foedior, tantó illic acceptior ; & quid

€X his, nifi cupiditatis excitatio , &

Qrisi

Ü

irritamentum libidinis , exfpecari po-

ynari

teít ?

j

4 Ad Comedia iutyare, ait S.

l

Chry-

88

Hofles Innoceutia,

|

Chryfoüoxn. idem tu de publicis aliis

B

& promifcuis conventiculis cogita ;

Aim

Zutrare ad communem luxurie off-

Es

cinam, ad publicum incontinentie gym-

?

1

qum

nafium, ad catbedram peflilentie , ad

|

|

l

Tevis

ommis inpudicitie orcbefl a, ad forna-

; Q p

ceni Babylomicasmm ; & ta tamen tutam

* UT

tot inter pericula credes [nnocen«

Ti

tiam ?

dere y

$. Nullibi periculofiàs verfaris :

Yi q

alibi fingula quafi tela , per fingulas

Tiofg

fenfuum rimas, mittuntur in animum ;

Citis,

in fpectaculis autem, diverforiis, focie-

Uls t

tatibus publicis omnes fenfuum porte

»

inin

ls gua

ad omnem peccatorum licentiam lar-

leadm

giflimé aperiuntur, . In aliis, fi ocu-

^

^

b

N

N

lus forté in impurum aliquod. obje-

Gum impingit, tunc tamen aures in

lt Tem

CU

tuto funt ; fi auribus alibi per verba

ierer

minüs honeíta virus inftillatar, meus

dtle

manere poteft intada ; in publicis

autem Íocietatibus , ubi nullus pro-

l 'liy

N w

borum felectus, nihil vacat peccato :

Ing NI

& concupifcentiis animus, & vocum

£à Coi

obícoenitatibus aures, & mille turpi-

Rnj

tudinumilliciis oculi imbi;untur; to-

tus

Tetat

]

Hofles Innocentia.

89

bl

tus hic impugnatur homo, corpus &

u

animus unà impetuntur.

xurit

6. Et ubi facilius difci poffunt vitia,

pf

quàm ubi mille funt magiftri ? ac ubi

du i

brevis via per exempla, qux non fe«

"

qui pudor fit ; non excedere poffe,

mon d

contemptüs & vilipenfionis materia ?

junoo

Natura tua, perfe corrupta, & pone

dere proprio ad malum omne procli-

; vl

vis, quomodo ftabit innocens & im-

g g

mota, ubi tot ad cafum impellitur ma-

panimu

chinis, quot peffimis audacium exem-

yris D

plis manuducitur, & infuper exquifi-

m p

tis gula cupediis, & , vinorum varieta-

tead majores flammas excitatur,

ntian 4

7. Necullus hic excufationi locus :

i 1

od 0

te nempe nihil mali intendere ; te di-

ftradtionem animi, & recreationem

n al

g

quarere ; hanc enim non prohibebo,

fed talem. cupio, quz conjunda non

v&ïU[a mf.'

" n puw

fit turpitudini, non offenfe DEI,

non ruinz animw innocentis proxi-

vllu !

T

ma : nifi tu recreationem efífe dicas,

ea committere, unde materiam lacry-

i

jl

mandi fumit Angelus tuus Cuftos, vul-

uf

DEUS,

geratur confcientia, offenditur

j L

O in-

L

90

Hofles Tanocentie.

Q infelix recreatio , zternorum fle-

tim d

tuum materia! Sed nec id mihi ob.

lim in

tendas : fpectare te iíta;, nec commo-

lbis

veri; audire te poíIe turpia, quin ad

Vétum

animum tranfeant: dicis haec, fed

quibus

forté nec ipfe tibi credis ; certé ubi

fite po

tot, & tanti lapfi funt, nectu credere

Qetn -

deberes, te labi non poíle, Nunquid

jieter

lapideus es, aut fensüs expers?

pots

15

EY

'S. III.

t ed

Otium Innocentiz excidium.

hn

lerg

Qui autem fectatur. otium, flultiffmus

eft, Prov. 12,

Qp

m

Inem quidem malitiam do*

ls d

I. OR

cuit otiofitas, nullam tamen

aut frequentiüs, aut efficaciüs perfua-

o

W.

fit, quàm impuritatem, labem inno-

Vg

centiae,

Ut aque, fi otiofe ftant,

bufones & ranas; terra, nifi farculo

Ti

Qüfip

aut aratro exerceatur, lolium proger-

ïþ*ü&hw

minat; fic in otiofo homine nihil, nifi

pitity

cogitationes prave, & concupifcentiz.

á

j Tloyet

turpes enafcuntur,

Pf;"er j

2. Ineft homini , per Ads» pecca-

tum

il &

9I

Hofles Innocentia.

onm d

tum depravato, peccati fomes; ad ma-

mili à

lum inclinans ; radix concupifcentize

» COmti

nobis eít innata ; calor ad hac in ju-

j quinf

venum prafertim venis bullit ; ex

hgo;

quibus nihil, nifi incentiva mali fpe-

certt i

rare poffimus ; his fi otium accedat,

t

oleum flammz additur, unde nihil,

Nuj

preter innocentie ruinam , expectari

as

poteft,

3. Semper quidem timendum inno-

centi eft otium , matutinum tamen eft

(oidion.

longé periculofiffimum, dum nempe

mens, poft fomnum, velatin caligine

pii

& crepufculo quodam conftituta, nec

malum ftatim ita claré perfpicit, nec

jj !

