confitens, à Confeſſario adigatur ad ſibi iin
manifeſtandum nomen complicis in oſechi
eodem peccato: tunc enim pœniten- MCnecr
tem hujuſmodi ab obligatione eundem (onm
Confeſſarium denunciandi liberamus. wortene
Sed quando aliunde, quàm ex propria, Ilig un
ut dictum eſt, confeſſione, noverit Con-
feſſarium aliquo ex ſuperius enumera-
tis, & Sancto Officio denunciandis no⸗

☛
S=

nin
6 S . ,
5 Renn
4 Cenn
umeluu

ink

Agnſbe
ulance
tmmunn
Kiſhe
hnin
ckmen

iin

abliind

4

Sapplementum, ſve Aocceſſionees 77

dis deliquiſſe, tunc eum & ipſe denun-
ciare ex iſta aliunde habita notitia te-
neatur.
Quòd ſi Confeſſarii de complicis no- Confeſſa-
mine perperam interrogantis, abſolu- u vers
. „ t: . rafa-
tionemque, ni ſibi detegatur, denegantis ciemes
actum contingat ejuſmodi eſſe, ut, abſque di-
quamvis imprudens, & malus, ſimplex 7 abpi-
tamen quidam, & nudus actus fuerit, dican
id eſt iis circumſtantiis deſtitutus, quæ puniendi
de prava credulitate, vel de mala ad- Orane;
hæſione ad praxim in ſæpè dicto Noſtro ri:
Brevi reprobatam, tanquam ad licitam,
eundem Confeſſarium ſuſpectum red-
dant; tunc iſtiuſmodi delictum, neque
denuntiationis oneri, neque Sancti Of-

ficii prædicti cognitioni ſubjectum erit;

ſed de illo cognoſcere, atque in delin-

quentem Confeſſarium, per ſuſpenſio-
nem ab audiendis confeſſionibus, vel
alias canonicas, & legitimas pœnas pro
delicti modo animadvertere, ad loco-
rum Ordinarios in ſua cujuſque Dioœ-
ceſi omnino ſpectabit.
lis igitur circa ordinem, formam, Hacpro-
modumque contra ejuſmodi delin- igas.
quentes procedendi, ut præfertur, con- ſervands
ſtitutis, ac ſuis unicuique Judici Ec- Tccau-
. . . . . . . tur.
cleſiaſtico juribus aſſignatis, & diſtri-
butis; hanc Nos deinceps regulam ab
omnibus obſervari ac cuſtodiri volu-
mus & mandamus, ſi quando talia de-
VV 3 licta

6yk AdKk. P. Lr- Cyoix Thoblogiam Moralem
licta deprehendi contigerit; quæt tamen
haud unquam poſthac eventura in Do-
mino confidimus; accedente nner
præclar4â inclytæ Luſitanæ Nationis uni-

veriæ erga Sedem Apoſtolicam obler.

vantià & obedientid, nec non eximiaâ
tum iſtius Sanctæ Inquiſitionis Officii,
tum cujuſque loci Ordinariorum nun-

Er aluer quam defuturâ vigilantia. Quapro-

à quocun pter quæcunque aliter, quam præſen-
que ante-
Iaara-tibus Noſtris decrevimus & conſtitui-
ia abro. mus, ſive in Edictis præfati Officii In-
gamur. quifitionis, ſive in quibuslibet quo-
rumvis Ordinariorum Mandatis, aut
Paſtoralibus Literis, vel Decretis an-
tehac ſtatuta prodierint, ea Nos, quo-
niam poſt Apoſtolicam hanc à Nobis
propoſitam agend', ſeu judicandi nor-
mam minus neceſſaria fore cenſemus,
deſinere jam, & ceſſare, ac, veluti nun-

quam emanâſſent, omnem obligandi

vim amitter?, Motu proprio, & ex
certa ſcienti?, „ deque Apoſtolicæ pote-
ſtatis plenitudine declaramus, ſtatui-
mus, atque ſancimus.
Clauſula Decernentes eaſdem pr æinſertas, nec
pre Lite- non præſentes noſtras Literas, & in eis
ee contenta quæcunque, etiam ex eo,
& execu- quod quicunque cujuſvis ſtatũs, gradus,
vone. ordinis, præeminentiæx, & dignitatis i

exiſtant, ſeu aliàs ſpeciali & individuâ l

mentione & expreſſione digni, in præ-

miſſis

“
hrnin
eulltts
1 elntech
11¹ Anrgunl
, Mutl
6 thie
in 1forn
I Eect
P larſienn
nkcbune
Alhnnick,
ncneſt
leroblen⸗
EK W
crin
Anne
Crine
ente
uarte
Nunton
W uthor
NN in
tunt
8
. W
I

ale Sapplementum, ſve Acceſſiones. 679
Keie miſſis intereſſe habentes, illis non con.
e ſenſerint, nec ad ea vocati, citati, &
helmn auditi, neque cauſæ, propter quas tum
4 ron præinſertæ, tum præſentes emanaverint,
iand, ſufficienter adductæ, verificatæ, & juſti-
tmem ſicatæ fuerint, aut ex alia qualibet etiam
i0li privilegiata cauſa, colore, prætextu, &
WunI. Capite, de ſubreptionis, vel obreptio-
1 no. nis, aut nullitatis vitio, ſeu intentionis
Anen, noſtræ, vel intereſſe habentium con-
Hinin, ſenſus, aliove quolibet defectu, notari,
impugnari, aut in controverſiam vo-
e Cari poſſe; ſed ipſas præſentes, eaſdem-
e que præfatas in forma Brevis Literas,
ülne Kirmas, Validas;, & efficaces exiſtere &
elutn fore, ſuoſque plenarios & integros ef-
e fectus ſortiri & obtinere, & ab omnibus
uun Sſingulis præmiſſis, ad quos ſpectat,
ſeu pro tempore ſpectabit, exacteè, &
inviolabiliter obſervari. .

