quo ante Hieronymum editore habemus; quæ tamen

in Daniele Hieronymus Hebræa non reperit, ex Theo-
dotionis verſione deprompta ſunt, c qua totum
Danielem ante Hieronymum legebat Eccleſia. Ne no-
vum quidem Teſtamentum vertit Hieronymus, ſed
ab antiquiore translatum emendavit „ len; ut ipſemet
in fine libri de Viris illuſtribus ſcribit, Græca ſidei
reddidit.
Quod ad alterum ſpectat, reddenda hic ſunt Sacro-
ſanctæ Tridentinæ Synodi verba Seſſ. 4. Inſaper eadem
Sacroſanttla Synodus conſiderang, non parum nutilitatis
accedere poſſe Eccleſiæ Dei, ſr er omnibus latinis editio-
nibus, quæ circumferuntur ſacrorum librorum, Jaæ-
nam pro authentica habenda ſit, innoteſcat » ſtatuit, 6
declarat, ut hac pſa vetus, & vutgata edetio, qux lon-
go tot ſæculorism uſu in ipſa Eocleſia probata eſè, in pu-
blicir leltionihus, diſpfutationibus, pradicationibuc, &
expoßtionibus pro authentica habeatur; & ut nemo il-
lam reſicere quovie prætextu audeat, vel praſumat. LEx
hac porro Concilii ſanctione.
Certum eſt I. Verſionem hanc cæteris latinis omni-

bus editionibus elſle anteponendam, etiam veteri ex

Sept. Interpretum Græca translatione ſumptæ, quam
Eccleſia maturo judicio reliquit, aflumpta Hierony-
miana. II. Certum eſt, non anteponi à Concilio ver-
ſionem noſtram, quidquid oblatrent Hæretici ad invi-
diam Synodo conflandam, Hebræis, & Græcis fontibus,
quorum nulla hic mentio, præſertim purioribus; erſi
cùm hujuſmodi fontes noſtris temporibus lutulenti
nonnihil, & impuri ſint (ut Mariana, Bonfrerius,
aliique paſſim ſentiunt) illis rivulum hunc noſtrum Pu-
rum, & minimè turbatum præſtare, qui prudens nega-
verit? III. Fit, ut verſie hæc noſtra non tantùm cum
cætetris illis editionibus collata fidelior, ac magis ſin-
cera haberi debeat, ſed revera abſoluté, ut ajunt, &

% Ad KF. P. La-Croix Theologianz Moralem
ſimpliciter fidelis ſit, atque ſincera, nihil ut comtineat
ſubdolò, ac dolosè additum, detrackum, immutatum,
IV. Conſtat, nihil in hac verſione contineri cum recta
ſide, atque ſanctiſmis moribus pugnans. Quæ Mo-
rali Theologo ſuſſcinnt. Num verò ita authentica ſit
vulgata noſtra ur ne eviſſimus quidem defectus, atque
error, præſertim in ſingulas voces irrepſerit; quæ-
ſtio eſt, quæ eruditos vires hodieque vexat, affiz-
mantibus aliis, aliis negantibus. Vide Marianam
cap, 21. & ſeqq. atque ex vecentioribus Natalem Ale-
Xandrum, Dupinium, Simonium, Cherubinum àS.

Joſeph, Caſinum.
C A PD U T III.
De Exegetica Sacrarum Seripturarum Interpretatione.
D U B TI U M 1I.
Quotupler Eir Sacrarum Secripturaram ſenſur.

TRipler eſt Scripturarum ſenſus, Literalis, qui &
Hiſtoricus dicitur, quèd im hiſtoria eluceſcat is
maximè, Myſticus, & Accomodatitius. Unum lite-
ralem ſenſum admittunt Novatores, quos à Salmerone
proleg. 7. Scrario cap. 21. Bonfrerio cap. 20. Vide ve-
hementer exagitatos, confoſſoſque.
Literalem ienſum dicimus, quem verba; ſive pro-
priè, ſive metaphoricê accepta ex Spiritũs ſancti lo-
quentis intentione primo, & immediatè ſigniſicant.
Non enim is tantemmodo literatus ſenſus eſt, quem
verba propriè ſine tropo ſignificant; alias plura Scri-
pturarum loca literali ſenſu carerent. Hinc meritè
Bellarminus lib. 3. cap. 3. apud Scrarium docet, dupli-
cem eſſe literalem ſenſum, proprium, & figuratum.
Myſticus porro is eſt, qui non proximè per voces,
ſed mediatè, & remotè, mediis ſcilicet rebus per vo-
CES

Nier
Imm,
nnde
nticit
1ta
qun.
tinnam
n A.
um40.

gtiate,

.

gide
ſclt is
mmlie-
verone
ilere⸗

repto
ncilo⸗
ſant.
Gvem
Scri⸗
wekitd
Gopr.
tun
r nen
.
(8S

Supplementunz, ve Acceſſtones. 11

ces ſenſu literali ſignificatis à Spiritu ſancto indica-

tur. Exemplum eſto illud Deuter. 2 5. Non alligabis

os hovi trituranti. Ubi ſenſus literalis is eſt, quem verba
indicant, myſticus verò, ut 8. Paufus I. Cor. 9. cx-
plicat, Doctoribus, & Concionatoribus neceſſaria ad
victum ſuppeditanda eſſe ſignificat. Cùͤm autem res
mediatè, & remotè in Scripturis per voces indicatæ,
tres veluti in claſſes rribui poſſint, triplex quoque niy-
ſticus ſenſus à Dockoribus ſtatuitur, Allegoricus, qui
res credendas, & ad militantem Eceleſiam pertinentes
ſignificat; Anagogicus, qui circa res ſperandas, ac
Triumphantis Eccleſiæ proprias verſatur; Tropologi-
cus, qui res agendas, morumque inſtitutionem ſpectat.

