ſuum, maluseſt. Atque ità uſus ſenſuum, quo
illos ex metu inferni mortificarem, malus eſſet.

Nota, Quenellium non ſolàùm actus in individuo

indifferentes reſpuere, quod eſt orthodoxum, ſed
etiam nullum agnoſcere actum bonum bonitate mo-
rali & naturali præcisè, quod eſt erroneum. .
47. Prop. Obedientia 47. Quòd obedientia

legis proſluere debet ex legis non nilſi falſa juſtitia

fonte; & bic fons eſt Cha- ſit, niſi proffuatè fonte ca-
ritas. Quando Dei amor ritatis : Error in 16.

eſt illius principium inte- propoſitione Bajana dam-

rius & Dei gloria ejus f- natus à Summis Pontifi-
mnis, tunc purum eſt; quod cibus Pio V. Gregorio
apparet exterius; alio- XIII. & Urbano VIII.
quin non eſt, niſi hypocri- Non eſt vera legis obedien-
ſis, aut falſa juſtitig. Sia, qua fit ſine caritaie.

Matt. 2 3. 26. 16932 1. Quèd

Ce
le, viral

Auselti

4 . P.
e ſn
ye niſi

iſt hecca

Munne,

ſue Char.
8.
Alius Bej⸗
49 Dr
ellatcn
oft, i
lutm in
Marc. 7

o. beo
Mamat 44
ni 7 hr
Non Pile
1D
ſii⸗ Non
Der (h

13.39.

rai Nnnn
henmnre lin.
wvetun,1
cnori
b amoteiil
eet.
Ndamor
mni cords
Atkore ⸗
lum Elun
mmdlumiru
fundennzl
& oien
Ninn het
fenrilut
ohnum,
uluel.
Auinin .
kolon,
Pnnboniren
Oveun,
deb⸗
htüfllu⸗
olntete⸗
Ptror 4

ℳ (19) 90

2. Quòd peccatum ex ſolo metu & necdum ex Carita-

te, vitare vel deteſtari non ſit niſi hypocriſis.

ui

alius eſt (Lutheri) error à Tridentino damnatus.

48. Prop. Quid aliud
eſſe poſumus, niſi tene-
bræ, niſi aberratio, &
niſi peccatum ſine Fidei
lumine, ſine Chriſto, &
ſine Charitate Eph. 5.
8.

48. Quèd ſine fidei
lumine, ſine Chriſto &
ſine charitate non poſſi-
mus niſi peccare. Toti-
dem ergo in infideli &
omm peccatore erunt
Peccata, quot actiones.

Alius Bajaniſmus conſectariis pernicioſiſſimis fœtus.

49. Prop. Ut nullum
peccatum eſt ſine amore
noſtri, ità nullum eſt opus
bonum ſine amore Dei.
Marc. 7. 2 2. 2 3.

50. Prop. Fruſtra cla-
mamus ad Deum, Pater
mi: ſi ſpiritis Charitatis
non eſt ille, qui clamat.
Rom. 8. 15.
5 I. Prop. Fides juſtifi-
cat, quando operatur;

ſed ipſa non operatur, ni-
ii per Charitatem. Act.

13. 39.

rioſum eſt & erroneum.

49. Quèòd nullum ſit
opus bonum ſine amore
Dei, ſicut nullum pec-
catum eſt ſine amore no-
ſtri. Quod in errores
præcedentes recidit.
50. Quèòd Deus non
niſi ſolos clamores carita-
tis audiat. Error aliis vir-
tutibusinjurioſus.

5§ I. Quèd Fides non
niſi per charitatem opere-
tur: quaſi fides nihil
operaretur ad converſio-
nem peccatorum, in qui-

bus non eſt charitas, nec
operetur per alias virtutes in

juſtis, quod Fidei inju-

52. Prop.

(20) 90=

12. Prop. Omnia alia
ſalutis media continentur
in ſide, tanquam in ſuo
germine, & ſemine; ſed

bac ſides non eſt abſque
amore & ſiducia. Act. 10.

43.

52. Quòd fides nun-
quam ſit abſque atnore &
fiducia, quod relatè ad
Syſtema Janſenii propu-

duos includit errores do-
Ctrinæ Tridentini oppo-
ſitos, & recenter adhuc

ab Alexandro VIII. damnatos, nimirum; quod nul-
lum ſit inter charitatem, aliaſque virtutes diſcrimen,
quodque illæ ab hac nunquam ſeparentur.

53. Prop. Sola Chari-
tas Chriſtiano modo facit
(actiones Chriſtianas )per
relationem ad Deum, &

Jeſum Chriſtum. Coloſſ.

J3. 14.

53. Quèd ſola chari-
tas Chriſtiano modo fa-
ciat (actiones Chriſtia-
nas) per relationem ad
Deum & Jeſum Chri.
ſtum. Id eſt, quèd ſo-

la charitas nos faciat age-

re Chriſtiano modo . ſola Deum & ESCUM Chriſtum
honoret. Quod in errores propoſitionum præce-

dentium recidit.
54. Prop. Sola Chari-
tas eſt, quæ Deo loqui-
tur „ am ſolam Deus
audit. I. Cor. 13. 1.

55. Prop. Deus non
coronat, niſi charitatem;
qui currit ex alio impul-
ſu, & ex alio motivoi, in-

vanum currit, I. Cor. 9.
24.

54. Quèd ſola chari-

tas Deo loquaturx, quèd

eam ſolam Deus audiat. 4

neez firtute
Clrimus,

iktilte Pro

gnatum à Quenellio,

Vigde 50. propoſitionem.