n

* Sicque & non aliter in præmiſſis
irmu cenſeri, atque ita in quoſcunque Ju-
elir dices Ordinarios & Delegatos, etiam

S, R. E. Cardinales, & contra hæreti-
cam pravitatem Generales Inquiſitores,
Legatos quoque de Latere, & Apoſto-
licæ Sedis Nuntios, alioſve quoslibet
quâcunque authoritate, poteſtate, &
præeminentiâ fungentes & functuros,
ſublatâ eis, & eorum cuilibet aliter ju-
dicandi & interpretandi facultate, judi-
cari & definiri debere, ac irritum &
VV 4 inane

Crn tn

5S0c Ad K. P. La-Croix Theologianz Moralem

BPeroga-
Nones.

inane, ſi ſecus ſuper his à quoquam

ſcienter, vel ignoranter contigerit at- ub

tentari.
Non obſtantibus quibuſvis Apoſto-
licis, & in Univerſalibus, ſive Provin-
cialibus, aut Synodalibus Conciliis edi-
tis generalibus, ſive ſpecialibus Con-
ſtitutionibus, & Ordinationibus, Edi⸗=
ctis quoque prædicti Inquiſitionis Offi-
cii, & quorumcunque Ordinariorum,
etiam Epiſcoporum, & Metropolita⸗
norum Mandatis, Literis Paſtoralibus,
ſive Decretis, nec non ejuſdem Officii,
& quarumcunque Eccleſiarum etiam
Epiſcopalium & Metropolitanarum,
& quorumcunque Ordinum, Congre-
gationum, KReligionum, vel Inſtituto-
rum, etiam Societatis Jeſu, aliiſve qui-
buſvis, etiam juramento, confirmatio-
ne Apoſtolicàa, vel quâvis firmitate
aliâ roboratis ſtatutis, ſtilis, uſibus, &
conſuetudinibus; privilegiis quoque,
indultis, & Literis Apoſtolicis eidem
Inquiſitionis Officio, illiuſque Inqui-
ſitoribus, Commiſſariis, aluſque Offi-
cialibus, tum etiam Eccleſis, eorum-
que Prælatis, Ordinibus, Congregatio-
nibus, Inſtitutis, Societatibus, illorum-
que Superioribus, & perſonis quibus-
libet, ſub quibuſvis verborum teno-
ribus & formis, & cum quibuſcunque

etiam efficaciſſimis & inſolitis derogati-

onibus,

glenß
lyen
mmuſt⸗
wan mn
Mad
ngla,tn

ſuonnbu
uumſfcten
lngvetoti
Edn, aede
n ſe dl
Uineng, n
rllkend
Umitem
nlithnitfe
ün Ael

lirodin

kbene,
yhieftecl
Cvonn
Mhilten,
nmnſunte
ellt, I
ſeiſte,
Audn

er as

r Syupplementum, ve Acceſſiones. 6 81

e onibus, clauſulis, atque decretis, etiam
Motu, & Apoſtolicæ poteſtatis Ppleni-
tudine ſimilibus, ſeu ad quarumcunque
perſonarum, etiam Regia, aliave quà-
Iibet mundanâ, vel Eccleſiaſtieâ pote⸗
ſate fulgentium inſtantiam, vel alias
quomodolibet in contrarium præmiſ-
ſorum conceſſis, confirmatis, & inno-
vatis.
Quibus omnibus & ſingulis, etiamſi
pro illorum ſufficienti derogatione, de
illis, eorumque totis tenoribus ſpecialis
& individua, ac de verbo ad verbum,
i non autem per clauſulas generales
Mun idem importantes, mentio, ſeu quævis
tuln alia expreſlio habenda, aut alia exqui=
Nlim ſita forma ad hoc ſervanda foret, teno-
Hür res prædictos pro fufficienter, & de ver-
bo ad verbum expreſſis & inſertis, for-
maſque hujuſmodi pro plenè & exactè
obſervatis habentes, ad præmifſorum
effectum, hac vice duntaxat ſpecialiter
& expreſsè derogamus. L
Volumus autem, ut earundem præ- E p, ba-
ſentium tranſumptis, ſive exemplis, benda
etiam impreſſis, manu alicuus Notarii '"ranſum-
publici ſubſcriptis, & ſigillo perſonæ?““.
in Eccleſiaſtica dignitate conſtitutæ mu-
nitis, eadem proſus fides in judicio &
extra ubique habeatur, quæ adhibere-
E tur ipſis præſentibus, ſi forent exhibitæ,
Gne vel oſtenſæ.

682
Sanctio.

Ad F. P. La- Croiv Therlogiam Moralem

Nulli ergo omninò hominum liceat

pPaginam hanc Noſtrarum condemna-
tionis, reprobationis, confirmationis,
ſanctionis, prohibitionis, ordinationis,

abrogationis, derogationis, & volunta-

tis infringere, vel ei auſu temerârio
contraire: Si quis autem hoc atten-
tarepræſumpſerit, indignationem Om-

nipotentis Dei, ac Beatorum Petri &
Pauli Apoſtolorum ejus, ſe noverit
incurſurum.

Das. boun. Datum in Arce Ganclulphi Alba-

zific. Ann. nenſis Diœceſis Anno Incarnationis Do-

6. die 2.

Iun. 1746

minicæ 1746. Quarto Nonas Junii,
Ponttſicatuùs Noſtri Anno ſexto.

D. Card, Paſſioneus.
J. Datarius.

VISA DE CURIA
J. C. Boſchi.

J. B. Eugenius.

Loco † Plumbi.

