Valéene matrimonium boc modo initum: Con-
erabo tecum, ſi generationem prolis evitäſti,

ſi adultera fuiſii

Afirmo. Katio, quia actu & de facto non ſunt
contra ſubſtantiam matrimonii tales conditiones, nec

deſtruunt obligationem, quæ naſcitur ex comtractu,

5Mginem,
bboile talen
ontfuille ſin

buerit inten

. er poreſt ſi

Poroimermit

oper Dei rey

ker pane

U ſenlum!
11.
fond prol
luurpi, bor
ſlunn lulpen
Rnoro onl⸗

neque illi opponuntur, in illo namque, quèd ſponſa

heri fuerit adulterata, non continetur aliquid repu-

41

gnans obligationi matrimoniali.

Quid ſ matrimonium ineatur tali modo: Con-
trabho tecum, ſed ſub hac conditione, ut
vivamus inperpetua caſtitate, vel ut
non conſummato matrimonio pro-

hiteatur Keligionem

Dico : Illud non valere. KRatio quia repugnat
ſubſtantialibus matrimonu, quia ſic tolleretur jus ra-
dicale petendi debitum, (quèòd eſt de eſſentia matri
monii) per obligationem nunquam petendi ac red-

dendi debitum adjectam in ipſo contractu: quæ eſt

oppoſita juri etiam radicali ad copulam. Hanc ſen-
tentiam, ut probabiliorem, docet Engel. qui addit:

B. Vir-

Incdiſi
en

Nlteck

I Num ar
utaln dwin
An humans
(o, qiu
1non poter
Un.) bi
ubt M

ſunt iyle,
eliotur lei⸗
Enn Dei edien
gals ke 1
Wonii pinelr
1n cotſlin

ſyinituft 10

oliteund,

1

Gekacho nl
coNCitorest
lt e CN

,noch:I

Giune, 4

, M1

i jro⸗

li⸗ ugt

mlecutſon

u e

hemni

Urd
:

n. Hi t

4 gidt

e
9

3.

De Matrimonio. 55o09

B. Virginem, quando contraxit cum Joſeph, non
habuiſſe talem intentionem, ſed illud matrimo-
nium fuiſſe ſimpliciter contractum, quamvis neuter
habuerit intentionem utendi copula;, quia obligatio
benè poteſt ſubſiſtere ſine executione, & cum pro-

poſito intermittendæ executionis, præſertim, quan-

do per Dei revelationem notificatum eſt, nunquam
ab altera parte executionem perendam. Atque in
hunc ſenſum non obſcurè loquitur Auguſt. in c. 3.
Porrò probabiliùs eſt impletàâ conditione honeſtà
vel turpi, bonis matrimonii non contrarià, quæ con-
ſenſum ſuſpenderat, non ſtatim fieri matrimonium
ſinè novo conſenſu, ſed debet novus adhiberi.

S. V.
De
Indiſſolubilitate Matrimonii.
Pne Matrimonium ſolubile?d«

F. Tanta eſt matrimonii indiſſolubilitas, ita ut licèt

ſit ratum tantüm, authoritate Pontificis nequeat

diſſolvi. Ratuo, quia talis indiſſolubilitas eſt de jure
naturali divino abſoluto, & non pendet ab aliquo

actu humano, eo modo, quo Baptiſmus, Con-

feſſio, quæ pendent tantùm à Deo, in quo diſpen-
ſati non poteſt, ergo &c Et hoc pater ex Apoſtolo ad
Rom. 7, ubi dicit: Mulier vivente viro alligata eſt
legi. Et Math. 19. Quéd Deus conjunxit, homo non

510 Caput XII.

ſeparet. Quod univerſaliter dictum etiam de matrimo- fitndinem
nio rato intelligi deber. A, t
Deinde nec traditio, nec ſcriptura, nec ratio con- mrficultus
cedit Papæ poteſtatem in hoc diſpenſandi. Non qui- inonio at⸗
dem traditio, quia ante Martinum V. teſte Ledeſma, klkgiminn
inaudita fuit diſpenſatio in matrimonio raro. Non miconceſſi
etiam Scriptura, quia contrarium inſinuarur Matth. Mper o
19. Non denique ratio, cùm hæœæc non dictet talem nſicni ſep
poteſtatem eſſe reſpectu matrimonii conſummati, fulnit Gr
pro quo diſſolvendo infinities urgentiora occurrunt Kantr;.
motiva, ut patet conſideranti, ergèò à pari. Cui ac- heniugly.

cedit, quòd mattimonium ratum & conſummatum Eunder I.
ſiᷣt quſdem rationis, & differant ſolùm accidenta- Minus 157
liter; non poteſt autem Pontifex diſpenſare in con- Mmni die .
ſummato, ergo nec in raro. Quin imò ipſi Pomti- IUDinsV. au
E6ces & nominatim Innocemtius VIII. teſte Panormita- Nqur. l
no ad cap. ex publico 7. de conver. conjug. n. 14. pro- aesae indet
feſſi ſunt talem ſibi poteſtatem non compertere. Ita Keickäät
poſt Covarr. Pontium, Gottiereæ, Gonet, Ledeſma, lüilun,
Texeda & alios ſatis probabiliter P. Wigandt. (1 I9, . 6
Veràùm oppoſita ſententia (quæ teſte Maſtrio modè Uunfeets in,
eſt communis, ac probabilior, magisque Pontiſficir Arpotelti
authoritati & poteſtati favorabilis) omhninè tenenda in nie nor
eſt, cum 6. Authoribus, quos citat & ſequitur Wenknn
Sanch. item Cardinalis de Luca, Gobat, Sporer, Wrmmorni
Sbogar, Barboſa, Clericatus, Engel, &c. quos nr obelen
citat & ſequitur Schmier, Pignatelli, Pyrrh. & Wlinn conn
alii. Umanionn
KRatio deſumitur ex illa generali poteſtate paſcendi Un ölbmie
oves ſeu fideles à Chriſto Domino conceſſa D. Petro, A.l. n. 2
ej iſque ſucceſſoribus, oan. 2 I. ibi: Paſce oves meas. Pobebilesvi
Quæ verba Chriſtus ad oſtendendam dictæ poteſtatis umel
= am-

. „ .