55. Quèd Deus non
coronet niſi charitatem;
quèd, qui currit ex alio

†

impulſu & ex alio moti·

vo, in vanum currat. Et
tamen Deus coronat om-

nes

Geclinammnn
b. bi⸗
nuneain
gloniun
Dium hono
3.

ies, ſaſtin
Munmlitate
Juperiores

Vrutes,

Cuntitate
1 Dop.
Peccaton, 1
4 41, 6 no
Vn, uhr 1

uam cor
Cedt

Obler

1
dagls cen

Iae hab

Cdi cen.
blae Grt
Jvol ttl
Ppleni
lucitenols
Pügenrni r
ecener
irum l
turädlaim
entut.
1d o 4
ro no
unes Cn
, iehronen
DAck,

N

Nlam Deu
ihe

₰ (21) 0

nes virtutes noſtras ſupernaturales, nec in vanum
currimus, quando ex metu pœnatum æternarum in
virtute progredimur, aut eodem ex motivo à peccato
declinamus. L

56. Prop. Deus non re-
munerat niſi haritatem,
quoniam Charitas ſola
Deum bhonorat. Matt. 2 5.
36.

56. Quèd Deus non
remuneret, niſi charita-
tem; quia Charitas ſola
Deum honorat. Hæc
propoſitio nihilo magis,
quàm ſeptem præceden-

tes, ſuſtineri poteſt, niſi ſupponas fidem, ſpem,
humilitatem, mortificationem, obedientiam erga
Superiores, juſtitiam erga proximum &c. non eſſe
virtutes, nihilque mereri, aut non diſtingui 4²
charitate.

77. Prop. Totum deeſt
peccatori, quando ei deeſt
ſpes, & non eſt ſpes in
Deo, ubi non eſt amor
Dei. Matt. 27. F5.

57. Quèd non ſit ſpes
in Deo, ubi non eſt
amor Dei. Quod erro-
neum eſt. 2ꝛdus error
eſt, quòd jactura Fidei

ſit inſeparabilis à jactura
Spei.
58. Quòd nec Deus
ſit, nec Religio, ubi non
eſt charitas. Ergo fides
ſemper cum chartitate
amittitur, nec adeò un-
quam contingit, ut Fides, hanc charitatem præ-
cedat.
Obſervandum hic, omnes haſce propoſitiones eò
magis cenſurà dignas eſſe, quod intelligantur de cha-

58. Prop. Nec Deu⸗
eſt nec Religio, ubi non
eſt Charitas. I. Joan. 4.
8.

titate habituali & dominante, de amore qui veluti

b 3 prin⸗

M

principium & motivum dominatur in uſu intellectůs,
voluntatis, ſenſuum &c. Quidquid à charitate in no-

bis dominante non procedit, peccatum eſt, Que-

nellii ſententiã. Cujus rei plena probatio reperietur
in reflexionibus Quenellianis, in Luc. 10. v. 27.
Rom. 6. v. 4. Matth. c. 6. v. S. cCap. 1 2. v. 3 5. Cap. 22.
v. 14. I. Cor. 16. verſ. 14. &c. Vide etiam ſuprà pro-

poſitiones 44. & 47.
59. Prop. Oratio im-
piorum eſt nopum pecca-
tum, & quod Deus illis
concedit, eſt norum in eos
judicium. Joan. 10. 25.
1693.

60. Prop. Si ſolus ſup-
plicu timor animat pœni-
tentiam, quò hæc eſt ma-
gis violenta, eb magis
ducit ad deſperationem.
Matth. 27. 5.

61. Prop. Timor non
niſi manum cohibet, cor
autem tamdiu peccato ad-
dicitur, quamdin ab amo-
re juſtitiæ non ducitur.
Luc. 20. 19.

59. Quèd oratio im-
piorum ſit novum pecca-
tum; & quod Deus illis
concedit, ſit novum in
eos judicium. Propoſi-
tio erronea & pernicio-
ſiſſima.
60. Quèd, ſi ſolus
ſupplicii timor animat
pœnitentiam, quò hæc

.
eſt magis violenta, edèd
e Qe

magis ducit ad deſpera-
tionem. Error ſcanda-
loſus & doctrinæ Triden-
tini contrarius.

61. Quèd timor non
niſi manum cohibeat,
cor autem tamdiu peeca-
to addicatur, quamdiu
ab amore juſtitiæ non
ducitur. Merus Luthe-
raniſmus, ac inſuper tri-

plex aperta adverſus Concilium Tridentinum re-

Sonnti.
ritione
luntarem
onit er
Lea
diexclud
ſalueins.
ſcandol.
tio homit
Peſores.
Quen
Cere non
Ullaſtarn

quödtin
(colmiterun

imorecor
CAN.
Uir Tuib
ectamnen

Merucone
Lenpeccr
rnorumn
cepeln
torumn
Puonant
2. P

n abſt

corle ſi
oran
46.

Ninrelechn
Aitte nn
n et,
Nioreſein
. 10.7.1
L.zſ.c
uun uprin⸗

c ornio n
Noruln N
wolbenl
ſr woum
n. Do
1 & pelund

6 lN,
tdd ⸗

candi.

α (23) 90

nantia. Nam Imò Concilium hoc declaravit,

attritionem ex metu gehennæ conceptam, modò vo-
luntatem peccandi excludat, eſſe Dei donum; ſup-
onit ergo Sacra Synodus tanquam certum, quèd
æc attritio, ſaltem aliquando, voluntatem peccan-
di excludat; alioqui nihil illo Tridentini ratiocinio
fallacius. 2dèò Damnat eadem Synodus binas haſce
ſcandaloſas Lutheri propoſitiones: quòd talis attri-
tio hominem reddat hypocritam, & peccatores faciat
ejores.
Quenellius his ſuper capitibus Concilio contradi-
cere non veretur, ac primè quidem ſine reſtrictione
ulla ſtatuit, quòd timor non niſi manum cohibeat,
quòèòd timorem, quamdiu ſolus eſt, ſemper in corde

comitetur amor peccati, id eſt, quòd attritio ex

timoreconcepta, nunquam excludat voluntatem pec-
2. Sanè hypocriſis eſt, ſiſtere ſe ad pœniten-
tiæ Tribunal, ibique loqui tanquam pœnitentem,
nec tamen reverà in corde pœnitere, hoc autem Au-
tore Quenellio, facit omnis peccator ſolo gehennæ
metu concuſſus, cùm adhuc in corde habeat amo-
rem peccati. 3. Hic metus & hæc hypocriſis „cum
ſit novum peccatum, urpote fructus à cupiditatis ra-
dice pullulans, nônne augebit numerum ejus pecca-
torum? En itaque triplex adverſus Tridentinum re-
pugnantia.

