lib. 3. Vecret. p. 83. nec alter poſt tranſaétum tempus
in Edicto præfinitum, re licet integrà, ad examen ad-
mittendus eſt, niſi doceat, ſe ob legitimum impedi-
mentum nequiviſſe intra præſcriptum terminum præ-
ſentare, ſecundúùm Reſolutioner Sacræ Congreg. editas
die 17. Februar. 1724. ubi diſputatis binis hiſce dubiis:
I. An ſit audiendus non deſoriptus petens admitti ad ex-
amen jam peraltum, ſed Beneficii nondum fatta colla-
tione. II. Et quid ſi non eſt faltum eramen, ſed termi-
nus tantum lapſus» reſponſum fuit: ad primum non
eſſe audiendum. Ad ſecundum itidem non eſſe aud en-
dum. Vide T. 7. Keſolut. Sacr. Congreg. pag. 46. in
Nullius ſeu Montis Caſini Concurſus.
Ibi: Luca ad Trid. d. 32. à n. 3 5. (2)
(2) Communius tamen docent, nemine intra tem-
pᷣus in edicto præſcriptum comparente, novum edictum
affigendum eſſe. Garc. de Benef. part. 9. C. 2. n. 2 18.
MWaſſobr. in prax. haben. concurſ. requ'ſit. 3. dub. 9. Bar-
boſa ad Concil. Seſſ.2 4. C. 1 8. de Reform. n. 70. Antonell.
de regim. Eccl. I. 3. C. §. §. 2. n. 14. Sed Sacra Congre-
gatio Concilii T. 7. p. 54. die 7. Maji 173 5. interroga-
Ad P. La-Croix Theol. Suppl. I h ta,

„7

obtinendum beneficium.

482 Ad K. P. La-Croix Theologiam Moralem ſln

. 5 ſnelctont
ta, an concurſus, & reſpectivè approbatio Thome de Alun

Amata ſuſtineatur (comparuerat hic uno alterove die umd-
oſt conſtitutum in edicto Ordinarii tempus, intra quod upn
nemo alius ſeſe exhibuerat deſcribendum; neque novum m.
edictum ab Ordinario afſxum fuerat) vel potius ſit de- Enle
veniendum ad novum concurſum; reſpondit, afirma- (i.!
tiv‿ quoad primam partem, & negativè quoad ſecun- A’
dam.
Lib. 4. n. 62 2. Leur. q. 189. (1)
(1) Cogendos autem non eſſe Presbyteros concur- e
rentes ſiſtere ſe coram Examinatoribus, quos juſtèà in
ſuſpectos allegaverint, docent Maſſobr. requiſit. 5. dub. Mll
3. 2. I. Gonzal. ad Fer. 8. Cancçell. gloß. 9. §. I. z. 1 86.
Pax ordan. de re Benef. I. 10. tit. 8&. n. 190. tom. 3. & Uedn
conſtat ex reſcripto Sacr. Congreg. in Lucerina Concur-
ſus 26. Nov. 1661. T. 9. KReſol. p. 142. thiel
Lib. 4. n. 62 3. gubernandam opportunmis (1)
(1) Et ſic conſtituit Sacra Congregatio in Urbinat.
ann. 1601. & 23. Junii 1605. & in Hydruntina 19. Ju- DTllee
nii 163 8. & in Caputaquenſi 10. Junii 174 1. T. 10. Ke- ſreuen
ſolut. p. 6 1. & 62¾.
Lib. 4. n. 626. judices exceſſus, ſed idoneitatis

(¹)
(1) Idem declaravit Sacr. Congr. in Abulenſi I. De-
cembris 1593. ubi ad 4. dubium reſpondit: Examina- n
tores debere denunciare, uot idonei reperti fuerint, non Enent
autem, quis eorum dignior ſit 5 Epiſcopum autene ſno ju- ,A
dicio debere eli gere digniorem, ut. in lib. 7. Dec. p. 139. ünn

tergo. Colligitur etiam ex declaratione ejuſdem Sac. unn
Song. in Sublacenſi Concurſus 22. Julii 1741. T. 10. Nun
Keſolut. p. 10 1. d
Lib. 4. n. 63 I. non datur appellatio in ordine ad 4

(1) T. 1. Reſolut. Sacræ Cong Conc. extat Proſperi C
. . . —— W
Lambertini tunc à ſecretis ejuſdem Congreg. nunc Ro- Wnn
mani Pontifcis egregius, pererudituſque Pfng i
cir

4
„

M ,

1 5.

DS circa Appellationes, quæ interponuntur, vel à mala re-
Minm lattone Examinatorum, vel ab irrationabili judicio PEpi-
n Nopi in proviſione Eccleſarum Parochialium per con-
⸗ .
curſum. Sed præ cæteris legenda, & ſervanda eſt ab
eodem Pontifice Conſtitutio hac de re edita 14. De-
cembris 1742. in qua & habendorum Concurſuum
norma dcccrnitur.

Supplementum, ſive Acceſſiones. 48

lzr
e, 1
let,

VII.

Venerabilibus Fratribus, Patriarchis, Prima-
tibus, Archiepiſcopis, & Epilcopis.

BENEDICI US PAPA XIV.

Venerabiles Fratres ſalutem, & Apoſtolicam
Benedictionem.

