tune elt ing
6, & guidn
Auuem nnn
tit ormd
lum eymni
zutem Er imin

.

ffoluher
3 eit/

1z, gu
iln, Naun

Td,l
erion.

iapeſ

er lis e
Bilun,

Deo t n⸗
tato.
ibeboll

jut.
1 6

obltim

X

De Virtutibus Theologicis. 119

Contentio eſt vitium inclinans ad inordinatè alter-
candum.
Rixa eſt contradictio in factis, ut dum ex ira ſe per=
cutiunt. In invaſore eſt peccatum mortale, in eo
autem, qui ſe defendit, poteſt eſſe ſine pecca-

co, ſi ſit moderamen inculpatæ tutelæ; ſi autem

graviter excedat, etiam peccat mortaliter.
Diſcordia eſt in corde, contentis in ore, rixa
in factis.
Bellum eſt congreſſus multorum contra multos.
Seditio eſt congreſſus paucorum contra paucs
vel partis communitatis contra partem.
Duellum, ſeu monomachia eſt quaſi duorum bel-
lum. Nunquam hoc eſt licitum, niſi pro vitæ de-
fenſione; & dum bellum ex conſilio belliducum re⸗=
ſolwitur in duellum pro bono communi, quale 1I.
Reg. 17. fuit inter David & Goliath. KRatio, quia
in eo caſu ceſſat motivum, quo duellum redditur
illicitum, quod eſt ſe conjicere in periculum mor-
tis ſine ſufficenti cauſa.
Duellantes & provocantes (putà ſolemniter) in-

currunt excommunicationem reſervatam Papæ; ac=

ceptantes verò, concedentes locum, aut non im-
pedientes, qui poſſunt impedire, aliquo modo co-
operantes conſilio, mandato, auxilio, litteris, etſi
actu duellum ſecutum non fuerit;, item ſpectantes
de induſtria, funt excommunicati excommunicatio-
ne non reſervata. Ita T1i4d. ſ. 2 5. de reform. c.
12
Nota ſententiam damnatam ab Alexandro VII.
Pir equeſtris ad duellum provocatus poteſt illud ac-
septare, ne timiditatis notam apud alios incurrat.
H 4 Qsis

—

120 Caput Ir.
Quid ergo brovocatus reſponde bit pro-

vocunti?

Dico: Reſpondere poteſt: Paratus ſum duellum
acceptare, ſi Dei & Eccleſiæ legibus non repugna-
ret. Vel, ubicunque armis invaſus fuero, armis
me defendam, ut vitæ meæ conſulam. Generali-
ter adhiberi poteſt quæcunque reſponſio, quæ non
importat acceptationem formalis duelli. De duel-
lo ulteriùs redibit ſermo, quando agetur de caſibus
reſervatis.

Quid eſt ſeandalum & guotuplex ?

N. I. Scandalum benè definitur eſſe dictum vel
factum minùs rectum, præbens proximo occaſio-
nem ruinæ ſpiritualis.
Be. 2. Scandalum aliud eſt datum, aliud acceptum,
& hoc eſt vel puſillorum, vel Phariſæorum.
Primum eſt, quando aliquis ſuo malo verbo vel
facto intendir alium in peccatum inducere, vel licèt

ipſe hoc non intendat, tamen ipſum factum tale ſit,

ut de ſe natum ſit inducere, vel ponere occaſionem
ruinæx, & hoc etiam dicitur ſcandalum per ſe vel
activum.
Secundum eſt, quando quis ex dicto vel facto al
cerius ſumit occaſionem peccandi, & hoc etiam dici.
tur ſcandalum per accidens, & merè paſſivum.
Tertum eſt, quod oritur ex ignorantia vel infi-
mitate ſcandalizati.

Ouartum eſt, quod oritut ex pura ſcandalizati
malitia.
Nota, quèòd ſcandalum activum ſemper ſit pec-
cCcCatum

cnun in ſe
Chuntatl;
Opeke ml
ſcandalum
Gliſenal
e ane en
ſlt i⸗
Knümr
ernn Aen
n, lcon
bin ah,
Deatb, Ne
gi oro e⸗
Atenenr ,
PMctr We
Ocale
ſc in e⸗
de ſeio
Fen
Gunmoco.
eſihnc
gool lne 5
nner
rilnun
ATMmioni
tid mut
Cnched,
10 flere
or
Mln,
5, iui
ſulileg,
Viri Nerf

ndehit onn

us ſumn dd
us non
ſus fuero,
alam. Cen
nlo, gun
ueli. Ded
getur cell

unhlet⸗
k elſe lln
proximo

,Aliudmeyn
riſrorun⸗
mm ele
Wrogte, Wl.
nlacumtlel
Z

Allun er ,
lco r
hoc clanc

nun. 8
ormnta D

ler ſandii

enper

De Virtutibus Theologicis. 111

catum in ſcandalizante. Natio quia contrariatur
charitati Et quidem diſtinctum eſt peccatum ab
opere malo, ſpecialiter in confeſſione explicandum;
ſcandalum verò paſſivum ſemper eſt peccatum in eo,
qui ſcandalizatur, & hoc ii ſit puſillorum, etiam eſt
ex parte ejus peccatum, qui ſcandalizat, non verò,
ſi ſit Phariſæorum. Ex his:
Sequitur Primò, quòd materialiter tantùm coo-
perari alterius peccato non ſit dare ſcandalum, maxi-
mè, ſi cooperatio ſit indifferens, ſi fiat ex rationa-
bili cauſa, & ſi alterius peccatum impedire non te-
nearis, nec poſſis ſine tuo damno. Sic conjux con-
jugi voto caſtitatis obſtricto ex juſtitia petenti poteſt
& tenetur reddere debitum. Sic peccatori occulto
publicè petenti Euchariſtiam, danda eſt illa vel etiam
occultè petenti, ſi peccatum ſciatur ex confeſſione;
ſic in loco permixtæ religionis Lutherano carnes in
die vetito petenti carnes dari poſſunt; ſic infidelibus
vendi Poffin ea, quæ ad eorum ritum pertinent,
dummodo eorum uſus ex ſe bonus ſit, ſecùs non.
Secundò, quòd directè petere vel cônſulere alteri,
quod ſine peccato facere is nequit, ſit ſcandalum,
id verò petere, quod ſine paccato facturus non eſt,
ſine illo tamen facere poteſt, non ſit ſcandalum, ſi

