cta putaretur; uti Nos fusè oſtendimus in deci-
ma quinta Noſtrarum Inſtitutionum libri pri-
ml.

„

n
is
M te 1
⸗
“

Agebe
in⸗
N
lenſdn
lnne
ubnng
Uchin
en
An
6eon
Ea⸗
Ae
lenn

Nl
dolzi
haul
gn

6

urt
netia
r
ln, 4 4
hunt
n lue
mitine
,nrin

1

n rt
4

tine
1
leni
irten
Cktb

Supplementum, ſive Acceſſiones. 437
mi. Sed iis omiſſis, & aliis bene multis, quæ
in hano rem congeri à Nobis poſſent, illud pri-
mum delihabimus ex reſponſo Innocentüi III.,
tunc Quadrageſimæ abſtinentiâ ſolvi poſſe in-
tegram Civitatem, vel Diœceſim, cum reipſâ
non ſuppetunt ea, ſine quibus præceptum
Quadrageſimæ obſervari nequit. Itaque ſi re-
vera in aliquo loco neque oleum, neque piſces
comparari poſſint, tune Incolis ejuſdem loci
permitti fas eſt, ut lacte, & ovis utantur: Si
hæc autem revera deficiant, tunc Carnis, ſalu⸗
bris tamen, edendæ facultas concedetur, inter.
poſità ſemper Jejunii ſervandi conditione.
Inſula S. Dominici in America Meridionali
in tem poralibus paret Chariſfimo in Chriſto
Filio Noſtro Ludovieo Galliarum Regi Chri-
ſtianiſſimo, nec ei ullus præeſt Epiſcopus. Præ-
fectus Patrum Societatis Jeſu anno 1742. à No-
bis quæſivit, an ex conceſſione fibi facta à Sede
Apoſtolica diſpenſandi ſuper eſu carnium, ovo-
rum, & lactieiniorum tempore Jejuniorum, &
Quadrageſimæ, dici poſſet, fibi etiam datam
fuiſſe facultatem diſpenſandi nedum particula-
res perſonas, ſed etiam multitudinem homi-
num, & omnes ſui diſtrictus Incolas, quando
coram Deo id expedire judicaſſet: habitoque
reſponſo, facultatem ei fuiſſe conceſſam diſpen-
ſationem indulgendi particularibus hominibus,
non autem multitudini hominum, & omnibus
Incolis ſui diſtrictùs, pro conceſſione exoravit.
Pro cauſa expoſuit veneficam piſcium qualita-
tem, exiguum piſeatorum numerum, qui lon-

Ee 3 3⁸

438 Ad R. P. La-Croix Theologiam Moralem

g ab Inſula piſcantes, piſces deferebant aut
foœtentes, aut corruptos ob nimios calores,
pPaupertatem earum gentium, quæ oleum eme-
re non poterant pro cibis Quadrageſimalibus
neceſſarium, deficientiam denique olerum, &
leguminum, quæ in ea Regione facile corrum-
puntur, aut à vermibus conſumuntur. Re ſub-
inde mature diſcuſsàâ coram Nobis in Congre-
gatione Generali ſanctæ Romanæ & Univerſa-

lis Inquiſitionis die 12. Aprilis anno 1742. habi-

tà ratione regionis nimis remotæ, à qua quoli-
bet anno impoſſibilis erat ad Sedem Apoſtoli-
cam recurſus; indulgentes neceſſitati Fidelium
degentium in Inſulis Ditionis Gallicæ in Ame-
rica, facultatem concefſimus Præfecdtis Miſlio-
num illarum partium, ut in caſu veræ, & ine-
luctabilis neceſſitatis, & tantum de anno in an-
num, præfatâque verâ neceſſitate durante, &
non aliter, nec alio modo, ut poſſent & vale-
rent cum Fidelibus Populis ipſorum regimini
commiſſis diſpenſare ſuper eſu ovorum, &la-
cticiniorum, & etiam carnium tempore Qua-
drageſimali, indicta ſimul cum hujuſmodi di-
ſpenſatione obſervantia Jejunii per unicam co-
meſtionem, oneratâque prædictorum Præfe-
ctorum conſcientia, ſi adamuſſim juxta præ-
ſcriptum conceſsà facultate uſi non fuiſſent.
Sed jam ad experientiam deveniamus. Quin-
decim ab hinc annis per totam ferè Europam
morbus invaluit, qui pectoris inflammationem
inferebat, ita tamen, ut ex una Civitate in
aliam, & ex una Provincia in aliam hæc funeſta
lues

Ua
ammn
1, A

locerne

ucen

tuun
1

iug.

Glenlt
eumns
elunte,l
ntenmn,

n E

Supplementum, ſive Acceſſtones. 439
lues promanaret. Id contigit annis 1730. 1733.

