Cir CAH Teneturne ad (onfeſßionem annuam, gur non

r aumhun.

hnun lenAd

n Otelt .
uacrur
1 Canrun

.

De Pœnitentis. 359

Ratio 2. . quia determinatio temporis pro confeſſione

facta eſt ab Eccleſia.
Cæterùm tempus annuæ Conſeſſionis ſecundùm

ſe computandum eſſet à prima die Januarii uſque ad

ultimum Decembris; attamen ſecundum modernam
camque piam Eccleſiæ praxin, quà fideles hoc præ-
ceptum ſimul implent circa Paſcha cum præcepto
Communionis, computatur à Paſchate in Paſcha.

datisfitne huie præcepto per Confeſionem
ſacrilegam 4

n. Negative. Katio, quia confeſſio invalida ſeu

ſacrilega non eſt præcepta ſed prohibita. Unde eſt
propolitio damnata ab Alexand. VII. Qui ſacit confes-

iſionem voluntariè nullam, ſatisfacit præcepto Ecele-
ſie. Satisfit tamen huic præcepto per confeſſionem
validam & informem, (ſi detur.) Natio, quia in ea

adſunt omnia eſſentialia requiſita, & ſolùm effectu

cilicet gratia præpeditur. WD

habent niſi venialia?

. Cum Cajet. Sylrio, Gonet, Gibbon . Natali,

Alexander, quos ſequitur Wigandt, non tenetur
ex vi dicti præcepti. Katie, quia peccata venialia

non ſunt materia neceſlaria confeſſionis ſed libera.

IUnge ſufficit ad præceptum Eccleſiæ implendum, ut ſe
Sacerdoti repraſentet, & ſe oſtendat abſque conſcientia

mortalis eſſe; & hoc ei pro confeſſione reputatur. Ita

D. Th. in terminis in ſupplem. 4. 6. a. 3. 4d 3. Tenere-

Z 4 tur

360 . Caput X.

tur tamen in Paſchate communicare, ut decernitur in
Can. omnis utriusque ſexus. &d.
BDixi: Ez vi dicti Præcepti; quia fieri poteſt,
quòd tenearur ratione ſcandali, vel etiam ſe dubitet
eſſe in mortali. M
Tenentuürne bueri hoc bræceßto,
. & quandonam

Dico;: Tenentur, ſi ad annos diſcretionis perve.
nerint, & mortaliter peccaverint. Ita patet ex cit.
Can. ommis utriuſque ſexus. Quare autem pueri priùs
teneantur ad confeſſionem, quàm ad Communio-

. Clundh
nd eho te
9
cd gruins
Utt lo ſhpt
Gis oanno
lrpiciio a
cet o duob⸗

(ckbie Pro

üthen Mo ne

☛— iu

un, con,

nem, dictum eſt ſupra. Ex quo etiam patet, quòd Nan
ræceptum confeſſionis diſtinctum ſit & independens v Colk
à præcepto Communionis., AAAoerdon:
Eine aliquzndo bræ veniendum hoc bræceptum 1& dannn
Dvel ſupplendum, dum ſt n gudd he
neglectum Apeticblum
Uron verig
u. Primd: Quii ſcit aut probabiliter timet ſe non i eſonl
poſſe conſiteri ante finem anni, niſi confitceatur mo- 1I! Vl
dò, uti fieri poteſt in caſu longi itineris, tenetur con- öecen
feſſionem anticipare. 8 NEmd
Ratio eſt adem, quæ ſupra de caſu præyeniendæ cler 1.
Communionis. (ui accedit, quòd alia ſint præce- Crullt
Pta, quorum onus alligatur certo tempori ſeu dici, hndun tn
ur jejunii, Miſſæ, horarum, quæ non ſunt neceſſariò Mhm al
Prævenienda vel ſupplenda; alia verò, quæ obligant lunl
Pro indeterminato tempore, quæ funt amticipanda filtone
vel ſupplenda =ð tale eſt in præſenti. 1n erlene

De Peænitentia. 361

ut dienigi e. Secunddè: Qui toto anno non eſt confeſſus,
aunno elapſo tenetur primâà commoditate confiteri,
uin fele & eè gravius peccat, quèò diutiùs differt. Karto
deiimſecli patet loco ſuprà cit. de Communione, quèd, ſi
quis toto anno non eſſet confeſſus, & confiteretur
in principio Januarü, illa Confeſſione non ſatisfa-
ectn, ceret pro duobus annis. Katio, quia iſta Confeiſio
eſt ebita pro anno præcedenti, ergè per cam non
ſatisfacit pro novo anno ſequent.

Giſcretonuye
knent Tenetirxe quis, ut impleat didtum præce-
uurn i brtum, confiteri per internuntium, per-
1 lCunm ſceriptum, vel per interpretem?
tiamparet, 4 HM

ltendeee M. I. Confeſſio per internuntium vel ſctipturam
facta ſacerdoti abſenti, & abſolixio ab eodem ab-
ſente data, eſt invalida. Oppoſita Suarezii ſenten-
n hoefrehn tia eſt damnata 4 Clemente VIII. 1602. Ratio eſt 5
4 tum quèd hæc fuerit mens Ohriſti inſtituentis. Tuùm
ob periculum ſcandali, revelationis &c. Tuùm quia
alias non verificatur forma: Abſolvo te, quæ re-
lie üncts quirit berſonalem præſentiam. .-— .
onhem : Mr. 2. Valida eſlet confeſſio „ſi pœnitens per lit⸗
E Ehenim teras pegcata ſua Sacerdoti mittat, & Poſtea in ejus
ac N præſentia dicat, quèd ſe de omnibus illis accuſet
Grin G& dolcat. Katio, quia adeſt perſonalis præſentia
el ſßr & accuſatio. Imo ad præceptum confeſſionis im-
i d plendum tenererur perſcriptum confiteri, vel per
h nutum, ſi aliter non poſſit. Ratio, quia præca-
D lem Pturn ohligat, dum in ejus obſervantia non eſt magna
3 —Z difficultas nec periculum damni „ ſed ſic ſe haber
m Mt. eaſus præſens; ergo.

