Raſealee in omnibus iſtis impedim
1odo adſint hæ conditio nfit sccilituml. Secun
mollo ad ut impedimentum ſit eoccultum Ut ſue
Ptima, ut impedimneh blicum. TZertia, ut fue
da, ut matrimonium ſit pu one ain Decreti Trid.
it bonà fide contractum juxta for e magno
rir bona ſid uòd ſeparatio ficri non poſſit i J0
Quat d Quinta, conditio eſt disjun rin poten-
4 . 4 . 3 te
ſinit vel non ſit aditus ad kabarmn ſicli⸗ aditus ad-
71 Ne el aliam cauſam 5 vel us . rà, putà pericu-
tiam v ſſet tamen periculum in mo b rem, urt
— 3
ier ontinentiæ, infamiæ, ſi Pu fir efletque
lum imnentuiit ſe teneret ex bare ſrnni onanin dr.
n scKcopula ilicita cum conſangu
ailinttas c . di debet
natrimonium. .13 enim credi de
teeieſt nobilis Epikia, neque 1 n rarn anima-
att ervare diſpenſationem in t
. iſpenſa iſpenſate Epi-
n ſibi reſervare teſt diſpenſare Ep
Tapan ergò in eo caſu poteſt diſpe
rum per

.

ſe

eſi eciali. 4 727 ulari age⸗
nihnipa his impedimentis in parti li9 Ke.
n v per plures S. prius tamen nonnu
us intra PFiurcs 5 .
valde eceſiari ſunt reſolvendi

Quid

ſ faei,

ntrahatu

.

. bind,
lere nec keda
Hiumettnull
umen mend
hent, Ea⸗
N. Secunc
un Cdtenti
me itz, t
nd ontrahe
Uinteihon
i, lo, in
unseodem
nt, gnop
tn. Aat
actu, gui
Nhetefubi
lttum, ſed
Tlinrmatn
. Teu)

lltet, e

((
eclamani

um cpprets
ngreſſas⸗
Ou

etettie⸗

5 eheull
fre Drhod

16, Upoet
n & nlod
. .
, ed kntin

potlit ſuo
eCiretes,

cclitun öt
im Decteili

olit ſe nn a

eſunto,
proptetinte
tls An
Cri, M
blcet,
omine,
ginun

gincteh
dintamon

N lthenn 4

Genrkta/1

. Punnl 4
onmliao⸗

De Impedimentis Matrimonii. 529

Quid faciendum, ſi matrimonium bond fide
contrahatur à perſonis impedimento affinitatis
V. G. prapeditis, quod poſtmodum uni

parti innoteſcit?

d. Primò, pars conſcia impedimenti nec poteſt pe-
tere nec reddere debitum. KNatio, quia matrimo-
nium eſt nullum, unde ſimulet ſe infirmam, abſque
tamen mendacio, uſque dum diſpenſationem obti-
nuerit, & conſenſum renovaverit.
. Secundò, petenda eſt diſpenſatio ab Ordinario,
qua obtent pars conſcia comparti dicat ſic: Diligis
me ita;, ut ſi non eſſet inter nos matrimonium, de-
nuò contraheres, & ex nunc vis nie in conjugem, ac
ſi anteà non fuiſſemus conjuges, & ille reſpondeat:
lta, volo, ita, accepto te in conjugem, & interro-
gans eodem modo dicat, & conſenſum ſuum cxpri-
mat, quo pacto matrimonium aliàs nulhim fit vali-
dum. Aatio, quia ſic non intendit in priori con-
tractu, qui nullus fuit, perſeverare, ſed de novo con-
trahere ſub illa conditione, ſi prius matrimonium ſit
irritum, ſed conditio illa tune exiſtit, ergò verè con-
trahitur matrimonium.
ge. Tertid, ad dictum matrimonium validandum
ſufficit, ſi conjuges impedimentum ceſſare ſcientes
affectu maritali ſe cognoſcant, non præſtito alio con-
ſenſu. Katio, quia matrimonium poteſt non ſolùm
verbis contrahi, ſed & ſignis ſed nullum ſignum

tam expreſsè denotat voluntatem contrahendi 5 quâm

congreſſus animo conjugali factus, ergo.
Re. Quartò ſi adeſt periculum ſcandali vel infamiæ;

&& pars impedimenti ignara conſenſum in reſponſione

=
—☛

10⸗

530 Caput 1Xy. ””M

ſecunda explicatum dare nollet, neceſſe non eſt com- omnind then
parti impedimentum aperire, ſed ſufficit, ſi cautè itecumit
curet, ut utriusque conſenſus renovetur;, V. G. dis- ,, Eimnlir
ſimulanter ab ipſo petendo, ut pro conſolatione i. Ouumd
ipſam habeat in conjugem, & ipſo ſimiliter dicente: Wſtiz inten
Volo, pariter & ipſa dicat. ei Fel
B. Quintò, non requiritur, quòͤd matrimonium re- l ungen
validetur coram Parocho & teſtibus. Katio, quia Aiun rn
illi, ut ſuppono, bonãâ fide antecedenter ſunracli⸗ diloeles
biti, jamque ſatisfactum eſt intentioni Concilii Trid.
circa clandeſtinitatem. lae ſer

. „* „* „△ 4 . „ Pe
Quid faciendum in boc caſi: Accedit mulier niu⸗
/ccre⸗ „ un, aln
bodie confeſſura, parata eodem die celebrare 4
nuptias, & reperitur habere impedimentum lan
dirimens, cujus detectio infamiam nota-⸗ ue
bilem induceret, interim ſunt omnia um.
jam parata ad nuptias eodem ”?YVVMV
die celebrandas ? ’’”
. Cum Sanch. eo caſu urgentiſſimæ neceſſitatis, erdillimal
Epiſcopum poſſe diſpenſare. 4“ m
At ſi non pateat returſus ad Epiſcopim al⸗

