Propterea ci denaganda abſolutio, dummodè quèò
ad alia habenda cognoſcat non eſſe ſibi debita in
fore conſcientiæ, nec ea velit aut deſiderer tanquam
Promiſſum legale ob homicidium, à quo gratis
tencbatur abſtinere, nullatenuſque placeat illi ſuum
factum illicitum, nec approbet illud dicendo ob id
eſſe aliquid fibi debitum, ſed probet ſolum affe-
ctum & deſiderium, quo eſt obſecutus dictis Caji,
putetque illa alia quinquaginta, K ſibi donentur à
Cajo, elargiri animo, quem habet obtemperandi
illi in omnmibus licitis & honeſtis, ut Opime de-
Elarat

2 Cabut 1X.
17. nüum. 41.
XXXII.

. . 7
Stephanus debet mille aureos, tranſadto ſolu.
tionis temgore dißert tamen uſque ad alterun
annum ob aliquod emolumentum, quod ilbi

indé eventurum Serat, & ne vili pretio ren

ſuam vendat, creuitor interim , etſi didtis
non egeat pecuniis, poſtulat inflanter ſili
ſol vi. Q. An Confeſſor debeat coge-
re Iephanum ad ſtatim ſol-
vendum à* .
. Negativè́. Katio-, quia creditor, licer vo-
luntate paſſione obcœcatà non conſentiat in tali de.
latione, conſentit tamen voluntate rectâ & Chn.
ſtianã, qua quilibet debet velle bonum ſuum abſque
alterius derrimento , & ita Confeſſor de conſenſu
virtuali creditoris poteſt dici dare dilationem, eo
uod, ſi omnia ea ſciret creditor, quæ ſcit Con-
fellor, eandem nequaquam denegaret. Arg. 47.
diſt. cap. ſicut hi. & cap. ſi qius de ſur. Aliud fo-
ret, ſi creditor eſſet in æquali neceſſitate.

.

. Iv.

De V

ceptio
ſur

gbocl er
ne, con.

kenn, .

ur hor
cum,
llu eſt

ihill haci

1iſo⸗ de⸗
here
mi. 0
i
rium
um,
ſecln
Kiir
l .
delum
cOru
lenr

Puf, in .

tritſihi
jut 1ℳ.
, 1
Nil gen
; e
1 inenn
Ieleat 4

reinr, .
lentit i1
Ne leli
hpuunfun:
elor ect
e Aluin
3 uß
egiet 4
6e6.
cMx:

De Keſtitutione. M 55

De Vitiis Juſtitiæ oppoſitis ‚ de ac-

ceptione perſonarum, homicidio,

furto, injuſtitià judicis, accu-
ſatoris, teſtis, Advocati.

Quid eſt acceptio perſonarum, & quale

Veccatum 2

. Acceptio perſonarum eſt vitium, quo id,
quod ex debito juſtitiæ conferendum eſt uni perſo-
næ, conkfertur alteri, non propter ejus meritum ad
rem, quæ confertur, ſed ob conditionem cjus,
quæ non congruit ad ipſam rem, ut ſi quis Benefi-
cium, Officium, Parochiam &c. conferat uni,
quia eſt amicus, dives, conſanguineus &c. quæ
nihil faciunt ad eſſe dignum Officio. Eſt ex gene-
re ſuo peccatum mortale. KRatio, quia graviter re-
Pugnat juſtitiæ, bono communi, & charitati pro-
Ximi. Omnes apud Sanchez. W
Ex his ſequitur Prim?, quoèòd collator ſæculari-
rium Officiorum tencatur reſpicere merita perſong-
rum, ſunt enim iſthæc Officia bona communia reip.
ſæcularis, ergò diſtribuenda ſunt juxta modum Ju-
ſtitiæ diſtributivæ, quæ reſpicit merita perionarum.
Lgo Kerchne, & alii communiter. SSZ
Secundè, quèòd collator Beneficiorum Eccleſiaſti-

corum, Curatorum aut Dignitatum ſub mortali te-

neatur ea conferre, vel votum ſuum dare digniori.

Intellige,

2½6 Capue IX.

Intellige „per ſe loquendo. Legatur hic Trid. ſ. 24.
de reform. c. 1. & 184 Katio, quia Collator vel

Elector &c. non poteſt ſinè vitio acceptionis perſonæ
gravi, quia in re gravi, uti in præſenti, pro cauſa

accipere conditionem perſonæ, quæ ſcil. non facét

ad negotium.
Dii I. Curatorum, quia non videtur eſſe per ſe

mortale, ſi conferatur ſimplex Beneficium alicui digno

prætermiſſis dignioribus, ut patet ex communi prari
Prælatorum, etiam ipſius Papæ, qui parùm cogi ·
tantes de dignioribus Beneficia ſimplicia conferumt
dignis. B .
Dixi 2. ſub mortali, id eſt, in foro poli & con-
ſcientiæ; nam in foro fori ſtat electio digni juxts
§. D. hic J. 63. 4. 2. ad 3. dicentem: Quantum ad

hoc, quòd electio impugnari non poſſit in foro judicia

li, ſußficit eligere bonum, nec oportet eligere melio-

rem: Quia ſic emnis electio poſſet habere calumniam.

Sed quantuùm ad conſcientiam eligentis, neceße eſt eli⸗
gere meliorem, vel ſimpltciter, vel in comparatio-
ne ad bonum commune.

