ria, neque es errore intolerabili emanent, nunquam

debere nos impedire ab implendo debito noſtro, quam-
vis hoc eſſentiale non ſit, imo hujuſmodi Excommu-
nicationes deſpici poſſe. Conformis eſt prop. Wiclefo
art. 2 3. & 30. Luthero art. 23. & 24. inter damnatas
à Leone z. aliiſque hætericis. Repugnat Scripruræ,
Deut. 12. 17. Matth. 18. 1 8. Rom. 1 3. 2. 2. Cor. 13
1. ad Theſſ. 4. & 8. & Patribus, Hieron. in illud: Que-
unqueabligaveritas SSWε. Urbano I. in Decr. Grat. 2. P.
Caula 2. q. 5. Can. Quibus, & Greg. M. heln. 26. in
Evang.
(92) Que zellus Rom. 9. 3. Vide præced. Repugnat
etiam prop. Trid. ſefl. 2 5. C. 3.
. .
(93) Queſneltns Joan. 1 8. 11. Vide prop. 91.

XCIV. Nihil pej'orem de Eccleſia opinio-
nem ingerit ejus inimicis, quàm videre illic do-
minatum exerceri ſupra fidem fidelium, & fo-
veri diviſiones propter res, quæ nec fidem læ-
dunt, nec mores. [94) .
XCV. Veritates es devenerunt, ut ſint lin-
guâ quaſi peregrinâ Chriſtianis, & modus eas
prædicandi eſt veluti idioma incognitum: adeo
remotus eſt à ſimplicitate Apoſtolorum, & ſu-
pra communem captum fidelium; ncqu ſatis
adver-

176 Ad R. P. La-Croix Theologiam Moralem
advertitur, quòd hic defectus ſit unum ex ſignis
maximè ſenſibilibus ſenectutis Eceleſiæ, & iræ

Dei in filios ſuos. 95
XCVI. Deus permittit, ut omnes Poteſtates

ſint contrariæ Prædicatoribus veritatis, ut ejus
victoria attribui non poſſit, niſi Divinæz Gra-

tiæ. [96] J
XCVII. Nimis ſæpè contingit membra illa,
quæ magis ſanctè, ac magis ſtricle unita Ecele-
ſiæ ſunt, reſpici, atque tractari tanquam indi-
gna, ut ſint in Eccleſia, vel tanquam ab ea
ſeparata; ſed Juſtus vivit ex fide, & non ex opi-
nione hominum. 97?
(23) Queſnellus Rom. 14. 16. Senſus eſt, Eccleſiam
occaſionem præbere ſcandali, exigendo nempe ſubſcri-
ptionem formularii Alcxandrini. Vide ſeq-
(9⁵⁶) Queſnellus. Cor. 14. 21. Senſus eſt, Eccleſiam
ſeneſcere, ac ſenſim deficere. Repugnat prop. Scriptu-
ræ, Pſal 37 3 S Matth. 6. 18. & 28. 20. Eph. 5§. 27.
& Patribus, Irenæo l. 5. adv. hær. Cypr. Ep. 55§. Ambr.
I. 4. Hexam c. 4 Chryſoſt. in Pſal. 44 10 Hieron. in
c. ult Matth Auguſt in Pſal. 6ο I. z2. de Civit. c. 2 8.
I. 3. de doct Chriſt. c. 3 4. Fulgent. Epiſt. ad Prob. c.
5. Joan, Damalſc. I. z. Paralell. c. 14. in fine, Sozom. I.
6. C. .
(96) Queſuellus Act. 17. 8. Senſus eſt, injuſtè à Prin-
cipibus Eccleſiaſticis, & Sæcularibus puniri Janſenia-
nos, & hæreticos. Conformis eſt prop. Calvino, &
aliis Heterodoxis. Repugnat Scripturæ, Proverb. 10.
8. Lucæ 14. 2 4. Gal. 5§. 12. Lit. I. 1 3. Pontificibus, Leoni
M. Ep. 75. ad Leon. Aug. & 93. ad Turib. Anaſtaſio
II. Epiſt. ad Anaſt. Imp. Patribus, præſertim Aug. Ep.
48. 50. 166 &1, 1. cont. Gaud. c. 1 8.
(27) Quezſnellus Act. 4. 11. Vide 96. prop.
XCVIII.

Nte
UII
RK
mummen

G

le
AVnohen
ut
ſwrkmn
(fu
1Uin e
NNe
nnnde
Cnn
umme

Kommue

nnng

n llet

f Supplementum, ſive Acceſiones. 177
lunnh XCVIII. Status perſecutionis, & pœnarum,
,

quas quis tolerat „ tanquam hæreticus, flagiti-
oſus, & impius, ultima plerumque probatio eſt,
nnghis & maximè meritoria, utpote quæ facit homi-
liuk, m ne magis conformem Jeſu Chriſto. [98
diee XCIX. Pervicacia, Præventio, obſtinatio in
nolendo aut aliquid examinare, aut cognoſce-
uenimi re ſe fuiſſe deceptum, mutant quotidie quoad
tunle multos in odorem mortis id „ quod Deus in ſua
nuEccleſia poſuit, ut in ea eſſet odor vitæ, v. g.
iart bonos libros, inſtructiones, ſancta exempla
Nme Kc. [099
Q. eus deplorabile, quo credlitur hono-
Snate rari Deus, perſequendo veritatem, ejuſque di-
ſcipulos. Tempus hoc advenit. dHaberi &
e tractari à Religionis Miniſtris tanquam impium,
nch & indignum omni commercio cum Deo, tan-
uoh quam membrum putridum, capax corrumpen-
i di omnia in Societate Sanctorum, eſt homini-
; bus piis morte corporis mors terribilior. Fru-
e lem ſtra quis ſibi blanditur de ſuarum intentionum
ar puritate, & zelo quodam religionis, perſequen-
““rl do flammàâ, ferroque viros probos, ſi propri4
paſlione eſt excæcatus, aut abreptus alien,
AIEE Propterea quod nihil vult examinare. Frequen-
Spmmks ter credimus, ſacrificare Deo impium, & ſacri-
lm ficamus Diabolo Dei ſervum. [100]
u,hon Cl. Nihil ſpiritui Dei, & docirinæ JEſu
bnita Chriſti magis opponitur, quàm communia
Imb. facere juramenta in Eccleſia, quia hoc eſt mul-
King tiplicare occaſiones pejerandi, laqueos tendere
„inmnfirmis, & idiotis, & efficere, ut nomen, &
ee Ad P. La-Croiæ Theol. Suppl. M. veri-

