C, tur quidem, agnito tamen vitio obligant 2 reſti⸗
lletkln tutionem. Pariter vitium ſive defectum occultum
nngr, tenetur venditor emptori detegere, ſecs eſt illicira
int ih S doloſa venditio, & tenetur venditor ad damni
Molenei⸗ reparationem. Xatio, quia in re gravi proximum
Lecipit. §. D. bic a. 3. z1 C.
rnage Px his ſequitur Primè , quèd vendens vinum,
lenum frumentum, quod ſcit ex diſpoſitione, quam habet
mem, ad corruptionem, non diu in ſua bonitate perman-
emeimee ſurum, tenetur de hoc emptorem informare, ſi
keunnk probabiliter putet, vel ſaltem dubitet, quòd emat

zcune illud ad ſervandum. Katio, quia alias eſt cauſa

.
ſ,

uue, A damni. H
7 deckgc, T 4 Secundè,

296 — Caput IX.

Secundò, ſi occultè ſcias tuum debitorem non eſſe
ſolvendo, in juſtè agis, ſi aliis id neſcientibus debitum

iſtud vendas ordinario pretio. Katio, quia non re-

velas vitium intrinſecum crediti; idem eſt, ſi aliis
fſuadeas, ut illi mutuent pecunias, ut indè ſolvaris.

Katio, quia eſt dolus.

ded quid ſi venditor taceat vitium occ ultam,

gquod emptori non eſt damnoſum & jſuxta cujus
Proportionem extenuat pretium , 7uam Vis
conjiciat emptorem non emptarum,
notum ſibi eſſet tale vitium, pec-
catnè contra juſtitiam?

u. Negativè. Katio, quia nemo, dum utitur
jure ſuo, dat alteri cauſam damni : ſed venditor

tacendo defectum, ut rem juſto pretio vendat, uti-

tur jure ſuo: eſt enim jus venditoris rem tanti ven-

dere, quantûm valet, ergè tacendo defectum rei,

quæ non vergit in damnum emptoris, ut ſic æquo

retio illam vendat, non erit ulla injuſtitia, ut

docet Sotus L. 6. de juſt. & jur. 4. 3. 4. 2. S colli
Litur aperté ex D. 7 . 2. 2. 4. 77. 4. 3. Fatcor
7 . . . — di.
nihilominus poſt rem venditam, ſi vendr-
tor credat emptorem alteri rem illam venditurum,

debere per ſe vel per alium monere ipſum de occul-
to defectu, ne, ſi emptor poſtmodum rem ean- e
dem vendat, ignorans occultum defectum, plus

eam vendat juſto pretio, & ſic præbearur occaſio
damni fecundo emptori, ut recte notat Cajet. 2 2.

a

Aa.
A Donim
n
Cunimn, V
Pel etin
Connodunt
Une commnod

e Kpet
un, Nl

Tmi dlo n
Füſencian

Mirendun

Worginer
nb le
Chent 3
uthii

Pküm 1

Ktinlhn
(dt
non pence
erioti
niate 1

itoteintot

cienabuucit
to, quin ta:.

dem ek, it

u iNdee

ltiufrortuit

60 Nruh

ptarun,
jun M
Aℳ!

emo, An

ni: keln
Feioen
tonis lenin
ltolb,
ul nilin
rh

Katio: Res perit ſuo Domi

M » N

facta abſJq

& rarita

De Reſtitutiene. 297

Res empta cui perit
d. I. S1 poſt traditionem

pereat, perit emptori.
no, ſed tunc emptor
eſt Dominus rei, erkggz. S
de. 2. S1 Percat ante traditionem, & ſit res de-
terminata, V. G. hoc dolium vini, hæc domus vel

ager &c. etiam perit emptort. Katio: Qui ſentit

commodum ſeu fructus, ſentire debet & onus: Sed
tunc commodum ſeu fructus rei accreſcit emptori,
ergè & perit illi. Exceptie eſt, ſi aliter ſit conven-

tum, vel pereat culpà venditoris.

Be. 3. Si res ſit indeterminata, V. G. ex cumulo
tritici duo maldra, ex grege boum tres boves &c.
perit venditori ante traditionem. Katis

„ quia ſi-
milia venduntur ſolùm ſub conditione,

ſi tradantur.
QLuid eſt Monopolium?

S. Monopolium eſſe, dum V. G. plures nego-
tiatores inter ſe conveniunt de coëmendis omnibus
mercibus alicujus generis, ut omnes ab eis emere
cogamur, vel, quando impediunt, ne ſimiles ali-
undeé ab aliis adferantur, vel quando conſpirant in
Pretium, ut nullus minoris vendat, ubi ſi pretum

ſit injuſtum, vel ſupra vulgare ſummum, illicitum

eſt & contra juſtitiam. Katio, quia pretia rerum
non pendent ex libidine mercatorum, ſed vel ex
uperioris taxatione, vel ex communi æſtimatione
ue dolo & conſpiratione (ſpectata copia
ite mercium) ementium, vendentium &c.

Ergè. Eſtque hoc Monopolium L. anica Cod. de

T 5 Mlonop,

298 LCaput II.

Monop. ſub pœna perpetui exilii & publicationis

bonorum prohibitum.
Imè in aliquibus Diœceſibus (teſte Octavio Ma-

ria à S. Joſepho in 3 10. dubiis interr. 1124.) Epi-
ſcopi recte ſibi hunc caſum reſervant, cuùm mo-
nopolium (ſic explicatum) ſit peccatum admoduùm

Hrave.