Um illud ſemper plurimum formidaverit
Eccleſia Catholica, ne indignis quibuſque,
& extra Sacerdotale meritum conſtitutis Cura
animarum, & Dominici Gregis cuſtodiàâ cre-
deretur; quia totius Familiæ ſtatus, & ordo
nutat, ſi quod requiritur i in corpore, non in-
venitur in capite: Hinc Canonicis Sanctioni-
bus, ac prælertim Sanctæ Tridentinæ Synodi
Decretis providè conſultum eſt, régimen Ec-
cleſiarum Parochialium iis eſſe committéndum,
quorum omnis ætas à puerilibus exordiis ad
Perfectiores annos per diſciplinæ Eccleſiaſticæ
ſtipendia ita cucurriſſet, ut de illorum ſupra
ali provectione, ac potiori doctrinæ, morum,
ac diuturni laboris ſuffragio nefas eſſet dubita-
re. Quia verò pernicioſa apud plurim os opinio
h 2 ſenſim

ſcriptam eſſe dignioris electionem; ſed cave-
ri tantummodo, ne indignis Eccleſiæ Pa-
rochiales aliaque Beneficia, quibus Cura im-
minet animarum, conferentur: San. mem. In-
nocentius xi. Prædeceſſor Noſter erroneam do-
Ctrinam à vera & ſincera Patrum mente longius
deflectentem damnavit, & edocuit, quam pru-
dens, ac diligens eſſe debeat Paſtoralis Officii
diſpenſatio.
Ad tramites idcirco ejuſdem Sanctæ Synodi
uſu receptum eſt, occurrente Parochialis Ec-
cleſiæ vacatione, quæ liberè ab Ordinario con-
ferenda ſit, Concurſum inſtitui, ut habitâ in
eo de cujuslibet ætate, moribus, doctrinãâ, &
ſufficientià, ſolerti inquiſitione, Epiſcopus eli-
gat, quem cæteris magis idoneum judicaverit.
At quia contingere quandoque poteſt, quòd
favore, vel gratia, vel minus æquo judicio mi-
nus Digni Dignoribus præponantur: San., mem.
Pius V. Noſter Prædeceſſor, ne quid in hujuſ-
modi electione eſſet inordinatum, atque præ-
poſterum, edità ſaluberrimâ Conſtitutione lice-
re voluit in juſtè in Concurſu rejectis, interpo-
ſità ad Metropolitanum, vel Epiſcopum vici-
niorem, vel Sedem quandoque Apoſtolicam ap-
pellatione, Præelectum ad novum examen pro-
vocare, & Eccleſiam alteri non ritè collatam, no-
vo facto meritorum periculo, ſi ita jus eſſet,
vindicare. Et ne frivolæ appellationis diffugio
locus eſſet, provide ibidem cautum eſt, dictæ
appellationi in devolutivo tantuùm deferri opor-
tere,

ſenſim invaluit, Tridentini Decretis non præ-

n
nnſlge
Co
Kone.
ccoſtu
nn

Un

clngrne
zkum
Ulhiin
Telicſe
N
Eorn
ytugt

M

ſine
In
Ait
Nunn⸗
Ultti
Erodlr
lein
ua
lein⸗
Mhi
ſtn
th

n Supplementum, Eve Aeceſonet. 485

W tere, non ſuſpensà, aut quoquo modo retardatà
hni Ptæelecto ab Ordinario Parochialis Eccleſiæ
Nn poſſeſſione.
Conſultiſſimæ hu juſmodi leges eum in finem
Nin e inſtitutæ, ne in tanti momenti re imperiti ma-
er giſtris, novi antiquis, rudes præferantur eme-
ritis, violatæ ſunt hominum fraude, & malitiâ,
nn ipſa medela vulnus exaſperantium. Sæpiſſimè
enim rejecti ab Ordinario dictæ Conſtitutionis
i obtentu in vocem Appellationis facilè prorum-
DZ pere, & minus legitimâà concurrente cauſà e-
miih lectos ab Epiſcopo ad novum Examen provo-
care conſueyerant; illoſque præterea relicta
Gregis, & Eccleſiæ cuſtodià longum iter arri-
pere, & diuturni laboris, temporis, & pecuniæz
nlinn⸗ impenſa exhauſtos, litem in ſecunda, tertia, &
n ulteriori quandoque inſtantiâ ſuſtinere coge⸗
n . Pant.
Quin etiam experientiâà compertum eſt, ma-
um gno juſtitiæ detrimento litem ipſam abſolvi.
it, Quandoquidemi ii, qui Examini ſe ſubjecerant,
atque in prim ævo Concurſu utpote legitima-
UII rum Inſtitutionum neſcii rejecti fuerant, longâ
Npoſtmodum decurrente lite, ſedulam literis
u ex induſtria navantes operam, præferri aliis
im merebantur, & acerbè ſuccenſebant Epiſcopo.,
tunnhl judici quidem adeptæ „non autem adipiſcendæ
GWm Peritiæ, per injuriam ſe fuiſſe rejectos.
lu Hinc apud bene moratos homines, & juſti-
imnl tiæ vindices, frequens querelarum occaſio, qui-
Ohnd bus ſedandis cum Congregatio Concilii Triden-
tini Interpres omne ſtudium, diligentiamque
H 3 con-

UN .

