Domine ! parce ! nec infipientiam

pots;

meam, fed tuam Bonitatem refpice,

j

propter quam folam toties, tam ture

lo

piter à me offenfam, ex toto corde,

Thor

ex omnibus anima . mez viribus do-

tem

leo, finceré doleo, quantum poffüum,

fopi

doleo, & femper;te adjuvante, dolebo!

0re ;

Abfit, Domine mi, ut abeam poft

Qu

veftigia gregum, & beftiales pofthac

i,

fequar concupifcentias meas.

Excu-

pun

tiam férreum hoc méz prava con-

lili

fuetudinis jugum : Tibi ferviam , cu»

hii

jus jugum fuave €3 onus leve.

N

Q

,

$. UI

n

Peccatum mortem facit amaram.

de

fl

Per peccatum mors. Rom. s. v, 12.

vQ

non credas ; velis, non

Qu

velis ;

1. CRedas,

i

AMalitia Peccati.

I81

j volu-[

velis ; morieris,

Statutum eft ommi-

prom.

bus bominibus femel mori.

Haec fola

m a

eft regula, qua caret exceptione :

celda

dives & pauper ; dodus & rudis ; Rex.

& ruíticus eádem lege tenentur 5 me

'ned

Carod

& te fors eadem excipiet: te fcelera-

, Drt

tum, heu ! qualis exfpectat ? Refiftere

fentiat

potes armis, & poteítatibus ; refiftere

potes igni, & elementis 5 morti refi-

ftere non poteris: incaffum laboras;

m Wl

d

morieris,

Et, quod mortis acerbita-

us 0

tem auget maxime, femel morieris. Si

pofin

fzepius mors rediret, ut errorem in pri«

ore admiffüm emendare poffes in fe-

dolet

cunda, excufabilis forté foret demen-

1 pgf,'5

tia, negotium falutis periculo, fed re-

oüh*«i;

parabili, fubjicere; nunc inemenda-

Bd

m

bilis error cüm fit, cave ludere cum

anima ; ne mors imparatam occupet,

j P

Mors poena eít peccati ; quoties pec-

|

Cas, eam denuo mereris; maximé

tamen, fi te vitio carnis contamines,

de quo fpecialiter Paulus : fi fecundimm

yuri

carnem vixeritis, moriemini. Rom, 8,

y J

v, 13, Confidera jam te ipfüm : nun-

h p

quid zuen babes, quód vivas, €8. 1or-

p

$uus

n

7

182

jUalz'tia Peccati.

tuus es? vivuntin te vitia, vivit paffios

(i, ubi

& concupifcentia; fed moritur DEI

ninuil,

ji. D

gratia, quin & corpus fenfim emoritur,

2. Peccato carnis addicti longzvi ,

Ts li

etiam naturaliter , effe non folent ; ipfi

petivi

fibi quovis adu peccaminofo vitam

puat

eunt abbreviatum.

Avicenne Medi-

tioetp

ci fidem appello : quilibet adtus, prz-

n

fitt

cipué in Juvene, plus de viribus &

fanitate demit, quàm fi mediam fan-

vf

guinis libram é corpore fudiffet.. Plu-

knà

res occidithoc peccatum, quàm gla«

n j

dius : ignis quippe venereus nimiüm

Til

quantüm accendit fanguinem, & fen-

[

fim fine fenfu vires depafcitur. Hinc

QUi

11;

tanta poft juventutem, hoc in habitu

| fs

actam, morborum colluvies & virium

| leris

defedus: vis quippe naturz illata banc

tjüsd

debiiitat & confumit.

Unde licét cri-

:

It g

|

men boc lege Diviná non foret ve-

|

J t

titum , illud committere, infanie vOe

| m

luntariz adfcribi mereretur.

RU

Yil

3. DEUS in poenam peccati abbre-

viat vit:m : Zzzpius itaftataente DEO)

Mfiy

antequam. dies ejus impleautur, peribit.

de

lj

Job. 15. v. 32. Catlitas longævoscii"aJ

Mälz'tz'a Peccatz".

183

cit, ubi libido multos vite annos im-

it plb

r D

minuit.

JMinorüfli dies ejus. Pfalm.

ttoril

88. Diu floruitlet Sodoma, nifi ob foe-

longai

das libidinis flammas fulphureo igne

knt; i

periviffet : quia ozzuis olim caro corru-

Q vitd

perat vimm fuantotus mundus dilu-

a

vio expiari debuit.

Tune. folus fpe-

1 pr

rabis à poena immunitatem ? qui eam

ios &

forté fepius, pra aliis, provocáfti, &

m at

per fingula, quibus confuevifti, fce-

t Dl

lera denuo provocas,

Cave ; DEUS

non irridetur: quá borá mon patatis,

n g

Filius bominis veniet. Luc. 12.

ii

& ftt

4. 4Mors peccatorum pe[fma : heu!

Hitnc

quàm durum, quàm periculi plenum

dobit

erit fcelerato, mori? hinc occurret fce-

leris magnitudo, & enormitas; terrebit

vinit

hb

ejusdem commiffi multitudo ; occur-

ret gratiarum à DEO acceptarum co-

a

(

pia, tot inftindnum à fcelere avocan-

p

tium. abundantia, &'hec, ficut. ouus

grave, gravabunt animam tuam : gra-

j

vabunpt Sacramenta, toties finé fructu

ufurpata ; tot falotares boni Angeli

J)

l

dehortationes; tot Confeffarii monita ;

hujus, quod tenes, folioli lectio, fi con-

T

t

teni.«

AMalitia Peccati.

