debitum intelligitur manente priſtinâ obligatione. 1I. Is
naturâ debet, quem jure gentium dare oportet, cujus
fidem ſecuti ſumus.
LXXXVI. Idem libro ſexto Quæſtiornunm.
In ambiguis pro dotibus reſpondere melius eſt. . Non
eſt novum, ut, quæ ſemel utiliter conſtituta ſunt, du-
rent; licet ille caſus extiterit, à quo initium capere
non potuerunt. 2. Quoties æquitatem deſiderii, na-
turalis ratio, aut dubitatio juris moratur, juſtis decretis
res temperanda eſt.
IXxXVII. Idem libro ſeptimo Quæſtionum.
Non ſolet deterior conditio fieri eorum, qui litem
conteſtati ſunt, quàm ſi non; ſed plerumque melior.
LXXXVIII. Idem libro tertio-decimo Quæſtionum.
Nemo enim in perſequendo deteriorem cauſam, ſed
meliorem facit. Denique poſt litem conteſtatam hæ-
redi quoque proſpicitur, & hæres tenetur ex omnibus
cauſis. .
LIxXXXIX. Scævola in libro quinto Quæſtionum.
Nulla intelligitur mora ibi fieri, ubi nulla peritio
eſt. *
xc. Paulus libro decimo Quæſtionum.
Quamdiu poſſit valere teſtamentum; tamdiu legiti-
mus hæres non admirtitur.
XCI. Idem libro quinto-decimo Quæſtionum.
In omnibus quidem, maximè tamen in jure, æquitas
ſpectanda eſt.
XCII. Idem libro ſeptimo-decimo Quæſtionum.
Quoties duplici jure defertur alicui ſucceſſio re-
pudiato novo ſure, quod ante defertur, ſupererit
vetus.
O 4 XCIII.

216 Ad KR. P. La-Croiæ Theologiam Moralem

XCIII. Scævola libro quinto Reſponſorum.

Si librarius in tranſcribendis ſtipulationis verbis er-
raſſet, nihil nocere, quominus & reus, & fidejuſſor

teneatur.
xXCIV. Martianus libro primo Fideicomimiſiorum.

Filius familias neque retinere, neque recuperare, ne-

ꝗque adipiſci poſſeſſionem rei peculiaris videtur.
XCv. Ulpianus libro ſecundo Fideicommiſſorum.
Non ſolent, quæ abundant, vitiare Scri pturas.
xXxcvI. Idem libro ſexto Fideicommiſlorum.
Nemo dubitat, ſolvendo videri eum, qui defenditur.
XcVII. Martianus libro duodecimo Fidei-
commiſſorum.
In ambiguis orationibus, maximè ſententia ſpectan-
da eſt ejus, qui eas protuliſſet.
XCvIII. Hermogenianus libro tertio juris Epitomarum.
Ea ſola deportationis ſententia aufert quæ ad fiſcum
perveniunt.
xXCIx. Idem libro quarto Juris Epitomarum.
Quoties in utriuſque cauſa lucri ratio vertitur, is Ppræ-=
ferendus eſt, cujus in lucrum cauſa tempore præcedit.
c. Venulejus libro duodecimo Stipulationum.
Non poteſt improbus videri, qui ignorat quantum
ſolvere debeat. .
cI. Cajus libro primo Regularum.
Omnia quæ jure cantrahuntur, contrario jure per-
eunt. .
cII. Paulus libro ſingulari de Cognitionibus.
Ubi lex duorum menſium fecit mentionem „ & qui
ſexageſimo & primo die venerit, audiendus eſt: ita
enim & Imperator Antoninus cum Divo Patre ſuo re-
ſcripſit. èð
cII. Ulpianus libro primo ad Edictum.
Qui vetante Brætore fecit, hic adverſus Edictum fe-
eiſſe proprie dicitur. I. Ejus eſt actionem denegare⸗
qui poſſit & dare. 2

CAv.

. R
Inonnt
Ukmuh

loin
lee
luinnirg
G, it

nnni
lelperne,
en
hniſſorun
ipdrn
nchem

no Eider
nirel

nundlr

openm
kninpiüf
e nel
hgonumn
S

n.
nbfuefe

hiike
onen, A
edo l
Pune ſoo

lann.
obi
nen

Supplementaum, ſive Acceſſiones. 217

cIv. Daulus libro primo ad Edictum.
Nemo de domo ſua extrahi debet.
cv. Ulpianus libro ſecundo ad Edictum.
Si in duabus actionibus alibi ſumma major, alibi in-
famia eſt, præponenda eſt cauſa exiſtimationis. Ubi
autem æquiparantur famoſa judicia, etſi ſummam im-
parem habent, pro paribus accipienda ſunt.
cvI. Paulus libro primo ad Edictum.
Ubicunque cauſæ cognitio eſt, ibi Prætor deſidera-
tur.
cviI. Idem libro ſecundo ad Edictum.
Libertas inæſtimabilis res eſt.
cvIII. Cajus libro primo ad Edictum Provinciale.
Cum ſervo nulla actio eſt.
cIx. Paulus libro quarto ad Edictum.
Fere in omnibus pœnalibus judiciis, & ætati, && im-
prudentiæ ſuccurritur.
cx. Idem libro quinto ad Edictum.
Nullum crimen patitur is, qui non prohibet, cum
prohibere non poteſt.
cxI. Idem libro ſexto ad Edictum.
In eo quod plus ſit, ſemper ineſt & minus. 1I. Ne-
mo alienæ rei expromiſſor idoneus videtur, niſi ſit cum
ſatiſdatione. 2. Pupillus pati poſſe non intelligitur.
3. Ubi verba conjuncta non ſunt, ſufſficit alterutrum
eſſe factum. 4. Mulieribus tunc fuccurrendum eſt,
cum defraudantur, non ut facilius calumnientur.
cxII. Cajus libro ſecundo ad Edictum Provinciale.
Pupillum, qui proximus pubertati ſit, capacem eſſe
& furandi, & injuriæ faciendæ. 1. In hæredem non
ſolent actiones tranſire, quæ pœnales ſunt ex maleficio,
veluti furti, damni, injuriæ, vi bonorum raptorum:
injuriarum.
. cCxIII. Paulus libro octavo ad Edictum.
Nihil intereſt, ipſo jure quis actionem non habeat,
an per exceptionem infirmetur.
5 cXIV.

