25. Junii 1611.
40ο. Miſſa Conventualis de Feſto, ſeu de Feria cur-
renti omnino cantanda eſt, non obſtante quâcunque
contrarià conſuetudine. 28. Januarii 1612.
401. Non poſſunt Regulares Proceſſiones facere ex-
tra Eccleſiam in Feria V. in Cœna Domini, nec in Feſto
Corporis Chriſti, extra eorum juriſdictionem, & per
Parochiam alienam. 11. Dec. 1613.
402. Si incœptâà Conſecratione Eccleſiæ, correptus
morbo Epiſcopus deficiat, & præſertim antequam un-
gantur Cruces, veaſſumenda eſt Conſecratio. 12. Apr.
1614.
403. Miſlæ Votivæ jam acceptæ, quæ non poſſunt
celebrari diebus impedhtis, debent recitari de Feſte oc-
currenti cum applicatione Sacrificii. 19. Maji 1614.
404. In Mifla Patroni minus principalis non debet
dici Credo. 2. Dec. 1684.
405. Si in Deminica IV. poſt Paſcha legantur Le-
ctiones initii Epiſtolæ B. Jacobi Apoſtoli; in Feſto SS.
Apoſtolorum Philippi, & jJacebi legendæ erunt Le-
ctiones ejuſdem Epiſtolæ, quæ occurrent dicendæ in il-
la Feria. 5. Maji 1736.
40σ. Dam

I 8 Ad K. P. La-Croix Theologiam Moralem

406. Dum elevatur Euchariſtia Sanctiſſima, Cano-
nici, & Clerus, ſive in Choro exiſtant, ſive proceſſio-
naliter incedant, ſemper debent genuflectere. 2. Maji
1620.
407. Reliquiæ Sanctorum, quæ deferuntur in Proceſ-
ſionibus, non debent deferri ſub Baldacchino. 23.
Martii 1686.
408. In Feſto Stigmatum S. Franciſci adhibetur co-
lor albus. 9. Decembris 162 3. .
409. Canonici non poſſunt uti pallio, & pileo in
Choro, quando aſſiſtunt etiam Complerorio. 17. Ju-
lii 1627.
410. Nequeunt Regulares SS, Sacramentum expo-
nere ſine licentia Ordinarii. 26. Febr. 1628.
41II. Miſſæ S. Gregorii pro vivis, & defunctis im-
preſſæ, Xv. Auxiliatorum, & de Patre 5Æterno prehi-
bitæ ſunt. 8. April. 1628.
412. Non licet mulieribus comitari Proceſſiones per
Clauſtra Monaſteriorum Regularium, niſi adſit expreſſa
licentia Sedis Apoſtolicæ. 30. Septemb. 1628. &5.
Julii 16331.
413. Non potcſt prohiberi celebratio Miſſæ in Ora-
torio ruri ædificato per Laicum, antequam celebretut
Miſſa Parochialis. 3 I. Martii 1629.
414. In anniverſario translato ob Feſtum de præce-
pto, non variari debet Oratio: cujus Anniverſarium
Dopoſitionis diem &c. 4. Maji 1686.
415. Sæpius decretum eſt, Epiſcopos carere facultate
delegandi aliis benedictionem Paramentorum, & ea-
rum rerum, in quibus unctio non adhibeatur. 22. De-
cemb. 1629. .
416. Occurrente Feſto S. Marci die Dominico, in
Miſſa Rogationum non dicitur Credo, quia eſt Miſſa
Ferialis. 2 5§. Septemb. 1688.
417. Spinæ de Corona Domini Jeſu Chriſti inter

alißs
enin
Me
miban
iindebbe
111646.
el. Ml
llun
co
Iomimn
e
LC—
uuten
4
6,. An⸗
ttunia
6Deroni
14 Wn
tle ol,
n Cen
1649,.
9). Nit
Ue inſen
Erman,
4,
CoN l 4

Eunmn
Ulntin

le
8 ſe
mnn

4 1

Supplementum, Euvs Acceſſtones. 719

Reliquias inſignes computantur, & ſpeciali notàs, &
cultu dignæ ſunt. 21. Junii 1632.
418. Miſlæ votivæ, quas ex obligatione aliqua Ec-
cleſia tenetur per hebdomadas celebrare certis diebus
præſcriptis, in quibus multoties occurrit Feſtum de præ-
cepto, debent transferri in alteram diem Feriatam non
impeditam. 9. Decemb. 1634.
419. Miſſæ Votivæ non polſlunt dici ullo modo in
Dominica Palmarum. 14. April. 1646.
420. Miſſa de Dominica Pentecoſtes non poteſt re-
Ppeti in Sabbato quatuor Temporum Pentecoſtes. 14.

April. 1646.

42 1. Miſſa ut in die obitùs, prælente corpore, ul-
tra Miſſam de Communi Defunctorum, celebranda
erit, quando aliquis obierit in die Commemoratio-

nis omnium Fidelium Defunctorum, 14. Aprilis

1646.
422. In Canone omnino facienda eſt commemo-
ratio de Epiſcopo, etiam ab exemptis. 2 5. Septemb.
1649.
423. Sabbato Paſſionis debent velari Imagines, &
Cruces, etiamſi occurrat eo die Feſtum Sancti Titula-

ris, vel Patroni Eccleſiæ. 16. Nov 1649.

424. Velum, quo cooperitur Crux in Altari, ſemper
debet eſſe coloris violacei, & nunquam etiam in Fe-
ria v. in Cœna Domini eſt mutandum. 16. Novem-
bris 1649.
42 5. Pyxis, Oſtenſorium, & Corporalia, quæ im-
mediatè inſerviunt SS. Sacramento, debent benedici
juxta formam, quæ habetur in Miſſali propria. 16. No-
vemb. 1649.
426. Miſlſa, quando canitur ſine Miniſtris, non de-
bet thurificari, neque Altare, neque Chorus. 19. Au-
gaſti 1651.
427. Miſſa Votiva de B. M. V. in Vigilia Penteco-
ſtes non poteſt dici, X9. Aug. I65I.
428.