„

De Matrimonio. 1I11

n lemmm amplitudinem trinâ vice repetere, voluit, Gcqhe dui
ad hoc, ut oves concreditæ rité paſcantur, multùm
nkmi juvat facultas diſpenſandi in votis, juramentis, ma-
d. Nus trimonio rato, ac hujuſmodi, quando bono Eccle-
.Ktelelin ſie regimini conducit, merito de talis quoque pote-
Nnio ad. N. ſtatis conceſſione intelliguntur.
alinunror Mr
enol dicketd

Inſuper Pontifices ſanétitate perinde ac doctrina
conſpicui ſæpius ſic diſpenſaſſe leguntur. Sic enim
pi imm diſpenſavit Gregorius VIII. 1074. teſte Baronio ad
eniornochmn dict. an. n. 2 3. Mart. V. 1414. creatus Pontifex. Et
83 i Eugenius IV. 1433 I. ad eandem dignitatem evectus.
otiumm Alexander VI. Paulus III. Gregorius XIII. Pontifex re-
TIän ls Nuntiatus 1572. & quidem teſtibus Sanch. & Henri-
ihelri esund die cum undecim. Paulus V. & U tbanus
ind hl VIII. Pius V. autem, teſte Navarro, diſpenſavit ter
le penmt vel quater. Et noviſſimèe Innocentius X. poſt longas
un n u accrésque inter Theologos diſceptationes de hac pote-
ſtate fuit eàâ uſus ergà vulgarem opificem, nullius gra-
““l tià ſuffullum, ut fideliſſime ad longum retert Gebat
e (aſ 138. n. 676. Dicere verò, quòd tot tantique
o Pontifices in te tam momentolſa erraverint, aut limi-
te resſuæ poteſtatis exceſſerint, hoc Chriſtiano in men-

7

SOue ORH .
nn tem venire non deber.
HS Nec toleranda eſt illuſio contrariorum, quèd ſci-
* . . . * „ 4:5—— .
Clal d licet memorati Pontifices noſtram ſententiam judicà-

4

„ . 7 „
trint probabilem, adeôque concludi non poſile, ſen-

Glbat,
eel D tentiam contrariam non eſſe probabiliorem; etenim
Gili, “Romanmi Pontifices tam proclives non ſunt (ut optime
1 notat Schmier in Jure Can. lib. 4. tract. 2. Cap. 5. ſect.
Greled I. §. I. n. 2 4. 2 5. Gt.) ad ſententias, quæ tantuùm
nea 4 probabiles videntur, aſlumendas, præſertim in ma-
gſinic, teria tam delicata, quæ tangit Sacramentum „ & mi-
no-

r

4

6

1
.

312 Caput XI.

norem probabilitatem excludit. Et in ſpecie Cle-
mens VIII. monſtravit 6. Julii 1599. qui ſpecialem in=
dixit Congregationem, cui intervenerunt octo Car⸗
dinales, quatuor Auditores Rotæ, & duo alii Theo-
logi, qui omnes unanimiter dixerunt, Papam in ma-
trimonio rato diſpenſare poſſe. Undè
Ad rationem in contrarium dicitur cum Cajetano,
verba Scripturæ intelligi debere de matrimonio con-
ſummato, ſcilicer, quèd illud jure naturali & Divi-
no ſit indiſſolubile, quia per commixtionem ſemi-

num fiunt conjuges una caro, immediatè enim Chri-

ſtus tibi præmiſerat : Iaque jam non ſunt duo, ſed

una caro; & inde intulit: Quod ergè Deus con-

junxit, & c. Sicut etiam interpretratur Alexander
III. Cap. ex publico. 7. inali.
Vel ſi etiam de rato velis intelligi, dic, Pontificem
non poſſe illud ſolvere poteſtate ordinaria, ſed extra-
ordinariâ ſuperaddità ordinariæ impotenti ſeparare id,
quod Deus conjunxit. Unde concludit Sanch. verius
fore irritam diſpenſationem factam abſque rationabili
cauſa, non enim credendum eſt ipſi conceſſam ad
uſum arbitratium, quòd omninò tenendum elſſe
puto.

Ad aliud de traditione fatis patet ex ſecunda pro-

lubilirate
Clummat,;
Umner ſua ni
lltatem habe

lbils verbi

(on habet tatt

ortuiuxore
rMOrem, 1
Ldinur bit⸗
Unigriftat
ifcat con
peſolubilis⸗
ptintolub

A lol

une ſoniſe
ller K
AMWümmu
anoſtra,
Eentius VlIl.
Wnenttaordlt

aiultang

batione noſtræ ſententiæ, oſtendimus enim ibi qua-

tuor ferè ſæculis ante Martinum V. à Gregorio VII.

fuiſſe diſpenſatum. Et eſto nunquam diſpenſatum
fuiſſet, fortè non occurrit ratio urgens. Ad ſcriptu-
ram jam dictum eſt. Ad tertiam patet tum ex pro-
batione noſtra, tum etiam dicitur, quèòd poteſtas
diſpenſandi metienda non ſit penes motiva extrinſeca
tantùm; ſed etiam penes majorem vel minorem

diſſo⸗

4,05 ſ
Etur Alcord
n. 1¹, In
apetln, ſe
utun cohat
inguiit

7

Do. Matrimonio. 13

bt in ſpece zſſe; iſzrarans z 5 1 4
i l diſſolubiliratem ex ipſa natura matrimonii rati, aut
dupelm conſummati; cùm enim matrimonium conſumma-