H. Si Confeſſarius videat pœnitentem laborare Il Nerſt
errore vel ignoranti invincibili, tunc taceat, diſſi- Eecum 4
mulet, & bonâ potiuùs fide, quam conſternatâ con- caſire
ſcientià agere ſinat; at verò, ſi advertat, pœnitentem (dd
duci errore vel ignorantià vincibili, & rationabiliter leconlin di
dubitare, & maximè, ſi etiam interroget ac conſi- adte ih
lium petat, tunc ex communi doctrina Primè veriras lin
omm-

De Impellimentis Matrimonii. 53 1

Cſenonctan omninò aperienda. Secundò, permittendum con-
luſfter, in trahere cum intemione faciendi, quantum licet. Ter-
Netur, 1,60 ti0, ſimpliciter interdicenda conſummatio matrimo-
Pro corlcnin nii. Quartò . prætendendum privilegium primi bi-
ünlietdem meſtris, intered vel Rom diſpenſatio procurari
poterit, vel fiat recurſus ad kpitoban „ qui
Omitimonum eo caſu urgentiſſimæ neceſſitatis diſpenſare poterit,
u. Qun, quia tunc tenet illud : Caſus Papales occulti fiunt
clenerſiti Epiſcopales.

“ Quid cenſes de boc caſu: Advertit ( onfeſſa-
uus Petrum contraxiſſe matrimomum in va-
ſerilt nmi hi ſum ad vertit etiam nihilominus, ſ pſum
1draltt informet, tamen conjugem putatitiam
inheinnm non derelikturum, continuò peccatu-

inian ton⸗ rum, aut ſi derelinquat, oritara
ſen onaqe gravißßima Ncandala, aliaque
Aen iinncommoda? &c.

Dico : Eo caſu poteſt & tenetur Confeſſæius Ppru-
Iue wrſii denter diſſimulare. Ita Sanch. & alii. Ratio, quia
ex duobus malis minus eſt eligendum, ſi ambo vi-
tari non poſlint „ut hic contingit; minus autem ma-
yiſonn lum eſt fornicari materialiter tantum in bona fide,
quàm accepta imprudenti informatione formaliter
Estenn peccare cum continua perplexitate, aut alia graviora
e eanl mala cauſare. 5 0
tuſtmna, Qaèd, ſi Confeſſatius advertit Petrum ducere
t, ie⸗ velle conſanguineam in gradu dirimente; qui tamen
HG ex ertore invincibili ita ſe poſſe putat, tunc tenetur
oget 1e Confeſlarius Petrum informare de rei veritare, quia
it Ii 2 23

532 Caput XM.

ex officio ſuo tenetur pœnitentem informare de erro- ll aui⸗
ribus conſcientiæ, niſi ſubſit rationabilis cauſa diſſi-
mulandi, ſicut in caſu priori.

V Tin
ded quid ſi Petrus ſpretâ Confeſſarii ad- imndtbitin
monitione pergat ad celebrationem fuls, gebe
nuptiarum? ſelbere uti
Abiumn, ſe
Dico: Conkfeſſarium id impedire non poſſe ra- unnutälen
tione ſigilli confeſſionis, Petrus autem tunc viderit, hetuna
Confeſſarius interim functioni ſuæ ſatisfeecit. mii, ſif
S ir mortali
Teneturne Confeſſerius admonere eos, 76es wonerert⸗
ſcLit contraxiſſe matrimonium in validum? uhmni,

kunen
. . * „ ⸗ ſe, v.
. Primo, quoties ignoramtia eſt vincibilis & mor- pwrl

taliter culpabilis, ſive juris ſit, ſive facti, tenetur tlred
Confeſſarius vi oficii eos admonere & docere, etſi ſengunn
admonitio non ſit profutura& ſequatur ſcandalum mda ℳ
pænitentis. We t,
Nota, quòd optimus indagandi modus, an igno- ern ſen
rantia ſit vineibilis, bono modo interrogare, an pœ- ing ſe
nitens credat ſe eſſe in bono ſtatu, vel habeat con- lc e
ſcientiam dubiam, quod tamen prudenter facien- l R
dum eſt, ne ex interrogatis aut modo interrogandi , 1
cnitens conſtituatur in dubia fide, qui priusillæ- i ie
am habebat conſcientiam.
. Secundè, ſi pœnitens laboret ignorantia invin- nd i⸗
cibili, ſive facti, ſwe juris, Divini, vel humami, l i
S& præſumatur ſcandalum peenitentis ſecuturum, vel
alia mala, non tenetur eum admonere, ne occaſio- ho;
nem peccati accipiat, & plura mala ſequantur.

tmare deente⸗
ligcauls .

Hei ℳ..

tionent

non dole 1
n tune wen
geci.

/ 60;
, ℳent

ncvis e.

