contendunt, ut corruptibilem coronam acci-
piant; pudeat tam imbelles ac delicatos Chri-
ſtianæ militiæ milites refugientes à conſortio
Crucis Chriſti, qui coronam legitimè certan-
tibus propoſitam ſperare Præcipit incorrup-
tam; ad cujus auſpicium & pignus Fraterni-
tatibus veſtris Apoſtolicam benedictionem
liſdem etiam populis veſtris noſtro nomineim-
pertiendam peramanterelargimur. Volumus
autem, ut præſentium tranſumptis ſive exem- agl
plis etiam impreſſis manu alicujus Notarii pu-
blici ſubſcriptis, & Sigillo perſonæ in dignitate
Eccleflaſtica conſtitutæ munitis eadem prorſus
ubique fides adhibeatur, quæ præſentibus ad-
hiberetur, & adhiberi poſſet, ſi forent exhibi-
tæ, vel oſtenſæ.

Datum Romæ apud S. Mariam Majorem
ſub Annulo Piſeatoris die 22. menfis Auguſti
1741. Pontificatus Noſtri Anno ſecundo.

D. Cardinalis Paſſioneus.

ſ &
.

.

lboen
Onnein.
ſahng
Turinr

then

ſnesn,
leren

Supplementum, ſive Acteſſiones. 415

IV.

Venerabilibus Fratribus, Patriarchis, Prima-
tibus, Metropolitanis, Archiepiſcopis,
& Epiſcopis univerſis gratiam &
communionem Sedis Apoſto-
licæ habentibus.

BEN EDICIUS PAPA XIV.

Venerabiles Fratres ſalutem, & Apoſtolicam
Benedictionem.

JOn ambigimus, Venerabiles Fratres, quin
univerſis Catholicæ Keligionis Cultoribus
notum ſit, à tota per Chriſtianum Orbem Ec-
cleſia inter præcipua Orthodoxæ diſciplinæ ca-
pita perpetuò adnumeratum retineri Quadra-
geſimale Jejunium; quod olim in Lege & Pro-
phetis primitus adumbratum, ipſius Domini
Noſtri Jelu Chriſti exemplo veluti conſecra-
tum, ab Apoſtolis tradum, à Sacris Canoni-
bus ubique præſcriptum, & ab univerſali Ec-
cleſia ab ipſo ſui primordio retentum & obſer-
vatum eſt. Hoc mimirum, ut veteres tradidére
Patres, nohbis quotidie peccantibus communis
pœnitentiæ conſtituto remedio, per conſortium
Crucis Chriſti nos etiam aliquid in eo, quod
ipſe propter nos præſtitit, agimus; ſimulque ad
recolenda ſacratiora Redemptionis noſtræ my-
ſteria, quæ per Dominicæ Paſſionis, ac Keſur-
rectio-

416 Ad K. P. La-Coix Teologian⸗ Moralem

rectionis memoriam, Quadrageſimali potiſſi-
mum tempore ſolemnius celebrantur, purifica-
tis Jejunio corporibus & animis dignius para-
mur. Hoc veluti noſtræ militiæ teſſerâ ab ini-
mieis Crucis Chriſti ſecernimur, flagell divi-
næ ultionis avertimus, & cœleſti præſidio in
dies adverſus Principes tenebrarum munimur.
Hoc deſpectui habito non contemnendum di-
vinæ gloriæ detrimentum, non leve catholicæ
Religioni dedecus, nec dubium animabus Chri-
ſti fidelium periculum oboritur: nec aliunde
populis calamitates, rebuſque publicis & priva-
tis eladem exitiumque importatum eſſe conſtat.
Ab hac veròô inſita inhærentique in omnium
Catholicorum hominum animis de ſacratiſlima
uadrageſima, aliſſque diebus jejunio conſecra-
tis perſuaſione & reverentiâ quam aliena, quàm
diſcors, quam abſona fit hodierna Je junantium
conſuctudo, quantum ab ipſa Jejuniorum inſti-
tutione, & ſervata ſemper, ubique, & ab om-
nibus diſciplinã quaàm longiſlime diſtet; Vos,
Venerabiles Fratres, qui populorum curæ ve-
ſtræ commiſſorum mores, & uſus probè noſtis,
Pro ſingulari ſapientia veſtra præ cæteris clarius
intelligitis. Nos ſané, quibus in hac ſublimi
Apoſtolicæ procurationis ſpecula conſtitutis
undique gentium nuntii afferuntur, lacrymis
deplorare non poſſumus, auguſtiflimam Qua-
drageſimalis Jejuni obſervantiam ob nimiam
nullis legitimis urgentibus cauſis ubique indiſ-
criminatim diſpenſandi facilitatem plané ſub-
latam eſle; ita ut Orthodoxæ quidem Keligio-
nis

“
ſurun
Nunitt
de
6
Ne
ern

Sapplementum, ſive Axceſſtones. 417
nis Cultores meritò querantur; hæreſum verò
Sectatores illudant & exultent. Pernicioſæ
huic corruptelæ plurimorum inſuper licentiam

adjunctam eſſe graviter dolemus ; quæ uſque

adeo invaluit, ut nullà Apoſtolici Inſtituti ſa-

cratiſſimique præcepti habit ratione, Jejuni-

orum tempore palam & impunè ab iiſdem agi-
tentur Convivia, & Epulæ interdictæ promi-
ſcue inferantur. Eapropter quemadmodum
quibus curis, ſolicitudinibus, & angoribus ur-
geamur, cum Fraternitatibus Veſtris eommu-
nicamus; Ita facere non poſſlumus, quin pro
injuncto Nobis ſupremo ſacroſancti Apoſtola-
tus officio & ardentiſſimum Fraternitatum Ve-
ſtrarum zelum ad opportunum hiſce malis ad-
hibendum remedium excitemus „ & ad con-
ruentes hujuſmodi abuſibus pPenitus extirpan-

