Ne. 2. Si oſculum fiat, quatenus eit delectabile
carni (quod aliter vocatur organicum) abſque ulterio-
ris voluptatis intentione & inordinatà ſpirituum com-
motione, juxta allquos Titius peccat ſolùm venialiter:
uia, licet oſcula tanquam præambula ad copulam
ordinentur; non tamen niſi remoté. Juxta alios
tamen peccat mortaliter propter rationem hanc, quia
oſcula etiam ut delectabilia tactui ſunt naturaliter or-
dinata ad copulam carnalem alliciuntque naturam
corruptam, in praxi, quia eſt res periculoia, hu-
juſcemodi oſcula vitanda ſunt.

L. Caja ornat ſe Q., an beccet ?
x.. i ornet ſe honeſte & modo ordinario, jux-

ta patriæx morem & perſonæ quahitatem, per ſe lo-
quendo non peccat, nec tenetur abſtinere à tali orna-

tu. Ratio, quia talis non cenſetur prohibitus.

autem ornatus t laſcivus „ Caja peccat mortaliter.
Katio, quia præbęgt alus xuinam. Qaid D

. Conk

Eele, niſ

kiui
ude ddl

lCe le⸗
une, Peccar
Ehlain
Dohrene,

CAte⸗

Nemo li-
U Mlti
. Culizol
not
1. I
A Lan,
eMadens,
1 1. 4.
aulgannt,
M horrt
Ulscngn
Ned
clunm
X . Ke
kione

De Fitiis & Peccatis. 95

ler Pungen Quid , Caia itè laſcivè ornata acce-
5 .
1. Nalt dat onfeſſarium?
We N eer B. Confeſſarium facilè non debere talem abſol-
vere, niſi ex circumſtantüs colligatur in eâ efficax
4 braholtum à tali laſcivo ornatu abſtinendi, quem
„Juoné qiſſuadere abſolute incumbit Confeſſario. Et etiam-
ſi Caja replicet, ſe hoc non Practiceate ex malà inten-
ie tione, peccat tamen mortaliter, ſi ornatus ſit val-
ſcnt de laſcivus „ & deficiente firmo propoſito non eſt
a doc Ami abſolvenda.
3 Aumnonent
junchone l⸗
Gandin Prænot. T—actus fieri poſſe. 1. Causà medendi, aut
un eit Eiti alià neceſſariã. 2. Caus voluptatis concubitus.
nabſqielmn z. Causi voluptatis tactus ſecundum ſe. Hoc præ-

Q. Andreas exercet Tabtum, an licite?

ſprininn not. . .
unee ,. 1. Si exerceat tactum ob cauſam primi gene-
ul Ac ris, in quacunque etiam parte, Andreas non pec-
. uni cat. Katio, quia iſte tactus eſt rectæ rationi con-
em nt ſentaneus.
n INe B. 2. Si Andreas tactum exerceat ob cauſam ſe-
untqenu cundi generis, examinandum eſt, an tactus ſit in
petalin? parte inhoneſtà & ſic peccat mortaliter. Ratio, quia
talis contactus eſt libidinoſus. Taliter quoque pec-
cat tangens abſque causâ in parte inhoneſtâ, etiam
feertt: abſque intentione copulæ, quia latet magnum peri-
„Eulum.
otCindidn . V ..
e . z. Si exerceat ob cauſam tertii generis in par-
ten 9. un te inhoneſtà, videtur etiam peccare mortaliter, ſi

W autem ſit in parte honeſtâ propter voluptatem illius,
N mum tactus ſecundum ſe, res eſt valdè periculoſa, cum illa
eC .

gqua-

2⁶ 7 Caput V.

„ 1 . r2.
quæſita voluptas tactůs ſecunduùm ſe facilè degene
re poſſit in voluptatem veneream.

Quid, ſi Andreas replicet, ſe Sonſum
us
V dicendum eſſet, ſponſis quèͤ ad ta
an femn t non plùs licere, quàm liberis.

Ned quid, hi tanquam maritus ſimilia exer-
ceat ergà conjugem?

. Si tactus excerceat Üt neceſſarios ad excitan-

dam naturam reddendi debiti gratia 4 non becca
Si abſque ordine ad copulam . ide cum pen
pollutionis vel in ſe vel in altero conjuge, vel
de ie ſimul, peccat mortaliter. Si autem abſque
ali gerieulo etiam ſinè ordine ad copulam ſolius

t, non pecceat, niſi venialiter,
voluptatis causà exerceat,

. .01 . — Xx . .
Uia ſtatus matrimonialis illos excuſat à peccato mor
qu
cali.

Quid dicendum de . 470 loquente turpia?

. —4
B. Si obſcœna loquatur ex delectatione venerei

vel cum probabili ejus periculo, vel n rc n
audientibus, peccat mortaliter. . His verò, ſic
periculo ſcandali excluſis, talia loquens ſolum .
levitate & ſcurrilitate, peccat tantum venialiter, quia

levitas animi excuſat hic à peccato mortali. Propt

ericulum tamen turpis delectationis, ſiye in
k in aliis, ejusmodi diſcurſus Kaoktatti ſunt va
ſuſpecti, & ſæpè peccata mortalia. Ucere
Hinc dictus Cajus in confeſſione debet icere⸗

Don tuntum
n kuruln
Cecallo.
Od .
Dhrer &
Tllum Kumm
Curis mup⸗
Contrt altir
. Aa fe

Eetadritne

cale, Ull ſe

Em.
mntn ina
Celentt.

