dem ex diſplicentia perſonæ, ſed ob aliquod
temporale emolumentum. (Vide La-Croix lib.
2. num. 183. & lib. 3. par. I. num. 932.)
XIV. Licitum eſt abſoluto deſiderio cupere
mortem Patris, non quidem ut malum Patris,
ſed ut bonum cupientis, quia nimirum ei ob-
ventura eſt pinguis hæreditas. (Wide La-Croix
lib. 3. Par. I. num 693.)
XV. Licitum eſt filio gaudere de Parricidio
Parentis à ſe in ebrietate perpetrato, propter
ingentes divitras inde ex hæreditate conſecutas.
Vide La-Croix ibidem, & num, 933. .
XVI. Fides non cenſetur cadere ſub præce-
Ptum ſpeciale, & ſecunduùm ſe. (Vide La-Croix
lib. 2. num. 50.)
XVII. Satis eſt actum Fidei ſemel in vita
elicere. Cide La-Croix lib. 2. num. 51.
XVIII. Si à poteſtate publica quis interro-
getur, fidem ingenue confiteri, ut Deo & Fidei
glorioſum conſulo; tacere, ut peccaminoſum

Per

d

UM
lent
nhn
eret

M.

MIY

Laneet

ſha
hn
Ui
„ANI
itn .
le

lil

lite

G P

Etin
Vkd
eneturt
wirlb⸗

urind
lcuſns
Gere, i
e, nonc
Obaln
1Cirl
9
enoom
lum bur
nirumeit

delLa.

dearris
0, Pro
Conleou
reſibne

GgeleCca

ſenel in ,
n⸗) 10
Juns
tDeol:
eCcai

Sapplementum, ſive Acceſſtones. 95
er ſe non damno. (VWide La-Croix lib. 2. num.
55. & ſeqꝗq.)
XIX. Voluntas non poteſt efficere, ut aſſen-
ſus fidei in ſe ipſo ſit magis firmus, quam me-
reatur pondus rationum ad aſſenſum impellen-
tium. (Vide La-Croix lib. 1. num. 399. & lib,
2. num. 4.)
XX. Hinc poteſt quis prudenter repudiare
aſſenſum, quem habebat ſupernaturalem.
(Vide La. Croix lib. 2. num. 5.)
XXI. Aſſenſus fidei ſupernaturalis, & utilis
ad ſalutem ſtat cum notitia ſolum probabili
revelationis, imo cum formidine, qua quis for-
midet, ne non ſit locutus Deus. (Vid. La-Croix
lib. 2. num. 6.)
XXII. Nonniſi fides unius Dei neceſſaria vi-
detur neceſſitate medii, non autem explicita
remuneratoris. (Wide La Croix lib. 2. num. 7.)
XXIII. Fides late dicta ex teſtimonio crea-
turarum, ſimilive motivo ad juſtificationem
ſufficit. CVide La-Croix lib. 2. num. 8.]
XXIV. Vocare Deum in teſtem mendacii
levis non eſt tanta irreverentia, propter quam
velit, aut poſſit damnare hominem. (Vide La-
Croix lib. 3. par. I. num. 304.)
XXV. Cum caulſa licitumn eſt jurare ſine ani⸗
mo jurandi, ſi res ſit levis, ſive gravis. CVide
La-Croix lib. 3. par. I. num. 276.
XXVI. Si quis, vel ſolus, vel coram aliis,
ſive interrogatus, ſive propria ſponte, ſive re-
creationis cauſa, ſive quocunque alio fine ju-
ret ſe non feciſſe aliquid, quod revera fecit; in-
telligen-

96 Ad R. P. La-Croix Theologiam Moralem

telligencdlo intra ſe aliquid aliud, quod non fe-
Cit, vel aliam viam ab ea, in qua fecit, vel quod-
vis aliud additum verum, revera non mentitur,
nec eſt perjurus. (Vide La-Croix lib. 3. par. I.
num. 284. & ſeqq.)
XXVII. Cauſa juſta utendi his amphibolo-
glis eſt quoties id neceſſarium aut utile eſt ad
ſalutem corporis, honorem, res familiares tuen-
das, vel ad quemlibet alium virtutis actum, ita
ut veritatis occultatio cenſeatur tunc expedi-
ens, & ſtudioſa. VUVide La-Croix ibid.]
XXVIII. Qui mediante commendatione vel
munere ad Magiſtratum vel Officium publi-
cum promotus eſt, poterit cum reſtrictione
mentali præſtare juramentum, quod deman-
dato Regis à fimilibus ſolet exigi; non habito
reſpectu ad intentionem exigentis, quia non
tenetur fateri erimen occultum. Vid. La-Croix
ibidem.]
XXIX. Urgens metus gravis eſt cauſa juſta
Sacramentorum adminiſtrationem ſimulandi.
(Vide La-Croix lib. 6. par. I, num. 149.)
XXX. Fas eſt viro honorato occidere inva-
ſorem, qui nititur calumniam inferre, ſi aliter
hæc ignominia vitari nequit; idem quoque di-
cendum, ſi quis impingat alapam, vel fuſte
percutiat, & poſt impactam alapam vel ictum
fuſtis fugiat. (Vide La-Croix lib. 3. par. 1. nu.
799. & ſeqg.)
XXXI. Regulariter occidere poſſum furem
pro conſervatione unius aurei, (Vide La-Croix

