B. Cum. JF. D. I. 2. 4. 72. a. I. Ab objectis for-
malibus, ita ut ordo ad objectum ut difforme regulis
morum, ſit ſpecificativum intriſcecum, extrinſecum
verò ipſum objectum. 1
Eatio, quia peccata ſunt actus humani, actus verò
humanus ſpecificarur ab objecto, ergo etiam diſtin-
ctio ſpeciſica peccatorum ſaltem primariò deſumitut
ab objectis ſpecie & eſſentialiter diſtinctis. Hinc
furtum ſpecie differt à fornicatione, cum aliud ſit
objectum furti, nempè, ablatio rei alieneæ, &
aliud fornicationis, ſcilicet copula carnalis.
Dixi: primarid, quia Secundariò & Conſecuti-
vè ſumitur etiam ex diverſitate formali præceptorum,
contta quæ peccata ſunt, vel per ordinem ad diver-
ſas virtutes, contra quas fiunt, vel per ordinem ad
eandam, ſub diverſo tamen reſpectu & modo.
HFinc primò homicidium & furtum indè etiam
ſunt peccata ſpecie diverſa, quia repugnant diverſis
præceptis; homicidium iſti: MWon ocides, furtum
illi: non furtum faciet. ;RTMWBW0
Secundè jam dicta duo peccata repugnant quidem
eidem virtuti, nempéè juſtitiæ, ſub diversâ tamen
. ratione,

ione,
Ir, Kun
Temnd
ſuſune
tamnen moe
lai er en

Pem
n

. Duo
en, lee

deln &

Bium, A

empe ten
Prceptun

pen oℳ

„
N. Ei
preni,
Dmle,
mangm
Tlata,
1nguaden

.

Uef l
ugeſn

hn ſluntur
endo Pedelt

enter 8
tradendo

erveniepen

titir, en.

.
ſpect
Aohjettn
ikornenegt
n, erctinle

30 etiamnd

urid delamn .

Einens. N
lei dlene,
rnals⸗
& (olleet

precepn

nemn 4d

er orditenn

Kmodo.
mm inch an
gnann Giet
9 ſ
des 1
gumi⸗

Velst t

. Quid eſt

De Vnis & peccatis. 73

ratione, quia homicidium lædit hominem in borie
vitæ, furtum autem in bonis fortunz.
Tertiò prodigalitas & avaritia utpotè ſpecie diver-
ſa ſunt quidem contra eandem virtutem, ſub dive rſo

tamen modo, quia prodigalitas opponitur liber ali-
tati per exceſſum, avaritia verò per defectum.

C ASOSOS

Petrus frangit jejunium Eccleſiæ, quod etiam

bpro paænitientiâ a Confeſſari ipſi injunctium
AYAI, juot peccata committit? 5

Be. Duo. Katio. quia peccat contra diver ſa per-

cepta, Eccleſiæ ſcilicet & Confefſarii. Et li cet Ec-

cleſia & Confefſarius idem præcipiant nempe? jeju-
nium, illud tamen præcipiunt ſub diverſo motivo,

nempè temperantiæ & pœnitentix, ideôque illud
præceptum, licet materialiter ſit idem, forzualiter

tamen eſt diverſum.
ergò græceptum materialiter ſilum

e. Eſt id, quod tantùm diſtinguitur ex parte præ-
cipientis, habet tamen idem motivum & objectum

formale, quale eſt V. G. præceptum Divinum & hu-
manum non furandi, præceptum jejunandi in Feria

quarta, ſexta, & Sabbatho, Quatuor Temporum
in quadrageſima, celebrandi Feſtum & Dominicam.
Unde ſi quis in Feria ſexta Quatuor Temporu-⸗ a-
drageſimæ comedat carnes, unicum nhur- 4 Nit.

74 Caput V.

tit peccatum; motivum enim in omnibus eſt unum,
ſcil. maceratio corporis.

Quid eſt præceptum formaliter di verſum

N. Eſt id, quod ponitur ex diverſo motivo; lhæc
autem diverſa ratio motivi debet attendi ex fine proxi-
mo, non remoto, ut V. G. præceptum jejunii Qua-
Arageſimalis pro fine remoto habet diſponere homi.
nem, ut faciliùs orationi vacet, pro fine proximo
autem mortificationem corporis. Hinc furtum aliud
eſt ſimpliciter tale, aliud Sacrilegium, aliud rapina,
uia motiva præceptorum prohibentium illud ſunt
Urmalter chverſa.

Unde peccata multiplicantur numero ?

m. Ab objectis numero & adæquatè diſtinctis. Hine
diſtribuens communionem pluribus una vice in pec-
cato mortali, committit unum peccatum mortale.
Katio, quia etſi multis diſtribuat, tamen ſe omnes
habent per modum unius convivii; qui verò exci-
pit plurium confeſſiones in peccato mortali, tot
committit peccata, quot abſolvit. NKatio, quia
quælibet abſolutio eſt actio completa. Item qui
unicâ abſolutione V. G. mille homines abſolveret,
totidem peccaret, quia tot perficeret Sacramenta, &
ſta actio, licèt phyſicè una foret, virtualiter tamen
& moraliter eſſet multiplex. Item oſculum libidi-
noſum eſt peccatum mortale, ſi ſit actio completaz
ſi autem ordinetur ad copulam, unum conſtituit

cum copula peccatum. Ltem qui uno actu læſit, oc-

cidit vel diffamavit plures, tot in uno actu habet
4 raliter numero malitias , quot perſone

Corlrte.
Gem owiun
mninegtn
unpom, ne
Qin
Communehin
lcrenen
nunn num
Motältera
kone ſen
lennor
in w
llnd
Otnllio

Men.

