rnde

X

296 Ad K. P. La-Croix Theologiam Moralemn

/

ria appareat vera: quod perinde eſt, ac ſi di-
ceret quamdiu eſt vere probabilis. Quamo-
brem illa Panormitani verba ad hanc ſenten-
tiam confirmandam à Silveſtro, aliiſque non-
nullis poſtea appellandis adhibentur.
Ex iis vero Epiſcopis, quos ab annis cen-
tum controverſiam iſtam in Theologicis com-
mentariis ſuis agitâſſe conſtat ex iis, qui dili-
genter, & accuratè utriuſque partis defenſo-
res percenſent, nullus eſt omnino, qui utram-
que ſententiam non amplectatur. Primus
eſt, non ætate quidem, ſed dignitate, & eru-

Didacus ditionis famâà Didacus Alvarez clariſfimus ex
Alvarez, ſanécti Dominici familia Theologus, & Ar-

7

chiepiſcopus Tranenſis: copiosè quæſtionem
hanc pertractat in Commentariis ad 1I. 2.
ſummo ſtudio ſub finem vitæ expolitis, &
Trani in ipſo Archiepiſcopali Palatio editis
anno 1617. Sic enim diſputationem S0. in-
ſcribit: atrum erx duabus opinionibus proba-
bilibus poſſit homo ſequi opinionem probabi-
lem pro libitu ſuo, relitta opinione, quam
Judicat probaliliorem. Atque ubi priorem
Cajetani ſententiam expoſuit, hæc num. 4.
ſubjungit: ſocunda ſententia eſt præcedenti
oppoſßita aſſerentium, quod quilibet poteſt ſe-
qui opinionem, quam judicat probabilem. Te-
net hanc ſententiam Magiſter Medina, &
alit doctiſſimi Thomiſte, quam probant his
argumentis, &. Tum num. 9. illi ſubſeri-
bit in hæc verba: Prima concluſio, quande
opiniones verſantur circa res, poteſt ſequi opi-
mio pralcticè probabilis, relitta probabiliori.
Hanc ſententiam probant argumenta facta
pro ſententia Magiſtri WMedinæ &., deinde
adverſariorum objectionibus fusè, ac luculen-
ter reſpondet. Ei-

Supplementum, Eve Acceſſtones. 297
Eidem ſententiæ obiter quidem, ſed apertè
patrocinatur Jo ſephus Angles, ex inſigni apud Joſephus
Francifcanos ſacræ Theologiæ profeſlote, Bo- Augles.
ſanus in Sardinia Epiſcopus. Nam in foribus
Theologicarum quæſtionum (quod opus,
cüm ab aliis eruditiſfimis viris, rum maximè
Nt ab Henrico Sedulio in commentariis ad vitam
8. PFranciſci plurimum laudatur) ſic habet
ninen quæſtione de confefſtone difhic. 8. Ouando⸗
in pœnitentis opinto AIt. probabilis, eth Saserdotis
“ opinio probabilior ſit, Sacerdos ill, abſolxtio-
beni nem neque debet denegare, neque poteſt.
nm Bartholomæus Ledeſma (qui ut ait Alphon- Baribo-
ſus Fernandez in notitia Scriprorum Prædica- Lomæus
toriæ familiæ, & Theologiam docuit maxi- Lodeſma.
.“ ma auditorum admiratione, & Guazaguen-
RrRl ſem Epiſcopatum, ad quem poſtea evectus eſt
gliglun ſancte adminiſtravit) ſimilem aſſertionem po-
ummmg nit in tractatu de pœnitentiæ Sacramento diffi-
enghen cult. I 4. editionis Salmanticenſis anni 1585.
Pruun gi pag. 73I. additque: Hæc concluſio eſt contra
, u., Adrianum quæſt. 5. de Confeſſtone dub. 7. ubi
dicit, qubd quis tenetur ſequi tutiorem opinio-
nem, &; contrariam etiamn probabilem omit-
tere = Sed nihilominus noſtra conelaſio eſt ve-
riſſima.
Quæ omnia illis aſtentitur Thomas Zerola Tyomas
Epiſcopus Minorenfis, cujus libros Clemens Zerola.
VIII. libenter pervolvebat, quemadmodum
U ipfe teſtatur in epiſtola dedicaroria ad Cin-
,laliſ e. thium Cardinalem Aldobrandinum. Nam
hn in praxi peœnitentiæ cap. 22. q. 3. editionis
Venetæ anno 1599. fohl. 100. pag. 1. ait: Di-
n 00 fecundb, ſi opinio pœnitentis eſt probabilis,
lir Se S& Confeharii probabiliot quod tunc Confeſ-
lokien⸗ ſarius, depoſitu ſud opiniene potes, & debert .
. T 5 abſol-

