dabit capiti meo aquam , &

ocnlis meis flumina lacryma-

e u

diot

rum, ut eluam iniquitates & turpitu-

dines meas, pro quibus re, Domine,

N

fontem bonorum omnium dereliqui ,

& ad perniciofiffimum animz mez ho-

Y fs

g

ftem diabolum me converti ? Abii poft

defideria concupifcentiarum mearum :

pjis n

heu! quó veni? adatrium inferni me

ille a

fl

video conítitutum. Ah' pudet in cce-

lum .oculos tollere ; pudet ad Domi-

,plever:ï

num DEUM. meum ípem erigere , cui

n d

toties. rebellis , feditragus , hoftibus

n Vi

ejus, imó & meis, carni & damoni

lu

adhafi ! Refpice; Domine, adhuc hac

m Ham

on 5(1'0'

vice, fervum nequam, & perduellem :

rumpam. vincula , quibus me. capti-

ho

vum tenebat infernus; eripiam me

,di

fervituti tam durz, in quam me fpon-

f

té conjeci ; anhelo ad libertatem fer-

T

vorum DEI, quibus jugum dulce, &

75[Q!u"*

onus leve,

Adjuva , Domine , bo-

aäjm'

nani

P)ilïf

$1o

AMalitia Peccati.

fham voluüntatem fervi tui ; fac, utzort

filtàQ]

:domineiur mei ommnis injuflitia. PC 118.

DEI 4

Recedant vetera ; oblivifcere , Domi-

|lonen

ne, iniquitatum mearum ;5 C0f 7HI/-

j

duing cor.novum crea in qne, JDE US,

prodi

&2 fpivitum retium , qui fit fecundum

ell, 1

Jegem. tuam , izzova i vifceribus

duj

sueh: Áic vivam ego, non jam 6g0,

fu.

qivet veró in me Chriflus ; vivet ejus

&3

gratia; morietur vetus homo , & e-

d

UI

frenata peccandi licentia,

p

$.. VII.

n

QU

3

Peccatum perdit gratiam DEI,

Noli uegligere gratiam , que in te ef.

[

1. Timoth, 4.

l Tidi

o

Nicus.gradus gratie Diving

tmy

Ed

pretiofior & utilior eft, omni-

UCS p1

bus totius mundi thefauris : eft enim

nature Diving participatio; eft, per

r

1

ld

u

quam f DEI nominamur,

li

W

2uus ; eft ejus ad cocleftem haredita-

lb ,

tem : in ejus comparatione opes» 1l*

de i

genium, pulchritudo, dignitates om-

besnihil funt; imónec prophetia, nec

mird- |

n

JMalitia Peccatf.,

21l

3c, bl

tnitacula.patrandi poteftas ; imó nec.

a J

DEI maternitas abfque illa, eftima-

6 Dm

tionem mereretur,

Et hunc tu tle-

UL

faurum .a&u breviffimo - propudiofé

j D

prodigis, perdis, & annihilas ?. hoc

foqndit

eft, margaritam projicis ante porcos;

dum innocentiam primam ita turpiter

'l'l'flüh'

im ü

perdis ?

viret &

2. Si cafu gemmá quápiam pretio-

i

Q

fà privareris ; fi lufu magnam vim pe-

cunie amitteres ; fi fur opes, ignis

iomos ,. morbus doctrinam eriperet ,

quantüm doleres? baec damna, fi pof-

nE

les, quàm. follicité pracaveres ? ja-

i

iuram , fi intuaforet poteítate, quàm

ftudiofé reparares? & gratiam, his

omnibus incomparabiliter pretiofio-

"Mu

q

rem,tam facilé, pro.re turpi,& hanc to-

d

l

ties perdis, peffumdas.

Et ubi, ne

d?

pereat , cura aut cautela ? ubi, fi amif-

) B!?

V i

fa eft, fincera poenitudo ? ubi eam

(j

recuperandi follicitudo ? Pro crucige-

r

ris aliquot perditis domum evetris ;

du

de amifTa gratia nibil commoveris,

j

3 Gratia eft prineipium , ac fundae

mentum merendi vitam aternam ; hác

phefbl P

amiíTa ,

212

Malitia Peccati,

amifsá, veré pauper, extremé mifer,

[

& milerabilis es.

Cum illa fimul pet-

itut

medit

dis omnia merita ; quidquid unquani

boni fecifti : omnium illorum bono-

iog

amjle

ruüm opérum prieemium, quod fperare

Tiejn?

poteras eternüm,, amittis, ac fi nun-

quam quidquam boni feciffes; prete-

lm

rita innocentia , preces , jejunia , mor-

bt dan

nl

tificationes, peccato commiífo, nec

hilum valent apad DEUM, nec te-

& s

dis, i

runtium tibi profunt ad beatam zter»

Á ol

nitatem, ' Evigila, & nihil invenies in

manibus tuis.

Sed hoc forté parum

flilim

toties;

foret: nihil pariter de aliorum meri-

tis, facrificiis &c. qu& per totum or-

| o

bem fiunt, quorum utilitas , fi in gra-

IN

hi n

tia effes, in te quoque redundaret,

quàmdiu in peccato es, nihil partici-

f t

pas. . Plus dico: privatio gratiz the-

t

äüfga

I

fauro te privat infinito , nempe meri-

torum Chrifli participatione , ac J

ft ib

IN

crucifixus,

pro tenec paffus effet Chriftus, nec

lls |

4. Ex ignorantia thefaurum hunc

lem.

perdidiffe , foret excufabile ; cafu amit-

Til

tere, infelicitatis eíet ; femel eo pri-

vatum

* W c

ZMalitia Peccati.