Hinc celebre illud Dyſtichon.

Litera geſta docet, quid credas Allegoria;
Moralis, quid agas, quo tendas Anagogla.

Accomodatitius eſt, per quem ea, quæ literali ſenſu
dicuntur, ad alia, quæ Spiritus ſanctus neque prexi-
mè, neque remotè agnificavit, transferuntur- In multis
hujuſmodi accommodatione utitur Eccleſia, ut cùm
illud Eccl. 44. inventus eft juſtus, & in tempore iracun-
diæ factus est reconciliatio, ſanctis Confeſſoribus aptat.
Sic etiam quæ Zachar. 4. de Jeſu Sacerdote filio Joſe-
dech, & Zorobabel dicuntur: Hi ſunt duæ Olivæ &c.
Joannes Apoc. 11. 4. Enoch, & Eliæ accomodat. Hæc
autetm de hiſce ſenſibus notabis. Primum eſt, accomo-
datitium ſenſum, cùm ex cujuſque ingenio fingi poſ-
ſit, perperam ad probandum afferri. II. Senſum li-
teralem in omni omnino Scripturæ loco reperiri, non
item myſticum. III. Poſfe interdurm plures ejuſdem
ſententiæ ſenſus literales dari, ut poſt B. Thomam 1.
p. qu. I. art. 10. probant Salmeron. proleg. S. Serarius
cap. 21. quæſtiunc. 12. Bonfrer. cap. 20. ſect. 5. Ex-
emplo ſit locus ille Iſaiæ cap. 53. Generationem ejus
quis

12 Ad K. P. La-Crota Theologiam Moralem

quis enarrabit? quem Patres plurimi de æterna Chriſti
generatione, de te nporali in utero Virginis alii intelli-
gunt; utrique aptèà, ſive generationem utramque ſpe-
ctes, ſive leci illius Gricm univerſam. IV. Poſſe quo-
que plures in endem ſontentia myſticos ſenſus, atque
adeo inerdum omnes reperiri. Sic Jeruſalem, quæ
vox literali ſenſu Urbem ſignificat, allegoricè Eccle-
ſiam, tropologicè animam, anagogicè cœleſtem glo-
riam indicat. V. Scnſum myſticum Plerumque ex ve-
teri tantum teſtamento erui, utpore quòd figuris, alle-
goriis, & ſymbolis abundat; rarius verò in novo re-
periri, licet in hoc ctinm locum habeat, uti in Navi-
cula Petri jactata videre eſt, quæ myſticè perſecutiones
Eccleſiæ illatas ſignificat.

D UN BIU M II.

Quonam modo Uiterarins Bibliorum ſenſus ſit
inveſtigandus?

E literario ſenſu quærimus „ quonam mode inve-
ſtigandus ſit, nam myſticum morali Theologo
utiliorem credo cxornandis theſibus ſuis quam ſolidè
comprobandis, de quo ſéquenti capite.
Interea XII. ſubidia hic habeto literali ſenſui in-
quirendo maximè apta, quorum priora ſex aliorum
etiam librorum communia ſunt, Poſteriora ſex Biblio-
rum propria. .
I. Lingaarum Græcæ præſertim, atque Hebraicæ co-
gnhitio. II. Arrium, quibus loquendi ratio traditur,
peritia, ſive Grammarica, ſive Rhetorica ſit. III. Di-
ſciplinarum „ quas Scripturæ attingunt ſcientiã. Huc
præcer Scho laſticam Theologiam ſpectat hiſtoria, Phi-
lotophia, Matheſis, Geographia, & antiquitatis uni-
verſæ notiria. IV. Omnium, quæ in libri, vel capitis
contextu ſunt conſideratio;, antecedentium videlicet,
& conſequentium. V. Similium & diſſimilium loco-
rum

Nt

inve⸗
logo

olde

n in⸗
lorum

blo⸗

cec⸗
Cleat,
D⸗
Hua
Dhr.
isin.
1

1Cco.

e

Supplementum, ſive Acceſſtenes. 13
rum collatio. VI. Interpretum lectio. VII. Divini
luminis imploratio. VIII. Vitæ puritas. IX. Inſpe-
ctio traditionis Apoſtolicæ, & generalis in Eccleſia Ca-
tholica praxis. X. Conſideratio analogiæ fidei, de qua
Apoſtolus Rom. 12. 7. XI. Unanimis Patrum con-
ſenſio. XII. Regulæ quædam, quæ ad intelligendas
Scripturas à quibuſdam traditæ ſunt. Vide Pagninum
in Iſagoge, Salmer. Proleg. 9. 10. 11. & Bonfrerium
cap. 20. lect. 4.

C A PD U T IV.
De uſu Scripturaram in Morali Theologia.

