Supplementum, ſive Acceſſtones. 139

verò complurium Venerabilium Fratrum, præ-
ſertim Galliæ Epiſcoporum, literis ac preci-
bus excitati, gliſcenti morbo, qui etiam ali-
quando poſſet in deteriora quæque proruere,
validiori aliquo remedio obviam ire decrevi-
mus.
Et quidem ad ipſam ingruentis mali cauſam
providæ noſtræ conſiderationis intuitum con-
Vertentes, perſpicuè novimus ſummam hujuſ-
modi Libri perniciem ideo potiſſimum progre-
di, & invaleſcere, quod eadem intus lateat, &
velut improba ſanies, nonniſi ſecto ulcere foras
erumpat; cuùm liber ipſe primo aſpectu legen-
tes ſpecie quadam pietatis illiciat: molliti enim
ſunt ſermones ejus ſuper oleum; ſed ipſi ſunt
jacula, & quidem intento arcu ita ad nocen-
dum parata, ut ſagittent in obſcuro rectos cor-
de. Nihil propterea opportunius, aut ſalubrius
præſtari à Nobis poſſe arbitrati ſumus, quam ſi
fallacem libri doctrinam generatim ſolummo-
do à Nobis hactenus indicataà, pluribus ſingilla-
tim ex eo excerptis Propoſitionibus, diſtinctius,
& apertius explicaremus, atque univerſis Chriſti

fidelibus noxia zizaniorum ſemina è medio tri-

tici, quo tegehantur, educta, velut ob oculos
exponeremus. Ita nimirum denudatis, & quaſi
in probatulo poſitis, non uno quidem, aut al-
tero, ſed pluriſſimis graviſſimiſque, tum pridem
damnatis, tum etiam novè adinventis erroribus,
planè confidimus, benedicente Domino, fore ut
omnes tandem apertæ jam, maniſeſteque veri-
tati cedere compellantur.

Id

140 Ad R. P. La Croix Theologiam Moralem

Id ipſum maximé è re Catholica futurum,
& ſedandis præſertim in florentifſimo Galliæ
Regno extortis ingenioxum variè opinantium,
jamque in acerhiores ſciſſuras protendentium
diſſidiis apprimè proficuum, Conſcientiarum
denique tranquillitati perutile, & propemodum
neceſſarium, non modò præfati Epiſcopi, ſed
& ipſe in primis chariffimus in Chriſto filius
noſter Ludovicus Francorum Rex Chriſtianiſſi-
mus, cujus eximium in tuenda Catholicæ Fidcei
puritate, extirpandiſque erroribus zelum ſatis
laudare non poſſumus, ſæpius Nobis eſt conte-
ſtatus; repetitis propterea vere piis, & Chri-
ſtianiſtimo Rege dignis officiis, atque ardentibus
votis à nobis efflagitans, ut inſtanti animarum

neceſſitati, prolata quantocyus Apoſtolici cen- un

ſurà judicii conſuleremus.
Hinc aſpirante Domino, ejuſque cœleſti ope
confiſi, (alurare opus ſedulô, diligenterque, ut
rei magnitudo poſtulabat, aggreſſi ſumus; ac
plurimas ex prædicto Libro, juxta ſupra recen-
ſitas reſpectivè editiones, fideliter extractas, &
tum Galhco, tum latino idiomate expreſſas Pro-
pPoſitiones à compluribus in Sacra Theologia
Magiſtris, primò quidem coram duohus ex Ve-
nerabilibus Fratribus noſtris S. R. E. Cardina-⸗
libus accuratè diſcuti: deinde verò coram No-
bis, adhibito etiam aliorum plurium Cardina=
lium conſilio, quam maximà diligentiâ, ac ma-
turitate, ſingularum inſuper Propoſitionum
cum ipſomet Libri textu exactifſimè factà col-
latione; pluries iteratis Congregationibus, ex
pendi.

nintn

e unmn
Unt
Opimnn
Nengenie
Centinn
Pemogt
Cop; 5 1
Gſtnit
holerkie
Mbnhi
Pekteon
Enlendbn
ntamwarr
voſtoleic

eckleſie
eerqu,
lomos
bprate
rertach
Vreluck
Thengg
Uobwert
Cdin
gonm N
mmCatdn
tla,aet
dolte⸗
doolut

1

Supplementum, ſive Acceſſiones. 141

pendi, & examinari mandavimus. Hujuſmodi
autem propoſitiones ſunt, quæ ſequuntur, vi-
delicet:
I. Quid aliud remanet animæ, quæ Deum,
atque ipſius gratiam amiſit, niſi peccatum, &
peccati conſecutiones, ſuperba paupertas, &
ſegnis indigentia, hoc eſt generalis im potentia
ad laborem, ad orationem, & ad omne opus
bonum. (1)
II. Jeſu hriſti gratia principium efficax bo-
ni cujuſcunque generis, neceſſaria eſt ad omne
opus bonum; abſque illa non ſolum nihil fit,
ſed nec fieri poteſt. (2)

(1) Queſnellus in Luc. 16. 3. Senſus damnatæ The-
ſis eſt, eum, qui Deum, ejuſque gratiam ſanctifican-
tem amiſit, non poſſe elicere actum vel moraliter bo-
num;, atque eſſe in generali impotentia ad orandum,
in indigentia, quæ ad ipſius adeo fidei ſpeique jactu-
ram pertingat, cum nihil illi remaneat niſi peccatum,
ejuſque conſecutiones; imo (ſi prop. 44. & 45. jun-
gatur) peccare in fingulis actionibus ſuis. Confor-
mis eſt hæc propoſitio artic. 16. Joannis Hus damnato
in Conc. Conſtant. aliiſque ertoribus, quos indicabimus
ad dictam prop. 44. & 4 5⁵. Repugnar Scripturæ. Exodi
I. 2 1. Ezech. 29. I 8. Dan. 4. 24. Matth. 5F. 46. & 7.9.
ac Patribus, Origeni in Matth. tract. 3 5. c. 26. & in
Numer. c. 18. Greg. Nazianz. Orat. 19. Chryſoſt. in
Matth. c. 10. hom. 26:2 & homn. 67. ad pop. Antioch-
Hieronymo in Match. Il. 4. C. 2 5. & in Ezech. 29. 18.
Auguſtino de ſpir. & lit. c. 7. & 28. & epiſt. 5. ad Mar-
cell. & I. de pat. c. 26. & de prædeſt. 88. c. 7. Sc I. 4.
contra Julian. c. 3. Fulgentio de Incarn. & grat. c. 56.

