PRIUS ADMOXNIZO, Uz S! OUD EI

PRO CAUSAL INSYRUCOYIONE VIDEBI.

2R, POSSl CDIC1 APPELIAZIONIS

S& NIFICARE.
Et quamvis jure Nobis timendum ſit, ne di-
cta praxis monendi Judicem, à quo appellatum
eſt, in more olim poſita, hàc tempeſtate obſo-

leverit, & à Foro receſlerit; attamen Epiſcopus

(ut dictum eſt) ſi ex cauſa fibi tantum, & non
aliis notà, quæ tamen approbari digna ſit, Ec-
cleſiam contulerit; illam Judici Appellationis,
datis ſecreto literis, denunciet, & aperiat. Sciant
porro Judices, delatas ab Epiſcopo cauſas, &
rationes inviolabilis ſecreti fide eſſe cuſtodien-
das; nec parvipendendum efle teſtimonium il-
lius Paſtoris, cui Divino mandatur eloquio,
Oves ſuas agnoſcere. Facile enim credi non po-
teſt, Epiſcopo ſuæ non minus, quam alienæ ſa-
lutis adeo immemores, ut non deterriti Divini
interminatione Judicii, odio, vel favore mo-

veantur; & in ſacrorum Canonum ſingularem am

In⸗-

1

„ Aclc,

enmm
umkhl

vrmu
wöllt
Ellre

Ietſk

l'ua
Uebokr
umupon
lbrdn
NM
Cllehce
Uls gho⸗
lr
e

ℳ

P,h,
ſicin

anie
Nöſe
Cn
en
onn

hnnheen
Moghtlin
yttecke
uhon
1n, Cnne

Supplementum, ſive Aocceſſtones. 503

injuriam, dicant malum bonum, bonum malum,
onentes tenebras lucem, & lucem tenebras.
Si vero Epiſcopo fuit ſuſpecta fides Judicis,
ad quem appellatum eſt, nec eidem revelanda
cenſuerit hujuſmodi occulta rationum mo-
menta: illa ſignificet ſecretis literis S. R. E. Car-
dinali Præfecto pro tempore Congregationis

Concilü, qui nec conſilio, nec authoritate dee-
rit, quo minus à Judice Appellationis debitus

juſtitiæ locus tribuatur.
Præterea, quia æquitati etiam convenit, Cau-
ſas Appellationum, quæ magno Litigantium
diſpendio, & Eccleſiæ pernicie immortales
quandoque exiſtunt, quant4à fieri poteſt brevi-
tate terminari: Idcirco, ubi à Judice Appella-

tionis lata ſit Sententia, quæ præelectioni factæ

ab Epiſcopo omnino ſit conformis, nullus pa-
teat novæ Appellationi aditus, ſed authorita-
te Rei judicatæ controverſiæ finis imponatur.
Sin vero Judex Appellationis aliter, quam Or-
dinarius pronunciaverit; liceat Præelecto ab
Epiſcopo, qui Causâ cecidit, ad alium Judi⸗-

cem appellare, firmiter interim retentà Paro-

chlalis Eccleſiæ poſſeſſione. Tandem poſtquam
tertius quoque Judex Sententiam dixerit, ne
Partes ultra modum graventur laboribus, &
expenſis, Ppræſertim, quia agitur de Cura ani-
marum, cui damnoſum eſt, certi Paſtoris deſti-
tui ſolatio; is legitimum regendæ Eccleſiæ jus
obtineat, cui duæ conformes afſfiſtunt Senten-
tiæ, nec ullum novæ Appellationis remedium
ſuccumbenti ſuffragetur.

Ii1 4 His

, Pnver
un

504 Ad K. P. LaCroix Theologian Moralem.
His ſanè regulis, quamvis Appellatio ſubla⸗
ta non ſit, ſatis tamen præſidii comparatum eſ-
ſe arbitramur Eccleſiaſticæ diſciplinæ, ac recto
gerendarum rerum ordini. Unum ſupereſt,
ut propoſita hactenus media debitæ executioni
mandentur; eumque in ſcopum Locorum Or- m
dinarii vigilantiam ſuam deſiderari non patian- M
tur. Ferendum quippe non eflet, ad noſtri

Apoſtolatus auditum novas in diem deferri nmnud
Qquerelas, ac ſummovendis abuſibus novas im- Wadil
Plorari leges abiis, qui jam præſtitutas negli- Nund
gunt, & contemnunt.
HDemum cum non raro contingat, Ecoleſias
Parochiales, Dignitates, Canonicatus, aliaque
Beneficia, Curam animarum habentia, à Sede wanen
Apoſtolica eſſe confcrenda; vel quia vacave: Iumnſn
rint in menſibus reſervatis, vel quia ex alio ca- enn hui
Pite dictæ Sedi reſervata ſint: Nos Prædeceſſo- Am
rum Noſtrorum veſtigiis inhærentes Præcipi-
mus, & mandamus, ut uno vel altero evenien- mlm
te caſu, Concurſus ab Epiſcopo ſine ullo diſcri- ndele
mine indicatur, nullà ad hunc actum petirà ve- ltn
nia, vel licentiâs, quam Noſtris hiſce literis ſibi
tributam Epiſcopi intelligant. Abſoluto Con-
curſu, ſi res ſit de Beneficus Curatis, quæz tan-
zum ratione Merfium reſervataſint, Epiſcopus
inter approbatos eligat magis ldoneum, &
Datariæ ſignificet, nec Acta Concursũs tranſ-
mittat, nii à Dataria, cum id opportunum
duxerit, requirantur. Sin vero dicta Benefi
cia, quibus Cura imminet ammarum, e alio
Zuovis capite, quam Menſium Aokclictven
„dect

