pravo facilé difcernes, cujus tibi grata

velexofa efIe debeat converfatio,

2. Poít mortem S. Guthlaci tanta

clit

orrer

exejus ore fuavitas erupit, ut effüfi

odor balfami crederetur; S. Antonii

neä&[i

j

Patavini lingua, reliquo corpore inci-

'1'651 IH

neres refoluto, manfit incorrupta ; Sunt

l

é quorum jam tumulatorum ore lilia

T" progerminàrunt: premium nempe

frol

ca(ti

xi8

Hofles . Tunocentia.

caíti fermonis, utpote qui, dum vive-

ile

rent, nihil fordidum , & illotum , fed

gt

flores meros & lilia loquebantur.

lal

3. Ornnis fermo suadus ex ore veftro

. lr

1201 procedat, |Eph. 4. v. 29. Bis adli-

n

man veniat fermo, priusquam feme

atin

ad linguam. Zx verbis namque tuis ju-

Quie

Jlificaberis, ex verbis tuis condemmnaberis.

Ttt j

Matthazi r2. Pudici, etiam dum de pu-

AQg

dicitia loquendum illis eft, erubefcunt ;

g.

circumícribere malunt, quàm aperté

m

nominare virtutem, cujus nuncupatio-

ne , oppofitze turpitudinis recordatio

quí

1

poffetin fe, velaliis renovari 5 viciffim

yl

l

quàm pàrüm.ore venenum verfant, ita

[ .

(s

fugiunt nominare, quidquid obícoeni-

tatem olet; fancé folliciti, ne turpi-

puer

tudinis pronunciatione lingua fordes

lj;

contrahat,

lil

4. Apoftoli monitum e(t; Forzica-

"titi

tio €9 mununditia, uec nominetur in

| Tl

vobis. Eph. $. Quze t proferre non

Cüm

Pro-

decet, ita nec audire convenit.

tet

m namque eft, ut agatur facilé, quo

64

li

enter auditur ; jacitur verbum in au»

n

rem, non fecus, ac femen in terram ,

Wld;;

inde

Hq/ies Innocentis.

II9

EW

inde ad cor defcendit, ibíque radices

Y

agit; & hinctam peftifera morum lo«

W.

lia, herbzeque peftiferze dietim repul«

0U

lulant,

Ut ignis , modica latitans in

i5

"

Ícintilla , vel cinere fepultus, flabello

j f

animatur ad incendia, qui fine noxa

jii)

quieviffet ; ita concupifcentia, qua la-

Yib

tet in corpore, innoxia & inícia mali

[

languerct, nifi turpis ac inhonefítz lin-

)Cfümïj

gue flabello ad.vitia provocaretur,

u

$. Ubi fünt nunc Bernardini, qui ad

apz

ómne verbum honeítati oppofitum,

cord

quafi alapá ii erubuerunt? Ubi . Alo-

vicll

yfii, qui pofthabitá Majorum & fenio-

f

rum authoritate, ad vocem minüs pu-

jfcot

dicam, velut dato figno, feillico prorie

y Uf

puerunt, quafi alia ad negotia evocati ?

j f

Ubi Stanislai, qui ad fermonis obfcoe-

nitatem deliquium | paffi funt? Hoc

firi

erat innocentiamr amare, cuítodire. pua

jl

ritatem, que velut nitiditfimum . fpe-

culum, folo etiam oris halituinfici po-

w

teft.

it^

Cil&;'qü;

6. Surt elingues 83 muti diaboli,üt ob.

fervat S, Bernardus, fed. etiazz. fuat fa-

.umlïïïï

Ts

cundi, €2 loguaces ; hos inter dux &

J

fignifer

126

Hofles Innocentia.

|

fignifer lafcivus demon eft; cujus offi-

u

cium eft,colloquia verborum fpurcitiis

D

L

afpergere, inverecundos fales, cantus

non fatis caftigatos , diverbia obícoena,

jocos fefcenninos, velut totidem fagit-

I

tas pura corda lefuras, mifcere.

7. Faillis, per quos tale fcandalum

venit! Matth. 18. V« illis, é quorum

ore tam fzda fanies fluit ! Sepulcbrum

patens eff guttur eorum. Pfal. 13. Nihil

| ln

inde, nififpurcitiz, corruptio & foetor

abominabilis prodit. Nec latitiam hic,

llj

aut jocum pratende ; joci enim tales,

joci non funt ; funt blafphemiz, funt

materialacrymarum, funt ignium gter-

norum incentiva : nifitu jocum putes,

Nn

& te commaculare fcelere, & pari au-

dientem inficere,

Non animum ex-

l"ä, l

cufa, quafi malo hec dida non fint:

Qu

Aitur

quácunque enim inteotione dicta fint;

l

ff

nocent; DEUM offendunt ; proxi-

J [ l'lp]

mum fícandalizant ; violant

l lpe

od

Innocentiam.

P'oxis

Qu

CCf

oj

CA-

JMedia Seromude Innocentie.

I2I

uf

&äää&ä 34 odb

arads

LIrrrckfrlculilirricl

cat

YO02

CAPUT III

)

j

De mediis fervandi In-

TT

nocentiam.

Qjori

kl

S T

N

x t

Innocenti vivendum, àt paucis.

