Hihon LXV. Nonnifi Pelagiano errore admitti po-
teſt uſus aliquis liberi arbitri bonus, ſive non
Diink malus, & gratiæ Chriſti inluriam facit, qui ita
ro ſentit, & docet. .
Ubnn LXVI. Sola violentia repugnarlibertati ho-
unquer minis naturali.
Glen LXVII. Homo peceat, etiam damnpabili.
un ter, in eo, quod neceſſario facit.
comme LXVIII. Infidelitas pure negativa, in his,
in quibus Chriſtus non eſt prædicatus, pecca-
tum eft. =

72 Ad K. P. La-Croix Theologiam Moralem
LXIX. Juſtificatio impii fit formaliter per

obedientiam legis, non autem per occultam
communicationem, & inſpirationem gratiæ,
quæ per eam juſtificatos faciat implere legem.
LXX. Homo exiſtens in peccato mortali, ſi-
ve in reatu æternæ damnationis, poteſt habere
veram charitatem; & charitas etiam perfecta,
Poteſt conſiſtere cum reatu æternæ damnatio-
nis.
LXXI. Per contritionem etiam cum chari-
tate perfecla, & cum voto ſuſcipiendi Sacra-

mentum conjunctam, non remittitur crimen

extra caſum neceſſitatis, aut martyrii, ſine
actuali ſuſceptione Sacramenti.
LXXII. Omnes omnino juſtorum afflictio-
nes, ſunt ultiones Peccatorum ipſorum: unde
& Job, & Martyres, quæ paſſi ſunt, propter
pPeccata ſua paſſi ſunt.
LXXIII. Nemo, præter Chriſtum, eſt abſ-

due peccato originali; hinc beata Virgo mor-

tua eſt propter peccatum ex Adam contra-
ctum, omneſque ejus afſlictiones in hac Vita,
ſicut & aliorum juſtorum fuerunt ultiones pec-
cati actualis, vel originalis.
LXXIV. Concupiſcentia in renatis relapſis
in peccatum mortale, in quibus jam domina-
tur, peccatum eſt, ſicut & alii habitus pravi.
LXXV. Motus pravi concupiſcentiæ, ſunt
pro ſtatu hominis vitiati, prohihiti præcepto,
Non concupiſces; Unde homo eos ſentiens, &
non conſentiens tranſgreditur Præceptum, Non

oncupiſces, quamyvis tranſgreſſio in peccatum

non deputetur. LXXVI.

le

lle et
Cohlun
emg
vortalt⸗
1 haben
berlech
Ammatio⸗

Imchar
1d ern
1r crünen

Nadlo⸗
um: une

,Propt
ekt a⸗

itgomor
n conn
nuerie
tonespen

ts lni
nconmm.

1eptarl.

etir, ſnn

Drrceßt
ntlens,
Prum⸗
npepenn

N

Supplementum, ſive Acceſſiones. 73

LXXVI. Quamdiu aliquid concupiſcentiæ
carnalis in diligente eſt, non facit præceptum:
Diliges Dominleim Deum tuiem exr toto corde tuo.
LXXVII. Satisfactiones laborioſæ Juſtifica-
torum non valent expiare de condigno pœnam
temporalem reſtantem poſt culpam condona-
tam.
LXXVII. Im mortalitas primi hominis non
erat gratiæ beneficium, ſed naturalis conditio.
LXXIX. Falſa eſt Docdtorum ſententia, pri-
mum hominem potuiſſe àa Deo creari, & inſti-
tui ſine juſtitia naturali.
Quas quidem ſententias ſtricto coram nobis
examine ponderatas, quanquam nonnullæ ali-
quo pacto ſuſtineri poſſent: in rigore & pro-
prio verborum ſenſu ab aflertoribus intento,
hæreticas, erroneas, ſuſpectas, temerarias,
ſcandaloſas, & in pias aures offenſionem immit-
tentes, reſpective, ac quæcunque ſuper iis ver-
bo, ſcriptoque emiſſa, præſentium authoritate
damnamus, circumſcribimus, & abolemus; de-
que eiſdem & ſimilibus poſthac, quoquo pacto,
loquendi, ſcribendi, & diſputandi facultatem
quibuſcunque interdicimus.
Qui ſecus fecerint, ipſos omnibus dignitati-
bus, gradibus, honoribus, heneficiis, & officiis
perpetuo privamus ac etiam inhabiles ad quæ-
cunque decernimus: vinculo quoque anathe-
matis eo ipſo innodamus, à quo nullus Roma-
no Pontifice inferior valeat ipſos, excepto mor-
tis articulo, liberare. Cæterum ut jam com-
moti his de rehus tumultus; & contracta odia

5 faci-

74 Ad R. P. La-Croix Theologiam Moralem

facilius comprimi poſſint, ſimulque animarum
ſaluti plenius conſulatur, dilecto filio noſtro
Antonio, tituli ſanctt Bartholomæi in inſula
Presbytero Cardinali Granvelano nuncupato,
Per Apoſtohca ſeripta mandamus, ut ipſe quid
ad perpetuam dictarum ſententiarum, & ſeri-
pturarúm abolitionem, quid ad arcenda hujuf-
modi proloquia, & diſputationes, quid deni-
que ad unionem, & pacem, cum communi
omnium, & Fecleſiæ Catholicæ ſatisfactione
componendam facto opus ſit, in primis dili-
genter expendat: deinde in iis omnihus, quæ
Pro communi ſalute, tranquillitate, & honore
optimum judicaverit, ſalvà ſemper Eccleſiæ
Prædictæ unitate etiam per alium ſeu alios fide,
doctrinàâ, & religione præſtantes, ocyus exe-

quatur, faciatque, quidquid decreverit, invio-

late ab omnibus obſervari: contradictores

quoslibet per cenſuras, & pœnas prædictas, cx-

teraque juris, & facti remedia opportuna, ap-
pellatione poſtpoſità compeſcendo: invocato
etiam ad hoc, ſi opus fuerit, auxilio, brachii
fæcularis. Non obſtantibus quòd forſitan ali-
quibus ab A poſtolica ſit Sede indultum, quod
interdici, ſuſpendi, vel excommunicari non