Gimee

486 Ad K. P. La⸗Coix Theologian Moralem

conferret: Nobis, qui Secretarii munere fun-
gebamur, mandatum eſt, ut ſermone, typis
poſtea vulgato, rem ſedulò expendere, ingruen-
tis mali originem, & apta eidem avertendo re-
media inveſtigare pro viribus niteremur. Sen-

ſus hac de re Noſtros explicantes, vitio potiſ-

ſimum laborare comperuimus Praxim exami-
nis oretenus habiti, nec ſcriptis conſignati: E-
lecti ſiquidem ad Curam animarum ab Ordi-=
nario Collatore, & ad iteratum Examen co-
ram alio Judice provocati, jus legitimæ Colla-
tionis tueri non poterant certo, ac permanenti

teſtimonio jam probatæ idoneitatis; ſed à novi

Examinis alea, ſubeunda coram Judice Ap-
Pellationis geſtarum rerum prorſus ignaro, to-
ta tes pendere videbatur. Quocirea gravi Ju-
ſtitiæ detrimento recepta in Foro erat opinio,
provocari poſſe ad alium Judicem, nullo ex-
hibito indebitæ rejectionis documento. Quod
quidem cum à Sacrorum Canonum cenſura
longius aberraret, facilè huic corruptelæ oc-
curri poſſe cenſuimus, ſi certa primum, & aptè
diſpoſita habendi examinis forma præſcribere-
tur; ſi quæſtiones Examinatis propoſitæ, &

conſentaneæ illorum reſponſiones, totaque rei

geſtæ ſeries in ſcriptis redigeretur; & fi Act
demum totius Concursüs ad Judicem Appel-
lationis integra aſportarentur. .
Inita à Nobis conſilii ratio non ſolùm arri-
ſit Congregationi, illam die 16. Novembris
1720. ratam habenti: Sed etiam Pontificii ju-

dicii acceſſione roborata fuit à Clemente XI.
Eccle-

lgln
rd
1o. W

Aeitii

.
4
ordu
n En
uxun

nl

ubar⸗
luernone
rdanm

luiagte
4 ne
irgen
gnn ne
Ulln
ſ
a
nig

1S Supplementum, ſive Acceſſionet. 487
I Eccleſiaſticæ Diſciplinæ vindice, & afſertore

Urlen SS .
m eximio. Utque locorum Ordinarii ea omnia
R filiali, quo par erat, obſequio, & diligentiâ

exequerentur; iis datæ ſunt die I0. Januarii
M 172I. Opportunæ Literæ noſtro calamo exara-
eb tæ, ejuſdemque Pontificis ſenſu, & oraculo
men comprobatæ, quarum tenorem etſi alias prælo
len, commiſlum, & inſertum in Bullario dicti Cle-
nE mentis Prædeceſſoris Noſtri, congruè hic duxi-
m mus referendum.

Reverendiſſime Domine uti Fraten.
Quo Parochiales Ecclehæ dignioribus Perſo-
Tvis glibernandz traderentur, ſtatuit, ut notum
ke Ait, Sacroſanlta Tridentina Slnodus ſeſs. 25. Caß.
oert 16. ul, Vacante Eccleſiä Parochiali, indiceretur,
n, mn && keret Conourſus; a, poſtquam Concurrentes
enn ab Epiſcopo, vel eius Vicario Generals, atque ab
Examinatoribus Shnodalibus ſaltem tribus, exar
u minatz, & approbatielſent, Epiſcopus eutn eli=

3

in gLeret, quem ztate, moribus, doctrina, pruden-
tid, aliiſque rebus ad vacantem Eccleſiam guber-
nandam neceſſarus, & opportunis, digniorem
cæteris, magiſque idoneum judicaret. Acjecitque
ad hanc Concilii Sanétionem validius confirman-
dam, re, & nomine Santct ſzmus Pontifez Pius
V. quod, ſi unquan Epiſcopus minus habilem,
lüin poſtpoßtis magis doneiz, olegiſſet, poſsent ü, qui rer
eN jecti eſſent, à mala eußmoai electione aad Metro-
mlre politanum, vel, ſi ipſe eligens Metropolitanus,
n aut DXetuptusforet, ad viciniorem Orainarium,
H hA ut

488 ℳd K. P. La-Croix Theolo giam Moralem

ut Sedis Apottolicæ Delegatum, vel alids ad
ipſam Sedem Apohtolicam appellare, ac Præcle-
d‿um ad novum examen coram ipſo Appellationis
Juaice, & eus Examinatoribus Pbrovocare; ecà

tamen cautione, ut appellatio non in ſuſpenhivo,

ſed in devolutivo eſſe deberet: quemadmodum
in eius Contlitutione, quæz trigeſima tertia ,
latius cavetur; concludendo, quod, conktito de
Prioris Eligentis irrationatil: juäaicio, oοgte re-
vocato, Parochialis Eccleſta magis idoneo con-
feratur.
Cum autem nechue Concilii Decreto, neque Pon-
tiſicis Bulla exaiinis in Concurſu peragendi for-
ma, ſeu methocdus ulla certa, ac peculiaris ſer-
wanaa proponatur; dißzcile dictu elt, quanta
Examinum, aliorum alibi, diverſitas extiterit,
atque hinc occafßio querelarum. Nam aliculi,
viltn non eædem omnibhis Quæzlliones, non idem
caſus propoſiti fu'ſſent: erant tentidem, qiti, vel
in jaaicio, vel extra conquererentur, ſibi quiden:
Poltpoſttis diciliores, Præecledko autem faciliores
acd ſolvenduim Quæzxhtiones obtigiſſe. Alibi verò
væltem qiidem omnibs Duzxlttiones propoſitæ
Juerunt, ſed neque hæ, neque datæ à Concurren-
vibus reſponhtones ſcripto, ſeu literis confignaban-
tur. Cumque pollmodum, neo rarò contingeret, t
pohpoſßitis quiſpiam jure Bullæ ſupradidtæ, no-
um ad Examen coram Judice Appellationis,
uſque Exawm, natoribus Eleltum provocaret: Sa-
cra Congregatio uſquc ab anno 1603. conſiderans
gra vaien non alià ratione, quàm novoecxamine
Probari poſe; provocationem ad novum amen
. cenſiit

