talibus per coelibatum . expeditus uni

fibi, quod' confulat, habet ? Quis

promptior inffantem mortem àdmit-

t

at

tet ? isne, qui. voluptatibus affüetus ,

non uno confcientiam fcelere. macu«

TL

lavit, an qui finé ullo crimine vitanr

$

immaculatus exegit ? O! que con-

l

paratio !

AU

e

J

3. Heu me' vel cogitare horreo;

quàn: dura, quànr acerba, quantis an-

i

aet

xietatibus & timoribus plena mors illis

accidet, qui amifsáà per peccatum in-

z

nocentiz ftolá, carni & fanguini fervi-

'i'llf) i

x f j

entes, filiquis & furfuribus porcorum

affüeverunt. Veré de his Propheta Re-

J D

xe[efeülf

gius : Circuradederunt me dolores smortis;,

í

doloves in femi' circimdederun

E me. P.

r7.iNuda

Üj ääï

^

36

Praftutia Innocentia.

17. Nuda imminentis jamjam mortis

txilio

memoria,&poftremte pre foribus horz

Tibnti

prafentia tantos iis dolores & terrores

Ton

excitat, ut cruciatibus inferni compa-

s

rari mereantur. Hic nempe vite in

cidt

peccatis, & voluptatibus acdte fructus

f

Yal

3. Qui per vitam, cum S, Chryfo-

mj

Itomo, nihil timebit prxter peccatum,

ile nec imminentem fibi mortem ti-

tilr

mebit : ZZzzenti Dominum bene erit

gtli

in exiremis.

Eccl 1, Novis offluet

hr

folatiis, dum mortem acceptabit, tan-

o

quam malorum, quibus humana vita

G (

referta effe folet, portum & terminum j

i

tanquam requiem à laboribus,

Inexe

Wi

plicabili cumulabitur letitià, dum

Tior

cogitabit fe mundi, carnis, & diaboli

Ti

infultibus liberandum, & univerfis pec-

ptop

candi periculis eximendum, |Mortem

Àl

venientem accipiet tanquam cocli ja-

i

nuam, tranfitum ex mileriarum valle

i

ad paradifum, ad DEI fruitionem &

feï

amplexum,

Cupiet proinde diffolvi,

I

€3 effecum Cb

iflo, non amiffurus vi-

tam,íed mutaturus miferam feliciori, ex

li

3

exilio

Prajflantia Tunocentia. -

"

| moti

yus ho

exilio migraturus in patriam ; ideo ad

nuntium mortis non commovebitur ,

tertog

non mutàbit vultum, minüs metu aut

Qp

defperatione trepidabit, fed animo pla-

Vi t

cido, mente tranquillà, fereno vultu,

e [rda

Ífpei & confolationis plenus, DEI fui

voluntatem exequi promptus,momene

Chyb

tum illad fupremum expectabit,

ecCRtU

4. Chriftus, falutis noftra appeten-

orem d

tiffimus, identidem nos monetin Evan-

7) d

gelio,ut vigilemus, quia mors,tanquam

j i

fur, quà horà non putamus, adveniet ;

jb

ideo emper nos voluit effe paratos :

m i

cui documento nemo morem gerit

oint

finceriüs, quàm qui integram fervare

lrd

innocentiam adlaborat ;

nunquarmt

l dL:l

mors huic venire poteft improvifa »

; dit

nunquam importuna, vel nimium prze-

etisp

propera.

Interrogatus aliquando Vir

Mott

Religiofus, dum animum colloquio

qdii

relaxabat, quid ageret, fi hac fibi horá

"L.

é vita migrandum effe intelligeret ?

jnen *

fe in animi relaxatione perrediurum

if

repofüit;eó quód confcientiam ita fem-

Ufhs Ó

per habere difpofitam ftuduerit, ut

CiOria (;ï

nunquam non mori paratuseffet, . O

al

£.

32

Praflantia Imnocentia.

felix innocentis animz conditio ! hec

dubit

efl,qua fui cultores ad eum mortis

& o

contemptum erudit, ut quotidianà

p

pietate mortem repentinam fibi obtin-

ls

gere petant.

tbmi

$. Revoca hic tibi in. memoriam

/

Tuaviffima innocentium. animarum in

Tif

agone folatia, quz non modó non ex-

Áitin

palluerunt ad nuntium | mortis , fed

Sam, [

E

vultu ad omnem hilaritatem compoe

fito, exultantes animo, & canentes

toler

t

cam oppetierunt, illüdque Davidicunr

ingeminárunt : Letatus fum in bis, qua

DI

dia funt inibi :in domum. Domini ibi-

R

uus. Pfalm. 121, Hzc cogitatio inno-

BU

cuas mente$ adeó confirmavit, ut ultró

Tetrib

mortem quafiverint.

Mirari define

Vice

Apolloniz tenellulz Virginis tredecen-

lr

nisfortitudinem, qua mori adeó non

Dren

exhorruit, ut ultró in ignes infilierit.

(tff

dec innocentie prerogativa eft.: in

(

morte gaudere, per quam, ob fenfüum

tj

oblectamenta hic negledta, ad perpe-

[

tuorum gaudiorum fruitionem fe vo-

&

cari intelligit. O moriaturanima mea,

lle

dices, morte Juftorum ! morietur, ne

ä

dubita,

E

]

J

Praflantia Innocentia. 33

tio! ha

dubita, fi vixerit vitáà Innocentüm, id:

| fÓgri

eft, omnis voluntarie impuritatis ex-

otidia

perte.

