N rata eſſe volumus, quihus ab Apoſto- Ordines à

iak lica Sede reperitur indultum, ut eorum ?vocu
tti Alumni à quolibet Catholico Antiſtite 1710,*
n, 3 mni à quolibet Catholico Antiltite qane:
“D ipſius Sedis gratiam & communionem Iaffa-
nen, habente ordinari valeant; dummodo?u.
kujuſmodi Privilegia poſt Tridentinum
ktan Concilium, & ipſis Ordinibus nomi-
ms natim atque directè, non autem per
m communicationem conceſfſa fuerint;
am Ita porro omnia ſimilia Privilegia, quæ
iis alus Ordinibus ante præfatum Conci-
Elhs lium Tridentinum, ab ipſa etiam Apo-
d ſtolica Sede, & fub quibuſcunque te-
uede noribus & formis, indulta ſint, vel etiam
poſt ipſum Ooncilium non ipſis directè
conceſſa, ſed per communicationem
ad eos extenſa eſſe dicantur, iiſdem au-
thoritate & tenore, nulla & irrita, om-
nique vigore ac robore, ad effectum, de
quo agitur, penitus deſtituta & vacua
umm effe volumus & ſtatuimus: Decernen-
tes, hu juſmodi Privilegia nequaquam
Poſt Concilium Tridentinum indulta
l cenſeri, niſi, vel poſt ipſius Concilii
nnn confirmationem reips fuerint con-
rſi ceſſa, vel, quatenus antea conceſſa, &
poſterius confirmata eſſe afſerantur,
de, Bbb 4 hujuſ-

760 Ad K. P. La-Croix Theolo giam Moralem

hujuſmodi confirmationes in forma ſpe-

cinca cum literali veteris Indulti inſer-
tione, ejuſque expreſsꝗ innovatione,
factæ dignoſcantur; ac declarantes, al-
terius generis confirmationes, quæ in
forma communi nuncupantur, nemini
ad præmiſſum effectum ullo pacto ſuf-
Quid ol- fragari. Quod verò ſpectat ad eorun-
Jervan dem Privilegiorum uſum & exérci-
e,. tium, monendi ſunt ii, quibus eadem,
juxta præmiſſa, pleno jure competere
dignoſcuntur, ut non ſine juſta cauſa,
ne extra debitas circumſtantias, pro
libito ipſis utantur; minimê verò ad
oſtentandam duntaxat ipſorum Privi-
legiozum ſingularitatem . quemadmo-
du aliquibus in more poſitum eſſe no-
vimus, qui pridie illius diei, quo ab
Epiſcopo Diœceſano Clericorum Or-
dinationes publicè habendæ ſunt, ad
alterius Epiſcopi Diœceſim conſulto
migrant, moxque ſuſcepto ibidem Or-
dinationis munere, ad priſtinum do-
micilium redeunt; idque ſe facere
ajunt, ut jurium ſuorum indemnitati
conſulant; quaſi verò Apoſtolica Pri-
vilegia, nonniſi cum aperto Epiſcopi
Diœceſani contemptu, ſuam vim & ro-
Adhorta- pur habitura forent.
Rel. Denique tam Ven. Fratres Patriar-
hnceram Chas, Archiepiſcopos, & Epiſcopos,

"iαοou* quam Dilectos Filios omnium Regula-
eonjuncti- riNN

onem.

nOtd
nofol
Kherc
Um
tawN
Pail,ſ
wrere d
1e. Menm
Urtusn
Leloce
Cieen
bleon
it ſerh
enin
lj ſe⸗
Nntßntin
Moheter
nno tv
Uleren
Ulo,
R Aue
unaz ſob
1s; h
er ⸗
inu .
1 Ulg
etr ,
E Uuin
Gnmn
Cun

mn. .
ares

nin,
,den Aentn
luns .
e, 1
n

1 1

unnn

Supplementum, ſive Aocceſſiones.

rium Ordinum Profeſſores quàm ma-
ximo poſſumus Apoſtolicæ voluntatis
ſtudio, per miſericordiam Dei Noſtri,
& per charitatem Sancti Spirits, hor-

tamur in Domino & obteſtamur „ ut

tam in hoc negotio, quàm in cæteris
omnibus, ſoliciti ſint unitatem ſpiritũs,
& ſinceræ dilectionis concordiam ſer-
vare. Meminerint Regulares, quo loco
Spiritus Sanctus poſuerit Epiſcopos re-
gere Eccleſiam Dei; quod ipſis Sacro-
ſanctà Oecumenicàâà Lateraneuſi Syno-
do ſub Leone X. habitâ, inculcatum
fuit, per hæc verba, Eoſdem inſuper
Fratres in virtiute ſanctæ obedientiæ mo-
nemus, ut eoſaem Epiſcopos loco Sancto-
rum Apoſtoloruum ſubrogatos, pro debita
& Nohtra ac Apoltolicz Sedis reverentia,
congruo honore & congruenti obſervan-
tiâ venenenturn. Neque obliviſcantur
Epiſcopi, Regulares viros ipſis datos
eſſle ad jutores in Dominicæ vineæ cul-
tura; ſubdit enim eadem ſancta Syno-
dus; Ipſos quoque Epiſcopos hortamur,
ac per viſcera miſericordiæ Dei Noltri re-
quirimus, ut Fratres ipſos affeltu bene-
volo proſequentes charitative tradtent,
ac henigne foveant &ö. & tanquam in
agro Doininico cooperatores, eortemqse
laborum Particibes, promptà benignitate

recibiant: Demum & Epiſcopi & Ke-

gulares ſimul animum advertant ad id,

BbbS5 quod

761

762 Ad K. P. La-Croix Theologiam Moralem

quod ibidem ſubjicitur: Unaes? Regie-
larium & Sæcularium, Praælatorum &
Subaitorum & non exemptorum uni-
verſalis Eccleſia, exttaquam nullus om-
ninò ſalvatur, eorumque omnium unus
Dominus, una Fides, & propterea decet

