ad deſtinatum locum pervenerint, pe-
tere & impetrare non curant;] ſeverio-
ri ſacrorum Canonum, & Apoſtolica-
rum ſanctionum cenſuræ ſubjiciantur.
§. R. E. Cæterum intendimus ſub præſen-
Cardina- tium Literarum Noſtrarum ordinatio-
N ne & diſpoſitione etiam ipſos Ven. Fra-
gibus exs tres Noſtros S. R. E. Cardinales, qui
re Patriarchalibus, Primatialibus, Archi-
EpPI1-

diatur, ſive abſque neceſſario Apoſto⸗

Concilio permiſſa, longè ab Eccleſia &

antn
Gn ul
Melnrn
n u⸗
ANAd
be we
Eynexen
XNLCn
ſalkeind ⸗
mnitſet,
ellen
rnn, o
Lenn, D
Airdem
npugmn.
lkfocirl, a
achent
mon⸗ t
lt, ich
Pur 1 Nul
Anger
Aceri

A ine⸗

ine B
eni Supplementum, üve Acceſſiones. 6g
am Epiſcopalibus, & Epiſcopalibus Eccle- cor-
r ſis prædictis ex conceſſione & diſpenſa- endan
e tione Apoſtolica nunc præſunt, & in
D futurum przctunc cetnprtllendi: ac
nn comprehenſos e e & fore. .
, Prrſentes quoque Literas,: omniaque Liera-
in & ſingula in eis contenta, de ſubreptio- rum ir-

nke ,2. 1 5 . I
,it nis, obreptionis, aut cujuſcunque nul- Touſatt.

liii litatis vel invaliditatis vitio, intentioniſ- sur.

M que Noſtræ, ac quocunque alio defe-
Wenhnn

Gtu, etiam ex eo, quôd in præmiſſis
quomodolibet intereſſe habentes ſeu
habere prætendentes, & præſertim ejuſ-
dem S. R. E. Cardinales, Præmiſſis non
conſenſerint, nec ad ea vocati & auditi,
ſolemnitateſque, & alia ſervanda & ad-
implenda nullatenus ſervata & adim-
pleta fuerint, ac quocunque alio colo-
um re, prætextu, occaſione, & cauſa, et-
lin jam neceſſario exprimenda, à quoquam
mnmm notari, impugnari, in jus vel contro-
um verſiam revocari, aut ad terminos juris
reduci, vel adverſus illa aperitionis
m“ oris, reſtitutionis in integrum, vel aliud
quodvis juris, facti, vel gratiæ reme-
dium impetrari nullo unquam tempo-
re poſſe; ſed ſemper perpetuòque vali-
da, firma, & efficacia eſſe & fore, ſuoſ-
que plenarios & integros effectus ſorti-
rI, & obtinere, ac per omnes & ſingu-
los. ad quos ſpectat, & quomodolibet
ſpectabit in futurum inviolabiliter ob-
Nn 5 ſer-

S

570 Ad X. P. La- Croiæ Theologianz Moralem
ſervari, perinde ac fi in Conſiſtorio No⸗ WMd .
ſtro ſecreto, & de eorundem Fratrum .
Noſtrorum conſilio, & unanimi aſſen- W’ .
Sublata, ſu emanàâſſent; Sicque & non aliter in Wm
Sr: um, Præmiſſis omnihus & fingulis per quoſ-
G cunque Judices Ordinarios vel Delega- laalm
tos, etiam Cauſarum Palatii Apoſtoli- Mum
ci Auditores, nec non prædictæ S. R. E. mudh
Cardinales etiam de Latere Legatos, mntxin
Vice Legatos, & Apoſtolicæ Sedis munmh
Nuntios, præcdictamque Congregatio- An,
nem fuper Reſidentia deputatam, & chnan
quoſcunque alios quàâvis authoritate m,dult
& poteſtate fungentes nunc, & pro tem- m, ſünl
pore exiſtentes, ſublatâ eis & eorum hannu
euilibet quâvis aliter judicandi, decla- unn ll
randi, interpretandi, & definiendi fa- ſigulem
cultate, judicari & definiri debere, & n famn
quidquid ſecus ſuper his à quoquam ntn
quavis authoritate ſcienter velignoran- n
ter contigerit attentari, irritum & ina-

. Menunt,
ne decernimus. hel
4 . . . H
Derega. Non obſtantibus Conſtitutionibus & en

tionet. Ordinationibus Apoſtolicis, etiam in
5 Univerſalibus, Generalibus, Provin- Lannten
cialibus, & Synodalibus Conciliis edi- dnme
tis vel edendis, nec non, quatenus opus Maiſb
ſit, de non tollendo jure quæſito, aliiſ- uni
que Cancellariæ Apoſtolicæ Regulis,
Statutis quoque, etiam juratis, & con-
ſuetudinibus, etiam diuturnis & imme- agn
morabilibus:, dictarum reſpective ⸗ Ane
. cle-⸗

Supplementum, ſive Acceſſiones. 71
cleſiarum, nec non licentiis, privilegiis,
& indultis etiam Apoſtalicis, eiſdem
Eccleſis, earumque Præſulibus quo-
modolibet hactenus conceſſs, omni-
buſque & ſingulis aliis, quæ prædictus
Urbanus ſuarum Literarum firmitati
& executioni voluit non obſtare, eæte-
riſque contrariis quibuſcunque.
Ut autem ædem præſentes, & in eis Publica-
contenta quæcunque, ad omnium no- an r
titiam deducantur, & ne aliquis illo- gorum
rum ignorantiam prætendere poſſit; aurbori-
volumus, quod exdem præſentes per“““
aliquem, ſeu aliquos ex Curforibus
Noſtris ad valvas Baſilicæ Principis A-
poſtolorum, ac Cancellariæ Apoſtoli-
cæ, & in Acic Campi Floræ de Urbe pu-
blicentur, & earum copiæ ibidem affi-
gantur, & affixæ relinquantur, quæ ſic
publicatæ & affixæ omnes &ñ iingulos,
quos concernunt, arcétent & afhclant:-
non ſecus, ac ſi eorum unicuique perſo-
naliter intimatæ & notificatæ fuiſſent;
quodque earundem Dræſentium tran-
ſumptis etiam impreſſis, manu alicujus
Notarii publici ſubſcriptis, & ſigillo
Perſonæ in dignitate EKcclefiaſtica con-
ſtituræ munitis, eadem prorfſus fides
adhibeatur in judicio & extra illud ubi-
A1 que locorum, quæ adhiberetur ipſis
hu ra ſentibudi ſi forent exhibitæ vel oſten-
X.

