peccatorum.
Cæterum præter hæo adhuc tria in Confeſſore
deſiderantur, ſcilicet puritas mentis, ne, dum alios
mundat, ipſe ſordeſcat, Scientia & Prudentia.
Ratio, quia ſinè his triplex offi cium antè mentio-
natum debite nequit adminiſtrare. Præterea im-
plorare debet aſſiſtentiam Spiritus S. Katio patet
ex arduitate & ſanctitate hujus functionis.

Confeſarius ſins requihta ſcientiæa fungent

officio, peccãtne mortaliter?

Affirmo cum S. T h. opuſc. 6. Ubi ex ſententia
Salvatoris adducit illud: S cæcus cæcum præſumat
ducere ſecum, in foveanm primus ductor cadit, indè
ſecuton. Ex quo ratie patet, quia ſe & pœniten-
tem exponit periculo lapsus in foveam damnationis
perpetuæ. Sicut ergo Confeſſarius ſtupidus con-
feſſiones audire nequit, ita nec poteſt aliquis eidem
confiteri cognito uùt tali. Katie, quia peccato
illius cooperaretur.

Jed ſi quis dubitet de ſuæ capacitate?

Dico: Poteſt ſtare judicio Examinatorum, qui
eum cenſuerunt idoneum, ſeu approbârunt. Ita
communiter DD.

Tenetürne Confeſſarius ſomper in indi viduo ju-
dicare, hoc veliilud eft mortale vel veniale?

Dico, non tenetur. Ratio, quia illud eſt mo-
rali⸗

llterin
Coctiſi
jncieiun
ſvo gen
ſieo n
& dbol
ſaguhor
koe ine
finper⸗
Hlne l
cnorum
ſhonte
ihleneet
1le reni
M
Meni

7

1 5
lenetur y
A m
Ponhens
ein bren
Pelerin
tdenn 3
n ſe
lum,
rker

itenti r

idota dn

Contchoe
dumale
Prudenti
tè menti⸗
Eteten in⸗
atio puid

1futhen

1 ſenteil
ſteſtn⸗
alit,
peenier
Imnationn
idus cl
cviseigen
iu peen

tute?

um,
tunt

nicef⸗

n
00

De requiſitis in Confeſſario. 7

taliter impoſſibile; contingit enim, quèòd viri etiam
doctiſſimi vix interdum poſlint tam exactum ferre
judicium; ſufficit ergò, ſi ſciat, illud eſſe tale ex
ſuo genere. Neque opus eſt angi Confeſſatium;
ſi eo momento, tuo pœnitentiam injungere vult
& abſolvere, ſinè ſua culpa non habeat diſtinctam
ſingulorum peccatorum memoriam. Katio, quia
hoc in confeſſione longa, v. g. generali, præſer-
tim per aliquas horas protractà, videtur impoſſibile.
Hinc ſufficit, quòd recordetut majoris partis pec-
catorum, & cognoſcat ſtatum pœnitentis. Unde
ſi pœnitens confiteatur peccata mortalia, quæ nec
ipſe, nec Confeſſor dignoſceret; ſed tantùm putaret
eſſe venialia, valida eſſet confeſſio & ablolutio.
Ratio, quia nihil deeſſet, quod ad valorem Sacra-
menti requiratur.

Teneturne Confeſſarius pænitentem
examinare?

v. Si viderit pœnitentem in aliquibus deficere,
tenetur vi officii, ſecàùs non. Natis, quia hoe
eſſet multiplicare entia ſinè neceſſitate. Si autem

pornitens planè taceret, (dùt quidam ruſtici) debet

eum brevibus & diſcretis quæſtionibus adjuvare,
præſertim eirca illas materias, in quibus præſumit
talem peccare; in materia tamen lubrica non mul-
tùm ſe detineat, nec ad particulares modos deſcen-
dat. Katio, tum, ne parctur laqueus animabus:
tum, ne Confeſſor ex Doctore ſanctitatis ſiat Do-
Ctor peccati.

A 4 Ccon.-

s Cpe I.

Confeſarius conttitutus in mortali teneturne
brius confiteri
Dico, non tenetur, ſed ſuſſicit, ſi conteratur.
Katio, quia nullibi extat talis obligatio; ſi tamen
velit celebrare Miſſam, priùs confiteri tenetur.
Katio, quia de hoc extat præceptum in TZiid. ſ.

Potéftne aliquem neſcientem neceſſaria neceſii-

tate medi abſolvere?

Mortale.

Quid eſ? neceſſarium neceſßitate medii
& præcepti?

e. Neceſſarium neceſſitate medii eſt illud, quo

etiam invincibilirer ignorato aut inculpabiliter non
habito ſalus haberi nequit. Neceſſarium verò ne-
geſſitate præcepti, quo invincibiliter ignorato ſalus
adhuc obtineri poteſt.
Quænam ſunt neceſſaria neceſtitate
meodi ?2

. Hæettia: Primam, quòèd Deus ſi & dili-

gentibus ſe Remunerator ſit, ad Hebr. 11. vel,

quod idem eſt, quò d Deus ſit unus in eſſentia Re-
munerator bonorum & Vindex malorum; Secun-
dum, publicato jam Evangelio explicitè ſcire, Ver-

bum

un

Trinit
Mrehel
Ful
,

lorum

Dico, non poteſt, ſed priùs eum inſtruere tens-

tur. Katio, quia horum ignorantia eſt peccatum

tt
Mert
im

. .ł 46l

oen
N 6

euſtunt

vontetanut
tamen
li tenetn!.

nettſ.