Uln

Aymnm
Gun &
Ats olun
ch t
I, u lr
6 rinna .
ſmaze
Lngts
une
Mientun
D
ionem
ſeh, 4

ibuseunnn

Arveſin

0 motio;
dierſie
diloonerhen
1o te un
lncefurmumd

n, Audef

rium Wln

uftere
ſncri
caum mote
Anen ſeom
gui elden
mondi,
Ntn .
a. lun 6
hetehhoin
Gacrammenth,,
zrtualtltc-
olallm hi
i 6 Conp 4

mmumn NNN

actu, lelt,
n Ahn 1

.

eli⸗,

De Vitiis & Peccatis. 75

ſunt lxſæ. Item, qui abigit vel furatur totum gre-
gem ovium, tot committit peccata, ad quot do-
minos grex ille pertinet, ſi ad unum pertineat, unum
tantùm, notabiliter tamen aggravans.
Qui verò uno impetu iræ circa eandem perſonam
contumelias, aut contra Deum plures blaſphemias,
vel circa eandem rem plura juramenta repeteret, eſſet
unum numero peccatum, quia eſſet unus numero
moraliter actus, ſecùs autem, ſi fieret cum refle-

xione ſuper ſingulos actus. Katio, quia ſic non

eſſent moraliter uniti. Item, qui habet intentionem
in tota Quadrageſima non jejunandi, non unum,
ſed plura committit peccata. Katio, quia una jeju-
nii omiſſio cum altera non habet moralem connexio-
nem.

Diſtinguunturne etiam numero, volun-
tate peccandi moraliter inter-
ruptâ aut reno vatà?
Aßirmo. Ratio, quia tunc tollitur moralis unitas
actuum & objectorum. Hæc autem tollitur, cùm
actus voluntatis nec in ſe, nec virtualiter in ſuo
effectu, nec in prudenti hominum judicio perſeve-
rat, ut patet ex his regulis.
Prima: Si plures actus ſucceſſivè ponantur circa
lura objecta numero adæquatè diſtincta, ut poſtquam
ratus es à Joanne, fureris à Petro.
Secunda: Si priorem voluntatem revoces per pœ-
nitentiam, & poſtea eandem repetas.
Tertia: Si deliberatè ceſſes ab actu, ut ſi ad dele-
ctationem veneream paulò ante derelictam redeas,

ſecùs, ſi ex diſtractione, aut indeliberatione ean-

dem

76 Capar Y.
dem dereliqueris. Unde fieri poteſt ,„quòd home

eâdem die voluntatem interrumpendo aut revocan-
do committat mille peccata odii, hæreſis, delecta-
tionis venerex & c. ”l
Quarta: Si actus nullam adinvicem dicant ſubor-
dinationem vel dependentiam, ut ſi unâ copulà abſo-
lutà tranſeas ad ſecundam. “ Sð
Quinta: Si inter plures actus nullo voluntatis effe.
Etu inter ſe connexos tantum temporis intercedat, ur

prudentum judicio cenſeantur diſcontinuari, ut, ſi

&SO his perſolutis ad eandem revertaris.

habitâ deleckatione venereâ ores Horas Canonicas,

Quid ei peccatum ex genere ſuo mortale,
quid veniale

B. Primum eſt, quod manens intra lineam ſuam
in tantum poreſt H ,‚ut ſit mortale, V. G fur-
tum oboli, quod in individuo veniale eſt, ſed ex gene-
re ſuo mortale. Sr
Secundum eſt, quod intra lineam ſuam in tantum
non poteſt excreſcere, ut ſit grave, ut mendacium
jocoſum.

Quot modis peccata mortalia exgenere ſus
ooßunt fieri venialia?

B. Tribus modis. Primò, ex levirate materiæ,

Sscundò, ex defectu judicii. TZerti), ex ſubreptione

vel ex indeliberatione. Non tamen omnia ex quolibet
capite poſſunt venialia fieri, ſed quædam ſunt, quæ
levitatem miteriæ non admittunt, ut Blaſphemiæ,
Perjuriaum, Præſumptio „Delectatio venerea, Si⸗
monia

Mria &
jenialia he

1tot

Don

Alnunn,
Are Prer

ne Conlcte

pem Cahe⸗

Nlumn. 7

lsciee

Fumlekt
ſarori al
Cn, Vnd
tone ini
Venm ad -
bunm ſo
Crnae⸗
idens ol
Nai
u erde
e.

lgnra

4r
le t
co in
Uncee
Ee, D

De Vitiis & Peccatis. 77
Joln monia &c. quæ tamen ex indeliberatione poſſunr

12 4. R .:
ant leh venialia fieri.

reſs l Quot modis venialia ex genere ſuo poſſunt
kKeri mortalia ?
madiceh . . . ”
unicone . Potiſſimàùm 7. modis. Primò ratione affe-

Qcts nimii, ut ſi Petrus plùs amaret Lucrum, quâm in-
ovolunmd pPlere præceptum audiendi Sacrum. Secundò ratio-
ginetlh ne conſcientiæ erroneæ, ut, ſi Cajus putet ſumptio-
l Caffeé in die jejunii notabiliter frangere jeju-
Cnn mium. Terti ratione contemptus formalis, ut, ſi
quis die jejunii bolum carnis comederet in contem-
ptum Legis jejunii. Quartè ratione damni, ut, ſi quis
o moré, lſartori auferret acuam, quam non haberet niſi uni-
cam, undè pateretur grave damnum. Quintò ra-
tione finis adjuncti, ut, ſi Titius furetur rem le-
vem ad fornicandum, vel Sempronius proferat ver-
nile, d bum jocoſum ad inducendam Cajam ad peccatum
ehldaß carnale. Sextò ratione periculi, ſic Petrus iteratò
fgens oſcula organica exponit ſe periculo mortalis
D keca Septimò ratione ſcandali, ut, ſi religio-

tra linenn

Ut Nenda us Sacerdos proferat verbum jocoſum cum ſcan-
dale. MUYMVMU
am ſ Ianorantia, quæ excuſat à peccato, ex-
Eeſatze etiam à pæna?
itate DM Aßfirmo. Etſi pœna ſit à judice infligenda, vel 2
alin,, ure taxata. Katio, quia pœna debetur prOo cul a;
mnuer u ergo in eo culpa non ſit; etiam puniti non ber.
lum um, D nde excuſatur ab excommunicatione, ſuſpenſio-
Pllpheu ne, interdicto, ſi actum, ob quem pœnæ infliæ
echale . ſant