JMulti. vocati, pauci eleti. Matth, 20,

!

lh

; li

nat

hil aliud exfpe&andum, quàm ut

npuü

Nl

vel fcopulis illifa pereat, velflu-

Qibus haufta mergatur navis

[IffS d

püïl

illa, quz nec ftelle polaris du&um fe-

quitur, nec remorum aut navarchi di-

y f

recionem attendit ;

fed torrente fe

uj

p[LU

abripi, ad venti cujusque arbitrium

?j

impelli fe patitur,

lta plané periculo

proxima eft anima, etiam innocua,

qua popularem, vulgxque opinionem

fecuta, vivit, üt paflim vivitur ; agit,

quod plenque.

2. INibil

ü

122

JVfedia Ser oande Iunocentia.

2. Nihil omnino agimus, qui nos per

4

Wür

saultitudiuis exempla defendimus.S. Hie-

ronymus,

Qui bene, qui innocentet

di;

vult vivere, non putet multorum fibi

| gui

mores effe imitandos ; Boni enim funt

lr

pauci, mali plurimi. Lolia fponte fuá,

Verg

facilé paffim ubique nafcuntur ; flores

V

[/

Quid-

& lilia culturam exfpectant.

Tif

quid à majori hominum parte fieri

ht T

vides, Mariane Sodalis, ei plerumque

—

Totty

lil

contrarium tibi faciendum effe crede,

Joi

vel in re, vel in modo.

Qui fe vir-

!tj

tutis difcipulos fatentur, turbam fequi

LU

non debent,

BU

3. Duas nobis vias, & diftincta in

I!quzg

diverfum itinera Salvator oftendit,

kih

quàm fpatiofa, inquiens, oia, qua ducit

Sgr

ad interitum, €9 multi funt, qui intrant

per illam! anguíta alia, quee ducit ad

Int

I :

vitam, & pauci funt, qui eunt per illam,

&i

Matth, 7. Vide, quanta has inter vias

-

"N

-

difparitas fit, quantümque difcrimen:

tam

illaad mortem, hzxc tendit ad vitam ;

Ing

illa celebrotur €2 tevitur à snultis, bac

Qu

imvenitur à pancis, S, Hieron. Vide,

Catg

quos tu fequaris,

Yeri

4.: Om-

M.

JMedia Servande Tnmocentig. va3

u

)y)

4. Omne qod agimus, vel loqui-

Ti

mur, aut de lata, autde angufta porta

Cetitit

eít; fi paucis nos coriformamus., an-

T

I

guítum iter, & fübtilem quandam fe-

nf

j

mitam terimus, ad vitanm tendimus ; f

fe iU

veró zultorum: comitamur saores €2

flore

vimn, fecundism Doinini. fententiam ,

Qu

inus admortem. S. Hieron. Circum-

. fier

fer paulifper oculos, & videbis, quia

m

Lotus mundus in ialigno pofitus oftl.. 1.

qeds

Joàn. g. Et onzü caro corrupit viara

f

Juam. Gen: 6 Ogmes, qua fua. funt,

d

quarunt, non qute J ESU . Chrifli. Phil,

2. Non ofh, qui faciat. bonum, mon cft

a t

usque ad s. PL 13. Vide, quó te

li

feducat multitudo, fi hanc temeré fe-

t

*

£

quaris.

(l

t

$. Quz pretiofa fiint , multa non

u

funt ; copia rebus pretium demit, au-

ii

j

get raritas.

Recenfe, fi lubet, quot

Ü [

ex referta homninum multitudine, Pen-

us

tapoli vivente, jufte innocentes ani-

yitit

m fint repert : in aumerum. coge,

"

Jl

quot ex univerfo hominum geuere

Ti

M

cataclismus ab interitu immunes ferva-

verit ; & facilé concludes, fi animam

E3

n

tuam

124 Media Servande Innocentia.

tuam immunem voles à vitiis , t1ott

Quj

Obvia communitatis fectanda eíle ve-

qui

ftigia, fed fecuriorem paucorum , &&

pet

falute ac vite integritate magis folli-

E

gt

ten

citorum, terendam effe femitam.

6, Si te à vulgari hominum vivendi

m

ratione fejunxeris, fi familiaritatem

tbi

cum multis inire nolueris, & publice

lzbfl

hominum focietati, ac congreffui te

non aífociaveris , gaudebis : ridebis

forté minüs, fed & minüs deinde do-

lebis, imó finceriüs longé, conftantiüs-

que gaudebis.

Exempla proinde, fe-

cundüm quz vitam dirigas, pauci fint :

1

imó unus fit Chriftus, qui te invitat :

Sinite parvulos Chi innocentes funt )

1

venire ad ze. Marci ro, Semper ei

It

fet

chara extitit [nnocentia : refpiciens

JESUS, dilexit adolefcentem illum, à

D

quo intellexerat; quod mandata om-

It

li

j

nia à juventute fua femper fervaverit.

Vide,q

uos diligat.

NI

7. Semper DÉUS habuit,& habet fu-

Qj

os fibi magis dilectos ; fed paucos.

l

fi

Amicum habe, Sodalis Mariane, cum

quo eas , quocum tua agites confilia,

&j

cujus.

h.

JMedia Serbandæ Iunocentie. Ya$

D

cujus exemplo proficias, recreeris allo-

32

quio ; fed priusquam deligas, eum tibi

a)dc

perfpecdta morum commendet inte-

u

gritas, Tales cüimn pauci fint, multis

te non prabebis amicum.