Pe Fequiß iu in Confe ſario. 533

pum Dei eſſeincarnatum, paſſum gc. Tertium,
Trinitatem Perſonarum, quæ etiam hoc Yeriu com-
prehenduntur: D

Falta regit judex, mens inmonali, opemque,
tres, caro.

—

CKCeven ſunt neceſſaria neceßitate
—;—— broecct 2

. Sunt varia- Primum eſt Symbolum Apoſte-
lorum. Secundum, Oratio Dominica. Tertium

Saalutatio Angelica. Quartum, decem Præcepta.

kuere teno⸗

peccnun

ken

lvd, qoo

biliter non

mvetone-.
hratolad

te

E4
,11. ſel,
nin Ne⸗
. Nll⸗
ire, Ver

pu

S==

Quintum, ſeptem Sacramenta,. Sextum, quinque
Præcepta Eccleſiæ, & cea, quæ ſpectant ad Eucha-
riſtiam, Pœnitentiam, & cærcta Sacramenta dum
actu ſulcipiuntur. Vel etiam continentur dimidio
hoc verſu:

— Credo, Pater, Mandani, Eeccliße la, ern.

Quid ſi pænitens tam ddik hßit memoriæ,
ut non poßit præcibuos etiam Fidei arti-
culos retinere, Poiséhne tIN

* In tali caſu Conteſſarius debet Pernifenti
ſubſtantiam credendorum ante abſolutionem bre-
viter ptoponere, & unà cum eo elicere actum Fidei,
Spei & Charitatis. KRatig, quia actualis eorum
Myſeriorum fides, ſicut ad' ſalutem æternam, its
& ad juſtiſcationem indiſpenſabiliter requiritur.
Ex quo ſequitur omnes confefliones durante
illa ignorantia factas ceu invalidas zeiterandas
L A 1 eſle

.

10 Coaput J.

eſſe. KRatio, quia defuit dolor ſupernaturalis,

utpote, qui ſine fide illà explicita concip- non

poteſt.
00o& o. H. enee 060700*7*0

CAP U T II.
De
Conſcientia.
F. I.

De quidditate & diviſione conſcientiæ, &

in ſpecie de conſcientia ſcrupuloſa
& probabili.

AQAQLuid eſt Conſcientia?
*. L. St dictamen intellectûs practici, dictans

quid hic & nunc ſit agendum vel omitten-
dum. Differt à Gugereſi, quod hæc dictet in

communi & nniverſali, quid agendum ſit vel
omittendum Eſt autem Syndereſis habitus pri-

morum principiorum practicorum, qualia ſunt
Bonum eſſe faciendum, malum fugiendum, quod tibi

non yis fieri, alteri ne ſeceris, &.

Quotuplex eſt Conſcientia?
B. Eſt Quintuplex ,ſcilicet, Recta, Etronea,
Dubia, Probabilis, Scrupuloſa. Kecta eſt, quæ
verè judicat aliquid eſſe faciendum vel non. Erro-
J nek

liu g

ſelis,
Dabia
ſolpend
cbiech
den
Cun ol
blbus.
Adbere
Dolisre

ecenn
ico

gul ve

(l,

uur⸗

Li⸗

1
K
Grn
n
ineien
Dii
ue e

cor

Noſeete
onlli

ernatutilt:

oneiß⸗ Nn

entie,
pulolt

1, icant
omitten⸗
idter in
N ſt 1
birus pri
alis ſat
gutt

Prole,
elt ⸗
,. E.
el

De requiſitis in Confeſſario. 11

nea, quæ ex principiis falſis creditis tamen pro
veris, judicat aliquid eſſe faciendum, vel non.

Dubia eſt, quæ nec aſſentitur nec diſſentitur, ſed

fuſpendit judicium circa bonitatem vel malitiam
objecti. Probabilis eſt, quæ quidem determinatè
judicat: hoc eſt bonum, hoc eſt malum, attamen
cum formidine oppoſiti & ex motivis ſolům proba-

bilbus. Scrupuleſa demùm eſt, cùm quis parti
adbæret uni, ſed ex levibus & inanibus, imò ſæp
nullis ratiunculis.

Quid c ſerupalus & quotuplex?

B. Scrupulus eſt inanis timor & anxietas alicubi
peccatum eſſe, ubi non eſt. Alius eſt Speculativus,
qui conſiſtit in ſola cognitione z alius Practicus,
qui verſatur circa actiones & res agendas in parti-
culari; & hic poteſt eſſe vel de præteritis, vel de

futuris, vel de præſenti.

Licetne agere contra ſerupulos „ conſcien-
tiam ſcrupuloſam ?

M. Licet agere contra ſcrupulos coꝑnitos ut ta-

les. Ratio, quia taliter operans habet adhue ju-

dicium certum & prudens de honeſtate ſuæ actio-
nis; hoc enim per ſcrupulos non excluditur, eùm
in eis nullum ſit fundamentum.
Dixi : Cognitos ut tales; ſi enim non cognoſcat
verè eſſe tales, agendo contra illos peccat, quia
agit contra conſcientiam; poteſt autem eos cog-

noſcere vel ſtudio, vel oratione, vel prudentum

conſilio.

1

Qllot

12 Caput II.
Quot ſunt cauſæ ſcrupulorum?

B. Sunt variæ. Prima eſt naturalis quorundam
complexio, frigida, melancoliea, timida. Secunda
debilitas capitis orta vel ex melancolia, vel ex nimiis
vigilis, abitinentiis, ſolitudine &c. Tertia, per-
miſſio Divina in pœnam præcedentium peccato-
rum. Qkarta, tentatio deæmonis. Quinta, ſcru-
puloſorum ſocietas & converſatio Sexia eſt igno-
rantia, quâ quis diſcernere nequit inter licitum &
illicitum. deptimæ denique, pertinacia proprii
judicii.

