nis, ca poteſt ante ſententiam Judicis diſtrahere, ac
donare, non ſecus, atque ante Patratum delictum
poterat. Bonac. lib. 1. num. 14. Vide etiam lib. 3.
UI P. z. num. 292.

AXIOMA X.
4 Extra Territorium jus dicenti impune non paretur.
Qeylſus eſt: Superiori aliquid in loco ſuæ Juriſdictionis
præcipienti Ii ſine metu culpæ, ac pœnæ non obtem-
1 perare polle, qui illi ſubjectus non eſt.

CO-

X

800 Ad K. P. La-Croix Theologiam Moralem

COROLLARIA.
Vide lib. I. num. 682. 68 3. 684. , Elbe
A X IO M A KXl. en
Uhbi lex non diſtinguit, nec nos diſtinguere debemus. Enl
H. e. Quando lex generaliter pro tota aliqua univerſi- uII

tate rerum aut perſonarum aliquid decernit, nullam - m
que inter res, aut perſonas diſtinctionem facit, ne- M

que nos diſtinguere, legémque ad hos potius, quàm 6en
ad illos caſus debemus extendere. WNNn
COROLLARIA. um n
. ltchs alicui deci . . inbimer
I. Epiſcopus remittens alicui decimas Epiſcopales in-
definite, remiſiſſe videtur non ſolum præteritas, ſed
etiam futuras. Ca. Qauia circa 22. de Privileg. II. trſtes
Omines homines baptizati debent eſſe Pontiſfici ſub-
jecti, cùm Chriſtus S. Petro indefinite dixerit: Paſce KGe⸗
oves meas. Cap. Solitæ 6. de major. & obed. Vide „
. mNn
lib. 1. num. 66 2. 82 5. did
Fretl ſod

A XIOMA, XII. noteh
Conſuetudo eſt optima interpres logum.
Vide lib. 1. num. 572.

IUlri
COROLLARIA. Wü
Lib. 3. p. I. num. 674. WI. & p. 2. num. 1259. II. & Ding.
1283. in mi
AXIO M A XIIIII. – Anlitete,

Contra eun, qui legen dicere potuit apertius, in-
terpretatio eſt faxtendla. “
Senſus eſt: Quando aut Legislator legem proponit, aut M
alius quiſpiam cum alio contractum init, & ambi- unge
guis, obſcuriſque verbis utitur ,„ita explicanda ſunt odn

verbailla, ut potius in favorem illius, qui legem Umnd,

accipit, aut ambigua verba non poſuit, cedat diſpo- enek
ſitio, modo jura in ſpeciali aliquo caſu non obſtent,
aut de actus valore non agatur. el

(le

AI Sapplementum, ſve Acceſſiones. 2301
4 CcoRoOLLARIAA—

1 Vide lib. 6. p. 3. num. 125. Fit etiam I. In contrahen-
„ da venditione am biguum pactum contra vendito-
rem eſſe interpretandum. Ca. l.e. 172. ff. de reg. Zu-
ris. II. In probationibus dubio ſermone; ſi quis uta-
tur, contra eum interpretationem eſſe faciendam.
Cap. per tuas 10. de probat. III. Eum, qui jurave-
rit, plenam & meram veritatem in judicio dicere,
non admitti ad expoſitionem verborum ambiguo-
rum, quibus ad interrogata reſpondit, ſed contra
ipſum ea explicari. Cap. cum dilæti 1 8. de accuſat.

ANXIO M A XIV.
Auwilium legis fruſtra invosat, qui committit
in legem.
H. e. Qui ex actu aliquo contra legem deliberate perpe-
trato dainnum, aut injuriam paſſus eſt, non poteſt
petere à judice, ut dicti damni reparationem à dam-
nificatore fieri decernat. .

COROLLARIA.

„kit I. Uſurarium repetentem uſuras audiri non debere,
l niſi prius receptas reſtituat. Cap. qia fruſtra 14. de
Uluris. II. Clericum, qui ur Laicus incedit, & ter-
tio monitus non reſipiſcit, privilegium Clericale
amittere. Cap. in andientia 2 5. de Sent. Excommun.

AXNXIO MA XVY.„g
Authoritas Majorum in illicitis excuſat.
H. e. Quando actio aliqua non jure naturæ, ſed poſi-
tivo duntaxat prohibita eſt, non imputatur ad cul-
Ppam illi, qui imperio legitimi ſuperioris diſpenſare
in genere valentis illam peregit.
COROLLARIA.

Vide lib. 1. 696. & ſeqq.
AAd P. La-Croiæ Theol. Suppl. Eece AXIO-

302 Ad R. P. La-Croix Theologiam Moralem
AXIOM A XVI.

Non omnium, quæ à Majoribus conſtitata ſunt,
ratio reddi poteſt.

AXIOMA XVII.

Primum in unoquoque genere eſt exemplar
caterorum. Vilu

COROLLARIA.
Quando Indulgentiæ conceduntur per modum jubilæi, rlecre
intelligendum eſt de jabilæo Romano, quod cæte-
torum exemplar eſt, non de extraordinario. Gobat
p. 2. Theſ. Iadulg. n. 30 3. Vide autem hàc de re, gel.
quæ dicuntur heic lib. 6. p. 2. num. 1380.

AXIOM A XVIII.
Que ſunt ſpeciali notà dignâ, non cenſentur eſſe

8

allata, niſi expreſsè nominentur.
Vide lib. I. num. 837. e
AXIOM A XIlX. n
Privilegium perſonale adhæret perſonæ.
Vide lib. 1. num 834. li
lbeu

AXNXIO MA XX.
Immunis eſt à cenſura, quiſquis liber &ft à gravi
. culpa completa.

