quos falsò baptizàſſent, aut tali modo baptizari curſ-
ſent.
Lib. 6. p. 2. n. 189 1. apopht. 3. (1)
(1) Addamus aliqua ex Lohner Inſtrutt. de Confeſſ.
Ppar. 2. cap. 1I. I. In actuali Confeſſione mulierum
tria ſpecialirer obſervanda ſunt. I. Locus, ut ſcilicet,
quantum Kieri poteſt, in loco ſemper patente, & ad cra-
tes audiantur cjuſmodi Confeſſiones. II. Tempucs, ut
ſcilicet breviter eas, maximè ſi frequentius confitean-
tur, expediat; ideoque longas, & impertinentes nar-
ratiunculas devitet, & prolixiores adhortationes. No-
vi homines, qui in Confeſſionali mulierculis quibus-

dam puncta meditationum ſæpiſſimè tradebant. Quid ian

dicam? in hoc non laudo. III. Modus, qui in eo præ-

, nl
AAkndn
nMernmn
Unenun
bintohnne
nlendin
oumm, lr
Ptsedien
II. Norbenk
Nt; dnen
nhr Clani
lüemünel
ulnnir
Ualninitco
Uotbetec
nnponeteun
Unlkſir iui
CraConkele
lAnromnie
gum helen
Dniorbloken
1 l do⸗
1 lboet
Crſinnone,

1

= —

cipuè conſiſtir, ut & mutuus aſpectus fugiatur, & dul- n n pr

ciora nimium verba vitentur. Ajebat Gerſon l. 1. de
ait. Christi c. 151 epe Videtur eſſe charitas, && e ma-!

Zis Garnalitas II. Circa

N

, 1

N nn 3

1.
1.

bundi H“
leinelin

Supplementum, ſive Acceſſtones. 699

II. Circa Confeſſionem mulierum uxoratarum ſpe-
cialiter hæc ſervanda. I. Caveat Confeſſarius, ne de-
biti conjugalis facilè mentionem faciat, utpote de quo
interrogari ſummopere horrent, & verecundantur pau-
Iè& honeſtiores fœminæ: ſatis ergo erit, ſi perſona ejuf-
modi ſit, quam de aliis quoque peccatis examnina-
re ſolet, quærere, num debitam marito fidem, & obe-
dientiam is omnibus præſtiterit. II. Quemadmodum
S. Franciſcus Xaverins monuit prudentiffimé, nequa-
quam fidem habeat uxoribus affirmantibus, ſe cnixius
rebus divinis operam daturas, ſi abſtinerent à virorum
ſuorum conſuetudine; ſatius erit, ſi illis perſuadeat
importunum, ac ſæpè periculoſim fervorem abjicere,
ac Maritis obedientiam, & fidem conjugalem præſta-
re. III. Non facilè illarum querelis adverſus Maritos
credat; multèò minus (ut iterum ſapienter S. Xaverius
monebat) culpam in Maritum conferat, quamvis haud
dubiè penes illum eſſet. Nam, ut mulieres naturâ ſuà
impudentes ſunt. ac procaces, facilè viris ipforum no-
xXas, præſertim judicio Sacerdotum damnatas ſolent ob-
jicere. Præſtabit, re diſſimulatàâ, obſervantiam maritis
debitam proponere uxoribus, ut demiſsè, ac patienter,
ſi quid moleſtiæ à viris accidat, ferant.
III. Circa Confeſſiones Religioſarum mulierum hæc
nota. I. Ante omnia bene cognoſcere ſtudeat Confet-
ſarius, quam facultatem habeat eas à peccatis, præci-
puè reſervatis, abſolvendi, clauſuram intrandi, alloquen-
di &c. II. Ut quo peritius & fructuoſius eaſdem re-
gere poſſit, libros Aſceticos evolvat, eorumque Regu-
las, & Conſtitutiones. III. Rarius potius, quàm fre-
quentius, extra caſum neceſſitatis, aut magnæ utilita-
tis cum iiſdem converſetur, idque ubi agendum ſit,
magna cum cautela, prudentiâque faciat. Ajchat S. Ig-
natius Lojola, trium Monialium, quàm ſuſceperat ali-
qualem curam, plus ſibi negotii faceſiviſſe, quàm uni-=
verſæ Societatis adminiſtrationem; ideoque meritò ca-

4 VII,;

ahuan
700 Ad K. P. La-Croix Theologiam Moralem lüe
vit, ne Societas ſua deinceps unquam ſpecialem ta- 1irnet
lium Perſonarum curam ſuſciperet: quod inculcandum Gatunn!
Epiſcopis, ne mirentur, aut etiam iraſcantur, ſi Jeſui-
tæ S. Patris ſui memores, ad Monaſteria difficulter ſeſe
pertrahi permittant. IV. In reſponſis dandis ne ni-
mium ſit præceps, moramque, niſi neceſſitas urgeat;
aut res levior ſit, conſiderationi relinqui petat. V. Nul-
li ſe nimis familiarem, nec uni potius quàm alteri fa-
ventem oſtendat: heu! quot hinc in Monaſteriis tra-
gediæ, quod Confeſſario una præ altera gratior videa-
tur. VI. In Confeſſionibus audiendis nullum impatien-
tiæ, aut tædii ſignum exterius oſtendat; hoc enim non
parum imminueret confidentiam, quæ tamen Monia- Pincgnien
libus præſertim neceſſaria eſt, erga ſuos Confeſſarios. 4
VII. Non facilè antiquas conſuetudines immutet, & en
novas inducat, nec ſine conſilio, ac voluntate Superio- “ Rcch
ris, ac meliotis partis Sororum. VIII. Confeſſario-
rum, qui ante ipſum illarum curam habuerunt, æſti-
mationem præſefcrat, & ſi quid emendandum viderit,
malè intellecta à Monialibus verba illius potius dicat,
quàm cerràſſe Confeſſatium. Id maximè Confeſſariis ex- Feumcg
traordinarus commendandum tum ſui caus4, ne Or- nulan
dinariorum iras in ſe cieant, cum ipſorum Ordinario- mrun iu
rum, quorum contemprtus oriretur. IX. Non inordinatè AMhhlm!
turbetur, neque ſcandalizetur, ſi quæ graviora crimina pulenminn
aliquando intelligit ab ejuſmodi perſonis perpetrata, amig,,
ſed eas meminerit eo vehementius ab infernali hoſte op- Urimor
pugnari, quo ferventius Deo ſervire incipiunt, ut di- in Il
gniores ſint commiſeratione, & auxilio, quàm indi- fonnchen
gnatione, & reprehenſione. X. Intra ſui muneris fines etehti
ſeſe contineat, nequé in negotiis ad œconomiam, vel i
id genus alia ſpectantibus conſilium, auxiliumque facilè gi
Præbeat. .
Lib. 6. p. 2. num. 1895%. villicationis tuæ. (1)
(1) Sæpius autem incidet Confeſlarius in perſonas, ninn
ſin minus perſecè, certè, piè, & Chriſtianèe vivere vo- W
lentes.

