Euchariſtiæ remanet panis, & vini ſubſtantia. II. Ex
PP. Tertull. lib. 4. contra Marcionem c. 4. Aocceptum pa-
nem Corpus ſuum fécit, dicendo., hoc eſt Corpus meum.
Cyrillus Catech. Iv. Myſſag. Aquam mutavit in vinum,
& non erit dignuc, cui cedamuc, quod vinum in ſangui-
nem tranſmutärit &. III. Ex pluribus Conciliis contra
Berengarium coactis, Vercellenſi, Turonenfi, duobus
Romanis, Lateran. ſub Innoc. III. c. I. Florentino,
Tridentino.
Q. III. An ſit retinendum nomen Trauſubſtantiatio-
nis, cüm non ſit in Scriptura. Reſp. contra Luthe-
ranos omninè retinendum eſſe. Nam, ut ſcitè notat
Gordonus Controv. IV. neque vox Trinitatis, neque
vox Perſonæ, neque vox Conſubſtantialitatis extat in
Scriptura.
. IV. An Chriſtus ſit totus ſub qualibet ſpecie.
Relſp. affirmãtivè contra Heshuſium Ilyricum, alioſ-
que hæreticos, qui ſub ſpecie panis aſlerunt eſſe tan-
dum Corpus Chriſti, & ſub ſpeciebus vini tantùm
Sanguinem. Prob. I. Joan. 6. 41. Ego ſum panis vi-
vus. Rom. 6. 9. reſurgens ex mortuis, jam non mo-
ritur. II. Ex PP. Auguſt. in Pfal. 23. Ferebatur
(Chriſtus) in manibus ſuis, quando ait: hoc eſt Cor-
AD Mmlum. 5
V. An ſit totus ſub qualibet parte ſpeciei, &
quomodo. Relſp. eſſe totum Chriſtum ſub qualibet

parte (pecici. Prob. I. ex verbis Chriſti: bibite ex hoc

onmnc,

rel;
ſnonl
1us N
mebrn
ſe
epn⸗
m
rpit
0.
Vielt

CI
Nebn
gunſ
locli
ln eſhe
NN
atioe
C
elleni
Ele
C
e.
bee
G
Canden
Viel
40

e e

AKih
n, gi
tlidorn

aſadi
dunmin
Mkäne
lnh.,

Supplementum, ive Acceſſioner. 849

omnet, dividite inter vos. Apoſtoli autem non biberunt

ſinguli partem tantùm Sanguinis, ſed totum; ergo to-
tus Sanguis erat ſub parte ſpeciei, quam quiſque ſu-
mebat; ergo etiam totum Corpus. II. Ex illo Eccle-
ſiæ: Fracto demum Sacramento, ne vacilles, ſed me-
mento, täntum ße ſub fragmento, quantum toto te-

gitur. III. Ex Florentino Concilio in Decreto unio-

nis, & Trident ſeſl. 13. c. 3. Eſt autem totus in quali-
bet parte indiviſibiliter, de quo Bellarm. I. 3. de Euch.
c. 6.

Q VI. ouamdiu Chriſtus maneat in Euchariſtia,
Vide lib. 6. p. I. d num. 469.

§. III.
De auſu, diſpoſitione, & frubtibus Euchariſtiæ.

Q. I. An uſus hujus Sacramenti ſit Sacramentunm
Reſp. negativè I. quia aliàs ellent plura Sacramenta,
quàm ſeptem. II. Sumptio non efhcit, neque ſignificat
ſanctitatem, ſed tantum eſt applicatio ejus, quod il-
lam efficit, vel ſigniticat, ſicut applicatio ignis ad ligna
non calefacit, nec ignefacit, ſed tantùm eſt approxi-

matio ejus, quod calefacit, vel ignefacit.