COROLLARIA. Uüelber
Vide lib. 7. num. 47. 51. 52.

c ALDUT w. auch
1 De generalibus Axiomatibus ad virtutes Theologicas
5 pertinentibus.
De Fidei Axiomatibut liege

AXIOMA I.
MNon debet eſſe ſuſpelta veritas, quam revelaße
ſumma judicatur veritas. c6.

nlien W

. Sopplewmentum, Rive Acceſſtiones. 803
l COROLLARIA.
lieg Vigde lib. I. num. 202. 203. 207. & ſeqq.
N A X IO M A II.
er Sine ſide impoſſibile eſt placere Deo.
COROLLARIA.
unn Vide lib. 2. num. 3. & ſeqꝗq. .
lum, A XIO M A III.
Corde oreditur ad juſtitiam, ore autem confeſſio
Aken Ffit ad ſalutem. .
. CoROLLARIA.
1 Vige lib. 2. à num. 53. ad 70. 2
In S. II. D
8 1: De Spei Axiomatibus. ðèðJMM
fan AXIOMA I.

Spes, guæ videtur, non est ſper.
Senſus eſt, objectum ſpei eſſe non poſſe rem præſen-
teumm. Vide lib. 2. n. 118. & 119.

4 CoOROLLARIA.
Vide lib. 2. num. 116. KReſp. 11. I.
AXIOMA II.
“ Spes non confundit.
UH Vide lib. 2. num. I21. 122.
COROLLARIA.

Vide lib. 2. num. 116. Keſp. 11. 11.
S. II.

ing De Charitatis Axiomatibus.

. . AX I O M A I.
MNon ineſt operationi bonitas meritoria æternæ vitæ]
cui deeſt meriti radix Charitas.
AXIO M A I.
uch Qui non diligit, manet in morte.

Eee z CLO-

41
S

4

804 Ad R. p. La-Croix Theologiam Moralem.
COROLLAR IA.
Vide lib. 2. num. 13 1. & ſeqq.
AXIO M A III.
Charitas incipit à ſeipſo.
COROLLARIA.
Vide lib. 2. num. 168. 174. & ſeqq.
AXIOM A IV.
Diliges proximum tunm ſicut teipſum.
COROLLAR IA.

Vide lib. 2. num. 16 8. 174. & ſeqq. 34277. & lib. 3.

p. 1. à num. 719. 8 731.
C A L. U T. V.

De Axiomatibus ad Iuſtitic virtntem pertinentibus.
C. I.
De Axiomatibus uſtitiæ in genere.
AXIO MA I.
Cuique jus ſuum tribuendum.
A X IL O MA II,
Jare ſuo utens nemini facit injuriam.

COROLLARIA.

Vide lib. 3. p. I. num. 1021. 1022. 1024. lib. 4. à nu.

168. lib. 6. p. 1. num. 637.
AXIOMA III.
Scienti, & conſentienti non fit injurta.
Vide lib. 3. p. 2. num. 4.
COROLLARIA.

Vide lib. 3. p. 2. num. 5. ad 16. & num. 3 12. II. 1II.

AXIOM A IV.

Jari ſno renunciare præſumitur, qui juri ſuo con-
trarium facit.

COROLLARIA.

Fix I. Eum, qui acceptat ſecundum Beneficium incom-

poſſi-

1en .
Gir Supplementum, ſivoe Acceſſionet. 80 5
8 poſſibile cum priori, huic renunciare cenſeri. II.
II Clericum, qui uxorem duxit, & veſtes Clericales de-

iE poſuit, hoc ipſo rieegio Canonis renunciÄaſſe.
Il IN III. Eum, qui appe latione interpoſit ad producen-
te dos Teſtes inducias poſtulavit, & demum productio-
ni, & allegationi renuncians, atteſtationes petiit ſo-

lemniter promulgari;, etiam ab appellationis jure re-
Ulet AXIOMA V.
lg Vim vi repellere licet. Cap. ſi vero 2. de Sent. Excomm.
COROLLARIA. “
1 Vide lib. 3. p. 1. num, 799. ad 82 1. & nu. 867. & 86 82
. & p. 2. num. 1217, & 1218. .
Aa, „
1S §. II.
VDe Ariomatibus ad Dominium pertiuentibus.
6 AXIO M A I.
uiz In neceſſitate extrema omnia ſunt communia.

COROLLARIA.
Vide lib. 2, num. 194. lib. 3. p. 2. num. 1146. & lib. 37
tNGI p. I. num. 880. VI.
AXI O M A II.
nan Quod divini juris eſt, in nullins bonis eſp.
GCOROLLARIA.
vVige lib. 4. num. 1363. G& ſeqq.

ne AXIO MA III.
Quod antea nunlliut eſßs, id naturali ratione occupansi
conceditur.
ImuI C ORO& L L ARI A.

vige lib. 3. p. 2. num. 84. 86. 90. & n. 256. 2 57. 260

AXIOM A IV.
Traditionibus, & uſucapionibus dominia rerum, non
nudis pactis transferuntur.
. Vige lib. 3. p. 2. num. 708. .
1 Fee3 CO-

806 Ad K. P. La-Croix Theologiam Moralem

CORO IL L ARI A.

Vide lib. 3. p. 2. num- 927. 97 5. Hinc ctiam I. Si per-

ſonæ cuipiam particulari res aliqua donetur, & po-

ſtea alteti donetur, & tradatur; donum ad hanc,
non ad primam perſonam pertinet. Gloſſa Baldi ſup.
leg. Quotiens Cod. de re vindic. II. Si domus alicui
nudà conventione, alteri vero etiam cum traditione
locata ſit, non poteſt hic poſterior à priore de ſua

poſſeſſione deturbari.
AXIO MA v.
Nemo potest plus juris transferre in alium, quam
pſi competere dignoſcatur.
COROLLARIA.

Fit I. Si quæ terra data alicui fuerit in feudum, vel hæ-

reditatem, ſed tantum quoad vixerit, poſſidendam,
non poſſe eum in uxorem transferre hoc jus per mo-
dum Uſusfructûs poſt mortem ejus continuandi. II.
Non poſſe Confeſſarium delegare alteri poteſtatem

abſolvendi à caſibus reſervatis, à quibus ipſe abſel-
vere non poteſt. III. Eum, qui alteri vendit præ-

dium variis ſervitutibus gravatum, non poſſe illum

àA ſervitutibus talibus liberare.

