concurrit probabilis
cum probabiliore: ni-
hilominus tamen poſ-
ſnmus valae tuta con-
ſeientia agere ſecun-
dum opinionem proba-
bilem, probabiliore re-
libta, Tam commu-
munis, &ͤ ſecura eſt
ſta concluſio, ut ſolus
Machado art. 5. num.
2. pro ſe alleget 4 5.

ſiga la mas ſegula, y a

fortiori quando con-
curren provable con
mas provable. Pero
con todo eſſo puede
uno muy bien tuta
conſcientia obrar ſe-
gun la opinion pro-
vable, dexando la
mas provable. Es
eſta concluſion tan
communy ſegura, que
ſolo Machado art. 3.
num. 6. trae en ſu fa-
vot 45⅞. Authores mo-
dernos.

Plures eidem ſententiæ adſtipulatores ex

recentes authores.
Clerici
Regula- Cl
765

Raphae

ericis Regularibus accedunt, Raphael A-
, . „ . 1.. .
7 verſa à S. Sevenino Clericorum Regularium

Averſa. Minorum Præpoſitus Generalis, quem Mi-
ræus non immeritò appellat Philoſophum, &
Theologum erximium, acriter illam defendit,
& plures pro ea authores citat in 1. 2. J. 28.

Autoiin.
Diana.

Zacharias

ZRus.

ſect. 18.

Idem facit Antoninus Diana tom. 1. tract.
13. reſol. I. quæ ſic inſcribitur: An ſit lici-
zum relilta opinieone probabiliori, & magis tu-
ta, ſoqui opinionem probabilem minus tutam.
Nam pro affirmativa ſententia præter authores
I7. à Sanchez citatos, alios quindecim adjun-

git, & triplici ratione eam confirmat.

Zacharias Paſqualigus Theatinus tomo De-
PFaſquali- ciſionum Moralium deciſ. 5. cujus hic titulus:
An poſſit eligi opinio minus probabilis, relicta
probabiliors; pro ſententia affirmante citat
authores quadraginta quinque, eamque his

verbis

r
oNchurh

Gan,

S

19

6

Supplementum „ Rve Acceſſiones. 335

verbis amplectitur: Haunc ſententiam certiſſ-
mam puto, && etſtimo in materia Morali
poſſe demonſtrari. Tum ad eam probandam
rationes duas profert „ ac tandem reſpondet
quinque argumentis, quæ pro contraria pro-
poſuerar. V
Adhæret eidem ſententiæ Marcus Vidal ejuſ- Mareus
dem Inſtituti Clericus Regularis in opere, cui idal.
titulus eſt?: Arca Vitalis titulo de opinione
probabili, inquifit. 5. num. 4 5. pag. 388.
lin o'n Owi Jequitur, inquit, && eligit opinionem mi-
nus probabilenz, & minns tutam, prudenter,
& licité operatur, etiamſi oppoſita it probabi-
lior, & tutior. Tum affirmat, hanc conclu-
Nionen veram tradere Dobtores communiter,
citatque 18. addens: & alit plures. Eam
verò probat tribus argumentis, quæ & variis
confirmationibus munit; tandem quatuor ad-
verſariorum objectiones diſſolvit.
Andreas quoque Lanfranchus tom. Opuſc. dsdregz
Moral. Opuſcul. I. cap. 4. num. 16. hæc ha- Lanſran-
bet: Licet in agendo ſequi opinionen minus chus.
mtam, quæ ſit probabilis, relictaà probabilio-
re. Quam aſſertionem probat quinque ar-
gumentis, & graviſſimorum Doctorum au-
thoritate. (7)
Prolixè admodum de hac re diſputat Joan- Joanues
nes Angelus Boſſius ex Clericis Regularibus Angelus
Barnabitis tomo Moral. Varior. part. I. tit. 1. Balſtus.
§. 17. ubi hanc ſententiam multiplici ratione,
& authoritate confirmat. Tumin Appendice
ad tit. 1. Candidi Philalethi argumenta diſſol-
vit, ac de iſta opinione ita pronunciat num.
2377. Sententia afferens in qurſtione de ſolæ
honzſtate, vel turpitndtine attionis, vel omiſ-
hionis, licitum eſſe in praxi ſequi epinionem

. pro-

Uren Ne
1 Mrorte
1tod l

Homo-
bonus.

Grephan.
Syinola.

Ad k. P. La- Croiæ Theolo giam Moralem

robabilem, etiam minus tutam, relitctà pro-
babiliore, & tutiore, hodie videtur (ut ſupra in
titulo aum. 13 1. & 137. notavi) moraliter
certa, cum nitatur validiſſimis fundan: entis, &;
fortioribus, quam oppoſita. Et paulè poſt:
Non ſolum hodierni vmporis Scriptores, Theo-
logi, Summiſteæ, Canoniſte, & Zuriſperiti,
&w omnes publici Profeſſores Theologiæ Mora-
lis præfatam ſententiam dozent in publicis
Academiis, & privatis Scholis " ſed & apud
omnes Confeſſarios ſæculares, & Kegulares,
apudque quoſcuzque doltos, & ſimul probos in
toto orbe Chriſtiäno nihil magis decantatum,
quàm licitum eſſe in operando ſequi quamcun-
que opinionem probabilen, dummodo ſit pro-
babilis, etiam minus tutam, ubi non agitur
de valore facti, vel de damno inſequendo, ſed
de ſola honeſtate operationis.
Quæ duobus verbis expreſſit Homobonus
de Bonis ejuſdem Ordinis Clericus Regularis,
& in Metropolitana Eccleſia Bononienſi Pœ-
nitentiarius in Commentariis de examine Ec-
cleſiaſtico tract. 12. cap. 4. q. 17. reſolut. 6.
Keſolutum et, inquit, in foro conſcientiæ
probabilem opinionem, relibtà etiam probabi-
liori, nos ampleælcti poſſe. (8)
Stephanus Spinola Congregationis Som-
maſchæ, non minus doctrinà, quàâm generis
claritate nobilis, ſuper hac quæſtione, aliiſ-
que finitimis eruditiſſimum opuſculum edidit
Genuæ anno 1648. hac inſcriptione: de li-
bera & prudenti agibilium electione in Mora-
libus. Quo in opere jam inde ab initio, ſive

in ipſa præfatione aſſerit, opinionem hanc re-

centiorun omnium calculo, & univerſali pané
populorum uſu confirmatam eſſe. Et diſp. 3.
ſect.

