hæc Magiſtri, eſt Inſtructoris. IV. IIla eſt infallibilis,
hæc fallibilis.
. II. An ſufficiar ad fidem notitia ſolùm probabilis
revelationis. Vide lib. z. n. 6. —

C
ſor, 8
Nep
ſor⸗
Ayn
aC.

s ſe⸗
etr
Ginnn.

De

Uide
Theln

Supplementum, ſive Acceſſiones., 827

C. III. Quomodo homini etiam rudi proponi poſ-
ſint, & debeant credenda. Vide lib. 2. à n. 30.
Q. IV. Ad quem pertineat publica propoſitio fidei.
Reſp. Ad Romanum Pontificem, vel ad Concilium Epi-
ſcoporum legitimè congregatum, & à Romano Pontifice
approbatum. Vide Bellarminum, Becanum de Zudice
Controverſiarum PFidei, & Jacobum Gordonum in Epi-
tome Controverſ. Fidei controv. 2. à c. 11.

C A P UT 1I.
De obiecto Fidei.

Objectum fidei, ſeu id, quod creditur, ſunt verita-
tes fidei à Deo revelatæ; quæ, cum aliæ ſcriptæ ſint,
aliæ traditæ, dicuntur verbum Dei ſcriptum, aut tra-

ditum.
§. 1.

De veritate, numero, & authoritate librorum
divinæ Sripturæ.

Vide noſtrum librum Prodromum de aſu Locorum
Theologicorum d&&c. Tract. .

7

§. II.

De editione vulgata Sacræ Seripturæ.
Vide loc. cit.

§. III.
De ſenſu Sasre Seripturæ.
Vide loc. cit.
§. IV. 6

De impreſſione, & leltione Sacræ Soeripturg.
Vide lib. 7. à num. 372. ad 38.

32 8 Ad K. P. La-Croix Theologiam Moralem
§. v.
De Verbo Dei tradito.

Q. I. Quid ſit verbum Dei traditum. Reſp. Quod
Apoſtoli vel ex ipſius Chriſti ore, vel Spiritu dictante

acceperunt, non ut literis conſignarent, ſed quaſi per ma-

nus poſteris traderent, ab his ſervandum, & ad alios
tranſinittendum.
Q. II. An igitur ſint aliqua fide divinàâ credenda,
quæ ſcripta non ſunt. Reſp. affirmativè cum Catholica
Eccleſia contra hæreticos. Pluribus id probat Bellarmi-
nus de Verbo Dei. Sufficiat hic aliqua afferre ex Scri-
pturis, & Patribus. 2. Theſſ. I1. 14. Tenete traditios
nes, quas abcepiſtis, ſive per ſermonem, ſive per epiſtolam.
I. Cor. II. 2. Laudo vos, quod ſicut tradidi vobis, præ-
cepta mea tenetis. I. Tim. 6. 20. Depoſitum (doctrinæ:
mex) cuſtodi. 1. Gal 8. Licet nos, avut Angelus de Cœ
lo ævangelixet prater (id eſt contra) quam quod evan-
gelizavimus vobis (non ſcripſimus) anathema ſit.
Minatur quidem Joannes Apoc. ult. 18. ei, qui appoſue-
rit ad hæ (ſeu ſuæ Apocalypſi) plagas ſeriptas in eo:
dem libro; at non iis; qui addiderint aliquid Scripturæ,
extta Apocalypſin; nam cùm, Hieronymo teſte, Joan-=
nes Eyangelium ſcripſerit poſt Apocalypſin, ipſe pla-
gas illas incurriſſer; ſed illis, qui aliquid addiderint
Apocalypſi quaſi à ſe ſeriptum, quod ipſe non ſcripſit.
Ad Patres autem quod attinet, ajunt quidem illi in
Scriptura contineri omnia, quæ ad fidem ſpectant, nem-
pe explicit, quæ ab omnibus neceſſariò ſciri debent,
cætera verò ſaltem implicitè in aliquo generali princi-
pio, quale illud eſt; Eccleſiam eſſe firmamentum ve-
riratis, in iiſque, quæ credenda proponit aſphaliæ
præro gativa inſtructam. At alia multa non ita ſcitu ne-
ceſſatia ex Traditione explicita haberi docent iidem
Patres. Ex Græcis ſufſiciat Epiphanins hær. 53. Non
omnia

mne
ſen

Pel

N
Cin
un
gla⸗
orn
Eeſen
.M.
herm
genn
ut,
1
adver
Qid
ſieel
1 10.

,

Ne,
1 8
Rrdn
ſolst
eh
Ptr,
velno
lemel
imene
Elore
Aluti
den
Uez
Ble

al

l

ueſle⸗
l

Supplementum, ſive Acceſſtonet. 829
amnia divinà Scripturà poſſunt accipis aliqua in Scri-
pturis, aliqua in Traditione SS. Apoſtoli tradidernnt.
Ex Latinis audi Auguſtinum l. 11. de Bapt. c. 7. Multa
non inveniuntur in literie Apoſtolorum, neque in
Conciliis poſterorum, & tamen, quia ecnſtodiuntur per
univerſam Eccleſiam, nonniſi ab ipſis tradita, & com-
mendata creduntur. Certè undenam niſi ex Apoſtoli-
ca Traditione conſtat nobis numerus, & authentia ſin-
gulorum librorum, & capitum Sacræ Scripturæ ² Un-
de ſeptem eſſe, nec plura Eccleſiæ Sacramenta; Unde
B. M. Virginem in partu, & post partum Virginem
permanſiſſe? Infantes eſſe baptizandos, aliaque id
genus plurima ? Id etiam Eccleſiæ veteri commune
fuit, quæ tria hæc ſolùm ex Traditione habuit, nempe
I. Qui libri eſſent Canonici. II. Quod eſlet remedium
adverſus peccatum originale in lege naturæ. III.
Quid præfigurarent cruenta illius temporis ſacrificia.
Vide Becanum in Analog. Vet. & N. Teſt. c. 1I. J. 7.
n. 16.
III. Quotuplices ſint Traditiones. Reſp. triplices
eſſe, Divinas, Apoſtolicas, & Eccleſiaſticas. Divi-
næ, quæ & latiore ſenſu Apoſtolicæ dicuntur, quèd
ab Apoſtolis prædicatæ, ſunt dogmata fidei divinitus
tradita ſine ſcripto. Apoſtolicæ ſunt, quæ ab Apo-
ſtolis tanquam Eccleſiæ Rectoribus abſque ſpeciali præ-
cepto tevelantis Dei inductæ ſunt, eæque aut ſunt ſcri-
ptæ, ut Epiſcopum debere eſſe unius uxoris virum &c.
vel non ſcriptæ, ut ſervandam Quadrageſimam, fron-
tem eſſe Cruce ſignandam, Euchariſtiam eſſe ab jejunis
ſumendam. Eccleſiaſticæ ſunt, quas Apoſtolorum ſuc-
ceſſores Eccleſiarum Prælati induxerunt, ut Eccleſias,
Altaria, vaſa ſacra debere benedici, Euchariſtiam eſſe
Pro ægris aſſervandam &.
IV. Quibus indiciis internoci poſſunt Traditio-
nes divinæ ab aliis. Reſp. Divinæ ſunt, quæ pro talibus

