ur, &
ll,e

aſtewn

Supplemenium ſiué Acvſionet. 54 5
Domini, Pentecoſtes item, & Corpo=
ris Chriſti diehus, ab Eceleſiis ſuis Ca-
thedralibus abeſſent, niſi forte Epiſco-
palia munià in aliis Diœceſum ſuarum
loeis eos detinerent; eamque prætere
rationem ab iis haberi voluit; ut abſ-
que ullo Gregis detrimento conceſſa
uterentur libertate; & ut id æqqua ex
cuauſa ſiat ; quibus verbis animi levitas;
oblectationum cupiditas, aliæqué futi=
les cauſæ penitus excluduntur.
Præfatus autem Urbanus Prædecel- ITuduliuis
ſot᷑ ad peculiares occurrentes caſus de Grbaui
ſcendens, Epiſcopis in Curia promo: genca;
tis unum conceſſit menſem (quem po XIII. aui⸗
ſtea declaratum fuit, à die ipſorum liaznim
propoſitionis de Conſiſtorio compu- copi⸗t7.
tandum eſſe) quo menſe elapſo, ſinguli gens ie
ad proprias Eccleſias ſe conferre debe- bro⸗
rent. Sed, cum in Concilio Romano;,
habito à felic., reéord. Benedicto Papa
XIII. Prædeceſſore pariter Noſtro, Epi-
ſcopi expoſuiſſent; tam exiguo tempo-
ris ſpatio non poſſe a recens promotis
ſua in Urbe negotia expediri; idem Be-
nedictus facultatem conceflit S. K. E.
Gardinali fuo & Romani Pontificis pre

tempore in Urbhe ejuſque Diſtriclu Vi⸗

cario; ut præfatum unius menſis ter-
minum; juæta caſuum contingentiam;
& Eausà cCognitàâ, ad alios quadraginta
dies, & non ultra; prorogare poſſet.
Ad P. La-Croix Theol. Suppl. M m Przæ⸗

546 Ad KR. P. La-Croix Theologiam Moralem

Item pro
viſitanti-
bus Limi-

Præterea Epiſcopis ad ſacra Apoſto-
lorum Limina ſtatutis temporibus viſi-

naApoſto tanda perſonaliter accedentibus, ſu-

lorum.

Deereta
ad præca:
vendos
abnſus.

pradictus Urbanus Prædeceſſor indul-

ſit, ut qui Eccleſiis citra Montes, & ci-

tra Mare poſitis præſiderent, per qua- &

tuor, qui verò Ultramarinis, & Ul-
tramontanis Ecclefiis præeſſent, per
ſeptem menſes continuos à Reſidentia

in ſuis reſpectivè Sedibus facienda, hu-

juſmodi Viſitationis gratia, excuſa-
rentur.
Cuùm verò idem Urbanus declarâſ-
ſet, ſe, per ea, quæ in ſuis præfatis Lite-
ris conſtituerat,; minimé ſublatam vo-

San
iCer
Klm
Srlung
uilats-
Alikearcn
Uamdn
U.
narli

luiſſe dictam trium menſium licentiam bukld

à Concilio indultam; hinc plures ortæ
quæſtiones, & varia condita ſunt De-
creta, ab eodem Urhbano ejuſque Suc-
ceſſoribus approbata; cujuſmodi ſunt,
non licere trimeſtrem abſentiam præ-
dictam conjungere, ſive cum eo tem-
pore, quo permitrtitur Epiſcopis poſt
ſuam promotionem in Urbe commo-
rari, ſive cum eo, quod ad peragen-
dam Sacrorum Liminum Viſitationem
eiſdem conceſſum fuit: neque fas eſſe
abſentiæ tempora ita diſponere, ut tres

poſtremi menſes unius anni continuen-

tur cum tribus prioribus menſibus anni
ſubſequentis. Sicut etiam vetitum eſt
Prædictos menſes conjungere cum eo
anni

E

hntennd
1 Geren
Algut D
ml ho
Ulahi
irtt,
uan
utnepn
llcert

Aum i
Wi⸗
K.

r

N

“ Supplementum, ſive Acceſſiones. 947
t anni tempore, quo, propter aeris in-
. u ſalubritatem, alicui Epiſcopo permit-
urt titur extra Diœceſim degere; ne ſcilicet
—R continuatis abſentiæ temporibus, ver-
1Ne. nos ſimul & æſtivos menſes, ſive æſti-
n,c vos una cum autumnalibus, extra Dic-
nin,i ceſim duci contingat. Denique, ne quis
indulgentià Sacri Concilii per fraudem
Uliikn abuti poſſet, declaratum fuit, Pprædi-
tn iu Ctam trium menſium vacationem intra
u cujuſque anni limites coêrceri, ut qui
unod anno uſus eà non fuerit, non ideo
nl ſequenti anno diutius ab Eccleſia ſua
tl abeſſe valeat.
Im Et quoniam Tridentina Synodus ſub De Epf-
minm Legibus de Reſidentia hujuſmodi ipſos ſespi S.
tim etiam S. R. E. Cardinales nominatim iGe⸗
muslh comprehendit: præfatus Urhanus Præ-
deceſſor, advertens nonnunquam eve-
UEnire, quòd aliquis ex Cardinalibus ali-
um cui Patriarchali, ſeu Metropolitanæ,
um aut Epiſcopali Eccleſiæ præpoſitus,
unum ſimul ex Epiſco patibus Subur-
bicariis obtineret, conſtituit, ut hujuſ-
len modi Cardinales in primodictis Eccle-
ſiis, non autem apud Epiſcopatuùs Sub-
urbicarios, reſidere tenerentur.
Denique tam in prædicto Concilio,
quàm in citata Urbani Conſtitutione,
contra transgreſſores hujuſmodi Le-