1740. Licet autem morbus ejuſmodi, qui uni⸗

verſos hominum ordines, atque ætates corri-
piebat, lentam ſolum in pectore inflammatio-
nem excitaret, tamen ſenibus maturàâà jam æta-
te debilitatis extremam afferebat perniciem:
nam ex ipſo febres acutiſſimæ, ac mortales ſe-
quebantur. Idem morbus in periculum tra=
hebat juniores etiam, qui paululum infirmo
pectore lahorarent. Poſtremo multorum pe-
tora adeo labefactavit, ut graviſſima deinde
mala provenerint.
Alias quoque morbos hujus generis, peéto=
xis inflammationem magno cum periculo affe-
rentes, ægros in diſcrimen vitz adduxiſſe Me-
dici Scriptores luculenter teſtantur. Itaque, ſi
Medicinæ Profeſſores acciti, monitique gravi-
ter, ut nihil à veritate alienum reſpondeant;
unanimi conſenſu fateantur (uti nobis ipſis ac-
cidit, cum adhuc Bononiæ verſaremur mor-
bum eſſe talis nateæ, qualem ſuperius com-
memoravimus, ita ut nulla ætas libera, & in-
columis eſſe queat; & affirment illis ipſis, qui in-
ter Cives ſalvi, & integri numerantur, eandem
perniciem imminere; id præterea conferre plu=
rimum ad ejuſmodi luem depellendam, aut
evitandam, fſitum ægrotantes, tum ſanià pi-
ſcibus, & oleo, & quandoque pariter à lacte, &
Ovis abſtineant, ſi, inquam, res ita ſe habeat,
tum procul dubio cauſa ſufſiciens judicanda
eſt, quæ experientiæ innititur, & quæ ſemper
probata: & in poſterum probanda videtur, ut
Ee 4 nempe

44 % Ad KR. P. La-Croix Theologiam Moralem

nempe Populus, ſeu Civitas integra à carnibus
abſtinendi præcepto non teneatur.

Neque ulla difficultas removere Vos debet à

conſulendis Medicis, qui præſtantiores habean-
tur. Cavendum pariter, ut quidquid revera

ſenſerint, ſcripto teſtari non prætermittant;

quæ conditio, ſi deſit in poſterum, nulla un-
quam facultas Civitati, aut Diœceſi carnibus,
aut lacticiniis veſcendi tempore Quadrageſimæ
trihuetur: quippe id neceſſarium omnino vide-
tur. Accedit etiam, quòd Medici facilitate
quâdam incredibili peculiares quidem Cives à
Quadrageſimæ præcepto liberos, & immunes
decernere ſoleant; (de qua re graviſſimè mo-
nendi à Vobis ſunt, ne ſuas animas indulgen-
do nimis aggravent.) Cùm vero pro univerſis
Civibus idem ſtatuendum proponitur, tum ſe
difficiles, anxios, ac ſolicitos præſtare Nos ipſi
experti ſumus. Poſtremò ſi velint percurrere

ea, quæ in Italia, & extra ipſam præclarifſimi

Authores Medici Typis evúlgarunt, facilè de-
prehendent, abſtinentiam, ciborumque parſi-
moniam ab illis magnopere commendari, diſ.
crimen inter morbos conſtitui, & certis ratio-
nibus oſtendi, in curandis quibuſdam morbis
nequaquam requirl, ut juſculum, & carnes lo-
co piſcium, olei, & herharum ſubſtituantur;
in aliis verò juvare plurimum, ſi ſublatis car-

nibus, cùm indieitur Jejunium, oleo, vel la-

cte ægrotantes utantur: Demum advertent,
quàm diligenter, accuratèque ſcribant de pe-
ctoris incommodis, cum in omnibus genera-
=ðUUWU tim

AN
then
muntn

Noren,

onn ah

tndan
tu I
Utha
Urun

Uunnn

(hltor

(reur
unn
Eaneit

gonmnt
u ,unt
eunt

Un

nenn1

Supplementum, ſve Acceſſiones. 441

tim excitantur, ne corripiantur eodem mor-
bo, qui adhuc incolumes à communi lue ſu-
perſunt.
Hæc Vobis indicanda putavimus. Reliquum
eſt, ut Vos hortemur, ne tam faeilè ſuſcipiatis
negotium petendæ facultatis utendi carnibus,
& lacticiniis tempore Quadrageſimæ pro uni-
verfa Civitate, vel Diœcefi. Quippe abrum-
penda tandem eſt conſuetudo, ob quam jam

per tot annos in quibuſdam locis hæ facultates

tribui conſueverunt. Illud etiam experientia a
Vobis compertum erit, delicatis quoque, ac
mollibus abſtinentiam Quadrageſimæ nullam
inferre perniciem; neque plures ob hanc caa-
ſam inter ægrotos, vel mortuos recenſeri. Hanc
rationem, & inſtitutum Nos ipſi ſecuti ſumus
Romæ, ac Bononiæ (cujus Sedem adhue reti-
nemus,) cuùm nuper Quadrageſimæ tempus
ageretur. Si Vos id quoque præſtabitis, neque
facilè à Nobis pro univerſa Civitate, vel Diœ-
ceſi facultatem folvendi Quadrageſimæ abſti-
nentiam poſtulabitis, vel (ſi neceſſarium id ar-
bitremini) non aliter, quam ſervatis præmiſſis
conditionibus Diſpenfationis inſtantiâ ad Nos
deferretur, non ſoluùm ii fructus pervenient,
quos jam indicavimus, ſed etiam repulſæ pu-
dorem evitabitis, Noſque pariter eâ moleſtiâ
vindicabitis, quam ferimus, dum votis veſtris
minimè obſecundamus. Poſtremò Vos omnes
Peramanter amplectimur, & Apoſtolicam Be-
nedictionem Vobis, Populiſque Veſtris imper=
timur.

Ee 5 Datum

442 Ad K. P. La-Croix T, Geologiam Moralem

Datum ex Arce Caſtri Gandulphi die 10. Ju-
nii 1745., Pontificatus Noſtri Anno quinto.

