abſtinentia eſt: idem, ſi eo utimur, ut libidinem

pern toſe 1 1 n
bern reprimamus, caſtitas. Si autem, ut Deo te hoſtiam
190 c. . N—N0—ãͤè⸗ „
hportli exhibeas, erit religio: ſi verò, ut pro peccato Dee

ſatisfacias, exit pœnitentia: ergo.
Nota tamen, quod iſta opera alias debita non ſint
.. ordinariè in pœnitentiam danda, ſed rarò & ex cauſa,
S& ideo, cum imponitur à Confeſſore Elecmoſyna vel
glanit G Jejunium, ſi nihil aliud clarè explicetur, intelligi de-
ſſtm bet de iis, quæ alias prætepto non ſunt debita. Què
Drnifhs fit, urt qui confitetur in quadrageſimà, ſi imponan-
4 Hulonunhl tur ei aliqua jejunia, per annum tenetur ea facere
iuc, Mt poſt Paſcha, quia nomine pœnitentiæ abſohuteè intel-
Rigitur opus ſupererogatiomis, quamvis permifſivè

eſſe quandoque poſſit præcepti.

mmuſui, Teneturne zænitens pœnitentiam rationabilem

n ſibi impoſitam acceptare &
„u,ANEe implere?
ſea,e 5 . „ . —
ni 1 S J Aſfſirmo. KRatio, quia juxta Trid. tenetur Sacer-
int. , dos pœnitenti injungere peœnitentiam, ergò poœni-
nt.
tens

382 Cadut XI.

tens tenetur eam acceptare. Conſequentia patet, quia
tam Confeſſor, quàâm pœnitens, tenentur efficere
Sacramentum pœnitentiæ integrum. Unde falſum

eſt, quèd aliqui dicunt poſſe Confeſſorem & pœni.

tentem remittere ſolutionem pœnæ ad purgatorium;
licet enim id abſolutè & ſpectatà lege naturæ verum
ſit, non tamen in nova Lege, ex ſuppoſita inſtitutio-

ne Sacramenti Pœnitentiæ . in quo datum eſt Sacer-

dotibus judicium de peccatis & pœnis Pro illis

ſubeundis.
lrorium,
nde in i⸗

Qualis pæœnitentia eſt injungenda?

ne. Ex Tiid. cujus hæc ſunt verba, ſ. 14. 6. 8. De-

bent Sacerdotes Domini, quantum opiritus & pru-

dentia ſuggeſſerit, pro qualitate criminum & pœnnen-
tium facultate ſalutares & convenientes ſatisfaltiones
injungere, ne, ſi fortè peccatis conniveant, & in-

dulgentius cum æmitentibut agant, leviſſima quadan P

opera pro graviſſimis delictis injungendo, alienorum pec-
catorum participes eficiamur. Habeant autem pre
oculis, ut atisfactig, quam imponunt, non ſit tantum
ad novæ vitæ cuſtodiam, & infirmitatis medicamen-

tum, ſed & ad prateritorum peccatorum vindictam „

caſtigationem.

Notent hoc Confeſſarii, qui pro g graviſlimns de-

lictis non niſi quinque Pater & Are, vel recitatio-
nem unius Pſalmii injungunt.
Habenda igitur juxta rituale Romanum, tit. de
modo adminiſirandi Sacramentum paænitentiæ, ratio
ſtatús, conditionis, ſexus, ætatis & diſpoſitionis

pernitentis, & quantum poterit, contrarias pecca-

t1s

an
Piäinols je

lhrlbis imn

n E. ſnou
lbenc und

(vendurmm
Cerun decline
Gumvel auſte
enin Mima

le Usmin
tenimun
elonn, gui
n,
nridois.

Quuchtag

. lenpote 4
dteminnrun

=

onnnirne,
N
zur Unit
unmn, lri

un dele

N⸗
guer ui
Crrumyen ſer
Cnornl,

UnNüN

Ideminpetthln
tenehtul

nm. Undhn iupen atS 1S der
ſtudia &c. ſingulis enim morbis convenientia ſunt ad-

aleldremKre

rApungit
lege unnee.
ſuppoltn iolinn
uppolm mn

o Gatunn ek
,& hond N

mjuente

n Shintut

nnirun
mientet ſeiſs
(OMiveN,

4, lnſſ

vento, Ai
alimt Aton
nut, NMti⸗
nutnitne
Caterun ziplcee

pto gnit⸗
Alt, elan

De Pœnitentia. 383

tis pœnitentias injungat, ſicut avaris elemoſynam,
ibidinoſis jejunia vel alias carnis mortificationes,
ſuperbis humilitatis officia, deſidioſis devotionis

hibenda remedia.

Cavendum tamen Confeſſario, ne in alterum ex-
tremum declinet, nimis leves imponendo, vel nimis
durum vel auſterum pœnitentibus ſe echibendo; præ-

ſtat enim animam parvâà pœnitentiã impletâ mitteread
purgatorium, quàm cum magna non impleta nec

implenda in infernum præcipitare. Poteſt etiam
Confeſſarius minorem pœnitentiam injungere intuitu
indulgentiarum lucrandarum, vel impedimentorum
ac laborum quibus pœnitens quaſi quotidiè diſtrahi-
tur, aut ſi pœnitens det extraordinaria ſigna
Contritionis. “ Wl

Quandonam pænitentia eſt adimplenda?