B. Thomæ I. 2. qu. 109. art. 8. O. & 2. 2. qu. 19. ar. 4.0.

& lib. 3. contr. gent, c. 16.

(2)

142 Ad K. P. La-Croiv Theologiam Moralem

(2) Queſnellus in Joan. 15. 5. Senſus eſt, gratiam
efhcacemad omne opus non ſolùm ſupernaturaliter, ſed
etiam inoraliter bonum neceſſariam eſſe, adeoque im-
poſſibilia eſſe Dei præcepta Juſtis etiam, quibus gratia
iſthæc deſit. Conformis eſt hæc propoſitio Calvino in
antid. Conc. Trid. ſefl. 6. §. Porro & I. 5§. contra Pig-
hium p. 183. Kemnitio in Examine Conc. Trid. ſeſſ. 6.
can. 4. & 5§. Janſen. t. 3. I. 3. C. I. & 5. & 27. Repugnat
Scripruræ Prov. I. 20 Eccli. I 5. II. & 5§ 1. 3 I. Matth.
22. 3. 2. Cor. 6. I. Apoc. 3. IO. Conciliis Triden.
ſeſſ. . c. IHI. & c. I3. Arauſicano 2. can. 2 5. Senonenſi
can. I 5§. Colonichſi an. 1536. part. 7. & 32. & Patribus
Juſtino Dial. adverſ Tryph. Clementi Alex. l. 7. Stro-
matum, Cypriano l. 4. ep. 7. Hilari. I. I. de Trin. Am-
broſio ſer. S. in Pſal. 11 8. Chryſoſt. hom. 7. in Joan. &
in Ep. ad Rom. 9. hom. 16. Hieronymo in Pſal. 140.
Auguüſtino l. I. de Gen. contra Manich. c. 3. de Corrept.
& Gratia c. 7. Enchirid. c. 9 5. dé peccat. meritis, & re-
miſl. c. 17. Retract. lib. I. C. 22. de gratia, & lib. arb.
c. 1 5. 1. 4. Oper. imperf. c. 12 8. Cyrillo Alex. in c. 17.
Joan. lib. I I. C. 2 I. S. Leoni ſer. 5. de Quadrageſima &
ſer. 1 5. de Paſſ. Gregorio l. 3 3. Moral. c. 20. Bernardo
ſerm. 5§. de Quadrag. S. Thom. contra Gent. c. 159.
I. 2. qu. 106. art. 2. ad 2. in prim. epiſt. ad Cor.

lect. 1.

III. In vanum Domine præcipis, ſi tu ipſe
non das, quod præcipis. (3)
IV. Ita Domine: omnia poſſibilia ſunt ei,
cui omnia poſſibilia facis, eadem operando in
illo. (4)
V. Quando Deus non emollit cor per inte-
riorem unctionem gratiæ ſuæ, exhortationes, &
gratiæ exteriores non inſerviunt, niſi ad illud
magis obdurandum. (5§) VI

lucr
enurine
, And
, Ilitun
io
, Contn
Tid I
. Repnn
elislice
16. Venden
zu'bend
Vinſenl
.
A nenthl
odlrin
Vneen
d10, Nnu
100nt. 01

zil 1l

, Ku

Tblulmme
runcde

k er
rtnton⸗
iit

Suppiementaum, Ror Acceſſiones. 143
VI. Diſcrimen inter Fœdus Judaicum, &

Chriſtianum eſt, quod in illo Deus exigit fu-

gam peccati, & implementum legis à peccato-
re, relinquendo illum in ſua impotentia; in iſto
verò Deus Peccatori dat, quod jubet, illum ſuâ
gratiâ purificando. (6)

(3 Queſnellus in Act. 16. 10. Senſus eſt, fruſtra Deum
Ppræcipere, ſeu obſervari mandata ejus non poſſe ſine
gratia efficaci, quæ ſola dat actum præceprum. Confor-
mis eſt hæc propoſirio Luthero in Dial. de Syl. & in
Pſal. 51. Calvino l. 2. Inſt. c. 7. §. 5. & in Antid. Trid.
ſeſſ. 6. c. 6. Melanchtoni, in c. 4. Epiſt. ad Rom. Bajo
prop. 54. Janſenio t. 3. l. 3. Cc. 13. & 17. Repugnat
Scripturæ Deuter. 30. II: & 19. Prov. 4. II. Eccli. 15.
16. & 3 I. I. Matth. 1 I. 28. I. Cor. 10. 1 3. 1. Joan. 7. 3.
Conciliis Arauſicano 2. can. 25. Trid. ſeſſ. 6. Can. 1I 1. &

can. 18. Patribus, antiquo Authori Recognitionum l. 3.

Origeni hom. 6. in Joſue & I. 1. Periarchon c. I. Hi-
lario in Pſal. 116. Baſilio ſer. Attende tibi & in Reg.
Brev. Rep. 76. Chryſoſt. hom. 16. in epiſt. ad Hebr. &
hom. 18. in Matth. Hieron. I. 3. contra Pelag. & in Matth.
c. 5§. Auguſtino I. 2. de pec. mer. & remiſ. c. 3. & 6.
& de nat. & gr. c. 69. & in Pſal. 61. & de duab. anim.
c. 14. & tract. 53. in Joan. & in Pſal. 5§ 5. & 149. Cle-
menti Alex. l. 2. Strom. & l. 4. & l. 7. Antiquo Authori
l. de Voc. Gen. I. 2. c. 12. S. Joanni Damalſceno l. 2. de
Fide c. 27. & Dial. contra Manich. S. Thomæ de verit.
qu. 24. art. I4. ad I.
(4) Queſnellas in Marc. 9.22. Senſus eſt, omnem boni
facultatem à gratia, quæ illud in nobis operatur, nem-
pe ab efſicaci gratia proficiſci, ut nihil ſine ejuſmodi
gratia poſſimus, ac Deus in vanaum pracipiat, niſi dederit
ipſe quod præcipit, ſeu gratiam efhicacem ad obedien-
dum præcepto. Vide præced. propoſit.
(§) Qveſnellus in Epiſt. ad Rom. 92. 18. Senſus eſt, lne
Eth-

