tini Interpretum à piæ memoriæ Clemente Pa-
pa VIII. Prædeceſſore etiam noſtro confirma-
tum die 1 5. Martii 1596., quo ſancitur non ad
alium, quaàm ad Epiſcopum Diœceſanum Li-
teras Dimiſſorias pro eorundem Ordinum ſu-
ſceptione à ſuis Superioribus eſſe dirigendas,
præterquam in caſu, quo Diœceſanus à Diœce-
fi abeſſet, vel Ordinationes non eſſet habiturus,
quo etiam caſu in Literis Dimiſſoriis ad alium
Epiſcopum dirigendis expreſſa fieri deheat
mentio, vel de prædicta Epiſcopi Diœceſani
abſentia, vel de illa alia cauſa, videlicet, quocl
Ordinationes non ſit habiturus: exceptis tamen
quoad prædicta Kegularibus illis, quibus per
ſpeciale privilegium à Sede Apoſtolica poſt
Concilium Tridentinum fuerit conceflum; ut
à quolibet Catholico Antiſtite ordines fuſcipe-
re poſſint, ſuper quo Indulto nihil per præſen-
tes innovare intendimus. Noverint autem
Epiſcopi ſe debere per ſemeti pſos, ſecluſo ægro-
tationis caſu, Ordines conferre, & ſacrorum
Ordinum collationem ſtatutis à jure tempori-
bus, ac in Cathedrali Eccleſia, vocatis, & ad-
ſtantibus Canonicis, publicè habendam eſſe,
vel ſi in alio Diœceſis loco, ſemper tamen in Ec-

524 Ad K. P. Ea-Groix Theologiam Moralem

cleſia quantum fieri poterit digniori: & præ-
ſente Clero ejuſdem loci. Ne vero incertitu-
do, an ipſi ordinationes ſint habituri nimis gra⸗
ve aflerat incommodum promovendis varia
Dioœceſis loca inhabitantibus; per menſem an-
te ſingulis vicibus publico Edicto ab iiſdem E-
piſcopis denuncietur, ſe Ordinationes eſſe ha-
hituros, adeo ut quoties denunciatio hujuſmo-
di facta non fuerit, inde ſatis intelligant Regu-
lares, Epiſcopum Diœceſanum Ordinationes
eà vice minimè eſſe habiturum: ſihique idcirco
licitum futurum Ordines ab alio Epiſcopo ſu-
ſcipere cum Literis Dimiſtſoriis ſuorum Supe-
riorum ad eum direclis, ſervatà in iis formâ ſu=
Perius expreſſa.

„XVI. Epiſcopi in omnibus Mulierum Mo- l

naſteriis ſibi ſubjectis Ordinariàâ, in aliis vero
exemptis authoritate Sedis Apoſtolicæ incon-
cuſsè obſervari curent, quæ circa Sanctimonia-
lium clauſuram, vetitumque in dicta Monaſte-
ria ingrefſum, tam in Decretis Fridentinæ Sy⸗
nodi, quam in Conſtitutione fimilis memoriæ
Gregorii Papæ XIII. etiam prædeceſſoris Noſtri
edita Idibus Januarii anni 1575. provide ordi-
nata ſunt.
XVII. Perpendentes etiam Chriſtianæ Rei-
pPublicz in primis expedire, ut miniſterium,
ac poteſtas clavium in remittendis, retinendſiſ
que peccatis recte exerceatur; declaramus Sa-
cerdotes, tam Sæculares, quaàam Regulares, qui
ab Epiſcopis obtinuerint licentiam audiendi
Confeſſiones limitatam, velquoad genus Per-
Lonarum,

uwun.
ümt
Eulimn
urhiz
AeNR
N
2ceſer
iulwe,
1TCnrn
baltn
ülente
e,
n
Ilgte
De o 4
Cuktlitne
Einonn
Uerrorn

lorefelet
Dililine
Eulen.
Ulrine⸗

1

enrde

Plre

mun,
8
H

DFupplementum, ve Acteſſtoner. 52
ſonarum, vel quoad tempus, non poſſe pœni-
tentiæ Sacramentum adminiſtrare extra tem-
pus, vel locum, vel genus Perſonarum ab ipſis
Epiſcopis præſcriptum, quocunque privilegio,
etiam in vim Bullæ, quæ appellatur Cruciatæ
Sandtæ, competente, nullatenus ſuffragaturo.
Cumque idem Innocentius Prædeceſſor per
ſuas die 19. Aprilis anni milleſimi ſeptingente-
ſimi, expeditas Literas decreverit Sacerdoti⸗
bus tam Sæcularibus, quaàm Regulari bus non
licere confeſſiones eorum, à quibus ex indulto
prædicæ Bullæ Cruciatæ ad id electi fuerint,
audire, abſque præcedenti approbatione Or-
dinarii illius Loci, in quo ipſi Pœnitentes de-
gunt, & Confeſſores eligunt etiam ab Ordina-
riis aliorum Locorum antea approhati fuiſſent,
ac etiamſi Roœnitentes Ordinariis illis, qui Con-
feſſores Clectos approbaſſent, ſupditi eſſent;
nec non Confeſſiones aliter factas, ac reſpecti-
Vé exceptas, nullas fore, irritas, & Invalidass

& Conſeſlores ipſo jure ſuſpenſos eſſe. Nos

eandem Conſtitutionem approbantes, confir-
mantes, & innovantes declaramus inſuper
prædictis Sacerdotibus tam Sæcularibus, quaàm
Resgularibu ad Confeſſiones excipiendas, vel
ex vi prædictæ Bullæ Cruciatæ, vel ex quocun-
que alio privilegio electis ſuffragari minime et=
lam poſſe, quod approbati alias fuerint ab Epi⸗
ſeopo illo, qui aliquando fuerit Ordinarius Lo-
ci, in quo Confeſſiones audiendæ ſint, ſed talis
tunc temporis amplius non exiſtat, vel quia ab

haumanis exceflerit, vel Epiſcopatui renuntia:

Verit,

5 26 Ad K. P. La-Croiæ Theologiam Moralem

verit, vel quia ad aliam Eccleſiam authoritate
Apoſtolicà translatus reperiatur; ſed neceſſa-
riam omnino eſſe illius, qui actualiter, & pro
tempore Ordinariam Juriſdictionem in ea
Diœceſi exerceat, approbationem. Hæc tamen
ſuffragetur etiam tacita, eaque adeſſe cenſea-
tur, quouſque præcedens licentia, ſive appro-
batio duret, & revocata ab eo non fuerit; in
quo caſu nova, & expreſſa impetranda erit, ſi
illa Præcedenter obtenta, vel pro temporis ad-
ſeripti lapſum expiraverit, vel per poſteriorein
revoçationem ſublata fuiſſet.
XVIII. Meminerint quoque Regulares, ſe
excipere non poſſe Confeſſiones Monialium,
tametſi eorum regimini, & gubernio ſubjectæ
ſint, niſi ultra licentiam ſuorum Prælatorum
Regularium præcedat examen coram Epiſco-
po Diœceſano faciendum, ejuſque ſpecialis
quoad Confeſſiones dictarum Monialium ap-
probatio; remotâà quâcunque conſuetudine,
etiam immemorabili.
XIX. Cumque ex eodem Concilio Triden-
tino Confeſſor extraordinarius bis, aut ter in
anno offerri Monialibus debeat, qui omnium
Confeſliones audiat: ſi in beedun Superiores
Regulares quoad Monaſteria ipfſis ſubjecta to-
ties prædictum extraordinarium Confeſſorem
deputare neglexerint, vel ſi etiam ex proprio
eodem Ordine ſemper deputaverint, nec ſal-
tein ſemel in anno ad id munus elegerint Sa-
cerdotem, aut Sæcularem, aut Kegularem al-

terius diverſi Ordinis Profeſſorem; in his caſi-
bus

ülorm
bihe
Dhmndm.
Ahlewale
Verot, z
chunt

Epeme

Ulhlnent
Euhpnt
nmbhlln,
nlar
Ulrina
Weobien
Anng
itt, ro
unhhen
pela
Wtar,
6 8 tem
D eno

n

te 1
Chule⸗ .
con
n nd

“ 1
uſient
, 5
Uenyrr.
e

Ahmſarh
nHum

nnhiit.

r fen
.

lulmg
nrnnde

Supplementum, ſive Acceſſionee. 527

bus Epiſcopi pro ſuo arbitrio, & conſcientia
deputationem hujuſmodi facere poſſint, nec
illa quovis titulo, aut prætextu à Superioribus

KRegularibus valeat im pediri.

XX. Epiſcopi inſuper abuſus omnes, qui in

ecleſiis, aut Sæcularibus, aut Regularibus

contra præſcriptum Cæremonialis Epiſcopo-
rum, & Ritualis Romani, vel Rubricas Miſſa-
lis, & Breviarü irrepſerint, ſtudeant omnino
removere. Et ſi adverſus ea, quæ in dicto Cæ-
remoniali ſtatuta ſunt, conſuetudinem, etiam
immemorabilem allegari contingat poſtquam
recognoverint, aut eam non ſatis probari, aut

ctiam probatam ſuffragari, utpote irrationabi-

lem de jure non poſſe: executioni eorum, quæ
in dicto Cæremoniali conſtituta ſunt, di iligenter
incumbant; nec ulla ſuſpenſiva appellatio ad-
mittatur.
XXI. Sedulo pariter cavent idem Epiſcopi,
ut eliminentur abuſus, ſi qui forſan tam quead
Eceleſiaſticos Sæculares, quàm quoad Regula-
res inducti fuerint adverſus Concilii Tridenti-
ni Decretum de obſervandis, & evitandis in ce.
lebratione Miſſarum . 22. & contra Regula-
res, ſi opus fuerit, procedant ex Apoſtolica de-
legatione in eo Decreto ipſis indulta, poſtpoſi-
tà quàcunque appellatione ſuſpenſivâ; ſed ſo-
lum reſervata in devolutivo ſuper quocunque
dubio, quod excitari contigerit, declaratione
Congregationis pro tempore exiſtentium S. R.
E. Cardinalium memorati Concili Interpre-

tum.
XXII.

5 28 Ad R. P. La-Croix Theologiam Moralem

XXII. Cumque circa Miſſarum celebratio-
nem in privatis Oratoriis „nec non circa uſum
Altaris geſtatorii à recol. memor. Clemente
Papa Xl. Prædeceſſore etiam Noſtro opportu-
num Decretum promulgatum fuerit die 15.
Decembris anni 170 3. Epiſcopi dent operam ut
omnia ibidem ſtatuta etiam in Regnis Hiſpa-
niarum ſerventur: idemque Decretum in ſuis
reſpectivè Diœceſibus, ut facilius omnibus in-
notelcat, publicari faciant, additâà etiam pro-
hibitione, ne in privatis Regularium QOellis, ſi-

ve Cubiculis erigatur Altare pro re ſacra ibi-

dem facienda, & contra quoſcunque contra-
vealentes Cenſuris etiam Eccleſiaſticis proce-
dant, adhibitâ quoad Regulares authoritate
Sedis Apoſtolicæ in memorato Decreto ipſis
delegatà, remotàâque quâcunque contrari4
conſuetudine, etiam immemorabili. Decla-
ramus tamen, quòd, cum in prædicto Decreto

