quem in ſtatu peccati mortalis eſſe ſcit, petit Sacramen-
tum ſibi adminiſtrari ob neceſſitatem & utilitatem ſui.
Vel Titius petit ex juſtâ causâ juramentum ab eo, qui
vel eſt pejeraturus vel per falios Deos juraturus prævi-
detur. (. an hi peccent?
ge. Negative, Ratio, quia hi utuntur jure ſuo,

& ad altemus malitiam ſe habent permiſſivè.

d

52 Coput IV.

Petrus, qui per luſum chartarum cadit in blaſphe-

mias & juramenta, eſt reus illorum, quia poſuit cau-

ſam &c.
Voluntarium & volitum ſunt ne idem?

Dico: Non ſunt idem. KRatio, quia volitum
non eſt id, quod à voluntate procedit, ſ circa quod
voluntas verſatur, & ideo eſt quidem objectum vo-
ſuntatis, non tamen effectus ficut voluntarium: Unde
pluvia, aëris ſerenitas & ſimilia poſſunt à me eſſe voli-
ta, non tamen ſunt mihi voluntaria. Interim utrum
que in eodem actu poteſt reperiri, nam actus à volun-
gate imperatus eſt voluntarius, in quantum procedit
à voluntate cum cognitione, & volitus, in quantum
gſt objectum voluntatis imperantis.
Item voluntarium differt à libero, quia omne li-
berum eſt quidem voluntarium, non tamen è conver-
ſo, ut patet in amore beatifico. .

Patefine dari volitum expreſiè nolitum?

Dico : Poteſt, ſi agatur de nolito inefficaciter, ut
patet in projectione mercium in mare metu naufragii.
Dixi: Si agatur de nolito inefficaciter, quia vo-

luntas non poteſt ſimul velle idem efficaciter, & nolle
efficaciter, ſicut nec efficaciter tendere in duos ulili-

mos fines totales & adæquatos, quia impoſſibile eſt
idem ſimul eſſe & non eſſe, ait S. D. hic a. 2.
Quid eſt in voluntarium
g. Involuntarium ab Ariſtotele deſcribitur, quod
vel vi vel ignoratione agitur; ſi enim vi, eſt ab extrin-
ſece:

4

ſco erge
icognin

ena

1. M
Cpſen

. un
Sinnen
Violen l
gli vl
Hhiinun

laer lu

1 Me
ſen
ſtin

Rrarch,

nllario E

n.
necre
Pi it⸗
Umrtcle

Rſcz
5 s

Thomim

uENur

11
Mn .
lnerin
l. T

dirinblict

nin poſtita

e igen
guin Clen
ſedcrcaudu
nobjecunn
tartum: Un
Nimeelen
laterimm uen
n A rol
Unrunptoct
1, inquum

qvin omn
tamenecon

nolun
intfiutt,
etu ut
Citer, inn
citet, A
re in Aul
4 inpeſtil
14, 21
n
cuibitut⸗ 4
,Aaben

De Actibus Humanis. 53

ſeco: ergò non voluntarium; ſi ignoratione, non
eſt à cognitione, ergò iterum non eſt voluntarium.

Quænam & quot ſunt cauſæ in voluntarii?
. Sunt hæ quatuor, ſcilicet Violentia, Metus,
Concupiſcentia, Ignorantia.
Quid eſt l iolentia?

v. Juxta Philoſophum 3. Etbic. c I. eſt id, quod
eſt a principio extrinſeco, paſo non conferente vim.
Violentia ſimpliciter talis tollit omninò peccatum,
quia tollit voluntarium; hinc, ſi quis violentiâ ad-
hibità manibus Thus idolo offerret, aut ſi virgo vio⸗
lenter ſtupraretur, non peccaret.
Quid eſt metus: L
Be. Metus à S. Th. infrà q. 41. benè definitur:
Quèd ſit paſſio, quà refugimus malum futurum, ciui
reſiſti non poteſt. Metus hic alius gravis, alius levis.
Graris eſt, quo timetur grave malum, V. G. mors,
mutilatio &c. qui etiam Deicur cadens in virum con-
ſtantem. Metus Leyvis eſt, quo timetur malum leve
vel grave ex cauſa tamen levi vel improbabili, dicitur-
que à Juriſtis cadere in virum inconſtantem, ac perſo-
nas meticuloſas à concepta ſententia facilè dimovibiles,
ut, ſi quis metu pluviæ, luti, pulvcris, S&c. in dic
feſto omittat Miſſam. Item alius juſtè, & alius injuſte
incutitur.

Metus cauſatne involuntarium?

Dico : Opus ex ſolo metu factum eſt ſimpliciter
voluntarium, ſecundům quid tamen involuntarium.
lta D. Zh. I. 2. J. 6. a. 6. Ratio 1. p. quia eſt ab in-
3 trinſeco,

54 CLAkpät WV.

trinſeco, ſcilicet à voluntate, & eſt cum cognitione

ſinis, ſcit enim V. G. mercator, cur merces in mare

Projiciat, ergò eſt voluntarium. Katio 2. p. quia,
ut aliquid ſit involuntarium ſecundum quid, ſufficit
voluntatem incfficaciter reniti, ſed hoc ſit in caſu po-
ſito : Ergò. Ex quo .
Scquitur, Juramentum metu gravi, imò gravis-
ſimo extortum, (modè ſine peccato & damno proxi-
mi ſervari poſſit) eſſe ſervandum ob reverentiam Divi-
ni Nominis, ut patet ex C. ſi verò de ſure jurando.
Iſtem tenere votum ex metu naufragii emiſſum.
Omnes item promiſſiones vel contractus cum aut coram
Deo factos etiam ex metu gravi, validos eſſe & adimple-
ri debere.
Excipitur Primò Votum ſolemne ex metu gravi
emiſſum intra primum quinquennium. Ez Cencilio
Tid. ſ. 25. 3.: de regul. C. 19.
Excipitur Secundò traditio rerum Eccleſiæ facta per

metum, licèt juramento firmata ſit. Katio, quia

juramentum nequit eſſe vinculum iniquitatis; ini-
quum autem eſt radere bona Eccleſiæ ſine ſolemnitate
requiſita. S 3
Excipitur Terti? Mattimonium contractum ex me-
tu gravi ad eum finem injuſtè incuſſo, at habetur c.
yeniens de ſponſ.

