utinam pauci Religiofi,

f

ftici pereant! Vocatio eft magnum

'DEI donum, &lumen; quod dare non

itim

folet, nifi valde dilectis; & quomoco

D)

I€ ,

Ut

tu fperas, te illud habere, aut obtine

eré

li

fi non cures, eífe in continuo

odio DEI ?

b

Qui

4. Vide, ne te amor proprius, aut

Yerf

humana quepiam ratio feducat, Audi

graviffimorum Virorum hac in re mene

6

tem ,

P

-

Spes vana Peccantium,

269

d

p

tem ,qui peccato affuetos nec Reli-

fs

gionem ingredi, minüs Statum Eccle-

i

fiafticum affumere tutó poffe, credunt:

]j

Id

judicant, tales ad perditionem, & ani-

m fux perniciem properare, faciliüs

füpi

falvandos in feculo , quàm in ftatu

n pC*n

fieli

Ecclefiaftico , vel Religiofo ; nifi prius

rIUS

anni unius, vel minimüm medii, fpa-

tio à prave confuetudinis exercitio

YUs

( U

plené, & conftanter abftinuerint,

$. Nihil fieri poteft imprudentius ;

u

uàm quód in re tanti momenti, quan-

gh

l

ti eft fuíceptio Ordinum, vel Religio-

Dl

nis, priüs fe refolvant, füturà fpe ani-

j

El

r

mati , antequam experientià didice.

rint, quid poffint,

Monoculi funt :

emolumenta vident, quz illis hic, vel

f

a

maümm

ille ftatus appromittit ; pericula veró

animz, quz illiclatent, non attendunt.

l g

at

O miferi, & inconfulti ! quid prodeft,

!uOmCW

a

tibi totà vità de victu, & ami&u, absque

tua cura, provifum iri ? quid prodeft ,

T t

Ípem promotionis tibi aperiri ? imó

fl(bs

D]

quid prodeft, etiamfi mundum uni-

j

verfum lucreris , fi animam perdas ?

"

6. Habituatus in Ecclefiaftico ftatu,

r[fm

i

M5

heu,

t

270

Spes vaie Peccantmm.

heu, quàm periculosé. confiftit ! licét

fe velit emendare ; licét ad tempus

]

emendet ; facilé recrudefcet malum :

DAU

arbores per hyemem aride ad novos

t

calores iterum gerininabunt.

Quot

Vità

non in ftatu. ifto occafiones? quàm

oli

promifcua converfatio, imó & coha-

Wid

bitatio ? quanta nonnullis cibi, & po-

tüs abundantia ?

ug multis in core

lis!

ftot

pus iodulgentia ? his adde confuetu-

fity

dinem ; & quid ex his exípectandum ?

It

7. Sed nec Religionem tali , nifi

&c

afperam admodüm, quis tutó fuaferit ?

st

Secum fert. carrem, & fanguinem ;

f

facilé in habituato oritur tedium vite

clauftralis, multüm incitans ad illicita?

ttgo

t

AAdolefcens . juxta vimm fuam , etiam

finis

cim fouuerit, n0n recedet ab ea.. Prov.

22,

ia

DN

$. IX.

2'

Vana Spes in parata femper pec-

lo

catoribus DEI mifericordia,

Wr

i

Aun clamaverint ad aures sue0s voce

filg

ag , non exaudiam. eos.

üm

Ezech. 8.

, Nihil

ad;

m

Spes vane Peccantium.

471

ls

1. ATIhil pulchrius, aut innocentius

n

rosà, & ex hoc tamen inno-

gl

cuo, & amzno flore venenum fugit

| n

araneus : idem flos aliis medicina &

Qu

vita, virus aliis eft & interitus.

Sym-

quäm

bolum hoc fit mifericordie Divioz:

COli

quid hác. ad obtinendam falutem; cer-

&po

tius? & fünt tamen, qui in hac ipfa

n a.

mortem , & interitum reperiant ; ii

yüelt

nempe, qui ei prxfidentes peccant, &

n

in peccatis perleverant, O amentiam ,

jj

& czcitatem humanam ! DEUS bonus

t

eít : ergo tu debes effe malus ? /Hi-

Ti

Jerationes ejus fuper. omnia opera ejus

I vii

ergo ad iram quotidie provocandus ?

ilct

Eít infinite clementiz : ergo non fit

gitl

finis impudicitie ? Infaniffima plané

; hi

illatio, ex qua certa zternz ruinz de-

ducitur confequentia,

2. Mifertus tui eft hactenus, & cüm

"

te toties damnare potuiffet , non fecit,

di

r

i

Non eo confilio, ut pejor fias ; ut au-

dacior pecces, & inolitze confuetudi-

7)

nis emendationem differas ; fed ut op-

ff

timi Patris Bonitate durum cor tuum:

ad poenitentiam emolliatur.

Hoc fi

1*3

D0om

n

4

472

Spes vana Peccantium.,

non impetret, vz tibi! fübitó vehiet

Qte

iraillius, & difperdet te cum corpore,

tita

& anima.

de

3. Quanquam, quód te non puni-

lag

verit hactenus, hzc ipfa eft poena. ma-

lm

xima; quia fic poenam refervat in fu-

turum-

JMifereamur impio, €4 mon

b

difcet jufiitium. la. 26. Multos mi-

ii

Óerie, & poene temporales ad fanam

-

dn

mentem, & vitam meliorem reduxe-

itir

runt, dum profperitas alios duxit ad

Ti

interitum. — Qui non flagellantur tem-

pu

poraliter cum hominibus , in perpe-

li

tuum flagellabuntur. B/of. Ep. 12.

