ſuâ parte: Quodlibet eſt vel non eſt ſunt conjun-
ctiſſima intellectui ſpeculativo; ergò ſicut hæc non
poſſunt ignorari ab intellectu ſpeculativo, ita nec
illa à practico. Præcepta verò ſecundæ claſſis de-
ducuntur ex prioribus cum ſumma facilitate nenne
exteriùs docente, ſed vi ſolius rationis naturalis.
Katio 3. p. eſt, quia ut ait S. Th h. q. 93. a. I.
in Corp. Hæc ita ſunt de Lege naturæ, ut tamen
indigeant diſciplin, quâ minores à ſapientioribus
inſtruantur.

Actus interni hoſſünene Præcipi lege
Humand?

B. Imò, Eccleſia V. G. hos nequit præcipere di-
rectè, quia Eccleſia juxta axioma non judicat de in-
ternis, & actus internos, non poteſt cognoſcere ne-
que punire, ergò nec præcipere.
v. 24d, indirecté & concomitanter poteſt præ-
cipere actus internos, ſi actus externus nequit con-
ſiſtere ſinè interno
Hinc primò Eccleſia præcipiens recitationem Ho-
rarum Canonicarum, quæ eſt actus externus intra
ſpeciem

leceem .
fonem,
160,0
t Re. 9
dicte o
3d, 5
een, n
nrentionen
et, dlte
deni

ſuuſ.

„

l

Do,1
Prragt,
Dode, i
lentionel
un, .

00 ſuit/

N Mn
bantig
Wan
14 ſobl⸗
Sc ,
Uli cehtnn
unci tle
wnnlui⸗

De Legibus. 31

tulm ſpeciem orationis, concomitanter præcipit atten-
i: ddu tionem, quia ſine illà oratio non ſubũſtit
1 gol un 24, Cajus validè non ſacrificat, abiolvit, bapti-
Cpartu Zat &c. ſine voluntate illa ponendi, ſinè hac enim
Ilan aln dictæ actones non ſunt humanæ ””ß”ßV
S3I0, Sacro aſſiſtens animo irridendi Myſteria
eincipininn Sacra, non ſatisfacit præcepto, quia non habet
is pudie, intentionem audiendi, quam Eccleſia indirectè præ-
tuncei Ccipit, directè præcipiendo externam auditionem
unt coln. Sacri.
cut hecbo

vo, u O. Jatiifat præcepto affirmati vo, 767 airitürne
e clilae. Jgnata ac reſtexa intentio ſatigacien-
tate nenine dipræcepto ut talid
turalis Dico, non requiri. Ratio, quia Lex non plus

q 93,l præcipit, quàm voluntariam operis executionem.
4, teNW Unde, ſi Petrus in die feſto audiat Miſſam ſinè in-
pteniin tentione ſatisfaciendi præcepto, equidem ſatisfacit.
KRatio, quia adimplet ſubſtantiam operis præcepti.

ge Jed quid ſi Petrus expreſsè intendat per illam
auditionem non ſati facere
bræcepto ?
rechere⸗
dickir H. Probabilius eſſe Petrum equidem ſatisfacere,
oleel quamvis non improbabiliter eontrarium teneat
Wigandt. Katio, quia præcepta tantùm obligant
poteltt? ad ſubſtantiam operis injuncti Unde diſparitas
nequiteol eſt de eo, qui debet mihi 100. Imperiales, & dat
mihi centum non animo ſolvendi, ſed gratis do-
onemf“ nandi; talis enim per hoc non ponit actum juſtitiæ
husum commutativæ, Petrus autem ponit ſubſtantiam

tetnus
ſpecen RK acus

32 Caput III.

actus præcepti. Nec refert, quèd actũs non ope- onitun
rentur ultrà intentionem agentis, quia id intelli- l
gitur, quando eſt in poteſt-te operantis, ſatisface- coporali
re vel non. Kôn. Leſſius. Layman apud Buſenbaum ind, 1
hbie Item Bonac. loco cit. q. I. punct. 10. n. 19. Citans muun

ibi & alibi plures alios. .
Lex bumana obligätne in conſcientia? 1
Afßirmo; quia recta ratio docet, Leges juſtas eſſe Nanr
ſervandas. En
Lex pænalis obligtàne ſtatim ad bænam (g
lfkubeundam? kni
N, Si ſit latæ ſententiæ, putà excommunicatio- cnn
nis ipſo facto vel jure, &c. obligat ante ſententiam Ure
judicis, ſecùs ſi pœna ſit ferendæ ſententiæ. Natis hin
patet ex ipſo textu Legis, ſi nim addat, vel non
addat, ipſo facte, ipſo ure. Lex autem pœnalis eſt Al
illa, in qua apponitur pœna; ut ſi ſtatuat Princeps, lgllnin
ſi quis piſces clàm in urbem intulerit, & c. pendet i nn
100. florenos. „R Uinn
. B uumhen
Uude poſſumus dignoſcere, quòd Lex Mrt
bumana obliget ſub mortali? uinal
“?VB le

Dico, ex 7. principiis. Primò, ex intentione M
Legislatoris volentis ſic obligare. Securd?, ex
verbis præceptivis, ſi intentio Legislatoris accedat. tloe
Tertib, ex gravitate materi?. Quartò, ex una Cnueh
Lege alteram explicante, aut ex communi ſenſu zinliule

homi-

üs nonoN

uin id in
tis, latete

pud Bidelhtet.