218 Ad K. P. La-Croiæx Theologiam Moralem.

cxIv. Cajus libro tertio ad Edictum Provinciale.
In toto & pars continetur.
cxv. Paulus libro nono ad Edictum.
In obſcuris inſpici ſolere, quod veriſimilius eſt, aut
quod plerumque freri ſolet. .
cxvI. Idem libro decimo ad Edictum.
Si quis obligatione liberatus ſit, poteſt videri cœ-
pifſſe. 1I. Non poteſt videri accepiſſe, qui ſtipulatus
non poteſt exceptione ſummoveri.
cxvII. Ulpianus libro undecimo ad Edictum.
Nihil conſenſui tam contrarium eſt (qui & bonæ fi-
dei judicia ſuſtinet) quàm vis, atque metus. I. Non
capitur, qui jus publicum ſequitur. 2. Non videntur,
qui errant, conſentire.
cCxVIII. Paulus libro undecimo ad Edictum.
Prætor bonorum poſſeſſorem hæredis loco in omni
cauſa habet.
cxIx. Ulpianus libro duodecimo ad Edictum.
Qui in ſervitute eſt, uſu capere non poteſt. Nam
cum poſſideatur, poſſidere non videtur.
cxx. Idem libro tertio-decimo ad Edictum.
Non alienat, qui duntaxat omittit poſſeſſionem.
CxXI. Paulus libro duodecimo ad Edictum.
Nemo plus eommodi hæredi ſuo relinquit, quam
ipſe habuit. .
CxxII. Idem libro tertio-decimo ad Edictum.
Qui non facit, quod facere debet, videtur facere ad-
verſus ea, quæ non facit. Et qui facit, quod facere
juſſus eſt.
CxxIII. Cajus libro quinto ad Edictum Provinciale.
Libertas omnibus rebus favorabilior eſt.
cxxIV. Ulpianus libro decimo-quarto ad Edictum.
Nemo alieno nomine lege agere poteſt. 1. Tempo-
raria permutatio jus Provinciæ non innovat.
exxzv. Paulus libro decimo-ſexto ad Ediétum.
Uhi non voce, ſed præſentiâ opus eſt, mutus, ſi in-
tellectum

AAdCenmn
. Ner
Mnen
Niinuirt

nlti

dlirii

chn
Umiln 4

ſahnn
iceti

Glilp

Alickben⸗
e, 1. N
Monyitenn

Ulan.

Sordao

ECEn.
fock N
.
Ciun.
lelloen.
lcen.

lt, Gn

AEddnn.
ſenrhme
en tt

nhonein
ſ 11
gorc.
ltie

Supplementum, ſve Acceſſiones. 219
tellectum habet, poteſt videri reſpondere. Idem in
ſurdo: hic quidem & reſpondere poreſt. I. Furioſus
abſentis loco eſt. Et ita Pomponius libro primo Epi-
ſtolarum ſcribit.
cxxvI. Cajus libro quinto ad Edictum Provinciale.
Favorabiliores rei potius, quam actores habentur.
Cxxv II- Ulpianus libro decimo-quinto ad Ediétum.
Nemo prædo eſt, qui pretium numeravit. 1. Locu-
pletior non eſt factus, qui libertum adquiſierit. 2. Cum
de lucro duorum quæritur, melior eſt cauſa poſſiden-
tis.
CxXVIII. Paulus libro vigeſimo ad Edictum.
Cum Prætor in hæœredem dat actionem, quatenus ad
eum pervenit; ſufficit, ſi vel momento ad eum pervenit
ex dolo defuncti.
cxxIx. Idem libro decimo-nono ad Edictum.
In pari cauſa, poſſeſſor potior haberi debet. I. Hi
qui in univerſum jus ſuccedunt, hæredis loco haben-
tur.
cxxx. Idem libro vigeſimo-primo ad Edictum.
Nihil dolo creditor facit, qui ſuum recipit. Cum
principalis cauſa non conſiſtit, nec ea quidem, quæ ſe-
quuntur, locum habent.
cxxxI. Ulpianus libro decimo-octavo ad Edictum.
Nunquam actiones, præſertim pœnales, de eadem
re concurrentes, alia aliam ſumit.
cxxxII. Paulus libro vigeſimo-ſecundo ad Edictum.
Qui dolo deſierit poſſidere, pro poſſidente damna-
tur, quia pro poſſeſſione alis poſſeſſore] dolus eſt.
CxXXIII. Cajus libro ſeptimo ad Edictum.
Imperitia culpæ adnumeratur.
cxxxXIV. Idem libro octavo ad Edictum Provinciale.
Melior conditio noſtra per ſervos fieri poteſt: dete-
rior fieri non poteſt.
cxxxv. Ulpianus libro vigeſimo-primo ad Edictum.
Non fraudantur creditores, cum quid non adquiri-
tur