Excipitur Quartò dos promiſſa per metum. Item

jurisdictio ex metu data vel prorogata, L. 2. F. de ju-
dicüs c. Ubi periculum de Elellione. Denique autho-
ritas tutorum, L. 1. §. ult. F. de authorit. tutor. Hinc
extant illi verſus, quos refert Gloſſa:

Tutor, judicium, dos. ſacrum, copula, pvotum,

Haæc ſex vi facta de jure ſcias fore nulla,
Catera jus patitur: ſed poflea reſtituantur.
metus

* Me
is ln
Cehlennn
In ptu

not add

e elbn

Hic

1. Tin
rohibthe
gu bakl

etit

ler. Net

üicmons

(
Ienl .

onen

benclin
lo eeut
cline 01
trin ſgt
ige cond

i S
nngidl
1, gonſe

De Acibus Humanis 85

um cogliin Metus excaſatné à peccate? .
nerces immt
to2.,. i.
iqid,

chtinclin

. Metus gravis excuſat à peccato in legibus buma-
nis & divinis poſitivis. Ratio, quia illæ leges non
cenſentur cum tanto incommodo & rigore Obligare.
In legibus autem naturalibus inaximè negativis V. G.
non occides, nullus metus excuſat. Katio, quia,

quæ talibus legibus prohubentur, ſunt intrinſecè mala.

1, ind gn
darnnon x1:
Hinc

erettunh 1. Titius degens in Terris hærericorum, ſi diebus
l 1 prohibitis ex metu gravi carnes comedat, non peccat,
kgi enin quia Eccleſia in tali caſu non obligar. Si verò ſolùm
nde imeret irriſionem, niſi comederet, peccaret mortali-
Eckaim ter. Katio, quia hic non eſt niſi metus levis, & va-
mni timoris juſta excuſatio non eſt.
cr 24 Cajus in periculo naufragii vel ex alio gravi
6.

metu V. G. cum alis in navi exiſtens licitè poteſt con-
feſſionem dimidiare. Ratio, quia præceptum con-
Clelelen fitendi integrè eſt præceptum divinum poſitivum, in
Num qͤuo excuſat metus gravis qualis eſt hic. Meru verò
iqiats; Ceſſante, omiſſa in præcedenti conſeſſione peccata ape-
mnelemm net in ſequenti. Natio, quia non aniſchatur ab in-
tegrè confitendo, niſi pro illo tempore, quo erat
tactun merus, nec tempus integrè confitendi.
, N A⅓ 11) Caja metu mortis forucans & Semproniur
adorans idolum, non excuſantur propter metum. Na-
uun 8 iio, quia fornicatio & idololatria ſunt intrinſecè mala;
daite, AQLuid eſt concupiſcentia?
rit N. .

4

z. Eſt amor vel deſiderium, quo appetitus ſenſi-
zlli e rxivus fertur in objectum delectabile, & voluntatem
6 Allicit ad illud proſequendum.
S B D 4 Quotu-

5* Caput Il.

Quotuplex eſt concupiſcentia?

ꝶ. Eſt duplex : Antecedens & conſequens. Pri-
ma eſt, quæ antecedit actum voluntatis, eſt que ejus
cauſa, ut cùm in aliquo visà puellà accenditur libido,
voluntatem rapiens ad delectationem quaſi naturaliter.
Secunda eſt, quæ conſequitur voluntatem, & ab ipſa

præviè operante excitatur, ut cùm quis deliberatè vult

affici venereâ delectatione, ut promptius per hoc in
operationem veneream feratur, eamque eò magis
concupiſcat. Et de hac ſupponitur, quòd non cau-
ſet involuntarium, cùm ex actu libero voluntatis ſe-
quatur & cauſetur.

Concupiſcentia cauſatne involuntarium?

Dico: Concupiſcentia antecedens non tollit nec
minuit, ſed potiùs cauſat voluntarium imperfectum,
prout commune eſt homini & bruto, & non eſt for-
maliter idem cum libero. KRatio, quia facit, ut vo-
luntas majori impetu, complacentiã, ac intentionc
feratur in amplexum boni ſenſibilis & delectabilis.
Aliquandèò tamen minuit, imò omnind tollit voluntari-
um perfectum ſeu liberum, quo homo differt à bru-
to. Katio, quia vehemens paſſio oculum ſeu judi-
cium rationis ita turbat, ut parùm vel nihil attendat ad
Propolinonem finis ac meciaralun, cùm ſæpè abſor-
eat rationem, ut homo non ſciat quid agat, imò
amentem faciat, ut ait &. D. hie ad 3. Quod etiam
patet in motibus primoô primis, & in iis, qui ex amo-
re vel ira rediguntur ad inſaniam, ubi non ſalvatur co-
gnitio indifferens, ſeu indifferentia judicii, ſine qua
non datur libertas.
Ex quo ſequitur, quèòd talis paſſio etiam minuat
. vej

lolr
luntario

⸗
1 lon
Colreno
Dnidiu
Cungt,
elexeticun
s. C.i
Nemoccict
Clupt
lan. hin
i Cezt
Ganrinol
Iunnh⸗ e
agn. A⸗
llere
u,
Slenen