Unt, Nulli

572 Ad K. Pe La⸗Croix Theologiam Woralem
Sandio, Nulli ergo omnino hominum liceat
paginam hanc Noſtrarum Ordinatio-
num, Confirmationum, Derogatio-
num, Prrceptorum, Statutorum, &
Decretorum infringere, feu eidem au-
ſu temerario contralre. Si quis autem
hoc attentare præſumpſerit, indigna-
tionem Omnipotentis Dei, ac Beato-
rum Petri & Pauli Apoſtolorum ejus,
enoverit incurſurum.

Dat. Pou- Datum Romæ apud S. Mariam Ma-
eifc, ann, orem anno Incarnationis Dominicæ
Bke. 1746. 3. Nonas Septembris, Pontifica-
1746. tüs Noſtri anno mo.

D. Card. Paſſioneus.
J. Datarius.

VIS A

J. B. Eugenius.
Loco † Plumbi.

Rexiſtrata in Segretaria Brevium.
Anno& Nativitats Domini Noſtri Ik.-
&& CARAS112.6. Indidkione 9. die
vero 20. Septewbris, Pontifcatus alt-
tem 5. in 1briſto Partris, &ſ D. AN.
D. BENE. DA Divinag Previ-
dentia

Rde
uus⸗ uil
tid uin
n l

6 cee 1
5 0 0l
di hre

ien /

. aA ileen ,9

lenn

1

GNln 7 1
1 luln
e, neie
. Rhnie
t lte
den
keneil

M

K.

Supplementum, ſve Aecceſfenet. 573
dentia PAPlA IV. anny ſeptimo, ſupradi-
da Conſtitutio aha, & publicata fuit ad
valvas Baſfilicæ Latrranenſis, & Principis
Apoſtolorum., ancellarick Apoſtolicæ, Cu-
riæ que Generalis in Monte Citatorio, & in
Acie Campi Floræ, ac in aliis locis ſolitis, &
conſuetis UOrbis, per mr Nicolaum Cappelli
dApos olicum Curjſorem.

Antonius Befani Mag. Curſ.

Lib. 4. m. 976. abſquèé legitima cauſa (1)
(1) Quæress an legitima auzſa Fit Cura Parochialis,
adeo ut ad participationen, fructnum, & diſtributionum
Eocleſiæ, ſen Collegiatæ, ſet Parothialis admitti poſſit,
ui non intervenit Cboro, ſed miniſterio incumbit Pa-
ochialis Ecclefæ? Relp. diſtinguendum eſſe. Vel enim
Patochialis eura eſt inhærens Dignitati, ac perpetuo ei
adnexa, vel qui Dignirtatem obtinet in Cathedrali, vel
CGollegiata Eccleſia, ultro ſuſcepit regimen Parochialis
Eccleſiæ alioqui non adnexæe, & utramque ex Apoſto-
lieo Indulto retinet. Si primum, videtur admitti poſ-
ſe. Nam Tridentihuin c. 3: ſefl. 22. de Refor. poſt tra-
ditam regulam de diſtributionihus amittendis ab iis,
qui debitum ſervitium in choro non obierint, hæc ſub-
dit: Qaod ſi alicui ex prædittiz Dignitatsbus in Eceleſitt
Cuathedralibut & Collegiatis, de jure ſeu tanſuetudine
Juriſaittio, adminiſtratis, vel oſſcinnz non oomapetät, ſed
extra Civitatem in Dikceſ -ura anima um imminet,
cui irs; qui dignitaten, obnet incumbere volnerit, tunt
pro tempore, qus in Cnrata Eetlefta reſederit, ab mini-

VNraverit, tanznam praſeas ſits ac Aivinis interſit; in Et-=

cleſiis Cathedralibut, ac Gollegiatis habentur. Quatho⸗-
brem ſacra Congregatio 6⸗ Hcc: anfe 173 2: in Akosetis
Regalis diftributioshen. L 5 Reſol P. 39 4. hule dubie
. KN