Q II. An ſaltem ſumptio pertineat ad completam
eſſentiam hujus Sacramenti. Vide lib. 6. p. r. num. 414.
& ſeqq.
CQ. III. Quæ requiratur in ſuſcipiente diſpoſitio ani-
mæ. Vide lib. 6. p. I. à num. 1I.
IV. Quæ requiratur diſpoſitio eoofporis. Vide
lib. 6. p. I. à num. 550.
Q. V. An ſub utraque ſpecie ab omnibus communi-
candum ſit. Vide lib. 6. p. I. num. 602.
Q. VI. Quid dicendum de Commnnionée quotidiana.
Vide lib. 6. p. 1. à num. 664.
Ad P. La-Croix Theol. Suppl. Hhh .

8 Ad K. P. La-Croix Theologiam Moralem

QVII. Quinam ſint effectus Communionis. Vide
lib. 6. P. I. à num. 678.

§. IV.
De cultu buius Sacramenti.

Q. I. An Chriſtus in hoc Sacramento poſſit adorari.
Reſp. Poſſe, & debere adorari latrià. Prob. I. Deut. 6.
& Matth. 4. Dominum Deum tuum adorabis. II. Eadem
eſt excellentia Chriſti, ubivis fuerit, in Præſepio, in
Templo, in Cruce, in Cœlo. At, inquiunt hæretici,
Chriſtus eſt ibi, ut manducetur, non ut adoretur. Stul-
tum effugium! Rex honorandus eſt in menſa ſedens,
etſi ibi ſit, non ut honoretur, ſed ut comedat. Vide
Gordonum T. 3. Controv. V.
Q. II. An Eccleſia honore hujus Sacramenti rectè in=
ſtituerit Feſtum Refp. Rectè inſtituit. I. Ut commen-
dazet nobis dignitatem hujus Myſterii, atque ad gratias
Deo reddendas excitaret. II. Ut hæreſes, tum præſentes,
tum futuras confundéret.
Q III. An rectè Ecclefia inſtituerit, ut hoc die per
compita Urbium ſolemniter deportetur. Reſp. Rectè id
inſtituit. I. Iiſdem de cauſis. II. Ut fidem ſuam de
hoc myſterio proteſtetur. III. Ur ſignificet, quantâ re-

verentiâ ſit ſumendum, quod tantâ pompà colitur. IV.

Axca figura hujus Sacramenti quanto honore circumlata
eſt. Joſue 6. 1. Reg. 4. & 2. Reg. 6.

C A P. U T V.

De Saerificio Miſſæ.
Vide lib. 6. p. 2. num. 1. ad 62.

C A P U T VI.

De Sabramento Pœnitentia.

§. 1.

Den

C!
1.
n. 5
Rel.
lunhen
1, ſonn
Mim
Uebr
ſbeptn
onjn
lplo⸗
(laben
A
Muine
ſetun
Dreten
Iiree
Delein

C
beb.

Mud

D Supplementum, ſive Acceſſiones. 8 5
„ §F. I.
1 De nominibus, inſtitutione, &ò neceſſitate hujus
Savramenti.

Q.I. Quibus nominibus appellari ſoleat hoc Saera-
mentum. Vide lib. 6. p. 2. num. 580.
Q. II. An fuerit inſtirutum à Chriſto. Vide ibid.
num. 581. ,B
Q. III. An ſit Sacramentum à Baptiſino diverſum.
Reſp. De fide eſt, eſſe diverſum, quidquid contradicat
Lutherus, Melanchton, Calvinus, Kemnitius &cc.
1. Joan. 1. Si confiteamur peccata (non ſi tantùm Ba-
tilmi fuerimus recordati) remittet nobis peccata noſtra.
Hebr. 6. Impoſſibile eſt, eos, qui ſemel ſunt illuminat
(baptizati) terum revocari ad pœnitentiam (per Baptiſ-
mum) ut explicant Chryſ. Theodoret. Oecumenus, Theo-
hylactus &c. Simoni autem Mago poſt Baptiſmum
lapſo Act. S. non dicitur: memento baptiſmi, & recon-
ciliaberis Deo, ſed pœnitentiam age, i forte & c. Accedit
Aug. Ep. 23. ad Bonifac. Si infans poſt baptiſmum pro-
pria incipial habere peccata, illa non regeneratione au-
feruntur, ſed alia curatione (Penitentiâ) ſanantur.
Præterea, adulti in infantia baptizati, quomodo baptiſ-
mi recordari poſſunt, quem infantes ſuſceperunt, qui
neſciunt, quid ſecum agatur in infantia.
Q. IV. Quando fuerit inſtitutum à Chriſto. Vide
lib. 6. p. 2. num. 582.
Q V. Quanta ſit neceſſitas pœnitentiæ, Vide lib. 6.
p. 2. d num. 2003.