Quæ & qunot ſunt ſcrupulorum

remedia?

. Potiſſimùm ſeptem ſunt. Primum Remedium,
ſi ſcrupuli oriantur ex prima cauſa, fiat vitiatorum
humorum purgatio; ſi ex ſecunda cauſa, ſubtra-
hantur occaſiones melanceliæ, & exhilarentur
ſpiritus honeſtis recreationibus. Serundum, ſi
ſcrupuli oriantur ex tertia & quarta cauſa, optima
medicina eſt devota ae continuata oratio, item
generolſa reſiſtentia diabolo facta. Tertium, ſi
proveniant ex quinta cauſa, fiat ejus oppoſitum.
Quartum ſi ex 6. vel 7. eauſa naſcantur, ſtudio &
prudentiorum conſilio fuganda eſt ignorantia &
frangenda proprii capritii pertinacia. Qaintum,
non ſæpius repetere easdem confeſſiones =
enim ſcrupuli non extirpantur, ſed nutnmiuntur.
Sextum, ut ſcrupuloſus nunquam conſenſum præ-⸗
beat ſerupulis, ſed ſemper contraveniat. Septimum,
ut

t con
glitet

1
Pelos,
Cbloſe

anitnun

Celent
volle
unn
Gär
ſlie

horundin
. Hlunt
lerbimnis
tis, pel⸗
peccno⸗

914, lell .

eſtihno⸗
licitum

Propii

eſteiu,
iliarorum
, lobier
milarenuut
un,
,opimmt
io, ken
tiufn,
poſitum
ſtudiod⸗
kantis
inttuin,
tmontur.
umplr⸗

De requiſitis in Confeſſario. 13

ut conſiliis, quæ aliis ſcrupuloſis ſuggereret, ſi re-
quireretur, ipſemer utatur.

Quid faciet confeſſarius cum ſcrupuloſo in adee

und communione, cum v. g., judicet ſeru-
buloſus ſe eſſe indipoſitum?

u. Si Confeſſarius ſciat id fieri propter ſolos ſeru-
pulos, compellat eum, ut communicet etiam linè
abſolutione, ſi ſcilicet nihil habeat, quod gravet
animum. Hinc etiam illum iterum iterumque ac-
cedentem ad confeſſionem, cum ſtatim tamen rite
confeſſus ſit, non audiat, niſi juret ſe habere pec-
catum mortale. Medium Porrè ad ſcrupulos fun-
ditùs tollendes principaliſſimum eſt ſe conformare
judicio prudentis Confeſſarii.

Quid & guotup lex eſt ſententiæ
brobabilis?

M. Sententia probabilis eſt, quæ habet motiva
& argumenta aliqua veritatem ejus ſuadentia, cum
formidine tamen partis oppoſitæ. Alia dicitur pro-
babilis ab iutrinſeee, id eſt àratione; alia ab extrin-
ſeco, id eſt ab authoritate, V. G D. Thomæ. Unde
duo ſunt principia probabilitatis, ſcilicet Ratio
ſeu rationes ac motiva, a quibus deſumitur proba-
bilitas intrinſeca; deinde authoritas ſeu teſtunonia

Doctorum, à quibus deſumitur probabilitas ex-

trinſeca.
Notanda hic eſt differentia inter ſententiam pro=
babiliorem, tutiorem „ tutam & minus tutam.
ð Proba⸗

14 Caput II,

Probabilior eſt, quæ & fortioribus nititur rationi-

bus & plurium DD. authoritate. Tutior eſt,
quæ magis remota eſt à periculo peccandi,
quæ duæ indè differunt, quèd nec præcisè
omnis probabilior ſit tutior, nec econtra. Sic poſt
commiſlum peccatum obligari ad ſtatim pœniten-
dum, tutius eſt, non autem Probabilius Tuta
eſt, quæ ſimpliciter remota eſt à periculo peccandi.

Eſtne licitum ſequi ſententiam verè probabi-
lem dillantem aliquid licitè poſſe fieri?

M. Dum homo tenetur operari „ poteſt talem
ſequi ſinè peccato, dum facta ſu flicienti diligentia
ipſi non occurrit alia probabilior Katio, quia ta⸗
lis agit, quod poteſt, & ultra poſſe nemo tenetur.
Hinc homo rudis ad authoritatem pii & docti v. g.
Parochi, Confeſſarii &c poterit ſibi formare con-
ſcientiam practicè veram & illam ſequi. korei⸗
itidem puer vel puella ruſtica in defectu Con eſſarii
vel Parochi conſulere Parentes vel alios, eôzque tu-
tò ſequi, modò ſimiles non quærant biandi euti.
KRatio, quia, ſi fortè errarent, tamen excuſaren-
tur ob ignorantiam invincibilem.

Licetne ſequi ſententiam probabilem
relictà probabiliori?