ab Ecca ſemger hahitæ ſunt, vel quas SS. PP. teſtan-

cu

830% Ad K. P. La-Croix Theologiam Moralem

tur eſſe divinas, vel quæ ſunt in uſu Eccleſiæ, nec po-
tuerunt induci niſi authoritate divina. Recole exempla
ſub finem quæſt. 2. allata. Apoſtolicæ, quæ fidem non
concernunt, & tamen ab univerſa Eccleſſia ſemper re-
tentæ ſunt, neque ab aliquo Concilio inveniuntur in-
ſtitutæy. Exempla dedimus quæſt. 3. Eccleſiaſticæ, quæ
ab aliquo Concilio, vel Pontifice, aliove Eccleſiæ Re-
ctore poſt Apoſtolorum tempora originem duxerunt.

C ALD U T III.

De Symbolo.
Heic de Symbolo agendum. At cùm id plane ab
inſtituto Moralis Theologi alienum ſit, nihil de eo La-
Croixius, Remittimus Lectorem ad explicationem Sym-
boli, quam edidit Bellarminus. Unum illud moneo,
ubi articulus de Eccleſia explicandus fuerit, recolenda
eſſe, quæ La-Croixius tradit l. 1. à n. 207.

C A P U T IV.
De obligatione præcepti PFidei.

Vide l. 2. n. 10. & àn. 41.
. Etiam quo pacto elici poſſit actus fidei. Reſp. Vi-
de 1. 2. H. 153.

C A b U T V.
De Confeſſione externa Fidei.

I. An teneamur aliquando conſiteri fidem. Reſp.
aliquando teneri nos, quidquid ſentiant Anabaptiſtæ
clancularii, fratres hortenſes &c. quando nempe hoc
Dei honor, Religionis exiſtimatio, vel proximi utili-
tas exigit. V. I. 2. n. 56. .
Q. II. An liceat aliquando negare fidem, aut ſimu-
lare. V. I. 2. d h. 5 5.

Q.III.

ſidel

Cino
fiaett
Vilonen
Arthe,
Oration

leeſns

cen
n
ſe,

Supplementum, ſibe Acceſſiones. 831

Q III. An liceat aliquando diſſimulare fidem. Reſp.
Vide I. 2. n. 54. initio n. 58. Gc.

C A P U T vVI.
De infidelitale, & vitiis fidei oppoſitis.

Vide 1. 2. n. 7 1. & 73. & 76. & ſeqq. ad 93. & 102.
& ſeqq. & I. 7. à n. 327.

TL 1 B E R II.
De dpe.
C A Pb U T I.
De neceſſitate, objelto, & modo altäs pei.
Videl. 2. à n. 116. ad 126.

C A P U T II.

De Oratione Dominica.

Cùm objectum ſpei, ſeu quod ſperamus ſit primario
vita æterna, ſecundario tum bona illa, quæ in patria
viſionem Dei conſequuntur, ut ſunt amor, & fruitio
Dei, impeccabilitas animi, tum media ad finem vitæ
æternæ, hæc autem omnia comprehendantur breviter
Oratione Domihicâ, hæc explicanda eſt Catechiſtæ.
De ejus neceſſitate V. l. 2. n. 2. Explicationem porro
aliunde neceſſe erit haurire, uti & Salutationis Angeli-
cæ, quam ofdo poſcit explicari poſt Dominicam Ora-
tionem. Plurimum autem ad id conferet aureus P. Se-
gneri libellus inſcriptus: Dichiarazione del Pater Na-

Reor.

CA

832 Ad K. P. La-Croix Theologiam Moralem.

4

Cc A P UT III.
De Salutatione Angelica.

C A P U T. IV.
De vitiis pei oppoſitis.
QI. Quale peccatum ſit deſperatio? Vide I. 2. nu.
116. II.
QII. Quid ſit præſumptio, & quale peccatum? Vi-
de l. 2. D. I16. III. & n. 126. 127. 128.
Q. III. Quandonam amittatur ſpes? Vide I. 2. nu.
129. .

L I B E R III.
. De Charitate.

C A P U T, 1I.
De Charitate erga Deum.
Vide l. 2. à n. 130. ad 168.

C A P U T II.
De Charitate erga proximum.
Vide l. 2. nu. 16 8. ad 174. 182. ad 202. & nu. 207.
& l. 9. p. 1. à n. 713. & 73 I. & I. 2. n. 208. ad 222. &
n. 232. ad 277.
C A P U T. III.
De præceptis Divinis in genère.
Gregorius hom. 30. ait: Probatio dilectionis exhibi-

tio eſt operis. Quamobrem ad Charitatem proprie ſpe-

ctat Tractatio de præceptis Divinis. ,
Q. I. An præcepta Dei obſervari poſſint⸗- deturque
gratia ſufficiens ad illa obſervanda? Vide l. 3. P. I. .
I. ad. OII.

