a fulmine : quantó à mulieribus re-

1

motior feu converfatione, feu affectu ;

ii

ul[/l)

tantó tutior vives ab Innocentie pe-

riculis.

(lii

PO

X ii

s. Fuge malos, turpiloquos : 7-

uum afpidum, €3 infanabile fub. labiis

n

l pfOT

eorumt.. Pf. 3. Praftat fugere, quàm

morfum expectare ; pravenire pra-

«ai

(tim

Ítat, quàm ut feró cogaris vulnus fa-

q

nare,

Quaeex verbo nafcitur volu-

2

Ubl

ptas, citó quidem avolat, fed vulnus,

j Cmm

quod pott fe relinquit , non: avolat ;

1 (]ffli

haret telum animo tacité infixum, &

jpatt '

f

74

interitum urget innocentis animg,

3

at-

]

150 ZMedia Servamde Innocentie.

Parthorum more, pugnat demon ;

lg,

1gueas mittit fagittas, quz; ubi in tecta

Wge

inciderint, accendunt, & comburunt.

6. Fugepublicum, fpectacula ludi-

cra, convivia, focietates, comoedias

I

profanas, circumforaneos medicaftros

devita.

ANoli circumfpicere in vicis

Duoy

Civitatis, ne oberraveris in plateis illius.

Eccl. 9. Sepe otioía per tenettras cu-

riofitas tentationibus viam aperuit, &

animz mors per eaedem ingrefla eft

b

feneftras. Gyrovagi, circumcelliones

Cün

Qut

raró diu manent boni: Aloyfius non

nifi ad templum , & fcholas novit

teff

Qu

vian,

7. Fuge etiam te ipfum : nimirum

| M

ji

ánimici bominis domeflici ejus. Mich. 7.

Ex Tertulliani fenfu, vera, €9' tota,

li

&2 pura. F'irginitas nibil magis timet,

itp

quàm femetipfam.

Quid juvat alia

cavere pericula, fi tuipfe tibi non tan»

* Vs

[

tüm periculum, fed & materia, & oc-

cafio fis peccandi,

Fruftra vicina ca-

q

vemus incendia, ubi ardent impun

te

eu

domeftica, oculus, tactus, facilé fene

ilen-

&

fum excitant, qui, quafi virus peft

tie ,

1

Media Servande Innocentia

IjI

200

tig, per totum corpus effunditur,

n

Fuge hac, & falvaberis.

ibutt

eCTA.

yla d

d

Ledio pia eft alimentum In-

nocentiz.

ficaftoi

jj i

Ducam eam ad folitudinem, €3. loquar

fl

ei ad cor. Of. 2.

s QU

O loqui-

xiit, d

I, Um oramus , nos

mur ; ille veró nobis loquitur,

IT

cüm pios libros lectitamus: qu& lo-

x]liont

cutio DEl ad cor hominis utique ne-

jus Idl

ceffaria eft , ut naturales inclinationes,

; od

que à DEO, à codlo nos abducunt,

iirdt

vincamus, Loquere Domine, quia au-

dit fervus tuus. 1, Regum 3. Locutio

iif

hec nullibi auditur meliüs, quàm in

E; lii

l

Jii

l

angello, ex libello,

2, Libri pii funt taciti innocentis

n v

! vite Magiftri, qui (iné refpectn & ac-

u

ceptione perfonarum veritatem lo-

,U

uuntur ; quid agendum,quídve omit-

dnid

tendum fit, docent ; oftendunt peri-

jf J

[

cula, fuggerunt media; intelledtum

1]

«ternis imbuunt veritatibus, affedtum

gül]&"

in

if

152 JMedia Servanda Ihhocentiæ;

]l

ipHammant adbonum amplectendum,

germi

ugiendum

malum,

à terrenis cor

ilitur.

Ln

ad coeleftia transferunt, Libri pii ,

juxta S, Gregorium , fust fPecu-

DB.

gu

Ium mortuim, ex . quo, velut incorrupto

judice, actiones noftras ad &qui boní-

[/7/7

que regulam exaclé componere poffi-

(

mus, Si fpeculum hoc infpiciamue

| tem li

Tepiüs, príimas minimásque maculas

|. f

at

ftatim obfervabimus , & fic nitorem

pol

conífcientix illibatum facilé conferva-

Breti

bimus,

lo

3. Libripii oratione vocali longé

funt utiliores, & ad' confervandam

penf

morunm integritatem multó efficacio-

ln

res: Oratio fiquidem, que voce per-

a

agitur, variis obnoxia ett diítractio-

B

nibus, lectio veró mentém fervat re-

hii

collectam : licét oratio fervens eífe

g

poffit, hác tamen finità, pari paffu

gt

fervor ceífat , fi autem lectio debita

Ql

cum attentione peragatur , ex ea

E

N

fructus remanet, dum ex confidera-

Q

tione sternarum

Veritatum

radix

pa

itj

quodammodo in corde concipitur, ex

qua, fecuturo etiam tempore, optima

lQ

ger-

7

AMedia Servande Innocentie, 1 $3

Tendyt,

germinant propofita, vivit fpiritus, &

"fs Qt

alitur Innocentia.

Yi g,

4. Libri pii legendi fuünt, tanquam

: f

DE! verba; de quibus Joan. 6. 'erba,

qua locutus fum vobis, [piritus, €3 vita

IT

ui bon

Junt. Legendi funt, tanquam epiftola

repol

de coelo miffa, ex qua DEI volunta-

jciamlk

tem intelligere, & difcere poffis, quó a-

maculis

fpirare, quà femità eó fecuré pervenire

Qltotent

poflis; ne incidas in. latrones ; qui te

ynlertt

pretiofiffimo animz tue thefauro, In-

nocentiá, fpolient.