ſtatuatur, non licere Epiſcopis extra Domum

propriæ habitationis in Domibus Laicis erige- 1
re Altare, ibique Sacroſanctum Miſſæ Sacrifi-
cium celebrare, ſive celebrari facere; hujuſmo-
di prohibitio intelligenda non ſit de Domibus

etiam Laicis, in quibus ipſi Epiſeopi fortè oc- unr

S Vanii
AMae
c

caſione Viſitationis, velitineris hoſpitio exci-
piantur, ut nec etiam quando Epiſcopi in caſi-
bus à Jure permiſtis, vel de ſpeciali Sedis Apo-
ſtolicæ licentia abſentes à Domo propriæ ordi-
nariæ habitationis, moram idcirco faciant in
aliena Domo per modum ſimilis habitationis:

his enim caſibu⸗ licita iis erit erectio Altaris ad
effe-

4 ke

Ann zt
. e
Mknno
tlind
uſ
Pe
Alrun
lhhrt,
Manmſ
K
lbe dl
Ardt
Koennteont
Uneuuheen
Ar,
Ppnpimn,
10temi
Mdetlerne
lertan
limimn
Ulokolc⸗

nre
ſnn
uumini
Umno⸗

ue
lemug
Nr ann

NN,.

Cchero
Gmhowon

nnlein

Sapplementum, ve Acceſſtiones. 529
effectum prædictæ celebrationis, non ſecus, ac
in Domo propriæ ordinariæ habitationis.
XXIII. Præcipimus quoque accuratéè atten-
di, ac adimpleri quæcunque alia præſcribuntur

in ejuſdem Generalis Synodi ſeſſ. 25. de Regu-

laribus, & Monialibus. Qumque in cap. 25.
ampliſſimè derogetur omnibus contrariis pri-
vilegiis ſub quibuſcunque formulis verborum
conceptis, ac Mare magnum appellatis, etiam
in fundatione obtentis, nee non Conſtitutioni-

bus, & Regulis etiam juratis, atque etiam con-

ſuetudinibus, vel Præſcriptionibus, etiam im-

memorabilibus; ſciant omnes derogationem

hujuſmodi non ad ea tantum referri, quæ in
prædicto capite continentur, ſed etiam ad alia,
quæ in ſingulis ſuperioribus Capitulis ejuſdem
ſeſſionis conſtituta ſunt.
XXIV. Ad hæc, ut recta in Judiciis ratio
ſervetur, præcipimus, quôd, ubi in Cauſis Cri-
minalibus Ordinarii Locorum in Kegnis Hi-
ſpaniarum proceſſerint ex Officio, hoc eſt non
ad ullius querelam, ſive accuſationem, ſi ab eo-

rundem Ordinariorum ſententiis Appellatio.
vel ad Sedis Apoſtolicæz Nuntium, vel ad Me-

tropolitanos interpoſita fuerit; tum ene alio-
quin ſi nullus A coris partes gerat, delinquen-

tes pœnam ſuis criminibus debitam effugiant)
Procuratores Fiſcales Tribunalis Nuntiaturæ
Apoſtolicæ, & reipectivè etiam Curiæ Metro-

politanæ, inſtantias, alioſque actus deſuper ne-
ceſſarios peragant, & proſequantur, ut prædi-
Cæ Ordinariorum ſententiæ juſtam confirma-
Ad P. La-Croix Theol. Suppl. LI tionem,

53 8 Ad KX. P. La-Croix Theclogiam Moralem

tionem, & executionem obtineant. Quòd ſi
dictis Procuratoribus Fiſcalibus non citatis, & *
inauditis, contrarias ſententias in gradu appel- ne
lationis proferri contigerit; iſtæ prorſus nullæ
ſint, ac irritæ cum omnibus actis geſtis, nullum- 1eg 4
que ſortiri debeant effectum; quinimo præce-
dentes Ordinariorum ſententiæ executioni ndh
mandentur, perinde, ac ſi appellatio ab iis inter- e
pPoſita nullatenus fuiſſet. Arkn
XXV. Cæterum cum generaliter circa ap- nundh
Pellationes, & inhibitiones ſatis proviſum fue- all
rit per Conſtitutionem piæ memor. Innocentii illiun
Papæ IV. Prædeceſſoris etiam Noſtri in cap. Muül
Romana, ac etiam per Decreta Concilii Tri- Mne
dentini, itemque alia edita die 16. OClob. 1600. N hn
à Congregatione Negotiis, & Conſultationi- uunlijtn
bus Epiſcoporum, & Regularium præpoſità, uuumn
& à præfato Clemente VIII. confirmatà, ac de- ikacht
nique etiam alia promulgata tempore Pontifi- Mum
catus ſimilis mem. Urbani Papæ VIII. Præde- AMn li
ceſſoris ibidem Noſtri, die videlicet 5. Septem- IIugg
bris 1626. volumus, & mandamus, quòd, quid- lmn
quid in omnibus memoratis Conſtitutionibus, Myull
& Decretis ſtatuitur diligentiſſime per omnes Mann
iis com prehenſos obſervetur in Cauſis ad Cu- g
rias Eccleſiaſticas pertinentibus in Regnis Hi- din
ſpaniarum; quàcunque conſuetudine, etiam 4
immemorabili, vel quovis privilegio, aut ſty-
lo concedendi etiam quaſcunque inhibitiones
nuncupatas temporarias, penitus exclaſo.
XXVI. Quo vero ad Judices Conſervato- ach
res, & modum, ac facultatem procedendii in e dun
Cauſis i

u nber

nun
limne
welit
Ut

Nilill

eaet
intn
ungt

Supplementum, ſive Acveſſtones. 531

Cauſis Civilibus, quæ ad eorum cognitionem
pertinere poſſint, inviolate cuſtodienda erit

