JMedia Fite Saudiori.

299

T

bet utilitatem, fic idem frequentiüs re-

jb

petere, obtinet majorem ; quod vel

Qf

paucis, dicendo , v. g. quüd placuit ,

OULU

Jlacet ; vel, quod vovi, repeto ; vel folà

comtatlone fieri potc& Tumautem

vt

maximé neceífaria hec voti renova-

:rmmä'

tio Vldetur, dum tentatio inftat vehe-

je, U*

mentiüs, & periculum propofito tuo

yil-

violando majus imminet,

möam)

7. Quia tamen non omni femper

j t

fervori dandus eft locus ; id tibi di-

jb

&um puta, ut licét interior te inftin.

( Y ü

&us impellat, diverfa tibi motiva oc-

currant, ad votum perpetuum emit-

&tl

tendum, fine gravi confilio, & ejus,

i

qui te à 'confcientia novit , judicio id

non facias, ne multarum po&ea OCcur-

j

at

rentium difficultatum ipfe tibi materi-

jg

am prebeas ; maximé cüm per devu-

J

tionale hoc & meritum par, & eander

ii

) ,opil

w

in tui emendatione utilitatem nan.x[-

um,ï

ci poffis,

jus

Formula Poti Devotionali.

, em J

yil

Mnipotens Sempiterne DEUS,

O

ego N. llcetundequaque coní(pe-

WUM

:1

u

-

JMedia F'ite Santitoris.

; 360

&u tuo indigniífimus , fretus tamen

tuit

pietate, & mifericordià tuá infinità, &

Qp

impulfus tibi placendi defiderio, co-

Ven

ram Sacratiffima Virgine MARIA, &

pl

Curia tua coele(ti univerfa, voveo (ab

pri

hodie usque ad NN. ) me peccatum

Cap

N, non commiffuürum, À tua ergo im-

Que

menía Bonitate, & Clementia, pet

«

lii

JESU Chrifti fanguinem, peto fuppli-

citer, ut hoc holocauítum in odorem

W

fuüavitatis admittas, & ütlargitus esad

hoc defiderandum, & offerendum, fic

Ditc

etiam ad explendum, gratiam uberem

àpu

largiaris,

&ij

tqncc

$. VII.

Vl(ür

Cultus Marianus.

f

Mltc

Fiioli! hec peccatorum fcala ; bet

Qto

aea amaxima fiducia.

Ttife

S. Bernard.

: pton

1, CI omnia nos DEUS habete vo-

19 Iuit per Mariam ; (ieam DEUM

| N

| lien

inter & hominem Opitulatricem , &

Cl

univerfalem in rebus Patronam, &

im

vocatam Divina Providentia..c

onfti-

dols

tuit;

Media Fite Santiioris.

3et

i

tuit ; nunquid & vitii, quod extindum

jiti A

Cupimus, emendationem , ejus intere

ventu, nos obtentutos, tutó confidere

ïiO, (

&

poífumus ? Contrivit illa, ftatim ia

primo Conceptionis fue momento ,

o (

contu

caput ferpentis infernalis; nunc quoe

goi

que Opitulatrix contra illum aderit,

Nec ulla inre libentiüs pro Clientibus

LE

finpl

fuis agit MARIA, quàm dum eorum

olorat

Puritas periclitatur,

2, Nec poteftas illi deeffe poteft ;

(s 5 |

nec voluntas,

Potentiffima illa eít

n

Ti

apud Filium Omnipotentem ; quid

enim Mater à Filio , & talis Materà

tanto, talíque Filio impetrare, imó fua-

viffimà violentià extorquere non pof-

fit? fed & Mater noftra eft, & quidem

: M

Mater gratie, Mater mifericordiz $

J

quo nomine gloriari non poffet, nifi

mifetis & peccatoribus clementiá fuà

promptitlimé fubveniret.

1

3. Nec ulla in re certius eft. MA-

Y

J

RUE patrocinium, quàm cüm ad amo-

pf

(

liendum é cordibus humanis peccatum

invocatur : quantó enim magis illa

UJ&B

dolet, Unigenitum peccatis denuó

r

Crü.

i

302

JMedia Pite Santtioris,

Quig

crucifigi 5 tantó occurrit promftior,

ii

ut quidquidin anima iniquitatis latet

abfconditum, interceffione fuá, quan-

üm

li

tocyus eluatur,

4. lmmaculata. in. Conceptione ;

nulla unquam in ea vel umbra pecca-

laböeï

du

ti; Virginitatis tenaciffima, quam pri-

fittn

ma ex omnibus creaturis DEO vovit ;

nec Mater DEI effe fuftinuiffet , nifi

hr

n

lngeg

virginem fe manere poífe, ab Angelo

[

didiciffet.

Mater hzc puriffima nun-

quid, ad clientum fuorum puritatem

[

à fordibus omnibus emaculandam,

corpi

71

opem fuam promptiffima fuppedita-

Tott

bit ? Quos amat , vult puritatis effe

amatores ; quod ut impetres,

1todi

Q

s. MARIAM ama ; fed teneré, fed

conítanter, ardenter : amorem,ne otio^

tuifi

fus fit, operibus teftare,

Affectus in

AtS

eam, efto boni, fteriles tamen funt, fa-

ts

cilé intepefcunt, nifi pondus iis addat

'impl

operatio.

