Gg3
author: Wigandt, Martin

N125 11858329 021

III IIIIIIIIIIIII
in iis e 1 E
IIIII IIIIIINI

UB Tübingen

4 cεW‧—Hsα .. WBð
OHιDINANDORUM, OW—
Eximii P. M. VIGANDT, Ord. Præd.
CGOMPENDIATUM,

S I VE

EPII O M E

Buden TRHEOLOGISE moralis, .
In qua
U Itatiores materiæ tractantur, Caſũsque Principalio-
res reſolvuntur adjunctis decidendi rationibus;
Traditurque facilis Methodus ad Quæſtiones moral
in Exainine Dro Cura Animarum „» & inſimul ag
R Quæſtiones in Examine Ordinandorum
dee rretucs exhecte⸗ reſpondendi:

U M
IND 17BVS ECESS 4
ZJam Capitum & Paragraphorum, quàm etia
KReruan &. Verborunm in ea contentorum.

Compilatore

*p. P. LUDOVIGGO FLIEGEN,
² Ord. Præd. &S. Theologiæ Præſentato, ejuſdemque

eiiiin Univerſitate Colonienſi Licentiato, ac in Ge-
nerali Studio Ordinis Regente.
TE RTIA EDIIIO
Prioribus auciior & locupletior.

Aaredunt i in fine Propoſirionex Damnata Quenellti eum
exphicato earum Veneno.

7 COLON £z 1GRITPPIN £,
Sumptib. OTIONIS J0OSEPIH ST EINHAUSS,
Bibliopolæ unter Fetten Hennen 17 1.
Ccxm e Eeete Saere care⸗ Kantatt ex Aeata, gr graie.

— .

Periluhti E Dol, Gimo Vio ac Bomeng „

D. JOANNI JACOBO
sCHLOSSEREN.,

Diverſorum S. R. I. Electorum Prin-
cipum & Ordinum Conſiliario, nec
non eorundem agenti in Aulãa
Cæſare, hujusque Supremo
Conſilio Imperiali

Aulico &c.
Domino meo ac Meccœnati

Obſervandiſſimo &c,

Periluſtris ac Cratioſe Domine

Patrone Obſervandißime!

innatæ cujusvis in Munerum obla-

. N quodlibet offerre cuilibet, ſed

tione ſeſe accommodare propen-
ſioni, Poſteritatem vel in Imagi-
nibus ſuis Veneranda docuit Antiquitas .
hinc ferè ſemper vel pido ctiam Herculi
appingi videmus Clavam, Achilli Scu-

tum & Sagittas, Jovi Fulmen, Triden-

1.

tem Neptuno, Mercurio Caduceum,
alia aliis pro ſuo cujusvis genio & ingenio

Symbola ar que Otmamenta. Quod' ſi ita

2 eſt,

p EDIC ATIO.

eſt, nuſquam ego ab antiquorum Legi-
bus receſſiſſe videbor, ſi oblaturus Tibi
Munus, Perilluſtris ac Gratioſe Domine,
tertiam iſthanc Editionem præſentis Libri,
ſive Compendii Univerſæ Theologiæ Moralis
(cujus Exemplaria plùs quàm tria millia
in prioribus duabus editionibus meis ſum-
ptibus excuſa, & per univerſum Euro-
pæum Orbem modò ſparſa pervolarunt)
gratioſis Tuis manibus obtulero, Tibi-
que velut Tutelari Deo nuncupavero.
Nam, quis amabo neget Munus iſtud in-
natæ Tuæ ad Sapientiam propenſioni &
amori conforme futurum? Certè, ſi
teſte Romano Sapiente ex durorum labo=-
rum tolerantid amor erga rem quampiam
dignoſcitur, nemo, qui iſtam hactenus
Tuam attentiori inſpexit oculo, dicere
auſit, à Te non ſummè amari Sapientiam.
Amaſti eam cum Sapiente, & ex quiſi viſti à
juwventute tud & quæſiviſti Sonſam tibi eam
aſumere, Sap. 7. Unde & factum, quod
magnarum rerum capax ingemum ſorti-
tus fueris, & accedentibus Tuis naturæ
ac gratiæ ſpecialibus prærogativis in ta-
lem Virum evaſeris, quem ſinguli velut
alterum in Eloquentiâ Ciceronem, in Ju-
riſprudentià Juſtinianum, in Conſiliis
Salomonem ſufſpiciunt ac venerantur,
habes nempè ꝑpro Capite Sapientiam, pro
Ocu⸗-

legi⸗
Tibt

Mine,

Libri,
loralit
millia
ſom-
Buro⸗
runt)
Tibi.
yero,
din-
ni &
, ſi
apo⸗
npiam
tenus
licere
tiam.
vlis
i eann
uod
orti⸗
atul?
n ta⸗
elut
au⸗
liis
tut,
pro
Deb⸗

DEDICATYTIO.

Oculo Jjudicium, pro Linguâ Facundiam.
Novit hoc Auſtria, Imperium, Mundus.

Etenim Maximi Cæſaris Suptemi Conſilia-

rii Aulici Agens veluti quoddam Sapien-
tiæ Lumen dicam an Flumen, Conſilia
prudentiſſima non guttatim ſpargis, ſed
cumulatim fundis, novit quippe Sacra-
tiſſimus Imperator illud Sapientis 11. Ubi
non eſt bonus (onſiliarius, populus corruet,
ſalus autem, ubi multa conſilia. Item illud
Saluſtii ad Cæſar. inquientis: Ego itaâ
comperi, omnia Regna, (iwitates, Natio-
nes zſque eò proſperum Imperium habuiſſe,
dum apud eos ſana conſilia ſtatuerunt, ſup-
peditantibus ea prudentibus Conſiliariis: Talia
talia Tu apud Supremum Imperii Conſi-
liarium ſuppeditas conſilia : Metiris
magnitudines rerum, neque illeæ me-
tiuntur Te: minùs eſt quodvis nego-
tium, nec Te adæquant res magnæ,
nec totum Te occupant multæ; Locus

eſt omnibus intra Te, & poſtquam omnes

excepiſti, vacuum adhuc hoſpitium eſt.
Experiuntur hoc ipſum, quicunque Te
adeunt, audis unum & plures ſimul, &
Poſſes ex tempore reſpondere omnibus.
Nec permiſcent ſe imagines rerum, dum
intra Te ſubeunt, nec ſe confundunt,
dum excunt, ſuus eſt ordo ſingulis, &
ſpatium omnibus, ſceilicet partiris Tene-
* 3 28-

