ulla, mis viſitatis plebibus miniſtrando, lu-
ſtraremus; jam in ipſa Civitate degen-
tes, nullam ferè diurni tem potis horam
vel à Divinis rebus, vel à Paſtoralis of-
ficii occupationibus vacuam habeba-
mus; dum pro occurrentium negotio-
rum expeditione, nunc adeuntium po-
ſtulationibus, nunc Miniſtrorum rela-
tionibus, nunc Congregationum con-
ſultationibus operam dare oportebat;
recurrentibus autem Ordinationum
temporibus, vel evenientibus Eccleſia-
rum Parochialium vacationibus, aut
ceſſantibus Confeſſariorum facultati-
bus, quas, ad nova de ipſis experimen-
ta identidem capienda, nonniſi tempo-
ribus definitas iiſdem concedere con-
ſuevimus, Examina atque Concurſus
ſine Nobis haberi non permittebamus.

hinuin
Anit
eDeren

uunnin Et ſanè, ſi quis Epiſcopalis vitæ condi-
ubirn tiones, ut verè ſe habent, conſiderare
Duch! velit, facile agnoſcet, majorum Civita-
tum Epiſcopos ferè redactos eſſe ad hu-

.

1 Rr 4 juſ⸗

63 2 AdR. P. Ea-Croix Theologiam Moralem

juſmodi Benediclionis & Indulgentiæ

beneficium aliquibus duntaxat Perſo-

nis, vel genere, vel aliis qualitatibus

eonſpieuis, & quidem inſtantibus &
poſtulantibus, exhibendum; pauperi-
bus autem & humilioribus, ob præelu-
ſam ſibi, extra neceſſitatis & noctis tem-
pora, ſubdelegandi facultatem, vix un-
quam ſuceurrere poſſe.
obnaum Quod ſi ſatis momenti & authorita-
adverſus tis haberet ſententia à nonnemine pro-
Petdenceſ. Poſita, Plenariam ſcilicet Indulgentiam
Kones In- in mortis articulo concedendam non eſ-
Ta genie ſe, niſi his, quorum eximia in Eccle-
in arics ſiam merita extitiſſent; eà nimirum de
lo morti:, cauſa, quòd, cum pro hujuſmodi In-
düunur. dulgentiæ conſecutione vel nullum om-
nino opus injungi, vel nonniſi morien-
tis ſtatui, & viribus accommodatum
imponi poſſit, præterita duntaxat in Ec-
cleſiam merita, cum extrema præſenti
neceſſitate conjuncta, locum ſupplere
poſſint aliorum operum, quæ ceætero-
quin ad Plenariam Indulgentiam adipi-
ſcendam præſcribi ſolent; nihil profe-
cto eſſet, cur aliquid nunc à Nobis in-
novandoô ſtatueretur. Verum Præde-
ceſſorum Noſtrorum hæc agendi ratio,
relatæ opinioni contraria dignoſcitur.
Ut enim multas prætereamus conceſ-
ſiones Indulgentiæ Plenariæ morienti-
bus fidelibus indiſtincte applicandæ;

quæ-

K
wanii
Aulkexlors
torm
n an Il
wolnpin
N
KlhisNe
Echhamdie,
Eletſehenk
Nenn hyt
Rlnimn.
unerelen
Nnagre
ntteer A
Urficncl
Untte⸗
lhnttan
tnen
lkbtnin
eizwe
ne
guli
thnm
1 iniſe
ſennenn
unle

6

ednt
Mhinhnt
tlllren

unte

, la

turnt
enpewe
e

Supplementum, ſve Acceſſiones.

quænam porro, & quàm magna in Ec-
cleſiam promerita fuiſſe dicemus eo-
rum, qui quatuor ab hinc ſæculis, pe-
ſtiferà lue per Angliam graſſante, ex
hac vita decedebant? quibus tamen
omnibus, dummodo Sacramentaliter

confeſſi, & ſacrà Communione refecti

fuiſſent, Prædeceſſores Noſiri Clemens
Papa VI., & Gregorius Papa XI. Bene-
dictionem cum Indulgentia Plenaria
per Legatos ſuos impertiri non recuſa-
runt: Sed & ipſa Congregatio Indul-
gentiis & ſacris Reliquiis præpoſita jam
uſque ab anno 1675. die 22. Aprilis, re
diligenter perpensâ, cenſuit, Indulgen-
tiæ Plenariæ largitionem in eos etiam,
qui ſingularibus in Eccleſiam meritis
nequaquam excellerent, recté & utili-
ter conferri atque diffundi.

63 3¾

Quapropter Apoſtolicæ charitatis Pomifeis
Noſtræ viſcera dilatantes, & tam vete- benigni-

ribus, quaàm recentioribus Eccleſiaſti

tas veteri-

hus & re-

cæbenignitatis exemplis inhærentes; ſi- centibus

quidem extat illuſtré monumentum
tertii Eccleſiæ ſæculi in Epiſtola S. Cy-
priani, quæ in novis Editionibus im-
preſſa eſt numero I2., quãâ ſcilicet, in eo-
rum gratiam, qui Libellos Martyrum
obtinuerant; & in mortis periculo ver-
ſabantur; cùm ipſe æſtivis ardoribus
præpediretur, quo minus, ut optave-
rat, ad eos reconciliandos ſeſe confſerre
Rr 5 poſſet;

exemplis
innititur.

