Bona animæ quotuplicia 215.
Bona inventa cui danda 195.
Breviario quo utendum 144. Cauſæ excuſantes
ab eo 146. & 14 8. v. Horæ Canonicæ.
. G
CArhaind quid 3 11. Quotuplex 312. An, &
quando licitum, ibid. Sð
Canoniſſæ Sæculares, an teneantur ad Chorum
143. An ad horas privatim recitandas, ibid. Ca-
nonia & Canoniſſa ſæcularis quid, & an ſint perſone
Eccleſiaſticæ, ibid. DWR

Canonicorum bona, dominium, obligatio ad Horas

v. Beneficiatus.
Carthuſianus, an in extremàâ infirmitate poſſit
veſci carnibus 33.
Caſuum reſervatio quid 410. Quotuplex 411.
Differentia inter caſus Na ales Se Epiſcohales 419.
Caſus reſervati Papæ 412. & ſeqq. Item reſeryati in

Archi- Diœceſi Colonienſi 415. is poteſt abſolvere

à caſibus reſervatis 417. cætera vide verb. abſolutio.
Nn 5 Ca-

INDEX RERUM.

Caſtratio an ſit licita 267. Caſtratus fornicans
quot peccata committit 84. Potéſtne contrahere
matrimonium 553.
Caupo, an poſſit detinere meretrices 92. Vel an
poſſit pecunias ex meretricio acquiſitas accipere à mu-
liere 91. Item an poſſit dare carnes hæreticis in die
jejunii 47.
Cenſfura quid 386. Quotuplex 387. Ejus ſpecies,
ibid. Ejus materia;, ibid. Abſolutio ab illis 391.
v. Excommunicatio.
Ceſſio bonorum quid, & qui ejus effectus 237.
Character quid 441. Sitne indelebilis 442. In
quo reſideat, ibid. Ejus munera, ibid.
Charitas quid 114. Ejus differentia à fide 115.
Ejus objectum formale & materiale, ibid. Ejus præ-.

ceptum, ibid. Charitatis actus 116. Vitia ei op-

poſita 118.
Chirographorum emptio 309.
Chocolate aut Caffeé an ſolvat jejunium 40.
Circumſtantiæ actuum humanorum quot 59.
Quotuplices 6I. Quæ dicantur mutare ſpeciem, quæ
aggravare vel diminuere intra eandem ſpeciem, ibid.
uænam neceſſariò exprimendæ i in Confeſſione 62.
Clandeſtinitas ut dirimit matrimouium 556.
Clavis Eccleſiæ quid & quotuplex 3.
Claudus an irregularis 403.
Clericorum obligatio ad Horas, eorum bona &
dominium 13 5. & 187. An poſſint accuſare 279.
Condere teſtamentum 204. v. Beneficiatus.
Cognatio quotuplex 543. An dirimat matrimo-
nium, & ad quotum gradum, ibid.
Collatiuncula, an licitai in die jejunii 40. Ejus quan-
titas, ibid. Com-

5

Commoc
Ualt, ad qui
Kcommoca
instes ſua
Cothmun
Uulifipi
bid. Deber
memum 344
ium ſine hce
(Concubit
i, ii
Comaupil
auletinoln
Concltio⸗
(ondcio
Con
Prodeid⸗
jus irmme⸗
c, Peccit
e fu apac
idnojncica
ne Pnite
oltli tener
Oleere

l. hlil

.le 16. 0

Conleſſie

erin; 2A.
Eceptum
Urne 4d II
Ulne aligr 4

re uance

UM.

ſtrans orne
1
Aſtne conmtr

. 1..
cesn.
1as Aciherin

eS heretabnt

97. Ejofti

nio llo⸗

etoekeün⸗

Jebils 441

bbic.

entin4 fde!

lbid. Pjun
6. Vat

uium 40
norumn
mnrelptinf
ern Hren⸗
n Cotelon⸗
oniun ſſ⸗
“

colun

in mun

ciats

Grin .

E LI VE RBORU M.

Commodatum quid 32 5⁵. Commodatum in via
perit, ad quid? ibid. Obligationes Commodatarii
& commodantis 326. Potéſtne præferre commoda-
tarius res ſuas rebus alienis, ibid.
Communio Paſchalis quos & quandè obligat 348.
An ſatisfiat præcepto per Communionem ſacrilegam,
ibid. Debétne anticipari, ſi prævideatur impedi-
mentum 349. Potéſtne fieri in Eccleſià Mendican-
tium ſinè licentiâ Parochi 3 50.
Concubinarius quis 84. An poſſit & quando ab-
ſolvi, ibid. Ejus pœna, ſi ſit Sacerdos 35.
Concupiſcentia quid 55. Quotuplex 56. An
cauſet involuntarium, ibid. L
Conditio ut eſt impedimentum dirimens 534.

Conductio quid 3 17. Ad quid conductor, ibid.

Confeſſarius quis 3. Ejus poteſtas, ibid. Ejus
approbatio 4. Ejus officium quodnam & quotuplex §.
Ejus virtutes 6. Sinè requiſità ſcientià fungens offi-
cio, peccatne & quomodo, ibid. Quid ſi dubitet
de ſuà capacitate, ibid. Tenetürne ſemper in indi-
viduo judicare: hoc eſt mortale vel veniale 7. Tene-
turne pœnitentem examinare, ibid. Conſtitutus in
mortali teneturne priùs confiteri 8. An poſſit ab-
ſolvere aliquem neſcientem neceſſaria, ibid. Si ſit
robabilioriſta, teneturne pœnitens ſe illi accommo-

dare 16. Confeſſarius reſervatorum. v. Abſolutio.