DBEDICAYIO.
gotiis, nec totum te tradis, & pars Tui

omnibus ſufficit. Quod admirabilius eſt,

non eges moràâà temporis, ut res concipias,
nec ſtudio, ut expendas, vides uno in-
tuitu initia terum & exitus, vides fines, &
media, vides centrum & circulum, &
dum alii cireuitus quærunt, jam attigiſti
centrum, atque hæc omnia eâò celeritate
exequeris, ut cogitaſſe ſit feciſſe Atque
hinc eſt, quod tot tàmque diverſi S. R. I.
Electores Principes atque Ordines, Te in
ſpoum Conſiliarium nec non Agentem in
Aulà Cæſareâ præelegerint: Eorum Tu
partes ſtrenuè ſuſcipis, negotia ſapientis-
ſime pertractas, & in cenſpectù tot Princi-
pum loquerit Japientia: Hinc celehre illud
Græcarum ſeptem Urbium pro Homeri
ſapientiâà litigantium certamen quodam-
modò mihi in Te ob oculos poſitum in-
tueor & adgratulor, dum tot Principes,
tot Ordines, tot Provinciæ Te unum ſibi
venqcant ac repetunt. Sub Tuis itaque
grfatioſis Auſpiciis Sapientißime Domine!
prodire geſſit præiens iſthoc Univerlæ
Theologiæ Moralis Compendium, Tuam
ambit tutelam, ſub Tuâ enim, lſi ſit tute=-
Ilà, hiccè Liber liberè & tuto in orbem
ibit, & , ſi ejuldem Frontiſpicio Tuo per-
miſeris nomine illuſtrari, nullus ambigo,
quin tanti nominis prima ronte prælati autho⸗
ritas

ea

utn

4

win
jnju
ſbi
Datt
alten
bui
C0
met
Con
li,
iui
ed
offe
41
S
wenn
(rO
Kern
Din
I
hon
AI
intin
Voren

be

1 Tui
us eſt,
ipias,
10 in-
es, &
, &
tigiſti
titate
Utgue
R.l.
Te in
em in
n Tu
ntis⸗
finci·
il
meri
dam⸗
min⸗
ipes,
mbi
2e
nine!
erl
vam
ture⸗
tbem
per⸗
ig,
ele·
rila

DEDICATIO.

pitas totum commendabilius reddet opus, pro
ut me ſolatur Querricus derm. 3. de Nativit.
F. joann, Compeſcâtque Zoilos aliôsque
minùs æquos rerum æſtimatores, ne vel
injuriè carpant, quod non capiunt, vel
ſibi injurièe provocent defenſivum Tuæ
Patrocinantis dextræ Umbonem. Et ſanè
alteri præter Te dedicare nec potuĩi nec de-
bui praſens meum Theologiæ Moralis
Compendium, ut potè Tibi quà conſum-⸗
mato omnium Virtutum ac Scientiarum
Compendio, aliis quoque ſexcentis titu=
lis, præſertim vero titulo gratitudinis ob
inſignia mihi à Te collata beneficia ex aſſe
debitum, undè non tam hic Tibi Munus
offertur, quàm debitum ex ſolvitur, dum
id Tibi operis conſecratur.
Suſcipe itaque Perilluſtris ac Gratioſe Domine! hoc
meum qualecunque opus in aliquale grati animi holo-
cautoma, in demiſſiſſimæ devotionis Anathema,
æternumque animi mei Mnemoſynon. Qui interim
Divinum Numen identidem interpellabo, ut Tibi undà
cum amantiſſimâà Conthorali Tuâ in omni utriuſque
hominis ſoſpitare tot adhuc adaugeat annos, quot
anmilos ad Cannae collegit Hannibal, quod, dum ex
intimis animi medullis voveo, me ipſum ctotaliter de-
voveo, & perenno
Perilluſtris ac Gratioſæ Dominationis Tuæ

Cliens Humillimus
0TTO JOSEPHUS STEINHAUSS
Civis & Pibliopol. Colonienlſis.

* 4 PRI-

J D 25 ( ) 0= ”
AROI. U S SEXTUS Divini favente Aisn
Clementia Electus Romanorum Imperator me,
ſemper Auguſtus, ac Germaniæ Hiſpania- qu!
rum, Hungariæ, Bohemiæ, Dalmatix, ni
Croatiæ, Sclavoniæ &c. Rex, Archidux Auſtriæ, Dux