Ad R. P. La-Croix Theologiam Moralem

178
veritas Dei aliquando deſerviant conſilio im-
piorum. [101]
(98) Queſnellus Luc. 22. 37. Vide prop. 96. & Au- t

guſt. l. 3. cont. Ep. Parm.
(99) Queſnellus 2. Cor. 2. 16. Vide prop. 96. & Au-
guſt. I. 2. Op. Imp. c. 103.
(100) Queſnellus JTOan. 16. 2. Vide prop. 96.

(101) Queſuellus Match. 5. 37. Senſus eſt, juratam

Signaturam Formularü eſſe damnandam. Repugnat
Scripturæ, Deut. 10. 20. Jerein. 42. Pontificibus, Gre-
gor. M. Epiſt. ad Th. Patrit. & Paſchali ad Polon. Arch.
apud Baron. ſad ann. I102. Conciliis, Rothomagenſi
art. 1581. Rhemenſi art. 1583. Bituricenſi, Aquenſi,
Mediolanenſi, aliiſque bene multis, ac Praxi Eccle-
ſix. Vide Baron. ad an. 1176. & 1178. ubi de Albi-

genſibus.

Auditis itaque tum voce, tum ſcripto No-
pis exhibitis præfatorum Cardinalium, alio-
rumque Theologorum ſuffragiis, divinique in
primis luminis, privatis ad eum finem- publi⸗
ciſque etiam indictis precibus, implorato præ-
ſidio; omnes & ſingulas Propoſitiones præin-

ſertas, tanquam falſas, captioſas, malè ſonan-

tes, piarum aurium offenſivas, ſcandaloſas, per.
nicioſas, temerarias, Eecleſiæx, & ejus praxi
injurioſas, neque in Eccleſiam ſolùm, ſed etiam
in Poteſtates ſæculi contumelioſas, feditioſas,
impias, blaſphemas, ſuſpectas de hæreſi, ac hæ-
reſim ipſam ſapientes, nec non hæreticis, &
hæreſibus, ac etiam ſchiſmati faventes, erro-
neas, hæreſi proximas 5 pluries damnatas, ac
demum etiam hæreticas, variaſque hærefes, &
potiſſi·

een
Mrl
n
nir
Itun
int
Cn

gabe
in

Enn,
Eehrp

lepn,
Eg

Donrhi
Vli
lis, Nohe
uicehll,
i, a
Enng. d!

lum lrß
Cnzunn
, An
nhnem,
inporz⸗
ltone
ſ, Ndet
mtzon
l, Ain
0ume
lolnu,Ne
ehen
vn heid
lhurent
tesden
gulgr

„
7*

dam

Supplementum, ve Acceſſiones. T79

potiſſimum illas, quæ in famoſis Janſenii Pro-

poſitionibus, & quidem in eo ſenſu, in quo hæ
damnatæ fuerunt, acceptis, continentur, mani-
feſtè innovantes reſpectivè, hac noſtrà perpe-
tuò valituràâ Conſtitutione deolaramus, dam-
namus, & reprobamus.
Mandamus omnibus utriuſque ſexis Chriſti
fidelibus, ne de dictis Propoſitionibusſentire,
docere, Prædicare aliter præſamant, quaàm in
hac eadem noſtra Conſtitutione continetur, ita
ut quicunque illas, vel illarum aliquam con-
junctim, vel diviſim docuerit, defenderit, edide-
rit, aut de eis etiam diſputativè, publicé, aut pri-
vatim tractaverit, niſi forſan impugnando, Ece-
Cleſiaſticis cenſuris, aliiſque contra fimilia per-
petrantes à Jure ſtatutis pœnis ipſo ſacto, abſ-
que alia declaratione ſub jaceat.
Cæterum per expreſſam præfatarum Propo-
ſitionam reprobationem alia in eodem libro
contenta nullatenus approbare intendimus;
cùm præſertim in decurſu examinis, complures
alias in eo deprehenderimus Propoſitiones illis,
quæ, ut ſupra damnatæ fuerunt, conſimiles, &
aſſines, iſdemque erroribus imbutas? nec ſanè
paucas ſab imaginario quodam, veluti grafſan-
tis hodie perſecutionis obtentu, inobedientiam-
& pervicaciam nutrientes, eoſque falſèò Chri-
ſtianæ patientiæ nomine præcdicantes; quas pro-
pterea ſingillatim recenſere, & nimis longum
eſſe duximus, & minimè neceſſarium, ac de-
mum, quod intolerabilius eſt, ſacrum ipſum
Novi Teſtamenti textum damnabiliter vitia-
M z tum

