in,
nikntomin
enplunthn
Amum oconn
ttmmunn
uICbder,
Mnolen

ILoII

Ugenton

lerls li
uneohin
e n
tlnn
Fimm, hu
nieun,
N me
au

lu O

D n

lee
N g

Supplementum, ſive Acceſſiones. 609
tium 5 Et quod in ſalutem, & curationem Ani-

marum ˙ Deo, qui dives eſt in miſericordia, in-

ſtitutum eſt, execrabili ſceleſtorum quorundam

Sacerdotum improbitate in earum perniciem,

atque interitum vertatur.
Dudum quidem à fel. rec. Gregorio Papa
XV. Prædeceſſore Noſtro per ſuas literas in for-
ma Brevium ſub datum Romæ apud S. Mariam
Ma jjorem die 30. Auguſti 1622. Pontificatus ſui
anno ſecundo, ſapienter proviſum fuit contra
quoſcunque Sacerdotes audiendis Confeſſioni-
bus deputatos ad turpia, & inhoneſta ſolici-
tantes; Et deinceps ſucceſſivis temporibus ad
earum literarum interpretationem, ac declara-

tionem plura ſubinde à Congregatione Vener.

Fratrum Noſtrorum S. R. E. Cardinalium ad-
verſus hæreticam pravitatem generalium Inqui-
ſitorum ſub die 11. meniis Februarii anno Do-
mini 166 1. prodiérunt Decreta, & à rec. mem.
Alexandro PP. VII. pariter Prædeceſſore No-
ſtro in Congregatione Generali Sanctæ Roma-
næ Univerfalis Inquiſitionis die 24. Septemb.
166 5. coram eo habitâ, inter alios ab Evange-
lica veritate, & ſanctorum Patrum doctrina
alienas, & diſſonas propoſitiones, ſexta videli-=
cet, & ſeptima, huc revocandæ, damnatæ, &
prohibitæ fuerunt; Nos itaque maturè per-
pendentes quanti momenti ſit ad æternam ani-
marum ſalutem ea ubique exactèé obſervari, &
quanti ad infirmas Oves curandas, & decorem
S. Eccleſiæ Dei retinendum interſit, ne aliqui
Sacerdotes Pœnitentiæ Sacramento nefariè ab-
Ad P. La-Croix Thevl. Suppl. Q uten-

1

61 Ad K. P. La-Croiæ Theologiam Moralem

utentes Pœnitentibus pro curatione vulnus;
pro pane lapidem, pro piſce ſerpentem, pro
medicina venenum porrigant, ſed animo ſe-
cum recolentes, ſe à Chriſto Domino Præſides,
& Judices animarum conſtitutos, eâ ſanctitate,
quæ ſublimitati, ac dignitati muneris convenit,
tam venerandum Sacramentum adminiſtrent,

Motu proprio, & ex certa ſcientia, ac matura

deliberatione Noſtra præfatas literas hujuſmo-
di, ac omnia, & ſingula decreta prædicta ad illa-
rum interpretationem, & declarationem ema-
natâà Apoſtolicà Authoritate tenore præſen-
tium approbamus, & confirmamus, illiſque om-
nibus, & ſingulis inviolabilis Apoſtolicæ firmi-
tatis robur ad'icimus; Atque etiam, quatenus
opus ſit, denuo committimus, & mandamus
omnibus hæreticæ pravitatis Inquiſitoribus, &
Locorum Ordinariis omnium Regnorum, Pro-
vinciarum, Civitatum, Dominiorum, & Loco-=
rum univerſi Orbis Chriſtiani in ſuis reſpecti-=
Vè Diœceſibus, ut diligenter omnique huma-
no reſpectu poſtpoſito inquirant, & procedant
contra omnes, & ſingulos Sacerdotes tam Sæ-

culares, quàm Kegulares quomodolibet exem-

ptos, ac Sedi Apoſtolicæ immediate ſubjectos,
quorumcunque Ordinum, Inſtitutorum, So-
cietatum, & Congregationum, & cujuſcunque
Dignitatis, & Præeminentiæ, aut quovis Pri-
vilegio, & Indulto munitos, qui aliquem Pœ-
nitentem, quæcunque perſona illa ſit, vel in

actu Sacramentalis Confeſſionis, vel ante, vel
immediatè poſt Confeſſionem, vel occaſione,

aut

ſrr
Gnde

aleer

idor

1 t;
ed

monefe

udien
nt
Mmtsſere
hennnn
Mrsdor
Mulfetun
tni
Alen de⸗
Eiznie
uimmn
Atenet
tunſn
i, indte⸗

Urit
ulart
6 1 dble⸗

„Krt⸗

,

n
eſe

alhinſten
rmntl
Uthiuſno⸗
nlinler
nm enn
Krne,
4 r Pr
umleenn.

Utheatin
Pkkinzen
, Annkr
lerimt,

An

Nerane
Gnnnker
nn,N
nuce
uluh,
Nns,Ki

n, ſe
4

Supplementum, ſive Atceſſiones. 611

aut prætextu Confefſionis, vel etiam extra oc-
caſonem Confeſſlionis in Confeſſionali, ſive in
alio loco ad Confefliones audiendas deſtinato,
aut electo cum ſimulatione audiendi ibidem

