mi Pater cocleftis! de limo terr

Or-

l

Attus Chavitatis,

331

Qs v

formá(ti me: pauló ninus ab Angelis

fumds

minoráíti me : omnia creáfti propter

borpfïvi

me:in filium adoptáfti me ; & ego

1

mi Pater non amen te ?

i

uidquid fum, quidquid habeo, tua

,K Mi

funt dona, tua funt munera ; tu cre-

m

áfti me, tu conferváfti me, tu educáfti

me, & ego non diligam te?

r u

Ure igne renes meos & cor meum

fopt^

Domine: igne amoris ure me: flam-

gotid

mà charitatis accende me.

71 [ [

Sic DEUS dilexit mundum, ut Fi-

gt

lium fuum Unigenitum daret : & ego

illi cor & amorem meum denegem ?

Amore filiali amo te ; Pater enim

yptt

meus estu, filius tuus ego : Tu Pater

gratiarum,-ego Filius gratiz. — Et Pa.

m

3j

trem non amem filius? Amo, amo,

"m

amo,

Et tu vulneráfti cor meum, amor

n;&w

V

meus, JESUS meus.

. Tu, tu mi JESU? totum me

g

j P

Amplexus es in cruce,

Tulifti clavos, lanceam,

j DI

h

Multámque ignominiam,

j/

1l

f

Innumeros labores,

W

Sudo.

332

/Aäïm Charitatis.

Sudores & angores,

Is

6n

Àc mortem, & hzxc propter me,

Ác pro me peccatore.

Cur igitur non amem te

O JESU amandifífime ?

Qi

on ut in coelo falves mé,

Qu

Aut ne zternüm damnes me,

N

Nec przmii ullius fpe,

Sed ficut tu amá(ti me,

Que

Sicamo & amabo te,

$

Solüm quia Rex meus es,

Et folàüm quia DEUS es,

:

Qui non amat Dominum noftrum

8e(

JESUM Chriftum, anathema fit.

Domine, quite non amat quia crea-

j

tus eft, infernum . meruit; qui veró te

non amat, quia redemptus eíft, mere-

|

"

tur, ut novus pro eo infernus fiat,

e

Domine JESU , qui dixifti: igaem

veni mittere in terram, & . quid volo

nifi ut accendatur ? accende quaefo

hunc ignem in corde meo,

E

JESU mi bone fentiata

Amoris tui copiam :

(Eïj

Te

Dà mihi per prifentiam

uam videre gloriam.

af

JESU

Aäm C'bai*itatis. '

333

JESU tua dile&io

Grata mentis refectio,

t

Replens finé fattidio,

Dans famem defiderio,

Qui guftant te, efuriunt ,

Qui bibunt, adhuc fitiunt,

DA

Defiderare nefciunt ,

5 IIl

Nifi JESUM, quem diligunt.

Quem tuus amor ebriat,

Novit , qui JESUS fapiat,-

Quàm felix eft, quem fatiat,

&

H

Non eft ultra, quod cupiat,

h'noüwm

Defidero te millies,

O ]JESU, quando venies !

jlll

Melatum quando facies,

quiae

Ut memet de te faties ?

i «t

Quocunque loco fuero ,

Mecum JESUM defidero,

usf

Quàm letus cüm ínvenero,

[i:i

Quàm felix cüm tenuero ?

O beatum incendium!

"

Qp

*

O ardens defiderium !

O dulce refrigerium!

Amare DEI Filium.

É

Te quoque amo, te quoque diligo

li

-

6 fapftc Spïrjtus.

Tw

;

334-

As Charitatis.

Tu me fandificá(ti, tot gratiis dotá-

li

fti;, me tibi defponsáfti : & te non

amem ?

Amo teex toto corde, ex tota men-

te, ex tota anima, ex omnibus viribus

À

meis,

X

Sponfüs meus es: poffide cor meum,

VeniS, Spiritus, & tui amoris ignem

inme accende.

N

Quis àt DEUS ? aut quis fimilis tibi ?

nemo bonus, nifi folus DEUS.

N

O DEUS! unicum bonum es, fum-

mum bonum es, omnebonum es: quis

Cril

te non amet ?

O miamandiffime DEUS ! utinam

To

infinito amore poffem diligere te, quia

bonum infinitum es.

lf

DEUS meus & omnia ! appretio te

fuper omnía: omnia potiüs perdam ,

D

quàm te ó fummum & omne bonum.

:

Ámo te propter temetipfum, quia

ls

in te infinité perfectus & bonuses.

Utinam tehomines n

föffent ac dili-

h

gerent!

; Seró te.cognovi, feró.te amavi pul-

N

chritudo tam àántiqua, tam noya ! fed

nunc €0 ardentiüs te amabo,

Amo

ABtus.- Chbaritatis,

355

Amo DEUM , fed liberé

fs dU

( 0

Amo, fed hoc amore,

Quem corde fuevit cribere,

Ja t

Qui dignus eft amore,

g Yi

Amo, fed hzc incendia

Vos aítra non paratis ?

*mellm.

Non appetit ftipendia,

signetm

Qui vultamare gratis,

Non me movet coeleftibus

Fundata fpes in hortis 2

3'&5 ii

Nec his adurunt eftibus

)

6

fi

It

Perennis antra mortis :

7

)

j

Crux, probra, clavi, tubera,

16l

Tot flagra, tot cruores,

u

Tot vulnera, tot verbera

Hos nutriunt amores,

d) quf&

Iftisamoris ignibus

yett

Mens tota concalefcit,

Dum mortis ex infignibus

pg[düm !