fatis eft ad pugnam debitam compa-

]hum 97*

rata,

Adetft bic illicoe precurfor da-

mon, qui femper noítra in damna

dise

ao P

oculatiffimus excubat ; ex in(idiis fe-

tio

mifopitum aggreditur , praoccupat

gili P

cogitationes , turpibus phantafiam

p p

jj

fpeciebus imbuit, quin & animales

Ípiritus, in malum proniores, com-

e nih.ül Ü

aj

movet ; his fi otium jungatur, fi quis

piger inleiulo , velut porta in cardine

hinc & inde verfatur, fi excuffo jam

k

f01nno

92

Hofles Innocentia.

fomno tempus in leco trahitur, fa. | dbo, p

cillimé labes infertur Innocentiz.

! l vac

4. Ambitiofus eft demon ; pri

ajedu

mitias diei fibi vendicare fatagit ; inde

Ts a

importuni hi illius conatus, ut primas

|fere i

poít fomnum cogitationes fibi faciat

tlus s

vectigales.

Nec levi hic opus eft ha-

erit

bitu, ut affuefcas, primitias diei of-

n

ferre Numini.

Prima debentur Pri-

Q D

mo.

Cruce factá, & mente ad DE-

lbl dæm(

UM elevatá, confundendus eft da-

trat(tgn

mon, Felix, qui tam bene diem or-

Tif

ditut,

& innr

s. Multüm errat, qui

.errat in prite

l eff

cipio,

Ut dizidium fa&hi, qui beme

EH of

c&pit, babet; fic multum fané per-

UE

didit, qui diem , à capite ftatim, it

tg, y

perditum,

Si linea ftatim in princi-

ïO(O üs

pio exerret à centro , quantus non

1]

error eít exfpectandus ? üt à primo

"tqter

folis ortu diei ferenz , vel turbide

It

Ítatum augurati licet 5 fic tu. diei ;

DUTN

quem inchoas, fucceffüm à prima,;

cum virtute, vel vitio, origine metiri

Qgþmn

V (

poteris.

fltper

6, N

ec minori otium Killud, quodà

lioni,

cibo,

Hofles. Innocentia.

93

hitr, !

cibo, potüque fumpto fe infinuare fo-

centi

let, vacat periculo: ubi novum igni

n f

adjedium eft pabulum, ibi potentio-

agtii

res affurgit in. flammas : àt finé Ce-

, utprs

rere & Baccho ftiget, fic his prefen-

fti

tibus calet Venus ; hanc ubiotium

foverit, rninam minatur innocentiz,

pis

i dki"

Fuge à damonio meridiano: ne te

yanar :

cum Davide precipitet.

Übi otium,

u al

J

ibi demon, nec vagus, & quafi per

i dl

tranfitum , fed in pulvinati commo-

* (

rans, nec unus tantüm Afmodaus,

fed innumeri, Negotiofos, ütoften-

fum eít S. Antonio, comitantur An-

gt

N

geli, otiofismille demones funt infefti.

7«

Si vis confultam innocentie

n iif

tuz, Mariane Sodalis, nunquam ex

j

toto fis otiofus : vel lege, vel fcribe,

ni

myti

vel ora, vel feriumaliud negotium

exequere.

Qui diligenter ítudent,

ii

qi l

indefeffi laborant, pleramque vivunt

innocentes,

Ama literarum ftudia ,

(cua

lmäp

]

opportuné monet S, Hieronymus,

€9 carms vitia non amabis.

Qui

wfl'gine mf

femper debité eft occupatus, nec de-

moni, nec ejus tentationi tempus

Hlïdl qlä

£O0n«

91

Hofles Tustocentia.

concedit ad nocendum

horas o

fitent

nes, imó & ejus particulas, in nume-

aliten

rato habe; fuam cuique occupatio-

fuis m

nem defigna ; ut nulla, ne dicam

tüenda

dies, imó nec hora finé linea eflluat.

düm y

licclo

$. IV.

QtE con

IN

Vinum Innocentie venenut,

fs. tot

Luxuriofa ves F'inum. Prov. 20.

Qligrs

T prima Protoparentum Inno-

ls G

I.U

centia per gule incontinenti-

lmani

am perdita eít; ita eadem etiamnum

Gulz dediti

fdin

perfepe patitur ruinam.

Boryj

plurimis funt vitiis obnoxii : Tempe-

Cetapr

rantia, & debita cibi, potüsque mode-

Wt

ratio eft radix confervand gratiz, pu-

s

ritatis tutela, mors culpz, tentationum

Oti (n

excidium ; vici(fim Intemperantiae

Bitantis

robur paffionum, depravate natur

tl Viti

confortatrix, libidinis irritamentum,

4

& pravorum habituum fomentum.

d

2. Temperantia certior eft Inno-

RURT

centie confervatrix, quàm mortifica-

&t ül

tio corporis : hec fiquidem ad breve

s il

tempus rcprimit concupilfcentias ; ab-

ftinen-

lr

!