184;

i q

temnis, te gravabit.

Quid tum cogi-

tabis? quó te convertes ? fi coelum

fortest

afpicies, dolebis, illad toties tam tur-

Tion ati

piter àte perditum ; fi oculos deor-

ho,

fum fledtes, occurret infernus, quó pae

lt m

tulam tot iterata peccata tibi portam

Tormie

aperuerunt,

Vide, quó , nifi refilis,

W

prava te ducat confuetudo.

NI

$. Et quid, fi mors adfit in propa-

ubf

tulo ? ánne tu tibi tutó craitinum

Ts

poffis polliceri? quovis momento eam

hm

accedis propiüs: ütcertiffima, & ine-

6

vitabilis eft, ita incertiffimam, quoad

tem;'a

locum, tempus, modum , eam DEUS

n

effe voluitut femper ad eam parati vi-

&tl Y

veremus. Quà borà uouputatis. Tarqui-

o

nium fpina pifcis, Fabium pilus cum

BU

Jacte hauftus, Anacreontem uvz acinus,

; hia

MarciAnrelii filiam punctio acüs extin-

( dpe

xit.

Manlium Torquatum, dum cz-

|. Soir

naret ; Saufeium , dum ovum forbe-

| lnl

ret; /Emilium, dum egrediens cubi-

A

culi limen calcaret ; Bebium , dum à

m

uero horas quzreret, morsopprellit,

poi

E

t nunquid tibi quoque pari mors ce-

tud

leritate occurrere poteít? & quid, fi

tum

üit

AMalitia Peccati.

'18ï

üm (f

tum anima fit in peccato ? Quot non

[| codn

furrexerunt hodie fani , qui vefperum

at t

non attingent ? quid file&us ifte, aut

los det

locus, qui tead peccandum invitat, tibi

»qup

fit mortualis ? Milleni funt, qui hoc

[ porin

momento moriuntur ; forté proxi-

il d

mum, vel non remotum te expedlat,

& tamen peccare aufis ? quid fi nunc

1prope

adeífet ; quomodo prazteritorum de-

al

lictorum memoria premeret confcien-

tiam ?

TO &t

6. Nec in agone te aCurum poeni-

Ui

], quoz:

tentiam fpera,

Qualis vita, mors eft

DEU

ita,

Vel enim tunc Confelfarius de-

ariti

erit, vel nimia corporis debilitasanimz

Ti

operationes impediet.

Crede Augu-

|ns o

ftino : Pepitentiafera, varà eft vera,

T

Anima in homine non operatur , nifi

TU

dependenter ab organis corporis ; hoc

proinde per morbum lethalem vix fpi-

umd

rante, quomodo anima fe ad actus

ort

$ [

fupernaturales eriget, quàm infuper

T

mortis inftantis metus, de rebus tem-

poralibus , debitis, teftamento follici-

Ü

tudo per varia diftrahet, & occupa-

(

j

bit? Imó & juíta DEl in fceleratum

poena

-

186

" Malitia Peccati.

poena eft,ut, qui efficaciter emenda- ; £

tionem noluit, cüm poífet, non . poffit

lorem

etiam, cüm vellet ; fiátque ei,quo

datur :

Antiocho : Orabat fceleftus Domminum,

Qu

à quo 101 erat mifericordiam con[ecutu-

T-

yus. 2. Mach. 9. Stultum eft, tunc velle

incipere bené vivere, cum definen-

dum eít vivere, Si fapis ; KEcce suuc

| :

dies falutis : bodie fi vocem Domini an-

Dl

dieritis, uolite obdurare corda veftra.

& n

7. Ordinaria peccati frequentati

Vg

poepna eft, mors improvifa, & repen-

Tigrt

tina.-

Subitó defecerumt , perierunt

Becca

propter iuiquitatem fuam. Job. s. 32.

Yi

Scelera fceleribus addunt, donec mo-

hn

mentum fatale veniat, & vel lapfu, vel

IQ

alio cafu infelici repenté concidant.

B

Multos ipfe fceleris conatus extinxit.

tidi

Ubi minimé credunt , in idtu oculi

IS if

avocantur é vita,

Mille DEO funt

pate

modi: igne, ferro, aquis, glande plum-

ïumr

beà, tegule fragmine, apoplexià, cafu,

Der

minimé tamen cafu, fed juftiffimà ,

E

DEi toties offenfi, nunc Vindicis, in-

cul

dignatione ad extrema deducupntur;

cef

€s,

Ti

sícque fit, ut, quia confe[lïom's Ip

[*

JMalitia Peccatz.

ag

:emenäz- & facilitas frequentiam peccati. faci-

n n

liorem fecit, ejus nunc copia fübtra-

) 0i

hatur : Claufa eff janua.

Et quid tung

Tonu.

cum mifera tua aninia ?

j

ij

us

V

Affeclus.