Aliud eſt, ſi monopolium authoritate Principis

aut Magiſtratũs pro bono communi ſit regulatum,
V. G. in caſu, quo ob nimias expenſas nemo vellet
tales merces in copia adducere; vel ſi quis propriis

ſumptibus & induſtria rem comparavit, qua de

cauſa Typographo à Cæſare aut Principe datur Pri-
vilegium, ut ipſe ſolus, ſuis ſumptibus libros im-
preſſos deinceps imprimat & vendat. Tunc enim

monopolium eſt licitum, ſi videlicet, ut jam in-

ſinuatum eſt, pretium non ſit ſuprà legale vel vul-
. . . * — Lv.
gare ſummum. Katio, quia, quòd alii fortè impe-

diantur mercari & merces carius ſolvere emptores

cogantur ob venditorum paucitatem, totum hoc
poteſt Princeps facere ex juſta cauſa,

do id expedit bono communi, ut habeat redditus
neceſſarios ad uſus publicos, quibus caret ſecluſo

monopolio, ſic enim citràâ injuſtitiam impe-
diuntur alii à mercatura, & alii cogun-
tur carius ſolverere, alias Prin-
ceps ſine injuſtitia non po-
teſt id facere, ut con
ſtat ex antehdhci

Etis.

nempè quan-

oent,

Diao:I
gin Uh
Aeen nun

.

G
1 Maran
nm o⸗
Wm, e
Rvdore
Deinr
oinnode
Din,
Uen lkn
P Gur dor
R 1 M
Mluin.)
Uat⸗ nnn
Nr, e i
verba ſe⸗
umnhenin
contlact
lir

ran 5
K dlo⸗

De Reſtitutione. 299

e pobicenan Quid, ſi ipſt emptores con birent, aut alios
treogent, ne quiduam juſto pretio emant

ke Cüno⸗ ſed minoris?
Ar. 112 Q D . . . SS ,
e. ta Dico : Faciunt injuriam venditoribus. Katio,
. UE 7

Punacue quia illi habenx jus ad pretium majus, nim. juſtum
ſaltem infimum, tenenturque reſtituere.

. ſt . .
teun De uſura in mutuis.
Z HD QAuid eſt mutuum & Zuo uplex 2
e i P. Mutuum eſt contractus, in quo alteri tradi-

a, up tur res ipio uſu conſumptibilis cum translatione Do-
l, Re
Aleglen vel valore.
4iNe Dicitur I. Uſu conſumptibilis, per quod differt
Chek enf⸗ à commodato.
n Dicitur 2. Cum tranlatione Domini „ per quod
4 rethrqi item differt à commodato, locato & depoſitato
hhen ee per quæ dominium non transfertur.
e 1. 2. Mutuum eſt duplex, ſcilicet verum &
tim iß palliatum. Mutuum verum eſt „quando res verè
c. gratis mutuatur, prour natura hujus contractus exi-
Dein git, nee aliud intenditur. Palliatum eft, quan-
o. do verba ſignificant alium contractum ſed mens
contrahentium, ſive vera, ſive præſumpta, inten-
dit contractum mutui, qui alio contractu tegitur
ſeu palliarur, ut V. G. ſi quis emat minoris juſto
leeti ob ſolutionem anticipatam, eſt mutuum pal-
iatum & uſura. . . Unde

mini, ut eandem reddat non numero, ſed ſpecie

300 Caput IX.

Undè materia mutui ſunt res uſu conſumptibi.
les, conſtantes vel numero, ut pecunia, vel pon-

dere, ut butyrum, vel menſura, ut tricticum,
vinum &c. 2DW
Quæ ſunt obligationes tam mutuatarii,
gquàm mutuantis? “
. I. Mutuans debet dare rem non vitioſam.

KRatio, quia alias mutuatarium non ſervaret indem-
nem. Deindè ame præfixum tempus rem mutuatam

per ſe loquendo nequit repetere, licet, ſi mutua-
1ius velit, teneatur antè recipere.

N. 2. Conſequenter tenetur mutuatarius præfio
7 . . . .„ . X .
tempore rem non vitiatam reddere. Deinde „ ſ
poſt præfixum tempus, vel poſt rationabilem mu-

⸗ ⸗ „ .
tuatoris Tepetitionhein mutuatatnius in mora fuer t te⸗

netur mutuanti de damno ſecuto & lucro ceſſante.

1 atarius ad Caſum fortuitum,
Denique obligarur mutuatar

. H
etiamii ſinè ſuà culpãâ res mutuata pereat, ut ſæpius

eſt dictum.
“ Quid eſt uſura

Br. Eft contractus mutui, in quo ex ſtricta ob⸗

ligatione aliquid vi & causâ mutui accipitur ultrà

rem „id eſt, ſummam Capitalem. Quandoque

umitur pro ipſo lucro immediatè ex mutue pro-
veniente. Prout ſumit P. Buſenbaum hic:

An & quale peceæatum eſt uſura t

. Eſt morrale ex genere ſus, contra illud' Lue-

«. Mutuunm date, nmihil inde ſperantés, pPut vi

iui muurn
a, ſed
tranlt in
Flo nne
nurente vel
Pno cku
r:
1, egd.
, ſiu
Nmere n

0 D,

eſeungtn
lr lltorun
Cntpya
e, reſt
tur mutuan
1. Dit
ſjen a,
Cuntye:
1to nnnn
1 .
unni N
Cintns:
cer Ueipe
beno n
on

pv N
A!

cuinia,
, Ut tlten

ltuatkri
8

en hon N

On ſertate int

s fem-muIm.