. Non licet, Natio, quia exponit ſe periculo
peccandi, qui etiam ſequitur; Qui autem amat pe-
riculum, peribit in ilo, Eccl. 3. lta Contenſon,
Gonet, alique Thomiſtæ communiter contrare-
gentiores Probabiliſtas. In-

lnte⸗
ſam te
tutiore⸗
vel tor
eytta .
Kcram
Diri
eireꝛ n
loppler
emn,
eb⸗
lhen
lben
incertis
blorn,
monts
Nn
(qunn
Detur
nmn ac
fmior
len;
Podab
lle
Dln
Drode
Uec 4
da,
enni,
Tor er
6loo ti
Ne⸗ 44

tur tation⸗
Tltior el,
peeemt,
ee prerle
Feot
nponſen⸗
ils. Tis
0 Peccinli

zrolcs⸗
ſeni

Nelt telen
Algentt
9, glittr
notenetult⸗
docivg
mare con⸗
Potetit
Hulellari
eböqetl⸗
ndicicut,
excularer⸗

De requiſitis in Confeſſario, 15

Inferes r. Quòd circa Sacramentorum ſubſtan-
tiam teneatur Miniſter ſequi ſententiam certiorem,
tutiorem & probabiliorem, nec uti poſlit materia
vel formâ probabili, incertâ vel dubiè, (intellige
extra caſum neceſſitatis.) Katio, quia exponeret
Sacramentum periculo nullitatis.

Dixi: Circa ſubſtantiam Sacramentorum, ſeu
circa materiam & formam; hanc enim Eccleſia
ſupplere nequit, ſicut ſupplere poteſt jurisdictio-
nem, hanc namque dat Eccleſia, unde qins vali-
dè abſolvit cum jurisdictione tantùm probabili.

Inferes 2. quèòd medicus vel chirurgus, per ſe
loquendo, obligetur in conſcientia, reſictis mediis
incertis & probabilibus, applicare certa & proba-
biliora. KRatio, quia ægrotum exponeret periculo
mortis vel ſaltem morbi diuturnioris, ita Sanch.
Bonac. & alii apud Buſenbaum hic. Item judex
(quando opiniones verſantur circa jus) ſemper te-
netur ſequi probabiliorem. Katio, quia tenetur
rem ad judicare illi, pro quo ſtat plenior probatio,
fortior titulus, clarius jus, melior conditio poſſi-
dentis; ſed hæc non habentur, niſi ubi eſt ſententia
probabilior: Ergò.
Inferes 3. Advocatum ſuſcipere poſſe patroci-
nium cauſæ probabilis, etiamſi judicet contrariam
probabiliorem. Ratio, quia non fert ſententiam,
nec decidit jus inter partes contendentes ſicut ju-
dex, ſed ſolùm proponit merita cauſæ loco ſui cli=
entis, qui eſt actor & litigans; ſed actor habet jus in
foro externo exponendi ſuas rationes probabiles,
ergo etiam licitè hoc poteſt facere per advocatum.
Nec advocatus per hoc poſitive inclinat judicem in
eam

16 Caput II.

cam partem contra quam tenetur ferre ſententiam,
ſed negative tantùm, nimirum ſolùm oſtendendo
merita ſnæ cauſæ, & in ejus favorem ſinè fraude ar-
gumenta & jura allegando, quod eſt proprium ad-
vocati officium. Ita Bonac. & ali apud Buſen-
baum hic.

Inferes 4. Quèòd Confeſſarius, dum curat vel
judicat ſuos pœnitentes, teneatur ſequi ſenten⸗
tiam magis probabilem. KRatio, quia eſt judex &
medicus; ſicut ergo judex & medicus; ut ſuprà
dictum eſt, tenentur ſequi ſententiam probabilio⸗
rem, ita & Confeſſarius. Ex quo

Inferes y. Confeſſarium non poſſe abſolvere pœ-
nitentem, qui juxta ſententiam minùs probabilem
ſcienter fecit contractum in probabiliori ſantentia
Conteflarii docti & prudentis peccaminolum, niſi
ſit paratus corrigi. Ratio, quia ut ſuprà dictum eſt,
non licet uſus ſententiæ probabilis in concurſu pro-
babilioris, ex quo fit, quèd ille pœnnitus ſit indiſpo-
ſitus. Unde tenetur eum monere ac inſtruere de
ſequela ſententiæ probabilioris, & pœnitens tene-
tur parere; ægrotus enim per omnia tenetur ample-
cti certas medicinas medici, & reus tenetut parere
juſtæ ſententiæ judicis, ſed Confeſſarius eſt medi-
cus & judex pœnitentis, ergo. Et hoc vel maxi=
mè verum eſt, ſi Confeſſarius ſit vir doctus & pru-
dens; aliud enim eſſet, ſi pœnitens eſſet multò do-
Gtior Confeſſario, judicarétque ſine pravo affectu
ſuam ſententiam eſſe probabiliorem opinione,

quam alias Confeſſot æſtimat veriſimiliorem.

1 Dr
le.
notiris
llhenci
rcicinn
ilte —
glod P⸗
Wlne
Oſiz i
1atione
40 in ho
Atubin
lntent

De Conſcientia 17

ſelenrnn II.
oltenern
ten De Conſcientia dubia & erronea.
topriunt M
anid Quotuplex eſt dubium aut conſcientia
dubiag
nirin E. Dubium aliud eſt boſitivè, aliud negativé ta⸗
ul leneie

Pin le. Primum eſt, quando ex æqualibus mediis &
eliſueer motivis poſitivis Pro utraque parbe pugnantibus
ſuſpenditur judicium. Secundum eſt „ quando
judicium ſuſpenditur ex nullius motivi pro utraque
Parte apparentia. Rurſus aliud eſt ſpeculatpum,
quod procedit modo univerſali & abſtracto, ut ſi
abſolute quis dubitet, an die jejunii liceat veſci
ovis; aliud practicum, quando dubitatur de ope-
ratione hic & nune exercenda, uùt ſi quis dubitet,
olum, I an in hoc loco & tempore id liceat. Alud item
ddund, eſt dubium uris, aliud facti, ùt dum dubitatur de

1
3: Ul ſut

grobinle

lolrer epe⸗
jobablen
iſanrentt

„ jure ſeu lege, an extet, vel de ipſo facto.
Sſendardeg
hlnel Licétne agere cum conſcientia
* H practicè dubia.
etult allhe

etute B. Non lieet. Ratio eſt evidens peecandi peri-
n culum. Licet tamen agere cum conſcientia ſpecu-
deelmd lative dubia, dummodo aliquis ſe in praxi reſolve-
u rit. Katio, quia cum tali dubio ſpeculativo ſtat
emdor certum & rectum judicium de honeſtate actionis.
o ed Cæteràùm nequit hoc dubium deponi temerè &
opinioe pro libitu, nee ad levem aliquam ratiunculam, ſed
en. ex rationabili fundamento.