3 ſalt, n
D
& Cer⸗
utu ſnlr

nodus,
Ca e, 41 4
lub ent
denten 1
gifi

Normit n
‚ſe bum
Anmmnn,
le⸗ Neban
lumn

De Impedimentis Matrimonu. 53

Jed quid cenſes de conjuge, qui dubitat
de valore matrimonii?

g. Primò, conjux, qui nullam habet juſtam cau-
ſam dubitandi, ſed tantùm movetur quibuſdam ſcru-
pulis, debet eos judicio viri prudentis deponere, &
ſic liberè uti matrimonio. atio, quia tunc non eſt
dubium, ſed tantùm ſcrupulus, contra quem cogni-
tum ut talem agere licet.
Bt. Secundè, conjux meritò dubitans de valore matri-
moni, ſi factâ diligenti inquiſitione adhuc dubitet,
ſine moxtali debitum petere non poteſt. Katio, quia
exponeret ſe periculo tornicationis vel adulꝛerii.
Bt. Tertiò, conjux, qui cum dubio de impedimento
dirimente, v. g. de morie alterius conjugis contraxit,
non poteſt petere debitum, tenetur tamen reddere
alteri non dubitanti. Ita deciditur in c. Dominus de
ſecundis nuptus, ubi dicitur: Nullus amodd ad ſe-
cundas nuptias migrate præſumat, donec ei conſtet,
quòd ab hac vita migraverit conjunx; ſi verd aliquis
hoc non ſervayit, & de morte prioris conjugis adbuc
exiſtimat ſibi dubitandum, ei, qui ſibi nupſit, debi-
tum non deneget poſtulanti, quod à ſe tamen noperit
nullatenus exigendum. Hæc ibi.
Ratio, quia poſſeſſor bonæ fidei non eſt ſpolſiandus
jure ſuo propter malam fidem alterius.
N. Quartò: Si uterque malaâ fide contraxit dubi-
tando ſcilicet de impedimento, neuter poteſt redde-
re vel petere. KRatio, quia tunc nulli ſuffragatur
poſſeſſio, cœpta eſt enim malà fide. Quèd ſi urer-

que bonàâ fide contraxit, & poſtea ambo de valore

matrimonii dubitent, & adhibitâ ſuſficienti- diligen-

LI 3 tis

534 Caput Ar. L 1

tià adhuc dubii maneant, ex titulo poſſeſſionis poſ- ſint tali
ſunt dubium practicè deponere, & tutâà conſcientiâ Gum munt
petere ac reddere. Katio, quia in pari cauſæ melior vn ſiuffcit
eſt conditio poſſidentis. “ Deni, het
B. Quint?: Si unus tantùm conjux ſciat nullita- jnungr admi
tem matrimonn, certum eſt, quòd non poſſit petere, Mbri,
nec reddere etiam ad vitanda gravia pericula infamix,
continentiæ &c. —Aa
Katio I. P. quia ex matrimonio nullo nullum jſus
petendi conſurgit. Admin
2. P, clarè colligitur ex C. litteras de reſtit. ſpol. & . udh,l. 1 d
inquiſitioni 44. de ſent. cxcom. Et Katio eſt, quia ſi ongiude
liceret in caſu poſito ob vitanda gravia damna red- ſoibi, ubi
dere debitum, licitum eſſet adulterium & fornicatio, ale
nec hec eſſent intrinſecè mala, quia poſſent bono falltr di

quodam fine cohoneſtari. uuſt mni
“ = üwis dn
Quid ergo conſilii pro tali muliere, uat Er, A
« vitet redditionem debits, &v eva- e aſpech
dat illa mala Nerasconun
. berat valge

Dico: Clam debet procurare diſpenſationem in len
impedimento, ſi ſit Juris Eccleſiaſtici: vel omni ſuidad
poſſibili modo ſe abſentare, ac conferre ad locum, ubi an wehe,

ſcandalum ceſſat. . * ken ee
Qualiter debet conftare de morte conjugit, 4
ſuperſtes velit ſecunas nubere d
. Quidquid determinetur de hoc per Jus Civile, Agreralr
id non attenditur, eſt enim correctum per Jus Cano- in BD
nicum, t. in præſentia de ſponſ. ubi ſic ſtatuirar: Non üs enen
es⸗

7

De hnpedimentis Mntrimonuꝗ. 53 5

17

olllins e poſſunt tales ad ſecundas nuptias convolare, donec
i clei certum nuntium accipiant de morte virorum. Unde
mi non ſufficit cauſa probabilis ad credendum, quòd
obierit, nec ſufficit ſola fama de morte ejus, niſi ad-
uſin u juretur adminiculis, ratione quorum habeatur certa
NNes Probatio.
Elicula iln . .
Quænam ſunt illa adminicula ?

DnMocdg . .
Adminicula illa ſunt varia, quæ videantur in

nſi hi Sanch. I. 2. de conſenſu matrim. Aiſp. 64. n. 15. 4. 16.
Zarih⸗ 1. Longitudo abſentiæ, & univerſalis fama de morte
e Amwne ejus ibi, ubi commorabatur. 2. Si ſit mortuus in
r *“ loco valdeé diſtanti, longo teinpore abfuerit, &
nge Tbe difficulter aliæ probationcs inveniri poſſint. 3. Ut
en e mors ſit antiqua. Alii ſic dicunt: Sufficit ſola fama
cum ſuis adminiculis, v. g. ſi vir etat valdè ſenex,
æger, vel erat in acie, & non redit aliquanto tem-
nuae, pore exſpectatus, v. g. per annum, & uxor accipit
, M. lirctas eorum, cum quibus pugnavit, vel cum qui-
bus erat valdè familiaris. “

ſelltonn Sed quid ad hunc caſum: Titius putans uxorem

bi d nam vivere, contrahbit cum (aja, Volens
Ed . a decipere, poſteâ veré intelligit
uxorem ſuam revera eſſe mortusm,
,At valétne matrimonium?

ere Dico : Non valere, ſi Fitius nullo modo Cajam
„,vCUE ducere voluerit. Katio, quia ad valorem matrimo-
1500 nü indiſpenſabiliter requiritur conſenſus. Si verò
,. Titius generalem habuerit intentionem ſeſe obligandi,

.