ſt e gn

CONaNauI
In,, guen

M ino
1 Ptec
Mnlit
Uone
Violeiter
faliter 1

1 1 klene

De Vitiis & Peccatis. 97

le der non tantum, an ipſe ſit carhali ter delectatus, ſed
& an ſimilis delectationis in un o vel pluribus fuerit
ſe decallllbb
Què ad auditorem diſtinguendum eſt, an com-
laceat & delectetur in re audita, vel etiam per
u AN riſum ſuum alteri der occaſionem continuandi di⸗-
in bem ſcurſus turpes, quo caſu peccabit mortaliter, &
Contrà caſtitatem & contrà charitatem ratione ſcan-
1ſmila e dali. An verò ſolùm delectetur in modo, vel ri-
„Qeat ad vitanda ſcommata, quo caſu non cenſetur pec-

rios ades Caré, nili venialiter.
1 . * . .
Quid eſt invidia
eum

nſge⸗ ¶A. Eſt Tiiſtitia de bono alterius „ in quantum ab
Ganenki invido æſtimatur dimmnutivum proptiæ gloriæ vel ex-
coplln cellentiæ. Juxta S. D. 2. 2. 4. 36. a. 1. in Corp.
t, niieni eſt ex genere ſuo peccatum mortale. NRatio, quia
— r.
ripermn contrariatur charitati, cùm tendat contra bonum pro-
B . 7 . 1‧1 .
ximi, quem & quod tenemur diligere.
Quid eſt Gula 2
ne Be. Eſt inordinatus appetitus cibi & potũs. Ebrie-
nl tas perfecta eſt gulæ ſpecies, & ſe inebrians pec-
N 1 ſa cat mortaliter. Natio, quia violenter privat ſe ra-
ee tone, quæ eſt optimum bonum hominis. Dixi
ae Fiolenter, per quod differt à dormiente qui natu-
nei valiter ſe privat ratione.

14
gte turft

vonl. „ .
i, N . Quid agendum cum eo, qui confitetar:
oatilun Fu: ebrius!
Be. Petendum. 1. An tantùm ſemel an ſæpius,

G . &

8 Caput F.
97

nee
& quoties? 2. An totaliter tare fuertt guhau: nee
Si Potuerit lubire SS ſü ebrietate alios non
ſe inebriaverit? 8e lin malo exemplo alios ad e.
Eanclliaaverir incitaverit? 4. An non eomml
ſtus æquales ua peccata, quæ ante civit; i
tit in ebrietate a Uer e potuit ſe commiſſurum D
ſaltem facile enieti jn cauſa, ſint damni
ülla 5 licins ennerut in conſcientia reſarcire.
Llva altel 2

C A F νS

inebriari ſæpé in ſua taler-
ſcit aliquos inebriari Japeè in ſa ere,
Laeas isque nihilominus vinum ,
2 Hantin volunt „ vendit &

ccet
broßinat. Q. 77 5
mortaliter 2

.qg. 1 50. K. 1.
õ eur DnOn2. pod icchaſac
5 .„ . 6
illos homin nto pe eb
Rn ſequi ſnr quèòd dando illis vinum in tane
3 mon Poll ignorantiam excuſari,
i⸗ erer non poſſit per ignorantiam lii⸗
ed ſeiens & volens fuit cauſa, quòè nehetnan
⸗ l. quòd te A. de reb. cred. Nayvarr.
32 3 . ℛ0 I 21.

Quid eſt ira?
„ 2* * C X„ 0
Eſt inordinatus appetitus vindictæ. HM er gr.
a peccatum mortale. Aatio, quia c
nere eccatum mor
riatur charitati & juſtitiæ.

CAoUö.

Tint nun
in,
pier.

er

N. aſe
Aguckree
nn giince

Acein

ortemn

omnoe

1. Md
1 Uinden
4ADrinmn
k
Akkag
In tiltitl

1lt tutbin,
: & volun
tietne Aen
10 Alos adt
n non CN
ANltei ſct,
mülkurum
1ſinr dami
telatcie.

Nin ſuund
N, (Nl

endit

cit

poru, inehi
Vinumn I
m exculn,
A inebrien
ud inebunn

dr. De
uat

ℳ

De Eitiis & peccatis. .

Titius non appetens quidem gravem Vindi.
asm, interius tamen exardeſcit, vel
exterius excandeſcit, aut iram
ber ſigna & clamores patefa-
cit. Q. an geccet?

. Per ſe non peccare mortaliter, niſi paratus ſit

99

aliquid facere, quod eſt mortale, vel niſi ſequatur

grave ſcandalum. Hinc, ſi dicat ſcriptura: Om-
nis, qui iraſcitur fratri ſuo, reus erit judicio, loqui-
tut de ira, quæ tendir ad homicidium „vel qu
ꝗquis mortem alterius deſiderat.

Quomodo dißerunt ira & iracundia,
iratus & iracundlus?

. In hoc, quèd ira & iratus dicant actum,
iracundia & iracundus ſonent habitum „ quande
nim. quis eſt irà habituatus per frequentatos actus.

HM Quid eſt acedia?

B. Eſt triſtitia ſeu tædium, vel vitium inclinans
ad triſtandum de bono ſpirituali Divino, quatenus
eſt Divinum. Dixi, quatenus Divinum eſt; nam
triſtari de opere bono præcisé ratione annexi laboris
vel difficultatis, non eſt peccatum acediæ.
Eſt ex genere ſuo peccatum mortale. KRatio,
quia triſtitia contrariatur charitati; proprius enim

effectus charitatis eſt gaudium de DxO; acedia

1.

G 2 autem

100 Caput V.

autem eſt triſtitia de bono ſpirituali, quatenus eſt
Divinum.

iritum S. patet ex
Porrò, quot ſint peccata in Spiritum S. p Iimdrct.

J Caniſio.