Poſſint per literas Apoſtolicas non facientes

plenam, & expreſſam, ac de verbo ad verbum
de indulto hujuſmodi mentionem: & quibusli-
bet aliis privilegis exemptionibus, indulgen-
tiis, & literis Apoſtolicis, ſpecialibus vel gene-
ralibus, quorumcunque tenorum exiſtant: per
ꝗquæ præſenzibus non expreſſa, vel totaliter non

in-

G,
11 Kin
,inne
IN
onn
ucunn

.
mer
en Meral

1 1
1Ado

An

hinnn
io Ont
inn i
nuen
ple gul
Eler⸗
ahujiut
dden⸗.
Imuni
kilone
mnisckl
1, quæ
horore
Hoclele⸗
lordde,
Gusere
t, imrie
ctore
lii er
nn, a
inyocat
brachil
ſttan al⸗
m,grol
Cari o
ſcentes
Ferbutn
Uibosl⸗
olgen
elger
Ranntt
Altnon
1

Supptementum, feve Acceſſiones. 75

inſerta, effectus præſentium impecdiri valeat
quomodolibet, vel differri: & de quibus quo-
rumque totis tenoribus de verbo ad verbum
habenda ſit in noſtris literis mentio fpecialis.
Nulli ergo omnino hominum liceat hanc pagi-
nam noſtræ damnationis, circumſcriptionis,
abditionis, interdicti, decreti, mandati, pri-
vationis, & innodationis infringere, vel et aufu
temerario contraire. Si quis autem hoc atten-
tare præſumpferit, indignationem Omnipo-
tentis Dei, ac beatorum Petri & Pauli Apoſto-
lorum ejus, ſe noverit incurfurum.
Datum Romæ apud 6. Petrum, anno Inear-
nationis Dominicæ 1567. Kalendis Octobris,
Pontificatũs noſtri anno ſecundo.

Czteruim volunnis, ut earundem literartn te-
nori hic inſerto, illa a omnino kdes alhibeatur,
ubieenque & quandocunque, ive in a Lez, NRr-
ve alibi fFuerit erhibitits, e, Aenle ,Lcut illius
originalibits literis prædidtis aahiberetter, ſi ipſa
exieree , vel oſtenderentun. Nalli ergo
omnino hominum liceat hanc paginam noſtræ vo-
autae infringe re, vel e auſu temerario contrai-
i qliis avutem hoc attentare prafumntſerit,
aſgvgel ern Omnipotentis Dei, ac beatorum
Peiri & Pauli Apoltolorui ejus, ſe noverit in-

curſarein.

Datum Romæ apud S. Petrum, anno Incar-
nationis Dominicæ 1579⸗ quarto Kalendas Fe-
bruarii, Pontificats noſtri anno octavo.
Poſte-

76 Ad K. P. La-Croix Theologiam Moralem
Poſteriora verba ſic interpunxernnt quidam aiſeipuli
Baii: Qnas quidem ſententias ſtricto coram nobis exa-
mine ponderatas, quanquam nonnullæ aliquo pacto ſu-
ſtineri poſſent in rigoreé, & proprio verborum ſenſu ab
aſſertoribus intento, hæreticas, erroneas, &c. damna-
mus: Exr qua interpunctione inferebant aullam determi-
naté dici poſſe damnatam, ſod tantum aliquas indeter-
minato, ideoque poſſe ſingulas nefendi in ſenſu ab aſſer-
toribus intentos ſod Urbanus EIII. in Generali Con greg.
die 26. 1644. prodnxit ex Archivio Bullem, In emi-
nenti, en quaæ repetit verba S. Pii V. & comma, poni-
tur poſt T0, poſſent: zrantque interpunbtiones, ut; pri-
mo retulimut. Poſtmodum Bajani dixerunt Bullam
ilam, In eminenti eſſe ſubreptitiam, quod damnavit
Alexander VItI. die 7. Decemb. 1690. in propoſ. 3 I.
uti referemus.

III.

INNOCENTII PAP. X.
CONSTITUT IO

De quinque Propoſitionibus ex Janſenii
libro excerptis.

INNOCENTIUS EPISCOPUS.
SERVVUS SERVORUM DEI,

Univerſis Chriſti fidelibus, Salutem & Apo-
ſtolicam benedictionem.

Um occaſione impreſſionis libri, cui titu-
lus, Augultinus Corneli Janſenit, Epiſcopi
Wresfis, inter alias ejus opiniones orta fuerit,
præ-

6Men
Mene
nul
ſorfend
lube
Koon
orfley
antn 4
Uemmg
uneſci
Ue
ungl.
Mlnali
rtl

WD

ehn
lefin
Unobten.
fopalhlr

Inſenli

„ damt
dete,n,
Lindete,.
lſer.
Ongen⸗
, In el⸗
a, Mon:
eh utt jr.
t Hulim

lamnar?