. lcet . Un

uruatarin 6

ere. Den

ranomublen:
in moiin
n d
4CAmbn
Aelen Urle

4
goer ii

u conungt

De Reſtitutione. 301

tui, quia ex jure naturæ eſt prohibita. Katio, quia

jur nhaturæ epughat Percipete lucrum ecx re non

ſua . ſed res mutuata non manet mutuantis, ſed
ranſit in dominium mutuatarii, ergò. In indi-

viduo tamen poteft eſſe veniale, vel ob parvitatem

materiæ vel ob indeliberationem, ſicut ſupraà de
furto dictum eſt.
Dites: Deuier c. 23. & Jus Civile permittit uſu-
ras, ergò. V
. Be. . ant. Permittit ut bonas N. ut minus me-
, iie eIII. .
5„ſicut Lupanaria, C. vel permittit approbativè

N. . —— ʒʒ—
N. mere permiſſive C. Uſuras lex homana conceßſit,

ait J. D. bic 4. 78. a. 3. non quaſi aſtimans eas

eſſe ſecundum juſtitiam, ſed ne impedirentur utilita-

tes multorum.
Contra: Pro eo, quod quis non tenetur ſace-

re, poteſt accipere pretium, ſed homo non tene-

tur mutuare, ergè.

g. Diſt. maj. Poteſt acci . ipi
. pere pretium recipiendle
ſortem æqualem C. ultra ſortem N. D

Contra: Mutuatarius voluntariè dat ultrâ ſortern

ergò mutuans poteſt ſic accipere.

B. Diſt. ant. Dat purè voluntariè N. mixto inyo-

Contra: 18 alteri
: Pro vafis argenteis alteri commodatis

funtario propter neceſſtatem, ſine qua non daret C

licet accipere pretium ultra fortem, ergèò & pro
0 .
argento monerato, urpote quæ ſunt ejusdem ra-

Iionis.
HWM Eſſe diſparitatem, quia res commodata ipſo
1 NR . .
uſu non conſumitur, & manet in dominio commo

dantis, ſecus eſt in m
0 . utuo, res autem fructifcat
ſuo Domino. ructificat

Quo⸗

1

zoè Caput 17

Qo ergo titulo litet accipere 5. pro 100.
B. Titulo emptionis & venditionis, non vi mutui.
Katio, quia emitur non quidem pecunia, ſed jus
percipiendi fructum ex pecunia, quod jus à pecu⸗
nia diſtinguitur, ficut jus percipiendi tributum di-
ſtinguitur à tributo.

Potefſtne pro mutuatis Sponté pecuniis lucri

ceſſantis intereſſe ets?

N. Negativè. Katio, quia ille, qui merè ſpon·

taneè mutuat, & à ſe ipſo tahtum motus, jam am⸗

mus illi verus deeſt negotiandi, ac proindè non im-

peditur à lucro per mutuum, ſed volens deſiſtit à
lucrando, undè non poteſt mutuando exigere lu-
crum ceſſans.

Eſine licita emptio cenſus realis &

Afirmo quoad utrumque. Katio I. P. eſt., quia

in tali contractu cenſuali etiam perpetuò non datur
pecunia præiens pro pecunia in futurum percipien-
da, ut fit in muruo, ſed pro præſenti jure perci-
piendi deinde penſiones in pecunia vel fructibus,

quod jus, quia eſt quid temporale, ſicut donari,

ita & vendi poteſt. Pater ctiam ex conſtit. §.
Pontificum „ Martini V. Calixti III. Nicolai V. §.
Pii V. in quibus tales cenſus cum certis conditioni-
bus liciti eſſe declarantur. Inſuper cenſus eſt velu-
ti pars quædam uſusfructüs, quia obtinet jus per-
cipiendi partem fructuum ſive annuorum redituum,
quod jus eſt hic & nunc certâ pecunià comparatum,
non

pon minds
1i eſ
alce d i⸗
Petſanas;
Uünt etamg

peronl.

lumn Eal
Curis nn
Clunins ii
Dar: I
ron,,
Nane
Peienl .
(trA P
sle,

eonrt

N. IUnd

ſiri h

i 5 Cen
Ciur⸗ .
Ugüllie .
1M
Cndi
Mhert mu

le enmn in

UIn Cllnn

l ln
le enin
1 ro e D
. N An
tenſumn

5 lt

I1, nOn piſet

vecunnn, l
gnoch i
endt trlborur

teuuin 1
het!
e, gulmete⸗
n Mots,
D Proinet D

volens

4

DDe Faeſtituton. 305

non minus ac donatione, vel titulo legati compara-

ri poteſt. Ratie 2. P. colligitur ex cap. ab Spo-
Rolicæ de decimis, ubi conſtituuntur decimæ ſuper

perſonas; cum ergò decimæ vendi poſſint, pote-

runt etiam vendi cenſus perſonales. Deinde in cen-
ſu perſonali, qui fund tur ſuper certa perſona ob-
ligante ſe ad annuam p nſi pnem ,ſolummodò ven-
ditur jus annuatim percipiendi aliquid ex lucris, quæ
cenſuarius ſuà induſtriã acquirit, ergò redit ratio
PIimnæ partis. ““
Dices: In emptione cenſuum emitur pecunia
pro pecunia, ergè eſt uſura.
. N. antecedens, emitur enim principaliter jus
percipiendi pecuniam.