CAPUT VI.
De Virtutibus Theologicis.
.
De FIDE, & vitiis ci oppoſitis.
Quid eſt Fidei à

*. Es Virtus Theologica inclinans ad credendum

ea, quæ DEUsS revelavit immediatè per ſe,

vel mediatè per Eccleſiam credenda propoſuit. Alia
eſt fermata, quæ habet adjunctam charitatem; in-

fſormis alia, quæ hanc non habet adjunctam.

Quodnam eſt objectum formale
quod Fidei?

. Eſt DrVsSs, quatenus excedens naturalem
coeutionem⸗

Quodnam eſt objectum formale quo?
. Eſt infallibile teſtimonium DEIrevclantis.

Qued

ul⸗
1. Mon

Qums
N hjri
doloro n

lnch
l, u d

E⸗

Ine
Nen,

nen ſce

Mn!

h bo

N el

lke en

Deog 4 4

X Qun
Derale n
Cthed
. Idto

De Virtutibus 7 heologicis. 101

„qumm Quodnam eſt objebtum materiale fidei

Btum .. *. Eſt omne id, quòd Divinàâ revelatione nobis
i Innoreſcit-

Quandöò obligat per ſe Præcebtum Fidei?

N. In primo inſtanti uſus rationis morali, quan-
VI do homo in aliqua fidei veritate eſt ſuſfticienter in-
ſftructus. Secundò ſæpiùs per vitæ decurſum. Zer-
ti0, ut probabiliùs in articulo mortis.

Algu

—

Quando per accidens obligat Præ-
ceptum lidei?

gen . * Tunc, quando quis tenetur elicere contritio-
1 i nem, vel ſuſcipit Sacramenta, & quando tentatio-
nem ſine actu fidei ſuperare nequit.

Gs AA ce
„
mmmeciae Ke
„,† . . J
proli m. In hoc differre, juxta S. Aug. quòd credere
cheen DEUM eſt credere DEUM eſſe, credere DEo eft
cſenan credere vera eſſe, quæ DEBVS loquitur, credere in
DEUM eſt credendo amare, credendo ei adhærere,
rnd & membris ejus incorporari.

Quot ſunt regulæ fidei ?

. Quinque. I. Eccleſia. 2. Concilium ge-
nerale ſumptum cum Papa. 3. Papa ut loquens ex
ℳ, Cathedra ſeu ſine Concilio. 4. Scriptura Sacra.
J. Traditiones.

Eſtne idem credere in Deum, credere
Deo, credere Deum?

4
edens muun

1 teſclmm

102 Caput FI.

AQuot ſunt ſymbola fidei .

g. Tria , Primum eſt ſymbolum Apoſtolorum
ab ipſis Apoſtolis conditum. Secundum eſt ſyinbo⸗
lum Nicænum in Concilio Nicæno contra Arrianos
compoſitum; ac demùm Symbolum S. Athanaſu,
quèd, licet à privata perſona editum ſit, fuit tamen
authoritate S. Pontificis pro regula fidei receptum &
approbatum.

Quot ſunt notæ vel characteres veræ
Eeccletæ?

e. Sex: Nim. Quèòd ſit Perpetua, Una, San-
a, Catholica, Apoſtolica, VEiſibuis ſeu Abpecha-
bilis, Perpetua, quia neque deficit, neque deficiet
unquam. Una, propter unitatem doctrinæ. San-

ta, ob puritatem doctrinz, & quia eſt ſponſa

Chriſti ſine ruga & macula. Catholica, id eſt,
univerſalis. Apoſtolica, id eſt, fundata ſuper Apo-
ſtolos. Viſibilis, ut ad eam ingredi volentibus pa-
teat acceſſus.
Nota, hic ſermonem eſſe de Eccleſia militante in

terris, non de triumphante in cœlis, nec de patien-
te in purgatorio; ex quo patet, quòd triplex ſit Ec-

cleſia, militans, triumphans, purgans.

Quotuplicia ſunt vitia fidei oppoſßita ?
8. Duplicia, alia enim opponuntur ſecundùm
exceſſum, alia ſecundum defectum.

Que-

N

enen

1 HMe: 5
ſis hoc,
n, GEnnro
doe dne
n, qun
nulgoni
cpmum i

11 Uyno
Cner, uns
Uirere, .
Kifuſe
Nn meomn
kubene,
Alm Dpin

Ma
Pernnnn

N Nr.
Pennc 0
n A
4, lx

n Apofn
Mum el h
COhtra Mür
m §. AMlan
ſit, funta
hdei ecehe

leres Vje

4, Ue, 0
in len A
nene En
Goctrine 9
qnui 4
lic, It
nchrſipeti

Aiolennbus

Jeſaniltan
,ner e t
d tipeerſtn
ns
Aroſe

tur ſolin

De Pirtutibus Theologicis. 103

Quænam ſunt, quæ opponuntur ſecun-
dum exceſſum )

r. Hæc: Superſtitio, idololatria, magia cum
ſuis ſpeciebus, divinatio, tentatio DEI, Ppræſtigi-
um, cdivinatio ſomniorum, Necromantia, divina-
tio per Pythones, Geomantia.
Nota, quamvis hæc omnia vitia ſint comtra Vir-
turem religionis, tamen etiam ſunt contra ſdem;
in quantum habent annexam firmam fidem infalli-
bilis effectus.

Quidq eſt Suberflitio?
u. Eſt vitioſus cultus veri vel falſi DEI. Et hic eſt
duplex, unus ex parte modi, alter ex parte objecti.
Primus eſt V. G. ut, dum quis in Lege nova vel-
let uti ritu Veteris Legis, audire Miſſam, ſed non
niſi ante ortum Solis, aut à Presbytero oanne dicto,
aut habente albos capillos. Secundus eſt, quando
cultus Divinus exhibetur ill, cui non debet ex-
hiberi.
Quid eſt Idololatria?
x. Eſt cultus; quo colitur creatura loco Dei. Eſ,
graviſſimum peccatum. Ut patet.

