tatis & Juris Divinmi parentes aliõsque eorum curam
habentes obſtringit, ut parvulis de hujusmodi reme-
dio provideant, præſertim, cùm tenerrima illa ætas
morborum mortisque periculis facilé infeſtetur.

Licétne infantes infidelium „ Jui politie? tan⸗
tam & ci viliter ſubſunt Eccleſiæ, in Vitis
eorum parentibas baptizare?

n. Negativè. Katie F. D. 4.6 S. 4. 10. & 2. 2. 4.
10. a. 7. eſt: Quia tales parvuli ſic baptizati vel ma-
nerent apud ſuos parentes, vel non; non primo
modo licet, quia toret periculum apoſtaſiæ ob natu.
ralem affectum filiorum erga parentes; non ctiam
ſecundo modo, quia eſt contra Jus naturæ & pater-
num auferre filios à parentibus, quod Chriſtus nohuit
per legem baptiſmi violari, ut à poſteriori conſtat er
eo, quod nunquam Ecclefia curarit baptizari parvu.

en “ Mune Zaptiſmus reiterabilis 2

. Neg. Natio: Quia imprimit characterem inde-
lebilem; regulariter tamen proles ab obſtetrice bapti-
Zata ſub conditione eſt rebaptizanda, ob periculum
nullitatis prioris Baptiſmi, ejusque abſolutam neceſſi-
tatem. Item proles expoſita ad portam Eccleſiæ vel
Hoſpitalis, ſi non habeat appenſam ſibi ſcedulam
llati Baptiſmi teſtem, ſub conditione baptizari de-
ber. Katio, quia non adeſt moralis certitudo de
Baptiſmo, & in dubio ſemper inclinandum eſt in fa-
vorem

1os invitis parentibus infidelibus etiam cjus poteflan

—

wrenbapti
ſerumnelt,
Pllt hobe
Cttnucinem
1gno appe

latus, Ac⸗

r tetto
ſenur h3
ihuter, 1
ni ba
un,
4

Ddc
lagArtis
Abe A
llgitr.
ſteni,
Uwlin ri

hern re

Rcihut

4 lione,

Pe connc
bußvsnvinn
enetrimm iut

ſeinteltenr.

iu olui
lſe, inli
iee

4410,604
ſ lapiuie
non; N)
rentes

.
4

usnaturel
od Chrtn
oKenoncin
ri kommg
enan ,

abiht

chundgen
45 Cblende
nch, bee
Alolunn

cun NH

D
ie b
i HKZ

umlamet⸗
uumn

De Sacramentis. 339
vworem baptizand', ne ſalus ejus pericli
vore tanch, ne ejus periclitetur. Q
Ree⸗ lt⸗ lrrter llarm ſchedulam nullo alio Qad
kalr heder cenitu uia ſchedula illa non facit
ec dem moralem, cum non ſciatur
„ qualiter vel à zaptiſmus
collatus, &c, 406 Haptinus

Quid dicis ad bunc caſum: Malier guæd,
ex illicito concubitu prolem cra.
Ran 44,iXana⸗ „ guærit Parochus, za
5 er, interregara mater tergiverſatur;
gquia Parochus conſtanter negat Bapti e
mum, niſi edkatur nomen parris d.
mater, QL. An bene Ficen
Parochus ?

d. Jub diſtinctione: Vel Parochus quæſivit zalkr

Magiſtratuis Eccleſiaſtici
mals ſoſt, Juia nei vel injulſu? vi injuſlu
lcilicet ad infamationem ſtupratori- Bcccatuno;
juſſu Magiſtratus Eccleſiaſti pratoris occulti; ſi verò
nec peccavi Us Ecele laſtiei id fecit, non fecit male
shaccati. Geriw: Adumn Epiſcopuslociod s ⸗
Prolium fornicariarum & difficilem earum ſi E *
tionem poteſt ità juſte ſtatuere. nltenta

Zaptigatus & patrini, eum qnibus & guan-
do contrabunt cognationem Fuan⸗
ablutione, kar u nel aruin tangant puerum in
mmen plures hic adſint ſkmiliertar cognationem; ſi
angentes, non con-
X4 tra

34 Cadput x.

trahuntillam. Ita Tid. de matr. & en toe, C.
terùm in multis agendis cautum eſt „ut ſi maſculus
ſit baptizandus, ſolus tangat pattinus; ſi Verò femel.
la, ſola tangat matrina.
B. 2. Patrini ad ihvicem nullam ntrahum
cognationem ſpiritualem „ nec bpatrini cum bapti.
zante, benè tamen cum baptizato & parentibus l
ſi eum in ablutione tangant, ut dictum eſt.
B. 3. Patrini & baptizans contrahunt cognato⸗
nem Paternitatis cum baptizato, qui relativet, Contra-
hit cognationem filiationis cum patriihis & bapiente

C A5 S.

FEF itin Parochus aamittit pra Patrina Joan-
nem non deſignatum 4 barentibus. Q., An

peccet mortaliter, & an contracta t L
cog natio EPirualis cum Hoanne 2

.

n. Ad 1I. Affirmativè. Natio, quia in re grayi
agit contra decretum Tridentini ſ. 24. de eform⸗ f.4.
Ubi ita ſtatuitur : Parochus, antequam adg Baptiſ-
mium conferendum accedat, diligenter ab is, ad quos
ſpectabit, ſciſcitetur, quem vel quos elegerint, it
baptivatum de ſacro fonte ſuſcipiant, quod, ſi alii
ultra duos deſiznatos baptizatum tetigerint, cogna-
tionen: ſpiritualem nullo modo contrabunt. Unde,
quia hujus decreti transgreſſio contrariatur charitati,
quæ debet eſſe inter compatres; & jutititir, quia
compaternitas non debet conmtrahi invitè, obligat ad
culpam mortalem. —=

pt. Ad

Adne
Inum, erlt 1
ihns, nem
Jum aanmn
lumlooct.
Annnlerlacku
Is envuit b
nnnio dane
En tennone
Cnmnurn in ,
hiin .ſen.

