Horas Canonicas, niſi ſint in Sacris & Beneſiciati,
& niſi particularia Statuta Ordinis aliud jubeant. Rem
nec Converſi noſtrate etiam profeſſi. KRatio, quia
ordinem non profitentur, ut vacent Choro, ſed
operibus manualibus, ut in ſudore vultüs ſui veſcan-
tur pane ſuo, ſuo & ſimt Servitores Clericorum
Monaſterii. Nec item Equites Commendatores di-
Kti, V. G. Melitenſes & Teutonici obligantur ad Ho-
Tas

—

142 Caput FII.

ras ctiam privatim. Ratio, quia ex vi profefſionis
non depurantur ad Chorum, ſed tantüm ad mili-
tiam, neque Regula cis hanc obligationem imponit.
Moniales tamen profeſſæ & Choro deputaræ ſub
mortali tenentur ad Hôras etiam extra Chorum. Katio
hujus obligationis eſt immemorialis conſuetudo ob-
tinens vim legis. Hæc eſt tutior & probabilior
ſententia, quam tenet N igandt, ſecutus Bonaci-
nam, Axor, Leſſ, Malderum, Sanchez, TZamb.
Buſenb. noſtrum Donatum, qui cum Reginald. op-

poſitam ſententiam vocat temerariam, cum Sanch.
improbabilem ‚ſcandaloſam & ſaluti animarum odio-

ſam. Dicta autem conſuetudo non eſt acceſſoria,
ſed potiùs antecedens omnem particularem regulam

er modum Sacrificii laudis introducta ad Dei glo-

riam & communc bonum totius Eccleſiæ.

Quid judicas de Canoniſßis?

Dico: Communitas Canoniſſarum ſæcularium ad

Chorum publicum, ubi eſt in aſu, tenentur ſub

mortali. “
KRatio, quia licèt non ſint Religioſæ, nec (exce-

t4 Antiſtirà) habeant vota, uti nec propriè Benefi-

cia vel Præbendas, habent tamen fundatos reditus

præbendis quodammodo affines. Item: Videntur
obligari ex conſuetudine.
Pixi: Ubr eſt in uſu; legi namque (ait Wigandt)
alicubi ab is, nec Sacrum, nec Horas per Hebdo-

madam cantari, ſed tantum dicbus Dominicis Mi-.
ſam, Veſperas ac minores Horas. Sed tunc atten-

dendum, an non ſit abuſus.

Tenen-

nert

Reponck
fie. reuth

le, gle

Matia inentt
Otandun N

uICpuI

Ner fuat nop
Cenres edinn

d Duente

Enſene n

lAle tan,
elſin e
At non igen

fetiſtunnin

teeſtent, in
Mon Eentur
6t; Menin

hiirle

i Lanpeti
dhkin,

r C

1e, ana
Man keſten⸗

De Religione. 14;

i ofeſ
inn Tenenturne etiam privatim ad Horas
enunpo .
emiſan Canonicas recitandas?

depuunr
KD Reſpondet Neuſſer, Leſſuus, Gobat. tradt. 5.
doblueteoe AFe. recit. Breriarij caſu 23. pag. 51 ſ. en n e⸗
Nhtl ee „ quèd non- KRatio, quia mn f irpei⸗
Pon Nu maria intentio Fundatorum Eccleſiæz Obligare “ R
unchex, Gradun pro Eccleſia tanquam miniſtras Rujus ſe 4
Negiueli nee 6 drunn haberent &c honcſt pieéque cducatehtun
1, Cun cie an K beneficiatæ , nec aliquæ habent ſutki.
Minumnumm Ril Paremnes . unde & integris annis abſunt, &
t woinn 2 u arentes vivunt. Wigandt tamen ait & bene .
lrem th ge ſent non tam multùm de benignitate Fundatorv .
ha , iuket, ne ocaſionem zrebeem negligeni ſa
llr penſu e. are erke etiam die integrum vel medium
exi ſ em, etſi poſſi
nſealinun recit Datuern ut ſi per multos dies abſint F nas
Euen non dentur. Ex his⸗ ueant accipere, aut certè iis
Collige j
Nr, N G ris; ern guid ü anonia & Canoniſſa Sacsla-
ohli hen virgini vel fœminæ ex Jas quoddam „ quòd alicui
funos c zend, comnpetit lo eo⸗ quòd aſſumatur in Soro-
1 aliquos C ac 3 umptione vivit jux-
e(i N Abbaiſſe nones. eie veite⸗ & cuidam
rAlivis, quia non emitti a. Dicitur Sacula-
Pulii niam Aeſignare i Vo⸗ Relisienisn ſed Cano-
Geg mwr ſit Clerica, eſt tamen Petſona . roince licer non
Zyp. & Neuſſer. CAelialtca, uxta

7.