1 di

l

Lvl

lat

,,,,,

Enignifime DEUS, Domine vitz,

f

D

& mortis ! agnofco impietatem

1770

meam: peccatum meum contra tne

aj

eft femper, Quantó pejor ego, tantó

eques

Tu erga me beniguior extitifti ; toties

&

mortem meritus ego, Tu conferváfti ;

'

Vi

M

peccata peccatis accumulare non fum

hf

l

!

veritus, & Tu gratiis gratias addere

TteC Itl

non ceffa(ti ; Tu peccanti veniam to-

ties offerebas, imó dabas, ego tamen

ipih"

mCIdEQï

hác tam turpiter abufus,

O ingrati-

exi.

tudinem meam ! iterum novis pecca-

du

tis iram tuam laceffivi, meritus, ut

"

patientia tua juftiffimum verteretur in

k

furorem, & in tempore vindidz. di.

fperderes me; Tu tamen ufque hodie

(f

animam meam, velut errantem ovi-

culam, Paftor optime, allicere non

«gu[j.".ï'.ï

ceffas ! & Téne, benigniffimum Do-

minum meum , iterum exacerbabo ?

D

abfit,

188

. JMalitia Peccati.

abfit; Domine, abfit.

Deleas me de Qimt

libro viventium ; igne, ferro, fulmine Qu

impium hoc caput feri, fi novis te

refent

rurius peccatis offendam,

Ádcil

|er at

$. IV.

PUHS ]

Peccatum aggravat judicium.'

t atf

i, N

Pro bis omuibus adducet te DEUS in

li ger

Judicium, Eccl. 1 1. 9.

üty

1, ( YUanta peccato infit turpitudo;

: dgi

inde collige, quód latebras &

lorom

angulos, imó tenebras quzerat, & ma-

,&bl

ximé cupiat occultari, Pudet nempe

Ti

peccantem füimetipfius, verecunda-

u

fi

tur innotefcere;

Si omnibus notaef-

Vg

fent ea , qua tu de te ipfo fcis, fla-

Vr

gitia, quantüm erubefceres ? fed, Ó

U u

infana follicitudo ! hominum oculos

àm

effugere potes; DEUM latere non

ln

j

potes.

Oimnia nuda €9 aperta fuit

»]

oculis ejus. Hebr. 4. Inangplo illo, il-

liq

lis in tenebris videt ille, quod tu tan-

hnj

topere occultum cupis; nec videttan-

ngi

tüm, fed prohibet, minatur , abomi-

f0

DEI,

1

nattlzr: & nunquid plus eft, in

li,

quàám

4

AMalitia Peccati.

189

?

emi quàm totius mundi confpectu peccar

[v

o, fülni

2. Quia veró hec DEI omnia videntis

inu! prafentia te non deterret à crimine;

facit ille, ut abominatio ifta non fem-

perlateat; fed ubi, & unde minimé

putas, palam aliis innotefcat, . Nihil

Jicinm.

tam abfconditum , quod non revelabi-

tur, Multafunt figna, per quz, ve-

DEU :

3

luti per rimas, fe fcelus prodit, quan-

tumcunque celetur ; ex oculis, ex vul-

yrpitd

tu legi poteft, Ideo forté fcelerati pro-

lnarel

borum virorum confpectum fagiunt;

j Lm

erubelcunt nempe, iis tam effe diffi-

miles, probísque eorum moribus ta-

bt nem

CU

cité fuam caítigari procaciam, finé

y od

verecundia ferre non poffunt. Fruftra

tamen quaruntur latebre ; faciet DE-

TP

;? lfd)(

US, ut, qui homines magis verentur ,

"m

quàm eum, quz in abdito patrárunt,

fuper tecta predicentur,

p r

yhi i

3. Et licét hic non , patefiet certé

[0 illOs U

ibi omnis iniquitas, ubi Jiber fcriptus

proferetur , inquo totum , quidquid in

l

t

vidt

angulis, his & illis, quidquid vità to-

a

ld

tà fordidum , & abominabile commi-

his ,

[ Dh

fitti, continetur. :Pro omnibus

(

nullà

190

Malz'tz'a Peccati

nullà cogitatione , confenfu, verbo,

fitat

aut opere, hujüsque circumftantiis,

qid n

negledis, adducet te , cujuscunque

f vert

authoritatis fis, DEUS, quem pro

Ts

momentanea fenfuali

taf

VRL

e offenditti , zz

iM

judicium., tantà tüi confufione, ut

[//777,

pra verecundia di&urus (is montibus :

uf

cadite fuper me; & vallibus: operite

lm

me. Aderunt ibi , hinc peccata longà

a? (

ferie te accufantia 5 illinc dzemonia ti-

bi infultantia; fübtus horrendum in-

cprdiæ

, |

ferni chaos; defuperiratus Judex ; fo-

Ti diy

ris videbitur mundus conflagrans ; in-

tüs urens conícientia,

Heu mifer! fic

L:

Ti

deprehenfüs , quó fugies ? latere erit

&i y

impoflibile , -apparere intolerabile,

j C

4. DEUS, qui.nunc veniam offert,

| Uil f

qui dehortatur à crimine, aderit; fed

miferiq

Judex, & vindex aderit; in'rigore ju-

Pïftio (

ftitie reddet unicuique, etiam tibi,

li gl

qui hzc legis , tibi tot (celeribus infa-

ie

h

mibus dedito , reddet, prout geljit 12

l

0.

corpore, non. prout apparebat corarit

I

hominibus, inexorabilis, absque re-

medio, auteffügio reddet, prozt unus-

|'tcf

"Dgeni

quisque 2effi i corpore, five bonum ,

Quid tibi tum proderunt

['z-vig mlzz;n.

d le

AMalitia Peccati.