&t

4. Quód te DEUS non puniverit

dici

hactenus, non eft, quód de mifericor-

d |

dia prefidas : non punivit, inió fors

0pe

& beneficiis prevenit , ut pro nonnul-

lis, quz fecifti, bonis operibus, pro qui-

den

busnon dabitur merces aeterna, hic

&U

mercedem tnam reciperes.

Tien

5. Infinita & immenfa eft DEI mi-

li

fericordia; fed non minor eft juftitia:

V

àt illa nihil boni finit impremiatum,

p

ita hec nihil mali finet impunitum.

Qu

Peccátli ? non punivit DEUS ? cave,

ln

pr&-

Spes vazme Peccantium.

273

iuiet

praefidas ! necdurn terminata eft zter-

p

nitas : fatis ei temporis fuppetet, fatis

adeít virium, ut peccata tua puniat,

p

Laneo venit pede ; fed,ut graviüs feriat,

q m

6, Creavit te Divina Bonitas ad coe-

inlt

lum ; inpumera tibi media dedit, qui-

^ fl

bus id confequaris : coelum tamen

tibi non obligavit ; illud tibi non

; Q

fatiti

donabit,

Nihil eó coinquinatum

intrabit.

Vult , ut per tui vico-

duye

yital

riam , per paíffionum dominium ,

jrielte

per fugam peccatorum illud merearis ;

n

finé his non habes, quod fperes, Non

^

eft quidem coelum pro anferibus, üt tu

dicis, fed pro hominibus conditum ;

jreti

ticofe

fed pro iis, qui in timore, & tremore

o fot

operantur falutem fuam,

o

7. Merita Paffionis Chrifti funt qui«

dem infinita ; pro omnibus; quis ne-

QU*

get ? mortuus eft Chriftus ; multi ta-

,Ii

men, & heu! nimis quàm multi zter-

nüm interibunt : quia fanguinem ejus

]

J[Hm:

conculcárurnt; quia eum carnis volu-

ptatibus, quafi Barabbz poftpofuerunt,

j

Ti

quia peccatis usque hodie crucifigere

h

non ceffant, Nifi vità innocente, aut

/A s

fin-

prx-

a74

Spes vane Peccantium,

ht

fincerá poenitentià Patfionis Chrifti te

participem reddas, & tu ea fuppleas ,

fey

quz illi in ordine ad tuam falutem de-

d

Íunt, nihil ea tibi proderunt ad falu-

It

tem,inó augebunt damnationem,quód

iis abufus, Redemptorí tuo tam inju-

t

rius vixeris.

Et licét tu pereas, Chri-

"lf

fti tamen merita manebunt infinita.

t

lt

50 Xo

l

Vana fpes poenitenti: in agone

n

agendsz,

fpl

Yo

Ecce fpes ejus. fruflrabitur eum, 8 vi-

hr

deutibus cunclis pracipitabitur.

li

Job. 40. 20.

Il

1. Q'Olis radii, qui ceram liquefaci-

i

unt, lutum indurant: ita DEI

bü

Bonitas, que Sanctos in füi amorem

Jit

eliquat, eadem malos facit pejores, &

Te

in malitia fua obítinatos ; dum hujus

W i

prefumptione peccare non ceffant, fe

ürd

in agone poenitentiam acturos, confi-

ln

dentes,

Audiunt, Latronem in Cruce

à Domino exauditum , & admiífum

to

ad Paradifum ; & illicó audaciam fu-

Yi

munt

Spes vana Peccantium.

275

Md

munt in fceleribususque, & usque per-

p

feverandi: quafi fcriptaüm à Domino

24

chirographum, de poenitentia in ago-

i

lll

neobtinenda accepillent.i

T

2, O miferi, atque infelices! fi La.

; ii

tronem bonum attenditis , cur non

Cl

etiam ad malum oculos transfertis,

M

qui peccatis fuis in Chriíti prefentia

immortuus , aternüm perüt ? Unus

Latro falvatus eft ; innumeri perive-

gt

runt: & cur majorem unus vobis

fpem, quàm metum innumeri pro-

vocant ? Solusfalvatus eft ; quid ergo

prafumitis ? Morsecho eft vitz ; qua-

[

lis hec praceífit, talis illa fequetur,

Hec ordinaria eft regula: cur falutem

queïa

(

tuam, cujus maxima tibi prze omni-

bus effe cura debet, locare vis in anci-

10

morei

piti, quód fieri forté poffet, quod fe-

yró

mel fadum eft ? unde tibi certitudo,

y li

in te uno renovandum ,1tam extra-

(f

ordinarium Divinz Bonitatis miracü-

lum ?

s (l

Ó CW

3. Defperata videtur illius falus, quí

&O differt poenitentiam , ubi exhauite

inil

j l

vires, debilitatus intelledus, languida

mutï

volun.

276

Spes vana Peccantium.

voluntas nihil ferió agi finet.

Ubi

lat

maxime opetabitur habitus, ubi folli-

yins

cité inítabit deemon , fciens, quia mo-

Ti

dicum tempus habet,

Ubi mortis

, l]

horror, priteritorum confcientia, de

] tunt

tuis, & de rebus familiaribus follici-

| 0p

tudo, morbi depellendi cura; omne ti-

bi tempus eripient.