Salvatum me ftupefcit,

bonin.

), U

Extingue coeli lumina,

Adhuc, adhuc amabo :

pe

Extingue ditis lumina

t dl]l

Adhuc, adhucamabo.

Nildas ? adhuc amaberis,'

p p

!f

Spses nulla me titillat:

0

ane

An

335

Ailus Charitatis.

Damnas ? adhucamaberts, :

hiict i

Nec fic amor vacillat.

gam

Ruente coeli lumine.

ld &

Orcóque deflagrante;

Dx

Manente folo Numine

&1 pr

Amabo ficut anté.

dicen

DEUS meus! amor meus !

font.

Quis me feparabit à charitate DET,

| li nt

quz eft in Chriftto JESU Domino no-

t

| AatQgs

ftro?tribulatio ? an anguftia ? an fames?

an nuditas ? an periculum ? an perle-

Ot

cutio? an gladius ?

vB[h' 0

Da Domine, ut in his omnibus fü-

T0

perem propter eum, qui dilexit nos.

dj

DEUSmeus & omnia ! amorem tut

n, [u

Qtirt fa

folüm cum gratia tua mihi dona, &

dives fum fatis.

Mit

hi fn

Introduc me Domine Rex in cellam

&b Rl

Omin.

vinariam, & ordina in me charitatem.

T

AGus dile&lionis proocimi.

iL qm

Omine JESU Chrifte! mandatuat

DI

D

noyum dedifti nobis, ut diliga-

Dete

mus invicem, ficut dilexiíti nos.: in

del&

hoc autem oftendifíti charitatem tuam,

lg üt

ün

gu:gnig;m «üm peccatores adbuc

mid

hs Dileioni: Proximi.

337

!s

mici tui effemus, dilexifti nos. Dili.

gamergo & e

ied &

D

80, non amicos tantüm,

inimicos meos,

.Domine JESU ! in eruce adhuc orá-

i prorinimicis &

crucifixoribus tuis

dicens:

Pater ! ignofceillis, non enim

J

fciunt, q

uid faciunt. Infift

am veftigiis

tuis, ut dignus inveniar difc

;B[C DEII

aveniam Do

ipulus tuus.

m m

mine inimicis meis, Ne

ftatuas illis ho

C peccatum.

n

ag

omine! tu dixi(ti: diligite inimicos

Veltros : benefacite his, qui oderunt

yitu

VOS, & Ofate pro perfequentibus & ca..

jsit

umniantibus vos, ut fitis filii Patris ve.-

ri, quiin coelis eft,

o

qui folem füuum

T

Oriri facit fu

per bonos & malos, &

pluit fuper ju

ftos & injuftos,

Volo

( m CCIHE

efle filius . Patris mei coeleftis :

Oro

Domine,

xl

bus & ca

ut des veniam perfequenti-

lumniantibus me : benefac

7

his»

qui oderunt me: dili

meos.

gam jnimicos

yil

Deteftor D

omine omnem iram &

n ömgï

vindictam.-

Da Do

TM

mihe, ut appetitus

ire fit fubtis me,

j p

Domine- dilectionem inimicorum

i

7

1

volu-

338 A&us Dilectionis Proximi.

volüifti eífe fignum | Chriftianorum?

ifat

diligam ergo inimicos meos, ne ali-

mihi

quando audire debeam : non novi

quod

vOS.

"

4tm

'Tu dix

ifti Domine : fi xion dimi-

Dii

feritis hominibus peccata eorum, nec

die

Pater vefter dimittet vobis peccata

ülO[m

veltra,

Ignofco ergo omnibus , qui

me offenderunt, üt cum fiducia dice-

re poffim: Dimitte nobis debita no-

ftra, ficut & nos dimittimus debitori«

bus noftris.

[

L

il

- O Domine, Te long? graviüs offen-

di, quàm ego offenfus fim: cur ergo

&i

minorem offenfam non dimittam, qui

At m

t .

majorem dinitti mihi cupio ?

Omne debitum remififti mihi, quia

D

äme

rogavi te : noune ergo oportet & me

Vide

mifereri confervi met ?

Amore Chrifti condono om

nia: di-

Wt «

lizo inimicos meos, ut difcrimen it

li

*5

inter me

& Ethnicos ac Publicanos,

Doyi

Volo effe filius Pàtris cceleftis, ideo

Wl

ignofco omnibus, qui- me aüïif:erunt

Ti Quf

& offeuderunt,

£

Nl Um

: Diligam proximum meutn ficut re

| Q"On

ipfum ;

l

HBus Dolora;

335

norum.

ipfüm : quzcunque: volo, ut faciant

I

mihi homines ,

OC ficiam. illis; &

n D

quod mihi nolo fieri, nec alteri faci-

am,

0f d

Da mihi Domine fpiritum.mifericor-

w[llm; W

dix : da finceram charit

a

atem & dile.*

&ionem inimicorum. :

( qm

ja u

Aéfus Dol;rz's.

goin

EUS pro

p

D

tori.

pitiug efto mihi pecca-

Miferere mei DEUS fecundüm ma.»

ii d

g

gnam mifericordiam tuam, & fecun-

düm multitudinem miferationum tua-.

j

tum dele iniquitatem meam,

1

Delidta juventutis mee &ignoran-

sili f

tias meas ne-memineris Domine.

g U

Vide humilitatem meam & laborem

meum ; &:dimitte univería delicla

om"wä

mea.

i

Domine, ne memineris iniquitatum

Vi

Mis "

noftrarum antiquarum:: citó anti cipent

me mifericordiz. tue, quia .pauper fa-

j

us fum nimis. ;;

Quonjam :iníquitates. meo fuper-

J

j

*

2

j

gte(fe

A&us Doloris.

