Ctine. culares attiner, privilegium non habent conferendi Sæ-
D ilrr cularibus Tonſuram, & Minores Ordines, niſi poſt Tri⸗
dentinum illud obtinuiflent; Concilium enim ſuſtulit
e ejuſmodi privilegia quibuslibet Abbatibus, qui Regu-
Inn. lares non eſſent; ut proinde non illicita modo, ſed'&
Dndän invalida ſit Ordinatio, quæ ab iſtiuſmodi Abbatibus
mmriini ſiat. Quod ſi hoc illis Privilegium conceſſum fuerit
Nnänkt Poſt Tridentinum, licitè & validè conferent primam
Tonſuram, & Minores Ordines perſonis Sæcularibus
iir in privilegio delignatis; aliis in privilegio non deſig-
nonatis validè, ſed illicitè, & ordinati remanent ſuſpenſi.
Fagnan. in cap. ſtatuimus num. 11. & ſeqꝗq.
ibi: Abbates Benediltos (2)
(2) Abbates quoque non Benedikti, ſi habent privi-
egium ſpeciale Apoſtolicum conferendi Ordines Mi-
nores, poſſunt ſuis ſubditis Regularibus conferre; ſe-
cus, ſi id eis non fuerit ex privilegio Apoſtolico con-
ceſſum. S. C. in Panormitana 16. Martii 1 647. T. 6.
Reſol. p. 17 2. Pro Abbatibus vero Ciſtercienſibus ſatis
eſt, ſi à ſuo Superiore Generali fuerint benedicti, juxta
ejuſdem Ordinis privilegia, & conſtat ex S. C. in Ura-
tislavienſi 1 2. Febr. 1714. T. 3. Reſol. P. 19. .
Lib. 6. p. 2. nu. 219 1I. Declaratio Congregationis
(1) .
(1) Non una in hanc rem eſt S. C. Declaratio. Nam,
Ad P. La-Croix Theol. Snuppl. Aa a ut

73 8 Ad K. P. La-Croix Theologiam Moralem

ut omittam reſponſa anni 1647. & 1655:. quæ referun- Hanmch
tur T. 6. Reſolut. p. 173. S. C. 12. Deceêmbr. 173 3. in mhe
Briæinenſi ibid. p. 184. hiſce tribus dubiis. I. An liceat kid
oſtn

Abhati Monaſterii Stawmbſenſis Ordinis Ciſtercienfis Nn
Tonſuram, & Minores Ordines conferre, non ſolum Elni⸗
Monachis ſibi ſubditis, ſed etiam aliis Regularibus ſibi
non ſubditis? II. An liceat eidem Abbati Tonſuram, &
Minores Ordines conferre Saæcularibus aliarum Dicce-
ſum cum Dimiſſoriis ſui Ordinari, & ſine licentia Epi-
ſcopi Brixinenfis? III. An taliter ordinati valide ſuſee-
erint Ordines? Reſpondit, ad primum negativé quoad Axlie
non ſubditos, ad ſecundum negative, ad tertium affr- Mulhu.
mativè. Itaque Ordinati non indigent alia ordinatio- 1Arzui
ne, ſed tantummodo abſolutione, & rehuabilitatione à& Ilinde
Sede Apoſtolica obtinenda, ut loquitur eadem S. C. in
Panormitana anno 1647.
Lib. 6. p. 2. num. 2192. Greg. XIII. (r)
(1) Vide etiam Decretum Clementis VIII. n. 2236.
uæque ibi adnotabimus.
. Lib. 6. p. 2. nu. 2196. in fine Sanctitas ſua reſcri-
pſit, Acquieſcat (1)
(1) Addamus aliud S. C. Decretum in hanc rem ex km well
T. 2. Reſol. P. I 3 3. Neapolitana Con gtuæz. Joannes Ni⸗
colaus de Laurentiis anno 1693. admiſſus fuit inter Pa- Imn fuit
tres Societatis Jeſu, & nondum expleto Novitia üs mohen-
biennio, nec emiſſis tribus ſimplicibus votis Pauperta- Inlen
1 tis, Caſtitatis & Obedientiæ, cum licentia ſui Supe- Nnlnil
rioris ad ſacros Ordines promvtus fuit ab Epiſcopo
Aquilano, Pontificalia in Civitate Neapolitana ecxer⸗:—
cente de licentia clar. mem. Cardin. Cantelmi Archiepi-
ſcopi dictæ Civitatis, idemque de Laurentiis, poſt emiſ- Nll
ſa eadem vota, fuit à Societate dimilſſus.
Nicolaus ab Ordinum exercitio ſuſpenſus ex tituli Ae
defectu, ad hancS. Congregationem habuit recurſum, g
ad effectum obtinendi à Patribus Socictatis aſſignatio- Vra
nem Congruæ alimentariæ, && poſt nonnullas fubal- Iſon
ternas