O quale folatium, vitam nul-

biobt

lius unquam gravioris delicti confciam

tumulo inferre !

emmorit

6, Quod mortem ita duram & ama-

yarum t

ram facit, eft judicii particularisà morte

noqd

ffatim imminentis horror,.

Finiri vi-

(s

tam, corpus ab anima feparari , avelli

Compt

&charis, difficilelicet fit, faciliustamen:

canett

toleratu eft, quàm fit de vita maléacta

idiut

rationem reddere ; offenfi & irati Ju-

dicis fententiam: audire ; meritámque

rfis

ib

per peccatum poenam przítolari, Hoc

enim verÓ eít terribilium omniun

jo i*

]

ptult

terribiliffimum ; fed malis & fceleratis z

vice versà innocentibus gaüdium eft,

ii dffmf

d

folatitque plenum ; quia evocantur ad.

premium : poífünt enim confcientiá

deo t

ii

tefte dicere : Curfun. confmnumavi ,

Jidem fervavi; & mandata ; iz reliquo

d

nf

Vepofita: eft smibi coroma juffitie, quam

veddet: mibi Dominus, juflus. Judcx :

pare

] fe n

& quid' aliud fperet bonus & obic.

quens filius, qui: DEUM non jam Ju-

j meai

iE I

dicem: habiturus ett, fed: Patrem ?

$

7. Qui

dubl

34

Praflantia I?inocentz'æ.

7. Qui vel unicum toto vite fue

decurfu grave peccatum commifit ,

E

praterquam quód jaduram paffus fit

)

)

anaítimabilem, illud etiam infelicitatis

Ying

incurrit , quód juftiffimé debeat mor-

ml

tem formidare ; nec fecurá confcientiá,

0l

& absque graviflima follicitudine mori

g

jpoffit ; hinc enim graviflimo fuffunde-

tur pudore, quód animam ob rem tam

pene

tium

vilem, tam foedam, tàm DEO exofam

Tor

«commaculaverit ; illinc juftiffimá pre-

[ins

metur anxietate, quia peccatum à fe

C

commiffum effe recordabitur, remif-

pen

fum veró effe, fcire, fine revelatione

[

DEI, non poterit ; licét opinione fuá

tj

veram, eámque iteratam fxpius egerit

poenitentiam : .De propitiato peccato

i

tnti

3101j e[Je absque metu.. Eccl. .

Quid

ergo confilii? Hoc unicum, ut quis-

agj

at

quis primam adhuc habesInnocentiam;

hancomni ftudio fervare connitaris ;

Cün)

tütn

omnia priüs, vitámque ipfam,

citiüs tibi finas extor-

4

[

queri, quàm Inno-

centiam.

Itf

Aü&w.

,

2f

^

Praftantia Innocentia.

viti

Affectus,

ymuii

aflis !

Enigniffime Domine, vite ac more

B

tis arbiter DEUS ! fcio, quod di-

Veliciti

vine tue providentim difpofitione ,

jeat tf

mihi quoque ftatutum fit mori ; quan-

níciai

dine t

do autem ? quàm citó ? quo mortis

genere ? paterne hoc voluntati tuz

| [uifundi

Moriar, ut domi-

b temtu

plené committo,

nium tuum vilis creatura contefter:

Qrevlt

moriar libenter, quia nihil mihi con-

(finit

Ícius füm ; itaque tuz confifus miferi-

cuimi

cordie fpero, me ad tui fruitionem

Qt, (

perventurum

Repofita eft bec fpes

ereliit

7ea in[mu meo job. 19. Quod ut

iniott!

tantÓ certiüs eveniat: Da mihi, Do-

pius 4

mine, fedium tuarum affiftricem fapi-

j p

entiam, ut Innocentie, quam mihi

o

largiri dignatuses, pretium intelligens,

y,

eam, tanquam veítea nuptialem, me-

yii

cum ad fepulchrum, & ad confpectum

Jnnitafüi

tüum immaculatam perferam, AÁmove

ipfam:

à me omnes tum dzmonis infidias ,

Of«

tum carnisillecebras, ut his fuperatis,

)

refiduum vjte, quod mihi fupereft ,

vivam, ficut lilium inter fpinas, me-

6

Teárque

p

36

Praflantia Innocentia.

ol

reárque ad Paradifum voluptatis zter-

m tránsplantari !

tll

iU

$.. V.

It

Innocentibus certum eft CocTum.

2

det,

Beati mundo.corde, quoniam ipfi Deum:

lione

videbuut.. Matth, cap. s.

tibus

Y, ( XMnis noftra adiio & cogitatio,.

(it |

vl

" qu£& ad coelum non tendit,

errat : conditus etenim homo eft ideo,.

tert

ut ad coelum perveniat ; ad. quod ob.

iil

Tiet

tinendum ita vivere; cogitare, Joqui

& operari debet; ut omnis ejus.actio &

que

cogitatio fit quzedam ad coelum appro-

pett

ximatio, Viatores fümus 5 ad. coelum:

t

tanquam ad. Patriam tendimus, quod

llo

fané nullus agit certiüs. qnàm qui fem--

al

per in. DEI gratia conftitutus inculpa-

Qui

tam gerit confcientiam,.