34o

gfeifæïfüïit capüt meum, & ficut onus

grave gravate funt fuper me.

Averte faciem tuam à peccatis meis,

& ómhes iniquitates meas dele.

Non fecündüm peccata noftra fa-

cias nobis , neque fecundüm iniquita«

tes noftras retribuas nobis.

Si iniquitates obfervaveris Domine,

Domine quis fuftinebit?

Fateor, peccavi, & iniqué coram

te feci, aciram tuam promerui ; a

N

rogo Domine, ne in fürore tuo at-

tiani

guas me, neque in ira tua cortipias

me.

Teder

Non intres in judicium cum fervo

Qu

tuo, quia non juftificabitur in con-

| Aor

ectu tuo omnis vivens.

|. Qf

fp

Cüm venetis judicare, noli me con-

|

Q

demnare.

q!

i

fïmur

ufte Judex ultionis !

Donum fac remiffionis

ll

^'Ante diem rationis,

—

lBQe

itdy

Ingemifco tanquam reus,

Culpá rubet vultus meus,

Su

licanti parce

US.

Yànj

Qyu MARllliM- abfolvifti,

- "AHcdus Doloriss,

at

W

Et latronem exaudifti;

Mihi quoque fpem dedi(ti, -

s n

Rex tremende Majeftatis,.

u

Qui falvendos falvas gratis,.

f i

Salva me fons pietatis,

n

Recordare JESU pie,

Quód fim caufa tuz via,

Jonih

Ne me perdas illà die.

Quzrens me fedifti laffus,

TA

Redemifti crucem paffus,

qi:d

Tantus labor.non fit caffus,

TU

Ne perdas cum impiis, DEUS, ani-

ipuipe

mam meam ,

quam pretiofo fanguine

redemifti,

| Quoniam non eft in morte, qui ne-

( f

j

mor fit tni : in inferno autem quis

^

confitebitur tibi ?

Non mortui laudabunt te. Domine,

( Qu

fernum.

neque omnes, qui defcendunt in in-

Heu! quis poterit habitare cum

Ü

igne devorante ?. quis habitabit cum

7

ardoribus fempiternis? -

O JESU eíto mihi JESUS, & fal-

i

Và nic.

3

l

k

j

P5

Propter

342

Actus. Doloris.

Propter nomen tnum Domine pro-

Ü

pitiaberis peccatis meis.

E

Preces mez non fünt digne,

al Í

Sed:tu bonus fac benigné, :

Ne perenni cremer igne.

bus

Ínter oves locum prafta,

hun

"Etab hoedis me fequeftra

li

Statuens in parte dextrá.

offer

Confutatis maledicis,

Titti

- t Flammis acribus addictis;

E

Voca me cum benedidlis.

toti

O Domine ne projicias me à facie

tua, in quam Angeli defiderant pro-

íÍpicere,

;; Heu quanta vefania! quód bona coe-

leítia,cum. terrenis, &terna cum perie

HE

türis commutàrim.

tin !

Ergóne in perpetuum privabor cce-

D

li gaudiis! nunquámne licebit venire

Qiüm

in confpectum DEI!'

hy)

O Domine! ne coe

lo me exclude,

Qu

quod propter me. condiditti.

W t

Id equidem merui , timeóque feve-

Cumu]

rani juítitiam ; id tamen me confola-

Q

tur, quód is fit judex meus, .quie

Ti

Sglvatgr meus, JE;US meus.

d

1

Exten *

A&us Doloris.

3843

p

Extendit manus in cruce . JESUS

ad amplexandos peccatores venientes

N

ad fe,

j

JBQ,

Doleo ex intimo co

rde d& omni-

l

bus peccatis meis: cor contritum &

humiliatam DEUS rion defpicies,

iif

In fatisfactionem pro peccatis meis

a.

offero pretiofiffimum fanguinem Do-

mini mei JESU Chrifti, cujus vel gut-

tula unica fufficit ad

li

fielgnda peccata

Jis

to;ius n;undi.»

ein

atl va

"Zus contritionis ad P:ttrm?-,"

od

Eu! quid feci, quód Dominum

A DEUM meum toties offende-

i pr'

N

rim !

r

Dominus meus & DEUS meus!

quomodo in te infut

Í yar

Íus?

gere- fum au-

qu^

Quomodo odiffe potui e;um , qui

cumulavit *

me tantoperé dilexit, ac tot beneficiis

c[]nlU

Hoccine de te meritus e

1

ft beni gmf-

^

y

fimus DEUS ! :

186

fir

P4

Heu

344 Athus coutritionis ad Patrem,

Heu me ! retribui mala pro bonis.

fco .

Q . execranda ingratitudo !

elt 1

t

O me degenerem Filium ! quomo-

do: Patrem amandiffimum ita contri-

tef

ftare potui !

Quomodo velut alter Ab

falon con-

Titjs

tra Patrem. meum coeleftem rebella;e

d f

aufus fum !

D

Heu! quis dabit capiti meo aquam;

altto

& oculis meis fontem lacrymarum ,

ut noGe ac die defleam peccata mea?

Pity

Pater peccavi in coelum & coram

T

te. nec füm dignus vocari filius

&6 (

t£uus,

lr t

Nón audeo oculos levarein coelum,

&

ideo percutio pedius meum, & cum

ftdi

poenitente Publicano oro : DEUS pro-

q

pitius efto imihi peccatori.