62. Prop. Qui à malo
non abſtinet, niſi timore
pœnæ, illud committit in
corde ſuo, & jam eſt reus

coram Deo. Matt. 2 1.

46.

62. Quòd qui à malo
non abſtinet, niſi timore
pœnæ, illud committat
in corde ſuo, & jam ſit

reus coram Deo. Hac
propoſitione gehennæ

me-

₰☚6 (24) ce. .

metus non ſolùm è virtutum albo expungitur, ſed
etiam in vitiorum claſſem refertur.

6 3. Prop. Baptivatus
adhuc eſt ſub lege ſicut ju-
dæus, ſi legem non ad-
impleat, aut adimpleat
e ſolo timore. Rom. 6. 14.
64. Prop. Sub male-
dicto legis, nunquam fſit
bonum, quia peccatur,

63. Quèòôd Baptizatus

adhuc ſit ſub lege, ſicut

Judæus, ſi legem non
adimpleat , aut adim-
pleat ex ſolo timore.
64. Quòôd IIraëlitæ,
utpote ſub maledicto le-

gis (hoc eſt, juxta Que-

ſive faciendo malum, ſiye
illud non niſi ob timorem
eritando. Gal. 5. 18.

nellium, in impotentia
ad ullam legis partem
abſque peccato implen-

dam) conſtituti, non

modò non facerent unquam bonum, ſed etiam con-
ſtituti forent in funeſta neceſſitate Deum offendendi,
vel ejus præcepta transgrediendo, vel ex ſolo metu
iiſdem parendo, quod motivum, ſecundum princi-
pia Janſenii ac Quenellii, non poterat niſi carnale
eſſe, & non poterat non actus eorum peccaminoſos
efficere.
Vide propoſitiones 6. 7. & 65. ad quas hæc refer-
tur, uti etiam ad alias Autoris reflexiones in Marc. c.
8. v. 2. Joan. 13. v. 3 4. Ep. ad Gal. 4. v. 3. Apocal.
12. v. 3. &c. Ubi populus Judaicus „quamvis inter
omnes gentes electus, ut eſlet populus Dei per excel⸗
lentiam, nobis depingitur, tanquam Populus merèé
temporalis ex ſtatu ſuo, id eſt vi ſtatus, in quo Deus
illum conſtituit, imponendo ei legem ſuam; tan-

5
quam populus, qui non habebat, niſi ſpes carnales;

tanquam populus, quem Deus reliquit in impotentia

acdiinplendi præcepta ſua abſque peccato; tanquam

1.

populus
ini hal
Ammmam
mas carn
terna, n
nes Q
(quod ne
ſpembot
ilisidon⸗
ipſonon
ſedin vir
1ſupta

nima

lhar mer

Ar 5 ſe⸗

ſgnibcne
ua Hebr
ii, que
Hc deſt
Dororumn
in Mon ni
eretemn
s, hoe
ceber, n
deris
boer ſta
ieeces
ec tamen
metecar
foponin

(25) 5*

enI, populus propriæ imbecillirati ſuæ derelictus, qui
nihil habuit quod manducaret, nihil, quo paſceret
A Drim anmmam; qui nihil habuit niſi umbras, nil niſi victi-
bE mas carnales, cui nihul datum fuit, niſi ſpecies ex-
IEgen terna, nil niſi cortex, nil niſi httera &c. Quæ om-
II A nes Quenellii expreſſiones non ſolùm ſignificant
me. (quod nonnulli Theologi dixiſſe potuerunt) fidem,
d Min ſpem bonorum æternorum, ac media conſequendis
ied? illis idonea, quæ Judæi habebant ſub veteri fœdere,
uC ipfis non fuiſſe data ratione ſui ſtarus per ſe ſpectati,
n inpone ſed in virtute fidei Meſſiæ venturi, quæ ipſis data fue⸗
gsm rat ſupra ſtatum ſuum. Verum hec Theologia mi-
nimé arrideret Quenellio. Contendit ipſe non ſiolum
ui, à hæc media non fuiſſe Hebræorum ſtatui ſub lege
deumce affixa, ſed etiam illos iis abſolutè caruiſſe. Et hoc
n lenden ſignificat eſſe in impotentia adimplendi legem Dei, in
1G Doe qua Hebræi eſſe non poterant, niſi quia carcbant gra-
ndingun tia, quæ legis impletionem verè poſſibilem efficeret.
urms Hac deſtituti, ne fidem quidem aut ſupernaturalem
bonorum alterius vitæ ſpem elicere poterant; Atque
ita non niſi ſpes carnales fovere poterant, erantque
NGhré merée temporales per ſtatum ſuum, inquit Quenel-

npecummn

Gnetr lius, hoc eſt, vi fœderis ipſius, quod hic ſtatus ſan⸗
47 ciebat, ac legis veteris, quæ erat veluti tractatus ipſe
unde foœderis. Hoc verò quid aliud eſt, quàm eſſe repro-
n „bos ex ſtatu ſuo, cum fſit eſſe ex ſtatu ſuo ſpei ſalutaris
hei * incapaces, & inſuper obligari ad ſervandam legem,
G nec tamen eam ſervare poſſe, niſi ob ſpes metusque
E mere carhales & peccaminoſos: WZ
in ut Nora quantumcunque prava ſit in ſeipſa hæc 64.
s r „propoſitio, evadere tamen longè horribiliorem ac in-
tin inp, 5