norma præſcripta in Conſtitutionibus fel. rec.
Innocentii IV. Alexandri IV. Bonifaci VIII.
Gregorii XV. aliorumque Romanorum Pon-

tificum Prædeceſſorum Noſtrorum hâc de re
editis, nec non in Decretis Concilii Tridentini,
ſub pœnis ibidem contentis, quas præſenti No-
ſtrà Conſtitutione innovamus, & confirma-
mus; hoc etiam addito, ut idem Judices Con-
ſervatores, & Mandatorum ſuorum executo-
res exhibere debeant Epiſcopis, aliiſque Loco-

rum Ordinariis literas ſuæ deputationis, qua-

rum vigore procedere intendant.
XXVII. Enixé denique, & ex intimo Pa-
terni cordis Noſtri ſenſu omnes è religioſiſſima
Hiſpanica natione monemus, ut memores ſint,
teneri ſe exactè, firmiter, & cum effectu ob-
ſervare etiam omnia, & ſingula in cæteris om-

nibus ejuſdem Tridentini Concilii Decretis

ſancita. Et ne eorum executio poſthac ullo
modo impediatur, aut retardetur; decernimus,
ac declaramus, nullum pro impedjienda, aut
ſuſpendenda executione Conciliarium ſanctio-
num ejuſmodi, aut Decretorum, quæ ab Ordi-
narlis edita fuerint pro executione pariter eo-
rum, quæ in ipſo Concilio ſtatuta ſunt, ſuffra-
gari poſſe, ac debere contrarium Privilegium,
quod ante prædicti Concilii promulgationem
à Sede Apoſtolica obtentum fuerit, niſi etiam
poſt ipſum Concilium fuerit in forma ſpecifica
ab eadem Apoſtolica Sede confirmatum, vel
LI 2 novi-

532 Ad X. P. La=Croix Theologiam Moralem

noviter conceſſum; itemque obſtare non poſſe
ullum Statutum, vel Concordiam, quæ à præ-
dicta Apoſtolica Sede ſpecialiter confirmata
non ſit; neqte quemcunque longævum non e
uſum, aut contrariam conſuetudinem, vel
præſcriptionem etiam centenariam, vel imme- e
morabilem, niſi forſan præfatæ conſuetudinis, an
aut præſcriptionis materia capax ſit, & inſuper ⸗
conſuetudo, aut præſcriptio immemorabilis Mmuh
probata jam ſit admiſſa à competenti Judice rpi
per tres ſententias conformes, vel per unam, de.
quæ in judicatum tranſierit, nec demum quam- miun
cunque Appellationem, ſive inhibitionem, et- Ahnmgn
lam temporariam; reſervato duntaxat recurſia udune
in devolutivo ad memoratam Congregatio-iNimn,
nem Cardinalium ejuſdem Concilii Interpre-mumuun
tum; quibus etiam tanquam Executoribus præ-Irmil
ſentium Noſtrarum literarum, non ſolum com- rimit
mittimus, & mandamus, ut eas, ipſarumque n
Decreta, & Ordinationes omnes perpetuo, & Miaden
inviolabiliter obſervari faciant cum eadem po. mn Ilij
teſtate, quæ iiſdem Cardinalibus à Sede Apo- aluge
ſtolica tributa eſt pro executione Decretorum N
memorati Concili, ſed etiam privativé facul- Nrnin
tatem impertimur, quandocunque opus fue- h
rit, interpretandi, explicandi ac declarandiean- *
dem noſtram Conſtitutionem, omneſque, & ne
ſingulas ordinationes in ea contentas exce- Wree⸗
ptis his, quæ ad Cæremoniale Epiſcoporum, uum
Kituale Romanum, & Kubricas Miflalis, & , iulnd
Breviarii pertinent] quatenus illis dubietas ali- It⸗
qua, aut difficultas emerſerit; non retardat4 Khr⸗
tamen ul⸗
l

Supplementum, Pve Acceßſtones. 533
* tamen interim illarum executione, adeo ut an-

An te hujuſmodi executionem nec ullus recurſus
ln ad eandem Congregationem Cardinalium, nee
“H ulla ſuper quovis Dubio conſultatio promove-
n

nipoſſit. Decretis vero, & Declarationibus
,Hh à prædicta Congregatione faciendis poſtquam
miem noſtra, aut Romani Pontificis pro tempore ex-
Miin zſtentis approbatio acceſſerit, ſtatim quæcun-
munbi que reclamatio, aut conſultatio omnino ceſſa-
nIid re, perpetuumque ſilentium deſuper impoſi⸗
m tum cenſeri debeat.
Decernentes pariter eaſdem præſentes lite-
ras ſemper firmas, validas, & efficaces exiſtere,
& fore, ſuoſque plenarios, & integros effectus
ſortiri, & obtinere, ac illis, ad quos ſpectat, &
pro tempore quandocunque ſpectabit, in om-
nibus, & per omnia pleniſſimè ſuffragari, & ab
eis reſpectivé inviolabiliter, & inconcuſſa ob-
ſervari debere. Sicque, & non aliter per quoſ-
cunque Judices Ordinarios, & Delegatos, et-
iam Cauſarum Palatii Apoſtolici Auditorés,
30 S. K. E. Cardinales etiam de Latere Legatos,
ac Sedis præfatæ Nuntios, alioſve quoslibet:
qucunque præeminentiâ, & poteſtate fungen-
tes, functuros, ſublatâà eis, & eorum cuilibet,
quàvis aliter judicandi, & interpretandi facul-
tate, & authoritate, ubique judicari, & defi-
niri debere, ac irritum, & inane, ſi ſecus ſuper
his à quoquam quâvis authoritate ſcienter, vel
ignoranter contigerit attentari.
Non obſtantibus præmiſſis, ac quatenus opus
ſit Noſtrà, & Cancellariæ Apoſtolicæ Regulꝗ
11 de