lwpgezr

AX
10

Anleni,

1000
Ul,

1Ae⸗

clüt⸗
, i,

Urta A1

K

Sapplementnm, ſve Acceßioner. 77

præſertim in Galliis, controverſia ſuper quin-
que ex illis: complures Galliarum Epiſcopi
apud nos inſtiterunt, ut eaſdem Propoſitiones
nobis oblatas expenderemus, ac de unaquaque
earum certam & perſpicuam ferremus ſenten-
tiam. Tenor veròô præfatarum Propoſitionum
prout ſequitur.
I. Aliqua Dei præcepta hominibus juſtis vo-
lentibus, & conantibus, ſecundum præſentes

quas habent vires, ſunt impoſiibilia: deeſt quo-

que illis gratia, quâ poſſibilia fiant.
II. Interiori gratiæ in ſtatu naturæ lapſæ,
nunquam reſiſtitur.
III. Ad merendum & demerendum in ſta-
tu naturæ lapſæ, non requiritur in homine li-
bertas à neceſlitate, ſed ſufſicit libertas à coa-
Clione.
IV. Semipelagiani admittebant prævenientis
gratiæ interioris neceſſitatem ad ſingulos actus,
etiam ad initium fidei: & in hoc errant hære-
tici, quod vellent eam gratiam talem eſſe, cui
poſſet humana voluntas reliſtere, vel obtem-
perare. V
V. Semipelagianum eſt, dicere Chriſtum pro
omnibus omnino hominibus mortuum eſſe, aut
ſanguinem fudiſſe.
Nos, quibus inter multiplices curas, quæ ani-
mum noſtrum alſſiduè pulſant, illa in primis
cordi eſt, ut Eccleſia Dei nobis ex alto com-
miſſa, purgatis pravarum opinionum erroribus,
tuto militare, & tanquam navis in tranquillo
mari, ſedatis omnium tempeſtatum fluctibus ac
pro-

78 Ad R. P. La-Croix Theologiam Moralem

procellis, ſecurè navigare, & ad optatum ſalutis
portum pervenire poſlit.
Pro rei gravitate, coram aliquibus Sanctæ
KRomanæ Eccleſiæ Cardinalibus ad id ſpeciali-
ter ſæpius congregatis, ac pluribus in ſacra Theo-
logia Magiſtris, eaſdem quinque Propoſitiones
ut ſupra, nobis oblatas, fecimus ſingillatim di-
ligenter examinari: eorumque ſuffragia, tum
voce, tum ſcripto relata, maturè conſideravi-
mus: eoſdemque Magiſtros, variis coram no-
bis actis Congregationibus, prolixè ſuper eiſ-
dem, ac ſuper earum qualibet differentes au-
divimus.
Cum autem ab initio hujuſcemodi diſcuſſio-
nis ad divinum implorandum auxilium, multo-
rum Chriſti fidelium Preces, tum privatim,
tum publicé indixiſſemus, poſtmodum iteratis
eiſdem ferventius, ac per nos ſolicitè imploratà
Sandti Spiritus afiſtentià, tandem divino Nu-
mine favente, ad infraſeriptam devenimus de-
Cclarationem & definitionem.
Primam præd Ctarum prapoſitionum Ali-
„ „ „. * . 7
gua Peipiz cepta hominibus jultis volentibus, &
conantibus, ſecunatm Præſentes quas habent Vi-
res, ſaent inpoſſbilia: dceſt quoczic ellis gratia, qud
Poſſibilia ſant: temerariam, impiam, blaſphe-
mam, anathemate damnandam, & hæreticam
declaramus, & uti talem damnamus.
Secundam, Imteriæri gratiæ in Aatu naturæ
lapſæ, naneuamm reſiſtitur: hæreticam declara⸗
mus, & uti talem damnamus. :
Tertiam, Ad merenduim & demerendum in
Natte

n
te une

Sind

1
ln

untri⸗

us nn
a Te
oltione
nuncdl.
artum
deruri⸗
Oamno-
luperel⸗
enteza

loſko.
molto⸗
Pripatmm,
im lterat
inplorn,
Vino Nn
mimnsc

um, A
tha
Huheſt
Gunini
Ple.
mretcann
utainn:
ncecr

efetn
A

Supplementum, ſive Acceſſionec. 79

ſtatu naturæ lapſæ, non req-tiritier in homine li-
bertas à neceßſitate, ſed ſußzcit lihertas a coactio-
ne: hæreticam declaramus, & uti talem dam-
namus.
Quartam, Semipelagiani adlmittebant præve-
nientis gratiæ interioris eceſſitatem ad ſi. zngilos
acltus, etiam ad initium faci: & in hoc errant
hæretici, quod vellent eam gratiam talem eſſe,
cui poſoet Bumana voluntas reſiſtene vel obtem-
perare: falſam., & hæreticam declarammus, & uti
talem damnamus.
Quintam, Sem pelas'nn ſt dicene, Chri-
ſtum Pro ommnibris Oivti Hounite Zihits ort ui
eſſe, aut ſanguinem fudiſſe: fallam, temerariam,
ſcandaloſam, & intellectam eo ſenſu, ut Chri-
ſtus pro ſalute duntaxat prædeſtinatorum mor-
tuus fit, impiam, blaſphemam, contumelioſam,
divinæ pietati derogantem, & hæreticam decla-
ramus, & uti talem damnamus.
Mandamus igitur omnibus Chriſti fidelibus
utriuſque ſexus, ne de dictis Propoſitionibus
ſentire, docere, prædicare aliter præſumant,
quam in hac præſenti noſtra declaratione &
definitione continetur, ſub cenſuris & pœnis
contra hæreticos & eorum fautores in jure ex-
preſſis.
Præcipimus pariter omnibus Patriarchis, Ar-
chiepiſcopis, Epiſcopis, aliiſque locorum ordi-
nariis, nec non hæreticæ pravitatis Inquiſito-
ribus, ut eontradictores & rebelles quoſcunque
per cenſuras & pœnas prædictas cæteraque juris
& facti remedia opportuna, invocato etiam ad
hoc,

80o Ad R. P. La-Croix Theologiam Moralem

hoc, ſi opus fuerit, auxilio brachii ſæcularis,
omnino coerceant & compeſcant.
Non intendentes tamen per hanc declaratio-
nem & definitionem ſuper prædictis quinque
Propoſitionibus factam, approbare ullatenus
alias opiniones, quæ continentur in prædicto
libro Cornelii Janſenii.
Datum Romæ, apud Sanctam Mariam Ma-
Jorem, anno Incarnationis Dominicæ 1653.
pridie Kalendas Junii, Pontificatůs noſtri an-
no nono.

