In Pſ. 68. Projecit Judas pretium argenti, quo ab
illo Dominus venditus erat; nec agnovit pretium „ quo
ipſe à Domino redempturus erat. .
Tract. 3 1. in Zoann. IIlis petebat veniam, à quibus
accipiebat injuriam; non enim attendebat, quia ab ipſis
moriebatur, ſed quia pro ipſis moriebatur.
PFide etiam Aug. in Enchirid. c. 95. tralt. 2. in Epift.
2. Zoann. ſerm. 3 I. inter 40. nunc 3 40. & l. 2. de spmb.
ad Catech. c. 8.

JANSENIUS.

2a. 3. l. 3. c. 13. Maſſilienſes.. tanquam firmiſ-

ſimam baſim errori ſuo collocârunt iſta Scripturæ

loca, quibus Deus dicitur, omnes velle ſalvos fieri, at-
que eſſe Redemptor omnium..... Quæ ſane cum in Au-
guſtini doctrina perſpicua, certaque ſint, nullo modo

principiis ejus conſentaneum eſt, ut Chriſtus Dominus

vel pro infidelium in infidelitate morientium, vel pro
juſtorum non perſeverantium æterna ſalute mortuus
eſte, ſanguinem fudiſſe, ſemeti pſum redemptionem de-
diſſe, Patrem oràſſe ſentiatur: ſcivit enim, quo quiſque
jam ab æterno prædeſtinatus erat, ſcivit hoc decretum.
Ex quo factum eſt, juxta ſanctiſſimum Doctorem, quèòd
non magis Patrem pro æterna liberatione ipſorum,
quàm pro diabolis deprecatus fuerit.
Similia habet c. 20. ecjuſdem l. 3. t. 3. &Jl. I9. c. 3.

CLALVINUS

. IN caput 2. Epiſt. 1. Zoann. Sub omnibus reprobos

non comprehendit; ſed cos deſignat, qui ſimul
credi-

.“ Supplementum, ſive Aeceſſi ones. 373

, an Weredituri erant, & qui per varias mundi plagas diſperſi
l D erant.
hr,

mun In o. 17. Zoann. Chriſtus proprii gregis ſolummode
e, fuit ſolicitus, & pro electis ſuiis duntaxat oravit.
RM Lib. de occulta Dei Provid. p. 737. Quod citare ſo-
Nriim leris ex Daulo, Deum omnecs velle ſalvos fieri, quàm ni-
hil errori veſtro ſuffragetur, alibi planum feciſſe mihi
nim, videor. Nam certo certius eſt, Paulum illic non de ſin-

rui gulis hominibus agere, ſed intelligere ordines, & ge-
nera vocationum.

Neo aliter Calvinus lib. de Praæd. p. 7eé:. SSl.. 3. Iuſtit

t
606 ih g. 22. §. II. c: 23. §. 1.

Ib. 1. n. 26 9. ſub finem
Item Authores fere omnes è& Societate Jeſu (1)
(r) Hunc Authoris noſtri locum citat hiſtoricus Pro-
babiliſmi p. 72. tomi 1. tum in Indice p. 69909. ipſa hæc
verba indicans ait: La-Croix P. Claudio falſamente
aſerive a 1UZZYLYOQUANYLi Geſuiti il Probabiliſmo-
Quà fide, Deus immortalis! Authores ferò omnes, in-
quit La-Croix: hæc redduntur ab hiſtorico: Tutti quan-
ti. Bonus hic tamen iraſcitur, ſi quis aliorum Scripte-
rum verba ab ipſo male vexata fuiſſe affrmet, Deos-
que, & ſi quid majus eſſe poſſis ſanctiuſque, teſtatur,
ſe malæ fidei per ſummam injuriam incufari. Et vero,
qui authores Societatis Probabiliſtas cum Jeſuitis Pro-
babilioriſtis contulerit, ne ille palam intelliget, quam
exiguus ſit iſtorum numerus, ut non immerito La-Croix

Anthores ferè omnes & Soctetate Zeſu pro Probabiliſtis
Rtare pronunciaverit.

lulrannt.

Lib. I. n. 239.
88 Janſeniſmum eſſe matrem ſententiæ Probabilioris
1
Peenh⸗ [I] Væ La-Croixio, qui Tecrillum ſecutus hæc ſeri

⸗ hlerit. Enim vero animum iraſque ſæpius citati hiſto-
6
c. Aa 3 rici

“ .

374 Ad R. P. La-Croix Teelogiam Moralem

rici in ſe commovit. Adi hunc T. r. p. 58. Nolim ego
cavillis rem agi. Antequam Janſenianum virus Gal-
lias;, Belgiumque miſerrimè depopularetur, Rebellus,
& Comitolus Jeſuitæ Probabiliſmum oppugnaverant.
Duo tamen certa ſunt, explorataque. Primum illud,
Janſenianos omnes Probabilioriſmo adhæfiſſe; alterum
eſt, eoſdem in Probabiliſtas vehementer exarſiſſe, nul-
lumque non moviſſe lapidem, ut eorum nomini invi-
diam conflarent. Quamobrem Terilli, ac La-Croixii
ſententiâ probè intellectàâ, eoque ſenſu, ut Janſeniſmus
probabiliorem ſententiam maximè foviſſe, cumque il-
la longè conjunctiſſimus dicatur, à vero minime abeſt.
Lib. I. n. 323.
Quod Pallavicinum 1]
II] La gran flemma, che æ vuole per tollerare ſimili
ziſpoſte. Tirſo Gonzalez Generale della Compagnia, il
Wipote del Cardinale eon publica ſerittura, l' Elizalda
contemporaneo »i Camargo colle ſtampe atteſtano una ta-
le ritrattazione, ed il P. La-Croix ſorive, che della mie-
deſima non conſta“ Hæc Hiſtoricus Probabiliſmi T. 1. p.
47 8. Quibus verbis liceat mihi pauca opponere ex libro
hactenus inedito qua de cauſa non eſt hujus loci expli-
care] inſcripteque: Sei Queſtioni di fatto ſulla storia
del Probabiliſmose del Rigoriſino. Hæc igitur ibi lego
qvuæſt. 3. Quando ſi ritrattoò il Pallavicini? La maggior