Dixi 3. Per ſe loquende, quia in variis caſibus

etiam Beneficiajcurata dignis conferre neglectis dignio-
ribus licitum eſſe poteſt. Caſus vulgaris eſt: &
Patronus laicus praſentet dignum, debet Epiſcopus
acceptare & confirmare praſentationem, licèt ali
digniores eſſent; ſicur enim pro utilitate Eceleſis

eligendus eſt dignior, ita pro eſuſdem pace & tran-

quillitate acceptandus eſt dignus, etiam poſtpoſito

Vvendas.

digniore, ceſtque ratificanda electio ad lites præca-

u

Qur er

1. Ine
S lare:
contta
fundnon
kcit
Precelun
& utikio
Prebend
gue ma
delcer
ice pore
Prudentia
ie, ui
CrCumſtar
ob D

Minctye i

lan ĩ
dan,
ſlari
kyine
fehnu
Nitat,.

„. 1.
nConll

e Tifr
1 COlin:
enni,ne
e ſel i

ienn e
unaleit
commn
gni un
nlen on

ſoro l
em: C
ſtin fnß
tet Agn
Aert

õ
al in .

1 in nd
algußet
lelet h

1

tieſtet

— ☛

De Keſtitutione. 57

Quis cenſendus indignus? Quis dignus? Quis

dignior in bac materta?

p.. Indignum cenſeri, cui aliqua aut plures qualita-
tes jure ad miniſterium requiſitæ deſunt; dignum
& contra Beneficio eſſe illum, cui nulla qualitas d
fundatore, jure aut ſtatuto ſpeciali poſtulata, de-
ficit. Unde ille eſt dignior, in quo qualitates illæ
præcellunt ita ut penſatis omnibus judicetur aptior
& utilior Beneficio. Communis apud Piringh de
præbend. & dignit. n. 98. Quarè dignitas hæc, ejus-
cn majoritas non eſt abſoluta, ſed reſpectiva, vi-
elicet faciens perſonam utiliorem tali Beneficio, &
ideò poteſt minus ſanctus ob majorem doctrinam,
prudentiam & experientiam eſſe aptior huic Eccle-
ſiæx, quàm ſanctior & minùs doctus. Econtra ex
circumſtantiis Eccleſiæ flieri poteſt; ut minùs doctus
ob integritatem morum ſit fructuoſior futurus.

Cc 4 § &.

Princeps in ſuo ſecreto conſilio proponit N. ad quan-
dam dignitatem ſiyè ſæcularem, ſirè Ecclefiaſti-
cam, ad quam putat illum eſſe dignum, ſed Con-
ſiliarii ſciunt alium eſſe digniorem, cuſus forſan
Princepi non recordatur: Iind norunt aliquos de-
fectus in perſona propoſita, qui obſtant tali dig-

nitati.

Q. Quid ſit dicendum?2
g. I. Quod, etſi utile ſit Reip. & egregrium bo-
ni Conſiliarm opus, quandè commode fieri poteſt,
R revo-

2 3 Caput 1X.

ſe patet, tamen ſatisfacit oflicio, ſi illum, quem
gio approbet. Katio eſt, quia dignitas perſonæ

nitatem ſeu Officium, in qua re ſunt multæ cir-
cumſtantiæ perpendendæ, de quibus non eſt facile
judicare, ut docet D. T. 2. 2.4. 6 3. A. 2. & ideò

quamvis à4 Conſiliario ferente votum non videatur

curum, ut ait Sotus lib. 3. de. juſt. & jur. q. 6. a. 2.
Non negarem tamen, quod ſi Conſiliarius crede-

ad id, quod optimum eſt, inducere, non ſatis tunc
illi eſſe bonum, quod proponitur, comprobare,
niſi eſt melius quod novit, conſulat & ſuadeat: age-

uali facilitate poſſet id, quod melius eſt, obtinere, &
hoc relicto ex propria negligentia minus bonum præ-
cligeret, ut norat Augufſtinus de Ancona de poteſt.
Eccleſ. q. 3.0 a. 4.

ſacti, ſiwè occultus, poteſt & tenetur Conſiliarius vi
Ofſicii llum manifeſtare: ne defectuoſus & indig-
nus aſſumatur ad dignitatem. Katio eſt, tům:
quia „ ſicut licitum, imè debitum eſt Principi in-
quirere ſpecialiter de perſona promovenda c(ap.
Cum dilectus extray. de elect. Ità licitum & unus
— erit

revocare in memoriam Principi perſonam aptiore m
& digniorem, quando illa in propoſitu eſt, ut per

Princeps nominat, & non eſt indignus, ſuo ſuffra-

non eſt metienda ſimpliciter, ſed in ordine ad dig-

ſatis erit, quod à Principe judicetur quis dignior,

nilſi dignus, cap. Metropolitano diſt. 63. quæ digni-
tas, cum ſit meralis, potefſt etiam regulari per id,
quod ſecundùm prudentiam proponentis ſperar fu.

ret, & ſperaret ſuâ a ithoritate poſſe facilè Principem

ret ſiquidem contra propriam conſcientiam, ſi æ-

g. 2. Siv& defectus ſit notorius notoreitate Juris ſeu

erit oon
petone
Es We
et gi
Tum en
quotles
ſii, 1
cleſix e
&debe
me ill
nemb.2
Aano

uua

lubet in

u de
(aulr,

Pro liti⸗
8
üdey tern

Aetpid

Detn

Dect

.