. iANl,
Pelne eudn
Gſlten
Men. N.l
1rnpufhitrn
UUend
tnionime

lyntlehi

ſalin

Supplementum, Pve Acceſſiones. 701

lentes. Quid his autem commendare debeat, docet
Lohner Inſtr. pro Confeſſ. Ppart. 2. cap. 7. q. 3. & ſeqꝗq.
I. Generatim omnibus quinque iſta, quæ Petro Fa-
bro ſanctiſſimo, atque doctiſſimo viro familiare erat
iſtiuſmodi pœnitentibus præſcribere, vehementius in-
culcet. I. Ut ante omnia recogitent annos antiquos in
amaritudine animæ ſuæ, expientque generali, vel ali4
ſincerâ Confeſſione exactæ ætatis noxas. II. Ut ſingulis
n diebus veſperi dijudicent ſemetipſos examen conſcien-
tiæ inſtituentes. III. Ut ex ipſius Confeſſarii conſilio
Ecertum tempus ſibi ſtatuant, quo Sacramenta ritè ſuſci-
Uhe piant. IV. Ut certa quotidie pietatis munia peragant, ac
l Præcipuè Orationi mentali vacent. V. Ui quædamChri-
Kianæ Philoſophiæ axiomata firmiter ſibi imprimant,
ac veluti præ manibus habeant’, puta; illud Eccl. 7.
In, amnibus operibus tuis mmorare noviſſima, & in æ-
Fernum non pecocabir, illud Luc. 9. Si qais vult poſt me
venire, tollat Crucem Wam quotidie, & ſequatur me, il-
lud Jacobi 1. Omne gaudium exiſtimate Fratret. cum
in tentationes varias ncideretis, Jotentes, quòd probatio
ldei veſtra patientian operatar, palientia autem opus
derfectum habet. . D
II. Speciatim Magiſtratibus, & Judicibus hæc fere
commendanda ſunt. I. Ut videant, quid factant s nos
enim hominis exercent judiziune, ſed Womini; & quod-
cunque jndicaverint, in gos redandalit. 2. Parali p. cap.
19. II. Ut ſit timor Domini cum ipſis, & cum diligentia
cuncta faciant. III. Ut ſedulò caveant Pericula, quibus
officium ipſotuin obnoxium eſt, injuſtitiam, reſpectum
Perſonarum, acceptationem munerum. Quamobrem
Proderit illis in mentem revocare, quæ de Judicibus le-
guntur Sapientiæ 6.
III. Patribus, & Matribus familias commendet
I. Liberalem ſuſtentationein filiorum. II. Chriſtianam
eorundem inſtitutionem, unde filios Chriſtianæ Fidei
elementis, ac Præccptionibus Ierio imbuant, aut im-
buen⸗

,

702 Ad R. P. La-Croixæ Theologiam Moralem

buendos ad Eccleſiam mittant tempore Catecheſceos;
in eorum motes ſodales, ſtudia invigilent, noctu præſer-
tim; pædagogis ſpectatæ probitatis tradant erudiendos.
III. Paternam correctionem, quæ quidem, ne inutilis ui
planè ſit, parentum cxemplis firmetur, charitate con- ſen

diatur, prudentiã regatur-. Contra liberis commendet
Confeſlarius. L. Amorem erga Parentes ingenuum. II.
Filialem reverentiam. III. Alacrem obedientiamn juxta
illud Ephel. 5. PEilii obedite Parentibus veſtris in Domi-
no; hoc enim juſtum eſt.
IV. Maritis commendare debet Confeſſarius I. Sin-
ceram uxoris dilectionem. II. Liberalem ſuſtentationem,
nain, ut ait Apoſtolus Epheſ. 5. LViri debent diligere
avor‿cs ſuas ut corpora ſua; nemo evim carnem ſuam
odio habuit, ſed autrit, & fovet eam, ſicut & Chriſtus
Eecleſiam. III. Debitam honorationem 1. Pet. 3. Viri

Emiliter cohabitantes ſecundum ſciennam, quaſi infir-
miori vaſoulo muliebri impartientes honorem, tanquantz