298 Ad K. P. La-Croix Theologiam Woralem Gn

abſolvere pœnitenten,, & eum relinquere in „Mmnst

ſua opinione. een
Joannes Proliwiorem ea de re diſputationem habet aiumdb
Malderur oannes Malderus ex celeberrimo Lovanienſiis N,en
Theologiæ profeſſore Epiſcopus Antuerpien: au
ſis, cujus percellenrem dottrinam, ſummaſ-
que virtutes magnifieè prædicat Valerius An-
dreas in Bibliotheca Belgica. Ex iis autem,
quæ ſuper hac quæſtione plurima diſſerit in 1.
2. q. 19. diſp. 86. aſſertionem hanc colligit:
lioet aliquando ſoqui opinionem minus proba-
bilem, reliéta probabiliori, etiamſi probabi-
lior fuerit tution. Et pluribus interpoſitis:
Confeſſarius tenetur abſolvere pœnitentem ha-
bentem opinionem probabilem, ſecundim quaum „Il
ab eo opere proponit noan abſtinere . quod ſecun- mn nlt
dum probabiligrem tenet eſſo ilcitum. Se-
qquitur &; iſtad ex Mittis. Cuam enim non ha-
beat pœnitens propoſitunz peccandi, immerito
ei negaretur abſolutio,s & ita tenent communi-
. ter Doblores.
Moartinus Non minus accuratè quæſtionem hanc ex-
Bonacina, aminat Martinus Bonacina, de quo Leo Alla-
tius in Apibus urbanis hæc haber: Epiſcopus
cùm ſe Roma in Germaniam onferret, pié
obüt: Eir laude dignns, qui cum bonarum
literarum ſtadiis pietaten conjunxerat. Tom.
2. diſput. 2. q. 4. puncto 9. diſputat, atrum
. peceet, qui ſequitur opinionem probabilem,-te-
lictà tutiore, vel probabiliore. Sic autem men-
tem ſuper ea re ſuam exponit: Poſſumus abſ-
que peccato ſequi opinionem probabilem, reli-
tuâ probabiliare, & tutiore. Quèd ubi ratio-
ne, & authoritate probavit, contraria argu-
menta diluit.
ꝗuguſtin. Auguſtinus Barboſa gentius Epiſcopus (de
KRorboſa. quo

nt, i

Supplementum, Eve Acceſſiones.

1 quo Leo Allatius in Apibus urbanis: Barboſæ

1.

n
nim, 4
ler lerin

t,o

Cpink

omnes fere reçentiores meminerunt, doctiſſi-

mium illum, & in Canonicis quæftionibus deci-

dendis, ac rebus Eccleſiaſticis verſatiſſimum
dicunt & c.) approbat eandem ſententiam, &
ro ea authores multos citat tom. I. collectan.
in lib. 2. decret. pag. 408. Unde, inquit, ope-
nionem probabilemn in foro conſcientiæ ſequi

poſſe, relibtaà probabiliori tenent Armilla &c.

Tandem Joannes Caramuel (4) Epiſcopus
Miſiæ, in Lheologia Morali fundamentali
Alexandro VII. nuncupata num. 302. ait:
Illa ſententia hodie eſt omnium, poſſe hommenz
tutà conſcientia ſequi opinionem minus proba-
bilem, Item: tenet communis ſententiaeſſe
licitum, relictäâ opinione probabiliore, & ma-
gis tutà, ſequi minus bprobabilem „ &s veinus
tutam.
Potuiſſem his Epiſcopis doctiſſimos Car-
dinales duos adjungere, Franciſcum Toletum
(5§) & Joannem de Lugo, qui utrique opinio-
ni manifeſtè ſuffragantur; alter quidem lib. 3.
Inſtit. Sacerdot. cap. 2. alter verò diſput. 23.
de pœnit. ſect. 2. S. 2. Sed cùm ambo in So-
cietate Jeſu perdiu vixerint, timui, ne Ad-
verſarius eos Jeſuitarum potius, quàm Car-
dinalium nomine cenſendos eſſe contenderet.

ADNOTATIONES CAP. III.

X Alberto Magno. (1)
(1) Similia ex Alberto Magno profert
Joannes Nider Dominicanus in Conſolatorio
P. 3. cap. 1I. Item reperi in libris veteribus
Ordinis noſtri Prædicatorum reſponſa plura,
quaæ data eſſe videntur a Domino Alberto, eo
. adhbuc

299

Joannes
1
Caramuel

Franciſc.
Toleꝛus.

300 Ad K. P. Ea-Croix Theolegiam Moralem e

adhuc vivente, quæ ſic ſonant. Item dicit idem, Iudd .

quòd frater Rimplex „ vel quilibet homo cum ſalute boteſt f.
ſequiſ,in ovovb—öentia QαXAουνιπM0υορπιopinionem volnerit,
dummodo ArIeUs wagnt Dottorig OPINIONEM ſe-
quatur. Wendrokius nititur (2)
(2) Doleo enim verò futilem hancce Wendrokii eva-
ſionem nupero hiſtorico Probabiliſimni t. 1. p. 417. pro-
batam adeo fuiſſe, ut in P. de Champs vehementer cx-
arferit. Vide mox dicenda.
Contra tale dubium non peccat (3)
(3) Cætera, quæ ſequumur, deſcribamus, ut Anto-
nini mens perſpectior fiat: dum adharet opinioni Ark
cuUS authoris (audin! quod in P. Sanchez ex unius
Doctoris authoritate opinionem probabilem fieri poſſe
ſcribente, veluti blaſphemiam abhorret, exagitatque hi-
ſtoricus Probabiliſmi, idipſum (heu facinus!) pronun-
ciat S. Antoninus) & habet nationes probabiles pro ipſa
magic, quam pro oppeſita opinione (probabiles magis,
non directè, ut putat idem hiſtoricus vel ex ipſo An-
tonint contextu confodiendus, ſed reflexè, ut ſub fi⸗
nem demonſtrabo, ubi de Joanne Nider ſermo ſiet)
etiamſi ipſa opinio, quanz tenet, non eſſet vera. Et
hoc niſi ipſa opinio ſunspta eſſet (en Suarii, Layman-
nt, & cæterorum Probabiliſtarum exceptionem) contra
manifeſtume teſtimoniun Soripturæ, vel dsterminatiouem
Eccleſæ. Talis euin non operatur in dubio mortalis, ſed
ſecundim Opinionem Protabilem (non probabiliorem;
ſed probabilem) quod magis declarabitur in 7. Kegu-
la. Quæ porro iſthæc regula eft ?2 En Antonini ver-
ba, quæ Terillus quiſpiam, aut ſi quis alius Probabi-
liſtis devotior Terillo fuit, ſeripſiſſe velit. Secundum
Joannem de Tambaco (floruit hic ſub annum 1390. ac
Dominicano Ordini nomen dedit, ſcripſitque Speculum
Patientiæ ſas Conſolatiener Theologiæ in quindecim li-
bros tributam, atque anno 1493. Pariſiis editam, dein-
de Colomiæ recuſam auno 1502.) ſeptuplex dottrins

