Gg350
author: Zaccaria, Francesco AntonioandLacroix, Claude

N12c5 11850310 021

UTIIIIIIIIINIIIIII.

8 Tübingen

Ad REVERENDI PA TRIS
CLAUDII
LA CKOIX

SOCIETATIS JESU

THEOLOGIAM
MORALEM

Alterius ex eadem Societate Theologi

SUPPLEMENTUM

§ I V E

ACCESSIONES

In quibus de Locorum Theologicorum
in Morali Scientia uſu plurima diſputanturz;
P. DE CHAMPS Quazl’llio Eacki animad-
verſionibus aucta recuditur; Sacræ Congre-
gationis Conciliz Reſolltiones ac BENEDICTI
XIV. Conſtiüutiones, aliaque permulta vel
ad emendandum vel ad vindicandum LA
CROIXIUM adduntur.

Editio poſt Italicam in Germania Prima.

GOLONIA AGITPPINeX,

In OFFICINA METTERNICHIIANA
Sub Signo Gryphi. Anno M. DCC. LIV.
Cum Privilegio . Ceſ. Wajeſt. ſpeciali, & Permiſin
dsuperiorum. .

4 (0) KKs
S Eer E: Eg Sen eneee e e⸗

PRIVILEGIUM

C £ §S A RE UM.

OS FRANCISCUS Divinàâ fa-
vente clementiâ Electus Romano-
rum Imperator ſemper Auguſtus,
ac Germaniæ, ac Hieroſolymarum
Rex, Dux Lotharingiæ & Barri, Magnus He-
truriæ Dux, Princeps Carolopolis, Marchio
Nomenei, Comes Falckenſteinii, &c. &c.
Agnoſcimus, & notum facimus tenore præ-
ſentium univerſis, quòd, cùm Nobis Wälhel-
mus Metternich Bibliopola Colonienſis, hu-
millimè exponi curarit, quem in modum Li-
brum, cui titulus: Supplementum ad P. CLAU-
DII LA-CROIX S. J. Zhcologiam Moralem,
in octavo, præviâ obtentà, à Patribus dictæ
So cietatis Provinciæ Rhenanæ inferioris-recu-
dendi facultate, prelo committere conſtituerit,
vereatur autem, ne æmulorum invidiâ hanc
editionem imitantium, impendii & laboris
ſui fructu fruſtretur, ideoque Nobis demiſsè
ſupplicârit, quatenus ejus indemnitati, Privi-
legio Noſtro Cæſareo ſuecurrere clementifſſ-
meè dignaremur: Nos ſubmiſſæ pariter & æquæ
ejus petitioni annuendum cenſuerimus: Ac
roinde authoritate Noſtrà Cæſareà ommbus
& fingulis Bibliopolis, Bibliopegis, Lypogra-
M 2 Phis,

phis, & aliis quibuſcunque rem Librariam
ſeu negotiationem exercentibus firmiter in-
hibemus, vetamus, & interdicimus, ne quis
ſuprà nominatum Supplementum, ad Patris
CLAUDII LA-CROIX S. J. Theologiam
Moralem ſub hoc aliòve titulo, aut hac aliave
formãâ, ſeu, ut ajunt, formato, per decem
annorum ſpatium ab hodierno die compu-
tandum, intra Sacri Romani Imperüi fines
recudere, vel aliis recudendum dare, alior-
ſumve impreſſum apportare, vendere, vel
diſtrahere, citra præfati Impetrantis, ejuſdem-
que hæredum ac ſucceſſorum voluntatem &—
aſſenſum in ſcriptis obtentum auſit, vel præ-
ſumat, ſi quis veròô ſecus Privilegium hoc
Noſtrum ſeu Interdictum violare, contem-
neréque præſumpſerit, eum non ſolùm ejuſ-
modi exemplaribus ubicunque locorum re-
pertis perperam quippe recuſis ſeu apportatis
(quæ dictus W'lhelmus Metternich, ſive pro-
pri authoritate, ſive Magiſtratüs illius
loci auxilio ſibi vendicare poterit) de facto
privandum, ſed & decem marcarum auri
pPuri pœnA, ærario ſeu Fiſco Noſtro Cæſareo,
& Parti læſæ ex X uO pendenda „ omni ſpe
veniæ ſublatâ, mulctandum decernimus;
dummodo tenor hujùs Noſtri Privilegii in
fronte Libri impreſſus reperiatur, & conſueta
unnque exemplaria conſilio noſtro Imperiali
Anlico exchibeantur. Mandamus itaque om-
nibus & ſingulis Noſtris, Sacrique Romani
Impe-

e

ntem.
eju.
mn re⸗
ltatis
Pto.
line
lado
zuri
Ureo,
iſe
s»
in
lete
rll
⸗

ui.

Pe.

E (0) 3

Imperii fidelibus, dilectis tam Eccleſiaſticis
quàm Sæcularibus, cujuſeunque ſtatũs, gradũs,
dignitatis, aut ordinis fuerint, præſertim verò
iis, qui in Magiſtratu conſtituti, vel ſuo, vel Su-
periorum ſuorum loco, aut nomine Jus, Juſti⸗
tiaàmque adminiſtrant, ne quempiam Privile-
gium hoc Noſtrum Cæſareum impunè violare,
ſpernere, aut tranſgredi patiantur; ſed ſi quos

contumaces compererint, conſtitutà à Nobis

mulelàâ eos puniri, & quibuſeunque modis ido-
neis coëtceri curent, quatenus & ipfſi graviſſi-
mam Noſtram indignationem & prædictam
penam evitare voluerint. Harum teſtimonio
Literarum manu Noſtràâà ſubſcriptarum, &
Sigilli Noſtri Cæſarei appreſſione munitarum,
quæ dabantur Viennæ die decimâ ſeptimâ
Septembris, Anno milleſimo, ſeptingenteli-
mo quinquageſimo tertio, Kegni Noſtri nono.

