Gg328
author: Hevenesi, Gábor

Q9

tféses.

[

266

v?

CO æj

k

&fä»

«

L

*

G

$

Q

hw

WE

QU

"

T

-

GE

«P

*

er

8

E

u

H

QU

,

d

E

!

Gs

X

*

i

S

i

-

ede

KWV

-

y. —

(

"-

EE

— — T

S'.w

—lf

E um a . a D. a B9 n a a BRT

—

—

n g n

k

L ossge t

ia

—

-2

oM'H-

-

5

d

.*

a.

u

.**

*s

*, *

»

*2

v

IH

HO

UB Tübingen

.

2«

K LX

*s

*

PA N

.*

LA

om

ia

*4*?

LE

m

L0

, ]

v

i

—

—

[

Kf

W

Pal

e.7*9

M

at

—

N

—2

.-4

.

...

is

b) 7-

"

- (w'.

N

N12«511862766 021

Hll —

72

x

*

w

v

ia -c— C a

.

'.r

r a

^

n

(

*;:

X

W.

dl

/S3

i^

X

z

$$

—

Y

"usf

*

9 *

(4

)

'(;.X

.^

i

,

LT,.

^*

N

m-

n

NU

J

;-

À «L

Kq

m

»

—

17

ï...

A

.::

*

M

).-

L^

*

.^

. 1' .*,

s

o o s

e

"LO

u a

E

3*

X

i

o;

E,üw

u

7 À

.;-—e'*ä

matÉ d

--

WORT las

x

—

.

FO

M

.-y/?"'x

$i

m

Ue

d

/ /-L .U Te p HAMPTSRIUL MUU (&f

Mn&y s ci

m

/7??23

À

k

i

i

SPIRTIX ALiS ;

ARMATURA FORTIUM,

SIVE

CURA

INNOCENTL/,

EXTERMINIUM

PECCATI,

OLIM

Aquodam Societatis Jesu Sacerdote

in Bonum Animarum Collecta ,

ALME CONGBIIKCEGATION[

ACADEMIC/E MAJORI

SUB TITULO

B. V. MARI/E

AB ANGELO SALUTATE,

IN STRENAM OBLATA.

"Mo

LSHEMII

——

ÁNNO

175$2.

ARGENTORATI,

o lmprimebat Simon Kücsner, Canc. Typogr.

-

c2

r "

É

á

n N N

ss

ül/.

QIM

J

;

u

:

(

)

u P2 À

2*

A

" PRIUENOBILTI

CLARISSIMO. ET.CONS ULTISSIM;Q

"VIRO AC DOMINO -

.DOMINO :

FRANCISCO

ANTONIO

HOLD

URBIS ARGENTINENSIS A

DVOCATO

GENERALI, ET

SSEES INFERIO-

ICII C

RIMINALIS

' DICTI MARECHAU

RIS ALSATUE PRJESIDI

'Almx Congregationis Ac2-

demic& Majoris Molshemianz

Sub titulo

B. MARLE VIRGINIS

í

AB ANGELO äALUTATJE

PR]EI?ECTO

hi

Re/zqzmqae Doininis

»

o«

ipt

DD. SODALIBUS "

l

CONFOEDERATIS

-IN MAGISTRATU

CONSTITUTIS

ln

l

n

(s

dicaf ;

Oni

a&

dedicat ,

Ti

€9. confecrat,

u

IT

Q

Congregatio Major

Jüt

li

1

Molshemxana.

etA C oCo o

Md

QQQ« Q-QO-

B.

Q:

Q-O-Q-Q

KqeCyAe : Qrogsippqeipqodgqqe

U

INGRESSUS OPUSCULT.

I

o BU UX

INNOCENTIUIJE

Innocentibus Marianis Sodalibus

in Bono

PERSEVERANTIAM.

Efpiciens olim J ESU S, dilexit

Adolefcentem illum Evangeli-

R

cum, qui de fe ingenué faffus

fuerat , quód à juventute fuà

sH

er mandata omnia fervaverit,

nempe hominümque affedtum,

omni magnete poteatiüs, ad fe trahit,

quamdiu quis integer vitz, fcelerísque

F?Wt

A

urus illibatam vitzinnocentiam, nul-

à unquam graviori noxà forditatan

confervavit,

Veré felix, & beatus!

jure quippe poteft gloriari de fua In-

nocent:a ,

prout olim Regum fapien-

iffi

aus de Sapientia gloriabatur: 7-

nerunt

£

432 (2) B

aevunt mibi omuia bona pariter cum

w

illa. Sap. 7. 11« Omnia bona funt cum

diü

litw

Innocentia, finé qua nulla funt bona.

O Innocentes ! Ó candide mentes!

tlle

utinam íciretis zftimare pretium ve-

üte

ftrum, & amare dignitatem !- ó quàm

&t

follicité hanc cuftodiretis ! quàm an-

t

xié illud tueremini! In hoc omnis vee«

dht;

fiz f-licitatis cardo vertitur, ut pre-

fty

tium , quod habetis, rapax & impia

türg

Y

manusnonfuretur ; hoftis animg ve-

ftrz non fuffodiat; uon aliena teme-

Ts

ret iniquitas ; non innata minuat cu-

Iaj

piditás. ^ Florete flores, quafi lilium!

