Aunt, quate, ſicut ſignificant de præſenti, ita ab- n,
ſolutionem & remiſſionem peccatorum efficiunt de mſibechi
præ- Nalzil

7

4

4. Secttct,
b taliconcdron
ti, an b⸗

hen⸗ lamen.

Elervatumn.
Tumqvuf
m chupin o
tli pecend 4
ago eunm N
ud le nler
Autkorknene⸗
Ulo monii

, cd tunet

lo crtent⸗
Orcolnmmn.
4). klliii
nirohotn
goeſußtn
nem Ml

ſnplicter,

eret iuo
rig, oN
uo den
5, 40 au⸗
Oyenim
cl G
1, Fen
. Cod 4

lenti, Nu

De Pænitentia. 423

præſenti: undè, ſi talis effectus poſſet ſub condi-
tione ſuſpendi, prædicta verba ſignificarent falſum,
cùm reverà Confeſſor eo caſu non abſolvat, quando
ea profert. Cajetan. in ſumma verb. Confeſſio 5. num. 9.
Navarr. in Man. cap. 26. num. 12.
Conditio nihilominus de præſenti vel etiam de præ-
terito, quamvis apponi non debeat, ſi tamen acdhji-
ciatur abſolutioni, cam non invalidat. Katio eſt,
quia talis conditio non ſuſpendit actum, & ideo non
habet propriè rationem conditionis, Leg. cum ad præ-
ſens, F. i cert. petat. & notatur à Panormit. in cap. 2.
de Baptiſm.
In Caſu igitur præſente debet Confeſſor hanc con-
ditionem pœnitenti manifeſtare ante abſolutionem,
& ſi pœnitens eam non acceptat, non poteſt tunc
illum abſolvere, cùm careat jurisdictione, quæ ſibi
data eſt conditionaliter, & ita non poteſtagere ultra
limites in conditione præfixos, ut eſt textus cum gloſ.

in cCap. ſi cui de elect. in 6. & docet Panormit. in cap.

Iinali de reſtit. ſpoliat. Quod, ſi Conteſſor prius ab-
olvit pœnitentem, & poſtea declaravit conditionem
præſentandi ſe, & pœnitens non vult dictæ conditio-
ni aſſentiri, adeò valida eſt data abſolutio, ut quam-
vis pœnitens denuò ſe ſe Prælato non præſenter,
non ſit propterea revocata aut facta invalida, etſifortè
pœnitens peccet Confeſſori non parendo, quia, cum
eo tempore, quo data eſt abſolutio, pœnitens ſit
rite confeſſus, & nullum habeat impedimentum ad
gratiam conſequendam, efficit tunc abſolutio ſuum
effectum, qui non impeditur per id, quod in futu-
rum ſubſequitur.
„:. ad 3. illum non reincidere, ſed peccare tamen
Dd 4 mor-

—

42 4½ Caput XI.

mortaliter non implendo id, quod ſibi fuit impo. mllinpl
ſitum & ab ipſo acceptatum, quod peccatum, etſi Mmd a,

non ſit reſervatum, quo uſque tamen in eo perſeve-
rat, abſolvi non poteſt.

Katio primi eſt, quia peccatum ſemel per Sacra- Imiinctt,

mentum peœnitentiæ deletum redire non poteſt, ut
habet communis. Inſuper Deus non remittit pecca⸗

ſolutio eſſet imperfecta, nec efficeret id, quod de

pPræſenti ſignificat, & ſic per hoc Sacramentum non
hieret reconciliatio cum Deo: quod dicere eſt hære-

ſis, ut eſt in Zrid. ſ. 14. cap. 3.

Katio ſecundi, nempè, quèd, licèt non reinci-
dat, non poſſit tamen abſolvi, quouſque Prælato ſe

præſentet, inde manifeſte colligitur, tum, quia ac-
ceptando dictam conditionem obligavit ſe ad illam
implendam: Unde, quouſque perſiſtit in propo-

ſito non adimplendi, eſt impœnitens „ac per conſe-
quens inhabilis ad abſolutionem, arg. Gloſſ. cap.

Dictum 81. diſt. Felinus in cap. irrefragabili de offc.
erdin. Tum etiam, uia illa pœnitentia, ut iterum
ſe debeat Prælato præſentare, non poteſt per alium

Confeſſorem inferiorem immutari, qui ab eo pecca-

. A1i . . . nncln
to reſervato, ob quod illa impoſita fuit, non pote-

rat abſolvere: Sylveſter verb. Confeſſio. 9. 12. Koſell.

0 §. 11. Monal. in öumma de pœmit. S. An peſſit im-

poni a non proprio Sacerdote. Maryarrus in manu. cap.

Pe.

W

len

Iea Pa
ta ſub hac conditione in futurum, ſi pœnitentia ad.

impleatur, vel ſi pœnitens non relabatur, aliaàs ab-

Nilteb e⸗

iire.
facul

Nrne.
ilbetiiner
Pinnedia

nicunm
Umatebaroc

uicr, hn

rro ablo
lnd exilte

lanmeht⸗
uumenl
Ulonnielione

lerein

enc i

1 Re

De Pœænitentia. 42 5

A ſbi im Petrus lmplex Sacerdos abſol vit in agone Pau-
d eccune lum 4 caſu reſer vato, cenvaleſes „ Ler,
men natt tenetürne iteratò confiteri?

V Dico: Non tenetur, quia quod ſemel legitim
nlene lpeN remiſlurm eſt, ſecundè confiteri non obligarur.
ire non ucb
Cotrentirfe Aadreats Daroches obtinuit facultaten abſol-

l porin Bennit vendi ab excommunicatione unum, non Lamen
tbunm, Aa expreſſum & nominatum Q. An ills

4

eril, Aa W Facultas valeat pro le dex.
Sctarnektunhm do alio?