I. 3. Par. I. num. 806. & ſeqq.) =
XXXII.

1

gemcn
De
umlend
Stlntn
nu
WNe
Mur

wemnt

ly

Supplementum, ſive Acceſſtones. 97
Nunt

H XXXII. Non ſolum licitum eſt defendere

Nih defenſione occiſivà, quæ actu poſſidemus, ſed
b etiam ad quæ jus inchoatum habemus, & qr
b„ etiam ad quæ ju atu „ & quæ
3N nos poſſefſſuros ſperamus. (Vide La-Croix ib. 9
“ XXXIII. Licitum eſt tam hæredi, quàm le-
d ⸗ gatario contra injuſtè impedientem, ne vel hæ-
re reditas adeatur, vel legata ſolvantur, ſe taliter
tie gqefendere, ſicut & jus habenti in Cathedram,
mi vel præbendam contra eorum poſſeſſionem in-
ond zuſte impedientem. CVide La Croixibidem.
P XXXIV. Licet procurare abortum ante
uont animationem fœtus, ne puella deprehenſa gra-
mn punt vida occidatur, aut infametur. (Vide La-Croix
erdon lib. 3. Part. I. num. 823. & ſeqq
lemn XXXV. Videtur probabile omnem fœtum,
wnh quamdiu in utero eſt, carere animâ rationali,
n & tunc primum incipere eandem habere, cum
latn pParitur, ac conſequenter dicendum erit in nullo
4 abortu homicidium committi. (Vide La-Croix
Culdk ibidem. .
inul NXVI. Permiſſum eſt furari non ſolum
in extrema neceſſitate, ſed etiam in gravi. CVi-
tereim de La-Croix lib. 3. par. 1. num. 948.]
ein XXXVII. l'armuſt & famulæ domeſticæ poſ-
uel ſunt occulte heris ſuis ſurripere ad compenſan-.
,NIl dam operam ſuam, quam majorem judicant
idu ſalario, quod recipiunt. (Vide La-Croix lib. 3.
ur.1. par. I. num. 971.)
H XXXVIII. Non tenetur quis ſub pœna pec-
lmin cati mortalis reſtituere, quod ablatum eſt per
leli pauca furta, quantumcunque ſit magna ſumma
totalis. (Vide La. Croix lib. 3. par. 2. num. 244.)
Ad P. La-Croix eol. Suppl. G XXXIX.

98 Ad K. P. La-Croix Theologiam Moralem
III. Quialium movet aut inducit ad in- S
ferendum grave damnum tertio, non tenetur
ad reſtitutionem iſtius damni illati. (Vide La- ig
Croix lib. 3. par. 2. num. 21.) Uif
1IL. Contractus mohatra licitus eſt etiam re-
ſpectu ejuſdem perſonæ, & cum contractu re-
trovenditionis prævie inito, cum intentione lu-
cri. (Vide La-Croix ibid. num. 903.)
II. Cum numerata pecunia pretioſior ſit 1
numerand4, & nullus ſit, qui non majoris fa- 1
ciat pecuniam præſentem, quàm futuram; po-
teſt creditor aliquid ultra ſortem à mutuatario in
exigere, & eo titulo ab uſura excuſari. [Vide llu
La-Croix lib. 3. par. 2. num. 869.] umt
1III. Uſura non eſt, dum ultra ſortem ali- Ihin
quid exigitur, tanquam ex benevolentia, & in
gratitudine debitum, ſed ſolum ſi exigatur tan- ii
quam ex juſtitia debitum. Vide La-Croix lib. Min
3. Par. 2. num. 873. ſ
WrIII. Quidni nonniſi veniale ſit detrahen- Ul
tis authoritatem magnam, ſibi noxiam, falſo r
crimine elidere? (Vide La-Croix lib. 3. par. 2. dn
num. 1215.)
EIIr. Probabile eſt non peccare mortaliter, Nl
qui imponit falſum crimen alicui, ut ſuam ju- Il
ſtitiam, & honorem defendat: Et hoc non ſit
probabile, vix ulla erit opinio probabilis in wil
Theologia. (Vide La Croix ibid.)
WI. Dare temporale pro ſpirituali non eſt
ſimonia, quando temporale non datur tan. Ion
quam pretium, ſed duntaxat tanquam moti- Sun
yum conferendi, vel efficiendi ſpirituale, vel inße
etiam

Uttun
ICn

ſbuuſee

2

7
Ale Supplementum, ſive Acceſſiones. 99

p etiam quando temporale ſit ſolum gratuita
e compenſatio pro ſpirituali, aut econtra. (Vide
(Vel La-Croix lib. 3. par. I. num. 69.)
WVVI. Et id quoque locum habet, etiamſi
tkein temporale ſit principale motivum dandi ſpiri-
trdu tuale, imo etiamſi ſit finis ipſius rei ſpiritualis.
tenione (Vide La-Croix ibid.) .
9) WIIII. Cum dixit Concilium Tridentinum
heidin eos alienis peccatis communicantes, mortali-
ter petcare, qui, niſi quos digniores, & Eccleſiæ
innurmng magis utiles ipſi judicaverint, ad Eceleſias pro-
mutu movent, Concilium, vel primo videtur per
.h hoc, digniores, non a liud ſignificare velle, niſi
dignitatem eligendorum, ſumpto comparativo
pro poſitivo; vel ſecundo, locutione minus pro-
erenn Prid ponit digniores, ut excludat indignos,
eig non vero dignos; vel tandem loquitur tertio,
Cm Quando fit concurſus. (Vide La Croix lib. 4.
num. 579.) V
WIVIII. Tam clarum videtur, fornicatio-
nem ſecundum ſe nullam involvere malitiam,
& ſolum eſſe malam, quia interdicta, ut con-
trarium omnino rationi diſſonum videatur.
(Vide La-Croix lib. 3. par. I. num. 916.)
ILIX. Mollities jure naturæ prohibita non
lre eſt: Unde ſi Deus eam non interdixiſſet, ſæpe eſ-
wtckii ſet bona, & aliquando obligatoria ſub mortali.
H (Vide La-Croix lib. 3. par. x. num. 92 1.)
ILI. Copula cum conjugata conſentiente ma-
iulin rito non eſt adulterium; ideoque ſufficit in con-
nds feſſione dicere ſe eſſe fornicatum. ( (Vide Laz-
un Groix lib. 3. par, I. num. 916, Kub. 6, par. 2.
dw n. 1053.) G 2 1II.