3536 cLaur r. Ms.

Fraurkorera „eamque ducendi, quatenus illud pos. Uien matrl

Ubile erat, contractum valuiſſe patet. falci ali
AAurimonii
F. I. 8 AAundin
De Impedimentis Diri mentibus riſir
. CSek Pellomm,
in Specic. ci, ſili
ti io, Crimen. Giez,
Error, Conditio, Votum, Cognat Crim an
An & quis error dirimit matrimonium? uün clt n
G ninomtie

Antè reſoluuionem nota, quòd error quoad præ-. Qudat
ſens ſit duplex. Primus eſt circa perſonam, ut ſi mMhlb, i
cum Maria contrahas, putans eſſe Annam. Secun- iiim Com
dus eſt circa qualitatem perſonæ, ut ſi putes te con- gunmidem,
trahere cum divite vel nobili, quæ tamen eſt pauper Hem Com
& ignobilis. Uterque hic error rurſus eſt duplex „ tempgeenl
unus antecedens, qui dat cauſam contractui, ita ut xiium, en
ſine illo non fieret. Secundus eſt concomitans, quan- Rerertint
do errans eſt in tali diſpoſitione animi, ut æquè liben- geii Con
ter vel libentiùs contraheret cum illa, licèt non er- Khune eſſe
raſſet. Hoc prænot. Acle.
N. Primè: Errfor perſonæ antecedens jure natu:v. zin nun,
dirimit mattimonium. Katio, quia deeſt conſenſus, A M
Idein dic de errore concomitante. Katio, quia ad enn d
valorem matrimonii requiritur, quèd ſit poſitivèvo⸗ Krrſn
luntarium, adeòôque ut contrahens de facto confen- giſdem in
tiat in hanc, nec ſufficit, quòèd conſentiret; de⸗ nin
bet enim efſe conſenſus de præſenti; v. g. duco te. u, Kn
N. z. Error qualitatis & fortunæ, ſi præcisè ſit ciréa D
gqualitatem, & contrahens abſolaté cantrabat, non nis ,

tenng lulp⸗

De Impedimentis Matrimonit. 537

irritat matrimonium. Natio, quòd talis error nen
ſit circa aliquid, quod eſt de ſubſtantia vel eſſentia

matrimonii, & ſi quid ſit involuntarii, ſolum eſt

mentbag

Erinoniin.

attor glolt
eſſinan

mam.
müpursrn

Cmmenelig.
rlus el e

Cunta,
1 5 ll Cglehe

1, quæ caſtæ & nobilis virginis nomen ſumpſerat. Eſt-

Lensaen.

deeſt
Nat u⸗
ſt eim/

de Npon

ſecundùm quid. ”MẽMB
Dixi: Si præcisè ſit circa qualitatem, & contra-
bens abſolutò contrabat; ſi enim error redundet in

perſonam, quod fit tunc, ſi contrahens expreſsè ex-
P

cipiat, ſcilicet dicendo : Non ducam te, niſi ſis vir-

„„go, dives, vel nobilis, vel ſi qualitas deducatur in
att,Iint nis,

contractum per modum conditionis, tunc matrimo-

mnium eſt nallum, ſi non verificetr conditio, ut pa-

tet in omni contractu conditionato.
Quid ad hunc caſum: Adolphus dives, ſed non
nobilis, reperit Romæ Cæciliam, quæ ſe dicebat
filiam Comitis de Lebenſtein, & fugiſſe parentum
tyrannidem, & ſe velle nubere, noverat Adolphus
talem Comitem, ſimul & habere filiam, quæ rigo-
rem paternum pertæſa confugerat ad monialium aſce-
terium, credit hanc eſſe, & illam in uxorem ducit.

Revertitur Adolphus cum Cæcilia in patriam, ar ibi

reperit Comitis fliam adhuc hærere apud moniales,
& hanc eſie meretriculam quandam lanionis filiam,

ne hoc matrimonium validum?
B. Negativè in foro conſcientix. KRatio, quia
hic tam perſna quam qualitas fuit motivum formale
& exprefſum ac ratio ubſtantialis. talis contractus, ſi-
quidem intentio Adolphi ferchatur ad filiam Comi-
tis fugitivam, quæ filia eſt determinata perſo-

na, & non ad illam, quæ per dolum & fraudem

hanc ipſam mentiebatur, quia hæc non fuit talis Co-
mitis filia, ſed lanionis, ſicque conſenſit Adolphus
1 5 in

538 W Caput W.

in matrimonium cum filia lanionis, quatenus uſut-
averat ſibi larvam filiæ Comitis, qui conſenſus re-
exivus cadit tantùm ſupra fihiam Comitis, ergèò cùm
hæctalis non fuerit, Adolphus erravit in perſona,
præventus dolo illius Berthhae.
Deinde conſenſus Adolphi in tale matrimonium
fuit conditionatus, unde non ſtringit, niſi conditio
purificetur, cùm ergò in caſu conditio talis familiæ,
de qua illa fœmina ſe eſſe ſpargebat, quæ unicum

motivum fuit, cur Adolphus illam duceret, non ve- „
Alleris elpe

rificetur, ſequitur &c. Ita P. Gregorius Koſignoli

de Matr. contr. I5. diſquiſ. 2. 9. I. fol. 47 3. Sanchez

1.7. diſp. 2 8. n. 25. Petrus de Ledeſma q. 5 1. a. 2.
quos citat & ſequitur obogar verbo Error n. 2.
Dices: Adolphus concubuit cum Cecilia, tan-
quam uxore propria, quem illa quoque affectu con-
jugali complexa eſt, ergo ſaltem in tali complexu
confirmatus eſt contractus matrimonii. SS
B. Ex Keg. 3 1. Jur. Lib. Pandectarum: Nuptias
non concubitus ſed conſenſus facit: Cùm igitur ex
parte Adolphi non fuerit conſenſus niſi conditio-
natus, & conditio non ſit purificata, talis concubi-
tus non facit ad rem pro contractu matrimonii, in
quo requiritur ex utraque parte abſolutus conſenſus.