=—

361 Caput XI.

ge. z3. Non tenetur quis confiteri per interpretem,
niſi in mortis articulo.
KRatio 1. P. eſt, quia nullum extat jus, vi cujus
ſic publicanda ſunt delicta.
KRatio 2. P. Quia non oportet reddere dubiam
ſalutem ſuam, & vita æterna præponderat famæ,
quæ in eo caſu apud interpretem læderetur; & quam-
vis homo poſſit ſalvari per contritionem, illa ta-
men eſt ileili. Et dato, quèd ad id homo non
æneretur ex vi dicti præcepti, tenererur tamen ey
præcepto charitatis ergà ſe ipſum.

C ASDF.

Quidam Gallus in itinere conſtitutus inſtante tem.
pore Paſchali confitetur Gallico idiomate, cum
aliud neſciat, ſed Confeſſor linguæ illius ignarus,
quantumvis pro eo intelligendo plurimum labera-
verit, ex omnibus tamen peccatis unum duntaxet
intellexit ·

Q. An poßit eum abſol vere?

. Negativè, ſed remittendum omnino eſſe ad
aliquem Confeſſorem linguæ ſuæ peritum. Ita 8.
Anton. p. 3. tit. 17. cap. 15. §. 3. & cap. 2 1. §. 3.
Navarr. in man. cap. 9. §. 14.
Kkatio eſt, tum quia, etſi juſtam ob cauſam poſſit
quandoque confeſſio non eſſe integra. Arg. cap. I.
9. Cautus de pœnit, ea tamen non adeſt in caſu iſto⸗
in quo ad alium linguæ peritum facilis eſt acceſſus.
Tum etiam, quia Confeſſior; cum ſit judex ad e
dum;

un, A obt
dium, ne
nlit, que
tim cogniio
lge n.

lheie

Vt i⸗

üprob

Uenh anite
tem, nl
Ehito d
tckan;
l

led linr⸗
tem, lt 2
m ue cl
ulgavior;

line ,r

Am,
. RNari⸗ .

le, Il

daeee

Di⸗ . N

De Pæsitentis. 36

perinehen dum, & abſolvendum, non poteſt rectum ferre
judicium, nec pœnitentiam debitam imponere, ſi
AKajus,in neſcit, quæ ſunt ipſius confeſſi peccata: Semper
enim cognitio cauſæ præcedere debet punitionem.
eldeekh Lege de quâ re ff. de judic.

erat hka . .
eage Quid faciet Confeſarius, gui aliquem abſol-
Cnonen, i wvit in valide, vel alium com-
d Aidkoran miſit errorem ?2
teeretur tanc

. Si probabiliter timeat ſcandalum in conve-
miendo pœnitentem ſeu revocando, vel aliud grave
4 damnum, relinquat eum in bona fide, & commen-
det Chriſto Sacerdoti ſummo, doleatque de com-
miſſo defectu; ſi verò talia mala non timeat, non
ut ſt debet defectum abſolutionis pœnitenti extra Con-
oilieutt, feſſionem manifeſtare, ne arguatur xréus fracti ſigil.

ge li; ſed ſi præſens ſit, ſuaviter dicat ei: Libens vi-

Mim i derem, ut adhuc ſemel milu confitereris, habeo
n l enim quæ dicam pro ſalute animæ tuæ. Katio,
quia ſuavior agendi modus in eo caſu non datur.

Hinme j. aletne Fforma, ſi ei apponatur conditio ?
m onid Affrmo, ſi conditio ſit de præſenti vel præteri-
eimn ro. Katio, quia effectum Sacramenti non ſuſpendit,
16ℳ ſecùs, ſi ſit de futuro, ob rationem oppoſitam.

peuinn Poteſine Confeſſarius abſol vere frequenter

“ A trecidivos, qui nullum præſeferunt Se-
An1. SðèJJMVß cimen emendationis ?
6 At cN . .
hialt Dico: Non poteſt, ſed abſolutionem differre

% debet,

364 Caput 1I.

debet, uſque dum emendationem non olam verba
ſed & opere comprobent. Katig, qias a Carent efhcaci
cmendationis Propoſito. .

Quid, ſi urgeat præceptum annuæ C onmuni.
nis, cui præmittenda Confeſßio?

Dico: Per accidens poſſe al bſlineri ſine novo pec.
cat o ex rationabili cauſa ; ita enim ait Conc aige⸗
in quo illud præceptum eſt conditum: W/i ue
de conſilio propru Sacerdotis ob aliquam raliona an ſ
cauſam ad tempus ab ejus perceptione duxerit 4 K. .
nend um.

Quid, ſi talis omo ſine 1elerione Amiſu,

poſtes moriretar ſubitaneâ morte?