Nn
Anſt
ſehre

Ejuin
uleren
t,opn
Annlnn
6 ſyr, L
ml
penan
14 lhlet
UUingnie
r, n
Sle
ltagen
ufi
nien
lbuf
mnn,
Anſe
ant,

ului
u t, 4

en
e

Gil er,
Munn
Nndan

n Mit

nont
nſe
tovolt
inpn-

Supplementum, Eve Acceſſionet. 489

cenſuit acmittendam, gravamine ne- duim proba-
to, & requiſitis tantummodo probationibus in
ſubſequenti judicio, in quo, probato per novum
exvamen Appellantis gravamine quoad dodtrinam,
probanda ſuperelt &uſaem præ jam electo in reli-
quis ad regendam Ecelcſiam reqiſitis præſtantia,
ut de maiori alterutrius ad Parochialis Eccleſic
gubernitm idoneitate Sententia ferri poſſt; cum
non continuò, ſi quis et doctior, is etiam aptior,

ſeu magis idoneus ad id regimen habcatun, vel

etiam habendus ſit. OQuam Sacræ Congregationis
Sententiam criptores, & Tribunalia laudärunt.
Alns demnin in Dikkceſibus laudabilis invalit
conſuetuao, ut eæaem omnibus Ouzcſtiones, idein
que caſus proponantur; ac (ne quu detur anſa Can-
cellario quidquam ſuo marte addendi, minuendi,
mutandi) ut ipſimet Concurrentes, quæ interro-
gati fuerint, quæque reſponderint, ſuâ mante
Verſeribant. Atque Ordinarii, qui morem hunc
longe optimum in erxaminando tenuére, Sacræ de-
inae Congregationi etiam, atque etiam confiae-
randum, reliquerunt „his, qui ſic examinati eſ-
ſent, atque poltpoſiti, in poſterum, ut ſolent,
Appellantibus, indulgenda nec ne ſtatim Eledti
novum ad examen provocatio, nulld gravaminis
prærequiſttä prebatione, videretur; cum li ex
adtis primi examinis gravamen Doctrinæ facild
alioquin probare poſſent; quòd alii aliter nimi-
rem evaminati probane, niſi ſocundo, ſeu novo
eamine non poterant. Nec défuere alii probitatiss
ac peritiæ in adininiſtrandis dite Eccleſeis laude
ræſtantes, qui monerent, frenum aliquod hius
H h 5 DSlſimod

496% Ad K. P. La-Croix Theologiam WMoralem

Fuſmodi Appedhlantium licentiæ tatdem injicien-
dium, eonuqute jain nimis Orbαdαι a εw25a-
men provocationeseſſe zepränendas: gllißpe quäæ
vix unq;naum Kne zmagno Eccleſtanum dammnocon-
tingunt. Wam cum novumeramen coram Judice
Appellationis longo proul! à Parochia poragendim
ſüt; Electus ab Epiſcopo, quihbrovocatun, Daro-
chiam, qitain poſſidet, cogitun interea temporis de-
ſerere, arnqtee Oeconozete , Vel Zicara cutpiain,
ellti Sponſam enotis Cuſtodibus, relnquere 3
Wonſo non parlnper, ſed diu ſand abfuturo, auim
nempe, implicita, üut fit, lite, terna etiaim, vel
quaterna, alia ex aliis, eramina ſuper præſtan-
tia primuin dodtrinez, tum deinde aliorum,
guäk ad int egraudant Woncitatein ofPorteiaa lunt»
contentio. d multinii uaò, & Gomiods, ne di
cam otiose, tranſcgantur, autegnain deliberars
Poſſit utri Concurrentium Parocthyia ſit aqjudi-
banda.
Ad toltendasn eusſmocti non mirns querelanum,
qudàm incommodoruim occafonem, Sacra Congre-
gatio Concilä Zridentini Inter Pres, bpoſtquam rena
ginnem d capite repetiai in gemina ſeſtone 1.
Oltobrι & 16. Noveinh. tyzo. ſumio tudio re-
cognovit, tandein, Sanktſſmo etiam annuente,
Ktatuit (quod per graſsntes Literas encyclicas
õü Sin gulos Epiſcopos, alioſq;ué
Pralatos, pPenesquos ſet jus, & authoritas fagtendi
Concierſeent, H s nen , wcketekene
Won güa Ves. ulun, quale jam & multæ Diaceſes &
Urbsibla olſervat, atagtee Apoltolica etiam Data-
ria Polulat, Ave, Aein, Sede vacante, vacat

Ecclés

iſr
9 igi
ee

4

nlinn

e iun

lahol,

Inta
in
ptun
ſaun,
luten
nueer
alcc.
Paien
lt fr
Dyons
Alan
urhr
lzne
nun ſu
Ann,

llere

Gnitft
Mina
ivun
lnßt⸗
.
u

n
ſ

hig

M

a,
l, N
llemnc
ginn
tllte,

Supplementuns, ſve Acceſſiones. 491
Eccleſia aliqua Parochialis, cujus collatin ad

