Juxia di- in præcitatis Literis de Matrimonii De-
Wn ſ0 fenſore ſtatuimus; Nos enim eadem
re Mazri, omnia» Praſentium tenore, achhujuſ-
monii. modi Profeſlionum Defenſores expreſ⸗
se extendimus, & reſpectivé applica⸗
mus, & quoad iſtos pari modo locum
habere decernimus. Id ſolum peculia-
riter pro-Defenſore Profeſſionis in præ-
ſentibus ſtatuentes, ut ſcilicet quid-
Cujus - quid pro ipſius honorario, aut merce-
Penſiz ope de, ſive pro expenſis in defenſione cau-
ſiare e“ ſæ occurrentibus, eidem præſtandumn
deut, eſſe Judex prudenter arbitratus fuerit,
id omne ab illis exſolvi debeat, quibus
à Profeſſo renunciata fuesunt hona in
Religionis ingreſſu dimiſſa; ſi vero hi
non exiſrant, aut ſi Profeſſus nihil re-
nunciandum habuerit, ipſa Religio⸗
quatenus ex illis ſit, quæ temporalia bo-

nA

N

Kankn
kn
n
ule
(Wne
unniun
lune
bri,⸗
nere
un
um
an
ſr
CNn

unin

Canr
reſan .
l eat

.

nanu.

le,A

ent
Cant
nnhoon
Norlli

Supplementum, Eve Acceſſiones. 45 3

na poſſident, ad hujuſmodi ſolutiones
teneatur: Si autem nec adſint bona re-
nunciata, nec Ordo Regularis, de quo
agitur, quidquam poſſideat, tunc De-
fenſori Profeſſionis ſatisfiat ex pecuniis
Mulctarum illius Tribunalis, in quo
cauſa agitata fuerit, ſive alterius, pro-
ut in aliis prædictis Literis Noſtris de
Matrimonii Defenſore ſtatuimus-.
Latà demũ Sententià à Superiore Re Peſenſp-
gulari, & ab Ordinario Loci, ſi ea pro rit partes
validitate Profeſfionis pronunciata fue- e r
rit, neque Profeſſus appellationem in e „.
terponat, cauſam finitam eſſe non du- KHantiin.
bitatur. Si vero Profeſſas ad Judieem
ſecundæ inſtantiæ appellaverit, vel et-
iam ulterius eadem cauſa retractanda
fuerit; in omnibus hiſce judiciis volu-
mus ſimiliter Defenſorem Profeſſionis
ex Officio deputatum intervenire, eo-
dem prorſus modo, quo in citata Con-
ſtitutione decrevimus, Defenſorem
Matrimonii, in ſecunda & ulteriori in-

ſtantia, judieio ſemper adefle. Ac ſicu-
Idem à

ti præterea ſtatuimus, hujuſmodi De prima

fenſoris partes eſſe à Sententia Judiceis Jeutentie
. . . — dpro nulli-
Primæ inſtantiæ pro Matrimonii nulli- Ba, arg
tate latâ ad ulterioris inſtantiæ Judicem ſemper
provocare; & formam proſequencd ju- Deediste
. . . =. . . . . 606.
cdicium in ulterioribus hujuſmocdti in-
ftantiis præſcripſimus; ita porro volu-
mus, ut Defenſor Profeflionis à Senten-
tia

460 Ad K. P. La-Groix Theokpgiam Moralem.

tia in prima inſtantia pro nullitate Pros

feſſionis edita appellare omnino de-
beat; atque in ſeeunda ſeu ulteriori hu-
juſmodi cauſarum reviſione, eadem
omnia volumus obſervari, quæ pro
cauſis Matrimonialibus in eadem Con-
ſtitutione mandavimus.
Unicæ Quemadmodum denique legitimas
Sententiæ pœnas i bidem conſtituimus adverſus
e t,. eos, qui poſt unicam obtentam Sen-
feſſionis tentiam pro prioris Matrimonii nulli-
prolae tate, ſive pendente appellatione, ſive
renct. ea per incuriam aut fraudem. Defenſo-
zur. ris non interpoſità, auſi fuiſſent novas
Nuptias contrahere; atque decrevimus
nemini licere ad altera Vota tranſire,
niſi duæ ſaltem Sententiz conformes
pro nullitate prioris Matrimonii ema-
naverint; ita, fi quis in Ordine Kegula-
ri Profeflus, poſt unicam Sententiam
favore nullitatis Profeſſionis pronun-
ciatam, ſive pendente, ſive omifſsâà cul-
pabiliter appellatione, e Qlauſtris exi-
re, à Keligione diſcedere, quodquema-
gis eſt, Habitum Regularem abjicere
præſumpſerit; volumus, atque ſtatui-
mus, omnibus eum ponis atque cenſu-
ris à ſacris Canonibus, & à Conſtitutio-
nibus Apoſtolicis contra Apoſtatas la⸗=
tis atque ſaneitis, ſubjacere, & obno-
xium eſte; decernentes pariter, in hu-
juſmodi cauſis de Profeſſionis nullita-
te

