anr han ſunzm i gebet ei ſubtrahi & Aare et, (iti deeſt,
Ein in ſecundum formam commutatiyæ juſtitie. Ergèò in

„ telli igit eſſe dandum vero Domino, cum illi ſuum
Lnein ch deſit, furi autem nihil. Er Katis eſſe poteſt, (bræ-
teselft 1 Occupandoinſimu ſolutionem tacitam) quia æquè illi-
ie, citum cit rem alienam invito Domino diſtrahere vel
snonai, uſurpare „ quâm occupare vel retinere, ut Pater:
1, lſe⸗ ſed ad conſulendum propriæ indemnitati non licet
rem alienam invito Domino occupare vel retinere:
Pnoſet Egd⸗ à pari.

ſels
mmotti gquid tenstur Poſſe Mor 4 biæ ſidei?

Val Zenerdn 4
eguin , Bt. S ,tenetur dillgenter: inquirere veramn
hel kni Dominum, quem ſi diligentia adhibita invenire non
.
oluhlenl Poſſit , retineat, & continuet poſ ſſeſſionem ſecus

uollii verò non.
nflin . Secund) qui eſt dubiæ fei Pofleſſor, te-
vo Atan nesur ad dein ad quod Poſſeſſor malæ ſidei, ſcil.
Ktet a ipſam rem, lucrum ceſſans, damnum emergens,

& ex mixtis ctiam illos fructus, qui naturales ſunt.

A lee⸗ Caorasace Junt Mandar rei, & ad guem
ſn n ſ Veectant?
o! 1.. Frurts ali ſunt meræ induſtriæ, alii ipfius rei.

. P 3 Prumt

230 Caput IX.

Primi ſunt, quos ipſa res ex ſe nullatenus progig-
nit, ſed ſpecialis labor operantis vel negotiantis,
ſicut lucrum, quod negotiando acquiritur ex pecu-
nia, frumento, vino &c. Et hi fructus pleno ju-

re ſpectant ad illum, qui induſtriam adhibet. Aatto,

.

ſicut fructus rei ſequitur rem & Dominum ejus,

ita fructus induſtriæ ſeu lucrum indufſtrium opera-

tium. Pructus rei alii ſunt pure naturales, quos

natura nullo vel vix ullo hominum labore concuren.]
te producit, V. G. animalium fœtus, arborum ar

ma, camporum gramina, herbæ &c. Alii ſunt

mixti, qui proveniunt partim ex natura;, partim cx
labore, V. G. ſegetes. Item caſeus, vinum, ole-

um, lana &c. Fructus naturales ſunt Domini ipſius
rei. Katio, quia qualibet res fructificat Domino ſuo.
Unde bPoſſeſſor bonæ fidei tenetur Domino reſtitue-
re omnes fructus merè naturales, quin & mixtos
adhuc extantes, poteſt tamen deducere expenſas &
æſtimationem laboris; ſi autem dictos fructus con-

ſfumpfſit; tenetur reſtituere, in quantum ex iis ditior

0

Cui reſtitutio facienda eſt, ſi Dominus rei

ſit ignotus, mortuus, vel multum

diſßtang

w.., Prim): Si Dominus rei ſit tantùm ignotus in
particulari, reſtituenda eſt communitati. Katio,
quia ex innato amore in patriam præſumitur hæc
efſſe voluntas Domini. Si verò Dominus rei etiam
in communi ignotus ſit, pro ejus ſalute erogand
eſt pauperibus. Katio, quia ſic habet communis

Alus

ug & co
Alern du
una dudi

denda,

(Ald non

1. Elt
tutio fuckel
Duumrur 4
N. Vert
& labener
ceptr,
Eet, non
nino giſtn

d de re

Nllunn du

e Eidde

depolto,

Teſtiwuete
gi talis

ali ſicix

üdammn
Pune eb⸗

Dutte

Dico
Poxnitent

Qdamnhum.

tenns N
. 1e
l negonun
inimn ae
Chns genf
Clubet Nl
vommmumnet
ukriamon
lrlet, G
bore conn

3, AbINI
det, non tenetur propriis expenſis eam mittere Do-

Aune,ui
6, VIuINI
n Domuif
fcarun
Domion
unr
Vctre aen

Co nt⸗

Aumendd

Dumm
l nin

De Reſtitutione. 231

uſus & conſuetudo Eccleſiæ habens vim legis. Si
autem dubium ſit, an hic vel ille ſit Dominus,
juxta dubii proportionem inter utrumque eſt divi-
denda, vel in rtein mittenda. Katio, quia in eo
caſu non apparet convenientior modus reſtitutionis.
Bi. Secundèò : Si Dominus rei ſit mortuus, reſti-

tutio facienda eſt hæredibus. KRatio, quia illi com-

putantur quaſi una perſona cum illo.
. Tertiè: Si Dominus rei ſit multm diſtans,
& habens rem alienam ſit ſolùm obligatus ratione rei
acceptæ, V. G. qui eam invenit, vel bonâ fide poſſi-

mino diſtanti, ſed ſatisfacit Dominum monendo,
quid de re ſua fieri velit. Katio eſt, quia talis
nullum damnum intulit. Qui verò tenetur reſtitue-
re ratione acceptionis, ſive juſtæ, ut fit in mutuo,
depoſito, commodato, locate, ſive injuſtæ, debet
reſtituere & mittere ſuis expenſis. Katio primi eſt,
quia talis accepit rem in proprium commodum.
Katio ſecundi eſt, quia æquitas juſtitiæ poſtulat, ur
qui damnum injuſtè intulit, gravetur, & ſibi im-
putare debet ſumptus ſecutos.