D R tum ex ſua natura majorem firmitatem & indiſſolu-
ollik bilitatem habear, ob ſignificationem unionis indiſſo-

n, Dpmm lubilis verbi cum natura humana aſſumpta, quam
d non habet ratum, (ut conſtat ex eo, quòd maritus
ramEι⅛mortud uxoreante conſummationem, iterum du-
emtinmit car uxorem, non fit bigamus, C. debuum. de bigam
ummiin & datur ibi ratio, quia matrimonium ante copulam
mäinné non ſignificat unionem Chrilli per carnem) thurum
teinteind ſignificat conjunctionem Chriſti cum anima juſti,
ui n i cquæ ſolubilis eſt per peccitum, hinc quamvis illud ſit
ℳ uE à Papa inſolubile, non tamen ratum.
tatur Aere
de,hini⸗ rione ligniſraioni⸗ integralirer, & vix non eilen-
is tialiter di erreà conſummato, ut patet ex dictis.
Geenin Ad ultimum dicitur, plus probare exempla poſi-
adrnd tiva noſtra, quàâm exempla negativa. Et fortèInno-
Aemimt centius VIII. intelligi poteſt de poteſtate ordinaria;
I Gnln⸗ non extraordinaria, de qua nos.
9 tenenonm

02 guas cauſas Siſzenſate poteh Papain Ma-

Gand trimonio rato?
10egbe . Ob ſequentes: 1. Si gravia damna vel per-
n petuæ diſcordiæ inter Conjuges prudenter timendæ

A Tint. 2. Si matrimonio rato ſuperveniat impotentia
etmaß perpetua, lepra, aliũsve morbus incurabilis, unde
Aw“ mhutua cohabitatio nimis diſfilis forer. 3. Si magna
ſit inæqualitas virum inter & fœminam, ſaltem unde
matrimonium grave xeddatur. 4. Si vir neceſſarius
vel

.
othteln
oket
el Nil

Ad id quod additur, N. matrimonium ratum in

514 Caput Ek.

el maximè conveniens bono publico els en in Epi-
ſopumm „ &c. Ita Sanchex l. 2. diſp. 6. & alii.

.. ſh.
Fuitne libellus repudii olim lieitus . e 4
lutum per eum matrimonii vinculum ,
Affirmo ut probabilius cum S. Th. qui in c. .
h. ita ait: Licet repudium inor dinatum u
R aiut Deus, quèd Zudaæis imputaretur⸗
ſit, noluit tamen . , dcer, andd
lpam. Item 1. 2. 4. 102. k. 5. ad 3. cer⸗ d
dee 1 ge Veteri Matrimonium non erat acr
d dnjn Ktionis Chriſti cum Eccleſia, quia dabatur
m conjunctionis ſia, rater
1 ea nolla⸗ repudu, quod eſt contra rationem

9 1 iſſte t.
Uæ . niſi Per 1 lum fui 6
. Tatio non valeret 2 1

uoad co-
m pr atrimonium nedum ꝗ
iſſolutum pro tunc ma dr.
inur nah & thorum, ſed & quoad vinculum dan
n . diſſolutio quò ad vinculum rationi Sacram
enim
rſatur. . 10
obſtat, quòd Scriptura dicat lett: 19
e . . . te
Moyſes ad duritiam cordis veſtri berree n un.
que mulier repudiata & alteri
res, adeôque mu gupu
Bear. * 4 cltaeu, polluta & abominabilis E⸗
e Domin⸗ Ad 1. enim dicitur, quòd caii
.4 △ . . . .
rdie dæorum ſolùm fuerit occaſio hujus di
Sran cauſa autem motiva fuit mndulgent Pei
Aoclie, . deſcendentis. Ad 2. Mu-
itati rum condeſce
agilitati Iudæorum
asi anr olluta non Ballmone culpe
n ii egem. Unde ly coram Do
legaliter ſeu per leg
ega C
idem eſt ac per legem Domini. , anen
dolviturne matrimonium per Proefe
KReligioſam?

. . . item
Dico: Solvitur matrimonium ratum, noni

600U⸗

Orlummat.
ſiz. lan.
njugatorun
17,4, 2 ubi
ſonumn dinin
Cvuntmattime

ien conj

Per unitatem
Cnblam, t
Per Incartiatl
Ckterüm
ohium rat
Untifcio,
henlintis
Enrrimonii i
Morium re
e,icto
Lerdiscaltbis
cumſtanti

urtumte
t natriy
Nat

M⸗ ſa
el Gcbun
bttranslati
etd tame
Pec reki
Monlam d

De Matrimonio. r;5

dgmrih conſummatum. 1. P. eſt de fide, ut conſtat ex Tiid.
6,ud. V. 13. can. 6, Item ex cap. ex parte tuas de converſione
conjugatorum 2. P. conſtat ex can. Agathoſa. cauſa
int, 27. 4. 2. ubi dicitur, quòd profeſſio hujusmodi matri-

vinegnm monium dirimere non valeat. Katio congruentiæ eſt,
T üint duia matrimonium conſummatum ſignificat indiſſo-
iawüuten i lubilem conjunctionem Chriſti cum Eccleſia ſcilicer
Amumr Per unitatem naturæ, ſicut etiam vir & mulier per
A,dn, 6 copulam juxta Apoſt. fiunt una caro, ita Chriſtus
wnemtm ber incaruationein faétus eſt una caro cum Eccleſia.
leln, ſnsn Cæterùm Proteſſio Religioſa non dirimit matri-
nummin Thonium ratum jure naturæ, nec jure Eccleſiæ ſeu
perilmmi Pontificio, ſed jure Divino ſeu authoritate Chriſti
umdoott diſpehſantis in lege naturæ & in lege Evangehca de
leon matrimonii indiſſolubilitate. Natio, quia matri-
n monium jure naturali & poſitivo Divino eſt indiſſolu-
4

