Ri alicujus pacti vel conventionis debet & non
olvit.

Quæ eſt dijerentia inter has duas radices?

.. Hæc: qui obligatur ex re acceptâ, tenetur
tantum ad rem, ſi extet, aut ad fructus extantes:
vel in quantùm factus eſt ditior parcendo ſuis. In-
juſtus verò acceptor obligatur ad rem vel Xquivalens,
ſivè perierit ſivyè non , ſive caſu ſivè ſuâ culpãà, imò
etiam tenetur ad fructus omnes, quos Dominuæ
erat percepturus, ad lucrum ceſſans, damnum emer-
gens &.
CA.

20́8 Caput IX.

C 4 S O S

Titius in Confeſſione mihi proponit Caſum conſcientie

in materia reſtitutionis, quam ipſi injungo rererò
non injungendam, idque ex defectu ſcientie debi-
ta, obligorne ego ad reſtitutionem? L

N. Affirm. Aatio, quia ego utpotè carens ſcien-
tià debitâ, & ſic culpabiliter ignorans influo in
damnum. Idem dicendum de medico, ignoran-
ter conſulente medicinam nocivam, & de Advoca-
to iniquum præbente confilium in lite inchoat vel
inchoandà.

Quis obligatur reflituere
N. Non tantům ille, qui rem alienam habet ma-
1A fide, ut fur vel alius injuſtus damnificator, ſed
etiam, qui rem alienam habet bonà fide, ſi illa
extet, vel, ſi non extet, in quantùm factus eſt

ditior, quantàùm verèò ad malæ fidei Poſſeſſorem,

non ſolàùm obligatur ad reſtitutionem exſequens, ſed
etiam quovis modo cooperans ad damnum.
Quot ſunt cauſæ cooperantes ad damnum?

nmn.. Novem, comprehenſæ his verſibus:
Juſſio, conſilium, conſenſus, palpo, recurſus,

Farticipans, mutus, non obſtans, non manifeſtani.

Quid intelligitur per Ly: Zußio e
E. Intelligi mandantem, ſivè expreſsè ſiveè taci⸗
R, id eſt, faciende vel dicendo aliquid, ex quo

. e
*

.0. far
elillud

Cju ne
heca
inmtẽ
men h

1 40
(Ricter
ſar mn
Nem Obhio
un N
laluhi
.
1. K
mnifer

Zo iin

un,

Hu

ſun ain

irjingnn
g ſent 4
1

Notans indr

1 & n

lue imtt

gere!
hemmker
Canmifem
uprun tün
ei Plele
enerern

Adunwun.
1AAN

6eldi
A 8
6, nf

,

eprheH

4 . 6

De Keſtitutione. 209

V. G. famulus colligit Domino gratum eile, ſi hoc
vel illud damnum alicui tertio inferat.

CASO5S

Cajus mandat Titio, ut incendat domum Fempronii,
revocat illud mandatum antè executionem, idqaue
innoteſcit mandatario, ad quid tenetur ſi ta-
men damnum inferatur?

. Ad nihil. Katio, quia mandatum ſuum ſic
. . . X .
efficaciter revocatum nec phyſicè nec moraliter cen-
ſetur influere in damnum. Nec item ad reſtitutio-
nem obligatur ratum habens damnum ab alio illa-

tum. Katio, quia non influit in damnum, cum

ratihabitio ſe habeat à parte poſt.
Quid intelligitur per Conſilium

k. Suadens, aut precibus vel promiſſionibus ad
damnificandum inducens. .

Ego dico Sempronio: eas, vade, farare 4 Titio,
obligorne ad aliquid, ſi hoc reyocayverim2
e. Si efficaciter revocaverim, ad nihil obligor.
Ratio, quia tantùm precibus ſuaſi damnum.
Ned quid, ſi ſuaſerim, oſtendendo⸗facilitatem
& utilitatem furandi d
HBe. Etiamſi revocaverim, obligor tamen ad reſti-

tutionem.

42

121 d Caput M.

tutionem. Katio, quia concilium meum alten
manet utile, ſicque cenſetur adhuc moraliter influe-
se ctiam poſt revocationem.

Quid intelligiur per Conſenſum

. Intelligitur ommis ille, qui efficaciter appro-

bat damnum alteri inferendum, ut ſunt illi, qui ha-

pent dare ſuffragia, vora &c. eaque dant cum in-
juſto aliorum damno. .

C A § O0 §

PDecem vel viginti jus habent dandi votum yel ſußra-
gium ego ultimus ſcio major em numerum inclina-

te ad impofitionem V. G. injuſtæ Gabellæ, yvel ad

electtonem indign, & addo meum votum, obli⸗
gornè ad reſtitutionem?

B. 1. Si ad diéta requirantur vota omnium, &
ego meum pariter addam, tencor ad reſtitutionem.
RKatio, quia verè influo in dammum non minus
quâm alii.
M. 2. Si ad valorem dictorum non requirantur
undnium vota, ſed ſolùm plurima: difſtinguendum
eſt. Vel debitus numerus votorum eft comple-
tus ante meum, vel non? Si non obligor. di
ſit completus, ut quia ego ultimo vel penultimo loco

ſum, controvertitur, alis affirmantibus, me ob.

ligari, quia adhuc (inquiunt) meo tam benè, quâm

aliorum nomine , im poſitio vel electio iniqua pro-

nunt atur tanquam valida. Alüs negantibu, quia

meum

Welm v.
cinim acl
Gio in

Ratio
letendun

M Te
glis t
ejls 2

Denl fhe
ſn r

N

X. In
tur⸗ igurn
dc ttie .

meum N
oralter we

ſun

ceirt

lunil, O

e Cunt ou

,otut i ,.

