nibus cafibus, in quibus aliquis jus habet ad fe-

D

cretum occultandum, licita et, nec mendacium

Btiy

&let

includit, ut poft propofitiones damnatas fcripfe-

rünt Viva, Felix a Poteftate : unde dicendum ,

.

W'g&

non pejerafte.

Ut

"].n l

Qd

i

MENSE FEBRUARII

LOT

Uil

Uüicüs per multum tempus ignoravit

!

CAS. I. R

Myfteria Trinitatis, & Incarnationis,

tomyt

Q. An teneatur repetere Confeffiones tali tempore

liüm (

factas.

lm e

Refpondeo, probabilius negative. Ratio eft, quiaex

flen

una parte probabilins eft, fidem explicitam Tri-

Cfpon(

nitatis , & lacarnationis non eíTe neceffariam ue-

ilio

ceffitate medii ad falutem, ut tenet etiam. Emi-

lür

nentiffnus Gotti inter Recentiores, & ex alia

titj

parte propofitio 64. ab Innocent. Xl. damnata

QO.

nj

MewsE F EBRUARII.

49

juvg

folum in hoc fenfu procedit, quod poffit licite ab-

l

folvi, qui culpabiliter ignorat talia myfteria, non

|

. b

tamen quod valide nequeat abfolvi: ex quibus fe-

jum

quitur, Confeffarium, quitalem ignorantiam adver-

nifer

tiffet, illicite, non invalide Rufticum abfolviffe,

Petn

& Rufticum eo tunc incapacem fuilfe licitze, non

i

tamen valida abfolutionis, $i autem erat protunc

capax validze abíolutionis, dicendum, ejus con-

u

feffiones fuiffe validas, ficque non teneri illas re-

c X

petere, ut jam docuit Marchant. traét. 5. de Pos-

jun [|

nitentia, & etiam poft citatam propofitionem dam-

natam docet Viva.

ificif

Optimum tamen erit talem

i pe*

repetitionem Ruftico con(ülere ad omnes fcrupulos

qUÍDUI

fedandos, praemiffo explicito actu fidei circa In-

H

carnationis , &

peur

"Trinitatis Myfterium.

at

CAS. 1L. Berta fp

on(alia iniit cum indigno, cujus

eccatü

Matrimonium in familiz dedecus vergit. Q. An

]

l

»

W

talia Sponí2lia fint valida.

(reli

j qui

j

Refpondeo negative. Ratio eft , quia tale matrimo-

n i

nium contrahere, eífet contra pietatem , & cha-

inu

ritatem parentibus, & confsnguineis debitam, quia

tal b

probrum, & dedecas illis inique inferre, eosque

graviter contrittari, eft charitatisleges violare, imo

u

feipr

effet contra juftitiam, quia in praejudicium aliorum

;gudlm! !

vergeret, fi autem tale matrimonium inire, effet

contra charitatem, & contra juftitiam, nemo ad

illud tanquam ad illicitum, & cum peccato exe-

quendum poteft obligari; in malis enim promiffis

fidem non expedit fervari,

cap. in malis de veg. ju-

l

vit in 6. confequenter prom

iffioin cafu non eft ob-

ligatoria, ficque invalida.

morgvit

CAS. III. Titius exponit Parocho, ex errote con-

comitanter fe habente ipfum contraxiffe Matrimo-

' jonS,

nium ceum Franci(ca ,

em?()ïe

lum effe.

qua ratione modo putat nul-

Q. Parochi refponfüm pro foro con-

j

fcientize,

q

Refpondeo, Paroch"umrtenerirefpondere, effe nullum,

at

Trt

jum D

Katio eft, quia cum error concomitans ille dica-

tur, quo quis contrahens cum Francifca, pu-

i

; il

tando effe Bertam , paratus effet etiam contrahere

cum

dzmnllu

L

Lambertini Cafus Confc.

Casus CONSCIENTLE

5o

cum Francifea, fiillam cognoviffet , fequitur , fic

q

contrahentem non ponere a&ualem confenfum in

h

y

matrimonium , fedtantummodo paratum elffe ad il-

r

lum ponendum. fifcivifletetfe Francifcam; fed ad

a

matrimonium utpote contra&um indiffolubilem non

fufficit difpofitio contrahendi, fed aCtualis confen-

D

T0

fus defideratur, ergo tale matrimonium Titii cum

p

Franciíca ex errore concormitanter fe habente con-

at

tractum faüit nullum: ita cum Sanch. difp. 18.

h

(d

k

MENSE MARTIIL

10

Tiof

Ufticus in actu Confeffionis interrogatur

li

CAS. I. R

[

aParochocirca Symbolum , orationem

Dominicam, przcepta Decalogi, & Sacramenta,

]

uz recitare prorfus ignorat.