& cohæredibus gratiæz vita. Tria item uxoribus com-
mendanda. I. Concors dilectio erga maritos. II. Ti-

morata reverentia „ nam vir caput zſt mulieris Epheſ. 16

5. III. Perfecta ſubjectio, ibid. Malieres ſubditæ
Ehnt vitis. ſicut Domino, & ſicut Eccleſia ſubjelcta eſt
Chriſto.
V. Famulis, & ancillis commendabit I. Obedien-
tiam perfectam. Servi obedite Deminis carnalibus cum
timore, & tremore. Epheſ. 5. II. Fidelitatem ſince-
ram. III. Alacritatem indefeſſam; non ad oculum
ſervientei, ait ibidem Paulus, Jed nt ſervi Chriſti fa-
cientes voluntatem Dei ex animo, cum bona voluntate
ſer vientes.
VI. Commendabit divitibus cum Paulo 1. Timoth. 6.
I. Won ſub'lime ſapere. II. Neque ſperare in incerto di-
vittarun,, ſed in Deo vivo, qui præſftat nobis omnia
ebunde ad façiendum. III. Bene agere, divites fieri in
bonuts oberibus, facilé tribuere, communicare, theſauri-
Xar

rldlinn
Uhnm
Peirthomii
Hülelba
tN, MWlisren
rhummg
ulune u
Uneſernt
miniſoche
irſeſttumn ul
Nen.

din Crlti
1, Eintnnceo
nndſeatein
nunßell,

un Eſpont
reaßeni

eobeian
nmmnden
ſmionbage
nn ane
Enln ſael
Kaſ ſpne

.

l dn.

Nignm
ßiu

l n
na nlt,
ptrni
hrdt

N
6

nnl Kj.

Hunip un

*
Supplementum, Rve Acceſſonet. 703

tare ſibi fundamentum bonum in futurum, nut apprehen.

davt veram vitam. Pauperibus verò I. Ut bene con-
tenti ſint ſuo ſtatu. Won tibi diſpliceat paupertas tua
(Auguſtini verba ſunt Séêrm. 28. de verbis Domini)
nihil ea potes ditius invenire. Vin noſſe, quam loëuples ſit?
Cælum emit. II. Fiduciam in Deum, cui deræliétus eſt
panper Pſ. 9. III. Bonorum operum, & virtutum ſtu-⸗
dium, præcipuè humilitatis, & patientiæ. Opificibus
quoque, aliiſque laborioſis hominibus I. Bonam in-
tentionem, ut illis verbis Pauli ſolari ſe poſſint 1. Cor.

15. Itaque Fratres mei diletli, ſtabiles eſtote, & immo-
bhiles, abnndantes in opere Domini ſemper, ſcientes,

quod labor veſter non eſt inunis coram Domino. II. Aſſi-
duitatem in ipſo opere. III. Juſtitiam poſt opus. Sap. 8.
Si quis juſtitiam diligit. labores hicius magnam habent
virtutem.
VII. Juvenes edoceantur I: Ut cum juniore Tobia
ab infantia timere Deum diſcant, antequam veniat tem-
Ppus afflicétionis, & appropinquent anni, de quibus di-
cant non mihi piacent. Eccl. 12. II. Ut non ætate ſo-
lum, ſed ctiam ſapicutiâ, & gratià coram Deo & ho-
minibus proficere exemplo Chriſti ſtudeant. III. Ut
exemplo item Chriſti ſeſe libenter ſubjiciant diſciplinæ
parentum, & inſtructorum ſuorum. IV. Ut à pravis
ſociis omninè ſe arceant. Senes meminerint, ſenibus
mortem in januis eſſe, ac proinde curent per ſinceram
Pœnitentiam diſponere domui ſuæ. Operibus quoque
bonis, & præcipuè miſericordiæ parent ſeſe, ut ſponſo
veuienti exire obviam poſlint cum lampadibus ſuis. A-
nimadvertant tandem, eorum vitam eſſe in ſpeculo poſi-
tam, & ab junioribus omnia ipſorum facta, dictaque di-
ligenter notari. Quamobrem ita vitam moreſque com-
Ponant, ut nullam ſeeltati Iasz marnlans, & execratio-
nem conjuirant, ſed potins ſeneltute ſisdà dignmi appareant.
2. Mach. 6.

vI.

.
704 ₰ℳ K. p. La-Croix Theologiam Moralem te⸗

VIII. Tandem Virginibus, ac Viduis idhæc ſugge⸗ MWrhe
rantur, IIIis quidem I. Ut cognoſcant beneficium, “
quod ipſis contulit Deus, dum pro terreno ſponſo ſe- unnf
metipſum in ſponſum obtulit. II. Ur cogitent, quæ Do-
mini Junt ut ſint ſanbta corpore, & ſpiritu. 1I. Cor. 7.
præcipuè verò Orationi, & familiaritati cum ſponſo ſuo
Chriſto ſtudeant. III. Ut meminerint, ſe Theſaurum
Virginitatis ſuæ in vaſis fictilibus portare, atque adee tnmm
omnes occaſiones illum amittendi ſtudiosè declinent. sdtanm ne
His verò I. Ut inſignem vitæ honeſtatem, & inte- nin. Al
gritatem præſeferant. II. Ut ſperent in Deum, qui Thri l
pater Orphanorum, & Zadex Viduarum dicitur Pſal.67. Iuded 1
III. Ur inftent obſecrationibus, & orationibus nolte, ac rllenndtof
die 1. Tim. 5. IV. demum ut prudentem charitatem ennutne
erga liberos, & domeſticos exerceant, unde neceſſaria Cilahiit,n
illis provideant „ & in pietate, ac timore Dei eoſdem n nilnl
cducare ſatagant. . nlllii ile
Lib. 6. p. 2. num. 2029. pluribus id probant (1) (nn
(1) Contra receptiſſimam hanc, certiſſimamque ſen- lgtn, 1
tentiam pro jure Parochorum inſurrexit Juveninus Com. nn
hiſt. & dogm. de Sacram. c. 4. de Miniſtro Confeſſio- umn nn
nis. Vide tamen P. d' Aurigny doctiſſimam diſſertatio- lit e
nem T. I1. Aes Memoires Chronologiques pour ſerir r à il
l'H'ſtoire . ad an. 1623. ubi Juveninum planè ju-
gulat eruditus Chronographus, licet aliquundo Pplus æ-
quo Gallicanorum jurium tenax. Adi ectiam Tomum 1 Mahin
ejuſdem tertium ad an. 1987. Ennn
Lib. 6. p. 2. num. 20 55. 2. 16 Octobris 1604. (1¹) ilikmumt
(1) Huc ſpectant alia Decreta, quæ ex Meratii In- uind (ler,
dice T. 2. juvat exſcribere. Dum Epiſcopus in Conſecra- ſeun dle
ttone Eecleſiæ non elegit diem, ſed conſecravit eam die gub, ie
G. menſisc. Anniverſarium Dedicationis debet cele- lim
brari in faturum die, quo habtenus conſaetum eſt cele- WMaiz g,, .
brari. z0. Nov. 1662. Ji gonltet de Conſecratione, SS. liing,
ignorotur dies, poteſt Ordinarius aſſig nonare diem pro Feſti tmnella
praædicti celebratone. 1 8. Auguſti 1629. ifmalen