Aere elk. W
.. Negativè. KRatio, quia talis abſolvendi licen-
tia habet v vim ex intentione concedentis: jam autem
lcer nonrn Papæ i intentio non fuit concedere pro uno indefinitè
olqe unn & vageè ſarpr⸗ ‚qid eſt, pro quolibet eligendo à vo-
dr, n ie luntate Parochi, ſed pro eo uno determunate & ſin-
loneirf Au. Sulariter „pro quo petebatur.
etlltt in i Porrò abſolutio à cenſuris poteſt etiam dari ablen- G
“ * ti, imò exiſtenti in mortali. Ratio, quia non eſt
4. MH eſt ſacramentalis, per quod differt ab abſolutione
ai ſacramentali. Poteſt item reſervatio tolli etiam ex-
Nria, utim tra Aconfeſſionem? imèò & una reſervatio ſine altera ſic
eſt get tolli poteſt, non minùs ac una cenſura ſine altcra, ut
li ab ear dictum eſt ſuprà de excommunicatione.

k, Reſervatio caſuum; aut data ab iis abſol-

1. . vendelicentia, ceſſatneper mortem Epi
u ſeopi reſer vantis, vel eo evcom-
municato?
Z. 1. Reſervatio caluum Epiſcopalium extin-
„ Dd z

426 Caput AI.
. . n. n . Al un r
guitur per mortem vel amotionem Epiſcopi, niſi Sanric
ſint reſervati per Synodum. ARatio I. D. eſt, quia an RW
ultrà ſe non extendit intentio vel poteſtas Epiſcopi. “
KRatio 2. P. eſt, quia in eo caſu reſervatio habet HSS

414
rationem legis, quæ durat ctiam mortuo Legisla.
tore. 11 elann
. 2. Facultas abſolvendi à reſervatis per mor- AncChri
tem Epiſcopi vel ejus amotionem non exſpirat re ad. ommin ju
huc integra, id eſt illa facultate à Confeſſario non. Mmmm, qu
dum in actum reductà. Katio, quia gratia facta Enpermment
non exſpirat per mortem concedentis, aut Per amo. Wiſt, cu
tionem ejus ab officio re adhuc integra, C. /. nulla uls lut
de prabendis in 6. ſed in utroque caſu conceſſio eſt mdn nclie

gratia jam facta, non facienda „ergo. .
B. 3. Hæc facultas etiam non exſpirat per cx-
communicationem vel ſuſpenſionem Epiſcopi. Ratio,
quia, licèt talis Epiſcopus in eo ſtatu actus ſuos va- om5
lidè nequeat exercere, quos tamen ſemel antea excr- ulh melt
cuit, illi ſubſiſtunt. 1 i, ,

i

Ex quo ſequitur, quèd etiam Epiſcopus in illo u un
ftatu non poſſit revocare facultatem abſolvendi al- nmeun
teri conceſſam. Katio, quia per hanc revocationem NN

exerceret actum ſuæ poreſtatis. Sinie d N
De Indulgentiss. dae
Quid eft Indulgentia?
4rne

Bt. Eſt relaxatio pœnæ temporalis debitæ peccato is V.
. 2tuali ſ Peſort

De Pænitentis, “ 427
ilchi,1 actuali jam remiſſo, homini in gratia exiſtenti con-
1.ct, e ceſſa extra Sacramentum à Prælato Eccleſiæ illi ap-
okokin plicante Th ſaurum Eccleſiæ. L
lekerunni⸗ 4 Quid eft T beſaurus Eccleſiæz?
õ

ꝑ. Theſaurus Eccleſiæ ſunt bona opera ac ſatis-
tiones Chriſti, Deiparæ, Apoſtolorum, Martyrum,

n nſnne Somnium juſtorum à primo juſto Abel uſque ad
Conkſinom ultimum, qui in fine nundi naſciturus eſt, quz
glin grnuttl ſemper manent in Divina aeceptatione, ac data ſunt

ccleſiæ, (cujus Chriſtus eſt caput) ut ex iis ſimul

6, A deln
junctis velut ex quodam ſpirituali publico ærario

egnu, C.

S=

W

u coel membris indigentibus communicetur.
hien Quis poteſt largiri inaulgentias?
EyicoptAa“

e ,. Qum S. D. in ſuppl. 4. 26. a. 3. Poteſtas fa-

Ctus lune.
n ciendi indulgentias architectonice reſidet in Papa,
uia poteſt ſacere, preout vult, causâ tamen exi-
ins ni Reme legitima, ſed in Epiſoopis eſt taxata ſecundum
laena 4 ordinatienem Papg. Porrò eſt Epiſcopo taxatum,

ut poſſit ſolum dare indulgentiam 40. dierum au-
thoritate S. Pontificis, item in dedicatione Eccleſiæ
ingdulgentiam unius anni. Solet etiam Papa ſuis Lega-
tis dare facultatem concedendi indulgentias, & ſum
no Peœnitentiario. P

eyocati

Porteſtne Papa lucrari indulgentias aliis
conccſſas
Gt
Afirmo: Sicut & gaudere poteſt diſpenſationi-
nech bus aliis, V. G. in jejunio datis. Natio, quia alids
biry ollet pejoris conditionis, quàm cæteri. Qao-

4 ½ LCLaput 1II.