720 Ad K. P. La-Croix Theologiam Moralem

42 8. Miſſæ duæ ejuſdem Sancti immediatè una poſt
aliam non debent cantari eâdem die in Eccleſia, in qua
celebratur ejus Feſtivitas. 3. Aug. 16 52.
429. Miſſa non poteſt celebrari cum cæſarie ficta. 3.
Aug. 16 52. . . ð
430. Miſſæ Votivæ de Titulari, & Patrono non poſ-
ſunt dici cum Gloria, & Credo. 4. Aug. 1658.
43 I. Miſſa Votiva de B. M. V. cum loria, &
Credo, ſed ſine Officio poteſt celebrari in aliqua die
ob pnblicam cauſam, & ratione concurss. 8. Junii
1658.
432. Miſſæ currentes in honorem alicujus Beati non
canonizati, non poſſunt celebrari, ſine ſpeciali indulto
Sedis Apoſtolicæ. 28. Sept. 1658.
43 3. Beatorum reliquiæ in Proceſſionibus minimè
circumferantur. 27. Septembris 1659. coram Alexan-
dro VII.
434. Beati in Patronos non eligantur, nec eorum
natalitia cum Octavis celebrentur. 27. Sept. 1659. co-
ram Alexandro VII.
43 5. Miſſa ſolemnis in Dominica infra Octavam ali-
cujus Sancti non debet celebrari de eodem Sancto, licet
de conſenſu Ordinarii fiat Proceſſio ad ejus Eccleſiam.
24. Julii 1660. .
436. Miſſæ omnes de Sanctis ſub ritu duplici exclu-
duntur ab Octava Epiphaniæ, præter eas, quæ ſunt
Primæ Claſſis, nempe Titularis, & Patroni principalis,
ac Dedicationis Eccleſiæx. 20. Novemb. 1660.
437. Symbolum in Miſſa ſolemni poteſt decantari in
illa Eccléſia, ubi eſt Altare erectum ſub invocatione
alicujus Sancti, ratione concursũs ad præſcriptumRu-
bricarum, licet de eo fiat Officium ſub ritu ſemiduplici.
1. Apfil. 166 I.
43 8. Miſa in die Solemnitatis Corporis Chriſti non
debet cautari poſt abſolutam Proceſſionem, & hujuſ-
modi conſuetudo omnino abroganda eſt. 3. Junii 1662.
432

hH
ſto Cer
nendo

*

piren
NCi
lbeenl
67
,Mocni
uekllitn
ndchnion
rinannn
A.
MNo
dlo, Eem
nalle,

ttkcun in
kunrun
1 Ane
Uchs
rth inſt
tunte
Abrinc 1—

Uer infe

1. Qunde⸗
lect 45,
W .
Orari

di Supplementum, Eve Acceſſtones. 721
439. In Feſto SS. Corporis Chriſti ſervanda eſt di-
enlka 3 7.
6 ſpoſitio Cæremonialis Epiſcoporum lib. 2. cap. 3 3. in

reponendo SS. Sacramento, ubi nulla fit mentio de v.
Dominus vobiſeun, non verèò Rituale Romanum,
ubi dicitur addi Dominus vobiſcun „ G ſie ſervat in
Urbe Summus Pontifex. 16. Junii 1663. & 28. Sept.

eeit

NN 1675. .
440. Parochis miniſtraturis SS. Sacramentum infir-
ind mis non eſt licitum de die, neque de nocte uti parvo pi-
leolo in delatione ejuſdem per Civitatem, ſub prætextu
alicujus infirmitatis, abſque ſpeciali Sanctæ Sedis licen-
tia. 13. Aug. 1695.
441. Miſſa Votiva dum cantatur pro re gravi de ali-
quo Sancto, ſemper dici debet cum loria, & Credo,
& cum colore, quo utitur in Feſto, cujus Miſſa canta-
u tur. 13. Aug. 1667.
442. Intuitu alicujus Altaris privilegiati in aliqua
Eccleſia non licet exponere Tabellam ſuper januam ip-
ſius Eccleſiæ cum inſcriptione: Indulgenza per li Mor-
ui; ſed tantùm ſuper ipſo Altari privilegiato conſuetis
verbis: Altare privilegiatum pro Defunktis. 13. Au-
guſti 1667.
443. Miſſa S. Crucis non debet ullo modo celebram
die Veneris infra Octavam Nativitatis D. N. J. C.
non obſtante quâcùnque prætensâ conſuetudine il-
lam celebrandi ſingulis diebus Veneris infra annum,
& ſignanter infra Octavam ſupradictam. 12. Januar.
1669. .
444. Quando adeſt legatum, quòd Sacerdos, ante-
quam diſcedat ab Altari, recitet aliquod Evangelium,
Pſalmum, ſeu Orationem poſt terminatam Miſſam, de-
bet oneri ſibi injuncto ſatisfacere poſt fſinem Miſſæ,
exutis veſtibus Sacerdotalibus, & cum ſola Cotta in
Altari, vel in Sacriſtia, & ſic legatum adimplere. 31.
Aug. 1669. .
44 5. Miſlam in Altari majori, ubi eſt expoſitum pu-
D Ad P. La-Croix Theol. Sappl. 2„.2 blicè

