Ípem libidinofus fibi facere poflit.

-7. Sola fupereft, àt naufrago an-

Chora, ita habituato DEI mifericordia,

in qua fperare forté poffet, cüm zzifz-

J

at

vicordia ejus fuper ommia opera ejus,

nifi hac ipsà D EI mifericordià iudi-

Írat

gnumfe , & forté incapacem reddidif-

tlf

Q

Íet, Ea quippe confuetudinis perver-

fiffime visin eo, & poteftas fuit, ut

exf

eum hzc ipfa cogitatio proniorem a

fatis

Ti

flagitia fecerit: quód, efto nunc pec-

cet, confiteri tamen poflit ; infinitam

M

effe DEI mifericordiam ; fepiüs jam

t

tim

dediífe veniam ; notam illi effe homi-

nis fragilitatem ; qux ipfa temerita-

it f

tem, & peccatorum numerum auxe-

Betic

runt, cogitanti: fazzem fimul po[Jum

lio,

confiteri; «que faciló dicam ter. aul

Tr.

h |

quater, €9c, quàm . fexmel me cecidifJe.

Et hzc illa in Spiritum S. peccata funt;

Y

quz quia contra DEI Bonitatem. pu-

[Us

gnant, ab ejus Bonitate nos exclu-

fifr

dunt, Quid hic fpei? tantum nempe,

ij

quan-

AMalitia Peccati.

239

gt

quantum eger habet, cui medicina,

jis t

quà folà fanari poterat, vertitur in

venenum,.

» fii

[

C

Affectus.

p

cordi.

EUS ! cujus Bonitatis non eft terz

n

|

minus, & mifericordie infinitus

l ejl/59

eft thefaurus , habes, coram re pro-

À ii

ftratum miferum & infelicem , qui

iil

miferationes tuas multas & magnas

; C[fo'

cum gemitu fuppliciter poftulat, &

fUi[ ] j

ex[pectat, finé quibus nec fpes liber-

tatis illi fapereft ulla , nec falutis, Pe-

Qrem d

jnc p

rii! nifitu, DEUS, me ad

juves 5 fezi-

poftas. demerfit. se ;

nulla ampliüs ta-

HHHIVIRU«

'

jis f

bulafuperelt. Exere, Domine, poten-

o

tiam tuam , & mifer& naufragantem,

in fortitadine brachii tni, certis his

jenti

jm a*

peticulis eripe. 'Non mereor, fatis

Ício , utinam & fatis doleam ! non me-

| pl

reor mifericordiam

i

» Qui toties illu(i;

m',wl-'

ed tuam DBonitatem ,

Pater smterne,

v

"ulnera tua, Chrifte R

edemptor, afpi-

qu fjj

4 P

ce, & fecundinn magn

am mifericordi-

am tuam , €3 fecundà

7 multitudiaem

y d

miferationum. fuarum , dele iniquita-

quan-

ten

240

Malz't'z'a Peccati.

£em 7u ! meàm dico, cui tamdia

pocn

amens inhzíi: fic fpero, fic propo-

lat

no ; gratià tuàá, DEUS , imbecillita-

crat

h

tem meam adjuvante, vivam mnovus

homo.

t j

i

N

Quf

CAPUT Il.

4

l]

De Penitentie fince-

EY

rx impedimentis , in quibus

lts d

UE

funt etiam fpes vanz pec-

quid

cantium,

ii !

$. L.

d

duf

Vana fpes in. dilatione emenda-

fählte

x

tionis,

Ti nj

.

» craflimum ; ignorans ,

Ne glorieris i

quid fuper

ventura pariat dies.

TIorb

Prov, 27. H

AAf

n

3

I,

W 1

QU

Nfernalis auceps ; diabolus quot-

j m |

:

I

quot animas femel illaqueavit, onr-

| a

nes conatur in corvos commutare ;

Gato

dum fingulis emendationis, & vere

ulPlls

p

JMalitia Peccati;

24t

t

poenitentie dilationem füadet : hinc

r

tam frequentes ille voces: Cràs; &

volli

craftino adverciente, iterum in crafti-

| n

num differtur executio; & fi

C perpe-

tua manet velleitas ,

€X qua certa fe-

quatur pernicies,

2,

uis enim tibi craftinum promi-

it ?

quot non millia hominum hodie

n

adhu

c morientur ?

nunquid & tu po-

ub

tes effe inter illos

? quid fi,. Stulfe ,

*

bác no&te repetent. a

71

X

7THOTA fumm à te?

quid tibi tum proder

it dilatio? fruftra

ibi petuntur induci

dum momentum ad

& ufque mane,

eít, in quo clau.

duntur omnia,

Quid amentius, quàm

gt

falutem tuam fu

ndare in incerto? Se.

Ia nimis vita eft

craftina; vive hodie.

jj )

3. Differre n

olenti

Seft, Certé qui

M

morbo fatali laborare

t, & hodie malo

nem ponere

potlet, minime differret

in craftinum,

Scilicet minoris anima,

quàm corpori

s vitam facimus :

uítu-

!j

y

lam fentimus.

in corpore?

illico non

Hlt; o

una qu&ritur medicina: m

Oritur pec-

muwe)

cato lethalianima ;

& malum non fen-

i

tinus , medelam di

fferimus

"

4. Heu!

Malitia Peccati-

242

6

4. Heu! quantum nocuit differre :

Hterï

fi fopiviffes hodie fcintillam, cras in-

cendium non depopularetur tecta, Ha-

qih

(it ;

bent hoc morbi, maximé periculofi,

s

ut, fi non ftatim adhibeatur reme»

'O quot

Qtg

dium, evadant incurabiles.

