ut Firm
fenetul i
D herc ONN
ſhxec
umer M

huen

Ao: G
t A aſtn
AEigimn,
e

Cicue n

Xolſnol,

BDe Reftitutione. 175

altera pars. Subindè tamcn hæc cxpedit ſinè pro-
ceſſu manifeſto fieri, ad vitandum tumultum in po-

pulo, V. G. ſi quis in flagranti crimine ſit deprehen-

ſus, vel occultus prochtor patriæ, vel offenſor

Majeſtatis α. eſſet occidendus.

Potéſine Zudex licite remittere pæœnam,
Juam juſts exigit injuriatus pro
injuria?
: Negativè cum S. D. hic q. 67. 4. 4. in C.
Ratio ejus eſt: Quia quilibet judex tenetur jus ſuum
reddere unicuique, nec poteſt pro libitu aliquem eo
privare.
Et inſuper ait S. D. ibid. ad 3. Qudd judex, ſ
inordinate pœnam remitteret, nocumentum inferret
& commumitati, eui expedit ut maleficia puniantur,
ad hoc quòd peccata vitentur... NWocet etiam per-
ſonæ, cui eſt illata injuria, quæ recampenſationem
accipit per quandam reſtitutionem honoris in bpœna in-
Juriantis.
Excipe, ſi reus eſſet reipubl. valdè urilis, tunc
enim reclamante etiam accuſatore (qui alià ſatisfa-
ctione deberet eſſe contentus) judex ſupremus vide-

tur ei poſſe donare vitam.

Addit etiam S. D. iid. in Jin. C. Sed Princeps.
qui habet plenariam poteſtatem (ſeu ſupremus) in
republica, ſi ille, qui paſſus eſt injuriam, velit eum
remittere, poterit reum licite abſolyere, ſi hoc publi-

caæ utilitati viderit non eſſe nocivum.

Judex autem inſerior id non poteſt. Katio: Quia
debet procedere juxta leges ſibi 4 ſuperiore præicri-
ptas. Zudex enim inferior non habet poteſtatem ab-

5 2 ſolyen.

276 4 Caput M.

ſolyvendi reum à pæœna contra lege: à ſuperiore ſbi
impoſitas. „
Cavcant tamen judices, ne in pœnis ſinè juſta
cauſa relaxandis vel commutandis nimim ſint faci-
les, & eà ratione ſeipſos multorum ca minum reos
conſtituant; plures enim pecuniæ jacturam non cu-

rantes indé anſam ſæpè capient perſiſtendi in latro-

cinio, adulterio, concubinatu, &c.

Licétne judici acceptare munera, ſeu, ut
«junt , corruptiones

. Non licet. Katio, tum quia juftitia non eſt
venalis, ſeu vendibilis. Tùum, quia per munen
(propriè ſumpta) tribunalia pervertuntur, juſtiti
climinatur, & magna ſcandala generantur. Unde
peccant graviter dans & recipiens hæc munera, &
accipiens ad reſtitutionem tenctur. Ita communitef
Jura Canonica & Civitia.
Dixi: Proprisè ſumpta; ſportulas enim (quæ ſunt
moderati ſumptus vel ſalaria in judiciis facienda
partibus litigantibus, prout deſumitur ex rub. L.
3. tit. 2. Cod. de ſport. & ſumpt. indiverſis judiciis ſa-
ciendis) ſpectato Jure Civili poteſt judex delegatus
exigere, putà duos aurcos à principio, & alios duos
in fine litis ab utraque parte litigantium præſtan-
dos, dummodò ſumma;, pro qua litigatur, cen-
tum aureos excedat, prout fert laudabilis loci con-
ſuetudo. Ita habetur in auth. de judicib. S. ne autem
coll. 6. & ſuper patet ex Movell. 82. c. 9. conſen-
tiunt Keiſſenſtuel. in 1. decretal. L. 32. de Ofß. jud.
n. 27. & 28. Leuren. ibid. hoc tit. & alii.
Dixi: Delegatus ; quia ordinarius, uchor
com

mmonit
tütus en
Lodben
der orc
te portl.
Vit, n
t A
tltonen en

Aitſu
1 1. (
ueko.
Phun
Mehrun 1.
Cunnodo
lult d
tiue.
MAri
pote,
le rel
Nah1,
orß eedi
N 1
Glodin u
QArhen
nde ſan
Etdhen

1 . Acen

Urei 4

ei
Eenis ſne E
miüm or
CeYNiNIN
AQurammw
lkeodn
Ae.

era;
9
cun ke
tuntut, 3
nerantut. D
ac mumn
u GNN

enin 4u
i ſcti
nun exto.
Uoſite
ia e
o, XA
Grmum e
uliblo⸗
lcl 54
Ai. .

DDe Eeſtiutione. 277

communiter à ſuo Principe vel communitate &c. ſa-
lariatus cas exigere nequit. Engel hoc tit. n. 12.
Loquendo tamen de Jure Canonico non ſolùm
judex ordinarius, ſed nec delegatus ſportulas exige-

re poteſt. Ita colligitur e C. cuùm ab omni 10. de

vit. & honeſt. Cleric. & tradit Abbas ibid. n. 9. Engel
cit. & alii. KRatio, quia habent fufficientem ſuſten-

tationem ex Beneficio: Ergè.