Letorqueo: Quid, ſt id corring tingeret, antequam
abſolutionem petit: Deinde deg⸗ aadd habeat 1e⸗
medium Contritionis. H

Poteſtne abſolvi M gui nullum
vel dare poteſt ſignum doloris 2

M. I. Si moribundus nullum omninè ſignum
doloris exhibeat, invalidè abſolvitur. Ra ommu-
niſimé DB. Katio, quia etſi fortè eſſet contritus,
hæc tamen contritio non poteſt eſſe materia e
memti Ppœnitentiæ , cum non ſit ſignum ſenſibile.
E 80. 1 . .
B. 2. Cum 3 8 Doctoribus citatis 2* Catena .
in praxi impertinend am eſſè ſub nngedelen di
ris ſig-
4 iam illi, qui nullum certum dolo
tionem etiam ili, qu i

un eilbet.
Pleri & m
Ann, & gu
Nent 5 hocin
Müſonun d

l uprob⸗

Ulocklabco⸗
i Uum pi
nn don lul⸗
undi nunt .
hünn, vel
Konc Eu
Unſam h
lllions, ſc
lenen i
umndes .
Uukatem I
lutionem ho

nlur alie.

ulier

8 Dionen
titi⸗ l

til Aak⸗
in men

s M

D ler Pro

An

De Paænitentia. 36 5

„

nonſind num exhibet. Ratio eſt, quèd in neceſſitate debeant

Guincaten DR

zmue Confl

Cofeie

neri ſine it
ait CNC. L
tum: M
glm aini,
one GNe?

luttene
,A norte
lngeret, Ir

41 lten
ulorit

n nvito
t l on⸗
e mua 4
. ſgumta

4 CGrln
rore dd⸗
1 e
in 4CN

applicari & miniſtrari Sacramenta etiam in materia
dubia, & quandocunque eſt ſpes probabilis Sacra-
menti; hoc in caſu tametſi, nullum haberi poſſit do-
loris ſignum determinatum, eſt ſaltem dubium &
æqualiter probabile poſſe confici hoc Sacramentum:
Ergò eſt ſub conditione impertiendum. Minor pro-
batur; nam primò Sacerdos meritò dubitare poteſt,
utrum non ſuſpiria, affectus, vel palpitationes mo-

ribundi fiant in ordine ad exprimendum dolorem

internum, vel petendum Beneficium abſolutionis.
Sccundò: Quia ſententia, dicens, ſufficere vitam
honeſtam & Chriſtianam ad ſenſibilem petitionem
abſolutionis, ſaltem habet aliquam extrinſecam pro-

babilitatem à pluribus Doctoribus pro ſuo ſententia
citantibus D. Auguſtinum in L. de adult. conjug.

paritatem inſtituente inter baptizationem & recon-
ciliationem hominis moribundi. Ita Metzger cum

pluribus aliis.

Qualiter diſponendus eſt moribundus?

N. Diſponendum eſſe per actus fidei, ſpei &
charitatis. Natio, quia illi actus, ſi aliquando.
certé in articulo mortis ejuſque periculo obligant.
Imò etſi ſufficiat attritio cum Sacramento, vix pos-
ſum tamen illi pro tunc acquieſcere, quia non ſum
certus, an Sacerdos me abſolvens ſit rite baptizatus,

ordinatus &c.

Qualiter grocedendum eſt cum moribando rudi?

k. Ante abſolutionem docendus eſt neceſſaria
L neceſſi-

366 Caput XI.

neceſſitate medii & præcepti, quæ ſi culpabiliter
ignoret, damnandus eſt peccati mortalis. Dein exa-
minandus eſt de peccatis ſecundùm ſpeciem infimam,
numerum, S& circumſtantias tam ſpeciem mutan-
tes, quàm aggravantes &c.

uid faciendum cum ee, in quo non apparent
ſigna Veræ deteſtationis peccatorum?

N. Talis, antequam abſolvatur, diſponi debet
ad concipiendum Dui timorem & amorem, ex qui-
bus provenire debet deteſtatio peccatorum ad Sacra-
mentum peœnitentiæ requiſita.

Teneturne quis confiteri peccatum mor-
tale dubium?

. Confitendum eſſe ut dubium, quèd, ſi poſt
Confeſſionem deprehendatur fuiſſe certum, denetur
illud confiteri ut certum. Katio, quia juxta Trid.
homo tenetur confiteri mortalia, prout illa habet
in conſcientia; ſed peccatum ante dubium comper-
tà certitudine non eſt ampliùs dubium, ſed certum:
Ergò. Ob eandem rationem qui non ſcit certum
numerum peccatorum mortalium, & dicit: Forni-
catus ſum decies circiter, vel plus minusve, &
poſtea deprehendit cerrum numerum, V. G. fuiſſe
duodecies, tenetur poſtea numerum ut certum con-
fiteri. Cæteruùm, qui mera habet peccata dubia,
unum certum, etiam veniale tantùm ex vita prioti
confiteri debet; non enim poteſt cadere forma certa
ſuper materiam dubiam & incertam.

Petri

Panur iner
ſuod co

Kle m.

, com

elier. Ka

Prulben,

alglonſte
con

M Pexca
umeblolrio⸗
APn n,

ſmn hette
ſanun,
1

M. Mon
N
Emn Contaſt
Uonee,

1 6 uſt
1 er ſe

Mont

Dlege, Ne
eiN
Whriehil

D. Pæ nitentia. 367

ueſ alli Petrus interregatur à Confeſſario de peceato,
unn. Dmn od commiſßit ? & ipſe negat, Juo-
Heurmiim modo peccat?
Pecden m— 4
m.. Si ſit mortale, quod negat, peccat morta-
lier, & committit Sacrilegium; ſi veniale, peccat
e i /, „enialiter. Natio, quia ſolum eſt materia Confes-
ccaterun! ſionis libcra.

r, ei?t Paulus confiteturunum peccatum veniale, quod
emntn, non commiſit, quomodo peccat ?
Catorum A 7
Dico: Peccat mortaliter, non enim adfert ma-
teriam abſolutionis, adcoque non verificatur forma:
MAun A Abſolyo te.

Petrus peccavit venialiter, accedit Confes.

m, ai ſarium, dicens: Peccavi veniali-
ſecennc ter, poteſtne abſolvi 5

ht Dico⸗ Non poteſt. Katio, quia non dat ma-
teriam Confeſſionis, hæc enim non eſt peccatum
im, Elct in generc.