Deta

in fpirituali Xenodochi

o jacent, qui

E

quia emenda-

C,q]

putrefcunt incurabile

frend

tionem diftulerunt.

Dilatione crefcit

fare:

malum, & cum fluminibus vires ac-

n

quirit, eundo : fi differtur emendatio,

contrahitur habitu$, nafcitur coniue-

magr

1

tudo; & huic quàm egré contraveni-

D7

ri poffit, experientia fatis loq

uitur,

eunt

-

itti

s. Si differs emendationem ,

fi

hm

non amas; peccat

um non odiíti :

Pton

eum amares ,

no

lles ejus ' offenfam

(ipl

perfeverare, fta

tim inires amicitiam ;

dem

fi hoc odiffes, colubrum hun

c finu

Si fapis, quo-

hr

tamdiu non foveres.

Ti

modo animz expiationem

differre pol-

diaboli ;

uv

fis, per

quod es mancipium

T

inimicus

DEI, vidima.inferni, abo*

Ott

minatio Coeli? cum quo cares omnt«-

Dote

bus meritis tam fidelium , quam pro-

Tuar

priis ?

c. Quod

oj

JMalitia Peccati,

243

6. Quod tibi hodie ef(t difficile con-

ifen

ctis

fiteri, cras non erit facilius; demon ,

qui hodie retrahit, cras non minus fa-

h D

jcubl

ciet ; verecundia , qu& hodie impedit,

cras pariter redibit; Ííi vires; hos fin-

- felto

cerz poenitentize hoftes fuperandi, cras

) i

fperas , cur eas nunc non exeris ? often-

um qm

eriaa

de, quidpoffis. Alexander, nihil dif-

ferendo in craftinum, quod hodie pra-

jrd

ftare poterat, factus eft Magnus; tu,

non differendo emendationem, fies

[

d

magnus é peccatore Sanctus,

m

7. Ne tardes proinde comcerti ad Do-

i

r

jtif

ii : hodiecüm vocem ejus audias

intüs loquentem , noli obdutare cor

fan

il

x

li

tuum : ipsà celeritate potiorem gratiam

promereberis,

Qui citó dat, bis dat :

0 611[3

duplici dignus premio

jot

, unoqui-

f

dem ob victoriam fui,

ob facti ce-

u

leritatem altero. ^ Quid moraris? Do-

wIS, q]

minus te hortatur

; inftat Angelus Cu-

t

ftos ;

urget confcientia ; &ternitas ex-

Q

fpectat.

Refolve te: in manibus tuis

m, am

fortes tuz,

Dittuliffe poenitentiam ,

"4

poterit poenitere; fecifle eam, nun-

j PN

quam poterit peenitere, Qui nünc offert

h

p

veniam, offert te emendandi gratiam:

3

fi non

JMalitia. Peccati.

244

fi non illico arripias, fe contemptum

Qui

ol

judicabit; non rediturus, nifi ut in

ef

tempore vindictz difperdat te.

ttat

.. $. II

üth

Vana Spes in certis precibus.

liber

Orabat fceleftus Dominum , à quo non

&

lm

effet mifericordiam. confecuturus.

)

2, Mach. 9.

Wt

1. [. Audo devotionem ; quam multi

[

collocant in certis precibus » à

u

quas affedu fpeciali feruntur, & in

hii

quarum recitatione majorem guítum ;

& animi fatisfadionem experiuntur:

Y

Its,

quibus recitandis

ut conftanter infi-

W

ftant, non modó non obfiíto;

fed eti-

lr

am author fum, & hortator,

lorg

2, lllud tamen laudare non poium

TU

quód fint a

liqui tam creduli, ut his,

Q

vel illis precibus toties, aut toties re-

falutis füz affixam eíle pu-

Yl

citatis fpem

R

tent ; credánt

que, his ex ordine di-

.

E

&is, fe fine poeni

tentia non moritü-

dà

ros, aut earum vi,

& efficacià infalli-

t

biliter gratiam finalem — obtenturos.

u

JMalitia Peccatï.

245

mf

Quáà opinione fedudi, has preces ab-

L ua

folvere contenti, alia ad falutem ne-

ceffaria minüs curant; utinam ! non

etiam multi eó (toliditatis perveniant,

ut harum precum fiducià liberiüs, &

J

liberaliüs peccent, confidentiüs in

ft

peccatis perfeverent, mortalium ftul-

tiffimi.

Af

3. Audiant hi, quod Chriftus mo-

net: Non ozmis , qui dicit mibi: Do-

n5

n

i

mine, Dominme , intrabit in Regnum

Caelorum; fed qui fecerit voluntatem

NT

Patris :ei; qui ejus mandata . obfer-

Vftum

vaverit,

Si has, aut illas revelatio-

dontdt

nes , & hiftorias mihi obtendas, qui-

g Itl

bus fertur revelatum effe, neminem

qdd

damnandum ; nullum fine Sacramen-

Jf

torum ufü , aut in gravi peccato mo«

)l

riturum, qui has, vel illas, toties,

jti

M

yies

hoc vel illo fitu , preces dixerit; bre-

vibus repono: me hic , & nunc reve-

lt

lationes examinare nolle; illud unum

jnt

mOIL'

affirmo: non omnes, etiam qua typis

datz circumferuntur, revelationes eí-

i

fe ejufmodi, quibus tutó quis'credere

:n[u[ ?