ufnetR N ⸗R

eln etudl

wuomni.
1 1 tun

.

vel pentn
untthus,

inferendum.

eE

De Keſtitutione. 211

meum votum non videtur efficaciter influere „ ſive
enim addam meum, ſive non impoſitio vel ele-
ctio iniqua ſuum tamen ſortientur effectum.
Quid intelligitur per Palponom 2
. Omnis adulator vel laudator „ qui his modis
alium excitat ad inferendum damnum. Unde:
Cajus nobilis exprobrans alteri nobili ignaviam
ſuam in non ulciſcendo injuriam ſibi à plebejo jlla⸗
tam;, tenetur ad reparandum damnum ſi cveniat.
KXatio, quia alterum ſuàò adulatione excitavit ad illud

Quid intelligitur bper Kecurſum
g. Intelligi præbentem refugium malefactori, ut

ſi quis furem domi ſuæx recipiat, furta vel inſtrumen:
Iia ejus abſcondat &c.

Petrus furem accipit tanquam boſpitem, pel
ſuum conſanguineum ad quid tenetur 6

B. Ad nihil. Katio, quia iſthæc receptatio non
influit in actionem damnificativam.

tanquam

Quandonam ergò ſtic inflait 5
Be. Tunc „ quandè fur protegitur ad eò liberias
furandum „ quando res furtivæ occultantur, vel
loco furis venduntur &c.

„
cko i

negn D

0 2 Ssd

212 Caput IX.

ded quid, ſi fur mihi metum gravem inferat,

niſi eum recipiam, vel ſt uæratur 4
listoribus?

u. In his caſibus dans recurſum licitè agit, quia
ſuâ protectione non eſt cauſa per ſe damni, ſed per
accidens. L
Quid intolligitur per Participantem 2
Be. Intelligi S& participantem in demno, & par-
Licipantem in actione damnificativa. Utrumque
patebit in duplici caſu, nam I. Comedens V. G.
cum fure de rebus furtivis, eſt participans in dam-
no, & tenetur ſolùm pro parte, quæ ſibi obvenit.
2. Adjuvans furem, applicando ſcalam, agendo
excubias, ſubmiſt ando inſtrumenta eſt participans

in actione damnificativâ, & obligatur ad totum dam.

num. Undéè ſolet dici: participans in damno ob-

ligatut pro ratà rei, participant verò in actione in-

juſtà im ſolidum.

Quid intelligitur per mutum, non obſtantem

non manifeſtantem?
Pe. Mutus eſt ille, qui „ culn poſſit & debeat

verbo vel clamando damnum impedire, & nonim-

pedit, qualis eſt V. G. Canonicus tacens, aut Con-
ſiliarius ſilens, dum ft iniqua aliqua electio vel
conſtitutio, qui tamen loqui debent.
Non obſtans, eſt, qui non obſtat, id eſt, negli⸗

git ferre ſubſidium damnificato, dum ad'id ex ju-

ſtitia tenetur, tales ſunt V. G. Princeps, Magiſtra-
tus, Belkdux, ſi ob ipſorum culpabilem negligentiam
Ali

üpan
bus,
tenepto
Mor
on I
CaAtolem
tenennur
Mnurn
ſellre
edorer
eg, N
No
Concutre
Iendo,
lelo
Umpedin

. 4
iires
Wpuime
Donino,
un
lenetor
uenket
Püimol
eſt hec
eleq

d ole

Denn iſfttt
era¹

Gte i
Carnmi, N,

eipanen

–

Qumno, AI.

. Umm
(ortden

ticpen „

utad und
in N
ſet 1171

cce, AN.
taCels⸗ 1

Aiqu

.
Hunaddi

e
en geh

SN

De Reſtitiione. Airz

alii patiantur damnum à feris, latronibus, militi-
bus, quæ damna dicti omnes ex juſtitià præpedire
tenentur. .
Non manifeſtans eſt, qui poſt diamnum factum
non monet Dominum, aut non declarat damnifi-
catorem, quandè ad id tenetur ex Officio. Ita
tenentur cuſtodes Pecorum, Vinearum, Sylvarum,
Piſcinarum &c. qui ex contractu damna debent im-
edire & facta manifeſtare. Hùc reducuntur Col-

lectoret Gabellarum, qui obligantur curare, ne mer-

ces, Vinum &c. aſportentur ſine Vectigali.
Nota hic ex his novem cauſis cooperantibus ſex
concurrere poſitivè per influxum poſitivum concur-

rendo, ſic mandans mandando, confulens conſu-

lendo concurrit &c. reliquas tres concurrere negati-
— . - 1* W . . . .
vè, id eſt non impediendo, cum ex juſtitia debeant
impedire. S—?J́GðMc
Quo ordine debent hi reſtituere?

. Antè omnes debet feſtituere Principalis in facte
niſi res aliena in ſe apud alium extet, tunc is tene-
tur primo loco. Katio, quia res ſemper clamat ſuo
Domino. †
Juxta D. Thomam quò ad cooperantes primo loco
tenetur pfæcipiens. Secundè exequens, & conſe-
quenter alii, ut conſulens &c. Katio, autem quarè

ꝓrimo loco inter cooperantes obligetur præcipiens,

eſt hec, quia ille eſt principalis in facto, mandan-

do exequenti, ut damnum inferat.