anheen
Nenx
Umm

1
onrid

Unn, Kr
einnn 4
nmeſrh

Supplementum, ſive Acceſſionet. 337
ſect. 4, eam ſic exprimit: Et licité, & ſine pec-
cato poſſumus in praxim dedacere opinionem,
quam putamus minus probabilem, erſconcur-
rat cum probabiliori. Quam aſſertionem pro-
i bat multiplici authoritate, & ratione. Tum
ſect. 5. 6. & 7. Candidi Philalethi argumen-
tis accuratiſſimè reſpondet.
Adſtipulantur eidem ſententiæ doctiſſimi Patra,
viri ex variis Congregationibus Oratorii. Pe- Congre-
trus Morinus Congregationis Oratorii D. N. gationis
lule, Jeſu Chriſti Pres byter lib. 8. de Pœnit. cap. 4. Oratorii.
poſtquam num. 16. 17. & 1 8. ex S. Auguſti⸗ Perrus
no, S. Thoma, & Clemente tertio docuit in Morumt.
dubiis tutiorem partem efſe eligendam: n. 19.
ad hanc de opinione probabili quæſtionem
delabitur, & cum Suarez quibuſdam in rebus
neceſſarium elle opinionem probabiliorem
minus probabili præferre, in aliis vero mini-
mè aſſerit his verbis: Franciſcas Suarezx tratt.
3. ad I. 2. diſp. 12. ſect. 6. nu. 10. prudenter
mihi videtur circumſoribere caſus, in quiluts
neceſſe eſt opinionem certam praferre probabi-
li, & probabiliorem minus probabili. Mihi
enim videtur certum, & evidens aliquando
. prol'abilia ertis præferri poſſe. Quibus igitur
indiciis, & argumentis haæc dignoſcemuss
Quando ſceilicet, inquit Suarez, ex juſtitia, vel
charitate tenemur vitare damnum, quod in re
ipſa ſubeſt, vel periculum ejus &.
Franciſcus Merolla Congregationis Orato- Eyanciſe-
rii Neapolitani Presbyter tom. 1. Theol. Mo- Merolla.
ral. diſp. 3. cap. 4. n. 24. Tertia ſententia, in-
quit, quæ videtur mihi veriſſima, doçet lici-
tum eſſe operari juxta aliorum opinionem pro-
babilem, & minus tutam, reliktà propriata-

tiore, & quam probabiliorem eſſeſibi perſua-

Ad P. La-Croix Theol. Suppl. get.

33 8 Ad R. P. La-Croix Theologiam Moralem

det. Citat pro ea authores vigintiquinque, A
additque, & alii, eandem probat tribus argu- in⸗
. . . . . ſbMe⸗
mentis, & præcipuæ adverſariorum objectio- N1

ni reſpondet.
Paulus Petrus Paulus Guazzinus Congregationis!
Guazzi- Oratorii Civitatis Caſtelli in tractatu morali !!
nus. lib. 2. cap. 26. nu. 14. Soecundo dico, quod ſe-
qui opinionem minut probabilem, eriamſi mi-
nus tuta ſit, non eſè illicitum. Quod unicâ
quidem ratione, ſed graviſſimâà authorum tri-
ginta authoritate probat. .
Joſepbus Poteſt his adjungi Joſephus de Januario
de'Janua- Neapolitanus Congregationis Piorum Ope-
rio. rariorum in Reſolutionibus variis editis Nea-
poli 1649. reſolut. 61. nu. 5§. pag. 26 8. Sequi
probabilem opinionen,, inquit, relicta proba- aclial,
biliori, tutiſſimum eſt in conſcientia. Citat au- IIn
thores ſeptem, additque: & alii apud iſtos (9)

ADNOTATIONES CAPD. VI.

7

Inus tutam (1¹)
(1) Chriſtianus Lupus addendus eſt in Diſſerta-
tione de opinione probabili.
Etiam propria (2
(2) Adde Franciſcum Bonæ-Spei in Apologemate re-
torto contra Caramuelem dub. 7. n. 287. & 29 8. & P.
Andream Lao Saxoniæ Provincialem, & in Academia
Patavina ſacrorum Bibliorum interpretem in 1I. 2. ſan-
cti Thomæ de Conſcientia t. 4. diſp. 3. dub. 18. p. 73.
Genuenſis editionis ann. 1656.
In praxi ſequi poteſt (3)
[3] Sed inter Benedictinos maximè commemoran-
dus Nicolaus Maria Monſia, qui ſub annum 1694. 1
Genuæ non tam ſuo, quam univerſæ Academiæ illius
Caſſinenſis adverſus P. Thyrſum Gonzalez edidit Cri-

In

me conn.
ilen.
hel-
Comd:

Supplementum, ſive Acceſſtones. 339

ſim de probabilitate. Ex hoc autem libello, ut intelli-
gas, quid de Cardinali Aguirrio in nupera biſtoria
Probabiliſmi tanto hiatu Jeſuitis objecto ſentiendum,
lubet pauca exſcribere, quæ p. 67. leguntur. Neque
putamus hanc noſtranm ſententiam eſſe contra dolctiſ
hbmam mentem Eminentiſſin Cardinalis de Agnirre.
Wam idem Eminentiſſimus ibidem proteſtatur, ſe co-
gnoviſſe hanc quaſtionen, eſſe graviſſinam, eamque ex
inſtituto minims reſolviſſe, ſed potius exeurrendo eam
libaſſe, at apparet ex Diſſert. 13. num. 84. in ſinz. Con-
tra hunc Benedictinorum Genuenſium librum prodiit
Mediolani anno 1695. Doctoris Ferdinandi Innocen-
tii Civalerii Nobilis Mediolanenſis libellus ſanè miſer,
ut vel ex ipſo titulo diſces: L'oſſequio confederato con la
ragione a difeſa del fondamento della Teologia Morale,
oſa del retto uſo dell opinione probabile del Reverzndiſſ.
P. Tirſo Gonzalez diſoorſo eſtemporaneo e.
Ann. 1640. 4
A] Prior editio Lugdunenſis prodiit ann. 1634.
Ann. 1637. [5]
[58] Et quartæ Lugdunenſis editionis multo auétio-
ris ann. 16 53.
Argumentis probat [6]
[6] Catalogum Franciſcanorum Probabiliſtarum
augent Guillelmus Henrick Definitor Generalis Ordi-
nis in dumma Theologiæ parte 2. edition. ſecundæ An-
tuerp. an. 1672. tract. 2. diſput. 4. q. 3. Maſtrius in 2.
ſentent. diſp. 5. art. 2. & in Theologia Morali, Bruno
Neuſſer in Polyanthea Theologico-Morali-Canonica

Maguntiæ edita 16 80. diſp. 21. q. 12. P. I12. ubi poſt-

quam plures hactenus citatos Probabiliſtas laudavit,
addit: quibus ego ſubjungo à me lectes ex noſtris Igna-
tium upum diſp. 1 3. art. 2. Poſnanienſem in Deciſtio-
nihus Moralibus, Sporer, Baronem, Delgadillo paſſin,
Boſco parte 4. Boypvin, Maroum Borull, Braodinum,
MWMauritium Philippi tralt. 1. cap. I. de conſe. Sichen
2 in

1

349 Ad K. P. La-Croix Theologian Moralem.
in Theſibus verè eruditis nuper Lovanii editis, & em-
nes Lebtores noſtræ Provincia in MSS. His accedunt
Fr. Fulgentius à Trinitate in Alphabeto Quodlibero
Neapoli edito 701. verbo Opinio, & Felix Poteſtas in

examine Eccleſiaſtico t. I. p. I. C. I. n. 59. Venetæ edit.

1706.
Doctorum authoritate (72) .
(7) Neque omittendi item ex Theatinis P. Antonius
Naldi in Summa quinque Cardinalibus nuncupata
quintæ Romanæ editionis an. 163 5. verbo Opinio. P.
Thomas Del Bene in ſuis Tractatibus Moralibus Ale-
xandro VII. inſcriptis, & Reverendiſſ. P. Capiſucco
Magiſtro Sacri Palatii annuente, editis Avenione 1658.
tract. 2. & P. Gualdi in volumine pro Probabiliſtis
edito an. 1708. ſub ementito Nicolai Peguleti nomine.
Hos amplecti poſſe (8)
(8) Neque omittendi eruditiſſimi ex Congregatione
Matris Dei Scriptores, Conſtantinus Roncaglia, &
Dominicus Manſi hodieque bono literariæ Reipublicæ

vivens. Et Roncaglia quidem maximi hac in re facien-

dus, quod ipſemet fateatur, ſe antea Probabilioriſtieæ
ſententiæ addictum fuiſſe, ſed inter audiendas confſeſ-
ſiones tandem agneviſſe, nihil minus eâ aptum ad con-
ſulendum animarum ſaluti. Vide P. Bovii præclaram
Diſſertationem. Interea animadverto, Probabiliori-
ſtas quoque homine Probabiliſta gloriari, qui ad eorum
caſtra transfugerit, Aguirrio nempe Cardinali Eminen-
tifſimo; de quo tamen, ſi adieris adnotationem ſextam
in hoc caput, competies, popello fucum facere, qui
Converſione, ut ipſi ajunt, Aguirrü abutuntur; pluriſ-

que habendam Roncagliæ defectionem à Probabiliori-

ſtis, quam Aguirrii à Probabiliſtis, quod hic rem pro-
fireatur ſe minus accuratè perpendiſſe, ille vero nonniſi
oc diligens examen, & (quod gravius eſt) Sacri Tri-
unalis experientiâ edoctus, Probabilioriſtas ſuos de-
ſeruerit. Hic ille Roncaglia eſt, qui Ven. P. Pauli Se-
gneri

higent
,
(

ruei

.