Ü g

Eccl. 39. Florete hortorum, in quibus

Woly

Vobþ

viretis, decus * Olitorum , qui veftri

curam gerunt, folatinm ! oculorum »

ts*

fupel

qui vos intuentur, delicium ! florete !

fed ita: ne communi cum floribus

æ!

fragilitate, decus veftrum unquam de-

li.

li g

florefcat, pereat nitor, odor exfpiret.

Florete ! fed ita conítanter, ne ve

Ti

nimius cupiditatis Sirius candotem ve-

Ll

ftrum decoquat, velimprovifum tene

ju

tationis frigus virorem , vigorémque

pus :

[

m'-

B |

abfümat; fed inter ha pericula f

per

-2453(3)8&:&-

t

per illibati, ad beate s«ternitatis para.

cutii

difum transplantari mereamini.

Li-

ol

lium é la&e :coelis deciduo, natum

nites

:effe fabulabantur Poétz : ] nnocentiam

1 Ye

autem coeli donum effe fingulare, do-

1uam

cet ille, qui aperté confitetur ,

uód

) af

'continens eífe non poflit, nifi DEUS

i5 Ve

'det;: proinde üt ejus origo, fic & con-

pl'C'

fervatio à DEO pendet, & füpra nà-

trpia

turg vires:eft:: his

ui fidit labitur,

v

Non eff- peccatum , teftatur. Augufti-

tetue

nus, quod 7107 faceret alter .bonmo, uifi

at a

prafervaretur ab illo; per quem fattus

A

ff onmis bomo.

Et hec nature, ad

thm

malum tam pronz, fragilitas;tme de

T

vVobisfollicitum reddit, Innocus men-

m

tes : O quot ego novi animas , qua

Ho[EICl

fuper omne terreni floris decus pretio-

Bo

, illibatum vitz nitorem candidiffi-

"T

mis moribus prefeferebant, & corpo-

j

ris elegantiam majori virtutum venu-

* Y

ftate, amabiliorem reddebant; vire-

bant, olebant ; florebant : fed,

od

qua

j

il

juttilTi

mi doloris eft matería, ad.tem-

t

o

pus: flores námque integerrimi par-

j i

-tim unö- tadu em

arcuerunt, partim

[

P

tenta-

443 (4) ct

tentationis turbine terrz allifi putrue-

runt, alii impià latronis manu decerpti,

äaä

ex horto ad finum , ad fordes dege-

nerárunt : reliqui feliciores , f/cuf Ji-

lium inter fpinas , Cant. 2. periculis

D

omnibus fuperiores , intaminató vi.

rore ver perpetuum, id eít , inn

Ocene

Beato

tiam conítanter retinuerunt.

horum numero, ut & Vos accenferi

poffitis ;

qui hac legitis , artem vobis

n

fuggero, quà fteti ,

femper in illiba-

lii

to vite candore perfeveretis.

Pietas

i

ad omnia quidem, ad innocentiam

tamen fervandam maximé utilis eft;

Pr

efertim , fi hec non Obvia ,. & de

trivio , au

t ex arithmeticis collecta fit

rationibus, fed in veritatum zterna-

Sl

rum pr

ofundiori confideratione radicata , intel-

qüb

le&um illuminet

, ac inflammet voluntatem.

viam.

l

Taleni ego vobis, Innocentes animz,

oftendo, quà fi, àt fequens pagella docebit,

ufi

LU

fueritis, innocentiam veftram DEI gratià ita ro«

Qia

borandam confido, ut eam, cum ingenti DEI,

hi

Intemerate Matris , Sancti Tutelaris An-

Ij

geli, ac Veftro, demum meo etiam

D

folatio, illibatam coelo fitis

-3laturi,

lii

CAPUT.

*:æacs:sw

36

ütrute

INDNCHCHCHCHCNOME

C

(CHGHONONCHONDHDE

*

r

dege-

CAPUT I

u l

ticil

3 Y

DePreftantia &inefti-

10Ct

Beuo

| mabili pretio Innocentiz,

cníet

HH

j vob

Innocentia eft animx thefaurus.

il

Bona eft fubftantia , cui non eff pecca-

Piett

du in confcientia. Eccl, 13. v. 30.

efitit

s i

*

I.

&

I pure mentis dignitas, & inno?

pinl

centie pulchritudo humanis pof-

gtere

V

fet oculis innotefcere, tantum in-

g, i

dubié fuüi amorem in omnium cordi-

at

busexcitaret , ut ad eam tenerrimé

5 Vim!

amandam, & viribus omnibus cufto-

.'Cbita W

j ia

diendam , pluribus opus motivis nor

;&?ti DEL

haberet, Omnis quidem hominis ani-

rió lt

ma eft ad imaginem & fimilitudinem

tj

DEI condita, & ideo valde zfítima-

tamen putior & in-

bilis quantó ea

Á 3

nocete

u

6

Práflántià Innoceutia;

nocentior eft, tantó finceriorém, magis

aepl

vivam & elegantem DEI imaginem

ütl )

reprafentat: [mcorruptio facit proxi-

(

mum DEO. Sap. 6, v, 29.

Cujus tu,

deni

qui hzc legis, imago es? conícien-

1d

tiam infpice : fi ptime innocentis illi-

inty

bata etiamnum lineamenta retines, fi

p

valuntariam gravis peccati-maculam

lin.

non admififti ; gaude: imago D.EI

D

es, quà nulla elegantior, nulla in ocu-

t

lis DEI pretiofior.