Conkeſſio quid 3. Qualis debeat eſſe ʒ 5 5. Ejus ma-
teria 3 52. An etiam peccata dubia ſint confitenda 366.
Præceptum ejus & quando obliget 3 58 Satisfitne huic
præcepto per Confeſſionem ſacrilegam 3 59. Tene-

täürne ad illam, qui non habet niſi venialia, ibid.

Eſtne aliquando præveniendum hoc præceptum 360.
éſtne quandoque ſupplendum, dum eſt neglectum,
r ibid.

INDEX RERUM

ibid. Confeſſio per ſcriptum, internuntium vel in-
terpretem an valeat 361. Untegritas ejus quotuplex
356. Quæ integritas requiratur & ſuſſiciat, ibid.
Cauſæ ccuſantes ab eâ, ibid. Teneturne poœnitens
ob Confeſſionis integritatem revelare complicem 357.
An talis integrè confiteatur, qui dicit: tota nocte in
lecto impudice converſatus ſum cum unâ 369. An
teneatur quis confiteri circumſtantias. v. Circumſtan-
tia. Teneturne pœnitens quandoque bis confiteni
eadem peccata 369.
Confirmatio quid & quando inſtituta 341. Ejus
materia, forma, ſubjectum, miniſter, ibid. Ejus
effectus, neceſſitas cognatio per eam contracta 342.
Conſanguinitas v. Cognatio.
Conjugum peccata 524. Quid, ſi conjux dubi
tet de valore matrimonii 533.
Conſcientia quid & quotuplex „ejusque differentia
à ſyndereſi 10. Licétne agere contra conſcientiam
ſcrupuloſam II. Cauſæ ſerupulorum, eorumque
remedia 12. Quotuplex ſit conſcientia dubia 17.

.R

in eo pore
Cluntas 1
Qod mo⸗
ionati, gu
Ee contrat
bil289.
(omtracus
cind, bid.
Contrit
unn ſuper
ſhciat c
liquisol

lis juer

lufheime,

ionem, i
Cobritie
Cedite
Vendi131
Crimet

lg.

An liceat agere cum conſcientiâ practicè dubiâ, ibid.

Quo peccato peccet agens cum tali conſcientià 18.
Regulæ quædam juxta Tquasconſcientia dubia ſicut &
erronea poſſit reformari 19. & ſeqq. An becces il

agit cum conſcientià vincibiliter erroneà 22. Diffe-

rentia inter conſcientiam erroneam vincibilem & re-
ctam 23. Conſcientia ſubſequens an vitiet actum 24.
Quid ſit conſcientia vincibiliter erronea 25.
Conſuetudo quid & quotuplex 3 6. An & quan.
do obtineat vim legis „ibid.
Contentio quid 119.
Contractus quid 285. Quotuplex 286. PFrror n

Clu
1 reſtitnen
Muruumnn
Culrus
mens 146
Cura
bimaru
Rel
tomotus
Cnrn, ib
leniſel

UM

rnuntiun
ejsquann
X ſachkeir,

getitehann

econplcen
t: tord do
A
In und 300.
1. V. Cücunke
gve bos con

ſörutn 341.
iler, ie.

4
AIn coNttaNe)
4, Kconſore

eagte At
Ontta oNe
lorun, arn⸗
lcientin 6h
A6elni
i coclen
entudbul⸗
Aupeoei
Monen u
n Gochin/
vrinet⸗
Gnen
36,

Filſec

ET VERBOCRU M.

in eo poteſt committi, ibid. Qualis conſenſus &
voluntas requiratur ad valorem contractůs 287.
Quod modis pollit iniri, ibid. Contractus condi-
tionati, quam vim habeant 287. Quid judicandum
de contractu inito ſub conditione turpi & impoſſi-
bili 288. An valeat contractus initus de re turpi 249-
Contractus ſocietatis quid & quotuplex 3 13. An li-
citus, ibid. Contractus Mohatra an licitus 309.
Contritio quid, & quotuplex 353. Sufficitne
una ſuper omnia peccata, ibid. Qualis debet eſſe, ut
ſufficiat cum Sacramento 353. Sufficitne dolor,
ſi quis doleat, quod non ſufficienter doleat 3 54. Si
quis putet ſe efſe contritum, & non ſit contritus,
ſufficitne, ibid. Quando obligatur quis ad contri-

tionem, ibid.

Convitium & contumelia quid 222.
Creditorẽés quotuplices, & quo ordine ſol-
vendi 232.
Crimen ut eſt impedimentum dirimens 543. &
ſeqq. .
Grux Chriſti an adoranda 126.
Culpa quotuplex 234. Quæ requiritur, ut tenea-
ris reſtituere famam 223. Vel commodatum 235.
Mutuatum, ibid. Depoſitatum, ſi perierit, ibid.
Cultůs diſparitas, ut eſt impedimentum diri-
mens 546.
Cura Animarum quid & quotuplex 3. Ad Curam
Animarum ſuſpirans teneturne ſe priùs ſiſtere exami-
ni. Religioſi „ Prælatus, Licentiatus vel Doctor
promotus, tenentůrne hi ſeetiam ſiſtere examini pro
Cura, ibid. Tenentuúrne Regulares intra Ordinem
ſæpius ſe ſiſtere huic examini 2.
Dæ-

1N D E xX RERU M

1

D 2 Euchariſtia

.mon in-vel ſuccubus. v. Beſtitalitas.