Peotéſtne fieri reititutio per Confeſſarium 2

Dito: Poteſt, ſi id neceſſe ſit ad ſervandam famam
pesnitentis. KRatio, quia ſic ſufficienter reparatur
damnum.

SJed quid ſi 6 onfeſſarius ex oblivione vel ma-

litia ſibi aliquid retineat

Dite: Principalis debitor id teſciens non eſt H-
P 4 ber

—

21;32 Caput .

ber à reſtitutione, habet tamen actionem contra
Confeſſarium. KRatio, quia, qui tenetur ratione
injuſtæ acceptionis, obligarur reſtituere, erli fes
apud eum non manecat, juxta S. 7 b. bic a. 6. Jed,
Ergòè: —R—.”

Quid, ſi Confezſſariut ex craßa & aßfektata
ignoranttia non moneat pœnitentem de
reſtitutione, teneturne ipſe
reſtituere

Affirmo, cum Sylvio, Navarro & aliis. Katio,;,
quia Contfeſſarius ſivè proprius ſive alienus tenetut
ex Officio pœnitentem reſtitutionis monere, & ſic
damno (quod pœnaitens rem alienam detinende in-
Krt) obſtare, ergo. Excuſatur tamen Confeſſarius,
1. ſi ex obhvione vel inadvertentia non imponat
pœhitenti onus reſtitutionis. Ratio, quia tunc pro-
priè non eſt cauſa damni. 2. Si prudenter judicet
pœnitentem, utpotè litteratum, ſcire ſuam dobligatio-
nem; conſultiùs tamen eſt monere, quod tamen
modeſtè & indirectè fieri poteſt, dicéndo V. G. non

dubito, quin Dominus ſciat ſuam obligationem, &&c.

Quo ordine facienda eſt reftitutio?

Ante . nota, quèd creditores alii ſint reales,
qui ſcil. habent jus in re, ſeu ad rem debitoris, &
vocantur hypothecari; alii ſunt creditores perſonales.
qui directe habent jus in perſonam debitoris, in
pharz, Hoc not. ”
Dice I. Hypothecariis ſolvendum eſt prius, quim
credito-

(edtori

crogra⸗

i:

Tchei

Pins ſol⸗
ſpece.

Klert

Cern
emmpnon
lubent
e contt

latbtae

Cebiezere

N 1

Honen an cTediroripu⸗ chirographariis. Katio „ quia hypo-
Eenn uu thecarius & rem & perſonam ſibi obligat

lere, ei

e Reflitutione. 233

1
am habet,
chirographarius ſolam perſonam, ergò prior haber

. 2 1

1

. 4,1D — 1 Pe 1 ◻ Tras 4 1 1
.e ,4,4 plus juris, e go præterendus. Item inter hypo-

carios præferendus eſt is, qui habet anti

, e ,
ltetent e

0& e
e Aienun e.
moner,
rucene. 4
e ſunnöbi
e, guln
Hcendo 1!
Pignone,

6Aür.
lenm Ctbin⸗
ſtorei
n Gebion

4
N

Gnn

D

BPico z. &i bona debitoris non

3

othetam; nam, qui prier tempore,

vendum omnibus crediteribus
debita certa præ incertis & d
creditores certi ſunt melioris c
priùs ſolvi debent ea,
ſpecie. Katie, quia dominium non eſ

.

ut patet in depoſito, commodato, imè & in empto,

ſed non ſoluto, quia & hoc inyolvit conditionem:

Li fuerit ſolutum.

Cæterùm debita ex delicto, V. G. furto orta non
ſunt prias ſolvenda, quim erta ex contratu, V. G.
emptione. Katio, quia in uttoque caſu creditores
habent æquale jus. Imò poreſt eſſe, quèòd debitum
cx contractu ſit antiquius: Ergò hoc non poreſt jure
Poſtponi. Quèd, ſi tamen debitor ſit ſuſſiciens
ad ſatisfaciendum omnibus, debet prius reſtituere
debita ex delicto orta, quia ibi Dominus rei eſt magie
invitus, & ſic intelligendus eſt S. D. ſi objiciatur.

Ezx gua culpa oritur obligatio reſtituendi in

bonis fortung?

g. Ex ſola culpa Theologica mortali, niſi obli-

gitus fueris damnum impcdire ex contractu vel quaſi
conttaftu, aut ex alterius damno factus ſis ditior “

4 7 . . 71. ——
unde non ſufficit culpa tantùm juridica commiſia ex
inculpabili inadvectentia; unde ob homicidium vel
. pPpy incen-

7 .

234 coput X.

incendium &c. caſuale in conſcientiæa ad nullam te-

neris reſtitutionem; idem eſt, ſi pecus tuum de-=

fius. eneris ratio-
paſcat ſata alterius. Katio, quia nec tene

ne rei acceptæ, cum non habeas rem, ne⸗ ejus n.
litatem, ut ſuppono.; dein nec ratione injuſtæ are.
ptionis „quia in conſcientia nullam actionem inju⸗
rioſam commiſifti. Ergò ex nullo capite. n
Dii, in conſcientia, & ut alii addunt, Pcn 4
zjus naturæ & antè judicis ſententiam, quia ai
potes ex ſpeciali lege poſitiva, talis eſt V. G. lex,

quæ obligat ad reparandam læſio nem ex quadrupe-

de. Finis autem ejusmodi legum eſt ſtimulare civi.
um cautelam in damnis fortuitis Arrcavenchs GEqun
leges hæ pœnales ſunt „non ante, ſed poſt ju ici⸗
ſententiam obligant.

