Aukiimin lati non eſt timenda, quia eſt cenſura Anti-Chriſti.
llng. XXXI. Peccant fundantes clauſtra, & ingredientes
uin ae ſunt viri diabolici.
XXXII. Ditare clerum eſt contra regulam Chriſti.
XXXIII. Silveſter Papa, & Conſtantinus Impera-
tor errârunt Eccleſiam dotando.
XXXIV. Omnes de ordine Mendicantium ſunt hæ-
retici, & dantes eis eleémoſynas ſunt excommunicati.
XXXV. Ingredientes religionem, aut aliquem ordi-
nem eo ipſo inhabiles ſunt ad obſervanda Divina præ-
cepta, & per conſequens ad perveniendum ad regnum
cœlorum, niſi apoſtataverint ab eiſdem.
ihect in XXXVI. Papa cum omnibus clericis ſuis poſſleſſio-
nem habentibus ſunt hæretici, eo quòd poſſeſſiones
enſium habent: & conſentientes eis, omnes videlicet Domini
* ſæculares, & cæteri laici.
3 XXXVII. Eccleſia Romana eſt Synagoga Satanæ,
ioralantn nec Papa eſt proximus, & immediatus Vicarius Chri-
ſti, & Apoſtolorum.
en XXVIII. Decretales Eccleſiæ ſunt apocryphæ, &
ſeducunt à fide Chriſti, & clerici ſunt ſtulti, qui ſtu-
lonbuß gent eis.
XXXIX. Imperator, & Domini ſæculares ſunt ſe-
Uen ucti à Diabolo, ut Eccleſiam dotarent bonis tempo-
men, ralibus.
iſcni⸗ XL. Electio Papæ à Cardinalibus, à diabolo eſt in-
ellermnn rroducta.
“WM N 2 XLI.

ahnriumd

mohne, En
nDrlnonme

reunipeton
1s ln

196 Ad R. P. La-Croix Theologiam Moralem

XLI. Non eſt de neceſſitate falutis credere Roma-
nam Eccleſiam eſſe ſupremam inter alias Eccleſias.
XLII. Fatuum eſt credere Indulgentiis Papæ, S& Epi-
ſcoporum. .
XLIII. Juramenta illicita ſunt, quæ funt ad corro-
borandos humanos contractus, & commercia civilia.
XILIV. Auguſtinus, Benedictus & Bernardus dam-
nati ſunt, niſi pœnituerint de hoc, quod habuerunt
poſſeſſiones, & inſtituerunt, & intraverunt religiones:
& ſic à Papa uſque ad ulrimum Religioſum, omnes ſunt
hæretici.
XLV. Omnes Religiones indifferenter introductæ
ſunt à diabolo. de

ARTIC U L L XXX.

JoANNIS HVs de Bohemia, damnati anno
1418. in Concilio Conſtantienſi
ſeſſione 45.

I. )Nica eſt ſancta univerſalis Eccleſia, quæ eſt præ-
deſtinatorum univerſitas.
II. Paulus nunquam fuit membrum diaboli, licet
fecerit quoſdam actus, actibus Eccleſiæ malignantium
conſimiles.
III. Præſciti non ſunt partes Eccleſiæ, cum nulla
pars ejus finaliter excidet ab ea, eo quod prædeſtina-
tionis charitas, quæ ipſam ligat, non excidet.
IV. Duæ naturæ divinitas & humanitas, ſunt unus

Chriſtus.
V. Præſcitus etſi aliquando eſt in gratia ſecunduùm
præſentem juſtitiam, tamen nunquam eſt pars S. Eccle-
ſiæ, & prædeſtinatus ſemper manet membrum Eccle-
ſiæ, licet aliquando excidatà gratia adventitia, ſed non
à gratia prædeſtinationis.

VI. Su⸗

le Sapplementam, ve Aceeſſtonet. 197

luni TI. suunendo Eccleſiam Pro convocatione Præde-
in ſtinatorum, ive fuerint in gratia, ſive non ſecundum
EuI Præſentem juſtitiam, iſto modo Eccleſia eſt articulus
ſidei. .
efimder VZII. Petrus non eſt, nec fuir caput Eccleſiæ §. Can
netcach tholicæ.
Nmrd VIII. Sacefdotes quomodolibet criminoſe viventes
Nod kabie Sacerdotii polluunt poteſtatem, & ſicut filii infidelés
Gumtle ſentiunt infideliter de ſeprem Sacramentis Eccleſiæ, de
Am anel clavibus, officiis, cenſuris, moribus, cæremoniis, &
ſacris rebus Eccleſiæ, veneratione Reliquiarum, Indul-
tue hmd gentiis & Ordinibus.
TX. Papalis dignitas à Cæſare inolevit, & Papæ per-
fectio, & inſtitutio à Cæſaris potentia emanavit.
1VI X. Nullus ſine revelatione aſſereret rationabiliter de
ſe, vel alio, quod eſſet caput Eccleſiæ particularis;
hnnn nec Romanus Pontifex eſt caput Romanæ Eecleſiæ par-
I cicularis.
ten I. Non oportet credere, quod iſte quicunque eſt
Romanus Pontifex, ſit caput cujuſcunque particularis
. Eccleſiæ ſanétæ, niſi Deus eum prædeſtinaverit.
,e XII. Nemo gerit vicem Chriſti, vel Petri, niſi ſen
quatur eum in moribus, cum nulla alia ſequela ſit per-
ndihdie tinentior, nec aliter recipiat à Deo procuratoriam po-
emigui teſtatem, quia ad illud officium Vicariatus requiritur;
& morum conformitas, & inſtituentis authoritas.
Ar an XIII. Papa non eſt verus, & manifeſtus ſucceſſor
HE Apoſtolorum Principis Petri, ſi vivit moribus contra-
necdde riis Petri; & ſi quærit avaritiam, tunc eſt Vicarius Ju=
unr a dæ Iſcarioth. Et pari evidentid Cardinales non ſunt
veri, & manifeſti ſucceſſores Collegii aliorum Apo-
ngen 1 Kolorum Chriſti, niſi vixerint more Apoſtolorum, ſer-
geſſend Vantes mandata, & conſilia Domini noſtri jefa Chriſtii⸗
wenben M. Doctores ponentes, quod aliquis per cenſu⸗
deun ram Eccleſiaſticam emendandus, ſi corrigi noluerit, ſæ-
culari judicio eſt tta enic, pro certo Eaaunti in