1UCN,
geue
Aifentuen
im n Cn
Puhiannn Pe,
Mlerunst

Veuan

. Mena
A

CONlernd,

lum, on

iffrnn 1

Lochan

Nibech

agethte 0
, In fthta
E; raiokt

m cok
attini cun
Eenbbut⸗
Aum .
tabuun cnt
günktiten
tnis Abezt

Patrint 1
nilnt C
nttra/
1ſoane,

i nrf
elrcſet
uum 44
ral ißs, 4
los lcgtinn,
, g,,
emt,
,4un.
rminrchik-
nie, Nblta

34

De Sacramentis. 341

p. Ad 2. etiam affirmativè. Katio, quia Triden-
tinum, etſi præcipiat Parocho, ut requirat à paren-
tibus, quem pro patrino habere velint, & hunc non

alium admittat, ſi tamen culpâ Parochi ahter fiat,

illum loco cit. per ordinarium puniri jubet, ſed non
annullat factum, ut patet, & ideò, quia ſolus Joan-
nes temlit baptizatum, naſcitur hæc ſpiritualis
cognatio tanquam quid neceſſariò conſe-quens di-

ctam tentionem ſeu ſuſceptionem pueri juxta mentem

omnium in rub. de cognat. Spirit. S. 7 b. & alii Theo-

logi in 1. ſent. diſt. 40.

Quid eſt Confirmatio.
iv.. Eit Unctio chbriſmatis ab Epiſcopo in fronte fadta
baptivato, ſub praæſeripta verborum forma; vel eſt
Sacramentum corroberativum, probabilius inftitu-
tum in Cœna, ut ex traditione Apoſtolorum docet
Fabianus Papa epiſt. 2. c. I. & patet ex uſu Eceleſiæ,
conſecrantis tunc ejus materiam.

Quænam ſt materia & forma Confir-

mationis?

B. Materia proxima eſt Unctio, remota eſt Chris-

ma vel unguehtum ex oleo olivarum per Epiſcopum

conſecrato, ex balſamo confectum. Ita Florent. is
decreto, forma eſt hæc : Signo te ſigno Crucis, &
confirmo te Chriſmate ſalutis in Nomine Patris, &
Bui. ι Serne Xd.
Quodnam eſt ſubjellum? Quis Miniſter
bujus Jacramenti?s
y. Subjectum eſt quilibet & ſolus home baptizatus.
M V 3 Ka-

341 Caput X.

KRatio: quia confirmatio ſe habet ad Baptiſmum,
ſicut augmentum ad generationem, ſed nullus poteſt
augmentari, niſi ſit natus, ergè etiam. Miniſter
ejus ordinarius eſt omnis & ſolus Epiſcopus, ex dele-
atione S. Pontificis etriam Simplex Sacerdos. Efle-
ctus verò illius eſt augmentum gratiæ cum ſpeciali
robore ad fidem conſtanter profitendam, quem etiam
in finem confirmato infligitur alapa, ſcilicet ut intel-
ligat ſe debere eſſe paratum ad erucem, ignominiam,
aliaque pro ſuo Salvatore ſuſtinenda.
Portò hoc Sacramentum eſt ſolùm neceſlarium ad
benè eſſe ſpiritualis vitx, unde nullum de eo extat
Praceßtum rigoroſum; ex quo patet, quod nemo
mortaliter peccat, qui hoc Sactamentum non ſuſcipit.
Seclude contemptum vel ſcandalum.
De cognatione, quæ per hoc Sacramentum con.
trahitur, dicetur infra de impedimentis Matrimeni.

Quid eſt Euchariftia?

B. Species conſecratæ ſub praſcripta verborum for-
ma, ut realiter continentes Chriſtum ad cauſandam
gratiam cibativam; vel eſt Sacramentum nutritivum.
Eſt autein Euchariſtia omnibus neceſſaria in re vel in
voto proprio adultis, (ſi aliter illud ſumere ne⸗
queant) parvulis in voto Eccleſiæ, quia ſunt bapti⸗
Zati; Baptiſmus autem ordinatur ad Euchariſtiam,
quia eſt inchoatio vitæ ſpiritualis. .B
inſtituit Chriſtus Dominus ſecundum fidem hoc
Sacramentura, ſicut & alia; in Cœna Domini, ut
patet ex Matth. 26, & Luc. 22. &c.

Ceen

I. M⸗
Uiceus r
ner Aos ar
d, eniig
ſarcenopri
lind lqu⸗
Mniegbirin
ſflct gue
llumn fa
uryrrcepti,
ntneuter ,
luſecie;
Cnneenecellt
i Nan
dtetaidde

.
erdeponn

1, cti⸗ ſt 9
ſſircklimn
Cnlti: K
Vrnr urr
n et ſu
ChenminCrn
dmtiung
1. N
Clecnnton
an. ,
latitnen
ann⸗ .
Nekeniam
Pgiri

1 Hutn
ſcd nuhuſe
etium. IMIn
picopus, al
Deelt
ruir aun ſ⸗
ndem, glene
1, ſelorun
lem, gumi
dn
lum pecelr
nulllum ee en
g,
entummnent
m.
crawmenn.
wventiss Munt

ℳ
lihni erlen
AA ℳα
entum Crin
Celanu nne
lnn
, uimn
A uchud

inftn/

De Sacramentis. 343
Quæ materia & forma Euchariſtiæ?