Quotuplex eſt indulgentia ? nidig⸗
v. Dividitur I. in realem, perſonalem & loca- i
lem. KRealis eſt, quæ conceditur alicui rei, rofario,
V. G. vel imagini, ſeu potius in favorem illius, qui Tinuiar
rem talem geſtat. Perſonalis conceditur perſonæ,
ut eam lucretur vel in axticulo mortis, vel quotie

hoc vel illud opus pium injunctum feccrit. Lo- Fm,
calis conceditur alicui loco, ſcilicet Eccleſiæ vel Al. im
tari. 1. Pitßre

Item alia eſt totalis, partialis alia. Yotalis eſt
plenaiia, remittens lucranti totum poœnæ reatuuaiain.
Partialis, quæ tantùm partem. “K ſ SHn,
e bepen

. Non differunt quoad ſubſtantiam ſeu quoad ur
effectum remiſſionis totius pœnæ, ſed tantùm quo. cn d
ad jurisdictionem & majorem facultatem, V. G. ab-. inn ln
ſolvendi à caſibus reſervatis & cenſuris, diſpenſan. emm; er

Indulgentia plenaria 4 Ferine à Pubilæo „

di in votis & juramentis, quæ amplè ſolent conce. ; jelce
. . . . 171 . .4 .3
di in jubilæo. Ex quo patet, quèd Jubilæum Dihil tili ad

aliud ſit, quâm Indulgentia omnium pœnarum tem-
poralium peccatis debitarum cum varüis privilegiis & Lonmi en

facultatibus ante nominatis. eugrarnt

Quæ conditiones requiruntur in lucrant an

vu. Quinque. Prima eſt, ut ſit baptizatus. Se-
cunda, ut non ſit excommunicatus excommunica- Neguin
tione majori. Tertia, ut indulgentiâà pro tunc in- ſur
digeat. Quarta, ut ſit in gratia; kialeram⸗ ſi d 4
nils

De Pænitentia. 42

früis indulgentiarum ſit DEUM populo Chriſtiano
prlacare. Quinta conditio eſt executio operis in-
Gukem &le juncti.

iei, nn
emlde Teneturne quis opera præſcripta imple-
d ͤiee her ſemeribſum
n Kort. à . Affirmo, quia communiter hæc eſt mens Pon-

Eeckche ie titicis. .
Proteſtne uno altu lucrari quis duplicem
. ue .. indulgentiam?
n peene Itlin “ . .
Afßirmo, ſi ea ſit mens concedentis, quia ab es
hæc res dependet.

4ilte S
1 Quid ſi utraque indulgentia hit plenaria
Katn ſen eam. .
Aunnngr Dico, non poſſe unico actu lucrari. Natio. quia

Gten, 105 prima plenaria, ſi reverd obtineatur, remittit totam
un, A pœnam; ergè nihil reſtat, quod tollatur per alte-
tram; vel certè utraque concurrit ut duplex cauſa⸗

neer rar ;
N lomd partialis ad eundem effectum.
, Qus omni culpa immunis in eo inſtanti, qu0

Annl e . 2
i, 4 ucratus eſt indulgentiam, moritur,
nonne continus in Cælum evolat?

, ulrN “ .
Aßirmo. Katio eſt: Quia nulla obſtat remora,

nim. nec culpa, nec poœna;, ut caſus ſupponit.

uns. H . . . . . .
lai RKrequiritürne intentio ad lucrandas in-
Conwor.
3 Otme? dulgentias
nin e. Dico: Actualis intentio non eſt neceſſaria, ſed

l ſufficit

432 Capur X.

ſuſficit habitualis aut interpretativa. Ratio, quia

Papa concedens indulgentiam non cenſetur aliam in-
tentionem requirere, cùm Bulla aliam non expri-

X

mat, ſed ſolum dicat: Indulgentiam concedi piè

*

viſitantibus V. G. Eccloſiam.
Quibus concedi boſſunt indulgentiæ?

n. Concedi poſſunt tam vivis, quàm defunctis,
cum hac tamen differentia, quòd vivis concedan-
tur per modum ſententiæ ſeu judicialis poteſtatis eos

à poœna abſolvendo, defunctis verò ſolùm depre-

aoac ſol

cativè per modum ſuffragii, auxilii, vel ſolutionis

Deo factæ per oblationem ſatisfactionum Chriſti &

Sanctorum ex Theſauro Eccleſiæ.
Aatto iſtius differentiæ eſt, quia abſolutio judicia-
lis eſt actus juridictionis in ſubditos „ſed defuncti,
Ccm ſint extrà forum Eccleſiæ; non ſunt amplius
ſubditi ei, benè tamen vivi, ergèò.
Cæterum, licèt hæc indulgentia in vivis intalli-
bilem habeat effeétum, poſitis ſcilicet omnibus re-
quiſitis, non tamen ita in defunctis. Ratio, quia
Deo liberum eſt dictum ſuffragium vel ſolutionem
admittere vel non, cùm ad hoc nec ex juſtitia nec

aliunde obligetur. Unde, quòèd ſuum habeant effe-

ctum, ex ſola pendet Dei miſericordia; attentis ta-
men ineritis eorum, (quibus applicantur) dum erant
in via, quia, ut dicit S. Aug. in lib. de cura pro

mortuis: Indulgentiæ & ſuffragia illis ſolis defunctis

proſunt, qui in bac vita meruerunt, ut in purga-

Qus

torio hæc ilis prodeſent. “

P

1

ut,
Mia: Qu

Utamen is
Geminte 2
Nmmſt ca⸗

yantlat

Comm

uu. Lunn

in, Gpatn p

Dne nhiſn
ionis D..

2

e enin er

filier 0r.
Iuoad l
umn ge hel

inuulle

in,

Glbtſlan
Perſanne

latu ali

aeht⸗ 7

dn,
Cenſetut dunt
Mhum non er

nuinn contel

Arhenie

quun deind

A Nies N
cilisolttde

erd tolin cr

j, Vel in
Honum Crtat

Ploluto ſd⸗
, Kd n
non aht imi
in in S
cet Onnmboe,
Ha, E
c & ſtii
um habem

nrun undt

l. ,
i hen,
6 diſpenſatus, poſtea tamen 4 dæmone tentatus in

precepta eſt executus.