U
(4, d
demun

en,
beln l

te,

Aula

ſmirnt

e n
nnova
ſeiec
unem,
Cll.
Ctenius
W
Rey. .
Urtpt
lian,
(ritod
inus n
e D
Mmote
lenpl.
CV.
Ahunnti
Loelele,
rurun
de . 9
d
Elorſturi
Kis.
Cliate
Nem andi
Qn.
. Ere
4dah

le

.
Wu,

in

Supplementum, ſive Acceſſtones. 833
Q. II. Quotuplicia ſint præeepta Dei: Reſp. Tripli-

cia, alia nempe legis naturæ, alia legis ſcriptæ, alia

demum legis gratiæx. Præcepta legis naturæ dicuntur
ca, quæ ipſa natura, five ratio ante omnem aliam le-
gem cuique dictat ſervanda: talia ſunt: Honora Ea-
trem, ne furare, dilige teipſum. Præcepta legis ſcri-
ptæ ea ſunt, quæ dedit Deus Moyſi tabulis inſcripta, &
alia ad cæremonias, judicia, regimen Judaici populi
pPertinentia. Præcepta legis novæ, ſeu gratiæ ſunt tum
pure naturalia à Chriſto non aucta, ſed declarata, &
innovata, tum gratiæ connaturalia de actibus fidei,
ſpei & charitatis. Adde quædam cæremonialia de Sa-
cramentis, & Sacrificio Miſſæ. .
Q. III. An dari poſſit ignorantia invincibilis etiam
circa jus naruræ: V. 1. I. d n. 7 20. .
WIV. An lex vetus deſierit obligare, & quando?

Reſp. Tota deſiit obligare lex verus, non ſolum quoad

Præcepta judicialia, & cæremonialia, ſed etiam Mo-
ſaica, quatenus erant à Moyſe; nam quatenus ſunt à
Chriſto de novo ſancita, & declarata, obligant non
minus nunc Chriſtianos, quàm olim obligabant Ju-

dæos. Deſiit autem lex vetus probabilius obligare in

ipſa morte Chriſti, quod videtur ſignificàſſe ſciſſio Veli
Templi. Matth. 27. 51.
V. An lex vetus ſit etiam prohibita lervari: Reſp
affirmativè, quod patet tum ex perpetua Traditione-
Eccleſiæ, tum quia lex vetus ex ſe ſignificat Meſſiam
venturum; non licet autem ſive verbo, ſive opere ſigni-
ficare, quòd Meſſias nondum advenerit. Tempus au-
tem, quo prohibita eſt ſervari, plane non conſtat. Cer-
te non ſtatim prohibita eſt, ac deſiit obligare? Vide
Act. 16. & 18. & 21. Probabilius tamen vetita eſt in
diviſione Apoſtolorum, quæ 12. poft Chriſti Aſcenſio-

nem annis contigit, ut eruditiores opinantur.

Q. VI. An præcepta Decalogi ſint omnia naturalia:
Reſp. Excepto tertio de Sabbati obſervatione, quod
Ad P. La-Croiæ Theol. Suppl. Ggg =

83ʒ4 Ad R. P. La-Croix Theologiam Moralem

cæremoniale eſt, ideoque ſublatum, omnia eſſe natu-
ralia, cům omnia ante omnem aliam legem ratio di-
ctet ſervanda; imo & tertium illud naturale eſt, ſi ſpe-
ctetur quoad ſubſtantiam, quatenus dictat aliquo die
vacandum eſſe cultui Divino.
CVII. Quomodo Decalogus dividatur? Reſp. In

duas tabulas, nam & totidem illum tabulis Deus digi-

CI
ET
munm
cel;

tis ſuis ipſe inſcripſit. In primo autem tria conſignata

erant, quæ ad Deum nos ordinant; ſeptem, quæ nos
ordinant ad proximum, in poſteriora.

C A L U L IV.
De Præceptis Tabulæ prioris.

§. I.
De modis, quibus hac præcepta obligant.
Q. I. Quid prohibeatur primo præcepto, quid præ-
cipiatur? Reſp. Vide l. 3. p. I. n. 6.
QII. Quid ſecundo præcepto prohibeatur? Vide
I. 3. p. 1. n. 246.

Q. III. Quid tertio præcepto vetetur, quid præci-

piatur? Videl. 3. p. I. n. 57 1.

§. II.
De Saperſtitione, & ſpeciebus ejus.

QI. Quid, & quotuplex ſit ſuperſtitio? Videſ. 3.
P- I. n. 6.
C. II. Quid, & quotuplex ſit divinatio: Videl. 3.
. I. n. 7.
Q.III. Quid, & quotuplex ſit idololatria? Vide l.
3. p. I. n. 14.
Q. IV. Quid notandum circa imagines, & circa cul-
tus varxios hominum, vel rerum ſacrarum? Vide l. 3.
p. I. à n. 1 5. ad 24. Cætera huc ſpectantia vide apud
Bonugeant, Wittfelt, Danes in Catechiſinis, & apud

CI
Aſe.

,G.
A
1201.
In

Ehn

C

miſori

Cy

Con-

1

Sapplementum, ſve Aoceſſtiones. 83 5

Controverſiſtas Bellarminum, Becanum, Petavium,
& Trombellum, qui de cultu Sanctorum locupletiſſi-

mum Tractatum an. 1740. Bononiæ edidit.

CV. Quid, & quotuplex ſit vana obſervantia? Vi-
de l. 3. P. I. n. 27. ad 37.
C VI. Quid ſit maleficium, & duomodo tolli poſ-
ſit? Vide 1. 3. p. 1. n. 41.

§. III.
De irreligioſitate, efuſqque ſpeciebut.
CI. Quid ſit irreligio? Vide l. 3. p. I. n. 45.
Q. II. Quid ſit tentatio Dei? Vide l. 3. p. I. n. 145.
ad 48.
III. Quid ſit ſacrilegium? Videl. 5. p. I. n. 48.
id 56.
5§. IV.
De Blaſphemia.

CQI. Quid, & quotuplex ſit blaſphemia? Vide I.
3. P. I. n. 246. ad 2 555.