Regibtrata in Seretaria Brevium.

XV.

eneun

ſendendrn
Nen gool⸗
mndgol
Enr puin
1otenum
MMAummlos
intel ger
Prene
es e
mmenea
Tleleelei
ümuiete
iPoinpon
14 poboie ,
fiüen I.
P
A
lun⸗ Pdo
Alkulil
zep guar

ni
U NES du

Ulufet

un
ln

Nen

Supplementum, Eve Acceſſionet.

XV.

68;

BENEDICTUS EPISCOPUS

SERVUS SERVORUM DEI

ad perpetuam rei memoriam.

A eradicandum pravum zizanii
ſemen, quod ab adverſario gene
ris humani in Agro Dominico ſparſum,
per Luſitaniæ primum Regiones pul-
lulare compertum fuerat; ubi nimi-

rum apud nonnullos Confeſſarios, in
adminiſtrando Sacramento Pœniten-

Abuſus in

admini-

ſtrando!

Pœniten-
tiæ Sacra-
mento in-

ductus.

tiæ, perverſa quædam & abſurda pra-

xis, Eccleſiaſticis Regulis contraria,

eidemque Sacramento injurioſa, & ad

avertendos Fideles ab ipfius ſalutifero
uſu quàm maximè tendens, introduci
cœperat; pro impoſito Nobis vigilandi
debito, Apoſtolicas in forma Brevis
Literas direximus Venerabilibus Fra-
tribus Archiepiſcopis, & Epiſcopis, per
Portugalliæ, & Algarbiorum Regna
atque Ditiones conſtitutis, quas deinde

per alias Noſtras ſub plumbo expeditas

Literas, nuper, quarto nimirum Nonas
elapſi menſis Juni, confirmavimus,

& innovavimus, adjectis nonnullis or-

dinationibus & declarationibus, quas
ad meritas pœnas tam delinquentibus,
quâm

684 Ad K. P. La-Croiz Theolagiam Moralem

quaàm contrarium tenentibus, ſive do-
centibus, irrogandas, & ad rectum ad-
verſus eos procedendi ordinem in præ-

dictis Regnis 8 & Ditionibus ſervandum,

opportunè expedire in Domino ludi

Lireris Oavimus.
Sanctiſſ. .
Dom. N. Larum autem Literarum, quas ad

quæ bic hujuſmodi erroris & abuſus reproba-

inſerun-
l, dam. tionem primum edidimus, hic tenor

natus fuit Erat.

BENEDICILUS PAPA XIV.

Ven. Fratres, ſalutem, & Apoſtolicam
Benediclionem.

Sbrems omnium Eccleſiarum ſolici-

tudo, & divina Jeſu Chriſti onnium

Pastorum Principis, cujus vices plane
immerentes gerunzs, Charitas aſſiäué
urget Nos, ut pro commiſa diannitus
imbecillitati nostræ univerſi Dominici
gregis curà, ſemper ad vigilantes, pericutlis
animaruim, fſtcubi forto ſuperimpende-
rint, per omnes Chriſtiani Orbis Populos,
ac Nationes opportunes, quantum cum
Domino paſſumus, occurramus; atque
iis præcipus Regnis, & locis, peculiari
quodam Apoſtolicæ noſtræ Charitatis
Quaio, authoritatiſque providentiä con-
ſulamt, in quibus Suem FEides, Relgio⸗
. e-

lven 1
lou
igrme
4 ſone rat
w
nfiaun
1al lun
Panarumcen
r ſufik
upweterctre
1ninn u

ſnn e

eun hgni
irſtter⸗n
ntuußhecn
neſu,
Narlte , a
illa epun
urwmi
alhrgt
rluttihiin
uluei een⸗
uüntimnign
SMuudem,
Naulen tnli
Cl
an ahfiii
unen,

Supplementum, ſive Aocceſſtiones. 685
Pietas quàm maximo florcant, callidus
kan humani generis holtis nocere Eidelibus,
Um dum aperto bello deerat, per inſidias
Glng molitur, in Angelum ſeilicet ſeſe licis
trans ſgurans, & ementitä boni ſpecit
incautis illuclens; qua ex arte non mi-
gus nora ſæ p animarum aetrimenta, quam
unt ex aogreſſone manifehta eſſe proventura
un neqaiſſimus veterator confcdit. In harum Relatiab-
aiutem fraudum numero computamus, Mser
quda in florentiſmis Portugalliz, &-
Algarbiorum Kegnis, & ſ Ditionibus, qui-
bus Vos Antiſtites ſumimä cum Sacerdo-
talis virtutis vettræ commendatione præ!
urr Ladetis„ & quibus pro ſingulari erga Ca-
tholicam Ecxcleſtam, atque Apostolicanm
hanc G. Sedem olſervantidâ meritaæ deb-
tur laudes, nuper eveniſſe non ſine ingenti
animi noſtri dolore cognovinues. Perve-
zit enim haud ita pridem ad aures noltras,
nonnullos iſtarum partium Confeſſarias
Falsu zeli imngine ſeduci ſe paſsos, ſed à
zlo ſecundum ſcientiazt longé aberrantes,
berverſam quandam, & prrnicioſam
Praxim in auditndis Clriſti Eädelznn Con-
Feſſonibus, &- in ſalubperruno Panitentia
Sacramento aädmitzihranadg invehere;
alque introducere capiſſe⸗z ut viäelicet, ſ
forte in punitentes incidiſſent ſociune
criminis habentes, ab iiſdem vanitentilbus
ocii Hiuiuſmodi, ſeu coniplicis nomen
te, Paſim exquirerent: atque ad iälluct ſebi
lus reve-