l. 4
Uud

An Nahe

Supplementum, ſve Acceſſionelt. 739

ternas controverſſias exortas, tam ſuper ſubſcriptione
ü dubiorum 5 uzn er labminiltra ione alicujus ſum-
n 4 mæ in Cauſam dec dra ⸗ erenth m tandem fuit ad
dn propoſitionem Cauſæ in Folio, diſputatiſque ſequenti-
e, bus dubiis.
ulenln, I. An Joanni Micolao de Laurentiis uti Sacerdoti or-
Gu i dinato ad titulum Religioſæ paupertatis in Societate Ie-
en) Oſa, C deinde ab ea dimiſſo, debeatur Congrua portio,
ſen ſuſtentatio ſaltem annnorum quadraginta aureorum
ab eadem Religione.
II. An lite pendente ſint ei ſubminiſtranda alimenta,
& ſumptuslitis.
III. An potius idem WNicolaus teneatur ad Keligio-
nem redire in caſu, &. in Congregatione habita die 3.
Auguſt. 1705. reſcriptum fuit; ad primum abſolven-
dam eſſe Societatem à pratenſa ſubminiſtratione Con-
gruæ in caſu, & quo agitur; ad ſecundum & tertium
ſatis proviſum in primo, & propter ſuffragiorum uni-
formitatem mandatum fuit, quèd Cauſa amplius non
proponeretur, uti legitur lib. 55§. Decret. pag. 29 I. 4
tergo? & licet dictus Nicolaus in Congregatione habi-
ta die 23. menſis Januarii 1706. pro nova audientia
ſupplicâſſet, eam tamen obtinere non potuit, cum re-
ſponſum fuerit, nihil de nova audientia, uti habetur
in parvo Regeſto dicti anni ſub dicta die.
Tandem Benedictus XIII. lirem omnem häac de re in
perpetuum diremit hâc edità Conſtitutione.

BENEDICTIUS PAPA XIII.
Ad perpetuam rei memoriam.
Njuncti nobis divinitus Paſtoralis officii ra-

tio poſtulat, ut in his A poſtolicæ noſtræ ſo-
AA A z Uei⸗

740 Ad K. DP. La-Croix Theologiam Moralem

licitudinis partes libenter interponamus, per
quæ KReligioſorum Virorum in Vinea Domini
excolenda ſtrenuè laborantium, propriæque,
& alienæ animarum ſaluti jugiter incumben-
tium quieti, & tranquillitati opportunè con-
ſulitur. Cum itaque, ſicut accepimus, Socic-
tatem Jeſu multoties antehac moleſtari, ac in
judicium trahi contigerit ab eis, qui poſt exa=-
ctum probationis biennium, ac vota ſimplicia
in eadem Societate emiſſa, ante tamen ſolem-
nem profeſſionem per illius Præpoſitum Gene-
ralem juſtis, ac rationabilibus de cauſis juxta
facultates ſibi à Romanis Pontificibus præde-
ceſſoribus Noſtris attributas ex ipſa Societate
dimittebantur, alimenta ſcilicet, ſeu congruam
ſuſtentationem ſibi à dicta Societate deberi, &
conſequi prætendentes, propterea, quôd, dum
in illa degebant ad ſacros Ordines abſque Bene-
ficio Eccleſiaſtico, & Patrimonio, ſed religioſæ
paupertatis titulo promoti fuiſſent; Licet au-
tem ſatis perſpectum, exploratumque ſit æqui⸗,
bonique rationi nuſquam conſentaneum eſſe,
quod Societas præfata, quæ in illis emendandis
jure ſuoutitur, alimenta, ſeu ſuſtentationem
hujuſmodi ſuppeditandi oneri obnoxia rema-
neat, minuſque, quod ipſi ex ſua culpa, quæ
dimiſſioni cauſam præbet, utilitatem, & com-
modum reportent, ita pluries à Congregatio-
ne pro tempore exiſtentium §S. R. E. Cardina.
lium Concilii Tridentini Interpretum, re ac-
curatè diſcuſsà, decretum, ac reſolutum fue-
rit; Nihilominus facile evenire poſlit, ſimiles
quæ-

Enn

erern
men d
oreree,
hrore
o ae
Ne Nolte,
ilre,
UMlſneketn,
Denem
Allm ſi
aloni⸗
Petſlo,
mmumpret
MICu e
1rbide 3
Anehant, 7.
lesſtrehen
a
ilenn
aolen
er
Gnnr
lel I

mm ce

erecſene 1

Nd

Supplementum, ſive Acceſſiones. 741
ni quæſtiones in poſterum quoque, non ſine præ-
un dictæ Societatis perturbatione, ac diſpendio
nnn moveri, ſeu inſtaurari ,niſi ejus aditus præclu-
ſ datur. Hinc eſt, quòd nos eandem Societatem
Non Jeſu, quam ob ſingularia ſua in hanc ſanctam
nim Sedem merita peculiari Apoſtolicæ dilectionis
niin I proſequimur affectu, à quacunque lite, & mo-
Alen leſtia, quæ exinde deinde oriri poſſet, eximere,
unais ac omnem deſuper controverſiæ occaſionem
ſubmovere cupientes, ipſam Societatem ſpe-
th cialis favore gratiæ proſequi volentes, motu
n proprio, ac ex certa ſcientia, & matura delibe-
ratione Noſtris, deque Apoſtolicæ poteſtatis
U plenitud ne, hâ⅛c noſtrâà perpetuò valiturâ Con-
inhnant ſtitutione ſtatuimus, & declaramus, memora-
Hfneit tam Societatem Jeſu non teneri, nec obligatam
Irein eſſe ad ullam ſubminiſtrationem, five congruæ
üthrlet ſuſtentationis, ſive alimentorum, ſive alio quo-
Ge cunque titulo, & causàâ illis faciendam, qui poſt
un biennium probationis, & emiſſionis votorum
um ſim plicium extra dictam Societatem à ſuis Su-
perioribus ejiciuntur, tametſi, dum in ea per-
manebant, ad ſacros etiam Presbyteratůs Or-
dines ſine Beneficio Eccleſiaſtico, & Patrimo-
nio, ac ad titulum religioſæ paupertatis pro.
moti fuerint. Sicque, & non aliter in præmiſ-
ſis per quoſcunque Judices Ordinarios, & de-
legatos, etiam Cauſarum Palatii Apoſtolici
Auditores, ac ejuſdem S. R. E. Cardinales et-
jam de Latere Legatos, & Apoſtolicæ Sedis
Nuntios, ſublatà eis, & eorum cuilibet quâvis
aliter judicandi, & interpretandi facultate, &