Veluti, ubi

ved

maguae urbes, ibi magna fordes; ita

atem

ubi multitudo, ibi confufio, ibiagendi

libertas, & virtutis exilium eft,

blict

a

ideti

S. II.

d

Innocenti mali principiis ob-

jti

ftandum.

l

A fcintilla unaaugetur iguis. Eccl. 11«

Í fint

vitit

N hoc omnis fanctz diligentiz ac

fusi)

].I

folicitudinis cardo vertitur, ut

Innocentiz füz zelator principiis ob-

jot

ftet: ubi primüm vel umbra peccati,

maximé periculofi & lubrici, fefe in-

[

T

finuaverit ; illico, absque ulteriori de-

yel

liberatione, aut morá, horreat, repu-

gnet, fugiat.,

Diabolus ferpens eft,

"

cujus capiti, hoc eft,primz fuggeftioni,

wallcos'

fi non ftatim refiftatur, fenfim fine fen-

fu in penetrale cordis furtim illabitur,

. qut

IN

& irrepit,

cülüï

F5

2. Quis

126 JMedia Servanda Innocentia.

2 Quisviperam finu foveat, quin,

v

fi poflit, ftatim aut fuffocet, aut excu-

fi

tiat ? quis flammam tedo fuo immi-

TC

nereadvertens, non eam illico affusà

aquá reftinguere laboret ? quod fi of-

£0l

Í

citanter agere negligat, quid mirum,

fibrevi flamma tectum omne depopu-

a

letur ? Nec celeritate, nec pernicie mi-

d

nori feviet ignis concupifcentiz, nifi

ldl

prima in fcintilla fopiatur.

jnt

3. Juventus eft velut foenum ati-

fet

dum, imó pulveris inftar pyrii ; ftatim

hi

ignem concipit : arcenda etiam mi-

hii

nima quevis fcintilla eft ; calet in ea

Qs

fanguis, & omni cacabo vehementiüs

Tudi

bullit ; removenda maturé eft à flam-

Y

misi ardet hzc ztas, & velut /Ethna,

Ur

perpetesintrà precordia calores fovet :

fl

cave ignibus ignes addere, ne ufque

Titi

ad Innocentie ruinam & internecio-

D

nem exardefcant. u parvus eft bo-

Vat

flis, iuterfice 5 mezizania crefcant, eli-

dautur in femine fuadet'S. Hierony-

fir

mus : fi negligis, miraberis aliquando,

n

granum finapis, quod minimum erat

p

in omnibus oleiibus, celeriter excre-

vifle,

(

JMedia Seroande Innocentia.

127

quity

viffe,jámque evafiffe in arborem, pefti-

ex

lentibus plané frudibus fecundam,

|ty*

nec facilé etadicabilem.

df

4. Ad primum blandi hujus hoftis

o

eonfpectam eftadarma convolandum;

jrit,

fi vel pedem (emel figat in limine,

egriüs ejicietur, qui levi manu , nec

pop

je Il

difficili conatu rejectus fuiffet. Dia-

À

f

bolo fi vel digitum fponté concedas,

integram manum arripiet, ac, üt ob-

p

fervavit S. Francdifcus, fj vel pilum

[itit

habere polJit ex borine, brevi excre[cere

m 0

faciet in rudentem.

Grandis illa quer-

rind

cus, qu2 , miffis profundé in terram

vntii

radicibus, ita firma, & contra omnes

j ln

ventorum impetus immota confiftit,

virgula fuit, quz vel digito evelli po-

E(hnä

Celeriüs crefcunt

sfgïæf:

tuillet in principio.

vitia, & initio negledia robur accipi-

ag

unt,

m

s. Faciliusseft innocentiam confer-

LA

ji,

vare, quàm reparare ; uti faciliüs eít

fanitatem, dum adhuc integra eft, con-

jero

fervare, quàm fractam & labefactatam

J J

J

priftino vigori reftituere,

n

6. Cura

f

Dd

ané ibi maxima fit, necef-'

1'(!13! J

F 4.

e€

128 Media Servanda Iunocentia.

fe eft;ubinihil eft parvum,quod eft vo-

luntarium. Utienim in pinnaculo tem-

Si

pli,autloco przecipiti con(iftens funam-

bulo, fi vel paffu erraverit, jam ruit;jam

perit; ita par materialubrica tibi mina-

J;

tur periculum : actus hicomnis contra

DEl legem exercitus,imó & confenfus,

lethalis eft: non datur parvitas materize

j

in re venerea.

Sicut in bello, fic &

ts

in tutela Innocentiz,femel tantàüm pec-

l

catur ; fi unum miles icdtum . non de-

TW

clinet, perditus eft : Innocentia fi pri-

Oi

mum non vitet peccatum ; amiffa eft.

di

7. Nihilibireputandumeft parvum,

lu

ubi magnus DEUS offenditur, maxi-

pio|

mus thefaurus Innocentiz prodigitur,

U

longiífima aternitas periclitatur, Nihil

tep

fané cenferi debet grandius , quàm

quod deducit ad maximum malum,

Iny

Vides , Sodalis Parthenie, quam à te

Ti

curam requirat Innocentia tua :Przz-

lell

cipis obfla, feró medicina paratur : feró

dih

& fruítra deinde gemes : O zibipra-

N

teritos veferat fi .Jupiter amos! nunc

&

ape, & prima peccati principia cave,

li

$, III,

M

JAMedia Servande Inuocentis.