*

Jed obliganturnk omnes cooperantes ad totum
damnum, ſiveè in ſolidum
Be. Si concurrerint ad totum damnum, tenentur

„

214 Caput IX.

in ſolidum, non omnes quidem abſolutè, ſed con.
ditionatè, nempè in defectu ſociorum. Qui autem
concurrerunt ſolùm ad partem, tenentur pro parte,

undè participans ſolùm in damno vel re furtivà, non
obligatur niſi pro parte, participans verò in adtio-
ne injuſtà, ſimul furando ex communi conſpiratio-
ne, agendo excubias &c. obligatur in ſolidum.

Qed zuid, Dominus remiſit obligationem
reſtitutionis exeguenti, utpoté bauperi
famulo, excuſaturnés guogué
Ppræcipiens, & econtra?

. Ad I. negativèê, quia principale non ſequi-

tur ſuum acceſſorium. Ad 2. verè affirm. quia ac-

ceſſorium ſequitur ſuum principale.

Minus principal's reſtituit loco principalit,

ad quid Principalis?
m. Obligatur minus principali ad refundendum
id; A minus principalis ſatisfecit Domino. Vel
in defectu Principalis habet alter Jus repetendi à ſo-
ciis ſecum ſecundarò obligatis, ſed pro ratâ. Quod,
8 Principalis in fad diſobligatur
ſi verò Principalis in facto reſtituar, diſobligatur
minus principalis, ùt de ſe patet.

Inquibus bonis poteſt inferri injuria

w. In bonis animæ, corporis, famæ, honoris,
& foxtunæ. .

Quotuplicis ſunt bona animen
v. Duplicia, feil. naturalia & ſupernaturalia.

Ne .
47

76.
me ſ
ci 4
uus
inpecn
N e
ſaude
ocut
cenco,
(c i
umn
ur. ha
Gammi

5
Cona
1

. Ey,
i,
i in alo
dchor
lriu
onig ſi
in
Cecilor
leß. Und
Henn non

Aia don⸗

De Keſtitutione. 215

ue, in V G. gratia, intellectus, judicium, ſcientia Gc.

n. Quiam In primis bonis tenetur reſtituere, qui philtro,
u gonn ma ficio, vexationc alteri abſtulit u um rationis,
Ie ſuntit, lci qua tum in ſe eſt, maleficium 0o lere, remedia
vedüch qui us corvaleſcat;, procu are, & omnia damna

in ldn impedivit alium à ſtad'o litt arum.
. In ſetundis bonis tenetur reſtituere, qui alium vivel
algee fraude induxit ad peccatum, idque pro poſſibili,
e n ſcil. ad melio a hortando, pro illo orando; qui alium
ſuuſt decuit falſa dogmata, revocando, & vera eum do-
mne cendo. Item Barochi & Prælati, quibus ex Offi⸗
ceio cura animarum incumbit, tenentur reparare
aine H damna, quæ ſubditi ex eorum negligentia patiun-
oa wur. Katio borum omnium eſt; quia, qui eſt cauſa
. damni, tenetur illud reſarcire.

ler ia Quomodò reftituet, qui damnificavit alium

l in bonis corporis, occidendo vel
A rinen mutilandod
Cr Domme. v. Primò: Injuſtè alium lædens in vita, mem-

r bris, viribus &c. tenetur læſo aut hæredibus neceſſa-
pom riis in alio genere bonorum reſtituere . etſi ex dam-
g n. corporali nullum ſequatur damnum in bonis tem-
voralibus, læſo quidem, ſi obierit & indigeat, in
J toniali iritualibus; ſi verò non indigea hæredi-
miiim Paus in. ke temporalibus. Et hoc verum eſt, etſi
nr, k occiſor pernà corporali à judice plectatur. Katio,
. quia hæc pœna ſolum eſt compenſatio injuriæ factæ
D remp. Unde, ſi lædens, quâmdiu vixit, reſtitutio-
cwine! neumi non fecit, ad eam tenentur hæredes. Ratiei,
Cyemu⸗ quia bona defancéti tranſeunt cum hoc onere, &
. ſ◻ℳ qu

A:

216 Caput I X.

qui ſentit commodum, uti eſt hæres, ſentiat etiim em ven
onus. zjam n
M. Secund?: Compenſatio damnorum realium e ſt ne
fit ſolvendo expenſas curationis, cibos cariores, lu. (c ſeent
crum ceſſans, id eſt, quod opificio V. G. feciſlet, i e
ſi læſus non fuiſſet, non verò expenſas funeris. Ka- dcendh
tio, quia etiam hæ fuiſſent faciendæ, ſi naturali Palſin l.
morte obuillet. “
B. Tertidè: Si qui ſe mutuò provocant ad duel. prlan!
dum, lædens læſo ad nihil tenetur. Katio, quia (Wwpere
læſus renuntiavit juri ſuo, uKunncect
B. Quartò: Injuſié occiſus nec licité, nec vali.
dè poteſt occiſori condonare reſtitutionem alimento- emm dur
rum pro parentibus, uxore, liberis, &c. Ratio, (ge ſil
quia occiſus obligabatur jure naturæ eos ſuſtentare. ete dn
F.. I. Qui ſtupravit virginem volentem & ſolum lie
leviter rogatam, ſecluſo præyio pacto, ad nihil te. ohle
netur. Fatio, quia ſcienti & conſentienti nulla ft Arenne:
injuria; ſecùs, ſi per vim, metum vel dolum b „
ca copulam extorſit, ob rationem oppoſitam. Un- W
de tunc tenet illud gnoma: Vel duc, vel dota: iig nun
¹

Quid ſi puella ſtuprata vel ejus parentes non (ihtn

Aad quid tenetur, gui ſtupraxit?

