om un. (39) ) Queſnellus in Matth. 20. 3. Senſus eſt, ſine gra-
lolhidin tia actuali ordinis ſuperni non habere nos Glectiodlem
hlmr, amandi ullum bonum morale, atque cum hac neceſſi-
tate amandi malum ſtare libertatem, quæ ſufficit ad ju-
ſtam condemnationem. Conformis eſt Prop. (idem
dicas de 3 8. & de ſequentibus tribus, quæ eodem ſpe-
Denmon ctant) Calvino lib. 3. Inſtit. c. 14. Bajo Prop. 22. 27.
eeH 28. 29. Janfcnio t. I. 1. 4. C. 8. t. 2. 1. 3. c. 20. G& I. 4.
Elucknn, c. 12. Repugnat Scripturæ, nempe Rom. 2, 14. & 4.
grmint I. G& 2., Patribus, pſeudo- -Clementi I. 7. Conſt. Apoſt.
mifiſe4 c. 34. Baſilio homil. 9. in Hexam. Gregorio Nyfſſ. in
eſeqnida orat. de mortuis, Chryſoſtomo in Ep. ad Roman. C. 2.
lenai. hom. 5. S& in c. 17. Matth. homil 24. Hieronymo in
gt, deef. Ezech. 29. 18. Auguſtino l. 4. contra Julian. c. 12. &
de Geneſ. ad lit. I. . c. 14. Joanni Damaſcenol. de
dlhum Fide c. 14. Laurentio Juſtiniane de Ligno vitæ c. 5.
lalr Thomæ Aquinati qu. 24. de verit. artic. 14. & I. 2. qu.
109. art. 5. Bonaventuræ l. 2. Sent, D. 2 8. art. 3. 4· 3. C.
ianone (40) Oueſnellus in 2. Theſſ 3. 18.
Penandon (41) QOueſnellus in Ep. ad Rom. 1I. 19.
(42) ) Queſnellus in Actt 11. 9.
kr 1IEIII. Primus effectus gratiæ Baptiſmalis
eA eſt facere, ut moriamur peccato; adeo ut ſpi-
ritus, cor, ſenſus non habeant plus vitæ pro
ſhunm: peccato, quam homo mortuus habeat pro re-
6 bus mundi. (43), IWII.

158 Ad K. P. La-Croix Theologiam Moralem

HIEIIr. Non ſunt, niſi duo amores, unde vo-
litiones, & actiones omnes noſtræ naſcuntur;
amor Dei, qui omnia agit propter Deum,
quem que Deus remuneratur; & amor, quo nos
ipſos, ac mundum diligimus, qui quod ad
Deum referendum eſt, non refert, & propter
hoc ipſum fit malus. (44)
MLV. Amore Dei in corde peccatorum non
amplius regnante, neceſsè eſt, ut in eo carnalis
regnet cupiditas, omneſque actiones ejus cor-
rumpat. (45)
HVI. Cupiditas, aut Charitas uſum ſen-
ſuum bonum, vel malum faciunt. [46]

(43) Queſnellus in Ep. ad Rom 6 2. Senſus eſt, gra-
tiam Baptiſini, non quidem habitualem illam, ſub qua
maximum eſſe adhuc pondus concupiſcentiæ Janſenia-
norum vox una eſt, ſed auxiliarem illam, quam uti cæ-
tera Sacramenta, ita & Baptiſmus confert in ordine ad
finem proprium, utpote in Queſnellii ſyſtemate, effi-
cacem, atque adeo irreſiſtibilem ejuſmodi eſſe, ut ſub
ejus motione impoſſibile æque ſit nos ferri ad pecca-
tum, ac mortuo ad res mundi. Vide alias Propoſitio-
nes de irrefiſtibilitate grati⸗. Quod ſi velis, Queſnel-
lum de habituali, & ſanctificante gratia loqui, confor-
mis crit Propoſitio Theſi Molinoſii 55. ac repugnabit
Tridentino ſeſſ. 5. can. 5§. imo & principiis Janſeniani
ſyſtematis.
(44) Queſuellus in oan. 5. 29. Senſus eſt, volunta-
tem noſtram non poſſe legitime, atque ad virtutis nor=
mam moveri, niſi ex vera Divina & ſupernaturali cha-
ritate in Deum feratur, quâcunque aliàâ ratione movea-

tur, puta, amore rationabili ſui ipſius, timore pœna-
P

rum, ſpe præmiorum æternorum, inordinate moveri,

ac peccaminoſe. Conformis eſt Prop. Calvino in An-

tid.

l

Sopplementum, fwe Acteſſtonet. 159
er

ne Eeid. Concil. Trid. ſeſſ. 6. can 15. & l. 3. Inftit. c. 14. §.
trenen 3. Bajo Prop. 34. 36. 3 8. Janſeniot. 2. 1. 3. C. 3. 19.
opterha 20. 2 1. ac Prop. 7: inter 3 4. damnatas ab Alexandto
mon VIII. Repugnat Patribus, Auguſtino l. 3. de lib. arb.
ii gn c. 23. Proſpero l. 3. de vita contempl. c, 2 5. Gregorio
1 Pr M. hom. 27. in Ev. Joan. c, 15. v. I12. Laurentio Ju-
Dſtiniano de Ligno vitæ c. 13. S. Thomæ I. p. q. 60. art.
1. ad 3. & I. 2. q. 109. art. 2. C. & 2. 2. q. 19. art. 6. C.
Gtrumn S. Bonaventuræ in 2. ſentent. diſt. 2 8. art. 2. J. 3.
lntdentne (45) OQueſnellus in Luc. 15. 13. Senſus eſt, ſub cu-
Onsteug piditatis regno peccatorem neceſſario peccare in omni-
bus ſuis actionibus, & abſque libertate indifferentiæ
teum ademereri etiam inactionibus ſuàpte naturâ bonis, in je-
D jumo, in eleémoſynis, in orationibus; ubi autem non
regnat vera ſuperna charitas Dei, cupiditatem regnare,
deluc cüm has inter nihil mediet ex Prop 44. Conformis
enlm,ſ eſt Prop. hæc Bajanæ 4. 3 5. 40. Repugnat Tridentino
lenieu ſeſſ. 6 can. 7. & Chryſoſtomo hom. 67. ad pop. Ant.
nunti (46) Queſnellus in Matth. 5. 28. Senſus eſt, eum,
jiNori qui non utitur ſenſibus ex motivo veræ ſupernæ chari-
lnu, tatis, ſemper ac neceſſario illis uti ex motivo pravæ cu-
Nle, piditatis. Vide Prop. 45. 67.
ad IIII. Obedientia legis profluere debet ex
E konte; & hic fons eſt charitas: Quando Dei
bi amor eſt illius principium interius, & Dei glo-
e ria ejus finis, tunc purum eſt, quod apparet ex-
wiieſen terius; alioquin non eſt niſi hypocriſis, aut falſa
uuſtitia. (47)
lue nr WIVIII. Quid aliud eſſe poſſumus, niſi te-
emm nebræz, niſi oberratio, & niſi peccatum, ſine Fi-
end dei lumine, ſine Chriſto, & ſine charitate? [48]

