logus Societatis jeſu controverſiam iſtam atti-
giſſet, qu. 19. artic. 6. concl. 3. ita quæſtionis
ſtatum proponit: Ex hoc naſcitur magna qwa-
Rio utrum teneamur ſequi opinionem probabi-
liorem, relitta probabili; an ſatis ſit ſequi opi-
nionem probabilem. Poſtquam autem contra-
riam Cajerani opinionem cum præcipuis ejus
fundamentis protulit, ſic ipſe pronunciat: Mi-
hi vi-

1

gi. Supplementum, hFeve Acceſſiones. 315
mon hi videtur, quod, ſi eſt opinio probabilis, licitum

ſt eam ſequi, licet oppofta probabilior ſit.
„ 1. . 1 . .
ptg Quam in rem argumenta quatuor, & tripli-

rpy, cem confirmationem adhibet: tum contrariæ
gicſe ſententiæ firmamenta ſigillatim, & accuratè
iee, g diſſolvit. [3]
Ludovicus Lopez, cujus eximiam pictatem, Ludovi-
& ſingularem eruditionem laudat Poſſevinus cu Lopez.
in apparatu, Medinæ ſententiam amplectitur
arte I. Inſtructorii Conſcientiæ cap. 20. con-
cluſ. 2. editionis Lugdunenſis anni 1587. pag.
510. Hac concluſio elicitur ex Medina, & li-
gquet ex ejus ratione, aut opinione, quam ibi
tinetur, ſcilicet, qubd Confeſſor pœnitenti pro-
babilem opinionem Doctorum ſettanti, negare
abſolutionem non poteſt, licet Confeſſor ipſe
contrariam opinionem probabiliorem eſſe cen-
ſeat; quia ocum pœnitens, eo quod probabilem
opinionem, ſit amplexus, non pescàrit, nulla
i ſubeſt ratio negandi ei abſolutionem.
Quæſtionem illam de Confeſſariĩo ſimiliter
ſolvunt nobiles Thomiſtæ, Franciſci à Victo- Eranciſ⸗
ria diſcipuli, qui, ut admonet Bellarminus lib. cus à Vi-
de Scriptoribus Eccleſiaſticis, ſub ejus nomi- &toria.
ne Summam de Sacramentis ediderunt, quam
ex illius ſcriptis collegerant. Fuit autem Vi-
Goria, ut ait Antonius Senenſis in Bibliothe-
ca, vir nunquam ſatis laudatus, & qui in
Theologia talis, ac tantus extitit, ut illius præ-
cuariſſimun lumen in Hiſpania etiam à viris
clariſſimis meruerit appellari. Sic loquens in-
ducitur in illa Summa de Confefſione num.
177. editionis Antuerpienſis anni 1616. 4
pag. 102. Reſpondes, quod ſive Confeſſor ſit
ejus proprius Sacerdos, ſve non, tenetur pœni-
tentem abſolvere in tali caſu. Probatur aper-
tér

n ,,

316 Ad R. P. La-Croix Theologiam Maralem

t&: talis pænitens eſt in gratia, & Confeſſon ha-
bet probabilitatzm, quod t in gratia; quia ſcit
oſſe Probabelen, jus opimtonem; ergo non debet ußii
ei negare abſolatienen.
Clarius, atque diſtinétius pro hac ſenten-
Thomas tia loquitur Thomas Marcado vir eruditiſi- Wlriut
Marcado., mus, præcipus in &cuhholaſtica, & Morali Theo- I
ogia, ut ajunt Alphonſus Fernandez in noti-
tia ſcriptorum Prædicatoriæ familiæ, & Augu-
ſtinus d'Avila lib. 2. hiſt. cap. 92. Nam in li-
bro erudito de contractibus Hiſpanicè ſeripto
editionis ſecundæ Hiſpalenſis anni 1587. quæ

priori eſt auctior 5] lib. 2. c. 5. pag. 29. hæc

habet: Præterea i,
qui confitenten audit
MWorcutorenn, poſſim
etiam amice bonun
conſilinm dare, quod
magnam ipſi liberta-
tem, &; authoritatem
etian ſope afferer. Eſt
autem illadr ut ſi opi-
nionem unane ſoqua-
tur, euꝛmque defendat,
non ideo pœnitentem
Xεe dirigat, ſi e ea
dirigi „» & eam ſequi
nolit⸗ modoea, quaum
ille ſoquitur, ſit proba-
bilis, & ſuis rationi-
bus, fundanaentiſq;ue
nixa ſir. Satis eſt, ſi

Juadeat illi Confeſſa-
rius id, quod ſibi ma-
gZis certum videtur,
magiſqqieé placxet. Ve-
peuitente non

VY aun al que oye

de penitencia al mer-
cæder, lIe podria yo
tambien de gracia
dar un buen aviſo,
que le darà muchas

vezes gran libertad, y

aun authoridad. Ves
que dado tenga una
opinion, y la defien-
da no regle por ella el
Penitente, ſi no quiere
ſer reglado, ni ſeguil-
la. Si la que ſigue es
probable, y tiene ſus
razones, y fundamen-
tos. Baſta aconſejarle
lo que tiene por mas

cierto, o mas le agra-

da. Pero ſi al Peni-
tente le deſagrada, y
lo que hazeé ſe puede
hazer, ylo apruevan
Muckos Authores ap-
Pln

Meo d
l ⸗
wo⸗ .

el, P

eletehol
Nolik

Supplementum, Pve Acteſſiones.