ex rationabili cauſa id fiat. Sic licet petere ab uſu-

rario mutuum, ſi aliàs indigeam; ſic licet petere à
venefico, ut tollat veneficium, quod ſine pecca-
10 tollere poteſt, etſi ſine peccato facturus non ſit.
Porrò nullum cadit in viros perfectos ſcandalum
paſſivum. Ratio eſt: qui ſcandalizatur, paryulus
ℳ inquit Hieron. ſuper illud Matth. 18. Qu

ſiy ſcandalivaverit unum de pufillis iftis: Ergò majores
ſen viri perfecti ſcandala non recipiunt.

122 Caput Pl.
C A SOSI

Titius per aliquot annos babuit concubinam,
ex qua genuit filios, quos, ut illa majoriſta-
cio enutriat, perſiſtit in eadem inviſenda cum
ſeandalo Vicinorum. Q. 1. An poßit
non obſtante ſcandalo ſubvenire
in omnibus huic mulieri eam-
gque ac filios inviſere,
2. Quid agendum

¶onfeſſori?

v. Ad 1. Titium poſſe, imò teneri ad ſubveni-
endum ſecretò & non per ſe, ſed per alium tam ſi-
lis, quàm mulieri. Eilis quidem, quia juſtitiæ
Lex poſtulat, ut eam, quæ filios tuos ablactat,
enutrias.

. Ad 2. Titium abſolvi non poſſe à Confeſſore,
quouſque deſiſtat à ſcandalo. KRatio, quia, cdm
illla ſubventio occultè & per alios fieri recte à
Titio poſſit , abſquè hoc, quòd ipſe ingreſsu

ſuo det occaſionem ruinæ & temerarii judicii viden-

tibus, non poteſt à peccato ſcandali excuſatri, &

⸗ „

CA

.

6

Uutbema,
ler tunc il
vo ft, u
e,
G

bhe

sinbe
EKernut
Aindi d
lin bipbe

enns ordin

Gunrmar il
nitoni e
nmn, u
Vhle, cum

Eu Kin

un IMmunn

N W

8 alken

gemtes in
Pollunne
dn Cm
(el,
collee

De Virtutibus Theologicis. 12
. C A4 NOS.

t toneku Eußhemia Ancilla Gbillæ, olim bonæ famæ, vi⸗
illanim det nunc illam in continuo vivere concubinatu,
inviſeni Juo ſit, ut non modò neceſſe ſit dictæ concu-
. 4 binæ, adll eam ornandum Jubvenire, ſod

enee & menſæ concub inariorum mini-
ie. ſtrare Q An peccet
te. mortaliter, & abſol-
MM vi poſßtit ?

3. Euphemiam non eſſe mortali culpz obnoxiam
n illis in rebus concubinatiis inſerviendo, quæ de per
tenerl An ſe & ex natura ſua ſunt licitæ aut indifferentes, ſœus,
Hperdimt ſi in alis obicquiis illicitis occuperur. KNatio,
n, Jluf quia Euphemia non cooperatur illis actibus, qua-
lustusi tenus ordinatis ad concubinatum, ſed cooperatur
duntaxat illis, quatenus ſunt actus deſervientes nu-
tritioni & ſuſtentationi naturæ, & corporis orna-
mt mento, quomodo D EUVetiam cooperatur eiſdem.
Ne, u, Undè, cum abſolutè loquendo inſerviat actui come-
los kei i dendi, & inſerviendi, ut eſt actus hominis, non vi-
d iſ⸗ . tii, immunis redditur à peccato, ut egregiè oſten-
ri udcin dit Cajet. z. 2. 4. 147. 4. 4. . .
Aul ola/ Quia tamen ex hujuſmodi obſequiis ſæpius ipſæ
ancillæ in pericula animæ incurrunt, ut, quæ vi-
dentes impudiciſſimos concubinariorum actus non
poſſunt non contupiſcentiæ illecebris exagitari, agen-
dum cum Euphemia à Confeſſore erit, ut domo illa
diſcedat, ne in peccatum aliquod præceps objectà an-
ie conſpectum Occaſione labatur.

7
1

CA.

124 Caput I.
C AS O &§.

Theosderus innocentis pitæ adoleſcens videt ſubind?
domi ſuæ opera ſerviliæ exerceri diebus Sabbathinis &
Sanctorum Vigiliis uſque in multam noctem; deinde
ſapè adyvertit ancillas diebus Feſtis in reficiendis veſtr
bus ſuis occupari. Deniquè mortue parente pidet to-
tis diebus feſtis à ſartoribus pro luctu peftes confici,
omnes que liberos domi contineri, nec ad ſacrum aun-
diendum dimitti. In quibus omnibus non param ſcan-

