etn Srephanus à S. Paulo, Carmelita. Theologia Srepk.
uin Moralis 1664.
u Stephanus Gratianus I. U. D. Romanus. Diſ- Srepb.
Dodl crepationes Forenſes.
nallt Matthæus Sroz, Germanus, Soc, Ieſu. Tribunal Srotz.
poœnitentiale. Dilingæ 1684. .
Samuel Stryckius Iuriſc. De cautelis contra- Serych.

tuum. de ſucceſſione hæreditatia. Pe actio-
nibus, & præſcriptione &c.
n Franciſcus Fuarez, Hiſpanus, Soc. leſu. Doctor Suar.
, eximius. Obiit 617.
Eleu Franciſcus Sylvius, Duacenſs Profeſſor, & De- Vlv.
canus. Variæ reſolutiones caluum &c. O-
rlt Apud Buſembaum. V. Sylv. Sylv.
u v. Gonzales. Wuops.
g M

Oannes Baptiſta Taberna Belga, Soc. Ieſu. Tabern.
Eelu e) Synopfſis Theologiæ practicæ 1698.
lglkerkt Joannes Cognatius de Tabia, ſeu Tabiena, Tabien.
. Dominicanus. Summa Tabiena, ſeu Sum-
EIoöE ma Summarum. circa 1525.
ON Aſcanius Tamburinus, Congregationis Vallis A Tams.
ENMS umbroſæ, Abbas Paſſinianenſis. De jure
Abbatum.
EThomas Tamburinus, Siculus, Soc. Ieſu. In Tamb.
Decalogum. De Confeſſione, Communio-
ne, Sacrificio, Sacramentis, Matrimonio,
Contractibus &c. Obiut 1675.
Enuk. Vincentius Tancredus, Soc. leſu, Siculus. Quæ- Tanered.
N ſtioncs Morales. pe matrimonio. pe virtute
go l religionis. Obiit 1659.
n Adamus Tannerus, Germanus, Soc. Ieſu. O- Tann.
. büt 1632.
2 Pe-

,

N

. ●
ͤ276 Ad K. P. La-Croiæ Theologiam Moralem

Tapiu. Petrus de Tapia, Dominicanus, Archi-Epiſco-

pus Segobienſis. Obiit 1657.
Teril. Antonius Terillus, Anglus, Soc. Jeſu. De con-

ſcientia probabili. Regula morum. Leodii

1668.

§. Thom. Sanctus Thomas Aquinas, Dominicçanus, Do-

ctor Angelicus. Obiit 1274. (NovamS.
Thomæ e3ditionem P. Bernardus de Rubeis
Dominicanus, Venetiis emittit.)
Thomaſſ. V. Thomaſſinus.
Tiburt. v. Tiburtius Nav. Ordinis S. Franciſci de obſer-
Navar. vantia. Manuductio ad praxim Exccutionis

literarum S. Pœnitentiariæ. Romæ 1688. †

Tiraq. Andreas Tiraquellus Iuriſc. Pariſienſis. De
Privilegiis piæ cauſæ &c. floruit circa 1547.
Tol. Franciſcus Toletus, Hiſpanus, Soc. Ieſu. Jum-

ma Caſuum. De peccatis mortalibus. O-.

biit 1596.

Tomaſſ. Ludovicus Tomaſſinus, Oratorii Ordinis. Ve-

tus, & nova diſciplina Eccleſiæ circa bene-
ficia, & beneficiatos. Circa 1676.

Tond. Petrus Franciſcus de Tonduti, Quæſtiones, &

reſolutiones Canonicæ, & Civiles.
Trull. Joannes Ædius Trullenchus, Hiſpanus, Do-
ctor Theologiæ. Praxis Sacramentorum.
„Circa 16337.

Turrecr. Joannes de Turrecremata, Dominicanus, Car- .

dinalis, & Epiſcopus Sabienſit. Claruit cir-
ca 1460.

Turr. Luiſius Turrianus ſeu Torres, Hiſpanus, Soc.

Ieſu. In 2. 2. J. Thomæ. De pænitentia. De
virtutibus, & vitiis. Obiit 163 55.
TIuſeh. Dominicus Tuſchus, Cardinalis. Practicæ
concluſiones juris. Obiit 1620.

Supplementum, ſive Acceſſiones. 277

DZZ FRanciſcus Valens, vel Valente, Luſitanus, Valent.
Soc. Ieſu. Concordia juris pontificii cum

Doninin Cæſareo. Obiit 1662. .
e Gregorius de Valentia, Hiſpanus, Soc. Ieſu. Vaj
wiite Obiit 1603. Valent.

Andreas Valenſis, I. U. D. Lovanienfſis. circa Vallenſ.
1636.
Gabriel Vaſquez, Hiſpanus, Soc. Ieſu. Doctor Vaſi.
acutus. Obiit 1603. 2
Alphonſus Vega, Ordinis Minorum, circa Vega.
1596.
Joannes Baptiſta Ventriglia, Epiſcopus Caſer- Ventrig.
taäantk.
Bartholomæus Ugolinus, Iuriſc. De Cenſuris, Ugol.
SEe irregularitatibus.
Franciſcus de Victoria, Dominicanus. Obüt Vitor.
1545. (imo verè 1546.)
Claudius Viexmontius, Pariſien. Salutaris pœ- Viexm.-
in nitentia peccatoris 1595. .
Henricus de Villalobos, Franciſcanus. Cande- Villal.
labrum aureum. de Sacramentis, & cenſu-
Dris. circa 1620.
Vindiciæ Gobatianæ, ſive examen propoſitio- viudq. Gob
num;, quas ex operibus P. Gobat damnavit
Epiſcopus Atrebatenſis 1706.
Vindex Tabernæ, ſive author anonymus; „ qui Vmd. Tab
Tabernam defendit contra damnationem
Epiſcopi Atrebatenſis, lenipr Gallico. Liſte
des Saints Canoniſez & 0°. & Latino, Colle-
btanea &6. 1706.
nle Gerlacus Vinito, Vicarius ad S. Urſulam Co- pinit.
e loniæ. Compendium de Sacramentis &.
1654.
Dominicus Viva, Soc. Ieſu. Damnatæ Theſes Viva.
5 3 ab