Ttm

Pater refpice in faciem Chrifti tui ;

ii

& miferere mel.

Vide vulnera, que pro me accepit,

videfanguinem, quem pro me fudit?

A(

hoc ablue fcelera mea.

Ampliüs lava me ab iniquitate mea

(

& à peccato . meo munda me , quo*

hfs

l

niam iniquitatem meam ego cogto-

E

Íco, .

T

li

!l

"l&us contritionis ad Patrþ'zþ. 34;

boni

fco, &p

eit femper.

eccatum meum contrg me

QOtit

Tibi foli

cottt

'te feci,

peccavi, & malum coratþ

.. O benigniffime Pater! extende ma.

n

nus tuas ,. & amplectere revertentem

belt

j

ad te filium prodigum.

Ego quidem dudum desti effe filius

aqüämx

,:

afttu Patrem necdum exuifti,

müm j

Adhucdum Pater es, & quidem

a Oi

Patcr mifericordiarum.

; (ori

Tu dixiti : convertimini ad me, &

du

ego convertar ad vos,

Ecce convet-

tor ad te: tu ergo convertere àd tue,

((]f'mml

& dl

Redde mihi ftolam primam, quam

perdidi in prevaricatione mea.

(

Per Chritum Filium tuum Uaige-

nitum rogo, redde mihi ftolam gratize

jl

& annulum amoris,

t

— Aehus contritiqnis ad Filigm.

Anima meà ! quomodo in pec;

du

catum confentire potüifti? An

d

neftis, quód peccare fit rütfüs crüci:

h

figfzre Filium DEL & oftentui habere?

j

QO Chri-

246 Aühus contritionis ad Filium.

O Chritte JESÜ ! quomodo malum

fin

hoc grande in te committere potui ?

àd

egóne paífionem tuam renovavi! [ce-

leitas manus mezs in fanguine tuo 1a-

Tteg

der

vi, eümque pedibus conculcavi '

Ergóne fats mihi non erat , quó

o

Teny

femel pa

ffus fit JESUS meus, fed vpl-

Tne

nera fuper vulnera inflixi !

Necdum ergo fatis in eum fzvierant

l

' ini

crüdeles carnifices, quód & ego ma«

nus admoverim !

Qu

lm

Nondum ergo fatiatus erat furor

meus, quód Chriftus mortuus fit fe-

Quo

Yer

mel, cüm toties eum de qpvo cruci-

fixerim ?

l

; J

O JESU!

quàm indigné tecum egi!

unàm malé amori

tuo refpondi'

Deteftor impietatem meam ,

mi-

fericordiam imploro.

Mifericordia ó JES

U! ó JESU mi-

fericordia !

. Rogo te per cruce

m & paífionem

tuam, dimitte mihi fcelera mea,

Kto)

Vel guttalam fanguinis tui mihi Con-

cede ad delenda peccata mea.

m |

Q bone

lfl

4Adfus contritionis ad. Filium. 347

moli

.. O bone JESU! refpice me benignif-

fimis illis oculis« quibus Magdalenam

poth'i?

ad pedes tuos jacentem , Petrum te

d

Qo

negantem, & latronem in cruce pen-

dentem refpexifti,

r

u

T

Momento pie JESU, te Redempto-

d U

rem ac Salvatorem meum eífe: redi-

me me, falva me.

In te ipfum equidem peccavi, &

at

p

iniqué contra te egi , quia rurfus te

cruciixi & cóntemptui hàbui: non

tamen ideo fpem abjicio , quia novi,

) t

quód & pro ctucifixoribus tuis o

du

veris.

ra-

( du

JESU Chrifte pro me crucifixe, con-

jicio me in expanfas manus tuas.

j

nd

d !

Ah ! quotquot feci fcelera,

Tot Chrifto feci vulnera,

,U

Doloris, non Amoris.

U j

At nunc deteftor fcelera,

Et opto mille vulnera

Doloris & Amoris,

i?

(

O mi JESU , quàm poenitet me

peccálle ! & rurfuüs , rurfüs

pochitet,

mhl V

tam parüm te amáffe,

P

(iP

| DhUS

A&us- Conutritioms,

348

; G

^

DEUS imeus & omnia ! quomodö

amare quidquam potui extrate, qui

bo j

folus bonus es?

À

-Q-fümmum bonum !- quàm parvi

lr

te feci , quód tam vilibus creaturis te

poftpofuerim!

r

ls d

Heu me! propter pugillum hordei,

propter fragmen panis violavi te.

Àl

Qrer

h

gl

A&us Contrz'tz'om'f.

Yeti

Bonum infinitum, & fons bono-

G

O

hT

ruüm omnium! cur te relicto ad

creaturas me converti?

dimi

^ lera

Vefanum me ! dereliqui fontem

aque vive, & fodi mihi cifternas, cifter-

N

Ib

nas diffipatas, quee continere non va-

lent aquas.

Yf

.O purum bonum ! totum ama

bile!

li

quomodo odio te habere potui?

üpern

O mi DEUS! doleo ex intimo cor-

lr

de, quod te fummum ac infinitum bo-

edm

num; qvod fuper omnia diligo , utt-

r

quam offenderim,

üin,

Poenitt me peccáíle :

deteftor

crimina:

AGus. Contritionis.

