eonmu libet obtentorum, ac etiam inhabilitatis ad illa
isKte & alia in poſterum obtinenda: Nec non quoad
ſi omnes & ſingulos ſuperius nominatos, inhibi-
mim tionis Ecoleſiaſticæ ſepulturæ, inhabilitatiſque
ntce ad omnes & ſingulos actus legitimos, infamiæ
n Ad P. La⸗Croix Theol. Supptl. D ac

= —

S= —

Se Ad K. P. La-Croix Theologiam Moralem

ac diffamationis & criminis læſæ Majeſtatis, &
hæreticorum, & fautorum eorundem in jure
expreſſis pœnis, eo ipſo & abſque ulteriori de-
claratione per omnes & ſingulos ſupradictos, ſi,
quod abſit, contrafecerint, incurrendis. A
quibus vigore cujuſcunque facultatis & clauſu-
larum etiam in Confeſſionalibus quibuſvis per-
ſonis, ſub quibuſvis verborum formis conten-
tarum, niſi à Romano Pontifice, vel alio ab eo
ad id ſpecialẽ facultatem habente, præterquam
in mortis articulo conſtituti, abſolvi nequeant.
Omnibus & ſingulis utriuſque ſexs Chriſti fi
delibus, tam Laicis quàm Clericis Sæcularibus
& quorumvis Ordinum Regularibus; & aliis
quibuſcunque perſonis, cujuſcunque ſtatus,
gradus, vel conditionis exiſtant, & quâcunque
Eccleſiaſticâ vel mundanâ profulgeant dignita-
te: etiam Sanctæ Romanæ Eccleſiæ Cardinali-
bus, Patriarchis, Primatibus, Archiepiſcopis,
Epiſcopis, Patriarchalium, Metropolitanarum
& aliarum Cathedralium, Collegiatarum ac in-
feriorum Eccleſiarum Prælatis, Clericis aliiſ-
que perſonis Eccleſiaſticis, Sæcularibus, & quo-
rumvis Ordinum, etiam Mendicantium Re-
gularibus, Abbatibus, Prioribus, vel Miniſtris
generalibus vel particularibus, Fratribus, ſeu
religioſis exemptis, & non exemptis: Studio-
rum quoque Univerſitatibus ſæcularibus, &
quorumvis ordinum etiam Mendicantium Re-
gularibus: nec non Regibus, Imperatoribus, E-
lectoribus, Principibus, Ducibus, Marchioni-
bus, Comitibus, Baronibus, Capitaneis, Con-
duclo-

ln

it 8
nnire
eonde⸗
iche!
li
claut
ſns Den
Conten
lotben
erchnn
eguean
Chtit
dulanbu
Cali
eKarin
ücunge
tcgnn

ardinel

Pilcone

tanarun
rumae

tles d

C
tlumm
Miuitr
nboeſe
1bos
üum
otbbel
lamn
ner lo
od⸗

Supplementum, Ave Aaceſſiones. 5I

ductoribus, Domicellis, omnibuſque Officiali-
bus, Judicibus, Notariis Eccleſiaſticis & Sæcula-
ribus, Communitatibus, Univerſitatibus, Po-
tentatibus, Civitatibus, Caſtris, Terris & Locis,
ſeu eorum & earum Civibus, Habitatoribus &
Incolis, ac quibuſvis aliis perſonis Eccleſiaſticis

vel Regularibus, ut præfertur per univerſum

orbem, ubicunque, præſertim in Alemania ex-
iſtentibas vel pro tempore futuris, ne Præfa-
tos errores, aut eorum aliquos perverſamque
doctrinam hujuſmodi aſſerere, affirmare, defen-
dere, prædicare, aut illi quomodolibet, publi-
cè vel occultè quovis quæſito ingenio vel colore,
tacité vel expreſſe favere præſumant. Inſuper,
uia errores præfati, & plures alii continentur
in libellis ſeu ſcriptis cujuſdam Martini Lutheri.
dictos libellos & omnia dicti Martini ſcripta ſeu
prædicationes, in latino vel quocunque alio idi-
omate reperiantur, in quibus dicti errores ſeu
eorum aliqui continentur, ſimiliter damnamus,
reprobamus, atque omnino rejicimus, & pro
omnino damnatis, reprobatis ac rejeclis, ut
præfertur, haberi volumus: Mandantes in vir-
tute ſanctæ obedientiæ, & ſub prædictis pœnis
eo ipſo incurrendis, omnibus & ſingulis utriuſ-
que ſexus Chriſti fidelibus ſuperius nominatis,
ne hujuſmodi ſcripta, libellos, prædicationes
ſeuſchedulas, vVel in eis contenta capitula, er-
rores aut articulos ſupradictos continentia le-

gere, aſſerere, Prædicare, laudare, imprimere,

publicare, ſive defendere per ſe vel alium ſeu
alios, directè vel indirectè, tacitè vel expreſſe,
D 2 publi-