Quotuplex eſt culpa

. Duplex: Theologica & juridica. A re e1
ccatum mortale vel veniale. Secunda e Ben
he omiſſio ad impediendum damnum proxi mni

quiſitæ. D
Quotuplex eſt culpa juridica

Bz. Triplex: Lara, levis, leviſſima. Prima eſt

.1* „. — „ * in xe r0= 7
omiſſio diligentiæ, quam viri circumſpecti in re p

ria adhibent, V. G. dum quis pallium ſibi commo-
Hartuun relinquit in loco publico. Secunda eſt om

4 . ee.
ſio diligentiæ, quam ſolent adhibere viri ircumt

1 qui jum illud
ctiores in re propria, V. G. dum quis pallium

. ſit. .
relinquit in ſuo cubiculo, ſed ofium mnſ wang
TZeria eſt omiſſio diligentiæ, quam circumſpectiſſi-

mi adhibere ſolent, V. 6. ſi hoc pallium in tabrn

um exee

ſvo eline
tni, Urn
Culp
lus prei

el coln

Cuaupa

. In
Cipiennis
in urllitar

in utiltzt

N. NN
is 7 A

Maiſtru

Pgl, 4

em i
Cudi

Plent
orniit
Mutuo.
.V Ratio
len ,.
Wum !

d mn!
eCus uund
enetislue
, Ueſt.
Conen
zie.

ek 6
n er in
Kümlne

AVends N

El l

4 4½
la. Nn
urt i⸗

lylint
uunſbi ar
Cunti 4e

13;5
ſuo relinquit, oftium clauſit, ſed ſeram non ten-
tavit, utrum clauſa eſſet. &c. ”l
Culpa lata ſubdividitur in latiorem, quæ eſt do⸗
lus præſumptus vel Appatens, & latiſſimam, quæ

De Reſtitutione.

eſt dolus apertus.

Quotuplezx eſt contralctut, ob guem aliquis ad
un

reſtitutionem tenezur *
. Triplex: Primus cedit in utiliratem ſolius rc-
cipientis, ut in mutuo & commodato. Secundus
in utilitatem ſolius dantis, ut in depoſito. Tertius
in utilitatem utriuſque, ut in locato.

Quid eſt quaſi contraklus
Bt. Eſt quantùm ad præſens alienorum negotio-
rum executio, V. G. Cura, Tutela, Officium ſudi-
cis, Advocati, Procuratoris, Medici, Chirurgi 2
Magiſtrarus, Confeſſarii, Concionatoris „ Theo-
logi, Architecti &c. in quibus intercedit eontractus
ſakem tacitus.

Qualiter ex contractu gquis tenetur ad
reſtitutionem
Br. Ex contractu cedente in utilitatem ſolius acci-

pientis, ut in commodato, tenetur quis ad reftitu-
tionem etiam ex culpa leviſſima, non tamen in caſu

fortuito, niſi transferatur Dominium rei, ut in
mutuo..
KAatio I. p. Æqquitas poſtulat, ut in cuſtodia rei
aliene, quà erce in tuam uteris utiliratem, maxi-

„mam impendas diligentiam, ne Domino percat.

Katio

1

az6s Coabut IX.

Katio 2. P Quxævis res dum perit, Domino ſuo gu mar
perit, ſi he adſit culpa vel pactum, ſed commo. nn ct
dans manet Dominus rei commodatæ: Ergè. 1
Dixi » Si non adſit culpa vel pactum; ſi enim Gd
hæc adſint; liquidum eſt, quèd teneatis ad reſti. . &
tutionem. 40tmnO
Katio 3. p. Res perit Domine ſuo, dum ſubitd i 0
perit, ſed in hoc caſu aher V. G. mutuatarius ſtatim lw, la d
efficitur Pominue rei, quia per mutuum transter. l gaet
tur dominium: Er go. . Perenar
Ex cone, atke cadente in utilitatem ſalias aui
ut in depoſito, tenetur quis de dolo & culpa! ata; nii
V. G. t poſta ius ſe ipſum obruliſſet, vel acciperet
mercedem de induſtria. . Hr
Katio: Quia in eo caſu accipienti nulla fit grati⸗ emolit
vel utiltas, ergèò non debet gravari ad majorem noris;
diligenti am, quam homines Paſſim in cuſtodia rei ole
propriæ ſolent adhibere. . Konem.
Ex contra r cedente in utilitatem utriuſque tene-. cuum or
cur quis ex culpa lata & levi, non tamen de levis. Mccſit u
ſima mnec in caſu fortuito. walſtin tite
Katig: Æquum eſt, ut quis in cuſtodia rei eipræ. Gin on
Cis& in fuam utilitatem conceſſæ diligentem impen. Mrn n l
dat curam, non tamen tenetur ad ligcntiſſimam .„ ilin. g
quia non ille ſolus, ſed & Dominus commodum Wank ſe
reportat. um, q
Ex dictis reſolves hunc caſum: Aliquis hic acci. iucelt,
pit equum conductum, habe tue penes ſe mutuum Qur huj tj
& Palli ium commodatum, & de concreditis ab alio ſhenc
100. Imperiales, omnia hæc in via perdit. ſinè ſua uen poſte
culpa, ankerentibus e ea ſibi edonihus ,hic enim M in con⸗
tenetur reſtituere mutunimn, non item alia. Ratio, Klemt zer
quia ¹

Oa. 666
wKR.

2

1, ed anmn
2: H
Gumn; ſe

tenearit A

1o, unſt
uturaliut

Kutnum n

n ſlut ie
Xcllgelnn

t, Wan

Vari a

n mi iut
R unene

Ulgeneni
4 enn
Gus onm

Als ie4
verts en

1., e 7
1 ert

„ſ . 4
is, M.