0. l galfi

ſientis

eges lltuc⸗

mmuneni⸗
Nte lentennin
tentiæ. M

dhr, Neln.

e enlst
tuat iinceßi
Ve. pehc

80 Len
1

er intennin
SlurCN. 1

muGNR

icel dellige vi coactiyvâ. Item Legis
1oris acleli 4

ſO

De Legibgt. 33

hominum arbitrantium Legem obligare ſub morta-
li. Quintò, ex adjuncta gravi pœna temporali ſeu
corporali. Sext?, ex gravi appoſitàâ cenſurl. GSep-
timò, ſi fiat transgreſſio ex contemptu, & hoc etiam

Unde potes cognoſcere, guòa Lex humans

etiam obliget cum periculo vitæ ?
*. Ex duobus. Primò, ſi Legis obſervantia ju⸗
dicetur eſſe majus bonum, quàm propriæ vitæ con-

ſervatio. Secundè, ſi transgreſſio Legis humanæ
Ccum metu mortis alicui incutiatur in contemptum Le-
4d eene

gislatoris & Legis. “
Ex primo, miles non audet diſcedere ex ſua ſtatio-
ne, Parochus ex ſua Parochia, nec Carthuſianus
veſci carnibus.
Ex ſecundo, nulli licet comedere carnes die pro-
hibito.
QLüinam ſubjiciuntur Tegibas.
„F. li omnes, qui ratione utuntur, & poteſtati
Legislativæ ſubduntur; hinc infideles & Catechu-
meni non tenentur Legibus Eccleſiæ, quia per
Baptiſmum Eccleſiam nondum ſunt ingreſſi; benè
tamen hæretici, qui Eccleſiam ingreſſtejus ſubjacent
poteſtati. Item amentes perpetui, pueri ante ſepten-
nium ordinariè, ſive ante rationis uſum, non tenen-
tur Legibus Eccleſiæ, unde illis carnes die vetito dari
odlunt. Item Religioſi exempti non tenentur Legi-
us Epiſcoporum, nec Clerici Legibus civilibus, in-
lrot Princeps vel
Monarcha non tenetur vi coactivâ, ſed dirxectixà tan-
tum ſuis Legibus: quia, ut dicitur exira. de conſtit.

94 Caput III.

C. càùm omnes: Quod quisque juris in alterum ſtatuit,
iyſe eodem jure uti debet.
Dixi: Princeps vel Monarcha; Eſt autem Mo-
narchia Principatus unius, ſeu quando omnia poteſta-
tis & majeſtatis jura ſunt penes unum pro communi
utilitate adminiſtrantem, & hic tenetur ſuis Legibus,
quoad fſolam vim directivam; nam, ſi loquamur de
regimine Ariſtocratico, ubi Optimates dominantur,
ejusque Leges vocantur Senatus Conſulta, vel ſi ſermo
de regimine Democratico, ubi ſuprema poteſtas eſt
penes cœtum populi, ejusque Leges vocantur Plebi-
ſcita, non eſt dubium, quemlibet tùm ex Optimati-
bus, tuùm ex populo, teneri Legibus etiam vi coacti-
v3. Katio, quia quilibet eorum reſpectu totius cœ-
tus eſt verus ſubditus.

Dicti amentes & infantes, ſicut & infideles ob-
Ailitgganturnè lege naturali
e. I. Infantes & perpetuò amentes verè non obli-
gari ſaltem in actu ſecundo & actualiter. Katio,
quia in ĩpſis deficit notitia & ſufficiens libertas. Hoc
tamen non obſtante manet ſemper illicitum jam dictos
excitare ad ea lege naturali prohibita. Undéè peccant
omnes hi, qui ſimi les inducunt ad libidinem, iram,
homicidium, furtum &c.
B. 2. Infideles uſum rationis habentes obligantur
lege naturali. Katio, quia ſubduntur poteſtati Legis
lativæ Dei quòè ad leges naturales.

Ignorans legem obligaturne es?
q. Enorans culpabiliter obligatur, ut clarum eſt,
cum reputetur ſciens. Ignorans inculpabiliter in tan-
tùm poteſt dici non obligari ad illam, quod ea m trens-
Lre⸗

G Nrctenco
Rmina
plem,
ehe
4
1. Decc
mi tid

Umpolna,

⸗ El

Driunne

Dipen
0

N N
ſundh,
lres ii
aterlt
Nelc
lwenin
Corlenal
dbt
Huhlin
littute
SS
lolrnla
N nn
Nend mne

terun ei

ſt autem M.

mnia port⸗
procomm
rſuis lerbo

Uloqumre

8domuumm,
4, Nelblem

umnpotttit

cUrur M
nerOpiim

tiamn elco.
u totiue

ſgfceleng

vere nch⸗
liter.
beius H
vmm un

Undeean

linem, inn

tesoblenm
Peltule⸗

4
4
Milrerintr⸗
deimm

De Tegibus. 35

grediendo non peccet; poteſt tamen dici obligari ad
illam in actu primo, cum lex ipſi ſit verè impoſita &
applicata, quantum eſt ex parte Legislatoris.
Jed quid, ſi ignoranti invincibiliter le-
Fgem ſejunii apponerem carnes?
. Peccarem mortaliter. Katio, quia iſti igno-
ranti (aliud eſt de puero, ut ſupra) lex jejunii vere eſt

impoſita, & per accidens eſt, quod ignoret.