Lib. 3. P. 2. num. 1291. nec miſceatur ultra duas
uncias. (1)
(1) Prodiit hoc anno Venetiis Typis Simeonis Oc-
chi libellus, cui titulus: Memorie Storiche ſopra l'uſo,
della Ciocsolata in tempo di digiuno. Quem Authorem
habeat libellus iſte, norunt omnes: prodit autem etiam
ſtylus in Caſuiſtas amarior, atque Italica lingua ad
ejuſmodi tractationes popello obtrudendas adhibita; ac
ſi cætera deeſſent, prodit narratiuncula quædam ſub ini-
tinm libri expoſita pag. 2. & ſeqq. Diſeimus hinc nem-
pe, Concionatorem quendam, qui anno 1747. Ro-
mæ in ædibus Minervæ verni jejunii tempore ſacras
ad populum Conciones habuit, ſeu hiſtoricum Proba-⸗
biliſmi librum illum edidiſſe. In rem noſtram hæc ad-
do. Pag. I 10. recitat hunc La-Croixii de Chocolate lo=
cum ſacer ille Concionator: tum hæc adnotat. Tattt
7 lags! eſaltauo lo ſudio della Criticas che nel ſecol no-
ſtro foviſee. Una delle principali incombenze di queſta&
di pronunciare giudizio ſulle opere degli Antori, recan-
done al leggitore an ſincero, enaturale ritratto. Bper ciè
fare animo ſi richiede ſeeveno da paſſtoni, da purtiti, da
inpegni. A paſſot raſoritto dal P. Ba-Croix una immar
Gine di utta la ſua opera. Se nel traſoritts ſquarcio 101
Monſignore, oi ſooprite un meros e pretto Birroniſmo) .
glinolo legittimo del Probabiliſmo,slo ſteſſo gindigate qua,
i di tuttz l'opera, Raccaglie queſto Autore le opinioni-
dell uno, e dell altvo partito, ancorchè ripiene di mani-
feſte favole, e le rimette ſotto l'arbitrio de ſaot leggito-
ri, acciocché in virti del Probabiliſmo ſoelgano quedl
opinione, che pit loro aggrada. Se queſéa ſia la manig-
ra d'eſplienre la Morale di Ges Criſto, altri il giudi-
ching. Ecce tibi, amice lector, quem in ſuatum ſen-
tentia⸗

Ent

Grani

lſe,

Ninkore

Supplementum, ſive Acceſſiones. 443

tentiar um confirmationem Authorem adſciverint, dum
La-Croixium citaârunt Benedictus XIV. in præclariſſi-
mis ſuis cdictis, quæ Cardinalis, & Bononienſis Ar-
chiepiſcopus emiſit, & Lanfredinus item Cardinalis do-
ctrinã, ac morum pietate, dum viveret ſpectatiſſimus,
in ſuis cauſarum cexpoſitionibus ad Eminentiſſimos Pa-
tres Sacræ Congregationis Concilii, cui fuera at à ſecre-
tis. Neque verè Eanfredinum puduit T. §. T heſauri
KReſolut. ejuſdem Sacræ Congreg. in Eyſtadienſi cauſa
pPag. 27 3. La-Croixio dccuratiſſimi Dottoris nomen ap-
ponere. Felices nos ! quibus tandem licet veram La-
Croixii imaginem inſpicere à Mexicani potus hiſtorio-
grapho exhibitam. Verè tamen ut dicam, malim Be-
hedicto XIV. & Lanfredino aſlentiri; quâm huic Cho-
colatis inſectatori. Nam quid, quælo, eſt, cur tantopere

La-Croixium hic carpamus Id unum, quod ſententias

Authorum retulerit, ſuam ipſe haud prodiderit. At
monſtri ſimile eſt, id in La-Croixio reprchendi ab eo
homine, qui ſummis, ut ſanè debuit, laudibus effert
pPag. I27. Edictum xv. Benedicti XIV. T. I. num. 7.

cûm tamen Cardinalis Lambertinus, nunc Benedi-

ctus XIV. ibi ſententias Theologorum de Chocolate
deſcribat, neque tamen ſuam ipſe ſatis patefaciat. Sed
(quod magis rideas) ipſemet Chocolatis hiſtoricus in
Pyrrhoniſimum imcidi „ quem La-Croizxio tanto hiatu
objicit. Audi illum Pag. 24. Boco Avvedutoio ſarei, ſe
mi faceſſi à combattere à fronte apenta una si dolce con-
Juetudine .. .. Peor evitar Ffrattano ogni odioſita a, o Per
renderei 7 miei òMUG VIé pits Aiſpoſe Pi 4 apiré la
veritäà, ho riſoluto di riſerire unicamente s ſentimenti, 6

le dottrine dé Teolagi dell una, e dell' altra parte, af-

Vinche fatti giudici i lettori medeßimi, boſſano a quella
ſentenza appigliarſi, oche o verz, opid vicina al ver
gindicheranno. Proh! Pyrrhonitmi in Moralem Theo-
logiam inlatorem! ſi ſtant eximia ipfiuſiet judicia de
Ta- Croixio Chocolatis hiſtoricum! At ſcommata mit-

¹

tamus.