neſeli

n
742 Ad K. P. La-Croix Theologiam Moralem
authoritate judicari, ac definiri debere, & irri- mot
tum, & inane, ſi ſecus ſuper his à quoquam,
quàvis authoritate ſeienter, vel ignoranter con-
tigerit attentari, decernimus. Non obſtan-
tibus Apoſtolicis, ac in univerſalibus, Provin-
cialibuſque, & Synodalibus Conciliis editis ge-
neralibus, vel ſpecialibus Conſtitutionibus, & 60.
Ordinationibus, nec non quatenus opus ſit, umen
pPrædictæ Societatis, illiuſque Collegiorum, & sMnn
Domorum, aliiſye quibuſvis etiam juramen- niſie
to, confirmatione Apoſtolicâà, vel quavis firmi- 2 Al
tate alià roboratis ſtatutis, & conſuetudinibus, Malkr
privilegiis quoque, indultis, & Literis Apoſto- bumſnil
licis in contrarium præmiſſorum quomodoli- eg⸗
bet conceſſis, confirmatis & innovatis. Quibus
omnibus, & ſingulis illorum tenores præſenti- nutec⸗
. ddnati
bus pro plenè, & ſufficienter expreſſis, ac de ur)
verbo ad verbum inſertis habentes, illis alas in manan
ſuo robore permanſuris ad præmiſſorum effe- Miaſan
ctum hac vice duntaxat ſpecialiter, & expreſse eunn
derogamus, Cæteriſque contrariis quibuſcun- Cnke
que. Volumus autem, ut præſentium litera- Cum
rum tranſumptis, ſeu exemplis etiam impreſ- èum
ſis, manu alicujus Notarii publici, vel Secreta- Emmrle
rii dictæ Societatis ſubſcriptis, & ſigillo Præ- 1 le⸗
poſiti Generalis ejuſdem Societatis, ſeu alte- len
rius perſonæ in Eccleſiaſtica Dignitate conſtitu- Kim
tæ munitis, eadem prorſus fides in judicio, & .
extra illud adhibeatur, quæ præſentibus ipſis Ru
adhiberetur, ſi forent exhibitæ vel oſtenſæ. le
ne
Datum Romæ apud S8. Petrum ſub Anme nind
1ſca-

li
ach

Ci e
hritign
lgonn
n no
lu,
Inltentie
hlnd,

de⸗

Supplementum, ſve Acceſſtoner. 74

Piſcatoris die 14. Junii 1728. Pontificatus No-
ſtri anno quinto.

F. Cardinalis Oliverius,

Lib. 6. p. 2. num. 22 19. eſt irregularis (1)
(1) Ita etiam cenſuit S. C. in Mediolan. 2. Decemb.
1724. L. 3. Teſ. Keſol. p. 10 1.
ibi: in Ordine Fratrum Minorum competit (2)
(2) Attamen Fr. Manſuetus de Panormo Clericus

Ordinis Minorum Obſervantium Reformatorum ſan-
Qdi Franciſci, ut diſpenſaretur ſuper hujuſmodi irregu-
laritate, ad ſacram Pœnitentiariam recurrit, à qua pre-

ces illius ad ſacram Concilii Congregationem exami-
nandæ tranſmiſſæ ſunt, ut videre eſt T. 3. Reſol. p. 3 9.
Lib. 6. p. 2. nu. 2231. ordinandi hominem præ-
ſentem (1¹)
(1) Hc de cauſa cenſuit S. C. validam eſſe Ordina-
zionem ordinati cum falſis Dimiſſoriis, etſi præmiſſa

fauiſſer nowine Epiſcopi generalis proteſtatio excludens
8

intentionem conferendi Ordines iis, qui Conciliaribus
requiſitis eſſent deſtituti, in Portalegr. Ordinat. 5. Apr.
1704. ut refertur T. §. Reſol. p: 342. Similiter decre-
vit S. C. in Peruſina Ordinat. 19. Julii 1732. T. eod. 5.
p. 345. Cæterum ex ſententia Card. de Lugo de Sacram.
diſp. S. num. 119. Pignatelli conſult. 140. nu. 6. Tom.
4. Emin. Petræ T. 5. ad Conſtit. 7. Pii II. num. 6. p.
2&2., ſolet S. C. mentem Epiſcopi ordinantis exquire-
re, ſique poſtea non levis adhuc ſuperſit occaſio dubi-
tandi de valore Ordinationis, præcipere, ut ſub con-
ditione iteretur, ut in Aprutina 11. Januar. 1710. T.
I1. Reſol. p. 116. & in Ugentina 3. Auguſt. 1743. ibid.
pag. 1 13.
Lib. 6. p. 2. num. 22 3 5. uti notavit Molfes. (1)
(1) Oppoſitum tamen tum à ſacra Congregatione,
tum à ſacra Rota ſtatutum ſæpius fuiſſe conſtar ex iis,
Aaàaà 4. quæ

744 Ad R. P. La-Croix Theologiam Moralem

quæ T. 5§. Keſol. S. C. p. 29 5. recitantur. Imo verèò
ibid. p. 296. 22. Martii 1732. S. C. cenſuit illicitè
ordinatum fuiſſe Franciſcum de Fulgentiis cum Dimiſ-
ſoriis Vicarii Generalis Abbatiæ S. Mariæ de Caſanova
MWullius, ipſumque eſſe ſuſpenſum; quo verò ad Vica-
rium Generalem Abbatiæ diſtulit deciſionem, dum in
medium proferret Apoſtolicum Privilegium conceſſum
poſt Tridentinum, & interim abſtinere illum juſſit à
concedendis literis dimiſſoriis.
Lib. 6. p. 2. num. 2236. circa medium: ad quod
Decretum acceſſit (1)
(1) Uti & Decretum Concilli Romani ſub Benedi-
cto III. tit. 21. c. 3. Porro Decretum Clementis
VIII. quoad eam ſaltem Partem, quæ Regulares pro-
hibet ab alio ordinari, niſi à ſuo Diœceſano Epiſco-
po, receptum fuiſſe in Galliis, & in Belgio, conſtat
ex Cabaſſutio in Theor. & Dr, Her Canon. 1. 1.
c. 10. num. 5. & Waneſpen Jur. Eocl. par. 2. tit. 9.
c. 2. num. 3 8. At non eſſe in Hiſpaniis receptum,
quod quidam ſcripsére, falſum eſt ex Bulla Innoc.
XIII. Apoſtolici Miniſterii. Vide, quæ de quodam
Regulari hiſce Decretis minimè obtemperante narrat
Lambert. T. 2. Edict. p. 3 8. Sed præſertim inſpicien-
da eſt ejuſdem Lambertini, ex quo ad Apoſtolicam Ca-
thedram evectus eſt, Conſtitutio de Ordinationibus
Kegularium.