6

De Keſtitutione. 7 2535

gquia mutuum perit ipſi tanquam Domino, non sau-
A P P 4

tem cætera.
Qualiter guis tenetur ex quaſi contractu?
Bt. Si quis aliquid ex Officio faciat in alterius
commodum, non tamen accipiat mercedem, tene-
tur ex dolo & culpa lata. Katio, quia non-pro
ſuo, ſed akerius bono laborat; ſi tamen Officium
illud quæäſiſſet, vel mercede conductus eſſet, tune
teneretur ex ceælpa leyi ob rationem oppoſitam.
Quaænam excuſant à reſtitutione in Bonis
foreung 2
m.. Pixe: Primè, impotentia Phyfica, quia ad
unpoſſibile nemo tenetur. Secunde, impotemtia
moralis ; unde non tenetis cum jactura tui ſtatůs
juſtè acquiſiti reſtituere, ſed ſecundàùm rectam ra-
tionem. Tertièò, neceſſitas extrema, quia in illa

ctiam potes auferre aliena ſine peccato. Quartd,
necceſſitas gravis ſui vel ſuorum, niſi creditor in pari

neceſſitate exiſteret. Katio, quia in primo caſu cre-
ditor non poteſt eſſe rationabiliter invitus, bene ta-
men in ſecundo. Quintò, ſpontanea creditoris re-
miſſio. Jext?y, ceſio bonorum, quæ 4 Legiſtis
vocatur flebile & miſerabile remedium, 2 jure inven-
tum, quo debitor nimio æte alieno gravatus bona
ſua cedit, ſeu relinquit creditoribus dividenda. Effe-
ctus hujus remedii eſt, ur debitor, qui noneſt
ſolvendo, non poſſit ob debita incarcerari. Gi ta-
nen Poſtea ad pinguiorem fortunam devenit, ma-

2*

„ p ⸗ .7 . .
net in confcçientia obligatus reſtituere, licèt, hona

ceſſern per actus more patriæ ignominioſos; Iilaen'm

238 Caput LX.

ignominia non tollit Jus creditorum, ſed infligitat
in pœnam præſumptæ culpæ debitoris in contrahen-
dis debitis ultra vires & in terrorem aliorum. dep-
timò, compenſatio, vel ut Juriſtæ ajunt: Debiti
& crediti inter ſe contributio. Octayè, authoritas
juris vel judicis &c. S=JMD

A P P E N D I X
Quorundam caſuum circa meteriam

Reſtitutionis, &c.

Poſſedi agrum alienum undecim annis, ad
£ .

quid obligor?
. Si bonâ fide poſſederim . decimo anno con-
pleto inter præſentes præſcripſi eum, ſicut & no-
venii fructus, decimi anni fructus, utpotè antè præ-
ſcriptionem completam perceptos refundere obligor,
quia nondum ſunt mei, ſunt quidem in præſci
bendo, ſed ſecunduùm Canones nondum Piaſertli
C. veniens de praæſcript. Fructus anni undecimi ſunt
mei, quia ager eſt meus.
II.

Per novennium poſſedi agrum, per trienniun

ona ſide, per sriennium dubiä fide,
per triennium mala fide, ad
gquid obligor 2
x. Trienno primo completo præſcripſi fructus,
agrum cogor reſtituere. In ſecundo triennio mihi

incum-

1

Peumbi
Appone
no tenen
cumm fru

Ccl.
Intra tt/
Gt in

hort

N. N
Melonn
ie . Ali
kelt
Abonr i
Döminus
Pietur

Uen pue

Deir

ng

1, ſed
nsincolne
n Alorun.
e Aum:
kayd, aut

1

ca Wetet

iin anni
dedmo an
um; lant
lpot
tekuncertt
nigen un⸗
Vndunſ
mmhinhtn

,ni
u.

4

leij
Go Nien
6

De Keſiiturione. 25

incumbit inquirere Dominum ad dubium tollendum.

Suppono fuiſſe dubium poſitivum. In tertio trien-
nio teneor ad agrum reſtituendum in optimo ſtatu
cum fructibus perceptis & percipiendis.
III.

Cajus bond fide colit agrum Kerilem gquem

intra tempus exiguum ita meliorat, ut fru-

Aus in abundantiä proferat. Domum bro cor-

boris ſui oblettamento in eo aæ dificat.
Titius intelligens eſſe ſuum,
litem intentat & evincit
agrum eſſe ſuum, ad
Juid Cajus?
kM. Reftituendum eſſe agrum deductis expenſis
Meliorationes verò ſivè expenſæ, aliæ ſunt neceſſa-
riæ, aliæ utiles, aliæ ſuperfluæ ſive voluptuariæ.
Si hæ ſeparari poſſint à re abſque ejus detrimento,

à2 bonæ fidei Poſſeſſore conferri poſſunt, cæterùm

Dominus, ut iſtam domum emat, cogi non poreſt,
videtur tamen quid ſolvendum ſecundm æſtimatio-
nem prudentum. . =èð
IV.

Petrus furatus eſt bovem macrum, quem im-
binguavit, & e incuria ill'us fadktus t
macer, ad quid?
Ze. Reſtituere debet bovem pinguem, quia in
illo ſtatu Dominus habebat Jus in illum, quced
ſervari debet illæſum; ſicut enim res fructificat Do-
nine

Caput IX.

240

mino ſuo, ſic & meho oratur, adeoꝗue melior de-

ber reſtitui.
Petrus faraur equunm Va lentem ro nunc 20.
Im/ Lerislibus, poſt annum vend it eum
pro 60. Im serialibus, ail guid:
. Teneri vel ad reſtituendum equum, Ve! 24

reddend los 60. Imperiales. Ratio, quia illi 60. Im=
Pperiales ſunt inctementum rei Propri iæ Domino.