444 Ad KR. P. La-Croix Theologiam Moralem

tamus. Nemo prudens ejuſmodi objectionem perridi⸗
culam eſſe non videt. Nam nullè ſanè lege cautum in-
venimus, ut Theologus in quacunque quæſtione ſuam
aperiat ſententiam. Id verò faleò, ne quid gravius di=
cam, ſcriptum: Il paſſo traſcritto dal P. La-Croix òuna
smmagine di tutta la ſua operæ; quaſi La-Croixius nun-
quam pro alterutra Docterurn parte ſententiam ferat;
cùm tamen id ipſi multè uſitatius ſit, quàm recitatis
Scriptorum ſententiis judicium arbitrio legentium relin-
quere. Verius ego Cenſeris noſtri ſpecimen paucis red-
do. Pag. 30. hæc latina Hurtadi verba: ad pacandas
conſoientias ab eo vedduntur Italicè: di addorneentare
le coſeienze. An id liceat ſalvis conſcientiæ legibus, ut
invidiam alicui Scriptori conffes, in hunc modum ejus
verba diſtorquere, non Probabilioriſtæ, ſed Probabili-
ſtæ inquirunt. Pluribus exemplis parco, ne nimium ad-
notationis fines excedam.
Lib. 3. p. 2. num. 13 10. Superiores locales. (1)
(1) Nota quid 15. Decembris ann. 172 5. reſponde-
rit Sacra Congregatio hiſce quæſitis Ordinis Præmon-
Kkratenſis. I. An P. Picario Generali Provinciæ Suvevicæ
Ordinis Sancti Norberti competat facultas diſpenſandi
in uni verſunz pro aliquo WMonaſterioin eſus carniunz certis
anni temporibus per Gonſtitutionem Sanbtæ memoria Ju-
ii M. prohibito (Bullam nempe edidit Julius II. in qua
perpetnam à carnihus abſtinentiam in co Ordine ex pe-
culiaribus fanctionibus confſtitutam ad certa tempora re-
vocavit, ad Ferias nempe Iv. & vI. ſingulis hebdo-
madis, ad adventum, & ad novem hebdomadas, quort
inter Dominicam Septuageſimæ, & Dominicam Reſur-
rectionis numerantur.) II. An eadem facultas ompetat
Kngulis Abbatibess ejaſ dem Provinciæ in Monaſterits eo-
runs regineini coxmiſſis, III. Er quatenus negativé, an
faltens poſſint prs uno die ſolenenis feſtivitatis in covemu-
ni refeterio, vebin anula haſpitum, in qua diſounabant
Abbds& Canssssi ousnsorantes in Monaſterio. IV. As
ſaltez

Ge⸗
1

wel
lſe⸗

tcig
Gjn

Suppbementum, ſive Acceſſone. 445
ttem diſpenſare poſſint quond aliquos Canonitos in ga-
libus particularibus. V. Er an quoad Canonicos extræ
Monaſterine in Parochiis ex obedientia degenter. Re-
ſpondit Sacra Congregatio, ut videre eſt T. 3. KReſolut.
pPi 247. Ad primun, & ſevundum negativé. Ad ter-
kinum negativé quoad utramque partem., Ad quarkun af-
Rrmativé, juſta jubſiſtente cansd. Et ad quintum nega-
tivés, nif, adſit juſta cauſn; & diſpenſationen poſſe von-
cedi ab Abbate Monaſterii.
Lib. 4. nuuu. 2 5. uti fit in aliis cauſibus gravibus. (1)
(¹) An autem metus privatâ quidem authoritate-
ſed juſtè ab alio incuſſus, aut etiam per ſe conceptus
Ofſ ciat validitati Profeſſionis, diſputant AA. Quod ve-
rò ad metum per ſe conceptum attinet, non ofheere
illum, tenendum cum Suarez de Kelig. Tom. 3. lib. 6.
c. 4. num. 6. & 7. Sanchez ad præcepta Decal. lib. 4.
cap. 3. num. 5. & olim fuiſſe à Sacra Congregationo
reſolutum, teſtatur Fagnanus in cap. Sicur nebis de Ke-
gular. num. 82. Idem judicium faciendum, ubitimor
ab alio incuſſus fuerit. Sanch. locç. cit. Leſſius de Juſt. &&
Jure l. 2. cap. 40. dubit. 3. Sperell. deciſ. 6. num. II.
Atque hanc lententiam ſecuta eſt Sacra Congregatio
in Cordubenſi cauia die T. Decemb. ann. 1725. T. 3.
Theſ. Reſolut. P. 239. & Tomo §. p. 162. 2 8. Julii
ann. 17 . Quæres: Num Simoniacçè in Ordinem Ne-
galarenz receptas, niullanz Profeſſionem ſuam furſſe præ-
tendere poſſt ?* Reſp. negativè. Nam cap. quoniam &
cap. Venieni de Simonia decernitur, quòd Simoniacè in
Monaſterium eceptus damnatur ad ſerviendum Domi-
no in alio Monaſterio in habitu Monaſtico; quod uti-
que non fierer, ſi profeſſio ab eodem emiſla propter
vitium Simoniæ muüllitate laboraret, uti argumentatur
dAbbas in citato cap. Venient ſub num. 4. & communis
eſſe viderur TT. opinio pro validitate profeflionis per
Simoniam emillæ apud Gibalinum de Simonis quæſt.
2 ½. Conſect. 3. cademque commiumis ſententia fuit 4
Sacra

446 Ad K. P. La-Croixæ Theologiam Moralem

Sacra Congreg. approbata in Leodienſi Profeſſionis 13.
unii ann. 1722. T. 2. P. 192. Cætera, quæ ad nullita-
tem Profeſſionum ſpectant, diſces ex Bulla Benedicti
XIV. nuper edita.

H VI.
SANCTISSIMI IN CHRISTO PATRIS
ET. D. N. D.