129

ee

S. III.

lol

Sinceritas erga Confeffarium eft

QD

titjut

Innocentiz przfidium,

P« Soli, quia cim ceciderit, non babet

j i

Ti

Jublevantem fe. Eccl, 4. 10,

ferfis

I.

Uantó frequentior cum Viris

vitera

veré Ípiritualibus , & animze

ict

tuz bonum zelantibus fueris, tantó ab

mpe

nnocentiz ammittendz periculis re-

t

motior eris : tum quod illi te, contra

] fip[f*

omnes mundi ; carnis, & diaboli infi-

if

dias, monitis falutaribus tuebuntur ;

aran

tum quod perverfi te fügient, & odio

Qu

profequentur ; tantüm abeft, ut fedu-

lii

cere fint aufuri , timebunt potiüs, ne à

Nl

te prodantur,

Q

Nemo fibi fatis prudens, nec ullus

st

in propria caufa bonus eft judex , mi-

nit

nimé tamen adolefcens ;

qui nec in-

;Fïl?lu

tellectu fatis inftructus , n

ec ullà eru-

ditus experientiá, facilé in errores eos

" [Cfö

hij

inducitur ,

qui &gré deinde pollint-

! il

emendari,

Si autem à Viro fp

a

irituali dirigi ve-

^

Jis, fincerum te erga

illum effe opor

;

tet;

5' [[[u

1 ,ö JMedia Servande Innocentia.

tet, ut fis coram eo velutaqua limpida:

nihil vel in fundo tui cordis lateat,

adfj

quod illi non &qué pateat, ac minimus

quisque lapillus in limpido &.perfpi-

pal

cuo fluviolo : tam illi notus effe defi-

dera, quàm tu tibi ipfi es.

die

Fili, fine coufilio aibil facias, & poff

fatium non penuitebit. Eccl, 32. 1n om-

lle

nibus dubiis tuis ad illum recurre ;

pete ab eo non folüm dirigi, fed , f

uid vel ipfe in te obfervaverit, vel ab

dä;

aliis de te intellexerit, etiam corrigi.

&

Etiam extra confeífionem fzpiüs

cum illo age, ftatum tuum eidem aperi,

Qj

& ne materia tibi defit eorum, de qui-

bus cum eo loqui poffis , catalogum

g,

fubnecto,

Ratio coufcientie pro ,Juvenibus.

QJug

[j

l, Uomodo te habeasin tutela tuz

innocentiz.

2. Quzad eam fervandam media ,

quas devotiones exercere foleas.

3

AÀn tentationes contra eam extere

Áic

pas, vel internas habeas,

4. Quomodo in tentationibus te ge-

IaS,

s. Que

CXF

[^

IMedia Servande Innocentig, 131

p

*. Quaz media ad has pravertendas

m

adhibeas,

yimis

6. Num aliqua pericula Innocentiae

etlj-

paffus.

[ deü-

7. Quas preces quotidie, quas feftis

diebus peragas.

].

8. Quem modum in orando voca-

1 0l

liter teneas.

üttes

9. Num orationi mentali, & confi-

derationi aliquod tempus tribuas.

v

10, Quibus precibus jaculatoriis ,

j

& quoties in die uti foleas.

jgp

II, Quz materia fit examinis parti-

eularis,

| apel.l,

equi

12, Quem librum fpiritualem le-

gas.

ogum

13. Quomodo examen conífcientiz

quotidie, & ante confeflionem facere

ü

!

lf

foleas.

d

I4. Quoties foleas communicare.

'

I5. Àn in Communione devotio-

M

iZa;

nem experiaris,

EIC

16. Àán Communionem fpiritualem

3

t

facias.

17. Ád que peccata te proniorem

stf

experiaris,

; Qyz ^

F6

I8, Quas

|

332 ZMedia Servande Innocentie.

4

18, Quas mortificationes internas ,

& externas exerceas,

19. Qus bona opera mifericordize

fpiritualis, vel corporalis obeas,

20. Quomodo affectum tuum erga

Qy

B, V. tefterís.

21. QuosPatronoselegeris,quomo-

do eos colas.

22. An aliquam animi afflictionem

patiaris.

BC

23. An nullum inrebus conífcientize

]i

dubium habeas.

i

24. Cum quibus fociis frequentiüs

fi

agas,

li

25, Quomodo cum Moderatoribus

tuis convenias,

lT

26. Quomodo, & quo frucu ftu-

lr

diis te impendas.

27. Quas diítractiones diebus re-

T

In

creationum habeas,

NT

28. An fentias aliquando impulfus

internos, & defideria ad vitam perfe-

dj

étiorem,

29. An de ftatu vite eligendo ali-

quando cogites, vel DEUM pro illu-

ininatione ores,

$.1V,

4f

AMedia Servanda Innocentia.

133

D

$. IV,

od

Mortiücatio eft tutela Inno-

centiz

|

i

meg

Qui delicató à pueritia alit fervum

Juumn, poflea eum fentiet contu-

E

macem. Prov. 6.

100«

|

T vitis non putata in palmites inu-

Qu i

U

tiles luxuriat, & terra nullo vo-

mere fciffa, lolia & urticas germinat;

d

ita natura humana, nifi mortificatione

identidem excitetur ad füpernaturalia,

ynti

facilé terrenis adharefcit, & in pecca-

tis concepta, pronum eft, utad pecca-

oriuus

ta delabatur,

Quia veró adolefcentes , quibus

N fi

hec potiffimüm fuggero;, graviora

mortificationum, & afperitatum gene-

s

ra forté non ferent, talium hic fylla-

bum fubjicio, qui finé valetudinis

npUHTUS

difpendio fieri poterunt,

| piïk'

Catalogus mortificationum obviarum.