213

É a

vatum effe, fragilitati adícriberetur;

aft ut tam bene conífcius malitiz, pre-

u p

unqui

meditató, poít tot propofita, contra

Y bono

acualem inítinctum, toties quód eam

amiferis , quam. reperies excufatio-

dfpi

c [ -

nem? Ubi mens tua tunc, ubi confi-

lium ? nónne hoc eít contemnere gra-

; pme-

j, II10!

tiam ? Ó infelix ! an nefcis gratiarum

p, Qd

tibi dandarum numerum apud DEUM

effe in numerato, ita, ut fi has per-

nec li

jm at

das, iis non utendo, nullam. poftea

fis obtenturus efficacem ? & hoc ju-

venieit

i p

ftiffimà ; DEI poená, ut qui oblatam

toties gratiam tam parvi feciíti, & eam

yt od

pro re nihili, momentanea, peffumi-

yun d

re fciens, volénsque non curáiti , om-

(iit gta-

ni pofthac priveris eílicaci, Et quid

'undä!ff;

tum tecum ?

| pdrtici-

$. Gratiá privatus in DEIconfpe—

(

m

&u tantüm vales, quantum nux caífa,

res nihili, Sis dives, nobilis, magnus

,U

dodus, Rex, aut Papa: íiné gratia

1j L

vilis es , imó abominabilis: imagi-

nem DRI, ad quam creatus es, cou-

y i

[f

mutas cum imagine diaboli: opera tua,

qua ceteroquin bona elTent , non va-

; 60 p

-lent

y&lüm

$14

AMalitia Peccati.

lent tántüm ,' ut apüd DEUM vel mi-

ito, |

nimum, in ordine ad vitam s&ternam,

qutf

prémium mereantur; Et fj babuerís

|ltma

omnenm fidem, ita , ut montes transfe-

t

vüs ; C9 Jü tradideris covpus, itu, t

üP, i

ardeos ; &3. o diviferis oumnem.fubftan-

Tlacete

tiàma tuam in pasperes ; fégratium D BI

du

non babeus, es oehut ss fonams, C

a

Nihil

GUf

cymbalum "tinniens, mihil es.

devotiunculz , aliàs làudate ; fed nec

)

Marianus quideri cültus , aBsque DEI

ire

1

; t

[

pgratia, tibi proderit'ad- Dluteni; .. Ut

iiodicuni ferrienti totám! niaffám . ità

|dm

peccatum comiiiffum corrümpit hac

! Yatog|

omnia. Si averferit fe juftus: à. jufli-

fitsq

Fa fum, C focerit iniquitatehm , om-

| tf

nes guflitie ojus, quas fecerat ; Hom. ré-

Tüpti

Ezech. 18. .

af

cordabuntur.

'feäi(ti;

* € Quidquid omni vità 'boni

A.

autfacies, vel facere polfes, tantüm

; .

non placet DEO, quantüm difplicet;

j TU

hoftis gratie ; peccatum tuum ; ad-

tsf

hanc difplicentiam in DEO abolen-

Bw

dam non folüm tüa, fed univerfaom-

tía d

nium San&orüm, imó & Deipar&

ülla

Virgitiis; merítafüfficere non pollunt:

107

1mo ,

AUalitix Peccati. .

2ry

Eu

imo, fi DEUS tot mundos' crearet,

peleftu

quot fünt arenz maris, & in iisdenv

lii

Ííümm:z fandcitatis Viros collocaret;

d

omnium ' illorum virtutes, poenitens

V At

tie, imó & martyria, non tantüdt

,

placerent.DEO , quantüm — difpliceé

ünicum tuurm . peccatum ; dico, uni-

j D. :

fttii, C

cum ; & quid abominationisin DEO

, M

caufabunt tot, quot nec tu numera-

s faiit

re potes ?

^

on tantu

m ad xternam falü-ä

3sqüf9"ïi

jj *

tem nihil valent opera, etiam:;ad fpe2

4lin, d

ciem bona, peccatoris, fed cüm pri-

vatus fit gratià , eum attingit infelici-

inpit lt

Tr )

tatis apicem, uit peccatum unum poe-

ts (f

na (it alterius.

Infelix conditio ! cor-

A

ruptio optimi peffimá'! uno' peccató'

admiffo , quanta pronitas ad fecun-

dum, ab hoc ad tertium , & ab'lioc

j

,, u

quàm facilis defcenfus averni? Quan-

quam jam infernum homo talis cir-

j difp?iffä

tuum:ä'f

cumferat in anima: inter omnes quip-

pe.poenas facilé eft princeps, confcien-

Q d

tía delidtorum : nec intimiüs penetrat

It

i

py

ülla, necacerbius vulüerat, 'Hic eit

fott

vermis ilde, qui memqumm moritur ;

j

AA

p

qui

$16

JIMalitia Peccàti.

n ]

qui femper rodit, inquietat, pavere &

trepidare fceleratum facit , in medio

Attijng

Totas

TJaudii, in zftu letitie ; & quidquid

dulcedinis folatium humanum. afferre

$, t

Titeret

poffet ,; amaritudine. fuà corrumpit,

Gaudio dixi: quid fruftra. deciperis ?

piarem

Sicut f/.eff saudium in boc smundo ; boc

Ti j

autique po[fidet puri cordis boro ; ita fi

l m

eft in orbe tribulatio , hanc peccator

vihs,

ïem'! h

experitur. Fatere ; quid diffimulas?