eſſe voluntatis.
Er mutu. Hæc profectà Chriſtianæ veritatis &
am defe- Charitatis documenta, cum utrimque
Teuriam, ſervata fuerint, omnibus in rebus, adeo-
que in hac etiam Ordinationum mate-
ria, importunæ partium querelæ pe-
nitus conticeſcent. Neque enim Regu-
lares conqueri poterunt, quòd, recu-
ſantibus Epiſcopis ſacram Ordinatio-
nem adminiſtrare, præterquam in Tem-
poribus ab Eccleſia ſtatutis, eorum Pri-
vilegia de Ordinibus extra Tempora
ſuſcipiendis effectu vacua remaneant;
Epiſcopi enim alios etiam opportunos
dies ordinandis Regularibus facilè in-
venient. Epiſcoporum autem ceſſa-
bunt querelæ, quòd Superiores Regu-
lares, ad eludendam Decreti Clementi-
ni obſervantiam, advenientibus Ordi-
nationum temporibus, ſubditos ſuos
domicilio moveant, eoſdemque ſtatim
poſt ſuſceptos Ordines, falſis de cauſis
ad priſtinum Monaſterium reverti ju-
beant; ſiquidem Regulares hujuſmodi
agendi rationem (quam & alias in foro
exter-

οαν+r euſaem ſunt corporis, unius etiam

Getnot⸗
Aerune
ſeiot)tn
Geilenn
lcultl
temmin
n
enes
Iſann
gulb
No, ins
ler guo
ugetatu
Unenipre
lüheie
gnrelorec
Kilearoe
erann
in, a
mer, a
In Mer
tuntein
ore Ur
Orpore
mpor⸗ eg
autul
o
Unſtnn
tlal Ele
Ettache
Aemn
on

lheg
un⸗ N Supplementum, ſive Acceſſtiones. 763

in N externo graviter vindicatam fuiſſe, & in
4 ne poſterum diſtrictè coercendam fore no-
nagian verint) tum à¾ probi viri honeſtate &
un fide alienam, tum etiam debitæ erga
16 facros Eccleſiarum Antiſtites obſervan.

tnn tiæ contrariam eſſe, ipſi per ſe facilè co-
Avnoſcent. J
ile Præſentes verò Noſtras Literas, & in Clauſulæ
eis ſtatuta quæcunque, etiam ex co, adervo-
quôd quilibet in præmifſis, ſeu eorum
aliquo, jus, vel intereſſe habentes, ſeu

habere quomodolibet prætendentes,
„* cujusvis ſtatůs, gradus, ordinis, præe-
minentiæ, vel dignitatis exiſtant; ſive
,te alias ſpecificâ, & individuâ mentione &
undi expreſſione digni, illis non conſenſerint;
Ge, nec ad ea vocati & auditi, neque cauſæ,
Gem Propter quas exdem præſentes emana-
alyn verint, adductæ, verificatæ, vel ſuffi-
mnNE cienter, aut ullo modo juſtificatæ fue-
rint, aut ex alia qualibet, etiam quan-
tumvis juridicâ, & privilegiatâ causà,
nu colore, prætextu, & capite, etiam in
n corpore juris clauſo, nullo unquam
tempore de ſubreptionis, vel obreptio-
eel ms, aut nullitatis vitio, ſeu intentionis
Noſtræ, aut intereſſe habentium con-
Arn ſenſu, aliove quolibet, etiam quan-
K«&. tumvis magno, ac formali & ſubſtan-
E tieali defectu notari, impugnari, infringi,
G retractari, in controverſiam vocari, aut
dn ad terminos juris reduci, ſeu ärerzut
illas

mungr

7 öI Ad R. P. La-Croix Theologiam Moralem
illas aperitionis oris, reſtitutionis in in-
tegrum, aliudve quodcunque juris, fa-
i, vel gratiæ remedium intentari, vel
impetrari, aut etiam Motu pari, & de
Apoſtolicæ poteſtatis plenitudine ſimili
conceſſo vel emanato quempiam in ju-
dicio, vel extra illud uti; ſeu ſe juvare
ullo modo poſſe; ſed ipſas præſentes
ſemper firmas, validas, & efficaces ex-
iſtere & fore, ſuoſque plenarios & in-
tegros effectus ſortiri & obtinere, ac
ab illis, ad quos ſpectat, & pro tempore
quandocunque ſpectabit inviolabiliter,
& inconcuſse obſervari.
Aliter ju. Sicque & non aliter in præmiſſis cen-
diceri ſeri, atque ita per quoſcunque Judices
probibe- Ordinarios & Delegatos, etiam Cau-
tur. . . S . . .
ſarum Palatii Apoſtolici Aucditores, ac
S. R. E. Cardinales, etiam de Latere
Legatos, & Apoſtolicæ Sedis prædictæ
Nuntios, aloſue quoslibet quâcunque
Præeminentià ac poteſtate fungentes &
functuros, fublatà eis, & eorum cuili-
bet aliter judicandi, & interpretandi fa-
cultate judicari, & definiri debere, ac

irritum &ĩ inane, Ii ſecus ſuper his à

quoquam quavis authoritate ſcienter
vel ignoranter contigerit attentari.
Comra- Non obſtantibus, quatenus opus ſit,
rus ple- Noſtrã, & Cancellariæ Apoſtolicæ Re-
Wie r gulà, de jure quæſito nen tollendo,
aliiſque Apoſtolicis, ac in Univerſali-
bus,