Hofles Innocentie,

55

honst

finentia verÓ vitiis omne fubtrahit

alimentum : ficut lignum, czteráque

i nE

ocu

"

ignis materia fi fubducatur foco, me-

Y

tuenda non eít flamma ; ita fecun-

düm vetus verbum : finé Cerere &

n &

Baccho frigebit Venus ; nonexardef-

cet concupifcentia,

"enenti

3. Tot hic Temperantiz laudato-

res , totteítes habeo , quotquot fuére

JtoY, d

cultores Innocentiz,

Semper Virtu-

ia t

tis cibus Temperantia fuit, Princeps

noo n

humani generis quamdiu abítinens ,

y eliatt:

tamdiu in paradifo fuit, peccatum

Guot

ignoravit ; ubi comedit; amifit Inno-

centiam, carnis rebellionem expertus,

j: T

O quot fünt, qui hodiedum íe Ada

lios effe-probant ! tamdiu nempe

? ratiïni

boni funt, quamdiu fobrii : ubi tem-

tenïüliUFL'

mpg[amä

perantiz excefsére limites, omnes fi.

mul vitiis cataractas aperuerunt,

vatt naäII

4. Semper juncta. ef], uti Virgineus

r

omett

advertit Bernardus, faturitos lafcivia :

qui purus effe defiderat, fobrietati ftti«

ot Cü IL»

deat, finé qua non diu fecura eft cafti-

] manit;

tas : illà proficiente proficit, & de«

em ^

crefcente decrefcit, Quidquid, fupra

exl-

rcentiää

96

Hofltres Tanocentia.

| Intepr

exigentiam naturalis alimenti , cor-

pori ingeritar, totum id in materiam

tiint

E

libidinis degenerat.

$. Ardet calore interno adolefcen-

- 3

1

tia; eam in omne vitium non tatt

TieC n

tüm inclinat, fed propemodum trahit

fretht

& impellit natura ; bulliens adhucim

trodit

venis fanguis provocat ad illicita ;

tiorti

his fi vinum aftundas, id eft, oleum

alv

flammz addas, quid exfpediandum

d

T

aliud, quàm ut mifera juventus, cref-

lib ]

DN

cente concupifeentie incendio, laté

ardeat, puritatem fuper carbones de-

3i qui]

tj

nigret, & Innocentiam, nitore amilfo;

il

trifti cincre fepeliat.

fili ;

6. Quid, fi vinum ad ebrietatem

Crifi

usque & crapulam hauriatur ? ibi

üdvor

fané conclamatum eft de Innocentia.

lii dj

Ubi enim extinguitur ratio, ibi natura

Qtnfi d

dominatur, & velut excuffo aurigà,

l g

ruptísque lupatis, equi ferociores cur-

taty.

rum. per precipitia raptant , donec

Werfr

comminuant ; fic lumine rationis per

D

intemperantiam vini fuüblato, (ine lege,

led di

fine modo graffantur paffiones, qut-

Cænæ!

bus imperium occupantibus, que dil

liongc

integre

tl

Hofles Dmocentia.

97

enti, u

integré fervata fuit mentis & corpo-

| at

ris integritas, turpiffimeé prodigitur.

7. Ebriofus fui, DEl, honeftatis,

adoldt

obligationis, verecundie immemort,

) non ?

nec angulos quarit, nec tenebras ex-

dumti

Ípedat ; fe, ruptis honefti repagulis,

prodit, quidquid latebat in natura, &

3s àdi

d illic.

emortua pridem vitia novam reducit

ï& D OXE-

ad vitam, eáque paífim & palàm audet,

[pe&ani*.

de quibus fobrius vel cogitare erubu-

ilTet.

Ideó Hieronymi ad Virginem

ais f

Euftochium fcribentis monitum fuit;

cendw; 1

at

i quid, inquiebat, 7 zae potefl effe

confilii; fü experto creditur ; boc pri-

iore

aum oneo, boc obteflor: ut Sponfu

ebidi

Chrifli vinum fugiat pro veneno.. Hac

[(d.

If

adversis adolefcemtiam prima arma

If

M^

!

Juut demonum.

Vinum, & Adolef.

centia duplex eft incendium volupta-

0,

]

tis. Si vino tibi abítinere difficile vi-

Ü

[1(] 1l

deatur, fume ; fed inítar medicing:

OCWE !

n

nt, W

menfuram neceffitas definiat, non ap-

p

petitus: fume ; fed cum modo : fume ;

gtl

led dilutum ; füme, detinitis prandii,

;lf

]i

lO"CM q

coen&ve tempotibus, non quávis ocea-

J

"

üone Oblatá,

E

$. V,

98

Hofles Innocentie.

So Vo

24

poft

Sequior fexus Innocentix nau.

Ífragium.

pot

trata

Propter. fpeciein mulieris smulti perie-

Tiot

vunt, 3 ex bae concupifcentia, quafi

à lol

ignis exardefcit. Eccl, c. 9. v. 8.

|

verf

(loj

Oftquam à szuliere fattum eff

BRYT

-p

initium peccati. Eccl. 25. poft-

quam Protoparens nofter, muliebri

»

i

captus affedu , primam innocentiam

hi

perdidit, meritó cuilibet, Innocentiam

fuam zelanti, fufpecta elIe debet cum

Yicr

liore

illa converfatio ; nifi quis forté aut

D/

Samfone fortior, aut Davide fanction,

aut Salomone videri velit fapientior,

f

Sit

li

Qui fic prefidit, citiüs labetur.