. Tempore à Confeſſore præfixo; quèòd, ſi nul-
lum determinatum præfixerit, adimplenda eſt primâ
opportunitate. Natio, quia hæc cenſetur eſſe juſta
intentio Confeſſari præcipientis, cui reus parere te-

netur. Unde differre impletionem pœnitentiæ per
annum, ſicut diſterri poteſt confeſſio, eſt peccatum
mortale. Ratio, quia Sacramentum tanto tempore

relinquere mutilum & mancum gravis eſt irreverentia.
Quantum verè dilationis tempus in præſenti requira-

mer, tn dur ad mortale, ſtandum eſt arbitrio viri docti & pru-
us dentis, poflunt enim occurrere circumſtantiæ rem

immutantes.

41t15=

384 Caput AI.
Qatisfaltio injuncta ab uno, potéſtne

n adire, &

mutari aàb alio? . In aleticonk
B .. A, ſlnec
Afirmo, ſi ſequentes adſint conditiones. 1. Ut mait er n
. — 1 7 . 1 . 1 irenrig-
fiat juſta de cauſa. 2. Ut fiat in tribunali pœnitemtix, o anlelſs p

quia hujusmodi commutatio eſt actus jurisdictionis alii

clavium. 3. Ut auditis peccatis ſaltem in confuſo,

ob quæ ſatisfactio impoſita fuerat à priori Confeſſa-

riOo, quia judex nequit judicare cauſam incognitam.

Petrus adimplet pæœnitentiam in ſtatu peccati
mortalis, ſatigacitne?
N. Satisfacit præcepto Confeſſarü. KXatio, quia
pœnitentia non injungitur cum hoc onere, ut im.
pleatur in ſtatu gratie, quamvis conſultum ſit, ut
fiat. Dein in primitiva Eccleſia ſatisfactio regulariter

n.

4

Gnnii npoſt
nn glollam

M unen dje

ſuni nel at⸗

(A

implebatur ante abſolutionem, & per conſequens
ſæpè in ſtatu peccati mortalis. Peœnitentia tamen fſic
impleta non eſt de condigno ſatistactoria pro pœna
temporali ſuperſtite. Aatio, quia hæc ſatisfactionis
condignitas non minùs ac condignitas operis meri.
torii vitæ æternæ, pendet à gratia & charitate, qu
privatus eſt conſtitutus in ſtatu peccati mortalis.

2 —

Ad guid tenetur zuidoblitus eſt ſatigfact io⸗
nis ſibi impoſitæ?

4

ge. Si poſſit adire eundem Confeſſarium, G ille re-

cordetur ſatisfactionis impoſitæ, vel peccatorum
Conſeſſorum, tenebitur ab illo exigere novam ſatis⸗
factionem; quòd, ſi non poſſit eundem Confeſla⸗
xium

ſponir

Abühdenſu
ſuurmni,
nlit den

lat
2 bip

e

De ponitentia. z 5

un hoki rium adire, & ſuaâ culpà contigerit illa oblivio, tene-
. retur alteri confiteri, & novam petere ſatisfactionem
quod, ſi ſine culpa contigerit illa oblivio, conſul-
cNiHπ tum erit per modum ſatisfactionis aliquid injungere
thunlieim pro confeſſis peccatis, licèt non ſit abſolute ne-
acha mdi ceſſarium.
ſätem in ac

1

trigiin C A &O F.

CAulamincog

. Wl Ambroſio impoſitum eſt pro ſalutari Pænitenti 4, at
n n⸗ certo quonam die, nempe Feris ſexiaâ jejunaret,

imn Jyuo tamen die non jejunayit, ſed jejunayit Eerid
Lräi. Lude quarta vel Sabbatho?
hoe ro⸗ QL. An ſatisfecerit obligationi
68 Cohluldun

rcho N. Eundem ſuæ ſatisfeciſſe obligationi, nec ad alia
, er n jejunia teneri, idemque de orationibus ſeu eleëmoſy-
nirinm nis, autaliis operibus à Confeſſore loco ſatisfactionis
beguin injunctis dicendum exiſtimo. atio eſt, tum,
gui hee Inid quia jejunia, orationes & eleëmoſynæ factæ tribus
igrirsens aliis diebus xquipollent eiſdemmet Pœnitentiis, ſi
nichnn erent ſextis feriis, cum ſint cjuſdem quantitatis d
Cons qualitatis quo ad ipſum opus ſatistactorium, & regu-
ec⸗ lajuris eſt, nihil omninò referre, quid de æquipol-
J f lentibus fiat, cap. Licet ex quadam de teſtibus, &
il leg. ſin. ſ. mandati. Tum etiam, quia id, quod
e! Primò & principaliter intenditur 4 Confeſſore, eſt,
in, ut opus ſatisfactorium adimpleatur: & tempus præ-
len m finit, non ad obligationem finiendam, ſed ad dila-
,1 mrnl⸗ tandam debitam ſolutionem, ne peœnitentia in lon-
en Bius protrahatur: non enim hæc imponitur tan-
1 eucen B b quam

396 Caput XI.
quam onus annexum diei, quod tranſit tranſacto
die; ut jejunia, horæ Canonicæ, ſolemnitates feſtivæ,
&S& alia hujusmodi ab Eccleſia præcepta; iſtorum enim
obligatio poſt præfixum diem non durat: ſecus eſt

Pnieiprione
lecetuaſticort

E

de obligatione injunctæ pœrnitentiæ, quæ dura
etiam poſt tranſactos dies, ad illam exequendam præ-
fixos, neque obligatio iſta poſt tempus præfixum
ceſſat, imò vigoroſior efficitur, ut in ſimili notant
DD. in cap. Cum dilecti, de dolo & doli contumatid.
Cùm ergo in hiſce pœnitentis tempus ſe habeat tan-
quam acceſſorium, & accidentale, ſequitur hui
obligationi ſatisfacere, qui pœnitentiam quantò ci-
tius adimplet: Semper enim attenditur ad id, quod
eſt principale & per ſe, quamvis omittatur, quod eſt

.