Hi. Datarils.
P. Gualterius.
P. Ciampinus.

Iv.
NNOECENTII
PAPA Xx. DECRETUM

Adverſus libros continentes Propoſitionem,

quâ afleritur æqualitas Sanctorum
Petri & Pauli.

Feria V. die 29. Januarii 1647. In Congregatione
Generali S. Romanæ & Univerfſalis
Inquiſitionis &c.
E Ditus eſt anno 1645. liber Gallico idiomate
impreſſus, cui titulus: De l' autorite de &
Pierre, & de S8. Paul, qui reſide dans le Pa-
Pæ Succeſſeter de ces deux Apoſtres, abique no-
mine Authoris, & impreſſionis loco. Hujus li-
bri

e

ſhen⸗
toen
wwrmt
u⸗
ginke

oper

W
nmLon

an

halans.

Wlcern

Uere
llit

l nlri

Cerlnt
guin
eullaten
hpreckic

Uriam M
er i
noltei

etiu,
Unpinds.

—

II
61

voſtionen
lorum

Vngtenhn
elals

Coidiomt
ktortte d,
dens
n
00. E

Supplementum, ſive Acceſſionet. 8 1

bri evulgationem ſubſecuta editio eſt alterius
libri Anonymi eodem idiomate impreſſi, cui
titulus: Læa Grandeur ae l' Eogliſe Komaine cſta-
bilie ſur l'autorite de J. Piennre, & de &. Paul;
Nec non epiſtolæ ejuſdem argumenti latino idi-
omate conſcriptæ, ac typis excuſæ plurimis
adductis, atque congeſtis Sanctorum Patrum,
Summorum Pontificum, Sacrorum Concilio-
rum, & Doctorum locis.
Quocirca, ne in re tanti ponderis error ali-
quis mentibus Chriſti fidelium irreperet, libris
Prædictis de mandato Sanctithimi maturè exa-
minatis lociſque adductis diligenter inſpectis,
ac ponderatis. .
Sanctiſtimus relatà unanimi Theologorum
ad hoc ſpecialiter deputatorum cenſurâ, & au-
ditis votis Eminentifſlimorum, & Reverendifi-
morum D. D. Cardinalium Generalium Inqui-
ſitorum, Propoſitionem hanc: S. Petrus, &

S. Paulus ſunt duo Eccleſiæ Principes, qui uni-

cum efficiunt. Vel: ſunt duo Eccleſiæ Catho-
lieæ Coriphæi, ac ſupremi Duces ſummà inter
ſe unitate conjuncti. Vel: ſunt geminus Uni-
verſalis Eecleſiæ vertex, qui in unum divinifli-
méè coaluerunt. Vel: ſunt duo Eccleſiæ Sum-

mi Paſtores, ac Præſides, qui unicum caput con-

ſtituunt, ita explicatam, ut ponat omnimodam
æqualitatem inter S. Petrum, & S. Paulum,
ſine ſubordinatione, & ſubjectione S. Pauli ad
S8. Petrum in poteſtate ſuprema, & regimint

univerſalis Eccleſiæ, hæreticam cenſuit, & de-

claravit. „
Ad P. La-Croix Theol. Inphl. F Epiſto-

g2 Ad K. Pp. La-Croix Theologiam Moralem

Epiſtolam verò ac libros Pprædictos, alioſque
in quibus Propoſitio, ut ſupra explicata, & dam-
nata aſſeritur & defenditur, tam impreſſos
quam imprimendos, quocunque idiomate, aut
quomodolibet, etiam in ſcriptis evulgatos, vel
in poſterum evulgandos, Sanctitas Sua omninò
damnatos, & prohibitos eſſe voluit, prout præ-
ſenti Decreto damnat, & prohibet,
Mandans, ut nemo cujuſcunque gradus, & 1
conditionis exiſtat, etiam ſpeciali ſeu ſpecialiſ-
ſimà notà dignus, libros prædictos, aut aliquem
ex illis apud ſe retineat aut legat, nec impri-
mere, aut imprimi curare audeat, ſub cenſu- unn
ris, & pœnis contra hujuſmodi delinquentes üld
ſtatutis, ſed etiam à præfentis Decreti notitia, unoh
quicunque illos habuerit, locorum Ordinariis, Nßt
ſeu Inquiſitoribus conſignare teneatur.

V.

ALEXANDRI DIVINA
PROVIDENTIAPAPE VII.
D E C REIUM

Prius adverſus propoſitiones 28. ſcandaloſas,
& pernicioſas in praxi. d
H . . n
Feria V. die 24. Septembris 1665. a
Anctiſſimus D. N. audivit non ſine magno d
animi ſui mœrore, complures opiniones M
Chriſtianæ diſciplinæ relaxativas, & animarum iy
perni-

nln
8 Uo u
nKn
Imntl
ate
GatOs,
domun
tont pr

dig, 6
nlpectll
taligue
rc inp
ſabcen
Anhen
eünon
Ordinn

dtur.