Confeſſionem ad inhoneſta, & turpia ſolicita-

re, vel provocare, ſive verbis, ſive ſignis, ſive
nutibus, ſive tactu, ſive per ſcripturam, aut
tunc, aut poſt legendlam tentaverint, aut cum
eis illicitos, & inhoneſtos ſermones, vel tracta-
tus temerario auſu habuerint; Et quo in aliquo
ex hujuſmodi nefariis exceſſibus culpabiles re-
pererint, in eos pro criminum qualitate, &
circumſtantiis ſeveré animadvertant per con-
dignas pœnas juxta memoratam Gregorii Præ-
deceſſoris Noſtri Conſtitutionem, quam hic de
verbo ad verbum pro inſerta haberi volumus:
Dantes etiam, ſi opus ſit, & rurſus conceden-
tes facultatem, ne delictum tam enorme, &
Eccłeſiæ Dei injurioſum remaneat ob prohatio-

num defectum impunitum, jam alias in præ-

fata Conſtitutione tributam procedendi cum

Teſtibus etiam ſingularibus, dummodo præ-

ſumptiones, indicia, & alia adminicula con-
currant.
Meminerint præterea omnes, & ſinguli Sa-
cerdotes ad Confeſſiones audiendas conſtituti
teneri ſe, ac obligari ſuos Pœnitentes, quos
noverint, fuiſſe ab aliis, ut ſupra, ſolicitatos

ſedulò monere juxta occurrentium caſuum cir-

cumſtantias de obligatione denunciandi Inqui-
ſitoribus, ſive Locorum Ordinariis prædictis
Perſonam, quæ ſolicitationem commilerit, eti-

QQOq 2 amfſi

612 ℳAd K. P. La-Croix Theologian, Moralem

amſi Sacerdos ſit, qui juriſdictione ad abſolu-
tionem validé impertiendam careat, aut ſoli-

citatio inter Confeſſarium, & Pœnitentem mu-
tua fuerit, ſive ſolicitationi Pœnitens conſen-
ſerit, ſive conſenſum minimè præſtiterit, vel
longum tempus poſt ipſam ſolicitationem jam

effluxerit, aut ſolicitatio à Confeſſario, non
pro ſe ipſo, ſed pro alia perſona peracta fue-
rit. Caveant inſuper diligenter Confeſſarii, ne
Peœnitentibus, quos noverint jam ab alio ſoli⸗
citatos, Sacramentalem abſolutionem imper-
tiant, niſi prius denunciationem prædictam ad
effectum perducentes delinquentem indicave-
rint competendi Judici, velſaltem ſe, cum pri-
mum poterunt, delaturos ſpondeant, ac pro-
mittant.

Et quoniam improbi quidam homines repe-

riuntur, qui vel odio, vel iràâ, vel aliàâ indi=
gnâ caus? commoti, vel alioram impis ſua-
ſionibus, aut promiſſis, aut blanditiis, aut mi-
nis, aut alio quovis modo incitati, tremendo
Dei judicio poſthabito, & Eccleſiæ authoritate
contemptà, innoxios Sacerdotes apud Kecle-
ſiaſticos Judices falsò ſolicitationis inſimulant:
Ut igitur tam nefaria audacia, & tam deteſta-
bile facinus metu magnitudinis pœnæ coercea-
tur, quæcunque perſona, quæ execrabili hu-
juſmodi flagitio ſe inquinaverit, vel per ſe ip-
ſum innocentes Confeſſarios impièe calamnian-
do, vel ſceleſtè procurando, ut id ab aliis fiat,

à quocunque Sacerdote quovis privilegio, au-
thoritate, & dignitate munito, præterquam à
L 5 Nobis,

9 Nenwrn
A T
„Umaitt
ue, Cdn
unenke
lendr
henget
Mo wae

Conennezin

lurarnn
n,Ein
NContloce
6lenlt
rhie.
Eeghemudn
lelu
Ig, Cln
ollr
0ni
Uunleſlon
ilegi,
N

N

Pninn
Urrltt en
ſri en
rn ,1
Pach h
W
gul nan

an .

Uiente ne

Mrhkin

unitn
al Auten
gen rl

SCe
I.
Ate
fbit⸗

7

Sapplementum Rve Acceſioner. 613

Nobis, Noſtriſque Succeſſoribus ,niſi in fine
vitæ, & excepto mortis articulo ſpe abſolutionis
obtinendæ, quam Nobis, & Suceeſſoribus præ-
dictis reſervamus, perpetuò careat.
Demum magnopere cupientes à Sacerdota-
lis Judicii, & Sac. Tribunalis ſanctitate omnem
turpitudinis occafionem, & Sacramentorum
contemptum, & Eccleſiæ in juriam longè ſum-
movere, & tam exitioſa hujuſmodi mala pror-

ſus eliminare, & quantum in Domino poſſu-

mus, animarum periculis oecurrere, quas ſa⸗
crilegi quidem Dæmonis potius, quàm Dei Mi-
niſtri, loco eas per Sacramentum Creatori ſuo,
ac Noſtro reconciliandi, majori peccatorum
mole onerantes in profundum iniquitatis bara-
thrum nefariè ſubmergunt, nonnullorum Ve-
nerabilium Fratrum Noſtrorum S. R. E. Car-
dinalium, & aliquorum in Theologia Magi-
ſtrorum conſilio deſuper adhibito, accedentibus

m quoque iteratis plurium Epiſcoporum ſuppli-

cationibus, hàc Noſtrâà in perpetuum] vValiturà

ſanctione, quemadmodum à pluribus Epiſcopis

per Synodales ſuas Conſtitutiones jam factum
eſſe novimus, omnibus & ſingulis Sacerdoti-
bus, tam Sæcularibus, quàm Regularibus cu-
Juſcunque Ordinis, ac Dignitatis, tametſi alio-
quin ad Confefſiones excipiendas approhatis,
& quovis Privilegio, & Indulto, etiam ſpecia-
li expreſſione, & ſpecialiſſimà notà, & men-
tione digno ſuffultis, Authoritate Apoſtolicàâ,
& Noſtrâ poteſtatis plenitudine interdicimus,
& prohibemus, ne aliquis eorum extra caſum

