Ex bis ſequitur primò: Clericus, qui principali-
ter frequentat Chorum, vel reciat horas ob quoti-
dianas diſtributiones, item Sacerdos, qui non ce-
lebrat, niſi ob ſtipendium, commitit Simoniam.
Secùs verò, ſi hoc temporale ſit motivum ſecunda-
rium, ſeu cauſa tantùm impulſiya.
Secund): Epiſcopus collatione primæ Tonſuræ &
Ordinum, Notarii pro teſtimon ibus, ſi ſtipendia
laboris ab Epiſcopo habeant, aliquid temporale ac-
cipientes, aut eis dantes, Cenſuras & pœnas Simo-
niæ incurrunt. Si verò Notarii ftipendium non ha-
beant, tamen ultra decimam partem aurei accipere
non poſſunt, nec eis dare licet ſine labe Simeniæz.
Ita Concil. Trid. ſ. 2 1. de Reform. Can. 1.
Tertid: Religioſus, qui dicit: Eligam te in Ab-
batem vel Priorem, ut me facias Sub Priorem Con-
cionatorem &c. non committit Simoniam, quia tunc
non temporale, ſed ſpirituale datur pro ſpirituali .
eccat tamen peccato acceptionis perſonarum „ am-
irioms, vel ſcandali. Si verò dicat: Faciam te Ab-
batem, ut me facias Cellarium, videtur eſſe Simo-
nia; quia illud Officium ſpirituale non eſt, ſed
omninò temporale
Quartò: Dare pecuniam, ne eligatur indignus,
non eſt Simonia, ſed opus maximè laudabile. Ita
noſter de la Cruz, dicens, hanc eſſe communem.
Ratia, quia ſolùm intenditur, ut ſervetur juſtitia
diſtributiva in bonum Eccleſiæ.

Quid

10
Non ve
Ele
non r
niͤd.
minit
moni
(e
enne n
non
er ſei
worten
im ge
poleio

l nole

Tiun

ur

1V
n co
l x

Atimnon
QAusenn.

Prnrd
b ut
luime
Girmonlar
n ſouttt

Torlurl

ſiſpen.

enpalkker
on
iut Gnk
rei
be Pnen
l
gumrinl
Mioen
o hinnmn
arum, 4
imte!
nr elesn

n ,⸗

ur nc⸗ .
comme

De KReligione 16 5
Quid, ſi conſanguineus Petri conſiliario Epiſco-

i det pecuntam eo paéto, ut inducat
Epiſcopum ad dandum Petro, de
Vimonid nihil ſcienti,
PBeneſicium?
m. Conſanguineus ille & confiliarius ſunt Simoniaci,
non verò Epiſcopus, nec promotus, cùm nihil in-

dè ſciant. Imò ſic promotus, ſecundum Conradum,

non tenetur reſignare Beneficium. Katio, quia ni-
mis durum eſt, ut qui culpam Simoniæ non com-
mittit „ puniatur pœnâ Simoniæx. Idem eſt, ſi
Simonia facta fuiſſet in fraudem electi vel promoti.
Cæterùm, ſi pecunia detur Prælato, vel eo ſci-
ente miniſtris, neſciente promoto, tunc promotus
non fit Simoniacus; promotio tamen eſt Simoniaca
ex ſcientia promotoris; ſi ergò id promotus reſciat,
mox tenetur renunciare; ſi autem reſciat elapſo triennio,
jam gaudere poteſt regulà Cancellariæ de triennali
poſſeſſione, ita ut elapſo triennio turbari nequeat
vel moleſtari circa illud Beneficium.

C §5OSY.

Titius in concurſu Beneficii pecuniis opera-
tur, ut (ajus magis idoneus à concur-
ſu deſiſtat. O. An commit-
tat Gimoniam?
i. Utrumque tam Cajum quàâm Titium manife-
ſtam comm iſiſſe Simoniam. Natio, quia quicun-
que dat vel facit aliquid etiam minimum pro ſpiri-
L 3 tuali,

166 Caput VII.

tuali, tanqus mn pretium ejus vel cauſam principalem
habendl ipium , eſt Simoniacus, ut doeet D. T b.
2. 2. q. 100. 4. 5. JSed in præſenti datæ ſunt illæz
Fecunr pro obtinendo Beneficio principaliter, qui-
ri collatum, ergè. Er, cùm Simonia, quamiſti
contraxerunt, fuerit realis, ut patet;, ideò ultraà
lethale peccatum & excommunicationem ipſo facto

incurſam, non potuit Cajus obtinere Benefcium,

nihilque valuit præſentatio, electio, confirmatio,

— 2 . . . 7 . . .
provilio, & quæliber alia diſpoſitio, & ſi obtinuit

Beneficium, illud tenetur relinquere, & omnes per-
ceptos fructus reſtituere, ut decernitur in exttar.
ſecundà de Simoniâ.

C 4S O S I

Petrus Presbyter habens Beneficium, cujus

reditus Valent ollo centum ſeutis, renuntiapit
illud eo animo & confidentiä, ut conſobrino
ſuo daretur, non alias renuntiaturus afßigna-
tà ducentorum ſcutorunm bortione ad Benefi-
ciati ſuſtentationem, reliquis in penſionem ſibi
reſervatis, & ut conceſßio facilius imhetra-

retur, proventuum ſummam nonifi ſencento⸗-

rum ſcutorum Pontifici enarrat. Q. An
Nmoniaca fuerit bæc renuntiatto,
&Oguid Confeſſori

ggendam

k. In hoc caſu nullam commiſiſſe Petrum Sime-

niam in hac confidentiali renuntiatione, eò quod

eon-

us non datis fuiſſet ſine dubio alteri utpotè dignio-

Conle
un tend
en,
Gel mod
conbce⸗
Coatrac
in n
glan in
Uencann
an
wwig⸗
tan l⸗

Eben
de

NoN ol⸗
den ni

Canß,⸗

ih/
Sorna
Ujelt v

tumn

C 41

ton
u gii
l den

8

inahlen

et D. h

e lonrir
palter,c⸗
. 3 .
dotagne⸗
, quni

iCeb n

nilo ſan
1

enebcun,
Cut i e

.

