nem illam ſententiam, quam in Theologorum ſcholis

dominantem reperit, tum pluribus adhibitis tempera-
mentis mollire, tum etiam penitus oppugnare. Ac pri-
mum quidem oſtendi perfacilè poteſt, ſi recorderis, an-
tequam libris editis quæſtionem iſtam Scriptores noſtri
attingerent, Theologos communiter docuiſle cum Bar-
thelomæo Medina in 1I. 2. ad quæſt. 19. art. 7. conol.
3. & 4. hanc ſententiam: In omnibus negottiis, etiänz
magni momenti, &xin maximam injariam tertii, atque
adeo & in materiis Sacxramentorum, locum habere.
Quamobrem cum anno 1592. ſcribebat Salonius, plu-
res authores pro hac fententia, quàm pro oppoſita
ſtare, de illa loquebatur, quatenus ipſos quoque Ju-
dices comprehendit. Sic enim habet in ea concluſione,
quam verbis paulè ante ciratis confirmat: Quando ſunt
das opiniones ex parte Furis altera tamen probabilior,
poteſt Judex in judicando, && quivis fidelis in ſuis pri-
vatis altionibur, dimiſaa probabiliori, eligere probabi-
lem. Hinc eſt etiam, quèd Perrus Ledeſma, qui eodem
tempore florebat, cum es loco, quem ſuperiũs cap. 5.
deſcripſi, opinionem illam Judicibus ſingulariter ac-
commodat, ait: Hanc ſententian tenet Magiſter Me-
dina, & Orellana, & alii multi Doctores, præcipus diſci-
puli &. Thoma. Conſtat igitur hunc fuiſſe communem
Theologorum ſenſum ante annum 1592. Videndum
eſt modo quàm ſingulari, planeque admirando con-
ſu Suarez, Vaſquez, Sanchez, aliique Societatis noſtræ
Theologi, qui paulè poſt de his rebus ſcribere cœpε
runt, ſententiam illam variis modis temperare, & plures
ejus partes oppugnare conati ſunt. .

4 Ad P. La-Croix Theol. Suppl. 27. Pri-

354 ₰dK. P. La-Coix Tyeologiam Moralem

Primè falſam eſſe contenderunt in materia Sacra-

mentornum. Suarez enim tom. 3. in tertjiam partem, edi-

to anno 1594. diſertè id docet diſp. 16. ſect. 2, quod
repetit tract. 3. in I. 2. diſp. 12. ſect. 6. cùm ait: zn
opinionibus de Sacramentis locum habere, quod dixerat:
ſapè eg juftitia, vel charitate teneri hominem præferre Il
opinionem certam probabili, & probabilioren minur
probabili. Idem affirmat Vaſquez in commentariis ad
T. 2. editis anno 1598. Sic enim habet diſp. 64. cap. 3.
num. 1. MWunc de opinione probabili, conſideratà obli-
gatione, qua quis ex charitate debet imndigenti providene
remedium ſalutis per Sacramentas dicendum eſt. In hoc
autem caſu exiſtimo, neminem ſatisfacere huic obliga-
tioni charitatis, ſ ſequatär opinionem probabilem, imd
etiam probabiliorem minus tutam, ohn, poteſt tutam eli-
gere, & ſequi. Idem ſentiunt Sanchez (1) lib. I. in
Decalog. cap. 9. num. 34. Granado in I. 2. tract. 2.
diſp. 4. ſect. 4. num. 36. Salas in 1. 2. tract. 8. diſp.
unica ſect. 10. Becanus in Summa parte 2. cap. 4.quæſt.
9. num. 10. Filliucius tract. 21. in Decalog. cap. 4.
num. 13 8. Laymann tract. 1. cap. 5J. §. 5. Reéginaldus
in praxi fori pœnit. lib. 13. cap. 10. ſect. 1. n. 99. Gor-
donus lib. 9. quæſt. 9, num. 30. Oviedo in r. 2. tract.
5§. Controv. 3. puncto 4. Amicus in I. 2. diſp. 15. ſect.
3. num. 59. Arriaga in I. 2. tract. de humanis actibus
diſp. 24. ſect. 4. Palavicinus in I. 2. diſp. 9. quæſt. 4.
art. 2. num. 5. Breſſerus lib. 3. de conſcientia cap. 9.
Emmanuel Maſcarenhas tract. 1. de Sacram. difſ P. 2.
cap. 5. Buſembaum lib. I. tract. 1I. cap. 2. dub. 2. num.
6. aliique permulti.
Secundè alteram ejuſdem ſententiæ partem, quæ Ju-
dices ſpectat, accerrimè oppugnârunt. Suarez locis pro-
xime citatis firmiſſima fundamenta ponit, ex quibus
manifeſtè colligitur, quòd diſput. 13. de charit. lect. 6.
num. 3. docet in hæc verba: In ſententiis ferendis, ſe-
quenda eſt ſemper Judici probabilior pars. Idem affir-

