auxilium fupplex imploro ; tu me, ani-

pe J

Ls

mam, corpus meum rege, dirige gref-

DI

fusmeos, ne à femita mandatorum

141 JO

DEI unquam declinent, me ab om-

Mntier

nibus ledende confcientiw periculis

atj

LY

potenter defende ; ut letus DE.

UM unà tecum. hic, & zter-

fufhne

nüm laudem, amem , &

Otnm

-

benedicam, Amen.

Torfe

Qngr

£

Wi

G

1

O

HC

E

a

p*

vgo

Tánty

[ 4

'n Hfu

&i

$. VIII

(

Praflantia Inuocentia.

$2

[r fel

$. VIII.

t pei

Innocentia fervata Martyribus

fipist

ituo, F

zquat.

Virgti

Qui Chrif

Jfunt, caruem fuam cruci-

effiontt.

—— fixerunt cum vitiis, €9 concup

if-

cori

centiis fuis. Gal. $. 24.

uíque i

I, [ Nter omnia virtutum exercitia ,

jia Ang

ad t 1

pracipuam femper laudem ob-

fus (ar.

tinuit Martyrium : /Majorez, quip-

pe bác dile&ionem nemo babet, quim

Q me d

j

ut animam fuam ponat. quis pro amicis

fuis. Joh, 1s. Hoc certitlimum eft ma-

datot

e d

ximi erga Deum amoris argumentum,

quando homo pro eo dat, quod ha-

; p

bet pretiofiffimum , nempe vitam, &

tis D

fuftinet malum, quod eft terribilium

; gU

omnium

terribiliffimum , videlicet

,U

mortem,

,

Ideo etiam in coelo fpeciali

honoris notá, laureolà nempe Mar-

tyrii, tanquam fpecialis virtutis chara-

GCerifticà, pre Sanctis reliqais hono-

rantur Martyres.

Gaude , Sodalis

Mariane, quia ad hanc Martyrum di-

guitatem tua fervata te. fublimat inno-

Ji

C 6

centia,

j

6o

Prafiautia Innocentia.

centi, — Habet etiam pudicitia fervata,

du

S. Hieronymo interprete, véartyrium

li

Jamum : nec enim folimm fu.

nguims effufio

in confef]ione martyrium

T

epulandum

DO

eft : fed devota quoque sueutis. fervitus

r

Zmmaculata quotidiamum | martyrium

Á

eft.

llii corona de rofis plectitur,

dm ;

huic de liliis.

hY

2, Infignis eft Martyrum fortitudo,

Wue;

quà Tyrannidem vincunt ; fed San-

n

&orum Chrifti purpuratorum Pugi-

Jetic

Uni

lum pace dixerim, major eft liliato-

rum innocentiz Martyrum fortitudo,

fing

Habent illi-hoftem, cum quo congre-

femy

diuntur ; innumeros innocentia, cum

Tif

quibus decertandum eft.

Martyrio

lteo

unius momenti robor fufficit ; breve

lii

illius praelium eft, hujus pugna quo-

At

tidiana eft, nec nifi cum vita termi-

J til

natur,

Hlud etiam à dormiente obti-

(;

neri poteft; hzec continuis vigiliis,

al

indefefsà refiftentià, perpete ad Deum

AW

Redé fenfit immacu-

recurfu eget.

Y

latus Bernardus : ZJartyrio ommi nobi-

ipfi

Hus, martyrium efl, fpiritu fadia , &

Viff(

defideria carm miortificare ; illo qui-

Wt

£//1

A

Praflantin. Innocentia.

61

;fei'vt'*

gdeni, quo inembra ferro ceduntur, mi-

iriyrin

tius, fed diuturnitate moleftius.

ii (j

3. Corpus innocens omni facrificio

pz;tandu;e

DEO gratius eft holocauftum ; qui

j f

corpus DEO in fidei teftimonium

qriy

immolant Martyres, cum . hoíte qui-

dem rem agunt ; aít fzvioremlongé

pleäimr.

hoftem patiuntur innocentes in cor-

(oxtitod

pore; quantó enim hoftis i(te minüs

armatur ferro, totus in blanditiis, tantó

fed $

ym D

periculofius eft, cum eo congredi.

eft lii

Unà refolutione femel conceptà finitur

fortiti

fanguinis Martyrium ; candidum iftud

j Qu

femper in armis, femper in certamine

vivere, tótque fübire martyria, quot

eniis d

Matgr

integritatis pericula , fubire cogitur.

JMibhi videtur , ait Origenes, illius foli-

'Cl.t : b[fïf

n 9

us effe, indefinens offerre facrificium, qui

fe sudefimemti €9 perpetue devoverit

jin tt*

continentia.

Gratulor tibi, Sodalis

d

cafte ! tot te in coelo laurez prafto-

j; 19

J

lantur, quot hic integritatis tuz peri-

cula vincis,

Made animis: tu tibi

i n

ipfi carnifex, tu viclima eíto; idem

gt nvf;

vicdtor & vidtus ; hoftis & arena, Mar-

] iil*

:j

tyr & Tyrannus.

/

7

4, Eam

62

Pkæjïantia Yunocentia.

4

Eam

ários,

innocentie cultoribus

DE

US tribuit fortitudinem, ut nulli

ds l

ad martyrium, etiam truculentum ,

quody

pro DEO ferendum inveniantur pa-

potis

Gumif

ratiores, quàm qui maximé innocui,

Vis teftes ? Simeon Tridentinus par-

Que j

vulus, à Judzis immaniffimos crucia-

frdilis

tus, & lanienam ridens excepit.