7 Coput F.

ſunt vel infligendæ, ex ignorantia neſciverit quis
eſſe peccatum, vel ei cenſuram eſſe annexam, licè
ſciverit eſſe peccatum.
Item excuſatur ab excommunicatione lata in per-
cuſſores Clerici, qui occidit hominem invincibiliter
ignorans eſſe Clericum.
Item excuſatur ab irregularitate, qui putans ſe oc-
cidere feram, occidit hominem; item qui invinci-
biliter ignorat ſe eſſe excommunicatum, aut fuſpen-
ſum, & tamen excercet actum ſui Ordinis. Sic Lai-
ci plerumque excuſantur ab excommunicatione juris,
quia invincibiliter ignorant.
Non tamen excuſantur aliqui ab irregularitate pro-
veniente ex defectu, nec ab impedimento matrimonii,
etiamſi illa invincibiliter ignorent. NRatio eſt, quia non
ſunt pœnæ, ſed inhabilitates.

Unde deſumitur gravitas peccatorum?

. Ab eodem, à quo deſumitur differentia ſpecifi-
ca; unde peccatum tantò gravius eſt, quantò dignio-
ri opponitur virtuti. Hinc peccata in DEuM graviora
ſunt, quàm illa, quæ committit quis in ſe ipſum, &
hæc graviora, quàm illa, quæ in proximum commit-
tit. Ita S. D. hic. q. 37. a. 4.
Peccata illa in Dxu graviora ſunt, quæ ſunt con-
tra Divinam eſſentiam, quàm ea, quæ ſunt contra
attributa. Hinc odium Dej gravius eſt deſperatio-
ne, & hæc gravior hæreſi.
Peccata in ſe ipſum ea ſunt graviora, quæ com-
mittuntur in viram, quàm quæ in membra & ſani-
tatem; ea item ſunt graviora, quæ committuntur
in famam propriam , quàm quæ in bona corpo-
ralia. Idem

Nemd
cin contt
Contra n
ram, G.
cinen, &
runmim,
Deocna
deguim (e
S,Mno

Dbiwanir

urnurl
ene,
Mhunicik
E

E ſe

1 Nu
Ar cont.
Drelomen

heſciketic
Annexim,

one hung
m invinchi

qui Putwen

tem ui min
tum, alt ii
Orcinis Kel
Unicrrione

õ
entotaniim
Aio el glun

ccatorun
ſerentaßzt
quumce
nDewugema
inſeihin
vimumm Coſn

, que ſuntc
lur ſin ch⸗
t Aehens

De Vitit Peccatis 75

lIdem dic de peccatis in prox-imum commiſſis. Pec-
cata contra Virtutes Cardinales graviora ſunt, quæ
contra prudentiam ſunt, quàm quæ contra juſti-
tiam, & hæc graviora, quàm quæ contra fortitu-
dinem, & hæc graviora, quâàm quæ contra tempe-
rantiam, putà ex objecto ſuo.
Peccata ſpiritualia cæteris paribus ſunt majoris cul-
pæ, qum carnalia. Natio quia ſpiritus quidem promptus
eſt, oaro autem infirma. Carnalia tamen ſunt majo-
ris infamiæ. Ita S. D. hic 4. 5.

Quæ ſunt regulæ unum peceatum ab altero

diſtinguendi?

N. Potiſſimùm ſunt tres: Prima, ſi S. Litteræ tra-
dant, tale vel tale peccatum eſſe Dro execrandum,
abominabile, dignum morte æternâ &c. judicandum
eſt eſſe mortale. Secunda eſt traditio Eccleſiæ, ac
communis SS. PP. & fidelium conſenſus. Tertia eſt
tatio naturalis ita eſſe dictans ſaltem lumine ſuper⸗
naturali illuſtrara. Attendenda eſt hic etiam gravi-
tas pœnæ, quæ ab Eccleſia infligitur, ut excom-
municatio &c. item gravitas materiæ & damni illa-
&c.

Quot ſunt regulæ cognoſcendi, an quis per-
ſectè vel imperfecti in peceatum con-
ſenſerit?
&ꝶ. Sunt quatuor: Prima, ſi dubitans ſit timo-
tatæ conſcientiæ, nec ſoleat in iſta materia peccare.
Præſumendum eſt non adfuiſſe voluntarium perfe-
Rtum, quia in dubiis deſumitur fortiſſima præſumptio
2

20 Caput F.

ab alſuetis. Secùs, ſi dubitans eſſet conſcientiæ laxæ
vyel cauteriatæ. =
Secunda, dum ab actu interiori non proceditur
ad externum, ſignum eſt in perſona timoratæ con-
ſcientiæ, quòèòd non perfectè conſenſerit.
Tertia, quando quis dubitat, an fecerit aliquid
in ſomno vel in vigilia, & eſt anima timorata, ſignum
eſt non diliberat conſensus. ”
uarta: Horror peccati, timor, triſtitia tam

antecedens quàm concomitans, dum quis pravis mo-

tibus divexatur, quamdiu ratio ſuperjior reſiſtit etſi

in parte inferiori tentationem ſuperare non poſſit,

ſignum ordinarium eſt non adfuiſſe voluntarium per-
fectum; ſi tamen horror, triſtitia &c. oriantur poſt
actum patratum, non eſt ſignum diſſensüus
De beccatis Capitalibus.
Quot ſunt peccata capitalia?
B. Sunt ſeptem, hâc dictione comprehenſa: Sa⸗

ligia. Id eſt: Superbia, Avaritia, Luxuria, Invi-

dia, Gula,„ Ira, Acedia.