Kequi-

144 Caput VII.

Reguiriturne intentio & attentio ad
Horas (anonicas?

. Vel maximèe. Katio 1. p. eſt „ quia oratio

(etiam Horarum Canonicarum) debet eſſe actus hu.

manus, fſed ſine intentione non eſt talis: Ergè. 4
KAatio 2. p. eſt: Oratio eſt mentis in Deum ele-
vatio; ſed mens ad Deum non elevatur, niſi atten-
dat ad ea, quæ lingua loquitur: Ergò.

Ceæterùm hæc intentio non ſemper debet eſſe actua
lis, quia hæc moraliter eſt impoſſibilis, ſed virtu.
alis ſughcit, cùm illa ſit ipſa actualis in virtute reli
cta exiſtens. Sed dices: Eccleſia non poteſt præcipe. h
“
. ?
de legibus. Ex quo patet, quod Titius orans

re actum internum, qualis eſt illa intentio & atten-

tio, ad hoc patet ſolutio ex iis, quæ diximus ſupt?

Horas Canonicas abſque ulla attentione teneatur eas

Spetere. . P

Porrò intentio & attentio propriè differunt, lick ze, V
doque confundantur; intentio enim eſt acdtus trn

Dluratis „nimirum affectus, volitio, ſeu propo.
ſitum aliquid faciendi, V. G. Sacramentum confr-
ciendi vel orandi; attemio verò eſt actus intellectus,
nimirum Conſideratio & Advertentia mentis- ad ora-
tionem exterius prolatam, vel ad objectum ejus.
Quo Breviario utendum ? Dominicanus

poteſtne uti Romano;

&. Clerici ſub peccato mortali tenentur uti Bro
viario Romano juxta ritum ſuæ Diœceſis ſaltem, dum

ſunt intra illam; dum verò ſunt in alia, in qu

celebratur feſtum illi Diœceſi proprium, poſſunt ſe

40

—

TcININ
bere non

i adtn

Neguin H
non ſupp

lu lel

litrn
M

15

giuur

Mlns

lin

Lollt cun

n; ſ

De Keligione. 145

ttettto d accommodare. Item; R
, beronmodhae. Item in caſu, quo Romanum ha-
* X . . .
Pere non poſſent, bene tamen alterius Religionis,
t, qug. il0 adinterim uti deberent. Dominicanus verò urt
bet elſen no Romano vel alio ſimili, niſi forte proprium
. 1 1† 7 .* 1 1. .
ttls: non bee. Ratio, quia ſuum & non aliud pro

ns in Denm ſua Religione eſt approbatum.
lind Ilußr mus Jui non poteſt perſobvere to-
ebeti n, bene tamen partem,
Pbiis, i. tenéturne

lün uu z. Si poſſit Matutinum recitare, vel aliam in
onhatet N rnn kloran ‚tenetur; ſi verò ſolum hymnu
Binent vel unum alterumve Pſalmum, ad nii tencrar. a.
Ir dum quia alias vix ullus infirmus excuſaretur ab Hloris,
od Iit quia vix ullus eſt, qui non poſſit ſaltem aliquid or .
ne rc. Quòd, ſi non poſſit abſque, benè tunen cuun
ſoeio, eùmque commode habere poteſt, tenetur.
ecdifeun Xatio, quia hoc dictat obligatio implendi præcep .
ri enin ſiquidem debitum tenemur ſolvere eO mochs eee
o, Ap poſſumus commode. e
Camenumnd

tawinl Qui non poteſt per ſe, teneturne recitare
umuDH per alium?
obſnmn i . Dito: Non tenetur. KRatie, quia onus dicendi
Dumnu e ſt perſonale.
1 Cæcus & ſurdus teneturne ad Horag?