8

7
*
pfutd idi

Supplementum, Kve Acceſſiones. 505

S. Sedi reſervata ſint; Eo ſane caſu, veteri non
immutato more, abſtineat Epiſeopus à feren-
do Dignioris judicio, & Acta Concursus ultro
Datariæ exhibeat.
Licebit tamen Ordinariis, pro ſuo arbitrio,
familiaribus literis Datario ſeriptis eidem de-
nunciare Per(onam, quam cenſent regendæ Ec-

cleſiæ magis idoneam, eundemque commo-

nere, an occulta aliqua, & in Actis juſte reti-
cita ſubſit cauſa, quæ cuipiam obſtet ad Bene-
cium Curatum obtinendum. Nos ipfi poſt-
modum ab hac Sede omnium Principe, & Ma-
giſtra, luculento edocebimus exemplo, quanti
faciendum i Eniſronme udicium, quantoque
vos honore proſequamur, Ven. Fratres, in
partem Noſtræ ſolicitudinis evocatos, quibus
interim Apoſtolicam Benedictionem Pera-
manter impertimur.

Datum Romæ apud Sanctam Mariam Ma-
jorem die 14. Decembris 174u. Lontificatus
Noſtri Anno tertio.

Lib. 4. n. 63 9. Proviſi in Cathedralibus (1)
(r) Secus de Proviſis in Collegiatis ſtatuit Sacra
Congregatio in Avenionenß anni 1586. & in Cathacenſi
anni 51726. die 9. Feb. ut videre eſt apud Lambert. T. 3
cdict. p. 226. & 226. & TL. 8. Reſolnt. Sac. Cong, T. 3
P. 273. & 275.
Ibi : Trid. fefl. 2 4. c. 1 2. de ref. (2)
(2) Et Sacra Congregatio in Alatrina 12. Feb. 1661.
Non tamen quotidianis diſtributionibus, ſi choro inter-
ſint, voce in Capitulo, aliiſque juribus, & prærogati-
ILi 5 Vi

506 Ad K. P. La-Croix Theologiam Moralem
vis ex Dignitatum, ſeu Canonicatuum poſſeſſione pro-
manantibus privantur, juxta Reſolut. Sac. Cong. præ-
ſertim in Regienſi ubi reſponſum fuit: Diſtributiones
quotidianas non comprehendi in hos caſu verbis Concilii,
& in Nullius 1595. in qua reſcriptum fuit; Omiſo-
nem Profeſſionis Fidet non privare Canonicum ſapra
narratis poſſeſſionis effeltibus, ſed ipſam, &; vocem in
Capitulo, & jus pracedendi a die adeptæ poſſeſſionis ha-
bere, niſe aliud obſtet, quamvis profeſſtonem ſidei non
emiſerit, ut legere eſt in Capuana Profeſſionis Pidei 6.
Decembris 173 8. T. 8. KReſotut. ejuſdem anni 1738. p.
198. Quèd ſi Canonici juſto aliquo impedimento de-
tenti, quominus ſe ad reſidentiam intra duos menſes
conferre; ibique coram Epiſcopo, & in Capitulo (nam
emittendam eſſe fidei profeſſionem coram Canonicis Ca-
pitalariter con gregatis ſtatuit Sacra Congregatio die 7.
Auguſti 108 3. ur in Cathavenſi T. 3. Reſolut. Pp. 27 3.
S& clarius in eadem Cuthacenſi die 9. Feb. 1726. ibid. p.
27 5. decrevit eadem Sacra Con gregatio, emittendam
eſſe coran Epiſeopo, aut ejus BEicario, & etianz coram
Canonicis Capitulariter congregatis; ſußtcere tamen, ſi
nittätur coram Capitulo, cui Epiſcopus, vel Vicarius
Generalis interſis)
queunt ad Epiſcopum confugere pro licentia eandem
profeſſionem in alterius manibus emittendi, ſed Sacram
tenentur adire Congregationem, quæ ejuſmodi facul-
tatem ſub ea formula conſuevit elargiri, dummodo ceſ-
ſante impedimento ad ſuam ſe conferant Reſidentiam,
ibique eandem Fidei profeſſionem coram Ordinario, & in

Capitulo iterum emittant, ut teſtatur Monacell. formul.

legal. for. Ecel. Part. I. tit. 2. fortn. 1 3. num. 5. &
conſtat ex pluribus ejuſdem Sac. Congreg. Reſolut. T. 3.
Reſol. àn. 173 8. p. 189. Quod verèò ad illos attinet, qui
Fidei profeſſionem ſtatuto tempore emittere neglexe-
rint;, aut minus ritè illam expleverint, coguntur ii 24
Sacram Congregationem confugere, atque ab illa fa-
lta
Cultan

profeſſionem emittere poſſint, ne-

Dldien

npen

KCnun 1
llen
Uebvs
uncſi

lr I
nfiß

O

Supplementum, Eve Mcceſſiones. 507

cultatem petere eam, etiam elapſo tempore, emit-
tendi, aut ſi opus fuerit, renovandi, juxta Decre-
tum editum in Valentina an. 1599. Iis aufenm recur-
rentibus ſolet ſacra Congregatio facultatem imper-

tiri, ac fructus etiam eo uſque perceptos, ſi in bona

ſide fuerint, condonare, ſub onere tamen aliquid Pau-
peribus clargicndi arbitrio Epiſcopi, vel ſui Confefla-
rii, ut conſtat ex Reſolut. ejuſdem Sac. Congreg. in
Wovarienſi 16. Martii 16 30. Biſignanen. 17. Aug. ejuſ-
dem anni, Toletana die 24. Maji 1727. Capuana an.
173 8. L. S. Theſ. p. 190. Vide Lambert. T. 3. p. 232.
& 236. èð
Lib. 4. n. 726. in fine: Caſtrep. p. 9. n. 3. (1)
(1) Huc facit, quod ab Innoc. xIII. conſtitutum eſt,
& à Benedicto xIII. confirmatum eſt in lireris ſuper Ec-
cleſiaſtica diſciplina in Regnis Hiſpaniarum. Eam his
deſcribimus aliis etiam uſibus profuturam.