uni
1 69

4l Ben
Penſont

ut inten
l
t. 4
ntietlh,
1

Nrnumd

6

De Keligione. 167

confidere ſolum, quèd collator conferet Benefici-
um renuntiatum illi, cui renuntians conferri deſi-
derat, poſt renuntiationem libere & ſine ullo pacto
vel modo, conventionis factam, non eſt Simoniaca
confidentia. Katio, quia nullus intervenit eà in re
contractus non gratuitus, nec aliquid deductum eſt
in paéctum, quo collatio reddatur invalida. Cap.
quam pio I. 4. I. Interim, cuûm Petrus ad obti-
nendam facilids à ſede Apoſtolica gratiam tacuerit
ex propoſito verum Beneficii valorem quèò ad redi-
tus ipſos certos, litteræ ipſius fuerunt ſubreptitiæ
tam quò ad collationem, quàm quò ad penſionem,
debetque Confeſſor illi injungere, ut rem de novo

à ſede bollolte⸗ impetret enarratà veritate, ſecuùr

non P S gaudere penſione „ He conſobrinum ejus-
dem rei conſcium Beneſicio.

C ASOS VI.

In Confraternitate ecujuſdam Sancti, quæ multis pa-
riisq, Indulgentüs ac Privilegiits à . Pontificibus
eſt ornata, ſtatutum extat, ut ſi quis in eam in-
grecdi voluerit, ſolvat pro ingreſſu certam pecumiæ
quotam, & ſingulis etiam annis aliam.

Q. An præfatum ſtatutum ſit Nimoniacum ?

. Negativèe. Katio eſt: Tum, quia illa Con-

fraternitas non eſt religio, ſed quædam porius Con-

gregatio hominum ſæcularium ad bene faciendum.
Tum etiam, quia ſi pro ingreſſu monaſterii indigen-
is detur vel recipiatur aliquid ex pacto, nulla eſt

1IS
L. 4 Simo-

168 Caput UII.

Simonia, undè pro ingreſſu monialium, ſi ex pacto
2 5 —.
Petantur & dentur expenſæ neceſſariæ, & tempore
profeſſionis pro dote dentur mille aurei, non eſt

peccatum, cum hæc non pro ingreſſu abſolutè ſed

magis pro ſuſtentatione Monaſterii pauperis exigan-
tur, Ut inquit Cajet. 22. 4. 100. 4 3. Adeoque
etiam hujuimodi Confraternitatis cxpenſis vel pau-
perum Eleemoſynis provideri. Ut colligitur ex cap.

ſi quis deſpicit, diſt. 42. eſtque hæc expreſſa ſenten-

tia §. Antonini, 2. p. tit. I. C. I. §. 19. in fine. Gl-
veſtri verb. Confraternitas, q. 2. & verb. Simonia q.
I1. num. 7. Armilla verb. ſocietas num. 28. Jabie-
na verb. Confraternitas num. 1. Idipſum etiam
videtur ſentire Nararrus in Man. 32. num. 100.
§. quarto.
Ad onmem verèò ambiguitatem in hoc caſu tol-
lendam conſulunt DD. prædicti tutiſſimum eſſe, ut
hujuſmodi ſtatuta fiant ſub forma affirmativa: Vi-
delicet, ſi quis dederit tantum, recipiatur in con-
fratrem: & non per verba negativa, quia per hoc
pracluderetur via ad hujuſmodi Confraternitatem,
haberetque ſpeciem exactionis: ilud autem primum
habet ſofum rationcm voluntariæ recognitionis &
ſpeciem gratuitæ retributionis, ut colligitur ex do·
ctrina O. b. 2. 2. 4. 109. a. 3.

CASOS T.

Blaſius pollicetur cuidam Presbytero ſe effecturum, in
ei quidem conferatur Decanatus, in quo certam
habet penſionem : dummiodo intra duos an nos illam
redimat, & Satun det ante ingreſum centum au-
reos.

10
ite 4
(Urata
fone

ℳ e
le heni
4 ino
Umim
ini

1 4
Uelo
h 1.
Gnan,

leint
14),1.)
Gtionn

cleli

t/ in⸗

us
Notars
grin

iend)

hen

ſierpnn

„& tenpen
. 1
el, nond

4bloloe ,‚4

perpeigt
3. Mo
enſs
liginreri
Ptela n
,in fne
erb. nnttt
N. 19. M
iphun 6r
1, Elft 1

1Wwecdt
Remm
Ermmnt:
iimnint

, e N

Eratennnun
Auenpein
Aligtuen

V.

1 C

r
or ANMN

,ℳα

D

De Religione. 169

reos. Quo pactolinito & Decanatu obtento permutavit
inde ad annum didtus Presbyter cum quadam Eccleſis
urata æqualis reditus, accipiens aliquid pluris ra-
tione dignitatis, quæ eſt Decanatus.

8

Q 1. An penſionem vendere Gt Simonia. 2.
An Decanatus acquiſitio ſub pacto redimen-
dæ penſionis, donandique pro parte bretii ita
ſit NRmoniaca, ut bænas juris inducat. 3.
Utrum ratione Decanatht ſeu alterius aigni-
tatis poßit bplus exigi. Et dmum in
bis, zuid ſit C. onfeſſori facien-

aäaum?

