lædatur, V. G. in divite, id per accidens eſt & caſus
particularis: Lex autem attendit ad ca, quæ per ſe
ſeu ordinariè funt.
Cæterùm moderata pœna injuſtè reſilienti appoſita
probabiliùs tenet & obligateum. Katio, quia hæc
nullo jure eſt prohibita: omnia namque jura, quæ

bb adverſariis objiciuntur, nimirùm ex cit. C gemma,
cx lege, Zitia, ex Lege, Mulier, loquuntur de

Hh 3 pna

486 Caput XIV.

posna impoſita juſtè reſilienti, ut patebit legenti tex.
tum. Hanc ſententiam tenent Layman, Barb. En.
gel. Wieſtner. Reiſfenſtuel. La Croix & alii, ut pro.
inde id, quod ait Sanchez, ſcilicet contrarium do-

cere univerſos, verum non fi. —

Poſſuntne parentes vel tutores contrabere

ſponſalia pro filiis ante ſeptennium

6. Non obligantur tamen fili, niſi accedente ætate
liberè conſentiant, ut habetur ibidem §. alt. nec ante
eorum conſenſum ſunt propriè dicta ſponſalia, ideoò-
que nullum inducunt impedimentum publicæ hone-
ſtatis; quid illud ſit, infra dicetur. .

Jed tenenturne filii in his obedire parentibus, 2

ratificare talia ſponſala?

Affirmo de debito honeſtatis; honeſtum eſt enim,
ut filii parentibus obediant; nego autem de debito ne-
ceſſitatis, quia filii in eligendo ſtatu ſunt ſui juris,

unde reclamare poſſunt mox, ut pervenerint ad pu-

bertatem, quæ eſt anno 12. ætatisin feemina, anno

14. in maſculo, non autem ante. Ita ſtatuitur C. de

illis de deſponſ. impuberum. Et hoc verum eſt, licèt

unus contrahentium jam ſit pubes. Katio, quia pri-

vilegium reclamandi eſt conceſſum in faverem impu-⸗
berum Pro tempore pubertatis.
„X * * *

“
*

gictis

ult (t,
Aßirmo, conſtat ex cap. unico de deſponſ. impub. in

Mat

RMattem
ill, pul⸗

funn le han
Hemiumße
Danus Wutten

onhehimfilia

enmateme

Celenntra
tonen
Ponſak

1. Negari

be
“ Rbeperc
eimubit de

ebit legenin
ut, Nefl. kEH
& Mi, uſn

cobtketiom

Ccontraltme
ternun!

ſenſ inGnOA
crelen
eng AA
ſonlli in

ſplbler Ho⸗

Zorertiku,
164

eſtun eun

en Ainn
nt Ii

eneriut 1l;
ſemina, 4
ſtamuimn .
etumm .

Awenriiu . — . 8
. Negatiyè. KRatio, quia filia impubes, facta

C. à nobis de ſponſ. impub.

tem matrem ob publicam honeſtatem.

De Matrimonio. 4 7
Ex dictis tcſolvuntur Caſis practici.
C 45VS 1

Petrus Catharinam quinquennem diſponſat,
V Matrem ejus carnaliter cognoſcit?
Z quam poteſt duceres
. Matrem. KRatio, quia ſponſalia illa, utpotè
invalhda, publicam honeſtatem non inducunt, C ſi

infantes de ſponſ. impub. in 6. quod ſi Catharina poſt
ſeptennium ſponſalia confirmet, & factâ renovatione

Petrus matrem cognoſcat, neutram poteſt ducere;
non enim filiam ob affinitatem ortgam ex copula, nec

Pabes contraxit ſponſalia cum impubere, quam
cognovit, hæc ad pubertatem veniens,
Gonſalia reclamat, & copulam negat?

Q. an ſponſalia ſint diſſoluta?
pubes per copulam, privilegium reclamendi amiſit,

48 8 Caput X. UD

Titius ad plures Caji filias ditit: Unam ex
vobis ducam, ilæ vicißim repromittuntr,
Q. an Titius contraxerint

Sonſalia ? 4

V.. Negativè, nec oritur ex ejus verbis impedimen-
tum publicæ honeſtatis. C.umico de ſponſ. in 6. Ratio,
eſt, quia promiſſio ſponſalitia determinatam exigit
perſonam; matrimonium enim non eit niſi circa uni.
cam perſonam, cui amore, more, ore re addi-
ctiſſimus ſpeciosâ devinciaris catenà, unde te ſola
mens liberet; Mortuo itaque Cajo poterit Titius va-
lide contrahere matrimonium cum matre vidua illa-

rum filirum. .
Paulus contractis Sonſalibus cum Barbara,
cognoſcit ejus ſororem carnaliter, quam

boreſt ducere?

G. Neutram, non enim Barbaram ob contractam
affinitatem, non etiam ſororem ob honeſtatem pu-
blicam cx ſponſalibus validis ortam ad primum gra-
dum incluſivè dirimentem. Can. qui dormierit. “

Paulus cognita carnaliter Barbarâ contrabit
vorteſt dicereð
z.:. Barbaram; ſponſaha enim cum ejus ſorore nul
unk,

.