S.

tims?

Ágnes tredecennis Virguncula, inter

il l

Ts

ignes illefa, gladium lzta fuftinuit. S,

Cononis Filius duodecennis ad vitam

poly

It oj

cum patre in craticula. ponendam fe

ultroó obtulit.

Et unde tanta pupulis

febtar

iftis fortitudo ? unde tantum in te-

fonem

nello corpore robur? mens recti con-

gde:

In-

Ícia nihil timet, nifi peccatum.

EU

nocentia his vires addidit: digni, ut

Yintgs

MC re

in fortitudinis equé , ac integritatis

teftimonium, ex cafo nonnullorum

1l0mb

(

tl

corpore cum fanguine fimul lac pro-

manaret ; DEO magis diledti, quia

ii

candidi & rubicundi.

e 4

$. Qui crudelitatem tyrannorum ,

d

& fxviflima tormentorum genera fü-

QU

perárunt innocentes, iidem te ad vin-

&uin

adver-

d i

:cendo-s fortiter n;itipres longé

farios

63

t

Praflantia Ianoceutie.

cultorbt

farios , tentationes nempe füperan-

, u

das hortantur ,

Parthenie

Sodalis !

Vlettüt

quod potuerunt hi & hz cur tu non

jantor

poffis ? non à te petitur, ut jugulum

carnifici przebeas; mitiora fünt, ad

é inmor

tits [z

quae invitaris, certamina: fuge ; quid

facilius ? & hoftes tuos vicifti, Onid

u

times ? vinci non potes , nifi velis 5

p

nifi ultró te hoftibus tradas, viclor

cuny i

manes

*

flini. !

2j

latrare poffunt, follicitare

poffunt

mordere, nocere, vince-

al Vm

yvendit t

re non poffunt, nifi volentem. Dum

tentaris , victori& materiam , occa-

ia p

TR

fionem triumphi tibi oblatam effe

gaude ; certus, quia non patietur te

tedi (*

util.

Dominus tentari fuprà id, quod poffis

vincere, Sicontemptim cum eo agas,

tigi!

nec refponfo digneris, ab ejus fugge-

ptepri

ftionibus mentem alió convertas, pu-

mpullor

debit hoftem tuum, fic confundi ; non

] p

feret, rariüs infultabit.

ld (

6. Nec tamen ita femper imbellis

eft innocentig defenfio, ut non ali-

gnort

quando etiam vulnere & copiofi fan-

venr

lr

guinis effufione fteterit.

Liusm ia

,te ad Vm

g

u

eít, fed ;uter fpinos ; lilium eft, quïlcz

fris

64

Praflantia Innocentia.

ut floreat, vigeátque illibatum, multo

lat

fzepius fanguine innocentes irrigárunt,

(em h

Aloyfium, incarnatum illum Ange-

lum, interroga, quid calcaria illa te-

maturg

glm

nello lateri immería ? quid fanguinez

infidi

innocentis corpulculi verberationes

mill

fibivelint? & intelliges, haec decora

'ttfare

illa effe vulnera, é quibus plus meriti ,

fejtpma

quàm fanguinis promanet; hunc elfe

Qs n

languinem , quo primz innocentiz

Il aj

ftola nativo in candore confervetur,

DI

Hoc eít. amare innocentiam , ut pro.

tlimy

ejus tutela fanguinem ultró fundere

pUb]l" Ü

quis non renuat. Nófie tui te pudet,So-

Vimg

dalis Mariane, cüm adeó indulgentet

Q w

agis cum corpore, Aude aliquid ; mere-

m m

tur innocentia tua, DEUS meretur,

tl ho

meretur laureoha illi in coelo praparata.

tlem

7. Nemo victoriam fine certamine,

Ntyi

minüs coronam íine victoria fperare

poteft. Duplicem innocentix fervatz.

coronam DEUS deftinavit : Virgini-

W

tatis unam, Martyrii alteram ; utraque

j

Q

diurnas nocturnásque vigilias poftulat .

fCXui, |

non obtinenda, nifiab eo cujus, ctiam.

jg tü-

Yidor

dum dormit, cor a.d innocent

l

telam

,

4

Præþantiar Iunocentie.

65

N

telam vigilat femper in excubiis,

Te-

triginit

ftem hicítatao virgineum orbis Thau-

m A

maturgum Xaverium, quenm cüm vi-

r ilit

gilem adoriri metuiffet demon , ex

fangüti

infidiis aggreffus fopore preffum, im-

berattn

miffis minüs honeftis phantafmatibus

zc d

tentare coepit; qua tantà ille animi

los t

repugnantià excepit, ut copiofum ex

hod

ore & naribus fanguinem profuderit ;

j

innocett

in cujus tam heroice puritatis tefti-

pnfertett

monium innocens illud corpus DEUS

etiamnum vult effe incorruptum, ut

r f

publicum orbi proftet documentum,

quàm gratum D EO accidat, pro tu-

enda vite integritate ufque ad fangui-

nem reftitiffe.