1898 Ad K. P. La Croiæ Theologiam Moralem

tum comperimus, & alteri dudum reprobatæ
verſioni Gallicæ Montenſi in multis confor-
mem: à vulgata verò editione, quæ tot ſæcu-
lorum uſu in Fecleſia probata eſt, atque ab Or-
thodoxis omnibus pro authentica haberi de-
bet, multipliciter diſcrepantem, & aberran-
tem, plurieſque in alienos, exoticos, ac ſæpè
noxios ſenſus, non ſine maxima perverſitate
detortum.
Eundem propterea Librum, utpote perdul-
ces ſermones, & benedictiones, ut Apoſtolus
loquitur, hoc eſt, ſub falſa piæ inſtitutionis ima-
gine, ſeducendis innocentium cordibus longè
accommodatum, ſive præmiſſis, ſive alio quo-
vis titulo inſcriptum, ubicunque, & quocunque
alio idiomate, ſeu quAâvis editione, aut verſio-
ne hactenus impreſſum, aut in poſterum quod
abſit] imprimendum, authoritate Apoſtolic4
tenore præſentium iterum prohibemus, ac ſimi-
liter damnamus: quemadmodum etiam alios
omnes, & ſingulos in ejus defenſionem tam ſcri-
pto, quam typis editos, ſeu forſan (quod Deus
avertat) edendos libros, ſeu libellos, eorum-
que lectionem, deſcriptionem, retentionem,
& uſum omnibus, & ſingulis Chriſti fidelibus

ſub pœna excommunicationis per contrafacien-

tes ipſo facto incurrenda, prohibemus pariter,
& interdicimus.
Præcipimus inſuper Venerabilibus Fratri-
bus, Patriarchis, Archi-Epiſcopis, & Epiſcopis.
aliiſque locorum Ordinariis, nec non hæreticæ
pravitatis Inquiſitoribus, ut CohtraJictoreri
L rebel-

inele
nint
olrnek
ſenn
er
naldn
rn,
ienen
munen
Cunlke
rinl
Uande
ſnun
ge
o

l,
A Supplementum, Eve Acceſſioner. 18˙1
niit rebelles quoſcunque per cenſuras, & pœnas
den præfatas, aliaque Juris, & facti remedia, invo-
ar; Cato etiam ad hoc, ſi opus fuerit brachii ſæ-
l cularis auxilio, omnino coerceant, & compel-
Cibe lant.
kcor, Volumus autem, ut earundem præſentium
1erzert tranſumptis „etiam impreſſis, manu alicujus
publici Notarii ſubſcriptis, & ſigillo perſonæ in
Dignitate Eccleſiaſtica conſtitutæ munitis ea-
rent dem fides prorſus adhibeatur, quæ ipſis origina-
fntari libus literis adhiberetur, ſi forent exhibitæ, vel
lbube oſtenſx. . .
irin Nulli ergo hominum liceat hanc paginam no:
lurn ſtræ declarationis, damnationis, mandati, pro-
⸗ hibitionis, & interdictionis intringere, vel ei
ſnn auſu temerario contraire. Si quis autem hoc at-
ie tentare præſumpſerit, indignationem Omnipo-
Benn, tentis Dei, ac Beatorum Petri, & Pauli Apoſto-
tiin lorum ejus, ſe noverit incurſurum.
onentm

not

Datum Romæ apud S. Mariam Majorem.
Anno Incarnationis Dominicæ 1713. 6. Idus
arer Septembris. Pontificatuùs noſtri anno decimo
, ketent terti0.
Crid I. Card. Prodatarius.
bertonnn F. Oliverius
benuft Viſa de Curia L. Sergardus.
t Loco † Plumb.
olr Regiſtrata in Secretaria Brevium
ernont L. Martinetus.

Onnadin
1 M 3 Aone

182 Ad K. P. La-Croix Theologiam Moralem

Anno à Narivitate Domini Noſtri Jeſu Chriſti milleſi-

mo ſeptingenteſimo decimo tertio, indiétione ſext4,
die verò decimâ Septembris, Pontificats Sanctiſſimi
in Chriſto Parris, & Domini Noſtri Domini Cle-

mentis Divina Providentia Papæ XI. anno decimo-

tertio. ſupradictæ lireræ Apoſtolicæ affixæ, & publi-

catæ fuerunt adi valvas Eccleſiæ Lateranenſis, & Baſi=
licæ Principis Apoſtolorum, Cancellariæ Apoſtolicæ,
Curiæ Generalis in Monte Citorio, & Acie Campi
Floræz, ac in, aliis locis folitis, & conſuetis Urbis
per me Petrum Romulatium Apoſtolicum Curſorem

Antonius Placentinus
Magiſter Curſorum.

APPENDIX

De Sacrarum Congregationum San-
Ctionibus.

Et hie loeus Theologo Morali latiſſimus ſua-
rum aſſertionum promendarum. De quo ta-
men nihil addemus hic præter löcos, in
quibus La Croix hac de re agit. Eitun vide
lib. I. Pract. I. à num. z14. ad zzo. & Track. 2.
à num. 574. ad iyy.

CONDEMNATIO DUARUM THESIUM.

De omnipotentia donata, & ſubjecta Creaturæ.
23. Novembris 1679.
N Congregatione generali Sanctæ Romanæ, &
JI univerſalis Inquiſitionis habira in Palatio Apoſtol.
Montis Quirinalis coram SS. D. N. Innoc. Divin.
Prov. P. P. XI. ac Emin. & Rev. Dominis §8. R. Ej r-
inali-

3 Supplementum, ive Aocceſſionet. 183
ginalibus in tota Rep. Chriſtiana contra hæreticam
pravitatem Generalibus Inquiſitoribus à S. Sede Apoſto-

lica ſpecialiter deputatis.
Cum ſupra dictis Eminentifl. ac Reverendifſſ. D. D.

onn
delatæ fuerint hæ duæ Propoſitiones:

8 I. Deus donat nobis Omnipotentiam ſuam,
ut eâ utamur, ſicut aliquis donat alteri villam,
aut librum.
II. Deus ſubjicit nobis ſuam Omnipoten-
n tiam. .

inn Eorundem juſſu per Theologos ad id ſpecialiter de-
putatos S8. D. N. relatæ, & coram ſua Sanctitate pro-
poſitæ, una cum votis Eminentiſſ. & Reverendiſſ.
S. R. E. Cardinalium, Sanctitas Sua deerevit, & man-
4 davit, ut ambæ propoſitiones prohiberentur, ſicut eas
præ ſenti Decreto damnat, & prohibet, ut temerarias
ad minimum, & novas; mandatque, ne quis deinceps
cujuſcunque ſit grads, ordinis, aut conditionis, illas
vel illarum alterutram audeat imprimere, vel imprimi
facere, ſive ſcriptis, ſive etiam oretenus docere, vcl
imm aflerere, ſub pœnis & cenſuris in Indice librorum
Dem prohibitorum contentis, aliiſque Sanétitatis ſuæ bene

erle, Vifis.