I9f

y m

fzditates tue , quid maledicta focietas,

T

quid nefanda mali confuetudo ? quó

^

)

m

te vertes? cüm vix juffus fit. fecurus ,

Quet p

npius €2 peccator ubi parebunt ? v. Pet,

ffnjima:

4« Ad memoriam tubz illius :: Sursite

ifionts !

muYtui , cenite adjudicium , horrent

xiont

Sandi, Eremitz contremifcunt; & tü

, 0pet

ad eam Obfürdeíces, nec defines pec-

care? Ceffa, celfa nunc DEI 'miferi-

at lo

»moli

cordie illudere, ne incidàs in jufti-

vdin

1

tiam, Majus tormentüm erit, furo-

Judex;

.1.

rem divini vultüs tolerare, quàm om-

nes inferni cruciatus füuftinere,

Ille

32]'905?3:'

niltr!

judicabit animam tuam , qui eam re-

hr

demit per mortem fuam ; qui tantum

grabil?:.

contulit, fcit, quantum repofcat, Ju-

ï»r

ftus eft: nec affedu prevenitur; nec

janó

"d

U

B0

mifericordià fledtitur; nec prece, nec

jti

pO

Ü

pretio corrumpitur; nec fatisfactione

t

ibi ullà mitigabitur. | Sera illic erit

Ermuï !

emendatio, quam toties procraftináfti,

yl P

»

Modó; fi fapis, dum licet, mores

aba[

Qu

muta. Nectempus ibi erit ampliüs,

nec falfi teftes locum' habebunt, nec

lbquC

ingeniofis judicem)ar'tibus eluder

e po-

teris;

m

j

p[O

p

193

AMalitia Peccati.

teris ; ille námque erit judex caufe tuz,

fübel

qui femper adítat teítis vitee tuae.

d a

l

$. Aderit in judicio demon, qui te

[/(s lu

ad crimina impulit; fed aderit accufa-

Qiàm

tor, & contra te à jufto Judice vin-

dicdiam poftulabit.

Quz , quanta,

! Jllälfü

cum quibus.-peccata commiferis, eX ij

ordine recenfebir ; & cujus . malefanis

| im!

toties tentationibus confenfifti, tunc

! &on

tibiinfultabit : redde ratiouem. .Ade-

Corfel

fatoty

rit & Cuitos tuus Angelus ; fed tri(tis

,conteftabitur , quoties falutaria tibi

B

| pl'ætlh

confilia fuggefferit, quoties remorfus

|

Conícientiz moverit; negare non au»

Quim

debis, excufare non poteris, depreca-

|

lL inf

tio non habebit locum,

j Q

Quid ergo

facies ?. Cum furrexerit ad judicum-

| Vï[fes;w

dun DEUS, €9 cim quafierit, quid

| ff

vefbondebis ilh ? Job. 31. 14. Sera

unry

ibi venient confilia, inefficax occur-

[UTdESa

ret poenitudo. . Confufio operiet faci-

eém tuam, timor actremor membra

[ 'myi

concutient : tunc auferetur velum de

&ittm

ffïl'tg

Oculis tuis, & fole clariüs infipien-

tiam tuam videbis, videbis fcelerum

enormitatem, multitudinem horrebis,

erubel-

|

Müalitia Peccafz'.

193

ifatm,

erubefces feditatem ; & hec finé fru-

In

&u, absque remedio,

Nunc guttula

n,qii

veré poenitentis animi plus prodeffet,

It 400

quàm ibi maria integra lacrymarum,

lice vt

6. Audi, & contremifce terrificam

quanta,

ndicis. fententiam :. J zzaledite in

r

iguem etermm, .O fuülmen . borren-

anleln

dum ! vocavi te per totinfpirationes,

j, r

& conífcientia 'remorfus, per tot, quà

; Ab

Confeffariorum monita, quà Exhor-

jed In'!ïïjf

tatorum confilia; vocavi, & noluilti,

yi )

fed: voluntati mez voluptatem tuam

pretulilti; demoni. potiüs & carpi,

renou

quàm mihi obediviltit ego quoque

(l

in interitu tuo. ridebo,

Creavi te,

yitd

cüm non efles ; redemi , cüm peri-

j*

viíIes; tot nature donis, & gratiz be-

(

neficiis immeritum cumulavi; & me,

/ 1!

3j

jj )

mandata mea, propter quid ? propter

Qu

ordes abominabiles, beatam zeternita--

tem, pro momentanea voluptate coü-

gl

nl

templiti: ergó i maledide in ignem

&ternum. | O vere,

veré fiauís eorum in-

gtl :

feritus ! Phil. 3,

jl

d

7. .Non dices ibi, quod nunc forté

aliquando cogitas : peccavi, & guid

!Offfbf).v

ii

d

!'

154

Malitia Peccati.

auibi accidit trifle ? in momehto, i&

i?

i&u oculi difperdet te Dominus : in

WW j

manibus ejus fortes tuz.

Vel tibi

quy

trifte aliquid. accidit/ hactenus, vel

f

nihil-?: fi accidit, digna fattis rece-

DI

piti: poena peccàti füit 5 & quid ali-

Til

ud fceleratüs'à DEO offenfo exfpe-

LU

2

&et ? fj nihil accidit; fi via z»pio-

IN

yum profperatur, vailis! ve tibi!

! V

tinie ! compenfat hic: DEUS modica

j

bons, quee fecifti ; mala in dternum

idà

unitüurus,

Audi proitide nunc DE-

tofan

fhico

UM àfcelere revocantein ; ne- audias

inantem.

iq judicio fulm

Affechus.

