Servus an irregularis 403. An habeat domi-
nium 180.
Servitus, quando conſtituat impedimentum diri=
mens v. Conditio.
Sigillum Confeſſionis quid, quo jure obligat, &
quos 370. Ilud violans quot peccata committat,
ibid. An detur in eo parvitas materiæ 371. Quaæ-
nam cadant fub Sigillo 372. Quid faciet Confeſſa-
rius interrogatus de peccatis auditis 373. Quid, ſi
quis ex ſola Confeſſione ſciat aliquem ad officium vel
dignitatem eſſe incapacem & indignum, ibid. Si
Confeſſor pœnitenti indiſpoſito renuit dare ſchedu-
lam, frangitne Sigillum, ibid. Vel dicat: ille mihi
confeſſus eſt venialia 172. Potéſtne Confeſſor un
ſcientiâ confeſſionis ad evitandum grave periculum
proprium vel aliorum 374. Potéſtne uti tali ſcientia,
ſi ſponſa ſubticeat fornicationem, quam tamen novit
confeſſione ſponſi ʒ7 5. Quid, ſi ingemiſcat, dum
excipit confeſſiones 376. An poſſit fugere, ſi poœ--
nitens dicat, quod velit eum occidere 376. & 371.
Simonia quid, & quotuplex 161. Quale pecca-
tum 162. Quas pœnas inducat, ibid. Simoniacus
ad quid 163. Caſus ſuper illam 16 . & ſeqq. Re-

Lul⸗

I N/D E xX RERUM

gulæ dignoſcendi, an committatur Simonia 172.
Sodomia quid 83.
Sortilegium quid 10 ⅞.
Spes quid , ejus objectum formale & materiale
112. & ſeqq. Vitia ei oppoſita 113. & ſeqq.
Sponſalia quid 48 1. In quâ ætate poſſint con-

trahi 482. Eorum effectus, ibid. An valeant con ·

tracta cum conditione, ſi Papa diſpenſet, ibid. Cau-
ſæ ſponſalia diſſolventes & diſpenſantes 482. & ſeqq-
An ſponſus poſſit reſilire 484. An alter ſponſorum
carnaliter peccans cum alio teneatur hanc circumſtan-
tiam confiteri, ibid. An per ſubſequentem copulam

ſponſalia tranſeant in matrimonium 48 5⁄. An is

poſſint apponi pœrnæ, ibid. An poſſint Parentes vel

tutores ea contrahere pro filiis ante ſeptennium 486.
Appendix quorundam caſuum circa ſponſalia, qui
videantur 487. & ſeqq.
Sponſio quid & an transferat dominium 206.
Spurius an irregularis 403.
Stuprum quid, & an diſtinguatur à ſimplici forni-
catione 8 2. Stuprator, ad quid teneatur 2 16. & ſeqq-
Subdiaconatus quid 456. Ejus officium, mate-
ria & forma, obligatio, ſubjectum, veſtis, inſtitu-
tio 457.
Subſannatio quid 227. .
Superbia quid, quale peccatum, quæ ejus filiæ
80. & ſeqꝗq.
Superficies quid 179.
Superſtitio quid & quotuplex 103.

Suſpenſio quid & quotuplex 401. Suſpenſus exetr-
cens munus officii, an incurrat irregularitatem 402.

Suſurratio quid & quale peccatum 222.
Symbola fidei quot v. Fides.
Syn-

„

Fnge
itlo.

AJTIn
1*
Tentat
Teltan
uun pol
knexeve
um &
keltamen
Perſonis.
Teſtis
Thelal
Tirulus
Tranſa
telrament
(cele

4 449

4 ſen
Mumftinn
Ventakinn
Vanad
Venan
tenzo4.
Venx
Vencdl
Veneß
Viu
Viüum
cie; 83.

4

4

Hnotin

G mNd

ſlig
line
lgalamre
tzibie
ln En
Alpoln

ccheut

temn t
49 4. N
t Darents
Gntumn 4
Otaln,

Uln 106

nlat

1116Cle

hcn, A

bris,

cogere ad tranſactionem 321.

ET VERBGRUM.

Syndereſis quid, ejsque differentia à conſcien-
tià 10.
T
T Empus feriatum impediens matrimonium,
quandè incipiat 526.
Tentatio quid 104.
Teſtamentum quid & quotuplex 202. Qui⸗
nam poſſint illud condete, quinam non 20;.
Eſtne revocabile 204. Quid, ſi Teſtamentum ſit fa-
ctum & naſcatur filius poſthumus, ibid. An valeat
Teſtamentum, in quo quis omnia ſua relinquit certis
perſonis, præteritis conſanguineis, ibid.
Teſtis quid poſſit, & ad quid teneatur 283.
Theſaurus inventus, cujus ſit 1 96.

itulus quid 180.

Tranſactio quid 320. An poſſit tranſigi ſuper re
teſtamento relictâ, ibid. An& quando Judex poſſit
Agi, ubinam poſſint contrahere matrimonium
558. An teneantut legis locorum 3 5.
Vana gloria quid 81. Si quis ex vanãâ glorià ſubeat
Martyrium, an ſit Martyr, ibid. Quid ſi quis vo-
veat eleẽmoſynam ob vanam gloriam 128.
Vanaobſervantia quid 10 5.
Venatio contrâ prohibitionem Principis an I.
ceat 3 94. M
Venæ metallicæ inventæ cujus ſint 196.
Venditio quid 2 90. Ejus pretium, ibid.
Veneficium quid 103.
Violentia quid 5 3. An tollat voluntarium, ibid.
Vis ut eſt impedimentum dirimens 547.
Vitium contra naturam quid 82. Quot habeat ſpe-
cies 8 3. Vo-

INDEX RERIUM ET VERBORUM.