nmnajoru

tralonenn

eſitdetn
oNlam,

lbg

temot.
1 Ullumn

I100 Ad KR. P. La-Croix Theologiam Moralem

LI. Famulus, qui ſubmiſſis humeris, ſcien-
ter adjuvat herum ſuum aſcendere per fene-
ſtras ad ſtuprandam Virginem, & multoties ei-
dem ſubſervit deferendo ſcalam, aperiendo ja-
nuam, aut quid ſimile cooperando, non pec-
cat mortaliter, ſi id faciat metu notabilis detri-
menti, puta, ne à Domino male tractetur, ne
torvis oculis aſpiciatur, ne domo expellatur.
(Vide La. Croix lib. 2. num. 251. & ſeqq.)
LII. Præceptum ſervandi Feſta non obligat
ſub mortali, ſepoſito ſcandalo, ſi abſit contem-
ptus. Vide La-Croix lib. 3. Par. I. n. 572.
LIII. Satisfacit præcepto Eccleſiæ de audien-
do Sacro, qui duas ejus partes, imo quatuor,
ſimul à diverſis celebrantibus audit. (Vide La-
Croix par. I. num. 608. & ſeqq.)
LIV. Qui non poteſt recitare Matutinum,
& Laudes, poteſt autem reliquas Horas, ad ni-

hiltenetur, quia major pars trahit ad ſe mino-

rem. (Vide La-Croix lib. 4. num. T1218.)
LV. Præcepto communionis annuæ fatisfit
per ſacrilegam Corporis Domini manducatio-
nem. (Vide La-Croix lib. 6. par. 1. num. 628.)
LVI. Frequens Confeſſio, & Communio
etiam in his, qui gentiliter vivunt, eſt nota præ-
deſtinationis. (Vide La-Croix lib. 6. par. I. nu.
672.)
LVII. Probabile eſt ſufficere attritionem
naturalem, modo honeſtam. Vide La-Croix
lib. 6. par. 2. num. 667.]
LVIII. Non tenemur Confeſſario interro-
ganti fateri peccati alicujus conſuetudinem.

[Vide

5

1 .

„

gen 1
,l
Al
In e
Iuen en

ſerun

1 Rer⸗
etſen
loi
1lencd
nungi
lisgern
etllr, x
elatu⸗
N)
nchle
tconten
6n.)
eauden
Nouatoor

(el

Lutunin
ris, a
Adlemr
19)
mmueſi
ancken
num01
Comnun
ſtronn
l. II

uritiore
elLæC

rio

Supplementum, ſive Acceſſiones. 101

Vide La-Croix lib. 6. par. 2. num. 971.]
LII. Licet ſacramentaliter abſolvere dimi-
diate tantum confeſſos, ratione magni concur-
ſus pœnitentium, qualis v. g. poteſt contingere
in die magnæ alicujus feſtivitatis, aut indulgen-
tiæ. (Vide La-Croix ibid. num. 1149.)
LX. Pœnitenti habenti conſuetudinem pec-
candi contra legem Dei, naturæ, aut Eccleſiæ,
etſi emendationis ſpes nulla appareat, nec eſt
neganda, nec differenda abſolutio, dummodo
ore proferat ſe dolere, & proponere emenda-
tionem. (Vide La Croix lib. 6. par. 2, n. 1762.)
LXI. Poteſt aliquando abſolvi, qui in pro-
xima peccandi occaſione verſatur, quam po-
teſt, & non vult omittere, quinimo directè, &
ex propoſito quærit, aut ei ſe ingerit. Vide La-
Croix lib. 5. num. 256.]
LXII. Proxima occaſio peccandi non eſt fu-
gienda, quando cauſa aliqua utilis, aut hone-
ſta non fugendi occurrit. Vide La-Croix ibid.]
LIII. Licitum eſt quærere directè occaſio-

nem proximam peccandi pro bono ſpirituali,

vel temporali, noſtro, vel proximi. Vide La-
Croix ibid.
LIV. Abſolutionis capax eſt homo, quan-
tumvis laboret ignorantiâã myſteriorum Fidei,
& etiamſi per negligentiam etiam culpabilem
neſciat myſterium ſanctiſſimæ Trinitatis, & In-
carnationis Domini noſtri Jeſu Chriſti. Vide
La-Croix lib. 2. num. 9.] .
LIV. Sufficit illa myſteria ſemel credidiſſe.
[Vide La- Croix lib. 2. num. 10.