Accuſator quid poteft & ad quid tenetur à
B. I. Cum S. D. 2. 2. F. 96. a. I. in C. Si crimen,
ut eſt V. G. proditio civitatis, machinatæ inſidiæ in
perſonam Principis, Hæreſis, &c. vergat in detri-
mentum reip. quilibet tenetur ad accuſationem „
dummodo ſufficienter poſſit probare; quod ſi non
poſſit, non tenetur accuſare, benè tamen denun-
tiare. —
Ratio I. & 3. p. eſt, quia quilibet tenetur ²⁸
corpore, cujus eſt membrum, avertere malum cor-
porale vel ſpirituale, quantùm poteſt: Ergè.
KRatio 2. p. Nullus tenetur ad hoc, quod non
poteſt debito modo perficere, ut ait S§. 7b. cit.
. 2. Accuſans aliquem de occulto crimine,
quod in judicio probare nequit, peccat mortaliter,
& tenetur ad reſtitutionem omnium damnorum ex-
indé ſecutorum. Ratio patet ex dictis fuprà de
detractione & reſtitutione fſamæ.

Per quid accuſatio redditur injuſta?
NB. Accuſatio (quæ nihil aliud eſt: Quâm dela-
rio rei de crimine ad vindictam publicam libello, id
eſt in ſcriptis facta apud judicem competententem)

278 Caput IX.

reddirur injuſta per calumniam, prævaricationem.
Et tergiverſationem. ita . D. a. 3.
Explicatur: Calumnia eſt, quandè quis ſcien-
ter & ex malitia alteri imponit falſum crimen, vel
etiam verum quidem, ſed occultum & non probabile
in judicio, vel probatum per falſos teſtes. Dixi:

Stienter; fi enim quidem ab alio audivit, ſed rem

non diligenter examinavit, non eit propriè calum-
niator, ſed temerarius aecuſator. Urerque tamen
pro gravitate mateiiæ graviter peccat, & ad reſti-
tutionem tenetur. B —”õ
Praævaricatio eſt, quandè accuſatione inchoataà
accuſator colludit cum reo, frautulenter crimen oc-

cultando, legitimas probationes non adducendo,
falſas exceptiones acceptando, quod peccatum etiam

cadere poteſt in judicem, teſtes, & maximè in ad-
vocatos.
Tergiverſatio eſt, quandò ceptà accuſatione accu-
ſator terga vertit, ſeu præter juris & rationis ordi.
nem ab ea deſiſtit, cùm tamen proſequi polſet.
Secùs eſt, ſi non poſſit, V. G. ſi melius eſſet infor-

matus de veritate vel de innocentia rei, vel ſi deſe-

Latur à teſtibus aut Advocato &c.

.. . . 7 .„ 4 4
Accuſatio quomodò dißert à denuntiatione

& quinam repelluntur aèò accuſatione?

. I. Accuſatio & denuntiatio Evangelica diffe-

runt, ut ait. §. Th. a. 1. in C. Quòd in denuntia-
tione attenditur emendatio fratris, in actuſatione
punitio criminis, adeoque in denuntiatione defertur

crimen ad ſuperiorem ut patrem, & ideò eam de-

bet præcedere una alterave monitio feu fraterna cor-

n for,

rectio;

ſctio;
pioem:
bonem e
larid
cr Aollit
Per ſenn

Den

lui,
Aolkin
ib,gübe
Akan
Gatlter n
icimn
Arii
lalger

(imen,
dcn tll

Gnr: d
Nun cehet
ia.
lre ſin
MAN
u, i
Ii U
tninz
Mnnleltu

NGe

Evalicntone

do gan
n CTnen,!
Enanpoen
teltes. N
Udiwit, r
A
Prophie l
1
Dterquen
18

atione int
enter CLNNE.

ON Ald
pecanm
male

Acoulnins
NtCN
Pueguß

is letu

.

lel, Al!

Jeruniu

4 Gttone!

angele⸗

n A

is
iatori

e es
brn

De Reſtitutione. 275

rectio; in accuſatione verò crimen defertur ad fu-
periorem, ut ad judicem, ut per criminum puni-
tionem quies reip. obtineatur, & illi non eſt ne-
cefſariò præmittenda correctio fraterna;, niſi fortè
cx accuſatione ſequeretur majus malum reip. quod
per ſecretam monitionem poſſet impediri.
Differunt 2. quòd accuſator teneatur crimen pro-
bare, & ſi in probatione deficiat, luat pœnam Ta-
lionis, quæ tamen non amplius videtur eſſe in uſu;
ſed ſolet imponi arbitraria, nec etiam poteſt infligi
iis, qui bonâ fide accusaârunt, ſed ſolùm qui mal?,
id eſt cum voluntate nocendi. Denuntians verè ju-
dicialiter non tenetur crimen probare, ſed tantum
judici manifeſtare indicia, quibus judex moveatur
ad ulteris inquirendum. Dixi: Denuntians judi-
cialiter; quia, qui denuntiat charitative, poteſt
crimen, quod vidit, Prælato denuntiare, licer ju-
dicia taliaaperire non poſſit, quibusſuo modo oſten-
datur: dummod putet ſibi aliquam fidem haben-
dam fore. .
k. 2. Ab accuſatione quidam repelluntur in pœ-
nam delicti, ut infames, excommunicati, concu-
binari, proditores &c. niſi probaverint ſe innocen-
tes. Alii ob decentiam, ut ſubditiprohibentur ac-
cuſare ſuos Prælatos, ſervi Dominos, filii parentes,

niſi in caſu valdè gravi, ex affectu boni commu-

nis, cui cedit particulaxe, aliqui ob reventiam ſta=
tus, ut Clerici &c. maximè in eausâà ſanguinis. Cæ-
terüm jaxta Cajetanum omnes, qui jure ſunt pro-
hibiti accuſare, tenentur denuntiare crim na, in
manifeſtum Reip. ſuum vel proximi detrimentum
vergentia, ita tamen, ut ſi denuntians ſit Clericus⸗
§. 4 Proe

28° Caput IX.
proteſtetut ſe non quærere, nec petere vindictamſan-
guinis. Katio: Jus humanum (quo Præfati pfro-
hibentur accuſare) non poteſt nec debet præjudicare
juri naturæ de conſulendo bono communi.