198 Ad K. P. La-Croix Theologiam Moralem

hoc Pontifices, & Scribas, & Phariſæos, qui Chri-
ſtum non volentem eis obedire in omnibus, dicentes,
nobis non licet interficere quemquam, ipſum ſæculari
judicio tradiderunt, & quod tales ſint homicidæ gra-
viores quàm Pilatus.
W. Obedientia Eccleſiaſtica eſt obedientia ſecun-
dum adinventionem Sacerdotum Eccleſiæ, præter ex-
preflam authoritatem Scripturarum.
XVI. Diviſio immediata humanorum operum eſt,
quod ſunt vel virtuoſa, vel vitioſa, quia, ſi homo eſt
vitioſus, & agit quicquam, tunc agit vitioſe; & ſi eſt
virtuoſus, & agit quicquam, tunc agit virtuoſe: quia
ſic vitium, quod crimen dicitur, ſeu mortale pecca-
tum, inficit univerſaliter actus hominis vitioſi, ſic vir-
tus viviftcat omnes actus hominis virtuoſi.
XVII. Sacerdotes Chriſti viventes ſecundùm legem
ejus, & habentes Scripturæ notitiam, & affectum ad
ædificandum populum, debent prædicare non obſtan-
te prætensàâ excommunicatione. Quod ſi Papa, vel
aliquis Prælatus mandat Sacerdoti ſic diſpoſito non
prædicare, non debet ſubditus obedire.
WIIII. Quilibet prædicantis officium de mandato
accipit, qui ad Sacerdotium accedit; & illud manda-
tum debet excqui, prætensâà excommunicatione non
obſtante.
XM. Per cenſuras Eccleſiaſticas excommunicatio-
nis, ſuſpenſionis, & interdicti ad ſui exaltationem
Clerus populum laicalem ſibi ſuppeditat, avaritiam
multiplicat, malitiam protegit, & viam præparat Anti-
Chriſto. Signum autem evidens eſt, quod ab Anti-
Chriſto tales procedunt cenſuræ, quas vocant in ſuis
Proceſſibus fulminationes, quibus Clerus principaliſſime
Procedit contra illos, qui denudant nequitiam Anti-
Chriſti, qui Clerum pro ſe maximè uſurpabit.
AX. Si Papa eſt malus, & præſertim ſi eſt præſcitus,

tunc ut Judas Apoſtolus & diaboli, fur & filius perdi-
tionis,

n)lnn

len, A
innihnne
komii
bleni⸗ 4
le, Pret

mohenn
ir,hno⸗
tticſe
Gtrirnabe
wortlek
ttrliol,
l.
GSſeandin
Heuenord
vod i e
Aoln

,

In de and
Kilndmane
0icetone

Ncoonmnte
ſi eadte

npnnat
U5 Cenit
pegitan
nücke⸗

Sapplementum, ſive Acceſſiones. 199

tionis, & non eſt caput ſanctæ militantis Eccleſiæ, cum
nec ſit membrum ejus.
VXXI. Gratia prædeſtinationis eſt vinculum, quo cor-
pus Eccleſiæ, & quodlibet ejus membrum jungitur
Chriſto capiti inſolubiliter.
XI. Papa, vel Prælatus malus, & præſcitus eſt
æquivoce paſtor, & vere fur, &llatro.
WWI. Papa non debet dici Sanctiſſimus, etiam ſe-
cundùm officium, quia aliàs Rex deberet etiam dici
Sanctiſſimus ſecundùm officium, & tortores, & præ-
cones dicentur ſancti, imo etiam diabolus deberet dici
ſanctus, cum ſit Officiarius Dei.
XIV. Si Papa vivat Chriſto contraire; etiamfi
aſcenderet per ritam, & legitimam electionem ſecun-
dùm conſtitutionem humanam vulgatam, tamen aliun-
de aſcenderet, quam per Chriſtum, dato etiam, quod
intraret per electionem à Deo principaliter factam:
nam Judas Iſcariotes ritè, & legitimè eſt electus à Deo
Cbriſto Jeſu ad Epiſcopatum, & tamen aſcendit aliun-
de ad ovile ovium.
XLV. Condemnatio 45. artic. Joannis Wicleff per
Doctores facta eſt irrationabilis, & iniqua, & male
facta, & ficta eſt cauſa per eos allegata, videlicet ex
eo, quod nullus eorum ſit Catholicus, ſed quilibet
eorum, aut eſt hæreticus, aut erroneus, aut ſcanda-
loſus.
¹WI. Non eo ipſo, quo Electores, vel major pars
eorum conſenſerit vivàâ voce ſecundùm ritus hominum
perſonam aliquam, eo ipſo illa perſona eſt legitimè
electa, vel eo ipſo eſt verus, & manifeſtus Succeſſor,
vel Vicarius Petri Apoſtoli, vel alterius Apoſtoli in of-
ſicio Eccleſiaſtico: unde ſive Electores bene, vel male
elegerint, operibus electi debemus credere, nam eo
ipſa, quo quis copioſius operatur meritorie ad profe-
ctum Eccleſiæ, habet à Deo ad hoc copioſius faculta-.
tem.