. Sola conditio ſervitutis ignoratæ dirimit matri-
monium Jure Eccleſiaſtico, ita ut ſi liber contrahat
cum ſerva, quam liberam eſſe credebat, poſſit co-
gnitàâ ſervitute aliam ducere. Ita habetur can. ſi quis
ingenuus 22. 4. 2. Si tamen poſtquam eandem gart
F elle

eleleram,
ilnat, valet

it. Valetit

Doro, ſe

Wjtut ſeuitu

flülumkervi,

ſtleng, m.
atro. .

1, Kuckus

mennis, er

R ind

er potun

Pnhn end
Gerts e
Aun contahr
Lipiente .

lgfur Oede

e guobns

9 glic
, pel negla
Refrinanilen

Quæ conditio dirimit matrimonium um

lr⸗ Vor

Negmnt er
In Pubas

anen i
i Conlellusn
ir, etgben

Uit in elin

e Wmarinorun

t, niconti

o tels kanl

t, glennier

ucetet, hold.

nnt Nlinn
1473 e
s ee
r1.
Ceclia, u
Peikkeuan
tli co
n: M

(Clmigimt
nii ni

tli d c. 9. Si quis dixerit, Clericos in S. Ordinibus conſtitu-

Patninonli,
ltus coblen

lnium

Qirini .
iber mmuk
at; in 8

tu (ℳ.

l

7

De Imnpedimentis Matrimoni. 139

eſſe ſervam, cognoſcat carnaliter, vel cum ea con-
trahat, valet matrimonium, ita habetur in jure loco
cit. Valet item, ſi uterque conjunx ſit ſervus.

Porrèò, ſecundùm Leges Civiles & Canonicas,
partus ſequitur ventrem id eſt, ſi marter ſit ſerva,
filii ſunt ſervi, licèt pater ſit liber; & econtra ſi pater
ſit ſervus, mater verò libera, filii ſunt liberi.
Katio S. D. eſt hic a. 4. ſi quis fſeminat in terra alie-
na, fructus ſumt ejus, cujus eſt terra; ſed venter
mulieris reſpectu ſeminis viri eſt, ſicut terra reſpectu

ſementis, ergo.

8

Quid ſentis de impedimento voti & Ordinis?

g. Per votum intelligi votum ſolemne in Religione
approbata emiſſum, item votum ſimplex Patrum
Societatis Jeſu, quod dirimit ſimiliter matrimo-
nium contrahendum;, ut patet ex Bulla Gregorii XIII.
incipiente : Aſeendente Domino. Per Ordinem in-
telligitur Ordo Sacer, ut habetur c. unico de voto in 6.

8 .. . .
de his duobus impedimemis ita loquitur Zvid. ſ. 24.

tos, vel regulares caſtitatem ſolemniter profeſſos, poſſe
. * 7
matrimonium contrahere, contractumque validum

ſe, anathema ſit.

Eſine votum ſolemne Keligionis 4 Pomtifcs
ciſpenſabile exæ cauſa rationabili ?

Negant ex noſtris Zennerus, Gonet, Wigandt,
cum pluribus aliis, citantque pro ſe S. D. 22. q. 88.
a. I: in arg. 2. ſed contra. ubi ex Innoc. III. in cap. Cum
ad

540 Caput X. 1

ad monaſterium. Extra de ſtatu Monachali, refert Gen
ſequentia : Abdicatio proprietatis, ſicut etiam cuſto- le Rel
dia caſtitatis, adeo annexa eſt Regulæ Monachali, ut con- Nhenſibile
tra eam necq Summus Pontifex poſſit licentiami indulgere. Mi tin i
Item in C. ibid. dicit: In voto ſolemni ato per pro- Nn, mat
feſionem Religionis non poteſt per Eccleſiam diſpenſari. Auhinlen.
Affirmant ex noſtris S. D. in 4. diſt. 3 8. q. I. a. 4. Illonns,
Darand. g. ibi. 2. Palud. q. 4. D. Antonin. 2. Iplereſen
p. tit. II. 4ap. 2. §. 9. & 35. p. tit. I. cap. 1 5. §. 3. Ca- niio Deo
jet. 2. 2. 4. 88. 4. 11. & alibi. Petrus de Ledeſma teneſclem
q. 16. de Matrim. apud noſtrum Franciſcum de ie, &]
Arauxo, quos cum aliis citat & ipſe ſequitur in Deciſ. kicus & N
moral. Tract. 2. 4. 19. n. 40. fol. mihi 10O2. Ex aliis Mipenſab⸗
Gottierez, Valentia, Reginald. Sbogar, Schmier ote in g
& communiter DD. tam Theologi, quàm Jurispe- leck trach
riti, quorum ſententiæ tanquam veriori ſubſeribo ob manentian
motiva ſequentia. Primòè: Quia de facto Pomtifi- sag
ces diſpensarunt cum Religioſis ad matrimonium in- Ufpenſabie
eundum. Prout diſpenſatum eſſe cum Ramiro Mo- ino tepug
nacho & Sacerdote ex ſtirpe Regum Arragoniæ; cum lum alter
Caſimiro Monacho ex Regibus Poloniæ; cum Nico- d non
lao Monacho Veneto ex ſtirpe Juſtinianorum, refert Equddilla
P. Konig ad tit. Qui Clerici vel voyent p 2. n. 1 9, Jam uümn Meem
quæro: Vel iſtæ diſpenſationes fuerunt validæ, vel Nn bjmn
non: Secundum dici non poteſt, quia in dubiis ſtan- Unng trun
dum eit Sententiæ Superioris, ex cap. ad aures, de lut preſ
tempor. ordinand. Et cap. quid culpatur 2q: 4. 1. Julia deradzi⸗
factum ſuperioris eenſetur legitimum, maximè Sum- pominisſo
mi Pontificis, cui regimen totius Eccleſiæ incumbit, in manen
S& Spiritus Sanctus magis aſſiſtit. Si autem primum cmmunis
dicatur, jam facto Pontificum definita manet facul- Khelgo
tas eorum ad diſpenſandum in votis ſolemnibus Reli- domini
gionis approbatæ. Ser