Jonmpus son erit

t e*

ampliis. Apoc, 1o,

ET

4. Quid, fi etiam fupremo in arti-

1 n

culo necdum te credas agonem atti-

W

giffe? quod enim odimus, non facilé

us

credimus ; differes adhuc poeniten-

u

tiam ; & eó differes, dum . dicatur:

Qre

Cloufa eft jauma Matth. 2«, Quis tum

Vil

fructus fpei tuz peífimz?

lg

$. Scisne, quali morte fis moritu-

1

rus ? quid, fi repentina, & improvi-

fa te obruat ?. ubi tum ad zternitatem

lil

itl

praparatio ? ubi poenitentia ad eum

Ym

temporis articulum — dilata ? Credo

Ti

LE

ego. & credunt alii , hanccommunem

] nl

juftiffimi DEI Vindicis, quà fceleratos

il

caítigat, poenam effe, ut qui poeniten-

t

tiam diftulerunt ad agonem, ejus oce

tefo

calione deftityantur.

Et me:etur

g

banc

Spes vana Peccantium.-

277

Vi

hanc prefümptio ifta poenam , ut Di-

foli

vina Bonitas in eos vim fuam non exe-

| fd«

rat, qui eam, usque ad agonem, impu-

Yort

né laceffere poffe, ftultiffimé credide-

N

,

runt. In quo enim quis peccat , in

j 1

ü

€o punietur.

If d«

6. Poenitentia illa fera, non vide-

ttil

*

tureffe vera Augufítino

*

non enim

nos tunc deferimus vitia , fed illa nos

at

|

i

deferunt ; nec tam dolemus de come

y at

miífis vitz prioris erratis, quàm tem-

d

pus eripi pro committendis,

Coacta

Al

hzc emendatio eft, fi quis tunc pec-

catut

care nolit, cüm ampliüs

non poflit,

qu)

Voluntarié facrifica DEO,

fi facrificium

tuum cupis eidem effe acceptum.

gril

7. Cor dürum, & eousque impoe-

nitens, malé habebitin noviffimo, Tot

)pï[]Vi'

jtti

inflindtus,.& monita te ad meliorem

] am

vitam revocantia , fi non admittis, du-

Cl

-

rum, adamantinum tibi coreft, Sed

mnïm

Càve! quia malé, imó quia peífimé

1161'3.[05

habebis ia noviffimo, ubi ad defpeta-

n

tionem citiüs, quàm poenitentiam te

TU

refolves,

Ipfa DEI longanimitas

lefäfïï

emendationem tui tamdiu praítolan-

p

7

tis,

278

. IMMedia F'ite Santiioris.

li

tis, & tottibi interea bona largientis,

Q

clamabit contra te vindictam,

|

tiol

C.A PU. .HL-

fjl

| mo

De Mediis vite íàn-

D

la

uf

$. I.

li

Confeffarius Stabilis,

Q

E

it fcelera fua, nom dirige-

B

Qui abfcond.

tur. Pfalm 28,

[

| N

,

'&ä

Ger, fi ejus arbitrio relinquatur,

| Vek

Medico, quo volet, utendi ,

I

profe&dtó non obvium quém-

t

que de trivio, fed in arte medendi

peritiffimum eliget.

Non minor de

ll &

anima cura habenda eít folicitudo ;

8

utpote cujus & pericula graviora funt,

& curalongeé diíficilior. : ldeo, dum

i

lus

tibi delectus permittitur , certum , &

Ie

ftabilem tibi delige Confeffarium , cuí

fe

tuté

Il

Juedia Fite Sauäiorif.

279

tuté animam, id eft, quod habes pre-

ii

tiofiffium, committere poffis.

2. Eligendus autem is eft, qui non

folüm abfolvat, fed etiam profit; qui

nontantüm Judicem, fed & Medicum

ll

agat.

Virum fuadeo infigniter fpiri-

tualem, prudentem, DEO unitum ;

ut fperare poflis, eum fpecialem à DEO

habiturum gratiam, animas dirigendi,

quam non quisque habet,

Ars enim

artium eft, regimen animarum, — .Nec

jrte

fatis eft, eligere talem, qui fciat, fed

etiam qui velit tui curam fufcipere,

Sunt enim, qui cumcerto hominum,

& animarum: genere libentiüs agunt ;

qntuts

velcerté, aliis di(tenti , operam tibi

gMli,

fuam locare non poffunt, aut etiam,

ex rationibus fibi notis, non volunt.

quenl

odeti

3. Non quilibet quadrat pro quo-

[ri d

libet,

Chriítus Saulo Ananiam defi-

gnavit é pluribus,

Indubium eft,

d

Y

j

quód ficut fuum cuíque DEUS Ange-

d

lum Cuítodem defignavit, fic etiam

refpectu tuz anima majorem uni Con-

Jf*

n,^

feflario fit, pra altero ; daturus affi-

Ítentiam,

U Ut

2$0

AMedia F'ite Santiioris,

l

4. Ut tibi aptum eligas, primüm

o

orandus eft DEUS , ut te ad talem

dirigat, Attende animum tuum, quó

! ls

te inclinet ; aliorum etiam confilium

?

.