mant

Uin Supplementum , Rve Acceſſiones. 355

1,
Imant Vaſquez i in I. 2. diſp. 64. cap. 2. num. 5. Valentia

in 2. 2. diſp. 5. quæſt. 7. punct. 4. Sanchez lib. r. in De-
calog. cap. J. num. 47. Tannerus in 2. 2. diſp. 4. quæſt.
14. dub. 6. num. 128. Becanus in Summa, parte 2. tract.
I. cap. 4. quæſt. 9. num. 14. Coninch. de Sacram. diſp.
ene 34. dub. 10. num. 91. Granado in I. 2. Controv. 12.
Uling, diſp. 4. ſect. 4. nuin. 3 9. Salas in I. 2. tract. 8. diſp. uni-
IImenica ſect. I2. num. 116. Filliucius tract. 2 1. in Decalog.
c cap. 4. num. 144. Laymann tract. L. Cap. 5. §. 3. nurn-
Wm16. Reginaldus in praxi fori pœnit. lib. 13. cap. 10.
ſect. 2. num. 99. Gordonus lib. I. quæſt. 9. num. 3 4. Ca-
ndh ſtro Palao tom. I. diſp. 12. punct. 10. num. 2. Amicus
in I. 2. diſp. 15. ſect. 4. num. 81. Baldellus lib. 4. diſp.
15. num. 8. Breſſerus lib. 3. de conſcientia cap. 14. Fra-
goſus de regimine Chriſtianæ reipublicæ part. 2. lib. 4.
diſp. 10. num. 19 8. Martinus Perez de pœnit. diſp. 33.
ſect. 4. Palavicinus in 1. 2. diſp. 9. quæſt. 4. art. 4. alii-
que plurimi. B
Tertièò eandem opinionem H Medicorum fal-
ſam eſſe docuerunt. Nam de illis quoque Suarez agit
en cum tract. 3. in I. 2. diſp. 12. ſect. 6. ſtatuit, plerum-
due ex juſtitia, vel ex charitate teneri hominem præfer-
re Diceir certam probabili „» & probabiliorem minus
6 probabili. V aſquez verò in I. 2. diſp. 64. cap. 4. num. 23.
ait: In hac re Terres debet Dedie regulam, quam
diximus à WMiniſsro Sacramentorum ſervanädam eſſe, at
mnon ſequatur opinionem probabilem duntaxat cum ali-
quo pericalo in re, zelicto co, quod omnino certumz eſs,
& ſine periculo, alioquin enm non ſatisfaltarnm præ-
cepto, quo debet ſubvenire proximo. Conſentiunt Gra-
mnado in I. 2. tract. I2. diſp. 4. ſect. 4. num. 41. Salas
in I. 2. Tract. 8. diſp. unica ſect. 14. concl. 2. Sanchez
4 lib. 1. in Decalog. cap. 9. num. 42. Layman act. T.
cap. §. §. 3. num. 15. Filliucius tom. 2. tract. 2 1. cap.
. numn. 151. Becanns in Summa parte 2. rract. 1. cap.
W 4. quæſt. 9. num. 14. Reginaldus in Praxi fori pœnit.
5 2 lib.

3 56 Ad K. P. La-Croix Theologiam Moralem

lib. 13. ſect. 1. num. 99. Gordonus lib. 1. quæſt. 9.
num. 30. 34. Breſſerus lib. 3. de Gonſcientia cap. 12. Mill
num. 125. Buſembaum lib. 1. tract. I. cap. 2. ſub fineimn, mn
& alii multi. unt
Quartò eandem ſententiam, quàâ parte Magiſtros, ln
ac præceptores ſpectat, refutàrunt. Tenetur Præceptor, I
inquit Suarez in I. 2. tract. 3. diſp. 12. ſect. 6. num. 9. 6
Janiorem, & veriorem doltrinam docere: in quo potest
per gradus peccare juxta materiæ qualitatem. Quod ex 1
generali principio jam ſæpius indicato , ita Becanus de-
ducit in Summa parte 2. cap. 4. quæſt. 9. num. 14. Ter- un
tio ſequitur, praæceptorem teneri docere ſontentias, quas
credit eſſe probabiliores, & adhibere moralem diligen-
tiam, ut veritatem aſſequatur: quin alioquin injurtam
facit diſcipulæ. Idem aſſerit Filliucius tract. 2 1. in De-
calog. cap. 4. num. 148. Baldellus lib. 4. diſp. 13.
num. 2. Breſſerus lib. 3. de Conſcientia cap. 18. num. Ilik
179. Gordonus lib. I. q. 9. num. 30. Neque diſſentit IMhn
Sanchez, cum lib. I. in Decalog. cap. 9. num. 26. poſt Imi
Salam ait: Praceptores ſæpè opinionem ſnam ſingnla-
rem tacere debere, ne cum aliorum ſenndalo ab opi- Il.
nione communiter recepta devient. Nam conmtinuè
ſubjungit, cos peccare, quandò abſque ulla cauſa juſta
excuſante, ſententias illas docent, quas minus proba-
biles arbitrantur.
Vides quàm impensè doctiſſimi quique Societatis no-
ſtræ Scriptores, duce Suarez, communem illam de opi- 40
nione minus tuta, & minus probabili ſentenriam, quam
in ſcholis regnantem invencrant, eâ parte moderari ſtu- Neel
duerint, quæ res ipſas, & damnum ex iis natum re- n
ſpicit. Supereſt modò, ut oſtendam, Socictati Jeſu fihn
propemodum ſingulare fuiſſe eandem ſententiam, qua- t
tenus præcisè jus ipſum . ac præceptum ſpectat, peni- Mulim
tus oppugnare. Neque verò mihi laborandum magno- 4
pere fuerit, ut iſtud demonſtrem: ex ipſo Wendrokio yh
cognolſci facilè poteſt. Cùm enim aliquem inter recen- iCe
tiores ihfe