D

Patiantur damnum V. G. quia res man- dennt
ſit occulta? NRacha
. . . . . . . . iim.
. Stupratorem in conſcientià ad nihil teneri. Ven,
Katio, quia, ut ſupponitur, damna nulla ſequun- Uu ſan
tur, quod etiam inde collig-ur, ſi V. G. ftuprata mMſn
æquè commodéè nupſerit, ac ſi violata non fuiſſet, e, ann
in iſto tamen caſu poſſet ſtuprator teneri ad petitio- Timoni

nem

8, ſetninein

norum eit

0 CMiN,
0 V. 6. klt
las funend!
e, ſ un

ocNt 1d4
. Hitt,

lcic, Men
tonemndm
tis, N. 14
E eos Ilen
Gifronn
olemen Al
4, A ii
ſinten
n e Ein
Oppoltan
C, l ⸗

4 muntl
ia rel

1d iͤle
mnn e
V. 6
Olatao 4

eneli 4

pucllam ſtupravit, vegul

cam ducere immediate ex vi P

De Keſtitutione. 217

nem veniæ, ſi exigatur. Quod ſi verò dict⸗ ſtupra-
ta jam nupta incipiat primèò ientire damnum, quia

es a mari tuprator tune tenertiir
res fit nota 1 arito, ſtuprator tune tenetur damna
ſic ſecuta Compentfare, ur de ſe patet. Nota, quæ
. 6 . . 1. * . . „ 2 „ 17
hic ded irgine dicta ſunt, Præportionabiliter etiam,
dicenda eile de illa, quæ prius corrupta eſt, &
paſſim Hahebatti Virgo, ſicut & de vidu.
Be. 2. oli ſtuprator ſub promiſſione matrimonii
ue ariter tenetur eam ducere,
.* . 2 —α 11 = .
ſiv verè ſive ſicte bromiſerit. Katio primi e
tunc eſt contractus oneroſus. Eatio
ſictè promiſerit) eſt, quia, lic

ſt, quia
ſecundi (ſi nempè
et non obligetur tunc
n dttte ihtmed Promiſſionis, urpotè
quæ ficta fuit, obligatur tamen mediatè, id eſt po
ſonſ 1 er . 2= . 7
nere conſenſum verum, & ſic facere promiſſionem
validam. r
Dixi regulariter, nam in aliquibus caſibus ſimi-
1 Rubrut ſub ſpe matrimonii ſeducens puellam
cobli 4 quUi
gabitur 4 ducendo eam, qui caſus ſunt ſe-
quentes:
Primus eſt 5 ſi puella facilè colligere potuerit
ſtupratorem nen agere ſincere V. G. quia eſt diſi a.
ritas magna in nobilitate & divitiis. Ratio “
Caja tunc voluit decipi. 4
Secundus eſt, ſi Caja ſe
non eſſet.
ipfum.
Tertius ef 1 matri 10 rj
ia icandal ſt;, ſi cX tali matrimonio timeantur gra-
via ſcandala & mali exitus. Katio, quia hæc om-
nia ſunt juſta cauſa non ineundi matrimonii , maxi-

½¾

ſe finxit Virginem, cum
Ratio quia tunc quoque ipſa decepit

me, cum T. integr
me, c es aclhuc ſit integra „ utpotè cum ma-
trimohium nondutn ſit initum. . L
0ο5 QLuintas

4

418 Caput IX.

Quartus eſt, ſi ipfſa permittat ſe ab alio ſeduct
Katio patet.
Quintus eſt, ſi ipſa nolit nubere, vel parentes
nolint eam ſtupratori tradere, ſufficit enim, quod
Ktuprator paratus ſit eam ducere, nec ad aliquid
liud tunc obligandus eſt ſtuprator.

Ad guid tenetur adulter vel adultera?

Bz. Tria ſunt damna, quæ ex adulterio regula-

riter ſ'quuntur. Primum, quèd proles educetur ex
bonis patris putatitii. Secundum, quèòd accipiat do-

tem & ſponſalitium. Tertium, quòd cum aliis adeat
hæreditatem, ac ſi eſſet legitima proles.

Itaque . I. Si ex adulterio proles non naſcatur,
nec ullum aliud damnum ſequatur, adulter nihil

tenetur reſtituere marito adulteræ pro violatione to-

ri; ſi tamen id maritus reſciat, tenetur urerque ad
ſatistactionem Per ſigna doloris, veniæ petitionem,

&cc. ex praxi fide lum & Confeſſariorum.

N. 2. Si adulter ſit moraliter cerrtus prolem eſſe
ſuam, tenetur ipſe & adultera ad reſtitutionem dam
norum, quæ patri putatitio ejuſque legitimis filiis
Au⸗ inde obveniunt, uterque pro rata,
alteto deficiente quilibet in ſolidum. Ratio, quia

vel hæred

uterque eſt cauſa damnorum illorum.
B. 3. Si adulter rationabiliter credat prolem non

eſſe ſuam, eò quòd mulier putet eſſe mariti, vel

alias ſit levis, aut ſoleat rem habere cum pluribus, non

tenetur ad dictam reſtitutionem. Katio, quia in
dubio melior eſt conditio poſſidentis, & alias nemo
tenetur luere, antequam conſtet eumeſſe debitorem.
Be. 4. Adultera natà prole tenerur, quantum p -

teſt

el hue
e lcgiein
Ium, te
bond d
Lis extra

CAntnun.
ſinnte,
climen i
ere mn
ylamn ter
ſt, aim!
lalhahe
Qaan
Ieyehte
Nato, 4
4 9 leſti
un comn
Gendo,
eſauch