BENEDICTI DIVINA PROVIDENTIA
PAPD £ XIV.
CONSTITUTIO

Quꝗ certus ordo præſcribitur, pro Cauſis ſuper
nullitate Profeſſionis Regularis maturé
diſcutiendis, & validé definiendis.

t ond

ll un

I
BENEDICTUS EPISCOPUS

ad perpetuam rei memoriam. hrhie
Lonn
NI datam hominibus fidem frangere, Qun
krec⸗ conventioneſque eas, quæ ab hu- unß

mium.
Manis legibus robur accipiunt, ab-⸗ Ualen!

n
rumpere, ac violare non licet; mult en
magis neceſſe eſt obligatum Deo men- lan

tis Propoſtum- immutabiliter ſervari, man

Noſ-

e

Nn

Clile
Watre

Supplementum, ſi. e Aocoſſnes. 447

oſque Præſertim, utpote ſacrarum
Tegumn cuſtodes àa Deo conſtitutos, o-
pPortet earum pactionum, quæ Divino

& Eccleſiaſtico jure indiſſolubiles ſunt,

perpetuam firmitatem & obſervantiam
aſſerere. Eam ob rem jam uſque ab an-
no Incarnationis Dominicæ 1741. Pon-
tificatůs Noſtri primo, Apoſtolicas
Literas dedimus, incipientes: Deimi. Merbo-

4d. —
ſeratione, in Bullario Noſtro deinde Fedk

ciorum
editas Zom. z. num. 92. quibus Ccertum à66 præ=⸗

præſcripſimus ordinem, in Tribunali- Saarai
bus Ecclefiaſticis ſervandum, cuùm in n honis⸗
ipſis diſcuti & definiri deberent cauſæ, libue.
in quibus de nullitate alicujus Matri-
monii contracti ageretur; non eo qui-
dem conſilio, ut ſi quod fortè Matri-
monium cum impedimento aliquo di-
rimente initum fuiſſet, deillius nulli-
tate judicium poſtulari, aut fieri pro-
hiberemus; ſed ut in hoc graviſlimo
judici genere, in quo de ſaero Con-
nubiorum fœdere agitur, pleniori ve-=
ritatis elucidationi conſuleremus; ut-
pote Judices, non ſine certiſſima cogni-
tione omnium, quæ ad rem maximé
conducunt, hujuſmodi vinculum ex
tot rationibus inſolubile ſententiis ſuis,
tanquam irritum ab initio, diſſolve-
rent. Cujus quidem Conſtitutionis
utilitas, Deo favente, ad hunc diem

aperté comprobatur cùm ex eo tem-

pore,

44 8 Ad K. P. La-Croix Theologiam Moralem

pore, neque tot cauſæ ſuper prætenſa
Matrimoniorum nullitate in Tribuna-
libus pendeant; nec tam frequenter,
ut antea, Nobis exhibeantur preces pro
obtinendis diſpenſationibus ſuper Ma-
trimonio rato & non conſummato,
dum ſcilicet ante omnium oculos pro-
poſitæ ſunt difficultates paulo quidem
majores, ſed omnino juſtæ, quæ, ex
novo ordine à Nobis ſtatuto, cuilibet
ſuperandæ ſe offerent, antequam opta-
tum finem aſſequatur.
Ex ij“ Quemadmodum itaque pro Matri-
dem rati- momiis carnalibus à Nobis proviſum

ſienuir no. fuit; ita nunc de ſpiritualibus anima-

1

Eruee cet utriuſque ſexus Regularium Pro-
ber . “
Pro jedi⸗ feſſionibus, pari ratione ſtatuere de-
cin ſuper crevimus: nimirum certam normam,

mualliratte ac methodum tradere, quàm obſerva-
Profeſſto- .
Sitm Ke 1E QuUeal 5
gilar. judicia ſuper nullitate Profeſſionum in

aliquo Ordine Regalari à Sede Apo-
ſtolica approbato factarum, coram
ipfis agitari contingat; neque id qui-
dem ad hunc finem, ut aditus inter-
cludatur iis, qui juſtis de cauſis hujuſ-
modi actiones intentare velint, ac po-
ſtalent, Profeſſionem à ſe factam ex
Capite nullitatis irritam declarari; ſed
Iit ipſi Judices rerum veritatem in ſpe-
cie dignoſcere; ſuaſque ſententias in-

du-

vumordi- Marum nexibus, de Relirialit videli-

re debeant Judices Kccleſiaſtici, quoties

⸗
Auun
X
rdo

Umy .

o

ben
Sken
moh
,uel
nn
en
nid
uer
,
Hin h
uum

r

ich 1,

4 unn

Duntie

e

ltone
litg
ubti

(ll U

Neql
Ue
Whenen
lit
16 lel

Supplementum, ſve Acceſſioner.

dubiis fundamentis innixas proferre va-
leant; ac ne unquam, ex ignorantia
factorum, aliquem decernant ſolutum
vinculo, dum is fortè, validâ ſolem-
nium votorum profeſſione emiſsãà, Re-
ligioſo Ordini, cui nomen dedit; re
ipſa maneat adſtrictus. Qua ex me-
thodo à Nobis tradenda hunc fructum
ſimiliter obventurum ſperamus, ut &
rationes in poſterum in Tribunalibus
futuræ ſint cauſæ ſuper prætenſa Pro-
feſſionum nullitate; & qui deinceps

hujuſmodi nullitatis declarationem in

foro externo obtinuerint,; & conſe-
quenter à Religione diſceſſerint, non
amplius anxià aut malè tutaà conſcientiaâ

vivant, ac propterea ad Nos, aut ad

Officium Pœnitentiariæ Noſtræ Apo-
ſtolicæ, ut non ſemel eveniſſe novimus,
confugere cogantur, occultato, ut
moris eſt, in precibus nomine, fatentes
ſententiam ſuper Profeſſionis nullitate

Pravis artibus extortam à ſe fuiſſe, de-

cepto judice, vel per mendacia in facti
expoſitione adhibita, vel per corrup-
tos Teſtes; ideoque flagitantes, ut ex
gratia & diſpenſatione Apoſtolica, fa-
cultas manendi in ſæculo ipfis indul-
geatur.
Ut autem ordinatè procedamus, di-
ſtinguendum initio eſt inter Regulares
illos, qui intra quinquennium à die fa-
Ad P. La-Croix Theol. Suppl. Ff ctæ