tninn ILII. Ut nullum peccatum eſt ſine amore
ir noſtri, ita nullum eſt opus bonum ſine amore
o . . . . 5
5. CNin Dei. (49)

L. Fru-

7R

166 Ad k. P. La⸗Croix Theologiam Moralem

L. Fruſtra clamamus ad Deum, Pater mi,
ſi ſpiritus charitatis non eſt ille, qui clamat.
Ls5o] -
(47) Queſnellus in Matth. 23. 26. Senſus eſt, non
obſervantein præcepta Dei ex vera Dei ſuperna chari-
tate, ſed ex. gr. ex timore inferni, ex amore juſtitiæ, ex
ſpe mercedis æternæ hypocritam eſſe. Conformis eſt
Prop. Luthero in Aſlert. art. 6. t. 2. p. 300. Calvino in
Antid. Trident. ſeg. 6. can. 2 5. Bajo Prop. 16. Repu-
gnat Patribus, Bernardo tract. de præcept. & diſc. &
Thomæ Aquinati in c. 14. Epiſt. ad Rom. lect. 3. G& 2.
2. q. 100. art. 10. Vide Prop. 4 5.
(48) Queſnellus in Ep. ad Eph. 5. 8. Senſus conſtat
ex præcedentibus. Conformis eſt Prop. Bajanæ 25.
S 3 5.
(49) Queſnellus in Marc. 7. 22. Senſus & hic ex ſu-
Perioribus patet. Repugnat etiam Prop. Paulo in Ep.
ad Hebr. 11. 25.
(50) Queſneltus in Epiſt. ad Rom. 8. 15. Senſus eſt,

orationem, quæ ex charitate non proficiſcitur, eſſe va-

nam, atque inutilem. Repugnat Chriſto præcipienti
omnibus, etiam peccatoribus, ut orent ad Patrem, di-

centes: Pater noſter, & Prodigi parabolæ Evangelicæ;

etſi enim ex ſolo ſuæ egeſtatis motivo ſurgens iverit ad
patrem, vidit eum pater ejus, & miſericordid motus eſte
antequam ſoilicet dignis operibus, & vera bpœnitentia
ad patrem redinet antiquum, ut explicat Hieronymus
in Ep. ad Damaſum de filio Prodigo. Repugnat & Pa-
tribus, Ambroſio in Pſal. 11 8. & Auguſtino ad Sim-
Plic. Il. 4. c. 2. & ad Bonif. I. 4. c. 5. Vide ſequentem
Prop.
LI. Fides juſtificat, quando operatur; ſed
ipſa non operatur, niſi per charitatem. 5r
LII. Omnia alia ſalutis media continentur
in fide, tanquam in ſuo germine, & ſemine
ſe

⸗

tihet

1
rin
(t
ucn

ndt 4
dun e

t, Nlir

3 enſ⸗ 4
ilipern

Supplementum, ſive Asoeſſones. 161
ſed hæc fides non eſt abſque amore, & fiducia.

(52)
LIII. Sola charitas Chriſtiano modo facit
(actiones ohriſtianas) per relationem ad Deum,
durſlii & Jeſum Cariſtum. [zz]
LIV. Sola charitas eſt, quæ Deo loquitur;
Chi cam ſolam Deus audit. (54)
Re (5 1¹) Queſnellus in Act. 13. 39. Senſus eſt, fidem ju-
tun l ſtificare ſolum Per veram charitatem ſupernam „ G ſine
oreſck, hac illam operari non poſſe, ſeu ſine charitate fidem
non eſſe virtutem; quæ enim virtus nec operatur, nec
Nnln OPerari porteſt bonum ullum, virtus eſt. Conformis
ad Ni eſt Prop. Luthero in c. 15. Gen. & in Præf. ep. ad Rom.
Calvino I. 3. Inſtit. c. 2. S. 9. & in Antid. Trid ſeſſ. 6.
Enntig Can. 15. Kemnitio in Exam. Trid. ſeſſ. 6. can. 9. Go-
Miri mario t. 1. explic. Ep. ad Gal. c. 5. Janſenio t. 3. I. 5§. C.
4. & 5. & 9. Prop. 9. 10. I I. 12. 1 3. inter 3 1. notatas
ab Alex. VIII. (Repugnat Scripturæ Luc. 7. 50. & 18.
13. Act. 15. 9. Rom. 3. 2 8. & 8. 24. Hebr. 1I1. 2 5. 3 1.
Pſal. 16. 7. Pſal. 11 8. 112. Matth. 7. 22. 1. Cor. 9. 10.
Iſaiæ 5v. 15. 1. Petri 5. 5. 3. Reg. 21. 29. Concilio
Tridentino ſeſſ. G. c. 6. ſeſſ. 14. c. 4. Patribus, Cle-
menti Alexan. l. 7. Srrom. Chryſoſtomo hom. de Ver-
„bis David, & in c. 5. Matth. Hieronymo contra Jovin.
nina: 1.2. Ambroſio l. de Iſaac, & Jacob c. I. & l. I. de Cain,
n e & Abel c. 9. & in Luc. 1. & in Pſal. 118. v. 145. Hila-
tio in Pſal. 118. Auguſtino de Præd. SS. c. 7. ep. 186.
ad Paulum, & 149. ad Sixtum c. 3. in Pſal. I18. ſerm.
17. in Pſal. 36. ſerm. 2. in Pſal. r20. in Pſal. 9 3. Gre-
Sgorio M. I. 26. Moral. c. 2 3. Bernardo tract. de Chari-
tate c. 3. ſerm. 4. in Vig. Nat. Dom. ſerm. 2. de Nat.
Oenatu, de Ofhiciis Epiſc. c. y. Ugoni Victorino in Thr. ſuper
Mem. illud Gen. 18. Clamor Sodomorum, Laurentio Juſtinia-
comim no Faſcic. Amor. e. 18. & de Ligno vitæ l. 1. de Chari-
A tate c. 100.
,l Ad P. La-Croix Theol. Suppl. L (5§2)