U! . „. .
ne = . Si cæcus poſſit Horas memoriter recitare, vel
abl Poſſit cum ſocio, eumque commodè habere poſſit,
11, tenetur eb eandem rationem mox de infirmo inſinua-
ium tam; ſecs, ad nil tenetur, quis ad immpoſſibile
FK— non

14⁶ Caput PII.

non datur obligatio. Surdus loqui potens tenetur
ad Horas; non enim tenetur ſe audire, cùm non
ſſit, ſed ſufficit quòd ore pronuntiet & mente
attendat & hæc oratio ſufficienter eſt vocalis, quis

ſit ſemper cum aliquo ſono.

Qui non habet, niſi diurnum, ad guid?
. Tenetur dicere id, quod poteſt. Imo ex ra-
tionabili cauſa poſſent Horæ orari exceptis lectioni-
bus, & hæ dici poſtea.

Excommunicatus & degradatus tenen-
turne ad Horas ſaltem pri-
vatim?
Affrmo. Natio, quia alids ex ſua iniquitate re-
rtaret commodum. Sed non debet dicere: De-

minus vobiſcum, quia hoc dicitur nomine Eccleſiæ,

à qua ipſe eſt præciſus, ſed, Domine exaudi orat.

&c.
Quot ſunt cauſæ excuſantes 4Previario

. Quatuor. Prima eſt cæcitas vel infirmitas
gravis. Secunda, inculpabilis carentia Breviarii,
V. G. in itinere deperditi. YZertia repentina & gra-
vis occupatio, quæ cum Horarum recitatione non
poteſt perfici, & ſinè ſcandalo vel peccato, aut gravi
ſive ſui ſive aliorum incommodo nequit differri,
V. G. cura infirmorum, Concio, Confeſſionum
auditio, publica lectio, &c. Sed rarus cſt talis
caſus, ut Horæ non poſſint anticipari, vel dici poſt
negotium, Lelfet „juſta Papæ diſpenſatio.
Reſtat hic
cita

Hegare Sententias damnatas ſuper re-

trione
lles:
Roſe
ur in .
de
leen .
ſpi ,
lil luneſa
lem:
igue
lieruny
Aun
lnndee
Tiltare
lir ſen

ſunn,
i ſerti
α igen
nar Vapit⸗
konen mn
ANner
habu
altt 1 nl
Gt⸗
alena,

De Religione. 147

wemin citatione Breviarii. Alexander VII. damnavit has

re, cinmm tres :

intiet An Keſtitutio à Pio E. impoſita beneficiatis non debe-
rwdt kur in conſcientia ante ſententiam declaratoriam, e)
quòd ſit pœ&n.

„„ eãltem: Keſtitutio fructuum ob omiſſionem Horarum
,4 ſil ſuppleri poteſt per Juaftunque Eleemoſynas, gqua, an-
mwa teâ beneficiatus ex fructibus ſui beneficu fecerit.
t A Iterm: Habens apellaniam collativam, aut quod-
cehi⸗ cunque aliud Beneficium Eccleſiaſticum, ſi ſtudio lit-
terarum vacet, ſatisfacit obligation: ſuæ, ſi Offcium
tun ter per alium recitet. .
B Innocentius XI. damnavit hanc: Qui non poteſt
1/. retitare Matutinas & Laudes, ad nihil tenetar,

lupit⸗ TYuia pars major trahit ad ſe minorem.

rie anii
foanne: Canonicus totum Breviarium eo die Jus
Zmici ſebri tertiand cum notabili apitis dolore laboravit,

ſemel neglexit, id quod confitetur, Confeſſor autem

u W imn eum grapiter reprehendit, ſimulque injunvit reſtuu-
renn er tionem trutin florenorum faciendam orphanotrophis.
henin ] annes noluit acceptare pœnitentiam „ opponens ſe
mn tecrnmmm habuiſſe ſuſſicientem cauſam non recitandi Breviarium,
ccio/ U aut ſi vel maxime facienda ſit reſtitutio „non piders
negtit ſe, ur tanta & certis bauperibus in orphanetrophis
Conli ſit facienda.
Ammgi

148 Caput TII.

Q. 1. An beccaverit mortaliter Bre viarium
non recitando? 2. An quantam, &
cui obligatus ſit facere reſtitutio-
nem ? 3. An febris vel ca-
pitis dolor excuſet à re-
citatione ho-
rarum ?