. Ad 1. Ut probabilius affirmativè. Ita ſoan-
nes Major in 4. diſt. I 5. 4. 5. & Navarrus in Man.
Ap. 2 3. num. 111. & in Comment. cap. Si de
imonia.
Ratio eſt: Tùm quia ſecundùm doctrinam Gloſſ.
cap. 2. Ne Prælatus pices ſuas. Prælatus jurisdi-
cCtionem temporalem vendens, ſi eam habet ab Ec-
cleſia, Simoniam committit „ eò quòd talis jurisdi-
ctio judicetur ſpiritualis dependenter, id eſt reſpe-
&Qu S. Pontificis, à quo habet dependentiam, ut
notat S. Anton. p. 2. tit. . cap. S. 1 4. JZum etiam, quia

decimæ, etſi vendi Foſſint, jus tamen percipiendi eas eſt

invendibile, eò quòdClericus propter cultum Divinurn
debeatur. Et aliud eſt fructus vendere propter
L 5 Eccleſiæ

178 Caput EIl.
Eccleſiv neceſſitatem, id quod licet, aliud jus per-

cipiendi tales decimas, quod vendi nequaquam po-

teſt, cap. Altare, 4. 3. Richard. in 4. diſt. 2 5. a.
3. 4. 3. D. Th. 4. 1 0, ab omnibus veceptus. Ergo
à ſimili, quamvis fruétus penſionis ſint vendibiles,
ipſum tamen jus, quod habet penſionarius in Bene-
Ricio Ecclceſtaſtico, vendi non poterit, arg. de locat.
& conduct. cape veſtra.
Non tamen hujusmodi emptio ſeu venditio ipſo
jure excommunicationem inducit, quia extray. 2.
de ſim. quæ excommunicationis ſententia ferit Simo-
macos, comprehendit eos ſolùm, qui in ordine aut
Beneficio Simoniam committunt: Jam autem pen-

ſio, cum neque ſit ordo neque Bencscium, ur pa-
tet, & pœnæ ſint potiùs reſtringendæ quàm am-

pliandeæ, ſcquitur ad Simoniam in penſione factam
non extendi, ſicut neo ad eam, quæ fieret in Jure
Patronatis aut ſepulturz „ & alis Benefieio anne-

XIS.

quotieſcunque collatio Beneficii fundatur in aliquo

pacto non gratuito „eſt Simonia, ut docet D. Z h.

2. 2. 4. 3 8. 4. 2. Tùm etiam, quia in caſu propo-

ſito completur promiſſam totaliter à Blaſio, cujus

operàâ eſt Bencficium ſeu Decanatus Presbytero col-
latus, & id etiam, quod Presbyter ſpoſpondit, par-
tim adimplecur, ut qui ſtatim dedit centum aureos,

.

reliquos ſoluturus intra duos annos, ergo uterque

Simonid reali infectus eſt, adeéque ſubjacent pœ-
nis à jure ſtatutis. Cajer. in ſumma verb. Simonia
& 2. 2. q. 100. a. 6. Sylv. verb. Simonia q. 22. &
Sotue L. 9. de juſt. & jur. q. 6. & alii.

B. Ad 2. Affirmativèe. Katio eſt: Tùm, quia

B. Ad

2
gun I
1e Conl
ten.
aigreh
Cin t
ler Ke
Cöni.
ſnr in
Colron
e Hnn
Cot
neg
Puum,
Cm
u⸗
M Nie
Vlmnuc ge
Khu
tum, 8.
ſeda
ſenreni
luun,
Ae
Dne
it

Aud uke
guutung⸗
4.G.1)0
leytut hi
nt vendli
ariusinden
Ah. ttliu

endiig ii

gia extc!
iinoidieu
n aten
Gcum, u
de Ouins
tnſoone tidt
ſetetin ⸗
eneheio u

huur in
doct!

naue

Po,
ecet
Onclrek
h ,Ule
enrunn M.
ec⸗
cr
P,
is 4 4

.
H

tis tann .

De Keligione. 171

p. Ad 3z. Etiam affirmative. Ratio eſt: Tùm,
quia illa dignitas eſt res quædam ſpiritualis, ut ſa-
tis conſtat, ac proindé, ſi quid pro e exigitur
tanquam pretium, Simonia eſt. Zum etiam, quia
in cap. quaæſitum de rerum permutatione, inhibetur
expreſsè , ne permiſcearur dignitatum permutatie
cum fruéctuum compenſatione: ſed per ſe ſimplici-
ter Sacerdotium pre Sacerdotio, & dignitas pro
dignitate commutetur abſque alia ſuperadditione pe-
cuniæ. Quod, ſi fructus extiterint minores, quàm
ſint fructus akerius, eo caſu ad æqualiratem per
ſolutionem pecuniarum redigi poſſint. De quo vi-

de Sotum de juſt. & jur. lib. 9. 4. 7. a. 2.

Confeſſoris igitur partes in hoc caſu erunt, de-
clarare gravitatem peccati, & Pontificiæ excommu-
nicationis pœnam dicto Presbytero, ipſumque te-
neri ad renuntiandum Decanatum ſimoniaca acce-
ptum, & Ecclefiam curatam eodem vitio acquifitam:
cum omnis præſentatio, electio, collatio, & quæ-
vis alia diſpoſitio beneficiaria per realem Simoniam
ipſo jure ſit nulla, ut patet cap. i quis Epiſcopo, &
cap. Presbyterum, I. 4J. I. & cap. de hoc & . audi-
vimus de Simanta. Et in extrav. Martini, Eugenii
& Pauli II. & ideò debere non modo id, quod quæſi-
tum, & comparatum eſt ſi moniacè, relinquere,
ſed & fructus omnes reſtituere, etiam ante judicis
ſententiam. Quia, cum non fecerit tale Beneficium