5. Libri pii lectio, ut proficua fit;

j lont

andan

penficulata effe debet : id eft, ficut aves

jcaclo»

dum bibunt, hauítà in roftrum aquá,

( per

caput in altum levant, sícque guttam

Wt

demittunt ; ita nos, monente Mellifluo

iL

fpiritis Magiftro Bernardo, documen-

j d

to quopiam € libri pii le&tione haufto,

j li

cogitationes noftras ad DEUM, ad

codlüm levare, deinde reflexionem

daii

a

aliquai ad nosipfos facere debemus,

ex documenti nempe ledii agnitione,

fie?

i

propofitum aliquod faciendo: atque

(

ita, quod legimus, in noftram utilita-

tem conyertemus,

erIW

5

$

6- Li'

154 IMedia Servande Imocentia.

]

6. Libros pios deproperare , eft

Ed

tempus perdere.

Uti cibi non berie

iüm,

Tütaqm

mafticati & digefti gravant potitüs fto-

machum, quàm reficiant ; ita multa

li f

& curfim evoluta lectio fatigat oculos;

ts

Tnagj

tempus rapit, mentem non reficit, a.

fectum non inflammat,

Ut non qui

D]

Nufid

multüm comedit, fed qui utilia & mo«

deraté fumit, ille pinguelcit ; fic nort

z

liy

ille cenfendus eít magis pius, qui

Yoy

Tüm

multos volvitlibros. Ex uno multalegi

ER

poffunt, plura confiderari; fi non tam

Q

peti

oculis, quàm animo lectio peragatur.

Dj

7, Libri piilegantur, non ut pafca-

tur curiofitate intellectus, & curiofitas

lf

novitate, fed ut voluntas accendatut

"f

ad DEI, virttutum , maximeé tamerm

innocentie conítanter fervande amos

i

&]

rem.

Lege, non ut doctior, fed ut

melior fias.

lm

X

lil

ïp

Ts

'Timor & An.ör

Lf.ïgillum Inno-

centiz.

)

Q

Timete Domimun, C2 fervite ei cor-

deperfecto. Joi. 24..

Qu

77

p

P sz'tz'um Sapientie tz'morxDomi

C*

-

"i.

Meäia Servande Infzqæ&i*izz, 144

Ecclefiaft. 1. Hic eft falutis fündamen-.

, d

on bt

tum, cuftos fidelis.Innocentiz, arx &

Xis f

tutamen virtutis; eft prima DEI gra-

a muli

tia, finé qua prima noníftat Innocen-

t oculos

tia : quantó hanc magis zftímas, tantó

EHCi f, d

magis radicatus in te debet effe Timor

non qi

DEL; non fecüsacille, qui thefaurum

| & m

poflidet, ne hic furto, igne , aut alio

fic not

cafu pereat, femper eft pavidus, . Nec

hominem timeat innocefis, nec eo-

, g

vll

rum vereatur potentiam, qui occidunt

corpus; fed nec elementorum intem-

non li

faga!ur.

perie commoveatur; verüm eum fo-

lum femper, & ubique timeat, qui

m

yridfta

ofiquam occiderit, mittere potofl in ge-

beunam. Luc. 12,

[eni?-mf

? i

2. Timendus eft DEUS, quia zza-

j

guuseft Dominus, Dominus Majeftatis,

& Dominus dominantium, nos au-

', f

tem fa&ura smanuum ejus, in cujus aic-

vibus fortes nofire ; qui facere ex ro-

u

bis poteft vas iz bonorem , vel in co: -

Lemptiin : & quis quzrere ex eo poteft,

")

cur fic facis? Timendus eft DEUS ,

quia juftus et ; qui zz Zzgelis fuisre-

perit. pravitatem , & eis ( nobiliffimi

W

[j

licet

156 JMedia Servande Inocentia.

l

licét effent fpiritus ) non pepercit, fed

fagi

ob unicum fuperbe cogitationis pec-

limca;

catum , rudentibus infermi. detrattos ?

$4

Ti Cen

celo pracipites egit in damnationem,

eámque eternaim,

bi?;

3. Timendus eft DEUS, qui, velut

Q ol

Qd

Judex vivorum C mortuormm, fcru-

tabitur inIucernis Jerufalezi ; quia li-

Qua f

tityt

cét mibil mihi per DEI gratiam cor-

feius fin, in. boc tamen juflificatus non

hn

fim ; nam occulta. quis intelligit ? &

quis certus eft de alienis fibi non im-

fmäj

utandis ? Timendus eft DEUS, quia

T0

tiftm

zefcit bono, utrium amore, an odio di-

g fit.

Eccl. 9. nefcit utrüm pra-

ls

deflinatus fit; an nomen fuum in

Ti

coelo fcriptum fit, ignorat, &, nifi per

pen.

miraculum DEOS revelet, fempet

U

ignor

abit,

f&)ïllïlj

Timendus eft DEUS, etiam ani-

li

4

m« innocenti, cui de preterita Inno-

l

centia nihil przfumendum: quia 7-

'ahx!'ï

lior efl bumilis ponitens, quàm fuper-

Tür

bus *110c61$ ; quiaetiam Àdam in Fa-

tio

radifo, & Angelus in coelo, quando

0b

uterque innocens, cecidit ; & tu homo

H

Id

JAMedia Seroande Innocentia.

od

157

vercit, d

fragilis in medio nationis prava non

onis pt

timeas ?