4 .
V Ckpolunen

Ommnen
nir
Nenn, e 1
lnkeg
egeheid

Voborni

Cunſtzc
6 /

3 in

i)
geſtt. NM
„ eſtquetn
nditurlie
Alinuturähne
m, Nbb
deliberaen
us pet loi
le ed
uo onc
wolunnnut

gtariun

on wolit
mpetfedimn
nonet
ſacit, und
c intennon
Gelectabi
Hirvolopen
umn ſeuſl
älanendr
ſenei
4 gal⸗
Qol elint
ut erann
n ſalertur 0

um mimn

1

De Actibus Humanis. 57

vel tollat rationem peccati, utpotè quæ non eſt ſine

voluntario, & eo diminuto diminuitur.
Quid eſt ignorantia Er quotuplex?

&. Ignorantia, quæ magis ad rem noſtram facit,
ſoletque vocari privativa, eſt carentia ſcientiæ debitæ.
Dividitur Primè in ignorantiam juris & facti. Prima

contingit, cùm quis V. G. ingreſſum clauſuræ ignorat

eſſe vetitum ſub excommunicatione. Secunda, cùm
quis V. G. in venatione putans ſe feram trajicere, homi-

nem occidit.

Secundè in ignorantiam vincibilem & invincibi-
lem. Prima eſt, quæ adhibit diligentià poteſt ſupe-
rari: Secanda, quæ ſic ſuperari non poteſt, & ideo
dicitur inculpabilis. Vinebils alia eſt affectata, ut,
quando aliquis de induſtria vult neſcire, ut liberis
agat. Alia craſa, ut quando aliquis negligit ad-
diſcere.
Tertiò, in antecendentem, concomitantem & con-
ſequentem. Prima eſt, quæ nec directè nec indirectè
eſt voluntaria, & ideo vocatur antecedens, quia ante-
cedit omnem actum voluntatis. Secunda eſt, quæ
merè per accidens & concomitanter ſe habet ad actio-

nem, nec ad eam movet, neque ab ea retrahit, quia

voluntas eodem medo ſe gereret ſcientià præſente, ac
ſe gerit ea abſente. Tertia quæ conſequitur ad actum
voluntatis tanquam volita, & ut effectus ejus. Unde,
cum ſit voluntaria, eſt etiam culpabilis, ſ ſit circa rem
ſcitu neceflariam.
Ignorantia càuſatne involuntarium?
.. Primò: Ignorantia antecedens cauſat involun-
tarium ſimpliciter. KRatio, quia cauſat effectum om-
D 5 ninè

58 Caput W.

ninò nolitum, ac voluntati vel ſormali, vel virtuali,
vel ſaltem interpretativæ totaliter repugnantem.
B. Secundè: Ignorantia concomirans non cauſat
poſitivè voluntarium, nec poſitivè vel contrariè invo-
antarium ,Rſed voluntarium negativum ſeu non vo-
luntarium.
Declaratur exemplo: Cajus ardenter optat necem
Titi inimici ſuĩ, qui caſu obambulat per ſylvam, Ca.
jus putans eſſe feram, explodit Bombardam S& pu-
tans, quèòd interficiat feram, occidir Titium inimi-
cum ſuum. Hæc occiſio non eſt imprimis actu poſi
civè voluntaria. Cujns Ratlo eſt, quia hic deeſt actu-
alis cognitio, nimirum inimici, ad rationem volun-
tarii indiſpenſabiliter requiſita. Deind e non eſt poſi
tivè actu involuntaria. Aatio, quia non eſt contrâ in-
clinationem actualem voluntatis, ergò eſt voluntatia
negativè, id eſt, nec eſt ſecundum actualem inclinatio-
nem voluntatis, nec eſt contra illam, ſed merè indiſ-
ferenter ſe habet; ſi enim ſciviſſet ibi inimicum latita-
re, cquidem occidiſſet eum.
Bt. Tertio: Ignorantia conſequens cauſat volunta-
rium ſimpliciter, & involuntarium ſecundùm quid.
Ratio I. p. Quia talis ignorantia eſt directè vel in-
Girectè volita, in quo differt ab antecedente: Ergò &
effectus ſimpliciter voluntarius eſt.
Ratio 2 p. Quia ille ignorans ſæpè non produceret
effe Rum, ſi ſcientiam haberéet.
Porrò ad ignorantiam antecedentem ſpectat incon-
ſideratio humana in viro aliâs timorato, quæ etiam
tollit voluntarium.
Hinc ſequitur, quòd, qui ex oblivione aut incon-
Kideratione committit aliquid, quod de ſe eſt peccatum
mor⸗

ortake,
1
Tdconkule
iqemm
ginmertt
Tariumlcin
Monte
e. Tune
Plb,duma
ſuumnnony⸗
beregecil
rli
DU

rtſane

Thrtunde
1alnemn in
Crltnie
imincbile
onlngline
Pnbläre
Clrguine

ec

Lr

1. Kn
Ou,

mir e

Ui, velrun
gnapren
Irans hon d
lconnati
vurm ſeumon

nter *
per lbeml
bardam
Ur Ticumii

rimisaclif

3ranonem
mmde noncn
noncktcv
go etrolun
uleminelt
, d merei
jininicunk

eſt Grdenl

cedene: bi

enon Nohr

m hecttß⸗

0, u

ioneantn

Kelhe⸗

De Adtibus Mumanis. 59

mortale, V. G. detrahit, aut in confeſſionali vel ex- L

trà conſultus dicit contractum non eſſe uſurarium, vel
aliquem non obligat ad reſtitutionem, qui aliàs obli-
gatus erat, eò quòd non recolat, etſi habitualiter con-
trarium ſciat, aut converſatur cuam excommunicato,
non cogitans talem eſſe excommunicatum, non pec-
cet. Tunc autem hæc inadvertentia dicitur inculpa-
bilis, dum aliquis habet voluntatem & firmum propo-
ſitum non peccandi mortaliter, & examinat, adhi-
betque diligentiaam, quam communmiter adhibent viri
timorati.

