qui ſalutari modo populo oſtendant vitia, quæ
eos declinare, & virtutes, quas ſectari opor-
teat,

588 AdK. P. La-Croix Theologiane Moralem.
teat, ut pœnam æternam evadere, & eœleſtem
gloriam conſequi valeant. Eminentia igitur
veſtra in Diœceſi ſuæ Curæ credita, Sanctiſſimi
Domini Noſtri juſſibus, & proprio muneri ſa-
tisfacere non gravabitur; & Eminentiæ veſtræ
manus humiliter deoſculor.

Romæ 6. Julii 1680.
Eminentiæ Veſtræ

Humillimus, & addictifſimus ſervus
F. Cardinalis Columna.

S. Arehiepiſcopus Brancatius, Epiſc.
Viterbien. Secretarius.

ADNOTATIONES

Iv univerſam P. La- Croiæx Moralem Zheola

Siam. .
1QQ M. II.

Llb. 6, parte I. n. 3 10. aut tollerent certitudinem mo-=
ralem (7)
(1) Ut in cauſa Tarviſina Baptifii, in qua poſt
multas inquiſitiones nullum veſtigium reperire fuit non
ſolum ſuſcepti à quaclam Laura Dolſni Baptiſini, ſed
ne Matrimonii quidem aſtertorum ipſius parentum, ri-
euſque, quem ſervabant Religioais. Quamabrem ſa⸗
cra Congregatio 4. Martii 1737. huic dubio, an Laura
Dolfini Gaptizari deberet ſub conditione? reſpondit T.
8. Keſol. p. 55: afßfrma ive&, & ſocreto, & ſine præjndi-
cis validiatis Marrim,m, uod ante plures annos con-
tEaxEG=

8 n
ce
1bendneet
Kinn, ng
8 1
Bonltre

Aneihin
Um
umniukemn
Cngezuin
teran 6
ie,vil.. .
uihe,

SNtor. 44

N UA /
ad

N
Nn

=

4

tn
hruin
it,

a. N
Mo 14
Uente

ultn
D

5

Nten

——,—

Supplementum, ſive Acceſſtones. 589
traxefat. Idem ſtatuerat ſacra Congregatio in Ripana
12. Decembr. 1733. 1. 6. p. 180.
Lib. 6. p. I. nu. 3 18. Idem ſtatuit Synodus Colo-
nienſis (1)
(1) Quod & pluribus probat Lambert. T. 1. p. 83.
& ſeqꝗq. Sed audiamus ſacram Congregationem T. 3.
p. 3. 1 5. Januar. 172 4. Dubitatum fuerat, quomodo ſe
gerere deberet Parochus ſancti Spiritüs in Saxin [Ro-
mæ] in collatione Baptiſmatis Infantibus, qui ad Archi-
hoſpitale deferuntur, ſive iidenz habeant ſchedulam de
Baptiſmo teſtantem, ſive nen habeant, & etiamſi ex co-
lare, &g cateres corporis qualitatibus deprehendatur,
eoſdem eſſe conètitutos in ætate ſex, anut decem menſium,
vel unius anni cquam dimidio, Reſpondit S. C. eſſe bapti-
zandos ſub conditione in omnibess Caſibus expoßitis juxta
inſérubttonens, & inſtrnbtio eſt, quod excipiatur à Ba-
ptiſmo ſub conditione caſus ſehedulz, quæ haberet certi-
tndinene.
Lib. 6. p. I= n. 319. Dicaſt. a. r. n. 178. (1)
(1) Et Lamb. T. I. Edict. p. S2. Vide dicenda pau-
lèò poſtad n. 322.
Lib. 6. p. r. n. 322. in fine, à talibus baptizatos
ſub conditione rebaptizari (1)
(1) L. Matthias Fernandez Dominicanæ Familiæ pe-
tiit à ſacra Congregatione I. an infantes domi in caſu
neceſſitatis baptizatt, ſut ſub, conditione rebaptizandi.
II. An, & in quibus cafebus hæretici debeant ſub condi-
tione rebaptizari, f au p dem GCatholicame convertantur.
Porro S. C. ann. 1683. 27. Mattii reſpondit apud Lam-
bert. T. 4. p. 20 I. ad primum negativè, niſi adſit du-
bium probabile invaliditatit. Ad ſecundum, ut ſupra.
Lib. 6. p. I. n. 3 6 à facra Congregatione (1)
(1¹) Nemgꝑe in una Wadklin; 15. Mart. 1633 1. Sacra
Ec. cenſuit Procuratorem, gui nomine alterius ſaſcepit,
vel ad Conſernmationenm tennit, nen contrahere cognatio-
nem ſibi, ſed andasti. Quod eadem Congr. 13. Sept.
1721.

590% Ad K. P. La-⸗Croix Theologiam Moralem
172 1. T. 2. Theſ. Reſol. p. 77. ſecuta eſt in Theatina

Matrimonii. .
Lib. 6. p. I. nu. 377. ſuſſicit Balſamum cujuſcun-
que regionis (1)
(1) Contra ſentit Presbyter Michaél Arreatus in diſ-
ſert. de Opobalſami ſpecie ad Saerum Chriſma conficien-
dum requiſita, Neapoli recuſa 1722. contenditque, ex
tribus Opobalſami ſpeciebus, quæ ad nos ex America
hodie deferuntur, Peruviana, Tolutana, & Braſilienſi,
ſeu de Copaiba, ſecunda tantum, quæ in nucum Indi-
carum putaminibus in Europam advehitur, uti nos poſ-
ſe in Confirmationis Sacramento. Sed ejus rationes
minus aptæ videntur.
Lib. 6. p. 1. n. 3 85. extraordinarium (1)
(1) Vide T. 2. Theſ. Reſolut. S. C. p. 1988. & T. 6. p.
13. ubi hic ipſe Authoris noſtri locus citatur.
Lib. 6. p. I. num. 434. 1. ſub ſinem, Lora, id eſt
aqua (1)
(1¹) Idem pluribus confirmat Emin. Lamb. T. 4. p.
112. & ſcꝗꝗ.
Lib. 6. p. I. num. 63 3. communicando in Eccleſia
Cathedrali (¹)
(1) Clarum eſt in hanc rem Innocentii XI. Decre-
tum, quod ex Pignatello Conſult. 89. n. I 8. T. 7. citat
Lambert. T. I. p. 207.
Lib. 6. p. I. num. 63 5. habet Societas Jeſu expreſ-
fum (¹)
(1) Hoc vero privilegium ad alios Religioſos non
viderur extendi, ex Decretis ſacræ Congregationis an-
norum 168 5. 1692. 1713. & 172 I. quæ vide ſis T. 3.
Edict. Lambert. Cardin. p. 163. Sed & anno 1722. 17.
Scptemb. cum in Ulixbonenſi Occident. propoſita fuiſſet
quæſtio, an Famulis, & Famulæ Monialium ſæculares
in iiſdenz manſionihus de genter, teneantur recipere Sa-