parte de Prohaliliorifti dice, che dopo il Decreto di Aleſ-

Iankro VI. fatto nel 1666. Ho dettola maggior parte,
perche vi & chi per prova della Ritrattazione reca la let-
tera del Cardinale al P. Elizalda del z27. Maggio 1662.
Maſtoltamente, perche in quella lettera egli oltre aloune
soſe ſopral ignoranza invincibile non fa altro, oh'eſpli-
eare qual ſia la vera probabilita. Noti bensz lo storiconn
Mo ſpropoſtto. Vuol egli, che il Pallavicino ſolo dopoil
1666. ſtafi ritrattato. Dunque era Prohabiliſta nel 1662.

quando ſeriſſe ad Elizaldateppure egli iwvi dice, che l'ig-

norann invincibile, avvegnache ſenſi dal peccato, non
pero

tnet
4 dta
l

In

⸗ 1.

nn
lern ,
n Oln
e Minn
leſle

razrlt,

Supplementum, ve Acveſſtones. 37 5

però meritorie non rende le opere, che ſenzal'invincibile

ignoranzaſatians peccaminoſe. Non & dunque germe.
dellapianta Probabiliſtica la dottrina ſpaceiata da certo
Anonimo Impugnator del Lampridio, che l'ignoranzxa
invincibile puö rendere oneſte e meritorie anche le azxioni
di ſua natufa peccaminoſe, mentre anche un Probabili-
Na, 6 dottiſſimo Probabiliſta inſegna il contrario. Correga
però lo torico queſta ſua animoſa propoſizione, che legge-
ſinel T. I. p. 47 I. –tanto pik, quantoo Con buona pace
dell' Elizalda,e del P. Niccolo Pallavicini (ſe queſti Ni-
pote foſſe o no, del Car dinale non vud quiſtionare, v'& pe-
ro ohi ha ſa queſto preteſo Nipotiſmo degli ſerupoli, come
P AHutore della Giutificazione p. 88.) ſoſtengosche il Car-
dinale Sforza non mai mutaſſe opinione. Non far torto
né al Gonvalez, no al Camargo; che queſti quel ſolo ri-
feriſoono, che da altrui hanno inteſo; oin altrui letto. Il
teſtimonio dell Elizalda furioſo Probabiliorista emmi
ſoſpetto, é pit ançora quello del Pallavicini, perchè testi-
monio di coſa al Generale Gonzalez oltrammodo grata
in tempo, chy'egli per l' Ediziohe del ſuo tomo ſeguita ſo-
lo nel 1694. andava da ogni parte cergando puntelli. Ma
checcheſſia di ciö, io sfido il P. Storico a ſoiormi queſt
argomento. Egli attribuiſcela ritrattazione dellbardina-
lo al Decreto di Aleſſandro EII. che deſto (ſon ſue parole,
p. 5 1.) omnα da un profondo ſonno i pit ſapienti Proba-
biliſti di quel tempo. Ma ſe altri furono da queſto ſonno
dJeſti, non lo fucertamente, né potè eſſerlo l Cardinale
Ppallavicini. Perche? Aſcolti lo Storico parole di due
Autori, a quali egli debbe tutta la fede s dico di Mon-
ſignor Stefano Gradio, e del Prete Ballerini nella riſpo-
Ria alla prima littera del segneri. Dice dunque cos? il
Prete ſull autorita del Monſignore p. 3 5I. della ſeconda
Edizione. Egli (Aleſſandro E II.) era in punto di tron-
carla a fondo (intende d Probabiliſmo radice infetta di
rilaſſate propoſizioni) con una diſtinta coſtituzione, e
fatto l'avrebbe, ſe il Cardinale Sforza Pallavicini. non
. Aa 4 .nec

376 Ad K. P. La-Croix Theologiam Moralem

ne lo aveſſe diſtolto con queſta ragione, che tal punte

efigeva un eſame più maturo, e ſe non l' aveſſe (notiſi
bene) conſigliato a condannare frattanto altre propoſi-

zZioni rilaſſative, come ſi fece. Chieggo ora, come mai

il Decreto di Aleſſandro poteſſe mnovere il Pallavicinoa
ritrattarſi, ſe queæſti fu autore del Decreto, edappunta
n motivo, che i Papa, come (da cièò, che ſRi pretende)
avrebbe voluto, non condannaſſe il Probabiliſmo? Mail
fatto&, che ſi mutò. Siacost, ma non certamente per il