Dnt, quian p
Alz ttem eun
adll, lla
millcium

Ttr &
lna Ciſpen
ahunt

kleince⸗
Mrähenlt⸗

Cndurhubdes

tnumn ſdotli

Ckum Conle
Gnditione P

1 irt jura
ſerin aen
Uen

nt ii
Kr. in 6, 1
unitet,

H De Matrimonio. 1489

ſnt, „ quia per copulam facta eſt aflinis in primo gra⸗
. du; item cum nepte, quia facta eſt affinis in ſecundo
tit! Uun- raden & uſque ad hunc gradum incluſivè per copu-

reproniuln, am illicitam dirimitur matrimonium.
dxeII VI
ehbin *Titius & Caja in tertio grade conſangauiner ob-

zm.ns tenta diſpenſatione ſußer impedimento cone
kminm trabhunt ſponſalia, & Tinius carnaliter

iitin cog noſcit Cajam. Q. quale ſi Et .
Ne, Ne, k . W beccatun?
14, mlet.

Pwien im z. Eſſe inceſtus; conſanguinitas er enim non tollitur
Immewdu ber diſpenſationem, ſed hac ſtante Titius & Caja red.
Aduntur habiles ad matrimonium contrahendum; cæ-
terum ſponlalia antè diſpenſationem contracta effe-
ctum conſequuntur obtentà diſpenſatione, utpotè
AAN NN. conditione purificata.

AMrer, O
VII.
Petrus j juratò 2 ranmi. 1 Honſalia Catharinæ,

—

mobe
onge, Jecundo idem Petrus juratò bpromiſi Deadem
1 l⸗
Ahuing dophiæ, Catharina remittit obli igatio-
CormmenH nem, Q.aen Petrus obligatur H
DVophiæ?
,eutegree„ B Negativè, ſponſalia enim cum Sophia nulla
oiA ſunt & illicita „ quod autem abanitio non valet, tractu

gu,u temporis non convaleſcit. Cap. non firmatur de Keg.
Fur. in 6. Ita Spor. Keiffenſtuel. Krimer. & alii com-
, muniter, contra paucos alios.
rin

49 Caput II.

P'aulus juratò aphromiſit ſoonſalia, Q. an Re⸗

ligionem licitè boſßtit ingredi?

&. Affirmativèł. KRatio : Sponſalia enim, etiam

jurata hanc imbibunt conditionem : Niſi meliorem

ſtatum elegero.
cras de præſenti cum Anna, quæ moritur,

Q. an ſponſalia contralcta cum Jophia
obligent?

B., Negativè. KRatio, quia, ut habet regula ju-

ris : Obligatio ſemel extincta non reviviſcit; ſponſa-

lia autem per matrimonium ſubſequens utpotè vincu-
lum fortiùs extinguuntur. &. ſi inter deſponſ. Unde
mortuâ Annàâ non obligatur Sophiæx. Hanc ſenten-

tiam tenet Wigandt poit Sanch. Bonac. & alios ſatis

probabiliter.

Nihilominus negativa probabilior, tutior, &

conſequenter in praxi tenenda videtur, & dicendum
ſponſalia contracta cum Sophia non diſſolvi totaliter

ex parte Joannis, ſed tantùm ſuſpendi, ità ut mor-

tuà Annà teneatur cum Sophiã matrimonium contra-

here, ſi illa hoc petat. Ita Petrus de Ledeſma, Ca-

ſtro, Palao, Coninck, Pontius, Gonet, Andreas
à Matre Dei, Henno, Krimer, & alii coimmunius.
Ratio: quicuque poteſt promiſſionem alteri datam
& non extinctam ſervare, tengtur illam ſervare, ſi

bPo-

ekz ſed
uun Hophüert
ppled

Qui⸗

ponillez nen
Neundh: Qu
oqnecommmo

(nl; qia
Religi⸗
uimonmium

Joannes contraxit hodie cum Jophiæ de futuro, , Aſene

Eud raionem

guinr

ulin gui⸗ (
n l nnlu
rhihlum
rorenede

lin prele

em hoci

Aſhrm
Uummmonius

De Matrimonio. 491

poteſt; ſed Joannes in caſu poteſt ſervare promiſſio-
nem R factam, cùm tunc non amplius ſit liga-
a, Cnl tus ſed hber : & illa promiſſio nondum eſt extincta.
yrehſ Primè: Quia nondum eſt ſolura per dationem rei
promiſſæ; nec mulier remiſit obligationem, ut ſupp.
la aim, ii Secundò : Quia talis/ex iniquitate ſua portaret quan-
n: Miin doque commodum in hypotheſi. Tertiè : Id pater
Aſmili; quia ille, qui poſt emiſſum votum de in-
tranda Religione illicitè contrahit, & conſummat
matrimonium, tenetur mortuâ uxore Religionem in-
phactfun trare, ad ſervandum promiſſum, ergè à pari. n-
e um de ad rationem P. Wigandt vel abſolutè negatur, vel
un Aple diſtinguitur Minor, extinguuntur impliciter N. ſe-
cundum quid. C. min. & N. eonſeq. ſolutio patet ex
dictis. Et inſuper diſpartas, quæ poſſet adferri in-
Ibe egl ter vinculum voti S& matrimoni „non obſtat, quia,
niſitiii⸗ ſicut vovens Religionem mortuàâ uxore, tenetur eam

ens nnein ingredi, quia jam eſt factus potens hoc faciendi, it
r el àpari in præſenti &c. —
ir. Hmee
X.
, ot Petrus hodie vovit Religionem, eras contra-
& dce bit de præſenti, uor ejus moritur,
illoleing Qun tene gur voto?
1, . .
4 numc . Affirmativè. Katio, quia obligatio voti per
lalß, matrimonium non extinguitur, ſed ſuſpenditur.
.
net, 4 4
Alüionumm H

EnArid OWM 63

un n
an

—

492 Caput AXIV.
XI. ü re

Paulus contrabhit ſponſalia cum Catbarina, malib⸗
quæ bpoſt 2. horas moritur, potéſtne vali- ,ili ein

dè contrahere de præſenti cum eumnm vel in.
ejus ſorore? Nlo d i
W eillleterti

N. Negativè, etſi enim mortua ſit Catharina; pu-

blica tamen honeſtas manet, utpotè quæ morte non
Xtinguitur, C. unico de ſponſ. in 6. Sicut ergè ſo-, .
extinguſtur, ſ ſ. gd ſo 16T

luto per alterius conjugis mortem matrimonio non

tollitur affinitas ex eo orta, ſic nec in præſenti caſu me mutat⸗
pubhica honeſtas. J als nar
XII. euru Min.
ſariat. Ti.