ſuum, utpote per Simoniam obtentum, jus natu-

rale aſtringit, ut quiſque aliena & nullo titulo com-
Parata relincquat. Cap. Si rei. 14. 4. 6 & de reft.
ſpol. cap. grayis. Reſtituet autem ipfſi Eccleſiæ, de-
dEtis tamen expenſis gratiâ fructuum, & in utii-
tatem

172 Caput PIII.

tatem Eccleſiæ factis. Syly. verb. Simonia. 1 3. §. 3.
Nec ad dictum Beneficium ſuſcipiendum poterit
alius eum præfato Presbytero diſpenſare, quâm S.
Pontifex ſecunduàm Panorm. & Joan. Andr. in cap.
de Simoenia eodem tit. quamvis, ſi ſpontè renuntiet,
per Epiſcopum diſpenſari poſſe, ut habeat Benefr-
cium etiam curatum in alia Eccleſia, teneat Armilla
yerb. Simonia num. 82. & Tab. eodem num. 67.

& alii.

Kegulæ diænoſcendi „ an Smonia committa-
tur in collatione Beneficiorum?

Primò. Simoniam committit is, qui pretium
dat vel accipit pro Beneficiorum collatione, reſigna-
tione, electione, confirmatione &c.
Secundòè. Qui fundum, cui annexum eſt Jus-Pa-

tronats Laici, pretio ulteriori vendit vel emit, præ-

CS&, qui illud jus annexum habet.
Tertiè. Qui amico collatoris, electeris, aut
præſentatoris pretium vel aliud munus dat vel promir-
tit, ut ab eo commendetur, & operz illius Bencfi-
cium obtinear.

Quarth. Qui pretio accepto cedit juri dubio,

quod habet ad Beneficium, ut ſi duo litigent.
Quintò. Si Petrus V. G. reſignet Beneficium Pau-
lo fratri Annæ, ut ipſam recipiat uxorem.
Sexiè. Pecunia &c. data pro collationc Benefi-

eii à parentibu, vel aliis in favorem Beneficiati „
ipſo conſcio facit, ut Simoniaci ſint & donatores

& Beneficiatus.

CA-

De

1. !
1a

Iln Ater

1 E
n 1 1
1t. 9
ad
inen, 4
Nenn A .
lckinen
blrſclin
Wonen

Dommmne 1

Onnptione
ne Cc.
r a
rutt, ,
cllali

niA 1)
dum port
te, gunl

Andr.iti

ntetenunmn

best Dec
teneat Arm
Cen un. 6

u tonni⸗
um)
gvi Nrr

tione,

eleni S

Aleclens,
dlrrelen
1 Uben

juian
oligen.
enehcund
enn.
Mint e
m Pelekan
Con

De jure & jufſtitia. 173

—

C AbP UTI. VIII.
De Jure & Juſtitia.
De Juſtitia in genere & ſpecie.

Quid f gar
. Us ſive juſtum nihil aliud eſt, quâm æquali-
tas debita inter obligationem unius & Jus acti-
yim alterius.

Quotuplex eft jus?
v. Eft duplex, ſcil. Jus ad rem, (putà haben-
dam, quæ nondum eſt in noſtra poteſtate) & Jus
in re, quæ actu ut propria poſſidetur.
. Jus ad rem acquiritur per ſtipulationem, dona-
tionem, emptionem, præſentationem, poſtulatio-
nem ad Beneficium, per collationem Beneficii,
electionem, ſucceſſionem hæreditatis. Et hoc jus tri-
buit ſolam actionem in perfſonam „ jus verò in re

actionem in rem, quia res, ubicunque extet ,„

Domino repeti poteſt. Tale jus eſt & habetur per

emptionem & alios contractus ſecutâ rei traditio-
ne &c.
Jus adæquatè dividitur in naturale, quod rerum
natura, peſitivum, quod certorum hominum inter
ſe conſenſu, & in jus Gentium, quod communi
omni⸗

74 Ccaut EIII.

ommum nationum populorumꝗque judicio conſtitu- vdt

tum eſt. minis
. 2è Uelocte
L Quid eſt Zaſtitia ? ui
gX T, . hommine
. Juxta Ulp. L. 10. F de juſt. & jure: Eſt bnn
perpetua & conſtans voluntas jus ſunm cuique tribu-
. . - . * . — . ,
endi. Voluntas hic ſumitur pro habitu voluntatis. “
4,
uot ſunt Opecies Quſtitiæ ſc
4 .. S Kenndh
. Tr .
B. Sunt Tres, ſcil. Legalis, commutativa, & llite

diſtributiva. Katio, quia, cm juſtitia ſit ad alte-
rum, & hæc triplex eſſe poiſit, ſcil, partis ad to-
tum, partis ad partem, vel totius ad partem, hinc
rriplex eſt juſtitia: Prima legalis, Secunda commu-
tativa, Tertia diſtributiva. D
juſtitia legalis eſt perpetua & conſtans volumas mimnl
communitati tribuens jus ſuum. binniore
Coinmutativa eſt perpetua & conſtans voluntas par- Eſter
i tribuens jus ſuum, & conſtituens æqualitatem dkamn
arithmeticam inter rem, & rem. lebg⸗
uſtitia diſtributiva eſt perpetua & conſtans volun-
tas in Magiſtratu partibus communitatis jus ſuum Qus
tribuens, conſtituendo æqualitatem geometricam
juxta merita perſonarum. 4 Mu.
Juſtitia lgalis, quæ etiam generalis dicitur non Ml
quidem praædicatione, ſed virtute & imperio, et