Gloria noftrra: bac

D)l

efl, tefimouium confcientie noflra,quod

b

in fümplicitate cordis, €9 finceritatis

eici

DEL €2 noón in fapientia. carnali, fed

Yi;

ingratia DE

3

pud

Cor. r.

l converfati fumus. 2.

híc

2. Necita folüm in anima, quó hu..

a

manus penetrare oculus non poteft ,

recondita heret innocentie venuftas,

f

quin, velàt per rimas; etiam in corpus

lii

innocentis non raró erumpat, illüd-

N

que inufitatà quàdam & füpra modum

Ti

amabili pulchritudine afficiat: 4zte

Y

verecundium praibit eratia. Ecclef. 32.

gril

Quidaffectu & amore dignius, homi-

W

g:e verecundo., & innocente ? cujus

hi

oculi

Praflantia Tanocentia. -

r

myis

oculi ad amoenam modeftiam compo-i

inem

fiti , circumfpecta converfatio , con-

yort«

cinni geftus, mores amabiles , totius

T

denique corporis compofitio ad ho-

[ciete

nefti, decorique leges accommodáta,

z ll

intuentium oculos & animos, maghe-

0-

,l

te potentiüs trahunt in amorem.

lat

lim quidem , folà corporis elegantià

DEI

vittutis menfuram definiri ;. certum,

( QQ

tamen facit experientia , quód inno-

ht

centia gratos faciat , ac occultà quás

m

dam vi fuüi amorem, & zítimationem

jhit

excitet, Vis placere fine adulatione?

1

vis amari absque philtro? innocens &

, À

pudicus vive. Hoc innocuum amoris

fafcinum, & cordium magnes eft oc-

)l«

cultus.

ltf&g

3. Parum foret, hominibus placuif-

jflis

fe, quorum favor raró fincerus, varia-

rpus

bilis femper eft; verüm ea innocentiz

J

prarogativa eft, quód quantó quis pue

du

rior, tantó etiam DEO amabilior.

Matrem ille habuit fine macula ; Nu-

Áitt

J

tritium elegit Virginem ; Joannem ,

J

üt Hieronymus obfervat, zzter 4po-

jj

wativa caffitatis €9

cil

Jlolos fpecialis præ.ro

4

1nn0-

3

Praflantia Tauocentia,

[

Annocentia fecerat. Chrifli dile&hione e3

lir

Ht

.

" dignum : Pafcitur nempe zuter

li

,

& Cant, 2.

pq?u:

Delicie ilius effe cum

qui

Jilüis bominum. Prov,c. 8. Sed cum

Q

dis, qui moribus candidis, & parvu-

n

lorum inftar, vitii omnis expertes vi-

1]

vunt; horum confortio, üt olim S.

D

Edmundi delectatur : Sisite, ait, par-

ln

vulos venire ad me: üt graviffimum

-

etid

inter DEUM, & peccatorem interce-

Tunt

dit odium, ita nullos amat teneriüs,

diri

«uàm quos novit à peccati fordibus

Qie

snagis effe remotos.

O beatam in-

fitv

nocentüm fortem! quid beatius, quid

glad

nobis accidere poteft utilius, quàm à

Ts

DEO amari? fi hunc DEI erga nos

Tnc

Tüni

affectum cruciatibus, & morte pro

ipfo toleratáà mereri deberemus, num-

pot

quid opere pretium foret ? quem

int

nunc faciliorilongé vià nobis addictum

lus

reddimus : quamdiu fine peccato fu-

w

mus, DEO amabiles, imó filii DEI

gl

fümus

t

4. Non miror jam, quód tantum

füi amorem innocentia in Sanctorum

Y

aentibus excitaverit, ut oppofitum

ili

Praflantia. Innocentía,

9.

mrefä

illi peccatum non modó angue omni

E

pejus horruerint, illüdque quà verbis,

Je a

quà fcriptis deteftati , nec nominari

d o

quidem coram fe fuftinuerint , fed

pan

unum id, gratie omnis loco, conti-

tes T

nuisà DEO precibus poftulaverint,

Jim $

ut innocentiam fuam perpetuó illiba-

a

tam confervarent : ideo remotiffimas

Ti

etiam ejus ledenda occafiones fuge-

r

runt folertiffipé, honoribus eam &

K iüS;

divitiis, imó regnis & coronis, vitz-

tdibot

que ipfi prepofuerunt : pro ejus con-

Ti ]i«

fervatione Catharina rotas, Paucratius

gladios, Thecla leones, Agnes flam-

) quid

Y

Qàmà

mas, cum gzudio fubierunt.

Sodalis

innocens, quid cogitas ? quod potue-

2 l0i

e pno

runt hi, & hz, cur tu non poffis?

fuorte

poffes , fi puritatis tuz pretium rite

intelligeres! profedó in nullius homi-

g

feun

nis gratiam , velles DEI gratiam in

o Il

periculum adduci; noes dicsque vi-

hi

gilares, ne quam tua forté innocene

tia maculam contráheret.

$, Puritas tua thefaurus tuus eít;

Qul

rürm.

1amdiu illam habes illibatam, & ia

D

El, & totius coeleftis Curiz oculis

ium

á

veré

À $

EM

xo

Praftontia Innocentia.

hil

veré pretiofüs es,

Omnis ponderatio

hiT

7101 efl digna. continentis anima. Eccl

26. Siaurum omne, & gemmas to-

fl

&

tius orbis poffideres , has non tanti ,

«l

ac puritatem tuam , deberes xítimare,

Quàm follicite homines opes & the-

fin

fauros cuftodiunt, ciltis recondunt!

lia

& quz tua eft, in confervando puri-

T

tatis thefauro , follicitudo ? quaz vigi-

lantia? Firginitas tum , monet Hie-

a

Q

ronymus, 4djoiie fu.