Me

olti N
Holole
id tuen
ufioren
rlegen
muumy
thpen
Ueun nur
Ulenturth
ibkſand
edenrun
menhen
Ern che
vngte
le colloe
lrium
aheon
nkuife

En, en

tachiien
umlet

Supplementum, Eve Acceſſiones. 745

XVI.

BENEDICTUS EPISCOPUS
SERVUS SERVYVORUM DEI

Ad perpetuam rei memoriam.

Mpoſiti Nobis licet immerentibus Exor-
Apoſtolici Miniſterii ratio poſtulat, 4um.
ut ad tuendum Eccleſiaſticæ diſci-
plinæ vigorem, non modô novas in-
terdum Leges providè conſtituamus;
verùm etiam veteres à Prædeceſſoribus
Noſtris ſapienter ſtatutas, ſi quidem
fallacium rationum præſidio debitis
fraudentur effectibus, novis & invio-
labilibus ſanctionibus communiamus;
ſi verò earum claritas pravis, & captio-
ſis interpretationibus involvi & obum-
brari dignoſcatur, eaſdem perſpicuis
apertiſque declarationibus in propria
luce collocemus.
Sanè quæ olim de Ordinationibus paius
Regularium controverſia viguit, an comro-
ſcilicet Regulares à quocunque Catho- res e.
lico Antiſtite indiſtincté ordinari poſ- ne Regu-
ſent, an verò id juris privativè pertine- Larium.
ret ad Epiſcopum illius Diœceſis, intra
quam ſita eſt Religioſa Domus, quam
Aaa 5. Re-

— ——,.̊—

746 Ad K. P. La-Croix Theologiam Maralem 6

Rationes Regularis ad Ordines promovendus in- Leti
E Bbi, habitat, providis Romanorum Ponti- mne
erſagte⸗ ficum Prædeceſſorum Noſtrorum Con- mumm
ſtitutionibus & declarationibus jam accN1)
dudum ſublata fuit. In qua quidem itin
controverſia Epiſcopi Locorum Ordi- Jmin
narii jura ſua fundantes in generalibus lrt
Canonum ſtatutis, & in ipiis exempti- ftun
onum privilegis, quæ Regularibus ini e
indulta ſunt, ajebant, ipſorum Ordi- ee
nationes, utpote Diœceſanis Epiſcopis cgen
expreſſè reſervatas, neque ſpectare iand
poſſe ad Ordinarios eorum Originis, aahit
quam Regulares a ſe abdicant, dam en
ſæculo nuntium remittunt; neque
porro ad Ordinarios Beneficii, quo-
niam ipſi ad titulum Beneſicii non pro-
moventur; praoindeque unicè ſpectare
ad Epiſcopos Ordinarios eorum Do-
micili, nimirum illius Diœceſis, ac
Loci, in quo ipfi Ordinandi commo-
Item pro rantur. Contra veròô Regulares Apo-
Fia- ſtolicis Privilegiis innixi, quæ certis
ordinibus recentiis elargita, ac dein-
ceps per viam communicationis ad omm-
nes extenſa fuerant, licitum ſibi eſſe "erſ
contendebant Sacros Ordines à duo: whc
cunque Catholico Antiſtite, juxta eo- ſomgt
rum Privilegiorum tenorem, pro arbi- nm
trriio ſulſcipere. n,n
Privile- Verum cum felicis recordationis flurde

um,1
Alhrcre
nn len
Nonuore
Tnelnoch
EunC—
te .
Viturhah
naffi, in
udur Con
Mn

Fie Rege. Prædeceſſor Noſter Gregorius Papa Eattkr
een XIII. Menze

Supplementum, Rve Aocceſſtones. 747

XIII. per ſuam Apoſtolicam Conſtitu- Eieg.
tionem, quæ incipit: Iu tanta rerum; A t a
datam apud S. Petrum Anno Incar- ierminos
nationis Dominicæx 1573. Kalendis Juris.
Martii, juſtis gravibuſque de caufis,
alteram Conſtitutionem ſui noſtrique
pariter Prædecefſoris S. Pii Papæ V.
cujus initium eſt: Etſi Mendicantium:
ad juris communis & Sacri Con-
cilii Tridentim terminos reduxiſ-
ſet; eodem quoque anno in cauſa Mo-
nachorum Ordinis Carthuſiani Decre- Decre-
tum edidit, quo ipſos ab Epiſcopis f-
Diœceſum, in quibus eorum Monaſte- Ora:nast⸗
ria reſpectivè ſita ſunt, vel nonniſi de onibus.
iſtorum licentia, ab aliis quibuſque
Epiſcopis ordinandos eſſe declaravit;
quemadmodum legitur in Lib. 1. De-
cretorum Congregationis Concilii pag.
75. àterg. Dub. An Noſtri Ordinandiob-
ligentur habere expreſßsam licentiam Or-
dinari, in cujus Diacefiſunt, pro Or-
dinibus conferendis ab Epiſcepo alterius
Diaceſis: Sanctiſſimus Dominus Noſter,
etiam ex ſententia Sacræ Congregationis
Concilii, declaravit, obligari.
Contigit autem, ſub illius Succeſſore Quedà,
Sixto Papa V. eandem quæſtionem re- S
tractari, inſtante univerſo Ordine Fra tur,& de-
trum Prædicatorum. Qua de re idem araiur.
Prædeceſſor, poſt maturum cauſæ to-
tius examen in præfata Congregatione
Concilü habitum, conſtituit, licere
Su-

748

Tum eti=
am latius
à Clemen-

te VIII.