3. Mille leli 1

t: S

ilkegeytur jer
nuimnn n

,

Supplementum, ſive Acceſſiones. 705
Unler 3. Miſſæ duæ cantentur (1)
(1) Et duæ Miſſæ poßunt eàdem die cantari. Ita
S Decretum apud Meratium in Ind. T. 2. num. 17.
n, . 4. 2. Maji 1619. (1¹)

(1) His planè verbis refertur à Meratio Decretum.
Quapropter huic editioni ſtandum, non Directorio Leo-
dienſi, de quo La-Croix infra num. 2061. Feſtum au-
tem Dedicationis aliarum Eccleſarum à Cathedrali cele-
brandum est tantum in ea Eccleſia, ubi Conſecrationis
dies peragitur. I8. Aug. 1619. .
§. 8. Aprilis (1) .
(r) Imò verò I. Aprilis, die S8. ejuſdem menſis ab-=
probante Alexandro VII. Moniales Ordinariis ſulbjette
non debent recitare Offcium de Olctava Dedicationis Ec-
oleßiæ Cathedralis, nec poſſunt ad libitam, & tantum
tenentur prædiltum Offcium recitare ſub Ritu duplici
ſecundæ Claſſis ſine Olétava 1I1I. Febr. 1702.
6. 3. Junii 1681. (1)
(1) Legendum 13. Junii 1682. Tum hæc addenda
ex eodem Decreto: & ſub eodem Ritu duplici primæ
Claſſis tenentur recitare de Patrono Principali loct, G5
de Titulari Eccleſiæ Cathedralistantům ad Odavam
autem non tenentur juxta pluries reſoluta: De aliis au-
tem Patronis minus principalibus non tenentur recitare,
niſi ſint deſeripti in Kalendario RKomano, vel in dilto-
rum Religioſorum proprio. Ceterum de Offciie, quæ ab
Apoſtolica Sede conceſſa ſunt, vel concedentur recitanda
uauad libitum à toto Clero tam Saculari, quam KRegulari
urriuſque ſexius in aliquo Regno, Provincia, Dicceſi,
vel loco, in quibus ditti Keligioſi morantur, poſſunt
quidem ad libitum de ipſis recitare 5 ſed ſi aliquod p-
Jorum occurrat in die in eoruns Kalendario impedita
Feſto novem lelbtionum, debent lud ad lihitum omit-
tere, & rcitare de Santto in esrum Kalendario occur-
rente, ad foPrmam Decreti declarativi alterius Decreti

Ad P. La-Croix Theol. Snppl. Ly de

r .
n, 17 R

hlecl
ld
eA.
,

nuina addantur. I. §. Julii 1698. In expobitione, & eleg,
repoſitione Sanétiſimi Sacramenti non eſt addendunz Al-

Paſchali,, nec de diebus infra Octavam Corporis Chri- zahlend

7016 Ad K. P. La-Croix Theologiam Moralem Me

de Sanbtis ad libitum non transferendis, emanati die 247 Hß

Jannarii 1682. duuit
II. Non deferat Euchariſtiam (1) alk
(1) Adde ex Meratio T. I. num. 227. vel non inter- h il
vreniat. M
12. 16. Febr. 1630. (1) Rie,

(1) Vide etiam Inſtruct. 40. horarum à Clemente il
XI. editam a. 170 5. Idem antea ſtatuerat cadem S. R. C. u’

28. Apr. 1607. & 9. Dec. 162 2. lint. nſu

13. 31. Junii (1) enen
(1) Lege 31. Julii. Hoc Decretum confirmavit un htt
Innoc. XI. in Conſtit. Alias emanärunt, die 4. Junii Mal
1689. * PAr
14. 24. Sept. 1638. (1) NNN
(1) Decretum hoc Urbis, & Orbis approbavit Ur-
banus VIII. in Conſtitut. Cum eveniret 13. Octobris n

ejuſdem anni 1638. & Clementis XI. 2. Octob. 1706. Hheld

17. 20. Jan. 1705. (1) i
(1) Suſpectum Deeretum, quod in Regeſtis S. R. C. lrin
non reperit Merarius. Ejus tamen loco hæc duo ge- aenn

Ni
ktn
leluja ad verſiculum Panem de Cœlo; quod Decretum

monet Meratius non eſſe intelligendum de tempore Manl-
NE

ſti. II 10. Dec. 1740. In Offtsio Sanctißſimi Sacramentiligg
conceſſo ex Indulto Apeſtolico, extratempus Paſohale lli 1
non poteſt dici Alleluja in Reſponſoris Matutini, & htn
Laudum, Reſponſoris brevibus horarum, & Verſi- ei
eculis ad Magnificat, uti recitatur in Feſto Sanbtiſſimi, a

Sacramenti. .

18. Nona lectio de Feſto ſimplici (1) 1669. (2) AWani
(I1) 8. Junii 1669. Ra
(2) 12. Sept. 1671. Quod utrumque Decretum 4.
Apr. 170 5. confirmavit S. C.