Nulla cultüs ullius indu-

lts d

flria magis ei, prae virtutum ejus imi-

lus |

tatione, placebit; quas inter, velut Re-

Teliq

gina, eminet Virginitas , ut fcias, nul-

Inum

lum te charius illi preítare poffe obfe-

Proci

L

quium;,

Mkdia Fite San&.z'oris;,

303

quium, quàm fi tuam , ejus puritatis

nþflüï,

s lii

imitatione, quàm maximé ferves illiba-

tam; hzcte clientem, hac diledum,

qui

hec MARLE filiuin efficiet.

yionts

6. Si demon aliquam puritati tuz

làbem idfpergere laboret, üt parvuli ;

p

dum terrentur, folent, ad tua Matris

m i

yolit;

finum te reconde ; ibi humili affectu,

fpe tamen vivà opis illicó adfuture ,

d nl

ingemina

Per fandiífimam Virgini-

ho

Yi

tatem, & immaculatam Conceptionem

tuam, puriffima Virgo, emunda cor

Yil

corpus T & animam T.

;ndam,

7. Si Deiparam finceré ames, indo-

pl

natus non redibis.

Nolo libertati tuze

tis 6

modum ponere; habes indubié pree

du &d

ces, quibus eam indies veneraris ; fta-

tuifti, quot in feftorum ejus pervigiliis,

od

autSabbathinis diebus, mortificationes

s 1

Unt)

ejus honori offerre Velis; que ejus

]

templa adire, quas colere imagi-

a

nes decreveris, tibi notius eft, Mu-

; 11

nus füadeo, quod & MARU/E prze

l us IFJ

reliquis charum, & executione facilli-

u

mum eít, nenipe, ut coram ejus icone

j n

prociduus, diebus fingulis, hos ocu-

J

los, has manus, & cor iftud, que tibi

qu])l

-

304. AMedia F'ite Santkioris.

DEUS contulit, MARUE honori im-

moles in holocauftum ; ut nec oculi,

lotus

'tip

nec aures, nec lingua, nec cor quid-

| bte

quam admittant, quod MARIAN/E

20

puritati adverfari, & difplicere poffet, .

r

ubig

$. VIII.

toli

Prafentia DEI.

tüilfe

Oculi qmei femper ad Domitum ; quo-

E

uiam ipfe evellet & laqueo pedes

meos. Pf. 145.

p

It5

I. Uod Jofephum veteris Tefta-

Tam

menti medium à peccato pra-

nihi

fervavit, dum diceret : Quorodo pof-

fum boc. malum facere , & peccare in

j

ali Q

confpettu DEI mei ? idem: hodiedum

T f

efficaciffimum eft, & plurimos à lapfi-

tiffn

bus, in quos proni ruerent, prazler-

tiü fa(

vat ; nempe Divine prafentiz recor-

BC

datio, DEUS nempe timendus eítin

publico, timendus in fecreto ; fi cu-

Tàs t

t f

bile intres, fi in publico verfaris, videt

w

te; fi peccare vis, quzre, ubi non vi-

Diter

det te; & fac, quod vis. — Magis tibi

hum

prafens, intimiórque DEUS eft, quàm

Qillg

t

J

JVfedià P'ite Santioris.

30$

orL t«

tu ipfe tibi ; DEUS enim ubique eft,

( 09[1"1

totus intoto mundo, & totus in quali-

[ Uid'

bet ejus parte,quantumvis minutilfima,

uM

2. Quanta pars peccatorum tollere-

ittit

pl

tur, fi peccaturis teftis affifteret !

ubique DEUS, & quód tu coram Vi-

ro honorato,aut Modertatore tuo, come-

mittere non prafumeres , quomodo

; u

audeas coram DEO tuo ? Si certus fo-

res, aa tua fingula Principi tuo pro-

"

palanda; quàm follicité circumfpice-

res, ne quid ageres, quod ejus cenfu-

T

ram mereretur ! Novit omnia DEUS,&

itopre

nihil eft ab oculis ejus abfconditum,

p

3. In alterius prefentia, & in faciem

qurt nl

aliquem offendere, gravilfimus perfo-

sd'ledum

nz fic offenfz contemptus eft, qui cer-

i

tiffimam meretur indignationem : id

a

tu facis; quoties peccas, licét te folum

3 rect

effe credas, aut in profundas te tene-

lj Cüm

bras recondas,

Nec tantüm peccati

(

tui fpectator eft DEUS, fed hortatur,

j Vldït

ut vincas ; proemium offert, Ídque fem-

n

piternum; fi confentias, minaturinfere

p l

num. Si miles à Duce fpedetur, ala-

W

criüs pugnat, fpe laudis confequendz,

robur

L

306 ! JMedia Pite Saudiioris.

robur omne exerit, ut vincat: Nos,

ovis

cum carne & demone lucaantes, fpe-

Quid

€&at DEUS, intuentur Angeli; hortan-

tibi c

tur hi, ille etiam juvat ad victoriam.