EUN

hic fides Auguftino, experientiam fu-

am alleganti : Experto ait,crede: coram

af

DEO non saentior : cedros Libani, du-

tlla H(

ptüc

ces gregum fub bac pefle coucidi[fe re-

peri ; de quorum cafu nonmagis [u[pi-

W

cabar, quàm Hierouymi , vel Ambro-

1

ian

fii. Quid tu fragilis átundo fidis, ubi

Qr

eolumnz cadunt ?

^2, Poft

aj

Hofles Ianocentie.

99

2. Poft innocentiam diu fervatam;

Lt 1

poft victorias de inimico fzpe relatas,

poft plurima bona opera, imó & pa-

trata prodigia, uaufragium fecére in-

jJi j

(

nocentig qui, non cauté fatis oculos

fs

f

h

à forma, aures ab alloquio, vel à con-

verfatione abítinuerunt, —Quarrtos [e-

93&-

fiiut

lii

0ntes, miratur S, Cyprianus, domuit una

Vifirinitas delicata ?

as P

:

3. Ut folo vifu, fine aliis machinis,

tl

!

absque ftrepitu, etiam Heroem occidit

ocelti

T

"1

bafiliscus, ita mulieris vel intuitus, vel

n0c

vicinia, taceo converfatio, & adulatio

debct a

Y

il:

nocet.

"

Comunorari leoni . €2. draconi

; fot d

]

placebit magis, quàm. babitare cum

jlnti

suliere.

Eccl. 25. Quantó eris à

f

mulieris blauditiis , converfatione ,

yf

fl

affectu, arrifu, munufculis, litterulis ,

jentt

preefentià remotior, tantó Innocentia

(fde [i]

tua florebit tutior. Ut procul à jove ,

j

procul à fulmine, ita procul à inuliere,

J

J

-2

procul à periculo,

]

l

4. Speculum [nnocentiz Aloy(ium

j J

infpice, quisquis integritatem tuam

p f

j

cum illo cupis habere illibatam. Sx-

culaiis adhuc Marchio ne vel àMatre

h P'A

2

fua,

1oo0

Hoftes Innocentia.

fua, vel veftis emaculande gratiá, tan-

gi futinuit; triennio in aula Regine

j

Hifpaniará, honorarios inter ephebos,

gin

verfatus, ne vel femel Reginz vultum

d

confpexit; in lufu femine umbram

füe

vicino parieti incidentem ofculari juf-

f

fus, velut fulmine ictus, profugit. Hic

lebr

nempe fcivit pretium Innocentiz zfti-

Cula

mare ; imó hic fcivit, & docuit eam

W& j

integram confervare.

Hujus fi plu-

res forent imitatores, plures fine du-

(0,

bio stas noítra numeraret innocen-

my)

tes; fed quia multi funt , qui amant

r

Iiny;

l

fpeciofum hoc periculum, multi funt

vt

qui pereuntin illo.

|

üm; |

«. Raros Jofephos ztas noftra ex-

Wt

hibet,qui relicto pallio, contempto

N

favore, fpebus, illiciis, manibus Do-

0l

mine fe eripiant ; raros Aquinates,

Yend

qui pellaces foeminas ardenti titione

]ton

arceant, & à íe procul dimoveant ;

fy

raros Nicetas, qui premoríam lin-

guam inlenocinantis mulierculz faci-

emfortiter expuant, Auge tunume-

rum, & his Innocentie Heroibus te

focium jupge.

6, T&

IoX

Hofles Innocentze.

EU

6. Pepigit olim fedus cum oculis fu-

t

& Job, wt ue quidem cogitaret de Fir-

vliett

gine ; docuit exemplo vir aliàs fecun-

: vilti

düm cor DEI David , quantüm ob-

um

fuerit, vel-é diífito mulierem con-

T

fpexiffe ; teftis eft Salomon, quó mu-

liebris deducat converfatio : tam lu-

g i

(ip li

culentis horum exemplis qui non fa-

Vit t

pit nihil fapit.

7. Non damno foeminas ; non di-

Tv

(ine d

co, quód male fint aut feductrices :

innode

multas publico veneramur cultu ; plu-

rimarum celebramus puritatem, etiani

j i

Bonz

ylt b

vità & fanguine defenfam,

fint, fancte fint; verum. tamen fem-

a

per erit, quod difparis cum difpari

yieto

fexu converíatio periculo non careat.

j i

Domeftica veró perieula magis ca-

venda ; femper hac in infidiis funt :

| vt

ti gor

pronior hic occafio ; & quó vilior

yort

forma familiaris eit conditio, tan-

tó facilior eft ruina.

n !

" b

t

ib

E3

$. VI,

".

102

Hofies Imnocestia.

tam

$. VI.

TO

Natura eft Innocentiz Inimica.

efe

Si fecundis cormem vixeritis , mo-

riemini. Rom, g.

ü: ;

1 À eft humanz naturz conditíio,

tec

filà,

ut fenfus && cogitatio bomints

zi mahm prona fmt, ab adolefcentia

li,lpl

fits.

fua. Gen. 8. v. 21. Poftquam nempe

a

originalem innocentiam in paradifo

Adam cum malo illo peffimo abligu-

dtte

x

rivit, corrupta eft natura noftra; quam

prout naturali generatione omnes tra-

DL

hlea

himus, ita fnus cuíque ineft peccati

fomes, qui íemper ad malum inclinat.

1

telj

N

2. Caro concupifcit. adversirs fpiri-

lin

tui. ad Galat. $, Commune hocom-:

nibus malum eft,

Totus mundus

exfp

tter

Xenodochium facus eft, in quo fa-

cro igne omnes laborant ; zu/wndusto-

Tif

(ity

tus in maligno, in malo igne, pofitus

6f : 1. Joan. $. inde ardor ille con.

