cantes: ut ſcilicet Miſſa Conventualis, quæ
Bb 4 ſin⸗

392 Ad N. p. La-Croixæ Theologiam Moralem

ſingulis diebus canitur à Clero prædictarum
Eccleſiarum, pro earundem Benefactorihus in
genere quotidie applicetur; eodem prorſus mo-
do, quo Miſſam Parochialem abiis, qui cu-
ram Animarum gerunt, pro Populo fibi com-
miſſo-, ſingulis faltem diebus feſtis de præce-
pPto, appltcari debere ſuperius declaravimus.
Itaque date operam, ut falſlam quorundam opi-
nionem eliminetis, quam in aliquibus Eecle-
ſiis ejuſmodi, ſive dolo malo, ſive per errorem
invectam eſſe novimus: quod nempe, dum Miſ
ſa Conventualis pro certo aliquo Ecelefiæ Be-
nefactore, vel grati animi ergo, vel ex vi one-
ris impoſiti celebratur, & applieatur, ſatis im-
pletum cenſeatur debitum applicationis Miſſæ
Conventualis. Etenim hujufmodi debitum non
quidem reſpicit fingulares aliquos Benefacto-
res, ſed Benefactores in genere cujuslibet Ecele-
ſiæ, cujus fervitio addicti ſunt quicunque in ea-
dem ſive Dignitates, ſive Canonicatus, five
Manſionariatus, ſive Beneficia Choralia obti-
nent, & Miſſam Conventualem ſuis reſpectivè
vicibus celebrant.
Neque minus improbandam noveritis alio-
rum ſententiam, qui ſatis putant ſupradictam
obligationem impletam eſſe, dum in eorum
Ecclefiis pro Benefactoribus in genere aliquæ
interdum preces fiunt, vel anniverſaria ſtatis
diebus Sacrificia pro illis peraguntur. Nemo
enim id fibi arrogare debet, ut impoſitæ obli-
gationi alià ratione ſatisfacere poſſit, quàm
ea, quæ à Lege Eccleſiaſtica multoties præſcri-

. Pta

hhen,
kin
ent u
ntam
Rodhn
igele
komu
Cueni
ikk
Umivnn
Eze
gunnt

ong
N!
Un
N
Rg
Yefizi
Grt
i⸗
Eenj,

rmit

a
llt

Supplementum, ſive Aceſſtionet. 393
pta fuit; nimirum Miſſam Conventualem ſin-
gulis diebus pro Benefactoribus celebrando,
eandemque pro illis in genere applicando.
Profecto non ſolum prioribus Eceleſiæ (æeu-
lis, verum etiam temporibus haud longe à no-
ſtra ætate remotis, (quod VYos ex Hiſtoria Ee-

H cleſiæ didiciſſe non dubitamus) ſervabatur olim
in ſingulis Eccleſiis ſeries accurata omnium, &

ſfingulorum, quorum liberalitate unaquæque
aucta fuerat, eorumque nomina ſaeris Dipty-
chis, fic enim vocabantur, ideo conſignata
erant, ut eorundem recordatio nunquam in-
teriret, utque pro iis tum preces funderentur,
tum etiam Miſſe Sacrificium offerretur; quam
ob cauſam etiam prædictus Catalogus in ple-
riſque Eceleſiis ob oculos Presbyteri Celebran-
tis apponi conſuevit; licet üdem pii Benefa-
ctores in ſuis Donationibus nihil penitus pro
ſe pacti eſſent, ſed tantummodo pro peccato-
rum ſuorum remiſſione ſe bona ſua Deo offer-
re declarafſent. Eecleſiarum ſiquidem Præſu-
les preces pro iis imperandas eſſe duxerunt;
quamvis illi propria bona offerentes ne ver-
bum quidem ea de re feeiſſent. Sacrorum hu-
juſmodi Diptychorum uſus ſenſim defecit; ob
idque in oblivione jacent alicubi com plurium
Benefa torum nomina. At non idcireo deſe-
rere fas eſt uſum & diſeiplinam orandi pro iis,
& Sacrificium Miſſæ pro illis offerendi. Atque
inde præceptum applicandi Miſſam Conven-
tualem pro Benefactoribusin genere, originem
atque rationem deſumit.

Bb 5 Quemad-

394 Ad K. P. La-Croix Theologiam WMoralem.

uemadmodum vero, loquendo de Miſſa
Parochiali, ſuperius dictum eſt, varias excuſa-
tiones afferri ſolere, ad declinandam illius ap-
plicationem pro Populo diebus feſtis de præ-
cepto; ita pariter uſuvemit quoad applicatio-
nem quotidianam Miſſæ Conventualis pro Be-
nefactoribus in genere. Ut autem ſuperiores
illæ, ſic etiam hæ poſteriores, provide è medio
ſublatæ fuerunt per opportunas Congregatio-
nis Concilii Tridentini Keſolutiones, quas pro-
inde in his etiam authoritate Noſtra approba-
mus & confirmamus.
Nonnulli ſiquidem obtentu contrariæ con-
ſuetudinis, etiam immemorabilis, in propria
Eccleſia vigentis, ſe ab hujuſmodi onere eximi
poſſe ſibi perſuaſerunt. Verum jam pluries re-
ſponſum fuit, hujuſmodi conſfuetudinem, li-
cet, immemorabilem, quæ porius abuſus &
corruptela dicenda eſt, nemini fuſfragari. Alii
à Miſſa pro Benefactoribus in genere applican-
da ſe exouſatos voluiflent, ex eo, quòd alio quo-
piam Miſſarum onere obſtricti inveniantur,
vel ratione proprii Canonicatus, aut alterius
Beneficii Eccleſiaſtici, quod inſimulcum Cano-
nicali præbenda obtinent; vel quia, præter mu-
nus Canonici, ſeu Beneficiati, aut Manſionarii
in Eccleſia Cathedrali ſen Collegiata, cum et-

iam in eadem, vel in alia Eccleſia Parochialem

curam exerceant, dum Miſſam Conventualem
canunt diebus feſtis de præcepto, debent pro
Populo ſibi commiſſio eam applicare; ac pro-
inde nequeunt eandem pro Eccleſiæ Benefa-⸗

