Vide & dicenda n. 72 5.
Lib. 6. p. 3. n. 7 16. jus enim non determinat (1)
(¹) Determinavit tamen S. C. Juris interpres in De-
creto an. 1573. quod non vidit La-Croix, & à Lambert.
exſcribitur T. 2. p. 173. in quo ſtatuitur, ſuſicere præ-
ſentiam ſolius Parochi proprii Sponſæ, quando Watri-
monium in Parochia Sponſæ contrahitur; ſimiliter ſufft-
cere præſentiam ſolius Parochi spozſi, MOoDOMa-
trimoninm contrahatur in Parochia ipfius Sponſi. Quæ
exceptio, ſi modo, ſatis indicat non ſufficere in Paro-
chia Sponſæ.
Lib. 6. p. ʒ. n. 717. relato n. 712. (1)
(1) Cui conformis eſt Deciſio S. C. in Cæſi nat. 20.
Febr. 172 3. T. 2. p. 277. Quod fictitie ſolum transfe-
ratur Domicilium, ſolo nempe animo in altera Paro-
chia celebrandi Matrimonium, non autem Domicilium
contrahendi, nullum eſt Matrimonium ex ſtatutis S. C.
22. Febr. 163 1I. in Romana Nullit. Matrim. in Abulenfi
1. Dec. 1740. deſcripta ad Urbinatenſem cauſam, de
qua nu. 72 3. & 2 8. Sept. 16 97. in Bovinenſi Matrim.
ibidem p. 284. & 286. .
Lib. 6. p. 3. n. 719. Parochus ſolius Originis non
cenſetur proprius (1¹)
(1¹) Atque hanc ſententiam ſecuta eſt S. C. in Murti-
nenſi Matrim. I8 Novemb. 1702. apud Lambert. T. 2.
Ediét. p. 174. .
Lib. 6. p. 3. n. 72 3. per ſeptem menſes ruri (1)
(1) Nota autem, S. C. in Urbinat. & antiquiore
Florentina 1. Decemb. 1740. uti legitur T. 2. Z heſ. Keſ.
P. 284

780 Ad K. P. La-Croix Theologiam Moralenn

p. 284. reſpondiſſe »Parochum ruralem non eſſe pror
prium, & verum Parochum, quando RKus itur causd
recreationis, vel pro Kaſticanis negotiis; ideoque Mar-
trimonium validèò coram hujuſmodi Parocho celebrari
non poſſe.
Lib. 6. P. 3. nil. 72 5. poteſtatem validè aſſiſtendi
6)

(1) Juxta Reſolutionem S. Congr. in Savon. 2. Mar-
tii 1595. & Pifftorient: 2 2. April. 1719. T. I. P. 172.
Idem conſtat e Segnenſi Matrim. 17. Nov. 1736. in
qua deciſlum fuit, conſtare de validitate Matrimonii
contracti cotam Vicario Generali, cui Epiſcopus in-
terdixerat, ne Matrimonio aſliſteret. T. 7. Reſol. p.
304.
Lib. 6. p. 3: n. 45. & idem ſenſit Pœnitentiaria

, Atque adeo S. C. quæ, ut teſtificatur Cardin.
Lanfred T. 5. Reſol. p. 149., die 22. Junii 1624. re-
ſcripſit; ſive alter tantum e Conjugibus ſit, hæreticus,
ſive ambo, nullatenus debere Parochum, hereticorum
WMatrimoniis aſſiſtere. Et in dubio Juriſdictionis Cap-
ellanorum exercitůs die 6 Martii 1694. cùm propoſi-
tum fuiſſet VIII. An Cappellani Catholici aſſiſtere poſſint
Matrimoniis Acatholicorum cum Acatholicis, & re-
ſpeltive Catholicis etiam intra fines Italiæ? S. C. reſpon-
dit negative. .
Lib. 6. p. 3. num. 75 I. coram Miſſionario talis le-
gionis (1¹)
(1) Placet hic ex T.6. Reſol. p. 144. nonnulla ad Milſ-
ſionarios Caſtrenſes ſpectantia adſcribere.
In Mediolan. die I1. Decembr. 1677. propoſito du-
bio: An ſit validum Matrimonium contraltum à WMi-
lite in ſtatione degente coranz Cappellano ſui Tertii: re-
ſcriptum fuit: Matrimonium Militum quocunque loco
eaiſtentium, quocunque loco contrabenda, fore nulla,
niſi doceatur de ſuffiienti facultate, aut privilegio.

, Quoad

8
d Mu

re ſe
9,Dente
lN
00 eſ
n en
len
.l.
De6.
Rludubt
1,40
ſurluulc
niſlir⸗
e, 1
ligplui
ineguhe
I4 4
glnl
ſelllete
eurllen
6, lten
I. A
ſatonite