BS Hæc

18 Caput II.

Hæc autem fundamenta ſunt 1. Authoritas DD.
& exemplum Virorumtimoratorum. 2. Rationes

ex principiis moralibus deſumptæ, ex quibus

formatur ratio præcisè probabilis.

Quospeccato peccat agens eum conſcientid
practice adubia 2

. Peccato ejusdem rationis, cujus rationis eſt

peccatum, de quo dubitat. Hinc 1 mè, qui dubi-

tat, an hic & nunc ſibi liceat docere in die teſto, &
tamen docet, peccat peccato inhonorationis diei
feſti contra religionem 24, qui practicè dubi-
tat, an ſit mortale, & tamen agit, peccat mor-
taliter, vel qui dubitat, an ſit furtum, detra-

Gio &c committit furtum, detractionem &c.

Jed quid „ſRi dubitet an ſit peccatum ſimpliciter

ſive mortale ſi ve veniale?

. Cùm in praxi communiter repræſentetur ali-
qua malitia gravis aut levis, hinc, ſi tali dubitanti
repræſentetur gravis malitia ſaltem confusè, vel ejus
periculum, peccat mortaliter. KRatio eſt, quia vel

adeſt cognitio & alia requiſita ad peccatum mortale,

vel quia exponit ſe periculo. Si autem repræſente=
tur levis malitia vel non appareat periculum
peccati mortalis, non peccat nisi ve-
nialiter. Quòd ſi quis ita aflectus
ſit, ſive mortale ſit, ſive ve-
niale peccat mortaliter,
quia amat peri-
culum.
Ca-⸗

Dinut
dam⸗

“

Nenk
R
cobſcere
Nin er d
nlnus ne⸗
Eprotumn
lnntivn
Celgend
1
dat, gul

Geellber

arinn

oritas 5.
1 Rarioner
ex gubu

ienti⸗

rationit

qui Cubi⸗
leo,l
tionis
Gice au⸗
eccat II⸗
m, Cale
m ae.

ſmplein

enterurik
lidubien
86, Feleſul
1, gun
nn moltae
eyrtene
erieolum
e⸗

Rus

0

De Conſcientia. . 9
C A1 SU S

Tirtius eſt perplexus propter contrarias guas-
dam obligationes, putans v g ſe eſſe obli.
gatum ad non deſerendum, agrotum,
vaudiendum Sacrum diefeſto,
gquid faciet?

B. I. Exquiret aliorum conſilium, ſi poſſit.
H. 2. Si hoc non poſſit, quia v. g. ſolus eſt &.
conſideret, quantum tempus & res patitur, quod-
nam ex duobus ſit minus malum. In caſu autem
minus malum eſt omittere Sacrum, quàm deſerere
ægrotum, quia præceptum audiendi Sacrum eſt af-
firmativum & Juris Eccleſiaſtici, præceptum non
deſerendi ægrotum eſt negativum & Juris naturalis.
. 3 Si putet utrumque æquè graviter malum
agat, quod velit, nec in ullo peccabit, quia tunc
deeſt libertas. Ita Metzger, Sporer & alii.

Danturne uni verſalia quædam principia ac re-
ulaæ juris, juxta quæ conſcientia dulia
(vel etiam erronea) posſit reformari?

. Sunt imprimis illa univerſaliſſima principia:
Quod tibi non vis fieri, alteri ne feceris: Quod tibi pis
lieri, alteri feceris. Præter hæc ſunt adhuc alia
principia ac regulæ juris ex prioribus deductæ,
quarum l

Prima eſt: In pari delicéto vel causa potier eſt con-
ditio poſidentis, quia poſſidens bonà fide] ultra
B 2ꝛ jus

20 Caput II.

jus dubium proprietatis, in quo ambo ſunt pares,
habet etiam jus poſſeſſionis, quo alter caret. Cæ-
teràùm hæc regula non tenet extra materiam juſtitiæ
in materia aliarum virtutum, ſed ibi tenet illud: In
dubus tutior pras eſt eligenda.

Secunda: In dubiis pars tutior eſt eligenda. Tu-
tior, inquam, non comparativè, quia aliàâs hæc re-
gula rariſſimis materiis poſſet applicari, rarò enim
utraque pars eſt tuta, ſed adyerſatiyve, id eſt, cujus
oppoſita non eſt tuta.
Tertia: Cùm partium ſeu litigantium jura ſunt
obſcura, reo favendum eſt potius. quàm actori. Quæ
vera eſt tam in cauſa criminali, quâm civili, &
fundatur in jure poſſeſſionis, quo reus actorem ex-
cedit. Excipitur cauſa actotis pia & favorabilis,
t matrimonium, dos, libertas, teſtamentum,
tunc enim favendum eſt potiùs actori, ùt definitur
C. Si quis accepit. 3 3 4. 1.
Quarta: Inſpicimus in obſcuris. quod eſt veriſi-
milius, vel quod plerumque conſuevit ſieri. Ut,
contraxit quis cum vidua, & longo tempore habi-
tavit cum illa, quæ dicit ſe non eſſe cognitam,
in hoc obſcuro Vidua præſumitur eſſe cognita, quia
ſic in matrimonio conſuevit fieri.