N

W

cupifcentim, Facilius aliis caremus vi-

[

tiis ; hic hoftis nobis inclufus eft;

r

quocunque pergimus, nobifcum pot-

C

tamus

Hoftes Iimocenti?.

103

tamus inimicum , nec fine illo vis;e-

re, nec cum illo fatis à peccato tnti

mifti

effe poffumus.

.

mmuniä ab hab ]u-

^l ,T

3. Nulla atas 1

&a; parvulis ante alia omnia inno-

tefcit : üt lolium, etiam. tellure ina-

condit

ratàá, fponte fuà germinat, ita patvu-

oU

li, priusquam doceri, aut intelligere

hi

fatis poflint, quid peccatum fit, jam

m n

ad hoc inclinantur, & naturà infinu.

: paradi

ante difcunt, que prodeffet aeternüm

;o g

keznorare.

as

4, Par fenectutem comitatur infe-

jmntt!

J

licitas, ut licétà viribus omnibus de-

E p

relicta fit, à concupifcentia tamen ad-

y ii

huc ei periculum imminere pofht :

yiif

hinc illa. Urfini, effeti fenis, jamjam

e bottt

exfpiraturi follicitudo fuit; dum enim

; n

arteriam fuam à foemina, num exfpi-

hg

ráffet, tentari fentiret, collectà voce

u

dicebat: Recede à sme ; adbuc ignicu-

Si femimor-

;ne J W

lus vivit, paleam tolle.

r il i

tuus ita fenfit, quid par eft, eum fen-

T

tire & agere, qui pulveris inftar pyrii,

Ij ^

fe quávis fcintillà excitari fentit in in-

m

cendia ? nempe finceriüs judicamus

fit

4

in

104.

Hofles Tanocertia.

| ille

in agone, quàm dum adhuc vivimus,

$. Nec inedià expelli, nec flagris

Ttoli

excuti, nec aliis carnis vexationibus

fnti

-plené fugari fe malum iftud fuftinet,

filefi

Hieronymum audi: Horrebant facco

vell

zembra deformia, €2' fquallida ; cutis

quo.

itum atbiopice carmis obduxerat : quo-

| DMig

tidie lachyyme, quotidie gemitus, €2 fi

| ftrol

quando repugnantem fomnus immminens

| Ttne

| Ql

opprelfiffet, nudà bumo vix offa bareu-

tia collidebaz. — De cibis veró €$ potu

lis |

Laceo ; cimn etiam languentes IMonachi

| O

aquá frigidà utautur, €3 co&hum ali-

fien

quid accepiffe, Iuxitria. fit.

Jlle igitur

| lofi

&20, qui ob sebenne qmetum, tali sme

|

bt

carcere. danmaveram, [corpiouum ta-

; lr

yen focius €3 ferarum, f«pe cogitatione

| Di;

cboris intererama. puellarum.

Palle-

bant ora jejumiis, C2 menus defideriüs

rerur'

afiuabat im frigido corpore, C amte

culïm

bomünem , jam carue pramortuum ,

|

Tt lt

fola. libidimum inceudia bulliebant. : Yta

K

ille & quomodo tu fentis, fi expe-

Tdr

rientiam tuam confülere velis ?

X

6.

ec minüs locuples teftis eft

Paulus, grandis ille Gentium Do&tor,

ille

Hofles Iunocentia.

10$

VIVIM)

ille tertium in coelum exaltatus Apo-

C HWH'

ftolus,

dum gemit:

aliam fe legent

atIQIUO

j?zntzre in membris, repugnantem — legi

fufti

zentis; nee femper bonum, quod

vellet, agere fe pofle, íed malum,

al r fïp

Adeó ini-

iju;

quod nollet, pati debere.

mica femper virtuti fuit natura.,

In-

"u

1if, &

fcrutabilis DEI fapientia hanc in ho-

mine luctam ordinavit, non ut illi oc-

cafio fieret ad ruinam, fed ut ftimu-

m M

1&,)?[

lus eífet ad victoriam,

Praemio affi-

cere, coronare voluit DEUS homi-

Ji

nem; qui victor efle non poterat, nifi

hoftem haberet

quem debellaret,

]i

Tentari, malum non efít, modó fcia-

D

Yil v

mus ex tentatione facere proventum,

Qui non tentatur, quid fcit ? quid me-

vit

N

retur ?

li

7. Tam pufillanimitas à nobis pro-

jf

u

ij-

culeífe debet, quàm temeritas ; h:ec,

ne ultro tentationes excitemus; illa,

i

ne occurrentibus fuccumbamus. Qui

[d/l! j

naturam fequitur, cacá duce in ío.

[j

yeam cadit; lumen huic Ratio &

]

T

Virtus praferat,

tfü

[od

E ;

$. VII

jl

Ic6

Hofles Innocentie

$. VII

Quc

Damon eft Innocentiz infeftus.