Cajo Ebrio in die jejunii do carnes edendas?
S an licitè? ðͤ
k. Negativèe. Katio, quia uſus rationis eſt in
Ebriis tantum impeditus per accidens. .
Peregrini & vagi tenenturne Lepibus
Locorvumm
. Primò, qui ſunt in territorio alieno, ſive tran-
ſeundo, ſive immorando, non tenentur Leges parti-
culares ſui territorü ſervare. Ratio, quia tales leges
extra territorium non obligant.
B. Secundè, Peregrini & advenæ tenentur ſervare

Leges territorii, per quod tranſeunt, ſaltem ad vitan-

dum ſcandalum, V. G. audiendo Sacrum in die feſto,
abſtinendo ab opere ſervili; & in die jejunii à carni-
bus, ſi ſint ibi vomo mane reſpectu feſti, & totâ die re-
ſpectu abſtinentiæ. Idem dic de vagis. Ratio, quia, qui
ſentit commodum, ſentire debet & onus; Commodum
autem ſentiunt in deobligatione ſui territorii „ergo
ſentiant & onus in obligatione Legis territorii, per
quod tranſeunt.
d. Tertio, ii, qui veniunt ad locum animo ibi per-
petuò manendi, vel domicilium, ſeu quaſi domici-
C 2 lium

36 Caput III.

lium figendi, tenentur Legibus particularibus loc
illius. Katio, eſt eadem.

„F. II.
De Conſuetudine, Ceſſatione & Diſpen-
ſatione Legis.
Quideſt Conſuetudo?
. Eſt jus quoddam moribus hominum conſtitu-
tum, quod pro Lege ſuſcipitur, cùm deficit Lex,
quæ tripliciter poteſt deficere, I. cùm planè non eſt

TLex, 2. cùm fit inutilis, 3. dum eſt dubia vel obſcura.

Conſuetudo eſt triplex. Prima ſecundam Legem,
& hæc vel legem confirmat, vel ſaltem interpretatur,
ſi ſit dubia vel obſcura, & ſic valet contra tertium de-
fectum, unde eſt illud: Conſuetudo eſt optima Legum
interyres. Altera eſt præter Legem, ſeu inducitur
moribus utentium, ubi Lex non eſt, & ſic valet con-
tra primum defectum. Tertia eſt conſuetudo contra
Legem, quæ repugnat Legi, & fic valet contra ſecun-
dum defectum. Ex quo patet, quòd conſuetudo tri-
plicem habeat vim, nim. interpretandi, abrogandi ac
inſtituendi Legem. .
Quot modris poteſt abrogari Lex per

conerariam conſuetudinem?

tr. Tribus. Primè, ſi Legislator eam expreſsè ap-

probet. Secundè, vià conniventiæ, ſi eam ſciens
& volens toleret. Tertid, viâ præſcriptionis. .
Quantum temporis, & quæ conditiones requi-
runtur, ut abrogetur Lex vis bpræſoriptionis?
.. Decem paſſum requiruntur anni, ſi Lex ſit i
vi

it; 40))
Arreit
longnm
Muum, ed⸗
litaniin
Condttonen
ulo U
lkkie n
Um neene
lgtrr
Ccenm
lrroelcrin
Nionen.
onblte
Il dle

1. Cl
imnile⸗
rongmn
legt
Anmns ili
Anontnnt
hatilini
oalene
nhekk
igun

eſtrem
Nac

iculartbul

& Dilhe

inum colin
m dehtle
nplanena
biaveloblan
ANNmn LY
nierprernn
mrateniumd
loptina an
ſern induch
Vſe vala
ſuenndo nn
tcontiaſn
onluetcht
,ibrzol⸗

Lexp
59
mexpek
ſiem ſ
rptun
. eri⸗
6

De Legibus. 37
vilis; 40. vetò, ſi ſit Lex Eccleſiaſtica. Ratio, qui⸗

ad præſcribendum adverſus Legem requiritur tempus
longum, tale autem Jure Civili cenſetur eſſe decen-
nium, ſed adverſus Jura Eccleſiaſtica ordinarium pr-
ſctiptionis tempus cenſetur eſſe ſpatium 40. annorum.
Conditiones verò requiſitæ ſunt: Primò, ut conſue-
tudo illa ſit rationabilis, id eſt, nec rationi, nec
juſtitiæ repugnet. Secundò, ut legitimè præſcribat,
nim. tacente Principe, & certo annorum numero, ut
colligitur e cap. ſinali de Conſuetudine.
Cæterum ad inducendam hanc conſuetudinem non
eſt neceſſarius titulus nec bona fides, ſicut ad præſcri-
ptionem. Katio petitur à voluntate Legislatoris, qui
rationabiliter velle poreſt, ut conſuetudo valeat, licèt
malà fide inchoẽtur.
Quandonam ceſſat Lex?
u. Ceſſat tunc, quando non ampliùs conducit ad
finem à Legislatore intentum, ceſſat autem Lex duplici-
ter, negatiyè ſcilicet & contrarie; ceſſat negative, quan-
do Legis obſervatio non ampliùs utilis eſt fini Legis,
quamvis illi non adverſetur; ceſſat contrariè, quando
Lex non tantùm eſt inutilis, ſed & ſini Legis adverſatur.
Rurſus dupliciter poteſt ceſſare finis Legis, ſcil. in

particular:i & in communi; ceſſat in particulari, quan-

do ceſſat reſpectu unius vel plurium; in communi verò,
quando celi reſpectu omnium; vel etiam poteſt ceſſa-
re adæquate, id eſt ex toto, vel inadæquaté, id eſt expatte.
Quid eſt Diſenſatio?
e. Eſt Juris communis relaxatio facta ab eo, qui
poteſtatem habet relaxandi.
Potéſine Legislator diſpenſare in ſuä Lege?
* Poteſt diſpenſare ſecum & cum alis in ſua Le-

C052 ge.

318s Caput III.

ge, uti & in Legibus prædeceſſorum ſuorum, cum
quibus parem habet poteſtatem. Katiò tuùm quia
ejuſdem poteſtatis eſt Legem condere ac tollere, tum
quia par in parem non habet imperium, benè tamen
in inferiorem.