Excuſatné ignorantia invincibilis à peccato
S abſolutéè?

.. Si ignoretur aliquid eſſe peccatum & quòè ad ſub-
ſtantiam & quèò ad circumſtantias, cxcuſat abſolutè:

ſi autem ignorantia invincibilis non cadar niſi in cir-

cumſtantiam, non excuſat abſolute. Hinc Petrus

invincibiliter ignorans Cajam eſſe alienam & eſſe

scalt iN
Vecundüm .

conſanguineam, nec adulter eſt, nec inceſtuoſus;

ſi verò ſciat eſſe alienam, & invincibiliter ignorer eſſe

conſanguinem, adulter eſt, licet non ſit incestuoſus.

De Circumſtantiis Actuum Huma-
norum. S
Quot ſunt circumſtantiæ altis humani?

g. Sunt ſeptem à D. Th. hoc verſu comprehenſæ.
Quis, quid, ubt, quibus autliis, cur, quo-

modo, quando.

Circum-

5

60 Caput IV.

Circumftantia Quis deſignat qualitatem perſonæ
sperantis, V. G. quèòd ſcortator ſit voto caſtitatis vel
matrimonie obſtrictus.
Unde 1. conjugatus & ſimul voto caſtitatis obſtri-
tus, cum aliaà carnaliter peccans, tria committit peccs
ta, fornicationem, adulterium & Sacrilegium.
2. Cajus Superior non corrigens ſubditum 8 pec.
cat contra Charitatem & juſtitiam.
3. Filius ocidens parentem & peccat peccato homi-
dicii & impietatis in parentem. Vel Parrcida eſt.
Quid, denotat ſecundariam objecti conditionem,
V. G. quòd res, quæ aufertur, ſit ſacra aut mag
næ quantitatis.

Ubi, ſignificat qualitatem loci, V. G. quèòd homi:

eidium fiat in templo.

Undè occidens in templo peccat duplici peccato,

Homicidi ſcilicet & Sacrilegii.

Quibus auxiliis, denotat inſtrumenta vel media,

quibus quis ad peccandum eſt uſus, V. G. quèd ſolu⸗
tio maleficii procuretur ope magi vel demonis. Undeè.
I. Pettus fuſte virum honoratum percutiens pecca
peccato Læſionis injuſtæ & peccato contumeliæ.
2. Sicarios adhibens ad homicidium peccat & pec-
cato homicidii & ſcandali &c.

Cur, exprimit finem extrinſecum, quem ſcilicet
agens ſibi proponit, V. G. quògd quis furetur ad forni-

candum.
Quegmodo, indicat accidentalem operis modum,
V. G. intenſionem, voluntareitatem, libertatem,
coactionem, V. G. quèd ſtuprum vel furtum fiat
Volenter. Undè.
I. Violentè ſtuprans Cajam & peccat peccato for.

iicton &
Ulomlen.
1. Meal
Upprnnn an
Petlonlen.
Qundh.
b, ſani
tonbrel nor
undineg

unr
1 Aleſ
Wrums,
fetn

El

Cer
t Atalel
Unmtten D
ſchmebed,
k⸗ Aulbeh
wüchzi
legi

Le⸗ nen

limadt
lguef

cuitengru

1 kengete

litatem ler
OtO CAltut

dcaſtittinc
Cofmimik,
jegium.
ſchäimnt,
Crpecem
Patrcidnek
di condit
ſr cr aun
6. aln

den Nnd

demons ll
ernnengnt
utumele
nmn Netts

1, Ien 4
futenn

fed ſemper remanet in linea furti.

Actibus Humanis, 71

nicationis & in juſtitiæ, quia infert inſuper injuriam
perſonalem.
2. Res alienas auferens vi non ſimplex furtum, ſed
rapinam committit, quia infert injuriam realem &
perſonalem.
Quando, ſignificat tempus, vel qualitatem tem-
poris, ſacri vel non ſacri; item circumſtatiam dura-
tionis vel moræ in peccato, V. G. quòd quis perſiſtat
anno integro in affectu odii &c. Z

Quotuplices ſunt ( ircumſtantiæ?

B. Aliæ ſunt mutantes ſpeciem, aliæ notabiliter.

aggravantes, aliæ autem minuentes intra eandem
ſpeciem.

Quæ (ircumſtantiæ dicuntur mutare

Seciem ?² 4

u. Quæ actum transferunt ad aliam ſpeciem pecca-

ti, & tales ſunt, quæ afferunt novam con. vel dif-

formitatem cum regulis morum & rectæ rationis di-
verſam ab eo, quæ reperitur in actu morali ſecundàùm
ſe, qualis eſt V. G. circumſtantia loci ſacri in furto &
voti caſtitatis in peccato carnis inducens ſpeciem ſacri-

legii.

Quæ circumſtantiæ aggravant vel diminuunt
intra eandem ſpeciem ?