ueh
loetu⸗
ütan

Supplemendam, five Acceſſtone. 341
gneri epiſtolas tres de probabilitate elegantiſſimas Lu-

cenſibus typis evulgavit. Quod vero ad P. Dominicum

Manſi ſpectat eruditiffimis libris in lucem emiſſis cele-
berrimum, ut intelligas, quanto ille Probabiliſtas ſtu-

dio ptoſequatur, ſatis erit illud adnotare, primam Ghez-

zianorum Dialogorum Lucenſem editionem ab ipſo
fuiſſe curatam; qua de cauſa hiſtoricum Probabiliſini
in ſe vehementer commovit. Cæterum vide ejuſdem
Manſi Theologicos libros.
Et alii apud iſtos (9)
(9) Addamus & Theologum Ordinis Servorum B.
M. V. aut potius plures, ac primores ex co Ordine Pa-
tres. Nam in Thefibus Oeniponti editis, ac propugnatis
an. 16 87. menſe Majo à P. Pio Maria Wegſchaider ejus
Ordinis ſub præſidio R. ae feligioßi P. Damiani Mariæ
Frend ejuſdem Ordinis in Comitiis Provincialibus,
hanc reperio in Tractatu de actibus humanis num. 29.
propofitionem: Licitum &t in operando ſequi quam-
cunque ſententiam Theologicè probabilem, relilta pro-⸗
babiliori, & tutiori, ſt agatur de ſola licentia altüs, ſe-
us, ſiagatunde valore rei.

C A U T vVII.

Plurimi ex omnibus Orbis Chriſtiani nationi=
bus clariſſimi Dobétores, eaſdem ſenten-
tias tenent.

NMUlos utriufſque epinionis ccleberrimos Miſpani.
defenſores una nobis ſuppeditat Hiſpa- Marti-
nia. Martinus Aſpilcueta Navarrus, qui me- nus Na-
rito doctiſſimus, & piiſſimus à Bellarmino ap- vartate
pellatur de pœnit. diſt. 5. num. 3 8. ita loqui-
tur: Reſpondeo ſeeundonegando ſenper tutio-
rem partem eligendam eſſe; quoniam ſatis eſt
eligere tutam, ut eruditè, & utiliten declarat
Antoninus, & facit gloſſa recepta, quæ ſecun-
X 3 da

342

Petrus

Navar-

Fasſ.

Ad K. P. La-Croix Theologiam Moralem

da eſt, quam dicit ſingularem Alerxander.
nanquam verum eſt eum peccare mortaliter,
qui facit aliquid dubitans, an ſit pegcatum
mortule, nec ne, juxta illud⸗- Qui amat bericu-

lum, peribit in e. Sed aliud eſt dubitare, an

tale quid faciendum ſit, aliud credere ratione
probabili, & authoritate alicujus illustris Do-
toris adcmonente, ut pulchré in loco pracitato
declaravit Antoninuns, & nos latius, & magis
ad vivum diſputabimus ſuper illis verbis: Tene
eertumn, &ͤ relinque incentun;, & reſolutius
bost hac tradidimus in Manuali Confeſſorum.
Primus locus, quem cx ſuis operibus Navar-
rus hic citat, ſumitur ex diſtinct. 7. de pœnit.
num. 3. ubi ſic habet: Sextoinfertur per hunc
terxtum minimé probari teneri nos, ſed tantum
conſilio regulariter ad eligendum in rebus agen-
dis tntiorenz partenz, niſi aliud adid nos ur-
geat præceptum. Infertur autem in hunc mo-
dum: Nam omnia jura, quaæ habent, in rebus
agendis partem eligendam eſſe tutiorem, ſi gni-

kcant, ut partem illam eligamus, quæ animez

utilitati eſt certior: ar ſupra dittum est, con-
Blium tantum eſſe, etiam in ſpiritualibus, ut
certiora minus certis præeligamus,s ergo con-
Bilium tantum, & non præceptum fuerit tutio-
rem partem eligere. Locus alrer petitur ex Ma-
nuali cap. 27. n. 288. ubi, quæ de meliori opi-
nione deligenda pluribus diſſeruerat, ita re-
ſtringit: Quamvis in foro contentioſo regula-
citer præditta obſervanda ſint, in foro tamen
conſcientiæ ad ffeltum non peccandi ſußhcit
eligere pro vera opinionem ejus, quem merito
cenſemusidonea ad id ſoientia, & conſcientia
praditum.
Tuetur illud ipſum Petrus Navarra, cujus
. ſum-

.

Sen i

Gr⸗
nt
tode n
GNehr

4 5
1, Ten

7

nl

, .
cn,
A 4
Ging
Salt,
Ganen
lic,)

htuic
Gng

Saupplementum, ſive Acceſſiones.

ſumma eſt apud doctos authoritas, lib. 3. de
Reſtitutione cap. I. n. 2 37. editionis Toletanæ
anni 1597. p. 140. Zuxta communiorem, in-
quit, Theologorum ſententiam ſufficit ad ſecu-
ritatem conſcientiæ opinioni probabil:i ſe con-
formare, etiamſi lkit minns probabilis.

343

oannes Medina celeberrimus in Academia Joanues
Complutenſi Theologiæ Profeſſor, Codice Medina.

de rebus reſtituendis, quæſt. 22. de rebus per
ludum acquiſitis, editionis Ingolſtadienſis an.
158I. P. 148. quærit: Quid agendum ſit in
caſu, quo Doctores varia opinentnrs atque ubi
affirmavit, durante dubio hominem teneri ad

illad, quod tutius eſſe cognoverit, ſubdit: Po-

zerit tamen, dubio depoſito illi opinioni adhæ-
rere, quam viderit, aut audierit a Dostoribus
IZtde dignis approbari, qquibus ſe tuté poterit
conforware, & quia non video avthoritatem,
aut rationem convenientem ad tenendum, eſſe
de ſalutis neceſſitate præfatum lucrum reſtitu-
endum, opinioni liberanti potius; quam con-
domnanti arbitror adhaærendum.

