gorandem Confeſſtiones in Civitate Centum Cellarum ſine I Uehenn
approbatione Ordinarii Viterbienſis.
Lib. 6. p. 2. num. 1520. ſine reſtrictione ad tem-
I] Fuittamen Epiſcopus, qui Regularibus à ſe ap-
probatis ofus imponere ſe poſſe contenderet, acceden-
di ad menſtruas diſceptationes, & Congregationes Ca-
ſuum Conſcientiæ, nequę abſque hac reſtrictione facul-
tates atuidiendi Confefliones elargiri illis vellet. Die au-
tem 12. Martii 17 1 8. cenſuit S. C. id injungi non poſſe
a b Epiſcopo. Decretum extat T. I. Reſol. p. 30. imo,
utibidem legitur, idem reſponſum à S. C. prodierat in
Foroſemzpron. I2. Maji 1685. etiam quoad Regulares
in Cœnobiis degentes quæ propter erignnm KReligioſo-
rum asmernen ſubjetzfa ſunt juriſdiblioni Ordinariu ex
Decreto

nltofei

Supplemeninyz, ſive Aeteſſonss, 6 ½5
. „ .
nnn Pecreto S. Memoriæ Innocent. XI. imcipient: Ut in
l .
Migfas Lib. 6G. p. 2. num. 1529. Specia i Epiſcopi appro-
i batione 1]
ee 1] T. 2. Reſol. p. 266. 30. Januar. 172 3. reſcripſit
S. C. in Uratislavienſ, Abbatis Lubenſis, approbario-
in nem Confeſſariorum pro Montalibus pertinere ad Epi-

ſcopum. Idem ſancitum fuit in Pharanenfſi 14. Nov.
1733. T. 6. p. 158. Vide & Tomum 12. Y beſ, Reſolut
P. I 69. . .
ibbi: In fine: ſpœialem Epiſcopi approbationem
l2)

[2] Clariſſimum id eſt ex Bulla Benedicti XIII.,
quam heic damus, & ex qua alia multa docemur ſuis lo-
cis diligenter adnotanda à Morali Theologo, etſi pro
Regnis Hiſpaniarum edita fuerit.

BENEDICTUS PAPA XIII.
Ad perpetuam rei memoriam.

Aſtoralis offici ſolicitudo nos admonet in
his vigilantiæ, & authoritatis noſtræ Par-
tes libenter interponere, ut quæ à Romanis
Pontificibus Prædeceſioribus noſtris ad Domi-
nici gregis, animarumque ſalutem, & directio-
nem provide conftituta reperiuntur, ſaum ple-
narium ſortiantur effe ctum.
QJ. 1.
Cum itaque quamplurium ex Venerabilibus
Fratribus Archlepiſcopis, & Epiſcopis Regno-
rum Hiſpamiaram lieris non ita pridem intel-
lexerimus, Conſtitutionem Pro ecleallien
4 I1Cci=

efr

6 566 Ad K. P. La-Croixæ Theologiam Moralem

un

diſciplinæ in eiſdem Regnis conſervatione, & Mmun
Ult;,

inſtauratione à fel. record. Innocentio PP. XIII. M.
Prædeceſſore noſtro die 1 3. Maji 172 3. poſt ma- zuheher
turum conſilium editam, quæ incipit: Apoſto- Nr
lici Miniſterii, & C. ac ſubinde à Nobis per quaſ- ebenh
dam noſtras in ſimili forma Brevis die 23. Se- upent
ptemb. 1724. deſuper expeditas literas, quibus Amm
totum ipſius Conſtitutionis tenorem inſerui- Arlu,nn
mus, confirmatam, & innovatam per nonnul- ſtunmdudr
los præſertim Regulares in dd. Kegnis degen- mihenuh
tes, haud omnino, ut par erat ſervari, quinimo hiſſine
ejus executionem variis artibus, inanibuſque iulmud
Prætextibus retardari, atque eludi; graviter iucmon
commoti fuimus, nec defulmus conceptum Mhyutonne
inde dolorem, ac indignationem noſtram cum iphegirtn
Superioribus Generalibus ipſorum Ordinum imulfn
communicare, eiſque diſerté explicare firmam, /altaiurs⸗
conſtantemque voluntatem, ac intentionem Mthnd
noſtram eſſe, ut memorata Conſtitutio prom- Annitb
ptæ, & ommmodæ executioni demandaretur, mn
& in tranſgreſſores, ſeu inobedientes condignis
Pœnis animadverteretur. Ipſi vero Superiores uugninne
Generales Ppro ea, quà præditi ſunt, prudentià, Aneteſinn
probitate, & filiali in nos, & hujus S. Sedis as4
mandata obſequio, id contra, & præter eorum Linn
mentem, ac non ſine intimo animi ſui mœrore Ni
accidiſſe Nobis ingenue declarärunt, vehemen- bus
ter etiam improbantes quicquid contra ean- unſe
dem Conſtitutionem ſcripto, vel facto attenta- tuddt
tum fuerit per aliquot ſuos ſubditos, Pro qui- NWetn
bus erroris, ac noxæ veniam à Nobis ſupplici-
ter implorarunt, ſimulque pollieiti ſunt ſedu- d
lam A

Bin lenn
hmmnnl,

efl

nimo

I

hle

pufnen

un Dlen
lartm
Fineroen

Supplementum, fve Acceſſiones. 657

lam ſe daturos operam, ut, quæ in ea facienda,

ſervandaque præſcribuntur, ab omnibus & ſin-
gulis ſuis Religioſis abſque mora adimpleantur.