tüi
mn)
ira

NN

Mlllt
n

urmun
wror

e

A
chei
nnen
reyten

. 4 1
. Supplementum, ſve Aecr⸗Monef. 461
e . te, liberum Profeſſo non eſſe à Religio-
ne migrare, niſi duas ſaltem obtinuerit
e Sententias conformes, quibus ab eo
ir, emiſſa Profeſſio nulla & irrita declara-
„A ta fuerit.
leen Et primæ quidem inſtantiæ Judices In ſeeun-
ſuper validitate Profeffionum, quæ in- da & ul-
fin tra quinquennium judicialiter impu- Mianeio.
e gnantur, ut fupra dictum eſt, Superior cauſæ de-
h. Regularis, ſimulque Ordinarius Loci homer
min, eſſe debent. Si vero eæxdem cauſæ in ſe- ia, 4“
eN cunda, aut ulteriori inſtantia ſint diſcu- Omina-
h, tiendæ, ſtatuimus, inhærentes antiquis "oτι
aquibuſdam ſæpe dictæ Congregationis Pea.
em Cardinalium Concilii Tridentini Inter- ⸗ur.
um pretum Decretis, quæ pariter tenore
tam Præſentium approbamus & confirma-
im mus, ut cauſæ hujuſmodi ad cos Judi-
leu ces devolvantur, ad quos de jure aliæ
Genn Omnes cauſæ Eccleſiaſticæ, poſt Sen- Aner Re-
rE tentiam Ordinarii ‚ in gradu appella- gularis
tionis reſpectivèe devolvuntur; ita ta- alerter
men, ut hi quoque Judices, ſicuti Or- H
dinarius in prima inſtantia una cum aſumen-
Superiore Regulari proceſſit, ſic & ipſi?u“s.
procedere & judicare debeant una cum
Superiore Regulari, non quidem illius
Monaſteriũ, in quo reclamans profeſſus
eſt, ſed alterius Monaſterii ejuſdem Or-
dinis in eorum Civitate aut Diœceſi exi-
ſtentis, vel, eo non extante, cum Supe-
E riore vicinioris Monaſteri ejuſdem pa-
riter

= a

EohAde

—

462 AdX. P. La-Croix Theologiam Moralem
. riter Ordinis, ſeu cum alia perſonaEc-
cleſiaſtica, cui, juxta Ppræmiſſa, Supe-
rior ille ad quem pertinet, ſuas vices ad
hunceffectum delegaverit. Si autem
e hujuſmodi cauſæ in ſecunda, aut ulte-
ds casſa riori inſtantia ad Sedem Apoſtolicam
aalet devolvantur, & à prædicta Congrega-
Sÿα tione Concilii, ſive ab altera ſuper Con-
Apoſtoli- ſultationibus Epiſcoporum, & Regu- gnnt
am. larium, aut denique ab Auditorio Ro- Anmn
tæ, ut reſpective aſſolet, diſcutiendæ Perni
fuerint; nullus erit locus ad judican- aunn
dum Superiori Regulari; qui neque ey-
tunc ad ferendam Sententiam admitti- à N
tur, cùm ab eadem Congregatione Mioni
Concili, juxta relatum ſaperius Urba- muin
ni Prædeceſſoris Decretum, examinan- Alennl
da fuerit, etiam intra quinquennium, n atk
validitas Profeſſionis ex eo capite im: allk
pugnatæ, quod facta fuiſſe afſeratur in
Monaſterio aut Cœnobio Keligioſi 5
Tyronibus inſtituendis minimè addi-
cto. .
Hactenus de judiciis ſuper nullitate
Profeſſionis, quæ intra quinquennium
à die ipſius Profeſſionis emiſſæ introdu-
cuntur; de quibus hoc etiam declaran-
do decernimus, ut quæcunque in ſupe-
rioribus ſtatuta ſunt, ea omnia locum Af;
habere & obſervari debeant etiam in vyal
Berns Curia S. R. E. Cardinalis, Noſtri & Ko- cg
tecum a. Mani Pontificis pro tempore in e rnn
ejuſ-

gülen

r
lndh
njeumm
ntenun
Neheir
tunn

Supplementum, ſve Acceſſoner. 46

ejuſque Diſtrictu Vicarii in Spirituali- Zem er-

„ 11, . 4 iam in
bus Generalis; quoties hujuſmodi cau. Tiipanali

ſas intra idem quinquennium in ipſius Rev. Car-
Tribunali Ordinario judicandas eſſe dinalis
contingat. Jam vero videndum eſt de Uroz,
ejuſdem generis cauſis, quæ, poſt ela-
pfum quinquennium hujuſmodi, in
judicium adducuntur.
Porro cuùm ſancta Tridentina Syno- Poſt guin-
dus, poſt quinque annos ab emiſſa Pro- ꝗueunium
ſeſſione tranſactos, omnem aditum ad oni
reclamandum Profefſſis intercluſum eſ- adverſus
ſe ſanxiſſet, per ea aperta verba ſuperius Frafeſſo-
relata: Non audiatur, niſe intra guin- g
quennium à die Profeſſienis; adeo in-
hærendum hujuſmodi ſanctionis literæz
duxerunt Majores Neſtri, ut ſub piæ
mem. Prædeceſſore Noſtro Gregorio

Papa XIII. decretum fuernit, ac veluti

pro regula ſtatutum, nullius cauſæ in-
troductionem ſuper nullitate Profeſlio-
nis, elapſo quinquennio, admittendam
eſſe; etiamſi Profeſo per vim & me-
tum facta diceretur, atque probari vel-
let hujuſmodi vim & metum toto quin-
quennii tempore permanfiſſe. Verba
Decreti die 5. Martii anni 15 98. editi,
quæ habentur Decretorum Congregatio-
tis Concilii Zeno 9⸗fol.s hæc ſunt: Gre-
gorivss AIIIL. ex Sententie Congregatior
nis Concilii dectaravit, os, aεααer Vins
& metusn ſe Keligionesn profeſſos Præ-
tende-

464 Ad R. P. Lä Croix Theologiam Morulem

tenderent, niſi intra quinquennium ne-
clamawerint, eo elapſo, non eſſe audien-

dos, tametſi allegarent, vim & metum

ſemper duraſſe.