AXIOM A VI.
Qui prior est tempore, potior eſt jure.
COROLLARIA.

Vide lib. 4. num. 576. & ſeqq. & lib. 6. p. 3. num. 73.

Sic etiam, qui prior aliquam hypothecam accepit,
præferendus eſt illi, qui eam poſterius obtinuit. L.
qui prior I1. ff. Qui potiores in pignore.
AXIO MA VII.
Poſſeſſor mala fidei ullo tempore non præſoribit.

Vigde lib. 3. p. 2. num. 480.

COROLIARI A.

Ibid. num. 48 1. ad 493.

AXxIO-

H

Pielbe

A
rple
m
nio
ſao,

ℳn

Mdinn
ſcelb,

Mnd

wielb

Talir

e Szdplementun, Rve Acceſſiones. 307

I
AXIOMA VII.
i Sine poſſeſſione præſeriptio non precedit.
COROL L A R IA.
Tir P Vide lib. 3. p. 2. à num. 507. Fit etiam I. Eum, quiin-
e e capax eſt poſſidendi, etiam præſcribendi incapacem
eNE ellc; atque adeo Laicos nunquatn res ſaeras præſcri-
bere poſſe. II. Neque Commodatarium, Depoſi-
N tarium, Colonum, Inquilinum, Procuratorem, qui
rem in pignus accepit, præſcribere poſſe, cùm non
D ſuo, ſed alieno nomine eam poſſideant.

§. III.

De Aviomatibus ad juſtitiam commutativam, & Ra-
RKitutionem pertinkntibus.
AXIOM A I.
Non dimittitur peccatunz, niſi reſtituatur ablatuns.
COROLLARIA.
Vide lib. 3. p: 2. num. I. 16. & ſeqꝗq.
AXIOM A II.
Non damnat reparandi damni omiſſio, ſi abſis
mortalis tranſgreſſio.
1 COROLLARIA.
rtn Vide lib. 3. p. 2 num. 184. ad 200.
AXIOM A III.
Talis eſſe debet Reſtitutio, qualem exigit rationabi-
lis creditoris petitie.
. COROLLARIA.
Vide lib. 3: p. 2. num. 98. ad 103. & 453. 454
AXIO M A IV.
. Alora ſua onilibet nociva eſt.
COROLLARIA.

Vide lib. 3. p. 2. num. 3 55. ad 361. & num. 706.
Eeec 4 AXIO-

X

908 Ad K. P. La-Croix Theolo giam Moralem

AXIOM A V. .
Mon eſs in mora, qui poteſt exoaptione legitimd ſæ
tueri.
CQCOQQ&ROLLARIA.
Vide lib. 3. p. 2. à num. 409.

AXIOMA VI.
Paria delibta mutud compenſatione tolluntur.

COROLLARI A.
Vide lib. 3. p. 2. num. 1238. Oueres I. V. lib. 6. p. 3.
num. I1 56. IV. 1. & num. 162.

§. IV.
De Axiomatibus ad Contralctus pertinentibus.
A. X I O M A 1.
Contrabtus ex conventione legem accipere digno-
ſountur.
Nempe, Contractuum natura, & qualitas non tantum
ex forma à legibus præſcripta, ſed etiam excondi-
tionibus, quas ſibi contrahentes ipſi ſtatuerint, pen-
ſanda eſt, modo conditio talis àlegibus non repro-
betur, uti reprobatur pactum de dolo in L. Czmira-

& 23. ff. de reg. Zur.

COROLLARIA.
Vide lib. 3. p. 2. à num. 588. lib. 6. P. 2. num. 1301.
Keſp. 3. & ibid. xVI. & 1324. & p. 3. num. 363.
AXIOMA I.§„p
Modum ſuæ rei imponere cuivis licitum eſt.
. COROLLARI A.
Fit I. Pontificem in Indulgentiis concedendis quæcun-
que opera exigere poſſe, quæ ſint conditiones quaſi
eſſentiales, ſine quibus nemo obtinere poſſit eas In-
dulgentias. II. Licite in Sponſalibus contrahendis
apponi pacta, quibus ſecuritas Matrimonii rueen r.
II. Te-

elid..
mes

Cuuen
ſoet
auen

lſe

ſieln⸗

Supplementum, ive Acceſſionet. 509

III. Teſtatorem poſſe Teſtamento ſuo varias condi-
tiones inſerere, modo non juri contrarias.

AXIO M A III.
Non finmatur tralctu temporis, quod dejure ab ini-
tio non ſulſiſtit.
Vide lib. 3. p. 2. num. 751.

COROLLARI A.
Vide lib. 6. p. 3. num. 119. 120. Sic qui literas man-
dantes provideri de Beneficioò curato impetraverit,
cujus tamen ob defectum ætatis capax non erat, non
poteſt poſtea uti Beneficio tali, ubi ad legitimam
ætatem pervenerit.

AXIOM A MIV.
Præſtat Contraltui firmamentum, qui addit legiti-
mum juramentum.
Vide lib. 3. p. 2. à num. 72 5.

AXIOM A V.

Semper in Contrabltibus ſequimur, quod in regione,
in qua aliquid abtum eſt, frequentatur.

COROLLARIA.
Fit I. Maritum, ſi uxorem indotatam ducat, ad eam
alendam obligari. II. Si hæreticus cum Catholica
Matrimonium in loco Catholico ineat, cenleri, illud

Catholico quoque modo, id eſt indiſſolubili duosd

vinculum contraxiſſe.
AXIO MA VI.
Quod ſemel placuit, amplius diſplicere non poteſt.