B. Qux augent vel diminuunt bonitatem vel ma-

litiam actúùs, non transferendo eum ad aliam lineam,
ut ſi quis furetur 100. Imperiales; tunc peccatum eſt
quidem gravius, quàm ſi unicus Imperialis auferretur,

Quaß-

62 Caput W.

.. m He.
Quandonam circumſtantiæ intra eandem 6
B lite ra vare!?
ciem dicuntur notabiliter aggray

. 3,4 „Com-
Relinquendum id eſt prudentum ateig Cen⸗
. Thæcregula: Circunm
umte tamen aſſignatur hæc regul ⸗ 6 1 hetenc
“l notabiliter aggravat » 4Auando i ſuppoſito,
talis conſtitutionem ſicftceret. M n e-
e⸗ ur. ortale ſufficeret ablatio mediiImpe
uèd ad furtum mor 3 Tum auferat, cenſebitur fur-
lalis„ & aliquis integrum circunr
renn tnaltter duplicare, & conſequenter
um ; .
ſtantinrn addere notabiliter aggravantem
4.

„ ¹ . 1 . .
2 am circumſtantiæ ſunt neceſſaris expri-
en, mendæ in Confeßione?

. .

i cilii . egitimam conſe-
ipſ. 3 ncilii er le 1
tamen ex 1 ſa Tatione ( P

id. . imendæ
entiam: ideo enim juxta Trid. I. cit. hin ed
circumſtarriæ ſpeciem mitantes, quia “H
ſeſl. ius non poſſet de gravitate criminum re lu
are⸗ . nitentiam,
. ruam imponere p n
nec pro iis congruam e pornirenriam:
. adem ko militat de ðõ norabili z .
Kr⸗ iud enim judicium ferendum
ibus; Idicium fere
gravantibus; aliud enim ju zun ann de
aliaque pœnitentia imjnngench elre n a eomal
inceſtum in prino gradu, 1

Vellorote,
ſu elce

ifurans

1nuseſtun
Obeunt
Ponenett
ltercdininn
ntnnene
gngeni

Iumrunn,

an:
Grcirunle
Pinenar.
. D.
ite Nicke
Uofetlarn,
inplt
AProben
ufl
Cern, i
Nol en
llle .
Dernio;
e, K
3 1leglei
A: b
N. D
Meyr h
M,C ,
alzir,
Aiang

kanden
raaft
njudicdoc
CirCußſa
de ſe al M
Sic ſipvin

Ntiommecullnn

lnemer e
In.

enig euft
.

ntantes ſrer
e, ſed n
tes uc
D.Th u

i vanios r
.14. leſen

timmm an
1. eiprinch
mum k
nitenon
5 Nolibin
rendumm

1

.
cenlebimur k

De Adkibus Humanis. 63

vel ſorore, quàm qui cum nepte, qui tamen inceſtus
ſunt ejuſdem ſpecici in genere moris. Idem dic de eo,
qui furatus eſt 1000. florenos reſpectu illius, qui fu-
xatus eſt unum tantùm. Ergè.
Ob eandem rationem recti judicii & pœnitentiæ im-
ponendæ tenetur quis confiteri circumſtantias notabi-
liter diminuentes, ut ſi mulier metu mortis conſentiat
in fornicationem, vel quis peccet ex ignorantia, aut
aliqua gravi tentatione; cùm enim ibi minuatur vo-
luntarium, etiam culpa alleviatur.
Dices: Tridentinum nihil meminit de exprimen-
dis circumſtantiis aggravantibus: Ergò non ſunt ex-
primendæ.
g. Diſt. Ant. Nihil meminit explicité, C. impli-
cité N. ideo autem explicitè non meminit, quia con-
troverſiam inter Theologos hac in re noluit definire;
implicitè tamen voluit, ut explicarentur, ut patet
ex probatione facta. Unde etiam in Catechiſino Ro-
mano juſſu S. Pii V. edito de Sacr. pœnit. 8. ſed quoniam
docetur, juxta mentem Trid. non modò peccata om.
nia, ſed & circumſtantias, quæ pescati grayitaten:
valde augent & minuunt, explicandas eſe.
Inſtas: Ergò ſaltem Contra Trid. facienda eſt inter-
pretatio; quia contra eum, qui jus clarum potuit di-
cere, & non dixit, facienda eſt interpretatio, ut ha-
bet regula juris in 6. Sed Trid. id potuit & non fe-
cit: Ergèò.
Be. Diſt. regulam juris: Facienda eſt interpretatio,
ſi mens legislatorig non ſuficienter ex ejus perbis colhli-
gatur C. ſecus N. Ex verbis autem Trid. ſufficienter
colligitur, quòd etiam comprehendat circumſtantias
geravantes. Et licet hoc ſit quid odioſum & pœna-
le;

64 Ceput W.

le, in quibus verba extra proprium ſuum ſignificatum
extendi non debent, ſecundum jura: Extendi tamen
debent, quando non factaà extenſione eluderetur mens
legislatoris, C. qnam & regula certum in ſine de reg.
juris in 6 & gloſſ. ibidem, ſicut in præſenti fieret non
factâà extenſione ad circumſtantias aggravantes.
Cæterum, quando Trid. ſubdit : Mibil aliud
pænitente exigitur, non excludit obligationem confi-
tendi dictas circumſtantias, ſed ſolùm inſinuat ho-
minem non debere angi, ſi poſtquam omnes conſci-
entiæ ſinus diſcuſſerit, nihil aliud memoriæ occurrat,
quodò confiteattur. .
Dices 2. Nullum de hoc extat præœceptum, nec
Divinum, nec Eccleſiaſticum. Unde etiam D. 7b.
in 4. diſt. 16. 4. 3. 4 2. ait: Alii verò dicunt, qudd
non ſunt neceſſariò confitendæ niſi circumſtantiæ, qua
ad aliud genus & ſpeciem peccati mortalis trabunt,
E& hoc probabilius eſt.
NR. Extare præceptum Divinum ſequens ex ipſa in-
ſtitutione Sacramenti pœnitentiæ, eò quòd ſit inſti⸗
tum per modum jndicu. Item de hoc extat præceptum
Trid. ut dictum eſt, vi cujus exprimere teneor nedum
formalem numerum peccatorum, ſed & rirtualem;
Circumſtantiæ autem notabiliter aggravantes, licèt
non conſtituant diſtincta formaliter peccata, benè ta-
men pirtualiter & aqui valenter.
Ad auth. D. Th. H. Illum loqui de circumſtantiis
quæ non valdè notabiliter aggravant intrà eandem ſpe-
Ciem, ut circumſtantia diei feſti vel dignitatis perſonæ
ſæcluſo ſcandalo, putà, ſi ille, qui peccatum com-
muiſſit, ſit Epiſcopus, Abbas vel Genera lis Ordinis ut
ait Gonet.
Bx