e
ſalleer

Uril,
reege

Gddi

Midr

De Reſtitutione. 259
dtruf erit conſulenti, dum ab eo de qualitate alicujus
lum, t perſonæ inquiritur, veritatem propalare, &α defe-
MIh Lus manifeſtare. D. 7b. 2. 2. 4. 69. a. 2. Palud.
itse in 4. diſt. 29. . ultim. Bar. ff. a. L. ul. de adult.
dined6 Ppoſt gleſſ. §. Si bpublico extray. cap. ad reprimendum.
umie Tuüm etiam, quia in maniteſtatione defectuum,
onek quoties non inten ditur condemnatio aut Pœna inqui-
41e ſiti, ſed cvitatio erroris aut damni „ quod fit Ec-
gisdig cleſiæ electione aut confirmatione indigni . licitum
“H“ & debitum eſt tales defectus manitfeſtare „ & maxi-
qu me illi, cui ex Officio incumbit bono communi
Clleir Reip. proſpicere. Sot. de ratione tegendi ſecreti.
6 ſen enemb. 2. 4. 6. concl. 3. colligiturq ex cap. Jualiter &
r alu Quando de accuſ.
“ 4 Porrò hæc perſonarum acceptio pariter locum
üi z babet in judiciis fori exterioris, etiam in iis „ quo-
clehin rum deciſio relinquitur arbitrio judicis in favorem
e calr ſicut eſt juris & terminorum præſcriptorum
tonei pro litigantibus prolongatio vel reſtrictio. Unde ſi
npare judex terminas prolonget in favorem perſonæ, eſt
aun, acceptio perſonarum. Ratio, quia tunc attribuitur
ahin perſonæ aliquid præter proportionem ſuam, ut dicit
Nonmg, J. D. cit. a. 4.
ona e N xs

. QLuid eſt homicidium?
„ 16
N. Eſt injuſta hominis occifo. Eſtque triplex,
uKi ſcilicet homicidium limplex, aſſaſinium, E& prodi-
,, i torium. Homicidium Nimplex eſt, quod fſit ſine
hiie mercede, prævia tamen rixd. Aſſaſinium quanddo
—R quis mercede conductus, ſivè pro pecunia hominem
en A5 occidit. Produorium deniquè, cum quis nullapræ-
um vià rixaâ vel rancore, ſed potius ſimulatà amicitiâ oc-

KR 2 cidit

4260 Caput IX.

cidit veneno, vel à tergo, aliâs nil tale metuen-
tem. Hinc & dicitur proditorium à ly proditer,
qui eſt ſimulatus amicus.

Ahaſinus gaudeiné jure aſyli, ſeu immuni-
tate Eccleſtaſtica?
Dica: Non gaudet, ſicut nec hæreticus in eauſa hæ-
reſis „ nec reus de crimine læſæ majeſtatis,
aut mutilator in Eccleſia, nec homicida prodito-
rius, nec publici latrones nec item nocturni agrorum
depopulatores, &c. Cap. 6. de Immunit. Eceleſ.
Item Cap. pnali eed. tit. Demum Greg. XIV. in Bula
Càùm aliaàs. §. 2. & 3. Alii tamen rei quorumcum-
que criminum, V. G. fures, Sacrilegi, perjuri,
monomachi, ſive occidentes in duello, Parricidæ,
Sodomitæ, Adulteri &c. hâc gaudent immunitate.
Ita communiter Canoniſtæ.

Quid dicis ad hbunc caſum: Malefabctor con-

Fugit ad Jacerdotem, quem videt per blatean
ortare Euchariſtiam, & aſſociat
ſe comitantibus, gaudetne
immunitate?
Aſfirmo. Katio: Tùm quia Corpus Chriſti eſt
longè dignius locis piis, imò eſt ratio & fundamen-
tum immunitatis illis conceſlæ. Tum quiæ«, ſi de
Jure Civili L. unica eod. de his, qui ad ſtatuas &.
immunitate gaudeant, qui confugiunt ad ſtatuas
Principum. Item, ſi juxta aliquos DD. 4 morte
liberetur reus, cui Cardinalis obviam factus pileum
ſuum imponit, cur non à fortiori in caſu poſito?
Et hos ex vere præſumpta privilegiantis yoluntate &
laudabili

luudebr
guuet
Gucimn
Proche
ſolüm
gulle

Dice

gne ſe

Contra
ſinten
nts he
Tilere
tyrannt
nocene
Flat /
Dir⸗
didens,
Etone
Vrmmnc
in al
Pter tw
müni,
Knon
ero
Potelt
94
ces
Vipine

!

tle men
E

ſer ſpne

auinelli
ſe nuſ
nicch
Guni er
nutit. 1
4 WVLNI

ei gnonme
legi,

tnr Immu

6N,I

n git,
Ad

0

De Reſlitutione. 261

laudabili Eccleſiæ praxi. Non tamen immunitate
audet is, cui Euchariſtia affertur ad carcerem, li-
cèt ſtolam arripiat vel ciborium, nec is, qui vinctus
ducitur per Eccleſiam vel Cæmiterium, licèt in eo

proclamet ad immunitatem. KNatio, quia aſylum

ſolum eſt conceſſum illis, qui jam in libertate ſunt.
quales non ſunt iſti præfati.

Licetne occidere innocentem ?

Dico: In nullo caſu per ſe & directè id licèt abſ-
que ſpeciali Dei revelatione ſeu juſſu. Natio, quia
contra hoc extat ſpecialis prohibitio Exadi 23. Iu-

ſontem & juſtum non occides. Et ſolus Deus vitæ &

necis habet poteſtatem. Imò nec licet communitati

tradere innocentem tyranno occidendum, etiamſi

tyrannus vellet deſtruere totam civitatem , niſi in-
nocens traderetur, juxta illud: Fiat Juſtitia, pe-

reat mundus. .

