vam ejus editionem dedit; elariſſimo autem & immor-
tali Marchioni Maffejo ineditum Caſſiodori opus Com-
plexiones, inquam debemus, uti & alia ad Garetii edi-
tienem emendandam, augendamque.
Clemens Alexandrinus, qui ſub Impp. Severo, ejus-
que Klio Antonino Caracalla vixit;, fortaſſe ean del
io-

hn.

Mdi

ls a
uon.
rrcle⸗
mani⸗
gegis

Kconns
tisno⸗

o 67.
ceter
e, illine
ne eo⸗

III
enomnl⸗

lide

Supplementum, ſive Acceſſtones. 27
Eliogabalo, & Alexandxyo Severo initio tertii à Chriſto
nato ſæculi. .
Cyprianus anno 25S8. martyrio affectus decem à Car-=
thaginenſi Epiſcopatu afflumpto annis. Quam Balu-
zius inchoaverat, perfecere Maurini novam Sypriani
editionem, de qua videndæ Trevoltianorum Patrum
Ephemerides. Miſſorius, ut aliàsmonuimus, putavit,
editoque libro perſuadere conatus eſt, nunquam Cy-
prianum de rebaptizandis hæreticis cogitafſe, quamque
ejus controverſiæ habemus Hiſtoriam, purum putain
gmentum eſſe Prudentius cenſet Jeſuita Tournemi-
nius, qui Hiſtoriam veriſſimam eſlſe concedit, negat
tamen genuina eſteé, quæ inter Cypriani opera habe-
mus, ejus monumenta, ut Concilium Carthaginenſe
de baptizandis hæreticis &c. Sermo, quem La-Croixius
citat in Cæna Domini Arnoldo Bonævallis in Carnuti-
bus Abbati, communi Criticorum calculo tribuitut,
atque Cypriano abjudicatur.
Eyrillus Jeroſôlymitanus Epiſcopus deceſſit anno
3 86. Sedis fuæ 36. Maurini ejus opera ſtudio ſingulari
ediderunt. Oudini Apoſtatæ impudentiffimi argumen-
tationes adverſus Catecheſes Cyrilli alibi, Deo dante, re-
fellemus.

D
Dlouxſins Areopagita, alius à Pariſienſium Apoſto-
lo Dionyſio, ut à Sirmondo, & Launojo plane
demonſtratum eſt, primo æræ Chriſtianæ ſæculo flo-
ruit. Ejus opera citat La-Croixius; ſed paulo erudi-
tiores nulla ejus opera extare ſentinnt, alterique, non
Monophyſitæ quidem, ut Le-Quienus Dominicanus
eruditus Joannis Damaſceni editor cenſuit, ſed Ortho-
dexo, & antiquo ſcripteri adjudiçant, quæ ſub Diony-
Ki nomine circumferuntur. I

5

EPhræm Edeflènæ Eccleſiæ Diaconus anno 378. ſub
. Va-

28 Ad K. P. Ea-Crvix Theologianz WMoralen

Valente Principe defunckus. Romanam nuperam cdi-
tionem Emin Card Querini cura, Aſſemanni Præſu-
lis Illuſtriffimi, & Jeſuitæ Ambarachii, ſeu de Benedi-
Ctis ſtudio adornatam omnes celebrant.

G

S. Regorius Nazianzenus anno 3 89. denatus. De
eo Fabricius in Bibliotheca Græca, & cæteri
de Scriptoribus Eccleſiaſticis Tractatores. B
S§. Gregorius Nyſſenus, qui interfuit Concilio CP.
Generali anno 3 81. vivebatque adhuc anno 392.

§. Hronymus Doctor Maximus natus circa annum
329 obiit grandi admodum ætate ann. 420.
Marcianæus Bencdictinus novam Pariſiis Hicronymia-
norum operum editionem vulgavit, magnis controver-
ſiis celebrem ipſum Martianæum inter, & Joannem
Clericum. Sed Vallarſius Veronæ aliam dedit hiſee an-
nis locupletiorem, & caſtigatiorem; neque conatus om-
nis, iræqué P. D. Martin in Vallarſium „ac Marchionem
Maffejum hujus editionis authorem illum, hunc adju-
torein, ac laudatorem à cordatis viris obtinebunt, ut
Vallarſianam Martianæi editioni poſthabeant.
Hugo de S. Victore anno ætatis ſuæ 44. noſtræque
XrX II40. obiiſte fertur. Vide Labbæum.

I

S. TOannes Chryſoſtomus obiit die 14. Septembris
anno 407. ætatis 53. Conſtantinopolitanæ ſedis
9 cum menſibus ſex, & diebus 20. Montfauconii eſt
editio facundifmi hujus Docteris noviſſima,
S. Irenæus vie Apoſtolorum temporum, Epiſcopus:
ae Marryr celebertimus, cujus opera Maurini illuſtra-
runt.

hnumn
40.
Jnir⸗
toſet⸗
nnen
lenn⸗
om⸗
Onenm
achu.

Nt, U

laq e⸗

Supplementum, ive Acceſſiones. 29
tunt. Anecdota renæi ex Taurinenſi Regia Bibliothe-
ca edidit Pfafſius; ſed de his Clar. Maffeji judicium
vide in opuſculis Eccleſiaſticis à doctiſſimo Viro ſuæ hi-
ſtoriæ Theologicæ de Divina gratia inſtar appendicis
additis.
S. Iſidorus Hiſpalenſis in Baotica per annos 40. Ar-

chiepiſcopus ab anno 595. ad 636. De eo Nicolaus
Antonius in Bibl. Hiſpan.