6 3 Qui-

102 Ad R. P. La-Croix Theologiam Moralem

Quicunque autem cujuſvis conditionis, ſta-
tůs, & dignitatis, illas vel illarum aliquam,
conjunctim, vel diviſim defenderit, vel edide-
rit, vel de eis diſputative, publicè, aut priva-
tim tractaverit, vel prædicaverit, niſi forſan
impugnando, ipſo facto incidat in excommu-
nicationem latæ ſententiæ, à qua non poſſit
Lpræterquam in articulo mortis ab alio, quâ-
cunque etiam dignitate fulgente, niſi pro tem-
pore exiſtente Romano Pontifice abſolvi.
Inſuper diſtricte in virtute ſanctæ Obedien-
tiæ, & ſub interminatione Divini judieii prohi-
bet omnibus Chriſti fidelibus, cujuſcunque
conditionis, dignitatis, & ſtats, etiam ſpecia-
li, & ſpecialiſſima notà dignis, ne prædictas opi-
niones, aut aliquam ipſarum ad praxim dedu-
cant.
Tandem ut ab injurioſis contentionibus
Doctores, ſeu Scholaſtici, aut alii quicunque
inpoſterum ſe abſtineant, & ut paci, & charita-
ti conſulatur, idem Sanctiſſimus in virtute ſan-
ctæ Obedientiæ eis præcipit, ut tam in libris im-
primendis, ac manuſcriptis, quàm in theſibus,
diſputationibus, ac prædicationihus caveant
ab omni cenſura, & nota, necnon à quibuſcun-
que conviciis contra eas propoſitiones, quæ
adhuc inter Catholicos hinc inde controver-
tuntur, donec à S. Sede recognitæ ſuper
iiſdem Propoſitionibus judicium
proferatur.

N

md⸗
6N

W
i
Gin

en
crunn

ſ r
elelt
utprn⸗
ſitorſe
omm
1pollt

1 gud⸗

dEm⸗
vl.

eder

iproni⸗
Cungne
nſheete⸗
lono
imcedr

ntiond
ieunge
Ahnrit
ttntelt
hlbrsn
nthelbn

us Carten-

Pubun⸗
ne, Ie
torer⸗
uper
uthn

Supplementum, ve Acceſſiones. 103

VII.
CONSTITUTIO
INNOCENTII XI.

Profcribentis octo & ſexaginta Theſes, quæ
prætextu Orationis quietis àa Michaele
de Molinos docebantur.

INNOCENTIUS EPISCOPUS
SERVUS SERVORUM DEI,

ad perpetuam rei memoriam.

Oeleſtis Paſtor Chriſtus Dominus, ut ja-
centem in tenebris mundum’, variiſque
gentium erroribus involutum à poteſtate Dia-
boli, ſub qua miſerè poſt lapſum primi Paren-
tis tenebatur, ſuꝗ infallibili miſeratione libera-
ret, carnem ſumere, & in ligno Crucis Chi-⸗
rographo Redemptionis noſtræ afixo in teſti=
monium ſuæ in nos charitatis ſeſe hoſtiam vi⸗
ventem Deo pro'nobis offerre dignatus eſt.
mox rediturus in Cœlum Eccleſiam Catholi⸗=
cam Sponſam ſuam tanquam Civitatem San-
Gam Jeruſalem deſcendentem de Cœlo, non
habentem rugam, neque maculam, unam,
ſanctamque in terris relinquens armis potentiæ
ſuæ contra portas inferi circum vallatam, Pe-
tro Apoſtolorum Principi, & Succeſſoribus ejus
regendam tradidit, ut doctrinam ab ipfius ore
hauſtam, ſartam, tectamque cuſtodirent, ne
G 4 oves

704 ℳAd X. D. La-Croix Theologiam Moralem

oves pretioſo ſuo ſanguine redemptæ pra-
varum opinionum pabulo in antiquos errores
reciderent, quod præcipuè Beato Petro man-
dàſſe ſacræ literæ docent. Cui enim Apoſtolo-
rumniſi Petro dixit, Paſce oves meas, & rur-
ſus, Ego rogavi prote, ut non defciat Kdes tüa:
& tu aliquando converſus conſirma fratres tuos?
Quare nobis, qui non noſtris meritis, ſed in-
ſcrutabili Dei omnipotentis Conſilio in ejuſ-
dem Petri Cathedra pari poteſtate ſedemus,
ſemper fixum in animo fuit, ut populus Chri-
ſtianus eam ſectaretur fidem, quæ à Chriſto Do-
mino per Apoſtolos ſuos perpetuâ, & nun-
quam interruptàâ traditione prædicata fuit,
quamque ipſe uſque ad ſæculi conſummatio-
nem permanſuram eſſe promiſit.
Cùm igitur ad Apoſtolatum noſtrum rela-
tum fuiſſet, quemdam Michalem de Molinos
pPrava dogmata, tum verbo, tum ſcri pto do-
cuiſſe, & in praxim deduxiſſe, quæ prætextu O-
rationis quietis contra doctrinam, & uſum à
Sanctis Patribus ab ipſis naſcentis Eccleſiæ pri-
mordiis receptum, Fideles à vera religione, &
à Chriſtianæ pietatis puritate in maximos erro-
res, & turpiſſima quæque inducebant: Nos,
cui ſemper cordi fuit, ut fidelium animæ nobis
ex alto commiſſæ, purgatis pravarum opinio-
num erroribus, ad optatum ſalutis portum tu-

tò pervenire poſlint, legitimis præcedentibus

indiciis, prædictum Michaelem de Molinos
carceribus mancipari mandavimus; deinde co-
ram nobis, & venerabilibus Fratribus noſtris

S. R.

Geße

LC

ee
mun

ernn

Eetim

ſert
rertus
8, ſehin

Nnejul
Cdenn
lnsh
Unſoe
K mr
Cn fuie

lommae

rum re
Mln
ntod
mtextu
Kuhaum
Celele⸗
gone,
Umosent
Ant, N
nimenobis
nopine
volturm t
eend⸗
e NN.
thbuen
5