⁸5 2 Ad K. P. La-Croiæ Theologiam Moralem
§. II.

De materia, &; forma hujius Sacramenti.

140.

Q. I. auænam ſit materia, & forma hujus Sacta-
menti. Vide lib. 6. p. 2. num. 583. N.
Q. II. Quid præterea ſit notandum circa materiam
hujus Sacramenti. Vide ibid. à num. 584. ad 597. &

598. ad 620. rit
III. auid addendum circa formam hujus Sacra⸗ C
menti. Vide ibid. à num. 626. ad 63 8. tuma
. 14,1
§. III.
. De dolore, & propoſito. 5 1
Vicge lib. 6. p. 2. à num. 65S.ad 672. & à num. 68r1. Ut
ad 915.
n
§. IV. Nulhun
Pertor

De Confeſſione.

Ulnat

Vide lib. 6. p. 2. à num. 916. & 1136. & à num. 1141. i
ad 1218, 1

. ezt
S. V.
De Satirfactione.

Vide lib.6. p. 2. à num. 1229. ad 1238. & à num.

127 z. ad 1301.
§. VI.
De Indulgentiis.
Vide lib. 6. p. 2. à num. 1302. ad 1312. & à num. P

1313. ad 13 5 3. & à num. 1367. ad 1376. num. 1393. A1
£

I Supplementum, ſive Acceſſtiones. 853

& 1394. & 13 97. & 1398. ad 1402. 1404. & à num-.
1407. ad 144 5.

§. VII.

De Miniſtro, & effectibus hujus Saeramenti.

QI cuis ſit ejus neceſſarius miniſter. Vide lib. G.
P. 2. à num. 1480.
Q. II. An quivis Sacerdos ſit aptus hoc Sacramen-
tum adminiſtrare. Vide lib. 6. Pp. 2. à num. 1486. ad
1491.
III. Unde ſit juriſdictio in Miniſtris. Vide lib. 6.
P. 2. à num. 1549.
IV. An Religioſi cenſeri debeant apti confeſſio-
nibus ec. Vide lib. 6. p. 2. à num. 1704.
V. Qui ſint effectus hujus Sacramenti. Reſp Eſ-
ſe I. peccatorum omnium tum mortaliuin „ cum ve-
nialium remiſſionem. II. aliquando, non tamen ſem-
Per totius pœnæ temporalis, ſem per verò pœnæ æternæ
relaxationem. III. Gratiam reconciliatricem, ſive revi-
vificatricem. IV. Auxilia gratiæ, quibus homo ju⸗
vatur ad reſiſtendum tentationibus ad relapſum pro-
vocantibus.

1 C A P U-TVII.

De Extrema Unttione.
guul Vide lib. 6. p. 2. num. 2085. ad 2 I06. & num. 2118.
& 2119.

C A P U T VII.
De Sacramento Ordinis.

Vide lib. 6. p.2. à num. 2123. ad 2137. & num. 2760.
ad 2 16 5. & num. 2206. ad 22 13.

EH I h 3 CA-

854 AAdK. P. La-Croix Theologiam Morglem

CcC. A P U Tr IX.
—“ Eelere
De Matrimonio.

vige lib. 6. p. 3. à num. 8. ad 17. & num. 250. ad Elnj
256. & num. 277. & num. 284. & 287. & num., 402.
ad 413. . . ſeiali.
n
— n. V
G
L, Ih BE R V. Ven

De oNoiis Zuftitie Chriſtianæ.
C A P UT 1.