peꝶ

, . , .
„. Supplementum, ſive Acceßſiones. 301
ee,Dey. virtutem Epichejæ ſerupuloſæ conſcientiæz profcua
dari poteſt. Quarum prima ef, nter duram, & benig-
namterca præcepta ſententiam, quod benigna eſt potius,
cateris parsbus interpretatio facienda, quod etam aſſe-
rit Guillelmus, Hujus ratio eſt, quia præcepta Dei, &
Eeclefiæ non ſunt ad tollendam omnem ſpiritualem dulce-
dinem, qua certé tollitur, quando nimis ſcrupuloss, &
timideè præcepta interpretantur. Secunda dobtrina ſe-
undum virtten Epicheje, quod Deus, nes Eceleſia per
ſua præcepta intendit obligare ad impoſſibie alicui. Cum
enim ſecundum regulam janris nemo poſſit ad impoſſibile
obligari (extra de reg. jur. I. 6.) non ſolum dicitur in-
poſſibile, quod abſolute nen eſi poſfbile, ſed etiam videtur
interpretanelus ſecun dum virtutenz Epichejæ, in lege no-
va eſſe impoſſibile quod vix eſt poſſibtte, utpote mmiam
habens diſcultatem. Alidas quomodo ſalvaretur illud,
Onus meunz leve Matth. II. C. Salvari reſpondet hiſto-
ricus t. I. p. 327. ſolà Gratiâ, & Charitate PZeſu Chri-
Lii, quas ſuave reddit Evangelicum jagum;, at viderit
Uehn,i ipſe, quid id Antonino probari poſſet ad Epichejæ vir-
Mi Ame rutem confugienti. At., inquit idem hiftericus, S. An-
Glhtm toninus à PP. Vaſquez, Sanchez, aliiſque æ ualibus
inter Antiprobabiliſtas diſſertis verbis refertur. Non
negaverim. At IHluſtriſſimus quoque de Velaſco adverſus
Probabilieriſtas Niderum, Silveſtrum, & Cajetanum
citat, quos tamen pro Probabilioriſtis ſtetiſſe oontendit
hiſtoricus. Nimirum (quod ſanè haud injurium cætera
doctis Scriptoribus) Antoniri verba non ſatis diligen-
Wer expendetint Vaſquius, Sancius, & cætori. Cæte-
rum fac Antoninum Probabilioriſtarum ſententiæ fa-
viſſe. Numquid propterea culpandus de Champius,
qui Wendrokio illum oppoſuerit? Minime verò. In-
ſpise de-Chainpiani operis titulum: Quaſtio facki,utrum
Theologorunz Societatis Jeſz proprtiz ſint iſtæ ſententig
duz. I. Eer duabus epinionibs probabilibus peſſumnt
r ſequi minns tutam. II. Ex duabeas opinionibns proba-
W . bilibus

ult
M

302 Ad R. P. La-Croix Theologiam Moralem

bilibus licitum eſt ampleti minus probabilem. Ut igi-
tut Antoninus Wendrokium mendacii, & calumniæ re-
darguat, ſatis eſt, ipfum primæ illi ſententiæ adhæ-
ſiſſe; neque neteſſe eſt, ut alteram quoque propugna-
verit, pro qua ſexcentos alios deinde citat De-Cham-
pius. Porro ne ipſe quidem hiſtoricus inficiari audebit,
S. Antoninum à Tutioriſtarum mente omninò abfuiſſe.
Vide P. Nicolai Ghezzii Dialogos, & epiſtolas pro Di-
alogis cditas. .
Tandem Joannes Caramuel (4)
(4) Hiſce Epiſcopis octo addendi ſunt. Primus enim-
verò morum ſanctitate, & in Societatem Jeſu bene-
volentia cæteris præſtans ſit Beatus Gebennenſium Præ-
ſul Franciſeus Saleſius. Probabiliſtam fuiſſe ſanctum An-
tiſtitem negare vix potcrit Veronenlis ille Presbyter Bal-
lerinius, qui paucis abhinc annis adverſus Ven. Patris
Pauli Segneri priorem epiſtolam, libellum edidit. Ut
enim Probabiliſtas dostrinarum nimium à Chriſtiano-
rum morum pictate alienarum authores eſſe Ballerinins
oſtendat, exemplum affert chorearum, quas à S8S. Pa-
tribus mirè reprehenſas, ipſi admodum faciles vitio
caterc poſſe aſhrmant. Atqui id ipſum conceptis ver-
bis tradit Salcſius Philotheæ pe I. cap. 23. & p. 3. C. 33.
& 3 4. atque adeo in Præfatione ad Tractatum de amo-
re Dei de qiibuſdam quæritur, à quibus ea de cauſa
vituperatus fuerat, atque conviciis affectus. Vide etiam
epiſtolam 10. libri 3. Audi etiam quid in libro inſcri-
Ppto: Lo Spirito di . Francæſco di Sales p. 4. C. 1 8. Pag-