3

'Qu

potfit

246

AMalitia Peccati.

V, $

poffit tanti momenti , atque eft falutis

gterne , negotium.

qid;

4. Reguum.celorum vim patitur, 9

h:

Vente

violenti rapiunt illud. Matth. 11, & tu

od

credas, illuad obtineri poffe per le-

fus

ves aliquas precatiunculas ? qnàm fa-

quam

cilé fic foret, falvari! Stulté feciffent

Martyres , tam acerba fupplicia obeun-

df

do;fruftra Anachoretz laborá(lent tain

dias;

Qtts

rigidé jejunando, fi oratiunculis - his

falutem confequi potuiffent ; fruftra

p

moneret Chriftus: Conteudite intrare

ife

ger anguftam portam. Luc. 13.

7'lliiz

s. Vitaimmaculata, conícientia pu»

«

(

ra eft unica ad coelum via , fine quail-

j

D

lud nemini patebit; licét mille oratio-

nes, & eas quafcunque recitet. . Qug

i

avis recitere

ii

ipfe fi in ftatu peccati gr

tür, quantüm, credis, co

nducent ad

qui

Coclum promerendum ? vis fcire ? tan-

fs

N

tüm, ac medicina corpori , animáà de«

j

ftituto.

] nunc, & falutis tuz certi-

tudinem in iisdem funda.

6. Oratio neceffaria omnino elt;

necomitti debet, Orate, hortatur Chri-

ftus, uf z071 intretis ia teutationem. Luc-

10.

JMalitia. Peccatt.

247

: f

16. Scio, agnofcit, & fatetur Sapiens,

quód s0n polfis effe comtinens, nifi Deus

j d

def: ora proinde; diligenter, & fer-

venter ora; fed fi orare vis, potéftne

m

pt [2

fanctior eíle oratio, illà, quam Chri-

m f

ftus docuit, Pater zoffer, C9.- Vel illà ,

cilfet

quam Angelicam nobis proponit Ec-

)beun

clefia ? Ora, per melicet, etiam preces

alias; modó plus corde ores, quàm

nt tl

Jis. i

ore; modó ità ores, ut oratio tua Deo

placeat, nec de te dicatur: Popzlus

ff

fidiil

ifle.labis me homorat, cor autem eo-

vum long eff à me , imó eftcontra me,

Itl j

ja p

7. Deus peccatores 1101 audit : emunda

prius confcientiam 5 fecüs enim illudes

-quax

Deo, qui eum linguá quidem hono-

oratlt

Qu

ras , opereautem flagellas; poenam pro

talis orationis premio citiüis accepturus,

rett

g d

quàm falutem.

Quid enim aliud ex-

Ípedare poffis ab inimico, & quidem

eltil

tali, qui, , cüm tecum in gratiam redi-

p d

] a

re vellet, toties rejicitur ?

$. l1I.

0 d

Vana Spes Salutis in Congrega-

J

tionibus.

j

J

Fa-

1(" |

L4

248 |

JAMalitia Peccati.

F'acua eft fpes illorum, & labores fiue

ftnm

Jru&u C inutilia opera eorum,

Vg

'ap. 3. V. II,

f&5 |

1, DUlchrum, & plurimorum bono-

pofl

rum operum ferax inventum eft,

g

diverfarum Sodalitatam , & Confra-

Qu

ternitatum fub titulo, & patrocinio

peoc

Chrifti, vel B, Virginis, vel aliorum

h

Sandorum ereclio. Sed quia nihil eft

p

tam fandum , unde diabolus non fu-

'.

um velit pariter fructum decerpere,

Iu

qui etiam ex pinnaculo templi vult ho-

TU

minem przcipitare ; fic etiam Sodali-

piat

tates, qua invente funt in zdificatio-

Tion

nem, vertit in ruinam animarum ; dum

u

illis perfnadet, quód huic, illíve Ar-

chi - Confraternitati infcripti» damnari

D

non poffint ; quo audito, multi in per-

lty

niciem fuam abutuntur ,. cupiditatibus

frena laxant, genio indulgent , libe-

r

Yij

16 peccare pergunt; confifi, fe, cüm

N

Sodalitati nomen dederint , damnari

T

non poffe.

2. Graviffimus hic fané e

i

iror eft,

Id

apertiflima fraus diaboli: nam, ut me

C0

in revelationes illas examinandas non

immi-

AMalitia Peccati.