Decalogi præcepta quot & ad quam legem ſpe-
oNIO 46

ctent 27.
Delectatio moroſa quid & quale peccatum 8 .
Quæ requiruntur ad delectationem moroſam ut ſir
peccatum mortale 86. Quid, ſi habeatur delectatio
conditionata, ibid. Quid, ſi quis ita diceret: ſi non
eſſem Religioſus, vel in ſacris conſtirutus, uxorem
ducerem 87. Qualis conſenſus ad illam requiratur
88. Si quis delectetur circa Cajam conjugatam,
abſque animo tamen opus patrandi, quotupliciter
peccat S9. Quæ ſint cauſæ, ex quibus hæ delecta-
tiones oriantur 90o. An teneamur omnes has cauſas
removere, ibid.
Democratia quid ejuùsque leges 34.
Denuntiatio, in quibus differat ab accuſatione
278. Denuntians quid poſſit & ad quid teneatur, ibid.
Depoſitum quid 321. Depoſitarius ad quid te-
neatur, ibid. Caſus quidam de depoſito 322. &
ſeqq.
Deriſio quid, quale peccatum, & quomodo di-
ſtinguatur à convitio 222. 3 .
Deſperatio quid 113. Deſperans quotupliciter

peccet, ibid. Quando adjunctam habeant infideli-

tatem, ibid. B
Detractio quid 222. Quomodo differat à contu-
melia, ibid. Detractor, quomodo reſtituat 224.
quandòè excuſetur à reſtitutione famæ, ibid.
Devotio quid 12 5.
Diaconatus quid, ejus officium, materia, forma
veſtis 460. Potéſtne Diaconus pixicdem, in qua

Eucha-

bbid. An

Uiſrare an

Tenetürnen

Digrus⸗

incignu, il
icordl
Dilpenſ.
or in lee
andd 33.

id, ſi

del partee

39. Q
Divortin
Dorwunn
Imentesha

icd. Vel

rodidomi
idominin
Domatio.

Domidgl⸗

Dubiurn
Cuſupen
ſeropet
conlcien
utior Parse

binving

Ducllun
Drorocatu

UM

talits.
gvamkexn

epecennm
morOan
bezrurccel
lacheetetiln
tutus, un
ilamteguns
. lonhit⸗
ibus hrtt

mnes us

1 „ .
MN
Uidtenemd.

ln
ins d gi⸗
epo⸗ zul

B Auund

lubean 1.

gilertin

rekin 9
. ibie
muneiufn

. 1
en,
4 cr

E T VEREBORU M.

Euchariſtia continetur, transferre de loco in locum,
ibid. An poſſit in neceſſitate vel juſſu Epiſcopi admi-
niſtrare Sacramentum pœnitentiæ vel aſſiſtere matri-
monio 46 1. Diaconatus quando inſtitutus 462.
Tenetũrne ſuo officio fungi jejunus, ibid.
Dignus ad officia quis 257. Quis dignior, quis
indignus, ibid. Caſus ſuper hoc, ibid. & ſeqq.
Diſcordia quid 11 8.
Diſpenſatio quid 37. An diſpenſare poſſit legis-
lator in lege ſuà, ibid. An valeat, ſi fiat ſinè juſta
causâ 3 8. Quid ſi obtenta ſit ex causà falsa, ibid.
Quid, ſi cauſa à principio ſit vera, ſed poſteà ex toto
vel parte ceſſet, ibid. Valétne ſi contineat errorem?
39. Quænam juſtæ cauſæ diſpenſandi, ibid.
Divinatio quid 104. Ejusſpecies, ibid. & ſeqq.
Divortium ejusque cauſæ 5 19.
Dominium quid & quotuplex 178. Parvuli &
amentes habéntne dominium 180. Vel filüfamilias,
ibid. Vel uxores 181. Vel Religioſi, ibid. Varii
modi dominium acquirendi 193. & ſeqq. Varii mo-
di dominium transferendi 198. & ſeqq.
Donatio, an & quando transferat dominium 201.
Donatio quotuplex, & an ſit revocabilis, ibid.
Dubium quid & qualiter interpretandum 176.
Caſus ſuper hoc, ibid. Dubium quotuplex 17. An
liceat operari cum dubio, ibid. Regulæ reforman-
di conſcientiam dubiam v. Conſcientia. In dubiis
tutior pars eſt eligenda „quomodo intelligendum 20.
Dubius in fide an ſit hæreticus 108.
Duellum quid, an & quando licitum 119. Quid
provocatus ad duellum reſpondere debet provo-

canti 120.

Dulia quid, & cuĩ competat 126. Ebrie-

IND EX RE R U M

E
— Brietas quale peccatum 95. . Quid agendum
cum eo, qui confitetur : fui ebrius, ibid. An 5394 7
ebrio moribundo poſſit dari Euchariſtia 347. orcie
Eccleſia quotuplex 102. Ejus notæ vel characteres, mingeſß
ibid. . Pereme
Eccleſiæ vetitum quid 526. H
. *. . jugmater
Emphiteuſis quid, & qui differat ab uſu fructů 179. ctn4,
Emptio quid, ejusque pretium 2 20. Res empta uiüunl
ci perkt 227. ð batez inju
Energumenus quis, & an irregularis 403.
Epilepticus quis, an irregularis, ibid.
Epikia quid 29. =è
. . 1.
Exrror in contractũ dabilis quotuplex 2 86.
Error, ut eſt impedimentum dirimens matrimo-
nium, & quotuplex 536.

excommun
ctium exce

Ama
I'u
Ieſtiuere⸗
e4. (

Euchariſtia quid 3 42. Ejus neceſſitas, ibid. Quan- Krhen
donam inſtituta, ibid. Ejus materia & forma 34 3, arparr
Eſtne deneganda peccatoribus 34 5. Potéſtne dari Tetun
moribundo ebrio 347. Cibus vel Porus radiu- meuindi
tus, vel ſumptio tabaci impeditne eam, ibid. Eu- ci uc
chariſtiam pluribus diſpenſans in ſtatu diſgratiæ, quort labe⸗
peccata committat 74. Quid ſi Sacerdos Euchari- unaal
ſtiam diſtribuens videat fæminam, quæ eam extrahit algain
ex Ore 3 46. .
Excounmunicatio quid & quotuplex 3 87. Quæx- nine
nam excuſant ab ejus incurſione 388. Quis poteſt “M/ 1
abſolvere ab illà 3 91. Potéſtne quis excommunicare la, ba
ſe ipſum, vel ſuperiorem aut æqualem 392. Quo- 8 i
modo & quando liceat communicare cum excommu- d
nicato 392. Quid, ſi Sacerdos conſecrans videat Widh