—

VIN
VI
1

Sapplementum, ſve Acceſſioner. 8 3

perniciem inferentes; partim antiquatas ite-
rum ſuſcitari, partim noviter prodire: & ſum-
mam illam luxuriantium ingeniorum licentiam
in dies magis excreſcere, per quam in rebus ad
conſcientiam pertinentibus modus opinandi ir-
repſit alienus omnino ab Evangelica ſimplici-
tate, Sanctorumque Patrum doctrina, & quæ,
ſi pro recta regula fideles in praxi ſequerentur,
ingens irreptura eſſet vitæ Chriſtianæ eorrupte-
la: Quare ne ullo unquam tempore viam ſa-
lutis, quam ſuprema veritas Deus, cujus ver-
ba in æternum permanent, arctam eſile defini-

vit, in animarum perniciem dilatari, ſeu ve-

rius perverti contingeret, idem Sanctiſſimus D.
N. ut oves ſibi creditas ab ejuſmodi ſpatioſa,
lataque, per quam itur ad perditionem, via,
pro Paſtorali ſolicitudine in rectam ſemitam
evocaret, earundem opinionum examen pluri-
bus in ſacra Theologia Magiſtris, ac deinde E-
minentiſſimis, & Reverendiſſimis D. D. Cardi-
nalibus contra hæreticam pravitatem Generali-

bus Inquiſitoribus ſeriò commiſit: qui tantum

negotium ſtrenuè aggreſſi, eique ſedulò incum-
bentes, & maturè diſcuſſis uſque ad hanc diem
infraſcriptis Propoſitionibus, ſuper unaquaque
ipſarum ſua ſuffragia Sanctitati ſuæ ſigillatim
expoſuerunt.
I. Homo nullo unquam vitæ ſuæ tempore
tenetur elicere actum Fidei, Spei, & Charita-
tis ex vi præceptorum divinorum ad eas vir-
tutes pertinentium. (Vide La-Croix lib. 2.
num. I.)

F 2 II.

34 Ad'K. P. La-Ceix Theologiam Moralem

II. Vir equeſtris ad duellum provocatus po⸗
teſt illud acceptare, ne timiditatis notam apud
alios incurrat. (Vide La-Croix lib. 3. part. I.
num. 83 5.)
III. Sententia aſſerens, Bullam Cœnæ ſolum
prohibere abſolutionem hæreſis, & aliorum cri-
minum, quando publica ſunt, & id non de-
rogare facultati Tridentini, in qua de occultis
criminibus ſermo eſt, anno 1629. 18. Julii in
Conſiſtorio ſacræ Congregationis Eminentiſli.
morum Cardinalium viſa, & tolerata eſt. (Wide
La-Croix lib. 6. part. 2. num. 1629.
IV. Prælati regulares poſſunt in foro con-
ſcientiæ abſolvere quoſcunque ſæculares ab hæ-
reſi occulta, & ab excommunicatione propter
eam incurſa. (Vide La-Croix ubi ſupra.)
V. Quamyvis evidenter tibi conſtet, Petrum
eſſe hæreticum, non teneris denunciare, ſi pro-
bare non poſſis. (Vide La Croix lib. 2. nu. 215.
VI. Confefſarius, qui in Sacramentali Con-
feſſione tribuit pœnitentichartam poſtea legen-
dam, in qua ad Venerem incitat, non cenſetur
ſollicitàſſe in Confeſſione, ac proinde non eſt de-
nunciandus. (Vide La Croix lib. 2. num. 216.)
VII. Modus evadendi obligationem denun-
ciandæ ſollicitadinis eſt, ſi ſollicitatus confi-
teatur cum ſollicitante, hic poteſt ipſum abſol-
vere abſque onere denunciandi. (Vide La-
Croix loco citato.)
VIII. Duplicatum ſtipendium poteſt Sacer-
dos pro eadem Miſſa licité accipere, applicando
petenti partem etiam ſpecialiflimam udin
ipſi-

0

Z atl

Gc ſolte
Nrumc
nonde
eocculti
Joli in
Uienr
(Vi

oro o
es abhr⸗
teht
Upn)
en Deteun
re, lipn
1nn.
ntaliCo
Kerlere
ncenlen
Nonek
nuumault
enncenn⸗
um nf⸗
Cum lo-
ie l⸗

Neſt n
*

n ſit
N

Supplementuns, ſive Acceſſionet. 95
ipſimet celebranti correſpondentem, idque poſt
Decretum Urbam VIII. (Vide La- Cioi- lib. 6.
part. z. num. 129.)
IX. Poſt Decretum Urbani poteſt Saccrdos,
cui Miſſæ celebrandæ traduntur, per alium
ſatisfacere collato illi minore ſtipendio, aliâ
parte ſtipendii ſibi retentâ. (Vide La-Croix ibi-
dem num. 130.]
X. Non eſt eontra juſtitiam pro pluribus ſa-
crificiis ſtipendium accipere, & faerifieium u-
num offerre: neque etiam eſt contra fidelita-
tem, etiamſi promittam, promiſſione etiam
juramento firmatàâ, danti ſtipendium, quod
pro nullo alio offeram. [Vide La-Croix ibid.
num. 137.]
XI. Peccata in Confeſſione omiſſa, ſeu obli-
ta ob inſtans periculum vitæ, aut ob aliam cau-
ſam, non tenemur in ſequenti confeſſione ex-
primere. [Vide La-Croix ibid. num. 596.]
XII. Mendicantes poſſunt ablolere à caſi-
bus Epiſcopis reſervatis, non obtentà ad id Epi-
ſcoporum facultate. [Vide La Croix ibidem
XIII. Satisfacit præcepto annuæ Confeſſio-
nis, qui confitetur Regulari, Epiſcopo præſen-
tato, ſed ab eo injuſtè reprobato. [Vide La-
Croix ibid. num. 1520.]
XIV. Qui facit Confeſſionem voluntariè
nullam, ſatisfacit præcepto Eccleſiæ. Vide La-
Croix ibidem num. 2032.]
XV. Pœnitens propriâ authoritate ſubſti-
tuere ſibi alium poteſt, qui loco ipſius pœni-
3 tentiam