Decreto. Paſſtam oltre. Se (qualunque foſſene la ragio-

ne) ſi mutoò, poſſibile, che alſolo P. Elixalda deſſe l'in-
combena di manifeſtarlo, o in confi’denza al ſolo P.
Niccolo ſpiegaſſe l'animo ſuo? Eraegli tanto lo ſorivere
queſto ſuo nuovo penſamento in una lettera, o in altro
Joglio? Aggiungaſi, che il Cardinale, giacchè avea dal
condannare il Prebubiliſmo trattenuto Aleſſandro, ove
riereduto ſi foſſe, ſiccome pliſſimo, ch'egli era, e della Re-
ligione Cattolica zelantiſſimo, ſarebbe corſo dal Papaa
manifeſtargli il cambiamento, edil Papa, il quale ci vie-
ne rappreſentato a dannarlo tanto inchinevolesone avreb-
se richieſta antentica fede, o anch'egli ſteſſone lo avreb-
be ad aleri paleſato, e con maggiore mpegno avrebbea
diradicare queſta maledetta radice, ripigliata la falce.
Wulla di queſto ſi fece. Nè tampoco ſapptamo, cheil Car-
dinale ſi ritrattaſſe alla ſua morte, vicino a cui alla pre-
ſenda della dolente famiglia in tante copioſe laudi pro-
ruppe della Compagnia, ed in si calde raccemandazioni,
che non ad altri, ma deſſe a lui fede, il quale tanti anni
in eſſa vivuto era, ed in morte conoſcea veriſſimo cid, che
nel ſuo libro delle Vindicie auea provato, la Compagnia
eſſere ana ſanta Religione. Potrebl eſſer perb, ohe
gnalche tempo ſteſs'egli sit queſt' angomento dubioſo, ed
in un giorno, in ui nella ſua mente prevalevano lera-
gioni anti-probabiliſtiche, ne aveſſe all' Elizxalda, ed al
P. Pallavicini mostrata la ſua inchinazione; ma pot
conß derate meglio le ragioni ſi foſſe rimaſo quel Proba-
.⸗ . biliſta,

1

gin Supplementum Eve Acceſſiones. 377
SS biliſta, che ſino ellota era vivato. Queſto ſia detto per
S non dafe affato al, Elizalda, & al P. MWiccolo Pallavi-
m 4 cini una mentita. Hæc ex aurographo libro, qui apud
D me diligentiſſimè ſervatur . uſui aliquando futurus, ſi
hn, Controverſia iſthæc minimè deferveat.

N Ordinum iſtorum Decreta. (1) . ,
, (r1) TL. I. hiſt. Probab. p. 395. mira reperies ſuper-
hac La-Croixii noſtri propoſitione. At hiſterici illius
declamationibus valere juſſis, nemo prudens negaverit,
eos, qui ex aliorum imperio quampiam tuentur opi-
nionem, ita animo comparatos eſſe oportere, ut etſi
falſam eſſe putarent ipſi, illam tamen defenderent, ne-
iniquius haberentur. Quamobrem infirmior ejuſmmodi
hominum authoritas eſt, qui quid ipſi revera ſentiant, in
medium afferre non audent, ſuoque arbitrio relicti in
oppoſitam plane ſententiam fortaſſis abirent.
Lib. 1. num. 327.
Comit. Theologiam. (1)
(1 Hic in laudes Comitoli excurrit hiſtoricus, ut
La-Croixium erroris arguat. Ego non negaverim, Co-
mitolum, tum ſermonis elegantiâ, cum rerum delectu
pluris faciendum, quàâm quibuſdam Caſuiſtis Eſcoba-
rios, idque genus libros tractare aſſuetis viſum fuerit.
At in Theologicis rebus majoris certè authoritatis futu-
rum fuiſſe Comitolum, ſi Theologiam docuiflet (quod
unum La-Croixius affirmat) nemo quoque inficiabi-
tur; non quod Theologus eſſe nequeat, qui Theolo-
giam haud docuerit; ſed quod in quibuslibet faculta-
tibus, eos cæteris anteferre conſueverimus, qui illas
profeſſi ſint.
Ibi: Societatis nomen. (2)
(2) Di queſto teſto ſi ſervono i nimici delba Compar-
protettoil Probabiliſmzo. Ita hi-

Lib. 1. D. 324. .

gnia per provare da lei
ſtoricus T. I. p. 480. At quis inſaniam non doleat ho-
rumce Societatis inimicorum? qui minimè animadver-
1, A a 5 tant,

378 Ad K. P. La-Grotx Theolo giam Moralem

rant, opcimo conſilio factum ab ejus Præpoſitis, ne
Blanchus inſcripto Societatis nomine librum ſuum ede-
ret, quo tempore in Scholis univeriis Probabiliſmus
docebatur? Non quòd Socictas I Probabiliſmmum veluti
ſuum tueretur, prohibitus fuit Blauchus librum illum
Societatis nomine prænotate evulgaré; ſed ne Proba-
biliſtarum, qui Theologiam MAoralein uni tradebant,
iras in ſe Societas Ihconfiileo leret. Mi bone! Si ex Pro-
babilioriſini odio Socictas Blanchum certis finibus con-
tinuiſſet, cur librum edi non vetuiſſet?
Lib. I. n. 36 I.

Opiniones verè probabiles pro omnibus ſceleri-

bus. (1)

1) Horret animus ea recolens, quæ hinc ducit hi-
ſtoricus Probabiliſmmi. Neſcio utrum cavillandi occaſi-
onem arripiat, fingit netcire ſe, cur hæc dicar La-Croi-
xXius. Lege objectionem, quam ſolvit La-Croixius: in-
telliges „ quo iſta ſpe ctent. Igitur, inquies, opiniones
verè probabiles Ppro aliquibus ſceleribus dabuntur Mi-
ſeret enimverò me tim ridiculæ argumentationis. Pro
iis ſeeleribus, quxæ illicita eſſe vel'ex fide, vel ex certa

ratione conſtat, opiniones verè probabil es non dantur;

cætera, pro quibus dantur ejuſmodi opiniones verè
probabiles, ſi ſcelera ſint, materialia crimina erunt,
non verò formalia- ut credunt Theologi.
L. I. n. 737. Melius dici ur, quod Synodus agat. (1)
(1) Quæ in hunc La-Croixii locum congerit hiſto-
ricus Probabiliſmi, à Dechampio, Viva, aliiſque de
ignorantia diſſerentibus adverſus Janſenianeos, diluta
abunde führt. Recole etiam, quæ habet Author noſter
l. 5. num. 15.
Lib. I. num. 87 8.
A Gratiano Monacho Benedictino circa annum
1151I. (1)
(1) Imo verò I150. Vide Labbrun in Diſſert. de