*

ſ

Supplementum, ſive Acceſſiones. 105

S. R. E. Cardinalibus, in tota Rep. Chriſtiana
generalibus Inquiſitoribus Apoſtolicâ authori-
tate ſpecialiter deputatis, auditis plurihus in Sa-
cra Theologia Magiſtris, eorumque ſuffra giis
tum voce, tum ſcripto ſuſceptis, matureque
perpenſis, imploratâ etiam Sancti Spiritus aſſi-
ſtentiâ, cum prædictorum Fratrum noſtrorum
unanimi voto, ad damnationem infraſcripta-
rum Propoſitionum ejuſdem Michaelis de Moli-
nos, à quo fuerunt pro ſuis recognitæ, de qui-
bus Propoſitionibus tanquam à le dictatis, ſcri-
ptis, communicatis & creditis ipſe convictus, &
reſpectivè confeſſus fuerat, ut latius in proceſ-
ſu & Decreto de Mandato noſtro lato die 28.
Anguſti præſentis anni 1687. devenire, ut infra
decrevimus.

PROPOSITIONKS.

I. Ołbortet hominem ſuas potentias annihila-
re; & hæc eſt via interna.
II. Velle operari achvè eſt Deum offendere,
qui vult eſſe ipſe ſolus agens; & ideo opus eſt
ſeipſum in Deo totum & totaliter derelinque-
re, & poſtea permanere velut corpus exanime.

III. Vota de aliquo faciendo ſunt perfectio-

nis im peditiva.
IV. Activitas naturalis eſt gratiæ inimica,
impeditque Dei operationes, & veram perfe-
ctionem, quia Deus operari vult in nobis fine
nobis.
V. Nihil operando anima ſe annihilat; & ad

G 5 ipſfum

106 Ad E. P. La- Croix Theologiam Moralem

ipſum principium redit, & ad ſuam originem,
quæ eſt eſſentia Dei, in qua transformata rema-
net, ac divinizata, & Deus tunc in ſeipſo re-
manet, quia tunc non ſunt amplius duæ res
unitæ, ſed una tantum, & hâàc ratione Deus
vivit, & regnat in nobis, & anima ſeipſam anni-
hilat in eſſe operative.
VI. Via interna eſt illa, quâ non cognoſcitur,
nec lumen, nec amor, nec reſignatio, & non
oportet Deum cognoſcere; & hoc modo reciè
proceditur.
VII. Non debet anima cogitare, nec de præ-
mio, nec de punitione, nec de Paradiſo, nec de
Inferno, nec de morte, nec de æternitate.
VIII. Non debet velle ſcire, an gradiatur cum
voluntate Dei, an cum eadem voluntate reſig-
nata maneat, necne; nec opus eſt, ut velit co-
gnoſcere ſuum ſtatum, nec proprium nihil, ſed
debetut corpus exanime manere.
IX. Non debet anima reminiſci nec ſui, nec
Dei, nec cujuſcunque rei; & in via interna om-
nis reflexio eſt nociva, etiam reflexio ad ſuas
humanas actiones, & ad proprios defectus.
X. Si propriis defectibus alios ſcandalizet,
non eſt neceſlarium reflectere, dummodo non
adſit voluntas ſcandalizandi; & ad proprios de-
fectus non poſſe refleclere, gratia Dei eſt.
XI. Ad dubia, quæ occurrunt, an rectè pro-
cedatur, neene, non eſt opus reflectere.
XII. Qui ſuum liberum arbitrium Deo do-
navit, de nulla re debet curam habere, nec de In-

ſerno, nec de Paradiſo, nec debet deſiderium
habere

Supplementumn, ſive Acceſionet. . 107
n habere propriæ Perfectionis nec virtutum. nec
. Propriæ ſanctitatis, nec propriæ ſalutis, cujus
tu bem expurgare debet. ”
U XIII. Reſignato Deo libero arbitrio, eidem
mam Deo relinquenda eſt cogitatio, & cura de omni
re noſtra, & relinquere ut faciat in nobis ſine
weitun nobis ſuam divinam voluntatem S
dron XIV. Qui divinæ voluntati reſignatus eſt,
Crde 20n convenit, ut à Deo rem aliquam petat, quia
petere eſt imperfectio, cum ſit actus propriæ
k voluntatis, & electionis⸗ & eſt velle quod divina
neece voluntas noſtræ conformetur, non quod no.
e. ſtra divinæ. Et illud Evangelii, Petite, & acci-
pietis, non eſt dictum a Chriſto pro animabus

Cunndon ¹ . .
Cut ternis, quæ nolunt habere voluntatem. Imò

Imnenee 1. . .
Dhujuſmodi animæ eo perveniunt, ut non poſſint

a
miie à Deo rem aliquam petere.
ne XV. Sicut non debent à Deo rem aliquam
pPetere, ita nec illi ob rem aliquam gratias age-
i, redebent, quia utrumque eſt actus propriæ vo-
encn untatis.
odun XVI. Non convenit Indulgentias quærere
u. pro pœna propriis peccatis debita, quia melius
ortinn eſt divinæ juſtitiæ ſatisfacere, quàm divinam mi-
mohm ſericordiam erere; quoniam illud ex puro
unnd Dei amore procedit, & iſtud ab amore noſtri
intereſſato, nec eſt res Deo grata, nec merito-
uritt ria, quia eſt velle crucem fugere.
o. WII. Tradito Deo libero arbitrio, & eidem
m Den relictâ curã, & cogitatione animæ noſtræ, non
genes eſt amplius habenda ratio tentationum; nec eis
“ alia reſiſtentia fieri debet, niſi negativa, nulla
adhi-