N

, ron
Mollise
PusCorn
Musnerni
te cn
fütat⸗
otnnd
irrle
Klodol
Uuls, ut
Derong
Vetum
Naktet
hulbnt
elgns,
ttmnnten
bllizeti
mnene
tunibis
Unn Moru
enis
1, Kl
lumpren
Unfinnete
Uibusen
Ulorun
Worunm
e
i anr

ln Nune n

Enmmi
Nlngr
tlnle

dciter
llere

Supplementum, ſive Acceſſionet.,

bus, Provincialibus, & Synodalibus
Conciliis editis generalibus, vel ſpecia-
libus Conſtitutionihus & Ordinationi-
bus, nec non quibuſvis etiam juramen-
te, confirmatione Apoſtolicà, vel quâ-
vis firmitate alià roboratis ſtatutis, &
conſuetudinibus etiam immemorabi-
libus, privilegiis quoque, exemptioni-
bus, & Indultis, etiam in corpore juris
clauſis, aut Literis Apoſtolicis, quibuſ-
vis Perſonis, Collegiis, Locis; Ordini-
bus etiam Militaribus, Congregationi-
bus, Societatibus, & Inſtitutis, aliiſve
quibuslibus ſpecificà & individuâ men-
tione dignis, etiam ſub quibuſcunque
verborum tenoribus & tormis, & cum
quibuſvis etiam clauſulis & decretis „
etiam derogatoriarum derogatoriis, &
irritantibus, in genere, vel in ſpecie,
etiam Motu ſimili, & de Apoſtolicæ
poteſtatis plenitudine, ſeu conſiſtoriali-
ter, ac alias quomodolibet in contra-
rium præmiſſorum conceſih, ac pluries
confirmatis, approbatis, & innovatis.
Quibus omnibus & fingulis, etiamfi
pro illorum ſuſſicienti derogatione de
illis eorumque totis tenoribus ſpecialis,
ſpecifica, & individua mentio, ſeu quæ-
vis alia expreſſio ad id ſervanda ſoret,
illorum tenores, formas, cauſas, & oc.
caſiones præſentibus pro plene & ſuffi-
cienter expreilis, & exactiſſime ſervatis

α

—

78

65

766 Ad R. P. La-Croix Theologiam Moralem

ſpecificatis reſpectivè habentes, illis
alias in ſuo robore permanſuris, hâc
vice duntaxat, ad præmiſſorum effe-
ctum pleniſſimè & ampliſſimè, Motu
pari derogamus, & derogatum eſſe vo-
lumus, cæteriſque contrariis quibuſ-
cunque.
Eublie. Volumus inſuper, & eâdem autho-
ſeni P*πι ritate prædicta mandamus (ut exdem
Conßizs. Præſentes, & in eis contenta quæcun-
zionis in que ad omnium notitiam facilius dedu-
sen cantur, nec quiſquam de eis ignoran-
perſonalis tlam prætendere valeat, ipſas præſen-
intimatio- tes, ſeu earum tranſumpta, ad valvas
Zes fucfe. Eccleſiæ Sancti Joannis in Laterano, &
Baſilicæ Principis Apoſtolorum de Ur-
be, necnon Cancellariæ Apoſtolicæ,
Curiæque Generalis Innocentianæ in
Monte Citatorio, & in Acie Campi
Floræ, per aliquem ex Curſoribus No-
ſtris, ut moris, publicari, & afſfigi, ſicqque
publicatas & affixas, omnes & ſingulos,
quos concernunt, ſeu concernent in fu=
turum, perinde afficere & arctare, ac ſi
unicuique illorum perſonaliter intima-
tæ. & notiſficatæ fuiſſent.
Tran- Utque earundem præſentium tran-
ſumpti, ſumptis ſeu exemplis, etiam impreflis,
Rr manu alicujus Notarii publici ſubſcri-
Jancuur. Ptis, ac ſigillo perſonæ in Eccleſiaſtica
dignitate conſtitutæz munitis, eadem
prorſus fides, tam in judicio, quàm
extra

9

Irr Ao
eihſs
enterl
Ws
Pugpen
nizmt
uun
AAis
znroc
tenue
Dnnpor,
ul⸗
Uutonun

Dum .
ltore
luntrn

I Nolr

inn
Anitlin
Mlmnt,
r ⸗
wetzi
ttlun
Tanho⸗
mlt
ð
elahe
S

Cnrere
ue 1

Supplementum, ſive Acceſſiones. 767

extra illud ubique locorum habeatur,
quæ ipſis præſentibus haberetur, ſi fo-
rent exhibitæ, vel oſtenſæ.
Nulli ergo omnino hominum liceat Sauctio
paginam hanc Noſtrarum conſirmatio-ænalis.
nis, approbationis, innovationis, vo-
luntatis, mandati, ſtatuti, decreti, de-
clarationis infringere, vel ei auſu te-
merario contraire. Si quis autem hoc
attentare præſumpſerit, indignationem
Omnipotentis Dei, ac Beatorum bPetri
& Pauli Apoſtolorum ejus, ſe noverit
incurſurum,

Datum Romæ apud Sanctam Ma- Dt, Pos-
riam Ma jorem ſub Anno Incarnationis rife. Aun.
Dominicæx 1746. 3. Kal. Martii Pontifi- V'II. die

catuùs Noſtri Anno ſeptimo. .e

D. Card. Paſſioneus.

J. Datarius. L

VISA DE CURIA
J. C. Boſchi.

J. B. Eugenius.
Loco † Plumbi.

768 Ad K. P. La-Croix Theologiam Moralem

Regiltrata in Secretaria Brevium.

Annoà Nativitate Domini Noſtri IESU CIRI-
&NI 1747. Indilétione 10. die verò 4. Martii,
Pontifcatiis attem Sanctiſzimi in Chrilto Pa-
tris, & Domini Noaſtri D. BE NEDICYI
Divinà Providaentia PAPA. W.. Anno
ſeptuno, ſupraaicta Conſtitutio affxa, & pu-
blicata fuit ad valvas Baſilicæ Lateranenſis, &
Principis Apoſtolorum, Cancellariæ Apoſtoli-
cæ, Curiæque Generalis in Monte Citatorio,
&e in Acie Campi Floræ, ac in aliis locis ſolitis,
& conſuetis Urbis, pen me Jo. Baptiſtam An-
gelini Apoſt. Curſ.

Joſeph Renzoni Mag. Curfſ.