—

lh⸗

G Supplementum, ſive Acceſſiones. 357

n tiores Theologum quæreret, ex quo jam parata ad hanc
m opinionem, ut à nobis explicata eſt, oppugnandam ar-
n muruaretur, unum reperit Paulum Comitolum,
„ quem & appellat pag. 90. (ſed flagitiosè diſſimulat no-
nuſtrum fuiſle) & ex quo verbatim deſcribit veterurn
ckh,t Theologorum nomina, & loca, quæ pro contraria opi-
u nione ibidem percenſet. Certè ab annis octoginta tan-
. to conſenſu in omnibus Theologorum ſcholis recepta
uaReem eſt illa ſententia ut qui ſuperius allegati ſunt autho-
Imires tam multi (quorum plerique accuratiſſimum illo-
umis rum Cathalogum texuerunt, qui hanc Controverſiam
mint attigêre) duos tantuùm ex recentioribus Theologis aper-
um tos ejus impugnatores nominent: Paulum Comitolum
(2) & Societate Jeſu, qui lib. 5. reſponſ. Moral. quæſt. 5.
acriter, & generatim eam oppugnat, & Antonium Pe-
rcz Benedictinum, qui in Laurea Salmantina, certam
10. dub. z. cap. 10. num. 55. multè remiſſius contra
Nillam agit, docetque tunc tantùm opinionem probabi-
a; liorem neceſſariò præferendam eſſe, cum eſt longè pro-
il babilior. Fuit igitur Societati Jeſu proprium, ac ſin-
m gulare poſtremis hiſce temporibus Theologum ferre,
endqaui & palam, & acriter, & generatim ſententiam

1, . . . .
nut iſtam, quâ parte jus ipſum ac præceptum reſpicit, op-
pugnaret.

eWen

ADNOTATIONES CAP. VIII.

Anchez lib. 2. in Dec. (1)
(1¹) Vide elegantiſſimum P. Lecchii librum in-
Gen ſcriptum: Avvertenze Teologiche, quo loco P. San-
mis chez defendit à P. Concinæ accuſatione.
hcke Paulum Comitolum (2) .
„(2) Ante Comitolum cenſendus fuerat Jeſuita Fer-
dinandus Rebellus T. I. de juſtitia, & jure ann. 1608.
Huic & Cemitolo acceſſit ann. 1642. Andreas Blan-
chhus ſub fictitio Candidi Philalethi nomine, ſub quo
. . 3 nomi-

35 8 Ad KR. P. La- Croix Theologiam Moralem

nominc quis lateret, ignoravit de Champs capite2.
Ab anno verò 1659. quo idem de Champs ſcribebat,
plures prodiêre Societatis Scriptores, qui acerrimè con-
tra Probabiliſtas pugnârunt, ut vel,/ ipſe fatetur recens
Probabiliſmi hiſtoricus. .

APP E ND IX.

De duobus Ordinis S§. Dominici Theologis, quo-
rum alter favet, alter bellum indicit
communi doltrinæ.

Um hæc diſſertatio typis ederetur, jamque po-
ſtremum caput ſub prælo eſſet: commodè in
manus meas venerunt Dominicanorum libri
duo; alter obſoletus, & præ nimia vetuſtate pœne de-
tritus, recentiſſimus alter, & nondum compactus. U-
terque in hanc Controverſiam multa diſſerir, ex quibus
Pauca delibo.
Primus eſt, Conſolatorium timoratæ conſcientiæ ante
annos ducentos conſcriptum à Joanne Nider, quem
Antonius Senenſis in Bibliotheca, Verum Speculum ob-
Jervantiæregularis, & ſcientiarum omnium promptua-
rium uberrimiunz appellat. Toto cap. 11. probat autho-
ritate antiquorum, ac Præcipuè S. Thomæ, Villelmi
Antiſſiodorenſis, Ulrici, Monaldi, Humberti, & Villelmi
gloſſatoris Raymundi: Quod non ſemper oportet tutio-

rem opinionem eligere de neceſſitate ſalutis, ſoed ſußfcit

zutam eligere. Tum aliud caput ſic inſeribit: Capitu-
lum 12. probat idem authoritatibus magis modernorum
Doctorum. Et jam inde ab ipſo initio ait: Goffridus
des fontibus dicit: quòd fi quis confitens non habet con-
ſcientiam de aliquo altu, quem Confeſſor opinatur eſſe
bPeccatum, puta, de Vitaliciis, & de multitudine Be-

nefi-

Gen

(W; 8
ll
I
eteun

ere.

lt .
B 14 Supplementum, pve Acceſſionet. 352
de neſziorum, & ſimilibus; quando confitentis talis opi-
mio non procçedit exr protervia, ſea ex probabili ratio-
“ ve, debet eum Coenfeſſor generaliter in forma Eccleſia
ſete alsſolvere. Simillima profert teſtimonia Bernardi
Claromontenſis, Petri Paludani, & Joannis de Er-
denberg, Doctorz, inquit, noſtri Ordinis ſatis an-
tiqui. Quæ omnia cap. 1. plurimis rationibus con-
firmat. (1)
1 Vix illum Joannis Nider librum percurreram, cum
„mihi oblatus eſt alter Julii Mercori Cremonenſis de
I praxi opinionum limitata, qui recens prodiit Mantuæ
cum honorifica approbatione Hieronymi Placentia So-
cietatis jeſu Theologi. Non eſt mei inſtituti explora-
re, quàm firma ſint ea argumenta, quibus totâ parte
ſecundâ probare nititur ex duabus opinionibus contra-
riis probabiliorem, ac tutiorem in praxi ſequendam eſ-
ſe. Duo tantùm obiter moneo. Primum eſt, eum par-
te 2. art. 26. inter contrariæ opinionis patrones appel-
lare duos, aut tres recentiores Theologos, quos nec
Alei vidi, nec ab authoribus ſuperins productis eitatos legi.
Quamobrem facilè adducor, ut eredam eos cum Do-
minico Soto, quem & ipſis Mercorus adjungit, loqui
tantùm de Judicibus „vel de factis ad aliena jura per-
tinentibus. Secundum eſt, eum part. 3. art. 7. in com-
munem ſententiam relabi, ac docere ſæpius licitum eſ-
ſe ſequi in praxi opinionem minus tutam, & minus
probabilem: Quandovidelizet, inquit, minus probabi-
lis ex motivo intrinſeco per motivum extrinſeum reddi
tur certa moraliter. Sit exemplum; penſutis rationibus
intriaſecis, an ſit licitam in die feſto opus ſenvile per ho-
ram, pars negativa mihi videtur probabilion, & afir-
mativa minus probabilis. Si poſtea adverto, qudd perſor
na Religioſaæ, doctæ, & Dei timorem habentes faciunt la-
borare ſuos fBamulos per horam in die feſto, orxtra caſumz
neceſſitatis: ex hoc exemplo, tanquam medio extrinſeco-
poſſum ſequi ſententiam, quaæ mihi minus probabilis ap-
4 5 paret

