plativi; primò quia non habet fidem adeo pu-
ram; ſecundò quia non eſt adeo humilis; tertiò
quia non adeo curat propriam ſalutem; quartò
quia caput refertum habet phantaſmatibus, in
ſpeciebus, opinionibus, & ſpeculationibus, &
non poteſt in illum ingredi verum lumen.
LXV. Præpofitis obediendum eſt in exterio-
re, & latitudo voti obedientiæ Religioſorum
tantummodo ad exterius pertingit. In interiore
verò aliter ſe res habet, quo ſolus Deus, & Di=
rector intrant. .
LXVI. Riſu digna eſt nova quædam doctri-
na in Eccleſia Dei, quod anima quoad internum
Subernari debeat ab Fpiſcopo: quòd ſi Epiſco-

Pus

a Supplementum, ive Acceſſtones. 1117
pus non ſit capax, anima ipſum cum ſuo Dire-
Cctore adeat. Novam dico doctrinam, quia neo
Uling Sacra Scriptura, nec Concilia, nec Canones,
ele, nec Bulla, nec Sancti, nec Authores eam un-
Pliuspo quam tradiderunt, nec tradere poſſunt, quia
KEKcolsſia non judicat de occultis, & anima jus
uraden habet eligendi quemcunque ſibi bene viſum.
künpen LXVII. Dicere, quod internum manifeſtan-
dum eſt exteriori Tribunali Præpoſitorum, &
uluta quêd peccatum ſit id non facere, eſt manifeſta
um qu deceptio; quia Eccleſia non judicat de occultis,
Getmeo & propriis animabus præjudicant his deceptio-
mrehe nibus, & ſimulationibus.
n lin LXVIII. In mundo non eſt facultas, nec ju-
endumgt riſdictio ad præcipiendum, ut manifeſtentur
Epiſtolæ Directoris quoad internum animæ, &
lpoftn ideo opus eſt animadyertere, quod hoc eſt in-
tumcom ſultus Satanæ &c.
en de Quas quidem Propoſitiones tanquam hære-
Bmiie ticas, ſuſpectas, erroneas, ſcandaloſas, blaſphe-
temzu mas, piarum aurium offenſivas, temerarias⸗
(ratbu. Chriſtianæ diſciplinæ relaxativas, & everſivas,
tonbu, & ſeditioſas reſpectivé, ac quæcunque ſuper
lumen iis verbo, ſeripto vel typis emiſſa, pariter
Anerm cum voto eorundem Fratrum noſtrorum S. R.
dnim E. Cardinalium, & Inquiſitorum Generalium
eluntetio damnavimus, circumſcripſimus, & abolevimus?:
D&l deque eiſdem, & ſimilibus omnibus, & ſingulis
poſthac quoquo modo loquendi, ſeribendi, di-
hmdi ſputandi, eaſque credendi, tenendi, docencli,
Ndimn aut in praxim reducendi facultatem quibuſcun-
eſfi que interdiximus, & contra facientes omnibus
6

H 3 Digni⸗

I8 Ad R. P. La-⸗Croix Theologiam Moralen

Dignitatibus, Gradibus, Honoribus, Beneficiis,

& Offieiis ipſo facto perpetuò privavimus, &
inhabiles ad quæcunque decrevimus, vinculo-
que etiam anathematis eo ipſo innodavimus,
à quo, niſi à nobis, & à Romanis Pontificibus
Succeſſoribus noſtris valeant abſolvi. Præterea

eodem noſtro Deereto prohibuimus, & damna- pr

vimus omnes libros, omniaque opera, quocun-
que loco, & idiomate impreſſa, nec non om-
nia Manuſeripta ejuſdem Michaelis de Molinos,
vetuimuſque, ne quis, cujuſcunque gradus,
conditiomis, vel ſtatus, etiam ſpeciali notâ di-

gnus, audeat ſub quovis prætextu, quolibet

Pariter idiomate, ſive ſub ejuſdem verbis, ſub
æqualibus, aut æquipollentibus, ſive abſque no-
mine, ſeu ficto, aut alieno nomine ea imprimi
facere, neque impreſla, ſeu manuſcripta legere,
vel apud ſe retinere, ſed Ordinariis locorum,
aut hæreticæ pravitatis Inquiſitoribus ſtatim

tradere, & conſignare teneantur, ſub eiſdem
peœnis ſuperius in flictis, qui Ordinarii, & Inqui-

ſitores ſtatim ea igni comburi faciant.
Tandem ut prædictus Michael de Molinos,
ob hæreſes, errores, & turpia facta prædicta,
debitis pœnis in aliorum exemplum, & ipſius
emendationem plecteretur, lectoin eadem no-
ſtra Congregatione toto proceſſu, & auditis di-
lectis filis Conſultoribus noſtræ Sanctæ Inqui-
ſitionis Officii in ſacra Theologia, & Jure Pon-
tificio Magiſtris cum eorundem Venerabilium
Fratrum noſtrorum S. R. E. Cardinalium una-
nimi voto, dictum Michaclem de Molinos, tam-
quam