Be. 1. Materia valida Euchariſtiæ eſt ſolus panis
triticeus & vinum de vite. Katio S. D. eſt: Quia
inter alios panes homines communiter utuntur triti-
ceo, cæterique panes adhibentur ex defectu hujus;
ſicut & propriè vinum dicitur, quod de vite ſumitur.
alii verò liquores ſolùm ſimilitudinariè ſunt vinum.
Non requiritur autem, quod creverit in vite, ſed
ſufficit, quod habeat ejus naturam, ſicut vinum per
miraculum factum. Huic modica aqua de neceſſi-
tate præcepti, non Sacramenti, adhibenda eſt. Ita
communiter DD.
Una ſpecies ſine altera validè, non lieitè, in qua-
cunque neceſſitate, etiam diſpenſativè conſecrari ne-
quit. Katio primi: Quia forma unius ſpeciei eſt
2 b altera independens, & ſignificat Corpus Chriſti,
ergò & ponit, quĩa verba ſunt practica.
Ratio ſecundi: De Jure Divino conſecratio Eucha-
riſtiæ eſt ſimul Sacrificium incruentum ex inſtitutione
Chriſti: Sed non poteſt eſſe Sacrificium, niſi con-
ſecretur utraque ſpecies, quia Sacrificium incruen-
tum ex ſua inſtitutione eſt repræſentatio Sacrificii
cruenti in Cruce oblati, quòd non fuiſſet perfectum,
ſed mutilum ſine effuſione Sanguinis, ergo.
M. 2. Probabiliùs eſt, quòd de eſſentia formæ
conſecrationis ſint hæc ſola verba: Hoc eſt Corpus
meum. Hic eſt Calix Sanguinis mei. Vel, Ric eſt
Sanguis meus. Patet eæ S. T P. a. I. 2. & 3.
Katio: Quia præfata verba adæquatè ſignificant
præſentiam Corporis Chriſti ſub ſpeciebus panis, &
Sanguinis ſub ſpeciebus vini, quam proinde & cau-
YV 4 ” ſant,

344 Caput N.

ſant, cum ſint practica:“ nde urtteul enin von
) ift ec efficit præſentiam Sacramentalem,
ſignificat, nec efficit præ Nram Kacracmralem
1 verba formæ ſolam connectit cum illis ver in⸗ H
„ 4 4 . . . . Ps, . ,— . U
cedentibus, ſcilicet accipite & commedite, redditd

ushuj ratnenti; uſus autem
ſenſum cauſalem uſus hujus Sacratnenti; uſus aut

non eſt de eſſentia hujus Sacramenti, ſed ſolum eo
ditio applicativa quoad effeéctum, vel illud complet
. lum extrinſeco. “
complemento ſolum extt .
Phr ut expreſsè ait S. D. alia verba ( ſcilicet nori
Teſtamenti: qui pro multis effundetur) ſolam ber.-
tinent ad integritatem ejuſdem locutioni

Licétne repeterés verba formæ in

eadem Miiſſad

ilegium. Katio : quia
Dico : Eſſe grave ſacrilegium gun
verba falſificantur, cum proferantur ſuper n criam
jam conſecratam.

Mne peccatum repetere partem formæ 17.

ly boc vel hie?

Dico: Si fiat ex nimia anxietate, ut teert laler,
vix erit veniale, vel ſaltem illud non excecli. eeſmn
quia Sacramentum non cxponitur periculo,
ſus verborum variatur.

. ezih,, . an
Quid ſi celebrans probabiliter dadlet „
verba conſecrationispretulerie?
irionc.
Dico: Tenetur formam Tepeteré ſub culcynul.
Katio, quia alias Sacramentum exponit Periculo nul.
. . . — . „ 18.
litatis, & ſe periculo peccati mortalis s.

Mie ſite
un

Do: No⸗
Uhum nemen
Cornun.

Icczon

in, non

ler Milm
Cklltin;
, cümin
6 Irqueet
r bochunic
Alinoni C
Uhwbſhe
Guntmodoft
Gliadactanen

propter5

l. Keere

urleqlit,

Unckclebr⸗
Mond,
n S
NC teent
Ali kacha

. Liizg
W echn
tn i

ticnla eint
Sackannentie
nillisretbse
dedite,ldt
Uti , vle
1, ſedlolkne

Gel idum
rs ntt
denn ſan

oni.

rneit

aAtir 1

ſoper n

ifmel

1.
, und
ecect. 1
enlh, un

„ SA,

lnd

Abonliünn
ikiolbn.

De Sacramentis. 34 5

Nonne ſuper aliam ſaltem materiam ſeu ho-
Asiam poteft in zadem Miſſaforma
porofoerrid? “
Dico: Non poteſt ſine ſactilegio. Natio, quia
unum nmumero Sacrificium petit unam numero
formm. “
In peccato mortali conſtitutus, obſtante præcepto
Divino, non poteſt ſumere Euchariſtiam, ſed nec
legere Miſſam, niſi præviè ſit confeſſus habità copia
Confeſſari; in extrema tamen neceſſitate, quæ
adeſt, cùm infirmus eſt in proximo periculo morien-
di, neque eſt Sacerdos vel Diaconus, qui poſſit vel

velit Euchariſtiam adminiſtrare, licet Subdiacono

vel minori Clerico, vel etiam Laico Sacramentum

Euchariſtiæ miniſtrare ſibi vel alis ſecluſo ſcandalo,

dummodo ſuſcipiens exiſtimatè contritus ſit. Katio,

quia Sacramenta ſunt propter homines, & non ho-

mo propter Sacramentum, ita Valent Ssanch. Kegi-
nald. Sacerdoti, qui ſinè ſcandalo Miſſam intermit-

tere nequit, & copiam Confeſſarii non habet, lici-
tum eſt celebrare cum contritione exiſtimata.
Portò, ſi quis hac die legiſlet Miſſam, vel com-
municâſſet & eâdem die infirmaretur ad mortem,
non tenetur ſub mortali ſumere Viaticum. Katio,
quia Euchariſtia, quantum eſt de ſe, Viaticum eſt.