C A S O S

Lata eſt per ſuperiorem extommunicatio, ut qui de

tali furto ſetat, mox id ipſi revelet. Petrus ſolus
vidit furem, non tamen habet ſußicientem proba-

tionem ad eum cvonvincendum. Q. An debeat

Jfurem de nuntiare, & alihs reus ſit xcommuni-
cationis

7

. Quòd nec debeat denuntiarc occultum fu-
Tem, nec excommunicationis ſententia illum in hoc

Eaſu liget. Ita D. Th. 2. 2. J. 70. a. I. & Cajet.
69. a. 1. Nav. in man. c. 18. n. 40. & 61. & Com-

nmunis Canoniſtarum in c. qui ambulat. 5. 4. §. &

Katio eſt, quia judex nequit punire, meque ſen-
tentiare, niſi ea delicta, quæ in ſuo exteriori foro
probantur; ergo nec poteſt obligare ad revelanda

à occulta, quæ teſtibus probari nequeunt c. il’
Deus omnipotens, c. consluſiſti 2. 4. 5. erubeſcant
d. 32. Quaré, qui ita rem ſcit, ut nequaquam il⸗
lam probare valeat, non compellitur judicis præ-

ℳ. 2⸗ .
QLuic poteſt, & ad quid tenetur reus?
B. Primy).

ſub mortali fateri veritatem etiam cum periculo gra-

cepto ad eam denuntiandam. Cajet. 2. 2. 4. 69.

Reus juridicè interrogatus tenetur

ine m
)bidenn
1dd A
e preln
ehpeh
Di/
inengt
eſyer
Aerlan.
Monr u
NMt
ufele
Aunſe he
Ganack
ſnidn

unc
ell, ni
4 Ge
3 Cri no
ellinen
Une d
Perhor
1 SH
betee

b,

fſic
1 3U 1
nenm.

e vindlikr
1o pleini
bet Neilli
mimu.

aAn, ℳ

let. PifraO
ſicienten t

0. 18

t ulin

te occuiu

entin ilmm
9, 1,0
,6 61.600
Ae N)
nue, le
oereno
re A leſtl
neglem .
5. li
n Nugii
liur ollaf
it 1 ,

43

nge

o
Impenc,
mmß

tuendam.

De KReſtitutione. 281

viſſimæ mortis. S. D. bic a. 1. in Corp. Ratio S.
D. ibidem eſt, quia ad debitum juſtitiæ pertinet,
què aliquis obediat ſuo ſuperiori in his, ad quæ jus
ſuæ prælationis ſe extendit, judex autem eſt ſuperior
reſpectu ejus, qui judicatur, ergè.
Digi: juridice interrogatus, quia ſi Judex reum
interroget non ſervato ordine juris, non tenetur ei
reſpondere, ſed poteſt vel per appellationem, vel
aliter licitè ſubterfugere. KRatio, quia Judex tunc
non agit ut Judex; non enim poteſt interrogare niſi
de crim ine publico , G probato ſaltem ſemiplenèe.
S. D. cit. Und è tunc reus poteſt licitè dicere, ſe
non feciſſe, vel ſe non teneri reſpondere. KRatig,
quia ſic loquendo dicit veritatem, & ſenſus reſpon-

dentis efſt: Non feci crimen publicum, ſeu de quo

me juridicè interrogare poſſis.

Jed quid faciet Confeſſarius cum reo, qui
juridick interrogatus negat veritatem?
Dico; Non poſſet eum abſolvere durante pro-
ceſſu, niſi ſincerè promittat ſe velle fateri. Ita de
la Cruz & ali. KRatio, quia manet in affectu
peccati mortalis, quòd ſi vero reus per fugam V. G.

ſe ſalvaverit, eum abſolvere poterit. Ratio, quia
tunc ſuæ libertati jam eſt reſtitutus. Si taman aliis

per hoc damnum intulerit, id tenetur compenſare.
Ber. Secundb. Reus ad mortem daninatus poteſt
fugere ex carcere, rumpendo vincula & parietes.
KRatio, quia licèt teneatur publicèe pœnam, dum
ipſi infligirur, fubire, non tamen tenetur exſpecta-
re, ut infligatur, ſed poteit uti jure ſuo ad vitam

8⁸ 5 Xx

282 Caput IX.

Exæ quo ſequitur, quòd non peccet perſona pri-
vata rco ad mortem damnato conſulens fugam, vel
dans inſtrumenta, quibus carcerem rumpat, pec-
cet tamen Miniſter juſtitiæ id faciens. Katio I. p.
quia licet conſulere alteri, quod is licitè facere po-
teſt. Ratis 2. p. quia dans illa inſtrumenta coope-
ratur rei licitæz. Katie 3. p. Miniſtris juſtitiæ in-
cumbit ex Officio tueri publicam poteſtatem. Non
tamen licet reum juvare phyſicè, ut vincula vel
carcerem frangat. Katie, quia illa ruptio à juvan-
tibus intenderetur per ſe, adeoque illicité, ſed 2
reo ſoluùm per accidens ſequitur ad actionem, ad
quam habet jus. Nec item tali reo licèt donis cor-

rumpere vel inducere cuſtodes, ut ex conniventia ſi-

nant eum fugere. Katio, quia Tenls CcoOperaretur.