Domine ! 27072 intres injudicium

| PQQQ

cum fervo tuo ; fervo nequam,

D

infideli, ingrato, plüs, quàm centum

millium talentorum debitore : fi 707

[

juftificabitur in confpettu tuo. omnis vi-

veus, quid ego fperare. poffim, imó

1

quid non timere debeam ? Ego, qui

in tuo confpedu , ad' majorem Tui

Qs

contemptum , toties, & quidem re«

Tj

Clg

luctante confcientid, Te interné de-

hortante, pravaricatus fum legem tue

am:

x p

JMalitia Peccati.

19«

&o, i

àm ? Si in Juceruis: fcrutábers: Jeru-

jüs ;

Jülei ; quod judicium animz meze fiet,

( d

quz computruit in peccatis, fterquili-

g, ^

nium- fada, & abominatio coram

ls r

DEO' &:hominibus? Timeo, Do-

qui jl

niine, tanquam ZuMentés füper u

) eii

Jiu&tis timeo, & toto corpore contre-

ii

l

mifco, vel cogitare judicium tuum.

z tbi

]

num hoc míhi, peccatorum maximo

modit

füpereft folatium; quód Tu, qui olim

eettut

Judex hieus :eris, nühc Pater fis:

Qnte i g'

cófam'[e proinde procidens 'inge-

füifco : Pafer, peccaoi Hs cieluim. -

$. V,

'üdifiz*»f

Peccatüm poftfe trahit infernium.

nquHïl

Ducunt. i bouis dies. fuos;

.E9. Zpun-

l CCGNW

Go-ad infer.

"a defcemdunt.. Job.

u'ü'

D

21.13.

.,71;113'1 j

Ith lf

y,.H

Eu quid agis? ducisir bomis,

fcilicet quzx tu' talia'effe cre-

D

dis, ré ipsà ducis in tebüs pelfimis,

enn "

li

f

1

dies fios-: vivis initüéniior fàlutis, con.

,

Ícientie ihgutius :

E

vivis, icut fus in

u

volutabro- Iuti : : &

quid putas .fiet ?

4*

196

AMalitia Peccatia.

in punito, in i&u oculi, ubi minimé

htbos

Hec

reris, ad inferma defcendes.

DRUS

r

vite in Íceleribus a&z merces eft

i&qu

ordinaría, ut, ubi numerun peccato-

pecat

rum, fibià fummi Domini providen-

&fe,

tia definitum compleverunt, repenté,

Tueriys

ex improvifo, imparati moriantur, pa-

Ti ;

bulum ignis zternüm faüturi : pars ;J-

| ii

lorum erit im lacu ignis inferni, ubi

; linis

|

|

il

ass €2. [ulpbur. Apocal. 12, 8. Vide

miler, quó tu properes ; quó indomita

i

te raptet concupicentia ? Time- ge-

Tiote

hennam, contremifce à dentibus ferg

Tif

infernalis, à faucibus inferni, à rugi-

Yi f

entibus praparatis ad efcam: Time

lat

vermem rodentem, füumum, vaporem

gl

& fulphur

, & fpiritum procellarum

etit )

ignearum,

& dicito: quis dabit capiti

Tif a

meo aquam, & oculis mei

s fontem la-

Atv

marum, ut praveniam fletibus fle-

l

cry

|

t

tus,

& dolore ftridores dentium.

j

li

eccatum, quàm gravem poft te tra-

| Q

his calamitatem, in qua eeternitas acer«

piit

bitatem, & acerbitas auget aternitas

im

tem ! Quid hic cogitas, fcelerate ?

infen

tis at-

habes fané, quod timeas, & to

tubus

|

S

JMalitia Peccati.

197

tüité

tubus contremiícas : zternis ignibus

"UA

DEUS punit peccatum etiam unicum,

v5 d

& qui puniet innumera, quz patráfti,

od

peccata ? punieris in numero , pon-

YOv

dere, & menfura.

. Deli&orum nu-

r

merus nuterum definiet fupplicio-

Qp

rum ; illorum enormitas poenarum

p

diftinguet gravitatem ; modus cogni-

ji, 1l

tionis erit dolorum menfuta,

$

2, JMomentaneum , quod deleiat ;

imdorii

etermum, quod cruciat.

Cogita hinc

ye j

f10mentum, inde aternum,

y/p»

bus ii

mentum, quid brevius ? in idu oculi,

i np

vix fentitur ; fulguris inftar, fimul eít

; Timt

in ortu, & occafu,

4Eteruum , quid

gapOïem

longius ? fine fine, quamdiu DEUS

erit DEUS, poft mille millia millio-

cnt

bl

num annorum, non erit finis ; arde-

ytame

bunt voluptuofi fezzper.in ftagno ignis

;ibus *

ardentis, 77742:072 levamen ullum ha-

if

bituri.

Poena omnis, & calamitas,

j t

quam ab orbe eondito, ufque huc

[

Y

patfi füunt omnes homines, minor eít,

imó delicium , fi cum minima etiam,

u

inferni comparetur; quidquid de hac

ol [4

dici, aut cogitari poteít, in compara-

3

tione

j

198

JIalitz'a Peccati.

tione inferni tam parum efít, quàm

4

gutta mari comparata,

O ftulte mer-

audi,

cator! qui pro momento voluptatis

| dore

poenarum, heu! tam acerbarur

quoe

nitatem mercaris.