placeat, & id, quod
Ffacit fieri poßit, Erque

14 à multis probatis

authoribus aäpproba-

tume magna dementiæ,
atqué arrogantia fo-
ret pœnitentem, iſt
ab eo deſiſtat, ideo non
abſolvere, quia boc

i. Confeſſarius m-

probat. Cam ano in

contrabtupro una, W

altera parte bonæ opi-
niones ſunt inter do-
ctos, liber eſt unuſ uiſ-
que ad ſequendam ed,
quam eliget. Iäden
prorſus Sio, quando
extra Confeſſionem ne-
gotium Theologo pro-
ponitur. Si enim pro
urdque parte ſunt opi-

mniones, 6g facere, ar

Jequi urrumque ſine
periculo fas eſte ettiamſi
elegerit pſe anam exr
dir magis bprobabilem,
non poteſt ad eam al-
ringere eum, qut ip
Jum interrogat, ſed
tantum ſententiam ſa-
am ſimpliciter erxpone-
re, admonendo ipfſum,
quod contrarinnm faci-
endo zon peccatur,
quta multi ſaunt Dolto-
res, qui licitum id cre-
dunt.

probados: gran toche-
dad, y arrogancia ſeria
porque el lo reprueva
no abſeolverle, ſine
deſiſte dello. Aviende
en un contracto por
una parte, y por otra
opiniones buenas en-
tre Doctos, cadauno
es libre para ſeguir lo
que eſcogiere. T6 miſ-

me en Krleſtarzcin en-

tiendo, quando fuera
de confeſſion ſe pro-
pone al Theologo un
negocio. Que ſi por
entram bas partes ay
opiniones, y lo uno,
y lo otro ſe pede ha-
zer y ſeguir ſin peli-
gro, dado que el aya
eſcogido una dellas
Por Mas probable, no
deve atar con ella al
que pregunta, ſi no
dezir de plano ſu pa-
recer, aviſandole que
haziendo lo contra-
rio no es pecado, por-
que ay muchos Do-
tores, que lo tienen
por licito.

317

3 18
Joannes
Paulus

Naxzari-
us.

Domini;
cus Ban-
nes.

Ad KR. P. La-Croix Theologiam Monalem.

Amplectitur eandem ſententiam Joannes
Paulus Nazarius, qui à Michaele Plodio, &
Alphonſo Fernandez Theologus egregius, ab
aliis vero Dominicanis, qui Commentarios
ejus in primam parzem recenſuerunt, præſtan-
tiſſimus vir, adoctrinæque Thomiſticaæ propug-
nator acerrimus appellatur. Sic habet in opuſ-
culis Theologicis, opuſc. 2. de ftatu & oblig.
Religioſ. de voto obedientiæ dubit. 4. concl.
2 Qui dubitat, nuhlum habet aſſenſum, quo di-
rigi poſſit in agendo; qui auten opinatur, ratio-
nes habet pro utraque parte, ex quibus elicit
aſſenſum probabilem, a quo diri gi poteſt in ope-
rando: & ideo potefßt abſque peccato,in quam
voluerit partem, ſive illa ſit magis probabilis,
ſive minus, declinare.
Dominicus Bannes Ordinis Prædicatorum
Doctor, & Theologus illuſtris ſut ai? Aubertus
Miræus in Biblioth.] ita loquitur in 1. 2. qu.
10. art. 1. dub. 3. concl. 4. editionis Duacen-
ſis anni 1615. pag. 252. col. 2. Dicimus opi-
niones eſſe in duplici differentia. Quædan
enim verſantur circa altionem aliquam exer-
cendam, ut an aliquis contratctusſit licitus, vel
illicitus. adam vero verſantur circa res,
an ſeilicet aliquid ita ſit, vel non ſit, an hac do-
mus ſit propria, vel aliena. Dieimus ergo,
quod de opinionibus prioris generis verum eſt
poſſe hominem ſequi probabilem opinionem, re-
liétaà probabiliori. Caterum de opinionibus ſe-
oundi generis non eſt univerſaliter verume, quod
poſſit homo ſequi opinionem minus probabilem.
Maximeè quando poteſt ſequi aliquod pericu-
lum contra honorem Dei, aut utilitatem pro-
xrimi.

Banni

Supplementuns, ve Acceſſiones. 319

Bannmi conſentit Didacus Nugnus Cabezu- Didacus
o, ut ætate, ita & doctrinâ illi ſuppar. Quæ- Nugnus
rit enim in addition. ad 3. part. quæſt. 8. art. Gacts-
5. dub. 3. editionis Venctæ ann. 1612. pag.
279. Utrum liceat miniſtrare Sacramentum
Penitentiæ cum juriſdittione tantum probabi-
li; cumque in negativam partem inelinet, ſic
contra opponit: Tota diſieultas eſt de opinio-
ne probabili quia in moralibus licitum eſt ſe-
qui opinionem probabilem, ut communiter di-
citur. Tum ita reſpondet: Ab'dla regula ge-
nerali poßita in argumento eſt quædam famoſa
exceptio, quod ſcilicet in his, quæ pertinent ad
neceſſitatem, & exiſtentiam Sacramentorum
non licet ſequi opinionöm probabilem, quando
eſt poſibile ſequi ſententiam certæm.
Gregorius Martinez ingenii acumine, S Gregori-
perſpicuitate cum maximis coneparandus, ut us Mar-
monet Alphonſus Fernandez in notitia Scri- zinez.
Numiu prorum Prædicatoriæ Familiæ, de hac quæ-
UAnina ſtione diligenter, & accuratè diſputat tom. 1.
u in I. 2. ad q. 19. art. 6. Sic eniin habet pag.
ie 1066. Col. 2. edit. Toletanæ anni 1622. Pri-
ma concluſio: non ſolum eſt licitum ex duabus
opinionibus aliter probabilibus probabili-
Ttate practiéà, eligere quam dis maluerit, ſed
ettiam eſt licitum ſequi minns probabilem, re-
lictà probabiliori. Et paulò poſt: Secunda pars
concluſionir eſt contra Cajetanum & Silve-
Rrum. Eſt tamen communis, quam tenet Me-
aina hic, & optimis rationibus probat: & mo-
doprobatur. Primo &c. Tum ſex argumenta
ad eam confirmandam congerit.
t ſülten Adſtipulatur eidem ſententiæ Petrus Ledeſ- Pecpas
ma ernditiſſimus Magiſter, & publicà anno- Ledeſins.
rum quadraginta Theologiæ profeſſione no-
bilis,
4

