tractus interveniunt: primus ſocietatis, in quo dan- 4
tur pecuniæ dotales mercatori ad negotiandum. Se- Ndis 8
cundus aſſecurationis ſortis hujus principalis, ter- ⸗ , B
tius aſſecurationis lucri certi: Relicta aliquà parte
lucri incerti probabilis pro utraque afſſecuratione, Nd
quos tres contractus cum eodem Mercatore inſimul icnen
ac eodem tempore tacitè ac virtualiter intendi, & D ennn
celebrari poſſe, non aliter, quàm cum diverſis prr. n
ſonis disjunctim variis temporibus ac formaliter & N ent
explicitè affirmat. Angelus & Sylveſter in ſuis ſum- Pikeh
mis verb. Societas, & probat latiſſimè Navaerrusix qn
man. cap. 17. num. 2 2. & in Comment. de uſur.
in cap. Imam 1 4. 4. 3. num. 64. Unde in multis ſ
Italiæ partibus etiam Romæ antè Papæ oculos in di- dan
uo,

verſis erectis montibus hoc ſervatur, ut homines Ren
dent ſuas pecunias mercatoribus cum certo lucro Eun
quot annis, id quod aperta eſſet uſura, niſi inten- No
HHH

8

cro A
MMercator M
eſtt, i⸗
Aſgur hun
atte, 4
zii contredhen
ni lli in

n Merea
tertatu
an Nenn

lier nes he!

atis, el

rgoüult
s gllſeht
elic Au
gue ane
Mlecoren
ltel Uen
nun hei
e Ornd
btſrrſe,
we MN.
Cjmnnt 9
Toceine
0, ebalg⸗
cum l
Han, M.

12

De Reſtitutian. 17

tio contrahentium eſſet hos tres inſimul inire tacitè
contractuæ ſocietatis & aſſecurationis capitalis ac
ucri.
Ad 2. Quod petebatur, an debitor ſolyere
teneatur cum proprio damno, ne creditor illud ma-
gis patiatur, H. Teneri. Katio eſt, quia ſtatim
ac res, cujus ſum Dominus, eſt mihi neceſſaria
& in contractu non eſt contrarium expreſſum, non
eſt jus alteri eam retinendi me invito. Eſt commu-
nis DD. .

Quid eſt locatio & condustio

. Sunt unus contraéctus, quo alteri conceditur
res utenda vel fruenda conſtituto certo pretio, vo-
caturque ex parte concedentis locatio, ex parte ac-
cipientis conductio, ſive res ſit mobilis, ſive im-
mobilis, modè non ſit uno actu conſumptibilis,
ut ager, domus, equus, opera hominis, Sc.
Expenſæ faciendæ pro re locata vel conſervanda,
vel reparanda, ſpectant ad locatorem, niſi aliter
ſit conventum, & in hoc differt conductor ab uſu-
fructuario & Emphiteuta, qui ipſimet expenſas fa-
cere debent.
Durante tempore locationis non poteſt locator,
uti nec hæres ejus univerſalis (cùm ille cenſeatur ea-
dem perſona cum defuncto) pro libitu expellere con-
ductorem. Dixi: Heres univerſalis, quia ſecus
eſt de ſucceſſore particulari, V. G. emptore, do-
natario, legatario, niſi aliter conventum ſit.
Excipiuntur tamen aliqui caſus. I. Si inquili-
nus, vel colonus, vel conduétor, per bicnnium
non

3 1 G CLapyut IX.
non ſolvit Canonem, ſi locatio facta ſit ad longum is, a
tempus, V. G. ſaltem ad 5. annos. 2. Siipſe loca- ir, imt
tor ob ſupervenientem neceſſitatem indigeat domo. ,En
3. Si domus locata egeat reparatione, quâ non ege- bn; Al
bat tempore locationis. 4. Si conductot re con- “ paul
ductäâ, V. G. domo abutatur, V. G. alendo Por. Hickamn
cos domum ſuffodientes, vel etiam ſine damne poln, i
conductoris, attamen perverse & cum ſcandalo alio- llarceb⸗
rum, V. G. recipiendo meretrices, aleatores, SGc. zmim e

orls, G
Quid ſentit de famulis vel famulabus anut.
terminam locationis operarum diſceden-
tibus, debeturnè eis integra
mnmévcé d M Altu
Diſtinguo: Vel habent juſtam diſcedendi cauſam, Wan
vel non: Si habent, debetur eis integra merces. (Algnun
Katio, quia penes ipſos non ſtar, quò minds con. ihn
ditiones impleant & operas ſuas præitent; (ob ean- ſen
dem rationem debetur integra merces famulis ægro-. iir hi,
tantibus, ſi infirmitas diu non duret, aut ali juſta ſnn
causà impeditis) ſi non habent, non debetur f“
Dominus ex diſceſſu famuli patiatur damnum, quocd 1XN
quivalet debito reſtanti, & hoc ob rationem oppo- uk,nn
ſitam. . S eſen
QLuid pionus & Sybothecad D
re. Vel ſumitur pro contractu, & ſic eſt actus 1
legirimus, quo creditor in rem debitoris acquirit ta
jus, ut ex eà (etiam vendita) ſolutionem habere poſſit, “

ſi illa non fiat ſtato tempore. Vel ſumitur pro ob- 1
jecto ſcu re Oppignorata, quæ res ſi mobilis ſiit,
OOèWUW dicitu

dicitur pignas, requiritque traditionem, ſi immo-
ſtaliig bilis, eſt bypotheca fitque ſolà partium conven-
Kieln tione, ſiné traditione. Hypotheea alia eſt genera-
ncligen n lis, quà pro ſecuritate obligantur, omnia debitoris
qunng bona; alia ſpecialis, quàâ ſolùm obligatur quædam
Ancor en res particularis, ut vinca, domus, &c. Item
Gindn alia eſt expreſſa ex conventione verbo vel ſcripto ap-
n ime in poſita, alia tacita, quæ irrequiſito conſenſu Domi-
nfendiod ni ſeu debiroris in certorum creditorum favorem im-
mn,4 Ponitur à lege, qualem habet pupillus in bonis ſui
tutoris, & .