COROLLARIA.
Vide lib. 3. p. 2. num. 759. ac loca ibi citata: item lib.
3. P. I. num. 706. Reſp. II. KReſol. I. num. 3. & lib. 6.
p. 3. à num. 157. ͤ

Ece AXxIO-⸗

310 ℳK. P. La-Croix Theologiam Moralem.
AXZO M A VII.
Claudicat pupilli contrattus, ſi abſque T utorts ghonſis
Vide lib. 3. p. 2,.à num. 670.
De Arxiomatibus ad Trzſtamenta pentinentibus.
. AXIOM A I.
Invalidum eſt non privile giatum Teſtamentum, ecui
deeſt neceſſariæ ſolemnitatis krmamentum.
Vide lib. 3. P. 2, num. 716. I118. ubi videbis id debere
intelligi Pro foro externo.
AXIOMA II.
Nan obeſt Teſtamento deficiens ſolemnitas: ujus
defeltum ſupplet Privilegii qualitas
CO„ROLLARIA.
Vide lib. 3. P: 2. num. 716. 1119. & 1130.
AXxIOM A III.
Meretur Teſtatoris vokuntas ulrima, utß ſolicite gon-
Fervetur asPoſitionts voluntas.

COROLLARIAK
Vide lib. 3, p. 2. Amane ri a-. .

. AXIOM A IV.
Tamdig Teſtatonis ambulat voluntas,» gJuamdin
ſupereſt vivendi facultas.
Senſus eſt: Teſtatorem, dum vivit, Feſtamentum ſuum
annullare poſſe vel pro libito mutare.
COROLLARIA.
Fit I. Si Teſtator factum à ſe Teſtamentum laceret, vel
hæredis nomen deleat; vel ſigillum auferat, ipſo fa⸗
cto cenſeri voluntatem ultimam mutâſſe. H. Si Te-
ſtator aliud Teſtamentum priori diſſimile condat;
hac ipſo prius Teſtamentum irritſſe eenſeri debere.
III. Idque etiamſi in priore Teſtamento proteſtatus
fuerit: ſe nalle in alia quavis Neſtamente diſpoſita
valere⸗

dere
dlent

Deile
Noeck,
⸗
ck
ſlet,
ee

Videlb⸗

ficelb.
unn

Pigelt
dan

IlS
i
Ne
Een
lt 0

ein ee
nſ
gii

6

,
g

l

, ,
,

Supplementum, ſve Aocceſſiones. 811
Valere, modo in ſecundo clauſulam derogatoriam

inſeruerit. 2
AXIOMAV.

Deſideria morientiu ex arbitrio viventium colli guntur.
Hoc eſt, quando non ſatis conſtat de voluntate Teſta-
toris, ad ejus præſumptam voluntatem confugien-
dum eſt, quæ colligitur ex iis, quæ vel ipfe, dum
viveret, vel alii ejuſdem conditionis homines viven-
tes circa talia bona diſponere ſolebant.

COROLLARIA.

Vige lib. 3. p. 2. num. I129. 1131. 1153: 1163: 1164.

G. VI.
De Axiomatibus ad Juſtitiam Vindicativam per-
tinentibus.
AXIOM A I.
Nemo judex eſſe poteſt in propria cauſa.
COROLLARLIA.
Vide lib. 4. num. 1409. & 1469. Hinc non licet vindi=
cta privati hominis.

AXIOMA II.
De ovcultis non judicat Prator.

COROLLARIA
Vide lib. 6. p. 2. num. 1605. & lib. 7. num. 47. III. &

52.
AXIO M A III.
Sanctius eſt impunitum relinqui facinns nocentis,
quàm innorentem damnare.

COROLLARIA. .
Fit I. Si ebrius aliquem occidat, nec certo conſtet,
quod eàò ſe intentione inebriaverit, ſpectato jure na-
turali vel omnino puniri non poſſe „ ut Molina, alii-
que apud Gobat. in acc. Canon. c. 20. num. 1 9: Cen⸗
ſent, vel mitiori certe PœEH puniendum eſſe, quam

ſit ordinaria. Azorius „Fagundez, & comm. DD.
II. Eum,

8 12 Ad K. P. La-Craiz Theologiam Maralem

II. eum, qui prudenter dubitat, utruin Filius aliquis

ex adulterio conceptus ſit ſuus, non poſſe ab Judice
ad eum alendum compelli S. Anton. Silv. Navarr.
Lefſius, Gobat. in ace. Canon. . 2 8. num. 42. Vide
etiam lib. 4. num. 1496.
AXIO M A IV.
Or reſpiciatar perſonæ diverhtas, non ſiatitur ferende
ſententiæ æguitas.

COROLLAR IA.
Vide lib. 4. n. 147 8. 1492. 1499. & ſeqq.
AXIOMA V.
Yudex debet eſſe propenſior ad abſolvendum, quàm
. ad condemnandum.
Vide lib. 4. num. 1473.
COROLLARI A.
Vide lib. 4. num. 1474. & lib. 6. p. 2. à num. 1253.
A XILOM A VI.
Non agnoſcitur latæ ſententiæ quitas, cui deeſt
bræſoripta Juris ſolemnitar.
COROLIARIA.
Fit I. nullam eſſe fſententiam, reo non audito, aut
causà non bene cognitàâ; item reo non citato, ac ſine
litis conteſtatione.