peccato cuſtodum. Poteſt tamen eis offerre pecu-

nias vel dona. KRatie, quia tunc reus nihil mali

petit, ſed utitur jure ſuo, & cuſtodum eſt invigi:

lare, ne à reo decipiantur.
m. Tertibd. Judex licito nequit præcipere, ut reus
morti adjudicatus potionem mortiferam ſumat, ne-
què reus poteſt ſcienter eam ſumere, mii ad hoe
per violentiam cogatur. Katio, quia nullus homo
poteſt præcipere alteri, ut directè ſe occidat, benè
tamen indirecte & per accidens. Porrò juſtè 2d
mortem famis damnatus poteſt licitè cibos oblates
ſumere; quin & reſpuere & fame perire. Katio:
Sumere poteſt, quia ſumendo utitur jure ſuo, ſicut
fugins. Recuſare poteſt, quia vitam poſitivè con-
ſervare non tenetur, & poteſt eam non conſervare
pro gelo juſtitiæ, quad non eſt ſe occidere directè.

Sed

1 fui⸗

.

iunt
llet

on

le
Pui ſud
Gully

Cen t

(Cohllnens .

let
E er
Mobetin
eortu
D
nt, X
Nee
ueh,
9 hoe⸗

urlane

i⸗
X h
Gd
tem.
hr

1 Cont

ctiun
Aien
dan ken

er Petuf
ens figin,
tumper,
. Katie l)

cite tet

Uumnente

trns ukiirn .
oreſtatem N.
Gt incal

ruptio jn
e licne, d

0ionem, 1

h lcet Coniu
T Conien
is COoyelun
s Olkenr
,reus ni N
odunn eſt

cipele,n 6
eran ſuma,t
e, MA;
Vamlo he
ſe ooitt, 8
Pnil tl

4 chor H

pelie. 16
ine ln⸗
n Miſe
on
cite dis

4

De Reſtitutione. 2183

ded quid, ſi quis per judicis inferioris juſtam

ſententiam ad Triremes V. G, damnatus ap-
pellet ad ſußeriorem, at vel gratiam aliquam
conſequatur, vel ſaltem alſferat exe-
cutionem diätæ panæ,
eccatne?

u. Peccat mortaliter. Natio, Tum quia im-
ponit Judici falcum in damnum ſuæ authoritatis,
quaſi injuſtam ſententiam tulerit: Appellatio ſiqui-
dem eſt provocatio iniquæ ſententiæ querelam
continens de mino. præfecti, & colligitur ex cap.
Licet 2 q. 6. Tum, quta ſic appellans juſtitiæ ac
reip. detrimentum infert, eò quèd ſæpiſſimeè illis
prorogatiorübus Judices & miniſtri vel laſſinrur,
vel corrumpuntur, & reſtant ſcelera impunita, un-

dè abſolvi non poteſt, miſi ab appellatione deſtite-

rit, & primæ ſententiæ obtemperaverit.
Nec obſtat, quèd appellario ſit quædam juris
tutela, qua quis uti poteſt ad ſe ſuaque defenden-
a, hoc enim tunc verum eſt, quandè de æqui-
tate ſententiæ dubitatur, quod hic non contingit.

Quid poteſt, & ad quid tenetur teſtis?
d. Primèò. Teſtis juridicè interrogatus de his,
de quibus infamia præceſſit, tenetur dicere verita-
tem. Agtio cit eadem, quæ ſuprà de reo data eſt.
Excipiuntur tamen aliqui caſus, Primò, ſi ſciat

ex Confeſſione. Secundò, ſi acceperit ſub fide ſe-

creti naturalis, niſi ſint talia, quæ cedunt in per-
niciem Reip. vel damnum grave alicujus perſonæ;
nam ſecretum non obligat contta bonos mores, vel
„» bonum

4

284 L Caput IX.

bonum commune. Tertiò, ſi quis crimen intel-

lexit per injuriam, V. G. aperiendo litteras, vel
alium ad revelationemn cogendo. Quartò, ſiteſti-
ſicatio tibi vel tuis ſit damnoſa, niſi cedat in damnum

Reip. tunc enim tenetur. Quintè, ſi alter pecca-

vit ex ignorantia.
A * . .. . 2 * .
d. Secunddè. Quandè teſtis juridicè interroga-

tus omittit ferre teſtinonium, etiamſi indè ſequa-

tur damnum partis contrariæ, non tenetur ad re-
ſtitutionem. Aatio, quia ſolùm peccavit contra
obedientiam & juſtitiam legalem, quarum violatio
non obligat ad reſtitutionem.
Be. Tertib. Si quis falſum teſtimonium fcienter

& culpabiliter dixiſſet, ex quo ſequitur grave dam

num rei, tenetur ad illius reſtitutionem, urpotè
cujus cauſa efficax extitit.

X

uid ſi innocens morti adjudicatus teſtem

Juüudicem, vel accuſatorem vocet ad tri-
bunal Dei, peccatne?

Dico: Si res ſecundùm ſe ſpecétetur, non pee-
cat, ſi præcisè fiat, ut ſua pateat innocentia, aut
familia immunis ſit ab infamia; eſt tamen hoc ge-
nus defenſionis periculoſum, nec unquam ferè pra-
cticandum. ”
KRatio I. P. Reus valdéè gravatus licitè appellat ad
ſuperiorem judicem, ſed talis rlttu omnium eſt

Deus, ergô. Idem pater exemplo multorum San-

Korum.
AKuatio z. P. Tali fervori facilè ſe admiſcet aliqua

vanæ glorix, vindictæ, aut perturbati animi ne-

bula, impediens veritatis aut juſtitiæ irradiationem.