—

Ke . .
n gum, quæ ad Keſidentiam pertinent,
Igraviſſimæ pœnæ ſtatutæ fuerunt; qua-

neg M m 2 fum

48 Ad N. P. La-Coix Theologiam Moralem

rum executionem idem Urbanus pri-
mo quidem demandavit Auditori cau-
Congre- ſarum Curiæ Cameræ Apoſtolicæx; Ve-
gatio ſu- rum biennio poſt, totam hujus mate-
S R riæ cognitionem delegavit Congrega-
eodem Ur. tioni particulari à ſe deputatæ, quam
4ono]; III compoſitam eſſe voluit ex tunc & pro
erecta. S — 1
tem pore exiſtentibus Cardinali Roma-
ni Pontificis in Urbe Vicario, necnon
ejuſdem Pontiſicis Datario, & Secre-
tario Status, ac Secretario Brevium,
duobus item Secretariis Congregatio-
num, negotiis & conſultationibus Epi-
ſcoporum & Regularium, ac interpre-
tationi & executioni Decretorum præ-
dicti Concilii Tridentini reſpectivè præ-
poſitarum. Et quidem prædicto Car-
dinali Vicario facultatem tribuit, ut,
juſtis ex cauſis, & cum conſilio prædicto-
rum Prælatorum, concedere poſſet E-
piſcopis licentiam abeſſendi à pro-
priis Eccleſiis & Diœcéſibus ſpatio
duntaxat dierum quadraginta, ut in
ipſius Urbani Literis datis die 1. Janu-
arii Anni 1636. diſtinctius præſcribi-
tur.
Hujus Congregationis Caput, ſeu
Præfectus, ex quo eadem inſtituta eſt,
ſemper fuit præfatus Cardinalis Vica-
rius pro tempore exiſtens; quemad-

modum ejuſdem Secretarii munus is
ſemper geſſit, qui Congregationi
on-

n
lehrn⸗
Olus
ius
ANer
Urla⸗
Stoum
tet tn
Antone
EbR,
Antt e
n dinte⸗
mnebuull
Kirm
ebbndr
6 afctn
NClis
Mbentbor
liln
bulane
laem
t Non
A, ſtne
Ar iin

en Supplementum, ſive Acceſſionet. 549

Qn. Ooncilii Tridentini fuit à Secretis; unde
eknt etiam Nos ipſi, dum in minoribus con.
l ſtituti Oſſicio Secretarii Prædictæ Con-
sE gregationis Cardinalium Concilii Tri-
dentini interpretum fungeremur, par
quoque munus Secretarii alterius Con-
c gregationis ſuper Reſidentia Epiſcopo-
8 In rum ſimul ſuſtinuimus. Quæ ſanè Hujus
mm Congregatio, ut ex illius Secretariæ aknk,
lem Regeſtis apparet, tam ipſius Urbani pranir.
Prædeceſſoris temporibus, quaàm alis
en ſubſequentibus, non ſemel ſingulis
l Annis adunari conſuevit; id quod à
uuum ſan. mem. Prædeceſſore pariter Noſtro
IClemente Papa Xl. in uſum revocatum
uI fuit, & identidem peractum, Nobiſmet-
an ipfis præfatum Secretarii munus obe-
untibus, confectiſque à Nobis, &
impreſlis Folus, eà prorſus methodo,
quæ pro cauſis ad Congregationem
U Conclli pertinentibus obſervatur.
E Otautem Epiſcopi à ſuis Eccleſiis
vel Diœceſibus licite abeſſe poſſint, cùm
WU præter cauſam Canonicam, expreſfſa
Igquoque licentia Romani Pontificis, ut
ſupra diximus, ſit neceſſaria; excepto
caſu prædictæ trimeſtris abſentiæ à
Concilio permiſſæ, pro qua nulla pe-
culiaris requiritur licentia, cùm idem
Concilium Epiſcoporum abſcedentium
conſcientiæ relinquat, de æquitate
cau ſæ judigium facere; hinc eſt, quod
Mm 3 quæ-

3 0% Ad K. P. La-Croix Theologiam Moralem
quæcunque hujus generis licentia olim

indulgeretur, per ſpeciale Chirogra-

phum manu Pontificis ſignatum expe-
diebatur. Poſtmodum veròô inductus
fuit mos deſcribendi omnes hujuſmodi
licentias in unico Folio, quod Pontiſici
ſubſcribendum deferebatur, quem ſa-
nè morem à praceſloribus Secretariis
invectum, Nos quoque ſervavimus.
OQuam Cuùm autem poſt abſentiam duode-
, N cim annorum, quorum duos apud An-
Poniifex Cohitanam, & decem apud Bononien-
reſtaura ſem Eccleſias Regimini Noſtro ſucceſ-
fſive commiſſas, aſſiduè reſidendo tran-
ſegimus, in Urbem reverſi, & ad A-
poſtolicam Sedem, quamvis imme-
rentes, evecti fuerimus: Congregati-
onis præfatæ ſeſſiones, materiàâ forſan
deficiente, non amplius frequentari
comperimus; neque porro Chirogra-
pha, aut Folia fignanda Nobis oblata
fuerunt; ſed factà Nobis oretenus a
Prælato dictarum Congregationum ſu-
per executione & interpretatione Con-
cilii, & ſuper Reſidentia Epiſcoporum
Secretario, tam petitionum Epiſcopo-
rum, qui vacationem à Reſidentia
poſtulabanr, quàm cauſarum, quibus
hujuſmodi petitiones innitebantur,
relatione; noſtroque deſuper accepto
reſponſo, opportuna ſingulis Decreta
Perſcribi, eaque à Cardinali Vicario
Noſtro-