Anon I. Scripturæ auctoritas Præcipuus fons eſt,
unde Theologus, quæ ad mores ſpectant, doctrinas
hauriat. Nam ut ſcribebat Gregorius XIII. ad Philip-
pum ſecundum Hiſpaniarum Regem; hinc omnia ad
omnes virtutes pracepta codignatur.
Canon Il. Ne quidquam ſtaruito, quod clariſſimis
Scripturarum teſtimoniis adverſetur.
Canon III. Nihil defendito, quod ex ꝗquopiam Scri-
pturæ loco per legitimum, certumque Theologicum
diſcurſum ducta cum concluſione pugnet.
Canon IV. Ad confirmandam concluſionem quam-
piam Seripturis in myſtico ſenſu acceptis ne utere, niſi

. . .
conſtet hunc eſſe verè ſenſum myſticum. Conſtabit

autem præter ſubſidia num. 9. 10. 11. nuper indicata,
quotieſcunque ab alie Canonico Scriptore locus quiſ-
piam Scripturæ ad probandum adducitur; ſenſuſque,
quem illi dat Scriptor Canonicus, literalis eſſe non poſ-
ſit. Vide Bonfrer. cap. 20. ſcct. 4.
Canon V. Hiſtorias“ in quibus Scriptura ſacra exhi-
bet viros juſtos quidpiam præſtitiſſe, quod vel malum
revera fit, vel mali ſpeciem habeat, caſuum ſolven-
dorum regulas ne putato. Nonenim (quod ſapienter
monitum ab Auguſtino contxa mendacium cap. 8.) Om-
ma

14 Ad K. P. La-Croix Theologiam Moralem

nia, guæ a ſanblis, vel juſtis Viris legimus falta, zrans-
ferre debemus in mores.
Conſectarium. Non licet parentibus filiis maledicere,

aut eos ex quocunqne zelo occidere, quod Noe Cham

poſteris maledixerit, & Abraham peculiari Dei juſlu
Iſaac filium immolare paratus fuerit.
Canon VI. Singularia exempla, quæ in Scripturis
leguntur ad univerſalem legem confirmandam ne aſſu-
mito.
Conſectarium. Ridicule Beſombes T. 2. Tract. 2.
cap. 4. veram hanc propoſitionem: Quatuor requirnn-
tur conditeones in eo, gqui abſolvit à cenſurig. I. Debet
eſſe Clericur. II. Debet habere juriſdictionem conten-
tioſam. III. Debet certa ſoientia abſelvere. IV. De-
bet abſolvere ſponteé, & non coatte, ridiculè inquam
hoc argumento prêbat, Paulus, qui abſolvit Corin-
thium incaſturſum quatuor prædittas habebat conditio-
nes. Vah! bellam ratiocinationem hujus ſimilem: Pau-
lus, qui incaſtuoſune abſolvit, fnit Apoſtolus; Apoſtolus
igitur ſit, oportet, qui abſolvit a cenſuris.
Canon VII. Præcepta Moralia, quæ in veteri Te-
ſtamento ſanciuntur, ne ſumiro in ea reſtrictione, quãâ
videntur in Exodo exprimi, nec juxta falſam Scriba-
rum interprerationem, aut popularem Hebræorum tra-
ditionem; ſed juxta eam additionem, quam vel Moy-
ſes, vel alii Scriptores Canonici appoſuêre, illamque
potifſimum explanationem, quam tradit Chriſtus in
Evangelio.
Conſectarium. Licet Judæi putaverint ſolùm actus
externos à lege prohiberi, minimè verò cogitationes,
deſideria, &c. nefas tamen eſt ita ſentire, Chriſto oppo-
ſitam doctrinam prædicante.
Canon VIII. Videndum, ne Scripturæ verbis, quibus
pium aliquod conſilium proponitur, præceptionis vim
ineſſe incauti velimus.
Conſectarium ex illo Chriſti Domini apud Lucam

cap.-

A/.

ln
eiiuin

iprur⸗
Nale.

rac,.
uirur.
Den
untey.
V. De
nigtan
Conn.
vnditir.
1: .

nofole

i Te⸗
e, gd
Ectibr
Gintrr

Mo.

unq
ihis in

us
tiones,

oppo.
guikr
hnigin

lcun

cap⸗

Supplementum, fue Acceſſioner. 15

cap. 6. mutunm date nihil inde ſperantes: Caſuiſtæ

(hos inter La-Cron noſter) probant uſuram non li-
cere. Negat id eruditiflimus wir illud ad rem afferri,
cuùm hic Chriſtus ſolum conſilium dat enefacietdi pau-
peribus, etiam inimicis, etfi nullum ab eis par, aut
ſimile beneficium expectamus. . Vide cjus librum. Ti-
ris quoque præclarus Scripturarum interpres hune
locum eodem, quo ille, ſenſu explicat. Quanquam quæ
Tract. V. Cap. 5. Can. I. ſtatuentur, viæ integrum no-
bis rélinquunt, ut probatam à Quaſuiſtis interpretatio-
nem deſeramus. .
Canon IX. A Scripturis citandés abſtinere conſul-
tius juGicato „ quam harumce allegationum vanitate
quâdam abripi, eolque lecos afferre, qui nihil effi-
ciant.
Conlectarium. Ridendus Beſombes, qui T. 2. Tract.
1. Cap. 4. art. 5. monet antiquitus aquam etiam ipſam
egxtra refectionem interdictam fuiſie jejunantibus; Neæ
enim Ninivctarum indixit abftiventiam Pariter & aquz
Jon. 3. Ert Eſdras jejunans panenz non comedit, Gaquan
non libhit. Mi beone, qui hinc extundas extra refetio-
nem (id enim probandum fuerat) aquam fuiſſe veti-
tam? Rex Ninivitarum omnem omnino refectionem
prohibuit : Homines, & inmenta non gieſtent quid-
quam, net pafecantur, & aquam non bibant. Idem dictum
eſto de Eſdra jejunante.