349

Jomoäp

crimina :: nunquàm ampliüs pecca-

5

bo in Dominum DEUM meum;

Abíit ó Domine , ut unquam te

m p

pofthac creaturis poft

ponam; Appre-.

tior te fuper omnia,

aturistt:

Ab(t, ut de novo infurgam adverz

hO[dfj:

füs amaudiífimum . Patrem meum,

Abfit, ut denuo crucifigam Salva-

I

tgrem meum,

Abfit, ut renovem vulnera JESU

imnet

Feciífe poenitet : tu Domine d

]

veniam & indulgentiam,

Confide anima mea ac láuda Dóc

bt

UE

minum , qui te coronat mifericordià,

dimittit tibi fcelera, ac fanat tua vul-

nera,.

(

j

Non fecundüm peccata noftra fecit

sü

g*

nobis, neque fecundüm iniquitates

noftras retribuit nobis,

Mifericordia Domini fuper omnia

"

j

Opera ejus.

Magna quidem mea eft iniquitas :

j

mm DJ

fed major eft DEI bonitas; plus con-

Ovu,

donare poteft , quàm ego peccave-

rim,

l

j

U

P7

Habeo

j

3501

JA&us Patientia,

Habeo merita & fatisfactiones Chri-

l

íti : in his repofita eft fpes mea,

pe

Guttula unica fanguinis Dominici

mifi

fufficit ad delenda non tantüm pecca-

et

fa mea, Íed & totius mundi,

u

AGus Patieutie.

Iig,

B

On eft malum in civitate » quod

hii

Dominus non fecerit,

n

Domine tu flagellas & falvas, de-

ducis ad inferos & reducis, & non eft,

qui effugiat manum tuam.

Dd

H

. Advería omnia à DEO fünt , hoc

lii

credo, hoc profiteor : quare lubens

r

adverfitatem hanc de manu Domini

Ca

fuícipio : . quis enim fe opponet ei ?

&

Si bona füfcepimus de manu DEI,

Inii

mala cur non fufcipiemus ?

N

Bonum mihi Domine,

tl

fti me.

-q.uia humiliá-

Qs

Humiliabo me fub potenti manu

D

.

Mttg

; d:Non.fit mihi injuria , plura adhuc

li

promeritus fum : peccavi , & vere de-

ecepi,

DT

,l»liqlui , & üt eram dignus, non r

lram

— Aus: Patientia,

7 2

j

Iram Domini portabo, quoniam

l

peccavi ei: gravius eft, quod com-

JO

mifi, levius, quod tolero: necdum

p

eít infernus, necdum purgatorium,

quod toties promerui.

.Patiar, ut fatisfaciam juftitize divi-

ne, & mea exfolvam debita.

Praftat hic pati , quàm ibi,

Do-

qui

mine hic ure , hic feca,. dummodo

in xternum parcas.

Domine ne in füroretuoarguas me,

y d

10l

neque in ira tua corripias me,

Flagellat Dominus omnem filium,

m

quem recipit ; flagellat autem üt Pa-

lib

ter,

Joni

Calicem hunc mihi dedit Pater,

þcu.r

eum non bibam, cüm bene mecum

d

DDM

fentiat?

Momentaneum & leve tribulationis

n

noftre aternum futurxe glorie pon-

dus operatur in nobis.

Momentaneum eft, quod cruciat ,

imW]

zternum, quod delectat,

ii

Digna eft h

ii

is & majoribus præ)i?s

i

vita &terna,

(

Jj

Virga

352

AGus Refienationis.

Virgà tuà & baculus tuus, ipfa me

Q

confolata funt,

Tüinc

N

Chriftus JESUS DEI Filius majora

fitxi

ongé pro me paffus eft :

quid ei pro

Oc amore rependam ?

À

Calicem falutaris accipiam , & no-

liex

men Domini invocabo,

Ya5 ]

tüme

Non eft fervusmajor Domino, nec

difcipulus fuper Magiftrum: fi ergo

D

illum fic oportebat pati, & ita intrare

Wan

in gloriam fuam, m

Cunt

dum eft,

-

ihi quoque patien-

Non decet füb coronato capite

fat

membrum effe delicatum.

$i

Domine! amore tníi omnia libenter

d

atior.

D

Abfit mihi gloriari; nifiin cruce Do-

a

mini noftri JESU Chrifti.

u

ln

"Atlus : Refignationis.

Pa

ld

DAter! fi poffibile eft, tranfeat à me

No

calix ifte: veruntamen non ficut

p

ego volo, fed ficüt tu.

Ti

ts

ominus eft, quod bonum eft.in

l

äccep

?Cufis. ejus, hoc faciat.

Quis

A&us Refignationis,

33

d

Qule füm ego. qui contradlcam Do-

mino DEO meo ?

t

Nunquid dicit Edmentum ei, qul

ddm

finxit; quid me fecifti fic ?

Annon habet potefítatem figulus ln-

&n

ti ex eadem mafla facere aliud quidem

vas in honorem ,

aliud veró in con-

10 f

tumeliam ?

Domine fum fatlüra tua, fum opus

[ego

Liiris

manuum tuarum: difpone mecum fe-

cundüm beneplacitum tuum,

pb

Domine non. mea fed tua voluntae

) Caplh

fiat.

Sicut Domino placuit, ita fadum

Jistd

eft, Sit nomen Domini benedictum,

Dominus fanitatem dedit, Dominus

abftulit: fiat voluntas ejus.

ycd

Calicem, quem dedit mihi Pater,

non bibam illum?

Pater meus es, amas me: nihil di-

le&o immittes ,

quod ei noceat,

t iij

Non dabis pro pane lapidem, nec

j i

pro pifce ferpentem, nec pro ovo por-

riges [corpionem,

Üi

À paterna manu tua paratus füm

acccptare omnia; dulcia & amara.