158 Ad F. P. La-Croix Theologiam Moralem S

Ctæ Proſeſſionis, de illius nullitate acti- Qunn
onem promovent; & eos, qui poſt e-
lapſum quinquennium reclamant. Nhn
Quod ad priores attinet, celebre eſt de Ions
illis decretum Sacræ Tridentinæ Synodi
Recjama-Jeſs- 25. de Regular. cap. I9. in hæc verba? u
io adver-. Wicunque Regularis prætendat, ſe petr it
ſus Pro- vim & metum ingreſſum eſſe Religionem, mit
1Monen aut etiam dicat, ante ztatem debitam pro- ahe
quinquen feſſum fuiſze, aut quid Enile, velitque ill
nium qua- habitan dimittene quaxunqut de cauſa,; iun
er dr Aeet ctiam cum habit adiſcedere nt li- mi
ex Decre-centia uperiorum; non audiatur, niſe K

2 citnira quinquennium tantlum à die Pro- Pben⸗
Triden- ((.

gini.

natt

feſſonis, & tunc non aliten, nife cauſas ch
guas prætenderit, deduxerit coram i- urſentl
periore ſuo & Orainario. In quo ſane lis
Deereto licet in litera Virorum Regu- lla
larium duntaxat mentio fiat, nihilo- Hijl
Qoal * minus etiam fœminæ Religionem pro- eg
eriam Mo- feſſæ comprchenduntur; cuúm, ex re- H
niales gulis juris, maſculinum genus etiam e
zenc, fœmininum includat, ubi und eâdem- 4h
que causà pro fœminis æquè ac pro maſ- min
culis militat. Quamvis autem Decreti e
verba ſatis clara ſint, variæ tamen quæ- l
ſtiones cifra eorum ſenſum ac vim ex- In
Er proce- citatæ fuerunt. Fllar
die æ Cum etenim ibi ſermo duntaxat ſit bnr
in caſu „. Wim
actionis de Regulari Profeſſo, qui ſuam Pro- ne
imematæ feſfionem nullam fuiſſe contendat: D

ex parte O)z; ze prn t,, g ſe peh
Religioni Quic angue Regularis Prætendat ſe 1 em

W

. Supplementum Rve. Acceſſiones. 4 51
land vim & metum vereſſiamn ſſe Religionem
iin &. nihil verò expreſse ſtatuatur de
ei ipſa Religione, cujus aliquando inter-
eſt alicujus Alumni ſui Profeſſionem ir-
ritam declatarj ut ſi quis, exempli
cauſà, comperiatur occultum aliquod
impedimentum non revelâſſe, de quo
interrogatus fuerat, adjectâ declarati-
unm one, quod, eo orian Nillente & non
ug Patefacto, ipſius admiſſio à Religione
;ρ minime rata habenda foret; hinc du-
, bitatum fuit, an in hu jufmocdi caſu ſo-
lus Superior Regularis ſine Ordinario
procedere poſſet, an verò etiam in hac
uIfacti ſpecie diſcutienda eſlet cauſa co-
ram Regulari Superiore ſimul & Ordi-
Iu nario Loci. Super quo Congregatio
un 8S. R. E. Cardinalium ad ipſius Concilii
e, Tridentini Interpretationem ab Apo-
enme ſtolica Sede deputatorum conſtanter
ae decrevit, cauſas hujuſmodi ſuper nul-
Mmin Iitate Profeſſionis, tam à Regulari Pro-
unmi feſſo, quam à Keligione, intra quin-
quennium in judicium deductas, & à
Superiore Regul ari, & ab Ordinario
Loci ſimul cognoſcendas eſſe. .
Cùm item quinquennium, intra Quin-
quod admittitur reclamatio adverſus Pga
müm Profeſſionem, Sancta Synodus com- war à die
putandum voluerip 4 die Profeſſionis S
cumque potior, atque communior cau- mam

zyes ſa, quæ pro nullitate Profeſſionis ad- caſu me-
if 4 F f 2. dquci 1ns ber-

1

nn
ern
lne,

452 Ad K. P. La-Croix Theologiam Moralem

manentis, duci ſolet, in metu conſiſtat; metus
autem per totum quinquennium, at-
que etiam ulterius, aliquando perſeve-
mandum. ret ; quæſitum fuit, an, ubi de metu
agitur, initium quinquennii deſumen-
dum ſit ab ipſo die Profeſſionis emiſſeæ,
an vero à die, quo Profeſſus liberam
reclamandi facultatem habere cæpit.
Eadem verò Congregatio declaravit, in
utroque pariter caſu, conceſſum quin-
quennii tempus à die emiſſæ Profeſſio-

impe-

dimenti

ad recla-

Actio in-

tentata
intra

quinquen-
nium,licet

tamen ju-
dicatur ab

rio, &

Superiore

Regulari.

nis eſſe computandum.

dam eſſe cauſam, etiam poſt ela

quinquennium, dummodo ſatis con-
ſtet, eam intra præſcriptum tempus à
P P

Ad idem pariter quinquennium per-
tinet alia agitata quæſtio, an ſcilicet
prædicti Ordinarius & Superior Regu-
laris cognoſcere poſſint cauſas nullitatis
deſerte, Profeſſionis etiam poſt ipſum quin-
quennium, ubi nempe Profe ſſus intra
Oraina illius decurſum reclamaverit, ſed judi-
⁴ cium proſequi deinde neglexerit aut
nequiverit. Decretum eſt autem ab ea-
dem Congregatione, coram præfatis
Judicibus à Concilio memoratis agen-

pſum

reclamante ſeriò intentatam fuſſe.