oramentum Encharistiaätempore Paſèhali à Parochis, in

quoram Parochiis WMonaſterium, & manſiones ſitæ ſunt,
reſpo -—

WuE
10 Mlit⸗
Kaeun-

.
,

NKo Fuins⸗

.
CNrR/
doele hbo.

r n d
rerne C N
n Mehen
Uufeldere z

k „le
acprſien,

,
li,

l e:

lrfeg
cl

Uer

llelleng
S nl

Supplementum, hve Acceſſi, ones. 591
teſp ondit S. C. T. 2. p. 2 3 I. aſſirmativé, & ampliks, id

n non amplius ea de re movendam eſſe dubitationem

Lib. 6. p. I. n. 637. & recenter emanavit (1)
(1) Recentior eſt, quæ emanavit 14. Januarii 1736.
in Sueſſana Qurium Parochialium, L. 7. Reſolut. p. 166.
Nam hiſce dubiis I. An licaerit Patribus §. Angustini
Civitatis Sueſtanæ in die Dominico Reſurreltionis Domi-
ni Nostri devotionis cauſa administrare Sanktiſſimum
Euchæriſtiæ Savramentum Clerico Antonio de Paulo. II.
An ſabſtineatur comminatio Interdilkti Eccleéſiæ ſupra-
Alctorum Patrnm facta ab Epiſcopo, reſpondit ſacra
Congregatio: ad primum negativèr ad Jecundum ad
mentem, & gamplinr. Similia ſunt antiquiora duo ejuſ-
demS. G. decreta in Turritana die 8. Junii 1619. G in
Burdigal. 9. Julii 16 44. quæ eodem T. 7. p. 148. tefe-
runtur.
Lib. 6. p. I. n. 644. in fine, & ideo etiam Superio-
res Eccleſiaſtici urgent (1)
(1) Quod, citatò La-Croixii loco, Suario in 3. p.

T. 3. p. 892. aliiſque allatis confirmat Lambert. T. 3.
Edict. p. 42.

Lib. 6. p. I. n. 66 8. devotis perſonis (1)
(1) 3. Febr. 172 5%. dubitatum fuit in Zanuenſi, an,
& de cujus licentia Confeſſoris ne ordinarii, an dire-
ctoris] ſacxram Euchariſtiam recipere debeant Moma-
ler, qus eam retipere volunt ultra dies Fatutosd à Conſti-
tutionibus, vel aà ronſ⸗ netndine Wonaſterii, ut in illis om-
nes Moniales omiznnicent. Porro 14. Aprilis ejuſdem

anni, reſpondit ſacra Congregatio T. 3. p. 15 I. de Li-

centia Confeſſarii Ordinari, & non Directoris, prævia
participatione Prælati Ordinarii.
Lib. 6. p. 2. Rum. I26. ſed merito ſentetniam il-
lam (1)
(Ir) Vide pereruditum diſcurſum Secretarii S. C. Pro-
ſperi Lambertini ſuper augmente elerxmoſynæ Miſi

M.

592 Ad K. P. La-Croixæ Theologiam Moralem.

Manualis in Urbe T. 3. 7 heſ. Reſolut. p. 3 12. ubi ipſum
hunc La-Croixii locum citat.
ibi: Quod lege, vel conſuetudine eſt taxatum (2)
(2) Et hæc ſententia fuit S. C. in Aprutina 15. Nov.
1648. Verba affert Lambertinus in nuper citato diſcur-
ſu p. 313.
Lib. 6. p. 2. n. 127. Et ſimiliter poſſunt Sacerdo-
tes liberè accipere (1)
(1¹) Ita reſolutum fuit à S. Congregat. in Piſtorienſi
16. Januarii 1649. ut videre eſt T. 3. Keſolut. p. 3 1 3.
Poterit tamen Ordinarius ſtatuere, quod Sacerdotes pro
Miſſa non recipiant quid minus eleémoſyna taxata. Paſ-
qual. de Sacrif. Miſſæ quæſt. 92 8. n. 3. & ſeqq. Idque
conſtat ex Reſolutione S. C. in S. Severini eleemoſynaæ
Miſſarum 16. Julii 1689. apud Lambert. in diſcurſu
pro Cauſa Urbis T. 3. eitato p. 313.
Lib. 6. p. 2. n. 12 8. Sacerdos non ideo poteſt (1¹)

92 5. & ſecuta eſt S. C. in Nulltus Lerenæ 7. Decembr.
1675. T. 3. KReſolut. pP. 3 14.
Lib. 6. p. 2. n. 136. ſed rectè monent Diana (1)

(1) Atque ita cenſuit S. C. in Romana Eleemoſynæ z

23. Aug. 1664. T. 5. P. 139.
Lib. 6. p. 2. n. 148. niſi aliunde non haberent (1)
(1) Hinc in Auximana die 23. Febr. 1726. T. 3.