. —
FTRACTATIS II.
De Sanctis Patribus.
C A D T Y.
Quid Sancétonum PBatrum nomine intelli gamus.
Anctes Patres dum dicimus, non Apoſtolos, aut

Pontifices quoſcunque intelligimus, neque seela⸗
um,

16 Ad R. P. La-Croix Theologiam Moralem

lum „ quos Doctores Eccleſia expreſſo ſugragio decla-
ravit, ſed veteres ſe riptores Eccleſiaſticos ab Apoſtoli⸗
co æ& οàαd medium II. ſæculum, quorum aginen clau-
dit M. lli duus Clarævallcnüs Abbas Bernardus.
Enimvcrè ſi ab inſtiuto libri hujus diſcedere non
puderet, Catalogum ſanctorum Patrum hic adſcribe-
rem. Ae, cùm 1 planè ridiculum, adnotabo tantùͤm,
quos conſulere quis poſſit de iſtiuſmodi re diſſerentes:
Hieronymum , Gennadium, Iſidorum Hiſpalenſem,
Honorium Auguſtodanenſem, alioſque de Eccleſiaſti-
cis Setiproribus Tractatores ad Trithemium cum ac-
ceſſionibus Auberti Miræi, ſuiſque animadverſionibus
edidit Hamburgi anno 1718. Bibliothecæ Eccleſiaſticæ
titulo appoſito ſolertidimus Vir, idemque eruditus Fa-
bricius, qui utinam abdicatis erroribus, Romanæ ſeſe
Communioni devoviſſet! Sixti Senenfis Bibliotheca,
Poſlevini Apparatus, Bellarmini aurens de Scriptori-
bus Eccleſiaſticis libellus, atque in hunc Philippi Lab-
bè diſſertatio, Raynaudi erotemata paſſim omnium
manibus teruntur. His acceſſit noſtris temporibus
Bibliotheca Gallico idiomate conſcripta à Dupinio,
quæ tamen cautè legenda, & Bencdictini Monachi Ceil-
lieri volumina plura item Gallicè ſcripta ſuper eodem
argumento, Cavei hiſtoria literaria cum Addiſſonii
acceſſionibus, & Oudini de Scriptoribus Eccleſiaſticis
commentarius in tres tomos tributus à pluribus legitur;

at illa hæretici hominis eſt, hic impii transfugæ Saeri .

Glauſtri abditis receſſibus ad hæreticorum tumultus,
quando hujus ſupplementum ad Bellarmini librum, &
Labbæi diſſertationem omittendum non eſt, cuùm à
ſuo authore adhuc Catholico, ac Religioſo prodierit.

Hi fontes? rivuli Francolinus in Tyrocinio Theolo-

gico, Vallemontius in elementis hiſtoriæ, aliique id
genus Epitomatores.

rlr
ol.
Nd.
1
M
ete
nrün
entes⸗
enlen
eluite
Imn a⸗
onib
luſtier
insle.
mele
otheen

tipon⸗

Plled⸗
mmniun
oribu
Pinio⸗
ieil
coden
Ciloni
ſaſtici
lgiun
daeti
olus,
II, 6
Cüm!
Odieri.
heol-
igbel

Supplementum, ive Acceſſiones. 17
C A P U T II.

Caſuiſtas Patrum contemptores non eſſe.

QVI Caſuiſtarum libros poſt virulentum Provincia-
lium Titerarum ſcriptorem mordere, ac dilace-
rare aggrefſi ſunt, id cum Pprimis in illis reprehendêre,
quod ſanè ad incautos decipiendos maximè fieri opor-
tuit, ſtudium ſanctorum Patrum neglectum, atque adeo
improbatum.
Quam quidem calumniam depulêre plurimi, atque
inter alios in aureis, elegantiſſimiſque Cleandri, & Eu-
doxi Dialogis adverſus impudentes Paſchalis Provincia-
les Epiſtolas nuper indicatas P. Gabriel Daniel. At
cùm hodie eadem nænia recinatur, aliquid hac ſuper
re ad retundendam ineptam criminationem, addendum
hoc maximè loco, quo de Patribus agimus.
Ac primum ajo, Caſuiſtas duas veluti in claſſes di-
ſpertiendos eſſe, quarum altera grandium voluminum
ſcriptores complectitur Suarios, Vaſquios, Laymanos,
Bonacinas, Dianas, Sporeros; Summiſtas altera, &
compendiorum authores, quos inter Buſembaum. Sum-
miſtas porro libens fateor, Patrum teſtimoniis rarèò ad-
modum;, ac fortaſſe nunquam uti. Quod tamen qui
Patrum contemptui tribuerit, ne ille ſtultiſſimus cri-
minator habendus erit. Nam longaſne Patrum ci-
tationes ab iis expectes, quorum unum illud ſtudium
brevitati conſulere?: Hoc profectò idem eſlet, quod in
Turſellini Hiſtorica Epitome, aut Cluverii introductio-
ne ad Geographiam, veterum, recentiumque Hiſtorico-
rum, aut Geographorum ſententias requirere. Præte-
rea cum Summiſtis plerumque mos ſit, ad eos, qui
Theologicas res fuſiori calamo perſecuti ſupt, lectores
ſuos mittere, atque hi, ut nunc demonſtrabimus, Patrum
auctoritati nitantur maximè, perinde de illis ſentien-
dum, ac ſi Patrum verba ipſiment redderent.