Subſcribit eidem opinioni Ludovicus Mon- Ludovi-
teſinus, quem Baſilius Pontius l. 10. de Ma- cu Mon-

trimon. c. 15. num. 1. appellat inſignem Ma-

gistrum Complutenſem, non minus moribus,

quam dolctrina. Nam in Commentariis ad r.
2. diſp. 29. J. 5. §. 3. quærit: Uꝛrunm licitum
ſir operari juxta opinionem minus probabilena,
E& minus tutam. Quam quæſtionem ita deci-
dit n. 172. Dicendum nobis est primo, vir lit-
teratus licitè operatut ſequendo opinionem mi-
nus probabilem, & minus tutam. Zam hac ſen-
tentia eſt cmmunis in ſeholis, & latè probat
Medina &. Quod ubi pluribus argumentis
effecit, & adverſariorum objectiones diſſol-
V 4 Vit,

teſitius.

344 Ad R. P. La-Croix Theologiam Moralen,

Joannes
Sanchez.

Nicolaus
Garcias.

Hierony-
mus de la
Rua.

Petrus de
Ocbaga-
via.

Egidius
Trul-
bench,

vit, alteram concluſionem ponit num. 177.
Dico ſecundo- etiam illiteratus, & indoltus
libité potest ſoqui opinionem minus brobabilem,
minus tutam. .

Plures pro ea ſententia authores citat Joan-

nes Sanchez Abulenſis diſp. 42. de Sacramen-
tis num. 12 licitum eſſe, inquit ſéltari opinio-
nen minus probabilem, relilta brobabiltori, do-
cent Mergado, &.
Prius idem fecerat Nicolaus Garcias tract.
de Benefic. part. I1. Cap. 5. n. 36 1 potest, in-
quit, ſequi opinio probabilis, relibia probahi-
liori, ut tenent Armilla, Barrholom. Medina,
Go. & recentiores conmuniter.
De eadem quæſtione ita Pronunciat Hiero-
tiymus de la Rua, Theologiæ in Schola Tole-
tana olim profeſſor tom. 2. Theologicarum
Controverliarum, ſexta Controverſ,. dub. 6.
Pag. 82. editionis Matritenſis anni 1620.
Dico quinto, poſſe aliquens hene operari contra
opinionem probabiliorem „ & contra optnionem
zattorem, ſequendo tamen opinionem probabi-
lenz, & atam.
Concinnit Petrus de Ochagavia Salmanti-
næ Eccleſtæ Theologus in tractatu de Sacra-

mentis, de Baptiſmo, quæſt. 11. n. 11. Licer

operans, inquit, in aliis rehus ſatisfaciat ſuæ
zonſcientiæ, & obligationi, ſequendo opinionem

Probabilem, ztiamſi ſit minus tuta, quia rigo-
roſum, & intolerabile eſſet ſemper operari ſo-

eundum opinionem probabiliorem, & tutiorem’e
non tainen in re tanti momenti, qqualis eſt Ba-

ptiſmus &o. ,
Idem ſentit Joannes Egidius Trullench Sac-
Theologiæ in Academia Valentina Doctor in
opere Morali Venetüis edito anno 1643. tar.
2. Iib.

Mlen

Ceveftu

1.
G

1 .
— Supplementum, ſive Aocceſſionet. 345
2. Iib. 8. cap. I. dub. 6. n. I. Guppono, inquit, .

SS loquendo generaliter „ & in vommuni, in Mo-
ralibus licitum eſſe uilibet ſequi opinionenm

ton probabilem, & minus tutam, relicta probabi-
. . .
lLiore, &s tutiore. Quam inrem authares de-
⸗ 5 ,

cem, & rationes duas producit. 5
Simillimam aflertionem ponit Joſeph. Ro- Joſephus
cafal Valentinæ & ipſe Academiæ Doctor Rocafal.
Theologus, in praxi Theologiæ Moralis 3. p.
tract. de Conſcientia lib. 3. cap. 6. n. 49. pag.
359. Quando ſunt duæ opintones inæqualitet
“ probabiles, Licité quis aget formando diltamen
is All juxta opinionem minutprobabilem, relilta pro-
babiliori. Ita communiter Doctores & . Quod
triplici ratione probat.
Sic etiam Joannes Guttierez lib. 1. Canon. Joannes
quæſt. cap. 1 3. n. 23. Quando „inquit, ſuper Gurttis-
aliquo punéto ſunt diverſæ ſententiæ avthorum, Tez.
ambaque probabiles, poterit anuſquiſque ſuam
conſcientianz conformare, ounz qua volerit ea-
rum.
Docet quoque Joannes de Solorzano lib. 3.

de Indiarum Jure cap. 2. nu. 38. Securos eſſe, ane
qui opiniones duntaxat probabiles ampletan- zang

tur, etiamſi aliæ tutiores, & probabiliores exi-
Rant, præſertim abi non de fabto, ſed Aejure,
dubio, & eius interpretatione, aut intelligen-
tia tractatur, de quo videnda ſunt, quæ laté, &
eruditè tradunt Theologt recentiores poſt D.
Thomam in z. 2. quaſt. 6 3. art. 4. & Quodlib.
8. art. 3. D. Antonin. I. p. it. 3. ap. IO. Cir-
ca finen &.
Diſertiffſimè eandem ſententiam tuetur Jo-
annes Machado celeberrimus in utroque orbe
Doctor, cum in Limenſi prinnm Academia,
deinde in Salmanticenſi ſummaâ ingenii, & do⸗

1 5 Grinæ,

Joanne⸗
Machado,

346

Itali.
Alexan-

der Pe-

ſantius.

Ludanig
Cax *“

ctrinæ laude floruerit.

Ad R. P. La-Croix Theologiam WMoralem.

Nam in opere Hiſpa-

nicè edito, quod inſe Tribitut Perfeltns Confeſe
ſarius, ſic habet diſcurſu practico art. 3.