634 Ad K. P. La-Creix Theologiam Moralem
poſſet; permitti ut id, vice ſuâa, a quo= 1
Ganqu Presbytero, aut etiam Diaco- ume.
„ Præſtari queat; Noviſſimis vero nſe
tem ribus ex ſecunda Mediolanenſi
Provinciali Synodo conſtat, A felicis re-
cordationis Prædecefſſore Noſtro Gre-
gorio Papa XIII., ommibus Epiſcopis umin
illius Provincis conceſtum fuiſſe, non Mardos
ſolum, ut ipſi Benedictionem cum In- Mim
dulgentia Plenaria moribundis Fideli- muhilk
bus impertiri; ſed etiam ut aliis hujuſ- Qummar
modi facultatem liberé ſubdelegare tenn
poſſent: His igitur, aliiſque exemplis, Immkprn
nec non rationibus ſuperius relatis per- Iceynet.
moti, haàc Noſtràâ perpetuò valitur fhunin,
Conſtitutione novas in hac materia re- ehiathahe
gulas Præfinire, quodque olim, ut præ- m nnmt
miſimus, de alterius ſententia delibe- amnli
randum Nobis fuerat, nunc demum de nci tn
conceſſa Nobis A poſtolicæ poteſtatis Imm
plenitudine abſolvere, ac perficere con-
. ſtituimus.
Iudukha Itaque primum volumus atque de- Ein
ad trien- Cernimus, ut quæ facultates impertien-
e . di Benedi ctionem cum IndulgentiaPle-
firmantur arla Fidelibus in mortis articulo con-
& ampli- ſtitutis, Venerabilibus Fratribus Patri-
outur o archis, Primatibus, Archiepiſcopis, & n
vitam, ſeu E tn uo
E&c. Piſcopis nunc exiſtentihus à Nobis, vel uduon
4 Præde ceſioribus Noſtris ad hunc diem d nalier
conceſtæ reperiuntur, licet illæ in con- lan Geri
ſucetis Epiſolis Secretarii Brevium ad Nenn
Trien- nie

N *M 1 en

edDecton

Supplementum, ſive Acceſſtiones. 635
Arend Triennium duntaxat, vel aliàs ad defi
ed nitum tempus indultæ fuerint, nihilo-
e minus præſentis Noſtræ Conſtitutionis
W¶vigore eo uſque in ſuo robore maneant,
quoad iidem Antiſtites earum Eccle-

. fſiarum atque Diœceſum regimen obti-
W . . .
n nebunt, quarum favore & intuitu eaſ-
le.

dem facultates à Nobis & ab Apoſtolica
Sede impeträrunt. Nos enim eas ad
omne tempus hujuſmodi, motu pro-
prio, & authoritate præfatàâ, atque ea-
rundem præſentium Literarum ſerie,
extendimus & prorogamus.
Utque, præterea unuſquiſque ex An- Dcviee
tiſtitibus præfatis, unum, aut plures ſaculiate
Pios Sacerdotes ſive Sæculares, ſive Re- ſuédele-
gulares, prout neceſſarium fore judica Tarn zi-
bunt, eorum Civitatibus ſubdelegare bus &
valeant, qui, dum ipſi Antiſtites ali. Diaceſi-
quo legitimo impedimento detinebun- , is“
tur, quamvis hujuſmodi impedimen-
tum diurno tempore occurrat, eorum
vice, Benedictionem hujuſmodi cum
IndulgentiæPlenariæ applicatione Chri-
ſti fidelibus in præfato articulo conſti-
tutis impertiantur; alioſque ſimilitex
per Diœceſim Sæculares, aut Regula-
res Sacerdotes, quotquot pro numero
animarum in Dioœceſibus exiſtentium
neceſſarios judicaverint, ad prædictum
effectum deputare & ſubdelegare polſ-
ſint; nec non eoſdem ac ſe deputatos &

ſab⸗

Dhen

636 Ad KR. P. La-Croix Theologiam Moralem
P

ſubdelegatos removere, alioſque in eo- Eßß⸗
rum locum pro ſuo arbitrio & pruden- nnz
tia ſubrogare valeant; iſiſdem motu, Uetgnl
poteſtate, & tenore, concedimus & in- mm
dulgemus. mrnN
. NrArnn
Amplioro Si vero aliquem ex Antiſtitibus nunc ummt
Induja per Eccleſias conſtitutis, & præfatâ fa- rlinend
in poſte- eultate gaudentibus, ad aliarum Eccle- Ihhero,
rum con- Garum regimen Apoſtolicà authorita- Aiolup
cedentur 2 AP 4 4 Ahcnls
per Lite. té transferri contingat; ſive aliquis eo- ufumdbe
dai lo- rum fit, quorum favore conſuetæ Lite- umaße
ræx Secretaru Brevium ad hunc diem ex- muummn
peditæ non fuerint; ac denique cùm no- ſcnion
vi Epiſcopi Catholicis Gregibus in po- aeental
ſterum præficientur; volumus, atque nnt
ſtatuimus, ut ſingulis eorum hujuſmo- inltent,
di facultatem à Nobis, ſive à Romano anhen
pro tempore Pontifice poſtulantibus, mpiie
Apoſtolicæ Literæ in forma Brevis gra- Nmhin
tis per omnia expediantur, quibus præ- Eidlen
dicta facultas ipſis concedatur, nonad α
Trienmum, ſed ad omne tempus, quo ee
adeptum ſemel Eccleſiæ regimen obti- iic
nebunt; adjectâ etiam facultate ſubde-
legandi tam pro Civitate, quam pro
Dioœceſi, non quidem in caſu duntaxat ie
impedimenti cum nocturno tempore nrn
conjuncti, ſed in omnibus & per omnia rnimnt
ad normam eorum, quæ pro Epiſcopis ſhae 1
nunc exiſtentibus, & Indulto hujuſmo- .
di a qu gaudentibus, ſupra ſtatuimus. narrſtn
In- adl