N 4 XXVII.

2 b Ad-KX. P. La-Croix Theologinm WWoralem
VVTII. Non eſt ſcintilla apparentiæ, quod oporteat
eſſe unum caput in Spiritualibus regens Eccleſiam,
quod ſemper cum Eceleſia ipſa militante converſetur,
& conſervetur. 2
XrrnI. Chriſtus ſine talibus monſtruoſis capitibus,
per ſuos veraces diſcipulos ſy parſos per orbem terrarum
melius ſuam Eccleſiam regularet. 3
XXLX. Apoſtoli, & fideles Sacerdotes Domini ſtre-
nue in neceſſariis ad ſalutem regulârunt Eceleſiam, an-
tequam Papæ officium foret introductum: ſic facerent
deficiente per ſummè Poſſibile Papa uſque ad diem ju-
dicii. .
WW. Nullus eſt Dominus eivilis, nullus eſt Præ-
latus, nullus eſt Epiſcopus, dum eſt in peceato mor-
tali. .
Qonſtantinopolitanum III. Qecumenicum an. 68.
ſub Agathone Papa, & Conſtantino Pogonato Imp.
Monothelitæ in eo damnati ab Epiſcopis 289. 4

F

Frorentinum ann. 1438. ſub Eugenio IV. & Joanne
5 Paleologo Græcorum Imperatore Oęcumenicum
XVI., in quo Græcorum ſchiſma conſopitum.

E

FXGitanum HII. ann. Chriſtianæ eræ 49, ſub
7 * Petro A6S. 15.

1
Uiberiranutn an. 30 5. ſub Mareello Papa. Epiſeopi

19. huic interfuerunt, quos inter celeberrimus il-
le Oſius Cordubenſis. &1. Canones in eo eonſtituti,
qui ut à Romano Pontifice comprobarentur, Ferdi-
nandus Mendoza omni ſtudio conatus eſt. Vide ejus
columentarios in Labbeana Conciliorum editione.
òG LLao-

1e U

ne Snpplementam, ive Accefſioner. 201
6e, *
ann Aodicænum an. 320. aut 357. aut 364. mavult
e Harduinus. 60. Canonibus reſtituta in eo fuit”

32. Epiſcopis collapfa diſciplina.
len Lateranenſe an. IIII- aut 1112. ſub Paſchale 1I. &
Im Henrico v. cui interfuerunt Epifcopi 1I4. 15. Presby-
n teri Cardinales, & octιο Diaconi.
Sonét Lateranenſe III. an. 1179. Oecumenicum XI. ſub
ltäim, Alexandto III. in quo Epiſcopi amplins 300. poſtés-
n den tinctum trium Pſeudo Pontificum ſchiſma, Victoris 1.
ſriif Paſchalis III. & Caliſti III. Albigenſes, alioſque ejus
temporis hæreticos anathemate perculerunt.
IINd Lateranenfe IV. an. 1I15. ſub Innocentio III. & Fri-
tüken derico Imperatore Oecumenicum XII. cui Patres planè
1285⸗adfuerunt. In hoc iterum damnati Albigenlſes,
Wtemn damnatus Abbatis Joachim libellus de Unitate &d. Tri-
Myms nitatis, damnata quoque Almarici Pariſienſis Doctoris
eg impia dogmata, & Canones editi 67.
Lateranenſe V. an. 1512. inchoatum ſub Julio II.
ad tollendum Piſani Conciliabuli ſchiſma, & à Leone X.
e E abſolutum Oecumenicum XVII.
Leodienſe. Num qued an. 1131. celebratum novi-

e⸗
Ar us ex Harduine;, an quod an. 1226. coacétum fuit:
Fortaſſe aliud recentius.
Lugdunenſe II. an. 1274. ſub Gregorio . Oecume-
nicum XIV. ad quod Patres fere mille convenère.
Kena 6

M

Mchlinienſe an. 1607.
Meldenſe an. 84 5. ſub Sergio Papa II. & Lo-
yr E thario Imp.

beſebentini Milevitanum I. an. 492. ſub Innocentio Papa, Arcaà-
n dio, & Honorio Imp. =
tenar.. Milevitanum II. an. 416. fub Innocentio Papa: Ho-

d. norio, & Theodoſio Imperatoribus. 62. Epiſcopi adfuê-
mel' Te, à quibus 27. Canones conſtituti.
1 N 5 N

202 Ad K. P. La-Croix Theologiam WMoralem
. ☛●
N

Amurcienſe an. 16 59.
Nicænum I. an. 325. ſub Silveſtro Papa, &
Conſtantino Imperatore. In eo Arrius, ejuſque errores
profligati à 31 8. Patribus.

P

Alæſtinum, ſeu Dioſpolitanum an. 415. ſub Inno-
centio Papa, Theodoſio, & Honorio Impp. in quo
Epiſcopi 14. fraudibus Pelagii irretiti, impium hære-
ſiarcam verbis catholicis hæretica dogmata celantem,
abſolverunt.

R
RHemenſe an. 1119. ſub Calliſto 1I. in quo Henri-

cus Imperator excommunicatus eſt, & canones 5.
conditi. 1 5. Archiepiſcopi, & pluſquam 200. Epiſcopi
huic Concilio interfuerunt, ut ex Orderico Vitale lib. 12.
hiſt. Eccl. referunt Pagius in Critica ad eum annum
11II9. & Harduinus t. 6. Concil. P. z. Col. 1985.
Rhemenſe an. I148. ſub Eugenio III. ubi damnatæ
Gilberti Porretani Pictavienſis Epiſcopi aſſertiones, &
Canones editi 18. aut ex quodam codice apud Hardu-
inum 30.
Romanum an. 254 fub Cornelio, de quo Baronius
ad eum annum.
Romanum an. 3 13. fub Melchiade Papa. in quo Cæ-
cilianus Cartha ginienſis Epiſcopus à Donatiſtarum cri-
minatoribus abſolutus eſt. 19. Epiſcopi huie Synodo
interfuerunt.
Romanum IV. an. 51I. ſub Symmacho Papa, &
Anaſtaſio Imperatore. Plura in eo ſancita ſunt à 64:

Epiſcopis.