310e Ad R. P. La-Croix Theologiam Moralem

bilis, ut teſtatur Alphonſus Fernandez in notitia
Scriptorum Prædicatorum Familiæ: Sic enim

habet in ſumma Hiſpanicè edita Salmanticenſe

1608. Ppart. 2. tract. 8. cap. 22. ante 1 2 mam

concluſionem: Huic
dificultati reſponde-
tur eſſe probabilius,
um divini perinde,
naturaliſque ſit juris
licere judici ſequi opi-
nionen, probabilem,
relitta probabiliore.
Hanc ſententiam te-

aet Magiſter Moedina,

& Orellana, & multi
ali Dobtores, ac præ-
vipuèé diſeipult &. Tho-
ma in 2. 2. eν bonendo
articulunn 4. hbujus
quæſtionls 67.

Adeo perſuaſum habuit

A eſta difficultad ſe
reſponde, ſer mas
probable eſtando en
derecho divino, y
natural, ſer licito que
el Juez ſiga laopinion
probable dexando la
mas probable. Eſta
ſentencia tiene elMae-
ſtro Medina, y Orel-
lana, y otros muchos
Doctores, particula-
res los Diſcipulos de
ſanto Thomas en la

2. 2. declarando el ar-

ticulo quarto de a
quella queſtion 67.
hic author licitum eſ-

ſe probabilem opinionem ſequi, relict pro-

fon
ſite⸗
Ghlltn 1
AAm. V.

babiliori, ut ad ipſos quoque judices, contra
quam appellati ſuperius Societatis Jeſu Theo-
logi faciunt, illud extenderit.
Vincenti- Vincentius Candidus 6] Sacri Palatii Ma-
us Candi- giſter, tomo 1. diſquiſitionum Moral. diſq. 3.
dus. de abſolutione artic. 20. ita pronunciat: Dico
primo, Confeſſarius quicunque abſol vere poteſt
P&itenten ſeqgientem opinionem prolzabilem,
relicta ſud opinione probabiliori. Tum num. 3.
proponit hoc dubium: utrum lieeat in quali-
bet materta sonſulere opinionem bprobabilem, .
reliétà probabiliore. Ad quod ita reſpondet:

Quicunque alins conſultus extra confeſſionem,
. licité

.*

Supplementum, ſve Acoeſſionet. 227
licitè poteſt probabilem opinionem in omni ma-
teria amplecti, ac etiam aliis conſulere, relicta
probabiliori. Quod breviter & ratione, &
authoritate probat.
Fuſiſſimè omnium de hac quæſtione agit Joannes
Joannes Ildephonſus Baptiſta Cæſar Auguſta- Ildepbon-
nus, in iis ad I. 2. Commentariis, quos ex Ius.
formali præcepto geperaliſſimi Dominicano-
rum Capituli anne 1644. Romæ celebrati ty-
pis edidit. Nam diſp. 2.e8. dub. 6. fragm. .
poſtquam contrariæ ſententiæ authores, & ar-
gumenta protulit num. 549. ita loquitur : Je-
cunda ſententia pracedenti omninò oppoſßita eſt,
neminem teneri ad ſequendam in praxi opi-
nionem probabiliorem, ſeu conſcientiam ex illa
formatam; ſed ſuſßcere ad ſecuri atem zon-
ſcientiæ, & ad hoc, quod impune, & abſqque
peccato operemur, ſequi opinionem, & conſoi-
entiam probabilem, relidta longè probabiliori.
Sententiam hanc plures, maxime ex juniori-
bus, tenent &c. Pro qua authores triginta
quatuor, & argumenta ſeptem producit. Tum
eam amplectitur fragm. 4. concl. 5. uando,
inquit, opiniones probabiles verſäntur cirean
altiones exercendas, ſeu, quod idem ſt, circa
jus, poteſt homo ſequi quamcunque opinionem
probabilem practice &.
Stat etiam pro illa opinione Paulus de Blan- paslur d
chis in lib. Venetiis edito ann. 1630. cui titu- Blanchir.
lus eſt: Diſceptationes de dificilioribus mate-
riis caſuum. Sic enim loquitur pag. 182.
Si opinio pœnitentis eft probabilis apud doctos,
& prudentes in tali materia, tune Sacerdos,
ſive Ordinarius, ſive Delegatus debet eum
abſol vere, licet probabilior ſit oppoſita ſen-
tentid.