2 22

acceſſorium, & quaſi per accidens.
De Cenſuris in genere & in ſpecie.
Quid eſt C(enſura ?
M. Eſt pœna Eccleſiaſtica medicinalis & temporalis,
quâ Judex Eecleſiaſticus hominem baptizatum inobe⸗
dientem punit, privando eum bonis Eccleſiæ com-
munibus. Dicitur medicinalis, quia eſt/poœna ad.
emendationem. Dicitur temporalis, quia tollitut
emendatione ſubſecutà. Dicitur baptivatum, quia
pPœna nequit infligi niſi ſubdito, fubjicitur autem
quis Eccleſiæ per Baptimmum. Dicitur: Bonis Ec-

cleſiæ communibus, ſcilicet uſu Sacramentorum,

/

WTes:
Eiklum. 1
ugnechm.
nnocenlure
1 Ouurent
Eononfi,

4

ADler l—

in Cogler

Etni

8

ulmans Cordr
Pehnnet g
rockim caſn

n ktentig
ike, glin
hecnmn .
unn, Uade
Noii,

un,
Dople.

4 . .
keellie,

Eehelnniur
harien
B clamhend

od Wanlit nl

4

olemnirteskt
ceptaz ſtonme

De Pœnitentia. 387

partieipatione ſuffragiorum & functione officiorum
Eccleſiaſticorum.

tentie, gore
ameieqlkni
Nt tenpig N
e, Wrin Umi
0l,C, el,
tempi ſehar
Crale, ſcquin
enitentium gn
enchtur id
omittltur,
.

Ne. Ires: Excommunicatio „ Suſpenſio, & In-
terdictum. Irregularitas non eſt pœna, ſed inhabi-
litas quædam: Katio: Quia illis ſolis competit de-
initio cenſuræ. Et inſuper ille numerus habetur ex
Cap. Quaærenti. de verb. ſignif. ubi alterius cenſuræ
mentio non fit.

Quotußlex eſt cenſura

.B. Duplex alia aà jure, alia ab homine. Prima eſt
terüm duplex: Latæ & ferende ſententia. Latæ
ſententiæ nihil aliud requirit, quàâm declarationem

ctiminis commiſſi ab habente poteſtatem; ab homi-
ne lata eſt, quæ ab habente poteſtatem in ſingulari

e & uß quodam caſu infligitur, & extinguitur cum morte

r

cam ferentis. Cenſura nequit infligi ob peccatum
véniale, quia pœna debet eſſè proportionata culpæ,
nec peccatum puniri poteſt cenſurâ, niſi reus ſit con-

culobmn tumax, unde ctiam præœcedere debet Ttrina ad-

n bapumm monitio.
bis kul
1 Quotuplex eſt excommunicatio?

tals, Au

S
. ſhlon.
Denn
alane

3

h. Duplex: Major & minor. Prima eſt cenſu-

. ta Eccleſiaſtica, privans hominem omni communio-

ne kidclium & ulu Sacramentorum. Secunda eſt,
quæ incurritur ob communicationem factam cum cx-
communicato excommunicaione majori, privatque
uſu Sacramentorum. Bb z Quag-

3833 Caput 1I.
Quotuplex eſt excommunicatus major?

-. Duplex: Toleratus & non toleratus. Cum
primò communicare licet in civilibus, cum ſecundè
nullatenus. In Germania hæretici ſunt excommuni-
cati tolerati. Rurſus alia eſt excommunicatio reſer-
Vata, alia non, de quibus infrà.

Quænam excuſant ab excommunicatione, ſicut

is, ſuper quem cenſura eſt lata, à quo-

vis alſol vi poſit?

. Undecim præcipuè numerantur.
Prima eſt bona fides, quâ quis omninò &&c ratio-
nabiliter credit, ſe non niſi veniale commiſiſſe.
2. Depoſitio contumaciæ & emendatio ante ex-
communicationem facta cum propoſito ſatisfaciendi⸗
ſiquod damnum illatum ſit, nam excommunicatio
eſt pœna medicinalis; ergò ſi peccator ſit correctus,
Eccleſia eſt contenta. =ðð
3z. Ignorantia invincibilis, ſive juris, ſive facti;
quia, ut incurratur excommunicatio, requiritur con-
tumacia, id eſt, inobedientia contra legem, quæ
contumacia non datur, ubi eſt ignorantia invincibi-
lis. Ita docet S. Th. 2. 2. 4. 75. a. 3. &öalii com-
muniter. .
4. Ttas V. G. in pueris, ſi ſit talis, in qua eos
ignorantia excuſare poteſt.
pti Eccleſir, quia tunc non adeſt contumacia.
56. Occulta compenſatio, hinc, qui tantuùm dun-
taxat de alieno abſtulit, quantum alter de ſuo injuſt

deti-

gia non el
Aheruzit.
7. Itentio

ilezcenur⸗

Knon
Cohlcions.
) lupen
eltin gee

ſe mrure ne

Uun unt conla
mumreden

mmnum bo

10 Menun
Notporg, i
Cbiedyenin

on N ud

1II. Vole
IMxndu 1
Pbeeckum,
eUrina,
un & opor

uiiszzlkecſe

hor.