Licet autem Nos non minus ad enixas eorun-

dem Superiorum Generalium preces, quàm
ob peculiarem paternæ charitatis affectum,
quo Religioſas ſemper proſecuti ſumus, & pro-
ſequimur familias, in quarum altera, inclito
nem pe Fratrum Prædicatorum Ordine diu ver-
ſati ſumus, à pœnis adverſus dictos tranſgreſſo-
res infligendis abſtineamus; nihilominus quæ-
cunque hactenus ad remorandam; five eluden-
dam, aut quomodolibet impediendam prædi-
Ctæ Conſtitutionis executionem à nonnullis ex
præfatis Regularibus ſcripta, acta, geſta fue-
runt, cum inde ſecutis, & quandocunque ſecu-
turis, authoritate Apoſtolicàâ, tenore præſen-
tium reprohamus, & damnamus, & pro repro-
batis, & damnatis ab omnibus haberi volumus,
& decernimus. .
G. II.

Præterea gravius mentis Noſtræ ſuper eàdem

Conſtitutione teſtimonium, ac judicium per-

hibere volentes directè, ac in virtute ſanctæ
Obedientiæ Nobis Vicariâ Chriſti poteſtate in

Nt Terris fungentibus ab univerſis Chriſti fideli-

bus debitæ, harum ſerie denuo præcipimus, &
mandamus, ut exactè, & inviolabiliter, omni-
que colore, prætextu, titulo, & contrariâ quaâ-
vis interpretatione prorſus ſublatis, ſerventur
omnia, & ſingula in emanata Innocenti Præ-
deceſſoris Conſtitutione ſancitâ, ordinatâà, de-
Aa L. La-Croix Theol. Suppl. Lr

Cin-

, „
6S Ad K. P. La-Croix Theologiam Moralem e

clarataà, ac quoquomodo contentâà, quæ Cle- e
rum tum Sæcularem, tum Regularem prædi- nf
Gorum Regnorum concernunt, etiam juxta SS
formam in hiſce literis noſtris, ut infra præſcri- G
bendam. QCum igitur in eadem Conſtitutione
inter alia cautum fuerit, ne in Monaſteria, Con- Aniu

Ventus, aut Domos, tam Virorum, quàm Mu- tn,
lierum plures perſonæ reciperentur, quàm quæ NNl
vel ex proventibus ipſorum Monaſteriorum, ilmmm
Conventuum, aut Domorum, ſive ex conſue- men
tis eleémoſynis, aliiſque obventiombus in com- rhulmht
mune conferendis poſſint commode ſuſtentari. Nend
Hinc pro firmiori ſaluberrimæ iſtius ſanctionis deglii
robore ſtatuumus, ut Superiores eorundem Knumml
Monaſteriorum, Conventuum, aut Domo- Elnl
rum ſubditis ſuis, ſive Clericis, ſive Converſis lbetit
ibidem degentibus ſubminiſtrari curent, & fa- pinleun
ciant omnia ad victum, & veſtitum neceſlaria; ililinil
Et ſi plures Religioſos in aliquo Conventu nunce miſt
exiſtere compertum fuerit, quàm in eojuxta!
modum præmiſſum ſuſtentari valeant, Supe-
rior Provincialis, ſive Prælatus eos ad alterum adunt
ejuſdem Provinciæ Conventum, qui ipſorum D
ſuſtentationi idoneus ſit, ſtatim transferat; inn
Ouatenus vero numerus Keligioſorum in fin- a
gulis Provincis degentium vires Conventuum hll
umuſcujuſque Provinciæ reſpectivè excedat, asaſt
non ali deinceps ad Religioſum habitum in ea i
ſuſeipiendum admittantur, donec per obitum Aulen
hodie viventjum illo redactus ſit, ut commodè enho
ali valeant: Dilecto filio moderno, & pro tem- ) Wun
pore exiſtenti noſtro, & Apoſtolicæ Sedis in ihl
eiſdem I
In

ngun
gungu
Nüknonum
Nramnite

eunctenden
n udn
hecont
en g
nntn
Cmerunne
rrane

6 uri
mcs
eml.
no

Supplementum, ſive Acceſſtonet. . 6 59
eiſdem Hiſpaniarum Regnis Nuncio ſerio in-

jungentes quatenus ſedulo curet, ut præmiſſa

plenarium ſuum effecétum obtineant, prout illi
in dicta Conſtitutione demandatuin fuerat.
.III.

Similiter volumus, ut in promotione Regu-

larium ad Ordines, Decretum piæ memoriæ

Clementis PP. VIII. Prædeceſſoris etlam No-
ſtri juxta memoratam Conſtitutionem accura-
tiſſimè obſervetur, diſtrict& quoque inhiben-
tes omnibus Archiepiſcopis, & Epiſcopis præ-

fatis, ne eoſdem Ordines conferre præſumant
alicui Regulari, qui vel in Monaſterio, ſive

Conventu intra ſuam Diœceſim ſito non degat,
vel ſi de Familia Monaſterii, ſive Conventüs
alterius Diœceſis fuerit, literas dimiſſorias ſui

Superioris Regularis non exhibeat, ſervatàâ in

præmiſlis Decreti Clementis, ac Conſlitutionis
Innocentii Prædeceſſorum prædictorum diſpo-
ſitione.
§. IV.
Eiſdem quoque Archiepiſcopis, & Epiſco-
pis ſub interminatione Divini judicii denuo

præcipimus, ut quibuſcunque Mulierum Mo-

naſteriis tam ſibi ſubjectis, quàm etiam quo-

mogdolibet exemptis omni ſtudio, & diligenti4

incumbant, & advigilent executioni eorum,

quæ pro cuſtodienda San Rimonialium Clau-

ſura, impediendoque in d; cta Monaſteria exte-
rorum ingreſſu, tum in ſacri Concilii Tridenti-
nmi Decretis, tum in Conſtitutione ſimilis mem.