Valéstne Dißenſatio data ſine juſta cauſa?

Akfirmo. Katio, quia Legislator ſine cauſa validè
poteſt tollere Legem reſpectu totius communitatis,

ergo & reſtringere per diſpenſationem; peccaret

tamen diſpenſans, quia eſſet infidelis & imprudens,

ait S. D.

Quid ſ. Dipenſatio oltenta ſi ex cauſa

falſa, valétene è
. Non valet. Natio, quia diſpenſans ſolet ſubin-

telligere hanc conditionis clauſulam: Si preces veri-

tate nitantur. Nec item valent Reſcripta Pontificia,
quando obreptio vel ſubreptio eſt vitioſa ſeu malitio-
ſa, etſi ſorteè illis ſepoſitis facta fuiſſet diſpenſatio.
Patet ex cap. Super litteris de reſcript. Eſt autem Ob-

reptio allegatio falſi, Subreptio reticentia veri perti-

nentis ad rem, pro qua petitur diſpenſatio.

Quid ſi caufſa à principio ſit vera, ſecd

hoſtea ex toto vel e harte ceſſet?
V. G. Sit caſus: Epiſcopus à Papa habet delega-
tam poteſtatem (ad preces alicujus Comiris) diſpen-
ſandi in impedimento dirimnente, ut filins Comitis
contrahat cum quadam Comitiſſa ad ſedandas lites,
quæ ceſſanr ante diſpenſationem. Q. An nihilomi-
nus poſſit diſpenſare?

„..’ . . 7 2
N. Negativé, Ratio, quia ceſſante causà adæquatà

vel principali diſpenſationis celſat & ipſa.

Valtt-

Uii,

alt
. Val
Amacc
ſone. E

Pürju

Etfetcnl

alune!
glintel
4

u
fruiwon⸗
lond
eri
Ne
Alt:
iorke

ile
Node
uier⸗
jur D
Qo eſt
Dtrlei

fuorumn, d
datid tune
ctollere,
1, bene un

GRa cae

e canla
Cormmununtt
em; pean
npnk

er aa

ſolet li
6 preet n
rabonfe
la ſeumnn
ſet Alpeli
Eſt antend⸗
ntia veni i
ſario.

er; ſ

er

Fubet g
mits) A
ſlins r⸗
ſedendhs

An ainiin

e
usi ac

De Legibus. 39

Valétne diſpenſatio continens errorem ?
. Valet, ſi error nihil faciat ad rem, vel ſit tan-
Nam accidentalis, ſi V. G. erratum ſit in nomine per-
ſonæ. Secus, ſi error ſit ſubſtantialis. V. G. circa
principalem cauſam diſpenſationis. Natio, quia tunc
deficit cauſa, cui innititur voluntas diſpenſantis.

Valétne Diſpenſatio ſuper impedimento conſan-
guinitatis vel affinitatis, quando bræ vis
habita eſt copula, & bæc non fuit
expreſſa in libello ſupplici?
. Juxta modernum ſtylum Curiæ Romanæ in
praxi non valere. Ratio, quia reticetur aliquid, b

quod fortè diſpenſatio non fuiſſer conceſſa.

Quænam ſunt juſtæ cauſæ diſpenſandi ?
. Neceſſitas, Utilitas & Pietas. Ita &)lveſter, quũ
addit: Sed quia caſus ſunt innumeri, nec in hoc da-
ri poteſt certa regula, ſtandum in hoc eſt arbitrio bo-

ni viri, judicantis cauſam eſſe rationabilem.

K. III.
.— De Jejunio.
Quid & quotuplex eſt Jejunium?
. Jejunium eſt quadruplex, ſcilicet Naturæ, &

eſt abſſinentia ab omni cibo & potu, ita ut à medĩia
nocte mihil ſumptum ſit. Spirituùs, & eſt abſtinen-

tia à peccatis. Virtutis, & eſt abſtinentia à cibo & potu

juxta regulam temperantiæ, & JYejunium Eccleſiæ,
quod eſt abſtinentia à cibo juxta regulam ab Eccleſia
Præſcriptam. Obligat ſub mortali, quia Eccleſia po-
xſt & vult graviter obligare.

C 4 Quot

40⁰ Caput III.
Quot ſunt de Eſſentiæ Lejunii?

m. Hæc tria nim. Delecdtus ciberum, qui ſignificat
abſtinentiam à carnibus, & ab ĩis „ quæ à carne origi-
nem trahunt, certuim refectionis tempus C unica re-
fectio. Licita tamen eſt ſerotina collatiuncula, quæ
tamen excedere non dehet quartam partem illius quan-
titatis, quæ ſufficit ad inegtarn cœnam. KNatio, quia
moraliter talis exceſſus cenſetur eſſe gravis.

Exkcuſätne à mortali parvitas materiæ in E ſu
Carnium, V. G. barvus bolus?
Afirme; unde non peccant coqui in die jejunii
guſtantes ea, quæ coquunt ex carnibus; neque enim
video, cur in hoc Eccleſiæ lrrcepeo non poſſit dari

parvitas materiæ, ſicut in aliis. Seclude ſcandalum
& contemptum.

Prandium debetne eſſe continuum?
Affirmo de continuatione morali ungde ſi quis
(non in fraudem jejunii) à medio prandio ſurgat
cum animo illud reſumendi intra modicum tempus,
non peccat. Cæterùm menſa nimis diu protrahi non
debet; communiter autem cenſetur protractio mor-

diei.
Violaturne Zejunium per ſumptionem
Ilte, Caße, aut Chocolate?