BENEDICTUSPAPA XIII.

ad perpetuam rei memoriam.

N ſupremo militantis Eccleſiæ ſolio per inef-
fabilem divinæ ſapientiæ, atque bonitatis
abundantiam, nullo licet meritorum noſtro-
rum ſuffragio conſtituti, ea, quæ à Romanis
Pontificibus Prædeceſſoribus noſtris ad Eccle-
ſiaſticam diſciplinam ſartam, tectamque tuen-
dam, & ubi collapſa eſt inſtaurandam provi-
dè diſpoſita eſſe naſcuntur, Apoſtolici muni-
minis noſtri patrocinio libenter conſtabilimus,
noviſque præſidiis, ut exactius ſerventur, cor-
roboramus, ſicut ad omnipotentis Dei glo-
riam, Eccleſiæ decus, ſpecialemque Chriffi

508 Ad R. P. La-Creix Theolagiam Moralem

fidelium ædificationem expedire in Domine
arbitramur.

§. k.

Aliaàs ſiquidem eman4runt à fel. rec. PP. In-
nocentio XIII. Prædeceſſfore noſtro literæ te-
noris, qui ſequitur, videlicet:

INNOCENTIUSPAPA XIII.

Ad perpetuam rei memoriam. amh
tonnſhn
Poſtolici miniſterii, quod nobis, licet im- lunn
merentibus, impoſuit ſuperni diſpoſitio lendh
conſilii, ratio præcipué exigit, ut Eccleſiaſticæ
diſciplinæ in iis, qui in ſortem Domini voca-
ti ſunt, aut ſervandæ, aut ubi opus fuerit re-
ſtaurandæ, juxta ſacrorum Canonum inſtituta,
& ſanctiſſimas Eceleſiæ leges, & ordinationes
omni ſtudio advigilemus; poſt enim primi pa-
rêntis lapſum ſem per ad inferiora nos depri-
mit humanæ mortahitatis infirmitas, & carnis
fragilitate obſervantiæ vigor paulatim relaxa-
tur, unde & de mundano pulvere religioſa eti-
am corda ſordeſcere, & in ipſo Agro Domini
ſpinas, ac tribulos identidem germinare quo-
tidianà experientia docemur: quod ſi noxia in- Gtnk
de evellantur, & utilia plantentur, dubitandum nr
non eſt, quin uberior, benedicente Domino-, lern
electi ſanctorum operum frumenti meſſis exur-
gat, omniſque populus in via Domini, Pprælu-
cente Clero feliciter Progrediatur.

nt

D 1n,
lnenin
Ulunonnle
lmn eil
brbu ⸗
tcent

Cuùm

gel
Ne .

H5
lolee

lolnune

—

E

Snpplementum, pve Acteſſioner. 509
Cum itaque dilectus Filius noſter Ludovicus
Sacræ Romanæ Ecclefiæz Cardinalis Belluga,
& Moncada nuncupatus Eccleſiæ Carthaginen-
ſis ex conceſſione, & diſpenſatione Apoſtolica
Præſul, in ipfis Pontificatus noſtri primordiis
nobis expoluiſſet nonnulla Eccleſiaſticæ diſci-
plinæ rationibus, ac ſaluberrimis Sacri Oecu-
menici Tridentini Concili Decretis haud qua-
quam conſentanea ſenſim in diverſis inclytæ
Nationis Hiſpanicæ locis obrepſiſſe, iiſque ut
opportunum remedium adhiberetur à Nobis,
quibus eſt commiſſa plenitudo ſolicitudinis,
nedum ipſe Ludovicus Cardinalis, & Præſul,
ſed & alii venerabiles Fratres Archiepiſcopi,
& Epiſcopi Regnorum Hiſpaniarum humiliter
poſtulàſſent; eorumque enixis precibus ſua
etiam ſtudia, ac vota chariſſimus in Chriſto Fi-
lius Noſter Philippus Hipaniarum Rex Catho-
licus pro ejus ſingulari pietate, & eximio Chri-
ſtianæ Religionis zelo, datis hac de re ad nos
pluribus literis, conjunxiſſet; Nos Congrega-
tioni particulari nonnullorum ex Venerabilibus
Fratribus noſtris, ejuſdem Sacræ Romanæ Ec-
cleſiæ Cardinalibus Concilii Tridentini inter-

pretibus à nobis deputatorum rem omnem ſe-

dulo examimnandam demandavimus. Id autem
cum ab ipſa Congregatione Cardinalium eâ,
quà par erat maturitate præſtitum, illiuſque
ſententia ad Nos per ejuſdem Congregationis
Secretarium relata fuerit; de memoratorum
Cardinalium conſilio, congruum, & opportu-
num duximus, ea, quæ infra ſequuntur ad Om-
nipo-

510 Ad R. P. La-Croix Theologiam Moralem

nipotentis Dei gloriam, Eccleſiæ utilitatem,
veteris diſciplinæ inſtaurationem, & ſpiritua-
lem Regnorum Hiſpaniarum ædificationem hac
noſtra perpetuò valiturà Conſtitutione ſtatue-
re, decernere, & declarare.
I. Primum igitur cuùm à Patribus memorati