bile, in quo Eccleſia non poteſt diſpenſare, licèt in
No certis caſibus poſſit declarare, quèòd ob materiæ vel
6 Giréumſtantiarum mutationem non obligert.
er A S
mte Quantum temporis concoditur neo-conjugibus,
Mmul , matrimonio contracto, aſt non conſum-

c, mato, poßint deliberare ae ingreſſu
dnenma religionis?
4E Dico: ſura concedunt bimeſtre, quo neuter al-

oneciſp teri debitum reddexe tenetur, unde licèt in contractu
ran O Hat translatio dominii (putà habitualis) ſuper corpus;
tacitè tamen ineſt hæc conditio : Nili alter velit in-
elim gredi religionem, quam, dum Profitetur, matri-
monium diſſolvitux.

N 8

„

5 ¹6 Caput XIV.
Quidſi bimeftre jam effluxeriti

Dico : Neutri licet religionem ingredi ſine alte-
tius conſenſu. Natio, quia terminus à jure conceſſus
eſt præterlapſus.

Quidſi de facto ingtediatuy & profiteatar peſt

bimeſtre, ſol viturne matrimonium?

Afirmo. Katio, quia Chriſtus illam temporis
reſtrictionem non fecit, ſed illud Kriregnum pre-
ſeſſioni fimpliciter & abſolutè conceſſit.

Quid ſi Bonſa ante elapſum bimeftre

viro fuerit vi eppreſſæ e

Dico: Poteſt adhuc ingredi religionem & profi-
teri. Ratio, quia dolus nemini patrocinatur, & ne-
mo privandus eſt ſuo jure ſine ſua culpa. In hoc ta-
men caſu matrimonium non diſſolvitur, quia eſt verèò
conſummatum, unde vir cum alia contrahere nequit,
niſi ſuà uxore profeſsàâ mortuâ, & ſi cum illa pecca-
rer carnaliter, non committeret adulterium, quia
peccaret cum ſua, ſed duntaxat ſacrilegium.

Quid ſi ambo neo conjuges profiteantur?

Dico cum S. Th. in 4. d. 27. 4. 1. a. 3. reg 3. 4d 1.
non diſſolvi quoad vinculum; hinc, ſi unus corum
poſteà fornicaretur, non ſolùm eſſet ſacrilegus, ſed
etiam adulter. &Æatio: Omnes textus juris, qui in
hac re ſolent aduci, expreſsè loquuntur de caſu, quo
ſolum alter ſponſorum religionein ingreditur. Ex
. quo

Pertn
ummatum,
Zonem proft

owwirurne

1. Verbis:
ugum Ad
ſermanente
Ult ohabita

V., guod .

Setere, ſi
len infael⸗
(teutorie, in
1lcelene 1
Cunmeo.
Chtunelig dal
Eniſotco
Uetnblerte
br kamnen fich
Meri, ve
AChiä
mias,
Contumelin
urhdelis,
Keninge ſ1
Wenfüitch
Dnt

rtrit;

ingreh ſen⸗

najre clol

reftan,

erimoniun

las Aum vene
1 pitlegin,
4

ellne⸗

lgorenki
Gnocinuu i
alne bin
iun giin
ooumker
Auleriun,f
legiun.
lftrem

,3. 14 4
6 ſimn
nns iui, ⸗
ur Eeali⸗
igrunn

7

PDe Matrimonio. 517

4* ſequitur mins diſſolvi, ſi matrimonium ſit con=
ummatum, & unus vel ambo mutuo conſenſu reli-
gionem profiteantur.

Jolviturne matrimonium infidelium uno eorum
ad fidem con verſo e

u. Verbis S. Th. bic q4. 59. A. 5. in C. Quando alter
conjugum ad fidem convertitur, altero in infidelitast
permanente, diſtinguendum eſt, quia, ſi inß delis
vult cohabitare ſine contumeli« Salratoris, id eſt, ſine
boc, quod ad infidelitatem inducat poteſt fidelis liberè
diſcedere, ſed diſceden, non poreſt alteri nubere ; ſ
autem infidelis non velit cohabitare ſine contumelia
Creatoris, in verba blaſphemiæ prorumpens, virſide-
lis diſcedens poteſt alteri per matrimonium copulari.
Hæc ĩibi, quæ procedunt de matrimonio etiamcon-
ſummato. Unde in c. ſinalt 28. 4 2. dicitur: Quèd
contumelia Salvatoris ſotvit jus matrimonu non qui-
dem ipſo facto, ſed tunc, quando fidelis, ſive vir
ſwwe mulier re ipsà contrahit aliud matrimonium. De-
bet tamen fidelis prius infidelem monere, an velit
converti, vel pacificè cohabitare, & quomodo, &c.
Cæterùm dicta diſſolutio fit Jure Divino, ex ſpe-
ciali Chriſti privilegio in favorem fidei. Natio con-
ceſſionis hujus privilegii eſt, quĩa bonum fidei eſt
majus, quàm bonum matrimonii, ergo, ubi per
contumeliam Salvatoris fides periclitatur, & ne con-
jux fidelis adſtringatur ad perpetuam vitam cælibem,
& exinde fideles deterreantur à converſione, conve-
niens fuit dare hoc privilegium.
Diai in reſp. Uno ad ſidem converſo; quando enim
k 3 uter⸗