(E
Burgundiæ, Styriæ, Carinthiæ, Carniolæ, & Nir- itetd
tembergæ, Comes Tyrolis &c. Agnoſcimus & no- ,
tum facimus tenere præſentium univerlis, quèòd cùm oln
Noeoeobis Noſter Sactique Romani Imperii fidelis di- k:
lectus OTTO JOSEPHIIS STEINHAUSS 8TT
Bibliopola Colonienſis humillime exponi curarit, Mi
quem in modum PATRIS MARTINI WI- e)
GANDT Ordinis Pratrum Pradicatorum 7 heolo- um
giam moralem in quarto E& ejuſdem Compendium o
CoMFIIATORE LIDOVICGO FLIEGEN eyuſdem nir
Ordinis in 8S vo cujus eſt Titulus ZTribunaæl Confeſa- & .
niorum & Ordinandorum, prælo committere reſol- Neſi
verit, vereatur autem, ne æmulorum invidia hane ſrenl
editionem imitantium impendii & laboris ſui fruétu ün
fruſtretur: idebque nobis demiſse ſupplicarit, qua- I

tenus ejus indenmitati Privilegio Noſtro Cæſareo
* S . . . . 5
ſuccurrere clementiſſimè dignaremur, Nos ſub- l
miſſeæ pariter ac * quæ ejus petitioni annuendum

diin
cenſuerimus, ac proinde Authoritate Noſtra Cæ- nl
ſarea omnibus & ſingulis Bibliopolis, Bibliopegis: glen
Typographis, & alis quibuscuque rem Librariam woolt
ſeu Negotiationem exercentibus ſrinier inhibemus, no
vetamus, & interdicimus, ne quis ſuprd nominatam lt
Theologiam moralem ſeu Compendium ex toto vel caa
in parte ſub hac, aliave forma aut titulo per deceem kun
annorum ſpatium ab hodicrno die computandum, Nler
△ - 1.

(„) 30
UM intra Sacri Romani Imperii & Regnorum Ditonũm-
gquuue Noſtrarum Hæreditariarum Fines recudere, vel
uene aliis reciidendam dare, aliorùmve impreſſam appor-·
Impera rare, aut diſtrahere, citra præfati imperrantis, ejus-
Hipri que hæredum & ſucceſſorum voluntatem & aſien-
Alnam, fſum in ſcriptis obtentum aufſit vel Ppræſumat. Si quis
fie, Du verò ſecus faciendo Privilegium hoc Noſtrum fſeu
W. interdiéktum violare, contemveréque præſumpſe-
Er. rit, eum non ſolùm ejusmodi Exemplaribus ubi- .
moddan cunque locorum repertis perperam quippe recuſis,
dels d. ſeu apportatis (quæ dictus OTTO JOSEPH
IAUG STEINHAISS live propria authorfitate, ſive
Clali, Magiſtratũs illius loci auxilio, ſibi vendicare po-
I Wr terit) de facto privandum, ſed & decem Marca-
Tel rum auri puri pœna æratio ſeu Fiſco Noſtro Cæla-
endun reo & parti læſæ ex æquo pendenda, omni ſpe ve- W
ln niæ ſublata, mulctandum decernimus, dummo-
nfſt do tenor hujus noſtri Privilegii in fronte libri im-
le 1el. preſſus reperiatur. Mandamus itaque omnibus &
abune ſingulis Noſtris & Sacri Romani Imperii Regno.
ifudu rumque & Dominiorum Noſtrorum Hæreditario-
. rum ſubditis & fidelibus dilectis tam Eccleſiaſti-
Ceno cis, quäm Sæcularibus, cujuſcunque ſtatus, gra-
„ Ab. ds, dignitatis aut ordinis, præſertim verò iis,
endun qui in Magiſtratu exiſtentes, vel ſuo, vel Superio-
(. rum ſuorum loco Jus & Juſtitiam adminiſtrant, ne
quemquam Privilegium hoc Noſtrum Cæſareum
bimm violare, ſpernere, aut, transgredi patiantur: ſed ſi
benne,. AuOs contumaces compererint, conſtitutâà à Nobis
ndn mulkta eos puniri, & quibuscunque modis idoneis
d coerceri curent, quatenus & ipfi graviſſimam No-
ecen ſtram indignationem, prædictamque pœnam evitare
Ddum voluerint. Harum teſtimonio literarum manu
ua S * Nhoaſtra

0 egii⸗

) 9.

8 , Noltta fubſcriptarum & Sigilli Noſtri Cæſarei appres-

ſione munitarum, quæ dabantur in Civitate Noſtra

Viennæ vigeſima ocava Aprilis „Anno Milleſimo,
ſeptingentelimo „ vigeſimo primo, Regnorum No-
ſtrorum Romani decimo, Hiſpanicorum decimo
ochavo. Hungarici & Bohemici verò undecimo.

CAROLIIS m. pp.

vid. Frid. Carl. Com. de Schön-

born m. pp.

Ad Wandatan Jacra 6 æzſareæ
Majeſtarit proprium

J. §. Hayeck de Valdſtätten m. pp.

inonarun 2 I. Novembris 173 4.

1. §. Hhayeck ae Walihitenmn: pp.

7

FACUI-

N.

— ☛ —

iappker
e Noſtri
leſmo.
Uum N.
Qecino
0.

chön
cſcet

nb.

FACULTAS
H B T
PRIVILEGIUM CSAREUM.
Fr. HIUBERTUS STURM Ord.
Præd. SS. Theologiæ Præſentatus,

S& per Provinciam Teutoniæ Prior
Provincialis omnibus has viſuris &

lecturis ſalutem &c.

QC Sacræ Cæſareæ Majeſtas Decreto Viennæ

7. Junii Anno 17 12. dato, omnibus & ſingulis

Typographis & Bibliopolis, aliisque idulamku⸗

librariam negotiationem exercentibus, ſub gravi mul-

Cctà ſeriò prohibeatur, ne quisquam Libros ab Ordi-

. . . * * —- .
nis Prædicatorum Patribus editos, aut deincepseden-

dos, intra Sacri Imperii, Regnorumque ac Dommiorum

Suæ Cæſareæ Majeſtatis hæreditariorum fines fimili

vel alio characteris genere aut formâ, ſivè in toto, ſive
ex parte recudere, vel aliò recudendos mittere, aut
alibi impreſſos adducere, vendere, vel diftrahere
clàm ſeu palàm citrà teſtimonium aut conſenſum ſuprà
dictorum Patrum audearſeu præſumat.
Ego F. HUBERTIIS STURM, 88. Theologiæ
Præſentatus & per Provinciam Teutoniæ Prior Provin-
cialis, harum ſerie, meique Authoritate Officii con-
cedo Ornatiſſimo Domino OTTONI JOSEPHO
STEINHAUSEN, cjuſque hæredibus, & Poteſtatena
acio, ut Librum cui titulus: 7 &IBUNAL CONX.
— FESS A-