vera ſpecies juſtitiæz in communi ab aliis virtutibus anin
diſtincta, quippe, quæ honeſtate ſpecialiter ardu “D
procurat primariè bonum commune, ut debitum ber
communitati, id quod in nullam alam cadit virtu- l er
tem. In Principe reſidet architectonicè; in ſubditis m
“ verò

ci0 conn

un:
(hite fi
en wolunte

Mzutetirerl
tia t 4.
panit
Ipmlehil
lrseconn

ans vo

ſ
s vOlunt 1

6 Z D

conkkinsr

5

Cicnu

lert
„ uftl

Man

De ſure & Ouſtitia. 175

verò minſterialiter, in utriſque tamen ejusdem eſt
rationis, utpotè idem utrobique objectum formale
reſpiciens.
Jusdicium verus eſt juſtitiæ actus. LPatet ex ipfo
nomine; ut licitum ſit, tres requiruntur condi-
tiones.
Prima, ut procedat ex inclinatione juſtitix. Se-
cunda, quèd procedat ex authoritate præſidentis,
uia alias eſt uſurpatum. Tertia, quèd proferatur

ſecundum rectam rationem prudentiæ, quia alias eſſet

ſuſpicioſum vel temerarium.

Quid eſt judicium temerarium, an .
guale peccatum?

Dico: Judicium temerarium eſt firma &e deter-
minata ſententia de malo proximi, catens omni du-
bitatione & fortmnidine, & ſinè indicio ſufficienti.
Eſt ex genere ſuo Peccatum mortale. Katio, quia
eſt contra charitatem & juſtitiam; proximo nam-
que fit gravis injuria in bonis famæ.
Quid eſt ſuſpicio temeraria? Et gquale
beccatum
Dico: Suſpieio temeraria eſt aſſenſus debilis de
malo proximi, ad unam partem determinatus cum

formidine oppoſiti. Eſt ex genere ſuo peccatum ve-
niale, licèt ſit de re gravi. KRatio, quia non in-

Jes ducit perfectum & completum conremptum, con-

ſequenter non contrariatur dilectioni proximi. Et
licet injuria conſiſtens in adu perfecto ſit peccatum
mortale, ſecùs ſt conſiſtat in aldu imperfeldto; Suſpi-
cio

176 Caput FIII.

judici, &
io aut em eſt quid imperfedtum in R e
i imperſectus motus, & ideos no
1460

Ita in terminis §.
iſi trabatur ad aliam lineam. Ita in
21 4
Th. quodi. 12. 4. 35.

uid eſt dubium & qualiter interpre-
tandum?
Dubium eſt ſuſpenſio animi circa mmalum bro-
i. . . . 1.
nm. Interpfctandum eſt in meliorem katen lh.
Mi. 1 . em. “
X1 negative, id eſt, in non pejor i
a, d tibi non vis flieri, alteri ne
0 . . *% . § e .
nuliu⸗ jones fuas accipi in pejus,
nullus vellet actine Lier
. ln . . .
melin⸗ r Richcan boneret ſe quidem peri-
dah n lecte, Heculetin⸗ . ſeed prałtiti.
lo erroris intellectus . e et.
d Ga ramen quèòd , quande agitur de entanl
a 10 „ poſſin
aori amnn ‚vel adbibendo remedio, poſſi. , e
2 . . . .
alidu⸗ t aliquando dubia accipi in ererkoen 1 nen
eſcht⸗ ndam ſi.
Agigten⸗ judicando, ſed per quan
n0 B

terius lia
tioneim ſupponendo 1d . quod eſt dete „ 4 ye-
9

us malum, etiam
dium, quod eſt efficax contra majus al ,
MmeülA ”
4 fNa contra minus. Ira §. 5 hi .end 1.
4 6 üm, ſi ex dubio vis formare judic de.
æterum, dis
bes in melius ſumere poſitivè.

Quid dicis as hunc Caſum?
4 . . ſtiſima.
Vir probatæ fidei refert de fœmina hour gu
uòd marito non ſervet fidem nain de eriorem,
dn eferenti & interpreter in partem det 2
viro referentt O. a uz eſt in poſſeſſione bonæ
Kacio injuriam færminæ 2 qrus & interpreter in
& non credo referenti,
fatnæ . 11 partem

Plren
eun el
De.
cault
conti
le, 1
ſae
lenedl
alten
n el

Atem
r in

le e

AUUn

ſunni⸗

anh
nte

fn⸗

n

re ſucſei,l

1 eſ nunti

in termmn)

mierne

CLmlig
em mem!
em.
ne keemt
gus ſcdl

glicen
s pralſt
tur de ,lte
1, an
erureſtfen
ellan i
arigr, (
flen,
60,44
cun,

De Jure & uſtitia, 177

Pattem mehorem, injuriam facio ill
eum eſſe mendacem. Ad hoc
Dico: Imprimis conſiderandum eſt, quibus ex
cauſis ille referens moveatur ad hoc referendum; ſi
conſtiterit fieri ex paſſione, odio, inhoneſto amo⸗
re, interpzetatio facienda eſt in favorem ſœminæ 5
ſi autem ex bono animo, ut nimirum adhibeatur
remedium, optimum erit, ſuſpendere judicium 3
ſi autem in actum exire velim dubium interpretan-
dum eſt in favorem fœminæ, id eſt, in meliorem
partem; quia juxta regulas juris, Juando partium
jura ſunt obſcura, reo farendum eſt potius quàm altori,
ille autem, de quo dicicur mmalumm „obtiner locum
rei: Jura promptiora ſunt ad abſolyendum, quum
ad damnandum, ut ait Abulenlſis ſuper c. y. de pra⸗
ſumptionibus. Porròͤ, quòd ex hoc ſequatur jactu-
ra in honore ipſius referentis, id ipſum referens ſibi

i, judicando

imputet, quia abſque ſufſficiente cauſa proximum

diflamat.