Melse

ul
N Ad

1

ge
4
Aürm

fiua
uum
MMlertn
laiks
lan
dlcann
eCete
Nürontn
licrlitn

nl0

hehorn
thiun
nlal
UrI
eg

UI

lhen

Nlerdel
EA
mnum

ſ

o ſar

Nhi

NW
I
ln

mmn
Non
n len
loren

ninne

intoct

mmul

dntnil
Cum
lnn

Sapplementuns, five Acceſſiones. 51

Noſtro, tanquam ſæpedictæ Congre-
gationis ſuper Reſidentia Epiſcoporum
Præfecto, ſignari conſueverunt. Veruùm
cùm Nos hanc agendi rationem pro rei
gravitate nimis compendiariam judi=
caverimus; viſum eſt Nobis motu pro-
prio & ex certa ſcientia, non ſoluùm pro
debita, ut ajunt, acts ſolemnitate, ſed
etiam pro ipſius rei ſubſtantia, & pro
maturiori examine cauſarum, quæ ad
hujuſmodi licentias obtinendas afferun-
tur, infraſcriptas leges & ordinationes
inviolabiliter in poſterum obſervandas,

Apoſtolicaâ authoritate, tenore præſen-

tium edicere, & conſtituere.
Primum itaque relata ſuperius Sae Canonica,
croſanctæ Tridentinæ Synodi Decreta, Fra-
ſeſſ. b. cap. I. & ſeſſ. 23. Cap. 1. de Keform. e eo.
laudataſque Romanorum Pontificum frmat, &
Prædeceſſoram Noſtrorum Pü IV. aonale⸗
Gregorii XIII. Clementis VIII. & Ur. oy ob.
bani pariter VIII. Conſtitutiones, & Kautibus,
Ordinationes, nec non omnes & ſin-
gulas, quas ſupra innuimus, Reſolutio-
nes A poſtolicæ Sedis authoritate editas,
innovantes, & tam Decretorum, quàm
Conſtitutionum, Ordinationum, &
Reſolutionum hujuſmodi tenores eti-
am veriores pro ſatis hic expreſſis, ac
etiam de verbo ad verbum inſertis ha-
bentes, & haberi volentes; illaque &
illas, quatenus opus ſit, iterum pleniſſi-
Mm 4 mé

5532 Ad KR., FP. La-Croix Theologiam Moralem

mè approbantes & confirmantes; on-
nia & ſingula in ipſis contenta, ab iis, ad
quos ſpectat, & pro tempore in poſte-
rum ſpectabit, attendi, & in his omni-
bus, quæ Noſtris hiſce Literis non ad-
verſentur, exactiffime impleri & ob-
ſervari volumus, ſtatuimus, & in vir-
tute ſanctæ obedientiæ mandamus,
atque præcipimus; non obſtantibus
quibuſcunque privilegiis, aut contra-
riis’, eétiam quantumvis Inveteratis;
uſibus, & conſuetudinibus, quæ potius
abuſus & corruptelæ dici debent; qui-
bus, ſi fortè adeſſe, aut allegari contin-
gat, motu ac ſcientiꝗ ſimili, ac de prædi-
Ctæ Apoſtolicæ authoritatis Noſtræ ple-
nitudine, derogamus, ac derogatum
eſſe volumus & decernimus.
em e Secundo loco, & conſequenter ad
nar in Præmiſſa, adverſus prædictarum Le-
menras⸗ guI & Conſtitutionum tranſgreſſores,
latat. Om nes & ſingulas pœnas in eiſldem De-
Ccretis & Conſtitutionibus latas & com-
minatas, authoritate quoque Noſtrâ
confirmamus & innovamus; amiſſio-
nis ſcilicet quartæ partis fructuum unius
anni, ipſo facto ab ipfſis incurrendæ,
qui legitimo im pediment, ſeu juſtis &
rationabilibus caulſis ceſſantibus, & abl⸗
que expreſſa, ut præfertur, A poſtolicæ
Sedis licentia, ſex menſibus continuis
extra ſuam Diœceſim morando abfue-
. rintz;

Gnprn
mu
R Ali
1hrnn
n:
unipnd
rkucn
ndbu⸗
Uindnt
Unbmn in
breneg
Unikunkan
Imutnt
Unerte
Plurenl
kuhhrden
Inkerbr
romnge
In,
Aten
Enh

Ulnz,
llherris⸗

envti

uhene

ai
lnr

Aticd.

tbul
noe
lbwee
Nn

Sapplementum, ve Acceſfonelt. 553
rint; & amiſſionis alterius quartæ PHar-.
tis fructuum, eodem modo incurren-
dæ, ubi hujuſmodi abſentia ad alios ſex
menſes protrahatur; ut in prædiésto
Concilio Tridentino ſeſſ.6. cap. 1. de Ke-
form. ſtatutum fuit; incurſus quoque
in peccati mortalis reatum, & obliga-
tionis reſtituendi fructus in abſentia
perceptos, nullà etiam Prævia decla-⸗
ratione, eoſque erogandi in Eccleſia-
rum fabricas; ſeu in ſubventionem
pauperum ipſius loci, quâcunque con-
ventione ſeu compoſitione pro hujuſ-
modi fructbus malè perceptis prohibe-
tà; ut in eodem Concilio /&ſ. 23. Cap. I.
ræſcribitur. Similiter impoſitam 2
prædiclo Pio IV. Prædeceſſore pœnam
amiſſionis facultatum teſtandi & diſpo-
nendi, ſi quæ tranſgreſſoribus hujuſ-
modi competere dignoſcantur; nec
non inhabilitatis ad majores Dignitates
& Eccleſias obtinentes, quam præfatus
quoque Prædeceſſor Clemens VIII. in-
dizit, per omnia confirmamus & in-
novamus. Quibus omnibus hoc etiam Addia
ſuperaddimus, ut idem tranſgreſſores αa
omnibus & ſingulis Indultis & Privile Indulto-
giis, quæ forſan iPſis, tanquam Pontif rum com-
cio Solio Aſſiſtentibus, conceſſa fuerint, Nen
ipſo facto privati eſſe cenſeantur: De zu Solio
cernentes, ſub tranſgreſſorum nomine P ontificig
comprehendi non ſolum eos, qui præter