Q

uare przecipit ei

i

Parochus , ut prius illa memoriac ma

ndet, déinde

[

Pro viribus

n

ad illum pro abfolutione revertatur.

utilla

elaboravitrufticus , etiam aliorum adjutorio,

ft

memoriter addifceret, fed fruftra, unde ut antea ,

h

ignarus ad Parochum rediit. Q. An pofütillum

u$

abfolvere.

i

D

Refpon

deo affirmative, fi credat fingulos articulos ,

10j

iando fibi ab Ecclefiz Minifris proponuntur,

&

r fciat de illis, ac de przeceptis Decalo

$

$15

LT

W

Sacramentis refpondere, quando interrogatur;

Wï

deprecet

or Deum iatendens faltem confufe, que

u

in oratione Pater mofler continentur,

fRatio eft,

i

quia preceptum Eccleíiz de

fupradi&tis

ordinate

addifcendis, & memorixe tenend

is, quod exprei-

[

Qu

fum habetur in c. vos anite de con

fecr. dift. 4. & in

teí

Concil, tam 'l'olet. 4. & 5. quam in Rhemen, cap.

2. obligat folum prout ferunt hominum vires, ne-

$

mo enim ad impoffibile tenetur, & in omni prae-

K

dj

cepto legis pofitivze admittitur exceptio caufze ra-

o

tionalis cap. // guando de vefcript. fed in cafu ne-

quit rufticus abfolute füpradicta memorize tpandares

ih]

ergo , licet peccaverit, illa memorie non traden-

I

Tity

do tempore juventutis, vel illorum oblivifcendo,

; qqia

MewsE Mammm.:

5r

ihlhk

quiararo , vel nunquám recitaverit, tamen, fi re-

vfhma

fpondeat, ut Chriftianum decet , ut fupra dixi ,

foad

2; art. 8.

potefr, & debet abfolvi: ita cum D. Tho. 2. 2. p.

; al

jeri t

CAS. Il. Parochus, audito in Confeffione peccato

T5

perfeCtw Beftialitatis, juíiit Poenitenti , ut Supe-

riori fe praefentaret,

Obedit Pcenitens, & a Su-

Mirton

Tteq

periore facultatem obtinuit, utper Parochum fuum

n

a tali peccato abfolvi polTet.

Q. AÀn Parochus tali

Poenitenti ad fe pro abfolutione revertenti teneatur

credere , & illi abfolutionem impendere.

Refpondeo sffirmative. Ratio eft, quia, cum Supe«

rior , .ut bene notat meus Homob. de refer. faci-

ogatit

lis effe debeat in hujusmodi facultatibus conce-

d

dendis, noneft, cur poffit prudenter Parochus

éubitare de obtenta facultate illum a refervátis

m

æcipil [j

abfolvendi, illumque velle mentiri, & facrilegium

qétde

facere; undeilliteneturcredere, & abíolutionem

impendere, maxime cum in hoc judicio pcenitens

viror

fit reus, teftis, & accufator,

lta cum meo Gi-

u

anteh)

tibal, de refer..

jcios

CAS. TIT. Confeffarius Peenitentem, quia Superiore

facultatem pro abfolutione ab inceftu cum Sorore

uxoris füze commiffo obtinuerat, nedum a pecca-

ieolti

to ab(olvit, fed etiam fcienter amiffum jus peten-

*FF*W D

h

di debitum conjugale illi reftituit. Q. Àn bene fe

ln

gefferit.

ts

Refpondeo, male fe geffiffe. Ratio eft, quia facul-

7 q

;äjg Eftv

tas reftituendi amiflum jus petendi debitum eít quid

difparatum a facultate ab(olvendi a refervatis 3 t

g

certe, fi Ordinarius nullum inceftum refervaret,

a

J'&iu

quilibet fimplex Confeffarius poffet a qualibet in-

ceftuofa copula Pcenitentem abfolvere, nec tamen

g a

€o tunc haberet facnltatem rettituendi amif'am jus

1] v

petendi, utpote quia effet a facültate abfolvendl

nj pfæ'

yfe r

difparata ; ergo Confeffarius, qui pcenite

m,prae-

cife obtenta facultate a Superiore pro ab

olutione

jü v

ab inceftu , nedum abfolvit, fed amillum jus el

udüm

reftituit , male fe geffit. Neque obftat regula juris

füd g.

cendüt

minus inciuditur in majori , quia valet tantum in

rebpus

quia

CASUS' CONSCIENTIXE

52

rebus ejusdem generis, non vero diverfi generis,

ff

utin cafu, in quo valet alia regula a diverfis non

]fit illatio.

l

fü

y

MENSE APRILIS.

u

bh

CAS.T. R.

URicus in confafo exponens in Con-

fi

feíffione, fe turpia cum Sociis habuiffe

D

colloquia, pluriesjuraffe, & fimilia, interrogatur

f

a Parocho recenter promoto circa gravitatem , &

[!;

numerum peccatorum ; cui refpondit, nunquam fe

vd

inaliis confeffionibus talia expreffiffe, nec de iis

Q

a Parocho defüncto fui(fe interrogatum. Q. Anno-

W

vus Parochus debeat Poenitentem obligare ad pre-

Ó

teritas confeffiones repetendas.

[

Refpondeo negative, fi bona fidetaliter confeffus fit,

ut füppono. Ratio eft, quia, cum Ruftici fere uni-

l

formem vitze modum habeant, ex his, que una

hebdomada commifiife fatentur circa talia colloquia,

D

& fimilia, facile Parochus valet dignofcere, quan-

O

tum toto anno in fimili materia peccaverint, prout

h

requititur ad reCcum judicium efformandum,

l

peccatis remedium apponendum : quare,fi Rufticus,

(

de quo incafu, peccata fua folitusfuerit apud pro-

D

rinm Parochum fateri, ut/ex illis verbis uec fic

a Parocho defuuBo fui[e interrogatuim, clare colli-

RQ iU

gitur, fequitur, Parochum defuu&um reCtum.ju-

h

dicium de gravitate, & numero peccatorum hujus

D

Ruftici efformaífe, ficque inquietandum non elle,

hi

ut utar terminis Marchantii, nec teneri praeteritas

)

confeffiones repetere. lta cum de Lug.