52 Ad K. P. La-Croix Thrologiam Moralem

publicè vel occultè, aut in domibus ſuis, ſive
aliis publicis vel privatis locis tenere quoquo
modo præſumant: quinimo illa ſtatim poſt ha-
rum publicationem, ubicunque fuerint, per Or-
dinarios, & alios ſupradictos diligenter quæſi-
ta, publicè, & ſolemniter in præſentia Cleri &
Populi, ſub omnibus & ſingulis ſupradictis poœ-
nis comburant.
Quod verò ad ipfum Martinum attinet, bo-
ne Deus, quid prætermiſimus, quid non feci-
mus, quid paternæ charitatis omiſimus, ut eum
ab hujuſmodi erroribus revocaremus? Poſt-
quam enim ipſum citavimus, mitius cum eo
procedere volentes, illum invitavimus: atque
tam per diverſos tractatus cum Legato noſtro
habitos, quàm per literas noſtras hortati fui-
mus, ut à prædictis erroribus diſcederet; aut
ad nos, oblato etiam ſalvo conductu & pecuniâ

ad iter neceſſariâ, ſine metu ſine timore aliquo,

quem perfecta charitas foras mittere, debuit,
veniret, ac Salvatoris noſtri, Apoſtoli Pauli
exemplo, non in occulto, ſed palam & in fa-
cie loqueretur. Quod ſi feciſſet, pro certo, ut
arbitramur, ad cor reverſus errores ſuos cog-
noviſſet: nec in Romana Curia, quam tan-
topere vanis malevolorum rumoribus plus
quam oportuit tribuendo, vituperat, tot repe-
riſſet errata, docuiſſemuſque eum luce clarius,
Sanctos Romanos Pontifices prædeceſſores no-
ſtros, quos præter omnem modeſtiam injuriosé
lacerat, in ſuis Canonibus ſeu Conſtitutionibus,
quas mordere nititur, nunquam errâſſe: quia
juxta

lm
nen
nd
Ahte

ul
M
e
.

1

cn e
ro
1polhr
herd.
rnr;
Cſeri⸗
is Pee

nonſer⸗
Utt ellmn

Lott

um eo

ube
nolto
Ntatikui⸗
tet, ant
pecunl
Aliguo
Gebuit
Olaul
Cinkr
ekto,ut
orc⸗
umn un⸗
ug gun
wepe⸗
clutius
otes n
njutie
tiond
He,a
Arl

Sapplementum, ſive Acceſſtones. 53
juxta Prophetam, MNæ in Galaad reſina, nec me-
dicus deeſt. (Jer. 6.)
Sed obaudivit ſemper, & prædiclâ citatione,
omnibuſque & ſingulis ſupradictis ſpretis, ve-
nire contempſit, ac uſque in præſentem diem
contumax atque animo indurato, cenſuras ul-
tra annum ſuſtinuit: & quod deterius eſt, ad-
dens mala malis, de citatione hujuſmodi noti-
tiam habens, in vocem temerariæ appellationis
prorupit ad futurum Concilium, contra Con-
ſtitutionem Pii II. ac Julii II. prædeceſſorum
noſtrorum, quâ cavetur;, taliter a ppellantes,
hæreticorum pœnà plectendos. Fruſtra etiam
Concilii auxilium imploravit, qui illi ſe non
credere palam profitetur: ita ut contra ipſum,
tanquam de fide notoriè ſuſpectum, imò verè
hæreticum, abſque ulteriori citatione, vel mora,
ad condemnationem & damnationem ejus, tan-
quam hæretici, ac ad omnium, & ſingularum
ſubſeriptarum pœnarum, & cenſurarum ſeve-
ritatem procedere poſſemus.
Nihilominus de eorundem Fratrum noſtro-=
rum conſilio, Omnipotentis Dei imitantis ele-
mentiam;, qui non vult mortem peccatoris, ſed
magis ut convertatur & vivat zomnium in juria-
rum hactenus nobis & Apoſtolicæ Sedi illata-
rum obliti, omni, quàâ poſſumus, pietate uti de-
crevimus, & quantum in nobis eſt, agere, ut
Propoſità manſuetudinis viâ, ad cor revertatur,
& à prædictis recedat erroribus; ut ipſum tan-
quam filium illum prodigum ad gremium Ec-
cleſiæ revertentem benignè recipiamus. Tpſum
. D 3 igitur

54 Ad R. P. La-Croix Theologiam Moralem

igitur Martinum & quoſcunque ei adhærentes,
ejuſque receptatores, & fautores, per viſcera
miſericordiæ Dei noſtri, & per aſperſionem San-
guinis Domini noſtri JE(u Chriſti, quo & per
quem humani generis Redemptio, & ſanctæ Ma-
tris Eccleſiæ ædificatio facta eſt, ex toto corde
hortamur, & obſecramus, ut ipſius Eccleſiæ pa-
cem, unitatem & veritatem, pro qua ipſe Sal-
vator tam inſtanter oravit ad Patrem, turbare
deſiſtant, & à prædictis tam pernicioſis errori-
bus prorſus abſtineant, inventuri apud nos, ſi
eftectualiter paruerint, & parunſſe per legitima
documenta nos certificaverint, paternæ charita-
tis affectum, & apertum manſuetudinis, & cle-
mentiæ fontem.
Inhibentes nihilominus eidem Martino ex
nunc, ut interim ab omni prædicatione ſeu præ-
dicationis officio omnino deſiſtat.
Alioquin ut ipſum Martinum, ſi fortè juſti-
tiæ & virtutis amor à peccato non retrahat, in-
dulgentiæque ſpes ad pœnitentiam non reducat,
pœnarum terror oerceat diſciplinæ, eundem
Martinum, ejuſque adhærentes, complices, fau=

tores, & receptatores tenore præſentium requi-
rimus & monemus in virtute ſanctæ obedientiæ,