19. 1670. (1) (i) H “l
1) Ex-

A,
Spplementum, ſive Acceſſionet 707
(IT) Excipe Miſſas Cantatas mortuorum præſente
1n corpore, quas infra Octavam Corporis Chriſti permittit
/ S. C. ex Decreto 12. Dec. 1671.
20. niſi fuerit (1)
(1) Deſunt hæc verba in Decreto apud Meratium.
nil Sed vide aliud Decretum in hanc rem. Iafra Oltavam

8 SE§. Corporis Chriſti poteſt recitari Officium de dupliti
AnG primæ, & ſecundæ Claſſis, etiam translato; non autem
in die Oltava. in qua nec etiaxz poteſt recitari de duplici
Nm ſecundæ Claſſis occurrente 30. Maji 1699.
n 22. Corporis Chriſti (1)
(1) Adde ex Meratio, & infra Oltavam.
Qy. Altare (1)
n. (1) Deeſt in Meratii Indicibus, ideoque ſuſpe-
lüine tum.

hl 30. 1619. (1)
Aik (1) Et hoc dubiæ Fidei, nam Meratius omiſit.
36. 1599. (1)
(¹) Repetitum 1I1. Junii 1629.
3 8. 1604. (1)
½(1) Ne hoc quidem extat in Meratii Indicibus
in Idem dic de 40. 41. 44. 56. & 58.
5§4. Aſſiſtentia (1)
(1) Perperam deſcriptum hoc Decretum „ quod ita
leges ex Meratio: Aſſiſtentia, quæ à Canonicis Diaco-
mnis debetur per viam Epiſcopo accedenti ad Eccleſiam
pro Miſa, & Veſperis celebrandis, fat tantum,
IJuando Epiſcopus pergit intra, vel extra eandem Eccle-
liam cum Pluviali, & Witra, non vero, quando incedit
cum Cappa.
61. Cantari faciant (1)
gg (1) Supple ex Meratio: Miſſam Conventnalem Fe-

riæ.
t 62. (1¹)
(1) Meratii Indices hoc Decretum non exhibent.
6 5. 1695. (1¹)
Y

y 2 A) Idem

7es Ad K P. La-Croix Theologiam Moralem

(1) Idem ſtatutum fuerat die 13. Sept. 1670.
67. 8. Sept. (1)
(1) 30. Auguſti.
68. Clerici (1)
(r) Longè aliter legitur hocce Decretum in accura- „
tiſſime Meratii Indice T. 2. D. 3. Clerici, licet adſeri-
pti alicui Eocleſiæ, non tamen obligati Choro, non tenen- mi
tur recitare Oficia, quæ in Choro propria dicuntur eà- lnt
dem die 30. Aug. 1602. Affine illud 8. Sept. 1602. hrh
Tertiarii S. Franciſei degentes in ſæculo, qui fuerint de
gremio alicujns Eccleſie, & ilius Choro obligati, de- Hnoß
bent recitare Oßicia particularia illius Eccleſße, Vecus Il
antem ſi ſint de gremio, & nullatenus Choro intervenire o.
debuerint. . ſee
71. intra (1) Arro,
(1) Meratius non invenit in Regeſtis S. C. hocce ltunl
Decretum, nec ſequens. gln
73. Solemnibus (1) uun
(1¹) Lege ex Meratio: non verò in Veſperis, neque in
etiam in Miſſis Defunctorum. . dEr
74. 1614. (1)
(1) Idem ſæpius Decretum à S. C. url 23. Maji
1603. 27. Sept. 1608. & 4. Maji, 1686.
77. 1664. (1)
(¹1) Hoc S. C. Decretum, uti & duo præcedentia
approbavit Alexander VII. Chutt
78. 1667. (¹1 ) lech.
(1) Extat Breve Alexandri VII. Ccdite nolis, in quo F lal
idem Decretum confirmatur. ſtlai.
80. 23. Sept. (1) Aun,
(1) 20. Julii editum eſt à S. C. Decretum, confir- Audal
matum à Clemente IX. 20. Sopt. in Brevi: Cum felicis N
recordat. ein
83.1668. (1) Ans
(1) Decretum hoc ab Innoc. XI. Brevi Alias hoN 8
quam 4. Maji ejuſdem anni 1688. confirmatum ſt,
cur-

ir
i n
Neo-
“M

. Supplementum, ive Acceßioneess 769

4 rurſumque ab eadem S. C. indictum fuit 15. Sept. 1714.
annuente Clemente XI. 29. ejuſdem.
93. (1) . . .
eum. (I1) Delideratur in Indicibus Meratii.
,lu 94. Poſt Diaconos aſſiſtentes (1) 1

n,,(1) Adde ex Meratio: Si in Miſſa Communione
ſh r,

non recipiunt. .

99. Canonicus (1)
(1) Vel Preshbyter paratus oficium faciens.
108. 1604. (1)
(I1) Meratio ignotum Decretum. Eidem inviſa cæ-
etera ad 116.
12 I. 1607. (1)
(1) Hoc Decretum ſervandum eſſe etiam mutato
„proprio Breviario, & acceptato Romano, ſtatuit Ur-
Fülk aarl VIII. de conſilio S. C. 16. Jan. 1617.
122. 18. Martii (1)
4 (1) Corrige 2 8. Martii.
, 123. 1627. (1)
(1) Vide adnotata ad num. 121.
124. 13. Junii (1¹)
ee (1) Imo vero 17. Junii. Idem 14. Aug. 1691. con-
ſtitutum fuit.
12 5§. (r)
(1) Ignoravit hoc Decretum Meratius. Ignoravit
& ſequens.
129. Eccleſia Parochialis (1)
(1) Nihil ejuſmodi reperio apud Meratium; ſed ſo-
lum ante Matricem non eſſe pulſandas à Confratriis
Campænas in Sabbato ſantto.
ſck 130. (1)
(1) A Meratio omittitur.
133. 17. Sept. (1)
(¹) 27. Sept. leges ex Meratio.
137. (1)
1 (1) Meratii Indices hoc Decretum 144. & 145. prg-
termittunt. Vy 3 1 40.

