de noſtris Religionibus „ ſed illiteratis, ſive ſæculares
ii ſint, ſive Eccleſiaſtici, quos nos ex recepto apud no-
ſtrates vocabulo, Clericos dicimus.
IlIlud etiam Canone VII. ſtatuimus, ut in veritatem
Conciliarium ſanctionum diligenter inquircremus, cas
cum accuratis editionibus conferendo. Quid ad utrum-
que etiam jus, de quo agimus, in Moralibus materiis
allegandum opportunius? Ceriè Cod. Theod. de ſen-
tentiis ex periculo recitatis, vel in ipſo hoc titulo men-
dum latere ſuſpicatus eſt non injuriâ eruditiſſimus Sir-
mondus, qui à parienlo legendum monet, Legem quo-
que de nuptiis cel brandis à Tribonlano tantum non fa-
bricatam, ac Theodoſio perperam ſuppoſitam, idem
Sirmondus in quæſtione triplici ſenſit, etſi jacobus Go-
thofredus germanam putet, atquè Arcadio tribuit.
Præterea hæc tria præſcribimus. Videndum I. num
leges, quas proferimus, vel conſuetudine, vel recentio-
re

236 dAd K. P. Ea-Groix Theologiam IWralem

re lege antiquatæ non ſint ? Tum enim eruditionis ja-
ctandæ cauſa aferri poterunt, non autem ad conclu-
ſionem co npeobandam. HI. Conſiderandum an jus Ci-
vile à Canonico ſit emendatum, nec ne III. In De-
eretis Pontificimm duo cum Primis diſtinguenda ſunt
cum Cano de Locis Theol- lib. 6. cap. 8. Unum eſt, tan-
quam intentio, concluſioque Decreti, idque nefas eſt
erroris inſimulare: alterum quaſi ratio, & cauſa à Pon-
tifice reddita ejus rei, quam conſtituerit; quæ non ne-
ceſſaria quandoque eſſe Ppoteſt, ac parum apta, & pro-
babilis.
In Canonibus verò, quos in Decreto Gratiani repe-
reris, ut aliàs monui, criticæ opus eſt. Nam bonus ille
multa ſine delectu, vel ex Apocryphis libris, aut certè
corruptis, interpolatiſque exemplis hauſit. Tandem
in univerfum monceo, in Jure Canonico citari Scripeu-
ras, atres, Dontifrccs, Concilia. Quamobrem de tex-
tuum vel authoritate, vel ſenſu ex iis, quæ circa ſin-
gulos hoſce Theol ogicos locos ſtatuimus, di judicandum
erit Juriſperitorum quoque conſenſio, concorſque ſen-
tentia, ubi de moribus Eccleſiafticis, deque Religionis
cæremoniis, & ofhciis Miniſtrorum Eccleſiæ diſſeritur,
quatenus hæc omnia diſponuntur legibus poſitivis, The-
ologo magham fidem facere poteſt, atque adeò debet;
ut probat Canus l. 8. cap. 7. & Gobat. in Lindiciis Thes
alogicis ſecb. 15.

Unemd
Unumnct
. „
CObonet
Kcan la lad
Einse

0Crmnrit
4
Nunbonnet
lig, e

Ckoriek
re Relgte
lrcRenr

Kpoltt
raledk
Virhou

Supplementum, ſae Acceftones. 237

inutilem eſte Caſuiſtarus!
ritatem levem planè, arque rrie

T KRACTAIUS V.

De Caſuiſtis, deque eorum uſu in
Morali Theologia-

EC A P U * I.

Num Caſuiſtarum Telctio imurilis, & authe-
ritas nulla?

Afſuiſtam Theologum recudimus. Quamobrem
jure quis à nobis poſtulet, ur Caſuiſtas vindi-
cemus, dequeé illorum authoritate uberius diſ-
ſeramus. Et duas illas quidem de negleéto à Caſuiſtis
Sanctorum Patrum , & Cencilierum (tudio „ ac ſum-
morum Pontificum contem Pptu in npude ntes criminatio-
nes, quas nuperus quidam hiſtoricus Tctractare veritus
non eſt, atque adeò magnis dlamoribus ad populi tri-
bunal deferre, antea απαnns. Tres cxaminandæ
ſuperſunt contumcliæ, ne dicam 2 an accuſationes? Pri-
ma ea eſt, quam hoc ca bite a aggredior ad confutaodum,
eB,illorumque autho-

C

91

Atque in hoc argume tlatos ante me magna
cum laude fuiſſe moneo Abelliutn in Ne tous recen-
tium Caſuiſtarun,, & Francolin zun de auſoipt. pæœnit.
lib. 3. C. 7. §. 2 5. quibus adde Daniclem in Dialogis
ſuis adverſus famoſas, impiaſque Palſchalis Provincia-
les literas.
Ego verò ne lonvior ſim, uno hoc argumento utar,
quo olim Canus lib⸗ 8. Cap. 4. Scholaſticorum omnium
cauſam defendit. Croderem nempꝑe Caſuiſtarum lectio-
nem irritam, vanam authorita rem eſte, niſi ex horum
ſententia Eccleſia res plurin: as definillet. Quippe tre-
centos ab hinc annos, ſi quæ Eccleſta de moribus de-
Crota