Kepidum;

ucere h
Cln 10
Pare

Natrimon
Nlire n

1 do l

un
it enin g

ec N u

Adhe

Auletio e

Holes ehlen
dd cſin

Dd cum A

loles.
Jles tonnis
, AI
Pro Golrnte
enetur uene
etiꝛ iiin
orun⸗

cenu n

Kmntorne⸗
1 6 .
ve Hum
Mele N
n. N,
iu
rirniis
(Ne muun,
unglvin⸗
utir 4 1

i, XNOH

4 eſl
.. guuantu

De Reflitutione. 219

teſt ſine vitæ periculo ac ſamæ diſpendie, laborares
ne legitimis prolibus vel hæredibus obveniat dam-
num, tencturque ad ejus reparationem, quiæ eſt
cauſa efficiens hujus damni. Reſtituer autem vel er
bonis paraphernalibusvel per compenſationem labo-
ris extraorchnarii vel parſimoniæ in victu & veſtitu.
vel inducendo prolem ad ſtiatum Religionis Mendi-
cantium. WW
B. F5. Si adultera nullo dictorum modo poſſit re-
ſtituere, non tenerur proli vel marito manifeſtare
crimen ſuum. Aatio, quia proles non tenetur cre-
dere matri. Unde eſt regula juris: Alleganti pro-
priam turpitudinem cum alierius Præfitdigig, (uti hic
fit, cùm filius cummuni opinonce ſit legitimus) nul-
la eſt habenda ſdes, Imò adultera per ſe loquendo
(quantacunque demuun ſit hræreditas) non tenetur
revelare crimen ſuum cum periculo famæ vel vitæ.
Ratio, quia bona inferioris ordinis, per ſe loquen-
do, reſtituenda non ſunt cum jactuta bonorumor-
dinis ſuperioris „ qualia ſunt fama & vita.
Dixi: per ſe loquendo, quia, ſi periclitetur bo-
num communc, tenetur revelare etiam cum vitz

diſpendio, ut ſi ſpurius regni vel Principatus hæres

eſſet hæreſi infectus, vel peſſimis moribus imbutus;

legitimus verò eſſet virtuoſus, Catholicus S&c.

. 6G. Si filius adulterinus factus adultus vellet
ducere filiam ſui parentis, quæ eſt ſoror ſua ex parte
patris, quod ipſe neſcit, ad hoc malum præcaven-
dum parentes id reſcientes, ſcil. uterque adulter,
tenentur adulterio non revelato omni poſſibili modo
matrimonium hoc impedire. Dein, ſi aliter im.
pedire non poſſint, tenentur ſaltem uni eorum 2 Vel,

2285 Caput IX.

ſi aliter fieri nequir, utriſque revelare. Katio eft,
quia convenientior modus ad tale malum præcaven-
dum hic non occurrit. Si verò jam ſint copulati,
& uxor puratitia gravida reperiatur, debent relinqui
in bonâ fide, ne majora inde mala propullulent.

Quid ſi mater vel adultera prolem
expoſuit? “Z

Dico: Si id fecit ſinè inſtinctu adulteri, tenetur
in ſolidum expenſas ſolvere domui orphanorum vel

hoſpitali prolem nutrienti; ſi utriuſque conſenfu
id factum eſt, tenetur uterque pro rata, vel in ſoli-

dum altero deficiente; ſi verò adulteram induxit,
ipſe prius tenetur, & ipſo deficiente adultera. Katio,
quia illa orphanorum domus erecta eſt ad nutrien-
das proles, quarum parentes ignorantur. Ergè &c.

§. II.

De Reſtitutione in bonis famæ &
honoris,

Quid eſt Fama P

v. Eſt multerum exiſtimatio de vita & moribus
alterius. Eſt duplex, Bona & mala. Prima eſt
multorum exiſtimatio bona, Secunda eſt &contra,
ubi quilibet homo tanquam pars homogenea retinet
naturam totius. “

gul

5 *

1. E

us exct

N. D.
.60. jucn
Peracum

(Ker. I.
netur ad
jule, ut
co ſye en
Perer uti
noncbli
Kr. l.
lu er
Danrur
encocri,

Paltem int

De KReſtitutione. 221

. 4 . 2 —. 7
” Quid eſt Honoer?
iM N. Eſt teſtificatio propriæ exiſtimationis de alte-

berce Tius cxcellentia ex intentione honorantis.
ICE . 4

uorupliciter fama lædi pozcft

era zln Be. Duph iciter. Primò per actum internum,
V. G. judicium temerarium, ſuſpicionem. Secundè
per Aum externum; quod rurſus contingit tripli-
adlai,. citer. I. Verum dicendo & juſtè, & hic non te-
1 ane netur 24d reſti itutionem. 2. Dicendo falſum & in
milqe n juſte, ur qui crimen alcm; imponit, ſive in juci

4

10 um,pi cio ſive extràa. 3. Dicendo verum, ſed injuſtè &
dultenmii præter juris ordinem, ut dum alterius verum, ſed
teadiu! tamen adhuc occultum crimen tevelatur abique ra-
dn An noribil cauſa, & hæc omnia poſſunt fieri duplici-
wrm ter. 1. Per verba. 2. Per facta, ut per paſquil-
las, ber appoſitionem cornuum ante ædes, deno-
tando f ſœminam eſſe adulteram.
Dantur adl huc alii modi ex Soto, V. G. amplifi-
cando crimen, benè fa tum proximi in ſiniſtram
partem interpretando, quæ explicantur hoc verſu:
Imponens, autgens, manifeſtans, in mala vertens.
Et hi ſunt modi, quibus directè læditur fama.
Indirectè autem fama læditur his modis: 1. Ne-
14! gando rectè facta & bona alterius. 2. Reticendo
e udn bona alterius eo loco & tempore, quo Cæteri reti-
centiam accipiunt PrO tacita vituperatione.
3. Diminuendo rectè facta & laudes alterius.
4. Ita frigide laudando, ut laus potius cedat in
diminutionem famæ illius, qui laud- tur. Qui mo-
di explicantur hoc verſu:
Qui negat, aut minuit, reticet, zeskargue remißd.
P Huc

ns ke

222 Caput 1I.

Huc ſpectant Contumelia, Convitium, Impropt-

rium, Suſurratio, Deriſio.