278 Ad K. P. La-Croix Theologiam Moralems

ab Alex. vII. Innoc. xr. Alex. vIII. Venetiis,
& Francofarti 1712. B
Vivald. Martinus Alphonſus Vivaldus, ftalus, Cano-
. nicus Regularis Congregationis S. Salvato-
ris Theologiæ, & Iurium Doctor1 590.
roppil. Philippus de Volpiliere, Theologia ſpeculati-
va, & practica 1697.
Urh abAſ. Urbanus ab Aſcenſione, Carmelita 1648.

Wuading. Petrus Wadingus, Hibernus, Soc. Jeſu. De

Contractibus. Obiit 1644.
Wammeſ. Joannes Wammeſius, Iuriſc. Lovanienſis.
Wagner, Henricus Wagnereck, Bavarus, JSoc. leſu.

Commentarius Exegeticus in Decretales

1665.
Werx. Ariadne Carolino-Canonica, Authore Iacobo
Wex Soc. Ieſu. Auguſtæ Vindelic. & Dilin-
S 1708.

⸗
lio

Vt.

zieſ. lacobus Wieſtner, Soc. leſu. Inſtitutiones Ca- ſhal

nonicæ. Monachii 1705.

ig. Ioannes Wiggers, Doctor Lovanienſis. Obiie u

1639.

2.

Zabar. PAulus Cardinalis, aliàs Zabarella, Patavi-

nas, Ordinis S. Auguſtini.

Zacb. Paulus Zacchias, Medicus Romanus. Quæſtio- d

nes Medico-Legales. Lipſiæ 1630. & alibi.
Zambr. Melchior Zambranus, Paſtor Segobienſis. Au-
reæ Deciſiones eaſuum confcientiæ. circa
1604.

Z⸗ey. Lælius Zecchius, vel Cecchius, Iuriſc. Cano-

nicus Brixienſis. De repub. Eccleſiaſtica ο.
circa 1580.
Zorol. Thomas Zerola, Epiſcopus Minoricenſis. Pra-

.

iknc

eos Ne

8

N ,
44 Supplementum, Rwve Acceſſiones. 279
A. 2„ . . . . .
„ Xis Epiſcopalis. Praxis Sacramenti peœni-
An, tentiæ. circa 1592. ſ

ine Henricus Zoeſius I. U. D. Lovanii. In Ius Ca- Zofr.
n nonicum. Obiit 16 27.
AN Pranciſeus Zumel, Ordinis de Mercede. O;- Zumel.
ulpeſe hiit 1607.
Franciſcus Zypæus, Juriſc. Vicarius Generalis
nle Anuerpiæ. Reſponſa de Iure Canonico.
n ee De luriſdiétione Eccleſiaſtica. Ius Pontifi-
eium novum.

APPENDIX.

Be ratione, ejuſque uſu in Morali Theologia.

N. Miue (Anen I. Rationis naturalis uſus in Morali Thee-
. logia perneceſſarius eſt. Theologia, ajebat Ca-
rlonnme nus l.9. c. 4. citra naturæ ratiovem non couſtat. Qunuzxe
enim ſit homo rationalis, eſt illi ingenita ratiocinatio,
ſive agat ſecum quid,» Eve cum altero, ſve velit hu-
mana, ſeun divina cognoſiere. Quare, nubi homines diſſe-
rent, rationem naturalem repellere nec debent, zgeg
verò pobſnut, niſi homines eſſe deſierint. Ratio enim res
omnes continet; quoquo te verteris, praſto eſt, nulldà
diſputatione exeluditur. Quamobrem, qui naturalem
rationem ab uſu Theologia remotanz eſſe volunt, ii om-
nem à Theologia diſputationen exoludunt 5 line qua
tamen quid in anaquaque re vernm ſit, diſserni- &
comprehendi non valet.
Quæ quidem, ſi ge Theologia univerſa veriſſimè di-
Qa ſunt, quanto magis de illa Theologiæ parte idem
ſentiemus, quæ mores naturæ moderationi conſenta-
nees præſeribit, vitiaque naturæ contraria reſutat?
Ouo loco, ut idem Canus ſcribit, ſive in ſohola de hiſce
S 4 defi-

280 Ad K. P. La-Croix Theologiam Moralom

definias quicquam, Eve populo in concione perſuadeas
relta, prava diſuadeas; naturæ, rationis, Philoſophiæ
opeéne vonténanere anmentis eritt.
Canon II. Eæ tamen rationes Theologo uſitatio-
res eſie debent, cæteriſque præſtant, quæ ex certis
Scripturarum „ Patrum, Conciliorum „Pontificum,
& Canonum teſtimoniis, ſtatutiſque deſcendunt.
Nam, qui Theologiæ Præcepta humanis metiuntur ar-
gumentis, hi primum omnem vim Theologiæ, & gra-
vitatem amittunt, deinde faciunt, ut Theologia, de-
tractâà authoritate, non ſolùm contemnatur, ſed ne
Theologia quidem ſit. Vide Canum libro eodem
nono cap I.
Canon III. Firmum argumentum illud eſt, quod ex
perſpicuis, exploratiſque Principiis certò conficitur. Sic
ex'illo axiomate: ſeienti, & conſentienti non Fkt injuria
lib. 6. decret. G. ult. reg. 27. Optimè inferes, eum, qui
ſcivit alium effoderèt

heſaurum in agro ipſius, neque
. . . . . . . .
cùm facile poſſet, id vetuit, conqueri de injuria non