220 Ad K. P. La-Croix Theologiam Moraälem

tur à debitore, ſed cum quid de bonis diminuitur. r.
Nemo ex ſuo delicto meliorem ſuam conditionem face-
re poteft.
CxXXVYI. Idenm libro vigeſimo-tertio ad Edictum.
Ea, quæ dari impoſſibilia ſunt, vel quæ in rerum na-
tura non ſunt, pro non adjectis habentur.
CxxXVII. Paulus libro octavo ad Edictum.
Bona fides tantundem poſſidenti præſtat, quantum
veritas, quoties lex impedimento non eſt.
CxxxvV III. Ulpianus libro vigeſimo-quinto ad Edictum.
Qui aucthore judics comparavit, bonæ fidei poſſeſ-
ſor eſt.
cCxxXXIX. Paulus libro vigeſimo-ſeptimo ad Edictum.
Omnis hæreditas, quamvis poſt, adeatur, tamen
cum tempore mortis continuatur. 1. Nunquam cre-
ſcit ex poſt facto præteriti delicti æſtimatio.
cxL. Cajus libro ad Edictum Prætoris Urbani.
Omnes actiones, quæ morte, aurt tempore pereunt,
ſemel incluſæ judicio, ſalvæ permanent. 1. Nam vi-
detur perfectè cujuſque id eſſe, quod ex cauſa auferri
poteſt.
CXEI. Ulpianus libro ſexto ad Edictum.
Abſentia ejus, qui Reipublicæ cauſa abeſt, neque ei,
neque alii damnoſa eſſè debet.
cxEI I. Paulus libro quadrageſimo- quarto ad Edictum.
Quod contra rationem juris receptum eſt, non eſt
producendum ad conſequentia. 1. Uni duo pro ſoli-
do hæredes eſſe non poſſunt.
cxLIII. Idem libro quinquageſimo-ſexto ad Edictum.
Qui tacet, non utique fatetur ſed tamen verum eſt,
eum non negare.
exLIV. Ulpianus libro quadrageſimo-ſecundo
ad Edictum.
Quod ĩpſis, qui contraxerunt, obſtat, & ſucceſſori-
bus corum obſtabit.
cxrv. Paulus libro ſexageſimo-ſeeundo ad Ediétum.
Non

lreke.

n,
3 Ctiin
hlüre 4

D40 it
rin Ienn
1
en
, on
onblidn

ne inſel

Oedb
Cernt, un
Nncnn

orelen

Enporker
1. rN
r cala a.

un.

l, entet
oadkcenn
Unek,

iioſrti

osbl
anenteng

ohetnndr
,E⸗

done
N

Supplementum, ſive Acceſſtones. 221

Nonomne, quod licet, honeſtum eſt. 1I. In ſtipu-
lationibus id tempus ſpectatur, quo contrahimus.
CxLVI. Ulpianus libro ſexageſimo-ſexto ad Edictum.
Nemo videtur fraudare eos, qui ſciunt & conſen-
tiunt.
cxLVII. Paulus libro ſexageſimo-ſecundo ad Edictum.
Quod quis dum ſervus eſt, egit, proficere libero fa-
to non poteſt.
cxLVIII. Cajus libro quadrageſimo-tertio
ad Edictum Provinciale.
Semper ſpecialia generalibus inſunt.
cxLIX. Paulus libro quinquageſimo-ſexto
brevius Edicti.
Cujus effectus omnibus prodeſt, ejus & partes ad
omnes pertinent.
cr. Ulpianus libro ſexageſimo-ſeptimo ad Ediétum.
Ex qua perſona quis lucrum capit, ejus factum præ-
ſtare debet.
cLI. Idem libro ſexageſimo-octavo ad Edictum.
Parem eſſe conditionem oportet ejus, qui quid poſſi-
deat, vel habeat, atque ejus cujus dolo malo factum ſit;
quo minus poſſideret, vel haberet.
CcLII. Paulus libro ſexageſimo- quaxtò ad Edictum.
Nemo damnum facit, niſi qui id fecit, quod facere
jus non habet.
CLIII. Ulpianus libto ſexageſuno-nono ad Edictum.
Hoc jure utimur, ut quidquid omnino per vim fiat,
aut in vis publicæ „aut in vis privatæ crimen incidat. I.
Dejicit & qui mandat. 2. In maleficio ratihabitio man-
dato comparatur. 3. In contractibus, quibus doli præ-
ſtatio vel bona kides ineſt, hæres in ſolidum tenetur.
K IV. Paulus libro ſexageſimo-quinto ad Edictum.
Fere quibuſcunque modis obligamur, liſdem in con-
trarium actis liberamur: cum quibus modis adquirimus,
iiſdem in contrarium actis amittimus. Ucigitur nulla
poſſeſſio adquiri niſi animo, & corpore poteſt; ita nu
4