nathii 1
ſicit enung
nachiitn
ntiant inll
rnis atn el
eſin pe
. 38,le,
D. Alunnt.
etrus 1e
n Hucſin
eloquinnnd⸗
uhijor,i
hogtr . In
qahre
dos ſchnd⸗
de taco un
ntinmin
cumm Munuo
Atigari
nnir; Cun N
ginnorum,
1.2 1.
funt ics⸗
lain bi .
, AlMN
ur 15,11.
n, nmant
caitiim
alren me
nitn net
leondhui

De hnpedimentis Matrimonii. 541

Secundò : Katio fſundamentalis eſt: Quia votum ſo-
lemne Religionis nihil ſpeciale habet, quod ſit in-
diſpenſabile. Ergo. Probatur Anteced. votum hujus-
modi tria includit, nimirum promiſſionem Deo fa-
Gam, materiam v. g. caſtitatem perpetuam, & ſo-
lemnmitatem. Sed non eſt indiſſolubile ratione pro-
miſſionis, nec ratione materiæ, quia aliâs nec votrum
ſimplex eſſet indiſpenſabile, cùm utrobique ſit pro-
miſſio Deo facta perpetuæ caſtitatis; Nec etiam ra-
tione ſolemnitatis, quia aut iſta eſt ex Eccleſiæ inſtitu-
tione, & Juris Pontificii inventum, ut volunt Ro-
dericus & Navarr. & ſic patet, non eſſe votum iſtud
indiſpenſabile; aut convenit illis votis ex natura rei,
utpote in qua conſiſtit eſſentia profeſſionis, eſtque
perfecta traditio Deo ſui & corporis ad perpetuam
continentiam, quæ donatio & traditio ab eo per Præ-
latos Religionis acceptatur; Et nec ex hac parte eſt in-
diſpenſabile, Ratio : licèt enim juri naturali & Di-
vino repugnet, rem traditam uni tranſire in domi-
nium alterius, hoc tamen debet intelligi, ſice
quèd non exigat contrarium ratio boni communis,
& quèd illa translatio fiat invito priori Domino, neu-
trum autem hic obſtat diſpenſationi voti ſolemnis;
Non Primum, quia ſicut leges præſcriptionis rem
unius transferunt legitimè in dominium alterius, ſci-
licet præſcribentis, ob rationem boni communis,
h. e. ad vitandas lites, & ad puniendam negligentiam
hominis ſocordis circa bona ſua, & ne rerum domi-
nia manerent incerta, ita id exigente ratione boni
communis, legitimè poterit Religioſus traditus Deo
& Religioni per votum ſolemne continentiæ, Manſire
in dominium conjugis diſpenſato eo voto. .
Nec

Nec ſecundum, quia dum Papa diſpenſat ut Dei.

Vicarius ac delegatus in eo voto, prudenter cenſetur

Deum ipſum delegantem diſpenſare, ac cedere juri

ſui dominii, quod ex vi voti ſpeciale erga eum Reli-

gioſum acquiſierat: cini proinde nulla fit injuria, ſi
S

Religioſus diſpenſatus ob rationem majoris boni du-

cat uxorem, nemo enim patirur injuſtum volens.

Unde ad text. ex cap. cùm ad monaſterium dicitur,

Papam non poſſe concedere licentiam Religioſo vo-

tum paupertatis & caſtitats infringendi in ſenſu com-

poſito, & quamdiu manet Religioſus benè autem
in ſenſu diviſo, & ſeparando illum à Religione & ſtatu
profeſſionis. Senſus ergo textus Innocentiani eſt.

Contra regulam monachalem, de cujus eſſentia eſt “

abdicatio proprietatis & cuſtodia caſtitatis, nec

Summus Pontifex poteſt licentiam indulgere in

ſeuſu compoſito, id eſt, duraurte ſtatu Regulæ Mo-

nachalis, benè tamen eo amiſſlo. Vel erit iſte: Con-

tra eam nequit Pontifex licentiam pro libitu ac ſine

urgenti cauſa concedere, hoc enim ſignificat ly in-

dulgere. Sub hac diſtinctione etiam eſt intelligen-

dus S. D. loco cit. in C.

uæ ergo ſunt cauſæ, ob quas Pontifex di.
E geSite poteſt cum profeſſo Rehigioſo?

N. Sequentes. 1. Conſervatio alicujus regni, in
caſu, quo ſolus hujuſmodi Religioſus hæres exiſte-
ret. 2. Converſio Regni aut Provinciæ ad fidem, vel
conſervatio illius in fide. 3. Extinctio vel averſio
magni belli. 4. Conſervatio familiæ valdè nobilis,
G ne

.