Poſſe, ſi inventor totum ſibi theſaurum tribuat, uti
Tugo de juſtitia d. G. n. 1 14. aliique permulti apud
Dian. p. 9. Tr. §. re. 3. opinantur.
Canon IV. Duo tamen in uſu horum Theologiæ
Principiorum cavenda maximè ſunt. Primum illud,
ne ea veluti principia fumantur, quæ eâ ſolùm ratio-
ne recepta ſint, quèòd non rectè eorum falſitas fuerit
animadverſa Sic nihil apud Caſuiſtas celebrius,
quàm pecunian non Parere pecuniam, quod tamen
non tamn principium eſſe, quâm Præjudicati animi,
idque, quod in quæſtione poſitum eſt, ſumentis opi-
nionem, contendit Clariſſ: Vir „ cujus ſiſtema de uſu-
ris, ſi ad Pichleri Canoniſtæ doctiſſimi leges exactum

foret, vix adverſarium inveniſſet. Alterum verèò
eſt, ne in alium omninò ſenſum,

bis probè intellectis ſubeſt

quâm qui ver-
„ vera cæteroqui axiomata

diſtor-

Sfe

cerolün.

2

Supplementaum, ſve Acceſſiones. 281
diſtorqueamus. Nemini id commendandum ma-
gis, quàm Probabilioriſtis, qui neſcio, quo [piritu
ducti omnia ſuſdeque vertant. Exemplum eſto axi-

oma illud; In duluo tutior pars eſt eligenda, quod

miſerè in Probabiliſtas intorquent, cum alio omni-

no ſenſu id accipiendum ſit, ut noſter quoque Au-

thor oſtendit.
Canon V. Incertæ illa rationes ſunt, quæ licet
probabiles ſint, conjeckuris tamen huc, atque illuc
trahuntur. In rebus tamen dubiis, quæque ex Scri-

pturis, aut Patribus finiri non poſſunt, illis uti li-

cet, eâ tamen lege, ut ne nimium argutando, ad ſo-
phiſmata „ & inanes ratiocinationes rem traducamus.
Summopere autem diffidendum argumentatiomibus
illis, quæ à ſimili ducuntur; iis enim in Moralem Theo-
logiam laxas, dignaſque Vaticano fulmine propoſi-
tiones inductas fuiſſe, hunque novum illum eſſe mo-
dum opinandi, quem in ſcholas irrepfiſſe dolet Alexan-
der vyI. alienum ab Evangelica ſimplicitate; non ve-
r& (quod aliqui ſomniando, ne dicam maledicen-
do effutiunt) Probabiliſmum Terillus monet, com-
probatque.
Atque hæc de uſu Theologicorum locorum in do-

E trina morum dixiſſe ſufficiat.

8 3 AbD

2 82 44 K. P. La-Croix Theolvgiam Moralem.
A D 2
TRACIATUM V. ?
MXANTISSA,
W SEU
QQ UASTIO FACTI.

IItrum Theologorum Societatis Jeſu
propriæ ſint iſtæ ſententiæ duæ:

I. Eax duabass opinionibis probabilibis poſſamus Mld.
ſequi minus tutam. . MWM
II. Ex duabus opinionibus probabilibus licitumng Wih
elt apicäti minus probatilem.— Udn

AUTHORE . i

EUSDEM SOCIETATIS PRESBYTERO. uln t

EDITORIS PR,g FATIO.
Qcneer Facti P. Stephani de Champs

heic recudimus, quam noſter La-Croix
citat non ſine laude. Quis porro fue-⸗
rit, quantuſque vir P. de Champs, non vacat
fuſius perfequi. Conſale ſis præfationem in nn
novam editionem præclariſſimi de hæreßt Jaur h
YVeniana voaluminis, Enim vero cur huic P. La-
Croix ſupplemento quæszionem facki nagere
viſum

ſuhe

.

N
N.

UIII

Uhnt

mnlerll
(uprn

In e
edctki
ena ſ,

R

Supplementum, ſive Acceſſiones. 283
viſum fuerit, paucis exequar. Notum eft,
quantas noſtris hiſce temporibus in Italia tra-
œdias excitârit Quæſtio alias in Gallis præ-
ſertim celeberrima de probabilitate opinionun
in praxi ſequenda; quotque hujuſce diſquiſi-
tionis oecafione libelli prodierint calumnia-
rum, ac mendaciorum pleni in Societatem
Jeſu. Atque his quidem ab Jeſuitis pluribus
reſponſum abunde eſt. Ut enim Ghezzii,

Lecchii, Bovi, & cujuſdam Anonymi mihi

amiceiſſimi lucubrationes mittam, ipfis hiſee
Poleti typis, quibus nune prodit libellus hic
noſter La Croix, PP. Gagnæ, & Richelmii per-
eruditi libri excuſi ſunt. At ut hoſce Scripto-

res, eorumque libros magni faciam, ad de-

pellendas tamen ab Jeſuitis Laxitatis crimina-
tiones nihil unquam proditurum gravius, ef-
ficaciuſque quæſtione falcti judicavi ſemper, eo-
que firmius nunc cenſeo, quod non Wendro-

kio tantum, ejuſque propugnatoribus Janſe-

nianis infenſum maximè opus hoc eſſe video,
ſed & cæteris Catholicis, quibus alia certè de
cauſa, quàm, quæ ad id Janſenianæ factionis
ſectatores illos impulit, eandem in Jeſuitas mo-
vere machinam placuit, Vincentio Baronio,
Natali Alexandro, & hiſtorico Probabiliſmi.
Qui quidem cùm plura in hanc facti quæſtio-
nem fſcripſerint, ut ne eorum declamationi-
bus incautus quiſpiam in errorem abducatur,
notata ab his loca opportunis animadverfio-
nibus illuſtrabimus, ac defendemus. Tum in
eandem rem Scriptores quoſdam à Patre de
Champs

284 Ad K. P. La-Croix Zheologiam Moralem
Champs prætermiſlos, eoſque ut plurimum
anno 1659., quo libellus primam lucem aſpe-
xit, recentiores ſuis locis addemus. Sed hæc
hactenus.