Quinta: In obſcuris minimum eſt ſequendum.
Haæc regula locum habet, I. in pœnis, juxta illud:
In pœnis benignior eſt interpretatio facienda. 2. In
dubio de quantitate injungendæ pœnidentiæ; unde
in hoc præſtat errare in mediocritate, quâm in
exceſſu. z3. Cùm quis in conſcientia perplexus
eſt, inter duo mala eligat minus: unde eſt regula
Sex-⸗

Lerta
inellge
melis e
lud:
tytniont
tn
Metatte
len;
Probert
Agenuse
Uer
connle
ſelg
bio,
1 D
legent
zel
Deoab
4 D
lch ſt
De
unr vot
D
Geite
1Dr
teneturk
D
Petereg
9
Unpore
Aatg.

ofunpun
caret. (1
eriam ultin
netillad!

gentu. I

1 alilsheen

ti, tadbern

ic eſt, t

ln juruſ

14dori. E. n
feſſus fuerit, nec ne, tenetur ſe accuſare ſub

An nil,

1s aCorendd.
orabi

eſtamednunn
i Cehvin

oG Smms

. ſer 4

enporeſne

le cognin
cognitcg

6 beunß L

, ſunß⸗
“ 13
R—P
gvin
ii ier
leel ie

De Conſcientia. 21

Sexta: Ex duobus malis eligendum eſt minus,
intellige de malis pœnæ & damni, non verò de
malis culpæ ſeu de peccato; de hoc enim procedie
illud : Non ſunt ſacienda mala (etiam winima) ut
eyeniant bona.
Septima: Dubia ſunt: in meliorem partem inter-
pretanda, ſaltem negativè, id eſt, in non pejo-

rem; quia quilibet habendus eſt bonus, donec

probetur malus. Sed de hoc infrà latius, cùm
agemus de judicio temerario: Ex his:
Inferes 1. Practicè dubitans, an per ſe mortale
commiſer?t, vel non, vel an commiſſum con-

dubio.

2. Dubitans, an excommunicatus ſit, tenetur

ſe gerere ut excommunicatum.

3. Dubitans, an caſus ſit reſervatus, non botel

ab eo abſolvere-

4. Dubitans, an die Jovis vel Sabbathi tran-
ſacta ſit media nox, tenetur à carnibus abſtinere.
5. Dubitans de voto; ejusque obligatione, te-
netur voto.
6. Dubitans de poteſtate Pralai, tenetut ei

obedire.

7. Dubitans, an beneficium ſi it nimis tenue,

tenetur horas recitare

8. Dubitans de valore matrimonii non Poreſt
petere debitum.
2. Mercator dubitans de juſtitia⸗ contractüs,
non poteſt eum firmare.
Ratis. horum eſt evidens Peceandi betieulum.

22 Caput II.

Qui agit cum conſcientia vincililiter
erronea, peccätne?

. Peccat agendo & juxta & contta. Katio,
quia agit contra conſcientiam. Nec ex hoc talis ho-
mno fit perplexus, velex neceſſitate peccabit, quia
poteſt & tenetur illam conſcientiam, utpotè vin-
cibiliter erroneam, deponere.

C A SO F.

Cajio dictat conſcientia invincibiliter erronea

mentiendum eſſe ad eripiendum prox imum
periculo mortis.

Q. an teneatur mentiriꝰ

ꝑ. Affirmativè. Katio, quia non mentiendo
ageret contra conſcientiam.

Quidſi ergò non mentiretur?

. Si error ſit invincibilis, peccat contra chari-

tatem non mentiendo; ſi autem ſit vincibilis, ſup-
poſito, quòd non ſit victus, etiam peccat, ſi au-

tem ſit v'cus, mentiri non debet, quia jam appa-
ret id ſibi eſſe illicitum. Cajus itaque in dicto caſu
pPutans ex errore vincibili ſibi eſſe mentiendum, tam
agendo contra quàm ſequendo conſcientiam pec-
cat, peccat agendo contra, quia agit contra con-
ſcientiami, quod nunquam licet, peccat itidem ſe-
quendo illam, quia eſt vincibilis.

t0
a lgu
mene
credar
ſceentur
tlo,gu

d,

ligke

N

M,

Uanti, 10

ead.
auun n
Wenr.

jbiltter

ntta. e
choctalele
ccabt gii
urpolt in

,Olnun

mentienl

donnuchi

cbils, .

eccak, ſu⸗
naſum
in ictoen
ndom, II

entiemne.
cobta

iidein

ter errem

De Conſcientia. 1

Quænam eſt digerentia inter conſcientiam
erroneam invincibilem, & conſcien-
tiam relbtam:
M. §. D. 4. 17. de verit. 4. 4. inquiens: KRecta
ligat ſimpliciter & per ſo, erronea autem ſecundum
quid & per accidgens: dico autem ligare ſimpliciter,

quia ligat ſimpliciter & in omnem eventum; erronea

autem ligat ex ſuppoſitione & ſub conditione, quod
credatur eſſe recta. Cæterùm difſerentia inter con-
ſcientiam erroneam invincibilem, & vincibilem hæc

eſto, quod licet obliget utraque, prior excuſet à

peccato, non item poſterior.

Ergône tunc duplex committitur peccatum,

unum nimirum non deponendo illam
conſcientiam, alterum

V. G. mendacii?
Dico, eſſe unum peccatum. KRatio, quia igno-
tantia non eſt formaliter peccatum, Sed cauſa

peccati. Poteſt tamen interdum eſſe ſpeciale pec-

catum, ut ſi quis ignoret ea, quæ omninò ſcire

tenetur.

