit

lüm probat, deli&tum uxoris fuiff- fufficiens ad

rava o

petendum divortium per fententiam Judicis, non

fic delictum viri; non vero tollit , quinin con-

m put?t'.

fcientia deli&ta fint paria: unde, fi vir publicum

commififfet adulterium poft divortium , teneretur

li prent

confortem repetere , & ad illam redire juridice

fitisa&tot

compelli deberet, ut colligitur cap. ex lit, de di-

yientia ]!

vortiis, & tenent communiter DD. tefte Girib.

s oD

de matrim, cap. 20. traCt. ro. dub. 2. num. za.

hd

ita, quia occultum commifit adulterium , in con-

s; t

fcientia ex fe tenetur uxori reconciliari, illamque

lii

ut uxorem habere.

yreat if

CAS, II. Bertze ex illicito concubitu fcetze Amafius ,

yetulin?

ipfa infcia, potionem tradidit abortum fcetus ani-

Tarius uf

tamdt

[

mati caufativam; at poenitentia du&tus illam mo-

nuit de potione, & facile,,. fi voluiffet, recur-

xDpts (

füm habendo ad Medicos

; potuiffet abortum impe-

m P

d

dire , fed noluit. Q. An

jn d

refervatüm.

Berta ] inciderit in ca(üm

i

Refpondeo negative. Ratio eft, quia non incidit vel

n

p

in excommunicationem a Sixto V. latam contra

y

abortum procurantes',

al

quae adhuc viget poft Bul-

gctmeu

lr

lam moderatoriam Gre

gorii XIV. fi foetus fit ani-

matuüus, a quo tamen

virtute Bullze Gregorii po-

"T

teft Ordinarius abfolv

ere ,

aut alter Confeffarius

hn q

& (i0)9

ex fpeciali delegatione ab ipfo obtenta, velinre-

fervationem Ordinarii de homicidio voluntario.