EFuchariſtia . ſjne deneganda heccatoribus?

B. Primo : Publicis ſeu manifeſtis peccatoribus
non eſt danda Euchariſtia, niſi poſt pœnitentiam.

Ratio, quia tales per publicum crimen non expiatum

5 ami-

4

346 Caput X.

amiſerunt jus ad Euchariſtiam; illis tamen peſt pæ.

nitentiam occultè petentibus dari poteſt, modè illis,
coram quibus ſumit, conſtet de pœnitentia. Katio,
quia per publicum crimen ſolàùm eſt amiſſum jus ſu-
mendi publicè, ne detur aliis ſcandalum.
d. Secundò : Peccatori occulto occultè petenti ne-
ganda eſt Euchariſtia. Ratie, quia nulla ſubeſ
Gauſa ſcandali vel infamiæ in hac denegatione, illi
tamen publicè petenti non eſt neganda. Katio, quia
ublicè eſt in poſſeſſione ſuæ famæ. Jum etiam, quia
id fecit Chriſtus in Cœna Corpus ſuum dando Judæ.
B. Tertiè : Si Sacerdos ſciat peccatum per ſolam
confeſſionem, debet dare etiam occultè petenti;
ſecas, ſi ſciat ſimul alià viaã. Ratio I. P. quia Sacel-
dos obligatur ſigillo confeſſionis etiam reſpectu pœ-
nitentis. Natio 2. P. quia tunc alio modo ſe poteſt
excuſare. Porrò ad evitandum peccatum indigne
ſumentis non liceèt in ullo caſu ei dare hoſtiam non
conſecratam. Natio, quia populum, vel ipſum
ſumentem, exponeret peccato idololarriæ.

Quid, ſt Sacerdos Communionem aiſtribuen-
inter communicandum videat fæminam, guæ
Jacram Hoſtiam extrabit ex ore in ſtro-
bpbhiolum, adeam, ut ſuſpicatur,
inbonorandam?

Dico : Hic cautè agendum eſſe, I. Si Sacerdos fœ-
minam noſcat, & poſtea cum ea ſeorſim loqui poſſit⸗
& malum impedire, id faciendum eſt. 2. Si aliis
Ron advertentibus hoſtia clam ei eripi poſſit, eripia-
tur, ſi neutrum horum fieri poſſit, res Deo recom-
men-

VelcdetI.
lonelt, nec
danſtu poeel
ublce etem

Pekmiinui
u l e
Ayne.

lefernnam,
orentaro⸗

un⸗

. Wein
Cunera Ner

An ſeßln⸗
chutn 1rar

de⸗

Npe
u Na,
nperernom
1 hatie
Mortl,

etatit
.

NPrip)

6tamen i
Nelt, modht

“
litentin. d
ſtaniſlungt
Aum.
etle ſtten
gin ull 4
Genepntink,
Nda. Ktn
. Tiretian,
luumnh
eocauunn pel 6
cclle el

liam
lomoltte⸗

eccatumn
Oue holun
un,9f.
lohni.
zn f 6
eninin
rorenft
Peu

De Sacramentis. 347

mendetur. 3. Fœmina illa publicè confundende
non eſt, nec Hoſtia ei eripienda. Natio, quia Eu-

chariſtia poteſt, imò debet miniſtrari oceulto peccatori
publicè petenti ut ſuprà probatum eſt, ergò etiam

poteſt relinqui illi, qui putatur eâ abuſurus.

6 izus vel potus præaſſumptus impeditne ſum-
ptionem Euchariſtiæ?

Affirmo. Natio tum ob Sacramenti honorem &

reverentiam, tum ob vomitus, qui ex præaſſumpto

eibo non rarò contingit, periculum.
Sumptio tabaci impeditne etiam?

u. Non impedit, ſi naribus ſumatur, ſecs, ſi
ſumatur per tubulos vel per maſticationem. Katio,
quia ſic plurimæ tabaci particulæ neceſſarièò ad ſte-
machum tranſeunt.

Potéſtne ehri⸗ moribundo dari

Euchariſtia?

B. Non poteft ,ſi ebrietas ſit compreta & volunta-
ria. KRatio, quia tunc non eſt diſpoſitus, cum ſit

in peccato mortali ebrietatis, ſecùs, ſi ſit incomple-

ta. Katio, quia tune non conſtat, uèd ſit in
mortali.

Qus ætatit anno, & quo temßore anni obligat
bræcehtum Communionts è

g. Primd: Pueri non obligantur ad ſumptionem
Eucha-

348 Caput J. B

Euchariſtiæ ante annos diſcretionis, ſed quando jan
pueri incipiunt aliqualem uſum rationis habere, at
peſſizt devotionem concipere bujus Sacramenti, tunt

poteſt eis hot Sacramentum conferri. Ita D. Th. 3. ö.

a. 9. ad 3. Porrè pueri non tam citò obligantur ad
Euchariſtiam, quâm ad confeſſionem. Katio, quia
Euchariſtia eſt majoris dignitatis & minoris necefhi-

tatis, quàâm Sacramentum b nitentiæ, ergè requi.

rit majorem Ppræpara tionem. Hinc ad conkeſſionem
ſuſſicit uſus rationis ſufficiens ad Peccandum morta-
liter, ad Euchariſtiam verò requiritur mmajor dilctetio
ob rationem mox datam.
e. Secundè : Zuxta Can. omnis viriuſque ſexus,
omnes fideles tenen rur communicare in Paſchate ſeu
tempore Paſchali, alias peccant mortaliter, & in

pœnam debent excommunicari & ſ ſepultur4 Eccleſia-
ſticà privari. Cæterùm per tempus Paſchale juxta

jus commune intelliguntur illi 1 5. dies à. Dominien

Palmarum uſque ad Dominicam in Albis incluſive,

juxta declarationem Eugenii IV. Hic tamen obſer-
vanda eſt conſuetudo Dicceſi ium, quia alicubi 4. ob fi-
delium copiam Plures ſepcimanx conceduntur.