Voluntarium quid & quotuplex 48. An ſit iem XNX
cum volito vel libero 52. An poſſit dari volitum ex
preſsè nolitum, ibid. R S
Votum quid & quotuplex 127. Requiſita ad As
ejus obligationem 128. Ejus materia, ibid. An
ſit in poteſtate voventis in materiã gravi obligare ſe ſub
veniali vel econtra 129. Quæ vota ſint Papæ reſer.
vata, ibid. Quot modis poſſit tolli votum, ibid.
An mulier, quæ vovit non nere die Sabbathi, vali-· J
dè voveat 131I.
Uſura quĩd & quale peccatum 300. & ſeqq. Quo
titulo liceat accipere quinque pro centum 302. Em
ptio censùs realis & perſonalis an ſit uſuraria, ibid.
Quandonam ſit uſura 107. & ſeqq. An liceat pe- .
cunias deponere apud uſurarium 310. Pœnæ uſu-
rariorum, ibid. W
Uſucapio v. Præſcriptio.
Uſus & uſusfructus quid 179.
Uxor quarum rerum habeat dominium 181.

Uxoricidium, an & quando conſtituat impedi- “ Oy
mentum dirimens 544. & ſeqꝗq. Ix
L Wrehac
FE I N 7 wende
Errata prudens Lector corriget. a
enelie
i

S ⸗ dad
4 aen
PASCHASII

WI.

Aneik.

Voltun.

Regiiine
bid.
lont
thget⸗
VOtuN, DA. .

dbochi,

leg. S
Urri, e.
Me
Dene

kru

XZN £ & E XZE
2 W S
EFXEX EZEX EFZIEIEX EFEX

PASCHASII

QUENELLII

PROPOSITIONES
D A M N AT E,

OCtaVA Dle septe Mbrl’s anno al

In Carnato Verbo.

—

Overit Lector, Animadverſiones Propoſitioni-
N bus damnatis appoſitas è variis lucubrationibus

antehac in Gallia contra Quenellii reflexiones excuſis,

nec in Germania facilè reperiendis ferè deſumptas, &

in Epitomen hic redactas eſſe. 1
Acceſſit verſioni latinæ indicatio locorum opera
Quenelliani, è quibus ipſæ propoſitiones excerptæ
ſunt. Ubicumque nullus annus ſubjungitur loco,

indicium eſt propoſitionem illam extare in utraque

editione reflexionum, videlicet anni 1693. & anni
16 99. quas nominatim Sancta Sedes damnavit. Ubi
verèò additur annus, ſignum eſt, propoſitionem illam

cxtare tantüm in alterutra, ſcilicet eà quæ citatur.

6 VENE-

W☚ (2) 90-
2280566608689803

VENENUM CENTUM ET UNIUS
P ROPOSITIONUM

AℳA Sankta Jdede nuper damnatarum in eo

conſiſtit,

quod Author illarum

UENEELIUS her illas non
obſcurè ſigniſicet,

1. Uèd qui Deum
ejuſque gra-
tiam (ſanctificantem)
amiſit, non poſſit elicere
actum ullum ſupernatu-
ralem, imò ullum opus
moraliter bonum; ſiu in
impotentia generali ad
orandum, in indigentia
quæ ad ipſius adeò fidei,
ſpeique jacturam pertin-
gat, cum omnis actualis
gratiæ privatione, nullà
ejuſque conſecutionibus.
2. Quèòd quilibet ju-
ſtus peccans, careat gra-
tiâ efficaci, ſine qua non
ſolùm nihil fit, ſed nec
fieri poteſt. Minus dixe-
rat Arnaldus : hic enim
non niſi de Sancto Petro
atque adeò de ſingulari
Aliquo juſto loquebatur.

id aliud
remanet ani-

I.
Prop.

mæ, quæ« Deum atque

ipſius gratiam amiſit, niſi
peccatum, & peccati con-
ſecutiones, ſuperba pau-

pertas, & ſegnis indigen.
tia, hoc eſt generalis im-

potentia ad laborem, ad
orationem, & ad omne

opus bonum ²⁸ Luc. 16.

v. 3.
re ipſi relictà niſi peccato
Quid aliud remanet &c.
2. Prop. lZeſu Chriſtt
gratia, principium efficax

boni cujuſcumque generis

neceſſaria eſt ad omne opus
bonum; abſque illa, non
ſolum nihil fit, ſed nec
hier: poteſt. Joan. 15. v. 5.
Ed. 1693.

3. Prop.

9

1
nine ,
on ga
Act. 10

non ht
mandar
ccrin gr
Akumpe
cendo.
4. Pr.
Ommia
lui Nan
allet
H.9.

perar
Qidq
Atinpol
Nota
alzie
uluNir
Urniſi
euelle D
ver
o. 4
* ſenühete
F. Do
ln emol
Temm ndt
edhortaf

180 ₰ 3. Prop. In vanum Do- 3. Quèd ſola gratia
NS mnine praæcipis, ſi tu ipſe efficax reddat mandata
M von das quod præcipis. poſſibilia, cùm Domi-
Act. 16. 10. nus, Authore Quenellio.
ih ck in vanutn præcipiat ſi
luun non dat ipſe quod præcipit. Impoſſibilia igitur ſunt
mandata Dei omnibus efficaci gratiã deſtitutis. Sola
enim gratia dat, quèd Deus præcipit, id eſt dat
actum præceptum, eundem in nobis reapſe produ-
1 u cendo. “
4. Prop. Ià Domine; 4. Quèd nihil facere

1non

peniltß⸗ ,
Dun ℳ Omnia poſſibilia ſunt ei, valeamus „ niſi, quod
* cui omnia Poſſibilia facis, Deus in nobis realiter
raut zadem operando in illo. operatur; id enim mani-
Prle Marc. 9. 22. feſte innuit quarta propo-
gane e e t. „ itio, dum allerir iſti Dei
Pundt arlrion⸗ in nobis omnia nobis poſſibilia fieri.
nn,4 Qui quid itaque Deus in nobis non operatur, nobis
644 eſt impoſſibile, quod eſt hereticum.
l Nota Quenellium libro ſuo cui titulus Traditio
EFEccleſiæ Komanæ Tom. 3. pag. 33 5. probare, quod