Ad P. La-Croix Theol. Suppl. X Po-

.

in biett i

322 ℳ K. p. La-Croix Theologiam Moralem

Poſtremus, quèd ſciam ex Dominicanis
(7) qui Theologicos in D. Thomam Com-
Joanua mentarios edidit, fuit oannes Baptiſta Hac-
Hdee. quetus, cujus Contreverſorium Theologicum
in I. 2. prodiit Romæ ann. 16 54. typis Jacobi
Phæi, Chriſtianiſſimo Francorum Regi Ludo-
vico Adeodato nuncupatum, & R. P. Joan-
nis Baptiſtæ de Marinis totius Ordinis genera-
lis Miniſtri facultate munitum. Quæſtionem
hanc exquiſitè diſceptat tractatu de conſcien-
tia, controverſia 14. cujus hæc inſcriptio:
Utrum liceat ſequi opinionem minns probabi-
lem, etiam relictaà probabilioxi, & magis tu-
taâ. Sic autem controverſiam decidit: Dico
licitum eſſe ſequi in praxi opintonem minns pro-
babilem, & minus tutam, ſve propriam, ſive
alienam, dummodo ſit ſimpliciter probabilit.
Et paulò poſt: Eam ſententiam docent Medi-
na, Bannes, Valentia, Salas, Arragon,
& communius Dottsrer. Tum accuratè eam
probat, & contrariis argumentis reſpondet.

ADNOTATIONES CAP. 3.

Ngelus de Clavaſio. (1)
(1) Noſter de-Champs hic labitur. Nam An-
gelus de Clavaſio Ordinem Minorum profeſſus eſt. Qua
de cauſa Thomiſtis perperam accenſetur. Cæterum lon-
gè gravius peccavit Natalis Alexander, qui Franciſcum
Bonæ Spei Carmelitam illum celeberrimum Bollandia-
norum ſper Controverſia S. Eliæ impugnatorem in Je-
ſuitarum caſtris collocavit.
Sequens opinionem probabilem. (2)
(2) KRationabilem lego in Veneta Viguerii editione
ann. 1584. Ut ut legas, vel ipſo aſſentiente Meret.

. Supplementum, ſve Acceſſiones. 323

— Dominicano „ probabiliſtarum numero Viguerius me-
“ rito juxe adcenſendus eſt.
r Accuratè diſſolvit. (3)
(3) Anno 1577. primo editi in Hiſpanis fuêre hi
Commentarii Medinæ, tum Venctiis anno 1580. acd
e Bergomi anno 15 86. recuſi. Atqui non in his ſolùm
ERDN Medina Probabiliſmum tuerur, ſed etiam in Inſtru-
NMnem tione Confeſſariorum, quam à ſe Italicè redditam
Qukon P. Petrus Gonzalez Veronæ edidit anno 1580. & Car-
IEm dinali Alcxandrino Dominicani Ordinis Protectori in-
ſcripſit non ſine Medinæ authoris, ejuſque doctrinæ
u ſummis laudibus. Quæ quidem inſtrucétio ſæpius recuſa
DG fuit, ut Venetiis ann. 1582. Ferrariæ 1584. iterum Ve-
U ronæ 1589. denuo Venetiis 1621. &c.
Ann. 1616. (4)
(4) Sed multè ante edita fuerat ea Summa Antuer-
piæ, anno ſcilicet 1573 quo etiam anno Venetiis pro-
. dierat Jannis Antonii Bertani typis.
, Quæ priori eſt auctior. (5§)
naemg (5) Et Brixiæ typis Marchetti ann. 1591. iterum
rpunte edita eſt. Cæterum Mercado anno 1568. librum ſuum
abſolverat, ut ex P. Alphonſi de Fontiveras Vicarii
Generalis teſtimonio, quod in fronte operis legitur,
manifeſtum eſt.
Vincentius Candidus. (6)
(6) Qui cum odore ſancétitatis obiit, ut notat Abbas
Jo. Baptiſta Pacichelli in Schediaſmate de Lafvis cap. 6.
pag. 90.
Poſtremus, quod ſciam ex Dominicanis. (7)
(7) His tamen alios addere mihi licet. Primus eſt
Thomas Villar in Summa Controv in I. 2. D. Thom.
Tract. poſter. de conſc. 4. parte §. 6. ubi cùm quærat,
—veernm ex duabus opinionibus quis brobabilem, probabi-
ſeri⸗ liori reliéta ſequi poſſit, reſpondet: Partem affrmati-
ge vam teneo cum Medina, Lorca, Martinez, Cornejo,
e WMonteſinos, & pluribus aliis. .
X 2 Alter

un Nen

nue

324 Ad R. P. La-Croix Theologiam Moralem 4
Alter eſt Fr. Barnabas Gallego Tract. de conſc. Ma-
trit. edit. 1648. de conſc. probabili dub. I. ubi ait: Se-
cunda ſententia, quæ eſt longé prohabilior, mihi magis
placet, & pro noſtra reſolatione habenda eſt, docet lici-
tum eſſe in praxi ſequi optionem minus probabilem, &G&
minus tutam, dummodo ſit pracéticè probabilis, reliéta
probabiliori, & tutiori.... Haæcgitur ſecunda ſenten-
tia communior eſt inter Thomiſtas.
Accedat his Franciſcus Lopez de Teneda, & Joan-
nes à S. Thoma, quorum ille Tom. I. Controv. Theol.
Mor. L. I. Tract. 2. Controv. 7. num. 9. Quando, in-
quit, autraque pars eſt ſecura, & tuta, ut contingit,
quando utraque pars eſt probabilis, benè poteſt ſequi opi-
nio probabilis, probabiliori, & ſecuriori omiſia; alter in
I. 2. Tomo 1. diſp. 12. artic. 3. num. 5§. edit. Lugdun.
ann. 166 3. p. 518. ait: Stante häc certitudine, ſeu pro-
babilitate pralctica in quacunque materia (pauci id ad-
miſerint Jeſuitæ) licitè procedi poteſt... etiamſi oppo-
ſita pars tution, & probabilior appareat.
Audiendi nunc ſunt Thomiſtæ duo, quos Natalis
Alexander Antiprobabiliſtas fuiſſe contendit, Domini- W
cus, inquam, Gravina 1. 2. de objecto revelationum, &
Martinus de Prado T. I. quæſt. Moral. tract. I. quæſt. 4.
§. 3. num. 12. Dico tertio, inter duas opiniones æqué pro-
babiles licet eligere minus tutan. Sequitur ex dictis
quæſt. 3. oncl. I. Praterea probatur. Nam qui inter opi-
niones aquèò probabiles unam eligit in pratctica, habet cer-
titudinem moralem, quòd relte operatur: quia in uiſita (
veritate quantum potuit, ſi in re er,dt, invincibiliter
ignorat, & abtns eſi formaliter bonus; ergo in re quam- 1 anſ
libet tutò ſequi poteſt. Hæc Martinus de Prado, qui
ſaltem Tutioriſmo infenſus eſt, & iis principiis inniti-
tur, quæ Probabilioriſtis maximè diſplicent. Gravina
autem affirmat: Licitum eſſe tenere multoties opinionem
probabilem, relilta probabiliori, quando vera eſſet pro-
babilitas. Quid porro effugium illud eſt, Martinum
V Prado