Seriptoribus Eccleſi. tafticis.
Lib.

nl
en n

lbr 1

lons,

11,

. nan,

Supplementum, Eive Acceſſiones. 379 —

Lib. 3. part. I. num. 187. ſpecialiter edita Romæ. (1)
(1) T. 3. Reſolut. Sacræ Congregat Concilit p. 157.
extat in hane rem luculenta ejuſdem Sacræ Congrega-
tionis ſententia 1 8. Scptembris an. 1683. Cum enim in
Belgio fuiſſet dubitatum, an Simoniacum ſit recipere Ao-
ten ſolvendam pfio vibtu, amittu, ſuppelleltilt, & aliäis
neceſſariis ad ſuftentationem Buelbla volentis ingredi Mo-
naſterium, Sacra Congregatio reſpondit, non eſſe Simo-
macum. Hujus ſimile Decretum prodiit à Sacra Con-
gregatione die 14. Aprilis 172 5. in cauſa Bononienſi;
quod ibidem legitur.
Lib. 3. parte 1. n. 73 9. ſufficere tacitam. (1)
(1) Atqui Sacra Congregatio Concilii an. 1604. non
ſußcere licentiane tacitam ſtatnit, ſed oportere eſſe eo-
preſam juxta formam ejuſaem Concilii ſeſſ. 2 3. C. I. Re-
fert hoc Sacræ Congreg. Decretum Emin. Lambertinus,
nunc BenedictusxIv. T. I. Edictorum ſuorum Bononiæ
emiſſorum in lucem pag. 191.
Ibi: ex Deciſione Sacræ Congregationis (2)
(2) Puto in Deciſione 7. Octobris an. 1604. quam,
affert idem Lambertinus T. I. p. 19 3. hiſce verbis: S-
militer abeſſe non poſſe in caſu, quo cauſam rationabi-
lem erxpreſſit, quam Vir honus & aqquus raxionabilem
judicaret, licet rigidus Pralatus minns auan judicet,
& licentiam ideo denegat, vel quia movetut ſuſpicione,
quod fitta ſit, cum tamen ſit vera, ſed habere poteſt re-
curſum ad Superiorem.
Lib. 3. parte 1. n. 740. abſque licentia abire. (1)
(1) Eadem tamen Sacra Congregatio hoc caſu præ-
ſcribit, ut videre eſt T. 1. Edilét. Lambert. P. 90. quam
primum de diſceſſu, & de neœeſſitate Ordinarinum ertio-
rem faciendum eſſe, ut de cauſa cognoſeere poſſit. In
mni caſibus quoque repentinis, ex permiſſu Sacræ Congre-
gationis, de quo Fagnanus apud Lambert. ibidem p.
192. pro abſentia modisi temporis ſußſioiet licentia Vi-
carit Foranei.

Lib.

3 808 ₰Ad K. P. La-Croix Theologiam Moralem

Lib. 3. parte I. D. 742. uſu eſt receptum. (1)
(1) An abuſu? Id enim adkerſatur ſtatutis Sacræ
Congregationis an. 1573. & 1 604. quæ refert Lambert.
T. I. P. I 89. G ſecq.
Lib. 3. parte I. n. 762. prima tamen videtur eſſe con-
formior. (1.)

(1) Plures Sacræ Congregationis definitiones hac de

re congeſſit Lambertinus, dum eidem Congregationi

eſſet à ſecretis T. 3. Reſolut. ejuſdem Congreg. pag. 13.
At non eſt, cur eas afferamus. Nam idem Lambertinus
ad Apoſtolats apicem evectus, anno 1744. epiſtolam
encyclicam inſcripſit Patriarchis, Archiepiſcopis, Epi-
ſcopis, cunctiſque locorum Ordinariis per Italiam con-
ſtitutis, quæ omninò obſervanda eſt. En illam:

I.

Venerabilibus Fratribus, Patriarchis, Archi=
epiſcopis, Epiſcopis, cunctiſque lo-
corum Ordinariis per Italiam
conſtitutis.

BEN EDICTUS PAPA XIV.

Venerabiles Fratres ſalutem, & Apoſtolicam

Benedictionem.

Um ſemper oblatas Nobis occaſiones A-
poſtolica ſcripta dirigendi ad Fraterni-
tates Veſtras libenter amplectimur, ut
ſinceræ Noſtræ erga Vos chlectionis argumenta
frequenter eluceant; tum verò majori animi
alacritate idipſam præſtamus, cum ad exci=
tandum