. Ad 1I. Si Joannes ſenſit graviores capitis do-

lores ac debilitatem, & bona fide proceſſit, excu-
ſari poteſt à peccato, ferè tamen in hujusmodi fe-
pribus dolores non ita continuantur, quin ante vel
oſt prandium ſatis commode & abſque notabili va-
krudnis læſione recitari poſſit Breviatium. Ita com-
munis.
z. Ad 2. Quod Joannes vel nullam vel certè non
tantam obligatus ſit facere reſtitutionem, niſi pin-
guiſſimum Beneficium habeat, nullumque aliag⸗ an⸗
nexum onus, neque tenetur certis aut determinatis
pauperibus applicare reſtitutionem. Ita communis.
Et habetur expreſsè in Decretis Pontificum, præfer-
tm Pii V. in quo hæc habentur: Liberum verèò
eſt reſtitutionem facere vel fabricæ Benefici, vel
pauperibus, uibus maluerit Beneficiatus, nulli enim
determinatè obligatur, nec refert, utrum ſint pau-
Peren proprii vel alieni loci, ſi Beneficiatus pauper
it, poteſt reſtitutionem ſibi ipſi applicare, præier-
tim cum Conſilio Confeſſatii. Poteſt item applica-
ti reſtitutio Miſſis recitandis pro animabus in pur-
gatorio, nec eſt neceſſe, ut applicentur Ecckſi
hBeneficii, ſed poſſunt applicari ad utilitatem domũs
Beneficiati &c.
. Ad

ies
rt
mot
nun.
norr,

nbe

ſhein

dpeeſe
ole
ne .
infinn
Exog.
cam 0
min .
G (le⸗

De Leligione 149

ineoan L. Ad 3. Quod febris vel capitie dolores com-
6 muniter non excuſent ab horarum recitatione, niſi
vires corporis valde debilitent, & diutius durent,
ut tota die naturali ſeu 24. horarum ſpatio horæ
abſque notabili læſione recitari nequeant, quod ad-
mocdum rarò contingit. Ita ex communi Tanner. hic
umt. 172, Eilliuc. cap. 9. num. 29 3. Ubi recte.
monent in dubio, num adſſit ſufficiens excuſatio ex
ib morbo, ſtandum eſſe judicio prudentis medici vei
d ſuperioris.

10

ſusaeadd H
4 Aleſ §8. II.
noreblin S
„HM De Celebratione Feſtorum.
ae Quis A5 F. um, & quando ineipit?

gre Uiu⸗ H. 1I. Feſtum ſignificat diem inſtitutum ad vacan-
Getemmm dum Deo per opera Religionis & abſtinendum ab
GI opere ſervili. Talia Feſta ſunt Chrifti „B. Virginis,
un Apoſtelorum &c. Inter hæc numeratur dies Do-
berun minica, dicta à Domino Salvatore „ quæ (ſicut &
nefci, aliæ feſtivitates) quoad determinationem temporis
s, lid inſtituta eſt ab Eccleſia, ac ſucceſſit Sabbatho, quod
unkis 2 Judæis tanquam dies ſeptimus ſanctificabatur,
ens FEod. 2. Et juſtè quidem Eccleſia diem Domini-
e, M cam loco Sabbathi inſtiruit. Rano, quia in die Do-
Tenmgt minica multa præclara fuerunt geſta, nimirum Mun-
bunß dus creatus, Chriſtus in eo reſurrexit, Spiritus S.
ur ce darus eſt: &c. .r .
tenegen B. 2. Feſtum diverſimodè incipit reſpectu diver-
K 3 ſorum

1

1 5.* Caput VII.

ſorum actuum humanorum. Quoad jejunium in-
cipit à media nocte præcedentis vigiliæx. Quoad
officium Ecxleſiæ incipit à primis veſperis. Quoad
ceſſationem ab opere ſervili incipit a occaſu Solis,
(ubi tamen conſuetudo loci eſt attendenda) & ter-
minatur in veſpera ſequenti. Communiter tamen
dicitur, quèòd ab una ad alteram mediam noctem.
Tandem quoad obligationem auditionis Miſſæ ab
ortu Solis.

Quænam opera in die feſto ſunt facienda ?