Gregor. PP. XIII. Prædeceſſoris itidem Noſtri,

TI 2 quam

660 Ad K. P. La-Croiæx Theologiam Moralem gonſn

quam idem Innocentius Prædeceſſor in præfata töovnus

ſua Conſtitutione innovavit, deſuper ſancita one
fuerunt. Apennon

Porro injungimus quoque exactam ejuſdem ſemn r
Innocentii Conſtitutionis obſervantiam circa ulehlin
Coyfeſſiones à Regularibus prædictis, nec et- Senlum
iam ex indulto, quod eis competere perperam ghum
prætenditur in vim Bullæ Cruciatæ ſanctæ nun- Mluin
cupatæ, nec ex alio quocunque privilegio exci- aginuukt
piendas abſque præcedente approbatione, &
licentia Ordinarii pro tempore exiſtentis loci, züimi
in quo Sacramentum Pœnitentiæ miniſtretur, ahe
ſervatâ quoque limitatione, quæ in ipſa licentia ze
ab eodem Ordinario adjecta fuerit, vel quoad Ba ice
tempus, vel quoad locum, vel genus Perſona- 1 3
rum; Declarantes, quòd in omnibus caſibus tun
prædictis confeſſiones aliter factæ, & reſpecti- uinli
vè exceptæ nullæ, atque invalidæ, ipſique Con- Nenhſer
feſſarii eo ĩpſo ſuſpenſierunt. Augage,t
. §. VI. Annumn
Ad hæc rurſus prohibemus, atque interdi-= h,ſenn
cimus, ne Kegulares cujuſcunque Ordinis, aut mnge
Inſtituti excipere audeant Confeſſiones Momia- dſiſßeio
lium etiam eorum regimini ſubjectarum, & ab Memmn
Ordinarii juriſdictione quomodolibet exem- Iin
ptarum, niſi ultra licentiam ſuorum Superio-
rum Regularium examinati fuerint, & proip- gehent
ſarum Monialium Confeſſionibus audiendis mullnene
ſpecialiter approbati ab Epiſcopo Diœceſano; alte,
Et ſi ſecus factum fuerit, tune quoque conieſ- ſeahi
ſiones irritas, & Confeſſarios ipſo jure ſuſpen- h
ſos in

Supplemenum, RAve Acceſſiones. 661
ſos fore itidem declaramus; Ab hujuſmodita-

men lege, & ordinatione ad ſupplicationem

Dilecti Filu Noſtri Ludovici S. R. E. Cardina-

hn 6
onin
, Uerd
lſernn

lis Belluga, & Moncada nuncupati eximimus

Superiores Generales, ac etiam Provinciales
cujuſvis Ordinis Regularis, quibus, ut Confeſ-
ſiones Monialium ſibi tamen ſubjectarum dun-
taxat abſque iſtiuſmodi ſpeciali approbatione
Epiſcopi Diœceſani audire licité, & valide poſ-
ſint, permittimus, & indlulgemus
VI
Et quia mentis, ac intentionis Noſtræ eſt, ut

remotàâ quàâvis diversa intelligentiâ, & inter-

pretatione præcisè ſerventur eâ, quæ in eadem

Innocentii Prædeceſſoris Conſtitutione ſuper

aſſignatione, ſeu deputatione Confeſſarii extra-
ordinarii Monialibus ſub Prælatorum Regula-
rium gubernio viventibus, diſpoſita fuerunt,
ſtatuimus quoque, ut Superiores, qui Decre-
tum illud quocunque ritulo, vel prætextu non
ſervaverint, vel ejus executioni aliquod impe-
dimentum direckè aut indirectè præbuerint,
ipſo facto ſuſpenſionem ab eorum Officiis, nec
non pr vationem vocis tam activæ, quam paſ-
ſivæ incurrant.
. VIII.
Eiſdemque pœnis eo ipſo, & abſque alià de-
claratione incurrencdlis ſubjicimus etiam Regu.
lares, qui ſancitis, & ordinatis tum à rec. me-
mor, Clemente Papa XI. tum ab ipſo Innocen-
tio Prædeceſſoribus quoad celebrationem Miſ-
ſæ in Oratoriis privatis, ſive eorundem Regu-
TK 3 larium

662 Ad K. P. Laz Croix Theologiam Moralem

larium Cellis, nec non uſum Altaris geſtatorii
ſeu portatilis qualitercunque contravenerint,
ſeu minime obtemperaverint.

§. IX.

Decernentes pariter eaſdem præſentes lite-
ras ſemper firmas, validas, & efficaces exiſtere,

& fore, ſuoſque plenarios, & integros effectus
ſortiri, & obtinere, ac illis, ad quos ſpectat, &
Pro tempore quandocunque ſpectabit, in om-
ni bus, & per omnia pleniſſimè ſuffragari, &
ab eis reſpectivè inviolabiliter, & inconcuſsè
obſervari debere; ſicque, & non aliter per

quoſcunque Judices Ordinarios, & Delegatos

etiam Qauſarum balatii Apoſtolici Auditores,
ac ejuſdem S. R. E. Cardinales etiam de Latere
Legatos, ac Sedis præſatæ Nuntios, alioſve
quoslibet, quâcunque præeminentiàâ, & pote-
ſtate fungentes, & fancturos, ſublatâ eis, & eo-
rum cuilibet quâvis aliter judicandi, & inter-
pretandi facultate, & authoritate, ubique ju-
dicari, & definiri debere, ac irritum, & inane,
ſi ſecus ſuper his à quoquam quàvis authorita-
te ſcienter, vel ignoranter contigerit attentari.