Sedem Apoſtolicam pertineat; ſive cum vacat

Parochialis aliqua, ut dicitun, juxta Decretum,
Kve demum, cum, vacante in ( ollegiatis ,altt
Cathedralibus Eccleſtis Dignitate aliqua majo-
ri, annezam habenie Curam animarum facien-
dus eſt toncunſus, atque ad Apoſtolicam Data-
riam tranſmittendus, ut notun eſt, atque in Li-
teris, quæ de ordine Sanc iſimi, tunc & Data-
ria proaeunt, clarè præſcribitur.
Vacante itaque Eccleſia Parochiali, quæ con-
ferenda ſit per Concurſum, atque hoc ſolitis for-
mulis indidto, hæs, qux ſequunturn, exr ſacra
Congregationis Sententia, conſilio, ſuaſione, ſer-
Tanda proponuntun.
Primum nempe, ut aſygnentur eæ dem omni-
bus Conturrentibus Quæxſtiones, idemn Caſus,
idemque Zextus Evangelii, ſupen quo ſermonis
aliquid perſcribant, ad probandam dicenaipro
concione facultatem.
Alterum, ut Caſus, & Quz Liones reſolven-
dæ dictentur omnibus eon em tempore, atqué
omnibus pariten eodem tempore Zextus Evan-
gelii tradatur.
Zertium, ut certum, idemque omnibus ſpa-
tium temporis conſtituatur, intra quod Caſus
reſolvant, Quzstionibis reſpondeant, Con-
ciunculam componant.
uartum, ut eodem Concurrentes omnes in
Conclavi claudantur, unde, quandin ſoribent
[dabitur enim omnibus ſeribendi copia] neme
eorum egredi, neque alius quiſpiam eo ingrecdi

poßft,

492 Ad K. P. La-Croiæ Theelogiam Moralem
poſſit, niſi poſtquam ſeripta confecerint, & ex-
hibuerint.
Muintuim, ut omnes ſuà quiſque manu tum
reſponſa, tum ſermoneim ſeribant, ſubſcribant

quæ.
Sertum, ut reſonſa quidem latiné, ſermo au-
tem eà, qua aa populum haberi ſolet, lingua ſcri-
batar.
Postremum, ut unumquodque reſponſum,
& unuſquiſque ſermo, cum ab unoquoque Con-
currentium exhiibebitur, non ſolum ab eo, qui
ſeripſit, atque a Cancellarèo Concurſus, verum
etiam ab Eraminataoribus, & ab Ordinario, vel

eius Vicario, qui Concurſui interfuerint, ſub-

ſeribatur.
Peracto ſecundum hanc farmulam Concurſu,
collataque eis qui magis idoneus, ac dignior
Judicatus füerit, Eccleſiâ Parochiali, non ad-
mittatut Appellatio aut à mala relatione Exa-
minatorum, aut ab irrationabili judicio Epiſco-
pi, niſi entra deceim dies à die Collationisinter-
Vaonatur.
di quis autem hoc intra ſpatium appellave-
rit, Act aque LConcurſus petat ad ſudicem Appel-
lationis transferenaa: mittantur vel Acka ipſa
originalia Concurſus clauſa, & obfignsta, vel
certe unu m aliquod authenticum eorum exem-
plumi, a Cancellaria Concurſus, atque altero No-
taria gollatum, & auſcubtatum coram Vicario,
vel alio in Acelefaſtica dignitate conſtituto,
Gusin eligat Ordinarius, ad quem etiam Nota-
rii Can Ksrie adiungenilettio pertzuebit, nec
non

fhe

nnn
ſüunt

,
,N/

Sunie
fuhd
Mn
ehnnl
Purnrec
Ull uc
enget
nun
alae
Eutie

mn i

ktiteront

dſente
ht
Mac er
hnuti
il
l,
lr⸗
ane
uſe

nen
L

Schn

en.

ni ⸗
i

unnn
ize
r ee

Nlen
hun
Md
ſir re
leee

niln

Mrte

“
nhun⸗
Kenle
lier
Iſf
datin

Supplementum, ve Acteſſonet. 493
non ab Examinatoribus Synodalibus, qui Con-
curſui interfuerunt, ſubicriptum.
E quibus dictis, vel authentica eorum ex-
emplo niſi gravamen quoad doctrinam probet is,

Jqui ſic, t præmittitur, examinatus, aut à ma-

larelatione Examinatorum, aut ab irrationa-
bili judicio Epiſcopi appellaverit, nowum ad
examen provocandi facultatem à ſacra Congre-
gatione fruſtra poſtulabit.
uemadmoclum & in judicio Appellationis
perſequi jus ſuum fruſtra tentabit is, qui fortè
ſegravatum doleat quoaa reliqua, nifß, int erpo-
ſta mature, ut diétuim elt, Appellatione ab irra-
tionabili judicio Epiſcopi, gravamen quvad il-
la oſtenderit, vel ex actis primi Concurſus, vel
altem ex atteſtationibus, & documentis extra-
Judicialibus etiam, ſed non levibius.
Atque ita quidem ſenſit ſacra Congregatio, &
Sanc?ſimus aßſenſit. Ar ſi quis tamen Ordina-
riorum aliter, ac ſupru deſeriptuin eſt, Concur-
rentiuin eamina inttituere perrexerit, penget
& ſacra ipſa Congregatio more priſtino Appel-
lantibus, quiſe gravatos dixerint, provocatio-
neim ad novan examen, nutla gravaminis prc“
vid probatione, indulgere. Interim tamen, ne
harum litevrarti memoria dilabatur, vult es-
demſacra Congregatio eas in uniuſcujuſque On-
dinarii Cancellaria perpetuo confervari. Cujns
interea confilium, zuin votluntatem dum ego om-
nibus ſignifico, Amplitudini Zuæ fausza ommnia
Calo precor.