c

1
CNE

brnl
mmonk

irlir

UG

li
lotii ictum,
zinAuam reum convictum, & confeſſum reſpecti·
, e vé, & uti hereticum formalem, licet pœniten-
ci tem, in Dœnam arcti, & perpetui carceris, &
vntfeh ad peragendas alias pœnitentias ſalutares, Præ-
Nen i kamen abjuratione de formali per ipſum
temittenda, ſervato juris ordine, damnavimus:
Anm Mandantes, ut die & horâ præfigendis in Ec-
Mcout cleſia Sanctæ Mariæ ſupra Minervam hujus al-=
monom mæ Urbis, præſentibus omnibus Venerabilibus
ſeMin Fratribus noſtris S. R. E. Cardinalibus, & Ro-
hrgn manæ Curiæ noſtræ Prælatis, univerſoque po-
hlratid pulo ad id etiam per conceſlionem Indulgenti-
arum convocando, ex alto tenor proceſſus,
Neh, ſtante in ſuggeſtu eodena Michaele de Molinos,
eien una cum ſententia inde ſecuta legeretur: &
aim poſtquam idem de Molinos habitu pœnitentiæ
ihaee indutus prædictos errores, & hæreſes publicè
loom abjurâſſet, facultatem dedimus dilecto filio no-
bus kt ſtri Sancli Officii Commiſſario, ut cum à cen-
ubeſt ſuris, quibus innodatus erat; in forma Eccle-
ibAlm ſiæ conſueta abſolveret; quæ omnia in execu-
m, tionem dictæ noſtræ ordinationis die 3. Septem-
M bris labentis anni ſolemniter adimpleta ſunt.
Rpet Et licet ſupra narratum Decretum de Man-
n, dato noſtro latum ad majorem fidelium caute-
lekmm lam typis editum publicis locis affixum & di-
Eiudtst vulgatum fuerit; nihilominus ne hujus Apo:
drla ſtolicæx damnationis memoria futuris tempori-
Elmeh bus deleri pofſit, utque populus Chriſtianus Ca-
emke tholic veritate inſtructior per viam ſalutis in-
ndum ceclere valeat, Prædeceſſorum noſtrorum Sum-
amu morum Pontificum veſtigis inhærentes, hàc no-

1

Sapplementum, ſive Acceſſiones. 119

12 Ad R. P. La-Croix Theologiam Moralem

ſtrà perpetuò valiturâ Conſtitutione ſupradi-
ctum Decretum denuò approbamus, confir-
mamus, & debitæ executioni tradi mandamus,
iterum ſupradictas Propoſitiones definitivè
damnantes, & reprobantes, libroſque, & Ma-
nuſcripta ejuſdem Michaeælis de Malinos prohi-
bentes, & interdicentes ſub eiſdem pœnis, &
cenſuris contra tranſgreſſores latis & inflictis.
Decernentes inſuper præſentes literas ſemper
& perpetuò validas & efficaces exiſtere & fore,
ſuoſque plenarios & integros effectus ſortiri, &
obtinere, ſicque per quoſcunque Judices or-
dinarios, & delegatos, quavis authoritate fun-
gentes, & functuros ubique judicari & defi-
niri dehere, & ſublatâà eis, & eorum cuilibet
quvis aliter judicandi & interpretandi faeul-
tate & authoritate, ac irritum & inane, quicquid
ſecus ſuper his à quoquam quàvis authoritate
ſcienter vel ignoranter contigerit attentari.
Volumus autem, ut præſentium tranſum ptis,
etiam impreſſis, manu Notarii publici ſubſcri-
ptis, & figillo alicujus perſonæ in dignitate Ec-
cleſiaſtica conſtitutæ munitis, eadem fides pror-
ſus adhibeatur, quæ ipſis originalibus literis ad-
hiberetur, ſi eſſent exhibitæ, vel oſtenſæ. Nulli
ergo omnino hominum liceat hanc paginam
noſtræ approbationis, confirmationis, damna-
tionis, reprobationis, punitionis, Decreti, volun-
tatis infringere, vel ei auſu temerario contra-
ire. Si quis autem hoc attentare præſumpfſerit,
indignationem Omnipotentis Dei, ac Beato-

rum Petri, & Pauli Apoſtolorum ejus, ſe nove-

rit incurſurum. Datum

cumron

uiſhnn
*
Suilrte;
Uimin

Emn

Vnnte,
ne
rne
rmin
Alul
nen

. hn

Uen

Nen,
in Supplementum, ſive Acceſſiones. 121

tore .
e in. Datum Romæ, apud S. Mariam Majorem,
finat anno Incarnationis Dominicx 1687. 12. Kalen-
N an n das Decembris, Pontificatus noſtri anno duo-
ni
un decimo.
npoenis, I
Elii J EIIll.
Nltere Kior
hnſoun A LEXANDRIP AbP VIII.
le udices
ne 22. Augiti 1Cz.

WürG (QAnctiſſimus D. N. Alexander Papa VIII.
run tüſt S non ſine magno animi ſui mœrore audivit
hrunli duas Theſes, ſeu Propoſitiones „ unam denuò,
mneqi & in majorem perniciem fidelium ſufcitari: ab-
M*M teram de novo erumpere, & cum fui Paſtoralis
t aten officii munus ſit, oves fibi creditas à noxiis pa-
ttarum ſcuis avertere, & ad falutaria ſemper dirigere,
ubieiſii dictarum Thefium ſive Propoſitionum examen
denti pluribus in facra Theologia Magiſtris, & dein-
enfdem de Eminentiffimis, & Keverendiſſimis D. D.
buelten Qardinalibus Inquiſitoribus ſedulo com mifit,
Ntene M qui pluries re maturè diſcuſsâà infraſcriptis The-
une uim ſibus, ſeu Propoſitionibus, fuper unaquaque
onsdunm ipſarum ſua ſuffragia Sanctitati fuæ ſigillatim
ketrI expoſuerunt.
mio on I. Bonitas objectiva conſiſtit in eonvenien-
Nriumgt tia objecti cum natura rationali: Formalis vero
uh in conformitate acts cum regrn morum. Ad
eeen hoc ſufficit, ut actus moralis tendat in finem
U H 5 ulti⸗