CAS.1I, Berta in Pafchali Confeffione difficulter ob

Nl

magnam verecundiam turpia quzedam expofuit in

mþ

Confcffione Sacerdoti ei prorfüs ignoto: modo du-

(

bitat, an ex motivo verecundiae tacuerit pecca-

tum i

I

eftus cum Fratre ; quare maxime afgitur,

f

&u teneatur ultimam Confeffionemrepetere, an ve-

lu

ro peccatum, quód omififfe dubitat, confiteri ei

if

fufficiat. Q. Quid dicendum.

hij

Re-

MENsE ArnRirrzs.

53

'eta

Refpondeo, teneri ultimam confeíffionem repetere.,

j m

Ratio eft, quia ftatim, ac fosmina dubitat, an vo-

luntarie, ut colligitar per ly ex verecundid, omi-

ferit in Confeffione aliquod !ethale, dabitat de cul-

pabili invaliditate Coafeffionis: (i autem ita dubi-

tat, jam Confeffio iila eft reiterands, quia in du«

bio de culpabili invalidirate Confeffionis poífeffi

n n

ftat pro przecepto integre confitendi, . quod certe

hii

urget poft peccata commiffa, ficque etiam polfeffio

'rogm.gf

ftat pro nova confeffione talium peccatorum. Ne-

que dicatur, omittentem aliquam circumftontiam,

m u?

quan l

vel peccatum in confeffione non teneri przeteritam

T

confeffionem repetere, ita & in ca'u. Contra eft ;

Ane

non tenetur fane przteritam confeífionem repe-

AR

tere, qui bona fide aliquod peccatum in confeffio-

ne omifit ; at in ca(u, cum dubitet Berta, an pec-

WUS [l

catum omiferit ex verecundia, non bona fed ma-

2fe lr

la fide omifit; ideo tenetur ultimam confeffionem

g um

repetere: ita Sylvefter v. confz[/io.

10((0.131

, qu

CAS. IIT. Petrus annotum circiter duodecim absque

b protj

Parochi examine, & íine ejus licentia prafentat

an, «

fe linteo Altaris, ut cum aliis Pafchalem fuümat

vufitt

Communionem. Q. An Parochus teneatur illi fa-

Pudpm'

cram S$yuaxim miniftrare,

j

rec()lü'

Refpondeo negative. Ratio eft, quia'Parochus tene-

hm

tur bene Euchariftize Sacramentum miniftrare, quod

LmhüE;

nequit przeftare erga pueros, nifiillos ante primam

p h

umptionem examinet, aut de illorum idoneitate

per prudentem Confeffarium ei innotefcat.

Quod

[æfffi(ls

1 ex non miniftratione Sacramenti in cafu oriri

offet admiratio in populo, autpericulum infamize

j D)

in puero, huic malo obviam ibit Parochus alta vo-

joon (l*

ce dicens puero fe fiftenti linteo altaris. Nondum

i p

KEucharifliam [uftepiffi, venias cras, examen habebo

ygit

fuper tuam idoneitatem , [i idoneus eris, facramen-

tum tibi miniffrabo. Per hzc verba admiratio, &

:,Hn Ve:

lüte[i Ü

infamize periculum ceflabit. Ita cum Poffev, quoad

fübftantiam.

H

D$g

AMEN-

54 Casus CowscrENTIE

CA

MENSE MAIL

P

tius juravit, nolle fe aliam perfonam

ft

CAS. I. TI

li

carnaliter cognofcere przter Amafiam,

Áit

attamen aliam cognovit. Q. Anin re fit *perjurus).

fr

Refpondeo negative. Ratio eft, quia, licet tale ju-

ün

ryamentum adimpleri poffit absque peccato , adaliam

Ws

fc&minam non accedendo , ratione cujus videtut

Y

obligatorium , ut docet Sanch, tamen . quia tale

juramentum tanquam finem habet magis , acmagis

u

pravam amicitiam inter Titium, & Ama(iam fovere,

veti

& confervare, non tenet, quia effet vinculumini-

s

quitatis, ut clare conítat, unde illud non fervan-

lili

do, Titius non pejeravit. Ita cum Fagund. in decal.

Y

tom. z. pracep. 2.1. 2. c. 24. n. 19.

Yi

lu

[

CAS. IL. Petrus, videns apertam Sempronii offici-

nam, dicit Cajo: Si nufic ex mercibus Sempronii

d

acciperes, nemo fciret. Quo audito, Cajus plura

p

df

furatus eft. O. An, non fa&ta reftitutione per Ca-

Ti

N

jum Petrus ad aliquid teneatur.

hi,

Refpondeo , ad nihilteneri, Ratio eft, quia per tale

ft,

dictum Petrus non influxit in furtum , cum nec

li

LE

dederit mandatum, aut confilium, , aut alio modo

fe habuerit, utcaufafurti. Neque dicatur, fi talia

At

Petrus nondixiffet, Cajus furtum non commififfet,

Vs

unde eft caufa furti.