Paulus omiſit in Confeßione peccatum morta-
nnae le per ſeæx annos „ expoſt confitetur,
606 guid?

*

uum ucen 4 v. Vel omiſit ſcienter, vel ignoranter? Si ſcien-
ter; Omnes Confeſſiones factæ ab illo tempore ſunt
eſng ſacrilegæ „ & conſequenter repetendæ ſi ex igno-
deNNi rantia Vel vincibili, vel invincibili: Si ex igno-
n. tantia vincibili, iterum repetendæ erunt, ſi ex invin-

„ cibili

3z3668 Caput XI.

cibili, ſolum peccatum omiſſum erit aperiendum. ut, quehe
KRatio, quia iſthæc ignorantia excuſat à peccato. En, & es
— . . ltrezperie
Anna pœnitens incerta de okitu mariti per pumnin,
multos annos abſentis tranſit ad ſecun- ejemolum.
das nuptias, bor eſne alſol auan
Dico: Non poteſt. Ratio, quia eſt in ſtatu. ſur /ne n
peccati mortalis, à quo abſolvi nequit, niſi ſecun- Nleorve⸗
dum deſerat, quia manet incerta de morte prioris:

ille enim cenſetur vivere tam diu, donec probetur Au
per duorum fide dignorum teſtimonia mors prioris;
unde Anna exponit ſe periculo adulterii toties, quo-. Hewert
ties cognoſcitur à ſecundo. nlhmntz
Petrus Paſtor injuſtum habet ſui Paſtoratit taungln
titulum, abſolvitne valide ed o

uun ſb
B. Affirmativè, ſi hæc tria adſint, ſcil. titulus wolumcontn
coloratus, error communis, & non adlſit impedi- Ametimüb
mentum juris Divini aut naturalis. Katio, quia un elp
error communis & titulus coloratus à legitimo ſu. ul, qni ,
periore collatus dat jurisdictionem non quidem habi- Aainn
tualem, ſed actualem ad ſingulos actus neceſſariam, , undo
ut conſulat ſaluti animarum laborantium invincibili Mamm
ignorantiàâ, quæ nemini nocere debet.

Plurimi Nobiles „ dum confitentur, nibil
aut parum dicunt de peccato vindictæ, plu-
rimi mercatores nibil de uſura, opifees
nihil de fraudibus, &. Juiq Auam
AAaget (onfeſſarius ;
. Coafeſſarius tenetur formare ideam peccato- ke

menen⸗ r
1i

De Peanitentia. 369
n eit ei rum, quæ homines talis conditionis ſolent commit-
elt an tere, & eos ante abſolutionem interrogare, quia
conſtat experientia, pleroſque habére ſpiritum talium
Bitu naiis peccatorum, de quibus tamen non habent conſcien-
nſt 44 e tiæ remorſum.

Alln . M J
eeg Nolutus cum ſoluta totâ nocte decumbens con-

„qudi! tetur boc modo: Totaâ nocte in lecto impu-
ineqit, ld dicé con verſatus cum una, quacum feci,

1 e morr Hr quo Svoti õ sn,
ju, Conee or Sahrts V
imonna wols

Cuteti n Be. Interogare tenetur, quoties cum illa copu-
am habuerit; quælibet enim copula eſt actio tota-
nie lis & completa, nec una ordinatur ad aliam; ver-
er / Han ba verò & ofſcula, tactus impudici in ordine
8 mpudici in ordine ad
al copulam ſubſecutam, (niſi ſpecialem turpitudinis
Air, üs modum contineant; idem dic de oſeulis copulam
adlin, * immediatè ſubſequentibus abſente periculo ad novam
on tlun⸗ copulam vel pollutionis) non ſunt ordinariè expri-
rls. e mendi, quia hæc & ſimilia funt copulæ præambu-
atns¹ * la, &ι ordinantur ad eundem finem, ut diximus
l ſupra, quando egimus de diſtinctione numerica
borantum ns Peccatotum
d Teneturne pæœnitens eadem peccata gquando-
fam, 1 bis confiteri, vel iteratô Jub icere
pirdle, N. Ievienz

rt, Mk. Tenetur tunc, quando eorum Confeſſio fuit
eſul invalida poteſt autem eſſe invalida. 1. Ex cul-
„ dabili defectu doloris vel integritatis. 2. Defectu
eiene RK Aa« formæ

376 Caput XI.

formæ quò ad eſſentialia non prolatæzZ. z. Deſectu
Miniſtri, ſi is ſit ſurdus, vel ſub Confeſſione dor-
miat., vel careat jurisdictione. 4. Daefectu inten-
dionis Miniſtri. G

5. II.

De.
Sigillo & Satisfactione, &c.

Quid eſt Keillum „zuo jure obligat “
7u0s

. Sigillum Confeſſionis eſt obligatio ea tacendi,
quæ viãà Confeſſionis innotuerunt. Obligat jure na-
turæ, Divino & Eccleſiaſtico. Extenditur autem
hæc obligatio non ſolùm ad Confeſſarium, ſed etiam
ad quoſcunque alios, qui peccata pœnitentis ſola
Confeſſionis viã cognoſcunt. Unde interpres, vel,
qui invenit chartam, in qua ſcripta ſunt peccata,
vel circumſtantes confeſſionale, qui caſu vel ftudio
peccata audiunt, tenentur ad Sigillum.

QNacerdos violans Rgillum, quot peccata
committit? “
Bi. Tria: Unum detractionis, infamando proxi-
mum. Secundum infidelitatis, non ſervando ſe-

cretum. Tertium, Sacrilegium, faciendo contta
reverentiam & ſignificationem hujus Sacramenti.