WF pROHIBITIO THESIS

n.

numn 5

0,0
De uſu ſcientiæ ex Confeſſione acquißitæ.
TWN 18. Novembris 1682.
Gn N Generali Congregatione S. Romanæ, & Univer-
ſalis Inquiſitionis habita in Conventu S. Mariæ ſuper
2 Noma Minervam coram Eminentiſl. D. D. 8. R. E. Cardina-

Plro libus in tota Rep. Chriſtiana contra hæreticam pravita-
n tem Generalibus Inquiſitoribus àS. Sede Apoſtolica ſpe-

Ionn! . .
8 (Lialiter deputatis. 3 4
ine. .
Man M 4 Præ-

184 Ad KF. P. La-Croix Theologiam Moralem

Præviâà maturâ conſultatione Dominorum Conſul-
torum, facta fuit diſcuſſio ſequentis propoſitionis:

SGoientia ex confefſione acquiſitâ uti licet,
modo fiat ſine directa aut indirecta revelatione,
& gravamine pœnitentis, aiſi aliud multò ma-
jus ex non uſu ſequatur, in cujus comparatione
Prius meritò contemnatur.

Addità deinde explicatione, ſive limitatione, quod
ſit intelligenda de uſu ſcientiæ ex confeſſione acquiſitæ
cum gravamine pœnitentis, ſeclusâ quâcunque revela-
tione, atque in caſu, quo multèò majus gravamen ejuſ-
dem pœnitentis ex non uſu ſequeretur: Statuerunt di-
Gtam propoſitionem, quatenus admittit uſum dictæ
ſcientiæ cum gravamine Pnitentis, omnino prohiben-
dam eſſe, etiam cum dicta explicatione, ſive limitatio-
ne: Et præſenti Decreto prohibet, ne quis ultra au-
deat talem doctrinam publicè, aut privatim docere,
aut defendere, ſub pœnis arbitrio Sacræ Congregatio-
nis infligendis. Mandantes etiam univerſis Sacramenti
Pœnitentiæ Miniſtris, ut ab ea in praxim deducenda
prorſus abſtineant.

TRACT ATUS IV.
De Conciliis.

C A P U T I.
Quid, & Juotuplex ſit Concilium, quotque Synodalium

Canonum claſſes.

Ynedi, vel Concili nomine (eadem quippe res
eſt) Patres noſtri intellexerunt Sacerdotes, præ-
ſertim Epiſeopos in locum unum congregatos, ut
cauſas

HDon
ar
an
rr

one

n. l

nitn

in
lerefelei

dmnlo
onpuratt

nicne,
lir i
bonglenn
Nrapamen
Dmennt
tit un
nmino P
erlelm
eqniann
linttin
eCingne
Ie Heram
Uncecnon

Hul

len uf
etdos,
colyft⸗

Supplementum, ſive Acceſſionet. 185

cauſas eas ſcilicet definirent, quæ ad Eccleſiæ, ſive fi-
dem, ſive mores pertinerent. Neque audiendi Luthe-
rani, iique inter recentiores Janſenianos perditiffimi,
qui novum Concilium, atque omnibus reito ſæculis
inauditum appellant, ubi non Epiſcopi, & Sacerdotes

de fidci quæſtionibus judicent, ſed Laicorum turba.

Vide Canum lib. 5. cap. 2. Bellarminum de Concil. lib.
2. cap. 5§. & 16. & Illuſtriſſ. de Soiſſons documento
aſtorali 2. §.61.
Quod verò ad Conciliorum genera ſpectat, ea Gra-
tianus 3. Aiſt. ca. Regula ea bifariam partitur in Genera-
lia, & Provincialia, quibus Canus cap. 3. lib. 5§. de
Locis Theologicis, Epiſcopalia addit. Receptiſſima ho-
die diviſio eſt, quæ Synodos in Generales, Nationa-
les, Provinciales, & Diœceſanas diſtribuit. Generales di-
cimus, ad quas Romani Pontificis vocatione omnes,
aut præcipua Chriſtianorum Epiſcoporum pars, con-
gregantur. Nationalia Concilia ſunt, cùm à Primate
omnes unius regni, ac nationis Pontifices coguntur, uti
quæ ab unius Provinciæ Epiſcopis à Metropolitano evo-
catis celebrantur, Provincialia conſuevimus appellare,
Tandem Diœceſana ſunt Synodi Sacerdotum, quæ ab
Epiſcopis ſingulis in ſua Diœceſi haberi ſolent ob pri-
vatas ſingularum Eccleſiarum cauſas.
Hac diviſione poſità, & omnium aſſenſu approba-
tàâ, altera aſſumitur Conciliorum, ſive Generalium,
five Nationalium, ſive Provincialium, ſive Dicœceſa-
norum, quædam eſſe congregata Romani Pontificis au-
thoritate, alia verò non item. Rurſum alia confirmata
ſunt ab eodem Romano Pontifice, alia verò non ab eo
confirmata.
Tria autem in quolibet Concilio pertractari poſſunt,
ea ſcilicet, quæ ad Fidem, mores, atque Eccleſiaſti-
cam diſciplinam ſpectant. Quamobrem Conciliorum
canones alii Fidei ſunt, quibus nempe, quæ credenda
ſint, quæque à fide abdicanda definiuntur; alii morum,

M 5§ qui

186 Ad KR. P. La-Croix Theologiam Moralem

qui, quæ agenda ſint, aut fugienda, docent; alii demmum qi
diſciplinæ, quibus conſuetudines ad Eccleſiarum regi-
men, & ordinem aptiflimæ conſtituuntur. e

C A P UT II.
De vero uſu Conciliorum in Morali Theologia.

