466 Caput EIII.

Preihyterandus, cum qua diſpoſitione & veſte ndim
debet comparere apud ordinationem inr unqlun
Myetratoriu⸗
:. Eo modo, quo de Subdiacono dictum eſt, hoc Ipetquema
variato, quòd debeat eſſe indutus ut Diaconus, ni- Iihiumimmn
mirum amictu, albaâ, cingulo, manipulo, & ſtola n, quim
per transverſum, inſuper ſuper ſiniſtrum brachium
portans caſulam complicatam, geſtans etiam cande- M,

lam, & conferens albam manipulam pro ligancdis Ma,
manibus. Auilen X
Alün C
§. V. . ellentian
EEI N
De Mnnont
tegel
. Sacrificio Miſſæ. ununo,
AINR.
Quid eſt Jacrificium Miſſæ . quotuplex? Conmun
”M

B. I. Sacrificium Miſſæ ſic definitur: Eſt Sacriß- Kanpnmon
cium noyæ Legis, in quo incruente immolatur Chriſtus. alor ⸗
Sacrificium autem ut ſic definitur, quèd ſitoblario ex- &t Qod
terna rei ſenſibilis, à legitimo miniſtro ſoli Deo ſadta Unned n
cum mutatione deſtructiva ipſius ad profitendum ſummo In ke prl
modo ſupremum Dei dominium & noſtram ſubjectio- unntn d
nem. . „ f1E.n
Be. 2. Sacrificium Miſſæ à quadruplici fine quadti- tno numm
fariam denominatur. Dicitur enim primò Latreu- lnſio).
ticum, eo quòd ſit perfectiſſimus actus Religionis & lain hyn
Latriæ ſeu adorationis ſoli Deo debitx. Secundè Innd
Euchariſticum, ſeu regratiativum (unde Euchariſtiæ r Unt
nomen) eo quòd ſit inſtitutum in recognitionem & Kilun
= memo-

8

==

N

glrine
ationen

ochtumet,

ut Diacond.¹

mnipul, E

Cilruun bradkre

ellunetanent

lum o ke

le.
, gnge

Inu:
nllauyl
oabrolla⸗
ſteniin 7
Nokran
aplis
in p
ebit.
umkbuk⸗

,Horitiolen
Cglcten
lecognn, ͤ

.
dle Saeriſicio p. 3. dub. 5. num. 6.

NtoNI.
Nelyt
ec

De Sacramento Ordinis. 467

memoriam gratiarum, præſertim Paſſionis Domi-
nicæ tanquam ſummi & infiniti beneficii. Tertiò
Impetratorium, quia in illo Chriſtus offertur, à quo
& per quem cuncta nobis bona proveniunt. Quartò
Expiatorium pro peccatis & pœnis debitis tam vivo-
rum, quàm defunctorum.

Mißja, quando eft inſtituta?
. Miſſa, dicta ab Hebræo Miſace, quod ſigni⸗
ficat idem ac ſpontanea oblatio, inſtituta eſt à Chriſto

in ultima Cœnâ, tunc enim Chriſtus poſuit totam

Miſſæ eſſentiam in ſola conſecratione conſiſtentem,
licet alia ad ſolemnitatem & cæremonias ſpectantia
à Summis Pontificibus ſint addita.
Nota tres eſſe principales partes Miſſæ. Prima eſt
Præparatio, quæ ſe extendit uſque ad Offertorium
excluſivè. 2. Oblatio, quæ eſt ab Offertorio uſque
ad Communionem incluſivè. 3. Eſt Gratiarum actio
à Communione uſque ad finem.

Valor Sacrificii Miſſæ eſtne infinitus
N. Quod ſit infinitus quo ad fufficientiam,
finitus verè quo ad efficientiam, ideſt quoad effe-
Ctum & applicationem „ quæ confertur juxta
quantitatem diſpoſitionis humanæ. Ita D. Thom. q.

79. a. 5. quem ſequuntur communiter Theologi, quos

magno numero referunt Salmant. tract. 5. de Miſæ

Katio primi, quia tam primarius offerens (qui .
juxta Trid. ſ. 22. cap. 2. eſt Chriſtus ipſe) quam hoſtia
oblata ſunt infinitæ dignitatis in Sacrificio Miſſæ,
ergo & ipſum eſt infiniti valoris.
Gg 2 LA-

—

46⁸ Caput vVI.

Katio ſecundi, quia diſpoſitio ſubjecti ſemper eſt
finita & limitata, ergò etiam valor Sacrificii què ad-

effectum & applicationem in actu ſecundo ſem per eſt

limitatus.

Quotuplex eſt fruäéctus Jacrificii
Miſſæ? S
Bt. Trifariam dividi: Primèò ex parte cauſalitatis
dividitur in fructum ex opere operato & ex opere ope-
rantis. Secundò ex parte rei triplex eſt fructus: Me-
ritorius, qui eſt augmentum gratiæ & gloriæ conſe-
quens ad meritum offerentis exiſtentis in ſtatu gratiæ:
qui proinde fructus totus eſt ex opere operantis. Satis⸗
factorius, qui eſt remiſſio pœnæ temporalis pro pec-
catis jam remiſſis debitæy. Impetratorius, qui eſt im-
petratio bonorum ſpiritualium ac temporalium: qui
duo fructus poſſunt eſſe tam ex opere operato, quàm
ex opere operantis. Sub impetratorio comprehen-
ditur fructus propitiatorius & expiatorius, qui eſt
remiſſio peccatorum. Tertiò ex parte participan-
tium triplex eſt fructus Sacrificii. Generalis, pro
tota Eccleſia, cunctisque fidelibus. Specialis, qui
iis contingit, pro quibus Sacerdos ut Miniſter Chnſti
Sacrificium ſpecialiter applicat. Specialiſimus, qui
btingit ipſimet Sacerdoti offerenti. “
Pero juibus poteft oferri Sacrifcium
2ðZMB