Aa P. La-Croix Theol. Suppl. B Quod

18 Ad K. P. La-Croix Theologiam Maralem

Quod autem acd primos illos Caſuiſtas ſpectat, qui
pluribus Voluminibus Theologiam Moralem complexi
ſunt, eoſque, qui illis acceſsère, ipſos inter, & Sum-
miſtas veluti medii, oculis careat oportet, qui Patres
ab illis neglectos queratur. In his enim frequentius
nihil, quàm aut Patrum teſtimonia deſcribere, aut lo-
cos indicare, ubi de hac, illave re loquantur Patres.
Et verò, ſi Suarius, ſi Vaſquius, ſi Valentia, Beca-
nus, Gobatus, Fagundius, Sanchez, ſingulis locis, ubi
Patres conſulendos monent, eorumque libros adnotant,
horum teſtimonia verbatim addidiſſent, futurum cen-
ſeo, ut longè explicatior in iſtorum voluminibus Pa-
trum auétoritas prodiret, quam in Natalis Alexan-
dri, Geneti, Pontaſũ, Beſombii, & cæterorum libris.
Illud etiam fortaſſis pateret, quanti horum interfuerit
Caſuiſtas ludibrio exponete, ne ſcilicet turpes plagia-
rios ſe ſe omnium obtutibus proderent. Nimirum Ca-
ſuiſtarum ſcrinia compilâſſe Magnos iſtos Theologiæ è
Patribus ductæ prædicatores, atque magiſtros, tam
certum eſt, quàm quod maximè.
At nen ſolis Patrum teſtimoniis Caſuiſtæ controver-
ſias ſuas definiunt. Ità ſanè; at illas ne ſic quidem de-
finiri poſſe, quis non videat? Nam ut nihil de illis
quæſtionibus dicam, ſuper quibus inter Patres nequa-
quam convenit, ſexcenta quotidie dubia enaſcuntur,
quorum qui in Patribus quærat explicationem, ridi-
culus ſit. Memini accepiſſe me ex doctiſſimo ho-
mine, virum quemdam Eccleſiaſticâ dignicate conſpi-
cuum, qui Patrum Theologiam ſingulis pene verbis
inclamabat, Arimini dubitaâſſê non multis ab hinc an-
nis, num cenſuris implicitus eſſet; cùm autem ex ve-
terano Theologe percuncétatus eſſet ille, quid ipſe ſen-
tiret, hic verò joci causà reſpondiſſet conſulendos Ter-
tulliani, Lactantii, Auguſtini, Ambroſii, Leonis,
Baſilii codices; bonum illum irà exarſiſſe primum,

deinde compoſito nonnihil animo vanitatem ſuam

aghno⸗

1 KS
luiber
uent
5 Alt
Dar
1, Bec
det,
tdnonn,
tumcer
nibusbe
Alenn
uundei
tetkhen
espler
trum C.
oloreel
105,

nlkofe,
idemn d
AEe

mn, id-
mo ho
e lp
e etbi
hincan.
n eN
ipe ſ
dos
L Lenus,
,

I un

1

Supplementum, ſive Acceſſtones. 219

agnoviſſe, atque abjeciſſe. Cæterum cùm eo demum
ſpectet tanta Theologiæ Patrum laudatio, ut Caſuiſtæ
Probabilitatis defenſores in invidiam vocentur, veluti
animarum proditores, morumque Chriſtianorum cor-
ruptores peſſimi contendo iniquam eſſe accuſationem
ejuſmodi, atque adeo à Patrum inftituto, doctriniſque
perquam alienam.
Repete tantiſper animo celeberrimam illam, quæ
Africanas Eceleſias, atque etiam Aſiatiacas diu vexa-
vit, de rebaptizandis hæreticis controverſiam, quam qui
commentitiam eſſe, fabularumque ſimilem cum P. Miſ-
ſorio contenderit, paucos inveniet ſuæ ſententiæ ſuffra-
gatores. Iterum abluendes baptiſinate, qui Eccleſiæ
Catholicæ nomen darent, hæreticos cenſebat cum
Africanis ſuis B. Martyr Cyprianus. Quæ quidem Cy-
priani opinio non tutior modo erat, ut compertum
cuique eſſe poteſt, qui tutioris opinionis nomen in-
telligat, ſed etiam contrariâ probabilior, atque adeo
certa videbatur Africanis. Qua de cauſa ad Pompe-
jum ſcribens Cyprianus Ep. 74. Baluz. edit. ajebat: quæ
iſta obſtinatio est, quæve præſumptio, humanam tradi-
tionem divinæ diſpoſitioni anteponere, nec animadver-
tere indignari, & iraſei Deum, quoties divina pra-
ezepta ſolvit, & praterit humana traditio Addit Au-
guſt. lib. 2. de Baptiſino num. 5. iis argumentis nixam

fuiſſe Cypriani ſententiam, tamque veriſimilibus, ut

ſolã Eccleſiæ authoritate in aliam abire ſe palam profi-
teatur. En ejus verba: Neæc nos ipſi tale aliquid dude-
vemus aſſerere, niſi univerſæ Eccleſiæ auctoritate firmati.
Ex his ducet fortaſſe quiſpiam, cæteros illorum tem-
porum Patres, qui Stephano Romano Pontifici aſſen-
tiebantur, & Afrorum opinioni refragabantur, minus
tutam ſententiam propugnſſe, atque adeo ſolum pro-
babilem. Ego verò, qui Probabilioriſtam reſpondere
facilè poſſe video, Cypriani adverſariis viſam fuiſſe
ſententiam ſuam Cyprianicâ probabiliorem, caque de
B 2 cauſa