722 Ad K. P. La-Croix Theologiam Moralem

blicè SS. Sacramentum, non licet celebrare, præſertim
ſi in Eccleſia adſunt alia Altaria, in quibus celebrari
poſſit. 9. Aug. 1670.
446. Miſſlæ Defunctorum non poſſunt celebrari
niſi cumvolore nigro, vel ſaltem violaceo. 21. Junii
1670.
447. In Exequiis Parvulorum in Feria v. & vI. &
Sabbato Majoris Hebdomadæ, poteſt omitti Gloria Pa- l
tri in Pſalmis, qui dicuntur pro conformitate temporis. Mit
16. Januar. 1677. ſ Mnn
448., Diaconus miniſtrans mus Canonico celebranti, Muo, ann
ut benedicat, debet dicere: Benedicite, Pater Reveren- Cumd
de, & non Pater Reverendiſſime. 4. April. 1699. e
449. In Eccleſiis permittuntur Altaria tantuùm anti- mllon
qua Sancétis veteris Teſtamenti Prophetis dicata. 3 T. gudhung
Aug. 1697. ltbe
450. In depoſitione Defunctorum in verbis illis: non
intres in judicium cum ſervo tuo, quando eſt muliex, GIli
aut plures ſunt Defuncti, non poſſunt verba ſervotuo, .
immutari in ſerva tua, vel ſervis tuis, abſque ſacræ Ru- gin in
bricæ læſione. 3 I. Aug. 1697. nti
451. Ante verſiculum, qui dicitur Communio, coo- *
periendus eſt Calix velo in anteriori parte, prout ante Llcn
Confeſſionem. 1. Martii 1698. R
452. In Dominicis Advents, & Quadrageſimæ, in ißin
quibus fit de duplici primæ Claſſis, non ſunt cantandæ Yen d)
duæ Miſſæ. 5. Julii 1698. Rnn
453. In Feſto Translationis Patroni principalis Ca- aheh,
thedralis ſub ritu duplici majori non poteſt in Miſſa dici eun
Symbolum, nec in ipſa Eccleſia Cathedrali, neque e
er totam Diœceſim. 19. Junii 1700. Neque in Feſtis unde
88. Martyrum, Confeſſorum, & Virginum, quæ cele- Wel
brantur ſub eodem ritu duplici majori. N dol
454. Benedictio publica ſacrorum cinerum facien- ull⸗
da in Feria Iv. poſt Dominicam Quinquageſimæ »
non poteſt ſeri poſt Tertiam, ſed ſervandæ ſunt Ru- A
bricx, iIl

9.

a
“R Supplementum, ſive Acceſſiones. 72 3
d bricæ, in quibus præſcribitur poſt Nonam. 22, Januar.

1701.
455. Sacerdotes non debent deferre manutergium

* ſuper Calicem, tam eundo, quàm redeundo ab Altari.
1. Scptelnb. 17033.
dkti 456. Non eſt toleranda conſuetudo exponendi pa-
“ tenter Hoſtiam conſeeratam reſervandam à Feria v. in

i, -Cœna Domini uſque ad ipſius conſumptionem in Feria
um - vI. in Paraſceve. 14. Febr. 1705.
457. Antiphona B. M. V. in fine Officii debet omitti
in Choro, quando immediatè ſequitur Miſſa, quæ in
.FEccleſiis non Cathedralibus, & non in Collegiatis, ſed
in minoribus etiam Regularium, licet non cantetur à
Choro, ſed coram Clero legatur tantùm à Celebrante,
uEhabenda eſt tanquam Conventualis; G& in Feſtis ſecun-
deæ Claſſis debet omitti commemoratio S. Simplicis eâ-
dem die occurrentis. 14. Febr. 1705.
45 8. In Feria vI. poſt Octavam Aſcenſionis, ſi occur-
rit Feſtum Ix. Lectionum, facienda eſt in Miſſa com-
memoratio illius diei, niſi Feſtum fuerit ex ſolemniori-
bus, juxta Rubricam. 4. April. 17055.
459. Si accedat ad Regularium Eccleſias Epiſcopus
Titularis ſuffraganeus ad celebrandum Pontificaliter,
non debent Regulares ci Baldachinum erigere, quod
nec in Eccleſiis ſuis, nec in exemptis Dicœceſibus illi
competit, quamyvis accedat de licentia Ordinarii. 6.
rMartii 1706.
460. Feria III. Rogationum non dicitur ſecunda Ora-
tio Dominicæ. 25. Septemb. 1706.
461. In die S. Laurentii Titularis alicujus Eccleſiæ
Cathedralis, vel Matricis nullius Diœceſis, non eſt reci-
tandum Symbolum Apoſtolorum in aliis Ecclenis ejuſ-
dem loci, ſed tantům in Eccleſia Ppropria. 2 3. Martii
1709. .
462. Quando per annum fit apud Privilegiatos Offi-
cium de Immaculata Comceptione, vel ſub alio Titulo,
ZP Z. 2 vel

724 Ad R. P. La-Croix Theologiam Moralem

vel de Sancta Maria in Sabbato, vel de SS. Sacramento,
ſi dicatur aliqua Miſſa Votiva non habens Præfatio-
nem propriam, Præfatio debet eſſe de communi, vel de
tempore, ſi tunc ſpecialis dicatur; non veròè ea, quæ eſt
conformis Officio. 16. Junii 1708.
46 3. Cingulum, tertium indumentum Sacerdotale,
poteſt eſſe coloris Paramentorum. 8. Junii 1709.
464. Inſtrumentum Bugiæ, de candela ſerviens Epi-
ſcopo, non poteſt eſſe materia Ordinis Acolythorum lo-
co Candelabri, ſeu Ceroferarii. 8. Junii 1709.
46 5. Infra Octavam Corporis Chriſti, & Nativitatis
Domini prohibentur Miſſæ Votivæ, vel pro Defunctis.
In Miſſis verò ſolemnibus pro re gravi infra eadem
Octavam celebrandis, dicenda eſt Præfatio juxta Rubri-
cam Generalem tit. 12. num. 4. 2 5. Septemb. 1706. ap-
rôbante Clemente XI. 29. ejuſdem.
466. In Vigilia Omnium Sanctorum, ſi occurrit dici
Miſſa de Feſto ſemiduplici, poſt orationem Vigiliæ, ter-
tia Oratio erit Acuntctis, non verè de Spiritu Sancto.
2 I. Jun. 1710.
467. Quando Feſtum S. Petri Marryris transfertur
extra tempus Paſchale, Evangelium erit: Si quis venit
ad me. §. Maji 1736.
46 8. Dum Miſſa cantatur coram SS. Sacramento in
Altari expoſito, debet fieri commemoratio de eodem
SS. Sacramento poſt omnes alias commemorationes de
præcepto, & in Miſſis ſolemnibus tantùm Feſtorum

primæ, & ſecundæ Claſſis eſt facienda ſub unica conclu-

ſione. 23. Jun. 1736.
469. Sequentia in Miſſa de SS. Nomine jJeſu eſt omit-
mittenda. 23. Jun. 1736.