Alie opes

m

DE! donum funt, fed periculis animae

Íh

plenum; vitiis namque & divitiis ma-

jor eft rei, quàm literarum affinitas

il

Íolz, qua in caftze mentis innocentia

[

i

fitz funt, non poffunt non te redde-

re pretiofum.

X

6 Quantó nobilior animz thefaurus

[

innocentia eft, tantó fragilior eft, plu-

Eft flos

W

ribüsque periculis obnoxius,

bt

amceniffimus, fed tenerrimus, quem

facillimé vel zftus domefticarum cu-

1

piditatum decoquit , vel impia manus

decerpit , vel vehementioris tentstio-

nis turbo convellit.

Eft nitidiffimum

ä

od vel

gäz iluftre fpeculum ,. fed qu

halitu

iX

Praflantia. Ianocentie.

triti

halitu impuro obfüfcatur, vel tactu

maculam trahit, vel , nifi follicité cu-

Ed

a5 t«

ftodiatur , levi etiam cafu frangitur,

& cum integritate decus, pretium &

tami'

aftimabilitatem omnem amittit,

mat

7. Aliz opes cafu amiffee farciri pof-

; üe

funt, imminute accumulari poffunt :

dontd

Innocentia prima thefaurus eft, qui fe-

| pm.i-

mel lefus , femper eft perditus , irre-

Vif

cuperabilis et: dolere de hoc amiífo

t H

potes, potes poenitere, imó crimen

ope

emendare, & per fecundam poft nau-

pimE

fragium tabulam , fecundam confequi

Ís I

gratiam potes; decus tamen innocen-

nitii

tie primz, florem virginitatis repara-

centi

re, reftaurare tam parüm potes, quàm

d

eculum femel fradum redintegrare.

;

mi Sodalis! non eme tanti poeni-

faytis

tere ; vita tibi charior non fit prae in-

J

nocentia tua ; pati potiüs omnia,

h

omnium hominum incurrere odium

qucnl

malis, quàm in ullius gratiam finas,

"u

Avaros

innocentiam tuam violari.

nani

imitare, qui thefauros fuos ciftis re-

pH*

condunt, feris muniunt, oculis fub-

j

ducunt, ne manibus pateant ra

papi-

6

L

bus;

"

i2

Praflontia Inuocentia.

bus: & hoc illi pro divitiis faciunt,

tti

quas tinea demolitur, & srugo con-

pto

Íumit: quid te decet pro illius thefau-

[y

ri tutela agere, quo femel amiífo, nec

Q

aílis ampliüs es, nec teruncii.

t

Ui

Affcéius.

Mnipotens, zterne DEUS ! qui

O

me, infinitis aliis , quos creare

ln

potuiffes, pratulifti, ad imaginem &

Iy

fimilitudinem tuam creáfti , pauló mi-

nüs ab Angelis honoráfti , & primá

!

innocentiz ftolà per facri Baptifmi la-

vacrum exornáfti! quid pro his tibi,

1-1

Domine, beneficiis retribuam, nifi

Ttn

humiles, quas debeo, & femper de-

T

bebo , gratiarum actiones ? Abfit à

Ti

me, Domine! quam gratiá tuá acce-

d

pi Tui imaginem , peccati ullius foe-

p

ditate commaculem ; abfit, ut prime

Ti

innocentiz donum, quod tam beni-

I

gné mihi largitus es, pro vili, quam

)

peccatum fuadere folet,voluptate com-

mutem ; abfit, ut Angelicam digni-

lh

tatem , quam per gratiam, id eft, di-

l

ving Tux naturz participationem ,

mihi

Praflantia. Innocentie,

13

jUtt,

mihi infandere dignatus es , unquam

COl

pro fceleris alicujus cupiditate, ítul-

Vefat

tus mercator, dilapidem! Innocens

, C

cum gratia tua, Tibi vivam , inno4

cens Tibi moriar, DEUS meus, &

omnia ! Amen.

1gi

5- IIO

at

Innocentia etiam corpori prodeft;

m

xö mi.

Exbhibeatis corpora veftra Deo boflianz

Jan&tam, beneplacentem. Rom. 12.

primä

milie

Abemus thefaurum nunquam

$ tlhb

"H

fatis aeftimabilem, Innocen-

- nl

tiam, in vafis fragilibus, id eft, in

rde

mortali corpore.

Vas hoc, heu! ni-

bt

mium quàm fragile eft: nemo illi fi-

A

dat; quia ex natura & origine fua,

172

per priini parentis peccatum deprava-

(imi

tum, in peccato conceptum , femper

x

inclinatad malum ; innatus eidem eft

uat

peccati fomes , undé caro concup

ifcit

of

adverfis fpiritum ad Gal.