?1 gter-

Glt

3. Audi Jonatham feró gementem:

tatt

Guflans guflavi im fummitate virge

fe (in

&t

asuodicum mellis ; €. ecce snorior ! infe-

lix modicum, non tam mellis, quàm

I

amaritudinis, quod mors, & quidem

B

zterna confequitur ! Habet quippe

N

DEUS infinita: jura; & titulos, quibu$

! Qui

«

ab homine amari deberet ;.qnia veró.

peccator omnes violat, jufte infinitam

jui.

poenam promeretur,

Confidera Epu-

t

lonem: duxitim bosis dies fuos ; epu-

]

d

datus quotidie fplemdülà , tenfualitati

)u

yia|

fue frena laxavit:;;^ fed quamdiu ?

modicum : inter' admiffam ; volupta-

d

tein. nihil medium ::€£2. zzpuudlo. fe«

!l

O caeca mor-

pultus eft in infermo.

p

talitas !

pro

modico mellis puta-

tj

v

titii, pro gutta voluptatis imaginarig,

imó pro re foeda, fcediffima;, fimul &

Q

breviffima zternas fibi poenas. velle

li

conícifcere,

G

4 Adi

dMalitia. Peccati.

|7X99

4, Adi. cogitatione inferni atria ;

, q

jlte n

audi gemitus; lacrymas, dentium ftri-

dorem audi; & infelices illas animas,

olnpta

Un at

quomodo eó miferiarum, & ad, hanc

calamitatum omnium abyífum. nun-

tmelíet.

quam, nunquam terminabilem, delap-

ye vt

fe (int ? interroga ; & intelliges: €

centum damnatis juvenibus nonaginta

"ib

li i

novem ob vitium carnis periviífe,

Hoc nempe vitium replet infernum;

T

ii

huic dediti. tot;. paffibus. appropin-

quant inferno, quot vicibus labuntur.

M^

uj t

Hac ia illa eft, /ata, €9' fpatiofa, cujus

jfinis iuteritus ; qu& ducit in przecipi-

rfnitit

m

tium. &ternum ; & quod. deploran-

dum maximé: lt funt, qui eunt

a

gf

per illam. |Revoca greffum, fi fapis;

via hec, quà graderis, certiflimum du-

Uamdfll l

cit ad interitum.

Cave.

d

*. Multi, nec dubita, ob. unicum

u)

peccatum, ídque femel tantüm com-

(; I

miffum ardent nuncin inferno, & fen-

j p

per ardebunt, juftiffimo DEI judicio,

Q

ln

qui licét amet animam, üt imaginem

fue Divinitatis, adeó tamen odit pec-

5 [

catum, ut propter hoc abjiciat illam à

ll*

4

COIl«

^

200

-aMalitia: Peccati.

.confpedu füo in xternum : & quis ita

lts in

àord

punit ? Pater zoffer, cujus -smiferatio-

nes fuper omniu opera ejus : DEUS eft,

! üefere

hominis- gratià homo. factus ; taántà

f

páffus ; & quem punit? iseft; quem

peri

.creavit, ut falvus: fiat, quen fangüine

If

fuo redemit.

Res proinde in DEI

d

confpedu grandis: eft. peccatum : [ni

].|

jam tecum numeràm, habituate; quà-

Yi n

ties infernum meruifti ? examina:co2

hr

gitationes & defideria foeda ; numeri

tenti

joco$, & turpiloquia; coge in calcü-

Qu

los obfcoenitates ceteras ; & cur non-

| prayy

dum ardes ? certé , non ut iterum

!f

pecces, fed z£ convertaris: €2. oivus;

ligy

Nec differ ; qui enim poenitenti veni-

Woti

am promifit, craftinum non promifit,

Pl

INifi peenitentiam .

uf

geribitis, Luc, 13.

&gexitis , OPIrtés jïmgl

| ld

€. Exinferno uulla vedemptio : fru-

| is)

ftra ibi fadtorum te poenitebit ; fruftra

Tpen

feductores, & criminum focios incufa-

Wi

bis; zulla vedesptio : aliorum pto te

Don

preces, & fuffragia, Sanctotum inter-

àgtn

ceflio nil proderunt : «Nuac teapuis

Id

gccq?tabile 3 "unc dies falutis ; aunc po-

tes

AMalitia Peccati.

20I

; quir

tes infernum evitare.

Scelerate, elue

iib

à fordibus animam ; notum tibi vitium

,EUS Cü»

defere ; hoc fi non facies; perditio

; tl

€410. ex fe.

Nec mirum, fi DEUS te

perdat, cüm tu nec te ipfum, nec DE-

D q

üngi

UM cures, Clavis inferni peccatum

DL

eft.

jn il

7. O fi damnatis horula. daretur,

ite q

vel media, quid non facerent ? quàm

Yi

linceram , plenámque doloris poeni-

: od

tentiam agerent ; quàm follicité peri-

jn li

cula caverent fingula ; quàm procul

Cür f0

pravis ab habitibus recederent ! & quid

E il

tu facis? tu, qui toties ex inferno ,

d

magnà DEL bonitate, liberatus .es,

quoties infernum merui

ffes ? tu, qui

nint

r

plus debes DEO, quód , cüni te po-

jj

tuiffet damnare, id non fecerit, quàm

fi te damnatum liberáffet? quid ergo

j

agis? ánne majus beneficium majori

;f

rependes ingratitudine ? hoc f2né fo-

ret infanire , fcelus hoc nes inferni

;l

poenisfatis polfet expiari.

:1 p[(] u

Age quod

yintt

agendum eft: vel emendan

da eft vita,

vel aternüm ardendum,

ll

(Eligc,

uncgf

l ;

(

A4f.