S§. V.
De Juramento.

CI. Quid ſit juramentum? videl. 3. p. 2. u. 6.
Q II. Quot modis flat juramentum? vide l. 3. p. 1.
n. 257. ad 259.
QIII. Quotuplex ſit juramentum? vide I. 3. p. r.
n. 201.
Q IV. An, & quando licitum ſit jurare: idel. z
P. 1. n. 263. & 264.
V. An in juramento uti liceat æquivocatione? vi-
de 1. 3. p. I. n. 27 5. ad 30r.
vl. Quæ, R duanta ſtbatio jardmcntiro-
miſſorii? vide l. 3. p. I. n. 30 3. ad 306.
Q VII. Quibus caſi be excuſetur ab impletione, qui
89 3% 2 in

836 Ad R. P. La-Croix Theologiam Moralem

in promiſſorio juramento obligationem contraxit? vide
l. 3. p. I. n. 347.

C. VIII. De modis, quibus tollitur obligatio jura-
menti? vide I. 3. p. 1. n. 354.

§. VI.
De Voto.
C.I. Qaid ſit votum, & quotuplex? vide l. 3. p. 1.
n. 360. & ſeqq.
QlII. Quæ requiratur voti deliberatio, & intentio:
1. 3. p. 1. n. 363.

Q III. Quæ requiratur materia voti? videl. 3. p. r.

n. 399.
IV. Quæ, & quanta ſit obligatio voti? vide l. 3.
P. I. n. 427.
V. Quot modis tolli poſſit obligatio voti? vide
L. 3. p. I. n. 480. 482. 50 3. 506. 537.

§. VII.
De Sabbato.

Q. I. Quando ſit inſtirutum? Reſp. Deus illud inſti-
tuit primo mundi Sabbato; unde Adam, & poſteri il-
lud celebrârunt; invaleſcente autem poſt diluvium ido-
lolatriâ, intercidit ejus cultus, quem Deus renovavit,
proluſorie. Exod. 16. 22. ex profeſſo. Exod. 20. 8. Le-
ge de eo in Monte Sinai data.
Q. II. Quare ſit inſtitutum? Reſp. In honorem Dei
vivi. Cauſæ vero Judæis fuerunt. I. Ut pro beneficio
creationis mundi Deo hoc die gratias agerent, quo ille
quieverat ab omni opere, quod patraverat. II. Ut
celebrarent memoriam liberationis ſuæ ex ÆAgypto, quæ
illis fuit Sabbatum quietis. III. Ur eſlet illis nota, quâ
à gentibus diſtinguerentur. IV. Ut ſervis, & ancillis

8
QII

ſex dierum labore fatigatis, eſſet quies ſeptimo.

I
lihoe
rid
10.)1

Gaeis

IIHanni
I.

ellade
Conſtin
Aſackn
Dennr
gl
munum
bed,
) Derru
locehr

coecye

nuit keer
tn. 1
lebbet
obm
4.
C.
niniem
Equede
1 pon.
ecoſt
Mmini
linna S
Dntti
n
er,
C.
.

Dominie⸗

4 Supplementum, ſive Acceſſtones. 837
Q] III. Quo modo ſanctificandum fuerit? Reſp. Ju-
UI dæi hoc die tenebantur ab omni opere ceſſare, neque
aliquid facere, quod neceſſarium non eſfet. Exod. 20.
10.; imo ne cibum quidem hoc die coquere licuit Ju-
dæis, nec focum accendere. Exod. 35. 3. nec ligna, aut
manna colligere. Exod. 25. 16. Num. 15. 32.
Q. IV. An Chriſtiani teneantur illud ſanctificare?
Reſp. Non teneri, abrogata enim eſt obligatio veteris
legis. Vide Gal. 4, 10. Quod ſi veteres Chriftiani feſti-
ve illud celebràrunt, ut legere eſt in Pſeudo-Clementis
Conſtitut. lib. 7. c. 2 4. & apud Socratem l. 6. c. S., non
id factum, quèd putarent, ſe teneri ad ejus celebratio-
nem ex Lege Moyſis, ſed in deteſtatidnem hæretico-
rum, qui docebant mundum à malo Deo creatum. Je-
junatum quoque eſt in Occidente, & maxime Romæ
hoc die, non ritu Moyſis, ſed Chriſtiano, ſive quia
S. Petrus certaturus cum Simone Mago die Dominica,
eo die propter periculum jejunavit, quod ſecuto pro-
ſpero eventu in gratiarum actionem deinceps in morem
traxit Eccleſia, ac tandem vertit in abſtinentiam, Au-
guſtin. Ep. 86. ad Caſulam Collat. 3. c. 110, ſive quod
die Sabbati diſcipuli æque ac feriâ ſextã in mœrore fue-
runt ob mortem Domini. Innoc. I1. Ep. ad Decentium
C. 4.
Q V. An, & quando Sabbatum ſit verſum in Do-
minicam? Reſp. Certum eſt, in Dominicam mutatum,
neque de hoc dubitat Chriſtianus; at quando id accide-
rit, non æque. Probabilius eſt accidiſſe poſt primam
Pentecoſten Chriſtianam; nam deinceps celebrem fuiſ⸗=
ſe Dominicam colligitur ex Act. 21. 7. & 1. Cor. 16. 2.
ubi ana Sabbati dicitur prima poſt Sabbatum, nempe
Dominica, ut notat Hieron. ad Hedibiam, Hebræo-
rum more, quo unum ſumitur pro primo: factum eſt
veſpere, & mane qies unus, id eſt primus.
Q. VI. Quo jure, & quibus de cauſis ſit mutatum in
Dominicam?: Reſp. Humano jure mutatum eſt, nempe
g ab

838 Ad R. P. La-Croix Theologiam Moralem
ab Apoſtolis, & Apoſtolicis viris. Aug. ſerm. 151. de
Temp. Cauſas indicat 6. Synodus c. 8. In ea manna
Ppluit, in ea naſci dignatus eſt, in ea Baptiſmum in Zor-
dane ſuſcepit, in ea pius Redemptor, &c. à mortuis re-
Jurrexit, in ea spiritum ſanétum in diſcipulos effudit.
Vide & S. Leéonem Ep. ad Dioſc. 81. Cc. 1.