FRANCISCUS mpp.
(L. S.)

Vt. Comes Colloredo mpp.

Ad Mandatum Saerz Caſarez
Majeſtatis proprium.

Matth. Wilhelmus de Flaan mppꝑ.

3 FACUL-

. ε (°) 8
FACUILTAS

Adm. R P. PROVINCIALIS S.J.
Go infra ſcriptus Societatis JESU per Pro-

¹vinciam Rheni inferioris Præpoſitus Pro-
vincialis facultate mibi ab Adm. K. PD. N.
IGNATIO Lice-Comite univerſæ Societatis
Præpoſito Generali ad id concefsa, D. Franciſco
Wilhelmo Metternich Bibliopolæ Colonienſi,
ad decennium facultatem concedo recudendi Li-
brum, cui titulus: Ad R. P. LA-CROIX
S. J. Theologiam Moralem alterius ex eadem
Societate Theologi Supplementum. Eidem-
que Jus aſfurpanadi Privilegii Cæſarei eatenus
indulgeo, ut Librum hunc nemo alius, intra adec-
cennium recudere, nemo intra G. K. Imperiè
fines, & hæreditarias S. C. Majellatis Provin-
cias importare, aut venum eonere valeat. In
ecujus rei filem has manu proprid ſubſcriptas,
& ofßpcii mei Sigillo munitas acdi. Aquiſerani
1753.29. Augtalki.

(L..)

JOANNES SCHREIBER S. J.
p. t. Provincialis mpp.

PRE-

Prr.
Peo.
D
Utati
riſeo
ienh⸗
ili⸗
00˙
denn
gen,.
tenu
4:
Peri
Win.
.1
ptal,
i

=

(„°)
P RÆãF AIIO

Authoris novarum Additionum.

I illud verum eſt, quod nuperus quidam
Scriptor aſſeruit, Caſuiſtas paſſim con-
temptui eſſe, explodique, revocata
tandem Patrum Theologia in Ortho-
doxorum Scholas, unde illam expule-
rat ingenii oſtentandi libido, & quam ſenten-
tiarum novitas parere conſuevit apud impe-
ritos homines, apud ſceleſtos verò earundem
quò pernicioſior, eò gratior ſuavitas quæ-
dam & indulgentia, gloriolæ conſequendæ
amor; actum de nobis eſt, qui P. Claudium
La-Croix, celeberrimum illum quidem, Ca-
ſuiſtam tamen, poſt tot Italicas, Germani-
caſque editiones nonnullis Additionibus illu-
ſtrare non dubitamus. At non eſſe, cur
tanti fiat dictum iſtud hominis ſtudio par-
tium plus juſto abrepti, ipſa, quam appellat
ille, experientia docet. Videmus enim Ty⸗=
pographos etiamnum nihil antiquius habere,
quam ut Caſuiſtarum editiones curent, mul-
tiplicentque. Pace igitur Viri illius, cujus
nomini parcendum omnino exiſtimo, tibi
uberrimas, optime Lector, ad Moralem
Claudii noſtri Theologiam Acceſſiones, caſ-
que neque injucundas, neque, ut ſperamus,
4 inutiles

P RIE FAYIO.

inutiles, fortaſſe etiam neceſſarias exhibe-
mus.
Fuit anno MDCCXXXIV. qui Tracta-
tum Theologicum de Ocis Confeſßsaris, ac
Biblothecam erroneam propoſitionum tzum à
Concilüs, tum à Summis Pontifiibus, & ats
Ecelcſia damnatarum ab an. MCCCCXVIII.
ad illud uſque tempus, Venetæ adderet Ca-
ſuiſtæ noſtri editioni; atque utrumque hocce
opuſculum in noviſſimam, quæ Ravennæ
Præſefert, illatum quoque eſt. Quo id fa-
Ctum conſilio, explicat Præfatio: Duo tamen
à multis in hoc Opere adbuc deſiderabantur,
ſcilicet Tractatus de Ozcüus Confeſsarii, quo
Paſtores in cura animarum dirigerentun: dein-
ae Bibliotheca erronea, qua ob oculos poneren-
tur propoſitiones ab Eccleſta damnatez, ut do-
&rinam ſanam ab erronea, & noxia ſecernere
omnibus pronum ſciret. Hoc autem cæteris
præſtat hæc nostra editio. Equidem ad hæc
beatos La- Croixii manes Supremi Numinis
vindictam efflagitare crediderim in eum, qui
famam captaturus additiones ejuſmodi ſuas
vocare neceſſarias intolerando, ne quid gra
vius dicam, mendacio non erubuerit. Nam
ut de Bibliotheca erronea aliquid dicam,
tribus illa veluti partibus conſtat, prolegome-
no de variis cenſurarum notionibus; quxſtio-
ne prodroma, quo gradu certitudinis, quove
genere fidei eredendum ſit, propoſitiones Janſe-
nio tribui ſolitas, in ſenſis Authoris damnatas
fuiſſe, ac demum Bullis Pontificum. Atqui
cen-

ble

Fadr
„
,
5 4
ll.
C2

Cece

e

Iſ.
en
tur,
0
lein.
en⸗
:
re
Cris
nze
inbs
gi

las

un
m,

P R1EFAYIO.