„
INDEX CAPITUM.
CAPUT I. Uaſtioni Katus explicatur.
CAP. II. Quadam obſervanda circa authores,
quorum teſtimonia deinceps recita-
buntur.
CAP. III. Sententias illas tuentur Epiſcepi ex Veteri-
bus, plurimi, ex recentioribus omnes plane, qui ab-
hine annos centum controverſiam iſtam in Theologi-
cis lucubrationibus ſuit attigiſſe dicuntur.
CAP. IV. Priorem ſententiam veteres Theologi Pa-
riſienſes ſolemni decreto approbant: utramque omnes
omnine Doätores Sorbonicixquihoc ſæculo de Theologi-
cis relbus cdammentarios ediderunt, e profeſſo eami-
nant, atque defendunt.
CAP. V. Utramque ſententiam veteres Thomiſtæ
quàmplurimis recentioræs Vero ferè omnes inceredibili
conſenſi propugnant.
CAP. VI. Pari conſenſa doctiſſimi ex aliis Religioſis
Ordinibus Theologi eaſdem omnine opiniones tuentur.
CAP. VII. Plurimi ex omnibus Orbis Chriſtiani na-
tionibus elariſſimi Doctores eaſdem ſententias tenent.
CAP. VIII. Coneluditur, ſententias illas, quamvis a
doctiſſinais quibuſque Societatis Zeſu Theologis defen-

dantur, non ſſetamen eorum proprias: imo Societati

Veſu propemodum ſingulare fniſſe, enſdem opiniones

tum variis modis temperare, tum etiam penitus op-
Pugnar.
APFENDIy. De dueobas Ordinis §. Dominici Theologis,
quarum alter favet, aAlter bellum indicit communi
Aring. .
QQESTIO

—

.

Supplamentum, ive Arvxſſiones, 285

2

GUASTIO PFACTI.

Utrum Theologorum Societatis Jeſu
propriæ ſint iſtæ ſententiæ duæ.

P K I M A.

Ex duabus egin . probabilibus poſſu⸗-

Mlus Joqui minus 5⁵ Uuo am.

S E CUNDA.

Ex duabus opinionibus probabilibus licitum
eſt amplebti minus Frobabilem.

C A P U, TY T.
Wuæxſtionis Katus explicatur.

Ena veræ ſint iſtæ ſententiæ, an fallæ, non di-
ſputo: hoc unum quæro, ſint ne Theologo-
rum Societatis jeſu propriæ. Dudum eſt enim,
quod id Montaltius, aliique Scriptores larvati, quàm
importune, tam falſo illis exprobant. Quod ut accu-
ratè diſcepterur, Kani de Faen brevi, & enucleatâ

ſingularum vocum, quibus æ& ſententiæ ab authori-

bus ſuis concipi ſo ſolent explicatione, declarandus eſt.
Notandum primo 2 ſermone em eſſe de opinione, quæ
à dubio eâ re diſe ſcrepat, quod dubium neutram in par-

tem inclinet, adeeque ancipitem ac veluti ſuſpenſum

atimum teneate opinio vero determinatum alicujus
Parris aflenſum includat, ſed cum alterius formidine
cornjunctum, ut t ait S. Thomas I. P. q. 79. art. 9. ad' 4.
Certum

286 Ad KF. P. La-Croix Theologiam Moralem

Certum eſt autem, eum, qui aliquid aàgit Ppropriè, &
ſtrictè loquendo dubitans, ſit ne peccatum, an non,
vere peccare. Quod recentiores ferè omnes poſt Sua-
rez traét. 3. in I. 2. diſp. 12, ſect. 5§. num. 2. probant,
tum exiilla juris regula: In dubiis tution pars eſt eligen-
da: tum haâc ratione, qui operatur cum tali dubio, ex-
ponit ſe perieulo peccandi.
Notandum ſecundo, quæſtionem eſſe de opinioni-
bus, quæ ſint vere probabiles. Duæ vero conditiones
ad conciliandam alicui opinioni probabilitatem requi-
runtur: Prima eſt, ut nihil eontra eam, ſive pro op-
poſita ſit convincens. Quamobrem præclarè Suarez
annotat loco citato ſect. 6. num. 2. ad opinionis alicu-
jus probabilitatem neceſſarium eſſe, ut non repugnet,
aut veritatibus ab Eccleſiäa receptis, aut evidenti ratio-
ni.: J αu ettam tewere contradicat communi „ & re-
ceptæ dottrinæ Dobtorum. Altera conditio eſt, ut firmo
aliquo fundamento nitatur. Duplex eſt autem hujuſ-
modi fundamentum: nempe ſolida ratio, & authoritas
digna ſide, quæ in re Morali, inquit Suarez ibidem,
multum habet ponderis. Quæ omnia Suari aſſentiun-
tur omnes Societatis noſtræ Theologi; qui vel ſtrictim
quæſtionem iſtam libaârunt. V
Notandum tertio, probabiliorem opinionem cam
eſſe, quæ duas illas conditiones modo explicatas per-
fectius poſſidet: tutiorem vero, quæ hos ab om ni pec-
cati ſpecie, ac veluti umbra longius removet. Quam-
obrem inter opiniones duas, quarum altera affirmat,
altera negat, peccatum eſſe aliquid agere, ſemper af-
firmans eſt tutior; cum hominem ſe illi accomodan-
tem, & ab opere, quod damnat abſtinentem, nulli
plane, ac ne ma erialiter quidem peccandi periculo
exponat: at non ſemper eſt probabilior; cum debilio-
ribus quandoque fundamentis nitatur. Pridem iſtud
animadvertit S Antoninus 1. p. tit. 3. cCap. 10. §. 10.
nam explicatis opinionibus ſancti Thomæ neganti , 6
ancti