22 2 Ad G. P. La- Croix Theologiam Moralem

la amittitur, niſi in qua utrumque in contrarium actum
eſt. .
cLv. Ulpianus libro ſeptuageſimo ad Edictum.
Cum par delictum eſt duorum, ſemper oneratur pe-
titor, & melior habetur poſſeſſoris cauſa: ſicut fit, cum
de dolo excipitur petitotis: neque enim datur talis re-
plicatio petitori [aut ſi rei quoque in ea re dolo actum
lit.] 1. Illi debet permitti pœnam petere, qui in ipſam
non incidit.
cLIVI. Paulus libro ſcxageſimo-quinto ad Edictum.
Factum cuique ſuum, non adverſario, nocere debet.
I. Non videtur vim facere, qui jure ſuo utitur, & or-
dinariàâ actione experitur. 2. In pœnalibus cauſis be-
nignius interpretandum eſt.
cLVII. Ulpianus libro ſeptuageſimo ad Edictum.
Invitus nemo rem cogitur defendere. 1. Cui damus
actiones, eidem & exceptiones competere multo magis
quis dixerit. 2. Cum quis in alicujus locum ſuceceſſerit,
non eſt æquum ei nocere hoc, quod adverſus eum non
nocuit, in cujus locum ſucceſſit. 3. Plerumque empto-
ris eadem cauſa eſſe debet circa petendum ac defenden-
dum, quæ fuit actocis. 4. Quod cuique pro eo præſta-
tut, invito non tribuitur.
eLvVIII. Idem libro ſeptuageſimo- primo ad Edictum.
Ad ea quæ non habent atrocitatem facinoris vel ſce-
leris, in his ignoſcitur ſervis vel ſi dominis vel his qui
vice dominorum ſunt, veluti tutoribus, & curatoribus
obtemperaverint. 1. Semper, qui dolo fecit, quomi-
nus haberet, pro/eo habendus eſt, ac ſi haberet. 2. In
contractibus ſucceſſores ex dolo eorum, quibus ſucceſ-
ſerunt, non tantum in id, quod pervenit, verum etiam
in ſolidum tenentur: hoc eſt unuſquiſque pro ea parte,
qua hæres eſt.
cLIX. Cajus libro vigeſimo-ſexto ad Ediétum
Provinciale.
Creditor, qui permittit rem venire, pignus demittit.
CLX.

n l
Ghnnnng
40 AKn
her Oekt
iſarhe
Clrnr ele
1e Colo
Clint

aAblcu
ndent ebe
Ulielk, A
buscalſgt

ACgr
1 1Cühune
teteſnllone
cun ſorlt
etſkennt
nglkeen
eCtkeNt
meprett

OAPen
rois Al
eAe
Natrtaik
oket, Cn
hett 1
vgibn iei
, unen

caſ
le ſto

Supplementim, ſive Acceſſiones. 223

cIx. Paulus libro ſeptuageſimno ad Edictum.
Non ut ex pluribus cauſis deberi nobis idem poteſt;
ita ex pluribus cauſis idem poteſt & noſtrum eſſe.
cIXI. Ulpianus libro ſeptuageſimo-ſexto
ad Edictum.
Aliud eſt vendere, aliud vendenti conſentire. 1. Re-
fertur ad univerſos, quod publicè fit per majorem par-
tem. 2. Abſurdum eſt, plus juris habere (eum) cui
legatus ſit fundus, quàm hæredem, aut ipſum teſtato-
rem, ſi viveret.
cIXII. Idem libro ſeptuageſimo ſeptimo
ad Edictum.
In jure civili receptum eſt, quoties per eum, cujus
intereſt conditionem non impleri, fiat, quominus im-
pleatur, perinde haberi, ac ſi impleta conditio fuiſſet;
quod ad libertatem, & legata, & hæredum inſtitutio-
nes perducitur. Quibus cxcmplis ſtipulationes quo-
que committuntur; cum per promiſſorem factum eſſet,
quominus ſtipulator conditioni parerer.
CIXIII. Paulus libro ſeptuageſimo ad Edictum.
Quæ propter neceſſitatem recepta ſunt, non debent
in argumentum trahi.
cLIXIV. Ulpianus libro quinquageſimo-quinto
ad Edictum.
Cui jus eſt donandi, eidem & vendendi, & condu-
cendi jus eſt.
crxv. Paulus libro quinquageſimo-primo ad Edictum.
Pœnalia judicia ſemel accepta, in hæredes tranſmitti
poſſunt.
CTXVI. Ulpianus libro quinquageſimo-tertio ad
Edictum.
Cum quis poſſit alienare, poterit & conſentire alie-

nationi. Cui autem donare nec conceditur, proban-

dum erit, nee ſi in donationis cauſa conſenſerit, ratam
ejus voluntatem habendam.
CLXVII.

224 Ad F. P. La-Croix Theolo giam Moralem

CLYxvVII. Paulus libro quadrageſimo-octavo
ad Edictum.
Qui rem alienam defendit, nunquam locuplex ha-
betur.
CLXVIII. Idem libro quadrageſimo-nono ad Edictum.
Non videntur data, quæ eo tempore, quo dantur,
accipientis non fiunt. Qui juſſu judiciali aliquid facit,
non videtur dolo malo facere, quia parere neceſſe ha-

bet.

CIXINX. Idem libro primo ad Plautium. .
Rapienda, ſeu capienda occaſio eſt, quæ præbet be-
nignum reſponſum. 1. Quod factum elt cum in ob-
ſcuro fit, &x affectione cujuſque capit interpretationem.
CLIXX. Idem libro ſecundo ad Plautium.
1s daimnum dat, qui jubet dare: ejus vero nulla cul-
pa, cui parere neceſſe ſit. 1. Quod pendet, non eſt
pro eo, qualſi ſit.
LxXXI. Idem libro tertio ad Plautium.
Factum à judice, quod ad officium ejus non perti-
net, ratum non eſt.
CTXXII Idem libro quarto ad Plautium.
Nemo ideo obligatur, quia recepturus eſt ab alio,
quod præſtiterit.
CTXXIII. Idem libro quinto ad Plautium.
In contrahenda venditione, ambiguum pactum con-
tra venditorem interpretandum eſt. I. Ambigua autem
intentio ita accipienda eſt, ut res ſalva actori ſit.
crxXIV. Idem libro fexto ad Plautiuum. u
In condemnatione perſonarum, quæ in id, quod fa- uli
cere poſſunt, damnantur; non torum, quod habent, 1
extorquendum eſt: ſed & ipſarum ratio habenda eſt ne
egeant. 1. Cum verbum lreſtiruen in lege invenitur,
& ſi non ſpecialiter de fructibus additum eſt, tamen et-
iam fruckus ſunt reſtituendi. 2. Unicuique ſua mora
nocet, quod & in duobus reis promittendi obſervatur.
3. Dolo facit, qui petit, quod redditurus eſt.