108 Ad R. P. La⸗Croix Theologiam Moralem

adhibità induſtrià ; & ſi natura commovetur,
oportet ſinere, ut chmnoveatur, quia eſt natura.
1UII. Qanin oratione utitur imaginibus,
figuris, ſpecichus, & proprus conceptibus, non
adorat Deum in ſpiritu, & veritate.
AA. Quiamat Deum eo modo, quo ratio
argumentatur, aut intellectus comprehendit,
non amat verum Deum.
X. Aflerere quod in oratione opus eſt ſibi
per diſcurſum auxihum ferre, & per cogitatio-
nes, quando Deus animam non alloquitur, igno-
rantia eſt. Deus nunquam loquitur, ejus locu-
tio eſt operatio, & ſemper in anima operatur,
quando hæc ſuis diſcurſibus, cogitationibus, &
operationibus eum non impedit.
1XI. In oratione opus eſt manere in fide
obſcura, & univerfali, cum quiete, & oblivio-
ne cujuſcunque cogitationis particularis, ac
diſtinctæ artribatorum Dei ac Trinitatis, & ſic
in Dei præſentia manere ad illum adorandum
& amandum, eique inſerviendum, ſed abſque
productioné actuum, quia Deus in his ſibi non
complacet.
.ILIl. Cognitio hæc per fidem non eſt actus
à creatura productus, ſed eſt cognitio à Deo
creaturæ tradita, quam creatura ſe habere non
cognolſeit, nec poſtea cognofſcit ſe illam habuiſ-
ſe, & idem dicitur de amore.
TlIII. Myſtici cum S. Bernardo in Scala
Clauſtralium diſtinguunt quatuor gradus, Le-
ctionem, Meditationem, Orationem, & Con-
templationem infuſam. Qui ſemper in Prim
iſtit

ndn Supplementum, ſive Accxeſſiones. 109
onme fiſtit, nunquam ad ſecundum pertranſit. Qui
Weiem ſemper in ſecundo perſiſtit, nunquam ad ter-
n tium pervenit, qui eſt noſtra contem platio ac-
etbiin quiſita, in qua per totam vitam perſiſtendum
eſt, dummnodo Deus animam non trahat, abſ-
„Quon que eo quod ipſa id expeclet, ad contempla-
thehen tionem infuſam; & hâc cefſante, anima regre-
di debet ad tertium gradum, & in ipſo perma-
G nere, ab que eo quod amplius redeat ad ſecun-
ercse dum, aut Primum. .
Guiie IäI. Qualeſcunque Cogitationes in oratio-
unende ne occurrant, ctiam impuræ, etiam contra
ae Deum, Sanctos, fidem, & Sacramenta, ſi vo-
Ihu luntarié non nutriantur, nec voluntarié expel-
lantur, ſed cam indifferentia, & reſignatione
meent tolerentur, non impecdhunt orationem fidei:
,Qotm imo eam perfectiorem efficiunt, quia anima tunc
magis dlvinæ voluntati reſignata remanet.
rs,d AA1. Etiamſi ſuperveniat ſomnus, & dor-
Aud mMiatur, nihilommus fitoratio, & contemplatio
Elihl actualis; quia oratio, & reſignatio, reſignatio,
1rittir & Ooratio idem ſunt; & dum reſignatio perdu-
rat, perdurat & oratio.
WI. Tres illz viæ: Purgativa, Illumina-
tiva, & Unitiva eſt ablurdum maximum, quod
dictum fuerit in Myſtica: cum non fit niſi uni⸗
ca via, ſcilicet via interna.
WII. Qui deſiderat, & amplectitur devo-
„E tionem ſenſibilem, non deſiderat, nec quærit
on Deum, ſed ſeipſfum; & malè agit, cum eam
ndu deſiderat, & eam habere conatur, qui per viam
en, MWinternam incedit „tam in locis ſacris, quàm in

Nrii diebus ſolemnibus. Wrilll.

lellars,

goneltd
ehuberene
Hambubrn

1

1IO0 Ad KR. P. La Croix Theologiam Moralem

IEII. Tædium rerum ſpiritualium bonum
eſt, ſiquidem per illud purgatur amor proprius.
WIA. Dum anima interna faſtidit diſcurſus 1
de Deo, & virtutes, & frigida remanet, nul- 5
lum in ſe ipſa ſentiens fervorem, bonum ſignum
eſt. .
EPL. Totum ſenſibile, quod exprimitur in
vita ſpirituali, eſt abominabile, ſpurcum, &
immundum.
VII. Nullus meditativus veras virtutes ex-
ercet internas, quæ non debent à ſenſibus co-
gnoſci. Opus eſt amittere virtutes.
PLTYI. Nec ante, nec poſt Communionem
alia requiritur præparatio, aut gratiarum actio
(pro iſtis ammabus internis) quam permanen-
tia in ſolita reſignatione paſſiva, quia modo Iyy,
perfectiore ſupplet omnes actus virtutum, qui
poſſunt, & fiunt in via ordinaria. Et ſi hâc Diu
occaſione Communionis inſurgunt motus hu- *
miliationis, petitionis, aut gratiarum actionis, ll
reprimendi ſunt, quoties non dignoſcatur eos ,
eſſe impulſu ſpeciali Dei; alias ſunt impulſus
naturæ nondum mortuæ.
TWIII. Malèe agit anima, quæ procedit per
hanc viam internam, ſi in diebus ſolemnibus
vult aliquo conatu particulari excitare in ſe de-
votum aliquem ſenſum; quoniam animæ in- u
ternæ omnes dies ſunt æquales, omnes feſtivi.
Et idem dicitur de locis ſacris, quia hujuſmmodi
animabus omnia loca æqualia ſunt. S
PrLIV. Verbis & linguâ gratias agere DBeo,
non eſt pro animabus internis, quæ in ſilen- 3
tio