Lib. 6. p. 2. num. 225 1. teſtetur de natalibus, &
ætate (1¹)
(1) Teſtimoniales Literas impetrari oportere ab E-
piſcopo Originis, etiamſi quis inde diſceſſerit in tali
ætate, in qua nullum Canonicum impedimentum con-
trahere potuerit [ac proinde in caſu, quo de natalibus

ſolum, ac de ætate teſtari queat Epiſcopus Originis]

deducitur ex Reſolutione S. C. edita in Laquedonienſi,
ſeu Bituntina Ordinat. 16. Nov. 1709. quæ indicatur
T. 6. p. 126. Theſ. Reſol.
Lib. 6. p. 2. n. 2252. negârunt aliqui (1)
1¹) His favet S. C., quæ ex hoc quoque capite cen-
ſuit, Literas Teſtimoniales, quas quidem impetraverat
ab Epiſcopo Pientino, non fuiſſe ſuffſcientes ad licitam
Ordinationem. V. T. 6. p. 126. & 130.
Lib. 6. p. 2. n. 2269. Sanch. in Conſ. l. 7. c. I. ni.

23. dub. 10. (1)

(1) Er

N
r ſel

6o.

Ceatein

Datriixux

n

l l..
cn
tramin
Sodrap
Ib
Retommn kor
ulemt
1n⸗
len

Acti
enemum
POigns:
nzee,
lüng.
1cklun
1, Cur inn
Vekkprocon
unr /1

luenl.

P Sapplementum, Pve Acceſſionet. 769
nehe (1) Et ſic ſtatuit S. C. menſe Octobri 1589, apud
Lambert. T. 2. Edict. p. 59. & iterum 1609. 23. Maji.
i N ibid. p. 60. Hinc eadem S. C. an. 1670. 29. Novem-
denie bris decrevit, ordinari non poſſe Clericos, aſſignato
ſnin, Patrimonio in bonis mobilibus, & ſe moventibus.
0 Nn Ibid. nec ſufficit Beneficium manuale (1)

(1¹) Id declaravit S. C. in Tiburtina Cappellaniæ. 14,
4 l Jun. 1710. T. G. Keſol. P. I12.
nugi, Ibid. cenſus etiam redimibiles (1)
Melnn (¹) Extant in hanc rem decreta duo S. C. an. 1573.

le, Se 1598. apud Lamb. T. 2. p. 6 3.
Hir /, Lib. 6. p. 2., n. 2279. abſque præjudicio legitimæ
liberorum ſuorum (1¹) .
Z (¹) Ita Lambert. T. 2. p. 64.
Rat Lib. 6. p. 2. n. 2280. poteſt cum ſuo ſubdito (1)
(¹) Supplementum, ſeu combinationem ejuſmodi
le admiſit S. C. in T udertina Cappellania. 12. Mart- 17 18.
n T. 1. Theſ. Keſol. p. 26. & in Komana. 2 3. Julii ejus-
denm anni ibid. p. 87., SS
nndh Lib. 6. p. 2. n. 2281. hic titulus poteſt (1)
(1) Ad evitandas fraudes non admittitur à S. C.
ſupplementum ex bonis Patrimonialibus, niſi ab Epi-
ſcopo Originis approbatum. Monacell. in Formul. leg.
tom. 3. p. 227. à n. 20. ad 26. & S. C. in Romana 23.
Julii 1718. T. 1. p. 87. In his autem caſibus attenden-
da eſt Taxa loci originis, non autem Taxa loci Benefi-
cii, quæ tum ſolum attenditur, quando Beneficium
ſatis eſt pro congrua Ordinandi ſuſtentarione. Ibid.
Lib. 6. p. 2. nu. 22,83. tamen incurri probabilius
affirmant (¹) =
(1) Ita cenſuit S. C. 27. Nov. 16 10, apud Lambert.
T. 2. Edict. p. 67. in hæc verba: Sacra Congregatio
Concilii, propoſito ſupraſeripto dubio, omninm ſententiis
cenſuit, hoc caſu pœnam ſuſpenſionis ante Concilinm non
eſſe correttam, & hodie à Tridentino Concilio eſſe inno-
vatam, & propterea hujuſmodi Clericum, qui adhibito
Ad P. La-Croiæx Theol. Suppl. Cec dolo,

776 Ad K. P. La-Croix Theologiam Moralem

dolo, confiltoque titulo Ordinatorem decepit, eſſe ipſo
jure ſuſpenſum, carereque Ordinum executione.
Lib. 6. p. 2. n. 22 86. alienationem (1)
(1) Invalidam eſſe hujuſmodi alienationem deciſum
fuit etiam à S. C. 6. Martii an. 163 8. apud Lambert. T.
2. P. 76.
Ibid. ſed oppoſitum merito dicunt (2)
(2) His authoritatem addunt Decreta S. C. T. 3. p.
275. & ſeqq. & T. 6. Reſol. p. 23 8. & 239. Vide et-
iam Lambert. TL. 2. p. 78. & 80.
Ibid. ſed videtur ſtandum pro priore ſententia (3)
(3) Ita etiam ſtatuit S. C. 20. Julii 1619. & 1652. 4.
Februarii. Hinc cùm anno 1642. ſupplicatum fuiſ-
ſet, ut eadem S. C. reſolveret, an diſpoſitio ſacri Conci-
lii in cap. 2. ſeſſ. 21. de Reformat. prohibens alienatio-
nem Patrimonii Clericorum abſque licentia Epiſoopi ex-
tendatur ad fidejufſiones per eoſälem Clericos fattas, ita
ut reſpeltu dilti Patrimonii obligatio non ſuſtineaturi S.
C. ut refert Lambert. T. 2. Edict. p. 77., reſpondit 15.
Martii ejus anni extendi, juxta declarationem aliàâs fa-
Ctam 5. Februarii 1604. quæ ejuſmodi eſt: Sacra Con-
gregatio Concilii cenſuit, neque in ejuſmodi Patrimonio,
neque in ejus frultibus ad Clericum alendum neceſſa-
riiz executioni loqum eſe poſſe. Licere autem capere in

cauſam judicati eam frubtuum partem, quz quotannis

ſupereſſet altra eam, quæ ad Ordinati ſuſtentationem,
non lautè, ſed tenuiter vivendo, Zudicis Eceleſiafticiar-
bitratu fuerit neceſſaria. Poſſe autem ipſum oreditorem
accipere in ſolutum, atque vendere jus ſibi competens ad
hujuſmodi Patrimonium, quod poſt morten ipſfius pro-
moti ad creditorem, uti res hæreditaria pertinebit.
Lib. 6. p. 2. n. 2290. poſſe dici Mercurii (1)
(1¹) In Portalegr. an. 1720. 1. April. T. 1. Keſol.
p. 285. hoc dubium propoſitum fuit: an ſuppoſita con-