Concilii Tridentini, divino afflante Spiritu

ſapientiſſimè animadverſum fuerit, quantum
Chriſtianæ Reipublicæ interſit, accuratum ha-
beri delectum circa eos, quibus Sacra Mini-
ſteria committenda ſunt, & in quorum vitam
cæteri Fideles jugiter oculos conjicientes ſum-
pturi inde ſunt exemplum, quod imitentur;
pProptereaque providé ab iiſdem Patribus cau-
tum fuerit Ecelefiaſticeæ Militiæ per primam
Tonſuram adſcribendos nonniſi illoseſſe, qui
probabilem præbeant conjecturam, ſe non ſæ-
cularis judicii déclinandi conſilio, ſed ſincero
animo præſtandi fidelem cultum, ac ſervitium
Deo hoc vitæ genus elegiſſe: volumus, ut pro
tutiori ipſius Conciliaris ſanctionis executione:
ab omnibus Regnorum Hiſpaniarum hujuſ-
modi Archiepiſcopis, & Epiſcopis, non alii
ad primam Tonſuram in poſterum admittan-
tur, quaàm quibus Eccleſiaſticum aliquod Be-
neficium ſtatim conferendum ſit, aut quos
conſtiterit Literarum ſtudio operam ſie dare,
ut quaſi in via ad Ordines, tum Minores,
tum etiam deinde Majores ſuſcipiendos ver-
ſari videantur; vel demum quos viderint expe-
dire alicujus Eccleſiæ ſervitio, vel miniſterio
deputari.
I.

lun
Ipgamm
KnN
Nn
n n⸗
Ponen hl
rlnutin
Nfnum
n itftn
Go iſklau⸗
l 1
in lt
nlin
ob 0
Wanenth
A belitln
N Cenn
Atkn
wwli 8
uma
an
Kuil
elten

Suphtementum, ſive Acceſſiones. SII

II. Et tam in his, qui ad primam Tonſu-
Düäl ram, quàm in aliis, qui promoveri ad Ordi-
nes etiam Minores optaverint, omnino ſerve-
tur pariter regula ab eodem Concilio Triden-
„tino tradita; nimirum ut nullus ordinetur, qui
tumem judicio ſui Epiſcopi non ſit utilis, aut neceſſa-
ehin rius ſuis Ecclefiis, quique illi Eccleſiæ, aut
I Pio loco, pro cujus utilitate, aut neceſſitate
uImu aſſumitur, non adſeribatur, ubi reipsâ functio-
uIlu, nes muneri ſuo conſentancas exerceat. uod
ummn ſi qui modò reperiantur vel Clericali Tonſur4
oln jam initiati, velad Ordines ſive Minores, ſi-
ur ve Majores jam promoti, qui nulli certæ Ec-
E Ccleſiæ, vel loco pio adſcripti fuerint, Epiſcopi
uEI adſcriptionem hujuſmocli vel à ſeipſis, vel ²
Iluhi Prædeceſſoribus ſuis omiſſam ſtatim ſuppleant
eI non minus quoad omnes in Majoribus Ordini-
Nhm bus etiam Presbyteratus conſtitutos, quâm
II quoad eos, qui vel ſolà primà Tonſura, vel Mi-
UNN noribus Orcdinibus initiati, Beneficium tamen
G. Eccleſiaſticum poſlident. Ex reliquis autem,
mnié ut præfertur, vel ſolà primà Tonſurà inſigni-
tis, vel in Minoribus Ordinibus conſtitutos,
ſed Beneſicio carentibus, nonniſi eos adſcri-
bant, quos Eccleſiis ſuis utiles, vel neceſſarios
eſſe judicaverint. Cæterum antedictæ adſcriptio-
Iu nis executionem differri poſſe per aliquod tem-
poris ſpatium, quod ipſis Epiſcopis conveniens

vigebitur, permittimus quoad eos, qui à Diœ-
eceſi, in qua Tonſuram, vel Ordines ſuſcepe-
6NS 2 . - . . . —. 8
tn runt, causàâ ediſcendi literarum ſcientias in
1 GN—

aliqua publicà Univerſitate, vel Gymnalſio, ſi-
ve

5 12 Ad K. P. La-Croix Theologiam Moralem
ve ex alia rationabili cauſa à ſuo Epiſcopo

approbata, vel approbandà, abſentes reperian-

tur. .
III. Cùm autem Clerici, qui in Epiſcopali-
bus Seminariis educantur, ut commodius ad
literarum, ſacrarumque rerum ſtudium ope-
ram conferre, aliiſque à Concilio Tridentino
præſeriptis addiſcendis magis aſſiduè incumbe-
re poſſint, teneantur juxta ejuſdem Concilii
Decretum diebus tantùm Feſtis Cathedrali,
aliiive loci Eceleſiis inſervire: hanc quidem
ſervitii per eos obeundi rationem ſervari in
omnibus Hiſpaniarum Diœceſibus, nec non
ipſos generalibus duntaxat totius Cleri ſuppli-
cationibus, ſive Proceſſionibus intereſſe vo-
lumus, & mandamus, ſublatà quâcunque

majoris ſervitii conſuetudine, etiam imme-

morabili, poſtpoſità etiam quâcunque Ap-
pellatione, & Inhibitione. Si quod autem
Seminaritum reperiatur, cujus fundatione ali-
ter cautum eſſet ob adjectam gravioris ſervitii
legem ab illo, qui Seminarium ipſum funda-
verit, ſeu dotaverit, vel ei piam aliquam le-
gationem contulerit; Epiſcopi ad Nos, &
Pro tempore exiſtentem Romanum bontifi-

cem idreferant, ut deſuper opportunè provi- voni
alun

deri valeat.
IV. Præterea, eum maximé deceat, eos, qui
Propius ad Sacratifſima Myſteria acceſſuri ſunt,
ultra cætera requiſita, congruenti etiam polle-
re ſci'entia, quâà præditi viam fſalutis indicare
aliis Chriſti fidelibus poſſint: Epifcopi nonniſi
eos