Dixi: Per ſe & directe, quia indirect& & per ac-
cidens occidere innocentem non eſt peccatum, quâ
ratione Respubl. licitè exponit pro ſua defenſione

vitam civium, quilibet enim naſcitur reip. quin &

in caſu poſito innocens tanquam pars (quæ eſt pro-
pter totum) ſpontè ſe offerre tenetur pro bono com-
muni, ut à tanto malo liberet communitatem, quod
K non faciat, poteſt id reſp. ei præcipere, ſi præ-
cepto non obediat, jam fit nocens, & tunc ut talis
oteſt tradi tyranno.
Si dicas: In co caſu reſp. non poſſet tyranno co-
dices aliasvè res ſacras tradere ad illudendum, nec
Virginem ad violandum, ſi peteret, ergò nec à pari.

y. Eſſe diſparitatem, quia honor Dei eſt præfe-
R 3 rendus

262 — Laput IX.

rendus etiam publicæ ſaluti, illa verò traditio re-
rum ſacrarum eſſet Sacrilegium & injuria directeè re-

dundans in Deum, Virgini autem immineret mag-

num animæ peticulum, ne conſentiat in pecca-
tum. .
. .1. . 1⸗ ⸗A4— . . .
Similiter ſuicidium propriâ authoritate ſemper il-

licitum eſt, & præcepto illo Exodi 24. Non occi-
des, ſufficientenr prohibitum. Unde non licèt

mulieri ſe ipſam occidere, ne corrumpatur ab alio,
nec alteri, ut evitet peccatum, quia non ſunt facien-
da mala. &t. .

c A4 SOS è

Paulus in ſublimi turre conſlagrante exiſtens exilit per

feneſtram. Q. An ſit ſuicida ?

. Negativè. Katio, quia Paulus non intendit

ſe ipſum occidere, ſed evadere certiſſimam & ſæ-

viſſimam mortem, quod naturale eſt, neque indi-

rectè ſe occidit, quia id non faceret, ſi neceſſitas

non premeret.
u△uö᷑ 4 &Sv & .

Petrus pedem vinculis conſtrictum reſecat ad evaden-
dum, peccatne mortaliter è

B. Non peccar. KRatio, quia ex neceſſitate ſe
mutilat, agens non ut Dominus membri, quo ſe pri-

vat, ſed ut cuites vitæ, quam conſervat.

CAsUS. ůꝭ 81

Yater E
liclt.
. Pel
mlndaut
Ne, ſem
Conrrarin

Lirn

APrn

. in
Cllperr

Alterins
CuNdürm
hoc 4
ſoni. 5
ſengencl
kenke.
kaden
fendench
mocenk
Vandanm
1. J

n ſan
1 .

De Reſtitutione. 263

tradtoen
defk C A J OJ M..
h pater Filiam in ſtupro, maritus uxorem in adulte-

rio deprehenſas, aut ipſum etiam adulterum oc-
Re cidit. Q. An peccet

44 Mn . . . . .
”MÿM Peccare mortaliter. Aatio, quia occiſio ho-
Purüi minis authoritate privatà, ſeclusà naturali defenſio-

nſinſn ne; ſemper eſt injuſta, & quò ad illud de marito
contrarium eſt damnatum.

Licetné bomini privato occidere injuſts
B invadentem

.

leni ul, Afirme cum §. D. hic. 9. 64. a. 7. in C. id licere
Nfr.

in ipſo actu agreſſionis, ſervato moderamine in-
culpatæ tutelæ ad ſuæ vitæ defenſionem, non autem
mi alterius occiſionem intendendo. Katio, quia ſe-
ümum A cundùm jura vim vi repellere licet cum moderamine.
Ine nl Et hoc verum eſt etſi quis dederit cauſam inva-
Ieln ſoni. Katio, quia tunc non perdidit jus ſe de-
fendendi contra invaſorem authoritate publicàâ ca-
rentem. S
, 1, FEagdem facultas occidendi permittitur etiam ad de-
fendenda bona temporalia, dummodo magni ſint
momenti, item ad famam & pudicitiam conſer-
44 vandam.
1. P. habetur Exod. 22. prout citat S. D. hic a.
rerlliri 7. Si effringens fur domum ſive ſußodiens inyentus &
anli accepto vulnere mortuus fuerit, percuſſer non erit
reus ſanguinis. . A
2. P. Colligitur ex illo Proyerb. 22. Melius eſt
Enomen bonum, quàm dipitiæ multæ; Si ergò licet

.
5 ..

264 Caput IX.

occidere invaſorem pro defenſione bonorum tempo. mee
rahum, à fortiori licebir pro fama & pudicina, o dan
utpotè, quæ ſunt bona ordinis ſuperioris, qudm AKii
bona temporalia &c. De hac materia vide ca. onitil
ſus aliquot ab Innocentio XI. damnatos, incipen. gelbe

do 431. kefeiun
7 “ bonum
(eran.
Sacriſta, cui res Eccleſiæ ſunt concreditæ, videns iun
latronem illas ſurripientem, cùm nec clamando, ton.
nec alio medio poſſet furtum impedire, clavibus, X 4
quas in manu habebat, ita atrociter ilum per. en
cuſſt, ut & vulnere accepto indè ad paucos dies tnnn
morsretur, “ loz,
Q. I. An ad tuendas divitias & alia tempo- AAlehen
ralia liceat præcipuè Clerico latronem hil
oecidere? 2. An irregularitatem n
ineurrerit? duc

EB. Ad I. Affirmativè. Katio eſt: tům, quia, ehen
cuùm bona temporalia fint tam Laico, quàm Clerico um,
media neceſſaria & ordinata ad vitam tuendam, ſi (ue
licet abſque peccato pro vita propria tuenda vim i uinmen
repellere, licebit etiam bona temporalia vi à latro. batm
ne invaſa vi defendere, quibus enim viis licitum eſt
intendere in finem, erit licitum etiam intendere in inrod
media. Tùm etiam, quia veritas hæc videtur tam 5αο,
Jure Civiſi, quàm Canonico expreſſa. Nam leg. ( vol
Fwmem, ſf. ad LE. Corneliam de ſicarus dicitur, fu. umen!
rem nocturnum, ſi quis occidet, impunè feret, ſi (ne l
. Parccie