Be. I. Trid. ſ. 22. de Sacrif. Miſſa cap. 2. definit,
quòèòd non ſolum pro ſidelium vorum peccatis, penis,

Remofkert

ſifeckonibt
ulu in Chr/
Aſllrum.
tipio omni
lustamen ali
Eſ Uer wodu

(inril 4 cul

nct,, qua
Duln. lta 77

D Modeſt

, dacrie
In Katie

penr, gec

IIb, Cumn b
3 o. ta S
A.4. Non
Ccommunic⸗

n hommine

Euuntiati.
aie qu
ſn exiom,
4 nyor pri
Uer gur lu,

WbI.

inpohe
dan
bind & her
DU
1. )
e Potelt

De Sacramento Ordinis. 469

Pelbmet ſatiifactionibus & aliis neceſſttatibus, ſed & pro ge-
rtfti i functis in Chriſto nondum ad plenum purgatis rité juxta
ncolenfet Apoſtolorum traditionem oßertur. Hinc offerri Po-
ieſt pro omnibus fidelibus etiam peccatoribus, qui-
bus tamen aliter prodeſt quàm juſtis: his enim pro-
deſt per modum ſatisfactorii, illis verò per modum
expiativi à culpa, impetrando gratiam contritionis.
B. 2. Sacrificium non poteſt propriè offerri pro
Sanctis, quaſi pro eorum ſalure, ſed in honorem
eorum. Ita Trid. G. 22. cap. 3. Hinc hoc Sacrificium
beatis prodeſt ad gloriam accidentalem.
B. 3. Sacrificium Miſſæ non poteſt offerri pro dam-
natis. KRatio quia in inferno nulla eſt redemptio,
nec pœnæ, nec culpæ remiſſio, nec pœnitentiæ impe⸗
tratio, cùm beati in malo fint obſtinati & inflexibi-
les, ergo. Ita S. T h. in 4. diſt. 4 5 q. 2. a. 2.
r. 4. Non licet hoc Sacrificium directè offerre pro
excommunicatis majori excommunicatione, præſer-
tim nomine Eccleſiæ & Chriſti, ſi ſint nominatim
denuntiati. .—R
amm . AatiO. quia Eccleſia ita ſtatuit in cap. à nobis. 3 8.
Uune de ſent. excomm. Tum etiam, quia excommunica-
“ tio major privat communibus Eccleſiæ ſuffragiis,
inter quæ hujus Sacrificii oblatio prineipem tenet
Min locum.
Alnl Dixi 1. Directe cum enim Eccleſia Miſſam directè
offert pro fidei propagatione & augmento, indirectè
etiam offert pro illis excommunicatis, uti & pro pa-
ganis & hæreticis, ut convertantur, quorum con-
verſio Eccleſiam auget. M
H Dixi 2. Nomine Eccleſiæ & Chriſti; quia validè &
4 N licitè poteſt Sacerdos pro illis in Miſſa orare nomine

6
e 6 % 3 PPr-

enffei

pune ali.
Aeroper⸗
2 Kgorat
inkatugen
operti .
nporls ⸗
Crias, ue
npordiun 4
teopernn ſi
onio Conhe⸗

itti, E

Aritimn .

479 Cahput XIII. S

. „„„
proprio, mentaliter tamen & non per orationes com- huninin/
munes, quas dicit nomine Eccleſiæ, Ratio, quia ex-
communicatio major non privat precibus privatis,
ſed orationibus & ſuffragis communibus. .. Leri
Dixi 3. Si ſint nominatim denuntiati, quia ſi ſint o⸗ o qubbt
excommunicati non denuntiati, & cum quibus ex ucdcni
Concilii Conſtantienſis indulto licitè poſſumus com- Mlandt 5
municare, poteſt Sacerdos pro iis ſacrificate nomine lun, qi⸗
Chriſti & Eccleſiæ. eA vClun
KRatio, quia Concilium Conſtantienſe generali. lpocelt,
ter permiſit cum illis communicare in quibuſcunque
divints. „* .
Ex quo ſequitur, quòd etiam directè liceat offerte
hoc Sacrificium pro converſione hæreticorum noſtro-
rum, quia non ſunt excommupicati nominatim de-
nuntiati. Et, quamvis non ſint capaces fructus Sa-
crificii quoad ſatisfactionem pœnæ debitæ, beneta-
men quò ad impetrationem auxiliorum, quibus ad R
converſionem ſe diſponant, ſuntque Membra Chri.
ſti per baptiſmum & characterem, licèet non per ſi⸗
dem & charitatem. N
Be. §. Pto infidelibus ſeu pro non baptizatis licitum lum nulle
eſt hoc Sacrificium offerre ſaltem inditectè in ſenſu kümbs,
ante explicato. Katio, quia Sacrificium Crucis fuit bum ment
oblatum etiam pro infidelibus, & non adeſt prohibi- Mhema.
tio Eccleſiæx, quod Miſa non debeat pro iis offerri, reecchhl
ergò ſaltem indireéctée &c. Poteſt item olkerd pro cathe- N applicae
cheunenis tam vivis, quàm defunctis. Katio, quia, epie,
licòt non ſint pertectè Membra Chriſti & Eccleſiæ per hklominun
baptiſmu min re ſ uſceptum, pertinent tamen ad Eccle- Aleroren
ſiam per fidem in voto ſaltem & deſiderio, ſicut No- d Dcer
viti ad religionem, & poflunt per baptiſmum flami- ncdk,!
nis in gratia decedere, ergo. ALeoe⸗

lſerer 1. F
emiane Eccle
imine &
Pngere le
Arck, Eccl
Uredindet
A Arersde
dii hoc 1ple
llim auch
in unum 1