159. Venetæ editionis an. 173 I. referat Illuſtriſſimus,

ac Reverendifhimus Epiſcopus Joannes Perrus Camus.
Eſſendo certi Capitani, i di cui ſoldati erano di guar-

ni plone nella Dioceſi di Belley in tempo di Quareſima
andati à dimaundar licen a per li loro ſoldati di man-
giar Vvova, & latticini, il Veſcovo, che non ſoleva con-
cedere queſtalicenza, ſenonché agi Inferni, ſi trovò mol-

10 imbrogliat e mando ſubito a dimandare il caſo al

Santo

4, (el
cknat

l

Uteiris
Mronniſge

Supplementam, vr Acceſſtonet. 30
Santo di Sales, il quale gli tiſpoſe, che non ſolo doveva
concederla loro, ma ancora ampliarla, ed in luogo d'uo-
va dar loro licenza di mangiar carne di bhue, edin luogo
di formaggio onceder loro di poter mangiare gli ſtæſſi
animali, del di cui latte à compoſto. Væ Laymanno ſi
quid ejuſmodi in ſuis libris conſtituiſſet quàm bellè
locum & hæc ſententia habuiſiet in duobus illis de
principe guls incommodo ejuſque remedio Dialogis,
quos clandeſtinis typis, Verona ante aliquot annos
protulit! Sed & illud ad Saleſii mentem dignoſcendam
maximè facit, quod P. Richelmius p. 81. epiſtolæ ſuæ
ad Ballerinium annotabat, Beatum Epiſcopum lI. 7.
epiſtolarum, ep. 70. Jeſuitæ Reginaldi Valerii de pru-
dentia Confeſſariorum librum Gebennenſis Diœceſeos
ſuæ, Confeſſariis plurimum commendâſſe. Alia in
hanc rem afferri poſſent; ſed ab his ſuperſedere nunc
libet. Ad alios à De-champio prætermiſſos Epiſcopos
progredior. .
Hiſpalenſis Archiepiſcopus Petrus Tapia olim Domi-
nicanus T. r. Hiſpal. edit. a. 16 4. p. 77. Opinio, inquit,
etiam minus probabilis „ &i minus tuta, dum tamen ſit
probabilis prabticè, poteſt eligi tuta conſcientia, relictä
probabiliori, & tutibri: ita Wodina, Bannezx, Ledeſma,
& alii plures. Tum num. 6. addit: Vir doctuslicité po-
teſt contra propriam opinionem ſequt, & alis conſulere
alienam. Tandem quærit: quzdautem, ſi alienam non
judicet probabilenz? Reſpondet autem, poſſe deponere di-
amen proprium, & adhbarere alieno. Qui iſthæc lege-
rit, mirabitur certè, quâ fromte Natalis Alexander Ta-
piam Antiprobabiliſtis adcentuerit, ejuſque exemplo ve-
luti triumphans calumniæ De-champium noſtrum ar-
guerit, quod ad annum 16 59. integro fermè ſæculo Do-
minicanos omnes Probabiliſtarum opinionem amplexos
fuiſſe ſcripſerit. At nôrint omnes, Natalem Alexan-

drum, quod Probabiliſtis imulerat damnum Tapiam

ipſis eripiens, luculenter ſarciſſe, qui acerrimum Pro-

babi-

304 Ad E. P. La-Croix Theologiam Aoralem
babilioriſtam Jeſuitam Eſtrix, inter Probabiliſini de-
fenſores connumeravit. Vide tertiam Danielis ad Ale-
xandrum Epiſtolam.
Acacius de Velaſco Dominicanus quoque fuit, idem-
que Epiſcopus. Hic autem T. I1. verbo Opinion pro-
bable reſolut. 3 16. aum. 7. in hæc verba, quæ ex Hi-
ſpanico autographo latinè reddo, mentem ſuam ape-
rit, Dico primo: ommunior, & receptior Doctorum
opinio fert, licene, ac tutum eſſe ſequi opinionem pro-
babilem, quaodunque ea ſit, probabiliori relitta. Tum
hancec ſententiam pluribus rationibus confirmat.
Eaundem ſententiam amplectitur, certamque vocat,
atque admodum cowmanem Illuſtriſſimus & Reveren-
diſſimus Alphonſus de Montegro in ſuo Itinerario an-
reo pro Indiarum Pasochis libro primo, tract. quarto,
ſeſſ. 20.
Pro eadem ſtat IIlluſtriſſ. Abelly, cujus librum de
Chriſtianæ Moralis Theologiæ principiis Eminentiſſim.
Lambertinus nunc Benedictus XIV. ſæpe in ſuis Notifi-
ationibus cum laude citat, in eoque libro pro Proba-
biliſtis laudat Leéonem ad Ruſticum Nerbonenſem epiſt.
92. & Auguſtinum in cpiſtola ad Hieronymum 19.
Porro Abellius librum hunc ſcripſit poſt Alexandri VII.
decretum, quo vcluti fulmine perculſos fuiſſe Probabi-
liſtas jactat hiſtoricus Probabiliſmi.
Poſt ipſum hoc Alexandri decretum Navarettus Do-
minicanus Epiſcopus ſcripfit. Quid autem de Proba-
biliſtarum opinione ſenſerit, accipe extomo 2. tract. 5.
Controv. 5. & 20. Loquitur ibi Navarettus de caſibus
quibuſdam, qui ad ſacras Miſſiones ſpectant, illudque
quærit, num poſſimus opinionem probabilem ſequi,
probabiliore, ac tutiore relicta. Reſpondet autem
Hiſpano idiomâte: Ajo, id omnino fieri poſſe. Haæc opi-
nio receptiſſimu eſt inter Doctores. Super hac re legi po-
teſè noſter Magiſter Serra.