reum te agit conícientia , perpetuus

jYam,

H

!laQti m

carnifex.

|Bürcor

Affecfus.

| Uotnin

]beraliffime DEUS ! quanta, qnàm-

Toni K

que innumerabilia funt beneficia,

fille [uF

quibus cumuláti me, me inutilem, me

D

quem pravidifti, fore peccatorem ? in

o

Baptifmo accepi innocentiatm primam:

m

Ó gemmam fuper omnes gemmas pre-

jliyum (

tiofiffimam, fi eam cuftodire voluif-

| "n

fem! fed Ó mea fatuitas ! quàm citó,

| Ptl

quàm frivolé , quámque impudenter,

l,

pudet vel meminiffe ! eam peffumde-

tiola

di, & cum illa praftantiffimum ani-

T dic

m& thefanrum irreparabiliter abligu-

Z

rivi

7'

Malitia Peccati. !

217

wv

tivi? Deli&a juventutis meza , C iguo-

ranlias us ne memineri, Domine!

n n

gidqi

Tu tamen, mei clementi(fimé miler-

tus, movifti cor meum, ut facti pce-

n af

niteret, ut peccatum poenitentià ex«

Yrun:

piarem : Tu me prodigum filium ite-

tj

ndü', M

rum in gratiam recepiíti, & iterum

ftolà gratie veítivifti: quàm iterum

; u

beatus, fi hanc pro merito aftimál-

peoat

fem ? fed, quis crederet tantam igna-

meuþ»(?

viam , imó impudentiam? iterum the-

perpflllb'l

fauri mihi crediti incurius, cüm pro

porcorum filiquis, quoties ? tu fcis

Domine! in opprobrium tuum, dx-

497

moni vendidi! O fatuitatem meam,

mille fuppliciis digniffimam ! agnofco,

ii

& utinam, Te largiente, finceriüs

agnofcam, & defleam ftultitiam meam !

wrgm./ It

Tu tamen, Domine, Pater mifericor-

diarum cüm (is, vide miferiam meam,

Tqud

o

& innumeris , quas hactenus dedilti,

gratiis unam adde, gratiam cor.ftant 3

läm [Tfül

ut, quod nunc ítatuo, id fervem in-

JudClllf(:

violabiliter , pofsítque aliquando de

)cüüm ;

me dici :

j

ui perfeveraverit ufcue ir

jïnem, hic falous erit. Matth, 13.

[4

bh»h

/

r,ue

$. Vul,

218

AMalitia Peccati.

$. VIIIL.

ileis,

l

k om

Peccatum coelum petdit.

|

lo d

Nibil coinquinatum intrabit in vegnum

1

evlorum Apocal, 4.

lum o

tolle )

z. Ide, Ó homo,; quàm bonus,

uàm beneficus in te fit DE-

l

|

loyi K

US! cüm nihil eífes, infinitis aliis,

üore|

l

quos prz te creare poterat, neglectis,

u

te creavit, & ideo, uf falous fim ; te

i

hac&tenus inter tot pericula incolumem

| Ülone.

confervavit, & etiamnum fervat, u

deüde;

falous fias ; propter te homo fadtus ,

| Qudy

& morte, beu! tam acerbá mortuus

| Qiie

eft, uttu falous fius ; ditavit te animz

Átgel

i ais i

donis, przclaris natura talentis , falvi-

tl

ficam fidem, dona tot fupernaturalia,

Onj

educationem piam, inftinctus optimos

dUJce.

tibi dedit, uf falvus fias ; ornavit te ho-

Q (

nefítis natalibus, fano corpore, integris

Onpé

fenfibus, z falous fims ; pro hareditate,

g-'föj, w

Pater optimus, tibi coelum conftitait,

fitg

dare ille paratior, quàm tu accipere ;

m

& tu tamen non modó ingratus & in-

fà

jurius, fed DEO rebellis, coelum ne-

llàc

gligis,

AMalitia Pecc;ztz'.

219

gligis, cum gliribus terre adhzres,

tb

& cum beftiis voluptate corporis, cocli

loco delectaris.

jf

2, Erige mentem, ó homo! ad cos.

h

lum cogitationes &. defideria.tua ex-

1 Donts

tolle ! quid ett coelum ? eft omnis

le (rDE

boni poífeffio ; finé morte vita; finé

itig d

dolore ullo voluptas ; fanitas finé mor-

egledü

bho; quies absque tedio; thefaurus

x rl

finépericulo ; honor absque aemula-

tione. - Quid eft coelum? eít omnium

Vcolur

t f

defideriorum perfetiffima fatietas : ubi,

f

quidquid eft boni, adérit ; aberit, quid-

iil

j Qu

quid eft mali. Coclum eít eterna cum

- p df

Angelis & Sandis, ac dulciffima Virgi-

ne Maria converfatio ; eít DEI, hocett,

nns, fnlï

Ti

Boni infiniti ,& immenfi fruitio ; eít

dulcedo, cujus fi vel una ftillula in or-

s 0

pm

"ii

cum decideret, eumtotum dulcoraret,

, [if

omnésque ejus poenas:aboleret.