T

,
Nenle,
Supplementum, ſive Acceſſiones. 203

T
hetoh Oloſanutn an. 1390.

Gelre Toletanum à B. Thoma citatum. Quodnam tot
inter Toletana?
Triburienſe an. 895. ſub Formoſo Papa, & Arnulpho
Germaniæ Rege. 58. in eo Canones cditi ſunt ab Epi-
aſbl ſcopis 22.
Tridentinum XVIII. Oecumenicum an. 1545. cœ⅓⅞⅜-
ptum ſub Paulo III. contra Lutherianam, Calvinianam,
2iaſque graſſantes hæreſes, continuatum ſub Julio III.
tandem ſub Pio Iv. feliciter abſolutum, & ab eodem
confirmatum an. 1563. Brevem Canonum in hac Syno-
do editorum ſynopſim habes ad calcem Inſtructionis
practicæ VI. P. Tobiæ Lohner, dignam ſanè, quæ hic
OnE recuderetur. .
ek, Ccn
nun 100 V
mioliun
14d eum4
l 19,.
n Niam
Alenang,

le Audti

elnſ in
, inpimt
Ngnnr l

lennenſe in Gallia an. I1I12. ſub Paſchale II. &
Ludovico Craſſo Francorum Rege.
Viennenſe item in Gallia an. 1311. ſub Clemente v.
Oecumenicum XV. Epiſcoporum 300. & amplius, in
quo damnati Beguardorum, & Beguinarum errores, at-
que extinctus Templariorum ordo.

ecoohe W

ehimb W Ormatienſe an. 86 8. ſub Adriano Papa II. & Lu-
Dntin dovico II. Imperatore, in quo ſtaruti canones
8 ſeN .
Ceppihue omninèò 80.

nmuckokt
lerialu

3

APPEN-

2 4 Ad KR. P. Læ Cbix Thealogiam Waralenm

A PPENDIX

De Jure utroque Canonico, & Civili., deque
ejus uſu in Morali Theologia.

Juris utrinſque Canonici, & Civilis notitiam
Theologo Morali neceſſartam eſſe.

A Lvarus Pelagius Ordinis Minorum in libris ℳ
Pplanttu Eccleſiz, quos à ſe Compoſtellæ re-
* cCognitos an. 1340. Ipſemet ſcribit, ait lib. rr.
C. 20. Reurrat ergo quilibet pro caſibus ad Juriſperis
10s, non ad Religioſor, oum ifti commnniter ignorens
caones. Quæ ſanè ignorantia oppido turpis, noxia-
que erat multis de cauſis. Nam Coœxlleſtinus Papa rela-
tus c. nulli. diſt. 3 8. pronuntiat: Nakl Sacerdotum
(multà igitur minus Confeſſariorum) liceat canones
ignorare. Præterca (quod ex Auguſtino citatur de pœ-
nit. diſt, I. c. I. S. eaveat) caueat ſtiritualis Zadex, ut
Kcut non conmmiſit orimen nequitiæ, ita non careat mu-
nere ſeientic. Oportet, ut ſciat cognoſcene quidquid de-
bet jadicare, jadictaria enim boteſtas hoc poſtulat, al-
uod debet indicare, diſeernat. At pœnè innumera ſunt
in Morali Theologia, quæ ſine Canonum ſcientia defi-
niri non poſſunt. Ut ſi exempli causâ veniat in dubium,
an hic, aut ille homo irregularis, vel excommunicatus
vel interdicto, aut ſuſpenſioni obnoxius ? Item an de-
legatus poſſit ſubdelegare 2 An Epiſcopus in his, illiſve
Poſſit diſpenſare? an Eccleſiæ Paſtor ritè ſit electus?

num Judex Eccleſiaſticus cauſam in judicio legitimè de-

finierit ? In his, aliiſque ſententüis hujus generis, Theo-
logus inſalentiſſimus crir, ſi abſque Canonibus, atque
Juriſperiti⸗ inconſultis ſententiam ferre auſus S
Plura

u ul

on

Crl

Urniten
n

Mun iniben
Conpohel
ibtr, url
ſeur ⸗
ſnnuifri⸗
ido lon
lins
Nond
D) Mec A
Nodtaurct
lali er
Aunccter
ſuegulſot⸗
r ſen
eMeinnunen
hunſckntt
Penurinc
lencommnt
Nis len
t iie i
lcolei⸗
l Gench
Cnonbe
ae

Supplementum, ſive Arcfionet. 20 5

Plura vide apud Canum de Tocis Theologicis lib. 8.
cap. 6. Ineptit autem Jure Conſultus Michael Ferro
Manrique, qui Theologis litem intentat, quèòd ad quæ-
ſtiones Juridico-Morales excurrant, & Canones inter-
pretentur. Cavilloſum hominem bene carminatum di-
miſit P. Georgius Gobat in Vindicis Theologicis Fri-
burgi Helvetiorum editis an. 16 5 44. Jllas wide lis.
Atque hinc conſtare puto, Juris quoque Civilis no-
titiam non utilem modo Theologo morali eſſe, ſed &
neceſſariam. Nam multa ſunt in Theologia morali,
quæ ex Juris Civilis inſtiruris pendent, neque aliter de-
finiri poſſunt, quàm legibus.
1 1.