Q. An ſit juſtum ſcandalum?

B. Materialiter injuſtum videri & acceptum, non
datum Theodori ſcandalum. Certè enim conſuertu-
do illa, quàâ non pauci diebus ſabbathinis ex devo-
tione abſtinent, obligationem non habet, ſed per
ſe licitum eſt laborare uſque ad mediam noctem,
Ratio eſt, quia feſta non à veſperà, ſed à media
nocte inchoantur, recepta per totam Europam con-
ſuetudine. Ita Fag. cap. 6. num. 2. Fill. cCap. 11.
num. 207. Juar. tom. 2. de relig. tract. 4. lib. 4.
cap. 31I. num. 3. Laym. cap. 2. num. 1. Si tamen
alicubi conſuetudo vigeret obſervandi feſta à veſpera
ad veſperam, idque ex obligatione & non tantum
ex libera devotione qualem devotionem multi ha-
bent diebus ſabbathinis & vigliis Sanctorum] ea om-
nino lobſervanda eſſer, licet communiter omnia fe-
ſta univerſalia & particularia durent integro die na-
turali „ quædam tamen dioœceſana alicubi medio tan-
tum die obſervantur. Eiull. cap. 6. nupz. 100. Juar.
Cap:

1ellnn
lserege,
Necelſirne
Ains com
Acllanm
bu kelis,
dchin vol
lbei ol
nemes, &
i beis ob
Hl. ρd
Ntlemn
Prtim pe
Ir mul in
Gld, g

RKm

Dehe

5 e

1. Dun
tcepot
Doni⸗
e ue 4

De Firiutibus T heolegicis. 12

cap. 11. num. II. Deindè ancillæ pauperes, qua-
les pleræque ſunt, excuſantur vel Parhetachnt vel
ent ilt / neceſſitate, ſi ſua reficiant & ſibi laborent, cum
Calkeie alias communiter tempus non habeant. Denique
uſenz Fctſanmar furdrer veſtes pro luctu conficientes die-
1 reßcienli Mob eſtis e plerumque debent citò confici, nec
,nmnuril 4 k us bro eſtis poſſunt abſolvi. Similiter viduæ &
i u eri poſt mortem parentis à publico tantiſper abſti-
mi an neler⸗ & ſacrum non audientes excuſantur in mul-
uun in tis locis ob receptam conſutudinem. Ita ouar. Laym.
Fil. & alii. Cæterum, tametſi prædicta omnia
per ſe non ſint illicita, quia tamen habest aliquam
hr) beciem peccati, idcirco diligenter curandum eſt;,
ut nulla priæbeatur ſcandali etiam paſſivi & accepti
Aacceplun occaſio, quantùm commodè fierxi poteſt „ quod re-
eimah te paſſim monent authores.
pbethins ed
n kubet, — ———

CALP UT VI.

uoyeme . .
4 + De Religione, ejusque Actibus.

6. 14 1 . 2
4 Quid eſt Religio:

umn. 1 ſu

ndi hie E .
ne A Mil Se. St Virtus debitum DEO cultum exhibens,

– Qustuplices ſunt ejus actus?
R— 5„ 2
unimonn ſt Duplice⸗ ſcil. interni, & extern. Interni
inego Peyrento e „ & oratio.
e 10 eſt prompta & parata voluntas exſequendi

cubime ca, quæ ad Dini
10o Divinum pertinent cultum.
Ora-

yt. 10 .

126 Caput PII.

Oratio eſt elevatio mentis in DEUM, & definitut
à8S. Th. quòd ſit petitio decentium à Deo.
Actus externi religionis ſunt Adoratio, Sacrificium,
Oblatio, Decimæ, Votum, Juramentum, Acdjure-
tio Divini Nominis, ejusque in laudem Aſſumpuo.
Qugtuplex eſt adoratio?
Be. Eſt triplex: Latria, Dulia, Hyperdulia. Pri-
ma competit ſoli DEO, Secunda exhibetur Sanctis
Tertia B. Virgini.
Crux, in qua Chriſtus pependir, adoratur La-
triâ, idque ex duplici titulo, ſcil. ratione contactis
membrorum ejus, ex quo eſt ſanctificata & ejus
ſanguine perfuſa, & in quantum eſt imago Chriſti
in ea extenſi. Ratione contactús etiam adoramus &

veneramur clavos, ſpinas, lanceam, indumenta

& ſacra ejus tabernacula, quæ ſunt præſepe, ſpe-
lunca & hujusmodi; non item aſinam, cui inſe-
dit, nec terram, quam leenir &c. quia hæc poſt
Chriſti contactum manſerunt pervia uſibus commu-
nibus; nec item os Judæ, nec manum infligen.
tem ei alapim, quæ ut indignè eum tetigerunt.

N C(rux & alia adorentur Latrid ratio-
ne contaltus , cur non &
B. Virge
Dico: D. Th. 3. p. 4. 2 5. 4. §. dat diſparitatem
inter B. Virginem, & res inſenſibiles, quæ ipſum
tetigerunt; hæ enim ſecunduùm ſe nullius veneratio-
nis ſunt capaces, & ideo in earum adoratione nul-
lum eſt periculum exiſtimandi, quòd adorentur ra-
tione ſui: B. Virge autem ſecundm ſe ekt crer
cultus

Elli, &
(leatuta, 4
Utione ſoi
Cum elt.

1. Ap
lon bono

1. Mn
nule 6ppon
lor Aler
inhecdi,
V..
lumaln
n. M⸗
ſagu o
lun en
henti, 5
Uun ſeiuni,
um ſi
en dm!
MWmxcd
Mlexck, 4
Clemnin
X cumon
ſalile⸗

D ſ

1 N, &
Den.
Oratio, Aili
nentum,
dem Allim
atio!

1, Hyendli
,ehubenn

Odhe, adorn
l rone n
ſnil
n N img
ctiamadhen
ceann, ir
lunt preſe⸗
AMnum, l
e. lin hu
rinuitbis
cmamun inn

eun teügenn
R

Luari c
N

bils,
nulig ſene
n Aorte
10 abon
Alinlec

De Religione 127

eultůs, & quidem hyperduliæ, cm ſit rationalis
creatura, & ſic facilè poſſet putari, quòd adoretur
tatione ſui, quod erroris periculum omminè vitan-

dum eſt.