Induétum At vero procedentibus temporibus,

poſtea re- non ſine juſtis gravibuſque cauſis, ut

micus plane perſuaſum habemus, inductum
tioni,: in fuit, ut admitterentur inſtantiæ pro re-
integrum. ſtitutione in integrum aaverſus lapſum
quinquenet. . ..
4 le 4. De quibus tamen judicium facere ad
poſtolica Apoſtolicam Sedem ſemper privativè
Sede con- Pertinuit, ſive ex parte Profeſſi, ſive
cedendum ex parte Religionis inſtantiæ hu juſmo-

di proponerentur, ac licet ipſa recla-

matio ob impedimentum per totum
quinquennium perſeverans dilata fuiſ-
ſe diceretur. Hoc enim remedium re-
ſtitutionis in integrum, extraordina-
rium in jure vocatur, cujus concedendi
facultas Judicibus inferioribus compe-
tere nequit, non obſtante quâcunque
contrarià conſuetudine, etiam imme-
morabili, aut quolibet aſſerto privile-
gio; ut patet ex compluribus in ean-
dem ſententiam Decretis ejuſdem Con-

gregationis Tridentini Concilii Inter-

pretis, quæ recenfita fuerunt in Decre-
to edito die 24. Septembris anni 1740.
in cauſa Sicula Reſtitutionis in inte-
grum, quod à Nobiſmetipfis die 28 ejuſ-
dem menſis & anni approbatum & con-
firma-

7

AAnnd
aponmn
uro

atrlerc
Ueiom
e
ulntn
fnichenn
un
un,
inmnn e
M,
Cn e
hn,
Gngtu
Aue
Uren
ei
daneh
Gegun
ntn
Aliee
e⸗
ejer)

7

Mian.
Sugntemeltum, Ene Aeteſiaket. 4 65
en firmatum fuit, quodque iterum præ-
ſentium tenore approbamus & confir-
mamus; reſervato Nohis & Succeſſori-
bus Noſtris Romanis Pontificibus) jure 1, ode
. concedendi Ordinariis & Superioribus men Ju-
eas Localibus, in quibuſdam peculiaribus dicibus
nid caſibus, facultatem examinandi etiam e
unm, cauſas reſtitutionis in integrum, ac ſu- quando
a“ per ipſis pronunciandi, antequam ad dice 7⸗
ſententiam ferendam ſuper Profeſſionis Sart
validitate aut nullitate deveniant; ut
non ſemel ex Apoſtolicæ Sedis diſpen-
ſatione factum fuiſſe non ignoramus.
Hujus autem judicii methodus di-
iu verſa quon dam fuit ab ea, quæ in præ-
mun, ſenti obſervatur. Antiquis enim tem- Anrigee
Au Poribus, viſa probabili ratione, ſeu fu praxi,
emlim mo, ut ajunt, cauſarum reſtitutionis «onceden-
n in integrum, ea ab Apoſtolica Sede Nik-
u concedebatur, nimirum facultas in. integrum.
une dulgebatur reclamantibus adverſus
uN Profeſſionem, ut, licet elapſum eſſet
nm quinquennium, nihilominus de illius
nullitate coram Judicibus competenti-
bus actionem promovere poſſent; Pro
cujus judicii inſtructione deinceps? 4
Superiore Regulari, & ab Ordinario
Loci legitimus conficiebatur Proceſſus,
un me atque ſententia ſuper validitate, aut
ging nullitate ferebatur. Quæ ſanè metho-
ul dus, ſi hoc etiam tempore in uſu eſſet,
oporteret Nos eorum præcipue, quæ
d Aa P. La-Cyta Theol. Sappt. 6G g ad

“
1 Ne

un

1

45 6 Ad X. P. La-Croix Theologiam Moralen
ad hujuſmodi judicium conſequentia
ſunt, rationem habere; ac providere,
ne unius tantum ſententiæ vigore Pro-
Ea nune feſlliones Kegulares diſſolverentur. Sed
non conce- alius hodierno tempore eſt ordeo, qui
diturni: in præfatis Congregationibus, ſeu Tri-

& erami- ſtitutione in integrum adverſus laplſum

de eanſer quinquennuũ, obſervatur; Nam priuſ-
quam ſuper eo quidquam decernatur,
committitur Ordinario Loci & Supe-
riori Regulari, ut Procefſum confici-=
ant; eoque demum tranſmiſſo, propo-
nitur dubium ſuper conceflione reſti-
tutionis in integrum, idque non minus

„

Wwa

aunol

Ho

an
el

1
ℳ

nnnl

Gewen
mennt

accuraté ac ſeverè examinatur, ac ſi agr

dubium propoſitum eſſet ſuper ipſa va-
Iiditate, aut nullitate Profeflionis. i
autem petita in integrum reſtitutio con-

cedatur, unc Ordinario & Superiori

Locali committitur, ut ſententiam pro-
ferant ſuper controverſa Profeſſionis

deutettiæ validitate. Secd quamvis in hujuſmodi
Judicum

Opryging. Commiſſionibus plena ipfis relinqua-

riorum tur facultas judicandi ſive pro validita-

plerum- te, ſive pro nullitate Profeſſionis, pro-

ue col⸗ „ 2 „ . . .
Zemer ut ipſis juſtum viſum fuerit; uſu tamen

Iuut judi- cCompertum eſt, quòd, cùm iidem ſatis
o Nede- noverint, quam dilhgenti & gravi judi-
ae in ime- C1O apucl Sedem Apoſtolicam diſculæ
gram. fuerint cauſæ, propter quas reſtitutio
in integrum conceila fuit; viſo dunta-
xat