——

De malo, à quo declinare debet Juſtitia.

De peccatis generativ.

Q.I. An homo fidelis in omni ſuo opere peccet. Reſp. ri
negativè contra Melanchtonem, alioſque hæreticos.
Matt. 5§. 16. Videant opera veſtra bona, & 26. I1. bo⸗=
num opus eft operata in me. Sæpe etiam Scriptura lau-
dat innocentiam Enoch, obedientiam Abrahæ, zelum
Moyſis; non laudat autem, quod malum eſt. Præterea
ſi omnia opera, quæ facimus, mala ſunt, cur Chri- I
ſtus, cur Apoſtoli nos hortantur ad opera bona? Quod Pint
ſi E ccli. 7. 2 1. dicitur: Non est homo juſtus in terra, Celsf
qui faciat bonum, & non pecces, ſenſus eſt, nullum uc
eſſe ita juſtum, qui non ſaltem venialiter interdum md

peccet. Nirn
Q. II. An omnes actiones infidelium ſint peccata. en;
Reſp. Vide lib. 2. num. 74. & 7 5⁶. & lib. §. num. 12. Pntk

4

III. An omnia peccata ſint æqunahia. Vide lib. . dor
num. 114.

indan

Q IV.

Supplementum, ſive Acceſſtones. 855
Q.IV. An dentur peccata aliqua de ſe mortalia, alia

de ſe venialia. Vide lib. 5. num. 184. ad num. 198.

QV. Quænam ſint ptæcipuæ diviſiones peccati. Vi-
de lib. 5. à num. 2.
VI. uænam ſint peccita de ſe mortalia, quænam
venialia. Vide lib. 5. num. 198. & ſeqq.
Q. VII. An ad pecçandum requiratur aliqualadver-
tentia. Vide lib. 5. à num. 16.
CQ. VIII. uænam ſint motiva ad deteſtanda peccata,
Vide lib. 6. p. 2. à num. 172 4.

§. IIe⸗
De beccatis capitalibus in ſpecie. .
Vide lib. 5. à num. 188. & lib. 6. p. 2. num 182 5.

§. III.

De Tentationibus.

Vide lib. 6. p. 2. à num. 1906.
C Aà P U T 11.
De Juſtificatione.

& k. An homo formaliter juſtificetur per juſtitiam
ipſi inhærentem, an condonatione peccatorum extrin-
ſecus factà, an juſtitia creata Chriſti, quâ Chriſtus ju-
ſtus eſt, homini imputata, ut putavit Lutherus, Calvi-
nus &c. Reſp. Definitum eſſe à Trid. ſeſſ. 6. c. 7. ho-
minem juſtificaxi formaliter per juſtitiam ipſi inhæren-
tem; aliàâs quomodo Deus diceretur in Scripturis per
juſtificationem in nobis habitare, eſſe?, & manere?
quomodo juſtitia compararetur ſigillo, pignori, novo
indumento, novæ vitæ, & luci? quomodo diceretur
homo in juſtiſivatione ablui, mundati, ſanctificari?
Hhh 4 . Chri-