calte H
zanC

1
ume

4

Mgak,
bahe,

N Supplementum, ve Acceſſiones. 32 5
a prado multoties dicere? Nunquid ii ſolùm Probabili-

“ ſtæ, qui cum Candido in omni materia, aut cum Joanne
, à S. Thoma in quacunque materia licere ajunt ſequi
WA opinionem probabilem, probabiliore relictàa? Vix ullus
Amls Teſuita Probabiliſmum defenderet.
,, Tandem M. Vincentius Ferre, qui poſt Alexandri
ſouliſ Decretum ſcripſit, Probabiliſtarum numerum auget qꝗ.
. de probabili num. 156. Hunc R. P. hiſtoricus T. I.
, Pp. 92-Aoltum Scriptorem appellat, quod Fratrem Mar-
Gmmt letta, qui peccatum Philoſophicum docuerat è& Thomi-
ſtarum albo expunxerit, at p. 41. quod Fratri Merco-
ro exprobraverit Ferre, adulteratum ab ipſo titulum
Quodlibeti octavi artic. 18. S. Thomæ, eum idem hi-
ſtoricus eæ is prateriti ſæculi Scholaſticis unum fuiſſe in-
dignabundus pronunciat, qui tum elebres hababantur,
cum ſtylo apprimè barharo plura volumina impleverant
diſquiſitionibus fortaſſe ſubtilioribus, quàm ſolidis, pro-
g Ecuiſque: de quo tam diverſo ſuper eodem Theologe
. ejuſdem Scriptoris judicio, viderint alii quid ſentien-
dum. Interea ego contendo M. Ferre perperam ab hi-
ſtorico excuſari p. 441. quèòd Probabiliſmum docuerit,
non abſolutè, ſed ſub conditionibus plane adnotatis. Nam
hujus Theologi verba ab Hiſtorico allata relegens, non
aliam ab eo conditionem depoſci video, quam quæ à
pleriſque Jeſuitis requiritur, ut opinio certo probabilis
ſit, non autem probabiliter probabilis.

ſunl.
Mlr

o, nl
Megt, Don

C A P U T VI.

Pari conſenſu doctiſſimi ex aliis Religioſis Ordinibus
Theologi eaſdem opiniones tuentur.

VE ullus pro ſecunda ſententia Societatis Jeſu Theo-
9 logus ſcripſerat, cùm clariſſimi duo ex S§. Augu-
enchtiß ſtini familia Doctores eam ut probabiliorem, & apud
Theologos, maximè ex diſcipulis . Thomæ, ommu-
X 3 nem

hlonn

326 Ad KR. P. La-Croix Theologiam Moralem

Auguſti-
niani Mi-
chael Sa⸗
lonius.

Petrus
Arrago-
Rius.

nem acriter propugnârunt. Michael Salonius
vir doctrina, & vitæ ſanbtitate celebris, ur
ait Aubertus Miræus in Biblioth. anno r 592.
Venetiis edidit inſigne volamen de juſtitia &ρ
jure, quod Antonius Poſſevinus aſſexit
Theologi- qui ſapiunt magnopere, neo imme-
ritò commendari. Quo in opere de induſtria
quæſtionem hanc agitat controverſ. 2. con-
cluſ. 4. ad art. 4. quæſt. 63. S. Thomæ, do-
cetque, quando ſunt duæ opiniones probabiles
er parte juris, alttra tamen probabilior, poſſe
quamvis fidelem in ſuis privatis altionibus, di-
miſaa probabiliori, eligere probabilem. Quod
pluribus argumentis oſtendit, ac tandem ſub
finem admonet, multos, ac graviſſimos Do-
ειιäαι ſentire, as maxime ex diſcipulis D.
Thomæ. Unde ſic argumentatur ad homi-
nem ex adverſariorum ſententia: Eligenda eſt
opinio, ut volunt probabilior: ſed quod liceat
amplelti probabilem (dimiſsà probabiliori)
eſt opinio probabilior, cum habeat plures, æc
graviſſimos anthores, & hirmiora fundamen-
tu, quam oppofita, ut e progreſſu hujus diſtu-
tationis conſtat, ergo &c.
Eodem fere tempore Petrus Arragonius,
alterum Auguſtiniani in Hiſpania Ordinis Si-
dus, edidit Commentaria in 2. 2. præclara,
& eraditiſſima, ut vocat Elſſius in Bibliothe-
ca Auguſtiniana. Quærit autem dub. penult.
ad art. 4. quæſt. 63. An ſit licidum ſequi opi-
nionem probabilem, non obſtante, quod con-
traria ſit probabilior. Atqui ubi Cajcrani
ſententiam propoſuit cum omnibus ejus fun-
damentis, ſubdit: bis tamen non obſtantibus
dico, quòd contraria ſententia eſt longè pro-