Ctoribus

„
.eus

Uutuch
un

incn
nun

(n⸗

Hin
Anen
ren
tuſrn
nſeng
Akenne
Ugtend⸗
⸗

wehlirl
n 4.

onnt
uotn
ebun
G
ee
er

NA⸗

Supplementum, ſive Acceſſionert. 39 5

Coribus ſpecialiter offerre. Sed his quoque
obviam itum eſt, jubendo ſingulis prædictis, ut
Miſſam Conventualem, quam canunt, pro Ec-
cleſiæ Benefactoribus in genere applicent; pro
aliis vero, pro quibus ipſi peculiariter Mſſam
applicare tenentur, alterum fubſtituant, qui
ipſorum loco Miſſam hujuſmodi celebret, ap-
plicetque.
Aliorum pariter exceptio fuit, quòd Miſſa
Conventualis non ſemper à Canonicis aut Di-

gnitatibus celebretur, ſed aliquando etiam à

Beneficiatis aut Manſionariis; quos minus
æquum videtur pro Miſſæ celebratione omni
eleëmoſynà carere, quæ unde deſumi valeat,
ignoratur. Qui tamen rei pariter conſultum
eſt, demandando, ut ea deſumatur ex Maſſa
diſtributionum.
Alii denique obtenderunt exiguitatem hu-
juſmodi diſtributionum, quæ, ob detractam
elesmoſynam quotidianam pro Miſſa Conven-
tuali, ad nihilum ferè redactæ, vix foret, ut ab
aliquo curarentur, cum magno detrimento
ſervitii Eccleſiæ præſtandi. Tridentina qui-
dem Synodus ſcſs. z244. Cap. 15. Opportunas ratio-
nes oſtendit, quibus Canonicalium Præbenda-
rum inopiæ valeat provideri. Si vero deſigna-

tam à Concilio viam, ut ferè evenire ſolet, ne-

quaquam iniri poſſe contingat, reliquum erit
ad Congregationem Concili recurſum habere;
cujus erit, perſpecto ex Veſtris relationibus
rerum ſtatu, authoritate Apoſtolicâ à Præde-
ceſſoribus Noſtris eidem impartitâ, & à Nobis
etiam

3 96 Ad R. P. La-Croix Theologiaen, Moralen
etiam præſentium tenore confirmatà, quoti-
dianam applicatione em Miſffæ Conventualis
pro Beneſfactoribus in genere, ut alias, ad Ve ⸗
ſtos tantummodo dies reducere-
Non modo Eccleſus Patriarchalihus, Me-
tropolitanis, Cathedralibus, & Collegiatis in=
junctum reperitur, ut quotidie Miſa Conven-
tualis in eiſdem canatur, ſed etiam in Rubricis

Generalibus, quarum exatiſſimam Fraterni-

tatibus Veſtris cuſtodiam commendamus, præ-
ſcribitur, ut certis chdehus non una, ſed binæ.
atque etiam aliquando tres Miflæ Conventua:-
les uno die celebrentur. Itaque cuùm nuper à²
Nobis dictum fuerit, primam Miſſam Conven-
tualem quotidie pro Benefactoribus in genere
celebrandam & applicandam el⸗ nmunc expen-
dendum ſupereſt, an earundem Kecleſiarum
Capitula Juriſdictioni eſtræ teſpect lvé fubje-
cta adigere debeatis, ut alias quoque Mi iſas, ſi
plures, ut praæfertur, celebrari contigerit, pro
Benefactoribus in genere Gmiliter applicent.
Hujuſmodi quat tio ab aliquibus ex Vobis

Eceleſiaſtico zelo flagrantibus ſupradictæ Con-

gregationi Venerabilium Fratrum Noſtrorum
Coneilii Tridentini Interpretum propofſita eſt.
Jamque ante illius propofitionem compertum
fuerat, allas ab eadem Congregatione reſpon-
ſum fuiſſe, concedendam eſſe exemptionem ab
onere applicandi ſecundam & tertiam Miſtam
Conventualem pro Benefactoribus in genere,
attenta Canonicatuum & Beneficiorum tenui-
tate ex quo inferri poterat:, hujuſmodi appli-=
Cat!O

üüme
Eern.