Qui⸗

it et

. Pyi

euunmt hl

Auum,
lier in
Pele lee
iyglet
1 u
iecem,
ionen Ae

t, a
len.
1. Tri
GWd pade
Ginr e

aus

M,

de len

trac

X. Con

uen Nerſen
lienn

De Keſtitutione. 285
6 ciinen in Quid poteſt, & ad quid tenetur Advocatus?

o litets, 1 „ .
ʒ. Primb. Advocatus, Judex, Procurator te-

e 4 nentur habere ſufficientem ſcientiam ſub mortali,
gquam, ſi nen habeant, & ex eorum negligentia
l (iens patiatur, vel causâ cadat, vel ſuperfluas ex-
iic dem penlas facere debeat, tenetur ad reſtitutionem.
nl inleſg Karie pater. „ ieinnſt,
N. Secundò. Advocatus ſcienter cauſam injuſtam
n Jefendens, graviter peccat, teneturque ad reſtitu-
Nei onem alteri parti. Katio S§. Th. bic a. 3, in C.
un d eſt, quia illicitum eſt cooperari ad malum ſive con-
„„ fulendo, ſivè adjuvando &c. quèòd ſi cauſa ſit du-
nonunmke bia, advocare poteſt, donec advertat cauſam eſſe
uee injuſtam.
onen, N Bye. Tertib. Non licet Advocato paciſci de ali-

quota parte cauſæ, ſi obtigerit victoria. Katio,
ul, quia hoc L. ſi qui Cod. de poſtulat. prohibetur.
enA Jed guid, ſi Advocatus bpro innocente ſcien.-
ge! ter alleget falſas lege?
Nenr, Mn E Dico.: Peccat ſolùm venialiter. Idem eſt de reo
imen S teſte. Ratie, quia nulli facit injuriam. &c.
Aune af F

geunti v. §. V.
imk De fraudibus, quæ eyeniunt in con-
huamag tractu emptionis & venditionis.
S Quid eſt contractus?

Anide . Contractus ſtrictè ſumptus eſt Paidio gita an-.
hatl ncn 4 am perſon arum inter ſe utimngae obligationem a-
inndiun rientt. ALuso-

.

286 Caput IX.

Quotuplex eſt contractus?

N. Eſt duplex: Nominatus & Innominatus. Pri-
mus eſt, qui ſpeciali nomine gaudet, ut emptio 8

venditio, locatio &c. & hic vel eſt circa perſonas,

ut fit in matrimonio, vel circa res, ut funt mox

nominati. Secundus eſt, qui habet ſolùm genera-
le nomen conventionis, & eſt quadruplex, teil.
Do, ut des: Facio, ut facias: Do, ut facias:

Facio, eurt des.

Rurſus oontractus eſt duplex „ gratuitus & one-

roſas. Primus eſt, qui in uno ſolum obligationem
parit, ut promiſſio. Secundus „ qui in utroque
obligationem parit, & hic contractus eſt ſtrictè
digtus. .

Quotuplex eſt errer, qui in contractu commit

DðZ ti Poteſt ?

. „ . .
:. Duplex: Primus eſt circa ſubſtantiam rei,
V. G. ſi qui vitrum emat pro adamante, & hic red.

dit contractum jure naturæ irritutn defectu conſen-

zus. Secundus eit circa qualitatem , ut ſi emerevo-

kns equum Neapolitanum, emat Hungaricum;
pro ſuo uſu æquè bonum, & hic non irritat con-
tractum. Aatο, quia error circa qualitatem non

aufert conſenſum ſubſtantialem. Si tamen qualitas

ſit principale motivum contrahendi, ut ſi dones
alicui equum, quia putas eſſe tuum fratrem, qui
ſi frater non ſit, donatio eſt nulla; ſi verò des ali-
cui eleemoſynam, quia putas eum eſſe probum,

etſi talis non ſit, donatio valet, quia probitas eſt

finis ſolum ſecundarius.

G.

Clln

„. N.
I exern
Ceptninr.
tetik an

Ceellke

(ntactus.
Nefunu

1 Nr
hund le
nendn
4 Gn
lemilad

ie

ung
N
Eernd N
Vil unn

Polkbii

Dmina. DS

1, Wenmn

Cca pen

8, Unt kunten
ſolum er
Gndnupet 4

Do, u

gtaumns
3 9 ne
Uim Cbizie
qui in un
tactus

re an

Lfubltwnm

umne, Al
mn Ceotn
n, übemen
ur Hurme
cNon VIIG

guinnn

Gitannen
d, ur
Im fanen
311 10
m ele io
lobite

lin

2=

De keſtitations. 287

Qualis conſenſus requiritur ad valorem
contraltus?

v. Non ſufficere internum, ſed inſuper requi-
ri externum, externo ſigno manifeſtatum cum ac-
ceptatione alterius. Unde donans, promittens &c.
interius tantüm, vel etiam exterius altero non ac-
ceptante non obligatur. Katio, quia non eſt verus
contractus.

KRequiriturné etiam ad valorem voluntas im-

blendi contracltum?

Bt. Negativè, quia ad valorem contractũs ſufſicit

voluntas ſe obligandi, quæ ſtat, etiamſi contrahens

intendat fallere. Natio horum eſt, quia voluntaz
ſe obligandi eſt contractui eſſentialis, voluntas au-
tem illud exſequendi, eſt tantùm accidentalis.

Quot modis poteſt iniri contractus?
V. 2. Modis, ſcilicet: Abſolutè abſque ullâ con-
ditione appoſità, & conditionatè. .K
Quotupliciter fit contractus conditionaté

. Vel ſub conditione de præſenti, vel de præ-
Terito, vel futuro, idque vel de futuro neceſlario
vel futuro contingenti. Deindè ſub conditione im-
poſſibili aut turpi.