122 Ad K. P. La⸗Croix 7 heologiam Moralem

ultimum interpretative: Hinc homo non tenetun
amare, neque in principio, neque in decurſu vitz
ſux moralis.
II. Peccatum Phllofophicum, ſeu morale
eſt actus humanus diſconveniens naturæ ratio-
nali, & rectæ rationi: Theologicum vero, &

morale eſt tranſ greſſio libera Divinæ legis. Phi-

loſophicum quantumvis grave, in illo, qui
Deum, vel ignorat, vel de Deoactu non cogi-
tat eſt grave peccatum, ſed non eſt offenſa Dei,
neque peccatum mortale diſſolvens amicitiam
Dei, neque æternâ pœnâ dignum.
Quibus peractis, Sanctifſimus, omnibus ple-
né, & maturé conſideratis, primam Theſim,
ſeu Propoſitionem declaravit hæreticam, & uti

talem damnandam, & prohibendam eſle, ſicuti

damnat, & prohibet ſub cenſuris, & pœnis
contra hæreticos, & eorum fautores in jure ex-
preſſis. Secundam Theſim, ſeu Propoſitio-
nem declaravit ſcandaloſam, temerariam, pia-
rum aurium offenſivam, & erroneam, & uti
talem damnandam, & prohibendam eſſe, ſicuti
damnat, & prohlbet, ita, ut quicunque illam
docuerit, defenderit, ediderit, aut de ea etiam
diſputaverit publicè, ſeu privatim tractaverit,
niſi forſan impugnando, ipſo facto incidat in
excommunicationem, à qua non poſſit (præter-
quam in articulo mortis) ab alio, quàcunque
etiam dignitate fulgente, niſi à pro tempore
exiſtente RKomano Pontifice, abſolvi. Inſu-
per diſtricte in virtute ſanctæ Obedientiæ, &
ſub interminatione Divini judici prohibet om-
nibus

dlm
nl
ndin

Inlen
kein

l
th

i Supplementum, ve Acceſſtones. 123

Onnts nibus Chriſti- fidelibus, cujuſcunque dignitatis
Ann conditionis, & ſtatus, etiam ſpeciali, & ſpecia-
liſſimâ notâ dignis, ne prædictam Theſim, ſeu
Gumn Propoſitionem ad praxim deducant.
tlrerate

ero, d X.
eg. DPh.
u ALEXANDRI PAP VIII.
vumleſin Contra Propoſitiones 31.

Feria V. die 7. Decembris 1690.
nbule (Anctiſſimus D. N. Alexander Divin4 provi-
nTMen dentià Papa VIII. pradictus: Pro paſtorali
tun A cura ovium à Chriſto Domino ſibi commiſſa dé
mmelefn earum ſalute ſolicitus, ut inoffenſo gradu per
rectas ſemitas poſſint incedere, & paleua ni-
etinſutt mium pernicioſa in pravis doctrinis cxhibita
Doponn vitare,unius ſupra triginta Propoſitionum exa-
erum men pluribus in ſacra Theologia Magiſtris, &
en, A deinde Eminentiffimis, ac Reverendiſſimis
meleta D. D. Cardinalibus contra hæreticam pravita-
curqueln tem Generalibus Inquiſitoribus commiſit, qui
tcdectim tantum negotium diligenter aggrefſi, eique ſe-
ntt dulo, acpluries incumbentes, ſuper unaqua-
btui que ipſarum ſua ſuffragia Sanctitati ſuæ ſigilla-
olrue tim detulerunt. .

ien Propoſitiones autem ſunt infraſcri ptæ,
dun vide licet:
Nt.

Hecſent, . X ſtatu naturæ lapſæad peccatum formale,
H & demeritum ſufficit illa libertas, quâ vo-

N
ſhn⸗ lunta-

„ X

I24 Ad KF. P. LEa-Croix Theologiame Moralem

luntarium, ac liherum fuit in cauſa ſua, peccas
to originali, & voluntate Adami peccantis.
[Vide La- Croix lib. 1. num, 743. lib. 5. num.
1475. . ”
II. Tametſi detur ignorantia invincibilis ju-
ris naturæ, hæc in ſtatu naturæ lapſæ operan-
tem ex ipſa, non excuſat à peccato formali.
Vide La-Croix lib. , num. 73 5.]
III. Non licet ſequi opinionem, vel inter
probabiles probabiliſſlimam. [Vide La-Croix
lib. 1. num. 94.] L
IV. Decdit ſemetipſum pro nobis oblatio-
nem Deo, non pro ſolis electis, ſed pro omni-
bus, & ſolis fidelibus.

V. Pagani, Judæi, Hæretici, aliique hujus

generis nullum omnino accipiunt à JEſu Chri-
ſto influxum, adeoque hinc recte inferes in illis
eſſe voluntatem nudam, & inermem, ſine om-
ni gratia ſufficienti.