686 A K. P. La-Croix Theologiam Moralem
revelandum non inducere modo ſuadendo

conarentur; ſed, quod detestabilius est,
denunciata quoque, niſi revelarent, ab-
ſolutionis Sacramentalis negatione, pron-
ſus aaigerent, atque compellerent; imo
etiam complicis e;uſdem nedum nomen,
ſed habitationis inſuper locum ſibi exige-
rent deſignari: Quam illi quidem into-
lerandaim imprudentiam, tum procu-
randzæ complicis correctionis, aliorumque

bonorum colligendorum ſpecioſo prætex-

tu colorare, tum emendicatis quibuſdam
Doctorum opinionibus defenaere non
dubitarent; cum revera opiniones hu-
juſmodi vel falſas, & erroneas ſequendo,
vel veras, & ſanas malè applicando, per-
niciem tam ſuis, quam pnitentium
animabus conſciſcerent; ac ſeſe præterea
plurium gravium damnorum, quæz inde
facilo conſecutura fore præviaere debue-
rant, reos coram Deo zterno Judice
geandala Cont’tituenent. Et verò jam ſeæutafuiſſe
inde ex. mmelta eiuſmodi damna infelici experientia
*r. coimpertum eſt: Næc feri potuit, quin ea
de cauſa & oblocutiones, & ſcandala, &
non Miniſtrorum tantiun, ſed ſacri eti-
am ipſius Minitſterii odium, & animorumn
ingens conturbatio in Populo fiaeli exor-
Cardina- ta ſint. Triſtia Nos hæc nuntia ciun ac-

lium Lu- „ . ,„43.
hianorum, imvs, nuͤ audivimus, contra ?Xits

ſolicizu- alem hujutmodi abuſum protinus juſtä

dinet. madignatione pro munere ſuo commotos

ful

, 1
He ſe

zleen
Piriu
Mend
ien S
Uin int
luhuſa
P ns
at illt
. Man
erun Aet
n uh
, neſfeu
1ſezunuih
N1 ngrtte
ilsfenluin
ir rr.
l Mam
munt⸗
Mhfune
lin renen
iglt at ſn
1toitlton
ene hare
nlſri,
en, len
lgnen
bulif
ie
N S

eter

H
eer

finghr
tns u
Kun
ifen
n il
lr

1
c
4 uu

.

Supplementum, ve Aocceſſtonet:
fuiſſe dilectos Filios Noſtros S. R. E. Car-

dinales Nunum a Cunha in iiſdem Por-
tugalliæ, & Algarbiorum Regnis Ge-
neralem Inquiſitonem, & Thomam de
Almeyda Patriarcham Lisbonenſem; at-
que utrumque ſolicitè gliſcenti malo
compeſcendo, atque etiam eradicando
adlaboraſſe. Nos autem, ne in tam gra-

vi animaruin diſcrimine ulla ex pante

Apoſtolico nolttro Miniſterio deeſſe vi-

deamur, neveihentem hac ſupen re no-

Qram apud Vos obſcuram, aut ambi-
guam eſoe ſinamus; Wotum Vobis eſſe vo-
umus, mewmoratam ſuperius praxim
penitus reprobandam eſſe, eandemque à
Nobis pen præſentes nüras in forma
Bre vis Literas reprobari, atque dam-
nari, tanquaim ſcanasloſam, & penni-
cioſam, ac tam fFamæ proximorum, quàm
iphi etiam Sacramento inzurioſam, ten-
adentemque ad ſacroſancti ſigilli Sacra-
ersntälis violattone in, at que ab' ejuſdesn
Pænitentiæ Sacramenti tantopere pro-
Scuo & neeſſarioulu, Fideles abalie-
nantem. Eapropter, Venerabiles Fra-
res, quanqiunmn de paſtonali veſtra vi-

687

PFontifex
damnatz
relatam
praximm.

Epiſcopp⸗

rum dili=

Silantia nihit eſt, quod äaubitemis; Su- gentiam

vpremi tamen ofkciéè quoque noſtri eſſe

cenſemis, alacritatesm ipfaim veſtram
hac mentis noſtræ apertä ſige:ficatione,
& Apoſtolicis inſuper hortætionibtus no-
Rris intenſiss atuere, & &3 Lttare, ut

Pro

contra
easm exa⸗
tat.

1
6 88 Ad R. P. La-Croiæ Theologiäam Moralem e
pro ſe quiſque veſtrum opportunioni- ae
bus, quaſcunque prudentia ſuggelſerit, in⸗
initis rationibus, &v eßzcacioribusqui- M lin
buſque Juris remediis, quoad opusfue-
it, vontra delinquentes Miniſtros ad-
Hibitis, noxiam Hujuſmodi novitatem Germin
ſtrenus infedtemini, ac pene naſcentem zuin in
opprimatis, neque patiamani traditis htätun
curæ veſtræ owibus ibi ofendiculum rihyete
parari, ubi ſalus à Chriſtopofitaeſt, ab iIlt, And
czoque Divinæ miſeritordiæ fonte illas ilninnbſe
avertiè, ac deternerà, ad quemi ab eodens 1) eſkk ſe
Redemptore nostro, ad abluendas, de- iulut
albandaſque in Sangiine ſuo animas „ Weimponun
smantiſimè invitantur. Interea, duszs INhnh elli
aρρο veſtro, ac prudentis luculentiora llttanln
Wohbis oerto pollcemur veſtræ pietatis, Miii, n
&obſervantiæ argumenta, Apoſtoli- Ukti ohn
vam benedicdtionem cum uberrima cœler nmmn,
Rium chariſmatum copia oonjuncdtam rMdonm
Zobis, Venerabiles Fratres, ex animo puru zie
impertimur. Volumus autem, ut præ- iehkhilt
ſentium tranſusptis, veexemplis et- ulitmgen
dam impreſs, nanu alicujus Notarie rſtit
Publiri ſubſcriptis, & ſigillo Perſonæ in mmnill
Dignitate Ecoleſtaſtica conſtitutæ enu- litnel
nitis, eadem prorſas ubique fides adhi- portu .
beaturn, quæpræſentibus adhiberetur, lle .
& adkiberi poget, ſiforent exhibitæz & 0
. tter Nn
Datum Romæ apud b. Mariam Ma- dai
jorem a
nlhl.