238 dAll R. P. La-Croix Theologinmn WMoralem

creta tulit, in his Caſuiſtarum ſubſidio, & diligentiã
vehementer adjuta eſt. Id quoniam conſtat inter om-
nes, quibus, vel Conciliorum noſtræ æratis geſta, vel
negotia cognitionis fidei, vel RKotæz Romanæ, Sacræ
Pœnitentiaræ, & Sacrarum Congregationum Eminen-
tiſſimorum Cardinalium Deciſiones, atque inſtituta ſunt
cognita, fatcamur neceſſe eſt, aut utilem eſſe Caſuiſta-
rum lectionem, neque aucthoritatem illorum parvi fa-
ciendam, aut Epiſcopos, Cardinales, Pontifices omnes
à trecentis amplius annis nknide. Quid verè de Be-
nedicto XxIv. dicetnus, Pontificce illo Poſt avorum me-
moriam dockiſſimo? Quæcunque ex tanti Eccleſiæ Ma-
giſtri eruditione, antequam ad Ao ſtolatũs apicem eve-
herctur, prodiere volumina, nulla unquam, aut ſœæcu-
lorum oblivione, aut invidiæ morſu delenda, atque ca
Ppræl vertim , quæ Bononienlſis Eccleſiæ Archie piſcopus
edidit Diœccſis illius ſuæ moribus, & diſciplinæ reſti-
tuendæ apprimè utilia decreta, ſi conſulas; Caſuiſtas
magno numero citari comperies à Lambertino, atque
illos „ quos oderunt maximè præc clari noſtri Caſuiſticæ
Theologiæ irriſores, Sancios, inquam, Tamburinos,
Vivas.
Adde his Sanctiſſimum de Caſuiſtis judicium B. B.
Caroli Borromæi, & Franciſci Saleſii, utl & Mechli-
nienſis Synodi an. 1607. Horum omnium verba refert
noſter author lib. I. Tract. I. n. 46 3. Quamobrem ab
his recitandis abſtineo. Abſtineant tamen à tam Per-
dito Caſuiſtarum contemptu loquaces iſti, quos uti-
nam honoris causà nominare poſſem! neque hiſcere
audeant contra Theologos Eccleſiæ, tanterumque vi⸗
rorum ſuffragiis honeſlatos.

mmung

7

Supplementum, ſive Acceſſiones. 239
C A P U T II.

Caſuiſtas non eſſe abjiciendos, quod aliquas Theſes
à Pontificibus poſtea damnatas defenderint.

Uæ altero loco refellenda eſt Caſuiſtarum accuſa-
tio, ea eſt; aliquas propoſitiones ab illis pro-
pugnatas fuiſſle, quæ nigto theta à Summis Pontifici-
bus fuêre poſtea notatæ. Atque hâc quidem accuſa-
tione nihil ineprius, ut noſter quoque La-Croix pau-
cis indicat lib. I. Tract. I. n. 161. Libens enim fateor
in Caſuiſtis proſcriptas Theſcs legi. At quid tum? Igi-
tur cæteri, in quibus nihil cjuſmodi, aut ipſi illi, qui
in eos ſcopulos impegère, planè abjiciendi? Proh ſtul-
tiſſimam conſecutionem! quæ, ſi vim habere dicatur,
Patres omnes improbandos eſſe, abjiciendoſque cur non
dicamus? Audi elegantifſimum Canum lib. 7. cap. 3.
Nemo quantumvis erudizus, & ſändtus non interdum
hallacinatur, non alicabi cacatit, non quandoque la-
bitur. Santtus verb is fuit, qui credidit ab hareticis
baptivxatos eſſe rebaptizandor. Saendkus fnit, qui in Chri-
Ri corpore, & ſenſum ponæk, & Aolorem fuiſſe negavit.
Sanktus fnuit, qui in Chbiliaftarum dogma deſoendit.
Sanbtns fuit, qui viro ob adulterii culpam uxorem re-
pudianti alterune matrimogninsn conceſſit. Sankctus fuit,
qui animis piorum dſque ad jndicit diem veram felici-
tatem adeniit. Sanktus fuit, qui animam hominis ex
traduce eſſe putavit. Sanbtus fnuit, qui animam Adæ
ante corpuc fuiſſe editan opinatus eſt. Sankti fuére,
qui An gelos multis ante mandam corporeum aternitati-
bus creatos eſſe exiſtimarunt. Quos ſi propterea inſe-

ctabimut, nullàque teverentia tractabimus, Lutherianis,

Calvinianis, & cæteris ejuſmodi peſtibus Romanam
Eccleſiam proſcindendam, ſanctaque omnia proculcan-
da demus, neceſle eſt.