Quid eſt ſuperbia?
N. Eſt inordinatus appetitus propriæ excellentiæ.
Eſt ex genere ſuo peccatum mortale. Natio, quia
ſuperbia conſiſtit in hoc, quòd homo non velit ſubjici

DEO, & inordinatè ſe præferat proximo; ſed hoc
ex ſuo objecto habet rationem peccati mortalis, hos

*

Filia

cnum eſt averti à DEoO: Ergè.

lMrci
Nin. Dræſu
lrtſunn
grechence⸗
ſeuektiiun
Anlito
Nana h⸗
knirih

Auiter

1. N.

Melelene

moler
us'ſcdiei⸗
ehoneſt
lalſaßftaß
Afenrmun

1 Mino
Urrin
ln,
ſginchn
Poninrſc

Mi
Decczeumm

uiru n

Cconſctentrl

Don pro
a tinnotatet
hſerit.
n fecent in

mmorati in

or, triliti
mqui Prnin
perior teltn
erane non pol
VClurrarumm
Gc. orinnnn,
Cilendis

libus.
i

onpncfel
,Lönnin

nie eicl
enchi
. nortalen

.

De Vitiis & Peccatit. 81
Filiæ ſuperbiæ guot & guæ ?

. Præcipuæ, & ad quas ahæ reducuntur, ſunt tres,
nim. Præſumptio, ambitio, vanagloria.
Praæſumptio eſt inordinatus appetitus eorum, vel ag-
grediendi ea, quæ ſunt ſupra vires & merita noſtra .
ſeu eſt vitium ad hoc inclinans &c.
Ambitio eſt inordinatus appetitus honoris.
Vana gloria eſt inanis manifeſtatio propriæ excel-
lentiæ apud hamines.

Si quis ex vana g loria bro Chriſto ſubiret mor-
tem, eſſetne verus Martiyr?

u. Neg. NRatio, quia verum martyrium debet
procedere nedum ex morivo naturali, (quia alias ho-
mo ille pateretur ut Philoſophus, non ut Chriſtia-
nus) ſeg. etiam ex motivo honeſto ſupernaturali, qua-
le non eſt vana gloria. Imò, ſi ex vana gloria ut ex
Cauſa ſinali vitam profunderet, peccaret mortaliter,
& fieret martyr diaboli.

Quid ℳ1 varitia

. Eſt inordinatus appetitus divitiatum. Eſt ex ge⸗
nere ſuo peccatum veniale, prout ſcilicet opponitur
liberalitati, etſi poſſit fieri mortale ab extrinſeco, ur
ſi quis ob amorem divitiarum furetur, tunc enim op-
ponitur juſtitiæ commutativæ. .

Quid eſft Luxuria?
Fe. Eſt inordinztus appetitus venereorum. Eſt
peccatum mortale ex genere ſuo, & in ea non datur
parvitas materix. Katio, quia talis delectatio extra
F matri-⸗

32 Caput F.

. . 8
matrimonium ſemper pugnat graviter contra rectan-
rationem.

Quot & quæ ſunt Secies Luxuriæ ²

. Sunt ſex: Scil. Fornicatio ſimplex, Adulte-

rium, Inceſtus, Stuprum, Raptus, arnumconma
naruram Sacrilegium autem non eſt propria ſpecies,

iri in alio genere peccati V. G. Furti,
cùm reperiri poſſit in alio genere p uti,

micidii &c. . 2.
on eicr ſimplex eſt coitus ſoluti cum ſoluta jam
defloratãâ. aric leni hon
Adulterium eſt violatio alieni t ori. lakin
Inceſtus eſt coitus cum perſona ſanguine vel affinita-
te conjuncta, imtra gradus, in quibus non poteſt con-
. .* *
trahi matrimonium.
Stuprum eſt coĩtus illicitus, quo primò ellrurſ
virginitatis , ſeu violatur clauſtrum & ſignacu um
virginale, Puella primo actu, quo florem virgini⸗
uan⸗ perdidit, & vir qui eum puellæ abſtulit, tenetur
lam exprimere.
c circumſtantiam expr e.
hangak quia ſtuprum eiſtincta ſpecies luxuriæ,
juxta S T 2. 2. 4. 144. 4. 6. Vel notabiliter ſaltem ag-
Prawät. Non tamen vir tenetur de ſe ipſo dicere, ſe

. atu propriam virginitatem perdidiſſe, quia ſimilia

in viris non multùm æſtimantur.

Kaptus eſt violenta abductio puellæ propter coitum

atri lalem.
afſequendum, etiam matrimonia B z chu.
Vitium contra naturam eſt actus venereus
Enane rectæ ratoni, S ipfi ordini naturali act
vtnerei.

Pitium

aunſen
; llaaten

Vitiu

. Qun
ſidltaen
linun.
Maliteer
Auncoebl⸗
ler, e⸗
Nuls t
Eultrnrarfn
olenit

.