C A PD U T v.

De præceptis contentis poſteriori Tabuld.

§. I.
De obligatione eorum in genere.
Q. I. Quid præcipiatur, quid prohibeatur quarto
præcepto? Reſp. vide l. 3. p. I. n. 69 2. ad 696.
QII. Quid quinto præcepto prohibeatur: Reſp.
vide l. 3. p. I. num. 769. 78 8. 789. ad 792. 79 8. 8&1 3.
823. ad 83 r. 8 533.
Q. III. Quid ſexto & nono præcepto prohibeatur:
vide l. 3. p. I. 886. 9 10. 916. 918. G& p. 2. 12 57.
C IV. Quid vetet ſeptimum & decimum præcepum-
vide l. 3. p. I. n. 9 3 5. ad 94 5. 97 8. 984. ad 988. 1002.
ad r1917. & P. 2. Il. I. ad 4.
V. Quid octavo præcepto prohibeatur? videl. 3.
P. 2. n. 1174. 1189: 1190. 1238.

§. II. N.

De Magiſtrntilies, &s eorum poteſtate.

Q. I. An liceat Chriſtianis Magiſtratus gerere? Reſp.
Negant Anabaptiſtæ, & Trinitarii in Tranſilvania; ſed
ſtulte & impie. Nam I. Jam olim Prophetæ Prædixe-
runt inter Chriſtianos fore Reges, & Principes, qui Ma-
giſtratus gererent. Pſal. 1II. 10. Pſal. 71. 11. II. Chri-
ſtiani habent Urbes. Dominia, Regna, Reſpublicas;
at,ubi non eſt Gubernator, populus corruet. Prov. 11. 14.

III. Neque Chriſtus Regulum Joan. 4. 46., neque au⸗
us

Ser
ringen
ſrnieſ

elede

Nrenib
ſuſz,
Non“

(no, S.

Oblern

66.

Der⸗

N
lerm
lumi
un,
Aubro
Dnc

les

P.l.

mor

Supplementum, ſive Acoeſſtonet. 839
lus Sergium Act. 13. 12. juſſit Magiſtratum deponere.

At inquies 1. Unus eſt Dominus. Eph. 4. 5. II. Wolite
ſervieſſe hominum. 1. Cor. 7. 2 3. KRelp. Ad 1. Unum

eſſe Dominum ſummum, & independentem. Ad 2.
Prohiberi ſubjectionem, quâ ita quis ſerviat Dominis
ſuis, ut éorum causâ Deum offendat. Certe Paulus ipſe
Rom. 13. vult omnem animam poteſtati ſublimiori ſub-
ditum eſſe.
QII. An præcepta etiam humana obligent ſub pec-

cato, & quali? vide I. 1. n. 642.

QII. An Legislator, uti alii graviter peccet, ſi non
obſervet ſuas leges? vide l. I. n. 67 5.
Q. IV. An liceat aliquando bellum: vide l. 3. p. I.
n. 86 8.
§. III.

De mendaciis, ſimulationibus, aquivocationibus,
& reſtriltionibus.
Q.I. An liceat aliquando mentiri? Reſp. Nullo caſu
licet mentiri. Eſt de fide contra Meſſalianos, Priſcil-
lianiſtas, &c. Eccli. 7. 14. Woli mentiri omne menda-
cium. Vide ex PP. Baſilium in Reg. brevior. reg. 76.

Ambroſ. in Pſal. 3 5. Gregor. 18. Moral. 1. 2. Auguſt.
Enchirid. c. 22. Mentiri igitur eſt intrinſece malum.

Q. II. An liccat aliquando ſimulate agere? videl. 3.
P. I. à n. 296.
QIII. An liceant ſaltem æquivocationes, reſtrictio⸗
nes: &c. vide I. 3. p. I. à n. 283

C A P U T VI.
De Præceptis Eccleſiæ.

§. I.
De Feſtis Eccleſiæ.
Q. I. An præceptum obſervandi Feſta obliget ſub
mortali? vide l. 3. P. I. n. 572.
Ggg 4 Q. II.

5 5

3 40 Ad R. P. La-Croix Theologiam Moralem

Q.II. Quæ opera ab Eccleſia prohibeantur diebus
Feſtis? Reſp. vide l. 3. p. I. n. 573.

III. Quæ cauſæ excuſent ab obſervatione Feſto-
rum? vide l. 3. p. I. n. 583.

IV. Quæ opera Feſtis diebus præcipiantur? vide
1. 3z. p. 1. n. 607. I.
SF.,. II.
De Miſſa andienda diebus Dominicis, && PFeſtis.
OQ. I. An ſit præceptum audiendi Miſſam dictis die-

bus? videl. 3. P. I. . 607. I L.
Q. II. Quæ requirantur, ut quis ſatisfaciat præce-
Pto audiendi Miſſam? vide l. 3. P. I. n. 608. ad 613.

Q. III. Quinam obligentur ad Miſſæ auditionem:
vide I. ʒ. p. 1. n. 61 3.
Quæſtiones alias habes à n. 613. ad 692.

§. III.
De Jejuniis Eccleſiasticis. .
Q. I. Unde, & quanta ſit obligatio jejunandi, vel
abſtinendi à carnibus? vide l. 3. p. 2. n. 1260.

OQ. I. Quid requiratur ad jejunium Eccleſiaſticume
vide l. 3. p. I. n. 1259.

Alia habes n. 1264. ad 1268. 1276. ad 1279 1284.
ad 1288. 1297. ad 1351.

§. IV.

De Confeſſione ſaltem ſemel in anny proprio
Sacerdoti facienda.
Vide I. 6. p. 2. à n. 2015.

§. V.
De Communione Paſohali.
Vide l. 6. p. 1. n. 62 5. ad 654.