M. 4
ſ

V 4.
initmn,
rui⸗ ,
UI A4
ter len,
Cnuien,
I 4
uim

ali,

,

Supptementum, ſive Acceſionet. 781

unoad Matrimonia praterita partculariter videatur,
&choc ſeribatur Emeinentiſſimo Archiepiſeopo Mediola-
nenſ. qui aliis Epiſeopis prudenter communicet, ut in lib.
9. Decret. pag. 55I. .*
In Belgii Matrimoniorum anno 1683. & rurſusan-
no 1690. quid circa hujuſmmodi controverſiam exami-
natum, definitumque fuerit, fuſe enarrat Eminentiſſ.
Petra ad Conſtit. Apoſt. Tom. 2. ad Conſt. 12. Innoc. III.
num. 4. 16. & 17.
Die 6. Martii 1694. propoſita fuerunt aliquot gene-
ralia dubia circa Cappellanos exercits, videlicet:
I. An CGappellani cnjnſ vis exercitus, ſive Regularei,
Eve Saculares Catholici poſſiat adminiſtrare Militibus
in præſidiis degentibus Sacramenta Pœnitentiæ, Eucha-
riſtiæ, & Extremæ Unktionis ſine ſpeciali facultate Se-
dis Apoſtolicæ, vei licentia, & approbatione Ordinarii
in cqujus Diœceſi extare ontingerit.
II. An aſſiſtere Matrimaniis Militum cujuſenunque
nationis degentium in præſidits cum militaribus feminis
Kine dicta facultate Apoſtolica, & præcedenti probatione
Katus liberi, ejuſque recognitiontz coran Ordinario lo-
ci, & licentia Parochi, ſub' ocujus Parogcbia maneant.
III. An idem um militibus degentibus in duſtris, &
Rationibus hybernis, vel æſtivis.
IV. An idene um militibus in altnuali expeditione po-
litis. .
V. An idem cum nmeilitibus enbers volentibus cam fe-
minis non militaribus, ſed 1Italis originarzis loci, ſetz
Dicceſis, in qua reperiuntar.
VI. An milites Acatholics cum Acatholicis contra-
henter teneantur ſervare forman rſoriptam in Suac.
Concilio Tridentino.
VII. An eo magis Acatholicè contrahentes cien Ca-
tholicis mulieribns militarikus, & non militaribus, in
Præſidits, caſtris, & expeditione manentes.
VIII. As Cappeillant Acathslici aſiſtere poſſint Ma-
NT-=

782 Ad R. P. La-Croix Theologiam Moralem

erimoniis Acatholicorum cum Acatholicis, & reſpecti-
ve Catholici etiam intra fines Icaliæ: & quatenus nega-
tive in omnibus Water PI. & VII.
IX. An, & quid pro ſanatione geſtorum in præteri-
tum, &s in fjuturum ſuper præfatis omnibus pro certæa

„

regala Sanktiſſimo conſulendum, & ſtatuendum ſit.

Die 6. Martii 1694. Sacra Congregatio reſcripſit ad
I. II. III. IV. V. & VIII. MNeægative: Ad VI. affrmative
in locis, ubi publicatum fuit Concilium juxta Decretum
ſacræ Con gregationis 26. Septembris 1602. ad III. Da-
bium, approbante S. M. Clemente VIII. Ad VII. affr-
mative, ſed ulterius indigere diſpenſatione, at praæfata
Matrimonia licite contrahantur. Ad W. in prateri-
zum oenſuit non eſſe inquietandas conſcientias quoad Sa-
cramentum Pœnitentiæ, quo vero ad Matrimonia ini-
ta ſine ſpeciali facultate Apoſtolicà, vel ſine licentia Or-
dinari loci, vel Parochi, non ſervatà forma Sac. Con-
vilii Tridentini in Cap. I. Seſſ. 24. de Reform. Matrim.
profanatione, Sanctiſſinngg D. N. placuerit, renovato
tamen conſenſu etiam coram Confeſſario approbato, qui
teneatur tradere teſtimonium renovationis dicti conſen-
sis Parocho illius loci, in quo fieri contingat hujuſmodi
renovatio. Proviſo in futurum diſſerätur in prima pro-
rima Gongregatione, in qua conſulendum erit, ac deli-
berandaum, ut in lib. 44. Decret. fol. 3 9. Die autem 20.
Martii quoad proviſionem, & ſanationem reſcriptum
fuit: Ad Secretarium cum Sanktiſſimo juxta mentem:
ut eodem lib. pag. 199.
Alter caſus Matrimoniriniti coram Cappellano mili-
tum Laudæ degentium in ſtatione fuit examinatus ſub
hoc titulo: Dubium Matrimonii: die 7. & 21. Maji
& 30. Julii 1701. cumque diſceptaremur: An Matri-
monium contrattum inter Auguſtinum Antonium, &
Margaritam ſit validum: reſeriptum fuit: non conſtare
dAe validitate, ut in lib. 11. Decret. pag. 236. 26 8. &
414.

4 i
In y
Pbener
ſbilet
cinuin
Meem
luimn l
P r
“

Demmnea

Ane AMa

imburch
Amkei
rlhn
Remrn
Mbere
henn
ir
N ee
ſno
molro⸗
el

„(oablh i

at Nam
Su C
rrlert
Myo⸗
Cake

Mormen⸗

ludiih
41 „
Uhlan: 4
lang
le, 4

4
*

luil

tn

l

Hunen

l

Supplementum, ſive Acceſſiones. 783

414. & die 3. Sept. 1707. reſponſum fuit. In deæciſis, ut
in lib. 17. Decr. pag. 332.
In Friſingen. cùm occaſiones tranſitůs, aut ſtationis
hybernæ militum contenderent Cappellani Exercitus
ſibi licere Matrimoniis aſſiſtere abſque præviis denun-
ciationibus, & ſine licentià Ordinarii, aut Parochi,
Epiſcopus petiit declarari, num id eſſet permittendum.
Die autem 29. Januar. 1707. Sac. Congreg. reſpondit:
Dandum eſſe Decretum editum die 6. Martit 1694.
quod ſupra fuit exſcriptum, ut in lib. 17. Der.
pag. 22.
Denique eadem quæſtio iterum diſcuſſa fuit in Bar-
chinon. Matrimonii die 4. Dec. 172 3. circa Matrimo-
nium Barchinonæ contractum anno 1688. coram QCap-
pellano legionis Germanicæ, propoſitoque dubio: an
conſtet de nullitate Matrimonii: reſcriptum fuit, Gir-
mativè, ut in lib. 7' 3. Decret. pag. 609.
Non abs re etiam erit noviſſimè, quibuſnam conditio-
nibus concepta ſint recentiora indulta, quæ facultates
à Sede Apoſtolica tributas cxplicant. Literz enim
S. M. Benedicti XIII. cxpeditæ die 26. Septembris
1729. pro Cappellano Majori Exercituum Cæſareorum
primo loco declatant, facultates nominatim poſtea ex-