De ipſis autem Judicibus pro hujuſ-

modi cauſarum cognitione à Sancta Sy-
nodo deſignatis, per ea verba: coram

Superiore ſuo, & Oramario;
plures ſimiliter motæ ſunt quaæſti

com⸗-⸗
ones,;

quæ

mln

1 en
emen
Auurk,

mnen
Gen
ntüſß
ntern
tuneh
nnex
leclir
meli⸗
aun
rini
Ari,
Aen
AUNec
Unli
10du
ne
leotn
hnt
PAgenn
li 1
ſole
hohi
ir che

*
,
1

Supplementum, Pve Aocceßioner. 453

e quæ majori eorundem verborum eluci-

Puünge
tnaſche
Gnemnen
Cnarir
ung
Uutkiun
i Ae
Gna
den
Unt
mmug
utn
NoN

. . . R
dationi cauſam dederunt. Et primò Kign ani,
quæſitum fuit, quiſnam cenſendus eſſet Superior
Superior Regularis in eaſu, & ad effe- ad effeds

um, de quo agitur; utrum ſcilicet Eunel.

Provinciæ Rector, an Generalis Ordi- Superior
nis Moderator; Congregatio autem localis de

tempore

ejuſdem Concilii Interpres definivit αenn
eſſe Superiorem localem, nimirum
Abbatem, vel Guardianum, ſive Prio-

rem, aut alio quocunque nomine nun-
cupatum Præpoſitum ſeu Rectorem il-
lius Monaſteru, aut Cœnobii, in quo
reclamans Profeſſionem emiſit; eum
nempe, qui hujuſmodi Monaſterii aut
Cœnobii regimen exercet, quo tem-
pore cauſa ſuper nullitate Profeſſionis
in judicium deducitur. Quæſitum Vem pve
item fuit, quiſnam Monialium pro- zur, nißt
prius Superior dicendus ſit, ad effe immedia-
Gum judicandi una cum Ordinario de is ſubſint
. . . Oraina-
carum Profeſſionis nullitate. Reſpon ,/0.

ſum fuit, quod, ſi agatur de Moniali-

bus Ordinario Loci immediaté ſubje-

Qis, tunc, cum nullus ſit earum Supe-

rior Regularis, ſolus Ordinarius judi-=

cat de Profeſſione reclamantium intra
quinquennium: Si verò Moniales Re-
gularium regimini ſubſint, tunc hu-
luſmodi cauſæ judicandæ ſunt ab Or-
dinario loci ſimul, & à Superiore Re-
gulari; ab eo nimirum, cui concredi-

Ff 31 tum

454 AdK. P. La-Croix Theologiam Moralem

tum eſt univerſum Monaſterii regimen,
Superior Mon autem à Confeſſario Regulari Mo-
Regularis niallum. Dubitatum eſt etiam, utrum
abſtidere Superior Regularis jus ſuum cedere
Jucicio. poſſit Ordinario Loci, eique permit-
Poieſt a- teré, ut in hujuſmodi cauſis ſolus pro-
H cedat, & judicet; id autem prædicta
delegare. Congregatio fieri poſſe negavit; permi-
ſit tamen Superiori Regulari, ut ſi ju-
dicium aſſumere nolit, aut non poſſit,
alium ſubrogare valeat vel Regularem;
vel etiam Eccleſiaſticum Sæcularem ju⸗
„ ris Canonici peritum, qui una cum Or-
Diſſenti. qinario Judicis partes exerceat. Deni-
entibus
imer ſe Qque quæſitum fuit, ſi fortè Ordinarii
Tudicibas & Superioris Regularis judicia inter ſe
a diſcrepantia extiterint, quodnam ex

ad Sedem i pſis alteri prævalere debeat. At in hoc

Apoſtoli-

caſu reſponfum fuit, cauſam ipſam ad

Apoſtolicæ Sedis judicium devolutam
cenſeri. . .
1. . Qum veréò inter capita nullitatis Pro-
dem pri. feſſionem Regularein irritantia, unum
vative etiam adnumeretur, ſi nempe aliquis

koſe Profeſſionem emiſerit in Cœnobio ad

Profeſii- Novitiorum inſtitutionem minimé de-
onum ſtinato, in iis tamen locis, in quibus
en Ne" rec. mem. Prædeceſſor Noſter Clemens
sia pro Papa vIII. Decreta de Regularibus à ſe

novitiatu edita vim habere mandavit; ſi quis ex
aſſignata.

hoc capite Profeſſionem à ſe faclam
intra quinquennium impugnare volue-

Kl

Pn

nen

ACin
vkih
a Lun
Canunmn
Tupe
lere
eren
nbu
uße
aln
h
1 n
ſe
ulet

der

en
Fetſil

nlen
ece

ltder
legirt
tun

1 Ane

nt.
Golen

Supplenzentum, ſove Acceſſiones.
rit, aut etiam ſi Religio intra idem
quinquennium poſtulaverit alicujus
Profeſſionem ex hujufmoch capite irri-
tam declarari; decretum extat à fel.
record. Urbano Papa vin. altero Præ-
deceſſore Noſtro juſtis gravibuſque de
cauſis, ac de conſilio præfatæ Congre-
gationis Concilii Tridentini Interpretis,

editum die 5. Januarii anni 1636. inci-

pien. ad occurrenaum quo ftatutum
fuit, hujuſmodi cauſas ad eandem
Congregationem privativé pertinere.
Hæc lunt potiora in hoc genere Decre-
ta ex Regeſtis prælaudatæ Congregati-
onis excerpta, quæ licet aliàs à Præde-
ceſſoribus Noſtris Romanis Pontificibus
Apoſtolicà Authoritate non ſemel ap-
probata fuerint, & confirmata 3 Nos
tamen eâdem, præſentium Literarum
tenore, atque Authoritate fimili, no-
vo approbationis & confirmationis
Noſtræ robore communimus, atque
abh omnibus, ad quos ſpectat, ſeu re-