Reſolut. p. 283. ſtatuit S. C., KRectores Beneficiorun,

Cappellanos perpetuos, Canonicos obtinentes ultra Cano-
nicatum Cappellanias perpetung, & ipfum Capitulum
[Gollegiatæ Cinguli] pro rata onerum perpetuorumte-
neri ad ſolutionens Utenſilium Sacriſtiæg, ad rationem
unius obuli pro qualibet Miſſau, exceptis tantum Miſſis
adventitzis, & amplius. Similiter in Romana 10. Maji
1727. T. 4. P. 55⸗ conſtitutum fuit, Utenſilia eſſe ſol-

venda aà Cappellano ad rationem ſoutorum quatuor quo-

libet anno. Vide etiam Edictum Clementis XI. die 23.

Dec. 1706. in ejus Bullario p. 320.
Lib.

d
(1) Contrariam ſententiam defendit Paſqual. quæſt.

nnl.ul

UaCkkelu.

5 U tum

Goel

N.

= Sapplementum, Pds Absteſſiones. 59 5
Lib. 6. p. 2. num. 226. notans auroræ tempus fu-

rg mendum eſſe non mathemaricè (r)

r NS n. 205 5: recitat noſter Author.
nin. Lib. 6. p. 2. . 231. ſatis coinmunis (1)

.ʒ (1) Vide dicenda ad num. 20 8 0.
ſn ib. 6. P. 2. n. 23 5. novies legerit (1) .
(1) Id ſanè refert ex fideliu mn virorum relatione Wa-⸗
lafridus Strabo lib. de rebus Eccleſ- C. 2 ., ſed & à ple-
riſque plures olim Miſſas celebratas fuiſſe, certiſſimis
monumentis probat Meratius in Gavant. Part. I. n. 16.
ibi: Ut pluribus notat Leander (2)
(2) Plura in hanc rem de pluribus Miſſis in die Com-⸗
memorationis omnium Defunctorum eruditè congerit
Lambertinus T. 2.: KReſolut. Sac. Congr. p. 169. & 170.
in Cauſa Castellana. Unum hine cxſeribo, Archiepi-
nlnt ſcopum Bracatenſem Glementi Xl. ſupplicaſſe, ut in
klen ſue quoque Diœceli liceret eo die ſingulis Sacerdotibus
miN tres Miſlas offerre Sacram autein Congregationem;
ad quam Pontifex libellum ſupplicem expendendum re-=
milerat, 14. Martii ann. 17 11: feſpondiſſe, negativè.
Lib. 6. P. 2. n. 2 36: zadenz ſacra Coengregetio en⸗
(1) Eadem Henai ſententia aliis ejuſdem ſacræ Gon-
gregationis reſponſis ſirmattir, quæ in Aptenſi Ia dalti
27. Junii 17 3 3: feferuntur T. 6. p. 106.
Lib. 6. p. 2: num. 244: ſed hoc aliis videtur du-
rum (.)
(1) Malim egé diſtinctione uti, ſaltem quod ſpectat
ad cxcommunicatiohem; & ſuſpenſiouem; ita, ut ejuſ⸗
modi pœnas incurrat; qui Miſſlam rehnua imperfe-
Etam, peractà conſecratione; ſecus; qui illam imperfe-
ctam reliquerit; eéonſecratione nondum perad4, etiam
poſt Offertôrium. Enim vero ſacra Congregatio in Pia⸗
tentina dhh: 17 19.: 16. Decemnbris; Sein Er venatknſt
3: Decetn. 173 5: T. 7. Reſolut. P. i 45: & 1 46.: Cenſuit,
Ad . LVa-Croix Theol. Sappli P P Hon

594 Ad K. P. La-Croix Theblogiam Moralem

non incurriſſe ſuſpenſionem Presbyteros duos, quii Miſ⸗
ſam poſt Offertorium abruperant, atque ab altari diſ-
ceſſerant, Miniſtro ad inveniendum vinum, replendoſ- UA
que urceolos profecto, neque poſt horæ quadrantem e
regreſſo. Wo 4
Lib. 6. p. 2. n. 26 2. Loco decenti in navi (1) .
(1) Vide Meratium in Gavant. p. I. Tit. 20. nu. 10. Nl
Lib. 6. p. 2. n. 27 1. In his Oratoriis ſæecularium.
non liccat celebrare (1) 101
(1) Intellige, niſi Oratorium ab Apoſtolica Sede in- lkrroren
firmo conceſſum ſit ex cauſa infirmitatis, tunc enim et⸗ 1
ĩam hiſce exceptis diebus celebrare licet. At die Nati-
vitatis Domini treſne celebrari poſſunt Miſſæ, an una - pni
tantum in hiſce privatis Oratoriis, in quibus eo die
Miſſa ex Indulto Apoſtolico celebrari poteſt? Hãc de nduoo
re diſſerit eruditè Lambertinus T. 3. Reſolut. Sac. Con- Ein Ron
greg. p. 3. & ſeqq. Sacra vero Congregatio reſpondit nn .
ibid. P. 117. 13. Januarii 172 55. ad primam dubii par- ultck
tem aßirmative, ad ſecundam negativè. nilimpi
Lib. 6. p. 2. n. 272. Videtur oppoſitum declarare nlhi
Clemens XI. (1.) llinen
(1) Veriſſima La-Croixii ſententia, de qua dubitare
non licet poſt Decretum juſſu Sanctiſſimi Domini No-
ſtri Benedicti XIV. editum circa celcebrationem Miſſæ teni
in Oratoriis privatis die 7. Januarii 1741. 1
. .
,Gnt
it,lelgn

G.
3 ½ 6= initagae

ulllber;

3

Ctuncang
Un,

1

nlu, au
R

Sapplementum, ſve Acceſſtonet. 595
I X.

DEC RE IUM
JUSSU SANCTISSIMI DOMINI

BENEDIC II XW.
E D IYZUM
Circa celebrationem Miſſæ in Oratoriis
Privatis.

Die ſeptimà ſanuarii MCC1LI.