Comcvngetr
1

‚Sins

360 Ad R. P. La-Croix Theologiam Moralem
paret ex motivo intrinſeco. Addit paulè poſt Et quia
plura ſunt hujuſmodi motiua evtrinſeca, quæ operationes
noſtras moraliter poſßunt certificare, ut authoritas Dolcto-
rum, exempla Wajorum, præſumptiones, titulus poſſeſ-
hionic, conſuetude, tolerantia approbativa Superiorum in
lege humana; regula ab nconvenienti vitando, vel pro
majori hono in his, quæz mala ſunt, quia prohibita, &&
kmilia; deo ſapins poterit accidere caſus, ut poſſit ad-
mitti in praxi nſurs opinionis minns probabilis, quæ fa-
vet libertatt, reliétà bprobabiliori oppoſita, qua favet Praæ-
cepto. Ex quibus patet eum à communi ſententia ni-
hil admodum diſcrepare. Quod & clarius oſtendit ca-
Pite ſequenti, cum pluribus probat, ſe cum Vaſquez,

Suarez, Sanchez, de Lugo, Laymanno, & Eſcobario
3 )
planè conſentire.

ADNOTATIONES APPENDICIS.

Puribus rationibus conſirmat (1)
(N) At, inquies, Niderus ipſe in 9. Præcept.
c. 4. ait: ſecuriorem viam tenendam eſſeo . in dubiis
enim ſecurior via eligenda eſt. Reſpondeo, Niderum de
veris, ac propriis dubiis loqui, in quibus nemo Pro-
babiliſtarum negat, tutiorem viam eſſe eligendam. Ur-
ges. Idem author Cap. 11I. affirmat, ubi in diver ſas par-
tes abeant Scriptores, cum bona conſcientia poſſe quem-
Piam tenere anam partem, dummodo hbonam conſcien-
tiam, ſeu fidem fibi formet de probabiliori parte. Fa-
teor. At non de probabiliori directa loquitur Nider, ſed
de reflexa. Pluribus oſtendo. I. ait Nider: Poteſt quis

venere unan partem alicujus opinionis, & ſecundum eam

9Perati, ſaltem ſecluſo ſeandalo. At quei ſcandalo lo-

cus, ſi quiſpiam dirette probabiliorem ſequatur ſen-
tentiam? II. Concedit Niderus, tum licere probabi-
liorem partem ſequi, præcipuè ubi quis adhibet dili-
gentiam querendo, an liccat, nec invenit aliquid,

quod

Puln 1

cphbe

Cenn
Uecna
nſN

un

1

,
.
“S Supplementum, ſive Accefſiones. 361

ngſg quod eum ſuſſicienter moveat, quod ſit illicituZim Pu-
N abat igitur Niderus probabiliorem opinionem non
tanti ponderis eſſe, ut omne prorſus argumentum
tolleret, quo hoc, illudve minimè licere brobarerur.
Cur enim addidiſſet verbum præcipueg? Quamobrem
h videant quæ ſo Ballerinius „hiſtoricus Probabiliſmi, &
cæteri Probabiliſtarum oſores, nu m ex ipſorum ſententia
locutus fuerit Niderus, cuùm ipſi velint ex probabilio-
A ris opinionis conflictu probabilem ſententiam ità infir-
uen mari, ut prudentem virum in ſuas partes trahere haud
Poſſit. III. Audliatur ipſe Nider cap. 13. Inter con-
trarietatem opinionum elt gens unam partem, tunc vide-
tur ſecurus in conſcientia, quando illa opinio non eſt evi-
denter contra Sacram Scrip zuram, vel determinationem
Eceleſiæ. (Numquid verèò, qui probabilem opinionem
ſequitur, in eam ſententiam abit, quæ ſit eidenter contra
Sacram Sseripinram G&.* Imòô verèò, ut probabilis opi-
nio quæpiam ſit, id ante omnia poſtulant Probabiliſtæ,
“ ut ne Scripturarum „ Aut Eccleſiæ authoritati adverſe-
tur) modo ſciat vel per ſe, vel per alium, cui oredit pro-
babiliter (non probabilius) rationes contrarias ſolvere,
qquas videt, aut ſeiat alios prudentes eas contemnere, &
abjicere; ſed contentus eſſe debet certitudine morali, O
pro poſſe formare bonam conftientiam. (Vix Terillus
clarius explicat reflexum conſcientiæ dictamen) in illa
nn opinione, atque habere ita animum diſpoſitum (utinam
uhas Probabilioriſtæ omnes ita animo comparati ſint!) it pa-
n ratus ſit obedire Eccleſiæ, ſi centrarium determinaverit.
Neque enim mirum eſſe debet Niderum, qui tempo-
ribus illis florebat, quibus Scholaſtica de Probabiliſmo
Controverſia nondum exorta fuerat, verbis quandoque
abuti; id enim in cæteris omnibus argu mentis uſitatum
videmus, ut plures minus caſtigatè loquerentur, c cuùm
ante enatas ſuper iis rebus diſputationes ſcripsêre. Cæ-
terum ſi R. P. Hiſtoricus, aut alius quivis de Probabi-
liſtarum cœtu Niderum pro ſe ſtare pmnino velit,

ui A
mnw/

2 5 habeat

362 Ad K. P. La-Croix Theologiam WMonalem

habeat ſibi illum, per me licet, dummodo P. de Champs
in eo Probabiliſtis adſcribendo ita errâfle pronunciet;
ur ejufdem erroris arguat Dominicanum, & Epiſtopum
Ppræclariſſimum D. Acacium de Veélalco, cui non (ccus
ac P. de Champs Niderus. viſus eſt Probabiliſtis recenti-
bus præiviſſe.