Quòd YThee non violet, certum eſt, idem dic de

veronica, aqua ſalviali & ſimilibus &c. non enim ſunt

nutritiva, aliud foret, ſi lacte coquerentua, lac enim

per modum cibi ſumitur, item Caſfe, licèt ſit mate-
ria ex fabis compoſita, ideôque aliquo modo nutri-
tiva, non violat jejunium. Katio, quia nec carnis
mor⸗

tifera, ſi duret ad tres horas, quæ eſt pars notabilis

ortifnri
inpedi
hores eam
buſabl
iite, in
Clduurz
(gerun
Utſeſanuun
ANdbia
erte, ſia
gunun,
uie
nfrna
lpurtien
fatſkenr
ndn
lin, a
nat
lrebrin

AA mol

Udber

Uunkccke

4nii!
qalſigit

C iceI.

tioncll g
temilliugu

n. Mao, G

Wis.

nerie tl/

ol
iin deſin
3; heguetit

lon pollt
Leimi

nuum
unde l
Drndio i
icutn tenp
uprortin
rotracti⸗ nn
pas Norhl

ptoren
44ℳ%
„idlen dt
nonenin’.
ntul, lrer
lcet ſum
modo N
iunec

ad' 2. ubi ait: Jejunium Eccl

mortificationem, nec mentis ad cæleſtia elevationem

impedit. Chocolate autem, ſi componatur (uti Au-

thores eam deſcribunt) ex ſaccharo aliiſque ingredien-
tibus ſubſtantialibus cibis, & ſumatur in magna quan-
titate, frangit jejunium. Aatio, quia tune per ſe
ordinatur ad nutritionem, habétque rationem cibi.
Cæterùm an potus vini immoderatiùs ſumpti fran-
gat jejunium, pulchrè reſolvit S. D. 2. 2. 4. 147. 4 6.
K. — non ſolvuur, niſi
per ea, quæ Eccleſia interdicere intendit inftituendo
jejunium; non autem intendit Eccleſia interdicere ab-
Iinentiam potũs, qui magis ſumitur ad alterationem
corporis & digeſtionem ciborum aſumptorum, qudm
ad nutritionem, licèt aliquo modo nutriat, & ides

litcet pluries jejunantibus bibere; ſi autem quis immode-

ratè potu utatur, poteſt peccare, & meritum jejunii per-
dere, ſicut etiam, i immoderatè cibum in una comeſtie-
ne aſumat. Hæc ibi
Inebrians tamen ſe in die jeju ii juxtà aliquos pec-
cat mortaliter duplici peccato, cbrietatis nempè con-
tra ſobrietatem, & fractionis jejunii contra præce-

pium Eccleſiæ.

C S O◻ K§
Andreat accuſat ſe: fregi jejunium,
quomodo examinandus?
V. 1. An per eſum carnium vel per duplicem refe.-
Rionem fregerit, quia hæc differunt ſpecie. 2d&,
an aliis ſcandalum dederit & quot? ʒ3u0, an & quot
induxerit ad frangendum: .

. .

4 case irr
QAQLuid, ſi tertiam ſumpſerit refæctionem?ꝰ?

. Tertiam præcisè ſumendo non peccavit de noo Anin

mortaliter, quia jejunium fuit fractum per ſecundam Eiin
retectionem, & hinc, ſi ſumat tertiam, aut quar. diim .
tam, manet idem peccatum, licèt gravius. m n
„. . u lr
PEftne idem dicendum de eſu carnium n, allt
„ „ mnz . . . teit,
. Negativè, quia hic peccatur toties, quoties ihe
comecduntur carnes, cum Eccleſia abſolutè prohibue- *
TR eſum carnium, & aliunde præceptum non come- iin in
dendi carnes ſit negativum. L 6 l
N . . . orn
Qi dies Natalis Domini cadat in feriam 6. *
Ane lieitus eſus carnis? . N
B. Eſt licitus ob feſti excellentiam, ut patet ex cap. m

explicari de obſerv. jeſun. & à fortiori ſi cadat in Sab-
bathum ob eandem rationem, quia, ubi eſt eadem 4
ratio, eſt eadem juris diſpoſitio; in illo tamen caſu
religioſis, quibus ex ſua regula eſus carnium eſt pro. Kr
hibitus, non licet comedere carnes. Ratio, quia eer

. .. . 1„4 enh
ibi excipiuntur, quibus ex voto vel regula prohibitus
— * 2 . , it 1
eſt eſus carnium. Pro quo l

Nota, quòd aliquorum Religioſorum regula & Cpini
ſtatuta non obligent ſub culpa, ſed ſub pœna tantum, nnli
uti eſt in Ordine noſtro; unde, ſi Dominicanus illo Nen
1

die privatim extra communitatem, ſecluſo ſcandalo &

pl.
⸗ . beum.
contemptu, comederet carnes, incurreret poœnam, lrien
ſed non culpam coram Deo. ninnd