ſeCn

wornn
eerrt
Mmarr

lt

eln
Uus
ker

Ui

Supplementum, ſive Acceſſiones. 397
cationis debitum manere, ubi de Eccleſiis pau-
peribus non ageretar. Verum cùm hanc de-
HRiniendzæ quæſtionis regulam apud prædictam
Congregationem non admodum veteri obſer-
vantiâ firmatam probè noverimus, cumque
hujuſce dubii ſolutionem eadem Congregatio

nuper judicio Noſtro remittendam eſſe cenſue-

rit; Nos ita judicamus, idque Vobis tenendum
indicimus; laudandos nempe & confirmandos
eſſe, quotquot ſponte ſuâ ſecundlam, aut ter-
tiam Conventualem Miſſam pro Benefactori-
BPus in genere applicant; qui vero idem agunt
ex vi conſuetudinis in ipſorum Eccleſia vigen-
tis, iis imperandum, ut in ea conſuetudine per-
ſeverent. Ubi vero id uſu receptum non inve-
nitur, liberam omnino ſecundæ, tertiæque Miſ-
ſæ Conventualis applicationem celebrantibus
relinquendam eſſe, dummodo in commemo-
ratione Pro Defunctis, Eecleſiæ Benefactorum
in genere non obliviſcantur.
Huic demum Epiſtolæ noſtræ finem impo-
nentes, Fraternitates Veſtras enixè hortamur,
ut maximam curam & vigilantiam in id confe-
ratis, ut in Eccleſiarum Veſtrarum Choris,
Præter devotam celebrationem, debitamque
applicationem Miſlæ Conventualis, Horæ Ca-
nonicæ non præpropere led exacte, pausâ nem-
pe interpoſità, & maximàâ, quâ decet, reve-
rentia, ac religione canantur. Equidem ſci-
mus, in aliquibus Metropolitanis & Cathedra-
libus Eccleſtis, inter Canonicos eam opinionem
invaluiſſe, ut ſe munus ſuum ſatis implere con-
ten-

399 Ad K. P. La-Croix Theologiam Moralem

tendant, dum Choro præſentes afliſtunt, licet

ipfſi ſibt ſilentium imperent, neque pſallenti-
bus Beneficiatis aut Manſionariis in cantu ſe ad-
jungant. In hujuſce vero opinionis confirma-
tionem, adduci ab iüſdem folent inveteratæ
conſuetudines, ſtatuta peculiaria, aut etiam
Prætenſ a Eccleſiarum ſuarum Privilegia. At
cuùm Synodus Tridentina cſs 24. cap. 12. lo-
quens de Dignitatibas & Canonicis, qui Cho-
ro intereſſe debent, unum ex eorum officiis eſ-
ſe dicat, in Choro ad pſallenduim inſtituto, Mym-
nis & Canticis Dei nomen reverenter, diſtindte,
de votoqie laudare; cumque pauca omnino ſint
Capitula, in quibus eo modo à Canonicis in
Choro aſſiſtitur, ideoque receptæ in univerſa
Eccleſia diſciplinæ paucos illos adverſari digno-
ſcatur; cuùm inſuper Etai illa nunquam in
Congregatione Concilu Tridentini interpre-
tationi Præpolſita exalninata ſit, quin ſtatim
exploſa fuerit, & improbata; quamvis præſum-
Ptis conſuetudimdbus, alliſque fundamentis &
rationibus innixa perhiberetur, Canonicis et-
iam Eceleſiarum Patriarchalium hujus Noſtræ
Urbis fuper hoc inſtantibus; cum denique
idem judicium prolatum reperiatur à pluribus
Concilis Provincialibas, ab hac etiam Apo-
ſtolica Sede approbatis & confirmatis; nihil
jam reliquum eſſe videtur, quominus paucio-
ręes univerſorum legi ſe accommodent. Equi-
dem minime Nobis compertum eſt, quo pecu-
liari titulo ſuffulti perſuaſum habeant unius

vel alterius Eceleſiæ Canonici ſe muneri ſuo ſa-
cis-

Konrten
Nedon

Supplementum, ſive Acceſſtoner. 399

tisfacere per ſimplicem in Choro aſſiſtentiam,
abſque Divinæ Pſalmodiæ Cantu. Verum niſi
illis præſto ſit AQpoſtolicum non præſumptum
vel abrogatum, ſed legitimum ac vigens Pri-
vilegium ſive Indultum, Jure ac fmerito veren-
dum eſt, ne iſti, dum ita ſe gerunt, Præbenda-
rum ac diſtributionum fructus minimè ſuos
faciant, & conſequenter ne ad eorum reſtitu-
tionem teneantur. Quapropter veſtrum erit,
Venerabiles Fratres, hæc omnia illis aperire,
ut neque Nobis, neque Vobis apud Divinum
Judicem fraudi ſit, ſi in hujuſmodi re, quæ
tanti eſt momenti, utpote quæ ad ipfſius Dei
cultum proxime ſpectat, abuſus & corruptelas,
quas arguendo & increpando evellere debeba-
mus, diſſimulatione ac ſilentio noſtro foviſſe
& confirmâſſe inveniamur. Interea Fraterni-
tatibus Veſtris, quas intimo cordis affectu com-
plectimur, Apoſtolicam Benedictionem aman-
tiflimé impertimur.

Datum Romæ apud S. Mariam Majorem
die 19. Auguſti 1744. Pontificatus Noſtri anno
quarto.

Lib. 3. parte I. num. 764. Peccat graviter Parochus.
(1¹
(1) Vide ſaluberrimam Conſtitutionem Innocentiũ
XIII. ſuper Eccleſiaſtica diſciplina Regnorum Hiſpania-
rum, quæ à Benedicto XIII. confirmata fuit, & in Ap-
pendicem poſt Romanum Concilium illata numere

XvVI.

Lib. 3. parte 1. num. 868. Claromontano anno

1084.(1)
(1) An. 1095. Lib. 3.

400 Ad K. P. La-Croix Theologiam Moralem.

Lib. 3. parte I. num. 887. IX. Quando vero ſancti
Patres. (1)
(1) Conſule omnino Emin. Lambertini T. Iv. Edi-
ctorum Archi-Epiſcopalium p. 95. atque illud intelli-

ges, quantum. Ppræclariſſimus Cardinalis à rigidiore

Theologia Ballerinii, aliorumque id genus Probabilio-
riſtarum abſit.
Lib. 3. parte 2. num. 874. in fine, uti ſuppono. (1)
(1) Alium heic prætermiſſum titulum, ex quo non

licet aliquid ſupra ſortem exigere, vel accipere, diſces
9 8

ex encyclica Epiſtola Benedicti XIV. quam heic ſubjicio.