'Tuus

(i

354

A&us Refieuationis,

Tuus futn Domine, tuus fum tótus,

tua eftanima mea , tuum eft corpus,

tua eft fanitas mea , . difpone dg iis ,

licut tibi placuerit.

Paratum cor meum DEUS, paratüm

elt

cor meum ad omnia, qux tibi placent,

(

Ut agam vel patiar.

/

/ Vis: diutiüs vivam ? paratum .cor

Q

lim;

meum DEUS. Vis me mori? para-

tum cor meum DEUS ; reftituo ti

:

ilitis

vitam , quam à te accepi.

alcen

£nt

Dominus es vite & mortis : in ma-

nibus tuis eft vita & fanitas mea; fac,

Q

uod vis.

n

ET

In facie libri fcriptum eft de me, ut

faciam voluntatemtuam. Domine ec-

lls

ce venio : fiat voluntas tua ficut in

tj

coelo & in terra,

Ti

Committo. me totum Providentiz

r[m "

divinz: in hu

Tib

jus finu dulciter reqpie-

Ícam,

Vl

Domine, fi non poteft tranfire hic

A f

calix, nifi bibam illum, fiat voluntas

&g

tua,

UIEtuI

Wi

lt

Ü

l

Sufpi-

Sufpiria ad Colum,

355

]u

Subiria ad celum.

u

XUid mihi eft in terra nifi miferiä

d üsv

& &rumne ? coclum fufpiro : ibi

ntitit

eft vera quies,

Mundus eft vallis lacr

H

Tucet

ymarum : m

ccelo folum gaudium,

Quam fordet mihi tellus, dum coe-

Q CUl

|

J

para-

um afpicio ! non oculus vidit , nec

gt

auris audivit ,. nec in cor hominis

afcendit , qua praparavit DEUS dili-

p

gentibus fe,

- Quam dilecla tabernacula tua Do-

p

mine virtutum ! concupiícit & defi-

: mt.uï

Git anima mea in atria Domini.

Melior eít dies una in atriis tuis fu-

p

per millia,

f

Unam petii à Domino, hanc requiQ

ram, ut inhabitem in domo Domini

ridfllfiï

f

omnibus diebus vite mez, ut videam

voluptatem Domini, & vifitem tem-

plum ejus,

j

'Ohïnw

.. Fecifti nos. Domine ad te ,. & in-

quietum eft cor noítrum ,. donec re-

quiefcat in te.

Sitivit anima mea ad DEUM fon-

tem

lj

Sufpiria àd Celum:

356

tem vivum: qguando veniam & ap

7

D

patebo ante faciam DEL,. -

&f

Sicut defiderat cervus ad fontem

D

ofter

aquarum, ita defiderat anima méa ad

s

te Deus.

L

Quis dabit mihi pennas ficut co»

tihi

lumbz, & volabó. & requiefcam,

Domine oftende nobis Patrem, &

fufficit nobis.

Beati qui habitant in domo tua Do-

d

snine: in fecula fecu!orum laudabunt

te.

Quor

Iifer

Heu mihi, quia incolatus meus pro-

N

longatus eft ; multum accola fuit ani-

æ&(

ma niea,

N

Super flumina Babylonis illic fedi-

r [j

mus & flevimus ,. cüm recordaremur

Qpj

tui Sion,

Tlnt

Quis me liberabit de corpore mot-

800 d

tis hujus ?

N

- Educ de cuftodia animam meam ad

Diteg

confitendum nomini tuo,

$i|

.. Cupio diffolvi, & effe cum Chr

ial

. Nemo.poteft. videre DEUM & vi-

llümfu

Tl er

vere : cupio er

go mOfl, ut videre pof-

ET

4

t

iim DEUM, .

Doniine

Pro Pufilaninmis:

357

i

; . Domine o

& falvus ero.

ftende mihi faciem tu-a:g*,

j

Domine oítende mihi gloriam tuan;

:

:

Ti

oftende mihi omne bonum.

Lztatus fum in his, quz dicta funt

ao

mihi : in domum Domini ibimus.

,

fl i

Pro Pafilauiis.

ul

Uare triftis es anima mea, & quare

conturbas me ? fpera in DEO tuo,

n

quoniam bonus, quoniam in feculum

l

mifericordia ejus.

24 N

te & creavit te?

Nonne ipfe eft Pater tuus, qui fecit

üita?

Num facultas illi deeft falvandi te?

fj [

aft omnipotens eft, An fcientia ? aft

hr

omnifcius & infinité fapienseft, An

voluntas? aftinfinité bonuseft, Quid.

du

ergo dubitas de falute ?

Non eft voluntas Patris cceleftis, ut

*

pereat unus de pufillis iftis,

Sic DEUS dilexit mundum;, ut Fi.

n

lium funm Unigenitum daret,ut omnis,

qui credit in eum, non pereat, fed ha-

f

beat vitam a2ternam.

J

Num peccata tua timorem-tibi inji-

yi

ciunt ?

358

Pro Pufilanimis.

ciunt ? ablaere illa potes fanguine

$«

Chrifti.

Si.peccata tua fuüerint ut coc-

bi

cinum , quali nix dealbabuntur, & fi

ttem

M

fuerint rubra quàáfi vermiculus , velat

*

lana alba erunt.