574 Ad R. P. La-Croixæ 71 beologiam Moralem

an debeat Archi-Presbyter Bertolinus admitti ad parti-
cipationem fruttnnm & diſtributionum Eccleſiæ Colle-
giatæ Canei pro tempore, quo non intervenit Choro, ſed
incumbit miniſterioſuæ Eecleſie Parochialis perpetuo ad-
exæ Archi-Preshiyteratui? reſpondit affirmative, qua-
tenus Archi-Preshbyter eodem tempore ſit altualiter oc-
onpatus Miniſterio Eccleſiæ Parochtalis, & amplius. Si
ſecundum?, S. Pii V. Cenſtitutione 64. cautum eſt, ne
is ad participationem diſtributionum quotidianarum
admittatur. Huns enim caſum, non vero etiam pri-
mum ſpectat Piana illa Conſtitutio, ut notat Garc. de
Benef. p. 3. C. 2. n. 337. Barboſa ad Concil. Trid. I. r.
n. 7. Gallemart. ibidem n. 8. Gonzal. ad Reg. 8. Can-
cell. Gloſſ. 6. n. 69. & Emin. Lanfredinus in expoſitio-
ne dictæ Cauſæ Montis Regalis p. 3 8 5. Hinc cuùm in Mi-
levistana Divinorum Oſiciorum T. 1. Theſ. Reſolut. p.
5. quæſitum fuiſſet, an Parochus, in cujus Eccleſia in-
ſtitutum fuerat Collegium novem Beneficiatorum cum
onere obeundi quotidie Divina Officia in Choro, Fun-
dator autem juſierat, tedditus afſignatos dividi inter
Parochum, & alios Beneficiatos, pro rata ſervitiorum,
& non aliter, etiam ob quodeunque impedimentum, an,
inquam, Parochus impeditus ratiene Curæ debeat ha-
beri pro intereſſente, ad effeétum lucrandi diſtributiones,
reſpondit ſacra Congregatio 15. Januar. an. 17 1 8. ne-
Gativ*.
Lib. 4. n. 87 8. niſi conſuetudo prævaleat (1)
(1) Num vero Canonici teneantur in Choro alta
voce canete, atque contra hanc obligationem conſue-
tudo prævalere poſſit, ſi quæras; ſcito, ſacram Congre-
gationem quod ad primum attinet, afirmativæ ſenten-
tiæ adhæſiſie ſemper, negativé quoad ſecundum ſpe-
ctat. Refert Fagnan. in cap. Licet de Præbend. n. 89.
reſolutum à ſacra Congregatione fuiſſe dic 12. Decem.
1592. Canonicos Baſilicæ Vaticanæ altâ voce concine-
re debere etiam Pſalmos, & reſponſoria, non obſtante
con-

cnin,
Aalai dt
nagfilim
alre Hyn,
1 muenn
ſ Nune
rilmna
a lſud,
en Nin

l,
ahn,
li
ng ſon
cne,
R
Hig 4 4

1 l,

„
Mpla.

.

inn

NE

Supplementum, ſive Acteſſtonet. 775
contrariâ conſuetudine, etiam poſt Tridentinum ſerva-
14. Sic quoque in Vicentina . Junii 1636. reſcriptum
fuit, Canonicos in Ghoro alta voce non pſallentes, diſtri-
butiones quotidianas non lucrari, quävis oonſuetudine
non obſtante, & in Ulixbonenſi Orient. 5§. Dec. 1722.
propoſito 2. dubio his verbis an Canonici teneantur
non ſolum intereſſe Divinis Oftctis, verum etiam pſal-
lere ſub pœna privationir diſtributioum, reſponſum

fuit nuftrmativé, ut T. 2. Theſ. Keſol. p. 244. Etiam in

Salernitana Ediltorum z7. Sept. an. 1732. 1 3. dubio,
an omnts Horæ Canonicæ ſent perſolvenaäæ cum cantu à

Canonicis, uti Edictum Archi-Epiſcopi decernebat, re-

ſcriptum fuit, afirmativs ad formam S. Concilii, nem-

pe Seſſ. 24. C. 1 2. Circa finem de Kef. V. T. 5. KReſol. p.

374.
Lib. 4. n. 8 80. qui fub cantu legit Miſſam (1)
(1) Huc faciunt tres ſacræ Congregationis Reſolu-
tiones, in Oriolen. 27. Martii 1632. in Ortonenſi 17.

Febr. 1706. in Salernitana 27. Sept. 1732. T. §. Reſol.

p. 372. & 37 4. Quæſitum fuerat in Orioleufi dubio 12.
an tempore, quo Divina Ufhcia elebrantur in Choro,
vel Anniverſarium, vel vantantur Horæ: ſi Canonici,
ſen alii Praæabendati Miſſan velebrent, habeantur pro
præſentibus ad effeltum lucrandi emolumenta, & dAiſtri-
butiones ratione Horæ, & Anntuerſarit. Reſcriptum

autem fuit, Canonicox, ſen alios Præbendatos, pradicto

tempore Miſſas planas celebranwvs, non lucrari diftri-
butiones quotidianas» azcc emolumenta, niſi illd Hora ad
celebrandum Mihſasab ebs adt quem pertinet, conepulſi,
aut jußli fuerint. At in Ortonenfe diſcuſſum fuit, an
ſubſtineretur Edictum, quo Ordinarius prohibuerat, ne
tempore Divinerum Offciorum, aut Mifiæ Conven-
tualis, Dignitates, & QCanonici à Choro diſcederent
Miſſas celebraturi, ſunb pœna duplicis punctaturæ, at-
que etiam ſuſpenſionis à Divinis, ubi in contumacia
perſtiuſſent pet menſem. Tum ſacra Congregatio re-

ſpondit,

„*

576 Adk. B. La-Groix Theologiam Moralem
ſpondit, Edittum non ſubſtuneri, ſeæd eſſe reformamdum
Juxta modum, videlitket; quod tempore Divinorum Of-
Ficiorum nullas diſcedat a Choro ad Miſſam elebran-
dam, niſi vPocatus fuerit à Sacriſta, &s licentiam obti-
nuerit à Præfelto Chori, ſub pana amiſſionis diſtributio-=
mie pro illa hora; & quatenus aliquis ſit ontumax;, mul-
Stetur proprima vice pœna dupli . oreſcente vero perti- er
nacia, altis pœnis pecunlariis arbitrio Ordinarii; non UEnfk
tamen ſuſpenſionis. Tandem ſacra Congtegatio huic 9.
dubio in Salernitana, an Pœna Tarenorum trium ad-
verſus Dignitater, & Canonicos elebrantes Miſſus le-⸗
tas tempore WMiſſe ſolemnir, ſubſtineatur, reſpondit: hn
Dentur Decreta in Oriolen. & Orton. Immifkdn
Lib. 4. . 90 1. Multæ ſunt declarationes Cardi- Grnh
nalium (1) undn
(¹) Vide T. 5. Reſolut: p. 239. & quæ nos addemus aminn
num. 9 24. Habenda etiam ob oculos eſt Conſtitutio In- Alu rn
nocentii XIII. pro Eccleſiaſtica diſciplina in Hiſpania- lnſn⸗
rum Regno §. 27. à Benedicto XIII. confirmata; & in- r tiunn