Anon I. Concilia omnia, quæ Romani Pontifſicis
authoritate, nec congregata, nec confirmata ſunt,
errare in doctrina morum poſſunt, atque adeo certam
ſidem facere nequeunt corum, quæ agenda ſunt, aut
effugiunt.
Id ſane invictâ ratione demonſtrari poteſt. Nam
ejuſmodi Concilia errare in fide poſſunt, ut à Cano,
Bellarmino, Suario, aliiſque Theologis demonſtra-
tum pridem eſt, ex certiffimis Pontificum Romano-
rum, ipſorumque Conciliorum teſtimoniis. Quid er-
go mirum errare illa poſſe in morum doctrina? Sed
ex tribus Provincialibus Conciliis exemplum profero.
Matrimonium naturali, & Evangelicâ, aut certe hâc
alteràâ lege diſtolvi non poſſe, ne per adulterium qui-
dem alterutrius conjugis, certum haber, firmumque
Catholica Eccleſia. Adulterio tamen diſſolvi poſſe
conjugium, ſtatuit Anglicana Synodus apud Bedam
lib. 4. hiſt. cap. 5. cui accedunt Sveſſionenſis, & Ver-
merienſis ſub Pipino Rege octavo ſæculo celebratæ.
Reddo Vermerienſe Capitulum z. Si aliquis ecum filia⸗-
tra ſua manet, nec Matrem, nec Filiam ipſius poteſt
habere. Nez ille, nec illa Filiaſtra alis ſe poterunt
conjiun gere ullo unquam tempore. Attamen auxor ejus,
ſi ita voluerit» ſi ſe continere non poteſts ſe poſteaquam
cognovit, quod cum filia ſua vir ejusfnit in adulterio,
carnale eemmercium cum eo non habet, niſi voluntate
ab; tiner, poteſt alii nubere. Neque de adulterio hoc
ſolum ſtatuit Verimnerienſe Concilium. Audi quo pro-
grediatur

lrer
Nent;At
Leclitnn
tll

Thalhgis

buni bocriſch
Wmnmmnſin,
adencn
Pencalunt,

reſt. N

TNeum Rox
onik
Cochimt 1

upm Pſ .

Ar Celtel
Alttiumg
1, Humumgi
bki
Gnnd Ne
odenls, N
rilo en
i n

Nin gſß

*
temer uur

Supplementum, ſive Aoceſſiones. 187

grediatur ejuſdem Concilii Capitulum quintum: S
qua mulier mortem viri ſui conſiliarit alus hominibus,
Gipſe vir ipſfius homines ſe defendendo oociderit, &
hoc probare poxeſt, ille vir poteft ipſam uworem dimitte-
re, & i voluerit aliam accipiat.
Canon II. Concilia quæcunque, ſed Generalia præ-
ſertim, quæ Pontificiãâ authoritate confirmata ſunt,
certiſſimam doctrinæ regulam præbent Morali Theolo-
o. Inter Diœcecſana Concilia à Romano Pontifice
ppobata cenſetur Complutenſe ſub Alphonſo Carillo
Archiepiſcopo Toletano, ubi damnatus eſt Magiſter
quidam Oxomenſis, qui falſo de clavibus, & Sacra-
mento Pœnitentiæ ſentiebat. Inter Provincialia vero,
& Nationalia, præter antiquiora illa Toletana, Arela-
tenſia, Hiſpalenſia, &c. licet non expreſsè, implicitè ta-
men ab Eccleſia ſilentio ſuo probata, Ancyranum, Neo-
ceſarienſe, Gangrenſe, Sardicenſe, Africanum, & Car-
thaginienſia à Leone IV. 20. diſt. ca. de libellis confir-
mata habentun, atque ut ex recentioribus exemplum
proferam, Turonenſe 156 3. probavit Gregorius XIII.
Cæterum veritatem hujus Canonis probant ſacrarum
controverſiarum Seriptores, quos adi.
Canon III. Ex Conciliis, quæ probata quidem non
ſunt à Romano Pontifice, ſed ne damnata quidem ab
ipſo fuerunt, probabile argumentum ſumitur uti ad fi-
dei dogmata ſuadenda, ita & ad doctrinas, quæ ad
mores ſpectant ſtabiliendas. Hujus rei velillud abun-
de magnum argumentum eſt, quod ex innumeris Con-
ciliis ejuſinodi pauciſſima reperiuntur, quæ à recta do-
ctrina declinarint.
Canon IV. Conciliorum decreta, quæ ad difecipli-
nam ſpectant, cave cum iis, quæ ad mores, confundas.
Nam Canones morum varietati obnoxii haud ſuntz;
contra Canones diſciplinæ, pro locorum, ac rempo-
rum diverſitate mutari poſſunt. Vide Thomaſſini egre-
gium opus de beneficits, ae diſciplina Ecclefiaſzica, rem-
que