De Panitentia. 43 .

Quid, ſi talis anima non amplius Iſri in
Purgatorio?

nil ieo Quèd Deus illa ſuffragia applicet alteri,
nl i tamen is, qui ea applicavit, intenderit alteri
eterminatæ animæ applicare, ſi prior non indigeat,
vel noön ſit capax.
Trranslato Feſto trancferuntürne Indul-
gentiæ?s
Communiter non transferuntur . ſi Feſtum
fori quoad ſolum Sacrum & horas Canonicas trans-
ſearar. KRatio „quia hæc cenſetur eſſe mens Pon-
ificis, quam probat praxis fidelium de tali trans-

latione nihil ſcientium, & ita patet in Feſto Annun

tiationis B. V. dum celebratur in hebdomada ſané
Sacro & Officio translato poſt Paſcha. Aliud cn

ſi ſimul quoad forum in alium diem transferretur
nc enim etiam transfertur 2
transfertur indulgentia. Quod

ſpecialiter Ordini noſtro indultum eſſe à Clemente

VIII. quoad Feſta 8S. Ordinis noſtri refer
Fontana de Feſtis SS. n. 4. k t. noſter

C 4 5 S

d; em.
Paulinus publicate Jubilæo ſe diſpoſuit ad illud lucran-

dum, & cum boc propoſito eſt Confeſus, & in
quibuſdam vpotis aut boritate Zubilæi à Confeſore

pdeccata aliqua incidit, neque omnia in jubilas

432 Capu: XIAI, 6

An bac votorum diſpenſatio fuerit vali: —
da Jubilæo non aſſecuto * 0

. Negativè. Katio eſt tum, quia erſi abſolu.
ti0 Sacramentalis à peccatis ſit actus ligitimus, qui
non admittit modum nec conditionem, ſed plene crame;
habeat ſuum effectum, ſimul atque verba abſolu- ldc/
tonis d Confeſſore ſuper debità materiã præferuntur.
Arg. leg. actus legitum f. de rez. jur. attamen actus, Au
non ſortiuntur effectum conditione non adimpleta, Ser
ut ſatis patert: Jam autem diſpenſatio in voto eſt keien
actus revocabilis, nec ex ſui naturà Sacramentalis, (End
& ideo heri poteſt ſub conditione, & ſub at dt
tacitè à Confeſſore, quatenus non diſpenſat niſin Fkn u
virtute Jubilæi lucrandi, ac proinde eo non lucra- ictin
to diſpenſatio redditur invalida. Tum etiam, qltia i
facta contra formam, præſertim ab homine factam, “
ſunt 5ο jure nulia. Cap. cum dilecti. de reſeript.
& cap. piſanis de reſtit. ſpoliat. Cum ergo forma (Mean ,
Jubilæi det authoritatem diſpenſanti, eâ conditio-
ne, ut fiant, quæ in Jubilæo ordinantur, ſequitur
quod deficiente hujus conditionis effectu diſpenſatio Auth
fuerit invalida. Pro quoò facit Gloſſa communiter vichm In
recepta præſertim à Felino in cap. ex parte. col. 4. alinn
de conſtit. & Clementina prima verbe inhibentes de lliu inen
jure Patronatus. 1 “
(0) ee fnmm
F um canſ

—

De Sacramento Extremæ Unctionis. 433

d urrit i

qiirei a De

Slgnam,

en, un Sacramento Extrema VUVndtionis.
ne rech
ügtaeam Quid eſt Extrema Unätio?
dr. MWaNcdOekh
eton Be. LSt Sacramentum à Chriſto inſtitutum ad ab-
lto nſone — ſtergendas peccatorum reliquias. Probabi-
i Kum lius dicitur, quòd ſit inſtitutum à Chriſto poſt re-
„bk ſurrectionem und cum Sacramento pœnitentiæ. Katio,
Gipenir ii cjuia eſt inſtitutum contra reliquias peccatorum, ergoᷣ
eeo ron eſt completivum & conſummativum Sacramenti Pœ-
umetem nitentiæ, ergèò conveniens fuit, ur non inſtituere-
homunenn tur ante illud, ſed cum illo.
glet
* ap Quænam et materia & Forma hujus Sacra-
dun menti ?
k.. Materia ejus eſt oleum olivarum ab Epiſcopo
benedictum. Trid. ſ. 14. 6. 1. Forma autem: Per
. MWtam Unctionem & ſuain piiſſimam miſericordiam in-
ien. dulgeat tibi Dominus, quid quid per viſum deliquiſti,
Sc. Et quamvis Miniſter ordinarius benediétionis
hujus olei ſit Epiſcopus, ut patet ex Trid. I. cir.
H ſimplex tamen Sacerdos ex commiſſione Papæ poteſt
Elle ejus miniſter extraordinarius, ut pater ex anti-
quiſſima conſuetudine Eceleſiæ Orientalis.

2« Quid

24¾ Sct A. oleo

Quid / Parochus ſolùm habeat parùm de

. 5
Go, poteſtne quid admiſcere
Seneacko⸗ r d,

Neſt: itate. Katio, quia mo-
Poteſt in parva quantita ati⸗ e.
icum admixtum trahit ad ſe benedictionem majo
ris, ut patet in aqua benedicta.

Quid, ſ Qacerdos non habeat oleum vovum,
2

ſeu hoc anno beneaidtum , ſed ſolu

antiquum ?

Dico: Validè & licitè illo utitur in neceſſitate,
extra quam eo utendo peccat, quia agit contra ri-
mm Eccleſiæ.

Quæ corporis partes ſunt inungendæ?