Romæ

494 Ad K. P. La-Croix Theologiam Moralem

Romæz haàc die 10. Januarii 1721. Amplitu-

dinis Tuc.
Ui Fraten

P. M. Card. Corradinus Præfectus.
P. Lambertinus Secretarius,

Quantum rectè diſpenſandis Eccleſiaſticis
muneribus, adminiſtrandæ juſtitiæ, compo-
nendis diſſidiis, continendiſque in officio Cleri-
cis proficeret ſaluberrima præmiſſarum legum
inſtitutio, ſatis ſuperque experientia compe-
ruimus, cum Anconitanam primum Eccle-
ſiam, ac deinde Bononienſem Sponſam no-
ſtram paterna charitate cominus amplectere-
mur: Freti ſiquidem dictarum legum præſidio
Digniores Parochiis, & Curæ animarum præ-
fecimus: Tantâque, benedicente Domino, id
aceldit animorum conſenſione, ut nemo que-

ſtus ſit, traditum minus Digno celſioris loci

Ppræmium, vel minus juſtè alteri credita vacan-
tis Eccleſiæ gubernacula. At quia certis ad-
monemur indiciis, non ita id alus Epiſcopis
contigiſſe, imo non deeſſe, qui privatis abrepti
ſtudiis, ſæpe declinare, ac redarguere Judicium
Epiſcopale præſumant: Nos propterea ſoliciti
de implendis, prout decet, muneris Noſtri par-
tibus, nonnulla præfatis Literis addenda, non-
nulla vero tacitéâ, breviterque ibidem tradita,
clarius explicanda cenſuimus, ut rectè omnia,
atque ex ordine peragantur. .
Moœrentesigitur audivimus, quod in pleriſ-
que

.5

emnutie
iſuent
Atennge
nngenit

bolen
leben
Urnn

M
Per
N

Ulie,

Nelatte

oono.
WS
unken

munnet
Donuo,
nr⸗

Supplementum, ſive Acceſſiones: 495
que Diœceſibus etſi recepta ſit laudabilis, fir-
miterque cuſtodienda conſuetudo in ſcriptis
redigendi examen Concurrentium: Nihilomi-
nus Sxaminatorum Suffragia in ſola literarum
peritia verſantur, nec illorum exquiritut ſen-
tentia de Clericorum ætate, inſtitutione, gra-
vitate, & honeſtate morum, prudentia, muniis
antea exercitis, & an tales demum ſint, qui oves
ſuas verbo, & exemplo juvare poſſint. Quam
devia ſit hujuſmodi praxis à Eridentini ſemita,
is planè intelliget, qui expendet verba relata
cup. 18. /eſſ. 24 de Keform. Penacto deinde exa-
mine renuntientur quotcunque ab his idonei ju-
dicati fuzrint moribus, doctrina, prudentia, &
aliis rebus ad vacantem Erclefiam gubernan-
dam opportunis. Idque probè noſeens Congre-
gatio ejuſdem Concilii Interpres pluries edixit,
Examinatores ſuo deeſſe muneri, ſi doctrinæ
tantum Judices eſſent, nec inquirerent, qui præ
alis probitate morum, laboribus, præſtito an-
tea Eccleſiæ obſequio, cæteriſque dotibus ad
Oficium Parochi cumulate obeundum neceſ-
ſariis, eſſent idonei, & commendabiles.
Abloluto Examine, ut cuique ſatis comper-
tum eſt, fit tantummodo poteſtas Examinato-
ribus renuntiandi quotquot regendæ Eccleſiæ
idoneos judicaverint, reſervatâà uni Epiſcopo
electione Dignioris, quemadmodum ſancitum

eſt à Tridentino illis verbis? E biſque Epiſco-

pus eligat, quemn cætεανD magis idonmeutn judica
verit: Atſi quem Llericorum forté contigerit
appellare à mala relatione Examinatorum,
quo-

/
496 Ad K. P. La-Croiæ Theologiam Moralem
quorum cura unicè verſata fuerit in exquiren-

da doctrina, non facta uno eodemquetempore

ſolerti etiam inveſtigatione aliarum qualita-

tum, quæ Paſtoris congruant officio: Ordo ju-

dicii ſecumferet, ut etiam Judex, ad quem pro-
vocatum fuit, in ſola doctrinæ indagine immo-
retur: Nec ſine gravi animarum detrimento, &
diſciplinæ injuria præficiatur Eccleſiæ, qui lite-
ris magis pollet, licet cætera minus aptus, &
quandoque indignus; Contra vero arceatur il-
le, qui licet impar doctrinæ merito, attamen

morihus, gravitate, prudentia, probato nomi-
ne, diuturno Eceleſiæ famulatu, ac multiplici

virtutum laude præcellit.
Factum præterea ſatis extirpandis abuſibus

non videtur, ſi tam Epiſcopus, quam Exami-

natores conjunctis ſtudiis, induſtriæ nervos om-
nes intenderint in conferenda concordi judicio
Eccleſia Perſonæ, quæ licet ſcientia, & literis
alteri concedat, maj)ori tamen cæterarum qua-

litatum eminet ornamento: Siquidem Poſtpo-

ſitus, ſuæ nimium fides doctrinæ, ab irrationa-
bili Judicio Epiſcopi non raro appellat; Cauſa-
que ad Judicem Appellationis delata, idem
totus eſt in perquirenda majori doctrina, ac re-
parando gravamine literato homini irrogato,
nuſquam liberato aliarum virtutum pondere,

quæ in Appellante deſiderantur: Lugentque ut

plurimum vigiles Eceleſiarum Antiſtites exi-
tum haujuſmodi Appellationis, intimèque do-
lent, Parochias doctis, non aptis Paſtoribus, ut
dictum eſt, regendas committi.