„ Ln

Cuan

1. Ele tum
ni communn
Aritindum 4
Unn kereie,
lad mil, hec

eahm neceſſit

er Lonſin.

, aut

4 heec⸗

Mu: Nn
Wrmeitil
Ul.

Nelit eu,

☛n

Prnd. N.
Eoonlellni
Ntre, an
NIl,
ai
n eoon

un, ſ .

Darmne

Non
N o, ddi 1

De Pænitentia. 771

lne. „MA Qudm Oricta eft Jigiltli olbligatio?
ub Confellor!
4. Dünn Be. Eſſe tam ſtrictam, ut nequidem in periculo
boni communis, aut in quacunque neceſſitate, vel
ad vitandum quodcunque ſcandalum liceat pecca-
tum revelare. Natio, quia talis revelatio eſt intrin-
ſecè mala, nec eſt medium ordinatum ad ſuccur-
rendum neceſſitatibus & periculis hominum.

cone, A 2tru confitetur animo decipiendi Confeſſa-
rium, aut deridendi, aut pertrabendi
jue Nlyu ad peccatum, teneturne Coufeſſa-
— J rius ad tigillum?
Cbligntoen e Dico: Non tenetur, quia rtalis Confeſſio non
igre eſt Sacramentalis, quæ ſola inducit obligationem

flmm, Quid , R pæœnitens Confeſſario dicat, gqud
* vclit eum occidere, poteſtne fuguere ?
ſeuipe lnk⸗ Aßirmo. Non enim crimen pœnitentis, tunc ex
e, Aicli fuga confeſſarii manifeſtatur, poteſt enim quis co-
Ellun. gitare, quèd fugiat ob aliam cauſam, V. G. ob
dolores ex improviſo advenientes, aut ratione cujus-
, ſunß dam negotii &c. ſi verò pœnitens confeſſarium in-

ſequatur, ſe ipſum maniteſtat.
, iſnnmn Daturne parvitas materiæ reſpectu
M · . 5 . . . 8
1 edi hujus Ngilli?
17 Eoenh 0

ißs unmn Dico: Non datur, ſicut nec datur in perjurio.
KRatio, quia licèt peccatum veniale ſesundum ſe ſit
A a 2 Materia

372 Caput XI.

mere, ne etiam peccata gravia manifefſtentur.

Petrus dat licentiam Confeſſario manifeſtandi
ea, quæ ipſt Confeſſus eſt, frangitne
viillum manifeſftando ?

Dico: Non frangit Sigillum. Ratio, quia per
illam licentiam illa, quæ anteàâ ſciebat ut Vicarius

ſi pœnitens primò incipiat Confeſſarium alloqui de
peccatis confeſſis, eumque conſulere.

Quænam cadunt ſub Sigillo?

3 . . . .
cia Confeſſionis, nimirùm peccata. Indirecte pec-

ſerupuloſus, moroſus, indoctus, ſpurius pauper

feſſio redderetur odioſa vel oneroſa; aliud eſlet
ſi tales defectus jam paſſim eſſent noti, tunc emim
non caderent ſub Sigillo.

bpeccata venialia, frangitne Sgillum?

quue venialibus eſſe non poteſt, ſecus eſſet, fi ſpe-

mendacium.

Quis

materia levis, tamen in ordine ad Sigillum eſt ma
teria graviſſima . poſſent enim homines merito ti-

Dei, nunc ſcit ut homo. Hæc autem licentia de.
bet eſſe expreſſa & ſufficienter cenſetur conceſſa,

. Directè ſub Sigillo cadit, quidquid eſt mate-

catum complieis eodem Sigillo tegitur. Eem de-
. . . —. . H X
fectus & imperfectiones pœnitentis, ut; quèd ſit

Caonfſarius dicit: Ille vel illa confeſus et

luo mi
Dico: Non frangit. Katio, quia confeſſio abſ -

cificaret peccatum, & dicerct: Iſte confeſſus eſt

Clfa

Dio: lici

ur n horme
(Lcerin ila

Mridcium.
onem c
lbie eberet

ahut ex

Ceun alig

lehl & m

MNune
Vlnts Alin a
1 Ofeiun ,
ſenne, yele
i lltracit

E P uſſiſnen
&c. Katio, quia per horum mamiffeſtationem con-

aColket
l
,ln Ae

O
nfe je
nonig

1

Ki

De Pæœnitentia. 3 73

ISeilumakn Quid faciet Confeſſarius interrogatus de
5 1 . —M
Umines tentddi Peccatis auditis?
gariketeunn. „„ . 3. . .
. Dico: Licitè reſpondet: Meſcio, quia interro-
rio etiftſa gatur ur homo & non ut Deus aut Dei Vicatius;
, fugin ſic enim illa neſcit, conſequenter non comm ttit
mendacium. Imò cum juramento ſuam poteſt re-
1 : ſponſionem confirmare, & mille potiùs mortes
Aun, guin ſubire deberet, quàm quidquam de auditis mani-
cbe u eſta-c.
canen en Perrus ex ſola Confeſtione ſeit, Paulum ad
cepletun cond l zuoc .
Ohicium aliquod vel dignitatem eſſe incapa-

An dem & indignum, poteſtne illi ſuum
i AQALenegare votum 2
Gplt Ad hunc caſum reſpondet D. Th. inquiens: Ex

iduildhe multis aliis Cauſis redditur quis indignus ad pralatio-
n ne nis Offcium, quàm ex peccato, ſicut ex defectu
ſcientiæ, vel atatis, vel alicujus hujusmodi, & ide?;