5

ndo aon Contrz: Propter o unumquodque tale, illud
magis tale, ſed illud jus emitut propter pecuniam,
erg pecunia magis emitur.
1 e. Iſtud axioma verum eſſe, quando poteſt ßeri
isflexio effectie ſuper cauſam, non autem poteſt re-
l4, fecti, dicendo: Et pecunia emitur.
9 Contra: In tali emptione accipitur & ſperatur
ndin aliquid ultra ſortem, ergè:
hmmn , Diſt. ant. Vi mutui N. Titulo emptionis C.

vel udh.

ex AtI

U. Noll

clis lin

cenis t

hrmet ioſ⸗
Crumnleln

4 HRN—
icNp

Contra: In hujusmodi venditione aut emptione
intervenit mutuum virtuale ſeu quaſi mutuum, in
re enim perinde eſt emere pro 150. florenis annu-
um cenſum 5. florenorum, ac mutuos dare 100.
ſub lucro quinque quotannis recipiendorum, umo-
bique enim manet ſalva ſors ſeu capitalis ſummna,
in quo eſt palliata uſura: Ergò:
BBe. N. Ant cum ſua prohatione ob diſparitatem
inter cenſum & mutuum, quæ pPrO præſenti ttiplex

eſt
eit.

30 4 Coaput IX.

eſt. Prima, quia in cenſu emitur jus ad fructus
ex re vel perſona , ſecùs in mutuo, utpotè, quod
gratis fit. Secunda, quia mutuatarius cogitur ſimi-
lem in ſpecie ac bonitate rem mutuam ſeu ſortem

reddere vi mutui: Secuùs fit in cenſu, ubi cenſua-

rius vi hujus contractũs (ſecluſo pacto redimendi

ad arbitrium emptoris, utpotè prohibito per Bul.

lam S. Pii V. maximè in locie, ubi ea recepta eſt,
aut niſi Cenſuarius velit ſpontè cenſum redimere)
non tenetur reddere ſortem, ſed duntaxat annuam
penſionem-
Tertia, quia in mutuo ſub uſuris obligatio prin-

cipalis eſt ad ſoxtem reddendam & acceſſoria ad uſu-

ras: in contractu autem cenſuali principalis obliga.

tio eſt ad reddendam penſionem annuam, nulla ad

ſortem, niſi quis velit cenſum redimere. Tandem
nullus titulus poteſt aſſignari recipiendi aliquid ul.
tra ſortem vi mutui, ſecus fit in cenſu juxta proxi-
meè dicta.

—Contra: S. Pius V. damnat cenſum perſonalem

in Bulla; quæ incipit: Cùm onus, ergè.

. Quamvis Navarrus de Uſuris n. 69. G 70.
Sà V. cenſas & alii velint, hanc conſtitutionem ob
ſolam præſumptionem uſuræ eſſe latam, conſequen-

ter in conſcientia non obligare, ubi contractus cen-

. 4 . . . . .
ſualitius aliàs ab uſura immunis eſt; tamen omninè

tenendum, dictam Bullam, ubi uſu recepta, &
per conſuetudinem contrariam abrogata non eſt, ab-
ſoluté obligare. Caſtropal. part. 7. tract. 32. diſput.
6. punct. 15. n. 4. eoque teſte DD. omnes. Katio:
Quin reverà ibidem præſcripfir formam contractui,
ne prætextu census exerceantur uſuræ.
Dixi;

D:
ſe ireriann
Nteſta,
udinem e
nullo fooe
uimollgnn
Hneui
1M, hl
enn dcta l
cepta
er Ne a
& emuntar.
k
Celle gr
niol
hoe etun
t Coolkad
neme.

leer ,

Olllemn
tmlen
iſeue
Nin ⸗
nnen
Laliit d
ucenni⸗
ſis

t d Afi

5 upote,
Hius cogiun t
lamn 4 N
nlu, Abi au.
aco lednt
rohibi en
ien tetſel
CMünmn rdn
Güntuarzmn

is Pigm
eaceſn
Prineſeht
Inmnuam, .
Cimere, 1u
Penti Aul
cenll ,un

eliin el n
nin 69,0,
e cltitunone
uum, Clin
iconnds
. ,nen
ſ; Punehd
bi tf⸗
DoNe
cgd
leji 6
4
nne 4

c.
. 1

De KReſtitutione. 30 .

Dixi: Uki Bulla recepta & per conſuetudinem
contrariam abrogata non eſt; quia, ubi vel non
recepta, vel primitus recepta, poſtea per conſue-
tudinem contrariam iterùm abrogata eſt, utique in
nullo foro obligat, cùm lex humana uſu non recepta,
rim obligandi non habeat, per c. ſin. de conſuet.
Hinc quia teſte Leſio, Layman, Pirring, En-
gel, apud Reiffenſtuel, tit. de uſuris, & experi-
entià dicta Bulla in Gallia, Belgio, Germania, &c.

uſu recepta non eſt, ibi non obligat, conſequen-
P 8 94

ter valide ac licite ibidem fiunt contractus cenſuales,
& emuntur cenſus etiam ex utraque parte redimibi-
les, & perpetui quoque ſuper bonis in genere, in-
déque aſuræ, quæ in mutuo timentur, facilè cvi-
tari poſſunt, ſi videlicet loco mutui ematur cenſus,
& hoc etiam verum eſt quòad cenſum perſonalem,
ut conſtat ex praxi & conſuetudine vim legis obu-
nente.

c ASVS

Nicolaus à multis annis litem moverat Franciſco de

quodam Legato ducentorum aureorum ſibi relicto,
& tandem data eſt à judice ſententia, ut Fran-
ciſcus legatum ſolvat, & interim cenſum annu-
unm in re aliqui ſuâ fructiferâ conſtituat, donec
integro ſatisfaciat. Indè ad aliquod tempus ro-
gatus ab amico Nicolaus cenſum hunc vendit pro
ducentis & decem aureis, mſcio prorſus Fran-