/

854 Ad K. P. La- Croix Theolo giam Moralem

tres menſes à Concilio toleratos, abſque
legitima cauſa , & expreſſla Romani
Pontificis licentia, extra proprias Diœ-
ceſes commorantur; ſed eos etiam, qui
hujuſmodi licentiam falſis fimulatiſve
cauſis dolose extorquere non dubitave-
rint; vel ea ſemel ritè rectèque obten-
ta, præſcriptos in eadem limites, ac
præfinitum tempus prætergreſſi fuerint.
Quòd ſi nihilominus aliqui, non minus
Canonica ſtatuta, quàm propoſitas
hujuſmodi pœnas contemnentes, in ſua
contumacia obfirmati perſeverare præ-
ſumpſerint; volumus adverſus iſtos ad
ulteriora cum eflectu praocedi, juxta
mentem ejuſdem Concili Tridentini,
quod in citato cap. I. ſeſ'6. Romanum
Pontificem pro tempore exiſtentem
hortatur, ut ſuæ ſupremæ Sedis autho-
ritate in hujuſmodi tranſgreſſores ad
ſeveriorem Sacrorum Canonum nor-
mam animadvertat, atque etiam Ec-
cleſiis ipſis de utilioribus Paſtoribus
provideat, ſicut in Domino noverit ſa-
lubriter expedire.
Congre. Tertio loco volumus & mandamus,
gationem .
juper Re- Ut Pprædictæ Congregationis ſuper Ke-
Edentia, ſidentia Epiſcoporum ab Urbano Papa
ſtue VIII. inſtitutæ exercitium, atque ſeflſi-
in uſum Ones reſumantur; confirmantes ipſius
reducit. Præfecturæ munus dilecto Filio Noſtro
Joanni Antonio Tituli Sancti Martini

o

ck

rtol
ſelilnc⸗
u; G
NnCeN
N
onkre
urencn
plemn,
teluln
Eunnnin
Ctronen
Wenm
llnnlen
Uwrodi
0Aelne
nd obe
ngrer
conicl
Atyero
ro in
Ap
N

v

ſhrent

Sapplementum, ſive Acceſſioner. 555
in Montibus Presbytero S. R. E. Car-

dinali Guadagni nuncupato moderno
Noſtro in Urbe ejuſque Diſtrictu in
ſpiritualibus Vicario, ejuſque in Officio
Vicariatůs hujuſmodi Succeſſoribus;
ſicut etiam Officium Secretarii ejuſdem
Congregationis dilecto HFilio Magiſtro
Joſeph Alexandro Furietto, ejuſque
Succeſſoribus Congregationis Cardina-
lium Concilii Tridentini Interpretum
Secretariis; eoſdemque ſtatuentes in
hujuſmodi Congregatione nune & de-
inceps pro tempore locum habere &
ſuffragium ferre, quicunque ea officia
& munera obtinent, ſive obtinebunt
in poſterum, quæ in præcitatis Urbani
Prædeceſſoris Literis defignantur. Præ-
terea, cùm minimè expediat hujuſmodi
Congregationem Promotore Fiſcali
carere, Nos eum, qui in Tribunali præ-
dicti Cardinalis Vicarii Urbis Officium Eigue de
gerit Promotoris Fiſcalis, ejuſque in putar
Officio Succeſſores pro tempore, ad ,ena T,
idem munus obeundum deputamus in ſealem. 7
præfata Congregatione, cui ipſum, ſeu
ipſos ecum conſultivo ſuffragio volumus Præſeri
intereſſe. At verò perpendentes, quòd ir occaſi-
ſi Congregatio iſthæc toties habenda onen qui-
foret, quoties ab aliquo Epiſcopo li- urgete
5 7, nari de-
centiam abſcedendi à Diœceſi peti con- eart.
tingeret, eadem aut propter frequen-
tiam nimis oneroſa evaderet, aut pro-
Pter

5 Aad K. P. La- GA. Theologiam Moralem.

pter negatararm levitatem tractu tem⸗
poris negligi & parvipendi poſſtet: vo-
lumus atque ſtatuimus, eandem tunc
tantum cogen⸗ dam, habendamque eſ-
ſe, cum auf à Nobis, ſive Succeſſori⸗
bus Noſtris Romanis Pontificibus, ali-
cujus negorii cognitio ipſi remiſſa & de-
legata fuerit; aut, hujuſmodi etiam re⸗
miſlione ceflante, quoties de pœnis ſu-
perius conſtitutis, adverſus aliquem
tranſgreſſorem reipsâ decernendis infli⸗
gendiſque deliberandum fuerit; ſiqui-
dem hujuſmodi pœnarum mocus, pro-
ut cujuſque major aut minor contuma-
Cia exegerit, ab eadem Cong gregatione
ſtatuendus erit; ut factà per ipſius Se-
cretarium Nobis, ſeu Succeſſoribus
Noſtris relatione, approbatque Con-
gregationis reſolutione, ad huiuſmocli
Pœænarum executionem cum effectu
rocedatur; aut denique cum aliquis
Pieoen inſtantiam Proponat abeſ-
ſendi à propcia Dioceſi ratione alicu-
jus muneris ſive ofſici, cujus ea dicatur
natura eſſe, ut Apoſtolicum Indultum
de non reſidendo ad longum tempus
ipfſi ſit Concedendum; Nos etenim hu.
juſmodi Indulta nemini unquam con-
cedi gebere decernimus, niſi prævio
cauſarum examine in eadem Congre⸗
gatione peragendo, Noſtrâque & Suc-
geſſorum Noſtrorum ſcientià & ap-
pro.