◻4 3 extre-

ctione, ac facultate ad validé abſolvendum ne-

614 Ad K. P. La-Crgiæx Theologiam Moralem äuei
extremæ neceſſitatis, nimirum in ipfius mortis
articulo, & deficiente tunc quocunque alio Sa-
cerdote, qui Confeſſarn munus obire poſſit,
Confeſlionem Sacramentalem perſonæ compli- .
cis in peceato turpi, atque inhoneſto contra lalnin
ſextum Decalogi Præceptum commiſſo excipe- n d
re audeat, ſublatà propterea illi ipſo jure quâ- tnn
cunque authoritate, & juriſcictione ad qua- tdun
lemcunque perſonam ab hujuſmodi eulpa ab- amn i
ſolvendam, adeo quidem, ut abſolutio, fi quam
impertierit, nulla, atque irrita omnino ſit, ndn

tanquam impertita à Sacerdote, qui jurifdi- 8 in
9

aibauel

Irmmrer⸗
ie Ween
Amngnnere

ceſſaria privatus exiſtit, quam ei per præſen-
tes has noſtras adimere intendimus; Et nihilo-
minus ſi quis Confeffarius ſecus facere auſus
fuerit, majoris quoque excommunicationis pe-
nam, àa qua abſolvendi poteſtatem Nobis ſolis, Amln
Noſtriſque Succeſſoribus duntaxat reſervamus, uliim
ipſo facio incurrat: Declarantes etiam, & de- umnun
cernentes, quôd'nec etiam in vim cujuſcun- Umnmn un
que Jubilæi, aut etiam Bullæ, quæ appellatur npnihret
Cruciatæ Sanctæ, aut alterius eujuslibet Indul- Mmhn
ti Confeſſionem dicti complicis hujuſmodi Mentig
quiſquam valeat excipere, eique Sacramenta- hletarn
lem abſolutionem elargiri; cùm ad hunc effe- mmlnler
ctum, & in hoc caſu nullus Confeſſarius, utpote aimi
qui in hujuſmodi peccati, & Pœnitentis gene re ugige
juriſdictione, ut præfertur, careat, & abſolvendi, hlini
facultate à Nobis privatus exiftat, habendus lj
ſit pro Confeſſario legitimo, & approbato. Non Inm
obſtantibus Conſtitutionibus, & Ordinationi- ntet

baus

i iregn
Ne
n
lelr 3
A.
lan
nmunſt

Miadd⸗

Supplementum, fve Acceſſiones. 515

bus Apoſtolicis præſertim, quæ nuncupantur
Cruciatæ Sanctæ, vel Jubilæi Univerſalis, &
Plenarii, nec non quibuſvis Eccleſiarum, &
Monaſteriorum, & Ordimum quorumlibet,
quorum ipſi Sacerdotes fuerint, etiam juramen-

to, confirmatione Apoſtolicâ, vel quNâvis firmi-

tate aliâ roboratis, Statutis, & Conſuetudini-
hus, Privilegis quoque, Indultis, & Literis
Apoſtolicis ſub quibuſcunque tenoribus, &
formis, ac cum quihbuſvis clauſulis, & de-
cretis, etiam motu proprio, aut alias quo-
modolibet conceſlis, etiam iteratis vicibus
approbatis, & innovatis; Quibus omnibus eo-
rum tenores præſentibus pro expreſſis haben-
tes hâc vice duntaxat ſpecialiter, & expreſ-
s& derogamus, cæteriſque contrariis quibuſcun-
que.
Volumus demum, ac præcipimus, ut omnes

Locorum Ordinarii, tam præſentes, quàm fu-

turi pro tempore exiſtentes in approbatione
Confeſſariorum tam prædictam Conſtitutio-
nem Gregorii Prædecefſoris, quam præſentem
hanc Noſtram ab omnibus Sacerdotibus appro-
bandis attenteè legi, & accuratè obſervari curent,
moneantque eos in Domino, atque hortentur,
ut Sacrum Miniſterium ipſorum fidei commiſ-
ſum ſummà animi innocentià, morum puritate,
judicii integritate peragant, exhibeantque ſe-
metipſos, ut Miniſtros Chriſti, & Diſpenſatores
Myſteriorum Dei; Memores præterea ſint, ſe
locum tenere, & vices obire Summi, atque
æterni Sacerdotis, qui ſanctus, innocens, im-

Q 4 pollu⸗

.

616 Ad R. F. La-Croix Theologiam Moralem

pollutus, per Spiritum ſanctum ſemetipſum ob-
tulit immaculatum Deo, ut emundaret con-
ſcientiam noſtram ab operibus mortuis ad ſer-

viendum Deo viventi: Sedulò igitur ſtudeant, im-

diligenterque caveant, ne quærentibus, & pul-
ſantibus eorum culpa Cœlum claudatur, ne de-
pPerditæ Oves ad Ovile Dominicum redire pro-
perantes eorum manibus ferarum dentibus di-
laniandæ tradantur, ne prodigi Filii egentes,
& ſaucii, ad cœleſtem Patrem revertentes ne-
fariâ eorum improbitate gravioribus peccato-
rum vulneribus, dum adhuc in via ſunt, confo-
diantur.
Ut autem præſentes Literæ ad omnium no-
titiam facilius deveniant, & nemo illarum igno-

rantiam allegare valeat, volumus illas, ſeu ea-

rum exempla ad valvas Eccleſiæ Lateranenſis,
& Baſilicæ Principis Apoſtolorum, nec non
Cancellariæ A doſtolicæ, Curiæque Generalis in
Monte Citatorio, & in Acie Campi Floræ de
Urbe, ut moris eſt, affigi, & publicari, ſic-
que publicatas, & affixas omnes, & ſingulos,
quos illæ concernunt, perinde arctare, & affi-
cere, ac ſi unicuique eorum nominatim, &
perſonaliter intimatæ fuiſſent: utque ĩpſarum
Præſentium Literarum tranſumptis, ſeu exem-
plis, etiam impreſſis, manu alicujus Notarii
publici ſubſeriptis, & ſigillo alicujus Perſonæ
in Eccleſiaſtica Dignitate conſtitutæ munitis ea-
dem prorſus fides tam in judicio, quàm extra
illud, ubique adhibeatur, quæ ipſis præſentibus
adhiberetur, ſi forent exhibitæ, vel ocenſe⸗ i
ulli

/

abmotn⸗
1e.
lonupud
lvmmnon
ſuiteniad
N C
monel
1.
Do).