$. Timendus e(t DEUS, etiam in-

lehratst

yitionath

nocenti ; quia quis fcit, an perfevera-

bit ? an femper gratias à DEO effica-

qui v

ces obtinebit ? Currebatis bené, in via

mandatorum DEL qui vos fafcinavit ?

iij r

quia fepe obfcuratur aurum, & mu-

7 qi j

at

(/

J

M.

tatur color optimus; quia fepe, qzi

'fuïf

educati funt in croceisdeinde azaplexati

il

ji

Junt flercora. Thren. 4.

j non ^

6. Timendus eít DEUS, etiam in-

E

N

nocenti; quiacitra revelationem Al-

y dl

tiffimi, nemo certus eft de gratia fina-

trüm

i

i

li: eft enim hzc gratia gratis data, &

non caditfub meritum hominis ; unicé

m

kf

pendet à DEO Timendus e(t DE-

US, etiam innocenti ; quia gratiá

; ff

folius DEI eft id, quod eft, quia jzdicia

I

Dei abyffus sulta ; quia intrafe, fomi-

ehuml

j

teri peccati, nature corruptelam , &

abyffum habet innumerarum mala-

qu

u*i

rum inclinationum ; extra fe, tenta-

tiones plurimas, pericula mille paffim

f ]Uf

obvia ; contra fe juratum habet ho-

u

ftem acerrimym,

»

7

"

7, Timen-

Jl

158 Mjedia Seroandae Iunocentia,

7. Timendus eft DEUS, etiam in-

übili

nocenti; quia efca diaboli electa eft

ho f

de malis minüs curat;fic pyratz plüs

trdom

pavibus pretiosà merce plenis, quàm

: Blacen

vacuis, infidiantur ; quia qui ex altiori

odife

gradu cadit, graviüs periclitatur, Tie

Tonit

mendus eft DEUS innocenti ; quia

* fedef

Yij

nulla eft fecura caftitas, quam ille non

protegit; nulla prodeft cuftodia, nili

golit

ejus adfit vigilantia,

Time, mi So-

; mi

dalis ! fed ita, ut ames,

&ini

hetur

Centi

(to.

Pro confervanda In-

lag

nocentia

j Viteq

Optr

On4ATiD0

tllgn

Eu

Ad Chriffum Crucifixum, die Commu-

impk

nionis, vel quotidie iteranda.

|

der

Domine JESU Chrifte! Agneim-

Q

j Q

maculate, qui tollis peccata mun-

fr

di! Tu, quia infinité bonus es, folus

Qua

peccati foeditatem & enormitatem

lil

impla-

digg& agnofcis, & ideo odio

cabili,

.j gm;

|

at

JMedia Seroande fnmocestis. x$9

xtam i

cabili, graviffimo, neceffario deteftaris,

j d

Ego fragilis creatura tua, ad omne

TatR pïL'S

malum procliviffima, ardentiffimo tibi

i, qui

placendi defiderio impulía, odi, &

odi(fe defidero, quidquid infinitae tuce

eralit

i, Ti

Bonitati difplicet: deteftor fuper om-

;

ne deteftabile, quidquid me , in Tuse

villm

Majeftatis oculis, execrabilem reddere

d

poffct : perfice in me; Domine, odi-

um iftud, ut fit perpetuum, ut femper,

; Dj

& in omnibus, ac füper omnia abomi-

netur omtie peccatum , quod innoe

centiam meam eripere, animam fordi-

4

dare, Tibíque invifam reddere polfet,

Illumina intelletum ; move volun-

tatem ; dirige cogitationes ; verba &

operaita moderare ; ut punquam ad

ullum peccatum declinent, fed femper

i?

adtuas ju(tificationes, & mandata ad-

implenda ferantur, Abfit, ó DEUS,

T

Pater amantiffime! ut àte unquam re-

p

cedam, & ob turpes ac abominabiles

j n

tnundi & carnis illecebras me tibi un-

quam exofum reddam.

Dele mepo-

j [

mfüffü

tiüs de libro viventium, quàm ut te

gfavi unquam peccato offendam. In

a

qnc

Iu

160

AMedia Seroaudae

AL

"ocentie,

l,

hunc tibi finem, DEUS, pro anime

t hr

mez falute Crucifixe ! preces meas, &

Ailli

hanc devotionem fupplici corde offe-

ti& i

ro, ut pertuam clementiam, & boni-

u

tatem, per Àmmaculaze Virginis, mege

ab Un

que amantiflime Matris . interceffio-

igr

hem, meab omni graviori lapfu cle-

DT

menter prafervare digneris.

Qui vi-

Ti

vis & regnas cum DEO Patrein unita-

Tntetw

te Spiritàüs $. DEUS, per omnia fzecula

ts d

feculorum, Amen,

Vibeit

M

Ora in bonorem quinque Puluerum,

totidem Pat. €2 4ve, ac privatim to-

tio

Hes terram ofculare ; ut DEUS quia-

Tg

que fenfus tuos à peccato praferoet.

T

Ad Beatilmam Firginem IMariam ,

am) ]

JAMatrem Innocentia.