dis leges præſcribendas meditemur. Interea,

Venerabiles Fratres „ gaudium & corona no-
ſtra, nobiſcum conſiderantes „nihil Deo acce-
Ptius, nihil paſtorali miniſterio noſtro dignius,
nihil gregibus curæx noſtræ commillis utilius,
quàm ut verbo & exemplo præeuntes, Chriſti
fideles ad tam ſalutarem Chriſtianæ Ppœnitentiæ
& pietatis exercitationem alacrius lufcipien:
dam, conſtantifſimé retinendam „ & eà, qu
inſtituta fuit, diſciplinâ pPeragendam vehemen-
tmis inflammemus; omnioper4 atque induſtri4

ſtudeamus, ut ſideles populi in eonſpectu Dei

Per auſteriorem jejuniorum obſervantiam tales
Permaneant, quales in ipſo Paſchali feſto di-
Snum eſt inveniri. Debitum igirr Paternæ

Ad P. La⸗Czoiz Oheol. Snpl. Dd uninsſ-

4 18 Ad R. P. La-Croix Theologiam Moralem

uniuſcujuſque veſtrũm ſedulitatis & charitatis
officium jure poſtulat, ut omnibus notum fa-
ciatis & annuntietis, nemini quidem ſine legi-
tima cauſa, & de utriuſque Medici conſilio; ud
multitudini verò, veluti populo, aut civitati, Eln
aut genti indiſcriminatim integræ, nonniſi gra- lſe⸗
viſſimà & urgente neceſlitate, & in caſibus per
ſacra Canonum ſtatuta præſcriptis cum debita o
Apoſtolicæx hujus Sanctæ Sedis reverentia à
Quadrageſimali Jejunio diſpenſationem toties,
quoties opus fuerit, concedendam, nec au-
dacter fidenterque uſurpandam, nec ſuperbè Uin
& arroganter ab Eccleſia, ſicut alicubi in more uund
poſitum eſſe accepimus, eſſe poſtulandam. un
Graviſſimam verò urgentemque neceſſitatem, in
etſi non eſt, cur Vobis explicemus; nolumus an
tamen Vos ignorare, cùm hujuſmodi neceffi-
tate & ſervandam eſſe potiſſimum unicam Co-
meſtionem, ſicut aliàs hic Romæ, ac Nos ipſi iiſ
hoc anno urgentibus cauſis diſpenſantes, ex- un
preſſe præſcripſimus, & licitas atque intercdi- Gadi
Gas Epulas promiſcuè minimè apponendas ud
eſſe. Porro quemadmodum de ejuſmodi In- ſi
dulgentia tam cautè impertienda, ſi ſecus fie-
ret, Nos perſuaſum habemus, diſtrictam ſu- Uum
premo Divino Judici redditum iri rationem, in
ita conſcientiam uniuſcujuſque Veſtrum one- DZ
randam eſſe ducimus. Inſimul Fraternitates
Veſtras rogamus, & in Domino exhortantes,
obſecramus, ut populos, quicommunem om-
nium Chriſti fidelium pœnitentiam ac difcipli-
nam ſervare nequeant, commoncre ſatagatis,
6 ne

.

ere

wen
mhnet

enente v⸗
ne

lbrn
Honn
Gerenti
Uintotee
in t

Nfn
nunanl

l

Supplementun, ſive Acceſſioner. 419
ne per alia pietatis opera, ut ſua cuique devo-
tio ſuggeret, peccata ſua expiare, & Deo ſa-
tisfacere negligant; quinimo ſanandis vulne-

ribus, quibus humana infirmitas ſauciatur, di-
ligentem adhibere ſtudeant cautionem, ut

culpas de mundano pulvere contractas, dum
caſta jejunia decoquere non poſſunt, pia ope-
ra, orationum ſuffragia, & elcemoſynæ mu-
nera redimant. Interim ſolatium & levamen
non leve mœrori noſtro à paſtorali vigilantia
& charitate veſtra præſtolantes, ac certo No-
bis pollicentes; Apoſtolicam benedictionem
cum uberi cœleſtium charimatum copia con-
junctam in eoſdem populos veſtros redunda-
turam. Vobis, Venerabiles Fratres, pera-
manter impertimur. Volumus autem, ut
præſentium tranſumptis five exemplis etiam
impreſſis manu alicujus Notarii publiei ſub-
ſceriptis, & Sigillo perſonæ in dignitate Eccle-
ſiaſtica conftitutæ munitis eadem prorſus ubi-
que fides adhibeatur, quæ præſentibus adhihe-
retur, & adhiberi poflet, ſi forent exhibitæ,
vel oſtenſæ.

Datum Romæ apud S. Mariam Majorem
ſub Annulo Piſcatoris die 30. menſis Maji 1741.
Pontificatus Noſtri Anno primo.
D. Cardinalis Paſſioneus.

xX* X X
X

42 e Ad R. P. La-Croix Theologiam Moralem

V.
SS. DOMINI NOSTRI
BENEDICTI PAPÆ XIV.

Epiſtola Fncyclica ad Patriarchas, Primates,
Metropolitanos, Archiepiſcopos, &
Epiſcopos univerſos, gratiam, &
communionem Sedis Apoſto-
cæ habentes.

BENEDICTUS PAPA XIV.