O Mnti
Leers
Nnte
Uug. Res
Mil

„ileptis bi

lalne
au aie
nn (
ahi V

.
n

Sapplementum, ſive Acceſſtones. 617
Nulli ergo omnino hominum liceat paginam

en
un hanc Noſtræ voluntatis, ſanctionis, Præcepti,
Piutr mandati, & derogationis infringere vel ei au-
Dõ 4 ſu temerario contraire. Si quis autem hoc at-
tentare præſumpſerit, indiĩgnationem Omnipo-

in tentis Dei, ac Beatorum Petri & Pauli Apoſto-
hmirn, lorum ejus, ſe noverit incurſurum. .
Enhrck Datum Romæ apud Sanctam Mariam Majo-
Rnes rem anno Incarnationis Dominicæ 1741. Cal.
Junii Pontificatùs Noſtri Anno primo.
VISA DE CURIA
N. Antonellus.

X. Sub-Datarius.
Pro. D. Card. Paſſioneo
Cajetanus Amatus.

J. B. Eugenius-
Loco † Plumbi.

Regiſtrata in Secretaria Brevium.
Anno à Nativitate Domini Noſtri IESUCHIRkI-
& 1741. Indidtione 4. die verò 17. Juniüi,
Pontifcatus Sandtiſſimi in Chrilo Patris, &-
Domini Noſtri D. BE NEDICZI Divinaà
Providentiù PAPAT. MIV. Anno primo, ſu-
pradidta Conſtitutio aßixa, & publicata fuit
ad valvas Baſilicæ Lateranenhis, & Principis
Apoſtolorun, Cancellariæ Apoſtolicæ, Curic
Generalis in Moante Citatorio, in Acie Campi
Floræ, ac in aliis locis ſolitis, & conſuctis Ur-
bis, per me Petrum Righum Apoſtolicum Cur-
ſorem.

Sebaſtianus Amadori Mag: Curſ.
Q₰α 5 XII.

618, Ad K. p. Læ-Croix Theologiam Moralenm

XII.
Declaratio ſuper Conſtitutione, quæ in-

cipit: Sacramentuin Pnitentiæ,
Anno 1741. edita.

BENEDICTUSPAPA XIV.
Ad perpetuam rei memoriam.

Poſtolici muneris partes in procuranda præ-
cipuè rerum ſacrarum purâ illibatâque
penitus adminiſtratione verſari debere probè
intelligentes, non modé & afſiduis hortationi-
bus, & juſtâ, ubi res poſtulat, legum ſeveritate,
ut ab Ecoleſiaſticis quibuſque Miniſtris ſancta
ſanctè tractentur, quantum cum Domino poſ-
ſumus, providere ſtudemus, verum etiam leges
ipſas, ne fortè ſiniſtris interpretationibus in al-
terutram extremam partem, aut immoderati ri-
goris, aut deteſtabilis laxitatis perperam detor-
queantur, opportunè communire ac roborare
pro earundem tuendo vigore, cùm occaſio po-
poſcerit, non prætermittimus. Sanè cum Nos
aliàs per quandam noſtram Conſtitutionem,
cujus initium eſt: Sacramentum Panitentiz,
Anno Incarnationis Dominicæ 1741. I. Kalen-

tam omnibus & ſingulis Sacerdotibus tam Sæ-
cularibus, quàm Regularibus interdiximus, &

dis Junii Pontificatus Noſtri Anno primo edi- A

4
ſen

gtM
Wlnh
uudnn
Arrnon
1rtne
ANken
zellendn
ereRan
eobſove
Renmenne
Pd deture
heicckle
malunri
ufllkuep
Unanlceen
Iknamu,
nbund
Utntr
lveat⸗ ig⸗
memadi
polumn

prohibuimus: ne aliquis eorum, extra caſum ex- Mre
tremæ

— Supplementum, Rve Acceſſiones. 619

tremæ neceſſitatis; nimirum urt ipſius mortis
articulo, & deficiente tunc quocunque alio Sa-
cerdote, qui Confeſſarii munus obire poſſit,
r, Confeſſionem Sacr amentalem perſonæ compli-
, cis in peccato turpi atque inhoneſto, contra ſex-
tum Decalogi præceptum commiſſo excipere
auderet; ita ut abſolutio, ſi quam impertiviſſet,
l ÿ nulla, atque irrita omnino effet, tanquam im-
pertita à Sacerdote, qui juriſdictione, & faculta-