ünel,
Me
Urmemn
Panrionen
1 orin
IHgmnrn
mntnert,
nn gil
Iunen ir.
ſticc
Uufeumen
tiifnin
inceeck!
himn
uinteer
Akumime

Alu
erl
“ wert 12

iinlt
Gmnot
Olicknn
enumm
enCneit
Ctli,
1 Eynnn
eet

0

1 t

cniminn
anſe /,
Auer
Cutei

t
ncri⸗
Gennm

Suapplementum, ſive Acceſſiones. 513

eos ex Clero tam Sæculari, quàm Regulari ad
Sacros Ordines admittant, quos ob ſcientiam,
aliaſque qualitates eo gradu verè dignos per di-
ligentem inquiſitionem compererint; adeo ut
ſatis non ſit illos, qui promoveri ad Ordines
prædictos optant linguam latinam intelligere,
Catechiſmo inſtructos eſſe, atque aptè reſpon-
dere quæſitis circa ordinem ſuſcipiendum ſibi
in examine propoſitis. Qui verò ad Presbyte-
ratum erunt aſſumendi, idonei prius per accu-
ratum ſimiliter examen comprobentur ad mi-
niſtranda Sacramenta; & ad populum docen-
dum ea, quæ ſcire omnibus neceſſlarium eſt ad
ſalutem: quod quidem ut rectèe præſtari poſſit
eoſdem Epiſcopos in Domino hortamur;, ut,
quantum fieri poteſt, eos tantum ad Sacerdo-
tium affſumant, qui ſaltem Theologiæ Moralis
competenter periti ſint.
V. Quòd ſi Domicilium in una Diœceſi ha-
bentes, Beneficium verò in altera, ordinari ad
ejuſdem Beneficii titulum optaverint ab Epi-
ſcopo, in cujus Diœceſi Beneficium hujuſmodi
ſitum eſt: Epiſcopus Domicilii debeat eos, ſi
in ſuam Diœceſim reverſuri ſunt ſuper ſcientia,
vel idoneitate examinare ante conceſſionem Li-
terarum Teſtimonialium ſuper eorum natali-

bus, ætate, moribus, & vita juxta Conſtitutio-

nem fel. rec. Innocentii Papæ XII. Prædeceſſoris
noſtri, quæ incipit ulatores, obtinendarum;
addito quoque compertæ idoneitatis teſtimonio
in iiſdem Literis; hæque concedi nullatenus
debeant, ſi antedicto examine tanquam habiles
Ad P. La-Croix Theol. Snppl. Kk a-

Xx 7

514 AAk. P. La-Croix Theolegiam Moralem

approbati non fuerint, iiſque juxta præmiſſlam
formam non impetratis, miniméè poſſint ab alio

Epiſcopo, cui etiam ratione obtenti Beneficii M

ſubjecti ſint ad Ordines promeveri; ſique ſecus
fiat, Ordinans quidem à collatione Ordinum

per annum, Ordinatus verò à ſuſceptorum Or-

dinum executione, quamdiu proprio Ordi=
nario videbitur expedire, eo ipſo ſuſpenſus ſit,
aliſque inſuper gravioribus pœnis pro modo

culpæ Noſtro, & pro tempore exiſtentis Roma-

ni Pontificis arbitrio infligendis uterque ſubja-
ceat. Cumque etiam juxta memoratam Inno-=
centii Prædeceſſoris Conſtitutionem, ratione,
ac titulo Beneficii in aliena Diœceſi obtenti non
aliter liceat Ordines ab Epiſcopo ejuſdem Diœ-
ceſis ſuſcipere, quam ſi Beneficium prædictum
ſit ei reditus, ut ad congruam vitæ ſuſtentatio-
nem, detraclis oneribus per ſe ſufficiat, decla-
ramus, ſufficientiam hujuſmodi præfiniendam
eſſe, non juxta Taxam Synodalem, ſive mores
pro promovendis ad Sacros Ordines vigentem
in loco prædicti Beneſicii (niſi tamen illud con-
tinuam, & præciſam reſidentiam requirat) ſed
juxta Taxam, vel eâ deficiente, juxta morem in
alio loco Domicilii vigentem.
VI. Porro ad ſartam, tectamque ſervandam
Eccleſiaſticam diſeiplinam non minus momen-
ti habet, quòd Clericali militiæ nomen dare
non permittatur iis, qui haud ſatis idonei
ſint, quaàm quod eidem militiæ ſam adſoeripti

laudabilem vivend' rationem ſectentur, eam-

que morum exhibeant innocentiam, quæ ſan-

Ctita-

flrente
nnder
DNRe
tla,
Nene
Uolcku
linire
m liini
, pmn
Munerdt
Mnhchn,
INenr
Uit,n
m.
, lee
Cmhr
liun
8 Ubi

no 0
lſnluf
Dono
ln
heneibr
unle
on

perllteert
keun
ini

Supplementum: ſive Amcceſſienes. 5151

QGitati fuſcepti inſtituti reſpondeat, multoque
magis, quod abſtineant iis, quæ à Sacris Ca-
nonibus jure, meritoque vetita ſunt, uti pror-
ſus indigne hominibus Tabernaculum Domini

inhabitantibus „ & venerando Altaris miniſte-
rio dicatis. Statuimus propterea, atque de-

cernimus, quòd qui ſunt Clerici, aut prim¾
Tonſurâ, aut Ordinibus minoribus initiati,
nullumque Eccleſiaſticum Beneficium poſfi-
dentes, qui neglectis Concilii Tridentini De-
cretis, habitum Clericalem, ac Tonſuram non