H. Ni-

bim Supplementum, ſve Aceeſſiones.

inin D. Nicolaus Rodriguez de Fermoſino, de

quo, vide Bibliothecam viri Nicolai Antonii,
dn Probabiliſinum tuetur ad text. in cap. Capella-
enhuhe zus 4. de feriis quæſt. 4. Tom. 5§. operum nu-
hr „ Perrimæ Gebennenfis editionis an. 1741. pag.
1 e:
tunke? T. Galliis prodiit opuſcul
anin Tandem in Galliis prodiit opuſculum de
as 1 opinione probabili, quod receptiſſima opinio,
ne ipſo quidem diſſentiente oanne Gisbert
incke Anti-Probabiliſta, Iſaaco Haberto Vabrenſi
Epiſcopo tribuit. Porro hic author non ſo-
Ium pro Probabiliſtis acerrimè pugnat, ſed
ulkee poſtquam 25. Doctores pro eorum ſententia
i attulerat, in hæc verba loquitur: Caſtra Dei
mhud ſunt haæg, nec virgulam timent, adeoque ſuſfi-
eiaunt ad tuendam Diœceſeos tranqullitatem:
Dih abi pluribus opus erit, juſta prodibit acies ex
n omnibus Eccleſiæ ſaculis colletta, nubes teſtium,
Nlrnli agmen ſeriptorum namero, ac pondere certan-
grli onk eum, Chriſtianum implebit.
ſeii Franciſcum Toletum 5]
] Hunc tamen hiſtoricus inter Anti-Pro-
il babil liſtas cenſet, ſed locum à De-Champio
i citatum adi, ut confidentiam hiſtorici illius
intelligas. .

GcN

C A PUTL IV.
Priorem ſententiam veteres Theologi Pariſien-
ſes ſolemni decreto approbant. utramque
omnes omnino Doctores Sorbonici, qui hoc
ſaculo de Theologicis rebus commentarios
diderunt ex profeſſo examinant, atque de-
fkendunt.

Ibil ad priorem ſententiam confirmandam
illuſtrius proferri poteſt, ſolemni ille
Ad P. Ea-Croiæ Theol. ongpl. V Fa-

3 095

306 Ad K. P. La-Croix Theologiam Moralem

Decre-

tum Theo-
logiæ Pa-

riſienſis.

Facultatis Theologicæ Pariſienſis decreto,
quod extat apud Dionyſium Carthuſianum in
4. Sent. diſt. 2 5. q. 3. Sic incipit: Quia nuper
mota eſt controverſia inter aliquos Dobkores
ſuper deciſione hujus Quaæftionis, utrum in ali-
quo Monaſterio fœminarum recipere liceat
aliquam fœminam ultra numerum perſona-
rum, quæ de bonis Monaſterii commodé ſine
penuria poſſunt ſuſtentari, & de perſona reci-
pienda, oblatis gratis ſpiritualibus, eigere
temporalia, inſtantiuſque a nobis Magiſtris
in Facultate LTheologiæ Pariſis congregatis
quæſitum eſt, ut in en re conſilium dare, & ſu-
per ejuſdem quæftionis determinatione quid
ſentimus, dicere vellemus. Ad quam quæftio-
nem ita reſpondent: In primis dicimus, quod
attento tenore Conſtitutionis Apoſtolicæ fœlicis
recordationis Papæ Bonifacii VIII. non licet
recipere aliquam fœminam in aliquo Monaſte-
rio non Mendicantium, ultra numerum per-
ſonarum, quæ de bonis Monaſterii ſine penuria

ſuſtentari poſſunt. Et illud dicimus non lice-

re, ubi non habetur de hoc conſuetudo commu-
nisz, & diuturna, quam Papa ſolre, & tolerare
veriſimiliter ereditur, & per quam poſſit praæ-
Ffatæ Conſtitutioni eſſe derogatum. Tum qui-
buſdam interpoſitis iſtud ſubjungunt: Dici-
mus ulterius, quod, ubi Monaſterium ita tenue,
quod fœmina, quærecipi petit,non poſſet de bo-
nis ipſius Monaſterii ſuſtentari ſine penuria,
eblatis gratis ſpiritualibus, & receptione per-
ſonaæ liberè falta ad ſpiritualia, ſi perſona illa
Eic recepta habeat bona temporalia, de quibus
Juxta conſuetudinem regionis poteſt diſponere,
& ea Monaſterio conferre, tunc poteſt ab ea
aliquid peti ſolum pro neceſſitate ſui en, dn
raude,