ruliddkrA
Andreas pro aſſecuratione debiti dedit Ceditori pig-
lndau nus cum pacio Legis commiſſoria, id eſt, cunms
“ obligatione, ut, ſi intra certum tempus non ſolvat
*“ & pignus redimat, illud totum cedat creditori
6 ſinè ſpe recuperationis. O. An boc pactum licue-
Khe rit adjicere, & non ſecuta ſolutione tempore pra-

araliß ſeribto ſibi pignus abpropriare poſit
cheun 2. . . . — .
n ze. Negativé. KRatio, quia tes, quæ pigneri
ummIN, atur „ Communiter Ppluris valet dibite „ & debitor
tefn ofe — 1
n E non tenetur plus ſolvere quàm debet, & hinc tals
pactum iniquum eſto. U

4 Quid eſt pidejußzio d
AAA . Eſt alienæ obligationis in ſe ſuſceptio, ut de.
uit ficiente in ſolvendo debitore principali, ipſe tenca-
erolt tur ſolyere. Conditiones ad cam requiſitæ ſunt:
rgold 1. Ut ſupponat alium debitorem principalem. 2ꝛ.
Ncbtis ln
Aclu.

„W

320 Caput IX.

Ut non tenetur ad plus quàm ille. 3. Ut ſi illiue

obligatio inveniatur invalida, etiam fidejuſſor non

teneatur. 4. Ut non teneatur ſolvere, niſi fadè
prius diſcuſſione bonorum debitoris principalis con-

ſtet illa non ſuſſicere, cc. H
Fidejuſſor in quibuſdam caſibus poteſt petere li-
berationem ab hoc onere, I. Si tantum pro certo
tempore ſe obligaverit. 2. Si debitor incipiat bo-

na ſua dilapidare, 3. Si petat regiones longinquas.

4. Si fidejuſſor jam longo tempore perftitit in ea ob-
ligatione „ &c.

Quid eſt tranſabtio ?

ꝑ. Eſt de re dubia & litigioſa, lite jam met,
non grataita pactio. Dicitur I. Dubia; qui enim

. ℳ. . „
certè ſcit, nullum ſibi jus competere, nequit ſalva
conſcientià tranſigere, teneturque reſtituere, quod

accepit. Dicitur 2. Lite jam metâ, non finita,
quia poſt latam ſententiam non valet tranſactio, niſi

ab ca fucrit appellatum. Dicitur 3. MWon gratuita,

quia non poteſt fieri, niſi aliquo dato & retento;

unde differt ab amicabili compoſitione, per quam

pars debiti gratis remittitur, & ſic amicabiliter 4
lite receditur.
De Jure Civili non boreſt tranſigi ſuper re teſta-
mento relicta, niſi in

ut ultimæ voluntates ſerventur, quò ad fieri poteft.
Judex abſolutè ad tranſactionem cogere non po-
teſt, niſi eſſet lis valdè intricara &. diu durans.
Ratio, quia regulariter nemo invitus contrahere;,
& jure ſuo privari poteſt. Nec judex:, ſi videat
B =DGð unius

pectis & cognitis teſtamenu
tabulis. KRatie, quia publice & privatim intereſt,

Ulr

us antg
hnen ſ⸗
Uunck,
lunptuol
aſitnch,
Vernn

lmaxgat

nnnpter
ſcleto;
Oked ennn
Alich nl
nte Mlen
Ind Knns
Nehn, t

1 Dpol

lel D
les end
en e
perſete
Dpolin
Alie

**
„

Rtte De Refitutions. 311 .
n feir unius partis jura eſſe omninò clara, poteſt ei tranſa-
here, II dionem ſuadere, quia tenetur cuilibet dare quod
Z ſuum eſt, niſi fortè timerentur novæ lites, & valde
ſumptuoſa partis adverſæ nimis potentis appellatio
8 porelt en etſi frivola, tunc enim poſſet ſuadere ad redimendam
iuntim de Vexam.
Cin AQuid eſt mandatum?
e etin. „B. Eſgratls ſacta ſuſceptio aliquid faciendi, quod
alius mandat vel commutit. Dixi: Gratis, ſi enim
fiat propter mercedem, non eſt proprie mandatum,

1 ſed locatio; mandans tenetur mandatarium præſtito
1 officio remunerare ſaltem ex gratitudine, licer non
, Ms ex ſtricta juſtitia. Mandans tenetur mandatarium

Dubis;dl ſervare indemnem, omnes expenſas ei reſtituendo,
tete, imdò & reſarcire damna fortuitò ex occaſione mandati
I .
e elimme accepta, ut ſi ab hoſte ſpolietur, &c,

nl, mi Luid eſt depoſitum.
det mii⸗ . Depoſitum aliquando ſumitur pro ipſa re de-
. 4 poſita, aliquando pro contractu, quo res alterius
n cuſtodiæ commitritur, ut integra reſtituatur, adeô-
ſier, N, que in eo dominium non transfertur. Perficimur
le mmonn utriuſque conſenſu non nudo, ſed cum traditione
rei. Deponi ordinariè ſolent res mobiles, immo-
biles veroò dicuntur ſequeſtrari, ut ſi vertente lite
circa eas committantur ſequeſtro, donec conſtet,

giſpn
ognire
u cui per ſententiam adjudicentur.
nnſ Depoſitarius obligatur ad ttia: I. Fideliter rem
cuſtodire,. 2, Ut deponenti cam repetenti ſtatim
. reddat. 3. Non poteſt ſine expreſſa vel rationabili-
i ter præſumpta licentia Domini re depoſita uti, cam
ita = X alie⸗

312 Capue IX.

alienando, ſine peccato furti, ut expreſsè habetur.
Inſtit. de oblig- quæ ex delict. naſcuntur. 8. furtum.
Atque ad reſtitrutionem obligatur, aut pro ipſa
re depoſit „ aut pro valore talis uss V. G. veſtis
depoſitæ, &c.