preſſas ab ipſo Cappellano Majori, vel ab aliis Sacer-

dotibus ab eo fubdelegandis exercendas eſſe Aunta-
rat ergailites, aliaſijae ſexus perſonas ad dittos Exer-
citus, comprehenſis etiam copiis auxiliaribus, quonzodo-
libet ſpeltanter. Singulas poſtea recenſent Renkemes,
ac præſertim illam, ut Sacerdotes à prædicto Cappel-
lano Majori ſubſtiruendi, in eas perſonas Parochi vi-
ce, & oficio perfungantur, adminiſtrando etiam omnia
Sactamenta, quæ nonniſi per Rectores Eecleſiarum
Parochialium ſunt adminiſtranda. Doſtremò habent clau-
ſulam: Volumus antem, ut ii S&˙cerdotes, quos idem Cap-
pelanus Wajor pro Sacramentis eriam Parochialibus, mi-
litibus, aliiſae perſonis quibuſeunque dittorum Ereni-
RPhum

784 Ad K. P. La-Croix Theologiam Moralem.
tznum miniſtrandis, ut prafertur, deputandos duxerit, ast
nullatenus quidem hujuſmodi fagultatibus uti valeat erga „, innro
milites præſidiarios, qui continnæ arcium, ſeu aliorum lo- Iihms
cornm ecuſtodiæ adſoripti ſunt, qaos eorundem Locorum „I,
Parochis, & Ordinaris in omnibus, & per omnia ſub- wulken
eſſe declaramus, ſed duntaxat erga milites, & perſonas
Exercituum prædiétorum ad vagas belli operationes de-
inatos, tum abi in abtuali expeditione reperiuntur, tum E
etianz caum in quibuslibet accidentalibus, & tempora- lhe
neis, ſive hybernis, ſve æftivis, aut etiam præſidiali- .l.).

bus ſdationibus pro tempore detinebuntur, ita tamen, ut luine
ſKarimatque udem Sacerdotes, quos Cappellanus major 1, u
ſubelelegaverit, ad temporaneas illas ſtationes pervene- “
riut literas teſtimontales, tam ſuper eorum Sacerdatio,

Snmni
quam ſuper ſua deputatione, ac facultatibus ibi vigore ue
præſentinne conceſſis pro euſmodi manere exercendo Pa-
roclais loorum exhibere debeant; quibus viſis, hi non
impedinnt, quominus Miſam in ſuis Eccleſiis celebra-
re, au in vim earundem facultatum Sacramenta etiam
Parochtalia miniſtrare valeant, qubd, ſi e tempore Ma-
trinuoninna inter perſonas, quarum altera militaris ſit,
ſeu ad dittos Exercitus pertineat, ibique occaſione ſta-

tionne prædictarum conmmoretur, altera vero Parocho min
loci ſubdita reperuatur, contrahi contingat; eo caſu 4
ne- Parochus ſine Sacerdote hujuſmocti, nec viciſſim Sa- a
cerdos ſine Parocho celebrationi ejuſmodi Matrimonii enr
aſſiſtat, autbhene dictionem impertiatur, ſed ambo ſimul, 4 4 1
atqze æfnaliter ſtolg emolumenta, i quæ licite percipi Jo- 4 M
leant, accipianr, & inter ſe dividant. 1 elle
Lib. 6. p. 3. n. 759. polle eorum intentionem col- “
Ueritan

ligere (⁴)
(1) Ad Matrimonii validitatem non ſufficit quidem e
phyſica tantum & materialis Parochi, teſtiumque præa- Mum,
ſentia, at moralis requiritur, juxta Leur. in Jus Canon. ati
. „ . . . . I. y,
I. 4. tit. I. qu. 86. u. 3. Sanchez de Matrim. lib. 2. diſp. mu
. . „ 1), r o
3 1. num. 5. Gutticrez eodem Tratl. c. 46, h. 8. & 10. „ (n
& cæ-

.

Supplementum, ſive Acceſſtones. 785

& cæteros communiter Canoniſtas, quorum ſenten-
4 tiam, improbatâ contrari4 opinione, tenendam juſſit
S. C. in Romana ſuper dubiis Matrimoniorum 7. Martii
1700. T. §. p. 17. ſed æquè certum, non ex verbis
tantùm, ſed ex nutibus quoque, ſignis, & actibus, qui
Matrimonii contractum antecedunt, comitantur, &
ſubſequuntur, Patochum, & teſtes utriuſque Sponſi
conſenſum percipere poſſe, juxta eoſdem AA. & S. C.

1730. T. 5§. Thh. Reſol. p. 17, & ſeqq. ac Neapolitana
6. Maji 1741. T. 10. p. 5 I. in qua cùm quæſitum fuiſ-
ſet, an conſtaret de Sponſalibus, & Matrimonio inito
coram Parocho, & teſtibus, qui expreſſum verxbis con-
ſenſum non intellexerant, fatebantur tamen ex nutibus,
ſigniſque illum ſatis ſe percepiſſe, vel potins eſſent con-
cdendæ literæ teſtimoniales ſuper ſtatu libero, reſpon-
ſum fuit, affrmativè ad bprimam partem, & negativé
ad ſecundam, & amplius.
Lib. 6. p. 3. num. 760. in alia tamen declaratione
Gumtl §. C. (1)
(N1) Non una in hanc rem aperta declaratio eſt S. C.
Matrimonium valere, etſi Parochus aliâ ſimulatâ causâ,
puta ægritudinis, vocatus fuerit. Nam in Tarentina
quoque 29. Maji & 17. Julii 1745. T. 12. Theſ. Reſol.
P. 34. & 5§1. . .
. Ibi: non requiri ad valorem (2)
(2) Sæpius à S. C. desiſum fuit Matrimonium haud
irritum eſſe, quòd Parochus contradixerit, imò verò etſi
affcctaverit, ſe nihil videre, aut audire, aut etiam
obturaverit aures, eique illata fuerit vis, dum tamen
de sponſorum conſenſu & aluis ſignis juxta juris commu-
enis diſpoſitionem legitimè conſtet. Sic reſponſum fuit
in CGiennenſi 26. Julii 1582. in Sarzanenſi 15. Febr.
in Amerina I2. Januar. 1715. quæ T. 5. TVeſ. Reſol.
P. 17. K 18 referuntur „ SG in Weritonenſi 14. Junii
173 §. T. 8. 7 . Reſol. in Reſol. a. 173 8. P. 922. Quand
Ad P. La-Croiæ Theol. Snppl. D d d veE&

Mnl

in pluribus Reſolutionibus citatis in Romana 11. Febr.