=

ie
. Supplementum, e Acceſſiontr. 637
tinie Inſuper pro Prælatis Inferioribus Ertem fa-
ee Territorium ſeparatum habentibus, vore Præ=
cum vera qualitate Nullius, & activa in Prerren
Clerum & Populum jariſcdlictione; le de⸗
quamvis Prædeceſſores Noſtri hanc de riſäictio=
pPræterito conſuetudinem non habue Reaig g
rint; nihilominus de Apoſtolica libera-
litate, ac ſimili motu & tenore concedi-
mus & indulgemus, ut, ſi ab ipſis hu-
juſmodi facultas petita fuerit, ſimiles
Literæin forma Brevisin poſterum ſin-
gulis eorum expediantur, juxta ean-
dem formam, mutatis mutandis, quam
pro Epiſcopis conſtituimus; ne exce-
ptâ quidem facultate ſubdelegandi, ut
ſupra; dummodo ipſi Prælati hanc gra-
tiam poſtulantes, Apoſtolicis Literis
Noſtris anno Incarnationis Dominicæ
740. nono Kalend. Decembris datis,
quarum initium eſt: Quodſandta, im-
Preſſis in Bullario Noſtro Zom. I. num.
7., obtemperaverint; nimirum ſacra
Apoſtolorum Limina præſcriptis tem-
WE poribus viſitaverint, & relationem ſta-
inie rus Eccleliarum libi ſubjectarum Apo-
a ſtolicæ Sedi exhibuerints vel, quatenus
Prælatiomis honorem de novo accipi⸗
ant. debſtum juramentum in memora-
ta Conſtitutione praſcriptum antea
Præſtiterint.
Dum autem hujuſmodi facultatem Indulta
Epiſcopis cà adu obtmentibus Prero- uon expi-

Tatt mot⸗

63 8 ₰ℳAà N. P. La-Croix Theologiam Moralem
e Pomi- gavimus, & ampliavimus, ut præfertur;

S
NRtcis

cæteris veré tam Epiſcopis, quàm
Prælatis Inferioribus in Poſterum eam
petentibus, ſupradiclà formà & am-
plitudine concedendam fore decrevi-
mus; ſequitur, ut hujuſmodi Indulta
nequaquam morte côncedentis expi-
rent; cum juriſdictio delegata in iis,
quæ non juſtitiam, ſed gratiam con-
cernunt, etiam poſt obitum delegan-

Nee ſub- tis manere debeat. Quoniam verò

delegatio
nes per
ceſſum au
deceſſum
ſubdele-
gautii.

uiſdem Epiſcopis, & Prælatis permitti-
mus, ut hujuſmodi facultatem, pro
Incolarum Civitatum, Locorum, atque
Diœceſum opportunitate & necellitate,
uni vel pluribus Sacerdotihus in poſte-
rum ſubdelegare valeant; ſtatuimus
atque decernimus, hujuſmodi ſubde-
legationes, per ſubdelegantis ceſſam
aut deceffum fimiliter non expirare;
ſed poteſtatem ipſis trihutam perſeve-
rare uſque ad ſuperventum novi Præ-
ſulis, cujus arbitrio relinquimus, eoſ-
dem in hujuſmodi officio confirmare,
vel ab eo removere. Atque ita quicun-

que Antiſtes memoratam facultatem

à Romano Pontifice ſemel obtinuerit,
eo decedente, opus non habet pro il-
lius confirmatione ad Apoſtolieæ Ca⸗
thedræ Succeſſorem recurrere- Sicque
etiam cedente vel decedente Epiſcopo,
ſeu Prælato, à quo eadem ſacultas in
ua

“
6 Eh⸗
ſuie, a
pehntance

Lerm nucn
lanz, Inn
Uont, ponn
Dernran
tam doceſe
Oeorſktom

6 kellere
ſellum ,

tüeeibe

Alng
Clnſen
Ulicge;
ee ge

3

. 600.
ſcponn
4

alen Er

SDpplementum, ſive Aoreſſtonet. 639
ind ſua Dicceſi aut Territorio ſubdelegata

P fuerat, novâ conceſſione opus non erit
intr pro temporaneo Vicariorum Capitu⸗
ni

larium, aut Apoſtolicorum, regimi-=
ne; cum Subdelegatorum authori-=
tas ſemper manere debeat, quamdiu
vel Epiſcopus ipſe, aut Prælatus, vel
illius Succeſſor eandem ipfſis non ade-
merit.
Hic igitur ratione animarum ſaluti
cohſulentes, quantum Nobis in Do-
mino licuit, piam conſuetudinem ap-
plicandi Plenariam Pontificiam Indul-
gentiam Eccleliæ Filiis in mortis arti-
culo conſtitutis, ampliare, & faciliorem
reddere curavimus. Permiſlaque Ve-
nerabilibus Fratribus, ac Dilectis Fi-
liis, Eccleſiaraum Epiſcopis & Præſu-=
libus, facultate alios Sacerdotes ad
hunc effectum, tam in Cwitatibus;
quam in Diœcefibus ſubcdelegancdi, non
parum levaminis eorum anxietatibus,
& ſolicitudinibus per Nos allatum eſſe
putamus. Veruntamen ipfis declara- ,
tum volumus, non id propoſitum No-
bis fuiſſe, ut eos prorius eximeremus
ab hoc paternæ Ccharitatis officio, per ,u
ſeipſos adeundi miſeros ægrotos Plena- adpiſro-
riæ abſolutionis in extremo articulo csas
adipiſcendæ cupidos z ſed ut eorum penalt,
Pietatem opportuneèe jnvaremus;, ne, ser acce-
dum ipli aliis Paſtoralieus Curis deti- Janr.
Remukz