, u, li Jui contradicit, net ſuſpicionem de crimine inducit,
. Pris, “ nec confeſſionem reyvelat. Et licèt Petrus utatur ſcien-
Goren tia cx Confeſſione hauſtà, fit tamen ſine violatio-
Pankeltn . 1,65 . . 11‧* . . 11 . .A .
a; Alt ne Sigilli, quia ſepoſità illa ſcientiâ poſet ſuffragium
1012)

cc, i⸗ ſuum alteri conferre.
1

2

Confeſſor pœnitenti ob indiſpoſitionem non ab-

ile ſlato renuit dare ſchedulam, ſeu tefti-
ne monium Confesſionis, frangitne
alot ALigillum
ſcse, BI. Si alii ſciant, quòd penitens hunc Confeſſa-

teſlus .
lecg DDMUM Aa 3 Ltium

374 Caput XI.

rium acceſſerit, & ipſe ſchedam abſolutè petat, te-
netur eam dare, ne denegando eum biola & Si-
gillum frangat, nec Conteſlarius eam dando men-
titur, quia ſolùm teſtatur eſſe confeſſum; ſi autem
id alii neſciant, ſchedam negando non frangit Ligil.
lum, quia nec verbo nec facto pœnitentis pecca-
ta prodit, ut ſuppono, ſed ſolùm Confeſlionem

— . 1 . .
factam poſitivo teſtimenio non approbat.

Poteftne Confeſſarius ſcientii Confeßionit uti

ad evitandum grave bericulum bro-
rium vel aliorum?

Aßirmo: Dummodo ita canté & prudenter agat.
ut ad minuis alii non advertant eum tali ſcientia uti,
& nullus pudor vel confuſio pœnitemti oriatur.
Ex quo ſequitur, quòd Confeſſarius ex conſeſſio-
ne cognoſcens ſibi in via parari inſidias, vel vene-
num in calice pro Miſſa, poſſit manere domi, vel
viam declinare, aut Miſlam omittere, aliam cau-
ſam ſine mendacio allegando. Iteęm ſi quis ex con-
feſſione ſciat ſuum Conſeſſarium jurisdictione care-
re, aut res ſuas ſibi furto eſſe ſublatas, poteſt alium
Confeſſarium eligere, & res ſuas melius cuſtodire.
Item Sacerdos, qui ex Confeſſione ſcit tali nocte
grave incendiumn vel homicidium eſſe patrandum,
poteſt id judicibus aperire, dicendo ſic: Vigilate,
quia accidere poſſunt aliqua detrimenta, attendiue

& carete vobis. Imo judex vigilando & malefacto-

res deprehendendo poteſt eos punire, quia tunc
delictum fit publicum ſine deordinatione Sigilli, non
“ tainen

umer lcet del
. ec rerel
, ne panit
I, n o

aneſenuten⸗
un forni
aliſcie

X. Dorelt l

Anhinalise

m hilet;
um, Iuem
1forlorum ad
rhelt ln
UNtn Corled
Iumentumn O

lxamin

Wn, Manſi
unenſenre
nde

=
S

1

nd, gen
here Mlann
unins ileg,
onl ahe
mentll lun

Wentar ſ

=

W De Pænitentia. 375

Plolet en ramen licet delictum ſpecificare, ait noſter Candi-
eumn oct i dus. Sed reverà in hac parte magna adhibenda cau-
emdndon tela, ne penitenti ullatenus aliquod gravamen affe-
Mdun; Ias ratur, ut provide monent Doctores.
inm Confeſſarius ex confeſtione Ponſi acquirit ſcien-
em (olhe tiam fornicationis Sonſæ, poteſtne uti
cbbr tali ſcientia ad penitius examinan:

dam ponſam? ðèBG

4 N/, 3
1(Afeſunt . .. .
ade i. Poteſt quidem penitius examinare ſponſam,
4 quam fortaſſis examinaſſet, ſi ſponſi Confeſſionem
ℳ!

non audiviſſet; ſed propterea non poteſt excedere
modum, quem exactiores Confeſſarii circa exami-
eepenken,⸗ na ſponſorum adhibere ſolent, alias enim ſuborire-
Im tliſim tur tacilè ſponſæ ſuſpicio, quèd Confeſſarius ex
enneniain noritia Confeſſionis ſponſi procedat, per quod Sa-
Gunsdtan⸗ cramentum odioſum redderetur. .
im deg quid faciet Conf⸗ſſarius, ſi ſonſa ritè

ninme, eæxaminata commiſſam fornicatio-

leni qise nem ſubticeat?
ns,A M. Aliqui, tali tantùm dandam eſſe benedictio-
UDlalao, 3

sehsn nem , ur conſulatur reverentiæ Sacramenti, oppo-
r ſrds ſita tamen ſententia communior eſt, & in praxi ſe-
ſone nd 4 o& Confeſſarium in illo caſu poſſe &
Ae pn quenda, nempe Onteflarium in 1 9 calu potie
. cole: i debere abſolutionem Sacramentalem impendere, vel
ℳ maximè ideò, quia periculum facilè ſubeſſe poſſet,
“ Emed ne ſponſa advertat ſibi impendi pro abſolutione Sa-
an ratnentali ſimplicem behedicti deindè dire-
e, Aur cramentali Imp icem enedictionem, deinde dirre-
i. (de uteretur ſcientia Confeſlionis.

gtor lli⸗
. A a 4 Petrus

4
H

376 Caput XI
Petrus Confeſſarius Jolet ingemiſcere, dum

ænitentes exponunt gravia peccata, ita
ut hoc advertatur ab alis, pluries
monitas ſe non correxit, eftne
vielator Nigill ?

7

* . . * . *
Dico: Si non formaliter, ſaltem interpretativè
& implicitè Sigillum violavit, quia illi gemmitus eram
voôluntaria gravium peccatorum manifeſtatio.