Sed

2 4 % Ad R. P. La⸗Uroixæ Theologiamn Moralem

Sed ex Chriſtiano Lupo Auguſtiniani Ordinis ſcri-

prore egregio, neque Caſuiſtarum vituperatoribus ad-
modum ſuſpecto, aliqua in candem Cani mentem com-
mentemur. in diſſertatione de Opinione probabili cap.
14. quætit eruditus Lupus, an omnes Sanlttorum Pa-
trum ſententiæ ſiat verò probabiles à Reſpondet autem
quæſtioni negativé. Quèôd reſponſum ſuum ut probet,
cüm aliâs, & Hieronymi Præſertim, tum has in medium
affert veretum ſententias. Reddo Lupi verba: Parado-
ram quornndanz ſuo tempore Epiſcoporum opinionem re-
fert in ſacrz Iſaiag Prophetæ commentariis B. Hieronf-
mus. Pletique noſtrorum Cheirotoniam, id eſt ordina-
tionem Cleticorum, quæ non ſolùm ad imprecationem
vocis, ſed ad impoſitionum impletur manus, ne ſcilicet,
ut in quibuſdam vidimus, vocis imprecatio dandeſtina
Clericos ordinet neſcientes, ſic intelligunt, ut aſſumant
teſtimoniunm Pauli ſcribentis ad Timotheum: manus
cito nenzini impoſuerit. Eſt opinio vere ridicula, ipſam
tamen tenazrunt magni virt. Eteninz &. Phedimus Ama-
Jenus Ept ſoèopus, torius tang Ponti Wetropolitn, paganis
Neocaälarienfibus volens imponere Epiſcopum, dudum, &
frequenter renatus Putt Sanktum Gregorium Thauma-
turgum. Verimilte perſtutit fugere per ſaltus, & late-
bras, & non potuit comprehendi. Hin in ipſius encomio
ſeribit ſandbtus Oregorius Nyſſenus Epiſcopus. Poſtea-
quam nihil non intentatum relinquens ille vir magnus
Phædimus, & omni machinatione, atque ſolertiâ utens,
non poterat virum ad Sacerdotium adducere, innume-
ris oculis præcaventem, ne quando Sacerdotis manu
caperetur, atque utrique inter ſe ſtudio certarent, illo
quidem capere, hoc verò perſequentis manũs effugere
cupiente; idcirco impetu quodam divino Phædimus
ad propoſitum ſtudium provectus, nihil curans interje-
ctum ſpatium, quo à Gregorio dirimebatur, quique illo
aberat itinere tridui, ſed ad Deum ſuſpiciens, precatuſ-
que, ut & ipſe, & ille pariter in illa hora à Deo reſpice-
rentur,

I

funum tin

fua
3
Rehen

hn

Sapplementum, ſive Aceeſſionet. 241

rentur, loco manus impoſitionis adhibet Gregorio ſer-
Wmonem, Deo ipſum conſecrans, qui corpore præſens
im non adeſſet. Hanc ſibi intimatam conſecrationem admi-
4 9 t Gregorius, nee fuit denno conſecratus. Vernum quöd
Rulhng fanktus Phædimus peccàärit mortaliter, quis audeat vel
Poncern cogitare? palan contradicet ſanlto Gregorio Nyſſeno.
mn rr Diſtinguenda Jſunt tempora; veritas pederentim eluci-
inmeci datur. Poſt hæc aliud exemplum profert Lupus ex Hila-
N: ot rio in Matth. can. 3 3. Ambroſio in Symboli expoſitione
mhumm, cap. I 3. Epiphanio hæreſi 20. cap. 2. & clarius hæreſi
Elmm 69. cap. 62. & Leporio ſecundæ Narbonenſis Galliæ
üdam Monacho Epiſtola ad Proclum Maſſilienſem, & Cili-
Neni nium Epiſcopum Aquenſem, Joannis II. Pontificis, Jo-
annis Caſſiani, Facundi Hermianenſis Epiſcopi, Genna-
EiI dii Maſſilienſis, atque adeo Carthaginienſis Synodi ſuf-
fragio comprobata; qui omnes docuerunt, in obitu
Chriſti ab ejſs corpore non animam modòè, ſed etiam
divinitatem fuiſſe ſejunéctam, idque Chriſtum ipſum
ſignificare clamantem: Dens, Deus meus quare me de-
reliquiſti ? Tum hæc addit Lupus: Nez dico hunc epi-
mdum Ktole articulum fuiße probaaum ab omnibus, aut omnes
Unun ita onſenſiſſe. Abſit. Dumtaxat dico, iſtum articulum,
licet omnino deviantem, ab' ipſorum nulio fuiſſe damna-
mni zum, projetum, notatum. Qudd nempe eſſet, quamvis
bnon ers probabilis, tamen magnorunz Doctorum. Et
quspx ipſorum populis multi ſint ſecuti iſtam opinionem,
non eſi dubitandum. Et tamen nunquam oredidero, vel
bhos, vel illos per hune erroren deliquiſſe mortaliter.
unis enim iſtud credat de Hilario, aut Santto Ambroſios
nlenl, Quid dicat, ipſis credentem populum cecidiſſe in corimen
mnuckn Hæc quidem materia, licet ſpeculativa, eſt tamen dog-
oltu matica, ideoque omenis circa ipſam lapſus eſt gravis, ac
Dmomentoſus. Et ex his conelndo tria. Primèò, quòd etiam
magni Patres ſint quandoque lapſi in malè fundatas ſen-
tentias. Secundb, quòd etiam tales, dummodo libré
ambulent per Eccleſiam, opiniones nemo damnare poſſit,

Ad P. La-Croix Theol. Suppl. QC. nec

⁶
432 Ad R. D. La-⸗Croix Theologiam Moralem
nec quempiam ejus ſequacem a Sacramentis exgludere. (dunin
Tertio, quòd ountéti probabilium, licet ſolum probabi- Alnmh
Uitatis fucum habeant, opinionum authores, aut patroni, Dhlün
non ſint univer ſaliter arguendi de gravi peccato. Locum IIl
ommnind hic habet antiqua regula. Facta vident homines, Il
intentio jadicat omner., Sincera mentis ſimplicitas ex- 1
cuſat multa peccata. Hactenus Chriſtianus Lupus. Ego
veêrò quartam ex his conſecutionem duco, nempe au-
thores proſcriptarum Theſium non eſſe ea de cauſa con-
temnendos, improbandoſque, quèd illas docuerint,
dum Eccleſiæ judicio cauſa nondum finita erat; ne idem
telum in Patres intorqueamus. Quid huic tam certæ ra- &
tiocinationi reſponderi poſſit, non video. Neque verè
mirandum, aut Caſuiſtas, licet doctiſſimos, aut ſan-
Gtiſſimos illos, quos traditionis cuſtodes veneramur Pa-
tres, aliquando à recta doctrina aberràſſe. Hanc ſiqui- Miſin,
dem felicitatem (Cani verba ſunt loco antea citato) uwp
Deus in ſolis divinis voluminibus ineſſe volnit (ut in eis imen,
non eſſet quicquam erroris) quemadmodum Augufinns Nun,
graviſſime, & veriſſimè tradidit.