Ad R. P. La-Croix Theologiam Moralem
Superioribus Regularibus Literas Di- M n
miſſoriales concedere ſuis reſpective aſtctit
Subditis, ad Ordines ſuſcipiendos; ſed murt,
cas tamen Diœceſano duntaxat Epiſco- Eiite
po directas, nec alteri unquam, niſi iudue
cum fortè is à Diœceſi abfuerit, aut, apmin
quatenus in Diœceſi extiterit, Clerico-
rzum tamen Ordinationem non ſit habi- Miuen
turus. Ita relatum habetur Lib. 4. nr n
prædiciorum Decretorum pag. 106. vl
Sanctiſſimus Dominus Noſten Riſtus E. r amgcr⸗
ſententia Congregationis, reſzondit, Re- aln
gulares poſſe concedere dimiſſorias ad ſmnne⸗
Epiſcopum Diceſanum, eoquc abſente, Uenn
vel etiam præſente, & Ordinationem nul
non tenente, ad quemcunque, dummodo
ab eo Epiſcopo, qui Ordines contulcrit,

eα.iäänentir quoad doctrinam. Nen ei
Demum à ſanctæ memoriæ Præde- ile⸗ 4
ceſſore quoque Noſtro Clemente Papa a ul
VIII. ad hujuſmocdi controverſias per- 10
petuo extinguendas, ſequens Decre- manm
tum editum fuit : De mandato San- imie
Aiſſmi Domini Nottri Clementis Divind alni
Providentid Papæ EVIII. tenore Præſen- ſi
tiuin mandatur omnibus &ͤ ſingulis quo- lhe 4
rumcuuque Regularium Superioribus, g 6
ut de cætero oblervent, & obſervari fa- 4
ciant ca, quæ in Decreto Sacræ Congre- N
gationis Concilii Zridentini continentur, in
ujus tenon est talis: Congregatio Concilii 6 N

cenſuit, Superiores Kegulares poſſe ſuo

bdi-

lahe
b
i lubdute tidem Regulari, qui præditus
Chienn qualitatibis reduiſßitis Oraines ſuſcipere
en vollnerit, Literas dimiſſorias concedere,
1 ad Epiſcopim tamen Dic'ceſanun, nempe
iMius Monalkeri; in cujus familia abäis,
ad quos pertinet, Regularis poſitus fue-
rit, & , ſi Diaceſanus abfuerit, vel non
eſſet habiturus Ordinationes, ad quem-
vunque alium Epiſcopum; adum tamen
ab eo Epiſcopo, qui ordines contilerit,
examinetur quoad doct rinam, & dum
iph Regulares non diſtulerint de inauttria
tzonceſſonem dimiſſoriareem in id tempus,
quo Epiſcopus Diacefanus vel ab'fuatie-
rus, vel nullas eſſet habituras Orainati-
ones. Verum, cum à Superioribus Ke-
gularibis „ Epiſcopo Diaceſano abſente,
vel Ordinationes non habente, Literæ
dimißſzoriz dabuntun, in eis utique hu-
Juſmod,; calſam abſentiæ Dicctſani Epi-
Lopi, vel Ordinationum ab eo non ha-
bendantm, exprimenadam eſſe. Quod
qui non feczrint, oficti, & dignitatis,
Jei sdminiſtrationis, ac vocis actibaä, &
paßzva pesi Dationis „ al alias apbitrio
vjuſaem Sant? imi Domini Noſtri Papæ
reſer Datas Pinas r tertestet, In quorum

Ndem &t.,

Supplementaum Rve Acceſſtoner. 749

mun
iun, 1
l,Cne
abttt
Wnl

Dattim Rornw die Is. menks Martis
156.

Hoc

75 Ad K. P. La-Croix Theologiam Moralem

Contro. Hoc emanato Pontificio Decreto,
verſie eoque tam claris verbis concepto, jure

utrimqué . . . 132
enoνονa berandum videbatur hujus generis li

eur. tes non amplius auditum iri; ſed con-
tra accidit, dum ex una parte nonnulli
Epiſcopi ultra montes conſtituti con-
tendere cœperunt, neceſſarias eſſe Re-
gularibus Dimiſſorias etiam Ordina-
riorum eorum Originis, quo poſſent
ab Epiſcopis aliorum Locorum ad Sa-
cros Ordines promoveri; ex altera ve-
rôò Regulares, obtendentes, in præfato
GClementis VIII. Decreto derogatum
non fuiſſe Apoſtolicis Privilegiis, quæ
eorum Ordinibus, ſive directè, ſive per
communicationem indulta fuerant, ut
ſcilicet à quocunque Catholico Antiſti-
te ordinari poſſent, hujuſmodi Decreti
vim & obſervantiam declinare ſe poſſe
Putârunt.
Dimiſo-. Verúm, quod attinet ad Epiſcopos,
riæ Ordi- . . 7 .
* SναCPſa Congregatio Concilii die 28. Fe-
Origini: bruarii anni 16 54. ut notatum reperi-
2Reg*. tur Libro LiA. ipſius Decretorum pag.
reguiren- 3216. ita reſcripfit: Regulares volentés
de. ſe promovere ad Ordines, non teneri
oſtendere Dimiſſorias Ordinarioruin pro-
priæ Originis, ſed ſußkzcere ut obſer vent
formam præſeriptam ie Decreto ſan.
mem. Clementis EIIl. Quod etiam am-
pliſſime confirmatum fuit in alio Decre-
to edito die 17. Martii anni 1674. De-
creto-