,Fjre nullum ſit diſcrimen inter has propoſitiones: Is qui
WH gratiaâ efſicaci caret, nequit implere præcepta: ei non
ſeme ſunt poſſibilia: ſunt ipſi impoſſibilia: aitque ibidem
ee..as eſſe tam veras in ſenſu proprio ac litterali, quàm
iptunie hæc vera eſt: impoſſibile eſi bomini veredis currere ſine
nce en equo. Atque ità Quenellius propugnatæ primæ Jan-
lmn ſenii hereſeos ore proprio ſe reum tacit. Z
ven 1 5. Prop. Quando Deus 5. Quèd nulla detur
t, . non emollit cor per interio- gratia ſufficiens, & quòd
onrem unctionem gratiæ ſuæ, abſque gratia efficaci,
4 exhortationes, & gratiæ quæ cor emolliat, ex-
zeld e. ex-— a 2 hor-

₰☚ (4) *
exteriores non inſerviunt, hortationes, nec non ex-
niſi ad illud magis obdu- teriores gratiæ, non niſi
randum. Rom. 9. 18. ad illud magis obduran-
Ed. 1693. dum ſerviant.
Nota hanc propoſitionem ad duas præcedentes re-

ferri.
6. Quèd Deus Judæos
in impotentia ad fugien-
dum peccatum implen-
damque legem ſuam re-
liquerit, quamvis im-
plementum legis ab ipſis
exigeret. Et tamen Ju-
dæi omnes, utpote à pec-
ceati originalis labe purga-
ti, ſive per circumciſio-
nem, ſive per aliquod
aliud Sacramentum, erant

6. Prop. Diſcrimen in-
ter Fæœdus Judaicum, &
Chriſtianum eſt, quod in
illo Deus exigit fugam pec-
cati. & implementum le-
gis à peccatore, relin-
quendo illum in ſua impo-
tenti«: in iſto verò Deus
peccatori dat, quod ju-
bet, illum ſud gratiâ pu-
rificando. Rom. 11. 27.

juſtiſicati. At illos, quamvis juſtificatos, Deus,
inquit Quenellius, in impotentia ad legem implen-
dam relinqucbat. Enigitur totidem juſtos, quibus
non ſolùm aliqua præcepta, uti habet prima Janſenii
propoſitio damnata, ſed univerſaliter tota lex erat im-
poſſibilis. 2. Quòd in Chriſtiano fſœdere Deus det
peccatori, quod jubet, quod non verum eſt. Vide
venenum propoſitonis ſequentis.
7. Quèd Deus in vete- 7. Prop. Quæ utilitas
ri fœdere hominem ejus pro homine in veteri fæde-
propriæ infirmitati reli- ve, in quo Deus illum re-
querit, nullam illi largi- liquit ejus propriæ infirmi-
tus gratiam. Quæ pro- tati, imponendo ipſi ſuam
poſito paradoxum im- legem: Quæ verd ſælici-
pium & inſenſatum con- tas non eſt admitti ad fæ-
kI=

Au5,„

linet.
ris fu
lifede
ma doc

fuiſſe

Deus h

bis peri

paatal

menna
Laturin
incorc
leſiſter
Potelt⸗
tinemni⸗
ni⸗ in 4
ſuunn
uc 09
Mo' I
Hebr

Dradlan
i,
Hüign
Durus
9. P
gya
ungt
um g
aege
11. 3 .

₰ℳ (5) 0

Neenoner
e, tinet. 2. Quod nulla ju- dus, ix quo Deus nobis
cdorm. Adwæis fuerit utilitas in vete- donat, quòd petit à nobis ?

ri fœdere, quod eſt con- Hebr. 8. 7.
tra doctrinam Apoſtoli dicentis utilitatem eis multam

Nelelle.
fuiſſe & per omnem modum. Rom 3. v. I. 3. Quod

Dlinus Deus donet nobis id quod in Chriſtiano fœdere à no-
dlatas, ö bis petit. Quæ propoſitio in tota latitudine ſua acce-
c5, H Pta falſa eſt cum plurima Deus petat à nobis, quæ ta-
W men nobis minimè donat, id eſt, quæ reapſe non ope-
umae ratur in nobis. E. g. petit à nobis actus, quos tamen
me, ͤ in corde noſtro non producit, ſed produceret, niſi
rſu reſiſteremus gratiæ, quæ actus illos verè & realiter in
unI poteſtate noſtra conſtituit. 8
,KAHHn 8. Prop. Wos non per- 8. Quod quicumque
a tinemus ad nopvum fœdus; reſiſtunt gratiæ, hoc ipſo
lige niſi in quantum participes ad Eccleſiam Chriſti non
n. ſumus ipfius nove gratig, ampliùs pertineant, cùm
Juæ operatur in nobis, id juxta hanc oétavam Quoe.
Nk. Jusod Deus nobis preæcipit. nellii propoſitionem, ii
kgeniſe Hebr. 8. 10. bdoli , in quibus gratia
frpge operatur id, quod Deus
imh⸗ ipſis præcipit, ad novum fœdus pertineant. Atqui
nulnat, gratia non operatur id, quod Deus præcipit, niſi in
neelen illis, quos facit declinare à malo & facere bonum.
unck. Hiligitur ſoli ad Eccleſiam Chriſti pertinent. Quod
„Pprurus putus eſt Calviniſmus.
Qun 9. Prop. Gratia Chriſti 9. Quod ſine gratia
runſß eſt gratia ſuprema, ſine efficaci, quam ſupremam
Deulin quaæ conſiteri Chriſtum Quenellius nuncupat, &
ntunſ⸗ nunquam poſumus, & cum qua Chriſtum nun-
tenhi, 8 cum qua nunquam illum quam abnegamus, illum
4 n he abnegamus. I. Cerint. confiteri nunquam poſſi-
/, 12. 3. 1693. a z mus.