O0

m dilea tabernacula tua Domiue !

redii

on[htu

concupifcit, 3 deficit amima mea in atria

Opet

Domini,

Pfalm $3. Sed heü ! fra-

tisd

ftra concupifcis , qui peccáti forde

d

macularis; jus ad . Coelum. amifiíti ;

"

$ 2

foeda-

220

IMulitià Péccoti.

foedatus es ; zibilautem coiuquinatuta

10 ha

intrabit in reguum colorum.

peret;

3. Ad Coclum zulti vocati,pauci eledii,

)HHCü

Creati fünt omnes homines, ut tan-

tendr

dem falvi fiant ; fed ad fidezi, inquit

(tiscod

Gregor. plures veniunt, ad colefle Re-

ttüf

! tture

gnum pauci perducumtur. Et cur hoc?

|

nifi quia fofus zundus in :aligno, id eft,

| ümpe b

malo igne concupifcentize pofitus off,

ïRi'. j

Hic peítifer ignis coelum evacuat,

[ir7] [

Quamdiu in vite innocentia, & DEI

LURT

gratia perfeveras, coelumtibi eft haere-

E

| ttbit

ditas ; fed ubi confenfifti, jus ad illud

omne refignáíti. Si pro aque hauftu

UI

regnum perdidiíTe, pro coctione rufa

| lüd (0

figy

vendidiffe primogenituram, amentize

fuit; que & qualis erit, pro momenta-

n

nea voluptatula, coelum , & coelum

mahm

&ternüm amififTe ?

üæ» Y

4« Qnoties peccas, toties coelo va«

ts

ledicis : Quis afcendet in montem . Do-

Q

mini ? aut quis flabit inloco fantto ejus ?

| Qd

innoceus snamibus , €9 qundo corde.

g

Pfalm 23. Qui manibus innocens non

| fneri

eít; purum à turpibus defideriis cor ,

. tiat

mundam à foedis colloquiis linguam

L

non

Malz'tia Peccatà.

221

D

non habet ; fedem inloco fando non

fperet : hihil eó coinquinatum intrabit,

itied

Huc fi afpiras, noto tibi vitio valedi-

m

cendum erit : illud eft, quod innume-

, i

ris coelum eripuit; eft va /ota €9 fpa-

"2

Hofm, que ducit ad perditionem. Refer

i hoc!

maturé pedem ; aliàs periifti ; coelum,

, Id Cnl

omne bonum, & propter quid ? amifi-

lt 0

fti: predico vobis, ficut pradixi ; quo-

vacud

nimm qui talia agunt , regutin DEI

&

"0n confequentur. Gal. ,

[ hr

$. Coclum vim patitur ; otiofis non pa-

dl

tebit, Omnesad coelum invitat DEUS,

ha

coelum tamen nülli donabit ; venale il-

e [u

lud conftituit: Coztendite istrare per

nentid

anguflam portam Luce 13. Vim patitur;

rett

nifi vim concupifcentiis, vim naturz ad

cæ]lllll

malum inclinatze,vim confuetudini ino-

lite, vim tentationibus , & occafioni-

bus ad peccatum invitantibus , vim

T

i

oculis, vim manibus & linguz inferas,

g

coelum non obtinebis,

Vide Sanctos

in coelis, & quare, quomodo illud fint

r

meriti ? confidera Eremitarum. aufte-

$ of

uD

ritatem, jejunia, mortificationes , foli-

tudinem, orationes 5 confidera Mar-

g

(

3

tytum

222

AMalitia Peccati.

tyrum cruces, gladios, rotas, fanguinis

[777,

&

sR

effufionem , ipfum Sar

ornm Caput,

|

tretioy

Chriftum, confidera ; nónne oportuit

hehur

1

|

lorett

eum fati, & tanta pati, €9 fic intrarein

gloriam fuam ? Et tu peccando, carni

Gtum.

& fanguini indulgendo, tuis faticfaci-

tm co

endo cupiditatibus; coelum fperabis ?

1

1 fni

falleris; & toto coelo íalleris: nemo

hs

$

duplex, & in hac, & in altera vita coe-

Eivex

| v

lum fperet,

GR

6. Coedlum a

fpice, cujuä afpedu de-

d

lectati (unt Sancti, & dixerunt cum S,

7.

lgnatio :- Quàz for det mibi terra, dum

ginit

celum. afpicio ? .. quia illud, tanquam

| Quuj

|

pattiam fuam, quó tendebant, intue-

Torat

bantur.

Canunt innocentes Aloyfii

fl

d

al

in agone: ad Celhunm ! ad Celum!

quia fcopus, quó..collimabant , proxi-

di(i

mus eft, Quid tu, peccator * audésne

Ydnt

oculos .in coelam. tollere ? fi audes;

At

vides ibi Judicem, qui tua peccata ju-

Dotes

( R

dicabit ; & quis hinc timor ? vides

Beatorum gloriam ; fed quam nun-

B

quam poffidebis: & quis hinc dolor?

| V][l

Jr

Ícriptum enim eft, & adamantiná lege

fcriptum : zzolfesreguum. D EI monpol-

| the

7ü€-

223

JMalitia Peccatz.

i füdebunt, v. Corinth, 6. Licét homo

» Cipi

pretio, & eftimabilitate fuperet omnes

: p

l

thefauros mundi, longé tamen pretio-

jttat

[

[

J

fior eft Angelus ; & hic tamen ob pec-

do, d

catum , folà cogitatione, femel tan-

ftia

tiim commiffum, coelum amifit: quid

perali

tu, mifer terre vermiculus , coelum

5 D

fperes, qnod non cogitatione tantüm,

ia d

fed verbo & opere, toties amififti? Pec-

care ; & tamen coelum fperare, infania

eít,

llþe&uäg

ni Qu

7. Peculiaris in coelo laureola Vir-

ginitatis eft; gaudium fingulare: fe-

ml

u

queutur Aguum, quocunque ierit. Proe-

rogativa plane fpecialis ! ficut differt

Jl !Hwt

ftella à (tella in claritate, fic Virgines;

s

&.caftiab aliis San&is decore in coe!o

l (hi

n

»

diftinguentur.