AX IL/Q MA VII.
Cum partium jura ſint obſeura reo potins favendun
eſt, quaàm abtori.
COROLL AR.IA.
Vide lib. 4. num. 1469. & à num. 1480,
AXIO MA VIII.
Nos debet astori licere, quod reo non permittitur.
CORQLLAR I A.
Fit I. ſi reo denegatur bencficium appe llationis, negan-
dum etiam actori, II. Non licere actori poſt litem
con-

core⸗
Cang
gli
Pu

Id

Aitr 1

ſyeenſe

ſels

Mre

ſcelbe
p

Me

lilen
Lunt⸗
“
II. h.
e
tummel
r,

Aial 1
ln
Citer

Aole

4 1 OWðWW Supplementunm, ſive Acceſſionee. 813
Whn . .
Cconteſtatam mutare Procuratorem, aut litem in ſe
n e transferre, cùm id reo non liceat. III. Actorem,

qui impetravit, ut reus cogatur perſonaliter com-
parere, debere & ipſum ſiſtere ſe judicio in propria
perſona. Non licet tamen reo, uti licet actori, unum
I. ecx variis Judicibus deligere, quia ſic poſſet judicium
eludere L. quod legatur 3 8. ff. de judic.
G A XIO M A IX.
I DNoe cenſeri debet ſententia Zudicis rata, quæ non fertur
) ſecundum allegata, &zs probata.
1e CORO LL ARI A.
6 vige lib. 4. num. 1469. Keſp. 3. & 4.
AXI O M A X.
Non requiritur alia probatio, quando pracedit
propria confeſſio.
1 COROTLLARIAMA
Vige lib. 4. num. 1449. 1456. G& lib. 6. p. 2. num. 1786.
Keſp. 3. num. 11.
AXIOM A Xl.
Nullus defenſionibus pluribus ati prohibetur.

COROLLARIA.
Fit I. eum, qui hominem à ſe occiſum ab initio ne-
gavit, poſſie, ſi poſtea convictus ſit, recurrere ad
exceptionem, quod ob tutelam corporis occiderit.
II. Eum, qai ex allatis rationibus ſuccumbit, poſſe
ad teſtes confugere. III. Eum, contra quem proba⸗-
8 tum eſt, jure poſſeſlionem aliquam illi non compe-

Ul tere, poſſe ſe per exceptionem præſcriptionis defen-
l dere.
Alia ad Teſter pertinentia Axiomata congerit Lohner,
men quæ facilè ex Doctrinis Authoris lib. 4. num. 1514.

ad 152 I. colligi poſſunt. Sed & plura addi poſſent
circa praæſumptione?, & probationes, quæ collegit
noſter Author ibid. num. 143 5. & 1436.

CA-

314 Ad X. P. La-Croix Theologiam Moralem
& A P UT VI.
De Axiomatibus ad Religionem pertinentibus.

§. I.

De Axiomatibus ad Orationem ſpectantibus.
AXIOMA I.

Evaudit Deus infallibiliter, ſihomo petat convenienter,
Num autem obligatio ſit in conſcientia orandi cum in-
terna attentione, & cum fide, ac ſpe, vide lib. 4.
num. 1341. 1348. 1349.
AXIO MA II.
Non implet Ecclehiæ imperium, qui debito modo nen
recitat ceanonicum Offcium.

COROLLARIA.
Vide lib. 4. num. 123 8. 1241. 12 5§0. ad 1257. 1294.
à4 13 12. 1324. ad 1341. & 1342.
AX IO MA III.
WNWon eſt liber ab omni crimine, qqui Offcium Canonicum
line ulla legitima cauſa non recitat in tempore.
COROLLARIA.
Vide lib. 4. num. 13 12. ad 1324.
AXIO MA IV.
Obligatur ad divinum Offciumn, quiſquis participat
Eccleſiaſticum Beneficium.
CORO LLARIA.

Vide lib. 4. num. 1186. Keſp. MI. & à num. 1192. ad
1236.

G. II.
. 6 2
De Axiomatibus ad Benefioium Eccleſiaſticum
ſpebtantibn’.

AXIO-

Wiel⸗
Eld.
Cuhn
fidelde⸗

AMgun
elb

e Ar

yt
lideld
reß

a .
.
Supplementum, ſive Aecteſſiones:. 215
ung AXIO M A TI.
Mil prodeſt Beneficium, quod non eſt canonicè obtentam.

COROLLARI A.
en Vide lib. 4 num. 371. ad 46 9.

1 AXIO MA II.
hmkin Twcsad poßſ. det beneficium, guem jura non agnoſcnnt
linte idoneum.
l COROLLARI A.
Vide lib. 4. à& num. 734.
1 AXIO MA III.
U Qui ſentit commoda Beneſii » ſentire debet & enera

COROLLARIA.
Vide lib. 4 num. 808. ad 86 2. 864. ad 883.
AXIOMA IV.

Non eſi tatus in conſcientia, qui plura poſſidet Benafcis.
Vide lib. 4. à num. S 336.

F. 111.

De Axiematilus ad juramentum perrinentibast.
P AXIO M A I
Non eſt illicitum jnrawentnum, ſ debito mode,
4 causägne Ftat.
COROLLARIA.
Vide lib. 3. p. I. num. 263. & ſeqq-
“W AXIO MA II.
Non eſt obligatorium contra benos morer præſtitum
teramentum.
8 C⁊QOROILLARIA.
In Vige lib. 3. P. I. à num. 303
H. IV.
De rsvanatMus, ad vornchn Remmivvtilas
AXI-

11

816 Ad R. P. La-Croix Theologiam Moralem

AXIOMA I.
Votum à Deo non reſpicitur, quod non de meliori
bono eſſe cognoſcitur.
C ORO&g LLARIA.
Vide lib. 3. p. I. à num. 399. r
AXI O M A II.
Ingrata Deo est voventis promiſſio, ſi non ſequatur

(lie⸗
dole

u!

ret promiſiæ redditio. b.;
COROLLARIA.
Vide lib. 3. p. I. à num. 427. Mn
§. V.

De Axiomatibus ad Feſtorum, & Zejuniorum obſerva. Elb;
. tionem ſpettantibur.

AXIOMA I. 04
Weſcit legitinié feſta obſervare, qui præſumit ſerviliter
laborare.
COROLLARI A. Aan
Vide lib. 3. p. I. à num. 573.
AXIOMA II. . meßun

Frangit Ecceſiaſticas abftinentias, gui debitas non
obſervat circuvſtantias.

COROLLARIA.
Vide lib. 3. p. 2. à num. 1259. „e.
. VI. luunij
De Axiomatibus ad vitia Religioni oppoſita
ſpectantibus.
A XIOMA I. Elb⸗
Semel Deo dicatam, non eſt ad uſus humangs
traniferendum.