C S V S I.

Fanniti, ut Parochum interficiant, vocari eum fa-
ciunt de nocte per Philippum, qui ſingat Matrem

in extremis laborare, & Confeſſiohem inſtanter
Vochan Colf⸗

lin eſe ley
tur, timens etiam Philippus de nece ſua genu-

petere. Parochus Philippum comitatur, ſed,
cum propè eſſent à loco, in quo inſidiæ paraban-

Rectitur ante Parochum, & inter alia peccata
hanc ſuam fictionem à Bannitis ſuaſam conßitetur .
quà auditàâ Parochus mox fugam arripit, quèd
videntes Banniti capto Philippo eum interſieiunt.
OQ. An per illamm fuga revelaverit Confeſſonem,
C ex homicidis inde ſecuto incurrerit irregula-
ritatem ? 4

Ve. Ad utrumque affirmativè. KNatio primi Quia,
erfi fuga illa abſolute & per ſe ſumpta ſine aliis cir-

cumſtantiis videatur indifferens ,„nec ſit declarativa

peccati confeſſi: Attamen ſumpta, ut in caſu Ro-
ponitur, & cum illis circumſtantiis tam Contel 10½

868

Uin inere
Aunt Dannin,
ſs ne ſlhic
Mntomunet ia
Kun iloban

ſe llinno

inllin Aium
Nulerlles 4

uid. lio⸗

lui ſuund

lin uteſt
uiͤcedt hom

nini nacll⸗
Mrochu 1,

ail,

ſin torzn

i. 9.

nntſenlnen
lnent,

irndo, en
unn mo

nen „Nee
Ilre aleen
cd lte

* Meini

—

etniſtant, 4
peecata ii
t, pluntt
eit, tne
3

ltem imeneen
iailli gemn H
arieſtao.

7

, .
gi flgu

conutatir,7
i⸗ ſlefe
le teat , ß
mer e
ſdan ſin
5l Arht,
1 A n
virtClfiH
curert p⸗

uiemin
Ae c
. Schuenm
)

Cotel⸗
5

/

De Pænitentis. 377

nis in itinere propè ſilvam, ſeu locum, in quo
erant Banniti, factæ, & tali tempore, quod nec
ſpes nec ſuſpicio ulla erat Parochum tergaverſurum,
non remanet jam ſignum indifferens, ſed ſatis mani-
feſtum ipſis Bannitis, quòd ob ſolam Confeſſionem
de conſpirato ſui homicidio id fecerit, neque enim
in ullam aliam cauſam reduci poteſt. Ita Navarr.
cap. Sacerdos de pœnit. diſt. 6. n. 13 5. & alii com-
muniùs, Ergò &c. L
Ratio ſecundi eſt, quia hæc fuga non ſolùm fuit
illicita, ut eſt oſtenſum, ſed etiam cauſam ſuſticien-
tem dedit homicidio Philippi. Ergèò.

C,C 4§ O§ II.

Parochus Confeſſarius duarum Sororum, dicit junio-
rem eſſe depotam Pirginem, nulloque lethali cri.-
mine maculatam, de altera prorſus tacet. Idem
Parochus reprehendit publicè peccata in Confeſſio-
ne audita, ita tamen cauté, us nullus in noti-
tiam eorum, qui tatia patrarunt, derenire va-
leat. An in laudanda illa ſorore, & in
reprebendendis ita peccatis Confeſſionis ſecretum
violaverit?

M. Ad I. affirmativèe. KRatio, quia Confeſſor
dicendo, hanc eſſe Virginem, aut hanc nullum
peccatum mortale habere, ſignificat alteram nec eſſe
Virginem, nec à lethali culpa immunem, & ita

. indirectè alterius Confeſſionem aperit, quæ nec di-

recté nec indirecte revelanda eſt, ut notant Dl).
Aa 5 i„

373 Cazut xv..

in cap. omnis de pœnit. & remiſſ. hanc ſententiam
docentS. Anton. 3. p. Cit. 17. c. 22. Na v. in Man.
c. 8. n. 9. & in cap. Sacerdos de pœnit. diſt. G. n. 57.
B. Ad 2z. negative. Ratio quia dicendo: Tale
Peccatum in Conſeſſione audivi, cum prudentia &
cautelà prædickä;, nullo modo cognoſci poteſt pecca-
tor, ergè prohibitio de Sigillo Tervando ceſſat arg.
cap. cum ceſſante de appel. & leg. adigere S. quam- .
vis ff. de jure Patronat. Peccat tamen mortaliter
peccato ſcandali, quia ſimplices ſcandalizantur, qui
putant illis verbis Confeſſionem revelari, & ita of-
fenduntur, & aliquando timent ob hoc ſua gravi
peccata manifeſtare, ſuſpicantes ea poſſe à Conteſſo-
re propalari ſine præcdicta cautela, quod ſcandalum
datum videtur mortale. Cap. nihil cum ſcandalo 4 ge
præſcript. cap. cum teneamur de prabend. & cap. cum
ab omni de vita & bhoneſt. Cleric.

c ASO 5 Ti.

Margaretha publica meretrix eſt parocho confeſſa,
Aſt non abſoluta, quia emendati amimi i ſignum da-
re nolebat, multique videntes eam detineri pluri-
mum ad pedes Confeſſoris, petunt à Parocho, an
illam abſolverit, qui ad obviandum ſuſcepto ſcan.
dalo reſpondit, eam quidem fuiſſe Confeſſam, a4
non abſolicxam 5

L. An Coufeßionem revelaverit ?
Be. Affirmativè. Katio eſt tum, quia hæc verba:
non abſolvi iſtum, generant quantum eſt ex ſe in

animo audientis ſuſpicionem de pœnitente, qnag
ve

Tchnin

A ron fuent
err inen
nn un luti
lo. Tin e
ngeet rhijns
, ain l⸗
Conltonis te
leye
e Pehetit.
44, ſ.
i Cerao⸗
id ſ.
DMiniu:
inn Sacren
eſetnnn

. lici.