534 AdK. P. La-Croix Theologiam Moralem

de jure quæſito non tollendo, aliiſque Conſti-
tutionibus, & Ordinationibus, Apoſtolicis,
nec non quorumque Ordinum, Congregatio:
num, Inſtitutorum, & Societatum, etiam Je-
ſu, & quorumvis Monaſteriorum, Conven-
tuum, Eccleſiarum, Locorum Piorum, aliiſ-
que, quibuſvis etiam juramento, Confirmatio-
ne Apoſtolicà, aut quaâvis firmitate alià robo-
ratis Statutis, & conſuetudinibus, ac præſcri-
ptionibus quantumque longiſſimis, & imme-
morabilibus, Privilegiis quoque, Inſtitutis, &
Literis Apoſtolicis, Ordinibus, Congregatio-
nibus, Inſtitutis, & Societatibus, etiam Jeſu,
ac Monaſteriis, Conventibus, Eccleſis, & Lo-
cis Piis prædictis, illorumque reſpectivè Supe-
rioribus, aluſve quibuslibet Perſonis, etiam
ſpecialiflimà mentione dignis, ſub quibuſcun-
que verborum tenoribus, & formis, ac cum
quibuſvis etiam derogatoriarum derogatorũis,
aliiſque efficacioribus, & inſolitis clauſulis, ir-
ritantibuſque, & aliis Decretis, etiam Motu
Proprio, ac ex certa ſcientia, & de Apoſtolicæ
Poteſtatis plenitudine in genere, vel in ſpecie,
ſeu alias quomodolibet in contrarium permiſ-
ſorum conceſſis, confirmatis, & innovatis. Qui-
bus omnibus, & fingulis, etiamſi pro illorum
ſufficienti derogatione de illis, eorumque totis
tenoribus, ſpecialis, ſpecifica, expreſſa, & in-
dividua, ac de verbo ad verbum, non autem
per clauſulas generales idem importantes men-
tio, ſeu quævis alia expreſſio habenda, aut ali-
qua alia exquiſita forma ad hoc ſervanda foret,
illorum

udent
Sumii
6kirlon
Aaocrit
ummu.
Abenm
Uhylhheren
Dunluma
ulollaon

Mizmo⸗

ed an
Uerorn,
llbben
nllo,ͤl
Mini,
ne
Aaler
untz
weor
lte
l

Clnn er
ahuer

Supplementums, ſive Aeceſſtones. 535
illorum omnium, & ſingulorum tenores, ac ſi
de verbo ad verbum exprimerentur, & inſere-
rentur, nihil penitus omiſſo, & forma in illis
tradita obſervata, eiſdem præſentibus pro ex-
preſſis, & inſertis habentes, illis alias in ſuo ro⸗
bore permanſuris, ad præmiſſorum effectum
hâc vice duntaxat ſpecialiter, & expreſsè dero-
gamus, cæteriſque contrariis quibuſcunque.
Volumus autem, ut earundem præſentium
Literarum tranſumptis, ſeu exemplis, etiam
impreſſis, manu alicujus Notarii publici ſub-
ſcriptis, & ſigillo alicujus Perſonæ in dignitate
Eccleſiaſtica conſtitutæz munitis, eadem pror-
ſus fides tam in Judicio, quâm extra illud ubi-
que adhibeatur, quæ ipſis præſentibus adhibe-
retur, ſi forent exhibitæ vel oſtenſæ.
Datum Romæ apad S. Mariam Majorem
ſub Annulo Piſcatoris die 13. Maji 1723. Ponti=
ficatůùs Noſtri anno zdo.
Cum autem, ſicut accepimus, tametſi præ-
miſſa à memorato Innocentio Prædeceſſlore,
maturo, ac ſaluberrimo fuerint conſtituta, &
ordinata conſilio, illa nihilominus, nedum ple-
nariæ executioni, ut par erat, demandata fue-
rint, neque proinde optatos fructus uſquequa-

que proferre valuerint; Hinc eſt, quod nos

probè conſiderantes, nihil magis alios ad ve-
ram Pietatem, & Dei cultum aſſiduè inſtruere,
& excitare, quam eorum vitam, & exemplum,
qui ſe Divino Miniſterio dedicàrunt, facilèque
fieri poſſe, ut populus in via Domini proſperè,
LI 4 & fe-

F36 Ad K. P. La-Croix Theologiam Moralem.

& feliciter progrediatur, ſi Clerus illi prælu-

ceat, ac fuavem in eo Sanctioris Diſciplinæ, bo-
norumque operum odorem diffundat, ac pro-
pterea eorundem præmifforum ad hunc tam
pium, & ſalutarem ſinem tendentium ſubſiſten-
tiæ, ac paratæ executione, fublatis quibufvis
impedimentis, quantum cum Domino poſfu-
mus, Paſtorali noſtrà curâ, & ſolicitudine con-
fulere eupientes, præinſertas Innocentii Præ-
deceſſoris Literas, & quæcunque in eis con-
ſtituta, ordinata, ſancita, decreta, & de-
clarata, ac aliàâs quomodolibet contenta, &
expreſſa, authoritate Apoſtolicàâ, tenore præ-
ſentium perpetuò approbamus, & confirma-
mus, ac quatenus opus ſit, innovamus, & de no-
vo conſtituimus, innovamus, ordinamus, ſan-
cimus, decernimus & declaramus, illiſque in-
violabilis Apoſtolicæ firmitatis robur adjici-
mus.
Nec non tam dilecto Filio Noſtro, & Sedis
Præfatæ in Regnis Hiſpaniarum Nuntio nunc,
& pro tempore exiſtenti, quod ea, quæ ad ip-
ſum, ejuſque Tribunal pertinent, quam Ve-
nerabilibus Fratribus Archiepiſcopis, Epiſco-
pis, cæteriſque Locorum Ordinariis, & Supe-
rioribus, ac etiam dilectis Filiis utrique Clero
Sæculari, & Regulari eorundem Regnorum
diſtrictè, ae ſub interminatione Divini Judicii,
authoritate præfatà, harum ſerie præcipimus,
& mandamus, ut illa omnia, & ſingula, omni
morà, dilatione, & cunctatione ſublatâ, deht-
t