J

786 Ad R. P. La-Croix Theelogiam Moralem

verò dubitandi ratio fuit. num utriuſque Sponſi verba
conſenss coram Parocho prolata fuerint, ut in Ko-
mana 2 8. Julii 1730. in qua Parochus ſimul atque
Sponſus dixerat: queſta & la mia ſpoſa, vi omni ad-
hibità, neque curatâ veſtis laceratione aufugerat, quin
Sponſam aut vidiſſet, aut quidquam dicentem au-
diiſſet, ac Balneoregenſi 24. Januar. 17 11. in qua Pa-
rochus Sacrum celebrans ſolum audiverat Sponſos aſſe-
rentes: Signor Curato ſtate per Teſtimonio, eoſque
increpuerat dubitans, quòd Mitrimonium attentare
vellent; reſpondit S. C. renovandum eſſe conſenſ um ad
cautelam coram Parocho, & Teſtibus ad formam Conci-
li ut legimus T. eod. 5. Th. Reſol. p. 29.
Lib. 6. p. 3. num. 77 I. Averſ. 4. 18. Sect. 2. (1)
(1) Vide etiam Pignat. Conſult. 79. n. 26. Tom. 5.
& Conſult. 104. T. S. & Emin. Petram. T. 4. ad Conſtit.
12. Joannis KKII. n. 20.
Lib. 6. p. 3. n. 772. quia ſciebant nil profuturum
apud contumaces (1)
(1) Hinc etiam S. C. in cauſa Hollandiæ Matrimo-
niorum 23. Auguſt. 16 81. & in Boſcoducen. WMatrim.
13. Febr. 1683. cenſuit abſtinendum ab expreſſa reſo-
lutione, ſed reſcripſit: Secretario cum Sanktiſſino ad
mentem. Ut autem explicat Emin. Petra T. 4. Conmm.
ad Conſtit. 12. Joan. XXII. n. 23. ſententia quidem
S. C. fuit, Matrimonia hæreticorum cum Catholicis co-
ram miniſtro hæretico iis in locis contracta, eſſe inva-
lida, ſed tamen non expedire hujuſmodi declaratio-
nem edere, ne Catholici nimium gravibus periculis
objicerentur. Similes reſponſiones ad mentem datæ ſunt
à S. C. in Trajetctenſi 2 1. Novemb. 1721. T. 2. h. Re-
ſol. p. 98. in Colonienſi 21 .Febr. 1728. T. 4. b. Keſol.-
p. 154. & in lprenſi Viſitationis Sacrorum Liminum 17.
Aug. 17 37. T. 8. 7 h. Keſol. P. 1 3 3. Moneo autem, in
citata Trajectenſi 21. Nov. 17 21. mentem fuiſſe, quòd
Matrimonium eſſet nullum, ut legimus T. 8. . Reſol.
Pp. 229.

Aunmin
Dnhoce
9.C n
inhe
T he
Niſlg
Neſd
b Neſt

I Dre
numkegi
PP
lnb.
jI
1ii

Cnhnrmen

Puloren
) Ki
m 1. 7
Eng in
40. 8
ſre 1 1 4
Krile
Ub.

Supplementum, ſive Acceſſiones. 787

p. 129. Cæterum, ubi nullus urgere videretur timor
damni in Catholicos, vel in eos, qui ejurato errore,
Orthodoxam Religionem cupiunt amplecti, eadem
§. C. non abſtinuit ab expreſſa declaratione nullitatis,
ut in Decreto edito 22. Junü an. 1624. quod habes T. 5.
Th. Reſol. p. 149. in KRuremund. 2. Maji 1676. citata
T. 8. 7 b. Keſol. P. 129. in Gedanenſi 4., Sept. 1677. T.,
.7/. Reſol. p. 150. in Colon. die 1 6. Dec. 1719. T. 8..
T. KReſol. p. 129, in Moguntina 3 I. Maji 172 1. T. 5.
Th. Reſol. p. 150. in Paderbonenſi 4. Aus 1725. T. 8.
Th. Reſol. P. 129. &à Wormatienſi 7. Julii 173 1. T. 5.
Pp. I50.
Lib. 6. p. 3. n. 778. declaratione Cardinalium
¹)
(1) Præcipuæ duæ ſunt, altera 26. Sepft. 1602. altera
in una Belgii 27. Martii 1632. quæ memorantur T. 5.
Th. Reſol. P. 149. & T. 8. p. 127.
Lib. 6. p. 3. n. 787. abique experimento (1)
(1) Id conſtituit S. C. in reſcriptis editis 13. Martii,
& 8. Maji 1706. quæ fuiſſe in Signatura Sanctiſſimi
confirmata 9. April. 1707. dilcimuse cx T. I. 1 . Keſol:
S. C. P. 274. . S
Lib. 6. p. 3. num. 877. dummodo omnino ocnltum
ſr (1)
(1) De hac clauſula conſulendus Lambert. T. 4. E-
dict. Bonon. T. 4. à pag. 269.
Lib. 6. p. 3. n. 888. poteſt per Vicarium ſuum Ca-
pitularem (1)
(1) Scito tamen, S. C. in Mexicana Vi 6 tationis Sa-
crorum Liminum T.9. P. 42. Keſol. Select., ab anno 1700.
ad'1718. interrogatam , an Proviſores, & Vicarii Gene-
rales à Capitulis, Sede vacante, deputatt valeant diſten-
ſare in gradibus prohibitis ad Matrimonia contrabenda'
reſpondiſſe: negativé.
Lib. 6. p. 3. n. 90 3. Krim. n. 2 L36. (1)
(1) Conſuls T. z. Th. Dier. P. 198. S ſc.- expoſi⸗
D 4,/d tionen