Venerabiles Fratres ſalutem, & Apoſtolicam
Benedictionem.
Lbentiſſimè quidem amplectimur, quæ No-
Pis offeruntur, occaſiones ad Veſtros ani-
mos excitandos, ut Eccleſiaſticæ diſciplinæ re-
Parandæ ſedulam curam conferatis: Etenim
Summi Pontificatus dignitati, ad quam Nos,
licet immerentes, evecii fuimus, conjunctam
eſſe intelligimus ſolicitudinem aharum Eccle-
ſarum, Nobiſque commendatam, qui plane te-
nuitatem virium noſtrarum non ignoramus.
Cum itaque præſentium literarum argumen-
tum totum ſit de Jejunio, quod tempore Qua-
drageſimæ, veteri Eccleſiæ inſtituto, ac lege
Fidelibus indicitur; ſupervacaneum ducimus
longam orationem conficere de Quadrageſimæ
Inſtitutione, & Patrum, & Conciliorum om-
nes ſuper hac re in medium proferre authori-
tates?

a ,

e

Supplementum, ſive Aecceſſtones. 421
tates: Difficile id quidem Nobis parum videre-

tur, ſed potius alienum, & nullo modo con-
ſentaneum Vobis, quos doctrinæ laude, Ca-

nonum, & Sacræ Hiſtoriæ cognitione præſtan-
tes arbitramur. Porro ad ſcribendas has literas

adduci fuimus gravifſimis illis verbis Triden-
tinæ Synodi, quæ ſſſ. z25. de Reformat. Præcipit
Epiſcopis omne ſtudium impendere, ut Fideles
ipſorum curæ traditi magnà religione perſiciant
ea, quæ à Sacris Canonibus præſcribuntur:
U illis omnibus, & äis præcipus ſint obſequen-
tes, quæz ad mortifcandam carnem conducant,
t ciborum deleæus, & jejunia.
bi primum Bononienſem Eccleſiam admi-
niſtrandam ſuſcepimus (ad quam beneficio Cle-

mentis xXII. fel, record., ab Sede Anconitana

translati fuimus) Mandatum evulgavimus
(quod Libro primo Inſtitutionum Noſtrarum
Pro Viris Eccleſiaſticis decimo quinto loco con-
tinetur:) In illos plures difficultates indicavi-
mus, ob quas miniméè ſolvendos Jejunii legibus
putabamus illos, qui ob legitimam cauſam, &
legitimà prius authoritate interpoſità, Quadra-
geſimæ abſtinentiam non obſervarent, minimè,
inqnam, ſolvendos à Jejunio, ita ut liceret ipſis
quolibet die menſam bis inſtituere, non unè
vice, Veſpertinà ſuperaddità Refectione, quæ
permitti jejunantibus conſuevit. Tandem in
hac Pontificia Sede collocati, rem totam in exa-
men iterum revocavimus, & præſtantiſſimis
quoque Viris demandavimus ipſam diligenter,
accuratéque perpendere, ac ſuas deinde opi-
hh d 32 niones

422 Ad R. P. La-Croixæ Theologiam Moralem
niones Nobis exponere. His peractis hujuſ-
modi Controverſiæ finem tribuere conſtitui-
mus, illudque decrevimus, ne ulla in poſterum,
ſive peculiaris, ſive generalis pro aliqua Civita-
te, vel Oppido concedatur facultas adhibendi
carnes ad menſam tempore Jejuni, vel Qua-
drageſimæ, niſi conditio ſervandi Jejunii, ſive
unius comeſtionis interponatur; & illud quo-
que monitum addatur, nequaquam licere men
ſam eande n carne, ac piſcibus inſtruere. Equi-
dem declinatis bhâc ratione nimium implicatis
quæſtiontbus, exiſtimavimus unicam fingulis
diebus comeſtionem inducere illis etiam, qui
carmbusuti, cum Jejunium indicitur, ritè obti-
nuerunt; & pravam illam conſuetudinem, quæ
apud multos jam nimis invaluerat, penitus evel-
lere, afferendi nempe carnes in menſam cum pi-
ſcibus, poſtquam ipſi Quadrageſimalis abſtinen-
tiæ præcepto ſoluti fuerunt, ob eam potiſſi-
mum cauſam, quòd grave detrimentum ſalutis
ab eſu piſcium acciplant. —H
Hæc apertiſſimè conſtant ex noſtris Apoſto-
licis Literis, quas in forma Brevis dedimus ad
omnes Epiſcopos Orbis Catholici anno 1741.
quarum primæ inc'piunt: Non ambigimus, al-
teræ verò : In ſuprema. Nos profectô nulli
unquam elargiti ſumus veſci carnibus, cum
tempus Quadrageſimæ, ſive aliud Jejunium
Præcipitur, niſi indliétà, ſeriptàâque conditione,
quam ſuperius commemoravimus. Maximam
pariter lætitiam percepimus, cùm redditæ No-
bis fuerunt plures Epiſtolæ, ac Mandata rie
lte-