VI. Gratia ſufficiens ſtatui noſtro non tam

utilis, quâm pernicioſa eſt, ſic ut proinde me-
rito poſſimus petere: A gratia ſuſſcienti libera
nos Domine. (Vide La-Croix lib. 3. Par. r. nu. 3.)
VII. Omnis humana actio deliberata eſt Dei
dilectio, vel mundi; ſi Dei, Charitas Patris eſt;
ſi mundi, concupiſcentia carnis, hoc eſt, mala
eſt. (Vide La- Croix lib. z. num. 132. lib. 5.
num. 74.) .
VIII. Neceſſe eſt infidelem in omni opere
peccare. Vide La Croix lib. 2. num. 74. lib. 6.
Par. 2. num, 793.
IX. Kevera peccat, qui odio habet pecca-
tum

em
SCo
emct
6unnt,
N
UN
uDebhr
ne
e
Un
ſben
Ur

,

1

r

1

Supplementum, ſive Acceſſtonet. 12 ⁵½

lum tum mere ob ejus turpitudinem, & diſconve-
Vra nientiam cum natura, ſine ullo ad Deum offen-
A ſum reſpectu. [Vide La-Croix lib. 2. nu. r32.]
uſi X. Intentio, quàâ quis deteſtatur malum, &
proſequitur bonum, mere ut cœleſtem obti-
Nepen neat gloriam, non eſt recta, nec Deo placens.
brm Vide La-Croix ibid.]
XI. Omne, quod non eſt ex Fide Chriſtiana
Miu ſupernaturali, quæ per dilectionem operatur,
elei peccatum eſt. (Vide La-Croix ibid.)
XII. Quando in magnis peccatoribus defi-
hecbeit cit omnis amor, deficit etiam fides, & etiamſi
Ioem videantur credere, non eſt fides divina, ſed hu-
muana. (Vide La-Croix lib. 2. num. 72.
Aeti XIII. Quiſquis etiam æternæ mercedis intui-
Üd tu Deo famulatur, charitate ſi caruerit, vitio
iterin non caret, quoties intuitu licet beatitudinis
en,ien operatur. (Vide La Croix lib. 2. num. 132.)
XIV. Timor gehennæ non eſt ſupernatura-
Konont Iis. (Wide La-Croix lib. 6. par. 2. num. 798.)
tptainn XV. Attritio, quæ gehennæ, & pœnarum
unh metu concipitur ſine dilectione benevolentiæ
Dei propter ſe, non eſt bonus motus, ac ſuper-
beuelh naturalis. Vide La-Croix ibid.]
pbladl XVI. Ordinem præmittendi ſatisfactionem
Hrcm abſolutioni, induxit, non politia, aut inſtitutio
nIl I⸗ Eccleſiæ, ſed ipſa Chriſti lex, & præſcriptio,
naturâ rei id ipſum quodammodo dictante.
onm Vide La-Oroix lib. I. nu. 132. & lib. 6. par. 2.
XVI Per illam praxim mox Plolvendi
05 40

4

lube,

126 Ad K. P. La-Croix Theologiam Moralem 4

ordo peœnitentiæ eſt inverſus. (Vide La-Croix e
Ii. 6. Par. 2. num. 1030.) mln⸗
XVIII. Conſuetudo moderna quoad admi- W
niſtrationem Sacramenti Pœnitentiæ, etiamſi G
eam plurimorum hominum ſuſtentet autho-
ritas, & multitemporis diuturnitas confirmet,
mhilominus ab Ecleſia non habetur pro uſu,
ſed abuſu. Vide La-Croix ibid.
XIX. Homo debet agere totà vitâà pœni-
tentiam pro peccato originali.
XX. Confeſſiones apud Religioſos factæ,
pleræque vel ſacrilegæ ſunt, vel invalidæ. (Vide
La-Crox lib. 6. par. 2. num. 120 5.)
XXI. Barochianus poteſt ſuſpicari de Men-
dicantibus, qui eleémoſynis communibus vi-
vunt, de imponenda mimis levi, & incongrua
pœnitentia ſeu ſatisfaétione ob quæſtum, ſeu
luerum ſubſidii temporalis.
XXII. Sacrilegi ſunt judicandi, qui jus ad
Communionem percipiendam prætendunt;
antequam eon dignam de delictis ſuis pœniten-
tiam egerint. (Vide La-Croix lib. 6. Par. I. nu.
520. & Par. 2. num., 1230.)
XXIII. Similiter arcendi ſunt à ſacra Com-
munione, quibus nondum ineſt amor Dei pu-
riſſimus, & omnis mixtionis expers. (Vide La-
Croix lib. 6. par. I. num. 520.)
XXIV. Oblatio in Templo, quæ fiebat à B.
M. V. die Purificationis ſuæ per duos pullos co-
lumbarum, unum in holocauſtum, & alterum
Pro peccatis, ſufficienter teſtantur, quòd indi-
guerit Purificatione, & quòd filius, qui eere⸗
atur,

17

l

uoll
Ie ein
net
Pconſinn
tur. Dro 1

3 V ot

oos id
lalce, N
ncele
umantda
Kineon⸗

urttun,

unk
ſus een
0,ar

tnſn
tamor

gun ebatl
0 Pole
6 .
m,K
UI;

I

Supplementum, ſive Acceſſioner. 127
batur, etiam maculà Matris maculatus eſſet
ſecundum verba legis.
XXV. Dei Patris ſedentis ſimulacrum nefas
eſt Chriſtiano in Templo collocare. (Vide La-
Croix lib. 3. par. r. num. 5.) .

XXVI. Laus, qux defertur Mariæ, ut Ma-

riæ vana eſt. [Vide La-Croix lib. 3. par. 1.
num. 16.)

XXVII. Valuit aliquando Baptilmus ſub

hac forma roliarus⸗ In nomine Patriz, &c. præ-

termiſſis illis: Ego te baptizo. NVide La-Croix

lib. 6. par. I. num. 269.

XXVIII. Valet Baptiſmus collatus à Miniæ

ſtro, qui omnem ritum externum, formam-

que baptizandi obſervat, intus vero in corde
ſuo ahunal ſe reſolvit: NWon intendo, quod facit

Eccleſia. Vide La-Croix lib. 6. par. I. n. 54. J

XXIX. Futilis, & toties convulſa eſt aſſer-

tio de Pontificis Romani ſupra Concilium Oe-

cumenicum authoritate, atque in Fidei quæ-
ſtionibus decernendis infallibilitate. (Vide La-

Croix lb. 1. num. 202.)