L
Actantius Firmianus ſub 4. Chriſtiani ſœæculi initium
lacteus, àc mellitiſſimus Orator, ut ſcribit Hie-
ronymus. Diſputant eruditi, num ad eum ſpectet
egregius liber de mortibus perſecutorzm à Baluzio edi-
tus. Ut ut ſit, quæ certo ad eum ſpectant opera, di-
gna lectu ſunt Vide citatum Maffejum in Epiſtola ad
doétiſſimum Apoſtolum Zenum de Bibliotheca Regia
Taurinenſi. .
S
Rigenes anno 2 54. ætatis ſiæ 69. vità funétus. De
eo adi Origeniana Huetii, & Maurinos P. P. in
illius nova editione.
P
S. †0Etrus Chrylologus Ravennatium Epiſcopus ab
anno circiter 4 33. ad 449. aut 450. De co
Ughellius.
S. Petrus Damianus S. R. E Cardinalis, & Epiſco-
pus Oſtienſis anno 1072. ætatis 66. defunctus, Ejus
operum Lugduncnſem editionem anno 1623. expen-
dit Labbæus; vitam vero ſceripfit Laderchius à Guide-
ne Grandio Abbate eruditiſſimo egregie depexus.
R
R UÜbertus Tuitienſis Abbas anno 1III. anno vere
1 13 5§. & vivis ereptus. Vide Labbæum, & Ma-
billonium. Sal-

ze Ad K. P. La-Croix 7 beologiam Moralem.

Alvianus Maſſilienſis Presbyter florebat anno 440.
Caſtigatior prodiit à Baluzio.

T
Ertullianus ſub Severo Principe, ejuſque filio Ca-

racalla maxime floruit, vixitque uſque ad decre-
pitam ætatem, & annum æræ Chriſtianæ circiter 21 5⸗
Vide Fabricii Bibliothecam Latinam.
Theodoretus Cyri Epiſcopus circa annum 423. or-
dinatus. Sirmondi editionem à Garnerio quinto tomo
auctam, recudit Venetiis Dominicus Tabacco.

MONITUM.

Regorium Magnum, Leonemque omiſi-
mus, de quo in indice Summorum Pon-
tifieoam. Omiſimus etiam Petrum Bleſenſem,
Bernardinum Senenſem, Thomam à Villano-
va, Thomam Kempenſem, alioſque, quod hi
extra chorum Patrum ſint, quamvis eorum do-
Ctrinis, ae teſtimoniis uti conſultiſſimum ſit.

T RRAC T ATUS III.

De Romanis Pontificibus.

cC A P U IL I.

De Pontifum Romanorum Decretis, atque eorum aſ-
Ridua lelctione, deque Caſuiſtarum erga ejuſmodi
Janltiones reverentia. .

cum primis eſt, ne quidquam doceant, quod cum
Pontificum Romanorum Decretis pugnet, cæteris
vero,

I qui Moralem Theologiam tradunt, cavendum

Gecre
l,

413,0-
1 tonne

omnil-
mbon.
ſenſemn
lano-
nod hi
n do⸗
unſtt,

ll

r

ſnli

Wendn
Poe
H
ſeto⸗

Supplementum, ſve Acceſſones. 3 1

vero, qui facultati eidem dant operam, ipſa illa De-
creta ſedulo evolvenda ſunt, ne Theologorum, qui
antequam ſanctiones illæ prodirent, ſua ſcripta vul-
gaârunt, authoritate in errorem pertrahantur. Hæc
porro Decreta plura quidem ſunt, ut eum de Morali

Theologia optime meriturum cenſeam, qui ad Juris

Canonici normam illa plures in claſſes redigeret, ſin-
gulis latiſſimæ hujus ſcientiæ Tractatibus reſponden-
tes. Ea tamen præcipua ſunt, quæ La-Croixius in
fronte operis collocari juſſit. IIla nos tertio capite
reddemus, locis La-Croizii additis, ubi damnatarum
Theſium ſenſum, vim, contſecutiones videre poôteris,
amice lector. Neque ca ſolum Decreta adſcribemus,
ſed illa etiam non pauca ſuis locis inſeremus, quæ Be-
nedictus XIV. Eccleſiæ Dei, hodieque imperans emiſit
de Jejunio, de Sollicitationibus, de Miſſarum celebra-

tione, de Uſura.

Quæ porro leges in uſu horum Decretorum ſervan-
dæ ſint, fuſius rem proſequemur. Nam & ex appen-
dice ad tractatum ſequentem, ubi de Jure Canonico,
aliqua huc transferri poterunt, & pleraque occupavit
La-Croixius lib. I. Tract. I. n. 18 5. ad 207. & à num.
227. ad 23. quam vide.
At quid de querela illa, quæ noſtris hiſce tempori-
bus percrebuit maxime, Caſuiſtas ex illorum claſſe,
qui probabiliſmum tuentur, minus reverentes eſſe er-
ga Pontificum conſtitutiones? Mihi quidem nihil eâ
injuſtius viſum eſt unquam, imprudentius nihil. Ete-
nim, ut de hujus accuſationis falſitate primum dicam,
conſule quæſo Caſuiſtas ejuſmodi omnes, qui poſt ea
Decreta ſcripsêre, ac vel unum ſi. repereris, qui con-
fixas theſes tutatus fuerit; Caſuiſtas veluti Chriſtiano-

rum morum peſtes exitioſiſſimas exectabor.