1

Supplementum, ſive Aoceſtunos. 689
“ jorem ſub Annulo Piſcatoris die 7. men-

. net Kie Julii 1745. Pontificatus noſtri anno
n .
gquinto.
lluſe Cajetanus Amatus.
lp

mz Quoniam vero nullam Paſtoralis vi- Præmiſ-
eitſene gilantiæ cautelam ſuperfluam eſſe du- ſarum Li-
tii cimus, ubi de Fidelium animarum per- orh,zna-
unin nicie, deque ſubvertenda ſanæ doctrinæ nio neceſ-
a integritate, & rectâ Sacramentorum Iaria.
us adminiſtratione, periculum ſubeſſe du-
mnin bitetur; neque verò ignoramus, alibi
AE quoque auditas eſſe pœnitentium que.
M relas de importunis nonnullorum Con-
Ia feſſariorum perquiſitionibus, pro inve-
Ane ſtigandis complicum nominibus, aliis-
Wes que notitiis, juxta praxim in præinſer-
ℳ tis Noſtris Apoſtolicis Literis relatam
Gu atque damnatam; erroneas vero quo-
s rundam Doctorum hac de re opinio-
meuin nes, vel pravas aliorum recte opinan-
Henife, tium interpretationes & applicationes,
WN in eiſdem Literis enunciatas, aliquibus
arridere; nec ſatis eliminatas reputari
per ipſas præmiſſas Literas, quas, ut-
pPote ad Luſitaniæ Regnorum atque Di-
tionum opportunitatem accommoda-
tas, & pro iſdem ſolummodo emana-
Uuh tas, generalis definitionis, & legis vim,
authoritatemque habere, ab aliquibus
temere negatum fuit. Ideo Nos, Mo- Vude
GNX tu proprio, atque ex certa ſcientia, hu- Iræleuti⸗
E Ad P. La-Croix Theol. Moral. XKxX jus “ con.

eun
690 Adk. P. La-Croix Theologiam Moralem usn
MNad

frman- jus Noftræ generalis ſanctionis tenore, Pe⸗
"ur, & ad ac de Apoſtolicæ poteſtatis Noſtræ ple-

U
S
omnes . . . —Podos
ubique o. nitudine, eaſdem præinſertas Literas n
1.
cerum iterum confirmantes & roborantes, de- Mn
exten- rmmn

cernimus & declaramus, memoratam Rainſe
praxim in ſe ipſa, & ubique locorum & *
temporum, Apoſtolicà authoritate re- ein V
probatam atque damnatam efſe, & cen- G
ſeri debere; nec ulli licitum efſe contra ind- 4
doctrinam in præfato Noſtro Brevi Wüſeln,
contentam docere, ſeribere, aut loqui, tenken
eamque impugnare, aut perversè in- Ke.
terpretari, vel ipfi actu contraire; ſub ne Aimnl

duntur.

Pœnis adverſus tuentes, aſſerentes, aut drinmd
tradentes opiniones ſcandaloſas, per- Nnt
nicioſas, & uti tales à Sede Apoſtolica Uun nhin
rejectas & condemnatas, & reſpectivè lemqn
adverſus contrafacientes mandatis A- hiaſihl
poſtolicis, & Eccleſiaſticis ſanctioni- ehiamn
bus, ſtatutis atque præſcriptis. peles,
Clauſulie Decernentes eaſdem præinſertas„ m alli
us sede nec non præſentes Noſtras Apoſtolicas tuucdifre
perpeus Literas, nullo es capite, colore, aut erzr
Litera- Prætextu ‚de ſubreptionis, obreptionis, hiidn
Tercen, aut nullitatis vitio, ſeu intentionis No- rcortier,
. ". ſtræ, aut alio quolibet defectu notari, ilſkunbi⸗
unpugnari, aut in controverſiam vo- HhUnyerd
cCari poſſe; ſed ſemper firmas, validas, ugrol
& efficaces exiſtere, & perpetuò fore, miu ſe
atque omnes ubique Terrarum cujus- Mlhtln,
vis ſtatũs, gradus, ordinis, præeminen- Mal
tiæ, & dignitatis, & tam Sæculares, quàm innn

u0⸗
quo.

Supplementum, ſive Acceſſioner.
quorumvis etiam quomodolibet exem-
Rl ptorum, ac Sedi Apoſtolicæ immedia-
teèe ſubjectorum Ordinum, Inſtituto-
rum, Societatum, & Congregationum
em Regulares, quocunque privilegio mu-
rhon nitos, alioſque etiam ſpeciali mentione

Aleteet dignos, afficere & arctare, ac ſuos ubi-

ncρ que plenarios & integros effectus ſorti-
nén rI-& obtinere, & ab omnibus & ſingu-
chn lis, ad quos ſpectat, ſeu pro tempore
ſpectabit, exactè & inviolabiliter obſer-
uIen Vari debere. M—
U Sicque, & non aliter per quoſcunque
Amg Judices Ordinarios, & Delegatos, et-
ltlins iam S. R. E. Cardinales, & contra hæ-
GE reticam pravitatem Generales Inquiſi-
Iuch, tores, Legatos quoque de Latere, &
md Apoſtolicæ Sedis Nuntios, alioſque
i quoslibet quâcunque authoritate & po-
teſtate fungentes, & functuros, ſublatà
eis, & eorum cuilibet aliter judicandi,

& interpretandi facultate, judicari &

ſecus ſuper his à quoquam ſcienter vel
ignoranter contigerit attentari.

licis, & in Univerſalibus, ſive Provin-

tis generalibus, ſive ſpecialibus Conſti-

n giis quoque, Indultis, & Literis Apo-
hal ſtolicis cuicunque Perſonæ, ſive Ordi-
XX 2 niz⸗

definiri debere; ac irritum & inane, ſi

cialibus, aut Synodalibus Coneciliis edi-

tutionibus & Ordinationibus; Privile-

691

Non obſtantibus quibuſvis Apoſto- Derea-

tionei.