WAoriri
Deiclea
neceſariö

Mililruit

Mau,
Onliceri un
nen,
lhunr⸗
kunolmder
an n
Sorn
Viinte
erufenin
1n inn
lentj, ar
, Ar a

De Vitüs & Feccatis. 8z
rcomta 1
Vitium contra naturam, guot habet
6Weciess?
xurie . Quatuor, ſcil. Mollitiem, Sodomiam „Be-
apler, A Hialitatem, & yitium contra naturam ſecialiter
,Vrumar Aictum.
tpropcan. Mollities (quæ etiam vocatur Peccatum Onan) eſt,
eechil. 015 quando abſque concubitu, causà delectationis vene-
rex, procuratur effuſio ſeminis. Hoc peccatum
gravius eſt omnibus ſpeciebus luxuriæ. Katio, quia
fruſtratur finis à natura intentus. „
Sodomia eſt coitus maſculi cum maſculo, vel ſœmi-
næ cum fœmina, ita ut nec ſervetur debitus ſexus, nec
vas; ſi autem ſervetur debitus ſexus, & non vas, eſt
Sodomia imperfecta.
Beſtialitas eſt coitus cum beſtia, quæ tamen beſtia
neceſſariò ſpecificanda non eſt, quia in genere moris
nihil variat. Putant tamen aliqui non infundatè cum
Henno, coitum cum bruto valde ſordido debere
cxplicari tanquam circumſtantiam notabiliter aggra-
. vantem. R
Perislun Ad hanc ſpeciem reducitur coirus ſagorum & ſaga-
Pilteſirn rum cum dæmone, ſive incubo, ſre ecube, & fi-
ſeincien delis cum infideli, qui coitus etiam ſunt contra Reli-
ll, giuſ⸗ gionem. Beſtialitas eſt gravior ſodomi.
Litim contra naturam eſt, quando quis coĩt cum
epropetc ſexu fœmineo, ſed (ut loquitur S. D. 2. 2. p. 154. .
1. II. in Corp.) Non ſeryatur naturalis modus concum-
vengeb bendi, aut quantum ad inſtrumentum non debitum
i arul * us alios monſirnoſos & beſtiales concumbendi modos.

nicumſoluur

Ni.
guinenlaſn
usnonpotcki-

primd olint
m &lgnen
0 Kotem nn
Atult len

Os

84 Caput V.
Quid ſi aliqnis æftu libidinis abreptus peccer

carnaliter cum perſonâ conjugata, ſed
mortuâ, jquam ſpeciem luxuriæ
committit ?ꝰ

Dico: Non committit adulterium, quia per
mortem uxor ſoluta eſt à lege viri; itaque commit-
cit vitium contra naturam, quod ſpectat ad malitiam
pollutionis, non minùs ac ſi eam procuraret inſtru-
mento inanimato; aliud foret, ſi ex affectu ad illam
ut viventem habito cum illa coiret, quia tunc foret
adulterium in affectu.
Porrò caſtratus peccans carnaliter cum perſona

liberà duo committit peccata, ſcil. peccatum ſim.

licis fornicationis, & vitii contra naturam, quia

cit, quòèòd perſona, quam cognoſcit, inutiliter

ſe polluat.
Quid eſt Coneulinarius

m. Eſt fornicator frequens ſive aſſiduus cum eadem
perſona, ſive ſoluta, ſive ligata, ſive habitando ſr-
mul, ſive ſeparatim, dummodo adinvicem vivant ac
ſi eſſent conjugati. Concubinarius abſolvi non debet
niſi repudiatà concubinà.

C A Oο X.
Quid ſi ipſe & Concubina ſimul habitent

in eadem domo ?
. Per ſe non eſt abſolvendus, antequam eam
ejiciat, nunquam deinceps admiſſurus.
ℳN

t o
Nplmoduft
N. 1.
Cum tllen
guin an
1 (
metenn,
Penn
giintun
Tel erimſe
Gabunt i
nn
enco.
l .
K
Cllum l
um hen
cen
4 Alhenin
1, lper 8

NRNA
imhndh
lente

N
au

tenim,

ATM/N. ſe

Ennilen
r Umqhen
is, S

riplut gl
gata, 1

uxurie

um, gui
zitaquecom
eChitad nn
Nrocurner
Acual
, uiatueh

ter cun
. Peccnun
naturam, 4

nolet 7 nnn

ius
ſduus ane
ſie hebil
Cnicemmm
blohiinone

.

mul Atel
Aequn
.

De Eitiis & Peccanis. 85

Sed opponit ipſe: Scandalum indè ſecuturum vel in-
commodum.
. I. Quò ad ſcandalum, nihil facit ad rem,
cum talem perſonam ejicere ſit potius laudandum,
quàm ſcandaloſum.
. 2. Quò ad incommodum famæ V. G. quod
timeretur, charitas vult hoc incommodum eſſe poſt-
Ponendum ſaluti animæ. Imò aliquandè fingitur
equi infamiam, cum potius indè ſequatur honor.
Vel enim ſciunt vicini de Concubinatu? & ſic lau-
dabunt ejicientem: vel non ſciunt? & tunc non ſe-
quetur plùs infamiæ, quàm aliam perſonam dimit-
tendo.
B. 3. Quèò ad jacturam bonorum temporalium
dicendum eſt, ſi cohabitando maneat morale peri-
culum relapsus, potius amittendum eſt temporale,
quàm ſpirituale.
Si Sacerdos ſit Concubinarius notorius, ipſo jure
eſt ſuſpenſus, & ideo Midam celebrando fit irregu-
laris, ſuper quo diſpenſari non poteſt, niſi à Papa.