Dico: Organa quinque ſenſuum, nim. ⸗R
Aures, nares, os, & manus. Katio eſt S. Th. hi
2 .

drima principia & inſtrumenta peccandi; cum en
nhil lit in intellectu, quin prins fuerit in ſenſu .
ia peccata actualia aà ſenſibus originantur.
n gi debent oculi propter viſum, aures Pioptei
nudiin ic deinceps
auditum, & ſic deinceps.

15 la, amenti, & quan-
Quis eſt efeltus hbujus Jacr „ο7
do confertur?

Be. Effectus hujus Sacramenti lroprigs R
x1115 ulas peccatorum; effectus ſe
xius eſt tollere reliquias p haine

e

its elt a

r.
. interdu

i ſſeuuna
Maninze
ecunnr,
un hoc 5

Me com

eni .
lnan

Solus
Urme,
Unlin non ,
in eber,
tnn inüm
In Cn
I, oreſt
de tumen

.

(anttentir
Muurtnat,
ioſs le

“ 8. lns

jmatr
ſt
eractas
. or elit
Ahnilia,

N

zarin

niſen 4

r oleunn

ſelſiin

r in neceſi
ia gi conn

nungente

um; nin l
Nate ,
uittrt iuß

Andt; Cin

gerit i ſt

igimutn.

1

1, aute ⸗

6 4
enti, 6 11
nes peractas morcretur, poſſet alius pergere, ubi
Pprior deſiit, & perficere. Fatio, tüm à pari de

opr idt 1

Su

nem, tùm etiam, quia, ut ait S. Th. hic 9. 2 9. 4. 2
„ 4 7. 29

2

D De Sacramento Extremæ Unſionis. 4 3 5

darius eſt alleviatio quædam ægritudinis corporalis,
imò interdum perfecta ſanitatis corporalis recupera-

tio; i ſecundum Dei providentiam (ut loquitur Trid.)

lai ant ſaluti animæ expedierit. Hi tamen effecus non pro-
1io, glin

Aionem mmn.

ducuntur, niſi poſt ultimam unctionem. Ratio .
quia hoc Sacramentum ante ultimam lactionem
non eſt completum, cùm omnes lunctiones ſint de

eſſentia ejus.

Qaodnam oft ſubjectum bujus Jacramenti?

k. Solus homo baptivatus, adultus & periculo-
se infirmus, dicente Trid. ſ. 14. c. 3. hoc Sacra-

mentum non niſi infirmo, de cijus morte timetur,

dari debet. Neque poteſt iterari, quamdiu manet

eadem infirmitas & periculum mortis, alids, ſi in-

firmus convaleſcat, & in periculum mortis relaba-
tur, poteſt iterari, ut habetur in Trid. lIoc. cit.

Poteſt tamen etiam dari pueris graviter infirmis ,

quàm primùm ſunt eapaces doli ac peccati, adeoque
& pœnitentiæ. Katio, quia hoc Sacramentum eſt
coniunimativum Sacramenti pœnitentiæ. Non tamen
furioſis & perpetuò amentibus. H

Quis eſt Miniſter huſus Sacramenti .

B. Solus Sacerdos, ita patet ex verbis S. Jacobi:
Inſirmatur quis veſtrum, inducat Presbyteros. Item
ex Trid. A. cit. quòd ſi Sacerdos ante omnes unctio-

Euchariſtia, ſi Sacerdos moreretur peſt conſecratio-

E e 2 ad

4336 Caput XII.

ad 3. miniſtrorum pluralitas non tollit unitatem hujus
Sacramenti, quia inſtrumentaliter tantùm operantur.

Quanta eſt obligatio ad miniſtrandum boc
Jacramentum præſertim tempo-
re peſtis
. Quicunque curatus ſub mortali tenetur Extremam
Unctionem ſuis ſubditis eam petentibus dare. Katio,
quia fideles habent jus ad hoc Sacramentum, &
curam gerentes vi ſui officii ad ejus miniſtr ationem
ſe obligarunt; unde Parochus non obſtante etiam

parvo periculo, ſi illud non ſit moraliter magnum,
tenetur vel per ſe, vel per alium ſuis Parochianis

eſte infectis conferre Extremam Unctionem, licèt
alia Sacramenta receperint, ob rationem datam. Si
tamen Parochus abſque notabili vitæ ſuæ periculo

hoc Sacramentum miniſtrare nequeat, & reliqua

pars Parochianorum carebit Paſtore, ſi nempe Pa-
rochus contrahat peſtem, & moriatur, ad id non
tenetur, quia hujus Sacramenti ſuſceptio non cadit
ſub præcepto.

deg quid, ſ Barochi ſve juſtè, ſve injuſtè

abſint, vel nolint ſer vire, vel peſte
lJasorent, tenenturne alii
.
Jacerdotes?

B. Tenentur ex lege charitatis, & juſtitiæ lega-

lis. Katio, quia ad caſum tantæ neceſſitatis cen-

ſentur omnes Sacerdotes in ſua ordinatione ſe obli-
6 2„ . . .
gaſle, & pro eo obedientiam promiſiſſe Epiſcopo
tam

n lepnlar

(l n e0

guit,
Cut/

M. h
omundn
n caln ſn

R

C

De
u

Wn!
mI Chri
nultur or

n, ſimnu
Man. 0

conſta

De Sacramento Extremæ Unctionis. 1437

tunittem hif .
R“R g tam regulares quàm ſæculares; ergè Epiſcopus om-
n nihus in eo caſu poteſt mandare.

Hrandin kA= Jed guid, ſi ſuperior nollet permittere, ut

endr ullus ſuorum pareat Epiſcopo in eo
caſu mandanti?

egennt Eum Dico: In eo caſu eos potiùs debere parere Epi-
Min ſcopo mandanti, qum ſuperiori ſuo. Katio, quia
rumenmm,in tali caſu ſuperior injuſte contradicit.
6 minitruuonn
obltanr an
iter mon
Ckonem,

enn date 1 De

4
5

— õ

d Sacramento Ordinis.
gtur, An §. I.
ehtio nd⸗ 4
Quid eſt Ordo ſi vé Ordinat io?