e
2

188 Ad K. P. La-Croix Theologiam Moralem

que plane perſpicies; ut mirum ſit, vaniloquos quos-
dam nonniſi vererem diſciplinam prædicare.
Conſectarium I. Claudicat argumentatio ex diſci-
plina Eccleſiaſtica regionis cnjuſpiam, aut vetuſtioris
ſæculi, ſi aut ubique illa recepta non ſit, aut contrari
lege abrogata fuerit. Hinc optime noſter Author lib.
6. p. I. num. 67 5. ſtatnit cum S. Thoma, Suario, aliif-
que Theologis licitum non eſſe dare Communionem ad
explorandam, aut ſuſcipere ad probandam innocentiam,
etſi Wormatienſe Concilium olim præſcripſerit, ut ſi
in Monaſterio furtum perpetretur, aut Epifcopo impu-
tetur ſcelus, Monachi communicent, dicentes: Corpus
Domini ſit mihi ad probationem hodie. Nam ut mittam
hoe Concilium Provinciale fuiſſe, neque à Pontifice
approbatum, contrariis Romanorum Pontificum Con-
ſtitutionibus ea lex deleta eſt.
Conſectarium II. Aliquid in quâpiam Diœcefi illici-
tum efſe poteſt, quod in aliis liceat. Cum enim Epiſco-
pi in ſuis Diœceſibus finguli aliqua præcipere etiam ſub
gravi poſſint, ut certum eſt; facile fit, ut quis in ſua
Licœceſi aliquid ſtatuat, quod alibi non vigeat. Sic
im Diœceſibus Turonenſi, & Burdigalenſi ex Decreto
(onciliorum ſynonimorum, Turonenſis anno 1583.
& Burdigalenſis anno 1582. non licet Fidelibus à Miſ-
ks Barochialibus diebus Dominicis, & Feſtivis abeſſe.
Nemo autem prudens hinc arguat, ne in aliis quidem
Diœceſibus id licere.
Canen V. Conciliorum Decreta ex ſenſu, & more
temporum, quibus conditi ſunt, interpretabimur. Vide
Sirmondum in Antirrhetico adverſus Petrum Aurelium
t. 4. Operum Pariſ. Edit. col. 270. & in altero Antir-
rhetico, in quo explanationem ſuam Canonis Antiſſio-
dorenſis: NWon licet vitula, aut cervulo facere pluribus
argumentis confirmat.
Canen VI. Formulæ ipſæ Conciliorum ad ſtylum,
S baxbatiem ſæculi, quo eelebrata ſunt, exigendæ
exrunt;

n nn

linſopg 4
NMic.
hehrmnda
nr ieni
1, auto
ergiker,
,Nntio,
mnnumn
mimnrentin
igſer,
hlooin
Etenteg:0n
Mumuntn
Udle aDort
,Montfcnnt

mn Diradt
meninh
Nieteein
, rgliti⸗
0n nen
eller Meen
amo1
dlbust N
eprir
tin disqit

1leull, En
lenkimf
Pemmum 4ed
in denk
Cmnonis
foneſe

Crmm

1

Supplementum, ſive Acceſſiones. 189
eruntʒ neque enim communmio, impoſitio manuum, alia-
que id genus ſexcenta, idem omnibus ſæculis ſignificã-
runt. Quamobrem Gloſſarium Cangii à Maurinis Pa-
tribus egregie locupletatum uſui maximo eſſe poterit
Morali Theologo, in Canones Conciliorum diligen-
tius inquirere volenti.
Canon VII. Editiones Conciliorum ſunt maximè
conſulendæ, quæ noſtro ævo prodiêre, Goſſartii, in-
quam, & Labbæi, Harduini, & Coleti. Nam in vete-
res, vel editorum incuria, vel ſubſidiorum ad illas or-
nandas defectu plura ſphalmata irrepfere. Nora eſt
eruditis controverſia, quæ ſæculo ſextodecimo in Gal-
liis efferbuit Sirmondum inter, & Larvatum Petrum
Aurelium de genuina lectione primi Canonis Araulica-
ni I. Concilii. Quid? Quod audendum quandoque
aliquid ʒ neque poſt tot Doctorum virorum labores du-
bitandum, quin aliqui Canones etiamnum male vexa-
ti ſint, & corectoriâ manu indigeant, (ut corum ſen-
tentiam nonnullis placet appellare) Cave autem po-
tiſſimum, ne multum fidas Canonibus Conciliorum,
quos Gratianus in ſuum Decretum ex deprayatis utique
libris intulit, ſed illos cum majoribus illis, ampliſſi-
miſque editionibus confer
Canon VIII. Non omgia, quæ in Conciliis reperes=
ris ad mores ſpectantia, præcepta fuiſſe credito, ſed eo-
rum multa ex pio conſilio prodière, arque adhortatio-
nem magis ſapiunt, quàm præceptionem. Idmaximè
tenendum. Nam Moralis Theologi eſt inquirere, quid
tutà conſcientiàâ fieri poſſit, non vero quid perfectius
ſit, & Chriſtiano homine dignius. Quod ſi animad-
vertiſſent ex iis plures, qui Theologias ex PP. & Conci-

liis noſtrâ ætate emiſerunt in lucem, Caſuiſtis invidiam

conflaturi, non tam ſæpe ab inſtiruto Moralis Theolo-
gi aberrâſſent. Egregic monet Concilium Mediola-
nenſe V. p. I. de his, quæ ad dies feſtos, & ſacra tem-
pPora pertinent: Quadrageſimalibus, aliiſque jejunii,
. Paone-

190 Ad R. P. La-Croix Theologiam Moralem.
pænitent'd, & publicæ ſupplicationis diebus, fideles Ne
vitæ diſciplina ſevoriore adſtringant, ſanbliſque inſtitu-
1s, & moribus ſocro illi tempori onvenientibus, ſe,
Juoſqud, a, Patr-afamilias Junt, gquam rebtiſſimè in
omnes partes onforment. Quid hac inſtitutione præ-
clarius? Nemo tamen Theologorum hæc in medium
attulerit, ut probet, eum violati jejunii Eccleſiaſtici
reum futurum, qui iſthæc haud ſervârit. Inquirant in-
terea alli in hanc propoſitionem P. Beſombes, quiillo

teſtimonio utitut t. 2. Tract. I. Cap. 4. aft. 4. Non ſo-
Jum jejunium Ecoleſiaſticunzg obſervandum eſt modo ab