Um duo Nobiles Conjuges Diœceſis Mar-
ſicen. obtinuiſſent à Sede Apoſtolica In-
dultum pro celebratione Miſſæ in privato ſuæ
Domũs Oratorio ſie conceptum: Dilecke Fili,
& dilecta in Christkto Filia ſalutem, &æä Apoſto-
licam Beneazctionem. Spirituali conſolationi
vettræ, quantum cum Domino poſſumus, beni-
gnè conſulene, Voſque ſpiritualibus favoribus,
&5 gratiis broſequi volentes, & Veſtrum ſingu-
lares perſonas 4 4 quibuſvis evcommunicationis,
ſuſpenſionis, & interdickti, aliisque Eccleſiaſti-
cis ſententiis, Cenſuris, & pœnis à jure, vel ab
bhomine quàvvis occaſione, vel causà latis, ſi qai-
bus, qwomodolibet innodatæ exiſtunt, ad eſße-
&um præſentium duntaxat conſequen. harum
ſerie abſolventes, & abſolutas fore cenſentes
ſutplicationibus veltro nomine Nobis ſupen hoc
humiliter porrectisinclinati, Vobis, qui ut aſſe-
ritis locorum Gallichii, & M. Banelli Marſicen.
4 Pp 2 ſeu

596 Adk. P. La-Croix Theologiam Moralem

ſeu alterius Diacefis Iuriſdictionem tempora-
lem in illis, ſeu eorum altero eercen. Baro, &
Baroniſſa reſpedtive exiſtitis, ut in privatis
Domorum veſtræ habitationis in Civitate, &

Diceſi Marſicen. exiſten. Uratoriis ad hoc de-

center muro extructis, & ornatis, ſeu ertruen-
dis, & ornandis, ab omnibus domeſticis uſibus
liberis per Ordinarium Lociprius viſitandis, &
approbandis, ac de ipfius Urdinarii licentia ejus
arbitrio duratura, unam Miſſam pro unoquo-
que die, dummoao in eisdem Domibus celebran-
dilicentia, quæ adhuc duret alteri conceſſa non
fuerit, per quemcunque Sacerdotem ab rodem
Urainario approbatum Sæ‿cularem, ſeu de Su-
periorum ſuorum licentiæ Regelarem, ſine ta-
nen quorumcunque Jurium Parochialitem præ
judicio, ac Paſchatis Reſurrectionis, Benteco-
NRes, & Nativitatis Domini Noſtri Jeſu Lhriſti;
aliisque ſolemnioribus anni feſtis diebus exce-
ptis, in Vettra, ac Natorum, Conſanguineorum,
& Aßzinium in ealem Domo vobiſeum inſßsnul
habitan. Familiæque, & quoad Oratoria Kuri
exiſtentia, etiam in Hoſpitum Nobilium, Veſtra-
rumque præſentia celebrari facere liberè, & li-
citè poſſtis, & valeatis, ac Veltrum quilibet
poſſt, & valeat, Authoritate Apoſtolicù tenore
Præſentium concedimns, & indulgemus: Non
obst antibus Conkttitutionibus, & Ordinationi-
bus Apoktolicis, cæterisque contrariis quibus-
cunque. Volumus autem, quod Familiares ſer-
vitiis vettris tempore dicz Miſßæ adctu non ne-

ceſſari, ibiaem Miſsæ hujuſmodi intereſſentes,; A.

ab

tuche
Alihend
memi
Cncho;
tgucik
Fonoume
1Krepnnn
hußny Ken
Ghnuugnte
Merta;nee
ehct
Monnih-
alnpel
nolert,
licken⸗
i, wno
Eninzun
No
halter n
Uro rine

lgs⸗

31

ili,
ſie
M,
tiltatg,,
alir
hullrr.

8
iflſpen

Ulniten
nn ge

Ra
Glinn ite

Huufline
lini ee

,

dlerukrt
1len

e. 3
6Ptunei
Urng
Ihinlr

4

Supplementum, ſive Acceſſioner. 597

ab obligatione audiendi Miſſam in Ecelefia die-
bus feltis de præ cepto minime liberi cenſeantur.

Datum Romæ apud S. Mariam Majorem ſalb
Annulo Piſcatoris die 12. Februari 1739

Cumque exorta eſſet dubitatio, an exvi hu-
juſmodi Indulti liceret Miſſam celebrari in pri-
vato Oratorio, etiam ſine præſentia alterutrius
ex dictis Conjugibus, in quos Indulti conceſſio
directa erat, cui quidem dubitationi locum de-
dit opinio nonnullorum Doctorum pro affir-
mativa, & negativa reſpectivè ſententia inter ſe
certantium, ſacra Congregatio Concilii, ad
quam hujus quæſtionis reſolutio delata fuit, die
3. Decembris 1740. cenſuit: NON LICERE;
Deinde vero Sanctiflimus Dominus Noſter, re-
probatàâ contrariaà Doctorum ſententi4, prædi-
Ctam ſiacræ Congregationis reſolutionem ne-
dum approbavit, verùm etiam præſenti De-
creto Publicè evulgando voluit omnibus no-
tum fieri, non poſſe vigore ſimilis Indulti cele-
brari Miſſam in privatis Oratoriis, quando ei-
dem Miſſæ actu non interſit aliquis ex iis, qui-
bus principaliter Indultum conceſſum eſt, In-
dultum vero principaliter conceſſum intelligi
iis tantum, quibus Breve dirigitur, nimirum
Perſonis illis, quæ à tergo ejuſdem Brevis pro-
prio nomine nuncupantur, adeo ut ſine præ-
ſentia alicujus ex dictis Perſonis minimè liceat
Midæ Sacrificium peragi, etiamſi præſens ſit
aliquis ſive ex Filiis, ſive ex Conſanguineis, ſive
Pp 3 ex

598 Ad K. P. La-Croix Theologiam Moralene
ex Affinibus, five ex Familiaribus, ſive demum
ex Hoſpitibus Nobilibus in eodem Brevi me-
moratis, quippe qui bus nil aliud per ejuſmodi

Brevia eonceditur, quàm quod unuſquiſque eo- s

rum [dummodo, quod attinet ad Familiares,
juxta clauſulam in iiſdem Brevibus infertam,
non fit ex illis actu non neceſſariis] afſiſtens

Miſſæ, quæ celebratur in Oratorio privato in

Præſentia alicujus ex Perſonis à tergo Brevis
Proprio nomine nuncupatis, ſatisfaciat obliga-
tioni audiendi Miſſam diebus feſtis de præcepto.