(6⁶) 90
mus. Quod in hæreticam Arnaldi propoſitionem .
recidit, videlicet, quèòd S. Petrus defectu grariæ effi: mmh
cacis non potuerit non abnegare Chriſtum. Atqui,

tetiori
uti fatentur omnes, alan eli ratio de quolibet alio Dens v
peccato, ergo &c. wvanm ta
10. Prop. Gratia eſt ope- I0. Quo gratia ſit engr.
ratio manus Omnipotenks operatio manũs omnipo- cm ſin
Dei, quam nihil impedi- tentis Dei, quam mihil qt
re poteſt, aut retardare. impedire poſſit aut retar- 1.0G
Matt. 30. 3 4. dare, ergo non modo iri

ratiæ nunquam reſiſti· (copert
tur, quæ eſt hæreſis ſecunck Janſenii, ſed ne reſiſtt i ien
quidei poteſt eà reſiſtentiãâ, quæ pertingat uſque ad (notem
non conſenſum, ſive qu à fiat, ut reapſe non impleatur irunin
id, quod gratia ponit in noſtra poteſtate, quæ eſt hæ- (Eendi,
reis quarta ejuſdem Janſeni. (Irendi
1II. Quòôd omnis gra- II. Prop. Gratia non d, em
tia Chrilli conſenſum eſt aliud, quàm voluntas dg. 2
noſtri cordis poſt ſe tra- Sar dese Dei, ju- lnlenii.

har & obſequium extor- bentis, & facientis qucd 1, 0
en⸗ cùᷣm gratia nihil jubet. Marc. 2. I1I. iiinter
it aliud, quàm voluntas Agumh⸗

Omnipotentis Dei juben- rnl in
tis & facientis, quod jubet. Itaque nulli gratiæ re. mllliſte

ſiſtitur, quæ rurſus eſt hæreſis altera Janſeni. Cohlenſa

12. Quèd Deus ſalver I2. Prop. Quando (tcohe
quoſcunqe voluerit ſalva. Deus vult ſalvare ani- ereſt
ri; nec de hoc dubitari mam, quocumque tem- 16. P
poſſit. Deus i igitur nul- pore, quocumque loco eſfe- lait,e
lius pereuntis ſalu tem vo- ctus indubitabilis ſequitur ucht⸗
luir. d eſt funda- vpoluntatem Dei. Marc. 2. n
mentum hæreſeos quintæ 12. 5

Janlenianæ. L 1

Poltam

lgtnietk⸗

h. Anni J

volberi

1 gul
1onuhr
guun U
ſt rur
Non Nl⸗
iun it
ſed ne
ulre
nünpken

gue eſthu

Gruu
1n We
1 Di,
ſümi⸗
UlI.

oligeu

—

AN6
, .

itel,
rlarbee,

lilrſnn

1

2

₰„ (7) be*

13. Quèd nulla vo-
luntas humanæ gratiæ in-
teriori reſiſtat, quando
Deus vult animam ſal-
vam facere ejũſque cor
tangit. Quod in ſecun-
dam Janſenii hæreſin re-
Cidit.
14. Quòd omnis gra-
tia Chriſti conſenſum &
cooperationem volunta-
tis inferat, adeò ut pec-
catorem obſtinatum con-
ſtituat in neceſſitate ſe de-
dendi, ad Chriſtum ac-

currendi, ſeſe humilian-

di, eundémque adoran-
di. 2 da & quarta hæreſis

Janſenii.
15. Quèd omnis gra-
tia interior obedientiam,
quam Deus petit, opere-
retur in corde, atque ità
nulla ſit gratia, quæ cum
conſenſu voluntatis non
ſit conjuncta. Eadem ꝛda
hæreſis.
16. Prop. Nullæ ſunt
illecebræ, quæ non cedant
illecebris gratiæ, quia ni-

bil reſiſtit Omnipotenti.

Act. 8. 12.

13. Prop. Quande
Deus vult animam ſal-
vam facere, & eam tan-
git interiori gratiæ ſuæ
manu, nulla voluntas
bumana ei reſiſtit. Luc. 5.
13. 16 93.

14. Prop. Quantum-
cumque remotus a ſalute
ſit peccator obſtinatus,
quando Jeſus ſe ei viden-
dum exhibet lumine ſalu-
tari ſuæ gratiæ, oportet
ut ſe dedat, accurrat, ſe
ſe bumiliet, & adoret Sal-
vatorem ſuum. Marc. 5.
67. 1693. 8
15. Prop. Quande
Deus mandatum ſuum, &
ſuam externam locutio-
nem comitatur unctione
ſui Spiritus, & interiori
vi gratiæ ſuæ, operatur
illa in corde obedientiam,
quam petit Luc. 9. 60.
16. Quèòd nullæ ſint
illecebræ, quæ non ce-
dant illecebris gratiæ,

quia nihil reſiſtit Omni-

potenti. Igitur gratiam

* (8) s.

nunquam ſequitur reſiſtentia, nec gratia unquam
effectu ſuo privatur. Eadem hæreſis.

17. Prop. Gratia eſt
vox illa patris, quæ ho-
mines interius doc et, hac
eos venire facit ad zeſum
Chriſtum; quicumque ad
eum non venit, poſtquam
audivit vocem exteriorem
Filii, nullatenus eſt do-
ctus à Patre. Joan. 6. 4 5.

N

17. Quèd cum gratia

ſit vox illa Patris, quæ

homines interius docet
eoſque venixe facit ad e.
ſum Chriſtum, quicum-
que ad eum non venit, in
nullam gratiæ partem ve-
niat, ſine quà tamen, ſe-
cundùm Qenellium „ni-

hil poſſumus. Quod

propoſit tionum raliquod præcedentium venenum con-

tinet.
18. Prop. Semen verbi,
quod manus Dei irrigat,
ſemper affert fructum
ſuum. Act. 11. 2 I.

comitatur.