C. A P U T III.

Caſuiſtat non eſſe laxitatis reos, quod Probabi-
liſmum in ſuis libris propugnent. 6

. Derelt, ut tertiam in Caſuiſtas accuſationem di-
luamus, quæ illos laxitatis arguit, quod Probabi-
liſinum doceant, atque defendant. Cenſent nimirum
Anti-Caſuiſtæ, Probabiliſmum laxitatis univerſæ, ſce-
lerumque fontem eſſe præcipuum. Enimverè ſi de Pro- mn
babiliſmo longè aliter ſentiendum eſſe demonſtravero, “

atque illi garriunt, Caſuiſtas ab hac criminatione libe- Sõl
ravero. Qua in re parcam Probabilioriſtarum nomini, Kt⸗
neque eoôrum ſententias plurimas longè laxiſſimas hic unne

proferam, aut in eorum mores ſeverius inquiram. Fæc
. odi-

1

P ilen

hl,
nn 1
in,
n 6,
ſen
rilet,

nulpn .

6, Henn
kenlli
luhhate
tmandei
bicumten
6. Nr
Anos, a

6SNeumnt
ll Wort

ned

ſethefei
lin

1

PAN
eyte. d
4
7
claton
1, Coee⸗

eineetöl
Edenon
ctiminzi:
lrtA

usne“

Supplementum, ſve Acceſſiones. 243
odioſa nimium ſunt; neque deſunt alii, qui in hac re
verſati ſint verius, quàm felicius ob adverſariorum ſuo-
rum potentiam, authoritatemque. Tribus rem totam
argumentis conficiam, quotum primum initia, progreſ-
ſuſque Probabiliſmi, alterum Eccleſiæ, de illo judicia,
tertium Galliarum mores perſequetur.
Itaque illud attentè conſideremus, quei fieri potue-
rit, ut ex omni gente, inſtitutoque Doctores Probabi-

liſinum paſſim defenderent, ubi omnium malorum ori-

go hinc repetenda eſſet, quodque hæreſes fidei, id Chri-
ſtianis moribus foret ille. Num tam exitialis doctrinæ

effecta, conſecutioneſque homines ingenio, doctrina-
que præſtantes latuere? Equidem ſcio, eam eſſe affe-

ctuum noſtrorum calliditatem, ut in maximam æter-

næ ſalutis perniciem veluti prima quoddam oeulis no-

ſtris objiciat, ne quo res quæque colore ſunt, perſpi-
cere verè poſſint. At illud etiam ſcio nullam laudis,
famæque cupiditate vehementiorem in nobis eſſe affe-
tionem, quàâ ad ea maximo ſtudio vitanda compelli-

mur, unde nomini noſtro labes metui poſſit. Ut ut

verò hominum indolem penitus non agnoſcamus, no-
tum cuique eſt, laxiores ſententias conciliandæ gloriæ
minus idoneas eſſe. Nam homines (quocunque de-
mum ad id ducantur argumento) ſeverioris doctrinæ
præcepta audire ſtudent, & quamvis ab illis diſcedere
in inſtituenda vitæ ratione haud vereamur, ea profi-
teri tamen gloriæ ſibi vertunt, ab iiſque facile imponi
ſibi patiuntur, qui illaprædicent, edoceantque: quod
cùm ſemper eveniſſe ſcimus, tum maximè ætate noſtrâ
contingere quotidie dolemus. Quamohrem laudis
amori tribui certè nequit tanta in Probabiliſmo tuen-
do Doctorum hominum conſenſio. Quid ergo eos in
hanc ſententiam pertrahere potuit? Inſanit profectè
Paſchalis, qui fœdiſſimæ adulationi id vertit perditiſſi-
morum Confeſſariorum, ut nimia doctrinarum ſua-

rum facilitate ſceleſtos allicerent, in eoſque, atque

△2 ad.-o

244 Ad R. L. La-Croix Theologiam Moralem

adeo, ſi Superis placet, in univerſum hominum genus
tyrannidem quandam exercerent. Fac enim ita animo
comparatos fuiſſe Confeſſarios ejuſmodi. Nonne mul-
to conſultius, atque ad nefarium hunc finem longè uti-
lius fuiſſet hiſce artibus, ac ſententiis clam uti, quamil-
las toti orbi libris editis patefacere? Sed hæc mittamus.
Primus, qui Scholaſticà methodo Probabiliſmi quæ-
ſtionem tractàrit, proque tam pernicioſa doctrina ſuf-
fragium palam, & clariſſimis verbis tulerit nam cæteri
ante ipſum, aut obſcurè locuti fuerant, aut certè quæ-
ſtionem ea ſuper re non inſtituerant) fuit ex celeberrimo
Prædicatorum Ordine Bartholomæus Medina. Qui
ergo erumpens incendium, tantam Chriſtianæ Reipu-
blicæ cladem mox allaturum ſacer hic Ordo, ac de Eo-
clefia ſi quis alius, optimè meritus, Medinæ libris ob-
livioni damnatis, non extinxit? Non extinxit? imo vero
vires addidit præcepto Reverendiſſimi Patris Generalis
Seraphini Cavalli, ut aureas expoſitiones ſuas quanto-
cyus in lucem ederet Medina. Quid porro de Joanne
Baptiſta Hacquet; quid de Mercado, quid de Ludovico
Lopez, de Joanne Ildephonſo Baptiſta, aliiſque illuſtri-
bus Dominicanis Scriptoribus ſentiemus? Eoſne-illo-
rum numero adcenſebimus, qui Evangelicas leges labe-
factare, ac perdere Chriſtianos mores inſtituêre? Ge-
nerale Dominicanorum Capitulum formali præcepto
juſſit, Joannem Ildephonſum Baptiſtam Commenta-
rios ſuos typis vulgare. Dicemus ne præclaros hoſce ex
univerſo Ordine Patres in jeſum Chriſtum, in Eccle-
ſiam, inque ſanctiora omnia flagitiosè conjurâfſe? Quid
vero de Didaco Alvarez ſentiemus, egregio illo Thomi-