cenſurarum notiones tradiderat ipſemet La-
Croixius L. I. n. 195,. ad 201. quæſtionem
quoque illam de authoritate Ecclefiæ in diju-
dicandis factis, ut ajunt, dogmaticis, quan-
tum Morali Theologo ſatis ſit, tractaverat
Author eodem L. 1. à num. 207. ad 210.
Bullas etiam Pontificuom, quæ ad Moralem
Theologiam ſpectant, in præcedentibus edi-
tionibus habebamus. Quid ergo opus Bi-
bliotheca hac erronea? Nam quod in hac edi-
tione adduntur Bullæ Unigenitus, Epiſtola
Clementis XI. de eadem ad Card. de RKohan,
Benedicti XIII. concio quædam, & epiſtola
ad Card. de Noailles, itemque hujus literæ
duæ, nihil hee ad errores dignoſcendos facit,
quod unum ſpectat Bibliotheca erronea, vel
alia penè innumera recudenda erant ejuſmo-
di monumenta, quæ ad Janſeniſmi, & Quelſ⸗-
nelliſmi, atque adeo ad Bajaniſmi hiſtoriam
pertinent. Quod verò ad Janſenii damna-
tos errores accedit deſignatio locorum quo.
rundam, & quibus illi ſumpti ſunt, &
ad Queſnellianas theſes notationes venenum
illarum detegentes; probo equidem, ſed ne-
que id tanti eſt, ut imperfectam fuiſſe La-
Croixii Theologiam, quod hiſce caruerit,
inclamare debeamus, neque ad Theologiam
Moralem fortaſſe ita ſpectat, ut videtur ex-
iſtimâſſe bonas Bibliothecæ Author. Multô
minus, niſi ab inſano quopiam, deſiderari po-
terat Tractatus Theologicus de COſciüäs Con-
feſſarii. Nam. nihil in eo eſt, quod multôò
X 53 uberius

P REFAYO.

uberius ac ſolidius in La-Croixii volumini-
bus non haberemus. Quæſo, cum his Tra-
ctatum illum conferamus. Agitur in primo
libro de Ocio Confeſſarii, prout perſonam Ju-
dicis gerit, nempe de jurisactione & approba-
tione ad Sacramentum Paäanitentiæz rit’ admi-
niltrandum neceſſaria, Cap. I., de benignitate &
patientia in audiendis peccatorum Confeſſtoni-
Zus, Cap. 2., de neceſſttate & moethodo interro-
gandi pœnitentes, cap. 3., de alſolutione imper-
tienda, d5ferenda, aut deneganda, cap. 4., de
ſatigactione pa‿nitenti indicenda. Cap. 5. Quid
horum omiſit La Croixius? omiſitâ imo non
luculentiſſimè pertractavit. Adi illum lib. 6.
p. 2. à n. 1485. ad n. 1698. de approbatione &
jurisdibkione Confeſsarit diſſerit; ae benignitate
& patientia in audiendis pPeccatorum confeſſio-

nibus, ibid. à n. 1704. ad 1745. de neceſſitate &

methodo interrogandi, ibid. à n. 1745. ad 175 5.
& à n. 1983. alifque in locis, quos ibidem in-
dicatos invenies. De ablolutione impertienda,
dißferenda aut denegandæ, ibid. à n. 1721. ad
1737. & à n. 1764. ad 1772. & alibi, de ſatis-
factione à n. 12 30. ad I1301.
Scientiam Confeflarii, quæ ſecundi libri
materies eſt, perſequitur La Croixius à n. 1787.
ad 1933. Ad officium Confeſſarü, prout
perſonam gerit Medici, ſpectant, quæ ſequun-
tur An. 170 1. & à n. 1721. ad 1728. & à num.
1256. ad n. 1263. & 1793. Denique quæſtio-
nes duas illas, quas veluti appendicem, ſub-
jicit Tractatüs Theologici Author, alteram.
KRd

f

*

l⸗
in
tn

le
ui.
e
i
re.
per.
. .
id
non

6.

tate

P R 1FAYZYIO.

an & quomodo Confeſsarius emendare debeat
errores, quos in Saero Tribunali admiſit, alte-
ram, quos, & circa quaæ obstringat Confeſſta-
nis Koillum, fusè examinat La-Croixius L. 6.
Par. 2. à n. 1772. ad 1785. & à n. 1934. ad 200 1.
Quidni igitur de injuria La- Croixio illata
poſtulandus ſit utriuſque opuſculi Author,
quod in La-Croixio deſiderari ea affirmave-
rit, quæ nec Theologiæ Moralis Magiſtrum
præteriiſſe ſilentio decebat, nec revera omiſſa
funt à La-Croixio, aut leviore calamo pertra-
ctata? Quod unum in hoc Traclatu Theo-
logico utilitatis ſpeciem quandam præſefert,
illud eſt, paucis, atque uno veluti ſub obtutu
collecta proponi, quæ in La Croixii libris
diviſa ſunt. Hac de cauſa Tractatum iſtum
non rejicio, ſed in calce Operis ejuſdemmet

La-Crolxii, ſi iterum recudatur, poſt indi=-

cem ponendum cenſeo. Bibliothecam autem
erroneam planè omittendam duco, retentis
tamen loco à me deſignando, quas in aliis
quoque noſtri Authoris editionibus exſtare
moneham ,„ Romanorum Pontificum, &

Conciliorum Conſtitutionibus. Quæ veréô in

illa habentur ſuper Janſenii & Quelfnellii
propoſitionibus, nemo dolebit prætermitti;
reddam enim illa meliore methodo.
Alterius planè generis ſunt Additiones,
quas in animum induxi, ut emitterem, illas
nempe, quas La-Croixius ipſe ſuas velit. Dabo
igitur librum prodromum de uſu Locorum
Theologicorum in Morali Theologia, Tiö
ſan

PREFALYIO.