6G Ad K. P. La-Croix Thrologiam Moralem
nentur, dolore debeant, commiſſos
ſibi Fideles hoc tanto ſpirituali benefi-
cio deſtitutos ex hac vita migrare. Qui 1
verò pium hujuſmodi opus per ſemet-
ipſos exercere gaudent (quòd ſanè i
omnes, quoties legitimè impediti non α
fuerint) facturos eſſe confidimus) me- gul
minerint, non id duntaxat erga nobi- Mait
liores, & potentes hujus ſæculi, ſed n Enſd
erga pauperes quoque, & abjectæ ſor- linm n
tis homines præſtandum eſſe. Qua Munmt
de re utiliter legi poterit Prædecefſtoris in Vn
Noſtri S. Gregorii Magni Homilia 28. Cmfäinon
in Evangelia ad Cap. V. Joannis: Erat ohonn
quidanm Regulus, Cijis Filius infirmaba- unfe
wur Capharnaum, in qua mirabilem at- Cmacftlarn

que cœleſtem obſervat amantiffimi Mumme
Redemptoris Noſtri JESU CHRISTI MreiNv
agendi rationem, qui ad inviſendum Mcehiß
ægrotantem Reguli filium invitatus ire inrt
abnuit, ad Centurionis Servum nec in- mihle
vitatus iturum ſe profitetur: Quia elt, ulyylu⸗
qiutòd Kegiulus rogat, dut ad e;us filimn Ve- “
niat, & tamen venire recuſat; ad cr- Il nn
vum verò Centurionis non invitatur, & Mhnen
tamen ſe corporalite ine pollicetur? Re-
guli lio per corporalem præſentiain nok
dignatur adeſſe; Centurionis Servo non Dl
AaLedignatur occurrere. natn 4
Sne Ut autem Indulgentiæ fructus à Fi- ann
aelis, delibus in mortis articulo percipiatur, n
iaralean. hoc ſedulò agendum erit, ut Populus D
L. n „ dann

ure

Supplementum, ive Acceſſioner. Git

finh in Sacris Conciombus & Catecheſibus
E frequenter edoceatur, quòd iis, qui
vngg gratiæ Dei, quam in Baptiſmo accepe-
un, runt, ingrati, per actualia peccata Spi-
1 N ritum Sanctum contriſtaverunt, &
Ennefn Templum Dei violare non ſunt veriti,
Wlnyn quantumvis æterna ſupplicia in Pœni-
uenmde tentiæ Sacramento condonata fuerint,

IE nihilominus temporalis plerumque
b poœna Divinæ juſtitiæ exſolvenda ſu-
Au pereſt, cujus remiſſio obtinenda eſt
non ſolum per ſatisfactiones à Sacer-
dote Confeſſario in ipſo Pœnitentiæ Sa-
cramento pro menſura delicti impoſi-
tas, aut per Chriſtianam tolerantiam
earum adverſitatum, à quibus morta-
lium vita immunis eſſe nequit; verùm
etiam per jejunia, eleemoſynas, orati-
ones, & alia pia ſpiritualis vitæ exerci-
tia; Ahoquin verendum eſſet, ne ſa-
lutis remedia ab Eccleſiæ benignitate Fi-
delibus ſuppeditata, paulatn in pra-
ve libertatis & licentiæ fomentum tra-
herentur; compluribus ſibi temerè
brlandientibus de remiſſione tum ſem-

Pe 0
1
NRN .

Piternæ pœnæ, per Sacramentalem ab-
mun ſolutionem, tum temporalis, per In-
dulgentiæ Pontificiæ applicationem, in
4 exitu vitæ impetrandà; neque cogitan-
d tibus, quàm incertum ſit omnibus non

* ſolùm quàâ horà, & quo mortis genere
e exhac vita migrandum ſibi fuerit; ſed

Ad Pß. La-Croix Theol. Sappbl. Ss cti-

642 Ad R. P. La-Croix Theologiam Moralem

etiam an Indulgentiam, licet externo
ritu ſibi applicatam, cum effectu ſint ne⸗
percepturi. Præpoſtera æquè ac pe- u 6
riculoſa antiquis Ecclefæ temporibus iin⸗ N
inoleverat conſuetudo, ut non pauci iun 8
ex iis, qui ad Baptiſmum nomina ob- M
tulerant, ad finem uſque vitæ ipfius *
Sacramenti perceptionem pror ogarent,
quo ſcilicet interim ingenio liberé in-
dulgerent, ac demum cùm é vita dilſ- e l
ceſſuri eſſent, per ſalutare lavacrum, lgit
ab omni culpa, & tam ab æterna, quàm in
à temporali pœna ſoluti, ad cœleſte Re- Monnn
gnum recta transferrentur ; contra NhlMünt
quos extant graviſſimæ objurgationes ſprri
Sancti Gregorii Nazianzeni in Oratio- nſen
ne XL. & S. Joannis Chryſoſtomi in Himmi
Homilia I. ſuper Acta: Sed & Eccleſia Iium
Catholica pravam hujuſmodi confi-MEnnd
dentiam improbare ſe rolaravit, dum inpuh,
cos, qui in mortis periculo Baptiſmum biuſiuig
ſuſceperant, ſi convaluiſſent, à ſacris u- dl
Ordinibus, & ab Officiis Eccleſiaſticis iuindingn
arcendos, ac perpetuò irregulares fore ahlt- rtrn
Relzo- Gdegrevit et l
is elns t quoniam Sacerdotibus, qui Fide- ginli
moribun- les in extremo agone laborantes pie ad. hhunh
Bögs. juvant, vel Eceleſiæ Sacramenta ipfis kun
nuandi. Miniſtrant, Kituale Romanum injun- ſt
git „ ut, ſi ægrotus Indulgentiam Plena- wol
riam legitima authoritate conceſſam E
conſequi valeat, eam illi in mentem n

Aene
redu-
H

6 Supplementum, ſive Acoeſſiones. 643

lin .
N reducant, proponantque, quid ad eam
conſequendam agere debeat; ex his
autem, qui ad hujuſmodi ſtatum re-