Orationest
Natl, giut
ecbis Pünn
lbus.
lati, giuit
aum qub
Polumun
Cctifcuetene

uenle en
e in guten

ette lcend
leticotumn
norincin
hecs DS
Cebin
orum, Alid
e Mene
„HMonß

Obincund
ircitecte ⸗
ſcum CN
non Adikte
ent goin
vofert ſ
6. ,O
ſti Alchie

gero, Ael

blnun

De Sacramento Ordinis. 471

Reæequiriturne in Qacerdote intentio abplicandi

Ffrublum Miſſæ ?

y.. Ut Sacrificium Miſſæ ex opere operato proſit
iis, pro quibus eſt offerendum, requiritur intentio
Sacerdotis & voluntas fructum Miſſæ certis perſonis
applicandi. Eſt communis DD. M
Ratio, quia pro illis ſolùm offertur, quibus inten-
tione & voluntate Sacerdotis applicatur, ergèò etiam
illis prodeſt, quibus applicatur. J

Inferes 1. Fructum generalem, qui provenit ex in-
tentione Eccleſiæ offerentis, non pendere à ſpeciali

intentione & applicatione miniſtri; ideôque ad fideles

pertingere, tametſi Sacerdos nihil de hoc cogitet.
Ratio eſt, Eccleſiæ intentio, quæ eſt, ut Fruétus gene-
ralis redundet in omnes fideles, ergo &c. Quod pari-
ter dixeris de Fructu ſpecialiſimo, qui obvenit Sacer-
doti hoc ipſo, quod dignè celebret; déque fructu
Miſſam audientium, quem accipiunt, eo quod fa-
ciant unum moraliter, cum Sacerdos ritè ſacrificans

iſtorum nullam faciat applicationem: Cum in ob-

lationibus, precibus, & canone Miſſæ expreſſa fiat
ipſorum mentio.
Inferes 2. Tametli Sacerdos illicité agat, & gravi-
ter peecet, ſi Miſſam alteri applicet; quam cui tene-

tur applicare, vel ex juſtiti ratione ſtipendii aut ſtipis

acceptæ, vel ex obedientiâ ob præceptum ſuperioris;
nihilominus ejuſmodi applicationem eſſe validam,
eique provenire fructum Miſſæ ex opere operato, ad
quem Sacerdos applisationem dirigit. Ita Srareæx,
Coninc&, Layman cum communi, quia applicatio
Gg 4 Sa-

472 Caput III.

Sacrificii competit Sacerdoti ex poteſtate Ordinis, quæ
ab alterius arbitrio non dependet.
Inferes 3. Hanc intentionem & applicationem eſle
neceſſariò faciendam ante conſecrationem, vel in ipſa
conſecratione. Katio, quia tunc jam diſpenſatur
Fructus Sacrificii, quando Sacerdos in Perſona Chriſti
ſubſtantialiter offert Sacrificium; ſed offert ſubſtan-
tialiter in ipſa conſecratione: ergo tunc fructus jam
diſpenſatur : Adeoque per non ſubſequentem inten-
tionem diſpenſabilis.

Aa quem per venit ſpecialis fructus Jacrificu,

in caſu, quo Jacerdos obliviſcitur eſjus-
modi applicationem facere? H

B. Cum Layman, illi tunc provenire, cui Sacer-
d. DoNe 13

dos ſaltem generali & implicita intentione fructum
Miſſæ vult applicare, quod objectum vel erit ipſe Sa⸗
cerdos, vel illi, quibus Sacerdos ſpecialiter eſt affe-
ctus, & obligatus. Quisque enim (inquit cit. Lay-
man) Sacerdos pius & doctus, ſi de eà re interrogare-
tur, ita animo & voluntate affectum ſe eſſe reſponderet.
Quod, ſi Sacrifteium nequidem generali intentione

foret alicui applicatum, fructus remaneret in theſau-

rO Eccleſiæ ſecundum communem DD.

Qualis debet eſſe Intentio applicati va

Jacrificii?

R. Cum communiori. Non tantm ſuſficere vir-
tualem & implicitam, ſed etiam habitualem non re-

tractatam, ut ſi præcedenti die habuiſti propoſitum

cele-

—

Ctad honeh

Clbranchpre
Ihl cogites
ℳN: qlli

tio, que

ſlvirualem

Cornlturur, &
beermclie
alne,

Cum hoc mo

uklebrayer

inlet! condi
ritur ete⸗

untſre au

teiüptoinlr
et Fimori.

Altani ge

Dond ſcu

U, nenſt

AConnenil
um pare
pmum pant
lin Sacere

lud Poſht

Uariam.

tne Ordii4

appleniorene
onem, Wi
am et
in Derlonn
ſed ofkeihi
tune tudu
blegenenin

ul anft
Muur l
lefe

ene, cic⸗
tentone fd

In vel eitſn.

Peculin 1
(inqutc
aineinmnii
ſenhmi
eernl imenm
inetet n

M.
Hitan
n Ren

binndemben
nikipec⸗ 4

De Sacramento Ordinis 473

celebrandi pro Petro, ſequenti die, tametſi de hoc
nihil cogites, tamen fructus Petro applicabitur.
Ratio : quia applicatio Sacrificii non eſti Plius con-
fectio quæ ſemper requirit intentionem actualem
vel virtualem (uti etiam in Sacramentis) ſed eandem
comitatur, & ſe habet per modum donationis, unde
ſi heſterna die cogitaſti fructum hodierni Sacri Petro
applicare, æquivalenter idem eſt ac ſi donaſſes fru.
ctum hoc modo; dono Petro frulctum Sacriſicu, ſi
cras celebravero. Quæ deinde donatio non revocata
impletà conditione hodierni Sacri tranſit in abſolutam
& fortitur effectum. S

Potéſtne quilibet Sacerdos pro legendo Jacro
Ripendium accipere?