1

788 Ad K. P. La-Croix Theologiam Moralem
tionem cauſæ Pratenſis, & nota Reſolutionem S. C. pro

validitate Matrimonii contracti in vim diſpenſationis ex

falſa, ut prætendebatur, cauſa obtentæ.
Lib. 6.p. 3. u. 91 5. videtur ſolviſſe dubium (1)
(1) De Matrimonio contracto inter conjunctos ter-

tio, & quarto Conſanguinitatis gradibus, prævidâ Apo-

ſtolicàâ diſpenſatione ſuper quarto, non obtentis literis
declaratoriis ſuper tertio juxta Bullam 13. S. Pii V. vide
ſis Diſeurſum Proſperi Lambertini S. C. Secret. T. 2.
Theſ. Reſ. p. 149. Interea adnotabis Reſolutionem S.
C. T. 2. Th. Reſol. p. 143. in cauſa Lucgzorienſi ſuper

duobus hiſce dubiis. I. An conſtet de anullitate Matri-

monii (contracti ut ſupra) & quatenus aßrmativé.
II. an Princeps Zoannes Sapica falctus ſit inhabilis ad
ontrahendum Matrimonium cum aliis mulieribus &.
Reſpondit igitur S. C. Ad primum negativèé, & Epiſco-

Pus mandet, quòd Coniuges continuent in ſeparatione, do-

nec obtinuerint Literas declaratorias. Ad ſecundum,

proviſum in primo, & amplins.
Lib. 7. n. 247. damnatis ad perpetuum carcerem
1)
(1) S. C. 26. Maji 1707. apud Urſayam diſcept. Ec-
cleſ. T. 2. P. I. diſc. 10. num. 3 3. & ſeqq. decrevit,
Matrimonium eorum, quibus quoad perpetuum car-
cerem damnati ſunt, carcer pœna eſt, non locus cu-
ſtodiæ, coram Parocho carceris contrahendum; con-
tra coram Parocho domicilii contrahi oportere eorum

Matrimonium, qui cùm catcer locus cuſtodiæ ſit

ipſis, non pœna; in carcere nec domicilium, nec qua-
domicilium acquirunt. Hæc S. C. deciſio in Statuta
Cleri Romani illata eſt c. 3. de jure eligendi ſepultu-
ram S. 9. in addit. verſ. Carceribus. fol. 1 5. V. Lambert.
T. 2. Ediöét. Bonon. p. 18I. & ſeqq.
Lib. 7. n. 3 13. non incurrit (1)
(1) Quid porro dicendum de Clerico, qui non in-
cedat in habitu, & tonſura? r. ſi Clericus cœlebs ſit,
neque

4

n ine
emf
18, Ule
1 E.
non f⸗
Tertaß
SCAel
alulſn
Andneld
undon

en; in

ſeunllene
ſ⸗
libr
loe
NeNene
Cn, il
ſe, bc
Ictons,
iſtſenn
16 Nlrin
uneft
ana.
Ud.
W
Cochſin
belo⸗ n
Treag,
dr .
mnltii
W lel
(ben 4
lerhi

henti⸗

liiel
Nede Supplementum, ſve Aecceſſtones. 789

nnd neque incedat in habitu & Tonſura „ amittere illum
* quidem privilegium fori ſed non privilegium Cano-
ilet nis, ut reſolutum fuit à S. C. 16. Octobr. 1582. con-
Mbinmas tra de Qlerico conjugato videtur dicendum, qui ſi

Hh, non deferat habitum, privilegio Canonis exuitur juxta
n Tert. in cap. Unico de Cleric. Conjug. in 6. Quèd ſi
G S. C. 3. Dec. 17 1 8. T. I. T. KReſol. p. 129. ſtatuit, eſſe
eiit concedendam diſpenſationem (ab irregularitate) ad cau-
uli telam Sacerdoti, qui poſt percuſſum Clericum conju-
hu gatum non incedentem in habitu & Tonſura célebra-
e verat; inde factum, quod dubio locus eſſet, num re-
vera Clericus percuſſus inceſſerit abſque habitu, & Ton-
ſuta.
Lib. 7. n. 318. pede trudant &c. (1)
(1) Hinc declaravit S. C. 16. Maji 173 3. T. 6. Th.
RKeſol. p. 81. in excominunicationem incidiſſe Paro-
chum, qui Clericum ſuo addictum ſervitio, fatentem-
que, ſe diſcipulum ejus eſſe, ac veluti alium, cor-
rectionis, uti ajebat eſſe, cauſa in capite ſemel, atque
iterum percuſſerat, nec non pluribus contumelioſis ver-
bis magnam denotantibus iracundiam affecerat, ite-
rumque pugnis primum, deinde baculo eum verbera-
Verat.
Lib. 7. n. 361. Provinciales (1)
(1) V. Dialogos P. Danicel Galli & S. J. Presbyteri
doctiſſimi, aut ſaltem Epiſtolas Italicè ſcriptas à P. Gar-
bello ejuſdem Socieratis hoc titulo: Lettere di an Con-
feſſore ad aun penitente &c. Plura de his verè infamibus
epiſtolis dabunt vindicationes P. Huylenbrouc, &
Dialogi P. Nicolai Ghezzii. Mirum in ſumma utriuſ-
que fori Eccleſiaſtici, & Sæcularis conſpiratione ad
Efamoſas haſce literas damnandas, non deeſſe, qui nulla⸗
petità facultate illas ſine ſcrupulo legant, quin etiam
(heu! heu!) femellis legendas obtrudant, ut Floren-
tiæ, ac Piſtorii vidi ipſemet, non ſine animi dolore, atque
indignatione. .