XXX. Ubiquis invenerit doctrinam in Au-
guſtino elarè fundatam, illam abſolutè poteſt
tenere, & docere, non reſpiciendo' ad ullam
Pontificis Bullam. Vide La-Croix lib. 1. num.
211.
XXXI. Balla UrbanivVIII In Eminenti, eſt
ſubreptitia. (Vide La-Croix lib. I. num. 735.
lih. 6. par. 2. num. 126 3.)
Quibus maturè conſideratis idem Sanctifſi-
mus ſtatuit, & decrevit 31. ſupradictas Propo-
ſitiones,

128 Ad K. P. La-Croix Theologiam Moralem

ſitiones, tanquam temerarias, ſcandaloſas, ma-
le ſonantes, injurioſas, hæreſi proximas, hęere.
ſim ſapientes, erroneas, ſchiſmaticas, & hære- WUN
ticas reſpectivè eſſe damnandas, & prohiben-
das, ſicuti eas damnat, & prohihet, ita, ut qui-
cunque illas, aut conjunctim, aut diviſim do-
cuerit, defenderit, etliderit, aut de eis etiam
diſputativè, publicè, aut privatim tractaverit, n
niſi forſan impugnando, ipſo facto incidat in W
excommumcationem, à qua non poſſit præa- Ul
terquam in articulo mortis) abalio, quâcun- ir
que etiam dignitate fulgente, niſi à pro tempo-.
re exiſtente Romano Pontifice abſolvi. ſlude
Inſuper diſtricte in virtute ſanctæ Obedien- penm
tiæ, & ſub interminatione Divini judicii prohi- lndil
bet omnibus Chriſti-fidelibus, cujuſcunque Cgitat.
conditionis, dignitatis, & ſtatũs, etiam ſpeciali, Wmel
& ſpecialiſſimâ notà dignis, ne prædictas opi- ſaulten
niones, aut aliquam ipſarum ad praxim dedu- allin
cant.
Non intendit tamen Sanctitas Sua per hoc
Decretum alias Propoſitiones in majori nume-
ro ultra ſupradictas 31. jam exhibitas, & in hoc
Decreto non expreſſas approbare.

want
Mnde
l

Celn
4 l
Nlbrte
Mnn

ES

*

X

RMyyr,
Min Supplementum, ſive Acceſſiones. 129
nlilgn X

Aummglr

k BREVE INNOCENTII KXlI.
prohte
te,u Proſcribentis tres & viginti Theſes, quæ præ-
Enſing textu Amoris erga Deum puriſſimi in
eelzetin Galliis docebantur.
ttaclzyert

omrI N NO C ENTIUS PAPA XII.
e SERVUS SERVORUM DEI,

4
0, Iuion
ad perpetuam rei memoriam.

hoten
i Um alias ad Apoſtolatus noſtri notitiam
dela pervenerit, in lucem prodiſſe librum

itimm quendam Gallico idiomate editum, cui titulus:
unln Eplication des Maximes des Saints ſur la vie
ttunliyn intericure, par Monfieur PFrancois de Salignac
wulcket Fenelon Archeveque Duc de Cambray, Preæe-
Nrwimdt ptenr de Meſſeigneurs les Ducs de Bourgogne, d
Anjou, & de Berry. AParis obez Pierre Au-
Iun dell bouin, Pierre Emery, Charles Cloufier 16oz. in-
nutim gens vero ſubinde de non ſana libri hujuſmodi
I kmt doctrina excitatus in Gallis rumor adeo per-
„ crebhuerit, ut opportunam Paſtoralis vigilantiæ
noſtræ opem efflagitaverit. Nos eundem li-
brum nonnullis ex Venerabilibus Fratribus no-
ſtris S. R. E. Cardinalibus, aliiſque in ſacra
Theologia Magiſtris, mature ut rei gravitas po-
ſtulare videbatur, examinandum commiſimus.
Porro hi mandatis noſtris obſequentes, poſt-
quam in quamplurimis Congregationibus va-
rias Propoſitiones ex eodem libro excerptas
N Ad P. La-Croix Theol. duppl. 1 diutur-

130 Ad K. P. La-Croix Theologiam Moralem
diuturno, accuratoque examine diſcuſſerant,

quid ſuper earum ſingulis fibi videretur, tam
voce, quam ſoripto nobis expoſuerunt. Au.

ditis igitur in pluribus itidem coram nobis de-

ſuper actis Congregationibus memoratorum
Cardinalium, & in ſacra Theologia Magiſtro-

rum ſententiis, Dominici Gregis nobis ab

æterno Paſtore crediti periculis, quantum no- itn
rn

bis ex alto conceditur, occurrere eupientes,
motu proprio, ac ex certa ſcientia & matura
deliberatione Noſtràâ, deque Apoſtolicæ pote-
ſtatis plenitudine, librum prædictum ubicun-
que, & quocunque alio idiomate, ſeu quâvis

editione aut verſione huc uſque impreſſum,

aut in poſterum imprimendum, quippe ex cu-
jus lectione, & uſu fideles ſenſim in errores ab
Eceleſia Catholica jam damnatos induci poſ-

ſent, ac inſuper tanquam continentem aa.
ſitiones, ſive in obvio earum verborum ſenſu,