518 Cagput XIIV.
1

utérque convertitur, vinculum matrimonii non ſolvi. Minlt,
rur. Katio quia per Baptimmum non ſolvuntur lcclonit

eonjugia, ſed tantum dimittuntur crimina., fmimplent
Aelult cam vl
7 . ces: (C
Infidelitas ſuperveniens ſolvitne vi „
. ſuß ſol vitn. 1. lemnondirmit

culum manimonn; Umi, ob hoe

Bt. Neg. Ita Innoc. III. C quando de divortiis. Et ins vetbi
ratio eſt, quia matrimonium fidelium redditur pror- ult erke
ſus ratum & firmum per Baptiſmum. Videatur iin dvent
etiam Trid. ſ. 24, de matrim. can. 5. ubi legitur: & Immimt.
quis dixerit, propter hereſin aut moleſtam cobabita-
tionem, & c. diſolvi poſſe matrimoni vinculum, ana- Wuus
themaæ ſit. Idem de adulterio ſub anathemate decer. a Vat
nit Can. 7. ſed de hoc ſtatim. Able, aa

Able,
eltus, Ne
Wdirarcuma

. . , „ (MWWusdant
N. Negativé. Patet ex Trid. immediatè citato. Uullier corn

Ratio eſt, quèd vinculum conjugii ex ſua natura ſit

Solviturne matrimonium per adulterium?

inſolubile. Poteſt tamen vir ob fornicationem di- R ln⸗
ittere uxorem quoad thorum. Katio, quia fran- S .
genti fidem fides trangatur eidem. Excipiuntur ta- nn “
men communiter ſeptem caſus. Primus eſt, ſi vir me
ſimiliter fornicatus ſuerit, quia tunc delictum unius gialto⸗
compenſatur delicto alterius. Secundus, ſi ipſe uxo- aernen
rem proſtituerit. Tertius, ſi uxor virum ſuum pro. ſen
babifter mortuum credens Propfter longam ejus ab-⸗ ntiͤ,
ſentiam, nupſerit alreri. Quartus, ſi eſt latenter ine
cognitra ab altero ſub ſpecie vixri. Quintus, ſi fuetrit liunt
.

vi oppreſſa. Sextus, ſi reconciliaverit eam ſibi poſt nul
Aadulterium Patratum; Carnaliter eatn cognoſcens. ENulterad
Septi⸗

De Matrimonio. 519

Septimus, ſi matrimonio in infidelitate utriuſque
contracto vir dederit uxori libellum repudii, & uxor
alteri nupſerit, tunc enim, ſi uterque convertatur,
tenetur eam vir recipere.
punrni Dices : Chriſtus Matth. 5. & 19. præcipit, uxo-
eM. rem non dimitti, niſi ob fornicationem, quo videtur
6 innui, ob hoc licitum eſſe viro illam dimittere. &.
Primis verbis ſignificari dimiſſionem à thoro, uti
conſtat ex Florentino, & quando dicitur: Et qui
aliam duxerit, mœchatur, idem eſt ac adulterium
committit.

Ctnnoniinont
mn non Coinen
deimim.

ecortit
unn tecdiurn
Gnum. Nte
. nbi erin.
ian Quibus ex caußis poteft fieri di vortium?
natheme Dice : Variæ ſunt cauſæ. 1I. Ex dictis adulkerium
culpabile, quòèò ſpectat etiam beſtialitas, ſodomia,
inceſtus, & quævis luxuriæ ſpecies, in qua caro di-
,Urkerur 4 viditur cum alia. Item pollutio, oſcula, impudici
tactus dant cauſam ſeparandi ſaltem ad tempus, ut
Unmedmedh mulier corrigatur. 2. Sævitia mariti vel uxoris.
ja u um 3. Sollicitatio ad peccatum, V G. ad hæreſin vel ve-
omioe neficium &&c. 4. Morbus contagioſus, V. G. lepra,
e, Aen ſi ſit periculum infectionis. 5. Hæreſis vel apoſtaſia.
Erapium 6. Mutuus conſenſus.
,muct, Porrè conſulendum eſt, ne ulla ex cauſa conju-
Glidtn ges regulariter loquendo quòè ad thorum & cohabita-
, K i tionem ſimul ſe ſeparent 8 niſi accedente Ordinarii
um umf ſententiâ, vel Eccleſiæ Judicio. Tenenturque cauſis
organc ſeparationis ceſſantibus ad priſtinæ ſocietatem eohabi-
Alns rationis reverti, niſi prudenter timeretur, ne pericu-

vlr, u lum foret ſublarum. Cæterùm in cauſa divortii vir
tem ſpn & mulier ad paria judicantur. H

.0.

520 e W.

Præter eaſus actenus enumeratos, quibus tollitut
vel ſaltem tolli poteſt jus thori & cohabitationis,
dantur caſus alii, in quibus ex una parte tollitur jus
petendi debitum, manente interim jure cohabitatio:
nis. Tales ſunt. .
Primò, ſi V. G. parens extra necelſitatem (ſecs ſi
in neceſſitate id faciat, juxta c. ad limina 30. q. 1.)
haptizet, vel & Baptiſmo levet filium . Talem enim
non poſſe petere debitum ob ſpiritualem cognationem
inter ipſum & uxorem, docer S. Th. 4. 56. , 1.
12S. Mä
Geunad, ſi conjux fecit votum non perendi debi-
tum, vel ſimpliciter caſtitatem vovit, ſive ante
ſive poſt matrimonium, talis enim per prohberſ
nunquam poteſt petere debirum, poteſt tamen & te-
netur reddere, quia nequit privare conjugem jure
per matrimonium quæſito, ut paret ex . KW
placet de converſione conjug. Excipe primum hbi-
meſtre, eo enim durante reddere non tenetur.
Terta, ſi vir cum conjugis ſuæ conſanguinea 1
primo vel ſecundo gradu inceſtum commiſit, is
enim inceſtuoſus, licèt crimen occultiſſimum ſit,
non poteſt debitum petere ſine lpenbrlone. 1e
colligitur ex c. transmiſſæ & c. tus fraiernitatis
gui cognovit conſanguineam. Katio, quia uxori f.
us eſt affinis. .
al 1. Inprimo vel ſecundo gradu, quia jenpe-
dimentum hoc de jure novo Trid. ſ. 24. 4. 4. gere-
Jorm. matrim. non oritur ex copula cum con anbu⸗
neis in tertio vel quartò gradu, ca enim copula non
efſt propriè inceſtuoia.