Prerogativam hanuc,

velut fur thefauros, peccatum furripit ;

La

Dolere

( g

damno prorfus irreparabili,

potes, poenitere potes, imÓ peccatum

t

delere ac emendare potes

*

*,

peccato

Vfl

"(

n

tamen contra puritatem femel admiffo,

yat i

Virginitatem reparare non potes.

O

i

jlnà j

Virginitas , dos Angelica ! quantus

thefaurus es! quàm tamen pauci pro

///

merito

M

4

224

JMalitia Peccati,

meritotezftimant, quàm negligenter

Cot

cuftodiun

t! Quid tu, qui hzc legis,

; fine

de te

judicas ? fi Virginitate flores , An-

| Vi

gelus es; cuftodi coronam tuam : fi

l

, ul

eam amififti, quantüm potes, redin-

Cnt

tegra, & per fecundam poft naufragi.

|

qua

um tabulam repara innocentiam, &

IN

lecundam minimüri Virginitatem tu-

ere,

ET

| p

E fïeäïm.

tri

EUS infinite Bonitatis, & immen-

D

íz largitatis! qui me ad imagi-

nem, & fimilitudinem tuam, tuá Bonie

tate conditum, ad coelum deftináfti,

Á

& ad hoc obtinendum, tot naturalia,

& füpernaturalia media fapientiffimé

r

contulifti : Te ego innumeris titulis

laudare, te toto corde amare, tibi viri-

Y

bus omnibus fervire debuiffem ; & ec-

Y

ce temeritatem meam! Coslum , ad

quodà te deftinatus fum , ubi torrente

Tüm

Tl

voluptatis potabis Ele&os tuos, ne-

glexi, & fodi mihi cifternas, fieculen-

&

a(

tas voluptates fitivi, & fic jus ad cee-

adi

um omne amifi,

Pudet ! fed & toto

ddj[

corde

JMalitia Peccati.

22j

gt

corde poenitet! Utinam nunquam à

j:

gls,

fine, per Te mihi prafixo, deviállem!

L

O quàm feró Te cognofco, Pulchri -

qm- d

tudo, & Bonitas tam antiqua ! vilef-

reli

cant mihi jam omnia in terris, ut ea

jti

(

quondam obtinere merear,

ue Te

m

l

amantibus praparáfti in coelis ! EÓ afpi-

en D

res cor meum, ubi vera delectatio, &

plena fatietas ; Satiabor . ciga apparu-

erit gloria tua, Domine !

j

li

$. IX.

t

"

Peccatum DEUM petdit,

h

Qinit

il

Similiter odio fumt DEO impius, C2

turi

impietas ejus, Sap. 14. v. 9,

ul

I.T

Ota rationalis creaturze beati-

; li

ii

tudo DEUS eft. Hoc habito,

j

veré felix, & inzítimabili thefauro di-

&

Ves 5 hoc amiffo, mifera, & creatura-

],^

rum omnium infeliciffima eft — DEI

yretti

fruitio eterna Beatorum fatietas eít,

Slnc

& perpetue voluptatis torrens.

Et

hàc voluptate, hoc thefauro quivis

d

actus peccaminofus ,

omne iniquum

L

o

defiderium te privat.

Lougó efl Do-

a)[df

j

AMLUS

226

Malitia Peccati.

muünus ab impiis.

Prov, 1$. Vide;

; al

uid agas, dum peccatum admittis ?

| uf

D'EUM excludis, diabolo thronum

| poen;

exhibes, - Non permanebit fpiritus me-

prc

us in bomine in etermum, quia caro eJv.

l

j' Tieta

Gen 6. Ubi mens tua, ubi confilium?

31

tam dulci, tam fincero, infinito, & im«

Vide

il

menfo Bono te privas, utturpi, imagi-

nario, momentaneo , fordido 'bono

(s q

fruaris: fi Peati snundo corde, quoniam

BN

ts |

ii DEUM videbunt : Matth. s. Pro-

fe&tó infauftiimmundo corde, quia ipfi

Ql

DEUM non videbunt.

ftte

tofie

2. Copiofa. fait. redemptio noftra.

Unica fanguinis gutta, quam pro no-

füm.

bis Chriftus fudit, pro mille Orbium,

fs

& infinitorum peccatorum redemptio-

]l |

ne fufficere potuiffet ; & tamen unica

TU

turpitudo peccaminola, fponté admilfa,

t

ita omnem omnium Chrifti merito-

kriy

rum vim enervat, ut illa tibi, quant-

Tuort

diu his in fordibus hzres, adeó parum

IN

proficiant ad falutem, ac fi nec pailus

IN

unquam, nec mortuus pro te Chriftus

Tij

fuiffet. Imó, quod horrendum cogi-

folj

tatu , veriffimum tamen, non mo F"

| Bll

ni

IMalitia Peccati.

$27

Vit; t

nihil prodeft peccatori Chrifti paffio

milti»

ad f;lutem , fed illa ipfa graviorem ei

ORU

poenam, & acerbiorem damnationenr

p

proócurabit, erítque Chriftus, qui ve-

Quj

nerat Salvator, illi pofitus in ruinam.

flin.