B. I. In die feſto audire Concionem & Veſpe-
tas eſt quidem de Conſilio, non tamen de præce-
pto, ſed ad auditionem Miſſæ eſt obligatio ſub mor⸗
tali; nam, ut habet præceptum Eccleſiæ „ Satrum
NMißa oficium diebus feſtis reverenter, id eſt, cum
debita attentione & devotione audito. Unde nen
ſatisfacit huic præcepto, qui tempore Sacri in Eccle-
ſia dormir, aut hinc & inde per templum continuò
circumſpicit, nec is, qui tantùm fabulatur, vel
alias quasdam actiones eyxercet, quæ devotionem &
attentionem compati non poſſint; nec denique is,
qui exteriùs quidem nullam præ ſe fert irreverentam,
interius tamen nihil attendit, ſed voluntariè ad alia
vana & imperinentia, Miilæ prorsas oblitus, diſtra-
hitur, & tales peccabunt gravius vel levius, prout
tempere longiori vel breviori modis enumeratis im-
morabuntur, mortalirer ſcilicet, ſi per totum ſacrum,
aut notabilem cjus partem, venialiter, ſi parte non
notabin. Poteſt tamen quis lcitè ſub Sacro obliga-
torio recitare Horas Canonicas, vel ctiam ſe occu-
Pae in lectione alcujus libri, ſi fiat per modum
ratiomis & devotæ occupationis; ſecùs, ſi per moe
I »,

lüm in

Qor
ſu l
) K a⸗
el unn
on

Mle

jend

& lehe
le re
ſubm
oalll
elt 1
Dnde 1
. Corrot
latur,
Otonen
enigve
erelenni
ne N
1,
wenm
unlan
1pant

De Religione. —11

ftudii, aut profanæ recreationis animi. Quin & „
dum alia Miſſa commodè haberi poteſt, ſeu ſine
neceſſitate faciendo Confeſſionem Sacramentalem „
præſertim longam, ſub Miſſa obligatoria, hoc præ-
ceptum non impletur, cum tali namque confeſſio-
ne non ſtat, ut homo attendat ad actiones cele-
brantis; vel certè minus attendet ad ſui accuſatio-
nem.
Dixi: Sine neceſſitate, quia interdum in pagis,
ubi unica ſolùm eſt Miſſa, dum alius Sacerdos ce-

lJebrat in filiali, & alius in principali Eccleſia, ſub

cujus Miſſa prior confeſſiones audit, aliter eſſe vix
poteſt. Sð
. 2. Ut ſatisfaciat præcepto de audienda Miſſa,
neceſsè non eſt, ut quis celebrantem videat vel au-
diat, ſed ſufficit, ſi ita moraliter præſens ſit, ne
ex ſignis quibuſdam colligere poſſit, quid à ſacriſ-
cante agatur, ut patet in cæcis & ſurdis Sot. in 4.
d. 13 7. 2. 4. I. Navarr. c 21. n. 8. Con. hic
dub. an. n. 2. 99. & 300. Hinc Donatus noſter
tom. 3. tract. 7. 4. 107 num. 3. bene ſentit, quèòd
etiam is, qui è feneſtra vicinæ domũs ſuæ videt &
audit vocem Sacerdotis altè Miſſitantis, abſque ullo
dubio debeat dici præſens, vicinus & unus de cir-
cumſtantibus ad Miſſam. Hoc tamen communiter
non debet practicari.
B. 3. Integra Miſſa debet audiri ſaltem uſque ad
Sacerdotis benedictionem, juxta Can. 47. Conc.
Agath. c. cuùm ad celebrandas diſt. 1. de couſecr.
Unde venialiter peccat, qui etiam parvam aliquam
Miſſæ partem negligit ſinè cauſa legitima, qualem
cenſentur habere ii, qui Miſſ inſerviunt, ſi pro
K 4 ratione