2

DhoruI en
4 dvin

elioin, A

atenn i
NtS, I

relltt,
e Cpnel
di 6, e
liter n

1e 41 e

G 1NM
ieo AAt
larid

un,
0) n⸗
tumn Cuencun
in Ge
oli ſil
ini lin
iuminmu
xzc itu

De Reſtitutione. 26 5

Patcere ei ſine fuo periculo non potuit id eſt ſinè
ſuo damno. Et f. ad Legem Aquil. lib. 4. idem
aſſeritur. Et in Jure Canonico ch. interfeciſti de

pomicidio. habetur: fi ſiné odii meditatione te tua-

que liberando hujuſmodi membra diaboli interfeciſti,
ſe jejunare volueris, bonum eſt tibi, id eſt, ſi volueris,
bonum erit, aſt non teneris. Hanc etiam ſen-
tentiam docet S. Th. 22.4 64. a. 7. in re. ad 2.

Cajetan. ibidem. Sylv. verb. excommunicatio. 6. 4. 4.

caſu nono. Sotus lib. y. de iueſt. & jur. 7 1. 4. 8. &S§.

Anton. 2. p. tit. 7. Cap. 8. §. 1.

S. Ad 2. Affirmativèe. Katio ℳ: Täm, quia

in peœnis ſtandum eſt juri poſitivo; jam autem in jure

imponitur irregalaritas contra omnes voluntarias oc-
ciſiones etiam juſtas, exceptàâ eâ ſola, quæ fit in
defenſionem propriæ vitæ, ut patet in Clement. uni-
ca de homicid. & diſt. 45. cap. Epiſcopum, & diſt. 51.
cap aliqantos & cap. Ie & 2. extrav. de bomicidio .
& ita communiter aſſerunt tam Theologi, quâm
Jurisperiti. Yum etiam, quia irregularitas, quæ
contrahitur ex homicidio, non trahitur ex eo, quod
tale homicidium ſit culpa, ſed ex eo, quod ſit voli-
tum, aut in ſe, aut in cauſa, aut effectu, & quod V

ſufficit velle homicidium ad incurrendam i irrege ula-

ritatem, habetur in cap. Rreijterem & cap. cotite.

batur de homicidio, & paret de Judice & aliis Officia-

libus, ergo, quamvis ocCili& ſit ſinè culpa, ut
in noſtro Cach imè quamvis ſit ex Officio & Præ-
cepto, ut in judice incurritur irregularitas, quia
eſt voluntaria & in jure non excepta. Contraria
tamen ſententia non cazet ſuâ probabilitate, ut vi-
dere eſt apud la Crois. 1. 7. n. 511.
R 5 Sed

2

. . . . 4 4
ded guid ſit latro bona non altu invadebat,

ſea cum illis fugiebat ? poſſetne Dominus vel
Mοo illorum lacronem ſic fugientem
= occidere

Br. Quòd, ſi alia non ſit via recuperandi dida
bona, cum quibus latro fugam ar ripit, quàm eun-

dem percutiendo & occidendo, non peccabit letha-
liter ſic occidens. Ratio eſt, quia defenſio non ſo-

lùm durat, quando latro actu, & per vim rapit,
ſed etiam, quando ſecum bona tapta defert: toto

ſiquidem illo tempore eſt in flagranti delicto, &

vim rebus infert, quatenus fugiendo per vim pro-
hibet, ne recuperet Dominus rem ſuam. Si tamen

ille latro ceſſavit à fuga, & in aliquo loco tuto ſe re-

Cepit cum bonis tuis, nequaquam eft licitum jam
illum occidere, ſed aliis viis & mediis oportet uti

ad recuperanda illa bona. Katio eſt, quia jam tunc
non eſt invaſor, nec infert vim in flagranti, ſed
cum morà & ſpatio: & ideò „ cùm ceſſet ag-
greſſionis actus, non dicitur defenſio vera & pro-

Pria, ſed vindicta, Sotus lib. y. de Juſt. & Jur. q. 1.

a. S8. Richard. in 3. ſent. diſt. 37.

Jed quig, ſ Dominus aut cuſtas bonorum
noieatronem, & ſperet poſſe juridicé pofſtes
recuperare ſua, poteſtne nibilominus
m eccidere?

B. Quod ſi hæc ſpes eſt certa certitudine mora-

bona ſua, tunc occidendo latronem peccabit mor-
taliter.

Ccaout x.

tlten.
lna tu
Nenn del
ol bo
lihes ti
Gendo.
Mtenn ,

Nuf

Ur ⸗
Kormtg hut
In ir
, Ne con

Wli

m hunpn
. llenn
4
ni, le,

Konn ton

Wlwn
AN.
un
ö

lmien

Ms .

Ker
li, quòôd abſque dubio ſit recuperaturus juridice i

t

invadele
„Domirer,
gienten

De Keſtitutione. 267

taliter. Katio eſt tüm, quia jam tunc non eſt in-
culpata tutela. TIaàm, Jquia in tali caſu ceſſat ex-

trema defenſionis neceſſitas, cum ali vi defendi

poſſint bona invaſa, quàm morte invaſoris. Quod,
ſi ſpes ſit incerta & dubia, tunc non peecat occi-

dendo. Katio Aſt, quia in his potior eſt ratio

tecupermml
nipt, Guuna.

n Perabikn
1defenlio e
A pet Sna

An Gelen r

tanti deldd.

do e un

ſuain. N

uo looynnt

n ekt hern:

medis Coni
t, glußne
in Beotanl,?
in
. curm (

lo Eudß

e
uar

wiliiß⸗
GiGOnA

craturus n
1 pacht

1.

atientis injuriam, quam inferentis.
P 9
Ned quis diſpenſabit in incurſa irre ularitate)

Be. Hanc irregularitatem eſſe diſpenſabilem, &
ſuper ea diſpenſare poſſe Summum Poœnitentiarium,
& omnes habentes ad id authoritatem à S. Pontifi-

ce: quia hæc non eſt ex ſui natura indiſpenſabi-
lis, nec continetur in illa „ quæ dicitur homicidii

voluntari, de qua loquitur Concil. Trid. ſ. 24. c.