. . . . . “ Etu
intrare excommunicatum 393. Poteſtne Superior uin
er⸗ n

lordie

UI

Quid gert
Cbrius,,bd.
la 347.
el duncn

buufutin
190. Meni

luis403.

bbie.

err gb.

iwens mattt

, ſid.
en Klorn
Inn 4
etam, 0.

aceteo⸗ e

gunen

er 387
.
excoNNI
em ,. 7
(Mete,
ane

ET VERBORU M.

excommunicatus abſolvi à ſuo ſubdito, & quidem
etiam excommunicato v. g. in caſu mutuæ percuſſio-
nis 3 94. v. Abſolutio.
Exorciſtatus quid, ejus inſtitutio, officium, ma-
teria & forma 453.
Extrema Unctio quid & quando inſtituta 433.
Ejus materia & forma, ibid. Effectus 434. Sub-
jectum 43 5. Miniſter, ibid. Obligatio ad illam
miniſtrandam præſertim tempore Peſtis 436. Quæ
partes injungendæ 434. .

Fm quid & quotupliciter lædi poſſit 220. &
221. Quæ requiratur culpa, ut cam tenearis
reſtituere 22 3. Cauſæ excuſantes ab ejus reſtitutio-
ne 224. Obligatio eam reſtituendi, transitne ad
hæredes 225. Infamare ſe ipſum an liceat, ibid.
Famulus ægrotans vel ſervitium deſerens, debetne
accipere integram mercedem 318.
Feſtum quid & quando incipit 149. Quænam
opera in die feſto facienda 150. An in illo debear
quis audire Sacrum, Concionem vel Veſperas, ibid.
A quibus operibus abſtinendum die feſto 1 56. Qui-
nam excuſentur à celebratione feſtorum 1 57. Feſtum
an liget extra territorium & itinerantes 1 58.
Fides quid 100. Quodnam ejus objectum for-
male & materiale 10 1. Ejus præceptum 101. Ejus
regulæ, ibid. Symbola quot 102. Vitia ei oppo
ſita, ibid. & ſeqq. 1 1lre
Fidejuſſio quid ʒ 19. Conditiones ad eam requi-
ſitæ, ibid.
Fœtus maſculi & fœmellæ quando animentur 26 8.
Feudum quid & qui differat ab Emphyteuſi 179.
Fornicatio ſunplex quid 8 2
Oo Fru-

INDEX RERUM

Fructus rei quotuplices & cui obveniant 229.
Furtum quid & qualepeccatum 169. Differentia

ejus à rapina, ibid. Per furta minuta quomodo
peccetur 270. Eyus materia gravis, ibid. & ſeqq.
An hceat furari propter neceſſitatem 271. Si quisfu-

retur imperialem „ & imponens Lotteriæ lucratur cen-
tum, ad quid 246. Si tres cooperentur ad furtum
300. Imperialium & deficiat ſecundus, ad quid pri-
mus 245. v. plures caſus ſeqq. de furto.

G
Emmæ inventæ, cujus ſint 196.
Geomantia quid, & an peccatum 104.
Gibboſus an irregularis 403.
Gradus quid, & regulæ dignoſcendi gradum con-
ſanguinitatis 55ο.heẽ⸗ẽ “
Gula quid & quale peccatum 97.

H
H Aruſpicium quid 104.
. Hæreſis quid 107. Quotuplex, quale pec-

catum, ibid. In fide dubius eſtne hæreticus 108.
Quid, ſi quis exerceat actiones, quæ ſignificant fal-
ſam religionem 109. Quid, ſi quis audiat con-
feſſiones, ſumat Cœnam vel canat Pſalmos hæreti-
corum 109. Quid, ſi Princeps mandet Subcditis

ſibi Catholicis adire Conventus hæreticorum, ibid.

Quid, ſi quis utatur veſtibus aut ſignis propriis hæ-
reticorum 110. Hæreticorum pœnæ, ibid. Libros
Hrreticos legere an & quando ſit licitum 111. Ne-
gans ſe eſſe Papiſtam, Presbyterum, aut Religio-
ſum, an in hæreticus 10 8⁸. l
Hermophroditus quis, an irregularis 403. An
capax ad matrimonium 553.
4 Homi-

Hom
Allaſinn
o conſt
Hommt
Honel
mri
ennheite
Hore
Eentut
iediſita
vere totl
quis pol
quid, g.
rl,
Altoras
Tectatone
MWre
Hypel
hpor

Cakius atn

d
eſleni

bi. 4

nium,
WINI
rl
Aſeanio
bid

0R
nim19
19. Dife
inutn goont

, bbil

l. Fi
erirlucrame
entut adh
us, Alui
0.

96.
Atumm 104.

il geulun

Plen⸗ e

e hetticn

nis MCr?

Plnm 1
munde
eticlmn,
mioißnn

e
1, AIe N

liris40

W

&; D D 13

tuunt .

ET VERBORVUM.

Homicidium quid & quotuplex 259. Homicida
Afſſaſſinus an gaudeat Jure Aſyli 260. An & quan-
do conſtituat impedimentum dirimens.
Homicida ad quid teneatur 215.
Honeſtas, ut eſt impedimentum dirimens matri-

monium quid, ex quibus exurgat, & an poſt mor.

tem perſeveret 547. & ſeqq.
Horæ Canonicæ quid 137. Quinam ad easobli-
gentur 138. & ſeqq. Intentio & attentio ad Horas
requiſita 144. An infirmus, qui non poteſt perſol-
vere totum penſum, teneatur ad partem 14 5. An
quis poſſit illud perſolvere per tertium, ibid. Ad
quid, qui non habet niſi diurnum: 146. Cæcus,
ſurdus, excommunicatus, degradatus tenenturne
ad Horas 145. & 146. Cauſæ excuſantes ab earum
recitatione 146.
Hydromantia quid 104,
Hyperdulia, cui competat 126.
Hypotheca quid & quotuplex. Item Hypothe-
carius an ſit præferendus Chirographario 233.