Prhut.
Moneen
Cöltraeum
us, noate
netur uum⸗
nun, gluhe
ölkno⸗
Kohzenn
Ei, edan
1 Neig
Cblue
Apbumetenn
XOrdinis
i Cen
ter aog
fiden AS
lnn D
Ckounſtn
. n
10, tegue
Propee inn
Oarhni e
Puone or
Pirnc
mpedinen
1 bt
. Ine
h, gun⸗
cun in .
ni⸗ zul

imſignifen
PExtendiun
luderemrmt
nin ſin hen
ſemti fertt
wantes
Mil A
grnonenat
n inſnunt
momdhesco
moriæ Occun

tecehum,
deetun D)
y AANt,
cunſtmtie,f
ortal trin

uensen 1
qud Nt
ertr rteht
e teheol
elnu
Pzwarte

ccat, M

e cicunt⸗
mdemun,
nitrohet

5 aa
Pecenmn

aals O⸗

De Aclibus Humanit. 85

Ex his ſequitur I1. Pœnitentem non teneri in con-
feſſione explicare ſuum ſtattun, miſi quando graviter
contra eum exceſſiſſet, V. G. ſi religioſus fuit menri-
tus, non tenetur exprimere continonem religionis, te-
netur tamen, ſi contigiſſet cum ſcandalo. Xa-
tio, quia ſic eſſet nova ſpecies peccati, nim. ſcandali; ſi
verèò ſtatus pœnitentis confeſſario jam eſſer notus, non
eſt opus exprimere; nam, qui accuſa ſe de ſubſtantia
actũs, etiam accuſat ſe de perſona. W
21. Religioſus profeſſus habens odinem Diaconatus
vel Subdiaconats peccans contra caſtitatem, tenetur
exprimere utramque circumſtantiam, nim. Religionis
& Ordinis S. in ſententia probabiliori S. Th.juxta quam

votum ſolenne Clericale ſaltem eſt circumſtantia nota-

biliter aggravans reſpectu voti monachalis; ſatisfaceret
tamen dicendo ſe eſſe in ſacris, quia ex Diaconatu non
videtur ad Subdiaconatum addi circumſtantia ita nota-
biliter aggravans: ſecàs eſt de Sacerdotio, hujus enim
circumſtantia eſſet neceſſariò exprimenda. *
3. Si quis fornicatus ſit cum alterius ſponſa de futu-
ro, uterque tenetur exprimere illam circumſtantiam,
propter injuriam irrogatam ſponſo.
4. Explicanda in confeſſione eſt circumſtantia co-
gnationis nedum carnalis, ſed & legalis ortæ ex ado-
ptione alicujus in filium vel filiam, uti & cognationis
ſpiritualis ortæ ex Baptiſmo & Confirmatione, item
impedimenti publicæ honeſtatis, ſi quis cum perſona
ita ſibi juncta copulam habuit. L
5. Si fidelis carnaliter peccavit cum infideli, V. G.
cum Judæa vel fœmina Turcica, tenetur id explicare.
Ratio, quia dum Eccleſia prohibet matrimonium fide-
lis cum infideli, facit hoc ex motivo ſpecialis turpi-
tudinis ejuſmodi carnalis commerci. Jum etiam,
E quiĩa

66 Capui F,

quia ultra hoc, quòd ſit contra virtutem caſtitatis, eſ
Anul contra decus religionis, pertinetque ad ſacrile-
6. Confeſſarius carnaliter cognoſcens ſuam vel ſuas
poœnitentes ſeu filias ſpirituales tenetur confiteri hanc
circumſtantiam. Natio, tuùm quia eſt ſacrilegium,
tùm etiam, quia reductivè ſpectat ad inceſtumn, vel
potis eſt ſpirituale ſtuprum, juxta S. Th. 2. 2.. 154.
g. 10. 4d 2.

Idem à fortiori dicendum de Parocho carnaliter

cognoſcente ſuam parochianam. KRatio, quia hæc
circumſtanmtia repugnat proprio ejus officio & ſtatui,
vi cujus tenetur promovere ſalutem ovium.
7. Si uterque carnalis complex habeat votum caſti.
tatis, exprimendum eſt. Katio, uia eſt dupler
ſacrilegium perſonale. Item puella cùm primo actu,
quo virginitatis florem perdidit, & vir, qui eum
puellæ 2 ſtulit, tenentur hanc circumſtantiam expri
mere, cum ſtuprum ſecundum S. D. 2. 2. 4. 144.
&. ſit ſpecies diſtincta luxuriæ. Et dato, quòd ſpecie
non änguarur à fornicatione, notabiliter tamen
aggravat, cùm in virgine ſub cura patris exiſtente oc-
currat ſpecialis deformitas, ſi corrumpatur.

FH. III.