7

qu

licebit petere; tandem rerum omni-

| mel

um magiftra, experientia, te docebit,

$. Ubi certum elegeris, conare illi

]

| lo

M

totus effe notus, fi fieri poteft , etiam

I

lUg

de tota vita : deponenda hic omnis

verecundia.

Opta illi ita notus effe,

| xj

0bh

ficut es ipfe tibi ; tantó te juvabit cer-

|

tiüs, quantó intimiüs noverit.

Expe-

dit, illum fcire, te velle conftanter ab

Qu

qe

eo dirigi : quod ut meliüs fiat, DEUM

lt j

ora, ut te per illum dirigere velit,

(CT

6. Talem animz arbitrum DEI loco

habe ; ab illius confilio non recede ;

W e

,

ad illum in dubiis, & in difficultatibus

lls

anima omnibus recurre.

Crefcit qui-

dem difficultas, fi eidem iteratos lapfus

iw

ii

velis confiteri ( quanquam pudere non

flten

deberet, dum quis vult fieri melior )

fi tamen inftet verecundia, cogita hanc

füür

UW

fam tui vicdtoriam partem elfe fatis-

beni

^

&ionis pro peccatis ; eíe meritum,

ifa d

ams

vi cgjus majorem à DEO grati

lon

pro

E

AMedia F ita San&ioris.

281

i

pro emendatione peccati , fperare pof-

t

fis,

i

liil

7. Abfolvi vult, non vult emendari,

jl

qui ftabilem Confeffarium , adire ti-

ontt

met,

Audiat habituatus in carnis vi-

clil

tio doctiffimiéSoc, JESU Card. To-

t ill

leti judicium: eft vitium hoc difficil-

ettam

limz: emendationis , ut crediderim ,

yntis

maximam partem damnatorum effe ;

j QWE,

ob hoc peccatum,in inferno ; vix puto,

x a

eíle aliud efficax remedium, nifi fre-

s

!d

quentiffimam, NB, cum uno, eodém-

r à

que Confeffario confeffionem , ut fiat

Y

W

ter in hebdomata, fi fieri poflit ; & qui

,

hoc medio non utitur, non fibi promit-

10

tat emendationem, nifi per miracu-

Y

(

lum, aut rariffimum privilegium, Tta

ille.

p

Qui circumeunt per templa,

i qu

& variant Confeffarios, íi boni (int,

facilius feducuntur ; fi mali, rariüs

Jgpflls

e[ioll

emendantur.

Sepe, quos DEI ti-

jor)

n

mor non continet, deterret à fcelere

j r

confufionis memoria, quam fubire de-

Hac

à lant'

bent apud fuum Confeffarium,

rl

ita accipe, fi per acceffum ad eundem

non fit periculum, aliquid ex vere-

j

cundia

gm

l

282

Jlfedia Fite Sautlioris,

cundia omittendi ; aliàs enim praftat,

fatu

alteti ignoto confiteri, quàm confiten-

af

ii

do peccare,

Qp

. S TL

| ffu&

N

Frequens Confeffio, & Com-

munio,

d

| Qj

Paráfli in confbeüu meo menfogjn. ad-

qual

vershs eos , qui tribulaut ine,

| m

Pfalm 22. $.

de

&

Mnium tam ordine dignitatis,

1,0

quàm utilitatis pro peccato-

', [ür

rum emendatione, ex Afcetarum con-

filio, primum remedium eft, frequen.

| at

ter confiteri , & communicare : nec

ttr

ä

P

defuerunt, qui dixerint, habituatum ,

nifi hoc medio debité utatur, absque

Vin

miraculo, non eífe malo. fuo liberan-

hn

dum,

Mala etiam corporis ad fani-

| B

tatem inclinant, dum ex abdito pro-

So B*

rumpunt ; nifi ejiciatur virus, occidit :

Ípiritualis veró medicina non fanat,

ls

quod ignorat,

| Vit

2. Ss. Euchariftia, cüm infinitam in

[

fe contineat fanctitatem , depravatam

E

natu-

JMedia Fita Santiioris.

283

d

naturam facilé corrigit , intelledtum

fl

ad fupernaturalia . elevat , voluntatem

fancis defideriis implet, frangit vires

cupiditatis,

Sciens hoc demon, ut

fructum impediat, iis diebus , quibus

!l

adeunda hzc forent Sacramenta , jam

tedium, & teporem.excitat ; jam oc-

cupationes obtrudit ; jam humores ad

r

quandam invaletudinem commovet ;

lf

jam variis ex rationibus differre fua-

det: novit nempe, hác viá, nifi matu-

y

ré occutrrat, predam caffibus fuis elap-

ytul

furam.

(

1 &

3. Per hujus Sacramenti frequen-

tationem, facti funt multi demonibus

qui

D

terribiles, qui his priüs ludibrio erant.

Panis hic nempe Angelorum eft, &

Qs

absqu»

vinum germinans virgines : ideo fzz-

Jum minuit in minimüs peccatis ; im

jb

gravioribus tollit omminó confenfum.

!

4

.

J

S, Bern.

4. Serió fe emendare cupienti, uti-

CC

j

f

fj l

lis praprimis foret confeffio, de tota

vita, generalis : tum quia periculum

eft, multasab habituato absque dolo-

"

y

n

re fufficienti, aut propofito factas effe

j

Con-

gv

284 JMedia Fite Sanioris.

confeffiones ; tum ut multitudine fce-

| lt

lerum fimul visà, ad generofiorem fui

n

peccati vidoriam moveatur; denique

|qu

ut Confeffario ftatus ejus magis inno-

d

tefcat, meliüsque dirigi poflit.