Non obſtantibus præmiſſis, ac quatenus opus
ſit, Noſtrà, & Cancellariæ Apoſtolicæ Regulâ
de Jure quæſito non tollendo, aliſque Conſti-
tutionibus, & Ordinationibus Apoſtolicis, nec
non quorumcunque Ordinum, Congregatio-
num, Inſtitutorum, & Societatum etiam Jeſu,
& quorumvis Monaſteriorum, Conventuum,
Eccleſiarum, Locorum Piorum, aliiſve qui-
bulvis,

4 ſpe
iand
3 A

A

Ah n
u, Mei
ndrthe⸗
llbe adn
ndennsin
WM, Kmmn
orum de
dis, Candh
lr en
, Aelcenale
Mnſkurn⸗
ontllber
Unrlicondn
Uubn, Ein⸗
Eictoonion
kſeruls
ceſetb
enerlezi
ni ep
Dlaforma
uumn, S

nten

1e Supplementum, ſive Acceſſiones. 663

N puſvis, etiam juramento, Confirmatione Apo-
. folicàâ, aut quavis firmitate ali roboratis, Sta-
tutis, & Conſuetudinibus, ac Præſcriptionibus
quantumque longiſſimis, & immemorabilibus,
nuemt Privilegiis quoque, Indultis, & Literis Apo-
nenfn ſtolicis, Ordinibus, Congregationibus, Inſtitu=
Wuefn tis, & Societatibus; etiam Jeſu, ac Monaſteriis,
uee Conventibus, Eccleſiis, & Locis Pis prædi-
Ginn. tis, illorumque reſpectivè Superioribus, aliiſ-
in K ve quibuslibet Perſonis etiam ſpecialiſſimâ
ume mentione dignis, ſub quibuſcunque verborum
re tenoribus, & formis, ac cum quibuſvis etiam
io derogatoriarum derogatoriis, aliiſque effica-
nten cioribus, efficaciſſimis, & inſolitis clauſulis, ir-
nie ritantibuſque, & aliis Decretis etiam motu pro-
un in prio, ac ex certa ſcientia, & de Apoſtolicæ Po-
tiiim teſtatis plenitudine in genere, vel in ſpecie, aut
Gi aliàs quomodolibet in contrarium præmiſſo-
rum conceſſis, confirmatis & innovatis. Qui-
bus omnibus, & ſingulis, etiamſi pro illorum
ſufficienti derogatione de illis, eorumque totis
tenoribus, ſpecialis, ſpecifica, expreſſa, & in-
dividua, ac de verbo ad verbum, non autem per
clauſulas generales idem importantes mentio,
ſeu quævis alia expreſlio habenda, aut aliqua
alia exquiſita forma ad hoc ſervanda foret, il-
lorum omnium, & fingulorum tenores, ac ſi
de verbo ad verbum exprimerentur, & inſere-
ue rentur, nihil pœnitus omiſſo, & formà in illis
tradità obſervatà, eiſdem præſentibus pro ex-

(n preſſis, & inſertis habentes, illis aliàs in ſuo ro-
beore permanſuris ad præmiſſorum effectum,

6 64 Mak. P. LaCroix Theologiam Moralem 4
hc vice duntaxat ſpecialiter, & expreſsè dero- ne
gamus, cæteriſque contrariis quibuſcunque. iate l
Ut autem eædem præſentes Literæ ad om- otl
nium notitiam facilius deveniant, volumus il- W li
las, ſeu earum exempla ad Valvas Eccleſiæ La- Mtn
teranenſis, ac Baſilicæ Principis Apoſtolorum, Mirul
nec non Cancellariæ Apoſtolicæ, Curiæque Ge- Muluf
neralis in Monte Citatorio, & in Acie Campi „
Floræ de Urbe, ut moris eſt affigi, & publica- Nh
ri, ſique publicatas, & affixas omnes, & ſingꝛou.
los, quos illæ concernunt, perinde arctari, & af- Nuui
ficere, ac ſiunicuique eorum nominatim, & rklrni
perſonaliter intimatæ fuiſſent, utque ipſarum mäin
Literarum tranſumptis, ſeu exemplis etiam im- Ndr
preſſis, manu alicujus Notarii publici ſubſcri-
ptis, & ſigillo Perſonæ in Eccleſiaſtica Dignita-
te conſtitutæ munitis, eadem prorſus fides tam
in Judicio, quaàm extra illud adhibeatur, quæ
ipſis præſentibus adhiberetur, ſi forent exhibi- ,
tæ vel oſtenſæ. llſilon

Datum Romæ apud S. Petrum ſub Annulo un /Gng
Piſcatoris die 27. Martii 1726. Pontificatũs No- annten
ſtri anno 2do. nſettnn
T. Card. Oliverius. n hloß
unn aepen
llunrfin,
1 Nl 16

Loco † Annuli Piſcatoris.

Anno à Nativitate Domini 1726. Indidkkione 4.
die vero 28. menſis Martiè, Pontificatus au-
tem &§. in (hriſto Patris, & Qomini Notltri
D. BE WKA DICZI Divina Providentid PA-

7 .

hokie
tche
Drpn
f0ℳ

Supplementam, ſive Acceſſioner. 665

P LIIII. anno ſecundo, ſupradidtæ Literæ
Apodtolicæ afyxæ, & publicatæ fuerunt ad
Valvas Baßilicarum Lateranenfis, Principis
Apostolorum, & S. Mariæ Majioris, Cancel-
lariæ Apostolicæ,‚, Montis Citatorti, & in
Acie Campi Floeræ, & in aliis locis ſolitis, &
conſuetis Urbis, per ine Franciſcum Marchet-
tè Apostolicum Curſorem.

Nicolaus Capelli Mag. Curl.