æ. Poſſe accipere ſtipendium non per modum
pretii pro ipſa Miſſa, vel fructu percipiendo, quod
oret Simoniacum, ſed per modum ſuſtentationis:
Quia dignus eſt operarius mercede ſuâ, Luc. 10. &
qui Altari deſerviunt, cum Altari participant. & .
Ita S. D. 2. 2. 4. 100. a. 2. in O. & ad 2.

Porrè juſtum ſtipendium eſſe cenſetur, quod lege,
aut, ſi non ſit à ſuperiore legitimo taxatum, id, quod
ex conſuetudine dari ſolet, aut prudenti judicio ſuffi-
cit ad honeſtam ſuſtentationem unius diei, vel ſaltem
bonam. partem ipſius. Unde ultrà ejusmodi ſtipen-
dium Sacerdos exigere nihil poteſt, quamvis infra
illud poſſit accipere, ſi nulla prohibitio ſtet in con-
trarium.

eg „ Que-

474 Caput XIlI.

Quænam eſt obligatio Sacerdotis juxta accepta
ſtipendia celebrandi?

ve. I. Qui à pluribus diverſa ſtipendia accipit; non
ſatisfacit unum Sacr ificium offerendo pro omnibus. Ita
communiter DD. Ratio eſt, quèd dantes ſtipen-
dium velint inde Sacerdotem ſibi obligare ad rotum
fructum applicandum : ſed totus fructus non appli-

. . . . – „ . . .
catur, gilt tanto mminor efficitur . quante 15’ plures

per Sacerdotis applicationem dividitur. Atque ita

declaratum eſt ab Alexando VII. Anno 166 5. dam-

nante hanc propoſitionem : MWon eſt contra juſtitiam
bpro pluribus Sacrificis ſtipendium accipere & Sacriß-
cium unicum offerre, neque eſt contra fidelitatem &t.
Ubi patciter altera propoſito damnatur, quo liceat pro
eadem Miſſa duplicatum ſtipendium accipere, ſub

conditione partem ſpecialiſſimam fructus Sacer-

doti propriam relinquendi „ & applicandi danti ſti.
pendium.

B. 2. Non licèt plura ſtipendia exigua pro pluribus

Miſſis accepta ad unum vel pauciora redigere, ut
unum, vel pauciora Sacra quam conventum fuerat,

celebrentur. Quia eſt contra obligationem juſtitiæx

à Sacerdote contractam per acceptionem minoris ſi-
pendi, eſtque oppoſita ſententia prohibita à S§. co-

greg. Trid. interp. I. Junii Anno 1621. cum obliga⸗
tione reſtitutionis. Quo tamen non obſtante poſſunt

authoritate Epiſcoporum fundationes in iſto ſtipendio
nimio decreſcentes reduci ad minorem numerum.

H. 3. Non licet accepto liberaliori ſtipendio, alteri 4
ad Miſſam legendam ſubſtituto accepti ſtipendii par-

tem ſubtrahere: quem turpem quæſtum condem-
nayit

R

.

Mmit injaltic
ei, qu
mnlo donat
on utulo d
d niloonen
Nonttuloon.

Cunſtulit, ad

(Ekhet,

1.4.61aV1
epto ſt
Muruum fruct

(chndn frue
lkueex fun
In ad 5

ineſen
de PtKa.
1 Olrida,
Ncerdos n

Em nonni
orre tam
bentibus

unet ga

N. I. Ie
e, uoties
eogde ace
lqe it

ccflara

De Sacramento Ordinis. 47 5

et αnavit injuſtitiæ eadem Congregatio Interp. Trid. Er
meritè, quia illa pars reſervata ad Sacerdotem neque

titulo donationis, neque oneris ſuſcepti pertinet.

ndn ai Non titulo donationis, quia hanc non donatam,

gae ſed titulo oneris in ſe ſuſcepti datam fuiſſe ſupponitur.
G Non titulo oneris ſuſcepti, quia totum onus in alium
oed tranſtulit, adeoque & totum ſtipendium transferre

Huchsmf gebet.
quumd 65 un m. 4. Graviter peccat, qui ex fundatione obligatur,
m. e vel accepto ſtipendio ad Sacrificium offerendum pri-
Aun eſ marium fructum alteri applicat, Ratio, quia illum
uumt defraudat fructu ex juſtitia debito. Peccat itidem,
lipen qqui ſive ex fundatione, ſive ex ſtipendio vel præcepto
. filtunn. obligatus ad Sacrum pro aliquo offerendum, ud
ut, gnoſen diu differt: quia illum, cui eſt obligatus, magno
n hee, fructu privat. Multèò magis autem peccat, ſi pror-
us ſus omittat, tenetürque ad reſtitutionem. Unde
Plemi n Sacerdos malè agit, 4 tot accipiat ſtipendia, ut iis-
dem nonniſi poſt longum tempus poſſit ſatisfacere, &
Loun Mo, ſi fortè tam multa accepit, tenetur dato ſtipendio
rn tedgee alios ſubſtituere, per quos petentibus, & ſtipendia
remünm tu præbentibus ſatiafhcian⸗
Croneln 6”
emmie Quoties Sacerdos curatus celebrare tenetur?
onch Fe. I. Tenetur toties vel per ſe vel per alium celebra-
tinepdn re, quoties plebs ipſi ſubdita ex Præcepto obligatur .
EAh. audire Sacrüm: Hoc quippe eſt ipſius officium,
u gun ideôque accipit oblationes & decimas, ut ores paſcat,
ine eiſque diſpenſet, quæ ad earum ſalutem ſunt ne-
ne ai⸗ ceſſaria. RZ
im B. 2. Quamyvis curatus probabiliter non obligetur
ex-

S==

476 Caput II.

extra dies feſtos ſæpiùs celebrare in hebdomada (niſi
extet ſpecialis fundatio, conſuetudo vel præceptum)
eſt tamen de decentia, ut /ſæpiuùs in hebdomada ſacfi-
ficet, præſertim, ubi reditus ſunt pinguiores, &
populus numeroſior. Ita communis.