ür
n
S
W,
SNrn
un kan
NG
lüdrd
“
1 Kind
aguſkel
Oluslau

0kurbu
Wulnoe
mengn
ngebn
gerten
eren

.
it
8
dint
igit

mio

lileeh
Nei
lido⸗
mU.
ut,i
amſn
n un
Cannitrr
Nlunne
nUr
M a

Supplementum, Pve Acceſzonee. 5377

tâ obedientià exequantur, & accuratè, & exactè
ſervent, faciantque reſpectivè illa ab iis, ad quos
ſpectat, & quandocunque ſpeckabit in futu-
rum, eâdem authoritate omnimodæ executioni
demandari, & inviolabiliter obſervari.
IV.

Decernentes pariter ita in præmiſſis per quoſ-

cunque Judices Ordinarios, & Delegatos, eti-

am Cauſarum Palatii Apoſtolici Auditores,
ac ipfius S. R. E. Cardinales etiam de Latere
Legatos, & dictæ Sedis Nuntios, alofve quos-
libet, quâeunque præeminentiâ, & poteſtate
fungentes, & functuros, ſublatâà eis, & eorum
cunlibet quàâvis aliter judicandli, & interpretan-
di facultate, & authoritate, judicari, & definiri
debere, ac irritum, & inane, ſi ſecus ſuper his
à quoquam, quavis authoritate, ſcienter; vel ig-
noranter contigerit attentari.
Non obſtantibus omnibus, & fingulis illis,
quæ prædictus Innocentius Prædeceſſor in Lite-
ris ſuis præinſertis voluit non obſtare, cæteriſ-
que contrariis quibuſcunque.
. VI.
Ut autem eædem præſentes Literæ ad om-
nium notitiam facilius deveniant, volumus il-
las, ſeu earum exempla ad valvas Eccleſiæ La-
teranenſis, ac Baſilicæ Principis Apoſtolorum,
nee non Cancellariæz Apoſtolicæx; Curiæzque
Generalis in Monte Citatorio, & in Acie Cam-
pi Flore de Urbe, ut moris eſt, affigi, & publi-
cari Sieque Pablicaad, „& âffixas omnes: &

5ʒ8 Ad K. P. La-Croiæ Theologiam Moralem

ſingulos, ques illæ concernunt perinde arctari,
& afficere, ac ſi unicuique eorum nominatim, &
perſonaliter intimatæ fuiſſent.
D. VII.
Utque ipſarum Literarum tranſumptis, ſeu
exemplis etiam imprefſiis, manu alicujus Nota-
rii publici ſubſeriptis, & ſigillo Poriohne in Ec-
cleſiaſtica Dignitate Conflitutaj munitis eadem
prorſus fides tam in Judicio, quam extra illud
ubique adhibeatur, quæ eildem præſentibus ad-
hiberetur, ſi forent exhibitæ, vel oſtenſæ.

Datum Romæ apud S. Mariam Majorem
ſub Annulo Piſcatoris die 23. Septembris 1724.
Pontificatũs Noſtri Anno primo.

T. Card. Oliverius.

Annoà Nativitate Domini Noſtri ESUCHIRI-
S21 1724. Indidtione 2. die verò 1. Odkobris,
Pontißcatts 6J. H. W. D. BlE. NE. DICYI Di-
vina Providentid PAPA. LII. Anno e.
mo, ſupradictz Literæ Apoſtolicæ afßtxä,
Publicatæ fuerunt ad valvas Baße, licc Ps.
cipis Apoſtolorum, J. Joannis in Laterano,

& S. Mariæ Majoris, prout ſimiliter ad val-

vas Cancellariæ Apoſtolicæ, & Magnæ Curiæ
Innocentianæz, & in Acie Campi Floræ, aliiſ-
ue locis ſolitis, & conſuetis Urbis, dimiſſis

linin,4

uptn nuni

)iln
alr

copiis, ut moris eſt, per nos Franciſcum Bal- Anl

dum, & Dominicum ce Mariiuis “ ADokod.
cos Cunfores.

Joannes del Reé Magiſt. Curſor. 8
Li

, V

linpt

e nl

ineren
nnlled
tnu.
l

Moe
nnr

CAE
DA0e
ited

Sapplementum, ſve Acceſſionet. „ 39.

Lib. 4. num. 740. Per Procuratorem. (r)
(1) Emitti poſſe Fidei profeſſtonem per Procurato-
rem etiam à Proviſis in Cathedralibus affirmant Na-
var 1. 2. Conſi. 11: de Zureiurando num. 2. Sanchez in
præcepto Decal. Tom. I. lib. 2. c. 5. num. 7. Barboſa Ju-
ris Eccl. univ. l. I. C. 2I. num. 56. Anacl. ad titulum
de Jurejurando num. 182. At ſaltem quoad Canonicos
negativæ ſententiæ adhæſit tum Rotæ Tribunal juxta
Reſolutiones impreſſas apud Garziam de Benef. part. 3.
c. 3. num. 52. & num. 75. tum Sacra Congregatio in
Valentina an. 16 10. & in Cathacenſi 9. Februarii 1726.
in qua ad 2. dubium, an profeſſio Fidei emitti poſſit à
Canonicis per Procuratorem, reſponſum fuit negativè
T. 3. Y beſ. Keſolut. P. 27 5.
Lib. 4. num. 8S3 3. præſumendum eſſe fieri debere.
(¹
(1) Applicandum éſſe Sacrum in Capellaniis perpe-
tuis cum onere Miſſarum pro Fundatore, niſi aliud ejus
voluntas vel cxpreſſa, vel cex urgentibus conjecturis
elicita præſeferat ,„ ſæpè reſolvit Sacra Congregatio, ut
videre eſt T. 4. Reſol. p. 306. Inter conjecturas præſe-
ferentes contrariam mentem Fundatoris, hæ duæ ab ea-
dem Sacra Congregatione approbatæ fuêre. I. Quando