TEU

Onftituto tempore, generose

I.C

]

fe lecto expedire.

F 7

2. Non

p

134 JMedia Ser-bandæ Innocentia.

2. Non nifi decenter, ex toto vefti-

Vef

tum, coram aliis comparere.

li

i

3. Ante alias actiones, conítanter

VE

preces matutinas abfolvere.

L

Q

4. Tempus ítudiis prxfixum dili-

genter impendere.

Tio)

$. In plateis non curfitare, nec la-

I

pillos jacere, aut pedibus promovere.

ä

lttrà

Yf

6. Dum in platea piam Chrifti, aut

Deipare imaginem tranfis ; depofito

ii

pileo venerari.

7. Ante fcholarum ingreffüm adire

Yd

templum.

8. Tranfeundo ccemeterium , vel

D

li

intrando Ecclefiam, defunctorum me-

Ij

minilTe,

[

9. Graviter cum omnibus agere;

eed

nullum vellicare, trudere, trahere, nec

2

joco tangere.

fet

10, In templo, & alibi, compofitis

ante pectus manibus orare.

æ

k&(

1I, Humi, fine fcabello , aut recli-

natorio flectere.

a

t2. [n templo non federe,nec fe ru-

fticé appodiare.

ter

13. lotuin Sacro Qantato,Coxlcioni,

Q

e-

JMedia Servande Innocentie

133

il

Vefperis, utà & Congregationi defti-

natum tempus, in eodem loco abfol-

ii

vere

14. In templo ad ftrepitum , qui

(ii

forté cietur, velad campanule ictum

non refpicere

ch

I$ Manus non fervare reconditas

intrà veftem.

relt.

qu

16. Abunotempore menfe ad aliud

nihil fumere.

ofto

17. Die Veneris aut Sabbati Vefpere

dite

vel vino, vel calido cibo abfítinere.

18. À fruct.bus

maximé horum

vd

primitiis, vel bolis gratioribus guftum

n

fraudare

19. Cilicium per aliquod iempus

i

geftare.

20. Aliquot ictus flagello fibi infli-

JH

gere.

2I

Mi

Aliquo tempore afferculo in

lecto incumbere

22. Ánte lectum uudis genibus, vel

«

expanfis manibus orare.

23, |n fatisfactionem defeduum ,

1

terram privatim ofculari, aut linguá

0i

crucem in tetra efformare,

24. Non

i

1 36 ' AMedia Seroande Innocentia.

24. Non profpicere otiose per fene-

itras,

(

2$. Non crifpare, vel tingere ca-

pillos.

26. Alterius fexüs perfonas non in-

| H

tueri.

27. Profane comoediz , aut ftento-

rum declamationi non intereffe.

28. Interrumpere converfationem,

|

quam advertis, non efle fatis honeftam.

D

29. À verbis, aut

Vs

C fordidis, abftinere.

jocis, etiaim phyli-

tig

3o. Non effundi in cachinnos fono-

f

rOS.

d

31. Omnem lufum, qui aliquid in-

li;

convenientiz redoleat, maximé in qui-

ls

bus tactus intercedit, cavere.

[

32. Pro pecunia omnino non ludere.

li

33. Di&o,quo xmulum confundere

ll

poflfes, abftinere.

E

34. Te de tuis rebus non jactare,

Ya

nec ea, qua in tui laudem vergere pof-

Íunt, proferre.

Q

35. Nunquam in rixas, & oblocu-

LT

tiones effundi,

Jm

ICX

s- Va

if

AMedia Servandae Innocentia.

137

rf

$. V.

t Q

Converfatio cauta Cuftos 1nno-

centiaz.

ynit

Fili mi, fi te laiaverint peccatores, me

acquiefcas eis ; nec ambules

dento

€um eis. Prov, r.

I. Quàm multi manfiffent boni,

)OA

füámque innocentiam usque ad

e(tuy

ultimam etatem perduxiffent, nifi pra-

ph)'ü-

vis malorum exemplis & converfa-

tione peffimà feducti ; ad ea pervenit-

Íone

fent, quz finé his improbitatis magi-

ftris nunquam fciviffent,taceo feciffent.

jdit

Horrendum | peuitus . facrilegium , ait

n qlli-

Bernardus, quod &9 ipforum videtur

excedere facinus , qui Donino Mojefla-

t

Hifunt

tis suamus fcrilegas injecerunt.

j

Herodes impii, qui non corpore, fed

animá tot necant innocentes, quot

t

verbo, aut pravo exemplo feducunt.

T

2. Quàmlamentabilis hzec ruina eft,

quàm exofa DEO , invifa Deiparz,

jv

Angelis deteftanda ! animam & ftatu

Innocentiz, € DEI ac Mariz filiatione,

ex Angelorum confortio, € cocli jure,

u

a

138 JMedia Servunde Innocentia.

ad fzditates, & porcorum filiquas, ad

D

mancipatum disboli, fedueere,

Nul-

ehi

lus efficaciüs perfuadet, quàm qui vi-

l

[

tia docet exemplo.

Ferumtamen ve

Iv

bomini illi, per quem venit fcandalum!