Contra enim eft ; Etiam ob-

[ir

je&tum non amatur, nifi ab intelle&tu cognofcatur ,

e

nec tamen intelle&tus eft caufa amoris; ita nec in

f

cafu.

Ex quo Cajus non fuiffet füratus , fi Petrus

Af

talia verba non dixiffet, folum infertur, Petrum

Ál

fuiffe occafionem furti, non vero caufam, cum non

fit explicabilis influxus proprius in tale furtum: fi

autem fuit occafio, non vero caufa, jam non te-

netur reftituere, quia folum contra charitatem ,

(45, ]

non contra juftitiam peccavit. Neque obftat pro-

pofitio 39. damnata , quia hzc procedit de caufa

ünfe

damni ,

Card.

JHEHE. de fimplici occafione , ut fiocet

"e

L

CAS,

Mzexsk Marr.

55

CAS. III. Berta ratione metus gravis nulliter cum

Petro Matrimonium contraxit, eique poftea copiam

fecit corporis füi absque reluctantia. Modo volens

Pfoton

Matrimonii nullitatem apud Judicem intentare, du-

nafim,

bitat, an ftante tali copula ejus matrimohium pro

us

foro confcientize adhuc fit invalidum. Q. Qüid di-

cendum.

Wj

alilun

R;afpondeo , vel copula habita fuitanimo conjugaliter

; vt

quiz t

vivendi, vel non: fiprimam, dicendum, matri-

monium modo eífe validum, dummodo Derta fci-

acmp

verit ante talem copulam, invalidum ratione me-

p ov

jumid

tus gravis füiffe matrimonium ; & ratio eft, quia

talis copula zequivalet confenfui; novus confenfus

o

aed

liber conjugaliter vivendi reddidiffet matrimonium

validum, utpatet; ergo & talis copula, fi fuit li-

bera, ut fupponitur, cum dicatur in cafu absque

relutiantia, &f fuit animo conjugaliter vivendi,

ni d

dummodo tamen Berta fciverit, füaum matrimonium

eppr^

er metum contra&tum ab initio fuiffe nullum , quia

( p]lln

data nullitatis ignorantia matrimonium non effet

: PCF *

ratificatum ; nihilenim eft tam contrarium confen-

füi, quam error , & forfan copulam non habuif-

»

ita Sanch.

fet, fi nullitatem matrimonii fciviffet,

a peffi

lib 4. difp. 18. num. 2. & lib. 2, difp. 54. num. 2. &

eu P

Reinf. Si vero dicatur, copulam non fuiffe ha-

gin z

íun

bitam animo conjugaliter vivendi, dicendum eft,

etiam de przfenti effe nullum ; quia, &i ad vali-

o j

M

ditatem matrimonii non fuit fuüfficiens confenfüs

f

expreffüs metu gravi extortus, multo minus con-

10

p

fenfus tacitus, per copulam habitus ex tali metu ,

[ m,l

áut etiam

j Ro

praícindendo a metu , fi fuit præcife caü-

1

ju]

fa libidinis,

Ü '

, ao

HMENSE $UNIL

fjrtu

n []On

at 3(el!v

Onfeffarius, audiens mulierculam quam-

CAS. T. C

dam fe unice accufantem divinis non

oufitt

j d

confenfiffe infpirationibus , illam abfolvit. Q. An

bene , vel male fe gelferit.

j

Re-

D 4.

(

56 CasUus ComwscreNTUE

&

Refpondeo, male fe geffiffe, Tta communïfer cum

Card. de Lugo difp. 16. de poenit. num.-103. Ratio

eft, quia divinis infpirationibus non confentire,

Í

dummodo non fit transgreffio infpirationis oblatzs,

l

(

quando offertur occafio frangendi pracceptum, li-

cet fit imperfeCtío, non eft pececatum , neque ve-

niale; eo quia ficuti fequi confilia non cadit fub

racepto etiam venialiter obligante, fed folum

T

cadit fub confilio, ita non operari juxta confilinm,

Yl

nullum erit peccatum, fed non reípondere divinis

n

infpirationibus, dummodo non offerantür in occa-

Yel

fione frangendi preeceptum, eft przecife non ope-

du

rari juxta confilium , ergo nullum erit peccatum:

la

fi nüllum peccatum, jsm conftat, male fe geffiffe

]

Coufeffarium, quia impendit abfolutionem , ubi

D

nulla erat materia ab(olutionis.

Dixi, dummodo

)

non fit transgreífioinfpirationis oblatze, quando of-

fertur occafio frangendi przeceptum , quia in tali

D

cafu effet peccatum talibusinfpirationibus non con-

lu

fentire; non tamen peccatum diftin&um ab ipía

[i

transgreffione przecepti.

Ti

CAS. 1I. Sacerdos, poftquam Hoftiam confecravit,

y

[

meminit , fe non confecraíffe Hoftiam pro folemni

Proceffione ad Vefperas habenda, nec alium effe

Sacerdotem Sacra fsfturum ; quare Hoftiam Con-

fecratam in Sacrarioreponit, & ex praeconfecratis

particulis unam extrahit fumendam ,

,& il'umit. Q.

s

An bene fegefferit.