ſuetudine immemorabili, licitum ſit conferre primanz

Tonſuram, & Minores Ordinei ferià ſextâ poſt pran-

1a

R

vmtel
6Ciß⸗
nrot Mn
ſentolrn
r uufii
iülkkmm
eenn
AmCA
Ibb.
Une
ncker
6. .
EG6
Utanklan
I 93
5
Aruig
nele teo
Anmti
4 K
Ein
ſli r. D
.1.0..
in conel
kinoniun
Noyenb.
lohin, h
i 17;
ben

h ner

hui
1 1
lal .
unnlt Suapplementum, ſive Acceſſiones. 77 1

laneng, dium ante diem Sabbati quatuor Temporum? Reſpon-
nn dir S. C. aſfrmativè quoad primam Tonſuram, &j quoad
ilinti caæteros Minores Ordines, conſuetudinem immemora-
163. bilem tolerari poſſe, ſed expedire, ut Epiſcopus ſe confor-
meer Pontifcali Romano Titulo de Minoribus Ordinibus.

unen Lib. 6. p. 2. nu. 2279. pro diſpenſatione in inter-
n ſtitiis Ordinum (1)
ee (1) Vide eruditas annotationes Secretarii S. Congr.

ad Cauſam Calaritanam. T. 4. p. 16 I.
Lib. 6. p. 3. n. 52. officit clandeſtiniras (1)
(1) Idque ſæpius ſtatuit S. C., ut anno 1573. & 1596.
Verba affert. Lambert. T. 3. Edict. p. 56.
Lib. 6. p. 3. n. 53. non ideo erit Matrimonium (1)
(1) Et id S. C. Decretis conſonat an. 157 3. & 15 89.
quæ recitat Lambert. T. 3. p. 7 1.
Lib. 6. p. 3. nu. 62. merito cogere etiam per pœ-
nas (1)
(I1) Hinc aliquâ probabili causâ ſuffragante, abſtis
nendum eſſe à coactione reluctantis Sponſi, & permit-
tendas nuptias cum alio cenſuit S. C. in Senogallienſi
Sponſal. I. Sept. 1714. & in Majoric. Sponſ. „4. April.
172 3. & in Mediolan. Sponſal. 1 3. Julii 172 5. & in
Weapolit. 17. April. 172 8. & in Gallipolitana. 2 8. Febr.
e 173 z. T. 6. beſ. Reſol. P. 3 4. Contra vero Juris re-
mediis compellendos eſle Sponſos ad contrahendum
Matrimonium decrevit S. C. in Lunen. Sarzan. Matr.
17. Novemb. 1708. in Neapolit. Sponſ. 19. Sept. 1722.
&& in Colon. Sponſ. 26. April. 1732. & in Bonon. Sponſ.
26. Martii 173 5. L. 7. Ke/ol. p. 37:.
Lib. 6. p. 3. n. 73. uti ſecundum omnes (1)
(1) Hos inter honoris causâ cenſe Lambertinum T.
3. Edict. p. 5§2.
Lib. 6. p. 3. nu. 74. ſed probabilius contradicunt

e“ (1)
EE (r) His adde Lambert. T. 3. Edict. p. 53.
eninn Lib. 6. p. 3. n. 7 8. poſt eventum conditionis (1)

in Ccc 2 (1) Qua⸗

772 AdK. P. La-Croix Theologiam Moralem

(1) Quamobrem nulla adeſt obligatio, niſi condi- Mon
tione impletàâ, & ſic cenſuit S. C. in Wormatienſi Sponſ. idanl

2 1I. April. 1731. L. 5. p. 116. & iterum 28. Julii ejus- Nigen
dem anni ibid. p. 156. Vide etiam, quæ dicemus ad n. Penis
8 5. & 86. *

Lib. 6. p. 3. n. 8 5. & alii num. 48. relati (1)
(1) Et hanc ſententiam ſecuta eſt S. C. tum in Bru-
gnat. Sponſ. 26. Jan. 1709. T. 9. p. 60. Keſol. Jelelt.
ab anno 1700. ad 171 8. cum in Zanuenſi. 12. Dec. 173 3.
T. 6. Reſol. p. 177. & 178. “
Lib. 6. p. 3. n. 86. ut ſpes non ſit (1) Nd
(1) S. C. in Mediol. Sponſ. 16. Julii 172 5. T.5. Theſ- ctn ſ
Reſol. p. 192. cenſuit, Sponſalia eſſe diſſoluta ob defe- iken
ctum conditionis conſensůs Patris, ſub qua Sponſus

erVAM..⁰

Sl
„. . 1tdo 4
juramento affirmaverat, ſe eadem Sponſalia contraxiſ- en,
ſe.
Lib. 6. p. 3. n. 127. adeoque non faciant Sponſa-
lia (1)
(1¹) Hinc in Ventimil. Sponſ. T. 9. Reſol. ſelelt. ab Iil

anno 1700. ad 171 8. p. 61. cùm diſceptaretur de Spon- an⸗
ſalibus, quæ contracta aſſerebantur ſub hiſce verbis: iiem
lIo infraſeritto dico, e prometto di non ſpoſare altra fe- d
glia, che lasugnora Benedetta O: na, come anche pro- Pe
mette lei di non ſpoſare altro Giovane, che me, diſcuſſis ki.
dubiis I. An conſtet de validitate Sponſalium inter An- Nuuſii
tonium Levame, &; Beneditctam Genam. II. An di-! nii
btus Antonius Levame ſit cogendus, vel potius poſſit a 5
eis recedere, contrahendo cum altera; die 1. Jumi 1709. Etls
reſcriptum fuit, ad I. Ex hactenus delubtis non conſta- II
re de ponſalibus abſolutis: ad II. Negative quozd pri- blno⸗
mam partem, & quoad ſecundam dilata; tum die 28. Wuͤ.
Sept. ejuſdem anni dictum Reſcriptum confirmatum eumzg