In tt ad validé abſolvendum neceſſarià ipſi per Nos
Wl vigore ejuſdem Conſtitutionis ademptàâ priva-
KW tus exiſteret, & alias prout in mem orata Conſti-

tutione, cujus tenorem præſentibus pro plenè &
ſufficienter expreſſo & inſerto haberi volumus,
uberius dicitur contineri. Cùm Nos ſubinde
ſuper eâ dictæ Conſtitutionis parte, quæ mor-
tis articulum reſpicit, dubitationes quaſdam
exortas fuiſſe accepimus, quarum reſolutionem
privato cujuſque judicio relinquendam, mini-
mè exiſtimamus, ne Lex incertis conjecturis &
opinionibus jactata in ſenſus à mente noſtra ali-
enos forſitan diſtrahatur, ejuſque vigor paula-
tim langueat, atque enervetur: Hinc eſt, quòd
Nos omnem dubitandi rationem, quantum eum
Domino poſſumus, de medio auferre cupientes,
motu proprio, ac ex certa ſcientia, & matura
deliberatione Noſtris, deque Apoſtolicæ pote-
ſtatis plenitudine memoratam Conſtitutionem
Noſtram cum omnibus & ſingulis in ea conten-
tis tenore præſentium, quatenus opus ſit, confir-
mamus, illamque integrè, penitus, & omnino,
atque ab illis, ad quos ſpectat, & pro tempore
quan-

620 Ad K. P. La-Croix Theologianz Moralem
quandocunque ſpectabit, inviolabiliter, & in-
concuſsè obſervari præcipimus, & mandamus.
Præterea habitâà ſuper his cum Venerabili Fra-
tre Noſtro Vincentio Epiſcopo Præneſtino San-
Ctæ Romanæ Eccleſiæ Cardinali Petra nuncu-
Pato Pœmitentiario Noſtro Majori, ac dilectis
Filiis Officii Pœmitentiariæ Apoſtolicæ Mini-
ſtris, qui rem juſiu Noſtro maturè perpende-
runt, deliberatione, motu, ſeientiâ, & pote-
ſtatis plenitudine paribus edicimus, ac decla-
ramus, eàãdem Conſtitutione ſingulis, ut ſupra, Mg,ir
Sacerdotibus, quemadmodum interdiétum qumm
non eſt in mortis articulo perfſonam in prædi- Huofae
Clo turpi peceato complicem confitentem au- Mnt ults
dire, atque ab hujuſmodi quoque culpa rité Momnche
contritam abſolvere, deficiente tunc quocun- Mhulen
que alio Sacerdote, qui Confeſſarü munus ob- Nenm
ire poſſit, ita interdici reipsa & prohlberi præ- ,lnnn
dicto modo tune audire & abſolvere, ut, ſi allus emmen
aliquis Sacerdos non defuerit, etiamfi fortéè iſte ltadh,
alius ſimplex tantummodo Sacerdos fuerit, eligech
ſive alias ad Confeſſiones audiendas non ap- taſan
probatus, poſſlit nihilominus ipſe Sacerdos dcegtis
ſimplex Confeſſionem excipere ac abſolutio- galum;
nem impertire: Porro, ſi eaſus urgentis qua- Mmenalkr
litas, & concurrentes circumſtantiæ, quæ vi-
tari non poſſint, ejuſmodi fuerint, ut alius
Sacerdos ad audiendam conſtitutæ in dicto ar-
ticulo perſonæ Confeſſionem vocari, aut acce-
dere ſine gravi aliqua exoritura infamia; vel
ſcandalo nequeat, tunc alium Sacerdotem pe-
rinde haberi: cenſerique Poſſe z 20 f1 teyer
4 *

unn

ocrim

Supplementum, ſivt Aoceſſiones. 621
lein abeſſet, atque deficeret, 20 proinde in eo re-
u rum ſtatu non prohiberi ſocio criminis Sacer-
„ doti abſolutionem pœnitenti ab eo quoque
crimine impertiri. Sciat autem complex ejuſ-
,1 modi Sacerdos, & ſerio animadvertat, fore ſe
id re ipſa coram Deo, qui irideri non poteſt,
lei reum gravis adverſus prædictam noſtram Con-
ene ſtitutionem inobedientiæ, latiſque in ea pœnis
le obnoxium, ſi prædictæ infamiæ, aut ſcandali
ih. pericula ſibi ultro ipſe confingat, ubi non ſunt⸗
imò intelligat, teneri ſe graviter hujuſmodi
pericula, quantum in ſe erit, antevertere,
vel removere opporfunis adhibitis mediis,
unde fiat, ut alteri cuivis Sacerdoti locus pa-
teat illius confeſſionis abſque illius infamia, vel
ſcandalo audiendæ. ſta enim ipſum teneri
vigore memoratæ Noſtræ Conſtitutionis de-
olaramus; & nuncquoque ita ipſi faciendum
eſſe diſtricte mandamus, & Ppræcipimus. Quòd
ſi idem Sacerdos aut quovis modo ſeſe nulli
gravi neceflitate compulſus ingeſſerit, aut ubi
infamiæ, vel ſcandali periculum timetur,
alterius Sacerdotis opera requirenda fit, ipfe
ad id periculum avertendum congrua mecdia
adhibere de-induſtria neglexerit, atque ira per-
ſonæ in dictocrimine complicis, eoque in ar-
unculo, ut præfertur, conſtitutæ Sacramen-
ne talem Confeſlionem escipere, ab eoque cri-
u. mine abſolutionem larginl nulla, ficut præ-
num mittitur, neceflarià cauſa oogente præſumpſe-
odr. rit, quamvis hujuſmodi abſolutio valida fu-
tura it dummodo en Pafte Pœnitentis diſpoſi-
tiones