6. nam per honucidium voluntarium ibi intelligi-

rur homicidium illicitum intentum ſeu volitum in

ſe ſaltem æquipollenter, ut latè probat Navarrus

in Man. cap. 27. n. 240. Jam autem in caſu Præ-
ſenti, ille, qui invaſorem occidit pro defenſione
rerum, non commiſit illicitum homicidium, nec
llud voluit & intendit in ſe ſed ſolùm in effectu,
& quaſi per accidens, quatenus nihil aliud voluir
aut intendit, quàm tueri, & fur, qui noluit de-
ſiſtere ab invaſione, ſe ipſum interemit.

Ligcétne ſe caſtrare vel caſtrari Ffacere 2
Dico: Non licet, nequidem ad retinendam te-—
neram vocem pro muſica etiam Divini cultüs. Quin
& parentes id in filiis Permittentes mortaliter peccant.
Katio „ quia cujuſcunque membri amputatio eſt
partiale

268 C⸗ pur T.

partiale ſui ipſius homicidium, exponitque ſe ho. nc, 0
mo per caſtrationem præſenti periculo vitæ. S. 7 9%.. 1
4. 6 5. 4. 1. 12 C. “ eyn
Licétne per medicinam vel alia media procu- günf
rare abortumgs „
p. I. Procurare abortum fœtu non animato, etſi
homicidium perfectum non ſit, eſt tamen pec.
catum mortale & quaſi homicidium contra naturam, E
Leſſius, Baſſeus & alu. Procurare autem fœtûani. er imn
mato & cffectu ſecuto præter peccatum mortale ho-
micidii inducit cxcommunicationem & irregularita-
tem. Dicaſt. FPilliucius, Bonac. apud bogar. Fœ-
tus autem præſumitur animatus poſt 40. dies, quia M
natura ſemper ſupponit pro maſculo, qui quadra- Nn ene
geſimo die animatur, femella verò die ſexageſimo, Frckfi
juxta quoſdam medicos, die octogeſimo juxta Rekrla
Ariſt. lI. . animalium c. 3. nc
. 2. Licet ſumere medicinam, quæ directè & AMun
ex natura ſua tendit ad ſanitatem matris, & non adq uürtw

„
expulſionem ſœtũs, ſi aliter ſanitas obtineri non pos- 14
ſit, ſaltem, ſi fœtus nondum ſit animatus. Idem itr, ur
licet, etſi fœtus eſſet animatus, ſi de matris ſani- S
tate jam eſſet deſperatum, & eà non ſanatà proles rn
e

prodire non poſſet. Katio primi eſt, quia abortus
ſequitur per accidens. Katio ſecundi eſt, quia me.. n
dicina eſſet favorabilis matri & proli; nam matrè ſa- N

4
natâà poſſet prodire proles & ſupervivere. Sbogar, z
VWigandt poſt Leſſium & alios. Sd,
Hlinc meritè ab Innocentio XI. damnaræ füunt ſe. u
quentes propoſitiones: Prima, ordine 34. Licet D
L H

procurare abortum ante animationem fætuas, ut puella
Qeprebenſa grayvida occidatur, aut inſametur. Se. t4
cunda,

nig N

Ilo Vitr. Al
mecu gi
on mimm

k uunen
copttanundr

eultemfenn
Tumn nO

n ingl
ud ge’
40. dt,f
lo, qiu
die ſeugen

alis, &
Cbtirtin
11⸗

Cde mum/

, guit
alie, ,

i umm/
minere⸗

umm ſr
l

. t
feli, t

fenmn

De Reſtitinione. 265

nc, draine 35. Pidetur probabile, onmem fæ
tum, quamdiu in utero eſt, carere anima rationa-

li, & tunc primùm iucipere eandem habere, cuùm
paritur, ac conſequenter dicendum erit in ull.
abortu homicidium commitii. Eitde
. „ .

WR Quid eſt furtum .
nue, rie⸗ nis. „. e . an⸗ . Domino rationa-
RK Quia ℳ Rapine
c gra

vior eſt fur
ſt furto, & utrumque eſt peccatum mortale ex

genere ſuo reſtitutioni obnoxium. S. D. a. 6. Kati
prind . S ln Seier Domino injuſtitia, cum Po⸗
nine iſe voluntarius per coactionem & poſitivè,
autem ſimplici per ignorantiam & negati-

—
. . . “ * . 7
VE Katie ſecundi . guia cCcontrariatur juſtitiæ quæ

ddn ut cuivis relinquatur, quod ſuum eſt
1X . . . . .
Dixi: Ex genere ſus, quia in individ
aliquandò eſſ 1 D e. horen
e veniale ex imperfectione aus, par
e „ 2

Vitate materiæ, Gc.

da rabinam alneitur Primò, ſi quis alterum
gen eundiun inæqualem contractum. Se-
n, 4 is faciat injuſtas exactiones tributorum.
„ſi latro quid extorqueat metu mortis imten:

tato. ius ti
Quartò, ſi telonarius titulo vectigalis plàs

extorqu 4
torcluct⸗ gui debetur. Idem eſt de aliis mmi
niſtris, ſi quid petant, qu
quis eis denegare, . 4 d * e A non uce

Qir.