ſive attentà ſententiarum connexione, temera-

rias, ſcandaloſas, male ſonantes, piarum au-

rium offenſivas, in praxi pernicioſas, ac etiam
reſpectivè erroneas, tenore præſentium dam-
namus, & reprobamus, ipſiuſque libri impreſ-
ſionem, deſcriptionem, lectionem, retentio-
nem, & uſum omnibus & ſingulis Chriſti fide-

libus, etiam ſpecific4, & individuâ mentione,

& expreſſione dignis, ſub pœna excommunica-

tionis per contra facientes ipſo facto abſque alia

declaratione incurrenda, interdicimus & pro-

hibemus: Volentes & Apoſtolicà authoritate
mandantes, ut, quicunque ſupradictum librum
penes

ul
mo

Wunt e
rdde
nn
mumer
ecten
MMuNN
Dupn

fren

1 ll

lenn
.
Uerunm,
ramnobe
emmorato

agt

s nobis
Guantumn
ele uſent.
taRmen
oolcrße
“ be
, ſen gu
e incehe
,Günſee
jminertn
ts indne
nenenh
tborum
Nlone, te
8, porun
clolnsren
Aentme
dvelbrin
hnen,Nen.
lanit
du ventt
eMotumi
Corben
bamn 41
icdauk

nite⸗

Suapplementum, ſive Acceſſioneg. 131

penes ſe habuerint, illum ſtatim atque præſen-
tes literæ eis innotuerint, Locorum Ordinariis,
vel hæreticæ pravitatis Inquilitofibus tradere,
ac conſignare omnino teneantur. In contra-
rium facientibus non obſtantibus quibuſcun-
que &c. Cæterum Propolitiones in dicto libro
contentæ, quas Apoſtolici cenſura judicii, ſicut
præmittitur, configendas duximus, ex Gallico
idiomate in Latinum verſæ, ſunt tenoris, qui
ſequitur, videlicet:
I. Datur habitualis ſtatus amoris Dei, qui
eſt Charitas pura, & ſine ulla admixtione mo-
tivi proprii intereſſe. Neque timor pœnarum,
neque deſiderium remunerationum habent
amplius in eo Partem. Non amatur amplius
Deus propter meritum, neque propter perfe-
ctionem, neque propter fælicitatem in aman-
do inveniendam.
II. In ſtatu vitæ contemplativæ, fiveu unitivæ
amittitur omne motivum intereſſatum timoris,
& ſpei.
III. Id, quod eſt eſſentiale in directione Ani-
mæ, eſt, non aliud facere, quam ſequi pede-
tentim gratiam cum infinita patientia, præcau-
tione, & ſubtilitate. Oportet ſe intra hos li-
mites continere, ut ſinatur Deus agere, & nun-
quam ad purum amorem ducere, niſi quando
Deus per unctionem interiorem incipit aperi-

re cor huic verbo, quod adeo durum eſt ani-

mabus adhuc ſibimet affixis, & ideo poteſtil-
las ſcandalizare, aut in Perturbationem con-
iicere.
I 2 IV. In

1 z3 Ad R. P. La-Croiæx Theologiam Moralem.

IV. In ſtatu ſanctæ indifferentiæ anima non
habet amplius deſideria voluntaria & delibera-
ta propter ſuum intereſſe, exceptis iis occaſio-
nibus, in quibus toti ſuæ gratiæ fideliter non
cooperatur. .
V. In eodem ſtatu ſanctæ indifferentiæ ni-
hil nobis, omnia Deo volumus. Nihil volu-
mus, ut ſimus perfecti & heati propter intereſ-
ſe proprium, ſed omnem perfectionem ac bea-
titudinem volumus, in quantum Deo placet
efficere, ut velimus res iſtas impreſſione ſuæ
gratiæ.
VI. In hoc ſanctæ indifferentiæ ſtatu nolu-
mus amplius ſalutem, ut ſalutem propriam,
ut liberationem æternam, ut mercedem noſtro-
rum meritorum, ut noſtrum intereſſe omnium
maximum: ſed eam volumus voluntate ple-
na, ut gleriam & beneplacitum Dei, ut rem,
quam ipſe vult, & quam nos vult velle pro-
pter ipſum.
VII. Derelictio, non eſt niſi abnegatio, ſeu
ſui ipſius renunciatio, quam J Eſus Chriſtus à
nobis in Evangelio requirit, poſtquam externa
omnia reliquerimus. Iſta noſtri ipſorum ab-
negatio non eſt, niſi quoad intereſſe pro-
prium. Extremæ probationes, in quibus
hæc abnegatio, ſeu ſui ipſius derelictio exerceri
debet, ſunt tentationes, quibus Deus æmulator
vult purgare amorem, nullum ei oſtendendo
perfugium, neque ullam ſpem quoad ſuum in-
tereſſe proprium, etiam æternum.
VIII. Omnia ſacrificia, quæ fieri ſolent ab