249

371

ímmitam , quibus perfuadentur hujus

I/fh,

v. g. Congregationis Fratres, aut Soro-

res, in peccato mori, aut damnari non

botte

poffe; illud fide certum eft, nec Con-

und

gregationem, nec ulla illius operaquid-

otftie

quam illi prodeffe ad falatem, qui in

oCInO

peccato eft : Cuicunque Sodalitati no-

forutt

men infcriptum habeat ; damnabitur, fi

ihil

d

peccatis affuetus nó egerit poenitentiam

on

3. Indulgentias, quas Sodalitatibus

emutt

Pontifices valdé liberaliter conceffe-

1h0

tit

runt, intellige conceffas effe, poft ex-

Sodi

piationem confcientie; nempe vivis,

ficto

non mortuis Sodalium membris , de-

h du

putate fünt,-

qe t

4. Quamdiu in peccato es, putri-

anmi

tl

um es Congregationis tue mem-

i

brum ; adeóquelficut recifum humano à

ial

corpore membrum vitam ab hoc, &

[ibe

vigorem participare non poteft, ita

qinm

Sodalis, gravi peccato fordidatus , fru-

lmndfl

&um à Congregatione quem partici-

pabit, nifi eum, quem vitis à palmite

[ Cül

recifa , qua ad nihilum valet, nifi ut

p

comburatur ?

$. Laudo Congregationes fingulas ;

Til

jj

;

probo

Zilalitz;a Peccati. ;

950

p

probó earundem ftatuta; devotiones,

& bona opera commendo ; imó ut

i

iifdem fua fideles nomina infcribant ,

perit

coníulo ; certus, quod hác ratione plu-

, puni

rimas e coelo gratias poflint obtinere ;

ingt

ita tamen , ut ante omnes alias fis Con-

(lior

gregationi gratize divina infertus, &

(hny

in ea conftanter vivas,

Licét omni-

fitio

ld

bus totius Orbis Congregationibus no-

men dediffes , ille omnes fimul fum-

Yi

C

pte peccatori coelum non aperient;

Tot

nifi prius, & intempore peccatum ex-

piaveris.

pec;

01

6. Quanquam & illud dubium elfe

poffit, num profit, an obfit, multis

nomen dare Congregationibus ? fi ea-

rum quis obligationes adimplere non

V

conetur , vcl forté pre multitudine,

Multa pro-

& varietate, nec polht.

mittere, pauca przítare, nefcio, quem

favorem Deipara, autSanctotum mere-

ri poffit,

7. Sodalitates erecte funt ad bono-

rum operum exercitationem : pluri-

Id

bi

müm proinde harum pietate abutitur,

qui iis nomen inferuille contentus ,

la

Iat;

JMalitia Peccätz'.

25I

i

prefidentiüs pravo in habitu perfeve-

m u

rat; confifus, fe , quia Sodaliseft, non

1att

periturum.

Quid, fi hoc etiam titulo

puniendus à Deo fis , quód, cüm per

»DCP[U'

titdts

ingreffum Congregationis te ad perfe-

sCon

&tiora refolveris, nunc pejüs vivas, &

Congregationem inhonores? Congre-

hn

TE

gationum inítitutarum finis eft , ut.qui

üsnor

his dant nomina, prz aliis magis pié

vivant, & bono vitz exemplo przlu-

| n

erielts

ceant.

Vide, quàm his abutatur, qui

n

nomen inferendo credit, fe liberiüs

peccare poffe , nec tamen periturum;

» di

ó iníania!

mulis

$. IV.

Hea.ï

; Dol

Vana Spes Salutis in Abfolutione

Generali,

il

t

Apes impiorum peribit. Peov, xo.

V. 48,

peae

I,

Bfolutio Generalis eft applicatio

boro

Indulgentiz plenariz, adeóque

relaxatio omnis poenz temporalis de-

lr

jhllh

bitz peccatis quoad culpam remiffis ,

n

ità de-

ita ut, fiquis hnjus garticeps év

cedat,

fh

l

AMalitia Peccati.

2:2

eedat , rectàin coelum abeat , quin pur-

* (emp

gatorium tranfeat. Ex quo patet, eam

quide

magnum eíle thefaurum, . omnibus

! per

.«ommendandum,

Aft veluti aranex

! Wer

optimis é floribus non nifi venenum

prius

extrahunt, ita quoque peccatores ex

itig

Abfolntione Generali fpem nonnifi va-

f0

nam, quin & fibi fummé perniciofam

ii

concipiunt.

&mq

2, Ea apud nonnullos fimplices in-

|&

.

q

valuit opinio, non poffe illum dam-

; li

nari, qui ante mortem, Abfolntionem

] Abf

Generalem acceperit, quomodocun-

Jtdo

que demum fuerit difpofitus: & quia

dolo

raró deeft copia eam habendi, pecca-

b

tores veluti de falute fua fecuri, vite

t

emendationem differunt, & in ítatu

Q

peífimo perfeverant.

Ubi verÓ mors

lise

ingruit , magis foliciti funt de Abfo-

ii

lutione Generali quàm Sacramentali :

[

quafi veró ad remiffionem peccatorum

] lh

plus virium haberet illa, quàm hac,

T

Verüm fimplicium is error eft, aliud

Ieny

Theologia docet.

C0n

3. In peccato duo funt reatus, nem-

l)

pe&culpe, & poenz, velaterna, ve

l

teni-

6

JMalitia. Peccatz.