9.15. El
liur, d
to Prergt
tallurem,
lebyntel
inngiene

162 Ad K. P. La-Crorx Theologiam Moralem
(5§2²) Queſnellus in Act. 10. 43. Senſus eſt, fidem chn
ſine charitate eſſe non poſſe. Repugnat Tridentino ſetiſ.
6. can. 28. Auguſtino de Sp. & lit. c. 3 6. & de Trin.
C. 18. ac S. Thomæ in c. I. Rom. 5. 27. Vide præced.
prop.
(§ 3) Queſnellus in Ep. ad Col. 3. 14. Senſus eſt, ſo-
lam Charitatem ſupernaturaliter facere actiones, quas 4
Chriſtiana religio aut præcipit, aut ſuadet. Repugnat
Prop. Trid. ſeſſ. é. c. 6. & Auguſtino l. de Cath. Rud.
C. 17. n. 27. Vide Prop. 5I. .
(5§4) Queſnellus in I. Cor. 13. I. Senſus eſt idem,
qui Prop. 50. Repugnat Scripturæ, Eccli. 18. 22. Gen.
16. 11. Luc. 2 I. 3 5. Luc. 23. ubi /de Latrone bono,
Marc. 7. 26. & Auguſtino in Pſal. 59. .
LV. Deus non coronat niſi charitatem; qui l
currit ex alio impulſu, & ex alio motivo, in va-
num currit. [5 5
LVI. Deus non remunerat niſi charitatem;
quoniam charitas ſola Deum honorat. (5s)
LVII. Totum deeſt peccatori, quando deeſt
ſpes, & non eſt ſpes in Deo, ubi non eſt amor
Dei. (57) =
LVIII. Nec Deus eſt, nec religio, ubi non
eſt charitas. [58]]
(55) Queſnellus in 1. Cor. 9. 24. Senſus eſt, non
ſolum non eſie virtutem ullam æternæ vitæ meritoriam
ſine charitate (quod Catholicum eſt) ſed nullam eſſe
meritoriam præter charitatem. Conformis eſt Prop.
Janlſen. t. 3. l. 5. c. 3. Repugnat Scripturæ 1. Reg. 15.
22. Pfal. 36. 40. & 49. 2 3. & 73. 21. Prov. 21. 28. &£
22. 11. Eccli. 3. 21. Iſaiæ 11.7 1. Dan. 12. 3. Marth.
F. 3. & 9. 2. Marc. 9. 8. Luc. 1. 4 5. Act. 14. 8. Rom.
4. 3. I. Cor. 13. 13. Apoc. 7. 13. & 14. 3. Patribus,
Cypriano de laudibus Martyrum c. 16. Ambroſio præfſ.

in Lucam. Hieronymo epiſt. 14. ad Celant. Auguſtino
Enchir. A E

7

. Supplementum, Rve Acceſſioners. 163
“ Enchir. C. 3. tract. 104. in Joan. Conc. 2. in Pfal. 70.
trt lib. I. qq. Evang. q. 9. Bernardo l. 2. de Conſid. ad Eug.
N & ſerm. 72. de diverſis, Guerrico Abb. ſerm. in Nat.
7 We B. V. Ugoni à S. Victore Erud. Theol. in ſpecul. Eccli.
c. 6, D. Bonaventuræ ſerm. I Dom. 22. poſt Pent. & 1.
3. diſp. 9. dub. I. Laurentio Juſtin. de Ligno vitæ, I
de Charitate c. 5. .
n Nenn (56) Queſnellus in Matth. 25. 36. Senſus eſt, qui
EeClh, N præcedentis. Additur huic præterea ſola charitate
Deum honorari, quod repugnat Scripturæ, Eccli. 3.
Raſircht Plal. 49. I5. & 23. Prov. 15. & Patribus, Auguſtino
cleigu Enchir. c. 3. 4. & 6. de ſp. & lit. c. 1 3. & in Pſlalm 149.
lu] Bernardo ſerm. 72. de diverſ. Bonaventuræ I. 3. diſp.
9. dub. I.
Uitten (57) Queſuellus in Matth. 27. 5. Senſus eſt, virtutes
nis omnes, adeoque etiam fidem deeſſe illi, cui deeſt ſpes,
cui autem deeſt vera ſuperna charitas, ſpem quoque de-
ichaie eſſe, ut proinde ſine ſuperna charitate nulla virtus con-
„ſiſtere poſſit. Repugnat Prop. iſthæc Scripturæ, Luc.
t 15. 17. Joan. I2. 42. I. Cor. 13. 2. Concilio Trid.
ſeſſ,6. can. 2 8. Patribus, Clementi Alex. l. 7. Strom.
neſta Ambroſio in Pſal. 118. v. 166 Chryſoſtomo in I. Cer.
c. 3. hom. 9. Auguſtino in Pſal. 103. ſerm. I. I. 1 5. de
go, in Trin. c. 18. in ep. Joan. tract 10 Enchir. c. I7 8 Guil
lelmo Abb. l.de nat. & dignit. amoris c. 6.
alach tio Juſtiniano de Ligno vitæ, I. de Fide c.
Ernen S. Victore in 1. Cor. qu. 12 r.
Il wast diſt. 2 3. art. 2. q. 16
aendtk P (58) Queſnellus in Joan. 4. 8. Vide præcedentem
„Prop.
“ LIX. Oratio impiorum eſt novum pecca-
l tum, & quod Deus illis concedit, eſt novum in
Au eos judicium. (5§9)
„ ½ LX. Si ſolus ſupplicii timor animat pœni-
Mrbu tentiam, quò hæc eſt magis violenta
, ducit ad deſperationem. [6

2 H LXI.

Enlirc
Ciones,

ancoe

Lauren-
3. Ugoui 4
D. Bonaventuræ in 3.