LIBER

E
C.
mentad
0
bel’.
Ge. ic
cummn
0.
8
Iun An
.
nripol
N.
CruN
NNN
teguiri
tes,
loreli
In R
Muuth
EIic⸗

IE

Eenin
Trnd.
. 61,

Nn

i⸗

a

nn
umn
.

Nla an
ad

Sapplementum ſive Aocceſſiones. 341
LI B E R IV.
„De Sacramentis.
C A Db UT I.
De Sacramentis in genere.

Q. I. Quid ſit Sacramentum ĩ in genere? vide l. 6. p.
I. n. I.
QO. II. Quot ſint, & quomodo dividantur Sacra-
menta novæ legis? vide lib. 6. p. I. n. 2. ad 6.
O. II. Quètupliciter ſumi poſſit Sacramentum? vi-
del. 6. .P. I. n. 6. initio.
OQ.TV. Quænam ſint materiæ remotæ, & proximæ
&c. ibid. n- 7.
QO. V. Quid notandum circa conjunctiénem formæ
cum materia Sacramenti? ibid. n. 6. Reſp. 1. & n. 8.
Q. VI. Quomodo materiæ, & formæ Sacramento-
rum ſint determinatæ? vide ibid. n. 9. ad 14.
Q. VII. An materiæ, & formæ Sacramentorum mu-
tari poſſint ab Eccleſia? vide ibid. n. 14. ad 18.
O. VII. Quinam caonſtituti fint Miniſtri Sacramen-
torum:? ibid. n. 48. ad 54.
TA. An Fides, & probitas requiratur in Miniſtro:
Reſp. Negativè. Ac quod ad fidem ſpectat, eam non
requiri Patet ex definitione Eccleſiæ contra rebaptizan-
tes, qui ab hæreticis baptizatos putabant rebaptizan-
dos eſſe. Nempe non eſſe rebaptizandos poſt Stepha-
num Romanum Pontificem ſtatuit Nicæna Synodus, cu-

jus authoritate nititur Hieronymus Contra Luciferianos,

& Trident. Seſſ. 7. c. 4. Adde Patres, ac præſertim Aug.
lI. 1. de Bapt. c. 8. De probitate conſtat ex eadem TI.
dentina Synodo c. & ex Auguſtino contra Donatiſtas, &
Tract. 1. in Joan. ubi ait: Mid tibi facit malus Mini-
KRer, ubi bonus eſt Dominus? Sed & ſuffragatur ratio.

Nam COhriſtus in Sacramentis eſt præcipuus operans;

Ggg 5 Q. A.

842 Ad KR. P. La-Eveix Theelogians Moralem

perinde autem eſt, ſive inſtrumentum ſit vivum, ſive
ortuum, dummodo is, qui eo utitur, vivat.
Q. A. An, & quæ in Miniſtro requiratur intentio-
vide l. 6. p. 1. n. 54. & ſedd.
OQ. MI. An, & quæ in Miniſtro requiratur attentio?
vide ibid. n. 84.
j.WII. An in adminiſtratione Sacramentorum lici-
tus ſit uſus ſententiæ tantum probabilis? vide l. c. n. 104.
G& ſeqꝗ.
OQ. AIII. Quæ diſpoſitio requiratur ex parte ſuſcipi-
entis? vide l. c. n. 164. ad 184. .
O. AIV. Quid ſit Sacramentorum effectus? Reſp.
Communis omnium effectus eſt gratia Sanctificans, ſic
dicta, quod hominem ſanctum, Deoôque carum effi-
ciat. C(æteri peculiares ſingulorum effectus alibi expli-
cabuntur. .
Q. XV. Quid de Sacramentalibus cenſendum? &c.
vVide l. 6. P. 1. d . 21 8.

C A P UTTII-
De Baptiſmo.

O. I. Quotüplex eſt Baptiſmus. Vide lib. 6. p. ren.
229.
O. . Quid dicendum de Baptiſmo ſanguinis? vide I.
c. à num. 230.
Q. III. Quid de Baptiſmo flaminis? vide l. c. n. 243.
Q. IV. Quænam exortæ ſint hæreſes circa Baptiſmum
flummis? vide Il. c. à n. 245.
Q. V. Quandonam à Chriſto fuit inſtitutum hoc Sa-
cramentum: Reſp, Tertull. Chryſoſt. Theophylactus
putan inſtitutum vel Matth. 2 8. quando Chriſtus dixit:
docete omnes gentes, baptizantes eos, Sc. vel quando
Act. 1. loquens de regno Dei Eecleſiam ordinavit. Sed
ante Reſurrectionem à Chriſto inſtitutum fuiſſe, vel

Joan. 3. 5. quando Chriſtus de eo egit cum Nicodemo
vE

Elven
Dtor

aque

menn
ſueyr
ponb

Denn

Ium
0.
n
1, he
.