Judex in peccato mortali judicans pec-
cätne mortaliter

Aßirmo: ſi judicet in peccato mortali publics
valdè ſcandaloſo. Katio, quia ſic dat materiam
candali; ſecus, ſi peccatum oocultum ſit: KAatio,
quia ſic non dat ſcandalum, nec agit contra juſti.
tiam, ut ſuppono . adeoque nec contrariatur autho-
ritati juriſdictionis, quam retinet talis judex, nee
rectitudini judicii, nec virtuti geligionis, cdm non
conſecretur ſpeciali conſecratione ad tale Offcium
Per quod differt à Sacerdote indignè conſecrante, vel
abſalvente in foro pœnitentiæ,

g. Il.

178 CLput VIII.
6. I.
De Dominio.

Quid eſt Dominium?
I. Eſt facultas utendi re ſuà ad quemlibet uſum
lege permiſſum.
oc Quotuplex eſt Dominium ?
z. Eſt Duplex, Jurisdictionis & proprietatis.

Pprimum eſt facultas gubernandi proprios fubditos,

ejus actus ſunt: Præcipere, prohibere, permittere,
judicare, punire, præmiarc.
judicare, punire, p are.
Secundum eſt facultas diſponendi de re aliqua tan-
quam ſua in proprium commodum. .

Quotuplex eßt Pominium jurisdictionis ?
. Eſt Duplex, ſcil. Eccleſiaſticum & ͤcculare.

Quotuplex eſt Dominium proprietatis
z. Eſt Duplex, Perfectum & Imperfedtum. Pri-
mum eſt, quod continet proprietatem rei & com-
modorum ejus. Secundum eſt, quod tantum haber
roprietatem rei abique commodo, vel commoda

abſque proprietate;, & dicitur directum ſecundum
primam partem; utile verò juxta ſecundam partem.

L Quotuplix Dominium neile 2 “
. Eſt Septuplex: Uſus : Uſusſruitus, Empbi⸗

„

Uiu

teuſis, Feudum, Juperkcies, Serritus, Fo Mi. 4

Nm
uk,
En
llone
te eh
e/ a.

er⸗

in ebus
Penc

Wpruta
jgani
Imntur,

lli

ſonen
um,
Xmne
hr

ncia

(neclnn
em

Gnn
Ilcte
idn
ſn en
Weda
wecliece

mzgnn

. xr ,

ll ilir
Kerin

nlbe n

14
1 8jhit
ie
e, umin

en igun

liunt
n
6rinaid,

gerſimn.
rnne Ka

De gure & Ziſſtitia. 179

Uſus definitur, quògd ſit Jus utendi re alien ſal-
và rei ſubſtantid. Uſugſrulctus eodem modo defini⸗
tur, modè addatur particula: Et fruendi.
Emphiteuſis eſt Conceſſio rei mobilis cum transla-
tione Dominii utilis, retento directo, ſub onere cer-
te penſienis preprietario ſolvenda, pel in perpetuum,
vel ad certum tempus, quod decennie non ſit minus
Diſfert ab uſufructu, quèd hic etiam conſtituatur
in rebus mobilibu,
Feudum eſt Conceſſio rei immobilis, nim. Agri vel
pagi & c. tum translatione Dominii utilis, retenta

proprietate, ſub onere fidelitatis & obſequii perſonalis

Praſtandi. Hi contractus, licèt ſæpeè pro eodem ſu-
mantur, differunt tamen, quòd emphyteuta in re-
cognitionem dominii directi teneatur præſtare pen-

ſionem realem, feudatarius verò perſonale obſequi-

un, cujus tamen loco ſolet imponi realis penſio „
& tunc parùm differunt.
Superſicies eſt contractus, quo ſuperficies alieni
fundi ſeu ſoli alicui (qui inde dicitur ſuperficiarius)

„

conceditur ad ædificandam domum, plantandam
vineam vel hortum, &c.

er pitus eſt jus utendi vel fruendi re alienâ, aut ali⸗
quid circa eam impediendi. .
Servitus dividitur in merè perſenalem, quæ à per-
ſona debetur perſonæ, ut ſi quis uſum ſui Bry

concedat alteri. Et in merè realem, quæ à re im-

mediatè debetur rei, ur eſt V. G. jus, quo per tu-
um agrum vado, vel jumenta duco ad meum. Ee
in mixtam, quæ à re immediatè debetur perſonæ,
uæ illa re immediatè poteſt uti vel frui.
Servitus ARealis iterum alia eſt ruſticana, quæ
ð M z prædio

*.

186 Caput VIII.

rædio ruſticano, alia urbana, quæ prædio urba- o⸗
no debetur. . 2 1.
Poſſeſſio definitur, quèd ſt detentio rei, corpo- htem⸗a
tis & animi & juris adminiculo interveniente. Eſt n
duplex, bone & malæ ſidei. Porrò ad hæc bræfa- ,
ta dominia, ut valida ſint, requiritur titulus * Aun
eſt radix & fundamentum dominii, quo quis lapro⸗ eere
Pat Dominum rei, V. G. emptio, donatio, ſucceſſio 5
hæreditaria, legatum, electio r Ad hos titulo or- ane
. —— 1 — rr irI6E rei. .
dinaris requirſtur traditio S& Hoi eſſio rci. ieſ
. III Paunen.
De Subjectis Dominii.

Parvuli & amentes habénthe Dominium?
1
v. Etſi non habeant Dominium adluale defectu ur
usus rationis, habent tamen habituale, fundatum is mn
potentiis naturæ rationalis. Servus item „ quà ſer⸗ lece di
vus, nullum habet Dominium. Katio, quia eſt ſel, 8
arbor non ſibi, ſed hero ſuo frucétificans. . Un!