& ſub prædictis omnibus & fingulis pœnis eo
ipſo incurrendis, directè præcipiendo manda-
mus, quatenus infra ſexaginta dies, quorum
viginti pro primo, vigintipro ſecundo, & re-
liquos viginti dies pro tertio & peremptorio
termino affignamus, ab affixione præſentium
in locis infraſcriptis, immediateè ſequentes nu-
meran-

hen

et lan

nemder
100
Grll
Corce
lſe Pe⸗
ledal.
turbare
ertor⸗
noyl
legtum
echarttx.
Ce⸗

tino
eleupne

le uſti
hit, in
leduct
eunden
lces fu⸗
hmleyu⸗
heclentix
Pentzet
Omand
guorun
temyund
reſenum
Cetnun
Verit

Sapplementum, fve Acceſſiones. 55§

merandos, ipſe Martinus, complices, fauto-
res adhærentes, & receptatores prædicti, à præ-
fatis erroribus, eorumque prædicatione, ac
publicatione, & aſſertione, defenſione quo-
que, & librorum ſeu ſcripturarum editione ſu-
per eiſdem, ſive eorum aliquo omnino deſi-
ſtant, libroſque ac ſcripturas omnes & fingu-
las, præfatos errores, ſeu eorum aliquos quomo-
dolibet continentes, comburant, vel comburi
faciant.
Ipſe etiam Martinus errores & aſſertiones hu-
juſmodi omnino revocet, ac de revocatione hu-
juſmodi per publica documenta in forma juris
valida, in manibus duorum Prælatorum con-
ſignata, ad nos infra alios ſimiles ſexaginta dies
tranſmittenda, vel per ipſummet (ſi ad nos ve-
nire voluerit, quod magis placeret) cum præ-
fato pleniſſimo ſalvo conductu, quem ex nunc
concedimus, deferenda, nos certiores efficiat,
ut de ejus vera obedientia nullus dubitationis
ſcrupulus valeat remanere.
Alias ſi, quod abſit, Martinus præfatus, com-
plices, fautores, adhærentes & receptatores præ-
dicti ſecus egerint, ſeu præmiſſa omnia & ſin-
gula infra terminum prædictum cum effectu
non adimpleverint, Apoſtoli imitantes doctri-
nam, qui hæreticum hominem, poſt primam
& ſecundam correctionem, vitandum docuit,
ex nunc prout ex tunc, & & converſo, eundem
Martinum, complices, adhærentes, fautores &
receptatores præfatos, & eorum quemlibet, tan-
quam aridos palmites in Chriſto non manen-
D 4 tes,

56 Ad R. P. La-Croix Theologiam Moralem
tes, ſed dockrinam contrariam Catholicæ fidei

inimicam, ſive ſcandaloſam, ſeu damnatam,

in non modicam offenſam divinæ Majeſtatis, ac
Univerſalis Lecleſiæ & Fidei Catholicæ detri-
mentum & ſcandalum dogmatizantes, & præ-
dicantes, claves quoque Eccleſiæ vilipendentes,
notorios & pertinaces hæreticos eâdem autho-
ritate fuiſſe & eſſe declarantes, eoſdem ut ta-
les harum ſerie condemnamus, & eos pro ta-
libus haberi ab omnibus utriuſque ſexus Chri-
ſti fidelibus ſupradictis volumus & mandamus;
eoſque omnes & ſingulos omnibus ſupradictis,
& aliis contra tales à jure inflictis pœnis, & præ-
ſentium tenore ſubjicimus, & eiſdem irretitos
fuiſſe & eſſe, decernimus & declaramus.
Inhibemus præterea ſub omnibus & ſingulis

Præmiſſis pœnis, eo ipſo incurrendis, omnmibus

& ſingulis Chriſti fidelibus ſu perius nominatis,
ne ſcripta, etlam præfatos errores non conti-
nentia, ab eodem Martino quomodolibet con-
dita vel edita, aut condenda, vel edenda, ſeu
eorum aliqua, tanquam ab homine orthodoxæ
fidei inimico, atque ideo vehementer ſuſpe-
cta, & ut ejus memoria omnino deleatur de
Chriſti fidelium conſortio , legere, aflerere,
Prædicare, laudare, imprimere, publicare, ſive
defendere per ſe vel alium ſeu alios, directè vel
indirectè, tacitè vel expreſſè, publicè vel occul-
tè, ſen in domibus ſuis, ſive aliis locis, publicis
vel privatis tenere quoquomodo præſumant;
quinimo illa comburant, ut præfertur.
Monemus inſuper omnes & ſingulos Chriſti
, ſide-

retics
8
nponn
omnbbu
minati
ncontl⸗
bet eon⸗
endalel
hocoxe
Cle⸗
enar
Aerer,
re, Nje
edevel
coccul
publice
ſamman
o

.

e⸗

terminj prædicti declaratorum hæreticorum, &

Supplementum, Eve Acceſſonests. 57
fideles ſupradiétos ſub eadem excommunica-
tionis latæ ſententiæ pœna, ut hæreticos præ-
dictos declaratos & condemnatos, mandatis
noſtris non obtemperantes, poſt lapſum termi-
ni ſupradicti evitent, & quantum in eis eſt, evi-
tari faciant ½ nec cum eiſdem vel eorum aliquo
commercium, aut aliquam converſationem