203

Malitia Peccati.

ine

'Ajfc)fïus.

Da

Magne, & Omnipotens Domi.

pro;

ve!jn cujus manu. funt claves

lm

colli- & inferdi; quoties illi fpont

valedixi ? quoties hunc merui? peri-

viffem utique, nifi tuà Bonitate, mihi

Tos

immeritiffimo clementiffimé collatà s

;

fervatus fuiffem,

Agnofco, adoto

Clementiam tuam , cui.foli :debeo;

quód n

unc non ardeam, uti multi alii,

1

& me quidem meliores.

Nif; De-

"ft;fv

quimus adjuviffot , pauló sminus in in-

Qb

ferno babitáffet amima mea. . Heu me!

n

quas ibi flammas, quze fupplicia nunc

deberem tolerare ! ejularem ,

efpe-

ti,

Q

rarem ! Tibi, Clementiífime DEUS,

Y

debeo, quód. vivam, quód poffim Ice-

1l

lera mea deteftari, quze deteftor fuper

Tiebr

omnia mala ; poenitet ! aeternümque

n

cenitebit, tum quód infernum toties

promeritus fim , tum & maxime,

fen

m

quód tuam, DEUS, Bonitatem, etiam

h

erga meindigniffimum profufiflimam,

ii

offenderim.

Abfit, ut unquam Of*

Qu

fendam.ampliüs ; ardere malo ; maio

ignes

telm

203

4Malitia Pecca,ti.,i

igues zternos fübire, quàm tibi, mi

DEUS! ampliüs peccato difplicere ;

Don:

pro innumeris beneficiis tantum qmae

j di

; fpot

Jam reddere !

"

"

$. VI.

i?

te, I

*"Pep:ccatum fac

it damonis fervum,

c ol

. ,Quz facit peccatum, fervus eff peccati.

, aof

oan, 48.

deiet

d f^Um nihi

l effes , nihil poffes ,

wxm;æ

— V2 Creatus es; & hocideo, ut DEO

NI

[fervires, cui fervire regnare eft, qui

TE

Obfequium fibi preftitum centuplo ,

fai d

imÓ s&terno premio remuneratur, &

"

tu, fcelerate, DEI, à quo te, tua

"

]

omnia habes, jugum excutis, proter-

2u

v6, fi non verbo, certé Opere, dicis:

x

Í

j

405 ferviam, Addicis te principi te-

lr

nebrarum , dum per peccatum facis

ermum

te diaboli mancipium, qui te ad pa-

yn

Ífcendos porcos, quorum- delitie lu-

mgïlm !

tum fünt , ablegat. Nega, fi potes ;

I)

g[nam

quoties DEO ,

omino tuo , rebellis

jl

facus, ad ejus hoítem tranfivifti?

TM

quoties Creatorem tuum omnipoten-

;

ntv

eft, annihiláiti?

m

texp , quantum in te

6

qu9-

204

AMalitia Peccati.

düoties'demonem, pro DEO adorá-

ür f

fti?* & quánta hec DEO injuria? quan-

N

tem

tà rei indignitas ? Ünisquisque peccamt-

do animam fuam diabolo-vendit. j -ac-

tm f

cepto tauguam pretio , dulcedine tempo-

Wsj

di,

yalis voluptatis. S. Aug. ' Cujus quis

voluntatem facit, illius fervus eft.

vinajl

?. Dura eít peccati fervitus: in hapc

?if

[

ui fe immittit, heu ! quàm xgré libera-

tur. "Sicutavis capta vifco ita.tenaci-

W j

ter illaqueatur,ut,eftó conetur, avolare

pois

non poffit, fed fiat preda aucupis; ita

m

fordido criminis hujus vifco inquina.

ili

tus adeó tenáciter hiret. in luto-fzcis,

D

Tenet

üt egerrimé poffit. eludari,

fiüs,

quippe, quem femel illaqueavit, in-

ltü

fernalis auceps, & avolare parantem

Ti

iterum retrahit, nec unguibus fuis eri-

4

i facilé finit.

Tenet cupiditas, do-

Ti

|

nec perdat. — Et his tu temet ultro læ

queis velis irretitum ?

»

3. Malus, etiamfi regnet, aclaté im-

Üini

péret; fervus eft ;-nec, unius homi-

lga

n

nis , fed; quod miferabilius , fof domi-

nOYum , quot vitiorum. S. Auguftinus.

hul

' lg

Cum filius DElvel;l"e poffis per grati:;mï

dMalitio Peccatz.

20$

) adit

cur fervuüm te demonis fponté. fä.cjs,

? qui

per:peccatum ? auream. amittis liber-

j

tatem ;; dum-ad nefanda-queque . non

Q

|

[

tam follicitat; quàm cogit te Domi-

2 d

nus ille , cujus imperio te ultro fubdi-

difti.

Excute proinde jugum , rumpe

ju Q

j210

vincüla ; 7702 reget peccatum . in veftro

i lat

7nortali corpore-, ut obediatis concupi-

fcentis 'ejus; ad Rom. 6 Eo momento,

[ibetae

temo

quo graviter peccas, dimoni jus, &

poteítatem tribuis non in animam tan-

av

yis;

tüm,Ífed & in corpus tuum, ita, ut

jgoin

illi non fit ampliüs neccífe, petere à

Deo difpenfationem , ut per praiti-

Q 0

Tei

gias , vel alià ratione tibi noceat. $697

Viï , in'

Et dulce tibi fit hoc damonis impe-

rium !