Petrus contrabit ſponſalia cum Anna, ſedbec getnehat
mutuo conſenſu diſſol vuntur, poſtea contrabit 4
matrimonium cum ſorore Annæ,

.Qu,
N. Negativâ. Katio enim, quare Eccleſia induxit wonpenſaio

hoc impèdimentum publicæ honeſtatis, adhuc ſub. Mlnione ſ⸗

ſiſtit, quia indecens eſt inire matrimonium cum illa, wdionille
cujus conſanguineæ te aliquando deſponſaſti. ubaunben
. Caiserpenl

. . ſilletaiiis,
Petrus emiſſo voto religionis deflorat Annan cbyhunuri
fſub bromißione matrimonii. Q. An obli- retcuti
getur ad vorxam, an ad ma- D
rrxrimonium? ehneß

N. Si Petrus damnum violatæ virginitatis per dotem
aut.

aut alià via reſarcire poſlit „tenetur ad votum; non
enim obligatur ad matximorium titulo juſtitiæ, quia
in Cahn compenſatio aliter fieri poteſt, nec titulo promiſlio-
Putiftent nis, illa enim eſt de re illicita quòd ſi defloratæ
euucin damna vel infamiam impedire non poſſit, niſi eam

Qucendo ad id obligatur, quia votum obligat cum
ſrcrhu ræjudicio tertii. Nro
e ſrCathma . Fru. .
ugeam XIV.

16 Sang Cajus & Titia contraxerunt ſponſalia, dei

nmnini Tiria mut atopropoßitoſigniſficat Cajo, ſe velle

in en cum alio matrimonium contrabhere. Cajus in-
dignatus minatur illi gravviter 2 tale quid
Ffaciat. Titia, utſe ab eo liberet, à quo
AA metuebat, dat illi aureos viginti.
te e Q. An Cajus pofßßit illos accipere

Ne Ane & retinere?

6 H. Quòd, ſi Cajus hujuſmodi pecunĩas accepit ob
uehaln recompenlſationem alicujus damni evenientis, ſibi x
“ diſſolutione ſponſaliun ut ob famæ detrimentum,
e nim quod fortaſſe erat paſſurus, eò quèd Titia illum re-
idn utabat nubendo alteri, vel ex eo, quòèòd aliquas jam
Cajus expenſas fecerat ſolitas fieri à ſponſis, quas non
feciſſet aliàs, vel ex aliis juſto damno ſibi emergente
9 ob voluntariam & injuſtam à Titia abrogatam fidem,
leſms/“ nec peccavit aureos eos accipiendo, nec illos reiti-
QAN. tuere tenetur. Katio, quia cum Cajus non tenea-
dα. tur relaxare promiſſionem ſibi à Titia factam cum no-
aabili ſuo detrimento,, & ad Titiam ejusque res ha-
(beat (ajus jus aliquod ratione dictæ pPromiilionis,

glun non

DeK Matrimonio. D 493

494 Caput XI.

„ HSr üi, iton
non eſt, quòd peccet, ſi quid juſtum accipiat b t
vexationis damnum, arg. c. dilectus 2. de Simon. En
Et clarum eſt Titiam damnum inferre Cajo, quia is iob r
damnum facere dicitur, quid id facit, quod facere ubeclte
. R—8 „ (J. 0. ar.
jus non habet. Arg. f. de ratione in L. nemo. Ergo!
1. . lcererenat
Cajus coarctandus non eſt ad accepti reſtitutionem, Perll ol
2 2 7 . POhllalla obl
ut colligitur eæx Navarro in Man. c. 17. n. 34. “l
SS 7.1. 34 (pula eſt ſub

Sempronius Filius familias contraxit ſponſalia
cum Catharina, quam & cogne vit. Pater
Jempronii re zmiehhoci probibet ei, ne matri- ulu ,
monium cum Catharina contrabat, & ſi ſecut iltaudin⸗
ſecerit, minatur eum domo excludendum, nee utere,
X / 8 Fr . 1/ ſtale gt
in hareditatem ſucceſſurum, Jempronius boc “H
metu perterritus abſtinet à data fide, G& .R aut
vult matrimonium contrahere cum alia. Ar9
Q An graviter peccet, & quid R
illi à Confeſſore ſit H
injungendum2 udoli
A... . . nlition
. Suppoſità utriusque non multum diſtante ſortis Idnimne ſn
qualitate, Sempronium peccare mortaliter, ſi Ca- Auod on
tharinam non ducat, & teneri Confeſſorem eidem puciaben
injungere, ut ſtet promiſſis, non obſtante Patris pro- mn Daulus t
hibitione, aliâs non eſſe abſolvendum. . .. nol ſe
Katio, quia coactio planè repugnat matrimonio, uetpenteob
de cujus eſſentia eſt liber utriuſque partis conſenſus, um: ne
nam, niſi ipſi invicem conjuges ſibi perplaceant, Wulibno⸗
non poſſunt individuam vitam perperuò agere, a
L eni G