ſanè hodiernis, quæ non tam facilè ſopiantur,
difſidiis peropportunum. In hoc autem, ubi
de Romanis Pontificibus, Bullas eorum ex-
hibebimus, in üſque Bullam Unigenitus brevi
illuſtratam, ſed utilifſlimo commentario, quo
in concinnando duobus præſertim libris
uſum me fateor, Anti-Hexaplis nimirum eru-
ditiſſimi Cappuccini P. Pauli de Lugduno,
& Opere, cui titulus: Recucil hiltorique, &
Ly'ogmatique contenant la Refutation des Sub-
tes fuges des Queſnel’ſtes,„ & des cent & une
Pprupobitions de Queſnel qualißires en detail 1739.3
quod libenter moneo, ne fſi fortè citationes
aliquæ minus bellè reſpondeant autographis
libris, diligentiam meam deſideres. Tum
perpetuis veluti annotationibus Authoris
noſtri Theologiam iluſtrabimus. Quid verò
in his? Nonnullas La Eroixii ſententias, quas
hypercriticus quidam ad Italici popelli Tri-
bunal veluti laziſſimas, & ſi quid pejus, de-
tulit magnis clamoribus, vindicabimus, Be-
nedicti XIV. Conſtitutiones, quæ ad Mora-
lem pertinent ſcientiam, ſuis locis ſingillatim
reddemus, Sacræ Rituum Congregationis
decreta ex uberrima doctiſſimi P. Meratii
editione exhibehimus, Sacræ item Concilii
Congregationis Reſolutiones, quæ XII. Volu-
minibus comprehenduntur in Veneta editio-
ne, addemus, Authoris noſtri planè veſtigiis
inſiſtentes, qui, quidqmid horum naneiſci
potuit, prudens, libenſque in ſuam Theolo-

giam tranſtulit, demum pauca aliqua ex aliis
libris

,
i
eſ
u
ris

no,

4
e
8
nes

his

ris
10
us
ti.
e⸗

Im
nis
til

PR1FAYZYIO.

libris decerpemus, vel La-Croixli ſententias
confirmatura, vel ſi opus fuerit, emendat ura.
Inter hos autem libros monendus es, Lecſtor,
principem locum dediſſe me quinque illis
ſelectiſſimæ Eccleſiaſticæ eruditionis promp-
tuariis, Tomos inquam quinque Conſtitutico-
num (Notiſcazion) quas Proſper Cardinalis
Lambertinus Bononienſis Archiepiſcopus ara-
tè emiſit, quàm ad Supremum Apoſtolattis
apicem universâ plaudente Eccleſiâ, ac lite-
ratis præſertim viris mirà Ixtitiâ perfuſſis
eveheretur. Nihil profectoò utilius (verl0
abſit invidia) excogitare nos potuiſſe, qiao
abſolutam ornatioremque Theologiam hanc
redderemus, fortaffe affirmabis & tu, ſi ad
haſce noſtras Additiones perlegendas æquo
animo acceſſeris. Neque tamen id ſattis.
Quæſtionem facti P. Stephani de Champs re-
cudendam hic eſſe exiſtimavimus, iis de cau⸗-
ſis, quas in peculiari ad ipſam Præfatione
enarrabimus. Age jam, amice Lector,
labore noſtro utere felix, &
Vale.

INDEX

2 o) E3

—,—— — — —— — —

õ
IND EX

TRACTATUUM, ET CAPITUM
IN HIS ACCESSIONIB8US CON-
TENITORUM.

L I B E R PRODROM US.
D Locis Theologicis.
TRACTATUS I.

De Sacra Scriptura.
CAPUT I.

De Sacræ Scripturæ proprietatibus, & potiſſi-
mum de ejus obſcuritate.

CAPUT II.
De Metabolica cripturarum interpretatione.
CAPUT III.

De Exegetica Sacrarum Scripturarum interpre-
tatione.
DUBIU M f.

Quotuplex ſit Sacrarum Scripturarum ſenfus?
U

1

7“

(0) 823
DUBIUM M.

Muonam modo litenarius Bibliorum ſenſus Kit
invelkigandus

CAPUT IVV.
De uſu scripturarum in Morali Theologia.
TKRACTATUS HI.
De andtis Patributs.
C AP U T I.
Quid Sandtorum Patrum nomine intelligamus?
CAPUT II.
Cxſuiſzas Patrum contemptores non eſſe.
CAPUT III.

De Legibus in uſu Patrum à Morali Theologe
ſervandis.

CALPUT IV.
ludex Patrum à La-Croivio citaterum.
TRACTATUS III.
De Romanis Pontifciluus.
GAPUT I.

De Pontfeum Romanorum Decrenis, atqne eo-
3* verI

ε (0°) 8
rum aſſidua lectione, deque Caſuiſtarum erga

eiuſinodi ſanctiones reverentia.
CAPUT II.

Inder Romanorum Pontifcum à La-Croixio ci-

tatonitin.
C APUT HII.

Decreta aliquot Romanorum Pontificum.

I.

Bulla Apoſtolica Leonis Papæ J. contra errores
Martini Lutheri, & ſequacium.

II.

Eregorii EUII Bullacontra propoſitiones Michas
lis Baji.
III.

lLuenocentii Papæ J. Conslitutio de quinque propo-
ſitionibus e Janſenii libro eccerptis.

IV.

Innocentü Papæ J. Decretum adverſus libros
continentes propoltionem, quä aſſeritur æua-
litas &. Petri & Pauli.

„

V.

Alexandri EII. Decretum prins adverſus propeſi-
tienes 2c. ſcandaloſæs, & pernicieſas in Praxi.

VI.

Nioc

fpofet

ichui⸗

he

ros
llu.

e
,.

VI.

Iunocentii II. Decretum contra propofitiones
6b ſcandaloſas, & in praxi pernicisſas.

VII.

Conſtitutio Ilnnocentii El. proſeribemtis octo, &
ſexaginta Theſes, & .

VIII.
Decretum Alexandri Papæ EIII. 24. Auguſti.
IX.

„*

Decretum alterum Alexandri VlII. contra pro-
poſitiones 31. Feria 5. die 7. Decembris.