Qu

s. Quoties frequentanda fint hec

| Yerr

Sacramenta , difficile eft definire: funt,

vt

qui habituato ternam minimüm con

70

feffionem, per hebdomadam, fuadent :

il

tutiffimum erit, animz tuz Arbitri con-

RR

filio hac etiam in re uti,

Aliorum

at

confilium in eo verfatur, ut habitua-

fora

tus, ferió quzrens emendationem, illud

du

ftatuat ; ut ftabili füno Confeffario to-

n

toties confiteatur , quoties in familiare

plur

fibi vitium labitur , ita, ut viginti qua-

(tt,

tuor horas elabi non finat, quin ani-

que

mam expiaverit.

Semel quippe lap-

tün

fus, nifi citó expietur, gratià DEI pri-

ff

vatus, facilé labetur fepiüs; sícque

I (

roboratà confuetudine, difficilior fiet

emendatio.

6. Ne aliis frequentia confeffionis

innotefcat, & inde anfa fufpicandi de-

tur , confer cum Confeffario, qui res

Q

h&c inftitui poffit, ne in aliorum noti-

tiam

AMedia Fite Suaudioris.

285

d

tiám perveniat, v, g, ut eum privatint

U f

convenire . poffis,

Quanquam fre-

a

quentia confeffionis malum effe, non

TU

denotet : non defüére Viri Sancti, qui

quotidie fint confeffi,

Licét fxpiüs

Est

verratur hypocauftum , femper quod

[it

verratur, invenietur,

con

7. lllud obferva, ne frequentia hzc

j

adeundi Sacramenta fiat quaíi ex. con-

iOl

fuetudine, absque debita preparatione,

jort

autreverentia ; fic enim mirum non

biLU

foret, fi minorem expecdatione fru-

&um inde referres,

Si medicina effe-

,l

o t

&um füum non exerat, obeffe patienti

jlit

plurimüm, Medici exiftimant 5 pari-

u

ter, fi fanctiffima haec Sacramenta,

y At

qua in morborum noftrorum antido-

tum à Chrifto funt inftituta, effectu fuo

] lap;

[ pn-

!

fru(trentur, periculum eft, ne plüs ob-

|

a

fint, quàm profint,

[ 66(

S. 1IT.

f

Fuga occafionis.

i^

jj

Qui ainat periculum, peribit in illo.

Cl, 3 Y 17,

n

t

z, Ubi

286

Aedia Fite Santtioris.

LT

Bi aér pe[tilentiä infe&us eft,

E

füm

aut contagiofus aliquis mor-

Qunt

bus regnat, qui ab eo fanus effe cu«

pit, maturé fugiat , eft neceffe ; tantó

t .

Vitia

| qun

fecurior ,' quantÓ remotior,

Qd

etiam nolentibus adherent.

Nihil

fané imprudentius, quàm proponere ,

lis, í

quód nolis calefieri, aut ardere &

| noni

l

tamen liberé ignem accedere, quin

l )

medias in flammas fe ultró ingerere,

D

Quid peffimos concupifcentie ignes

Duit

in te ha&denus accenderit, tu nófti

filgs

optimé : nifilocum peftiferum fugias,

ardebis iterum, iterum peribis.

hi |

(

2. Quod olim Arfenio, in Theo-

lüt,q

dofii aula veríanti, dictam ; idem tibi

identidem repeti exiftima : Zrfezi fu-

ht

Qu

£e, CSfalvaberis, Fuge illam conver-

ij |

fationem, efto, tibi chariffima fit, ubi

fub jucunditatis, & joci velamine, quot

Elaho

homl

verba, tot impuri Cupidinis jacula cir-

liine

cumvolant, ex quibus ea profundiüs

harent, quz plus ingenii, & acuminis

Dly

prafeferunt.

Et licét aperté turpia

li

non forent, cogita, quód venena etiam

Ípb melle occidant.

)

3. Fuge

JHedia Fite Santhris.

287

s d

3. Fuge formas, tanquam malo-

rum illecebras, quarum intuitu paf-

; o

fa.

cuntut oculi, fed animam | depredans

tur : Zt vidi, 21 perii, fateri multi co-

m

Ti

guntur. Impudicus oculus, impudici

x

cordis eft nuncius. Fuge libros, can«

tus, ímagines, quibus cum honeftate

TT

( &

non fatis convenit ; nec artem ibi, nec

eloquentiam, velut gemmam in luto,

quu

lggtem

pifcare : non defunt puriores hujus

obtinendz fontes.,

m

!

li

4. Fuge fpectacula publica,faltus,co-

1 J

f

moedias, nuptias , ftentorum theatra "

ubi fub fpeciofo cortice ea plerum-

que videnda, & audienda proponun«

] Thæ,

lt

t

tur, que toxico omni magis, caítis no-

cent animabus,

Fuge Societates ma-

n

gaas, hominum frequentiam, maxim&

qon*

,

( d

ubi luxus veítium , & quafi totidem

elaboratz Veneres comparent, quot

ffóy qilf?"

homines; quotiesenim hos inter ho-

i

mines fueris, minor homo redibis,

minor integritate, adeóque pretio,

u

4. Fuge diverforia, cenopolia, hofpi-

T

tia, hortos, domos denique omnes

d

quó apertus cuilibet promifcue, ad 1i-

m

bitum,

p

588

AMedia Fite Sautiioris,

bitum, patet aditus.