Difce cum anima

uic,

tue hoftibus decertare, ut immarcef-

5' mf[ïlïf.

cibillDem olim

innocentie fimul .&

"

Martyrii lauream confequaris,

j l À

Affetius.

wt('

i

Ü

Y

i

EUS, qui inter cetera potentize

D

tug miracula,

etiam

imbelli

b L'IF?J

fexui, tenerg ztati, & fragili naturz

f

vidoriam Martyrii perfepe contu-

1

JU5 &i

(*

liti; pugnandum mihi video cum

o

tot

66

Praflantia Tunccerttia.

tot hoftibus, quot innocentie mez

nf

pericula me undique circumdant,

lrium

Hinc prava fociorum hortamenta, inde

Yopler

mille peccatorum irritamenta eani

Q

illigs

infeftant ; foris exempla, intüs pafli-

ones ad malum inclinant ; did no-

(tbef.

&üque fenfus impetunt, damon, tan-

h al

quam leo rugiens circuit, ut devoret,

d a

allicit mundus, caro infultat; & quo.

du

modo tot inter adveríarios illafa, &

elbfio

vidrix perfeverabit fragilitas mea ?

tiangm

Satis experior ; aut vincendum mihi

à

Tu, Domine,

eft, aut pereundum.

Quant

fis fortitudo mea; tu me indue vir-

10 t

tute ex alto, ut tot inter hoftes nec

T el

animo concidam , nec corpore füc-

A

cumbam,

Áb

$. IX.

n

Xl pe

"

Titl,

Innocentia facit fcientiz, & alio-

lq(lo

rum DEI donorum capa-

d

ciffimos

N

&htt

In mualevolezm animam mom introibi

Clan

Japientia. Sap. 1.

ilb

I, Iberaliffiimpus in homines divi-

0/]]), Zl

nit-

i

Praflantia Innoceniia.

67

t t

niffimus Spiritus, plurimis eos cocle-

Fcumii

ftium donorum fíuorum charismatis

jentat

repleret, fi fe ipfi capaces redderent,

Qui folem excludit, ignaviz fuz, non

em d

LIUUS

us ]

illius efficacie ac lumini adfcribere

debet, quód mediá etiam die, denfa

: diit

emon

in caligine verfetur.

Ut non quali-

t deyt

bet aqua objectam recipit imaginem,

5

fedeafolàm , quzxfiné fzce perfpicua

; ia

]l

eft;fic non omnis anima divinarum gra-

I

j n

[i

tiarum aqué capax efb, nifi munda fit,

xdom f

& à fordibus omnibus depurata ;

] Domh

quantóque ad munditiem accedit pu-

indüe

et

rior, tantó recipiendorum DEI dono-

IÍn charta nempe ;

ol

81

rum eft capacior.

j

aut membrana virginea promptiüs

p

fcribitur, quàm fi ea primüm ablui,

vel per rafuras à maculis debeat libe-

rati.

Candidorum hzc dicta funt fo-

latio,

2, Inter Spiritüs Sandi dona, quz

j p

Adolefcentiam precipué ornant, fci-

entia eft ; hzc üt petenda, ita exfpe-

j

Canda écoelo eft, à Patre luminum ?

i

ille vos docebit omnia, €8 fuggeret vobis

ojia, Joann, 14. 5ed àt columbz

s

for-

€8

Praftantia Tanocentie.

fordes horrent, nec adeunt, nifi can-

t afl

dida.tecta, ita Spzritus Sapientis in

feciorm

2nalevolam & fordidatam azzmam non

fettium

zntyoibit.

Innocentia morum eft op-

tino 3

tima ad excellentem in ftudiis gra

iigue |

dum confequendum difpofitio -; eó

plati c

quód ipfa mentis & corporis puritas

V

intellectum,& memoriam ad acquiren-

Tib a

das fcientias longeé habiliores faciat,

form

O Studiofi, quàm longé majores in

D

bonis literis , quibus operam datis,

ndin

progreífus faceretis, fi confcientie ve-

It n

ftre puritati accuratiüs confuleretis!

titàt fe

Ingenii hebetudini, & negligentig ad-

&t

;l

fcribitur in fcientiis defectus, qui mo*

lls qb.

rum di(olutioni & ad certa vitia pro-

Ti p[(]

penfioni attribuendus effet,

&l

3. Impuritas belluinum vitium eít;

d m

ideo hominem, etiam infignibus inge-

Ut

nii dotibus donatum , fi fenfuum &

ls Qf3o

Corporis illeeebris fe immiferit , ad

&f

g

viliffimam abjicit conditionem , &

Ts

brutis aequat irrationalibus, iis nem-

lm

pe, de quibus innuit Scriptura : JVolife

LE j

Jierificut equus €9 smulus, quibus mon

al

Ed(

eft intellethus. Pfal. 31.. Certe fcientia-

rum

Vr

)7

Prajlantià j; nnocentziz.

65

t, nf

rüm affecutioni, reconditorum mye

piaiti

fteriorum contemplationi , ac occur-

TT

rentium difficultatum enodationi om-

um eli

nino neceffarii fünt fpiritus vitales ,

(tudiis ;

iique fubtiliores; qui cüm in volue«

ofitio ;

tatis expenfas conlumantur, quid in

jris p

;

omine remanet, nifi vappa finé fpi-

dacqui

ritu ? amurca quepiam craffa, & a

ores i

formandas

fubtiliores

cogitationes

majó

inefficax, & inepta ? Etiam Salomon

eram d

tamdiu erat fapientiffimus, quamdiu

yíciento

vixitinnocens; poftquam vitz impu«

ritati fe. tradidit , receffit ab eo Sapi-

nl

Ubi

jj

entia; factus eft dementiffimus,

quis ab iritegritatis ftudio, ibi à tudios

( QE"E

raviuif

rum profectu diícedit.