$. nec raro

fit, quód fentiamuüs cum Apoftolo

;;

"

d

aliam legem in membris uoftris , repu-

2f

&nantem. legi mentis. Rom. , Pugna

ifta

rj

7

14

Praftrantia Inuocentia.

ifta quotidiana periculi plena eft, quia

B

nec finé carne vivere,

nec cum illa

(en

fecuri cffe poffumus; domefticus ho-

eli

.Rt hec

ftis eft, blandiendo necat.

lnnocentie vicoria eft, dum juxta

(

judicium divinz legis , & recte ratio-

gt

nis, moderaté utitur membris corpo-

Ti

ris , non quod huic libet, fed quod

n

licet, admittendo : cujus regimini

T

dum obfequens corpus obedit, ingens

h

eft, quod apud DEUM przemium me-

LT

retur; dum enim illicitis abftinet cu-

qu

piditatibus, innumeris DEUS illi hanc

pii

continentiam donis compenfat.

lg

2. Innocentia conftanter fervata for-

Ti

m pulchritudinem in corpore non

Wi

folàm coníervat, fed & frequenter

|

Ti

auget. Sicquia immaculata D E1 Ma-

d

ter & Virgo omnem puram creaturam,

fi

nitore & vite innocentià , longiflimé

K

anteceífit, tantà pariter vultüs elegan-

j

tià füit à DEO przdita, ut Dionyfius

q

Areopagita ejus pulchritudine vifà ca-

ptus, nifi Catholicá fide prohibitus

fuiffet, eam Dez inftar ado:álfet. Sol

N

eu-

l

nunquam eít finé luce, licét non ft

per

ä

Praflantia. Innoceutia,

ry

, qu

per appareat; nunquam colitur inno«

m 1l

centia fine decore,

Flos illa virtutum

sl

eft.

x lat

3, Alterum, quodin fervate innoe

p jur

rati

Centig premium, DEUS corpori lare

gitur donum, fanitas eft; ut enim ime

come

moderata vivendi licentia, & lioido

| quo

innumerorum fcecundiffima mater eft

, 'mini

morborum, eorámque foediffimorum,

ingens

ita innocentia valetudinis nutrix eft,

m

& in optimo ftatu confervatrix,

Ne-

yet a

que id mirum: illa enim illico concue

Ti

piícentig aítu fanguinem accendit ,

hac debitum humorum fervat tempe-

ia fot

ramentum ; illa per intemperantiam

: mol

innumeris materiam prabet zgritudi-

jentet

nibus, ifta foror temperantie finé Bac-

L

cho & Cerere , üt Venerem, fic &

a

febres extinguit,

Non eft, quod in-

giflimc

gentes pro medicis fümptus pares;

u

Íerva innocentiam, corpus à peccatis

gl

cohibe, & ingentem innumerorum

jid

morborom materiam fubtraxiftj,

ub

4 Precipua, quam homines am-

,X

biunt, corporis dos longavitas eft :

yfel

hanc putitati , & innocenti vitae inte-

ptr

gritati

16

Praflantia. Innocentia.

|

gritati propriam effe , Medici docent,

Audiatur Quarinonius ,

infignis &

lng

fory

Regius Medicus , de humani generis

interritu . $. c. 6o. loquens; qui na-

qu

turalibus etiam rationibus demoníftrat,

fict

nec peftem ullam ad corroptionem

glor

humanarum virium , nec morbos ül-

tht

los ad deflorationem juventutis, '&

i

inexpecdatam humang vite przciio-

W

T

nem aqué facere, quàm Venerem;

neque ad vires corporis, florémque

lis,

&tatis diu confervandam melius effe

It

medium, quàm continentiam,

Ver-

g

bis fidem adftruant exempla , que

l

paffim plarima occurrunt: Franciícus

d

de Paula 92, Remigius 96. Antonius

hr

104. Simeon Stylites rc9. Paulus E-

Tng

remita r153. Romualdus :i2o. annis

füy

vitam produxerunt ; & Íi quando

d

DEUS innocentes, adhuc teneros &

Tit

juvenes, ex hac vita evocat, facit,

itty

ne malitia mutet intelle&um : fatis diu

9

vivit . qui caflé ac innocenter vivit.

a

Sic vive, ut vitam tibi priüs , quàm

"ul

innocentiam tolli petas.

Tij

lj

$ Neqi

Preftamia Innocentia.

17

OCent,

$. Nec flaccida hec & imbecillis

nis &

longzvitas eft ; inter ptecipuas etenim

eneti

lervate innocentig ptaerogativas eft ,

Yi

quód robur illa corporis ac fortitudi-

tiltil

nem confervet Godefridus Bullionius,

(Onett

gloriofi nominis heros, Hierofolymo-

s il

rum & Syrie Rex , cüm invictá cor-

H

poris fortitudine preditus, admiratio-

xcill

nem hof(tibus faceret , unde tantum

Pfel s

manuum robur accepiffet , quazrenti-

iuque

bus, repofuit: Qwia mamus be nullis

5 E[FC

unquam. incontinentie fordibus afper-

Te.

guntur.

Undeid Judithz robur, ut

iuá manu Afífyriorum Principem in

qui

as

medio fui exercitüs obtruncaverit ?

oniüs

nifi à Caftitate illibaté fervata, Cozfir-

"

nmatum eft cor tuum (imó & brachium

n

tuum) e0 quod caflitatem amaveris.

j

Judith, 17, Vitium fané oppofitum

(

vires corporis elidit, robur adimit,

fitl,

artus extenuat, vigorem naturz fran-

j;dil

git, corpus imbecillum reddit, &

exhauftum, dum optimam partem, vi-

rium medullam , imprudens non mi-

quälll

nüs, quam impudens egerit, & vita-

les fpiritus confumit ; voluntarius fui-

met

N«

18

Praflantia. Innocentia.

lnit,

met carnifex , .& fpontaneus vitz fuz

velpillo dicendus ,. qui vità in fceleri-

fettui

bus actàá prematuram fibi ultro mor-

1

tt

d

tem conícifcit,

O amentiam !. certé

fi fcelera hec DEO non difplicerent,

Tlon.