Quid eſt Magia à
N. Eſt ars immutandi corpora, aliaque mira per-
petrandi ope dæmonis. Hæc ars, ſi tendat ad no-
cendum alxeri, dicitur maleficium, quod duplex
eſt, ſcil. veneficium, quo homini aut animali infer-
tur corporale nocumentum, & philtrum, per quod
S 6 4 ope

„
.

104 Caput VI.

ope dæmonis exciatur in homine carnalis amor vel
odium. Z

Quid eſt tentatio D EI ?*

. Eſt, cùm quis aliquid facit ad experiendum

aliquod DEI attributum.
Quid eſt Divinatio 2
. Eſt prædictio rerum naruraliter incognoſcibi ·
lium, vel per expreſſam dæmonis ad aliqua mani-
feſtanda inpocationem, vel per tacitam opere po-
ſito. V
Divinitationis, in qua dæmon expreſie in-
vocatur, ſunt ſoquentes ſpecies:
Primèò Præſtigium, in quo homines præſtigioſis
quibuſdam apparitionibus ſe aſpectui vel auditui ho-
minum ingerunt ad futura prænuntianda.

Divinatio ſomniorum, dum dæmones per ſom-

nia homini futura prænuntiant.
Necromantia, quando dæmones ſe ingerunt per
aliquorum mortuorum apparitionem vel locutio-
nem.
Diyinatio per Pythones, quando dæmones futu-
ta prænuntiant, vel per vivos, ut fit in correptitiis
vel per quædam ſigna, quæ in rebus inanimatis ap-
parent; quæ ſigna, ſi appareant in aliquo corpore
cœleſti, tunc dicitur Geomantia, K in aqua; Hi-
aromantia, ſi in aẽre, Aeromantia, ſi in igne;,
Pyromantia, ſi in viſceribus animalium immolato-
rum, Haruſpicium.

Diyini-

Djoinatie⸗
unt in

Aralee

l, Inn, 4
rurr contin

Alnta
1a on cohr
rtleie
Gentu conli
an e
Uencdan 1
linnn h
Pümn ek
Ctumm uinn
Cönnis.
Kounde
innein
Teri
iMonni,
atknlt,
En,
Un V

carnhelss amde

67

1d apein

io?

luer ieog
Ad iqur
talttamn Opel

ion 1anni
er ſpeet
hmines Niß
Civel udi
mtinndt
Næinones

nemn e

do demore
ſt in n
bus inminn
in Aqn
ntt, n .

mlun imm

De Virtutibus Theologicis. 10 5
Divinationis, in qua dæmones expreſsé non
funt invocati, ſequentes ſunt ſpecies:

Aſtrologia judiciaria Planetariorum, qui ex mo-

tu, ſitu, aſpectuque ſyderum judicant & prædicunt
futura contingentia, etiam libera.

Augurium, ſi per voces vel motus avium futu-

ra non cohærentia colliguntur.

Sortilegium, dum ab homine fit aliquid, ut ejus
eventu conſiderato innoteſcat aliquid occultum.
Pana obſervantia, quà aliqua fiunt ad id obti-
nendum, ad quod nec à DEO, nec à natura ſunt
inſtituta, cujus quidem quatuor ſunt ſpecies.
Prima eſt Ars notoria, quæ ad acquirendam ſci-
entiam utitur mediis nec à narura nec à DEo ad id
ordinatis.
Secunda eſt obſervatio ſanitatum, quà aliquid
inane & inutile adhibetur ad obtinendam ſanitatem.
Tertia eſt obſerratio eventuum, nim. fortunæ vel
infortuni, ut, ſi cum ſocio ambules, & caſu vetula
vos tranſit, & ex hoc infortunium times.
uarta, incantationes & figuræ collo appenſæ,
dum V. G. ſchedulæ vel imagines ad collum por-
tantur.

4(0) P.

—☛à4

10⁶ Caput VI.
CA SOJ.

Joannes ægrotans collo geſtat ſchedulas, in
quibus non aliud, quàm d. Scripturæ dilta,

& Cbriſti Domini crux continentur, & hbis

non modò priſtinæ ſanitati reſtituendum
confidit, ſed & nullo deinceps re-
pentino malo, quouſque illas

deferat, poße ophrimi

crealt.

Q. Quid agendum Conf-ſſori?
. Quòd Confeſſor Joanni prohibere debeat, ut
dictas ſchedulas vel non portet, vel non in illis,
ſed in DEo omnem ſuam fiduciam collocet, ob
eujus reverentiam & in honorem duntaxat litum

eſt tales ſchedulas deferre. D. Thom. 2. 2. 4 96.

4. 4. Cajet. ibi. S. Anton. 2. p. tit. 12. c. I. §. 1 3.
& alii omnes tm Theologi, tùm Jurisperiti 26.
4. 2. Cap. illud. & 4. 6. cap non licect.

Ratio, quia hujuſmodi ſchedulæ nec virtute na-
turali poſſunt talia efficere, ut patet, cum non ſint

cauſæ naturales, nec virtute divinâ aut eccleſiaſticàâ
habent vim ad tales effectus producendos, cùm
nec ſint Sacramenta, nec Sacramentalia, & per con-
ſequens in illis ſic fidere vana eſt obſervantia.

Quænam ſunt oppoſita fidei ſecundum
deſotum è4
k.. Infidelitas, quæ eſt carentia fidei, & eſt t·
plex, negativ«, priyativa, contraria.