ünnn

N

S
ofun

Une,

unrech
Iluimnin
Arlun
li
Cponnx
1 nr
2,r

u 4
eir
r,
Nene
Nete
ke,f
Ullkn
in H
lin onin
latmn

Eilri

—,—

Supplementum, ſive Aoöëceſſiones. 467

gat hujuſmodi conceſſionis reſeripto,
nec ulteriori inſtituto examine, ad fe-
rendam pro nullitate Profeſſionis ſen-
tentiam, ut plurimum fine dubitatione
procedunt.
Accuratum hujuſmodi examen cau-
ſarum reſtitutionis in integrum apud
Romanæ Quriæ Judices in more poſi-
tum, non modo non immutare inten-
dimus, verum etiam approbatione No-
ſtrà ſingulis, ad quos pertinet, magno-
pere commendatum, ab ipfis in poſte-

rum obſervari volumus ac jubemus;

hoc tamen addito, ut in Commiſſioni- Defenſor

bus, quæ diriguntur Superioribus Re- ,ige-
. . 5 4 —
gularibus & Ordinaris Locorum pro , H
Cconficiendis Proceflibus, iiſdem ſub zam confe-

. —— .Z CtioniPro-
U1 U njung ut
pœna nullitatis actuum injungatur, iſium

in omnibus procedere debeant cum in ge cauſis

terventu Defenſoris Profeſlionis; ad reſtitutio-

nis in in -

quem nimirum pertinebit Interroga .
P tegrum;

toria dare, juxta quæ examinari debe
Bunt Teſtes, aliaque ad officium ſibi
impoſitum pertinentia diligentiffime
ræſtare. Item volumus, ut in ipſa pro- Quam er-
poſitione dubii ſuper conceſſione reſti- amini lau-
tutionis in integrum, tam in præfatis S ſan.
Cardinalium Congregationibus, Con Sam Se-
cilii Fridentini interpretationi, & Epi dem.
ſcoporum ac Regularium conſultatio-
nibus præpoſitis, quam in Auduorio
Rotæ, aut in quacunque Congregatio-
4 Cg 2 ne

462 Ad R. P. La-Croix Theologiam Maralem.

ne peculiariter forſan deputata, ſub ſi-
mili nullitatis pœna, Defenſor Profeſ-
ſionis, ab eo, qui Tribunalis caput eſt,
deputatus, expenſis eorum, de quibus
ſupra, ſemper & in omnibus actibus in
judicio ſtare debeat; neque ſolum in
prima hujuſmodi dubii propoſitione,
ſed etiam in ulterioribus, quatenus re-
clamans in prima rejectus, ad novam

Examen audientiam admittatur. Denique, ut

ee pro fruendo beneficio reſtitutionis in
requiri- Integrum, unica favorabilis reſolutio
iur, aute- nequaquam ſufficiat, niſi ea per ſecun-
Fan- dam conformem, iterato cauſæ exami-
& Jupe- ne, auditoque ſemper Defenſore Pro-
rior Ho- feſſionis, confirmata fuerit; quemad-
S modum in altera Conſtitutione Noſtra,
præſentis initio allegatâ, de cauſis ſu-
per nullitate Matrimonii conſtituimus;
Nos enim præſentium tenore decerni-
mus;, ac ſub pœnis adverſus Apoſtatas
ſancitis diſtricte prohibemus, ne quis
ſub elypeo unicæ reſolutionis pro con-
ceſſione reſtitutionis in integrum ob-
„ tentæ, Keligioſis Clauſtris migrare,
Darna multoque minus Habitum Regularem
in Reli- deponere audeat, ſeu præſumat: cùm

gione ma- ad prædictas pœnas declinandas, & al-

nere de-

eat. tera reſolutio ſuper reſtitutione in inte-

grum priori conſentanea, & ſententia
ſuper nullitate Profeflionis à Superiore
Regulari, & ab Ordinario ferenda, ex-
pectari

7

fn⸗

6Connn

nl

rN,
dcn,
. 4
un,, J
A
Nov
ln
Mme
unmo
emcon
VWInen
lonzerd

.

ſgurken

re ann
Züllikti

bner,

1Wnn
Wnnn
Aeni,
Aelor
Ponna⸗
lynh
1ekenn
D

Inien
ein
Ma

1 ch Sapplementum, ſive Acceſſiones. 469
Nr pectari omnino debeant; nec niſi per
Khujuſmodi ſententiam, à prædictis Ju-
dicibus, præviis duabus reſolutionibus
u Pro conceffſione réſtitutionis in inte-
mehs grum, legitimè latam, Judicium ab-
nhnlin ſolutum cenſeri queat.
uæ omnia, ſi ita obſervahuntur, ut Præmiſ-
à Nobis conſtituta ſunt, utque omni. ſrum ob-
bus, ad quos pertinet, ac pertinebit in cdanr
poſterum, ſedulo obſervanda & implen zur emni-
da à Nobis præſcribuntur, & enixè in- ee H
culcantur; profecto non dubitamus, 44sr,
quin multo rariores in poſterum futu-
ræ ſint inſtantiæ & contentiones eorum,
qui vel intra quinquennium à die Pro-
feſſionis emiſſæ, vel etiam eo elapſo, ſu-
ſceptum Religioſæ vitæ Inſtitutum re-
linquere adnitantur. Ad hoc autem 4. Supe-
certius obtinendum magnoperé contu-ioribus
lerit, ſi à Superioribus quoque Regula Rka, i-
. . . bus obſer-
rium Ordinum in Novitiorum admiſ vantia Ca-
ſionibus ea obſervabuntur, quæ & in nonum,
eorum Conſtitutionibus, & in Decre- angn.
tis fel. recordat. Clementis Papæ VIII. & Regu-
Prædeceſſoris Noſtri ſtatuta ſunt, quæ- Iarum.
que omnia ab ipſis pleniſſimè obſervari
& impleri, Nos pariter ipſis præcipimus
msh ac jubemus; tum etiam, ſi ipſi minus fa-
naen cile conſenſum ſuum præhebunt, ut
A admittantur ad Profeſſionem Tyrones,
ih ſive qui ætatem quidem à Concilio præ-
N ſcriptam compleverint, at non ad eam