Lib. 6. p. 2. n. 1616. Gregorium XIII. declarâſſe
1
[E] Ut de Gregorii XIII. mente non planè conſtet,
claridimum eſt Alexandri VII. Decretum 23. Martii
1656. quod referunt Reinfeſt. T. 5. tit. 7. g: arerigi,
nu. 40 5. Schmalzgr. I. 5. tit. 7. u. 207. & ſeq q. Card.
Petra ad Conſtit. Apoſt. T. 3. P. 180. & Lambert. T. T.
Edikt. p. 31. ut mirum ſit, fuiſſe, aut etiamnum eſſe,
qui illud ignorent. En illud: Iz Congregatione ſauntti
Ofioii, Sanktiſſimus D. N. Alexander Dapa, VII. die
23. Martit 16 56. nhærendo declarationibus aliäàs aà ſuis
Pradeceſſoribus faltes, ad removendam omnen dubi-
tandi occaſionem, & ne circa id in poſterum ullo tempo-
re haſitare contingat, cum erimen harefis pra cateris
graviſſinzum Hecial, notäa dignum ſit, decrevit, faculta-
tem abſolvendi ab' hareſi in ubilæis, vel aliis Rmilihus
conceſſionibus non cenſeri comprehenſam, niſi erpreſſis
verbis concedatur facultas abſolvendi ab bercf.
Lib. 6. p. 2. nu. 162 8. non obtenta ad id Epiſoopo-
rum facultate 1)]
I] Hinc in Colonienſi 16. Nov. 1720. L. I. Reſolat.
P. 3 81. Q. C. ad Prnun dubium reſpondit negativé.
Dubium autem illud erat hujuſmodi: an Confe arii
KRegulares pol, Hint Seculares extra mortis porzculum ab-

666 ℳAd K. P. La-Croiæx Theolo giam Moralem

ſolvere à caſibus Ordinario reſervatie. Clarius autem

quoad Regulares habentes facultatem abſolvendi ab

omnibus caſibus Sedi Apoſtolicæ reſervatis, eadem S. ſene!

C. ſtatuit, illos non ideo abſolvere poſſe à caſibus, qui
ſunt Epiſcopo reſervati, ibid. p. 3 80. in Andrienſi 29.
Nov. 1710. & in cadem 24. Jannarii 171 1.
Lib. 6. p. 2. nuim. 1752. Confeſtarius non inquirat
1
[1I] Utinam Luſitani quidam Confeſſarii noſtris
teinporibus ab hoc Bruxellenſium PP. Decreto non ab-
erràſſent! Eos confutavit ſingulari libello Clariſſ. Mu-
ratorius, ac duplici Conſtitutione improbavit Benedi-
ctus XIV. Utramque heic habes.

. XIV.
BEN EDICTUS EPISCOPUS

SERVUS SERVORUM DfFl,
ad perpetuam rei memoriam.

Delatus U primum de perverſa quadam, &
alids in abſurda praxi in Sacramento Pœ-
rere⸗ nitentiæ adminiſtrando apud nonnullos
meeneie Confeſſarios in Portugalliæ, & Algar-
abuſur. biorum Regnis introduci cœpta, non
ſine animi Noſtri dolore, nuntium ac-
cepimus non levi alhquo incertoque ru-
more ad Nos perlatum, ſed ita gravi-
bus, ſolidiſque fundamentis inpixum,
ut prudentem omnino fidem de peri-
culi cum veritate, tum magnitudine fa-

cerent; prætermittere non potuimus,

quin

Gthlm
hnnidm
4Purnfun
Nenuenh

„
1

WM

erſdlerkne
henm be

.
Mucrnunr)
, G inin
Mpunprin
feſtetge
P,
er Mr,
eibtti.
G uri 4
4 linkarun
erg
haten
ndyhiy 1
in;
N 1. el⸗
1
alan
tt
tn

lie
u

Supplementum, ſive Acceſſiones.
quin continuo datis ad Venerabiles Fra-
tres eorundem Regnorum ac Ditionum
Archiepiſcopos & Epiſcopos Apoſto-
lcis Noſtris Literis, remedium naſcen-
ti malo quàm promptiſlimè adhibere-
mus. Earum vero Literarum die mâ
menſis Julii ſuperioris anni 1745. edita
rum, quas præſenti huic noſtræ Conſti-
nb tution inſerendas exiſtimamus, hic te-
I. nor erat:

BENEDICTUS PAPA XIV.

Venerabiles Fratres, ſalutem, & Apo-
ſtolicam Benedictionem.

I Sacn omnium Eccleſiarum ſolici.
tudo, & Divina Jeſu Chriſti om-
in nium Paſtorum Principis, cujus vices
planè immerentes gerimus, charitas aſ-
Eiduè unget Nos, ut pPro commiiſsa divi-
nitus imbecillitati Noſtræ univerſi Do-
minici gregis curà ſempen ad vigilantes,
periculis animaruim, ſicubi forte ſuper-
impenderint, per omnes Chriſtiani Or-

tum cum Domino poſſumus, occurra-
mnus; atque iis præcipus Regnis, & Lo-
cis peculiari quodam Apoſtolicz Noſtna
charitatis ſtudio, authoritatiſque pro-
ude videntiä conſulamus, in quibus, Cun Ei-
oſen . des, Keligio, Pietas quain maximeé NRo-
11 reant;

667

Literis
Sanctiſſi-
mi Domi-
ni, quæ
bic inſe-
runtur,
reproba-
tus fuerat

bis Populos ac Nationes opportune, quan-

68 Ad N. P. La-Croix Theologiæn, Staralem.
reant, callidus humani generis hoſtis
nocere Fidelibus dum aperto bello deſpe-
rat, pen inſidias malitur, in Angetlusn
ſcilicet ſeſe lucis transſigunans, & emen-
tita boni ſpecie incautis illudens; qud
ex arte non minora ſæpe animarum de-
trimenta, quà n ex asgreſſone manife-
ſta, eſſe proventura nequiſimus vetera-
Relati ab. lor confidit. Iin harum autem fraudum
uſus ex- numeno computamus, quòd in florentiſ-
boſttio. KRmis Portugalliæ, & dAlgarbiorum Ke-
gnis, & titionibus, quibus Vos Anti=
Nites ſumma cum dacerdotalis virtutis
vestræz commendatione præßidetis, &
quibus pno ſingilari erga atholicam
Eccleſiam, atque ipostolicam hanc ſan-
Gam Seem obervantia merita delesn-
tier laudes, nuper eveniſse nonſine in-
genti anime noſtri dolore coguovimus.