2

FESSAERIXUM ET OEFDINANDONUMI,

Ekerxvan
Exrimii Patris Magiſtri Wigandt Ord. Præd. COM. z
PENDIATUNM five EPITTOME ejuſdem Theologir iun
Moralis Compilatore Patre Fr. LODOVCO FLIE. irli
GEN ejuſdem Ordinis SS. Theol. Lectore, cjusdém-

que in Generali Studio Colonienſi Regente, legi-
timè cenſum & approbatum unà cum duabus Appen-
dicibus, in neviſſimâ editione venetâ adjectis pro bo.
no publico Typis evulgare denuò polſſit. In fidem Retik
hilſce Officii mei Sigillo munitis propriâ manu ſubſcri- lag
pfi. Datum Coloniæ in Conventû S. Crucis Ord.
Præd. die 9. Octobris, Anno 1730.

Fr. EHUBENYVUS SZYV K AM Ord. ₰ℳ
Praæd. Præſ. Provincialis Teutoniæ m. pp.
Fr. A NGELUS GULIELMUS N
MOLUS, Sacræ Theologiæ Pro- 5
feſſor, ac totius Ordinis Prædica- win
. 1* . . . * eteri
torum humilis Vicarius & Procura- rn
tor Generalis ac Servus.
Enore præſentium, noſtrique authoritate officii l
facultatem impertimur, ut Tribunal noſtri (hn
Patris Magiſtri Wigandt Compencdhatum, ſive Epiro- ee
me ejuſdem Theologiæ Moralis, à Reverendo Patre Ven
Lectore Fratre LUDOVICO FLIEGEN, Provinciæz Hhel
noſtræ Teutoniæ Studii Generalis Colonienſis Re-
genti, pro majori communitate examinandorum con-
fſIcripta, poſtquam à duobus Ordinis noſtri peritis Scho-
laſticis, à Superiore ejuſdem Provinciæ deputandis, de-
bitè reviſa & approbara fuerit, ſervatis reliquis de jure

30 ſervandis, Typis mandetur. In quorum ſidem his
1. ( manu propria ſubfcriptis Sigillum Officii noſtri appo-
Thecle ni juſſimus. Romæ in Conventu noſtro Sanctæ Ma-

00 l. riæ ſuper Minervam, 14. Decemb. 1720.

bre, E⸗ ;]— F. Galielmus Molus Vica-
APr. nuus & PErocurator Or-
Nbeee dinis.
Inden Regiſtrat4 Litterâ F.
. . 1
nubbi. Pag. 120. V .
cött. F. YZhomas Brabaat, Ma-
giſter & Socius mpp.

C OO%ũ MMISSIO
10 A. K. P. P† KX 0 VINCIALIS.

Anm. Um Reverendiſſimus Pater Vicarius & Procura-
— tor Generalis Ordinis noſtri Compendium
W Theologiæ Moralis, olim ab Exim. P. Magiſtro Wyi-

gandt editæ, dummodò à duobus Ordinis Noſtri ke-
X D. ritis Scholaſticis, 4 Superiore Provinciæ deputanclis,
Edic reviſum & approbatum fuerit, Typis mandari con-
ceſſerit; Ego infrà ſcriptus tanquam Superior Provin-
OcUIe ciæ in hunc finem A. R. & Eximium P. 8S. Theologiæ
Magiſtrum, F. Adamum Eſchenbrender „ & A. R. P.
„Præſentatum, modernum Regentem Studii Generalis
ehi Colonienſis, F. Adolphum S hien ino, ae
roe Colonienfis, F. dolphum Sc eipen, nomino, ac
WM „Geputo, ut dictum Compendium revideant, & ſi ita

r videatur debitè reviſum approbent.
dole Heidelbergæ 1 1.Januarii S
ArOiNee 1721.
H% F. CANDIDUS GIESEEKE,
e Orqd. Præd. Provincialis Teu-
.W toniæ mppria. ⸗

*

ATTROBATIO

E ſpeciali commitſione admodum Reverendi .
Digniſſimi Patris Provincialis CANDII. GlIE-
SEKE, Pibrum intitulatum : TRIBUNAL CON-
FESSARIORCUM ET O RDINANDORUM; Eximij
P. M. Nigandt, Ord. Præd. Compendiatum, ſive
Epitome juſea dem Theologiæ Moralis &c. à Reveren-
do Patre F. LUDOVICO FLIEGEN, Ord. Præd.

in Gener rali Studio Colonienſi Baccalaureo, compo-

ſtum, legimus, & cum voluptate perlegimus; In
quo cum nihil non ſolum bonis mo bribus, (e neque
Doctrinæ Angelicæ diſſonum, quin potis ad mores

refor mandos quævis opportuna „ menti & ſe xepé litte-
ræ Sanctiſſimi noſtri Præceptoris omnnia conſona &☛—

conſe ormia invenerimus Caſus & dubia difficilia juxta
Sacros Canones, ratiodes & fundamenta An igelica do-

ctè ceſoluta animadverterimus, meritò Compilatorem
ejuidem Præceptoris diſcipulum fidelem agnoſcimus.
Et cuia multis ad Curam Animarum aſpirantibus Uti⸗

liſſi mum comperimus, ut beneficio typi in publicum

prodeat, dignum cenſemus. Datum Coloniæ in
ConventuS. Trucis Ord. Præd, die 3 1. Martii, 1721.

Fr. Adamus ibenbtendey, Ordinis Predi- .
catorum, S6. Theologiæ Magiſter, eiuſ-

demque in Univerſitate Colonienſi Doctor
& Proſe ſor publitus, mopr.