3. Afpice Chrifti valnera,manantem

; &lm'

vide fanguinem; infiniti pretii funtz

& illa tu renovas, & iftum concul-

imag

bono

cas, quoties à DEO ad peccatum , ab

illius preceptis ad notas tibi cupidita-

pl,oniam

tes te convertis,

T Pm'

1mó, obftupefcite

" j

cceli fuper hoc, & Angeli Pacis amaré

flete! quoties fceleri manum admoves,

;10/)/1»

toties eádem Chriftum iterum, quan-

o 10

tum inteeft, crucifigis, Ahpeccator!

yrorm

b

miferere JESU pro te Crucifixi! fatis

eupt?

ille profudit fanguinis ; fatis flagello-

rum fuftinuit ; fpinarum fatis tulit, &

g

fannarum ; parce' parceaccumulare fce-

meïiw'

leribus tuis flagella, elicere fanguinem,

mortem illi geminare ! Homicidium

quzm-

p

r

fugis ; parricidium horres; & cur

f

Chrifticidium toties repetere non for-

midas, quoties vel occafio invitat, vel

Q

j

[ [

follicitat tentatio ?

Sanguis Chrifti

plis, quàm fanguis Abel, clamabit

p

Ccon-

j

228

AMalitia Peccati.

üexh:

contrate in coelum ; petet confra te

vindi&am ; ut, qui eo uti noluifti ad

USell

falutem, tibi fit in damnationem.

pierq

4. Quis non infanum populi Juda-

p

ici furorem damnet , quód Chritum

peli,

ineyp

Barabbze poftponere aufüs, hunc di-

limg

mitti , illum veró crucifigi poftulave-

rit? & quidtu agis, miSodalis, dum

dm

hinc tibi fenfualem natura delectatio-

fant

N

nem, indé gratia DEI copiditatis vi-

&oriam fuadet ; fi naturam fequeris, &

ltt, [

obedis tentanti Damopi? heu. me!

ii

puai

imó, heu te! nunquid Chriftum Ba-

rabbz poftpofuifti ? cupiditatem tuam

&f |

vivere, Chriftum denuó mori, & cru-

Cl

hci

cifigi ftatuitti ? Nec hic tua fiftit impi-

etas ; toties Chriftum non jam Barab-

D) f

bz, fed daemoni poftponis, quoties ,

Qu

dl

UE

rejectis illius. inftinctibus , hujus ten-

tationi confentis.

.

t

s. Menfura malitie peccati

DEUS

6

eft, Nemo peccatum fatis eftimat ,

Mm

uia nemo fÍatis fcit,

Vi

nifi

DEUS ;

quid DEUS fit, nili iple DEUS. Vis

Cltl

Ícire. quàm malum fit peccatum ? vi-

m

itum,

Yent

de, quàm bonus DEUS, lnfn

inex-

dMalitia Peccati.

229

m

inexhauftum, immenfüum Bonum DE-

il

US ett; Bonum füper omnia bona; pro-

pter quem folum,& ex quo folo alia effe

poffuntbona : menfura jam hác decem-

l juda

hr

pedà, & agnofce quàm horrendum , &

unc à

inexplicabile malum peccatum fit : ma-

tulare

lum malorum peffimum ; iaó hoc folü

du

eft malum, quod DEUM offendit, &,

od

quantum iníe eít, annihilat; dum enim

utis

D)

DBI legem pravaricatur peccator, vel-

yeis

let, eum effe cecum, ut non videat ;

ignarum, ut non fciat ; imbellem, ut

y n

u

punire non poffit ; DEUM veilet non

o

effe DEUM, dum novos fibi DEOS

i.

conftituit : Unusquique quod cupit ,

l

]

!

!

boc ili DEUS eft, quotcunque peccata,

tot recentes babemus DEOS. Hier.

1 Bmk

TU

Quàm turpem tu & abominabilem

i.

DEUM colis? confule affectus, & defi-

»]uS V

deria tua,

J

6. Et quis es tu, qüi hzc audes? vi-

lis homuncio, terra vermiculus, pul-

(lb

du

vis, & cinis, cujus corpus vas eft fpur-

S:I

citià plenum , brevi in cadaver, in ef-

|

|

cam vermium, in putredinem refol-

j

j !

vendum; tu ex nibilo condite , ad ni-

j

6

hilum

210

AMalitia. Peccati.

dis t

hilum valens, niüi ut conculceris: &

tu ia DEUM, ideft, in Creatorem tu-

minat

um, Redemptorem tuum, tuum San-

Yelis ,

&ificatorem , Dominum tuuüm, Be-

feren

nefactorem continuum infürgere, illi

n

fem;

infültare, Omnipotentiam irridere ;

düs &

contemnere Bonitatem non vereris ? &

hoc propter quid? ob momentum,

& dl

10l

ob abominationem, . Etquis hoc cre-

dat fieri poffe ? factum tamen toties

lc

eft, quoties noto tibi peccato indulfi-

mim

fti,

coll

Sed ve! longa DEI tuam emen-

dationem expectantis patientia verte-

i

tur in furorem, & fenties, quàz u-

h »

fill

lum €3 amarum fit , reliquiffe te Dozar--

uum DEUM tuum. Jer. 2. 9.

DN

7. Si Benedi&tio Domini fuper caput

jufii.