PEPervenit enim hatsc ita pricdeim ad au-

yes Moſt ras, wonnultos 1artm Parti=
zem Caonfiſſarias falſa zzli imagine ſeduci
ſe paſſos, ſect à zelo ſecundiun ſcientiam
longè aberrantes, per verſam quandam,
& pennicioſam praxim in audiendis
Christi fdelium conf⸗ſſionihtes, & in
ſaluberrime Panitentiz Sacramenta
adnünittrando, mwvehere atque intro-

ducene cap ſſe; ut videlicet, ſifortòin!
zænitentes meiädibſent ſo ium eriminis
habentes, ab iſaem panitentibus ſocii

bujuſmodi, Leu complicis nomen paſſns
excgqzui-

eſt
Ne R
Fltr er
untiire
phoninlif
ſen elet
aſtliſ⸗
Sünkennn
mligm..
Ihentne
rulenie
elktunrnn
Grrtalre
in Uibt⸗
ere ⸗ miun
inmn 1gii
aſien
mlat,
Keptepung
ſeretm,
h le n
ebutret
Nannpy
nſultif
ete
4 leſen

ſe uct fiont,

Supplementum, ſive Areſßſtones. 669

Ne .
i exqlirerent; atquk ad illud ſibi reve- G
, landim non inducere modo ſuadendo
un 4 conarentun; ſed, quod detettabilius eſt,
C, denuntiata quoqut, niſe re velarent, ab-
ln, fſolntionis Sacramentalis zegatione,

ang brorſus sdigerent, ntqut competlerent;
a’ smo etiam cosplicis ejuſädem nedum no-
m wen, ſed habitationis inſuper locuim, ſi-
aſiten BZi ewigerent deſignani. Guam illiqui-
e dem intolerandam mpe cfentia⸗n tuens
unde procurandz compliciscorreclionis, alio-
in rumque bonorum colligendorum ſpecio-
Jo Prætetn colorane, tm einendicatis
quibuſdan Doctorum opinionibus de-
Fendere non dibitarent; cum reverd
Wnla vpiniones hujuſmeodi welfalſas, & er-
ic, roneas ſequendo, vel veras, & ſanas
Pes male applicand- verniciem tam ſuis,
quàm pä‿nitentiumansmabus conſciſce-
rent; ao ſeſe præterea plurium graviuns
damnorum, quæz inde facile conſecutu-
ra fore prævidere debutrant, reos co-
ram Dro zterno Judice contituerent.
Et vero jam ſecuta fieiſſi mülta eiaeſmo-
di damaa infelie vwprerientia comper-

Seandala
c⸗ e.
tameſz: Nec feri pornit, quin za de cau- orta.

VuI Ja &- oblocutiones, & ſoandalz Mini-
n Krorum tantum, Fect ſacré etiam . u5
ehr, Miniſterii odium, & animorzm ingens
conturbatio in Populo Kaeli eorta ſint
um Triſtia Nos hæc muntia car; accepinies, emCer-
ineit Smul audi vimus, voata 2Xisieire bu- dinalinm,

5

n

67 Adk. P. La-Croixæ Theologiam Moralem ien
vie, & juſmodi abuſam protinus jaſtà indigna- nene
iine. tione pro munere ſuo commotos fuiſſe di- uun e
zudines. Lectos Filios Noſtros S. K. E. Cardinales Vn
Iunum à Cunha in nſaem Portugalliæ, Eeu
& Algarbiorum Regnis Generalem In- Muiumn
quiſitorem, & 7homam de Almeyda Pa- f man
triarcham Lisbonenſem; atque utratn- Miil
que ſolicitè gliſcenti malo compeſcendo, n nihon
atque etiam eradicando adlaboräſſe. fnit
Pontifex Nos autem, ne in tam gravi animarum ilye iiſte
anu⸗ diſcrimine ulla ex parte Apoſtolico No- Mrri, i
praxim. Rro Miniſterio deeſſe videamun, neve alninn
mentem huùc ſuper ne Noſtram apud Vos nniudn
obſeuram, & ambiguam eſſe ſinamus; Malnſin
Notum Vobis eſſe volumus, miemoratam luiidnei
ſuperius praxim penitus reprobandam uliſteintn
eſſe, eandemque à Nobis per præſentes ußten
Nostras in formia Brevis Literas repro- Imglin
bari, atque damnari, tanquam ſcanda- ſriumkan
loſam, &0 pernicioſam, at tam famæ pro- n an
zimorum, quâm ipfi etiam sacramento fiennn
injurioſam, tendentemque ad ſacroſan- G t.
ιſigilli Sacramentalis violationem, at- „
quéz ab' ezuſdem Pänitentiæz Sacramen-
ti tantopere profcuo & neceſſario uſu,
Epiſrcopo- Fideles abalienantem. Ea propter, Ee-
rum dili- nerabiles Fratres, quanquam de pasto- “
gentiam nali vesErà vigilantiâ nihil eltl, quod 14i
contra . . , .
eam exci- Aubitemus; Supremi tamen Oßcii quo- 8
zut. que Noſtri eſſe cenſemus alacritatem Rache⸗
ipſam veſtram hüc mentie Noſtræ aper- rhit
tà ſignificatione, & Apokctolicis inſuper n
hor. Mepl

nu⸗
lnftieſde
an lee

1
ng ,
nmn 1
8 4 e
N
Gan
6 Agte
anun
inſae
4 Aniſ.
filiung
nilllr
ur ſene
Mane
huieu
unſenrgn
n hleu
Rret
linuß
unat
arſett
Gtshnus
glime.
m
Hiintelver
Nbnp
“