ſpectivè ſpeclabit, in poſterum pro re-

gula haberi, ac plenariæ executioni de-
mandari præcipimus.
Quibus ita conſtitutis, frmatâque
pertinentia cauſarum, quæ intra quin-
quennium à die Profeſſionis emiſæ ad-

verſus illius validitatem introducuntur:

conſequens eſt, ut & ea indicemuss
quæ de ordine ac methodo in hujuſmo-

455

45 6 Ad K. P. La-Croix Theologiam Moralem

pienter conſtituta ſunt, tum ea profe-
ramus, quæ Nos ipſi oppotunè adden-
da cenſuimus, quæque pari authorita-
te, ac præſentium literarum vigore,
pPerpetuis futuris temporibus ſervari

, volumus & mandamus. Jam de ipſa

hujuſmodi cauſarum introductione no-

tum eſt Decretum ejuſdem Concilii

Tridentini cit. Seſſ. 25. cap. 1g. de Regiu-
Qar. ur ſi quis antea habitum ſponte dimi-

rur à li- ſerit, nitllatenus ad allegandum quam-

mine ju cunque cauſam admittatun, ſed ad Mo-
N naſterium redire cogatun, & tanquam
enen re- Apoſtata puniatur: interim veroò nulla
die in privilegio ſuæ Keligionis juvetir. Ex
Se. quo ſequitur Regularem poſtulantem
judicium fieri de ſuæ Profeſſionis nulli-
tate, ab ipſo judicii limine repelli, niſi
conſtet eum in Religionis ſuæ Clauſtris
morari, & Habitum Regularem re-
ſumpſiſte, ſi ipſum antea depoſuerit.
ziune e De probationibus verò, licet non
berrigo. Shoremus, apud Superiores Regula-
roſis pro- FeS „ Ordinarioſque Locorum uſu re-

Srir. ceptum fuiſſe, in re tanti momenti, ju-

Procſß. Gicia ſua fundare in extrajudicialibus
ecialibus.

atteſtationibus; quantumvis juramen-
to firmatis, quæ ad Perpetuam dicun-
tur; hoc tamen de cætero uſurpari
Prohibemus; volentes, atque diſtricte
mandantes, ut ad adſtruendas proba-
tiones

di judiciis ſervanda, à Majoribus ſa-

ace

ngn

Vrne⸗

Unbn

mng

wnmn
aſtan
Piene

be

Ulei

nik
lene
r
uerlt
ekii
umn
nt
trn 1
Allr,
ennetn
wen

Alee
D

unlin

nmuh
hnn 1
Ckliue
luunl
Pel,u
Clu

una.

O
lnet
D

4
5

Supplementum, ſive Acceſioner. 457

tiones in hujuſmodi cauſis neceſſarias,
verus & judicialis Droceſſus omnino I, hes ex-
conficiatur; in quo & Articuli exhi- aminandi
beantur ex parte illius, qui adverſus ſiint, t.
Profeſſionem agit; & interrogatoria Ic, .
dentur ab ea Parte, quæ ſtat Pro ipſius reclaman-
Profeſſionis validitate; & Teſtes tam ie eri i-
ſuper Articulis, quàm juxta hujuſmo- juxia in-
di interrogatoria examinentur; utque, erroge-
hàc formaâ non ſervatâ, Proceſſus ipſe, rerte Maa.
& Sententia dependenter ab eo prola- ra parie.
ta, inſanabili nullitatis vitio corruere
cenſeantur; ſalvà etiam diſpoſitione ju-
ris communis, quoad alia nullitatis ca-
Pita, ſi quæ fortè in ipſa Proceſsuùs com-
pilatione intervenerint.
Sub eadem pœna nullitatis, decerni- Citari de-
mus atque ſtatuimus, ut in hoc judicio ben De-
citari & audiri debeant tum Defenſores Panhte
Monaſterii, ſeu Cœnobii, in quo Pro- riud om-
feſſus Vota Religioſa ſuſcepit, tum ip- ves imue
ſius Profeſſi Conſanguinei, five propin- e Ye-
qui, ſive alii, quibus bona ſua donavit,
aut ceſſit; uno verbo omnes, quorum
intereſt illius Profeſſionem ſuſtineri; in
primis autem ii citentur (ſi ſuperſtites
fuerint) qui indicati erunt tanquam Au-
thores aut complices mets eidem in-
cuſſi, ut Votis invitus ſe obſtringeret.
Quemadmodum vero in citata Conſti-
tutione Noſtra, quæ incipit Dei miſera-
tione, decrevimus, ut in ſingulis Diœ-

Ff 5g ceſibus

45 Ad K. P. La-Croix Theologiam Moralem
ceſibus ab Ordinario deputari deberet
aliquis prohitate ac doctrina commen-
datus, cujus officium eſtet in eauſis Ma-
trimonialibus in judicio ſtare pro vali-
ditate Matrimonii; ita nunc omnibus
& ſingulis Locorum Orcdinaris com-
mittimus & mandamus, ut perſonam
aliquam ſimilibus qualitatibus pPrædi-
tam in ſuis reſpectivé Diœcefibus eli.
Defenſor. gant, Cui Defenſoris Profeſtonui mu-
Vrofeſſio nus imponant; utque huic omnia de-
i de mandata, in jancta, & reſpectivé appli-
zandus, Cataeſſe cenſéantur, quæcunque Nos