—

De Matrimonio. 295

ſtum megit unm is non Biger non diligit, 20 4. 3. cap. preſens.
Aus 1. A N Situr nequit Pater in matrimonio cogere filium, ut
ette C A
let, goltr
in L. teſto. E. 1..
epri Klbumm Aucererenuat, non erit abſolvendus. KRatio, quia
Rn ſponſalia obligant ſub mortali, & eo præcipuè, ſ,

„

filius obedire Patri, ut teſtatur D. 7 6. 2. 2. q. 104.

cap. I. de ſponſal. duorum, D. Th. in 4. diſt 20

urtntO Cü 4 N OS
ut. A4

et ei, Me
4 % mutato deinde propoſito ſignificat aulo ſe velle cum
M 4 Allio nubere, Paulus indignatus minatur illi grayi-
ulen ter ſi tale quid faciat: Antonia, ut ſe ab eo libe-

Eenpronn ret, à quo metuebat, dat illi aureos viginti.

et e 1

„
7

1, l iilos retinere?
1 v.. Quod ſi Paulus hujuſimodi pecunias accipiat ob
recompenſationem alicujus damni evenientis ſibi ex

uun Aret diſſolutione ſponſalium, ut ob famæ detrimentum,
4 luc, 4 quod fortaſſe erat paſſurus, eo quèòd Antonia illum
beie 6 repudiabat nubendo alteri : vel ex eo, quod aliquas
nte u jam Paulus expenſas fecerat, ſolitas ficri à ſponſis,
lanteAN quas non feciſſet aliàas, vel ex alio juſto damno ſibi
nn emergente ob voluntariè & injuſtè ab Antonia factam
at M.
vuti⸗ len
t hr⸗

nec ulli obnoxius eſt reſtitutioni.

oghele, .* Xa-

4. z. in O. art. Undè, ſi Sempronius Catharinam

fidem: nec peccavit 20. illos aureos accipiendo,

hanc & non illam ducat, Neque enim in hoc tenetur

copula eſt ſubſecuta, ut eſt text. cap. ſicut de Honſ. &

Paulus & Antonia contraxerunt ſponſalia, Antonia

rtad“ Q-An Paulus tutäâ conſcientid poßit aureos

426 Caput El.

Katio eſt, quia cùm Paulus non teneatur relaxare harri
promiſſionem ſibi ab Amonia factam cum notabiii mi
ſuo detrimento, & ad Antoniam, ejuſque res habeat Iumunn
Paulus jus aliquod ratione dictæ promiſſionis ſpon- Mn, enitt
ſalitix, non eſt quod peccet, ſi quid juſtum accipiat n vend ne
6b vexationis damnum. Arg. c. dilectus. 2. de ſim. & emmluſhciente
clarum eſt Antoniam damnum inferre Paulo, quia letisperm
is damnum facere dicitur, qui id facit, quod facere
jus non habet. arg. f. de ratione in l. nemo. Acce- Gé ſhurer
dit, quod Antonia liberé & voluntariè dederit iſtos moreyent
aureos, adeoque non eſt Paulus coarctandus ad acce- “
pti reſtitutionem, ut colligitur ex Nayarr. in Man.

c. 17. num 34. Afun cll
nron
De Matrimonio. bon,
Quid eſt Matrimonium l. Und

G . AuulN
B. Eft conjunctio maritalis inter legitimas perſonas rinumim
virum & mulierem individuam vitæ ſocietatem reéti · .
nens. In renatis verum eſt proprieque dictum N. IL. Qncoan
Sacramentum, gratiam ad ea, quæ matrimonii ignnenn zr,
ſunt, rectiùs peragenda conferens. Trid. ſ. 24. Cap. I. nnnſennnde
& Can. I. & hoc verum eſt, etiamſi inter abſentes per uſtkeneni
procuratorem vel litteras contrahatur. Katio, quia Peigl, ldo
tunc adhuc adeſt debita materia, forma, Miniſter
ac intentio & conditiones per jura requiſitæ, & quod
agit procurator, cenſetur agere ipſe, mandans per uums
ipſum, cùm agat per poteſtatem ab ipſo aceeptam. wtin
—

W De Matrimonio. 497

EmmI Matrimonium cadiene ſub præcepto?
hun cnN nI
Julgnerem We. In mundi exordio, quando erat paucitas homi-
gomilonufe num, extitit præceptum contrahendi matrimonium,
Mdieunam nunc verò non extat talis obligatio. KRatio, quia
littvu jam ſufficienter propagatum eſt genus humanum, &
kene Lald, ulterius per multos propagatur. SS
Inm à Quid ſi daretur taſus, in gquo omnes maſculi
nene dem morerentur, eXceptis ſolis Monakhis,
rchndsor tenerenturne illi nubere?
Agun ne Aßirmo cum Soto, Victoria, Andrea à Matre
Bei, W. igandt, Henno, ut probabilius, niſi ex-
taret ſpecialis revelatio; quòd adſit finis mundi. XK4-
tio, quia votum in caſu, quo eſt impeditivum ma-
. joris boni, non ligat, majus autem bonum eſt pro
aio. tunc conſervatio ſpeciei humanæ, quàm voti obſer-
. vatio. Unde traditio per votum fit ſub hac implicit4
mun clauſula : Nili majus bonum impediatur, uti in præ-.
„ ſentiarum impediretur.
r egtme H
ir ſef. Quando autem S. D. 2. 2. 4. 88. 4. I. ait: Profeſſi
ſigie dan rveligionem mortui ſunt mundo, & vipunt Deo, unde
uÿ u non ſunt revocandi al vitam humanam occaſione cujus-
Tid u cunqus eyenths, non eſt intelligendus de noſtro caſaj
ſineta ſpeciali, ſed ordinario.
inn „ Quid cenſes de Boligamia?
t D v. Quamvis Polygamia ſeu pluralitas uxorum ſub
. lue uno viro matrimonii ſecundario fini, qui eſt V. G.
H pacifica cohabitatio, repugnet, primis tamen tem-
II1 pori-