Dico
ſſe, & magis rece-
ptam a 3 Dotkaxigi; ſen
tenttiam, Llicere, & tu-
tum eſſe in conſoientta
ſequi minus probabi-
lem opinionem, relitta
probabiliore Le ſit
Wtapropria, ſive alio-
rum, & quamvis mi-
nus probabilis opinig
quam ſequetun, minus
ſecura, att magis ſe-
cura ſit, aut dobt as, vol
ignars ſit qui eam

Jegnetur. Pro qua ſen

tentia authores citat
uadraginta quinque.

vonm,nnto orene,

Digo que la mas
comun, y recibida de

los Doctores ſer lici-
to, y ſe guro en con-

ſciencia ſeguir la opi-

nion menos provable
dexando la mas pro-
vable, O, ſea eſta pro-
pria menos ſegura, o.
de otros; Y aunque la
n menos pro-
vable; que ſeguiere,
ſea mas ſeguta, 0 me-
nos ſegura, o ſea do-
cto, o ignorante el
que la ſeguiere.

r.

Non diſtentiunt Itali Dockores, quos intet

& rerum pro Apoſtolica Sede geſtarum gloria,
& ingenii, ac docçtrinæ larcde emihnet Alexan-
der Peſantius Romanus, qui in Commentariis
Theologie u . nuncupatis ad I. 2. qu.
19. art. 6. diſp. 2. n. 3. ita loquitur: Dico, quo-
ties opinig, S ait izui non ſſe peecatum,
eſicommunis apud Doctores, vel quamvis non
ſit tam communis; quam bontrariad, ſi ſi eſt ali-
gugrum Pé or in, ĩ. Régué häbetur Pro impro-
babili, potefqies dobtns illam ſequi. Et pau-
l Poſt: . pateſtpr aterea alus conſilium dare ſe-
cundum zanden opintonem.
Ludovicus Catbo publicus in Gymnaſio
Peruſino Theologiæ Profeſlor; Magnae vir in-

tegri-

Supplementum, Eve Acceſſiones. 347
zegritatis, ac doctrinæ, teſte Poſſevino, & ope-
ribus multis, quæ ſumma une laude in lucem
emiſit, erximins, atité praclarus, ut ait Anto-
ninus Roſatus in Epiſtola ad Cinthium Aldo-
brandinum Cardinalem;, in- Summa tom. I.
,P. I. Cap. 14. editionis Venetæ anni 1606. p.
157. Controverſiam hanc datàâ operâ cxami-
nat, ac de ea ſic pronunciat: licét ſequi opinio-
nem minus probabilem „reliltaà probabiliori.
Quod triplici ratione confirmat.
Breviſſimè illud ipſum affirmat Lelius Zec- Lelius
chus clariſſimus Theologus in Summa Mora- Zecchur.
lis Theologiæ; Clementi VIII. dicatâà ann.
1598. Sic enim habet tom. I. de Regulis hu-
manorum actuùum cap. 4. n. 7. Qaando omnes
opiniones habent graves authores, & probabi-
les rationes poteſi licité quis eligerequamoun-
que vult. (2) .
poſtremi ſententiam dicent Belgæ Theolo- Belgæ.
gi, in quibus excellit Joannes Vigers, qui te- Joannes
ſte Valerio Andrea in Bibliotheca Belgica, non Vigers.
minus vitæ probitate, quam doctrina emicuit,
& ſeholam Theologicam Lovanienſem Profeſ-
ſor Regius annis continuis viginti ſex doçendo,
ſeribendoque illuſtravit. Copioſiſſimè quæ-
ſtionem hanc pertractat in I. 2. qu. 16. art. 6.
dub. 6. Quid autem ſentiat, ſic exponit: Dico
quarto, quando er utraque parte ſunt opinio-
nes probabiles , quarum una eſt probabilior „ α
altera minus probabilis, poſſum in akionibus
moralibus ſequi minus probabilem „modo veré,
& abſolutè probabilis ſit; non tantum quands
minus probabilis tutior eſt, vel quando ab ope-
rante habetur uti probabilior, ſed etians quan-
do eſt minus tuta, & habetur ab operante tan-
quam minus probabilis.

Mens

4 . (etdler⸗
34 8 Ad K. P. La-Croixæ Theolbgian WMoralem. Gr

. . . . . Reürore
Guillel- Mens eſt cadem Guillelmi Merceri, quem
nus Mer- & Aubertus Miræus in Bibliotheca aſſerit.
céri. Dnceons

Theologiam Eovanii docuiſſe, primo in Abba-
tea Nobili S&. Gertrudis annis alto, poſtea Re-
giis auſpicizs in Scholis publicis totos viginti,
&octo annos, & Valerius Andreas multis, pla-
neque admirandis virtutibus præditum fuiſle
teſtatart. Sic enim habet in Commentariis ad
3. partemn S. Thomæ Lovanii editis anno 1630.
Pp. 3 82. Si pœnitens adhareat opinioni probabilis
& contrariam probabiliorene Confeſſor judicet,
debet Confeſſor eum abſolvere. Ratio eſt, quia
cum pœnitens operetur ex opinione probabili,
eft bene diſpoſitus.
David à Eidem quæſtioni ſimiliter reſpondet David
Mauden. à Mauden, cujus eruditionen, & præclariſſi-
mum opus in Decalogum mirificè commen-
dat Michaél Ophovius Epiſcopus Buſcodu-
cenſis in iis literis, quæ præfiguntur altert
ejuſdem authoris volumini inſcripto: Spequ-
lum aureum vitæ Woralis. Sic autem loquitur
diſcurſu 2. in Decalog. pag. 101. col. 2. Con-
feſſarius poteſsꝶ, & tenetur ſequiopinionem pro-
babilem pœnitentèe, relitta ſjua probabiliori.
Frauciſo. Franciſcus Sylvius, qui teſte VYalerio Andrea
Glvius, Duacenam Theologiarm Profeſſor Regius, at-
que or dinarins trigintä, & e amplius annos
cum docendo, tum ſoribendo mirifico illuſtra-
vit S diligenter de hac quæſtione diſpurat in I.
2. ad qu. r19. art. 5. quæſt. 9. Mentem autem
ſuam ſic exponit concluſ. 3. Quando ſunt duc
opiniones verè probabiles, lLicitum eft relitta
probabiliors ſequi minur probabilem, ſive hac,
quæ minns probabilis eſt, ſit tittior, ive non. Ea
ſentinnt Medina, Banneſius &. atque hanc
aſlertisnem fuam triplici ratione confitmnar.
⅓