De Moralitate Acduum Humanorum
In quo confiſtit Moralitas Actuum

EHiumanorum?

Dico : Conſiſtit in tendentia actus ad objectum u
ſubſtans regulis morum. Katie, quia omnis actus
.

ernropruſe
ſeeftbbil
Ailad hub

Cun
Zolwtun
ler ge
) uin
hn 4 4
Clerer
t erne
men tn
ins da
wiorter

. Kean
ui D 1
Deglare,
Naukarene
lii ini
Nllne har

Uugn

C
dar,
leg

De Altibus Humanis. 67

mctitit ex propria ſua ratione ordinatur in ſuum objectum, ut
tqut alm ſpecificabile in ſuum ſpecificativum: ergèò ab ordine

ad illud habet ſpeciem,
lnn Quot ſunt regulæ morum?

Aſni. Ne. Cum 8. D. infraq. 91. 4. I. quòd duplex ſit re-
Qinehn, Zula morum. Una remota & extrinſeca „& hæc eſt
Thuncl Pſa Lex æterna in mente Dei exiſtens. Qujus Katis
eſt, quia prima regula eſt illa, quæ omninò indefecti-
Locho rd bilis eſt, & in quam cæteræ reducuntur; ſed talis eſt
Pas, gün ſola Lex æterna Dei, ut patet: ergò. Alrera regula
lted elt eſt proxima & intrinſeca, & eſt noſtra conſcientia ſeu
dictamen rationis ab æterna Dei Lege deſcendens, ut
radius ab ea participatus, ſeu ejuſdem applicatio, quia
propior regula non poteſt aſſignari: Ergè.

Viumn.
lbearwonnc
gui⸗ r S
aumpümt Quot ſunt principia moralitatis?
A , A . Secundüm S. D. hic 4. 18. 4. 2. 3. G& 4. aflie⸗
uumſtanene Dari tria, nempe Objectum, Circumſtantias & Finem.
Declaratur exemplo: Occidit quis Clericum ex
Go, dif fine auferendi ei mille Imperiales. Objectum hujus
votbhiie actus eſt injuſta ablatio vitæ, repugnans charitati & in-
panßeilin juſtitix. Finis operantis eſt ablatio pecuniæ repugnans
npum. juſtitix?. Circumſtantia ſpeciem mutans eſt violatio
perſonæ ſacræ, quæ eſt ſacrilegium repugnans virtuti
religionis circumſtantia verò notabiliter aggravans eſt
WIu illa magna pecuniæ quantitas, quæ omnia in confes-
uminlk Rone ſunt exprimenda.
ℳn .
Quot & quæ ſunt ſpecies moralitatis.
lohen N. Duxæ, ſcilicet bonitas & malitia moralis. Ita
nnis §. D. hit 4. 18. , j. in C. Katio, Juia moralitas ut ſic
H E 2 eſt

68 Cput VI.
eſt quoddam ſuperius commune & abſtractum, quod

per bonitatem & malitiam velut per differentias ſpecie

diverſificatur; nam eſſe conforme regulis morum (in
qua conformitate bonitas moralis conſiſtit) & eſſe is

difforme, in qua conſiſtit malitia, ſpecie diſtinguun-

Kur. .

Porrò indifferentia objectiva (de qua ſtatim) ſolant

eſt ſpecies moralitatis imperfecta, incompleta, nega-
tiva, & ſtatus quidam tendentiæ in bonum vel malum,
ad quod in exercitio ex fine adjuncto determinari
poteſt.

Daturne altus humanus non ſolum ex ſaaa

Secie, ſed etiam in indi vidue
rrncißerens
. I. Indubitatum eſt, & patet ex S. D. h. J. 18.

«g. 8. quèòd dentur actus humani ſecundum ſpeciem
ſuam, id eſt, ex parte ſui objecti præcisè conſiderai

indifferentes, quales ſunt ambulare, levare feſtucam,

ire ad campum Sc. qui ſunt actus præcisé ſecunduùm
ſe nec boni nec mali moraliter, & ad utramque mora-
Etatem indifferennes. “
N. 2. Non datur actus moralis indifferens in indi-

viduo. Ita cum S. D. hic a. 9. Salmant. Joannesà

S§. Th. Gonet, Bellarm, & alii contra Scotum Val-
quet. alisque recentiores.
Ratio: Quia omnis homo deliberatè operans tene-
tur referre omnes actus ſuos ad Deum, non quidem
ſemper actu, ſed virtute. Et id eſſe præcepti docet
D. Th. ad Cloſſ. c. 3. Lect. 3. Quidam dicunt, qudd
boc eſt conſilium, ſed hoc non eſi verum. Hinc 1. 2.
J⸗

1444

nitixſera
urale tedh
Glünun,
Unde bl
ſolue, el

Ponoagt
Dreſre
ſiut

44

Di, 1

uncdt,
eiddhe

41 4lbil
Pyopter in
ubi erch
ipal mn
lati
h⸗ lulſ⸗
MWoN Pr.
niduinr
Klenluet
ſte, .