lara in Aphendicen Conc. Romani p. 23 5. 1, iſßnin
Lib. 4. u. 9 10. felato hic n. 898. (1) Alhtur
(2) Vide noſtras additiones ad n. 924. . Whe g,
Lib. 4. n. 922. quamvis aliqui dicant poſſe (.) Miul
(1) His favet Sacra Congregatio; quæ Ordinarii po- mim
teſtatem in puncto Collationis ſecundi Beneficii, quande *
primum hon elſt ſufficiens; læpius ampliavit;, etiam ad late
Beneficia difformia ſub eodem tecto, ut in Camerin di- *
Penſat. 4. Nov. 1716: indicata T. 2. Keſälut. P: 98.
. i. nſteffihu
Lib. 4. h. 92 4. potiſſimum de Sæcularibus (1) gefl
Silis.

(1) Duo adhuc quærenda ſunt. I. An abſque diſpen-
ſatione Apoſtoliea ſeecundum Benefieium de Jurepatro- 7
nats Laicorum retineri poſſit, ſi primum ſive liberæz uiſe
Gollatiòfis;, Ilive de Jurepatronats ſit ſuſſiciens; item unen
an tertium, & quartum Beneficium de Jurepatronatüs alann
Laicorum retineri valeant ſine Apoſtolica diſpenſatio-
ne, ſi prima duo non üt ſufhcientia? II. An ineom- an,
Pati- d4

eent N.

4
e,
1 Gle

„„ . .
mi

4 7
angng
Ten , 4
.
ltm,, 1

Priblie

Supplementunm: ſve Acceſſione. 777

patibilitas Beneficiorum ſe ſe extendat ad Legata pia,
& ad Capellanias de Jurepatronatũs Laicorum. Quod
ad primum attinet, affirmat Maſſobr. in praxi habendi
concurſum requiſito 17. dub. 18. ubi dieit, ſic ſe habere
univerſalem obſervantiam, & Panimol. Dec. 3 I. n. 20.
& ſeqq. ubi ponderat, Beneficia de Jurepatronatũs Lai-
corum non comprehiendi ſub regulis Cancellariæ, &
aliis juribus, quæ loquuntur de Beneficiis. Negat Gar-
Zias de Benef. part. I 1. C. J. n. 280. & Barboſa ad c. 17.
Conc. n. 8. ſeſſ 24. de ref. & in votis Deciſ. I. 3. c. 122.
n. 18: & 19. & hanc ſententiam ſæpius ſecuta eſt Sa-
cra Congregatio, ut videre eſt T. 2. T heſ. Reſol. P. 9.
Duas præ cæteris hic eligo Reſolutiones, in Aquilana
14. Aug. 1632. & in Bitelctenſi 6. Dec. 172 1. Igitur in
Aquilana Sacra Congregatio reſpondit ad primum, E-
piſeopum habenti unum ſimplex Benefisium non ſußi-
ciens ad illius ſuſtentationem, poſſe aliud ſimile confer-
re, ſed non poſie plura, quamvis ſimplicia, uſque ad ejus

l ſußzcientem ſuſtentationem eidem conferre. Ad ſecun-

dum idem, quod ſuperius de Beneficiis liberis, judican-

dum eſi de Beneficits Quriſpatronatus. Lambert. citato

T. 2. Theſ. Reſolut. p. 99. Rurſus in eadem Aquilanas
ut refert Lanfredinus T. 5. Theſ. Reſolut. p. 24 1. ad du-
bium ſie propoſitum: Obiinens Beneficiun Eccleſiaſti-
cum ſußfciens ad honeſtè ſuſtent andum, fuit inſtitutus
ab Epiſeopo ad alind Beneficium uriſpatronatüs ad præ-
ſentationem Patroni Laici, & utrumque Benefieium ré-
tinuit, eorumque fructus percepit per duos annos abſque
diſpenſatione Apoſtolica. Quæritur, quodnam ex dikctis
Beneficiis vacaverit? Reſpondit Sacra Congregatio,
utrnmque ipſo jure vacaſſe. Porto in Bitetenſ decer-
nendum fuit Sacræ Congregationi. I. An obtinens Be-
nefecium ſive liberæ collationis, Live de urepatronatüs
Laicorum ad ſui ſuſtentationem ſußfciens, poſſit abſque
diſpenſatione Apoſtolica retinere ſecundum de Zurepa-
tronatut Lalcorum? II. An obtinens duo Benefcia ſive
Ad P. La-Croix Theol. Snppl. O0 libe-

578 Ad K. P. La-Croix Theologiam Moralem
llibere collationis, ſive de urepatronatus Laicornm mi-
nimé ſußſcientia ad congruam ſuſtentationem, poſſit re-
tinere tertium, & quartum de Jurepatronatus Laicorum,
abſque diſpenſatione Apoſtolica? Ad utrumque autem
negative reſpondit eadem Sacra Congregatio.
Ad 2. quæſtionem R. negativèe. Nam Concilium
ſpectavit pluralitatem titulorum Beneficialium, uti ex
ejus verbis colligitur, quando aununi plurium oßfcia oc-
enpat Clericorum, & rurſus, neminem oportere in dua-
bus Eccleſiis conſoribi. Pia autem Legata etiam cum
onere Miſſarum non videntur eſſe Beneficia Eccleſiaſtica.
Sed rem in terminis reſolvit Sacra Congregatio in citata
Bitetctenſi, nam cùm tertio loco dubitatum fuiſſet, an
id, quod procedit in retentione Beneficiorum, procedere
etiam debeat in Legatis piis, & Capellaniis de Zurepatro-
natus Laicorum? reſpondit negativé.
Lib. 4. n. 1176. item iniens Matrimonium (1)

zunmenort

i⸗ 0

(1) Idque etiam 17. Sept. 1722. in Regienfi Penſionis n
Sacra Congreg. deciſum fuit T. 2. Reſolut. p. 227. Mi- 1

lites tamen Lauretani fruuntur privilegio retinendi eti-

am in ſtatu conjugali Penſiones Eecleſiaſticas pro ſum-

ma ſcutatorum 3 50. dummodo ante contractum Ma-
trimonium Militiæ illi adſcripti fuerint; ſecus verò, ſi