Jea 17a d, ſ; nihil reſtituat, teueturn ie emptor .N—

Fur bond Fae equum emit, reſeiens

eum eſſe fureo ſublatum, 4 d

raſtitutionem illiut
B. Aflrmativè. Katio,
deis, ,hi illa equa utto ſhablata Panat binnu-
lum, cujus ille eru?

. Eſſ- Domino equæx. Natio, quia quxbber
1es d ſe fructilera fructificat ſuo Domino.

Tur rem ahienem miſeuit hfuis, y. C. oleun

oleo, vinum Vino, filiginem fili-
gini, 4 quid 52
. 81 res ſalvà ſubſtantia diſcermi vel ſeparari non

C c, fur miſcendo acquiſi wit e jus dominium, cum
ogserc tamen reſtituendi αquivalens . qaia Domino

competit jus in integrum cum ulum ſil Uliginis, Vinum
& Oleum., Vl.

qui⸗ eſt res non ſua.

op

4

1 kum
aui kite
1. N
ð AW
rem à 4 Pn
t Don
u, ſee
teſitutione
iſti .

all,

L A
iut; (Xte
n Gebet
un il, i II.
tei dens

De Reſtitutione. 441

Cajus bonâ fide poſßtidet rem alieneam, & vo⸗
luntariè eam deftruit, ad quid

frotun tenetur UYM
Nentn e. Ad nihil, quia in nullo factus eſt ditior.
nmnt Petrus furatur rem, quæ tamen zué periiſſet
iniil apud Dominum, ad gquid A un .
prr Donn . Eum non cximi ab onere reſtitutionis. Katio,

etureene quia fuit efficax & voluntaria cauſa damni.
, IH (ed guid ſi res pereat ſine furis culpa ?d
,4 u. Reftituet rem in æquivalenti, quia detentie
4 fuit ei voluntaria, & Domino competit actio in fu-
k eN re à primo momento, quo res ſubducitur, qus
Lvctio non extinguitur, niſi res vel pretium reſtirua-
Aa tur, licèt fur nullum perceperit lucrum, tenetur ad
teſtitutionem, quia hæc obligatio non ex lucro, ſed

61! —r . .
ui cx injuſtaà rei detentione oritur.
Paulus inmitatur bond fide ad bauſtum gene-
D roſi vini, quod poſtea ad vertit eſse
,V. Furto ſublatum, ad guid?
ſymment . . .1 * . — . *°
en . Si Paulus nihil ſolaebat bibere, ad nihil tene-
tur; cæterùm, ſi ſolebat libere, & ſuo peperce-

l rit, debet reſtituere, in quantum factus eſt ditior,
Cofiiin quia id, in quo factus eſt ditior, ſuccedit in locum
, 6l rei alienæ.

nin K L4

142 Caput IX.

Quid ſi beni fide invitetur ad prandium, 740

fſumpto noſcit furto ſublatum
g. Obligari ad expenſas, quas domi feciſſet, lict
etiam in prandio furtivo duplo plus conſumpfſiſſet,
quia in tantum pepercit ſuis, & factus eſt ditior;
ſi prandium fuerit minus pingue, quàm ubi ſe lau-
ciùs tractaſſet, obligatur ad æquivalens rei conſum-

ptæ. Si domi equidem ſolvere debuiſſet, V. G. quia

eſt commenſalis, ad nihil tenetur „ quia in nulle
factus eſt ditior.
IX.
wviſcujus ſatum ſuum mutat, cx 5 ℳ
intelligit, ſe non eſſe verum hæ-
redem, ad quid

1. Diligenter inquirat, an bona fua perſiftemt in

todem ſtatu, in quo fuiſſent ſeclusà hæreditate, ſi
meliorata ſint, tenctur iſtam meliorationem reſtitue-
te, in quantum factus eſt ditior, ſi ob exceſſivam
Rtats mutationem ſint deteriorata, ad nihil tenetun,
quia non eſt factus ditior.

Petrus boniâ fide uſus fuit ad annum veſße i

“ð?ð alienz, ad quid ?è
. Obligarur reſtituere, in quantum parcende

ſuæ veſti factus eſt ditior, ſi illa fuerit vilior, reſt.

tuet, quod de vili ſua attrivillet.

Petrus adit pinguem hæreditatem bonò ſide,

Donut
concla⸗

Mec

. V

V nor

dum,

teheor
lundum

del

De

1. P
uum
Ellu eſt
lellniet,
Uunn ſn
Compenl
Mum Od
n
Ceptig 5

9 lrg
4aa

„ D

tnliin,
Atun
omiſealie
hlunt
ka cti
guim ik
ſeas tei

,» gaun

een l
4,

eruint

1

ne ſupei⸗

usi hurdis
ormuent
1, Hcben
1, Anin

44
4
uunnmni⸗
ſietit mo

De keſtitutione. 243
Domus Petri conflagrat, pideo veftem in

conclavi inferiori, cum noen exiguo perſonæ

mea periculo arripio illam, repono eam
in ædibus meis, quæ cum veſte
comburitur, ad quid?

. Vel arripio eam cum inrtentione reftituendi,
vel non: Si primum, ad nihil obligor, ſi ſecun-
dum, ut Poſſeſſor malæ fidei in æquivalenti veſtem
teneor reſtituere, periculum tamen eſſet compen-
ſandum ſecundum æſtimationem prudeutum.