celebratio Miſſæ demandata fucrit pro commodo popu-

li, vel Monialium Miſſam audientium, ut in Nova-
nienſi 22. Novembris an. 1727. T. 4. p. 1 30. aliiſque
ibidem p. 306. II. Quando Fundator præſcribendo cer-
tum numerum Miſſarum, aliquas applicari pro anima
ſua expreſsè mandaverit, & quoad alias vel nihil de
applicatione dixerit, vel illas remiſerit ad arbitrium
Cappellani, vel Cappellano impoſuerit ſolum onus oran-
di pro anima ejus, quod verbum ſignificat qvidpiam ab
applicatione diverſum, ut notat Suarez de Legib. lib. 6.

c. I. num. 6. Paſqualig. de Sacrif. Miſſ. quæſt. 45. nul-

mer. 4. idque conſtat in Ferrarienſi II. Junii 1729. T.
4. p. 307. ubi & aliæ antiquiores Congregationis Reſo-
lutiones citantur. Lib.

540 Ad K. P. La-Croiæx Theologiam Moralen-

Lib. 4. num. 867. Epiſcopi, & Parochi tenentur
reſidere. (1) 3

(1) De Reſidentia Epiſcoporum habeto hic Bullam

Benedicti XIV. feliciter regnantis.
VIII.
BENEDICTUS PISCOPUS
SERVVUS SERVORUM DEI

ad Perpetuam rei memoriam. 41

keſt
emtend

Poenrtiff. AbD univerſæ Chriftianz Reipublicæ mWeten

eum * le ſia ia, H
Conozio. ſtatum, ad Eceleſiaſticarum Le- audhtis

ram ſoli- gum cuſtodiam, & Fidelium Populo- upr
igee rum ſalutem, tam magni refert ſingu-⸗ qn Nhe
oαιε osς Patriarchalius „ Primatialibus, hiur

identiam 1 3
Epiſco. Metropolitanis, & Cathedralibus Ec-
poram. Ccleſiis præpolitos, in ipfis Eccleſiis, vel
Dicœceſibus fihi creditis aſliduè reſidere;
ut difcile ſit aliud ullum reperire Ee-
clefiaſticæ diſciplinæ caput, quod aut ain
Conciliaribus Canonthus atque Decre- e
tis, aut Apoſtolicæ Sedis Conſtitutio⸗:

1

n

nibus & Sanctionibus, tam ſæpè tam- ni
que impensé inculcatum fuerit & com-
e1,, N

mendatum. Ut autem antiquiora Ca-
nonica ſtatuta prætereamus, Nobis ſa⸗ hucktn
tis erit innuere, quid hae de re decre- utum
verit Sacroſancta Tridentina Synodus n gen
ſeſ.6. Cap. I. & ſeſſ. 23. Cap. Y. de Reform. Sa
tum ea, quæ recol, mem. Prædeceffor

Noſter

Sapplementum, kve Acceſſiones.
Noſter Urbanus Papa VIII. præſcrip-
ſit in ſaa Conſtitutione data apud S.
Petrum die 12. Decembris Anni 1634.
quæ incipit: San’za Synodus, & in qua
præcedentes aliorum Romanorumbon-
tificum Pii IV. Gregorit XIII. & Cle-
mentis VI I. Leges & Conſtitutiones
retulit, confirmavit, & ampliavit.
Neque Opus eſt recenſere omnes Ency-
clicas Literas, quæ, ad Patriarchas,
Primates, Archiepiſcopos, & Epi-
ſcopos de implendo hujuſmodi Reſi-

dentiæ onere identidem admonendos,

ab hac Apoſtolica Sede mitti conſueve-
runt; ut patet ex Epiſtola juſſu Ven.
Servi Dei Innocentii Papæ XI. Præde-
ceſſoris quoque Noſtri ſoripta die 5. Fe-

bruarii Anni 1678. Item ex alia die 24.

Decembris Anni 1707. à felic. record.
Clemente Papa K ad ſuum & Apoſto-
licæ Secdlis Nuntium Neapoli commo-
rantem conſcripta;, ut illius Regni Præ-
ſules ad reſidendum in propriis Ecole-=
ſiis & Diœceſibus adigerentur; nec non
ejuſdem Clementis Literis in forma
Brevi datis die 25. Maji Anni 1709. ad
Archiepiſcopos & Epiſcopos Poloniæ,
qui obtentu turbarum & diſſenſionum,
qui tunc in eo Regno verſabantur,
ſuas reliquerant Ecclelias atque Dice-
ceſes.

Neque

544

542 Ad KR. P. La-Croiæ Theologiam Moralem

Quid hac
in re præ-
ſtiterit
Sanctiſſi-
mus Do-
minus

Noſter.