COROITLARIA.
Vide lib. 4. à num. 1381. & à num. 1410. Fit etiam,
. Cali-, A.

a)
6 Supplamentum, ſve Acceſſtonest. SIy

ſuin Calicem, & ſimilia vaſa, aut veſtimenta ſacra no
ee n1
, proſſe Sæcularibus perſonis pre uſu profano vend',
l, niſi prius execrentur.
AXILO MA II.
Vitiat affeltum, vel cultum ſuperſtitio, ſi deſit canſe,
id. vel objelti proportio.
lſee
e COROLL A RIA.
Vide lib. 3. p. 1. num. 7.
AXIOM A III.
NWon eſt immunis à Simonia, qui pretio mercatur
bona ſpiritualia.
COROL LARIA.
Vide lib. 3. p. 2. num. 56. ad 199.

S CAPUT VlII.
De Awxwiomatibus ad Sacramenta ſpelétantibus.

§- I.
. . . . . 2
De Axiomatibus ad Sacramenta in genere ſpeltantibist.

AXIOMA I.
1 Non eſcDiuur validum Sacramentum, niſi verham acce-
eln dat ad elementum.
COROLLARIA.
Vide lib. 6. p. I. num. 6. & ſeqq.
AXIOM A II.
Inanis eſt Sacramentalis abtio, gui deeſt legitima
MWiniſtri intentio.
COROLLARIA-
Vide lib. 6. p. 1. à num. 54.
nn AXIOM A III.
Non debet concedi Sacramenti participatio, ubi non
Iupponitur legitima diſpoſitio.

. Ad T. La-Croix Theot. Supplt. Fff CO-

3818 Ad K. P. La-Croix Theologiam Moralem

COROLLARIA.
Vide lib. 6. p. I. à num. 16 5.
AXxIOM A IV.
Kepetendum eſt Sacramentum, quando non adeſt
certitudinis experimentum.
COROLL ARI A.
Vige lib. 6. p. 1. à num. 12 3. à num. 310. & p. 2. num.
53 3. & à nuin. 1773. & num. 2122.
AXNIOMA v.
Enm, qui certns eſt, certiorari ulterius non oportet.
CORO&LLARI A.
Vide lib. 6. p. 1. num. 129. & lib. 6. p. 2. num. 2159.
& à num. 2202.
AXIOM A VI.
W , rlis deſperatis ſatius eſt, dubiam adhibere medici-
nam, quàm zullam.
CORO& L L AR IA.
Vide lib. 6. p. I. num. 258. IV. & num. 27 1. III. &
376. & p. 2. num. 1140. & à 1156. & 2090.

AXILOM A VII.
Snpplendum 61 in Sacramentis ſolicité, quod prius
prætermiſſum fuit incauté.
COROLLARIA.
Vige lib. 6. p. I. num. 327. V. & 340. z7 . G&. 2.
num. 544. & à num. 2200.

X

§. 11.

De Axiomatibus ad Sacramentum Euchariſtiæ
pertinentibus.
AXIOM A I.
Qudd vitæ ſpirituali conſervandæ inſtitutum eßt Eucha-
riſtiæ convivium, non eſt trahendum in mortis
pernicioſunz exitium.

CO-

K

Nee.
Mit Eudl
Plcell.

me nn

e .

Supplementum, ſive Acceſſtönees. 319

COROLLARIA.
En Vide lib. 6. P. I. d num. 5II.

1 “r Non poteſt aternum vivere, qui ciban, vitæ non ſumit
in Pénnbor‿*.
eng, COROLLARKRIA.
un Vide lib. 6. p. 1I. à num. 589.
A NIOM A III.
nei Sumit PEuchariſtiam legitinè, qui ſumit ſub mna ſpy⸗ etie.
l COROLLARIA.

vVige lib. 6. P. I. num. 509. 510. &1.
AXIOMA I.

Jure merito vivit de Altari, qui propter Altare

111

ni ſtuduit operari.
ln COROLLARIA
tii Vide lib. 6. p. 2. à num. 123.

§. 111.

De Axiomatibus ad Saoramentum Pœnitentigæ
ſpettantibus.

A XIOMA I.
MWon remittitur facta à Deo averſio, niſi fiat iterata
ad eum converſig.

COROLLARIA.
Vide lib. 6. p. 2. à num. 6 55. & 2003. ad 201 5.
“ AXIOMA II.
ͤperari non poteſt à Deo peccati femiſſio, niſi Pracedat
eiuſaem doloroſa onfeſſio.

COROLLARIA.
Vide lib. 6. p. 2. à num. 2015.

Fff = AXxIODO-

420 AdK. P. La-Croixæ Theologiam Moralem
AXIO MA III.
ld.

Non nocet omiſſa cireumſtantia, quando ſalva manet Eeh
ipſa Sacramenti ſubſtantia.

COROLLARIA. Dotit
Vide lib. 6, p. 2. num. 93 5:r ad 945. 975. & ſeqq. 8& à
num. 1140. n
ehd,

AXIOM A IV.

Wonhabet verum emendationis propoſitum, qui non vult
vitare peccandi periculum.

COROLLARIA.

Vide lib. . à num. 252. & lib. 6. p. 2. num. 183 1. ſielbe⸗
Nel ſ4
AXNXIO MA V.
Utilius ſcandalum naſci permittitur, quàm veritas
relinquatur. . ,
COROLLARIA.
Vide lib. 3. P. 2. à num. 1993.
. ſlbe,
S. IV.
De Axiomatibus ad Sacramentum Matrimovii
pertinentibus.

AXIO M A I,

Naptias non concubitus, ſed conſenſus facit.
CoOROLLARIA.
Vide lib. 3. p. 2. num. 328. lib. 6. p. 3. num. 157. 5502

558.
AXIOM A II.

Ommis res per quaſcunque canſas naſeitnr, per-
eaſdens diſſolvitur.