1

Negati-

MMyciy
Adirit de
Ale hecs
rapy⸗
ebii rcl
cholti,l
lenn huben
Cultrar
Skctene
Imr dge
kem el cone

eci: li

lonte

. Me
un peninu
Alclre el
iclo f
Uhnd 4
mſrle
etteyilt n,

Tmume
el Uclent

AAnsh
ln, rt

De Virmibus T beologicis. 107

Negatiya eſt nuda carentia fidei in eo, qui nihil
audivit de fide, vel cui fides non eſt ſufficienter pro-
poſita, & hæc peccatum non eſt, benè tamen duæ
hedt, aliæ ſpecies.
nprure i Privatiya eſt carentia fidei in eo, qui potuit &
entur, UI gebuit credere ſed non voluit fide ſibi ſufficienter
leuudn propoſità, licèt in intellectu nullum poſitivum erro-
rem habeat. L
Contraria eſt carentia fidei in eo, cui, etſi fides
let ſufficienter ſit propoſita, ramen expreſsé & forma-
imnt liter aliquam fidei veritatem negat, vel aſſerit erro-
rem ei contrarium. Et hæ duæ complectuntur has
eil ſerier Paganiſinum, qui renititur ſidei nondum
ſuſceptæ: Judaiſmum, qui renititur fidei in figura
ibere ſuſceptæ; & Hareſin, quæ renititur fidei cxplicirà
roni? ſuſceptæ.
Ocet ,
nan H Quid eſt Hæreſis
oln. 2,1, /6½ . B. Eſt error pertinax contra fidem in eo, qui fi-
IL dem ſuſcepit. Eſt duplex, ſcil. formalis, quæ eſt
nusen cum pertinacia, & materialis, quando quis ex ſim-
ce. plicitate vel ignorantia invincibili diſcredit alicui ar-
nec ul ticulo fidei.
t, cum un Hæreſis formalis eſt peccatumn mortale, ut patet
aut eM ex ipſa definitione, ejus pœna eſt excommunicatio
ende, maſor latæ ſententiæ Papæ reſervata, ſed debet eſſe
ala, Ae exterius maniſeſtata. Unde, qui hæreſin animo
bPlenutan conceptam verbo vel ſigno ſufficiente declarat,
lurit quantumcunque in oecculto, etiam nemine vidente
,ndn „el audiente, eſt excommunicatus, quia jam eſt
1 acus hæreſeos externæ, S& ſolàùm per accidens oc-
di, & (ultus.
Du-

lt l⸗

108 Caput FPl.
Dubius in fide, eſtne hæreticus 4

Dico: Megatiyè dubius non eſt hæreticus. Katie,
quia non habet judicium, cùm illud ſuſpendat: Ergo
nec habet judicium erroneum. n.
Duhbius verò poſitivè ſive affirmativè hæreticus eſt. a ſu
Ratio, quia poſitivè negat infallibilitatem Eccleſiæx: allm, l
Ergò negat poſitivè articulum fidei, & de illo ve. füm Ai
rum eſt illud in jure: Dubuus in ſide eſt hareticus, agnofi met
qui proinde non poteſt à quovis abſolvi, non tamen mmſkimik
eſt excommunicatus, niſi dum exteriùs manifeſtat. bde.
NMegans unum fidei articulum perdit totam fidem. Hianeni
Katio, quia fides aſentitur arnculis Fidei propter unum Mmimonig
medium, ſcil propter veritatem primam, & qui abh Atſenmn
boc medio recedit, totaliter ſide caret. Ixa S. D. in (S, wacr
terminis.
Negans in conſortio hæreticorum ſe eſſe Papiſtam
ſeu Catholicum, agit contra fidem. Katio, quia,
qui ſe negat Chriſtianum, negat Chriſtum, ut Raht,
habet & Aug. tract. 113. in voan. Secus eſt de eo, 1
qui negat ſe Presbyterum vel Religioſum, ubi tamen
eſt; poteſt enim quis eſſe Catholicus, & non Pres-

Detrut ere

. . . . . NMimrgin;
byter ſeu Re igioſus. Proindè, licèt ſe negando ta ani
lem mentitus fuerit, non tamen debet cenſeri adju- znſe n
rator fidei. Peccat item, qui à Tyranno interro- “
. Aae

atus de ſua fide verbis utitur ambiguis. Natio, quia i
erubeſcit Chriſtum illo tempore, quo urger præ- ,

ceptum confuendi. el,
„ „
* *
* Mle

CA5US. At

De Firtutibus Theologicis. 109

enes C A S§17.

ereticls N
aſen Petrus exercet alliones „ 7* ſignificant fal-

ſam Religionem. Q. An liciteè
e hetaa e. Vel ſunt actiones de ſe ordinatæ ad cultum
iltnem l falſum, vel ſunt de ſe & primatiò ordinatæ ad alium
A finem? Actiones primi generis non licet exercere Cajo,
leeftus ex quovis metu id fiat. Ratio, quia hæ ſunt in-
loki, nolm trinſecè malæ, talis actio eſt V. G. Thus offerre ido-
urtis nmd lo Scc. Actiones ſecundi generis poſſunt aliquandò
edrtoumi licite exerceri, ſi adſit juſta cauſa, hinc intereſſe
flafninen Matrimoniis & funeribus hæreticorum amicitiæ cau-
men,6 Sa per ſe non eſt peccaminoſum, modò, qui inter-
e. ludl eſt, non commumccet ritibus & cæremoniis eorum,

nle El⸗ C A & O I.

Ntl,6 .
3 Cuihn Paulus audit Conciones, ſumit Cænam,
dan A canit P/ almos bæreticorum.
olum, din Q. An Licite?

eus, AH B8., Primum in coertis circumſtantiis poteſt eſſe licitum
ee V. G. dogmata eorum confutandi, vel famulatds
ebet enll? præſtandi causà, ſecluſo ſcandalo & periculo perver-
Tr ſionis. Secundum & tertium eſt illicitum abſolute.
“ E Katio, quia hoc eſt communicare in falsà religione.
uge
Nei Quid, ſi ergo Princteps mandet ſubditis
ſibi Catholicis adire (onventus
Hereticerum ?