470. Si ſecunda Oratio eſt de spiritu Sanéto, aut de
ᷣo fiat mentio, tertia ſive ultima non debet concludi:
ejuſdem Spiritus Santcti Deus. 15. Sept. 1736.
47 1. Poſt expoſitionem Reliquiæ Sanctiſſimæ Crucis,
vel

p
eſ
cl
61. M
rm

7 Nli
mm: 1
1 ſehe.
e Dueni
nenin
lunpn
5Kmmen
Umkcu
Monen
irail
um, en
Arceci
ihacdhli
liriſeh
nid hol
Koltadete
Gen Clpteh
Otr
4

1 1 eri

Ne Polne

1 ,

le

ing
5 * 2
dee Supplementum Rve Acceſſiones. 725

nin vel poſt ejus delationem in Proceſſione, benedicendus
Ekn eſt populus cum ipſa. 15. Septemb. 1736.
Aonſetg, 472. Reliquia Sanctiſſimæ Crucis non eſt incenſanda
ACelebrante genuflexo. 15⁄ Septemb. 1736.
ne 3473: Epiſcopus poteſt cogere Sacerdotes Sæculares,
nin ut audiant Confeſſiones Sacramentales cum ſuperpelli-
ceo, & Stola; & Regulares cum Stola tantum. 28.

474. Benedicétio cum 88. Sacramento danda eſt in
ſine Hymni: Pange lingua, non verò ad v. Sit & bene-
dictio. §. Febr. 1639.
475. Patena ad Miſſam in extremitate, ſeu ora Pate-
næ congruentius eſt oſculanda. 24. Julii 1683.
476. Lampas ardens omnino retinenda eſt ante Al-
tare SS. Sacramenti; non verò ſupra valvas Eccleſiæ in
in Choro de diametro oppoſito ante prædictum Altare.
i 22. Aug. 1699.
477. Diſponente S. C. quòd Regulares ad Octavas
Patroni principalis non tenentur, quæſitum fuit, an ly
non tenentur, excludat etiam libitum, ita ut Regulares
non poſſint de dicta Octava recitare, ſi velint? Reſpon-
ſum fuit, excludi etiam libitum, & non poſſe, niſi id
ſpecialiter ipſis Regularibus indultum fuerit ex vi con-
ceſſionis Apoſtolicæ, vel Conſtitutionis Religionis ab
Apoſtolica Sede approbatæ. 20. Maji 1683.
Idem expreſſè de Monialibus conſtitutum, quod ſpe-
ctat ad Octavam Dedicationis Cathedralis. II. Febr.
1702.
47 8. In Feria IV. poſt Octavam Aſcenſionis poteſt
Grlte fieri de Officio Semiduplici translato. II. Aug. 1691.
479. In Officio ſimplici Martyris, qui ſanguinem non
fudit, ſemper pro ſecundo Reſponſorio dicendum eſt:
Domine præveniſti, quæcunque occurrat Feria. 10.
Jan. 1693.
480. Octava Omniùm Sanctorum tanquam dignior,
„. 2 3 præ-

726 AdR. P. La⸗Croix Theologiam Moralem

præferenda eſt Octavæ Dedicationis Eccleſiæ. 5. Mar-

tii 1609 5§.
481. Sancti Martyres in concurrentia Offieii Dupli-
cis cum Sancto Confeſſore, non debent habere inte-
gras Veſperas propter majorem dignitatem, & nobili-

tatem, quam habet Martyr præ Confeſſore; neque

Confeſſor habet integras Veſperas in concurrentia

cum Virgine ob dictam majorem dignitatem. 4. Dee.

1799.

482. In concurrentia Feſtorum ejuſdem Rits, & aliàs

quomodocunque parium, primum locum habebit Offi-
cium Eccleſiæ particularis, ſecundum Ordinis, ſeu Re-

ligionis, tertium Diœceſis, quartum Nationis, quintum

Eccleſiæ univerſalis. 23. Jun. 1736.

48 3. In Deſponſatione B. M. V. non eſt facienda com-

memoratio Sancti Joſephi, niſi conſtet de ſpeciali con-

ceſſione. §. Maji 1736. & 2 3. Jun. ejuſdem anni.
484. In die Octava Dedicationis ſemper funt repe-
tendæ Lectiones in primo Nocturno, quæ jam lectæ fue-
runt in primo Nocturno Ofſcii de ipſomet Feſto Dedi-
cationis. §. Maji 1736. .
48 5. Ubi Feſtum Sanctiſſimæ Trinitatis eſt titulus
Eccleſiæ, non eſt dicendum per totam Octavam, ſive
Officium fiat de Octava; ſive de alio Feſto occurrente,
Symbolum Sancti Athanaſii, ſed ſolùm in ſolemni Fe-
ſto Sanctifſimæ Trinitatis, & in die octavo ejuſdem.
4. Maji 1736.
486. In Dominica in Albis poteſt legi nona Lectio
de Simplici Feſto occurrente, 5. Maji 1736. Hæc ſatis.
Alia ſuis locis attulimus, ubi de Horis Canonicis, de-
que Sacroſancto Miſſæ Sacrificio. Cætera minus ad mo-
ralem Theologum pertinent. S
Lib. 6. p. 2. n. 2056. collecta (r) .
(2) Ego verò, ut aliàs monui, illa contuli cum Me-
ratii Indicibus. Ut autem ſcias, quæ danda ſit Meratio
ſdes, audi illum in Præfatione ad univerſum H
æ.