Poteſt autem ea licentia uti in his caſibus: I. Cum

expreſſo conſenſu deponentis; tunc autem ex depo-
ſito fi mutuum, ſi ſit res uſu conſumptibilis: vel
commodatum, ſi non ſit uſu conſumptibilis. 2. Si
depoſitarius, bona fide exiſtimet, Domino id non
diſplicere, cui tamen, ſi poſtea diſpliceat, tenetur
compesſare volemi. 3. Si depoſitum ſit res uſu con-
ſumptibilis, & depoſitarius ſit certus, ſe, dum
fuerit repetitum, habiturum tantundem paratum
ejuſdem menſuræ & bonitatis, non peccat ſaltem
mortaliter, ſi re utatur, vel eam alienet, quia de-
penene nullum patitur damnum.

Quid dicis ad hunc Caſum?

Titius depoſuit penes Cajum 100. aureos; paul
poſt ingruit periculum hoſtium Turcarum: Titius fu-
Eere cogitat, carens aliss mediis, quibus comparare
quum pro fuga poſſit, adit Caſum, ut ſibi reſtituas
depoſitum : Cajus cognoſcens ſe quoque cum filio eſe
in extremo periculo vitæ, non habet præ manibus aliamn
pecuniam pro fuga captanda, recuſat depoſitum Titio.
Interim Cajus ex depoſito emit duos equss ducentis
ſlarenis, unum pro ſe, alium pro filio, fugiiintque ail
locum tutum, relinquendo Titium, qui mox à Turs
captus occiſus eſt. Q. in hoc caſu, an Caſus grariter
peccarerit non reddendo depeſitum Titio, vi cujus
negationis occiſus eſt
v. Ca-

Ciin
laenos en
Aloz igen
enciſſe
rrciht e
Aootelpot
ſennnonem
Uir de me
l kri
Nke ek,
ein cebito
lhnun,
lwriſelen
iio ſeo
n, ga
Nlimn Ad
ſnbs
Deckeiltte

ne, E)

din n
Coſo,
Porenent⸗
Cl iumn
e, Mune
ii leſen
Me 14
Urcepolt
EIN
1 6 extre
rleii
Cuumnne,

De Keſtitutione. 32
epteſtti Br. Cajus non peccavit „nec in denegando 100.
uttuf, 5 ſlorenos expoſuos ro ſe in captanda fuga, nec pro
1, an filio; idem dic „ ſi pro patre, matre, Scc. illos ex-
usis dEi Pendiſſet. KRatie primi, quia jus naturale indulget S
praæcipit conſervationem ſui omni meliori modo,
quo fieri poteſt; ergò & media procurare ad ſuâ con-

Scſbas: A A..
ſervationem; ſed ſolum depoſitum 100. florenorum

enld .
D 5 ale Wmedium pro tum ad conſervationem Caji:
netk hs⸗ Et inſupet in pari caſu extremæ neceſſitatis,
, Don hic eſt . melior eſt conditio poſſidentis ergè,
lcr⸗ 8 ſor. Geliitor Poſſdea Pro ipſo ſtat pecunia 100. ——
nſtn 0r. Soras,, Dian. Zolet. apud Sbegar. E. depeſitum,
cennne/en quos ipſe ſequitur. MK

ntundenn KRatio ſecundi: Quia, quando concurrunt duo
don i debita, quorum unum eſt conjunctius juri naturali,
iie,6 quim aliud, primum adimplendum eſt; ſed con-
junctius eſt juri naturali ſuccurrere filo in extrema
necrſiitate ex depoſito Titü, (idem cſto de pa-
( tre, &c.) quàm reſtituere Titio depoſitum; pictas
o ℳℳοα enim magis eſt conjuncta juri naturali, (ex qua
um: II Cajus filio, patri, &c. obligatur) quàm jus civile,
fiiu u quo tenetut ad depoſitum Titio. Et in tali neceſſitate
, N ,iß ceſſat etiam omne jus gentium & dominium particu-

lhaxre, manétque ſolùm jus naturale, ergò &c. Spegar.

—=

e ℳNN. .
nn sit. Leſſum, Baſ.. & alios.
ſ Dices: Lex civilis naturalis præcipit, ut reddan-
AuAur depoſita ratione contractus acceptati.
le, lu⸗ R. Id verum eſſe, ſi debitor aut depoſitarius non
. mile ſit in extrema neceſlitate. Secuùs cſt, ſi ſit, uti in
CN“ Præſenti, quia tunc depoſitum tranſit in bonum
T, commuint. Et etiam nulla fit injuria deponenti,
Xx 2 quia

.
4

f

324 Ceoput II.

quia depoſitum ejus per extremam neceſſitatem fit
bonum commune, & ceflat ejus dominium.

Quid dicis ad ſequentem Caſum?