„ . COn D. Th. q. 34. a. 2. & Mag. ſent. quod
— ſit ſignaculum quoddam, ſeu Sacramen-
tum à Chriſto inſtitutum, quo ſpiritualis poteſtas
utii 4 traditur ordinato exercendi miniſterium Ecclefiaſti-
elſets e . ſimulque gratia ſantiſicans ald illud ritè obe-
e Ddam. Ordinem eſſe Sacramentum eſt de fide,
e hih ur conſtat eæ Concil. Plorent. inſtrult. Armenorum
E e 3 §. ſe x.-

S=

4 58 Caput EUIII.

§. ſextum Sacramentum & Trid. ſ. 23. c. 3. & cax.
3. & alibi. Et ratio eſt, quia illi convenit definitio
Sacramenti, eſt enim 1I. ſignum ſenſibile, ut patet,
nimirum vel impoſitio manus vel externa traditio
materiæ ſivè inſtrumenti cujusdam V. G. candelabri
vel calicis &e. Deindè confert gratiam, ut patet
ex illo I. ad Timoth. 4. Moli negligere gratiam, qus
in te eſt, quæ data eſt tibi cum prophetia, cum im=
poſitione manuum Presbyteri; Ergò.
Nota, quod ſicut in quovis Sacramento tria de-
ſtinguntur, nimirum 1I. Sacramentum tantum 2.
Res tantüm. 3. Res & Sacramentum ſimul; ita

& in hoc primum eſt externus ritus ſeu ordinatio

2. gratia, 3. Character.

Quando hoc ſacramentum eſt à& Chriſte
inſtitutum?

. Eſſe inſtitutum in ultima cœna. Luc. 2 2. Cum

ſcilicet Dominus xSUS corpus & ſanguinem ſuum
Apoſtolis tradidit, iisdemque & eorum ſucceſſori-
bus, ut offerrent, præcepit illis verbis: Hoc facite
in meam commemorationem, ut innuit. Trid. . 22.
c. 2. ibi (quos tunc novi Teſtamenti Sacerdotes inſti-
tuebat) & can. 2. eadem ſ. onm enim ibi doceat
Chriſtum inſtituiſſe ordinem ſacerdotalem, conſe-
quenter idem judicandum de omnibus aliis, qui
ad illum referuntur, eique inſerviunt, ut bené Hen-

tiq. L. 16. c. 3. Keginal. L. 30. c. 3. Bonac. de Sacr.

è Arg⸗

¹ EMe
otciſtatum
onatum, 9
Cn
Muur,
P cockrinan

lun om⸗
1. Mirm
Kinpümun

Sudlm gle

nes ace

la, ſe
Urle, ſcl
Ucines kee
Mlate ſni.

Uonnet e,

N Orn
onn ſacn
Reri iun
un cin
onhlecran
rum,
nut. K
Nam e

De Sacramento Ordinis. 4 9

6 56ͦ Quot ſunt Ordines J
meni deini Wr
lie, u . Eſſe ſeptem, ſcilicet oſtiariatum, lectoratum,

euetna ih exorciſtatum, acolytatum, Subdiaconatum, Dia-
V.G end; conatum, Sacerdotium, ita S.D. 4. cit. a. 2. & Trid.
um, I E N. 23. c. 2. ubi, cùm dogmaticè contrà hæreticos
ec;s loquatur, viderur omnes veros ordines numerare,
pheue, Ane ne doctrinam inminutam tradat.
umenti (Suntne omnes ordines propriè Sacramenta ?
Orumn vann: B L
tum m e. Affirmativé, cauſant enim omnes gratiam,
odui & imprimunt characterem. Neque ex hoc ſequitur
quod ſint plura Sacramenta, quam ſeptem, quia
orgdines Sacerdotio inferiores non ſunt Sacramenta
1C totalia, ſed ſolùm partialia, conſtituentia unum
totale, ſcilicet Sacerdotium, ad quod omnes alii
orgdines referuntur velut ad finem, undè ſunt anum
M umtate finis.

nguien H. .
un cα Adi omnes ordines ſunt Jacramenta, ecur tan-
6: HH tum tres ultimi dicuntur Jacri?
erletad W. Omnes quidem Sacramenta eſſe, quia ſunt

im bi de ſigna ſacra & ſanctificantia, ſoli tamen tres ultimi
lem, M. Sacri dicuntur, quia habent annexum ſolemne vo-
1, tum caſtitatis, per quod ſpecialius & firmius Dzro
Ibel conſecrantur, qui iis inſigniuntur. Unde quo tem-
;“ pore ſubdiaconatus annexum non habebat caſtitatis
votum, ſacer non dicebatur. C. 9. 4 multis de
ætat. & qual. ord. & c. 4. nullus diſt. 60. Vocantur
ctiam Majores propter ſui eminentiam & dignitatem
Ee 4 muns-

44 Caput XIII.

munerum, ad quæ eorundem ſuſceptores deputantur;
alii quatuor verò vocantur minores, eo quod ſubjecta
ſua in inferiori gradu conſtituant & minoribus officiis
occupent. L
Quæ. & quotuplex eſt materia acforma
ordinis?
B. Materia cujusvis ordinis eſt duplex; una remo-
ta, altera proxima. Prima eſt illud inſtrumentum,
quod ordinando ab ordinante traditur, per quod actus
ordinis deſignatur, & in ejus traditione character im-
primitur. Secunda eſt ejusdem traditio. Forma
ſunt verba Epiſcopi ſignificantia poteſtatem, quæ or-
dinato datur.
Kequiriturne contactus phyſieus in

ordinanda?