6
dacti ſunt, alii quidem cum plena co-
Im gnitione integrum loquelæ uſum reti-
mn nent, alii verò loquendi facultatem
es amiſerunt, licet antea ſinceræ contri- 4
tionis indicia dederint, eâque adhuc 4
ratione utentes, identidem dare non
u deſinant; Ideo, quo certius prædicti
omnes Indulgentiæ fructum conſequi
valeant, Præfatis Sacerdotibus manda-
mus, ut omni ratione ſtudeant mori-
bundos Fideles excitare ad novos de
admiſſis peccatis doloris actus elicien-
dos, concipiendoſque ferventiſſimæ
in Deum charitatis affectus; præſertim
verò ad ipſam mortem æquo ac libenti
animo de manu Domini ſuſcipiendam.
Hocenim præcipuè opus in hujulmodi Baeſer-
artieulo conſtitutis imponimus & in- cepiatio
jungimus, quo ſe ad Plenariæ Indul- motris,
gentiæ fructum oonſequendum præpa- ooa: pro
rent, atque diſponanut. Qud in re au- Iudulgen-
thor Nobis eſt Sanctus Doctor Augu- e injun-
ſtinus, qui in Libro XIII. de Cwit. Dei nu.
cap. b. poſtquam horridam mortis ſpe-
ciem, eique retinentes hominum ani-
mos deſcripſit, quodque in aliis ſuis
operibus non ſemel docuerat, mortem
nimirum eſſe peccati originalis pœnam,
ibi quoque aſſeruit & confirmavit;
2= hæc

644 Ad K. P. La-Croix Theologiam Moralem kennr
hæc ad rem noſtram appoſitè ſubdit: nt⸗
Quidquid tamen illud est in morienti-
bus: guod cum gravi ſenſu adimit ſen-
ſum, pio aeliterque toltrando, auget
meritum patientiz, non aufent vocabu- Trar
lum pœnæ. Ita cum ex hominis primi
perpetuataà propagine, procul dubio ſit
morspœna naſcentis Z tamen, ſe proprie- nen
tate juſtitiäqae pendatun, fit gloria re- tobr
naſcentis; & cum ſit mors peœccati retri- ““
butio, aliquando impetrat, ut nihil re- zlich
tribuatun peccato. “
Formula Pro impertienda verò Benedictione l
imperti Fidelibus in mortis articulo conſt'tutis, Nn
mete uee⸗ applicandâque ipſis Plenari Indulgen-
nisà Pon. tiã, cùm nulla certa formulà olim præ- II
iſce con- ſoripta foret ſanctæ memoriæ Præde- ilfnn⸗
Nuunur, ceſſor Noſter Benedictus Papa XI I. Mcn
Anno Domimi 1726. pias quaſdam pre- Il
ces & Orationes ad hunc effectum ad- Inlchl
hibendas publicari mandavit; quarum Ils
exemplo, in his quæ opportuna judi- Mhſi⸗
cavimus, inhærentes, aliam de novo iIhin
formulam, cum his, quæ in hac no- Iigib
ſtra Conſtitutione præſcripta ſunt: ma- Ihi
gis congruentem confecimus & inſtitui- Inl
mus, quâm ab omnibus in poſterum lelt
uſurpari præcipimus; Mandantes hoc i g
ipſum inculcari, & injungi in Apoſto- Mge⸗
licis Literis, quæ deinceps pro conceſ- iheft
ſione prædictæ facultatis Indulgen- Munh
tiæ Plenariæ Moribundis impertien- l
dæ,

1

Supplementum, ſive Acceſſtones. 64 5

„dæ, ut præmiſimus, expediendæ e-
runt.
Ac decernentes, ipſas præſentes Li- Clauſulæ
n, teras femper validas & efficaces exiſte- & dero-
i, 1e, & fore, ſuoſque plenarios effectus Santone:.
ult perpetuò ſortiri, & obtinere, atque
hy is⸗ ad quos ſpectat ‚ſeu ſpectabit in fu-
e, turum pleniſſimè ſuffragari: Non ob-
WXKjH ſtantibus Apoſtolicis, & in Generali-
ilie bus ,‚ſeu Provincialibus „aut Synoda-
libus Conciliis editis generalibus, ſeu
in ſpecialibus Conſtitutionibus, ac qui-
inkn buſcunque contrariis, etiam Congre-
nie gationum S. K. E. Cardinalium „De-
in cretis & KReſolutionibus, etiam Apo-
unh ſtolicâ authoritate approbatis, robora-
* tis, & pluries confirmatis; uſibus quo-
que, ſtilibus, & conſuetudinibus, eti-
am immemorabilibus: Quibus omni-
bus & ſingulis, ad præmiſſorum effe-
ctum, motu, ſcientiâ, & poteſtate præ-
Ahtis, ampliſſime derogamus, aliiſque
contrariis quibuſcunque.
“ Volumus autem, ut earundem præ- Fidee
ſentium tranſumptis, ſive exemplis, ickey.
etiam impreſſis, manu Notarii publici ſun zet.
ſubſeriptis, & ſigillo Perſonæ in digni-
tate Eccleſiaſtica conſtitutæz munitis,
eadem ubique ſides habeatur, quæ ipſis
præſentibus haberetur, ſi forent exhi-
bitæ, vel oſtenſæ.

8 3 For-

646 Ad R. P. La-Croiæ Theologiam Moralem

Tenor Formula igitur, quam pro imper-
Formulæ tienda Benedictione, & Plenaria In-
ſupra . I 1: .
euunciatæ dulgentia moribundis Fidelibus appli-
canda, ut præfertur, in poſterum ad-
hibendam eſſe præſcripſimus, talis

eſt :

M O D US
A SANCTISSIMO D. N.

BENEDICTIOPAPA XIV.

approhatus.