Sophronius faber lignarius emit A nauta ducentas
quadraginta tabulas, juas, denec in urbem & de-

mum commode conferret, depoſait apud picinum fa-

mini Cajum : hic Cajſus circiter 480. ejusmodi ta-

bulas tali occaſione coemptas habebat in civitate vena-
les, depoſitas Apud amicum quendam Gangolphum
ad murum domus ejus congeſtas : interea Cajus de-
poſitarius nactus emptorem extra urbem vendit ei

tradit tabulas extraneas Sophrenii depoſitas fibi, cum

intentione viciſſim es conſignandi ſuas jam in urbe repo-
ſitas æquè bonas, etiam Sole & Aere magis deſicta-
1 . . .
t4s, atque Sophronie magis idoneas; inſuper eum

liberando à labore ſuas extra urbem tranſportandi do-

mum, magno ipſus commodo, adesque ejus conſenſum
rationabiliſſimè præſumendo. Sed ecce infortunium!
antequam Cajus Sophronio conſignaret ſuas tabulas,
in urbe ſubits orto incendio domus vicinæ, tabulæ Caſi
omnes ferè conflagrarunt, Q. cui tabulæ hæ perierin?
Cajone depoſitario, an verò Sophronio deponenti?
HF. Cajo depoſitario. Ratio : quia tabulæ à Cajo
venditæ non erantipfſius reverà, ſed Sophroni; ergè
ad ipſum pertinet illarum pretium, quia pretium in
locum tabularum ſuccedit. Nec poteſt dici fuiſſe
factam permutationem cum tabulis melioribus in fa⸗
vorem Sophronii, quia iſtiuſmodi commutatio ut-
potè verus contractus neceſſariò perficitur conſenſu
iputud, qualis hic non fuit nequidem tacitus aut
præſumptus. Aatio, quia crecdhbile non eſt, So-

“ phro-

Dromiam
lreſettipl
ſentio
Dorer thaf
lpam lue

hobebline
Mnit,

Do.: In
Cunte non⸗
Uie, Enetur

NE Krar
d „*
lon tht nh
ommnonon
trelitnen
na; enin
Ahtrtenn

nckir

nmie
etin

aen,

l hecelttutnt
domminiun.

(Ain
tate
in urben 01
Ault nin
48. untll

gtit epte

nlun Cſel
ierts C
ten nlt

aplſtu ſt

ſeninnit
lert d
leas; nſen
truſßnu
leghnne
1ua iſm

.
Uunt ,

liu, il
Alihehit

t,lae
1 ubalz

iud⸗
S

ia ren
1, laßt

A or 6,

16 eloitu⸗

elein
ſell!
iden c

1

De KRaeſtitutione. Z 32 5

phronium voluiſſe conſentire, niſi fub conditione,
ſi reverà ipſi aliæ tabulæ æquè bonæ reddantur. Ita
ſentio cum Gonac. d. 3. de contract. q. 14. pun. 1.
yorer tradt. 6. in Decal. c. 7. S. 6. & aliis contra Mo-
linam. Lugo & alios, quorum ſententia ſuũ tamen
probabilitate non caret. .

Jed guid , ſi depoſitarius negotiandore depoſitu

aliquid lucreturé

Dico: Lucrum eſſe depoſitari. Katio, quia,

cùm res non ſit in ſe fructifera, eſt lucrum ſolius in-
duſtriæ. Si tamen damnum aliquod deponenti eve-
niret, tenetur compenſare, Ratio patet.

Quid eſt commodatum?

N. Eſt gratuita conceſſio uſus rei, quæ uno actu
non eſt conſumptibilis „ ut equi, libri, veſtes &c.
dominio non translato, adeôque oadem numero res
eſt reſtituenda, in quo differt à muruo. Dixi: Gra-
tuita; ſi enim fiat pro mercede, eſt locatio. Ex qua

culpa teneatur commodatarius & depoſitarius, di-

Kum eſt ſuprà.

CL 4 5 V JS
C. ommodatarius transmittit rnem per nuntium 5
es in Viä perit, ad quid obligatur?

W. Di transmiſerit per nuntium habitum fidelem
& pereat, non tenetur ad reſtitutionem. Katio⸗

quia non commiſit culpam, crgò nec incurrit pœ-

nam. Si verò nuntius non habebatur fidelis & pe-
X 3 Teat ⸗

326 Caput IX.

reat, perit commodatario. Ratio, quia tunc com-
miſit culpam.

Jed ſt Nuntius ſit deſignatus à Commodante?

Bt. Sivè res poſteà in via pereat, ſivè non, in-

commodum ſubire debet commodans. Hæc pro-
portionabiliter etiam dicenda ſunt de mutuo.

Quæ ſunt obligationes Commodatarii?

. Hæ: Prima eſt, non uti re commocdhatà niſi
ad uſum conceflum. Secunda eſt, quod tenearur
ad expenſas modicas & ad cibaria V. G. ad dandmn
fœnum vel avenam equo. Tertia eft, quod tenea-
tur rem commodatam ſuo tempore reſtituere etiam
non perenti Domino.

Quæ ſunt obligationes Commodantis?

g. Quod is non debeat rem commodatam and
tempus repetere, & ſi repetat, tenetur de damno
& reredk „quèd fortè obvenerit Commodatario.
Secundè debet aperire Vitium rei commodatæ, ſ
quod ſit V. G. ſi equus ſit ſternax, res ſit infecta
peſte &c. alias enim de damno tenebitur.

Quid ſentix de hec caſu: Orto infortunis com-
modatarins & defoſitarius non poſſunt ſimul
ſutlvare res proprias & alienas, pohſunt-
ne res ſuas præferre relictis aliis?