fi non obeffent animz , fugienda ta-

fid (

men velex eo capite forent, quód cor-

ljs

pori, quód fanitati, quód vitze humae

d

lr

na- officiant.

m

Gndi

..6, Huic corporis firmitati , animi

hatj

pariter fortitudinem fociat incülpatus,

vitz tenor & innocentia, Hinc obfir-

Tioti

mata illa mentis refolutio vim trahit ,

qui

quà infigni plané robore, iis omnibus

ugo

fe opponit , quotquot virtuti adver-

üifio

fantur.. Non mirare, quód S. Baby-

iij

t

las Numeriano, S, Athanafius Juliano;

&l

S. Bafilius Valentiniano , S. Ambro-

Qu

fius Epifcopus Theodofio fe oppofue-

! plor

j T

rint; Innocentes fuére, nullas Tyran-

norum. iras formidárunt.

Par animi

od

fortitudo etiam imbellem aliàs fexum

lg

ad fortia quzeque animavit: fic Catha-

$

rina Maxentium, Attilam Urfula, Su-

fanna Diocletianum furentem conteni-

ta ha-

P.üt; nec tot immanitas tormen

buit,

Praflantia Intocerntia,

19

o i

buit, quibus victum innocentiz robur

(celets

terruiffet. .

| frot

7. Qui mon tentatur, quid fcit ? nifi

. Cut

tot obnoxia periculis foret integritas,

Cefell

non tanta ei DEUS dona przparállet ;

ndate

fed quia pro ejustutela, corpus pati ,

jJduyt-

ujus appetitus rationi fubjici debet,

dhunye

id premii promeretur, quod, pari

cum anima felicitate, in coelo collo-

aiiti

candum , dotibüisque gloriofis exor-

]patus

mandum fit: agilitate videlicet , ut

|

. Quf

moaiento citiüs eó ferri poffit, quo-

quó. volet; fubtiltate, ut düriflima

trahil.

ynias

quzque & obftantia finé violentia, &

adi

difficultate tranfire ac penetrare valeat ;

impoffibilitate , ut & vulneris pofthac

Biby

jlíant

& doloris omnis expers, mala nulla

m

queat pertimefcere ; Juce demüm &

glorià, quà illuftre femper & lucidiffi-

lPOfUC'

mum perennabit.

Anima hic, mi

f

animi

Sodalis! corpus tuum, ut à fordidis

fexut

libenter abftineat voluptatibus, ut tan-

tó certiüs fruatur zeviternis,

al

m

.nttm'

j hi

Affecfus,

þuif;

Zo

Praflantia Tanocentia.

Affeclus.

Mnipotens DEUS, quihominem

Inr

Ó

ex pihilo creàfti, & animz cor-

pusíociáfti, ut mutuis per vitam au-

hr

xiliis, alter alteriusaugendo meritum,

j

ultimum tandem, ad quem bonitate

tuà homo conditus eít, finem confe-

quantur.

'Tu fecilti nos Domine , &

J

nonipíi nos. * Ecce corpus hoc, quo

Nl

]i

dedifti mihi, aggravat animam ! ecce

caro, quà veftifti me , concupifcit ad-

lo

verfiis fpiritum ! fentio aliam legem in

Ti

d

membris meis, repugnantem legi men-

tis mez ; ideo ad Te ,. Dominum ac

Ti

Creatorem meum, fupplex confugio;

pl

da mihi virtutem contra hoftes tuos,

j

imó meos, qui innocentiam meam

U

perfequuntur ! Da, ut ita fpiritu facta

h

carnis mortificem, ne me in transvere

J

f

füm agant, ac à via mandatorum tuo-

D

rum ad viam iniquitatis impellant. Ab.

lBu

fit, Domine! ut corpore, quod tam

ls

vegetum, tam integrum mihi dedilti,

contra te infurgam, & abutar,

$

flq

$. IIL.

pl

21

Praflantia Inocentia.

$. 1II.

ymingt

Innocentia eft fons verz lztitiz.

g (

jam d

yerit

Non eft obledamentum fuper cordis

gaudium. Eccl 30.

boritt

1 C

1. DAradoxum videtur, & res eft

iil

certiffima ; non effe majorem

x qu

voluptatem , quàm voluptate caruille,

y!tit

illà nempe, quam mundus & caro,

(ct a

heu. nimis quàm feculentam ! propi-

nat.

Nihil quippe animum fic dele-

ii

n

&iat , prout integra immaculati pudo«

i*

ris conícientia,

Dele&tatio fpiritualis

ynlügo

plurimis gradibus potior eft, quàm

carnalis ; illud namque folum, verua

es tU

1 gt

& folidum eft goudium , quod non de

in

creatura aliqua , fed de Creatore con-

ransic

cipitur , cui comparata- omnis alia ju-

m

cimditas maoror eft, omnis fuavitas do-

j

lr eft , omne dulce amavum , omé

ol

decorum fedum , omne pofivemó quod-

ii

cunque aliud dele&are polfit, molefturr.

d

S. Bernard. ep, 114. Ecce veri fince-

ríque gaudii fontem ! huc áccurrite;

plenis hing congiis lxtitiam haurite :

T

Gandes

?2

Praflantia Tanocentia.