Neque porro Nos hac in re Apoſto-
lici Officii Noſtri partes deſiderari per-
miſimus. Vix enim inſcrutabili Divi-
næ Providentiæ conſilio in hac ſupre-
ma Eccleſiæ univerſalis ſpecula collo-
cati fuimus, cuùm veterem Prædeceſ-
ſorum Noſtrorum morem in uſum re-
vocantes, ad Ven. Fratres omnium
per Orbem Eccleſiarum Antiſtites A-
poſtolica ſcripta direximus, quibus, in-

ter cætera ſalubria monita, hoc etiam

de reſidendo in propriis Eccleſiis pecu-
liari ſtudio iis inculcare, & tam graviſ-
ſima damna, quæ ex corum abſentia
proveniunt, quam magnas utilitates,
quas eorum præſentia concreditis ipſis
Diœceſibus affert, ante oculos propo-
nere non prætermiſimus, ut videre eſt

in O. 4. Epiſtolæ Encyclicæ die 3. De-

cembris Anni 1740. à Nobis conſcri-
ptæ, quæ in Zomo I. Bullarii Kegr
nuper vulgati num. 2. impreſla eſt.
autem hominum corda ſcrutatur Deds,

is ſanè novit, quanto & quàâm acerbo

animi Noſtri dolore nonnunquam ac-
ceperimus, Eccleſiaſticas Regulas ab
aliquo ex Fratribus hac in parte viola-
ri, & quantopere ſtuduerimus, nunc
admonendo, nunc obſecrando, nunc
increpando, abſentes quidem per Li-
teras, Præſentes verò ipeâ voce ad de-
bitum Reſidentiæ Officjum revocare.

Quain

tumn
Ah;
innhä
etondn
Khohlne
nlomunt
grirm
lin en, n
1 ſun he

Er, dh 4 ee

ln lenpon

uun C
inl Pln
nbe llt,
rNeek i

tun,
dr lherl

4

Kero

o

N

Ae
ntig

.
uce
8 8 &

onnin
in lie 4

lbgin
inen
aigm

1 Ungnt

tunde bn
tgutg
lahhegkrt
tlulynn
bnibr
ult )

Supplementam, ſive Acceſſiones.

uin etiam laudabilibus Prædeceſſo-
rum Noſtrorum veſtigis inhærentes, in
Noſtra & Cancellariæ Apoſtolicæ Re-
gula, quã Beneficia Eceleſiaſtica in
octo anni menſihus vacatura Noſtræ
diſpoſitioni & collationi reſervavimus,
ſimul etiam iiſdem Patriarchis, Archi-
Epiſcopis, & Epiſcopis reſidentibus
gratiam alternativæ menſium, certis

modo & formâ ab iis acceptandam, li⸗

benter obtulimus; nimirum, ut quam-
diu ipfi apud Eccleſias aut Diœceſes ſuas
veré & perſon aliter reſiderent, de Be-
neficiis hujuſmodi Eccleſiaſticis „ quæ
extra Romanam Curiam in Februarii,
aliſque alternis anni meniibus vacare
contingeret, dummodo aliaàs diſpoſi-
tioni Apoſtolicæ reſervata vel affecta

non eſſent, libere diſponere valerent,

facultatem tempore Pontificatůs No-
ſtri duraturam conceſſimus; quo ſci-
lieet iidem Epiſcopi, & majorum Ec-
cleſiarum Præſules, ampliorem pote-
ſtatem in Beneficiis prædictis conferen-
dis ſic obtinentes, hâc etiam Apoſto-
licæ Noſtræ liheralitatis gratificatione
illecti, ad perſonalem Reſidentiam

prædictam libentius obeundam addu-

cerentur.
Quoniam verò & certæ quædam cau-
ſæ adeſſe poſſunt, & hujuſmocdi occa-
ſiones incidere, propter quas, Pprævio
O

543

Abſentiæ,
cauſæ, G
tempora à
Concilio

544
Triden-

tino per⸗

miſſa.

Ad N. P. La-Croix Theologiam Moralem
Romani Pontificis aſſenlu & approba-

tione, liceat Epiſcopo à propria Eccle-
ſia, & Diœceſi per aliquod definitum
tempus abeſſe; ea verò abſentia, quæ
ad modicum tempus protrahitur, ne-
minem deſertæ Reſidentiæ reum con-
ſtitut; ideo & in Concilis, & in A-
poſtolicis Conſtitutionibus, ad præca-
vendos abuſus tam circa hujuſmodi
cauſarum & occaſionum revelantiam,
quaàm circa talerabilia temporum ſpa-
tia, providæ ſtatutæ Leges & Regulæ
reperiuntur. Et quidem juſtæ ac legi-
timæ abſentiæ cauſæ à præfata Triden-
tina Synodo ciâtat. cap. 1. ſeſſ. z3. non
aliæ agnitæ fuerunt, quàm Chriſtiana
charitas, urgens neceflitas, debita
obedientia, & evidens Eccleſiæ, vel Rei-
publicæ utilitas. Verum his etiam cau-
ſis deficientibus, cum eadem Sacroſan-
cta Synodus perpendiſſet, ex veterum
Canonum ſententia, minimé abeſſe vi-=
deri eos, qui aliquantiſper abſunt, &
ſtatim ſunt reverſuri; omnibus Eccle-
ſiarum Amiſtitibus indixit, ut ſibi lici-
tum non putarent ſingulis annis, ultra
duos aut tres ad ſummum menſes, ſive

continuos, ſive interruptos, extra pro-

prias Diœceſes commorari; eoſque ſi-
mul admonuit, ne per illius tem poris
ſpatium, Dominici Adventuùs, Qua-
drageſimæ, Nativitatis, Rciiurzccil
0-

A
ranin
Na
6hrſtr
nchi
int
Mlandn
lid
; in
Uüunccnolkt
rhni
lin el
th gon
mulekin
1 Cun
fieteone
umulin,
lent 1
un vole,
poe
Uliten
on
ütei

Dil,r

lllno
hnm,
Nonni⸗
ENen
ke
Uhlne

e

unir