20 Ad R. P. La-Creix Theslogiam Moralem

cauſa ab his defenſam, in hunc modum argumentari
malo: Cypriani ſententia probabilior ne fuit oppoſita:
an ſoluùm probabilis? utrumlibet elige. Si hoc dixe-
ris, cur igitur Auguſtinus aiſi univerſæ Eocleſiæ auctori-
tate firmatus à Cypriano diſcefſit? An non ſatis illi
eſſe debuit probabilem tantùm Cypriani eſſe ſenten-
tiam, hâc oppoſitam probabiliorem? Dices illud?
Cum Cypriano res tibi erit, atque adeo cum Auguſti-
no, Cyprianus nempe ad ſuam Carthaginenſem Syno-
dum ità præfatur: Saperest, ut de hac ipſa re ſin guli
quid ſentiamas, proferamus, neminem judicantes, ant
à jure Communionis aliquem, ſi diverſum ſenſerit,amo-
ventes. Auguſtinus verèò lib. 5. de Baptiſino Cypria-
uum ea vel maximè de cauſa laudat, quia nemini præ-
Neribens nequét præjudicans quo ninus quiſque Epiſco-
porum, quod putat, faciat, habens arbitrii ſui liberam
poteſtatem „ etiam nobis qualibuſounque dedit loum pa-
cificè ſecum iſta frattandi. Senſit ergo Cyprianus, ſen-
ſit Auguſtinus (ſiquidem Africanorum ſententia pre-
babilior fuerit) licere ſequi opinionem probabilem,
probabiliore relictà.
Hujus ſimile argumentum eſt, quod ex Hieronimo
profero. Sed Chriſtiani Lupi Auguſtiniani Caſuiſtis, ae
Jeſuitis præſertim non admodum amici, verba hac in
re ex cap. 3. diſſertationis de opinione probabili reci-
temus. Apud antiquos Patres: .. Jnit & alia quæſtio.
Luaidam cenſebant a ſolis poſt bhaptiſma iteratis nuptiis,
quem fieri irregularem, alii cenſevant heri a quibuſoun-
qque, præſertim ſi alteræ ſaltem fuiſſent initæ poſt ſacrum
Iavacrum. Et hanc ſententiam conſtantiſſime tenuit Ro-
mana Ecoleſia, & plures Latinæ. Est res omnibus eru-
ditis exploratiſſina. Aſt Hiſpaniarnm Eccleſia tenuit
oppoſitum, & plures ipfi aſſenſerunt Chos inter S. Hie-
ronymus in epiſtola ad Oceanum) & adverſusiſtam Hi-
ſpaniæ opinionem Siricius Pontifex ſoripfit ſuas ad Hi-
neeriun Terraconenſem Archiepiſeopum decretales li-
teras

1,

nente
nlt
d
leud
lii
ſe ſent
G ill
dugn
mnn
re unt
antei, 4
ſerinan
emipin
Nihlet
lacung
tunng, ſe
enuinz
obablle

leronin
Dloiſits
tbahae!
dubllite
legut
is M
Nl
lſocrn,
teruit h
ibur en
n ten
ter

Snepplementum, ſve Acceſſionet. 2 1
deras, in quibus omnino agit adverſus unum Baptiſmo
prius, aliud ipſo poſterius conjugium. Lucet ex S. In-
nocçentii I. ad Toletanam synodum ſimilibus literis pa-
lam aſſerentibus iſtam ſolum Bigamiam in Hiſpaniis re-
probari.. Interim his omnibus non commotus S.
Hieronymus permanſit firmus in ſua ſententia. Imo
etiam in commentario Apoſtolica ad Titum epiſtoleg....
communem ſententiam conſtanter affrmat eſſe ſuperſti-
tioſam potius, quàm veran quod ipſum docuit fir-
mius etiam in aliis locis Et neſcio cui Obryſogono.
Rufini diſeipulo, iſtam doctrinam culpanti in libris ad-=
verſus Rufinum (lib. 1. cap. 7.) lanudatus Hieronypmus
reſpondet... Habent libellum, quem in crimen vo-
cant. IIle reſpondeat. Hunc ſuâ diſputatione ſubver-
tat. Quid auſteritate frontis, & contractis, rugatiſque
naribus concava verba trutinatur, & ſanctitatem apud
vulgus ignobile ſimulato rigore mentitur ?à Audias nos
iterum & c....Hæc dicimus, non quod ipſi propitie
Chriſto hâc quæſtione teneamur, ſed interrogati à fra-
tribus, quid nobis videretur, reſpondimus nulli præ-
judicantes ſequi, quod velit, nec alterius decretum no-
ſtrà ſententiâ ſubvertentes. Maturè notanda ſunt hæc
verba: Quid auſteritate frontis &c. Etenin quadrant
&öin noſtra tempora. Notanda ſunt & hac verba: Nulli
præjudicantes ſequi quod velit. Sunt deſumpta ex er-
ratica ſantti Oypriani Synodo. Notanda ſunt item hac
Nec alterius decretum &. Inter Siricium Pontificemz,
as ſantltum Hieronymum interçeſſit aliquid humani diei.
Hino quædam hujus ditkta ſunt veneranda quidem 5 at-
tamen admiranda potius, quàm imitanda. Interim
conſtanter docuit probabilem ſententianz eſſe ſeuram,
ao tutam z; etiam minus probabilenn. Quis enim non
videat præſentem illius ſententiam fuiſſe hujuſmodi?
Hæc Lupus. Quèò ſi velis Hieronymo tamen probabi-
liorem viſam fuiſſe, contentionis funem non traham;
inferam enim; igirur vel Hicronymo teſte, qui ſcribit