253

ln

temporalis, Remifsà culpà remittitur

tb

quidem poena &terna, non tamen feme

m

]i

"g

|

per omnis poena temporalis ? reatus

quie 7

poene veró nunquam remittitur , nifi

TICRLO

prius remiffus fit reatus culpa,

Cüm

ytsd

itaque Abfolutio Generalis fit applica-

Jl i

tio indulgentiz plenariz, adeóque re-

iolam

laxatio poen temporalis, fequitur

eam non prodeffe peccatori, quamdiu

i d

ei culpa nondum eft remiffa, centies

| n

licét eam accipiat, quemadmodum nec

jongtt P

Abfolutio Sacramentalis prodeft füb-

Jotile b

jecto non rité difpofito, v. g, fi defit

TU

dolor füpernaturalis,

TC

4. Abfolutionis Generalis nomine

vig

deceptus forfan putas, per hanc quo-

d ]

que remitti culpam, Aft falleris ; nul-

f0 d

us enim mortalium, ne fümmus qui-

lll

dem Pontifex culpam remittere po-

:nlali j

téft extra Sacramentum poenitentiz,

?

lgitur per Abfolutionem Generalem,

I

qu& datur extra Sacramentum, non

p

remittitur culpa,

Quodfi detur poft

confeffionem, pramitti debet Abíolue

DA

tio Sacramentalis, utpote pars effen.

W'

tialis Sacramenti ; & per hanc remitti-

7

tur

L

254

AMalitia Peccati.

tur reatus culpe, deinde veró per Ge-

gOt

neralem reatus poeng,

*

lt

$. Nec te decipiat, quó

d ln di.

; Qypie

catur : Roffituo te in flatum primainno-

A0

centie per baptifmum accepte ; horum

pen

enim verborum fenfus non elt, quód

yel i

per Abfolutionem Generalem tollatur

D

& culpa, & poena, ficut per baptif-

Jrong

mum uterque reatus tollitur ; mini-

ftle

mé; quzvisenim Indulgentia prefup-

( i

ponit, peccata quoad culpam jam elle

lr

! dolo

remiffa, vel per Abfolutionem Sacra-

mentalem , vel faltem per . contritio-

ltji

nem perfectam ; fenfus igitur eft ifte :

fim

in eo, qui poft. culpam remiffam lu-

! IPCSJ

cratur Indulgentias plenarias, nullus

* li

amplius eft reatus, nec culpz, nec poe-

1

ngz, quemadmodum in renatis per

Gof

baptifinum, Quocum bene ítat, quód

po

Indulgentia plenaria per Abfolutio-

(iei

nem Generalem nemini applicari pof-

| f

fit, cui antecedenter culpa non eft re-

lm

miíla,

A

6. Per hzc nihil detradtum velimAb-

Gq

folutioni Generali,quam magnum the-

faurum eífe dixi ; quin fuadeo;ut ea ante-

-

p

]I/Ialz'tz"a Peccati.

253

t

agonem petatur, & pié fufcipiatur,

ficut & fidelibus omnibus pié mori

r

cupientibus author fum , ut Crucifi-

T

z

xum, cui applicate funt. Indulgentiz

d

plenarie, teneré ac pié deofculentur,

j ul

vel ut Sodales fanctiffüma ,/ESU &

ol

JMARLE nomina ( quorum deyote

m

pronunciationi Indulgentias plenarias

milti

pariter Pontifices concefferunt ) cum

raliy

affectu pronuncient ; anté tamen per

ame

feriam peccatorum deteftationem , &

G

dolorofam confeffionem ad lucrandas

n

Indulgentias fe rité difponant; nili

[

[

enim fueris in ftatu gratie , vana eft

Jl l

fpes, quam in Indulgentiis vel Abfos

pullis

lutione Generali reponis.

7. Ne fpes iíta tibi fimul fit perni-

( pæ

J5

pf[

ciofa, maturé feriam de peccatis tuis

u

poenitentiam age , & ne differas de

Joto

diein diem ; quó diutius enim eam

d pOl

differs, eó difficilior tibi accidet, Quód

d

fi mors ingruat, priüs folicitus efto de

Abíolutione Sacramentali, deinde de

Generali.

ii

T

äo VO

Ü

pl

256

AMalitia Peccati.

du

Vana Spes falutis in folo Cultu

Iimilf

id e

MARIANO.

fetit

Petiti, €4 mom accipitis ; eÓ quod

r

7Jale petatis, Jac. 4. 3.

iino

(Oftf;

Na poft DEUM peccatorum

I.U

fpes, communi & SS, Patrum

n f

teftimonio , & plurimorum & pravo

lii

fcelerum habitu converforum experi.

p«

Til

entiá, eft MARIA. Hec eft Mater

gratie, Mater mifericordiz , commu-

a.

nis peccatorum Advocat

imó, ubi

i

odi

o ductus,

| mm

jufto DEUS in fceleratum

ejus preces defpicit, Magha Matris

! Qu

interceffione placatus, iram ponit; &

Q

quem promeritis puniturus erat poc-

C

| àdm

nis, in gratiam recipit.

2. Hanc tamen benignitatem non

Q

romifcué peccatoribus omnibus à

Tifen

atre gratiarum , Deipara, exhiberi

Qu

Y

credite ; aliàs panci damnarentur : fed

lis, qui fragilitate peccant.

Qui cul-

t

tum Marianum pro pallio fue nequi-

fEr

tie obtendunt, credüntque , in pece

catis perfeverare fe tutó pofIe , modo

bxtq

aliquá

AMolitia Peccati.