ſtarum heroc in diſputationibus de auxiliis? Fieri ne

potuiſſe putabimus, ut qui Jeſu Chriſti gratiam adver-
ſus Moliniſtarum commenta ſut eorum ſententiam
nonnullis placet appellare] adeo ſtrenuè vindicaverat,
Moralem deinde ejuſdem Jeſu Chriſti doctrinam veri-

tus non ſit profligare, ſeſe Probabiliſtis adjungens: Præ-

terca

Tecinnr
Ni N
fnenbr,
mn, D
lber Mine⸗
tkliſni 4
1Cchin
iunc
Menn
tercdhnin
Mdln
ikunehe
cki
tünelbrzo

Nntſ

oCeluen

in

heii
) Lolneil.
Culpel
lümer G
rnli uf
n Con
ndrotor
lun, nkn
Gniriſel
glo I
Ulist I
Uunmt
un
Nei⸗
docen

Supplementum, ſive Acceſſionet. 245

terea cum initia Probabiliſmi, quâ nuper explicabamus
ratione, à Medina repetenda ſint, paulèò poſt Tridenti-
num Concilium hæc peſtis erupit, quo ſcilicet tempore
plurimi adhuc in vivis agebant ex iis doctiſſimis, ac San-
ctiſſimis Patribus, qui Lutherianæ, & Calvinianæ per-
ſidiæ delendæ, & Chriſtianis moribus ad Evangelii,
Patrumque Apoſtolicorum normam componendis
operam dederant. Neque tamen vel unum ex ipſis in-
venias, qui mutire auſus fuerit adverſus novam hancce,
uæ malorum omnium colluviem in Chriſtianam Rem-
publicam intulit, Probabiliſmi doctrinam. Quis co-
rum artus occupavit ſtupor, ut ſtudio omni non con-
tenderent tanto malo occurrere? Idem dictum eſto de
Sorbonica Accademia, de Lovanienſi Univerſitate, de
Epiſcopis, de Doctoribus omnibus, qui eãâ ætate Pro-
babiliſmum ſibi ſequendum duxêre. Fuerunt ne hi
omnes à Deo cæcitate perculſi, ut irent in adinventio-
nibus ſuis? & agmine facto Eccleſiam pravâ doctrinâ
inficerent? Apage nugas, quæ omnem fidem ſuperant.
Et vero mirandum id minus eſſet, ſi hæc Probabiliſmi
doctrina, aut arcano quopiam conſilio, aut aperta, ſeu
ſchiſmatis, ſeu armorum vi, aut etiam diaboli præſti-
giis ſcholas omnes, & Academias obtinuiſſet. At ridi-
cula iſthæc ſunt, & delirantium ſomnia. Regulares,
Presbyteri, Epiſcopi doctrinæ præſtantiâ, ingenii acie,
morum ſanctitate conſpicui, Angli, Galli, Hiſpani,
Germani, Itali, Deus bone! quam inter ſeſe moribus,
atque indole diſcrepantes, Auguſtiniani, Dominicani,
Scetiſtæ, Jeſuitæ, ſtudio ſuarum ſcholarum in contra-
ria acti, nullius artibus, nullius juſſibus, nullius venefi-
ciis in hanc ſententiam conſensêre, atque ut de Domi-
nicanis, & Jeſuitis aliquid dicam, eo vel maximè tem-
pore, quod ob diſſidia, controverſiamque de auxiliis
aptiſſimum accuſationibus videbatur. Quid mirabi-
lius, atque ad avertendam à Probabiliſmo laxitatis no-
tam efficacius?

OQ3 Age

246 Ad K. P. La-Groix Theologiam Moralem.

Age jam, ſanctiſſimum de Probabiliſtis Eccleſiæ ju⸗
dicium conſideremus. Romanos Pontihces, quibus
paſcendas oves ſuas tradidit Chriſtus, quis credat co,
ſeu vecotdiæ, ſeu imprudentiæ, ſeu nequitiæ devenille;
ut tantum virusà Chriſtianorum ovium paſcuis evelle-
re negligant, autetiam nolint, nilſi optimè intellige-
rent, nihil omnino à Probabiliſtarum doctrina timen-
dum? Profecto quidquid garriant loquaces aliqui An-
ti-Probabiliſtæ, Probabiliſinum iis ſaltem finibus con-
cluſum, quos ipfſi ſtatuêre Jeſuitarum primores, nun-
quam improbârunt Pontifices. Quandonam dixêre
hi: Fiſum ſt Spiritui ſantcto, & Nobis in concurſu dua-
rum opintonum vere probabiliunz, probabiliorem ſen-

tentiam ſoqiendam eſſe, uti Merenda, s Fagnanus dor

cuére, atque adeo ſemper eum ampleætendam, quæ ad-
verſus libertatem le gi favet, a tutior eſt, ut Paſohalis
Wendrobinrs, Natalit Alexander cenfuit? Niſi ita di-
ſertis verbis ſtatuant Pontifices, inanibus declamatio-
nibus aéra verberabunt Anti-Probabiliſtæz. Quid por-
ro ab hac ſancienda lege prohibet Pontifices? Parebunt,
parebunt Probabiliſtæ, neque Tutioriſtarum exemplo
abripi ſeſe patientur, ut in Pontificum Bullas libellos
edant maledicentiæ, & audaciæ plenos. Neque vero
ignorare Pontifices putaverim, quid rei Probabiliſinus