Jariifene bræcepto Communionis Paſehali
ber Communionem ſacrilegam:

Dico: Quèd non. Katio, quia Communio

ſacrilega non eſt præcepta ſed prohibita, & Conc.

Lateran. decernit : Euchariſtiam debere ſum 44d mi-

nus in Paſchate & quidem reperenter.

yrt

ſel

Arn.
en,g cecetnl
ſtaltin, gn
imornel

emuaſch-

n Chrilkt
Uwenien, ſ
uuhlter, n

en bachalen

lun olekco

Nockmucäik

enon oheit
l Win

(nenun

urn kecſe
Gl lalto
dultknck
lhiriinen
et N
Pwemn⸗
Di: Cn
acre Daſc
Relpe
n rbr.
e⸗
Crndoen

riſtt

ſec guaut
tionig halen,

alrafmnelti, 4

In D. h
1d obligun
1 .
enl. Naſhl
ipors Ne
nur, elgo ni
19
cad contclo
ecendunn
tur nnotd

uritſſen
te in Pior:
mortiliet,
Cprluniki
s Ducht⸗
A rl
He tumend
deelli,⸗
0edubuu

ni 7 6
,KN

ii Cumm
t an

mis utriuſque ſexus loquitur de iis, qui communi-

De Sacram entis. 349

& præ videatur impedimentum tempore Pa-
(ESachali, debetne anticipari 6
Communiod)

Aßffrmo. KRatio, quia etiam Conc. Trid. ſ-. 13.
can. 9. decernit: id minus in Paſchate eſſe commu-
nicandum, quibus verbis Conc. exprimir;, Eccleſiæ
intentionem eſſe, ut Communio non differatur ulktra
tempus Paſchale in memoriam Paſſionis & Reſurfe-
ctionis Chriſti; ſed prævidens impedimenta, & non
præveniens, ſciens & volens differt ultrà, ergèò peccat
mortaliter, nili anticipet. Qui verò Communio-
nem Paſchalem intermiſit, tenetur primà commo-
ditate poſteà communicare, ita ut eò gravius peccet,
què diutius differt. Katio, quia, qui ſtatuto tem-
pore non ſolvit, quod debet, per hoc non deobliga-

tur, ſed potids termino ſolutionis elapſo arétius tene-

tur & compellitur. Ergo.
4 1 s . 1. . .
Crterum Communio Paſchalis peragenda eſt in
propria Eccleſia Parochiali, & non extra, niſi de
conſenſu Paſtoris ſaltem tacito & præſumpto. Katio,

quia juſtum eſt, (ait Contenſon) ut Chriſtianus ibi

ſuſcipiat alimenta vitæ, ubi in Chriſto primùm vive-
re cœρit, nec Paſtorem videretur agnoſcere, qui ab
co pane vitæ pafci abnueret.
Dixi: Communio Paſchalis, quia ex devotione
tempore Paſchali, imèò ctiam in ipſo die Paſchatis,
apud Religioſos communicate moderna praxis non
Nota, quòd ſimpléx Sacerdos ſæcularis ſatisfaciat
celebrando extra propriam Parochiam, quia éap. em-

Saltt

3 50 Caput X.

cant de manu aliena. Et ita obtinet conſuetudo. &
tamen nec alibi, nec in propria Parochia velit cele-
brare, tenetur in ea communicare.

C AYSOF.

Sempronius Tempore Paſchali communicat in Eccleßis
Mjendicantium.

Q. An Communionem Paſcbalem peſint Meh-
dicantes in Eceleſiis non ſuis adminiſtrare
hidelibus abſque Parochi licentia?

J &ꝶ. Quod non: Etfi enim Communionem illam,
quæ voluntariè & ex devotione à fidelibus ſuſcipitur,
potlint tam in propriis, quâm in alienis Eceleſiss
adminiſirare per Privilegium Nicolai V. & Sixti IV.
& declaratione ac extenſione Leohis X. pro ut habetut
in Compendio Privilegiorum verbo Communicare;
attamen ad Communionem, quæ eſt de præcepto,
dandam limitarunt ſemper, ut id fieret in propris
Religioſorum Eccleſiis, & ideo, qui extra Monaſte
riumin aliena Ecclenña ſufciperet à Religioſo Commu-
nionem in die Paſchatis, nequaquam ſatisfaceret præ-
cepto, & dictus Religioſus incideret in excommu-
nicationem latam à Clemente V. in cap. Keligioſi de
Privilegiis.
Petes an Presbyteri ſæculares in Eccleſiis Mendi-
cantium celebrantes poſſint de licentia Fratrum Eucha-
riſtiæ Sacramentum fidelibus miniſtrare in Commanis-
ne etiam Paſchali & in die Paſchatis? „
y. Quod poſſunt; idque ex Privilegio Julii II.
qui

giiconeefſt
Eeclelisluis,
Kminikrart
hleungnepe
b. Cuntuu
ſruſine
tonn 1, Ei
Pallmel,
lurjleni
irftilbur/
nnns; i
in Ngao
ſallifare,
ſiue boroch
ſheiufra
Snenleitan
on
Gdatnmumke
Tnd adtwn
trommmun
lingf leyn
,NEn
in⸗ Uure
Ulnaben
Cenk
nftenen
onis. .
rent ,

Conluetet⸗
tochia he

uicat in Ni

en zaßin
alnunſe,
licentte!