ſrcdm

tnrc

n l, n

dlunder
Manet,
um ſen

Primitun
nuncum,

niutes
entbu
umundone
Karumad
nerhan
guuam
ittutun
1. Etl
nt motu
rumaC
gnoſeatu
unt Impe

eproeett
sennd
tre nlet
mamumel
Unneske
hajls
.
DLl
. gul⸗

Supplementum, ſive Acceſſtones. III

tio manere dehent, nullum Deo impedimen-
tum apponendo, quod operetur in illis, & quo

magis Deo ſe reſignant, experiuntur ſe non poſ-

ſe Orationem Dominicam, ſeu Pater Noſter
recitare.
EYW. Non convenit animabus hujus vitæ
interneæ, quòd faciant operationes, etiam vir-
tuoſas ex propria electione, & activitate, alias
non eſſent mortuæ: nec debent elicere actus

amoris erga B. Virg. Sanctos, aut humanita-

tem Chriſti; quia cùm iſta objecta ſenſibilia
ſint, talis eſt amor erga illa.
WIWWVI. Nulla creatura, nec B. Virg. nec
Sancti ſedere debent in noſtro corde, quia ſolus
Deus vult illud occupare, & poſſidere.
WWII. In occaſione tentationum, etiam
furioſarum, non debet anima elicere actus ex-
plicitos virtutum oppoſitarum, ſed debet in ſu-
radicto amore, & reſignatione permanere.
WIIWIII. Crux voluntaria mortificationum
pondus grave eſt, & infructuoſum, ideoque
dimittenda.
TXYYII. Sanchiora opera, & pœnitentiæ, quas
peregerunt Sanéti, non ſufficiunt ad removen-
dam ab aànima vel unicam adhæſionem.
W. Beata Virgo nullum unquam opus ex-
terius peregit, & tamen fuit Sanctis omnibus
ſanctior. Igitur ad ſanctitatem perveniri poteſt
abſque opere exteriori.
WI. Deus permittit, & vult ad nos humi-
liandos, & ad veram transformationem perdu-
cendos, quod in aliquibus animabus perfectis,
ctilam

Ge
112 Ad N. P. La-Croix Theologiam Moralem e⸗

etiam non arreptitiis, Dæmon violentiam in- NG
ferat eorum corporibus, eaſque actus carnales Plete
committere faciat, etiam in vigilia, & ſine ule-
mentis offiſeatione, movendo phyſicè illorum mnen
manus, & alia membra contra earum volunta- WIn
tem. Et idem dicitur quoad alios actus per ſe ann
pPeccaminoſos, in quo caſu non ſunt peccata, t

quia his non adeſt conſenſus. Aun
IWLIll. Poteſt dari caſus, quod hujuſmodi atin
vio entiæ ad actus carnales contingant eodem Iyudl
temporée ex parte duarum perſonarum, ſcilicet
maris & fæminæ, & ex parte utriuſque ſequatur
actus.
ILIII. Deus præteritis ſæculis Sanctos eſſw¶
ciebat Tyrannorum miniſterio, nunc verò eos
efficit ſanctos miniſterio Demonum, qui cau-
ſando in eis prædictas violentias facit, ut illi lbit
ſeipſos magis deſpiciant, atque annihilent, & lre
ſe Deo reſignent. L
IWII. Job blaſphemavit, & tamen non pec-
cavit labiis ſuis, quia fuit ex Dæmonis violen-
tia. H
IIV. S. Paulus hujuſmodi Dæmonis violen-
tias in ſuo corpore paſſus eſt, unde ſcripſit:
Non quod volo bonum, hoc agu, ſea quòd nolo
malain, hoc facio.
WrVI. Hujuſmodi violentiæ ſunt medium
magis proportionatum ad annihilandam ani-
mam, & ad eam ad veram transformationem &
unionem perducendam, nec alia ſupereſt via:
& hæc cſt via facilior, & tutior.

IrI.

1

. — . .
e Supplementum, ſive Acceſſtones. 113
oker L

d L IVII. Cùm hu juſmodi violentiæ occur-
runt, ſinere oportet, ut Satanas operetur, nul-
u lam adhibendam induſtriam, nullumque pro-
iin prium conatum, ſed permanere debet homo in
umi ſuo nihilo; & etiamſi ſequantur pollutiones, &
lue a ctus obſcœni propriis manibus, & etiam pejo-
nes ra, non opus eſt ſeipſum inquietari, ſed foras
eumittendi ſunt ſcrupuli; dubia, & timores, quia
huum anima fit magis illuminata, magis roborata,
ned magiſque candida, & acquiritur ſancta libertas.
mn ſele Et præ omnibus non opus eſt hæc confiteri .
uelqn & ſanctifſimè fit non confitendo, quia hoc pa-
QCLooo ſuperatur Dæmon, & acquiritur theſaurus
udt pacis. S
eetdee XLVIII. Satanas qui hujuſmodi violentias
m, qus infert, ſuadet deinde gravia eſſe delicta, ut ani-
liet, u ma ſe inquietet, ne in via interna ulterius pro-
mihlem grecdliatur; unde ad ejus vires enervandas me-
lius eſt ea non confiteri, quia non ſunt peccata,
vennon nec etiam venializ.—
ons a XLIX. Job ex violentia Dæmonis ſe propriis
manibus polluebat, eodem tempore quo mun-
tonsfi das habebat ad Deum preces (ſic interpretando
eſig locum ex capite 19. Job.) .
tnitn L. David, Jeremias, & multi ex Sanctis Pro-
phetis hujuſmodi violentias patiebantur harum
t med im purarum operationum externarum.
dm: LI. In Sacra Scriptura multa ſunt exempla
uios violentiarum ad actus externos peccaminoſos:
penhe uti illud de Sampſone, qui per violentiam ſe-
ipſum occidit cum Philiſthæis, con jugium iniit
cum alienigena, & cum Dalila meretrice for-
U Ad P. La Croix Theol, Snppl. H nica-