Quid ef Vorum?

&. Eſt promiſſio deliberata ſoli Deo facta de me-
liori bono poſſibili.

Quotuplex eſt Fotum?

n. Eſt multiplex. Primum eſt abſolutum, cui
nulla apponitur conditio; aliud conditionatum „ Ee
hoc obhligat conditione impletà, ſi quis ſuâ culpà
impediat, ne conditio impleatur, manet obligatus
voto.
Item aliud eſt Reale, aliud Perſonale, aliud Mix-
tum. Keale eſt, quod concernit bona voventis, ut
ſi quis vovit ex ſuis bonis exſtruere Altare &c. Vo-
mum perſenale eſt, quo ſolum concernit perſonam
voventis, & per alium impleri non poteſt, ut vo
tum jejunii. Mixtum denique concernit bona &
Eernan ſimul, V. G. vovit quis peregrinari ad ta-
em locum ſacrum, & offerre decem pondo ceræ.
Item votum aliud eſt ſimplex, aliud ſolemne. Sim-
plex eſt, quod emittitur privatim ſine omni extrinſeca
ſolemnitate. Solemne eſt, quod fit in facie Eccle-
ſiæ cum omni ſolemnitate. Et hoc iterum duplex eſt,
ſcilicet Monachale, quod emittitur in approbata
religione; & Clericale, quo ligantur Clerici ex vi
Ordinis ſacxi.

Quet

122 Caput FII.

Quot requiruntur ad obligationem Voti ?

Tria, nim. Deliberatio, Propoſitum voluntati⸗
& Promiſſio. Deliberatio inquam plena & talis, quæ
ſufficit ad peccatum mortale.
Quæ eſt materiæ Voti?
g. Propria voti materia ſunt opera conſilii, ſeu
quæ aliundè non ſunt præcepta. Natio, quia illa ſunt
Deo grata & abſolutè voluntaria. Undè vota Evan-
gelicis conſiliis contradicentia, vel cum iis impoſſi-
bilia, ur non ingrediendi religionem, nubendi &c.
ſunt nulla, imò peccata morralia. .
Ratio, quia ſunt Deo ingrata, & ponunt obicem
Spiritui S. moventi ſemper ad meliora. De re tamen
præcepta poteſt fieri votum. Katio, patet ex uſu eo.
rum, qui caſtitatem vovent, & tamen ad illam aliàs
tenebantur, & tunc contrahitur duplex obligatio,
nim. temperantiæ & religionis.
Vovens peccatum etiam veniale peccat mortali-
ter. KRatio, quia peccatum veniale tunc fit materia
gravis in ſpecie irreligioſitatis, ſi offeratux Deo in
cultum.

Quid ſi aliquis vo'vet rem bonam ob malum
JRinem, V. G. eleemoſynam ob vanam
gloriam?

Diſtingus cum noſtro de La Crux, ſi malus finis
intret objectum promiſſum, quod fit, dum inten-
ditur principaliter, votum eſt nullum & peccatum;
ſi verò malus finis ſolùm ſit motivum vovendi ex-

trinſecum, ut ſi quis voveat religionem militarem,
ut

Un kabeat
elum potu
ſece,

Mr.

DN:

fI vorere

Gluntlus
kaunci
Genee.

Ceran

X Nc
Prnaroonis
Corpattl
duk ci⸗
lapu.
uide⸗ Meo
sobe

Hr
heign,
Ulen
ud
eſteen
Wunnne

4

onen

gitumn latl
lena Erlig

ti!
detn collli
Dode wahr
laum üt in
mn, Mball

Apommnci
14. Delem
1, Patet ein
amen 1 lnl

lupbken elpt
le peccal un

letmehtn
okeemt De

ö

Superiore, V. G. marito re

De Religione. 129

ut habeat occaſionem luxutiandi
enim votum rei bonæ, cui
ſecè.

„ votum tenet; eſt
malum jungitur extrin-

Mune in poteſtate voventis in materis
gravi obligare ſe ſub veniali .
vel contra?
Ditco: Licèt ſit in poteſtate hominis vovere vel
non vovere, tamen ſuppoſito, quòd quis voveat,
quantitas obligationis dependet ex quantitate obje-
Qi ſecundùm ſe, quod ab intentione hominis non

dependet.

Quænam vota ſunt ſoli Papæ reſervata?
H. Hæc 5. Perpetuæ Caſtitatis, Religionis, Pere-
grinationis in Jeruſalem, ad limina Apoſtolorum &
Compoſtellam. In his tamen, ſi ſint conditionata,
poteſt diſpenſare aliquis Ordinis Mendicantium &
Epiſcopus. In voto ſolemni Monaſtico „juxta The-
miſtas, nec Papa diſpenſare poteſt, quamvis alii
ſatis probabiliter teneant contrarium-

Quot modis poteſt tolli votum?
v. His tribus. Primò per irritatrionem, ur fit à
ſbean uxoris, patre reſpe-
ctu filii, Prælato reſpectu ſubditi, domino reſpe-
Etu ſeryi. M
Secundò per diſpenſationem, quæ fit ab habente
poteſtatem, cui communiter admiſcenda eſt aliqua
commutatio.

1 Tertiò

13 Caput VII.

utationem, dum mutatur in aliud

Tertiò per comm
æquè pium opus. Addunt alii per ceſſationem, ur

( materia voti fiat impoſſibilis.
C A & O J. .