1

poſt contractum Matrimonium, ut ex eadem KRegienſi

cauſa conſtat. .
Lib. 4. n. 1244. quæ recitaret in pattia ſua (1)

(N1) Vide quid placuerit Authori noſtro hic addere, 8

lib. 6. part. 2. n. 2069.
Lib. 4. n. 1257. Putat autem Gavantus (1)

(I1) Meratius, nec immeritò, Gavantum ſuum hic 13
deſerit; clara enim in hane rem ſunt S. Congreg Ri- Ke en
tuum Decreta. Vide Authorem noſtrum lib. 6. p. 2.

n. 2062 & Decretum a. 1702. quod in notis ad Decre-
tum 5. attulimus.

Lib. 4. n. 125 8. Docet Guyetus (1) Minus prin-

cipalium (2)

Supplementum, ſive Aecceſſtoner. 57 9
(1) Non licet amplius Guyeti ſententiam ſequi. S. R.
C. in Decreto an. 1683. quod dabimus n. 47 §. in addi-
tionibus ad Decreta à La-Croixio recenſita I. 6. P. 2. .
2055. diſertis verbis negavit poſſe Regulares Oéta-
lrca vam Patroni principalis celebrare.
i (2) Intellige de Decreto 279. apud Auth. noſtrum
ge loco nuper citato, niſi Rint deſeripti in Kalendario Ro-
Mu mano, vel in diktorum Religioſorum proprio.
G, Lib. 4. n. 1259. eſt obligatio (1)
(1) Hanc tamen negant Guyetus, & Meratius in
addit. ad Gavantum T. 2. Sect. 5. c. I 8. S. Hic tamen
monet, conſuetudinem pene apud omnes obtinuiſſe, ut
utriuſque commemoratio fiat, neque eſſeé, cur ab ea
recedatur.
Lib. 4. n. 1260. Quartus, Lohn. (1) inſcripti non
ſint (2)
(1) Spinæ de Corona Domini inter inſignes Reliqquias
computantur ex Decreto 8. R. C. quod addemus ad L.6.
Pp. 2. n. 205 5. Decr. 415.
(2) Hanc ſententiam retractat Author I. 6. p. 2.
n. 2074.
Lib. 4. n. 1262, & non de alrero (1)
(1) Meratius T. 2. ad Gav. Sect. 3. Cap. I 2. n. 2. ean-
dem ſententiam ſequitur, aliaque exempla duorum
ejuſdem Diœceſeos Patronorum æquè principalium ré-
fert ex Halden part. 3. tit. 1.
Lib. 4. n. 1266. & de Tirulari transfertur. Gav. (1)
(1) Huic Gavanti doctrinæ non acquieſcit Meratius
Scct. 3. C. 10. n. 9. I. Quia Feſta propria, cæteris om-
nino paribus, ex Decrerto S. K. C. 23: Junii 1736. Præ-
ferenda ſunt in ea Eccleſia, cujus ſum propria, aliis
communibus; Feſtum autem Patroni, ſeu Titularis Ee-
cleſiæ eſt Feſtum omnium maximè proprium; igitur
Cæteris in paritate Rirus eſt præferendum. II. quia ad
e Feſtum Tituli Eccleſiæ celebrandum ſub ritu duplici
primæ Claſſis, & quidem cum ctαaοH tenentur Regula-
Oα0°ο2 res,

Vrgn.

530 AAK. P. La-Croix Theologiam Moralem lon

res; Feſtum autem Patroni Loci tenentur quidem Re- gul
gulares celebrare ſub ritu duplici primæ Claſſis, ſed ſine a. e
octava; dignius ergo relatè ad Regulares Feſto Patroni
Loci eſt Feſtum tituli Eccleſiæ. e
Lib. 4. n. 1267. proximà die non impedita. Gav. (1.) emmt
(1) Si tamen unus ex his Sanctis ſociis ſit Patronus aunn
minus principalis, non erunt ſeparandi in offcio. Id aſm
apertè ſtatuit de SS. Fabiano, & Sebaſtiano S. C. 22. “
Nov. 1698. & 16. Sept. 1730. Vide Merat. ad Gav. uſiil
Sect. 3. c. 10. n. 8. 4
Lib. 4. n. 126 8. teſte Mothier (1) ſeruedt
(1) Decretum eſt 254. inter Decreta S. R. C. ab Au- ellan
thore noſtro deſcripta l. 6. p. 2. Idem ſtatuit eadem S. ,
C. 17. Julii 1706. apud Merat. T. 2. in Indice Decret. R
Lib. 4. n. 1270. de quibus paulè poſt fit mentio (1) ſen⸗
(1¹) De iſtiuſmodi quæſtionibus ſuper officiis adli- H
itum diſſerit egregiè Meratius Scct. 3. c. 10. n. I 1. In- Mudnt
terea tria hæc diligenter notabis. Primum eſt Decre- ilui e⸗
tum S. R. C. 2 8. Nov. 1682. Circa dubium Deereti ſub
die 24. Jannarii anno 16 82., emanati, in quo habetur, ſituten
ut Offcia Sandtorum ad libitum etiam ſub ritu duplici nſhn
in diebus Dewinicis, & Octavis occurrentia non poſſint en oehn