Hanc enim

m

vero fi peccato, quod abfit, gravi fordi--

[

dàm . circumferat, ad coelum, per actio--

fifi

nes aliàs etiam bonas. promerendum.

n

inhabilis. eft; jus omne ad' coclum ,

dj

quod. per gratiz in: baptifmo infufio--

I

nem. obtinuit, perdit. & pelífumdat;

ftul--

Praflantia Innocentia;

37

[s lt

ftultiffimà, que unquam cogitari po-

teít, negotiatione, dum pro re vili ,

fxpé fordida, DEI fruitionem, pro mo-

mento beatam zternitatenr conimmutat,.

um

2. Coelum ante ipfum.coelum pofli-

det, qui ita vivit, ut de coeli alfecue

f Don

tionecertus, laetos, omnibus in. even-

f

tibus, ducere poffit dies; quod tam-

diu quisque poteít, quamdiu confer-

oriit

tendib

vat Innocentiam. . Quidquid in orbe

€ül'd'£'09

terrarum fiat, quaecunque infürgant

J

bella, commoveantur fedibus fuis ele-

iuod (

$ ]oqm'

menta, quiscunque te cafus, quaecun-

que premat adverfitas , totus in-tuf

satin

perniciem muridus & orcus confpiret,

nE

| lt

tutus ridebis, nemo tibi coelum eripiet,

3 QUGQ

Hoc unum eft, prereliquis magis in-

fallibile, predeftiaationis fignum ; hoc

J

jnclf

quicunque praditus eft, jüre gaudere

pc d

femper, cantaréque poteít: Lefatus

füm . ini bis, qua. diba, [unt. milri :in. do-

sl

um Domini ibimus: Pfal. x21, Et hanc

"r

lalutis certitudinem, hoc jus filiationis

renat

divinz; hanc. beatz: aeternitatis arrham

jl

iil

pro confenfu: ad pec

catum, pro: vifu,

7,

pro

fond

[j

38

Proflantia Innocäntiæ.

proitadu: velle perdere, quàm inex-

4 j

plicabilis: dementia foret ?

il

3: Dunmr B. Aloyfio, incarnato illi

oret

Ángelo, mors imminere proxima nun-

D

ciaretur ; non folüm non confterna-

quer

tus eft animo, fed: colledtà per extre-

pus.

mas vires voce, fuaviffimé . coepit ca-

onuni

nere ; d celum ! ad celum ! recorda-

Wng

batur namque innocentiffimus adolef-

lii

cens, fe non tantüm peccatum omne,

| n

piusquàm demonem & infernum hor-

f

ruiffe, verüm etiam fpeciali DEI pri-

(

vilegio, nullam fe unquam vel cogitae

j

tionem, vel corporis motum Angelice

[/

Virtüuti contrarium fenfiffe, O beata

if

ad mortem przparatio ! aperta inno-

t

centibus femper eft coeli janua ; tales

Ti

cum $, Quidone, paupere, fed inno-

Ti

cente, ab Angelis morienti accinenti-

ir

businvitantur : Jemzat dile&us uofler

(

ad percipiendam aterne felicitatis. coro-

Ti

70 ! eorum animas przfító exfpectaat

W

Angeli, ut eas, prout S. Lüdovicum

Q

Tolofanum, rectà in coelum deducant.

nnocentia nempe clavis eft coeli, hoc

[

illi femper patet,

P

4. Vide,

?

Praftlantia Innocentiz.

39

n i

4. Vide, quàm facile fit;coelüm me-

reri ! fi. neceffarium pro ejus-ingreffü

tnato 1

foret martyrium ; fi. longa cogereris

ia fut

ad jejunia, folitudinem, & eremunt,

onftet

queti non poffes;his enim omnibus

er extt

Verüim: his

plus coelam meretur.

pl

omnibus non eít abfolutéopus: unum ;

C

unum eft compendiofiffimum ad coe-

lum iter, vixifle innocentem.

Audi

g adot

[ o

Chryfoftomum : S omnim, que T»-

um ho

vanni po[funt. iuferre fupplicia, omnes ,

qua accidere bumanis corporibus - po[-

DEI pf

]cogi

funt - egritudines, perferenda — effent ;

forent cum gaudio toleranda, etiamfi per

ii

0 bt

ifla, modico tantim temporis fpatio:,

1a i

celi gaudia deguflare concederetur :

nunc, quando eadem non pro mo-

i [

mento, aut hora, fed prototea cterni-

d i

x

tate obtinere potes, folüm ut te por-

cis non miíceas, animam peccato

Jf 7!0,fïï7

non fcedes, hócne tibi grave videri

j u

poteft ? Via lactea fecuriffima eft ad

[prit

coelum via,

ovicut

$. O coclum!

gdl]üüï-

o pulchra patria !

3H; N

ubi, quidquid delectare poteft, aderit ;

aberit, quidquid durum, aut moleftum

acci-

T ldw

40

Praflantia Innocentia.

accidere poffet ! Et ideo cozcupifcit

fl

€9' deficit anima mea in atria. Domini.

fios |

Pf. 35, Verum früftra eó afpirat , qui

fande

hic fibi coelum quzrit ; qui dicit : Co-

ajb

Ium coli Domino, terram qutem dedit

Tillnc.