Ani-

N
aboe
l
nee
Ma
utn
ſlane
6
6Lanum
irrt
Uur
arl
n tei
anntl
euntan
zenen
Uln

limmn

urtenn
bebonr
U
1
ll
n
ſun
e

lul Sapplementum, lve Acceſſionet. 133

e Animabus, quam maximeè diſintereſſatis circa
fudeet earum æternam beatitudinem ſunt conditio-
WGIG nalia.- . Sed hoc facrificium non poteſt eſſe
Gle abſolutum in ſtatu ordinario., In uno extrema-
rum probationum caſu hoc ſacrificium fit ali-
ferenin quo modo abſolutum.
MhII IX. In extremis probationibus poteſt animæ
htrinte invincibiliter perſuaſum eſſe perſuaſione refle-
Gemebe X4, & quæ non eſt intimus conſcientiæ fundus,
nbeof ſe juſtè reprobatam eſſe à Deo.
gellor! X. Tunc anima divina à ſemetipſa expirat
cum Chriſto in Cruce, dicens: Derus, Deus
kuu mezs, At quid dereliqussti me* In hac involun-
mpoie taria impreſſione deſperationis conficit ſacrifi-
uuknmd cium abſolutum ſui intereſſe proprii quoad
teleom æternitatem.
ſolne Xl. In hoc ſtatu anima amittit omnem ſpem
ne,u, ſui proprii intereſſe, ſed nunquam amittit in
lt ele Parte ſuperiori, id eſt, in fuis actibus directis
intimis ſpem perfectam, quæ eſt deſiderium
buegti diſintereſſatum promiſſionum.
iCme XII. Director tunc poteſt huic animæ per-
knunen mittere, ut ſimpliciter acquieſcat jacturæ ſui
ipmm Proprii intereſſe & juſtæ condemnationi, quam
urckt ſbi à Deo indictam credit.
enlt XIII. Inferior Chriſti pars in Cruce non
doeen Communicavit ſuperiori ſuas involuntarias
Dauemn Perturbationes. .— =
Icken XIV. In extremis probationibus pro puri-
wlin ſicatione amoris fit quædam ſeparatio partis
ſuperioris animæ ab inferiori. .In iſta ſepa-
kei ratione actus partis inferioris manant ex omni-
. I 3 no

134 Ad KR. P. La-Croix Theologiam Moralem

no cæcâ & involuntaria perturbatione; nam

totum, quod eſt voluntarium intellectuale, eſt
Partis ſuperioris.
XV. Meditatio conſtat diſcurſivis actibus,
qui à ſe invicem facile diſtinguuntur.... Iſta
compoſitio actuum diſcurſivorum, & reflexo-
rum eſt propria exercitatio amoris intereſſati.

XVI. Datur ſtatus contemplationis adeo

ſuhlimis, adeoque perfectæ, ut fiat habitualis,
ita, ut qu ies anima actu orat, ſua oratio fit
contemplativa, non diſcurſiva. Tunc non
amplius indiget redire ad meditationem, ejuſ-
que actus methodicos.
XVII. Animæ contemplativæ privanturin-
tuitu diſtincto, ſenſibili, & reflexo Jeſu Chriſti
duobus temporibus diverſis.. Primo, in fer-
vore naſcente earum contemplationis. .. Se-
cundo, Anima amittit intuitum Jeſu Chriſti
in extremis probationibus.
XVIII. In ſtatu paſſivo exercentur omnes
virtutes diſtinctæ, non cogitando, quod ſint
virtutes. In quolibet momento aliud non co-
gitatur, quàm facere id, quod Deus vult, am-
plius & amor Zelotypus ſimul efficit, ne quis
ſibi virtutem velit, nec unquam ſit adeo virtu-
telpræditus, quàm cum virtuti am plius affixus
non eſt.
XIX. Poteſt dici in hoc ſenſu, quod anima
paſſiva, & diſintereſſata, nec ipſum amorem
vult amplius, quatenus eſt ſua perfectio, &
ſua fælicitas, ſed ſolum quatenus eſt id, quod
Deus à nobis vult.

„ XX. In

hu

emnurn
Nnſin
n r
üet
Wlaen
Ibtn
und
an
u
ln

en Supplementum, hwe Aoceſſiones. 135

en XX. In confitendo debent animæ transfor-
e matæ ſua peccata deteſtari, & condemnare ſe,
& deſiderare remiſſionem ſuorum peccatorum,
Iudh non ut propriam purificationem, & liberatio-
e nem, ſed ut rem, quam Deus vult, & vult nos
Ereha velle propter ſuam gloriam.
teelſn XXI. Sancti Myſtici excluſerunt à ſtatu ani-
Oit a marum transformatarum exercitationes virtu-
hba tum.
noee XXII. Quamvis hæc doctrina (de puro amo-
lurn re) eſſet pura, & ſimplex perfectio Evangelica
nene in univerſa traditione deſignata, antiqui Paſto-
res non proponebant paſſim multitudini juſto-
finmut rum, niſi exercitia amoris intereſſati eorum
oluci gratiæ proportionata.
Dneon XXIII. Purus amor ipſe ſolus conſtituit to-
a, tam vitam interiorem, & tunc evadit unicum
n Principium, & unicum motivum omnium
actuum, qui deliberati & meritorii ſunt.
entren Non intendimus tamen per expreſſam Pro-
d, glol poſitionum hujuſmodi reprobationem, alia in
iumm eodem libro contenta ullatenus approbare. Ut
uilu autem eædem præſentes Literæ omnmibus faci-
it,eg lius innoteſcant, nec quiſquam illarum igno-
eummm rantiam valeat allegare, volumus pariter- &
rhiuckie authoritate præfatâ decernimus, ut illæ ad Val-
vas Baſilicæ Principis Apoſtolorum, ac Can-
cellariæ Apoſtolicæx; necnon Curiæ Generalis
in Monte Citorio, & in Acie Campi Floræ de
etect Urbe, per aliquem ex Curſoribus noſtris, ut
dchin moris eſt, publicentur, illarumque exempla
nif bidem affixa relinquantur, ita, ut ſic publica-

14 tx,

(olen
m amd

136 Ad K. P. La-Croix Theologiam Moralem

tæ, Omnes & ſingulos, quos concernunt, per-
inde afficiant, ac ſi unicuique illorum perſona-
liter notificatæ & intimatæ fuiſſent: Utque ipſa-

rum præſentium Literarum tranſumptis, ſeu

exemplis etiam impreſſis, mann alicujus Nota-
rii publici ſubſcriptis, & ſigillo perſonæ in Ec-
cleſiaſtica Dignitate conſtitutæ munitis, eadem
prorſus fides tam in judicio, quàm extra illud

ubique locorum habeatur, quæ ipſis præſenti-

bus habereturx, ſi forent exhibitæ vel oſtenſæ.