Breve Innocentü EIlI. proſcribentis tres, & vi-
ginti Theſes, & c.

XI.

S§S. D. M. Clementis Papæ Xl. damnatio quam-
plurium propoſitionum, &.

A D. PENDIX.
De ſacrarum Congregationum ſanc?ionibus.

TR AC I A I US IV.

De Concitiis.
0 CA.

E (o ..

C A P U I I.

QLuid, & quotuplex ſit Caxcilum, Zaorfatc.

ynodalium Canonum claſses 2
C A P W T II.
De vero uſu Conciliorum in Morali Zheologia.
C A P UT II.
Index Conciliorum, quæ à La- Croixio citantur.
APPEND IX.

De jure utroque Canonico, & Civili, dequt
Ejuas uſu in Monali Zheologia.

§. I.

Juris utriuſque Canonici, & Civilis notitiam

Theologo Morali neceſſariam eſſe.

§. II.

Digeltorum, ſeu Pandectarum Lib. 1. Zit. ult.
de diverſis regulis ſuris antiqui.

G. III.
De n utriuſque Juris in Theologia Morali.

T RACTAT US V.

De Caſuiſtis, deque eorum uſu in Morali Theos-
ogia. CA-

up

a

tia

6 (0) e

C AD IU T I.
Mum Caſuiſtarum lectio inutilis, & authoritas
nulla. .

C A P UT II.

Caſuiſtas non eſſe abjiciendos, quòd aliquas The-
ſes à Pontiſicibus poszea damnatas defende-
rint.

C A P U T III.

Caſuiſtas non eſse laxitatis neos, quòd Probali-
liſimum in ſuis libris propugnent.

C A P U T IV.

Specimen Apologiæ Jeſuitarum adverſus Libel-
lum Rhemis editum anno 173 1. inſeriptum-
que: Praitè du dogme de la Probabilité.

C ALDP UT V.

Ouæ, &- quanta ſit Caſuiſtarum aut horitas,
quæque in eorum uſu ſervandæ regulæ ſint.

C A P U T VI.

Index Caſuiſtarum à La-Croixio citatorum, &-
Kolarum, quibus quiſque appellatur, erpla-

natio.
APPDENDIX.

De ratione, ejuſque uſu in Morali Theologia.
N 2 AD

4 () 823

AD- TRACTATUM V.

Mantiſſa, ſeu Quæſtio facti: Utrum Theologo-
rum Societatis eſu propriæ fint iſtæ ſenten-
tiæ duæ: Prima, ex duabus opinionibus pro-
babilibus poſſumus ſequi minus tutam: Se-
cunda, ex duabus opinionibus probabilibus
licitum eſt amplectiminus probabilem, Ace-
thore Stephano de Champs ejuſaem Societa-
tis Presbytero.

Editoris Præfatia.

Index Capitum ſuo loco deſeribitun.

ANNOTATIONES.
In univerſam P. Le- Croix Moralem Zheolo-
Siam.

Zheologiæ Moralis R. P. Claudii La-Croix ad
quædasm generalia Axiomata redacæz Syna⸗

hs.
R. P. Claudii La- Croix Theologia Moralis in

gratiam Parochourum, aliorimque Catechi-

Kuarum ad Catecheticam Theologiam redacta

cum neceſſariis in eam rem adaitamentis.

% SEe⸗

b.
te
Spro⸗
1. Ne.
dlbus
1 .
liete⸗

Mrohe

ir

Ge.

glit in
tithi⸗
ucte
ti.

r 7 ⸗

N⸗ =

ͦèÿMòMd
—
DE LOCIS
MORALIS

THEOLOGI

LIBER PRODROMUsS.

Se

83

265

A-Croixium exornare parantes, ita illum
exhibendum à nobis eſſe intelleximus,
ut honi illi, qui tum librum quempiam
Meralis Theologiæ hodie celebrant, extol-
luntque, quum alia omnia ab inſtituto hujus
Sanctiſſimæ facultatis in eo legunt, de Scri-
Pturis nempe, cæteriſque Theologicis locis
tractationes, eruditas illas quidem, ſed alte-

rius plane loci, ad ejus lectionem alliceren-

tur. Neque tamen extra chorum (quod
ajunt) ſaltare in animo eſt. Abſit enim ve-
rò, ut Jacobi Beſombes veſtigiis inſiſtam, qui
in fuam Moralem Chriſtianam intulit brevem
ileam Chronologiæ, & Geographiæ; indicem
Geographicum omnilim Conciliorum Generalium,

& Particularium, corumque Synopfin hiſto-

ricam. Hæccine, quæſo, ad Moralem Theo-
logum ſpectant ? Nam ſi quod Conciliorum
Ad P. La-Croixæx Theol. Snpyl. A ſancti-

2 Ad K. P. La-Croix Theologiam Moralem
ſanctiones magno uſui Theologo fint (ejuf-
modi certè conſilii una hæc afferri cauſa poſſit)
Conciliorum Syllabus, atque adeo hiſtoria
Morali Theologiæ attexitur; quidni ergo &
Grammatices præcepta hiſce libris inſeramus,
quod latinè loqui, atque feribere Theologum
maximè deceat, ſæpè etiam oporteat, latina-
que lingua ad Conciliorum Canones, Patrum-
que libros evolvendos neceſſaria ſit. Itâque
loeos TLTheologicos ita hic pertractare inſtitui-
mus, ut neque extra Moralis Theologiæ fines
licentius vagemur, neque eorum aliquid præ-
fermittamus, quæ præclariſſimam hanccien-
tiam illuſtrare poſint.

TRACTATUSI.

De Sacra Scriptura.

De-Sacræ Scripturæz proprietatibus, ac potiſſimnm de
ejus ob'ſouritate.