SJed ſi quis erroneè judicaret ſe teneri ad aliquid

impoßibile, V. G. incarceratus ad
audiendam Mißſam?

Dico: Non peccaret. Ratio, quia impoſſibi-

2

hum non eſt obligatio; ertor ergè debet eſſe circa
materiam poſſibilem.

CA-

24— Caput II.

C A § U F.

Nempronius Sacerdos errones Judicans ſe eſſe ex

communicatum celebrat. Q., an peccet
bPeccaro Jacrilegii & fat irregularis

. I. Eum eſſe ſacrilegum, cùm ſe judicet eſſe

indispoſitum, licet erroneê, eſt enim affectus ita:
volo celebrare, ſivè ſim excommunicatus, ſivè

non.

N. 2, Eum tamen non fieri irregularem. Ratio,

Qquia pœna non incurritur „niſi agatur contra legem

veram, & non ſolàùm putatitiam: irregularitas

autem eſt ſaltem quaſi pœna. Ex his

Sequitur I. Judicans ſe jocosè mentiendo peccare

mortaliter, ita peccabit.
2. Si quis laborans nil habeat præter panem &

parum lardi, ac judicet ſe non audere comedere,

comedendo peccahit.,

3. Putans eſſe jejunium, quando non eſt, pec-

cat, ſi non jejunet.
4. Si infirmus putet ſe teneri ad Miſſam audien-
dam, quamvis non teneatur „ ſi tamen poſſit,
etiam cum gravi incommodo, non audiendo pec-
cabit.
5Qui rem ſuam invincibiliter etiam putat eſſe
alienam, eam tucò nequit retinere.

Conſcientia Jubſequens vitidtne allum:

–—

HB. Non vitiat, ſi actus bonꝗâ fide factus ſit; ſecus

ſi malà fide. Katio patet.

8. 8

Eit pine

Finebil
Amen
enno,

Dortd

(ubora

Pyimna

lei; ln

Sec re
1e Præe
Cucnnr,

Trti
ſett
ſi⸗
D

niſieſta

1 heecen
larit?

ſejudicet
afleckusin.
icatus, Mn

Arem. At,

contrileger

iregneraua

ndo pecen

ter panend

ecomecete,

onel 1 ⸗

lam zudjen⸗

wen holi
diendopen

n Puunch

4e

uolizlecn

De Conſcientia. 25 *

Quid eſt conſcientia vincibiliter
erronea?

N. Si ignorantia eſt vincibilis, etiam conſcienti⸗
eſt vincibiliter erronea; ignorantia verò dicitur
vincibilis, dum aliquis tenetur ſcire, & poteſt ſcire.
& tamen non ſcit. De hac ignorantia infra redibit
ſermo, cùm agemus de cauſis involuntarii.

Porrò tria ſunt, quæ homo ſcire tenetur, ſine ,
quibus actus humanos exercere non poreſt.

Primum: Quilibet homo tenetur ſcire articulos
fidei; quia qui non crediderit, condemnabitur.

Secundum : Debet homo univerlſalia juris natu⸗

ræ præcepta callere, ad quæ præcepta Decalogi re-
ducuntur. G

Tertium : Ea, quæ ad ſuum officium propriè
ſpectant, quilibet ſcire tenetur. Sic quilibet
fidelis præcepta Eccleſiæ, Curatus luos
caſus, Medicus, Cauſidicus, Pro-
curaror, Religioſus, &c. ſub
mortali tenentur ſeire ea, quæ
ad eorum officia ritè exie-
quenda reſpectivèe ſcitu
neceſſaria ſunto.

26 Caput III.

Heeno
. . Maivun
De nepnijn
—‚„„ Drecept
Legibus. zuln
. gallvo:

5 4 1, guo
De Quidditate, diviſione & obliga-

tione Legis. ui
. Muural
Quid eſt Lex? m
Inuna .

g& L. St ordinatio rationis ad bonum commune ab
eo, qui curam communitatis habet, pro-
mulgeta. Itaque ad legem requiritur 1 mè, ut ſit 4
ordinatio rationis, id eſt actus intelle cts aliquid
ordinantis præcipiendo vel prohibendo. 24dà, ut
ſit juſta 3t1, ut ordinetur ad bonum commune, 1.0
4 ut ſit lata à ſuperiore. 5105 ut ſit promulgata: Abehi
Promulgatio autem definitur: authoritativa inti-

gbehi

bnporis
matio legis, requiriturque ad obligationem legis lmiinnn
ſolùm ut conditio ſinè què non, ſecus populi ac- ar
4 ceptatio. Nedkur:
Quomodo diperunt Lex & præceptum? iun
. . . . . 2 dabs,
B. Intribus: 1. Quia Lex datur communitati, Mul
. . . 7 2
præceptum perlonis particularibus. 2. Hæc à Aln

ca pite

„

oblige⸗

commmane!
habet, gil
m, uul
ectusalgi
D. 16 1
cotmmu
tonign
ritatira n
tionen

pruf

mmmuditn,

aapt

De Conſcientia. 27

capite reip. illud à quovis ſuperiore ponitur. 3.
Hæc non exſpirat mortuo Legislatore, benètamen
illud mortuo præcipiente. Porrèò præceptum affir-
mativum obligat ſemper, ſed non pro ſemper;
negativum verò ſemper & pro ſemper. Patet in
præcepto affirmativo : bonora Patrem & Matrem
quod non obligat pro ſemper. Et in præcepto ne-

gativo: Non mæœchaberis, non aſumes nomen Domi-

ni, quod obligat pro ſemper.
Quotuplex eſt Lex?

u. Eſt ſeptuplex. Prima eſt Eterna. Secundæ,
Naturalis. Tertia, Divina vetus Quarta, Divina
nova. Quinta, Humana Eccleſiaſtica. Sextæ, Hu-

mana civilis. Septima denique eſt Conſuetudo,

quæ habet vim Legis, de qua latiùs infràâ.