. §. II.
DIGESTORUM, SEU PANDECTARUM
L I B. I. T I T. U LT.
De diverſis kegulir Juris antiqui.
I. Paulus libro ſexto-decimo ad Plautium.

REgula eſt: quæ rem, quæ elt»„ breviter enarraz.
Non ur ex regula jus ſumatur: fedex jure, quod
eſt, tegula fiat. Per regulam igirur brevis rerum enar-
ratio traditut; &, ut ait Sabinus „ quaſ cauſæ conje⸗
Ctio eſt. Quæ ſimul cum in aliquo vitiata eſt, perdit
officium ſuum.
Ir. Ulpianus libro prime ad Sabinum.
Feminæ ab'omnibus officiis civilibus publicis noemo-
tæ ſunt 3 & ideo nec judices eſſe poſſunt 3 nec Magi-
ſtrarum gerere, nec poſtulare, nec pro alio intervenite,
nec procutatores exiſtere. Item impuhes ab omnibus
ofnciis civilibus debet abſtinere. .
III. Idem libro rertio ad Sabinum
Ejus eſt nolle, qui poteſt & wellen
IV.

206 Ad R. P. La-Croix Theologiam Moralem

Iv. Idem libro ſexto ad Sabinum.
Velle non creditur, qui obſequitur imperio patris,
vel Domini.
v. Paulus libro ſecundo ad Sabinum.
In negotiis contrahendis alia cauſa habita eſt furio-
ſorum, alia eorum, qui fari poſſunt, quamvis actum
rei non intelligerent. Nam furioſus nullum negotium
contrahere epotelſt, pupi llus omnia tutore anthote agere
poteſt.
vI. Ulpiänus libro ſeptimo ad Sabinum.
Non vult hæres eſſe, qui ad alium transferre voluit
hæreditatem.
vII. Pomponius libro tertio ad Sabinum.
us noſtrum non patitur, eundem in paginis, & te-
ſtato, & inteſtato deceſſiſſe; earumque rerum naturali-
ter inter ſe pugna eſt teſtatus, & inteſtatus.
VIII. Idem libro quarto ad Sabinum.
Ner len⸗ uinis, nullo jure Civili dirimi poſſunt.
IX Ulpianus libro quinto-decimo ad Sabinum.
Scmperi in obſcuris, quod minimum eſt, ſequimur.
. x. Paulus libro tertio ad Sabinum.
Secundúm naturam eſt, commoda cujuſeqque rei eum
ſequi, quem ſequantur incommoda.
XI. Pomponius libro quinto ad Sabinum.
Id, quod noſtrum eſt, ſine facto noſtro ad alium trans-
ferri non poteſt.
XII. Paulus libro tertio ad Sabinum.
In teſtamentis plenius voluntates teſtantium inter-
pretantur.
XIII. Ulpianus libro decimo-nono ad Sabinum.
Non videtur cœpiſſe, qui per exceptionem à Petitio-
ne réêmovetnr.
xXxIV. Pomponius libro quinto ad Sabinum.
In omnibus obligationibus, in quibus dies non Poni⸗
tur, Præſenti die debetur.
vVv. Paulus libro quarto ad Sabinum.
. I5,

U

bin
r i.
Kbinn
labiackt
glumphe
lun on
Abore 4

mfanmo

Ebinun
tonnd, A
unmuur
binnn.

ſpo

olir.

1d Hbinn.
, enir

1ONbnnu.

niſei

Chinmn
8 esnn⸗

ine.

Suppiementum, ive Acceſones. 207

Is, qui actionem habet ad rem recuperandam, ipſam
rem habere videtur.
xvI. Ulpianus libro viceſimo-primo ad Sabinum.
Imaginaria venditio non eſt, pretio accedente.
XVII. Idem libro vigeſimo-tertio ad Sabinum.
Cùm tempus in teſtamente adjicitur, credendum eſt
pro hærede adjectum, nilſi alia mens fuerit teſtatoris:
ſicuti in ſtipulationibus promiſſloris gratia tempus ad-
jicitur.
xvIII. Pomponius libro ſexto ad Sabinum.
Quæ legata mortuis nobis ad hæredem noſtrum
tranſeunt, eorum commodum per nos his, quorum in
poteſtate ſumus, eodem caſu adquirimus, aliter acque
quod ſtipulati ſumus. Nam & ſub conditione ſtipulan-
tes, omnimodo eis acquirimus, etiam ſi liberatis nobis
poteſtate Domini, conditio exiſtat.
XIX. Paulus.
Si filius familias ſub conditione ſtipulatũs, emancipa-
tus fuerit, deinde extiterit conditio; patri actio com-
petit; quia in ſtipulationibus id tempus ſpectatur, quo
contrahimus.
XX. Ulpianus libro vigeſimo-quarto ad Sabinum.
Qui cum alio contrahit, vel eſt, vel debet eſſe non ig-
narus conditionis ejus. Hæredi autem hoc imputari non
poteſt, cùm non ſponte cum legatariis contrahit. Non
ſolet exceptio doli noceri his, 4 uibus voluntas teſtato-
ris non refragatur.
XXI. Pomponius libro leptimo ad Sabinum.
Quoties dubia interpretatio libertatis eſt, ſecundùm
libertatem reſpondendum erit.
XXII. Ulpianus libro vigeſimo-ſeptimo ad Sabinum.
Non debet, cui plus licet, quod minus eſt, non
licere.
XXIII. Idem libro vigeſuno-octavo ad Sabinum.
In perſonarn ſervilem nulla cadit obligatio, genera-
liter probandum eſt, ubicunque in bonæ fidei judiciis
con-