?0

1]

Andciffima & pretiofiffima DEI, &

S

mea Mater amantiíTima, quam ra-

Tij

riffimo, & tefolà digniffimo privilegio

Á

DREUS, ab omni non folüm actuali, fed

etiam originali labe prafervavit! Te

per hanc Immaculatam | Conceptio-

nem, & illibatam Puyritatem tyuau» an-

1

t

BIf

JMedia Servande Innoþentz'æ. 161

Q AU0

te thronum gratiz tue proftratus, hu-

;mosd

millimé fimul & ardentiffimé oro, ut

tde of

me, licét indigniffimum, in Clientem,

&l

& Filium tuum benigné affumere, ac

iis, Db

ab Unigenito tuo, innocentiam meam

terodlo

à graviori labe prafervandi, gratiam

ipla d

mihi impetrare digneris. Fove mefub

Qui'

matérnz protectionis tuz pallio, ne

n ürit

interni, externíque animze mez ho-

nia ao

ftes thefauro eam pretiofiffimo, id eft,

vite innocentià, unquam fpolient. Tu,

f

Ó Maria! Mater cüm fis Grati ;. Mater

efto, Cuftos, & Tutrix Innocentia mez,

J

1

ii

(j

Per fanctam Virginitatem, &

7]'.'9*'

Immaculatam Conceptionem tu-

J]H(Mil?w!

am, piiffima Virgo, emunda cor,

T corpus, -- & animam meam.

í

n nomine Patris, & Filii, & Spi-

EU

ritüs San&i, Amen,

l

4d SS. lgnotiun €9 Francifcum

A

fT

!

»1

Xaverium.

TM

Gloriofi DEI Servi, Magne Pa-

a

triarcha Ignati, & Thaumaturge

tD »]

!l

Xa-

xé2 4dMedia Seroande Innocentia

li

[

Xaveri! qui omnes vitz conatus ad

X

)

hunc unicum finem direxiftis, ut ve-

ä

ä

!

ftras preprimis, omnium deinde alio-

rüm animas, à DEI offenfa immunes,

l

in vitae innocentia confervaretis ; ont.

nium veltrorum totius vitz laborun

fufficiens premium fore rati, fi per

eos vel unicum peccatum grave im-

DN

pediretis : Nec minore nunc, in cce-

lis, DEI proximi amore flagratis: ecce

meam anímam veftro Zelo committo,

Facite, ut dicat: ó DEUS! Amorem

'Tuí folum, cum gratia tua mihi do-

nes ; & dives fum fatis, nec quid-

quam ultra pofco !

Amen,

NO

fate

ïiliqU(

O. A. M. D. G,

Ál

litij

Atf

ii

|

l

ä&qm

!V pat

l

EX-

N

Ri

Yi

JMedia Servande Pnoceutie. Y€3

omtd

$

lis, Qf

MerRelRRRÍRLS

d

22

einde i

QOXS UO TTV VOTSTET

jmmu

relis ; 0i

EX TERMINIUM

» Jabonu

PECCATI,

"TTE

grive jr

PECCATORIBUS SINCERAM

E g

DE PECCATIS

s

compiit

POENITENTIAM

! m

a tl i

PERSUADENS.

pcaui

On funt, nifi duz ad coelum viz,

)

Innocentia & Poenitentia : illa

ratos falvat, prater illos, qui per

&tatem peccare non poffunt; hzc

reliquos, qui peccárunt, vel femel,

[

Omne peccatum, inquit $, Auguftinus,

puniri debet, velà DEO viudice, vel ab

bomisne Ponitente: unde peccatorem

vel Poenitentia , vel infernus manet ;

éftque omnino neceffarium , nt ploret

. & patiatur, vel voluntarié in tempore,

nie-

X- velinvitus in ætemitate. Utrum

ritó

AMedia Servanda fanocentia.

p

164

(frad

ritó eligendum ? An non fatius eft,

evitare Juftitie Divine rigores, eos

ica

tidur

pravertendo 5 vel potiüs eos mitigare,

feipfum eorum executorem confti-

Doteft,

tuendo ? Pezitentia, ait Tertullianus,

lnoera

pro DEO indiguatione fungitur ,

ts qu.

Terofa

temporali affi&ione «terna fupplicia

non frufirat, fed expungit.

N

a

Quantas-

qusqu

ipfo exegeris

cunque poenas a temet

l quil

in hac vita ; mitiores femper eruntiis ,

apprih

initis

quas in vita altera infligit brachium

Omnipotentis. Horrendum eft incidere

fibu]or

in manus DEI viventis. Hebraor, 10.

NT

Poenitentia alterius vitz, illa videlicet

Dropof

damnatorum, diuturna eft, quia eter-

li,

na, magna eít, quia aliquà ratione in-

lst

finita : inutilis eft, quia peccatorem

tefti

non abfolvit, nec peccata delet : Ocea-

i pra

Wünje

nus lacrymarum, quem damnatus fün-

det, eum non Javabit, nec vel culpà,

& Yy

vel poenà immunem faciet ; aft con-

! Til

trà Pocnitentia hujus vitz & brevis eft,

W

quia cum vita, quz longa non eft, 11-

nem Íortitur; & levis, quantumvis

videatur afpera, fi poenis eeternis, quas

peccator meritus fuit, componatur ;

Xattit

JMedia Seroande Iunoceutie

164

fis& & fructuofa denique, quia füfpirium

o5,8 unicum, é contrito & humiliato corde

ii emiffum, iram DEI reddere inermem

poteft, & lacryma unica, quam elicit

xtolias

fincera Poenitentia, delere peccata om-

iW

nia, quantumcanque gravia fint; & nu-

;g

fu li

merofa. Quisquis igitur animam tuam,

Qu

quisquis falatem tuam aternam anias;

) &

fi quidem peccáfti, vel femel graviüs,

reniti

apprehende extentá manu, & magnis

il

animis hanc fecundam poft noufragium

g il

tabulam , poenitentiam.