er

AH

Cll ſc
1

Supplewentum, ſive Acceſſionet. 287

ſancti Bonaventuræ affirmantis poſt lapſum in mortale
teneri aliquem ſtatim onſiteri ſub pracepto, habitaà co-
pid Confeſſoris ſignificat poſttemam eſſe tutiorem, al-
dh teram vero probabiliorem: Beati Thomæ opinio, in-
enchi quit, oommunius tenetur, quæ tamen minus zuta Vi-
dls, Aetur.
Notandum quarto, hic agi de præcepto, non de
Eegni conſilio: ſive an liceat; non vero an melius ſit ſequi opi-
Geocnnon nionem minus tutam, & minus probabilem. Faten-
tur enim omnes melius eſſe per ſe loquendo, ſequi tu-
tiorem partem; vel ſi ambæ ſint æque tutæ, probabi-
liorem. Quo ſpectat illud ſancti Antonini loco citato:
eli gere viam tutiorem conſilii ſt.
Notandum quinto, duplicis generis opiniones eſſe.
Aliæ enim verſantur circa jus ſolum, ac præceptum
quærendo præcisè: Urrum aliquid ſit prohibitum, aut
praæceptum, necne, ſive an ſit olligatio aliquid faciendi,
aut non faciendi. Aliæ ſpectant conditiones retum, vel
facta quædam: cujuſmodi ſunt in Theologia, inquit
Suarez loco citato num. S., an Sacramenta hoc mods
lam Facta teneant, aec ne n in Medicina, an hoc pharmavum
in tin utile, vel pernicioſum in Jure Civili, an Se hares
lit, vel non &c. Non hic autem de ſecundo opinionum
genere diſputatur, nam, ut ait Suarez num. 10., quan-
do opiniones verſantur circa res ipſas, an ſint talisz natu-
ræ, vel conditionis, ſæpe tenetur homo præferre opinio-
nem certam prebabili, & prokabiliorem minus proba-
bili, quando ſcilicet ex juſtitig, vel vharitate tenetur
vitart damnum, vel ingommodaum, quod in re ipſa ſub-
eſt, vel periculum eins. Qunain Suatis opinionem, &
intemperanda plurimocum Theologorum de probabi-
litate ſententia moderationem, approbant doctiſſimi
quique Societatis noſtræ Theologi, arque inde cum alia
multa, tum præcipuè iſta duo colligunt. Primum eſt,
n eum de Sacramentis quæritur, utrum hoc, vel illa modo
1 adminiſtrata, aut Inſcepta valida ent, vel grariam con-
Tomenm ferant,.

ſor, olnc

l, Lüdi

288 Ad R. P. La-Croix Theologiam Moralem

ferant, neg ne sper ſe loquendo tutiorem opinionem ſem-
per in praxi ſeqzendam eſſe. Secundum eſt, judicem te-
neri ſoententtiam ſerre juxta opinionem probabiliorem.
Ita docent Yaſquez, Valentia, Sanchez, Becanus, alii-
que magno numero Societatis noſtræ Scriptores, quo-
rum nolnina ſupremo capite appellabo. .
His animadverſis, intelligi facile poteſt, quid ſibi
velint ex ſententiæ, de quibus lis eſt, atque conten-
tio. Agunt enim de opinionibus Propriè dictis, quæ &
verè probabiles ſint, & circa jus ſolum, ac præceptum
verſentur, hoc unum præcisè quærendo utrum aliquid
ſit prohibitum aut praceptum, zec ne; ſiue an ſit obli-
gatio aliquid fatzendi, aut noz faciendi. Ac prima qui-
dem ſenhtentia docet, ex duabus ejutmodi opinionibus
contrariis licitum eſſe in praxi minus tutam ſequi. So-
cunda idem ſtatuit de minus probabili. Qua in aſler-
tione poſtrema ſupponitur, opinionem illam minus pro-
babilem, non eſſe magis tutam; aliàs enim ne in du-
bium quidem vocçaretur, an licitum ſit eam amplecti.

Siquidem hoc ipſo „ quo diceretur eſſe tutior, mmagis

ab omni peccati ſpecie nos removeret; adeoque non
modè licitum eſſet, ſed etiam laudabile ad illam ſic,

tanquam ad normam actiones ſuas exigere. Quamob-

rem ex recentiorum omnium confeſſione poſterior hæc
ſententia priorem includit, nec ullus ex iis docet li-
citum eſſe ex duabus opinionibus verè probabilibus am-
plecti minus probabilem, qui non ſupponat eandem
eſſc minus tutam.
De his ſententiis ſic explicatis quæritur, ſint ne
Theologorum Societatis Jeſu propriæ. Quod ſine in-
ſigni falſitate, & calumnia dici non poſſe, manifeſtè
demonſtrabo, cùm plurimorum utriuſque opinionis
defenſorum teſtimonia protulero. Sed antequam ea
deſeribam, pauca quædain eruditum lectorem admo-
nitum velim.