498 Caput XIV.

poribus quibusdam multas ducere & ſimul habere onuni,
uxores fuit conceſſum, Deo in Polygamia diſpenſan- Saſenmn,
te: quis enim de Patriarchis præſumat adulteria, & wadadelſt
non dominia corporum? Nunc autem poſt Chriſti Peſl em.
adventum Polygamos anathematizat Trid. non ſolum ni non
ob pullulantia quotidiana jurgia, ſed ex æquitate na- aallettelem⸗
turali exigente, ucſicut fœmina ſe totam viro, ita vit Hrq mutt
ſe totum ſœminæ tradat. In.
Quænam eſt materia & forma Jacramenti e,
Matrimonii? farckre
B. Materia ejus remota contrahentium ſunt corpo- Mie
ra; proxima, mutuus eorundem conſenſus internus ane⸗ I
per verba vel ſigna actum præſentem ſignificantia nr
ſufficienter expreilus, prout videlicet is rationem ha-
bet traditionis; prout verò idemmet conſenſus ratio- “R eohi
nem obtinet acceptationis, formam conſtituit. Na- rteqollt

tio, quia hoc eſt generale in omnibus contractibus. Cun

nesadlunt
Quis eſt Miniſter bujus dacrament: ke
S cer

RBi. Ipſi contrahentes, non verò Sacerdos aſſiſtens, e, guod.
ſeu benedicens, cujus proinde benedictio non eſt de n igantt &
eflentia, ſed accidentalis cæremonia. Katio, quia Wnented
ſoli contrahentes materiam & formam ponunt, ſeque l Olnehf
mutuò ligant, nemo alius. Ita communio DD. con- utaln
tra Sylvium. ufus,
Quis ergè ſenfus illorum verborum Jacerdoötis: In, doen
Lg0 vos conjungo in nomine Patrise &c. mocr. el
. e.

5

Dico: Senſus eſt: Ego vos conjunctos declaro
ve

1

Xſum ke
nindihe
nataduetd,
Wmen pol C
ETTid wull
lederzdiutt
Crammuo

nu Ctreſtenn

hentiun iun.
corlenlvinn
tem Kepite⸗
cet ö1mone
wet orien
encotm
mribes oon

Curuemt

1
do nn.
Katto,?

7
6
4

enec
Onin

Ohnut⸗
mune Vr

De Matrimonio. 499

vel conjunctionem veſtram approbo, unde non ſunt
de eſſentia, & matrimonium eſſet validum iis omiſſis,
modò adeſſet mutuus conſenſus, Parochus & teſtes.

Poteſt autem Sacerdos vocari Miniſter hujus Sacra-
menti, non quo ad ſubſtantiam, ded quo ad ritum

accidentalem: qui tamen poſt Trid. eſt conditio,
ſine qua matrimonium non valet, ubi Trident. eſt
receptum.

7

R . . ⸗.* , —B
Peréſtne divelli ratio contractus à ratione

Jacramenti?

Bt. Poteſt divelli in renatis, ut ſi quis intenderet
celebrare matrimonium cum intentione expreſſa non

recipiendi illud ut eſt Sacramentum. Katio, qujia

talis ob defectum intentionis (cæteroquin indiſpenſa-
biliter requiſitæ) Sacramentum non reciperet, & ta-
men validum initet contractum, quia ex hypotheſi

omnes adſunt conditiones ad talem contractum requi-

fſitæ. Ita probabiliùs Pontius, Gobat, Bonac, He-

rinx, Cajet. Gonet, Platelius, Sbogar. Henno,

Sporer, quos ſequitur Heinlein, Krimer & alii con-

tra Wigandt & alios, quorum tamen ſententia ſuâ
non caret probabilitate, quia videtur eſſe inſeparabi-
lis connexio inter matrimonium baptizatorum in ra-

tione contractus & Sacramenti, cuùm Chriſtus Domi-
nus hujusmodi contractum ad rationem Sacramenti

elevAritr. Quæ tamen ratio in noſtra via facilè refel-
litur, dicendo, hoc verum eſſe, quando adeſt in-

tentio ex-vel implicita recipiendi Sacramentum, non

aliter.

li 2 Quid

Soo Caput EI.

Quid cenſes de Bannis, ſive proclamationi-

bus à Valétne matrimonium ſine illis
contrabtlum? “

Affirmo. KRatio, quia non eſt recedendum à jure
antiquo, niſſ quatenus contrarium ſtatuitur jure no-
vo; ſed jure antiquo hujuſmodi matrimonium erat
validum, nec jus novum extat in contrarium,
ergè. M
Nec obſtat quod dicitur L. non dubium, f-. de Le-
gibus: Nullum pactum, nullam conventionem, nul-

lum contractum inter eos videri volumus ſub ſubſecu-

tum, qui contrahbunt lege contrahere prohibente. Si-
milia habentur Can. Imperiali. 25 4. 5. & C que

contra. 64. de Keg. juris in 6. Non obſtat, in-
quam, quia hæc jura & canones locum habent,

quando lex vel utitur terminis Trricantibus, aut præ-

ſcribit formam ſubſtantialem actus; ſecus, quando

tantùm verſatur circa modum, qualitates & acci-
dentia, uti in præſenti Keiffenſtuel. Heinlein, & alii
communiter, contra Menochium apud Sanch.
Ur autem licite mattimonium contrahatur, de-

vel unam omittens peccat mortaliter contra præce-
tum Trid. Illæ tamen denuntiationes non debent
Heri bis in die unâ, nec in tribus ſequentibus, fed de-
bent alii dies feriales intercedere, ut ſervetur denun-
tiarionum finis, qui eſt, ut impecimenta, ſi quæ