Paulus colie agrum preprium alieno αο,

Petrus agrum alienum euis ropriis,
H ad quid?
B. Paulus bonâ pde colens agrum proprium,
equum reſtituert, & in quantum parcendo ſuis fa-
ctus eſt ditior. Mal fide equos in optimo ſtatu
reſtitue?, & damnum per eorum detentionem cauſa-
tum, ſive id, quod Dominus lucrari potuiſſet,

compenſabit. Petrus malaà fide colens agrum alie-

num obligarur ad reſtituendum agrum in optimo
ſtatu cum omni melioratione, cum fructibus per-
ceptis & percipiendis.
Petrus ingit ſe pauperem, vel eſſe captivam
apud Turcas, & colligit elcemoſßinas,
ad quid?
.. Diſtribuere debet inter alios paupercs, dan-
H Qꝛ aum

4*

X

244 Caput IX.

Hum enim erat intentio ſublevare proximi miſeriam,
uam non ſublevat in acceptante, cùm non indigeat,
1a⸗ eſſet, ſi miſeria ſublevanda immineret, quod
enim in proximo eſt, reputatur præſens.

XIV.

Plures ſucceſtivè decerpunt uονν, vinea
tandem deſtruitur, quis tenetur re-
parare damnum?

r. Si plures decerpant uvas ex conventione, quili-
bet peccat mortaliter, & ſibi imponit onus reſtitu-

tionis in ſolidum aliis deficientibus, quia ſinguli in
gotum damnum influunt; ſi verò unus alterius furti

inſcius fuerit, quilibet peccat venialiter, & tenerart

pro rata.
L XV.

Henricus mandat occidi acobum, Manda-

tarius occidit oannem, quem putabat

eſſe Jacobum, ad quid

. Henricum equidem aſtringi ad compenſatio

nem damnorum, ſecùs, ſi mandatarius Oannem

benè noverit, tunc enim mandans nec eſt cauſa phy-
ſica nec moralis, unde tunc tenetur mandatarius
damna recompenſare.
. XVI.

Petrus vult auſſerre Paulo 100. Imperiales,
ſuades, ut auferat 50. vel ſaudeo „ uAt

50.4 Paulo & 50.à Cajo auferat,
agd quid obligor?
. Ad 1I. Ad nihil obligor, quia utiliter ago nego.

tium

tium D⸗
Per obl⸗
lum m.
influit.
nao,
te Detto
ulpote

Tret .

liun

1. D.
eneti a0

Dan 3

d. De
Ocaſtone

ſentein

tutions .

7 lirt

dilelmii
m Monil

münettt, S

Alens.

40, U
tenetur te⸗

Gpertione,f

onit onen
, guſi
Gnus Neiu
Aiter 1 A

un, .
un zul
int
4 omd⸗
nec all
etur muin

o. ItN
ſuctt

, ℳ

7

ttaliter,
perveniente detentione rei parvæ ad aotabilem quan-

De Keſtitutione. 24 5

tium Domini. . 2. Quòd damnum illatum Cajo
er ablationem 50. obliger reſarcire, quia conſi-
lum meum non intotum, ſed in mediam partem
influit. Quèd, ſi Petrus velit furari ab indetermi-
nato, & tu conſulas, ut furetur Joanni, deficien-
te Petro, teneris damnum Joanni illatum reſarcirc,
utpotè cujus es cauſa.
xXVII.

Tres cooperantur ad furtum 300. Imperia-
lium ægualiter, deficit ſecundus, ad
Juuia primus 2
. Duos reſtantes, primum fcilicèt & tertium ,
teneri ad reſtitutionem totius quotæ in ſolidum.

XVIII.
Dum potui, nolui, dum volui, non potui
rtreſtituere, ad quid

B. Peccavi toties, quoties pro qualitate materiæz
occaſionem habui reſtituendi, & nonreſtitui. Præ-
ſente impotentiâ phyſicà vel morali obligatio reſti-
tutionis non extinguitur, ſed ſuſpenditur.

XIX.

Petrus ob pondus minùs leve pluribus urbis

incolis damnum leve intulit,
acd juic ?
B. unptuni Petrus quolibet actu peccavit mor-
1 notabilem ſummam intenderit. Dein

Q titatem

24 6 Caput IX.

titatem etiam mortaliter peccat. Reſtitutio faciends
eſt perſonis particularibus, quæ, ſi non cognoſcan-
tur, communitati, ſi fuerint potiores de commu-
nitate, ſecùs uſui pio, vel pauperibus iſtius urbis
applicetur.
Hbilla ancilla confitetur hoc modo: Vado ad
Jorum, quandoqus ſtüßerum retineo, quan-
gogque ſuperaddo, quandoque impend,
ctcalcteis meis, qui multum terun-
tur, ad Juia ?

. Eam ob cauſam ancilla ſibi nihil retinere po-
teſt, undè, quod reſervat, in commodum Domi.

ni reſtituendum eſt.

7

Jed nunquid poteſt ancilla ob fipendium mi.

nus tenue clam recompßenſare 2

Dico: Non poteſt, ſibi imputet, quèd taliter
contraxerit, liberum erat ei plus exigere, vel alium
Dominum inquirere. Si verò Dominus minus dare

vellet anno elapſo, quàm conventum eſſet, occul-

ta compenſatio crit licita.

XXI.

Petrus furatur Imperialem, gquem imponit

Lotteriæ, & lucratur centum,
ad quid? .
. Tencetur ſolùm reſtituere Imperialem ablatum
. Aie

1lor een
glin de
tuendun-

Peirut
1

Dico
lum, i

Detpue
rione,
tarit

ve F
glayem
cic pro
mnncati,
40 umm
lümites W
D, d
ſenae.
grarem
rali xſti
mandat
1 potun
ls au nn

eſlimnolrt
Unon a
ores e on
eribus Kun

goch:
venno,
e inht
mn eu.