Difingae: Si res propria ſit pretioſior, potes eam

Itz.

reſe;zſif
1e Um. ke
10 Aenis 1
Cumnum. ,
Nodho, in
cne pmein
reicig iis i

, 6
Dn. Pote

INKn
UHOcunt

Maer Ecis

1 Mgen

t. Ner
r Clius 0
HWonnaln
Wemalt
E Lann
uuh

in netn P

Centnodt

4, e

ng. Enf
de mnuno,

,ei

e NNNe
ſ gol
6 ual

ekt at

te teinn

mncdtti

ami

aut ed

7

l NN
1, 16

erbiui.

it CGmm

De Reſtitutione. 327

ræferre; ſi res aliena ſit pretioſior, teneris præfer-
re illam. Katio I. P. eſt, quia nemo tenetur
pro alterius minori damno vitando ſubire majus
damnum. Katio. 2. P. depoſito, locato, com-

modato, pignori, ca debetur cuſtodia, quam quis

que prudens impenderet rebus propris; ſed quivis,
relictis ſuis vilioribus, ſalvaret res ſuas pretiofieres,
ergo.

Quid, ſi res tua vel aliena ſint ægaa
les in pretio ?
Dico: Potes præferre rem tuam, ſi res aliena
apucd te ſit in commodum alterius; ſi verò In in
commodum tui ſolius, teneris præferre rem Aienam.
Patet ex dictis.

Quid eß precarium ?

Bt. Eſt gratuita conceſſio uſus rei ad nutum reve-
cabilis. Der ultimas particulas differt à commoda-

to, cujus conceſſio non eſt revocabilis ad nutum,

fed commodans tenetur exſpectare elabi tempus, pro-
quo conceſſit, tenerurque alias commodatario com-
penſare damnum, ſi quod patiatur, niſi ipſe pa-

₰
6

() .

3.2, 8 Coaput X.

CAPUT X.

Sacramentis genere, & in ſpecie.

De Baptiſmo Confirmatione G&
Euchariſtia.
Quid eſt Saeramentum?

z7. E ſignum ( ſenſibile) rei ſacre, in quantun
eſt ſanctificans homines. S. D. bic q. 60. 4.

2. in. C. Sacramenta ſunt ſeptem à Chriſto Domi-
no inſtituta, utpote qui ſolus dat eis virtutem &
efficaciam. Omnia hæc Sacramenta tribus perficiun-

tur, inquit Conc. Florent. videlicet rebus tanquam

materiâ, verbis tanquam formà, & berſonã min-.

ſtri conficientis Sacramentum cum intentione Iacin-
di, quod facit Eceleſia.
dNed quæ requiritur intentio in conficiente
Jacramentum? 4

2.. Ad minus requiritur intentio virtualis, quæz

eſt actualis præterita non retractata, nec interrupta.

Ratio eſt eadem, quæ ſuprâ data eſt de Horis Ca-

nonicis. .
Quænam requiritur intentio in ſuſcipiente
JSacramentum è

F. Jufficit virtualis. Katio eſt esdem, quæ ſupr

le Horis (.

Ain tegrum

cſwiis, ſ

lo habinal
Pomen
Goin ceilte
Dpllni
Udarat
AII, & ha
Melinveld

inennionetr

1 Pranis,
U Eyretn
unonem i
nlen
numn en
TMurtinodn

Mad N
4,
4

P nM.
ti,70
Ri
a k
ohun
litten.
marien
lint
flqle to
l W

De Sacramentis 329
. D
—— de Horis Can. Cæterum in adultis, quibus non
„ eſt in tegrum hic & nunc liberè conſentire, (cæteis
. paribus, ſeu ſi aliunde nullus ſit obex) ſufſicit inten-
tio habitualis vel interpretativa. Excepto Sacramen-
oO pœnitenriæ & matrimonii. Dixi: In adultis;

Gin ſ quia de infantibus patet ex praxi Eccleſiæ reſpectu

Baptiſmi.
frunaen Declaratur 1. P. in caſu, quo quis voluit bapti-
zari, & hac volumtate non retractata incidit in phre-
neeſin vel dormit, talis validè baptizatur, qria habet
Nun intentionem interpretativam. &: militer eſt commu-

nis praxis, quòd infirmis, ſenſibus deſtitutis, de-
,H tur Extrema Unctio, vel etiam Euchariſtia ob in-
§D. M6 tentionem interpretativam.
niCite . p. patet, quia Sacramentum Pœnitentiæ pro
es in materia proxima habet ipſos actus peænitentis; &
te tri matrinonium actus contrahentium.

tet fetl . .
nlu⸗ Mali Miniſftri conficiuntne verz Satramen-
1 . . .
g inere⸗ «,, & hicetne ea ab iis petere ? Ipf
verò peccantne conficiendo?
inſiin . 1. Mali ſeu in peccato mortali conſtituti Mi-
. niſtri, V. G. infideles, hæretici, cxcommunicati
1 Vec. verajefficiunt Sacramenta, ſi adhibeant neceſſaria,
ℳ verAS, . 4 . .
0 n 8 ex S. D. bic a. 97. Katio: Tum pro Baptiſmo eſt
5 nen voluntas Chriſti, ob ſummam hujus Sacramenti ne-
hO eſſitatem. Tam etiam quia character manet etiam

in maximis peccatoribus, etiam hæreticis, qui etiam
in ſcpeni poſſunt intendere facere id, quod facit Eccleſia,
cjuſque formam ſervare, quam, ſi non ſervent,
l, gu⸗ BRihil faciunt.