1 4

fuit, additumque, Antonium poſſe cum alia Maliere Ang
matrimonium contrahere. negire
Lib. é. p. 3. n. 197. ſub finem: non item Novi- Manll
tiatus (1¹) meſe,

(1) Pro E

n
Clr⸗ 3
N
Eien

tint

Dn

innn, 4 n
ſeludh

al

Sapplementum Rve Acceſſoner. 773

(1¹) Pro hac ſententia facit S. C. in Tadertina, in
qua actum fuit de Sponſa poſt Sponſalia volente ingre-
di Religionem. Nam T. 1. Reſol. p. 182. 9. Maji 1719.
reſpondit S. C. propoſito dubio, an gonſtet de validi-

tate Sponſalinm, & quatenus afſirmative, an illa ſint
U ſervanda, reſpondit inquam, ad primam dubii partem
Aaußirmative: ad ſecundam negative NB] quatenus emit-
at profeſſionem, & amplius.

Lib. 6. p. 3. n. 20 8. circumſtantias rerum, & per-
ſonarum (1)
(1) Prudens omnino conſilium. Cæterum cùm Em.
Mediolan. Archiepiſc. 4. Auguſti 172 3. ſcripſiſſet adS.
C. Epiſtolam, quæ T. 2. KReſol. p. 376. deſcribitur, ſu-
per abuſu in Montanis, & Vallibus ſuæ Diœceſis per-
vulgato ad plures annos differendi Sponſalium execu-
tionem non ſine ſcandalis, inimicitiis, continentiæ ja⸗-
cturã, ſuumque conſilium aperuiſſet pro hujuſmodi
caſibus præfigendi competentem terminum ſex vel octo

menſium ad contrahendum matrimonium, quibus ela-

pſis liberum fo ret puellis ad alia vota convolare, mini-
inè attentis prioribus Sponſalibus; S. C. 2. Octobris
ejuſdem anni ibid. p. 37 8. reſpondit, publicandum eſ-
ſe ab Emin. Archiep. Edittum jnxta inſtruétionem, et-

iam authonitate Sac. Congr. Quæ porro Inſtruétio fue-

rit, mihi non conſtat.
Lib. 6. p. 3. nu. 215. qui de mendacio non ſit ſu-
ſpectus ()
(1) Hinc fit, Teſtium fidem, ſi nutet, ineptam eſſe
ad ejuſmodi cauſas, ut deciſum fuit à ſacra Rota in
Amerina. 23. Nov. 1737. & in T†*âIͤ⁄q[/Ffvl'‧ͤ5ena Sponſ.2.
Junii 173 8. atque à S. C. in Senogallienſi Sponſal. 27.
Sept. 173 8., in qua T. 8. Keſol. an. 173 8. p. 149. Ob
eaceptiones contra teſtium fidem, conſtitutum fuit,
non eonſtare de Sponſalibus. Enim vero illud cer-

tum eſto, exploratumque, quod tradit Sanch. de Matr.

I. 1. diſp. 15. per tot. & conftat ex allegatis Rotæ Ro-
CCC 3 manzæ

774 Ad K. P. La-Crolx Theologiam Moralem

N

manæ Deciſionibus, aliiſque, quæ T. 8. Reſolut. S. C. IMunnl

an. 173 8. P. 148. indicantur, debere ab eo, qui Spon-
ſalium executionem poſtulat, plene adeo & conclu-
denter probari eorum exiſtentiam, ut ſi vagis tantum.
& ambiguis argumentis res agatur, pro libertate alte-
rius in judicium vocati, ſit pronunciandum.
Lib. 6 p. 3. n. 239. Matrimonium eſt irritum (1¹)
(1) Idque plane cohæret Deciſioni S. C. 8. Julii 1724.
T. 3. p. 45. in qua pronunciatum fuit: Matrimonium
eſſe nullum in caſu, Matrimonium, inquam, celebra-
tum paulè poſt Apochæ confectionem, ejuſque notifi-
cationem Parocho, & Teſtibus factam, in qua Apocha
contrahentes mutuo ſpoponderant ſibi, non uſuros ſe
Matrimonio, nec illud conſummaturos. Mulier au-
tem ſeſe obligaverat ad ingrediendam intra quindecim
dies Religionem, & ad Regularem emittendam Profeſ-
ſionem, elapſo Novitiatùs anno.
Lib. 6. p. 3. n. 243. ſecundum dicta n. 240. non
valebit (1)
(1) Quod autem S C. in Novarienſi 24. Febr. 1720.
T. 1I. p. 270. pronunciârit, non conſtare de nullitate
Matrimonii ſub ca conditione contracti, ſi er Virgo,
inde factum eſt, quòd conditionis iſtius appoſitio Con-
jugum dictis tantummodo inniteretur; non autem, quo
§. C. cenſuerit, validum eſſe Matrimonium ſub ea con-
ditione celebratum, deficiente conditione.
Lib. 6. p. 3. n. 247. oppoſitum probabilius tenent
(¹)
(1) Huc ſpectat cauſa, quam innuimus n. 23 9. Nam
in ea conſtat, Matrimonium celebratum fuiſſe ſine ulla
conditione; quia tamen celebratum fuit paulò poſt
prædictæ Apochæ confectionem, ac deficiebat omnis
veriſimilitudo receſsůs à Conditione irritante Matrimo-
nium, S. C. cenſuit, nullum eſſe Matrimonium.
Lib. 6. p. 3. n. 253. videtur eſſe probabilior (˙)
(1) Vide, quæ T. 5. Reſolut. à p. 272. eruditè in n.
mili