Aude
n ſene
alitci⸗
4Sler
rurev

lu ſami
nlo
E Kbl

ücinn
Carber,

la. y
1 Aſluin
ie N.n
ge. Iud
63. Min
62. Nnd
eyſanu.
e 10. 1

llng,

li. HH .
ui Supplementum, five Acceßionet. 727
¹Ræc de ſua Decretorum collectione ita dicentem: Exe-
tnilti gimus illa ad ipſa authographa imo ex authographis
n ipſis non ſemel eſoripfimus, cum nobis facilis permitte-
iien 8 retur aditus ad Tabularia 0α Archetyporum fioret nſu-
li ra acerdote Antonio Celt. Romano, zorundem Tabu-
i laxriorum uſtode.. .Miſſa autem fecimnt, que ab
n Authoribus aſſerta, citata, aut indicata, in Tabulariis,
&& Regeſtis S. K. C. reperiri non potuerunt, ne ſcilicet
apocrypha , aut dubia, genuinis, & certis Pidem detra-
berent. .
Lib. 6. p. 2. n 32080. Annunciationis occurrerit
die Veneris (1)
() Ita ſtatuit Clemens XI. in edicto 15. Martii
1722. in quo privatas Miſſas prohibus diebus Jovis,
Veneris, & Sabbati Sancti. Vide alia apud Lambert-
.262.
Lib. 6, p. 2. n. 20 8 3, elegi obſervandum (1)
(¹) Non inutile judicavimus Indicem materiarum,
ad quas ſpectant Decreta tum ab Authore noſtro, cuùm
A nobis deſcripta attexêre, & ſingulis numerum Decrete-
rum adſcribere.

l

A
Bbas. 109. IIO. III. II 2. IT 3. 3 9 2.
A Abſolutio ſuper cadaver. 327.
Alleluja. I7.122.
Altare. Ejus Conſecratio. 26. 36. 37. 3 8. Portatile. 27.
143. Majus. 2 5I. Privilegiatum. 7 8. 80. 267. 268.
442. Sancti Veteris Teſtamenti dicatum. 449.
Anniverſauria. 74. V. Miſſæ Defunctorum. 414.
Annulus. 198.
Antiphonæ. 16 3. 164. 300. 316.457.
Archidiaconus. 97. 101.
Aſperſio Aquæ Benedittæ. 50. 269.
Aſſiſtentia ad Miſſam, & Veſperas. 54. 88. 366. 370,
V. Chorus.
Aurora. 214.

Z. 2 4 B.

72 8 Ad K. P. La⸗Croix Theologiam Moralem
. 8 .

Bbenri eorum cultns, Offcia, Peſta, Reliquiæ. 167.
16 8. 227. 22 8. 229. 230. 231. 23 2.233. 234.
432. 43 3. 434. L
Benedictio Olctava in Offcio. 252. 2 53. Paramento-
rum. 13 8. 13 9. 41 5. Candelarum, &c. 395.454.
Cum Sancétiſſimo Sacramento. 474.
Bugiæ inſtrumentum. 464.

C

Anmnpane. 129. 130. 145. 380.
Candelæ 170.
Canon. 146. 420.

Canonici, & Dignitates. 11. 13. 2 8. 45. 50. 52. 53. 577

89.90.92. 9 5. 96.9 8. 99. 100. 102. 103. 119. 125§.
127. 132. 133. 154. 156. 19 5. 198.199. 213.305.
3 16. 324. 37 1.373. 379. 3,8 8. 389. 395. 3 99.406.
409. 448.
Cantus Gregorianus. 156.
Cappellani Confraternitatum. 3 40. 3 83. Monialium. 41.
Cereus Paſchalis. 120.
Chorus. 137. Rubricæ ad aſſiſtentium in Choro. 318.
319. 320. 321. 322.409.
Cineres. 8 5, 170.
Cingulum. 3 12. 463.
Clerici Seminarii. 391.
Coadjutor Epiſcopi. 12 5. 126. 147.
Collegiatæ Eccleſiæ. 141. 153. 154. I 55⸗
Color. 408.
Commemorationes. 124. 271. 285. 287. 288. 359.
45 8. 46 8. 483.
Commemorationis omnium Fidelium Defunltorum dies.
244. 421. .
Communio. 134. 160.
Con-

1.
ernt
ſeruel
etk

Mande

Kenmd

Porll
nin
.
nnler.
Gemleche
nbiſimr
639. Cone
ſblen ))
unn;

lizſ. z
ru eſt

iſſ,2 .
A

N

1

,

„. )
t, Mere

eing.

b

Supplementum, ſive Acceſſioner. 729
Concio. 12. 226.

,, Confraternitates. 3 40. 3 41. 342. 343.344. 345. 346.
69 Conſecratio Eccleſie. V. Eccleſiæ. Altaris. V. Altare.
ig Curatus. 397.

e g Edicatio Eccleſiæ. V. Dies fixa. 3 5 5.

D

Ech conſecratio. I. 2. 402. Dedicationis Feſtum,
Officium &c. 2. 3. 4. F. 6. 480. 484.
Epiſcopus. 6 1. 69. 89. 90. 9 1. 9 3. 9 5. 96. 97. 100. 102.
104. 116. 13 2.144. 145. 156. 192. 23 3. 344. 365.
3 368. 373. 376. 377.379. 3 89. 3,96. 410. 41 §. 42 2.
459. 473. .
Evangelium. 2 11. 305. 467.
EFwpoſitio Saenkctiſſimi Sacramenti. 81. 287. 288. 384.
410. 439. 445. 45 6. 46 8.

PEeelre in Eccleſia. 144.
. Feria V. in Cœna Domini. 13 3. 134. 13 5. 148.
5399. 456.
Leſtum ſimplex. 18. Duplex. 75. 76. 78. 79. 82. 307.
Novem Lectionum. 58. Ad Libitum. 216.2 17. 218.
Sanctiſſimæ Trinitatis. 383. Corporis Chriſti. 8. 4.
439. Conceptionis B. M. V. 330. Annunciationis
ejuſdem B. M. 296. 297. 360. 361. Expectationis
Partus. 300. 3 01. B. M. de Mercede. 331. S. Joſe-
4 Phi. 13 5. 136. 297. S. Antonii Patavini. 23 5. Oc-
e currentia Feſtorum, ac translatio. 20. 219. 247. 249.
254. 2 5§5 §5. 2 5 8. 2 59.260, 26 1.274. 303. 3 2 3.467.
N 482.