Jiliis bomimum. Pf. 1 3. Qui cum talpa

fibus

& porcis terrenis delectatur, — Ceelum

licced

nos expedat : fedinon dandum dono,

Tenta

non aperiendum otiofis; venale pro-

lt

ftat : enite, emite abfque. argento €3

vt

auro. l, $$5. Nulla certior pro illo

ehry

comparando, neque fincerior moneta

eít, prz vite innocentia;.

Nihil co-

Iini

C

inquinatum eó intrabit,

Peccatum:

litn

Áera eft, quà coelum clauditur : ab illo:

fidus

immunis, de coelo non dubitet. Quis

W

afcendet im montem Domini, aut quis

itig

ftabit in. loco fan&lo ejus ? Inmoceus: ma--

h

at

nibus, €3 smuudo corde..

Pf. 25, Lon-

8

du

ga, dura, & ambigua ad. coelum via:

t

eft poenitentia,

6. Qui ad nobile invitatur convi-

I

Ob

vium, groflioribus domi cibis abftinet,.

del

ut fapidioribus deinde vefci poflit:

T

K

jam tum, cüm creati fümus; ad' coelum

Vi

convivz invitati fumus , ubi: non ftillà:

Gf

Íolatii,.

)

Praflantia Ianocentua..

4T

Yil

Dotii

folatii, fed forreste voluptatis potabit

fuos Dominus; cujus tamen degu-

irat;

ftande capaces minimé funt, qui fen-

icit:

fualibus delectantur

abftinendum

o d

nunc eft terrenis, ut abundemus coele-

m t

ftibus; valedicendum carnalibus , ut

Colit

fuccedant fpiritualia; fpernenda mo-

n don

mentanea ,

ut fruamur zxviternis,

ilc p

Avertendi funt hic oculi, ne videant

^00100 .

vanitatem ; vifuri olim. quidquid pul-

po jl

chrum elfe poteft: fepiendz hicaures

: moti

Ípinis, ne pateant obfcoenis ; olim

Vibl o

cantibus Angelorum recreanda : cone

JecCat

tinenda nunc lingua à fefcenniais ;

-bl

tactus nunc ab illicitis cuftodiendus ;.

ut corpus olim fuis dotibus gloriofunr

4 Qi

n

in ccelo regnet.

Differenda eó funt

(uy m

folatia : vita noftra brevis eft; non

2 LUU'

&gré modicum fibià peccato tempe-

lm V

rabit, qui gaudere volet in zxternum.

7. Nec folàm de coelo aliquando

r ao

J

obtinendo certus eft Innocens, fed &

l!

atl

de fpeciali reliquos inter Coelites prae-

j !

mio, nempe de confequenda laureola

Virginitatis : ut enim DEUS palàm fa-

gt

1l

onl i

ceret; quanti puritatem illibaté confer-

vatani

Oläm:

42

Praftantia Tnnocentia.

m

vatam zitimet, non coelum modó In-

nocentibus praeparavit, fed fpecialem

if

etiam in coelo, prarogativam , pecu-

pem

liarem hoporem, per quem à reliquis

obfen

ditüs

Sandis diftinguantur, attribuit ; lau-

reolam nempe, Virginitatisintemeraté

Tégn

confervate luculentüm teítem & indi-

n g

cem.

Singulare gaudium , & majus

Voct

lo

prz aliis folatium habituri fünt, quia

Jequentur Aguum finé macula, quocm-

p

Mo g

que ierit: camtabust canticum , quod

ilic

"emo alius cantare poterit. Apoc. 21.

O Virginitas , dos Angelica, corona

acfil

immarcefcibilis gemma innocentiz!

Ho;

quàm multi te nou fatis z(timant,

DEU

ia

quàm facilé prodigunt, quàm incauté

cuftodiunt! Tu prudentior efto, mi

Sodalis, fervathefaurum tuum, cuftodi

coronam tuam ; ita vive, ut dicere in

lx

veritate poffis : Puritatem fervavi, cur-

Ífnm confümmavi ; in reliquo repofita

li

eft mihi corona Virginitatis in coelo;

Qui poteft capere, capiat.

I.'

Affectus

O Liberaliffime DEUS,quàm mag:(a

l li

-

]

Praflantia Innoceutia.

45

modol

eft multitudo dulcedinistuz,quam pra-

paráfti diligentibus te! quàm ubere

[pecilt

, p

premio modica noftra, quz praftamus

obfequia, compenfas in coelo ! EÓ cón-

à rel:

ditus frmm, ut Tui vifione beatà frui,

uit; l

Xtereni

Téque xternum amare ac laudare pof-

fim. unum terret ; quód multi eó fint

j &i

& mij

vocati, pauci electi, quia peccatum ,

heu! quàm nimiüm multis, coelum

nt, Q

precludit,

T

Confige proinde, . tzmore

U

Íuo caraues-meus, ne animam meam ad

illicita feducant.fed ut in fantto timore,;

moc, ll

, QU

acfiliali tremore operer falutem meam:

fto per gratiam. Tuam ; confirma

t

v(timil

DEUS greffüs meos, ne cadam per

ignaviam meam !

1 inClL'!;

elto E;

$.. VL

r

Innocentes Beata Virgo amat,

dicte!

Vavi) C:'*['

üt filios.

) rfp()flfl

Dileius saeus snibi, € . go illi, qui pajf-

in m

citur inter lilia. Cant.2.

1, Q'Andiffima DEI, & Innocentüm

omnium Mater Maria in przroga-

tiva puritatis maximé excelluit, Hac

finé

nmagefä

44

Praflantia. Innocentie.