Ita ſane, inquies; at plures non deſunt, qui dam-
nationem emolliant, ictalque Vaticano fulmine propo-
ſationes mitius interpretentur, ur callidis hiſce artibus
laxi-

32 Ad K. P. La-Croixæ Theologiam Moralem.
laxitatem in Catholicis ſcholis confirment. Accuſatio
iſthæc præcipuc P. Dominicum Vivam ferit, Theolo-
gum illum à Benedicto XIV. ſumma cum laude ſæpius
citatum in graviſſimis, pereruditiſque ſanctioni bus ab
ipſo editis, cùm Bononienſem Eccleſiam Archiepi-
ſeopus regeret. Nempe ut Gallum quendam mittam,
cujus impudentem librum nuper vidimus Italicis for-
mis, linguaque editum anno 1740. (ſi tamen Gallus eſt,
nam librum in Italia compoſitum ab italo homine ad vi-
rus ſuum liberalius ſpargendum Gallicum nomen, pa-
triamque mentiente non defuêre, qui ſuſpicarentur) in
Jeſuitam illum exarſiſie ſcimus magno, ut videtur zelo,
recentem hifſtoricum Probabiliſmi. At undenam tan-
tæ religioſo animo iræz? Nimirum Viva ab Jeſuitis
avertere conatur iniquiſſimam criminationem, de qua
Tract. §. cap. 4. fuſius agemus, quod ex eorum ſchola
damnatæ propoſitiones prodierint, atque adeo ab ho-
minibus alterius plane inſtituti, fæces illas in Moralem
Theologiam invectas oſtendit. Quod quam verum ſit
non eſt hujus loci demonſtrare. Id tamen tantam Vi-
væ conflavit invidiam. Itaque lapis omnis movendus
fuit, ut non modo fides moroſo, nimiumque infenſo
ſcriptori adimeretur, verum etiam odioſo laxi, & Pon-
tificum contemptoris Theologi nomine notaretur.
Quid non mortalia pectora cogit vindictæ amor? Sed
rumpatur quifquis rumpitur invidià, Vivæ in damnatas
propoſitiones commentarii ſanis hominibus probabun-
tur ſemper, ac ſummis laudibus efferrentur. Aliquot
in Vivam calumniarum ſpecimen, atque confutatio-
nem habeés in iis libris, qui contra hiſtoriam Probabi-
liſmi prodiêre. Unum ego proferam exemplum. Ubi
damnatam peccati philolophicè propoſitionem expli-
cat, ac refellit Viva, ait eam Theſum ab Arnaldo de-
latore vitiatam fuiſſe, atque interpolatam, ejuſque au-
thorem Jeſuitam Muſnier Divionenſem Theologum in
conditionato ſenſu locutum fuiſſe, nempe ſi fieri Bat⸗
et.

in

Leldi
„ Mo.

onibu
Atchitz
NInittn.
licis ſ
Cle
inead
henb
rennnrjt
etnrzel-
enumten
b ſeoni
1 eq
Amſchol
Ceoabh⸗
Morler
erum
Antaun Ne
vovehdlt
neinlent
, & or
nornen
mor? K
dammun
Mobihn
Ao.⸗
Onrnio⸗
Mrobeb⸗
n. U

ein e.

Doldo⸗⸗
gſuſeer
el

1

Supplementum, ſive Aceeſſtoner. 33

ſet, ut quis eo peccato ſe obſtringeret, non autem ab-
ſolute ſtatuiſſe, ut fert damnata aſſertio, ejuſmodi pec-
cati, quod ajunt, poſſibilitatem. Vere ſcriptum. Id
ſcilicet diſertis verbis Muſnier ipſe palam profeſſus eſt,
edito ſuper ea re ſchediaſmate, quod in ſua Chronolo-
gica monumenta intulit P. D Aurigny, ac Berninus in
ſuam hiſtoriam hæreſum, aliique paſſim deſcripſere.
Fuit tamen, qui P. Vivam mendacii reum vellet, ſcri-
beretque (otoria del Probabiliſmo p 90.) Il P. Viva per
ben difendere il profeſſore, dovea riportare qualche te-
Ro, o della conclufione pubblicamente difeſa, o'de ma-
noſoritti, onde rimoſtrare, eſſere diverſa dalla dan-
nata la dottrina del Profeſſore.
Similis hujus altera accuſatio eſt, quâ læſæ Pontifi-
ciæ majeſtatis arguit Caſuiſta hiſtorieus Probabiliſmi.
Eos nempe, ait, Janſenianis hominibus quàm fſimilli-
mos eſſe, nam quemadmodum illi olim inficiabantur,
in Janſenii libro extare celeberrimas quinque hæreſes à
Pontificibus confixas; ita hi negant in Tamburino,
Sanctio, aliiſque ſcriptoribus ſuis egi propoſitiones,
quas Alexander VII. & Innocentius XI. anathemate per-
culerunt. Nolim in hac accuſatione diluenda longior
eſſe; adi P. Nicolai Ghezzii Dialogos. Unum illud
addam, quod ad criminationis vanitatem oſtenden-
dam maxime facit, nempe Romanos Poôntifices ſæpius
declarâſſe quinque Janſenianas Propoſitiones in Ipren-
ſis Auguſtini libris extare, atque in os qui ſecus opi-
narentur, anathematis ſententiam edidifle. Ubinam ve-
ro Alexander VII. ubinam Innocentius Xl. docuit, has,
illaſve à ſe damnatas theſes Laymanni eſſe, eſſe Leſſii,
Fagundii, &c. in eorumque voluminibus reperiri?
Tum enim vero Janlenianorum perditos mores ſecta-
rentur Caſuiſtæ, cùm ita definientibus Pontificibus
minime obtemperarent, pergerentque authores illos à

proſcriptis theſibus defendere. At dum Romani Pon-

tifices nihil ejuſmodi pronuncient, quid ineptius exco-
Ad P. La-Croix Theol. Suppl. C gitari