I I.
88. D. N. D.

BENEDICTI DIVINA PROVIDENTIA

P APA XIV.

Epiſtola Encyclica ad Patriarchas, Archi-
Epiſcopos, Epiſcopos, & Ordinarios

Italiæ.

BENFEDICIUSPAPA XIV.

Venerabilis Frater ſalutem, & Apoſtolicam
Benedictionem.

Ix pervenit ad aures noſtras, ob novam
controverſiam nempe, an quidam con-

tractus validus judicari debeat] nonnullas per

Italiam diſſeminari ſententias, quæ ſanæ doctri-
næ

4

Mo
⸗
69 0P
en
ſir⸗
ene
Uuan
e
gleſte
Ullmn
ltdoe
lon
oFor
lolnte
el
Ennat

Supplementum, ſive Aeceſſioner. 40

næ haud conſentaneæ viderentur; cum ſtatim
noſtri Apoſtolici muneris partem eſſe duxi-
mus, opportunum afferre remedium, ne ma-
lum ejulmodi, temporis diuturnitate, ac ſilen-
tio, vires magis acquireret; aditumque ipfi in-
tercludere, ne latius ſerperet, & incolumes ad-
huc Italiæ Civitates labefactaret.
Quapropter eam rationem, conſiliumque
ſuſcepimus, quo Sedes Apoſtolica ſemper uti
conſuevit: Quippe rem totam explicavimus

nonnullis ex Venerabilibus Fratribus Noſtris

ſanctæ Romanæ Eccleſiæ Cardinalibus, qui ſa.
cræ Theologiæ ſcientiä, & Canonicæ Diſcipli-
næ ſtudio ac peritiâ plurimum commendantur:
Accivimus etiam plures KRegulares in utraque
facultate præſtantes, quorum aliquos ex Mo-
nachis, alios ex Ordine Mendicantium, alios
demum ex Clericis Regularibus ſelegimus; Præ-
ſulem quoque Juris utriuſque laureàâ prædi-
tum, & in Foro diu verſatum adhibuimus.
Diem quartam indiximus Juli, qui nuper præ-
teriit, ut coram Nobis illi omnes convenirent,
quibus naturam totius negotii declaravimus;
quod illis antea cognitum perſpectumque de-
prehendimus.
Poſt hæc præcepimus, ut omni partium ſtu-
dio, omnique cupiditate ſoluti, rem totam ac-
curatè perpenderent, ſuaſque opiniones ſcri-
pto exararent; non tamen expetivimus ab ipſis,
ut judicium ferrent de contractu, qui contro-
verſiæ cauſam initio præbuerat, cum plura do-
cumenta non ſuppeterent, quæ neceſſario ad
Ad P. La-Croix Theol. Suppl. Ce id

402 Ad F. P. La-Croiæ Theologiam Moralem

id requirebantur; Sed ut certam de uſuris do-
krinam conſtituerent, cui non mediocre de-
trimentum inferre videbanturea, quæ nuper
in vulgus ſpargi cœperunt: Juſſa fecerunt uni-
verſi; nam ſuas ſententias palam declarârunt
in duabus Congregationibus, quarum prima
coram Nobis habita eſt die 18. Julii, altera ve-
ro die primâ Auguſti, qui menſes nuper elapſi
ſunt; ac demum eaſdem ſententias Congrega-
tionis Secretario ſcriptas tradiderunt.
Porro hæc unanimi conſenſu probaverunt.
I. Peccati genus illud, quod uſura vocatur,
quodque in contractu mutui propriam ſuam
ſedem, & locum habet, in eo eſt repoſitum,
quòd quis ex ipſomet mutuo, quod ſuâpte na-
turà tantundem duntaxat reddi poſtulat, quan-
tum receptum eſt, plus ſibi reddi velit, quàm
eſt receptum; ideoque ultra ſortem, lucrum
aliquod, ipſius ratione mutui, ſibi deberi con-
tendat. Omne propterea hujuſmodi lucrum,
quod ſortem ſuperet, illicitum, & uſurarium
eſt.
II. Neque vero ad iſtam labem purgandam,
ullum arceffiri ſubſidium poterit, vel ex eo,
quod id lucrum non excedens & nimium, ſed
moderatum; non magnum, ſed exiguum ſit;

vel ex eo, quod is, à quo id lucrum ſolms cau-

ſa mutui depoſcitur, non pauper, ſed dives exi-
ſtat; nec datam ſibi mutuo ſummam relictu-
rus otioſam, ſed ad fortunas ſuas amplifican-
das, vel novis coëmendis prædiis, vel quæſtuo-
ſis agitandis negotiis, utiliſſimèe ſit impenſurus.
Contra

ne
Netonc
Prn
Kionnt

Cne
eret

tprin

ten
Genud
Ulenn

n

1

D
Noltn
plin
Mtbun

gag

ſ
Celln
un
1, den,
htren
Ugkton

l.

Nhnn.

nnen
Winie
liker
Vitngt⸗
rl n
,unn

enecn.