ſeu communionem habeant, nec eis neceſſaria

miniſtrent.
Ad majorem præterea dickti Martini, ſuo-
rumque complicum, fautorum & adhærentium
ac receptatorum prædictorum, ſic poſt lapſum
condemnatorum confuſionem, univerſis & ſin-
gulis utriuſque ſexus Chriſti fidelibus, Patriar-
Chis, Archiepiſcopis, Epiſcopis, Patriarcha⸗
lium, Metropolitanarum & aliarum Cathedra-
lium, Collegiatarum ac inferiorum Eccleſia-
rum Prælatis; Capitulis aliiſſque perſonis Ec-
cleſiaſticis, Sæcularibus, & quorumvis Ordi=
num, etiam Mendicantium (præſertim ejus
Congregationis, cujus dictus Martinus eſi pro-
feſſus, & in qua degere vel morari dicitur)
Kegularibus, exemptis, & non exemptis, nec
non univerſis, & ſingulis Principibus, quâcun-
que Eccleſiaſticà vel mundanâ fulgentibus di-=
gnitate, Regibus, Imperatoris Electoribus;
Ducibus, Marchionibus, Comitibus, Baroni-
bus, Capitaneis, Conductoribus, Domicellis.
Communitatibus, Univerſitatibus, Potentati-
bus, Civitatibus, Terris, Caſtris, & Locis,
ſeu eorum habitatoribus, civibus, & incolis,
B 5 omni-

58 Ad K. P. La-Croiv Theologiam Moralem

omnibuſque aliis & ſingulis ſupradictis, per
univerſum orbem, præſertim in eadem Ale-
mania conſtitutis mandamus; quatenus ſub
prædictis omnibus & ſingulis pœnis, ipſi vel
eorum quilibet, præfatum Martinum, compli-
ces, adhærentes, receptantes, & fautores per-
ſonaliter capiant, & captos ad noſtram inſtan-
tiam retineant, & ad nos mittant; reportaturi
pro tam bono opere, à nobis & Sede Apoſto-
lica remunerationem præmiumque condig-
num; vel ſaltem eos & eorum quemlibet, de
Metropolitanis, Cathedralibus, Collegiatis,
& aliis Ecoleſiis, Domibus, Monaſteriis, Con-
ventibus, Civitatihus, Dominiis, Univerſita-
tibus, Communitatibus, Caſtris, Terris, ac
Locis, reſpectivè tam Clerici, & Regulares,
quaàm Laici omnes & ſinguli ſupradicti omnino
expellant. .
Civitates verò, Dominia, Terras, Caſtra,
Villas, Comitatus, Fortalitia, Oppida, & loca

quæcunque ubilibet conſiſtentia, eorum & ea-

rum reſpectivè Metropolitanas, Cathedrales,
Collegiatas, & alias Eccleſias, Monaſteria,
Prioratus, Domos, Conventus & loca religioſa
vel pia cujuſcunque ordinis, ut præfertur, ad
quæ præfatum Martinum, vel aliquem ex præ-
dictis declinare contigerit, quamdiu ibi perman-

ſerit, ex triduo poſt receſlum, Eccleſiaſtico

ſublicimus interdicto.
KEt ut præmiſtia omnibus innoteſcant, man-
damus inſuper univerſis Patriarchis, Archiepi-
ſcopis, Epitcopis, Patriarchalium, Metropoli-
tana-

e Supplementum, ſive Acceſſiones. 59

tanarum, & aliarum Cathedralium ac Colle-
ferl giatarum Eccleſiarum Prælatis, Capitulis aliiſ-
enuſt que perſonis Eccleſiaſticis, Sæcularibus, & quo-
üH rumvis Ordinum ſupradictorum Regularibus,
comt Fratribus Religioſis, Monachis, exemptis, &
espen non exemptis ſupradictis, ubilibet, præſertim
hitin in Alemania conſtitutis, quatenus ipſi vel eo-
ortuti rum quilibet ſub ſimilibus cenſuris & pœnis eo
Ahto. ipſo incurrendis, Martinum omneſque & ſingu-
cone los ſupradictos qui elapſo termino hujuſmodi
bet, 4 Mandatis ſeu Monitis noſtris non paruerint, in
egam eorum Ecleſiis, Dominicis, & aliis Feſtivis
iC“ diebus, dum ibi major populi multitudo ad divi-
twerua na convenerit, declaratos hæreticos & condem-
es; natos publicè nuncient, faciantque & mandent
eoolta ab aliis nunciari, & ab omnibus arctius evitari.
lommm Nec non omnibus Chriſti fidelibus, ut eos
evitent pari modo ſub prædictis eenſuris & pœ-
Cinn nis; & præſentes literas, vel earum tranſum-
Alo ptum ſub forma infraſcripta factum, in eorum
umn AOs Ecclefiis, Monaſteriis, Domihus, Conventibus,
khedtls & aliis locis, legi, publicari, atque affigi fa-
Nnſtenm ciant. Excommunicamus quoque & anathema-
3teigt tizamus omnes & ſingulos, eujuſcunque ſtatùs,
u,A gradus, conditionis, præeminentiæ, dignitatis,
nape aut excellentiæ fuerint, qui quominus præſen-
ihem tes literæ, vel earum tranſlumpta, copiæ ſeu
deſaa exemplaria, in ſuis terris, & dominiis legi, af-
figi & publicari poſſint, fecerint, vel quoquo
t,u modo procuraverint, per ſe vel per alium, ſeu
Atit alios, publicè vel occulte, directe vel indirecte,
N tacitè vel expreſſè.
uct . Poſtre-

6.r Ad R. P. La-Croix Theologian Moralem

Poſtremò, quia difficile foret præſentes lite-

ras ad fingula quæque loca deferri, in quibus
neceſſarium foret, volumus & Apoſtolic au-
thoritate decernimus, quod earum tranſumptis
manu publici Notarii confectis & ſubſcriptis;
vel in alma Urbe impreſſis, & figillo alicujus
Eccleſiaſtici Prælati munitis, ubique ſtetur &
plena fides adhibeatur, prout originalibus lite-
ris ſtaretur & adhiberetur, ſi forent exhibitæ vel
oſtenſæ.
Et ne præfatus Martinus, omneſque alii ſu-
pradicli, quos præſentes literæ quomodolibet
concernunt, ignorantiam earundem literarum,
& in eis contentorum omnium & ſingulorum
prætendere valeant, literas ipfas in Baſilicæ