Contumelia eſt injuſta dehonoratio vel læſio hono-
ris per verba vel faéta manifeſta, ut, dum alicui

objiciuntur crimina ſua, vel ipfi inffigitur alapa.
Differt à detractione, quòd hæc ædat famam, iſta

honorem; unde detfacétio definitur à S. D. quòd

ſi injuſta denigratis alienæ famæ per verba occulta.
Conritium eſt, dum alteri objicitur injuria, quæ
in eo peccatum non eſt, V. G. vocando eum cæ-
cum.

Improperium eſt, dum injuriosè alteri objiciun.

tur Beneficia ab eo accepta.
Suſurratio eſt idem, quod detractio, què ad

materiam & formam; differt autem què ad finem,

quia intendit amicitiam ſeparare; unde gravius eſt
peccatum quâm detractio & contumelia. Katis,
quia majus nocumentum infert, tollendo majus bo⸗

num, ſcil. amicitiam : nam amico ideli nul ſt HD

comparatio. Eccl. 6. S§. D. 2. 2. 4. 74. a. I. in Corp.
graphicè idipſum oſtendit, dicens: Suſurro & de-

tractor in materia conyveniunt, & etiam in forma,

ſive in modo loquendi: quia uterque malum occultè
de proximo dicit . Diſfferunt autem in fine: quis

detractor intendit denigrare famam proximi, ſuſur-

7e autem intendit amicitiam ſeparare.
Deriſio eſt, ut, dum quis intendit, ut alter
erubeſcat, & eſt de malo vel detectu, qui ſerid

taxatur. Eſt peccatum mortale, ſi ſit de re graxi,

.„1 „7 . . . . . . . „1
ideque reſtitutioni obnoxia. Diſtinguitur 4 con-

vitio, nam convitiando intendit quis honorem de-

primere, detrahendo famam diminuere, ſuſurran-

Wura 1 d,

do mici
conlunde
Mota
laſie,
Ccachunnos
Cilivenn
ſpec⸗

Ncrin

Xl
lenentam
ohrtm 1
Decene d

imn, d
Cuenan

X Ne
tchenis e
Eimuli
weſtre
e; och
enarnn
uhid 1
INrin
en flle
Pollt man
lgron 10
per ⸗

V

tinn, iyn

) vel M
Ut, Qund

mrinii,
Ccando eun

Aeiit

Aracko d
en gnb a
uncde vnn
grumele. 19
olentomi⸗
nicn fll
17 4i

18: Mn

De Keſtitutione. 223

do amicitiam .
confundere. tellkre⸗ deridendo alium ad ruborem
Nora; quòd ſi inhonoratio flar factis oce
iMuſio, ſi naſo rugato, ſaſannatio, ſi verbis oel
cachinnis , deriſio; hæc autem gateni her is vel
diſtinguuntur, quia conveniunt in “ er ſolum
ſpecto. hine per ſe re-

Ni erime ,
en ſit publi
revelare?
. M. 1 ſit publicum publiciate ſacti & juri
ententiam judicis, portes id uhivis revel Juris Per
ftitia. Ratio, quia deäinquens her ernſt ſalvà ju⸗
reitate .. 1. unn per crimini
reitatem amiſit jus in ſuam famam, Pores Ane
pecrxare conca charitatem, quia, quod , men
fert, alteri ne feceris. tibi non vis

QLuanam 1 , „.
L equiritur eulpa, ut tenearis reſti-
tuere famam? SSZ

e Nor requiritut culpa Theologica ad hoc
en⸗ d d ituere famam, quam etiam ſine culhe
ruxiſti. NRatio uia reftitstio eſt ad k
„ quia rcftitstio eſt adhuc in

H 1
E poteſt⸗ .
porteſtate detrahentis, & non revocando approba

glenihn

Aunifn reria t.
* rril tantundem eſt, ac de novo famam tollere,
atio utique eſt reſtitutioni obnoxia. iee

art.

prenut, 1
ekh, .

Dkinguin

lrrf

Ex jam dictis ſequitur, quòd i
zjuriun m berce inmn uod, qui alteri fecit
nrin 1 ni famæ, V. G. imponendo ei crt
alſum, vel verum, occultum tamen, ir, ir⸗
poſſit manere occult lider cintir oln.
kole wanee ten um, peccet mortaliter cum ob
atione ad reſtitutionem ui detrahir parentilyus,
. Qui deti ahlt Parentibus,

6

N.. nſuer
ds hα iniuper peccat contra pietaten ui ſuperiori
itra pietatem, qui ſuperioribus

innele, t

contra leverentiam ſeu obſervantiam S.

La

7

2 24 Caput IX.