z306 Caput LX

Q. 1. An judex idipſum facere potuerit
2, An Nicolaus licité vendere botueris üni mea
bluris cenſuale jus, qguim ilin
emerats in pkenl
EVe] min
. Ad 1. Conſtitutum per ſententiam judicis iwrin
cenſum, aut in pœnam contumacix, dummodo trnmind
contumacia ſit vera & non ficta, id eſt, quod id, aun
debitor nolit ſolvere, cum abſque ſuo magno dam. rlming
no poſſit, aut ob intereſſe verum lucri ceſſantis, Ce mi
quod creditor ob ſolutionis moram patitur, eſſe k, di
in foro conſcientiæ licitum, ita ut creditor abſque khtel
ullo ſcrupulo poſſit illum cenſum exigere toto illo xe o
tempore „ quo principale debitum non ſolvitur. ialins
Kario eſt: Tum, quia pœna etiam 4 mutuan- lapenlnn
te, bonâ fide & moderatè impoſita, ut per illam genn,
mutuatarius ad ſervandam fidem cogatur, & pro- ll K be
miſſo die ſolvat, nec eſt injuſtitia, neo reddit con- un iſtene
tractum uſurarium: Ut docet Sylveſt. verb. uſuræ Ge ler ſſe
3. §. 1. Ergo multèò minus erit injuſtitia, ſi eodem otitmman
reſpectu imponatur à judice. Zàm etiam, quia ng aa
judici eſt licitum pœnam adhibere ad coercendam bungt,
debitoris negligentiam, & ut creditor meliùs ſuum aakeinl
recipiat: Et ideo cum obligatio ad ſolyvendum cen. Ailnine
ſum hoc fine ſit à judice injuncta, profectèò in utro. Qummen
que foro licita erit, ut eſt caſus expreſſus in cap. kumſei
Suam de pœnis & in cap. Diletti de arbitr. . ul len
H. Ad 1. Nicolaum necç uſuram, nec injuſtitiaam linen, 4
committere ſivè vendat majori, ſivè ematur mi- iir, 6
nori pretrio. Katis eſt, Tum, quia juſtum pre- ies
tium cenſuum non conſiſtit in indiviſibili, ubi Le-- in con
ge Principis non eſt taxatum, ſed haber latitudinem Nr lemn
infimi, Mnin 8

7

De Keſtitutione, 307
re unn infimi, medii & rigoroſi Pretii, veluti merces aliz2⸗
luen ac proindé licitum eſt in foro conſcientiæ intra illam
77 juſti pretii latitudinem vendere aut emere illum plu-
ris vel minoris. Zuùm etiam quiia multitudo ven-
Ententin in ditorum & paucitas emptorum vel econtra pret:a
Gr, duim rerum alterat & variat, ur DD. omnes fatentur, &
Gdct, Wides, cum cenſus ſit res vendibilis ut conſtat,
elome Poteſt minus valere, quandòè multi ſunt, qui ven-
n ici da & pauci „ qui emant, & è converſo plus vale-
n mumm, bit, Ii pauci ſint venditores, S multi emptores.
acle his reſolves prim), quòd liceat aliquid acci-
eigeetm Perc ultr ſortem, ratione damni emergentis & lu-
nnGi cri ceſſantis. Item ratione moleſtiæ, difficultatis
“ W vel expenſarum „ quæ in recuperand ſorte timen-
n, u tür. Katio, quia hoc Periculum eſt pretio æſtima-
connl l bile, & hoe non eſt uſum becuniæ vendere, ſed dam-
, oni iνπ eyitare, ut docet S. D. hic 1. 28. a. 2. Un-

E

el zni dè licet iſte exceſſus pecuniæ ſit ultra ſortem nude

7

pflin ſar. conſideratam „ non tamen eſt ultra eam, in Juan-
t ei, 4uin cauſa mali juſte vitandi. c. R—
e Nlill Secundè, ſi pecunia tantum eſt in potentia remo-
immius ta ad faciendum lucrum, non poteſt mutuator ali- .

Cſtenme quid accipere ultrà ſortem ratione periculi ceſſantis.

aben Kationem dat S. D. 7. 87. a. 2. ad I. inquiens:
IKecompenſationem dammi, quod conſideratur in hoc,
aplelu quod de pecunia non lucratur ,‚ non poteſt in pactum
1⸗ in deducere, quia non poteſt vendere id, quod nondm
n iſe haber, & poteſt impediri multipliciter ab bahendo.
ine an Si verò eſt in potentia proxima, & à lucro impe-
gn ln diatur contrà voluntatem, poteſt mutuator licitè
ihli,u, exigere lucrum ceſſans, non quidem ex æquo, ſed
i i ſecundàùnm conditionem perſonæ & negotii. Ita D.

1b.

z038 Capat IX.

T b. 2. 2. 4. 62: 4. 4. Katie primi: Quia talis

pecunia plus valet huic ſuo Domino, quàm abſo-

lutè ſecudum ſe ſumpta: Ergò hæc maſjor urilitas
poteſt exigi & in pactum deduci. Katio ſecundi:

Quia damnum emergens & lucrum ceſſans eſt vere

pretio æſtimabile; iniquum autem eſt, ut quis ob

Beneficium gratis impenſum in favorem alterius ſubeat

. . . .
onus pretio æſtimabile, ergo &c.

Tertièd, Poſſe aliquem ſperare lucrum ex m &;,

tanquam ex gratitudine ſibi dandum. Katio, quia
ſic non accipit pretium ex obligatione & vi mutui,

quod ad uſuram requiritur. Item vi murui poteſt
quis obligare aliquem ad id, ad quod aliâs ex ju-

ſtitia erar obligatus. Katie, quia tunc non dimi-
nuitur libertas mutuatarü per talem obligationem,

& mutuator non accipit aliquid ultrâ pretium, ſed

otius redimit vexam ſuam.