Prov. 10, Quid expecdtet pecca-

tor, nifi maledictionem ? nihil jam

miror, quód infuis intentionibus tant

[

parum proficiant fcelerati, ut feré om-

finf

nia iis finiftré aceidant : Odio nempe

1

Anis

Juit DEO impius, €2 impietus ejus.

[

Sap. 14. & odio hoc, üteffentiale DEO

cad

eft; ita infinitum & unicum eft , quo

lfl

" peccatum omne, &,; fi poenas atten-

t

as

AMalitia Peccati.

231

ceris &

das nullum peccato carnis ntagis ; abo-

Orente

minatur.

Nótti tu ipfe, fi meminiffe

u

velis , huic vitio addictorum . miferé

j , Be'

pereuntium exempla : cogita Sodo-

jet,

mam , igne de coclo lapfo conflagrane

itridet

tem; mundum ipfum , quia immun-

rerís

dus erat, diluvio. expiatum . cogita ;

(

& facilé fateberis, quod S5, Patres an-«

hoc d

notárünt; nempe , quod contra unum

a toti

hoc vitium. plara DEUS vibrárit ful.

yintil

mina, quàm in cetera omnia fimul

colledta, — Cave! differt, non auffert

] ent

] vt

tibi poenam DEUS; quia multiplicae

ta peccatis peccata, multiplicatas ju«

j m

ftilfimi Vindicis poenas poft fe trahent:

jJutte

puniet hic, puniet ibi,

yr a

Affecins.

[ pCCCï'

"

Enigniffime DEUS! cujus Majefta-

b

tem, velantes faciem füuam , ado-

us

fu.

rant Angeli ; Bonitatem amant incef-

(

,

fanter Beati ; Potentiam diaboli veren-

tur ; & ego Creaturatua viliffima, ego

y

cadaver putidiffimum , ulcere & fanie

k

?

dimanans, tuam Majeftatem offende-

re, irritare Bonitatem, Omnipoten-

at

tiam

f

i

232

Mllitia Peccati,

tiam injurià afficere non formidavi?

[

qmalum, Domine , coraz te feci! fed

quod

parce audacie, parce temeritati mez,

& g

Tu me, mille infernos meritiffimum ,

ittipi

non modó benigniflimé fuftinuifti, fed

x

innumeris infüper nature, ac gratie

donis cumulare non cetláfti.

jidt l

Non

l00 q;

fum dignus, ultro fateor, non fum

n

dignus, ullo favore; non fum dignus,

Qu

ut me terra ferat , aut íol afpiciat.

Quid «

Agnofco in me, quód zoz vi mortem

türa (

tüdo.

peccatoris , fed ut comvertatur , €3 vi-

vat.

Vivam proinde longé alius ,

Cl

quàim hacdtenus ; convertar ad Te Do-

pea

minum DEUM meum, quem fi of-

tij ]

fendero ampliüs , deleatur nomen

li

meum de numero Electorum,

.aü,

lübji

5. X.

Quiat

Peccatum mentis cecitatem &

&t

D

defperationem inducit,

|

Pt

U

Japius, citm in profundum venerit pec-

p

catorum , contemmnit. Prov. 38, v. 3,

gitlir

X. Oftis animz noftre diabolus,

Déc

qui Zazquaga Jeo vugieus cifcuit,

Pin

qua-

JMalitia Peccati.

233

t

quarens, quem devoret, uno peccato ,

&il

quod à te impetravit, contentus non

At

eft: obtento femel digito , brachium

Ti

arripit , quo prehenfo , totum corpuss

ul

& poft hoc. etiam animam fuz füb-

, gratiæ

jicit poteftati,

Cognata funt vitia; ex

N

uno nafcuntur alia ; peccati poena pec-

W

catum eft, fequens antecedentis, Poft-

dig

quam enim peccato ami[fa eft gratia ,

afpioi

quid magis pronum , quàm ut & na-

tura depravata invalefcat, & confue-

T

T

tudo potentiüs trahat, & fragilitas fa«

? dlis

cilius confentiat? maximé, cüm per

peccatum , hinc quidem extraordina-

Te Do

uü(ïf-

ris DEI auxilis fe indignum reddi-

nomet

derit habituatus , inde diaboli fe pote-

ftati, pro libitu verfandum, Íponté

fubdiderit,

Unde fit, ut hauriat ini-

quitatem , ficut aquam , fateríque co-

m d

caía

gatur de iniquiratibus fuis: zzuliipli-

l

funt fuper capillos capitis mei.

Pfal.

35.

m

)

2. Non fruftra cecus Cupido pin-

j

gitur! hoc enim vitium, quod maxi-

ib

mé cum brutis homini commune eft,

hominem maximé brutalem facit: in-

Wil M

,[,M-

tel-

234

Malitia Peccati.

telletum, quo à beftiis diftingui de-.

Ilie v

beret, excecat; hinc nec &terna pro:

lili ;

Moijog

inerito eítimat; nec anim füe peri-

cula, heu nimiüm certa & aperta! vi«.

fipa

det; nec rerum coeleftium cogitatione

1j

vin

deledatur; ad fupernaturalia , tan-

Q inl

quam bubo ad folis adfpe&tum , cali-.

fii [

Nec minor voluntatem fubit

dy(i

gat.

.

perni

cies, dum ea pertotad&us in

EE

malum o

bftinata, fuperlapidem indu-

i

ratur ; hinc nullam in. precibus tene-

Corri

ritudinem , nullam ad pia monita ani-

infr

mi affectionem fentit ; nonillam mor-

Tib

tis ubique infidiantis certitudo ,. non

w

fupremi Judicis tri

bunal à peccando

T5g

deterret.