3

4

n in
ſarene

Atanm

rend
Mhdn
Cumnee
Dneh

Ald
r
chi⸗
unat
lulen
Cnn
Men
r
EIa
Uere
De

lec, Supplementum, ſive Acceſſiones. 331

int tandum Fraternitatum Veſtrarum zelum pro
den conſervatione reciæ diſciplinæ in Clero regi-
mini Veſtro commiſſo, præſentibus rerum,
Gα aut temporum conditionibus commovemur.
Neec enim impoſitum imbecillitati Noſtræ om-
Mämt nium Eccleſiarum ſolicitudinis onus aliter ſu-
ſinere Nos poſſe confidimus, quam ſi Di-
eI vini Cultüs augmentum, atque exactam Ec-
cleſiaſticarum Sanctionum in ſingulis Dieœce-
ſibus cuſtodiam religioſæ vigilantium Paſto-
rum curæ, identidem inculcando, commen-
demus.
Hujus porro Epiſtolæ ad Vos ſcribendæ oc-
— caſionem Nobis atque argumentum in primis
præbet onus illud, quod omnibus animarum
curam gerentibus incumbit, applicandi Miflam
Parochialem pro Populo ipſorum curæ com-
miſſo; tum etiam applicatio Miſſæ Conventua-
lis, quæ pro Benefacloribus in genere facien-
da eſt ab iis, qui Miſſas canunt in Eccleſiis
Patriarchalibus, Metropolitanis, Cathedrali-
bus, & Collegiatis; tum denique debitum pſal-
NN lendi, quo tenentur Canonici prædictarum Ec-
H cleſiarum Choro aſſiſtentes. Cujus quidem ar-
e „umenti minimè nova, ſed à Scriptoribus fre-
quenter habita tractatio eſt; cumqueé ea res in
hujus Almæ Urbis Noſtræ Congregationibus,

urde A
Elneb⸗
An

61

tr & potiſſimum in Congregatione Venerabilium
näim Fratrum Noſtrorum S. R. E. Cardinalium Con-
Cilii Tridentini Interpretum, cujus Secretarii
d munere olim in minoribus conſtituti multos
ſelon.

annos perfuncti ſumus, multoties diſcuſſa ac

G defi-

3 82 Ad K. P. La-Croix Theologianz Moralem

definita fuerit; quamvis earundem Congrega-
tionum Decreta plerumque circa eam unifor-
mia & ſibi conſona prodierint, eorumque De-
cretorum nonnulla etiam Pontificiam Præde-
ceſſorum noſtrorum approbationem & confir-

mationem meruerint; minimè tamen miran-

dum eſiet, eorum notitiam ad ſingulos quoſ-
que Veſtrùm non adhuc perveniſſe. Quapro-
pter non modò opportunum, veruúm etiam
neceſſarium duximus, Encyclicam hanc Epi-
ſtolam ad Vos ſcribere, per quam, ſublatâ
demum diverſarum, in quas Scriptores abie-
runt, opinionum varletate, conſtans hujus
Apoſtolicæ Sedis ſententi prædictis de rebus
cuilibet innoteſcat, & Fraternitatibus Veſtris
quædam veluti norma ac regula ſuppetat, juxta
quam Synodales, aliaſque Veſtras circa præ-

miſſa Conſtitutiones, Ordinationes, ſeu Edi-
cta, quorum publicationem Vobis injungimus, a

dirigere valeatis. Eorum verô executionem,
dum, juxta ea, quæ in præſentibus tenenda at-

que ſervanda præſcerihimus, omni, quâ decet,

ſollicitudine ac vigilantiâ urgere ſtudebitis, mi-
minimé dubitandum Vobis erit, ne Statuto-
rum Veſtrorum implemento obicem ac mo-

ram afferre valeant recurſus ad hujus Noſtræ

Curiæ Tribunalia forſitan habendi; utpote
quos omninò rejiciendos eſſe præcipimus ac
jubemus; quamobrem has ipſas Literas No-
ſtras in ſingulorum Tribunalium Kegiſtris aſ-
ſervari volamus, atque ad earum præſcriptum

tam iplorum Tribunalium reſolutiones, quam
de

/
17

Glonon
neboe
III,an

Ullpnn

are

Uro
en

nl

I

Mil
uchin
lel
ire

kalen

un
Cet
l, N
on onm
oe
elinen I
ſulo

Relun era

la ur
Oen al

Supplementum, lve Acceſſiones. 383
de Veſtris decretis, quæ ipfis præſentibus in-
hærentes edituri eſtis, judicia exigi, & conferri
mandamus.
Et quidem quod nuper enunciavimus, ſacro-
ſanécium Miſſæ Sacrificium à Paſtoribus anima-
rum applicari debere pro Populo ipſorum cu-
ræ commiſſo, id veluti ex Divino præcepto de-
ſcendens, à Sacra Tridentina Synodo diſertè
exprimitur ſeſſ. 23. Cap. I. de& Refonmat. per hæe
notabilia verba: Cum pracepto Pivino manda-
tum ſit omnibus, quibus animarui cura commiſ-
ſa est, oves ſuas aonoſcere, pro his Saërifcium
ohferre: Et quamvis mimmé defuerint, qui per
inanes & frivolas interpretationes hujuſmodi
obligationem à Sancla Synodo memoratam de
medio tollere, vel ſaltem extensgare contende-
rint; cum tamen relata Concilii verba ſatis
clara & perſpicua ſint, cumque prædicta Con-
gregatio e'uſdem Concilii interpretationi pri-
vativè præpoſita, conſtanter edixerit, eos qui-
bus animarum cura demandata eſt, non modò
Sacrificium Miſſæ celebrare, ſed illius etiam
fruétum medium pro Populo ſibi commiſſo ap-
plicare debere, nec illud pro aliis applicare,
aut pro hujuſmodi applicatione eleemoſynam
percipere poſſe; quodque magis intereſt, cùm
hæc intelligentia à Prædecefloribus Noſtris Ro-
manis Pontificibus approbata fuerit, & confir-
mata; nihil jam amplius ulli Veſtrùm deſide-
randum ſupereſt, ut eam amplecti, eidemque
obſequi, necnon illius promptam executionem
in Veſtris reſpective Diœcclibus omni ſtudio
procurare debeatitis. Neque