257

aliquà precatiunculà in dies recitatà ,

Cu

fimilísve operis devotionalis exercitio,

ad certum arithmetice numerum re«

j

petito, conftanter Deiparam venerene

j p

tur: qui fic de Virgine Matrefentiunt,

iinon pietatem, & benignitatem ejus

r

commendant, fed intimo, quo in Fili-

lrir

um fuum Unigenitum fertur, amori

pravo

injurii funt ; quafi veró ita clemens in

Y2

peccatores illa fit, ut iis, ad nova com-

Mtt

mittenda fcelera, viam aperiat,

o

3. Ifta in Deipare bonitatem pre-

"m

li

fidentia peccato in Spiritum S, meritó

da&us;

comparari poteft,

Sicut, qui miferi-

Ma.m's

cordie DEI confifi, delinquunt, pec-

b

catum committunt, quod neque in

hoc, neque füturo feculo , nifi egré

T

admodüm, dimittendum fit; non fe-

j 1l

cüs, qui, Marianà pietate animati, poe«

s i

nitentiam differunt, peccata liberé ac-

cumulant, tantüm abeít, ut horum

toet

rl

veniam, illius interceffione, fe obten-

turos fperare poffint, ut poenz potiüs

j d

fe reosagant,

l

u

m

4. Semper commendata fuit, mane-

0 ; fed

nij

bítque erga Deiparam devoti

folida.

ü(quä

258

AMalitia: Peccati.-..

folida, fed vera ; illa nempe, nonqua

".

iü extimis labiis, & extrinfecis ad Ípes

Ti Q

ciem operibus, verüm que in ejus vir-

Tüt ]

tutum, & maximé puritatis, imitatione

tudim

confiftit.

Larva. devotionis eft, & cor-

It

tex absque medulla, illam colere, &

tente

conícientiam fceleribus fovere con-

It

lÜ

fpurcatam,

il

)

5. Mater illa

et fine macula ; Vir-

W m

Ü

go ante, in, & po& partum 5 & cre-

des, quód illos fovebit apud Filium,

E.

qui,.nt turpitudines fnas continuent,

ib (

Ípem falutis Cabsque ulla emendatio«

funt,

nis cura ) in. potenti ejus. anxilio fe

| pho

collocare dicunt ?

li,

€. Peccatores Chriftum, id eft, Uni-

f

genitum Mariz Filium, peccatis . füis

f

flagellant, crucifigunt, & quantüm in

hia

fe ipfis eft, annihilant ; & horum ilJa,

d

iniquitatem. pietate fuà , & clemen-

tià tuebitur, & ad majora addenda

animos addet ? fic Atheus fentiat, non

Va

Chriftianus, Offensá Unigeniti Ma-

tris pariter petuntur vifcera ; non poe

h

teft non Matri. effe injurius, qui Fili-

um malé tractat,

s,Nul-

AMalitia Peccati.

259.

ng

7. Nullus poteft effe ingratior Ma-

d pe

rie cultus, quàm fi affumatur in fcele-

TU

rum irritamentum, in prave confue-

at

tudinis fomentum : Mater vult effe

&t

mifericordie; fed non erga impoeni-

o À

tentes,

Non acceptat eorum vene-

Q0D

rationem , qui uno genu ejus. altare,

altero idolum Veneris adorant, quod

: Vit

unà manu edificant, alterá deftruunt.

L O

Omnes preces, .& pietatis officia, qux

jint,

à ferventiffimis hadtenus Mariophilis,

3l

ab Orbe condito , usque huc facia

V

funt, tantüm DEO, & B. Virgini non

o

placent, quantüm difplicet unum tu-

um , Ícelerate, peccatum,

Pondera

U

jàm tot repetita, támque gravia con-

; Jl

tra naturam, & DEUM peccata;. &

i ll

facilé videbis, quid tibi fuperlit fpei

in devotiunculis,

af

dend

50 VL

K, nOD

Vana Spes falutis in fententiis

j M

probabilibus.

"TA

Spes impii tauguam . lonugo efl, que à

j

vento tollitur. Sap. $. v. 15,

La

260

AMalitia Peccati,

I. Aferrimus damon, ut animam,

M

ii

quam femel illaqueavit, for-

D]

tiüs teneat captivam, media omnia ad-

hibet, ut incautis perfuadeat, nec dia-

Mi

bolum adeó nigrum, üt pingitur ; nec

a

infernum adeó calidum effe, üt dici-

D

tur; id eft: hoc peccatum, & con-

dm

fequenter ejus conluetudinem, effe ex

bf

€o peccatorum genere, qua, cüm na-

(ni

ture maximée propria fint, faciliüs à

i

DEO veniam mereantur.

Et quia,

! bit

quod libenter habemus, facillimé cre-

| ]ïl [

dimus, non zgré daeemon apud eos; qui

1i,

confuetudinem fuam exuere non fatis

D

efficaciter volunt, fidem invenit, (i

n

l

deceptiones fuas ambiguis quorun-

Qq

dam obfcurorum Doctorum fenten-

Qj

tiis & opinionibus firmari poffe, fug-

lib

! li

gerat.

2. O infirma & malefana Spes ! vel

Ál

enim Authorem illum non rité in-

Qu

telligis, & ficte ipfum decipis: vel

M!

licét illefic, üt tu putas, fenferit, non

adimit veritatem Spiritui S, dicenti :

g

I

AManifefla. funt opera carnis ; que funt :

Jornicatio , immunditia , impudicitia ,

i

luxu-

AMalitia Peccati.