5né macula concepta ; omnis tamr

findi,

gravis, quàm levis peccati expers per-

1biilh

Tiftay

petuó vixit ; prima inter omnes more

tales Virginitatis votum emifit ; fem-

hlsid

perVirgo. Virgo mente, Virgo carne,

Vitgi

Virgo profeffione ; Virginum üt Pri-

àL€ el

miceria, ita Mater & Patrona: quó

pulche

quisque ad puritatis amorem accedit

MNtgs

propior, eó eft Marianz filiationi pro-

lsv

xinior,

Quid tibi hic animi eft?

dirg

bullit, non dubito , filialis in. corde

Qali

tuo erga hanc Matrem dilectiffimam

tisid

amor ; fed cogita, quód'amor otiofus

g'inuï

effe non poffit ; fi magnus eft, magna

tim

Tres Marianz filiationis

operatur,

las

gradus habes : vivere finé gravi pec-

ii

cato; caftitatem ftatui tuo competer-

)

tem colere ; perpetuam Virginitatem

f(

fervare,.

Tu. quod vis, elige.

Mam

2. Similitudo smorum mater eff amo-

patt

YHi; quaptó aliquem teneriüs Maria

m

fovet, tantó eundem fublimiori puri-

f

tatis amore inflammat ; & üt ipfa Vit-

m

ginitatem ipfius DEI maternitati prz»

li

tulit, fic clientibus fuis peculiare An-

&(w

gslicz Virtutis tuendae defiderium in-

CU

fundit..

À

*

Praflantia Inocentia.

45

fundit.

ts lt

Ubi María eft, puritas eft 5

pesm

ubi illa adeft, abeffe debet turpitudo,

nes m

Vifitavit illa Joannem, & illico peccato

àt ; t

folvi debuit, Hzc Virgo eft germinans

tgo at

Virgines, cui adhucviventi hoc pecu-

uit h

liare erat, ut ejus afpedtus, càüm effet

yn: qi

pulcherrima omnium; etiam . inconti«

nentesad continentiam incitaret, ca-

3 000

tonipre

Ítos veró in virtutis hujus amore foli-

daret,

Hucoculos, huc animos So-

nil]]i [l

j eos

dalis Mariane ! Mariam, id eft purita-

ifim?

tisideam, Magiftram caftimoniz, Vir-

jt ol5

ginem virginum, & Matrem innocen-

m

tüm intuere : fic oculos, ficilla manus,

fic ora ferebat : imitare, & redamabe-

flicins

i p

ris.

3. Nullius plus favoris exhibet Mae

OmpB[fF'

jnde

ria, quàm innocentibus ; ergà hos fe

Matrem exhibet benigniffimam, Hoec

parthenium & melliduum Bernardum;

»' g

ïS Maf jll

filii inftar lactavit ; Albertum Crifpien-

fem Monachum, vite mediis deftitu-

ri pure

tum, buccellà panis in os immifsà pavit;

lldephonfum — Mariane Virginitatis

at[ p(æ"

& corpore & ore defenforem , vefte

gre A

candidiffimà & coelo allatà veftivit ;

rjutm "7

Stanis«

46

Praflantia Intocentia.

l cyt

Stanislaam Koftka zgrum invilit ;

Alexandrum Bertium, rare pudicitiz

li, )

Cpit,

florem, dum fomnum caperet, Horibus

eonfperfit ; adeó omnia piz, folicitz-

liers:

grepat

que Matris officia charis illa filiis fem-

per impendit; ad quos favores ab illa

tem m

promerendos, unica femper via fuit

(itiey

innocentia ; ob hanc inter Apoftolos

Joannes à Chrifto audire promeruit ;

ü

^

[

ecce IMater tum. Scio, mi Sodalis, defi-

Mg

deria tua,nihil tibi magis in votis,quàm

Quf

amarià Matre pulchrz dilectionis:ecce

quod

phyltrum! ecce moneta! quà illius

Go fo

amorem mercari liceat; innocens vive.

J

4« Quantó teneriüs innocentes amat

80

l

.iä :

Deipara, tantó ampliüs ope , affedü-

ih&, W

que recedit ab iis, qui ab innocentia

& &jus

vite, moribüsque integerrimis rece-

dunt,

Nec mirum: 9zz enim co7t-

Ticum|

DAUR

jparatio luci ad tenebros, Virginitati cum

fordibus, Immaculate cum peccato?

&t

Cità W

Refpuit impudici illius preces, cui ci-

bum pretiofum fordida in lance, qu£

naufeam creabat, exhibuit.

T

Spec. Ex.

QU

Negavit indecoré jacenti benedictio-

finig

nem, dum aliis in eodem cubili mode-;

C

L

7

Preflautia Fanocentie;

A?

EUR

fié cubantibus bené precaretur, Z/to-

?i. Áb eadem colaphum Sodalis ac-

padioz

cepit, Sodalitii calamo ad amatorias

) odtt

folici

literas abufus, Sod. Parth. Alium, Con

Rliis t

gregationis tempore, nudum balnean-

ed d

tem mergipermifit; Nempe:

-via l

Cinxerat induti lutus optima Firgo

Sodalis ;

poftoli

ymeruil

Ut vidit uudum, furit, €2 illeperit.

laus; dff

Refagit nempe fordes omnes Imma-

yis u

culata Virgo, nec ei placere poteít,

onisid

j

quod fordidum eft: quid autem pec-

cato fordidiuseffe pollit ?