finitè pernicioſam moribus, ſi jungatur cum eo,

. tanu.
wſ 5 quod

quod eam præcodit in reflexionibus in verſum 16. cap.
5. Epiſtolæ ad Galatas, ubi chcitur S. Paulus docere
quatuor ſtatus per quos tranſit genus humanum, &
per quos quilibet electus ordinariè tranſit. Nam ſen-
ſus naturalis & obvius propoſitionis ſic junctæ cum
eo, quod illam præcedit, eſt: quod quilibet electus
ordinariè tranſeat per ſtatum, in quo nunquam faciat
bonum, quia peccat ſive malum faciat, ſiye illud non
niſi ex timore fugiat. Monſtroſum ſanè effatum,
quod horrendæ licentiæ oſtium aperit. Nam, ſi
quis tentatione aliquâ urgeatur, paſſioni ſuæ habe-
nas laxans dicere poterit: Ecce me conſtitutum in
ſtatu, per quem, teſte Sancto Paulo, quilibet ele-
Gtus ordinariè tranſit. Nunc eſt tempus tranſits
mei. Eluctabor, utialii, ac deinde ad alium quem-
piam ſtatum tranſibo. Fruſtra me à lege communi
immunem velim. Quilibet electus hàc ordinariè
tranſit; veniet deinde tempus faciendi bonum.

6 5. Quèd lex vetus
non effecerit niſi manci-
ia : Quod adverſatur
S. Paulo dicenti: Iſraëli-
tas vi veteris fœderis ſi-
mul fuiſſe filios & man-
cipia, filios quidem pro-

65. Prop. Moyſes,
Propheta, Sacerdotes, &
Doctores legis mortui ſunt
abſque eo quod ullum Deo
dederint filium, cuùm non
eſfecerint niſi mancipia
per timorem. Marc. 12.

19.

pter divinam adoptio-
nem & gratias ſpirituales .
eam comitantes, mancipia verò ob multitudinem
præceptorum, quibus gravabantur, & propter pœ-
nas lege decretas in tranſgreſſores, ac denique pro-
pter calamitates etiam temporales à Deo intentatas.

2. Quòd lex vetus non effecerit niſi mancipia,; & qui-
gem

dentalie
Niuebat
Victimas
bat, ſi
Quis
tus: &t
guſtini .
ſpiritum
tatis hoch
66. I
Deo ap)
lebet al
brutalib
gut Aca,
aluifalen,
fein ſcuti
ßien,
ſauiilii

19j.

donee Der
Kerpelln
Gin non
Perwuver
dlu, lee
Deumir
ciorum:
67.
lis non
Deun,
lurun
. 5
ſtum
ee 19.

un
llt tieen
maneN,6
. Mulr
juncten
llibet ein
luan fui
ſpe ilulu
Me efimn.
. Nn,1
Nni lan hh
nlkmmmin
, Glte⸗
s auls
Aiunn quen

gcomnn
ic n
bonum.
S
Mop.
ed
an
unmu,
ulilm
„ (imn t
un, En
nuf

1

e⸗ M.

b mllind

Geninf

8
0

Deo MMen

— (27) 80=

dem talia per ſtatum funeſtum, in quo Judæos con-
ſtituebat, mancipia culpæ obnoxia, devotas inferno
victimas, ſive non implerent, quod lex ab ipſis exige-
bat, ſive implerent.
Quis has blaſphemias audiens non cohorreſcat to-
tus? & tamen hoc ipſum eſt, quod cœleſtem S. Au-

/ guſtini doctrinam, Eccleſiæ Romanæ hæreditatem,

ſpiritum Chriſtianæ Religionis, fundamentum pie-
tatis hodie vocare quidam non duhitant.

66. Prop. Qut vult
Deo appropinquars, nec
debet ad ipſum venire cum
brut alibus paſſionibus, ne-
que adduci per inſtinctum
naturalem, aut per timo-
rem ſicuti Beſtiæ, ſed per
Rdem, & per amorem
ſicuti filii. Hebr. I2. 20.
1693.

66. Quèd qui vult
Deo appropinquare nec
debeat ad ipſum venire

cum brutalibus paſſioni-

bus, neque adduci per in-
ſtinctum naturalem aur
timorem ſicuti beſtiæ,
ſed per fidem & amorem,
ſicuti filii. Igitur qui
brutales aliquas paſſiones
habet, debet expectare

donec Deus eum liberet, nec orate Deum, ut illas 4
ſe expellat (id enim foret appropinquare Deo) quam-
diu non inſpirat illi charitatem, quæ ſola poteſt ei
permittere , ut veniat ad Deum per orationem. Tam-
diu, nec inſtinctum naturalem ſequi debet, quo ad
Deum impellitur, nec ſinere ſe moveri metu ſuppli-
ciorum à Deo intentatorum.

67. Prop. Timor ſervi-
lis non ſibi repræſentat
Deum, niſi ùt Dominum
durum, imperioſum, in-
juſtum , intractabilem.
Luc. 19. 2I. 1693.

67. Quèòd timor fervi-
lis non ſibi repræſentet
Deum, niſi ut Dominum
durum, imperioſum,
injuſtum, intractabilem.

Ergo

₰ (28) 90

Ergo umor ille peccatum eſt, tantùm abeſt ut ſit do-

num Dei, & motus Spiritus Sancti ad gratiam Sacra-
menti diſponens; modèò peccandi voluntatem exclu-

dat, qualem eſſe definivit Tridentinum.

6 8. Prop. Dei bonitas
abbreviavit viam ſalutis
claudendo totum in Fide,
& precibus. Act. 2. 2 1.

68. Quòôd via ſalutis
tota in fide precibusque

concluſa ſit. Quo pacto

ab hac via excluderentur
bona opera, imò chari-

tas & ſpes. Sed præſumitur Quenellius hic ſeſe

ipſum non intellexiſſe.
69. Quòd Gloria Cœ-
leſtis, quæ fidei præ-
mium eſt, ſit donum
puræ liberalitatis Dei, &
conſequenter nullatenus

69. Prop. Fides, uſus,
augmentum, & præamium
Fidei, totum eſt donum

puræ liberalitatis Dei.