Quoties Capellanus celebrare tenetur?

Bi. I. Capellano incumbit toties & in eo loco ſive
per ſe, ſive per alium celebrare Sacrum, quoties &

in quo Altari litteræ fundationis requirunt. Si obli-
gatio ſit quotidiana, ſubintelligendum eſſe, quate-
nus Capellanus poteſt, ſalva devotione, docent
Abbasin c. ſignificatum de prabendis, Azor, Tolet.
aliique complures.
Be. 2. S1 Capellanus morbo ad breve tempus putà
unam alteramve hebdomadam impediatur à Sacro,
ad quod dicendum ter quatérve in hebdomada obliga-
tur, non eſt obligatus ad compenſandum, cùm non
videatur Eccleſia vel fundator ipſum obligare ſub tan-

to rigore. Sin verò impedimentum vel morbus diu-

tiùs duret, Vicarius erit ſubſtituendus, ne Eccleſia
S fundator ſuo ſpeciali fructu priventur. Ita DD.
Citati.

Qusoties Nacerdos ſimplex celebrare
tenetur?

d. Probabilius eſſe Sacerdotem ſimplicem peccare
mortaliter, niſi aliquoties in anno, putàter quaterve
præſertim in feſtis ſolemnioribus Saerificium celebret:
Ita D. 1 D. 4. 2 8. a. I0. Quem ſequunmtur Sotus,
” Axor,

alr, Coni
böluc. 22.
(ur vetbah
lio, eorumn
lint, zrelkhi
lter ie Diy

A

N. I.Omn
(ceklebrare,
bberhom
umnkeſo. S
lier ercel.
leo Mile
cunbrti pol
Kcommnns

21. Mn
rtequnm
lit. it. 1.
onſel,
rs Plure
ni Eiule
f. A.
, eht,
Eae, tune
itrrum
uubhniße
i: Tune
emn Sactur
biin, ali

dhebdomndl
Wl pront
hebdomadtie
r ingnintg,
is

pe tenett,

& in eolont
cum, Gus
hinun.
cumn dle, d
otione,
,Mor, 10

tere kenpr
peciatut 1
cbdormdcte
hdum, ann
nobligreten
mvel monp⸗
dus, Ne i
enrur )

bran⸗

Ncenrron

Nittgonen

Geiumcekin
tr⸗ Ga

Uu

De Sacramento Ordinis. 477

Axor, Coninch, aliique. Ratio patet ex Chriſti ver-
bis Luc. 22. Hot facite in meam commemorationem,
quæ verba præceptum continent, quo Chriſtus Apo-
ſtolis, eorumque in Sacerdotis ſucceſſoribus, ut offer-
rent, præcepit, inquit Tiid. ſ. 2 1. c. adeoque Sacer-
dotes jure Divino poſitiyo aliquoties oferre tenentur.

Quo tempore licet celebrare

. I. Omnibus diebus totius anni Sacerdoti licitum
eſt celebrare, præterquam ferià quintàâ, ſextà, &
Sabbatho majoris hebdomadæ, ut apud omnes eit in
confeſſo. Sola tamen Feria ſexta Paraſcheves eſt ſim-
liciter excepta, nam privatim & in Sacellis ſeparatis

A loco Miſſæ ſolemnis, à quocunque Sacerdote Sa-

crum fieri poſſe in Feria quinta majoris hebdomadæ
eſt communis DD. MM
ge. 2. Non miſi ſemel in die licet Sacrum facere,
præterquam in feſto Nativitatis. cap. ſußſicit de tonſe-
crat. diſt. I. c. conſuluiſti de celebrat. Miſſ. c, nocte ſan-
dâ de conſecrat. diſt. I. Et cùm gravis cauſa vel ne-
ceſſitas plures Miſſas ab uno Sacerdote exigit cele-
brari. Ejuſmodi cauſæ juxta communem DD. ſunt
primò. Si Parochus duas habeat Ecclefias Parochia-
les, nec ſit, qui commodè poſſit in una illarum cele-

prare, tunc enim Parochus jejunus in utraque pote-

rit Sacrum facere. Secundò, ſi Sacerdos ante ſum-
ptam Purificationem moneretur de extremo periculo
ægroti, niſi de novo conſecret, ſine viatico mori-
turi : Tunc enim de novo ante ſumptam Purificatio-
nem Sacrum faceére poſſe docent Coninch, Lugo,
Palao, aliique plurimi apud Salmant citati, qui ta-
men

4786 Caput AIllI.

men notant, ſi Sacerdos moneatur ante ſumptam
conſecrationem de tali periculo, debere potis par-

ticulam S. Hoſtiæ pro moribundo reſervare, quàm

iterato celebrare. Tertiè nimia Catholicorum vel

peregrinorum frequentia, qui forent Sacro carituri,

niſi Sacerdos Miſſam repetat. Plures aliqui caſus &

cauſas agglomerant, ut benedictionem nuptiarum,

ſepulturam defunéti, adventum Epiſcopi, quas ta-
men Authores citati tanquam inſufficientes meritò ex-
cludunt. “

Br. 3. Lempus legitimum celebrandi eſt ab aurora

ad meridiem, exceptâ nocte Natalis Domini. Plu-

res tamen ſunt cauſæ, è quibus licet anticipare Auro-

ram & ſubſequi meridiem. Eſtque primèò caſus ne-
ceſſitatis, cùm neceſsè eſt dari moribundo viaticum,
tunc enim ſtatim poſt mediam noétem licitum eſt ce-

lebrare. Secundè diſpenſatio Epiſcopi ex juſta cau-
ſa. Tertiò Conſuetudo rationabiliter introducta: Sic
enim in noſtra Germania hyemis tempore tribus horis
ante Solis ortum Miſſæ inchoamtur. Quartò Privile-

gium, quale habent Regulares (de quo Aoderiq. Jom.