96 Ad E. P. La-Croix Theologiam Moralem

tentiam adimpleat. (Vide La-Croix ibidem
num. 1283.) ,
XVI. Qui beneficium curatum habent, poſ-
ſunt ſibi eligere in Confeſſarium ſimplicem Sa-
cerdotem non approbatum ab ordinario. (Vide
La-Croix ibidem num. 1549.)
XVII. Eſt licitum Religioſo, vel Clerico ca-
lumniatorem gravia crimina deſe, vel de ſua
Religione ſpargere minantem occidere, quan-
do alius modus defendendi non ſuppetit; uti
ſuppetere non videtur, ſi calumniator ſit pa-
ratus, vel ipſi KReligioſo, vel ejus Religioni,
publicè & coram graviſſimis viris prædicta im- Ul
pingere, niſi occidatur. (Vide La Croix lib. 3. iſe
part. I. num. 799.) n
XVIII. Licet interficere falſum accuſato- l
rem, falſos teſtes, ac etiam Judicem, à quo ini- N
qua certò imminet ſententia, ſi alià vià non po-
teſt innocens damnum evitare. (Vide La-Croix
ibid.)
XIX. Non peccat maritus occidens propriaâ
authoritate uxorem in adulterio deprehenſam.
(Vide La-Croix ibidem num. 789. & ſeqq-.)
XX. Reſtitutio à S. Pio V. im poſita Benefici-
atis non recitantibus, non debetur in conſcientia
ante ſententiam deelaratoriam Judicis, eo quod
ſit pœna. (Vide La-Croix lib. 4. num. 120 8.)
XXI. Habens Capellaniam collativam, aut
quodvis aliud beneficium Eccleſiaſticum, ſi ſtu-
dio literarum vacet, ſatisfacit ſuæ obligationi,
ſi officium per alium recitet. (Vide La-Croix
ibidem num. 1228.

XXII.

A
Urii

ben,
Aicend
ro Vi

kricoce
elde ſun
e, Quan
Hetit;, u
tor ſtpe
delgior,
dichim
Walb)

1 cnl
iguon
äinonge

eLa.C

propt,
Nehentt
n)
theret⸗
conleni
eoluot.
,100)
ram, 4
ur,At
Dge
elali

Supplementum, ſive Acceſſiones. 87

XXII. Non eſt contra juſtitiam beneficia Ec-
cleſiaſtica non conferre gratis, quia collator con-
ferens illa beneficia Eceleſiaſtica pecunià inter-
veniente, non exigit illam pro collatione bene-
ficii, ſed veluti pro emolumento temporali,
quod tibi conferre non tenebatur. (Vide La-
Croix lib. 3. par. I. num. 159.)
XXIII. Frangens jejunium Eccleſiæ, ad quod
tenetur, non peccat mortaliter, niſi ex con-
temptu, vel inobedientia hoc faciat, puta,
quia non vult ſe ſubjicere præcepto. (Vide La-
Croix lib. 3. par. 2. num. 1262.
XXIV. Mollities, ſodomia, & beſtialitas ſunt
peccata ejuſdem ſpeciei infimæ, ideoque ſufficit
dicere in confeſſione ſe procuràſſe pollutionem.
(Vide La-Croix lib. 6. par. 2. num. 1 079.)
XXV. Qui habuit copulam cum ſoluta, ſa-
tisfacit confeſſionis præcepto, dicens, commiſi
cum ſoluta grave peccatum contra caſtitatem,
non explicando copulam. (Vide La-Croix ibi-
dem num. 1039.)
XXVI. Quando litigantes habent pro ſe opi-
niones æquè probabiles, poteſt judex pecu-
niam accipere pro ferenda ſententia in favo-
rem unius præ alio. (Vide La-Croix lib. 4.
num. 1494.)
XXVII. Si liber ſit alicujus junioris, & mo-
derni, debet opinio cenſeri probabilis, dam
non conſtet rejectam eſſe à Sede Apoſtolica tan-
quam improbabilem. (Vide La-Croix lib. 1.
num. 153.)
XXVIII. Populus non peceat, etiamſi abſque
F 4 ulla

88 Ad K. P. La- Croix Theolo giam Moralem

ulla cauſa non recipiat legem à Principe pro-
mulgatam. (Vide La-Croix lib. I. num. 631.9
Quibus peractis, dum ſimilium Propoſitio-
num examini cura, & ſtudium impenditur, in-
terea idem Sanctiſſimus re maturè conſideratàâ
ſtatuit, & decrevit, prædictas Propoſitiones, &
unamquamque ipſarum, ut minimum tanquam
ſcandaloſas eſſe damnandas, & prohibendas,
ſicut eas damnat, ac prohibet: ita ut quicunque
illas, aut conjunctim, aut diviſim docuerit, de-
fenderit, ediderit; aut de eis etiam diſputativè,
publiceè, aut privatim tractaverit, niſi forſan
impugnando, ipſo facto incidat in excommu-
nicationem, à qua non poſſit (præterquam in
articulo mortis) ab alio, quàcunque etiam dig-
nitate fulgente, niſi à pro tempore exiſtente Ro-
mano Pontifice abſolvi.
Inſuper diſtricte in virtute Sanctæ Obedien-
tiæ, & ſub interminatione divini judicii pro-
hibet omnibus Chriſti fidelibus cujuſcunque
conditionis, dignitatis, ac ſtatus, etiam ſpecia-
li, ac ſpecialiſſimà notâ dignis, ne Prædictas
opiniones, aut aliquam ipſarum ad praxim de-
ducant.
Sanctiſſimus D. N. poſt latum Decretum die
24. Septembris proximè elapſi, quo viginti octo
Propoſitiones damnatæ fuerunt, examinatis ſe-
dulò, & accuratè uſque ad hanc diem infra-
ſcriptis aliis quadrageſimum quintum nume-
rum implentibus, per plures in Sacra Theolo-
gia Magiſtros, ac per Eminentiſſimos, & Re-
verendiſſimos D. D. Cardinales adverſus hære-
ticam