babilior. Qua in aſſertione compsobanda, &

con-

oe⸗
nn
hoin

nielni

Gmm
ern
7

Suppylementum, ſive Acceſſiones. 327

contrariis argumentis diſſolvendis multus eſt,
atque copioſus.
Tam præclaris Ordinis ſui Doctoribus con- Ludovic.
ſentit Ludovicus de Beja in variis reſponſioni- 3e Beja.
bus caſuum Conſcientiæ, qui coram Illuſtriſ-
, ſimo, ac Reverendiſſimo Cardinali Pallæotto
tteckinet Archiepiſcopo Bononienſi in Congregatione
e, Clericorum propoliti, & deciſi fuerunt p. 2.
one, 4 Caſu 6. editionis Oliſſipon. ann. 1610. fol.
, 164. Col. 2. Si altora (Pars) erxiam eſt pro-
babilis, & propterea ſecura,; & tuta, ac per
conſequens nullum habens periculum, illam ſe-
qui relicta probabiliori, abſque pegcato poſ-
umus: nec ſemper tenemur tutioren bartent
eligere, ſed ſufcit eligere tutam.
Obiter quidem, ſed perſpicuè illud ipſum Baſinu:
aſſerit Baſilius Pontius, quem miris elogiis Ponfiu
exornat Elſſius in Encomiaſtico Au guſtiniano,
& de quo Aubertus Miræ us ſic loquitur: Fuis
Academiæ Salmanticenſis haud exigunnz ſuo
æo decus, in qua primam in Theologia Ca-
thedram moderatus eſt, ſumma cum omnium
lande, ac pene ſtupore lib. 4. de Matrim. cap.
25. n. 9. Cum ſunt varieæ opiniones, inquit,
de obſervantia alicujus pracepti, non fit irre-
verentia Legislatori, negque transgreſſio cen-
ſetur, quod operetur aliquis ſecundum opinia-
nem probabilem minus tutam.
Conſpirat in eandem ſententiam Petrus Cor- Carmeli-
nejo præſtantiſſimus ex Carmelitarum Ordine ?* Perrus
Salmanticenſis Academiæ Doctor, de cujus Cornejo.
ſtupendo ingenio- & multiplici dobtrina tum
alia multa commemorat Joannes Sanctius
d'Avila Epiſcopus Placentinus in ejus vita tom.
e 2. præfixa, tum id præcipuè&, quod Paulus
V. Summus Pontifex verè dignum Ecsleſie Dei
OH Poctorem appellavit. Sic autem habet in 1. 2.
X 4 tracét.

4
vnnbst
en zrth

. ner
328 Ad K. P. La-Croiæ Theologiam Moralem f⸗

tract. S8. diſp. 3. dub. 6. ubi de induſtria, ac nn
prolixè quæſtionem iſtam tractat: licitum eſt ck
Jequi in praxi opinionem minus probabilem, &
minus tntam, ſive propriam, ſive alienam, M
dumwenodo ſit ſimpliciter probabiles. Ita do- n⸗
cent communiter recentiorer, Medina e&c.
Hanc concluſionem variis rationibus probat,
& contrariæ ſententiæ argumentis accuratè
reſpondet.
Joannes Tam inſignem Ordinis ſui Theologum ſe-
Loxana. quitur Joannes Baptiſta de Lezana in Summa
quæſtionum regularium tom. 3. de opinione
regularibus tenenda num. §. pag. 45 8. Dico
Jecundb, regulariter loquendo poße religioſos,
ſive in operando, live in conſulendo aliis, uti
opinione etiam nmeiniss probabili, & minus u-
ta, relictà tutiori, & probabiliori etiam
. propria.
Vrbanu: Sequitur & Urbanus ab Aſcenſione in The-
ab Aſcen- ologia Morali traét. I. c. I1. his verbis: QOui⸗
Aone. Aubitot homini (duas probabiles opiniones de
eadem re ſibi proponenti) licere quam volue-
rit opinionem tenere? im etiam probabili ad-
harere, licet alienæ, relictâ probabiliore
ctiam propria (1)
CMerei-. Pluribus, & ex profeſſo de hac Controver-
ſia diſputat Petrus de Lorca egregius Complu-
Je Loria. tenſis Academiæ Doctor, & Ordinis Ciſter-
cienſis ex obſervantia Hiſpaniæ Generalis
emeritus, cujus ſingularem eruditionem mi⸗
rificè prædicant Dionyſius Cuchus in ejus vi-
ta, & Carolus Viſch in Bibliorheca Ciſter-
. cienfi. Nam in commentariis ad 1. 2. Com-
pluti editis anno 1609. diſputationem 39. ſic
inſcribit: Uerum ſit tutum operari ſecundnam
conſcientiam, quæ innititur opinieni probabili.