Pllnt

omni
Zae
och
IDe
unG
.
Lece
yl
tunn

Sapplementum, ſide Acceſſtones. 843

vel quando ipſe baptizatus eſt in Jordane, fert veroſi-
milior ſententia. Nam Patres dicunt, tunc inditam
aquæ vim ad ſanctificandum, quod eſt inſtituere Sacra-
mentum. Præterea Joan. 3 22. dicitur Chriſtus initio
ſuæ prædicationis baptizaſſe: at quo baptiſmo? utique
e non baptiſmo Joannis, ſed ſuo. Deinde ante paſſio-
ni nem ſuam fecit Apoſtolos ſuos Sacerdotes, deditque
eis Euchariſtiam; at hæc ſupponunt Baptiſmum, nec
fuit, cur cum illis diſpenſaret. Vide Auguſt. Tract. xv.
in Joan.
O. VI. Quæ ſit materia Baptiſmi: vide lib. 6. b. 1.
num. 25 8. & ſeqꝗq.
O. VII. Quæ ſit forma Baptiſmi? vide lib. 6. P. 1.
mum 268. ad 271.
O. VIII. Quis ſit Miniſter Baptiſmmi? vide lib. 6. p. I.
n. 27 1. ad 278.
Q. IAX. Quod ſit ſubjectum Bapriſini. Vide lib. 6. p.
1. D. 2 64.
i, Q. X. Quæ, & quanta ſit obligatio ſuſcipiendi Ba-
ptiſmum: vide lib. 6. p. 1. n. 28 5. & 286.
OQ. AI. An, & quæ intentio requiratur in ſuſcipien-
te Baptiſmum? vide. c. à n. 2 87.
O. 1II. Quid agendum in variis dubiis circa valo-
rem ſuſcepti Baptiſmi? vide 1. c. à n. 3608.
O. III. Quos effectus parit in ſuſcipiente Baptiſ-
mus? Reſp. Duplicis eſſe generis hujuſmodi effectus,
morales nempe, & phyſicos. Moral es ſunt I. deletio
omnis culpæ tam mortalis, quàâm venialis. Joan. 1. 29.
Ecce Agnus Dei, qui tollit peccatum mundi (originale,
quod eſt virtute omnia, quia ex ipſo omnia ſcaturiunt.)
II. Deletio omnis pœnæ in foro Dei debitæ, non ta-
men debitæ in foro fori, quales ſunt pœnalitates hujus
vitæ. III. Proxima aptitudo ad cœlum IV. Subjectio
Eccleſiæ. V. Capacitas reliquorum Sacramentorum.
Phyſici ſunt I. Characéter, iſque indelebilis. II. Gratia
tum ſanctificans cum virtutibus doniſque Spiritůs ſancti
cu

344 Ad K. P. La-Croiæ Theologiam Moralem

cum illa connexis, tum auxilians, quâ homo opportu-
nis temporibus excitatur, & juvatur ad fomitem pec-
cati ſuperandum, ad Chriſti jugum fortiter, & ſua-
viter ferendum, ad dignam receptionem aliorum Sa-
cramentorum. III. Aliquando effectus miraculofſi in
corpore. Sic Jjudæum quendam à Paralyſi liberatum
virtute Baptiſini refert Socrates lib. 7. c. 4. 5.
O. MIV. Quid in cæremoniis Baptiſmi ſit fervan-
dum? vide lib. 6. p. 1. à num. 327.

C A Db U T. IIE
De Confirmatione.

Q. J. Quid ſit Confirmatio? Reſp. Sacramentum
Novæ Legis, quo Baptizatis ſacro Chriſmate frons in-
ungitur ab Epiſcopo, ut acceptâ Spirits ſancti virtu-
te, donorûmque ejus plenitudine, in Chriſti milites
adicribantur, nec erubeſcant fidem ejus, legémque
Evangelicam profiteri.
Q. II. Unde probetur contra antiquos, recentés-
que hæreticos, Confirmaticnem eſſe Sacramentum
Novæ Legis? Reſp. I. Ex Scripturis. Act. 8. 17. & 19.
6. legimus,; Apoſtolos ſolitos conferre Spiritum ſan-
ctum per manuum impoſitionem; quo ritu non ita vul-
go uſi fuiſſent, & conſtanter, niſi ex inſtitutione Chri-
ſti. Nunc ſic. Ritus externus inſtitutus à Chriſto ha-
bens annexam promiſſionem gratiæ eſt verum novæ le-
gis Sacramentum, ut fatenfur Novatores; talis eſt Con-
firmatio, ſeu manuum impoſitio ex dictis; ergo, &c.
Nec vero per spiritnm ſanttam poteſt intelligi locis ci-
tatis donum linguarum, ut ſomniant bæretici; quia
hoc donum conferebatur paucis I. Cor. 12. 3. & ſub-
inde peccatoribus ibid. 13. 1.5 at Spiritus ſanctus, de
quo in Actis, promiſcue omnibus conferebatur, qui
ndeles eſſent, neque cum effectu niſi eſſent juſti. II. Ex
Patribus, quos fuſe recenſet Bellarminus. Sufficiat
Auguſt.

do,

Muur
lri
llum
Manc

incn

lns
Demnee

Pllos

0.
74

=

7

=
=

=

7S= /

S=
=

S
=S

S
=

Depa

Sapplewentum, ſive Aoceſſionei. 84 5

Auguſt. lib. 2. contra Petilian. c. 104. Sacramentum
Chriſmatis in genere viſibilium ſignaculorum, ſacroſan-
btum eſt, ſicut ipſe Baptiſemus. Adi & Natalem Ale-
xandrum contra Dallzum.
OQ III. Quando ſit inſtitutum Chriſto? Reſp. Id
in controverſia poſitum eſſe. Sunt, qui velint inſtitu-
tum à Chriſto Matth. 19. 15. quando parvulis impoſuit
manus; alii volunt Joan. 20. 22. quando diſcipulis in-
ſufflans dixit: Accipite Spiritum ſanbtum, alii in die
Pentecoſtes, quando miſit Spirirum ſanctum in diſci-
pulos; alii probabilius in ultima Cœna, quando no-
bis, & diſcipulis promiſit Spiritum S.
C. W. Quæ ſit ejus materia? vide lib. 6. p. 1. num.
374:375. ad 3 82.
Q. V. Quæ ſit ejus forma? vide lib. 6. p. 1. n. 374.
& 3 82. ad 3,84.
QO. VI. Quis ſit ejus Miniſter? vide lib. 6. p. I. num.
3 84. & 385. ad 3,90
Q. VII. Quis ſit ejus ſubjectum? vide lib. 6. p. I. n.
3 84. & 390. ad 3 94.
O. VIII. Quæ ſit Confirmationis neceſſitas? vide
lib. 6. p. I. n. 3 94. G& 395.
Q. AX. An hoc Sacramentum ſit iterabile? Reſp. ne-
gativé. Hebr. 6. 4. Impoſſibile eft, cos, qui ſemel par-
zicipes fabti ſunt Spiritus S., renovari. Arnoldus Be-
nævallis in ſerm. de Ablut. ped. inter Cypriani opera:
zeme ſacro oleo lita iterum linit. Idem ſanxit Cabilo-
nenſe Concilium II. C. 27. Dum porro Auguſt. l. 8. de
Bapt. ait: wanus imipoſitio, non ſicut Baptiſmus, re-
peti non poteſt, loquitur de impoſitione manuum non
confirmateriâ, ſed curatorid, vel reconciliatoriâ. Vi-
de etiam lib. 6. p. 1. num. 402.
O. X. Qui ſint effectus hujus Sacramenti? Reſp. tres.
I. Character. II. Plenitudo gratiæ. III. Virtus ex alto,
id eſt auxilia gratiæ, quibus cqufirmatus; quaſi lorica
tectus fidem inttepidus confſiteatur. —

Qx!.