Quarièò, poſſe aliquem recompenſationem eorum
qua pecuniâ non aſtimantur, putà benevolentiam &

amorem exigere. Katio, quia antequam mutudaſſet,
licie poterat aliquod donum gratis acciperc, ſed
non fit pejoris conditionis per hoc, quod mutuavit
ergo. S. D. hic 4 7 8. a. 2. in C.

Quintò, uſuram eſſe, mutuare alicui 1000. Im-

periales, ut eos extorqueat 4 debitoribus mutuato-
ris; vel mutuare alicui frumentum, ut illud ex loco
diſtante advehat. Natie, quia id eſt pretio æſtima-

bile. Aliud eſſet, ſi mutuatarius id in ſe ſponte

ſuſciperet.
Sextò, uſuram pariter eſſe, mutuare alicui, ut
pro pecunia computentur veſtes, animalia, equi,
&c. reddenda in pecuniis. Vel murtuare alicui par-

tim

mn in pee
r in pa⸗
Urins
eptiße⸗
emi muor
non ſr fk
Gentb, hee
Cllans, G
lun minue
ℳà,
n, ſen
engionis,
Iuno
u Me
ſu,
(An intenti
N
Paucisnu
100. ore

,

Ulatiam .
le,

1 ddret

Un, 1 N
kln
Delin
z ha
Emunun
eere len

CINl
nn

Mlbe⸗

: Qud
n
c maſe

Nutn e

n cellanck
dc, uq
ren aArtuwle

lucumetn
. etien
fone iin
m i mnif

2 tunc WNI
Aud prum

enlriorenn

4 beneſolenn
mrqummun

is Nuhele NN

cni 00
ionbus n.
, uli
4l et 1
ulk

Ucute Aial/

De Reftitationg. 3zo9

tim in pecunia, partim in mercibus, ut totum red-
dat in = pecunia. Katio, quia in iſtis mutua-
tarius ſemper afficitur aliquo damno.
Septimò, probabiliuùs eſt, Chirographa non poſſe
emi minori pretio; ſi communi hominum judicio
non ſit difficultas, nec ex parte ementis, nec ven-
dentis, nec ullus titulus damni emergentis, diffft-
cultatis, &c. Katio, quia nullus adefſt titulus pre-

tium minuendi.

Octayò, Contractum Hiſpanicum Mohatra di-
tum, ſeu pactum venditionis & ſtatim reciprocæ
emptionis, eſſe uſurarium. Hinc inter propoſitio-
nes ab Innocentio XI. damnatas eſt hæc a. 40. Con-

eraltus Mehatra licitus eſt etiam reſpectu ejuſdem per-

ſona, & cum contractu vetrovenditionis præyie inito

cum intentione lucri.

Wond, Ollam fortunæ, in qua ſæpè quis pro

paucis crucigeris extrahit ſchedam notabilem pretio

100. florenorum, ſecundum ſe, id eſt, ſecluſis frau-

dibus, & pravis circumſtantiis ſumptam, non eſſe
uſuratiam, nec iniquam.
Katio, quia uſura non committitur niſi in mu-
tuo; ſed in olla fortunæ non eſt contractus mutui,
ſed reducitur ad contractum emptionis & venditio-
nis, in quo pretium eſt pecunia data, merces empta
eſt ſpes rei accipiendæ, ergèò.
Decimò, uſurarium teneri reſtituere ex jure na-
turæzæ. Katio, quia mutuum non eft res ſua, ſed

eſt mutuararii; ex re autem non ſuaâ nullus poteſt

facere lucrum. Imò & hæredes uſurarii tenentur
ad omnia ejus debita perſolvenda. Ratio, quia
verè poſſident alienum; non tamen tenentur ultrà
V 3 virsoes

Caput LX.

.

vires hæredirarias nec alter pro altero ſeu in ſoli.

dum, ſed ſinguli pro rata. Katio, quia a ſinguli ſe.
orſim ſolum fuccedunt t in parte huæreditatis ergo.

Sed lieétne ecunias apud uſurarium de-
onere? J
Bt. Si non habes alium, apud quem deponas,
non peccas. Katio, quia nec directè nec indirecte
vis damnum tertii, quod cum tanto tuo damno

vitare non teneris; ſecs ſi alium habens ob ratio-
nem czheſttan..

Quæ ſunt pœnæ uſurariorum?

3t. Sunt varix. I. Sunt infames. 2. Non ad-

mittuntur ad Sacramenta Confeſſionis aut Commu-
nionis, nec ad oblationes Altaris. 3. Privantur
ſepulturâ Eccleſiaſticj. 4. Eorum teſtamenta funt
nulla. Ita habetur: in C. conſtituimis de uſuris.

§. VII.

De Monte pictatis Cambio, Con-
tractu Societatis, Locatione, Condu-
ctione, Pignore, Hypotheca, fide-
juſſione, Tranlactione, Man-
dato, Depoſito, Commo-
dato, Precario.
Quid Mont tietatit

. Eſt ſummma Pecuniæ vel cumulus ſrumenti .
cXE

2

Apeblie:
ad ſubre
E modican
un vOngn
1ar qguman
1e, ied

Ceran

ven
cnmuni
1 Ucenr.

II zul
(ecdetot

o Mnn

M,
ginnn

cel

t.
m D n
En
ſer are

lAe e

er)in
ei

4 .