20o Ad K. P. La-Croix' Theologiam Moralem

confertur in arbitrium Domini, vel procuratoris ejus
conditio, pro boni viri arbitrio hoc habendum elſe.
XXIV. Idem libro vigelimo-nono ad Sabinum-.-
Contractus quidam dolum malum duntaxat reci-
piunt: quidam & dolum, & culpam. Dolum tantum,
depoſitum, & precarium. Dolum & culpam manda-
tum, & commodatum, venditum, pignori acceptum,
locatum ? item dotis datio, tutelæ, negotia geſta. In his

quidem & diligentia requiritur. Societas, & rerum
communio, & doinin, & culpam recipit. Sed hæc ita,

nili ſi quid nominatim convenit, vel plus minus in ſin-
gulis contractibus. Non hoc ſervabitur, quod initio-
convemit. Legem enim contraétus dedit excepto eo,
quod Celſus putanon valere, ſi convenerit, ne dolus
Ppræſtetur ; hoc enim bonæ fidei judicio contrarium eſt,
& ita utimur. Animalium verò caſus, mortes, quæque
ſine culpa accidunt, fugæ ſervorum, qui cuſtodiri non
ſolent, rapinæ, tumultus, incendia, aquarum magnitu-
dines, impetus prædonum, à nullo præſtantur.
XxV. Paulus libro quinto ad Sabinum.
Quatenus cujus interſit, in facto, non in jure con-
ſiſtit.
XVI. Pomponius libro undecimo ad Sabinum.
Plus cautionis in re eſt, quàm in perſona.
XXVII. UI Pianus libro trigeſimo ad Sabinum.
Qui poteſt invitis alienare, Mult magis & ignoran-
tibus, & abſentibus poteſt.
XXVIII. Pomponius libro ſexto-decimo ad Sabinum.
Nec ex prætorio, nec ex ſolemni, ſeu Civili jure,

Privatorum conventione quidquam immutandum eſt,

Juamvis obligarionum cauſæ pactione pollunt i immu-
tari, & iplo jure, & pet pacti conventi exceptionem.

Quia actionum modus vel lege, vel per Prætorem in- n

troductus, Pprivatorum Pactionibus nonh infirmatur, niſi
runc, cùm inchoatur actio, inter ecos convenit.
xXXIN. Ulpianus libro trigelimo-ſexto ad Sabinum.
Divus

n

G

Gmn

Dolmmur
Ulpamn mt
Ul aeeyn

ngrſtn, lnl

1, & ten
Alrr i
Glinngale
1, golſii
ir Cleſte
eit,e
NConuin
Nn
lialtodt
nunnen
ugtul.
einun
ninilra

Söinm
nn
Gpoonme
skigeer
1 ENin
aC
nurndnms
Mieceptun
Nro,
giohmm
OuKen

M

Supplémentum, ſive Acceſſtones. 209

Divus Pius reſcripſit, eos, qui ex liberalitate con-
veniuntur, in id, quod facere poſlunt, condemnan-
dos.
XXX. Paulus libro octavo ad Sabinum.
Quod initio vitioſum eſt, non poteſt tractu temporis
convaleſcere. .
xxXXI. Ulpianus libro trigeſimo ſexte ad Sabinum.
Nuptias non concubitus, ſed conſenſus facit.
xxxII Idem libro quadrageſune-ſecundo ad Sabinum.
Verum eſt, neque pacta, neque ſtipulationes factum
poſſe tollere. Quod enim impoſſibile eſt, neque pacto,
neque ſtipulatione poteſt comprehendi, ut utilem actio-
nem, aut factum efficere poſſit.
XXXIII. Idem libro quadrageſimo tertio ad Sabinum.
Quod attinet ad jus Civile, ſervi pro nullis haben-
tur: non tamen & jure naturali quia quod ad jus na-
turale attinet, omnes homines æquales ſunt.
AxXIV Pomponius libro vigeſimo-ſecundo ad Sabinum.
In eo, quod vel is, qui petit, vel is, à quo petitur,
lucrificaturus eſt, durior cauſa eſt petitoris.
xxxV. Ulpianus libro quadrageſimo-quinto
ad Sabinum.
Semper in ſtipulationibus, & in cæteris contractibus,
id ſequimur, quod actum eſt. Aut, ſi non pateat,
quid actum eſt; erit conſequens, ut id ſequamur, quod
in regione, in qua actum eſt, frequentatur. Quid ergo;
ſi neque regionis mos appareat, quia varius fuit? Ad id,
quod minimum eſt, redigenda ſumma eſt.
xVI. Idem libro quadrageſimo-octavo ad Sabinum.
Nihil tam naturale eſt, quàâm eo genere quidque
diſſolvere, quo colligatum eſt. Ideo verborum obliga-
tio, verbis tollitur: nudi conſenſus obligatio, contrario
conſenſu diſſolvitur. “
XXXVII. Pomponius libro vigeſimo-ſeptimo
ad Sabinum.
Gulpa eſt immiſcere ſe rei ad ſe non pertinenti:
Ad P. La-Croiæ Theol. Suppl. △ XXXVIII.