Quid eſt delectatio moroſa ?

x. Eſt deliberata complacentia de objecto aliquo
inhoneſto, per cogitationem apprchenſo ut præ-
ſente.
Quèd ſi delectatio proveniat ex motu primo, non
eſt deliberata, quia antecedit omnem rationis adver-
tentiam, züeefie nullum eſt peccatum; ſi verò ſit

ex motu ſecundo primo, qui eſt cum aliqua, id eſt

ſemiplena, non tamen plena rationĩs advertentia, eſt
plerumque peccatum veniale, hæc reperitur in ſemi-
cbriis, ſemi-vigilantibus &c.
F 3 Quot

86 Caput v.

Quot requiruntur ad delectationem moroſam

2. Plena advertentia. 3. Plenus conſenſus. Hinc:

tum.

* . . E .
Ciosè clepſit alterius burſam, ideo præcisè non pec.
cat, quia ſub illà ratione objectum non eſt malum.

cluſo tamen periculo in rem vel delectationem tur-

ſed feratur in eſum carnium, ut eſt contrà legem,

ut ſit peccatum mortale ²
B. Tria. I. ut objectum ſit graviter illicitum.

Primò, delectans in mendacio jocoſo non peccat
mortaliter, quia objectum non eſt graviter illici-

Secundò, delectans tantùm in modo, quo artif-

Seclude tamen affectum ad rem malam,
Tertid, Filius gaudens de parricidio in ebrietate ²
ſe commiſſo propter ingentes divitias inde conſecu-
tas, peccat mortaliter Katio, quia objectum de ſe
eſt graviter illicitum. ð
Ouartd, cogitans de re turpi ad bonum finem
V. G. ad ocencum, reſolvendos caſus &c. non pec-
cat. Si fiat ex curioſitate, nonniſi venialiter, ſe.

pem, quod ſæpè ſubeſſe poreſt. =ð
aint) Delectans dé eſu carnium die Veneris, ſi
præcisè delectetur de eſu carnium ibi ſiſtendo „non
peccàt, quia objectum non eſt de ſe intrinſecè mæ-
lum & illicitum, ſi autem ibi non ſiſtat delectatio,

peccat.
Quid ſi habeatur deſiderium, aut etiam
delectatio conditionata?

Prænot. T. Alia eſſe ita intrinfecè mala, ut nul-
là condhitione appoſitâ cohoneſtari poſſint; talia ſum

blaſphe-

Uliheni⸗
Einecè m
ele non n
Drano.
Aommen
Celet li
um dob
lemn ornie
N. l.l
Uinſece m
neltur o
pon ſuntl
beem odi
X 1
II e
1agel
len, ſ
an, mo

ler excl

cnun.
Dolrn (
n eſto,

Derl
Sacrig
Satrumn
ni,
A. AA
naneſei
Aekele

tem nart
le!

witer iln

nſenſug Hi
coſo non e
ſt grie 1

do, o 4
hrreis umn
gon eſt mnn
lun,
ns inde ol
objekund

ſus N. non.

1venidlien,
Aectatonem!

cie Venti
bi Kendo,
ſe innnſen
ſtn Cleck
con H

, Al ie
4ℳ

ſnt, tall!
Mnt, 1
Uui⸗

De Viuüs & Peccatis. 927

blaſphemia, odium Dei &c. alia ſunt quidem in-

trinſecè mala, ſed aliquâà conditione appoſità poſſunt

eſſe non mala, talia ſunt Furtum, Homicidium &.
Prænot. 2. duplicem poſſe apponi conditionem:
alia omnem malitiam ab objecto removet, talis eſt,
ſi eſſet licitum &c. alia non removet omnem mali-
tiam ab objecto V. G. ſi non eſſem religioſus, vel-
lem fornicari. His prænot.
B. I. Deſideria conditionata (ſi ſint de re ità in-
trinſecè mala, ut nulla conditione oppoſità coho-
neſtari poſſint) etiamſi conditio auferat malitiam,
non ſunt licita. Hinc deſiderium, quo DEUM ha-
berem odio, ſi eſſet licitum, manet malum.
B. 2. Deſideria conditionata (quæ ſunt de re,
in quàâ materialiter ſpectatâ poteſt non eſſe malitia,
vel quæ ſolum eſt prohibita lege poſitivà) poſſent eſſe
licita, ſi addatur condito removens omnem maliti-
am, modè ſit ſecluſus affectus ad rem malam. Sic
poſſet excuſari: Vellem capere alienum, ſi eſſet li-
citum. Sed quia hæc ſunt valdè periculoſa, &
prolata coram aliis etiam ſcandaloſa, ab illis caven-
dum eſto.

C A5S US

Petrus ita diſcurrit: ſi non eſſem Religieſus, vel
in Sacris Ordinibus, uxorem ducerem, non audirem
Sacrum die feſto, vel non jejunarem in Quadrageſi-
ma, ſi eſſet licitum.
Be. Ad I. Petrum, etiam ſecluſo affectu malo,
non eſſe immunem à peccato, quia periculum eſt

ne facile exurgat irrepens complacentia.

ss

88 Caput V.

w. Ad 2. in duobus poſtremis admitti poſſe ex. H
cuſationem, quia carnes deſiderare, vel omit· poln &
tere Sacrum, caſu quo id non eſſet prohibitum aut u
præceptum, per ſe non eſſet peccaminoſum, niſi “
ex hoc diſcurſu ſequatur offenſio vel ſcandalum. 4
N. 3. Si opponatur conditio non removens ma-
litiam, deſilri erunt illicita graviter vel leviter
Pro qualitate rei, Katio, quia tunc ſemper manet uhn
affectus in rem malam. Hinc peccat Cajus, qui Nytie
vellet furari, ſi non eſſet infernus, qui vellet for- Mrolu
nicari, ſi non eſſet religioſus. Coian