eo magis

164 Ad K. P. La-Croix Theologiam Moralem

LXI. Timor nonniſi manum cohibet; cor m
autem tamdiu peccato addiditur, quamdiu ab p
amore juſtitiæ non ducitur. [61 .
LXII. Qui à malo non abſtinet, niſi timore
pœnæ, illud committit in corde ſuo, & jam e
reus coram Deo. (62)
(59) Queſzellus in Joan. 10. 25. Senſus eſt, pecca-
torem quotieſcunque orat, peccare, Deumque (prôh
nefas!) ita crudelem, ut peccatorem damnet, quod ad I
ipſius bonitatem confugerit. Repugnat Scripturæ, 3. M
Reg. 8. 3 8. 2. Machab I. 5§. Eccleſiæ in Litaniis OO. hr
88. Patribus, Origeni in Iſa. homil. 6. Chryſoſtomo N
apud D. Thomam 2. 2. q. 83. art. 16. Auguſtino tract. Fun
44. in ep. Joan. & ſerm. 13 5. inter hom. 50. c. 6. n. 7. UN
S. Thomæ loco citato c. & ad z. D. Bonaventuræ in mihfi
Spec. diſcipl. p. 1. c. 12. AMun
(6o) Queſnellus in Matth. 27. 5. Senſus apertus eſt. II
Conformis autem eſt hæc Propoſitio cum ſequentibus (ohel
Luthero in epiſt. ad Sulpit. in ſerm. de pœnit. in aſſert. Arhie
artic. afler. 4. & 6. Kemnitio in Exam. Trid. de con- .
trit. ſeſſ. 6, can. 5. Janſenio t. 3 1 5. C. 1 3. c. 2 5. c 27.
c. 2, 8. C. 30 Prop. 14. inter damnatas ab Alex. VIII. &
15 inter eaſdem. Repugnat Scripturæ, Exod. 20. 20.
Plal. rI8. 120. Prov. 8. I 3. & I4. 27. Eccli. I. 16.
27. Iſaix 26. 17 Malach. 1. 6. Luc. 12. 5. Apoc. 14.
7. Concilio Trid. ſeſſ. 6. can. 5. can. 8. c. 6. & ſeſſ. 14.
c. 4. Patribus, Clementi Alcx. l. 2. Strom Gregorio
Naz. orat. 21. Baſilio in Pſal. 32. & in Pſal. 3 3. Divi-
tes eguerunt, Ambroſio in Pſal. 118. verſu 120. & ad
Virg. lapſ. c. 8. Chryſoſtomo homil. 15. ad pop Ant.
in Pfal. 110. & in c. 2. Mich. Auguſtino in Pſal. 127.
de Catech. Rud. c. 5. contra adverſ. leg. & prophet. I.
1. C. 16. tract. 9. in epiſt. Joan. de grat. & lib. arb. c. Mu
18. Authori lib. de Voc. Gent. I. 2. c. 19. Gregorio M. olt
I. 1. Moral. c. 26. I. 7. C. 24. 1. 22. C. 20. Dialog. l. 3.
c. 34. hom. 34. in Evang. Bernardo tract. de præc. & ra
diſpen.

nhtn Supplementum, ſive Acceſſtones. 165
ncnik diſpen. tract. de charitate e. 6. de ſtatu virt. pe. & ſerm.
t, und 2. Dom. poſt octavam Epiph. D. Thomæ 3. p. qu. 8 5.
ert. 5 ad I. & ad 3 D. Bonaventuræ in opuſe. de gratia
et, nſ⸗ ſanctif. lI. 5§. C. 4. in 3. diſt. 3 4. P. 2. art. I. d. I. & d. 2.
o c. & in Pſal. 110.
(61) Queſnellus in Luc. 20. 19. Senſus eſt, timorem
omnem pœnarum non excludere voluntatem peccandi,
d ſed ad ſummum externam peccati actionem cohibere.
rc⸗ Vide præced. Prop.
dn I62] Queſnellus in Matth. 21. 46. Vide præc. Prop.
inie LXIII. Baptizatus adhuc eſt ſub lege, ſicut
CN Judæus, ſi legem non adimpleat, aut adimpleat
Murint ex ſole timore. [63] —
H LXIV. Sub maledicto legis nunquam fit bo-
Dhwum num, quia peccatur ſive faciendo malum, ſive
illud nonniſi obtimorem evitando. (64)
elen LXV. Moyſes, & Prophetæ, Sacerdotes,
bange & Doctores Legis mortui ſunt abſque eo, quod
ehumi ullum Deo dederint fillum, cum non fecerint

n Ti . ſi „ 1
1n 1 r .
1g15 niſi mancipia per timorem. C65

MI 1631 Queſnellus Rom. 6. 14. Senſus eſt, Baptiza-
elu, tum, qui legem non adimpleat, aut adimpleat ex ſolo
n lait timore, non eſſe amplius Chriſtianum. Vide Propoſi-
t N tionem 60.
drtel . [64] Queſnellus ad Gal. §. 18. Senſus eſt, Iſraelitas
grm n in impotentia fuiſſe ad ullam legis partem ſine peccato
Cralgd implendam, & in neceſſitate peccandi. Vide Prop. 6.
[éS] Queſnellus Marc. I 2. 19. Senſus eſt, nullos ex
Moyſis, Prophetarum, Sacerdotum, & Doctorum legis
ſchola prodiiſſe juſtos viros, ſed ſolum mancipia Dia-

18 ernn!
lisA

iun 4 bolo, ac damnationi æternæ devota, ob impotentiam
16590 1 divinæ legis obſervandæ, juxta 64. Prop. Repugnat
E.5 propoſitio hæc Scripturæ, Dan. 3. 40. Libris Macha-
eng bæorum &c. & Auguſtino de peccato Orig. c. 2 5. & l.
C,10,

e de Mor. Eccl. c. 2 8. Vide etiam Prop. 60.
tonde, P 3 LXVI.