T$ |

libj

Iuduite vos avmoturam DEL, ut po[-

lm

Jitis flare adversis. infidias

&n

diaboli. Ephef. 6

£01

I

Loriam Innocentibus promif-

Tort

at

fam invidet demon

ideo co-

natus fuos eÓ convertit omnes, ut

Tts

(

eum thefaurum , quem habent opti-

mum, quóque certiffimam fibi ad coe-

li

lum viam fternunt, illis eripiat, inte-

N

at

gritatem commaculet

Circuit, qua-

ib

yens, quem . devoret. y. Petr. $. Nec

j

ontentus peflimus hic lnnocentie

ln

hoftis, eam per feipfum, pravásque

bidi

fuggeftiones tam die, quàm node op-

Sïg

portuné infeftare 5 etiam naturales ho-

————

Ior

f

minis mclmatmnes, carnem propnam,

& fenfus in peffimz hujus fuz inten-

LU

tionis fosdus incitat,

ut eam unitis

ll )

vmo us expugnet.

EM

Non fatigatur unquam , nullum

bot

laborem renuit, nulium non accom-

DI

modum eft illi tempus, nec laffatur

H]fw

tentationibus, nec vigiliis extenuatur.

! f

Quos

Hofles Innocentia.

107

Quos vigiles defperat vincere, no&ur-

jnfel

nas iis ftcuit infidias, vel primo mané,

fub ipfum diei & rationis crepufcu-

J

h

J

I

l

lum femifopitos aggreditur. Aftutus

il

g

& mille fraudum artifex eft ; quis cum

eo in arenam deícendere (ibi fidat ?

Fortis eft: quis viribus fuis non difti-

; p

ideot

dat ? innumeris dives fpoliis, & plu-

timis etiam contra viros alioquin fane-

mnei!

ent 0

pd

&os relatis victoriis tumidus, quis non

b ad

animo cadat? Madcte animis; Sodalis

Mariane ! imbellis demon eft, nihil

Jid

m

ii

(Iil U

tibi nocere poterit, nifi volenti,

N

3. In promptu tibicontra eum arma

n

od

il

funt. B,Stanislaus in forma canis ra-

bidi ferocientem figno crucis abegit.

jf

bt

nodt

$. Ignatius in fpecie igniti ferpentis

mordere parantem bacillo fugavit.

Luml AUA

mp. j

f

Orafe, docet Chriftus, Matth. 26 wf

"05 iniretis in tentationem, quid faci-

j I

Ti [

liüs ?. Refifite diabolo, &2 fugiet à.vo-

bis. Jacob c. 4. Quid magis in noftra

I

poteftate ? demum üt facillimum, ita

, i

)

longé fecuriffimum contra damonis

n at

infultus fcutum eft : contemne ; qua-

( hii

fi nec oculo, necalloquio eum digna-

(cnm

6

Eeris :

108

Hofles Innocentia.

reris t fperne ; & hujus contemptüs im-

d ze

patiens pofthac emanebit,

iggte

4 limpudentis ille muliercule mo-

]lis v

rem habet, nihil hac infolentius, ubi

fundi

Íe timeri obfervat, gigas in pufillani-

bec

mes ; atubi fe in Virum impegilfe ad-

qui

vertit, cuianimus ad preliandum non

Que Q

defit, hic enimveró animo concidit,

li

Atl

Nec

RT

ponit iras, conatum fubmittit,

tamen ita contemnendum fuadeo, qua-

ïempe

fi liceat eum ultro in certamen vocare,

^ (

[*

&, üt dicitur, quafi. dormientem ex.

læþ(

citare. Null quippe tentationes plus

Ed

poft íe trahunt periculi , quàm quas

Ti

nos ipfi querimus, quibus nos ultto

Y

Aice

ingerimus,

EE

$. Si impudens & inverecundus,

Jaq

etiam rejectus, te infeftare pergat ; ja-

ell

culatoriasad DEUM, ad B. Virginem

preces expedi ; alió cogitationes, alió

curas converte ; homines adi ; labo-

I

res affume ; & illicó hoftem exarmá-

fti, vicifti,

M

6. Utmufcz ferventi aqua non infi-

dent, tepidáà delectantur; ita quos in

DEI amore, & innocentiz confervan-

(

de

)i

Hofles Innocentia.

l09

dz zelo ferventes animadvertit demon;

yptis

aggredi non facilé audet; vel quódab

lg m

ilis vapulare metuat, vel quód con-

ldusa H

fundi fuperbiffimus ille genius eru«

ufilu.

befcat.

Recordatur magnanimitatis

quà fuos conatus plurimi elusére, íd-

Jegilïcz»i

dam t

que contemptim -conatibus ejus in-

Qonaà.

fultantes; ideo cavet, quos videt in

j N

fuc integritatis tutelam, femper vigiles;

,dCO; qu'h

femper in armis,

nvodt.

7. Sume animos, Sodalis Mariane ,

Prapara animam tuam ad tentationem :

ntem t

g pl

Eccl. 2, fed memento :7707 patietur te

Dominus tentari fupra id, quod . poffis

po; ii :

vincere, I. Cor, 10. Nemo te coget

V

ad affenfum. — Si vis, & efficaciter vis,

jam demon victus, Innocentia victrix

'ECUBdUF!

ett.

gt

Vg

$. VII. :

yrs, !

j; l!

Prafumptio eftInnocentiz ruina.

exatt

Si Dominus ego fum , ubi eft tinzor

72645, Malach. x.

:nonmü'

I. Uantó rem aliquam pluris faci-

u f

yjerni

mus, tantó magis follicità curá

3.

"

eam

d

IIO

Hofles Inocentia.

eam à ruina & interitu. cuftodimus.