Quam vim hbabent contrabtus conditionati 2

H. I. QSi ſint de præſenti vel præterito, non

ſuſpenditur contractus, ſed ſtamte tali conditione
P one

tenet,

288 LCLooyut IX.

t „ & non ſtante non tenet. Katio eſt, in;
= contrahit, ſic eſt animo comparatus, ut Lent
4 un contractum valere, ſi conditio ſubſiſtat. Talis
uunm cor — .

.
COT C.

ives. H“M
2. Si contractus conditionati ſinr de R
contingenti ut contraho tecum ſi l ater tuus an⸗
erenliseen 6 4 . .
ſentiat, ſuſpenduntux, uſquedum conditio p
aL:;

tur. Ratio, quia ſic plerumque videtur eſſe men
cetur.

contrahentium ſub conditione de futuro.
Valetnè contractus ſit eonditope e ug
Alajatim atquè conditio eſt kurihcare
B. Affirm. Katio, quia tunc tranſit in abſo-
.Y
ctraten conditionatè de Barke beoreſtas
bendente conditione reßilire? 1

Negat. Ratio, quia ſic contrahens impo-

ſibi obligati pectandi eyventum condi-
ſuit ſibi obligationem exſpectandi ev

Je Jui⸗ judicas de contractu . ſub con-
ditione turpi & impoßibili?
N. Ordinariè contractus ſub conditione unhoſt .
bili ſicur & turpi, ſi apponatur ut obligatoria, nu

Igari ad im-
lus eſt. Katio, quia nemo poteſt obligari ad
ſſibile & peccatum. Inteſtamentis tamen i
1 Ile aben-
Rimoniis conditiones impoſſibiles & t Irpes ha

jectis 3 er ſe loquendo
tur pro non adjectis, undè tunc per ſe loq

teſtamenta & matrimonia valent. Dixi: ra ſ .
ſi conditiones ſint contra ſij tar⸗
guende, nam, “

8

lamn marrin
ſcicnur e
gites, Nel
Iin lum mll

lien lour

1. Nen
Juick de d
Keri,
e, uk
un
1n (
ckrii

ihmu

rheihre
n llitian

unnd, i
Tandunm 0

1 2. §

Tcontrac

ul e Uon
enng U
Oriolun
Alginne
etcege
rn, 4
m

Rutin dci
Paratus, l
dfubhl. I
natrimonuun

1 lnt den.
1 Darr tulsd
contio
idenr er
utaro,
lione f

tlanſt ind

tur,
ere⸗
onnirvi
gentumn

min ,/
Nℳ
nlnone in
oblgmwnn⸗
PobgriAt
eis kumnen 1⸗
rpes 1
r
Di:

conntn N⸗

De NReſtitutiohe. 289

tiam matrimonii, reddunt illud nullum „ undè,
ſi dicatur: contraho tecum ſi generationem prolis

evites, vel ſi te tradas adulterandam &c. mattimo-
nia ſunt nulla.

Ineo contralctum de re turpi. Q., An valide e
B. Prænot. quòd ille contractus ſit de re turpi,
qui eſt de aliquo opere illicito V. G. convenio cum
Sicario, ut occidat meum inimicum aut cum ju-
ice, ut ferat injuftam ſententiam. Hoc præno-
tato.
. P P . . § . ₰△
. I. Contractus de re turpi nondum implet
non eſt validus ſed reſcindendus. Katio, quia alias
obligaret ad patrandum peccatum, quo, ſi fortè alter
acceperit pretium animoopus implendi, quamdiu con-
tractus non eſt reſciſſus, non quidem peccat con-
rra juſtitiam, quia illud non retinetur invito Do-.
mino, ſed peccat contra virtutem, cui opus pPa-
trandum opponitur. s
„. 2. Si res turpis ſit completa, de jure naturæ
ſtat contractus & hinc , quod ſolutum eſt pretium,
non eſt reſtituendum. Katio, quia, licet malum
quà tale non ſit pretio æſtimabile, eſt tamen, qua-
tenus eſt utile vel gratum uni confrahenti, & la-
borioſum vel periculoſum alteri. L
Dixi: De jurè naturæ quia Jure Civili & antse
& poſt opus completum contraéctus eſt nullus, ut
colligitur ex pliribus leg bus „excepto tamen pacto
de metcede meretricis „quia jura hoc relinquunt in
ſuo vigore naturali.
Porrò, ſi opus aliunde ſit debirum ex juſtitia,
non valet contractus, unde, ſi contrahetur cum

290 . Caput IX.

—

judice, ut ferat Sententiam juſtam, contractus n on ian

eſt validus. Katio „quia Judex ad id aliunde ob- H
ligatur cx juſtitia. rr.
Quid eſt Emptio 2 iml1
.. Eſt conttactus, quo paciſcor dare pecuniam i 1
vel pretium pro re. Venditio verò eſt contractus, n
1 eiſeo dm

quo paciſcor dare rem pro pretio. Juſtitia hujus
contracts conſiſtit in hoc, ut ſit æqualitas pretii ken no⸗
ad rem. Pro quo not, ex S. D. q. 77. 6. 2. aa . a 4
ubi ex Auguſt. 1II. de Civ. Dei ait: Pretium rerum , il ſe
. ʒ — .
venalium non conſideratur, ſecundam gradum natur, el B
cùm quandoque pluris vendatur unus equs » guan s
5 „ . (n tenenn
unus ſeryuf: ſea conſideratur, ſicundum quèd res in Aben