Marc. 9. 22.

data ex juſtitia propter
merita. Sequitur ſecundèò, ſanctiſſimis quibuſque
gloriam æquè parum debitam eſſe quàm pueris, ante
rationis uſum morientibus, æquè parùm debitam,
qum parùm debita ſit prima gratia omnibus homini-
bus. Hic enim notandum, quòd prima gratia om-
ninò gratuita ſit, non niſi quia datur ſine ullo merito
ex noſtra parte. Quòd ſi daretur intuitu alicujus
meriti, non eſſet mera gratia, nec pura liberalitas.
Præterea propoſitio illa ſignificat, nihil noſtrum
eſſe in conſenſu gratiæ boniſque operibus, nihil à no⸗
bis, nihil quod debeat cenſeri meritum. Cùm enim
volumus indicare, quèd in motibus in deliberatis
gratix prævenientis nihil fit à nobis, nihil noſtrum,
nihil meritorium, non poſſet hoc clarius exprimi,

quàm ſi dicamus, eſſe purum donum Dei, donum

puræ liberalitatis ejus.

70. Quèd

10.
Guum aft
Xqud
Per ſeizi
niendum
Candum
Hec id
haulta e
Eeniicirca
kEin
nes aon
80 pecca
(js
pönnenle
ſoni, al
Laltjultifu
in, aut
geiscal
lierat
Oines
bati, &
(AP. 24,
on eſt
Deumane
Magintf
dbe dii
Obiinetll
unctos
tando,
Putihenn
&. 44 e
Möonne⸗
udru

lbeſt nlre⸗
Wran u
Unkavementr.
h.
ndd din 1
1 Cclcctenn
, M

Nlin d

. lii.
,0 PrA

l A ASς.

litati D
11.

lions Uin⸗
n puens 4
oohibosi⸗
lpümgeme
rhnenlone

1 irund 1
cpurt to⸗
.. Ditm
9 n
,Ii

₰☚ (29)

70. Quèòd Deus nun-
quam affligat innocentes,
& quòd afflictiones ſem-
per ſerviant, vel ad pu-
niendum, vel ad purifi-

70. Prop. Numquam
Deus affligit innocentes,
& aſſtictiones ſemper ſer-
viunt, vel ad puniendum
peccatum, vel ad puri-

candum peccatorem.
Hæc idea videtur eſſe
hauſta ex principiis Jan-
ſenii circa ſtatum naturæ puræ, verùm hæc idea falſa
eſt & impia, quatenus in ſolis peccatoribus afflictio-
nes agnoſcit. Quid enim? an ergo Beatiſſima Vir-
go peccatrix erat? an pueri ab Herode trucidati ali-
cujus criminis rei erant? nônne erant innocentes?
nônne plerique à labe originali purgati, ac circumci-
ſionis, alteriuſve cujuſpiam Sacramenti virtute fue-

ficandum peccatorem.
Joan. 9. 3.

rant juſtificati; nunquid horum puerorum innocen-

tia, aut Mariæ Sanctitas Deum prohibuit, quò mi-

nus eis calicem doloris propinaret? Nônne Chriſtus,

qui erat ipſa innocentia, magis quàm cæteri omnes
omines afflictus fuit ? Nonne oportuit Chriſtum

pati, & ità intrare in Gloriam ſuam? inquit S. Lucas

cap. 24. v. 26. Conformitas autem cum Chriſto an
non eſt neceſſaria juſto?: Apoſtolus diſertè dicit,
Deum quos praæſcivit, & praædeſtinaſſe conformes fier:
imagini filu ſui. Atqui per aſflictiones perpeſſionés-
que divina iſta conformitas atque ſimilitudo divina
obtinetur. Denique noônne afflictiones utiles ſunt ad
Sanctos in præſtantiſſimarum virtutum uſu exerci-
tandos, ad eos, quantumvis juſtos innocentésque
purificandos, ad eoſdem à creaturis abſtrahendos,
& ad perfectam cum Deo unionem diſponendos?
Nonne afflictiones ſunt veluti pignus & menſurafu-
mirorum in Cœlo gaudiorum: 71. Prop.

₰ (30) d0=

71. Prop. Homo ob ſut 71. Quèd univerſali-
conſer vationem poteſt ſeſe ter & ſine diſtinctione
diſpenſare ab eâ lege, ulla præceptorum Dei
quam Deus condidit pro- à præceptis Eccleſiæ, præ-
pter ejus utilitatem. Marc. ceptorum juris naturalis
28. à præceptis juris poſitivi,
homo ob ſu conſervatio-
nem poſſit ſe diſpenſare ab ea lege, quam Deus con-
didit propter ejus utilitatem. Arqui nulla lex eſt,
nequidem juris naturalis, quæ ob hominis utilitatemn
non ſit condita, ergo rulla exiſtit lex, à qua, ſi
Quenellio credimus, non poſſit ob ſui conſervatio-
nem ſe diſpenſare: Unquamne moralis ulla quan-
tumlibet laxa latiorem ſceleribus quibuslibet viam
patefecit?
Nimis notum eſt inter arcana Janſeniſticæ factionis
effata hoc quoque recenſeri: quèd Eccleſiæ præce-
pta non obligent in conſcientia, & ſub peccato, niſi
quando ea ſine ſcandalo violare non poſſe judicatur.