622 AR. P. La-Croix Theologiam Moralem
tiones à Chriſto Domino ad Sacramenti Pœ“
nitentiæ valorem requiſitz non defuerint:
Non intendimus autem pro formidando mor-
tis articulo eidem Sacerdoti quantumvis in-
digno neceſſariam juriſdiclionem auferre, ne
haâc ipsà occaſione aliquis pereat; nihilomi-
nus Sacerdos ipſe violatæ auſu ejuſmodi te-
merario Legis pœnas nequaquam effugiet;
ac propterea latam in dicta Conſtitutione
majorem excommunicationem, eodemque
planè modo, quo ibidem decernitur, Nobis,
& huic Sanctæ Sedi reſervatam incurrat, pro-
ut illam eo ipſo incurrere declaramus, volu-
mus, atque ſtatuimus. Non obſtantibus
omnibus & ſingulis illis, quæ in præfata no-
ſtra Conſtitutione volnimus non obſtare, cæ-
teriſque contrariis quibuſcunque. Volumus
autem, ut earundem præſentium Literarum
tranſumptis ſeu exemplis etiam impreſſis, ma-
nu alicujus Notarii publici ſubſeriptis, & ſi-
gillo perſonæ in Eccleſiaſtica dignitate conſti-
tutæ munitis eadem prorſus fides in judicio &
extra illud ubique locorum habeatur, quæ ha-
beretur ipſis præſentibus, ſi forent exhibitæ, vel
oſtenſæ.
7
Datum Romæ apud Sanéctam Mariam Majo-
rem ſub Annulo Piſcatoris die 8. Febr. 1745.
Pontificatus Noſtri Anno quinto.

D. Cardinalis Paſſioneus.

Lib.

Nn)
14

105

nlemr hit
uickonen
Auginmon
Fralos nn

Wpus

Mord
W g

0 NR Supplementum, ve Acceſſtonks. 623
Lib. G. p. 2. H. 13 19. Epiſcopi habent limitatam
nt poteſtatem concedendi Indulgentias (1)

(1) Placet heic deſcribere ſaluberrimam Benedicti
Murnm. XIV. Conſtitutienem, quà ampliatur Epiſcopis facul-
n Akenn tas impertiendi Benediktlionens cunz Indutgentin Plena-
1, ntin ria Fidelibus 2 mortis articulo conſtitutis etiam per
llnnß alios tam in Civitatibus, quam in Diœceßibus ab ipfis
lubdelegatos:
1

Aton —

XIII.

P SANCTISSIMI IN CHRISTO PATRIS
Ni ETr D. N. D.
n
nIA BENEDICTI DIVINA PROVIDENTIA
Ur n P AP £ XIV

Anlanmn
CONSTITUTIO,

Qaud ampliatur Epiſcopis facultas impertien-
i Benedictionem cum Indulgentia Plenaria
Fidelibus in mortis articulo conſtitutis; et-
iam per alios tam in Civitatibus, quàm in
Diœceſibus ab ipfis ſubdelegatos.

BENEDICTUS. EPISCOP U S
SERVUS SERVORUM DrfrFlf,
ad perpetuam rei memoriam.

de Pe Mater Catholica Pecleſia „ de Eccleſiæ

æterna Filiorum Iuorum ſalute in 7ôα cura
ei 6-

Primis

624 Ad K. P. La-Crox Theologiam Moralem

ritundos Primis ſolicita, cum hanc intelligat ah

Fiaeles, extremo ipſorum mortis articulo po-

tiſſimum pendere, nunquam præter- Wle
mifit omnibus eos ſubſidiis pro hujuſ-
modi temporis neceſſitate opportunis

juvare atque inſtruere, tam iis nimi-
rum, quibus opus eſſet ad æterna præ-

cavenda ſupplicia, quàm quæ apta &

ſalubria forent ad evitandas pœnas tem-
poribus definitas, quas in altera vita hu-
manis plerumque ſpiritibus, etiam di-
miſſo mortalis culpæ, æternæque pœnæ
reatu, in Purgatorio igne luendas ma-
Ur & à nere non ignorat. Quamobrem, dilu-
peccatie cet ex veteri ſimul & recenti Eccleſiæ
elolra diſciplina, graviorum quorundam cri-
minum abſolutio Romano duntaxat
Pontifici in univerſo Chriſtiano Orbe,
aliorum autem ſingulis Eccleſiarum
Præſulibus in eorum Diœceſibus, reſer-
vata fuerit; attamen adveniente uni-
cuique Fidelium ſupremo migrationis
die, omnes hujuſmodi abſolutionum
reſervationes ceſſare, & cuilibet Sacer-
doti liberam & plenam facultatem eſſe
quemcunque pœnitentem à quibuſcun-
que peccatis & criminibus, nec non
Eecleſfiaſticis ſententiis atque cenſuris
abſolvendi, providé declaratum fuit.
Et pro- Præterea, cùm in Eccleſia immenſus &

meriss inæſtimabilis exiſtat Theſaurus ſpiritua-

r
Men RN
ar
Prynumn
Mlenwin
nlechs
Dwulunß
alnd
num m
ainbernun
lohetenkei
Unl rit n
en ung
1er ukius
Imponuns
Celllrind.
Ee 1
Ehnn dunt
tle, Prdent
ſorunti
nn,
s kujun
ul Conſa
unſere
cetar

ον I18, ex infinitis conſtans ſatisfactionibus *

evadant,

Paſſio-
N

Sapplementum, ve Acceſſiones. 62 5
Paſſionis & mortis Domini Noſtri JE-
U CHRISTI, ac præterea ex meritis
& ſatisfactionibus glorioſæ Virginis
Genitricis Dei MARIE, omniumque
Sanctorum & Electorum, cujus The-
ſauri diſpenſationem Salvator Noſter
beato Petro Apoſtolorum Principi
ejuſque in perpetuum Succeſſoribus
tradidit; hoc ſemper ſummo ſtudio cu-
rârunt Prædeceſſores Noſtri Romani
Pontifices, ut illius divitias in moribun-
dos Fideles largè diffunderent, & ma-
zximâ omnium amplitudine, quæ In-
dulgentia Plenaria nuncupatur, cujuſ-
que impertiendæ jus in Apoſtolica Se-
de unicè reſidet, ipfis potifſſimum ap-
plicarent; quam quidem in rem Epi-
ſcopis per Eccleſias conſtitutis vices
ſuas cum opportunis facultatibus dele-
garunt; ne ullus in Orbe Terrarum an-
gulus eſſet, ubi Catholicæ Religionis
profeſſorihus hujuſmodi adjumenti
copia deeſſet, pro extremo illo momen-
to, quo ipſorum ſalutis cauſa in diſeri-
men adducitur.
Hactenus hujuſmodi facultas Epi- Eorma
ſcopis concedi conſuevit, Pontificis no. Indulio-
mine & authoritate, per privatas Epi- uin tro
ſtolas ipſius Secretarii Brevium ſecre- Magen-
torum, qui expoſità Pontifici petitio mie Plena-
ne pro parte cujuſque Epiſcopi, & pro ris ii ar-
ſpirituali utilitate ipſius Subditorum morii, E-
Ad P. La-Croix Theol. Suppl. Rr ad