ADNOTATIONES

In uni verſam P. La -Croix Moralem Theo-
logiam.

T O M. I

IIb. 1. num. 166.
Eſt inique malevolus (1)
(1) Ex hoc tamen tam præclaro Scriprore non pu-
duit nuper Religi oſum Virum T. r. hiſt. Probab. plu-
res propofitiones excerpere, caſque Jeſuitis laxitatum
omnium, ſi Superis placet, magiftris objicere. Vide
apologeticam P. Joamnis Francifci Richelmii eruditiſſi-
mi viri reſponſionem, & quid hac ſuper re de bono illo
Religioſo hiſtorico ſentiendum ſit, comperies.
Ibi: S. Borgias non dixit (2)
(2) Adi Bollandianos T. 7. Julii in gloria Poſthuma
S. Ignatii ſub finem. .
Lib. I. num. 209. exgo idem agnoſcere debent Jan-
ſeniſtæ (1) corde præ bendum elle aſſenſum (2) 10. Febr.
1704. (3)
(1) Vide Inſtructionem Paſtoralem doctiſſimi Ca-
meracenſis Epifcopi editam 21. Martii 1705. in qua
quidquid infallibilitatem Ecclefſæ in dijudicandis tex-
tibus ſpectat, collectum habes: ac diligentiſſimè exa-
minatum.

„₰

.

8

l Idem kagt

N
SMulee
) .
D
Abnnen Supplementum, ſive Accefſtionee. 363

(2) Idem Cameracenſis Epiſcopus eruditam Inſtru-
ctionem dedit 1. Julii 1708. adverſus libellum inſcri-
ptum: Juſtification du ſilence reſpettuent; quam videre
poteris. Sed 20. Aprilis anno 17055. aliam inſtructio-
nem emiſerat huc ſpectantem de ſubſcriptione formulæ
ab Alexandro VII. præſcriptæ. Confule etiam præſtan-
— tiſſimum libellum P. Livini de Meyer in hiſt. Controv.
de auxiliis vindicata p. 69 5. Venetæ editionis præpo-

tatum: Paralella antiquæ, & præſentis Eccleſiæ in præ-
ſoribenda, & erigenda ſidei formula adverſus hereſes
l El. rortas.
6353) Quam confirmavit inſtructione altera 2. Martii
V 1705.
Lib. I. num. 210. in fine: Anno 1705. 16. Julii. (1)

(1) Hanc Clementis XI. Bullam mittens Epiſcopus
Cameracenſis ad Clerum, populumque Diœceſeos ſuæ,
præclaram inſtruétionem edidit 1. Martii 1706. in qua
illam veluti explicat, ac ſæpiſſimis animadverſionibus
illuſtrat. Erupit tamen (quis crederet?) & Batavis lati-
bulis tenebrio quidam impudentiſſimus, ac non feren-
dàâ temeritate auſus eſt libello vulgato: Denunciationem
ſolemnem Bullæ Clenzentinæ, quæ incipit V ineam Domi-
ni Sabaoth facere aniverſæ Eccleſia Catholicæ, ac præ-
ſertim omnibus Hierarchis eéjus tanqquam evertentis do-
trinam gratiæ, quâ Chriſtiani ſumus, tanquanz eſaſci-
tantis Pelagium cum ſuis aſſeclis, tanquam ohzicientis
Eccleſiam evtraneorum ſcandalo. Scd procacis homi-
mis arrogantiam fregit Cameracenſis Epiſcopus in Epi-
ſtola ad Queſnellium edita anno 1710. & Meyerus no-
ſter in Appendice ad liſtoriam Controverſiarum de au-
riliis vindicatam p. 728. Ven. noviſſ. edit. Utrumque
lege.
Num. 212. quod ejus mentem ſemper aſſequantur

pour expliquer, ſoutenir, & confirmer la dottrine Catho-
lique,

(1) Sed ex libro inſcripto: Lettres d' un Predicateur

364 Ad K. P. La-Croix Theologiam Moralem

lique, editoque Leodii 1713. juvat Janſenianæ doctri-

næ cum Anguſtiniana, & Calviniana collationem com-

pendio exhibere. Tum duo hæc patebunt; primum il-
lud, propoſitiones damnatas verè in Janſenii libro ex-
care; alterum falſo Auguſtinum jactari ab Janſenii ſecta-
toribus.

I. PROPOSITIO DAMNATA.

Aliqua Dei præcepta hominibus jultis volentibus,
&lh conantibus, ſecindiem præſentes, quas ha-
bent vires, ſunt impoſſibilia; decſt quoquue illis
gratia, quà poſſibiliaiant.