C-

Gele

4 Sanplewentum » Rve Acceſſione R 821
, a COROLLARIA X
lte Vide lib. 6. p. 3. num. 157. & 367. 40 1. in fine.
u ANXIOM A III.

Dao vincula fortius ligant, quàm anum.

COROLLARIA.
UU Vide lib. 6. p. 3. num. 74. 114. 42 1.

innd AXIOMA IV.
A Errantis nullus eſt conſenſus.
COROLLARIA.
if Vide lib. 6. p. 3, num. 156. V. & à num. 167. & à nuz 3
mnmer. 549. .
, Actus, qui non valet, ut geritur, ſaltem valet
,. at valere poteſt.
COROLLARIA. S
Vide lib. 6. p. 3. num, 52. & 689. –

Sa 2 Ad R. P. La- Croix Theologiam Moralem
REVERENDI PATRIS

CLAUDII
LA-CROIX

THEOLOGIA
MORALIS.

In gratiam Parochorum, aliorumqne Ca-
techiſtarum ad Catecheticam Theologiam
redacta cum neceſſariis in eam
rem additamentis.

Ultos equidem novi, eoſque doctiſſimos Ca-
M. techeticæ doctrinæ explanatores. Nam, ut
veteres Patres omittam, quorum opufcula
Catechetica in unum colligere, ac notis illuſtrare ani-
mus eſt, quotus quiſque elt, qui ignoret Catechiſmum

Romanum bPetri Caniſii; Catechiſsnum planè aureum,
dignumque, qui in omnium fermè nationum linguas

N

mi explicationem Symboli Apoſtolici, itemque Chri-
ſtianæ doctrinæ pro ijs, qui erudiunt alios, copioſio-
rem explanationem à Pontificibus tantopere commen-
datam: Pougetus quidem, dum Catechiſtas, ex quo-
5 rum libris profecit, eruditè recenſet, Caniſium omit-
tit; non deſunt tamen, qui id eâà arte factum putent,
ut ingens ipſius plagium tegeretur; nam plurima Scri-
pturarum, ac Patrum teſtimonia, quæ illius Catechiſ-
mum ornant, hauſta videntur ex pererudito illo opere
Caniſii, & Buſæi: authoritates Sacra ocripturæ, & dan-

7

vertetetur, ac Roberti Bellarmini Cardinalis ſanctiſſi-

yyn
iot
rumee

ſereſi
Deter)
getun
tunae
Mt
Al, A
laheln
etde 1l
Wolrro
luuCtt
Cllt,
ins, Ce

l, Ee

thee Hel

Auf
gdoci
Geor
Centiores
ſhi
dionn
le fibiu
Grwrin
Romr⸗
Huie
nrCht
ltone
bud
Gonnnch
Nüi
Menndn
cortecr
Criti

Drert P
1

X

1 Sapplementum, ſive Acceſſiones. 52
5 terum Patrum in Catechiſmo contentæ. His paulèò an-
tiquior Aloyſius Lipomanus Veronenſis Epiſcopus, qui
librum edidit hoc titulo prænotatum: Eſpoſizione vol-
gare ſopra il Simbolo Apoſtolico, ciosil Credo, ſopra il
Pater Naſten, e ſoprai due precetti della Carita. Ve-
netam hujus libri eruditionem per Hieronymum Scot-
tum curatam anno 1554, memorat Haymus; mihi ad
100 manus eſt alia ab eodem Scotto parata quobus ante hanc
annis, anno nempe 1552. De Ludovico Granatenſi,
4 1 ejuſque Introductione in Symbolum, quid opus eſt plura
verba facere? Vix notus cuiquam Scriptor Societatis
„ Noſtræ commemorandus mihi eſt, cujus tamen Theo-
logia Catechetica Monaſterii Weſtphalorum an. 1656.
mia excuſa, inque libros quinque diſpertita nihil exquiſi-
tius, doctiuſque fingi poteſt. Is eſt R. P. Petrus Witt-
felt, de quo cum laude meminit Alegambe in Biblio-
☚α thec. Societatis. Optandum ſanè, ut Typographus
aliquis pereruditum hoc opus iterum in lucem emittat:
magno catecheticæ rei emolumenta. Marchantii quo-
que Hortus Paſtorum ſuâ utilitate non caret. Sed re-
centiores aliquos nunc addamuz. Boſſuetus Melden-
ſis Epiſcopus in primis adnotandus. Seriplſit ille Galli-
co idiomate Expoſitionem doctrinæ Eocleſiæ Catholicæ
de rebus ab hareticis in controverſiam vocatis, quæ
graviſſimorum virorum ſuffragiis commendata prodiit
Romæ anno 167 8. ex italica verſione Franciſci Nazarii.
Huic proximum locum damus Inſtitutionibus doctri-
næ Chriſtianæ Petri Ludovici Danes, quæ à ſelecta eru-
ditione, & integerrima doctrina laudantur à doctis
quibuſque. In Italia (nam Catecheticas Gallorum
quorundam lucubrationes, quas inter ſanè præſtat Tur-
lotii Theſaurus doctrinæ Chriſtianæ, Pougeti nuper
memorati Inſtitutiones, cæteroqui cautè legendæ, niſi
correctæ ſint, ac Bougeantii noſtri Explicatio doctrinæ
Chriſtianæ quatuor Tomis comprehenſa, atque Italicè
brevi proditura ſuadente, atque ob inſignem eruditiſſi-
FFfFA4 . mi

82 4 Ad KR. P. Ea-Cyoixæ Theologiam Moralem

mi operis utilitatem hortante me, non vacat pluribus
recenſere) in Italia, inquam, Pinamontius, Ardia,
Reggius, Ferrerius & Socictate Jeſu omnes non mul-
torum annorum intervallo ſuis libris rem Catecheti-
cam illuſträrunt. Alios prætermitto. Nihilo tamen
minus incurrendum haud fore Parochis, & Catechiſtis
omnibus arbitratus ſum, ſi in tanta Catechiſmorum
copia edocuero, quid ad Catecheticas inſtitutiones
conferre poſſit La-Croixii noſtri Moralis Theologia.
Nam quis è re ſua eſſe non putet, uno, eodemque libro
ad univerſam Moralem ſcientiam, & ad Catecheticæ
præcipuas partes informari? Ita autem id ad nobis præ-
ſtandum, ut quæ in Authore noſtro ad hanc facultatem
ſpectant ,„ ea indicatis tantùm locis defignemus „ quæ
deſunt, cætera breviter quidem, ſed perſpicuè tamen
exponamus; vel certè fontes alios', unde hauriri facilè
poſſit, denotemus.