Ütin

Aurum,gemmas ciítis ferreis, pluribis-

itffg

que feris munimus, ne rapax forté ma-

]

nusiis nos deftituat.

Non fatis per-

bt

'o

Ípedum habet Innocentime füs pre-

qui

tium, qui eam periculis objicere non

pr &tj

formidat.

Adeó

tetiofa eft Innocen-

li,

tia, uthzcíolafit, que in DEI & An-

la;mn

gelorumi confpectu pretium mereatur,

W

fed àt pretiofa, ita fragilis eft, nec vi«

lii

trum ullum delicatius, nec flos eft te-

E |

nerior; & hic vitiatur, & illud rum-

pitur facillimé,. longé tamen utroque

Cornfi

proniüs Innocentia, quz íolo etiam

Occal

vifu, tacdtu unico, quin & unà cogita-

"E

du

tione corrumpitur, aut etiam annihi-

dass h

latur.

(l

2. Depradari defiderat, qui thbefau-

puy

vum publicó portat.. S. Greg. Homil,

1ll

Óir,in Evang,

Que pretiofa funt,

ln

n

E d

niultos habent infidiatores ; fortéideo

tl

uniones mari, aurum terra vifceribus,

i

arduis montibus gemmas natura re-

ing

condit; & quid hzc funt ad compara-

Of

tionem Innocentix ? ideo nec mino-

Por

[me

I€s,nec pauciores numerat adverfariog.

i

Hofles Inuocentia.

lII

todim

Utinam quot rofam fpine , tot eam

plurts

arma tueantur?

RU

3. Latrones, Latrones ! exclama-

fyispt

bat olim $, Francifcus, eos indigitans,

fne j

qui DEI gratiam, rem nempe in orbe

iCete I

pretiofiffimam, homini eripere conans

ln

tur.

Cauté ambulandum, infefti hi

latrones funt Innocentiz,

Vacue na.

TA

eredt

Vi pyrate non infidiantur, fed opulen-

, I

tx ; quantó anima meritis ditior, tantó

9s elit

eam plura circumftant pericula.

4. Nec in vitz Ínnocentia hactenus

ld r

D

confervata praefidendum : momentum,

occafio, una curiofitas, actus unicus,

Jo eu

ia

idus oculi fufficit, nt DEI gratiam per-

das, Innocentiam tamdiu illibaté cufto-

l at

ditam amittas.

Scilicet etiam qui fz-

pius victores evaferunt in bello, tan-

jb

dem cafu infelici fuccumbunt.

Nec

)

, n

defunt, qux nos meritó terreant ex-

of i

o

empla, fi meminiífe velimus, non de-

fuiffe, qui ad mortis usque confinia

f

atum *

Innocentiam tuiti, triftiffimo plané in-

fortunio, eam in agone perdiderunt.

o

"

Poffunt nempe etiam in portu naves

g

fubire naufragium.

$. Si

llu'

II2

Hofles. Tnnocertia.

$- Si gravioris hactenus expers cri-

lodi

minis vixifti, tibi non adfcribe ; DEI

ficulis

hocopus & beneficium eft. Nonenim

imds

eft peccatum, adeó foedum ac atrox ,

! lm t

quod ullusaliquando commifit homo,

diffid

cujus tu reus e(fe non poteras , nifi

Áide,

Omnipotentis dextera te ab hac ruina

fitiore

preferváffet, Adora Dominum, àquo

Wi d

habes, quidquid habes, Ama DEUM,

L

fine cujus Numine, nihil eft in homine.

6. Habemus thefaurum opimum,

fed in vafis fragilibus. Eo divinz bo-

nitatis confilio, ut, quia in ejus con-

Ooli

fervatione plus laboris & vigiliarum

n [

impendendum erat, plus etiam premii

Á

& mercedis à bonorum omnium Re-

muneratore accipere poffimus. Hinc

pr&ter coelum, communem Juftorum

A

omnium dotem, fpeciali DEUS in-

infflices

nocentes laureolà coronabit.

Quid-

| Ut duh

quid in confervatione Innocentiz la-

b tl

boris impenditur, optimé collocatum

'c-S.

crede. Cura omnis & follicitudo afer-

qu

Effg

D

? tibi glorie poudus , empiternám-

lu

que lxtitiam promerebitur,

H b

recue

7.4 D timore proinde & tremo

ftodi

Hofles Tanocentia.

II

gt

ftodi Innocentiam tuam, cave eam pe-

be; D

riculis inferre, cave tentationibus an-

Vone

fam dare,aut diaboloaufcultare. Nul-

EO

lum te fragiliorem puta.

Tibi Totus

fu.

diffide, in DEO te poffe omnia con-

a,

fide.

Sic prefumptionem & defpe-

hacrit

rationem inter in medio tutiffimus ibis,

mj

non defledens neque ad dexteram, ne-

D

que ad finitram,

|homi

ypimun

$. IX,

n

gjus (

Oculi funt Innocentiz proditores.