Matth. 18. Nec enim fibi foli errat ,

If

fed alienz pariter author eft ruine;

fita

quafi non grande fatis foret malum,

ls

Íolum perire.

LUf

3. Cautelà opus eft, eáque maximá,

ïm

ne alieni$ pereamus exemplis,

Op-

[l

tabilius eft malorum habere odium;

quàm conf(ortium ; à tnalis amari pef-

lIQ

fimum.

Exficcantur , vigorem, viro-

"

rémque amittuntarbores, quas hirci &

l

caprz allambunt ; trahuntur fiquidem

dil

ex converfatione mores, & pravitas

Q

nobis, etiam nolentibus, affricatur.

Iiii

4. Hüc facit paterna S, Bernardi ad-

monitio : O coanudens lilium ! tener. 83

Q

delicate flos ! fubver[ores erunt tecum ;

&fe

interra funt, in aére funt,in carne tua

R

Junt : frcut lilium inter fpinas, fic anima

le|

tua ; fpina efl vicinus saalus.

Verfari

pe

inhis, & minimé ledi, divinz potiüs

| tis

potentiz eft , quàm virtutis tua ; ora

ful(

E-

AMedia Servande Iinocentia.

129

Hf

y, d

DEUM : /fed liberanos à s2alo.

Nifi

N

enim Jominus cuftrodierit civitatem ,

yi j

frufira vigilat, qui cuffodit eamm Pfalm.

Jot o

125

lu

s. Homo quidem naturá fuá eft ani-

, Ehufv

mal fociale ; perpetuámque fectari fo-

(

litudinem feris magis, quàm homini-

al

busconvenit ; cum quibus tamen tu-

tó agendum tibi fit, in cujus te fami-

Yi

liaritatem immittere fecuré poflis, cau-

(

té difpiciendum ; mille probandi, do-

jl

if

nec vel unus approbetur.

Vadum

non intrat equus, nifi pede priüs,

fii

P

j n

quàm profuündum fit, exploraverit.

j

Difficile eft, homines nó(fe; profun-

j

vj

difünt, fzpe fcyllas & charybdes re-

f

at

conditas fovent, qui placidà te fronte

qL

invitant.

Fide; fed cui, vide.

6. Si pium videris & modeftum,

ardiaüf

qui fcholam,autCongregationem omit-

J e

CUA

tere, piaculo fibi ducat ; qui Sacra-

menta quot hebdomadis frequentet ;

[

T

y MI

il

fe litteris diligenter, & pre primis im-

pendat; qui fe nullis confuetz pieta-

V [1

efiil

tis excrcitiis fübducat ; frequens cum

] Po[h'h

fuis Moderatoribus agat; jocos & le-

læ,(

vitates

140 Media Servande Innocentia.

,

vitates oderit; hujus te converfationi

ts&

credere poteris, fed usque ad aras ; fi

tilly

his alienum quid ab eo videris. fuge.

sxcqu«

Ciucinnatos autem , C9 calamiffratos,

| I

€3 pereerini snuris oleutes, quafi quas-

Yen

daz pefles, E. vememun pudicitia ti-

tifrm

?ueri, vult S. Hieronymus : qui toti

(

funt vel lufui vel jocis immerfi; vino

Qtis

dediti; vagi & garruli in Ecclefia ; ne-

A

gligentes in ftudiis, lucifugz ; Mode-

Ya

ratorum ofores ; de horum quovis

dn

ajo: Hic niger effbunc,tu dileGe,caveto.

7. Quia veró juventus non adeófir-

D

ma eít judicio, ut hac in re fibi fatis

[/

confulete pofflit, veftrá hic, Ó Parentes,

Praceptores, & Prafecti ! opus eftvi-

h

gilantià, ut oviculis fidei veftre con-

quin

creditis, Argi inftar centoculi, attenda-

d

tis, ne inlupos, vel hircos incidant.

QO

5. VIO

| üm

H

Utilis occupatio refugium Inno-

a

centiz.

Adit

Amu fludia literarum, €9. carnis vitia

202 amabis S, Hieron.

| dien

ns , qua honeftis occupatur cu-

fib |

ris,

r

JMedia Sereaude Innocäntiæ. 141

v

tis,& utilibus diftinetur cogitationibue,

as

nullum tentationi tempus relinquity

s fit

sícque abfque alio labore & conatu in-

.'æïfmf)

nocens manet ; imó eó felicitatis per-

venit, ut vel nullas, vel leviffimas, ràá-

:

j

riffimásque patiatur tentationes,

ji tl

Occupationes hz funt ftatui, queni

; Til

quisque profitetur, accommodandz,

j

p

funt prudentiorum confilio digerendz.

Nl

!

Nemini agendum ex impetu, viven-

dum incerto ritu,

qu

TO

j

Pro literarum. Studiofis bec, aut fr-

j f

milis defiguari po[ez diei , €9

entes

eccupationum partitio.

U

Horá quintá turgitur de le&o, Se-

QO

quitur decens veftium compofitio, lo-

d

tio, oratio matutina, peragenda flexis

mtl

coram altari genibus ; quà finità, ftu-

dium,

Horá conflitutá , falutato priüs in

fifo

templo Ss. Sacramento, & B, Virgine,

aditur fchola.