132 Caput VII.

tatione officii ſubinde ex Miſſa exeant. Laym lib.
4 fum. tr. 7. c. 3. & tr. 1. c. 5. n. 7. Mortaliter
verò peccat ſecundum communem, qui notabilem
Micæ partem negligit V. G. dimidiam vel tertiam

partem, qualem negligere cenſetur, qui primum

poſt Evangelium venit, vel qui venit quidem poſt
Epiſtolam , ſed poſt Communionem ſtatim iterum
exit, ut ex communi docet Con. hic dub. un. num.
2853 M

ded num præcepto ſatisfacit, qui dimidiam
unius Miſſæ partem & reliquam dimidi-
am alterius audit ?
u. Probabilids negativè Con Suar. Fagund. & alii,

quanquam contrarium ſentiat igandt: Katio, ta-

lis enim non audit unum integrum Sacrum. Eſtque
ab Innocentio XI. damnata hæc ſaltem propoſitio, n.
53. Sati facit pracepto Etcleſiæ de audiendo Sacro,
qui duas eſus partes, im quatuor ſimul à diverſis
celebrantibus audit.

Porrò iſthoc præceptum incipit obligare pueros,

quando tantus rationis uſus in iis relucet, qui ad

mortale peccatum ſufficit; unde maturè à parenti-

bus aſſuefaciendi ſunt, ut Sacra piè frequentent;
quamdiu tamen eà ætate ſunt, ut nihil ſpiritualium
rerum capiant, neque quieti in templo contineri
poſſint, præſtat eos domi relinquere, ne alios gra-
viter turbent. Con. hbic n. 286.
Qusot ſunt cauſæ excuſantes ab auditio-
nvne Miſſæ è
Communiter aſſignari quinque.

Prims

Lajn
Morwle
notablen
eltetun
fi inin
idem l
im Renun
. AtNu

ipicyen
lind⸗

yl.6
Rati,
m. Ei
polt⸗ 11
100 Kl.
14i

e len

, l
4 en
egpenn

om

e aloege

De Keligiene 153

BPrima eſt impotentia ſpiritualis, ut ſi quis ſub.

jaceat interdicto vel excommunicationi, & per ipſum
non ſtet, quèò minùs abſolvatur. Vel ſi ipſe cele-
brans ſit notorius Clerici percuſſor, vel de crimine
denuntiatus tanquam vitandus. Huc ſpectat igno⸗
rantia ſive juris, ſive facti, quando lelheet quis vel
neſcit eſſe diem feſtum, vel neſcit extare præceptum
de audienda Miſſa, quod tamen vix fieri poteſt, ut
hoc quis ſinè culpa neſciat.
Qecunda cauſa eſt impotentia corporalis. Pro-

Pter hanc excuſantur captivi, ægri, navigantes.

Item, qui adeò diſtant à templo, ut id commode
adire non poſſint. Quantum autem viæ requiratur,
ut ſufficienter excuſet gencratim determinari non
poteſt. Saur. & alii numerant iter unius leucæ;
adeoque dimidium milliare Germanicum. Verum
attendenda eſt regionum conſuetudo, nam quibus-
dam in locis ſolet populus ctiam longiùs ad Sacra
excurrere, quia ad id ſe teneri exiſtimmat. Pariter
hinc excuſantun, qui quidem levius iter habent, ſed
id nunc per pluvias, nives &c. valde difficile red-
ditur. Item, qui malè hyeme veſtiti funt, præ-

ſertim, ſi longum iter pluviis & nivibus impeditum
habent..

Tertia eſt impotentia moralis. Hc excuſantur,

qui eundo vel redeundo timent periculum vitæ im-

minenz ab hoſtibus vel aêre peſtifero. Qui item
timent recidivum morbum, qui timent jacturam
famæ & honoris, ut honeſta mulier carens hone-
ſto habitu, velprægnans ex fornicatione occulta. Qu
timent damnum rerum temporalium, niſi quis cu-
ſtodiat domum, qui alioquin ſepararetur à comiti-
K 5 bus