34 JAdR. P. La-Croix Theologiam Moralem

gitari poſſit, eà Caſuiſtarum cum Janſenianis compa-
ratione?
Sed jam imprudentiam iſtiuſmodi accuſationis oſten-
damus. Nimirum, qui Caſuiſtas hoccrimine arguunt,
atque Alexandri VII. & Innocentii XI. Sanctiones ab
illis flocci fieri expoſtulant, minime animadvertunt,
quanto verius criminatio iſthæc in ipſos retorqueri poſ-
ſit, qui Alexandri VIII. Decretum ſuper 3 r. propoſi-
zionibus nihili habent. Audi quæſo quei Iveninus ex
rigidioribus Theologis unus Tom. I. de Sacram. art. 3.
diſſert. 1. quæſt. 5. cap. 2. hac ſuper re ſentiat. Agens
de intentione Miniſtri in Sacramentis adminiſtrandis
objicit ſententiæ ſuæ, quæ Catharini, & Salmeronis
eſt, proſcriptam ab Alczandro VIII. propoſitionem:
Valet Baptiſmus gollatus à miniſtro, qui omnem ritum
externum, formamque baptizandi obſervat, intus ve-
ro in corde ſuo apud ſe reſolvit: non intendo facere,
quod facit Eccleſia. Quid autem re ſpondet Iveninus:
Reſpondent Canoniſtæ Galli, in Francia, multiſque alitis
in Provinciis Chriſtianis, non habere vim uallam decre-
tum Tranſatpinum, niſt ab ipſo Papa immediate ema-
navberit, undejudicia à Romana Inquiſitione, lata per
ſe, etiam quoad forum internum, Gatlos non obligare
concludunt. Hæc tamen leviſſima ſunt. Negat ipſe-
met Hiſtoricus Probabiliſmi, de probabiliſſima opi-
nione damnatam aſſertionem legi in Sinnichio, cui il-
lam cæteri adſcri bunt. Et id levius eft. Quot à Ger-
beronio, à Queſnello, & à cæteris eorundem aſſeclis
prodièêre ſcripta in hoc Alexandri VIII. Decretum! Quot
Focſſivir conviciis præclarum Pontificem! Quot ejus
ſanctionem diſcerpsêre dicteriis, contumeliiſque!
Adi cauſam Queſnellianam, & P. La Fontaine
prolegomena ad Conſtitutionem
Unigenitni.

ne⸗

onither
engen
ckiones
rernn
neripo
ehinbs
n an ,
t. Agen
ilnnd
lineroni
Oltionen
nem nim
mnt
fuen
t IVeninu
n dec,.
liate en
, ue
dnchien
Negaript
llim 0
io, auil
Worl
en AMecli
un-Q—
Coreſt
liuel
aine

N1

Supplementum, ſive Accefiones. 35
C A P U TII.
Index Romanorum Pontifcum à La. Croix
citatorim.
A
Lexander II. ſedere cœpit an. 1061.
1Alexander III. 1159.
Alexander VII. 1655.
Alexander VIII. 1689.
V B
Enedictus XI. anno 1303.
Bonifacius VIII. 1294.
S
§ Aliſtus III. anno 1455.
Clemens I. 67.
Clemens III. 1197.
Clemens IV. 1265.
Clemens V. 1305.
Clemens VI. 1342.
Clemens VII. 1523-
Clemens VIII. 1592.
Clemens X. 1670.
Clemens XI. 1700.
E
EOgcnius IV. anno 1431⸗
(KeLorius Magn. Anno 590.
Gregorius IX. 1227,
C z Gre-

Paſcha-
ſu: Cueſ.
nellus no-
vam §.
Leoni:
editionem
dedit, Ro-
mæ deinde
confixam.

Gregorius X.

Gregorius XIII.
Gregorius XIV.
Gregorius XV.
H
P norius III.
I
Nnocentius II.
Innocentius III.
Innocentius IV.
Innocentius X.
Innocentius XI.
Innocentius XII.
Joannes VIII.
Joannes XXII.
Julius III.
L
S. Eo I.
Leo IV.
Leo X.
M
N Artinus
N

Ad N. P. La-Crotix Theologiam Moralem

Niaahane III.
Nicolaus V.

1271.
1573.
1590.
1621.

anno 1215.

anno 1136.
1198.
1243.
1644.
1676.
169 1.
872.
1316.
1550.

anno 440.

847.
1513.

anno 1417.

anno 1277.
1447.

Paſcha-

dluz

11
1108

114)
10 4½

16,0

161
Gn
1z
1560

no 44
64

UII

non

Supplementum, ſive Aeceſſiones. 37

Aſchalis II.
Paulus III.
Paulus IV.
Paulus W.
Pius II.
Pius IV.
S. Pius V.
Ixtus IV.
Sixtus V.
Ictor III.

Urbanus II.
Urbanus III.
Urbanus VI.
Urbanus VIII.

P

C 3

anno 1099.
1534.

1555.
1605.

1458.

1471.
1566.

anno 1471.
1585,

anno 1086.
1088.
1385.
1378
1623.

CA-

3 8, Ad K. P. La-Croixæ Theologiam Moralem
CALP U T III.
Decreta aliquot Romanorum Pontifcum.

I.

BUILLA APOSTOLICA .
LEONIS PAPX X.
Contra errores MARTINI LVUTHERI,

& ſequacium. Unn

LE O EPISCO; P UI S,
SERVUS SERVORUM DEI tant

ad Perpetuam rei memoriam.