üm e

Eleva in coclum oculos, & praemium

isty

fpecta, quod DEUS vincenti prepa-

l

die

ravit.

aqueos diaboli facilé evadit

| ICott

in terris, qui femper oculos habet in

|

ccelis,

l

Yolun

pto

4. Boleslaus, regià ftirpe genitus,

AR

Patris effigiem & collo pendulam fre-

| Wte

quenter ofculatus, fic. alloquebatur :

^

Abfit, zi Pater, ut wüquam aliquid,,

fiogy

Regio tuo momiue indigmum, ogam,

ad qu

Quàm pronum, ut imaginem Cruci-

Oi

fixi pro te Domini penes te habeas ;

ltigm

cujus intuitus, quid te coeli. hzredem

Is af

agere deceat, fzepius admoneat ?

lilet

$. Affuefce, cogitationes, ad inuti-

DI

lia vagari folitas, quandóque ad. DE-

finin Í

UM elevare, ut vivà fide tibi perfua-

li jzm

deas , operanti femper adeffe DEUM

f(mtm

pet effentiam ; adeffe per potentiam 5

D

& juítis etiam adeífe per gratiam.

bet

6 Cüm DEUSnunquam non recor-

detur tuí ; quin omni etiami momento

novis

AMedia F'ite San&iors |

307

4 NS

novis te cumulet beneficiis, & quid-

;teS, [F d

quid habes, per confervationem denuó

dortie

tibi det; na tu ingratiffimus mortali-

(

um es, fi te DEL continui Benefacto-

r

Nec fatis

ristui, meminiffe pigeat.

p

effe puta, intellectum, per vices, DEI

; cvadit

recordationi commodare ; nifi etiam

at

voluntatem, per intenfos amoris actus,

per contritionis affedus, per humiles

enïlüiy

Divinz affiftentie petitiones , inflam-

jun f

mare confuefcas.

gt

7. DEUS eft, n quo vivimus , €9

i^

suovemur, €3 fumus, AGor. 17, ille eft,

1 [lgaiih

ad quem fingulas actiones, verba, &

[

cogitationes, ex creationis noftre fine,

T

dirigere obligamur ; errat proinde om-

il

nis actio, que& DEUM pre oculis non

J

habet: fi veró habet, jam felices fu-

läd ini

mus: DEI vifio in coelo, ejus prafen-

"

tiain terra nos beatos effictet,

Pone

ji

i

cme juxta te, €3 cujusois manus pugnet

n

€ontra-126, dicere fecuré poterit, qui

DRUM íemper fibi prafentem ha«

,[enflam'

amn

bet

") fil

a

$, IX.

100*

g

308

AJHedia Pite Sautiioris,

158X

Ls

temp

Examen Particulare,

plora

Verebar omnia opera moea, fciens , quód

ftcog

109 parceres delinquenti, Job. 9.

aVQI

Odus, vitium aliquod emendandi,

df

efficaciffimus vifus eft S. Ignatio,

t dj

M0f Y

conítans ufüs examinis particularis z

non quód ufus hic immediaté, & quafi

uno icu, malumomne tollat ; fed quód

fucceffivé, firité fiat, omninó emendet,

—

1. Mané, perfolutis precibus aliis,

L)

firmiter tecum ftatue, faltem ufque ad

—

tempus prandii , vitium N, fingulari

ïf

curà, & diligentià vitare, opémque

m

Divinam ad hoc pete.

2,. Per diem fiepiüs, minimüm fin-

gulis horis, idem propofitum renova,

?I

cum aliquo fervore,

3. Si.contra propofitumà te fadum,

te forté labi contingeret, ftatim manu

pectori admotá, de lapfu dole, ac pro*

M

E

pofitum renova; quod etiam aliis pra-

fentibus, nec tamen advertentibus,

*

fieri poteít,

4, Bis

JMedia Fite Santioris.

309

- & Bis de die, circa pomeridianum

nempe, ac vefpertinum tempus , im-

ploratà priüs DEI gratià, examen facs

lfs qua'd

recogitando, quoties propofitum vio«

h3.

laveris? de lapfibus dole, ac iterum ,

ndni

fed firmiüs propone; ac lapíus tuos

in charta defignata totidem pundis.

f

nota, v, g.

:

oyars:

al

j

emen&

] ähSu

ïï

uf J

frgi

j ICUOWD

efdun

lm mänu

,up

jis

Agii

4äis

$. Corie

51rO

AMedia Fite. Santioris.

$. Confer tempus matutiínum cunt

lm

pomeridiano ; diem cum die 5 vcl heb-

DEU)

domadam cum hebdomada, ut intelli-

fone,

gas,an, & qux in vitio, quod extermi-

Matw

natum. cupis, fucceíferit emendatio ;

(One

quod ex pundorum notis inter fe col-

10 tqn

latis ftatim patebit.

'Qyem

6,. Si fecuta fit emendatio , DEO

|Dittion

gratias refer; fin minüs, iterum & do-

Qurtat

lorem, & propofitum renova ; idque

tigen

tamdiu; donec illud plené emendes,

us aQ

7. Ad accelerandam emendationem

ia5 (e

prodeffet, fi, quoties per diem telap-

li

QC0X

fum eífe obfervaveris, toties fponta-

LA

neam tibi poenam ipfe ftatueres : v. g.

filride

ut toties terram ofculeris; vel toties

dfger

Pater & Averecites ; totidem nummos,

Waf

pro danda proximé eleemofyna; fepo-

lotia

nas, vel tot flagello tibi ipfe ictus in-

t om

fligas,

Illud obferva: quantó fenfibi-

W6 &

lior, & gravior hec poena fuerit, tan-

tó certius & pro lapfibus DEO fatis-

facies, & citius vitium emendabis.