NMfohmt G Enußerio. 387. 406.
Gloria in excelſiz Deo. 117. 118. 266. 289. 290.
430. 43 1, 441.
1. 2 5§ Gla-

G

73 AdR. P. La-Croia Theolagiam Moralzn

Gloria Patri. 262. 447.
CGCubernator Civitatis. 392.

H

Ebdomadarius. 149. 150. 241. 395.
Horarum cautus. 3 1. 91.
Hymnus Iſte Confeſſor. 281. 282. 349.

1

Paginer. 3 5. 5 1. 137. 167. 140.
Indulgentiæ. 267. 26 8. 298.

Hura Parochialia. 332.33 3.33 4. 335. 3367337.
I.

Ldander 311. 476.
Leltiones in Officio. 245. 40 5. 486.
Libri oſeulum. 140.
Litanig. 2z 10O. Majores. 182.

M

MAeder Ceremoniarum. 3,2 5. 37,2. 3 8 I.
Matutinum. 32. Defunctorum. 33.
Miſſe obligatio. 115. Rubricæ ad Miſfam ſpectantes.
23 8. 242. 243. 42 8. 43 8. 444. 45 1. 455. Miſſ.
ſolemnia. 37 8. Translatio. 76. 82. Miſſæ in media
nocte Nativitatis. 2 2 1. Intra Clauſuram. 71. Miſſa
Conventualis. 55. 56. 57. 5 8. 59. 60.6 2: 64. 6 5.66.
317. 39 3. 399. 400. 452. Defunctorum. 19. 60.
62. 76. 8 1. 82. 8 3. 84. 177. 244. 42 1. 446. Miſſæ
Epitcopi ſolemncs. 7 3. Nova. 44. Peculiares ali⸗
quorum Ordinum Religioſorum, aut Locorum. 189.
190. Votivæ. 19. 60.6 2.7 3. 75:. 84. 117. 118.177.
266.403. 418.430. 44 1. NVanira . M. V. 64. 270.

n41.

6,410.
Hliclet 3
o ,

16019.
undnbo
4.
in, ct
69,70,
Plor 26

Ilenen
e NM
c. 0.

iun bym⸗

un uj

Al. I
ani, ,
ſen, 16
139.

Suppy lementum, ſive Arvceſſtones. 731

427. 43 1. Prohibitæ. 411. De Dominica Penteco-
ſtes. 420. Sanctæ Crucis. 443.
Moniales. 39. 40. 41. 71. 264. 265 5.
MWMuſica. 43. .
Nortaad libitum. 275.
Ctava. 186.247. 249. 43 5. Corporis Chriſti. 15.
18.19. Epiphaniæ. 43 6. Nativitatis. 44 3. Om-
nium Sanctorum. 480. Dedicationis Eccleſiæ. 480.
484.
Oficium, ejus translatio, mutatio, &c. 15. 20. 677.
ſſg, 68. 69. 70. 106. 116. 185. 191. 192. 193. 197.
2,00.201. 256. 257.272. 27 3.277. 283. 284. 285.
304. 3 30. 47 8. 479.
Oficia ſemel in hebdomada conceſſa. 3 50.3 5 1.3 56.3 57.
Ad libitum. 2 17. 220. 35 8. Officium SS. Corporis
Chriſti. 16. Conceptionis B. M. 162. Parvum B. M.
121. 123. S. Rochi. 202. Defunctorum. 194.
Oratio W. horarum. 306. 336.
Orationes in Miſſa, & Offcio. 6 3. 15 8.179. 414. 46%.
466. 470.
Oratorium Privatum. 108. 128. 338.339. 413.
Organum. 225. 226.

Pale. 313.

Palmæ. 170.
Paraſoeve. 161.
Paſſio. 23 9.
Patenta. 175. 475.
Patronus Loci, Regni &. 20 3. 204. 20 5. 206. 207.
208. 209. 222. 271.404. 410.477.
Lax. 94.
Pileolus. 55. 16 9. 440. Præfatio. 17 1. 17 8. 290. 462.
Primicerius. 386.
Proceſſio. 3 9. 42. 72. 86. 119. 15 1. 183. 184. 235.
. 236.

P

9
732 Ad F. P. La-Croiæ Theologiam Moralem 1

236. 276. 308. 309. 31 5. 341. 342. 343: 375.:388
39 1. 396. 40 1. 406. 407. 412. Corporis Christi.

7. 9. 10. 1 1. 1I 3. 2 f. 22. 34. 36 4. 438. e
PPf'ſalmi Pœnitentiales, & Graduales. 1052
Pyxis Ss. Enchariſtiæ. 212. 425.
N

REconcilisrio Eccleſiæ, ſeu Cyxmeterii. 131. d
Kegulares. §K=6. 79. 146. 147. 151. 16 5. 183
184. 224.263. 279. 280. 308. 347. 3 50. 3 § 1. 35 2⸗ Ib,
364.36 5.36 8. 396. 398.40 1.410. 459.47 3·477. )(/,
Reliquig. 2 3. 26. 3 1 1.374. 398.407. 43 3.471⸗472. ſe⸗
Reliquia inſignis. 18 5. 186. 193. 417. Ani ſe⸗
Keverentia. 180.
Kagationes. 42. 86. 36 8. 416. 460.

§

Fbeaer

Abbatum ſanttum. 295. 296.
Sacramentorum adminiſtratio. 105. 2 10. 473.

Sanbti non Canonixati. 3 8. 20 1. klleen
Sequentia. 469. Clrnqi
Septimum candelabrum. 73. Euege
Suffragia. 159. Gerenid
symbolum. 65. 117. 118. 166. 287. 289. 326. 347. Mliniel
404. 416. 430. 431,437. 441. 457. 46 1. 4 85. um ho
b72.
. 1
L Aervatnlen in quo aſſervatur SS. Euchariſtia. Un
. OLn
213. 24. 25.
Temporis præſcriptio ad recitandum in Choro Divi- NV.
num Ofhicium. 314. . d
Thurificatio. 4 5 46.47. 48. 49. 66. 88. 107. 152. n
362. 36 3. 3 67. 388. 389. 392. 394. 426. 472. efd
Titulus Eccleſiæ, I14. 48 5. Altarium. 197. 6on

hen⸗
V Ve- i

. d Supplementum, ſive Acceſſtones. 733
r,e,
e
a g Blatio Altarium &c. 240. 42 3. 424.