— Xurge, Domine, & judica cauſam tuam, umm
memor eſto improperiorum tuorum, eo. mn
rum, quæ ab inſipientibus fiunt tota die: incli- u
na aurem tuam ad preces noſtras; quoniam
ſurrexerunt vulpes quærentes demoliri vineam,
cujus tu torcular calcãſti ſolus, & adſcenſurus
ad Patrem, ejus curam, regimen, & admini-
ſtrationem Petro tanquam capiti, & tuo Vica-
rio, ejuſque ſucceſſoribus inſtar triumphantis
Eccleſiæ commifſiſti. Exterminare nititur eam
aper de ſilva, & ſingularis ferus depaſcitur eam.
Exurge, Petre, & pro paſtorali cura præfata,
tibi, ut præfertur divinitus demandata, intende
in cauſam ſanctæ Komanæ Fecleſiæ, Matris a
omnium Eccleſiarum, ac fidei Magiſtræ, quam en
tu, jubente Deo, tuo ſangume conſecraſti: ln
contra

1

Kun

tuam
umm,eo⸗
ncl⸗
loniam
ineam
enluru
min.
oVer
phans
Ureann
Neam.
rrkata
Ntend⸗
MWan
15 G
Centi.
Cneri

Supplementum, ſove Acceſſiones. 3343

contra quam, ſicut tu premonere dignatus es,
inſurgunt Magiſtri mendaces, introducentes
ſectas perditionis, ſibi celerem interitum ſuper-
ducentes: quorum lingua ignis eſt, inquietum
malum, plena veneno mortifero: qui zelum
amarum habentes, & contentiones in cordibus
ſuis, gloriantur, & mendaces ſunt adverſus ve-
ritatem. Exurge, tu quoque, quæſumus, Pau-=
le, qui eam tuâ doctrinâ ac pari martyrio illu-
minaſti, atque illuſtraſti. Jam enim ſurgit no-
vus Porphyrius: quia ſicut ille olim ſanctos
Apoſtolos injuſt momordit, ita hic ſanctos
Pontifices prædeceſſores noſtros contra tuam
doctrinam eos non obſecrando, ſed inerepan-
do, mordere, lacerare, ac ubi cauſæ ſuæ diffi-
dit, ad convicia accedere non veretur: more
hæreticorum, quorum, ut inquit Hieronymus,
ultimum præſidium eſt, eum conſpiciant cau-
ſas damnarum iri, incipiant virus ſerpentis lin-
guà diffundere, & cum ſe victos conſpiciant, ad
contumelias proſilire. Nam licet hæreſes eſſe
ad exercitationem fidelium tu dixeris oporte-
re, eas tamen, ne incrementum accipiant, neve
vulpeculæ coaleſcant, in ipſo ortu, te interdi-
cente & adjuvante extingui neceſſe eſt. Exur-
gat deniqueomnis Sanctorum ac reliqua Uni-
verſalis Eceleſia: cujus veràâà ſacrarum litera-
rum interpretatione poſthabitâ, quidam, quo-
rum mentem pater mendacii excæcavit, ex ve-
teri hæreticorum inſtituto apud ſemetipſos ſa-
pientes, Scripturas eaſdem aliter, quam Spiri-

tus ſanétus flagitet, proprio duntaxat ſenſus

amn⸗=

4e. dd K. P. La-Croix Theologiam Moralem

ambitionis, auræque popularis cauſa, teſte
Apoſtolo, interpretantur, imo vero torquent,
& adulterant: ita ut juxta Hieronymum, jam
non ſit Evangelium Chriſti, ſed hominis, aut
quod pejus eſt, diaboli. Exurgat, inquam,
Præfata Eccleſia ſancta Dei, & una cum beatiſ-
ſimis Apoſtolis præfatis, apud Deum omnipo-
tentem intercedat, ut purgatis ovium ſuarum
erroribus. eliminatiſque à fidelium finibus hæ-
refihus univerſis, Eccleſiæ ſuæ ſanctæ pacem, &
unitatem conſervare dignetur. Dudum ſiqui-
dem, quod præ animi anguſtia & mœrore ex-
primere vix poſſumus, fide dignorum relatu,
ac famâ publicà referente, ad noſtrum perve-
nit auditum; imo vero, prôêh dolor! Oculis
noſtris vidimus ac legimus multos, & varios er-
rores, quoſdam videlicet jam per Concilia, ac
Prædeceſſorum noſtrorum Conſtitutiones
damnatos, hæreſim etiam Græcorum, & Bo-
hemicam expreſſe continentes: alios vero re-
ſpective vel hæreticos, vel falſos, vel ſcandalo-
ſos, vel piarum aurium offenſivos, vel ſimpli-
cium mentium ſeductivos, à falſis fidei culto-
ribus, qui per ſuperbam curioſitatem mundi
gloriam cupientes, contra Apoſtoli doctrinam
plus ſapere volunt, quàm oporteat: quorum
garrulitas, ut inquit Hieronymus, ſicut Scri-
Pturarum authoritate non haberet fidem, niſi
viderentur perverſam doctrinam etiam Divi-
nis teſtimoniis, male tamen interpretatis, ro-
borare; à quorum oculis Dei timor receſlit,
humani generis hoſte ſuggerente, noviter ſuſci-
tatos,

N
luie
ſn

r

lre
tonen
U n
is a
qui
1beztt
nmipo⸗
Turum
buuhe.
cenn,&
n ſau
kore ex.
rehtn,
perre⸗
Oeulit
7aroset
elia, 1
tutionen
5 EBo⸗
retore⸗
andalo
Uinpl⸗
elculto⸗
1mund
Gtum
Corutn
altderl⸗
em, ni
mn Din
Aris,⸗
r tent⸗
itenter
NW