Uid Seripturæ fatræ nomineintelligamus, non
vacat hic curioſius perſequi. Unum id ajo,
Jlibros intelligi in Wulgata-Bibliorum editione
comprehenſos ad Sacroſancti Coneilii Tridentini de-

cretum Sef. 4. Plures porro ſunt Sacræ Scripturæ

proprietates. Eas recenſet, explanatque: P. Lohner
Tract. I. Inſt. Theol. poſit. lib. 1. Tit. 5§. inf allibilita-

tem nempe, authoritatem, neceſſitatem, atilitatem,
Inucunditatem, Gmplicitatem, elvquentiam, profundi-

zatem, atque obſenritatem.
Ad infallibilitatem quod attinet, in Bacra Scriptu-
74

nd,

8) Mon
id o
Cinone⸗
ini e⸗
lipturr
Lohne.
Bbilir
lit

.

Supplementum, fve Aeceſſioner.

ra, ajebat Hugo l. 3. de anima, quidquid docetur ve-
ritas . nam Deus eſt veritas ſine fallacia. Vide Se-
rarium cap. 6.
II. Quod ſpectat ad authoritatem, audi Auguſti-
num 1. 1. de doct. Chriſt. cap. 37. Titubabit fides, ſi
divinarum Scripturarum vacillet authoritas. Hinc ve-
teres Chriſtianos conſueviſſe in templis ſuis duo ſecre-
taria à dextro, & ſiniſtro latere abſidis conſtituere,
quorum alterum Sanctiſſimæ Euchariſtiæ, alterum Sa-
cræ Scripturæ libris condendis erat deſtinatum; teſtifi-
catur B. Paulinus ad Severum epiſtola 12. Vide eun-
dem Serarium cap. 7. & Balinghem cap. 1. præparat. ad
S. Script.
III. NWeceſſitas Sacræ Scripturæ Moralis eſt quatuor
potiſſimum de cauſis. I. Ut eſſet oblivionis veluti me-
dicamentum, ſubſidiumque memoriæ. II. Ut doctri-
nis divinis firmior fides habererur; docemur enim ex-
perientiã, iis, quæ publici Notarii manu obſignatâà ani-

madvertat, facilius aſſentiri intelleétum, quam illis,

quæ ab aliis enarrantibus-audimus. III. Ut cùm in
obſcura Scripturæ loca impingerem homines, ad alios
homines magnâ virtutum humilitatis, obedientiæ,
fidei exercitatione confugerent, tanquam ad Interpre-
tes, atque Magiſtros. IV. Periculi devitandi cauſa.
Nam (quod ab Joanne Chryſoſtomo verè ſcriptum in
Pſal. 95.) R quid dicatur abſque scriptura, audito-
rum cognitio claudicat, nunc annuens, nunc haſßitan',
& interdum ſermonem ut frivolum averſans, inter-
dum ut probabilem recipiene. Verum abi ex scriptura
Divinæ vocis prodiit teſtimonium, & loquentis ſermo-
nem, & audientis animum confirmat. Vide Salmero-
nem Proleg. lib. 1.
IV. Utilis eſt Scriptura. Ex Paulo ejus utilitates di-
ſcimus z. ad Tim. 3. Omnis ſeriptura divinitus inſpi-
rata utilis eſt ad docen dum, ad arguendum, ad corri-
piendum, ad erudiendum in juſtitia, ur perfeltus ſit
A 2 home

4 Adk. P. La-Croix Theologiam Moralem

homo Dei ad omne opus bonum inſtrunctus. Vide Sera-
rium cap. 9. & 10.
V. De jucunditate porro quid attinet dicere: Quàm
dulcia faucibus meis eloquia tua! Juper mel ori meo,
ajebat ſacer Vates Pſalm. 118. Quæ quidem mira ju-
cunditas tum ex ipfis libris ſacris proficiſcitur, cùm
aliud nihil ſint, niſi quedam epiſtola Omnipotentis Dei
ad creaturam ſuam, utl à Gregorie Magno ſcriptum
novimus lib. 4. epiſt. 84. tum ex corundem materia,
ex ſenſuum in iis repertorum diverſitate, atque ex ſpei,
quam excitant, ſingulari plane ſolatio. Nimirum
quaæcunque ſeripta ſunt, ad noſtram doltrinam ſeripta
ſunt, ut per patientiam, & conſolationem Seriptura-
rum ſpem habeamus. Vide Gregorium l. 16. Mor. cap.
10. in illa verba Job: Tunc ſuper omnipotentem deli-
eiis affues. .
VI. Simplicitatem Scripturæ ſacræ (quæ ſexta ejus
proprietas eſt) dum dico, vulgarem intelligo, atque
incultum ſtylum, qualem ejus libri eſſe oportuit, qui
verè divinus, neque ab alio authere, quâàm à Spiritu
ſancto profectus demonſtrari debuit, atque omnibus,
indiſertis quoque, ac rudioribus patere. Ridebant
quidem olim Ethnici libros noſtros ſacros, quòd in iis
ſrin inelegans eſſet, atque impolitus, Arnobio teſte
lib. I. adv. gentes: quin etiam ſibi diſplicuiſſe horum
librorum barbariem fatentur non ſine lacrymis Augu-
ſtinus lib. 3. Conf. cap. 5. & Hieronymus in ea, quam
de euſtodia! irginitatis ad Euſtochium dedit epiſtola.
Utinam verò Novatores, qui iſtiuſmodi exemplis mi-
rificè delectantur, novaſque Scripturæ verſiones cudere
in dies aggredinntur, quòd ſancta iſta & ſimplex ipſis
ſordeat antiquitas, Auguſtini, atque Hieronymi erso-
rem ſuum deflentinm lacrymis incitati aliquando ſa-
piant! Cæterùm eraditiflimam Benedictini Martin Præ-
fationem in Gallicam ſuam locorum Sacræ Seripturæ
diſſciliorum explanationem ſi quis legerit, ex Plautinis,

aliiſ-

ee⸗

Nen

n
minz⸗
. Cln
tir De
iprnn

Nutetiz⸗

erhe⸗
mirun
ſenzr
Piure.
or. cn
dee

Nnne
unl
it,
Ppitin
nnibonz
Gebann
Ndinii
io tele
Horum
Auen⸗
qunm
Pllol
blsmi⸗
cudere
ipli
ern⸗
ndo⸗
ohe⸗
Gns
inis
it