. , e 5
uſum bominis peniunt . Putaà quòd equu⸗ ſit for- t
tis & benè currat: & ſimiliter in cæteris. De hoc H
. . . Ir 11ſ . - Als
in præſenti, & vocatur uſuale, Igitur n
Quotuplex eſt pretium? , ün

eſt, quod lege eſt taxatum, & con iſtit i n indivi .. ſe, n
Pili, nec licet illud transgredi. Secundum ſt, quo Aükeeln
communi hominum æſtimatione introducitur, & elug, .
hoc habet ſuam latitudinem. n kr
Quotuplex eſt pret ium vulgare 9 en
B. Triplex: Aliud infi mum ſeu pium, V. G. 19. erit r
Horeni, aliud medium ſeu moderatum, V. G. 20. Nrandd
aliud ſummum ſeu rigoroſum, V. G. 21. & hæc om- U
nia ſunt juſta pretia, atque his omnibus licet emere nten
&E vendere, ultrà ſummum tamen non licer quid urmn
ccipere, V. G. juſtum modii tritici pretium ſit au⸗ l
teus plùs vel minus quadrante, tunc prerium Piun lui

1

De Reſtitutione. 291
Cnmtkun eſt aureus minùs quadrante, medium eſt aureus,
Hid dnd ſummum eſt aureus cum quadrante. Ita commu-
mniter DD. ð
Datur adhuc aliud pretium arbitrarium quod

u eſt V. G. in Eeſtimatione raræ gemmæ, antiquz
ur hen picturæ, præclari canis, generoſi equi, &c. quæ
e fecundum affectus emuntur & venduntur, & in his
.. “D peccatum non committitur. .
t Ealk .

„„CLariis ergè vendere, vel vilius emere rem, quam
1 „alet ſt ſecundum ſe injuſtum & illicitum, ait F.
: eee D cir. 4. 1. in C. & ſi in notabili quantitate fiat-
n na reſtitutionis onus inducir. Deceptor ultra dimi-
eſiſ qium tenetur reſcindere contractum Juxta Leges Ci-
ulin le viles.
Ex his reſolves Primè, quamvis liceqt vendere
e Ccarius & emere vilids ob dilatam ſolutionem vel an-
lgin ticipatam „non tamen id licet extra limites juſti pre-
en tii, nili interveniat damnum emergens & lucrum
ceſſans, periculum amittendæ Pecuniæ aut alterius
i moleſtiæ, tunc enim carius vendere licet. Ratig,
niitin n quia hæc ſunt pretio æſtimabilia.
Nntiin decund) ,ſi ſit dubium, an tempore ſolutionis
odu ſit plus vel minus valitura, & venditor ante ten-
pus Plucionis non erat fem venditurus, ſed ſerva-
Auet! turus, poteſt rem ob dilatam ſolutionem vendere
an, 10 carius juſto Pretio, quod currit teinpore contractüs,
1 , quæ conditiones, ſi deſint, eſt uſura- Katio, quia
enns propter dubium eventum eſt Xqualitas inter empto-
1. los rem & venditorem, cum uterque commodum &
nihu iat incommodum exſpectare poſſit.
nnn alu Tornè, ſi qu's moraliter certò præſumat, tem-
in, Pore ſolutionis fore pretium thajus, quàâm ſit tem-

T 2 pore

— —

29„ LCLapat⸗ X.

pore contractus, & merces ſuas, quas ſervaturu: (ſirate
non erat ad tempus ſolutionis, vendit pecuniâ cre· 1
dità, & quidem nunc pretio indeterminato, cur- un, gui
rente tamen tempore ſolutionis determinato, inju- munnme u
ſtitiam committit, teneturque reſtiruere. Natio, aken, 1
quia vendens conſtituit ſe in tuto cum damno al- Qhenh
terius. MW We e
Quartè, qui merces V. G. frumentum creditò
vendit pretio indeterminato, & ob dilatam ſolutio-
nem vendit pretio ſummo, quo valebit toto tem-
pore ſolutionis, vel pretio nunc indeterminato; & “

tempore ſolutionis intolerabile determinat & extor- „n
quet- committit uſuram, & tenetur ad exceſſum. . g
Katio, quia proximo infert damnum contra juſli⸗ en
tiam. . lilifn
Hin en

Quint?, mortaliter peccat & tenetur ad reſtitu-
tionem, qui fructum tempore meſſis ſibi dandum ſiot
nunc ob anticipatam ſolutionem emit pretio, quòd aſtnn
ſit minus infuno juſto, quàm valebit collectum, ſſn⸗
niſi excuſetur ratione periculi, cui merces fortè ſub. ua ℳ.
ſunt. Ratio, quia committitur uſura palliata. necen
FSextò, qui maldrum ſiliginis in paſchate valens “
10. Imperialibus ob dilatam ſolutionem vendit cht.
pauperi, ut circa feſtum Martini ſolvat 12. vel. 14.
uſuram committit. n
SS Septimè, qui ſcit magnam mercium copiam fu. lin 1
tituram, & exinde pretium valdé minuendum, om- 1
nesꝗque merces ſuas vendit pretio currente, non
peccar contra juſtitiam; ait enim S. D. cit. 4. 3. 4d x 4 4
4. Qui vendit rem ſecunduùm pretium, quod invenit, E kunn
non videtur tontra juſtitiam ſacere, ſi quod futurumm iu
ℳ, nen expenat. Si tamen exponeret, vel depfe- lincſi
H„ e

/

quu lenm
ndlit peelun
erininat, 6

tertminato, H.

eltttuere. 14

Cum Enm

Huummentun t

Gbcilumſn
vaebit ton⸗
indeummm

Atetninndd
getur ad nd
nnuen con,

. 1

melis Me⅞

enm ech,
alebi ali
cuimeusi
rlin blin
n

n Nnee

De Keſlitutienee. 293

tio ſubtraberet, abundantioris eſet virtutis, quam/

vis ad hoc non videatur teneri ex juſtitiæ debito.
KRatie, quia vendit juſto pretio à Principe vel com-
munitate taxato. Peccare tamen poſſet contra cha-
ritatem, ſi alter exindè depauperaretur, niſi & ipſe

detinendo depauperetur. Ratio, Nam charitas

bene ordinata incipit 4 ſe.