6 92 Ad E. P. La-Croix Theologiam Moralem

ni, Inſtituto, Societati, & Congrega-
tioni, ſub quibuſcunque tenoribus, &
formis, & cum quihuslibet clauſulis,
atque decretis, etiam motu, & Apo-
ſtolicæ poteſtatis plenitudine ſimilibus,
in contrarium forſan conceſſis, confir-
matis, & innovatis. Quibusomnibus
& ſingulis, etiamſi pro illorum ſuffici-
enti derogatione, de illis, eorumque
totis tenoribus ſpecialis & individua, ac
de verbo ad verbum, non autem per
clauſulas generales idem importantes,;
mentio, ſeu quævis alia expreſſio ha-

benda, aut alia exquiſita forma ad hoc, 0llmgon

ſervanda foret, tenores prædictos pro
ſufficienter, & de verbo ad verbum ex-
preſſis & inſertis, formaſque hujuſmo-

di pro plenè & exacté obfſervatis ha-

bentes, ad præmiſſorum effectum, hàâc

vice duntaxat ſpecialiter & expreſsè de-

. rogamus.
De efe- .
au publi- Contenta quæcunque, ad omnium no-
cationis, titiam deducantur, & ne aliquis illorum
i⸗ tne ignorantiam prætendere poſſit; volu-
authori- mus eaſdem per aliquem, ſeu aliquos
zatee. ex QCurſoribus Noſtris ad valvas Bafili-
cæ Principis Apoſtolorum, ac Cancel-
lariæ Apoſtolicæ, & in acie Campi Flo-
ræ, aliſque conſuetis Urbis locis pu-
blicari, earumque copias ibidem affigi,
& affixas relinqui; quæ ſic publicatæ &
affixæ,

Ut autem eæxdem præſentes, & in eis

.
zummle
49 in
nlaie
Auſtetun
eeseummnn

. ,illan
(rinden

kmunto
Penur n ſo
Geloorum,g
inbuhtore

hundmehot
1Eenbron
Mbtot,lanc

„ Ier, Elend

Uie Nant⸗
letilg
D xD.
meilt, ſen
UnhRome;
unrolnern.
nbbonti
Dann.
Drol

ench

lchuag

n

lke
and

4 1,
nomh

alii
1

nuru
uchchi 4
luin mnl
gfutlen
irm,
ſhriinn
Cin .
kcin N
len e

nhr
un
Gbiknn
c

1

Supplementum, hkve Aoceſſtonet. 693
affixæ, omnes & ſingulos, quos concer-

nunt, arctent & afficiant, non ſecus ac

ſi eorum unicuique perſonaliter inti-
matæ & notificatæ fuiſſent; quodque
earundem præfentium tranſumptis ſi-
ve exemplis, etiam impreſſis, manu ali-
cujus Notarii publici ſubſcriptis, & ſi-
gillo Perſonæ, in Dignitate Eccleſiaſtixa
conſtitutæ munitis, eadem prorſus fides
adhibeatur in judicio & extra illud,
ubique locorum, quæ adhiberetur ipſis
præſentibus, ſi forent exhibitæ vel oſten-
ſæ.
Nulli ergo omnino hominum liceat
paginam hanc Noſtrarum confirmatio-
nis, reprobationis, condemnationis,
prohibitionis, ſanctionis, & voluntatis

Sanckio.

infringere, ſeu eidem auſu temerario

contraive: Si quis autem hoc attentare
præſumpſerit, indignationem Omnipo-
tentis Dei, ac BB. Petri & Pauli Apo-
ſtolorum ejus, ſe noverit incurſurum-
Datum Romæ apud S. Mariam Ma- Dar. Pon-
. — tif. anno
jorem anno Incarn. Dominicæ 1746. 4. 7. 4 2
Kal. Octob. Pontificatůs Noſtri anno 7. Sepiemé.
J. Datarius. 1746.
Pro D. Cardin. Paſſionei.
Jo. Florius ſubſtitutus.
VISA ÿDE CURIA
J. C. Boſchi.
. J. B. Eugenius.
Loco † Plumbi.
Regiſtrata; in Secretaria Brevium.

Xx 3— Anno

r⸗

594 Ad R. P. La- Croix Theologiam Moralem

Anno à Nativitate Domini Noſtri J Eſu Chriſti mhe
1746. Indidtione 9. die vero 5. Octobris, Pon- dau

tificatus autem à. in Chriſto Patris, & Do-
mini Noſtri O. BE Nü. DICYZI Divina Pro-
videntia PAPA. L1II. anno ſeptimo, ſupra- Whl
dicta Conttitutio affxa, & publicata fuit ad üikhi
Valvas Baſilicæ Lateranenfis, & Principis Ane
Apoſtolorum, & Cancellariæ Apoſtolicæ, Cu- zaanin,
riæque Generalis in Monte Citatorio, & in eſſtir
Acie Campi Floræ, ac in aliis locis ſolitis, & itatn
conſuetis Urbis, pen me Micolaum Cappelli uunn
Apodt olicum Curſorem. nunſri

Vlidoreulen

Antonius Befani Mag. Curſ.