210 Ad KR. P. La-Croix Theologiam Moralem

XXXVIII. Ulpianus libro quinquageſimo-primo
ad Sabinum.
Nemo, qui condemnare poreſt, abſolvere non poteſt.
α1IX. Pomponius libro vigeſimo-nono ad Sabinum.
Sicuti pœna ex delicto defuncti hæres teneri non de-
beat; ita nec lucrum facere, ſi quid ex ea re ad eum
non perveniſſet.
xL. Idem libro trigeſimo-ſecundo ad Sabinum.
In omnibus cauſis pro facto accipitur id, in quo per
alium mora ſit, quo minus fiat.
xXLI. Idem libro trigeſimo-quarto ad Sabinum.
Furioſi, vel ejus, cui bonis interdictum ſit, nulla
voluntas eſt.
XLII. Ulpianus libro vigeſimo-ſexto ad Edictum.
Non deber actori licere, quod reo non permittitur.
In re obſcura melius eſt favere repetitioni, quàm ad-
ventitio lucro.
XLIII. Cajus libro nono ad Edictum Provinciale.
Qui in alterius locum ſuccedunt, juſtam habent cau-
ſam ignorantiæ, an id, quod peteretur, deberetur. 1.
Fidejuſſores quoque non minus, quàm hæredes, juſtam
ignorantiam poſſunt allegare. 2. Hæc ita de hærede di-
cta ſunt, ſi cum eo agitur, non etiam ſi agat,; nam
planè, qui agit, certus eſſe debet: cuùm ſit in poteſtate
ejus, quando velit experiri; & ante debet rem diligenter
explorarc. & tum ad agendum procedere.
XLIV. Ulpianus libro vigeſimo-octavo ad Edictum.
Nemo ex his, qui negant ſe debere, prohibetur eti-
am aliâ defenſione uti, niſi lex impedit. Quoties con-
currunt plures actiones, ejuſdem gei nomine, unam quis
experiri debet.
xXIV. Idem libro vigeſimo-nono ad Edictum.
Toties in hæredem actionem damus de eo, quod ad
eum pervenit, quoties ex dolo defuncti convenitur,
non quoties ex ſuo.
XVI. Idem libro trigeſimo ad Edictum.
. Neque

enhn.

UII. 4

eie W
1 Wüen

n il
ln in
Olicttn

Gleheiin
1 les

Ckbinmm
, nqnon

A äün.
Gunt, n

bnn
m emirn,

ten, n.

ebeten
nrcls,
ucehetete

1e; li
lrin
alenclge

oadbdin
Polirut
. Ciee

ing nen

Edr
leeor
n e

Ade

Supplementum, ſive Acceſſtones. 211

Neque pignus, neque depoſitum; neque precarium,
neque emptio, neque locatio rei ſuæ conſiſtere poteſt.
Privatorum conventio, juri publico non derogat.
XLVII. Cajus libro decimo ad Edictum Provinciale.
Quèòd à quoquam pœnæ nomine exactum eſt, id ei-
dem reſtituere nemo cogitur.
XIVIII. Ulpianus libro trigeſimo ad Edictum.
Conſilii non fraudulenti nulla obligatio eſt. Cæte-
rum ſi dolus, & calliditas interceſſit, de dolo actio
competit. 1I. Socii mei ſocius, ſocius meus non eſt.
XLIX. Paulus libro trigeſimo-quinto ad Edictum.
Quidquid in calore iracundiæ vel fit, vel dicitur,
non prius ratum eſt, quàm ſi perſeverantia apparuit
judieium animi fuiſſe; ideoque brevi reverſa uxor, nec
divertiſſe videtur.
r. Ulpianus libro trigeſimo-quinto ad Edictum.
Alterius circumventio alii non præbet actionem.
LI. Paulus libro trigeſimo-nono ad Edictam.
Culpa caret, qui ſcit, ſed prohibere non poteſt.
LII. Cajus libro quinto-decimo ad Edictum Provinciale.
Non videtur quiſnam id capere, quod ei neceſſe eſt
alii reſtituere.
LIII. Ulpianus libro quadrageſimo-quarto ad Edictum.
Non defendere videtur non tantùm, qui latitat, ſed
& is, qui præſens negat ſe defendere, aut non vult
ſuſcipere actionem.
IIV. Paulus libro quadrageſimo-ſecundo ad Edictum.
Cujus per errorem dati repetitio eſt, ejus conſulto
dati donatio eſt.
LIV. Ulpianus libro quadrageſimo-ſexto ad Edictum.
Nemo plus juris ad alium transferre poteſt, quàm
ipſe haberet.
LVI. Cajus libro ſecundo de teſtamentis
ad Edictum urbicum.
Nullus videtur dolo facere, qui ſuo jure utitur.
O 2 LVID

212 Ad K. P. La-Croix Theologiam Moralem

IVII. Idem libro tertio de legatis ad Edictum
urbicum.
Semper in dubiis benigniora præferenda ſunt.
LVIII. Idem libro octavo decimo ad Edictum
. Provinciale.
Bona fides non patitur, ut bis idem exigatur.
LIX. Ulpianus libro ſecundo Diſputationum.
Ex pœnalibus cauſis non ſolet in patrem de peculio
actio dari.
rx. Idem libro tertio Diſputationum.
Hyætedem ejuſdem poteſtatis, juriſque eſſe, cujus fuit
defunctus, conſtat.
LXI. Idem libro decimo Diſputationum,
Semper qui non prohibet pro ſe intervenire, man-
dare creditur. Sed & ſi quis ratum habuerit, quod ge-
ſtum eſt, obſtringitur mandati actione.
LXII. Idem libro tertio Opinionum.
Domunm ſuam reficere unicuique licet, dum non of-
KRciat invito alceri, in quod jus non habet.
LXIII. Julianus libro ſexto Digeſtorum.
Hæreditas nihil aliud eſt, quàâm ſucceſſio in univer-
ſum jus, quod defunctus habucrit.
LxIV. Idem libro ſeptimo-decimo Digeſtorum.
Qui ſine dolo malo ad judicium provocat, non vi-
detur moram facerc.
rxv. HMdem libro vigeſimo-nono Digeſtorum.
Ea, quæ rarèò accidunt, non temerè in agendis nego-
tiis computantur.
1XVI. Idem libro quinquageſimo-quarto Digeſtorum.
Ea eſt natura cavillationis, quam Græci apeiovv (id
eſt, acervalem ſyllogyſmum) vocant, ut ab evidenter
veris per breviſſimas mutationes diſputatio ad ea, quæ
cvidenter falſa ſunt, perducatur. H
LxVII. Idem libro ſexageſime Digeſtorum.
Marcellus ait: deſinit debitor eſſe is, qui nactus eſt
exceptionem juſtam, nec ab æ quitate naturali abhor-
cntem. LxVIII.