4

S. AUG UmSTINVUS

Ib. de Fide contra Manich. c. 10. Quis non clamet
ſtultum eſſe præcepta dare ei, cui liberum non eſt,
quod præcipitur facere? & iniquum eſſe eum damnare;
cui non fuit poteſtas juſſa implere?
Lib. de pecc., merit. & remiſ. 5. c. 3. Acutè autem ſi-
bi videntur dicere, quaſi noſtrum hoc ullus ignonet,
quòèòd, ſi nolumus, non peccamus; nec præciperet Deus
homini, quod eſſet humanæ impoſſibile voluntati.
Lib. de grat. & lib. arb. c. 4. Homo gratiàâ juvatur,
ne ſine cauſa voluntati ejus jubeatur.
Vide etiam Aug. lib. de nat. & grat. c. 3. GC. 26. C.4 5.
lib. de corrept. & grat. c. 7. lib. 3. de lib. arb. c. 20. G&

2 2.
JANSENIUS

Torn. 3. lib. 3. 6. I 3. Ex hac indubitata doctrina quæ-

dam non parvi momenti ad hanc rem ſpectantia
inferuntur, & clareſcunt. Primum quidem, eſſe quæ-
dam homini præcepta, ſecundum ftatum, & vires, in
quibus cçonſtituuntur, impoſſibilia.., Secundum, non

adeſſe

—

znlne
e gulr

1gnene
uuehk

ularn
m
iumm⸗ Ein

Supplementum, ſive Acteſſiones. 36 5

adeſſe ſemper gratiam, quâ poſſimus, hoc eſt, quàâ illa
cadem præcepta implere ſuſhciamus. Tertium, hanc
impotentiam reperiri, non ſolum in excæcatis, & ob-
duratis, & infidelibus . . . ſed etiam fidelibus, & juſtis..
Quartum, hanc impoſſibilitatem fidelibus accidere,
non tantum quando nollunt, ſed etiam quando volunt.
Similia habet T. 3. l. I. C. 11. & l. 3. C. 4. 13.17.

CALVINUS
LW.-2. eſ:t. 6. 7. §. 5§. Quod autem impoſſibilem

legis obſervationem diximus, id eſt paucis verbis
explicandum ſimul & confirmandum. . Ejuſmodi ar-
gutiâ vexabant Auguſtinum Pelagiani; injuriam fieri
Deo, ſi plus jubeat, quàm per ejus gratiam præſiarc
queant fideles.
INec aliter Cal vinus eodem lib. 2. Inſtit. g. 2. §. 6. G.
3.§. 10. Cap. §. §. 6. C c.7. §. 2. In Antid. Conc. Trid.

leſſ. 6. . 6. lib. 4. de lib. arb. non procul al initio.

II. PROPOSITIO DAMNATA.

Interiori gratiæ in ſtati naturæz lapſa
nunquam reſcſtitier.

S. AUGUSTIN US

I lb. 12. ds Cwvit. Dei cap. 6. Si duo æqualiter affecti
animo, & corporen, videant unius corporis pul-
chrirudinem . . & ii eâdem tentatione tententur, &
unus ei ccdat, atque conſentiat; alter idem, qui fuerat,
perſcveret; quid aliud apparet, niſi unum voluiſſe, al-
terum noluiſſe à caſtitate deficere. Unde: niſi propriâ
voluntate; ubi cadem fucrat in utroque corporis, &
animi affectio.
Lib. de ſpir. & lit. c. 34. Miſericordia prævenit nos;
con-

366 Ad R. P. Va-Croix Theologiam Moralem

conſentire autem vocationi Dei, vel ab ea diſſentire,
pPropriæ voluntatis eſt.
Lib. de Catech. Rud. c. 26. A quo interitu, hoc eſt,
pœnis ſempiternis Deusniſericors volens homines li-
berare, ſi libi ipſi non ſint inimici, & non reſiſtant mi-
ſericordiæ creatoris ſui, miſit unigenitum filium ſuum.
Iub. de grat. & lib. arb. c. 16. Judæi gratiam repel-
lebant, in Chriſtum Proptctea non oredebant.
Lethz. S ” quaſt. 6 68. Ad illam cœnam nec
omnes, quivocatit ſunt, venire voluerunt; ned illi, qui
venerunt, venire poſſent, niſi vocati. Itaque nec illi
de bent ſibi rigeren qui venerunt; nec illi, qui nolue-
runt venire, debent alteri tribuere, ſed tantum ſibi,
quoniam ne venire ent vOα, erat in corum libera po-
teſtate.
PVPids etiäm Aug. I. I. ad Simplic. quæſft. 2. in Pſalm.
102. lib. 3. de il. arb. c. 16. iaT19:7 al. 17. de Ver-
bis Apoſt. c. 3. l. 2. de Actis cum Felice c. 4

JANSENIUS
Ir. 3. lib. 2. 6. 24. Quapropter gratiam Dei ita vi-

Ctricem Auguſtinus ſtathit ſupra voluntatis, ut
non raro dicat, hominem operanti Deo per gratiam

non poſſe reſiſtere... Ex quibus non elſt difficile per-

ſpicere, quam Procul ab Auguſtini doctrina, & ſenſi-
bus aberraverint, qui vobis taſem gratiam procuderunt,
quæ lemper explorat 5 expectatqu voluntatem hominis:
ne ſi fortè prævaricator fuerit, caſſa, & inanis gratia, &
effectus Divinæ miſcricordiæ irritus humand poteſtate
reddatur.
Et Cap. 2 5. Apud Auguſtinum gratia, & opus! bo-
nutm ita reciprocantur, ut, „quemadmodum ex gratia da-
ta mox effectum operis conſecutum inferre ſol et ; ita
viâà versà cx defectu operis gratiam non eſſe datam.
Similia habet eodem T. 3. lib. 2. C. 2 3. & 27.
CAL-

, Sapplementum, ſive Acceſſiones. 367
C A L VI NUS.