Lib. 6. p. 2. 1752. nec aliter poſſit integre confi-
teri (2)
(2) Nihil hac in materia doctius, eruditiuſque libel-
lo Cremonæ edito anno 1594. hoc titulo: Ouaſtio ll
Theologica de complice revelando, vel ne, in Confeſſto-
ne Sacramentali. Tres in partes libellus diſpertitus eſt. n, ſeyen
In prima quæritur, an teneatur pœnitens circumſtan- lltemn
tiam peccati neceſſariam in Confeſſione explicare, cum 1 luqnin
1d facere non poteſi ſine tertiæ perſonæ manifeſtutione. In likrie 14
altera diſquiritur, an ob ipſius pœnitèntis neceſſitatem, ben hi
aut utilitatenz liceat in Confeſſione ipfunz complicem ex- Niiggi
plicare. In tertia tandem diſputatur, utrum liceat pœ-
nitenti in Confeſſione ſua pecatum tertiæ perſonæ reve-
lare, non ſolunz quando id ad integritatem Confeſſionis llneſan
neceſſurium eſt, aut gum ad curandam animam ipfius gle
Pœnitentis expedit; ſed gtiam ob ſolam, utilitatem ipfius 5
tertiæ perſonæ, ad impediendum aliquod ipſius malum, delit
er viam correætionis faciendæ ab' ipſo Confeſſario, ex li- nen
sentia ipſius pœnitentisz. Affirmativa ſententia, quamn , unp

1d,6,.
ih nlge

iernt, en
changt er
neſeſerhnn

il

Supplementun, ſive Acceſſiones. 695

in triplici hac quæſtioe defendit Author, præter ra-
tiones conquiſitis plurium Academiarum, & celebrio-
rum eâ ætate in Hiſpaniis Doctorum, præſertim Do-
minicanorum ſuffragiis ibi confirmatur. Porro de Au-
thore Libelli non injucundum ſit hic ea deſcribere, quæ
invenio in exemplari, quo utor, ipfſius libri tegumen-
to inſcripta vetuſtiore, atque editioni, ut equidem pu-
to, æquali Jeſuitæ manu. In Hiſpania anno 1573. de-
fenſa fuit quadam Concluſio in Collegio Societatis Zeſu
Matriti de complice revelando in Confeſſione, ut patet
p. 53: & ſeqq. libri ipſius] in qua cum quidam offendiſ-
ſent, Patres Societatis curdrunt obtinere judicium do-
&tiſimorum Virorum, qui interfuerunt, qui nofßro-
rum dobtrinam probarunt, ut videtur p. 53. & ſeqq.
Anno 1589. eadem ontentio renovata eſt, & cum ad
anres Nantii Apoſtolici perveniſſet ſis erat Cæſar Spa-
cianus Epiſeopus Novariæ] neceſſe fuit Patribus reddere
rationem ſuæ doctring. Quare P. Zacobus, ſeu Didacus
de Avillaneda ſeripſit hog opus, & obtulit Nuntio: con-
troverſiaque ſedata eſt. Poſt idem Nantius fabtus Epi-
ſcopus Cræmonæ oſtendit hoc opus Inquiſitori Petro Vice-
comiti Ordinis Prædicatorum] & hortatus eſt, ut ede-
ret in lucem, ne periret præclara elucubratio: quod in
Epiſtola dedicatoria aſſeritur ab ipſo Inquiſitore. Sin
autem dicat Inquiſitor in eadem dedicatoria] doctri-
nam libelli hujus] ſapientiæz Dominicanæ fonte manaſ-
Je, mirabatur Epiſoopues agens de hac editione cum Pa-
tribus Societatis, cum ipſe ſignificaſſet Authorem, &
manifeſté appareat ex pag. 54. & ſeq. ad Societatis de-
fenſionem eſſe ſoriptan opus: niſi forte intelligat ex do-
étrina §. Thoma fluxiſſe, quod ea Concluſio, quaæ defen-
ditur, inde ſit hauſta. Quidquid ſit erroris cauſa; idem
Cæſar Epiſeopus Cremona afirmabat, opus eſſe Patris
prædiéti Zacobi de Avillaneda. Hæc ibi. Alegambe ei-
dem Jacobo libellum hunc vindicat.
Lib. 6. p. 2. n. 18 50&. moribundos c. 1I 8. (1)

XX 4 (1) Quod

696 Ad E. P. La-Croix Theologiam Moralem

(1) Quod ſi reus ad mortem damnatus ex pertinacia,
wel deſperatione confiteri nolit, tentabit Confeſſarius