7

Nin

lna
le N Supplementum, ſive Acceſſtionér. 307
n G fraude » ut habeat Monaſterinm, unde ſibi pro-
Kiri videre poſſit SS hoc non intelligendo de abtio-
—KWM ne coaltive ,ita qnod ejiciatur, non dederit,
An, ſed 972 in ommnibus ſervetur debitus modus,
“ “ relcta intentio: & quod hoc habeat locum, ubi
. Guae aſt conſuetudo communis. Addunt nihilomi-
“, nus: Tutius tamen ſt, quod nihil betatur, vel
mi, exigatur, nec in hujuſmodi WMonaſteriis ultra
ous numerum earum, Juaſine penuria ſuſtentari
poſſunt, aliqua fœmina reœipiatur, ſi aliqua
petit recipi, dicatur ei, qnod Monaſterium non
poteſt eam recipere , quia non habet, unde ipſam
uint valeat ſuſtentare. Audis Theologicam facul-
Whm, tatem ita dirimere motam controverſiam in-
ter aliquos Doctores, quorum videlicet alii
affirmabant, negabant alii iſtud licere: ut di-
cat primo, licere, ac ſine peccato fieri poſſe;
Secund tutius eſſe, ſi non fiat. Potuit ne di-
ſtinctius ſtatuere, ex duabus opinionibus pro-
babilibus, quarum altera affirmat, altera ne-
gat aliquid eſſe peccatum, licere minus tutam
amplecti?
Poſteriorem ſententiam, quæ & iſtam com-
plectitur, non obiter, & ſtrictim, ſed expli-
catam pluribus & diligenter examinatam de-
fendunt Doctores Sorbonici plane omnes,
qui hc ætate de Theologicis rebus ſcripſerunt.
Philippus Gamachæus clariſſimum Sorbonæ Philippus
lumen in 1. 2. quæſt. 19. cap. 2. pag. 153: L1] Gama-
ita loquitur. Prima aſſertio eſt: non tenemur chæui.
mm en foro conſcientiæ, ſequi probabiliorem partem;
ſed ſatis eſt, ſi abſolutè ſequamur probabilem,
quæ peritis, & doctis placeat, donec Eccleſia
Gontrarium ſtatuerit, aut prima illa opinio &
ſoholis Theologorum omnino exploſa fuerit.
ne ni Quam in rem citat Navarrum & Medinam.
Uetſte,⸗ V 2 Tum

lintprtf 4

3 as Ad R. P. La-Croix Theologianm Moralem un

Tum alteram conceluſionem ponit in hæc ver- aAlmui
ba: Secunda propoſitio: Sacerdos ſive proprins, Glim
Eve delegatus, poteſi contra ſunm ipſius opinio- unnf
nem abſolvere pœnitentes, quos videt eſſe in „ huh
oppoſita ſontentia, licet minus certà, as tuta,
dummodo ea ſit probabilis, habeatque aliquos
authores Catholicos, ac peritos. Pro qua con-
cluſione allegat Navarrum, & Dominicum
Soto.
Audreas Andreas Duvalius vir ſingulari pietate, &
Duvdlius doctrinâ, tractatu de humanis actibus quæſt.
4. art. 12. Pag. I15. hæc habet: Sexunda con-
oluſßio⸗ Non tenemur in foro conſcientiæ ſequi
⸗ probabiliorem parteme ſed ſatis eſft, l abſolutè
ſequamur probabilem, quaæ peritis, & doctis
Pplaceat, licet quibuſ dam ſimiliter doctis diſpii-
ceat. Quod tamen ſub hac reſirittione intelli-
gendum eſt, donec ſcilicet Eccteſia contrarium
non ſtatuerit, aut prima illa opinio & ſcholis er-
ploſa non fuerit. Quam aſſertionem ſuam, &
authoritate, & ratione probat, tum præcipuè
adverſariorum objectioni reſpondet.
Nicolaus Nicolaus Iſambertus, qui ſummà ingenii,
Iſamber- & doctrinæ laude in Sorbona, floruit, hanc ip-
tay. ſam quæſtionem uberius, & accuratius tractat
in lib. 2. diſt. 9. art. 4. Pag. 1 3 5. Jit iſta pro-
pohktis, inquit, quando circa honeſtazem, vel
obligationem operis alicujus ſunt utrinque opi-
niones probabiles, quarum tämen altera eſt
prolabilior, poteſt voluntas in operando ſoqui
Pprobabilem, relittà probabiliori. Poſtquam
autem hanc afſertionem probavit authoritate
quamplurimorum, inquit, S. Thomæ inter- W
pretum, quærit art. 5. circa medium: An hac
Ppropoßitio tam habeat locum in homine illitera-
tos ac*νui, Ciνοaιſ“ratienes diſontere, en
z H6-

4
D Supplementum, ive Acceſſionee. 309
lum in homine litterato, qui id novit id eſt, an tam

rudis, & illiteratus homo poſſit operari ex ſen-
mm, tentia minus probabili, relictaâ probabiliori,
, quàm homo litteratuts. Tum quæſtionem
, an ita ſolvit: Reſpondetut aßfirmativé, & ratio .
1 n 4 eſt, quod non liceat alicui operari ex ſententia
6 nt probabili, relibta brobabiliori quia eſt doctus,
& navit autriuſque partis rationes penetrare, &
conferre ad invicem; ſed quia ad bene operau-
Jum moraliter ſatis eſt habere moralem certi-
tndinem de honeſtate altzs, & quod aullum ex-
tet praceptum ſequendi opinionen, probabilio-
rem, relictà eà, quæ ſolum prababilis eſt, ut fu-
ſius ſupra docuimus.
Doctoribus Sorbonicis adjungi debet Lu- Ludovi-
dovicus Bail Pariſienſis, & ipſe Academiæ cus Bail.
Doctor Theologus, qui etſi quæſtionem hane
ex profeſſo non tractet, manifeſtè tamen ſen-
tentiam iſtam amplectitur lib. de triplici exa-
mine part. I. quæſt. 13. pag. 207. tertiæ edi-
tionis. Quamvis „inquit, multi aniverſaliker
doceant ſecuritatem ſententiæ minus probabi-
lis præ probabiliori, limitanda tamen videtur
haæc doltrina in materia præceptorum, & extra
materiam Sagramentorum. Et quæ 12. pag-
192. ait: Ex communiori ſententia pœnitens
non poteſt cogi a Confeſſario ad ampleæctendam
ſuam opinionem probabilem, imo & probabi-
liorem, ſi es quam ſequitur, ſit vere probabi-
lis. (2)

Alrimi ADNOTATIONES CAP. IV.]
damdin PHilippus Gamachæus &c. p. 153. I]
I)] Legendum pag. 155.
iea, quam ſequitur ſit vere probabilis 2]
V 3 12

mulme
Glvtrb⸗

319 Ad K. P. La-Croix Theologiam Moralem

G. Tho⸗
maß.

—

[2] Hiſce Doctoribus Sorbonicis addit ep-
3. ad Natalem Alexandrum P. Daniel D. De
Metz, qui anno 1663. typis edidit Clavim
Theologiæ practicæ. Hic ergo in tractatu de
Aötibus humanis pag. 130. Duvalii, Iſamber-
ti, & Gamachæi ſententiam ſequitur, ſed ex
Suario Tract. 3. in I. 2. diſput. 12. ſect. 5. ve-
ram probabilitatem à falſa ſcitè diſtinguit.