[

4. Inter Prophetas excelluit Ifaias;

fed non intelligentie dono magis,

; ii

gnitit

quàm puritatis : Daniel eratfue cta-

.

fenlii

tis oraculum 5 fed cultor fimul &

m

defenfor Innocentiz :. Jofeph JEgypti

ionn

Prorex, quamdiu Virgo, erat Sapien-

tiffimus; obmutuit idem, dum nup-

Js i R

t.^

tias adiit : [nter Apoftolos Paulus fa-

f

u

cilé doctiffimus, imó Gentium Do-

Wor ; Inter Evangeliftas Joannes

i;[[ö fClCEj

aquila ;

70

Praflantia Innocentia.

LOrn

aquila ; inter DoGores Thomas prz-

ftantiffimus, quia vità & moribus An-

Ws

gelus : quantüm finguli doctriná, tan-

Operi (

tüm vite lInnocentià excelluerunt.

ttxi Ü

Nec Ethnicos veritas ifta latuit ; ideo

fedudi

Plato , lumine fidei deítitutus licét

AEX I

eífet, fuafit tamen , eum, qui fapien-

procy

tiz obtinendz tenetur defiderio, à cat-

QUni

nalium illecebrarum ufu effe debere

Pt

quàm remotiflimum: 77fa enim falax

As

»l

€3 diffoluta (üt obfervat Seneca,) gezue-

al

Ícir

A

vofos C altos fpiritus frangit, €9 à

ziagnis cogitationibus ad humillimes

N

€9' abje&tilfumus detrabit.

NI [æ]

$. Ut cura Innocentiz juvat ad fa-

D

pientiam confequendam, ita diligeus

q&m Q

& accuratum hujus. obtinendz ítu-

Brediy

dium & conatus plurimüm . facit a

Torum

ilam in fuo nitore confervandam,

F.empe |

Enimveró qui diligentem ítudiis na-

M& pat

vat operam, otium omne procul re-

Vi

movet, quo femel fublato, feré in tuto

Yelis

eft Innocentia,

Otium quippe eft,

Üsm

quod malitiam | docet.

Qui affidui

Coiti

funt in ftudiis, intelle&um honeltif-

Uinpgr

&

fimis cogitationibus occupant, nullum

vitio

.

Praflantia, Innocentis.

ya

m p

vitio ulli vel tempus, vel locum fi-

Oribun

nunt; ad omnes temporis minutias

riti.e

operi fuo attribuendas intenti, beatif.

lu

fimi fimul vivunt & innocentiíTimi ;

feduci non poffunt; quia pluteo fuo

itt; !

iuts J

affixi raró pedem domo efferunt ; nec

procaces in loquendo, nec vagi pet

qi l

yiio t

conmpita, nec curiofi per feneftras pro«

Ípectant, nec noxias ineunt familiari-

dettt

jenin J

tates; adeÓ avari momentum omne

colligunt, ut nec diabolo ad tentan-

a

l.

dum tempus relinquant.

6. Studeat, qui vult manere inno«

| hu

cens, fzpius agat cum mortuis, quàm

vivis ; libris, volo dicere, plus tribuat,

3 juïäï"y

m

quàm colloquiis.

Juvenis ingenio

preditus, & negligens peffima dat

jnen d

j £

morum non optimorum indicia ; terra

nenipe fxcunda, fi frugis nihil ferat,

i

V [dis

lolia partutit : ingenium non otiatur ;

uï[

vel bonis intentum eftartibus, vel per«

S pf(C

lr

verfis, Studiis occupanda eft juven-

p

tus, ne fiat mala.

-Abfit tamen , ut

qi

IPP

Jl

dodtinam quzrens, oculos unquam

impuris voluminibus addicat ;

hoc

j D

j

1l

enim eífet inter fzces pifcari, plásque

,j ^

i

ordi-

72

Praflantia Ingocentia.

fordiumcolligere,quàm margaritarutn.

prebui

Pereatilla fcientia,quz officit confcien-

ptudm

tiz. Puriores nondefunt fontes, unde

patafi

ilimis hauriri poffit fapientia, cur eas

Wt S.

in luto confectemur ? üt focii,cum qui-

Qu q

busagendum nobis eft, legendifuntop-

0711

timi,fic & libri,qui nobis quafi loquun-

Qftnia

tur, feligendi funt probatiffimi, Inve-

J'opi

ftiga librostuos,fi quis eft;,quiVenerem

padys

olet, ignibus ignes abole ; pereant ;

türis

ne perdant; ardeant, ne accendant,

M

7. Sapientia & Innocentia funt pr-

cipua hominis,precipué veró Juventu-

tis magnasin fpes educatz,ornamenta ;

D

in hisqui excelluerit, omne tulit pun-

l

&um : per illam recedità creatura irra-

hts

tionali, per hanc propius accedit a

H[Ib(

DEUM.Sorores hz funt,eadem in fede

(l

comtinorari amant, altera, adjuvatur ab

50 t

altera, una alterius ftudet incremento,

Ug

S. Gregorio Nazianzeno utraque, hu-

?1; Cei.bi

manam induta formam , apparuit,

Mi

unam finé altera vivere, vigeréque

lbt Y

non poffe, afferuit; Divo Laurentio

teïleüu

Juttiniano, Juveni fcientiarum avidil-

Tntote

fimo, divina Sapientia fpectabilem fe

865 &

præ-,

t.