Cüne⸗ 1

ini

erk

“Z De Keſtitutione. 311
Arero ſel nl õ . ”
6, qiuſid ex publico ærario vel pietate alicujus divitis funda-
ecitns, tus ad ſubveniendum vel mutuandum (ergà pignus
& modicam retributionem) pauperibus, ne uſura-
rum voragine deglutiantur. Quod, cùnm præſefe-
rat quandam pietatem & miſericordiam erga paupe-
drn e res, ideò vocatur Mons pietatis.
tete nec nt
1tnno
n bwbed

arariuſti⸗

Quænam requiruntur conditiones, ut ſit
licitus 9
. Sequentes: I. Quèd pecunia velfrumentum ſit
in communi cuſtodia cum obligatione mutuandi.
2. Ut detur ſolùm ad certum tempus, V. G. an-
mes R num vel paulò diutius, & hoc ideo, ne Mons
Honisalttr evacuetur, ut alis non poſſit ſubveniri. 3. Ut
ns. 3. K prO Montis ſecuritate mutuatarius det ſufficiens big-
un img nus, ne ſit periculum non recipiendi mutuatum.
euAh 4. Ut mutuatarius quovis menſe ultrà ſortem ali-
quid parùm ſolvat, non propter mutuum, ur fit
in uſura, ſed pro Montis conſervatione, miniſtro-
rum ſuſtentatione, ſtipendio, domũs reparatione,
anbio, Sc. 5. Si tempore ſtatuto mutuatarii non ſolvant,
ge (N ut pignora vendantur juſto pretio, (quod fit autho-
tlone, titate publica) & detrahatur ſolùm id, quod de-
Pohecn, betur Monti & minuſtris ejus, reſiduum autem de-
“ bet reſtitui ei, cujus erat Pignus. 6. UIt à mu-
ONe, tuatario non accipiatur plùs, niſi quod eſt neceſſe
Comm pro cxpenſis ad conſervationem Montis. Hæ con-
ditiones ſi abſint, non eſſet Mons pietatis, ſed im-
llo. prietatis.

Crioruft)

Quid eſt Cambium & quotuplex ?
umI . 1. Eſt permutatio pecuniæ pro pecunia inter
ffV44 campſo-

4

z11 Caput IX.

campſorem & campſarium. Differt à mutuo, quod

eſt in tritico, oleo, &c. cambium autem in ſola
pecunia.

B. 2. Aliud eſſe ſiccum ſeu fictum, aliud ra-
ale. primum eſt fictè ſeu apparenter cambium,

reverà autem eſt muruum palliarum, adeoque uſu.
rarium, ut ſi accipitur lucrum præcisè ratione tem-
poris dilati, & non ratione loci, alteriusvè tituli.
Secundum eſt legitima pecuniarum permutatio, &
hoc rurſus eſt duplex: Unum manuale ſeu minutum,
quo pecunia unius formæ, permutatur cum pecunia

alterius formæ, V. G. aurei cum argenteis, gran.
diores cum minoribus, veteres cum novis. Alte-
rum eſt lecale, quo permutatur pecunia præſens

pro abſente ſecundùm locum; quod fit dupliciter:

I. Si campſor pecuniam præſentem det hic, ut

Campſarius per ſe vel per ſuum correſpondentem ac:.
cipiat eam alibi. 2. Ut pecuniam accipiat hic, &
alibi reſtituat.

Quænam requiruntur, ut cambium ſit
licitum?

N. Hæ 3. conditiones: Prima, ut careat frau-
de & ſimulatione. Secunda, ut nihil accipiatut
Pro ſola dilatione. Tertia, ut ſervetur juſtum pre-
tium, nempe quod taxatum eſt à lege vel conſue-
tudine, aut prudentum judicio, conſideratis labo-
ribus, induſtria, periculis, expenſis „ &c.
Katio autem, cur manuale uti & locale cambi-
um omni uſurâ careat, & liceat, eſt, quia, quid-
quid datur in eo ultrà ſortem, datur ob titulum
pretio æſti mabilem, ut eſt 1. Puritas vel raritas
monetæ.

Nonetr. 1
ſerrancda,

Ohhciumn c

bem aſgue
Pecnnin b
Nllamn d.
Eenlo
Cun cellan
inAmulos

ſed
. 1. El
Cterndun
Iunjun
Utduobe
bemamm
tllo Cbien
tun. 2
cerr ſei,
Uuiant d

X An
Juanum
cieg, ſ
CAniam 1
egulamn
6 ,
Urlenrum
10 Rlam
Utionem.

Amunon

In MWen Nl

um, A

temner cand
Im, MWepglel
CEciseratoret

, ANenncen

Dehmmmnt
Nlale unin
rarut aunpen
Lgenn
umn nON.
pecunin 1
nod ft t

tetn det.

Celolten
An ci

, nlun

1, u let
enni
cohl/NX²
bale
A, Ci, 4

Ntur n

Purims

D

De Reſtitutione. ””M

monetæ. 2. Labor Campfſoris in congerenda, aſ-

ſervanda, omnis generis pecunia;, præſertim, ſi
Officium cambiendi à rep. ei ſit impoſitum, & qui-
dem abſque ſtipendio. 3. Aſſecuratio campſariũi de

pecunia alibi recipienda. 4. Onus transferendi pe-
suniam alib. §. Liberatio à ſolutione tabellarii,
& periculo amittendi pecunias in itinere. 6. Lu-
crum ceſſans & damnum emergens. 7. Expenſaæ
in famulos & ſcribas &c. la communiter DD.

Quid eſt contractus Qocietatis & quotuplex?
. I. Eſt duorum vel plurium conventio, ad
conferendum aliquid in commune lucrum & dam-
num juxta proportionem rerum contributarum.
Fit duobus modis: I. Ut ſit ſocietas omnium

bonorum, quâcunque vià & honeſto modo velti-

tulo obvenerint, ſivè pro præſenti, ſivè in futu-
rum. 2. Quod magis eſt in uſu, ut ſit ſocietas
certæ rei, ut ſi plures in certo negotii genere con-

veniant ad commune lucrum.

Eſtné licitus?