N, 1
himne
Dlbrelhe⸗
uerſean

läünke
furaeſet
Ealt
ſ

.
Clitue

47e Ad R. P. La-Croix Theologiam Moralem
pertigerint, quæ à Conſtitutionibus
Ordinis ſtatuta eſt; ſive illi, qui licet
annum Novitiatũs expleverint ad nor-
mam Concilii, adhuc tamen ulterius
in eo manere deberent, juxta præſeri.
ptum ſuarum peculiarium Conſtituti-
onum; multoque magis i, qui nec per N
integrum annum, ſed per octo, aut ſex
menies duntaxat Tyrocinium poſue- 6 u
runt; ac demum ſi ipſi Superiores haud
ſe interponent, neque curabunt, ut ai
Profeſſi ante legitimam ætatem ad Or- Aatlhhe⸗
dines ſacros promoveantur. Quæcun- Nord
que enim ſive in ſacris Canonibus, aut Nelnts
Pontificiis Conſtitutionibus, ſive in pe- muni
culiaribus Ordinum ſtatutis, circa præ- mnnde
miſſa provide conſtituta ſunt, nonpa-
rum habent momenti ad religioſam
vocationem in hominum cordibus ſta-
biliendam, & ad cohibendam verſati-
lem animorum mobilitatem, quæ, ut
plurimum aut ſola, aut potiſſima cau-
ſa eſt, quà Profeſſi adducuntur, ut vota,
quibus obſtricti ſunt, irrita declarari unlre
cupiant. Neque vero Apoſtolica Se-
des ullas unquam diſpenſationes in
præmiſſis concedere conſuevit, niſipræ-
vio aſſenſu, aut etiam accedentibus pre-
cibus Superiorum Regularium, qui-
brus nempe æquum & neceſfſarium eſt
fidem adhiberi in expofitione cauſa-

rum, quas urgere aſſerunt pro conce-
. genclis

mnuk
c
un
D int
ſiu
de ere n
ſlean,
ln 1

Urt N
unCnt

bune,
ily Art

le

fronuug.

Unchrn, 1

„

2r.

D
ln n
A riene
ortre

nOu,

tre
un

6

en Ee .

Supplementum, Rve Acceſſiones. 471

dendis diſpenſationibus, quæ petuntur.
Illud autem nullo modo ferri, aut pro- .
bari poteſt, quod tamen apud pleroſ Kahutonis
que invaluiſſe conſtat, ut ſeilicet recla- & Pro-
mantibus adverſus Profeffionem ſive SRian
intra quinquennium, five poſt ejus de. nem ⸗
curſum, Superiores ipſi contradictores aeſerant.
ſe ſe non exhibeant, aut etiam aperté
ſuffragentur; ex falſa nimirum opinio-
ne, quòd Religioſorum Virorum to-
cietate indignus cenſendus ſit, quicun-
que ah ea diſcedere exoptat; quotque
ex inutili Monacho, utilis fortaſſe Cle-

ricus Sæcularis exiſtere poſſit. Nun-

quam enim licitum eſt juſtitiam deſe-
rere aut prodere, quæ jubet omni ratio-
ne ſuſtineri actum adeo ſolemnem, &
naturâ ſuâ irrevocabilem, in quo per-
ſciendo, una cum Profeſſo, ipſa quo-
que Keligio intervenit.
Ad prædictum finem præterea quàm Epiſtopi
maximè proderit, ſi & Eccleſiaſtici Præ- rocedant
ſules. & Judices, debitas officii ſui par: erenees
tes explere non prætermittent. Eccle- vim &
ſiarum quidem Præſules, ſi anathemati wetum.
ſubjeclos declarabunt omnes & ſingu-
los, cuſuſcunque qualitatis, conditio-
nis, & dignitatis fuerint, qui Virgines=
aut Viduas, ſeu alias quaſcunque Mu-
lieres invitas, præterquam in caſibus
in jure expreſſis, coëgerint ad ingredi-
endum Monaſterium, vel ad ſuſcipien-
Eg 4 dum

472 Ad K. P. La-Croix Theologiam Moralem.

dum Habitum cujuſcunque Religio-
nis, vel ad emittendam Profeſſionem;
Juxta ſanctionem ſacræ Tridentinæ Sy.
nodi ſeſſ. 25. cap. 15. de Regular., ubi et-
iam pares cenſuræ ſtatuuntur adverſus
eos, qui in hujuſmodi factis conſilium,

auxilium, vel favorem dederint; ac fi α

omnes ſimiliter, quotquot auſi fuerint

Iudices
orania oο.
pendant
aud norm
Juris.

compellere viros ad ingrediendam Re-
ligionem, & ad Vota profitenda, ju-
ſtis gravibuſque pœnis afficient. Judi-
ces vero, ſi, falſo ante omnia depoſito
Præjudicio, quo nonnulli arbitrantur
latiſſimam viam, quoad fieri poteſt,
aperiendam eſſe iis, qui inde migrare
cupiunt, ubi invito animo commoran-
tur, ad exactam juſtitiæ lancem expen-
dent, & numerum, & qualitatem Te-
ſtium, qui ad comprobandam nullita-
tem Profefſionis inducuntur; & vim
majorem à minori, metum gravem à
levi, debilem à conſtantiori ſexu, inter-
cluſam à permiſſa reclamandi facultate
diſcernent; aliaſque omnes circumſtan.
tias ſedulo animadvertent, quæ in hoc
toto rerum genere ab Authoribus con-
ſiderari ſolent.
Itaque prædictis omnibus & ſingulis
graviſſime denunciamus, diſtricteque
Præcipimus, ut in cunctis, quæ ad eo-
rum officia pertinent, à juſtitiæ trami-