CAPUT

Inenegl,
lommmtwe

ellent

inimn 1,
16 he

nen,

Sapplementum, ſive Acceſſtones! 289

Cc A L U TI II

4 Quedam obſervanda circa authores, quorum aimanms
deinceps recitabuntur.

Ob'Gervandum primò, veteres quidem Theologos
cum plures allegaturum me: in iis tamen appel-
landis maximè laboraturum, qui ab hinc annis centum
floruerunt. Nam cum hoc unum diſputem, ſint ne
Theologorum Socictatis Jeſu bproprix iſtæ ſententiæ

ex quo Scriptorum noſtrorum Telebrari nomen cœpit
libris editis illas defenderunt. Neque vero deerit, qui
antiquiores utriuſque opinionis patronos accuratius
colligat, demonſtretque magnam veterum Theologo-
rum partem, qui contrarium docere videri poſſent, ni-
hil omnino iſtis ſententiis adverſari.
Quanquam & iſtud ex iis, quæ jam annotavi, intelli-
gi facile poteſt. Nam primo plerique loquuntur non
hn de opinione, ſed de dubio, ut de D. Thoma, & aliis
NI S. Antoninus obſervat loco paulò mox recitando. Se-
cundo agunt alii de opinione, quæ ſit contra manife-
DNum teſtimonium Scripturæ, & determinationem Ec-
a a ac proinde quæ non ſit probabilis, ut ibidem S.
Antoninus admonet. Tertio ſunt, qui de conſilioynon
de præcepto loquuntur, ut notat Silveſter verbis cap. 5.
deſcribendis. Quarto agunt alii de judicibus tantum,
&& de factis ad aliena jura Pertinentibus: ut Dominicus
Soto, qui eo ipſo loco, quem Wendrokius citat, ni-
lk mirum lib. 3.ð de juſtitia & jure q. 6. art. 5. ſic mentem
m ſuam exprimit: In practicis, qrc aliena jura reſpiciunt,
eii a fas eßs judici infermiorem opinionem lJettari. Eadem
.NAmg mens eſt Panormitani? & Navarri: nam in externo
Uumlham quidem, & contentioſo foro docent, ſequendam ſſe
opinionem illam, quæ meliori, & ſubtiliori ratione niti-
Ad P. La-Croix Theol. Suppl. T tur⸗

lib. 1. de Bapt. cap. 3. quem unum ex Patribus locum

= . . t⸗
29e Ad R. P. La-Croix Theologiam Moralem. ns
S .
tur; ſed in foro conſcientiæ, &g ad effeltum non pec caat
candi aliter fieri poſſe diſertiſſimè aſſerunt, ut ex produ
cendis eorum teſtimoniis conſtabit. Quinto loquun
tur nonnulli de Sacramentis, & de mediis ad ſalutem

neceſſariis, atque hanc eſſe ſancti Auguſtini mentem

contra poſteriorem ſententiam Wendrokius opponit
ex ipſis ejus verbis manifeſtè demonſtrant Granado in
I. 2. Lract. 12. diſp. 4. ſect. 4. num. 46. Breflerus lib
3. de Conſcientia cap. 9. & Matthias Hauzeur tom. 2
Epitomes ſancti Auguſtini ad eum locum. Loquitur
enim S. Doctor de homine, quemadmodum ipſe Wen-
drokius admonet, qui jam fatetur ſe certum eſſe, Baptiſ- tin
mum in Eccleſia Catholicarelte ſuſcipi, ſed dubitat, an D
retzt apud Donatiſtas ſuſcipiatur: de illo autem ſic
pronunciat: Si dubiuns haberet non illic rettè accipi,
quod in Eccleſia Catholica rettè accipi certum haberet, 1
graviter peccaret in rebus ad ſalutem animæ pertinen
tibus, vel eo ſolo, quod certis incerta praponeret. Qui
bus ex verbis etiam colligit Vaſquez in I. 2. diſput. 63.
cap. 2. num. 8. & poſt illum Salas ibidem tract. 8. diſp.
unica, ſect. 10. num. 9. Aaguſtinum non loqui, quando N
ſunt diverſæ opiniones, ſed quando de una parte dubius
eſt, qui operatur, de altera autem certus.
Obſervandum ſecundo, Theologos omnes, qui ab
annis ferè centum de his rebus ſcripſerunt, tanto con-
ſenſu utriuſque ſententiæ patrocinium ſuſcepiſſe, ut au⸗-
thores à me deinceps allegandi, quorum Plerique ac-
curatiſſimè eorum omnium nomina percenſent, qui H
Controverſiam iſtam agitarunt, unum duntavat ex re- N
centioribus Theologis non jJeſuitis Antonium Perez I
Benedictinum appellent, qui ab aliis utcunque diſſen- &
tiat, & admiſsâ priori opiniot, poſteriorem impugnet. Il
Cui ſe non ita pridem nuperus quidam, planeque igno-
tus ſcriptor ſub ementito Candidi Philaleti nomine ) tnnn
dicitur adjunxiſſe. Ex tanta porrò utriuſque opinienn rr
j defen-

Alonlin
ner hnir
toline,
Wunr Crn

Hlne
unn.

clmn e⸗

⸗

umdum⸗ .

mæ.

Perdoken!
4 de.