Latet anguis in

hii

herba ; finé vulnere vix redibis. Fuge

itfp

tenebras ; nocurnum domo, etiam

rem]

fub pratextu devotionis, aut alterius

flere

negotii, exitum.

Nox eít noverca

temi

Virtutis, nutrix vitiorum ; plüs ibi re«

dite;

enat, & faciliüs nocet Princeps tene-

tatt

brarum.

yide

n

6. Puge etiam unum, quem ali-

quando expertus es, vel ore, vel manu,

vel etiam nutu caftigate honeftatis

leges non obferváffe ; trahuntur enim

ex converfatione mores ; & cum ma-

n

lo facilé maluseris.

Fuge, mi Arfeni,

€2 faloaberis. Fuge etiam te iptum ;

lï

time oculos tuos ; manus tuas time,

& his ultra neceflitatis leges nihil in-

h

Qum

dulge ; fi te fcandalizaverint , maturé

abícinde, erue.

Wrefn

7. Fuge etiam cogitationes , pro-

fl

pofit

otuo inimicas, nec eas refponfo

dignare ;

(fed üt viles folemus, averfo

Mi

Nec turpis in

quafi vultu dedignare.

his;, imó gloriofa eft fuga ; dum cum

d.

turpiadeó hofte congredi, & pugnare,

P

diguitatis tuz memor,dedignaris, Non

101l

J UIO:EA

JMedia Fite Suntoris.

289

7j it

foli Parthi fugiendo. vincunt; etiam

i

in fpirituali hac pugna fugere , certió-

i

rem parit victoriam, quàm aperté refi.

dl

ftere. Superbus hoftis nofter eft, con-

j

temni fert egerrimé ; mavult non re«

o r

dire ampliüs, quàm ut ità fe delpici pa-

: (l«

tiatur, ut tentatus eum ne congreífu

quidem dignetur.

Multi faciliàs vin-

W ali

cerent hunc hoftem, fi non timerent

at

S. IV.

onenälii

li Cnim

Noviffimorum memoria.

m t

Utinam fuperent, 63 Zutelligerent , ac

Af

novillima providerent !Deut 32,

ipltt

B [iImFQ

Ullum contra omnía peccata vi-

tanda remedium eft certius ,

p

quàm quod Spiritus Sandus Eccl, 2

prefcripfit; Ia ommübus operibus tuis

aemorare uovilmae tum; Cj im «ter-

m

uum non beccabis, Perpetuam horum

i

BObis cupit ineffe memoriam , dum

$

u

eam omnibus operibus noftris vult

.

aGctie,

n

2. Ex frequenti noviffinorum me-

j5

T

Iu

i

:

Q»

jj

morig, facro illo DEI timore, & am

xe

290

AMedia Fite Sanctioris,

re imbuemur, ut mala omnia fugere;

| debe

& quidquid poteft manus noftra boni

Adef

]llorum

operari, exercere doceamur.

Quis

recordatio, fiepiüs iterata , eas intel-

lis (

lectui & phantafize fpecies imprimet,

quz tarpibus imaginationibus, id eft,

vilfi

Idj

primis ad peccandum ducibus, locum

non relinquent.

ontgy.

3. Certa docuit plurimorum expe-

lt g

Ts

rientia: qui in. profundum peccato-

rum venerant, annísque compluribus

tüili

luto huic inhzferant , poftquam fre-

Tior,

quenter de morte, de inferni poenis

g

AleQ

Xgl

& gaudiis vitz eterne cogitárunt, eó

b:evi pervenére, ut dicerent , non

4&&

modoó fibi defipere, fed quodammodo

tj

Ccatre,

|

impoffibile effe, pe

»

2

4. Experire ; fi

tentaris, fi peric-

| ka

fine confilio

| [

Ium tibi lapsüs imminet,

dduc Confi-

Iilll

nihil refolve ; quatu

or a

ij l

liarios: Mortem hinc;

indé Judicium

j

^

colloca ; hic infernum , Coelum ibi

&

eonftitue ;

Pra(idem his /Eternitatem

Vg

quid te

adde : propone quzftionem,

facere oporteat in hoc articulo? ex-

41 r

quire fententias ; O mors quid fentis?

deoe"

il

AMedia Fite Sazttoris.

291

f

debeóne hoc facere? (i przfens mihi

bont

adeffes, -quid fuaderes ? & fic de reli-

grit

quis.

Nec dubita, faniffima tibi ab

Mi

j

his fuggerenda confilia, '

iil

*. Quotidie aliquid de uno ex no:

ij 8

j

viffimis cogitare, fi in mores, & ufüm

um

induxerís, faluberrimam contra vitia

omnia habebis medicinam.

Memo-

a

rie juvande causà proderit, jaculato-

at

riasquaspiam preces tibi reddere fa-

p

miliares , quarum frequentiori reme-

moratione, velut fcuto , contra tela

n

pæms [

ignea nequi(fimi damonis, muniaris ?

v. g. Jbit bomo in domum eternitatis

Jf 9

[

7,0,

Difpone dommi tue; morieris

enintu, 5 non vives.