IF. Adolphus Scleipen, Ordinis Prædicato-

rum, in UVni verſitate Colonienſis §8. 77 W
logiæ Licentiatus, & Generalis tulli

M Kegens mpbhr. 4

TRI-

1

c

Dre!

(onv

Leco
quan
Penol

benon

uu;
Auin

Leſole

Aurrun

(ln a
nmriur
ehelis
leſedi
Pendi
nibos,
nicnl

Pöllin

Mbi,
nidenc
Col 6

Ribunal Confeſſariorum Admodum Reveren-
. di & Eximii P. Magiſtri Wigandt, Ord. Pra-
endis dicatorum, ab Admodum Reverendo & Pererudite
Nag Patre LUDOVICO FLIEGEN, ejuſdem Ordinis in
(N. Conventu Colonienſi Baccalaureo, & §S. Theologiæ
E Lectore Ordinario, omiſs omni ſuperfluitate, per
quam ſuccinctâà brevitate compendiatum, accuratè
pPervolvens & examinans, reperi in hoc compendio ha-
beri omnia, quæ ſollicitam Animarum Curam concer-
nunt; Hujus itaqque Compendii præcepta, & Ange-
licæx Doctrinæ Sanctiſſimi Patris & Doctoris Thomæ
Aquinatis fundamenta conſerva Animarum Amator
zeloſe: Liga ea in corde tuo jugiter, & circumda
Lutturi tu. Cum ambulaveris, gradiantur tecum:
Cim dormieris, cuſtodiant te, & evigilans loquere
cum iis Prov. 6. V. 21. Profectè experientià duce fa-
teberis mignum animarum lucrum cum Dei ad jutorio
te feciſſe. Ne igitur hoc tam neceſſario & utilj com-
Pendio per omnia tum Sacræ Scripturæ & Sanctis Pa-
olim⸗ tribus, tum Sanctionibus Canonicis ac rectæ ratio-
lu m. ni conſentaneo, bonis moribus etiam informandis
hlicun aptiſſimo priveris, en prodit in lucem publicam rypi,
en uttibi, omnibuúſque curæ tuæ commiſſis, aut com-
Wil, mittendis proſit. Ita ex corde opto, & dignum judi-

6 Euni
n,
eyelen⸗
d Dred,
compo-
nus; Ii
G nece
mor;
epe ine⸗
lora
in unn
jcado⸗
arorenn

prali⸗

co hac decima Aprilis, Anno milleſimo ſeptingente-
ſimo vigeſimno primno.
Dochy FE. Henricus Hargardt, SS. Theolegis
Hoctor & Profeſſor ordinarius ac pu.
blicus, Examinator Synodalis Au-
40MAH guſtinianus, mopria.
ru- tahim. s, Mmopb
Segi⸗
. * CEN.

„ 1 —

CE NSI RA ODN.)INARII.

+ Ribunal Confeſſariorum & Ordinandorum Exi-
mii P. M. Wigandt, Ord. Præd. per Admo-

dum Revcrendum P. F. LUDOVICUM FLIEGEN,

Ord. Præd. 88. Theologiæ Lectorem, ac in Generali
Studio Colonienſi, Baccalcureum doctè compendia-
tum, ad Sacros Ordines provehendis non minus ac
Amimarum Curatoribus perutile, typo publico ſiſdem
communicandum cenſeo. Datum Colonixæ 5. Apri-
Es, 172 I.

Jo. Georg. Molitoris, &§ T peol. Doitor,
Proten. Apoſt. Perilluſtris Eccleſiæ
S§. Gereonis Canonicus, Sereniſſimi

Principis Electoris Colon. Conſiliarius,

ac Librorum Cenſor ordinarius, mpp.

An.

orumbr.
er Adnm-
LECEN
1Gcnenl
mmpenli
Tniii4.
coniden

e Ay⸗

. Docer. .

Picle

rnin
anun
.

R

SSSFt SSS SSSSSEE SSES
PREÆFATIO

AD LEC I O RE M; Sæc.

A Nte complures annos in lucem pro-
diit Liber intitulatus: TRIBUNAL
CONFESSARIORUM, &c. operâ & ſta-
dio P. Martini VVigandät, Ord. Præd. NJ.
Tbheologiæ Magiſtri, &c. qui quidem liber
ob ſtyli brevitatem, claras ac firmas ſen-
tentias, dilucidas variorum caſuum pra-
cticorum re ſolutiones & decidendi ratio-
nes, (quas hodiedum in uno vix Autho-
re Moraliſta ita cumulatim reperies) om-
nium ferè manibus teritur ac oculis uſur=
patur, velut abſolutum quoddam uni-
verſæ moralis Theologiæ Compendium;
nihilominus præfatum iſthunc librum ad
quorundam inſtantiam, pro majori exa-
minandorum commoditate, in contra-
ctiorem placuit Epitomen redigere, ean-
démque privatis primùm uſibus deſtina-
tam publici juris facere. Obſerva tamen,
quòd Quæſtiones quædam ſpeculativæ
hinc & inde Tribunali inſertæ, v. g. quod-
nam ſit conſtitutivum peccati, & c. de in-
duſtria ſint prætermiſſæ, eò quòd ad
praxin parùm aut nihil conducere videan-
tur. Nota inſuper, quod me per omnia ò&
in omnibus menti Authoris non accom-

modaverim, quaſdam enim ille tenet
*½ * ſen-

₰ („) be⸗

ſententias, quarum oppoſitæ meo nedum
perexiguo, quin etiam majori & meliori
aliorum judicio viſæ ſunt probabiliores,
ut legenti per decurſum videre licebit.
Cæterùm prineipaliores ejuſdem quæſtio-