18. Quèd interior gra-
tia ſemper faciat fructifi-
care verbum, quod ipſa
Nulla ita-
que datur gratia, quæ

non Gtſemper efficax, nulla, quam reſiſtentia no-

ſtra privet effectu ſuo.
19. Prop. Dei gratia
nihil aliud eſt, quàm ejus
Omnipotens voluntas:
haæc eſt ilem, quam Deus
ipſe nobis tradit in omni-

bus ſuis Scripturis. Rom.

14. 4. 1693.

da hæreſis Janſenii.

19. Quèd Dei gratia
nihil aliud ſit, quàm Om.
nipotens Dei voluntas,
& quod hæc ſit idea,
quam Deus ipſe nobis tra-
dit in omnibus ſuis Scri-

pturis. Atqui Deo, quan-

do agit ut Omnipotens,

nunquam reſi ſtitur, ergo juxta Quenellum „ nun-

quam refiſtitur gratiæ.

20. Prop.

10.

ilus eſt

ia noh

ur, ij

fant,
Domin,

.

quamt
iken gr
.
hriſti

potens.

sile,

ati pe
unti
atin
larnan

2l. 16

Mlomin
.
Onnn
um !.
lis co
r il
natio,
fue
aliar,

a uge

Cum Et
9ns,
erins
efetal)
m, gton

on veniI

epunenn
1tacnen,4
egellan,.

1. (
nenuun

neniorg
Gnn hlt
d, liſ
NN
eſlennn
ſei
ADi
N W
nne l
iplebarſ
busi
vio
Oompo;
*„
Alm,

10

„ (9) 50.

20. Prop. Vera gratiæ
idea eſt, quod Deus vult ſi-
bi aà nobis obediri, & obedi-
tur, imperat, & omnia

fiunt, loquitur tamquam

Dominus, & omnia ſibi

ſubmiſſa ſunt. Marc. 4.

39.

20. Quèd idea vera gra-
tiæ ſit: quòd Deus vult
ſibi à nobis obediri, &
obeditur, imperat, &
omnia fiunt, loquitur
tanquam Dominus &
omnia ſibi ſubmiſſa ſunt.
Itaque juxta Quenellium
commenmtitia eſt gratia,

quam reſiſtentia noſtra ſuo privat effectu. Ipſa adeèò

idea gratiæ includeret irreſiſtentiam.

2 1. Prop. Gratia Jeſu

Chriſti eſt gratia fortis,

potens, Juprema, invin-
cibilis, utpote quæ eſt ope-
ratio voluntatis Omnipo-

tentis, ſequela, & imi-

tatio operationis Dei in-
carnantis, & reſuſcitan-
tis Filium ſuum. 2. Cor. 5.
2I. 1693.

21. Quèòd cum gratia
ſit operatio voluntatis
Omnipotentis Dei, non
magis ipſi reſiſti poſſit,
qum operationi Dei in-
carnantis & reſuſcitantis
Filium ſuum, quæ ope-
ratio eſt certiſſimè ſupe-
rior omni reſiſtentià, &
tamen, juxta Quenel-
lium, operatio gratiæ ni-

hilominus eſt hujus operationis ſequela & imitatio.

12. Prop. Concordia
Omnipotens operationis
Dei in corde bominis,

cum libero ipſius volunta-

tis conſenſu, demonſtra-
tur illicò nobis, in Incar-
natione, veluti fonte, at-

gque Archetypo omnium

aliarum operationum mi-
ſe-

22. Quèd operationis
Dei in corde hominis
omnipotens cum libero
ipſius voluntatis conſenſu
concordia demonſtretur
illico nobis in Incarnatio-
ne veluti fonte atque Ar-
chetypo omnium aliarum
operationum miſericor-
a 5 diæ

ſericordiæ & gratiæ, quæ
omnes ita gratuitæa, atque
„
ita dependentes à Deo
ſunt ſiciet ipſa originalis
operatio. Luc. I. 3 8.

₰ (10) 80⸗

diæ & gratiæ. Quo ſi
ghificatur hominis volun-
tatem gratie cooperari,

ad eum planè modum,

quo humana Chriſti na-
tura cooperata eſt actio-

m, quà Deus illam verbo ſuo univit: Id eſt, volun-
tatem hominis cooperari bonis operibus „ ad ſum-
mum, ſicut cooperatur motui indeliberato primæ

gratiæ prævenientis, quæ cooperatio, purè Phyſica,
communis eſt omnibus actibus vitalibus, omniſque

meriti incapax.
2 3. Prop. Deus ipſe no-
bis ideam tradidit Omni-
potentis operationis ſuæ
gratiæ, eam ſignificans
per illam, quæ Creaturas
nihilo producit, & mor-
tuis reddit vitam. Rom. 4.
17.

23. Quèd Deus ipſe
nobis ideam rradiderit
gratiæ irreſiſtibilis, cùm
nihil magis ſit ſuprâ om-

nem reſiſtentiam quam

operatio quâ Deus, juxta
Quenellium, gratiam
nobis figurat, nempe

Alin gei

e.

15, o
t anima
ut Aqle

ſid rolunta

.

4

olrende
41.
Kentin, qu
ilaminten

⁰. Di

ur gratie
Lic

emibos;
Mehdumn

27.Dr

a gjatia

operatio quà Deus creaturas è nihilo producit & mor-

tuis vitam reddit.
24. Prop. Juſta idea,
quam Centurio habet de
Omnipotentia Dei, &
Jeſu Chriſti, in ſanandis
corporibus ſolo motu ſuæ
voluntatis, eſt imago ideæ,
quæ haberi debet de omni-
potentia ſuæ gratiæ in fa-
nandis animabus à cupidi-
tale. Luc. 7. 7.