Impotentia, quæ impedit impletionem præcc-

44 e⸗ niga,
1 uus

ſenr ſuran

—„»N

Atut Meſe⸗

toletaru. 01
bus, cun in
l uorexomn

OTnmmuticito K

Gticttick, 4
jure naturæ nemo tenetur dicere contra ſe) vel paren-
tum aut conſanguineorum, quia horum infamia &
damnum redundat in ipſum teſtem: niſi ſimul cedat

Mut.
is ommino A
ecommille.
enendati
ſtoltotr
aun AAconmn
cator ſ ani

io, Nhinn
Cmn lgen
igormun,
74,66

inple

=
=
E- Z

wen q4

De peænitentia. UU 389

detinebat, ſi Eccleſia præcipiat reſtituere, exeuſatur
quia non eſt detentor alieni, ſed ſui, quodre-
cuperavit. S
7. Intentio imperantis, certas perſonasetiam cul-

pabiles cenſurã comprehendi nolentis.

8. Si non poſſit quis parere abſque fractione ſigilli
confeſſionis. J
9. Si ſuperior præcipiat aliquid revelare, quod
cedit in grave damnum ipſiusmet revelantis, (quia

in damnum boni communis.
10. Metus rationabilis ſeu gravis incurrendi in bo-
niscorporis, famæ, honoris &c. notabile damnum

per obſervantiam mandati Eccleſiæ, cujus benignitas

non vult ſuos ſubditos cum tanto rigore gubernare.
II. Violentia ſimpliciter talis ſeu coactio ad com-
mitzendum vel omittendum opus excommunicationi
ſubjectum, quæ excuſat non quidem à lege naturali
vel Divina, (cùm voluntas cogi non poſſit ad peccan-

dum, & oporteat malle millies mori) ſed à lege ho-
minis vel Eccleſiæ non intendentis obligare cum tanto

tigore.
C A4 HO K§

Chriſtiani apud Turcas captivi & in eorum triremibus
ad remigandum catenis vintcti quibuſdam religioſis,
ad eos pro redemptione ſolita faciendà venientibus
ſunt ſacramentaliter confeſſi, & inter alia peccata,
de hoc uno maxime dolebant, quod contra Ehriſtia-
B b 3 ü

390 Caput XI.

nos in dictis triremibus remigare fuerint coacdti
timore certo mortu aut duriſſimæ percuſſionis.

Q. An in excemmunicationem aliquam ſic remi ·

gantes incidant, poßintgque non deſiſten-
tes ob metum tertæ mortis abſolvi?

N. Præfatos Chriſtianos peccare mortaliter ſic re-
migando, nec excuſati metu mortis, aut coactione
verborum, excommunicationem tamen non in-

currunt.
Primum, quod peccent mortiferèé, probatur,

quia contraveniunt præcepto decalogi de non oci

dendo relato in Can. quid in omnibus 2 3. 4. 7. quo
præcepto non ſolùm comprehenduntur, qui occi-

dunt, vel occidere & injuſté pugnare volunt: ſed
etiam, qui occidenti vel injuſté pugnanti vel id tacere

volenti aliquo modo auxiliantur, conſulunt, vel

conſentiunt. cap. ſicut dignum de homicid. cap notum.
2.4. 1. leg. is qui opem ff. de fur. jam autem Turcæ
aggrediuntur Chriſtianos triremibus, ut eos occi⸗-

dant, ſeu injuſtè debellant, & remigantes auxilium
præſtant remigando, ut ſatis conſtat. 6
Quòd verò mortis timor, catenarum coactio, &
verberum acerrima afflictio illos non excuſet, pro-
batur, tum quia oportet ommia mala pati potius, quàm
malo culpæ conſentire. itane 2 3. 4. 5. & cap ſacris de
bi quæ yi, & leg. palam. S., non eſt ignoſcendum. ff. de

rit. nupt. leg, iſti quidem. ſf. quod metus cauſa. Tum
quia Chriſtus Dominus docuit non eſſe timendos eos,

qui occidunt corpus, ubi periculum imminet occi⸗
denclæ animæ. Alatt. 10. =

–

Quod

Qot anem
kafonem, pt

umpunm marte
rore logee e
(Alunrem wirun

Bii unſn
ſn (hüſſtiane

mchloread

e flics:
6io, baue

r itetia

Ien, quu

II, ion

Knngrea

ZNK, la n

D 1 Rend
dOdet,
en le hentt6

ii (ictur,
cto,

ui hor

r D in
imhon

r, uctſtke
untt,
uiber C
h Eede
hi exo
l

unbalkeſr,

De Pœnitentia. 391

e fleint ad Quod autem non incurrant aliquam excommu-
tnſim nicationem, probatur ex eo, quiæ non eſt creden-
dum piam matrem Eccleſiam intendere excommuni-
gtunſenm catione ligare eos, qui mortis timore, cadente in
n ele conſtantem virum adaducti ſeu vinculis & verberibus
1alſennt coacti & quaſi nolentes auxilium bræſtant infidelibus
contra Chriſtianos: dedecet enim Clementem Ma-
e worcha trem obligare ad obſervantiam ſuorum præceptorum
is, Mt i dilectos filios : & ideo, ſicut timor mortis excuſat
Humen W à jejunio, ab audiendâ Miſsà & ab aliis Eccleſiaſticis
præceptis, ita etiam à cenſuris.
rillen, gichn Tandem quod hujuſmodi Chriſtiani nequeant
gi de un ablolvi 5 ſi non proponant firmiter mori potius,
u134 quàm remigare amplius contra Chriſtianos, patet
urur, quit. manifeſtè, quia non habent firmum propoſitum de-
Mte hon ſiſtendi à peccato, ac proindè neque ſufficientem
CumoNA; conttitioncm, ad hoc ut abſolvantur. cap. quod qui-
ll, dam de pœnit. & remiſſ. cap. peccati. de reg jur. in 6.
“ m Ubi dicitur, quod peccati venia non datur niſi
. umammnia orrecto. M
buu, Quis poteſt abſolvere ab excommu-
enigns n nicatione ? ”
. . Primdò, à minori quilibet Confeſſarius, à ma-
dunncX. jori lata ab homine is, qui cam tulit, aut ejus ſup-
Non eei Lior, ſucceſſor aut delegatus. MM
pon n Secundè, ab excommunicatione juris non reſer-
1.G7 vata quilibet Confeſſarius, ſi ſit reſervata, is, qui
ſtn eam ſibi reſervavit & delegatus. Non autem debet

tus c abſolvi excommunicatus à culpa, niſi priuùs abſolu-
elenmmn atus ſit à pœna. Katio, quia non eſl capax Sacramen-
un umn torum Eccleſiæ, cùm ſit ab ea præciſus.