Gaudete ; iterum dico, gaudete; fed

TH'S Til

in Domüno, non in turpitudine, . im-

Cilis

munitas à peccato veram animi parit

Confe

Tititiam.

gt

2. Heu ! quàm turpiter decipiun-

datio

tur, qui in fceditatibus & peccatis gau-

1 al

dii fui materiam collocant? hz nam-

hi

que delicie aut vana funt, aut turpes:

cnft

antequam iis früaris, voluptas dici

jis.]

non poffunt, düm adfunt, : jam ful-

Tnei

guris inftar tranfierunt ; poftquam iis

It

Írui contigerit , jam extincdte funt.

fupt

Non eft hzc profectó lztitiz, fed poe-

foffo

nitendi materia ; infania eft, non l-

if

titia, poft quam vermis, qui nunqum

Qugt

moritur, exedit confcientiam ; ubi

W

femper ante oculos verfatur confcien

QU

tia delidorum, qus ipfa fibi & judex

Dn

elt , & carnifex ; tot vindices, quot

Oi

peccata. Voluptas, fi quz fuit, fuit

;

momentanea, poena pediílequa 'eft

n

perpetua.

W

3. Quisquis, Innocentiá per pecca-

tum amiffà, lzefam circumfert confcien-

l!lig

tiam , lztus effe non poteít. Ad vil-

U

xlas & hortos properet ; adeat opipa-

QUj

ras

23

f

Præjïahiia Tanocentiia.

jde;

ras menfas & convivia; cyathis & po-

jne, l

culis innatet ; faltibus & lufibus diem

confecret5 muficam 'inftruat : fraítra

jmi pl

aget omnia ,. peccati commiffi recor-

decpit

datio quiefcere animam non finet, ni-

fi ad mómentum unum , alterümve;

cats gl

hg t

& morfu dein validiore pectus mali

conícium lancinabit, JNoz eff pax-in-

us

ntas (

fpiis. a. 48.

Non eft lztitia ; nifi ver-

j f

mef in anima latentem amaris fince-

ia

re poenitentie lacrymis mergat , nifi

j t

fupernaturalis doloris fingultibus eum

[j

fuffocet, féque ad fecunde innocen-

tiz ftatum reponat, fruftra gaudium

g

n

queret; nulli à DEO recedenti bene

eft: Scito, €3 cide, quia malum €3

alll, 9

coni

ij

amarum. eff , -reliquiffe te Dominum

&j

J

DEU tuum. Jerem. 2, v. 18.. Quid

Cogitas, anima innocens? ftasin bi-

, Q

fuit, I

vio; quó te convertes? abfit ut à

Domino & innocentià tua, vel latur

"

u^

unguem recedas,

Nam

.. 4. Si eft gaudium im boc mundo, boc

f

utique po[fidet puri cordis borzo. Yhomt.

QU li

à Kempis.

Mdv

Secura mens quafi juge

conviajum. Proverb. vg.. Vera

m, fin-

g

fí

ceráme

24.

Praflautia Innocetia.

cerámque letitiam non regia dignitas,

lie vi

non opunr abundantia , . non opipa-

DeCCa

linvis

re dapes, non veftium ornatus , non

ampli honores , non hominum fayor,

du

nec quidquam aliud afferre poteft;

lid),

RU

fola pura-& innocens conícientia hu-

us habet privilegium : hauc [i habes,

ïgre li

ï

icét pannofus fis & vilis, beatus ta-

(l

tily,

men es. & jure gaudere potes. O

pura confcientia ! in terra habitas, &

Id

jam in coelo verfaris,

O mens im-

L

maculata, paradifus deliciarum , coeli

dum (

preguftus, füturz felicitatis arrha pre-

dis p

via, pax que exuperat omnem fenjum!

UI

Defipianttibi alia, tni Sodalis, gau-

duj

dia: hoc unum poffide, hoc con-

uT

ftanter tuere ; beatus, & femper hi-

VUS, t

laris. vives.

flise

$. Utinam, qui peccatorum filiquis

puri()g

delectantur , experirentur aliquando,

60

quas delicias prebeat Chriíti finus !

llcla

quàm bonum & dulce fit Deo adhz-

lhü

rere, & in eo deledri ! profectó vi-

At jn

lefcere illis mundus , & caro defipere

lpl

inciperet,

Experto hic fides fit Au-

attci

Buftino, qui poftquam concupifcen-

A

uX

]

^

Praflantia. Innocentis.

25

Llignita&

tie vincula, quibus tenebatur, ru it;

1 0pp

peccata deferuit, expertus eít, quàm

Ug , It

fuavis it Dominus, quàm jugum ejus

m farti

dulce, |Quis fuumve, ait,

futit mibi fu-

Dito, càrere fuav,

: poteft;

Watibus nugarum, e2

ottia D

quas amittere sn6tus fuerat, jom dimit-.

fi has

tere gaudium erat.

Ejiciebas enig ens

yentus

àe vera Tu €3

Jumma Suevitas : oji.

Qtes,

ciebas, €3 intrabus

pra eis omni volup-

Ditas, 9

tate dilcior., fed210

ncarni €2 fompguini,

yets i

Jed fpiritui.