nes caſùsque conſcientiæ cum brevibus
eorum deciſionibus ac decidendi rationi-
bus ex eodem deſumptis adducere pla-
cuit, ut examinandus ſui rationem ſciti
ex peditè exactéque reddere valeat, adje-
ctis hinc inde immixtisque perbrevibus
caſuum quorundam ſat intricatorum re-
ſolntionibus. Adduxi inſuper in famo-
ſioribus difficilioribusque controverſiis
præter rationes probatos quosdam Au-
thores, ut Lector curioſior, meo fortè
ſtylo ac quie ſ cere nolens, in iiſdem ocu-
los & intellectum ad ſatietatem paſcere
valeat & oblectare.
Utere itaque, amice Lector, hoc tem-
poris ac laboris Compendio, quod otio-
ſum nihil, didionis quidem parùm, at
ſententiæ multùm (præcipuè ex Angelico
Præceptore meo, cujus mentem & per-
ſæ pè litteram mihi præ cætetis arridentem
aſſequi conatus ſum) comprehendit,
quodque ex omnibus aliquid, ex toto non
omninò nihil continere ſine ullo doctrinæ
diſpendio, quin & cum maximo frudu
tuo experieris, Fave interim & vale, & c.

8
2

INDEX

Bneun X X XX X XX XEN XNE& ENX&
melioti 82 ee) ie)
hilore, ee e e e ,
è
revibu T J
lationii · . —
eH Ce1kAPITUIM
emn ſeti.
ce⸗ E ITI
dtedi P A RA G RAPHORU M.
rum te⸗ C 41PU7 JI. Proëmiale. Pag.
ke⸗ De Requiſitis in Confeſſario. 1
overl S .
dx 1 r U Y fIr-. 2
1 1 . .
cofort De Confſcientia. 10
emocu- §. I. De quidditate & diviſione conſcien-
Alcele tiæ, & in ſpecie de conſcientia ſcru.
puloſa & probabili. ibid.
cten. §. II. De conſcientia dubia & erronea. 17
0
doto. C PVU,2. II.
m, De Legibus. 236
ngelich §. I. De quidditate, diviſione & obligatio-
per ne legis. Pid.
denten §. II. De conſuerudine, ceſſatione & diſpen-·
ſatione legis. 36
heb §. III. De jejunio & pertinentibus ad illud. 3 9
d⸗ C APVT I. .
ol De Actibus humanis. 48
i §. I. De voluntario, & involuntario, ejus-
Ale,K⸗ que cauſis. ibid.

INDEX CAPITUM

§. II. De circumſtantüs actuum humano.

rum.
S. III. De moralitate actuum humanorum.

C 4bPVTY V.
De vitiis & peccatis.

§. I. De diviſione ac diſtinctione numerica
& ſpecifica peccatorum.
§. II. De peccatis capitalibus.

CAPVTVI

De virtutibus Theologicis.

§. I. De Fide & vitis ei oppoſitis, ſcilicet
ſuperſtitione, idololatria, magia,
divinatione, hæreſi, cc.
§. II. De Spe, & vitiis ei oppoſitis.
§. IIIL. De Charitate, & vitis illi oppoſitis,
præſerum duello, ſcandalo, &..

CAFPVT II.
De Religione, ejũſque actibus.
Item de voto, juramento,
corùmque relaxatione, &c.

§. I. De Horis Canonicis, quinam ad eas
teneantur & quando.
§. II. De celebratione feſtorurm.
§. III. De vitiis Religioni oppoſitis, ſcilicet
ſacrilegio & ſimonia.

52

6 G

70

ibid.

20

100

ibid.

II2

114

15

137
149

160%
CA-

Deh

Al

I

cà

t

1

,

⸗

— —
— —

70

==
= –

—
=

100

i.

IU

11

ET PARAGRAPHORUM.

CAPVTII
De Jure & Juſtitia.
§. I. De Juſtitia in genere & ſpecie.
§. II. De dominio, uſu, uſufructu em-
phiteuſi, feudo, ſuperficie, ſervi-
tute, poſſeſſione.
§. III. De ſubjectis dominii, ſpeciatim de do-
minio filiorum, uxorum, Religio-

ſorum & Clericorum,

§S. IV. De variis modis acquirendi dominium

in resinventas, theſauros, &c.
§. V. De variis modis transferendi domi-
nium, ſcilicet de præſcriptione, do-
natione, teſtamento, ſponſione, &c.

CAPVT M.
De Reſtitutione. Ejus radices,
modi injuſtæ acceptionis, &c.

§. I. De reſtitutione bonorum animæ &

corporis, ac injuriæ thoro illatæ.
§. II. De reſtitutione in bonis famæ & ho-
noris.
§. III. De reſtitutione in bonis fortunæ.

APPENDIX quorundam caſuum cir-

. ca materiam reſtitutionis.
5§. IV. De vitiis juſtitiæ oppoſitis, ſcilicet de
acceptione perſonarum, homicidio,
furto, rapina, injuſtitia Judicis,
Accuſatoris, Rei, Teſtis, Advo.

* * 3

173
ibid.

178

180

19

198

200
ibid.

220
226

238

INDEX CAPITUM.

9. V. De fraudibus quæ evemiunt in contra-

ctu emptionis, & venditionis. Item

de monopolio.
§. VI. De uſura. Item an licita ſit emptio
census realis & perſonalis. Item de
contractu Hiſpanico Mohatra dicto.
§. VII. De monte Pietatis, cambio, contra-
ctu ſocietatis, locatione, condu-

ctione, pignore, hypotheca, fide-

juſſione, tranſactione, mandato,
depoſito „commodato, precario.

C APVYZJX.

De Sacramentis in genere, & in
ſpecie de Baptiſmo, Confir-
matione & Euchariſtia.

6–☛APVTY k/

De Sacramento Pœnitentiæ,
Contritione, &c.

§. I. De Confeſſione, ejus qualitate, &c.
5. II. De ſigillo & ſatisfactione.
8.III. De Cenſuris in genere, & in ſpecie de
excommunicatione, ſuſpenſione,
irregularitate, &c. .
§& IV. De caſibus reſervatis in genere. Item
quæ & quot ſint excommunicationes

285

3 10

328.