Quis eſt modus reſtituendi famam ?
Dico: Si quis alium infamavit de crimine falſo,
faeilis & conveniens modus eſt, ut coram illis, qui
detractionem audierunt, dicat ſic: Quando hoc
vel illud de tali vel tali dixi, deceptus hoc dixi,
modè autem deceptum me invenio, & falſum eſſe,

quod dixi, unde illud revoco. Qua ratione vita-

bit ſuum, & compenlſabit infamiam alterius: quèd
enim poſſit ſine infamia ſui dicere, ſe fuiſſe dece-
ptum, patet, quia ipſum peccatum deceptio quæ-
dam eſt. “
2. Si quis alteri famam abſtulit, dicendo verum,
ſed injuſté, ſuavior præ cæteris eſt modus, ſi dicat:
Quandèò tale delictum de tali dixi, putabam illud
eſſe verum, ſed ex poſt deprehendi, me dixiſſe

falſum. Quo modo infamato reſtituit famam, nec

. . p . . A
mentitur ipſe ſic dicendo, quia verum eſt, quèd

tunc dixerit falſum, quia invenit ſe id dicendo pec.

càſſe, peccata autem in Scripturis vocantur falſita-
tes. Cæterùm potiſſunus modus reſtituendi hono-

rem per contumeliam ablatum eſt veniæ petitio. 4

tio, quia per hanc ſe humiliat & deprimit, & al⸗
terum honorar. —„
Danturnè cauſæ excuſantes 4 reſtitutione
famæ?

Affirmo. Et primò quidem cxcuſat expreſſa con-

donatio infamati privati, cujus ſcil. fama non eſt
ahiis alligata. Secundò, neceſſitas, ut ſi quis injuſt
alium infamat, & is infamiam aliter non poſſit aver-
tere, niſi prodendo crimen ejus ocultum. Termèd,

impo-

inhee
ſorepr
leſtitati
Quart)
fümam
lius, 6
tu vit
lamiles

ctend
Mern da

3 Per
ejis per
ſationem
men 2lt

. N

u. Lat,

Aeln kel

E
Dioo .
A,
AInale,
Ralin 1

n achrin

Dis banun

eponnur.

er di
eleig ek

De Keſtitutione. 255

Nh imporentia moralis, ut fi reſtiture nequeas ſine atnis.
ſione propriæ famæ longe præſtantioris, tunc ehim
reſtitutio fiet in pecunüs, vel alio genere bonorum
.B uuct Quartd, cum pe iculo vitæ regulariter noh tenclis .
““ê famam reſtituere. Katis , quia vita eſt bonum me-
dglir lius. di tamen fama paublicæ perſonæ melior ſit, quam
N tua vita, teheris ctiam cum tali pericul. in.
Wmnt ſamäſſes alium de crimine, olt quod allar mune
en plectendus, pariter teneris. Quintè, per cellitz
eiii nem damni, ut ſi infamatus ſit per teſtes Convidus
un deeee vel Per ſententiam Judicis declaratus talis, v. elfamæ

Crinn hl
COrN A

M ejus per oblivionem reparata. Sextè, per compen-
Ecenh ſationem „ ſi duo ſeſe æqualiter infamarunt ſi ta.
mode, Umen abſit ratio ſcanclali.

hendi, N Obligatio reſt cué ndi famam tranſitne al
ſinitchmn. hbarsdes 9

eae . Negativé: Tenentur tamen compenſare dam-
1 * . * quia prima obligatio eſt perſonalis,
1 WNN. altera fcalis.
kmn
R Eſtne licitum infamare ſe itſam
. . 2 7
Hico juſta cauſa, V. G. ob Chriſti exem-
um, vel bonum virtutis licirum eſt f ipſum in-
farnare. r
nßrun Kati I irtn —
64 . ati0 tum quia homo eſt Dominus famæ ſuæ
ut plarun eſt ſupra. Tüm, quia fama eſt ur,
WAA nus Donum bono virtutis, unde laudz Diſi: .
xllreht 1 0 virtutts, undeé laudabiliter Pro lo

lme exponitur. Cæterum ſine juſta cauſa ſe inkann

2?

4
4

„

tb on levibus eſt leve, in gravibus eſt grave Ppecestui pro
wn i, digalitatis. Kat:e, qia eſt ir ationabilis Profttio

walan! tanti boni, quoct eſt SS „ quam divitr

—

226 Caput IX.

Porrè, qui metu tormentorum etiam graviſſi-

morum ſe infamat fatendo crimen à ſe non comiſſum,
ob quod mutilatione vel morte punierur, pecca

mortaliter, teneturꝗue retractare, licèt torments

renovati præſumat. Ratio, quia talis per Confes⸗
ſionem illius criminis poſitivè voaperaet ad de-
ſtructionem vitæz & membrorum ſuorum, quod

nemini licet.

F. III.

De Reſtitutione in bonis fortunæz.

Qui alium damnificavit auferendo, quod alls

habebat, ad quid tenetur?

M. Tenctur ad æqualitatem damni. KRatio, quis

violavit juſtitiam commutativam.

Qui alium damnificavit, impediendo, ne

adaipiſcatur id, ad quod erat in vie
habendi, ad guid

Dico: Non tenetur ex æquo compenſare, ſed

ſecunduùm arbitrium prudentis juxta qualitatem ſpei
ac conditionis perſonarum & negotiorum. Katio,

quia minus eſt aliquid habere in ſpe, quâm in re,

1 verò quis aliquid habeat in potentia tam propin-

qua, ut equivaleat ei, quod actu habet, tunc de-

2

bet reſtituere ex æquo. Ex his:
Reſolves primò, qui injuſtè impedit, ne Præben.
da detur digno, antequam firma tum ſit, quèd ei
4 “ detur,

†4

cknnl

Genr,
ſecund
perl
tſt 40
1eſtitutn
dumkee
Mati r
Cundue
Eelune
a tene
lumn tüm
Un, u
clleinmur
nb ⸗
Clencis.
Terti
Uln Pr
Gammun
yel lube
1 Cebito
lelt, P
Retur dann
Cetur ex
Cerne,
Müenen
ſlnet