Supplementum, ve Acceſſiones. 29 1

defenſorum multitudine eos duntaxat appellabo, quo-
rum & opera nactus ſum, & adeo perſpicuam ſuper hac
re ſententiam eſſe cognovi, ut de illa dubitare nemo
Neque vero tales illi ſunt, ut eos faſtidire Montal-
tius poſſit, & cauſari, præter Suarem, Vaſquem, Va-
lentiam, & alios Jeſuitas aliquot mediocriter eruditos
his opinionibus, ignobiles tantum, & nullius nominis
Caſuiſtas adhæſiſſe. Producam enim doctiſſimos Epi-
ſcopos clariſſima Sorbonæ lumina, præſtantiſſimos S.
Thomæ interpretes, ac diſcipulos, præcipua Religio-
ſorum Ordinum decora, celeberrimos ſacræ Theolo-
giæ in nobiliſſimis Academiis Profeſſlores: verbo di-
cam, Theologos appellabo, cx quibus plerique tantæ
pietatis, ac doctrinæ laude floruerunt quemadmodum
ex ipſorum elogiis obiter delibandis eonſtabir] ut illu-
ſtriores nullos Gallia, Hiſpania, Italia, Belgium, Euro-
patota hiſce annis centum viderit. Tam eximiis Theo-
logis aliquos adjungam, qui etſi nobis minus noti ſint,
apud ſuos tamen plurimum authoritatis habent, ac fa-

Obſervandum tertio, poſteriorem ſententiam quam
& priorem continere ſupra monuimus] ab omnibus fe-
rè Theologis recentioribus, quos producam, non ſtri-

Gim tantum, & obiter libatam fuiſſe, ſed ex profeſſo

diligenter, & uberrimè pertractatam. Nam plerique
& in ipſa diſputationis fronte Controverſiæ ſtatum in-

ſcribunt, & contrariæ opinionis fundamenta omnia

proponunt, eaque poſtquam pluribus argumentis men-
tem ſuam comprobàrunt, accuratè confutant. Sic pla-
ne, ut nihil omnino quod alicujus momenti ſit, ac pon-
deris, contra hanc ſententiam à Wendrokio, aut alio
uolibet proferri poſſit, quod non ſit pridem à nume-
roſo clatilſſimorum Theologorum agmine lucalenter,
ac copiosè refutatum.
Præter authores illos, qui pluribus, & data opera
2 quæ-

H. Leo.

1491 ℳR. P. La-Croix Theologiam AMoralem e

quæſtionem iſtam examinant, aliquos produ⸗ ndin
cam, qui ex occaſione tantum, diſertè tamen, miͤn
& conceptis verbis eandem opinionem do- ok
cent. Quoſdam etiam adjungam, qui de fi- lulitl
nitima tantum quæſtione pronunciant; ſed iuuf
quam vel ipic Montaltius nihil admodum à 0 G
noſtra diſerepare fatebitur: videlicet utrum Idtiu
Confeſſariu⸗ debeat abſolvere pœnitentem, qui
non probabilioren, ſed probabilem duntaxat
opinionem ſequitur.

ADNOTATIONES CAb. II.

Sob ementito Candidi Philaleti nomine 1]
[1] Vide, quz ad caput oltavum ſub' fe-
nem annotabimus.

C AP U TFP III.

Sententias illas tnentur Epiſevpi er veteribus
plurimi, ex recentiorius omnes plane, qui
ab hine annos centunz Controverfiam iſtam
in Theologicis luvubrationibus ſuis atti giſſe
dibuntur.

Sl ex SS. Patrum teſtimoniis pro utraque ſen-
tentia argumentari liberet, plurima pro-
ferrem ptæclara, & inſignia, atque illud in
primis S. Leonis Pape, quod ad decidendam
Phrobabilitatis quæſtionem optivum eſſe meri-
to affirmat S. Antoninus in Summa r. p. tit. 3.
cap. 10. F. 10. ſub finem. Sic erim loquitur
Sanctiſſimus Papa epiſtola 92. ad Ruſticum
Narbonenſem Epiſcopum, ante caput 1.
vis, quæ vel dubia fuerint, aut obſenura, id no-
verimus ſequendum, qnod nec præceptis Evan-
gelici

Nlen
Supplementum, ſive Aecceſtonets. 243
“ gelicis contrarium, nes decretis SS. Patrum
12 c invenitur adverſum. Quibus ex verbis Petrs
nen Cornejo clariſſimus Theologus . & veréè di-
* gnus Eocleſie Dei Dolctor à Paulo V. nuncupa-
di A tus, ita argumentatur in 1. 2. traét. 8. diſp. 3
dub. 6. Quælibet opinio ſimpliciter proba-
Uilelent bilis, etſi minus tuta, ac minus probabilis ſir;
runnm nec praceptis Evan gelicis rontraria, neg decre-
llen , tis &S. Patrum invenitur adverſa; ergo lici-
tum eſt eam ſequi. Poſſem ex pluribus ſancto-
3 rum Patrum teſtimoniis ſimillima argumenta
l contexere; ſed cum profeſſos tantum, & aper-
teos ſententiarum illarum defenſores produce-
lim re ſtatuerim, veniendum eſt ad Theologos, an-
uſtm rc quorum ætatem non eſt iſta Controverſia
clarè, ac perſpicuè diſceptata.
Plurimum favet utrique opinioni, quodex
V Alberto Magno 1I] Ratiſponenſi Epiſcopo S. Alerius
Antoninus ibidem zecitat his verbis: Exre- Magnß.
us ſponſis, quæ videntur data ab Alberto Magno,
unun habetur, quod Fraten ſimpleæ, vel quilibet ho-
in mo cum ſalute potæſt ſequi in oonſiliis quamcun-
Jue opinionem voluerit, dummodo alicujns
Doiktoris magni opinionem ſequatur.
Non abſimilis eſt ea Petri Paludani Patriar-
. 3 Petsus
uug chæ Hieroſolymitani ſententia, quæ 8. Anto- pPajudan:
nino probatur eodem loci, & apud ipſum Pa-
ludanum in 4. diſt. 17. q. 2. art. 1. habetur in
hæc verba: Si Confeſſor dubitaret, utrum il-
lud de quo alius qui confitetur] non pœnite-
ret eſſet mortale: & ile ſibi diceret, quod de
n eonſilis peritorum illud faceret, dequibus ex
vita, & ſcientia probabile eſt, quod aon sonſu-
lerent, niſi bene, poteſt ſe ilorum indicio con=
formare.
Accedit ipſe Antoninus Archiepiſcopus Flo-
1. 3 ren-

,

uft.