846 Ad K. P. La-Croix Theologiam Moralem.

OQ. XI. Quæ ſint diſpoſitiones neceſſariæ, ut fru-
tuoſe ſuſcipiatur? Reſp. Duæ. Prima, ut Præcipua
Chriſtianæ religionis capita jam nôrit, qui poſt acce-
ptum uſum rationis accedit. Secunda, ut gratiam, at-
que innocentiam Baptiſimalem vel conſervârit, vel per
pœnitentiam recuperãrit. Decet etiam ut jejunus acce-
dat. Audi Aurelianenſe Concilium c. 3. cujus verba re-
citantur apud Gratianum c. ut jejunit de Conſecr. d. 5§.
Jejuni ad Confirmationem veniant, perfectæ ætatis mo-
neantur confeſſtonem facere prius, ut mundi donum ſan-
ti Spiritus valeant accipere. Sufficit tamen contritio;
ſed Concilium ſuadet id, quod tutius eſt. —
. II. Quæ ſint Cæremoniæ hujus Sacramenti? vi-

de lib. 6. p. I. num. 394. Reſp. II. & n. 3 96. ad 403.

. CCC⏑ A PDb U P†IV.
De Auguſtiſſimo Euchariſtiæz Sacramento.

§. 1.

De nomine Euchariſtiæ, hæreſibus circa illam,
euſque materia & forma.

—

Q. J. Quid notandum ſit circa nomina Euchariſtiæ:

1

vide lib. 6. p. I. num. 404.
O. II. Quænam exortæ ſint in Eccleſia hæreſes cirea
Euchariſtiam? vide lib. 6. p. I. num. 405. ad 414. &
Gordonum in Epitome Controverſ. T. II. Controv. 3.
Q.III. Quæ materia Euchariſtiæ? vide lib. 6. p. I.

num. 4 7. &, 418.

TV. Qualis debeat eſſe panis in materia Euchari-
ſtiæ? vide lib. 6. p. 1. num. 419. 420. 42 8. ad 432.
O.- V. Quale vinum ſit materia Euchariſtiæx? vide
ibid. num. 44.
QO. PI. An, & quale præceptum ſit aquam vino ad-
miſcendi? vide ibid. 1/434. Reſp. II. & n. 437. ad 441.
7 Q. VII.

.
b.6
tuin!
Wmern
jyn
An
Alls
Ghurn
4hon
citen/
nii⸗
Coil⸗
Ntte
14. 0
☚
Pl
uumn

De⸗

Ps,
el e
on
Donin
etdi,
hhe
umß
dui
dag
KSr

.
elen

ne⸗ NN
odiete
4 nhl, 1
nlontg
utin

Supplementnm, ſive Acceſſionet. 847
Q. VII. Quotuplex ſit forma Conlſecrationis. Vide
lib. 6. p. 1. num. 46 1. & ſeqq.
QVIII. Quis ſit Euchariſtiæ Miniſter. Reſp. Luthe-
rum lib. de Captiv. Babylon. docere, poſſe hoc Sacra-
mentum à quolibet homine confici, imè lib. de Miſſa
privata confici poſle à Diabolo. Vah! impium caput!
Diſtinguendum igitur eſt duplex Miniſtrorum genus.
Alius nempe eſt hujus Sacramenti Miniſter confleiens,
alius Miniſter diſtribuens. Conficere non poteſt alius,
quàm Sacerdos legitimnè conſecratus ; tum quia ſolis
Apoſtolis, eorumque ſucceſſoribus dictum eſt: hoc fa-
cite in meam commemorattonenz, non Laicis, non foœ-
minis, non diabolo; tum quia, qui conficit, conficien-

do illud offert, offerre autem, vel ſacriſicare ſolius eſt

Sacerdotis. Huc facit etiam Nicæni I. Concilii Can.
14. Quæ autem conditiones ad materiæ conſecratio-
nem, ſive licitam, ſive validam requirantur, vidł lib. 6.
Pp. I. à num. 442. De Miniſtro diſtribuente, vide ibid.
à num. 479. ad 484. .

§. II.

De Chriſti reali praſentia in Enchariſtia, ac moda
hjuſäem praſentig.

1
CQ I. An in Euchariſtia ſit verè, & realiter Cor-
pPus, & Sanguis Chriſti Domini. Reſp. affirmativè, &
eſt de fide contra Zuinglianos dicentes, Euchariſtiam
non eiſe niſi ſignum Gorpotis, & Sanguinis Chriſti
Domini, & Calvinianos eundem errorem tegentes iis
verbis, quibus contendunt, Chtiſtum per fidem nobis
cxhiberi in Euchariſtia, & manducari, cum interim
tam procul abſit ab Euchariſtia. Prob. autem ex ver-
bis illis Chriſti Domini: Hoc ecf Corpar meum, hic eſ
Sangnis eent itenn s Panis, gacm ego dabo, varo me⸗
zfs, Garz ases Vers eſt vib „ quæ Eccleſia, & Patres
ſem

)

6

848 Ad K. P. La-Croix Theologiam Moralem

ſemper intellexerunt de vero, & reali Corpore Chriſti
in Euchariſtia exiſtente. Vide Coccium in Theſauro,
Bellarminum de Euchariſtia, Gordonum Controv. II.
alioſque.
Q II. An ſolus Chriſtus ſit in Euchariſtia. Reſp.
affrmativè contra Lutherianos, qui putant ſimul cum
Corpore, & Sanguine Chriſti Domini remanere panis,
& vini ſubſtantiam. Prob. I. ex verbis Chriſti: Hoc eſt
Corpus meum &. quæ vera non ſunt, ſi ſub ſpeciebus