6 9
vilpn
4 Aint
elee
Pitiin

Supplementum, ſwe Aeceßſonbt.

hortationibus noſtris intentius acuere,
& excitare, ut pro ſe quiſque veſtrum
opportunioribus, quaſcunque pPrudentia
ſuggeſſerit, initis rationibus, & Icacio-
ribus quibuſque juris remediis, quoad
opus fuerit, contra delinquentzs Mini-
Rros adhibitis, noxiam Huziſimodi nowi-
tatem ſtrenus inſectemini, ac pené na-
ſcentem opprimatis, nequr patiamini
traditis curæ veſtræ ovibus ibi offendi-
culum parari, ubi ſalus à Chriſto poſita
eſt, ab' eoque divinæ meſericordiæ fonte
illas averti, ac deterreri, ad quem ab eo-
dem Kedemptore Roſtro ad abluendas,
dealbandaſque in dauguine ſuo animas
amantiſimo invitantur. daterea, dum à
zelo veskro, av prudentia lucutentiona
Wohis certo pollicemur vestræ pietatis
Gou˙ovTſervantiæ argumenta, Apoſtolicam
Benedibkkionem oum uaberrima cæleſti-
m chariſinatui copia conjunkt am Vo-
bis, Veneratetes Fratres, ex anunno im-
pertimur. olueus autem ut praſenti-
em tranlumptes Jive exemplis, etiam àm-
preſſis, mann alzzazus Notarii public
abſeriptis, & Sigillo Perſonz in Digni-
rate Kcleftaſtira conktientz munitis, ea-
Aeim pronſus ubi Eäaes adbibeatur, quæ
præſentibus adhikeretur, & adhiberi
Poſſet, forent exwhibitz veloſtenſck.

Datum Romaæ apuag dandkt. Mariam
Majo-

672 Ad X. P. La-Croix Theologiam Moralem en t

Majorem ſub Annulo Piſcatoris die 7. mume
menſis Julii 1745. Poni tficutus Noſtri ann
anno quinto. Don
Cuetanus Anatnss. oneint
lemun Hen
Counßr- Has porro Nos Literas in forma Bre- imiftin
ari⸗ en- vVis tunc datas, iterum præſentibus No- mmm un
ssa, ſtris confirmæmus, & roboramus, eaſ- ummlt
rum. que a ranzheus „ £& ſingulis fideliter, ndei
exa ctéque obſervari injungimus, atque nimin
Præcipimus. MEstlent
Ei penz Itatuentes inſuper, ac decernentes, IKeynin
in docen- ut quicunque cujuſvis ſtatůs, gradus, mil B
tes obbo- conditionis, dignitatis, & ordinis, et-
Eiralin memmnn
couitadi- iam ſpeciali & individuàâ, ad effectum eſrckle

cnte, ut hiſce Noſtris præſentibus compre-

i N outrr
nir „ hendantur, mentione & expreſſione di- S
zanees. gZni, auſus in poſterum fuerit docere n r
ne

licitam eſſe hujuſmodi praxim, prout “
ea in relato Noactto Brevi exponitur ac 4 Gr
reprobæatur; vel ſcribere, aut loqui præ- kn
ſumpſerit in ejuſdem damnatæ praxis numme
defenſionem: vel ea, quæ in dicto Brevi len m
oontra eandem praxim decreta ſunt, kicn
impugnare, aut in alienos ſenſus teme- D
re detorquere, ſeu interpretari; incidat Men n
ipſo facto in exgommunicationem, à D
qua non poſſit, præterquam in articulo uliſiſm
mortis, ab alio, quâcunque etiam di- bhnn
gnitate fulgente, vel authoritate ſuf- ret
fulto, niſi à Nobis, vel à pro tempore d au
exiſtente Romano Pontifice, abſolyi. En

Mumngen
Parne

„l.
Kamne

lulnf
ſcheken
Ulrler
un n
funrn
naſr’
ndu

1.).
mr ee
nhn

kümicle
Artin
uinnn
Uſor:
int

6

Supplementum, ſive Acveſſiones.

FEt quia non modò cavendum eſt, ut,
quæ ſunt à Nobis in præinſertis Literis
decreta, ab omni impugnatione, con-
tradictione, pravàque interpretatione

ſalva ſint, & immunia; verùm etiam, ne
quis in Sacramenti Pœnitentiæ admini-

ſtratione ab eorum omnimoda obſer-
vantia unquam recedat; idcirco omni-
bus & ſingulis Confeſſariis utriuſque
Cleri tam Sæcularis, quaàm Regularis,

quantumvis exempti, & quâcunque

ſpeciali & expreſsà mentione alias for-

taſſe nominandi, graviter & diſtricte,

Divini interminatione judici, atque in
virtute ſanctæ Obedientiæ, prohibe-
mus, ne, conformiter ad prædictam
reprobatam praxim, pœnitentes, qui
peccatum, ſeu crimen aliquod, cujus
ſocium, aut ſocios habuerint, ipſis in
Tribunali Pœnitentiæ confiteantur, in-
terrogare præſumant de nomine ſocii,
ſeu complicis, loco habitationis, vel
aliis hu juſmodi adjunctis, ſive circum-
ſtantiis, expreſſiorem magiſque indivi-
duam ejuſdem complicis manifeſta-
tionem concernentibus; eidem pœni-
tenti, ſi manifeſtare renuerit, Sacra-
mentalem abſolutionem denegando:
alioquin noverint ſeſe, ultra peccati
lethalis incurſum, ſuſpenſioni ab offi-
cio audiendarum confeſſionum, aliiſ-
Ad P. La⸗Croix Theol. Suppl. Vy que