At ſi

en
lukete
uimn⸗
wor
enin⸗
unka
in
em
Cucdnd
mmune,
hommel
onnre
nan.
Pruncen
fochcrl
Andcorfe⸗
Uulnlant
Alzen
rengn

lliſn

nrane
Innnn
ſplnun
TCen
lo
dhun
l e

Supplementum, ſive Acceſſtones. 497

i
M At ſi Jjudex etiam Appellationis (quod rarò
Ann evenit) tantum tribuens ſcientiæ, quantum ſa⸗
Ain tis, majori, & accuratiori examine inquirat,
la . qui mores hominum ſint, quæ gravitas, Pru-
. (dentia, qui ſuſcepti antea labores; quæ virtu-

gren tum ſpecimina, quæ demum totius anteactæ
nmen Vitæ ratio, paſcendo Gregi conſentanea: Tot
gu E Judici exhibentur atteſtationes ab Appellante
,& ex induſtria collectæ, ut, revocato Epiſcopali
Wr. jadicio tanquam irrationabili, non vereatur Ju-
un dex ſuccurrere eidem Appellanti, quem tam
unmi, copioſa, tamque conſpicua probitatis ad juvant
ue documenta.
Demum cuùm præcipué Epiſcopis, tanquam
in ſpecula conſtitutis, Pateant Subditorum ex=
ceſſus, contingere ſolet, ut in Concurſu tam in-
fm ſpectà ſcientià, quàm moribus ille idoneus ab
Mude Examinatoribus renuntietur, cui fœda aliqua
IS vitii labes, ac criminis macula inuſta ſit, omni-
un, bus, præterquam Epiſcopo, occulta. Si Epi-
ſeopus juſtà ſuadente causâ erimine non reve.
lato, eundem criminoſum tacitus Præterierit,
ahumque immunem? a ſorde præelegerit: Illico
Poſtpoſitus ſimulato gravamine Provocat ad
Superiorem Judicem criminis ignarum, & con-
ſueto diffugio Appellationis evehitur ad Pa-
ſtorale faſtigium, qui non poteſt conſulere Po-
uugen Pülo, ſed nocere, nec prælſiare regimen, ſed
me augere ditcrimen.
Ne igitur improbi ingenii homines remedi-
No um Appellatio'nis ad juſtitiæ Præſidium anſtitu-
tum, callidèe tra ducant ad iniquitatis defenſio-
4 14d P. La-Croix 2 heol. Suppl. Li nem:

498 Ad K. P. La-Croix Theologiam Moralem.

nem: Optimum factu aliquibus fortaſſe vide-
retur, ſi Appellatione quâvis ſublatà, cura præ-
ſiciendi Rectores animarum prorſus relinque-
retur Epiſcopis, rationem villicationis ſuæ Chri-
ſto Judici tantum reddituris. Verum nullo
pPacto probare id poſſumus, quod adverſaretur
menti Concilii Tridentini, tacitè permittentis
Appellationem in devolutivo à mala relatione
Examinatorum, quemadmodum innuere vi-

dentur verba illa: Nec prædictorum Exaimina-

torum relationem, quominus executionem ha-
beat, ulla devolutio, & Appellatio, etiam ad
Sedem Apoſtolicam, ſive ejuſdem Sedis Legatos,
aut Vice-Legatos, aut Nuntios, ſeu Epiſcopos,
aut Metropolitanos, Primates, vel Patriar-
chas zmterpoſita impediat, aut ſuſpendat: Cui
Sanctioni reſpondet etiam Conſtitutio Piana,
admittens Appellationem in devolutivo ab ie-
rationabili Judicio Epiſcopi.
Qua de re, ut in hujuſmodi negotio aptè
omnia, atque compoſitè peragantur, Officii
Noſtri eſſe duximus, eum vohis, Ven. Fratres,
gerendarum rerum ordinem præſcribere, quem
longo uſu utilem agnovimus inſtituendis ani-
marum Rectoribus, qui credito ſibi Gregi præ-
eſſe, & prodeſſe poſſint.
I. Epiſcopus, habitâ notitiâ vacationis Ee-
cleſiæ, ſtatim, ad præſcriptum Tridentint, ido-
neum in ea deputet Vicarium, cum Congrua
ejus arbitrio fructuum portionis aſſignatione,
qui onera ipſius Eccleſiæ ſuſtineat, donec ei de
Rectore provideatur.

II. Pu-

ymntrcce
dr
t
Anee
Aln

beien
n
gllnſo
vialen
lonunr
S
lhliſc

Alunn
umk
Uen
ridem
ule
iin,
ſuen
ren

,„ ,
rie

1,

er

Mu⸗

tonet⸗

Nenn
t in

Dennihen

urin

lnlerop,
Ninie.
utenee
eting
uleen
Ml,
lin.

rntbegt
t,Chi
ſeaſcn;
Ateegte
hueH

,,leſer
nthen.

mmnult
Uun
nCnn
Awe
⸗ e

Sapplementum, ſive Acceſſtones. 492

II. Publico evulgerur Edicto notitia Con-
curſũs, congruo, & ab Epiſcopo præfinito tem-

*„pPore celebrandi: eodem que Edicto omnes cla-

rè, & aperté moneantur, ut interim decurren-
te termino aſſignato, coram Cancellario Epi-
ſcopali, vel atero ab Epiſcopo deputando, ſua-
rum qualitatum, meritorum, & munerum pro-
bationes, atteſtationes tam judiciales, quaàm
extrajudiciales, aliaque id genus documenta,
quæ fraude vacent, exhibeant: Alioquin dicto
termino elapſo Documenta hujuſmodi quæ-
cunque, & qualiacunque ea ſint, nullatenus
reciplentur.
III. Eveniente die Concurss, à Cancellario
Epiſcopali ſingulorum merita, qualitates, &
Kequiſita, (ut vocant) incorruptâà fide deprom-
pta à Juribus tempore habili exhibitis, in ſcri-
ptis ſummatim redigantur. Porro copia Epi-
tomes tradetur non ſolum Epiſcopo, vel Vica-
rio Generali vices illius obeunti, ſed ſingillatim
omnibus Examinatoribus ad Concurſum ad⸗
ſcitis, ut cum de ſcientia, tum de vita, moribus,
aliiſſque regendæ Eccleſiæ neceſſariis dotibus fe-
rant judicium. .
IV. Die præſtitutà ab Epiſcopo habeatur
Concurſus, ſervatà accuratè in omnibus for-
màâ traditäâ in ſupra relatis Literis anno 172r.
editis, totaque rerum in eo geſtarum ſeries ſcri-
ptis diligenter enucleetur. Porro Examinato-
res ad aſſequendam certam, & indubiam con-
jecturam ſcientiæ, poſtquam diligenter expen-
derint ſingulorum peritiam in evolvendo, ex-
Ii 2 PkA-