Profervore augendo, utileforet, Pa-

Qui f€4

tronum aliquem deligere, qui in vir-

tute vitio, quod perfequeris, eoütra-

*

Ha

l U]

AMedia F'ite Santlioris,

3TI

n oitt

ria maximé excelluit, ut ejus apud

vdie

DEUM,pro tui emendatione, intercefe

fione, te celeritis emendare poffis.

t intel!g'-

xf

Materia tais examinis poteít effe

d

omne id, quod cupis emendatum : tan-

rfeok

tó tamen erit efficaciüs, quantó actus,

quem vitare proponis , fuerit magis

DO

particularis ; v.g. fi vitium aliquod

&

puritati contrarium velis emendatum,

N

feligere poteris aliquem ex fequenti-

bus a&tibus.

t. Non intueri fixé for-

QU

piiont

mas teneriores.

2, Nullum verbum

d

procax , aut minüs pudicum dicere.

3. Ad (imiles aliorum diícurfus non

"

H

fubridere, 4. Nullum, etiam joco,

j

tapgere. $. À non neceffario fui tactu,

] o

M

mmmoï,

afpedu cavere. 6, Omnem inci-

d

:

ntiam turpen illicó ejicere, 7. Oti-

n [E-EU'

jds P

um omne, maximé mané in ledo ca.

jf

vere, &c.

X.

ao

50. d

Occupatio honefta.

hs

Qui fe&atur otium , flultiffumus. eft,

li

rft.P

toverb, 12,

m 1'1 y

?

vl

l, l [T laboribus omnia cpniparafi

[

"d

512

JMedia Fite Santioris.

fic etiam continentia, & vitz integri-

j

tas illibata confervari poteft, Quantó

quis honef(tis laboribus, & occu

ottu

Pationi-

ibo

büs magis eft diftentus,. tanto erit à

p

periculis puritatis magis remotus. Ex-

QU

perientiam hic teftem appello, uti &

Sanctorum Patrum vulgatum axioma ;

11 (

Diligentem vix ab uno damone ten-. |

* tari, duminterim defidiofus à centenis

gülos

N

ex orco fubmiflis damonibus fatigae

Qis,

tur,

praf

2. Otium ciim fit pulvinar diaboli,

0i]

in eo fuaviffimé quiefcit, nec otiofus

þll í

tamen; nam pravas identidem fug-

8

geftiones ingerere, phantafiam turpi-

bus imaginibus replere, naturam, tan-;

:

quam in foedus vocatam; ad illicita ;

tl

U

excitare, impuras denique flammas ac-

1]

cendere non celfat.

Ubi mens feriis

occupata eft, nec demon ibi locum ,

*tim

um

nec feda fpecies fpatium, nec natura

tempus ad illicita invenit; sícqueani-

ma in pace plena, tentationum omni«

petdi

um expers vivit, & negotia fua pro-

equitur,

Culo .

3. Nec—

plns

gl

AMedia Fite Sauttioris.

'

313

A

ntegtïï

3. Nec illud tamen folum, crede,

Qu

otium dici, quando quis nihil agit, &

d

ab omni actione vacuus, inaniter tenie

jo d

us perdit; fed & is in otioforum cata-

QLUS, H

Ogo reponendus eft, qui non agit,

:110, llü i

quod deberet.

Licét proinde per di-

y at

em totam curfites, omnes dom(s an-

n

gulos loquacitate impleas, lufites , bo-

násque horas

jocis, nugisque impen-

us d

das, otiofus es, fi hxc absque fine

prefixo, finé fru&u intento, & perfun-

a d

clorié agas,

Quanta vite pars elabitur

y n

"übil agentibus ! quaita anlà agentibus ?

( V

en,

a p

.4. Age, quod agis, aliàs nihil agis,

uïam Fi!ï'

Licét legas, ftadeas , ores, fi hzc non

, ld

ferió, non cum debita menti: applica-

;ammasä?

tiohe agas, otio indulges: mec tam

"I

enim ftüdes, quàm otiofus in libros

Í lod

incumbis ; nontam legis , quàm librum

g n

lüftras, & volvis; nontam oras, quàm

g

labia moves ; id eft, tempus inutiliter

petdis,

un

! f

s. Nunquam otium fuo caret peri-

culo ; funtcerta tamen tém

W

i

pora, quz

;H

Primum

plus fecum periculi trahunt,

üt

í

314

Mcdia Fite Santioris:

üt ordine, ita pernicie, tempus e(t ma-

Ti (

tutimum, dum excullo jam media ex

; Omni

uc

patio.

parte (omno, ficut porta in cardine h

& illuc, fic piger verfatur in lectulo, &

Quata

ofcitausfe hoíti materiam prebet a

|

Stadi

tentationes.

Adeft hic enim vero prae-

lrnor

curfor diabolus, Lucifer matutinus, &

! limi (

| Quosd

diei primitias fibi decerpere, & lucrari

fatagit ; dum defidiofum , & femifopi-

| ïiCUIa |

tum ad illicita quzque follicitat.

(in

fiqs. h

6. Si otio jungatur curiofitas, ida

illicita pondus addit , quautü

m ignis

Cony

us à

ignibusadditus lammas juvat, Si per

feneítras, nihilagens, profpedas, 00«

Quri d

via quzque luftras o

bjecta, fora omnias

Do

& compita oberras, aut, in triviis con-

fitendo,te cuilibet venalem facias ;

s, quàm quod avi-

quid aliud exfpede

dum laté ubique

8X

bus- accidit? qu&

circumvolitant , & omnia ]

uftrant ,

aucupis ,

& vel in laque-

p:zeda fiunt

r'

hi

um incidunt, velvifcoinficiuntu

ftfe

7. Siquzras,quid tibi agendum

?audi:

ANuuc lege, wunc Ora, nunc i, "unc

"fcribe, labora :

i,

U

Sicerit borabrevis ; fic labor ipfe le?;

9

AMedia F'ite San&ioris;

315

t

Fac, & diem tibi partire; nihil cafü,

at

omnia fiant confilio,

Nulla fit occu-

nel

patio ftatui tuo conveniens, quz defi.

jl

gnatam fibi horam non habeat.