Et

leliorenn

e el.
Noſere, i
N
nongt

Gne
Unteul
fsAAl
toner

hieertmit

Supplementum, hve Acceſſiones. 329
Et membro 10. pag. 466. poſtquam explicuit

opinionem negantem, ſubdit: Eſt tawmen hoc

tempore receptum, poſſe aſſumi quamcunque
opinionem probabilem, etiamſi non ſit proba-
bilior, & tutior. Quam doéctrinam veram om-
nino cenſeo. Tum luculenter eam probat, & ab
adverſariorum objcctionibus defendit.
Pro more ſuo breviter, & accuratè idem Pærrus à
docet Petrus à S. Joſeph Fulienſis, qui & in S. Joſeph.
Bibliotheca Ciſtercienſi meritò laudatur: lib.
1. de Legibus cap. 3. ait: KReſolut. 4. ille non
peccat, qui ſequitur opinionen probabilem,
relittâ probabiliori. Quam & paucis probat,
& variis ex ea deductis corollariis magis il-
luſtrat.
Sic etiam Carolus Malletus Taurinenſis Pa- Carolus
tritius, & Monachus Ciſtercienſis tom. 1. Malleius
Moralis Theologiæ Malleat. 8. tract. 4. pag.
91. docet, licitum eße ſequi opinionem minus
probabilem etiam minus tutanm. Quod ubi
ratione, & authoritate probavit, addit: Ex
duabus centradicentibus probabilibus opinio-
nibus quiſque in praxi ſequi potest, quam ma-
lubrit, etiamſi ipſi eperanti minns probabilis
videatur.
Accedit Gregorius Sayrus Benedictinus, Eenedi-
quem Pitſeus lib. de illuſtribus Angliæ Scripto- &ini Gre-
ribus inſignis eruditionis virum a Ppellat lib. 7. gorius
Clavis Regiæ cap. 4. num. 4. editionis tertiæ darâ.
Venetæ anni 1610. pag. 16. poſtquam expli-
cuit ſententiam Medinæ affirmantis, Licitum
eſſe in praxi opinionem probabilem ſoqui, re-
libtaà probabiliori, varias ad eam confirman-
dam rationes profert, ac tandem ità concha-
dit: has igitur ob cauſas, &s; rationes pæc Me-
dinaæ opinio mihi verior, & reita rationi con-

X 5§ for-

R

33% Ad KR. P. La-Croix Theologiam WMoralem
formior ſemper viſa eſt: & quam tuta conſci-
entia anuſquiſque in praxi ſequt poteſt. (2.)
iſ- rocinantur eidem féntelciæ d Himi
Franciſ Patrocinantur eidem fenteltiæ doctiſſimi
cani. cx variis 8. Pranciſci familiis Theologi. Quos

Joſepbu: er non appellabo Jolephum Angles qui
Anglee. ſuperius cum Epiſcopis ſententiam dixit. Ini-
Pelbartus tium duco à Pelbarto de Themeſwar viro in
de The- ſacra Scriptura egregie verſato, ut habet Va-
me ſovar. dingus in Bibliotheca tom. I. Aurci Sacræ
Theologiæ Roſarit, verbo opinio §. 13. ait:

Sed non ne exeuſatur 4 peccato , qui ſequitur

opintonem Dobclorunz, quæ po Hémodun apparet
falſa. Reſpondetur ſeunänm Panormitan. in
* cap. Capellanus de feris, & in Angelica dum-
ma», & Anton. quod eruſäatur, nec tenetun
homo ſemper in diverſitate opinionune eligere
zutiorem quia opinto eſt tuta, coum habet
Doäctorem pro ſe ſatis aoceptum, & hoc ſufkcit
ad ſalutem, cum tali voluntate, quod non ad-
haæret ei, ſi non crederet eſſe veram &c.
Menzi Henricus Villalupenſis Hiſpanicè Villabo-
enricus .
Villalu- los, cujus eximiam erudittonem mirè com-
penſit. mendat Vadingus in Bibliotheca Ordinis Mi-
norum, movet hanc quæſtionem in Summa
Theologiæ Moralis tract. v. dub. 10. Uerum
liseat ſequi opinaonena minus probabilem „ re=
littà probabiliori. Ubi verò negantem Caje-
tani ſententiam retulit, de affirmante ſic pro-
nunciat: Medina, Lieſſius, Vaſquez, & alii
contrarium docent, ſcilicet, licitum eſſe, re-
libta opinione magis probabili, minus proba-
bilem ſequi. Quam ſententiam, altera pro-
babiliorem eſſe exiſtimo. Cujus aſſertionis ſuæ
rationes obiter proponit, & contraria argu⸗
menta difſolvit. V

Idere

ſfhen

,An

kimus

dreas ait in Bibliotheca Belgica, fngulari eru-

Supplementum, Nive Acceſſtonet. 33 1

Idem aſſerit Laurentius Portel Luſitanus, Laurent.
quem & authores plurimi honorificè appel- Portel.
lant, & Bibliotheca Ordinis Minorum virum
pium, ac prudentenz vocat. Sic enim habet in
dubiis regularibus, verbo opinio eligenda
num. 3. edit. ultimæ Lugdun. anni 1640. (3)

pag. 669. Licitum eſt ſequè, & operari ſe-

oundum opiaionem minus tutam, ſod probabi-
lem, & quan puto probabilem, licet eredam
oppolitam eſſe tutiorem, &α probabiliorem.
Quam in ſententiam & authores multos citat,
& quatuor argumenta producit. ,
Fuſius hanc quæſtionem tractat Joannes Joanne⸗
Pontius (cujus prolixum extat elogium apud Pontius.
Vadingum) in curſu Theologico diſp. 24.
q. 3. de conſcientia probabili concluſ. 2. po-
teſt, inquit, quis facere quod apparet proba-
biliter licitum, licet magis prebabile appareat,
quod non ſit licitum. Addit hanc eſſe legen⸗
ommuniorem, camque probat tribus argu-
mentis, & duplici adverſariorum objectioni

reſpondet.