710 Ad KR. P. La-Croix Theologiam Moralem

140. Commendatario (1)
B (1) Domino Loci, & Commendatario Keligionis
Hlieroſolymitanæ &sc.
146. Non debent. (1)
(1) Hoc Decretum affertur à Gavanto in ſuo Indi-
ce, ſed in Regeſtis S. C. non reperiri, teſtificatur Me-
ratius.
148. 16 16. (1)
(1) Lege ro.
149.
(1) Non Ribent Indiccs Meratii. Idem die de 156.
157. 162. 167. 16 8. 17 2. 173. 1I81. 186.
164. 1681. (1)
(1) Ad hoc Decretum ſtatuit 8. R. C. 14. Februar.
1705. in caſu translatione dicti Feſti, à die 2. Februarii
in Suffragiis dicendum v. Ora pro nobis ſantta Dei Ge-
nitriæ, cum Oratione: Concede nos famulos, &.
16 5. 2 3. Dec. (1) faciendum (2)
(1¹) 22. Decembris.
(2) Univerſim ab Orationibus, expungenda eſſe
cognomina, & patrias Sanctorum, ſtatutum deindeà
S. C. 23. Junii 1736.
175. Crucis (1)
(1) Paſt quod debet Seaſzalai. Ex Meratio.
190. 1678. (1¹)
(1¹) Meratius omittit. Nunc tamen cùm ejuſmodi
Miſſæ demandatæ ſint pro univerſa Eccleſia, debent le-
gi ut in Miſſali Romano.
1921. (1)
(1) Omiſſum à Meratio, apud quem deſunt etiam
Decreta 197. 200. 212. 21 5§. 220. 22 4. 22 5. 227.2 3 5.
236. 262. 264. 26 5. 266. 267. 268. 275§. 182. 293.
294. 3 00. 301. 3 092. 306. 308. 309. 3 17.
19 5. 12. Junii (1)
(1) Lege 12. Julii.
203: (1r)
(¹) Hoc,

109,11
4) 1le
1.
N.
zninh
eente
,nalit
Minlenmn
14 199
n Me
Ul 1041.

Mor

undC.
Ann dn
Aliiiner,
lon lte
Cifſini
lihie nuſ
1, 1041.
l der
in ne
4 hnn
1419. 1

rn⸗

ſo. 169
Urdorn
n,
un cr
Slerun ci;
4 ſlent
Nan
V 1
1ſe 1

D 8 Supplementum, ſive Acceffonee. 711
(1¹) Hoc, & quatuor ſequentia Decreta edifa ſunt
H Urbano VIII. jubente. V. Gavantum. n Kubr. Brev.
ſect. 3. G. 12. Mlartii 11)
. . 209. 12. Martii (1
hnvil (1) 14. Martii.
velin 1r3. 30. Martii (1) .
(1) §. Martii. Deeſt nunc in Regeſtis S. C., ſed il-
lud nihilominus authen ticum eſſe Meratius contendit,
quia refertur à Gavanto in Man. Epiſcop. V. Proceſio
num. 7. in addit., & ſit conforme diſpoſitioni, quæ
ei habetur in Cæremon. Epiſc.
214. 18. Sept. (1)
(1) Et 2. Novembris.
221. 1641. (1)
(1) Et 22. Nov. 1681. Anno vero 1686. 2 3. Mar-
tii declaravit S. C. hoc præceptum ligare etiam omnes
Regulares, etiam Patres S. J., neque poſſe excipi in Ec-
eleßia Confeſſiones, maxime mulierum, durante tenz-
pore noéturno, ſed expectandum eſſe, ut illuceſcat aurora
l tam pro Confeſſionibus mulierum excipiendis, quam pro
Eucharistia miniſtranda Fidelibus utriuſque ſexut.
22 2. 1I642. (1)
(1) Hoc Decretum confirmavit Urbanus VIII. in
Um Conſtit. Univerſa. 1
223. 8. Aprilis (1)
(1) 18. Aprilis.
229. 1659. (1)
(1) Coram Alexandro VII.
250. 1698. (1)
(1) Derogavit S. C. huic Decreto 14. Maji 1707.
20. Aug. 1712. & 16. Sept. 1730. & integras SS. An-
gelorum Veſperas utraſque cum ſola commemoratione
ſequentis duplicis minoris eſſe recitandas ſtatuit.
2 5 1I. 1664. (1)
(1) Non extat apud Meratium; idem tamen præce-
ptum fuerat 2. Maji 1620.
Ude. 252. 2 3. FDr. 1666. (1)
Vy 4 (1) 13.

712 Ad R. P. La-Croix Theolsgiam Moralem

(1) 13. Febr. 1666. Simile Decretum prodiit 5. Ma-
j1 1736.
256. 7. Sept. (1)
(1) 7. Decembris.
272. 1680. (1)
(1) Huic Decreto derogatum eſt à S. C. 26. Nov.
173 5. 15. Sept. 1736. 8. Martii 173 8. ſtatuente, ut
quoties toto anni decurſu de illis celebrari non valeat,
tunc in illo anno diebus eorum propriis conſiderentur

tanquam ſimplices, faciendo illorum commemoratio- “

nem, ut fit in ſimplicibus.
281. 13. Januarii 1683. (1)
(I) Lege 13. Junii 1682.
283. 10. Martii 1683. (1)
(1) 20. Martii 1683.
293. 29. Julii (1)
(1) 30. Julii.
2125. In Sabbato ſancto (1) 1690. (2)
(1) Etiamſi occurrat Feſtum Annunciationis B. M. V.
(2) Approbante Alexandro VIII.
299. 1699. (1)
(1) Idem in ſimili caſu de Hymno S. Hermenegildi
ſtatuit S. R. C. 5. Maji 1736.
303. Multis in locis (1) 169 3. (2)
(1) Hodie ex S. Benedicti XIII. ſanctione 22. Aug.
1727. ubique à Chriſti fidelibus celebrari debet.
(1) Meratius non habet hoc Decretum, cui, etſi ex-
taret, idem Benedictus XIII. derogavit, edito Decre-
2 5. Jan. 1729., in quo ſtatuit, hoc Officium eo in ca-
ſu die Sabbati immediatè ſequenti recitandum eſſe, non
obſtante, quòd dictàâ die occurrat aliud Officium alte-
rtius Sancti, dummodo non ſit altioris ritůs, Feſtum
vero Sancti occurfentis juxta Rubricas generales trans-
ferendum eſſe.
307. 8. Febr. (1)
(1) 7. Febr.