154 Caput VII.

bus ſuis, qui ipſi in via neceſſarii ſunt, vel quis
ipſe iter ignorat, vel quia latronibus infeſtum eſt.
Quarta eſt titulus charitatis. Hac causà excuſa-
tur, qui proximo debet ſuccurrere in gravi neceſſi-
tate, qui ſervit infirmis, quos ſolos relinquere pe-
riculoſum eſt. Qui timent, ne, ſi ad Miſſas eant,
graves inimicitiæ oriantur, qui ſcit, ſe, ſi ad
templum eat, fore aliis ruinam peccati. Inde fœ-
mina quandoque poteſt manere domi in die Feſto,
ne ſit occaſiò peccandi alicui, à quo ſcit ex nimia
fragilitate ſe perditè adamari. Sot. in 4. d. 13. 4. 2,
4. 1. Saur. d. 88. ſect 6. & alii communiter.
Quinia deſumitur ex ratione officii & obedientiæ.
Hc causâ excuſantur milites, ſtationarii, excubi-
tores, paſtores pecorum, cuſtodes hortorum, ſyl-
varum, agrorum, pubhkci curſores, veredarii, &c.
Item mulieres, pueri, famuli, quos mariti, paren-
tes, Domini nolunt permittere ire ad Eccleſiam, dum-
modo non fiat conſuetudo, nec in contemptum
Religionis. Quèòd ſi famulus frequenter à Domino
impediatur, tenetur eum relinquere primà oppor-
tuntate. Idem eſt de opificibus „ quos magiſtri
V. G. ſartores, ſutores, &c. in vigilis aut feſtis
frequenter laborare cogunt, ſine juſta cauſa. Item
excuſantur viduæ maritum lugentes ad aliquod tem-
pus, ubi eſt conſuetudo, ut domo non exeant, ac
demum puerperæ tempore Purificationis. Navart.
c. 21. Suar. d. 38. Con. hic. a. G. & alii.

„„ *
*
₰

ECASsᷣUS.

1
ſan
ſubn
e /
un
NMenn
Gil
lt.

n e

4

V d
kum c
ust enal⸗
ani heclt
ngtent⸗
Mlluenn
ſe, l1
Toceſs
n de N
n a in
.4,1 ,41
et.

colenp⸗
Dom
Gind
lisantt
callr Ir
liqott
n eNen/
. W.

De KReligione. 1 55

A V

Reinerus Scholaſticus puer decem annorum, dum

ſacro diebus feſtis intereſt, ſæpè nugatur & garrit,
ſubinde ſero venit poſt Eyangelium, alias Sacrum val-
de inyuus accedit, neglecturus cert?, niſi pœnam à
praæceptore infligendam timeret. Preterea in feſts
MNativitatis Domini unum tantùm Sacrum audit,
& ultimo triduo hebdomadæ ſanctæ illud omnino ne-
gligit.

Q. 1. An peccet graviter. 1. Tempore Sa-

cri garriendo, vel ſerò ad Jacrum acceden-

do, illudque invité audiende 9 2. Ultime
tebdomadæ majoris triduo Jacrum ne-
gligendo, & die Nativitatis Domi-
ni anum tantum au-
diendao?

m. Ad r1. Quod Reinerus, ſi per tempus no-
tabile garriat vel nugetur (quamvis hujusmodi pat-

vuli frequenter puerili quadam incuri abrepti hæc

talia inanimadvertenter faciant, ac proindè à pecca-
to excuſentur, accedente non rarò ignorantià ſuæ

obligationis) aut nimis ſeroveniat V. G. ad Sanctus,

Kaane peccet, maneatque obligatus ad compen-
andum defectum audiendo aliud Sacrum, qu in
re Pædagogi potiùs & ali, qui puerorum curam
habent, attendere deberent,„ & monere de Miſſſa

devoté & integrè audienda, pueroſque nimis ſerèò

venientes ſubindè ſtatim dimittete ad aliud Sacrum.

156 Caput TIlI.

ſi commodè fieri poſſit, vel certò poſt Sacrum mo-
nere, ut aliud audiant. Deindé, ſi Reinerus
hunc formalem actum elicuit: non audirem Sacrum,
niſi timerem pœnam, graviter peccat, ſecàùs, ſi
illum actum non cliciat. Ita Fag. Suar. Santh. &
alii.
. Ad z. Nullam eſſe obligationem audiendi
Sacrum tribus ultimis feriis hebdomadæ ſanctæ. Ita
Azor. Tom. 1. Lib. 7. num. I1 3. Suar. ſect. 5. §. ſed

pins, & Tom. I. de relig. L. 2. cC. F. n. 16. Ubi mo-

net, conſuetudinem, quã paſſim illis diebus aſſi-
ſtitur divinis officiis & abſtinetur ab operibus ſervi-
libus, devotionis eſſe, non obligationis, quamvis
habenda ſit ratio ſcandali & publicè non facilè labo-
randum. Neque ulla eſt obligatio in Nativitate Do-
mini plura ſacra quàm unum audiendi. Ita Eag, .
3. num. 1. ex cemm.
A juibus operibus abſtinendum eſt in
Teſto