M
ienrhu
nin
ranmor

Pn W

un n
mNb
Tldost
zundcel
lreiutft.

In ancl

Uipente
ffllarzn
fenerenen

obeo
üteine
mmne
umnk
Noumn 64

⸗ Supplenentun ſos Acceſſiones. 557
A probatione, & mediante expeditione
9 Literarum Apôſtolicarum in forma
Brevis; idéoque mandamus Noſtro &
„(Rommani Pontificis Pro temporé exi-
ſtentis Supplicum Libellorum Secreta-
nhl⸗ rio „ aliiſque Secretariis quarumvis
in Congregationum, quibus ea derepre-
Nene ces oblatæ fuerint, ut illas ad prædictam
. Congregationem ſuper Reſidentia Epi-
din ſcoporum omnino remittant; ſimulque
Ie prohibemus Noſtro & Succeſſôrum
min Noſtrorum Pro tempore Secretario
Brevium, ne Literarum A poſtolicarum
ſuper Indulkis hujuſmodi exempla No-
bis, aut Succeſſoribus Noſris ſignanda
ullatenusafferat, niſi authentica docu-⸗
menta, tam de caulârum ekamine in
dicta Congregatione peracto, quam
de Apoſtolica approbatione & aſſenſu
conſequenter emanatis, Eidem fuerint
exhibita. ””ͦM
Quarto loco ſtatuimus, ut Folia ſu- Folis;
perius enunciata in poſterum omnino cum ex-
conficiantur, in quibus mimirum deſcri hraone
bantur nomina Epiſcoporum, quibus ucs io⸗
dantuùr Indulta commorandiextra Dice eonceden-
ceſim, una cum cauſis ab ipſis adductis Tin
atque probatis, & ſpatio temporis ad Signozu-
quod hujuſmodi Indulca conceduntur; vém de-
quæ quidem Folia à Romano Pontifice n
ſubſcripta, in Tabulario prædictæ Con- 2
gregationis, ut alias, aflervari Præcipi⸗

558 Ad K. P. La-Croix Theologiam Moralem

mus: Quod tamen intelligi volumus
non de iis Indultis, quæ per Apoſtoli-
Cas Literas in forma Brevis expedienda
eſſe in paragrapho ſuperiore præſcripſi-
mus; ſed de alterius generis Indultis,
de quibus infra dicendum erit, quæ-
que, poſt Pontificium aſſenſum à Se- .
cretario requiſitum & obtentum, expe- um
diri dehebunt per Decreta à prædicto Sath
Cardinali Vicario Urbis, tanquam præ- Alid
fatæ Congregationis Præfecto, ſubſeri- Mighe
pta. Decet enim has quoque licentias Wonh
non ſine Pontficià ſubſcriptione prodi- lhue
reʒ idque obtinebitur accedente Signa- hom
curâ Pontificis ſuper prædictis Foliis, in Urnn
quibus ſingulorum Indultorum teno- mmii
res & cauſæ à Secretario deſcripta erunt; mnlmdi

1

quemadmodum elapſis temporibus, anm

atque etiam à Nobis ipſis, dum hujuſ- emng
. . . .
modi Secretarii munere fungeremur, mnin
. . lA3N
ſervatum fuiſſe narravimus. gurin
Singulis Quinto loco, quoniam experiendo D
abſemiæ cognovimus, quòd ad obtinenda In- den
cauſis op- J15 . . lilt h
P- dulta commorandi extra Diœceſim, in- „
portuna ſer; . 1 . Abpune
Reſeripia fraſcriptæ plerumque cauſæ ab Epiſco- Reur
comparat. Pis afferri ſolent; nimirum aut neceſſi- rtn
„ . . . 1⸗— KEGend
tas aſliſtendi perſonaliter alicui liti, ſeu ud
erii, i ſi⸗ C iokeist
controverſiæ, in qua Eccleſiæ, aut Cle-

ri ſui, vel etiam propriæ Familiæ res
agatur, quæque in Romana Curia in-
treducta ſit, vel alia in Urbe, in qua re-

ſideant majora Tribunalia, quorum ea
de

DSyuplementum, ſive Acceſſtoner. 559
de re judicium eſſe debeat; aut corpo-
D ralis ægritudo, quà correptus fuerit
Epiſcopus, dum extra Dieceſim, Con-

en 2k. . —;——
duh Ciliaribus menſibus utens, morabatur,
“R ita ut ad eandem Dicceſim revertine-
e g

qqueat; aut adverſa valetudo in ipſa Dic-
ceſi contracta, ad quam depellendam
elt Medici putent neceſſarium fore, Epi-
dimnlch ſoopum aërem & folum aliquantiſper
Nur mutare; aut denique malignitas aoris
in Diœceſi vigens, quam aliquibus anni
un menſibus devitari oporteat; & quoni-

enah,

H am nec ulla ex præmiſſis cauſis, abſque

expreſſa Komani Pontificis approba-
tione, quemquam ab onere reſidendi
Uuhnn

eximere poteſt; &, niſi certis expreſſis
circumſtantiis, ſiſque verificatis, diffici-
le eſt ad hujuſmodi approbationem ri=
t& recteque procedere; necefſarium
Nobis viſam eſt infraſcriptas Regulas
ſtatuere, quasin ſingulis reſpectivè ca-
ſibus ab iis ad quos ſpectat, & pro tem-
pore ſpectabit, obſervarimandamus,
atque præcipimus.
Si quis igſtur in poſterum licentiam An, ⸗
petierit abſcedendi à Diœceſi fibi con- Juorenu⸗
credita, ut judiciali controverſiæ, quæ Taaamn
alibi vertitur, per ſe ipſum interſit; ex- Epiſcopo,
primere debebit in precibus tum Lo es ditn-
cum, ſive Urbem, in qua hujuſmodi caus? Li.
lis agitatur, tum etiam an ea pertineat eise
ad ipſam Oratoris Lecleſiam, ſeu Cle-
xum,

„.