te, & à præicriptis ſibi legibus ne mini-

mum

1¹

Padl
6nnr.
Wn Ee
I Cnin
Dhre
Kcrnid
wt,
I
11
ltti
iunir
meron
uKtun
DNüri E

en al

Uhrn
her
lih
rarll

ne
S Sapplementum, ſive Acceſſionest. 473

n mum quidem diſcedant; ac memine-
drli rint, omnium, quæcunque geſſerint,

n ſeveriſſimam ſibi rationem tum apud
wunri, Divinum Judicem, tum apud homines
i reddendam fore. Nos vero, ſi Deo pla- Oe variis
nanſi cuerit, valetudinem Nobis cum vita 7uaſtioni-

bus in hae
ſervare, non parum operæ conferre in- maeria

gutin tendimus, quo planius atque facilius de occurren-
unte cauſis hujus generis ab ipfis in poſte- au, erz-
itl. rum judicari valeat. Siquidem Nobis tuetur.
un propoſitum eſt cum conſilio delecto-
un rum Virorum in Theologica & Cano-
uuIm nica facultate præſtantium „ nonnullas
Mtän quæſtiones accuratè examinare, ac di-
As rimere, quæ variis Scriptorum opinio-
W᷑/Hᷣ nibus jactatæ, & varias ſpecies induen-
eeo tes, juxta diverſas occurrentium ca-
Mun ſuum circumſtantias, ancipites atque
unnl ſolicitos detinere ſolent Judicantium
4 animos; ut Nobiſmetipſis in minoribus
olim conſtitutis non ſemel eveniſſe me-
minimus, cùm pro munere Secretarii
præfatæ Congregationis Cardinalium
Concilii Tridentini Interpretum, hu-
juſmodi cauſas ad regulam Juris exi-
gendas præ manibus haberemus. Ejuſ-
modi ſunt, exempli causà, quæſtiones:
ig Utrum Profeſſio quamvis initio nulla
Imd fuerit, per ſubſequentes tamen actus
convalidetur; quinam ſint actus, ex qui-
bus hujuſmodi convalidatio, ſeu rati-
fiatio inducatur; & quid momenti ha-
. Gg 5 beat

lnn, 1

474 Ad R. P. Ea-Croix Theologiam Ioralem,

beat ad hunc effectum ſuſceptio ſacro⸗
rum Ordinum ad titulum Religioſz paluu-
pertatis. Præterea, ſi quis fortante le-
gitimam ætatem ignorans Profeſſionem
emiſerit, & in ea ignorantia Per plures
annos in Keligione permanſerit, ſeque
validè Profefſtim exiſtimans, ea omnia,

quæ Profeſtoram ſunt, una cum Sociis

Præſciterit, an hic deinqe intelligens
quâ ætate Vota emiſerit, non obſtan-
tihus actibhus veri Profe ià ſe geſtis, adæ
huc præfatæg ignorantiæ præſidio., acti⸗

onem habeat ach reclamandum adver-

ſus Profeſſionem à ſe fackam; an vero,

talis ignorantia nihil eidem ſuffragetur.
quo minus Profeſtionem imtio nullam
per ſubſequentes actus ratam habuiſſe
cenſeatur. Iteam, an Profeffus, qui in
Profeſſion's actu impedimentumali-
quod, ſive deſectum, occultavit, de
quo interrogatus fuit, addita declara-
tione ad formam Conftitutionum,
quod ſeilicet Keligio ipſum cum hujuſ-
mocli defectwaut impedimento forſan
Occultato admittere non intendebat; an;
inquam, talis Profeſfas, qui Religioni
dolum ſtruxit, euſmodi commodum
ex propria fraude deſumere poſſit, ut
validitatem ſuæ Profeſlionis ex eo capi-
te impugnare valeat. Denique, an ub-
lam vim habere debeat in foro exter-

HOad ſaadendam Jucdtici nulli tatemPro-
V feſſio⸗

lne
i,Nun
enſent

Cnci
hne

1n 4 Supplementum, ſve Acceſſionet. 475
feſſionĩs 5 quod reclamantes Profeſſi aſ⸗
atne⸗ ſerere ſepè non dubitant, ſe in proferen- .
nls dis Religioſis Votis, mentem ſervaſſe

Na alienam propoſito ſe obligandi. Hæc
AHHE omnia, aliaque ſimiia in hujuſmodt
e,H judiciis frequenter occurrentia, & in
e, utramque partem hactenpus difputata,
tum Noſtro, tum aliorum, quos; ut ſu-
pra diximus, in conſilium advocaturi
ſumus, diligenti ſtudio, Deo adjuvante,
explanare deliberavimus.
Interim præſentes Literas, cum om- Clauſula
nibus & ſingulis in ipſis decretis atque nobebe-
ſtatutis, firmas, validas & efficaces ex- ſeaguß
iſtere ac perpetuò fore, ſuoſque plena- Lierori
rios & integros effectus ſortiri & obtine- Kerztee:
re, ac ab illis, ad quos ſpectat, & pre vamia.
tempore quandocunque ſpectabit, in
omnibus & per omnia pleniſſimè & in-
violabiliter obſervari volumus & de-
cernimus. Sicque & non aliter per
quoſcunque Judices Ordinarios, & Der.
legatos, etiam cauſarum Palati Apo-
ſtolici Auditores, prædictaſque 8. KR.
E. Cardinalium Congregationes Gene-
WNErales & Particulares, alioſque ejuſdem
mndrnrn. J. R. EK. Cardinales, etiam de Latere
ephi Legatos, & Sanctæ Sedis Nuncios, ali-
oſve quoslibet quâcunque præeminen-