A

Finità le&ione, auditur Sacrum (au-

diendum ante Lectionem à Theologis)

[

fub quo oratur Rofarium, Officiu

f

lmnías

142 ZMedia Servanda Innoceutie.

Jmmaculate Virginis, velalize pize pre-

lat

Ce€S

t

lus

þojf reditum àfcbolarecolenda, que

in fcholis fcripta, vel explicata funt :

s

fümitur, premiflis precibus, prandium,

quod fequitur honeíta animi remiffio,

füt

(ts^|

& hanc repetitum ftudium,

Horà primá,vel pótt reditur ad fcho-

lüt

Qn

làm: quà finitá, poteít, medià circi-

ter horá, intercedere remiffioà (tudiis.

tidi

pen

Circa quartaim, reatfumuntur ftudia.

Quadrante ante conam, legitur li-

E

bellus fpiritualis: tüm coena, & pott

tidi

eam animi remiffio , que pietatem

Qe

fipiat.

d

piof

Denique preces vefpertinz, cum exa-

mine conícientise, & de,cora adlectum

compofitio.

r

Diebus Dommicis poteft plus de

bf

fomno concedi, fed & pietati in tem-

[

plo plus tribuendum.

[teranda Com-

munio; à meridie Congregatio, Ve-

1

fperz.

Suum etiam fit ftudiis tem-

2

Dro

pus.

^ Recreationis diebus admittenda mo-

hpü

derata corporis commiotio, vel pet

tsf

deam-

m

jf

JMedia Serovande Innocentia.

143

j r

deambulationem , vel per lufum : ita

tamen, ut ex confuetis pietatis operi-

a qi

bus nihil omittatur: ftudiis etiam ali-

"

a t

quid tribuatur,

lndïüm.

Conftans hic actionum quotidiana-

emíl

rum ordo multas fecum trahit utilita-

tes: fic enim & contra otium arma-

tur adolefcens, & actionibus feriis tra-

j(cho

j a

&andis affuefcit.

Accedit, quód quo-

tidianus hic (tudiorum tenor, fi dili.

fhudi

r

l

genter obfervetur, ingentem doctring

ii o

acceflionem faciet ; preftatenim, quo-

&p

tidié parum difcere, quàm uná eàdém.

lc

frii

que vice, intenfo nimiüm labore, velle

proficere.

umd

$. VII.

1f

Oratio eft Nutrix Innocentiz;

Id

((

Hoc geuus demoniorum mon ejicitur ,

Il

nifi per orationem. Matth. 16,

Ó

(ot

10]'

"N

Aturam vincere, non eft opus

nature, fed Authoris natura :

j u

prona hzc eíft ab adolefcentia fua. ad

lapfum, & nifi fpeciali DEt Condito-

d m

ris fui privilegio donetur , cogitur. fa-

Wlnl

teri

d;am

144 JMedia Servande Panocentia.

D

teri cum Paulo : Datus eft suibi flimulus

tnto f

carnís. 2. Cor. 12. Ideo cum eodem

dsqu

DInen

ad illud potiffimüm recurrendum elt

medium, quo & ipfe ufus triumpha-

vit, & nos ad idem ampledendum

elï,gqu

animavit. Propter quod ter Dominum

fl

vogavi, ut auferret à que fHanulum car-

! (xati

sis. Defperavit finé Oratione inno-

| lintb

cens manere Salomon : Scio, inquie-

| DeDipr

bat, quód s10n poffim e[fe continens, nifi

| Id

D EUS det. Sap. 8. Et tu hoc deftitu-

| Togr

l

tus prefidio tibi fides? Oravit Ange-

4,

licus Thomas in tentatione conftitu-

! Oralj

|

Yente

tus: JVe fiius, Domine ,J ESU, €3- tu

SS. Mater , Firgo IMARIA, ut tam

| Quani

ünmani me fcelere obflringam : & tu

E

vis effe fapientior, & alia mediainqui-

"f

DEU

rere? Dominus ipfe jubet nos fic ora-

ret E ne nos inducas in tentationem ,

At

Jed libera nos àznalo. — Et tu finé Ora-

[

j.

tione fperes tutus effe ?

2. Omnes quidem virtutes donum

Ton (

DEIfunt, maximé tamen vite Inno-

t

centia ; nobiliffima hec coeli gemna

atl

alio venalis non ftat pretio, quàm Ora-

o

tione. Rogari vult DEUS ; ídque

tantoó

Mf

JMedia Servaude. Iusocentie.

14$

Jfimis

tantó ferventitis, quantó nobilius, ma-

, eott

gisque Angelicum , & fupra naturz

dum d

humana vires pofitum hoc donum

itmple

eft, quod defideramus,

lendut

3. Oratio pudicitiz tutamen eft, &

J

igillum Virginitatis.

Devotio, & ad

furira

Orationem frequentandam propenfio,

e jnno

unt bonz acinnocentis animz indicia,

Benignus DEUS eft. facilé in vota no-

inqi

Itf 'M'

ra flectitur, ea maximé, quz ipfe amat

) detit

Iogari,

; l:

4. Nec multas tamen te aggregare

nl

orationes volo ; malo paucas, fed fer-

| g

ventes, " Non enimquantum, fed ex

4f i

quanto fervore quis oret, coelum atten

;

dit; verba noncurat,fed adverbia, Bre-

vis, fed & corde nata,

Oratio plus apud

ia

' f r

DEUM ponderís in

venit, quàm inte-

grum Pfalteriunt, vagà mente recita-

at'g:w&l ;

tum.