Veſperæ. 246. 247. 248.249. 250.27 5. 286.3 59.
481. Defunctorum. 86.
Veſtes ſacræ. 142.
Vicarius Epiſoopi. 2 8. 29. 30. 99. 103.176. 18 1.369.
3 81. 385.
Figiliæ. 304. 427. 466.

Lib. 6. p. 2. n. 2148. in utramque partem (1)
(1¹) Quod Inſtrumentum Bugiæ de candela ſerviens
Epiſcopo poſſit eſſe materia Ordinis Acolythorum loco
Cendelabri, ſeu CGeroferarii. Nam S. R. C. 8. Junii
4 1709. in Decreto, quod 464. eſt in noſtris additioni-
bus ad num. 2055. hujus ſecundæ partis L. 6. expreſsè
ſtaruit, hoc inſtrumentum eſſe non poſſe materiam ejus
Ordinis.
4 Lib: 6. p. 2. n. 2149. prior non eſt certa (1)
ine (1) S. C. die 10. Januar. 17 10. in Senogallienſi Ordi-
1l natiotis Fr. Franciſco Aeſino Ordinis Capucinorum,
qui Calicem quidem, & Patenam in Subdiaconatus ſu-
ſceptione tetigerat, non autem librum Epiſtolarum ex
inadvertentia Senogallienſis Antiſtitis, reſpondit ta-
ctum Libri eſſe ſupplendum per Epiſcopum, etiam pri-
vatim. T. 9, Keſolut. ſelect. ab anno 1700. ad 1718.-
pag. 72.
Lib. 6. P- 2. num. 2163. temitteret, inquit, Ca-
KRrop. (1)
i (1) Ut locum diſpenſationi eſſe cenſuit S. C. 16.
Decembr. 1719. in IWprenſ: Diſpenſ. T. I. P. 252. & 12.
Julii 1721. in Pariſienſi Diſpenſ. p. 50. & in Namur-
senſi itens diſpenſat. 10. Martii 173 1. T. 3. pP. 10 1. Cau-
te tamen procedendum, & gravitas coactionis ſolide
probanda. Hinc ſæpius eadem S. C. definivit, Diſpen-
ſationem minime concedendam eſſe, ut videre eſt T. 5.

P. 94.

734 Ad R. P. La-Croix Theole giam Moralem.

P. 94. in Arelat. T. 6. p. 273. in Conſtantienſi, & in
eadem T. 8. p. 7 I. & in Pariſ. T. 12. p. 16 4. ſed etiam
anno 17 16. in Hiſpalenſi T. 9. ubi ſelectæ Reſolutiones
recitantur ab anno 1700. ad 1718. pag. 101. .
Lib. 6. P. 2. num. 2176. hunc animum nunc ha-
bere 1]
I] Juramentum hoc plane neceſſarium eſſe pro do-
micilio contrahendo ſemper cenſuit S. C., ut in Ugen-
tina, ſeu Hydruntina Ordinat. 1. April. 1719. T. I.
Reſol. p. 165. in qua fuit reſolutum, Ordinationem
non pertinere ad Epiſcopum Ugentinum, ſed ad Ar-
chiepiſc. Hydruntinum, in cujus Diœceſi Ordinandus
majorem ſuorum bonorum partem habebat, una cum
inſtructis ædibus, & inter Cives fuerat adſcitus, præſti-
to tamen juramento ad tramites Bullæ. Similiter in Ro-
mana, ſeu Tuſculana cit. T. 1I. Reſol. p. 299. 27. Apr.
1710. ſtatuit S. C. illicitè fuiſſe primà Tonſurâ, Mino-
ribus, & Majoribus Ordinibus initiatum in Urbe ſine
liceris Emin. Epiſcopi Tuſculani Franciſcum Antonuc-
ceium, eo quod Pater origine Tuſculanus eſſet, neque
juramentum exhibuiſſet Domicilii à ſe in Urbe contra-
cti.
Lib. 6. p. 2. nu. 2178. quo Conſtitutio n. 2172.
requirit 1]
I] Quæres I. An Coadjutor cujuſdam Canonica-
tus cum futura ſucceſſione, & aſſignata Congrua, aliàs
exterus, eo ipio dici poſſit ſubjectus Capitulo ad effe-
ctum ſuſcipiendi Ordines, abſque alia dimiſſoria Epi-
ſcopi ſuæ Originis? II. An ſupradicta Coadjutoria ſuf-
ſiciat ſaltem, ut talis Coadjutor dicatur habere domi-
cilium requiſitum à Conſtitutione Innoc XII. mox re-
lata, ad effectum ſuſcipiendi Ordines, exeo, quod ex
poſſeſſione talis Coadjutoriæ perpetuæ, videtur ſuffi-
cienter demonſtratus animus perpetuò permanendi? e.
aifrmative quoad utrumque, ſic enim reſpondit §.. C.
23. Auguſt. 172 1. T. 2. p. 70. in Elborenſi Dubiorumi

ſed

Skin 1
rlnnmet
(poricutt

Mal, 6
laſrei
,leitezt
lſnuh!
nale
Mulihi, 4
uniun Cax
Aurdoan

nfonin
ahetln
ncerhie
Ib. 1
1I
lgeͤ
le dd
llumkb
unhn ſo
el. e,
ilpuben
mitire
nt