Meirur:.
Ileexince
Unum exn
rohocimp
lcds et in
Uidocculen
unerimpel
klinm, ſe
Egilmm inne
Urcicta pa
(am cceſl
oingepe
l neeer,
t, quödhu
Prnn ſr aune
oit ign
opllichere
Enonoiwr
inerne
Elcete lenefn
inniure ſb
in, geeg,a
nHüncnium
üinignins
olenn

ui⸗

. kpice
korincilir
Uler gee

G, guibunlt
cobebirin
mpanenoli
n ne htiun

Celliinenke
40 Nirintzog
inin: TMemei
alencgnuie.

Ih

tnon rnlk
ol, MMe
nper &ohe
ſeſttanen A
ke Copſgen 1
tt er 4
Ppe ginm
vonteten
CoNoglen
m comni,?
Nullilinun
yenlton.
gernitatit⸗
, guin Cloct

6di . Ausß⸗
14
1 cumnanin
enunahln

De Matrimonio. 521

Dicitur 2. quamvis orimen occultiſſimum ſit, quia

hoc impedimentum oritur æquè ex inceſtu occulto,
atque ex inceſtu manifeſto. Natio, tum, quia con-
trarium ex nullo textu colligitur, tum, quia aliàs
rarò hoc impedimentum à conjugibus contraheretur,
ſecùs eſt in alio ſimplici adulterio; quamdiu enim

illud occultum eſt, poteſt adulter debitum exigere;

non enim per adulterium re ipsâ privatur jure petendi

debitum, ſed à conjuge privari poteſt, ſi ipii adul-
terium innotuit. Excuſatur tamen inceſtuoſus
prædicta pœna, ſi ignoraverit eſſe conſanguineam,
quam acceſſit, quia eo caſu excuſatur ab inceſtu, ac
proinde à pœna ob inceſtum impoſita, ut colligitur
eæ c. I. de eo, qui cognovit conſang. Item, ſi neſci-
vit, quòd huic delicto ex Eccleſiæ ſtatuto tam gravis
pœna ſit annexa, tam gravem enim peœnam non in-
carn igrorane Item, ut pœna hæc incurratur,
copula debet eſſe conſummata. Katio, quia affini-
tas non oritur niſi ex copula perfecta. Cæterùm con-
jux innocens debitum petere, & inceſtuoſus eidem
reddere tenetur. Ratio, quia ſine culpa non debet

privari jure ſibi debito, ut habetur in d. c. diſeretio-

nem, de eo, qui cognoyit, &c. Affinitas enim Poſ
matrimonium iniquè conttacta illi nocere non debet,
qui iniquitatis particeps non fuit, c. tuæ fraternitatis
codem. . H

Luis boteſt in hac bpæna diſpenſare? H

M. Epiſcopus, & Mendicantes expoſiti, à ſuis
Provincialibus ad hoc ſpecialiter deputati, ut docet

noſter de la Crux, citans Bullam , Pii V. qui etiamn

K k Ai.

s2 Caput XIV.

diſpenſare poſſunt cum eo, qui cum voto ſimplici
cCaſtitatis contraxit matrimonium, ut poſſit perere de-
bitum. Hæc tamen diſpenſatio nunquam danda eſt
ſine rationabili cauſa, quæ ſufficiens eſſe poteſt peri-
culum incontinentiæ, ſeu, ſi non poſſint continere. lt, dn

Qusæ eſt obligatio reddendi debitum imnus
conjugale?

ortis vel gr
gedebitum
ſinselt hun

——

Dio, gud

= * .
B. Obligatio hæc eſt ſub peccato ex genere ſuo ſeſio, &d

mortali. Katio, quia eſt obligatio juſtitiæ commu-
tativæ, utpote ex contractu & per ſe in re gravi, cu.
jus violatio ex genere ſuo mortalis eſt. Si autem alter lil huror.
nimis frequenter petat, & pars rarò neget, non pec- egu
cat mortaliter ob materiæ levitatem. Secund?, ſi Ahu
non exigatur ut debitum juſtitiæ, ſed ſolům benevo.
lentiæ. Yertiè, ſi non petat ardenter & inſtanter, Neprn
ſed ſolùm remiſse. Quartò, ſi vir ſit ebrius, amens, rmhum in
phreneticus, ſecluſo periculo incontinentiæ ei negari bio aam
poteſt. Quintò, ſi infectio peſtis, morbi Gallici, Meedit, un
aut alterius gravis morbi probabiliter timeatur. N un ye
Sextò, ſi ob corporis teneritudinem ſine gravi inconr. Milrando.
modo vel periculo mortis reddi nequeat. Septimò, Menablolyj
ſi adſit periculum prolis concept?. Octayò, ſi jer
tempus fluxs menſtrui. Wond, ſi nimis frequenter ſfenn b
petatur, ut ſi poſt nocturnas etiam diurna copula pe- cvyjtri
tatur, in his enim caſibus irrationabiliter petitur, &
rationabiliter negatur, .. Suſpie
„ „; Un, ic eſt
Ob multiplicationem tamen prolium juſtè negari iocong
non poteſt. Ratio, quia proles eſt primarius finis
matrimonii, quèd ſi proles eſſet neceſſaria bono rleng
communi, graviter periclitand, etiam cum periculo 3 due
7 e Pem. Pge