Dololatria quid & quale peccatum 10).
Jejunium quid & quotuplex 3 9. Quot ſint de
ejus eſſentiã 40. An in eo detur parvitas materiæ,
ibid. An prandium debeat eſſe continuum, ibid.
An violetur per ſumptionem Theé, Caffeé, aut
Chocolate, ibid. Vel per ſumptionem vini immo-
deratiùs ſumpti 41. Quid, ſi quis dicat: fregi je-
junium, quomodò examinandus 41. In Natali Do-
mini éſtne licitus eſus carnium 42. Cauſæ excuſantes
àjejunio 4 5. Jejunium Quadrageſimale, quando
incipint 43. An ſit jejunium in diebusrogationuimm,
ibid. v. ſeqq. & caſus, ibilcd. „⸗„W

0°2 Igno-

INDEX RERUM.

Ignorantia quid & quotuplex 57. An cauſet in- Menti
voluntarium, ibid. An excuſet à peccato & à Inval
pœnà 59. lnvidi
Immunitate Eccleſiaſticà, quinam gaudeat 160. lraci
An etiam is, qui aſſociat ſe in plateâ Sacerdoti por- iracundin
tanti Euchariſtiam, ibid. leynl
Impedimenta matrimonii. v. Matrimonium. Polltinet
Impotentiaquid quotuplex, quænam dirimat ma- ubile
trimonium 55I. & ſeqq. Quantùm temporis con- Plerana.
cedatur à jure ad explorandum, an ſit perpetua 554. Ndex
Quid ſi ſeparatione factà pars impotens deprehenda- Anpollit
tur non laboraſſe impotentià perpetuàâ 555. mmiete
Improperium quid 22 2. 276. 5
Inæditicatio, quando transferat dominium 197. Upece
Inceſtus quid 82. Inceſtuoſus, an, & quando ſententin
privetur jurepetendi debitum. Ir
Interdictum quid & quotuplex 402. Jurar-
Indulgentia quid 426. Quis poſſit eas largiri 427. comites:
An Fapa poſſit lucrari indulgentias aliis conceſſas ibid. 137
Quotuplex, & quomodò differat à Jubilæo 42 8. lgliter,
Gonditiones requiſitæ ad eas lucrandas, ibid. An Jurile
poſſit quis uno actů lucrari duplicem indulgentiam Cetcotibe
etiam plenariam 429. Intentio ad eas lucrandas re- sal

quuiſita, ibid. Quibus poſſint eoncedi 430. FPeſto ud-

translato, an indulgentiæ transferantur 41. sſpen
Infamare ſe an & quando liceat 22 5. I*
Infidelitas quid & quotuplex 160. & ſeqq. An
ſuperveniens matrimonio illud ſolvat 51 8. Matri- Aus,
monium cum infideli contractum an valeat 546. lec
Qualiter peccet fornicans cum infideli 65. inſtinnn
Imnnocens probatus nocens, an poſſit & debeat con-. lex
demnari ad mortem 272. Innocentem, an liceat o 26

. occidere 261. Vel cum tradere Tyranno occiden. Mpu

M.

Ancnleti
1 pecend

0 giuen
1enoi⸗

moniun.
namchriman
nlenpctit

t peſenuſ

N.

eminiumn I.

n, Kqur

.
htenkinnt

lisconl⸗

pintl
an blle⸗
es lnuc⸗
eci
tur 431.

4

n e

.
Eebend
ei, 11 1e

nd

endeſfeinn

E T VERBORU M.

Intentio quid & quotuplex. v. Attentio.
Invaſorem an liceat occidere 26 3. & ſeqq-.
Invidia quid & quale peccatum 97.
Ira quid & quale peccatum & quomodè differat ab
iracundià 99.
Irregularitas quid 402. Quotuplex 403. Quis
poſſit in eò diſpenſare, ibid. & ſeqꝗ
Jubilæum quid & quomodo dilierar ab indulgentiâ
plenarià. v. Indulgentia.
Judex quid poſſit & ad quid teneatur 27 t. & ſeqq.
An poſſit judicare non accuſatum 274. An poſſit re-
mittere pœnam, quam injuriatus exigit pro injuriâ
275. An boſſit acceptare ſportulas 276. Judicans
in peccato mortali an peccet mortaliter 177. Quam
ſententiam poſſit & teneatur ſequi 15.
Judicium temerarium an & quale peccatum 175.
Juramentum quid 136. Quotuplex, ibid. Ejus
comites vel conditiones, ibid. Quor modis tollatur
137. Jurantes ex conſuetudine, an peccent mor-
taliter, ibid.
Juriſdictio à quo detur Religioſis & àquo aliis Sa-
cerdotibus 4.
Jus aſyli. v. Immunitas.
Jus quid & quotuplex 173. Juſtitia quid & quot
ejus ſpecies 174. I.
L Atria quibus competat 126. Cur non compe-
tat B. Virgini, cum tamen competat Cruci &
aliis, quæ Chriſtum tetigerunt, ibid.
Lectoratus quid, ejusofficium, materia, forma,

inſtitutio 4 52. & ſeqq.