Pro opportunitate temporis ſervandus, ut infra
in RKubricis notatur, ad impertiendam Be-
nedictionem in articulo mortis conſtitutis,
ab his, qui facultatem habent à Sede Apo-
ſtolica delegatam.

Enedidtio in Articulo mortis, cum ſoleat im-
pertiri poſt Sacramenta Pænitentiæ, Eucha-
riſtiæ, & extremæ Undkionis Mis Infrmis, qui
vel illam petierint, dum ſanà mente, & integris
ſenſibus enant, ſeu veriſimiliter petüſſent, vel
dederint ſiena contritionis; impertienda iiſädem
eſt, etiamſi poſtea linguæ, cæterorumque ſenſuum
uſu ſint deſtituti, aut in delirium, vel amentiam
inciaernint. Excommunicatis verò, Inpæniten-
tibus, &v qui in manifeſto peccato mortali moriun-
tur, es omnino deneganda.
Habens prædiltam facultatem, ingrediendo cu-
. bicu-:

nlne
10 N.
ſrue
1hlan
vAK

MA

Gunch⸗

Ut, Nott
Ptelr, N
lerten
purn
ulten
Geuncenn
Ncofren
r, 1
ni 4

ron
et
lſion.
mi

per
ree⸗
Tnoſter
ine
Wi
An
un, 6
1 Del
.Don

Supplementum, ſive Acceſſiones. 647

biculum, ubi jacet Inkrimis, dicat: Pax huic
Domui, &c. ac deinde Kigrotum, culiculum, &-
circuimſtantes aſpergat aquà benediétà, dicendo
Antiphonam: Aſperges &c.
Quda ſi Egrotus voluerit confteri, audiat
um, & abſolvat. Si Confeſſorem non petat,
exvcitet illum ad eliciendum akum Contritionis3
de hujus benedictionis ſſcacia, ac vintute, Ktem-
pus ſerat, breviter admoncat; tum inttruat, at-
que hortetun, ut morbi incommoda ac dolores in
anteabtzæ vitæ enpiationem libenter perferat, Deo-
que ſeſe paratuin oferat ad ultro acceptandum

quidquid ei placuenit, & mortem ipſam patien-

ter obeundam in ſatisfaltionem pyrnanum, quas

peccandopromeruit. Lum püis ipfum verbis con-

ſoletur, in ſpem erigens, fone ut ex divinæ mu-
nifceatiæ largitate eum pœnarum remiſſonem 5
&f vitam ſit conſecuturus ætennam. Poſtea di-
cat:
y. Adjutorium noſtrum in nomine Domini.
Qui fecit cœlum, & terram.
Antiphona. Ne reminiſcaris Domine delicta
Famuli tui (vel Ancillæ tuæ) neque vindictam
ſumas de peccatis ejus.
Kyrie eleiſon, Chriſte eleiſon, Kyrie eleiſon.
Pater noſter &c.
F. Et ne nos inducas in tentationem.
g. Sed libera nos à malo.
V. Salvum fac Servum tuum (vel Ancillam
tuam, & ſic deinceps.)
q. Deus meus ſperantem in Te.
V. Domine exaudi orationem meam.
8 ⁵⅝ 4 Bt. Et

7

648 Ad R. P. La-Croix Theologiam Moralem

B. Et clamor meus ad te veniat.
V. Dominus vobiſcum.
q. Et cum ſpiritu tuo.
O K E M OUà S.
ALementiſſime Deus, Pater miſericordia-
rum, & Deus totius conſolationis, qui
neminem vis perire in te credentem, atque
ſperantem; ſecundum multitudinem miſeratio-
num tuarum reſpice propitius Famulum tuum
N. quem tibi vera Fides, & Spes Chriſtiana
commendant. Viſita eum in ſalutari tuo, & per
Unigeniti tui Paſſionem, & Mortem, omnium
ei delictorum ſuorum remiſſionem, & veniam
clementer indulge „ ut ejus anima in hora exi-
ts ſui Te Jodicem propitiatum inveniat, & in
ſanguine ejuſdem Filii tui ab omni macula ab-
luta, tranſire ad vitam mereatur perpetuam.
Per eundem Chriſtum Dominum noſtrum.
Zum dicto ab uno er Clericis adſtantibus Con-
fiteor &c. Sacerdos dicat Miſereatur &c. deinde:
Dominus Noſter Jeſus Chriſtus Filius Dei vi-
vi, qui Beato Petro Apoſtolo ſuo dedit pote-
ſtatem ligandi, atque ſolvendi, per ſuam piiſſi
mam miſericordiam recipiat Confeſſionem
tuam, & reſtituat tibi ſtolam primam, quam
in Baptiſmate recepiſti; Et Ego facultate mihi
ab Apoſtolica Sede tributa, Indulgentiam ple-
nariam & remiſſionem omnium peccatorum
tibi concedo. In nomine Patris &c,
Per ſacroſancta humanæ reparationis myſte-
ria, remittat tibi omnipotens Deus omnes præ-
ſentis, & futuræ vitæ œnas, Paradiſi portas
ape-

Utpommmd
nhoneNodn⸗
Uneoncprn
i wudro
OGnn, Xe
k, Wa
: Alllan
nſtr, ie
Ul M,h
polnorun

run.

Uurham
Minrnim
erf
Moſnire

Denin

do

ft

ten,

tunlerno⸗
I

=
S
S=
Z

n
mindt
Wnt

ninar

MuON
Dmdl

Supplementum, ſve Acceſſiones. 649

aperiat, & ad gaudia ſempiterna perducat,

Amen.
Bendicat te Omnipotens Deus, Pater, Fi-
lius, & Spiritus ſanctus. Amen.
Si verò Inſirmus ſit adeo morti proxumus, ut
neque Confeſſionis generalis faciendz, neq-ue præ-
miſſarum Preclin recitandaruim PénIPlls Iuppetat,
ſtatim Sacerdos benedidtionem ei impertiatur.