24. Quèd juſta idea,
quam Centurio Evange-
licus habebat de Omni-
potentia Dei & J. C.;» in
ſanandis corporibus ſolo
motu ſuæ voluntatis ſit
imago ideæ, quæ haberi

fium Alich
3 1

18, ro
ia genn
lLatori

ſmn 1, M⸗

debet de omnipotentia

ſuæ gratiæ in ſanandis
animabus à cupiditate.
Alia

(is iſt

Upernatur
ſonit; n
konimati

homminsroe
Uir (Mpe
Phne d
un Chili

petan l act

.IAek, e.

ibus, Ar,

dbam in

,puellef

Pus, Cnnr

10 Diuß
Im Nde
ſttile, d
ſn ſopir⸗
Renmam

,
Um ,„ .

Yurit, N
» . Ar

„ (1) 8..

Alia gratiæ comparatio cum operatione reſiſtentiam

omnem noſtram ſuperante.

25. Prop. Deus illumi-
nat animam, & eam ſa-
nat æqué ac corpus, ſola
ſua voluntate; jubet, &
ipſi obtemperatur. Luc. 18.
42.

ſtentia, quæ gratiam privet

illam intendit, quémque

26. Prop. Nullæa dan-
tur gratiæ, niſi per ſidem.

Luc. 8. 48.

25. Quèd Deus illu⸗
minet animam, eamque
ſanet æquè ac corpus ſolà
ſuàâ voluntate; jubet, &
ipſi obtemperatur. At-
que ità nulla datur reſi-
effectu, quem Deus per

gratia poteſt habere in cir-
cumſtantiis, in quibus datur.

26. Quèd nullæ dan-
tur gratiæ, niſi per fidem.
Ergo nullæ gratiæ dantur
infidelibus, utpote fide

carentibus; nullam illi accipiunt gratiam ad perve-

niendum ad fidem.
27. Prop. Fides eſt pri-
ma gratia, & fons om-
nium aliarum. 2. Pet. I.
3.

238. Prop. Prima gra-
tia, quam Deus concedit
peccatori, eſt peccatorum

remiſſio. Marc. I 1I. 2 5.
el 1. .

27. Quèd fides ſit pri-
ma gratia & fons om-
nium aliarum ſine ulla ex-
ceptione. Eadem conſe-
quentia, idem error.
28. Quèd prima gra-
tia quam Deus concedit
peccatori, ſit peccato-
tum remiſſio. Nulla er-
go datur gratia ante pee-

W catoris juſtificationem „ & conſequenter actus nullus

ſupernaturalis juſtificationem præcedit, ad eamque di-

pœnitentiam.

ſponit; nullaque datur gratia ad perveniendum ad

29. Prop.

2„ε6 (12) 40

29. Prop. Extra Ec- 29. Quèd extra Eccle. 5 lhn
eleſiam nulla conceditur ſiam nulla concedatur 1 exte,

gratia. Lue. 10. 3 5. gratia: atqui infideles 44. 5.6.
ſunt certiſſimè extra Ec-
eleſiam. Vide Propoſitiones 26. & 27. Aus monn
30. Prop. Omnes, quos 30. Quòd omnes quos Knonſol

Deus vult ſalrare per Deus vult ſalvare per zz.Mo
Chriſtum, ſalyvantur infal. Chriſtum, ſalventur in- un qyorte
libiliter. Joan. 16. 40. fallibiliter: ex quo ſe- ſimen
quitur evidenter, cùm d ho
Deus neminem exiis, qui pereunt, velit ſalvare per ahept ih
Chriſtum, dici non poſſe quòd velit ſalvare fideles, qpropri⸗
multò minùs omnes homines. Quod certò eſt hære- ſun, gu⸗
ticum ac fundamentum blaſphemiæ propoſitionis 5tæz mm& ,/
Janſenii. lckig
31. Prop. PDeſideria 3 1. Quèd cùm deſide- Ouidlent
Chriſti, ſemper babent ria Chriſti ſember ha- (nſeneth
ſuum effectum; pacem in- beant ſuum effectum, 1.10.
timo cordium infert, quan- non optaverit converſio-
do eis illam optat. Joann. nem ujlius è peccatoribus, rilaa
20. 19. qui non convertuntur umopete
(qui tamen ipſe dixit: ſtanſa
quoties volui congregare filios tuos ?) nec ſalutem æter- delto
nam ullius eorum qui pereunt, etiam inter fideles, mimnfn
ſed eorum duntaxat qui ſalvantur. Hæc enim forent ia hung
deſideria ſine effectu Dogma horribile & Antichriſtia 1n. 169)
num, uti illud appellat magnus quidam Belgii noſtri
Epiſcopus? * Malderus Epiſcopus Antverpienſis. (pracone
32. Prop. Zeſus Chri-· 32. Quèd Chriiſtus 3.bre
ANius ſe morti tradidit ad li non ſe tradiderit morti, mia ð
berandum pro ſemper ſuo niſi ad liberandum pr. Ceygt i
lſanguine Primogenitos, id mogenitos, ſcilicet ele- u, 0

3) 0

Mdemk eſt Electos, de manu An- ctos, quorum duntaxat

a corek
Adui Int
lline enn!
17.
dommg

lt Alare

n, henm
: e 10
gientt, 4
Veltſenf
t Nine iN
cnoek

—. e
Eene!

umn te
ceri M
eeten
men Nn
6
e Cünm
gmn inn t
Hecenn-
e & is
idam
s A
*

aclind⸗

4
N

=„

geli exterminatoris. Gal.

4. 4. 5. 6. 7.

meminit Quenellius 32.
propoſitione. Et tamen
de fide eſt, quèòd Chri-

ſtus mortuus ſit ſaltem pro ſalute omnium fidelium,
& non ſolùm prædeſtinatorum.