Supplementum, ſive Acceſſiones. 5
aliiſque ejuſmodi vetuſtifſimis fontibus hauſta à Vulga-
tæ noſtræ editore, comperiet plura, quæ barbariſmos
primãâ fronte exhibent. Serarium Proleg. c. 2 3. & Bon-
frer Præloq. cap. 10.
VII. Addo tamen cum illo rudi, & impolito ſtylo
ſtare poſſe eloquentiam, eamque in ſacra Scriptura eſ-
ſe ſummam rectiſſimè Picus Mirandulanus ad Hermo-
laum Barbarum ſcribebat: non movent, non perſua-
dent ſacræ literæ, ſed cogunt, agitant, vim inferunt:
Legis rudia, & agreſtia verba, ſed viva, ſed anima-
ta, fammea, aculeata, ad imum ſpiritum penetran-
tia hominem totum, poteſtate mirabtli tranformantia.
Vid. Aug. I. 4. de Doct. Chriſt. cap. 6. Hæc generatim,
ſpeciatim verò de Iſaiæ vaticiniis adi Sanchez in proe-
mio ad hunc Prophetam, & Bonfrerium Præloq. cap.
cap. 10. ſect. I. De Pauli verè epiſtolis Chryſoſtomum,
& Hieronymum in epiſtola ad Pammachium.
VIII. Profunditatem Scripturarum conſiderans Au-
guſtinus exclamabat lib. 12. conf. cap. 14. Mira pro-
fanditas eſt eloquiorum tuorum, Domine, qquorum ece
ante nos ſuperficies blandiens barvulis, ſed mira pro-
funditas, Deus meus, mira profunditas, horror eſt
intendere in am, horror honoris, & tremor amorit.
Ita ſanè, ſive ipſius materiæ ſublimitatem, myſterio-
rum, inquam, & doctrinarum ſupernarum magnitu-
dinem, ſive ſenſuum multitudinen, nam ſinguli ſer-
mones, ſyllabeæ, apices, &s puncta in divinis ſoripturis
plena ſunt ſenſibus, uti monet in cap. 3. Eph. S. Hiero-
nymus; ſive demum Prophetiarum in ſacris literis con-
tentarum numerum ſpectemus, & arcanos ſenſus, mira
rofunditas, horror eſt. Vide Salmeron Proleg. 2.
IX. IIlud reſtat, ut de obſcutitate Scripturarum pau-
ca dicamus. Mirum eſt noſtri temporis Sectarios eo
dementiæ deveniſſe, ut Scripturas cuique perſpicuas,
clariſſimaſque eſſe vellent, cùm id apertè adverſetur
Scripturis ipſis, Parribuſque univerſis, quorum teſti⸗
3 monia

Ad E. P. La-Croix Theologiam Moralem

monia collegèêre Bellarminus Tom. 1. Controv. Serarius
in Proleg. cap. 22. & Bonfrerins Præloq. cap. 3. Sect. 2.
atque adeo experientiæ, quà quiſque intelligit, quàm
multa in Scripturis ſint ſibi planè obſcura, multa etiam,
quibus doctiſſimorum quoque Virorum Commentaria
vix lucem afferre poſſint. Noſtrum non eſt diutius in
hac quæſtione immorari.
Certè duæ ſunt potiſſimum obſcuritatis hujuſinodi
cauſæ. Primam peto ex rebus ipſis, ſecundam ex modo
illas proponendi, & explicandi.
Et quidem quod ad res attinet, agit frequenter Seri-
ptura de rebus ſublimibus, cœleſtibus, & quæ ſub
ſenſum non cadunt; quibus percipiendis im becillitas
noſtra non eſt; ajebat Chriſtus Joan. 3. 12. Si terrena
dixi vobis, & non creditis, quomodo ſi dixero vobis
cæleſtia, eredetis? Rurſum agit de rebus locorum,
temporumque intervallo longè diſſitis, quæ propter
morum earum regionum, illiuſque ævi à noſtris con-
ſuetudinibus diſcrepantiam, aliarumque circumſtan-
tiarum ignorationem, difficilia nobis intellectu omni-
no ſunt. Haud his abſimilia, quæ futura extremis An-
tichriſti temporibus vaticinatur. Præterea modus ipſe,
ac ratio ſcriptionis difſicultatem auget, metaphoris
nempe, allegoriis, catecheſibus, antiphraſibus, ac
præcipuè hæbraicis idiotiſmis abundat, multaque ſym-
bolis involvit.
Cur autem Deus obſcuras eſſe voluerit ſcripturas
ſuas, ſeptem haſce cauſas ex Patribus affert Serarius.
I. Ut humana edometur ſuperbia, dum aſſequi, &
intelligere ſe illas non poſſe ſentit. II. Ut ad Deum
Precandum vel eadem humana cogatur ſuperbia;,
vel cxcitetur infirmitas. III. Ut ſuis ſcripturis ma-
neat honos, & auctoritas, quòèòd quæ facilia ſunt, ſo-
leant fere apud non paucos vileſcere. IV. Ut honeſta,
utilis, & jucunda hominibus ſit ingeniorum exerci-
tatio. V. Ut eædem animo magis infigantur, ae
inſcul-

terins
Wr,
Lenn
ſentait
ltiust

llnodl
mod,

er er⸗
ne ſ
llita⸗
errena
it
otunn,
rote
sco⸗
mſtar⸗
ommni-
An.
gile
phors
6, 4

pturs

nnis.
, &
Deumm
tbin 3
s r.
nhl⸗
Ort⸗
c⸗
1
Marl

Sapplementum „ Kue Aceeſſiones. „
inſculpantur Scripturæ. VI. Ut à deterioribus, mi-
nuſque aut utilibus, aut neceſſariis ſtudiis avocetur
mens. VII. Ut omne in iſto. Seripturarum, epuloah=-
ſit faſtidium.
De Metabolica⸗Soripturarum interpretatione:

Rriticorum eſt Syriacam-, Chaldnicam, Græcamz;
atque alias id genus verſiones ad cxamen vocare;,

quæque ad eas ſpeétant enucleatius ediſſerere. Vide Se-

rarii, & Bonfrerii-Prolegomena., Calmetium, Nata-
lem Alexandrum, Du-Pimnium, Simonium-, Fr. Che-
rubinum à S. Joſeph, Caſinum in Encyclopædia Bibli-
ca. Latinam hic nos verſionem expendimus, atque
illam quidemvulgatam noſtram. Nam veteres latinas
verſiones, quæ primis illis temporibus eo numero cir-
eumferebantur, ut⸗Auguſt. lib. 2. de Dect. Chriſt. cap..
2. nullo: pacto eas recenſeri poſſe ſcripſerit, eruditis re-
linquimus, ne Itala quidem excepta, quam cæteris,
ibidem ait Auguſtinus, præferri; ubi tamen moneo-
non deeſſe vitos doctiſſimos, atque hos inter-honeris-
cauſa:nominandus-clariſtimus Marchio Maffejus, qui
ſuſpicantur Italam hanc Verſionem nuſquam extitiſſe,
atque amanuenſiumvitio mendum in Auguſtini ver-
ba irrepſiſſe, legendumque ita idas non hala, ut-
proinde irritum putent eruditi Galli, cæteroqui egre-
gium laborem in Itala verſione edenda-, atque vindi-
canda.
Vulgatam igitur noſtram intelligimus. Nôrunt
omnes ſacros Seripturarum libros Græcè permultos,
pleroſque Hebraicè à& fuis auétoribus ſcriptos fuiſſe-,
Marci Evangelio dempto', quod Eatinè ſeriptum non-
nulli affrmant, aliis negantibus; qua de controverſia
conſule Bollandianos T. 3. Aprilis, ubi de S. Marco,

& Montfauconii Viri clariſſimi Diarium Ialicum. Har-

A 4 duinus

Ad X. P. La-Croix Theologian Moralem

duinus in ſuis in novum Teſtamentum commentariis
poſthumis, quos facilè crediderim à malè feriato edi-
tore interpolates fuiſſe, mira de idiomate, quo pri-
mum ſcripti ſunt novi fœderis libri, conjicit, ac pro-
ponit; Vulgatam enim contendit non tam verſionem
ex primo idiomate, quam verſionem verſionis dicen-
dam eſſc. At criticorum omnium, Patrum, Eccleſiæ
denique judicium prohibet nos Viro ad miraculum in-
genioſo, & in paucis utinam magis ſobriè! eruditiſſi-
mo aſſentiri.
Jam verò duo paueis hic diſquirenda. Primum il-
lud, quis auctor Vulgatæ: alterum quæ illius fides, at-
que authoritas.
Quod ad primum attinet, ea noſtra ſententia eſt, quæ
Joannis Marianæ ſpectatâ eruditione celeberrimi Viri
in diſſertat. pro E'ulgata editione cap. 19. plurimos li-
bros noſtræ editionis ex Hieronymi interpretatione eſſe
Panucos quoſalanz ex altera, quæ olim apud latinos Eul-
Kata editio vocabatur, neutros omni e parte ſinceros,
ſed quibuſdam locis, aut verbis ex diverſa editione com-
mutatis. Ex Hieronymi verſione, quæ ad MSS. Co-
dices emendata prodiit integra, ex nuperrimis Maximi

Doctoris editionibus, Pariſienſi, Martianæi, & Ve-

ronenſi Vallarſii, non ſunt Sapientia, Eccleſiaſticus,
Machabei, Barnch, cum Jeremiæ adjuncta epiſtola,
Pſalterium, appendiculæ libri Eſther, Danielis duo
nltima capita, & cap. 3. Canticum trium puerorum
cum iis, quæ antecedunt; hæc enim omnia ,Pſalterio
excepto (quod quidem vertit Hieronymus, Eccleſia
tamen maluit ex antiquiore interprete ſumptum ſervare,
corum potiſſimum gratiꝗ, qui Pſalmos ex prima illa
translatione canere, ac recitare aſſueverant) hæc, in-
duam, non tranſtulit Hieronymus, ſive quèòd ea He-
braicè ſcripta non repererit; ipſius autem conſilium
erat ex Hebtæo tantummodo vertere, ſive quòèd ea non
cenſuerit eſſe in Hebræo, vel Chriſtiano Canone, qui
deinde

Nrii
hneli.
nni⸗
4e.
I
dicen.
clele
min.
Ciiſh.

Um i.
leger.

n ge
niyini
noth-
ne tſe
1Vyl.
cero
on.
(Co-
Wimi
EVe⸗
icu,
le,
1
orm
ler⸗
Gela
ate,
ila
in⸗
He⸗
din
eunn
/ I

nde

IONe

Supplementum, ſive Acceſſionee.
deinde conſtitutus eſt ab Eccleſia. Porro hæc ex anti-