144 Ad K. P. La-⸗Croix Theologiam Moralem

effigaci gratia, quæ interioris unctiouis nomine intelli-
gitur à Queſnello, gratiis exterioribus ſolùm abuti nos
poſſe; quamnobrem cum lex ipſa gratiis exterioribus à
Queſnello adcenſeatur (in c. 12. ejuſdem ad Rom. Epi-
ſtolæ v. 7.) fit, ſine gratia eficaci nos poſſe ſolùm
abuti legi, ſeu divinis præceptis, atque adeo hæc ipſis
juſtis impoſſlibilia eſſce. Præterea ſenſus eſt, gratias iſtas
exteriores ſine interiore unctione efficacis gratiæ cor
magis obdurare, imè unicè obdurare; imè per ſe
tanquam obdurationis cauſam occaſionem. Confor-
mis eſt hæc propoſitio Luthero in Epiſt. ad Galat. c. 5.
& in Præf. ad Vet. Teſt. Calvino 1. 2. Inſt. c. 5. §. 4.
C. 7. §. 2. & §. 6. G 9. IO. Janſenio t. 3. 1. I. c. S. & 9.
Repugnat Scripturæ Pfſal. 18. 8. Prov. 6. 2 5. Iſa. 2 8. 19.
Jerem. 3 3. 1 8. Matth. 5. 16. 18. I1 5. RKom. 7. 7. 2. Tim.-
3. 16. Patribus Irenæo lib. 3. contra hær. c. 12. & 1. 4.
cC. 2 8. Clementi Alex. l. 2. & I 7. Strom. Athanaſio de
Incarn. Verbi. Greg. Nazianz. ſerm. I. Greg. Nyſſ. de
Reſurr. J. C. ſer. 1. Ambroſio in Luc. l. 3. c. 3. & l. 6.
c. 7. Chryſoſt. in Ep. ad Rom. c. 7. in Ep. ad Gal. c. 4.
hom. 60. in Joan. c. 10. hom. I. de Lazaro. Hierony-
mo in Ep. ad Gal. I. 2. C. 14. Auguſtino de utilit. cred.
c. 3. 1. 2. quæſt. in Exod. c. 5 5. in Pfſal. 57. & in Pial.
59. & in Pſal. 124. de Gratia Chriſti c. 13. de corr. &
grat. c. 5. & cap. 6. Cyrillo Alex. in Evang. Joan. I. 9.
C. 2 3. Greg. M. l. Moral. c. 37. S. Thom. I. 2. qu. 107.
art. 2.O. & q. 9 8. art. 2. C.

(6) Queſuellus in Epiſt. Rom. 11. 27. Vide ſequen.
Prop.
VII. Quæ utilitas pro homine in veteri fœ-

dere, in quo Deus illum reliquit ejus propriæ
infirmitati, imponendo ipſi ſuam legem? Quæ

verò fœlicitas non eſt, admitti ad fœdus, in quo

Deus nobis donat, quod petit à nobis. (7)

ſ⸗
1 M
1lun

aC

. Vtgun

pucka
Unthl

li Supplementum, ſive Acceſſionee. I4 5

VIII. Nos non pertinemus ad novum fœdus,
ſntr niſi in quantum participes ſumus ipſius novæ
ine gratiæ, quæ operatur in nobis id, quod Deus
lg nobis Præcipit. 6 3)
Rtole IX. Gratia Ohriſti eſt gratia ſuprema, ſine
rn Qqua confiteri Chriſtum nunquam poſſumus, &
rne Cum qua nunquam illum abnegamus. (9)
e X. Gratia eſt operatio manûs omnipotentis
nd Dei, quam nihil impedire poteſt, aut retar-
ACne dare.- (10)
les (7) Queſnellus. in Epiſt. Heb. 32. v. 7. Senſus hujus,
lnobch & præcedentis propoſitionis is demum eſt, Deum reli-
eè quiſſe in impotentia implendæ legis Judæos, erſi per
EII Cireumciſionem, aut aliud quodvis Sacramentum juſti⸗
tAficatos; exegiſſe tamen ab eis peccati fugam, & legis
n Mnd adimpletionem; idque inter vetus, & novum Teſta-
tN mentum intereſſe diſcriminis, quòd in veteri Deus de-
c; ü negabat Judæis, quo poterant im plere legem, Chriſtia-
H nis det in novo, quo poſſint legi obedire, ſubmini-
no Hen ſtrando his gratiam efficacem, quam illis denegabat,
Eeuilite verbo, impoſſibilia fuiſſe judæis præcepta legis. Indicat
En præterea hæc ſeptima Propoſitio, nullam fuiſſe Judæis
I). Ga ex veteri fœdere utilitatem. Conformis eſt utraque Pro-
ng m poſitio Luthero in Epiſt. ad Gal. c. 3. & in Præf. ad Vet.
LM I. Teſt. Calvino in antid. Trid. ſeſſ. 6. c. 6ö. Kemnitio in
Examine Conc. Trid. ſeſſ. 6. & 18. Gomario in c. 23.
7 Nuly Matth. Janſenio t. 3. I. I. C. IIr. & I. 3. c. 5. & c. 7. Re-
Pugnat Sczipturæ, Iſaiæ 65. 2. Ezech. 18. 32. Oſeæ
13. 9. Matth. 23. 37. Luc. 1 8. 21. Act. 7. 51. Patribus,
ltenf Origeni lib. I. Periarch. c. r. Ambroſ. in Plal. 96. 8&
eoͤpren lib. 2. in Luc. c. 2. S. Aug. Epiſt. 140. 20 Honoratum
en (c. 3. Tract. 3. & 53. in ſoan. in Pfſal. 57. & in Pſal, ror.
lisr I. r. ad Simplic. d. 2. Glementi Alex. in c. T. Iſaiæ & in
ec. §. Auth. de Vocat. Gen. I. 2. c. 3. S. Thomæ 1. 2. q.
t 9 8. art. 2.
IAd P. La-Croiæ Theel. Sappl. K (8)