332 Caput XJ.

. 2. Sacramentum peænitentiæ ab excommun'.
cato validè conferri non poteſt extra caſum extremæ
neceſſitatis. Ratio, quia hoc Sacramentum ad fui
valorem requirit jurisdictionem, ſed hæc per ex.
communicationem amittitur: ergo. Cætera Sacra-
menta, quæ iſthanc jurisdictionem non requirunt,
cæteris paribus, à malis Miniſtris validè adminiſtran-
tur. Katio, quia ſuppono adhiberi debitam mate-
riam & formam cum requiſita intentione &c.
r. z. Cum §. D. 3. p. . 64. 4. 6. ad 2. dicente:
„Quòd ille, qui ad Sacramenta accedit, ſuſcipit
„Sacramenta à Miniſtro Eccleſiæ, non in quantum
„ eſt talis perſona, ſed in quantum eſt Miniſter Ec-
„cleſiæ; & ideò, quamdiu ab Eccleſia toleratur in
„Miniſterio, ille, qui ab eo ſuſcipit Sacramentimn,
« non communicat peccato ejus, ſed communicat
„Eccleſæ, quæ eum tanquam Miniſtrum exhiber.
„Si verò ab Eccleſia non toleratur,„ (putà, cuùᷣm
„degraclatur, vel excommunicatur, vel ſuſpendi
„tur) peccat, qui ab eo recipit Sacramentum; quiz
„communicat peecato ipſius. „ ka S. D. Secus foret
in caſu neceſſitatis. .
B. 4. Miniſtrans Sacramenta in peccato mortali
peccat meortaliter ex genere ſuo. Et quò excellen-
tius fuerit Sacramentum , eò gravius eſt paccatum.

Ratio primi eſt: Tùm quia Miniſtri debent con -

ſormari ſue Domino feu agenti principali, juxta il⸗
lud r. Petri 1. Sancti sritis „ quomam ego ſanctus
ſum. Iem: Sancta ſunt ſancte tradtandæ. Tum
etiam, quia hoc peccatum pertinet, quaurum eſt
ex parte ipſius peccatoris, ad irreverentiam DezI&
contarninationem Sacramentorum, licèt ſeeundgum
= incontaminabilium. Ergo- Kati

aiiy ſecund
ſo.

„. k5.
ori irlerier
lg Snr⸗
Chrito Ane

bperunu en

imnergitur,
grio tamen
n mnrd ed
uth. arin
60, Aere
le Pafris
aigls n
hos.

Cueran

e Marer
u
Chri
14 hang
ne
talen n
zyoballe
uner
zont

. Nen

1

De Satramentis. 331

ir b eworn „ . .
KRatio ſecundi V ,. il;
aamam R ,„ quia eſt irreverentia nota iliter gra-
vior.
Lramernunt
Eel eeſt Quid eſt Baptiſmus?

3d. Cruni =
en tonein zr. Ex S. D. hic . 66. a. 1. in C. eſt ablutio tor-
lctumm poris exterior fatcta ſub præſcripta verberum forma.
bendehann Vel eſt Sacramentum Kegenerationis, inſtitutum 3
Nentonet. Chriſto ante ſuam Paſſionem, quando in Jordane
46. Ands baptizatus eſt, unde S. Aug. Ex que Aied 4quis
welt, E immergitur, ex eo ommum peccaæta abluit aqauâ. Obli-
,wrnqu gatio tamen utendi Baptiſmo fuit hominibus indicta
In NMh mon antè ſed poſt reſurrectionem Chriſti, quando
ecela dn Matth. ultimo apparens diſcipulis dixit eis: Euntes
cpitdnm. ergè, dobete omnes gentes, baptivxantes eos in No-
(lam mine Patris, & Filu, & Spiritus S. Ratis patet
Minikrun e ex ĩpſis Chriſti verbis, utpote præceptum continen-
, itr Quænam eſt materia & forma Baptiſmi ?
m B. Materia proxima eſt ipſa ablutio; remota eſt
e ole aqua elementaris. Katio à priori eſt voluntas
Chriſti. Forma eſt hæc: Ege te baptiæo in Nomi-
i to⸗, ne Patris, & Eilu, & Spiritis S. D

giuekfe⸗ Quid ſi quis nequeat habere aquam Elemen-
ſiliu tcalem ſimplicem propriè talem, babeat autem

it probabilem, qualis eſt V. G. aqua roſaces,
Nnin 4 „ umor fluens ex ligno, guando igni im-
n vonitur & c. poteéſine in ea in tal n-
and ceßitate licitè baptigare?

, S ». Non ſoluùm poteſt, ſed & tenetur ſub mortali
in

332 Ckput X.

in extrema neceſſitate. Ratio primi eſt, tuùm, quia

ſi fas eſt aliquandò ſequi ſententiam quamcunque

practicè probabilem, erit vel hic maximè, nam
periculum animæ tollit metum ommis temeritatis,
atque imprudentiæ; quia juxtà textum Cap. ii nula
de conſecr. diſt. 4. Non intervenit temeritas præſum-
ptionis, ubi eſt diligentia pietatis. Tam etiam, quia
licitum eſt in neceſſitate adhibere materiam dubiam
aut probabilem in Sacramentis; ſed talis aqua, putà

roſacea &c. eſt materia probabilis tam extrinſece,

quia eam admittunt Puteanus, Leßius, alüique
apud Gobat, quot ſequitur P. Girckhen. Tuùm in-
trinſeecè.
Aatio: partim, quia ſicut ignis excuſſus è ſilice

eſt elementalis, ſic & talis aqua videtur eſſe, maxi-

mè quia habet humiditatem, frigiditatem, perſpi-
cuitatem & ſimiles veræ aquæ qualitates. Partin,
quia ſive elementa ſint, ſive non ſint formaliter in

corporis ſegregari & extrahi, adeque veram aquam
produci, ſicut V. G. ignis producitur chalybe ſili-
cem comminuente? Idem eſt de aqua ex vitibus pu⸗
tatis aut arboribus defluente, ergè.
Ratio ſecundi eſt: Quiſquis jure Divino tenetur