12; ]

Num te terret DEI juftitia ?: Infinita

W. ]

eft ejus mifericordia , & h:ec eft fuper

Áint [

Xi

omnia opera ejus : fed & fi quis pec-

caverit, Advocatum habemus apud

tfun

Patrem. JESUM Chriftum Juftum :

D

&yi

ipfe eft propitiatio pro peccatis noftris,

ESUM dedit tibi Mediatorem Pa-

lUg

ter coeleftis: apud hunc quid non ob-

Qtedi

tineat talis Filius? exaudietur utique;

Wi

Pater enim diligit Filium.

1]

de

D D[

An veró trepidas & Filium accede-

te? frater tuus eít, caro tua , tentatus

& fl

per omnia, ut mifericors fieret.

Ti

Sed forfitan & in ipfo Majeftatem

tings

vereris divinam, quód, licét factus fit

Wi

homo, manferit tamen DEUS. Ad-

n

vocatum-habere vis & ad ipfum ? Ad

l

fCU(t(

D)

Mariam recurre : . exaudietur & igfa

t Uf

pro reverentià fuàá.

Exaudiet uti

,

que Matrþtg Filius, &

Mfo

E ilium 'Pater.

Sebu-

|

Pro Pufillanimis.

359

l

I

n

|

. Securum acceffum habesad DEUMs

ubi Materante Filium, Filius ante Pa«

gt CUC: |

trem.

r

"n

Mater oftendit Filio pe&us & nbe-

j

ra: Filiusoftendit Patri latus & vulne«

lufnia

ra. ]binon poteft effe repulía, ubi tot

t

funt charitatis infignia.

fipee

Scimus, quoniam de morte transla-

ti fumus ad vitam.

l

Ego füm, inquit Chriftus, refurrectio

müumt

aof

& vita : qui credit in me, etiamfi more«

«

l

tuus fuerit, vivet, & omnis, qui vivit &

creditin me, non morietur.

jpte

|

Carcerem forían diuturnum times

u

«'.

|

ob debita tua ?. Habes pretium Paffio«

uode

nis/Dominice : pretium hoc infinitum

eft, folyendo es.

t

Hoftium infultus perhorrefcis? Do-

"

minus adjutor tuus,

Si DEUS pro

r |

nobis, quis contra nos ?

Angelis fuis DEUS mandavit de te,

VM

j d

ut cuftodiant te in omnibus viis tuis, ne

1

forté offendas ad lapidem pedemtuum.

Plures nobiscum funt, quàm contra

nos,

li,

'Mo'rtem times? Filii Sandtotum fu-

Inus,

qm)*-u r

Pro . Pufillanimis,

je

mus, & vitam illam exfpectamus, qüám

N

& fo

DEUS daturus eft his, qui fidem fuani

nunquam mutant ab eo.

tio

Scimus, quoniam fi terréftris domus

k

noftre hujus habitationis diffolvatut,

U

quód zdificationem ex DEO habe-

quan

mus, domum non manufacam, ater-

j

nam in coelis.

tit

lida

Nemo noftrüm fibi vivit,&'nemo fi-

E

bi moritur ; five enim vivimus, Domi-

t

no vivimus, five morimur , Domino

tere

morimur: five ergo vivimus, five mo-

firit

rimur, Domini füumus.

Nunc magnificabiturChriftus in cor-

äten

& g

pore meo. five per vitam five per mor-

tem. Mihi vivere Chriftus eft, & mori

la

lucrum: effe cumChrifto multó melius.

Utgn

Judicem formidas ? - frater tuus eft,

H lg

Salvator tuus eft, JESUS tuus eft.

lm

Quisaccufabit adverfüs Electos DE?

Ont

N

DEUS qui ju(tificat ; quis eft; qui con-

demnet ? Chriftus JESUS,qui mortuus

älnthua

eft & refurrexit, fedétque ad dextram

Yord

Patris, hic interpellat pro nobis.

u

Triftis eft anima mea & renuit cort-

tU(), |

folati: tu Domine folamen efto.

T

or

S

I

Pro Pufilanimis.

361

s |

Cor meum conturbatum eft'in me,

& formido mortis cecidit fuper me:

m lod *

timor & tremor venerunt füper me,

irdong

& contexerunt me tenebrze,

Tu ó

Domine illumina oculos meos, ne un-

Tolrat

( li

quam obdormiam.in morte,

: Dereliquitme virtus mea: tu efto for-

]

titudo mea: ne deferas fervum tuum.

g

Expandi manus meas ad te : anima

3 Dumï-

mea ficut terra fine aqua tibi: veloci-

Dori

ter exaudi me Domine ; quia defecit

l

/iret

Ípiritus meus,

Defiderium meum & gemitus meus

à te non eít abfconditus,

Audi vo-

jeint!

p me:'

Ccem meam Domine,

Memento mifíerationum tuarum an-

t u

()u

ji

tiquarum, quz à feculo fünt:: refpice

in me, & miferere mel.

[ tlllï?f'

L

H

Averte faciem tuam à peccatis meis

& omnes iniquitates meas dele.

tosDb

"d

Ne memineris iniquitatum mearum

antiquarum ; citó anticipent.me qife-

[

ricordie tua.

Non intres in judicium .cum fervo

)

i

tuo, quia non julftificabitur in con-

Ípe&du tuo omnis vivens,

1

(0t

Tuus

362

Pro Pufilauimis.

Tuus fum. ego. Domine, facura

(

íum manuumtuarum ; dic anime mez;

ttibu

falus tua ego fum.