6 Supplementum, ſve Acceſſiones. 42² ⅜
Literis noſtris Apoſtolicis omnino conſentanea,
i Guibu pro virili parte contendiſtis adducere
llein Populos Vobis ſubjectos, ut propoſitam in illis
diſciplinam piè ſervarent.
lnae nterim promulgatis iiſdem Apoſtolicis Li-
l, teris, quas paulò ante nominavimus plures
ni,, Cavillationes excogitatæ ſunt à nonnullis, uti
Unn Nos antea facili conjecturâ ſuſpicati fuimus.
Iune. Plures etiam quæſtiones propoſitæ Nobis fue-
in. runt, exigui quidem ponderis, „ae momenti,
unnd quemadmodum Nos opinamur; . cum illæ vel
nen inſius Legis verbis, vel ſenſu penitus corruant,
N ac diffolvantur. Attamen Sacro Tribunali No-
ſtræ Pœnitentiariæ rerum hujuſmodi conſcio,
ac peritiilimo, eaſdem quæſtiones expendendas
Wcommiſimus, quibus omnibus plenè, cumula-
lang tèque, quoties opus fuit, fatisfecit.
Nidli Archiepiſcopus Compoſtellæ, in Hiſpania-
u rum Kegnis primus Inquiſitor, nuperrimè vitâ
ure functus longam ad Nos dedit Epiſtolam, quâ
plures recenſebat difficultates, quæ Literis No-
ſtris A poſtolicis adverſabantur, quominus exe-
cutioni mandarentur, eo quòd nonnulli Theo-
logi in diverſas opiniones, ac ſententias abirent
1n Tolvendis quibuſdam quæſtiomibus, quibus
Literæ Noſtræ Apoſtolicæ cauſam, & occaſio-
nem præbebant; ac proinde de illis judicium
Noſtrum exquirebat. Equidem Archiepiſcopi
Literæ Nos graviſſimis, ac difficillimis tempori-

=

pus occupatos deprehenderunt. Attamen, dum
. N
quæſtiones in ipſis expoſitas percurrimus, vi-
lum Nobis eſt non uidem expeti, ut iis quæ-
4
d 4 ſtio⸗

ntet
M

424 Ad K. P. La-Croix Theologiam Moralem

ſtionibus reſponſum fieret, ipſiſque ſelut is nul-
lIum impedimentum, five obſtaculum Noſtris
Literis Apoſtolicis ſupereſſet, ſed potius ut ob-
jectis cavillationibus ad optatum finem ipſæ
minimèe adducerentur. Accedit etiam, quòd
Epiſtola Archiepiſcopi multis argumentationi-
bus, & obſcuris vocibus redundabat: quam-
obrem, licet plures hortarentur, ne ullum Ar-
chiepiſcopo reſponſum redderemus; illi tamen
ſatisfecimus, res præcipuas ex ejus literis deli-
bantes, & quæſtiones omnes ad certum nume-
rum redigentes. Primum Noſtris occupationi-
bus tribuendum teſtati ſumus, quod tardè ipſi
reſponſum daremus, ejus ſtudium commen-
davimus, & etiam magnopere probavimus,
quôd anceps, ac dubius ad hanc Sanctam Se-
dem confugerit, ut confilium expoſceret. De-
inde prolatis quæſtionibus ſatisfacere non præ-
termiſimus, illum tamen monentes de Inſtituto
Summorum Pontificum, qui leges condere ſo-
lent, diſcipliaam decernere, neque ullam ha-
bere rationem illorum, qui dubitandi cauſas
objiciunt, ut quæ conſtituta ſunt, perturbent,
ac evertant.
Vix redditis Literis, Archiepiſcopus paulò
poſt vitæ curſum abſolvit: Itaque non imme-
ritò ſuſpicamur, reſponſa Noſtra, quæ Literis
continehantur, haud cognita fuiſſe, & perſpe-
cta illi, qui quæſtiones excitaverant. Poſt hæc
alii pariter ex Hiſpanis Epiſcopis nonnullas ex
iiſdem quæſtionibus Nobis propoſuerunt; qua-
re iſſdem reſponſis uſi ſumus, quæ tradita prius
Archie-

ſe⸗
7* 4

gn

mnce
N
Wolhn

Ctenu

1
Mt
ha

ui,

lane
lee ele
Cnmm,.

Whannne
Clelor
Negl⸗

tin e

Lorod
tenu⸗

Nn. 0

Sapplementunm „ Eve Acveſſiones. 42 5

Archiepiſcopo Com poſtellæ à Nobis fuerant,
Non defuerunt etiam præſftantes inter Italos
Theologi, qui Literas Noſtras Apoſtolicas da-
tas anno 1741. egregiis commentariis illuſtrà-
runt: Idem contigit Reſponſo, quod fecimus
Archlepiſcopo Compoſtellæ die &. Juli anno
1744. quod ſané integrum ſuis Libris præfigen-
dum curaverunt. At quoniam Libri ejuſdem
ad Vos fortaſſe nondum pervenerunt, vel cu-
ris allis diſtenti illos percurrere miniméè potui-
ſtis, hi Literis Encyclicis adjungimus illas pa-
riter, quas (uti dictum ſæpius eſt) ad Archie-
piſcopum Compoſtellæ jam pridem ſeripſimus,
ut quæ diſeiplina Veſtris in Diœceſibus tenenda
ſit, plane cognoſcatis, ac ne Vos deterreant
difficultates: ſi quæ àcaptioſis hominibus con-
citentur.

—

Venerabili Fratri Archiepiſcopo Com-
poſtellæ.

BENEDICTUS PAPA XIV.

Venerabilis Frater, ſalutem, & Apoſto-
licam Benedictionem.

1Fraternitas Zua ſecui reputabit, guet gra-
vißſi Imis, & maximis curis propemodum obe-
ruamur, quantumqae, hoc præzſertim aicſcilli
mo tempore, prorſus Nos teneat inipoſita tenulta-
ti Noltræ ſolicitudo ownim Ercleſtarzeimn, non ſa-
ne mirabitur , taindin ſihi procraſtinatum furſſe

Dd 5 reſpon.