7

3 102

unde,
Climun
S1e n.
sDecn
jtlldcb
6.
e. Cei
Andlſum
65 Bened
60, .
or
hnli⸗

lcag
er.
Nemne
r

enn

lumn
i

Wg

i

Sapplementum, ſve Acceßſiones. 713

3 10. (1)
(1) Suppoſititium omnino Decretum, ut latè pro-
bat Meratius in addv. ad Gavant. part. 2. Rubr. Miſſ.
Tit. 10. num. 2 8. & ſeqq.
319. (1)
(1) Hoc, & tria ſequentia Decreta abſunt ab Indi-
cibus Meratii. Ne in his quidem invenio D. 322. 324.
325. 32 8. 355. 358.
323. 1533. (1) 7
(1¹) Lege 1633.
329. 1706. (1)
(1) Approbante Clemente XI. 27. ejuſdem menſis,

S& anni.

332. 1703. (1)
(1) Dectetum approbatum à Clemente XI. 12. Jan.
1704. Idem die de ſequente.
349. I1. Jan. (1)
(1) 11. Junii.
359. 22. Maji 1700. (1)
(1) Hoc die, atque anno nihil ejuſmodi reperio à
S. C. conſtitutum apud Meratium, fed 23. Junii 1736.
36 1. I2. Sept. 1716. (1) .
(1) His Decretis alia addamus ex Meratii diligentiſ-
ſimi viri Indicibus, de quibus vide mox dicenda ad n.
2056.
362. Clerici parati, ratione Paramentorum, thu-
rificandi ſunt ante Beneficiatos. 10. Junii 1602.
363. Benecficiati parati incenſentur ante non para-
tos. 30. Aug. 1602.
364. Monachi Congregat. Caſſinenſis non ſunt ullo
modo cogendi accedere, niſi ad Proceſſionem Sanctiſ-
ſimi Sacramenti juxta eorum antiquam conſuetudinem.
10. Junii 1602. Urbanus VIII. 1638. Conſtit. 25 5.
Nuper.
36 5. Epiſcopus non poteſt cogere Regulares „ut fa⸗
ciant commemorationem ipfſius in ultima collecta. 10.
Junii 1602. Vy 5 366.

714 Ad K. P. La-Croiæx Theologiam Moralem

366. Conſuetudo immemorabilis, ut præter Dia-
conum, & Subdiaconum Canonico celebranti aſſiſtat
unus Cappellanus cum Pluviali, ſervanda eſt. 19. Junii
1602.
367. Subſtitutus Archipresbyteri non debet cantare
Miſſas, quæ ad ipſum Archipresbyterum pertinent, nee
locum, & honorem incenſi, & pacis ipſius Archipres-
byteri prætendere. 14. Dec. 1602.
368. Poteſt Epiſcopus etiam in Eccleſiis Regula-
rium cantari facere Miſſas Rogationum per ſuos Cano-
nicos. 25. Jan. 1603.
369. Vicarius Generalis præcedere debet omnes Di-
guitates, & Canonicos, dummodo non ſint parati ſa-
cris Paramentis, & dummodo dictus Vicarius non ſit
ex numero Dignitatum, vel Canonicorum ejuſdem Ec-
cleſiæ, & velit tanquam Dignitas, vel Canonicus in
Choro aſſiſtere, diſtributiones quotidianas lucrandi
gratiâ, quia tunc ſedere debet in ſtallo, ſeu loco ſuæ
Dignitatis, vel Canonicatus. 12. Apr. 1603.
370. Afſiſtentiæ ratio non habetur in receptione Ci-
nerum, Candelarum, & Palmarum; ſed quilibet de-
bet accedere ſecunduùm prærogativam ſui Ordinis. 23.
Maji 1603.
371. Sub nomine Patroni Loci, de quo Regulares
tenentur recitare Officium ſub Ritu duplici, non venit
Patronus Parochiæ, in qua commorantur. 14. Febr.
1705.
372. Conſuetudo, ut oblationes, quæ offeruntur
Cruci Ferià 6. in Paraſceve, dentur Magiſtris Cæremo-
niarum, ſervanda eſt. 29. Nov. 1603.
373. Epiſcopo ſuſfraganeo tenentur Canonici afſi-
ſtere, quando nomine proprii Epiſcopi ſanctiones Epi-
ſcopales exerceat. 21. Febr. 1604.
374. Una clavis Reliquiarum Sanctorum eoncecdhi
poteſt Magiſtratui Sæculari. 8. Maji 1604.
775. Clerus Eceleſiæ Cachedralis unitus ultimo loeo
. ince⸗

8
ſhet

idlin
Arlesr
leuum l
1004
Nabimr
18. Men
rletiunc
iun ine
9, Cno
Mne Cen
Ernbsl
mii
PCnt
UIlnpn
Nſlete
H. o.
8. Mont
ee N
Hlun res
Er. Me
ferunte
lgedlub
Necer
troſtnet
Min

lein
li l

NS
rlhen

an .