Umuticnnn-
elbitiiß
in Aetökt
ri .
X. Uwut
rle CUn
tentin
1 ella

Nelgol⸗ 0%

Antetslaclil
ret in
1 C

lſtN
4NMN
M
7 1 66
in

De Sacramentis. 3 1

qui conceffſit Fratribus Ordinis minimorum, ut in
Eccleſus ſuis, quoties opus fuerit, poſſint miniſtrare
& minirari facere Sacramentum Euchariſtiæ qui-
buſcunque perſonis, ut habetur in dicto Compendio
verb. Communicare, & ita aſlerunt Medina in ſua
Inſtruũtione Confeſorum, l. 1. c. 11. §. 3. & Henxriq.
tom. 2. de Euch. lib. 7. cap. 55. quod tamen intelli-

gendum eſt, ſi ex devotione petatur.

petes denique, utrum Religieſi Communionem pos-
fnt fidelibus gaminiſtrare, quæ eſt de præcepto in arti-
eulo mortis; ita, quod, ſi quis habeat prope Orato-
rium, in quo Miſſa dicatur, poſſit tunc Religioſus Mis-
ſam celebrare, & Communionem buic infrmo prabere
abſque Parochi licentia, adeè, ut ſic communicans
ſatisfaciat prætepto Diyvino aſſirmatiye de Communione
ſumend a in articulo mortis?
. Quod religioſi non poſſint in tali articulo Sa-
cramentum Euchariſtiæ per modum Viatici in articule
mortis adminiſtrare, & adminiſtrantes peccant, ac
in excommunicationem incidunt latam in Clement.
Religieſi de privilegiis, nec ſuſcipientes dictam Com-
mumonem 2 Religioſis abſque Parochi licentia ſatis-
faciunt præcepto. Katio eſt, tum, quia Religioſi
nullum habent privilegium de Communione per mo-
dum Viatici fidelibus adminiſtrandà, ut videre eſt in
Compend. privil. Tum etiam, quia in privilegiis
non fit extenſiode cauſa ad aliam etiam ex identitate
rationis. c. privilegium, de reg. jur. in 6. notatur in
Clement. 1. de cenſ. Bartolus & alii in l. 1. F. de conſt.
„„ * *£
* **
,
CA-

352 QCayut IX.

Quid ℳ Peænitentia ?è S

.

m. LSt Sacramentum N. L. à Chriſto Domino in-

AKitutum ad remiflionem peccatorum

Baptiſmum Commiſſorum; Vel eſt Sacramentum

ſanativum. Relaplis eſt neceſſarium necellitate me-
dii in re vel in voto ſaltem implicito. Ziid. J. 14. 6. I.
& Can. I. ”MM

Lao⸗ Junt partes ejunn? arN
fnduhr

. Partes eſſentiales ſunt contritio, Confeſſio &

abſolutio, ſatisfactio eſt pars duntaxat integralis.

Aatio, quia Sacramentum Peœnitentiæ ab intrinſeco

non poteſt ſubſiſtere ſine contritione „ confeſlione
& abſolutione; benè tamen ſine actuali ſatisfactione,
unde hæc in moribundo non requiritur, ergò. Præ-
fati actus pœnitentis etiam poſſunt dici materia proxi-
ma hujus Sacramenti; materia verò remota ſunt pec-
cata poſt Baptimmum commiſſa, & quidem, i hæc
ſint mortalia, ſunt materia neceſſaria, ſi venialia,
materia ſufſiciens vel libera. Forma autem eſt abſo-
lurio, cujus eſſentia abſolvitur his binis verbis: Abſol-
vo te. Katio, quia hæc ſuſſicienter exprimunt actum

judicii & reum enodatum; ſequentia verò verba:

A peccatis tuis, pertineht ad integritatem, non qui-

dem Sacramenti, ſed locutionis, utpotéè, quæ ma-
gis

CAb U T XN.

De Pæœnitentia. “ *

X Contiti
4 G
umſaum /

u

Iulex:

M 1
uorcepeccari
frckkt elle
4

or de per

meium

t Qoba
Elecbe gch

Dnn Weer

Aiornum
ſe Clolte

A lr

un ſlkeer
etnmit⸗
Ie uer
n

cckegen

lſtein⸗

E
=.

r, 4
Wikence

tia.
Elto Dooun
Pecenohn
elt Koctnten
Im necellnne!

Untan IN
Mir Unndt
Mir .
tul ſsaln
4 91
Scimummußt
5lenon u
Aicken,

lia:AN

Sõ

. 1

De Pœnitentia. 353

AQAQLauia eſt Contritio?

M. Contritio generatim accepta definitut à Trid. ꝗ.

14. 6. 4. Qudòd ſit animi dolor ac deteſtatio de peccato

commiſſo cum propoſito non peccandi de catero.

Quotuplex eſt (ontritio? H

. . Duplex : perfecta & imperfecta. Prima eſt

dolor de peccatis, ut ſunt offenſa Summi Boni, qui
dolor debet eſſe appretiativè ſummus. Secunda eſt
dolor de peccatis ob turpitudinem eorundem
vel ob metum gehennæ tanquam 4 Deo infli-

gendæ, vel ob amiſſionem cœli. Ita Trid. T. 14. 4. 4.

Et hic dolor debet eſſe ſupernaturalis, uniyverſalis;
formalis & effcax, & ſic valet cum Sacramento.

Dicitur autem 1. JSupernaturalis, quia diſponit

ad formam ſupernaturalem, fſcil. gratiam, omnis
autem diſpoſitio debet eſſe ejuſdem ordinis cum for-
ma, ad quam diſponit. Dicitur 2. Unwerſalis,
quia, ſi plura habeat mortalia, jam particu-
laris non ſufficeret. Dicitur 3. Formalis, ut exclu-

datur contritio exiſtimata, quæ non ſufficit. Dici-

includat efſicax emendationis propoſitum.

tur 4. Eficax, ut excludat voluntatem peccandi, &

Suſficitne una Contritio ſuper omnia
beccata?