MN

N

O”J”MU De Legibus. 43
ctait ben Ambroſius Laxioris conſcientia juvenis die Cinerum
perſan proximo die Jovis ſequente liberè carnibus veſcitur,
m, E dictitans primum illud quatriduum poſt Bacchanalia
vius, non eſſe annumerandum Quadrageſimæa. Praterea
cum die Jovis convivio intereſſet uſque ad mediamno-
carnun dem, audito primo boræ dusdecimæ idtu farcunen ap-
prprrehendit, & medium deroravit ante 12. hboræ ſonan-
otes, u eictum, alterum queque dimidium poſtea ſtatim de-
Nune granmte glutiyit: reprehenſus à ſocis reſpondit: patum pro ni-
tumn nnde Hilo reputart, nec Deum tam rig:dum eſſe, ut medium
farcimen aternis puniat ſupplicus. Rurſus in feriis ro-
gationum à carnibus non abſtinet contra receptam alio-
in fenin rum conſuetudinem.
Q. 1. Quando incipiat Quadrageſima? 2. Quan-

o incipiat obligatio abftinendi à carnibus

4 R . 2
ri die Veneris? 3. Num ſit obligatio
n Ka abſtinendi à carnibus in feriis
Linene rogationum ?

carniunek, u. Ad 1. Quadrageſimam incipere in die Cinerum
Nu,exreceptâ hodie conſuetudine, nec ſunt 40. dies per-
gnli olin fecti jejunii in Quadrageſima, miſi addatur quatri-
5 duum illud Dominicam primam præcedens, incipit

um d Ergo horà duodecimâ noctis, quæ præcedit feriam
1 5

emum quartam Cinerum, & deſinit horà duodecimà noctis,
mnimam quæ præcedit Dominicarn Reſurrectionis. Iia Fagn.
16 Nanchl cap. 6. num. 1I I. ex commin. & complures ali. Am-
lu

a pen broſius igitur die Cinerum carnibus veſcens violat je-
6 4 . .
ue junium Quadrageſimale.

B. Ad 2. Obligationem abſtinendi à carnibus die
6 Vene-

44 Caput Ul.

venetis incipere cum primo pulſu horæ duodecimæ
noctis. Ita Fagn. cap. 10. num. 3. Sanch. lib. 2. ma-
trim. d. 41. num. 40. Katio eſt, quia audito primo
pulſu eſt hora duodecima mathematicè finita, & per
accidens eſt, quod uno pulſu nequeat indicari hora
duodecima, “ poteſt hora prima. Ambroſius
itaque peccat, tam primam, quam poſteriorem Ppar-
tem farciminis devorando. Nec parùm reputari de-

bet, quod Legibus Eccleſiaſticis tam ſeriò prohibetur.

Nec Deus puniet farcimen, ſed malitioſum farciminis
devoratorem, certè unicum pomum contra Divinam
prohibitionem malè contrectatum, Adamum proto.
parentem noſtrum juſto Dei Judicio in exilium ejecit,
ad æterna inſuper ſupplicia damnandum, niſi reſi-
puiſſet & pœnitentiam egiſſet. Et nos infelices poſte-
ri unicum illum pomi prohibiti eſum hodiéque lui-
mus poſt tanta temporum intervalla.
m. Ad 3. In feriis rogationum abſtinere à carnibus
conſilium eſſe & maſtorum devotionem, nullum
verò præceptum vel obligationem „unde paſſim multi
quidem abſtinent conſuetudine devotionis, aſt non
obligationis. Ita Laym. Theologiæ moralis Lib. 4.
7ract. 1. cap. 2. num. 8. Fag. (A. 6. num. 8. Fill.
Tom. 2. Tract. 23. cap. 5. num. 102. ex communi.
Obſervat tamen Vigandt noſter & bene, illam abſti-
nentiam in pluribus locis (non dicit in omnibus) non
eſſe de præcepto. In quibuſdam verò ut in Belgio eſſe
de præcepto : proinde conſuetudo cujuslibet loci
examinanda & penſanda eſt.

„ *
„ „ „*
„4

* Qri

ugn
Eignndun
.
Gineno 4
Peenmon
ii, üh

Prict,

cir ted

N e
Uu nrlon
b
munplin
leene,
dinn ſ
Iohre c
erlläcen
Cenhagr
Mhhber
Tlkumn
N
n, n
Sale
dallunn B
Ne

De Legibuauss.“ 45

2 dohe Qus eſt fatigatus ex labore ob recreationem
nch lin Aſſumpto, V. G. ex Ilndo pilæ, Venatione,

audin Ziſcatione, &c. excuſaturne
fwin,, JqG] W à Jejunio?
tindieri hr

Anbrs ; Diſtinguo, vel prævicht aut prævidere debuit ſe
1 fatigandum & ad jejunium impotentem fore ex impe-
tenden mento à ſe voluntariè poſito, vel non: Si prævidit,
ur ai peccat mortaliter in ſua cauſa non Hejonande „ S& à for-
rnohe den tiori, ſi formaliter intenderit ſe fatigare, ut non jeju-
umtuen naret. Ratio, quia eſſet in fraudem jejunii. Si non
o Die rrvidit, nec prævidere petuit, mortaliter non pec-
nn cavit defectu voluntari.
An un AQuaænam excuſant à Zejunio ?
iſcezſal . Hæc tria, ſcil. Impotentia, Neceſſitas & Pie-
holedel ras melioris boni.
Ob Impotentiam excuſantur juvenes infra vigeſi-
te 1 onk mum primum annum conſtituti, ſenes puta ſexagena-
nem, I rij, ſi viribus non ampliùs valeant, infirmi & con-
lepaſin valeſcentes, fœminæ gravidæ ac lactantes, gravidæz
ons, In eriam, ſi timeretur periculum aborts, Poiſent co-
vra b medere carnes. Item agricolæ & alii quoque paupe-
en b'h res ſufficientiam prandii non habentes, quibus etiam
er N quandoque licet comedere carnes, ſi alium cibum
ImM non habeant. Aatio, quia Eccleſia ceu pia mater non
mntbe I Vvult tantam & tam difficilem abſtinentiaaim.
tin Beon Ob Meceſſitatem excuſantur laborantes, itineran-
Gnelbeke tes, non tamen barbitonſores, ſartores, pictores,
ſcholares, fila ducentes, quorum labor eſt exiguus;
excuſantur tamen conjuges alias debitum reddere non
valentes. H

46 Capit III.

Ob Pietatem excuſantur Medici, Prædicatores,
Confeſſari &c. ſi aliàs ſuæ nequeant functioni ſatisfa-

cere, &c.
C A & OJ.