500 Ad X. P. La-Croixæ Theologiam Moralem

plicandoque oretenus aliquo Eccleſiaſticæ Do-
Ctrinæ capite, vel à SS. Patribus, vel à ſacro
Concilio Tridentino, vel à Catechiſmo Ro-
mano excerpto, ac pari diligentia libraverint
à quolibet ſeripto datas reſponſiones quæſtio-
nibus propoſitis; & poſtquam demum depre-
henderint, quâ quiſque polleat gravitate ſen-
tentiarum, & elegantiâ ſermonis in Conciun-
eula ſcripto pariter exaratà, & Textui Evange-
lico, vel altero dato Themati accommocdata:
Parem, ni fortè majorem ſolertiam Examina-
tores adhibeant in perſcrutandis aliis qualitati-
bus, regimini animarum conſentaneis; morum
honeſtatem inquirant, gravitatem, prudentiam,
Ppræſtita hactenus Eccleſiæ obſequia, acquiſi-
tam in aliis muneribus laudem, aliaque ſpecta-
Pilium virtutum ornamenta, Doctrinæ arcto
fœdere conſocianda; hiſque omnibus conjun-
ctim expenſis, inhabiles per ſua ſuffragia reji-
ciant, & idoneos Epiſcopo renuntient.
V. Abſoluto Concurſu ab Epiſcopo, vel, eo
impedito, à Vicario Generali una cum Exa-
minatoribus Synodalibus non paucioribus
quam tribus, Notula compendiaria Requiſito-
rum antea diſtributa tradatur Cancellario, qui
illam comburat, vel penes Acta ſecreto cuſto-
diat, & nemini oſtendat, niſi de mandato Epi-
ſcopi, vel ejus Vicarii Generalis. Subinde ve-
ro Ordinarius, cum primum er libuerit, eligat
ex approbatis Digniorem, nec illi Poſſeſſio ul-
lo Appellationis, vel Inhibitionis obtentu re-
tardetur.
VI. Si

nNN
ucpr,
mehnre
Eumdccue
nn, ecl
guner
Imnetn
EmnWGrt

ſacht

tidrnt
Ejnru
Iuntkchen
Eninei
umne
Uhe,
RE r
nwb

Wantrel
nCOe
lb l
Wönnnte,
unl

Sapplementum ,„Kve Acceſſtones. 5e

VI. Si quem Clericorum appellare conti-
gerit à mala relatione Examinatorum, vel ab
irrationabili Judicio Epiſcopi: coram Judice
Appellationis Acta Concursũs integra omni-
no producat; & Judex niſi illis viſis, & grava-
mine comperto, Sententiam non pronunciet.
Præterea in ferenda ententia, ac reparando gra-
vamine idem Judex innitatur ſolummodo pro-
bationibus ab Aclis elicitis tam reſpectu doctri=
næ, quaàm aliorum meritorum. Quia vero à
publica indictione uſque ad diem habiti Con.
cursũs tantum temporis interceſſit, quantum
ſatis fuit commode exhiber dis neceſſariis juri-
bus, atteſtationibus, requiſitis, aliiſque meri⸗
torum documentis; idcirco, ut quævis via frau-
dibus præcidatur, volumus, ac diſtrictè man-
damus, ne dd. Atteſtationes, Fides tam judi=
ciales, quam extrajudiciales, & documenta
quæcunque ſtudiosè conquiſita, & poſt Con-
curſum, ut ajunt, expiſcata ullo modo recipi⸗
antur: Non obſtantibus ſupra memoratis Li⸗=
teris, à Congregatione Concilii Tridentini In-
terprete anno 1721. editis, quibus ad præmiſ-
ſorum effectum in hac parte derogamus, illis
tamen in reliquis, una cum omnibus in eis con-
tentis, firmiter in ſuo robore permanſuris.
VII. Ubi vero Epiſcopus, poſthabito uno,
vel altero ex approbatis, Eccleſiam contulerit
magis idoneo ob aliquam fſibi ipſi tantum no-
tam cauſam, quam cenſeat ſignificari oportere
Judici Appellationis, ad detegendam injuſtè
fortaſſe præelectionis notam: FPamiliaribus li-
Li 3 teris

Go2 Ad R. P. La-Creix Theologiam Moralon
terisJudicem certiorem effeiat, inviolabilis ſe=
creti lege adjecta. Nemo fit, qui hane praxim,
Noſtræ tribuat ſolertiæ, cum illa profluat à
Tridentini Decretis. Seſſione etenim 24. cap. 20.
de Reform. ita diſponitur: Præterea ſi quis in
caſibus à jure permiſſis appellaverit, aut de ali-

quo grævamine éonqueſius fuerit, ſeu alids ob Nn
lapſiem bienniiè, dc q o ſapra, acd alium Judicein

reeutnerit, teneatunr alt s omnia coram Epiſco-
pogeſta ad Judieem Appellationis erpenfis ſuis
zransferre, EODOEMI TAMEN EPISCOPO