ſubſint, deregantur. Quòd, ſi ſponſi ſint ex diver-

ſis Parochiis, debent dari dimiſſoriales ab altero Pa-

rocho, à quo etiam fieri debent denuntiationes, ut
etiam ibi impedimenta detegantur. ”

Ei,/
.Jum
5 Upilopo⸗
foln cuna,
I. Scknunti
Aumnoyelſc
imeante
RKvel eriam
Acita matin
. Kmatrimo
imemumr

Uenrahent
emoocte
1 Qod

benttrinæ proclamationes præcedere,, & Parochus ledhmuüm

(onemerte,
Anna dic
(beno,
luguetn

notiſſt en

rocartetiti

n ne

Celendunif⸗

ſtumimn iuen

nattimontune
in (connan

Onpettoten,
umis ,l
e rhlen
5.
Non obl,
Penm e
nKtons, A)

udln;

ull⸗

orknt

t,, MA
lier conna⸗

vones ton 4 4

ſerreini D
eämet/ 7
onihnid
1

3,*

lesh
guntunone

Neoo.

De Matrimonio. 501

Quis poteſt diſpenſare circa Jennn-

tiationes ?

.

M. Juxtà Trid. ſ. 24. c. I. de reform. id fieri poſſe

ab Epiſcopo, vel ejus Vicario, ſubſiſtente tamen

juſta Saula „quarum variæ aſſignantur, nempe.
2. Si denuntiationes fieri non poſſent abſque gravi
agn vel ſcandalo. 2. S1 quis ſit in articulo mortis.
ls vel eran baene „niſi ſtatim expediatur. 4. Si
M atrimonii expeditione magna ſperetur Utilitas
5. Si matrimonium prius contractum ,ſed ob impe-

dimentum latens fuerit invalidum, &c.

Contrabhens l iine interrogatus de impedi-
mento oc irne
9oc.ο.nραα tenetürne illud prodere, &α
à matrimonio abſtinere D

. X . . „
Be. Quòd à matrimonio abſtinere debeat, liqui

dum eſt, cæterùm impedimentum licitè detegere ne-

Ar ſi exilla detectione vel infamiæ labes, vel ſi-
ni amnum alcrenke ,tunc igitur diſy enſa
em petere; vVe prætextum 4ſ H ete
1 . rt à ſponſalibus reſiliendi
quærere debet. P . iliendi

Quid dicis ad hbunc caſum?
Anna dicit ad Confeſſarium: Urſula deſponſata

eſt Petro, & jam facta eſt prima denuntiatio, ſed

Margaretha juncta Urſulæ in ſecundo gradu conſan-
guiniratis mihi ob certam cauſam ſub ſummo ſe

creto faſſa eſt, ſe eſſe carnaliter cognitam à ſponſo

li z Pexrr?

502 “ Caput X.

Petro non ignaro cognationis, teneôrne nihilominùs (dhentione.
obedire Parocho præcipienti manifeſtationem cogniti muinterprera
impedimenti? Involuerit e
w. Cum Gobat & alis negative. Katio, quia lex u celin lex
naturalis charitatis de correctione fraterna ſe ad hoc idtto f.
non extendit; inauditum enim eſt, quòd lex vel præ, Amndt dand
ceptum humanum compehendat tam tragicos, belagitur.
cruentos, & pudendos caſus, qualis eſt hic. Unde
nec ipſa Margaretha tenebatur directè vel indirectée
maniteſtare ſuum crimen, tenebatur tamen Anna ſub
alio prætextu dehortari Urſulam ab illo matrimonio, De (
ſi aliunde hæc juſtam haberet cauſam recedendi,

ſecus non. ð- Nemuir
Licétne poſt proclamationes ſtatim
contrabered “M
Jürnmo, d
Afirmo, etiam eaâdem die, ſi adſit rationabilis Isnon acd
cauſa. Ratio, quia non extat lex id prohibens. lerin, allt
uumaccipitt

Lrist. matr imonium ai A heratat 4 kaius, !
Dico ;: Si non contrahatur intra 4. menſes, de- m: Mann
claravit S. Congregatio denuntiationes eſſe repeten- u Uo.
das, imè juxta Rituale Romanum ſunt repetendæ, l: ke
(niſi Epiſcopo aliter videatur) ſi differatur ſolum per Digentim
2. menſes. IIIN 8

Quid, ſi concubinarius vult concubinam du- en, ſeun

cere ad prolem legitimandam, & periculum Rato:
mortis non patirur diſpenſat ionem peti “ nemun
botéſtne Parochies omittere pro- leane
lamationes? anchi
1o porelt

m. Licitè eas omittere poteſt non petita ab Epiſcopo llnen

De Matrimoni. 505

e iena diſpenſatione. Ratio, quia mentem Trid. ſic poſſu-
gionen n mus interpretari, ut legem ſuam ad hujuſmodi caſus
non voluerit extenſam ob moralem neceſſitatem, in
Nub, ü qua ceſſat Lex humana. L. unica f-. de ic. conſ. L.
uemdt aliquando 5. f. de proconſ. & c. 2. de obſervat. jejun.
Jölkruig, & tradit Sanch. Laym. Gobat, TZ annerus, & alii;,