Principis Apoſtolorum, & Cancellariæ Apoſto Ke

licæ nec non Cathedralium Eccleſiarum Bran-
deburgenſis, Milnenſis & Meſi purgenſis valvis
affigi & publicart debere volumus; decernen-
tes, quod earundem literarum publicatione ſic
factaà, ſupradictum Martinum, omneſque alios
& ſingulos prænominatos, quos literæ hujuſmo-⸗
di quomodolibet concernunt, perinde arctent,
ac ſi literæ ipſæ die affixionis & publicationis
hujuſmodi eis perſonaliter lectæ & intimatæ fo-
rent; cùm non ſit inveriſimile, quod ea, quæ
tam patenter fiunt, debeant apud eos incognita
remanere. .
Non obſtantibus Conſtitutionibus & Ordi-
nationibus Apoſtolicis, ſeu ſi ſupradictis om-
nibus & fingulis, vel eorum alicui, aut quihuſ⸗
Vis aliis à Sede Anoſtolica prædicta, vel ab ea
poteſta-

rlern
.

glonr

Ner

ſuie
indtbe
nfung
onpt
aleuiu
ſeturg
lbuzlite⸗
bttenel

Ueqluſe
dolbet

teratum

Clorum

n Nahlie
2Apote
um Drar
ispalin
ecernen
Atonekt
guealc
lujalone⸗
earckenn
Dlcarooni
tlmuteth⸗
olenga
rognit

ior⸗
ut gt⸗
epen

Ack⸗

Supplementum, ſve Acceſſtones. er
poteſtatem habentibus, ſub quavis forma, eti
am Confeſſionali, cum quibuſvis etiam fortiſſi-
mis clauſulis, aut ex quavis cauſa ſeu grandi
conſideratione, indultum & conceſlum exiſtat,
quod interdici, ſuſpendi vel excommunicari
non poſſint per literas Apoſtolicas, non facien-
tes plenam & expreſſam, ac de verbo ad ver-
bum, non autem per clauſulas generales id im-
portantes, de indulto hujuſmodi mentionem;
ejuſdem indulti tenores, cauſas & formas pe-

rinde ac ſi de verbo ad verbum inſererentur, ita

ut omnino tollantur, præſentibus pro expreſſis
habentes.
Nulli ergo omnino hominum liceat hanc pa-
ginam noſtræ damnationis, reprobationis reje-
Ctionis, decreti, declarationis, inhibitionis,
voluntatis, mandati, hortationis, obſecratio-
nis, requiſitionis, monitionis, aſſignationis,
conceſſionis, damnationis, ſubjectionis, excom-
municationis, & anathematizationis infringere,
velei auſu temerario contraire. Si quis autem
hoc attentare præſumpfſerit, indignationem Om-
nipotentis Dei, ac Beatorum Petri ac Pauli A-
poſtolorum ejus, ſe noverit incurſurum.
Datum Romæ, apud S. Petrum, anno Incar-
nationis Dominicæ MDXAX. 17. Kalendas Julii,
Pontificatus noſtri anno octavo.

Viſa R. Milanefius
Albergats,

II. GRE-

62 Ad R. P. La-Croix Theologiam Moralem
11.

G REGORII XlII.
PAP BULLA

Contra Propoſitiones MroNAELIS BATI.

GCREGORIUS EPISCOPUS
SERVUS SERVORUM DEI,

ad futuram rei memoriam.

P Roviſtonis noltræ debet provenire ſubſidio,
ut ea, quæ à pradeceſſoribus noltris emana-
runt, ſuadente maximé ſidei Catholicæ conſerva-
tione, ubicunqne ipſis opus elt, producantur.
Ouare nos tenorein literarum felicis recordatio-
nis Pii Papæ V. prædeceſſoris noſtri in ejus regi-
Itro repertum deſoribi, & præſentibus annotari
fecimns, qui talis eſt:
Pius Epiſlcopus, Servus Servorum Dei, ad
futuram rei memoriam. Ex omnibus afflicti-
onibus, quas in hoc loco à Domino conſtituti,
tam luctuoſo tempore ſuſtinemus, ille animum
noſtrum præcipue excruciat dolor, quod Reli-
gio Chriſtiana, tantis jampridem turbinibus
agitata, novis quotidie propoſitis opinionibus
conflictetur, Chriſtique populus antiqui hoſtis
ſuggeſtione diſſectus, in alios atque alios erro-
res paſſim, & promiſcue deferatur. Quantum
vero ad nos attinet, totis viribus conamur, ut
illi ſimul atque proſiliunt, penitus oppriman-
tur.

n

ll

3.

O5U
l.

lide
i, enunt
onterv
durattr
rellfale
1cſan
Aot

nbei,
dusalli
Conſtitn
leanumu
uoche
Cutbinbi
gonbe
hgulkot
alosen
Quunt
Ohamt
opem
l

Supplementum, pve Acceſſiones. 6 3

tur. Magnoetenim mœrore afficimur, quod
plerique ſpectatæ alioquin probitatis & doctri-
næ, in varias ſententias offenſionis & periculi
plenas, cum verbo, tum ſcriptis prorumpunt,
deque eis etiam in ſcholis invicem controver-
ſantur; cujuſmodi ſunt ſequentes:
I. Nec Angeli, nec primi Hominis adhuc in-
tegri merita, recte vocantur gratia.
II. Sicut opus malum ex natura ſua eſt mor-
tis æternæ meritorium, ſic honum opus ex na-
tura ſua eſt vitæ æternæ meritorium.
III. Et bonis Angelis, & primo Homini, ſi
in ſtatu illo perfeveraſſet uſque ad ultimum vi-

tæ, felicitas eſſet merces, & non gratia.