352
355

370

386

reſcr-

310

§. III. De matrimonio, ejus materia,

ET PARAGRAPHORUM.

reſervatæ Papæ. Item de caſibus
reſervatis in Archi- Diœceſi Colo-
nienſi.

§. V. De Indulgentiis.
C PVT. rII.
De Sacramento Extremæ Un-
ctionis.
CAFVT rIiI.
De Sacramento Ordinis.
§. I. De Ordine in genere.
§. II. De Ordinibus minoribus.

§. III. De Ordinibus majoribus ſcilicet de

Subdiaconatu, Diaconatu, & Pres-
byteratu.

§. IV. De Sacrificio Miſſæ.
C A PVT XI.
De Matrimonio.

§. 1 De ſponſalibus, eorum effecti.

. bus, Sec.
§. II. Reſolutiones querundam caſuum cir-
ca ſponſalia.

forma
& miniſtro. Item de proclamatio-
nibus.

§. IV. De conſenſu matrimonii, an ſufſiciat

conſenſus conditionatus, item de
bonis matrimonii.

410
426

4³³

47F

4 5

456
466

BNDEX CAP. ET PARAGR.
§. V. De indiſſolubilitate matrimonii,
libello repudii, divortiis ejuſque
eauſis.
CAPUYVXr.
De impedimentis matrimonii,
& in ſpecie de impedienti-
bus. Item quo modo revali-
dandum ſit matrimonium

8. I. De impedimentis dirimentibus in ſpe-

cie, quæ ſunt Error, Conditio,

Votum, Cognatio, Crimen.
§. II. Cultus diſparitas, vis, Ordo, liga-
men, honeſtas. L
§. III. tas affinis, ſi fortè coire nequibis.
§. IW. Si Parochi & duplicis deſit præſentia
teſtis
Raptave ſit mulier, nec parti reddita
tutæ.
§. V. & ultimus. An matrimonia in locis

Germaniæ & aliorum Regnorum aut

Provinciarum, in quibus viget pax
religionum, non obſtante publicato
Concilii Trid. decreto, ſine proprio

Parocho Catholico celebrata coram

Miniſtris Acatholicis, ſint valida?

3o5

525

536
54
549

555

560

Requiſitis in Confeſſario

Procmiale.

De

Q. 1. Ad Curam animarum aſpirans tenerisne

teprius fſtere Examini.

32. E Concilio Trid. §s. 23. C. I1 5. his verbis:

Quamyis Presbyteri in ſuâ Ordinatione po-

teſtatem abſolvendi à peccatis æoccipiant, decernit ta-
men ſancta Synodus, nullum etiam KRegularemi poſſe

Confeſſiones Sacularium, etiam Sacerdotum audire,
nec ad id idoneum reputari, nis: aut Parochiale Bene-
Ficium, aut ab Epiſcopis per examen, ſi ita illis vide-
bitur, aut alias idoneus judicetur, & apprabationem,

qua gratis detur, obtineat, privilegiis & conſuetudine
Juicunque, etiam immemoriali, non obſtantibus.

7

S guid de Religioſo, Prælato , Licen-

auauaato vel Doctore promoto? ſuntne

tiliberi ab iſihoe examine ?

Dico, quòd non. Katio: quia Trident. univer-

ſaliter deſinit, nallum Sacerdotem, etiam Regularem,

pr

2* Caput N.

poſe Secularium, etiam Sacerdotum Conſeſſiones au-
dire, nis? & c. ùt ante Ubi autem Lex non diſtin-
guit, neque nos diſtinguere debemus, t ajunt
jura. Et licèt tali Viro non deſit ſcientia, fortè ta-
men deeſt experientia & prudentia ad hoc conſcien-
tiæ forum neceſſaria: cujus proinde examen Epi-
ſcopo committitur.

Jed nonne Epiſcopus ejnsque Vicarius hoc exa-
men Keligioſis, Graduatis ac Promotis
poteſt remittere?

Dico: Poteſt remittere omnibus, de quorum
ſuſſcientia & idoneitate ſe moraliter certum exiſti=
mat, præſertim Graduatis, Promotis, ordinariis
Profeſſoribus. Katio: quia diſcretio (quæ eſt ma-
ter virtutum) honeſtas, & æquitas poſtulat, ut non
examinentur tales, qui publicum habent ſuæ ſcien=
tiæ Teſtimonium. Et ideo notanter dicit Trid. cit.
Siita illis videbitur, aut alias idoneus judicetur.

Tenenturne Confeſſarii Negulares intra Or-
dinem ſæpius ſe examini ſiſtere ?

Dico: Scire hoc debent ex ſuis propriis Statutis
in noſtro Ordine Valentiæ 1647. ord. 4. ſic fuit ſta-
tutum: Ordinamus, quòd, qui impoſterum appro-
bandi erunt ad audiendas Confeſiones tam Fratrum,
quàùm Sæcularium & Monialium, nisi alias ſint gra-
duati, vel in Studio Generali Prædicatores vel Lecto-
res inſtituti, tribus vicibus, de triennig in triennium,
in aliquo Conyentu, ubi vigeat Studium Theologiæ,
examinentur, & ſolum poſt tertium examen ſimpliciter

appro-

pyola
Nlaſtun
ropincl

NN
Aſalnte
Zadn
Ehe
hetit fi

Elzt⸗

. N
Cur
Fehiam

Core ſi

l.

ſeſnt

Ynon diE.