146 AdK. P. La-Croiæ Thrologiam Moralem

(8) Queſnellus in Epiſt. ad Heb. 8. 10. Senſüs eſt, arfe
notam unain, & characterem novi fœderis eſſe gratiam ulet
efficacem. Vide Prop. 7. Hinc fit 1. infantes baptizatos ar
non pertinere ad novum fœdus, cum participes non
ſint ipfins novæ gratiæg, quæ operatur in nobis id, quod
Deus nobis pracipit. Fit 2. Eccleſiam ſolis juſtis, &
Sanctis conſtare, peccatores enim non ſunt participes
dictæ novæ gratiæ, quam ſi haberent, ea operaretur in
illis id, quod Deus pracipit.
(9) Queſuellus in I. ad Cor. 12. 3. Senſus eſt, omnem
gratiam Jeſu Chriſti eſſe victricem, ſeu à ſe ipſa, & in-
trinſecè efſicacem, ac ſine ejuſmodi gratia non poſſe
nos confiteri Chriſtum, nunquam etiam peccare illos,
quibus datur gratia J. C. Vide Prop. 11.
(10) Queſuellus in Matth. 20. 34. Senſus eſt, non dari
gratiam purè ſufficientem, ſed omnem gratiam eſle 4
ſe ita efficacem, ut homo non poſſit illi diſſentire, ſi-
velit. Vid. Prop. I1. Nota interea falſam eſſe propoſi- il,
tionem vel ex hoc capite, quod enunciet, gratiam mi
eſſe operationem manut Ommpotentis Dei. Gratia eſt
id, quo manus Omnipotens Dei operatur in nobis
velle, & perficere, non operatio mands Omnipotentis

Dei.

XI. Gratia non eſt aliud, quàm voluntas
Omnipotentis Dei jubentis, & facientis, quod
jubet. (11)
AlI. Quando Deus vult ſalvare animam,
quocunque tempore, quocunque loco effectus
indubitabilis ſequitur voluntatem Dei. (12)
XIII Quando Deus vult animam ſalvam fa-
cere, & eam tangit interiori gratiæ ſuæ manu,
nulla voluntas humana ei reſiſtit. (13)
XIV. Quantumcunque remotus à ſalute ſit
peccator obſtinatus, quando Jeſus ſe ei viden-
dum

fünt pani
operaten

aluthen
lil , 4
Feti
unpeectel
11
lbeeron
mnim
lllltni⸗
Almeſeye
Ulcjet,
1Di
Hennur in
Onndr

Tumvo
ackentgt

UVnt an
enDei
nm
niefur
t
oorut

Supplementum, ſiue Awcceſſiones. 147
dum exhibet lumine ſalutari ſuæ gratiæ, opor-

tet, ut ſe dedat, accurrat, ſeſe humiliet, & ado-
ret Salvatorem ſuum. (14)

(11u) Que⸗ſnellus. in Marc. z. 1r. Senſus & hic eſt,

gratiæ Dei reſiſti non poſſe, nullamqae dari gratiam

„

urè ſufficientem. Conformis eſt hæc propoſitio (idem
dic de 9. & 10.) Luchero in Gen. 2. & t. 3. de lib. arb.
Calvino l. 5. contra Pigh. p. 185. l. 2. Inſt. c. 3. §. 10.
Antid. Conc. Trid. ſeſſ. 6. c. 6. Janſenio t. 3. l. 2. c. 2 8.
&ασt. 3. l. 3. C. 2 5. S l. 6. C. 6. Repugnat Scripturæ,
Deut. 30. 19. Joſue 24. 2 5. Pfſ. 94. Eceli. 15. 16. Iſa.
T. 16. Zach. I I. I 2. Matth. 19. 2 1. Rom. 2. 4. 1. Cor.
7. 37. Conciliis, Conſanticnfſi ſeſſ. S. in damn. 27. art.
Wiclef. Senonca Decr. de fide 15. Tridentino ſeſſ. 6.
c. 5. & C. I 3. & Can. 4. Datribus, Pſeudo-ClementiConſt.
Apoſt. l. 6.c. 20. Ignatio M. Ep. ad Magneſ. Juſtino A-
pol. ad Imp. Anton. & in Apol. ad Senat. Irenæ; l. 4.
contr. hær. C. 9. & 72 Clementi Alex. I. 2. Scrom. Ori-
geni hom. 20. in Num. Cypriano l. 3. Ep. ad Quirin. Hi-
lario in Pl. 2. & 118. Balilio in Pſ. 61. Ambroſio I. r.
de Jacob, & beata vita c. I. Nyſſeno l. 7. Phil. c. 1. &
3. CHryſoſt. in Matt. hom. 82. in Joan c. 6. hom. 46.
hom. 2. de Lazaro, in Gen. 5. hom. 22. Hicron. epiſt.
147. in cap. 5 5. IInix, Aunguſtino de Spi. & lit. c. 34.
de grat. & lib. arb. G. A. & 6. & 12. Tract. in Joan. 36.
& 53. in Pfſ. 5o. de corrept. & grat. c. 14. de prædeſt.
88. C. 5§. de vera Relig. c. 14. de graria Chriſti c. 14.
Cyrillo Alex. I. 9. is ſoan. 10. Proſpero in reſponſ. ad
artic. Gallor. Author de Voc. Gent. l. 2. c. I 2. & c. I 8.
Joanni Damaſceno Il. z. de Fide Orthod. c. ultimo,
B. Thomæ 1. p. qu. 6 2. a. 3. ad 2. & Quodlib. 1I. a. 7.
ad 2. & I. 2. J. 9. art. 6. ad 3. Nota, falſam effe aliis de
cauſis undecimam hanc propoſitionem: Nimirum gra-
tia eſt donum Dei ebis in tempore collatum ex meritis
Chriſti ad operandm in nobis ſalutem. Volunta; au-
K 2 tefn

tari ſuæ gratiæ, eos ad converſionem neceſſitari, nec

ti. (16)