294 Ad K. P. La-Croix Theologiam Moralem

rentinus, qui priorem ſententiam manifeſtè docet eo-
dem loco: Eligere tutiorem, in quit, conſilii eſt, non præ-
cepti: alias oporteret multos in gredi Religionem, in qua
tutins vivitur, quam in ſæaxulo, non ergo de neceſſitate
oportet tutiorem eligere, quando etianz alia via poteſt
eligituta. Quæ S. Doctoris verba futili, & ludicra ca-
villatione eludere Wendrokius nititur [2] pag. 107.
cum ait: Quod S&. Antoninus inter vias tutas non neceſ-
ſario ſequendam tutiorem aſſerit, nihil ad rem pertinet.
verum eſt enim id d tutis, non in probabilibus, id eſt
dubits: cum enim dubitatur, an liceat, vel non liceat,
nullo modo tuta eſt ſententia, quæ id affirmat licere, cum
id ipſum ſit, de quo dubitatur. Tuta, &ò licita via
dem prorſus eßt, nec tutum eſſe poteſt, de quo dubita-
tur an ſit licitum. Valet ergo Autonini ratio in rebus
tutis, & certiſſime licitis, quale Conjugium, ac Religioſa
vitay de quibus, licet hæc ſit tutior, tam certum tamen
eſ conjugium eßſe licitum, quam religioſam vitam. At
hoo ad ea trancferre, de qquibus dubitatur, an licita, id
eſt tuta ſint, manifeſta eſt ſenſus ommunis, & Antonini
ſenſus depravatio.
Ego vero contendo, vel hoc uno exemplo manifeſtè
demonſtrari poſſe quanta ſit in corrumpendis, depra-
vandiſque SS. Patrum teſtimoniis Wendrokii temeri-
tas, & audacia. Conſtat enim exreliqua S. Antonini
diſputatione, de iis maximè ſermonem eſſe, de quibus
quæritur: utrum ſint peccata, necne: vel utrum ſint li-
cita, an non. Mox enim iſtud ſibi proponit: Dicitur
Eccleſiaſtici 3. qui amat periculum in e peribit; hinc eſt,
quod B. Thomas, & alii dicunt, quod ille, qui agit id,
de quo eſt dubium, utrum ſit mortale, an non, peccat
mortaliter, quia periculo ſe exponit mortalis. Cum er-
go in aliqun materia Morali ſint varig, &; contrariz
opiniones, ile, qui adhaæret opinioni latioris viæ, videtur
ſe exponere periqulo mortalis; oum poſſet illa opinio eſſe
Jalſa, & ecoentraria vera. Audis quæfſtionem eſſe de
contra-

Saupplementum, Eve Acceſſtiones. 295

contrariis opinionibus, quarum altera affir-
mat, altera negat aliquid eſſe peccatum mor-
n tale. Quid veros. Antoninus ſuper ea pro-
VEng nunciat? Sed ad hoc reſpondetur, quòd utique
Aing ille, qui agit ſoienter id, de quo dubitat eſſe
Eldn mortale, permanente dubitatione mortaliter
liln peccat, etiamſi illud in ſe non eſſet mortale ſu-
n mig, mendo propriè, ac Rritte dubitationem, vide-
in em licet prout rationes ſunt aque ponderantes ad
utramque partem, nec magis declinat quis ad
uanam, quam ad alteram. Sed ſi dubitet levi-
ter quis, & per modum ſerupuli, ſicnt dubitat,
ſeu formidat habens opinionem de aliquo: quid
ita inharet ipſi ſententia, quod tamen formi-

dat de oppoſito: ſic agendo contra tale dubinnn

non peccat. [3] Cujus reſponſionis ſuæ ratio-
nem hanc profert: quèd talis non operatur in
dubio mortalis, ſed ſecundum opinionem pro-

1n
Hiſenmn

* „ahilem. Vox hic nulla, quæ non oſtendat
ſermonei eſſe de eo, qui veretur quidem, ne
quod agit, ſit peccatum; putat tamen ſecun-

enſimni dùm opinionem probabilem peccatum non

N, AAlun
ult, 6A

eſſe.
Huc etiam ſpectat, quod habet Nicolaus
deſcus Abbas, & Archiepiſcopus Panormi- panormi=
tanus in caput Capellanus de feriis num. 6. no- nus.
tandum, inquit, e* hac gloſſa ſic intellelta, quod
non peccat non ſervans jus praæcepti, abi ſunt
variæ opiniones, licçet poſtea appareat contra-
riam opinionem faiſſe veram, & aliam, Juz
lußt cenebatur non ſubtiliter inveſtigatam. Hine
enim ſequitur, cum variæ ſunt Doctorum
obpiniones circajus præcepti, tamdiu hominem
md poſſe ſine peccato non ſervare præceptum cam
lomme ſententiam amplectendo, quæ negat eſſe præ-
ME ceptum, quamdiu nec ipſa falſa, nec contra-
D T 4, ria

Ce AN