Nr.
6, dr ins
. 1
, kondtn
e cohſctn
damen Ei⸗

1r hor er⸗⸗
Proot

de glonn
rtumn eiikd

ordinam
gue eſtm
glat, ur pon

nrloeſcen

it Tid d⸗
illtie⸗

zntrult⸗

tis Karun
ſefuith
eunn

n Prati

iis ,urhi

uvi LOA

,triennimt
1 Theeli

erſile

De Requiſitis in Confeſſario. „
approbati eſſe cenſeantur, declarantes, quòd alids

guantum ad forma m & locum examinis ſervetur uſus
Provinciarum. Hæc ibi: ðWJMD

Quid eſt Cara animarum?

e. Eſt obligatio prædieandi ac docandi ea, quæ

ad falutem ſunt neceſſatia, ac tollendi morbos ani-
mæ adniniſtrando Sacramenta.

Et hæc cura duplex eſt, una ordinaria, quæ com-

petit vi officii v. g. Parochis & ſupra; altera
delegata, quæ competit Keligioſis.

Quid eſt C onfeſio?

e. Eſt legitima & ſacramentalis accuſatio de pees
catis propriis poſt Baptimmum commiſſis; ad eorum
veniam virtute clavium obtinendam, coram Sacer-

dote facta.
QLuid eſi Confeſſarius?

ꝶ. Eſt Sacerdos habens pote ſtatem Clavium.

. Quic eſt poteſtas clavium?

z. Eſt poteſtas ligandi & ſolvendi, quâ Judex Ec-

cleſiaſticus dignos recipere, indignos excludere
debet à Regno. Ita S. D. in Suppl. 3. p. J. 17. a. 1.
Adadit ibidem S. D. quòd Ss. Trinitas ſeu DEUS
habeat Claves Authoritatis, Chriſtus Claves Ex-
dellentis, Eccleſia, ſeu Miniſtri ejus Claves Mini-
erii.
Portè poteſtas Clavium alia ordinis, alia juris-

dictionis, prior eſt quid phyſicum, & cuivis datur

A à2 Sacer-

4 Caput 1.

Sacerdoti in Ordinanone; poſterior verò eſt quid
morale, daturque tunc, quando quis in Confeſſa-
rium deputatur, eique ſubditi aſſignantur.

ded quare in plurali vocantur Claves,
cùm ſit una Clavis, quæ aperit
& quæ claudit?

Dics cum Angel. Doctore cit. J. 17. a. 3. in Corp.
vocari in plurali Claves ex comparatione ad diverſos
actus, quorum unus eſt judicium diſcretionis de
idoneitate confitentis, ob quam poteſt ſolvi & ad
Kegnum recipi, vel de inidoneitate, ob quam
ligatur & à Regno Dei excluditur; alter actus eſt
ipſa actualis abſolutio ſeu receptio ad Regnum, vel
excluſio ab illo.

Quid eſt approbatio?
m. Eſt authenticum teſtimonium idoneitatis in or-
dine ad excipiendas confeſſiones. Hæc approbatio
datur Religioſis ab Ordinario, jurisdictio verò à
Papa, utraque aliis Sacerdotibus ab Ordinario, quip-
pè cui immediatè ſubjiciuntur.

Apbrobatus pro una Diæcefi potéſtne excipere
Confeſtiones in alia?

. Non poteſt. Katio, quia in illa non eſt aàp-
probatus. Poteſt tamen Parochus ubivis locorum
audire ſuos. Natio, quia iſthæc Jurisdictio non eſt
contentioſa, nec exigit ſtrepitum judicialem. Ita
Fagn. in 5. cap. Ne pro. de pænit. n. 29. & 56.
Pias. Prax. Epiſcep. p. 2e c. I. 4. 2. n. 5. Barb.
Trid.

i. ſ.
munlter
Kinum
Alexan

Rilzu

)
el 4ppr

1b Aen

e
14, 3

ine

When ken
pt .
Neglin
eſtin .
alae

be
un

N.
Hrm
lc⸗ n 4
nige ſe
tein doe
lige⸗

Do requiſitis in Confeſſario. 3
erd etg Zrid. ſ. 23. c. 15. n. 20. plures allegans, & alũ com-
nCond muniter contra quosdam recent. ſpecialiter Augu-
u. ſtinum Matthæucci in ſua Cautela l. I. . 9. prop. 13.
Alexand. PIIl. n. 4.
(love V MMV
m Keligieſus Epiſcopo praſentatus & injuſtè re-
ytrsbatus abſol viene validsè
M. Nequaquam. Ratio, quia talis revera non
alden eſt approbatus. Unde extat propoſitio damnats
reinbt ab Alexandro VII. n. 14. Satiafacit pracepto annuæx
hil Confeſſionis, zui conſitetur Regulari Epiſcope præſen-
un rato, ſed ab eo injuſte reprobato. Semel verè legi-
er dn t timeè & illimitaté approbatus ſinè juſta causa ad exa-
men revocari nequit. Patet ex Bulla Piü F. quæ
incipit: Romani Pontificis. Et ratio eſt, quia talis
Regularis per authenticum teſtimonium idoneiratis
eſt in poſſeſſione ſui juris, ex qua nemo ſinè juſta
cauſa eſt deturbandus.

1

grunm, 4

eitalzinol

d Quodnam eßtoficium Confeſſari?

io ed

naio i) Ne. Eſt pœnitentem audire, ac diſponere, & di-
ſpoſitum injunctà ſalutari pœnitentiâ abſolvere.
excih 4H Quotuplex eſt ejus officium?

„.. Eft triplex, ſcil. Judicis, Doctoris & Me-
non eth dici. Ur Zadex debet dilcernere inter lepram &
loc lepram, id eſt, inter ſpecies peccatorum, eorum
Gionond circumſtantias, numerum ac peccata reſervata; de-
jlem. n. nique ſententiam ferre. Ut Dodor debet pœniten-
tem docere neceſſaria neceſſitate medii & præcepti,
5,Bib aliaque ad Sacramentum Peœnitentiæ & Euchari-
. à ; iæ

—
—
—
=

6 Caput I.
ſtiæ neceſſatia. Ut Medicus debet pœnitenti præ-
ſcribere ſalutarem medicinam, & antidota dare