426 Ad R. P. Bä-Creix Theolsgianz Woralem.
re onſitm ad eas Litenas, utibus Apoſtolieà at-
thoritate dißſol vendas rogätti obortas in Hiſpa-
nia diſputationes aliquas à tuabus noskris Epi-
Rolis ad omnes Epiſcopos ſuperioris anni 1741.
30. Maji, & 22. Augukti, quibus intra legiti-
moshßines coercuimus invaleſcentem Eccleſiatti-
ci jejunii relaxationem. Potius tibi in men-
tem veniet cogitare de ſingulari oſtro in reli-
gioſeſſimam Hiſpanam Eccleſiam amore, unde
Nos, immensa licet rerum mole fatigatog, au
expediendum ſibi in omni ſua perplexitate ſalu-
tis iter opem noskram præſto habet. Ouan-
quam igitur, dum præntenciatas Conſtitutiones
edidimus, non aliud propoſituin Wotis fuerit,
ac refrænane pauçorus m nimas ingenio Etentium
Zheologorumlicentiain, qui opinionum novitäa-
te gaudent: nec otium nec animus obis fuerit
defhknire, quidquid ſubtili indagatione daeduci
poſſit en propoſita à Nobis jeiunandi regula; ta-
men eximia Patenna charitate cowplebtimun
adeo obſervantiſimos Komanz Sedis Hkiſpanos,
tantique facimus oblecnationes zwaas, ut oocur-
rere anxietatà Vesræ libenten adiecerimus ank-
ñmum, & Nas ipſe quæ‿ſtiones abs te propoſilas
dirimendas conttituerimes. Tie autem ſe ha-
bent. 2
I. Utrum, guzæ in antediczis Nottris Literis
in forma Brevis de teniea coeſtione, & de epu-
lis nan permiiſeendis Prcſeribuntuer, ſul, gravi
etiasss Pracepts prekeiheanbur?
Reſpondemus: encedentes facultatem ve-
ſeenai carnibgs teumpere vetit, ubgravi tene-
74

nia

Mi
1

Ppilttune

nß
N

inen

Nu

hller
Giued
nin
ur
ler)

⸗
Ai/. N
itn

n

r
lt t
Mn
Rnn
rar⸗
nini
epeee
8

6NAH

Sletp

X

Supplementum, ſive Acceſſiones. 427
ri easdem facultates non aliter dare, quam ge-

minis hiſce adiedtis conditionibus, videlicet uni-

cæ in diem comeſtionis, & non permiſcendarum
epularum. Ros vero qui hujuſmodi faculta-
tibus utuntur, ſub gravi ad binas ipfſas condi-
tiones implendas obligari. .
II. an i, quibus conceſſum est veſci carni-
bus, poſſint in veſpertina refectiuncula eu quan-
titate carnis veſci; quæ jeiunantibus perinitti-
tur?
Reſpondemus: Non licere, ſed opus habere,
eo cibo, eaque uti portione, quibusutuntur ho-
mines jejunantes rectz meticuloſæ conſcientic.
III. An, qui jejunii tempore veſei carnibus
permittuntur, & unica comeſſatione uti debent,
horam jejunantibus præſeriptam ſervare opus

habeant? Edicimus: obſervandam zis eſſe.

IV. Quæznaimſint egulæ licitæ, quæ vetan-
tur cum interdicties coniungi?
Reſpondemus: Epulas licitas pro iis, quibus

permiſsum eſt carnes comedere, eſſe carnes ipſas:

epulas interdictas eſſe piſces, adeoque utrumque
ſimul adhiberi non poſoe. Piſcibus tamen eaen-
dis non interdicuntur ii, quibus datur tanturm
Jacultas adhibendi ova, & lacticinia.
V. An præceptum de autroque epularuinge-
nere non miſcendo, dies quoque Dominicos Qua-
dragelimales complectatur? Affirmantur com-
Plecti.
VI. Utrum haæc lex ad eos quoque pertineat,
qui ex Bulla Cruciatæ edere poſſunt ova, & la-
&icinia?

Ke-

2

428 Ad K. P. La-Croix Theologiam Moralem
Reſcribimus: Nehil n prænunciatis noſtris
Apoſtolicis Literis Ratutie eſſe, quos reſpiciat
gratioſum Crucistæ HWiploma. Oare qui eo
gaudent, llius tenonem Kribts, & conſiderate
Venpendant, ex eciuſque ententia ſe gerant. Ca-⸗
veant autem, ne àinani quapiam ercuſatione ſes
ſe ſolutos eſe arbitrentur præſcriptis ibi Legi⸗=
bus.
VII. Uerum memorata duo præceptaurgeant
extra Quadrageſtmam.
Reſpondetur: Urgere extra Duadrageſimam
utrumque praceptum: illud ſeilieet untcæ come-
ſtionis cum reliquis Legibus in ſecundo, & tertio
ad hæc poſtulata reſponſo expreſis: & alterum
nonz permiſcendi epulas Licitas ocum interdictis,
ut in quarto postulato dehnitum eſt.
Habeas, BEenerabilis Frater, penitas explica.
tum quidquia apud los ex noktris ſa pius uun-
cupatis Aposolicis Literis dubitatiovem attu=
liſſe ſeribis. Qua qutte in re laudavimuscon-
ſilium tunm interrogandz ſupremzge Romana
Sedis, ut liberoa, & non vacillanti greßu ad
s ſana docrina ambuendas incedere Paſto-
res queant: in àoque tue ſuſcepto confilio ag-
novimus Hiſpanatnreligionem, nihil ſibi tutum,
niſi & Divi Petri Cathedra acceptum, reputan-
tem; qua ſplend aiſma gloria tantum nomen,
& incorrupt2 Fider frultnm Hiſpania ſibi pes
perit. Cavendum autem Vabis est idque plu=
rimum ad te pertinez, qui illukttnis Archiepiſco=⸗
pi, & Inquihtoris geris pra cipuum munus ne