Matthiæ quadrageſimales cibi plurimùm nocent,
& ideò diſpenſatur cum eo, cui tamen unica in ſie co-
meſtio ſufficeret, imò eaſden carnes dat filiis, quorum
tamen nullus decimum quintum annum attingit.

An tam cænando, gquaàm cibos vetitos
feliis dando peccet mortiferè?

&. In utroque peccare mortaliter, & imprimis;
quod cœnando peccatum incurrat lethale, probatur,
Tum quia, quando aliquod præceptum continet mul-
tas partes & diverſas, ſi quis ob juſtam cauſam non
poteſt adimplere unam, manet adhuc obligatus ad
ſervandas alias, ut patet in præcepto de celebrandis
diebus feſtivis, in quibus non potens audire Miſſam,
tenetur nihilominus non laborare. Et eſt textus in
cap. Cum dilecti, de dols & contumacia, §. Praterea.
Tuùm etiam, quia diſpenſatio, cum ſit ſtricti juris,
non extenditur ad diſſimilia & diverſa, in quibus ea-
dem non reperitur ratio, arg. c. 1. & ibi gloſſ. de ofic.
deleg. Undè, licet diſpenſatus ob virium debilita-
tem, ut carnes in die jejunii comedat, poſſit etiam
cœnare, quia reparatio virium & roboris, quæ eſt
cauſa diſpenſationis in carnibus, reperitur etiam in
cœna, non hæc reperitur in diſpenſato ob id ſolùm,
quia piſces nocent, cum abſtinere à duphici comeſtio-
ne non noceat. Ita Medina in Cod. de jejun. q. 5. &

7. 11. Navarrus in Manuali c. 21. num. 2 5. Angel.

in

i⸗ 4 e
ad
fettosſ
Peſenin
ſepemo
ellieclt⸗
Uigmm
nbchie
ni, ime
latonisu
Olknent
Crilinn

lu⸗

D:
tumenſel
Ihlun,
benfert
Gun e 9
Gühtter
lutheen
ei Gaeme
Ueni

Cuiad

19

.

llaen

Preædickon

nchoniſn

innun tede
mnica is ie
llis, gunn
tingit.

0t Vetin
re
& Unpin
e; Poben
COntinetu
n calunn
Obligemg:
e ceſeen
uchre Mn
eſt lext⸗
In
1t ſtrich ,un
inctbu⸗
Higcſin
kiuni
. polta
ns, u
Litut elnnt
cbilſin
li unek⸗
eiun. 3

De Legibus. 47

in ſua ſumma iract. de jejun. q. 9. de abſtinentia à cibo.
Be. ad 2. Eum pariter peccare mortiferè dando cibos
vetitos filis, quos ætas juvenilis à jejunio excuſat,
præſertim, ſi filii rationis uſum jam habent, quod in
ſeptennio feré ſemper contingit. Katio eſt, quia,
etſi Eccleſia non obliget ad jejunandum juvenes ante
vigeſimum primum annum, ne augmentum quanti-
tatis debitæ, quod trino ut plurimum indiget ſepten-
nio, impediatur: obligat tamen omnes, qui uſum
rationis habent, ut in diebus, quibus alii jejunant,
abſtineant ipſi à cibis prohibitis, & conſuetudo intet
Chriſtianos recepta hoc ipſum interpretatur.

Caupo in loco Catholico, potéſtne in die
jejunii beregrino baæretico
apponere tarnes?

Dico: Peccat mortaliter peccato ſcandali, quo
tamen ſecluſo excuſari poteſt, ſi exinde timeat gravo
malum, vel adſint graves minæ, vel peccatum equi-
dem fieret abſque ejus cooperatione. Idem eſt judi-
cium de opifice reſpectu famulorum hæreticorum,
qui pariter peccat, ſed excuſari poteſt, ſi alios famu-
los habere nequeat, & hi eum deſerere velint, niſi
eis det carnes. Idem dic de coquo Catholico Domini
Lutherani in eodem ſenſu.
Qui alium aliunde certò cænaturum in dAie je janii
invitat ad ſuam cænam, peccdene

in vitando?

Dico: Non peccat, ſi ſolům urbanè invitet, &
non urgeat importunè; ſi verò neſciat eum aliunde
abſolute reſolutum eſle cœnam, peccat mortaliter.
ee

492 Cadut III.
KRatio, quia quantum eſt de ſe, dat ei occaſionem
peccancdi mortaliter. =

Petrus ſub initium Quadragefmæ ob morbum

diſpenſatur à jejunio, poſt quindenam vero

toraliter ſanatur, potéſtne frui illa
diſpenſatione pro reliqua
bartes
Dico : Probabilius non poteſt. Ratio, quia di-
ſpenſatio rationabiliter debet intelligi ſic, ut ſubintel.
ligatur donditio: Si & quamdiu indiges.

nnennn

C AP UT W.

De Voluntario & Involuntario
cjusque Cauſis.
Quid eſt Voluntarium

z. X7 Oluntarium rectè diffinitur à S. Th. r. 2.

7 6. 4. 1. eſſe id, quod eſt a principio in-
trinſeco cum cognitione finis. „

Quotuplex eſt Voluntariumꝰ

. Eſt multiplex. Aliud eſt neceſſarium, quod pro-

cedit àvoluntate determinata ad unum, urt eſt amor
patrix. Liberum aliud, quod eſt à voluntate ad
utrumlibet indifferente, ut eſt amor viæ. Aliud

ſr.