1

(Autrin
maceel
ahrekect
380
noniikat
oblen d
geanon.
lb.
e⸗
odlro⸗
ninanpol
uNelre
ufe
lbe
N,
udCol
, (venn
d
ier
lemon
Muumcon
alſan
Ub6
i 1
⸗
Harin
Ytnnn
mortt,
Mone,
lb.6
nſ
Ar
nbnn

onnln
Nimmin:
Melnid

Supplementum, ſve Aeceſſonet- 775
mili argumento diſputat Card. Lanfredinus in Epfadi-

enſi Matrimonii. Sacræ autem Congregationis ſuffra⸗

gium acceſſit ſententiæ, quam probabiliorem La-Croi-
xius heic cenſet, in eadem Epſtadienfi cauſa, in qua ibid.
p. 338. S. C. pronunciavit, conſtare de nullitate Matri-
monii inter Hæreticos contracti ſub conditione diſſo-
Iubilitatis, quatenus uxor Acatholica Orthodoxam re-
ligionem non amplectererur.
Lib. 6. p. 3. n. 257. ſi hæc non ſit uſa fraude (1)
(1) Hinc cùm in Mutinenſi mulier uſa fuiſſet fraude,
& ſimulatione, quæ viro conſtabat, licet hic ſperaret
feminam poſt celebrationem Matrimonii à ſimulatione
ſua receſſuram, ſtatutum fuit à S. C. 9. Junii 1725. T.
3. P. 16 5. nullum eſſe Matrimonium.
Lib. 6. p. 3. nu. 407. teneatur hanc recipere )
(1¹) Vide, quæ in cauſa Florentina collegit Secreta-
rius S. C. Proſper Lambertinus T. 3. p. 353. & T. 4. P-
30. Ceæterum tum in ea Florentina 27. Julii 1726. T.
3. Keſol. p. 3 50. tum in antiquiore item Florentina 1-
Julii 1679. quæ ibidem citatur p. 35 5. ſtatuit S. C., In-
Edelem converſum ad Fidem cum alia muliere Matri-
monium contrahere non poſſe, ſi ejus Uxor antea con-
verſa ad ſecunda vota non tranſierit.
Lib. 6. p. 3. n. 40 S. moneri debet, & interroga-
ri (1)
() Hoc alijs dicitur interpellatio, quam de jure ne-
ceſſariam eſſe reſpondit S. C. in antedicta Florentina
17. Januar. 17 Z2. T. 2. p. 119. Vide etiam, quæ ibi⸗
dem p. 117. & 118. habentur collecta in ejus cauſæ ex-
poſitione.
Lib. 6. p. 3. num. 429. in fine: & petendi divor-
tium (7)
(1) Accedit S. C. quæ in dubio Matrimonii, an qui-
dam Græcus, & Catholicus diſſolvere poſſet Matrimo-
nium cum muliere triplex adulterium in judicio faſſa
& novum cęlebrare cum alia juxta prætenſam Græco-
CcC 4 rum

776 Ad K. FE. La-Croix Theologiam Moralem

rum praxim, reſpondit 15. Jan. 1724. Oratorem non
poſſe aliud Matrimonium contrahere. T. 3. Reſol. p. 8.
Lib. 6. p. 3. n. 449. aliquas Declarationes Con-
gregationum (1) .
(r1) Plures quoque afferuntur T. 4. Theſ. Reſ. p. 137.
Quandoque tamen S. C. votum ſimplex Caſtitatis non
exigit, ut ibidem videre eſt.

Lib. 6. p. z3. n. 470. privatam deductionem (1)
(r) Hæc Fagnani opinio à S. C. improbata fuit
19. Junii 1684. nam ſuper dubio tradultionis oponſæ,
reſpondit, aſfrmativè, dummodo traductio fat abſque
ſoleèmnitatibus.
ibi: itemque conſummationem (2)
(2) Vide Lambert. T. 4. Edict. Bonon. p. 156.
ibi: non ſolemnitatum (3)
(3) De hoc Lambert. T. 4. p. 152.
Lib. 6. p. 3. n. 474. intra Mißſarum ſolemnia (1)
(1) In quadam Novarienſi quæſitum fuit 10. Junii
1724. an denunciationes Matrimoniorum, & Ordinan-
dorum, aliæque ſimiles funttiones Parochiales faciendæ
ſint in celebratione Miſſæ Parochialis, quæ celebratur in
Parochiali, & Collegiata Burgi Manetii, ſeu potias li-
ceat Præpoſito, & Parocho ejuſdem Collegiatæ, illas fa-
tere in celebratione Miſſæ Conventualis, contradicente
Capitulo? Reſpondit autem S. C. T. 3. Reſolut. p. 48.
arbitrio Parochi.
Ibi: n. 474. certo fore mortale (2)
(2) In Hieracenſi an. 1587., quæ L. 1. Reſol. P. 184.
refertur, quæfitum fuit à S. C. an omiſſis edictis hujus-
modi nempe denunciationibus] Matrimonium dicatur
clandeſtinum, proleſque ille gitima, veluti ſi ſine teſtibus
& Parocho contraheretur. Hoc autem prodiit ab ea-
dem S. C. reſcriptum: Congregatio Concilu cenſuit non
dici ſed contrahentes incidere in pœnam exeommunica-
tionis in Conſtitutionibus Synodalibus I d .
ib. 6.