148 Ad K. P. La-Ceix Theologiam Moralem

tem Dei Deus eſt, non donum Dei; æterna eſt, non
temporaria;, uti eſt gratia; non eſt fructus meritorum
Chriſti. 3
(12) Queſnellus in Marc. 2. II. Senſus eſt, Deum
nolle ſerio ſalutem omnium hominum, nec Jeſum Chri-
ſtum pro omnibus mortuumeſſe; quod in quinta Jan-
ſenii Propoſitione damnavit Eccleſia.
(13) Queſaellus in Luc. 5. 13. Senſus eſt, nunquam
reſiſti, neque reſiſti poſſe interiori gratiæ Dei, quod
in ſecundam, & quartam incidit Janſenii Propoſitio-
nem. Inſinuat etiam, deeſſe aliquibus tactum inte-
rioris gratiæ, Deumque nolle ſeriò omnes animas ſal-
vas facere.
(14) Queſnelns in Marc. 5.6. & 7. Senſus eſt, gra-
tiam omnem eſſe efficacem, gratiam deeſſe peccatori-
bus, qui non convertuntur, nec illos converti poſſe;
dum autem Zeſus ſe eis vi’dendum exhibet lumine ſalu-

poſſe gratiæ reſiſtere. Conformis eſt Janſenii 2. & 4
prop. Repugnat Patribus, Cyril. Alex. I. 11. in Joan.
ubi de Paulo, & Auguſtino l. 6. Confeſ. c. 5.

XV. Quando Deus mandatum ſuum, & ſu-
am æternam locutionem comitatur unctione ſui
ſpiritus, & interiori vi gratiæ ſuæ, operatur il-
lam in corde obedientiam, quam petit (15)
XVI. Nullæ ſunt illecebræ, quæ non cedant
illecebris gratiæ, quia nihil reſiſtit Omnipoten-

XVII. Gratia eſt vox illa Patris, quæ homi-
nes interius docet, ac eos venire facit ad Je-

ſum Chriſtum. Quicunque ad eum non venit,
poſtquam audivit vocem exteriorem Filii, nul-
latenus eſt doctus à Patre. (17)

XVIII.

Nlen

ct,
o

Supplementum, ſive Acceſſtiones. 149

XVIII. Semen verbi, quod manus Dei irri⸗
gat, ſemper affert fructum ſuum. (189)
d (15⁵) Queſnellus in Luc. 9. 10. Senſus eſt, non ſem-
gin per Deum mandatat Hnnm , G ſnam locutionem co-
Wmitari unttione ſisi Wpiruus „ & interiori vi gratiæ ſuæ,
Ann ſeu non ſemper dari gratiam ſufficientem; quoties au-
N, tem Deus dat gtatiam „hanc efficacem eſſe, & irreſi-
ih ſtibilem.
uni (16) Queſaellus in Act. 8. 22. Senſus eſt, gratiam
N in ſemper eſſe efficacem, && victricem, nec illi reſiſti, imè
nec reſiſti poſſe, Omnipotenti enim non ſolùm reſiſtit
Sus, Derno;, ſed ne reſiſtere quidem poteſt. Repugnat Patri-
bine bus, Auguſtino l. S. Confeſſ. & B. Laurentio Juſt. de
I Gp. Reſurr. Vide Prop. XI.
RK (17) Queſnellus n Joan. g. 47. Senſus eſt, interiori
gratiæ nunquam reſiſti, qui enim hanc habent, ve-
nallui niunt ad Jeſum Chriſtum, ad eum non veniunt, qui
iii mon habent, & cum, qui hanc irreſiſtibilem gratiam
LY (efficacem nempe in ſenſu Queſnellii) non habet, in
A*impotentia eſſe veniendi ad Jeſum Chriſtum. Repugnat
lun Scripturæ, Prov. r1. 3
e (18) Queſnellus in Act. 1I1. 21. Senſus eſt, gratiam
Indel omnem cſſc efficacem, & afferentem fructum, neque
nOinIn irrigari gratia, qui non afferunt fructum, ſeu qui non
eit i convertuntur. Repugnat Scripturæ, Luc. 8. & Augu-
arbonett ſtino in Pſ. 12 4.

noeer. XIX. Dei gratia nihil aliud eſt, quam ejus
Omnipotens voluntas: hæc eſt idea, quam
bum Deus ipſe nobis tradit in omnibus ſuis Scriptu-
eht ris. (19)
umton XX. Vera gratiæ idea eſt, quòd Deus vult
genkl ſibi à nobis obediri, & obeditur; imperat, &
omnia fiunt; loquitur tanquam Dominus, &
omnia ſibi ſubmiſla ſunt. (200)
K 3 XXI.

15b Ad K. P. La-Croix Theologiam Moralem
XXI. Gratia JEſu Chriſti eſt gratia fortis, Anr
potens, ſuprema, invincibilis, utpote quæ eit n
operatio voluntatis Omnipotentis, ſequela, &
imitatio operationis Dei incarnantis, & reſuſci-
tantis Flium ſuum. (21)
XXII. Concordia omnipotens operationis
Dei in corde hominis cum libero ipſius volun-
tatis conſenſu demonſtrataur illico nobis in In- an
carnationc, veluti fonte, atque Archetypo om-
nium aliarum operationum miſericordiæ, & mnidh
gratiæ, quæ omnes ita gratuitæ, atque ita de-
pendentes à Deo ſunt, ſicut ipſa originalis ope-
ratio. (22)

(19) Queſnelius in Ep. ad Rom. 14. 4. Senſus aper-
tus eſt. Conformis eft prop. Luthero in 2. Gen. Calvino
in Antid. Trid. ſeſſ. 6. & l. 2. Inſtit. c. 2. Janſenio t. 3.
I. 1. c. r. Repugnat Scripturæ, Prov. 1.24. Iſailæ 65.
Eſther 13. Rom. 9. Patribus, ac præſertim Vincentio Li
rinenſi in Common. 3 1. Vide Prop. XI.

(20) Queſnellur in Marc. 4. 39. Senſus eſt, commen-
titiam eſſe gratiam, cui reſiſti poſſit.