Si juflus vix

od

Jalvabitur, inpius,

€9 peccator ubi pa-

gt

rebunt ? Mosientaneum, quod deletíat ?

gyfla

&ternum, quod cruciat,

Fenite Bene-

C0

dici ! polJidete paratum vobis Regnusa

C,

3

o

TA

6. Orá(T: rofariolum de noviffimis

vel integrum, vel unam alterámve de.

mtztem

cadem, plurimüm multis profuit ;dum

»

ld

ad Crucem . dicebant: Z/ezmrare 310

)

k

j

erHin 9"on peceq.

P^l

?ijïma Iua, C8 in at

A

.

292

AMedia Fife San&ioris.

bis.

Ad majora grana repetebant : O

i d t

aterzitus ! 0 eternitas ! 0. eternitos! Ad

| Quel

minora grana iterabant : O sors!

! fün.

ó Judicium!0 Faferne ! Celum ! Quod

ipfum uberiorem fuüggeret affectum, 11

vnum fingulis, alterámve addideris

epithetum ,

v. g. O mors horrenda !

P

M

Ó

mors amara !

Judicium tremendum !

udicium infcrutabile ! ó Judicium

lil

inevitabile ! Ó Inferne interminabilis !

l

ó Inferne crudeliifime ! ó Infernein-

tolerabilis! ó Coelum jucundiffimum !

2

Ó Coclum inamiffibile ! Ó Coelum pul-

ï

frin

cherrimum ! &c.

Quibus alia fub-

Ont

ftituere pro vatietate, tuíque affectüs

füg

di&amiue , poteris ; quod ipfum ad

fnt

evitandas diftradiones multüm con-

in]

ducet.,

d

7. Aliquo

d noviffimorum memori-

ale pre oculis defige,

ut fit tacitus

fic multi

guin

actionum tuarum cenfor :

CïHd

calvatias vel veras.vel

pictas ante oculos

fli

conítituunt.SanctusCarolus figillo,quo

g

utebatur, mortem incidi juffit. Carolus

dij

V. Imp. tumbam paratam femper ante

l HL

oculos habebat &c, Juvat etiam, libros

dll*,h

Mediä Fite Santtioris,

293

ii Ü

de noviffimis legere, aut de his fre-

wl

quenter difcurrere; coemeteria adire,

1ifi

()

funera comitari &c,.

Qu

dl

S. V,

Vr

Mortificatio.

rendi

Si fecundiim caruem. oixcritis , morie-

pdum

Qd

suini : fiautem fpiritu fatfa caruis mor-

LHficaveritis, vivelis, ad Rom. 13.

mll

il

I. T caro, nifi faliatur, vermes ;

WT

terra, nifi aratro exerceatur ,

u p

fpinas & tribulos ; aqua fine motu bu-

j i

fones generat; fic corpus fenfialitati

df

fug relidum, nifi ad ea, qua naturx

f d

funt, Divinzque legi contratia, te non

j qu

inclinabit: equus fine flagro & recal-

citrat, & petulcit.

o

2. Perpetua tibi cum carne, & fan-

ticit

guine luda ; Virgo à bello nunquam

( Iul

ceífat; magno labore ftat caftitas ; ho-

m

ftis, qui te impetit, blandus eít, fub-

Jani

j

dolus eft, & proximus; huic fi blan-

Q?

diris, fi eum non inimicé traclas, perii-

[j

1pr

fti. Vide Sandorum exempla : Bene-

j

dictum inter fpinas ; Francifcum in ni-

[UID

N 3

vibus 5

294

AMedia Fite Santioris.

d

vibus ; in aqua gelida lgnatium ; &

Yite

quotquot caítitatem voluere intami-

feri

natam: Crucifixerunt caruem . cum vi-

ni(

sik , E concupifcentiis fuis ; mille illam

igle

modis afflixerunt, ut rationi, & fpiri-

Il

tui fubjicerent,

.

as

delä non

(i0,

a. Morbi graves leni me

den

curantur ; amaris perfzpe potionibus,

l

ïl

ferro, igne opus eít, ut malum extir-

Tibi hoc dictum crede, habi-

||

|

p

petur.

Tüi

tuate : grandc tibi adeft malum, grande

Tier

periculum ; levi manu non curabitur 5

li,

opuseft Paulinà refolutione: Caffigo

Yian

«orpus meum, €9 in [evitutem redigo. 1.

hn

Cor.9. Arbor,que pluribus annis crevit,

-

H&gr

& profundas egit radices , imbelli ma-

Ter

mu nonextirpatur :fruftra vellicas;non

ht

evelles: ferro hic opus eft ; opus eft idtu

valido, neque uno.

Cædg

4. Recogita, quas hactenus peccatis

?

Xttg

tuis poenas fis meritus

*

quando ve

unum xternis non fatis expiatur,

Si

nl

qu

nolis proinde feveriüs à diftridto Judi-

«ce caftigari, & in hac, & in altera vita;

CQH

[

tu tibi fis judex ; idem reus, & vine

ex:

) Hagl

AMedia Fite Santliofis.

295

Nec

dsx : caítiga te, ne ca(tigeris.

n

vites fru&um ferunt, nifi cultrum fen-

ntati.

ferint ; & hortus abibit in defertum ,

TE

nifi protuberantes à natura ítolon:s

c ia

identidem amputentur.

Sine corpo-

[f

ris mortificatione, neque hominis olii-

cio, minüs peccatoris obligationi fa-

j f0

ciemus fatis.

nibuS:

s. Nemo fe pejüs odit, quàm qui fibi

exüt-

parcit quàm maximé; indulgentia hzc

1 hühi'

ruinw tue caufaeft : qui nonodit cat-

i

nem fuam, non erit Chrifti difcipu-

gl

lus,

Intuere Chrifti exemplum, quí

n

viam , quà colum fcandere poffi.