Nlenn
lngut

Gole

Ale
mun
Gang

l

NNE

Supplementum, ſive Acceſſtoner. 403

Contra mutui ſiquidem legem, quæ neceſſario
in dati atque redditi æqualitate verſatur, age-
re ille convincitur, quiſquis, eàâdem æqualita-
te ſemel poſita, plus aliquid à quolibet, vi mu-
tui ipſius, cui per æquale jam ſatis eſt factum,
exigere adhuc non veretur: proindeque ſi ac-
ceperit, reſtituendo erit obnoxius ex ejus obli-
gatione Juſtitiæ, quam commutativam appel-
lant, & cujus eſt, in humanis contracibus
æqualitatem cujuſque propriam & ſanctè ſer-
vare, & non ſervatam exacte reparare.
III. Per hæc autem nequaquam negatur; poſ-
ſe quandoque una cum mutui contractu quoſ-
dam alios, ut ajunt, titulos, eoſdemque ipſi-
met univerſim naturæ mutut minimè innatos
& intrinſecos, fortè concurrere, ex quibus ju-
ſta omnino legitimaque cauſa conſurgat quid-
dam amplius ſupra ſortem ex mutuo debitam
rite exigendi. Neque item negatur, poſſe mul-
toties pecuniam ab unoquoque ſuam, per alios
diverſæ prorſus naturæ à mutui natura contra-
ctus, recté collocari & impendi, ſive ad pro-
ventus ſibi annuos conquirendos, ſive etiam
ad licitam mercaturam, & negotiationem exer-
cendam, honeſtaque indidem lucra percipi-
enda.
IV. Quemadmodum vero in tot ejuſmodi
diverſis contractuum generibus, ſi ſua cujuſque
non ſervatur æqualitas, quidquid plusjuſto re-
cipitur, ſi minus ad uſuram, Leo quod omne
mutuum tam apertum, quàm palliatum abſit,
at certè ad aliam veram injuſtitiam, reſtituen-
Cc 2 di

48d4 Ad K. P. La-Croix Theologiam Moralem

di onus pariter afferentem, ſpectare comper-
tum eſt; Ita ſi ritè omnia peragantur, & ad Ju-
ſtitiæ libram exigantur, dubitandum non eſt,
quin multiplex in iiſdem contractibus licitus
modus & ratio ſuppetat humana commercia,
& fructuoſam ipſam negotiationem ad publi-
cum commodum conſervandi, ac frequentan-
di. Abſit enim à Chriſtianorum animis, ut per
uſuras, aut ſimiles alienas in jurias florere poſſe
lucroſa commercia exiſtiment; cum contra ex
ipſo Oraculo Divino diſcamus, quod Juſßtitia
elevat gentem, miſeros autem facit populos pecca-
zum, Prov. 14. 34.
V. Sed illud diligenter animadvertendum
eſt, falſo ſibi quemquam, & nonniſi temere per-
ſuaſurum, reperiri ſemper, ac præſto ubique
eſſe, vel una cum mutuo titulos alios legitimos,
vel ſecluſo etiam mutuo, contractus alios ju-=
ſtos, quorum vel titulorum, vel contractuum
præſidio, quotieſcunque pecunia, frumentum,
aliudve id generis alteri cuicunque creditur, to-
ties ſemper liceat auctarium moderatum, ul-=
tra ſortem integram ſalvamque, recipere. Ita,
ſi quis ſenſerit, non modo Divinis Documen-
tis, & Catholicæ Eccleſiæ de Uſura judicio, ſed
ipſi etiam humano communi ſenſui, ac natu-
rali rationi procul dubio adverſabitur. Nemi-
nem enim id ſaltem latere poteſt, quòd multis
in eaſibus tenetur homo, ſimplici ac nudo mu-
tuo alteri ſuccurrere, ipſo præſertim Chriſto
Domino edocente: Volentè mutuarià te, ne uver-
taris, Matth. 5. 42. & quod ſimiliter multis in
circum-

,
un

lalen
t
Mnnn
nmun
out
Munn
D

(en

Wn
un
W
lſag
gulle
a⸗
,
Re

e

altbli
hinn
7e
0 0
thren
Nlvr ,r
mepole
lcter
l g

tze⸗

rnhn
lrr,
Uhle
nkein
uinnt
ncfun

Uunnn,
urte
n,d
rer

—

Supplementum, ſive Acceſſiones. 40⁰5

circumſtantiis, præter unum mutuum, alteri
nulli vero, juſtoque contractui locus eſſe poſ-
ſit. Quiſquis igitur ſuæ conſcientiæ conſultum
velit, inquirat prius diligenter, oportet, verè
ne cum mutuo juſtus alius titulus; verè ne ju-
ſtus alter à mutuo contractus occurrat, quo-
rum beneficio, quod quærit luerum, omnis
labis expers & immune reddatur.
His verbis complectuntur, & explicant Sen-
tentias ſuas Cardinales, ac Theologi, & Viri
Canonum peritiſſimi, quorum conſilium in hoc
graviſſimo negotio poſtulavimus; Nos quoque
privatum ſtudium noſtrum conferre in ean-
dem cauſam non prætermiſimus, antequam
Congregationes haberentur, & quo tempore
habebantur, & ipſis etiam peractis; Nam præ-
ſtantium Virorum Suffragia, quæ modo com-

memoravimus, diligentiſſimè percurrimus.
Cum hæc ita ſint, approbamus, & confirma-

mus quæcunque in Sententiis ſuperius expoſi-
tis continentur; cum Scriptores plane omnes,
Theologiæ, & Canonum Profeſſores, plura ſa-
crarum Literarum teſtimonia, Pontificum De-
ceſſorum noſtrorum Decreta, Conciliorum, &
Patrum authoritas, ad eaſdem Sententias com-
probanclas pene conſpirare videantur. Inſuper
apertiſſimè cognovimus Authores, quibus con-
trariæ Sententiæ referri debent; & eos pariter,
qui illas fovent, ac tuentur, aut illis anſam, ſen
occaſionem præbere videntur; Neque ignora-
mus, quantà ſapientiâ, & gravitate defenſio-
nem veritatis ſuſceperint Theologi finitimi il-
Ec 3 lis