deferant, vel fi etiam deferant, non tamen

certæ Eccleſiæ, aut Loco Pio, cui ex mandato
Epiſcopi adſcripti fuerint, inſerviant, ſive in
Seminario Eccleſiaſtico, vel in aliqua Schola,
aut Univerſitate de licentia ſui Ordinarii non
verſentur; Epilan „nullâ etiam præmiſsâ
monitione, eos privilegio Fori privatos decla-
rent, eorumque adſcriptionem ſervitio certæ
Eccleſiæ antea factam, deleri jubeant. Sique
ii meliorem vitæ rationem non inierint, aut
etiam ſi alii ſint, quos ex propria culpa effi-
ciendos idoneos promotioni ad Sacros Ordines
ſperari nequeat; ; lidem Epiſcopi, ſervatà for-
màâ à Sacris Canonibus traditâ, ad privationem
aliorum Clericalium Privilegiorum contra ip-
ſos procedant, Ubi veròô reperiantur Clerici
Cappellanias „vel Beneficia cujuſcunque etiam
tenuis reditus obtinentes, quorum improba
vita aliis offenſionem Prahens deſtruat potius,
quàm ædificet, vel concubinarii, aut fœnera-
tores, vel ebrietati, ludiſve alearum dediti,
K k 2 vel

516 Ad R. P. La-Croix 71 heologiam Moralem

vel ſatores rixarum, vel negotiatores, vel arma

geſtantes, vel in incertis ſedibus vagantes, vel
Clericalem habitum, Tonſuramque non defe-
rentes, vel Eccleſiaſticà Immunitate in frau-
dem Tributorum, & Vectigalium à Laicis non
exemptis ſolvendorum temerè abutentes, vel
qui demum ſimilia, aut majora crimina patran-
tes numero magis, quaàm merito ad Eccleſiam
pertinere viſi fuerint; Epiſcopi, præmiſſis ta-
men neceſſariis monitionibus, ſervatiſque aliis
de jure ſervandis contra ipſios, ad pœnas à Ro-

manis Pontificibus Prædeceſſoribus noſtris, &

à Sacris Conciliis impoſitas, & etiam ad pri-
vationem Beneficiorum, Capellaniarum, &
Eccleſiaſticorum Officiorum in omnibus illis
caſibus, in quibus prædicta privatio à Sacris
Canonibus impoſita eſt, humanis quibuſeun-
que rationibus poſthabitis, procedant, me-=
mores, ſeipſos neglectæ ſubditorum emenda-
tionis condignas, Deo vindice, pœnas perſo-
luturos.
VII. Sed & cùm Perſonæ Eccleſiaſticæ nun-
quam ſatis in obſequiis Supremo Numini exhi-
bendis, iiſque præſtandis, quæ eorum ſtatui
conſentanea ſunt, exerceri valeant; plurimum
in Domino commendamus pium morem in
pleriſque Hiſpaniarum Diœceſibus vigentem,
ut Clerici tam in minoribus, quàm in majori-
bus Ordinibus conſtituti, atque etiam Presby-
ri, tametſi Beneficia, vel Officia Eccleſiaſtica non
habentes, ſuperpelliceo induti in Eccleſiis:
quibus adſcripti fuerint, Miſſæ Conventuali
cum

wum
N
D

Uahonn
npeinine
ueund,
un, ſeln
lelyithnt,
In mitt
then
ur mi
Uenb oe
Mn,
rleir
,
Uüne
uannu
Amngn

unn,
nne umn
Klacete
Punloete
ileli
Dende⸗
Uolru,d
un
nl
Gnol
ughin
eln,N
Gntpetr

fulei⸗

ülane.
Mnta,
uinn
n M

de⸗
anud
Cunke
a

ün D

Certet

Supplementum, ſive Acceſſionet. 517

cum cantu celebratæ, nec non primis, & ſe-
cundis Veſperis Officii diebus Dominicis, aliiſ-
que Feſtis afſiſtant. Quin imò enixé horta-
mur, ut Epiſcopi aliarum Diœceſium, in qui-
bus mos ille inſtitutus hactenus non fuerit, id
in poſterum ſervari curent in omnibus, ac
inſuper ſatagant, ut omnes Eccleſiaſtici præ-
dicti etiam collationibus habendis coram Pa-
rochis ſuis, vel aliis ab Epiſcopo deputatis
ſuper caſibus conſcientiæ forum concernenti-
bus, & ſuper ritihus, ac cæremoniis ſacris in-
terſint.
VIII. Et quoniam in prædictis Hiſpaniarum
Regnis reperiri intelleximus Beneficia, & Ca-
pellanias etiam de Jurepatronatũs vel Eccleſia-
ſticorum, vel Laicorum, mullo tamen certo
proventu inſtructas, vel adeo tenui, ut nec ad
dimidiam, nec ad tertiam partem congruæ pro
Clericis ad Sacros Ordines promovendis neceſ-
ſariæ aſcendat; malis haud quidem levibus in-
de erumpentibus occurrere cupientes ſtatui-
mus, & mandamus, quòd Epiſcopi ad Benefi-
ciorum, & Capellaniarum, quæ nullum certum
reddtum habent, ſuppreſſionem ſtatim deve-
niant. De alis verò Beneficiis, & Capellaniis,
quarum certus annuus fructus ad memoratam
ſaltem tertiæ Congruæ partem non aſcendit,
decernimus nulli in poſterum conferendam eſſe
primam Tonſuram ratione juris aſſequendi ali-
quod ex diclis Beneficiis, & Capellaniis. Ut-
que Patronatuum jura, quantum fieri poſſit,
Qalva remaneant, liceat Patronis tam Eecle-
K k 3 ſiaſti⸗