Supplementum, ſive Acceſſtones. 41

tatos, & nuper apud quoſdam leviores in incly-
ta natione Germanica ſeminatos. Quod eo
magis dolemus ibi eveniſſe, quod eandem na-
tionem & nos, & prædeceſſores noſtri, in viſce-
ribus ſemper geſſerimus charitatis. Nam poſt
translatum ex Græcis à Romana Eccleſia in eoſ-
dem Germanos imperium, iidem prædeceſſo-
res noſtri, & nos, ejuſdem Eccleſiæ advocatos,
defenſoreſque ex eis ſemper accepimus: quos
quidem Germanos Catholicæ veritatis vere
Germanos, conſtat hærefeon acerrimos op-
pugnatores ſemper fuiſſe: cujus rei teſtes ſunt
laudabiles illeæ conſtitutiones Germanorum
Imperatorum pro libertate Eccleſiæ, proque
expellendis, exterminandiſque ex omni Ger-
mania hæreticis, ſub graviſſimis pœnis etiam
amiſſionis terrarum & dominiorum, contra
receptatores, vel non expellentes olim editæ,
& à noſtris prædeceſſoribus confirmatæ, quæ,
ſi hodie ſervarentur, & nos & ipſi utique hac
moleſtià careremus. Teſtis eſt in Concilio
Conſtantienſi Huſſitarum, & Wicleffiſtarum,
nec non Hieronymi Pragenſis damnata ac pu-
nita perfidia. Teſtis eſt toties contra Bohemos
Germanorum ſanguis effuſus. Teſtis denique
eſt prædictorum errorum ſeu multorum ex eis
per Colonienſem, & Lovanienſem Univerſita-
tes, utpote agri Dominici piiſſimas religioſiſſi-
maſque cultrices, non minus docta quam vera
ac ſancta confutatio, reprobatio, & damnatio.
Multa quoque alia allegare poſſemus, quæ, ne
hiſtoriam texere videamur, prætermittere een-
C 5 . ſuimus.

42 Ad K. P. La-Croix Theologian Moralem

ſuimus. Pro paſtoralis igitur officii Divina
gratià nobis injuncti. cura, quam gerimus, Ppræ-
dictorum erroram virus pefſtiferum ulterius
eiene ſeu difſimulare, ſine Chriſtianæ reli-
gionis nota atque orthodoxæ fidei injuria, nul-
lo modo poſſlumus. Eorum autem errorum
aliquos prætentibus duximus inferendos, quo-
rum tenor ſequitur, & eſt talis.
I. Hæretica ſententia eſt, ſed uſitata, Sacra-
menta novæ legis juſtificantem gratiam illis da-
re, qui non ponunt obicem.
II. In puero poſt Baptiſmum negare rema-
nens peccatum, eſt Paulum, & Chriſtum fi-
mul conculeare.
III. Fomes peccati, etiamſi nullum adſit
actuale peccatum, moratur exeuntem à corpo-
re animam ahb ingreſſu cœli.
IV. Imperfecta charitas morituri fert ſe-
cum neceſſario magnum timorem, qui ſe ſolo
ſatis eſt facere pœnam purgatoru, & impedit
introitum regni.
V. Tres eſſe Partes pœnitentiæ, contritio-
nem, confeſlionem & ſatisfa cionem, non eſt
fundatum in ſacra Scriptura, nec in antiquis
Sanctis Chriſtianis Doctoribus.
VI. Contritio, quæ paratur per diſcuſſio-
nem, collationem, & deteſtationem peccato-
rum, quàâ quis recogitat annos ſuos in amari-
tudine ammæ ſuæ, ponderando peccatorum
gravitatem, multitudinem, fœditatem, amiſ-
ſionem æternæ beatituqinis, ac æternæ damna-
tionis acquiſitionem; hæc contritio facit hypo-
critam, imo magis heccatorem. VII.

Diin
uen
Ulen
na d.
3, m
tOrun
goo⸗

Nerz⸗

kema⸗

lum ſ.

aſt
tcorho

ſert ſe⸗
ſeſolo
mpeckt
tritio⸗
nonek

nigun

luſto⸗

eccato⸗
amant

Ntoro/
1, A
Gar.
lto⸗

I

Supplementum, ſive Acceſſiones. 43

VII. Veriſſimum eſt proverbium, & om-
nium doctrina de contritionibus huce uſque da-
ta præſtantius: de cætero non facere, ſumma
œnitentia; optima pœnitentia, nova vita.
VIII. Nullo modo præſumas confiteri pee-
cata venialia, ſed nec omnia mortalia, quia im-
poſſibile eſt ut omnia mortalia cognoſcas. Un-
de in primitiva Eecleſia ſolum manifeſta mor-
talia confitehantur.
IX. Dum volumus omnia pure confiteri,
nihil aliud facimus, quam quod miſericordiæ
Dei nihil volumus relinquere ignoſcendum.
X. Peccata non ſunt ulli remiſſa, nifi remit-
tente Sacerdote credat fibi remitti, imo pecca-
tum maneret, niſi remiſfum erederet;: non
enim ſufſficit remiſlio pecoati, & gratiæ dona-
tio, ſed oportet etiam eredere eſſe remiſtum.
XI. Nullo modo confidas abſolvi propter
tuam contritionem, ſed propter verbum Chri-
ſti: quodcunque ſolveris & c. [Matth. 16.] Hic,
inquam, confide, ſi Sacerdotis obtinueris ab-
ſolutionem, & crede fortiter te abſolutum, &
abſolutus vere eris, quidquid ſit de contritione.
XII. Si per im poſſibile confeffus non efſſet
contritus, aut Sacerdos non ſerio; ſed joco ab-
ſolveret, ſi tamen credat ſe abſolutum, veriſ-
ſime eſt abſolutus.
XIII. In Sacramento Pœnitentiæ ac remiſ-
ſione culpæ, non plus facit Papa aut Epiſco-
pus, quàm infimus Sacerdos; imo ubi non eſt
Sacerdos, æquè tantum quilibet Chriſtianus,

etiamſi mulier aut puer eſſet.
XIV.