»;igilï&[uj

Si oculus tuus nequam eft, totum corpus

npat

tuum tenebrofum erit. Luc, 11,

jn

j

l

I

Aximum DEI & naturz benefi-

J

Pl

al

yni

cium funt oculi, fine quibus

o

H

infelices perpetuis quafi fepulti tene-

Q

bris dubios deberemus paífus quzrere,

an]æL

ac alienz opis indigi jure cum Tobia

Jocati

C. s. quereremur: Qualegaudium mihbi

lod

effe potefi , qui in temebris fedeo , E2

j

Umnen celi nom video ? tanto tamen

DEI beneficio quàm turpiter perfepe

gorect'j

abutimur , dum qui nobis dati fupt

[l

a

114

-Hofles, Innocentia.

ad evitanda corporis pericula duces,

lntor

nos ad inpumera animz damna turpi-

fos ca

ter convertimus,

Qquit

2.' Quot fünt, qui cum vertitate di-

; ts af

cere poífent: Uf vidi, perii, fic mt

fpice;

snalus abflulit error ? quot non debe

dLeaf

lortor

rent veritatem palàm eloqui: Oculu

meus depraedatus efl amimam mewm,

Cetral:

m i

'Thren. 3. Dum pretiofiffimam , quam

Orbis habet, gemmam , id eít, Inno-

Yette

centiam fuftulit.

;

QU

3. Oculi funt in amore duces, prodi«

QUà re

f,

1

]

tores Innocentiz, funt pofte, per quas

irrnunt in animam pericula ; mors has

! pl'&æa

intrat perfeneítras ; dum enim fpecies

f Q

minüs honeítas impuné admittunt, ve

enim l

ultró venantur,'has ad animum demit-

Qüen j

tunt, ille hunc emolliunt, inficiunt,

Tioyin

omnes in eo virtutis nervos elidunt,

im &

Quo major eft.vultüs gratia, tantó elt

nl

potentius tentationum irritamentum;

| ls

eft hamus, quo captivantur affedtus, e

a

magnes, quo dura etiam corda trahun-

Qs

tur.

Averte, averte oculos tuos, 71e VlI-

fam

deuit hanc vazitatezi, Pfalm. 118.

Tum

4. Quid eft forma illa, cujus intuitu

t I

tan-

l,

Hofles Innocentia.

114

yla dut

tantopere delectaris? fragile bonum ,

p t

flos caducus, quem febricule *eftus de-

Si tantüm

coquit, vel tempus rapit,

veritt

ejus afpectui afficeris, profündiüs in-

Bfii|

Ípice ; quid fub colorata illa cuticula

f0f

lateat, obferva : quz abominatio ? quis

yi: o

horror ? fi pellicula illa , velut larva,

Qj i

detrahstur, quid turpius ? & huic tu

T

tam inconfulté inhares? cogita ultra

| CQ-) y

vermes & faniem, in quam forma illa,

quam tu deperis, refolvetur. Vide,

u p

quà re delederis ?

«. Nec vive tantüm formz, fed &

u

piz ac inanimate nocere poffunt ; fi

; m

aj*

fixo oculo temeré delibentur ; utut

enim mortuz fint imagines, vim ta-

nitul

men in animos maximam exerunt,

maximé ille, quz cum vefte honefta-

ii

tem & írontem exuerunt, & tantó

ampliüs nocent, quantÓ frequentiüs

, t

a

oculos pafcere poffunt, & immotz

liberiüs eos admittunt,

Abüt , quis-

J

m

quis hzc legis, à domo, vel penu tuà

tam periculofum foedarum cogitatio-

| tt.'ü-": h

"

num illicium, turpium ignium incen-

tivum, flammis digniflimum ; quod

tam

j i!";

hod

116

Hofles Innocentia.

Ina

tam abominandas flammas accendit,

& alit,

!riane,

6. Quid hic depublicis illis & in-

verecundis fcelerum przconibus, &

(

tacitis omnis malitie praceptoribus ,

id eft, libris non fatis caftigatis dicam ?

Venenati funt hi fontes, tantóque plus

(;

noxii, quantó magis aperti, qui nec

aftate ficcantur, nec hyeme congelan-

tur, femper malorum foecundiffimi ;

1

quos dum oculi curiosé adeunt, vene-

num hauriunt.

Quod [i smibi dicus, ait

col

incautis horum librorum lectoribus

I) 10(

Auguftinus : Hsc verba difcuntur ,

i,

hinc acquiritur eloquentia ; refpondeo :

Tsl

V

T

101 ommninoper banc turpitudinem ver-

ba ifla commodiàs difcumtur , fed per

OdOD

ptiy

bac verba turpitudo ifla confidentius

perpetratur.

Tilo

7. Sicontineretur nectar in calice,

in quo grandis efTet araneus, horreres

A

VOl

calicem vel tangere, taceo, ut necdtare

at

aï

illo fitim extinguere optares: cur elo-

quentiam illam libri non horres, in

here

qua impudicitiz vides effe venenum ?

*qu

W

Procul

Hofles Inutocertis.

117

condit

Proculàte fit fcientia, mi Sodalis Ma«

tiane! quz officit confcientiz,

n

us

5- XQ

QT

Colloquia prava Innocentiz

(ica

corruptela.

Iue. p!L'ï

Corrumpunut sores bonos colloquiía

lii ld

$rava. 1. Cor, 15.

?

J

I. T ex cantu avis nofcitur, fic ex

LY

ore, qualis quisque fit , facilé

ii

colligitur ; ex abuaudantia enim. cordis

os loguitur. Matth. 12, Quod quis

lori

TOU

amat, de eo frequentiüs loquitur. Ut

vt

vas balfamo refertum fuavem, fordibus

veró plenum, graveolentem exfpirat

i

!À

odorem, fic ex colloquio fancto, vel

jbl