cgae6 Ad R. P. La Croix Theologiam Moralem
piſcopie ad ſe delatâ, reſcribere ſolebat, petitam
ou, facultatem ab ipſo Pontifice eidem in-
dGulgeri ad Triennium proximum; hac
tamen lege, ut ipſe eâ uteretur, nimi-
rum Benedictionem impertiret, & In-
dulgentiam Plenariam ægrotis in mor-
tis articulo conſtitutis largiretur per ſe- lnit
ipſuim immediate, vel, quatenus Epi- 1

. ſcopum ſuffraganeum haberet, per Oo=- unnil
minum dußfraganeum ſuum; nec, niſi Mmen
neceſſitate cogente, & quidem noctur- ethhnd
no tempore, alium Sacerdotem in fin- no nd
gulis peculiaribus caſibus ſubdelegare ulum
poſſet: Ubi veropræciſa neceſſitas exe- gishngan
gerit, ac in ſimul noct is tempore dunta- Wmnnid
zat, idem permittit, ut alicui Sacerdo-
ti pio, per Dominationem Veſtram qua-
libet vice eligendo, & . communicare
valeant; Quo vero ad Moniales, Or-
dinarii earum Confeſſarii operà in eum
finem uteretur.
Eorum Hanc porro facultatem, prout in
ampliatio hujuſmodi Literis concedebatur, Ec-
alièter- Cleſiarum Paſtores jam dudum judicA-
Ta. runt anguſtis nimium limitibus cir-
cumſcriptam; non ſolum ob breve
Triennit ſpatium ipfſi præfinitum; ve-
rum etiam quia, propter relatas leges
circa illius uſum præſcriptas, ab hujuſ- mmnhe
modi Indulgentiæ Plenariæ beneficio Müinen
excludi videbant pleroſque fideles ſibi r llu
ſubjectos, præſertim vero eos, quos ex- Iumhn

lr

Snrbunle
ouun
Eieptinet
1enti
unCeli
thünntort
Gerudun
lertm
Een Int
ſunnezumn
tore Nn

ere
1zuid
mnn
ſgnnn.
vunnrt,
tnul
fͤte,

nr, nl

Supplementum; ſevé Ao*ſſtonet.
tra ipſorum Reſidentiæ locum, & in re=
motis Diœceſum regionibus infirmari
contingeret; nec defuerunt inſtantiæ
Vicariorum Capitularium, & Vicario-
rum Apoſtolicorum, ſicut etiam Præ-
latorum inferiorum Territorium ſepa-
ratum habentium, cum activa in Cle-
rum & Populum juriſdictione, qui ean-
dem facultatem Epiſcopis concedi ſo-
litam, ſibi quoque tribui poſtularunt;
quibus de rebus actum fuit die 22. No-
vembris 1710. in Congregatione S. K.
E. Cardinalium Indulgentiis & ſacris
Reliquiis præpoſitâ, cujus Conſultoris
officium in minoribus tunc conſtituti
obtinebamus; ſed nihil tunc temporis
eſt innovatum, reſque in priori ſtatu
relicta fuit.

627

Cum vero deinceps alterum quoque Caigre-
munus Secretarii Congregationis De- ganoon-

cretorum Concilii Tridentini Interpre

cilii in
eunldem

tis Nobis in minoribus pariter degenti- ſenſum
bus demandatum fuiſſet; inſtante Epi⸗ devenit.

ſcopo Mazariæ tunc exiſtente, duo Du-
bia eidem Congregationi definienda
propoſuimus, unum videlicet, anſtan-
te diſpoſitione præmiſſarum Epiſtola-
rum Secretarii Brevium, ut ſcilicet E-
piſcopus pro impertienda Monialibus
Benediclione, & Indulgentia Plenaria

eiſdem in articulo mortis applicanda,
earum Confeſſarii operâ uteretur; Ii-

Rr 2 citum

.
62 S8 Ad K. P. La-Croix Theologiam Moralem e,
eitum ſit Epiſcopo, Monaſterii Clau- len
ſtra ingredi, ut hujuſmodi pium opus ng
Per ſe ipſum adimpleat; alterum vero, ſon
ꝗquatenus id Epiſcopo permittatur, an, ang
& à quibus comitatus Monaſterium in- b⸗ i
gredi debeat; ſuper quibus, perpenſo s Mun
Folio à Nobis, pro hujuſmodi quæſtio- „hiphe
num elucidatione de more exarato, die Alum
10. Maji anni 1737., reſponſum fuit, ad Gä
primum; Licere Epiſcopo, quoties vo- Mlmiui
luerit, ad impertiendam Benedictio- Gegnumn
nem Moniali in mortis articulo conſti- Frürek.
tutæ Monaſterium intrare: Ad ſecun- nnpro
dum; Epiſcopo ad hunc effectum intra Mendonrn
Monaſterii ſepta ſe conferenti comites n lrti
eſſe debere Confeſſarium ordinarium 3Eliuir
ipſius Monaſterii, aliumque Sacerdo- Setlen
tem ipfius Epiſcopi arbitrio eligendum.
Reſeriptum autem additum fuit: Et ad
Dominum Seoretarium cum Eaninen-
tiſſimo Secretario Brevium; quibus ni-
mirum verbis Nobis demandatum fuit,
ut, cum bonæ memoriæ Cardinali Oli-
verio nuncupato, tunc Brevium ſecre-
torum Prædeceſſoris Noſtri Benedichi R
Papæ XIII. Secretario, ageremus, pro ent
ampliatione facultatam in memoratis un
Epiſtolis contentarum, quarum for- lhn
mulam à Nobis in Folio tunc eidem mioh
Congregationi ut præfertur, exhibito, h o
integre inſertam, ipſa Congregatio pau- aruim
I& arctioribus concluſam limitibus ju- Anfmin
dicavit, Ne. Aemn