Be. Non licet Catholicis ſequi hoc mandatum. Ka⸗
b, quia hoc ſpectat ad promotionem hæreſis.

0 CASUS

. Caput VI.

C 4 & O° & MI.

Titius utitur veſtibus aut ſignis propriis
bareticorum vel infidelium. Q.
an Licite? .
B. I. Signis & veſtibus diſtinctivis unius natio-
nis ab alid Titius ex Caus juſta uti poteſt. Katio,
quia hæ veſtes non ſunt ſigna falſæ ſectæ.
Br. 2. Veſtibus ab hominibus certæ religionis
uſurpari ſolitis (ut cſt Pileus flavus judæorum Romæ)
ctiam Titius uti poteſt V. G. ſi quæreretur ad mor-
tem, ut evadat. Ratio, quia hoc ſignum poteſt.
ad alium uſum V. G. ad occultandam ſuam perſonam
pplicari.
le 3. Veftibus infidelium, quibus palam proſi-
temur ſuam falſam ſectam, vel, quæ adhibentur
tunc, quandò actualiter exercent ſuum cultum ſu⸗
Perſtitiolum, uti non licer. KXatio, quia tunc ſie⸗
ret quædam exterior profeſſio falſæ religionis.

L. Quæ ſunt Pænæ Hæreticorum

B. Hæ : Excommunicatio major ipfſo facto re-
ſervata S. Pontifici. Secunda Irregularitas, ſi hæ-

reſis ſit notoria. TZertia privatio jurisdictionis ſpi-

ritualis, qua privat excommunicatio major. Quar-
ta Privatio ſepulturæ Eccleſiaſticæx, ſi accedat ſen-
tentia judicis. =

4 Eſtnè Licitum Libros Hæreticos Legere?

B. I. Jure naturali illorum lectio eſt prohibita

omnibus, quibuſcunque indè imminet Periculum
* per

enetori
Prüm it
albaſcun
lar 4
Uelgore
Cultunt bxd
Uumen n

ber, gl

lbet ſel c

3. Ulher
cle Ne
Lieni

Un
Dodielige
40 n.
Eer, eſt 1
ſanemnle
A pre

X N
ne leckete
WlNS

,
ancho,

n hi

II.

n preprui

um.

Twis urins e
iporeſt. 1
r ſece.
Ocentr lg
blrorunke⸗
eletetut aln
Ve ſonun
n fuamnpend

bus palunp
14. „*½
qur Ahibe
Cuum allun
10, guin m
e elgoon.

ticoru!

jor o un

ullariss, 6
unsdictonn
d .
GIfacto nolit ſubeſſe Papæ canonicè electo.

tio mol.

iut

4

1 40

De Virtutibus Theologicis. 111

perverſionis, uti ſunt rudiores, & in rebus fidei
parùm inſtructi.
N. 2. Jure Eccleſiaſtico eſt prohibita omnibus
uibuſcunque non habentibus Licentiam, undèe
cienter legentes, vel retinentes, vel imprimentes,
vel quomodolibet defendentes Libros hæreticos, in-
currunt Excommunicationem Papalem, ad quam
tamen incurrendam requiruntur quatuor: 1. ut Li-
ber, qui legitur, ſit Authoris hæretici. 2. Ut
Liber vel contineat hæreſin vel de Religione tractet.
3. Ur Liber hæreticus ſcienter legatur, retineatür-
que &&. 4. Ut Liber legatur ſine authoritate &
Licentià.

Quid eſt Apoſtaſia?
R. Eſt retroceſſio à bono, uod quis ſolemniter
profeſſus eſt. Et eſt triplex, à Eide, 4 Keligione,
ab Ordine. Prima non differt ab hæreſi eſſentiali-
ter, eſt tamen accidentaliter gravior, & in confes-
ſione explicanda. Omnes tres ſunt peccata morta-
lia, ut patet.

Quid eſt Nckiſmaæ
k. Eſt ſpontanea ſeparatio ſuimet ipſius ab uni-
tate Eccleſiæ univerſalis. Eſt hæreticale, ſi quis de

Quid eſt Blaſpbemia

. Eſt, quando proferuntur verba contra Deum

& Sanctos, quibus inhonorantur vel vilipenduntur,
cetiam ſolùm mentaliter. Eſt pPeccatum mortale gran-

de:

112 Caput VI.
de: Quia, qui blaſphemaverit nomen Domini, mor-
te moriatur. Levit. 24. .
In peccato blaſphemiæ neceſſariò explicandum eſt
an ſie in DEUM, B. Virginem, vel Sanctos. Katio,
quia blaſphemia in DErUM. Virtuti latriæ, quæ eſt

in Sanctos, virtuti duliæx, quæ eſt in B. Virgincm,
repugnat virtuti hyperduliæ?, quæ ſpecie differumt.

F. II.
De SPE S&c.

Quis I Bes
. Eſt Virtus Theologica;, quà voluntas fertur
in DEUM ut beatitudinermn ſuam, obtentu quidem
arduam, Divino tamen auxilio aſſequibilem.
Quodnam eſt objectum formale
quod Wei è

. Eſt DEUS, ut beatitudo objectiva; beatitu-

do autem formalis eſt conditio requiſita in oblique

connotata.