Zoannes ludo alearum deditus, ſubitâ paßio-
ne motus votum fecit de non ludendo aleis in
zoto vitæ ſuæ tempore, quod tamen votum
poſtea fregit. Pahblicato jubilæ inſtat apud
Confeſſorem, ut in tali voto diſpenſet, &
in aliud quod vits commutet. Q 1. An
illa ſubita paſßio excuſet ab obli-
atione voti. 2. An vigore
*dicti jubilæi poßit cum
ipſo diſpenſari?

g. Ad 1. Votum illud, quamvis ſubità paſſfio-

ne factum, eſſe validum & obligatorium. Katie,

quia Joannes ſic repente & ex paſſione vovens cog-
noſcebat id, quod faciebat, ad obligationem autem
voti ea ſufficit deliberatio, quâ quis eligir id, quod
ſacit, ut ait Paludanus in 4A. ſent. diſt. 3 8. 4. 1. G
Cajet. 22. 4. 88. 4. I. 8

. Ad 2. poſſe virtute jubilæi commutari hujus-

modi votum in majus vel æquè bonum. Katio,
quia ad commutandum votum non requiritur de ne-
ceſſitate cauſa, quæ obſtet executioni ejus, ſed ſuſſi
cit fohm, quod id, in quod commutatur ſit me⸗
liüs nulla alia interveniente causis,„ ut declarat S.

Thom.

Tom.
leſu

Punne
Aam
Egehe
turn de

Ael
dl

1. N

go

Onunn
ſgo
Elolce⸗
io,
Momikio
gulli De
ter hon⸗
Alud ſ
e.
Uüm fn
lens ed
llchẽ

De Keligione. . 11

Thom. 2. 2. 4. 8 8. a. 12. & Cajet ibi, ac Soto L. 7.
atinduu de juſt. & jur q. 4 a. 3. & inſuper eſt Natio, quia
onem, u Joannes relaxato hoc voto impoſteràùm ludendo unum
ſolum committet peccatum, ludendo ſcilicet ludo
lege humana prohibito, cùm alias inſuper contra vo-
tum delinqueret.

% C A J S Y/.

ſo aleut L
“ Angela ex de votione ergaà D. V. irginem, cui dies
4 Sabbathi eſt dedicata, emiſit votum non
1 4 nendi tali die: Q. An hoc
7 14 votum valeat ?
J.
bh.

B. Negativè, Katio. Quia votum debet eſſe de
co, quod Deo placet, & ad ejus honorem condu-
cit; ſed non nere, cùm ſit indifferens, utpotè nec
bonum nec malum morale importans, non eſt tale,
ergè Angela nihil vovit, imò promiſit Deo id, quod
dbit diſplicet Deo, quia nequaquam illi Pplacet ſtulta pro-
mm. miſſio, qualiseſt indifferentium „ cùm hujusmodi
oNÜHh Promiſſio proveniat ex ſtulta de Deo imaginatione,
Oneman quaſi Deo placeant ea opera, quæ non ſunt mora-
, liter bona, quæque vana & inania ſunt, ergò.
. 4100 Aluud eſet, ſi voveret non nere in die Sabbathi, ut
V. G. aliquoties Roſarium B. Virginis recitaret vel ob
Grni h;⸗ alium finem bonum; quia jam non eſt. opus indiffe-
n rens, ſed moraliter bonum. Arg. cap· paratus 2 3. q.
8 uucet I. cape diſciplina. Et S. Anton. 2. p. tit. II. 6. 2. § 1.
.
ecunt ł— 12 ℳ
TMr.

132 Caput VII.
C A &S M.

Anmna ſpeciali voto obligatæ« ad recitandum
ſingulis diebus coronam D. Virginis, cuùm
illam unico contextu & ſine aliqua interruptio-
ne poſſet perficere, diverſis tamen horis
ejusdem diei interruptis recitat
Coronam Z. Virginis
L. An voto ſuo
ſatisgfaciat?

x. Affirmativèe. KXatio, quia omnis actus regu-

lariter poteſt fieri per partes interruptas, exceptis his,

in quibus contrarium jura ſtatuunt, undè emptio,
venditio & alii contractus dempra ſtipulatione poſſunt
communiter fi ri per litteras & nuntios, & ſic
magno intervallo inter conſenſum unius & alrterius,
juxta text- nemo in princip. inſtit. de obl. & con-
ſenſ. ſed nullum jus naturale, Divinum, aut hu-
manum prohibet, quin roſarium non poſſit per
ſingulas ſuas partes &, interpellatis horis recitati,
ergoò &c.

SSHe
. S *
*

(ejul
mine
ir e
mt

XN.
CR
Promil
1.2. 4.
Mrrdldtt

wron

n horen
C nnk.
A V.
ere

im
4 Ganij
Uer href⸗
e reder

I.

recitone
ginit,
intenn
amnen en
recite
1

nis Aun
; Aenni
unde e
Axioreſ
untos, 4
uis A
e dl. 1
num, A!
von li
horis tecl

De Keligiene. 133
C A5 S TW.

Cajus in extremo guaß rerum ſuarum diſcri-
mine poſitus ad orationem confugiens Deum
bis Verbis eſt deprecatus: Domine, ſi ab hot
periculo eripiar, ſerviam tibi, luxus
riam fugiam, & eontinens ſomper
ero. Q. An per bæac ver-
ba aſtriétus ſie voto
ſimplici cafti-
tatis

. Negativèe. Katio, quia ad votum non ſuffi-
it voluntas ſeu propoſitum: ſed ulterids requiritur
promiſſio cum animo ſe obligandi, ut docet D. Th.
2. 2. 4. 8 8. 4. I. & cum co DD. communiter: ſed
Prædicta illa verba non ſigriſicant de rigore ſermo-
nis promiſſionem, nam, ſicut aliud eſt aſcendere
in arborem, aliud velle aſcendere, ut ait Gloſſa
in C. vendentis. Cod. de contrabenda empt. & vendit.
ita aliud velle iülla facere, aliud promittere illa fa-
cere, ergò.