Vatge
rla
(2 1) Queſnellus in 2. Epiſt. ad Cor. 5. 21. Senſus mu

eſt, non magis reſiſti poſſe gratiæ, quæ ex 10. Prop. V!
eſt operatio manus Omnipotentis Dei, quàâm operationi llhn
Dei incarnantis, & reſuſcitantis Filium ſuum, cui cer- puh
tè reſiſti non poteſt, imò vollintatem æquè liberè coo- le,
perari gratiæ Dei, atque humanitas Chriſti libera coo- ni
Perata ſit unioni hypoſtaticæ, aut Corpus Chriſti unio-
ni ſuæ cum anima per mortem ab ipſo ſeparata, id eſt
nullà planè libertate reſpondere voluntatem gratiæ, ac
merè paſſivè ſe habere. Vide ſeq. Prop. un
d(22) Queſnellus in Luc. 1. 3 8. Senſus eſt, nos gratiæ n
Dei eo prorſus modo cooperari, quo humana Chriſti II
natura cooperata eſt actioni Dei Ulam Verbo ſuo unien- j
t15,

Ae,
4 l Supplementum, ſine Acceſſtones. 151
de 1 is, id eſt purè phyſicè ,non moralitnr, liberè, & meri-
itn rorié. Conformis eſt Prop. Luthero in lib. de lib. arb.
ek, Kemnitio in Exam. Conc. Trid. ſeſſ. 6. can. 4. Calvino.
ntis s Antid. Conc. Trid. ſeſſ. 6. c. 6. S& I. 3. Inſtit. c. 24. 5. 7.
anſenio t. 2. I. 2. e. 23. & t. 3. I. 2. c. 23. Repugnat
1 Ohettt Seripturæ, Pſ. 69. Sapientiæ 9. 10. Ezech. 1S. 3 1. Rom.
liplusvo 2. I. Cor. 3. 8. & 4. 5. & 1,5. 10. 2. Tim. 4. K§. Conci-
oubi liis, Arauſicano 2. Can. 9. Senonenſi in Præf. Trid. ſeſſ.
D g. c. 7. & c. 32. & can. 4. Patribus, Hilario in Matth. 7.
lnecoo 2 8. Greg. Nazian. Serm. 21. Chryſoſt. hom. 9. in Gen.
ktlohcn, 4. hom. 2. & 3. in Epiſt. Tim. 1. & hom. 13. in Ep.
aen Heb. 8. Auguſtino tract. 4. in Epiſt. Joan. 3. & in Pſ. 3 5.
ligunlen epiſt. 106. de pec. mer. & remiſ. c. 5. I. 4. cont. Julian.
c. S8. l. I. Retract. c. 23. de grat. & lib. arb. c. 5. & 17.
de corr. & gr. c. 2. Paulino Nolano Epiſt. 2. ad Seve-
144 Ah rum, Auth. I. de Voc. gent. l. 2. c. 8. & 9. G I. 5. C. 7
nnGn Fulgentio de Inc. & gr. C. 30. Greg. M. l. 16. Moral-
1. uiis c. 1 O. Bernardo de Pr. & lib. arb. c. 14. S. Thomæ 1. 2.
N.LeI qu. 3. a. 2. C. .
enin XXIII Deus ipſe nobis ideam tradidit omni⸗-
1 potentis operationis ſuæ gratiæ, eam ſignificans
ipchnm per illam, quæ Creaturas è nihilo produxit, &
mortuis reddit vitam. (23) L
ean XXIV. Juſta idea, quam Centurio habet de
gunen. omnipotentiâ Dei, & Jeſu Chriſti in ſanandis
uium« Corporibus ſolo motu ſuæ voluntatis, eſt ima-
nalis go ideæx, quæ haberi debet de omnipotentia
Cräüm fuæ gratiæ in ſanandis animabus à cupiditate.
mm (24)
oenmn XXV. Deus illuminat animam, & eam ſa⸗
mungi nat æqué ac corpus, ſolâ ſuâ voluntate, jubet,
aèQ. & ipſi obtemperatur. (2 5)
D XXVI. Nullæ dantur gratiæ, niſi per fi-
o 8 dem. (26)
aſe. K1 22)

r ..1l.

152 AdK. P. La-Croix Theologiam Moralem

(23) Queſuellus in Epiſt. ad Roman. 4. 17. Senſus
idem, qui Prop. 22. Conformis eſt Synodo Dordrace-
næ ſeſl. 136. p. 306.
(24) Queſnellus in Luc. 7. 7. Vide Prop. 22.
(25⁵) Queſnellus in Luc. 18. 42. Vide Prop. 22.
(26) Queſnellus in z. Petri 1. 3. Senſus eſt, nullam

ſive actualem, ſive habitualem gratiam, niſi per fidem,

atque adeo infidelibus denegari gratiam, quà diſpo-
nantur, ac duci poſſint ad fidem. Conformis eſt Prop.
Gomario in explic. cap. 22. S. Matth. p. 60. Janſenio
t, 3. I. 2. C. II. Prop. 5. inter 31. ab Alex. VIII. pro-
ſcriptas. Repugnat Scripturæ, Sapientiæ 1 3. 8. Act.
8. 27. IO. I. I 4. I0. 17. 2 5. 26,. 2,8. Rom. I. I9. I1.
Theſſl II. 10. Patribus, Clem. Alex. Orat. ad Gent. I.
I. Pædag. c. 4. & I. 7. Strom. Ambroſio in Pſalm. 48.
Chryſoſtomo homil. . in Joan. C. I. & hom. 53. im c.
25. Matth. Auguſtino de Prædeſt. SS. c. 7. de vera Re-
lig. c. 15. I. 83. Jquæſt. 6S. de Gen. cont. Man. C. 3. 1. 2.
de Serm. in Monte c. 92. in Pſ. 18. I. 1. de lib arb. C. 19.
qe ſb. & lit. c. 3 3. Oſorio in l. Pro lib. arb Cyril. Alex.
l. 3. cont. Jul. Proſpero reſp. 8. ad Cap. Gall. Authori
I. de Voc. Gent. l. I. C. 5. &. l. 2. C. §. 6, 9. S. Tholnæ
q. 14. de Verit. a, II. „ .
XXVII. Fides eſt prima gratia, & fons om-
nium aliarum. (27)
XXVIII. Prima gratia, quam Deus conce-
dit peccatori, eſt Peccatorum remiſſio. (28
XXIX. Extra Eccleſiam nulla conceditur
Sratia. (29) .
XXX.Ä Omnes, quos Deus vult ſalvare per
Chriſtum, ſalvantur infallibiliter. [30]
(27) Queſnellas in 2. Petri 1. 3. Vide Prop. 26.
(28) Queſnelins in Marc. I1. 2 5. Senſus eſt, nullam
dari gratiam, ſive habitualem, ſive actualem ante pec-
catorum remiſſionem, quàâ peccator ad Pœnitentiam

diſpo-

—
1

lne,
an. 61

hnn 1.
leh 0.1 11
ſrel,n
eliſperſi
l, d e
Onbekro
60. lln
Aer U n

ir g ,
lon ni

Oun d
londenn
Akon ſgi
cEſ ſtnl⸗
1 Mn
b “D
1 O 4.
Cl. Autht
9. NThon

Conson

Denn cone
Nitlo.