4

—

De Matrimonio. . 52 3

um nln mortis vel graviſſimæ infirmitatis, tenetur uxor red-

dere debitum. Natio, quia bonum commune di-

Npolht err
unquumn: vinius eſt Particulari.
wele pole
olin aii Quid ſi uaor ſciat, quòd ſoleat edere proles
Aaliimn ortuas, teneturne abſtinere ab uſu
conjugii?

ete Dico, quòd non. Katio, quia conjuges utuntur
* jure ſuo, & defectus ſequitur per accidens.
ſalttirane . P

nleglili „ . ,
lenn Quid ſi uxor in adulterio deprehendat maritum,

ſ. Kiauuent .
ideoque perſiſtat in animo denegandi illi

öeget wk 1, E.r. 2˖
. SMNnd debitum conjugale, peccätne?
S den ben W . . 7 .
Rana . Negativé, Katio, quia uxor deprchendens
enrel N NmH

“ maritum in adulterio certa jam eſt fidem ſibi in con-
* jugio datam fuiſſe à marito fractam, & jus naturæ
inenne 4 concedit, ut frangenti fidem, fides non ſervetur.

s, e Deg. cum proponas, GCod. de pact. & cap. pervenit de

Cilier nee jureſurando. Undè, etfi in tali perſeveret animo,
let. Yhe
c Jußfficitne ſola ſuſpicio de adulterio ad hoc, ue
tconſjux innocens debitum negare poſit
urnace
lterfen

luregta tamen abſolvi debet.
ims hec⸗

=

.. Suſpicionem non ſufficere, ſed requiri ſcien-
tHiam, id eſt, talem certitudinem, qualis, ſi in Ju-
ltum b e⸗ dicio conſfaret, & probari poſſet, divortium judica-
ſt nms“ retur, excipe;, niſi ſuſpicio eſſet vehementiſſima,
rocſi quæ legitimo teſtimonio æquipolleat, ut notat Sotus
manß“ in 4. Giſt. 36. 4. 3. Cæterum pars nocens petere

524 Caput XI.

poteſt debitum à conjuge innocente inſcià adulteri,

quia non tenetur eſſe ſui ipſius accuſator, & ſuum
prodere crimen, & ideo non debet adulter ſe private
jure petendi debitum, ſed à Judice vel conjuge inno.
cente privandus erit, quòèò fit, ut quamdiu non priva
tur, poſſeſſionem habeat ejuſdem juris, ut ait Sotus
in 4. diſt. 36. 4. 1. a. 3. 9. Utrum verò uxor.

Quæ peccata poſſunt conjuges committere
in uſu matrimonu?

. Primò, ſi non ſervetur debitus modus, ut ſi
vir ſuccumbat, aut præpoſterè accedat, vel ſtet, vel
ſedeat, peccat magno peccato, vel ſaltem ſi ſervetut
debitum vas, & cx copula poſſit ſequi generatio,
committit grande peccatum veniale, putà ſi fiat ine
juſta cauſa; juſta autem cauſa excuſans eo, ſi vir pro-
pter pinguedinem non poſſit aliter cum œmina con-
gredi in vaſe naturali quàm à retro, vel ſi ſœmina ſit
gravida, & ob id non poſſit aliter, quàm eo modo
præpoſterè; quod (dicunt aliqui) non poſſe ficri præ-
tendunt ignorantes. G ,.
Secundò, ſi habeant finem alium à matrimonio in-
tentum, V. G. ſolam tantum delectationem, pec-
cant venialiter, ſi ſibi imaginentur aliam perſonam,
peccant motctaliter ſecundum conditionem objecti.
Tertiò, ſi ceſſent à copula inchoata, & non con-
ſumment, ſi ſe polluant, eſt peccatum 1eductivè
ſpectans ad adulterium, per hoc enim fit injuria ſtatui
matrimoniali, ſi ſe tangant cum tali periculo. .
Quartò. ſi fiat in loco ſacro, V. G. Cœmiterio,
Eccleſia, Oratoriis, nili fors aliquis cominad de⸗
eret

hert in kecl
it
Qbind,
Municandum
one, non tan
darl, ſig
cbium, pec
enetur, utchi

en

Doti
dien
6n lril .—
n, ſdconn
140 lrmenn
alcn Ciin
umndder

CE

X. Conuin
Licle,
Atqu

DVDeKe Marrimonie. 52 5
e Nlidie beret in Eccleſia dormire, & alias ſe continere non
lam, l Poſltt.
alliean Quints, ſi tempus non ſervetur, ut dum com-
ed cale mumicandum eſt, & copula præcisè fiat ex d lecta-
Jumdlmß tione, non tamen eſt peccatum mortale.
Sexiò, ſi quis ſit voto caſtitatis adſtrictus, & petat

mn jars, Aae .
e debitum, peccat mortaliter , reddere tamen poteſt &
tenctur, ut dictum eſt ſuprà.
etcanni. — —
24 CäAPUT XV.

cect, lH
Ableng IũoÄ
N. Impedimentis Matrimonii.
n,o Quortuplicia ſunt impedimenta
e natrimonii?
o, Nlern.
i* D Uplicia: Alia impedientia tantùm, alia impe-
nes“ dientia & dirimentia ſimul. mpedientia tan-
uum ſunt illa, quæ quidem matrimonium non diſſol-
nimmmg vunt, ſed contractum illicitum reddunt. Impedien-
Enonen, tia & dirimeniia ſimul ſic dicta ſunt, non quaſi jam
ium e validum dirimant matrimonium, ſed quia ſic atten-
liornt tatum reddunt invalidum.