CLXXYXV.

ie

lnetn
lanhe

waihi
, oc
Algnict⸗

elerelel

detbe
amnd
epreunone
nun.
ollen

P, m

unnn
Glo r

iun
elab a

inpohngn
Adgun

1onie

4

Supplementum, ſve Acceſtones. 22 5§
cIxXvV. Idem libro octavo ad Plautium.
Qui poteſt facere, nt poſſit conditioni bParere, jam
poſſe videtur. I. Quod quis ſi velit habere, non poteſt,
id repudiare non poteſt. .
cIXXVI. Idem libro undecimo ad Plantium.
In his omnibus officiis, quæ officium per liberas fieri
erſonas leges deſiderant, ſervus intervenire non po-
teſt. 1. Non debeo melioris conditionis eſſe, quàm au-
thor meus, à quo jus in me tranſit.
cLXXVII. Idem libro decimo-tertio ad Plautium.
Non eſt ſingulis concedendum, quod Per Magiſtra-
tum publieè poſſit fieri; ne occalioni ſit majoris tumul-
tus faciendi. I. Infinita æſtimatio eſt libertatis, &
ceſſitudinis.
cIXXVIII. Idem libro decimo-quarto ad Plautium.
Qui in jus dominiumve alterius ſuceedit, jure ejns
uti debet. I. Nemo videtur dolo excqui, qui ignorat
cauſam, cur non debeat petere.
cLxXIX. Idem in libro decimo-quinto ad Plautium.
Cum principalis cauſa non conſiſtit, Plerumque ne
ea quidem, quæ ſequuntur, locum habent.
cIxxX. Idem libro decimo-ſexto ad Plautium.
In obſcura voluntate manumittentis, favendum eſt
libertati.
CLXXXI. Idem libro decimo-ſeptimo ad Plautium.
Quod juſſu alterius ſolvitur, pro eo eſt quaſi ipſi ſo-
lutum eſſet.
CLXXXII. Idem libro primo ad Vitellium.
Si nemo ſubiit hæreditatem, omnis vis Teſtamenti

ne-

ſolvitur.

CLXXXIII. Idem libro tertio ad Vitellium.
Quod nullius eſſe poteſt, id ut alicujus fieret, nulla
obligatio valet efficere.
cIxXXXIV. Marcellus libro tertio Digeſtorum.
Et ſi nihil facile mutandum eſt ex ſolemnibus, tamen
ubi æquitas evidens poſcit, ſubveniendum eſt.
Ad P. La-Croix Theol. Suppl. P cLXXXV.

226 Ad K. P. La-Croix Thealogiam Moralem

crxxXV. Celſus libro ſeptimo Digeſtorum.
Vani timoris juſta excuſatio non eſt.
CLXXXVI. Idem libro octavo Digeſtorum.
Impellibilium nulla obligatio eſt.
cLXXXVII. Idem libro undecimo Digeſtorum.
Nihil peti poteſt ante id tempus, quo per rerum na-
turam perſolvi poſſit: & cum ſolvendi tempus obliga⸗
tioni additur, niſi eo præterito peti non poteſt.
CLxxXVIII. Idem libro decimo-ſexto Digeſtorum.
Si quis prægnantem uxorem reliquit, non videtur ſi-
ne liberis deceſſiſſe.
cIxxXXIX. Idem libro ſeptimo Digeſtorum.
Ubi pugnantia inter ſe in Teſtamento juberentur;
neutrum ratum eſt. 1. Quæ rerum naturâ prohibentur,
nullà lege confirmata ſunt.
cxc. Idem libro decimo-tertio Digeſtorum.
Pupillus nec velle, nec nolle in ea ætate, niſi appo⸗
ſità tutoris authoritate, creditur: narn quod animi ju-
dicio ſit, in eo tutoris authoritas neceſſaria eſt.
cxC I. Idem libro vigeſimo-quarto Digeſtorum.
Quod evincitur, in bonis non eſt.
CxCII. Idem libro trigeſimo-tertio Digeſtorum.
Neratius conſulcus, an quod Beneficium dare ſe quaſi
viventi Cæſar reſcripſerat, jam defuncto dediſſe exiſti-
maretur: reſpondit, non videri ſibi, principem Bene-
ficium] quod ei, quem vivere exiſtimabat, conceſſiſſet,
defuncto conceſſiſte: quem tamen modum eſſe Benefi-
cii ſui vellet ipſius æſtimationem eſſe.
CxCIII. Marcellus libro vigeſimo-nono Digeſtorum-
Ea, quæ in partes dividi non poſſunt, ſolida à ſin-
gulis hænedibus debemus. In re dubia benigniorem in-
terpretationem ſequi non minus juſtius eſt, quàm tu-
tius.
cxc Iv. Celſus libro trigeſimo-octavo Digeſtorum.
Omnia fere jura hæredum perinde habentur, ac ſi
continuo ſub tempus mortis hæredes extitiſſent.
cxcv.

an Sapplementum, ſive Acceſſionet. — 227
EN excv. Modeſtus libro ſexto Differentiarum.
in Qui per ſucceſſionem quamvis lon giſſimam defuncto
haredes conſtiterunt, non minus hæredes intelliguntur,
Neitn quàm qui principaliter hæredes exiſtunt.
R“r cxCvI. Idem libro ſeptimo Differentiarum.

emon Expreſſa nocent, non expreſſa non nocent.
Nn cxcv 1I. Idem libro octavo Regularum.
lae Privilegia quædam cauſæ ſunt, quædam perſonæ.
Reon Et ideo quædam in hæredem tranſmittuntur, quæ cau-
iem ſe ſunt quæ vero perſonæ ſunt, ad hæredem non tran-
ſeunt.
Ninm cxcvIII. Idem libro ſingulari de Ritu Nuptiarum.
Semper in conjunctionibus, non ſolum quid liceat,
conſiderandum eſt, ſed & quid honeſtum ſit.