1t tun Uind quos ſequitur Keiffenſtuel. .
Nseth A
ecte el nuan H. IV.
Ur twend.
blomim De Conſenſu Matrimonii.
cilim roit

Kequiriturne conſenſus ad valorem
Matrimonii?

net ain . ,
Afirmo, regulariter loquendo. KRatio, quia
. u unus non accipit poteſtatem in eo, quod eſt liberé
Elſr nnm alterius, niſi per ejus conſenſum: ſed per matrimo-
dnmnin mium accipit uterque conjugum poteſtatem in corpus

Anar alterius, ur pater I. Corinth. 7. Unde 8. Chriſoſto-

4 nele mus : Matrimonium non facit cognitus, ſed volun-

cores len tas. Ergo. ⸗ leſrarr.
ſ Dixi: Kegulariter loquendo; quia per abſolutam
n “ Dei potentiam poteſt fieri vinculum matrimonii in-
erat de ter virum & mulierem abſque proprio eorum con-

“l ſenſu, ſeu inter inſcios & reluctantes.
cotcuu Ratio: Deus habet abſolutum, independens ac
1,6 r . ſupremum dominium in hominum corpora & ani-
vug,t mos, & ut S. Auguſtinus loquiturx, magis habet in
n,⸗. ſua poteſtate voluntates homnum , quam ipſi ſuas.
Ergo poreſt pro libitu ſuo dominium corporis viri ad
ſe ad finem matrimonii dare mulieri, & econtra, imè
peniu, 11 4 ab

—

transferre dominium, à fortiori id poteſt Deus.

504 Caput XI.

ab uno viro transferre in aliud, quod eſt cauſare vin-
culum. M
Confirmatur: Sicut alicui inſcio & invito poteſt
jus aliquod auferri, ita & acquiri, nam Lege 32.
f. de acquir. rer. dom. dicitur: Etiam invitis nobit
per ſervos noſtros acquiritur dominium. Si ergo jura
humana & Prineipes hujus ſæœculi in invitum poſſint

Conſenſus parentum requiriturne etiam ad
Walorem matrimonii?

N. 24. c. I, de reform. KRatio, quia filii in eligendo

ſtatu ſunt ſui juris, (ob eandem rationem ſervus va-
lide contrahit matrimonum abſque domini volun-

tate, ut etiam colligitur ex c. 1. de conjugio ſerya-
rum) Cæterùm qui matrimonium ineunt parentibus
rationabiliter invitis, peccant graviter. Katio, quia
reverentia jure naturæ parentibus debita poſtulat, r
fili & filiæ conſulant parentes in re tanti momenti,
quin & Parochus invitis parentibus duos copulans
peccat mortaliter. Katio, quia cooperatur peccat
alieno & ſacrilegæ ſuſceptioni Sacramenti.

4

Valétne matrimonium ex metu

F. I. Marrimonium ex metu quantumvis gravi,
ex cauſa naturali orto, contractum eſt validum.

Idem eſt de Matrimonio inito ex gravi metu juſtèin-
8

euſſo à caula libera, V. G. à Judice ad extorquendum

4

contractum

ferumonurn

666, uſiqui⸗

6 naturalis
Pafsdeclat

nler, qud⸗
ur eun du
Mpencum
(onem, nu

. Titius
uo protnit

lam vel ali⸗

J . uUIs matrim
N. Negativée. Contrarium definitum eſt in Trid.

. 21. Men
Urquendume
ohnumm are

heo, glin d
(dackioner 1
leguiſpir e
Ii, ſcllicet
i &. nan
it 10 ,3

Einugii

n ſyn⸗
ſitu⸗

Dico .
Mo Cblign
nn enin

dkenlet. mattimonium. KXatio 1. P. quia tunc nulla infertur

De Matrimonioo 50 5

vis, ut ſi quis ex metu gehennæ vel imminentis mor-

10 & inntonr
, an Le
Hiiam imn,hn.
iun. gaß⸗
in imntum EM

6 dorthen

tirne eticte
on!

ntum et nI.

atonen ſe
lue Goriit
le Canl.
In meum n
Fiet. M
uCthingetlt
Ute uun me
cbos Aos NH
ortinn ⸗
lamenll.

Nammunms G
gni Verl
ad e

tis naturalis in uxorem ducat ſuam concubinam.
2. Pars declaratur per caſus: Primus eſt, ſi ſit po-
ſita lex, quòd violator virginis metu mortis compel-
latur eam ducere. Secundus, ſi pater deprehendat
aliquem cum ſilia ſua peccantem, cui minatur accu-
ſationem, niſi eam ducat, quam & ducit ex hoc me-
tu. Tertius, ſi judex homini juſtè ad mortem dam-
nato promittat condonationem vitæ, ſi ducat Judicis

Kliarn vel alam etiam meretricem. In tribus his caſi-

bus matrimonium ſubſiſtit, quia eſt ſat liberum.
e. 2. Metus gravis injuſte incuſſus in ordine ad ex-
torquendum conenſum matrimonii invalidat matri-
monium jure Eccleſiaſtico, patet ex C. ſigniſicaſti 2.
de eo, qui duxit in matrim. Cujus Ratio eſt, quia
coactiones ſolent dificiles frequenter habere exitus. C.
requiſivit de ſponſ. Et adverſantur finibus matrimo-

mii, ſcilicet procreationi prolis, amori conjugali,
paci &. nam, quod quis non diligit, facile contem-

nit. 20. 4. 3. C. præſens.
Sed nunquid diäctum matrimonium convaleſcit;
ſeu firmatur per juramentum ſpontè præ-
Ktitum, ut Valeat, ſi non in ratione
matrimonii, ſaltem ratione

ſponſaliorum?