3 nilul eie

cornumodu

ſientn
Henſc⸗

gutet ſic⸗
egele 4

unumn

7
en 7

De Reſtitutione. 244347

alios ceentum, quos luctatus eſt, retinere poteſt,

quia de hoc, quod ſorti adſcribitur, nihi reſti-
tuendum eft.
XXII.
Petrus lethaliter percuſßit Clericum, dubi-
tatur, an mors ſit ſecuta vi per-
cußionis factæ?

Dico: Reſtituet pro rata dubi & damnorum fea-

hHum, in quantum ſcilicet putatur cauſaſſe damnum.

XxXIII.

Petrus mandat Paulum percuti eum proteſta-

tione, ne eum mutilet vel occidat, manda-
tarius limites mandati excedit, & occi-
dit, ad quid Petrus ?
m. Sub diſtinctione; vel enim Petrus mandæt
gravem vel levem percuſſionem: Si levem, cüm
dictà proteſtatione & mandatarius excedat limites
mandati, occidendo Paulum, Petrus non tenerur
ad damna ſecuta. KRatio, quia mandatarius exceſſit
lRimites mandantis exceſſu facilè & moraliter ſepata-
bili, cùm in ejus poteſtate fuerit finem mandati
ſervare. Dicaſt. Karchne S& alii. Sccus eſt, ſi
ravem demandet. Aatie, quia mors ſecuta in mo-
rali æſtimatione ſe habet per modum unius cum de-

mandata percuſſione gravi, & facilè cogitari debuit
2c potuit, in gratiam ſui hoc evehire potuiſſe. C.
Is qui mandat m 6. Kerchne & ali H

—

A4½ .

143 — Caput IA.
xxXIV.
Facriſta deprekendit furem in E ecleſiaæ in RKa-

&ranti, accepto ligone eum percutit Vicini
b6o Videntes eum adjuvant & furem
occidunt, quid putas
N. Percuſſio Sacriſtæ vel fuit lethalis, vel non?
Si primum irregularitatem incurtit; ſi ſecundum,
vel præbuit occaſionem homicidio , vel non? Si

primum, irregularitatem non evadit; ſi ſecundum,

immunis erit. C. Signißcaſti de Homicidio.

Ticius infenſus hoſtis C aji, mittit huic per fa-

mulum cibos venenatos, famulus mandato ob-
temherans accingit ſe itineri, poſt Jemiboram
Titius recegitans gravitatem Facinoris, re-
eractat mandatum, mittit ſecundum d re-
Vocandum priorem, ſed ſero nimis, Juia an-.
te quadrantem horæ ( ajus ſumpſit cibum,
& poſt boram exſpiraæt „LQan
reus ſit homicidii
. Suppoſità ſincerà revocatione ante homicidii
executionem coram DEo immunis eſt ab homici-
dio formali quoad exeécutionem, non intentionem.
Obligatur familiæ Caji damna illata recompenſare,

uia mandatum intoxicandi influit eſſentialiter & re⸗

iter in damnificationem occiſivam.

Tiriut
em int
ue,
uan
.

. N
non re
Naſin 4
Ron direc
omciciu
Funm,
ſrinn c
elor eke
tio L. P
le lncinn

Alche⸗,
unmnr,

1. 0

Koorum
eponati
e kterili
2oi

eeleſe n⸗
utit, M
6 unn
47

hals, N

it; na

,VNN

Ut; Aſen

liicten.

: huit

utantel

t enin

ſunnmt,
Cunlin 4
n, ſul⸗
4 n

“

ſe mn lon⸗
d o
rim
1 Gumet

4

PDe Reftieione. 249

Titius mandavit ſervitoribut ſuit, ut Zoan-

nem interficerent, quod & fecerunt, inſuper-

Jues, invenerunt 100. aureos, gquos ex bursa
Joannis furati ſunt. Q. An teneatur
Titius koſce aureos reſtituere?

p. Negativè, ſi Titius eâ intentione homicidium

non præcepit „Ut tales pecuniæ furto acciperemur.

KRatio quia furtum illud non fuit à Titio volitum,
non directe & in ſe, ut patet, nec in cauſa, quid
homicidium illud non eſt ex ſe ordinatum ad rtale

furtum, nec habent hæc duo delicta inter ſe neces-

ſariam connexionem, ita ut unum dependeat ab alis

velut effectus à causà, à diverſis autem non fit illa-

tio L. Papinianus f. de minor: &c. ad audientiam
de decimis.
XXVII.
Audreas Ttheſaurarius cujuſdam Comitis cum
nummis illius negotiatur, & factus dives, tan-
aem eſt morti proximut. Q. An acqui⸗
ſita poſtit legare ſuis, vel
an teneatur Comiti
reſtituere?
nu. Quod ſi Andreas abſque Comitis vel Dome-
ſticorum damno negotietur; Donuinium lucri ex
negotiatione acquiſivit. Ratio, quia pecunia de ſe
eſt ſterilis, undé quod eâ acquiſivit, induſtriæ ejus

adſcribitur, peccavit nihilominus pecunià Comitis

negotiando. G

45* Ccaput IX.
xXVII.
Urſula inſcio Patre accepit ab amante ſis

multas pecunias, gnas pro libertate arbitrii
occulte expendit. Q. An peccet mer-
taliter cum onere reſtitutienis?