Sublatâ igitur, & proferiptâ quàcunque minus
germana interpretatione ejuſmodi Brevium, &
Indultorum in contrarium hactenus factâà,

SANCTITAS SUA ita declaravit, & ſervari

omnino mandavit, diſtricte præcipiens ‚ut om-

nes Epiſcopi, aliique locorum Ordinari, et-

iam tanquam à Sede Apoſtolica Delegati exe-

cutioni, & obſervantiæ hujus Decreti diligen-
ter incumbant per Canonicas pœnas contra in-
obedientes eorum arbitrio conſtituendas.

A. Card. Gentili Præfectus.
C. A. Archiepiſcopus Philippen. Secret.

Lib. 6. p. 2. num. 278. ſine licentia Ordinarii (1)
(1) De Oratoriis privatis legendus omnino doctiſſi-
mus P. Gattico Novarienſis & Canonicis Regularibus
Lateranenſibus, qui in nuper edito libro ita in hoc ar-
gumento verſatus eſt, ut nihil addi poſſe videatur.
Lib. 6. p. 2. num. 306. prima videtur probabilior
(2)
(r) Con-

RNud
Cnkd

Kbl.

hsuon

Enem
Uikratgh
oſldl
Uunznſn
ſrimen l
e A
arizi
ain,

nrſaof
inphern

le
.

Kehm

Supplementum, Fuve Aecceſſtones. 599

(1) Conſule Authorem noſtrum heic num. 106 5.
Lib. 6. p. 2. n. 3 19. tit. 20. litt. v. (1)
(1) Crux parva cum Imagine Crucifexi poſita ſuper
Tabernaculum, in quo aſſervatur incuſum Sd. Sacra-

mentum in Altariz nen eſt ſuffictens in Miſſa, ſed poni

debet alia Crux in medio Candelabrorum. Et in Alta-
ri, in quo adeft magna ſtatua §dS. Cruciſixi, non eſt ne-
ceſsò, at ponatur alia Crux dum celebratur Miſſa. Ita
S. R. C. 16. Junii 1663. S
L ib. 6. P. 2. . 3 2 I. Referunt tamen aliqui (1)
(1) De authentica hujus Decreti dubitari nequit.
Contulit illud cum Autographis Meratius. Quamo-
brem illi ſtandum.
Lib. 6. p. 2. n. 3 29. Paſq. q. 810. (1)
(1) De Cingulo vide n. 205 5. Decreta duo, nempe

z12. G& 46 1.

Lib. 6, P. 2, num. 3 53. poſſe etiam extraneis, ubi
eſt uſus (1) .
(1) Abuſus videri poſſet. Nam quidquid ſit de an-
tiquis Privilegiis, quibus frui potuerint Abbates Regu-
lares, habenda ob oculos ſunt, uti ſcite monet Cardin.
Lanfredinus T. 6. T eſ. Reſolut. S. C. p. 174. Decreta⸗

quæ inſtar legis generalis edita fuerunt juſſu Alexandri

VII. 27. ept. ann. 1659. à ſacra Rituum Congregatio-

ne circa inferiores Prælatos, Pontificalium uſu inſigni-
tos. Nam §. 18. & 19. ſic habetur: Eccleſiafticam
. uphelletkilem pro ſer vitio duntaxat ſuarum Eocleſtarum,
vel Monaſteriorum benedicans. KReliqua Pontificalia,
extra loca ipſis Abbatsbus ſubielta, vel pro ſervitio alie-
naæ Eccleſtæ, aut in ſubditos pariter alienos, etiam de li-
gentia Ordinariorum erxerzene non valzant, puta⸗ Cam-
anarum benedictiones, Calicum, & ſimilium, in qui-
bus ſacra aqhibetur untctio, ne non minorum Ordinum
zolſationes. Deinde vero anno 1670. inſtantibus Caſ-
ſinenſibus edita fuit hæc declaratio: Ad S. decimum no-
nunm, quo vetita éſs Abbatibus benedittio ſacræ ſuppel-
Pp 4 leltilis

,

oo Ad K. P. La⸗Croix Theologiam Moralem

lectilis pro auſu alienarum Eccleßiarum aſſerentibus WMo-
nachis eam Ppro aliena Eccleſia ex Apoſtolico ,„ eis lici-=
tum eſſe Eocleſiaſticam ſuppelleltilem benedicere;, Sacra
Congregatio mandavit exhiberi Indultum authentioum
ex Archivio Apoſtolico deſumptum, ac interim abſtine-
ri, ut videne eſt aepud Monacell. Formul. Leg. tom. 2.
form. 4. tit. 13. ſub num. 33. apud Eminentiſſ. Petram
ad Conftitut. 6. Urbani IV. Eadem ſacra Rituum Con-
gregatio die 22. Scptembr. ann. 170 3. cùm quæſitum

fuiſſet, an Abbati Fuldenſi ad facultatem benedicendi

ſacras veſtes, vel con ſecrandi ea, in quibus ſacrum
Chriſma adhibetur, fuffragaretur communicatio Pri-
vilegiorum Congregationis Caſſinenſis, vel an ille ju⸗
vari poſſet obſervantià immemorabili, ſi adeſſet; re.
ſcripſit afſrmativò, vigore communicationis Privilegio-
rum, nec non oonſuetudinis, &; in locis Proprie jariſäali-
Kionis, ut videre eſt apud cit. Emin. Petram. T. 3. ad
Conſtit. 2. Benedicti VI. ſub num. 18. in finc.