Si

AUA

r

Studiofüs es, quid tibi agendum fit,

0j

ignorare non potes.

Qui diligentif-

1l

fimi fünt in. (tudiis, plerumque. funt

ia

quoad probitatem meliores, Necpar«

yiple

ticula bonz diei hisabit absque fru&tu.

h

O (i pretium tempori ponere , minu-

l Ü ad

tias horarum in nofítram utilitatem

a !

(

convertere Íciremus, quàm fecuri effe-

M pCf

mus à peccandi periculis ' quàm fe.

35,0'

curi de beata /Eternitate , quze tem-

onm

poris & temporalium omnium

optatiflimus eft

j o

xfaclsa

FEINES

mod E

GEX CSCKCNS KOOAU D CeDude nv

u[mn[u

ed : U

I

Fidei, Spei, Charitatis, 4 Contritionis,

iL

ante Confelfionem tardà €3 con.

')au li

Jideratà" exercendi.

T Il

Lementifime & Benigni(fime De-

/1

us? qui pro infinita Bonitate tüa ,

il

a

non

fá

316 'Zli'e'dia Vita Santioris.

non vis mortem peccatoris ; fed ut

fidd

per Fidem, Spem, Charitatem & Poe-

B

nitentiam ad Te, DEUM fuum, con-

; i

vertatur & vivat : Ego mifer, & infe-

lem

lix peccator , ante thronum Divinz

]

D

mifericordiae tuz humillime proftratus,

credo & profiteor, quidquid Divina

| £t

| Qj

tua Majeltas revelavit, & Sancta Mater

-

lii ;

Ecclefia Catholiea credendü proponit

—

[

quia Tu es eterna Veritas,& infinita Sa-

Mi

pientia, que nec falli poteft, nec fallere.

E!

Spero in infinita Bonitate, & Mife-

menl

ricordia Sanctiffimz, & Individuz Tri-

Tde

nitatis, DEI Patris, & Filii, & Spi-

ritüis Sanéti: in fanctilfimis meritis, fa-

lies

di,

cratillimis Vulneribus, dolorofi(fima

fum

Paffione, & morte Chrifti JESU , in

& interceffione Beatiffimz

tot

meritis ,

Up(

Virginis, & Matris Chrifti JESU, MA-

RUE, & Omnium Sanctorum: prop-

Omr

&T

terhazc, & propter infallibilem pro-

DE

miffionem tuam, fpero beatitudinem

cternam, & media, à Te nobis cle-

Tgi

Quc

nenter conceífa, uti & remiffionem

Vita

peccatorum meorum : quia Tu, mi

mnié.

Iliq

elis

Tigr

DEUS, qui omnipo;tens,es, &ft

AMedia Fite Sau&lioris.

317

d

qui

fidelis in promiffis, & infinité propen-

fus ad preftandum, quidquid promi.

, Q

fitti, diferté pollicitus es per Ezechie-

&if

lem Prophetam cap. 18. $i immius

Diun

egerit penitentiam ab ommbus peccatis

firatit

[

wis,quae operatus efü, €9 cuflodierit

omnia pracepta mea, €3. fecerit judici-

Matet

UWmnsviàcioet; e3 nonmorietur ; om-

)puüit:

nuum iniquitatum ejus, quas

opemtu/s eft,

as

10n recordabor.

dosd

. Egoidem miferabilis peccator cle-

t o

mentiffimum DEUM, qui me creavit,

hsT

redemit, fanctificavit, qui mihi multo-

&

*[l' ",Sl )

ties peccanti indulgentiffimé peper.

cit, DEUM fummum Bonum , quia

yifra

fummum Bonum efít, ex toto corde, ex

,

tota anima, ex omnibus viribus meis,

atl

fuper omnia amo, & hocamore, fuper

(l

omnia deteftor univerfa peccata mea,

(s

& Íuper omnia dolenda doleo, quia

,

pf

DEUM fümmum Bonum peccatis

if

meis, füummo malo, offendi: eodém-

j

que amore propono firmiter, & ftatuo,

jf

vitam meam curá, & ftudio fuper om-

f1,P

nia diligentiffimo, emendare, ne fum-

A

mum & infinitum Bonum ampliüs

i

O 3

offen-

318

]Iä;iia Fite Satutliori,

fior

offendam ; & que contra fummam,

& infinitam DEI Majeftatem com-

Die

mifi, in amaritudine animz mez con-

San

fiteri, & corde contrito, & humiliato

a

poenitentiam agere,

E1)]

Qua

Q Majeftas infinita! Ó fumma Boni-

tas, 0 DEUS meus, & omnia ! utinam

al

Tenünquam offendiffem ! Doleo, do-

Tan

fion

leo ex toto cordis affectu , quod offen.

derim Te, fünmum Bonum, qui me

N

Su

adeó dilexiíti, ut pro me, fervo tuo vi-

Tet

liffimo, mortem acerbiffimam in Crüuce

fubire dignatus fueris ! Ignofce, bone

bt

Inà

JESU, mifericordiam & veniam huuiil.

limé petenti ! miferere mei peccatoris

Cl

tua

pro quo apud Patrem tuum vox fan-

guinis Tui interpellat !

pii

Iguofco & ego miferandus peccatot

pa

amote Tui omnibus, qui me unquam

lmq

offenderunt; & ab omnibus, quotquot

pac

unquam gravavi, fcandalizavi, lefi,

p

Tan

contriftavi, contempfi , judicavi, ve-

niam humiliter peto,ifsque pro viribus,

I

fatisfacere cupio. Refpice, clemen.

tifIe DEUS in Diviniffimam faciem,

tür

fanctiffima Vulnera, ácerbiffimam Paf-

!HUI

1Q«

Media F'ite Santlioris.