(t pronior ad

Denique non €

V

Ai:heifmum via, quàm libidinis con-

W

fuetudo.

Sed ve! nam Cor durum

fent;

malà babebit in novi[Jimo. Eccl. 3.

fcul

3. Per hos tandem gradus eó infeli-

ln

citatis delabitur libidini affüetus, ut

J t

ccatorum

recogitatà patratorum à fe pe

lo

multitadine & enormitite , in delpe-

iT

Iit

rationem cadat, & ficut emendari. le

non poffe: credit, ita nec conetur,

fïder

Hinc audite. funt aliquando infclices

at

1

-

AMalitia Peccatz.

23$

"u l

ille-voces : d&um ff de sme! impoffi-

fna p

bilis mihi eff. emendatio : probavi toties,

Loljes tamen rvelapfus, fruftra laboro:

gt i

m

Jiapertum. ante me . infermum videram,

piat

abfHinere à. uoto sibi vitio son po[fem.

1 j m,'

O infelicitas veré infeliciffima! peftis

|, Gl

finé remedio! & malorum omnium

! [ublt

abyflus ! Et quis te huc pracipitavit ,

s i

nifi maledidta libido? Ita nempe fit:

a 'mdU'

incendium , poftquam tectum omne

ys tt*

corripuit , extingui non poteft, quod

initadte

in fcintilla levi manu fopiri potuiffet,

j o*

Principiis obfta, nec ipfe tibi, peccata

ld01 ml

peccatis cumulando,. tam exitiales fu-

eceano

nes necte,

ronr

4« Ordinaria daemonis vþerverütas

eft, ut, dum ad peccandum allicere

jns 0

y i

tentat, . criminis .feditatem minuat ,

14

excufet gravitatem , pericula tegat, &

0

jnt

diffimulet :: at poftquam ad illud indu-

jetss ,

Xit, tum enim veró arguitimpietatem

noftram, exprobrat erga DEUM in-

( A

i*

gratitudinem , poenas peccatis prome-

ritas in memoriam .revocat; ut fic,

j

cc[]fw-

ademptà fpe, impcenitentiam. perfuae

m!ü

fte)

Sng-

^dea;ï, inducat ad defperationem,

que

236

AMalitia Peccati.

que ad omnia fcelera portam aperiat s

At

ut , qui in fordibus eft , fordefcat adbuc.

n

Apoc. 22, Et hi malorum gradus funt,

ELK

quibus itur ad interitum. n quo tu

I

confiftis ? heu, fuge! hodie adhuc pe-

tendg

dem refer à viis his peflimis; cave,

[5 CX

ne deferaris à DEO , & audias: Cura-

Q

eunus Babylonem, C9 nmon eft fanata ;

d

derelinguamus eam. Jer. $1. 9.

&(

«. Differendo crefcit malum, crefcit

Q

periculum , imó pereundi crefcit cet-

Wlem

titudo : ex frequentatis quippe actibus

Tiotur

adeó tenax nafcitur habitus, quiadaf-

6t

fuetum femel malum non tam incli-

Tient;

nat, quàm przcipitem agit; ut nec

I li

pyrium pulverem fcintilla citiüs in

a

llb li

flammas, quàm admiffz toties volup-

tatis memoria in nova flagitia incautos

MT

abripiat, & eóufque captivos teneat ,

fuw |

donec infeliciffimá forte de' illis verifi-

)

RE

cetur : z peccato fuo morientur. Eze-

1

chiel, 20. Deferti námque à DEO,

D

lt

BIl

& diaboli poteítati permiffi , duriffi-

mam hujus tyrannidem femper qui-

ahOru

dem, in agone tamen maximé , eX-

Clls, 1

periuntur. Sciens, quia modicum ei

Wemm

tem-

Müalitia Peccati.

237

| gTl

tempus fupereft, fatagit quàm "maxi«

ab

mé, utinultimo animz à corpore fe-

us f

parationis momento ad peccatum , fi

uo d

non opere, certé cogitatione admit-

hoce

tendum inducat, fícque ex hac men-

1 CVi

tis cecitate, quam miferi ultro fibi

(utt-

coníciverunt, ad aternas poenas de-

ducat,

funet

6. Omnium follicitudinum prima ;

h crefcit

& maxima eífe debet, ut gratiam fi-

d

nalem confequaris; finé qua quid bos

P a&ibui

norum operum copia, quid preces,

giqdd

eleemofynz , percepta toties Sacra-

j ]nfl!

menta prodeífent? hzc omnia liberae

Gratía ve-

yr m

reab interitu non poffent,

yis

ró hec eft adeó gratis data,ut non cadat

VOl

füb noftrum meritum de condigno :

& quid fibi fpei facere poteft libidino-

tenh

füs? quid ejusopera merebüntur, que

js t

pleraque in ftatu peccati gravis fecit ?

ut à prave confüetudinis principio,

"7À

n

potiorem atatis partem , abíque DEI

r

gratia, tranfegit, & vel ideo nec ex

aliorum bonis operibus, aut facrifis

pel' quþ

ciis, qu& toto orbe fada funt, utili-

n

d

jcon

tatem fperare poteft ; quam tamen

t

QCCC-

238

AMalitia Peccati.

accepiffet maximam , fi in DEI gratia

Quan

q

perfeveráffet, Videt hic, quisquis non

Yenc

C&cutit, quàm exiguam gratiz finalis