C A P U EV.

Utramque ſententiam veteres Thomiſtæ quàm-
plurimi, recentiores vero ferè omnes incre-

dibili conſenſu propugnant.

. Q i Didacum Alvarem affirmantem audive-

rit, poſteriorem ſententiam à doctiſſimis
Thomiſtis doceri, Petrum vero Ledeſmam aſ-
ſerentem, teneri candem à multis Doctoribus,
ac præcipué a diſcipulis S. Thomæ, non poterit
non ſuſpicari naviter ſibi Wendrokium impo-
nere, cum ait pag. 76. 77. S. Thomam huic
opinioni manifeſtè adverſari. Certè quod
opponit ex Quodlib. 8. art. 13. pridem à ſan-
cto Antonino part. r. tit. 3. cap. 10. §. 10. ex
S. Doctoris mente ita explicatum eſt, ut huic
ſententiæ faveat potius, quàm repugnet. Nam
primo hæc S. Thomæ verba: Quan do ſunt duæ
epiniones contrariæ de eogdem, oportet alteram
eſſe veram, & alteram falſam: aut ergo ille,
qui facit contra opinionen Magiſtrornm, ut-

pote habendo pluros prebendas, facit contra

veram opinionem, &s ſic, cum facit onsra le-
& m Dei non excuſatur à peccatosß quamvis
non faciat contra conſcientiam. Sic interpre-

tatur Sanct. Antoninus: Hæ verba D. Thomæ
nön

ctinthin
elttn

eS

ſeonnn
Polnch,
4

Eeſarten, ME

Nun A Aa

huhe

. lat
tlucn
unn 1
ecoinn
,n Nali⸗ 1
hn Gli,
fn 1, “
Altdtipi.

mulNnkign
, 1

Nenamunt
laenun
umebl
NinkNn
Thne, nr

Neadokiin
Slonak

.87
Nalt,
un ft
n

nimn. 6

Supplementum „ Rve Acceſſtiones.
non poſſunt intelligi, niſi de his, ubi manifeſts
patet c* Soeriptura, vel Eccleſiæ determinatio-
ne, quod ſit contra legem Dei, & non de illis
intelligit, ubi non apparet: alias ſibi contradi-
ceret in eodem libro, quod non eſſet oredendum.
Sccundo, quod S. Thomas ſubjungit in hæc
verba: Si in quandam dubitationem inducitur,
& ſic manente tali dubitatione plures præben-
das habet, periculo ſe committit, & ſic procul
dubhbio peccat: Sic à S. Antonino exponitur:
Oubd B. Thomas, & alii dicunt, quòd ille, qui
agit id, de quo eſt dubium, atrum ſit mortale,
an non, peccat mortaliter, quia periculo ſe ex-
ponit mortalis, verum tantum eſt, ſumendo
propriè „& Kribétè dubitationem, videlicet pro-
ut rationes ſunt æue ponderantes ad utram-
que partem, ne magis declinut quis ad unam,
quàm ad aliam. Tertio S. Antoninus addit,
non ita ſe rem habere, cum non eſt dubium
propriè dictum, ſed opinio probabilis. Un-
de colligitur poſtrema S. Thomæ verba huic
ſententiæ ſuffragari. Aut e contraruüs opi-
nionibus, inquit, in nullam dubitationem ad-
ducitur, & ſic non committit ſe diſorimini, nec

peccat. Quia videlicet, ut animadvertit S.

Antoninus, talis non operatur in dubio mor-
talis, ſed ſecundhm opinionem probabilem.
Nihilo magis huic opinioni adverſatur al-
terum ſancti Thomæ teſtimonium, quod ex
Quodlib. 3. art. 10. Wendrokius objicit: in
his, inquit S. Doctor, quæ pertinent ad fidem,
& bonos mores nullus exocuſatur, ſi ſequatur
erroneam opinionem alicujus Magiſtri: in ta-
libus enim ignorantia non excuſat: alioquin
immunes à peccato fuiſſent, qui ſecuti ſunt opi-
nionen Arrii & Neſtorii. Et quibuſdam in-
V 4 ter-

311

—

312 Ad K. P. La-Croix Theologiam Moralem
terpoſitis: Qui ergo aſſentit opinioni alicuiu:
Magiſtri contra manifeſtum Scoripturæ teſti-
monium, fve contra id, quod publicè tenetur
ſeoundum Eccleſiæ avuthoritarem, non poteſt ab
erroris Vitio excuſari. Nihil iſtud ſententiæ,
de qua agimus repugnare inde liquido con-
ſtat, quod, ut jam inde ab initio animadverti-
mus, & S. Antoninus ibidem admonet, non
eſt probabilis opinio, quæ eſt contra manife-
Rtum teſtimoninm Së‿ripturæ, vel determina-
tionem Eccleſig. At illud præterea huic ſen-
tentiæ ſuffragari, præclarè oſtendit Stephanus
Spinola diſp. 3. ſect. 4. cum ex allatis S. Tho-
mæ verbis ita argumentatur: ergo in iis, qua
ad fidem, & bonos mores ſpettant, excuſatur
quis ſequendo opinionem ſui Dottoris, ſenon ſit
erronea, & ontra manifeſtunz Soripturæ te-
Rtimonium, quod eſtidem, ac quando eſt pro-
babilis, quia erceptio firmat rogulam in non
exceptis. ,B
Sic explicatam S. Thomæ ſententiam defen-

Pesus dunt nobiliſſimi ejus diſcipuli. Nam ut omict-

Paluda- tam Petrum Paludanum, S. Antoninum, Di-
nus, &. dacum Alvarem, & Bartholomæum Ledeſ-
T,, mam, quos ſuperius inter Epiſcopꝑos appella-
an ,. vi, diſerte primam opinionem docet Silve-
varez, ſter Prieras in Summa, verbo opinio, num. 1I.