3 3. Prop. Proh! quan-

tum oportet bonis terrenis,

& ſibimetipſi renuntiaſſe,
ad hoc ut quis fiduciam
habeat ſibi, ut ita dicam,
appropriandi Cbriſtum je-
ſum, ejus amorem, mor-
tem & myſteria, ut facit
Sanötus Paulus dicens:
Qui dilexit me, & tradi-
dit ſemetipſum pro me. Gal.
2.20.

ter ĩpſa adeò ſacra myſteria

3 3. Quèd ſoli ſancti,
iique à terrenis abſtracti
æquè ac ab illis abſtractus
erat S. Paulus, poſſint ha-
bere fiduciam ſibi, ut ità
dicam „ appropriandi
Chriſtum JESUM, cjus
amorem, mortem & my-
ſteria, uti facit S. Paulus
dicens: qui dilexit me &
tradidit ſemetipſum pra
me. Interim tamen Ec-
cleſia nos onmes jubet in-
proferre hæc verba ſymboli

tantopere eonſolatoria: Propter nos homines & propter
noſte am ſalutem deſcendit de Calis.

34. Prop. Gratia Ada-
mi non producebat niſi me-
rita humana. 2. Cor. 5.
21.1693.

34. Quèd Adami gra-
tia non niſi merita huma-
na produceret. Non erat
ergo ſupernaturale do.
num, quod hominem

ſupra conditionem naturalem elevavit.

3 5. Prop. Gratia Ada-

mi eſt ſequela creationis,
& erat debita naturæ ſa-
na, & integræ. 2. Cor.

3 5. Quèd Adami gra-

tia ſit ſequela creationis,

eſſetque debita naturæ ſa-

næ & integræ. Exrat igi⸗
ur

„*6 (14) .*

tur gratia ſolo nomine gratia, nec aliter gratia,

quàm creatio dici poteſt gratia.

eſt Bajus in 25. 26. &* 79. propoſitionibus ſuis

damnatis.
36. Prop. Differentia
eſentialis inter gratiam
Adami, & ſtatüs inno-
centiæ, ac gratiam Chri-
ſtianam eſt, guod primam
unuſq;uiſque in propria
perſona recepiſſet: iſta
verò non recipitur, niſi in

perſona Oeſu Chriſti reſuſci-

tati, cui nos uniti ſamur

Rom. 7. 4.

36. Quèd unusquis-
que in ſtatu innocentiæ
recepiſſet . in propria Per-

ſona gratiam Adami, cùm

&contra gratia Chriſtiana

non recipiatur niſi in per.
ſona J. C. reſuſcitati, cui

nos uniti ſumus. An igi-
tur hæc gratia, quæ ui⸗
que eſt gratia ſauctificans,
ſanctitas habitualis, non

eſt juſtitia inhærens? nam

de ſola gratia ſanctiſicante agitur in 36. Propoſitione

Quenellii.

Hæc dodtrina non abludit à dogmate

Calviniſtarum de imputatione, ſi non eſt prorſis

J rppuſſmum.

37. Prop. Gratia Ada-

mi, ſanctiſicando illum in
ſemetipſo, erat illi pro-
portionata: Gratia Chri-
ſiana nos ſanctiſicando in
Jeſu Chriſto, eſt omnipo-
tens, & digna Filio Dei.
Eph. 1. 6.

37. Quèd gratia Ada-
mi Pancliſicandlo illum in
ſeipſo erat illi proportio-
nata: gratia verò Chri-
ſtiana, quæ nos in Chri-
ſto ſanctificat, ſit omni-

potens & digna Filio Dei.
Error jdemncr cum eo quem

inſinuat propoſitio præ-

cedens, cui ĩ inſuper additur idea gratiæ ſemper effica-

cis, ſemper inferentis effectum omnem, quem habe-
xe poteſti in eircumſtantiis, in quibus datur.

Non aliter locutus

3 8. Prop.

38ro
6 ler,
ie grati
luc. 8.29

17. Mo
Sratie ei
39. Pr.
angrati

ulhil habet

laberran

i ad ſe

Urium, 1
apcum: .
huh, Gn
le honum.

4.

10. Df

. hbi Amhaxe

oßramn

inn. 2.

1693.

5 6 Jnocan
ls erer
Penco ee
Aocentem,

n ied

ne

An e
ohaltetloen
olitiontbig

W Uiug

ſtaru innen

in pohtir
iammAdumde
grni Crſiu
nuri
1elalcrn d
ui, uen
talauchinen
binuels, N
icherens
6. oſobr

on & m⸗

1Ageu
benmbin
4t Ung 5
i ol⸗
. . 4
ue on
cat, her⸗
digun n 1
ncume
oponi ,
ee
n, Aen 4

latur 4

3 8. Prop. Peccator non

eſt liber, niſi ad malum,

ſine gratiã Liberatoris.
Luc. 8. 29.

3 8. Quèd ſine gratia
liberatoris peccator non
ſit liber niſi ad malum.
Quod nihil eſt aliud

quàm traductio litteralis

27. Propoſitionis Bajanæ: liberum arbitrium ſine
gratiæ Dei adjutorio non niſi ad peccandum valet.

39. Prop. Voluntas,
quam gratia non præventt,
nihil habet luminis, niſi
ad aberrandum; ardoris,
niſi ad ſe præcipitandum;

virium, niſi ad ſe rulne-

randum; eſt capax omnis
mali, & incapax ad om-

ne bonum. Matth. 20. 3.

4.

40. Prop. Sine gratiâ

nihil amare poſſumus, niſi

ad noſtram condemnatio-
nem. 2. Theſſ. 3. 18.
1693.

39. Quèòd ſine gratia
voluntas non niſi aberra-
re, ſe præcipitare, ſe
vulnerare valeat; quòd
ſit capax omnis mali &
incapax ad omne bonum
ſine Exceptione. Eadem
quæ in propoſitione præ-
cedenti doctrina.