:

ml

!

usf

: 4« Quid? fi peccati confuetudo alte-

ram tranfeat in naturam? heu !

uàm

j U

jo

fxva, quàm ineluctabilis hzc fervitus !

Regnum , quod femel occupavit, egré

dimittet,

Auguftinum audi teítem ;

j

10

|

Ligatus eram non ferro alieno . fed fer-

i

!

reà 3me. voluntate. : Dum annulus an«

|

nulo: ne&itur, quantus , DEU M. bo-

n5

num! funis & catena'efficitur, quà

Z

cap-

)cug

206

DIalitia Peccati,

captivatur mifer peccator à damone.,

i, Q

& ab eo , velut Domino jam. fuo ,. ra«

It ftog

ptatur ad illicita, donec in barathrum

vt

pertrahatur,

Adhücne ,. mifer , ipíe

lite

tibi compedes ultro fabricare perges?

n$jf

fi difficile eft, hodie catenam.-hang

feinþe

rumpere, cras erit difficilius.; quisque

Euf

enim acdus, üt habitum, fic emen-

Vi

dandi auget difficultatem, . Nunc fit

UM

finis turpitudinis tug.

Arbor; fi diu

j

£reverit, ac radices fixerit, non evel.

f

litur facilé , quz initio, dum virga fuit;

ciliy

levi manu fuiffct extirpata.

$. Facilius eft mortuum

ad vitam:;

"i f

guàim babituatum ad. emendationem re-

vun;

vocare. S. Chryfoftom, . Quot non

if

i(te Afcetarum confilia furdà aure ex.

t

cepit; quot non media fibi prelfcripta

lg

enervavit ? Non, quafi malum emen.

ET

dari . non poffit , fed quia. blandus eft

| ttio

hoítis; domefticus eft , quem nec oc-

r

cidere licet, nec fovere; nobifícum

ho

patus , -nobifcum

educatus. . nutritüur

s

quotidie ; occafio. femper. adeft ; &

fgnï

bec funt malorum illicia, ob qua fa-

Xifl

enti-

toty

?i'l-iu:s eft ;.illibatgm Íervare. innoc

*

r

"

am ,

AMalitia Peccati.

207

omotts

[00. 14

am, quàm perditam iterum- veterem

in frugem revocare.

Qui vel unicum

at

fuá vità prave peccatum commifit; hoc

[ !pfö

fibi remiffum, abfque DEI! revelatio-

p

néjfcre'non poteft; dubium - enim

hi

femper imaánet, an bene poenituerit ?

Qs

an 'dolorem fupernaturalem elicuerit?

emet

& quid miferabilius effe poteft, quàm

unc f

liec perpetua falutis incertitudo ? quid

Ádi

jàm de illo fentiendum, qui tion uno

n

fed tot graviffimis fe peccatis comma-

g

cülavit, milléque titulis incertam fuü«

am falutem reddidit ?

2

j

Wlflïm l

"6. Confuetudo peccandi non fer-

t

vum. tantüm.- peccati , fed. demone

g of

ipfo deteriorem facit: hic enim femel

u v

tantüm lapfus eft; & quoties habitua-

U

tus veterem recidit in latrinam ? folà

T

ille cogitatione deliquit ;' & hic cogi-

Vs Ü

tationibus verba,. verbis opera quot

j 0

accumulat? pro illo non eít Chriftus

bifcut

fnortuus; nónne majorem: tu; pro

yui

ejus tanguinis profui pretio, ejus of-

d*

fenfam cavendi obligationem contrae

"

xifti? non adjutus ille fuit Sacramen-

A

ferni

Ál

torum fubfidiis , nec. vpræviä« ; i-n

por

208

JMalitia Peccati.

peenarum comminatione , nec ullis

ultionis divine exemplis à peccando

Vendi

tilici

deterritus eft , üt tu, Ó homo! qug

Trmer

omnia fic taum aggravant peccatum,

ut demone ipfo miferabiliorem te de-

monttrent. Si committendo peccatum,

poffes fieri DEUS,, illud te cavere

oporteret; & non renuis effe diabolo

Iu

pejor; non ut regnum lucreris, fed nt

m

N

Ípurcitie tuze fatisfacias ?

7. Si piis SS. Patrum oracul

is fidem

laly

f

non abroges ; certum DEUS, qui uni-

verforum Dominus eft, in cujus ma-

dide

nibus fortes noftre, certum ille cui-

i

libet peccatorum numerum definivit ,

idbo

ita quidem , ut fi eum compleverit

D

W

homo, DEI mifericordiam non am-

pliüs fit confecuturus : menfüra veró

'Qts

ts

ifta, heu ! quàm incerta ? plurauni,

pauciora alteri , multis unicum ftatuit

idigf

peccatum , quo commillo , non fit lo-

N&e, [l

cus gratie fuper.

Quid ad: hac, fce-

lerate? unum . peccatum fatis eft ad

! Ym

| fet 1

damnationem ; centenaquid efficient?

LCO

qui vix numerare lapfus poteft, qnàm

Vorgi

evidens huic eft periculum , peccato-

UWj

rpm Ífibi flatütum numerum adim-

pleng

AMalitia Peccati.

209

tet Ul

yercndy

plendi ? Cave! quod proximum-fg

follicitat , cave ! forté eft ultimum

)!

m

u

CAU,

numeri tibi conftituti completivum,

D

Affectus.

em t

25

CC