ſit. Notum eſt quot artibus ejus damnationem ab In-

nocentio XI. conati ſint quidam extorquere; & ut nul-
la in hanc rem ſuppeterent monumenta, nemo prudens
crediderit, tot in Probabiliſmum clamores, quibus
Galliarum regnum, Italiaque univerſa centum fermè
ab hinc annis perſonuit, nunquam ad Apoſtolicam Se-
dem delatos fuiſſe. Quamobrem viderint, quæſo, qui
popellum in Probabiliſtas libris vernaculo idiomate
conſcriptis ciere ſtudent, quam ipſi erga Romanam Ec-
cleſiam reverentes ſint. Nam quò atrioribus Probabi-
liſinum ipſi coloribus pingunt, eo graviore ſilentem
Eccleſiam contumelia afficiunt.

T'an-

Nlul,
lni

oitn 4
Golar g
Nincd in
Ccktlnin
tzelhl
Nknibosen
nninsz, n

hun le

CNACNr
Clunn 1
laoniii
icn,
Pnhicche
6t Mns
n Sln
E
Mca,Parbhe
Hunenm
Dllusbk.
Ngleſen
Nohaöllenns
gionend
ete; Aun
Neroſik
Golts,
Ceenmnte
Putllen
aune
alo Wor
Monunt
Ctinhe
Unin

ſt

Supplementum, fve Acceſſiones. 147
Tandem Galliarum regnum ponamus nobis ob ocu-
los, ac ne videar Gallis injurius, utar fermè verbis Gal-
li ſcriptoris, ſeu P. D. Aurigny in Chronologicis monu-
mentis t. 2. ad an. 16 56. pag. mihi 324. Ab anno 1656.
quo Paſchalis Provinciales damnatas literas in lucem
emiſit, cœpere Galli Probabiliſmum eo habere loco,
quo bonorum morum luem haberi maximè decebat,
ac tandem eo deventum eſt, ut anno 1700. proſcri-
tus fuerit in gencralibus Cleri Gallicani Comitiis, quæ
Concilinm Galliarum Nationale à quodam nupero ſcri-
ptore ſatis inepte dicuntur, ut apud rerum haxum im⸗
peritos authoritateimn adderet eorum conſtitutionibus,
quas Pontificiæz poteſtatis propugnatores non multi
faciant. De quo P. P. Ghezzius & Richelmius conſu⸗
lendi. Quamobrem Gallis omnino gratulandum vi-
deretur, atque ab his digni Apoſtolico ævo mores ex-
pectandi forent, quidquid enim nefariæ licentiæ flo-
rentiſſimi regni Provincias corrumpebat, ſublatàâ cau-
584, deſiviſſe neceſsè eſt. At conſulamus Concionato⸗
res, qui ab anno 1700. Apoſtolico munere apud Gal-
los functi ſunt: Eadem plane vitia comperiemus ab
illis exprobrari auditori bus ſuis, quæ olim, vigente
Probabiliſmo, notabant antiquiores Divini verbi præ-
cones. An non id paradoxo ſimile videri poſlet: Ita
ſane, ſi Probabiliſmus is ſit, quem cjus oſores p ædi-
cant, criminum omnium pater. Ar vel hinc dikcant
tandem vaniloqui homines os ſuum comprimere, ne-
que à Probabiliſmo, ſed à lapſæ naturæ noſtræ infir⸗
mitate, & affectuum noſtrorum vi, atque intem-
Perantia, vitiorum originem intelligant eſſe
ducendam. Ad alia propero,
5* x X

Q2 CA-

248 Ad K. P. La-Croix Theolagiam Moralem.
C A P U T IV.
Specivsen Apologiæ Zeſuitarum adverſus libellum Rhe-

mis editum anno 173 I. inſeriptumque: Traitè du
dogme de la Probabilitè.

LDUm hæc ſcribo, incido in librum Rhemis editum

anno 1731. cui titulus: YTraits du dogme de la
Probabilitè. Gallicè redditus eſt ex Latinis duabus diſ
ſertationibus, quas in Germania vulgaverat Cotta Tu-
binganæ Univesſitatis Profeſſor. Duas & Gallica ver-
ſio in partes diſtribuitur, hiſtoricam unam, quæ Pro-

babiliſmi hiſtôriam complectitur, dogmaticam alte-

ram, quæ Probabiliſmum refellit. Nihil in eo pecu-
liare eſt, quod in ſexcentis ejuſmodi ſcriptionibus non
reperias. Stylus ad Anti-Probabiliſtarum indolem con-
formatus eſt, injuriis ſcilicet, & contumeliis in Jeſuitas
refertus. Non injucundum erit heic ex monito, quod
anonymus Gallicæ interpretationis author in fronte lu-
cubratiunculæ collocavit, nonnulla deſctibere, & con-
futare, ut, quæ in Probabiliſtarum defenſionem hacte-