Petrus quoque Marchantius, vir magni PBerrus
apud Belgas nominis, atque ut Valerius An- Daer
chantius.
ditione, && eloquentid præditus, uberrimè de
hac quæſtione diſputat in libro, cui titulus
eſt: Tribunal Sacramentale, Tract. 5. tit. 5.
q. 6. Sic autem mentem ſuam exponit concl.
2. Inter opiniones plures, quæ ſunt probabi-
les, etiamſi aliqua probabeulior appareat, licer
quamcunque ex illis ſequi, & eligere. Et quæſt.
7. concl. 1. Inter opiniones veoré probabiles pe*
ſe, non tenetur homo ſequi tutiorent.
Obiter idem affirmat Matthias Hauzeur to- Marthia:
mo 2. Epitomis operum Sancti Auguſtini ad Hauzeur.

lib.

332 Ad K. P. La-Croix T eologiam Woralem
lib. 1. contra Donatiſtas cap. 5. Quærit enim,
qquo ſenſu, ſi certum peccatum præponere certis
incerta, cum liceat altquando uti ſententid
tantim probabili, reælibta certà. Reſpondet,
in mediis ad ſalatem neceſſaris nunquam lice-
re uti incertis, nelillis certis in pnaceptis au-
tem licere ati ſententia probabili.
Eligius 4 Suabfcribunt eidem ſententiæ doctiſſimi
Baſſcus. quique Cappucini Eligius Baſſeus Cmultæ vir
leétionis, ut admonet Valerius Andreas) in
floribus Theologiæ practicæ titulo conſcientiæ,
editionis Duacenæ anni 1637. (5§) pag. 79.
ait: Confeſſarius interrogatus, vel alius qui-
ounque in canſilsis dandis, & reſponſionibus,
poteſt juxta probabilem aliquorum Doäëtorum
opinionem reſpondere, Pratermiſsd brobabilio-
re, & tutiore.
Franciſe. Idem ſentit Franciſcus Longus à Coriolano,
Lougus à vir (ut ait Vadingus in Bibliotheca Ordinis
Coriolane Minorum) æne dotctus, ac religioſut. In tra-
ctatu de Caſibus reſervatis part. I. ſect. 2. art.
2. num. 2. ita loquitur: Reſolutorié dicimus;
Confeſſarium quemeunque abſolvere poſſe pœ-
nitentem ſequentem opinionem prababilem, re-
libta ſua opinione probabiliori.
Ludobvie. Ludovicus quoque Caſpenſis non ignobilis
Caſponſis. Theologus in Curſu Theologico tom. 1. tract.
de conſcientia difp. 3. ſect. 2. pag. 377. hanc
aſſertionem ponit: licitum eſt operari juxta
ſententiam probabilem, & quaæ re ipsd proba-
, bilis ſit judicie operantis, relictä tutiori, 6SS
probabiliori ſententia etiam ipſius operantis.
Geſvol- Conſentit Geſualdus (ſive, ut habetur in
5. Bibliotheca Ordinis Minorum Jeſualdus) Pa-
normitanus tom. I. Operum Moral. tract. 24.
cap. 5: cdit. Venetzæz anni 1649. Ppag- 2 *7 6.
1 Vér=

Haß

n Supplementum, Pve Acceſſiones. 333
S dAiverſitas opinionum occurreret vel circa reſti-

7

anch, rtiitionem, vel circa alia „ pcnitens nollet
u lJatisfacere, eo quod habeat opinionem proba-
bailem aliquorumne Dostorunz dicentium, nen
eſſe obligatum, licet Confeſſarius ècontra te-
neret contrariam opinionem, quamvis proba-
biliorem: nihilominus in hoc caſu Confeſſarius
poteſt, & debet talem pœnitentem abſolvere.
Accuratius, ac fuſius quæſtionem hanc exa- qacobus
minat Jacobus Raggius Genuenſis centuria I. Raggiur-
de Regimine Regularium, parte 2. dub. 46.
editionis ſecundæ Genuenſis anni 1653. pag-
159. Secunda ſententia, inquit, eſt afirma-
riva, admittens, poſſe etiam in praxi aahbeærere
opinioni probabili, probabiliori relibtà. Ita
Medina, & nlii, ut ta dicam, infiniti. Quam
opinionem ait, eſſe ſequemlam, eamque qua-
tuor argumentis probat (6)
Suppeditat nobis ejuſdem ſententiæ defen- Ord. Rod.
ſorem Ordo Diſcalceatorum Sanctiſſimæ Tri- Captiv.
nitatis Redemptionis Captivorum, Leandrum Leanczer
de Sancto Sacramento, paize 5. quæſt. Mora'. de S§. Sda-
Tract. I. diſp. 4. q. 10. Ex duabus, inquit, cramento.
opinionibus probabilibus, lcitum eſt in praxi
ſequi quamtibet etiam illam, quæ minus tuta
videtur.
Habemus & ex Ordine Sancti Hieronymi Ord. §.
nobilem utriuſque ſententiæ Patronum Hie- Hierony-
ronymum Garciam; qui in Summa Morali“
Hiſpanicè ſcripta; & Cæ ſar-Auguſtæ edita
ann. 1644. ità loquitur Tract. 1. diffcul. 5.
* dub. 2. num. j.
namvis optimum Aunque es muy buen Hierony-
vonelium ſit, ut quan- Conicj'o. que quando mus Gar-
do duæ ſunt opiniones ay dos opiniones ygu-1Gs⸗
gqualiter probabiles, almente provables ſe

Iequa-

i mg.
ig
Mun

Cetlk⸗
Mulke „

33Z4 Ad R. P. La-Croix Theologiam Moralem

Jequamur tutiorem,

& a fortiori quando