319

ä

i

fionem, ac mortem Chritti JESU, in

Wnrur

merita Beatiffimz Virginis, & omnium

ngu

Sanctorum tuorum : propter hec om-

yeg lt

yunit

nia, & propter infinitam mifericordi-

am tuam miferere mei ! quidquid u-

Ia BOEI*.'

quam boni feci, confirmo ; quidqui

mali p«fus füm, accipio de Paterna

Vutitat

J

0. d

manu tna ; atque hac oninia unio Paf-

i

"

fioni. & merti

tis TESU Chrilti, B. MÀ-

al

irginis , & omniunm

RUE femper

, quP

Sanctorum , ut per hanc conjundtio-

Voto0 *

VinQtto

nem Tibi placeant ; & fic placatus,

M

i

DEUS meus, miferere mei, fecundüm

J

li

lm umu

magnam mifericordiam tuam; & Íe-

cundüm multitudinem miferationum

gt

tuarum dele iniquitatem meam, Am-

s

j

pliüs lava me ab iniquitate mea, & à

stl

peccato meo munda me j quoniam

iniquitatem meam ego cognofco ; &

p

ol

U

peccatum meunm contra me eft fem-

per.

Tibi foli peccavi, & malum co-

i,

ramte

feci, &c. Delictajuventutis mez,

g^

"i

& ignorantias meas ne memineris,

gl

U^

Domine.

Cor contritum & humilia-

f

du

dl

tum da mihi, Domine, & ne defpicias

ni

l

illud, &c.

/d

Om-

j

4

!

320 jleæ!ia Fite Saudiioris.

iif

Omnes Sandii, & Sancte DEl interz

cedite pro me, & impetrate mihi mi-

ptu[(

fericordiam DEL ,.contritionem ,&

qred

remiffionem , peccatorum , emenda-

tionem vitz , bonum ufüm Poeniten-

T

tiz, & aliorum Sacramentorum, judi-

hii

cium DEI particulare mite & clemens,

n

ac beatam zternitatem : adefte, & au-

a

fnero

QU

xiliamini mihi femper & ubique Ametj.

N

A C d u

tünr

PRAECIPUARUM . VIR.

lles

lg

TUTUAM.

t

Quotidie, faltem femel, eliciendi, exem-

D

do Alexandri FII, Suammi

Con

Pontificis,

C[f, ]

Tupy

Doro Te Sancliffima Trinitas, Pa-

A

ter, Filius, & Spiritus Sanclus,

I

tres Perfonz, Unus & folus DEUS,

i eí

P Á

Dejicio me in aby(fo mei nihili, füb

?

confpecdtu Divine Majeftatis Tuz.

Credo firmiffimé, paratus mille vi-

ady

tas profundere, in conteftationem om-

imp

niuum

Tg

X

JMedia V:.tæ Santliori,

32X

)'Elinuti

nium eorum, quz nobis in facta Scri-

il t

ptura reveláfti, & per Ecclefiam tüam

credenda propofuifti.

um d

eni

mnem fpem meam in Te colloco;

Ponie

& quidquid poffum habere boni, five

n

piritualis, five " corporalis, & in hàc,

ln

& in altera vita, id totum defidero,

a

Ípero, & volo folüm confequi de Tua

ye Atl

manu; Deus meus, Vita mea, & unica

À

Spes mea.

: Configno Tibi hodie, & in perpe-

tuum , corpus & animam meam, om-

nes potentias meas, memorian, intel-

r

lectum, voluntatem, & omnes fenfus

ineos,

«dj, gxsm-k

-: Proteftor me non confentire, neque

-;zmi

confenfürum unquam, quantum in me

eft, in ullam rem, quz fiat, vel cum mi-

nima offen(a Tue Divine Majeftatis,

nl

Propono firmiffimé, impendere om-

ne effe meum, facultates, ac vires meas,

a

ad fervitium, & gloriam Tuam.

ilil.d

Paratus fum | fufcipere, quascanque

j

adverfitates mihi Paterna Tua tanus

il*

immiferit, ad dandum guftum . beatit-

j OT

fimo Cordi Tuo.

[

O ;

Vellefax

2322

AMedia Vitae Saudlioris.

"Nellem me totum; quantus quantus

5

. fuüm; impendere, & procurare, ut ab

tt,

omnibus Tibi ferviatur, atque omnes

"Tüi

homines Teglorificent; & ament, DE-

:

pll«

UM Creatorem fuum.

Ing

"1Gaudeo fummé de Tua zterna feli-

«citate; & exulto deTuatam magna glo-

Íün

riaiu ccelo, & in terra.

fid

Gratias tibi ago infinitas, pro i

nhü-'

mneris beneficiis, quz mihi, & toti mui-

dig

do collata funt, & in dies iaceffanter à

qu

benigniífima Tua

po

runtur.