566

A4 R. P. La-Croix Theologiam Moralen
rum, vel potius ad ipᷣſius Familiam. Et
quidem ſi ad Familiam pertineat, abſ-
que eo quod Secretarius Congregatio-
nis Pontificem aut Cardinalem Præfe-
tum adeat, reſcribendum ab ipſo erit,
ut Orator ad effectum de quo in preci=
Bus, utatur menſibus à Concilio indul-
dis. Quod ſi eis jam uſus fuerit, ulte⸗
rior ipſi licentia non concedetur. Si
Vero de ejus Eceleſiæ vel Gleri rebus
agatur, exponi debebunt, tum ſtatus
litis; ejuſdemque goavitas, tum cauſæ;

propter quas neceſſaria créditur in lo-=

co judicii Oratoris præſentia; tum et⸗=
lam declarandum, an Menſibus Gonci-=
Hiaribus uſus fuerit. Et quidem ſi non-
dum illis uſus ſit; reſeribendum erit, ut
e in hujuſmogli cauſam impendat. Sdi
Vero id amplius Epiſcopo integrum
non ſit, (qua in re nec dolus nec fraus

interceſſerit) & alioquin ipſius inſtantia

Juſta videatur, tantum illi temporis, &
hon amplius, ad commoranduin extra
Dicœceſim tribuatur; quantum judica-
tum fuerit neceſſariüm eſſe; ad Cauſæ
Defenſorés, Advocatos, & Judices dé

omnibus, quæ& ad rem pertinent, ſuffi-

Eeienter inſtruendos. Si enim licentia
abeſſendi à Diœceſi uſque ad finalem
exitum cauſæ extendi deberet, nemo
non videt, quam diuturna plerumque
foret in hiſee caſibus Epiſcoporum ab-
ſentia,

ineled

.

n
vAfA
anm⸗
uun
mun N
Lenbete
ilnalke
1n rein
Utnkn
pnig n
Niarn n
Allent⸗
u ſtiek
mer notb
ten Cont
thpre
Mumgrn
ntefn
9 kfenut
iele,
en he
Reil
A 0
N

14

Supplementum „ Feve Acceſſiones. F6I
u ſentia, & quam facile evenire poſſet,
A ut pleræque Diœceſes complurium an-

i .
ie norum ſpatio ſuorum Paſtorum præ-
lk ſentiâ carerent. “ſ
nc Qui vero licentiam abeſſendi petié- Quid ra.

eni rint ratione infirmitatis extra Diœceſim "tone In-
Gtiin contractæ dum vacatione à Concilio αασͤù
irt in indultâ uterentur, aſſerentes ea de cau- Diœceſim
u ſa regreſſum ad propriam Diœceſim ſi- vutracte.
II bi prohiberi; exponere debebunt con-
i tractæ infirmitatis qualitatem, & ſuper
h ea teſtimonium Medici juramento fir-
i matum exhibere. Atque ubi petita li-
I centia ipfis indulgeatur, ea ſemper ad
U certum ac deſfinitum tempus concedi
an debebit, adjectâà quoque elauſul4 /s tam-
in dit infrmitas duraverit.
Ab iis autem, qui hujuſmodi licen- Ouis s4
tiam poſtulaverint, eo quòd aêéris mu zonate-
tatione opus ſibi eſſe dicant ad conva ſeenaun,
leſcendum ex morbis, quos in ſuis Ec. 1, Hjvtz⸗
U cleſiis reſidendo contraxerunt;, expri Ni contyä=
mendum erit in precibus, quo morbi 46,
genere, & quam graviter laborent, ac
proferendum teſtimonium Mediei; qui
lurejurando teſtetur, utile ac neceſſa-
rium Oratori eſſe, ut in aliam Regio-
u nem atque aérem per aliquod tempus
Ie transferat. Neec illud filentio præter-
eundum, an ſeilicet Orator, antequam
morbo corriperetur, trimeſtri licentia
à Concilio permiſs4 uſus fuerit; Si emim
dAd P. La⸗Croia Theol. Suppil: Nn id

562 Acdl R. P. La-Croix Theologiam Moralem.
id nondum fecerit, & tempus à Conci⸗=
lio indultum ſufficiens ipſi non repute-
tur, poterit eidem concedi, ut per qua-
tuor menſes, in quibus tamen Concilia-
res Menſes comprehendantur, à Reſi-
dentia abſens permaneat: At ſi prædi-
Cos Conciliares Menſes, remoto omm
dolo & fraude, jam extra Dioceſim
tranſegerit; tantum temporis ipſi indul-
geatur, quantum ad confirmandam ip-
ſius valetudinem verè neceſſarium eſſe
prudenter judicabitur.
Qui tandem licentiam commorandi
Lei *extra Diœceſim poſtulabit propter ma-
nir inſa. lignitatem aêris, quem in ſua Diœceſ
labris, aliquo anni tempore inſalubrem eſſe