856 Ad K. P. La-Croix Theologiam Moralem
Chriſtus igitur eſt juſtitia noſtra I. Cor. 3. 30. effi-
cienter tantum, quatenus ipſe meruit nobis juſtitiam
illam, quâ formaliter, & inhæſive ſumus juſti.
Q. II. An in juſtificatione peccatoris verè tollatur
peccatum, an ſolum tegatur, quod ajunt hæretici no-
ſtri temporis. Reſp. Verè tolli peccatum. Pfſal. 5. Am-
plius lava nec abäiniguitate mea, &&d ypeccato meo munda
me. De Chriſto vero apertè oannes: Ece Agnus Dei,
quitollit pecatum mundi.
Q HI. In quo conliſtat juſtitia inhærens, quà for-
maliter reddimur juſti. Reſp. Duo præſtat juſtitia; red-
dit hominem Deo gratum; reddit hominem bene di-
poſitum, ut ſalutariter operetur. Vis primi muneris con-
liſtit in Gratia ſanctificante, ſeu habituali: vis ſecundi
conſiſtit in collectione virtutum infuſarum, & donorum
Spirits Sancéti. = .
Q. IV. An homo adultus debeat ſe ad juſtificatio-
nem aliquo actu diſponete. Reſp. De fide eſt debere.
1. Reg. 7. Præparate corda ueſtra Domino. Zach. 1. 3.
Convertimini ad me, & e‧o convertar ad vos. Pluribus
autem actibus piis debet homo ſe ad juſtificationem
diſponere, fide, timore Domini, ſpe, dilectione, pœni-
tentiâ, propoſito emendationis, ſuſceptione Baptiſmi,
vel Pœnitentiæ.
Q. V. An juſtificatus poſſit ex ſua juſtitia excidere.
Reſp. contra Manichæos, alioſque vereres hæfeticos,
quos ſequitur CGalvini grex, poſſe. Hoc autem ſupponit
Scriptura. Nam Ezech. 1 8.24. Siaverterit ſe juſtus à
ſuan jaſtitia. I. Cor. 10. 12. Qui ſeerißtimat ſtare, vi-
deas, ne cadat. Exempla autem habemus in Davide,
Saule, S. Petro &c. Charitas quidem aunquam ercidit
r. Cor. 13. 8. quantum ex ſe eſt, culpa tamen hominis
ſæpè excidit. .
Q VI. Quibus modis poſſit ſe juſtificatus conſervare
in juſtitia, imò & in es proſicere. Reſp. I. Aſſkidua
5 apnud

8

Gad Deum
uln M. Sr
Aumperoune

e. V. He
Delona

14
Mapud
Ndi Eecli
ifaiet l
vrum.
CIl.
kacerept
lacerehon
niſ alb
1CoL.11.
Uemmus, ut
judicio
QI.
In. Relb
Unkur, Ea

l
nde.

nm pe

Supplementum, ſive Acceſſionex. 857
apud Deum deprecatione. II. Crebro Sacramentorum
uſu. III. Studiò bonorum operum. IV. Fugâ occaſio-
o num peccandi. V. Noviſſimorum afſiduâ eonſideratio-
P ne. VI. Fide vivâ.
4

C AP UT III.
De bono Iuſtitiæ, quod facere debet home.

§. 1.

De bonis operibus generatim.

Q. I. An homo poſſit aliquid ſuis operilas me-
reri apud Deum. Reſp. ex Trid. ſeſſ. 6. c. 16. poſſe.
Audi Eccli 16. 15. Scripturam dicentem: Miſericor-
dia faciet locum unicaique ſecundum meritum operum
IIJuorum.
Q. II. An poſſit homo, Deo bonis operibus fuis ſa-
tisfacere pro peccatis. Reſp. Poſſe, ſi in gratia ſit, ſatis-
facere hominem pro temporalibus pœnis, quæ ſæpè di-
miſsâ culpâ remanent. Vide lib. 6. p. 2. num. 12 32.
I. Cor. I1. 3. Si noſmetipſos dijudicaremus, (id eſt pu-
niremus, ut explicant Patres) zon utique dijudicaremur
(in judicio divino.)
Q. III. Quotuplicia ſint opera, quibus Deo ſatisfaci-
mus. Reſp. Tria vulgo recenſeri, ad quæ reliqua redu-

S
cuntur. Ea ſunt Oratio, Jejunium, Eleemoſyna.

§. 11.

De Oratione.

1.
OQ. I. Quam vim habeat oratio. Reſp. I. Penetrat
Cœlos. II. Valet ad meritum. III. Impetrat remniſ-
Es ME fionem peccatorum. IV. Satisfacit pro Pœnis Pecca-
Hhh 3 torum.