1
1

166 Ad K. P. La-Croix Thevlogiam Moralem
LXVI. Qui vult Deo appropinquare, nec
dehet ad ipſum venire cum brutalibus paſſioni-

bus, neque adduci per inſtinétum naturalem,

aut per timorem, ſicuti Beſtiæ, ſed per fidem,
& per amorem, ſicuti filii. (66) D
LXVII. Timor fervilis non ſibi repræſentat
Deum, niſi ut Dominum durum imperioſum,
injuſtum, intractabilem. (67)
LXVIII. Dei bonitas abbreviavit viam ſa
lutis, claudendo totum in fide, & precibus.
(68³
Ié*] Queſzellz, Hlebr. E2. 20. Senſus eſt, beſtiarum
more agere, qui ad Deum ex timore gehennæ conver-
titur, adeoque nec liberè, nec voluntarie „ neceſſariò.
Vide Prop. 60.
[67] Queſnellus in Luc. 19. 2 1. Vide Prop. 60.
I68] Queſnellas Act. 2. 21. Senſus eſt, Deum po-
tuiſſe ad ſalutem noſtram exigere à nobis jejunia, mor-
tificationem affectuum, ſenſuumque noſtrorum, elecë-
moſynas ec., ſed ex miſeratione ſua, ac bonitate fidem
tantum, & orationem popoſciſſe. Repugnat Scriptu-
TX, Matth. 19. 17. & 2 . 4 I. 2. Pet. I. TO. Jac. 2. I4.
Concilio Trident. fefl. 6. can. 20. Patribus, Clementi
Alex. I. §. Strom. Hilario c. 7. in March. Gregorio Naz.
orat. in S. Lavacro, Chryſoſtomo hom. 3 0. in Joann.
Hieronymo in c. 26. Iſaiæ, Auguſtino l. de Fide, &
Oper. C. 1 4. & I. 1. de vita contempl. c. 19.
LXIX. Fides, uſus, augmentum, & præ-
mium Fidei, totum eſt donum puræ liberalita.
tis Dei. [6o)] Z
LXX. Nunquam Deus affligit innocentes,
& afflictiones ſemper ſerviunt, vel ad punien-
dum peccatum, vel ad purificandum peccato-
rem. (70) . /
LXXI. Homo ob ſui conſervationem po⸗
. t

Ne.
Sapplementum, ſve Accefſione. 167
M teſt ſe ſe diſpenſare ab ea lege, quam Deus con-
Nn didit propter ejus utilitatem. zr
[69] Queſuellus in Luc. 9. 22. Senſus eſt, non fo-
elt zum fidem donum efſe puræ liberalitatis Dei, ſed etiam
ejus uſum, & augtnentum per bona opera; ut nihil in
reprrſer his juſtus mereatur, nec mercede diguus ſit. Repu-
Inperiol gnat Propoſitio Scripturæ, 2. Par. 1 5. 8. Prov. I1. 18.
Eccli. 16. 4 5. Sap. 3. 5. Matth. 5§. & 20. 8. Rom. 4. 4.
it un 2. Tim. 4. 8. Hebr. 6. 10. Apoc. 3. 4. Conciliis „Arau-
Lhehn ſic. 2. C. S. Lateran. ſub Innoc. III. 6. PFirmiter, Tri-
I qentino ſeſſ. 6. can. 32. Patribus, Cypriano de ſimpl.
“ Præl. eirca med. Gregorio Naz. orat. in S. Bapt. Am-
en Proſio l. E. de off. c. 1 5˙. Chryſoſtomo hom. 4. de La-
n Zaro, Hieronymo l. 2. «ontra Jovin. Auguſtino epiſt.
In 105. ad Sixt. & epiſt. 106. ad Bonif. & 144. ad Anaſt.
Tüha Paulin. Ep. ad Victr. Proſpero ad Cap. Gall. reſp. 6.
lii Bernardo ſerm. 81. in Cant. D. Thotnæ I. 2. 4. 1 14⸗
dk, Dr art. 8. C. D. Bonaventuræ in Brevil. par. 4. C. 2.
ſgbnin, 701 Queſnellus im Joan. 9. 3. Senſus eſt, impoſſibi⸗
utunn lein eſſe ſtatum puræ naturæ, utpote:- in quo homo
konurt creatus ſine peccato, noſtris tamen miſeriis obnoxius
rsmn foret, concupiſcentiæ motibus, morti, aliiſque vita,
rt hujus ærumnis; Deus enim nunquam affligit innocen-
biUng tes. Conformis eſt Prop. Bajanæ Prop. 72. Repu-
Cro) gnat Scripturæ, Jobi 2. 3. & 6. 2. Tobiæ 12. 13. Mat-
mzonſe thæi 5. 10. Joan. 9. 2. Patribus, Gregorio Nyfſſ. I. 8. de
WlLH* provid. Chryſoſtomo lib. 2. de provid. Cyrillo Hieroſ.
019,. Catech. 8. Auguſtino l. de pecc. mers. & remiſf. c. 3 3. l.
Ntun, in 83.qq. J. 27. l. 4. de Civit. Dei c. 3. in Pſalm. 43. 17.
hurltet Laurentio Juſtin. de caſto connub. Verb. & an. C. 15.
S. Thomæ opuſc. 7. ſuper Pater noſter.
yr] Queſnellus in Marc. 2. 2 8. Senſus eſt, univerſa-
dad liter, & ſine ulla diſtinétione præceptorum Dei à præ-
Cceptis Eccleſiæ, aut præceptorum juris naturalis à præ-
Mumn en ceptis juris poſitivi, poſſe hominem ob ſui confervatio-
lſem ſe diſpenſare ab ealege, quam Deus condidit pro-
rniimn L. 4 )Prer

7 innooe

16 8 Ad K. P. La-Croiæ Theologiam Moralem

Pter ejus utilitatem, atque adeo ab omni lege; nulla
enim lex à Deo Præcepta eſt, quæ noſtram non ſpecta- &
ret utilitatem. Nihil hâc Propoſitione laxius, ac bo-
nis moribus pernicioſius, Probabiliſtarum univerſa na-
tio excogitavit unquam aut porro excogitabit. Vide
S. Thom. I. 2. J. 100. art. 8. 2. 2. q. 8 8. artic. 12. & q.
104. art. 4. & quodl. 4. art. 13. & l. 4. ad Hannib. diſt.
3 8. art. 2.