i

in t.
nnig
Bohttie
tt r,i
Onſicern
fones,

tanan

bencae
icungge
nerit, de
MRB
diliforen
Nommu
Etguamin
teiumdi
bſtente e

eObedie
ucleiie
lulcunge
amſheet
epredidt
ruin

eretundk
gnocho
mmintsle⸗
en inkn
m nune
nlben
08, N.
erwre
n

Supplementum, ſive Acceſſiones: 89

ticam pravitatem Generales Inquiſitores, eo-
rum ſuffragia ſigillatim ſuper unaquaque ipſa-
rum audivit,

PKRKOPOSIIIO 29.

Ndie jejunii, qui ſæpius modicum quid co-
medit, etii notabilem quantitatem in fine
comederit non frangit jejunium. C Vide La-
Croix lib. 3. Part. 2. num. 1306.
XXX. Omnes Oficiales, Juiin Republica
corporaliter laborant, ſunt excuſati ab obliga-
tione jejunii, nec debent ſe certificare, an la-
bor ſit compatibilis cum jejunio. [Vide La-
Croix lib. 3. par. 2. num. 1328.
XXXI. Excuſantur abſolutè àa præcepto je-
junii omnes illi, qui iter agunt equitando, ut-
cunque iter agant; etiamſi iter neceſſarium
non ſit, & etiamſi iter unius diei conficiant.
Vide La. Croix ibid, num. 1345.
XXXII. Non eſt evidens, quòd conſuetudo
non comedendi ova & lacticinia in Quadrage-
ſima obliget. CVide La Croix lib. 3. par. 2.
num. 1260.
XXXIII. Keſtitutio fructuum ob omiſſio-
nem horarum ſuppleri poteſt per quaſeunque
eleemoſynas, quas antea Beneficiarius de fru-
ctibus ſui beneficii fecerit. Vide La-Croix
lib. 4. num. 1208.]
XXXIV. In die Palmarum recitans Ocium
Paſchale ſatisfacit præcepto. Vide La Croix
lib. 4. num. 1250.]
XXXV. Unico Officio poteſt quis ſatisfacere
F 5 du-

9 0 Ad K. P. La-Croix Theologiam Moralem
duplici præcepto, Prodie præſenti, & craſtino.
XXXVI. Regulares poſſunt in foro conſcien-
tiæ uti privilegiis ſuis, quæ ſunt expreſſè revo-
cata per Concilium Tridentinum. (Vide La-
Croix lib. I. num. 838.)

XXXVII. Indulgentiæ conceſſæ Regulari- &

hus, & revocatæ à Paulo V. hodie ſunt revali-
datæ. (Vide La Croix lib. 6. par. 2. num. 1287.)
XXXVIII. Mandatum Tridentini factum
Sacerdoti ſacri ficanti ex neceſſitate cum pecca-
to mortali, confitendi quamprimum, eſt conſi-
lium, non præceptum. (Vide La-Croix lib. 6.
Par. I. num. 543.)
XXXIX. IIIa particula quamprimum intelli-
gitur, cum Sacerdos ſuo tempore confitebitur.
(Vide La Croix ibidem num. 545.)

XL. Eſt probabilis opinio, quæ dicit eſſe ir

tantùm veniale oſculum habitum oh delectatio-
nem carnalem & ſenſibilem, quæ ex oſculo ori-
tur, ſecluſo periculo conſensus ulterioris, &
pollutionis. (Vide La-Croix lib. 3. par. . num.
88 8. & lib. 5. num. 506.)
XLI. Non eſt obligandus concubinarius ad
ejiciendam concubinam, ſi hæc nimis utilis eſſet
ad oblectlamentum concubinari, vulgò regalo,
dum deficiente illo, nimis ægre ageret vitam, &
aliæ epulæ tædio magno concubinarium affice-
rent, & alia famula nimis difficile inveniretur.
(Vide La. Croix lib. 5. num. 261.)
XLII. Licitum eſt mutuanti aliquid ultra ſor-
tem exigere, ſi ſe obliget ad non repetendam
ſortem uſqꝗue ad certum tempus. (Vide La-
Croix lib. 3. par. 2. num. 870.) . XLIII.

rn
uleke
dmn

le

Kaiin
Ccoſce
reler

Vcel
Repuln

intteyal
ng,,
kadun
umpectn
Ueſteon
ir lb

niutelt
dotnedtvn

e dicitt

delechat
oleuloon
etiotis,
Patben

binnrime
sutlisen⸗
uloo
etſiun,d
fumacke
heniten

duhus
Iepeen
U

Supplomentum Rve Acceſſianes. 9 1

XLIII. Annuum Legatum pro anima reli-
ctum non durat plus, quâm per decem aanes.
(Vide La-Croix lib. 3. part. 2. num. 1132.)
XLIV. Quoad forum conſcientiæ, reo cor-

recto, ejuſque contumaciàâ ceſſante, ceſſant cen-

ſuræ. (Vide La-Croix lib. 7. num. 159.)
XLV. Libri prohibiti donec expurgentur,
poſſunt retineri, uſque dum adhibità diligentiàâ
corrigantur. ◻Vide La Croix ibid. num. 347.]
Quibus maturè penſatis, idem Sanctiſſimus
ſtatuit ac decrevit prædictas propoſitiones, &
unamquamque ipſarum, ut minimum tanquam
ſcandaloſas eſſe damnandas & prohibendas, ſi-
cuti eas damnat ac prohibet. Ita ut quicunque
illas &e. uti in priore decreto.
Inſuper diſtrictè in virtute Sanctæ obedien-
tiæ &c. uti in priore etiam decreto.