Provideptia chfe-

p«

Amo tuam infinitam Bonitatem,

ali

propter feipfam, ex toto affedu cor-

fic

dis, & animz mez ; & vellem, fi pof-

Qu

fem, amare eo amore, quo Teamant

&t

Angeli; & hornines jufti, cum quorum

ibi

amore conjungo imperfectiffimum

amorem meum,

[en

Offero Diving Majeftati Tue, in

vid

unione meritorum Paflionis, vitze, &

BW

mortis:| Chrifti.

Beatiffimz femper

j

"Virginis, &:omnium Sandorum, ex

nunc, pro fempet, :omnia opera mea

pretiofiffimo Sanguine JESU Redem-

ptoris noftri Jota,.& involuta,

Sta-

)

JAMedia F'it« Sanäior;'s(

5823

quat

Statuo omnino, participeai me face-

e wZ

.te, quantüm poflibile e(t, Indulgentia-

WUU

"rum per actiones hujus diei. & illas ap-

tU

plicare; per modum iuffragii, pro ani-

mabus purgatorii.

Volo etiam omne il

emi

lud, quod pof-

[gna glo-

um , offerre in poenitentiam, & fatis-

factionem meorum peccatorum,

Yo t

DEUS meus , cüm Tu fis infinité

gimi

ignus omni amore, & fervitio: fi-

quidem T es, qui es; doleo quantüm

u n

poffüm maximé, de omnibus meis

peccatis, illáque deteftor, fupra omnia

alia mala: peto humillimé veniam ,

lat

d a*

facióque firmiffimum propofitum nun-

i

quam offendendi Tuam BOnitatem in

e«ternum,

[e207

Q

j

In Tua vulnera me projicio,Ó JESU:

j

;

iil

ibi me abfconde, & defende, hodie &

femper, donec mihi largiaris gratiam

videndi Tui, & amandi Te in «ter-

[uto 1

v

num, Amen.

JESU, MARIA, & JOSEPH Vobis

f

dono meum Cor, & Animam

Jf f

meam Amen,

g

u

y(;ll

O, A. M. D. G,

"a

Aus Fidei.

I

fall

Breves. Afpirationes &

Cant

.AdQus virtutum fepius !

eliciendi. -

Ter

reli

Am

; L Miius. Fide.

F3 Enedida fit fan&dta & individua

loc

Trinitas, equalis una Deitas:-

O

Gloria Patri, qui creavit me:

Gloria Filio, qui redemit me: Glotia

p

Spiritui San&o, qui fandificavit me, in

Con

fecula feculorum Amen.

1es

Te DEUM Patrem ingenitum, te

I«

Filium unigenitum, te Spiritum S, Pa-

ten

raclitum, fanctam & individuam Tri-

nitatem toto corde & ore confitemur,

pia

laudamus,atque benedicimus ; Tibi

tlo

gloria in fzcula.

O DEUS credo inte: credo in Deum

Qua

—— À

Patrem & Filium & Spiritam Sandtuu.

tett

Credo Domine, quód fis unus in

t

effentia & trinusin perfonis.

Credo,

quód fis infinité bonüs, mifericors, ac

f

juftus, & quidquid reveláfti, quia ater-

na

825

Aünus . Fidei.

na veritas es, qua.nec. falli ;p.q;gg,.—ggc

d

fallere,

Y

- "Credo in u

nam, fn&tani;, Cátlioll-

cam Ecclefiam,Sanctorum communio-

Ih

nem, remiffionem peccatortm;, Cárnis

& vitam sternam

refürrecionem ,

Amen.

"

Credo quidquid dix

iCDEI Filius, nil

hoc veritatis verbo verius,.

d

2

"Teneo & profiteor illam fi

demquam

jf

Chriftus . docuit, quam . predicárunt

Apoltoli , quam DEUS tot miraculis

hii

m

confirmavit, quam tot milleni Marty-

res fanguine fuo fubfignárunt , quam

Ecclefia Romano- Catholica conftanter

!

Y

$h

tenuit & adhuc tenet.

h:

d vivere & mori cgu-

jl

Proteftor, quó

Vg

iam üt Filius fanctz, Romanz, Ca-

« T

tholice & Apoftolice. Ecclefiz; extra

Quam non eft falus.

o

Credo Domine, adjuva incredulita-

*

tem meam, ut audire merear

*

fides

nfmm

tua te falvum fecit.

mus Ó

O Domine adauge fidem , quam, in

C[fdw

u^

" facro baptifmate mihi infuditti,

Domine jESU Chrifte, qui credit in

"

te,

f

326

Aus Spei.

te, etiamfi mortuus fuerit, vivet, Ecce

quet

credo in te ut vivam in xternum.

[per

rofiteor me firmiter credere, quid.

" quid credit fancta Mater Ecclefia Ro.

dedi

mang-Catholica. n hac vera & fal-

vitica fide & vivam & moriat.

trib

bis;

AX us Spei.

II

D quem confügiam in neceffitati-

A

büs meis nifiad te, Ó Pater mi-

t

fericordiarum & DEUS totius confo-

ifi

lationis ?

lio.

Tibi, ó Domine, nec potentia, nec

m

fcientia,nec voluntas falvandi me deeft;

hn

Salvare me potes, quia omnipotenses:

fpen

Salvare me nófti, omnifcius enim &

infinité fapiens es: Salvare me vis,

die

cüm infinité bonus, infinité mifericors

h,

fis. Quid ergo de falute defperem ?