Nulli ergo omninò hominum liceat Santio.
paginam hanc Noſtrarum confirmatio-
nis, prorogationis, ampliationis, & con-
ceſſionis, mandatorum, ſtatutorum,
decretorum, ac derogationum infrin-
fringere, vel'ei auſu temerario con-
traire: Si quis autem hoc attentare
præſumpſerit, indignationem Omni-
potentis Dei, ac Beatorum Petri &
Pauli Apoſtolorum ejus, ſe noverit
incurſurum.

Datum Romæ apud Sanctam Ma- Dar. Pon-
. . ; rific. Ann.
riam Majorem Anno Incarnationis Do Pr Gie
minicæ 1747. Nonis Aprilis, Pontifi: g. Aprilis

catuùs Noſtri Anno ſeptimo. 1747.
D. Card, Paſſioneus.

J. Datarius.

VISA DE CURIA
J. C. Boſchi.
J. B. Eugenius.
Loco † Plumbi.
8 2 5 Re-

650 Ad K. P. La-Croiæ Theologiam Moralem
Regiltrata in Secretaria Brevium.

21 1747. Indiätione 10. die verò 4. Maji;
Pontiſcatus autein Sanctiſlmi in Chrilto Pa-
tris, & Domini Noſtri DO. BENEDICYZYI
Divinà Providentiä PAPA. WIIv. Anno
ſeptimo, ſupradicta Conſtitutio aftxa, & pu-
blicata füit ad val vas Baflica Laterancnſis, &
Principis Apoltolorum, Cancellaniæ Apoſtoli-
cæ, Curiaque Generalis in Mante Citatorio,
& in Acie Campi Foræ, ac in alis locis ſolitis,
& conſuetis Urbis, per me Jo. Baptiſtam An-
gelini Apolt. Curſ.
Franciſcus Bartolotti Mag. Curfſ.
Lib. 6. p. 2. n. 1370. cum Deo gratias, & Ma-
riæ (1)

(1) Nodum ſolvit Benedictus XIII. edito Decreto,
quod hic ſubjicio.

Ad perpetuam rei memoriam.
Njunctæ nohis divinitus Apoſtolicæ ſervi-
ditos fideliter erogemus, cum id ad augendam

in terris Beatiſſimæ , atque Auguſtiſſimæ Cœli
Keginæ Virginis Deiparæ Mariæ Patronæ; &

Anno à Nativitate Domini Noſtri IES CIRE

BENEDICTUSPAPA XIII.

tutis ratio poſtulat, ut cœleſtium munerum l
. 3 . . 1 . N
theſauros diſpenſationi noſtræ à Domino cre- M

Advo-

one
wmm,

leth
amm en
Eienn
Narch
Inlund
init Mnne,
Mule den
Ituun: E
Utin ul,
Aduchoer
„Trli
Dungtne
Clulbermer
Crrſtkact⸗
werunmor
Uenian 8
Donnocnet
tu len
Urgeeen
Ugon

—

unenn
Donn
4 Aute
plmd

Supplementum, Eve Acceſſiones. 651

Advocatæ noſtræ venerationem, excitandam-
que, & confovendam erga illam Fidelium de-
votionem, ac ad animarum ſalutem ſperamus
in Domino profuturum: Itaque de Omnipoten-
tis Dei miſericordia, ac Beatorum Petri, &
Pauli Apoſtolorum ejus authoritate confiſi;
omnibus, & ſingulis Chriſti fidelibus verè pœ-
nitentibus, & confeſſis, & ſacrà Communio-
ne refectis, qui mane, aut meridie, ſeu ve-
ſpere ad pullum Campanæ: Angelus Domini
nunciavit Mariæ, & concepit de Spiritu Sanädto:
Ecce Ancilla Domini, fat mihi ſecundiun Ver-
um tuum: Et Verbum Caro factum eſt, & habi-
tavit in nobis, cum trilus Ave Maria Hlexis
genibus devotè recitaverint, & pro Chriſtiano-
rum Principum concordia, hæreſum extirpatio-
ne, ac Sanctæ Matris Eccleſiæ exaltatione pias
ad Deum preces effuderint, Plenariam in uno
die cujuslibet menſis duntaxat per unumquem-
que Chriſti fidelem ad ſui libitum eligendo, lu-
crifaciendam, omnium peccatorum ſuorum In-
dqulgentiam, & remiſſionem miſericorditer in
Domino concedimus. In reliquis verò anni
diebus iiſdem Chriſti fidelibus verè contritis
quoties id egerint, centum dies de injunétis eis,
ſeu alias quomodolibet debitis pœnitentiis in
forma Eccleſiæ conſueta rélaxamus; Præſenti-
bus perpetuis futuris temporibus valituris. Vo-
lumus autem, ut earundem præſentium lite-
rarum tranſumptis, ſeu exemplis: etiam im⸗
preſſis, manu alicujus Notarn publici ſubſeri⸗
ptis, & ſigillo perſonæ in Eccleſiaſtica digni-
tate

65SG2 Ad K. P. La-Coix Theologiam Moralem

tate conſtitutæ munitis, eadem prorſus fides
ubique habeatur, quæ ipſis præſentibus habe-
retur, ſi forent exhibitæ, vel oſtenſæ.

Datum Romæ apud Sanctam Mariam Majo-
rem ſub Annulo Piſcatoris die 14. Sept. 1724.
Pontificatùs Noſtri Anno primo.