114 Ad R. P. La-Croix Theologiam Moralem

nicatus eſt, quæ alias erant prohibita, & pec- Elln
cata fuiſſent: de Juditha, quæ Holoferni men- li
tita fuit: de Eliſeo, qui pueris maledixit: de
Elia, qui combuſlit Duces cum turmis Regis ius
Achab. An verô fuerit violentia immediatè à
Deo peracta, vel Dæmonum miniſterio, ut in
aliis animabus contingit, in dubio relinquitur.
LII. Cum hujuſmodi violentiæ etiam impu. uun
ræ abſque mentis offuſcatione accidunt, tunc Ulg
anima Deo poteſt uniri, & de facto ſemper ulu
magis unitur.
LIII. Adcognoſcendum in praxi, an aliqua i
operatio in aliis perſonis fuerit violentia, re- En
gula quam de hoe habeo, nedum ſunt prote- myln
ſtationes animarum illarum, quæ proteſtantur undht
ſe dictis violentiis non conſeniiſſe „aut jurare infti
non poſſe, quod iis conſenſerint, & viderit. & U
videre quòôd ſint animæ, quæ proficiunt in eurge
via interna; ſed regulam ſumerem à lumine i
quodam actuali cogitatione hamanâ, ac Theo-
logicâ ſuperiore, quod me certò cognoſcere aa
facit cum interna certitudine, quod talis ope-
ratio eſt violentia, & certus ſum, quoòd hoc I
lumen à Deo procedit, quia ad me provenit (
conjunctum cum certitudine „quod à Deo pro-
veniat, & mihi nec umbram dubii relinquit
in contrarium: eo modo, quo interdum contin-
git, quod Deus aliquid revelando, eodem tem-
pore animam certam reddit, quòd ipſe ſit, qui
revelat, & anima in contrarium non poteſt
dubitare.
LIV. Spirituales vitæ ordinariè in hora mor-
tis

nMluhe

Olinin
mieint.
omtummel
6 innel
iterio,t
hringunn
Letamin
dont, tr
lo lr

ATi anal
olentin,
nmfunthre
rſrorchn
le, aur
t, Cycten
eproßein
eremal
and, a!
o cog
gvod l
m,
AAmeſn
nnodihn
Gubitelne
tercuncon
Coeoten
GLipeſt
m non

Supplementum, ſive Acceſſiones. IIS

tis ſe deluſos invenient, & confuſos, & cum om-
nibus paſſionibus in alio mundo purgandis.
LV. Per hanc viam internam pervenitur, et-
ſi multa cum ſufferentia, ad purgandas, & extin-
guendas omnes paſliones, ita quod nihil am-
plius ſentitur, nihil, nihil; nec ulla ſentitur in-
quietudo, ſicut corpus mortuum, nec anima ſe
amplius commover ſinit.
LVI. Duæ leges, & duæ cupiditates, animæ
una, & amoris proprii altera ta ndiu perdurant,
quamdiu perdurat amor proprii; unde quando
hic purgatus eſt, & mortuus, ut fit per viam
internam, non adſunt amphus illæ duæ leges,
& duæ cupiditates, nec ulterius lapſus aliquis
incurritur, nec aliquid ſentitur amplius, ne
quidem veniale peccatum.
LVII. Per contemplationem acquiſitam per-
venitur ad ſtatum non faciendi amplius pecca-
ta nec mortalia, nec venialia.
LVIII. Ad hujuſmodi ſtatum pervenitur non
reflectendo amplius ad proprias operationes,
quia defectus ex reflexione oriuntur.
LIX. Via interna ſejuncta eſt à Confeſſione
à Confeſſariis, & à caſibus conſcientiæ, à Theo-
logia, & Philoſophia.
LX. Animabuas provectis, quæ reflexionibus
mori incipiunt, & eo etiam perveniunt, ut
ſint mortuæ, Deus Confeſſionem aliquando
efficit impoſſibilem, & ſupplet ipſe tantà gra-
tià præſervante, quantam in Sacramento re-
ciperent, & ideo hujuſmodi amimabus non
eſt bonum in tali caſu ad Sacramentum Pœni⸗
H z tentiæ

116 Ad K. P. La⸗Croix Theologiam Moralem
tentiæ accedere, quia id eſt in illis impoſſi-
bile.
LXI. Anima cùm ad mortem myſticam per-
venit, non poteſt amplius aliud velle, quàm
quòd Deus vult, quia non habet amplius volun-
tatem, & Deus illi eam abſtulit.
LXII. Per viam internam pervenitur ad con-
tinuum ſtatum immobilem in pace impertur-
bahili.
LXlII. Per viam internam pervenitur etiam
ad mortem ſenſuum; quinimò ſignum, quod
quis in ſtatu ni hilitaris maneat, id eſt mortis
myſticæ, eſt, ſi ſenſus exteriores non repræſen-
tent am plius res ſenſibiles, unde ſint, ac ſi non
eſſent, quia non perveniunt ad faciendum, quod
intellectus ſe ad eas applicet.
LXIV. Theologus minorem diſpoſitionem

habet, quam homo rudis, ad ſtatum contem- Mlu