C A5S UVS rV.

Titius ſuſcepto à tribus diebus religionis habita
in graviſſinam incidit infirmitatem, praindeque sum
conſenſu Conventus pro conſolatione ſuæ animæ ſolemi-
niter profi etur, ſed indè ad dies aliquot ad ſanita-
1em reyverſus, ut melius con valeſteret, in Patriam
1 3 fux

134 Caput VII.
fuit miſſus in domum matris, ubi nullum erat propè
Ordinis Monaſterium.
Q. 1. An illa profeſßio fuerit valida. 2. An

FProbationis annum extra religionem de licen-
tiä Prælatorum abſque alid probatione
complere ſufficiat

Quod ad primum attinet, S§. Pius V. conſtitu-

tionem quandam edidit, quæ incipit: Summi a-

cerdotu cura & c. Sub dats Roma dié 23. Aug. Anno
M. D. LX. Pontificitus ſui anno quinto ad inſtan-
tiam monialium Ordinis S. Dominici, in quaà con-
ceſſit illis, ut quando & quoties aliqua novitia de
Alicujus Medici conſilio ab hoc ſæculo tranſitura con-
ſpicitur, podlit profeſſionem pro conſolatione ani-
mæ ſuæ ante annum probationis emittere, dummo-
dò tamen in legitima ætate conſtituta ſir, ita ut ſic
decedens indulgentiam & alias gratias, quas alix
verè profeſſæ morientes conſequuntur, aſſequi pos
ſit; elargiturque illi ſie profeſſæ plenariam peccato.
rum ſuorum indulgentiam & remiſſionem in formi
Jubilæi. Ex qua conſtitutione, licet monialibus fi
ſpeciatim conceſſa, quia mendicantes in eodem pri-
Wilegio communicant, videtur aperteè colligi poſſe
Novitios habentes legitimam ætatem in articulo mor-
tis conſtitutos profeſſionem facere, etiam non finito
anno probationis. de SIJM
Sed totus difficultatis cardo vertitur in hoc, an
hæc profeſſio ſic emiſſa, ſi iſte Novitius non moriatur,
ſit vera & valida: ad quod
F. Hunc Novitium ſic profitentem S& ad ſanita-
tem

Ee ple⸗
Aonem:
ee N ſ
Ntio t
teſio ſoi,
lokmn

tullen her

n, un
Ment ſier
Kbi:
Myne ſi
M Mini⸗
kr khm e
ollcienn
ine
ln ſun
Integrum:
ligntonen
o guol.
iy
Moritus in
Cnndzind
Cli Decrenn
Inanete. l
19 46.
Mu.
um
Irirur
Kim
Alkrine
Unotrsque
Oberr

luin ta

jonefn &
ſenen 4
4 proheit
1

Piut
ibit: un
ſerg. A?
oqlintd 11.
nici, ingui
aAliqun i
lo tralm
(onloltut
micete,
unn it, u
tis, Au
nnu, Magt
enartum per
Monemn
lcer noni
gles in eol
ete cOlg
m in Aiolo⸗
,tiunmhen D
Airuyhr,
is ono

len & 40

De Religione. 2

tem poſtea radactum, debere novam emittere pro-
feſſionem, proindeque primam non ſufficere, ue
vere & ſolemniter profeſſus dicatur.
Ratio eſt tum, quia illa Pu V. conſtitutio & con-
ceſſio ſolům fuit ad effectum conſolandi novitios in
Alo ſtatu mortis, & ſic ad effectum duntaxat ſpiri-
tualem lucrandi gratias & indulgentias, ſi moriau-
tur, ut pacet ex verbis dictæ conceſſionis, ibi:
Carent merito caleſti, quo dicti Ordinis profeſa &c.
& ibi: Pro conſolatione animæ ſuæ &c. & infra:
Noyvitiæ ſic decedentes indalgentias & alias gratias,
quas AMoniales verè profeſſe &c. Ex quibus ſatis con-
ſtat iſtam conceſſionem habere ſolum locum in foro
conſcientiæ & ad utilitatem duntaxat animæ, & non
in foro exteriori, nec ad alios effectus. Tum etiam,
quia juxtà Tid. J. 25. c. 15. profeſſio facta ante
integrum annum eſt nulla: nullamque inducit ob-
ligationem ad alicujus regulæ obſervationem, aut ad
alios quoſcunque effectus. Neque in iſto Decreto
Pius E. diſpenſavit, niſi quantum ad hoc, ur
Novitius in extremis laborans profiteri poſſit ad lu-
crandas indulgentias. Ex quo ſequitur dictum Con-
cilii Decretum quo ad alios effectus ſuo in robore
manere. Ita Emman. Koder. in reg. 1. tom. 3. 4.
15. 4. 6.
Ad 2. N. Negativè. Katio eſt, quia ad facien-
dam profeſſionern neceſſariò, & eſſentialiter prære-=
quiritur annus integer & ſolidus, quo ordo mores
& vitam profeſſuri comprohavit, ipſeque Ordinis
Auſteritates pariter ſit expertus, ac regulam conſti-
tutionesque ad amuſſim obſervavit in domo Regu-
laris Obſervantiæ Novitiorum inſtitutioni deſtinata
8 1 4 ſecun⸗

—

15 6 Caput VII.