4 P dd 3 L

1

790 Ad R. P. La-⸗Croix Theologiam Moralem

Lib. 7. n. 3 62. Aug. Le Blanc (1)
(N1) Et qui eum primo ſub Eleutheri, ſecundo verè
ſuo appoſito nomine confutavit, præclariſſimus Belga P.
LEivinus de Mayer S. J.
Lib. 7. n. 3 03. Clemmens X. (1)
(1) Menſe Majo an. 1647. biennio ſcilicet ante Cle-
mentem X. Moguntina facultas, ac 27. Novemb. ejuſ⸗
dem anni Toletana Inquiſitio eundem libellum Moni-
torum ſalutarium &s. ut Aur Janſenignurn ſaperet, ac
Luthero-Calviniſmum, gravi ſententiâ damnaverat. Ad

hujus libelli confutationem celeberrimus orator Gallus

P. Bourdalove Sermonem habuit diſertiſſunum, quem
legere eſt T. 2. Jermonum de Myſteriis. Caveant, qui
noſtris hiſce temporibus adverſus ſuperſtitionem in
cultu Sanctorum, ac præſertim Beatiſſimæ Deipa-
rentis ſine originaria labe conceptæ vexillum expli-
cuere, ne damnatas hujus libelli ſententias callidè
obtrudere, atque & Galliis in Italiam accerſere vi-
deantur.
Lib. 7. n. 3 67. Artes Jeſuiticæ (1)
(1) Vide adnotata ad Lib. 1. n. 166.
Lib. 7. n. 376. Unigenitus Dei Filius (1)
(1) Conſtitutionem hanc, ut alios non paucos mit-
tam, P. La Fontaine quatuor prægrandibus Tomis
Romæ editis, Theologicè ,atque pereruditè propug-
navit. .
Lib. 7. n. 487. non ideo incurrit irregularitatem
1) “S
(1) Ad cautelam tamen cenfuit S. C. 12. Jan. 1726.
T. 3. p. 264. concedendam diſpenſationem ab irregula-
titate Sacerdoti, qui ſclopi exploſione alterius oculum
Kniſtrum debilitaverat. .
Lib. 7. n. 499. ſed caſualiter ſequatur (1)
(1) At quid ſi dubium ſit, an mors ex vulnere
evenerit, an ex alia ſuperveniente cauſa; vulnerans
erit ne irregularis? Dixi, E dubium ſit. Nam ſi re-
. vera

conn
r wim
vnbern
efa
igtu,

lo
lqun
Mronornn
AI0ne
iiming
D
1by
Aluin
Urerdol
hrt
lcepel
Conrie
Perſcio
umn
Denehci
Okhin
uudemg
1. Mar
Lib

nhlin 1 ”õ
le 1. 8 Supplementum, ſive Acceſſiones. 791

Auini vera conſtet, non ex vulnere ſecutam fuiſſe mortem
nrlii nec animum lethaliter occidendi habuerit vulnerans;
non fiet irregularis, eX cap. ad audientiam, & ex cap.
Fgnißcuſti a. de homicid. volunt. vel caſual. In dubio
igitur, vel agitur in foro contentioſo ad imponendani
pœnam propter Irregularitatem, qualis eſt beneficic-
rum privatio, aliæque ſimiles; tunce autem cùm pœ-
na ordinaria ſtatuta delicto certo non ſit imponmenda de-
licto dubio, is non cenſetur irregularis: aut agitur
in foro pœnitentiali ad imponendam penitentiam,
vel quaſi pœnitentiam, ad effectum nempe abſtinendi
Promotum ab exercitio Ordinum, ac non promovendi
ad Ordines Sacros; tunc autem in hoc dubio reputa-

bitur irregularis. V. T. 4. Th. KReſol. S. C. p. 294. &
ſeqꝗq. .

, NS

Lib. 7. n. 50. in fine: non ſequeretur inde irre-
gularitas (1) .
(1) Quid ſi autem quis ex utroque oculo cœcus
ſit!. q. S. C. cenſuit, diſpenſari polſe in eo, qui jam
Sacerdos ſit, ut cum aſſiſtentia alterius Sacerdotis ce-
lebret, ut in Florentina 23. Aug. 1727. L. 4. p. 107.
cujus expoſitionem releges non inutiliter ibid. p. 762.
Contra verò non eſſe conſulendum Sanctiſſimo pro di-
ſpenſatione Laici ex utroque oculo cœci ad ſuſcipien-
dam primam Tonkuram, neque eum habilitandum ad
Beneſkicia ſimplicia cum commutatione divini Officii in
Officium B. M. Virginis, quod memoria tenebat, ſenſit
eadermn S. C. T. 6. P. 56. in Pampilonenſi diſpenſationis
2 8. Martii 1733.
Lib-7. n. 518. de defectu lenitatis (1)
(1) Quid autern dicendum ſit de Sacerdotibus dam-
natis ad triremes, quando ſcilicet fiant irregulares, &
an habilitari poſſint ad exercitium ſuorum Ordinum,
vide T. 3. heſ. Reſol. S. C. in Lavellann, ſen Romana
p. 3 38. & 345.
Lib. 7. n. 5 30. in fine: vel mutilationis (1)
9 Ddd 4 (1) In

792 Ad K. P. La-Croix Theolo giam Moralem

(1) In aliquibus editionibus, ut Mediolanenſi a.r. 724.7
additur octavus liber de Bulla Cruciatæ, qui Medullæ

J
„

P. Buſembaum in pluribus recentioribus editionibus ad-
. jectus fuit. Moneo autem, librum hunc, neque P. Bu-
ſembaum, neque La-Croixii eſſe; quèd quidam non
anifmadvertit, qui neſcio, quem locum ex hoc octavo
Libro veluti La-Croixii citavit, atque inſectatus eſt.
Utrum Typographus Theologiæ La-Croixianæ in ſe-
quentibus editionibus librum iſtum recudere velit, ig-
noro. De La-Creixio optimè meriturum illum cen-
ſerem, fi omitteret. Quèòd ſi Hiſpanorum caus illum
addere voluerit, ſatis ſit, monuiſſe eum ab alio Au-
thore prodiiſſe, de quo mihi hactenus non conſtat,
etſi ſunt, qui affirment, Librum hunc Colonienſi cui-

dam Presbytero tribuendum.

oe
ſor

Utore

gfe
ſi

Nrer

a emamn

r, no
ur io,
nagen
1lyror
uri
1re
Inghe 1
en
Imntnnn
ln lem

huc . Supplementum, ſue Acceſſtionet. 793

rnEGL1*
NIOQ RA E I18S

Ad quædam generalia axiomata
redactæ.