Supplementum, Zve Acceſſioner. 349
Amplectitur eandem ſententiam Gaugericus Gaugeri-
Hiſpanus natione? Belga, profeſſione T Theolo- cuf
gus Duacenus in ade ditiontbus ad Summulam Manuse
„, Cajetani verbo opinionis cſus, Quando „ in-
bim quit, duarum opinionum contrariarum utra-
r uli⸗ que tanquam probabilis à Doctoribus admitti-
Peliimt zur, non neceſſarid eligi debet zutior, & pro-
Nenmi Babilior, ſed poteſt alterutri zarum quiſque ſe
conformare, dummodo ſili berſnadeat, eane,
gjnam amplod: titur, eſſe pr obabilen, ique aſſen-
tziatur, tanquam Srſtcienter fun datz, uam is
fortè contrariam propter argentiores rationes
exiſtimet eſſe veriorem. Iia Medina loco ſx- .
pra citato. Meque hoc covtrarinum eſt ſupra-
dictis, videlicet quod in dubies ligenda ſit pars
tutior, quia quundoutraque parz eſt probabi-
lis, & ſußfcienter fundata (ſicut hic ponimus)
neutracenſetur eſſe dubia» ſedhabet utrramque
certitudinem moralem.
His adjungi debet Richardus Halus natio- Richay-⸗
ne quidem Anglus, ſed diururnâ commora- du⸗
tione Belga; ut t conſtat ex Joanne Pitſeo, qui Hallus.
S&£ multiplicem ejus eruditionem commendat,
ttaét. de conſcientia lib. 2. cap. 9. ait?: Mag-
norum virorunz authoritate fulti, ſtatuimus
Jatis eſſe equi opinionem alicujus probabilem, .
ut all eas latebras nzon confugiamus, quibus
quidam inveſtigandanm grokabilioremz eſſe con-
tendunt.

le, , 11
,

ADNOTATIONES CAP. VII.

Itat quadraginta quinque (1)
(1 ) Idem ſentit D. Franciſcus Perea,
qui anno 1697. Salmanticæ edidit EydiumlIa-
bidem recentis Antiprobabiliſeni. .
in⸗ Quam-

Tuarez.

Ad K. P. La-Croix Theologiam Moralem

Quatncunque vult (2)
(2) Adde Carolum de Baccio Presbyterum

Capuanum in ſelebtis caſaum conſcientiæ re- Wr.

conditorum Neapolit. edit. 1652. p. 2372.
Neque diſſentiunt Germani. Hos inter Jo-
dochus Lorichius in Friburgenſi Academia
Theologiæ Profeſſor in novo Theſauro utri-
uſque Theologiæ Friburgi edito ann. 1609.
T. 2. verbo opinio.

G. A b U. T VII.

Concluditur ſententias illas, quamvis à dobtiſ-
limis quibaſque oc. IEſu Theologis defen-
dantur, non ſſe tamen eorum proprias:
m Societati OEſu propemodum ſingulare
fuiſſe eaſdem opiniones tum variiz modis
temperare, tum etiam oppugnare.

. Am copioſa utriuſque ſententiæ defenſo-
r

um multitudo, quæ altero tanto major

evadet, cùm authores omnes ab iſtis indica-
tos nactus fuero, adeo certum me, ac ſecu-
rum victoriæ fecit, ut non dubitem palam, &
apertè profiteri celeberrimos Societatis noſtræ
ſeriptores iſtis opinionibus adhæſiſſe. Sic do-
cuit Franciſceus Suarez, quem & Paulus Quin-
tus Pontifex Maximus Doctorem eximium, &
Alphonſus Caſtelbrancus Conimbricenſis Epi-
ſcopus commnnem atatis ſuæ Magiſtruimn ap-
pellavit. Nam tract. 3. in I. 2. diſput. 12.
ſect. 6. quod universè ſtatuebat Medina, li-
cere uti opinione probabili, relittà etiam pro-
babiliori, fatetur in iis opinionibus eſſe ve-
rum, quæ verſantur circa jus ipfum, ſeilicet
an hoc ſit prohibitum, vel praceptum, nöcé.