Qualis conſenſus requiritur, ut motus carna.

lhcele e
les ſint voluntarii? Pntcul

Pranot. quod conſenſus alius ſit directus ‚ indi- An un
rectus alius. Directus eſt, quo quis motus carnales ſliümcke
in ſe excitat, vel in exurgentibus ſibi complacet.
Indirectus interpretativus eſt, quando quis exurgen-
tes motus non reprimit, cum poſſit & debeat. In-.
directus virtualis eſt, quandò ponitur cauſa proxi- u
ma talium motuum, tunc enim, qui formaliter 4
vult cauſam, virtualiter vult effeétum. Hoc pra. Kau
not. 4
. I. Certum eſſe, quod non requiratur præci A
s& conſenſus directus, cum ad peccatum ſufficiat l
voluntarium indirecte. Hinc ſehen
Q an, ſi Cajus motus naturaliter exurgentes ad- K
vertat, nec reprimat, ſed permiſſive ſe babeat, cum cnndh
tamen poſſit & debeat reprimere, dicatur peccare mor-
taliter, ad quod. .
. 2. Affirm. Katis, quia, cum ex und par-
te illi motus per ſe & ex ſe ſint materia gravis, in-
terpre-

nini polet
Vel on
Ohubimm
inoſum,
ſcandalun.
removens
ter vel ben
ſemper mni
t Cajid9
gui dette

notut ℳ

jreckus .
motus
ſcpi Conp

vquß enle⸗

deben
1 cuuſn r
i formdl

n. HocH

quiratu t
nn ii

Axllene/
ſ hah, 16
rmudiN

4
1ex unn n
5 ſelple

. De itis & Peccatit. 85

terpretativè cenſetur illos velle, cum ex alterâ parte
poſſit & debeat illos reprimere, nec tamen repri-
mMmat.

Jed quid, ſi Titins timeat, ne, ſi præſen-
tes motus reprimere ſtudeat, in
Fortiores incidat
&ꝶ. Hoc caſu eum non peccare, permiſſive &
negativè ſe habendo, modèò ſecludatur conſenſus &
periculum delectationis. Katio, quia juſtam habet
cauſam.
B. 3. Ad hoc, ut dicti motus ſint voluntari,

ſufficere etiam conſenſum virtualem. Undè, qui

ponit cauſam proximam iſtorum motuum, vult etiam
illos juxta illud: qui vult cauſam, vult effectum,

ſubintellige, ſi deſit rationabilis cauſa.

—

Titius delectatur carnaliter circa Cajam con-

Jugatam, abſque animo tamen opus pa-
trandi, quotupliciter peccat?

. In praxi dupliciter cenſetur peccare. Katio,
quia delectatio deſumit malitiam 3 objecto, quod
objectum, quia eſt copula illicita cum Cajà, & hæc
ſit veſtita his & illis circumſtantis, etiam delectatis
contrahit malitiam iſtarum circumſtantiarum.

F 5 ALuc

2⁰ Caput E.
Quæ ſunt cauſæ , ex quibus ujuſmo .

di delelttationes ori-=
untur ?*

Bt. Sunt tres: Prima eſt honeſta, utilis, & ne⸗
ceſſaria, ut cùm quis ſtudii gratiâ tractat vel legit caſus
de hac materia, vel audit confeſſiones.
Secunda eſt cauſa per accidens, quæ tamen om-
ninò indifferens eſt, vel parùm utilis, ut quædam
converſationes publicæ, eſus quorundam ciborum.
Tertia eſt cauſa per ſe, ex ſua natura, tendens in
hujusmodi delectationes, nec habet utilitatem vel

honeſtatem annexam, ut ſunt colloquia de rebus

turpibus, lectiones turpium librorum, laſcivi aſpe

Tenemurne omnes has cauſas removere?

B. Primi generis cauſas non tenemur removere per
ſe, ſecluſo nimirum periculo conſensũs.
Secundi generis cauſas ſub mortali non tenemur
removere; ſi tamen tentationes inde ortas vVincere
non poſſimus, etiam ſub mortali tenemur remo-
vere.
Tertü generis cauſas abſolutè & ſub mortali te-
nemur removere. Katie, quia de ſe ſunt inducti-
Quid eſt meretricium? 1
Bt. Eſt turpis quæſtus venalis corporis fœminæ.
Semper in omni caſu & actu eſt peccatum mortale.
Item mortaliter peccant illi caupones, qui in ſuis
domibus tolerant meretrices, ut eò plures ibi ho-

fpi-

Uit den
eten.
Doreſtan
pemnit,
ſene n
buucin n
D:
lrnmr a
Aonim,

Deynt

lirt
bae⸗
re

6

Perſe conl

tie n
Amer

lo Penh

er
frerw

4A,
enh, le⸗

De Vitiis & Peccatis. 91
1 jtſn. pites divertant. Ratio, quia ſunt participes alieni
i. peccati.