IV. Vita æterna Homini integro, & Angelo
promiſſa fuit intuitu hbonorum operum, & bo-
na opera ex lege naturæ ad illam conſequen-
dam per ſe ſufſiciunt.
V. In promiſſione ſacta Angelo, & primo
Homini continetur naturalis juſtitiæ conſtitu-
tio, qua pro bonis operibus, ſine alio reſpectu,
vita æterna juſtis promittitur.
VI. Naturali lege conſtitutum fuit Homini,
ut, ſi in obedientia Berſeveraret, ad eam vitam
pertranſiret, in qua mori non poſſet.
VII. Primi Hominis integri merita fuerunt

primæ creationis munera, ſed juxta modum

loquendi Seripturæ facræ non rectè vocantur
gratia; quo fit, ut tantum merita, non etiam
gratia debeant nuncupari.
VIII. In redemptis per gratiam Chriſti, nul-
lum inveniri poteſt bonum meritum, quod ſit
gratis indigno collatum. IX.

54 Ad X. P. La-Croix Theologiam Moralem
IX. Dona conceſſa Homini integro, & An-
gelo, forſitan, non improbanda ratione, poſ-
ſunt dici gratia: ſed quia ſecundùm uſum ſacræ
Scripturæ, nomine gratiæ, ea tantum munera
intelliguntur, quæ per J Eſum Chriſtum male
merentibus, & indignis conferuntur; ideo ne-
que merita, neque merces, quæ illis redditur,
gratia dici debet.
X. Solutio pœnæ temporalis, quæ, peccato
dimiſſo, ſæpe remanet, & corporis reſurrectio,
proprie nonniſi menti Chriſti adſeribenda eſt.
XI. Quod pie, & juſte in hac vita mortali
uſque in finem vitæ converſati, vitam conſe-
quimur æternam, id non proprie gratiæ Dei,
ſed ordinationi naturali ſtatim initio creationis
conſtitutæ, juſto Dei judicio deputandum eſt,
neque in hac retributione bonorum ad Chriſti
meritum reſpicitur, ſed tantum ad primam
inſtitutionem generis humani, in qua, lege na-
turali conſtitutum eſt, ut juſto Dei judicio obe-
dientiæ mandatorum vita æterna reddatur.
XII. Pelagii ſententia eſt: Opus bonum, ci-
tra gratiam adoptionis factum, non eſt regni
cleſtis meritorium,
XIII. Opera bona à filis adoptionis facta,
non accipiunt rationem meriti ex eo, quod
fiant per Spiritum adoptionis inhabitantem
corda filiorum Dei, ſed tantum eo, quod ſint
conformia legi, quodque per ea præſtatur obe-
dientia legi.
XIV. Opera hona juſtorum non accipiunt
in die judicii extremi ampliorem mercedem,
quam

tt
Pe
ſwnin
muke
nln
Dinl

ucſe

(emne

Amat
munn

A
oli.
Ole, N
1 U ſn
Imunen
um mi
ileon
ſedcitun

Peccato

urrecho
encel
Amorti
n onle⸗
Nrei
Neationt
ddlumn et
Cn
Primar
legem
coobe⸗
Catur.
hnume⸗

eltenn

nokcke
, o
biuntent
nod 1r
ur⸗

Lecen
etcten,
in

Supplementum, ſive Acceſſiones. 5

quam juſto Dei judicio mereantur accipere.
XV. Ratio meriti non confiſtit in eo, quòd,
qui bene operatur habeat gratiam, & inhabi-
tantem Spiritum ſanctum; ſed in eo ſolum,
quod obedit Divinæ legi.
XVI. Non eſt vera legis obedientia, quæ fit
ſine charitate.
XVII. Sentiunt cum Pelagio, qui dicunt,
eſſe neceſſarium ad rationem meriti, ut homo
per gratiam adoptionis ſublimetur ad ſtatum
Deificum.
XVIII. Opera Catechumenorum, ut Fides
& Pœnitentia ante remiſſionem peccatorum fa-
cta, ſunt vitæ æternæ merita, quam vitam ipſi
non conſequentur, niſi prius præcedentium de-
lictorum impedimenta tollantur.
XIX. Opera Juſtitiæx & Temperantiæ, quæ
Chriſtus fecit, ex dignitate perſonæ operantis,
non traxerunt majorem valorem.
XX. Nullum eſt peccatum ex natura ſua ve-
niale, ſed omne peccatum meretur pœnam
æternam.
XXI. Humanæ naturæ ſublimatio, & exal-
tatio in conſortium Divinæ naturæ, debita fuit
integritati primæ conditionis, & proinde natu-
ralis dicenda eſt, & non ſupernaturalis.
XXII. Cum Pelagio ſentiunt, qui textum
Apoſtoli ad Romanos 2. Gentes, quæ legem non
habent, naturaliten, quæ legis ſunt, fuciunt, in-
telligunt de gentibus fidei gratiam non haben-
tibus.
XXIII. Abſurda eſt eorum ſententia, qui
Aa P. La-Croiæ Theol. Suppl. E dicunt