N. Probabilius eſſe requiri contactum phyſicum.

ita S. Th. hic q. 3 4. a. 5. ad 3. Dicens: Eorrectio mate-
riæ magèe eſt de eſſentia Sacramenti „ quam tactus,
tamen ipſa verba formæ videntur oſtendere, quòd tactus

materiæ ſit de eſſentia Sacramenti, quia dicitur: acci-

pe hoc vel illul. Non tamen contactus ille immedia-
tus eſſe debet, ut patet in vino contento in calice,
quod immediatè phyſicè ab ordinando Presbytero
non tangitur, ſed ſufficit tangere calicem, quia juxta
communem hominum uſum, qui tangit continens,
cenſetur etiam tangere contentum, communiter ta-
men obſervatur, quod panis patenæ ſuperpoſitus im-
medliatè tangatur. .
Quotuplex eſt eſedtus Ordinis?
H. Eflectus cujusvis ordinis eſt duplex; unus pri-
marius ſeu principalis, ſcilicet gratia ſanctificans ſe-
cun-

.

IlnGa. Altet

Nünitur in

erablls.

Ratio 1. V.

tonte io
glien per ſe

NIn: fed ur
Tentumm S

(1. 1n0. G4

10 3. paf
Etohnur ſi

imnimuur che

(irubils, e

ter

NI. Cha

zullarſhr

ln. has
luio 5. T
Uumur, in

eſunollth

ricendh
Etintqur
Wentia aer
Aerbapt
Ghir t
Dbhhinem
Cinnti

De Sacramento Ordinis 441

oresdenun cunda. Alter ſecundarius ſcilicet character, qui im-
eo quodlbi primirur in quovis ordine, ita u nullus orco ſit
ninorboson iterabilis.
Katio I. P. eſt, quia omne Sacratnentum inſa Ib-
iuafennm jecto ritè diſpoſito caulſat gr atiam ſanctificantem, &
quidem per ſe ſecundam, ſi ſit Sacramentun n vIVO-
rum : ſed ut probatum eſt, quilibet ordo eit Sacra-
mentum & quidem vivorum, ergo. . D. bic 4. 3 5.
er a. 1. in O. & ad 2. & ad 3.
Nechmn 2. G 3. pars ab eodem S. D. ibidem ad 2. docetur
itio. I & probatur ſic : Omne Sacramentum, in quo non
ren, gl imprimitur character ‚eſt iterabile, ſed nullus or do
eſt iterabilis, ergo quilibet imprimit characterem.

un QLuid Iſt Charabcter? imprimiturne indelebili-
ter? & cui ſuljebto ac quæ ſunt
ejus munera?

pler; umnm
Ginltrumenn

Porraſend
, ed B. I. Character benè à Thomiſtis Sdefinitur, quèd
lert, ſi luu ſit poteſtas ſpiritualis ordinata ad ea, quæ ſunt yie
69 nr cultüs. Ita S. T b. bic 4. 6 3. a. 2. in O.
huileimi Ratio S. Thomaæ eſt. Character per Sacramenta im-
tend inch primitur, in quantum per ea homo deputatur ad ea;
Deim quæ ſunt cultüs Chriſtiani, qui conſiſtit in recipiendo
en, giiel aut tradendo Divina : Sed ad utrumque horum re-
. GNα. quiritur quædam potentia; ad tradendum quidem
ommude potentia activa, & talis eſt Character Ordinis, ad
penmimn recipiendum verô potentia paſſi lva, & talis eſt Cha-
racter Baptiſini, licèt enim is alia Sacramenta non re-
3 cipiat ut quod, benè tamen ut quo, utpote faciens
u nußs hominem eorum capacem. Tandem. Character
g⸗ uifen⸗ Confirmationis, licet quemadmodum & Character
Ee 5 Ordi-

442 B Caput XIII.

Ordinis pafſivè ſe habeat in recipiendo Divina auxilia, .
eſt tamen potentia activa ad fidem cum robore profi-
tendam. X henece
M. 2. Character eſt perpetuus, & indelebilis. Ia Mol
§. D. I. cit. a. 5. ñ”õ
Ratio ejus eſi, quia Character eſt quædam partici- nillbus
patio Sacerdotii Chriſti, quod eſt æternum, ut patet unspoſt
exPſal. 109. V. 5. Unde remanet in cœlo & in in- lGtte,
ferno, ut declarat S. D. ibidem ad 3. dicens: Quam- Uleelſil
vis poſt hanc vitam non maneat exterior cultus, rema- (ppokols, n
net tamen ſinis illius caltũs. (hiſto colnn
Ex quo ſequitur, quòd ſi Sacerdos mortuus reſus- uletnadn
citaretur, non eſſet rebaptizandus, nec reordinan- Wodhnet,
dus, ſecus eſt de conjugibus, quia vinculum conju- Hiehehe
gii morte ſolvitur, ut patet 1. Corinth. 7. . chunten
. 3. Immediatum ſubjectum Characteris eſt, in- oncte
xllectus, non ſpeculativus ſed practicus. Ita S. D. r f. de
ibid. ad 3. Aus virlls
KRatio S. D. eſt: Character ordinatur ad ea, qux lrlege, &

ſunt Divini cults, cultus autem Divinus eſt quædam igr an
proteſtatio fidei per exteriora ſigna. Ergò character ai⸗
immediatè reſidet in ea potentia, in qua eſt fides; ſed lene

hæc eſt in intellectu practico (ſpeculativus enim abſtra- iſe e
hit ab beranone) ergò & character. Eſſentia autem ignihenn e
animæ ſolùm eſt ſubjectum ejus remotum. um, Dren-

. 4. Munera characteris & quaſi proprietates Antonen
ſunt. I. Hominem facere aptum ad Divinum cul- terlben
tum. 2. Influere in actus ſibi proportionatos. 3z. c
3. Hominem Chriſto configurare. 4. Eundem, riion
qui charactere eſt inſignitus, diſtinguere ab aliis. mme, Hor
5. Indelebilitas eſt etiam ejus proprietas. rnile
4 el

“ Quod. –

0 Diyimand
Um robote N

Cineleblt
Rquedmpn
tetnunl, Itſt
in cl Kin
doen. u
or Atue,t

De Sacramento Ordinis. 44
Quodnam elſt ſuèjectum Ordinis?