A

eere 1
Denagen tia, authoritate & poteſtate fungentes
nſo & functuros, ſublatà eis, & eorum cut-
ſolln libet, quavis aliter judicandi & inter-

pretand

2

476 Ad K. P. La-GEroix Theologiam Moralem

Quibuſ-

retandi facultate, ubique judicari &
definire dehere; ac nullum irritum, &
inane, ſi ſecus ſuper his à quoquam quàâ-
vis authoritate ſcienter vel ignoranter
contigerit attentari.
Non obſtantibus, tam cauſarum

cunque in forſan ad hunc diem introductarum

contra-

rium non Pendentiâ, quas quidem cauſas, in

obſtanti-
bus.

quibuſcunque ſtatibus & terminis de
præſenti reperiantur, juxta ſuperius

præſcripta omasino tractari, judicari, &

definiri debere expreſsè decernimus;
quam Noſtra & Cancellariæ Apoſtolicæ
Regula de Jure quæfito non tollendo,
aliiſque Apoſtolicis, ac in Univerſali-
bus, Provincialibus, & Synodalibus
Conciliis editis, generalibus vel ſpe-
cialibus Conſtitutionibus, & Ordina-
tionibus, Decretis quoque, & Reſolu-

tionibus à præfatis Cardinalium Con-

gregationibus, ſive ab Auditorio Ko-
tæ pPrædicto, aut aliis quibuſcunque

Juicibus, & Tribunalibus, alias for-

fan, & aliter factis, conditis, & emana-
tis; nec non quibuſvis etiam juramen-
to, confirmatione Apoſtolicàâ, vel qua-
vis firmitate alià roboratis Statutis, Pri-

vilegiis, Exemptionibus, & Indultis,

etiam in corpore juris clauſis, aut Li-

teris Apoſtolicis quibuſvis Perſonis-

Collegiis, Locis, Ordinibus, etiam Mi-

litaribus, Congregationibus, Societati-

bus,

unlrl
ühn
tlhen
Epmkun
S
ommb
oUcnt
mtum
untnunt
YUnnnten
num
ngtn
wäliet
, S
yhin
Uumekec
t/
Gob
u

2

6 Supplementum, ſive Acceſſiones. 477
. . . . . .
lil bus, & Inſtitutis, etiam Societatis Jefu,

ien 4 & §. Joannis Hieroſolymitani aliiſve
N quibuslibet ſpecificà & individuàâ men-
tione dignis, etiam ſub quibuſcunque
verborum tenoribus & formis, & cum
1n n quibuſvis etiam clauſulis & decretis,
udu etiam derogatoriarum derogatoriis, &
ale, irritantibus in genere, vel in ſpecie,
md etiam motu ſimili, & de Apoſtolicæ
ueig poteſtatis plenitudine, ſeu conſiſtoria-
E liter, ac alias quomodolibet in contra-
m rium præmiſſorum conceſſis ac pluries
confirmatis, approbatis, & innovatis.
Quibus omnibus & ſingulis, etiamſi
ld Pro illorum ſufficienti derogatione de
Gd illis, eorumque totis tenoribus ſpecia-
u lis, ſpecifica, & individua mentio, ſeu
ICe quævis alia expreſſio ad id ſervanda fo-
vEr, ret, illorum tenores, formas, cauſas,
Iur S oOccaſiones præſentibus pro plenèe &
l ſufficienter expreſſis, & exactiſſimè
m ſervatis & ſpecificatis reſpectivè haben-
up tes, illis alias in ſuo robore permanſu-
lm ris, hac Vice duntaxat, & ad præmiſ-
enur ſorum eflectum, pleniſſimè & ampliſ-
int ſimè motu pari derogamus, & deroga-
tum eſſe volumus, cæteriſque contrariis
quibuſcunque. =
Volumus inſuper, & eâdem Autho- Pullioa-
ritate prædictà mandamus, ut eædem tionipræ.
Præſentes, & in eis contenta quæcun- LBonſßzinu.
que ad omnium notitiam facilius dedu- nionis in
can- Urbe eri.

478
buitur vis vantur, nec quiſquam de eis ignoran-

perſonalis
intimati-
onis om-
nibus

factæ.

Tran-
ſumptis
Eidem
præſtari

ſancitur.

Canctio
pœnalis.

Ad R. P. La-Croix Theologiam Moralem

tiam prætendere valeat, ipſas Pralen-
tes, ſeu earam tranſumpta, ad valvas

Eccleſiæ S. Joaanis in Laterano, & Ba-

ſilicæ Principis Apoſtolorum de Urbe,
nec non Cancellariæ Apoſtoliecæ, Qu-

riæque Generalis Innocentianæ in Mon-

te Citatorio, & in Acie Campi Floræ
pPer aliquem ex Curſoribus Noſtris, ut
moris eſt, publicari, & affigi, ſicque
pPublicatas & affixas, omnes, & ſingulos,
quos concernunt, ſeu concernent in
futurum, perinde afficere & arctare, ac
ſi umicuique illorum perſonaliter inti-
matæ, & notificatæ fuiſſent.
Utque earundem præſentium tran-

ſumptis, ſeu exemplis, etiam impreſ-

ſis, manu alicujus Notarii publici ſub⸗
ſcriptis, ac ſigillo Perſonæ in Eccleſia-
ſtica Dignitate conſtitutæ munitis, ea-
dem prorſus fides tam in judicio, quàm
extra illud ubique locorum habeatur,
quæ ipfis præſentibus haberetur, ſi fo-
rent exhibitæ, vel oſtentæ.
Nulli ergo omnino hominum liceat
paginam hanc Noſtrarum Confirmati-
onis, Approbationis, Voluntatis, Man-
datorum, Statutorum, Decretorum,
& Declarationum infringere, vel ei
auſu temerario contraire. Sl quis au-
tem hoqattentare præſumpſerit, indig-

nationem Omnipote uatis Dei, & Beato-

riI“

e togten
en

SS

8

N 1, 8
lenn
Mund,
Moler,
nmn

Supplewmentum, ſve Acceſtones. 479
fum Petri & Pauli Apoſtolorum ejus,
ſe noverit ncurſurum.
Datum Romæ apud S. Mariam Ma- Dar Pon-
jorem Anno Incarnationis Dominicæ eut⸗
I7AS. quarto Nonas Martii, Pontifica- die 4.
tus Noſtri Anno octavo. Martii
D. Cardinalis Paſſioneus. 1748.