LXXII. Nota Eceleſiæ Chriſtianæ eſt, quod
ſit Catholica, comprehendens & omnes Ange-
los cœli, & omnes Electos, & juſtos terræ, &
omnium ſæculorum. (72)
LXXIII. Quid eſt Eceleſia, niſi cœtus filio-
rum Dei manentium in ejus ſinu, adoptatorum L
in Chriſto, ſubſiſtentium in ejus perſona, re-
demptorum ejus ſanguine, viventium ejus ſpi-
ritu, agentium per ejus gratiam, & expectan-
tium gratiam futuri ſæculi. (73)
LXXIV. Eccleſia, ſive integer Chriſtus, In-
carnatum Verbum habet ut caput, omnes ve-
ro Sanctos ut membra. ſ7
LXXV. Eccleſia eſt unus ſolus homo, com-
poſitus ex pluribus membris, quorum Chriſtus
eſt caput, vita, ſubſiſtentia & perſona; Unus
ſolus Chriſtus compoſitus ex pluribus Sanctis,
quorum eſt ſanctifieator.
[72] Queſnellas Hebr. 12. 22. Senſus eſt, ad veram,
& interiorem Eccleſiam ſolos electos, & juſtos ſpecta-
re, adeoque non omnes ſideles etiam peccatores, etiam
reprobos ad eam pertinere. Conformis eſt hæc Pro-
Foſitio Iuti & ſequentes ad 78] Calvino in 1. Cor. c. 1.
& l. 4. Inſtit. c. . S. 2. Brentio in Prolegom cont. Pe-
trum Soto de Eccl. Cath. & in Apol. Conf. Wirtemb.
de Horis Canonicis, Franc. Gomar. Expl. c. 22. G.
Matth. p. 84. &£ Ep. ad Gal. c. 2. p. 494. Wiclefo
8. jo-

Supplementam, ſive Acceſſiones. 169

15. Joanni Hus art. 1. 3 & 6. Confeſſioni Auguſtanæ
elin . art. 7. & deſcendit ex Propoſ. Quelnellii 1.57. & §8.
wummnie, Repugnat Scripturæ, Matth.: 3. 47. & 22. 9. Cor.
giebi k 5. 1. Theſſal. 3. I 1. S 14. 2. Lim. 2. 20. Concilie
“ Trid. ſeſſ. 6. can 28. Patribus, Ambroſio in Apocal. 6.
klmni & in Lucam l. 3. c, 3. Chryſoſtome in Plal 39. Hiero-
50 nymo Dialeg. adyv. Lucif. Auguſtino in Pſal. 47. I 26.
wil & 134. dé Don. Perſev. c. 5§. ep. 187. ad Dard. & 243.
u S& Læt. de Civit. Dei l. I. C. 3 5. tracét. 6. in Joan. tract.
umn 61. in Ep. Joan. de corr. & gr. c. J. de doctr. Chriſt.
Raten, c. 32. Gregorio M. Moral. l. 1 3. c. 8. & I. 3 1. C. 1 5. in
Evang. I. 2. hom. 3 8. I. 8. c. 10. l. 27. c. I 2. Bernardo
Uloetuct ſet. 25. in Cant. Suerrico Abb. ſer. 3. de Annunc. D.
ipn Thomæ p. 3. q. 8. ar. 3. ad 2. Bonaventuræ ſer. 2. in
uttun Dom. Palm.
Nimeng (73) Queſaellus 2. Theſl. I. I. Vide præcedentem.
ec . I. Lim. 3. de Prop
dant (74) Queſnellus I. Lirn. 3. 16. Vide rop. 72.
1ela (75) Queſnellus Eph. 2. 14. 1 5. 16. Vide Prop. 72.
Nota etiam, quàm impropriè dicantut hic filii Dei
Chrle Gabſißentes in Chriſti perſona. Hinc eniin fieret, Chri-
omnen ſtianos non ſubſiſtere in ſe, imèò & eſſe verè filios Dei,
non ſecus atque Homo Chriſtus, cujus Humanitas ſub-
orocn Kſtebat in Verbo.

umChre LXXVI. Nihil ſpatioſius Eccleſia Dei, quia
on, omnes Electi & Juſti omnium ſæculorum illam
tbeddd componunt. ([76 .
LXXVII. Qui non ducit vitam dignam filio
ahden Dei, & membro Chriſti, ceſſatanterius habe-
iins re Deum pro Patre, & Chriſtum pro capi-
enf teé. (77)
A LXXVIII. Separatur quis à populo electo,
inuCn cujus figura fuit populus Judaicus, & Caput
n a eft Jeſus Chriſtus, tam non vivendo ſecunduùm
nl Ne⸗ Evangelium, quam non credendo Evange-
, lio. (78)
H L 5 LXXIX.

170 Ad R. P. La-Cyoix Theologiam Moralem

LXXIX. Utile & neceſſarium eſt omni tem-
pore, omni loco, & omni perfonarum generi
ſtudere, & cognoſeere ſpiritum, Myſteria, &
pPietatem Sacræ Scripturæ. (79)

(76) Queſnellus Eph. z. 22. Vide prop. 72.
(77) Queſaellus Oan. 2. 22. Vide prop. 72.
(78) Queſnelus Act. 2. 2 3. Vide prop. 72.
(79) Queſaellus 1. Cor. I4. 5. Senſus eſt, lectionem
Sacræ Scriptutæ omnibus etiam Laicis ucilem eſſeé, at-
que adeo neceſſariam. Conformis eſt prop. Calvino in
1. Epiſt. Petri, & in Iſai. C. 4,8. v. 17. Brentio Conf-
Wirtemb. de Scriptura ſacra, Kemnitio in Exam. Tri-
dent. I. p. pag. 55. & p. 60. Franc. Gomario in explic.
Ep. ad Coloſſ. c. 4. p. 574. & in Analyſi I. Joan. 2. p.
727. Repugnat Scripturæ, Ecchi. 3. 20. Sap. 92 17. Ma-
lach. 2. 7. Matth. 7. 6. Luc. 16. 29. Kom. IO. 17. &
12. 3. & 29. 2. Cor. 3,6. LI. Tiln. I. 7. 2. Lim. 3. 6.⸗
Heb. §. I2. & 13. 2. Pet. 3. I 5. Pontifici Innoc. III. c.
ad Epiſc. & pop. Metenſ. Conciliis, Trident. in reg. 4.
Ind. lib. prohibit. Toloſano an. 122 8. c. 4. Turoncnſi
an. 1583. Arclatenſi 1585. Avenionenſi 15 94. can. 7.
Narboneunſi an. 1609. c. 3. de lib. vetit. Patribus, Ter-
tull. I. de præſcript. Clem. Alex. I. 2. Strom. & l. 3. Pæ-
dag. c. 2. Origeni Proleg. in Cant. Cantic. & hom. 27.
in Num. Hilario l. 8. de Frinit. & l. ad Conſtant. Aug.
Athanaſio de Incarn. Verbi Dei circa finem, Baſil. in Reg-
brev. q. 96. Theodoreto l. 4. hift. c. 77. Greg. Nazianz.
orat. I. de Theol. Ambroſio l. 4. in Luc. c. 4. Hieron.
I. 1. adv. Pelag. & Proleg. in Ezech. & in ep. ad Paul. &
in Nahum. c. 3. Chryſoſtomo hom. 16. in Gen. & in c. 2.
Matth. hom. z. Auguſtino contr. Adam. c. 3. de doct.
Chriſt. I. I. c. 39. & l. 2. C. 6. & c. I 3. contra epiſt. Fun-
dam. C. 4. epiſt. T02. ad Evod. de utilit. credendi c. 2.
cont. adv. leg. & proph. I. r. c. 13. Gregorio M. Proem.
in Cant. Cantic. Bernardo ſer. I. in Cant. Cantic. Fa-