Porrigunt

bræOl'. h

tibi eam Íequentes pagine , que &

] Vlddlv

propofità peccati gravitate, ingerent

qiaai

animo, afpirante propitio Numine, fa-

uon

lutarem deli&torum precedentium de-

xxatif

tetationem, & eli(o quocunque inu-

]

d

m

tili pretextu, mediis opportunis com-

munient & firmabunt voluntatem. ne

fià

[usI»B'

Va

o

ad vomitum redire unquam audeat,

u

Ül

Tolle, lege, ut falveris, &;, poft bre-.

b

vem luctum, eterpüm gaudeas.

'0[] [47

g

"93 DEe-

'[mSJ

('

p

ponaï

CA4-

166

AMalitia Peccati.

OCC GOLICRDION

lim q

G zgr egatac agv pn agotge og s qr Q

9) TOl

1 Cot.

CAPUI. .L

füpidit

De Gravitate & inex-

qoui

^ plorj

Q gt

plicabili Malitia Peccati,

$. T.

t

Peccatam perdit animam,

obtdi

DI

Mfefere auima tua. Eccl. 30.

!t j

T.

lts f

Nima tua eít thefaurus tuus;

anima tua eít pretium tuum,

N

À

Ti

N

talis es, & tanti pretii, qualis,

hümam

& quanti anima tua eft ; fi haci

n pec-

cato eft, mifer es, & miferabilis, &in-

Fttür

feliciffimus ; licét aliàs ditiffimus, do-

EU

étiffimus, & fortunatiffimusfis. Anima

Bu

tua non eít tantüm tua,fed eít DEI,

ss

n W

tue adminiftrationi commiffa ; pro

qua feveram dabis illi rationem.

DT

O fi anime tue pretium intellige-

UTO

res! quàm cauté , quàm follicite

tf es]

illam

AMilitia Peccoti.

167

a

^

yowi

"

illam cuftodires! fed : 4zimali bo-

rf/

h)

li

$w on percipit ea, qua funt. fpivitus.

I. Cor. 2. Dum brutalibus indulget

l

cupiditatibus, fit ficut equus € saulus,

L o

quibus ion eff intelle&us. 'T.ob.6. IEftina

te pluris, Ó homo ! ad majora natus es,

CC

quàm ut beftialibus concupiícentiis

animam foedes, & perdas, Pluris eamj

facit demon: pro cujus olim lucro

ff

obtulit omuia regna mundi;pro qua

obtinenda etiamnum circtuit quarens,

cd ,J

quemn devoret.

Utinam tu tam follici-

tus fis pro fervanda anima tua, quàm

rus (

ille eftpro perdenda.

2. Anima tua e(t ad imaginem &

g u

u

qu

fimilitudinem DEI creata ; nihil in

hact

humanis eà eft pulchrius, Si forma-

rentur tot Empyrei coeli , quot funt

ablhg)

(f

aquarum gutte, vel arenz maris ; om«

nis pulchritudo eorum, fimul fumpta,

Sf;c j

non poffet equare pulchritadinem

)de

unius animz ; in hac Creator eít ; fub

vil

ipfa eft, quidquid in mundoeft. Co.

ra

gncfce te, Ó anima decora, quia glo-

f

"A

ria es DEI , quamdiu finé peccato es!

n

tunc, enim es habitaculum Spiritüs

Sandi:

x68

AMalitia Peccati

Sandti : quamdiu innocens vivis, es Fi-

1l5 fi

lia DEI chariffima, delicium. Immacu-

Jernat

100

late Virginis, gaudium Sanctoruni, &

Augelorum folatium 5 totum in. te

d e

coelum deliciatur, Sed heu ! quo mo-

patst

mento te fordido peccato commacu-

d! y

las, fit anima tua monftrum abíurdif-

0i lr

fimum, fedes danoniorum , abomi-

i, f

natio DEO, hortor B. Virgini, & ont-

T* n

nibus Sanctis. Veré qui faciut iniqui-

lo

tatem €8 peecatum, bofles Junt. anima

l

12. Oderunt eam pertina-

fua. Tob.

i

ciffimé, dum eam dehon

eftant, & ex

TO gj

fublimiffima divinz filiationis digni-

Qerit

tis

tate ad abjectiffimam , qua in crea

&

R q

eífe poteft, conditionem fcientes,

Ri (

volentes detrudunt.

lib

la fanies, nullum

3. Nulla lepra, nul

DO

cadaver putridum effe p

oteft ità abo-

Buf

minabile,

ficut eft anima. in peccato

T'ttug

S Ca-

conftituta, in confpedu DEI.

E

thatina Senenfis fenfit aliquando foe-

Q !

torem anima peccato maculatz ;

tan-

&tety

tüs-is erat, ut prae ejus abominatione

Wica

mori eam oportuiffet, nifi

prodigios

àmiff

DEUS illam conferváffet.

"Tolerabi-

[

TtYÍL.

JMalitia Peccati.