392 Caput XI.

Poteſine quis excommunicare ſe ipfſum, vel
ſuperiorem, aut eæqualem?

eſt. Katio, quia nemo habet juris.
on oetl in ſuperiorem, nec in
dictionem in ſe ipſum, nec in rem, necin
æqualem, quia par in parem non ha e unn R
Defectu ejusdem urndicneni non oe ten R
. alium excommunic Poteſt
Bluibus aramenutennbie innodari „& abſoi
ab una, remanente alia. &atio, quia ercon
nicatio eſt quædam pœna, pœmr autem ke. aih .
ſunt, cùm exigit juſta cauſa poté n Auid an
ab una pœna remanente aliãâ, cuùm neceſſar
nexionem non habeant.

Qomodo & quando licet communicare cum
excommunicatis t

u. Primò: Sunt certi caſus, in quibus leertann
municare ſeu agere cum Ag, annen gengreri nno
tolerato, indicati hoc verſu, quem ponit S.
7 Patie, lex, humile, res ignorata, neeſen
Per utile intelliguntur ea, quæ pertinent un
quia de talibus homo poteſt licitè ceum n flun
cato loqui. Per Lex intelligitur, qu u- nr “
& ſexvus poſſint communicare cumn err enuntere
Per humile, quèòd ſuperiores cum inſerionih “
converſo, ſaltem in iis, in quibus un 1 =
ti. Ker ignorata denotat, quòd quan ig nrge
excommunicatio, licita ſit commumcatio.

igi is vi communica-
intelligitur, quèd, ſi quis videat ex

tun

mn in nece
tenextur ei
. ecund
Municare cun

ucri, cont

l orere
Mr,0imel
mn, 1 te
lie, Fectan
rohiben
T berh

e Cormo D

Ve
Ull come
nin.
(Gern ,
6Corhrnoanhcn
Menla, Non

(uncoincnin

Monte Inptun

n ſ

M Un
rhenn u
N 1 ten 1
Eeni, 5
erd Vul 1
erdos Clt⸗

l gin,

galen

1beno hiei⸗
lupetioren,

on hahet imn,

von Mwtteon
Doreſtumen

nnodt, &
i, guin enun
r altemii
elcgeqiet
Im beteſlin

nmmuticerein
i
n gibuie⸗
Oumupucno n
gen Hoen

Penat f
ninenu
Nsamen
vum Gam⸗
m inten 4
ſans ori
buu i
gunbſnn
nicano⸗
len conm

Se=
=

4
7

oN.

N

De Pænitentia. z593

tum in neceſſitate, poſſit, imèò cx præcepto charita-
tis teneatur ei providere.
B. Secundò: Caſus, in quibus non licet com-
municare cum excommunicato excommunicatione
majori, continentur hoc verſu:
Os, orare, vale, communio, menſæ negatur.
Per ly Os intelliguntur oſcula, colloquia, amicitia,
muncra, litteræ, &c. Per ly Orare communio Ec-
cleſiæ, Sacramenta ac orationes fidelium. Per ly
Fale prohibentur mutuæ ſalutationes ſcripto, ſigno,
verbo. Per ly Communio interdicitur habitatio in ea-
dem domo, converſatio, mutuum, &c. Per ly
Menſa, ne quis cum excommunicato in eadem
menſa comedat vel bibat,, vel in eodem lecto
dormiat.
Cæterùm probabilius videtur, quòd, qui cum
excommunicato participat verbo vel oſculo vel in
menſa, non ſemper peccet mortaliter, ſed ſolàùm
quando in crimine illi participat, vel in Divinis, vel
in contemptum Ecclelx. KRatis, quia hoc videtur
nimis grave & durum.

Quid ergo faciat dacerdos actu conſecrans, ſt
Videat intrare aliquem cæxcommu-
nicatum?

Dico cum communi: Si intret non ex profeſſo,
ut Sacrum audiat, ſed ut ſolùm obiter pertranſeat.
aut in templo obambulet, poteſt Sacerdos Sacrum
proſequi, quia hoc non eſt verè intereſſe Divinis;
ſi verò vult audire Miſſam adinſtar aliorum, debet
Sacerdos curare, ut exeat, (modèò ſine ſcandalo fieri

Bb 5 . Pos.