in expendendis Apofolicæ Sedis Conſtitutioni-

hug

ftticis

,luf
4 eeu

ebinen
houn

ſ

ej ſe
uunt
unm,

War,
Sſcnn,

A,,
lcenn

Klucelgn
nee
lntt
1 Elen

.
u M
e, A

C⸗
Nnene

rpne
aunet
ri f
ue
Prere
tu
Cler⸗

Sapplementum, bve Accetſtones 429
us pro nimia exhauriendi argt:menti ſolicitu-
dine nullus ſiat diferendi, ambkigendique mo-
dus. Sedula deinde opera conferenda, ut iſtius-
moai dubia, qt facite, pro ingeniorten varie-
tate, diſputanao emergunt, penitus imer vos di-
rimantur, ne diuturna unquam difſceptatione
Nudtuent anims, præſertim cum Contkitutiones
pſæ Apoſtolicæ ſcopum, quo tendunt, apertè
Aemonſtrent, & illac prompté dirigi potettquid-
quid dubitando intertubare videatun. Ih
animadverſißent, qui de præſentinegotio pla-
ra dubitärunt, nodum ſibi erſolvißent. Pate-
but enim, nihil alisd nabis , ansmofuiſſe, quams
cohiberz vivida nonzullorumi YTheologorum in-
genia, qui nimiunm ſanijejunii ſines prætergref-
ſs,, & non parun obliti, illud ad retinenauinin
ofcio corpus divinitlus inſtituteum, Botti Buic
Piritus infenhiſſimo blandiebantur. Sratim ſi-
quidemi comperiſſent, quid in propofitis quæ ſti-
nihus vonftitnendnin eſſet, nec ſebi molestiasm exr-
Hhibhuiſsent, nec Nobis , quosgravißtima unaique
cirocumſtant ecnuræ, non parum temporis oocte-
pſſent, qud tumen pro ſingulari noſtnoin ve=
Rtram geitem tnudio, atque amore libenter im-
pendiwmius ac rekknn vabis iter menſtranaum;
in poſterum ſemuel przcauwννιρ, gooänναοοαοιιι
juſmodi quæſtionibust Ernseregreſsus Vektros ia
promptu ſit. Keliauum eſt, Venerabilis Fra-
Ten, ut tibe, Anod facimus e animo, peræibuct
benevolentiæ noſtra pigmres Apoſtolicatm Bene-
dict iones Pkramisnter irslpertuatiet.
Datam, &c. 8. Judit 1 74.
Cum

43 Ad R. P. La-Croix Theologian Moralem

Cum hæc ita ſe habeant, ſatis muneri noſtro
feciſſe videmur, ne illi quibus licet carnes edere,)

cum Jejunium tempore Quadrageſimæ „ vel

extra Quadrageſimam Fidelibus præſcribitur,
umus comeſtionis limites excedant, ac ne piſci-
bus ſimul, & carnibus parari ſibi menſam pati-
antur, neve cavillationes perſcrutentur, ut legi
tenebras offundant. Pauca tamen adhuc ſu-
perſunt, quæ remedium à Nobis depoſcunt.
Siquidem advertimus jam multis ab hinc an-
nis non ſolum plures in qualibet Italiæ Urbe
veſtrâ authoritate diſſolvi Quadrageſimali ab-
ſtinentia, ſed etiam magno ſtudio contenditis,
ut umverſam Civitatem, totamque Diœceſim
eâdem abſtinentià liberemus. Hinc factum eſt,
ut in quibuſdam Civitatibus, ac Diœceſibus jam
per multos annos Fideles univerſi abſque ullo
diſcrimine carnibus per Quadrageſimam utan-
tur. Id quidem maximam nobis affert ſolicitu-
dinem, eo quod deprehendimus certis Teſti-
moniis in quibuſdam Kegionibus Septemptrio-
nis toto Quadrageſimæ curſu lactis, & ovorum
uſum liberé permitti, quia per plures annos
eandem facultatem petierint, & ab Sede Apo-
ſtolica conſecuti fuerint: quamohbrem illi Po-
Puli fibtin animum induxerunt, non eſſe rur-
ſus ad Pontificem confugiendum pro hujuſmo-
di facultate impetranda, ed priores conceſſio-
nes ſingulis annis acceptas ſufficere, ut lactis, &
ovorum conſuetudo per Quadragefimam
comprobetur. Præterea maximt facienda eſſe

ducinrus ca verba Trident. Concil. &d. 25. cap.
183. de

ſen
tnge
ure⸗

lue⸗ 6

Lutktfün
,
. al

D

0nunn
llon
tunlc.
Uonvn

Ntl.
hin

Supplemenzum, ſive Acceſſtones. 4 1
18. de Reformat. Sicutipublicè expedit, Legis

vinculum quandoque relaxare, ut plenius, eve-

„

nientibus caſibus, &- nert ſitatibus pro commu-
ni utilitate ſatisſtat; ſic frequentius Legem ſol-
vere, exemploque potius, quaäm certo perſona-
rum, rerumque deleltu, petentibus indulgere,
nil aliud elt, quaàm unicnique ad Legss tranſ-
er dtendas aditum aperire.
In Literis Noſtris Apoſtiolicis, quas anuo
1741. ad omnes Catholicos Epiſcopos dedimus,
huic corruptelæ viam præcludere cogitavimus
eà ratione, illiſque verbis, quæ rurſum hic ſub-
Jicimus: Debhitum igitur Paternæ uniuſcujuſ-
que vetrum ſedulstatis, & charitatis oſhcium