Namnn

rrieaaniferri, ſed omitti debeant, quæſitum fuit: an illa Apinke

verba in Oltavis intelligi debeant de die proprio Olctavæ, Müaſn
vel de tota Oitava, & an de qualibet Oltava, vel ſal- mml
tem de Oltavis privilegiatis? S. R. C. reſpondit, verba Ompedon
illa intelligenda eſſe de tota Oltava, & de quacunque O- hnolt;
&ava. II. Eſt aliud Decretum inter relata à La-Croixio vuim,
220. III. Eft, Officia conceſſa per Hebdomadam revo- ng h
cari ad Claſſem Officiorum ad libitum; unde præter ieon
ſingulares Canones, qui ad ipſa ſpectant, (Vide l.6. p. 2.
Decr. 350. 3 51. 3 56. 3 57.) idem de his dicendum,
quod hactenus de Ofſiciis ad libitum. .
Lib. 4. n. 1274. IMra Octavam Corporis Chriſti
. (¹) Duplicia autem (2) De ſemiduplicibus ad libi-
tum ( „(1)

are
albs.

Supplementum, ſve Aeceſſtanos. 581

(¹) Aliqua Decreta ad Octavam Corporis Chrifſi
ſpectantia. Vide l. 6. p. 2. n. 20 5. Junt autem 15.
17. 18.
minnk 7 2) Vide Authorem I. 6. p. 2, n. 2064.
(3) Emenda ex Decreto an. 16 92. 2 8. Nov. quod de-
Mings dimus in adnot, ad n. 1270. ex hoc enim conſtat, in-
Win(fra quamcunque Octavam fieri non poſſe OQffcium ad
eler libitum.
Lib. 4. n. 1276. ubi SS. Trinitas (1)
(1) Celebratur quidem cum Octava, non obſtante
l. Skavà Corporis Chriſti; ſed ita, ut diebus ſexta, &
Walhe ſeptima infra Olctavam Feſti So. Trinitatiss ubi eft Ti-
le, Pularis, faciendum ſit OfficFinm de die ſecuvda, & tertia
infra Oltavam Corporis Obriſti, cum cowmemoratione
Sanikißims Trinitatis, ex Decreto S. R. C. 8. Junii
1709. Unde contra quam plerique fenferunt, colli-
ges nobiliorem eſſe Octava Trinitatis Octavam Cor-
Poris Chriſti; de quo plura Meratius Sect. 3. c. 8.
Lib. 4. n. 1284. vel ſeqq. Nocturnis (1)
(r) Ex tertio Nocturno Antiphona ſumenda eſt cum
verſu ejuſdem Nocturni, in Veſperis, in Laudibus ve-
rò prima ex primis Veſperis, ſecunda ex tertio No-
cturno, tertia ex ſecundis Veſperis. Ita ſanxit S. C.
5⸗Maji 1736. apud Metat. T. 2. in Iad. Decr. 295.
Alia ad Commemorationes ſpectantia Decreta vide
l. 6. parte 2. in noſtris adnotationibus ad n. 208 3. V.
Commemorationes.
Lib. 4. n. 1287. Et de Octava Corporis Chriſti (1¹)
(1) Vide exceptionem Authoris noſtri lib. 6. p. 2.
. 206 3. & alia Decreta à nobis laudata in adnot. ad
n. 2083, ejuſdem lib. 6. p. 2.
Lib. 4. n. 1288. ultimæ partis reſponſorii (1)
(1) Præter Decretum S. R. C. 477. in noſtris addi-
tionibus ad n. 205 5. lib. 6. p. 2. quod ad hanc Reſpon-
ſoriorum materiam ſpectat, hoc aliud addere hic lubet
0°3 . ah

1

1

582 Ad K. P. La-Croix Theologiam Moralem
ab eadem S. C. 2 3. Junii 1736. editum: Quando Fe-

Nun §. Philippi, & Jacobi cadit in Dominicam, tune .

ultimum Reſponſorium, quia eft proprium, dicatur loco
penultimi, quod eſt de Dominica pro Benedictinis.
Lib. 4. n. 1292. ſuæ Provinciæ. (1) Et fidelium
animæ (2)
(1) Oppoſitum docet Author I. 6. p. a. n. 2066. ex
Decreto 3 3. S. R. C. 1I. Septemb. 1607. quod his ver-
bis renovatum eſt ab eadera S. R. C. 22. Januarii 1701.
Matuatinum diei Conmemorationis omnium PFidelium
Defunltorum non poteſt recitari in Choro in die rPeſtivi-
tatis omnium Sanbtorunz poſt Completorium, ſed ſervan-
az ſunt Rubricæ. Quod tamen ad Cathedrales ſpectat,
ſervetur ejuſdem S. R. C. Deeretum 5. Julii 1698. Off-
cium Defunkétorum pro ſecunda die Novembris poteſt
etiam, praſente Epiſcopo, ante Completorium diei Feſti

Omnium Sanbtltorum recçitari.

Matutini Defunctorum, quod S. R. C. vetat pridie reci-

tari; nam æquè bene dici poſſet Matutinum Defuncto?
rum, pars Laudum diei, ac Litaniæ, cùm æ què iis Lau- kot
dibus adjungantur per Rubricam, & æquè iis adimant æi
verſum Fidelium animæ &c. Hinc Gobat in poſteriore Al.

ſui operis editione Tract. 5. n. 616. Gavanti ſententiam,
quam antca amplexus fuerat, rejecit, eamque tanquam
prohabiliorem admiſit, quæ negat, Litanias anticipari
poſſe.
Lib. 4. n. 12 93. V. Horæ, caſ. 2. (1)
(1) Et Gavantus ſect. 9. cap. I. & ad hoc caput Me-
ratius.
Lib. 4. n. 1313. ſed alii cum Diana (1)
(1) His citato Diana videtur aſſentiri Lamb. Emin.
T. 2. Edict. p. 4 ⁵.