Refpondeo, male fe geffife. Ratio eft, quia Sacer-

R

dos debet participare de fuo Sacrificio, ut colligi-

D

tur ex Concil. 'Tolet. 12.. c. 5. relato in c. velat.

Dü

22. de confecrat. difl. 2. nam quale, inquit, erit il-

Rerp(

lud Sacrificium, cui nec ipfe facrificans

articeps e[fe

cogno/citur ? Conftat etiam ex rubricis

h

jl

AE

iffalis, qui«

jet

bus Ecclefia docet, fi poft confecrationem conti-

ld

gerit venenum in Hoftia apparere, debere Sacer-

lbt

dotem aliam Hoftiam confecrare ; quod neceffzrium

ab'c

non effet, fi Sacerdos, relicta propria Hoftia, pof-

fenu

fet aliam ab alio confecratam, & in Pyxide exi-

Jer

ftentem fumere; imo nec etiam licitum eflet, quia

Q

L

Q-

. MewsE Jurrr.

B7

et n

folum licet aliam Hofliam confecrare ad Sacrificinm

, Mi

perficiendum, quod famptione Hoftize ab alio con-

fentit,

fecratz perfici pofiet.

Ex his fequitur, Sacerdo»

oblata

tem in cafü male fe gefiüiife.

üm, b

CAS. I1I. Titius furatus eft equum viri nobilissper-

Q6 Y

divitis, illumque fex annorum fpatio locavit. Q.

vt d

An etiam totum lócationis pretiam detraCtis ta-

d blon

men neceflatiis expenfis , reftituere teneatur.

j

Refpondeo, teneri folum reftituere equum, & id,

e dirl

/

in quo equus 'per ufum faCtas eff deterior, nou

n o

vero fru&tus locationis.

Ratio eft, quia equus

n o

clamat ad Dominum, & cum Titius per ufüum equi

Ccatnt

illam culpabiliter fecerit deteriorem, culpabiliter

ge/ü/]'e

Dominum damnificavit; unde tenetur & equum

m»"h

reftituere, & id, in quo equus fattus eft deterior,

Damino compenfare: Fructus vero locationis in

n

yundot

cafu fuünt pure induftriales, cum non fit cen(en-

ii

dum, virum nobilem, & perdivitem velle equum

locare, ut docet Leff. de juft. lib. 3. cap. 132. Quod

70 CU

ab i

fi dominus equi fuilfet vir plebejus, teneretur fane

"Tidius fructus locationis reftituere ,

quia effent

pretium ufus rei, non mera induftria, ut bene do-

fecrti

cet Sanchez, iu fum, tom. 1. lib. 2. cap. 23.

; fojnt

lm &

m

MENSE $ULII

fs

i. V

CAS. T. P

Etrus de nocte absque lumine domum

divitis ingreditur ad furandum vas ar-

genteum, fed interim pedibus vafa vitrea, &fpe-

NU

TU

culum magni momenti fregit.

QO. An tale dam-

h

4l

num teneatur Domino compenfare ?

, Refpondeo affirmative cum Molina tom. 3. difp. 278.

TLUM

H

i

/ll

Navar. & aliis, — Ratio eft, quia damnum, quod

o

per talem fractionem fequitur, non eft peraccidens,

"

fed per fe; hujusmodi enimi mala ex talibus a&tio-

g CO

«

acet

ribus fequi folent, & ut plurimum fit, quod in

abícondito furari tentantes pedibus in aliquod of-

Eehztlllül

fendant ,

& Dominum ultra furtum intentum,

f p

de d

perfra&ionem alicujus rei culpabiliter damnificents

g

quod totum quilibet rationis capax tenetur przvi-

ffe

ere;

u

58

Casus CouscrENTUE

dere ; undefi damnum fuit illatum per fe in cafü ,

W

fane tenetur Petrus illud Domino compenfare,

D.

l

CAS. II. Cum nobilis Ruri moraretur, ei nafcitur

Infans, quem vult in Baptismo nominari S/ortiam.

l

Atrenuit Parochus , dicens, non eífe imponendum

!!)

abluendo unda fslutari nomen hominis in Sanéto-

k

fum catalogum non relati; cui rationi acquiefcere

nolente infantis Patre, Parochus de facto puerum

nomine Petri infignivit. . Q. An fit laudandus Pa-

tochus.

(A

Q,

Refpondeo affirmative; & ratio eft , quia, licetnulla

i

lege univerfali praeceptum fit, ut imponantur no-

1

mina Sau&orum, attamen , quia fanctus Pius V.

&

in füo Catechiftno p. r. cap. 2. n. 25. & Paulus V.

1

in fuo Rituali £it. de facril. petunt , obfervari mo-

N

rem mults abhinc fzculis retentum a plerisque

Chrifti fidelibus, ut non nifi facra nomina daren-

d

J&

turrecenter baptizatis, quod etiam docet cum aliis

p

Barbofa de Parocho , p.2. c.28. & pr&cipit Sy-

10

nodus Dicecefana, fequitur, k Parochum monitis

Pontíficum, . & Doctorum.fententiz inhzerendo,

Yi

l

laudabiliter fe geffiffe, &, Íi egit contra Patris

lh

voluntatem, nonegi* irrstionabiliter, quia fic egit

Y

cohzrenter ad Pontificum ,'

& Dotctorum docu-

Yi

menta , necnon 2d legem Synodalem, ut ex lib. r.