Cum hac eâadem reſtrictione loquebantur ea de re

Calviniſtæ, antequam ſe ad excutiendum prorſus
jugum comparatos viderent, ſic enim Pſeudomartyr
eorum Annas du Bourg ajebat interrogatorüi ſui pag.
33. Quoad jejunia ab Eccleſia præcepta, dixit, ſe
quod attinet, nolle ſe ſcandalivare proximum ſuum,
ſi in eorundem transgreſſione ſcandalum aliquod ineſe
cenſeret; veruntamen ſe etiam non putare in conſcien-
tia ſua, offenſum iri Deum, ſi cum gratiarum actio-
ne uteretur &c. Utinam pauciora extarent exem-
pla abuſuum, quæ per magnos quoſdam è nova ſecta
Reformatores moralis iſta doctrina peperit. Etta-
men, polità quam Quenellius hic aſlerit, doctti-

n:

NM, Axion
Ebet.
Etverd
nellius,

ctlam Der

piabei,
Qenelli

Ccari potell

ſicſpenſ

s utilita

Otnilse
Ponami
ſitiri lee
1,Opin
recepta Ve
lein, Jvan

jonis durt.

quis nulla
Cittiann

Mortem,

kümin Re
ſegtiag. 3
uos hi
Carmia &
Edtantän

cla
em pollt

ncon

1d unett
ge Elligton
Ceptotun
lerlſigge
uis um
Pſons poln
atconlenen
umhupan
nlle kch
nnwtcleren
r, 1cn⸗
ſicolennt
rls A⸗
Pughber vi

e blin
Leclee
Abpenn,
eſlan
Pantu endi
gendhun
n Mton,
Ccmiliß
rs, 1,
N

numnin ,

r alii
9

atien

₰ (31) 0=⸗

R4, Axioma tam abominabi
aborinabile ſatis rationabile videra
e atis rationabile viderâ
Sl ſan Pol⸗ Eccleſiæ præceptis loquitur Que
ſed Theſin ponit general .
em, quæ ſe ad ipſæ⸗
etiar ei pr. ar. ss
m Dei præcepta extendat. Duplicia ſunt Piace

pta Dei, alia juris naturalis, alia poſitivi. RKeflexio

uenelli 1
Qenelliana; ſi ad litteram ſumatur, utrique appli
0 10, inqui L .
SS Hene⸗ inquit ſine reſtrictione, ora
ab ea lege, quam D di
diſpen/ D eus condidit
ejus utilitatem. Satis cerni 1: Sed
. Satis cernitur, què id ſp
NNere x, quòi Pectet: Se
KR rigidiori propoſitionis hujus Rreeaion
ſo zrnu quòd juxta mentem Authoris ſolas juris .
itivi grsihl reſpiciat. lue Po-
1. Opinio eſt apud Theolo
eologos recept
H . olog pta, quèd Dei
b⸗ e her nenhun, Polygamiam atque Givorridm . lal
„ quando fit ex mutuo C Parti fKint
term onſenſu par
X mutuo tium
j ni urrnar Painit Finge munc caſiun lin
a. n n ſervandæ vitæ ſuæ rationem eeaiit,
Ra liiben an ſe ab alterutro hoc præcepto Pl 1.
nriſtianus aliquis conj 1 rari ſih
1 jugatus videat, intentari ſibi
ta
S ,niſi alteram ducat uxorem. Mulier Tiinn
. Hanai ReSianeinfidlelum eodem in periculo ve ſ.
. TIe⸗-
urr 1 n nuptias cum homine jam conjugato don
Finge inſuper hos homines, aut caſuiſt
quos hi conſulunt, bonaà fide judicare 84 ly.
H & divortium non adverſentur leci na koh⸗
zarn atura
le tům poſitivæ. Huic ſententiæ adjung “
gulam Quenellii: ud l. 1 c a.
Sulam (Juehel 4 homo ob ſui conſervati
em poſſit e diſpenſare ab ea lege, quam D u.
didit propter ejus utilitatem 5 Habebi ame.
bona conſcientiâ diſpenſe lege aelue
Poniedn i diſpenſatum 4 ſervanda lege
ygamiam & divortium prohibet. * Are

De

„₰ (32) 5

De Cætero non ſolùm in terris infidelium, ſed
etiam medio Orbe Chriſtiano evenire poſſunt caſus,
quibus hominis alicujus vita ab harum legum viola-
tione pendeat; E. G. ſi homo jam conjugatus, nihil-
ominus in eodem, quo Sanctus Caſimirus Rex Polo-
niæ, periculo verſaretur, niſi alteram uxorem ſuæ
priori adhuc viventi ſuperinduceret. Quis hunc ho-
minem vetet accommodare ſibi Quenellianam deci-
ſionem, ac dicere quòd homo ob ſui conſervationem

ſe diſpenſare poſſit &c. Et nonne hac ratione Luthe-
rus, aliaque Proteſtantium capita, valdé plauſabili-

ter excuſare poſſent datam à ſe quondam Haſſiæ Land-
gravio facultatem duas ſimul habendi uxores:

ctendi ac proſitendi, baptiſina ſuſcipiendi &c. nil niſi
præceptum poſitivi Juriseſt. Scire nunc velim, quo
argumento Quenellii diſcipuli perſuadere poſſint in-
fideli cuipiam, nullum eſſe periculum, quod illum
ab amplectenda Chriſti fide diſpenſare valeat. Vos
ipſi fatemini, inquiet illis infidelis, hominem ob ſui
conſervationem poſſeè ſe diſpenſare ab ea lege, quam
Deus condidit ob ejus utiliratem. Utique ob homi-
nis utilitatem inſtituit Deus legem amplectendæ Reli-
gionis Chriſtianæ; cur veſtrã ſententiã non poſſim
me ab illa diſpenſare, ubi de mea meorumque libe-
rorum crudeli nece, aut certè ſervitute agitur &c.
Equidem non eſt animus has omnes aliaſque ejus-
dem farinæ plurimas, quæ ex hac propoſitione elici

poſſent, conſequentias tribuere Quenellio. Non

gravatè credemus, cum illas non intendiſſe imò &
deteſtaturum eſſe. At non minus verum eſt hæc eſſe
conſectaria ſponte fluentia ex propoſitione, quam
im-

impuce
en no
71.0
ſie Chri
ſt Cath
hendens
Elettos,
& Onnin

4t prob

tem, ho
inem,

Elecos⸗

Denique præceptum fidem Chriſtianam ample-

ribus cir
bitu,
Uesfideles
irwriſdis
73..