44 Ad R. P. La-Croix Theolagiam Moralem
XIV. Nullus debet reſpondere Sacerdoti, ſe

eſſe contritum, nec Sacerdos requirere.
XV. Magnus eſt error eorum, qui ad Sacra-
menta Kuchariſtiæ accedunt, huic innixi, quod
ſint confeſſi, quod non ſint ſibi conſcii alicu-

jus peccati mortalis, quòd præmiſerint oratio-

nes ſuas, & præparatoriãâ: omnes illi judicium

ſibi manducant & hihunt: ſed ſi credant & con-

fidant ſe gratiam ibi conſecuturos, hæc ſola fides
facit eos puros & dignos.
XVI. Conſultum videtur, quod Eceleſia in
commiuni Concilio ſtatueret Laicos ſub utra-
que ſpeeie communicandos; nec Bohemi
communicantes ſab utraque ſpecie ſunt hære-
tici, & ſchiſmatici.
XVII. Theſauri Kccleſiæ, unde Papa dat In-
dulgentias ,‚non ſunt merita Chriſti, & Sancto-
rum.
XVIII. Indulgentiæ ſunt piæ fraudes fide-
lium, & remiſſioues bonorum operum: & ſunt
de numero eorum, quæ licent, & de numero eo-
rum, quæ expechunt.
XIX. Indulgentiæ his, qui veraciter eas con-
ſequuntur, non valent ad remiſſionem pœnæ

pro peccatis actualibus debitæ apud divinam

Juſtitiam.
XX. Seducuntur credentes Indulgentias eſſe
ſalutares, & ad fructus ſpiritùs utiles.
XXI. Indulgentiæ neceſſariæ ſunt ſolum pu-
blicis criminihus, & propriè conceduntur duris
ſolummodo. & impatientibus.
XXII. Sex generibus hominum Indulgentiæ
nec

Ad n
i, Glol
lialier
oratio⸗
ceium
1Keon⸗

ſolabde⸗

eleſain
ubutra⸗
Bohen
inthere⸗

detl
Aganco

des ſide⸗
nClun⸗
meroeo

renscon
enpent
Udnnum

entusebt

dlum
gtarcn

odufnn
1.

. Snpplementum, ſive Acceſſiones. 45

nec ſunt neceſſariæ, nec utiles: videlicet mor-
tuis, ſeu morituris, infirmis, legitimè impeditis,
his qui non commiſerunt crimina, his qui cri-
mina commiſerunt, ſed non publica; his qui
mekora operantur.
XXIII. Excommunicationes ſunt tantuùm
externæ pœnæ, nec privant hominem commu-
nibus ſpiritualibus Eccleſiæ orationibus.
XXIV. Docendi ſunt Chriſtiani plus diligere
excommunicationem, quam timere.
XXV. Romanus Pontifex Petri ſucceſſor,
non eſt Chriſti Vicarius ſuper omnes totius
mundi Eccleſias ab ipſo Chriſto in Beato Petro
inſtitutus.
XXVI. Verbum Chriſti ad Petrum: Quod-
cunque ſolveris ſuper terram &c. (Matth. 16.)
extenditur dumtaxat ad ligata ab ipſo Petro.
XXVII. Certum eſt in manu Eccleſiæ aut
Papæ prorſus non eſſe ſtatuere articulos fidei,
imo nec leges morum ſeu bonorum operum.
XXVIII. Si Papa cum magna parte Eccle-

ſiæ ſic vel ſic ſentiret, nec etiam erraret,

adhuc non eſt peccatum aut hærefis con-

trarium ſentire, præſertim in re non neceſfſa-
ria ad ſalutem, donec fuerit per Concilium
univerſale, alterum reprobatum, alterum ap-
probatum.
XXIX. Via nobis facta eſt enervandi autho-
ritatem Conciliorum, & liberè contradicendi
eorum geſtis, & judicancdi eorum decreta, &
confidenter confitendi, quidquid verum vide-
tur, ſive probatum fuerit, ſive reprobatum à
quocunque Concilio. X XX.

46 Ad K. P. La Croix Theologiam Moeralem

XXX. Antiquj articuli Joannis Hus con-
demnati in Qoncilio Conſtantienſi ſunt Chriſti-
aniflimi, veriflimi, & Evangelici, quos nec
univerſalis Eccleſia poſſet damnare.
XXKRI. In omni opere bono juſtus peccat.
XXXII. Opus bhonum optimè ſactum, eſt
veniale peccatum. .
XXXIII. Hæreticos comburi, eſt contra vo-
lIuntatem ſpiritus.
XXXIV. Præliari adverſus Turcas, eſt re-
pugnare Deo viſitanti iniquitates noſtras per
illos.
XXXV. Nemo eſt certus, ſe non ſemper
peccare mortaliter, propter occultiſſimum ſu-
Perbia vitium.
XXXVI Liberum arbitrium poſt peccatum,
eſt res de ſolo titulo: & dum facit quod in ſe
eſt, peccat mortaliter.
XXXVII. Purgatorium non poteſt probari
ex Sacra Scriptura, quæ ſit in Canone.
XXXVIIIL. Animæ in Purgatorio non ſunt
ſecuræ de earum ſalute, ſaltem omnes: nec
probatum eſt ullis aut rationibus, aut Scriptu-
ris, iplas eſſe extra ſtatum merendi, aut au-
gendæ Ccharitatis.
XXXIX. Animæ in Purgatorio peccant ſine
intermiſſione, quamdiu quærunt requiem, &
horrent pœnas.
XL. Animæ in Purgatorio liberatæ ſuffragiis
viventium, minus beantur, quàm ſi per ſe ſatiſ-
feciſſent.
XL.. Prælati Eccleſiaſtici & Principes Sæ-
cula-