56 Ad R. P. La-Croix Theologiam Moralem.

dicunt hominem ab initio, dono quodam ſu-
pernaturali, & gratuito, ſupra conditionem
naturæ ſuæ fuifle exaltatum, ut Fide, Spe &
Charitate Deum ſupernaturaliter coleret.
XXIV. A vanis & otioſis hominibus, ſe-

cundum inſipientiam Philoſophorum, excogi- I.
tata eſt ſententia, quæ ad Pelagianiſmum reji- l
cienda eſt; Hominem ab initio ſic conſtitutum, wd

ut per dona naturæ ſuperaddita, fuerit largita-

te Conditoris ſublimatus, & in Dei filium ado- L

ptatus.

ta, & Philoſophorum virtutes ſunt vitia.
XXVI. Integritas primæ creationis non fuit

indebita humanæ naturæ exaltatio, ſed natura-

lis ejus conditio.
XXVII. Liberum arbitrium ſine gratiæ Dei
adjutorio, nonniſi ad peccandum valet.
XXVIII. Pelagianus eſt error, dicere, quod
liberum arbitrium valet ad ullum peccatum
vitandum.
XvxIX. Non ſoli fures ii ſunt latrones, qui
Chriſtum, viam & oſtium veritatis, & vitæ ne-
gant, ſed etiam quicunque aliunde, quàm per
ipſum in via juſtitiæ Lhoc eſt aliam juſtitiam
conſcendi poſſe docent.
XXX. Aut tentationi ulli, ſine gratiæ ipſius
ad jutorio reſiſtere hominem poſſe, ſic ut in eam
non inducatur, aut ab ea non fuperetur,
XXXI. Charitas perfecta, & fincera, quæ
eſt ex corde puro, & conſcientia bhona, & fide
non ficta, tam in Catechumenis, quâm in pœ-
niten-

XXV. Omnia opera infidelium ſunt pecca- n

l
Supplementum, ſive Acceſſtoner. 67
it nitentibus poteſt eſſe ſine remiſſione peccato-
6 rum.
“ . XXXII. Charitas illa, quæ eſt plenitudo le-
bu Lis, non eſt ſemper conjuncta cum remiſſione
neccatorum.
ee XXXIII. Catechumenus juſte, rectè & ſan-
D ctè vivit, & mandata Dei obſervat, ac legem
„ implet per charitatem, ante obtentam remiſ-
htlage ſionem peccatorum, quæ in Baptiſmi lavacro
n demum percipitur.
XXXIV. Diſtinctio illa duplicis amoris, na-
turalis videlicet, quo Deus amatur, ut author
naturæ, & gratuiti, quo Deus amatur, ut hea-
nonlt tificator, vana eſt, & commentitia, & ad illu-
Günmu qendum ſacris Literis „& plurimis veterum te-
ſtimoniis, excogitata.
gaal XXNXV. Omne, quod agit peccator, vel ſer-
et. vus peccati, peccatum eſt.
e XXXVI. Amor naturalis, qui ex viribus na-
e ruræ exoritur, ex ſola Philoſophia per elatio.
nem præſumptionis humanæ, cum in juria Cru-
one, cis Chriſti defenditur à nonnullis Doctoribus.
Anien XXXVII. Cum Pelagio ſentit, qui boni ali-
Jumk quid naturalis hoc eſt, quod ex natura totis vi-
lktum ribus ortum ducit, agnoſcit.
XXXVIII. Omnis amor crzaturæ rationa-
eilt lis, aut vitioſa eſt cupiditas, quà mundus diligi=
uInd tur, quæ à Joanne prohibetur; aut laudabilis
iu, illa charitas, quâ per Spiritum S. in corde dif-
cer fuſa eſt, Deus amatur.
AH XXXIX. Quod voluntariè fit, etiamſi ne-
umg ceſlario fiat, libere tamen fit.

I E 2 XL. In

ntpe⸗
vitia,

68 Ad R. P. La-Croix Theologiam Moralem

XL. In omnibus ſuis actibus peccator ſervit
daminanti cupiditati.
XLI. Is libertatis modus, qui eſt à neceſſita-
te, ſub libertatis nomine non reperitur in Scri-
pturis, ſed ſolum nomen libertatis à peccato. um
XLII. Juſtitia, qua juſtificatur per fidem im- *
pius, conſiſtit formaliter in obedientia manda- Alei
torum, quæ eſt operum juſtitia, non autem in
gratia aliqua animæ infuſa, quà adoptatur ho-
mo in filium Dei, & ſecundum interiorem ho- e
minem renovatur, ac Divinæ naturæ conſors ta
efficitur, ut ſic per Spiritum S. renovatus, de- “
inceps bene vivere, & Dei mandatis obedire “
Poſlit. l
XLIII. In hominibus pœnitentibus, ante Sa- en
cramentum abſolutionis; & in Catechumenis lun
ante Baptiſmum, eſt vera juſtifieatio; ſeparata nal
tamen à remiſſione peccatorum. mmuu
XLIV. Operibus pleriſque, quæ à fidelibus u
fiunt, ſolum ut Dei mandatis pareant, cujuſ-
modi ſunt, obedire parentibus, depoſitum rech
dere, ab komiciclie, à furto, à fornicatione ab-
ſtinere, juſtificantur quidem homines, quia
ſunt legis obedientia, & vera legis juſtitia, non
tamen iis obtinent incrementa virtutum.
XLV. Sacri ficium Miſſæ non aliâà ratione eſt
Sacrificium quàm generali illa, quâ omne opus Nr
quod fit, ut ſanctâà ſocietate, Deo homo inhæ-
reat.
XLVI. Ad rationem, & definitionem pec-
cati non pertinet voluntarium; nec definitio-
nis quæſtio eſt, ſed cauſæ, & originis, utrum
omne peccatum debeat eſſe voluntarium.
XLVII.