J. Datarius.

de Curia J. C. Boſchi. ,

T B. Eugenius.

Loco † Plumbi.

Regiſtrata n Secretaria Brevium,

Anno, Nativitate Domini Motkri ES
CHRISDYI14 3. Indidtione 11. die
ero 17. Manti, Pontiftcattis autenn
Sandkt imi n Chriſzo Patris, & D.
MN. D. BE WEDCTI Dwind Provi-
dentia PAPA. TLil, Anno Odtavo,
Nupradidta Conſtittitio aßva, & pur-
licaru fieit net valdas Baſelica Late-
ranenſis, & Peincipis Apoſhtolorum,
& Canceklanic Apoßtolice, C. Arric ett
Generalis in Monte Citatorio, & in
Acie Cawipi Forz ac in aliis locis ſoli-
tis, & conſuctis Urbis per me Eran-
ciſeum Romolatiuin Apoßt. Cunſ.

.

Horatius Mugnaimi Mag. Carſ.
Lib.

48 8 Ad K. P. La-Croix Theologiam Moralem

Lib. 4. n. 5 8 3. digniore etiam peccat mortaliter (1)
(T) Idipſum docet Einin. Lambert. T. I. Edict. P.76.
ex Deciſione Rotæ Romanæ in ana Camerin. Beneſi-
eiatus 2. Julii 1708.
Lib. 4. num. 597. & exemplaris vita doctrinæ (1)
(1) Ur conſtat ex Relolutionibus Sacræ Congreg. in
Abellinenſ. Concurſus 28. Februar. 1711. & in Monopo-
litana Concurſus 1 3. Maji 1713. quas habes citatas in
expoſitione Micienſis Concurſus, L. 8. Theſauri Reſolut.
P. II7.
Lib. 4. n. 60 5. & alii cum Leur. p. I. q. 2 10. (1)
(1) Atque idipſum decrevit Sacra Congreg. in Pla-
centina 26. Aug. ann. 162 8. & in Ivullius 1 3. Jan. I 673 5.
& in Pampilonenſi 1. & 22. Sept. 166 8. & in Cajetanæ
19. Nov. 1684- & in Legionenſi 15. Dec. 1725. T. 3.
Reſolur. p. 250. & ſeqq.
Lib. 4. n. 610. 17. ſine concurſu conferre, cui vo-
luerit/Gonz. Corr. (1)
(1) Etiam omittitur concurſus, ſi Parochiales Ec-
cleſiæ Capitulo, Collegio, vel Monaſterio alicui fue-
rint ſubjectivè, tam ſcilicet quoad temporalia, quàâm
quoad ſpiritualia incorporatæ; tunc enim ad earum re-
gimen „ & curam, Pprævio duntaxat examine, & ap-
probatione Epiſcopi deputantur Vicarii perpetui juxta
Conſtitutionem 47. S. Pii V. §. 4. & Reſolutiones Sa-
cræ Congreg. in Burgi S. Sepulchri 15. Novembris
1601. in Venſionenſi 2 2, Auguſti 16 37. & in Gandavenſi
7. Februarii 164 3. citatas L. 8 Theſ. Reſolut. p. 34.
Contra verèò per concurſum conferentur, ſi Capitulo,
Collegio, vel Monaſterio quoad temporalia tantùmuni-

tæ fuetint, veluti de jurepatronatũs Eccleſiaſtico. Garz.

Barboſa, Ventrigl. in prax part. 2. adnot. 5. §. 2. n. 2.
,„
& ſeqq. .
Lib. 4. . 6I 2. expectari poteſt ad aliquot dies (x)
4 bee . .
(1) Aliquo nimirum interjecto impedimento, aut
juſtà concurrente causâ, ut notat Emin. Cavalchinus
. in

ſ

el

C

Supplementum, ſve Aceeſioner. 48 7

len in expoſitione cauſæ Capuanæ Concurſus T. 9. Reſol.
„ν CSacr. Congreg. p. 141. & colligitur ex ejuſdem Sacræ
Congreg. Reſolutione edita in Portugall. Paroch. 30.
Martii 1737. T. 8. p. 3 5. &in eadem Capuana T. 9.
p. 143. Cæterum ſi nullum objiciatur impedimentum,
nec ulla juſta prorogationis cauſa ſubſit, concurſus ve-
rò non habeatur intra 20. dierum terminum in Con-
ſtitutione S. Pii V. in conferenadis præfinitum, Parochia-
lium Eccleſiarum collationem ad Apoſtolicam Sedem
devolvi docent communiter Ventrigl in praxi For. Eccl.
p. 2. a dn. 5§. S§. 2. n. 4. Antonell. de regim. Eccl. lib. 3. c. 6.
n. I 8. Card. de Luca de Jurepatron. diſc. 6. z. 4. & ipſi
Bullæ Pianæ conformius eſt.
Lib. 4. n. 614. debet ei concrri (1)
(1) Et ſic cenſuit Sacra Congregatio in Cremonenſi