4

X. y,
und he

De Reſtitntione. 22„½

dmgi detur, tenetur quidem ad aliquam compenſationem
non ndin ſecundum quantitatem ſpei, conditionem. negotü
ſan && perſonæ, ſi verò jam firmatum ſit, tune idem
lceom eſt, ac ſi jam habitum auferret „ & ideò tenetur ad
ls aln reſtitutionem qualis. Katio primi eſt, quia non-
petaen A dum fuerat adeptus, & multipliciter poterat impediri.
Raun, Aatio ſecundi eſt jam data. Idem intellige de quo-
cunque Officio. Ita D. 7 h. hic a. 4. 4ad I1.
Secundò, qui deſtruit ſegetem, gramina, ſemi-
na » tenetur reſtituere, non quantum valerent, ſi
jam tùm demeſſa eſſent & horreo invecta, nec ſo-
lùm, quantuùm in ſe valent eo tempore, quo con-
ni⸗ ſorun culcantur, ſed quanti æſtimantur omnibus conſide-
ratis & deductis expenſis in corum collectione fa-
ende,M ciendis. . —
enete ZTertibe Si debitor detineat pecuniam creditori
ultra præfixum terminum „ ex quo creditor incurrit
nI. α. damnum, quo ei ſubtrahitur, quod actu haber,
V vel habere debet, V. G. ſi pecuniâ eget, & ex mo-
ra debitoris agrum vel domum vendit minùs, quàm
nhehntt⸗ valeat, vel accipit pecuniain ſub uſura, debitor te-
netur damnum reſarcire ex æqquo. Si verò damni-
71 ficetur ex lucro, quod habuiſſet ex elocatione rei
e⸗ derentæ, V. G. equi, præter rem vel pecuniam
nhen reſtituendum eſt etiam lucrum non ex quo, quia
in ſolum eſt in potentia, ſed ſpectatis circumſtantiis. .

—

Miun
ſe, “ Aad quid tenetur Poſſeſſor bonæ fidei?
u bet, . Primò: Poſſeſſor bonæ fidei comparente Do-
mino ante legitimam præſcriptionem tenetur reſti⸗
eclit, ueh tuere rem furtivam, ſi exiſtat, vel in quantum fa⸗
un t, P 2 ctus

223 Caput I.

Aus eſt ditor, id eſt;, in quamthm propriis ſris

rebus pepe e1Cit.
Ralio, quia poſſidet, quod non eſt ſuum, &
ſcit, cujus ſie; qui verò ſic reſtituit, non poteſt 3
Domino repeterée pre getium à ſe furi pro re fuirtiva ſo⸗

atum. Kafis, quia alias ille Dominus emeret rem

Iutum
ſium. .
K.
juſto pretio emptam Kente bona fide quali vel mi⸗
nori pietio vendidit, ad
tunc Tes apud eum n

extat.
Si verò majori pretio Vendidit, tenetur reſtituere

eſſurm. KRatis, quia in eo res zquiralenddf

illum exce
exta; quòd ſi czce ſtuas ille ſir induſtriæ, ad mihil
tenetut. pani⸗ quia tunc in eo res non extat æ& X gvi⸗
Talenter cùm n noh ſit fructus rei, ſed ſpecialeh.

2t. Terti)
bon de le vendideri it, tenetur Domino xeddere totum

pretium. Aarié , uia in co res vquivalenter extat:
Ereße⸗ . ſDominus rem ſuam aliter recipere poſſit.
er. Quartè: Qui e emit rem bona. ſde 2 potes

verdo dig, ofcit eile furtivam, ut ſuæ conſulat indem-

nitati, poreſt recepto pretio licitè eam furi r reddere,

ſi moraliter certus ſit furem Domino reſtituturum,
ſi vero. incertus ſit, debet Domino reſtituere „ à

quem res ſemper clamat.

Major difticultas eſt;, ſi in eo ca aſu Domminus pe.
clitetur de re ſua furi reddita. In quo tutior &&

probabili lor ſententia eit! igandt 2 Pai- Deminicun

Soro, Iſe. Medina, Corarrupy. Harthol Medmna,

Cajet,

Setund): Si Poſſeſſor bonæ fidei rem furtivam .

Hihil tenetur. Katie, quia
ec in ſe, nec in virtute ſus

Si rem furtivam dono aceſperet „ℳ

Cit,
Auumtun

à di.
Henich

Alion u

tractunn

Preno,

gilr er

Natione,

vaſn

ſvunn 6
ſuni
Oeclhencl
Cluin
ſareur
ſed 10 (6
lem aAlen

lid 1 ½

Domminumn

Hal 1
Ver Doo.
. K
Nepar 20

2

. u.

De keſtitutiene. 229

n i d Cajſet, Slvium, Franciſcum Bona Spei, quos ſe-
quumtur Auguſt. Matthæucci 2 Gircken, Hienno .
lſun. £ alii contra Malderum, Arragon, Wolterum,
t, n Henmricum Strevesdorff Auguſtinisnum . . paucos
N Win alios; quòd ſcil. tunc em mprori non ccat reſcin idere con-
nus enelan⸗ tractum vum fure, S⸗ rem illi reddere recepto
pretio, ſed tenetur redder re Domino, uti colli-
tenin gitur cx J. D 2. 2. 7. 6u¾. 4. 6. i1 f. dicente:
e e Aattone autem rei tenetur eam reſtituere, quamdin
ram apud ſe habet; gaia qugd habet ultra id, quod