cxcix. Javolenus libro decimo-tertio ex Caſſio.
Neque in interdicto, neque in cæteris cauſis, pupil-
lo nocere oportet dolum tutoris, ſive ſolvendo eſt, iive
non sſt. .
cc. Idem libro ſexto Epiſtolarum.
Non poteſt dolo carere, qui imperio Magiſtratũs
non paruit.

ccr. Idem libro ſeptimo Epiſtolarum.
Quoties nihil ſine captione inveſtigari poteſt, eligen-
dum eſt, quod minimum habeat iniquitatis.
cCII. Idem libro decimo Epiſtolarum.
Omnis definitio in Jure Civili periculoſa eſt; parum
eſt enim, ut non ſubverti poſſit.

ccCIII. Pomponius libro vigeſimo-octavo ad
. Quintum Mucium.
Minus eſt actionem habere, quàm rem.
ccIV. Idem libro trigeſimo-octavo ad
Quintum Mucium.

oDiete⸗ Plerumque fit, ut ea, quæ à nobis abire poſſunt,
perinde in eo ſtatu ſint, atque ſi non eſſent ejus condi-
tionis, ut abire poſſint. Et ideo quod Fiſco obligamus,
P 2 & vin-

.

tl,l

kehnben!
Henii⸗

.

22 Ad k. p. La-Croix Theologiam Moralem

& vindicare interdum, & alienare, & ſervitutem in
Pprædio imponere poſſumus.
ccv. Idem libro nono ex variis Lectionibus.
Jure natufæ æquum eſt, neminem cum alterius de-
vimento & injuria fieri locupletiorem.
ccvI. Ulpianus libro Primo ad Legem Juliam,
& Papiam.
Res judicata pro veritate accipitur.
CCvIY. Paulus libro tertio ad Legem Juliam, &
Papiam.
Non poteſt videri deſiiſſe habere, qui munquam ha-
buit.
ccvIII. Ulpianus libro quarto ad Legem Juliam,
& Papiam.
Servitutemn mortalitati fere comparamus.
CcTX. Licinius Rufinus libro ſecundo Regularum.
Quæ ab initio inurilis fuit inſtitutio, ex poſt facto
vonvaleſcere non poteſt.
ccx. Paulus libro ſexagelimo-nono ad Edictum.
Servus Reipublicæ causâ abeſie non potelſt.

Seqununtur præterea Tituii duo de Regulis Zurie, ex vof-
Pbre Huris Canonici, fve Pontificii deſumpti. Quo-
rum prior eh? Titulus II. lib. V. Decretalinum Gre-
orit Noni ſammi Pontifßcis. Alter vero titulus ef
ultimus libri 6. enrundem Decretalium, ſen Bonifa-
cii Olétavi etiam ſunemi Pontificis.

TIT. XII. LIB. V.
Decretalium Gregorii IX. ſummi Pontificis.
De Reguli Quris Canonici Caput, ſeu KRegula 1.
Q Mnis res, per quaſcunquc cauſas naſcitur, per caſe

dem diſſolvitur.
11. Effo-

Drg

lakinn
nc 1

Penn llin

n. , 1

Supplementum, ſive Acceßſiones. 229
11. Eftore miſericordes, &c. Hoc loco nihil aliud
nobis præcipi exiſtimo, niſi, ut ea facta quæ dubium
eſt, quo animo fiant, in meliorem partem interprete⸗
mur. Quod enim ſcriptum eſt lapud Lue. 16.] Ex fru-
btibus eorum cognoſcetis eos » de manifeſtis dictum eſt,

quæ non poſſunt bono animo fieri; ut ſtuprum, blas-

dſlam, 6

mmn

een ſlunm

adbln
hpor⸗

4,6*
4 M, AE

, Ae

.
nibte
9 em
cllctm⸗

1

phemiæ, furta, ebrietates, & ſimilia, de quibus nobis
perimnittitur judicare.
III. Utilius ſcandalum naſei permittitur, quàm ve-
ritas relinquatur. . .
1v. Quod non eſt licitum in lege, neceſſitas facit li-
citum.
v. Quod latenter, aut per vim, velaliàs illicitè in-
troductum eſt, nullâ debet ſtabilitate ſubſiſtere.
vI. In ipſo cauſæ initio non eſt à quæſtionibus in-
choandum.
vVII. Quidquid in ſacratis Deo rebus, & Epiſcopis
injuſtè agitux, pro. ſacrilegio reputatux, quia ſacra ſunt⸗
& à quoquam violari non debent. .
VIII. Qui cx timore facit præceptum, aliter, quàm
debeat, facit; & ideo jam non facit.
Ix. Defleat peccator, quia offendens in uno, factus
eſt omnium reus.
x. Non poteſt eſſe Paſtoris excuſatio, ſi lupus oves
comedit, & paſtor neſcit.
xX1. Indignum eſt, & à Romanæ Eccleſiæ Atienum
conſugudine „ Ut pro ſpiritualibus facere quis homa-
gium compellatur.

TIT. UL. T. LIB. V I.
Deeretalium Bonifacii VIII. ſummi Pontificis.

De Regulis uris Caput, ſen Regula 1.