L I B E R I.

De Lide.

●
” C A PD U T. I.
Be nescſſitate, affelctionibus, motivo, &g propoſitione fidei.

G. I.
De neceſſitate fidei.
Q I. An fides omni plane homini ſit neceſſaria ad
ſalutem neeeſſitate medii. Vide lib. 2. num. 11. & ſeqq.
Q. II. Quarum rerum fides ſit neceſſaria ad ſalutem.
V. l. 1. n. 7. 9. 19. & ſeqq.

§. II.
De quibuſdam affelctionibus Fidei.“
I. An fides ſit actus intellectůs. Negat Calvi-
nus, qui fidem juſtificantem dicit eſſe fiduciam; fidu-
cia

4

tarenr
Gede
Kumpel
Velice

I.
ſsnurat
certore
chere
M Nb⸗

len byi
Ciwimos
hubins
tinrenn
lbren
EI

(lintel

Fetoun
Eparent
W
CONN
Dolern
lib.
poteſt
mnmy
1 gn
l. 2.

un.

G
DNe 0
6 4
C

Eumn

Supplementum, ſive Acceſſonet. 82 5
cia autem eſt actus voluntatis. Dicendum autem (id-
que/de fide eſt) fidem ſupponere piam affectionem,
& imperium voluntatis (non enim credit, niſi prius
velit credere) ſed tamen eſſe actum intellectůs. Nam
I. Hebr. II. 2. fide intelligimus. II. Scripturæ fidem 4
fiducia diſtinguunt. Epheſ. 3. 12. in quo habemus fidu-
ciam per fidem. III. Fidess humana eſt actus intelle-
Ctůs.
Q II. An fides ſit actus certus. Reſp. efle actum quo-
vis naturali non ſolùm intellectůs, ſed etiam ſenſuum
certiorem. Nam 1. Gal. I. 8. Licet nos, aut Angelus de
cœlo vangelizet vobis, praterquam quod evangelizavi-
mus vobis, anathema ſit. I. Pet. I. 19. Habemus firmio-
rem Propheticum ſermonem, nempe ille, quem aure au-
divimus. II. Fundamentum fidei firmius eſt, quam vel
habitus principiorum, vel ſcientiæ, vel ſenſuum ; inni-
titur enim primæ veritati;, quæ fallere non poteſt. Vide
,e. lib. 2. n. 3.
Q III. An fide credenda ſint alia, quàm quæ ſenſui,
vel intellectui apertè patent. Vide lib. 2. n. 3. initio. Et
verèò Paulus Heb. II. I. fidem vocat argumentum non
“ apparentium.
Æe IV. An fides ſit actus liber. Reſp. affirmativè
contra Calvinum ex Conciliis Arauſicano II. Can. 5§.
Toletano IV. Can. 4. & Trid. ſeſſ. 6. Can. 6. Vide
lib. 2. n. 3. Ratio eſt ex Scripturis. I. Quia homo
poteſt credere, & non credere. Marci 5. 36. Tan-
tummodo crede II. Quia laudatur, qui credit, ſe-
cus qui non credit. Luc. 1. 45. Beata quæ oredidiſti.
Luc. 24. 25. O ſtnlti, & tardi corde ad creden-
dum.
Q. V. An fides præſtet actui charitatis. Reſp. nega-
tive contra Calvinum. I. Cor. 23. 13. Major horum
eſt charitas.
QVI. An fides ſemel habita poſſit amitti. Reſp. af-
firmativè contra Calvinum, Bezam, alioſque Scctarios.

X

Ff f 5 Luc

326 Ad KR. P. La-Croix Theologiam Moralem

Luc. S8. 13. ad tempus eredunt. I. Tim. 4. I. dAiſcedent
uidaus dà ſide.

§. III.
De motivo Pidei

Q. I. An Fides ex teſtimonio ereatusarum fimilive
motivo ſufficiat ad juſtificationem. V. I. 2. n. 8.
Q. I. Quodnam igitur eſt motivum fidei. Reſp.
eſſe Dei revelantis infinitam authoritatem, ſeu reve-
lationem Dei ex infinita ſua Sapientia, & veracitate
falli, & fallare neſcii. Sic in humanis, dum credi-
mus alteri homini, ei credimus ex ipſius dicentis au-
thoritate.

&. IvV.
De Propoſitione Fidei.

Q. I. Quid, & quotuplex ſit propoſitio fidei?
Reſp. Propoſitio fidei eſt, cûùm doctrina ñdei iis, qui
eam ignorant, notificatur. Hæc duplex eſt, privata, &
publica. Privata eſt, qnando Catechiſta, vel Concio-
nator auditoribus ſuis fidem exponit, declarat, & credi-
bilem reddit, vel quando ſive ex lumine ſupernaturali,
ſive ex argumentis credibilitatis quis ſibi ipſi fidem pro-
ponit. Publica eſt, cuùm is, qui à Deo poteſtatem ac-
cepit, quid credendum, quid non credendum ſit, autho-
ritativè decidit. Exemplum hacéctenus Act. 19. 18. Diffe-
runt autem I. Quia publica ſupponit fidem in iis, ad
quos dirigitur; privara non ſupponit, ſed gignit. II.
Publica eſt præceptiva, & obligativa; hæc exhortato-
ria, & conſultiva. III. Publica eſt Judicis, & Superioris;