Afirmo. Katio, quia alids, qui haberet mille

mortalia, deberet elicere mille contritiones, quod
nemo defendet.

354 Caput XI.

Si quis dolet, qudôa non ſufficienter doleat d/
peccatis, ſufficitne ille dolor ?

X

Dico : Non ſufficit, ſpeculativè loquendo. Xe.
tio, quia talis dolor non eſt dolor de peccatis, ſed
ſolùm eſt diſplicentia de ipſo doloris defectu. Pra-

icè tamen attenta conditione perſonæ „qux ſcilicet

ſit timoratæ conſcientiæ, ſuffſicere poteſt. Natio:

quia in tali dolore videtur contineri perfectiſſimus
contritionis dolor, cùm voluntas contra ſe ipſam
quaſi inſurgat, volens ſe ipſam, ſi poſſet, peœnis &

doloribus excruciare pro peccatis commiſſis, cùm

parata ſit pro ipſis etiam ſenſibiliter dolere. Inſuper
peccatum eſt origo talis doloris, qui alids ceſſat illo
deficiente; ergò voluntas reflexivè illud deteſtatur,

& conſequenter dicit dolorem ob peccatum. Iia

Scotus, Baſſ. apud Sbogar.

Quid, ſi quis bond ſide confiteatur hutan: ſe eſſe

contritum, & non ſit contritus?

Dico : Sacramentum non perficitur. Katio,
quia deficit pars eſſentialis.

Quando quis obligætur ad Contritioneme?

. Primd, Præceptum contritionis non obligat

ſtatim poſt commiſſum peccatum, nec omnibus die-
bus Feſtis & Dominicis, nec quoties peccatum com-
miſſum memoriæ occurrit. Aatio borum patet ex

raxi, quia nec pœnitentes de co ſe accuſant, nec
4 1

Confeſſores examinant. Neque obligat per totum
“S vitaæ

—

ir derurni

Pereptumk

Neeunde,
aſbuß obli
ſeoblgt
lumm de⸗

ulen obli

Oummtincere
nl,, gane
Cunnel.
ſr 1) qu
honiun.
Uueconteſton

ſedun uis

mundquin

ℳ ahte
imn /

No: Ku

ſone Otnnn

Mhoichn
Virn

jenter elal
Golor

e loguen ?
de hecen

Niceech!
ſonr, gurſt
eporel. N
et etklinn
CoNn le ſ
COMImnili,i⸗
rGolere.
aui Aicett
b peoenn!

De Faænitentia. 3; 5

vitæ decurſum, ſed certo tempore. KRacio, quia
præceptum hoc eſt affirmativuum. = H
Secundè, præceptum contritionis in quibusdam
caſibus obligat per ſe, in quibuſdam per acciden
Per ſe obligat primò, in articulo mortis vero vel pr .
ſumpto. Secundò, in morali periculo vitæ. e.
4cidens obligat primè, ſi exurgat gravis tentatio
quam vincere non poteſt niſ perconttitionem. S .
cundè, quando quis etiam erroneè exiſtimat ſe
eam teneri. Tertiè, in validè gravi communi ncee
ſitate reip. quæ præſumitur immitti à Deo ob Cccat⸗
hominum. Quartò, dum currit præce 1 n .
nuæ confeſſionis, & non eſt copia CoEſain Qun-
129, dum quis in peccato mortali exiſtens debet ccle-
brare „ à miniſtrare aliquod Sacramentum
unum è quinque vivorum recipere.

Ad valorem Sacramenti pænitentiæ requiri-

urzu/

nenat

eheiur. 1

nnimn

o m d
ecomnhud
5 Nnnn on
orN e .
e alint⸗

1
al e
le⸗ 1

.

turne formale propeſitum non peccandi
e cætero H
Dico: Sufficit virtuale incluſum in efficaci dere-

§. I.
M De Confeſſione.
Quahis requiritur 4 onfeßtio?

s ra, ſecret

3 56G Caput XI.

Quotußlex eſt integritas, & Juck

N. Integritas eſt duplex, materialis una, formalis

altera. Materialis eſt, dum nullum prorſus omitti-

tur peccatum; formalis, dum exponuntur ea omnia,
quæ poſt diligens examen memoriæ occurrunt. Per

ſe loquendo confeſſio debet eſſe materialiter integra,

ut patet ex officio aaicn „qui non poteſt legitimè

ferre ſententiam, niſi causàâ probè cognità, & ex officio

medici, qui non poteſt benè mederi, niſi totam in-
firmi habitudinem cognoſcat. Per accidens tamen
ob impotentiam phyſicam vel moralem ſufficit inte-
gritas formalis, idque in ſequentibus caſibus,
quorum “ ðJ
Primus eſt: Si homo mutus, furdus, balbu-
tientis linguæ vel ignoti idiomatis non poſſit omnia
ſua peccata explicare.

Secundus : Si pœnitens ſit in articulo mortis, vel
amiſerit loquelam inter confitendum.
Tertius: Si pœnitens fundatè timeat fractionem

ſigilli; ſigilli enim obligatio eſt ſtrictior, urpotèju-

ris naturalis.

Quartus: Si peccatum aliquod omittatur ex in-

vincibili ignorantia, veloblivione inculpata.
uintus: Si Confeſſarius timeat, ne audiendo
integram confeſſionem inficiarur morbo lethali,
V. G. tempore peſtis, quo caſu alii privarentur ſuo
paſtore. M
Sextus : Si peccatum non poſſit manifeſtari, niſi
manifeſtando complicem, cui ex manifeſtatione im-
minet grave damnum, de quo ſtatim.