1.44. Kegul. 4. 3 3.) ut in itinere conſtituti unâ horâ
ante auroram, & unâ poſt meridiem celebrare pos-
ſint. Quintò, Si Sacerdos ratione itineris die feſto
non potuit ante meridiem celebrare „tunc enim ex
recepta conſuetudine poteſt unà horàâ poſt meridiem

Miſſæ initium facere. De quibus alisque cauſis V.

Layman, Palao, Salmant. . 4. n. 3 5.
Quo in loco Gacrificium eſt celebrandum?

Jure communi & ordinario absque neceſſitate
. non

ondebet cel
lecratoel
no. Habett

1dD.

Din: ſun

ian, nam exe

Ecelre ſint⸗

yll, quem

ummiter kacien

aum lub Dio
nus le tonſe
n Mila lei⸗
uilicentig
rpreſ lcen
blliialoce
NCdltuiden
etepoteltge

unrüis priyil

Alariyiatic
Ul Miltum

0 meſeP

Nune ſ

d.Oratiot

ucegrmi
undus ſe

let h ar
Unni docen
4

licnont

1 ante unme

De Sacramento Ordinis. 4792

non debet celebrati Miſſa ,Rniſi in loco ab Epiſcopo

beeßlit conſccrato vel benedicto, vel ad celebrandum depu-

clerae, gl
Aholncoeumt
nt act in
es Aigniciu
etn auprinn
icopi, br
cientes mennde

Anci elthaun
8 Domuni. N
amniere in
eppind alu
bundo wat
en etumckn
Cr uttodu
npore Ubo
NAn D
10 Iulmngſ
rleturiua
n celeblale⸗
ſuneris e⸗
, tun e

—

4 voſtmi⸗⸗

ligie i
lratun

eroeſi
ogl “

tato. Habetur in c. ſicut. c. nullus de conſecrat. diſt. I.
& apud S. D. q. 3 3. 4. 3.
Dixi: quri communi & ordinario & abſque neceſſi-
tate, nam excipitur primèò caſus necéſſitatis, ut ſi
Eccleſiæ ſint alicubi dirutæ, ſi nimius ſit confluxus
populi, quem parietes templi non capiunt, ſi lon-
gum iter faciendum per terras infidelium, tunc enim
etiam ſub Dio Sacrum fieri licitè poteſt ger cap. Conce-
dimus de tonſecrat. diſt. I. Sic pariter in caſtris mili-
tum Miſſa licitè celebratur ſub tentoriis. Excipitur ſe-
cundè Licentia Epiſcopi & Privilegium, nam Epiſcopus
dare poteſt licentiam Sacrum celebrandi ſuper Altari
portabili in loco privato, non conſecrato, Divino ta-
men cultui deſtinato. Jummus quoque Pontifex conce-
dere poteſt & ſolet aliquibus religioſis, præſertim Mis-
ſionariis privilegium, ut poſſint Sacrificium Miſſæ ſuper
Altari viatico celebrare ubique gentium, etiam in Ca-
ſtris Militum, modo lota, etſi communia & profana,
tuta & honeſta ſint. MRMB

Quanta eſt obligatio Sacerdotis circa verba
Miſſæ & ritus Canonis?

H. Orationes præſcriptæ inter veſtes induendas non
ſunt de gravi præcepto : Illa quoque verba, quæ in
majoribus feſtis Domini interponuntur in communi-
cantes & hanc igitur oblatienem ſine mortali peccato
omitti docent Diana, Dicaſtillo Filliucius, aluque.
2. In canone unum alterumve nornen alicujus Sancti
init-

480 Caput AIII.

omittere ſolùm eſſe veniale tradit Juarez Aiſp. 3 8. ſedt.
3. Granadus, Diana, La Cruz aliique qui pari-
ter docent octo nomina in canone omittere fore letha-
le peccatum. 3. Gloria vel Credo in Miſſa omittere,

quando dicendum eſt, non eſſe peccatum mortale,

tenent ſuprà dicti Authores, quibuscum ſentiunt Lu-

„7 X R 7 e . .
go & Palao, eò quèd non ſint partes integrantes Sa-

crificii abſolute ſumpti, ſed tantùm iſtius vel illius

diei, quòd conſequenter etiam dicendum eſt de aliis

orationibus, quæ non in omnibus Miſſis, ſed in ali-

quibus recitantur. Oppoſitum dicendum eſt de Epi.