Bariholo- Poſtquam enim recitavit poſtremum S. Tho-

maus Le- mæ teſtimonium, continuo ita ſubjungit Pa-

deſma, normitani verba: ſequens opinionem alicunius
Silveſter

Préra-, Dobtoris non ſubtiliter inveſtigatam, quæ poſt-
modum apparet falſa, exenſatur à peccata,
guandin non apparnerit falſa. Tum utram-
que ſententiam ita conciliat: S. Thonzas dieit,
quod tales non excuſantur in iis, quaæ ſunt ma-
vifeßte, & clarè determinata alicubi. Et pal

um

Ppunnis

. ig

4

Gſeuz, N
Ss
cn, 3
Niite
lbennug
ra,
re lfeſ,
eu Rlmm,
4

ltit
ſenl⸗

n, Ea,
me nilan

nit,

gipte ut⸗

Suppleventum, Eive Aecceſſionet. . 317

18 poſt: Panormitanus vero loquitur in obſeu-
ris. Deinde contraria argumenta ſic ſolvit:
Wee obſtat, quod in dubiis tutior pars eſt eli-
genda, quia non eſt in dubio, quaæ probabilibus
rationibus flebtitur ad unam partena? nec quocl
incertum dimittendum eſt, & eertum tenen-
dum, quia tenet iſte certum ſibi moraliter,
cum in moralibus ſufficiat certitudo ex proba-
bilibus. Quæ paulè diſtinctius explicat ver-
bo ſerapulus cum ait: Obicit primo, quia in
Jubiis via tatior eſt eligenda. Sed dico ſecun-
dum Dobtores hoc eſſe eonſilium, non praçe-
ptum. Et paulèò poſt: Secundo obiicit, quia
amans periculum, ſcilicet incedendo per viam
laxiorem, incidit in illul. Sed dico, quod hoc
intelligitur de eo, qui exiſtens in dubio, ita
quod non pendet ad anam partem magis, quaumn
ad aliam, operatur, ſecus de eo, qui bprobabili-
ter credit ſecundum judicium rationis ſic eſſe
faciendum. Quamobrem verbo confeſſto 2.
num. 3. ait: Qui opinatur probabeili ratione de
aliquo, quod non ſit mortale, non tenetur illud
conſiteri.
Idem docetAngelus de Clavaſio I] in Sum - Augelus
ma verbo opinio. Nam poſt allatam, explica- de Clava-
tamque Panormirani ſententiam, ſubdit: Nec ſio.
obſtat prædictis illud cap. Zuvenis de Sponſ. uli
dieitur, quod in dubiis tutior pars eſt eligenda:
& Eccli. 3. qui amat periculum peribit in es;
ergo videtur ſe eponere periculo, qui in diver-
hitate opinionum non æli git tutiorem. Quia
hoc verum eſſet, quando propriè dubium eſte
Sed quando eſt opinio, ſecus eſt, quia nec tunc
ſumus in dubio, nec conſequenter ſo quis é=-
mit periculo, quod bene notandum eſt.

17

V 5 Joan- B

314
Joannes Joannes Viguerius, qui à Poſſevino The=-

Ligue-
Aus.

Bartholo- docuerit. Ordior à Bartholomæo Medina,
mæus Me- quem Antonius Senenſis in Bibliotheca appel-

dina.

Ad R. P. La-Croix Theologiam Merahm.

logus eximins, ab Antonio Senenſi eruditionis
praæclaræ fuiſſe dicitur cap. 15. §. §. 2. ait:
dubiis ſoquens opinionenz (2) probabilem alicu-
jus Magiſtri ,„oum Magiſter eſt Doctor, && ap-
probatur, ur D. Thomas, qui abſque ratione,
& authoritate non conſuevit loqui, eſt ercuſa-
tus à peccato. Quad eſt valde notandam ad ſo-
dgandos ſerupulos timoratarum conſtientia-
rum.
Veteres Thomiſtæ, quorum teſtimonia ha-
ctenus recitavi, priorem ſententiam apertiſſimè
omnes defenduut; poſteriori non mediocriter
plerique favent: at recentiores, quibus modo
dandus eſt locus, tam admirabili conſenſu
utriuſque opinionis patrocinium ſuſceperunt,
ut ex iis, qui poſt Bartholomæum Medinam,
id eſt ab annis fere centum de hac controver-
ſia ſcripſerunt, nullum plane viderim, vel ab
authoribus hoc traétatu toto citatis appella-
tum legerim, qui vel in ſpeciem contrarium

iatren u

nnrrin ga

e; hitme

lat Theologum eximium, & conſummatiſſi-
mum, teſtaturque morum probitate, & reli-
gionis Ppræſtantia non minori, quam dottrina
praditunz fuiſſe. In Commentariis ad 1I. 2.
multo ante in lucem editis, quam ullus Theo-