"1

$. Quid tibi orandum fit quotidie,

u

non definio; ipfe catalogum precum

tam quotidianarum, quàm hebdoma-

; t

j ggmül

dariarum, confulto priüs animz atbi-

tro, tibi ftatue, quem vitg ratio, tem-

Ü*

"m

i

i

tpus,

7 L

gt

,

x46 Media Servande Innocentie.

pus, & tua devotio fuaferit; modó,

tll

dita

quas elegeris, fint conftantes.

6. Certos é Divis Innocentiz Pa-

m

tronos, & Tutelares eligere, eósque

miS

&am

pro thefauri hujus confervatione tene-

riüs venerari, ac invocare confultum

olle

(toci

erit, ut quà ipfi potiffimüm virtute

DEO placuerunt, ejus te quoque cul-

torem eífe, fuá apad DEUM intercel-

fione faciant: ia horum numerum

Y

fanétusanime tux Cuítos Angelus, S,

Jofephus, B. Aloyfius, & fimiles, pro

MT

tuo arbitrio, venire poterunt.

7. Preprimis tamen Mater Inno-

il

centiz tuz fit, que zterni Verbi Mater

h&)&l

eít, Maria, utpote quz inter omnes

uras creaturas maximà femper floruit

ET

nnocentià ; femper.

?

tiam in fua Con-

Til

*

5

nullas unquam

b

ceptione, finé macul

ad malum commotiunculas palla ;

(ian

prima, que DEO Virginitatem voto

Tojl

facravit; cujus vel afpe&us ad amo-

N

rem puritatis accendit ; eum in te quo-

3

que, devoté culta , indubié augebit.

[g

Semper illa amavit candidos ; nec

fen

amari fuftinet, nifi ab Innocentibus ;

| &

,mi e

Yi

JMedia Servande Innocertis.

147

qà

mille illa juvit de Innocentia peri-

clitantes, mille.in ea vacillantes con-

firmavit,

Confide , Mater tua eít,

yie

, eOsq

mi Sodalis : fi te filium ejus, tenerá ad

ne tv

eam fiducià , moribüsque candidis

fültut

oítenderis, Matrem illa fe, gratiz pa«

j vitti

trocinio, exhibebit,

quea

$. VIIT,

interc

gntent

Fuga occafionum afylum Tn-

nocentiz.

| Clll& s'

Quaji à facie

MMW

colubri, fuge peccatuur.

CCi, 2I,

/d Hitiaeft vita bominis fuper ter-

7

t

piMatt

ram. Job. 7. Quot vitia, tot

T

hoítes habemus, qui militant contra

animas nofítras : ad hzec totus infer-

g

[

(

nus [nnocentize noftrz infidiatur; tot

u

j

ejusdem affecle funt, quot nos circum«

$ le[qi

ftant feductores. Quid fubfidii ? quod

militibus probro ducitur, hoc tibi,

g

Sodalis Mariane, fj Innocentix cultor

es, prime laudis, & confummati elogii

ilid

qHD*

a

argumentum fit: Fzuge.

Quod Ár-

j

fenio quondam Aulico didium ab An-

ent

[it

gelo: Arfeni fuge : jz"alwberis g.id

tibi

g

j

1348 JMedia Servande Iunocentia.

tibi toties repetitum crede, quoties

! ul

fe oc

ulla DEI per te offendendi fe otfert

occafio : fuge, fuge, dilede mi, '& fal-

4

vaberis,

Nec ingloria hac tibi fuga

quiu

etin

erit: üt enim heroi cum ignavo quo-

dam, & obfcuri nominis hofte congre-

vult

di dedecus foret; ita cum hoc vitio,

luc

ütn

quod per antonomafiam turpitudo di-

citur, diu. altercari, probrofum tibi

derur

foret,

Quan

2. Fuge, dum aperté ad malum alli-

hge

ceris : fic Jofephus, contempto herz

C9gi

à fü

fuze favore, etiam pallio relicto, fugit :

Amatus, nom vedamuvit; vogatus,

Inoj

705 acquievit ; comprebenfus auffugit ;

tnt)

ticyl

teneri vefe potuit, animo capi mon po-

tuit. S, Ambrofius.

Cujus tota falus

sl

in fuga ; fi ftetiffet, ibi cecidiffet.

077

(;

3. Fuge occafiones labendi proxi-

mas ; quas nifi fugias, nec peccatum

Torf

odifti efficaciter, nec Innocentiam fa-

ät. (

tis finceré dilexifti.

Cadere vult, qui

làte,

glaciei fe committit; lubrica enim

s

'cüm fit, quid aliud expectare poteft

Quo

atur ?

&t

per illam currens, quàm ut lab

Fult,

iütgr

Media. Servande Innocentia.

149

J

Fult, €3 son vult piger, qui peccatum

quoties

e ofit

fe odiffe dicit, & amat occafionem.

4. Fuge converíationem, fuge allo-

MU

übi f

quium , & quantüm fieri poteft, fuge

etiam afpectum mulieris.

Qui non

o qu

: Congre

vult vifco infici, vel carbone denigrati,

hzec proculà fe removeat; non tra-

Y viti

Ubi cedri. Libani ceci-

judo d

Get manibus.

derunt, tu non fidas: funt arbores,

m

quarum vicinia, imó & umbra nocet ;

fuge has corpore, fuge oculo, fuge

p

cogitatione,

Procul à Jove, procul

yo t