ali

encrſr

S

Uyenr.

onum.

n beſen

duun.
eloi

wonn,
Chtitt, 1
n, n
onnm
A, nnn
ber
Normm.
lo nuen

5

Gkoun
Oen, MN

Nhon

nignlit,

noDyN
1rier
. 0ei
gtoglen

e
, .
etumd

Sapplementum, ſive Acceſſiones. 213

IxVIII. Idem libro octogeſimo-ſeptimo Digefſtorum.
Quoties idem ſermo duas ſententias exprimit, ea pe-
tiſſimum excipiatur, quæ rei gerendæ aptior eſt.
LxIX. Paulus libzo ſingulari de dotis repetitione.
In omnibus cauſis id obſervatur, & ubi perſonæ con-
ditio locum facit beneficio, ibi deficiente eâ, beneficium
quoque deficiat. Ubi verò genus actionis id deſiderat,
ibi, ad quemvis perſecutio ejus devenerit, non deficiat
ratio auxilii. 7
LIxx. Idem libro fingulari de aſſignatione
libertorum.
Invito beneficium non datur.
ExxI. Ulpianus libro primo de Officio Proconſulis.
Nemo poteſt gladii poteſtatem ſibi datam, vel cujus
alterius coercitionis, ad alium transferre.
LXXII. Idem libro ſecundo de Officio Proconfulis.
Omnia (quæcunque) cauſæ cognitionem deſiderant,
per libellum expediri non poſſunt.
LXXIEI. Javolenus libro terzio ex poſterioribus
Labeonis.
Fructus rei eſt, vel pignori dare licere.
LEXXIV. Quintus Mucius Scævola libro ſingalari.
Quo tutela redit, eo hæreditas pervenit, niſi cùnm
feminæ hæredes intercedunt. 1I. Nemo poteſt tutorem
dare cuiquam, niſi ei, quem in ſuis hæredibus, cùm
moritur, habuit, habituruſve effet, ſi vixiſſeét. 2. Vi
factum id videtur eſſe, qua de re quis cum Pprohibetur,
fecit, clam quèòd quiſque cùm controverſiam haberet=
habiturumve ſe putaret, fecit. 3. Quæ in teſtamento
ita ſunt ſcripta, ut intelligi non poſſint, perinde ſunt,
ac ſi ſeripta non eſſent. 4. Nec paciſcendo, nec le-
gem dicendo, nec ſtipulando, quiſquam alteri cavere

poteſt.

rXXV. Papinianus libre primo Quæſtionum.
Non debet alteri per alterum iniqua conditie in-
ferri.
3 ferri.

214 Ad K. P. La-Croix Theologiam Moralem

LxxVI. Idem libro tertio Quæſtionum.
Nemo poteſt mutare conſilium ſuum in alterius in-
juriam.

LXXVII. Idem libro vigeſimo-quarto Quæſtionum.

In totum omnia, quæ animi deſtinatione agenda ſunt,
nonniſi veràâ, & certã ſcientiã perfici poſſunt.
LXXVIII. Idem libro vigeſimo-octavo Quæſtionum.
Actus legitimi, qui recipiunt diem, vel conditio-
nem: velut mancipatio, acceptilatio, hæreditatis aditio,
ſervi optio, datio tutoris: in totum vitiantur per tem-
poris vel conditionis adjectionem. Nonnunquam ta-
men actus ſupraſcripti tacitè recipiunt; quæ apertè
comprehenſa vitium adferunt: nam ſi acceptum feratur
ei, qui ſub conditione promiſit, ita demum egiſſe ali-
quid, acceptilatio intelligitur, ſi obligationis conditio
extiterit ; quæ, ſi verbis nominatim aeceptilationis
comprehendatur, nullius momenti faciet actum.
rxxIX. Idem libro trigeſimo-primo Quæſtionum.
Generaliter, cum de Kande diſputatur, non quid
habeat actor, ſed quid per adverſarium habere non
potuerit, conſiderandum eſt.
LxXxXx. Idem libro trigeſimo-ſecundo Quæſtionum.
Fraudis interpretario ſemper in jure Civili, non ex
eventu dumtaxat, ſed ex conſilio quoque deſide-
ratur.
LxxXI. Idem libro trigeſimo-tertio Quæſtionum.
In toto jure generi per ſpeciem derogatur: &G il-
lud potiſſimum habetur, quod ad ſpeciem directum
eſt.
IXXXII. Idem libro tertio Reſponſorum.
Quæ dubitationis tollendæ causâ contractibus inſe-
tuntur, jus oommune lædunt.
LTXXXIII. Idem libro neno Reſponſorum.
Donari videtur, quod nullo jure cogente conceditutr.
IXXXIV. Id em libro ſecundo Deſinitionum.

Non

ien

.
4

olen
cuchiin
II,

) Cett
necgenl!
un.
Cltor
Velconcit

glittali

nmnprten
öOmnhngun 11
gle
wptunſetn
munerlki
anscowci
1 Mlin
et.
Cbekon
Au, Nn

1n Haheren

Letonum
Gii, wons
voge Eit⸗

Nefiommn
worut: l
crnirm

nonn

I

rudtbst

hoſorm
ne (*
Hdocne

Supplementum, ve Acceſſiones. 215
Non videntur rem amittere, quibus propria non

fuit.
LXxXXV. Paulus libro tertio Quæſtionum.
Cùm amplius ſolutum eſt, quàm debebatur, cujus
pars non invenitur, quæ repeti poſſit; totum eſſe in-