. Eſt lictus, ſi veſtiatur debitis conditionibus,
quarum Prima eſt, ut negotiatio, in qua fit ſo-
cietas, ſit licita. Secunda, ut, qui ponit pe-
cuniam, ſubeat etiam commune periculum, juxta
regulam juris : Qui ſentit commedum, ſentire debet
& onus, & econra. Tertia, ut juxta arbitrium
prudentum undequaque ſervetur æquitas & propoxt-
tio, tam quò ad lucri, quâm què ad damni par-
titionem. Quarta, ut pecunia ſub pacto lucri non
V 5S AQetur

314 Caput II.

detur homini negotiationem non exercenti. Katie,

quia alias eſſet uſura ex contractu mutui, & non

eſſet contractus ſocietatis. Plura de his ſpectant ad

CA &O S

Gregorius & Martinus ſocietatem quandam inierunt
datis ab uno mille imperialibus, adhibita ab alio
diligentiâ & induſtria; non minoris preti quàm
eſent pecuniæ: Eo pacto, ut tam lucra, quan
damna ex aque dividerentur, ſemper tamen pars
aliqua lucri in augmentum ſocietatis accreſceret:

Cumque poſt aliquot annos capitale ſieret magnum,

accidit tandem, ut naye mercibus onuſtä ferè to-
tum ſubmergeretur, nec aliud remanſeru, qum
mille imperiales, quibus ſocietas initium ſumpſit.

L. Quid bic ſit dicendum2

. Capitale integrum, ſi remaneat ſalvum, &
totum lucrum pereat, pertinere ad eum, qui illud
appoſuit, nec teneri ex eo aliquid conferre appo-
nenti operas, nec ad alquam compenſationem dam-
ni, quod eſt paſſus in amiſſione laboris & indu-
ſtrix. Hanc opinionem amplectitur Cajetanus in
ſua Summa verb. ſotie tas. Sylv. Societas 1. 4. 6.
Tabiena Uſura num. 4. Angelus Societas 1I. n. 17.
Navarr. in Man. cap. 17. num. 251. Sotus Lib. 6.
de juſtit. q. 6. a. 1. & alii Theologi communiter
ceui ex Jurisperitis adhærent Bart. & Bald. in leg. I.
Cod. pro ſocio. & Petrus de Peruſio in tract, de duob.
fratribus 3. p. 4. 2. G&G bart. 5. 4: 17. Et Katis
7 2 .

——

ain e
Imnens, p
o, gnod
4Ppoltt:
Per connu⸗
Tllt, ſerul
iei, I
Me. At
Cin ſlccefl
Un Merite⸗

i hic

Tyincont
⸗
Clnnnr a
Iun, e
Inn
Aune
ue,
lül Eder

e Tulten

5, (li c

jn ſcci,

Deniiu
Nterele
tiandin
i
ſi tkiann
3

De Reßiitutione. zrz

ARatio eſt, tùm, quia Capitale, cum ſit res per-
Eiecin. 1 manens, poſſitque manere ſine lucro, debet eo ip-
unt, en 1o, quod manet, manere Domino ſuo, qui illud
de hißſten appoſuit: Sicut ſi periſſet, ipſi periiſſet, non enim
per contractum ſocietatis amiſit, qui illud contu-
tulit, verum ipſius dominium : & res quæli bet,
4 ſi perit, Domino perit, & ſi manet, Domino
manet. At opera & induſtria, cùm ſint res quæ-
guatlen iie dam ſucceſſivæ, in fluxu conſiſtentes: debent ſo-
, Alltt 11 lum Perire apponenti illas tanquam corum Domino,
un is quia huic periculo 8&£ damno ſeipſum expolſuit vi
ann ut /f hujus contractũus. Tum etiam „ quia ſocietas non
ſenper n ordinatur ad acquiſitionem & diviſionem pecunia-
uati . Trum, quæ in Capitale fuerunt initio appoſtæ, ſed
bfet ſolam acquiſitionem, & divitionem lucri, ut
ue, ſatis pater, & ideg, ſi nullum contingat lucrum,
enaſti, nihil debet ex ca recipere aliquis ſocius „ ſed uter-
uniin“ due fruſtratur ſuo uſu, Pecuniarium emolumento
1S, qui contulit, operarum utilitate is, qui labo-
taVit: ut notat egregie Gloſſ. in leg. ſocietatem, Cod.

pro ſocio.
Mirr Min.
d eum, l⸗ .
Pellinolen „
lilbod ée Dominicus centum Scuta habet deſtinata ald doxm
Prur Cem puerculæ Neptis , illaque dat mercatori Aud nego-
Ge iandum eo pacto, ut tempore, quo Neptis nup-
SCtiu 1 lerit, non modò centum illa integra reſtituantur,
Ku ſeg etiam lucrum lingulis annis accreſcat capitali,

I ita poſt 12, annos, Tuandò Weptem matri-
BAd NAH moni
iGtrhH

316 Caput II.

monio conjungit, e& capitali & lucro & audue- nconmihe
rio petit ſcuta ferè trecenta. Mercator autem, ſarchi
cai in negotiando ex voto non ſucceſſit, nec ſum-
mam tantam reddere nunc poteſt abſque bonorum Ar.
ſuerum jacturà, & ex alterà parte, R dos bec Enenkal
ſtutim non ſolyatur, matrimonii contradus non Naunl
ſalyabitur, idque cum graxviſſimo puellæ damno. kiam
l

Q. 1. An contractus ille cum mercatore ſt atfrilei

illicitus? 2. An Dominicus teneatur potius .
damno ſuo providere, guàm maximo
„ puellæ ?
v. Ad 1. Contractum illum licitum eſſe. Katio D
ℳ, quia æquipollenter & virtualiter tres hic con. n 1