Qs

$. Quantüm Clientes fuos inno-

xfes

centià excellere defideret Mater ama-

j d

bilis, toties teftata eft, quoties ipfa fuos

m

ad ejus amorem eft cohortata. S. Eme-

pis ?

ricum Hungariz ducem, dum in tem-.

p

nim

plo oraret, quod DEO, ejásque Matri

j

gratiffimum offerre poffet obíequium ,

ea

clara vox de coelo lapfa monuit : u-

05 di

cbra ves oft Firginitas! quam is deinde

1[]061 q:

totá vità, etiam in conjugio, illibatam

[

fervavit.

Aloyfi

um Deipara , uti &

3n€dfäiü' :

Stanislaum ad R

eligionis ingre(Tum

hortata

mmOg*j

^

4*

Praflantia Tanocentie.

« hor

hortata eft,ut cafte mentis & corporis

lilium in tuto collocarent.

Eadem, ut

tiatis

pude,

innupieros taceam, S. Ignatio fpeda-

bilis, ei donum puritatis & ab obfce«

ROE

narum rerum imaginibus immunita.

€0 Yli

dülrij

tem impetravit : lpfa in Reginaldo

omnem libidinis fomitem extinxit, &

lis?

Jacobum Ledefma . ob tentationum

t H

trequentiam, pufillanimem animavit,

li q

dum eidem apparuit canentibus Ange«

Bof

lis: Praclara res eff Caflitas ;

Wt

AMajora fed funt pramia,

t

quidqy

qua continenti dat DEUS.

Pone metum Sodalis ! aderit Illa tibi

Qütg.

t &

quoque tentato.

6, Praíentiffium ad vincendas

fity,

& Darit

tentationes predium, Mariz cultus

TU an

& invocatio femper fuit, erítque. Aliis

annulus ejus nomine infignis in digitis,

t Cl

tuentur

aliis ejusdem imago finu geltata, con-

Vs W

tra tela ignea inimici Ícutum fuit,

M

Multis devota ejus memoria, & fola

mshw

facri Nominis invocatio praefidio fait.

ïlbus

Innumeri funt, quos ejus imaginis ;

(s u

non fecus, ac olim viventis afpectus

0lp

[:

f

Praftantia Innocentie.

49

C copit

ad horrorem peccati, & amorem pui

Fadenjt

ritatis accendit,

Vide mi Sodalis, &

jo fpe

gaude, quàm facile, quàm promptum

ab ol

tibifit ad innocentiam prafidium , fi

mmul

eo uti voles.

Mariam ama ; quid

egitii

dulcius? Mariam invoca; quid faci-

xtiniil

lius ?

qytationt

7. Habent hoc Mariophili Clien-

apix

tes, quod, üt eam tenerrimo affectu

ihusup

profequntur , fic puritatis etiam tum

5

in fe, tum in anis fint Zelotes ferven-

tiffimi, Virginei plané Apoftoli, qui,

/í

quidquid confcientiz, quidquid inno-

J

centiz,ac morum honeftati adverfatur,

jl

infe &aliis, angue & cane pejusaver-

fantur, viísque & modis omnibus in

sint

Íe pariter, ac in aliis Angelice Vir-

" C"I,[.'ï

tutis amorem, zítimationem ; curam

g

&. cuftodiam fovent , promovent &

indi

tuentur.

Non fuftinebat Bernardi-

btà, u

nus, ut fe prefente, vel verbulum ulli

qm !

contra honeftatem excideret,

Sta3

T.

nislaus Koftka Mariz totus in amo.

d

E

ribus, totus in delitiis, tantam purita-

g

tis curam alebat, ut fi quis, ore minus

fpeCïL

loto, illi adver(a proferret , illico in

deli-

$o

Praflantia Innocentia.

deliquium folutus, quos authoritate

Ta D

parvulus non poterat, exemplo cafti-

0C f

garet.

Esne tu quoque in hoc inno-

otnpi t

centiz Zelotum numero Sodalis Ma-

Qsl

riane ? ut pofthac (is, in tuo ftat ar-

bitrio ; i Mariam finceré amas, fi ab

ea amari valde defideras , indubié

liroa

eris,

Innocentia enim eft Mariz fi-

Ti

liorum characteriftica,

Affetins.

Ü

Sanai(fima virginum Virgo, ime

Tigsg

Ó

maculata DEI,

& mea |Mater,

dipnir

Maria ; tibi finceriffimo & filiali affectu

45 g

hos oculos, has aures , hanc linguam,

UEV

has manus, cor denique, totümque

Val

corpus, hanc infuper animam, memo-

Til

riam, intelle&tum, ac voluntatem hu-

mCulp;

millimé offero, dedico, tuóque ho-

döü"ä ]

nori & amori perpetuum anathema

l.

confecro ; equé tua pleno jure fint,

hn

üt mea DEI dono funt,

Abfit, ut iis

Tan

unquam ad impuritatem ullam, & tü

Qu

ditis

Maternz, Divinzque Majeftatis offen-

fam abutar,

Pereant illa citiüs, quam

& yi

ániquitatis ullius fiant inftrumenta.

u

Praflantia Innocentiz.

SI

thoriat

Tu Domina Clementiffima , munus

jlo al

hoc meum füfcipe,tu protege, tu ab

|oc if

omni non dicam peccato, fed & inor-

jdis

dinationis ullius labe praferva.

o i?