3 84 Ad K. P. La- Grotr Theologlam Moralem

Neque Nos tamen, qui ut ſuperius innui- Grhe
mus, in minoribus adhuc degentes, munus Se- tt
cretarii prædictæ Congregationis Concilii Tri- uunmn
dentini Interpretis plures annos obivimus, nſ
alioſque non paucos partim in Anconitanæ Ca- uui
thedralis, partim in Metropolitanæ Bono- cdul
nienſis, Patriæ noſtræ dilectiflimæ, quam ad- lun
huc retinemus, gubernatione aſſiduè tranſegi-
mus, non inquam, Nos latent multiplicis ge-
neris effugia, per quæ nonnulli prædictæ obli-
gationis implementum declinare ſatagunt,
quibuſque proinde opportunè à Nobis eſt oc- in
currendum. Ahene
Cùm enim Sacrum Tridentinum Conci- umndn
lium, ne Animarum cura negligatur, non uno Wull
in loco Epiſcopis mandet, ut quotieſcunque imin
opus fuerit, idoneos Vicarios cum certorum munl
fructuum aſſignatione ad eandem curam exer-
cendam eligant ac deputent, uti videre eſt iz
ſeſj. 6. Cap. 2. ſeſſ. 7. Caß. j. 7. Fel. 2r. cap. G.
ſeſſ. 25. Cap. 16, non rarò autem eveniat, ut
aliquâ Eccleſiaà Parochiali vacante, Vicarius
pariter ad implenda hujuſmodi Eccleſiæ onera, Utgini
uſque ad novi Recgtoris electionem, ab Epiſco- ende
po deputari debeat, eodem Concilio Tridenti- en
no id jubente ſec. 24. cap. 1iS. de Reform. non- Kutn
nulli ez hujufmodi Vicariis nituntur ſe ipſos (y
à prædicta obligatione ſubtrahere, vel ex eo iun
quod, habituali curâ penes alium ſeu alios re- elt
ſidente, ipſi actualem duntaxat exerceant; vel umin
quod ipfſi ſint ad nutum amovibiles; vel ad Weibi
breve tempus hujuſmodi curæ ſint addicti: ut My⸗

Supplementum, pve Acceſſiones. 385

nihil hic loquamur de Parochis Regularibus,
qui à prædicta applicatione Miſſæ pro Populo
nonnunquam alienos ſe oſtendunt. Itaque mens
Noſtra & ſententia eſt, ſicuti etiam pluries à
iu Prælaudatis Congregationibus judicatum fuit
ltin] 2c definitum, quòd omnes & ſinguli, qui actu
e . - — ,
, Nn Animarum curam exercent, & non ſoluùm Pa-
Urum rochi aut Vicarii Sæculares, verum etiam Pa-
un rochi aut Vicarii Regulares, uno verbo, omnes
& ſinguli, de quibus ſupra dictum eſt, atque alii
m quicunque etiam ſpecifica, & individuà men-
tione digni, æquè teneantur Miſſam Parochia-
lem applicare pro Populo, ut præfertur, ipſo-
rum curæ commiſſo.
Nonnulli verò ad evitandum hujuſmodi ob-
Nin ligationis implementum, allegare ſolent, con-
une gruos ſibi Parochiæ ſuæ redditus non ſuppete-
u re; alii denique ad inveteratam conſuetudinem
Uet confugiunt, ſuſtinentes id neque ſibi, neque
αdeceſloribus ſuis, per longum tempus, quoed
Iuimmemorabile affirmant, unquam in uſu fuiſ-
ſe. Nos autem ad præcedentes prædictæ Con-
gregationis Concilii reſolutiones noſtram ap-
probationem & confirmationem extendimus;
& quatenus opus ſit, authoritate Apoſtolicaâ
iterum tenore præſentium decernimus & de-
claramus, quòd, licet Parochi, ſeu alii, ut ſupra,
animarum curam habentes, congruis præfinitis
redditibus deſtituantur, & quamvis antiquâà ſeu
etiam immemorabili conſuetudine in ipſorum
Diœceſibus ſeu Parochiis obtinuerit, ut Miſſa
„pro Populo non applicaretur, eadem nihilomi-
Aa P. La-Creix Theol. Suppl. B b. aus

3 86 Ad K. P. La-Croix Theologiam Moralem

nus omninò in poſterum ab ipſis debeat appli-
cari.
Dum tamen diximus, omnes animarum cu-
ram habentes, Miſſæ Sacrificium pro Populo
ſibi commiſſo applicare debere, non ideo ſta-
tuere voluimus, eoſdem aut quotidie, aut quo-
tieſcunque celebraverint, ad prædictam appli-
cationem pro Populo teneri. Et quidem Sa-
croſancta Tridentina Synodus ſeſſ. 23. cap. 14.
Præcipit Epiſcopis curare, ut Sacerdotes ſaltem
diebus Dominicis, & Feſtis ſolemnibus Miſſa-
rum ſacra faciant, ſi autem curam habuerint
animarum, tam frequenter, ut ſuo muneri ſa-
tisfaciant, Miſſam celebrent; in pluribus autem
Synodalibus Epiſcoporum Conſtitutionibus
novimus providè conſtitutos ac deſignatos eſſe
dies, quibus animarum Paſtores Miſſas celebra-
re debeant. At verò Nos id unum in præſen-
ti ſuſcepimus decernendum, quando nimirum
iidem pro Populo celebrare & applicare tenean-
tur; & quamvis compertum habeamus id,
quod alias a Congregatione Concilii reſponſum
fuit, Parochum nempe pinguibus redditibus
dotatum quotidie pro Populo celebrare & ap-
plicare debere; eum verô, qui uberioribus hu-
juſmodi redditibus non gaudeat, feſtivis tan-
tuùm diebus id ipſum præſtare teneri; cum ta-
men pariter Nobis perſpectæ ſint tum contro-
verſiæ ſuper hoc ipſo exortæ, nimirum ad quam
ſummam pertingere debeant Eccleſiæ Parochi-
alis proventus, ut pingues, & uberes appellari

poflint: quoniam pingues miniméè habendi

ſunt

Adn
d
oronn
, W
ſbe⸗

n,
.