169

is sf

lis fotet bominibus camis putridus, ait

J

umj

Bernardus , qguüm anima peccatrix

DEO. Etpropter quid fitanimatam

mit

foeda, ex tam pulchra ? Ob unam cu-

quo n

piditatulam ; ob momentum : ah pu-

Qp

deat! vultum optas pulchrum, capil-

ablaci

los pulchros, veftem pulchram , om-

; abOmi'

nia, fi habere poffis, pulchra defide-

j &ott

ras; animam Íolam non curas eífe

at i

j

fordidam, foedam, & purulentam,

jj m

4. Ànimam tuam tanti fecit equif-

j pdm

fimus rerum zxítimator Chriftus x Ut

yi 04

pro ejus falute vitam, & fanguinem

js d

f

dederit , paratus pro tua fola eadem

jj r

pati, que pro toto mundo paffus fue-

n

rat, fi fufficientia falutis media non

haberet, Ex pretio pro ea dato, & à

&5 n

Y

DEO dato, xítima animam tuam !

T.

gutta fanguinis Chrifti totius mundi

ii

p

pretium infinities fuperat: tantüm va-

]i

let anima tua ! ah. quanti tu eam fe-

llandO

citti ? pro re fordidiffima non curáfti

ht

&ternüm perditam ! qua hxe infania?

,mxlxä

l

unicam habes animam: uno oculo

Jó

amiffo, unà manu, vel aüre perditá,

Al

fgrvit alia ; fed fi anima pereat, perdita

Ífunt

AMalitia Peccati.

170

funt fimul omnia ; coelum , DEUS;

fiun

Porró hoc um

& beata cternitas.

Cüret

eft uece[Jarium, omnia fi perdas, anima

$f h

Totus mundus animz

ürttir

ne pereat.

tug pretium affequi non poteít: non

| fiti

enim pro toto mundo animam 'fuam

füünd

DEUS dare voluiffet, quam pro tua

hi

tamen anima dedit, Quam ergo comt-

Anima

niutationem tu das pro anima tua,

Ti

qui pro nihilo illam das ?

p

«. DEUS animam tuam creavit; ut

pl

falvetur ; redemit , ut falvetur ; tot

üm

gratiis, beneficiis cumulavit, ut falve-

lr

tur; hzcunica illius cura, haec expe-

Qu

&atio, hoc'defiderium : & tu fponté,

ls.

nemine cogente, actu deliberato, con-

ptg

tra DEL interné dehortantis inftin-

Go

&um, contra proprie eonfcientiz re-

(1T0j

morfum, eam peffumdas, & quan-

thu

tum in te eft, toties zeternim damnas

Q

Et quoties hoc fa-

quoties peccas

Vg

&um? nónne qui diligit müqutatem,

n

odit animam fuam ? Pfalm, Io.N'önne

L.

diligit, qui toties iterat,

QUäll

;

di machina interi-

'6. Si totius mun

Omr

COOp

ret, non foret tam magnum, quàm

|

AMalitim Peccati.

I7I

DEG,

c tnnt

fi unica anima pereat ; & quid (i tua?

curet quisque fuam ! Ozid, enim, pro-

s anni

deft bomini, fi univer[um mundum lu-

; at

cretur , anima VO fue detrimentum

: t

patiatur ? Matth. 4. T'u. non pro tóto

m f

mundo, fed pro viliffima, & abomi-

pro j

nabili re eam diabolo venalem facis,

0 Qotit

Anima quidem tua immottalis eft, ex

ma i

natura ; vitam gratie poft Baptifmum

pariter habet immortalem : vita hxc

r

pluris facienda eft, quàm vita omni-

u

um hominum , etiam poffibilium ;

ut fälïf'

hzc enim vita divina eft, wterna eft ,

i a

quam nullus homo, nec totus infer-

l [pontö

nus, imó nec DEUS eripere tibi

10 qu

poteít, nifi vitam hanc ipfe tibi pec-

ib

cato ademeris ; az//a enim , qua fec-

t

caverit,ipfu morietur. Ezech. 1g. 4.

& qmï'

Et quidem morte infeliciflimá. Vide,

; damDJ

quó tua te cu

piditas agat prcipitem,

vide,

jhoc

tum.

il

j

quàm gtrox homicida fit pecca-

Q

7. Non eft Opüs gratlus DEO;

quàm animas falvare; hoc divinorum

omnium diviniffimum opus eft. Qui

1,/

lA

cooperatione fuà vel unam aliquan-

2

[e)

172

Malitia Peccati,

do animam falvaverit, is perire vix

; fnorl

poterit; cüm hec, tanti memor be-

| pott

neficii, pro eo apud. DEUM fit ihtet-

| fb fe

ceílura. Tua tibi prima, quam fal.

| COl

yes : in tua hoc eít poteftate; heres

Ia

es cceli, modó hareditatem hanc pec-

QUf

cato non

Quantum folatii

m

odigas.

haberes,

äl'

precibus tuis, aut bonis

; &rtil

operibus animam ex inferno liberáffes?

Wond

Liberas tuam certó, fi eam ex pervere

)u

ll

fa quam tenes , vivendi ratione libe-

Y

li

l

ras; vitam muta, & eternüm Vives,

Mifer homo ! ut miferum pafcas cor-

itt

pus, & veftias ; ut ejus commodis ,

quod poft paucos diesà vermibus de-

vorabitur, fatisfacias, quantüm non

laboras, vigilas ? & pro anima tua,

que aterna eft, ut bene illi fit , tam

Yi

parum fatagis !

((

Affechus.

H!p

udet me dementiz mez, be-

Nj

ffime DEUS! quód ani-

nigni

mam meam, imaginem tuam , toties

0b

& tam focedé confpurcaverim.