406 Ad K. P. La-Croix Theologiam Moralem

lis Regionibus, ubi Controverſiæ ejuſmodi prin-
cipium habuerunt. Quare has Literas Ency-
clicas dedimus univerſis Italiæ Archi-Epiſcopis,
Epiſcopis & Ordinariis, ut hæc Tibi, Venera-
bilis Frater, & cæteris omnibus innoteſcerent;
& quoties Synodos celebrare, ad Populum ver-
ba facere, eumque ſacris doctrinis inſtruere
contigerit, nihil omnino alienum proferatur
ab iis Sententiis, quas ſuperius recenſuimus.
Admonemus etiam vehementer, omnem ſoli-
citudinem impendere, ne quis in veſtris Diœ-
ceſibhus audeat Literis, aut Sermonibus con-
trarium docere: Si quis autem parere detrecta-
verit, illum obnoxium, & ſubjectum declara-
mus peœnis per ſacros Canones in eos propoſi-
tis, qui mandata Apoſtolica contempſerint ac
violaverint.
De contractu autem, qui novas has Contro-
verſias excitàvit, nihil in præſentia ſtatuimus;
nihil etiam decernimus modo de aliis contra-
Cctibus, pro quibus Theologi, & Canonum In-
terpretes in diverſas abeunt Sententias; atta-
men pietatis veſtræ ſtudium ac Religionem ſin-
flammandam exiſtimamus, ut hæc, quæ ſubji-
cimus, executioni demandetis.
Primum graviſſimis verbis LPopulis veſtris
oſtendite, uſuræ labem ac vitium à Divinis Li-
teris vehementer improbari; Illud quidem va-
rias formas atque ſpecies induere, ut Fideles
Ohriſti Sanguine reſtitutos in libertatem & gra-
tiam, rurſus in extremam ruinam præcipites

impellat; Quocirca ſi pecuniam ſuam colloca-
re

MN
dn
ud,
naure

Nd
dlhi
,
volelen
llum
iulner
Clnen
Minue
enſ.
urcr
Cercr
Alh.
emr

C
un
nn
r.

N
e
dr

Supplementun, ſive Acceſſtonet. 407

re velint, diligenter caveant, ne cupiditate om-
nium malorum fonte rapiantur, ſed potius ab
illis, qui doctrinæ ac virtutis glorià ſupra cæte-
ros efferuntur, conſilium expoſcant.
Secundo loco, qui viribus ſuis, ac ſapien-
tiæ ita confidunt, ut reſponſum ferre de iis
quæſtionibus non dubitent, (quæ tamen haud
exiguam ſacræ Theologiæ, & Canonum ſcien-
tiam requirunt;) ab extremis, quæ ſemper vi-
tioſa ſunt, longè ſe abſtineant: Etenim ali-
qui tantâ ſeveritate de iis rebus judicant, ut
uamlibet utilitatem ex pecunia deſumptam
dccuſent, tanquam illicitam, & cum uſura
conjunctam; Contra vero nonnulli indulgen-
tes adeo, remiſſique ſunt, ut quodcunque
emolumentum ab uſuræ turpitudine liberum
exiſtiment. Suis privatis opinionibus ne ni-
mis adhæreant; ſed priuſquam reſponſum red-
dant, plures Scriptores examinent, qui magis
inter cæteros prædicantur; deinde eas partes ſu-
ſcipiant, quas tum ratione, tum authoritate
plane confirmatas intelligent. Quod ſi diſpu-
tatio inſurgat, dum contractus aliquis in exa-
men adducitur, nullz omnino contumeliæ in
eos confingantur, qui contrariam Sententiam
ſequuntur, neque illam gravibus Cenſuris no-
tandam aſſerant, ſi præſertim ratione, & præ-
ſtantium Virorum teſtimoniis minimè careat;
ſiquidem convicia, atque injuriæ vinculum
Chriſtianæ charitatis infringunt, & graviſſi-
mam Populo offenſionem, & ſcandalum præ-
ſeferunt.
Cc 4 Tertio

40 Ad k. P. La-Croix Theolo giam Moralzm

Tertio loco, qui ab omni uſuræ labe ſe im-
munes, & integros præſtare volunt, ſuamque
pecuniam ita alteri dare, ut fruéctum legiti-
mum ſolummodo percipiant, admonendi ſunt,
ut contractum inſtituendum antea declarent,
& conditiones inſerendas explicent, & quem
fructum ex eadem pecunia poſtulent: Hæc ma.
Snopere conferunt non modò ad animi ſolici-
tudinem & ſcrupulos evitandos, ſed ad ipſum
contractum in Foro externo comprobandum:
Hæc etiam aditum intercludunt diſputationi-
bus, quæ non ſemel coneitandæ (unt, ut cla-

ré pateat, utrum pecunia, quæ ritè data alteri

eſſe videtur, revera tamen palliatam uſuram
contineat.
Quarto loco vos hortamur, ne aditum re-
linquatis ineptis illorum Sermonibus, qui di=
Ctitant, de uſuris hoc tempore quæſtionem in-
ſtitui, quæ ſolo nomine contineatur, cum ex

pecunia, quæ qualibet ratione alteri concedi-

tur, fructus ut plurimum comparetur. Etenim
quâm falſum id ſit, & à veritate alienum,
pPlane deprehendimus, ſi perpendamus, natu
ram unius contractus ab alterius natura pror-
ſus diverſam & ſejunclam eſſe; & ea pariter
diſcrepare magnopere inter ſe, quæ à diverſis
inter ſe contractibus conſequuntur. Revera di-
ſcrimen apertiſſimum intercedit fructum inter,
qui jure licito ex pecunia deſumitur, ideoque

poteſt in utroque Foro retineri; ac fructum,

qui ex pecunia illicitè conciliatur, ideoque Fori
utriuſque judicio reſtituendus decernitur. Con-
ſtat