ſtola & Evangelio, nempè peccaturum mortaliter,
qui Epiſtolam vel Evangelium culpabiliter omitteret,
eèò quèd iſtæ ſint partes abſolutè integrantes Sacrificii
Miſſæ, ſinè quibus conſueta Sacrificii forma, non con-
ſiſtit, pro ut cum Dicaſtillo, Diana, Palao docen

Salm. c. 4. n. 116. 4. Ritus porrò propiores Sacrificci
circa proximam & remotam ipſius materiam adhiberi

ſoliti, eò quèòd contineant gravem & myſticam ſi-

gnificationem ‚omitti non poſſunt ſine gravi peccato:

Ita ſe habet mixtio Ndue „ quæ ſignificat unionem
ractio Hoſtiæ, immiſſio par-

Chriſti cum Eccleſia,
ticulæ in Calicem & c. Univerſalis demum regula eſt,

in celebratione Miſſæ eſſe omnia obſervanda Sacer-

doti, quæ in Miſſali Romano præſcribuntur, ut con-
ſtat ex TZvid ſ. 22. decreto de obſeryv. in celeb. Miſ.
Quorum transgreſſio in gravi materia erit gravis, in
levi levis. S

FPoaoréſtue licité MWiſſa interrumpi?

B. Cauſæ legitimæ Miſſam inceptam relinquendi
5 in

imerwumpen
em Sace
un, itegi
alle, Kceſl
oholig hec
ohlectatione
leclre neque
ſrat.
Tkbaptiuin
6 4. Caut
Dinonem
In. coll
lcde E

—,-—

C

4 in nutue

De Sacramento Ordinis. 481

rt en interrumpendi recenſentur. 1. Si ante cœptum ca-
ingi nonem Sacerdos recordetur ſe eſſe excommunica-
icekre tum, irregularem 3 vel ſuperveniat interdictum ſpe-
N Milk onat: Giale, & ceſſatio à Divinis. 2. Si gravis morbus aut
N Orporis neceſſitas ſnperveniat „quo cafu, ſi poſt
ennihin conſecrationem Sacerdos ad peragendum Sacrifiium
es öhgann redire nequeat, alius eſt ſubſtituendus. C. nullus de
R lis onſecrat. Item . D. 4. 8 3. 4. 6. ad 1. 3. Neces-
enlmtitt ſitas baptizandi infantem exiſtentem in periculo mor-
MlNi, Kdn tis. 4. Cauſæ interrumpendi Sacrificium Miſſæ ante
edmak oblationem ſunt concio habenda ad populum, ordi-
num SS. collatio, Profeſſio Religioſa ſuſcipienda &c.

1
türumn mork P 1 LESOR. A EE
hiirr ä, Et hæc de Sacramento Ordinis dicta ſufficiant.

egrns c.
itormm,ne — .
, CAPUT XIV.
en N D 3

riom Watrimonio.

e ſonietum
demmun ko-
hemeen S Quid ſunt ſponſali 4 ¾
4 Ge . Qbonſali „ quæ ſponſa Lia cum Jacobo „vel
maci alia cum quocunque init, à ſpondendo dicta
ſunt, & definiuntur, quèd ſint futurarum nuptia-
rum mutua & deliberata promiſſio. Can. noſtrates

6
H 30. 4. 5.

1.

48⁸2 Capue XI.

In qua ætate poſſunt contrabi?
. Poteſt homo in fine primi ſeptennii contrahere
ſponſalia. Katio, quia tune homo & non ante in-
cipit habere prudentiam aliquam circa fururum, ut
habetur C. Luteras de deſponſ. inpab.
Cæterùm non oportet, ut hoc ſeptennium ſit ma-

thematicè completum; unde nil obſtat, an octo,

decem, vel 1 5. dies deſint, quod enim parùm diſtat,
nihil diſtare videtur. Contrahere tamen antè eſt
peccatum mortale, licer malitia ſuppleat ætatem
& ſponſalia ipſo jure nulla ſunt. Patet ex cit. C. Lute-
ras. ubi nulla fit exceptio casus in quo malitia ſuppleat
Xtatem.
Qui eſt efectus Sonſaliorum?
B. Effectus ſponſaliorum, ſi valida ſint, eſt obli-
gatio mutua, & diremptio matrimonii in primo gra-
du; prætacta autem obligatio eſt ſub mortali D. Th.
in Supp. 4. 8S4. A. 1. ad 2. Ratio, quia ſponſalia ob-
ligant ex juſtitia, utpotè ex contractu oneroſo, &
ſunt in materia gravi, ratione matrimonii, ad quod
ſtringunt. Communis DD.
valséntne ſponſalia contracta inter conſangui-
neos & affines ſub bac conditione:

ſi Papa adiſpenſa verit
Afirmo, ſi Papa poſſit & ſoleat in tali gradu di-

ſpeniare. Ita communiter DD. contra paucos.

Quot & quænam ſunt cauſaæ diſſol ventes
G ſpon/ali«?

x. Sunt hæ 16. Frimè ex mutuo conſenſu, quia

Per

Ferqusci
Conracta fu
itio appoſit

tacturmn ſitn

(ntios. ..
emn, ſecuta

0 Ordin

Nonitemn fubt
inpecimentn
uncici cond
mrum ile⸗
pongiſet
umlr, uoe
n itceforar

inteſlire do⸗

Anhenlauione
lenn luhen,
4 5
A ſerer phn
Koilch,
Cerdar notabi
urnionemn
(onblen cn
um A an
enmRon
kleticng, d

dlenle, B

Caleau
Pohlatime
l 4
1 ll eX ma
6, Autertine
Pnlus ſamn

rahi
tenhiconnte
0 & non met
rca fururun,t
.
ptrnninninn
bſtat, An dd
nim bründ
e tammen mM
Cupplen en
Ceterti
omulta iin

Grum!
u ſunt, t
Olin unpun
bmonmu!
niaſpoli
HH
chn Arell,
timwti 4
mr oſiß
ndtt 1o:
n
in ti