damnationem alterius impedire, ſaltem quando po

teſt ſine ſuo gravi damno & peccato, ergò. Idem

7

ſentiendum de materia omninò dubia, ſicut poteſt

Keri in tenebris, ſi quis neſciat, an aquam capiat,
an acetum: Quia in dubio adhibendaeſt ægro peri-
chitanti potiùs medicina dubia (ſaltem ſi non ſit ob-
futura) quàm nulla. Sanch. I. 1. moral. cap. 9. n.
39. cx communi apud Gobat. In hoc tamen & mi-
libus

bi

ullig eſt

1ſ ber nn
un ſuhenn
ndus baobt⸗
Dan: §.
Agt nſale
lur eſ hin
1,8. D..
nella necell
lach,
nnne 7
4

.

. Urd

Aunla, 7
mixto, quid vetat ignis activitate partes humidas

Neprine.
unenhe
Manlk erpri

or cgolung
. ng⸗
ſttonn

bench eun
ntez,

n tetie
W amnnller

nielk, tun

famm Juumamg
C marime,

Dnmis temennn

numC5t

tenerta i
Iunttiafi,
etmatetiun l

ſltllun

g tun ennun

LAu, 4

Dyclen. Iun

nis ZZ
erur ele,t
Fidien en, V
dllers l⸗
n in fum
uunb
qveſelin

lnetnn / Gtr:

Ab

ehhinn

llem unl⸗
, l 1
i, unt
An A unck
nnl

eniun O .

rrit,
1

De Sacramentis. 3333

libus caſi infans ſemper ſub condltione bapti
zZandus eſt, V. G. Baptixo te, quantum poſum,
vel ſi hæc materia ſit apta & . imò, ſi contingat
eum ſupervivere, eſt poſtea ſub conditione rcbapti
zandus habità materià certà.
Dices: S. D. q. 66. a. 4. ad 5. ait Picendum, qud
Aqua roſacea eſt liquor . reſolutus „ unde in es
non poteſt fieri baptiſmus &c. ergè.
. 8. D. loqui extra caſum neceſſitatis, non autem
in caſu neceſſitatis.

Quid ad hunc ce/in: Laureniin: eptixer
Jut hac forma: ρα te baptizgo in No-
mine Patris, Filii,
quæritur an val

pr. Ut probabilius cum Glpeſtro, Joanne Majo
Armill a, Toleto, Vivaldo, Gammachæo & alii,
negativè. Katis: Tum, quia Chriſtus juſſit inſeri
Particulas copulativas. Zuùm etiam, quia ſic non
videtur exprimi Myſterium Trinitatis, ſed tres Per-
ſonæ confundi, quaſi ſolis nominibus, & offi-
ciis diſtinguantur qui fuit error Sabellianorum.

Juis intendat aheram occidere Fabmer-
gendo eum in aqua, & ſi aul baptitars, eàque
inten ione Projiciat eum in Kumen „
baptiätne? 2

.. Talis vere e habtirat. Katio, quia adeſt de-
bita materia, forma, & intemtio Miniſtri, quæ
non annullantur per intentionem occidendi. Si verò
puer

3534 Caput J.

puer & manibus tuis caſu decideret in fontem, &
proferres formam, non eſſet baptizatus defectu in-
centionis.

Quis eſt Miniſter hujus Sacramenti ?

B. Quilibet homo, etiam non baptizatus, he.
ganus, hæreticus, mulier, &c. Katio, quia hot
Sacramentum eſt maximæ necefſitatis, ergò conve-
niens eſt, ut habeat miniſtrum valde communem
& obvium, præſertim in articulo neceſſitatis. P'or-
rà&, licèt ab impio vel pagano nemo poſſit mun-

dari ex epere operantis, benè tamen ex opere oper

rato, non quidem principaliter, ſed inſtrumenta-
liter. Cæterùm Miniſter ſolemnitatis eſt Sacerdos,
Parochus, vel ab eo deputatus. Ita ſtatuitur in
jure, & docetur à D. 7 b. hic 4. 67. 4. 2. Diaco-
nus (ut ex formula ordinationis ejus patet) ex pro-
prio ſuo officio & vi conſecrationis ſuæ habet po.
teſtatem baptizandi ex commiſſione Epiſcopi vel
Presbyteri. S . “

Quid faciet Sacerdos ſimul vocatus ad bapti-
Tandum infantem, & abſol vendum adultum,
Tuorum alieruter (qui alteri pefponiturr)
certò morietur ſine Jacramento?

Dico: Curet, ut infans baptizetur per laicum,
& adgolet ad abſolvendum adultum; at ſi nemo
adſi, qui videatur rectè baptizaturus, debet in-
fantem præferre adulto; ille enim alias certò peri-
scr, mon item hic, quia ſalvari poſſet per conttitio-

xnem 3

—

RW

M; udi
ſencom eſt
ℳ45.D.

E
. Dpti
edi& Prr
Ind ſneh
1. D. pan
Rer Ag4
l prol
1 Hh, g
gigemn 2
intamen ex
Cnito trßtt
dahnidan,

us Nt e
creta

ar 1
a, nil

urede

. Debet
dot

tu, de

4 in ſohen,
izatus Ccſeht

Aeranent

n bapäinn
C. Nati, A

ns, 40
velde conen

o vecetna l

Neno ol

nen er

ſed ſfun
titiz el
. ln
1. 67. 8
us pue d
il n

hre hin

=☛

e40 4 4
Au Ali 4

ni⸗ n nun
ee

De Sacramentit. ð 335

nem; ubi autem htficutas occurit, ſemper arri.
piendum eſt hoc, hdd minus habet de periculo,
ſyxta . D. 3.p. 4. 8 3. a. 6.