Nlen Llk. à contra Pighinum p. 183. Nego gratiam ſic no-
Dis offerti, ut noſtræ poſtea ſit optionis vel obtem-
perare, vel refragari. Nego tantum in hoc dari, ut
imbecillitatem noſtram ſubſidio ſuo adjuvet. Neque
enim cfficere Deum in nobis teſtatur Paulus, ut poſſi-
mus bene velle; ſed hoc quoque ipſum, ut velimus.
In Antid. Conc, Trid. ſeſſ. 6. . 6. GcxXto capite aſſe-
runt, gratiâ Dei nos Præparari ad juſtitiam percipien-
dam; ſed huic gratiæ partes aflignant excitandi, & ad-
juvandi, ut ipſi liberè cooperemur. Nempe putidas
hic nænias audimus, quas in Scholis deblaterare ſolent.
Thid. Excudunt in nova ofhcina, quod Auguſtino
fuit ignotum, non eſſe ex Deo gratiæ receptionem, quia
libero propriæ voluntatis motu Den vocanti aſſenti-
mur. At repugnat Scriptura, quæ Deum authorem
facit bonæ voluntatis.
S Nec aliter Calvinus l. 12r Taſtitute. C. 3: §. 10. & lI. 3.
Inſtit. G. 24. H. 1.

III. PROPOSITIO DAMNATA.

Aa menendm, &- denmereudumin ati naturæg
lapſz sosz zecguiritur in homine libertas à ne-
ceſſtate, ſed ſußzcit libertas à coadtiong.

S§. AUGUSTINUS

V. 3. dAe lib. arb. c. 4. Nunquid tam multa, quæ
Præcipiuntur imlege, ut ne adulteria, & fornica-
tiones committantur, indicant aliud, quàm liberum ar-
bitrium? Neque enim præciperentur, niſi homo habe-
ret propriam voluntatem, quâ divinis legibus obediret.
Cap. 18. ecjaſdem libri. Quæcunque iſta cauſa eg vo-
unta-

36 8 Ad K. P. La-Croix Theologiam Moralem

luntatis, ſi non ei Poteſt reſiſti, ſine peccato ei ceditur; ſi
autem Poreſt „non ei cedatur, & non peccabitur. An
fortè fallit incautum: ergo caveat, ne fallatur. Antan- * 3
ta fallacia eſt, ut caveri omnino non boflit? Si ita eſt, llehe

nulla peccata ſunt. Quis enim peccat in eo, quod nul- 4
lo modo caveri poteſt? Peccatur autem; caveri igitur
oteſt.

Lib. de duabus anim. c. 12. Dicere autem peccare ſi-
ne volunate, magnum deliramentum eſt, & peccati
reum teneri quemquam, quia non fecit quod facere
non pot dnie, ſummæ in'quitatid eſt, & inſ⸗ aniæ. Quamo-
brenm, ſi illz animæ quidquid faciunt , ſi naturàâ, non
voluntate aciunt, id ceſt, ii libero ad faciendum, & ad
non faciendum motk animi carent; ſi denique ab his
abſtinendi ab opere ſuo poteſtas nulla conceditur, pec-
cato earum teneri non poſſumus.
Pide etiam Aug.-lib. contra Fortunatum diſp. I. &
2. lib. 3. de lib. arb. &. I. Lib. 12. de Civ. Dei c. 8. lib. de “
vera Keiig. 6. I4.

JANSENIUS.
TOa 3. l. 6. G. 6G. Quod ſola neceſſitas cdᷣactionis

*adimat libertatem. ... demonſtrari poteſt Eodem
lib. 6. c. 3 8. Vetcres non obſtante immatabili neceſſi-
* tate, omnem omnino rationalem voluntatem, hoc eſt
voluntatis motum, & liberam, & electivam ſui objecti
poſuerunt, ſolãà cxclusâ violentiæ, coactioniſque neceſ-
ſitate .... & panlo poſs: Habes Lector conſenſum admi-
rabilem tot ſanctiſſmorum, & eruditiſſimorum viro-
räüm, de quibus nulla unquam erroris in hoc ſuſpicio
fuic, unauititer, conſtantifſimeduc docentium; hoc
ipio, quod rationalis voluntas eſt, liberam eſſe.....
Wllamalut immurabilitatis, inevitabilitatis, vel quo-
cunque voces nomine, ſed ſolam coactionis neceſſita-
tein ei repugnare.

L. S.

1
1.

O Nonnt⸗
mſollet
Werne

llee,
Supplementum, ſive Acceſſiones. 53569
m L. 8. 6. 19. Nulla neceſſitas actibus voluntatis liberis
wrtien formidanda eſt, ſed ſola vis, coactio, & neceſſitas vio-
lentiæ. .
Similia habet l. 6. 6. 4. & 6. & l. 7. c. I1.
CALVINUS
LA. 2. Inſtit. C. 2. S. 7. Pronunciat Lombardus, non
liberi arbitrii ideo nos eſſe, quod ad bonum &
. malum vel agendum vel cogitandum peræque pollea-
mus; ſed duntaxat, quèòd coactione ſoluti ſumus. Quæ
libertas non impeditur, etiamſi pravi ſumus, & ſervi
peccati, & nihil aliud, quàm peccare poſſimus. Liberi
arbitrii hoc modo dicatur homo; non quia liberam ha-
bet boni æque ac mali electionem; ſed quia male vo-
luntate agit, non coactione.
IWec aliter Calvinus lib. 2. de lib. arb. contra Pighi-
um, & lib. 4. non procul ab initio, & lib. 2. Inſtit. 6. 3.
§. 2. & in Antid. Trid, ſeſſ. 6. C. 6.