SXYNOPSIS.
MOO NITV M.

Octor P. Tobias Lohner in ſuis Inſtitu-
tionibus quintuplicis Theologiæ Tract.
V. Cap. III. monet Moralis Theologiæ
Auditores, ut generalia brincipia, & doctri-
nas præ reliquis bene adaiſcant, memoriæque
Krmiter imprimant 5 haæ enim, ouom ſi ut fon-
tes, & qutilets reliquæ Conelußones particula-
res emanare ſolent, ſi ob oculos ſemper habcan-
tun, non erit adeo dißcile, eadem prudentig
auxilio, ad particulares Caſus applicare. Rem
itaque utiliſlimam præſtiturum me Putavi, ſi
in Tyronum hujuſce facultatis gratiam, totam
veluti ſub unum conſpectum ponerem bP.
LA-CROIX THE 6166G12 M:; il-
lamque ad quædam generalia principia revo-
carem. A dicto P. Lohner principia iſthæc
mutuatus ſn; tum locos addidi Authoris no-
ſtri ad praxim cujuſque principii ſpectantes,
„Juam rem ipſam aggredior.
I Ddd z CA-

794 Ad KX. P. La-Croix Theologiam Moralem
CQALPUT lJ..

De Axiomatibus ad altus humanos in genere N
ſpectantibus.
AXNIONMA I. uß

Nihil volitam, niſi præcognitum.
Vide b. 1. num. I. 734. & ſeqq.

Vide lib. I. num. 699. num. 767. & lib. 7. num. 313. led
AXNILO M A II. . un i
Won ineſt altui moralitas, A. deßit voluntati libertas. ck
Vidc lib. 5. num. 13. 14. 7 4. UM
COROLLARIA. .

Vide lib. 1. num. 77 8. & lib. 5. num. 30. 219. 220.

. A XIOM A III.
Nihil conſenſui tam contrarium eſt, quàm vis
S metus.
Vide lib. 1. num. 77 5. & lib. 3. p. 2. num. 9 3 I.

COROLL A,KIA.
Vide lib. t. num. 774. lib. 3. p. 2. num. 578.: ad 637. lb.
6. p. 3. num. 6 55.

AXIOMA IV.
Vani timoris aulla eſt excuſatis.
Vide ſupra, & lib. 6. p. 3. num. 656. Eulite

Vide lib. 3. p. 2. num. 642. ad 649. lib. 6. p. 3. num. 649. ertel

AXIOMA V. Pte⸗
Scire, & ſcire debere, pania ſunt.
Vide lib. 1. num. 70 1. 705.
COROLLARIA. D

Vide lib. 1, num. 75S. Iib. 4. num. 142 1.

Uinen

Supplementun, ſve Acceſſiones. 79 5½
AXIOMA VI.

Non ſunt facienda mala, ut eveniant b'ona.

COROLLAKIA.
4 Vide lib. 2. num. 27 1. lib. 3. P. I. num. 63 8. . 77 1.

AXIO MA VII.
Ablus agentium on Pa anur ultra 6 orun
intentionem.
Hoc eſt: ſi ad bonitatem, vel malitiam, vel eſſen-
tiam alicujus actûs requititur intentio ipſius ope-
rantis, non poteſt de tali bonitate, vel malitia plus
illi adſcribi, quàm quantum ille per ſuam inten-
IANI tienem appetere potuit.

ſn COROLLARIA.
4 Vide lib. 6. p. 1. num. 442. 458. & p. 3. num. 64. &
1 ſeqq. Adde. Qui die jejunii delectatur eſu carnium
8 imaginariè tantum, non violat jejunium, nec pec-
cat contra præceptum jejunii, quia, cùm præce-
ptum poſitivum ber ſe non extendatur ad actus in-
ternos, hic meritò locum habet deſcriptum Axio-
ma, ut docent Dian. p. I. tract. 9. reſp. 37. Lay-
mann, & alii.

AXIOMA VIII.
Voluntas pro opere reputatur.
Senſus eſt: Quando aliquis re ipsâ habet voluntatem
efficacem aliquod opus faciendi, tum, etfi ab eo
perficiendo contra voluntatem ſuam impediatur, pe-
rinde a Deum præmium, aut pœnam mereri, ac
4“ ſi opus ipſum perpetrâſſet.

COROLLAKIA.
Vide lib. 5. num. 66.

35 CALDUT II.
n De Axiomatibus ad internam attuum humanorum re-
gulam; ſeu conſcientigm pertinentibui.
D AXIO-

796 Ad R. P. La-Croix Theologiam Moralem 3
A XIO M A I.

Quod non eſt ex pde, peccatum eſt.
Vide lib. 1. Tract. 1. num. I1. & ſeqq. K n,
el,
COROLLARIA. 66
Vide ibid. Adde. Qui venerando Sacras Imagines, auf

reliquias putaxet, ſeſe Idololatriam committere, non vehil
eſſet immunis à tali culpa, ſi dictam venerationem
peragerer. Ita communiter apud Bonacinam lib. 2,

de pecc. q. 4- punct. 6. numn. 13. Auuma
AXIO M A II.
Non lædit conſcientiam altio, quam probabilia
ntſi

tuetur opinio.