llb.o
Germonmn
aotettenu,

uatuones etn
Renchet

,neruin
lb
an 1,

luino

imie /
Ulggend
beo
Buͤnet
1)Wde
319, El
bbe
1) Cer
de, gui
lberc
n inn
1 14 hr,
Conrchenin
Uenlen 4

lin

n 8 Supplementum, ſive Aocceſſiones. 277

W Lib. 6. p. 3. n. 476. nec reipſa id videtur requirere
Tridentinum (1) ..
(1) Enim vero S. C. ejuſdem Concilii interpres con-
ſtanter tenuit, neceſſarias non eſſe proclamationes et-
iam in loco Originis. Antiquiores Reſolutiones habes
congeſtas T. 6. p. 245. Hinc etiam 3. Apr. 1734. in Se-
nogallienſi dubio, an antequam Felici Dolci permittatur
celebrare Senogalliæ Matrimonium, faciendæ ſint de-
nunciationes etiam in Parochia Maceratenſi in qua per
annos eirciter 20. domicilium habuerat,] reſpondit 8.
C. negativé.
Lib. 6. p. 3. n. 490. quando id exigit neceſſitas pu-
blica (1)
(1) Ejuſmodi Matrimonia dicuntur aliquando Ma-
trimmonia conſcientiæ, de ukus legendæ ſunt T. 3.
6 Theſ. Reſolut. S. C. p. 78. & ſeqq. doctæ annotationes
. Proſperi Lambertini, tunc S. C. Secretarii, nunc Ro-
mani Pontificis.
Lib. 6. p. 3. n. 58 1. non tantum facere votum con-
tinentiæ (1)
(1) Legenda expoſitio Veronenſis Cauſæ. L. 4. Reſol.
8. C. P. 246. & ſeqq.
Lib. 6. p. 3. n. 588. ſolam adoptionem perfectam
dirimere (1)
(1) Vide Hortanam Diſpenſationis T. 6. Theſ. Reſol.
p. 329. & ſeqꝗq.
Lib. 6.p. 3. n. 63 8. ſecundum dicta n. 569. (1)
(1) Certe cùm quidam raptum commiſiſſet, conſen-
tiente, quin etiam proponente puella jam deſponſata,
quo libere exoptatum Matrimonium contrahere poſ-
ſent, vel invitis ejus conſanguineis, S. C. 3. Martii
1714. reſpondit, non ſiare prætenſum raptum ad
contrahendum Matrimonium, raptorem tamen eſſe ab-
ſolvendum ad cautelam. V. T. 9. Theſ. P. 93. Reſotat.
ſelect. ab an. 1700. ad 1718.
Lib. 6. p. 3. n. 6 53. niſi llam ducat (1)
CCC 5 (1) Sie

4

77 8 Ad K. P. La-Croix Theologiam Moralene
(1) Sic etiam pluries reſcripſit ſacra Congreg. ut in
Ventimil. Matrim. 24. Apr. 1700. in Lycienſi Nullita-
tis Matrim. 23. April. 1701. aliiſque, quæ citantur in
Crotonienſi Matrim. T. 7. P. 6 8. Reſol. S. C.
Lib. 6. p. 3. n. 664. etiam tacitam tantum (1)
(1) Oppolſitum tene ex S. C. reſeripto in Hiſpal. 20.
Jun. 1609. his verbis: Hodie poſt Tridentinum Conci-
lium Matrimonium metu contrattum, & purgato met:
per cehabitationem cum conſummatione, alioſque altus,
non convalidari, niſi iterum cantrahatur, adhibitaà rur-
ſus ejuſdem Concilii formà. Idem retolvit S. C. in Con-

Kantinopolitana 16. Dec. 1634. & in Vintimilienſi Ma-

trim. 20. Martii, & 24. Apr. 1700. quæ citantur T. 7.
Theſ. KReſol. p. 160. & 161.
Lib. 6. p. 3. n. 68 1. cum conſanguineo Titii uſque
ad 4. gradum ()y)
(1) Atque id videtur etiam eſſe ex mente S. C. ut ci-
tato hoc La-Croixii loco expendit Lambert. T. 2. Z eſ.
Reſol p. 242. ,
Lib. 6. p. 3. n. 69 3. Vitricus, & Socer (1)
(1) Num autem Vitricus abſque ullo impedimento,
vel affinitatis, vel publicæ honeſtatis ducere poſſit in
uxorem eam, quæ fuit uxor Privigni ſui, quæſtio eſt in
S. C. magnis contentionibus agitata. Legenda ſunt T.
1. Theſ. Reſol. p. 3 40. & ſeqq. quatuor eximiorum TT.
vora in hanc rem; tum perpendendæ Proſperi Lamber-
tini Secretarii eruditiſſimæ annotationes ibidem p. 345.
& ſeqq. & T. 2. p. 27.; tandem aſfirmativè reſponden-
dum cum S. C. S. Martii 172 1. eod. T. 2. p. 23. Dubio
enim ſic propoſito: An Matrimonium contrahi poſſit
inter Dominicum Vitricum] &]v Samaritanam [uxorem
antea Privigni] reſcripſit: ad Secretarium juxta men-
tem, ſoilicet, quòd non impediatur Aatrimonium. No-
ta autem non importune, P. Alfarum S. J. celeberri-
mum Probabilioriſtam negative reſpondiſſe huic quæ-

ſtioni, ut T. I. Reſol. p. 3 40. videre eſt.

lh⸗

ls

)De
ed
icenn
Ilg
ytcen
lbe.
0) en
genodd.1
clonbinr
ſmmnſl⸗
mtimir
enttenn
mmtnmc
chtn, /
uhme
lb.
1)Cia
cnn.
nmurhonie
füccledr
Onrehen
ulehr.
1,Mer
Qann,7.
biceng
Lib⸗
nlerur 5
un Men
g r
lhe
)N.
Meyr,

Supplementum, ſive Acceſſones. 779
Lib. 6. p. 3. n. 70 8. tum etiam eorum Vicarii Ge-
nerales (1)
(1) De hoc non dubitandum poſt plures declaratio-
nes S. C. Sic 4. Julii 1602. S. Congr. cenſuit, coram
Vicario Generali Epiſcopi Matrimonium contrahi poſſe
perinde ac coram Parocho, & idem reſpondit 26. Sept.
1697. in Taurin. Matrim., ut videre eſt T. 7. p. 30.