Lib. 4. n. 1366. Conſenſus Papæ, ſive Facultas „

Saeræ Congregationis. (1) (1) Nota

(2) Hæc ratio, quæ potiſſima eſt Gavanti, cæte- I

rorumque, nulla eſt, ut optimè ex Guyeto noſtro lib. 4.
c. 20. quæſt. 6. Meratius ſect. 6. c. 16. n. 5. paritate

ml Noſter
1

NK

Tülenmm

Sehhon.
eltarn
Mau. N.
4 Hur eti

8 , r,

1) hene.“
18 n vol
wa hiiin

Mulebbe,

Supplementum, ve Acceſſiones. 583
(1) Noeota autem, Sacram Con gregationem in ea eſſe

ſenrtentia, quod contractus alienationis Bonorum Ec-

cleſiæ pro perfecto non habeatur, donec Apoſtolicum
Beneplacitum non fuerit obtentum: quatndiu verè ille
imperfectus eſt, novam majorem oblationem admitten-

dam eſle, ita ut favore illius, qui intra terminum in

Edictis præfinitum majorem ſummam obtulerit, Bene-
acrun ſit concedendum; niſi tamen dicta major ob-
atio fuerit ad æmulationem facta, aut primus oblator

eandem majorem ſummam ab alio poſtea oblatam ſol-

vere paratus ſit. Conſtat hæc ex Reſolutionibus, quæ

in Florentina Emphytenſis 5. Martii 173 5. citantur T.7.
Theſ. Reſol. p- 3 2. & ex ipſa Florentina ibidem.
Lib. 4. n. 137 1. per habitum intelliguntur veſtes
(I1) Tridentinum verbis expreſſis non injunxit Ec-
cleſiaſticis perſonis uſum veſtis Talaris. Nihilominus
Sacra Congregatio rata ſemper habuit Decreta Epiſco-
porum de uſu veſtis Talaris. V. T. §. Theſ. Keſolut.
P. 37 1. in Salernitana Ediéëhorum. .
Lib. 4. n. 1394. immunitas Ececleſiaſtica non ſuf-
fragetur (1)

(1) Benedictus XIII. in Conſtitutione Ex quo Divi-
na iis, quæ immunitatis aſylo non gaudent „ crimini-

bus hæc addidit. I. Qui confagientibus vim inferunt,

atque ipſos ab Eccleſia, aliove loco immuni violenter ex-
trahunt, & abducunt. II. Interficientes proximum ſuum
animo præmeditato, ac deliberato. III. Falſifiantes Li-
teras Apoſtolicas. IV. Furtum, aut falſitatem in prædi-
&tisz locis (Monte pietatis, ac publico Banco, ut ajunt )
committentes, oujus ratione arca pecuniaria ita minu-
tur, ut pœna ordinariæ locus ſit. V. Conflantet, adul-
terantes, vel tondentes quaſounque monetas aureas, vel
argenteas, etiam Principum exterorum, quotieſcun-
que in loco, aut provincia, ubi orimen admittitar „ li-
berum habeant aſum, & commercium; vel ipſas monée-
%4 tas

584 Ad K. P. La-Coix Theologiam Moralem

tas conflatas, adalteratas, aut detonſas ſeienter ita er-
pendere „ G& erogare praſumentes, ut fraudis conſcii,
atque participes videri poſſint. VI. Illos dezzaum, qui
ſub nomine Curiæ ſeſe introducant in alienas Domos 2
animo ibidem perpetrandi rapinas, eaſque reipsa com-
meittunt, enm homicidio, ant mutilatione membrorum
alicujus exæ domeſticis eBarundem ædium, vel etiam ex-
tranei, quem ibi fortè repersri contigerit, dummodes
homicidium, vel membrorum mutilatio ſequatur. Porro
Clemens XII. in Conſtit. In ſuprema pro Urbe ac di-
tione Eccleſiaſtica declaravit, omnes &g ſinguloz tam
Paicos, quàm Recleſiaſticos, qui in Urbe ac ditione
breæfatis, ex cauſa, & occafione homicidit, etiam in
rixa commiſſi cunz armis, ſeu inſtrumentis ſudpte na-
zura aptis ad occidendum, inquiſiti & proceſſati, vel
in qontumaciam banniti, & condemnati fuerint, dum-
maodo homicidium non fuerit caſuale, vel ad propriam
defenſionem, immunitatis præfate beneſicio minimé etiam
gaudere.
Ibi I. debet ſaltem bis, vel ter (2)
(2) Unicam tantim graſſationemz in via publica, aut
vicinali admiſſam ſußfcere ad hoc, ut quis publicus latro,
& graſſator dici Valeat, dummodo tamen graſſatio,
aut membrorum mutilatio ſecuta fuerit, definivit in ci-
tata Conſtitutione Benedictus XIII.
Ibi 4. ne quidem alterius Eccleſiæ (3)
(3) Ita decrevit etiam Benedictus XIII.
Ibi 4. item qui exiſtens in Eccleſia (4)
(4) Oppoſitum tene poſt Benedicti XIII. Conſtitu-
tionem.
Ibi 6. vel prætio aliquem conducit (5)
(§) Huic ſententiæ de mandante, aut conducente ſuf-
fragium Benedicti XIII. addit authoritatem.
Ibi 6. quamvis occiſio non ſequatur (6)

XIII.
Lib.

6. Oceiſionem ſecutam fuiſſe, requirit Benediéctus

M

os.

iio u
enor
il

rinl
lgfentn
Unhete
Ekl aet
mun
Norlutsbe
ei do⸗
fſanon
e i
Cere
N

8 lam

Du
Wor

D
„

Ai
,
ſ
enn

3 , i
e

Supplementum, Pve Acceſſiones. 585

Lib. 4. n. 1 534. non eſt quidem in uſu pro his
partibus (1) .
(1) Vide ſis hac de re Lambertinum T. 2. Edict.-
. I S.
1 Lib. 4. n. 1548. in fine, ſed iidem Theologi (1)
(1) Non omittendum hic, quid S. C. C. juſſu Inno-
centii XI. de modo concionandi ſaluberrimè ſanxerit.
Deſcribo admonitionem hanc ex Genetto Theol. Mor.
T. 2. Balleonianæ editionis 1705. p. 304.