Dei, man
iu
Cnfn, ,
ut herſan
in ejut
nun ezu
n her 6

ſegzane

12. 1693.

Gellum,
vollunctl
legumen
. Woren!
Dus hun
Mamm
Dnleraton
tonelith.

A 1 ke.

P
nEHele
Noles:
kinnm ann
Ai.ln
Nm, 6
m, lin

e .

orminenn

eilege, 0
e 0)ha
ledene
tis non I
ecthne
Pne gl d

rsdlie

.

I. on.
nendlen
run 4 n
oiion,

(33) 0%

imprudenti excidiſſe quidem ſupponimus, quæ ta-
men non ideo minus eſt deteſtanda. H

72. Quòd nota Ecele-
ſiæ Chriſtianæ ſit; quòd
ſit Catholica, compre-
kendens, & omnes An-

gelos Cœli, & omnes
Electes, & Juſtos terræ,

& omnium ſæculorum.

At probare catholicita-

tem, hoc eſt, amplitu-

72. Prop. Nota Eccle-

ſiæ Chriſtiana eſt, quèd

Jſit Catholica, compre-
hendens, & omnes An-
gelos Cœli & omnes Ele-
(tos, & Juſtos terræ,
& omnium Saæsulorum.
Hebr. 12. 22. 2 3. 24.

dinem, univerſalitatémque Eccleſiæ, quia Angelos,
Electos ac Juſtos complectitur, eſt Eccleſiam his limi-
tibus circumſcribere. Nemo unquam ſic ratiocina-
bitur, quamdiu ſupponet eam comprehendere om-
nes fideles. Accedit quòd hæc Quenellii Eccleſia ſit
inviſibilis. Num videntur Angeli? Num Electi,

Juſtique ipſi notã aliquà ſenſibili dignoſcuntur:

73. Prop. Quid eſt Ec-

cleſia, niſi cætus filiorum
Dei, manentium in ejus

ſinu, adoptatorum in
Chriſto, ſubſiſtentium in
ejus perſona, redempto-
rum ejus ſanguine, viven-
tium ejus ſpiritu, agen-
tium per ejus gratiam, &
exſpectantium gratiam
futuri ſæculi. 2. Theſſ. 1.
12. 1693.

73. Quòd Eccleſia ſit
cœtus filiorum Dei, ma-
nentium in ejus ſinu, vi-
ventium ejus ſpiritu,
agentium per ejus gra-
tiam &c. At ſi Ecclæſia
nihil aliud eſt, ergo nul-
lum in ea locum habe-
bunt peccatores; hi enim
nec vivunt Spiritu Dei,
nec agunt per ejus gra-
tiam &c. Hoc autem fo-
ret purus Calviniſmus.

74. Prop.

₰ (34) 9*—

74. Prop. Eccleſia,
ſive integer Chriſtus, In⸗
carnatum Verbum habet
ut Caput, omnes verò
Fanctos ut Membra. 1.
Tim. 3. 6.

74. Quèd Eccleſia,
ſive integer Chriſtus, In-
carnatum Verbum ha-
beat ut Caput, omnes
verò Sanctos ut Membra.
Peccatores igitur non

ſunt Membra iſtius Chri-

ſti, adeôque nec Eccleſiæ, quæ hæreſis eò collimat „
ut obedientiæ jugum excutiant omnes i, qui ſcient,
aut putabunt ſe ſcire, quòd ſui Paſtores aut Epiſcopi ſint
improbi; quòèd ſint in ſtatu peccati mortalis, cùm eos
hoc ipſo pro Paſtoribus legitimis habere non poſſint.

75. Prop. Eccleſia eſt
unus ſolus homo, compo-
ſitus ex pluribus membris,
quorum Chriſtus eſt Ca-
put, vita, ſubſiſtentia,
& perſona; Unus ſolus
Chriſtus compoſitus ex
pluribus Sanctis, quorum
eſt Sanctiſicator. Eph. 2.
14. 1 5. 16.

75. Quèd Eccſeſia ſit

unus ſolus Chriſtus, com-

poſitus ex pluribns San-
ctis, quorum eſt San-
Ctificator. Ergo pecca-
tores non componunt
Eccleſiam. Nota prius
membrum propoſitionis
75tæ non eſſe admodum
intelligibile ; innuitur

tamen, quèd ad hoc,

. . A
ut quis ſit Eccleſiæ Membrum, neceſſe ſit vivere vitã
. . . .
Chriſti, aut eundem vivum in ſe habere. Quà ratio-

ne excluderentur iterum ab Eccleſia omnes Chriſtiani .

qui non ſuntin gratia.
76. Prop. Nihil ſpacio-
ſius Eccleſi’ Dei, quia
omnes Electi & Juſti om-
nium Saculorum illam
componunt. Eph. 2. 22.

76. Quèd nihil ſitſpa-
tioſius Eccleſiâ Dei, quia
omnes Electi, & Juſti

omnium ſæculorum eam

componunt. Meminiſſe
ſolo.

ſorun
lecleſi
Aliud et
ex klec
77.

uit pit.