okurm.
lunht
uol
meonn
Utoniue
I l
utuumn
AAüllure
ore
Il epnt
Neriſten
am,
uni mun
erlam
radh
Reun,

eſarue
nendihee
Wenn
Mbril
Mundhe
Onchumn
ſncii
iſe aee
Cen n
s Pr
trezan
Terenn
M

nat,

ltin ,

i Supplementum, ſive Acceſſtonet. 751
obi u cretorum Libro EMIIII. pag. 261. &
rbin ſequentibls.
Mnnti Quod vero ſpectat ad Regulares; DePrivi-
aune tùm eorum præſumptum jus, una cum ke Re⸗
eni rationibus ab ipfis pleniſſime deductis, ²

udicium
in quadam Congregatione particulari habisum

t, nect, 4
Gn nonnullorum Sanctæ Romanæ Eccleſiæ Silo:
e Cardinalium à felicis recordationis Præ-

deceſſore Noſtro Innocentio Papa
n XIII. deputata, cui Nos in minoribus
“ tunc exiſtentes noſtram qualemcunque
nd⸗ operam, pro demandato Nobis Se-
m cretari munere, contulimus, diligen-
n ter expenſum, & examinatum fuiſſet;
frine cumgque ad hujuſmodi quæſtionem de- Quaſtio-
in finiendam, id potiſſimum viſum eſſet "us modu:
linis in jure ſtatuendum, an ad effectum
lnihrt Eunendi Regulares à Præfati Decreti
turie Olementini obſervantiâ, ſuſſiceret,
quod Privilegia ſuſcipiendi Ordines à
gquocunque ipſis conceſſa fuiſſent poſt.
Concilium Tridenfinum, quo hu-
juſmodi antiqua Privilegia abrogata
fuiſſe ſatis conſtat; an verò oporteret
eadem conce l fuiſſe poſt ipſum Cle-
mentis Prædeceflors Decretum: Ac
Præterea an hujuſmodi Privilegia æqué
ſuffragarentur ilis, ad quos per viam
communicationis extenſa dicerentur;
ac iis, quibus directe & expreſſè indulta
fuerunt; Idem Innocentius Prædeceſ. Ab eodem
ſor, audite Præfatæ Congregationis Dneren
particularis conſilio, decrevit, ſatis rioſe i⸗
eſſe,

nn lin

7

Particæ.-
la ipſius
Litera-
rum.

752 Ad K. P. La-Croix Theolo giam Moralem

eſſe, ad ſupradictum effectum, quod

hujuſmodi Privilegia poſt Concilium

Tridentinum conceſfſa fuerint, quamvis
præfato Clementino Decreto poſterio-
ra non ſint; dummodo tamen directèé
concefſa fuiſſe conſtet, non veroò in
communicatione Privilegiorum de uno
in alium Ordinem derivata aſſerantur;
quemadmodum ipſe Innocentius in ſuis
Apoſtolicis Literis, incipientibus:
Apoſtolici miniteris, die 30. Maji anni
1723. datis, ac deinde confirmatis 2
ſanctæ memoriæ Prædeceſſore pariter
Noſtro Benedicto Papa XIII. per àlias
ſimiles Literas datas die 23. Septembris
anni 1724. quarum initium eſt: In
ſupremo: apertè declaravit, his verbis:
Ouoties ergo Regulares ad Ordines erunt
promovendi, ſervetur omnino Decretum
Congregationis Cardinalium Concilii Tri-

dentini Interpretum à piæ memoriz Cle-

mente UlIl. Prædeceſſore etiam Noſtro
confirmatuim die is. Mantit 1596. quo ſan-
citur, ad Epiſcopum Diacceſanum Liter
ras Dimiſſorias pro corundem Orainum
ſuſceptione à ſuis Superioribus eßse diri-
endas, præterq;iam incaſu, quo Dic-
ceſanus à Diaceſi abeſset, vel Orainatio-
nes non ecjet habiturus, quo etiam cafu
in Literis Dimiſſoriis ad alium Epiſcopum
dirigendis expreſſa fieri aebeat mentio,
velde prædilta Epiſcopi Dirceſani alſen-
. tia,

5

4
Ulee
Cutien
en u⸗
ibuu
gelan⸗
ntuit

en

ten
htnus.
lorro
rontin
Konbus
deble⸗
llen⸗
ldbera
llutlei
luetza
e, De
t Ane
miner
Inonn
Döindol
Ppatureſi
urbquid
lu, li
hilopn
ulo 5
Mnm
uenn
heſt l
onun 4
ſonnn
6 ll

Supplementum, ſinve Acceſſiones. 753

tia, vel de illa alia cauſa, videlicet quòd
Ordinationes non ſit habituries; nιäi
tamen, quoac prædilta, Regielaribus illis,
uuibus per ſpetiale Privilegium aà Sede
Ahpostolica posz Concilium Tridentinum
fuerit conceſsum, utaà quolibet Catholico
Antiſtite Oraines ſuſcipere poſſint, ſuper
qiuo Indulto nihil per præſentes innovare
ntendimus.
Porro ſi aliqui vigilias laboreſque Trom-
ſues, non tam in extricandis inutilibus ⅛Qiones
s quæſtionibus, Vel fofté in rebus pro- 5,s,4
qu » us Pro- ignoran-
i fanis, & ab Eccleſiaſtica profeſlione ali- ia, &
uII enis addiſcendis conſumerent, quam Terbreig.
euhn in ſtudio ſacrarum Legum, quibus Ec rione.
nd cleſiaſtica diſciplina continetur, utiliter
collocarent; ac niſi aliquibus arbitrium
Mm pPro lege, præjudicata opinio pro ra-
GAm tione, atque in Legum etiam clariſſi-
. marum interpretatione, ſuus cuique
mi ſenſus pro authoritate eſſet; nec olim
in Nobis in noſtro Bononienſi Archiepi-
ine ſeopatu reſidentibus contigiſſet, ut Ke-
u gularis quidam ex ea Urbe repentéè di-
K. Sreſſus, ſuique Superioris Dimiſſorias
K*ι. ad Epiſcopum finitimum deferens, ta-
Ne] metſi nullo pacto docere poſſet, Nos
ue Clericorum Ordinationem non habi
sh turos, Sacrum Presbyteratùs Ordinem
hien ſuſciperet nullque interjectà morâ
uu Bononiam ad primum Sacrificium non
*Z ſine pompa offerendum reverteretur;
4 Ad P. La-Croix Theol. Suppl. Bb b Quam