ſus ſit Regionis ar; Item an eadem Cœ-

locus exiſtat, in quo ſuſpectum illud
tempus abſque ſalutis detrimento tran-

li temperies totam comprehendat Dieœæ-
ceſim, ita ut nullus intra ejus tractum i

ſigere valeat; poſtremo, an Conciliari-
bus Menſibus uſus fuerit. Etenim ſi
nondum eos ſibi ſumpfſerit, non ægre
obtinebit Indultum abeſſendi per qua-
tuor menſes (quatenus periculum ab og
aére tamdiu durare cenſeatur) in qui- .
bus tamen tres illi à Concilio permifſi Mn⸗
numerandi erunt; Si autem hujuſmo- en

di

eA
c
Sitn
enh
unde
Mmmn
harden
uln n
rſaaleuf
vnuri
ptaul

urm

affirmet; is videat etiam atque etiam initm
quid agat; Et quidem pro veritate ex- tlig
ponat, quibus anni menſibus permicio- leinmib

üngenel
, en

1bu bel
Imumn
loen,

phettrt

nd con

Supplementum, kve Acceſſiones. 563
SZ di Concilii indulgentiãà jam uſus fuerit.
n fruſtra novum Indultum prædicta de
Kane cauſa ab Apoſtolica Sede poſtulahit;
Aun, ſibique imputare debebit, quod cùm
D 4 ſciret certo anni tempore in ſua Diuæceſi
aërem inſalubrem fore, conceſſos va.
ennnr cationis menſes in tempus illud non re-
tulht ſervaverit. In omnihbus autem abſen-
ulin tix Indultis, quæ ratione a&ris inſalu-
inin bris in poſterum concedentur, hanc
umi clauſulam ad jici volumus: Dummodo
intra Dicceſim aliquis locus non adfit,
un in quw aer ſælubris ſit, & in quo Epiſco-
tünrn pus commorari poſſit.
iI Sanée prædictus Urbanus Prædeceſ- Quis
rlmi ſor non prætermiſit eorum Antiſtitum debsen-.
uas cauſam conſiderare, qui Provincialibus ais Guci-
umt Conciliis, vel Congregationibus, ſeu ; A-

=

. embl.
m Aſſembleis generalibus, in quibus Ec- iici

cleſiaſtici intervenire ſolent, perſonali- &.
ter intereſſe, ſive in aliis muneribus,
aut Reipublicæ officiis, quæ ipſorum
Epiſcopatibus Eccleſiiſque adjuncta
ſunt, ad certum tempus extra Diœce-
ſim occupariſolent, ac debent; & his
rm quidem in præcitata Conſtitutione li-
Wus centiam abeſſendi conceſſit pro eo defi-
nito tempore, quo ejuſmocdi Concilia,
caner aarnes & Aſſembleæx pera-
gentur, exercitiumque muneris ſeu of-
freii publici eorum Fccleſiis adjuncti,
actum duraverit; dummodo iis finitis,
Nn 2z recto . .

T

564 Ad X. P. La⸗Croix' Theologiam Moralem r⸗
recto tramite ad Eceleſias ſibi commiſ- 1be⸗
ſas ſeſe conferrent; cujus conceſſionis Miy
æquitatem Nos quoque agnoſcentes, mlliin
eandem approbamus, & confirmamus. M?
Sed cum inlem Urbanus nihil ſtatuerit “
de Epiſcopis, qui à Reſidentiæ ſuæ loco mfnint
diſcedunt proProceſſuum in cauſis Bea- pjiine
tificationum aut Canonizationum com- aumm
pilatione, Apoſtolicà authoritate ipſis gummin-
delegatâ; neceſsè eſt aliquid à Nobis giumd
pro his etiam caſibus opportunè con- nd
ſtitui. Siixd
Luid pyo Expediuntur à Congregatione ſa- h
conſtru- Crorum Rituum Literæ, quas vocant mn ichr
endis Pro- Remiſſoriales & Compulſoriales, qui- itt
W: bus committitur, ut ſupradicti Proceſ- a
irin cau- ſus authoritate Apoſtolicà conficiantur; dnn
ſi Cano- eæque diriguntur tribus Epiſcopis aut lal
m“ Juperioribus Prælatis, cum clauſula, ut 4 di
AJuo ad minus procedant. Cumque in Nn
hujuſmodi Epiſcoporum numero ſem- imu
per includatur Ordinarius loci, in quo nnuam
Proceſſus conſtruitur; ferè contingit, icen
è tribus, ad quos Literæ ſunt directæ, Mn
unum duntaxat à Reſidentia avocari. Ahik
Ubi itaque aliquis Epiſcopus Titularis
Eccleſiæ in partibus Infidelium conſti- uſi
tutæ haberi poſſit, volumus eum in præ-
fatis Literis pro uno ex tribus Epiſco-
pis comprehendi. Quòd ſi tres omni-
no Antiſtites in propris Eccleſiis reſi-
dentes ad, hujuſmodi effectum delegari
opor-

1

HWM Supplementum, ſive Acceſfſiones. 565

/

o oporteat, ſtatuimus atque præcipimus,
r ut Literæ à prædicta Congregatione di-
Nnd rigantur Epiſcopis, qui viciniores ſunt
Unii Diœceſi, in qua Apoſtolicus Proceſſus
conficiendus erit. Quoniam vero non
de re agitur, quæ duabus tribuſve heb-
domadibus perfici queat, ſed quæ plu-
rium ſæpe menſium, aut etiam anno-
eli rum operam requirit; volumus, ut Epi-
— ſcopi, qui ejuſmodi delegationem ac-
, ceptaverint, neteſlariam licentiam ab-
ſcedendi à Diœceſi, cauſam abſentiæ ex-
e primendo, petere & impetrare non
omittant, ſub pœnis adverſus eos con-
es ſtitutis, qui abſque cauſa extra Diœce-
enc ſim commorantur. In hujuſmodi au-
unin tem licentüs concedendis, ſtatuimus=
ut Conciliares Menſes ſemper compre-
hendantur, & præter eos, triginta dun-
taxat dies, ſi opus fuerit, adjjiciantur;
nam & ad plura peragenda quadrime-
ſtre ſpatium ſuſſiciens eſt; &, ſi adhuc
Faciendi ſuperſint, quatuor alii menſes
uE ſequenti anno in idem opus inſumi po-
terunt.
Hæc ſunt quæ ſalubriter in Domino Peynre.
ſtatuenda judicavimus, quæque pro re- wiſorum
gula & norma in poſterum haberi vo- Tige aez⸗
lumus, ut à Venerab. Fratribus Patri= ceptum.
archis, Archiepiſcopis, & Epiſcopis,
graviſmſimum quod ipſis incumbit, Re-
ſidentiæ officium exacte impleatur. Ita:
Nn 3 que

Enele
nlalii⸗
Anune.