Lex, quid, quotuplex, ejus differentia à præce-
pto 26. Lex naturalis quid, & ſitne mutabilis 28.
An patiatur interpretationem vel Epikiam 29. An
Oo z3 ejus-

INDEX RERUM

ejusdem poſſit dari ignorantia invincibilis, ibid. An Bumii
Lege humanàâ præcipi poſſint actus interni 30. An u0 ct
ad ſatisfaciendum Legi requiratur reflexa intentio ſatis. Cohacu
faciendi 3 1. Lex humana an obliget in conſcientiã 32. Usciſpen
Lex pœnalis an obliget ſtatim ad pœnam ſubeundam, conlenlus
ibid. Regulæ dignoſcendi, an Lex humana obli. Eenlunſ.
get ſub mortali vel cum periculo vitæ, ibid. & ſeqq. dffeine
Quinam ſubjiciantur Legibus 3 3. & ſeqq. Quot mo- g. V.
dis poteſt lex abrogari vel ceſlare 36. & leqg. enetat
Legislaror, an poſſit diſpenſare in ſua lege Zz. ſclinirun
Libellus repudi, an olim licitus, & per illum ſo. luc con

lutum vinculum matrimonii 514. e, vel
Ligamen ut dirimit matrimonium 547. Wr Rel
Linea quid 549. bile o,
Locatio quid 3 17. Locator quid poſſit & debeat, tinono
ibid. Locare domos meretricibus an liceat vel Lupa- Nelgiolr
naria ſint licita 9 1. & ſeqq. codſugi
Ludus quid, an, & quando transferat domi. 115l
nium 200, InN eOr

Luxuria quid, quot, & quæ ejus ſpecies 81. & tium gr
ſeqq. Si quis peccet cum perſonaâ conjugatâ, ſed Oblgni⸗

mortuâ quomedo peccat 84. . .
meltii
Agia quid & quotuplex 103. Eibpenlr
Maleficium quid & quotuplex, ibicd. Hevdl
Maledictio quid & quale peccatum 160. Lled.

M.andatum quid 32 1. Quid poſſit & debeat man- ſperl
dans & Mandatarius, ibid. Mandans injuſtam actio Ahoete
nem, revocans tamemmandatum, ad quid tenetur 209,. Ppuungu
Matrimonium quid & an Sacramentum 496. Ca- kens en
Aditne ſub præcepto 497. Quid, ſi omnes maſculi umte
morerentur exceptis ſolis Religioſis, tenerentũtne hi did.
ad matrimonium, ibid. Ejus materia & forma 498. Auwale
Ejus

M
,Did 1

eli 30. 1
imrennoftk

Onlckertig.

nfubeundr
humunz n
bid. Nl
Qonne
ſege

A
llegez,

ehe Uunt

/
lt Eere

cen Wl
Aher

fen
onbegrin⸗

bi
60.
ilhmdh⸗
ern
nnes MMN
Heteltine

ſumn,,
6

ET VERBORUM.

Ejus miniſter, ibid. An poſſit in matrimonio divelli
ratio Sacramenti à ratione contractus 499. Valétne

contractum ſinè proclamatis 500. Quis poteſt in

illis diſpenſare 501. Anad matrimonium requiratur
conſenſus ?ο. An etiam requiratur conſenſus pa-
rentum 504. An valeat ex metu contractum, ibid.
Sufficitne ad illud contractus conditionatus 506. &
ſeqq. Valetne hoc modo initum: Contraho tecum,
ſi generationem prolis evitaſti, ſi adultera fuiſti 538.
V initum hoc modo: contraho tecum, ſed ſub
hic conditione, ut vivamus in perpetuâò caſti-
tare, vel ut non conſummato matrimonio profitea-
mur Religionem, ibid. Matrimonium ſitne inſolu-
bile 509. & ſeqg. An poſſit Papa diſpenſare in ma-
trimonio rato 513. An ſolvatur per Profeſſionem
Religioſam 514. Quantum temporis concedatur neo-
conjugibus, utpoſſint deliberare de ingreſſu Religionis
515. & ſeqq. An ſolvatur matrimonium infidelium
uno eorum ad fidem converſo 517. An per adulte-
rium 518. Vel per infidelitatem ſupervenientem, ibid.
Obligatio reddendi debitum matrimoniale 52 2. &
ſeqq. Peccata conjugum 24. Marrimonii impedi-
menta quotuplicia 52 5. & ſeqg. Quis poſſit in illis
diſpenſare 527. Matrimonium invalidum quomo-
do revalidandum 529. Aliqui caſus ſuper hoc ?2 1.
& ſeqq. Qualiter conſtare debeat de morte conjugis,
ſi ſuperſtes velit ſecundò nubere 534. Et quænam
adhoc requirantur adminicula 53 5. Quid, ſi quis
putans uxorem ſuam vivere contrahatcum aliquâ vo-
lens eam deeipere , poſtea verò intelligit uxorem
ſuam reverd eſſe mortuam, valétne matrimonium,
ibid. Quid cenſes de Matrimonio clandeſtino 556.

An valeant matrimonia in locis Germaniæ & aliorum

O, ο 4 * loco-

IND E X RER U M

locorum aut Provinciarum in quibus viget pax Reli-
gionum non obſtaunte publicato Concilii Trid. decre-
to, finè proprio Parocho Catholico cordm Miniſtris
Acatholicis celebrata 560. & ſeqq.

dia 15.
Melitenſes an teneantur ad horas 141.
Meretricium quid & quale peccatum 90.