Leihgue!

ato etiam

u

2 Tile
rimma eſt/
leudentiun
terdinimit
Dcludve.

haptiſmne

limit mit

, bapri

Mrem ful

Antern &

Utrem, in

lepatrem
kinterali
ticlela

enniad

unm Del ne⸗
oytit, G
matrim

umdiu 4

Ui l 4

De hmpedimentis Mairimonii. 543

lſpenltud ne abſque hærede deficiat; iſtiusmodi enim conſer-
Gdemetenie Vatio etiam pro bono communi facit, &c.

c celete f MU
twem Qusotuplex eft cognatio dirimens
9 ‚
frinuun, matrimonium?
i . Triplex : Waturalis, Spiritualis & Legalis.
VOled.

Prima eſt Vinculum perſonarum ab eodem ſtipite de-
ülſcendentium, carnalt propagatione contractum. &
limdien hæc dirimit matrimonium uſque ad quartum gradum
Riigſhn incluſivè. Secunda eſt Propinquitas perſonarum orta
gine ex haptiſmo & Confirmation-. Otta ex Baptiſmo
„ kenitt dirimit matrimonium inter baptizantem & baptiza-
lgionecke tum, baptizatique patrem & matrem, inter ſuſce-
nocentin ptorem & ſuſceptum, ſuſceptique patrem & matrem.
s erm Oria ex confirmatione pariter dirimit inter confi-
Rkmantem & confirmatum, confirmatique patrrem &
ndie! matrem, inter ſuſceptorem ſive tenentem, ſuſcepti-
tuheglele que patrem & matrem. Ita Trid. 24. c. 2. de reform.
Hatiki ibidémque tolluntur omnes cognationes ſpirituales,
Itimeä quæ inter alias perſonas ſolebant contrahi. Cagnatio
ſonfher i denique legalis eſt propinquitas perſonarum proveniens
inelige ex ſolemni adoptione, per quam extranea aſſumitur in
Flium vel nepotem, ita ut tranſeat in poteſtatem ad-
optantis, & ei ſuccedat tanquam hares. Hæc diri-
ponfet mit matrimonium inter adoptantem & adoptatum,
lyut quamdiu adoptio durat, & non aliter.

Hures iſe 7 „* 7 7 7 3
cen, B. Nomine criminis matrimonium., dirimentis in-

o l at telligitur homicidium & adulterium.

uus m, 6 Quid ſentis de impedimento criminis?

544 Caput W. ”M

Cæterum per homicidium non intelligitur qualis. is,
cunque vel quomodocunque facta cædes, ſed illa, hem anir
quam conſciverunt vir & fœmina, alterius conju- ale et,
gem occidendo, e intentione, urt poſt illius mor- nen necel
tem ipſi inter ſe contraherent. Ita communiter DD. mt, ſufß
ex C. ſi quis viyente 3 1. 4. I. Monenttamen iidem, complizee
neceſſarium eſſe, ut omnes omninò conditiones in 11, glidur

modò delineato homicidio adſint, nimirum. 2.
ALANd
Primo, ut tam vir, quàm foœrmina, ad dictam Eehadepre
cædem concurrant, ſive per ſe, ſive per alium, ſive (le ſye ad
præcipiendo, ſive ſuadendo, ut colligitur ex c. lau. Gheſequatn
dabilem de converſ. infidel. nec ſufficit mortem efſli
attentatam, aut conſilium vel mandatum datum fuiſſe, mti,
quod tamen mortis cauſa non fuit, urpluribus pro- Uonitmmnt ,
bat Sanch. nec etiam ſufficit dictam occiſionem ratam Aalkmintete
habere. Katio, quia ratihabitio non eſt cauſa occi-. nn
ſionis, ſed ſupponit occiſionem factam. i, RM
Secunde, ut uterque dictam contrahendi inten- inen,
tionem habuerit, eôque fine homicidium perpette- uuindl
tur. Katio, quia hoc impedimentum ſtatuitur, ne n nemin
cupiditate alieni matrimoni conjuges occidantut:, 3 lit,ter
qui finis locum non haber in iis, qui, ut liberius Cmttaclum
libidini vacent, vel ob vitandam accuſatonem; vel llengne

aliam ob cauſam conjugem occidunt, ut tradit 8. D. kit
₰„ culate
4. diſt. 37. 4.: Atcdum con

Tertib, ut mors vi talis machinationis, non au- um elſe ce
tem tartm ex medici aut ægri culpa ſecura fuert. R
Per adulterium etiam non intelligitur qualecun- Vormonu
que, ſed quod habet adjunctam unam harum trium menonß
conditionum. l

pri.

„

De Impedimenti Matrimonii. 54 5

Agr d Primæ, ut perſona adultera re ipsâ occidat c
s,I jugem animo ducendi poſtea complicem, undlene-
ceſſe eſt, ut cædem adulterium præcedat, non e.
men neceſſe eſt, ut ambo adulteri ad cædem concur.
rant, ſufficit enim tunc, ſi alter ſive ſuum, ſive
complicis conjugem occidat, juxta gnzfc. 4
eo, ꝗqui duxit in matrim. & c. ee

Aterius con
vol Ulum.
ömmnuner
Uttümenice
conOitte
InIun. ecunda, ut adulteri celebrent matrimonium †
m, Ad; Verba de præſenti vivente adhuc legitimà conjuge la⸗
que ſive adulterium præcedat hanc celebrationem

epelälin
ſive ſequatur.