Nʒ. De neceſſitate eſt, ut ſit mas & baptizatus.
KRatio I. P. eſt ex S. h. hic q. 3 9. 4. 1. in O. Cleri-
eatus eſt quædam dignitas & præeminentia præ cæte-
ris fidelibus. Sed ca non convenit mulieribus, nam
juxta Apoſt. 1. Cor. 14. Mulieres debent eſſe ſubditæ
viris & tacere in Eccleſia, ergè.
UInde etſi Deipara quo ad ſanctitatem fuerit dignior
Apoſtolis, non tamen illi, ſed iſtis claves Eccleſiæ à
Chriſto commiſſæ ſunt, nec Chriſtus eam aut ullam

gmomus“ mulierem admiſit, quando in ultima Cœna Diſcipu-

nec eoll
neblum con
, 7.
ackeruch
Pons. ludl.

Aural en f
elquee
o nt
1eſtfies⸗
Serinntt
Ellemtiuun
.
ſ oir⸗
Divinm 4

los ordinavit.
Hinc fit Hermaphroditum, fœmineum ſexum æquè
participantem, eſſe ordinis incapacem, quia ſumplici-
ter non eſt vir, ſed pro fœmina reputatur lege 10. quæ-
ritur ff. de ſtatu hominum, ſi autern prædominetur
ſexus virilis, quamvis ſit capax, quia vir reputatur

cit. lege, & alerum membrum inane eſt ex Ariſt. de

enerat. animal. c. 4. eſt tamen irregularis ratione in-
Aerenti.
Neque obſtant nomina Diaconiſſæ, Presbyte-
riſſæ, Epiſcopiſſæ &c. quæ leguntur apud antiquos,
ſignificant enim 1. Quòd fuerint uxores Epiſcopo-
rum, Presbyterorum, Diaconorum, ductæante or-
dinationem, quæ poſtea quo ad torum à viris ſepara-
tæ cælibem cum iis vitam agebant. 2. Juxta J. 7h.
q. 3 9. cit. a. I. in O. fuerunt aliquæ cum quadam be-
nedictione (ſine tamen ordinatione) deputatæ ad reci-
tandas Homilias in officio Monialium, hinc dictæ
Diaconiſſæ ab adtu Diaconi, cujus eſt legere homilias
Val. 3. p. d. 9. 4. 4. p. 1. Vaſq. 3. P. d. 246. c. 3. G
ali communiter. Ka-

4442 Caput AIII.

NRatio 2. p. eſt, quia Baptiſinus eſt janua omnium
Sacramentorum.

Quæ ſunt brærequiſita ad validam & licitam
ſuſceptionem ordinum

B. Prærequiritur Primèò ſtatus gratiæx, quia qui-
libet ordo eſt Sacramentum vivorum cauſans gratiam
ſecundam.
Secundò prærequiritur prima tonſura ex Tzid. Z2 3.
c. 4. de reform. Hæc enim eſt diſpoſitio ad ordines.

Tertiò requiritur certa ætas, quæ pro minoribus

ad minus debet eſſe ſeptennium; ætas ad majores or-
dines requiſita ſtatuitur à Z2id. J. 2 3. de reform. c. 12.
his verbis: Wullus impeſterum ad Subdiaconatis or-
dinem ante vigeſimum ſecundum, ad Diaconatus ante

vigeſimum tertium, ad Presbyteratum ante vigeſimum

ꝗttintum ætatis annum promoveatur. Cæterùm héſce
annos ſufficit attigiſſe, quia Trid. tantum exigit, ne

ante illam ætatem ordines recipiantur, ante illam

autem non ordinatur, qui ordinatur, in annis 22.
23. 2 5. inceptis. ⸗„Way. c. 2 8. n. 1 16. Tol. l. I. c. 61.
Vaſqu. 3. p. d. 246. n. 42. Ad Epiſcopatum requiritur

annus trigeſimus completus. c. 7. cum in cunctis de

elect.
Quartò requiritur probitas vitæ & ſufficiens ſcien-
tia, ut innuit T7id. loco cit. Ubi videatur.

genuus ſeu

Quintò requiritur, ut ordinandus ſit ing

liber, id eſt, non ſit mancipium. De hoc S. D. hic

9. 36. a. 3. ſic diſcurrit: In ſuſceptione ordinis man-
cipatur homo Divinis offciis, & quia nullus poteſt al-
teri dare, quod ſuum non eſt, ideo ſeryus, qui non
424244

1

trolelate
unen grom

ulkenee,

uchti, an

min. Et

llan, urra
Mcibi. No
ponond ſcien
rſlingen
Exrto lequi
medtmentun
6 tparete

Int. Hn

rxllitte
Unpe, lntam
ionnes ucce
Pumcnmeidl
grinhtal
nicrioni,
Men) ſulſei⸗
erlonem
wd. N

den, dilt

Memmn Mo
ermiſlo Clne

Mcharick

Ketius,
Non ec
tenporib

m.

Decmnd

De Sacramento Ordinis. 445

a muame Vabet poteſtatem ſui, non poteſt ad ordines promoveri,