/

n 4
,C

..

torni
1CNNAH
Cnltt.
uin
luon

,
Wrt.

id
n
e

lun

Supplementum, ſzve Acceſſiones. 409

ſtat igitur haud inanem de uſuris quæſtionem

hoc tempore proponi ob eam cauſam, quod
ut plurimum ex pecunia, quæ alteri tribuitur,
fructus aliquis excipiatur.
Hæc potiſſimum vobis indicanda cenſuimus,
ſperantes fore, ut mandetis executioni quæcun-
que per has Literas a Nobis præſcribuntur:
Opportunis quoque remediis conſuletis, uti
confidimus, ſi fortè ob hanc novam de uſuris
Controverſiam in Dicecefſi veſtra turbæ conci-
tentur, vel corruptelæ ad labefactandum ſa-
næ doctrinæ candorem & puritatem inducan-
tur: Poſtreméê vobis, & Gregi curæ veſtræ
concredito, Apoſtolicam Benedictionem im-
pertimur.

Datum Romæ apud S. Mariam Majorem
die 1. Novembris 1745. Pontificatus Noſtri
Anno/ſexto.

Lib. 3. p. 2. n. 8ö⁹3. in ſene vel gratitudine (1)
(1) Uſurarius contractus eſt, qui Draghetto dicitur,
in Diœceſi Aſculana obtinuerat; ut nempe darentur
mutui titulo tot Ducati Regni Neapolitani cum obli-
gatione, ut mutuatarius intra duos menſes tot alia re-
ſtitueret Scutata Romana; in hoc enim zontractu per
multum exceditur menſura, & latitudo juſti pretii, ne-
que reperiuntur juſti tituli, ut loquuntur Conſtitutiones
Synodales Eccleſiæ Afculanæ editæ ann. 17 19. pag. 127.
num. 8. Porro Sacra Congregatio Concilii 16. Martii
ann. 1726. dubio propoſito, an hic contractus eſſet li-
citus, reſpondit negative T. 3. Theſanzi Keſolutionnve
P. 293.

CC 5 Lib.

410 Ad K. P. La-Croix Theologiam Moralem
Lib. 3. P. 2. n. 897. pro pallianda uſura (1)

(1) Pœna cenſetur appoſita in fraudeém uſurarum,
ſi creditor ſcivit, aut probabiliter credidit impoſſibile
eſſe, quod debitor mutuum ſibi reddat, in termino Ppræ-
fixo, ita ut contractus hic ſit prohibendus. Lamberti-
nus in expoſitione canaſa Prænefftinæ T. 2. Theſauri
KReſolut. Sacr. Congreg. p. 10 3. ubi eriam addit, ve-
titum fuiſſe ejuſmodi contractum ex Decreto ejuſdem
Sacr. Congreg. in &. Severi contratctuaum 15. Zannarii
1684.
Lib. 3, p. 2. n. II43. hæreditatem nanciſci (1)
(1) Huic ſententiæ robur accedit ex Deciſione Sa-
cræ Congreg. 2 3. Qept. 172 5. L. 3. Y heſ. Neſol. P. 227.
Cùm enim Advocatus Antonius Zonca in Urbe dena-
tus univerſalem ſibi ſcripſiſſét hæredem Neptem ſuam
Bononiæ degentem, ac teſtamento legâſlet 20. Puellis
Virginibus, & Orphanis 500ο%. ſcuta prô dote, quæſitum
fuit à Nepte Teſtatoris, an diſtributio Dotium fieri de-
beat puell Romæ degentibus, vel potius puellis in civi-
tate Bononiæ habitantibus; deinde, an ex gratia indul-
geri poſſit hæredi, ur medietatenm Dotium diſtribuat puel-
lis in Urbe degentibus; & aliam medietatem puellis in
Civitate Bononiæ commorantibus. Ad primnm autem
reſpondit Sacra Congregatio quoad primam parrem af-
Prmati ve . qoad ſecundam negativè: ad ſecundum
negativé. ,
Lib. 3. p. 2. n. 1269. Et hoc ipſum communiter
declarant (1)
(1) Viden ²à laxiſſimum illum, atque hiſtorico Pro-
babiliſmi inviſum laxiſſimunm La-Croixium, hac in re
ſtatutis plane conformem, quæ à Benedicto xIv. pro-
dierunt. Neque tamen hic unus & Jefuitis ita ſenſit.
plures ex iis Theologi- quorum Catalogum alii te-
zuere, eandem tutati funt praxim, atque, ut unum, al-
terumve indicem;, longè antequam Quadragefmaæ ap-
Peltatskes glangores per Italiam perſtreperent 8 Tautin
. *

7

be

in

u

rd

ſorar

er

Supplementum Rve Acceſſiones. 411

P. Richelmius pro ea veluti pro aris fociſque de-
ugnaverat in fuis Theologicis ſcriptis, & Romæ
ſub Clemente XI. Jeſuita Matchertus omni ope ela-
boraverat, ut eam Pontifici, cæteriſque Eceèleſiæ Ro-
manæ Præſulibus perſuaderet. Age jam, Benedictum
XIV. audiamus.