Praflantia Innocentia.

73

garitam

przbuit, dtque vitae innocentiam, per-

T

petuámque fectaretur virginitatem ,

ntes U

perfuafit ; nempe Jimé qua, üt affir-

ja, Q*

mat S. Thomas de Villanova, fruflra

j comt

quis ad infienem elu&ari fopintium

ndilüti

contendit, Habeshic Sodalis Mariane,

af loqu

omnia hominis veré infignis elogia in

in, I

fynopfim redacta ; fi doctus fis, &

p at

pudicus : fi alterutram tantüm con-

i rl

lecteris ; dimidium te crede homi-

ii

nem,

ia (umy

Affi&hus.

y) u

Omamenä

Domine JESU Chrifte, Sapien-

tia Patris aterni! in quo funt

ytult p

omnes £hefauri Supientie C9 ftientie

DEI abfconditi, da mihi fediur tuarum

acotdi

ldemini:;

affifhricem. fapientiam : non eam qui-

dem peto /fcientiasz, queinufat, non,

qiuydt!

ia

que in perfuafibilibus bumane fapien-

Lie verbis extollitut. in atrogantiam 5

ag

1 Rmuj

Japientia enim bujus snunudi flultitia eft

apiid Ye DEU /M meum: fed da in-

Vg

telletum, qui Te cognofcat; da vo-

, Lart

luntatem, quz Te fuper omnia dili-

yum d

gat; & quia zzitium fapientie timor

Domini

eäabileg;j

74

Praftantia Ianocentis.

Doinini eft, hunc cordi meo infunde,

tis f

Q ab

ne fcientiarum — cognitione in elatio-

lrum

nem abducar, & in zzirabilibus fuper

me habitem, fed in fzzplicitate cor-

DW

I)

dis; €9 puritate vite illam ad augen-

dum in me , ac aliis fancti Tui No-

m j

minis timorem pariter & amorem im-

U

Hezc enim fola vera eft fa-

puo)

Wrhr

pendam

*

ientia

& fan&itas : ut. cognolcam

ii

& amem Te verum DEUM & Do-

ill

Vllg

minum meum JESUM Chriftum!

hüm g

$. X.

ltl

lu

Facilius eft Innocentiam fervare,

1]

quàm poenitentiam agere.

if

Modicum. ferznentum totam. . ma[Jum

Dotet.

corrumpit. x. Cor. $.

ünfo

On eft verior jufti doloris mate-

n pf«

I.i

ria, quàm fi quis amittat inno-

Af

centiam : dehac, juíta cum admira-

f d

tione, gemitus ille repeti pote(t: Quo-

A 4

auodo obfcuratum. eff aurum, sutatus

Nlm 1

eft color optimus? 'Thren. 4. Marga-

4 (

rita longé pretiofiffima projecta eft ante

prag

porcos; tenerrimus ille primavi nito-

I$

U

A

Praftantia [noceutia.

75

jnfon

tis flos in putredinem, lilium in loli.

in d

um abiit; Parthenius Juvenis, Ange-

us J

lorum collega, coeli delicium, fpes

jtate d

moderatorum, fadus eft mancipium

d ag

diaboli, opprobrium D EI, alimen-

Tui

tum inferni, coeli terreque defolatio!

O Sodalis magnae Virgini devote !

yoreti

era tl

pulchram te adhuc, & illibatam credo

habere animam ; mortuum te priüs

gnolé

i

audire opto, quàm ut feducdum, pra-

jfto

vis deditum confuetudinibus, paílio-

num tuarum te factum eífe captivum

intelligam. — Híc nulla cautela eft. ni-

mia, ubi periclitatur innccentia,

j fgn'äf.g

2. Primus omni conatu vitandus eft

agel'ö-

lapfus, à quo nempe unico' pendere

poteft tota zternitas,

jl D

Quotnon funt

aT

erüntque eternum ignis inferni pabu-

lam, propter peccatum unicum ? Quid

du

ii

Lucifero quondam pulchrius ? & hic

n

tam decorus, tam fpeciofus Angelus

j Ü

l

ote

N

"

cum affeclis fuis omnibus, ob pecca-

tum unicum, femel tantüm, ídque fo-

,,

7 )

là cogitatione commiífum , é coclo

'

J

j

d

It

precipitatus eft in infernum.-

Et tu

E

l

mifer homuncio, vilis terrz vermicu-

j

le

L

76

Praftantia Innocentia.

le audebis vel femel peccare ? fi DE-

ttünt

US Ahgelis non pepercit, fed ob pec-

dbson

catum unicum rzdetibus iuferni de-

W pa

tracos in tartarum, dedit cruciandos.

u

2. Pet. 2 Quid te futurum cenfes ?

guta

fi vel unico anitnam fcelere comma-

licitc

culare przfumas ? cave primum; prge

E

pr

occupa, & averte etiam primi pericu-

Af

]jum,

&

3. Faciliks inveni,fenfus eft S Am-

irei

brofiü, qgui innocentiam fervaverunt ,

DI

quàm qui debitama poft peccatum ege-

Titt

vint ponitentiam. — Multa funt, eáque

eïfe [

valde difficilia, quae ad . veram poeui-

li, Qu

d

tentiam requiruntur : dolor debet effe

*

ipud t

fupernaturalis

5

propofitum | quàm

t

&Y]

firmum ? adeó ardua hzc funt, ut vi-

Qp

ribus omnibus nature altiora fint,

hll

Age, quidquid unquam voles, &

hn

quantüm vales, tuis tamen viribus hzc

fupr

non affequeris,

Ideo tam fevera,

&l

tam longa, totiésque repetita fuit plu-

W

rimorum Sanctorum poenitentia ; qui

U m

nempe peccati à fe commilfi coníci

tem

& memores, poenitentiam rité, üt

Nl

oportet, à fe actam, fcire non potu-

Il]ïflüg

erunt ;

f

Praflantia Innocentia.