Utaminman.
Ulotbunen
Pnusihhl
tnl, nen
d Aun
Whehtri
Eenuant

,

ln

le Sapplementum, ſive Ançeſſiones. 62
ndn Neque porro omiſmus injunctum
en En Nobis onus agendi cum præfato Cardi-
enn nali Brevium Secretario quamprimum
implere; verum cùm paulò poſt ab eo-
dem Benedicto Prædeceſſore in Colle-
D gium S. R. E. Cardinalium cooptati, ad
Na Eregendam Epiſcopalem Anconitanam
“ Eccleſiam Nos contulerimus, ex qua
idt biennio poſt ad Metropolitanam Bo-
nonienſem translati fuimus, non licuit
Nobis negotium iſtud ad optatum fi⸗-
nem perducere. Interim vero, cùm peniifei
non minus pro Anconitano, quam pro experien-

nchnen
Aligo
ntung.

unn ee
lc klecnn,

e⸗ um Bononienſi Populo, hujuſmodi facul- S
ema tatem Indulgentiæ Plenariæ moribun- Offrüi ad-
hun gtnr .

dis Fidelibus impertiendæ ab Apoſto- miniſtra-
nSE lica Sede, ut par erat, expetitam, juxta '"ione.
on conſuetam formam, ac ſuperius enun-
e ciatis limitibus circumſcriptam obti-
nns nuiſſemus; ipſo ſtatim uſu, & propriâ
a. experientia, in eas incidimus difficul-
hin tates, quæ & anno 1710., ut præfertur,
iin Congregatione ſacris Keliquiis & In-
dulgentiis præpoſita, à Nobis tanquam
Conſultore propoſitæ fuerant; quæque
GE deinceps anno 1727. alteri Congrega-
lum tioni Cardinalium Concilii Tridentini
Interpretum ² Nobis etiam, pro Secre-
m tarii munere, expoſitæ; cauſam dede.-
umd runt memoratæ conſultationi cum Se-
Cu cretario Brevium introducendæ. Ete-
lnlt nimum in Anconitanæ, tum vero in
6 Kr 3 am-

„2

Ad R. P. La-⸗Croix Theologiam Moralem.

amplioris Bononienſis Eccleſiæ regimi-
neé, animadvertimus, ob interdictam
Nobis hujuſmodi facultatis ſubdelega-
tionem, omnes plerumque Dicœceſis
habitatores hoc tanto ſpirituali benefi-
cio ſummis ſuis temporibus orbatos
manere; & quidem cum irreparabili
damno, deficientibus per Dicœceſim
Collegiis Clericorum Regularium Mi⸗=
niſtrantium Infirmis, quibus à felicis
recordationis Prædeceſſore Noſtro A-
lexandro Papa VII. per Literas die 25.
Januarii anni 1656. datas; & perpetuò
Valituras, indultum fuit, ut Chriſti fi-
delibus in mortis articulo conſtitutis
Benedictionem cum Indulgentia Plena-
ria impertiri valeant; nec aliis extanti-
bus Cœnobiis Regularium, quibus, pro
Confratribus piarum quarundam So-
cietatum ab eorum Ordinibus inſtitu-
tarum, ſimilia Indulta & Privilegia ab
Apoſtolica Sede conceſſa fuerunt.

Quod vero ſpectat ad Incolas ipſius Ci-

vitatis, ſi quidem hæc, ut Bononia eſt,
frequenti Populo ſit referta, cùm fa-
cultas ſubſtituendi non aliter in præfa-

ta Epiſtola tribuatur, quam in caſu

præciſæ neceſſitatis cum nocturno tem-
pore conjuncto, cum magno animi No-
ſtri dolore experti ſumus Paternæ hu-
juſmodi charitatis actus erga dilectos
in Chriſto Filios Noſtros, non eâ aſſidui-
taté,

en R
herufn.
ginietd,
1IMnmen
S
M mnn
Densnhn
. Conn oe
MMenrlimn
ronunn⸗
s nnn ,
ninbuoſen
Rennbis aut
Ph, ſa⸗
Rnkinbr
gul me
Eniberezer
Ntinm ie
lunn
ethberin
i ſul
uſtele
ei
Dne

Supplementum, ſeve Acceſſtones. 63 1
tate, qui cupiebamus, per Nos ipſos
luiten præſtari poſſe. Nam præterquam quod
n neceſsè habebamus nonnullis per an-
N num menſibus à Civitate abeſſe, ut,
juxta præſeriptum ſacræ Tridentinæ Sy- R,
nodi, ſi non totam, ſaltem aliquam il- 1 Neone⸗
lius amplæ Dioœceſis partem ſingulis an- Gidus
nl nis coram inviſendo, corrigendo, do- occupatio.
en cendo . &£ Sacramentum Confirmatio-