F. Cardinalis Oliverius.

Apocryphas alias Indulgentias, ut prætendebatur, Con-
fraternitatibus S. Rochi, geſtationi Scapularis Im-
maculatæ Conceptionis B. M. V. Cincturatis S. Au-
guſtini, & Sanctæ Monicæ conceſſas improbavit
Sacra Congregatio Indulgentiis, & Sacris Reliquiis
præpoſita, 24. Februarii 1712. & 24. Martii 1714.
Decreta habes p. 2. Continnationis Magni Bullarii
Romani Luxemburgi recenter editi p. 443. Eodem
porro anno 1714. 19. Julii, ac deinceps 29. Apri-
lis 1716. & 20. Decembris an. 1718. Summaria
quædam Indulgentiarum ut apocrypha rejecit eadem
Sacra Congregatio. Vide ibid. p. 444. & 445.

Lib. 6. p. 2. num. 1379. in fine: Affixum, & publi-
catum (1)
(1) Notandum, eandem Sacram Congregationem,
ut videre eſt in Decreto edito p. 2. Magni Bullarit Ro-
mani Continna ionis Luxemburgi q. 446. ſic ſtatuiſſe
18. Aprilis?716, Poſten tamen eidem Sacræ Congrega-
tioni delatum fuit. non paucos eſſe, qui prædibtum De-
cretum (intellige Decretum hic à La-Croixio deſcri-
ptum) non rebts intelligentes, ſibi ſuadent. quod ſi in
aliqua Eccleſia jam conceſſe reperiantur Indul gentiæ,
quæ pro feriis ſextis menſie Wartii dari ſolent. & poſtea
in eadem Eecleſia alia Izdulgentia concedatur cum appo-
ltione in Brevi Jupra memorate anſule: Volumus Rer⸗

16. Parnum
8 umen ſentt
A 1,

he

Supplementum, ſive Acceſſtonez. 653
Indulgentia, quæ poftremo loco data eſt, valida ſit. Qua-

ropter ut omnis in poſterum erroris occaſio aufenatur,
ecadem S. C. habita die 18. Aprilis 1716. declaravit,
Indulgentiam altimo loco conceſſam ob ſæpé Ailtam clau-
ſulam: Volumus autem &c. Literis Apoſtolicis inſertam.
eſſe nullam.
Lib- 6. p. 2. num. 1512. Regularis approbatus (1)
(1) Spectat ad hunc locum Decretum S. C. Conc.
11. Decembr. 1683. quod refert Lambert. T. 4. Edict.
Bonon. p. 207. Cùm enim tres Patres & Capucinorum
Ordine in Patavina Dioceſi, ad quam ex alia Diœceſi
venerant, ſine approbatione Ordinarii Patavini Con-
feſſiones excepiſſent, quæſitumque fuiſlet, I. An licité.
II. An validé ditkti Capucini Sæcularium Confeſſiones
andiiſſent, reſpondit S. C. ad prinzum illicitèr ad ſecun-
dum invalide; ſed non eſſe inquietandos illos, qui bonà
hide confeſſi ſunt. Attamen, ſiipſi confeſſi reſciverint, vel
de invaliditate Confeſſtonis dubitaverint, eoſadlem teneri
retratctare Confeſſionem.
Lib. 6. p. 2. num. 1516. ſub medium: & alii multi
cum Leur. num. 1. (1) .
(1) His apertè favet S. C. quæ in Poſnanient dubio,
an Curati unius Dicceſis voç ati . .
Ris, poſſint in iſta audire Confe 7
torum, quam alienorum abſque licentia Eptſcopi, reſpon-
dit 3. Decemb. 1707. apud Lambert. T. 4. Edict. p. 230.
& T. 9. Reſolut. S. C. p. 48. in ſelæcis ob anno 1700. ad
1718. affrmativè quoad ſubditos, negative quoad
reliquos.
Lib. 6. p. 2. num. 1518. in fſine; ita & talis Miſſi-

onarius (1)

(1) Secus tamen ſentiendum de Capellaniis Exerci-
tus, ſive Regularibus, ſive Sæcularibus reſpectu mili-
tum in præſidiis degentium, ſine [peciali facultate Se-
dis Apoſtolicx. Nam S. C. die 16. Martii 16 94. reſcri-
pſit negative huic dubio, an Cappedzni Exercituf, ſive
Kegl-

6 4 Ad X. P. La-Croix Theologiam Moralem
Regulares, ſive Saculares Catholici poſſint adcminiſtrare
Walitibus in præfidiis degentibus Sacramentum Pœniten-
tiæ ſine ſpeciali facultase Sedis Apoſtolicæ, vet licentia, & Ihl 4
approbatione Ordinarii, in cujus Diœceſi extare conti-
gerit. Idque ipſum confirmatum fuit in Friſingenſi
29. Januar. 1707,, ut videre eſt T. 2. Reſolut. P. 104.
Sed etiam habenda præ oculis ejuſdem S. C. Deciſio in
Viterbienſi Viſitationis liminum 1 8. Apr. 1722. T. cit.
p. 158. Nam quæſitum fuit, an Patres Capucini Capel-
Iani Trirxemium Summi Pontificis excipere poſſint Con-
Ffeſſiones Rerzigum ſine approbatiocse Epiſoopi Viterbien-
Eir, & aliorum in Triremibus degentiung, ſive quando
Remiger, & alii ſunt in Darſena, ſve quando Remiges,
aliique in Triremihbus degentes ſoint in Civitate Centum
Cellarum. Audi vero reſponſum S. C. Poſſe Patres Ca-
pucinos Rne approbatione Ordinarii Viterbienſis, & cum
Iola approbatione Urbis Vicarii excipere Confeſſiones
Resmigun, & aliorum in Triremibus continuo degen- —
zium, tan, in ipſis Triremibus, quàm in Portu, & Rece-
ptaculo vulge Darſena, & in Hoſpitio in Darſena ei- Nr⸗
Nente; ſednon poſſe eoſdem Patres Capucinos excipere