Lib. 6. p. 2. u. 376. ſed ex Miſſali Romano (r)
(1) La-Croixium heic citat, & ſequitur Emin. Lam-
bertin. T. 2. Edict. Bonon. p. 212. addens in hanc rem
Decrerum S. C. 20. Novernbr. 1717. à Clemente XI.
appro batum, licere in poſterum tum Confeſſario, tum
Cappellanis quarumcunque Monialinm, ſervitio addictis
Miſſas Santtorum, de gquibus ipſæ recitant offoium, ce-
lebrare, ſed cum Miſſali Romano, & de communir non
vero Miſſas proprias eorundem Sanktorum variis Ordi-
nihbus a ſacra Con gregatione conceſſus.

ibi: Sed cum Miſſali Romano (2)

(2) Et 20. Novemb. 1717. apud Meratium in Indi-
ce T. I. n. 63 4.

Lib. 6. P. 2. num. 400. conſuetudine (1)
(1) Vide Decretum S. R. C. 159.
Lib. 6. p. 2. n. 40 t. non obſtantibus illis (19
(1) Nonca ſolum obſtant, ſed Decretum S. R. C. 3.
. Aug.

Upomer Ne
eltnnne,

nn I

WUndon
N.

umm

5

Supplementum, Pive Accefſioner. 601

Aug. 1652. quod infra dabitur, & Concilium Roma-
Lib. 6. p. 2. U. 40 3. uſus annuli (1)
(¹) Idem dicendum de inſtrumento argenteo, quod
Bugia dicimus, etiam reſpectu Protonotatiorum Apo-
ſtolicorum, ex Decreto ſactæ Congreg. 20. Scpt. 16 59.
& 28. Aug. 1734. apud Lambert. T. 2. Edict. Bonon.
p. 206. & ſeqq. Ad quos ſpectat hujuſce inſttrumenti
uſus in Sacro, eadem ſtatuit ſacra Rituum Congrega⸗
tio ann. 1734.
Lib. 6. p. 2. n. 404. utram que elevationem (1)
11) Ex Decreto autem S. R. C. I. Martii 1681. in
Proceſſionibus Candelarum, Palmarum, &j ſimilinm,
quaæ ftunt ger Eccleſiat ſine S&. Sacramento, non eſt pul-
ſanda campanula ad elevationem . Corpori Chriſti in
Miſſa privata: quoc ſi pulſetur, & advertatur eleva-
no, tunc genaflestendum eſt à tranſeuntibus ntrsque
enu ante Altare, ubi Mſſa celebratur.
Lib. 6. p. 2. n. 424. Omirttere kvangelium S. Jo=
annis (1)
(1) Huc refer Decretum 211. quod vide n. 20 5.
Lib. 6. p. 2. n. 43 6. de tali declaratione (1)
(1) Vide notam noſtram num. 2055. ad Decretum
146. Quod ſi Epiſcopus loci vità functus ſit, omittun-
tur ea verba Canonis & Antiſtite noſtro. Merat. in Gav.
parte 2. tit. S. n. 5. Nota etiam Epiſcopi deputati Ad-
miniſtratoris nomen non debere in Canone memorari per
Sacerdotes celebrantes, ut præcipit S. R. C. in Decreto
22. Auguſt. 1722. apud cit. Merat. T. i. in Ind. Decr.
num. 641.

Lib. 6. p. 2. n. 449. à communi (4)
(1¹) Imo recedendum, cüm pro ſenrentia Guyveti
ſtet Decretum S. C. 2. Dec. 1644. Verba Decreti (unt
apud Meratium T. 1. in Ind. Decr. 476. cqum in Miſßſa
de Semidupkici, vel Simplici, vel Votiva, non ſint ne⸗
ceſſario dicendæ Collelta imſares, buta tres, qalbn guttz

vel ſeptem. Pp 5 Lib.

602 Ad K. FP. La-Croiæ Thealogiam Moralem

Lib. 6. p. 2. num. 450. Oratio Pidelium (1)
(1¹) Vix putem id verum eſle. S. R. C. 2. Dec. 1684.
ſolum dicit: in Miſſa privata de Feſto Semiduplici poſ-
ſe in penultimo loco dici Colleltam pro particulari Defun- I
to, puta, Inclina, vel Deus, qui nos Patrem &c. & ſi- !
milid. .
Lib. 6. p. 2. num. 4 5 1. 16 84. (1)
(1) Decretum eſt 291, in er recenſita à La-Croixn.
2055., ſed ille ſolum Decretum vidit, non rationem,
quæ in Decreto additur, nempe quam ad num. 449.
adſcripſimus; aliàs Guyeti ſententiam ibi non rejeciſ- N
ſet, qui heie urget authoritatem S. R. C. Eünlbern
Lib. 6. p. 2. num. 4 52. 1684. (1) EDonmmerd
[I] Nota heic Decretum S. R. C. 6. Decemb. r6 5 3.
Miſſa de Domiinica, ſen de Feſto duplici, ſi illà die oc- Uderrnen
urrat, debet dici, ecun, Commemoratione Ss. Sacra- egocrn
menti ad fornmam Rubrsearum WMiſſalis, quando fit par- tiſi
tigularis Proceſſio cunz S. Saeramento in aliquibus Da- pH
minicis, ſeun aliis dielur cajuslibet menſi. Vid? etiam
Decr. 466. in noſtris addit. ad aum. 2055.
Lib. 6. p. 2. n. 453. de Feſto tum occurrente () n
(1¹) Decr. 456. in noſtris addit. ad num. 20 5 5. huc
refer.