Dico: Quod non, Katio, quia juramentum
non obligat ad contractum, quem Eccleſia annullar;

dum enim illa directè annullat contractum V. G. ma-

trimonium, ex conſequenti annullat juramentum

li 5 ad

1

506 Caput XII.

adjectum. Adebque tale matrimonium nequidem

alen ſt lax

valet in vim ſponſaliorum. Aatio, quia etiam ſpon- ln orini e

ſalia cum tali metu inita ſunt irrita.

lu futura i
tlent, ut 4

Dded nonne illud matrimonium ſaltem con va- 66 un ilen

leſcit per ſequentem copulam carnalem,
aut per diuturnam cohabi-
tationem

Dico : Non firmatur per copulam vi extortam,
vel factam animo fornicario, bene tamen per copu-
lam omninèò liberam affectu maritali habitam, ſicut
& diutinam (quæ diuturnitas menſuranda eſt arbitrio
prudentum) & ſpontaneam cohabitationem. Katio

nſenſl, gt
Rpunmnoniu

1. Con
ocic : 6
ohexdnm.
imnartimon

(Ilraho tet,

Cnditiones n
onen tunm,

1. & 2. P. illud matrimonium non poteſt ratificari,
nifi peractum liberum, qui fertur in ipſum matri-

inleendener

monium, ſed copula vi extorta non eſt actus liber, Dvoileconch

etſi fiat animo fornicario, nequidem implicitè fer. Wbi
tur in ipſum matrimonium, ergèò. “ Aatid 2. 6
KRatio 3. & 4. P. quia adeſt ſenſibilis perfectè libe- Mnonlu
tra ratificatio dati prioris conſenſus, vel ſufficiens ſi- gnlia nin,
gnum liberi conſenſus de novo habiti. unfrirerfa
Ad valorem matrimonii ſuffcitne conſenſus in thmen-
conditionatus? otnmen
Bt. 1. Verbis S. Th. in ſuppl. q. 47. a. 5. dicentis: Din

Conditio appoſita aut eſt de præſenti, aut de futuro.

ſe; ſi ennn

Si de praſenti, & non eſt contraria matrimonio iy⸗ ſmnllunm
boneſta ſit ſive inhoneſta, Nat matrimonium ſtante nrabe

conditione, & ea non ſtante non ſtat, ſed ſi ir con- 4 mntritnon

traria bonis matrimonn, non eficitur matrimonium;

—
—ð

.R
1
R

cpoſtig,

oniumn waut⸗
quinetüumhe

ſilhen an

certelen,

helt.

lam tennmn
tnmen iig

Ni abitum, O.

ranc, A
Mionem. N1
porel uif

in ipun 4
r
Or elt Ae
jem inptin

3
D

Vel Ktin

l.

enc
7,4, .
407
Attd ,4
zmuun ,
.

,ſnmn

.

*
M. d.
.

»*

De Matrimonio. 07

autem ſit conditio de futuro, vel eſt neceſſaria, ſicut

Solem oriri cras, & tunc eſt matrimonium, quia
talia futura ſunt præſentia in cauſis ſuis; aut eſt con-

tingens, ut datio pecuniæ, vel acceptatio parentum,

& tunc idem eſt judicium de tali conſenſu, ſRicut ds
conſenſu, quia ſit per verba de futuro, unde non facit

matrimonium mii conditione purificatũ. Hæc S. D.

Be. 2. Conditiones intrinſecæ coniractui, V. G. ſi
quis dicat : Contrabo tecum, ſi ſim habilis ad con-

trahendnum. Item conditiones impoſſibiles fubſtan-

tiæ matrimonii non contrariæ, V. G. ſi quis dicat:
Contraho tecum, ſi cælum digito tetigeris, ſicut &
conditiones turpes, V. G. Contrabo, ſi ſis occiſurus
patrem tuum, habentur pro non adjectis, adeôque
independenter ab illis ſubſiſtit contractus.
X. I. P. Pater ex natuta ipſius contractus, in
quo illæ conditiones cenſentur incluſæ indepedenter à

nobis.

Ratio 2. & 3. P. conſtat ex cap. ſi conditiones de
conditionibus appoſitis, ubi dicitur: Si conduiones
appoſita matrimonio turpes aut impoſſibiles fuerint, de-
bent propter favorem ejus pro non adjectis haberi. Putà
in foro externo, ſicut jure Civili ſimiles conditiones

in teſtamentor egatis habentur pr jecti
pe li teſtamentorum legatis h pro non adjectis.

lum eſſe, patet ex dictis.
Dirxi ſuprd : Subſtantiæ matrimonii non contra-

In foro tamen conſcientiæ, ſi conſenſus deſit, nul-

riæ; ſi enim illi adverſentur, non rejwiuntur, ſed
anullant matrimonium. Dicitur autem conditio eſſe

contraria bonis matrimonii, quæ eſt contra tria bona

matrimoni, ut habet Gloſſa C. finali de conditionibus
appoſitis, verbo contra ſubſtantiam. è*
W Por-

o8 Caput XI.

Porrò hæc tria matrimonii bona ſunt proles, fder
& Sact amentum. Per Prolem intelligitur legitima
generatio prolis, ejusque ad fidem Dei educatio.
Per ſidem intelligitur fidelitas conjugalis. Per Sacra-
mentum verò indiſſolubile matrimoni vinculum,
Qquatenus repræſentat indiſſolubilem conjunctionem
Chriſti cum Eccleſia.