(

cap. 2. de Baptismo.

t

CAS. III. Titius, poftquam rem habuit cum Derta ,

Lt

.

fcivit, eam fuiífe prius a fratre fuo cognitam.

Y

An exponens hoc peccatum fimplici Confefario

[

poffit ab hoc dire&e abfolvi,

Ti

Refpondeo affirmative cum Sanch. lib. 7. Matrim. difp.

fal

35. num. 9. & cum meo Homob. de Cafibus referv.

ju

j

quarto cafü, except. quarta. Ratio eft, quia in-

i

ceítus in primo affinitatis gradu, qui eft refervatus

fdu

inhac Dicecefi, eftinceftus formalis, habens nempe

D

ul

veram malitiam inceftus, qualis fane non eft in-

ceftus Titii, qui folum inceftum materialem com-

(s

[

mifit; ignorabat enim, & quidem invincibiliter ,

ler

Bertam füiffe prius a fratre füo cognitam ; unde

Íin

em in

ignorabat invincibïliter , accedere ad afün

pri-

t

MeNsE . ÁvGUusTI.

59

in edt,

primo gradu , qualisin re erat Berta: fi autem hoe

fare,

ignorabat, jam talis igaorantia tollit ab actu ma-

nolel

liism inceftus , & facit, incefturm effe pure mate-

rialem, nonformalem , ut ad refervationem requi-

fatin

ritur : quare poteft Titius a quolibet fimplici Con-

UM

*

iaf

fellario dire&e abfolvi.

uielen

p

AMENSE 4UGUSTL

dus i

CAS. 1. "T Itins , cum plnrima damna ob calumniam

a Petro illi appofitam pati coactus fue-

vet n

rit, deliberate,. & advertenter in hzc verba pro-

für 10

rupit: Crederem, Deumnon effe juftum, fi Petrum

?ius V.

calumniatorem non puniret. Q. An poffit abfolvi

as V,

a fimplici Confeffario.

NI

Refpondeo affirmative.

Ratio eft, qnia Titius non

QXetïsqü

eft reus blasphemize hzereticalis, ut unice ratione

u d

refervationis dubitsri poteft in prefenti ; etenim

com d

"

per talia verba non intulit injuriam Deo, vel per

ao

modum enunciationis continentis formaliter, aut

froud

virtualiter falfitatem contra fidem, ut effet ad de-

gt

fpefum Dei, vel per modumimperantis , ut /it smi-

at PW

[er Deus, vel per modum irridentis ,. ut dixerunt

jure

Salvatori Judzei: Zah, quidefiruis Templum Dei,

Wl dot

velper modum optativi, ut utinam Deus non effek

acdh

Omnuipotess, quibus modis unice blasphemia hzere-

ticalis contingit, fed folum Titius, taliaproferen-

nBBm'

do, indicavit potius velleitatem de füturo, quam

j v

voluntatemnegandi Deutn; quinimo tantum abeft ,

xl

quod Deum negaverit , quod potius copfeflus fue-

rit: illa enim verba Crederem, Deum ubn effe &c.

trlm!-'(r"

faciunt hunc fenfum, Crederem, Deur non eífe

juftum, fi &c. fed, quiacredo, Deum effe juftum,

l refeEV-

vindifctam faciet de meo calumniatore: quare non

r

.efem"ö

fuit reus blasphemiz hzreticalis , unde poteft a

10

fimplici confeffario abfolvi.

CAS. 1I. Petrus, & Berta pauperes matrimonium

! eu

m f

contraxeruntin facie Ecclefize ; fed , dete&ta in-

j

lh&h

ter ipfos impotentia abfolute perpetua ; vellent

m*IH

femper fimul cohsbitare füb eodem tecto. ut Pra-

jm

ter, & Soror, & titulo paupertatis in eodew le-

o

pll

660

Casus CowscrENTUE

&o cubare, unde confulunt Parochum. Q. Paro-

]

chi refponfum.

Refpondeo, Parochum tenerirefpondere, poffe qui-

demcohabitare, fi volunt, & periculum abfit in-

C

continentiz,, itaut tanquam Frater, & Soror vi-

tam ducant, ut refpondit Pontifex in cap. lauda-

bilem, at non pof(e in eodem leCto cubare, tum

Í

li

quia hoc eft prohibitum a Sixto V. per motum

.!proprium anno 1587. cujas Decretum per exten-

ten

fum refert Guttierz, tom quia talis cubatio eft ex

Ju

natura füa periculofiffa , & vix unquam coret

[j

tir|

periculo peccandi faltem per tactus, & am

Plexus,

ui inter ipfos prohibentur.

LT

CAS. III. Infirmatur ad mortem puer, dequo, li-

cet ad annos di(cretionis pervenerit, dubitatur, an

Reïw

fufficienter Enchariftie Sacramentum ab aliis cibis

fex

li

difcernat. Q. Antali Puero poffit, & teneatur Pa-

[r!]

rochus Euchariftiam miniftrare.

n

Refpondeo cum de Lugo de Eucharift, difp. 3. num.