77

381

erunt ; nec ullus ex omnibus eft, qui

dobpe

absque divina revelatione fcire pollit,

n

an peccatum fibi fit remiffum : &

Ticiati

qua, quámque jufta hinc mentis an-

» canit

guítia, quàm anxia, perpetuáque fol-

e conni

licitudo ? (i femel peccas; perdita

um; p

eít pro femper animi malacia, quies

yi p

animz perpetuis fluctibus commutata,

4. Si vel femel graviter deliqui(ti ,

eft$

forté implevifti menfuram illam, quam

r

unicuique hominum à DEO , Do-

mino nofítro abíoluto , conítitutam

a d

fUU h eäq"'

effe communis eft SS. Patrum docri-

n p

naà, queque apud multos, forté etiam

debtteo

apud te, ultra unum peccatum fe non

n qu

extendit, quo commiffo , heu, vel

n tt*

cogitare horror eft ! quàm mifer, &

infelix es, feu vivus fis, feu mortuus!

lior J

vivus, ob inde(inentem conícientiz

remorfum ;. mortuus , ob intolerabi-

les, ad quas aeternüm condemnaberis,

, f

poenas, Heu! quàm facilis defcen-

afül l

fus averni ! unus paffus fufficit, utex

entiu?

templi pinnaculo in barathrum ruas,

f a

Nulla tum tibi Sanctorum patrocinia,

j ries'

minus propria merita & conatus pro-

o p

€a

g

3

78' Praflantia Innocentie;

derunt; trifte ac tragicum illud tibi

Á ]

accinetur :' T'egzpus non.erit. ampliis.

ii rit

Apocal, 1o. Jadtaeít alea ; impleta

165, elí

bio d

menfüra; lata fententia: £Zeo enim

Domimus, €3' non nnitor. Mal, 3. Qui

quia

ftas , vide, ne cadas : forté námque

puabi

primus cafus, quem incurres, erit ine-

yremiu

mendabilis,

Ütgens

$. Licét admiffo etiam peccate

t

6Si

fcires, tempus tibi, & gratiam infuper

non tollendam, quó minüs veram age-

4l i

re poffis poenitentiam, tamen pecca-

TY

to, etiam unico, incomparabilia tibi

m

damna demens irrogares,

Nunquam

Ti : tj

totà vitá, etiam( Mathufalem annos

tatum;

attingas, etiamíi vite fanctitate & au-

W * |

fteritate ad SS. Martyrum, aut Con-

Ti

fefforum merita & fervorem affürgas,

&lot,t

tantum facere pofles boni , quantum

Tatra

mali unico peccato committeres,

Et

&lb

quid, fi dàámnum illud juftà libellà ex-

lw

pendamus, quod, peccato gravi feme

&

admiflo , irreparabiliter perdas inno-

b

centiam, laureolam innocentibus in

On

tur;

coelo praeparatam nunquam obtentu-

rus ? Licét poft peccatum commif-

Ui

um,

Praflautia. l'anocentia.

79

illod

fum, hoc DEUS remitteret, tüque

lï

fifilj

Mi

aQ rité poenitentià falvareris ; habe-

; imp

res, etiam in coelo, materiam perpe-

tuó dolendi, dum nempe videres,

E D]

l]c 30 Q

quàm frivolé quàm indigné incom-

námp

parabile. illud Innocentüm in ccelo

premium, virginitatis laureolam; pro-

at

Cave primum

degeris, & amiferis,

peccatum ; & falva funt omnia.

peccïï

6. Si femel pecces, jam tibi viam

mint

erm d

ad interitum referáfti ; facilis eó del-

cenfus : non facilé in uno illo ad ru-

en p

diüs labe-

inam paífu confiftes; profun

yulia d

ris : tüm quód, gratià DE! per pec-

u

catum privatus , pronior fias ad lap-

n ii

füm ; tàm. quód demon, unà jam

gt

vi&orià contra te obtentà, fiat auda-

u

tui-

; uf

cior, téque iterató, & fxpiüs in

nam agere przcipitem confidat, Qui

! quanwf

exalto ruit, non facilé figit lapfum,

t "

if

fed velut nix, é montis vertice moveri

fibe

coepta, preceps volvitur, & teneri

rav n

impatiens, (efe augmentare non cetlat,

das I

donecex fümmo in imum devolva-

enti

tur; ita plané qnó altiori apud DE-

| obtfm

UM loco eft innocentia, fi hec fubli-

mitatis

qn

4

fif

8o

Praflantia Inocentia.