11 Conedet

ltlalare,
ehop. 1
lnselt,
ulemm,

Supplementum, ſive Acceſſiones. 153

nd diſponatur. Repugnat Tridentino ſeſſ. 6. Can. 3. &
noh

ſeſſ. 14. Can. 1. Fit etiam, fidem in peccatore eſſe re-
miſſionem peccatorum, quod Calvinus ajebat. Nam
ex Prop. 27. PFides eſt prima gratia, & fons omninm
altarum.
(29) Oueſnellus in Luc. 10. 3 5. Vide Prop. 26.
(30) Queſnellus in Joan. 6. 40, Senſus eſt, Deum
velle ſalutem tantummodo Prædeſtinatorum. Confor-
mis eſt Calvino l. 3. æter præd p. 706. in Evang Joan.
c. 17.1. 3. eſtir. c 23. Gomario explic. Epiſt.: ad Gal.
1I. Theodoro Bezæ, ac præſertim Janſenio t. 3. l. 3. C.
20. & 21. & l. 10. C. 3. & prop. 4. inter 3 I. ab Alex.
VIII confixas. Repugnat Scripturæ 2 Reg. 14. 14. Pſ.

1,8.7. Sap. II. 2 5§. Ilaiæ 62. 6. Matth. 18. 14. Jan.

17. 20. KRotn. §. 1 8. G& 8. 32. C e 2. Cor. §.
14. r. Lim. 2. I. & 4. 10. Hebr. I I. 9. r. Joah. 11. S
Conciliis, Valentino 3. can. 5. & Trid. ſeſl. 6. c. 3. Pa-
tribus, Ignatio Ep 6. ad Philade elph. Cypriano de bono
Patientiæ, Athanaſio orat. 3. contra Arian. Gregor. Na-
zZianz. orat. 24. ad Ar. Ambroſio l. 1. de Jac. & vit. bea-
ta c.,6. de Paradiſo c. S. 1. 6. in Luc. c. 7. & l. 10. C. 2 2.

Chryſoſtomo homil. I. in Ep. ad Eph. I. hom. 46. in

Marth. 23. hom. 16. in Ep. Rom. 9. hom. 17. in Ep.
ad Hebr. 10. Hieron. in c. 27. Iſaiæ. Auguſtino l. 6.
cont. Jul. c. 4. in Pſ. 9 3. & 9 5. & 120. tract. 4. in Joan.
& 35. Cyril Alex. I. 5§. in Iſai. c. 54. & in Evang. Joan.
I. 11. c. 2 1. Leoni ſerm. 1. de Nat. Dom. & ſerm. 1. 4.
& I1. de Paſſione. Proſpero in reſp. ad Object. Gall. c.
8. ſent. 8. & object 2. Vincent. Authori de Voc. Gen.
I. 2. c. 16. Joanni Dam. I. 2. de Fide Orthod. c. 29. S.
Thomæ de Verit. d. 2 3. a. 2. & in 2. ad Tim. Icét. 1.

XXXI. Deſideria Chriſti ſemper habent
ſuum effectum; pacem intimo cordium infert,
quando eis ilamm optat. [3z11
XXXII. Jeſus Chriſtus ſe morti tradidit ad
K 5 lUibe⸗-

154 Ad K. P. La-Croiæ Theologiam Moralem
liberandum pro ſemper ſuo Sanguine Primo- .
genitos, ideſt electos, de manu Angeli exter- den
minatoris. (32) . W
XXXIII. Prôh quantum oportet bonis ter- M?
renis, & ſibimetipſi renunciâfſe, ad hoc ut quis ſisſ
fidueiam habeat fibi, ut ita dicam, appropri- mnt
andi Chriſtum Jeſum, ejus amorem, mortem N
& myſteria, ut facit S. Paulus dicens; Oui dile- ue
zit me, & tradidit ſemetipſum pro me Tex W.
XXXIV. Gratia Adami non producebat; mür
niſi merita humana. (34) V l

63 1) Queſnellus in Joan. 20. 19. Senſus eſt, Chri- A
ſtum non deſiderâſſe converſionem peccatorum, qui U
nunquam convertuntur, aut ſalutem eorum, qui per- And
eunt, etiam fidelium; hæc enim deſideria forent ſine
effectu. Malderus Antuerp. Epiſcopus doctiſſimus vo-
cat hoc dogma borrsbile, & Antichriſtianum, Vide
Prop. 30.
(32) Queſuellus in Ep ad Gal. 4. 4. Senſus eſt, Chri-
ſtum mortuum eſſe pro ſolis electis, adeoque ne pro
omnibus quidem fidelibus. Vide Prop. 30.
(33) Queſnellus in Ep ad Gal. 2. 20. Senſus eſt, ſo-
los fanctos, eoſque æque à ſemetipſis, terreniſque rebus
abſtractos, ac Paulus Apoſtolus fuit, fiduciam habere
poſſe dicendi: Chriſtus dilexit me, &; tradidit ſemet-
ipſum pro me. Repugnat Propoſitio Eccleſiæ in ſym-
bolo canenti: Qui propter nos homines, & propter zo-
tram ſalutene deſcendit de cœlis. Imo vero ne Paulus
quidem dicere id potuiſſet ante ſuam converſionem,
neque enim tum bonis terrenis, & ſibimetipſi renuncia-
verat. .
(3 4) Qweſnellus in 2. Cor. 5. 2 1. Senſus eſt, Gratiam
Adamo conceſſam non fuiſſe ut donum ſupernaturale,
quod illum ſupra conditionem naturalem elevaret. Vi-

de ſeq. Prop. KXV.

lri

Mgirzin
1di

Ntetbonie
ltoelen

in, mor te

a
nne, 3

rocurdr

tluet,

Trenorum
lonm, an

D
6Coctilur

Ruucn

Culgset
hoglene
.
Kllisch
eneniclent
6Aucunm ,
Gmilit/
hlecklent
6, Onenn
noſetoneh
n conetie
veipliren

alise
hmſhen

ruch,

Supplementum, ſive Aeceſſiones. 155

XXXV. Gratia Adami eſt ſequela creatio-
nis, & erat debita naturæ ſanæ, & integræ. (35)
XXXVI. Differentia eſſentialis inter gratiam

Acdami;, & ſtatus innocentiæ, ac gratiam Chri.