394 Caput AX.

poſſit) vel ceſlare à Sacro; ſi verò probabilirer ſuh it emnentuno
ſcandalum, & canon inceptus non ſit, ececlar Anr adiawicen
Altari; ſi canon jam ſit cœptus, profſequattir Miſſamn ☛

uſque ad Communionem incluſive, qua ſumpta re- Mil din l
cedat, & Miſſam finiat in Sacriſtia.
Potéſtne ſuperior majore excommunicatione Prlits porelt
ligatus abſol vi 2ſuo ſubdito & quidem τια tänn A
ecο mun icato » V. G in caſut mutuc * Cui t⸗
bercußionis? erlmmeme
. =ð pins Nllba
u. Cum noſtro Donato tom. 3. tract. 5. q. 17ſic taccliilu non
diſcurrente: Dico, quèd ſic, quia Confeſlarius iichereblche
hujusmodi ſumit authoritatem non ab eligente, ſed ahla aln

à canone committente, quandoquidem priores in ſuis
conventibus & in eorum abſentia ſubpriores & eorum A de
Vicarii omnes fratres noſtri Ordinis ad eorum con- teaiüin
ventus declinantes ab omnibus peccatis & cenſuri, unnonhuber
tam à jure quàâm ab homine generaliter prolatis, ℳ ll, non
Sedi Apoſtolicæ ſpecialiter non reſervatis, poſſant ab- err (erz
ſolvere, ac etiam eis Sacramentum Euchariſtiæz &E

Prohise

. . 1 Etcäum ülbelt
Unctionis miniſtrare, ut conſtat ex Mari magno Cle- n Ee
ment. IV. nobis indulto, & habetur cxpreſsè in pro- A ii
logo noſtrarum Conſtitutionum; ſed totum id, quod aahkital
hi priores poſſunt in ſuos ſubditos, valent & hi in 6

illos, (i in ipſorum confeſſores eligantur ergoſi
ſuperior aliquis percuſlerit ſuum ſubditum „ R D PR
ipſe percutiens abſolvi ab alio ſubdito ſuo electo ab
ipſo in Confeſſorem. Koderiq. tom. 1. 4. 20. 4. 12. nie N
in ſin. perb. adverte. R ln an
Amplia „ ut ob cauſam neceſſitatis extremæ, ſi

ſubditus & prælatus adinvicem ſe percuſſiſſent, llannag 1
in

De Pœnitentia. 395

Z in Conventu non ſit aliquis, qui eos poſſit abſolvere,
It, Wi poſſint adinvicem ſe abſolvere, prout docent plures
Cqunr M DD. quos allegant & ſequuntur Koderiq. loco cit. &
qu Iunui Paſſarell quia, licèt excommunicatus per cap. audi-
vimus 24. 4. I. non poſſit alium excommunicatum
à majori excommunicatione abſolvere, in caſu tamen
Nikh neceflitatis poteſt, nam neceſſitas legem non habet,
G gutennit ut dicitur in c diſcipulos 26. de conſecrat. diſt. 5. Hæc
laſinutte Donatus. Qui tamen in eodem tom. tract. 12. q.
84. reſolutionem dat de hoc caſu mutuæ percuſtionis
Auperioris & ſubditi & vult ſolum tenere, ſi percuſſio
u N hl ſit occulta ſeu non notoria, & quòèd prælatus tunc
lin Conch prius debeat abſolvere ſubditum, & ſubditus abſolu-
nwbeligene tus poſtea prælatum. Si autem caſus ſit notorius &
gen peotern⸗ clarus, prælatus ex privilegio eligendi ſibi Conteſſa-
bries deer tium (quo per percuſſionem non privatur) eligat
d eNe Confellarium etiam extraneum ſæcularem, (dum
eccts n alium non habet )qui electus habet facultatem ablol⸗
adhtetis vendi, non à Prælato eligente, ſed APapa commit-
rerh, tente; ſi verò nullius alterius Conkfeflarii copia eſſet,
um NE Nec ctiam ſubditus percuſſus eſſet Confeſſarius, preæ-
,Aamnlil latus gerat ſe ac ſi eſſet ſolus, & ad vitandum
n ſeandalum, infamiam, &c poteſt celebrare nec cele-

brando fit irregularis.

⸗ =
=☛ꝑ S

.
]
,

In Oppido M. duo tantum ſunt approbati Sacerdotes
ſoliti alterutrum confiteri, qui dæamonis impulſu
wemr ſeſe mutuo percuſerunt in multorum Praſentia, W
ſar,N authoritate jubilæi jam publicati alter alterum ab
in⸗

396 Caput XI.

incurſa excommunicatione abſolyit, & uterꝗq *
celebravit.

Q. An validé & licite?

. Hõſce Presbyteros, ſe ſe mutuò, ut proponi-
tur, percutientes, ſi non habeant alium, cui poſſint
confueti, non impediri per excommunicationem,
quin unus valeat alium abſolvere, ſi neceſſitas vel
celebrandi vel Sacramentum aliud adminifſtrandi ur-
geat, quæ differri ſine ſcandalo nequeat.
KRatio eſt: Tum, quia neceſſitas non habet legem,
& pia Mater Eccleſia, quæ ſollicita oſt de ſalute fide-
lium, non intendit eos privare medio poſſibili,
quando extrema quaſi neceſſitas illos urget, & pro-
babiliter credi poteſt, quod nec rollat, nec ſuſpen-
dat jurisdictionem quò ad talis articuli tempus, qux
videtur propria ratio, ob quam Concilium Trid. J.
14. Cap. 7. decrevit, quemlibet Sacerdotem, etiamſi
ſit excommunicatus, interdictus vel ſuſpenſus, etiam
denuntiatus poſſe in mortis articulo eeramentaälltzt
abſolvere, ut notat Nayvarr. in Man. cap. 26. num.
26. & cap. 27. num. 2972. poteſt item baptizare, org.
cap. prater 3 3. diſt. Ergèò à fortiori poterit abſolvere
ab excommunicatione, cujus abſolutio ex ſui natuta
non eſt ſacramentalis. Tum etiam, quia irregularis
ad evitandum ſcandalum & periculum poteſt celebra-
re, ut tenet Navarr. in Man. c. 17. n. 279. & quan-
tum ad inhabilitarem adminiſtrandi Sacramentum
quodcunque pari paſſu occurrunt quo ad culpam
mortalem excommunicatus & irregularis.