566 Ad R. P. La-Croix Theologiam Moralem

que Dilecto Filio moderno præfatæ
Congregationis ſuper eadem Refiden-
tia Secretario, ejuſque Succeſſoribus in
perpetuum, injungimus, & in virtute
ſanctæ Obedientiæ, ſub pœnis contra
inobedientes mandatis Apoſtolicis in
re gravi, præcipimus atque jubemus, ut
ſupplices Libellos pro parte quorum-
cunque Antiſtitum ſibi oblatos, in qui-
bus ea, quæ ſupra adnotavimus, expreſ-
ſa non fuerint, quibuſque neceſſaria au-
thentica documenta, ſuperius pariter
indicata, non ſint adjuncta, nullo mo-
do recipiant, multoque minus ad Pon-
tificem referant: In Decretis autem, quæ
poſt Pontificium aſſenſum ab ipſis Se-
cretariis in conſueta audientia reporta-
tum, à Cardinali ejuſdem Congrega-
tionis Præfecto ſubſeribenda erunt, ſu-
praſcriptas clauſulas reſpective appo-
nere non prætermittant; illud etiam ex-
preſsè cavendo, ut, quæ concedentur
Indulta, à die Datæ ipſorum Decreto-
rum decurrere intelligantur.
De ouere Denique Vener. Fratres Patriarchas,
Qenunci- Primates, Metropolitanos, & Epiſco-
Pos univerſos monemus, ut non ſolum
s. ipſi ſtatutas de Reſidentia leges adamuſ-
ſim obſervent, ſed etiam memores ſint

ti Seſſ 6. cap. 1. de Reformat. quo juben-
tur ſinguli pro virili parte in aliorum
agendi

gid
zufni
inumn
lorn
Nenruntent
haönnd u
n hini
uneyetnia
lllllmzin
AMnr, o
r pot
mmnni
Unorent h
1prlco)
Un tenore
i Ueni
nhatt,
Mooncel

Decreti à ſacra Tridentina Synodo edi-

Supplementum „» ERive Acceſſioner. 567
agendi rationem reſpectivè vigilare, &
ene non reſidentes Romano Pontifici infra
certum tempus denunciare. Noſtris
„ quoque, & Apoſtolicæ Sedis Nuntiis
hoc idem demandamus & injungimus;
ſ ubi intra ipſorum Nuntiaturæ Diſtri⸗
Wen (um aliquis Epiſcopus, ſeu Superior
gn Prælatus exiſtat, qui Canonicas Leges
ii hac in parte violare dignoſcatur.
We. Et quia Nobis relatum eſt, nullibi Specialis
frequentius prædictas Leges ab Epiſco- commiſſis
pis violari, quam in proximo Neapoli- Jenezzo
tano Regno, (neque vero id mirum in g Neapo-
tanto eorundem numero) volumus at- li commo-
que ſtatuimus, ut in Indultis abſentiæ, anti.
quæ pro Epiſcopis prædicti Regni in
poſterum expediri contingat, ad cæte-
ras clauſulas ſuperius præſeriptas, hæc
etiam addatur, ut obtenta licentia ex-
hiberi debeat Apoſtolico Nuntio Nea-
poli commoranti, alioquin nullius ro-
boris & momenti habeatur. Nos ſi-
quidem prædicto Nuntio earundem
præſentium tenore committimus, ut
hujuſmodi Licentias in acta ſui Tribu-
nalis referri faciat, itemque de cauſis,
propter quas conceſtæ fuerint, inquirat,
ac tempus in iis præfinitum obſervet, ad
hoc ſcilicet, ut & per eum reſciri poſſit,
ſi quid obreptum aut ſubreptum fue-
rit in precibus; & ipſum latere nequeat,
ſi quis præſcriptos ſibi limites tranſgre-
NAn 4 diatur.

N

56 8 Ad KR. P. La-Croix Theologiam Moralem

licæ Sedis Indulto, extra tempora à

Diœceſi ſua commoretur. Pro is au-
tem, qui, ut Nobis pariter relatum fuit,
Dicœceſes ſuas deſerunt, & non quidem
in Urbem Regni principem, ubi Apo-
ſtolicus Nuntius moram trahit, ſed in
alias ſe conferunt ejuſdem Regni Civi-
tates, quin ipſe Nuntius quidquam de
ipſis audiat; injungimus eidem Nuntio,
ut per Officiales ſuos atque Miniſtros,
quos in omnibus Diœceſibus retinet,
curet ſe certiorem fieri de Epiſcopis,
quicunque à propriis Diœceſibus rece-
dunt; Ut & ii, qui obtentis licentiis ab-
utuntur, & multo magis ii, qui proprio
marte ſe gerere præſumunt, [dum vel
abſque prævia licentia, præter tempus
à Concilio indultum à ſuis Diœceſibus
abſunt, vel ſi ob aliquem inopinatum
eventum ab ipſis diſcedere compulſi
fuerint, hujuſmodi licentiam, ſtatim ac