Ce cana

) brpane
. 4 x p.

krlbemn
lin len & P

,
0 d lemine

et tante

. ncke
rt ilenr

Ae run
lulniin

De Pænitentia. 379

unc ſmmm vel non fuerit contritus, vel aliquam cenſuram re-
1. Men, n ſervatam incurrerit, ob quam non fuit abſolutus,
deit A1 cum ut plurimum ob iſta & ſimilia denegetur abſo-
lindcenn: lutio. Zum etiam, quia ſi Confeſſor cauſam ſub-
am Mi jungeret hujus non abſolutionis dicendo non ab-
roli ct ſolvi, quia non vult emendari . pertiſſine eſſet
Tenamo c Conteſſionis revelatio, ergè dicendo ſoläm: non
Aines ſ abſolvi, revelat implicitè idipſum. Ita doceèt .
t umen niu Anton. 3. p. tit. 17. cap. 22. §. 2. Jotus in 4. ſent. dift.
6landlam 1 8. 4. 4. 4. 5. Navarrus in manuali cap. 8. n. 14. &

Nteeti,A? in cap. Sacerdos de pœnit. diſt. 6. n. 66. H
t obhoc ſux Quid eſt ſatisfaltio Jacramentalis?
be ſ . Definitur à Tiid ſ-. 14. c. 8. quòd ſit altio, per
1, quo ſal uam in Sacramento pœnitentiæ retribuimus Deo re-
bil hu u ompenſationem aliquam pro peccato juxta ſententiam
rcheni.0 judicis.
ic. . . . .
Quæ conditiones requiruntur ad ſatis-
ℳ faciendum?

.. Ex pParte ſatisfacientis requiritur ſtatus gratiæ
FIumct S S vie, cx parte verò ipſius operis ſatisfactorii,
laimniſn quèd ſit liberum, bonum ac ſupernaturale, labo-
ANANHHαι⅛ rioſum item & pœnale; ad hoc autem, ut ſit ſatis-
Gunti α factorium, requiritur ex parte Dei acceptatio, ſeu
onen ſip/ voluntas remittendi reatum pœnæ intuitu talis ope-
ſ ffe ris. Licet autem omnia opera; quæ habent præ-
dictas conditiones, ſatisfactoria ſint; tria tamen
mmnt recenſeri ſolent, quæ maximeè ſatisfactioria ſunt, &
Mnec⸗ ad quæ cætera omnia veluti reducuntur, nim. ora-
v guln tio, jejunium, & eleemoſyna. 6
Ptun 3
rim . Poteſtne

3 80 Caput XI.

Potéſtne unus per alium ſatig acere ſ it 14.6
fſacramentaliter. euuuuCN T
Dico : Non poteſt, ſicut nec poteſt adimplere Nrum, unnd
præceptum audiendi Sacrum, recitandi Horas, &c. Alet A kemit
per alium. Katio, quia ſunt onus perſonale. inn rlebite
M unn her din
. . . . . 18
6 fa Tio fieri per opera alidss t, rideol
Potéſtne ſatisfalctio fieri per of in ricol
bræcepta? en pus à van

. EIKhm,
Aßfirmo. Ratio, quia homo juſtus poteſt mereri umn, guut
de condigno vitam æternam per opera præcepta, ut Antiheſt:
docet Trid. ſ. 6. c. 10. & 16. ergò etiam poteſt ſatis. minmus, cu
facere de condigno pro pœna temporaiii. utt, iteh
uhan, dütpe
5Kͤ0J. rntmnen,
C A S . Tümmenpen
. . Viceo, cln
. 1 . P%: C
Micolaus Clericus confitetur ſe quandoque Divinum * i
omittere oficium, ob quod à Confeſſore non alia inpo- ti⸗ »Au
nitur pœnitentia, quàm quod Divini Ofici recita- lra

. . 1 unbicon
tionem nunquam omittat, & Koſarium B. E. quod rig oukt
bis in hebdomadà ex voto retitat, loco pœnitentie etalcte i
1.. . a
diligenter oret. H
. Nur uſcher
. 1
. , Eulnep
Q. An heæc vel alia expræcepto neceſſariapoßint
vanitentiaà inſungi: lmiirn i

N. Affirmativè. Ia D. Th. in 4. ſent. diſt. 15. & i⸗
Sotus diſt. 19. q. 2. 4. I. Adrianus de ſatisfactione 4.
penult. Medina Cod. de ſatisfactione. Cajetan. in Arn
epuſc. iom. 1I. tract. 6.4. I. de ſatisfactiont. S. Anton. i Kirn

De pœnitenti. 3381

ſaifun 3. p. tit. 14. cap. 20. Navarrus in man. c. 3. n. 4.
e. item Concil. Trid. ſ. 14. cap. 9. & can. 1 3. Et
Acrratio eſt, Tum, quia opus, quantò magis meri-
Er ork a torium, tantèò eſt magis ſatisfactorium, quod enim
GtNiG, valet ad remittendam culpam, & augendam gra-
nspeln. tiam, valebit etiam ad condonandam pœnam: jam
autem per adimpletionem mandatorum nos mereri
zeriſenechi Patet . ac ideo ſatisfacere. Zum etiam Jquia unum S
idem opus à vario procedens principie varium ſorti-
tur effectum, & diverſarum virtutum fit actus, ut
o uliuſorft jejunium, quatenus times, ne plus ſatis comedas,