AANN

A

1

aLmmn

.
nbun
Anrbe

gue⸗

en Sapplementum, ſve Acceſſiones. 387

ſunt redditus, etiam copioſi, quibus tamen mul-
tiplicia & gravia ſint onera adnexa; tum etiam
inne multorum querelæ adverſus hujuſmodi decre-
tum, tanquam plus æquo rigidum, excitatæ,
NE Nobis innoteſcant; Idetirco opportunum cen-
Uiloan ſemus Fraternitatibus Veſtris declarare, Nobis
iing abunde ſatisfactum fore, Vobiſque proinde ſa-
nitn tis eſte poſſe, dum ii, qui animarum curam
G, exercent, Sacrificium Miſſæ pro Populo cele-
helhen brent atque appliéent in Dominion aliiſque
mili per annum diebus Feſtis de præcepto; cum
ninha Prædicti Dominici, aliique Feſti dies ii fint,
in quibus juxta præceptum Concilii Tridentini
ſeſs. 5. Cap. z. & ſeſſ. za cap. g4. quilibet anima-
rum curæz præpoſitus Populum ſibi commiſſum
ſalutaribus verbis paſcere debet, docendo eay
quæ ſcire omnibus neceſ ſſarium eſt ad ſalutem
is ildemque ſint dies, de quibus eadem Sancta
Wim Synodus ſtatuit, ut moneat Apiſcopus Popteltin
inm diligenten, teneri unumqueinque Parocthia ſuzg
intereſſe, ubi commoae id fieri potelt, ad au-
diendum Eervum Dei; & quibus Parochi Sub-
ditos ſuos in Doctrina Chriſtiana erudire de-
bent, juxta id quod à prædicto Concilio in
citat. Cæp. z. Epiſcopis præcipitur, ut nempe
ſaltem Dominicis & aliis feſtivis diebtts Pueros in
ſe, ngulis Parochiis, Fidei rudimenta, & obedien-
tiam erga Deum & Parentes, diligenter al iis, ad
quos Pectabit ,„ doceri curent.
Et quia in nonnullis Diœceſibus numerus
dierum Feſtorum de præcepto, de Apoſtolica
noſtra authoritate & conſentu, eatenus eſt im-
Bb z minu-

388 Ad F. P. La-Croix Theologiam Moralem

minutus, ut nempe in aliquibus Feſtis Chri-
ſti fideles & Miſſam audire & ab operibus ſer-
vilibus abſtinere debeant; in aliis verò Popu-
lo permiſſum ſit opera ſervilia exercere, firm4
remanente obligatione audiendi Miſlæ Sacrifi-
cium; Nos, ut obortæ jam dubitationes circa
onus applicationis Miſſæ Parochialis in hujuſ-
modi diebus Feſtis, penitus eliminentur, ſta-
tuimus & declaramus, quòd etiam iiſdem Fe-
ſtis diebus, quibus Populus Miſſæ intereſſe de- ude
bet, & ſervilibus operibus vacare poteſt, omnes mit
animarum curam gerentes Miſſam pro Populo
celebrare & applicare teneantur. 3
Quia verò propriàâ nonnunquam experien- n
tiã ſatis agnovimus, aliquos eſſe Parochos adeo di
Pauperes, ut ferme ex eleemoſynis, quas à Fi- mzinn
delibus pro Miſſarum celebratione accipiunt, znk
vivere cogantur; eos verô, qui, Eccleſià Paro- “
chiali vacante, ad animarum curam esercen-
dam, ſub Vidarii, ſeu Oeconomi nomine, de- “ür
putantur, aliquibus in locis adeo illiberaliter E
tractari, ut exigui redditus ipfis conſtituti, & Reſ
Pauca incerta emolumenta eiſdem obvenientia, lln
ægrè ad eorum vitæ neceſſaria ſufficiant; quod

3 3 k
iis quoque non rarò evenire ſolet, qui in ali- nie
quibus Eccleſiis, habituali curâ apud alios ma-
nente, acktuali tantùm exercitio ſunt addicti; is
proindeque cum iſtis ſevere nimis agi videre-
tur, ſi diebus feſtis, quibus potiſſimum hujuſ- “D
modi occaſio ſe offert, eiſdem vetitum eſſet i
eleemoſy nam pro applicatione Miſſæ recipere: D

Idcirco Nos tam iſtorum, quam illorum ino.