mitatis füz oblita, declinare, & terram

quód

refpicere incipiat, pronum eft, ut labi

Dis ^C

dolori

non citiüs definat, quàm vivere, düm-

queinprofundum venerit, contemnat,

u

Tocer

Terreant te, utinam ! veftigia eorum,

Qui ante te corruerunt, fimiülque peri-

, g

éruntzeternüm : Primum cave pecca-

tefolnt

tum,

tefuif

7. Velunicá vice graviter deliquiffe,

;

ingentem poft fe trahit malorum ilia-

Al

UT

dem: fi peccáfti, jam dejectus es di-

gnitate maximá ; non enim amrpliüs

es filius D E T fed mancipium diaboli;

coelum, id eft; hereditstezi tuam, pro-

f

degifti, & infernum meruifti ; non

FOU

iib

es emulus Angelorum, non corriva-

s y

lis Sandtorum ; teftimonium bonz

O

conícientiz , id eft, illum jugem fin

Vilm

cere letitie fontem , certiffimum

Al

|

&ternz pradeftinationis fignum, ami-

ld tpa

fifti.

Si peccáfti, jam non imitaris

um

Mariz integritatem ; conculcáíti paf-

W

þ"üïln

fionis. Chrifti merita ; tua, quz un-

quam obtinueras, peffumdedifti,

Si

lo

femel peccáfti, femrper habes, quód ti-

COnf

meàs ; quód mortem exhorrefcas ,

pf

quó

$r

f,

Praflontia l'anocentte.

]

&ter

!]

quód divino tribunali fiti, totis artu-

bus / contremifcas,

Quantum non

ä[t, u

ere, d

doloris argamentum, tam incurium

Onteliti

te vixiffe tui! quàm facile fuiffet in-

i n

nocentiam coníerválfe ? uno renu-

tü, unátuiappetitüs victoriolà, unà

|uep

ye p

refolutione , ac modicà generofita-

te fuiffet opus, ut tanta vitares ma-

la; preverteres damna, tam lucri cet-

dehquiï»;

orumil

fantis; qqäm damni emergentis,

dus es

Affeétus.

» anpl

Domine, Páter mifericordiarum !

T

um r*

N7 fons omnium donorum ! quid

retribuam Tibi, Domine, pro omni-

liv

, cort

bus, quz tribuifti mihi ? Creáfti me,

cüm non effem ; redemifti, cüm peri-

m ld

viffem : tot naturz, gratieque donis

ngu ,

cumuláfti me,

Una mihi adhuc gra-

1l

tia tua, DEUS, fupereít ; illa, finé

num,m

quainutiles mihi forent reliqua, nem-

j .mmb'

pe conftans vitz innocentia.

Omnia

dl

joffum im eo, qui me confortat : con-

qu?

forta me, Domine, ut peccato non

jl !

confentiam, Te per Bonitatem tuam,

j lld j

per fanctiffune Paffionis Tux merita,

gt

hauc

D ;

q

82

Hofles. Innocentia.

didid

hanc gratiam, quàm' poffüm inftan-

tiílimé, oro, & orabo,

JINe me zndu-

ilisye

(extu.

cas 2n tentationen, fed libera me àsnalo

id eft, à malo peffimo, peccato,

nimi

a

hu

GEPTRCRSHONCERNDE oxORGE

3os

x

58

o

CHORDIS

ff

UCATUT IEL

Qllild 1

QU

ji

lil

De Innocentie hofl-

DN

bus, & inimicis.

fl

B

ER

CUU

hii

Velle amari, eft peftis Inno-

11

centia

dd

Q

Kili, fi te la&taverint peccatores, non ac-

di

Q

ln

quiefcas eis. Prov, 1.

I,

bom

J

Lerumque peccati principium,

AR c

DEl

P

ficut peftis, contagione contra-

hitur; dum incauta, & nefcia

Qu

timere juventus timet talibus difpli-

Wy

cere, quibus malum placet. Pauci pri-

fb

man innocentiam perdidiffent, fi pra-

V

n

vorum aficitum, blanditias,& amorem

didi-

Hofles Inzocentia.

83

m il

didiciffent non amare ; fed quia amari

illis volupe erat,fub blando amoris pra-

fije fiiäf:

at d

textu didicerunt, qu praeftabat aeter-

nüm ignoráffe, Teftis unus pro mille fit

a,

Auguttinus : Libebat sialum facere,non

)

EE

200

0

"i

tantiun lübidine saali, fed etiaszm. loudis.

Quid diguum efb cituperatione , uifc

vitinn ? ego, ne vituperarer , vitiofior

fiebam ; &2 ubi uon fupererat, quo ad-

M

suiffo, equarer perditis, fimgebom me

d

jfeciffe, quae non feceram, me viderer

abjetlior, quó innocentior., €2 ne vilior

baberer, quó eram caflior.

js ]

2. Q nimis inimica amicitia, & fe-

dudio mientis inveftigabilis ! cüm

dicitur : eamus , faciamus ; pudet

yu t

non effe impudentem,

Amare eít

L

bonum velle, hic autem amor maxi-

mum odiuim eft, quia maximum 1a-

lum docet: non eít amicus, qui ad

ii

DEL inimicitiam tibi viam (ternit.

yre

Quem diabolus pravis fugse(tionibus

4

&R

ad peccatum impellere nequit, prava,

jbUs

d;if':

fub fpecie amanttua, focietas feducit,

puc?