O beata commutatio i

m o

dum carnales delicias fj piritualibus, foe.

rthi p

das puriffimis, momentaneas zternis

commutamus ! fic

yfuin

chaiiffime Sodalis !

perdere lucrum eft,

l, P

! abfint à te gaudia,

quz offert peccatum : tantó plus vi-

m

n pg[ hk

vus, tantó p

lus moriens, plus in terris,

plusetiam in coelo delectaberis, quantó

y f

purior & remotior à peccato vixeris,

Qu

g

6, Necin animo folüm has excitat

fiis

delicias coníftansà

ii J

liberalior in fuos

peccato immunitas ;

DEUS eft: itacumu-

f0 "

lat innocentiam fo

latiis, ut ad cor us

ipfum, externós

d

fj

que hominis fenfas

afficie

ndos redundent,

Teftis etto

jl (t

Iguatfus,

donp' puritatis, immacalata

l

Virgi-

26

Praflautia Yanocentia.

Virginis interceflione , donatus; quí

hitdi

tantam folatioram affluentiam perfzpe

Putac

expertus fuit» ut corpus , iis ferendis.

li

impar , fenfibus linqueretur ; fzpius

lx

ex hypocaufto in apertum coelum,

lensg

liberiorémque auram prodire coactus,

fepol

fuaviffime dulcedinis, quà reficiebatur,

figio,

violentiam frigidioris aure refrigerio

i

temperabat; coelum intuitus , terram

Jitts

fibi cum omnibus, quz continet, for-

tlfv

dere confeffus,

Et hoc eft gaudium;

o

quod femper fecum habet innocentia,

Til

Vislztari, beatus efTe ? innocens vive.

fügq

7. Flentes quidem nafcimurin hunc

iii ((j

mundum, quafi prefagi calamitatum,

quas vita humana focias fecum trahit ;

Homo nafus de smliere, brevi vivens

l

tempore, repletur smultis smiferiis. job.

14. Vallem lacrymarum incolimus,quo-

Ogj

tidiani funt cafus triftes,qui nos percel-

tiltil

lunt: jam inftant hoítes, jam premunt

ff

morbi, jam damna,& rerum temporali-

fl(l Qu

um defectus nos perturbant,adeó,ut mi»

tl

lr

rum fit,lztos nos effe poffe inter tot un-

]

dique,qua noscircumftant,calamitates..

ledi

Nec alia fänö,qqoquö te vertas, .€

tit læ—

lii

-tan i

,

Praftautia: TInocentia.

27

t5;

tandi materia, quàm innocens vita, &

petg

puraconfcientia, Voz coutriflabit ,Ju-

ferend

Jlum,quidquid ei acciderit. Prov. v2. Ni-

; f

hiltam tri(te, tam acerbum, tam info-

coelit

lens,quod innocuam mentem perturba-

CQ

re pollit. Sint bella;fint pericula,fit con-

(ciebat

tagio, fit cariftia, non triftabitur ; nec,

fi fractusillabatur orbis, conturbabitur

refriot

»

Juftus ; fcitfe Filium DEI, fcit fe curze

inel, A

efTe coelo.

ui babitat im adjutorio

gaudium

Altiffmi, in prote&ione DEI coli com-

t

morabitur Pf, 9o. Nec capillus de capite

n Yi

fuo cadet f/1e voluntate Patris fui, qui

xintl

3n celis efl. Luc, 19.

ml

Affectus.

n i

7l u

Omine JESU, gaudium, & delicise

7) Ja !

D

cordis mei! ad Te defideria mea

omnia dirigo, ut ficut totà zternitate

mus,qu?

y p

nihil extra l'e amabo, aut defiderabo,

r

fed fatiabor, citim apparuevit gloria tua,

p

fic nunc in carcere mortis hujus, mor-

kö:utm!'

tali hoc in corpore detentus, nihil ex-

tra Te concupifcam. Tui amore va-

r

amiW

ledico omnibus, etiam, quas licité ad-

r

mittere poffem, carnis & fanguinis

*,C

z

dele-

u

28

Praflantia Innocentie.

dele&tationibus.

Nihil mihi preter

Defe

Te fapiat, nihil extra Te cor meum

n

omn

afficiat ! Tu, qui torrente voluptatis

otas tuos, folus me dele&are; folus

OR

fatiare potes? non fodiazz mihi cifler-

d

li

n05, que continere mom po[funt aquus,

non fitiam foeculentas, quas peccatunt

D

offert, lacunas! Tu gaudium meum ,

E

delicie meg, jucunditas mea nunc, &

u

in feculum feculi,

tlb

d

$. IV.

pon

Innocentia mortem parit jucun-

Id

dam,

Tiorn

Pretiofa im con[pedu Domuüni mors

hii

Santtorurn ejus. Pfal. vx«.

ittmy

neo nobis mors inítat pede,

ftà

1 L

,

ubique minatur ; femper eft in

1

infidiis; juveni non minüs timenda ;

QUäil

Yigh

quàm adulto : ubi minimé credere-

mus , adeft dies tribulationis €9 augu-

Acci

flie, dies calazmitatis €9 smiferie, dies

T

tenebrarum €3 caligimis, dies mebule

t

€2 turbini. Sophon. i. Dies ma-

Aff

gna C9 amara valde.

Deferenda

£iü

erunt omnia ; parentes, cognati, focii.

dj

£iC«

,

Praflantio Inmocentia.

29

f prat

Deferenda omnia ; opes , honores,

p m

commoditates z viciffim deferent nos

olopit

omnia ; ingenium, pulchritudo, fani-

te, od

tas : deferet nos, quidquid in mundo

eft. Heu quomodo feparas amara mors !

ibi j

T

]. 1. Reg. 75. Hicego jam tejudicem

volo; mi Sodalis: quis ab his faciliüs.

pecatit

1 tll

avelletur ? an is, qui uxoris & prolium

t

curá in mille partes diftrahitur ? anqui