Eoleſta præſoripto, ſed etiam en adjuntta obſervanda
ſunt (præceptum ne, an conſilium hæc ſignifieent quis
divinet in ejuſmodi libris?) ſzne quibus jejunium non po-
teſt eſſe vel ſalutare, vel meritorium, vel virtuboſum.
Disjunctio hæc vel ſalntare, vel meritorium, vel vir-
zuoſum digna ne ſit Theologo „non quæro, etfſi ſcio,
idem eſſe Theologis, actionem quampiam meritofiam,
ac ſalutarem eſle. Illud libentius inquirerem, cur je-
junium, neſi motivo ſupernaturali aſſumptum fuerit,
camque aliis virtutibus Chriſtianis conjunktum, atue
adeoum aliis mortifcationtbus, cum ſilentio, gum ſoli-
tudine, cum vigiliisz (hæc enim adjuncéta ſunt, quæ ibi⸗-
dem obſetvanda Beſombes præſcribit) virtuoſunm eſle
non poſſit, virtuoſnm, inquam, eo ſenſu, qui meritum
ætοιτNπι ſalutis non includat, & quem disjunctio illa vel
alutare, vel meritoriam, vel virtuoſum palam indicat:
Sed odioſa iſthæc quæſtio aliis fortaſie videbitur, certe
non hujus loci. Ad alia tranſeo.

C A P U T III.

Index Concilierum, quæ à La-Croix citankur.

In proëmio ad hunc meum in Theologiam La-
Croixi prodromum librum inſectatus ſum

P. Be-

5
n

Conin

nſole
4 e
1
, iſens
mnn
Man ne
Linlkinie
lac in
lniieclt
Ugnirn
onde,
n N
lmn i, u,
l en
n lgnher
Nrſeſenun

nleran,

ntr,
mnümſen
Nirtent
Dngnn
gnin,

) ieneſ

Tll, ined

ceneint
ſenſumi
ſericchin:

IIl

Cixch

Tbeoo

niole

runt.

Supplementum, ſive Acceſſtiones. 19 1
P. Beſombes, qui ſynopticam Conciliorum
omnium hiſtoriam Theologiæ Morali inſe-
ruit. Prudentiore confilio Pontas (& hic
unus ex modernis Theologis Anti-Caſuiſtis)
indicem texuit eorum Conciliorum, quo-
rum teſtimoniis ipſe in ſuo Dictionario ca-
Tuum conſcientiæ uſus eſt. Hunc imitari non
piguit, ut tandem omnes intelligant, ab il=
lis quoque, qui Concilia, & Patres tanto
hiatu deprædicare haud aſſolent, ex hujuſ-
modi ſacræ, verendæque antiquitatis fonti-
bus Theologiam ſuam hauſtam eſſe.

A

Gathenſe Concilium anno 506. ſub Simmacho Pa-
— pa, Anaſtaſio Imperatore, Alarico Rege, cui 3 5.
Epiſcopi interfuêre, & 71. Canones ad mores, & di-
ſciplinam inſtaurandam procuderunt.
Arauſicanum I. an. 441. ſub Leone Papa I. ac Thee-
doſio, & Valentiniano Impp. cui 16. Epiſcopi ſubſeri-
pſerunt, decem Canonibus cditis.
Arauſicanum II. an. 529. ſub Felice IV. & Juſtinia-
no Imp. In eo 1½. Epiſcopi 2 5. Canones conſtituerunt.
Arelatenſe an. 514, ſub Silveſtro Papa. Plenarium
hocce Concilium vocat Auguſtinus, quamvis viſum
eſt eruditiſſimis viris, aliter Auguſtini verba interpreta-
ri. Huic, ſi Adoni fides, interfuere 600. Epiſcopi,
vel (quod alii ajunt) ducenti, & 25. Qanones ſtarue-

Aurelianenſe I. an. 5IX. ſub Sirmnacho Papa, Ana-
ſtaſio Imp. & Clodovæo Rege 30. Epiſcopi 3 3. Cano=
nes ibi ſanxêre.
Aurelianenie IV. an. 541. ſub Vigilio Papa, & Juſti-
niano Enper. in quo 31 8. Canones à 36. Epilcopis præ-
ſcribuntur. B Ba-

192 Ad K. P. La-Croix Theologiam Moralem.
B
BAſlecnſe Generale à Martino V. indictum, ſed ſub

Eugenio IV. ſucceſſore inchoatum ann. 1431. & ab
eodem poſtea diſſolutum, adhuc tamen à Patribus per
apertum ſchiſma continuatum. Hujus Concilii acta
quædam ad Eccleſiaſtica beneficia, & cenſuras perti-
nentia ſtudio pacis confirmavit Nicolaus V.
Braccarenſe an. 56 1. aut 563. ub eard III. Juſti-
niano Imp. & Theodoſio Rege. Ab hoc habemus 22.
Canones.

C

Halcedonenſe Oecumenicum IV. an. 4 5 1. ſub Leo-
ne I. & Marciano Imper. in quo à 630. Epiſcopis
damnatus Eutyches.
Carthaginienſe I. an 348. ſub Jul io Papa, & Con-
ſtantio, & Conſtante Impp. 1 14. Canones hujus Conci-
lii hodicque extant.
Carthaginienſe III. an. 392. aut 397.
Carthaginienſe IV. an. 39 8.
Carthaginienſe VII. ann. 419. ſub Bonifacio Papa,
Honorio, & Theodoſio Impp. Huic Epiſcopi 229. af-
fuerunt.