10

Lib. 6. p. 2. num. 466. vel publica Eccleſiæ cauſa
(1) Sed etiam ratione concurſus ex Decreto S. C. 8.
Junii 1658. n
Lib. 6. p. 2. n. 467. non frat de Octava (1) hrumg
() Num autem Credo dici debeat in Miſſa Vigilia- n Gn
rum, & Feriarum majorum, infra octavam, quæſtiõ lll
eſt. Negat Gerlacus Vinitor in aduot. ad Rubr. part. I.
tit. 3. §. 3. SQed in Calendario Urbis, & in novo Miſſa-
li edito Romæ 1714. hæc legitur Rubrica ad d. 14. Dec.
Si hodie occurrat Feria 1v. quatuor Temporum, Miſſæ
dicuntur de Feria cum oονmει Rοäton Octava, &; ter- 13

ilrCi

4 4

4
Tuunu!

Ninorn

R . . .
Supplementum, fue Acceſſiones. 603

va. Quamobrem hinc fit, tunc etiam ratione Octavæ
Credo eſſe dicendum.
Lib. 6. p. 2. num. 474. in Vigiliis ſemper (1¹)
(1) Id falſlum ex Rubrica Miſſalis Romæ cditi 17 14.
quam ad num. 467. attulimus, & cui plane affentitur
S. R. C. in Decreto 23. Junii 1736. Vide etiam Mera-
tium in part. I. Gav. Tit. 3. num. 5.
Lib. 6. p. 2. num. 49 8. intra Octavas (1) 1670.
(2) Cinerum (3) Pentecoſtes (4) 169 8. (5)
(1¹) Nativitatis Domini; ut ſtatuit S. C. 2 5. Seprt.
1706. & 15. Sept. 1714.
(2) Ec aliud Decretum S. C. 1 5. Sept. 1714.
(3) In Dominica Palmarum ex Decr. S. C. 14. Apr.
1646.
(4) Ex Decreto ejuſdem S. C. 19. Aug. 16 51.
(5§) Legendum 1697. quod Decretum S. C. ſæpe in-
novavit, ut 16. Jumii 1708. 10. Decemb. 171 8. & 16.
Sept. 1730.
Lib. 6. p. 2. num. 504. 1647. (1)
(1) Suſpectum eſt mihi hoc Decretum. Illud ſaltem
in Regeſtis S. C. non repertum à Meratio. Doctrina
tamen veriſſima eſt. Vide Meratium in Iadice Decret.
T. I. num. 440.
Lib. 6. p. 2. num. 506. expoſito Venerabili (r1)
(1) Idque conforme eſt Decretis S. C. 2. Dec. 1684.
& 27. Aprilis 1697.
Lib. 6. p. 2. num. 507 dummodo non primæ Clafſ-
ſis (1) Miſſam ſolemnem (2)
(1) Ita ſæpius S. C. cujus Decreta congerit Meratius
in part. I. Gav. tit. J. num. 11.
(2) Sed vix ferenda hujuſmodi ſententia eſt, nam
Sabbatum Sanctum eſt Duplex primæ Claſſis; in Du-
plicibus autem primæ Claſſis non poſſunt cantari Mif-
ſæ de Nequiem, etiam præſente cadavere, ut 8. C.
praæſcribit in Decreto edito 5. Julii 1698. Aliam ratio-
nem addit Meratius loco nuper citato; ſed quæ facilè

eludi poſſit. Lib.

604 Ad K. P. La⸗Creix T ε*logiam Moralem

Lib. 6. p. 2. num. 5&ο. Innocentius XI. die 4. Maji
1688. (1) .
(1) Et Clemens XI. ann. 1714. in ejus Bullario
pag. 571. Vide Lamb. T. 2. p. 21 8. Num autem die-
bus, quibus Miſlæ Defunctorum juxta Rubricas cele-
brari poſſunt, ratione ſolemnitatis, quæ in Eccleſia,
ubi Altare Privilegiatum extat „ fortaſſe celebretur, aut
frequentiæ populi, poſſit petitioni dicendi Miſſam vivo-
rum ex gratia indulgeri, reſpondit Sacra Congregatio
in Romana 9. Febr. 1726. negative L. 3. P. 281.
Lib. 6. P. 2. num. 52 S. prima purificatio (1)
(1) Imèò non debet ficri in prima, & ſecunda Miſſa
Calicis purificatio. Extat apud Meratinm in Iad. Decret.
T. I. num. 56 3. Decretum S. C. 16. Sept. 1702. quo
purificatio iſthæc vetatur.
Lib. 6. p. 2. num. 563. Patena (1)
(I) Conſule Decreta 17 5. & 47 3. ſub num. 2055.
Aliqua invehies ad uſum Patenæ accommodata.
Lib. 6. p. 2. num. 57 4. 1666. (1)
(1) Fictitium Decretum, aut ſi extat, huic certè de-
rogatum eſt 4 S. C. 5. Julii 169 8. apud Meratium T. I.
in Ind. Decr. 5§2 3 his verbis: in erpalittone, & depoſi-
tione &. Sacramenti, etiam causa devot oniz non eſt ad-
dendnm Alleluja ad Eerſ. Danem de Cœlo.
Lib. 6. P. 2. num. 576. Mantuana (Ofſcium du-
plicis majoris (1) Och-ium eodem ritu (2) Neapoli
(3)
(1) Nunc eſt dupley ſecundæ claſſis cum peculiari-
bus lectionibus, & peculiari item octava.
(2) Ita plane nundeſt, nam etiam officium S. Sta-

nislai eſt Duplex ſccundæ Claſſis cum Octava.

propriis lectionibas in lecunde Nocturne. III. Officium

(3) Uberius eſt impreffam Parmæ 1720. ex quo hæc
adde. I. Officium 88. Martyrum Japonenſium habet le-
CKiones proprias in ſecnndo Nocturno. II. Officium
9. Joahhis Franciſci Regis ſub ritu duplici majore cum

9.