AQuanta ſ neceßitas Zaptiſmi?

. Baptiſmus eſt rrceſtatsi omnibus neceſſitate
medii & præcepti, etſi aliquis eſſet cum Joanne in
utero ſanctificatus.
1. P. patet ex illo Chriſti: Miſi quis renatus fue-
rit ex agua, & c.
2. P. probatur à S. Th. hic 4. 6 8. . 1. ad 3. ubi
ait: Illi, qui ſunt ſanctißicati in utero, conſequun-
tur quidem gatiam emundantem à peccato originali,
nen tamen ex boc ipſo conſequuntur cbaraderem quo
Chriſto configurantur, & bropter hoc neceſſe eſt eos
baptizari.

Quid ut miniſter ageres, ſi infans perieli⸗
taretur in pebe, ſecundina ,„Zud non,

For’ exui? ðYBM

Dico: Baptizatem, & baptizaretur validè. Ka-
kio, quiĩa illa pellis pro tunc pertinet ad infantem.
ut pars ejus.

Ee’, ſi ſine eriru non n paßit xpecari

perfelta nativitas prolis?

. Debet baptizari in quacunque etiam minima
1 Paite corporis, quæ prominet „ ut ſunt manus, pes,
Ain „&c. mModò ſit moraliter ſenſibilis. Ratio.

quia

336 Caput X.

quia per ejus ablutionem homo dicitur ablutus,
tinctus, aſperſus, ſicut ex minimo vulnere dicirur
homo vulneratus. 4 èM

Quid ſi puer adhbuc ſit in utero & periclitetur,

obſtetriæ verò poßit mann adintus eum
attingere & abluere?

.

M. Si obſtetrix ſit perita, tenetur, (ad ſuceur-
rendum ſaluti infantis) cum pronuntiatione formæ
ſic eum abluere. Ka Chapeaville, Bonac. Dicaſt.
Zann. poſt Viiter. Gabr. Valent. Keginald. & alios

apud Gobat. His accedit Zennerus, Girken, &

inclinat Wigandt dicens: Mon tamen condemna-
rem illam obſtetricem, ſi ſub conditione illum puerum
in tali neceſſitate baptivaret. Katio, quia non re-

quiritur ad conferendum Baptiſma, ut puer mate-

rialiter ſit natus, ſed ſufſicit, quòd de non homi-
ne factus ſit homo capax ablutionis baptiſmalis;
quia aliàs nec infans ex utero matris ſectæ extractus,
nec productus miraculosè abique generatione, poſſet
baptizari; ſed, ut ſupponitur, talis infans eſt ca-
pax, Ut abluatur, &c. Ergò. ””M
Nec obſtat SF. D. hic q. 68. a. II. in C. dicens:
Qusd nullo modo infantes in maternis uteris exiflen-
tes baptixari paſſunt. Non obſtat, inquam, qui⸗
S. D. intelligi debet in ſuppoſuo; quòd corpus ta-

lis infantis nullatenuũs poſſit ablui, ut patet totum

articulum inſpicienti; ſecùs eſt, ſi hoc fieri
poſſit, ut poſſe & citati DD. &
prarxis demonſtrat.

1 1. Kmo

ſe t.

I Puri

Mimum katior
Penecellieat

ſ..

urmmne

Prin Eigene
r, don el
Gmtinhils

nned, 4

Aagpnii
dn ce

Uumnpeckus,
Mn d e
iheppurear

Ainchinr

u

Ake D

4

De Sacramentis. 337
Gicnr An. Ast «ciondam, ſi onſrumſe .
6 R Saptizandum ? .

. I. 8i Lrahfirumm. ab hurmnang ſigura it in Partiha
minns principalibus deficiat, V. G. in manu, pede.
brachio, & eſt abſolutè baptizandum; ſi verè deficiat
In Parté Pri cpali, i ita ut dubium ſit, utrum habeat
e animam rationalein „ t 11 naſcatur capite canino 5
baptizandum eſt ſub conditiohe: S&t es homo, cxi-
gente neceſſitate Sacramenti & aliqua ſaltem Probabi⸗-
litate animnæ rationalis. Si verò majori ex parte in
gual Velian 4 d generet u ſi e Caput ner pectus ha-
C7 Re thominis, nec aliquam actionem humanam præ-
unn an 16 ferat, non ef baptizandum, quia eſt probabilitas
amin ratiohalis.
tmneilin i e. 2. Kconſtet de monſtro, quèd ſit homo, du-
in de⸗ bium » verò, an fit unus vel plures, e quèd ſah du-
, U 4 Plici apfre. ſit u unum pectus debet in uno Capite ab.
gohlcein ner ſolutè, & in alrct0 fub. Cohditione baptizari. Item
ninnͤbe ſi ſub uno capite ſint duo pectora, prius abſoluts
molckan⸗ unum pectus, dein alterum ſub conditione eſt bapii-

AuiNe
eehen , zandum; ſi verò duo habeat capita & duo pectora,

=

1 hinn Se ſatis appareat, duplicem eſſe hominem 3 quilibet

,uoe 1 loluts t bapezandius, O ?”Msl

umunni Oligattne harente aliigue puerorum qura-
r,n tworesſub. gravibpeccato provicere, ut ii,
e e 4 Judm primum fieri poteſt,
nentur

1 henehn
Cintus e

etur, (1l N
Nmirionein
, Durck D

S=S

ME . Afßr. Naio: Quia, cum ipſimet tſibi de medio

1 amnscallan. providere nequeant., obli igatio chari-
l Y tatis

338 Caput X.