Eneficium Eccleſiaſticum non potaſt licitè ſine in-
ſtitutione Canonica obtineri.
P 3 11. Poſ-

238 Ad K. P. La-Croix Theologiam Moralem
11. Poſſeſſor malæ fidei, ullo tempore non præ-

ſcribit.
111. Sine poſleſſione præſcriptio non procedit.
1v. Peccatum non dimittitur: niſi reſtituatur abla-
tum.
v. Peccati venia non datur, niſi correcto.
vI. Neino poteſt ad impoſſibile obligari.
VII. Privilegium perſonale perſonam ſequitur, &
extinguitur cum perſona.
VIITI. Semel malus, ſeémper præſumitur eſſe malus.
IX. Ratum quis habere non poteſt, quod ipſius no-
mine non eſt geſtum.
x. Ratihabitionem retrotrahi, & mandato non eſt
dubium comparari.
XI. Cum ſunt partium jura obſcura, reo favendum
eſt potius, quàm actori.
XII. In judiciis non eſt perſonarum acceptio ha-
benda.
XIII. Ignorantia facti, non juris, excuſat.
xIv. Cum quis in jus ſuccedit alterius, juſtam igno-
rantiæ cauſam cenſetur habere.
xv. Odia reſtringi, & favores convenit ampliari.
xv I. Decet, conceſſum à Principe beneficium eſſe
manſurum.

XVII. Indultum à jure beneficium non eſt alicui au-
ferendum.
XVIII. Non firmatur tractu temporis, quod de ju-
re ab initio non ſubſiſtit.
XIX. Non eſt ſine cauſa, qui rei, quæ ad eum perti-
net, ſe immiſcet. .
Xx. Nullus pluribus uti defenſionibus prohibetur.
XI. Quod ſemel placuit, amplius diſplicere non
poteſt.
XXII. Non de bet aliquis alterius odio prægravari.
XXIII. Sine culpa, niſi ſubſit cauſa, non eſt aliquis
punie ndus.

XXIV.

enp n 1

Chohelt
ſtintn

cho.
Nni

lgiur,

iſtnalte
Nocdihn.

Ncno ne
uhnendnn
urgtt

Ale
„

,Alumien

Tamplari
Uehanin el

ndlicn

6,dole⸗

loprenr
on 6

Supplementum, ſve Acceſſionet. 231

xxIV. Quod quis mandato facit judicis, dolo facere
non videtur, cum habeat parere neceſſe.
xxV. Mora ſua cuilibet eſt nociva.
XxvI. Ea, quæ fiunt à judice, ſi ad ejus non ſpectent
ofſicium, viribus non ſubſiſtunt.
xXxVII. Scienti & conſentienti non fit injuria, neque
dolus.
XxXVIII. Quæ à jure communi exorbitant, nequa-
quam ad conſequentiam ſunt trahenda.
XXIX. Quod omnes tangit, ab omnibus debet ap-
probari.
xxx. In obſcuris minimum eſt ſequendum.
XxXI. Eum, qui certus eſt, certiorari ulterius non
oportet. .
XXII. Non licet actori, quod reo licitum non exi-
ſtit.
xXXIII. Mutare conſilium quis non poteſt in alterius
detrimentum.
xxxXIV. Generi per ſpeciem derogatur.
xxxv. Plus ſemper in ſe continet, quod eſt minus.
xXXVI. PrO poſſeſſore habetur, qui dolo deſüt poſſi-
dere.
xXxXVII. Utile non debet per inutile vitiari.
XXXVIII- Ex eO non debet quis fructum conſequi,
quod niſus extitit impugnare.
xxIX. Cum quid prohibetur, prohibentur omnia,
quæ ſequuntur exillo.
xL. Pluralis locutio, duorum numero eſt contenta.
XLI. Imputari non debet ei, per quem non ſtat, fi
non faciat, quod per eum fuerat faciendum.
XLII. Acceſſorium naturam ſequi congruit princi-
Palis.
XLIII. Qui tacet, conſentire videtur.
XLIV. Is, qui tacet, non fatetur: ſed nec utique ne-

gare videtur.
P 4 xLV.

232 Ad K. P. La-Croix Theologiam Moralem

xrv. Inſpicimus in obſcuris, quod eſt veriſimilius,
vel quod plerumque fieri conſuevit.
XLVI. Is, quiin jus ſuccedit alterius, eo jure, quo
Ale, uti Jebebit.
XLVII. Præſumitur ignorantia „ubi ſcientia non pro-
batur.
XLVIII. Locupletari non debet aliquis cum alterius
injuria, vel jactura.
XLINX. In pœnis benignior eſt interpretatio facienda.
L. Actus legitimi conditionem non recipiunt, neque
diem.
TI. Semel Deo dicatum, non eſt ad uſus humanos
ulterius transferendum.
LII. Non præſtat impedimentum, quod de jure non
ſortitur effectum.
LITI. Cui licer, quod eſt plus, licet utique quod eſt
minus.
LIV. Qui prior eſt tempore, potior eſt jure.
LV. Qui ſentit onus, ſentire debet & commodum:
& contra.
LvI. In re communi potior eſt conditio paſſidentis.
LvII. Contra eum, qui legem dicere potuit apertius,
facienda eſt interpretatio.
LVIII. Non eſt obligatorium contra bonos mores
præſtitum juramentum.
LIX. Dolo facit, qui petit, quod reſtituere oportet
eundem.
rx. Non eſt in mora, qui poteſt exceptione legitima
ſe tueri.
LXI. Quod ob gratiam alicujus oonceditur, non eſt
in ejus diſpendium retorquendum.
LTXII. Nullus ex conſilio, dummodo fraudulentum
non fuerit, obligatur.
LXIII. Exceptionem objiciens, non videtur de inten-
tione adverſarii confiteri.

LXIV.