Dei,
ſu,
Deum
Ohriſun
oan.2.

le, deb
Quumcit
lue iple
dee⸗
Amubu
lunt. 8

cellatinn

Cbenel

anittit,
fünam .
lnane ſum
daunmat
GtoVI
Peccatore
Pariter P
ir Ppil.

eln ſpi

menbr
ſeiie

ad lac
Chrlus,
Verbun!

pun 1 N

osurhlenn
igin
brallin
Aoehoolin
zi,gi ſin

Anbrioninn.

rlo,int
Aenn
oebecki
CinltugN
luubrs
un S
Ld
C
Na
n ppin,
e;
ſi et
ge. Quie

esi

ntlte
1 61661 vt 6
ci,

Pec, &

Holm⸗
un Nn,

(3 5 o⸗

ſolorum Electorum & Juſtorum, ubi vaſtiſſimam
Eccleſiæ amplitudinem indicare conſilium eſt, quid
aliud eſt, quàm eos fideles ab illa excludere, qui nec
ex Electorum, nec ex Juſtorum numero ſunt?
77. Prop. Qui non du- 77. Quèôd, qui non
cit vitam dignam Filio igt

ducit viram dignam Filio
Dei, & Membro Chri- Dei, & Memhto Chri-

ſti, ceſſat interius habere

Deum pro Patre, &
Chriſtum pro Capite. I.

ſti, ceſſet interius habere
Deum pro Patre, &
Chriſtum pro Capite.

Joan. 22. 1693.

“V

Sed qui non habet inte-
riùs Chriſtum pro Capi-
te, debet amiſiſſe fidem ſpémque Chriſtianam.
Quamgdiu enim hæ in peccatore remanent, habet ad-
huc ipſe interius Chriſtum pro Capite, cùm ſpes
fidesque dona ſint interna, quæ aliunde quàm ex in-
fluxu hujus Capitis in membra, provenire non pos-
ſunt. Sed qui non ducit vitam dignam Filio Dei,
ceſſat interius habere Chriſtum pro Capite, ut inquit
Quenellius, ergo peccator ille non ſolum charitatem
amittit, ſed ſimul etiam reipsãâ fidem ſpemque Chri.-

ſtianam perdit, nec quidquam illorum remanet, niſi
inane ſimulacrum. Quæ eſt hæreſis à Tridentino

damnata ſeſl. 6. can. 2 8. ac deinde etiam ab Alexan-

dro VIII. in decreto dato 7. Decembris 1690. Nota,

peccatores, ſi ceſſent eſſe Membra Chriſti, nec eſſe
pariter Eccleſiæx Membra, & , ſi quidem Sacerdotes
aut Epiſcopi ſint, eos ſaltem amittere jurisdictio-
nem ſpiritualem: Manifeſtum enim eit eos, qui
membra nonſunt, nec eſſe poſſe Capita, ſive Fccle-
ſiæ univerſalis, ſive Eccleſiarum particularium.

c 2 HD 78. Prop.

₰ (36) 9*

78. Prop. Separatur
quis à Populo Electo, cu-
jus figura fuit populus ju-
daicus & Caput eſt geſus
Chriſtus, tam non viyen-
do ſecundum Eyange-
lium, quam non creden-
do Eyvangelio. Act. 3. 23.

78. Quèd quis ſepa-
retur à populo electo,
cujus figura fuit populus
Judaicus, & Caput eſt
JESU §& Chriſtus, tam
non vivendo ſecundàùm

Evangelium, quâm non

credendo Evangelio. Hac

propoſitione cexcludun-
tur ab Eccleſia, cujus Chriſtus eſt Caput, & cujus fi-
gura fuit populus Judaicus, excluduntur, inquam,
fideles non viventes ſecundàùm Evangelium. Mani-
ſeſtum eſt hanc propoſitionem 3 S. aliaſque ſex eam
præcedentes, apertè favere Calviniſmo, ſive hæreſi,
quæ Eccleſiam ex ſolis prædeſtinatis, vel juſtis com-
ponit: verùm Quenellii denunciatores benignè præ-
ſumere voluerunt, harum ſeptem propoſitionum
conſequentias, quamtumvis legitimas, ab Autore
non fuiſſe præviſas. Imò monuerunt, veritatem
huic errori oppoſitam à Quenellio exprimi in duobus
ſuarum reflexionum locis. Unus eſt in ſoannis 14.
v. 20. alter in 1. Joannis 2. v. 19. nam & Locis ſex &
viginti quæ in Indice operis Quenelliani citantur ſub
Titulo Eccleſia permiæta peccatoribus & juſtis, repe-
riuntur undecim falsè citata; reliqua verèò nihil aliud
dicunt, quàm peccatores in Eccleſia cum juſtis eſſe
benian . Ecckſiam eſſe mixtam è juſtis & peccatori-
us, uti dici poſſet Hollandiam eſſe mixtam civibus &
extraneis. Id non ſignificat peccatores eſſe membra
Eccleſiæ magis, quàm extranei ſinr membra Reipu-
blicæ, in qua pro tempore degunt. Conſtat autem
Uos Proteſtantes, qui è ſolis Juſtis aut Electis de.
nam

ſum con
CAores
le Eacl
cem Cue
ſaclcit,
lerlle,e
tiumerte
zgeh⸗
ſarun
e, omn
herſonar
re, G
tum, V.
lena g
1.Cor. 1.

Arer
gnatin
uicaye
Faiiling
erhujns
tatis augt
l, aen
hefſenar
o.
(ra ri

ibin. 4

Akerſi
haſin ſt

um nen

1qieler
pulo cein⸗
fiit ohlr
Chr
hniſtus, un
o Koumd
, qunt
ungeln E
e arhn⸗
t, Kolſuͤr⸗
ur, en
un. M.
neſter
yeherel,
SS
Geinneſe
oholnem
, Mo
r, Wu
tmindon
nrb
zicumm
d ti,
cumm ſd
S

ℳ₰ℳ (73) Se⸗

ſiam componunt, nihilominus aſſerere, quòd pec.
catores & reprobi fint in Eceleſia, dum negant eſſe

de Eccleſia.

cem Quenellii non fallere

Sed quid multa? Fatendum eſt Indi-
4. uoad hæc duo loca, idque

.

ſufficit, ut benignè præſumatur ipſe ſe non intel-

lexiſſe, dum in propoſiuonibus jam adductis contra-

rium errorem ſtabilivit.
79. Prop. Uiile, & ne-
ceſſarium eſt omni tempo-
re, omni loco, & omni
perſonarum generi ſtude-