718 Ad K. P. La-Croix Theolo giam Moralem
ſiaſticis, quàm Laicis ad dicta Beneficia, &

Capellanias nominare, non tamen veluti ad
Beneficia Eccleſiaſtica requirentia in nominan- N
dis primam Tonſuram, ſed tanquam ad Legata
pPia; & nominati, tametſi primam Tonſuram

non habentes, ea retinere poſlint, tanquam
pPia Legata cum onere adimplendi omnia onera
à Fundatoribus injuncta.
IX. Non ſine gravi Noſtri dolore etiam ac-
cepimus, quod quanquam Tridentina Synodus
decreverit omnes, qui Parochiales, vel alias
curam Animarum annexam habentes Eceleſias,
quocunque modo obtinent, dehere diebus ſal-
tem Dominicis, & Feſtis ſolemnibus plebes ſibi
commiſſas pro ſua, & earum capacitate paſce-
re ſalutaribus verbis, docendo ea, quæ Chri-
ſtifideles ad ſalutem ſcire oportet, ac explican-
do divinæ legis præcepta, Fideique Dogmata,
pueroſque ejuſdem Fidei rudimenta imbuen-
do, & brevi, facilique ſermone vitia denuncian-
do, quæ declinare, & virtutes, quas ſectari opor-
teat; nihilominus nonnulli Parochialium Ec-
cleſiarum Rectores, hæc, quæ ſuarum partium
adeo ſunt, prætermittunt, culpam hujuſmodi à
ſe amoliri nitentes, vel prætextu immemorabi-
lis, ſed quidem pravæ conſuetudinis, vel quia
hæc ab ipfſis præſtari neceſſe non videatur, ſup-
pPetente nimirum copiâ aliorum habentium ſa-
cras Conciones in aliis Eccleſis, itemque im-
buentium pueros Myſteriis Fidei, vel in ſeho-
lis, vel in compitis. Ne itaque ſub inani iſta-
rum, aliarumque ſimilium excuſationum præ-
textu

ton N
on
mw
taden
ut.
Mnrare
Iihmeun
Mennenet
Cenchenn
Crmn,
Marr a
nn hxvd
nſent,
nteſin
nm,
iezn
Wer
dalt
Anm

n

tnli
H
umme
Mann 1
n 1
lonn

ttana
upoch
iſtiln
Wlalt
rcthutt

Uet,
1,Acie
elenn

her.

Supplementum, fue Acceſiones. 519

textu tanta Chriſtianæ Reipublicæ pernicies
ſtruatur, diſtinctè præcipimus ſingulis Hiſpa-
niarum Archiepiſcopis, & Epiſcopis, ut om-
nino efficiant, quòd omnes it, qui animarum
curam gerunt, munia prædicta per ſeipſos,
vel, ſi legitimé impediti fuerint, per alios
idoneos diligenter exequantur. Si verò aliqui
non ſatis habiles ad illa obeunda reperian-
tur, iidem Archiepiſcopi, & Epiſcopi per
alios à ſe deputandos ſumptibus Parochorum
minus idoneorum opportunè ſuppleri ſtude-
ant: & in poſterum Beneficia, quibus anima-
rum cura imminet, nonniſi veré idoneis ad
memorata Offſicia per ſeipſos adimplenda con-
ferantur.
X. Præterea, ne Conſtitutionis S. Pii V. eti-
am Prædeceſſoris Noſtri, in qua taxatur Con-
grua fructuum portio Vicarus perpetuis Ani-
marum curam exercentibus allignanda, inter-
pretationem ab ejus ſententia alienam fieri con-
tingat, declaramus, Conſtitutionem illam per-
tinere duntaxat ad Vicarios perpetuos illarum
Ecclefiarum Parochialium, quæ aliis Eccle-
ſiis, Monaſteriis, Collegis, Beneficiis, &
Locis Piis unitæ ſint: nec non portionem an-
nuam fructuum, quæ ibidem ſtatuitur afſſig-
nanda ipſis Vicarus in ſumma non majori,
quam centum, nec minori, quàm quinquaginta
ſcutorum, intelligi debere de ſcutis argenteis
Juliorum decem monetæ Romanæ pro quolibet
ſcuto.
XI. Quoties itaque in aliis Parochialibus Ec-
K k 4 cle-

520 Ad K. P. La-Croix Theologiam Mornlem

cleſiis, quæ, ut præfertur, u nitæ non ſint „O-
portuerit ex aliqua juſta cauſa provideri per i⸗ G

Coadjutores Parochorum, aut per Vicarios tem- Ke
porarios; curæ erit Epiſcopis pro data ſibi à lw.
Tridentina Synodo poteſtate Partem fructuum men
Prædictis Coadjutoribus, aut Vicariis afſignan- W
dam determinare in ea quantitate, quæ pro an
ſuo prudenti arbitrio, & conſcientia conve- um
niens videbitur, ratione videlicet habit4 redi:
tuum, & emolumentorum Eccleſiæ Parochia- ſemn
Iis, in qua deputati fuerint, nec non inſpectis Miu
conditionibus Loci, numero animarum, quali- hlc
tate laboris, & quantitate impenſarum, quas zublab
commiſſi officii neceſſitas poſtulaverit. Quod mtullb
ſi Parochi ab Epiſceopis moniti, congruo iiſdem mnndhn
termino præfixo, Coadjutores, ſive Vicarios Hmin ih
temporarios, quoties opus fuerit, äfſumere ne- mmiznne
glexerint, poterunt ipſi Epiſcopi eos, quos huic Autlen
muneri idoneos cenſuerint, authoritate propriã i
deputare cum aſſignatione antedictæ portionis wonbe
fructuum. Et nihilominus, ubi etiam prædicti kinnenh