Quarum rerum Dominium bhabent Filii an
dne

familias —umh
, Habent Dominium proprietatis & utile bone- vulg;
rum caſtrenſium, quæ occaſione militiæ armatæ ac- denco
quiſiverunt, & quaſi caſtrenſium, quæ ſibi compa- rini
rärunt ex mülitia fagata vel togata, id eſt, ex Off-
cio publico, V. G. Advocati, Judicis, Profeſſoris e
&c. Ur nimirum lex faveat in caſtris, aulis, Oſk.·
ciis publicis ſub vexillo Chriſti mrtentbus
LQuarun .

Erdio uhr

lei, t
eien. 11
Aher t.
tünlus,
uslen
c, ucelt
hos tdoen

lel.

De Jure & uſiitiæ, 181

Quarum rerum Dominium habent uxores?
. Habent plenum Dominium bonorum para-
phernalium, 15 eſt, quæ præter & extra dotem
abſque intuitu matrimonii à ſuis acceperunt, L. 8.
C. de pactis.
Nihilominus uxeres, quæ habent parentes pau-
ere- vel proles ex priori thoro, ſi non habeant alia

ona, poſſunt ex bonis communibus vel aliis ſuc-
currere illis, nec tenentur cas expenſas (ſi mode-

ratæ ſint) ſoluto matrimonio computare in ſuam
partem, imèò poſſunt etiam moderatè ſuccurrere fra-

cribus & ſororibus.

all.
ofiniun
Adude Eerl
undun
lem, u
ie 1 u

unmh

8& uit
ie ALnm

Hiabintne Kehgioß aliguarum rerum
ominium?
Dico: Non habent ſaltemn in particulari. Ratis,
quia per votum ſolemne paupertatis ita ſe ſpoliant
omni Dominio rerum temporalium, ut Navarrus
rectè dicat, eos nequidem habere Dominium panis,
veſtis, &c. quibus ütuntur.
Item Religioſus nequidem per licentiam Papæ po-
teſt habere peculium omninò independens, ob ean-
dem rationem, nempè votum paupertatis. Poteſt

tamen habere pecunias in communi depoſito alſer-
vandas ad uſus ſibi à Prælato conceſſos vel conce-

dendos. Rasio, quia totum hoc fit ad placitum

Superioris, conſequenter non læditur paupertas.

Religioſus violant Votum Paupertatis pee-
càtne, & quomodo?
Dico, Peccat mortaliter ex genere ſuo. Ratio

M 3 quis

2

182 Caput PII.

quia per ſolemne votum omni rei temporalis Domi-
nio ſe privavit. In individuo tamen non ſemper
peccat mortaliter, ſed tantùm venialiter juxta quan-
titatem rei, ut contingit in furto. Ex his
Sequitur, quòd ad hoc, ut Rehigioſus aliquid
recipere poſſit vel dare, licentia Superioris requira-

tur, non quidem ſemper expr⸗ſa & formalis, ſed

tacita & rationabiluer præſumpta. KRatio, tüm quia
eadem eſt pis taciti & expreſi, per Legem cum
quid ff. de rebus creditis. Tum, qui« præſumptio
de voluntate Domini ſufficit, ut alienæ rei uſurpa-

Ko exculetur à furto Per Legem inter emnes, rece

F. de furtis, ergò & ſufficit ad excuſandum à vio-

latione paupertatis. Cæterùm hæc licentia debet
eſſe libera, ſeu perfectè voluntaria, id cſt, non

obtenta per fraudem, quia fraus nemini patrocina-
rur. Item debet eſſe ex juſta cauſa, quæ poteſt

eſſe V. G. pietas in egentes parentes, vel proximos

conſanguineos &c.
CA 5U

Senepromius Religioſus peſſdet de licenti? Sedi

Apoſlolicæ quoſdam Eccleſiaſtices reditus ultra eos,

gues pablice legendo exæ propriaâ induſtriâ acquiru,
quique de licentis Superiorum ſui Ordinis ſunt uſui ſus
conceſſi, & de utriſque libere donat, maxime paren-
tibus pauperibus. MV

C. An zut? conſeientis id facere poßit 2

x. Ad r. Affirmaniwè, ſcälicet quo ad illos red-

txUS,

„

ii
I

a
. 1
iſte ha
Cutn 4
reyoci
ſpul
l
Cnunt
ſun t
fein
ſi
ſoune
U
Ibs
Comnhan
E
opri

Concellt

ni,

Uenten
ſenllſen
4 N.6
7 3¹. 4

Ortloon
non lem
uniq
his
goſs ai
iori n
furnd,1
tio, ning
I LReNG
1e prrlun
enr iul
ennet,
lndumin
loemia
mini Haroc⸗
. gue 1
Fel Mun