De Actibus Humanis.

ſynale
icle alud
rekt min
eper mr
follen, u
Ieuum

. elptelo i

Iſckon

Eenmun con
Norlas
Lennunnt wo

Wn e h

Denie
lhnrrg
tun e.

eli lil

6Cloungen
berr ſa

pechencd

lien⸗
nian

AN

Cunglebe

ei occaſone

ob morte
nafn Nr.
ruitlla
4

tie, git⸗
c, ur ubin

18
4 iuſhtl

n, uu
1,
1 volunne
. iæ.

De Actibus Humanis. 49

ſormale, quod eſt à voluntate actu influente. Vir.
tuale aliud, quod eſt vitus & effectus prioris. Item
poteſt mihi aliquid eſſe voluntarium phyſicè, ut quod
ipſe per me facio, V. G. percuſſio à me facta, vel mo-
raliter, ut ſi fiat ex mandato, conſilio, petitione &c.
Iterum aliud eſt expreſum, quod actu formali vel
expreſſo à voluntate procedit. Iuterprætativum aliud,
quod fictione aut ſtatuto juris vel per Epikiam ſeu pru-
dentum conſilio à voluntate procedere cenſetur.
Rurſus aliud eſt oluntarium in ſe, quod in ſe ipſo
terminat volitionem. Aliud in ſua cauſa, quod in ſe
non eſt formaliter volitum, ſequitur tamen ex alio

objecto, quod eſt in ſe volitum.

Denique aliud eſt directum, quod ex poſitivo vo-
voluntatis influxu procedit, vel immediate, ut fur-
tum à fure, vel mediatè, ut mors ex porrectione ve-
neni. Indirectum aliud, quod poſitivè expreſsè à
voluntate non procedit, ei tamen imputatnr, eò quèòd
habeat facultatem & obligationem malum aliquod
impediendi vel non impediendi.

Licetne ſemper ponere actionem ex ſe li-
eitam, unde & eſectus bonus & malus

ſe qui poteſt?

. Non ſemper. KRatio, quia non propter quod-
cunque bonum poteſt permitti quodcunque malum.
Unde Petrus in quodam conſortio proponens caſum
conſcientiæ in materiã luxuriæ ,ſi prævideat & bonam
inſtructionem aliorum in ordine ad excipiendas con-
feſſiones, & ſcandalum puſillorum præſentium, male
agit proponendo ob rationem prædictam.
D Quando-

50 Caput W.

Quandonam eſfectus malus ex causd vel aclione
aliqud ſecutus cenſetur voluntarius e

z. Tunc, quandò nec juſta cauſa eſt ponendi talem
actum. 24d, quando effectus malus fuit præviſus
vel prævideri potuit & debuir. Hinc
NB. Confeſſarius Muliercularum Confeſſiones ex-
cipiens, licet exindè patiatur motus carnis, non pec-
cat, quia habet juſtam cauſam. Idem eſt de Chi-
rurgo; medico, Medendi causà partes ſecretiores
viſitantibus.
Econtra autem Cajus & Caja Lectioni Hiſtoria-
tum lubricarum dediti peccant propter motus inordi-
natos indè ſecuros, quia non habent juſtam cauſam,
effectus quòque & prævideri potuit & debuit.
Jed quandonam erit juſta cauſa abtionem ponen-
di, ex quâ ſequitur effetus malus?
. 1. actio, quæ ponitur, debet eſſe ex ſe licita &
honeſta. 24, examinandum eſt, quomodè effe-
tus malus ſequatur, an certò, an probabiliter tan-
tum, ſi certò? major cauſa requiritur, vel malum
imputabitur ad Lulpn; fi probabiliter tantum: ali⸗
ter fortè dicendum foret.
Deindè, an agens ſpeciali obligatione teneatut
malum impedire, vel, an influat directè vel indirectè.
Ex his reſolvuntur caſus ſequentes:

CASOXS YI.

Caja prægnans, non cavens ſibi à perturbationibus
animæ & corporis lecer , quia ad id obligatur ob pe
riculum abortũs vel etiam damnationis prolis.

nß
Mernmer
Giejun

u0
Lcongertn
Mrernce
Ncb, n

(or
Inn ii
rtnc 1

Cone
C Ponit
l in x
MKce

lno
N
Jlemiaſt⸗
un ii
WIT
en 0,
Mr

A elallien
tariut?
ponenditin

fuit ril

Onkeſſonae
rnis, nolpe

Ntes ſechtn

motus in

ſtimenin,
lebnit.
ioneſteluet
malui

eerlehil

Womdt
ar, Welm
ler unmum!

rtione kenen
eelind

eltur hinz
bignnn

4

„

De Aädibus Humanis. 51

II.

Caja pectus nudans vel inhoneſtè ſe ornans inter-
pretativè vult lapſus puſillorum indè labentium, quias
actio ejus non eſt licita. —“

Cajus Clericus dans ſe inutilibus confabulationibus

& converiationibus, nec præparans animum, inter-
pretative & indirectè vult diſtractiones in Horis Cano-
nicis, in Miſsà &c.
IV.
Caupo valens abſque ſuo gravi damno recuſare vi-
num iis, qui ebrietati proximi ſunt, alias indè in-
ebriandi, peccat.

V.

Confeſſarii & Parentes indulgentiùs agentes cum
ſuis pœnitentibus & filiis indirecte volunt eorum re-
lapſus in peccata, quia non obſtant efficaciter, cum
poſſint & debeant. HM

Petrus indigens petit mutuum à fœneratore, qui
non mutuabit niſi ſub uſura; vel Paulus à Parocho,