Vz innocentiz, inter malos ! noa dia

fa.f

pia-

s

tuancbit integta ; d

Qm enima his

:l

ceuc

&

.11

$4

Hofles Inuocentia.

cere appetit, facilé admittit, quod lex,

l

quod natura, quod DEUS vetat,

fript

3. Nec ama, nec amari admitte ,

il oti

nifi à probiffimis,

Cautelà hic. fi ul-

ibduc

libi, opus eft,

d'ales babeto. anicos,

lat d

monitum eft Hieronymi, quorum con-

dento

tubernio noninfomeris : nom ormentur

fipron

velle, fod soribus ; mom colamiffrü

tll

crifpent comas, fed pudicitie babitum

Ti Q

qolliceantur.

$i dubitas, cum quo fe-

Wte

curé amicitiam fovere poflis, Mode-

Áitzy

ratores tuos confule; perfpicaciores

OCtlis

illi funt.

diiS li

4. Crebra smuufcula, €2. dulces li-

ls i

terulas, €9 fudariolm, €9 praguflatos

icm'g

cibos fanttus amor non babet ; bec enim

hUC &

omnia carnem fapiunt, docet Hiero-

tüom

nymus; blandiri, fuaviculari, manus,

f,

faciem mulcere, trudere, vellicare, ti-

elun

tillare, & id genus levitates exercere

ütq

hn

caítus amor non novit; horretofcula,

U

tadlum omnem execratur , lufus ia

p

quibus pro vicdloris arbitrio poena

DN

dictetur, non admittit ; joci iíti non

ht

funt joci,

Itl

li

$. $i

7

Hofles Inuoceutia.

—-87

quila

*, Si quisab occupatione tibi pre-

etat,

Ícripta te ad nugas invitat; fi àftudio

n

adim

M

ad otium , à templo ad vagationem

! hïc, ü L

abducat; fi bona opera in jocum tra-

10 atl

hat, devotionem tuam irrideat; à Mo-

At

deratorum converfatione abftrahat ;

/ 0)'7!&1,*31

fi pronus in levitates, verba;etiam joco,

170

talia fpargat, quze cum honeftate mi-

j Mblt,

nüs conveniant; fi angulos amet, &

üm qu

in tenebris agere, ac circumire foleat;

"m

fi raras intemplo, aut in eodem tam

oculis, quàm corpore vagus ; in ftu-

tpiatit

diis negligens ; (i Moderatorum ocu-

los, ubi ubi poteft, longiffimé fugit ;

g o

pl

hicniger eft, hunc tu, qui purus ad-

huc es à fcelere, caveto, in amicorum

um

j

ig D

tuorum catalogum non admitte.

6. Etiam diabolus novit fe in An-

jui,

velltdt!

gelum lucis transfigurare ; mali quo-

que non (tatim apertétalesfunt ; imó

(s d

r

fidié, & ex compofito, primum bonos

piósque fe fingunt, ut tantó faciliüs

l, I[]('JS"

affedum obtineant.

Sicut aves ex

irio f

cantu; ex fructu arbores ; fic boni ,

piil?

malíve, non uno afpectu, fed ex ver-

bis & operibus facilé dignofcentur.

v

1

7

H

$6

Hofles Innocentia.

7. Sicafü, aut errore in aliquem in-

d

I ittali

cidas, quiad malum, eíto non maxi-

quotg

mum, invitet, hic generofitate opus

|

iotq

eft ; fuge; abi ; negotia pratende. $i

qiotq

abire non poflis,aperté nega,reludare;

|

terti

fiahter non licet, clamore te tuere,

E

Novi, qui pugno, dentibus, qui gl« wj

dio fuam tuitus eft Innocentiam.

Dic

i

cum S. Agnete : o DEUM ; mul-

l

( Q

lum prater ewn. amatorem admittam.

&

Melius eft, malorum odium pati,quàm

i

affectum expetiri,

her

ä

modo

S« II-

li

IIl

Spectacula, Hofpitia , Societates

eliti

publicz fünt Innnocentiz

3

It o

pericula.

loqte

Fa volis, qui videtis, quia. lugebitis

Qediff

&2 flebitis. Luc. 6.

W (fe

t, DRottituit Innocentiam.venalém-

r

Vibgt

que ponit, quisquis publicis

(l

eam fpectaculis, aut diverforiis infert;

&t

pretii ejus incurius aut ignarus, eam

lrtifa

prodigere non curat, dum íÍpontt

| tep

mille periculis objicit : quotquotenint

*

$

Hofles Inuocentia.

87

[iguem

in talibus locis blandi oculorum jactus,

f1010 If

quotquot molliculi geftus videntur ;

itite 0j

quotquot verba mellita percipiuntür ;

stendh !

quotquot blanditie & affe&uum con-

yrelud

teítationes fpectantur; tot parati ex-

ete t

fpectant gladii, in ruinam Innocentie

s qii

expediti,

tiam, 4

2. Quó promifcue cuilibet intrare

Ul t

licet, quanta nonibi hominum turba,

gl

eáque fine delectu confluit ; quot non

jpig

inter hos perverfi ? & his tu mifceáre?

Juberis vitare etiam unicum, & quo-

modo te medium tutó inferes multi-

tudini, eíque otiofe, vagze, gule &

Socidt

ciett

delitiis deditz ?

3, Ibi joci, nugee, cantus turpitudi-

C

Wl

nem olentes, audaces geftus, agendi

loquendique libertas, dicteria fordida,

i

j; K

foediffimz allegorie, millena denique

(

inhoneftatis exempla impuné circum-

ld

volant : quantó quis protervior, imó

n

j p