Prope eft Dominus iis,' qui tribu-

lato:fünt corde,. & humiles fpiritu

falvabit,

DI

Quomodo Pater miferetur filiorum

füefe

fuorum, mifertus eft Dominus timen«

II

tibus fe, quoniam ipfe cognovit fig-

Tetiel

mentum noítrum.

um

Invocavi Dominum, & exaudivit mé

Tan,

Dominus fortitudo mea.& falus mea.

if

Renuit confolari anima mea : memor

Wsf

fui DEI mei, & confolatus fum.

(ntür

Benedic anima mea Domine, & noli

Tif

oblivifci omnes retributiones ejus,

At |

Qui propitiatur omnibus iniquitati«

Uderun

bus tuis: qui fanat omnes infirmitates

tuas,

1 Cfrc[

Wtj pi

Qui redimit de interituvitam tuam,

Aþen

qui coronatte in mifericordia & mile-

rationibus,

i fàp

NT

Qui repletinbonis defiderium tuum:

meus, [

renovabitur ut aquile juventus tua.

Mifericordia Domini ab zterno &

At

b [

ufque. in gternum. fuper timentes

Aj

Ol«

gum.

Toaploratio auxilii.

363

Ut

j

Confitebor Domino,

quoniam bona

tribuit mihi.

du

Implorazio auoili.

jiin

EUS in adjutorium . meum ín-

D

tende, Domine ad adjuvandum

jgritl

me feítina,

Ual

Levavioculos meosia montes, unde

i

veniet auxilium mihi, Auxilium me-

um à Domino,; qui fecit coelum & ter-

pyiit

rani,

j n

Miferere mei Domine,quoniam infir-

at

musfum: fana me Domine, quoniam

'

conturbata funt offa mea,

&

Inimici mei vivunt & confirmati funt

]

fuper me, & multiplicati funt, qui

Tttg

oderunt me iniqué.

ml

Circumdederunt me vituli . multi ,

tauri pinques obfederunt me,

[

Aperuerunt füper me os fuum, ficut

d

€o rapiens & rugiens,

e derelinquas me Domine DEUS

J

1meus, ne difcefferis à me.

T

Intende in adjutorium meum Do-

mine DEUS falutis mez.

gt

Exurge Domine, & diffipentur ini-

(

2

mici

364

Juploratio auxilü,

micimei, fugiant omues, qui oderunt

Iegs

imnc,

D

Necdum abbreviata eft manus Do-

deSi

l

mini, extende eam , & eripe animam

mear, quam pretiofo fanguine rede-

i

mifíti.

N

Fiat mifericordia tua Domine fupet

filis

tibis

nos, quemadmodum fperavimus in te.

Exaudivit Dominus deprecationem

Qb

meam : Dominus orationem meam

quidg

fufcepit.

m

Confündantur & revereantur, qui

M

quarunt animam meam.

hm

Avertanturretrorfum ) & erubefcant,

(it

qui: volunt mihi mala.

Qlore

Dominus firmamentum meum, &

o g

refügium meum, & liberator meus :

il

quem timebo ?

(ioni;

Etiamfi ambulavero. in medio unt«

brze mortis, non timebo mala, quoni-

Doi

am tu mecum es.

T

Mifericordia tua prevenit me, & co-

& o

mitatur me dextera tua,

N

Mane.mecum. Doimine , quonian

Detqy]

advefperafcit, & inclinata eft jam dies.

q

Tueslux mundi: illumina tenebras

Dere

meas

Jmploratio auxilii.

36$

j

meas,ne unquam obdormiam in morte.

Mitte mihi auxilium de fancto; '&

de Sion tuere me,

"7118

od

Efto mihi Domineturris fortitudinis

à facie inimici.

e r

Nihil proficiat inimicus in nobis, &

ehipt

filius iniquitatis non apponat nocere

xinte

nobis,

Xionett

Conforta me Domine, fpiritusenim

quidem promptus eft, caro autem in-

] mem

rma,

Leni dolores, aut adjuva imbecilli-

J q'hi!

tatem meam,

ar

Circumdederunt me dolores mortis,

Vi

dolores inferni circumdederunt me :

et i

eripe me Domine,

- Exaudi Domine orationem meanm;

n

quoniam humiliatus fum valde.

jjo !

De profundis clamavi ad te Domine,

lJ

Domine exaudi vocem meam.

qu

Fiant aures tuz intendentes in vo«

i

cem orationis meg.

i

" Suftinuit anima mea in verbo ejus :

fperavit anima mea in Domino.

ugl]wfi

]m löo

À cuftodia matutina ufqueadnodteus

p

omino,

())

fperet ltradl ia D

g

Q 3

Quía

366

Ad B. F. €3 Santios.

Quia apud Dominum mifericordia,

& copiofa apud enm redemptio,

Et ipfe redimet líra&l ex omnibus

iniquitatibus & calamitatibus ejus.

In te Domine fperavi, non confun.

dar in aternum.,

Ad B. V. €3 Sonlos.

Ub tuum prafidium confügimus

fanda DE] Genitrix, noftras de-

recationes ne defpicias, fed à periculis

cunclis libera nos femper Virgo glo-

riofa & benedicta,

Domina noftra, Mediatrix noftra,

Advocata noftra; tuo Filio nos recon-

cilia, tuo Filio nos commenda, tuo Fi-

M

Tib

lio nos reprafenta,

Memorare Ó piiffima Virgo, non

Thori

effe auditum à fzeculo, quemquam tua

implorantem auxilia àte effe derelitume

Hac animatus fiduciá ad te venio,

A

ad te curro.

Adíis mihi obfecro in omnibus ne-

K