Pecen.
Im,

utrapo⸗

,elte⸗
lras Dei

ſenpen
mumo⸗

eocatun
nocl inte

probzr

nonſan
es: net
eriptn
Aut a

Nuntüne
lem, 8

ſügtagn
erlel

rr
lr⸗

Supplementum, ſive Acceſſtones. 47

culares non male facerent, ſi omnes ſaccos
mendicitatis delerent.
Qur quidem errores reſpectivè quam ſi ſint pe-
ſtiferi, quàam pernicioſi, quaà m ſcandaloſi, quâm
Piarum ſi impl cium mentium ſeductivi quam
denique ſint contra omnem charitatem, ac San-
Ctæ Romanæ Kocleſiæ matris omnium ſidelium,
& magiſtræ fidei reverentiam, atque nervum
FEccleſiaſticæ diſciplinæ, obedientiam fſcilicet,
quæ fons eſt & origo omnium virtutum, ſine
qua facile unuſquiſque infidelis eſſe convinci-
tur, nemo ſanæ mentis ignorat. Nos igitur in
præmiſſis, utpote graviſſimis, propenſius, ut de-
cet, procedere, nec non hujuſmodi peſti, mor-
boque cancroſo, ne in agro Dominico tan-
quam vepris nociva ulterius ſerpat, viam præ-
cludere cupientes, habita ſuper prædictis erro-
ritius & corum ſingulis, diligenti trutinatione,
diſeuſſione, ac dii ricto esamine „ maturâque
deliberatione; omnihuſque ritè penſatis, ac
ſæpius ventilatis, cum venerabilibus Fratribus
noſtris Sanctæ Romanæ Kccleſiæ Cardinalibus,
ac Regularium Ordinum Prioribus ſeu Mini-
ſtris generalibus, pluribuſque alis Sacræ The-
ologiæ, nec non utriuſque Juris Profeſſoribus
ſive Magiſtris Jigein peritiſſimis: reperi-
mus eoſdem errores, reſpectiveè, ut præfertur,
aut articulos non eſſe catholicos, nec tanquam
tales eſſe dogmatizandos, ſed contra Eccleſiæ
Catholicæ doctrinam ſive traditionem, atque
abea veram divinarum Scripturarum receptam
interpretationem, cujus authoritati ita ede
eſcen-

„

48 dAd K. P. La-Croix Theologiam Moralem

eſcendum cenſuit Auguſtinus, ut dixerit ſe
Evangelio non fuiſſe crediturum, niſi Eccleſiæ
Catholicæ interveniſſet authoritas. Nam ex
eiſdem erroribus, vel eorum aliquo vel aliqui-
bus palam ſequitur, eandem Eccleſiam, quæ
Spiritu Sancto regitur, errare & ſem per errà ſſe.
Quod eſt utique contra illud, quod Chriſtus
diicipulis ſuis in Aſcenſione ſua, ut in ſancto
Evangelio Matthæi legitur, promiſit, dicens:

Ego volſetem ſum uſque ad conſn mationem ſær-

culi. (Marth. 28.) Nec non contra Sancto-
rum Patrum determinationes, Conciliorum
quoque & Summorum Pontificum expreſſas
ordinationes ſeu Canones: quibus non ob-
temperaſſe, ommum hæreſeon, & ſchiſma-
tum, teſte Cypriano, fomes & cauſa ſemper
fuit.
Deeorumdem igitur venerabilium Fratrum
noſtrorum conſilio, & aflenſu, ac omnium &
ſingulorum prædictorum maturàâ deliberatione
prædict, authoritate Omnipotentis Dei, &
Beatorum Apoſtolorum Petri & Pauli, & no-
ſtra, præfatos omnes & ſingulos articulos ſeu
errores, tanquam, ut præmittitur, reſpectivé
hæreticos, aut ſcandaloſos, aut falſos, aut pia-
rum aurium offenſivos, vel ſimplicium men-
tium ſeductivos, & veritati catholicæ obvian-
tes, damnamus, reprobamus, atque omnino
rejicimus, ac pro damnatis, reprobatis & reje-
Gis ab omnibus utriuſque ſexus Chriſti fideli-
bus haberi debere, harum ſerie decernimus, &
declaramus: inhibentes in virtute ſanctæ obe-
dien;

lli
u
Inn
vtuin
lI
gebl
unn
irl
Mn⸗

onn
hllan

n Supplementum, ſive Acceſſioner! 49

iri dientiæ, ac ſub majoris excommunicationis la-

Chih tæ ſententiæ, nec non quoad Eecleſiaſticas &
Nnn Regulares perſonas Epiſcopalium omnium,
n etiam Patriarchalium, Metropolitanarum, &
n, aliarum Cathedralium Eccleſiarum, Monaſte-
lerid riorum quoque & Prioratuum etiam Conven-
Ghike tualium, & quarumcunque dignitatum aut be-
inſinde neficiorum Eccleſiaſticorum Sæcularium, aut
den, quorumvis Ordinum Regularium, privatio-
menſe nis, & inhabilitatis ad illa, & alia in poſterum
nd obtinenda: quo verò ad Conventus, Capitula
clom ſeu Domos aut pia loca Sæcularium vel Regu-
expren Iarium etiam Mendicantium, necé non Univer-
on b ſitates etiam Studiorum generalium, quorum-
Im cunque privilegiorum indultorum à Sede Apo-
alem ſtolica vel ejus Legatis, aut aliàs quomodolibet
habitorum vel obtentorum, cujuſcunque te-
Irunm noris exiſtant: nec non nominis & poteſtatis
nmuml Studium generale, tenendi, legendi, ac inter-
beiaton Pretandi quaſvis ſcientias & facultates, & inha-
Dei, bilitatis ad illa & alia in poſterum obtinenda:
Im Prædicationis quoque offieii ac amiſſionis Stu-
lo dii generalis, & omnium privilegiorum ejuſ-
reſpecin dem. Quo Vverò ad Sæculares ejuſdem excom-
alhie municationis, nec non amiſſionis cujuſcunque
ummen emphyteuſis ſeu quorumcunque feudorum,
acbem tam aà Romana Eccleſia qum aliàs quomodo-