$. ViI

Tas, 15

indi:

Innocentia facit Angelis Parem.:

fMariai

Erunt ficut Angeli DEI, Matth, 22,

n À eft humanz naturz felicitas,

ut DEI gratià, & follicità

li

uniuscujusque curá,ad Angelice ufque

dignitatis prerogativam fublimari pof-

1 Miü !

i

fit; nempe fi inculpate vite teno-

rem absque ullius contagione pecca-

Jing?

tptoné

t conítanter prefeferat: quid etenim

t mcqi*

vulgatum eft magis, quàm utis, qui

inculpatis moribus, fingularíque mo-

yaten

i ?

deítià vivam in carne fpirat innocen-

ul

tiam , paffim ab omnibus incarnatus

Angelus vocitetur.

Án non enim

g

ij P

plané Angelicum fit, eum, qui peccati

h

fomite , & carnis concupifcentià pra-

j

ditus fit, non fecundüm carnem vivere,

yi

fed virtute naturam fuperante, corpo-

ii

re quidem ia terris, animo autem iu

p

nrume'?i

coe?c-

$2

Praflantia Innocentia.

coeleftibus converfari ? Nihil prohí-

Tonts

t f

bet nos Angelos fieri, ftatim ac volu«

erimus.

Ideo caftiffimi Stephani Le-

Apoc

vitg fpecies in Concilio Judais appae

L

Tioe

ruit tazquam vultus Angeli flantis inter

N

illos. A&or, 6. Vide Sodalis Mariane;

felicitatem tuam ; quamdiu innocens,

dtrc

Angi

tamdiu Angelus es, cave ad bruta un-

qu

am per peccatum degeneres,

fin

2. Differt homo pudicus & Ange-

CO

lrem

lus,fed felicitate , non virtute ; etfi

buin

illius caftitas felicior, hujus tamen

fortior ; nec illa apud DEUM, aquif-

ttüm

fimum Remuneratorem, magis meti-

tut ;

Qlrity

toria & excelfior «(timatur.

Ange-

lus carneis tentationibus liber, inte-

feftn

ervat, & loco

il

gritatem füam in coelo fi

Alor

& naturà inviolabilis : at homo in

terra, in. zzedio safionis praewe, carnis

odl

illecebris quotidie impetitus , diaboli

Attii

LUET

aftutiffimi hoftis tentamentis feré con-

tinuis fubje&dus, fi incorruptionem

M

Angelice parem ferveb in

dubiumelt,

Q

elo laudem,

lt g

quód potiotem pre Ang

Ideo forté

Qüe

& lauream mereatur.

Apocalypticus ille Angelus honorari à

li l

Q*

]

Praftantia. Innocentia.

$3

ul p

Joanne recufavit , cum diceret: Zde,

ac ol

"e feceris, confervus enim tuus fum,

Apoc, 22,

hani Lt

yis apt

3. Utarctaeft Angelos intér & in-

nocentes morum

conformitas, fic

yti i

Maria

etiam intima in amore neceffitudo in-

tercedit,

Amant innocuas animas

1n9ct

tüta Ut

Angeli, & ad illarum obfequia prom-

ptiflimi, frequentiffima cum — iisdemt

tG

commercia, & amicitiam plané fingu-

& Mp

tute; d

larem habere funt confpedti,

Danie-

lem in lacu leonum paverunt ; S. Pe-

s tf

trum Coeleftinum in literis inftruxe-

Mp

runt ; S, Chriftinam ab zgritudine

ggls It

, ij

curárunt ; B, Stanislaum facro epulo

refecerunt : r fimiles invenit, aut

bes if

facit.

Difce, cum quibus agere, quos

,; L

fom*

amore tuo dignari debeas Mariane

Sodalis; Angelum & porcum quis in

j,, d

[DT*

$, diältïf

amicitiam cogat? JVofcitur ex focio,

qui 10n cognofcitur ex fe. Plures man-

fereai

of

fifent Angeli, fi nunquam nifi cum

bonis converfati fuiffent.

Ita tu age;

ut ex converfatione tecum habita quis-

0 laudf?

que melior abeat ; viciffim cum tali-

j !

bus ama converfari, quorum confor-

3

üo

*10110[2!;

$4.

Praftantia Innocentia.

tio femper te magis in bono gonür-"

ptop

In€es.

liono

pitis

4. Quia veró illi veré amici dicendi

unt, qui non tantüm felici tempore,

Simy

Tutt

verüm qui ufque ad mortem tales

efIe perfeverant; ideo in hoc maximé

fru

ftia

füum Angeli erga innocentes affectum

teftari folent, quód his tunc, dum ab

BU

QX

omnibus deferuntur, nempe in agone,

adeíle; eos confolari, ad coelum, in-

timy

fant

nocentüm patriam , invitare; tandem

vità functorum animas coelo inferre

fiote

Titt

confueverint, - Pleni ejusmodi exem-

plis funtlibri , que pagina ifta non

eim

capit.

Mi Sodalis! aderit etiam no-

W

bis fuprema illa hora, & forté brevi

Vi

aderit, ubi fugient ollares amici, defe-

abil

rent cognati, nemo hominum juvare

alim.

poterit; nónne optaremus Angelico

fione

ibi frui folatio ?^ in manu noftra eft, ut

rey

id impetremus.