Supplementum, ſive Acceſſiones. 73 5

ſed & in Tarraconenſi 1. Julii 1741. T. 10. p. 86., cùm
quæſitum,fuiſſet, an Coadiutorer alicujus Dignitatis, vel
Caonicatüs cum fntura ſucceſſione, tam in caſu, quo
Apſis Congrua portio, aut penſio per Coadjutum aßſigne-
tur e* frubtibus bpraæbendæ ziuſädem Dignitatis, vel Ca-
noniçatus, quam in caſu, gquo Congruam portionem ſi-
bi aſignatam habeant ex propriis, vel alterius patrimo-
nialibus bonis, donec per obitum Coadjutt hat locus eo=-
rum ſucceſſioni ad dictam Dignitatem, ſeu Canonica-
tum, licitè poſſint al Epiſcopo, in cujus Dirkceſi ſunt ti-
tuli ejuſmodi Beneficiorum reſidentialium, ſine literis
dimiſſorialibus Epiſeopi ſuæ Originis, vel præcedentis
Domicilii, ad Ordines promoveri? reſcripſit S. C. Co-
adjutoriam Canonicatus, vel Dignitatis ſußicere, ut
Coadjutor dicatur habere Domicilinm requiſitum in Cvu-
Nitnutione Innoc. AII. incip. S beculatores. Quæ quidem
S. Cein hac Tarraconenſi deciſio iterum vocata fuit ad
examen. 18. Apr. 1744. At, ut legimus T. I 1. Reſol.
P. 283. reſponſum fuit, in deciſis, ſtandum eſſe præſti-
to uramento ad formam Bullæ Speculatores, & amplius
Inon debere hàc de re moveri quæſtionem.
Lib. 6. p. 2. num. 2180. quod ſi quis habeat æqua-
liter (1)
(1) Vide, quæ præclarifl. Card. Lanfred. T. 6. Keſol.
S. C. congeſſit in expoſitione cauſæ Bonon. p. 16 3. Ad-
de autem, poſſe Filium familias poſt pubertatem Do-
micilium ſibi conſtituere, & Domicilii jura nanciſci,
ubicunque voluerit, etiam ſeorſum à Patre, ex L. pla-
cet & L. non ntique ff. ad municipal. Non ita certum
eſt de impubere, num ipfi liceat Domicilium habere à
Paterno diſtinctum. Negant enim Feder. de Sen. Conſ.
153. Bald. conſ. 334: aliique citati in expoſitione Xa-
vennatenfes Ordinationis T. I1. Keſol. S. C. p. 133.
Nam impuberes carent animo, & intellectu ad Domi-
cilii mutationem requifito. At de infante, qui è patria
ſua ab Avo Materno Ariminum cvocatus, ibique diu re-
tentus,

736 Ad K. P. La-Croix Theologiam Moralem

tentus, ac tandem hæres inſtitutus ſub conditione per-
petuèò in ea civitate manendi, eam hæreditatem adie-
rat, olim diſceptatum eſt apud Rotæ Auditores, num
Domicilium illic ſibi comparâſſe videretur? Deciſum
vero fuit, utique comparàâſſe, uti ex Deæciſ. 193. n. 2.
& ſeqq. cor. Merlin. tum quia contrahendi Domicilii
animus in iis duntaxat perſonis deſideratur, quæ hunc
animum habere poſſint; tum quia pupillus, & infans
rectè capax ſit acquirendi Domicilii per Tutorem, vel
Patrem tanquam legitimum adminiſtratorem ex Barto-
li aliorumque ſententia. Favet & huic de Domicilio
ab impuberibus acquiſito ſententiæ S. C. in citata Ra-

vennat. p. 13 4. decrevit enim ab Ordinario Ravennæz

licitè ordinari poſſe Clericum, qui impubes Ravennam
advenerat, neque Ravennæ tot annis poſt pubertatem
commoratus fuetat, quot ad Domicilium conſtituen-
dum præſcribuntur. Hinc enim fit, Domicilii annos
ab adventu ante pubertatem ſecuto numerari potuiſſe;
quod utique falſum eſſet, ſi impuberes Domicilium ſibi
non poſſent ſtatuere.
Lib. 6. p. 2. num. 2183. prout requirit Conſtitu-
tio (1)
(1) Hinc in Uxentina T. I. p. 197. S. C. 17. Jumii
1719. ſtatuit neque ſuſpenſionem, neque ſubinde ce-
lebrando irregularitatem contraxiſſe Sacerdotem ab
Uxentino Epiſcopo ordinatum, nullis requiſitis Lite-
ris Teſtimonialibus Epiſcopi Neritonenſis, ad cujus
Dieceſim quandoque advenerat aut causâ videndi ſuos
conſanguincos, aut ſtudiorum causâ.
Lib. 6. p. 2. n. 2185,& iterum alium ab Epiſcopo
Domicilii (1) .
(1) Statuit id diſertis verbis S. C. in Fandana Ordi-
nuin 27. Febr. 1666. quæ T. 5. Reſol. P. 246. refertur.
Lib. 6. p. 2. n. 2187. Quod dicitur n. 2174. (1)
(¹) Nota diſputatum fuiſſe in S. C. 27. Julii 1697.
an azste noiſſima Conſtitntione Speculatores poſſet Epi-

ſcopus

ſcnln
uje alͤ
Hurlſen

Mlomfe

ifnml,
lb.0.)..
Iurllel
unirt,fl
Imlonre
Wiludo
Wrileoi
cnr; n,
häülrcin⸗
Iho⸗

inlie
aitcnn ſ
i. Abe
Wnc
1 heüle
6 hollm
Uic eis rn
C in

h⸗

bil Supplementum, ſive Acceſſtonet. 7537

ſcopus familiarem triennalem ad titulum Patrimonü
Aud, promovere ad ſaoros Ordines ob neceſſitatem, vel utili-
eldnn tatem Eccleſia, nullo collato Eccleſtaſtico Beneficios re-
en ſponſum porro fuit negative, ut refertur P. 67. I. 2.
Muſig Theſ. Reſol. Id autem, quod in caſu Patrimonii fuit
el Don tunc à S. C. reſolutum, exrenditur etiam ad titulum
eh Penſionis, ita, ut poſt Bullam Speculatores, antiquæ
lei reſolutiones nullum amplius locum habeant. V. Mo-.
lurm, nacell. in formul. part. I. tit. 3. form. 27. n. 1. & 2.
ir. Lib. 6. p. z. n. 2190. Quod Abbates attiner (1)
Neo (1) Intellige Regulates. Nam quod ad Abbates Sæ-