22 Ad KR. P. La-Coix Theologiam Moralem

nulli præjudicantes ſequi quod velit, licet ſequi opinio-
nem probabilem, relictà probabiliore.
Aliud exemplum ex Auguſtine ducamus. Diſparita-
tem cultús dirimere conjugium, veteres Patres, Cy-
prianus, Tertullianus, aliique ſensêre, quibus nos ho-
dieque adhæremus. De ſuo tamen ſæculo ſanctus Au-
guſtinus ſcribit in libro de ſide, & operibus cap. 19.
Quæ noſtris temporibus jam non putantun eſſe peccata.
Utique, inquit, citatus Lupus cap. 2. per induétam ab
adverſa conſuetudine ſententiam probabilem. Et hanc
Auguſtinus non fuit auſus improbare. Hinc ſubjungit;
Ouoniam revera in novo Teſtamento nihil inde præce-
ptunz eſßt; & ideo aut licere creditum eſt, aut velut du-
bium derelictum. At librum hunc Auguſtini de fide, &
opetibus, & 19. caput antea non dimittamus, quàm aliud
in rem noſtrum duxerimus argumentum. Ait ergo ſan-
ctus Doctor: Quiſquis uxorem in adulterio deprehen-
ſam dimiſerit, & aliam duxerit, non videtur aqguandus
eis, qui, exceptaâ eansd adulterii, dimittunt, & dicunt.
Et in ipfis divinis ſententiis ita obſeurum eſt, utrum
E& iſte, oui quidem ſine dubio adulteram licer dimittere,
adulter tamen habeatur, ſt alteram duxerit, ut quan-
tum exiſtimo, venialiter ibi quiſque fallatur. Audi nunc
Lupum ibidem. Affirmat Auguſtinus, qud ſuo tempore
eſta fententia fuerit revera probabilis» nec eam, licet
contrarium ſenſerit, fuit auſus damnare. Adeo verum
eſt Patribus quoque probabiles tantùm opiniones ſuas
viſum fuiſſe, aut ſi aliis probabiliores, non neceſſariò
tamen amplectendas.
Sed ne longior ſim, quàm par eſt, Bernardi teſtimo-
nium ſuſſſiciat Tract. de Baptiſmo cap. 5. ubi hanc re-
gulam, & Canonem ſtatuit. Sans ebi unnſquiſque in
Juo ſenſu ſocurus abundat, abi aut certæ rationi, aut non
contemnendæ auctoritati, quod ſentit, non obviat. Argue
jam. Atqui ubi ſolùm probabilior epinio contraria et,
pec &&††àρ rationi, nee contemnendæ auétoritati, quod ſen-

115

tait.

Mhin
eg, 0.
ns 1
us 4A.
dp. 19
heccata.
Gum a)
Urhene
hingt
leyraer
elut,.
ede, d
tamalul
tgoln.
Lenele
untt
dicun
utruß
mittere,
At an.
udinune
tempor. 4
, liet
ovetunn
oneslun
ectliris

etims⸗
hanere
iſtten
, Auti
t. e
Uri
1

Supplementum, ſive Acceſſtones. 23 .
eit Pnobabiliſta, obviat. Igitur probabiliſta in ſuo ſenſu
ſecurus abundat, ſi Bernardo fides, quocum ſapere malo,
quam deſipere cum Wendrochio, Paſchale, eorumque
ſectatoribus.

C APUTIII.

De Legibus in uſu Patrum à Morali Theolaga
ſervandis. .

(Anon I. Si qua in quæſtione (de his quæſtionibus
loquor, quæ ad mores ſpectant) definienda Patres
omnes idem doceant, id veluti certum habendum eſt;
quique aliter ſentitet ab hæreſis ſuſpicione, liber haud
eſſet. Vide Canum lib. 7. cap. 3. concl. 6.
Canon II. Unius, aut duorum Patrum auctoritas
in his, quæ ad doctrinam morum pertinent, probabile
quidem argumentum ſubminiſtrare poreſt, firmum ve-
rò non poteſt. a, inquit ſapienter Canus ibid. concl. 2.
ita deſpicere, & pro nihilo habere, impudentis erit ; ſu-
ſpicere, & habere procerto erit omnind imprudentis. Vi-
de fuperiore capite allata, quæque Tracét. 5. occaſione
Caſuiſtarum ex Patribus promemus, errorum exem-
pla; omnino autem lege auétorem noſtrum I. 1.
Tract. I. n. 2 I I. 212. 2 13. ubi de damnata illa Theſi:
Uhi quis invenerit doétrivam in Auguſtino clarè fun-
datans Co.
Canon III. Etiam plurium Patrum auctoritas, reli-
quis, licet paucioribus reclamantibus, ea argumenta
Theologo ſufſicere, & præſtare non valet, quibus refra-
gari nefas ſit. Quæ indicavimus exempla, id abunde
demonſtrant. Plura refert Lupus in citata diſſertatione
poſthuma de opinione probabili. .
Canon IV. Patres afferre, præſertim verè multos ad
ea firmanda Moralis, & Chriſtianæ Theologiæ genera-
liora principia, in quibus Theologi omnes ſibi conſen-
tiunt (niſi contra hæreticos ſermo ſit, quod quidem vix
B 4 Theo-