40. Quèd ſine grati
nihil amare poſſumus niſi
ad noſtram condemnatio-
nem. Atqui ſi Quenel-
lium audimus, infidcles
omni gratià carent, hoc

66.

ipſo quo carent fide. Si itaque nonnulla legis natu-
ralis præcepta impleant, honorando parentes, lar-
giendo eleëmoſynam, protegendo pauperem & in-
nocentem, ſerviendo Principi & Patriæ, hæc om-
nia officis non niſi ad propriam condemnationem ad-
implent, peccantque adimplendo, ac pœnas ideo
dabunt ſempiternas.

3 I. Prop.

₰ (16) z0

41. Prop. Omnis co- 41. Quèd omnis co- P
gnitio Dei, etiam natu- gnitio Dei ſine gratia non luo
falis, etiam in Philoſo- producat niſi præſum- Mone,

phis Ethnicis, non poteſt ptionem, vanitatem & mnöfte
venire, niſi à Deo, & oppoſiionem ad Deum Di, qu
ſine gratiâ non producit, ipſum. Quaſi cognitio ier Lun
niſi præſumptionem, va- Dei, quam per fidem ha- Dal ney
nitatem, & oppoſitionem bemus, aut quam natu- Mm,
ad ipſum Deum loco affe- raliter hHabere poſſumus ,„ Mndum
ituum adorationis, gra- nullum nobis inipirare l 4
titudinis, & amoris. Rom. bonum motum valeat, m eſt,

1.19. imèò ne quidem ullum myopter h
motum, qui peccatum lur ſoan.
non ſit.

42. Prop. Sola gratia 42. Quèd ſine ſacrifi. Kboobnet
Chriſti reddit bominem cio Fidei nihil ſit niſi im- iWnenßr

aptum ad Sacrificium E- puritas, mihil niſi indi- Kosee
dei; ſine hoc nihil, niſi gnitas &c. Purus putus 4,P
impuritas; nihil, niſi in- Bajaniſmus. n ayle
dignitas. Act. 11. 9. .— phlen
43. Prop. Primus efſe. 43. Quèd primus effe⸗ (ſe oh,,
tus gratiæ baptiſmalis eſt ctus gratiæ baptiſmnalis nerctpi
facere, ut moriamur pec- ſit, facere, ur monia- ue actone
cato; adeò ut ſpiritus, cor, mur peccato; aded ut er
ſenſus non babeant plus ſpiritus, cor, ſenſus non
vitæ pro peccato, quàm habeant plus VI PrO neine
bomo mortuus habeat pro peccato, quàm homo Muturaſing
rebus Mundi. Rom. 6. 2. mortuus habeat pro rebus bap
1699. mundi: doctrina moralis ſyye del
immodicè rigida & ma- llie

nifeſtè falſa. umen

dkön

44. Prop.

d onnis e
mnegunt
nin en
Fanitnen
1 De⸗
ul on
npel Udent
Ut Glunn e
ele lolinu

oboͦ la

otun W

Gui peon

AAlrele

Nüſe ini

n i
ls,

Nndgen.
ie
le,l
CcN

₰ (17) ze=

44. Prop. Non ſunt,
niſi duo amores, unde vo-
litiones, & actiones om-
nes noſtræ naſcunturʒamor
Dei, qui omnia agit pro-
pter Deum, quèmque
Deus remuneratur ; &
Amor, quo nos ipſos, ac
Mundum diligimus, qui
quod ad Deum referen-
dum eſt, non refert, &

propter hoc ipſum fit ma-

lus. JOan. 5. 2 9.

44. Quòd non ſint niſi
duo amores, unde voli-
tiones & actiones omnes
noſtræ naſcuntur: Amor
Dei, qui onmia agit pro-
pter Deum, quemque
Deus remuneratur; &

Amor quo nos ipſos, ac

mundum diligimus, qui,
quod ad Deum referen-
dum eſt, non refert, &
propter hoc ipſum fit ma-
Ius. Hæc propoſitio
eoincidit cum 3 8. Bajana,

& probaret metum inferni Cæteréſque actus juſtifica-
tionem præcedentes, necdumque ab amore Dei pro-

fectos eſſe peccata.
45. Prop. Amore Dei

in corde peccatorum non
amplius regnante, ne-

ceſſe eſt, ut in eo carnalis
regnet cupiditas, omunés-
que actiones ejus corrum-

pat. Luc. 1 5. 13. 16932.

peccare in omni eo, quod

45. Quèd Amore Dei
in corde peccatoris non
ampliùs regnante neceſſe
ſit, ut in eo carnalis re-
gnet cupiditas, omnés-
que actiones ejus cor-
rumpat; itaque neceſſe
erit omnem peccatorem

facit, etiam in actibus ex

natura ſua ſanctiſſimis. Quo errore inſtaurantur hæ
Baji propoſitiones 3 5. Omne quod agit peccator vel
ſervus peccati; peccatum eſt. 40. In ommibuus ſuis
actibus peccator ſeryvit dominanti cupiditati. Moti-
vum enim verò peccatoribus ad orationem, jejunium
ac eleëmoſynam inducendis valdè idoneum!
S Nota,

ℳ (18) 50

Nota, hàâc propoſitione 45. inſtaurari præterea
hæreſin à Tridentino ſeſſ. 6. can. 7. anathemate fulgu-
ritam, videlicet: non ſolùm inferni metum, ſed
etiam alia omnia opera, quæ ante peccatoris juſtifi⸗
cationem fiunt, ac proinde necdum ab amore in illo
dominante proficiſcuntur, etiam eſſe peccata.
46. Prop. Cupiditas, 46. Quèd amor (uni-
aut Charitas, uſum ſen- cum humani cordis or-
ſuum bonum, vel malum ganum, authore Que-
faciunt. Matt. 5. 2S. nellio) uſum ſenſuum
bonum vel malum faciat;
bonum quidem, ſi uſus iſte in caritate fundetur; ma-

lum verò, ſi cupiditas ſit ejus principium. Quenel-

lius nil medium agnoſcit inter caritatem & cupidita-
tem. Solus Dei amor uſum ſenſuum bonum efficit.
Ex quocunque demum alio principio oriatur uſus ſen-