Ubum d

oſicienc
ahtnn,negt

lnlunr
olleſnen
tugegol

le
Aconnoer

Ppolilen
utzpenin

onds
fimeropee
Ntorgin
An, dort
kuvcblen
eure

Sapplementum, Eve Acceſſtones. 273

TxIV. Quæ contra jus fiunt, debent utique pro in-
fectis haberi.
LXV. In pari delicto „ vel cauſa, potior eſt conditio
poſſidentis.
rxVI. Cûm non fſtat per ecum, ad quem pertiner,
quominus conditio impleatur, haberi debet perinde, ae
ſi impleta fuiſſet.
LXVII. Quod alicui ſuo non licet nomine, nec ali-
eno licebit.
IXVIII. Poteſt quis per alium, quod poteſt ſcere per
ſeipſum. .
LXIX. In aliis promiſſis fidem non expedit obſervari,
LXxX. In alternativis debitoris e electio, & ſufficit
alterum adimpleri.
LIxXI. Qui ad agendum admittitur; eſt ad excipien-
dum multè magis admittendus.
LXXII. Qui facit per alium, proinde eſt, ac ſi faciar
per ſeipfum.
LxXXIII. Factum legitimè retractari non deber, licet
caſus poſtea eveniat, à quo non potuit inchoari.
LXXIV. Quod alicui gratiosè conceditur, trahi nan
debet ab aliis in exemplum.
LxxV. Fruſtra ſibi ſidem quis poſtulat ab eo fervari,
eui fidem à ſe præſtitam ſervare reculſat.
LTXxVI. Delictum perſonæ non debet in detrimentum
Eccleſiæ redundare.
LXXVII. Rationi congruit, ut ſuccedat in onere, qui
fubſtituitur in honore.
LxxXVIII. In argumentum trahi nequeunt, quæ pro-
pter neceſſitatem aliquando ſunt conceſſa.
IxXIX. Nemo poteſt plus juris transferre in alium,
quàm ſibi competere dignofſcatur.
Læxx. In toto partem non eſt dubium contineri.
LXXXI. In genetali conceffione non veniunt ea, quæ
quis non eſſer veriſimiliter in ſpecie conceffurus.
LxXXII. Qui centra jura mercçatur, bonam fidem
Præſumitut nen haberc. P 5 LMXENIII.

234 Ad K. P. Ea⸗Cvix Theologiam WMoralem

LXXXIII. Bona fides non batitar, ut ſemel exactum,
iterum exigatur.
IXXXIV. Cufm quid und vià prohibetur alicui, ad id
alia non debet admitti.
IXXXV. Contractus ex conventionc legem accipere
dignoſcuntur.
LIXXXVI. Damnum- quod quis ſuâ culpâ ſentit, ſibi
debet, non aliis imputare.
LXXXVII. Infantibus portæ non pateant dignitatum.
LXXXVIII. Certum eſt, quèd is committit in legem,
qui legis verba comple Renns „ cContra legis nititur vo-
uncatcn.
Datum Romæ apud 8. Petrum, Pontificatũs noſtri
anno quarto.

De uſu atriuſqte jurisg in Morali Theologia.

ILlud hic primum officii noſtri eſſet, ut, quæ ad cita=⸗
tiones legum pertinent, deſeriberemus. At La-Croix

noſter In chadurn ts radidir lib. L. Tract. 2. n. 87 8. Ut ex

hac parte nihil in eo deſideres, quo⸗ d in Beſombes Theo-
logia nonnulli ſuſcipiunt, Prædicantque. Si porrèò au⸗
thores adieris, ques ille citat ſub finem n. 879. multa
diſces ad uſum utriuſque juris in Morali Theologia ma-
Ximè utilia.
Interea, quæ nuper de uſu Conciliorum præſcripfſi-
mus, in jure Canenico, & Civili ſervanda quoque
erunt. Exemplis rem confirmo. Canone VI. diximus,
id maximè curandum, ut formulas Conciliorum ex
temporis quo illa celebrata ſunt, uſu, ac ſignificatio⸗
ne, interpretemur. Id dictum eſto de juris utriuſque
formulis. Lepidum eſt, quod pridem animadvertit La-
mindus Pritaniuns, ſeu Ludovicus Antonius Muratorius
vir celeberrimus ien libro infraſcripto: KRifteſſioni ſopra

er
u
I

tſer A
urälei,
gen 1
ilntit,

elnten
itlegen

Ponile o.

tcrris

Teslreie
7 M

4
hne A

AIrC

1. F70 Nt
onlhelen
Dnand⸗
1 ⸗ hn
Thedogar.

GCcllommn
ſnfe

eſorsung
nüwrde⸗

Supplementum, ſive Accettones. 2355

il buon guſto part. 2. cap. 7. Statuunt magni nominis
Theologi, quibus aſſentitur Buſembaum lib. 2. cap 4.
dub. 3. hic n. 92. Laico homini vetitam eſſe cum Aca-
tholico de fide tractationem, idque ex jure probant.

Legimus enim cap. Quicunque §. inhibemus de Haære-

ticis in 6. Inbibemus quoque, ne cuiquam laicaæ per-
ſonæ liceat publicè, vel privatim de ſide oatholica di-
ſyutare. At Canonem hunc Alexandri IV. perperam
trahi ad hanc quæſtionem, intellexiſſent viri illi cætero-
qui doctiſſimi, ſi XIII. ſæculo, quo Canon ille editus
eſt, Clerici, & Laici nomina alio omninò ſenſu, quàm
quo à nobis hodie uſurpantur, adhibita fuiſſe perpen-
diſſent. Clericus nempe is dicebatur, qui Fiteris eru-
ditus eſſet; contrà Laicus, qui literarum plane rudis.
Plura in hanc rem ibidem documenta illius ævi affert
Muratorius; plura invenies apud Cangium in Gloſſa-
rio Mediæ, & inſimæ Latinitatis. Quamobrem lon-
gè aliter Canon ille interpretandus, neque putandum,
ſæcularibus eo prohiberi diſputationes cum infidelibus