261

mf

luxuria, que pradico vobis, ficut. pra-

it,

dixi, quoniam, qui talia agunt, Regmun

ynad

DEI non confequentur. Galat, $. &c,

tecdis

JMolles regumum DEI non po[fidebunt, x ,

Jr; n

ad-Gor. 6.

jt dio

3. DEUS non jüdicabit te , fecun-

qu

düm illius laxi Doctoris fententiam ;

efeex

fed fecundüm leges zternze Veritatis.

j t«

Quid tibi tum proderit illius authori-

diis i

tas ? ille pro te DEO non refponde-

t qui

bit, Recipiet unusquisque , prout gef-

n Cff:

Jit in fuo corpore ; non prout alter di-

anyq

xit, aut fcripfit,

jn i

4. Quod gravius poffit effe negoti-

uit, l

um , quàm falutis? adeóque quid eft,

yorit

quod magis in tuto , certiflimóque

(onit

gt

collocandum? quomodo itaque pro-

babilitati alicui tenui, vel forté nulli

; li

adherebis, & in ea sternam animz

falutem fundabis ? E(t hoc latibula

n

quarere , ad. excufandas. excufationes

iL peccatis.

TAU

lh nl

$. Si credis uni , alteríve Authori,

(etti

genio tuo, cupiditati magis faventi ;

cur fidem derogas centenis aliis opti-

2

jj s

m& not& Doctoribus, peccati tui gra-

uxll-

Vita«

262

JMalitia Peccati.

vitatem tam claré, & indubitate affe-

&

rentibus , & gravi argumentorum porne

fattia

dere fententiam fuam firmantibus ?

Qü v

6. Ut non eft caulatam iniqua que

iem

Patronum non inveniat; ita nec len-

qun

tentia eft tam abfurda , imó tam falía,

QUf

que fübinde Authorem aliquem non

001 (

reperiat defenforem,

Sed quis, nifi

lm

amens, huic, contra torrentem om-

il

nium faniora fapientium adhzrebit ; &

lej

in eo maximé negotio, in quo verfa-

Ql

tur, imó periclitatur beata aeternitas ?

defa

Poffe falvari; forté falvatum iri; non

eft falvari.

Quotquot nunc ardent in

inferno, poterant lalvari; tamen nec

! Vi

falvi facti funt , necjunquam falvabun-

tur. Sifapitis, certam facite falutem

veftram ; eam chartacee probabilitati

non confidite: hoc enim idem effet,

[/

ac falutem cafui fortuito , velut alee

jadui, committere: hoc qui agit,

]

nec animam curat, nec coelum amat,

Q

7. No&ue veritatis lucem hortent

Y

intueri; ad obfcuram facem , & fatuos

licà

igues circümvolitantes: tu oculos in

ficr

Solem veritatis intende, & fecundüm

htp(

"

eun

AMalitia Peccati.

263

Jl

eum dirige operationes tuas, Tgno-

Vg

rantiam gravitatis praetendere nequit,

Ty

qui vel fugit intelligere, vel renuit fi-

dem dare; fi quid fuperfit dubii,

u) quæ

pec

quàmprimüm interroga, fed virum,

m il

cui credereanimam pollis,ríe ciecus c-

y nol

cunmi ducat in ruinam.

Hec eft par-

j, nl

tim natura, partim poena peccati , ut

y tf

intellectum excecet, ut nec appre-

dit;!

hendat, üt deberet, nec credat pec-

p

cati gravitutem ; fed hanc excufet, ne

erti

deferere , cui affuevit ; teneatur,

ji, 9

ngnl j

$. VII.

t t

Vana eft Spes in folo a

&

Qu con4

j

tritionis.

fiuit

AVe demoreris in errore impiorum, onte

t

m Cik[y

"ortem confitere. Eccl. v7, 26, -

ra vis eft verecundie, homi-

j

E MI

j h

nibus innate, quà ita miferé

cruciantur, ut ad abdita fui cordis re-

velanda egerrimé induci poffint ; &

hortt?

& R

licét fiepius proponant , imóÓ etiam

facrum tribunal eà intentione accedant,

culüs n

nis fub-

" d

ut pe;cata Ída clavibus confeffio

qu

jiciant ;

464

JMalitia Peccati,

jiciant ; dum tamen ad rem venitur,

p

vincere fe non. poffint, ut, quz maxi«

Tot

&dco

mé deberent, íatis aperiant; fed ea-

lude

dem vel pallient, vel fub obícuris, &

valde generalibus terminis proponant,

; |

li

Bunt nempe Adz filii. qui, ubi legem

DEI transgreffus fuerat, illicó fe ab-

À.

Ícondit.

lm

BU

2. Turpia peccata hoc preprimis

habent, ut lucem fugiant; latere, &

lU n

quàm maximé incognita manere a-

oni

Orts

ment,

Pudet ea nempe fuüz turpitu-

dinis; nec immeritó ; quia beftialia ,

aboli

& rationali homine prorfus indigna

proy

ii (

funt ; qua natura ipfa occultare, &

horrere videtur.

*

1 j

3. Naturali hác verecundià demon

T

potg]

ad fines fuos optimé novitabuti: cujus

autem cor, & linguam damonium

igi

hoc mutum femel occupavit; jam ille

| thf

l

non dubia eít inferno victima, utpote

ïïi[i()n

cui omnis propemodüm ad emenda-

fïïþe'n

&

tionem via eft preclufa. Nam Sacra-

ftfg;

mentalis medicina malum non f(anat,

quod ignorat.