nus tradita à nobis ſunt, confirmentur aptius, ut ab om-

ni criminatione Probabiliſta noſter La-Groix vindice-
tur.
Hoc moniti illius exordium: Aliquot ab hinc annis
prodiit libellus hoc titulo prænotatus: Paralelle de la
doctrine des Payens avec celle des Zeſuites „ & de la con-
ſtitution du Pape Clement Al. qui comence par ces moti:
Ungenitu, Dei Pilius, in quo RR. PP. Jeſuitarum gra-
viores errores in Morali Theologia ob oculos ponuutur.
Reati enim vero PpP. Societatis, dum eoru cauſa à
Conſtitutionis Unigenitus cauſa minimè disjuncta fue-
rit, illoſque Pontificum oſores fuerint inſecuti: Tum
narrat R. P. D. Peritdidier ſcriptum hocce confutàſſe
edito libro, cui titulus: uſtiſßication de la Morale, &&
de la diſeipline de Ü'Egliſe de Rome, & de tonte l'Italie

contre

⸗

uben⸗

e S
Weh
61 7

1

er halert

1A
r,

nn i

Sapplementum, ſive Acceſſionel. 249
II. contre un livre anonyme, qui a pour titre: LVa Moralt
des eſuites, & de la Conſtitution Uni genitns, comparee
e l awvec la Morale de Payens, par Monſieur Matthien Pe-
Er Tit titdidier, Eveque de Mucra, ahbhe de Senone. Vel
. hinc dediſcere poſſent errorem ſuum, qui doctiſſimo
huic Benedictino tribuere Apologiam pro literis Pro-
Rlenelt vincialibus adverſus Dialogos P. Daniel. Heic porro
Alml Gallus moniti author aſpertimo, ac virulento ſtylo in
nudubst IIIuſtriſſimum Præſulem debacchatur. Deinde in hæc
verba pergit: Nos aliqua tantum adnotabimur ſupen ra-
ACde rionναρ, quain Petitdidierus iniit ad laxam Jeſnitarum
un gucn Moralem defendendam. Non negavero, inquit ille,
natem Romæ, & in Italia, quemadmodum & ubique extare
ülneo laxos Caſuiſtas; ſed ajo, pleroſque tum Romæ, cum
nnhum in aliis Italiæ ditionibus hiſce laxitatibus minimè obno-
Iln zios eſſé, & Moralem docere puram, incorruptamque,
mllin quam quæ maximè. Ad quam Theſim compreban-
nonen damn argumenta petit. ... . N Pontificibus Alexandro
orikdg VII. & Innocentic Al., quorum unns præter Apologians
Gber, de Caſuiſtarum adverſus calumnias Janſenianorum, So Ii-
lonenke brum famoſum, qui prænotabatur falſo nomine Amadai
idbo Cuimenit, 45. propoſitiones ex plurinm Caſuiſtarum li-
Gürfiude bris erutas damnavet, alter vero nono addito Decreto
alias 65. theſes, ac nominatim Prob'abilitatis doëtrinam
bbmem Proſoripfit. Petitdidierus mihi ad manus non eſt; at vix
Ird crediderim doctiſſimum Epiſcopum ſcripſiſſe, ab Inno-
centio Xl., damnatam fuiſſe probabiliratis doctrinam.

eeſerun

1 eoron C
Csen
rilleonm
delu M.
Gunh

Paralogizant, qui ex damnato generatim tenuis proba-
bilitatis uſu, aut probabilitatis in Sacramentorum ad-
miniſtratione, doctrinam probabiliratis, quæ ab Jeſui-
tis traditur, confixam volunt. Vide Epiſtolas P. Daniel,
Dialogos P. Ghezzi, diſſertationem P. Bovii &c.
Audiamus cætera: Querimus ex Zeſuitis, an poſt-
quam Alexander VII. & Innocentius XI. reiecére plura
ex ipſorum dogmatis, ipſi illa deſeruerint, & an ſeve-
riora, & Chriſtianis legibus confoermiera axiomata in
. AQ 2 Wo-

2

2 5b Ad R. P. La-Croix Threologiam Moralem

Moralem Theologiamna induxerint? Winime vero. Im-
piam probabilitatis doltrinam æque, atque ante illa De-
oretaz tradiderunt, nec defuére ex ipſis, Zoſepho KRiccio
teſte, ac Nicolao Peguleto, qui ſoriptis editisillam de-
fenderint. Contumelioſus hic Scribillator plura men-
dacia effutit, quàm verba. Nicolaus Peguletus & Cle-
ricis Regularibus, quos Theatinos dicimus, eſt, non
eſuita. Sed hunc errorem facile damus homini, qui,
ut mox videbimus, Joannem Gisbertum Præpoſitum
Generalem Jeſuitarum fuiſſe ridicule ſcribit. Illud non
ferendum, quo plures calumniæ continentur, Jeſuitas
adhuc defendere damnatas à Pontificibus Theſes Pro-
babilitatem, ſeu ſententiam, quæ docet, in conftiltu
probabilioriz vere prababilem opinionem ſequi licere,
nunquam improbavêre Pontifices; atque una hæc eſt
ſententia, quam poſt ea Alexandri VII. & Innocentii XI.
decreta plures Jeſuitæ etiamnum defendunt, pluribus
tamen ex eorundem cœtu, in Galliarum Regno præſer-
tim ſecus opinantibus. Cæteras, quæ Vaticano ictu
tactæ ſunt, propoſitiones, ut aliàs dicebamus, ne unus
quidem Jeſuita indicari potuit, qui tuitus ſit. Imo ple-
rique etiam ante Pontificiam damnationem illas rejece-
runt;, ut P. Pollenter, edito in id libro luculentiſſimè
dempnſtravit. Atque, ut hoc etiam addam »plurime
ejuſmodi Theſes ex libris ſumptæ ſunt, qui alios ab Je-
ſuitarum inſtituto authores habent. Exemplum habes
in quarta inter Innocentianas, quæ ex Joannis Sancii.
volumine exſcripta eſt, Joannis, inquam, Sancii, alte-
rius ab Jeſuita Thoma Sanchez, quod ignoravit ano-
nymus (criptor ſceleſti libelli hoc titulo prænotati: De-
cret de N. S. P. Le Pape Innocent XI. contre plafieurs
propoſitizns de WMorale. .
Pergit anonymus: Scimus quanto Zeſuitæ perculſi fue-
rint metn» intelligentes ſunm Generalem Zoannem Gia-
bertum prælo parare librum adverſus Probabiliſmum,
Tui daà*αεα ollitifuerint, ut inviſam hanc editionen Dl