Ratio

Q

34. & 44. pofle, fed non teneri.

rimze

i

a

rtis eft, quia, licet habeatur prohibitio de danda

P

b

uchariftia puero incapaci, ex quocunque capite

x

hzec prohibitio oriatur, nullibi tamen habetur pro-

[

hibitio de danda Euchariftia puero in dubio, an

tj

hoc Sacramentum ab . aliis cibis difcernat, fed fo-

"

lum eadem pro talibus pueris habetur probibitio,

i

aC circa extremam unctionem; fed pueris, de qui-

Q

bus dubitatur, an fin* doli capaces, dari poteft

li

extrema un(lio, licet fuüb eonditione, ut dari de-

bet in dubio vite, vel mortis ex Ritual. Rom.

V

Tej

Pauli V. ergo & dari poteft Euchariftia puero.

$a cafü, urgeütre mortis articulo. Ratio fecundze

$ ]

partis eft, quia, licet nullibi conftet prohibitio, in

tf

cafü tamen non conftat, puerum hunc effe com-

f!lhen

prehenfum lege de Viatico fümendo, cum non

&lte

conítet de ejus cspacitate: fi hoc, jam Parochus

"bn

non tenetur illi Viaticum miniftrare; quia in dubio

RefPon:

de obligatione legis non tenetur legem fervare.

Wm(

Poteftergo Parochus puero nofico Viaticum mini-

firare, fed non tenetur,

Tedi

U

MEN-

MrnsE SEPT&MBRIS. 6z

..

MENSESEPTENMBRIS.

ll qi

bfit w

CAS. T. B

Erta fexagensria, cum juVentqtis tem«

Ytor 7

pore nunquam labori, & induitrize pes

N

ercit, notabile fecundum propriam conditionem

e, lün

ucrum fecit , hac intentione, ne , cum dotem in-

o

fufficientem habeat pro fui füftentatione, poft mor-

x

tem Mariti mendicare cogeretur. Nunc mortuo

j elii

Marito, qui, quod fibi fuperfuit Nepotibus fuis

n Gd

teftamento reliquit, dubitat, an tale lucrum tenea-

plexis

tur hzeredibns reddere, vel poffit illud fibi retinere,

Q. dubii folutio,

10, D]

Refpondeo, poífe talelucrum fibi retinere, fiillud

i, d

"

fecit ex induftria extraordinaria przeter operas, &

fis cii

laborem debitum in Domus adrminifttatione : ita,

egtüt

cüm Leíf. Bonac. de refl. difp. 2. quafl. Yo. g. 2.

Gobat, & communiter, Ratio eft, quia bona ac-

) TUt,

quifita modo dicto nulla ratione veniunt compu-

yrinz

tanda interea, qua ad Maritum fpectant; fi enim

"

übtrahunt ex

nl

ad Uxores fpectant, quze f

enfis juxta

g p

propriam conditionem, ut Juriftz ,

&

"Theologi

e

docent, poftiori ratione poterit Uxor Incrifacta ex

)

m

induftria modo dicto

ta confcientia retinere. Dixi

h d

ex indv ; ia extraordinaria przeter &c. quia fecus

aM

cumi induítia, opera , & labor juxa propriam

TA

conditionem in domus adminiftratione (int quid

debitum larito ad ferenda onera Matrimonii, ita

y t

j

& lucrüm ad Maritum fpe&aret ,

ficque ejus hae-

"

redibus effet tradendum.

[

i

li

d

CAS. II. Titius maledicus adeo graviter de Fran-

0j

Cifca paupere detraxit, ut Petrüs, qui pro illius

UL

Ü

f m

fattentatione folitus erat eleemofynas elargiri, has

deinceps illi non ero

g

teneatur.

gaverit. Q. Ad quid Titius

P!MW)

4 d

Refpondeo teneri primo reftituere famam ; vel per

retractationem, Íi appofuitcrimen falfam, & etiam

1 feü i

yn

medio juramento reprobando, quod dixit, fiopus

fit, vel illam laudando in eo genere, in quo de-

tra-

u

pincsduit a

65

Casus CoNscrENTIjE

traxit, fi crimen erat verum , fed occultum, quia

don

ad id tenetur detra&tor; fecnndo, teneri compen-

g

fare damna , quz Francifca patitur ob privationem

By

eleemo(ynarum , quibus fuítentabatur , etíi poft

fhii

famee reftitationem Petvus nolit in pofterum ea-

ritil

dem praftare eleemofynas fuffragia : Etratio eft,

vili

quia injufte impediens aliquem a confecutione ali-

cujus boni, quod erat confecüturus , tenetur ad

Fefoon

reiitutionem , licet non quanti valet bonum im-

de Bu

peditum, fed folum quanti valere poteft fpes ; at

df

jn cafü, ut patet, injufle ''icius impedivit Franci-

te dj

fcam a confecutione eleemotynarum; ergo tene-

dttin

tur reftituere, quanti fpes Francifea valebat. De

Wt

r

Lugo, Girib. Homob.