Fypplementum, ſive Acceſſtones. 69

XLVII. Unde peccatum originis vere habet
rationem peccati ſine ulla ratione, ac reſpectu
Unern ad voluntatem, a qua originem habuit.
urin. XLVIII. Peccatum originis eſt habituali
perent parvuli voluntate voluntarium, & habitualiter
iem dominatur parvulo, eo quod non gerit con-
amm trarium voluntatis arbitrium.
aen XLIX. Et esz habituali voluntate dominan-
punt te fit, ut parvulus diſcedens ſine regenerationis
ſgten Sacram ento, quando uſum rationis conſecutus
200 Erit, a ualiter Deum odio habeat, Deum blaſ-
nPhemet, & legi Dei repugnet.
Pcbel L. Prava deſideria, quibus ratio non conſen-
tit, & quæ homo invitus patitur, ſunt prohibi-
anteſ ta Præcepto, Non concupiſces.
LI. Concupiſcentia, ſive lex membrorum,
& prava ejus deſideria, quæ inviti ſentiunt ho-
mines, ſunt vera legis obedientia.
det LII. Omne ſcelus eſt ejus conditionis, ut
ſuum authorem, & omnes poſteros eo modo
inficere poſſit, quo infecit prima tranſgreſſio.
LIII. Quantum eſt ex vi tranſgreſſionis, tan-
tum meritorum malorum à generante contra-
hunt, qui cum minoribus naſcuntur vitiis, quam
qui cum majoribus.
LIV. Definitiva hæc ſententia, Deum homi-
ni nihil imponſibile præcepiſſe, falſo tribuitur
ned Auguſtino, eum Pelagii ſit.
onor LV. Deus non potuiſſet ab initio talem cre-
Are hominem, qualis nunc naſcitur.
toren LVI. In peccato duo ſunt; actus, & reatus,
in tranſeunte autem actu, nihil manet niſi reatus,
R ſive obligatio ad pœnam. E 3 LVII.
unmn B

7

W

echume
ſeyen

n,
Drumr
ationen
ines, 4
ſkrize
Ntun.
inntlone

70 Ad K. P. La-Croix Theologiam Moralem

LVII. Unde in Sacramento Baptiſmi, aut
Sacerdotis abſolutione, proprie reatus peccati Mun
duntaxat tollitur, & miniſterium Sacerdotum
ſolum liberat à reatu.
LVIII. Peccator pœnitens non vivificatur
miniſterio Sacerdotis abſolventis, ſed à ſolo
Deo, qui pœnitentiam ſuggerens, & inſpirans,
vivificat eum, & reſuſcitat; miniſterio autem
Sacerdotis ſolum reatus tollitur.
LIX. Quando per eleémoſynas aliaque poœ- N
nitentiæ opera Deo ſatisfacimus pro poœnis süm
temporalibus, non dignum pretium Deo pro mnin,
Peccatis noſtris offlerimus, ſicut quidam erran- Wien
tes autumant (nam alioqui eſſemus, ſaltem ali- Uln
qua ex parte, redemptores) ſed aliquid faci-
mus, cujus intuitu Chriſti ſatisfactio nobis ap. hhi
Plicatur, & communicatur. 5
LX. Per paſſiones Sanctorum in Indulgen-
tiis communicatas non proprie redimuntur
noſtra delicta, ſed per communionem charita-
tis nobis eorum paſſiones impartiuntur, ut di-
Sni ſimus, qui pretio Sanguinis Chriſti à pœnis
Pro peccatis debitis liheremur. .
LXI. Illa Doctorum diſtinctio, Divinæ le-
gis mandata bifariam impleri, altero modo
quantum ad præceptorum operum ſubſtan-
tiam tantum; altero quantum ad certum quen:
dam modum, videlicet ſecunduùm quem va,-
leant operantem perducere ad regnum æter- e
num (hoc eſt ad modum meritorum) commen-·
titia eſt, & explodenda.
LXII. Illa quoque diſtinctio, quà opus dici-

tur

2*
=-

tol
ln Supplementums, ſyve Aeceſſtones. 71

tur bifariam bonum, vel quia ex objecto, &
omnibus cireumſtantiis rectum eſt, & bonum
Nentn E Lquod moraliter bonum appellare confueve-
runt, velquia eſt meritorium regni æterni, eo
Ufen quod ſit à vivo Chritti membro per Spiritum
li charitatis, relicienda eſt.
ſian LXIII. Sed & illa diſtinctio dquplieis juſtitiæ;
Oalten alterius, quæ fit per Spiritum charitatis inha-
bitantem; alterius, quæ fit ex inſpiratione qui-
alrn dem Spirituͦs ſancti cor ad Pœnitentiam exci-
0 pon tantis, ſed nondum cor inhabitantis, & in eo
Domm charitatem diffundentis, quâ Divinæ legis ju-
merm ſtificatio impleatur, ſimiliter rejicitur.
Hemd LXIV. Item & illa diſtinctio duplicis vivifi-
Gidte cationis; alterius, quâ vivificatur peccator,
onbig dum ei Pœnitentia, & vitæ novæ propoſitum,
& inchoatio per Dei gratiam inſpiratur; alte-
lcdle rius, qu4â vivificatur, qui vere juſtificatur &
⸗mum palmes vivus in vite Chriſto efficitur, pariter
cht commentitia eſt, & Scripturis minime con-
urId gruens.