tunn
nnd
he
Urplirn
lerel
lu, eſt 3

onin, g

Urpolin
Hldnor
, ut
Ued Wo
Irniql

ſgi hren

bercl

Omprrihl
in Auh
Negont
Taiaroin
Nn,Nein
li lropt
Niluree⸗
alkniline
Vume

iioeh
engunhu
orms
pon 4
Mmn 1
int t

iiſnli
n nun
Pr
nelie
1

Supplementum, ſive Aocceſſiones. 2 5 1

hiberent, operiſque authorem de ſua ſede deiicerent.
Miſerum enim vero Scriptorem, qui Thyrſum Gonza-
lez Hiſpanum eundem hominem habucrit, ac Joannem
Gisbertum Gallum authorem libri: Anti- Probabiliſmuas
inſcripti, qui noſtro hoc ſæculo vixit. Quanquam ne
id quidem verum eſt, in Thyrſiim Gonzalez conjuraſſe
Jeſuitas, deque eo à Generalis dignitate deturbando
cogitàſſe. Vide quæ de Gonzalez narrat Cl. P. Ga-
gna⸗, & author epiſtolarum duarum contra Apologiam
literarum Provincialium, quas Franciſcus Bonacchius
Piſtorienſis Presbyter eruditus, additâ epiſtolâ adverſus
earundem Provincialium literarum hiſtoriam editioni
Gebennenſi anni 1739. præmiſſam, nuper Lucæ recudi
fecit, tribuitque ex ſtyli ſimilitudine, & multorum ſen-
tentia P. Gabrieli Danieli, quanquam ad P. Du Cerceau
ſpectent, ut in Moreriano Dictionario aucto legere eſt.
Audi jam impudentiſſimi hominis Janſeniani blaſ-
phemias: Addamus etianz D. Petitdidierum, nat Caſuti-
Rtarum Moralem Theologtam tueatur, ad ſanttam Se-
dem injuria confugere. Koma Jeſuitarum artibis ſolli-
citata in album vetitorum lihrorum retulit Epiſtolas
Provinciales Ludovici Montaltii librum, qui aniver-
ſum eſuiticæ Moralis wirus elarè æque, atqueingenitss
detegit, quo faltum eſt, ut ipfa laxis Societatis ſenten-
tiis authoritatenm addiderit. Praæterea cur Komanam
aulam appellabimus, quaæ ſuis ipfſamet nefarié geſtis ne-
bus ſatis implicita eſt, ut Zeſuitarum quoque ſcelera, ſaa
eſſe velir. Conſtitutio Unigenitus præcipua Chriſtianæ
KReligionis dogmata evertitin- ſacris libris cententa. N
plura. Cætera ejuſmodi horrent piæ Catholicorum
aures.
Habes hic ſpecimen ,unde impii hujus nebulonis in-
genium noſcas. De Cotta, cujus ille diſſertationes la-
tinas Gallico idiomate donavit, meliora ne puta. Si

Cottam audis p. 2 5. Diana Presbyter fuit è& Clero ſæcu-

lari. Viden hominis diligentiam;, à quo præclaram
. Pro-

)

252 AdK. p. La Croiæ Theologiam Moralem

Probabiliſmi hiſtoriam expectes. Cæterum id Cottæ
debeo, quocdad hiſtoriam Probabiliſmmi conſcriben-
dam, cex cjus lectione compellar. In quinque libros di-
ſpertita erit. In priore Patrum ſententiæ, quæ ad hanc
quæſtionem ſpectane, referentur. Secundum librum da-
bimus Ante-Tridentinorum Theologorum opinioni-
bus. Tertium à Medina ad Innocentium XI. res pr
Probabiliſno, aut contra ecundem geſtas enarrabit.
Quartus ab Innocentio XI. ad noſtra tempora excurret.
Quintus ſingulares, quæ in rebus ad mores ſpectantibus
à tribus ferme ſæculis cxortæ ſunt, controverſias perſe-
quetur. Utinam otium ſit tanto operi elucubrando!

C A P U T V.

Quæ, & quanta ſit Caſuiſtarum authoritas, quæque in
eornm nſu ſervandæ regulæ ſint.

LCOAnon I. Si qua in quæftione univerſi Caſuiſtæ ea-
dem inter ſe concinunt, ajentes aliquid licitum eſ-
ſe, hæreſi proximum eſt ab eorum opinione diſcedere.
Plura in hanc rem ey Cano lib. 8. cap. 4. transferri poſ-
ſent. Sed illud ſufſiciat, Theologos univerſos, ſi in
ca te errant, Eccleſiam item errandi periculo exponere.
Sive enim qui confeſſiones audiunt, ſive qui ad popu-
lum habent conciones, ittrique plebem inſtruunt, ut à
Theologis acceperunt. Ita fit, ut Eccleſia eorum in do-
ctrina morum communem errorem diſſimulando Chri-
ſti fideles ſuo ſilentio deciperet. Exror enim, cui non
reſiſtitur, approbatur; & veritas, cùm non defenditur,

opprimitur , ut Innocentius ait 8 3. diſt. error. Dixi au-