Poreſtati tamen publicæ licitum eſt permirtere
lupanaria, & ita fit Romæ, ubi Papa ſciente & pa-

, , ü tiente permittuntur lupanaria. Idem fit in alis qui-
urlid busdam civitatibus.
, Dixi: Permittuntur, non approbantur, ſed to-
dus tndd lerantur ad cavenda majora mala, V. G. adulteria,

u⸗ ene ſodomiam, & ne honeſtæ fœminæ ſollicitentur.

bet ueltauunm L9 4
login en Petrus ſcit mulierem turpiter viventem, guæ
un Mit enixè poſtulat ſibi ab eo locari domum, quam
& eidem locat. Q. I. an peccet mortali-
liter ? 2. an petcunias ex meretri-

.
reoet . . l
eneſn cio acquifitas posſit accipere
mmnnnoſe 4 Muliered —
Pis⸗ . . 2. . 2 2 „
von eamn M. Ad I. negative. Ratie, quia locatio doms

Ae ons inm Per ſe conſiderata non eſt mala, nec fit ex intentio-
tenendmn ne & fine mortifero ex parte Petri, ergèò Sc. Unde
D. Th. I. 2. 4. 1 8. a. 4. inquit: Ea, quæ per ſe con-
( woni ſiderata non ſunt peccatum, nec babent illud inſepa-

ſeſnr nii rabiluter annexum, effici bona vel mala ex circum-
ſamia ſinis, ergò.
Ahdmonendus tamen erit à confeſſore, ut ſimili-
R; bus perſonis, quantùm fieri poteſt, locare domurk
bem Avcat. Kuatio, quia rarò fit his locatio tam puro
be⸗ 4Ane, ut non miſceatur aliquid mall.
mn Se. Ad 2. Detrum nec peccare illas pecunias acci
V ti piendo, nec ad ullam reſtitutionem teneri. Natio,

quia

22 Caput V.

quia nulla eſt Lex Divina vel Humana, Canonica, vel
Sæcularis, quã talis reſtitutio præcipiatur. Et pro-

pterea non eſt dicendum L. ilam C. de collect. .lege-

tur 23. 4. 4.
c A4SUVSI

Paulus Caupo permittit at meritrices prepè
Caußonam ſuam habitantes quibuſcunque ad-
venis inſer viant, non eo ſine, ur pec-
cent, ſed ut bilares reddantur &
Abentius plures es di vertant.
QL. An peccet mor-
taliter
e. Affirmativè. KNatio, quia ille, qui facit ali
quid, quod judicio boni aut prudentis vir ſt ſußici-
enter impellen: oinur⸗ in culpam mortiferam, ejuſ-
em c reus. Ergò. .
e ec quòèòd Paulus non modè conſentiat oc-
caſioni inductivæ ad fornicationem, ſed & eandem,
quamvis intentione minus principali offert, ergo
e4 ſuprà enumeratas ſpecies Luxuriæ perfedte ſin
aà ſcilicet intervenit ultimus terminus venereorum
ſie ipſa ſeminis deciſio) reducitur luxuria imperfe-

6ta, in quàâ non intervenit talis deciſio feminis &
ad eam ſpectant amplexus, aſpectus impudici, Can-
tilenæ turpes, oſcula, ornatus laſcivus, tactus,

turpiloquia &c. de quibus ſerviant hæc practica: .
L.

en

. Tt
tis lomwoit
lheliu lt
lAprtst
w llin

aee inake.

membrse
cher

iilnſ

le nortller.
1ldaherln
lii
PWes non
a, 1 pul⸗
gocedlt
cao ſandl
clliare

QA
oln

Cd

Ek
Aatnd 4
ter. De
nne nuim
ulrreting

en oau

1, (molie
cipiatur. bi
,de Clichel

1,

nuruntel

iltſtuna S aſpiciat partes ſecretiores ſivè in alià, ſivè in
fue, h aliis vel in ſe ipſo abſque neceſſitate, videtur pecca-
llm re mortaliter. Katio, quia hoc naturali honeſtati
Herta, valdè adverſatur, niſi excuſet hic Levitas.
gr. Si aſpiciat in parte honeſtà animo libidinoſo,
peccat mortaliter, quia intentio eſt mortalis. Econ-
„tra, ſi puella ſe præbeat adoleſcenti conſpicendam.
ile, ſiſe quo credit ſe turpiter aſpici, peccat mortaliter pec-
mus Cato ſcandali, ſi hoc faciat datx operàâ abſque ne-
nintſetn Ceſſitate.
„Qud ad amplexus inſpicienda eſt intentio & peri-
è V
di olet, Q, Paulus canit Cantilenas turpes,
4 quomodo peccat?
nunir nn, B. Examinandus eſt animus & intentio ſe vel alios
ninut e 7" excitandi ad carnalia, quæ, ſi adſit, peccat mor-
luxun . taliter. Deinde, an eas cantet coram aliis, &
iſ⸗ (tunc maximè, ſi cantilenæ ſint turpes, peccat mor-
s inpu 83 taliter etiam peccato ſcandali, quia hoc vix fieri poteſt
is, ine delectatione & conſensus periculo. Compo-
he

De Vitiis & Peccatis. 93
Q. Petrus aſzicit Cajam, Zuomodo

Zeccat?:

BR. Si aſpiciat in parte honeſtà, delectando de
ejus formoſitate, non eſt peccatum ſaltem mortale.
Si aſpectus ſit diuturnus, eſt periculoſus, quia ta-
lis aſpectus facit, ut phantaſia rem illam apprehen-
dat non ſolùm ut delectabilem visi, ſed & carni,
ſicque in Affectu facilè ſequi poteſt complacentia &
in membris rebellio.

nens quoque cantilenas graviter obſcœnas peccat
motr⸗-

94 Caput F.

mortaliter, ſicut & pictor & artifex pingens vel
fingens picturas aut ſtatuas inhoneſtas. Katio, quia
ſunt ruina proximi, cum muhti indé ad peccatum
incitentur.
Q. Titius oſeulatur Cajam, guomodo
peccat ?

N. 1. Si ſit oſculum causâ amicitiæ juxtà conſue.
tudinem patriæ, per ſe eſt licitum, ſicut & delecta-

tio indè conſequens. Natio, quia hoc eſt tantùm
ſigno externo teſtari benevolentiam, & unionem ani-
morum, quatenùs fundatur in conjunctione ſangui-
nis &c. Cavendum tamen hic eſt ſcandalum.