O fce-

D

peftis

dimma anime mez lepra! Ó

lo

mot-

JMalitia Peccati.

173

tite vt

mortifera! quomodo tam amens effe

r

potui, ut te ultra quxfiverim? poeni-

jt itte

tet, fempérque poenitebit ftultitie : &

m l

cecitatis mex ! deteftor turpitudines

; lat

Malo

meas füper omne deteftabile.

iC p

cum Ludovico corpus leprá infici,

Y ol

quàm animam pofthac peccato tam

: Doris

exitiali maculare : malo cum S. Ed-

atf

mundo mori millies, quàm vel femel

ene

poíthac foedari : malo cum S. Anfel-

ne I

DO purus eternüm damnari, quàm

r d

peccati forde pollutus coelum

offi-

(as 00

ere. Tu, 6 DEUS, confirma hanc

modfi ,

voluntatem, juva imbecillitatem !

s de

y od

$. Il,

Ó Wl

Peccatum corpus perdit.

j ul

JIVon vegnet peccatum in veflro imortali

corpore, ut obediatis concupifcen-

". fils ejus Rom. 6.

j

*'N

Onne anima plus. eft, qüäm

l [

corpus? illa immortalis, hoc

(

obnoxium corru

ptioni 5 illa imago

(i

DEI, hoc pulvis

& cinis: & tamen

| pe!b

hoc corpus, quod corrumpitur , quo«

f

ties

174

AMalitia. Peccati.

ties aggravat , imÓ perdit. auimuam ?

ftleti

Anim

quoties, utillius cupiditati fatisfiat,

ifta eterne damnationi immolatur ?

tür E

Toitür

Expende corpus tuum : quid fuit?

A

quid eft ? quid erit ? fuit lutum foeti-

&D

fei

dum ; eft faccus ftercorum, & fons

l,

continuus quotidianarum fpurcitia-

qii :

rum ; morbis quot obnoxium ? erit,

[/U] w

fj

& forté citiüs, quàm tu putes, cada-

Ü

ili

ver putridum, eíca vermium; omnium

abominatio,

Ex his oculis, quos pe-

?

MUAT

riculofis fzpe afpectibus pavifti, pro-

fpicient, vermes ; ex ore, tot fpurci-

aj

dä[lu

loquiis affüeto, fluet fanies ; ex . yen-

tre, cujus voluptatibus indulfifti, ra-

fote

narum & ferpentum colluvies enafce-

W

UR

tüur: & tamen, ut hujus tam fordidi

corporis cupiditati fiat fatis, animam

teti

D

negligis , DEUM contemnis ; Ó in-

fania!

Tuys

E

W

2. Creavit DEUS corpus,,ut anim

ferviat ad augenda merita ; ut fit in-

T

Ut

ftrumentum, quo mediante coclum

lucreris ; & quàm hic ordo przpo-

D

fterus ! Caro concupifcit adversis [pi-

vitum. Gal, $. 17. Ut bene ad mo-

Tig)

mentum

JMalitia Peccatz'.«

173

itmm

mentum fit corpori, quidquid fit cum

anima , nihil penfi ducitur ;; domina-

fatigfat,

nolatur

tur appetitus, fenfus quaritur , oppri-

mitur ratio ; hoc eft, ancilla imperat,

d f

t fæü

& Domina in turpilIimam conjicitut

fervitutem, imo infra pecudes abjici-

&f

tur,

purctt

Nempe : Homo cum in bonore

1/ erli

effet, n0nydutellexit, comparatus . eft ju-

N

snentis infipientibus ,. €3. fümilis faitus

ympit

eft. illis. Palm. 48.

yos *

3. Eft tibi corpus integrum, fenfus

vivaces , inembra bene ordinata: &

j p

du

cujus hzc beneficio, nii DEI ? qui te

29

claudum, lufcum, aut caecum creare

oterat, üt multos creavit: & tamen

[ii, Ie

!

! ena

[c:

$c ipfa DEI beneficia tu. fcelerum

facis in(lrumenta, dum fenfibus abu-

k

(

qninid

terís ad tuas cupiditates ; dum om-

nem oculis ad illicita libertatem , au-

5'0[0'

ribus ad obfcoena procaciam , linguz

ad impura licentiam laxas3 dum ma-

r

ii

num extendis ad ignominiam. Zac-

cine reddis Domino, Benefadori tuo,

qui

popule [Iulte €3' infipieus ? Deut. 32.

n

4. Non ett ullus hoftis tibi magis

'ü/( f,

"m

noxius, uti nec vicinus magis, qnàam

4

tua

"

- AMMalitia Peccati.

I"6

n

tua cupiditas: nec orcus, imó nec

DEUS tantüm tibi damni afferre po-

a,

teft, üt tarpis concupifcentia,

Hac

& ot

rapuit innocentiam, id eft, thefaurum

V

thefaurorum maximum, qui perditus

| u

recuperari non poteft; damnum in-

pliis

tulit, de quo totà sternitate dolere

lint p

poílis, quia laureolam

Virginitatis

ii

tibi fuftulit :

& hunc tu hoftem

C

non modó non perfequeris , fed

; l

foves; fed tyranno, blando quidem ,

N

maximé tamen noxio, fervire ultro

d?þi !

concupifcis ? Ob levem injuriam tibi

Yene

Ti

illatam, quàm citó, quàm ferventer

commoveris ? quàm feduló dam-

alty

num, fi quod tibi eft illatum, reparare

gt

fatagis ? ob lxfum forté honorem,

Á

quamdiu in animo foves vindiciam ?