Coadjutores, aut Vicarii tem porarii à Parochis n
nominati, vel aſſumpti fuerint, de eorum ido- ſenge
neitate Epiſcopis conſtare per examen debeat, Auune
antequam ad exercitium admittantur; nec ſa- ehn
tis ſit, quòd ad confeſſiones audiendas antea mn
fuerint approbati, niſi aliis etiam qualitatibus
ad curam Animarum rectè exercendam oppor- Ar

tunis præditi noſcantur. Quibus, ſi careant, unlan

nec Parochi deinde intra alium ſimilem termi- nWen
num ab Epiſcopis præfigendum alios verè ido- e au⸗
neos nominaverint; tum pariter ad ipſos Epi- N⸗
.
4

4 r .
E
6
ntn
iaße

b en

lnnti.

nc
nngt

l
hrä
le ſeng
eer

Pagtue

tenn
pnpne
nmnet
lna
kemnh⸗
wni

Supplementum, ſive Acoeſſionet. 21
ſcopos libereè ſpectet deputatio cum dicta Con-

gruæ aſſignatione; nec ulla Parochorum con-
tradictio, aut exemptio, aut appellatio, aut
cujuſcunque Judicis inhibitio executionem de-
putationis, & aſlignationis certæ partis fru-
Quum in caſibus præmiſſis ſuſpendere poſſit,
itemque non obſtante quâlibet contrarià con-
ſuetudine, etiam immemorabili.

XII. Verum, quia non ſatis Animarumcu-
ræ, & neceſſitatibus quandoque conſultum eſt
per hoc, quod ad obeunda Parochialia munia
alii Sacerdotes Parochis adjungantur, ſed ma-
jora remedia adhiberi oportet, quoties nempe
ob Locorum diſtantiam, ſive itineris difficulta-
tem Parochiani ſine magno incommodo pro

Sacramentis percipiendis, diviniſque Officiis

audiendis accedere ad Eceleſiam Parochialem
nequeant; tunc quidem meminerint Epiſcopi
licere ſibi pro ſuo arbitrio, invitis etiam Recto-
ribus, vel intra eaſdem Parochias deſtinare
alias Eccleſias, in quibus Sacerdotes Parocho-
rum Coadjutores Sacramenta miniſtrent, &
Divinum cultum exhibeant, vel novas Paro-
chias, novaſque Parochiales Eccleſias à veteri-
bus diſtinctas conſtituere, iiſque novos Paro-
chos præficere, aſſignata ex reditibus ad vete-
rem Parochialem Eccleſiam m quomodocunque
Pertinentibus convenienti portione ad victum
eorum, qui vel tanquam Coadjutores in dictis
aliis Eccleſiis deputati, vel tanquam diſtincti,
& independentes Parochi curam Animarum
Kk è5 eX;=

7

522 Ad E. P. La-Eroix Theologiam Moralems

exercuerint; null4 ad præmiſſa impendia ſuf- 1
fragante appellatione, aut inhihitione. 1ℳ
XIII. Cum ad præſcziptum quoque Triden- W
tinæ Synodi Epiſcopis is honor tribuendus ſit, N e
qui eorum dignitati convenit, eoſque in Cho- We
ro, & in Capitulo, in Proceſſionibus, & aliis W Ahnn
actibus publicis primus locus eſſe debeat, & lua
præcipua omnium rerum agendarum autho- uipen
ritas; mandamus id religiosè, ac perpetuò ob- Umine
ſervarii in omnibus actibus adeo juſtæ hujuſmo- uin
di præeminentiæ, & authoritati conſentaneis, ad
non obſtantibus privilegiis etiam ex fundatio- AMwurn
ne competentibus, conſuetudinibus etiam im- gl lod
memorabilibus, ſententiis, juramentis, & con- munnclt
cordis, quæ ſuos tantum obligent authores. M
XIV. Præterea, ut Clauſtrals quoque diſci- giimdnl
plinæ vigor illibatus permancat, Pontificiæ No- lhnaztt
ſtræ ſolicitudinis Partes etiam duximus inter- K
ponendas. Cum itaque experientia comper- teirl
tum fuerit, quantum detrimenti illi afferatur, enn
ex quo plures ad religioſum habitum admit- nihie
tantur, quam vires redituum patiantur; mo- mign
derno, ac pro tempore exiſtenti Noſtro, & rlit
in
Apoſtolicæ Sedis in iiſdem Hiſpaniarum Re- “
gnis Nuntio per Præſentes committimus, & l ſhalc
mandamus, ut euret, & vigilantiam adhibeat, . Herlo
ne contra præſeriptum memorati Concilii Tri- 8 in
dentini in Monaſteria, Conventus, & Domos, erſt
tam Virorum, quàm Mulierum, ſive Bona im- bNcin
mobilia poſſ deant, ſive non poſi lideant, major Ghnen
numerus recipiatur; quam qui vel ex proven- Ali
tibus propriis ipſorum Monaſteriorum, Con-
ventuum

rnCo
hdlo
Clnttis
Kutr
Wtnnkr

Pnrnn
1AJ.
Drlord
Hnnyne

5

Supplementum, ſve Acceſſionelt. 52 3

ventuum aut Domorum, vel ex conſuetis Eleë-
moſynis, aliiſve quibuſeunque obventiombus⸗
in commune tamen conferendis commodè
pPoſſit ſuſtentari.
XV. Quoties vero Regulares ad Ordines
erunt promovendi, ſervetur omnino Deeretum
Congregationis Cardinalium Concilii Triden-