Aihe Sapplementum, ſive Acceſſtones. 382
i piam ſummopere miſerantes, eildemque, quan.
aes tum Nobis integrum eſt, conſulere volentes:
e dquamvis, ut ſupra dictum eſt, omnes & fin-
e Luli prædicti teneantur diebus feſtis Miſſam pro
D Populo celebrare & applicare 3 attamen, quod
Gilnt Pertinet ad prædictos Parochos egentes, uni-
„cuique veſtrum facultatem concedimus, cum
lis, quos revera tales eſſe noveritis, opportu-
nè diſpenſandi, ad hoc ut, etiam diebus feſtis
hujuſmodi, eleemoſynam ab aliquo pio offe-
rente recipere, & pro ipſo Sacrificium appli-
care, quatenus id ab eo requiratur, liberè &
licite poſſint & valeant; dummodo ad neceſſa-
riam Populi commocdhtatem, in ipſa Eceleſia
Parochiali Miſſam celebrent; eâ tamen adjectâ
conditione, ut tot Miſſas infra hebdomadam
pro Populo applicent, quot in diebus feſtis,
infra eandem hebdomadam occeurrentibus, jux=
ta peculiarem intentionem alterius pii Benefa⸗
Ctoris obtulerint.
Quod autem ſpectat ad Viearios, ſive Oeco-
nomos Eccleſiarum vacantium, cuùm à Sacro
Tridentino Concilio citat. ſeſſ. 24. Cap. Iö. cui-
libet Epiſcopo tribuatur facultas eos deputandi
& conſtituendi, cum congrua, ejus arbitrio, fria-
&αα aρrtionis aſſgnatione; vVeſtrum erit, Ven.
Fratres, cum iis agere, qui vacantis Eceleſiæ
fructus exigunt, ut egenti Vieario, qui exiguâ
inm hujuſmodi certorum fructuum aſſignatione,
Hen pauciſque incertis proventibus gaudeat, con-
o gruum aliquod augmentum præbeatur pro
n. onerc celebrandi & applicandi Miſſlam pro Po-
. B b 3 pulo

unnnir,

rzt

Wmcene

320 Ad KR. P. La-Croix Theologiam Moralem
pulo diebus feſtis. Quapropter pro iis locis,
in quibus Eccleſiarum vacantium fructus ad
eommodum Cameræ Noſtræ Apoſtolicæ exi-
guntur, opportuna Theſaurario Noſtro Ge-
nerali mandata dirigimus, quæ is denunciare
non prætermittet peculiaribus dictorum loco-
rum Collectoribus, cum quibus Epiſcopi Ec-
eleſiaſticæ Noſtræ Ditionis, cæterorumque lo-
corum, in quibus, ut præfertur, Eccleſia-
rum vacantium fructus ad Cameram prædi-

ctam pertinent, ofſicii ſui partes in eum fi-
nem, de quo ſupra diximus, interponere de-

bebunt.
Ac demum, quoad illos, qui tanquam Vica-
rii, ſive perpetui, ſive ad tempus conſtituti,
Animarum curam adminiſtrant, quæ apud alios
habitu reſidet, ratione alicujus Eceleſiæ Paro-
chialis, ipſorum Eccleſiis, ſeu Monaſteris,
Collegiis, ſea Locis Piis olim unitæ; quamvis
à recol. mem. Prædeceſſore Noſtro S. Pio Pa-
Pa V. prafinita fuerit certa pars fructuum hu-
Juſmodi Vicariis aſſignanda, prout in ipſius
Conſtitutione, quæ incipit: Adexequendum,
datâ Kalendis Novembris Anni MDLXVII, di-
ſtinctè ſtatuitur; nihilominus, ubi præſcripta
fructuum portio, vel nullo modo, vel non in-
tegré Vicariis prædictis aſſignata reperiatur, vel
etiam ubi ea, quæ ad normam prædictæ Con-
ſtitutionis eiſdem fuerit attributa, miniméè ſuf-
ficiens à vobis reputetur, propter temporum
circumſtantias, & ſignanter pro implendo one-
re celebrandi & applicandi Miſſam pro Fople
die-

Ge
Katen
, ä6’
na
teſuw⸗

ömetmn

Gnntes
rplo
Uirs
turbes.
lwi
Uendn, A
LCulen
el gur

nun
gent
labett
1Moute.

Aennu,
nttl
h,unn

Supplementum, Euvr Acceßſoner. 391

diebus Feſtis de præcepto; utendum vobis erit
poteſtate, quam fecit Epiſcopis Synodus Tri-
dentina ſeſſ. z. cap. 7. dum illorum arbitrio per-
miſit, juxta temporum atque injunctorum one-
rum rationem, congruam prædictis Vicariis fru-
Ctuum portionem aſlignare; quam ob cauſam
Nos etiam Fraternitatibus Veſtris, quatenus
opus ſit, neceſſarias omnes & opportunas facul-
tates impertimur; quibuſcunque appellationi-
bus, privilegiis, aut exemptionibus, ut in eo-
dem Concilio ſancitur, adverſus ea, quæ ſalu-
briter à Vobis conſtituta fuerint, minimè ſuf-
fragantibus.
Hæc igitur circa Miſſam Parochialem ſta-
tuenda, & Fraternitatibus Veſtris denuncian-
da judicavimus. Indeque gradum facijentes ad
ea, quæ pertinent ad Miſſam Conventualem,
neminem Veſtrùm latere putamus Sacrorum
Canonum ſanctones, quibus præcipitur, ut
ſingulis diebus in Fœcleſiis Patriarchalibus, Me-
tropolitanis, Cathedralibus, & Collegiatis tum
horæ Canonicæ debitis modo, & formâ reci-
tentur, tum etiam Miſſa Conventualis celebre-
tur; quæ adeo claræ ſunt, ut nulla ſuper iis
oriri poſſit dubitatio. Eaque de re perſpicuæ
pariter, & per omnia uniformes exiſtunt Reſo-
lutiones ab hac Congregatione Ven. Fratrum
Noſtrorum Concilii Tridentini Interpretum re-
petitis vicibus emanatæ, quas omnes Apoſtoli-
cà Authoritate Noſtrà confirmamus & appro-
bamus, earum executionem Vobis enixè incul-