Vivamus, ut Ange-

0

licos mores ad agonem ufque con-

x

fervemus ; nec dubium fit, quin. An-

flcf

gelorum ibi folatia fimus experturi.

lin

«. Nec animas tantüm innocentes

(

tanto affedu profequuntur Angeli ;

£tl

propter

$*

f.

Praflantia Innocentia.

o Qd

propter has etiam corpora curare , &

honorare funt vifi. S. Catharinz Vir-

cidicut

ginis jam exanime corpus, ad montem

Sinai translatum , honorificé fepelic-

tempu

runt; S, Venantii cadaver à carnifi-

em t

maxt

cibus proje&um, in puritatis femper

fervate teítimonium, vefte candidà

; affedit

dum:

contexerunt ; $. Dympne Virginis

exuviis, é candido marmore, nobilent

inagul

celom?

tumulum erexerunt. Sic Angeli hono-

rant corpora, qui pro fervanda in-

» n

Jo ii

nocentia tam fidelem animabus ope-

ram junxerunt.

E(t fuus nempe

diec

etiam conchz ob margaritam honor

; ln m

& pretium.

Solare corpus tuum ,

: ejim t

Sodalis Parthenie, quod nunc fenfus

t

ab illicitis cuftodit, quod inediá vitiis

amid) Ü

alimenta fubtrahit, quód mortifica-

ym j

tione innocentiz amittendz pericula

Ts

prevertit ; olim à DEO ' & Angelis

Omaf iL

honorabitur.

Sic innocens Xaverii

j A

corpus hodiedum eft incorruptum 5

fj

T

yn

fic in Ignatii tumulo' ftelle micare

funt viíz.

(pCf

AUf

6. Quantüm amant innocentes Àn-

gutt

rl

e vite homines,

[ A

gelj, tantüm fordid

4

qui-

w

$6

Praflantia Im;ocentz'».

quíque cum porcis in volutabro luti

(itudi

volutantur, fugiunt, averfantur, &

ànin

Te n

odére quàm vehementiffime, tanquam

Centi

fibi maximé oppofitos.

Scilicet non

veniunt nifi ad candida tecta columbz,

glori

Licét nobilitate longóque famulorum

f

int4

fyrmate fpectabilis compareas; hor-

rebit & execrabitur te Angelus, fi ani-

itli

ma tua peccati labe fit fordidata,

Sic

ln

Tülnyy

adolefcentem probum adhuc & can-

didz mentis ac ftole amantem, quód

Conji

locum pudicitie adverfum adiiífet ,

liz (

séque difcolorum juvenum focietati

bug,

mifcuiffet , domum

fuam reducem

dudig

impattà alapá Angelus caftigavit, ictu

g t

tam valido, ut tumida pluribus diebus

IT

gena permanferit; exemplo & docu-

(hoi

mento fütura, quantüm oderint An-

[U177

geli, quidquid cum honeftate & inno-

ftrin

Fide-

centia non optimé convenit,

Á fh

les DEO (ünt Angeli, ejus hoftes odif-

lraj

fe.debent.

7. Ut fuum divina Bonitas cuivis

hominum cuftodem defignavit Ange-

lum, fic prima Spiritüs hujus beatiflimi

| Q

| Vij

cura, & princeps ante alia omnia folli-

citudo

d

Praflautia | Junocentia.

$7

jbro lt

citudo 'eít, Clientis curz fuz crediti

ntur, d

animam à peccato & omni turpitudi-

ne immunem confervare.

Sic inno-

tanquen

Jicet t

centiíima illa Virguncula $, Agnes

*

;olumi

gloriabatur

*

JMecum babeo corporis

Ltifflimi

mulotit

smei Cuftodem Angelum.

funt Angeli, fi D E I preceptis, fuísque

as; l

as La

infpirationibus obfequentem nadi fint

TE

Clientem.

Sepe autem Clientüm

x &

ruinam etiam lachrymis profequi funt

AT qUUC

confpedi,

Abfit mi Sodalis, ut trifti-

tic caufam Tutelarituo unquam prze-

| focitd

beas, quin potius Bernardi confilivm

audias, & quotzes aliqua cernmitur. ur-

redit

a

gere tentatio, imvoca. Cuflodem tuum ,

DoGorem tuum ,. Adjutorem tuwm in

yu diïhü

& d

!]

opportunitatibus , i tribulatione : iu-

cluza, €3 die: Domime, falva wos,

ein i

e&nt

perzimus! n quovis diverforio Angelo

Til

tuoreverentioz) babe ; uec audeas 1llo

grafeute, quod vidente me m0n auderes.,

Yl

j

"« l:leckus.

Sandiffime mi Angele, mi acha-

Q

j; Af

tes fideliffime! cuidivina me Pro-

xl

videntia Clientem dedit; vide hinc

Id

-

Dj il

jj

C 5

fra-

gui

5$ | Praflantia Innocentia.

fragilitatem, & imbecillitatem meani;

inde innumera falutis & vite pericu-

la.

du«

Volo quidem, & quod fzpius te

etiam tefte ftatui, rurfus ftatuo, per

D E gratiam , immaculate Virpinis,

t

Angelorum Regine interceffionem,

fs

& tuam afliftentiam, mundo corde, &

cafto corpore, D E O meo ufque ad

mortem fervire, Verüm, quia Ange-

1.1N1

lus Sathanz me colaphizat, ad te re-

curro ; tuum, cui commiffus fum,

— Z g

huit