Proinde , dum hinc

, Vfed

peccati conícientià, inde verecundià

! Qd

pre-

Spes vaie Peccantium.

26$

thtf

premuntür miferi , háncque vincere

2 n

non volunt, velut ad facram anchoram,

f

ad contritionem confugiunt , fibi per-

a d

fuadentes neceífe non fore confite-

1i; fatis futurum fi aliquando, faltem

ponaül-

in agone, actum contritionis eliciant,

jl

f d

4. Pejüs cum iis agitur, qui libera-

liffimé peccant, nec pravos habitus

prini

emendare curant, eà fpe, praefuümptio-

asl

ne potiüs, dudi, quód in agone actu

Iert 2

Contritionis, velut fpongiá, omnia pri-

turpll

oris vitz delicta, uno quafi tra&u, Gnt

eüialia ]

abolituri. Et quid, firepente, aut im-

provisó moriaris ; ubi tum manebit

indigu

t o

tua Contritio? & licét in lecto moria-

ris, ille languor virium, mortis immi«

d

"

nentis metus, innumerz de rebus tem-

j a

poralibus curz finéntne tibi tempus

ad eliciendam Contritionem ? O mi.

jorit

jl

fera fpes ! fcífne, quid fit a&us Con.

tritionis ? Contritio eft amor DEI

u[pOlf

Jupernaturalis, & ex hoc natus dolor

nid

A

de peccatis, purà propter DEI Boij.

Latem : ísque fuper oruna.

Et tunc

j t

1] ii

credis, te amare DEUM füper vere.

cundiam tuam , qui refolvere te noà

p

»

"

potc?s

266 - Spes vane Peccantium.

potesad finceram Confeffionem ? hoc

IT

non eít actum Contritionis elicere, fed

nugati,

, lo

j Tidig

$. Contritionem elicere, noneft res

| [l

ita facilis, üt tu putas,

Ex centum

actibus, qui creduntur eífe tales, raró

Et

vel unus eft eo nomine dignus.

j T

tu peccatis usque ad aures. immerfüs

Íperas, te pro libitu Seraphinum fore,

BU

nec agré actus Charitatis vere, quot-

uot voles, eliciturum ? utinam !

€, Sed eíto eliceres ; nunquid Corn-

| N?n

[/

tritio propofitum Confeflionis invol-

vit, quamprimüm hanc peragere pof-

A

fis? quid igitur verecundo fpeiin Con-

tritione, fi verecundia Confeffionem

(Celer

Rs

corrumpat ?

l[

7. Si verecundaris confiteri,cape con-

filium : peccare verecundare ; fi autem

ET

MO

peccáfti, aut poenitendum,aut ardendii,

(rl

In agone languent vires,cecutit intelle-

Gus, imperfecta eft. voluntas ; & qua«

Tlb

lis erit

ontritio, nifi femimortua ? &

Atl

l

haccíne te falvabit ab interitu, toties

promerito ? alià fané vià , üt longé

fllgg

uges

gl

Quxiori, fic & fecuyjori. falutem

lit

lYCe

P

-

Spes vana Peccdntium.

26?

n

«

fiverunt illi, qui pro uno etiam pec-

cato , femel commiffo , afperam plu-

tium annorum poenitentiam egerunt,

uditd

Hos, fi fapis, fequere.

c

iy

is,

$. VIIT.

ls

Vana Spes emendationis in dila:

ymerfüt

3 fort

tione usque ad Ordines facros,

vel ingreffum Religionis.

,qu

ANon tardes converti ad. Dominum, e$

ii C

ne differas de die in diem, Ecclef, $

; It

Unt, & utinam pauci ! qui vitam

(;i]

9

I.S

jin n

non modólaxam, fed ctiam

Jl

nat

Íceleribus addictam ducun

t

ui, fi

vel abinterno conícientize remor

fu, vel

'iro fpirituali vitee melioris adi

? du

none-

f al

antur, reponunt , tum feriam fe in-

choaturos emend

ationem, cüm facros

at

Ordines füfceper

int,

ii

mundo, ftatum reli

aut dum, fpreto

giofum amplexi

.

fuerint : nec advert

unt miferi ,

ef-

j

fimi demonis aftuti

flimam etfe hanc

Qu

fuggeftionem, ut i

d

If

ftà fpe lactatos in

j

malo contineat, ad

peccatorum con-

2

fuetqdinem inducat

; quà contradá,

fW

z

vel

268

Spes cane Peccantium.

vel vocationem ad Ordinem religio-

&t

gio

fum amittant, vel ad eundem inepti,

ln

& inhabiles reddantur.

[ die

dj

2. Qui de proxima hora, ve

Ing

craftino certus non es, an eum fuper-

hi

vi&turus fis ; unde tibi tam firma fpes,

& certitudo, te ad Ordines, aut Reli-

trd

«

lil

gionem perventurum ? quid, fi priüs

lt

te mors occupet ? quid, fi DEUS,

in fcelerum tuorum poenam, vitz ci-

p

tiüs filum rumpat ; ubi tum manebit

qu

emendatio, ubi falus zterna ?

3. Vocatio a

d Ordines, vel Reli-

tiefl

ffe à DEO ; aliàs tibi

Tigy

gionem debet e

D

ad interitum, non falutem , vian pan-

det : quod quia multi no

nexaminant,

Tl

aut Ecclefia-

&t