!

mns, nobis aperüit: eó fi afpiramus ;

qrent

flagra,fanguinis effufionem, fpinas hor-

fi

rere non debemus,

Pudeat fub fpino-

3531101]

Jo Capite membrum latere delicatum!

dii

6, Tu tibi carnifex , tyrannus eíto 2

cedatur , flagelletur, mille modis ve-

T

j

T

xetur vetus homo, ut cupiditatibus, &

p f

concupifcentiis fuis moriatur; vivát-

)

f

que novus homo, qui de fe. ipfo di-

J

cere poffit: Z7vo ego, jam non ego ;

gu»

vivit verü inme Chriflus, Gal. 2.

1

$. Non magna funt, que fuadeo :

ff ,

flagellis in fe defievire; cilicium ferre-

4

um,

2396

Media F'ite Santiiori.

um, aut ex fetis geítare per horam

[

unam, vel alteram ; ritu Ecclefiaftico,

quic

! bte

quandóque , in pane & aqua jeju-

nare ; nodem, vel aliquam ejüs par-

B

tem, füper ftramine, aut affere agere ;

| pri

[in

extrà cceng, & prandii tempus nihil

fumere; flexis genibus, & expanfis

indli

manibus diutiüs orare ; frigus, & ca-

lüto

lorem , aliáque corporis incommoda

a

i

ultro quarere, fatiuseft, quàm corpus

!

N

fovendo, inferni olim poenas tolerare:

| bun

Unt

nec ideo hec non audemus, quód dif-

ficilia fint, fed difficilia fiunt, quianon

2

audemus: proba; plura potes; quàm

Quer

putes.

Te multó nobiliores, & deli-

jl

catiores hec, & hislongé graviora, tu-

Wdl

lerunt:; fi hec tolerare non potes;

ts j

quomodo poenas fuftinebis zternas?

Qiby

O quàm jucunda tibi videbitur com-

pteci

M

mutatio, fi modicis his poenis fempi-

ternas redimas!

g

5- VI-

Votum Devotionale.

3

Juravi, €8 flatui cuftodire judiciajufti-

Ditq

lie fus. Plalm, 1(8;

lltas

K

17 i 'Anta eft humana fþagilitas

Es

licét

i

AMedia Fite Santioris.

297

lhonm

licét hodie, plená animi refolutione,

f

quidpiam ftatuat agere, vel cavere,

u jf

brevi, calore illo propofiti tepefcente,

jis p

iterum ad ea recidat, quz. tantopore

priüs damnaverat,

Nature nempes

eath

i nl

ua femper expetentis, & ad eadem

expaniïS

inclinantis, hoc vitio fit ; non fecus, ac

horologii pondera, licét mane attra-

i& u

ammod.

hantur in füblime, fenfim tamen fine

fenfu, naturalis gravitatis impetu, la-

) 6]

buntur, & vefperi terra aífixa reperi-

tokat

n (

untur,

2. Fragilitati huic continue fre-

qui

5 qum

quentiffima propofiti renovatio mede-

&di

lam faciat, eft nece(Te ; nempe, utillud

&d quemvis horz, aut etiam quadran-

iorstir

j pl)ma

tis fonum, conceptis jam priüs affe-

Ctibus repetas; & jaculatoriis totidem.

gu

precibus, velut clavo, figas, dicendo :

ur (

v. g. ampliis lavame ab iniquitate saca,

j femP*'

€9' à peccato 110 munda 1ne.

Vel:

Cor wiundum crea in me Deus, €3c.

3. Si etiam hanc propofiti iteratio-

W

nem, & affeduum frequentiam frasi-

j

í

litas tua eluferit; animz tux Directo-

rem confule, an confultum tibi jadi-

js :;jt :

j

cet,

iM

298

AMedia Fite Santiioris,

cet, propofitum tuum voto. etiam de-

bet

votionali confirmare, quo te , fub ob-

p

ligaticne gravis peccati, ad propofitum

n

tuum efficaciüs adimplendum obftrin-

jla

gas?

C0f

4. Devotionale voco illud votum,

Tn2)

quo à certo tempore, ad determina-

lip

tua) usque diem, v. g. ab hac die, us-

Tien

que ad proximam Conteffionem infti-

E

Vgl

tuendam, vel per unam hebdomadam,

1

aut meníem ità te obliges, ut teme

fen

pore hoc abfoluto liberum tibi ma-

Q

neat , vel votam hoc omittere, vel fi

üs

tibi Confeffarióque tuo placuerit ; ad

Qtt

aliud iterum. tempus extendere,

teni

$. Voti hujus utilitas eó fpectabit ;

-

quii

tum ut tibi freni cujuspiam loco fit;

ho

ad id, quod. ftatuifti, exequendum;

Tent

ne per ejus violationem facrilegii te

reum facias: tum ut augendi apu

i ]

figta

DEUM meriti fit inftrumentum ; opus$

, itü

enim eX voti religione fadum, ve

mali alicujus omiffio, longé plus me-

& ?

ziti obtinet, quàm fi opus idem, aut

omiflio mali, absque voto, facta fuiffet.

de

6 Ut votum hoc gmjüiïc, fuam h

et