358 Ad K. P. La-Croixæ Theologian Moralem

torum. V. Repellit Deæmones, corumque tentatio=
nes. VI. Valet ad quævis mala advertenda. VII. Im-
petrat ſubſidia ad vitam corporalem, & ſpiritualem ne-
ceſſaria.
Q. II. Quæ conditiones requirantur ad orationem,
ut ſit infallibiliter efficax ad impetrandum. Reſp. I.
Requiritur fides, quà credas, poſſe te obtinere quod
etis. II. Fiducia, quâ ſperes te illud obtenturum.
III. Humilitas, quâ orans in Dei miſericordia, non
in ſua juſtitia fidat. IV. Devotio. V. Petitio utilium,
vel neceſſariorum. VI. Perſeverantia. VII. Status
gratiæ, ut plurimum;, quia: Oculi Domini ſuper ju-
Rtos & aures ejus in preces orum. Pſal. 3 3. 16. non
tamen ſemper.
OQ. IlI. An aliqua attentio interna requiratur ad eſ-
ſentiam Orationis. Vide lib. 4. à num. 1341.

Q. IV. Quo loco, & ritu orandum. Vide lib. 4. num.

1320. & 1321.
⸗ Quotuplex ſit Oratio. Reſp. Duplex eſt: Men-
talis alia, quæ ſine voce, alia vocalis, quæ voce fit-
II. Alia eſt privata, alia publica, quæ nomine totius
Eccleſiæ à Sacerdotibus peragitur, cujuſmodi ſunt Ho-
ræ Canonicæ, Liturgia Miſſæ, Proceſſiones, præſerxtim
Rogationum.

§. III.
De Jejiunibe
De Eleemoſyna-
De lus fatis actum eſt ſupra;, ubi de Charitate. Il=

lud reſtaret, ut de operibus ſupererogatoriis, ſive con-
ſilii,

ni
Zemn
Uehun
Rli
Ulclen

len P
Ats

G

er
kn, Sapplementaum, ſive Acceſſtoner. 859
i Kliis, de beatitudinibus Evangelicis, fructibus, & do-

nis Spiritüs Sancti, ac demum de mw. noviſſimis age-
remus. Atqui nihil eſt in Authore noſtro, quod huc
trahamus, nili fortaſſis, quæ lib. 4. diſputat. de Statu
Religioſo, deque votis Religioſorum; ſed hæc, verè
ut dicam, nihil ad Catechiſtam ſpectant. Quamob-
rem apud alios Catechiſmmi explanatores, atque adeo

umnN afcetas conſultius erit iſta Juærere. Hic ergo finis

1.Doin eſto Theologiæ Catechiſticæ ex La-Croixio ſeu
1 Nher Indicis Carechetici in ejus Theologiam ube-
u e rioris, alioque ordine diſpoſiti,
mamn quam ſoleant ejuſmodi Indices
paſſum elaborari. .

Mkorwii,

Ad REVERENDI PATR
CLAUDII
LA CKOlI

SOCIETATIS JESU

THEOLOGIAM
MORALEM

Alterius ex eadem Societate Theologt

SUPPLEMENTU

SIVE

ACCESSIONES

In quibus de Locorum Theologicor
in Morali Scientia uſu plurima diſputan
P. DE CHAMPS Quzxllio Faäti anin
verſionibus aucta recuditur; Sacræ Co
gationis Concilii Reſolltiones ac BE NEDI
XIV. Conſtuutiones, aliaque permulta
ad emendandum vel ad vindicandum
CROIXIUM adduntur.

Editio poſt Italicam in Germania Pri

—

COEONI AE AGKRIPPIMNeXL,

In OFFICINA METTERNICHIAI

Sub Signo Gryphi. Anno M. DCC. LIV
Cum Prwuges 0 J. Majeſt. ſpeciali, & Per⸗

cn

TINNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNI ſſſſ

UEKKÿ–H

TIEEIIII

INHII
2 3

SS fffn,

fI*

19 20 21

17 18

16

9 10 11 12 13 14 195

8

nfim

R

Balance Q

17 18 19
VierFarbSelector Standard*-Euroskala Offset

16

15

11 12

10

ℳ₰⸗ Copyright 4/71999 VXyMaster Gmbh wwW.yXymaster. com