Jure postulat, ut vmnibas notum jfacçiatis, &

unnuntietis, nemini qurwdem ſtue legitima cauſa,
& ade utriuſqle Meaici vonfilio, multitadini
vero, velute Populo, aut Livitati, aut Genti
daz diſoriminattin int egra, nonniſi graviſſima, &
urgente neceſſirate, & in cafibus ger ſacra Ca-
nonum, Statuta praſcriptis, cum debita AposZo-
licæz huius ſandt Sedis reverentia à Quadra-
guelemali ſejunio diſpenſationem, toties quoties
opas gurrit, 6oναc₰αεaedα, nec audacter, Eden-
terque uſurvnndam, zec ſaperbeé, & arrogane
ter ab & ͤle‿ſ Hcut alibe des, more poſituimm eſſe ac-
vipimus, ehse Pohktilanmdarn.
Porro Nos hanc normam ſecuti ſumus, cum
multitudinem, veluti Populum, aut Cwitatem
integram Quadrageſimali abſtinentiià immu-
nem declaravimus. In primis loci Epiſcopus id
Poſtulare à obis dehuit, ac de graviſſima, ur-

gen-

432 Ad K. P. La-Croix Theologiam Moralem

gentique neceſſitate ſuum teſtimonium inter-

ponere. Deinde carnes minimè permiſſæ fue-

runt, ſi lactis, & ovorum uſus ſatis eſſe videre-
tur. Tum vero facultas edendi carnes tribui

ſolum conſuevit, cum interpoſito Epiſ. copi te-
ſtimonio id omnino neceſſarium judicaretur;
nec ſufficiens neceſſitati remedium afferri con-
ſtaret, ſi ova ſolum, & lacticinia concederen-
tur. Quoties autem abſtinenria Quadrageſi-
mæ noſtra authoritate ſoluta fuit, certos tamen
dies præſcripſimus, quibus 1 integra abſtinentia
ſervaretur, nempe diem Cinerum, dies qua-
tuor temporum, vigilias præcepto obeundas,
dies Maſoris Hebdomadæ à Dominica Palma-
rum. Quandoque recenſuimus etiam totam
hebdomadam Cinerum; aliquando etiam in-
diximus abſtinentiam Feriis ſextis, ac Sab-this,
etiamſi facultas àa Nobis tradita lactis, & ovo-
rum uſum ſolum complecteretur. Poſtremo

eam conditionem ſemper addidimus, né jeju-

nli lex, unius per diem comeſtionis ullo modo
violaretur, ac ne ſimul in menſa carnes, G pi-
ſces apponerentur.

Dum rationem hujus conſfili) Noſtri ſerio

pPerpendimus, haud plene acquieſcimus, ob
eam ſolicitudinem, ac dubitationem, ne cauſa
ab Epiſcopo loci prolata, quam Nos legiti-

mam credidimus ad ſolvendam Quadrageſimæ

Aabſtinentiam, ejus naturæ fortaſſe non ſit, quæ

veram, K urgentem neceſſitatem contineat.

Quippe il illud Nobis ſemper ante oculos pro-

poſitum aabuimus, ut ni hilà ratione alienum,
. nihil

Ment

nge
l

Mn,

munkt.

nh
N
lacg

8

Supplementum, ſive Acceſſionet. 43

nihil inconſulto, ac temere faciamus; hærent
pariter animo deſixa S. Bernardi verba ad Pon-
tificem Eugenium lib. 3. de Conſideratione cap.
4., Facitis hoc, quia poteſtis: Sed, utrum debea-
iis, quæſtio eſt, & quomodo. Attamen fidem
Ppræſtitimus iis, quibus præſtanda fuerat, Epi-
ſcopis nempe locorum. Non enim alio pacto
exerceri poteſt ſolicitudo peculiarium Eccle-
ſiarum, ac Diœceſum, niſi fides habeatur Epi-
ſcopis, A quibus illæ adminiſtrantur. Sed in
poſterum, ut graviſſimum hoc negotium tu-
tius, quam fieri poſſit, geratur, moleſtum vo-
bis non ſit, animum iis advertere, quæ ſubjici-
mus.
Non ignoratis ab Innocentio III. Prædeceſſo-
re Noſtro Cap. Conſiliun, de obſervationé Jeitt-
nioruim, inter cauſas legitimas ſolvendi abſti-
nentiam à Carnibus jejuni tempore, recenſeri
veram, & exiſtentem reipsà ægritudinem: Præ-
terea de illis, qui in Quadrageſima, vel in aliis
jejunüs ſolemnihus infirmantur, & petunt ſibi
eſuim Carniuin indulgeri, reſpondemis: quod,
cum non ſubjaceat legi neceſſtas, deſiaeriuim inſir-
moruim, cum urgens neceſſitas „Wgit, ſphortare
potes & debes, ut majus Poricalum in eis evitetur.
Idem ſtatuerant multo ante Innocentium III.
Patres octavi Concilu Toletani Can. 9. quod
anno 653. celebratum fuit: Quisquis abse;ue
ine vitabili neceſſtate, atque fragetitatis evidentis
languore, ſeu etiam ætatis inpoſſibilitate, diebus
Nuadrageſimæ eſum Carniunm praſlenbſerit at-
e tentare, non ſolum erit reus Reſurrebtionis Do-
Ad B. La⸗Croix Theol. Suppl. Fc minice,