Sic

Snpplemenum 9 Rve Acceſſionet. 3 51
Sic etiam Vaſquez in I. 2. diſp. 62. cap. 4. Vaſquex
num. 14. Valentia in I. 2. diſp. 2. quæſt. 14. Valentia.
puncto 4. Tannerns diſp. 2. de actibus huma- Tannerus
his q. 4. dub. 4. Granado in I. 2. tracét. I2. H
diſp. 4. ſect. 3. num. 23. Lellius lib. 2. de ju- Becanus.
ſtitia, & jure cap. 29. num. 68. Becanus in Turria-
ſumma parte 2 cap. 4. q. 9. num. I 5. Turri- Mus.
"anus in 2.2. diſp. 13. dub. 3. num. 2 1. Salas Eee. „
Nin 1. 2. tract. 8. diſp. unica ſect. 6. Coninch. tz⸗
1 tom. 2. de Sacrament. diſp. 34. num. 84. Ovi- Arrioga.
D edo in I: 2. tract. 3. Comtrov. 3. puncto 2. Palavici-
Arriaga in r. 2. diſp. 2 4. ſect. 1. Pallavicinus eut.
in I. 2. diſp. 9. q. 4. art. 4. Henriquez lib. 14. „
cap. 3. utm. 3. Sanchcz lib. I. in Decalog. Sanuchez.
cap. 9. num. 14. Azor. lib. 2. inſtitut. moral. Azor.
Cap. 16. q. 3. Laymann. tract. I. cap. 5§. §. 2. Lop'man.
num. 7. Filliucius traét. 20. in Decalog. c. 4 Pilliueius

e De c. 1. Koginalch.
nil „ Q . . 2
num. 12, 8. Reginaldus in praxi fori pœnit Gor don,

lib. I3. Cap. T0. ſect. 2. Gordonus lib. T. q. 9. à Caſtro
nutm. 3 3. à Caſtro Palao parte 1. diſp. 2. pun- Palao.
cto 2. Baldellus lib. 4. diſp. I2. num. 1. Breſ- Baldellur.
ſerus lib. 3. de conſcientia cap. 8. aliique com- Breſſerus.
plures.
Quamvis tam multi Societatis noſtræ ſcriptores ſen-
tentias illas amplexi ſint, nego tamen eas eſſe ipſorum
proprias. Quis enim tam iniqueè ſentiat, ut illis ſin-
gulariter eſcribendum putet, quod ab aliis Ordinuum
omnium, & Nationum Theologis, & doctrinæ famâ
clariſhimis, & numero propemodum infinitis, incredi-
bili, planeque admirando conſenſu propugnatum vide-
rit? Accedit, quòd pletique ex authoribus à me pro-
ductis poſteriotem ſententiam, quæ & priorem con-
tinet non modò defendunt, ſed etiam in omnibus Eu-
ropæ Scholis & Academiis doccri profitentur. Nam
ex Gallia Iſambertus exclamat: a communiter Dolcto-
res. Ex Hiſpania verèò Ludovicus Montenſis, Fers
8 a-

1 X
352 Ad R. P. La CGon Theologiam Moralem

Navarra, G& Gregorius Martinez: haæc ſententia eſt coäm-
munisan Scholis, hac eſt communior Theologornum Jen-
tentta, hæc eſt ſententia commuanit. Ex It alia Martinus
Bonacina E. Piſcopus,) Jacobus Raggius, & Angelus Boſ-
ſius: ita communiter .. heologi, ique ,„ ut ita dicam in-
hniti, ita omnes publici profeſſores Theelogiæ; denique
cx Germania Joannes Caramuel Epiſcopus: illa ſenten-
tia hodie eſt omnium. .
Fatebitur forſan aliquis ſententiam hanc in omnibus
Orbis Chriſtiani Academiis dominari; ſed'in eas à So-
cietatis Noſtræ Theologis introductam eſſe lamentabi-
tur. Quod etſi à quibuſdam iracundè, & atrociter ex-
Poſtulari (ſoleat, caret tamen omni probabili itatis ſpe-
cie, ac coloré; imè apertæ falſitatis convinci nullo ne-
gotio poteſt. Nam ut omittam antiquiores Epiſcopos,
& Doctores, qui primam opinionem manifeſtè tuentur,
& iſti non mediocriter favent: demonſtratum eſt ſupe-
rius, Franciſcum Victoriam, Bartholomæum Medinain,
Ludovicum Lopez, Bartholomæum Ledeſmam alioſque
doctiſſimos Thomiſtas, multò ante eam perſpicuè, &
acriter defendiſſe, quàm ab ullo noſtrorum eſſet propu-
gnata. Quamobrem Gabriel Vaſquez, qui inter primos
Societaris Jeſu Scriptores eam ſub finein ſuperioris ſæ-
culi amlexus eſt, ait in I. 2. diſp. 62. Cap. 4. num. 14.
in ſeholis mult antò communem fuiſſe. Quod ab eo ve-
rè afarmari non dubitabit, quiſquis recordabitur Micha-
elem Salonium, & Petrum Navarram anre Vaſquem
ſcripſiſſe hanc eſſe communem Theologorun, ſententiam.
Unde & Salonius eo loco, quem cap. 6. protuli contra
adverſæ opinionis defenſores hoc argumentum ad ho-
minem, ut appellant, deduxit. Eligenda eſt opinio, ut
volunt probabiltor: ſoed quod liceat ampleæltt probabilem
(dimiſsà probabiliori) . opinio probabilior; cum ha-
beat plures, & graviſſimoxs authores, & firmiora funda-
menta, quäm oppoſita, ut ex progreſiu hujus diſputatio-
nis conſtat; ergo &c.

Fracta

. e

D 1
Tmh
onltam
kkrſnen
pVei, S
un nuen
mWNenarn

AIh

Supplementum, ſive Acceſſiones. 3 53
Fracta eſt, opinor, procax, & inveresunda Montal-
tii calumnia: placet tamen ad eam magis, ac magis
obterendam paucis demonſtrare, adeo Socieratis noſtræ
proprium non fuiſſe, tucri e daabus opinionibus proba-
Viihn bilibus licitun eſſe minus tutam, & minus probabilem
ampletti; ut ipſi propemodum ſingulare fuerit, commu-