Peænæ,
quas ino-
bedientes

754 Ad R. P. La-Croix Theologiam Moralem

Quam tamen intolerandam audaciam
Nos ad Canonicarum ſanctionum ri-
gorem exigere, atque etiam, ſervatâ
Paſtorali manſuetudine, vindicare non
prætermiſimus; ut videre eſt in moni-
to Paſtorali à Nobis tunc edito, inten
impreſs. Monit. 3. Lib. 11. Neque rurſus,
ex quo ad univerſalis Eccleſiæ regimen,
Deo ſic diſponente, aſſumpti fuimus,
plurium Epiſcoporum Fratrum No-
ſtrorum querelæ ad Apoſtolatum No-
ſtrum delatæ fuiſſent; qui nimirum,
non ſine magno animi noſtri dolore,
apud Nos expoſtulare non definunt, à
pluribus ſæpè Regularibus in eorum
Diœceſibus reſpectivè commorantibus
ſimilia perpetrari, in ſpretum Eccle-
ſiaſticarum Legum, atque pœnalium
ſanctionum, quibus ipſo facto adſtrin-
guntur; (ſiquidem in authographo
ſupra relati Clementini Decreti diſtin-
Ctè legitur: incurrant; non autem,
quògd falsò non nemo aſſeruit: incur-

incurruur rént,) dum ſcilicet, Superiores Regu-
lares, qui Subditis ſuis non ad præſcri-

ptum ejuſdem Decreti Dimiſſorias Li-
teras concedunt, ſuorum Officiorum,
ac Dignitatum, & vocis activæ, atque

paſſivæ amiſſione mulctantur; Ordi-

nati verò, ſuſpenſionis pœænam, atque
etiam, ſi in ſuſcepto Ordine miniſtrave-
rint, Irregularitatem incurrunt; ac
deni-

eht
Nunt,n
Nnal
eudt
Uhrire
täinrem
lln
Kecuutn
attpen
ninpi
Einildc
1ſethorr
luiye
Anlhera
Uun n
Noltun
Au
Moune:
rnn
aguue,
lenn lh
nugin 4
ertlike
ſo⸗ aute
lenen
Mus 4 8
R le⸗
bunh
lopnn
lte em
e Uuorenn

Onb Supplementum, ſive Acceſſiones. 755

tun i denique Antiſtites, qui iĩ pſis manus im-
ue Ponunt, non facilé effagiunt Canonicas
ine ih pœnas adverſus eos propoſitas, qui ali⸗
ufin enos Subditos abſque ſufficientibus Di-
nd miſſoriis ordinare præſumunt. Qui
etiam plerumque culpâà non vacant in
eo, quod, cuûm ex uſu rerum intelli-
gere poſſint, complures Regulares non
alia de cauſa, proprio domicilio relicto,
iter arripere, quaàm ut ſe ſubducant
examini Epiſcopi Diœceſani, cujus hac
in re juriſdictionem, aut nimium rigo-
rem perhorreſcunt, aliumque- inve-
niant, qui vel nullo, vel admodum levi
Ia pPræmiſſo examine, Ordines ipfis im-
m Pertiatur; quoties hujuſmodi facilitate
m erga illos utuntur, toties adverſus con-
eiin ſultiſſima Tridentinæ Synodi Decreta
iim delinquunt: Ea ſiquidem ſeſ. 22. cap.
Wh. 12. de Reformatione, ſic ſtatuit: Kegu-
lares quoque, nec in minori ætate, nec Bine
mnum adiligente Epiſcopi examine ordinentur,
lmn privilegiis quibuſcunque quoad hoc peni-
Uyinl, ties evvulihis.
Nos autem conſuetâ Sedis Apoſtoli-
cæ clementiâ uti volentes, libenter ab-
ſtinemus à deſignandis aut nominandis-
hoc loco Kegularibus, de quorum ex-
ceſſibus in hoc rerum genere graves
umE Epiſcoporum querimoniæ ad Nos de-
enm latæ fuerunt. Quæcunque etiam hac
wumme in re inordinaté ad hunc diem admiſſa
1 Bb b z ſunt