VI.

INNOCENTII DIVINA
PROVIDENTIA PAPA XI.
D ECRETUMM

Contra Propoſitiones 65. ſcandaloſas;
& in praxi pernicioſas.
Feria V. die 2. Martii 1679.

QAnctiſſimus D. N. Innocentius Papa XI.
prædictus, ovium ſibi à Deo credlitarum ſa-
luti incumbens, & ſalubre opus in ſegregan-

clis

92 Ad R. P. La-Croix Theologiam Moralem
dis noxlis doctrinarum paſcuis ab innoxiis 4
fel. record. Alexandro VII. Prædeceſſore (uo
inchoatum proſequi volens, plurimas propoſi
tiones, partim ex diverſis vel libris, vel theſi-
bus, ſeu ſcriptis excerptas, & partim noviter
adinventas, Theologorum plurium examini,
& deinde Eminentiſſinzis, & Reverendiflimis
Dominis Cardinalibus contra hæreticam pravi-
tatem Generalibus inquiſitoribus ſubjecit. Qui-
bus propoſitionibus ſeduloò, & accuratè ſæpius
diſcuſſis, eorundem Eminentiflimorum Cardi-
nalium, & Theologorum votis per Sanctitatem
ſuam auditis; idem Sanctiſſimus D. N. re poſtea
maturè conſideratàâ, ſtatuit, & decrevit pro
nunc ſequentes propoſitiones, & unamquam-
que ipſarum, ſicut jacent, ut minimum tan-

quam ſcandaloſas. & in praxi pernicioſas eſſe

damnandas, & prohibencdas, ſicuti eas damnat,
& prohibet. Non intendens tamen Sanclitas
ſua per hoc decretum alias propoſitiones in ipſo
non expreſſas, & Sanctitati ſuæx quomodolibet,
& ex quacunque parte exhibitas, vel exhiben-
das, ullatenus approbare.
I. Non eſt illicitum in Sacramentis confe-
rendis ſequi opinionem probabilem de valore
Sacramenti, relictà tutiore, niſi id vetet lex,
conventio, aut periculum gravis damni incur-
rendi. Hine ſententiâ probabili tantum uten-
dum non eſt in collatione Baptiſmi, Ordinis
Sacerdotalis, aut Epiſcopalis. (Vide La-Croix
lib. 4, num. 94. lib. 6. Par. I. num. 102. lib. 6.
Par. 3. num. 37.)

hen Supplementum, ſive Acceßiones. 93
en II. Probabiliter exiſtimo judicem poſſe ju-
*dicare juxta opinionem etiam minus Pprobabi⸗
h Icm. (Wide La-Croix lib. , num. 94. lib. 4. n.
III. Generatim dum probahilitate ſive in-
lant trinſeca, ſive extrinſeca, quantumvis tenui, mo-
tndſin do à probabilitatis finibus non excatur, confiſi
umkrm aliquid agimus, ſemper prudenter agimus. (Vi-
Necu de -a-Croix lib. I. num. 366.)
teon IV. Ab Infidelitate excuſabitur infidelis non
mCHcredens, ductus opinione minus probabili.
Mditte .ide La Croix lib. 2. num. 4¾. & ſeqq.
tee V. An peccet mortaliter, qui actus dile-
Certht Ctionis Dei ſemel tantum in vita eliceret, con-
Inn demnare non audemus. Vide La. Crois lib. 2.
nmmmu num. I 31.]
jiole l. Probabile eſt, ne ſingulis quidem rigo-
dim roſe quinquenniis per ſe obligare præceptum
n Hncl rrur erga Deum. Vide ka-Croix ibid.]
onem VII. Tunc ſolum obligat, quando tenemur
modolt juſtificari, & non habemus aliam viam, quâ ju-
leinte ſtificari poſſamus. ◻Vide La-Croix ibid.]
VIII. Comedere, & bibere uſque ad ſatieta-
entsn tem ob ſolam voluptatem non eſt peccatum,
ncena modo non obfit valetudini, quia licite poteſt
Certe appetitus naturalis fuis actibus frui. (Vide La-
mmiimea Croix Iib. 5. num. 300.)
ünuam IX. Opus conjugii ob ſolam voluptatem
,Oll exercitum, omni penitus caret culpâ ac defectu
lal veniali. Vide La-Croix lib. 6. par. 3. n. 294. J
N. Non tenemur proximum diligere actu
interno, & formali. [Vicde La-Croix lib. z. n.

160.] XI.

=S

94 Ad K. P. La-Croix Theologiam Moralem
XI. Præcepto proximum diligendi ſatisface-

re poſſumus per ſolos actus externos. (Vide La-

Croix ibid.)
XII. Vix in ſæcularibusinvenies, etiam in
Regibus, ſuperfluum ſtatui; & ita vix aliquis
tenetur ad eleëmoſynam, quando tenetur tan-

tum ex ſuper fluo ſtatui. Vide La. Croix lib. 2.

num. 198.]

XIII. Si cum debita moderatione facias, po- 4

tes abſque peccato mortali de vita alicujus tri-
ſtari, & de illius morte naturali gaudere, illam
ineficaci affectu petere & deſiderare, non qui-