lgaura!
lclt noen .; ”õ
ndunh rom li4, ur matrimonium per verba de futuro ſibi
—N P rrun in eventum morituri conjugis, licèt cjus
lran rdem interea non machinentur.
en ar; conſtituit inter adulteros illos impedimentum
2 dirimens, non autem ſufficit ſolum adulterium; etſi
Gtratend enim in c. 1. & . illud verò 3. un; ernt
cdune . 1. &c. Hud yers 30. 4. t. generaliter aſſera-
da tur, nemini hcere ducere eam, quam per adulterium
tuin ri Polluit textus tamen illi intelligendi ſunt juxta doctri-
l nanrracitam in d. cah snit ‚ubi ſimul cum
uH adulterio requiritur occi 10 conjugis vel conjugii
= miſſio. S 5 luan pro-
, uN Excuſat tamen ignorantia facti, neceſſe enim eſt
utdum committitur adulterium, uterque ſciat alter
D eſſe conjugatum, ut patet ex c. r. de eo, qui
hn. uxit in matrim. ubi dicitur non incurriſſe eam, quæ
ee uxorato nupſerat putans eſſe ſolutum, quia ex ipſius

. Ur gul 1 — *
iun Parte non fuerat adulterium commiſſum.

n⸗

Mm §. II.

Caput X.

S. IJI.
Cultũs diſparitas, vis „Ordo
ligamen, honeſtas.
Quideſt cultus diſparitas?

ge. Eſt differentia, quæ reperitur inter perſonam

baptizaram & non baptizatam, v. g. Judæam, Pa-

ganam &c. Hæc diſparitas Jure Eccleliaſtico matri-
monium dirimit, quia contrariatur principaliori bo-

no ipſius matrimoni, quod eſt bonum rolis ad cul-

tum Dei educandæ. Cæterum loquendo de hæreti-
cis baptizatis, v. g. Lutheranis, licèt matrimonia 4
Catholicis cum illis contracta valida ſint, utpotè,
duæ nullo jure irritantur, ſunt tamen per ſe ſcanda-

loſa & graviter illicira. Dixi, per ſe; excipitur enim.

1. Si ſit ſpes certæ converſionis. 2. In Germania,

ticis, ſi deſit ſcandalum, & omne periculum per-
verſionis conjugis Catholici, ac prolium ſuſcipienda-
rum, de quibus proindè priùs debet conſtitui, ut
catholicè educentur. Hinc impium, ſcandaloſum
&iirritum eſt illud pactum in tali matrimonio, ut
maſculi fidem patris, puellæ ſequantur fidem mattis.
Ratio, quia Catholicus in hoc pactum conſentiens
eſt ſolo nomine, non re Catholicus, quia credit,
(niſi proles fortè ſtatim diabolo conſecret protempo-
re adoleſcentiæ) extra fidem Catholicam eſſe viam
ſalutis.
De Oraine ſupra dictum eſt, quòd per eum intel-

aliisque locis, ubi Catholici mixti vivunt cum hære- Morenien

lgrur Or

tus Kc.

Pex pin
Uſte inul

furm mattn

(, gund

W

. lig
uctum,
hte uxor
monuns
PVantemn
huntiis

2. Hor

Ilo etiam
Umpeclimmen
Dnd ce
(ONIHRN
hoc HMMartin
Dublicxr

4

itim,
etur in .

hehtum

AA mattin

De Impedimentis Matrimoni. 547

ligatur Ordo major, v. g. Subdiaconatus, Diaco-
natus &cc. ut ſtatuit Trid. ſ. 14. c. 7. S

„Ordo Per vim intelligitur violentia ſive metus gravis, in-
juſtè incuſſus, in ordine ad extorquendum conſen-
. ſum matrimonii, de quo ſupra ſufficienter dictum
eſt, quando egimus de conſenſu matrimonii.

imer Uelm Quid eſt ligamen?
Julem, m. Ligamen eſt matrimonium cum alio valide con-

elltan Ir tum, etiamſi non fuerit conſummatum, quo du-
inchdinm rante uror alligata eſt viro, nec aliam ducere poteſt,
mnptols ſi mortuus fuerit vir ejus, ſoluta eſt à lege viri. Hu-
1co ⸗ bun jus autem mortis certitudinem non divinet, nilſi cer-
rtine Iis ex nuntiis, ut dictum eſt ſuprà.
, R

eleſne Quid eſt honeſtas quoad præſens¹
.rir ON . . èM .
echhid
In CAn . Honeſtas quoad præſens eſt impedimentum
umroumtmn proveniens ex ſponſalibus validis, & ex matrimonio

M n rato etiam invalido, niſi invalidum eflet, vel ob de-
n ſleſpen⸗ 4 fectum conſensûs, ut quia 15 fuüit erroneus, vel ob
okni impedimentum publicæ honeſtatis ſponſalium, ut ſi
ſande abſolutè contraxiſti ſponſalia cum Titia, & poſted
en contrahis matrimonium cum Caja ejus ſorore, ex
denns hoc matrimonio invalido non oritur impechimeneinn
1 cllun publicæ honeſtatis, conſequenter tene deris habere

m h. Titiam, cum qua prius ſponſalia contraxiſti, ut ha-
. 4 .— betur in c. unico de ſponſ. in 6. Katio, quia impedi- .
tetß e mentum publicæ honeſtatis tantùm dirimit ſponfalia
n vel matrimonium in futurum contrahenda, non au-
tem de præterito valide contracta, quòd, ſi cum
Plenmn DM Mm 2 Caja,

1,

548 Caput XV.
Caja, cum qua matrimonium contraxiſti, copulam
habuiſſes, nec Litiam, nec Cajam habere poſſes,
non Titiam propter affinitatem, quæ oritur ex copu-
la carnali cum Caja habita, non Cajam propter im-

Lemnrum publicæ honeſtatis, ortam ex ſponſali-