ſecundùm Clementis EIII. & Urbani VIII. Decreta;
Sed ordo non poreſt dici probaſſe mores & vitam
Titii, utpore, qui per tempus potiſſimum fuit or-
dini incognitus, ut patet, nec ipſe conſequenter
ordinis Auſteritates regulamque obſervavit in domo
Regularis obſervantiæ, in quâà non extitit, ergo.
Nec juvat dicere illum vixiſſe ſub obedientià Præla-
ti, detuliſſe habitum Ordinis &c. IIla enim debem
fieri non qualitercunque, ſed in domo Regulari cum
auſteritatum probà &c. adeò, ut verè & realiter
dicatur fuiſſe Novitius, quod in præſenti non acci-
dit, ut Hquidò ſatis patet.

Quid eſt Zuramentum?

. Eſt invocatio Divini Nominis tanquam primx

& infallibilis veritatis in teſtem alicujus rei.

Quid requiritur ad guramentum ut ſit

g. Requiruntur 3. conditiones. Prima eſt judici

um, Secunda eſt juſtitia, Tertia veritas. Judicio

caret juramentum incautum, juſtitia juramentum

iniquum, veritate juramentum mendax.

Quotuplex eſt juramentum ?
. Efſt quintuplex, feil. invocatormm, quo Deus
invocatur in teſtem. Imprecatorium vel execratorium,
quo Deus non ſolùm vocatur ut teſtis, ſed etiam ut
judex falſitatis, ut ſi quis dicat: Damnet me
Deus , niſi verum ſit. Aſſertorium, quo aſſeritur
veritas præſens vel pæterita. Premiſorium, quo
kio.

Proninn

Wei mal

lunbebo
uam
ine in
Ratiy
Kininn
eſe mrir
Vollen

Aun

eci

prnt

Peccamtun
Nem non
anplin
nem ve
el iner
ſe 1n wcee
Inde Cone;

el

N

VIII. Deue
nores N n
ſimum hurt
e CoNlet
cvavit in n
Leritt
bedientu
Aerum &
no Regln 4
ere AN
elenti Mt

gtun /

Pint el
Uetru. n
Cria ume
endu.

tu

thrun/
,Veltritta1

Mſenun,

De Keligione. 137

promittitur aliquid futurum. Comminatorium quo
alteri malum comminamur „ V. G. per Deum de-
lumbabo te. .
Juramentum quodcunque obligat ſub mortali;
hinc in formali perjurio non datur parvitas materiæ.
Ratio, quia Deum facere teſtem mendacii ſemper
eſt injuria grayviſſima DEO irrogata; poteſt tamen
eſſe veniale ex indeliberatione.
Tollitur iiſdem modis votum & juramentum.

Aurigæ, nautæ, ſimiles ve ex conſue-
tudine jurantes, peccantne
mortaliter?

Bg. Peccant mortaliter toties „ quoties cum ad-
Vertentia jurant, talis enim conſutudo eſt mortaliter
peccaminoſa; aliud eſſet „ ſi propter conſuetudi-
nem non advertant jurare, & conſuetudo non ſit
ampliùs ipſis voluntaria, putà, quia per contritio-
nem vel pœnitentiam retractata. Cræterùm Con-
feſſarius ſimulibus præcipiat, ut ubi contigerit illos
ex inveterata conſuetudine (etſi retractata) prorumpe-
re in voces blaſphemas vel juratorias, mox dolorem

inde concipiant & veniam à Dro poſtulent, certas
etiam ipſis preces injungat, &c.

§. I.
De Horis Canonicis.

Quid ſunt Horæ Canonicæ
. Nil aliud ſunt, quàâm Officium Divimam
1 F certo

Caus vr.

terto tempore & vocaliter ex Eccleſiaſtica conſtitu-
Gonc à perſonis Eccleſiaſticis perſolvendum.

Quænam ergo perſonæ Eccleſiaſticæ ob-
ligantur ad Horas Cano-

nicas e

318

Be
habeant beneficium Eccleſiaſticuom. Patet ex C.

finali, ſi quis Presbyter aut Diaconus.
Secundò etiam initiati minoribus Ordinibus, ſi

habeant beneficium pro honeſta ſuſtentatione ſuſfi⸗

ciens. Patet ex Cenc. Lateran. ſub Leone J. ſ.

9. c. 9.

Yertid omnes Regulares profeſſi utriuſque ſexus,

ui ad Chorum ſunt deputati. Unde ex triplici u-
tulo, etiam ſeorſim ſumpto; oritur obligatio reci-
tandi Horas Canonicas: Pprimò ex titulo Ordinis
ſacri. Secund?, beneficii. Zertid, Profeſſionis
religioſæ.
Horæ Canonicæ ſunt recitandæ verbaliter, &
integrè. Notabilem partem omittens peccat morta-
ſiter, & ſi ſit beneficiatus, tenetur pro ratâ ad re-
ſticutionem. Ita Pius V. in ſua Conſtitutione, gud
incipit: Ex proxime Lateranenſi Conc. & c.

Quid boc ͤ pro Kata e

Explico: Qui omiſit Matutinas, tenetur reſtitue-
re mediam partem fructuum; qui ſolùm Primam,
ſextam partem fructuum ; qui omnes unius diei
Horas omiſit, nihil lucratur, ſed omnes diei fructus

debet reſtituere.
e

. Primè initiati majoribus Ordinibus, licèt non
)

Die:
vel Pme

us 4 1

1 Ny
Penefco

Probebno

,
. S
Chuunoſt,

la non ha

unn , Dill
.X 4
10 ktuckus
s 5 lene

G 2

Dio: N.
Artom 0
Nttce Nen
Wrdb
ENKhinn
etömion
ſter juld

R5 uen

1
ler, e
rni

eſialutcu ont
vendumn.

eſaſtte 1

ro·

Unibas, ii
n. MN1

.
s Otdiin

lutennaien

Lun

utniulge .
lude anft
en obient
Eimlo 0

ens nn
,
linnnn,
nnt. 1.