Claromontanum an. 1095. ſub Urbano II. ex pluri-

bus Canonibus, qui in hoc Concilio ab Archiepiſco-
pis 13. Epiſcopis 225. & Abbatibus 90. editi ſunt,
triginta duo tantum temporis injuria ad nos pervene-
runt.
Colonienſe an. 1662. ſub Maximiliano Henrico Co-
loniæ Archiepiſcopo.
Conſtantienſe an. 1414. ſub Joanne XXIII. Papa, &
Sigiſmundo Imperatore. Martinus V. approbavit hu-
jus 5 Concilii 1 generalis acta, quæ ad damnationem Joan-
nis Wiclefi, & Joannis Hus pertinent.

ARTI-

We 1

i Ar
applementum, Pve Acceſſtoneech 19 5*

ARTFLCGCIFFIA XLV.

Gdn 6
nt JoXNNIS WIcryEP de Anglia, damnati anno
4 . 9 *1. 7
inn⸗ 1418. in Concilio Conſtantienſi,
Chneſi ſeſſione
Cenlras 15.

V. I. Obſtantia panis materialis, & ſimiliter ſubſtantia
nmell) vini materialis remanet in Sacramento Altaris.
hI. II. Accidentia panis non remanent ſine ſubjecto in
eoôdem Sacramento.
III. Chriſtus non eſt in eodem Sacramento identice,
& realiter propriâ præſentià corporali.
n IV. Si Epiſcopus, vel Sacerdos exiſtat in peccato
d mortali, non ordinat, non conſêcrat, non confcit,
non baptizat.
oNNA V. Non eft fundatum in Evangelio, quod Chriſtus
ehyut. Miſſam ordinaverit.
VI. Deus debet obedire diabolo.
VII. Si homo fuerit debite contritus, omnis confeſ-
fio exterior eſt ſibi ſuperflua, & inutilis. .
nicon VIII. Si Papa ſit præſcitus, & malus, & per conſe-
quens membrum diaboli, non habet poteſtatem ſuper
fideles ſibi ab aliquo datam, niſi forte à Cæſare.
Nl an IX. Poſt Urbanum VI. non eſt aliquis recipiendus
bArh in Papam, ſed vivendum eſt more Græcorum ſub legi-
n ti Pus propriis.
X. Contra Scripturam ſacram eſt, quod viri Eccle-

Plohz9

nkt aſtici habeant poſſeſſiones.
mked. XI. Nullus Prælatus debet aliquem excommunica-
re, niſi prius ſciat eum excommunicatum à Deo, &
WAIN qui ſic excommunicat, fit ex hoc hæreticus, vel excom-
ebe municatus. .
YII., Prælatus excommunicans Clericum, qui ap-

mmmor, pellavitad Regem, vel Concilium Regni, o ipſo tra-
7 ditor eſt Regis, & Regni.
Ad bP. La-Croix Theol. Snppl. N XIII.

194 Ad R. P. La-Croix Theologiam Moralem

XIII. IIli, qui dimittunt prædicare, vel audire Ver-
bum Dei propter excommunicationem hominum, ſunt
excommunicati, & in Dei judicio traditores Chriſti ha-
bebuntur.
XIV. Licet alicui Diacono, vel Presbytero prædica-
ré Verbum Dei abſque authoritate Sedis Apoſtolicæ,
ſive Epiſcopi Catholici.
XV. Nullus eſt Dominus civilis, nullus eſt Prælatus,
nullus eſt Epiſcopus, dum eſt in peccato mortali.
XVI. Domini temporales poſſunt ad arbitrium ſuum
auferre bona temporalia ab Eccleſia, poſſeſſionatis ha-
bitualiter delinquentibus, id eſt, ex habitu, non ſolum
actu delinquentibus. J
XVII. Populares poſſunt ad ſuum arbitrium Domi-
nos delinquentes corrigere. .
XVIII. Decimæ ſunt puræ eleémoſynæ, & poſſunt
Parochiani propter peccata ſuorum Prælatorum ad li-
bitum ſuum eas auferre.
XIX. Speciales orationes applicatæ uni perſonæ per
Prælatos, vel Religioſos, non plus proſunt eidem,
quam generales, cæteris paribus.
XX. Conferens eleéëmoſynam Fratribus eſt excom-
municatus eo facto.
XXI. Si aliquis ingreditur religionem privatam qua-
lemcunque, tam poſſeſſionatorum, quàin Mendican-
tium, redditur ineptior, & inhabilior ad obſervatio-
nem Mandatorum Dei.
XXII. Sancti inſtituentes Religiones privatas, ſic
inſtiruendo peccaverunt.
XXIII Religioſi viventes in Religionibus privatis,
non ſunt de Religione Chriſtiana. .
XXIV. Fratres tenentur per laborem manuum vi-
tum acquirere, & non per mendicitatem.
XXV. Omnes ſunt Simoniaci, qui ſe obligant orare
pro aliis, eis in temporalibus ſubvenientibus.
XXVI. Oratio præſciti nulli valet.
XXVII.

nhhen DSupplementum, ſive Acceſſiones. 195

e, n XXVII. Omnia de neceſſitate abſoluta eveniunt.
en ontn XXVIII. Confirmatio juvenum, Clericorum ordi-
dlon natio, locorum conſecratio reſervatur Papæ, & Epi-
ſcopis propter cupiditatem lucri temporalis, & hono-
talytonn ris.
Es Apo XXIX. Univerſitates, Studia, Collegia, Graduatio-
nes, & Magiſteria in eiſdem ſunt vana gentilitate in-
Uluetel troducta, tantum proſunt Eccleſiæ, ſicut diabolus.
on, XXX. Excommunicatio Papæ, vel cu ju ſcunque Præ-