„. Urſulam peccàſſe mortaliter. KRatio, quia
licer illa ſœda actio meretricandi, quatenus eſt res

humano uſui accomodata, ſit prætio æſtimabilis,
ideoque in genere entis vendibilis, in genere tamen

moris eſt invendibilis, quia eſt actus inttinſecè ma-

lus, pro quo nihil juſté poteſt promitti „ dari vel

accipi. Cæterum licet ſit de conlilio, ut haſce pecl-
nias Urſula det pauperibus, non tamen ad id obli
gari à Conteſſore poteſt, ſed uti ac frui dictis pe-

cuniis ſine ullo reſtitutionis onere poteſt, dummodo

ſinè dolo eaſdem Urſula obtinuerit ab go, qui ſor.

rat darc. Katio, quia nulla eſt lex divina ve hu-
mana, ut acceptum injuſtè de voluntate dantis, ita
ut turpitudo ſit ex utraque parte, alicui reſtituatun

& ita non eſt dicendum. §S. Illam. c. de Colas. cad.

legatur 23. 4. 4

rH-.te..

Cin ſa
ſericun
(wian
aureorii
Tingt
lodin
ſot teſt⸗
nerces
jolili
alel

debat a

non gebe
t cocer
Ouir inte

, . .
lLſiſori

or kiſei
Mor
8

4 4ARenn
bertate 4
t hecum
utietit
. Nit
Pins
Nrno n
; I Pebeti
Au mnt⸗
hr Oinitd, 4 .

—

lllio, u i

Ntamen 4

ai ac fuic⸗
epotete e
elltab
K ler dnn
olamme
, Muitt
ℳ. 74

0

De Reſtitutione. 51
XXIX.

Cuùm ſtatuto G ivitati roligt um ſit, ne quis
ſericum vel aliud ſimile mercium genus extra
Civitatis conſinium deferat ſub pœna bis mille
aureorum Fiſco applicandorum, gelatus .
Titius ad judicem de ejuſmodi crimine, ob
guod in earcerem conjeltus , adducit duos fal-
ſos tehtes, qut jure jurando afirmant tales
merces non fuiſſe e earum genere, quæ erant
probibitæ«, & ſic defraudant Fiſeum Q. An
tales teſtes ultraà beceatum mortalo ſin Iint
obnoxti reſtitutioni Fiſco
Faciengæ 2

N. Negative. KRatio tum, quia Fiſcus non ha-
bebar adhuc Jus aliquod in Ponis illis, cum pœna
non debeatur in conſcientia ante condemnationem,
ut docet D. Th. 2. 2. 4. 62. 4. 3. kum etia/n,
quia intereſſe remotum & extra rem non debetur.
L' ſi ſterilis. 8. cum per vend. f. de actio. enipt. Sed
hoc Fiſci intereſſe, cum pœnale ſit, eſt extra rem,
utpotè non connexum intrinſecè cum delicto
commiſſo ſed pendens omninè à¾
ſentantia Judicis condem-
natorxia: Ergò.

.4 () r

2 ½ 2 Caput IX.
XXX. .

Sempronius, cum ſciat lege probibitum eſe,
ne quis & civitate extrabat frumentum vel
merces talis generis ſubpæna amißionis earun-
dem, ipſe clanculum tales merces vendendas
extrabhit ſine ſolutione gabellæ & cætererum
pedagisrum. Q., An peccet meortali-
ter & ad reſtitutionem te-
neatur?

. Sempronium nec peceaſſe mortaliter, nec ad
reſtitutionem teneri. KRatio, quia in his gabellis
conſuetudo interpretatur animum legislatoris, ipſi
autem Principes ſciunt homines conſueviſſe illas de-
fraudare, nec ſibi à Confeſſoribus fieri ſcrupulum
de reſtitutione, cùm omnes ferè gabellæ quò ad

. . 8 . .* . 2
quantitatem & qualitatem fint dubiæ dari juſte.

Gly. verbo gabella 3. §. 14. in illa quæſtione, qua-
liter circa bujuſmodi ſe debeant babere Confeſores.
Et Armilla verbo gabella num. 18. idipſum fermè
his verbis aſſerit: Quando gabellæ ſunt dubiæ, an
ſint juſtæ, ſicut communiter hodie ſunt; Confeſlo.
res non debent cogere pœnitentes ad reſtitutio.
nem, quia exponerent ſe periculo ſur-
ripiendi à pœnitente, quod
fuum eſt.
* X. X. X X ſ

J-.„

eck Ai

Tliiu ſ⸗
lilendt,
muttit er
gle han
d

.

N In
44, gux
Ute ollt,
nitlreid
Celtreei
ure,
Ijurius .
Leu ut
u

rn

uIS eenn

ropreen
tocale
Promin

hami

dm
Uuuerque
io, el
nnon

hilitun⸗

rufhentun
niſtontun
cet ele
e Ce
cet ftin
em te⸗

notulie,1
uin inß

onluetle

get
.dubir di
l⸗ ſllten
nchere f
18. inn

lelun in

Aelmnz 0
nesed m

,.

Clloh.
E

De Reſiitutione. 253
Z XXXI.

Titius firmum habet propoſitum quendam oc-
cidendi, à quo bomicidio ut deſiſtat, pre-
mittit ei Cajus centum aureos de ſuo, dedit-
Jue ſtatim Zu ge ne „ cum fide certa,
Adandi indè ad menſem reliqua. Titius
proinde deſiſtit. Q. Ad quid

teneatur

. Titium non eſſe obnoxium reſtitutioni quò
ea, quæ jam accepit, licet, qui dederit, repe-
tere poſſit, quia lex non prohubet translationem Do-
minü rei datæ, ne maleficium fiat, ſed tantum con-
cedit repetitionem, ita, ut qui dedit, repetere poſſit
jure, idque in odium illius criminis, ne homines
injurias, quas in alios meditantur, pretio vendant.
L. ut puta. §. de condict. ob turpem caimfam, ergo
Aeue Cajus non repetat, erunt Titi. Con-
feſſor tamen debet Titio conſulere, ut tales pecu-
nias expendat in pauperes, quod ſi nolct, non eſt