ſihm

. De Matrimonis. 48

per quas cauſas res naſcitur, per eas diſſolvitur. 2. Si
contracta fuerint ante legitimam ætatem. 3. Si con-

ditio appoſita non impleatur. 4. Si cum altera con-

tractum ſit matrimonium, utpote quod eſt vinculum
fortius. 5. Si alter ſponſorum ingrediatur religio-
nem, ſecutà tamen profeſſione. 6. Si ſponſus ſuſci-
Piat S. Ordines. 7. Per votum caſtitatis præcidens,
non item ſubſequens. 8. Si ſponſalibus ſuperveniat
impedimentum dirimens matrimonium. 9. Per lap-
ſum diei conventionalis. 10. Propter notabilem per-
ſonarum diſparitatem, quam; ſi alter ſciviſſet, non
ſpopondiſſet. 11. Ob ſubſequentem fornicationem
ſponſæ, quod verum eſt; etiamſi ſponſa ab alio per
vim ſit deflorata; quòd, ſi uterque fornicetur, nullus
licitè reſilire poteſt. KAatio; quia paria delicta mutuò

compenſatione tolluntur. 12. Ob mutationem ro-

tapilem ſupervenientem in bonis corporis, V. G. ſi
alær fieret phreneticus, hydropicus, morbo Gal-
lico infectus, &c. vel ſponſa ſit facta ſterilis vel alia
accedat norabilis difformitas. 13. Ob notabilem
mutationem factam in bonis fortunæx. 14. Si citr4
rationabilem cauſam & conſenſum alterius alter ſpon-
ſorum ad aliam tranſeat provinciam. 15. Ob nota-
bilem mutationemin bonis animæ, ut ſi ſponſus fiat
hæreticus, ebrioſus, nimis aſper, &c. 16. Si Pa-
pa diſpenſet, qui ſolus id ordinariè poteſt.

Cauſæ autem diſpenſationis ſunt hæ: Prima, ſ
ſponſa timeatur futuro ſponſo cauſa peccati. Secun-
da, ſi ex matrimonio cum altera ſperetur pax publi-
ca, aut extinctio gravium diſcordiarum. YZertia, ſi
ſponſus ſummopere onlain abhorreat. Quarta,
Hh a2 ſi

484 Caput X. .

ſi parentes ſponſi nollent conſentire in nuptias. Quin. guihheril

ta ſi nulla ſubeſſet ſpes procreandæ prolis. Aaddlerin
Pes p 1 R
Z Ulbetad co
Peceàtne alter ſponſorum ſine juſta cauſa wulanlte

reſiliens?

J Sð Ounſclia
Aſſirmo, & non poteſt abſolvi in hoc propoſito
perſeverans. Katio, quia ſcienter pei ſiſtit in pecca-
to mortali. Imè à judico compelli poteſt ad matri- IIanſi
monium. Ita habetur expreſsé in Jure Can. c. 10. funn tle ſton
ex litteris de ſponſ. ubi dicitur: & monitis non acquie- currlumeban
verit, (intellige de injuſtè reſiliente à ſponſalibus) itil &
Eccleſiaſtic cenſurà compellatur, ut ipſam, niſi ra- um; poſt
tionabilis cauſa obſtiterit, in uxorem accipiat. KRatio IIn. Aar
ſumitur ex officio judicis, qui compellere tenetur ad lI, dumess
reddendum cuique quod ſuum eſt & ex juſtitia debi- .6. Duodn
tum, ſed contrahens ſponſalia tenetur ex juſtitia ſer- „,
vare fidem : Ego. HM Doſinme
Dixi: Miſi rationabilis cauſa obſtiterit; quia ſi ce
adſit talis cauſa, vel ſi gravia mala, ſcandala, gra-
ves diſſenſiones, &c. prudenter àjudice timeantur vel k Nony
rævideantur, non debet cogi reſiliens, ſed permitti enr ſuſte
debent mala minora, ut majora caveantur. Et ſic E onſ.
conciliari poteſt. C. requiſivit de ſponſ. in quo dicitur: Mrch,
Cuùm libera debeant eſe matrimonia, monenda eſt po- tlitl, .
tius puella, quàm cogendæ, cùm coactiones triſtes Pinauhin

exius crebrò ſoleant habere. notdinz
Alter ſonſorum peccans carnaliter teneturne kathbüi
hanc circumſtantiam confteri? hine
Dacgetla

Aßrm, tam de ſponſo, quim de ſponla. Ratie alk,
quia

Unuptis

proſs.

jifocaß .

linhoepegek
peillttine⸗

lue Cnen

nopiti n
ne Holli

, , r

ACpit, A
Olere tenenn
cuur erſlli

Adcetinenmn

„

ens,

AVeaHI..

inquod;

vallo

8
r tit

ſuni

V. G. Parochus & teſtes. H
Poſünine Oponſalibus apponi penæ etiam mo-

De Matrimonio. Z 4⁸5

quia ſpeciale committunt peccatum reductivè ſpectans

ad adulterium; violatur enim jus alterius, quod alter
habet ad corpus ejus. Sylrius, Goner, Wigandt, & alii

apud Andream à Matre Dei.

Sonſalia per copulam fubſſequentem tranſeunt-
ne in Matrimonium?

B. Tranſierunt ante Trid. ut habetur C. is, qui

Eidem de ſponſ. & hoc ideb, quia ſponſus & ſponſa non
præſumebantur affectu fornicatio conveniſſe, ſed
maritali & animo adimplendi promiſſionem ſponſa-

litiam; poſt Trid. autem non tranſeunt in mattimo-

nium. KRatio, quia non ſolent adeſſe omnia requi-

ſita, dum exercetur copula, àd valorem matrimonii,

—

dicæ, quæ ligent juſté reſilientem?

7

. Non poſſunt, eamque pœnam in nullo foro te-

netur juſtè reſiliens ſolvere. Ita habetur C. gemma
ge ſponſ. Ratio eſt, ne lædatur libertas matrimonu,
quæ etſi, dum pœna eſt modica, quandoque non