43 4 Ad K. P. La⸗Croix Theologiam Meralem
minicæ, verlm etiam alienus ab ejusdem diei ſans
&Oρ0 Communione. Ili vero, quos aut ztas in-
curvat, aut languor extenuat, aut neceſſitas ar-
& at, non ante prohihita violane præſumant, quam
à Sacerdote permiſſum accipiant.
Nemo eſt, qui non intelligat hujuſmodi cau-
ſas ſatis eſſe, ut aliqui à Jejunii legibus, & ab-
ſtinentia inmunes exiſtimentur; non autem, ut
Populus, vel integra Civitas idem privilegium
obtineat. Quis enim ſibi perſuadere poſſit, Ci-
ves univerſos alicujus Urbis, vel Diœceſis eo-
dem tempore graviſſimo morbo teneri, vel in
eodem diſcerimine verſari omnes, ut periculo-
ſam ægritudinem contrahant? Niſi fortè eos
morbos intelligamus, qui ab aêris intemperie,
vel infectione promanant, de quibus pauloè
Poſt verba faciemus. Quis credat unquam
Populum univerſum alicujus Diœceſis vel com-
muni languore penitus extenuatum, vel extre-
maà ſenectute confectum?
Neque vero cauſa ſuſficiens habenda eſt, ut
alia Civitas, vel Populus abſtinentià Quadra-
gelim ali liberetur, ipfique Carnes permittan-
tur, ſi forte piſces, vel ova caro pretio vendan-
tur. Sicut enim Urbes habent egenos Cives,
ita etiam opulentos; è quibus etiam alii vitæ ſu-

ſtentationem labore, ac ſudore ſibi comparant,

alii vero patrimonio, ac divitis ſatis ſuperque
abundant. Itaque, ſi pro emendis piſcibus gra-
ve pretium ſolvendum ſit, id quidem egenis Ci=
wibus, non vero divitibus ſuffragatur. Id aſ-
ſerunt etiam nonnulli Theologi haud ſeverio-
G ris

0wen 6

eim
1 tun

n⸗
N gun

Uen

lunt

ſoe
K

ument

1

AEe
nng

Supplementum, ſive Acceſſtones. 43 .

ris diſciplinæ, quorum ſententiam recenſuimus
e Capite nono libri tertii Noſtrarum Inſtitutio-
num, quas Bononiæ Typis impreſſimus.

lilni Illud etiam inane commentum prorſus exi-
ll ſtimari debet, ſolvendas eſſe abſtinentiâ Qua-
bin 6 drageſimæ Civitates, vel Diœceſes, ubiexerci-
unn tus verſantur, eò quod Milites in iis locis per-
Ilein manentes abſtinentiæ leges minimè obſervant.
e Id potius animos Civiurn inflammare deberet
Nrio ad jejunium ritèé, religioseque ſuſcipiendum,
m ut nempe Milites tantà virtute temperantiæ per-
moti ipſorum exemplum ſequantur. Illud ſo-
t lum, pro legitima cauſa in medium proferri
em poteſt, Copias Militum tantam afferre Civita-
ti penuriam herbarum, atque olei, licet Qua-
drageſimæ Jejunio non obtemperent, ut ha-
rum rerum pretia ſummoperè augeantur.
Tunc autem eadem ſtatuenda ſunt, quæ paulᷣ
ante diximus, cum piſces, & ova cariori pretio
comparantur. Igitur peculiares morbi, quam-
vis frequentes, in poſterum pro cauſa ſolvendæ
abſtinentiæ non adducantur, niſi forte Civibus
univerſis iidem morbi communes haheantur
ohaliquam aêris corruptionem: neque in po-
ſterum herbarum, olei, biſeium & ovorum
Pretia tanti ponderis eſſe cenſeantur, ut omnis
Civitas, vel Diœceſis ab inſtituto Quadrageſi-
mæ Jejunio, ac temperantia liberar: Contendat.
Quod ſi veras, ac legitimas à Nobis cauſas ad
hanc facultatem obtinendam expetitis, duas
potiſſimum percenſebimus, quarum prima ex
Ee 2. Jure

436 Ad K. P. La-Croix Theologiam Moralem.

Jure Canonico, altera vero ab ipſa rerum ma-
giſtra experientia deprompta eſt.
Innocentius III. quem ſuperius nominavi-
mus, eodem Cap. Confiliunn, de obſervationr
Jejuniorum, Archiepiſcopo Bracarenſi poſtu-
lanti, quàâ pœnàâ plectendos judicaret illos, qui
tempore Quadrageſimæ à Carnibus non abſti-
nuerant ob ſummam rerum caritatem, & an-
guſtiam, ita ut plures fame enecarentur, re-
ſpondit his verbis: Cum autem quæ ſienis, quæ
Et ilis pinitentia injungenda, qui diebus Qua-
drageſimalibus, tempore quo tantæ famis inedia
ingruebat, quòd magna pars populi propter ino-
piam annonæ periret, carnes comedere ſunt oo-
sι reſpondemus: quòd in tali articulo illos
non oredimus puniendos. Precestamen Dorni-
no pro illis, & cum illis efundas, ne ipfis ali-
quatenus inputetun, quia bonarum mentium
eſt, ibi timere culpam, ubi culpa minime reperi-
tun. Si quis hoc tempore Epiſcopus adductus
exemplo Bracarenſis Antiſtitis idem confilium
peteret ab Sede Apoſtolica, tanquam ineptus,
ac ſimplex haberetur; ſed illo Eccleſiæ feliciſſi-
mo ſæculo maximi pendebatur, uti æquum eſt,
Quadrageſimæ præceptum. Hinc magnà ſe-
veritate inquirebantur illi, qui minimè paruiſ-
ſent, licet talis cauſa intercederet, ut liberi ab
eodem præcepto viderentur: nec ulla ratio ha-
bebatur Virorum Principum, licet ipſorum
incolumitas cum Reipublicæ felicitate conjun-