„ 5
Auhrin

756 Ad K. P. La-Croix Theologiam Moralem
Pontifer ſunt, à diſtrictioris judicii inquiſitione
Ho vn liberamus; Quin imo omnes & ſingu-
greſſores los in hoc delinquentes, ſive Superiores
3uo« Regulares, ſive Regulares ad Ordines
P&ι%α. promotos, ſive Antiſtites, qui eos or-
dinaverint, àa quibuſcunque ſententis,
cenſuris, & pœnis Eccleſiaſticis, quas
hac de cauſa reſpectivè antehac incur-
rerint, quibuſque innodati forſan exi-
ſtant, authoritatis Noſtræ plenitudine,
ac de Apoſtolica benignitate, tenore
præſentium abſolvimus, & abſolutos
eſſe & cenſeri decernimus, & cum iiſ-
dem ſuper quacunque irregularitate
per eos forſan, causà & occaſione præ-
miſſlis, quomodolibet contractà, ad
omnes etiam ſacros & Presbyteratũs
Ordines, eorumque exercitium, at-
que ad omnia & ſingula eorum reſpe-
Ctive Religionum munera, pari autho-
ritatis plenitudine diſpenſamus. De
cætero tamen infraſeriptas Leges in po-
ſterum omnino obſervandàs, Motu
proprio, & ex certa ſcientia Noſtra, ac
maturà deliberatione præmiſsâ, edici-
mus atque ſtatuimus.
Confir- .
mai rea. Quæxcunque nimirum hac in re à
tas ſancti- præfatis Prædeceſſoribus Noſtris Gre.
onues, ſuß gorio XIII. Sixto V. Clemente VIII.
pœnis ibi- . .
dem, & in & Innocentio XIII. in ſupra citatis ip-
Jure ſta- ſorum Literis ſeu Decretis, ſtatuta,
. mandata, definita, atque ſancita fue-
. runt,

1un ohn
omg⸗
Coanrnl
ytben
Iunl
inpr⸗
Apotol
Cvn
Pleb
e N
Eenines;
lumeno
ulcn
UntK
onte l
Mon er
Uentes,

Uurugn

Unenlale
prla
negut
Pog, 4
Me⸗ 1
r.
Ig,
liren
clege⸗
elekene

lint

hrli Sapplementum, ſive Aeceſſonet. 757
moem, runt, ea omnia & fingula, motu, ſcien-
hnchfre tiꝗ, & poteſtatis plenitudine Præfatis,
le earundem præſentium ſerie confirma-
nſitn, mus, roboramus, & inno vamus; atque
beng ab omnibus, ad quos ſpectat, ſeu quan-
be docunque in futurum ſpectabit, invio-
ech labiliter obſervari præcipimus & jube-

e mus; Tranſgreſſores quoque omnibus

ponis in præmiſſis contentis, aliiſque
ue Per Apoſtolicas Conſtitutiones, & per
ſacros Canones latis atque ſtatutis, cum
effectu ſubjacere, eaſque ipſo facto &
abſque aliqua declaratione incurrere
decernimus; Superiores nimirum Re-
gulares eas omnes, quas, ut præfertur,

ſupradictus Clemens VIII. Prædeceſſor

Eln

conſtituit & ſanxit; Regulares autem,

leroe 4,
Ganntie
N

qui contra illius Decreti præſcriptum
promoti fuerint, & Antiſtites eos pro-
moventes, Canonicas pœnas atque
cenſuras, quæ adverſus ſacram Ordina-
tionem ſuſeipientes ab Epiſcopo, qui
proprius ad hunc effectum dici & ha-
beri nequit, nec non adverſus Epi-
ſcopos, alienos Subditos indebitè or-
inantes, in jure Canonico, & in Con-
iitutionibus Apoſtolicis ſtatutæ ha- angur
N bentur. in poſterũ
nntl Præterea vohmus atque decerni- exbiteri
d muzs, ut Superiorum Regularium Di- H
t miſſoriæ, quæ ideo ad aliam Antiſtitem requiſßii⸗
ene directæ fuerint, propterea quôd Epi- n Deere-

126 Clemen-

1 Bbb 3 ſcopus ii itt.

758 Ad K. P. La-Croix Theologiam Moralem

7„

ſcopus Dicœceſanus extra Dicœceſim
commoretur, vel Ordinationem non
ſit habiturus, nullius ſint roboris &
momenti, niſi illis juncta fuerit au-
thentica atteſtatio Vicarii Generalis,
vel Cancellarii, aut Secretarii ejuſdem
Epiſcopi Diœceſani, ex qua conſtet, vel
ipſum à Diœceſi abeſſe, vel Clericorum
Ordinationem habiturum non eſſe pro-
ximo legitimo tempore per Eccleſiaſti-
cas Leges ad hunc effectum ſtatuto:
Hoc enim expreſſè declarari opus eſt,
ad excludendam nonnullorum arro-
gantiam, qui cùm Privilegio gaudeant
Fiſcopi ſuſcipiendi Ordines extra tem pora,
non ar- exiſtimârunt Epiſcopos ipſorum vo-
en"u“ luntati adeo addictos eſſe debere, ut ſi,
gür Regu- quandocunque ipſis placuiſſet ad Ordi-
Gr, de nes promoveri, non ſtatim, ipſoque die
Tr ſuſei. ab ipſis deſignato, voti compoòtes fie-
pieu. e- rent, jam dici poſſet, Ordinationem ab
rra temn · Epiſcopo non haberi, proindeque alius
. Epiſcopus pro ſuſcipiendis Ordinibus
adeundus eſſet. Quòd ſi aliquis Anti-
ſtes Regularem virum, in ſua Dicœceſi
proprium domicilium non habentem,
ſolis ipſius Superioris dimiſſorialis Li-
teris contentus, ſine adjuncta præfata
atteſtatione in forma probanti, ad Or-
dines promovere præſumpſerit; de-
cernimus & declaramus hunc ipſo facto
incurrere in pœnas Canonicas adverſus
eos

N
Ccnit
gums
erior.
Qen
Uun he
ncfen
eep
mnii
sdeli
lente on
lrod
luun,
ininn
umuic
onon
tri
Nlüen
ladee
1buge
Kihlun
eche,
Kekern
vortit
Uueyi
bagttu
olun

lei 4, 3
Merin

helie
. . — .
1 Supplementum, ſve Acceſſiones. 759
onnb eos conſtitutas, qui alienum Subditum
lin A legitimis Dimiſſoriis deſtitutum ordi-
Ein naverint.
Quemadmodum verò eorum Ordi Privile-

lait num Regularium Privilegia firma & bie