cultati Serbonicæ in damnat. 4. propoſitionum Eraſini
an.

mia N
Cnnun
n N
rtn

WM Supplementum, ſive Acceſſiones. 1
Gume an. 1527. & in damnat. Bibliorum ex verſione Matthæi

de la Roche an. 1560. Tandem Comitiis Cleri Galli-
fen cani an. 1714.
LXI. Lectio Sacræ Scripturæ eſt pro om-
„ nibus. (80)
. LXYXXI. Obſcuritas Sancti Verbi Dei non
eſt Laicis ratio diſpenſandi ſe ipſos ab ejus le-
don Ctione. (981)
ee LAYLIII. Dies Dominicus debet ſanclifica-
ni ri à Chriſtianis lectionibus pietatis, & ſuper
omnia Sanckarum Scripturarum. Damnoſum
eſt velle Chriſtianum ab hac lectione retrahe-
re. (92)
LXXIII. Eſt illuſio ſibi perſuadere, quod
notitia Myſteriorum Religionis non debeat
reINE Ccommunicari feminis lectione Sacrorum Libro-
me rum. Non ex feminarum fimplicitate, ſed ex
knns ſuperba virorum ſcientia ortus eſt Scripturarum
„Iu abuſus, & natæ ſunt hæreſes. (83)
n (Sg8o) Queſnellus in Act. 8.2 8. Vide prop. 77. & Card.
nb, Perron Replique au Roi de la grande Bretagne I. 6. C. 6.
nalye P. 1098: & Richelieu 4. Meth. c. 6.
Ahonof. (I) Queſneltlus Act. 8. 3 1. Vide prop. 79. & Greg.
Cnlm, vII. ep. 2. ad Duc. Bohem.
ElII (g2) Queſnellus Act. 15.2 1I. Vide prop. 79. & Conc.
Se Mediol. 3. ſub S. Carolo c. I. & Determin. Fac. Pariſ.
C4rmm an. I1401I.
, (S83) Queſaellus Joan. 4. 26. Vide prop. 79. Vide
nGA etiam Hieron. in ep. ad Cteſiph. & Dial. I. cont. Pelag.
63. S Epiphan. hær. 26.

nnd LXXXIV. Abripere è& Chriſtianorum mani-

ar
bus Novum Teſtamentum, ſeu eis illud clauſum
8 tenere, auferendo eis modum iſtud intelligendi⸗
ume eſt illis Chriſti os obdurare. (84)

LXXXV.

172 Ad K. P. Ea-Croix Theologiam Moralem

LXXXV. Interdicere Chriſtianis lectionem
Sacræ Scripturæ, præſertim Evangeli, eſt in-
terdicere uſum luminis Filiis lueis, & facere,
ut patiantur ſpeciem quamdam excommunica-
tionis. (85)
LXXXVI. Eripere fimplici populo hoc ſo-
latium, jungendi vocem ſuam voci totius Eccle-
ſiæ, eſt uſus contrarius praxi Apoſtolicæ, & in-
tentioni Dei. (86)

(84) Queſnellus Matth. 5. 2. Vide prop. 79.
(85⁵) Oueſnellas Luc. 11.33. Vide prop. 79.
(86) Queſnellur I. Cor. 14. I6. Schfus eſt, in verna-
eulas linguas quicquid in Breviario, ac Miſſali conti-
netur, Vertetidutn neceſlario eſſé, Divina Officia, ac
Myſteria vulgari idiomate celebranda eſſe, Canonem
Miſſæ elatâ voce, ut à populo audiri poſſit, efle pronun-
ciandum, ſimplicique populo dandum hoc ſolatium,
jungendi vocem ſuam in celebratione Divinorum My-
ſteriorum voci Sacerdotis, id eſt, recitandi Canonem
cum Sacerdote. Conformis eſt prop. Kemnitio, aliiſque
heterodoxis. Repugnat Scripturæ, Exod. 19. 12. Tob.
12.7 I. Cor. 2. 8. Pontifici Greg. vII. ep. ad Duc. Bo-
hem. Conciliis, Trid. ſeſt. 2 2. c. 8. & Can. 9. Mediol.
P. 2. Conſtit. dehis, quæ pertinent ad celeb. Miſſ. Co-
lon. 1. an. 1536. par. 2. C. 13. Auguſtenſi an. 1548. tit.
1 5. & 18. Patribus, Origeni hom. 20. in Joſ. Hilar. in
Pſal. 118. & præf. in Pſalm. Athan- in Ep. I. ad Eph. in
hæc verba: ſie nos euſtimet homo &. Chryſoſtome

hom. 3. de Laz. Auguſt. l. de Bapt. c. 2 5. Gerſ. in 4. part.

ſer. de Nativ. Chr. & Facultati Pariſ. in Cenſur. prop. 5.
Eraſmni. Vide plura apud Vallemontium in erudito libro
Dariſiis edite 1710. cui titulus: Du Secret des Myſter
rer, ou Apologie de la Rubrique des Miſſels.
LxXxXXVII. Modus plenus ſapientiâ, lumi-
ne;

cnſb uſcnu
1 Eknont
iptan
Cehtons.