Metus quid & quotuplex 53. Cauſeétne involun.

tarium, ibid. An excuſet à peccato & in quibus y5.
Miſſa quid & quando inſtituta 467. Ejus valor
an ſit infinitus, ibid. Quotuplex ejus fructus 46 8.
Pro quibus poſſit offerri, ibid. Requiritürne inten-
tio applicandi tructum Miſſæ 47 1. Ad quem per-
venit fructus ſpecialis, ſi Sacerdos obliviſcatur facere
applicationem 472. Potéſtne quis pro eâ accipere
ſtipendium 473. Obligatio Sacerdotis juxta acce-
pta ſtipendia celebrandi 474. Quoties Curatus tene-
tur legere Miſſam 475⁵. Quoties Cappellanus 476.
Quoties Sacerdos ſimplex, ibid. Quo tempore 477.
Quo loco 478. Quæ obligatio circa verba Miſſæ &
Ritus Canonis 479. Potéſine Miſſa interrumpi 480.
Mollities quid & quale peccatum 83.
Monarchia quid 33. .
Moniales an teneantur ad Horas v. Horæ Canonicæ.
Monopolium quid, quandò licitum, & ſub quies
poœnis prohibitum 2 97. & ſeqq.
Mons pietatis quid & quando licitus 3 10. & ſeqq.
Moralitas actuum humanorum quid 66. Quot
regulæ morum &S7. Quot principia, ibid. Quot &
quæ ejus ſpecies, ihild. “
Moribundi abſolutio. v. Abſolutio.
Mutilator ad quid teneatur 21 5. Mutilatus an

irregularis 403 Mu-

Murn
li 300.
tiones m

Medicus qualia poſſit & debeat applicare reme- N

Nere

Nop

Priſtnus
Odi⸗
Ole.
Oraue
Ordo⸗
Kinos,
clament
effecus
uiſta
Ordinun
ſaad fu
Otdinarr
N
nſtitut
Ord
Olce⸗

P
atr

Monem
Dec

M
vigtfuce
lli Trid en
Oramm Mink

Ppliee et

41.
m 90.

Uetne iorela

Linqubs
7. Ljiͤfa
ktuch
inirtümeine
49 gveng
iſcaturtr
o en aa⸗
i lunen
2Cummuret
pelanof
tenſaleti
ba M
aluunſitl

Sli

Al
. G.

,

ns
un 8

4

ET VERBORU M.

Mutuum quid & quotuplex 299. Ejus mate-
ria 300. Differentia à commodato 299. Obliga⸗
tiones mutuantis & mutuatarii 3 00.
N F
N Eceſſarium neceſſitate medii & præcepti quid
ſit 8. Quænam & quot ſint talia 8.
Necromantia quid 104.
Neophytus quis & an irregularis 403.

Bſervato ſanitatum & eventuum quid 10 5.
O Obſtetrix quid poſſit reſpectù baptiſmi v. Ba.
ptiſmus. L
Odium quid 113.
Olla fortunæ an ſit licita 3 09.
Oratio quid 126.
Ordo ut eſt Sacramentum quid 437. Quando in-
ſtitutus 43 8. Quot 439. An omnes ſint propriè Sa-
cramenta, ibid. Ejus materia & forma 440. Ejus
effectus, ibid. Subjectum capax Ordinis 443. Re-

quiſita ad ſuſceptionem Ordinum 444. Miniſter

Ordinum 448. Ordines minores quot, quæ requi-
ſita ad ſuſceptionem, quæ obligationes 450. & ſeqq.
Ordinatus quibus gaudeat Privilegiis 45 1.
Oſtiariatus quid, ejus officium, materia, forma,

inſtitutio 4 51. & ſeqq.

Ordo ut eſt impedimentum dirimens 539.
Oſcula an liceant 94.

Apa loquens è Cathedrâ, an ſit regula fidei 10 1.
Parapherna v. bona Paraphernalia.
Patrini cùm quibus & quando contrahant cogna-

tmionem ſpiritualem 339.

Peccatum quid & quotuplex 70. & ſeqꝗ. Unde
Oo 5 di-

PN D E X R ER UIM

diverſificentur ſpecie 72. Unde numero 74. An
etiam diſtinguantur voluntate peccandi interrupta vel
renovata 75. Quodnam dicitur mortale ex ſuo ge-
nere vel veniale 76. Mortalia ex ſuo genere an & quot
modis poſſint fieri venialia vel econtra, ibid. & ſeqq.
Unde ſumitur eorum gravitas 78. Regulæ diſtin-
guendi unum ab altero 79. Vel an quis perfecte vel
imperfectè in peccatum conſenſerit, ibid. Peccata
capitalia quot 80. & ſeqq. W
Percuſſor Clerici, an ſit excommunicatus 412. Si
quis percuſſit Clericum & dubitetur, an mors ſit ſe⸗
cuta vi percuſſionis 247.
Peregrinus, an teneatur legibus locorum 3 5.
Perjurium quid & an in eo detur parvitas mate-
riæ 137.
Phreneticus an irregularis 403.
Pignus quid & quomodo differat ab Hypothecà

319. Quando poſſit quis ſibi illud appropriare, ibid.

Piſcari contra Prohibitionem Principis, quale ſit
peccatum 3 94.
Peernitehtia quid 353. PEjus partes, ibid. Ma-
teria & forma, ibid. .
Polygamia an licita 497.
Pollutio. v. Mollities.

Poſſeſſor bonæ fidei ad quid 227. Item dubiæ ac

malæ fidei 229. Poſſedi agrum alienum undecim
annis ad quid 23 8. Per triennium poſſedi agrum
bonâ, per triennium dubiã, & item per triennium
malà fide ad quid, ibid. Bona fide poſlidens rem
aliquam & voluntariè eam deſtruens ad quid 24 1.
Preaceptum affirmativum & negativum quomodo
differant 27. Quomodo differat à lege, ibid. Præ-
ceptum materialiter & formaliter diverſum 7 3. v. Lex.
Præ-

R

Prxlcri
gilte l
m, pore
Dreti⸗
Prelſun
canserpt
Mebr
, obli
Drecar
Dretion
Probe
Inatrimo
Profet
Momil
100. Ar
Dronme
Prom

R Ai
Ia

Raprus
Codann 6
Begnl
Regel
Rel
hele
olang
id &
A lene⸗
Relſti
entigin

N

10 74. 1
lertupen

le ſiag,

ge an e
„ .
bis, Al

egulr 4

izpeffitt

bid. aun

cnsn
n molst

um 3
Avias

8
fe,
toriun
i

il N

temdli
num M
olel .
er Mann
eenn
1241.
gdn
unnnn
17

E T VERBORU M.