III.

Venerabilibus Fratribus Patriarchis, Primati-
bus, Metropolitanis, Archiepiſcopis, &
Epiſcopis univerſis gratiam & com-
munionem Sedis A poſtolicæ
habentibus.

BENEDICTUS PAPA XIV.

Venerabiles Fratres, ſalutem, & Apoſto-
licam benedictionem.

I ſuprema Univerſalis Eccleſiæ procuratio-
ne, meritis licet imparibus, per ineffabi-
lem divinæ bonitatis abundantiam ut Ortho-
doxæ Fidei aſſertores, fic etiam Eccleſiaſticæ
diſciplinæ cuſtodes ac vindices conſtituti, Qua-
drageſimale præſertim Jejunium, quod inter
præcipua orthodoxæ diſciplinæ capita ſemper
& ubique ab ipſo Ecclefiæ exordio numeratum
eſſe nemo ex Catholicis inficiatur, ab hodier-
na je junantium corruptela vindicare, & in pri-
ſtinam, quantum, benedicente Domino, fieri
poſſet, obſervantiam revocare cupientes, pPer
alias

412 Ad R. P. La-Croix Theologiam Monalem
alias noſtras in fimili forma Brevis literas ad
Fraternitates veſtras die 30. proximè elapſi
menſis Maji currentis anni datas eximium Fra-
ternitatum veſtrarum zelum excitandum eura-
vimus, ut adlaborare ſtuderetis, ne hac in par-
te & optatum Apoſtolicæ noſtræ ſolicitudinis
angoribus levamen, & ſalutare abolendæ ſa-

cratiſſimi Jejunii corruptelæ remedium deeſſet.

Quoniam autem Paternæ Pontificiæ charitatis,
quæ novit imbecillitates infirmorum ſuſtine-
re, atque etiam cum infirmantibus infirmart,
non immemores, quemadmodum à Jejunio ali-
quando legitimâ causâ, aut graviflimâ urgen-
tique necefſitate exigente diſpenſandum eſſe ex
Apoſtolica henignitate cenſuimus zs ita inter cæ-
tera præſcripſimus Unicam comeſtionem ſer⸗
vandam, & licitas atque interdictas Epulas mi-
nimè eſſe apponendas. Hinc factum eſſe acce-
pimus, quòd non defuerint, qui per humanas
& hominibus à Chriſtiana pœnitentia abhor-
rentibus duntaxat dignas illationes ſibi aliiſ-
que perſuadeant, Unicam potiſſimum Come-
ſtionem ſervari, atque Epulas licitas & inter-
dictas mininè apponi debere; cum multitudi-
ni quidem indiſcriminatim ob urgentem gra-
viſſimamque neceſlitatem, non veròô ſingulis ob
legitimam cauſam & de utriuſque Medici con-
ſilio diſpenſatur. Quam ſanè perſuaſionem à
ſententia noſtra alienam, ut ex omnium ani⸗

mis penitus evellamus, Nos quibuſcunque qua⸗

cunque occaſione ſive multitudini indiſerimi-
natim ob urgentem graviſſimamque neceſſita-
tem

Kl

eenn
nd

rtk
mI⸗
Clget
Uun

Ur

e

tn
con
Sm
inn
,

.
e

Gelin

ane

ne hen
Mln

nceeſe

utntg

Une
ln⸗

n e
Vummn
Ain
K
Nnt

4 ee
BAe .

uin .

ſr

Supplementum, ſive Acceſſioner. 413
tem, five ſingulis ob legitimam cauſam & de
utriuſque Medici conſilio, dummodo nulla cer-
ta & periculoſa affectæ valetudinis ratio inter-
cedat, & aliter ſieri neceſſariò exigat, in Qua-
drageſimæ, aliiſque anni Temporibus, & die-

bus, quibus carnium, ovorum, & lacticinio-

rum eſus eſt prohibitus „diſpenſari contigerit,
ab ommbus omnino, nemine excepto, Uni-
am Comeſtionem ſervandam, & licitas atque
interdictas Epulas minimè eſſe apponendas te-
nore præſentium declaramus & edicimus;
quemadmodum per ſingulas noſtras in pari for-
ma Brevis literas ſingulis utriuſque ſexus Chriſti
fidelibus ob corporis infirmitates, quibus ob-
noxii reperiuntur, in ſacratiſſima Quadrageſi-
maaliſque Jejunio conſecratis diebus veſcen-
di prohibitis licentiam dantes, unicuique ex-
preſſe præſcribimus atque præcipimus. Eapro-
pter Fraternitates veſtras rogamus, atque in
Domino obſecramus, ut populos veſtræ curæ
commiſlos ad tam opportunum ſanandis vul-
neribus, quibus per humanam infirmitatem
quiſque ſauciatur, ſanctiſſimi Jejunii reme-
dium alacriter adhibendum cohortantes, ſe-
dulò ac paternè moneatis, rem agi non quidem
exiguam, ſed longé graviſſimam de obſervan-
do ſubſtinendoque Jejunio puriſicandis animis
corporihuſque ſalutari. In ſpem igitur illos
erigite oœleſtium præmiorum, quibus aſſequen-
dis non ſunt condignæ paſſiones hujus tempo-
ris 3 imò leve ac momentaneum non mibula-
tionis, ſed modicæ abſtinentiæ noſtræ incom-
mo-

414 Ad KR. P. La-Croix Theologiam Moralem

modum magnum gloriæ pondus operatur in —
Cœlis. Ab omnibus ſe abſtinent, qui in agone