bus par. 2. C. 9. quæſt. 6. I. Ad preces ſe conferat, &
maximè ad ſanctum Miſſæ Sacrificium, in eoque dum
ſactam hoſtiam præ manibus habet, Pro miſero illo
Servatorem ſuum alloquatur Eſtheris verbis: Efth. 7. 5.
inveni gratiam in oculis tuis, 6Kex! & ſe tibi placet,
dona mihi animam, pro qua rogo. II. Eundem in fi-
nem etiam aliorum piorum hominum preces imploret.
HI. Promittat unum, vel alterum Sacrificium pro ani-
mabus Purgatorii offerrendum. IV. Diſſimulet non-
nihil ſermones de Confeſſione, ac potius aliis de rebus
adiaphoris, aut ſolatiis ad mortem fortiter obeundam
conducentibus loquatur. V. Maximam, quam po-
teſt, charitatem exhibeat reo, blandis colloquiis, ac
miſericordiæ operibus. VI. Adſtantibus narret hiſto-
rias quaſdam, quæ ad Cœlorum deſiderium, ac timo-
rem inferni ignis excitandum aptiſſimæ videantur; ſed
ad reum non dirigat ſermonem. VII. Optimæ erunt
hiſtoriæ tragici exitus hominis cujuſpiam impœnitentis,
aut etiam in fine vitæ reſipiſcentium peccatorum. VIII.
Si tempus fatalis diei advenerit, ſuaviter interroget, an
non meliora ſapiat? adeſſe dicat jam paulatim momen-
tum illud, à quo pendeat felix aut infelix æternitas; pa-
tere utriuſque æternitatis januam; ipſi integrum adhuc
eſſe, quam velit, eligere, roget per merita, & San-
guinem Chriſti, ne animam perdat Divino Sanguine
emptam, ſeque æternis flammis quas facile vitare poſ-
ſit, addicat; abjiciat ſeſe ad pedes rei, fune aliquo
præcinctus, aut etiam diſtringens flagellum quodpiam,
ſeque dicat à diverberatione non ceſſaturum, dum ipſe
ſuæ animæ perditiſſimushoſtis eſſe non deſinat; adſtan-
tes ctiam, ut ſeſe adgenua miſerrimi hominis pervol-
vant; hortetur. IX. Si ne tunc quidem reſipiſcat, ceſ-
ſet parumper ab admonitione, potumque, vel cibum

hæc media, quæ ſuggerit Lohner Inſtr. de Confeſſtoni-

ini
4 Kil
M Mn
iunſchn,
rei, E
lwwimenl
1ündr, Amon
üae Anut
icsenmm
. Krommit
Reonanc
UUbüonnbs
1n Kernzin.
Ilhnmtuinan
Hunlt
he nllile,
1,iemiunck
Aamdrs,
enlhilr.
lri hi in

proontt

Iſcreſcual

em, ni
nirrsn
Kommemn
nin
Adh n
Alnnei:
tnnin Un
h e

Supplementum, Pve Acceſſiones. 697

ei offerat, nullo unquam aſperiore verbo, aut geſtu
pertinaciam ejus caſtigans. X. Si lictores veniant ad
illum abducendum „ repetat iterum, indicetque „nunc
i⸗ eum vere iter æternitatis ingredi . videat proin, quo
AI tendat. XI. Si adhuc nihil proficiat, coram ipſo Cru-
cifixum alloquatur, rogetque ne animam perire per-
mittat ipſi adeo pretioſam, ut in Cruce pro allius ſalu-
te mortem obierit. XII. In egreſſu ad ſupplicium, ſi
nolit orare Reus, nec ipſum audire, non urgéat invi-
tum, ſed potius cum ſociis vernacula lingua pro ipſo
preces fundat, & nonnunquam ſuaviter quærat, an non
refocillatione aliquâ indigeat. XIII. Ubi ad locum
ſupplicii deventum fuerit, jubeat omnes adſtantes fle-
ctere, & pro anima illius Deum deprecari, quem in fi-
nem ipſe conceptis verbis præire poterit. XIV. Quod
ſi nihil his omnibus effecerit, aliqui putant, ad terro-
rem, & exemplum adſtantium ei, dum aut laqueum,
aut ictum fatalem excepturus eſt, minaci vultu dicen-
dum: Ergo abi malediéte in ignem æternum, qui para-
tus eſt Diabolo, & Angelis eſur, aut: Sangnis Chriſti
lit ſuper te, maledicte, in damnationem aternam. Alii
malunt, ingeminandaeſſe etiam tunc pia ſuſpiria con-
tritionis, & amoris, ut vel in ultimo articulo non de-
ſertus fortè reſipiſcat.
Peculiaria heic aliqua monita dat citatus Lohner ib.
q. 3. & 4. pro Confeſſione reorum, qui propter Ma-
giam, & Veneficia ad mortem damnati ſint. Hæc au-
tem eo ſpectant, ut interrogetur reus, cur ſe Dæmoni
manciparit, an ſcilicet propter voluptates, an propter
divitias, dignitatis conſecutionem &c.à an non Deum,
Sanctos, Sacramenta, Fidem blaſphemârit? an iſthæc
abnegârit? idque chirographo proprià manu, aut ſan-
guine ſubſcripto? an non in nocéturnis conventiculis
Diabolum adoraverit? Euchariſtia abuſus ſit? cum Dæ-
monc ſe turpiter miſcuerit, aut matrimonium inieritz
maleficio, veneno, aliiſve modis aliquem occiderit,
XX 5 aut

13

698 ℳA.. P. La-Croix Theologiam Moralem

aut aliud grave damnum intulerit? an nullum infan-
tem falſo baptizarit, vel ante Baptiſmum interemerit:
an neminem ſeduxerit, ac Dæmoni mancipaârit? an
non odia, graveſque inimicitias procurarit inter varias
perſonas? an non philtris, aliiſve vetitis remediis impu-
ros amores conciliaverit? an non à Dæmone in alienas
domosdelatus aliena rapuerit? an non amuleta magica
aliis diſtribuerit ad eos invulnerabiles efaciendos? Mo-
neo autem, Confeſſarium ejuſmodi reis has potiſſimum
quinque obligationes imponere debere. I. Ut pactum
cum Dæmone reſcindant, juréntque ſe nullum cum ip-
ſo deinceps commercium habituros. II. Ut profeſ-
ſionem Fidei denuo faciant. III. Ut ſi quæ adhuc ſe-
cum, aut alibi habent, magica inſtrumenta deponant,
comburant, S. Officio tradant. IV. Ut ſi Euchariſtiam,
aut Reliquias Sanctorum alicubi ſuperſtitioſo uſui re-
conditas ſervant, id ipſi aut alteri indicent, ur auferri,
ac religioſe aſſervari poſſint. V. Ut damna aliis per ma-
leficia illata ſarciant, quantum fieri poteſt, maximè ſi