Beati omnes,qui fperantin Domino, :

ij

quoniam adjutor & prote&tor eorum

Teti

€

Tie

Quis invocavit eum;

& defpexit 'il-

lum ?-Nullus fperavit i

n Domino ; &

QO

confü(us eft, Primtsne ergo egofim,

an

quem

(s

AGus Spei,

327

ll

quem deferat ? Abfit : in te Domine

ml

Íperavi, non confundar aternum,

Domine opem promilifti ; . fidem

equ

a M

dedifti'; (tabis promilfis, quia fidelis:es.

i

Nunquid dixifti : invoca me in'.die

tribulationis, eruam te, & honorifica-

bis me? in quacunque die invocavero

te, velociter exaudies me,

Dixitti Domine perlIfaiam Prophe-

dfnti

(

tam : numquid oblivifci poteft mulier

infantem füum, ut non mifereatur fi-

u

lio uteti fui ? & fiila oblita fuerit, ego

(f

tamen nonoblivifcar tui: ecce in ma-

nibus meis defcripfi te.

Quidni igitur

d

en

Íperem ?

ww

: Bonus Dominus & confortans in

die tribulationis, & fciens fperantes in

n

i

]

ertti

€-DE-US nofter refugium & virtus,

adjutor in tribulationibus, qua inve-

milti)

u

'merunt nos nimis: propterea non ti-

-mebimus, dum turbabitur terra.

Quare triftis es anima mea, & quare

sl

conturbas te ? fpera in DEO; quohis

101&

am adhuc- confitebor illi, falutare vul-

of

DEUS 1meus,

qurllï

rtüs» mei, &

*

Si

328

Adus Spei.

Si peccavimus , advocatum - habe-

mus apud Patrem JESUM Chriftum

fitin

juftum: ipfe eft

propitiatio pro pec-

n

.catis noftris,

Tiett

Veré languores noftros ipfe tulit, &

elt

dolores noítros ipfe portavit: vulne-

ratus eft propter iniquitates noftras ,

$

attritus eft propter fcelera noftra, &

Fat

livore ejus fanati füumus.

| Qj

D

*

, Multa & magna quidem- mea funt

Qw

elera; aft longé: majora: fünt Chrifti

merita.

Sanguis JESU Chrifti emun-

lOi

dat nos ab omni peccato.,

inl

Salvum fac fervum tuum Domine

| mg

Íperantem in te.

Ne perdat me ini

| fhir

quitas mea , quem

| Pldc

fecit omnipotens b

onitas tua,

e equidem terret fevera tua jufti-

|- C0r

tia:'aít in fpem rurfus erigit infinita

mifericordia.

if

tmï3

onus eft Dominus fperantibus in

$

illum, & anime quarenti illum, Spe-

rantem in. Domino mifericordia cir-

Yl

cumdabit,

]i

Patent mihi adhuc fores gratig ; f

10

eni

m camnare me voluiffes, dudum

in

| lg

peccatis mortuns cffem,

M:

b

- Mthus Spei.

329

hbt

Major eft tua

bonitas ,"quàtn mea

hriftr

fit iniquitas,

f0 p

Ininfinitatua mife—ricc')rd"ia; in Chiifti

meritis, paflione & fan

tll

guine repofita

eft fpes mea.

- vult

Spero remiffionem 'peccatorum.

voftr,

Fiat mifericordia tua Domine füper

[m; j

nos, quemadmodum fperavimusin te,

Domine ne tradas beítiis animas

"a fut

confitentes tibi,

t

Spero auxilium gratix contra tenta-

jeItil-

tiones & affultusinimicorum, maximé

in hora mortis.

Dominusilluminatio

m

mea & falus mea : quem timebo ? Do-

minus protedor vite mez ; à quo tre-

[

pidabo?

Spera anima mea, fpera : fpes non

xj

confundit,

[ntd

Spero donum perfeverantiee, grati-

am finalem ac felicem mortem.

by i

Speto videre bona Domini interra

s

viventium,

o

"u

Spero vitam zternam ; qui enini

proprio Filio non pepercit, fed pro

ie;!

nobis omnibus tradidit illam , quo-

j

modo non etiam cum illo omnia no-

bis donavit ?

SCi:,

lk

330

As Spei,

Scio, quód Redemptor meus vivit,

fot

&in noviíTimo die de terra furrectu.

Tif

rus (um, & rurfum circumdabor pelle

meá, & in carne mea videbo DEUM

Te

n

meum , quem vifurus fum ego ipfe,

& oculi mei confpecturi funt, & non

fimi

alius.

Repofita eft hzc fpes mea in

ilti

finu meo,

ne,

Propter hoc letatum eít cor meum,

& exultavit lingua mea: infuper &

D

caro mea requiefcet in fpe, quoniam

Tnà

non derelinques animam meam ia in-

!

ferno, nec dabis fanctum tuum videre

lUt

corruptionem,

il

A&us Charitatis.

DEUS ! ego amo te : ex toto Cote

O

| mel

deamo te, Amoris igneinflam-

| gn

ma me, fac amem te, üt amas me.

tten

Diligam te Domine fortitndo mea,

E

Dominus firmamentum meum ; & re-

É

fugium meum, & liberator meus.

| thqu

Quid mihi eít in coelo, & à te quid

volui fuper terram ? defecit caro mea

& cor meum, DEUS cordis mei &

pars mea, DEUS in zternum.