fs

CAS. IIl. Cajus fciens, accedentem ad confangui-

C

neam conjugis intra primum , vel fecundum gra-

dum amitterejus petendi debitum, acceffitquidem

gih

D

ad confanguineam fuz Uxorisin fecundo gradu,

fed ignorans , effe illi uilo modo fanguine conjun-

J

lm

&am. Q. An vere jusad debitum petendum amiferit,

Ti (

"Refgondeo negative. Ratio eft, quia in textu cano-

tj

nico, ubi taxatür poena privationis juris petendi

file|

debitum inceftum committenti cum perfona con-

lod

fanguinea Conjugis in prinfo , vel fecundo gradu,

dip,

habetur haec particula fcieater ; legio: enim in

(l

üt

179

g )

260

. ff quis cum fi-

Mi

£ap. x. de €o , qui cogucv. cou

"

liafliva fua. fcienter. fuevit forsicatus , nec a IMatrt

Kl*m [

debitum petere , ec filiam unquam habere poteft in

tiS,(

Uxovem : fed in cafu non veriücatur ly fcienter,

tin

quia fceminam, quam Titius cognovit, nequidem

ln

confanguineam Uxoris fuze eife fciebat: ergo dicen-

T

dum, jusad debitum petendum Cajum in cafu non

IU

amififfe. Laym. tract.2. difp. 1. p. x1.

Ut

fs

MENSE OCTOBRIS. .

EY

..

J ]

CAS.I. [9 Ufticus cupiens filiam fibirecenter natam

ll à

in Civitate baptizari, ut frui poffit be-

Reficiis, a quibus non Baptizati Bononiz exclu-

Rffp. Sil

dun-

Tetire

MawsE Ocronnis.

63

Qts, t

duntur, unius menfis fpatio propter pluvias, &&

Comp*

glacies differt ad Ecclefiam Metropolitanam pro

Và [100!;

Baptismo illam deferre, licet commode, etiam

etli i

ftatim acfuit nata, in propriía rurali Parcecia potue-

erum

rit illi Baptismum

quiiod,

procurarg. Q. Àn Rufticus gra-

viter peccaverit.

atione r

Lt

Refpondeo affirmative. Ratioeít, quia, cum agatur

onm it«

de Sacramento neceffario necefütate medii, ratio

Lt

di&at: fümma diligentia curare parentes debere,

rit f

ne diu baptisma pueris differatur, ita ut diuturna

2

9 tee

dilatio fit peccatum lethale, ut bene docet cum

lebit, )

ï

communi Suar. difpnt. ar. fe&t. o. fed in eatu ha-

betur ifta dinturna dilatio, quze etiaàm, omiíls va-

ris DD. placitis, quz videri poffunt apud meum

ymant

Giribaldum de Baptif. cap. 3. num.18. clare colli-

wiun j

gitur ex Synodo Diccefana lib. 2. cap. 2. de

At

Baptif. ubi habetur.

Nefas fit ultra momun diem

g

Baptismuminfantibus dif/erre , ergo Rufticusin ca-

p n

pult

fu graviter peccavit, nedum diflerendo ultra no-

num diem, fed.etiam per menfem ; quinimo poffet

aífici poena excommunicationis; quze in eodem ca-

exn a?

r p

pite Synodali contra parentes ultra nonum diem

:

n

fic differentes comminatur ; quod eft clarum indi-

f

cium, graviter peccaffe noftrum Rufticum, Ne-

f

y' il ^

que excufari poteft fpe fruendi beneficiis, a quibus

excluduntur non baptizati Bononize: quia paren-

j m ?

tibus magis cordi effe debet falus fpiritualis infan-

T

j j

"

tis, quam commodum temporale, quod ad fum-

(f

mum poffet effe motivum differendi per aliquot dies

j

pep

non vero per menfem, propter pericula, quibas

göäæ

Rufticorum infantes fabjiciuntur, tum propter pa-

et

rentum miferiam, tum propter Matris inertiam, ra-

n

4l

tione cujus hyemali tempore fzpius Rufticorum in-

fantes füffocantur.

CAS, II. Petrus confitetur, fe dixife in contemptum

h

Dei, Bacchum.

"

Q. An fimplex Confeffarius poflit

i

illum abfolvere.

3nf€fm

j

fil

; Refp. Si ex interrogationibus agnofcat Confeffarius ,

H

p

poeniteptem addidiffe ly Zacclhum , ne Déum inho-

ni

Piud

nora-

x

64

Casus CONSCIENTUE

noraret, poteft illutn abfolvere, quia talís loquendi

p

modus eflet tantum blasphemia heereticalis. mate-

fur

rialis, qus non eft refervata; fi vero. compre-

füe

hendat , talia verba protuliffe advertenter, & ma-

litiofe addidiffely Bacchumtantum ad vitandas Ec-

Refjo

ciefize poenas contra hareticaliter blasphemantes,

tili

non vero, ne Deum inhonoraret, non poteft illum

qui

abfolvere, quia fic hareticalem blasphemiam ex-

€otii

ternam, & formalem, ficque refervatam protulif-

tele

fet; fuiffet enirn dictum contumelio(um, auferen-

dene

77

do a Deo omnipotentiam, quze illi neceffario con-

venit.

fig

il

CAS. IIT. Francifcus, ad fibi compenfandum, quod

trtu

3b

Àil

& jufte ei debebatur, & alia via habere nom po-

terat, quam clam, quod fuum erat, accipiendo,

XW