C A S O F.

Guilielmus cenſum in quodam Molendino emit, ſol⸗

vendum in certa frumenti quantitate, ſed poſt ali-
quot annos adyeniente maxim frumenti penuriä,
ità ut frumentum pluris admodum nune valeat,
quam tempore conſtituti census, non vult Petrus,
qꝗ& cenſum vendidit, ſolvere illum, niſi numeræ-
ta pecuntâ ad rationem octo pro centenario juxtaà
conſuetudinem patriæ & aliorum cenſuum. Item,
qui« Molendinum temporis injuriä cecidit omninò,
ex eadem tamen materia de nevo conſtructum à&
Petro, non vult in futurum ſolyere cenſum Gui-
lielmo.

Q., An teneatur tempere penuriæ ſolvere cen⸗
Jum in frumento, & ad ipſum obligetur
in conſcientia reparato Molen-
Adino?
. Ad I. Quod, ubi Principis & Reip. Lege nom
eſt ſtatutum contrarium, ſolvendus ſit cenſus fru-
Rtuarius in ea fruéctuum quantitate, in qua fuit à
Principio conſtitutus: ſivè pretium illius fructũᷣs
F 53 pro⸗

294 Cadput N. 4

progreſſu temporis auctum ſeu diminutum fuerit:

dummodèò à Pfincipio ſub juſto pretio creatus ex-
titerit, ut ſupponitur. Ità Navarr. in Commenta-
rio de uſuris, ubi explicat motum Pii V. 4. 30. &
Salon. part. 2. de quſtit. titul. de cenſibus, Contro-
verſia z. a. 2.

Katio eſt, quia in omni genere mercium juſtum

2* . . „ , J1. 1 on
illaum pretium, ac juſta emptio & venditio non

regulatur ex tempore futuro, ſed ex præſente, at-

tenditur enimn æqualitas inter rem & pretium eo tem-

Pore & loco, in quo res venditur, juxta L. pretia

rerum, f ad Leg. Falcid. Confirmatur ex der⸗
cimus, Cod. de ami. tuto. leg qui furere, f.
1eſt. leg. ſi quis alicui . f. de cquir. rer. hared. 6.
quibus colligit Covarruvius lib. 3. var. reſol. cap. 6.

num. 8. id', quod ſemel legitimè factum eſt, non
debere retractari ex iis „ quæ decurſu temporis po.

ſtea evenerint.

B. Ad 2. Quod poſt extravagantem Pii V. e
Cenſibus, ubi illa eſt publicata & recepta nd
tencatur venditor deſtructaâ re cenſui ſubjectâ, dum.

modèò id abſque dolo & fraude ſua contingat ad
ſolvendum amplius jam cenſum, etiamſi in loco
eodem & ex materia eadem novum Molendinum
erigat & reædificet. ” nisubt
Katio, patet ex verbis ecjusdem extravagantis,
dicitur, quod illâ re fructifer4 „cui cenſus urn
tus eſt, pereunte in totum vel in bPartem, ſeu in-
fructiferà & inutili reddita, tantundem etiam pereat
cenſus illius, & ideò, cum fucrit deſtructum Mo-

7

. — . S . .
lendinum ſuppoſitum cenſui „ neceſſariò etiam cen

ſus, qui ill adheælerat, deſtructus remanet, ſicut
⸗ 3 geſtructo

—

ructo
n gi
Uit edlhe
Cnnßrn
inte cens
Eblenln
tüun kent
Acerlun

Cn elne,

Cur

1. Ti

ſar gun

Konndam
lu, no
Cincullt
lob.

atn,

ihuliurr;
N qniem
Uonen,.

Kennk ene

Ed
lepurdoden
daft
Erhu
Minmendun
1 corup⸗
Mumn, te
obabilte
Cunn

De Reſtitutione. 2. 95

unm fem Jeſtructo ſubjecto jam non remanent accidenria ea-
oes dem, quæ illi inierant, & deſtructo fundamento cor-
D CN ruit ædificium, cap. Cum Paulus 5. 4. 1. .
V 4 eN Confirmatur: Quia ille cenſus, cùm ſit realis &
u, Cm in re certis finibus deſignatàâ podius, non tranſit rei
ejiusdem limites, virtualémque includit contrahen-
metciu tium intentionem non ad aliud ſe obligare, quàm
Xvetnn ad cenſum annexum rei, c ideò illa pereunte cen-
e, ſum perirc. .

Dretun tor ð MB
juetel Quotuplicia ſunt rei venditæ vitia?
mun e . Triplicia. Primum eſt ſecundum ſpeciem rei,

w, ſicut ſi quis vendat vitrum pro adamante. Alterum
.,er ME ſecundum quantitatem, ut ſi quis utatur menſura,
G.G ulna, modio pondere minoribus. TYertium ſecun-
hachum hn dùm qualitatem, ut ſi amimal infirmum vendatur
n tene, ut ſanum. Hæc omnia obligant ad peſtitutionem.
NRatio, quia, ſi ſcienter fiat, commitſtur peccatum
Cren M injuſtitiæ; ſi bonàâ fide vel ignoranter, non pecca-