24 Ad k. P. La-Croix Theolo giam Moralem

Theologi moralis eſſe poteſt) intemperantis hominis

eſt, & eruditionis famam captantis; arguere verò, qui
ſecus agant ſtultiſſimi eſt, & imprudentiſſimi.
Canon V. Quæ ex Patrum homiliis, aſceticis libris,
& orationibus, idque genus lucubrationibus »non cam
Theologo fidem faciunt, quam quæ in Dogmaticis in-
ſtructionibus, epiſtolis, &c. facere poſſunt. Nam multa
in ejuſmodi libris exaggeratius proferuntur; neque id
mirum, cüûm Oratoribus omnibus id ſolemne ſit:
multa quoque conſilium potius ſpectant „ quam præce-
ptiones.
Canon VI. Inconſultum eſt ea Patrum loca ſeligere,
ubi Patres aliud omnino tractantes aliquid occaſione
accepta de altera re paucis indicant; iis neglectis, ubi
hanc materiam ex profeſſo examinent.
Canon VII. In Patrùm ſenſu inveſtigando hæ maxi-
me regulæ ſervandæ ſunt. I. Quæ in libri, vel capi-
tis contextu ſunt, conſideranda diligenter. II. Simi-
les, & diſſimiles loci ejuſdem Patris conferendi. III.
Tempus, quo liber ille editus à Patre quopiam, at-
tendendum. Nam facile ex ccaſione ſcribendi libri
mens authoris innoreſcet; intelligemus etiam, num
fortaſſe eo tempore Pater ille præconceptàâ aliquâ opi-
nione occupatus fuærit, quam poſtea ipſum exuiſſe pro-
babile, aut etiam certum ſit. IV. Alios Patres huic,
de cujus mente quærimus, Synchronos conſulemus;
quid enim hoc, vel illo ſæculo, ea vel iſta vox ſignifi-
caârit, quo ſpectare poſſit hujus, vel alterius moris
notatio, facilius comperiemus. V. Ex dubiis Patrum
operibus ipſorum mentem expiſcari imprudentis eſt,
ubi certa, atque ab omnibus recepta eorundem opem
ſuppetant. VI. Si de Græci authoris mente dubitatio
oriatur, non ex verſionibus, quæ ſæpe numero vitio-
ſæ ſunt, ſed ex Græco exemplo controverſiam diri-
memus.
Canon VIII. Cavendum ne apocrypha, ac fublete⸗
dei

horr
d, U

5 lbei
lonenn
ticigin
hmult
ele id
nne ſ
Præce⸗

ſlgrr,
CAlione
i, Ubi

emant⸗
clenn.
l. Km.
li, I.
m, A.
di libri
, Num
Mo).
lllepro.
G huie,
ſlemus,
V ſgntt
Smors
Dacrunn.
Urs ell
noemm
bbitario
0 Vtle
an &

e

Spplementum, ſtve Acceſſiones. 2 5

fidei opera ciremus; itemque curandum, ut non ex
aliorum fide Patrum locos afferamus, ſed ipſos Codices
conſulamus, editioneſque maxime probatas, cujuſino-
di quæ Ducæxi, Petavii, Sirmondi, Gretſeri, Kaderi,
Pontani, Schotti, Vigerii, Poſſini, Labbæi, Maurino-
rum Patrum ſtudio, atque operâ prodièrunt. Enim
vero fatendum eſt in his recentiores illos, qui Patrum
Theologiam commendant, Caſuiſtis præſtare, Præſer-
tim elapſi ſæculi. At non id mirum. Nam neque quo
illi ſcripsêre ævo, tantis aucta fuerat ars critica incre-
mentis, neque ſingula ejuſtnodi diligentius perſequi
vacabat hominibus, non modo voluminum fuorum
eonſcribendorum mole obrutis, ſed ſæpiſſime in alia
omnia ex moderatorum ſuorum juſſis 2 ipiorumque in-
ſtituto diſtractis. Dent tamen mihi hanc veniam Ca-
ſuiſtarum reprehenſores, ut confidenter pronunciern,
quo magis diligentia & critica antiquioribus Cafuiſtis
antecellunt Natalis Alexander, Genetus, aliique ejus-
modi, eo magis iſtis illos præſtare teſtimoniorum dele-
ter, ac ratiocinandi vi. Nam ſæpe magna illa Pbatrum
congeries, quà illi gloriantur, ſi in ea teſtimonia ad le-
ges Canone VII. præſcriptas diligentius inquiſieris, ina-
nis eſt, nihilque minus probat, quamid, cujus gratià
cogitur.

C A P U T IV.

Inder Patrum à La-Croixio citatorum.
A

§. A Mbroſius Mediolanenſis Archiepiſcopus à die y.
Decembris an. 374. ad 4. April. 397. quo obiit,
ur tradit Labbæus. Maurinorum editio conſulenda de
genuinis, & ſuppoſititiis S. Doctoris operibus. Inter
hæc Ceillierus libros ſex de Sacramentis cenſet; neç ad-
modum invite repugnamus.
S. Anſelmus Cantuarienſis Epiſcopus ab anno 1093.
B 5§5 ad

26 Ad K. P. La- Creix Theologiam Moralem

ad 1109. quo Londini ad Superos evolavit. Gerbero-
nius novam ejus operum editionem ornavit.
S. Athanaſius ab anno 326. ad 377. Alexandrinus
Patriarcha. Montfauconius recentiſſimam dedit hu-
jus editionem:
S. Aurelius Auguſtinus Hipponenſis Epiſcopus ab
anno 3 96. ad 430. de quo Bollandiani Tom. 6. Augu-
ſti. Maurinorum cditio Venetiis recuſa eſt, & præcla-
riſſiini Præſulis Franciſci Blanchini in Poſſidii vitam ani⸗
madverſionibus, aliiſque, paucis quidem, ſed egregiis
monumentis aucka.

B
§. Bſilius Cæſareæ in Cappadocia Archiepiſcopus

ab anno 369. ad 37 8. Et hujus S. Doctoris no-
vam editionem Maurinis debemus.
Beda Presbyter Anglus, ac Venerabilis anno 673.
natus, denatus anno 73 5. die 26. Maji. Præter cætera
ejus opera, de quibus Labbæus, Voſſius, &c. illius
Martyrologium ab alienis acceſſionibus repurgare co-⸗
nati ſunt Bollandiani Tom. 2. Martii.
S. Bernardus Clarævallenſis Abbas ab anno 1115.
ad 1153. Mabillonius vir nunquam ſine laude nomi-
nandus de S. Bernardi operibus benemeritus eſt. Vide
etiam Bollandianos ad diem 20. Aug.

C
¶ Aſnodorus Senator, qui vivebat adhuc anno 562.

nonagenario major. Garetius Benedictinus no-