CA-

Nynaria h
retitut, A
elataſide
ſc clie,
,Nal ſup

1.

umirati e

Aſolut

irns exon
Coſclei
i: orek
Ligeodum
niserchei,
Ir ila auck
Nmd: Kut⸗
Uenn 0pportu
nperet, 4C li
tn Mheen
Cmmmeng,
unentorum
oerno
Dennciſe d
Rnisconnn
A ſcceic
ala 4
lagan

—=

De Peænitentis. 38397

Zernardus ob Clerici percuſſionem excommunicatione
leinn irretitus, ad confeſſorem accedit, & ante cætera
peccata ſe de illo accuſat, abſolvitärque ab omnibua

munnd, uhin peccatis, & quò ad exsommanicationem injungitur

¹ . .
kinn ei, ut ad ſuperiorem recurrat.
No .
re, drei Q. 1. An (onfeſſor benè fecerit illius excom-
4 . . * . .
d ni mnmnunicati confe fionem audiens? 2. An
ſemi abſolutio à peccatis data coemmu-
i leſre nicato valeat?

te meli I. Ad 1. Affirmativè. Kario eſt tum, quia, etſi
e peœnitens excommunicatus, manifeſtando peccata
clet, W ſua Confeſſori, nequeat durante illo ligamine ab-
rialiene ſolvi: poteſt tamen eodem per ſuperiorem ſublato,
aCiiI S& ideo dum dicit peccata ſua inferiori, non fruſtra-
Gcerotn, toric ea dicit, nec decipitur, quia ĩſte inferior Con-
geiiſelt, teſſor illa audit, ut revera abſolvat ſublato impedi-
tilyine mento: & ut de modo tollendi impedimentum pœ-
M ,,16˖ nitenti opportunum offerat remedium, cui, ſiob-
Benbiftu, temperet, ac ligamen, quod impediebat, ſublatum
i poent i ſit, abſolvere tunc Forert. Tùm etiam, quia ex-
Holuco aſi⸗ communicatus, etſi uſu tam activo quàm paſſivo Sa-
n, quumd, cramentorum ſit excluſus: quoties tamen pro con-
lum pocke⸗ ſilio petendo ad ſalutem animæ ſuæ & cum intentione
7. 6.119 1 liberandi ſe ab excommunicatione cum aliis in Sacra-
und wumt⸗ mentis communicat „non peceat; cum ergo in iſto
uorqi da Ccaſu ſic accidat, ideo non eſt de confitendis peccatis
Eels arcendus. Arg. cap. intelleximus. de judic. & notat
Bloll. cap. cum deſideras de ſent. excomm.

k. Adt

398 Caput XI.

N. Ad 2. Illicitum non tantàùm eſſe, & grave Sacti:

legium pœnitentem excommunicatum quavis excom-

municatione majore ſive minorè abſolvere ſcienterà
peccaris, & non ab excommunicatione: ſed etiam
invalidum eſſe Sacramentum. SS

Katio primi eſt, Tum quia miniſtrat Sacramen.

tum illi, qui ab ejus participatione eſt ſemotus, id

quod illicitum eſſe teſtatur D. 7 h. 22. 4.99. a. 3. Con.
ſtat autem, quod omni excommunicationi commune
ſit excludere à paſſiva Sacramentorum participatione.
cap ſi celeb. de Cler. excomm. miniſt. Tum etian,
quia abſolutio, cum ſit actus jurisdictionis ,non
exercetur niſi in ſubditum: jam autem Eccleſia per
evcominunicationem arcet hominem tanquam rebel-
lern ab hujuſmodi ſubjectione „ Ut ſatis patet, ergo.
In hanc ſententiam inclinant communiter DD. inter
quos eſt Paludanus 14. diſt. 17. 4. 5. Sot. diſt. 22.4. I.
a. 1. S. Anton. 3. p. tit. 14. Sylv. verb. conſeſſor. 3.
q. 12. & alii. Ex quibus ſequitur ratio ſecundi, ab⸗
ſolutio enim & ſententia judicialis in non ſubditum in
omnium ſententia nedum illicita, ſed & invalid
eſto. . .
Coolliges 1. Quod ſi pœnitens excommunicationis

vinculo irretitus ignorans invincibiliter aut factum,

videlicet eſſe excommunicatum: aut jus ipium,
nempe excommunicato non licere ad Sacramentum

ſed etiam effectum ſcilicet gratiam. Aatio eſt tum,

quia alids nemo eſſet tutus, an verè ſit abſolutus, eirc,

cum nemo ſciat certèò ſe non eſſe aliqua excommumi
catione irretitum. Zum etiam, etſi excommunica-

.

5

urckeen,
.. . lirgs Unkeſo nn
accedere, & tamen accedit, & à peccatis abſolutus
fuit : non ſolum tunc verum receperit Sacramentum,

tucelebrans
bilier ie
Olinexeuſztur
lumnum yvoc.

uhilere

Clliges 2. 1
uun, und0
nmmohnjule
nbabloleirur
Egtetenetut
dtecordat

oheur, pr

g⸗ fum, 4
Prmam Di
le Cley. .
n benekei
Ohhhhnicarurn
Ilter tecepr⸗
liget 5.
EVInculo in
Pebzt ſecune
Cleſore 1bo
Nuicmone,
tormidinval

Wernien dor

Enmegn ſl

lft, Kin

1ele, Agnd
rutn uküen
olrerelctt

icatiohe: let.