V on

dedd

ractum, K
ferentis lt

Hlis morum

ſſtit) Eck
ecie diſin

uuſtnin)an

num velmin
o deternin

ſliner /

viche

homo agit deliberatè.
onnplen,

Poreſtne idem actus ſimul & ſemel habere opbo-

De Aibus Humanis. 69

7. 44. 4. 5. ait: praæcipitur nobis, ut tota neſtra i-
tentio feratur in Deum. Eſtque præceptum hoc na-

turale reductum ad primum Decalogi, ſimulque ne-

gativum, nim. non facies opus vel verbum otioſum;
unde obligat ſemper & pro ſemper, non quidem ab-

ſolutè, ſed ex ſuppoſitione, nempe toties, quoties

1

Aitas ſpeties moralitatis, ita ut ſit Gonus
ee ſine & malus ex objedto wved
con verſo? .
Ditco, non poſſe. Ita Joannes à S. Th. Metzger,
Gonet & alu contra Cajet. Serram, & alios. Patet

ex S. D. h. 4. 19. 4. 7. ad 2. & in 2.: diſt. 19. 4. I. 4. 4.

xb D. 1

reci ot
levaefell
recGeſonn
utrannquen

man i
ra N

soper
m, 10

7, grECed
e Ntaa

inCit⸗
M. Un

4d 4. ubi ſic ait: Cam aliquis vult dare eleemoſynam
propter inanem gleriam, hic actus totus malus eſt,
(ubi excludit etiam bonitatem ſecundùm quid) icèt
non ab omni eo, quod ineſt, malinam habeat.
Katio fundata in S. Th. loco cit. ad 3. Bonum ex in-
tegra cauſa, malum verò ex quocunque defectu. Quod
axioma præcipuè in moralibus ſerviens communiter
attribuitur S. Dionyſio, ex quo illud adducirS. Th.
& ſenſus eſt, quòd in moralibus unicus ſingularis de-

fedctus, V. G. alicujus vitioſæ circumſtantiæ, puᷣta

vanæ gloriæ, totum opus ( aliàs ſecundùm ſe & ex
obje cto bonum) in exercitio corrumpat, reddatque
ex integro malum. n

2 Caput Ij.

Adut externus additne ſpecialem malitium eym
Vvel bonitatem intrinſecdam hdumn
altui interno?

Dico: Non addit. Ita Thomiſtæ communiter cum N
J. D. b. 4. 20. « 4. contra Scotiſtas. Katio, quia An mnſſen
in actu exteriori potentiæ executivæ nulla eſt libertas ααι7
intrinſeca, ſed tantùm extrinſeca, ut docent Philo- buis Den
ſophi; ergo nec bonitas aut malitia intrinſeca, ſed irnduu
tantàùm extrinſeca ab actu voluntatis imperante de. e; du
ſumpta p, quæ eſt talis ſecundùm quid in ordine ad münim
præmium accidentale beatitudinis, & pœnam acci. udds

dentalem. Muuigll.
Cur ergo confiteris abtum externum ? H”P” i
ick
. Dieo: Ideo, quia eſt complementum ſubſtantiale ajuß
malitiæ interioris. DNolpe
. Cyni eſt
r. . . Axrxrccl
De Vitis & peccatis. warn
De Diviſione, Diſtinctione numeri- ecn
rica & ſpecifica peccatorum. mi,
Quid eſt peccatum d
. .

ge. E dictum, faſctum, vel concupitum contra L- ilite,
— gem aternam. S. Aug. lib. 22. «ontra Fanſtum. ung,
Ubi ly dictum & . etiam includit non dictum &c. juxta Noyenian

—

De PVitüs & peccatis. 71

n malirier Legem- quæ negationes in illa definitione virtualiter
i1includuntur.

Quotuplieia ſunt peccata

ommnni Ne. Sant multiplicia; alia enim ſunt commiſſionis,
Nui,qalia omiſſionis: Alia mortalia, alia venialia: Alia
hullacllba carnaliæ«, alia ſpiritualia: Alia, quæ committun-
doceni bur in Deum, alia in ſe ipſum, alia in proximum;
minſet, item alia ſunt inſirmitatis, alia ignorantiæ, alia ma-
impenur litiæ; alia per exceſum, alia per defectum; alia de-
id nde mum ſunt peccata propriæ, alia aliena.
&un Peccata carnalia perficiuntur in delectatione car-
nali ut gula & luxuria, ſpiritualia verò in delectatio-
ne ſpirituali ut ſuperbia, invidia &c.
u Dividitur etiam peccatum juxta S. D. I. 2. 4. 72.
unſobl . 7. in peccatum cordis, oris & operis. Cordis eſt,
quod perficitur corde, ut odium Dei &c. Oris eft,
quod perficitur ore, ut blasphemia, detractio &c.

— . . . „
Odberis eſt, quod perficitur opere vel actione quàdam
V externâ, ut homicidium, furtum &c.
Quæ committuntur in Deum, ſunt V. G. peccata
Ä6. Contra Virtutes Theologicas, ut blasphemia, perju-

rium, idololatria, Sacrilegium, hæreſis, ſuperſti-
tio ejusque ſpecies, deſperatio, præſumptio, pec-

cata in Spiritum S. &c.
e numd Peccata, quæ committuntr in ſeipſum, ſunt Lu-
hrum. xuria „Gula, ſuicidium, mutilatio, infamatio
ſui, &c.

Quæ committuntur in proximum, ſunt peccata in-

mnnnne juſtitixæ 5 ſcandali Ec.
4 Peccata inſirmitatis ſunt, quæ ex gravi tentatione
1 . „ 1 „ .
Aumd⸗ proveniunt; ſic Petrus peccavit ex timore negande

l Chriſtum. E 4 Pec-

77 Caput V.

Peccata ignorantiæ ſunt, quæ non ſciuntur eſſe
Peccata; ſic Paulus peccavit perſequendo Eccleſiam
Dei, ut de ſe ipſo teſtatur I. Zim. I.
Peccata verò malitiæ ſunt, quæ ſcienter & volen-
ter committuntur; ſic peccavit ſudas tradendo Chri-

ſtum, in qua traditione alia adhuc intervenère pecca-

ta, nim. peccatum infidelitatis, avaritiæ, item De-
ſperatio, Deicidium, Sactilegium &c.
Unde peccata di verſificantur ſpecie?