Præſcriptio quid, & quæ conditiones ad eam re-
quiſitæ 192, Si quis dubitet, an res ſit ſua vel alie-
na, portéſtne præſcribere, ibid.
Præftigium quid 104. .
Præſumptio quid & quale peccatum 114. Pec-
cans ex præſumptione quotupliciter peccet, ibid.
Presbyteratus quid, ejus officium, materia, for-
ma, obligatio veſtis, inſtitutio 40 3. & ſeqq.
Precarium quid 327.
Pretium rei quotuplex 290.
Probabile quid & quotuplex 13. Preclamata ad
matrimonium, an requirantur. v. Matrimonium. RKr
Profeſſio Religionis, an ſolvat matrimonium 539.
Promiſſio quid & quando transferat dominium
200. An obliget ſub conditione turpi, ibid.
Promulgatio quid, & an ſit de eſſentia legis 26.
Pyromantia quid 104.

Apina quid, quale peccatum, quomodo diffe-
rat à furto, & quænam ad illam reducantur 269.
Raptus, ut eſt ſpecies luxuriæ quid 82, Quan-
donam conſlituat impedimentum dirimens 555.
Quid, ſi puella volens ſit abducta 556. .
Recidivi, an poſſint abſolvi v. Abſolutio.
Reguleæ fidei quot v. Fides.
Regulæ morum quot. v. Moralitas.
Religio quid, & quot ejus actus 12 5.
Religioſus, an habet dominium temporalium 181.
Violans votum paupertatis an & quomodo peccet,
ibid. & ſeqꝗ. Quid, ſi ludat abſque omni licenti 185.
An teneatur ad Horas v. Horæ Canon.
Reſtitutio quid 200. Ejus radices 20 1. Diffe-

rentia inter illas radices, quis obligatur reſtituere 208.

Cau⸗

INDEX RERUM.

Cauſæ ad damnum cooperantes quot, ibid. & ſeq.
quis primò tenetur reſtituere 21 3. Cui reſtitutio fa-
cienda, ſi Dominus rei ſit ignotus, mortuus, vel
multùm diſtans 230. Potéſtne fieri per Confeſſarium
231. Quid, ſi Confeſſarius ex ignorantià nonmo-
neat pœnitentem de reſtitutione, tenetũrne ipfe reſti-
tuere 232. Quo ordine facienda efſt reſtitutio, ibid.

Ex quà culpà oriatur obligatio reſtituendi in bonis for.

tunæ. Cauſæ excuſantes ab cà 237. Appendix quo-
rundum Caſuum circa materiam reſtitutionis 238 &

ſeqq. Ubi videantur NB. Reſtitutio in integrum

quid & quibus competat 200.
Reus quid poſſit & ad quid teneatur 280. & ſeqq.
Quid faciet Confeſſarius cum reo, qui juridicè interro-

gatus negat veritatem 281. Juſtè condemnatus, po.

teſtne appellare 283. Poreéſtne fugere ex carcere
rumpendo vincula & parietes 28 I. & ſeqq.
Rixa quid & quale peccatum 119.

Acramentum quid, quot, & à quoinſtituta 328.
Quæ requiritur intentio in conficiente & ſuſci-
piente Sacramentum, ibid. Mali Miniſtri, an con-

ficiant vera Sacramenta 329. An liceat ea ab iis pe-

tere, ibid.
Sacrilegium quid & quotuplex 160. .
Satisfactio Sacramentalis quid 379. Conditiones
ad eam requiſitæ, ibid. Poſsitne quis ſatisfacere per

alium 3 80. Poſsitne fieri per opera alias præcepta,

ibid. An teneatur pœnitens acceptare & implere pœ-
nitentiam 381. Quxæ ſatisfactio ſit injungenda 3 82.
Quandonam implenda 383. Ab uno injuncta, po-
17

teſtne mutari ab alio & quandonam 384. Qui illam

implet in ſtatu peccati mortalis, ſatisfacitne, ibid.

Ad quid, qui oblitus eſt illius, ibid. * Sacri⸗

Acriſie
Kancdal
hoc 121.
Schiſin⸗
rupul
dia I1.
eclitio⸗
entent
lceateamt
Serwitu
Lervus
nium 180
Etyit,
mengy. C
Ligillumn
od 370.
ibid. An
mMum cadar
tingintente
(uis er ſol
Gignitntem
lun, ſund
Cnlelli d
ſcientiicn
Proprium
conkeſſion
cipit
UItend die
imon

M.

Oini teltnuot
ImOtns,

er Coblelkn.

orantitnonn
ktünne iſet
Tteltiuno,
enclinborn

Apprnlrg

ſtrunon
io in ingt

r190.
. icc n
öndetnnarus
gere e
legg

guoinin⸗

oofcienel!
lccen ehn

0.
iͦſrien
D
e innn⸗
niußn,
o ſirck,
Nisl

.

E T VERBORU M.
Sacrificium quid & quotuplex v. Miſſa.
Scandalum quid & quotuplex 120. v. Caſus ſuper
hoc 122. & ſeqq.
Schiſma quid 111.
Scrùpulus quid & quotuplex, ejus cauſæ & reme-
dia 11. & ſeqq. v. Conſcientia.
Seditio quid 11 9.
Sententia probabilis quæ & quotuplex 13. & an
liceat eam ſequi relictà probabiliore 14.
Servitus quid & quotuplex 179.