Vide lib. 1. num. 26 8. & ſeqq.

COROLLARIA.
Vide lib. 1. num. 92. 301. & à num. 3 68.

AXIOMA III.

In dubio melior eſt conditio poſſidentis. Mmil⸗
Vide lib. 1. num. 49 5⅞. & ſeqq. ad 510.
COROLLARIA.
Vide lib. u. Ursle
A XIO MA I. . l
Dubia in meliorem partem mnterpretanda ſunt. ſi
Vj . X es, &⸗
ide lib. I. à num. 294. D,n
B zn
CoOROFELARIA.
Vide lib. r. num. 470. num. 5 II. num. 62 1. num. 8 52.
lib. 3. P. 1. 5li n
3. P. I. à nutn. 195 lib. 7. num. 120. n
AXIOMA V.
In dubio tutior pars eſt eligenda.
Vide lib. 1. num. 470. bars A eles Elbe
CORO LLARIA.
N⸗

Vide lib. , num. 476. & hb. 6. p. 3. num. 29 8.: & ſeq.
AXIO-

“ . . 4
1 Syuzpplementum, Rve Acceſſiones. 797
e4 A.AAXIO; MA VI.
e ng PFruſtra remedium quæritur, ubi nulla eſt Ilæſio.
N Inrellige, ſi finis, ob quem inſtitutum eſt, obtineri non
Uill poteſt, non debere muhum in remedio quærendo,

e aut applicando laborari.

COROLLARIA.
Vige lib. I. à num. 541. lib. 3. p. 2. num. 1238.

C A D UH I III.

De Axiomatibus ad externam altunm humanorum re-
. m
gulam, ſeu legem ſpeltantibius.

AXIO M A I.
Omnin ſunt licita, quæ nudta lege, aut jnre ſunt vetita.
COROLLARIA.

IA Vide lib. 3. p. 1. num. 62 3. 63 4. lib. 6. P. 2. num. 2 30.
D & 2005.

AXIO M A II.
THaberi debent ut infebta, quæ contra jus manifeſtume
e. ſunt confella.
I. Si res Eccleſiæ, vel Pupilli alienentur contra juris
II formam, invalida eſt alienatio. II. Invalida item
3 eſt eleétio facta contra jura. III. Item ſtipulatio-

nes, & mandata contra jus facta. Vide etiam lib. 6.
P. 3. num. 459.-

A XIO M A fII.
ll Imnpoſſibeliun nulla eſt obligatig.
Vide lib. 1. mim. 778. & 780.
. COROLLARIA.
4 Vigde lib. 1. & lib. 3. p. r. Huin. 583.
AXIO MA IV.

Boſſe quis non Nicitur, gquod contra jus Poteſt.

Senſus .

798 -A K. H. Lr. Croix Theologiam Moralem
Senſus eſt: Quando quis phyſicè quidem actionem ali-

quam præſtare poteſt, ſed ita, ut neceſſariè ſimul
aliquam legem violare debéat, tum perinde in mo-
rali hominum æſtimatione ad talem actionem is cen-
ſetur impoôtens, ac ſi ne phyſicam quidem potentiam
haberet.

COROLLARIA.
Vide lib. 3. p. I. num. 40. KReſp. III. 6. & num. 674.
& ſeqꝗq.
AXIOMA WV.
Legibus, & non exemplis eſt judicandum.
Hoc eſt, ex legum inſtitutionibus judicandum eſt, quid
fac iendum ſit, non verò ex alienis exemplis.

COROLLARIA.
I. Judex non debet attendere, quid anteceſſores judi-
caverint, ſed quid poſtulet legum æquitas. II. Hæ-
res non poteſt retinere bona ex Teſtamento relicta,
ſi comperiat eſſe aliena, etſi ſciat ab ipſo Teſtatore
bonã fide ut propria pofſleſſa fuiſſe, modo tempus
ad præſcriptionem requiſitum non impleverit. Vide
etiam lib. 1. num. 8S48.

AXIOMA VI.
Ratio legis eſt anima legis.
Sermo eſt de fine legis. Vide lib. 1. num. 863. ad
877
COROLLARIA.
Vid. ibid.
A XIOM A VII.

Non urget conſcientiam lex bumana, quando de-
terrent mala gravia.

elb.
W.nt

,

n.69

ſelb:

lerſua
ſcelbe
Nneſci

Erennre
lnlbe

onncin

Nteſoc
rteſs
Num.1¹
nis, e
Comte
oceratr
¹ nn

len

Pluch

Eteßi

Supplementum, ſive Acoeſſiones. 799

COROLLARIA.
Vide lib. 1. num. 774. & ſeqq. &l. 3. p. I. num. 769.
IvV. in fine. lib. 6. P. 2. n. 339. G& 1569.

AXIOM A VIII.
Cam ponitur le gis executio, non nocet omiſſa
intentio.
l genſus eſt: Non requiri intentionem ſatisfaciendi præ-
cepto, modo actio præcepta ponatur. Vide lib. 1.
num. 692. & 693.

COROLLARIA.
Vide lib. 2. & lib. 4. num. 1329.

AXIO MA IX.

Lex pœnalis non urget conſcientiam, donec proferat
L Zudex ſententiam.
Vide lib. 1. à num. 607.

COROLLARIA.

I. Beneficiatus poteſt retinere Beneficium, donec de-
clarerur delictum, propter quod ipſo facto privatus
eſt tali Beneficio. Azor. Sylv. Molin. aliique apud
Bonacinam d. I. q. I. Punéto 7. §. 2. m. 11. II. Do-
nec Jjudex ſententiam ferat, non tenetur qui delictum
4 hæreſis admiſit, bona ſua fiſco applicare. Bonac. ib.
num. 20. III. Is, qui ob delictum privandus eſt bo-