444!

ſlun
ommes
nmerdilſi

4

4

De Keligione. 13 5

ded cui reſtituet?

Dico: Fabricis Eccleſiæ, ubi beneficia ſunt ſita .
vel pauperibus.

Quid Beneficium ſit valdè tenue, ecuſa⸗
tur ne à dicendis Horis?
. Negativèe. KRatio, quia jura indiſtinctè omni
beneficio onus Horarum imponunt. Ita tutior S&

probabilior.
QLuid, Beneficiatus nihil accipiat

Dico: Si abſque culpa ſua nihil recipiat, nec re-
cepturus ſit, non tenetur ad Horas titulo Beneficicii,
quia non habet Beneficium ſecundum omnem eſfe-
Gtum, niſi aliter ferat Eccleſiæ conſuerudo. Sive-
10 fructus hujus anni percepturus ſit alio anno cum

aliis, tenetur, ut patet.

Quid ſ: Beneficium ſit quidem collatum, ſed
nonadum in poſſeſtione:

Dico: Non tenetur ad Horas. Natio, quia ante
pacificam poſleſſionem non cenſetur quis planè &
perfectè& Beneficium conſecutus.
Nota hic, qui primo ſemeſtri non recitat Horas
Beneficium accipiens, etſi peccet, non tenetur ad
reſtitutionem, quia nihil habet ab Eccleſia, neque
iſte ex juſtitia tenetur recitare, ſed ex ſola Religio-
ne, quæ non obligat ad reſtitutionem. Patet id ex
Bulla Leonis X. & Pii V. ſecùs foret, ſi fund uioni
inſerta cſſet etiam primis ſex menſibus obligatio

orandi. Exſine

140 Capuat pPII.

Mune esdem modo Rata omißionis Horarum
accipienda de Parocho, ac de Be-
neficiato ſimplici 2
Dico: Non eſt. Nam, cm in poœnalibus &
odioſis benignior interpretatio ſit facienda, & æqui.
tas rigori juris præferenda, ideo practicè probabi
liùs videtur, quòd ly omnes fruitus, dum in Bullis
dicitur eſſe ab omittente Horas reſtituendos, intelli-
gatur in Parochis (imò & in alüs beneficiatis, quibus
incumbit onus Miſſas dicendi vel ſimilia agendi)cum
reſtrictione ad fructus Breviario correſpondentes, non
verò correſpondentes aliis oneribus Parochialibus, ut
ſunt concionari, Sacramenta adminiſtrare &c. Ratio
ergò pro Paroche facienda eſt arbitrio boni viri,
dividendo V. G. reditus in tres partes, quarum duæz
correſpondeant laboribus Parochialibus, tertia Horis
ut ſi quotidiè habeat 3. florenos, pro roto Brevia-
rio ſemel omiſſo reſtituendus ſit unus florehus.

Qui duo habet Sõ „ teneturne Sis

orare Horas 2

Dico: Non tenetur. Ratio, quia unico 20t
impleri poſſunt duo præcepta ejusdem rationis, ut
patet in eo, qui ex voto jejunat in die, quo etiam
& Præcepto tenetur. Quòd autem aliquis per uni-
cum Miſſam non poſſit ſatisfacere pro duplici ſtipen-
dio; ideo eſt, quia ſtipendium pro Sacerdote celebran-
te eſt lege vel conſuetudine taxatum, quo majus er

luſt Sacerdos exigere non poteſt. Quèd ſiin duæ
bus Eccleſis, in quibus eſt præbendatus, diverſa
ſint Officia, tenetur tamum ad Officium loci, in
40

o keic⸗

balen

Prſeſt.
(Nran
eln
iu

AKyne.
Immemott
. 1.
Bin 0

. D.l.
auun heln

00
Koman,

tutone An
ſtro Qene
Noſti reinr

] Denturorz

arenk ubet
Oungnir.
r n
Cerrn
Hor Ce
enii
Nec Coher
Orcien d
n e
Uingti
6 . 6

onit Hyn
40 de e⸗

in pendn
ciench, A
prabhce n
7, dum ül
lituendos,
eneficini
umüluagee
hreſponden
Prochidn
iniſkrrelel
tbitno !
es, umm.
,Mo woh
unus oreho

netürne n

ui ne
gen tuioin
nde,
malgn e
ro nle
alrch

7
6

De Religionée 141

quo refidet; ſi verò abſit, tenetur ad illud, in cu-

jus Eccleſia majori pollet Dignitate.

Profeßi ad Cborum deputati tenentürne extra
Chorum ad Horas? Et quid de Keligioſis
ejelctis, ad triremes damnatis, extra
Clauſtrum degentibus, Fugitivis,
Incarceratis?

Aßirmo. KRatio prime partis eſt non alia quàm
immemorialis conſuetudo ex ipſa profitentium praxi
vim legis obtinens, & à ſummis Pontificibus ur ob-
ligatoria declarata. Nam Pius V. jubet, ut omnes
etiam Religioſi teneantur orare juxta ritum Breviarii
Romani, niſi qui à 200. annis ex approbata inſti-
tutione alium ritum habuerint. Et pro Ordine no-
ſtro Clemens VIII. voluit, ut omnes juxta Breviarii
noſtri reformationem tam in Choro quâm extra te-
neantur orare. Katio autem qudad reliquos eſt: Quia
manent ſuhſtantialiter Religioſi, nec eorum profeſſio
extinguitur. Aliud fores, ſi hæc extingueretur,
ut fit in aliquibus ejectis ex ſocietate.
Czterùm Novitü non tenentur ſub peccato ad