G

n i,
ini Ke
gell
o, Cir

NWorm

dpolohor
lorin TYec

lae Ki

.
ermn,
Nlrekinrer
rleltcer.
Drndken,:
k, Cr
doſteleren
n boe ſatir
Dirnorun!
Vnc'Cnen
nitali⸗
Pin ln. N
Pbh.
a.M.
Nlalitt⸗

1.Che

etl e

Cenln
inemdtn,
verer detl
.

lett⸗
ece,

Dei, antequam reconcilientur. (87)

Sapplemenmm, fve Acce ſiones. 173

ne, & charitate, eſt dare animabus tempus por-
tandi cum humilitate, & ſentiendi ſtatum pec-
cati, petendi ſpiritum pœnitentiæ, & contritio-
nis, & incipiendi ad minus ſatisfacere juſtitiæ
LXXXVIII. Ignoramus, quid ſit peccatum,
& vera pœnitentia, quando volumus ſtatim re-
ſtitui poſſeilioni bonorum illorum, quibus nos
peccatum ſpoliavit, & detrectamus ſeparationis
iſtius ferre confuſionem. (88)
LXXXIX. Quartus decimus gradus con-
verſionis peccatoris eſt, quod cùm ſit jam re-
conciliationis, habet jus afliſtendi Sacrificio

Mifſæ. (89)
(87) Queſneltns Act. 9. 9. Senſus eſt, Sacramentalem

abſolutionem omnibus indiſeriminatim peccçatoribus
differendam eſſe, nec ipſis abſque prævia ſatisfactione
concedendam. Conformis eſt prop. Petro de Oſina in
prop. damnata à Sixto Iv. an. 147 8. & prop. 16. 17.18.
inter 3 1. damnatas ab Alcx. vIII. Repugnat Scripturæ,
Macth. 9. 2. Luc. 7. 48. Joan. 10. 10. Tridentino ſeſſ.
14. C. 8. Patribus, Clero Romano in ep. ad Cyprian. t.
I. Conc. Labb. p. 662. Ambroſio l. 2. de pœnit. c. 9.
Chryſoſtomo Ep. 5. ad Theod. Aug. in Pſ. 63. Leoni I.
Ep. 91. Greg. M. hom. 26. in Evang. 1.7. Reg. ep. 12.
ad Sabinian. Epiſc. & ep. 53. ad Sccundin. S. Carolo in
Actis Ecc. Mediol. par. 4. P. 651. & ſeqq.
(88) Queſnellus Luc. 17. II. Vide prop. præced.
(89) Queſnellus Luc. 1 5. 23. Senſus eſt, Sacrificio
Miſſæ aſſiſtenti jus peccatoribus deeſſe. Repugnat prop.
C. Miſſas de Conſecrat. diſt. r. Conciliis Colon. I. an-
uo 1556. par. 7. 24. & tit. I 6. Mediol. 3. p. 96. Trident.
ſefl. 22. c. 2. Greg. M. hom. 37. in Evang.

XC.

174 Ad KR. P. La⸗Coix Theologiam Moralem .

XC. Eccleſia authoritatem excommunican- ih
di habet, ut eam exereeat per primos Paſtores
de conſenſu ſaltem præſumpto totius corpo-
ris. 90
XCI. Excommunicationis injuſtæ metus nun-
quam dehet nos impedire ab implendo debito
noſtro; nunquam eximus ab Eccleſia, etiam
quando hominum nequitiâ videmur ab ea ex-
pPulſi, quando Deo Jeſu Chriſto, atque ipſi Ec-
cleſiæ per charitatem affixi ſumus. (91]
XOlI. Pati potius in pace excommunicatio.
nem, & anathema injuſtum, quàâm prodere
veritatem, eſt imitari Sanctum Paulum: tan-
tum abeſt, ut ſit erigere ſe contra Authoritatem
aut ſcindere unitatem. [92]
XCIII. Jeſus quandoque ſanat vulnera, quæ
Præceps primorum Paſtorum feſtinatio infligit,
ſine ipſius mandato. Jeſus reſtituit, quod ipſi
inconſiderato zelo reſcindunt. 93]

(90) Queſnellas Matth. 18. 17. Secnſus eſt, juriſdi-
Ctionem, & authoritatem Eccleſiaſticam penes fidelium
communitatem eſſe, non penes ſolos primos Paſtores.
Conformis eſt prop. Wiclefo prop. 1I1. & 12. Joanni
Hus prop. I. . 19. 2 8. 29. Luthero, Calvino, & Ed-
mundo Richerio in Tractatu de poteæſtate Eccleſiaſtica,
& Politica, cujus impias doctrinas à Senonenſi Conci-
lio damnatas 9. Martii 1612. T. xXxI. Concil. Hard. ab
ipſomet Authore deinde ſincero animo retraétatas, Jan-
ſenianis ſemper cordi fuit maximè renovare, ut ex Dia-
rio ſancti Amoris conſta: 6. p. c. 26. pag. 522. & 523.
manifeſtum eſt. Repugnat Scripturæ, Matth. 16. Tu
es Petrus, Joan. 20. Sicut me & 21. Simon Joannis,
Galat. I. Paulus Apoſtolus, I. Tim. 5. Aaädverſas Tit. 1 .
Hujus

G lun

enn

lenen
pengoct
dele, e
Inrcbeze
denf
Connunteni
Nlin ne
hlllm,
Fllantgen

tnllrng
fnmott,
1t, go

dlveſfnnit.

Penakülen
Mincebiſor
Clino, dl
e Huli
Esoenl
Concil. ul
lericknu
e, el
.,621. 6
Mlith
gmn,
Almil.
3

Supplementum, ive Aeteſſiones. 175
Hujus rei gratia Act. 20.2 8. Conciliis Calched. Ep. ad
Meon. Nic. an. 7 87. Lateran. 12 15. Can. 3. Conſtant.
in damnat. Wiclefi, & Joan. Hus, Trident. ſeſl. 23. c. 4.
can. 6. & 7. Patribus, Ignatio Epiſt. ad Philad. Irenæo
I. 3. C. 3. Cypr. Ep. ad Jubaj. Ambrolſ. ſerm. 2. Chryſ.
hom. I1. in Matth. Leoni M. ſerm. z. de ann. Aſſumpt.
Gregorio 3. Ep. ad Boniſ. D. Bernardo ep. 137. ad Eu-
gen. Epiſcopis Gallis in Epiſt. ad Innoc. XII.
(91¹) Queſnellus Joan. 9. 22. Senſus eſt, timorem
Excommunicationum, etſi earunn injuſtitia non ſit noto-