,MK . . .
d; da UMU Quot Junt impedimenta impedientis
gerun W rtantum?
* .W „*
inkin . Continentur his verſibus: l
eieo. , S Y ,.
eni Ecclefiæ vetitum, nec non tempus feriatum,
6. ud Atque Cathechiſinus, erimen, penſalia, votum.

Eccls-

526 Caput W. de
Eccleſiæ vetitum eſt interdictum, ſive prohibitio
Eccleſizæ de non contrahendo cum certa perſona.
Huc etiam reducitur ſtatus peccati mortalis & excom- (aiirmbedi
municationis. “ “”Mẽ Frhcan
Tempus feriatum eſt à Dominica r. Advents uſque uilenr
ad Epiphaniam, & à feria quarta Cinerum uſque ad 1 a
Dominicam in Albis, quibus temporibus non pro- 4 W
hibetur ipſe contractus matrimonii, ſed tantum ſo- 4
lemnitas nuptiarum, id eſt I. Solemnis nuptiarum 6 D
celebratio. 2. Traductio ſponſæ in domum ſponſi. ſi
3. Celebratio ſolemnis convivii ac tripudii. lie ul
Sponſalia ſcilicet validé conttacta cum altera a n
Votum, ſcilicet ſimplex ſervandi caſtitatem, in= n
grediendi religionem, non nubendi, ſuſcipiendt Cuhiiäd
Ordinem S. Excipe vota ſimplicia S. J. quæ ex ſpeciali
Eceleſiæ ſtatuto nedum impediunt, ſed & dirimunt Eb⸗
matrimorium contrahendum.
Differentia tamen eſt inter eos, qui contrahunt

Cinen,
os IIPrIIH

cum voto fimplici caſtitatis, & qui cum voto religio- kC
nis; priores enim non ſolùm mortaliter peccant con- “
trahendo, ſed & debitum petere nequeunt, licèt pe⸗ 4 u⸗
tenti debeant reddere; poſteriores verò, licèt con- .
trahendo peccent mortaliter, poſſunt tamen petere che
& reddere, cüm caſiitatem non promiſerint abſo. Me
lutè, ſed ſolùm cum condiuone, ſi religionem in- lin
II dote

grediantur.
Catechiſmus (quod impedimentum contrahitur ab „
eo, qui reſpondet pro infante, quando poſt Baptiſ. Pde N
mum in neceſſitate collatum ſupplentur cæremoniæ) zuig

. at
videtur ſublatus per Trid. ſecundùm Sanch. Fagund. leidchi
Con. Fill. &G. D
1

Cri-

, hie mnd

Im celta Patn
Nortals Keng

1.Adreniel

Cinerum M

hportbib
1, ſcd mmnn
lemnis ur
in domunher

ihudi.

De Impedimentis Matrimomii. 527

Crimen, ut primèò inceftus cum conſanguinea con-
jugis in primo vel ſecundo gradu, ſcienter admiſſus;
(qui impedit matrimonium cum quacunque alia per-
ſona) vel cum propria matre & filia. Secundò, ra-
ptus alienæ ſponſæ. Tertiò, uxoricidium. Quar-
1°, Presbytericidium. Quintè, ſuſceptio propriæ
rolis ex Baptiſmo ad impediendam redditionem de-
lia. Sextò, publica pœnitentia, quamdiu durat.
Septimꝰò, matrimonium cum moniali, quæ tamen
per non uſum juxta communiorem ſententiam ſum
ſublata, juxta Layman Narvarr. Sanch. Kon.

tacti cun ¹ Wigandt.

A liten
]geere
A & din

7

e
gul NNN.

cum on,
Gleher
Alkeutk,
In umen
fomiletir?

6eligoe

corfim

ndo r⸗
hrurckeenal,

Senh A

Hiſce impedimentis annumera omiſſionem procla-
mationum abſque diſpenſatione vel juſta cauſa.

Quot & quænam ſunt impedimenta
. .’” . 4
dirimentias

v. Comprehendi his verſibus:
EError, conditio, votum cognatio, crimen.
Cultus diſparuas, vis, Ordo, ligamen, honeſtas,
tas, affinis, ſi fortè coire nequibis,
Si Parochi & duplicis deſit præſentia teſtis,
Kaptave ſit mulier, nec parti reddita tuta.

Quis poteſt diſpenſare in his impedimentis?
HN. Primèò, in impedimentis jure naturali & Divino
poſitivo dirimentibus nec ipſe Papa diſpenſare poteſt.

Katio, quia inferior per ſe non poteſt diſpenſare in

lege ſuperioris. Quæ autem juge naturali dirimunt,
ſunt iſta, ſcilicet Errer, Cegnatio in primo gradu
lineæ

18 Caput MW.
5 7

. . . 4 et e⸗
lineæ tam aſ-quàm deſcendentis; har wete nube⸗
lineæ etonanur, reſpectiva vero re B Aiin
Hreſpeée . — ie iUre Dir ,
cumne n vel quo coire nequit; quæ jure Di
cum qua vel quo coire neq l
mutſt⸗ „ſunt Votum, & Ligam

8 . * .
2 4* —— 5 . ʒ .
4 9

ico dirimunt, Papa & nullus alius
. ico dirimunt, Papa &
ojure Eccleſiaſtico d 32 , ſed tantùm ex
ſtare ordinariâ diſpenſare poteſt, ſed
oteſta
J 3 . —77. .
10, pote e ſ10; eneis; dum-