1 IV. PROPOSITIO DAMNATA.

Semi⸗Pelagiani admittebant prævenientisgratiæ
neceſſitatem ad ſingulos altus, etiam ad initium
RKdei; & in hoc enant hæretici, quod vellent
cam talem eſſe gratiam, cui poſſet hutmana vor
luuntas reſiſtere, vel obtemperare.

§. AUGUSTINUS

Q ad primam partem propoſitionis attinet,
Lüb. de Redempt. Sanctor. &. 3. de ſeipſo loquens;
dum adhuc erat Semi-Pelagianus, ſic ait: Errabam pu-
tans fidem, quàâ in Deum credimus, non eſſe donum
Dei, ſed à nobis eſſe in nobis, & per illam nos impetra-
re Dei dona, quibus temperanter, & juſtè, & piè viva-
Ad P. La-Croixæ Theol. Juppl. A a mus

370 Ad KR. P. La-Croix Theologiam Moralem

mus in hoc ſæculo. Librum vero ſic concludit, ratio-
nem ur illum conſeripſerit, afferens, nullius alterius er-
roris facta mentione. Nova quæſtio ad hoc nos com-
pulit, quia, cùm ex prioribus opuſculis noſtris ſatis ido-
neis teſtimoniis egiſlemus ,donum Dei eſſe etiam fidem,
inventum eſt, quòd contradiceretur, ad hoc valere illa
teſtimonia, ut oſtendant, Dei donum eſſe incremen-
tum fidei; initium vero fidei . ab homine ipſo eſſe,

nec eſſe donum Dei; ſed hoc exigere Deum, ut cùm id

ræceſſerit, cætera tanquam hoc merito conſequantur,
næ Dei dona ſunt, nec ullum dari gratis.
Quod ſpectat ad alteram partem in Pſ. 10 1. Vocata
prima Jeruſalem noluit audire. Jeruſalem, Zeruſalem.
luget, clamat, & non reſpondetur.
In Pſ. 5I. De talibus alio loco dictum eſt: MWoluit
intelligere, utbene ageret. Non enim dictum eſt: non
potuit, ſed nolait intelligere, ut bene agerer. Clauſit
oculos à luce præſenti.
NMNunquid tum Semi-Pelagianus fuit Auguſtinus?V3ide
etiam l. 2. de pecc. mer. & remiſſ. c. 17. l. I. Retr. c. 22.
& ſerm. 159. al. 17. de V'erb. Apoſtoli.

JAN'SENIUS

Om. I. l. 8. c. 6. Certum eſſe, & indubitatum eſſe
debere ſentio, quod Maſſilienſes præter prædica-
tionem, atque naturam, veram etiam atque internam
& actualem gratiam, ad ipſam etiam fidem, quam hu-
manæ voluntatis, ae libertatis adſcribunt viribus, ne-
ceſſariam eſſe fateantur.... In hoc ergo propriè Maſſi-
lienſium error ſitus eſt, quèd aliquid prunævæ liberza-
tis reliquum putent, quo, ſicut Adam, ſi volniſſet, pote-
rat perſeveranter operari; ita lapſus homo ſaltem crede-
re poſſet ,ſi vellet: Neuter tamen ſine interioris gratiæ
adjutorio, cujus uſus vel abuſus relictus eſſet in uniuſ-
cujuſque arbitrio, & voluntate.

Similia habet ejuſdem libri cap. 7. & 8. CAL-

Supplementum, ſive Acceſſtiones. 371
CALVIN US

I. 1I. Inſtit. c. 1 5. §. 8. Poterat igitur Adam ſtare, ſi
vellet; quando nonniſi propriâ voluntate cecidit;
ſed quia in utramque partem flexibilis erat ejus volun-
tas, ideo tam facile prolapſus eſt..... Qui vero Chriſti
ſe diſcipulos eſſe profeſſi in homine perdito, & in ſpi-
rituale exitium demerſo liberum arbitrium adhuc quæ-
a runt, inter Philoſophorum placita, & cœleſtem doctri-
nam partiendo plane deſipiunt.
Lib. 2. Inſtit. c. 3. §. 10. Gratia voluntatem movet,
non qualiter multis ſæculis traditum eſt, & cteditum,
ut noſtræ poſtea ſit electionis motioni aut obtemperare,
aut refragari; ſed illam efficaciter afficiendo &c.
Wec aliter Calvinus in Antid. Trid. ſeſſ. 6.

V. PROPOSITIO DAMNATA.

Semi-Pelagianum elt dicere, Chriltum prsomni-
bus omnino hominibus mortuum eſse, aut ſan-

guinem fudiſst.
S. AUGUSITIINUS

lIb. 2. oper. imp. c. 12 8. Unus pro omnibus mortuus
eſt, Juliane: non hoc Auguſtinus, ſed Apoſtolus
dixit; imo ipſe per ſumm Apoſtolum Chriſtus. Ne di-
CaS. . Pro multis. Multi quippe iſti, ipſi ſunt omnes,
de quibus alio in loco dicit: ſicat in Adam omnes mo-
riuntur. .
Lib. 6. contra Zulian. cap. 4. Unus, inquit Apoſto-
lus, pro omnibus mortuus eſt; ergo omnes mortui ſunt;
oſtendens fieri non poſſe, ut moreretur, niſi pro mor-
tuis. Ex hoc enim probavit, omnes mortuos eſſe, quia
pro omnibus mortuus eſt unus. Impingo, inculco,
Aa 2 in-

372 Ad K. P. La-Croix Theologiam Moralem

infarcio recuſanti: accipe, ſalubre eſt, nolo moriaris.
Unus pro omnibus mortuus eſt, ergo omnes mortui
ſunt. Vide, quàm conſequens eſſe voluit, ut intelligan-
tur omnes mortui, ſi pro omnibus mortuus eſt.