D7

& cur nullam de corpore tuo vin-

ia

dictam meditaris? hic hoftis tuus eft,

ff

quite coram univerfía cocletti Curia

Àil

adduxit ininfamiam ; qui infinita tibi

a

damna intulit, dum te DEO fpolia

u

vit ; qui etiamnum vitz tua, immor-

[i]

tali nempe gloriz, infidiatur. lrafcere,

i

indignare hofti tuo : hzc fanda e

dij

ira,

JMalitia Peccati.

177

if f(

ira, innocens vindi&ca: Animam non

frte p

amat, qui corpori blanditur.

Firga

m

€3 onus afino. Eccl. 33. v. a5.

gefaunt

s. Durum eft jugum voluptatis;

peti

uod ubi femel admififti, zegré am-

m i

pliüs poflfis excutere: ficut quó plus

e d

funt potz , plus fitiuntur aquz ab hy-

'rgini(an'ï

dropico, ita voluptate femel admilfsá,

creicitfemper fitis habendi; nunquam

hoüerE

dieit: fufficit,

Veré znimici bominis

( [

qui

domeflici ejus.

Quoties ocul/us tuus

depradatus eft animaim tuam ? quoties

j Ut

p

venenum auribus haufifti ? quoties

fenttt

manus ad flagitium extendi(ti ? & hi

atrociflimi illi hoftes funt, qui te DEI

j àn

(epatall

gratià fpoliatum, captivatum tenent 5

yre

fifapis, Chrifti confilium audies: Sz

octulus tüus, vel manus tua. fcandalizat

j

p

:e,erue ilum, abfcimde hanc, id eft,

RUO ü

averte oculos tuos , ne videumut vani-

tatem : taceo pejora; fepi aures tuos

j 0i

pol^

Jinis, ne quid illecebrofi admittant ;

pone ori tuo cuftodiam, €8 oflium cir-

) [paü:u

cuimflantia labiis tuis, ne vel verbulum

j

5si

n

indé minüs honeftum excidat.

dominati ul non fuerint, tunc immacu-

u(fdgfï

j

latus

»

178

AMalitia Peccati,

latus eris,

:

Cave, fi femel coeperint

At g

dominari, non nifi egerrimé ponent

d j

imperium, — Repugnabis, contradicces,

ic hof

parum tamen proficies, nifi ad tempus;

üs v

fi caro iterum titillet, natura inclinet ,

mille

tentet diabolus, quid fiet? fcintilla tibi

fithtg

iufficiet, ut vetus excitetur in te in-

aof

cendium, quod amaris forté lacrymis

lugl

jam fepius extinxifti,

Excute jugum

us

voluptatis, dic generosé.: JVoz fervi-

pus,

am tam turpi Domine, tam vafre

feductrici

mtw'

l

6. Vide Sanctos, quomodo corpus

ttüm

füum tractaverint, quàm longà & fre-

piti,

quenti inediá emaciaverint, quot fla-

fiey

gris & ciliciis domuerint, vigiliis &

tiy

humi cubationibus attriverint , ut. à

Q

peccato prafervarent. Vivere illos ta-

f

debat; & quomodo voluptatibus in-

m

dulgere libuiffet ? audi Paulum , Vas

tit

electionis, raptum ad tertium coelum

)

N

caffigo, fatetur ille, corpus mieum , €9 in

i

Jervitutem redigo, ne, dum aliis pradi-

caverim, ipfe reprobus efficiar.

Set-

tiebat is legezm in membris fuis repu-

gnautem. legi meutis, & Iciecbat, quiá

l

7

Malitia Peccati.

179

xpett

40 poflet effe contiueus, mifi DEUS

ponat

def ; ideo corpus fuum , non fecüs ,

radicty

ac hoftem perfequebatur ; & tu vefti-

empli

tus mollibus, educatus in croceis, inter

ndind,

mille pericula, mille tentationes con«

xta i

ftitutus, vel 3d nomen mortificationis

ntei

exhorrefcis ; & tamen caftus eíle vis,

licyo

Augelus manere íperas ? fed ad tuam

t j

7j

experientiam, provoco ; erras, qui fic

"

d

putas, nam Z///uz non eft tutum ; nifi

1 vilt

zuter fpinus.

7. Sibi demum ipfi corpus plu*-

o

imüm nocet, dum fox indulget volu-

&t

ptati, Praterquam enim, quód hec

y f

memoriam minuat, & obtundat inge-

[

jis &

nium, vehementer etiam viribus, &

corporis officit fanitati ; juvente flo-

r

Jost

rem decoquit, vocem exafpetat , vi-

bus t

fum hebetat, corrumpit colorem, plu-

l, h

rimos poft fe morbos trahit, & vitam

yli

plurimüm abbreviat,

Febris tua, in-

"j

[j

quit S, Auguftinus, Zibido eff,

fi

Affectus.

d

TEu me! quàmftultus ego tmerca-

i

I

tor hactenus füi ? pro corpore

q

hoc

] *

$80

H.VMalz'tz'a Peccati.

hocluteo, animam ; pro turpi volu-

':

felis :

ptate, cocleftem ambrofiam 5 pro mo-

lus b

mentanea foedidate, felicitatem ater«

t ter

nam; pro brutali appetitu , coeleftia

dives

Beatorum gaudia, quantum in me eft,

&nl

Heu! caro de-

&te

perdidi, venumdedi,

cepit me, tentatio me feduxit. Parce

(um,