nekere
nfnirn,
luke

Supplementum, ſive Acceſſionet. 715

incedere debet in Proceſſionibus; nec Clerus, vel Ca-
nonici aliarum Eccleſiarum debent cum dicto Clero Ca-
thedralis incedere. 21. Aug. 1604.
376. Non debet aſſiſtens Epiſeopo deponere illi Bir-
retum de capite“, ſed ipſe ſibi detrahat. 21. Aug.
1604.
377. Poteſt Epiſcopus ex cauſa neceſſitatis Olea Sa-
cra eonficere cum minori numero Miniſtrorum, quàm
præſcribitur in libro Pontificali. 21. Aug. 1604.
378. Preces ordinatæ ad impetrandam pluviam non
ſunt recitandæ inter Miſſarum ſolemnia, ne Miſſæ Sa-
crificium interrumpatur. 11. Junii 1605.
379. Canonicus, vel Dignitas factus Epiſcopus cum

recentione Canonicatús, vel Dignitatis, debet præce-

dere omnibus Dignitatibus, & Canonicis, etiamn ipſo
antiquioribus. 24. Sept. 1605.
380. Conſuetudo immemorabilis aliquibus in Lo-
cis, ut Campanæ in ſalutatione Angelica non pulſen-
tur ante pulſationem in Eccleſia Matrice, ſervanda eſt.
24. Sept. 1605.
381. Magiſter Cæremoniarum, non autem Sacriſta
debet vocare Vicarium, ut horàâ debitâ, ſi voluerit, ad
Eccleſiam accedat. 26. Nov. 1605.
3 82. Abbas ſemel benedictus cum uſu Birreti, ſi
transferatur ad aliam Abbatiam cum uſu Mitræ, non
indiget alià benedictione, ſed poteſt per ſeipſum Mi-
tram capere. 2 5. Febr. 1606.
383. Cappellanus Confraternitatis non poteſt ſuo
arbitrio ſine expreſſa licentia Epiſcopali proceſſiones fa-
cere. 4. Martii 1606.
3 84. Euchariſtia non eſt ſingulis diebus exponenda
ſuper Altare, ſed in quibuſdam tantum ſolemnitatibus.
4. Martii 1606.
385. Vicario non licet dare Benedictionem Diaco-
no, antequam cantet Evangelium „ neque benedicere
Prædicatori', antequam Pulpitum aſcendat. 17. Martii
71607. 386.

716 Ad K. P. La-Croix Theologiam Moralem

386. Primicerius, licet dubitetur, an ſit Dignitas,

debet in Proceſſionibus capere Pluviale ſicut Dignitas,
& non Planetam, ſicut Canonicus. 28. Aprilis 1607.
387. Genuflectendum non eſt ad Orationes in Miſ-
ſa ſolemni, in qua dicitur Gloria, & Credo. 19. Maji
1607.
388. Canonici omnes ex utraque parte Chori thuri-
ficandi ſunt ante Manſionarios, non obſtante conſue-
tudine in contrarium. 19. Maji 1607.
3 89. Canonici duo Diaconi aſſiſtentes, & non Pres-
byter aſſiſtens, debent elevare fimbrias Pluvialis hinc
inde, dum Epiſcopus progreditur, & thurificat Alta-
re. 19. Maji 1607. ⸗
390. Gloria in excelſie Deo, dicitur in Miſſis Voti-
vis B. M. V. tam in Sabbatis Feriarum, quàm in Sabba-
tis Adventůs; licet ipsâà die Officium non fiat de B. V.
19. Maji 1607. & 27. Julii 1609.
391. Clerici Seminarii debent in Proceſſionibus pri-
mi incedere ante Clerum Sæcularem, & relinquere lo-
cum digniorem Curatis. 1. Sept. 1607.
392. Gubernator Civitatis, etiamſi ſit uxoratus,
thurificandus eſt immediatè poſt Canonicos; abſente
vero Epiſcopo, immediatè poſt Vicarium Generalem.
2. Maji 6ο6. & 17. Novemb. 1607.
393. Miſſlæ Conventuales infra Octavam Corporis
Chriſti poſſunt, ubi eſt conſuetudo, cantari ſine Dia-
cono, & Subdiacono, excepto die Feſto, ae Domi-
nicâ, & die octavâ. 15. Martii 1608.
394. Non approbatur uſus duorum Thuribulorum
in incenſatione perſonarum. 1 5. Martii 1608.
395. Benedictio Candelarum, Cinerum, & Pal-
marum, & aliæ ſimiles actiones, quas faceret Epilco-
pus præſens, eo abſente, vel impedito, ad primam
Dignitatem, non vero ad Canonicum Hebdomada-
rium pertinent. 21. Martii 1609. & deficiente prim
Dignitate ad ſecundam, & ſic ſicceflivè. 2 5. Junii 1611.
396. Po-

Arinen
Aepble
orenhoe
n
ulen e
6, mera
i
Clul

MNrn

Atümelt
61. Nine
botzicc
rCe
14.
6P0). Mul
Ornricch
mni umn

Geh,

n!

8 N .
folgc

ad

Supplementum, ſive Acceſſionet, 719

396. Poteſt Epiſcopus compellere Regulares, etiam
per cenſuras, ut accedant ad publicas Proceſſiones. 27.
Julii 1609.
397. Curatus ratione Stolæ debet præcedere aliis
Presbyteris, etiam Canonicis Eccleſiæ Collegiatæ. 24.
Octobr. 1609. .
398. Reliquiam deferre in Proceſſionibus H
ad Superiorem Convents, unde Reliquia aſſumitur,
qui cum Miniſtris paratis ultimo loco incedere debet;
ſed Regulares debent in dictis Proceſſionibus cedere di-
gniorem locum Clero Sæculari. 23. Januar. 1610.
399. Canonici tenentur ad cantandam Miſſam Con-
ventualem de Officiv currenti, ut lucrentur diſtribu-
tiones, nec ad ſatisfactionem ſufſicit Miſſa in Aurora.