.,NT

e
Cir.

.

Shin
tuno prrli⸗
ilziltegeis
nglor, pot
Sslumal wiol
Dechiar
Cemmmiautes

Tiletirne
aleſn r.

mn, ſi

i iſna lon
umng. ha

eaellndiin
eniconl⸗

,
Imnnd ehec⸗
Mlequmar,

(rimtentione

ir

lelho igteg
untper acc
. Ul I. 4

N; ,

AM
Hur, ee
le

Aticrlcln

I1. 4

icn,
Rmorle el

l
Aun At
holtz zut

(En hanlte

ehnle

ge

s unn, n
n otlu
unturexont.
Occoktront. 4
Netillner ineg
0n poreklan
A4 g. ,
GitiKerc

ci, nüünwn

e, ccilens ,.

Aem ſufmni
„
entibus l

ſurdus, M
von polim

iblomoni
l. .
umen hli
ckor, uhn

omirrinn
culta
1,he e
notbo “
pimn

unic,,

nickronen

De Pæ nitentia. “” 3 57

Septimus: Si tempore peſtis, naufragiü, vel in-

ftantis prælii rationabiliter timetur, quòd Conkeſſa-

rius integras aliquorum confeſſiones excipiendo alios

negligat, poterit plures aliquod peccatum confiten-
tesſimul abſolvere, in forma loco e ponendo Vos.

De obligatione confitendi circumſtantias ſive ſpe-
ciem mutantes, ſive ſolùm aggravantes, dictum eſt
ſuprà. H

Tenetirne peænitens ob confeßionis integri-

tatem re velare perſonam complicis?
Afßfirmo, ſi alium Confeſſarium habere non poſſit,

tui perſona complicis ſit ignota, nec aluud damnum

imnnneat. Katio, quia pœhitens habet jus ſe inte-

grè accuſandi in hoc Sacro Tribunali; ergèò & denu-

dandi complicem, qui quaſi ceſſit juri ſuo quoad

famam reſpectu Confeſſari, unde diffamato, quæ
hic ſequitur, ſolùm eſt materialis, non formalis &
ex intentione, quia formaliter nihil intendit niſi uti

jure ſuo integrè confitendi, ex quo illa diffamatio ſe-
quitur per accidens. WH

Dixi I. Si alium Confeſſarium, &c. quia, ſi poſſit
habere Confeſſarium, cui perſona complicis non eſt
nota, vel, ſi poſſit coram co, cui eſt nota, veſtem

aut vocem mutando ita ſe oecultare, ut non noſca-

tur, ex lege charitatis ad id tenetur, ut famæ com-
plicis conſulatur.

Dixi 2. Si aliud damnum non immineat; ſi enim

ſit morale periculum, quèd confeſſor ſit fracturus
ſigillum, aut aliud grave malum illaturus in bonis

corporis aut fortunæ, &c. Pœztens non debet com-
plicem maniteſtare; Confeſſio tamen exit formaliter
integra & valida, & cum effectũ.

2 Quan-

353 Caput IX.

QLuando, & zuos obligat præceptum
onfe ſtionit?
N. Primꝰ: Præceptum Confeſſionis obligat pro-
portionaliter in caſibus, in quibus ſuprà diximus ob-
Psare præceptum contritionis.
Be. Secundò: Determinatio temporis pro confes
ſione, fſcilicet quèòd facienda ſit proprio Sacerdoti
ſaltem ſemel in anno, facta eſt ab Eccleſia. Patet ex
Cap. omnis utriuſque ſexus ex Concil. Lateran. ſub
Innoc. III.
. Tertid: Præceptum confeſſionis comprehen-
dit omnes peccatores, imò & Papam ipſum. Katis
S. D. in ſupplem. q. 6. a. 3. ad 2. quia Naullus eſt, qui
non habeat udicem Chriſtum, cui per ſuum Vicarium
confiteri debet, qui quamyis eo inferior ſit, in quan-
tum prælatus eſt, tamen eſt eo ſuperior, in quantum
peccator eſt ipſe, & ille Chriſti Miniſter. Sicut etiam
unus medicus ab alio curatur, non, in quantum me-
dicus, ſed in quantum infirmus, ut ait S. D. q. 8.
Kℳ. 4. ad 4. .
B. Quartò: Præcepto anniverſariæ Confeſſionis
& Communionis Paſchalis tenentur etiam hæretici &
apoſtatæ. Ratio, quia per Baptiſmum ſubjecti ſunt
legibus Eccleſix. Quin & Papa non poteſt aliquem
diſpenſare à præcepto confeſſionis, in quantum juris
Divini eſt, ita ut ſic diſpenſatus nunquam confitea-
tur, benè tamen, quatenus eſt juris humani, ſeili.
cet quò ad tempus. KRanio I. p. eſt, quia Miniſtti
Eccleſiæ non habent poteſtatem immutandi jus Divi-
num, vel diſpenſandi in illo, præſertim dum abſo-
lutum eſt, & ex ſola Dei voluntate derivatum.
Ka-

1,, i
chektabbe
(Eterüm
Pconpumnnd
Arumumhhece
ngte ium
Gun lmul
(oumunionie

luiftne

Ngrie
iignn on
Mpltodan
Pen velunte
4. Krisht
dam & n
unt omm
lorgrnti

Mrifne,

NC
Alrenler
Ani i
fon fund
Ulerlotire
iſe
tlu dſ
Thiin te

Preretgn

ſonis obiger
luprt chimm

pori p M
Propti⸗ oen

Ecclela. ue

ſoris cn
pun Iün I.

1 Ml ,

er ſun NH

erier, G
er. Ge

n, j Ne
t 118 DH

. „ „ . . . .