.270 Caput II.

Quænam eſt materia gravis furti;

g. Varia ſuper hoc eſſe DD. placita, plerique

in eo conveniunt, ad Peccatum mortale ſufſicere
illam quantitatem, quæ attentâ qualitate perſonz
requiritur ad victum unius diei Pro tali perſona.

Undè, ſi quis à cive mediocri furetur medium im-
perialem, ab operario capitellum „ & à mendico
aliquos nummos, quibus ſe per diem aluiſſet, vel
quos in mercedem accepiſſet, Peccat graviter. Ratio,

AV

quia valor pecuniæ pro victu & mercede diurna ſufſfi-·

.. X . . . 4 1I1 . . 17 .
ciens, meritò cenſetur notabilis in Ordine ad illam

perſonam, quæ juxta communem vivendi modum

tali pecuniaà ad honeſtum unius diei victum indiget.
Si tamen à rege fureris duos aut tres ducatos ſeu au-

reos, peccares mortaliter, quia eſt materia de ſe

ſat gravis. Bannes, Serra & alii,

An & quomodo peccatur per furta minuta

HB. Si quis plura furta minuta committat ex in-
tentione continuata, ut ſe ditet »peccat uno pecca-
to mortali ex continuata voluntate mortaliter una.
Sic peccany mercatores mortaliter „ minutiores men-
ſuras vel leviora pondera habentes; caupones ſæpius
aquam vino miſcentes, ſartores, qui multas panni
Particulas auferunt, ſive ab uno ſive à diverſis &c.
Crterùm qui plura furta etiam occaſionaliter com-
mittit, ſucceſſivè tamen notabilem quantitatem ſur-

ripit, mortaliter Peccat, non quocunque actu,

ſed illo,

qui cum præteritorum furtorum adverten-
Ratiog, quia ratio-
Stavis ihjuria proximo, vel

tia materiam gravem complet.
ne materiæ gravis fit
comumunitati.

nugren
1i

D
non Nel
(llnr

Netatn
²
Dco:
Non Kein
(müͤllte

Dee

tons co
lies
C
UttſterY
Nun ln
Popeixo
GElin
2Nkad

is e

lcitt, U

1 tli e
ur meciunt

mene

gy
„ O à Mencd

Gucatoslaa

eſt maren

iurta mnut

COlmmnttr an
e morie,
Mnmmien
Cinolis ⸗
Ui molnsen
e4 Ceto

„ e 73
ſia ter &.
onlie

cunle 8
tulnacſel⸗
6,
gonind,
6

nortale ille.

De Keſtitutione. 77 1

ded gquid, ſi fur ante ultimum furtum mate-
riæ gravis completivum ſeris proponat à hur-
tis deſiſtere vel reſtituere, & zamen
voſtea furetur?
Dico: Non peccat mortaliter. Katio, quia
non adeſt moralis continuatio ob retractationem
voluntatis.

Peccatne occultè accipiens rem Juam, quan-
ds cam aliter recuperare nequit?
Dico: Non peccat, nec furatur. Katio, quia

non accipit rem alienam, quod ad peccatum furti
elſſentialiter requiritur.

Debétne reſtitui illud, gquod eſt noci-
vum alteri *

. . . WS . S . * .* .*
Dico: quèd non. Katie, quia id fini reſtitu-
tionis contrariaretur. HS

6 * 5 .
Ligcétne furari propter neceſßitatem
N. Quùm S. D. bic q. 62. a. 15. ad 4. In extrema
neceſſitate deberet aliquis etiam aliena auferre, ut
patri ſubyeniret. Ratio, quia tunc ceſſat rerum ap-
Proptiatio, utpotè contraria juri naturæ, per quod
quilibet poteſt & debet ſuæ neceſſitati ſubvenire.
rtetum inter propoſitiones ab Innocentio XI.
damnatas eſt hæc num, 36. Permiſſum eſt furari non
ſolum n extrema neceſſitate, ſed etiam in grayi.

Luid poteſt, & ad quid tenetur judex?
1 . . .
S.. Prund: Judex ſub mortali tenctur judicare

272 Caput IX.

ſecundùm probata & allegata; hinc, ſi merita cau-
xæ ſint æqualia, nequit uni adjudicare rem quæſtio-

natam, ſed debet dare Decretum compoſitionis ſwvè

diæte, quod ſtantibus meritis inæqualibus ſinè pec-
cato mortali injuſtitiæ dare nequuit.

m. Secund? : Judex ſæcularis non poteſt judicare

Clericos. Natio, quia ſunt exempti jure Impera-
torio & Civili, poteſt tamen comprehendere Ceri-

cum jure defenſionis innocentis vel pacis reip. eum-

que detinere, uſque dum propfis Prælatis Eccleſia-
ſticis eum extradat. Katio, quia oportet tranquil-
litati communi conſulere & tueri innocentes, hec
in quempiam ſententiam ferre poteſt, miſi in conyi-
ctum vel ſponè confeſſum. C. nos in quempiam.
. Tertid: Licet judici ſententiam mortis ferte
contra eum, quem ſcientià privata ſcit eſſe inno-
ſi ſecundum publica teſtimonia & allegata

centeim;
eſt nocens, imò ad id tenetur, ſi non in-

probatus

veniat viam, quàâ innocentem ſalvare poſſit. Katio,

quia judex eſt perſona publica, ergo etiam uti debet
ſcientia publicà reclamante etiam ſcientia privata.
5§. Doctor hic a. I. Colligitur etiam ex Can. judicent
cauiaâ 3. quem citat S. D. & communiter Thomiſtæ
cum pluribus aliis. J
Dires : Etlſi talis probetur nocens, reverà tamen
manet innocens; unde in jure prohibetur judici con-
demnare eum, quem æterni Judicis tribunal reum
non habet, C. cum aterni, de ſent. & re judicata
in 6.
g. Diſt. Ant. manet innocens abſolutè C. in judi⸗
cio N. Ad Caput cùm aterni, dicitur inxelligi de eo,
uem nec in foro interno nec in externo tribunal æter-
ni Judicis reum habet. Contra:

(untra
1. Dick
Elenn
Cnerm jet
Cmmn
kende,
1. M
Ciſing
u ANAne
ſiccare l⸗
PAlcan.
Cym,
Concenmnan
Ulgr E
b⸗
Cmnd
ſent n
lat r,
Cnmg.
Udrenn

eole Aurm

Xle
ndin
Centr)
enck
ler Mult
. A
Enon er
mo lon
Cemng.
d onel
8 de⸗

C, ſü Nrind

lualbes n

vonport i⸗
Npchethnl

ps khe

is brelruktd

40holt
jinnoceltes
, Mur

in lena
ntiam Modt

, 6
ta ſer d!
lenetut, 1

lere ol

ergoetan d,
uxorem ſuam, non poſſet cognoſcere eam, licèt

m ſem ,

n er .
mupien lun

De Keſtitutione. 2173

Contra: Talis ſententia foret injuſta, ergè.
v. Diſt. Foret injuſta materialiter C. formaliter
N. Eſt enim formaliter juſta, quia eſt ſecundum or-
dinem juris.
Comirà: Teſtes falſi non deſerviunt veritati inqui-.
rendæ, ſed iſti ſunt teſtes falſi, ergè.
E. Diſt. Maj. Teſtes falſi nec praſumpti ut veri
C. præſumpti ſubdiſt. Non deſerviunt veritati priva-
tim cognoſcendæ C. ut eſt in juditie N. Unde ctiam
judicare licet contra veritatem privatam, aſt non
publicam.
Contrà: Ex hie ſequitur, Pilatum non peccaſſe
condemnando Chriſtum, quia proceſſit ſecundùm
allegata & probata.
Be. NW. ſeq; Prob. Diſt. Proceſſit ſecundùm allega-
ta & probata legitimé & ſervato juris ordine N. ſecàs
C. nam Script. ait: Sciebat, quòd ex invidia tradi-
diſſent eum, teſtimonia non erant convenientia, ti-
mebat verò plebem &e-.
Comira: Si Petrus ſciret certò Annam non eſte

teſtes affirmarent eſſe: Ergèò 4 pari.
B. Eſle diſparitatem, quia Petrus gerit ſe ut per-
ſona privata, ſicque debet informari ſcienria privatâ.
Cuntrà: Papa nequit definire aliquam propoſitio-

nem eſſe de fide, quam ipſe ſcit non eſte de ſide .
bun licet multi DD. aſſerant eſſe de fide: Ergò 4 Ppari.

fide non dependet ex ſcientia privatà Papæ vel reſti-
6 1 – . „
monio hominum, ſed ex aſſiſtentia Spiritůs S.

Centra: Confirmator Privatd ſcientia ſciens ele-

Kum non eſſe dignum, non poteſt eum confirma-
re, ergò nec &c. § 3t. Efſle

274 Caput ILX.

ye. Eſſe diſparitatem, quia confirmator in eo caſu
non tenetur procedere ſecunduùm allegata & proba-
ta, ſed prout judicaverit expedire bono communi.

Jed quid in caſu poſito judex facere tenetur,
ut liberet innocentem
n. Primd, Officium propter hoc reſignare non
debet. aAtio, quia fermaliter & per ſe nulli facit
injuriam, ſed utitur jure ſuo.
. Secundd, Si fi judex inferior, ſaltem ex cha-
ritate tenetur cauſam remittere ad ſuperiorem, vel
concedere appellationem ad illum, & coràm illo
pro innocente teſtem agere. Quèd . 61 ſit judex
ſupremus, K. poſſit fieri ſinè ſcandalo & damno
reip. tenetur in legibus diſpenſare „ut vitam ſalver.
Katio horum eſt, quia quilibet tenetur viis licinis
defendere innocentem; veruùm ſi hæc omnia non
juvent, poteſt & tenctur eum condemnare ob ra⸗
tionem ſuprà datam. Ita communiter DD.

Potéſtne Zudex judicare aliquem non
aceuſatum ?

e. Negativè cum S. D. art. 4. Ratio: Quia ho.
mines confugiunt ad judicem ſicut ad juſtitiam ani-
matam, juſtitia autem non eſt ad ſe ipſum , ſed ad
alterum; ergo judex debet judicare inter aliquos
duos, quod fit, cùm unus eſt accuſator, & aler
reus. MB
Præter accuſationem requiritur, ut reus citetur,
audiatur, & locum defenſionis habeat. Katio pa-
*r cx jure naturæ. Unde vulgatum: Aadlutlz.
Alte

u ere
n nunt
lo, V.
, Y

Mliſelmi
ggn

Nn
0
umncize
Ullrrenen

Iwae.

1 le

—

mlnde)
ſonnn
AUl
e,
iphr nr
ange
be,
Wn h
Cinne Ee⸗
aß
hahe
hllta,
unnre
lltar,
Me
N

e

naor inenet
egan &
Ono cOfNN

cert tinen
14

oe eignnn

et ſe uli!

or, Aende

Uuptrolen,
, & C

dd, ſNi
ndalo