Datum Romæ apud S. Mariam Majorem
ſub annulo Piſcatoris die 12. Martii 1699. Pon-
tificatùs noſtri anno octavo.

X I.

§. D. N. C L E MENTIS
D. P. P AP Æ XI.

Damnatio quamplurium Propoſitionum excer-

ptarum e Libra Gallico idiomate impreſſo, α—
in plures ZLomos diſtriluto ſub' titulo: Le Nou-
veau Teſtament en Francois, avec des refle-
xions morales ſur chaque verſet &c. A Pa-
ris 1699. Ac aliter... Abbregè de la Morale

de 'Evangile, des Actes des Apotres, des

Epitres de S. Paul, des Epitres Canoniques,
& de l'Apocalypſe, ou Penſees Chretiennes
ſur le Texte de ces Livres Sacrez, &c. A Pa-
ris 1693. & 1694.
Cum

Gu
Prim
ine
ſennn

Aror,

,

Mem
Nrunt
e
Ceunpts
leuinc
glonrinl
itit,ezde
nentzil
Nuprteet
dloßene

n h
uncgo on

NTI
1

fonun en
inrhe
tubele
Ner urtk
etce i
lelͤHl
ores⸗ 6
(nodige
Chrettn
,e,

6

Supplementum, Eve Acceſſiomt, 137
Cum prohibitione &;uſaem Libri, & aliorum quo-
rumcunque in ejus defenſtonem tam hactenus
caitorum, quàm in poſterum eaendorum.

CL E M E N S EPISCOPUS
SERVUS SERVORUM DEI,

Univerſi Chriſti fidelibus ſalutem, & Apoſto-

licam Benedictionem.

Nigenitus Dei Filius pro noſtra, & totlus
mundi ſalute filius hominis factus, dum
diſcipulos ſuos doctrinâ veritatis inſtrueret,
univerſamque Eccleſiam ſuam in Apoſtolis eru-
diret, præſentia diiponens, & futura proſpi-
ciens, præclaro ac ſaluberrimo documento nos
admonuit, ut attenderemus à falſis Prophetis,
qui veniunt ad nos in veſtimentis ovum; quo-
rum nomine potiſſimum demonſtrantur Magi-
ſtri illi mendaces, & in deceptione illuſores,
qui ſplendidâ pietatis ſpecie prava dogmata la-
tenter inſinuantes, introducunt ſectas perditio-
nes fub imagine Sanctitatis; utque facilius in-
cautis obrepant, quaſi deponentes lupinam pel-
lem, & ſeſe divinæ legis ſententiis, velut qui-
buſdam ôvium velleribus obvolventes, Sancta-
rum Scripturarum, adeoque etiam ipfſius No-
vi Teſtamenti verbis, quæ multipliciter in
ſuam, aliorumque perditionem depravant, ne-
quiter abutuntur: antiqui ſcilicet, àa quo pro-
geniti ſunt, mendacii Parentes exemplo, ac
magiſterio edocti, nullam omnmino eſſe ad fal-
1I 7 lendum

138 Ad R. P. La-Croix Theologiam Moralem
lendum expeditiorem viam, quàm ut ubi ne-
farii erroris ſubintroducitur fraudulentia, ibi
divinorum verborum prætendatur autho-
ritas.
His nos veréè divinis monitis inſtructi, ubi
primum non ſine intima cordis noſtri amaritu-
dine, accepimus, Librum quemdam Gallico
idiomate olim impreſſum, & in plures Tomos
diſtributum ſub titulo: Le Nouveau Tellament
en Francois, avec des reftexions morales ſur cha-
que verſet, & c. A Par's 1699. Aliter verò: Ab-
bregò de la Morale ae l' Evangile, des Actes des
Apotres, des Epitres de S. Paul, des Epitres Ca-
noniques, & de l Apocalypſe, ou Penſees Chre-
tiennes ſun le Zexte de ces livres Sacrez, &ö ü.
A Paris 1693. & 1694. tametſi alias à nobis
damnatum, ac revera Catholicis veritatibus
pravarum doctrinarum mendacia multifariam
permiſcentem, adhuc tamen tanquam ab omni
errore immunem, à pluribus haberi, Chriſti fi-
delium manibus paſſim obtrudi, ac nonnullo-
rum nova ſemper tentantium conſilia, & ope-
ra ſtudiosè nimis quaquaverſus diſſeminari;, eti-
am latiné redditum, ut perniciofæ inſtitutio-
nis contagium, ſi fieri poſſit, pertranſeat de
gente in gentem, & de Regno ad populum al-
terum; verſutis hujuſmodi ſeductionibus, at-
que fallaciis, crecitum Nobis Dominicum Gre-

gem in viam perditionis ſenſim abduci ſum-

mopere doluimus: adeoque Paſtoralis non mi-
nus curæ noſtræ ſtimulis, quam frequentibus

Orthodoxæ Fidei zelatorum querelis, maxime

verò

giuwere

ſnnſe

fran
Utloron
Lal e
nmr

ltri,

Emnmin
tur Ade

l imnri
1n Calie
nelomo⸗
llmnen
llſuelte
errer⸗ /
Iu Aerd
lptrele
aleelre
lurn, 0
1lase
Rentntte
multlken
lun bon
hChritt
Zenonno!
ſla, Con
enmnane
le ioſtu
etarit
ohlin 1
Ponbus,
Geumd
Pdacitt
blsnon
fteguen
i
1