Quoadnam eſt objectum formale quo Pei?

ge. Eſt DEsS ut auxiliator, juxta illud Pſal. 17

Deus meus auxiliator meus, & ſperabo in eum.
Quoaznam eſt objeceium materiale Kei ?
B. Primarium eſt Deus poſſidendus, ſecunda-
rium funt omnia bona ſpiritualia abſentia & ardua
Divino auxilio aſſequibilia.
Quande

u⸗

1 Tun
Mrunn kdei

E
. Hrcd
ler er ene⸗

Diher
lenchl,
ſe er ſuedn
nul ſli cſ

E
X. d
Gel on,

kehnet 5
kilen ar

Mtnd 4

N. R
Col Den
g, Mu
Nen li hec

line,
elt anf

De Virtutibus Theciogicis, 113

1 Demini,1 Quando obligat bræceptum Zei?

tlendan . Tunc & eodem modo, quo obligat præce
“ Pptum fidei ſuprà.
. Quænam vitia opphonuntur Lei?
in B.N

Cecie lmn H. Hæc duo, fſcil. Deſperatio & Praæſumptio
hac per exceſſum, iſta per defectum.

Quid eſt deſperatio?

B. Deſperatio definitur à S. Th. quòd ſit: Fuga
voluntatis, qua quis refugit ſalutem aternam acqui-
rere per media ordinaria, eo quòd judicet eam ob-
tentu ſibi eſſe impoſſibilem.
ohmuf

Cbtennnu⸗ Q. guotupliciter peccat deſperans 2

elublen N. Vel deſperatio eſt conjuncta cum infidelitate
ſunel vel non: ſi primum: duplex eſt peccatum, ut perx
e patet. Si ſecundum: eſt ſimplex peccatum, ut
, he itidem patet.
iinin Nd unde ſcis deſperationem habere vel non
babere conjunttam infideli-
⸗ tatem
aillu k. Inde, ſi deſperans ſpeculativè judicet ita eſſe,
the“ quod DEVS V. G. non remittat peccata pœnitenti-
bus, aut nolit peccatori dare gratiam ad converſio-
nem ſui neceſſariam: tunc eſt conjuncta cum infide-
dis, litate, ſecus autem, ſi illud judicium ſpeculativum

8 H Quid
0

114 Caput VI.

Quid eſt præſumptio?
. Præſuinptio defmitur, quòd ſir Adtus ve-
luntatis, quo bona ſupernaturalia inordinatè exſpe-
Gantur, V. G. gloria, gratiaæ & ſimilia, vel ut
ait D. Th. cum quis ſperat ſe veniam obtinere ſine pe-
nitentia, yel gloriam ſine meritis.
Eſt proprié ſpecies peccati in Spiritum S. quie
per illam tollitur vel contemnitur adjutorium Spiti-
tus S. pexr quod homo à peccato revocatur.

Q. quotupliciter peccet præſumens?
m. Præſumens præſumptione Pelagianorum, qui
præſumebant obtineri gloriam propriis viribus &
per opera naturalia, vel præſumens præſumptione

Lutheranorum, qui ſperant à DEo gloriam ſinè bo.

nis meritis, peccat dupliciter & peccato præſumptio-
nis & infidelitatis. Aliter verò præſumens peccat

ſolùm peccato præſumptionis, ſicut ille, qui nimrùm

ſidens D EIgratiæ differt pœnitentiam uſque ad finem
vitæ. Cæterùm qui mortaliter peccat cum ſpe ve-
niæ, duo comittit peccata, unum ex præſumptio
ne, alterum illud, quòd committit.

H. III.

De CHARIIATE.
Quid eſt Charitas
. Eſt Virtus Theologica, quâ voluntas DEUM
diligir tanquam ſummum bonum propter ſe, &
proximum propter DEUVM.
Diffen

Der

onunn n

Mem 1k

1. 0
rs Dun

U. D.
hone

Ceron 9

e

N e

e Omn
eß
Wpetder

Tenen
.x A

un,

ſiu ℳ

n
nordikete
ſimnlig,
obtidert i

Gpirium

juonin⸗
vocnuur.

eßtnen
Cnginnonn,
vopri in
S Pralue
glorun l
õ
eſumens N
tile,guinun
mmulge A
cen alnſy
mer Prlun
i

411.

2
wvolubtu

opret?
proptel 1

autem reſpicit D EUM ut veracem.

De Firtutibus Theologicis. 115

Differt à Spe, quòd hæc reſpiciat DEUM, us
bonum nobis, Charitas verò ut bonum in ſe; Fides

Quodnam eſt oljelkam formale quod

Charitatis?
. Objectum formale quod & quo eſt ſola bo-
nitas Divina.
Quogdnam eft ejus objedtum materiale?
e. Primarium eſt Drws, ſecundarium proximus,
ſcil. homo, Angelus, beatitudinis capaces; undz
dæmon & damnati diigi non debent.
Quando obligat præceptum Cbaritatit?
H. Eodem modo, ſigut Fides & Spes.
Quomodo eſt Deus diligendus?
&. Super omnia appretiatiyè, id eſt, ut DzwUe
rebus omnibus creatis affectu, imò (ſi Caſus oc-

currat) effectu præponere debeeam, & malim om-

nia perdere, quàm DEüUM & ejus amicitiam.
Teneornèé ex præcebto diligere proximum
ð etiam altu interno ?

F. Affirm. juxtà illud: Diliges proximum tnum
ſicut te ipſum Undeè non ſatisfacio præcepto dili-
gendi proximum per ſolos actus internos.