Ad quam Legem ſpectant pracepta
Decalogi?

ꝶ. Omnia (excepto tertio de ſanctificatione
Sabbathi præcisè, quantum ad determinationem
temporis) ſpectant ad legem naturæ. Katio, quia

ſunt immediatè ejus concluſiones,

Portò præcepta Decalogi his verſivus conti-
nentur:

Unum crede Deum, nec jures vana per ipſum.
Sabbatha ſanctiſices, habeas in honore parentet,
Non ſis occiſor, fur, moœchus, teſtis iniquus.
Alterius nuptam, net rem cupias alienam.

Qus

18 Coahput III.
Quid eſt Lex naturalis, éſtne

mutabilis 2

B. Lex naturalis definitur à S Th. h q. 97. a. 1. in
Corp. Quòd ſit Impreſſio divini lumini: in crea-
tura rationali, qua inclinatur in debitum actum & fi-
nem. Hæe propriè & formaliter mutari nequit. Katio,
quia, quod jubet vel vetat, eſt per ſe & intrinſecè
bonum vel malum, ergo per nullam formalem muta-

tionem vel dipenſationem poteſt ſe aliter habere;
poteſt tamen mutari impropriè & materialiter, qua-
tenus deſinit ejus obligatio propter mutationem

materiæ vel circumſtantiarum. Talis materialis
mutatio eſt in matrimonio clandeſtino, item in lege

uſucapionis, quâ non accipitur alienum, ſed ne

lites ſint perpetuæ, reſp. transfert dominium rei
de uno in alium.

CA § O◻ F§.

dempronius habet Votum Caſtitatis (cujus obli-

gatio eſt legis naturæ) propter periculum
incontinentiæ petit diſpenſationem in
iillo à Pontifice.

Q. an diſzenſare bpoſßit?
B. Non poteſt Summus Pontifex diſpenſare die

recte, ita ut manente voto deſinat obligatio, ſed indi-
recté tollendo & relaxando votum.

Nota tamen S. Pontificem hoc tunc non facere

nomi-

domnine /
Absi ſic
k. gai⸗
ſpenlue
Patrorqu
Charrione
Runn gon
lang Leit
mate de

Daore

ere
1.
UI ln
Prrcete
llen,
ℳ l
1l lami
in ecie
telteg, n
ll, Eee⸗
lberpt
h!
Porantia
Cladach
Un
egen ne
ca lm
Aleſi ſe
ſigt lone

De Conſcientia. 29

„. nomine ſuo, ſed nomine Dei, & ſi abſque juſtâ
, causd ſic diſpenſaret, nulliter diſpenſaret. Ratio
eſt. quia inferior ſine juſtà causà nequit validè di-
ſpenſare in lege ſuperioris &c. Item Lex naturæ
9ai patitur quidem ſimplicem interpretationem, ſeu de-
nE clarationem, non tamen propriè dictam Epikiam.
nadini Ratio, quia hæc juxta Philoſ 5. Etbic-c 10. Ef, emen-
equit. datio Lenis, ubt deſicitipropter univerſale; Lex autem

Einiik naturæ nequit deficere ſen emendari, ut dictum eſt.
halemmu SH MVv
lterhog Poréſzne dari ignorantia invincibilis
tialtter, dx Legis naturæ?
Inötioeen . ä
s mati Ante reſolutionem nota, præcepta Legis naturæ

iemink ad 3. Claſſes poſſe reduci, ſic, ut in prima claſſa
um, ſedt ſint illa univerſaliſſima, non tam præcepta, quàm
ominimmm præceptorum omnium principia: Bonum eſt faci-
endum, malum fugiendum : Quhd tibi non vis ſieri,
&c. In ſecunda claſſe ſunt, quæ ex iſtis ſolo naru-
rali lumine per facilem diſcurium deducuntur, uti
in Decalogo ſunt V. G. præcepta honorandi pa-
ecdil rentes, non furandi, non fornicandi, non menti⸗
grin endi, &c. In tertia claſſe ſunt illa, quæ diffi-
„Ccilius ex prioribus eruuntur. Hoc prænot.

Se

venn B In homine rationis compote non poteſt dari
iignorantia invincibilis præceptorum primæ & ſe-
cundæ claſſis, benè tamen terti?e.
lta S. D. 1. 2. . 94. 4. 6. in O. Ubi ſic ait: Ad
ere legem naturalem pertinent primò quidem quædam præ-
W cepta communiſſima, quæ ſunt omnibus nota: quædam
10,

autem ſecundaria praceptæ magis propria, qua ſunt
“ ꝗuaſi concliſiones propinqua principus. Quantuàm ergè
non . 2

o

30 B Caput III.

ad illa principia communia, lex naturalis nullo modo

poteſt à cordibus hominum deleri in univerſali: deletur
tamen in particulari operabili, ſecundim quod ratio
impeditur applicare commune principium ad particulare
operabile propter concupiſcentiam vel aliquam aliam
paſſionem. &
Ratio 1. & 2. p. eſt, quia iſta principia ſunt
conjunctiſſima lumini naturali intellectùs practici,
ſicut illa principia ſpeculativa V. G. Zotum eſt majus