INNOCENTII XlI.

Admonitio ad verbi Dei Concionatores per li-
teras Sacræ Congregationis Concilii
ad Epiſcopos directas.

Pluribus Chriſtiani Orbis Provinciis gra-
Ves, frequenteſque Romam, atque ad ip-
ſam Sanctam Sedem adventant, ſeu delationes,
ſeu querelæ adverſus præfentem prædicationis
uſum, tanquam à primæve Apoſtolorum in-
ſtituto prorſus aberrantem. Ac quidem cum
verbum Dei, quod, Apoſtolo teſte, omnino
eſſe debet ſanum, ac ſalutare, multiplici lue
per plures ex ipſis Evangelii præconibus red-

datur infectum; meritô Sanctiſſimus Domi-

nus noſter decrevit, contagionem univerſo
gregi tam exitioſam, longèque patente:n, omni
Apoſtolicæ authoritatis conatu prorſus extin-
guere.
Nam quæ peſtis eſſe, aut excogitari violen-
tior eà poteſt, quæ cibos ipſos ad vitæ præſi=
O o 5 dium

286 Ad K. P. La-Creix Theolegiam Moralem
dium inſtitutos, ipſaſque medieinas pro mor-
bis depellendis inventas, in mortis inſtrumen-
ta, & præſentiſſima venena convertere? Ver-
Pum profecto Dei panis eſt ille vitæ, & intel-
lectus, quo cibari, & aqua fimul falutaris, quâ⅜
Potari fidelium animas, ab ipfis Religionis Chri-
ſtianæ ineunabulis, Kedemptor noſter edocuit.
At vero ſi ſal, quod pro Dei verbo à Sanctis
accipitur, per futiles conciones evanuerit, in
quo putreſcentia mortalium vitia condientur?
Quinimo fi ſal idem, quod Prædioatores apertè
ſignificat, per eloquentiam planè ſtultam in-
fatuatum fuerit, reveraà non ultra valebit, niſi
ut conculcetur, & utinam jam non coônculca-
retur ab hominibus. Quæenim miniſterio tam
ſacroò majeſtas, qui decor, quæ ſanctitas, quæ
utilitas ineſt, quando plurimi, ut Paulus cla-
mat, verbum Dei adulterantes, aut jocis tan-
quam hiſtriones, aut converſi ad fabulas uti
Poëtæ, auditores ſibi prurientes auribus coa-
cervant, aut inanis facundiæ lenocinio, & ca-
lamiſtrato, ac meretricio planè ſtylo, &prædi-
cationem fœdè corrumpunt?
Mandat ergoSanctitas ſua zelo vere Apoſto
lico accenſa, ut omnes Primates, Archiepiſco-
Pi, Epiſcopi, cæterarumque Eccleſiarum Præ-
ſides, quorum præcipuum munus eſt verbum
Dei adminiſtrare, gregemque paſcere, tantis
corruptelis occurrant, eaſque Concionatoribus
opportunè ob oculos ponant, & fugiant à facie

tot peſtium potius quam colubrorum. Et præ-

ſertim univerſi intelligant, quod per Jeremiam

Deus N

ſin
SAII
ind
run, .
eſ
ünmAn
Khuntad
mezono
Mopun
Kunnor, bin
ifaen
mimimrt
lne⸗
Mhuritone
Ultrrum
Mebenan
Utunnt
Wanimn
et A
hnen n
cemane

Kunne, 1
lenun
Catzent
Allunn.

Aluch
1Ainter.

en
Ceonne
Monn

Supplementum »ſive Acceſtoner. 5 87

Deus illis indixit: Propheta, qui habet ſermo-
nem meum, loquetur ſermonem meum veréè:
quid pales ad triticum? Nunquid verba mea
non ſunt ignis, dicit Dominus, & quaſi malleus
conterens petram? Videlicet oportere, concio-
nes non paleis refertas eſſe ad vanitatem, ſed
igne veritatis ſuccenſas.
Porro ſciant, non levem eſſe culpam, ſed
grande piaculum, graviſſimâque pœnàâ mul.-
Gandum, ubi per ſcurrilitatem Verbum Dei
velut in ſcenam adducant, atque auditoribus
deridendum traduxerint. Præterea neque per
quæſtiones curioſas, ac paradoxa tam vana, ita
ſupra captum populorum afſurgant, ut verè
querantur: Parvuli petierunt panem, & uon
erat, qui frangeret eis. Smiliter neque per ille-
cebras inanium verborum, res non minus vanas
obtrudant; & per oſtentationem memoriæ, at-
que pronunciationis præcipitantiam, quaſi præ-
ſtigis auditorum animas, aureſque ludificent.
Quamobrem Antiſtites per ſe, ſi tempus va-
caverit, tum in Cathedralibhus, tum in alus Ec-
cleſis ſerio animadvertant, & in Diœceſi Vica-
riis foraneis, aliiſque miniſtris, probiſque vi-
ris, à quibus ea ſuper re relationes exigant: vi-
gilantiam demandent. Ac ſi Concionatores
normam hujuſmodi tranfſgreſſos repererint,
eos à prædicationis munere ad tempus bene vi-
ſum ſuſpendant, aliave ratione, pro modo cul-
Pæ, plectere curent, ſubrogando interim alios,