mniCon
nut
bonnn
Aa.
10 8

Aen

Supplementum, Eve Acceſſioner. 60
S. ſoanhis Nepomuceni 16. Maji ſub ritu duplici
IV. Officium S. Urſulæ, & ſociarum ſub ritu item du-
plici. .
Lib. 6. p. 2. num. 577. Romano ritu (1)
(1) Non omittendus Gavantus cum Meratii addi=
tionibus Romæ primum, tum Venetiis recuſus 1744:
ac Benedicti XIV. pretioſus Tractatus de Sacrificio
Miſſæ. Inſigne etiam, ſed paucis notum, P. Joannis
Baptiſtæ Scortiæ S0oc. Jeſu opus de Sacrificio Milſæ in
quatuor libros tributum, àc Lugduni editum 1617. quod
utinam aliquot annotationibus illuſtratum Typogra-
phus quifpiam in Italia iterum emittat!
Lib. 6. p. 2. num. 1041. Si Confeſſarius pœniten-⸗
tein ſuam ſolicitaverit (1)
(1) Vide ad num 1204. quæ contra ſolicitantes ſa-
lubriter decreta ſunt à Benedicto XIV. Hic interea
habeto Decfetum Congteg. S. Officii editum 2r, Aug.
1745

eria V. Die z. Augiakti 1745.
N Generali Congregatione Sanctæ Romanæ,
& Univerſalis inquiſitionis habita in Palatio
Apoſtolico Quirinali coram Sanctiſſimo Domi-
no Noſtro Domino BENEDICTO Divind Pro-
videntiâ Papa XIV. & Eminentiſſimis, ac Re-
verediſfhmis DD. S. K. E. Cardinalibus adver-
ſus hæreticam pravitatem Inquiſitoribus Gene-=
ralibus A Sanéta Sede Apoſtolica ſpecialiter de-
putatis.
Sanctiſlimus Deminus Noſter ſellieite ani-
madver

606 Ad KR. P. La⸗Croix Theologiam Moralem

madvertens, quam grave ſit delictum illorum
perditorum hominum, qui Sacroſancto Miſſæ
Sacrificio, ac ſalutaris Pœnitentiæ Sacramento,
ad Animarum reparationem à Chriſto Domino
inſtitutis, in illarum perniciem, & damnatio-
nem abutuntur, decrevit, quod in poſterum Sa-
cerdotes tam Sæculares, quam Regulares cujuſ-
cunque Ordinis, Inſtituti, Congregationis, &
Societatis etiam de neceſſitate exprimendæ, vel
in actu Sacramentalis Confeſſionis, ſive illius oc.
caſione, aut prætextu, ad turpia ſollicitantes,
vel Sacrificio Miſſæ abutentes ad Sortilegia,
præter pœnas à Jure, & Apoſtolicis Conſtitutio-
nibus, ac ſignanter San. Mem. Sixti V. & Gre-
gorii XV. contra eoſdem inflictas, perpetuam
etiam inhabilitationem incurrant ad præfati Sa-

crifici celebrationem; Quodque ejuſmodi De- /

cretum ſignificetur ſingubs eujuſcunque Ordi-
nis Superioribus, ac Præpoſitis, ad hoc ut de il-
lo, ſicuti & de prædictis, aliſque Summorum
Pontificum Conſtitutionibus, juxta præſcrip-
tum in generali Decreto Supremæ Inquifitionis
diei 15. Decembris 16 33. ſemel ſaltem in Anno,
id eſt Ferià ſextà poſt Octavam Aſſumptionis
Beatæ MariæVirginis in publica Menſa, vel in
Capitulo ad hoc ſpecialiter convocato, ac in-
ſuper in quocunque Generali vel Provinciali

,
emn’

“

4

Mirgge
40 en
Akit i
Nynta
en.

lbbohn

Nurct n

e

Nandninn

Erlel W

Capitulo, vel alio quovis nomine nuncupato

Capitulari Congreſſu ſuos Subditos, ac Religio-
ſos commonendos curent, e juſdemque commo-
nitionis coram Suprema Congregatione Jura-

tum Teſtimonium exhibeant. 4
Paulus

Supplementum, Rve Acceſſiones. 607
W
engn Paulus Antonius Capellanus §. KRo-
nie manæz, & Univerlalis Inquiſitionis
Chi Notarius.
nfem Loco † Sigilli.
iglutzen

Uenbni, 4 Die 21. Augtefti 174 5. ſtlp ken ar ond
Nud, en Awxrum, &. bpublicatuim füit a, ä
nel PBrincipis Apoſtolorunm Palatei San Mcii,
ithusoe ac aliis lois ſolitis, & conſuæis Erbis per me
Petrum Romtdlatitin Sanctißinzæ Inquriſitionis
. LCLurremm. L

Nhle
88e

nes

Lib. 6. p. 2. num. r195. legat Gormaz (1). .
em (1) Præcipuè verò egregium hiſtoriæ Probabiliſmi
ulpui impugnatorem P. Gagnam. ⸗
Greiinnd Lib. 6. p. 2. num. 1204. quia nulla lex univerſa-
GE lis hoc prohibet (1) . .
, (1) l quidem/licuit La-Croixio iheres dondnn
etimn ulla ificiã lége vetitum fuerat complicem ab-
uynmcung enim ulla Pontificia ge ſris tc, D 0ſt bi-
. olvere. Secus opinandum noſtris tempori us Po .
un nas illas Benedicki XIV. Conſtitutiones, quas hic ex-

ſcribo-

riakin

608 ℳAd R. P. La Croix Theologiäm Moralem

Al.
SSs. DOMINI NOSTRI
BENEDICGCTI PAPX XIV.

Confirmatio, & ampliatio Conſtitutionis
ſan. mem.

GREGORII PAPX Xv.

Contra Sacerdotes eorum Pœnitentes in Con-
feſſionibus Sacramentalibus ad turpia
ſolicitantes.

BENEDICTUS EPISCOPUS

SERVUS SERVORUM DEI
ad perpetuam rei memoriam.

Acramentum Pœnitentiæ, quam ſecundam
poſt naufragium deperditæ gratiæ tabulam
Sancti Patres apte nuncupârunt, Nos licet im-=
merentes ad umiyerſi Dominici Gregis curam
ſupernàâ diſpoſitione vocati omne ſtudium, &
Paſtoralem ſolicitudinem adhibere tenemur,
ne quod poſt amiſſam Baptiſmi innocentiam

datum eſt Divinâ benignitate perfugium, per

Dæmoenum fraudem, & hominum Dei benefi-
ciis perversè utentium malitiam naufragis 40
miteris peccatoribus luctuoſum evadat exi-
tium:

mil
n!
S Gehohe
An he auud

repf

h, ern
rdernm
uc Ann