H 2 Teneornè

116 Caput VI.

Teneornè etiam diligere inimicum, &
quomodo

— . I1. Teneor illum diligere non ſolàům negati-
ve: id eſt, non habendo illum odio, ſed etiam
poſitivè juxtà illud: Diligite inimicos vestros. .
Bz. 3. Teneor inimicum diligere dilectionc uni-

verſali & generali, hoc ſenſu: ut diligens DEUM

& proximum, non excludam meum inimicum, non
tamen per ſe obligor eum diligere delectione in par-
ticulari, ità ut ſpeciali motu Dilectionis movear ad
inimicum. Dixi: per ſe, quia per accidens urgen-
te neceſſitate vel metu ſcandali teneor eum etiam ſpe-
Claliter diligerc, imò animo debeo eſſe conſtitutus

& paratus illum in particulari diligere, ſi hoc exi-

ant circumſtantiæ, undè hæc eſt generalis reguls
Theologorum: ex pracepto teneor inimicis exhibe-
xe ſigna amoris communia, quæ omnibus commu-
niter exhibentur V. G. quæ Civis Civi, Vicinus Vi-

cino &c. ſolet monſtrare. Ex conſilie autem exhi-

beo ipſi ſigna particularia amoris, quæ ſolent qui-
busdam perſomis particulariter exhiberi, ad quæ ul⸗
tima etiam obligor ex præcepto ſi hoc exigant cir=
cumſtantiæ.

Quinam ſunt Adtus Charitatis?

. Sunt Eleemoſyna & fraterna correctio. Opers

miſericordiæ tam ſpiritualia, quâm corporalia vide
in Catechiſmno.
Daturnè præceptum E leemoſynæ corporalis 2

v. Dari tùm naturale, tùm poſitivuum. Nata-
rals

e nid
Proöimut
tipun ver

Aud: /,
i

V
Aimem
Dünne, 4
guiſn in
N

Daturnt

D
funnn
Nt D
Timali
MuriN.
Retculu

1 A
Pelen
Periolo 1
W
recto
er eme
Uer Num

icun, 6

ſollm u
lio, ſed enn
peſtros.
e dlecione
ligem Din
NInimcumn,A
eckione nr
tonis more:
Aditenu
hr elummetunßg
elle coniu
e, Nes
genetalung⸗
mimicselti
hmnnibusconn
i, Mänu
ie amen dl
or Ceng
deli, Aqe
Hoe eign⸗

ir1
pntecti⸗
opotin
13 Aſpor. 6

. M
uum 1

Deo Virtutibus Theolegicis. 117

rale quidem, quia reécta ratio dictat amandum eſſe
proximum, & conſequenter ei ſuccurrendum poſi-
civum verò, quia immiſericordes damnabuntur; juxta
illud: lie maledicti.

ded guid ſi quis det Eleemoſynam ex bonis
illicitè acquiſitis *
B. Vel ſunt acquiſita cum injuſtitiâ vel abſque 2
ſi primum, illicitè dat, quia herum non eſt Do-
minus. Si ſecundum V. G. ex opere meretricio ac-
quiſira ſint, dat licit, quia dans tunc eſt Domi-
nus.

Daturnè præceptum ( orrectionis fraternæ
B. Dæti juxta illud Chriſti: ſi peccaverit in te
frater tuns, corripe eum. Quia, ſicut Charitas vult,
ut ſuccurram miſeriæ Corporali Pronimi ita & ſpi-
rituali. Hoc præceptum per ſe obligat graviter „
maximè Superiores, quod additur, quia privati ſæ-
pè& excuſantur à mortali.
Jub guibus conaitionibus obligat boe præa-
ceptum graviter ?
. Sub his: Prima eſt, ut moraliter fim certus
de peccato mortali proximi; iſque credatur eſſe in
periculo relabendi aut non reſurgendi. Setunda
eſt, ut ſit ſpes emendationis, quia hæc eſt finis
correctionis. Tertia eſt, ut proximus non credatur
aliter emendandus, ſi V. G. nec per ſe ipſum, nec
per alium emendetur. Quart« eſt, ut ſervetux
debitus modus & debitum rempus. Modus qui-
I 3 dem,

118 Caput VI.

dem, quia præceptum correctionis hoc modo non
obligat, ut ad eam tenear cum gravi meo incommo-
do, ſeclusa nempè extremâ neceſſitate. Tempus
verò quia aliquandò correctio differtur utilius, ut
poſtmodum detur eò fructuoſius.

Cajus peccat ex ignorantiéâ, obligorne
ipſum corrigere è
. Si ignorantia ſit culpabilis, & adſint condi-
ctiones ſupradictæ, obligor, quia tunc eſt in grayi
miſeria ſiritual Si ſit invincibilis, & quidem de
re neceſſarià neceſſitate medii ad ſalutem, omninò
monendus eſt, etiamſi habitâà notitià formaliter ſit
peccaturus, quia hæc ignorantia illum exponit peri-
culo damnationis ſuæ animæ. Si autem ſit invinci-

bilis de alià re, monendus eſt, ſi fructus ſperetur.
Peccantem Itatim de fero Q. An licité

B. Ordinari & non. Katio, quia ſub præcepto
ſervandue eſt ordo correctionis fraternæ, qui eſt hic:
ut eum Primè corripias inter te & ipſum, Secundèò,
ſi te non audierit, adhibeas teſtes. Terti?, ſi nec
hoc proſit, dicas Eccleſiæ aut Superiori.

Quznam ſunt vitia Charitati oppeſita?

B. Sunt ſequentia: Odium, Diſcordia, Conten-
tio, Scandalum, Schiſma; Duellum, Bellum, KRixa,
Odiaæm eſt averſio voluntaria à Deo aut proximo
ſub ſpecie mali & nocivi repræſentato.
Diſcoriia, quà quis voluntati alterius de bonoDivi-
20 vel humano ex intentione contrariatur.
Comes

*

Cuntent
Andumm.
Niracel
CNNIt.
Atem,

d, Ult

granier e
Mſnin
in ba.
Delune
elte
l end
Duelyn
ln. Nar
Ellane, 5
änrn
Ner
in eo aaln
Uctun,
ib ſe ſal
Dellnn

Ount (xC

Gchnte ve
Nüens,

hennhtesco

An ieeli
e iui
N WN
19.
N 0t

Ny. gueß
Sedtere

hoc modon
meoinconn
ſſitate. Tan
Ertur ullin

9
& Aſint on