Winiſten Gen
One el lenonn
22,099 0
utncatioricotn
Oruun Panchu
unf. NNN
iunglckind
alten Pall
demm tanguant
Urſats paren
nlnurirer
l.venh AH
rtni⸗ ſand
Binmmn ihln
n, &N

excOlNMN
blliter al 4
: aut zoß⸗
e 10 Eeun
4 eccnsch
eiitn,
J. M
en ſ ini
aiundmm
ANoNN

De Pænitentia. 399
tus celebrans incurrat irregulariratem, ſi tamen in-
vincibiliter ignorans celebret, eam non incurrit,
quia excuſatur à culpa, & rem, quæ culpa caret, in

damnum vocari non convenit cap. 2. de conſtit. cap.

Jine culp de reg. jur. lib. ergò etiam.
Colliges 2. Quod, ſi quis ſciens ſe ecommunica-

tum, quando ad Confefſionem accedit, obliviſcitur

omninò hujuſce excommunicçationis, & ideòd pec-
catis abſolvitur, antequam ab illa verè eſt abſolutus,
neque tenetur confeſſionem reiterare, ſed ſatis eſt,
quod recordatus poſted excommunicationis, ab ea
abſolvatur, præcipuè ab eodem Confefſario. Ka-
tio eſt, tum, quia excommunicatus, qui ob juſtam
ignorantiam Divina celebrat, excuſatur in cap. Jpa-
Rolica de Cler. excomm. miniſtr. Tùm, quia impe-
tratio beneficii ab eo, qui ſe probabiliter ignorat ex-
communicatum, valida eſt, ur aſſerit Gloſſ. com-
muniter recepta in d. c. Apoſt.
Colliges 3. Quod, qui ſciebat ſe excomminicatio-
nis vinculo innodatum, & ſimul ſciebat, aut ſcire

debebat ſecundùm qualitatem ſuam, non poſſe à
Confeſſore abſolvi à peccatis, priuſquam ab excom-

municatione, & tamen abſolvitur, talis abſolutio
ſit omninò invalida, & teneatur Confeſſionem reite-
rare & ex eo, quòd data ſit excommunicato, & quia
Confeſſio non fuit integra; aut ſi eſt integra, fit ab
impœnitente non habente propoſitum deſiſtendi à tali
peccato: quoniam ſi ticet illud peccatum, quod eſt
velle abſolvi, & participem fieri Sacramenti, cujus
eſt ineapax ob excomminicationem, Confeſſio non

— .

mNH eſt integra : ſi autem illud confitetur, & tamen vult
e Lbſolvr, eſt impœitens, quia non haber propoſi-

8

1R. 1

400 Caput XI.

io ei data eſt
avendi àâ tali peccato, & ità abſolurioci chn ge
nle, ut declarat latius Navarrus in eie 10
nu diſ 5. num. 48. & in Man. tet2. ð
"Caltte, 4. Quod, quiconftetur a Kui Gonteſſon
1 * . 1
H ratione Bullæ Jubi inadver-
a, facultatis, & per bivionem: aliguid eſſ
jnſeiri; uàâ neſc aliqu
. aut inſcitiam, quà ne cllis: &
arn reſervatum, non eſt illud conket atnenta⸗
ccatum e abſolutus fuit ab omnibus
à Confeſſore . aded ir ealicla & perfeck, i
. c abſolutio a itum ſeu
liter; hx illud peccatum reſervatum . An n le
a a t .
erarurn ſe extenderit, adeò S Hdi innodhe.
e oriæ, vel cognoverit fuiſſe cen inalc,
ei m „ . Cenn.
rein ſne uidem illud confiteri non lan.
tum, tenetur 4 aill tum, ſed velut ſi
& cenſurà illaquea n.
relerwarun- tum, à quo poteſt per queme
ex mortale peccatum,
plex m

abriel. diſt. 17. 4.
Paludan. in 4. diſt. 18. 4. J. & Gab r Rz. l.
iſtæ omnes. Et Katio eſt, q unentio ie⸗
surem 1 feſſoris habentis præfatam aut , gui
icä n cvata & cenſuras,
erz ordine ad omnia reſerva cenlura ur
as pœnitens eſt M „ id ode larent run
ræmitti uſu jam univ onfellarun
uæ præmitti uſu jar
verba, HH antè abſolutionem à peccatis, zehuen.
Teo abſoty⸗ te à vinculo excommunicationis zi geas
Ego abſo & tu indiges. Tum etiam, 4 en
um o ie
l n : Abſolyo te, recta mmierui ienne
ſolum Confeſſorum eſt, per hæc er aa ingu
4 r . .
ſaran c⸗ neceſſariis, in quantum po 4* eeſtin
oan §s Gerſon in 2. p. ſub cap. Confeſ.
oanne 2.
cap. extommunicationum.

.

Nrandn
Niigiol, e
li 1blolyere
& nron
Clis, vel e,
hrere cze
Dbniriglia
Cnmunicatie
1r bontift
nr, lap.
ll Pres
uexcomn
UCene!
ltui non
n Negllures
Ind homnine

n, R

4 Gllpel
tuim, 1
i⸗ tuncti
Uwnn, ſel

X Dohlr
4 Mohuder
Pronen

..
de alin
Ahenli⸗ 8

De Poœnitentia. 101

Mmodan Motandum eſt tandem diligenter, quod omnes
n , HES Religioſi, etiam ab Epiſcopo approbati, præſumen-
,, uul tes abſolvere excommunicatos à Canone, alio mo-
r Mendt do & ratione, qum in caſibus tantùm à jure con-
e, bln ceſſis, vel ex licentia Papæ, aut etiam præſumentes
mem, ſlinin abſolvere cxcommunicatos à ſententiis per ſtatuta
chi idd Provincialia vel Synodalia, incurrant ipio facto ex-
Nud ontts, communicationem „à qua nequeunt abſolvi, niſi
mmibſimm per S. Pontificem: ut dicitur in Clementina de pri-