ſtianam eſt, quod primam unuſquiſque in pro-
pria perſona recepifſet; iſta vero non recipitur,
niſi in perſona Jeiu Chriſti reſuſcitati, cui nos
uniti ſumus. (360)
XXXVII. Gratia Adami ſanctificando il-
lum in ſemetipſo: erat illi proportionata, Gra-
tia Chriſtiana nos ſanclificando in Jeſu Chriſto,
eſt omnipotens, & digna filio Dei. 37
XXXVIII. Peccator non eſt liber, niſi ad
malum, ſine gratia liberatoris. (38)

(35⁵) Queſnellus in 2. Cor. 5. 21. Senſus eſt, Ada-
mum ita creatum fuiſſe ad finem ſupernum, & in ori-
ginali gratia, ejuſque conſecutionibus, ut aliter creari
non potuerit; gratiam proinde Adæ collatam, non
fuiſſe donum à dono creationis diſtinctum: Confor-
mis eſt Prop. Luthero in Geneſ. 3. Calvino I. 1. Inſtit.
c. 15. §. 1. & I. 2. Inſtit. c. I. S§. 6. Kemnitio in Exam.

Trid. ſeſl. 17. de pecc orig. Bajo Prop. r. 21. 55. 78⸗

Janſenio t. 2 l. I. c. 4. & 50. l. 3. C. 25. I. 9. c. 10. Re-
pugnat Scripturæ, Deut. 8. 17. Pfal. 3 2. 6. (Vide Au-
guſt. conc. 2. in hunc locum) Rom. 11. 6. 1. Cor. 12
29. & 4. 17. Patribus, Baſilio l. 1. de Sp. S. ad Amphil.
c. 16. Cypriano de bono patientiæ, Chryſoſtomo hom.
19. ad pop. Ant. Auguſtino de Gen. ad lit. 6. 1 56cont.
Maximin. I. 3. c. 15. I. 3. de lib. arb. c. 20. l. I. Retract.
c. 9. contra Julian. l. 4. c. 16. Ambroſio l. de Parad.
C. 14. Cyrillo Alex. I. I. in Joan. c. 9. & 13, & 15. Ru-
perto Abb. l. 2. de Trinit. c. 3. S. Thomæ q. 4. de ma-
lo artic, Izad 14. l. 10. contra Gent, c. 51. in 2, ſent.
diſt.

156 Ad R. P. La- Croiæ Theologiam Moyalem

diſt. 30 d. r. & diſt. 31. q. I. & I. 2. q. 83. art. 7. &
1I. P. . 9 5 art. I. & . 97 arr. 1 C.
(36) Queſzellus in Ep. ad Rom 7. 4. Senſus eſt, gra-
tiam Chriſtianam non eſſe infuſam animæ, neque per
Juſtitiam in nobis inhærentem eſſe nos formaliter ju-
ſtos, ſed per juſtitiam, quæ eſt in Chriſto JEſu. Con-
formis eſt Prop Luthero'in Ep. ad Gal. 2. Calvino in
Antid. Conc. Trident. ſeſ. 6. & I. 3 Inſtit. c. I1. §. 3.
Kemnitio Exam. Trid. ſcſſ. 6. Gomario in Anal. ep. ad
Rom. C. 4. & in Explic. S. Lucæ c. I. v. 7. Bajo Prop.
42,. Repugnat Scripturæ, Ezech 36. 25. Joan. 14. 23.

Rom. 5§5 S. Eph. 41 7 Fit. 3 5. Concilio Tridentino

ſeſſ 6. C. 7. can. 10 Can. I I. Patribus, Auguſtino tract.
26. in Toan. cp. 105. ad Sixtum, de 6p. & lit. C. 17. de
Gen. ad lit l. 6. c. 24. & 26. & 27. de Civit. Dei l. 19.
C 17. Cyrillo Alex. 1 6. de Trin. Proſpero reſpon. 6. ad
Gall. Gregorio M l. I8. Moral. c. 3 3. Bernardo ſerm.
4 de Dedic. S Thomæ f. 2. d. I 10. Art. 4. C.
(37) Queſnellus in Ep. ad Eph. I. 6. Senſus eſt præ-
cedentis, nempe nos ſanctiſicari ſolum per gratiam, quæ
eſt in ſu Chriſto, Ppræterea gratiam Adami fuiſſe de-
bitam, & non ſupernaturalem, noſtram eſſe quidem
indebitam, non tamen Proportionatam libero arbi-
trio, quod victrici ſuâ vi ligat, impellit, cogit, neceſ-
ſitat. ,
(38) Queſneliu, in Luc. 8. 29. Senſus eſt, liberum
arbitrium ſine gratiæ Dei adjutorio, nonniſi ad peccan-
dum valere. Vide Prop. 39.
XXXIX. Voluntas, quam gratia non præ-
venit, nihil habet luminis, niſi ad aberrandum,
ardoris, niſi ad præcipitandum, virium, niſi ad
ſe vulnerandum; eſt capax omnis mali, & in-
capax ad omne bonum. (39)
XL. Sine gratia nihil amare poſſumus, niſi

ad noſtram condemnationem. 40

1 7

14n, . , .
i Supplementum, ſive Acceſſtiones. 157

hen III. Omnis cognitio Dei, etiam naturalis,
etiam in Philoſophis Ethnicis non poteſt veni-

Kenli
r, re, niſi à Deo, & ſine gratia non producit, niſi
“ vanitatem, præſumptionem, & oppoſitionem

ad ipſum Deum, loco affectuum adorationis,
Chin gratitudinis & amoris. (41
eeeD XLEII. Sola gratia Chriſti reddit homincm
nlnlen , aptum ad ſacrificium Fidei, ſine hoc nihil, niſi
hlog impuritas; nihil, niſi indignitas. (42) –