, Mnm
ltis n⸗
n
At
tin 4

De Jars & Oaſtitia 183

eus, quos poſſidet facultate Sedis Apoſtolicx. Ratis
eſt. Tum, quia quò ad illos reditus Religioſus
iſte habetur tanquam exemptus à poteſtate Prælati,
cum ab eo nequeant per Prælatum amoveri, neque
revocari, ſed ſubſit immediatè Sedi Apoſtolicæ, ut
ſingulariter determinat Panorm. in c. niſi de præb.
&c. edoceri de reſcript. tum etiuam, quia Card in
Clement. 2. de vitâ & honeſt. Cler, affirmat Religio-
ſum tam late poſſe diſponere de fructibus ſui Bene-
ſicii regularis, quàm Clericus ſæcularis de fructibus
ſui Beneficii ſæcularis, maximè, quando Religio-
ſo conceſſa eſt à Papa expendendi facultas in ſuos
uſus. Mavar. de redit. Eccl. c. I. num. 3 3. ſe⸗
quutus Innocentium in cap. cum olim de Privil. &
communem in cap. in præſentiäâ de probationibus.
uò ad 2. An nempeè Religioſus de acquiſitis
propriãà induſtria, ſuperiorum licentià ad ſuumuſum
conceſſis poſſit liberè donare.
Bi. Non poſſe ſine licentia ſaltem tacitàâ ſui Supe-
rioris, & virtuali ad minus conſenſu Conventus.
Ratio eſt, tum, quia acquiſitum à Religioſo acqui-
ritur ordini & monaſterio, ita ut nequeat quidquam
impendere etiam in pias cauſas abſque Prælati con-
ſenſu ſecundum Gloſſam in Clement. 2. S. ſed & tales
de vit. & beneſt. Cler. & docet expreſsè D. Th. 2. 2⸗
J. 32. a. 8. ad 2. Tum etiam „ quia Religioſus
per ſolemnem profeſſionem tam ſe, quàm ſua omnia
Monaſterio & Religioni tradidit, & ſic omnis opera
ſua eſt debita ſuo ordini. cap. in præſentis de probat.
& anthent, ingreſſi Cod. de Sacroſ Euch.
Quod, ſi hæc, quæ Religioſus acquirit, con-
ceduntur ſibi à Prælato & Conventu ad proprium
M 4 uſam,

484 Caput PIII.

uſum, poteſt tunc omne id, quod parcè vivende
ſibi detrahit, parentibus & aliis in Eleemoſynam vel
alio pio fine lbere donare. 1. “
Katio eſt, tum quia habens Peeulium ſibi juſtè
eonceſſum, poteſt impendere de eo omnia illa, quæ
recta ratio adminiſtrandi peculii requirit, nam con-
ceſſo aliquo conceduntur inſimul ea, ſinc quibus
id nequit expediri. Cap. praterea de Offic deleg. &
can. ex iie. 5. porrò de verb ſignif. L. 6. Tum etiam quia
talis Religioſus poſſet ea convertere in uſus corporis,
ergò multò magis in uſus animæ, quæ eſt pretioſior
corpore. cap. pracipimus, I. 4. 1.

Quid dicis ad bos Caſus?
Primus: Eſt quidam elgioſir qui pecunias
non imponit communi depo IIO, peccatne morta-
Secundus: Prælatus Religioſo dedit licentiam ac-
cipiendi é ſuo depoſito unum aurcum ad emendos
libros, ipic verò illum ezpendit ad alios uſus ſibi
neceſſarios, peccatne? . „
Tertius: Prælatus videt & ſcit ſubditum ali uid
diſtrahere vel acquirere, & non contradicit; hæc
Prælati taciturnitas, excuſatne à vitio proprietatis? .
Ad primum reſpondet igandt 7 Talem Rely
gioſum non ſtatim damnarem peccati mortalis, ꝗuis
antentio judicat omnes. Aliud eſſet, ſi obſtaret ſpe⸗
ciale præceprum, & id fieret animo pecuniam Præ-
lato occultandi. —1,
Ad ſecundum dicitur, ſi adſit neceſſitas, vel li-
centia rationabiliter præſumpta, non peccat. Katis,
eſt cadem, quæ ſupra. 5 4

S.
☛

ſe⸗

Ma
u
e
1
An
ſuinn
Uem;
, 8
Khee⸗
A
n
Nr
1 . 1
um,
Uüni do
1laten
reſech
lebeſ
manuni
olni
ne

llnt

Ce vitend
lunkt

in i

t, Mund

ſ ginr
ſe lt
mneniant

uduce

Aein

4
gi Nen
peceane
Gr leenn
m 4 m

aios u!

bimni

SSõ
. Cnnetd
ilnl
wortli⸗
0 znuin⸗

Necent

1

De Jure & Ouſtinun. 185
ded quid ſi Religioſus luderet alſque

omni licentia?

Dico: Peccaret contra votum paupertatis. Ratio,

quia Pecunte exponere ludo eſt actus Dominii; hinc,

qui ab ceo lucratur, tenetur reſtituere non ludenti,
44 monaſterio.
Ad tertium facit hæc regula juris: Qui tacet, con-
ſentire videtur. Sed nota, duplicem eſſe taciturni-
tatem; una eſt permiſſiva, ſicut Deus permittit pec-
cata, & hæc non excuſat. Secunda approbativa,
& hæc excuſat.

Sed ande ſcis taciturnitatem eſe merè permiſſivam
vel approbativam? V

Navarrus noſter ex Donato id benè explicat. Pri-

n, ait, debere cognoſci circumſtantias perſona-
rum, rei, occaſionem, ob quas rationabiliter præ-

ſumi poſſit voluntas ſuperioris. Secundèò, ſi Præla-
tus ſciens taceat ex verecundia vel timore, aliove

reſpectu, quia nim. homo pacificus eſt, ſubditus
verò eſt inquietus, agreſtis, turbulentus &c. eſt

taciturnitas permiſira; approbatiya verò, ſi ex nul

lo ſimili motivo taccat.

Sed neque Religioſus evectus ad dignitatem etiam
Epiſcopalem vel Cardinalitiam Dominus eſt reditu-
um Benefici, ſed tantum habet jus eos adminiſtran-
di vel dipenſandi, tüm ad congruam fui ſtats
ſuſtentationem, tuùm ad pias cauſas. KRatio, quia

votum paupertatis non eſt incompoſſibile cum ſtaru

Eccleſiaſtico, imò exornat eum, ut patet exemplo

Apoſtolorum : Ergò non eſt ratio, cur non ma-
neat.

M 5 Porrè

156 Caput VIII.

Porrò hæc abdicatis paupertatis, ſicut & cuſtodis
caſtitatis adeò eſt annexa regulæ Monachali, ut con-