673
Et in Con-
eſjarios,
contrqfa-
cientes,

674 Ad K. P. La-Croix Theologian Moralem

que etiam gravioribus pœnis fore ſub- ſe
jiciendos. Ee
Ordo Præterea, quoniam contra damna- ka
proceden- tum hujuſmodi exitialem abuſum, ne Ahemne
ditoncum animarum pernicie radices agat, bundn
uuguen- neceſſe ducimus modum, ac formam beunh⸗
es⸗ etiam in foro externo procedendi, & tal
ultrices adverſus reos pœnas imponen- Aint
di, ſtatuere, atque ordinare; omneſque mükt
ſuper hoc exorituras, vel etiam jam ex- W
ortas diſſenſiones componere, & peni- M
tus amputare; volumus, decernimus, Mklon.
ac declaramus, quod docentes, ut ſu- uDelun
pra, licitam eſſe praxim à Nobis jam re- Mmm
probatam, vel in ejuſdem praxis de- WMnm, 1
fenſionem ſcribentes, aut loquentes, Auitdn
Tam Vel ejuſdem reprobationem in memo- Ann Nt⸗
centes, rato Noſtro Brevi contentam impug- miglm
wrs- nantes, aut perversè interpretantes, in hehen
mae s. Officio ſanctæ Inquiſitionis prædicto- Yonmie
zerpre- rum Regnorum atque Ditionum ſeve- Mmnn
mnmer; rè puniantur, & contra eos, & eorum ulhn
quemlibet in eodem Officio proceda- Ilmiin
tur, non minus ac contra illos ibidem Ut le
procedi ſolet, qui aſſerunt, tradunt, Imntee
tuentur opiniones ſcandaloſas, perni- ligiin
cioſas, & uti tales à Sede Apoſtolica re- u
jectas, & condemnatas.

Quan Similiter in eodem Officio proce- galn

Coufeſa- dendum erit, & procedi volumus ac ſta- humu
rofbe⸗ tuimus contra Confeſſarios quoque, ut lnt
enses cum ſupra, delinquentes, ac de nomine com- DSD

plicis

Supplementum, ſve Aoceſſtones. (25

. plicis pœnitentem interrogantes ei- ſuſpicione
demque peœnitenti, niſi illud ſibi mani- ro
feſtet, abſolutionem denegantes: Dum- zmarii⸗
modo tamen hujuſmodi interrogandi,
ac denegandi actus talibus circumſtan-
tiis conjunctus ſit, ac conveſtitus, quæ
ſic agentem Confeſſarium de adhæſione
ad Prædictam reprobatam Praxim .
utanquam ad licitam, vel alio quovis
modo de prava credulitate ſuſpectum
reddant.
Itaque contra prædictos omnes & 1n Offio
ſingulos Delinquentes tam Sæculares, Iauguiſti-
quàm quorumvis etiam quomodolibet d-
exemptorum, ac Sedi Apoſtolicæ im- puniendi.
meldiatè ſubjectorum Ordinum, Inſti-
tutorum, Societatum, & Congrega-
tionum Regulares, cujuſcunque dig-
nitatis, ac præeminentiæ, aut quovis
privilegio muniti exiſtant, & quorum
ſpecialis & nominatim mentio facienda
ſit, prædictorum Kegnorum ac Diti-
onum Inquiſitores, poteſtate à Nobis
tradità, & quatenus opus ſit, præſen- Z
tium tenore de novo conceſſa, prout in
cauſis Fidei, juxta Sacrorum Canonaum
formam, nec non Sancti Officii Inqui-
ſitionis hujuſmodi conſtitutiones, pri-
en vilegia, conſuetudines, & decreta, di-
ligenter inquirant, & procedant, & quos
gogrt in aliquo ex ejuſmodi exceſſibus culpa-
r biles repererint, in eos, pro criminum
VV 2 qua:

Hhmue

Er eidem
4à ſcienti-
bus de-

Ad R. P. La-Croix Theolo giam Moralem lum

qualitate & circumſtantiis, ſuſpenſionis hn
ab officio confeſſiones audiendi, vel igfunmd

etiam ab executione Ordinum, priva- q

tionis Beneficiorum, Dignitatum, ac iddani
Perpetuæ inhabilitatis ad illa, nec non Irunen
vocis activæ ac paſſivæ, ſi Regulares miihn
fuerint, aliaſque pœnas decernant; H
omnes etiam, vel earum tantuùm aliquas,
in perpetuum, vel ad tempus inffi-
gendo.
Quicunque verô alium quemlibet
aliquo ex ſupradictis modis deliquiſſe
cognoverint, eum, intra terminum

Inhirn⸗
m N
Pruntunt
Ncelltate
Ellmnunt

ian . e a rer inum
uuneiand qierum, in Edictis Sancti Officii ejuſ- pe

modi Inquiſitionis præfigi ſolitum, ei-
Wmo.

dem Sancto Officio denunciare tenean- Mnn
tur: alioquin pœnas non denuncianti-⸗ nien
bus per eadem Edicta infligi conſuetas, Mn
incurrant. Veruntamen ab hujuſmodi Men
onere denunciandi juſtis de cauſis eximi ulnihn
volumus & eximimus perſonam ipfam iulatten
poœnitentem duntaxat in cauſa propria, Wh l⸗
id eſt in caſu, quòd ſuum peccatum MWhimmh