u. 1. Ab operibus ſervilibus, ut patet ex illo

Leyit. 2 3. Omne opus ſerrile non facietis in eo. Ope-

ra autem ſervilia dicuntur ea, quæ & verſantur cir-

ca materiarn externam, vel mechanica & illibera-

lia ſunt, V. G. ſuere, fabricare, vel requirunt tan-
tùm laborem corporis, & ab operariis tantuùm &
ſervis fieri ſolent. Ita DD. communiter ex S. Th.
bic a4. 4. ad 3. Ungde ſervilia non ſunt, adeoque
licita in feſto libros deſcribere etiam lucri gratià,
modicum pingendo delineare, vel efformare acu
linteum diſcendi gratiâ, itinerari, contractus facere,

ad ſcopum jaculari, modeſtè ſine ſtrepitu & clamo-

IE „

0
pt
Uien
non
ln
Ae
gui⸗
Mon
liac⸗
1.
una
ie,
dorrn
inem
lin
mor⸗

umm
Neinenu
Gacrun.
lech,l
GAnlhe

Audiend
ncr. I
g
.Ubire
ebib A
bus keci
quumit
Ncleld.
iteho⸗
la Eeve

i

eri
e0r
etſummndr
Uen
guinmu⸗
aorumm
161
;
cti gen
Ormuee
tus ſic
& οσ

De Religione. 157.

re circa veſperam ſeu tempore Divini officii
elapfo, per aucupium venari, modeſte V. G. hamo
Pilari Katio, quia hæc omnia cum his clauſulis
non fiunt potiùs per ſervos quàm per Dominos, &
ſupponunt deeſſe ſcandalum & Miſſam non negligi.
Si verò in actione pingendi, venatione, piſcatione
quie dictos limites transgrediatur, ſervilia ſeu ſervis
brobri & conſequenter in die feſto graviter prohu-

bita cenſentur.

. 2. In die Feſto laborare minori tempore quâm
unà horâ, eſt peccatum veniale ob levitatem mate-
riæ, laborare per duas horas certò eſt mortale. La-
borare unaâ longâ horà eodem die Feſto vel diverſis
interruptis vicibus notabile tempus ob moralem con-
tinuationem conſtituentibus, eſſa mortale probabi-

lius eſt, ſecs ſi fiat in diverſis feſtis ob defectum

moralis continuationis.

7 Quinam excuſantur à Celebratione
EFeßſtorrarmd“

m. Primè: Excuſantur Chirurgi pro neceſſaria

apertione venæ, Apothecarii, Piſtores, Molitores
præſertim à ventis & affluxu aquæ pendentes, fabri

Errarii ad ferrandos equos itinerantium, laniones

propter publicam neceſſitatem, in quantum labor
ille requirit & non ultràa. Barbitonſores, ſi unam
alteramve barbam radant, mortaliter non peccant,
ſecàùs ſi multas, niſi excuſet loci conſuetudo, ſcien-
tibus & non contradicentibus Eccleſiæ Prælatis legi-
timè introducta. ”Mc
Secundò

118 Coaput PII. D

Secundò: Qui vacant operibus vitæ neceſſariis,
ut qui cibos coquunt, ligna findunn, aquam vel

ligna pro culina afportant, ſed præciss, quamum
illo die opus eſt. Qui deficiente pane veſpere præ-
parant farinam ad pinſendum ſequenti die non feſto
Cavendum tamen, ne Miſſa negligatur.

Tertid: Pauperes operarii, qui ob neceſſitatem

corporalem non poſſunt ceſſare à labore, ſine quo
familiam ſuſtentare nequeant, modè deſit ſcanda-
lum & audiant ſacrum.
Quartò: Qui feriando paterentur grave damnum
in ſuis bonis. Sic ruſtici die Feſto ob probabile

tempeſtatis periculum poſt Divinum Officium colli-

gunt fœnum & fruges ſaltem cum licentià Parochi.
Item extenduntur linteanima lota, ne deſtruantur.
Pauperes ancillæ reficiunt ſuas veſtes, dum aliis die-
bus id non poſſunt. —
Quint: Sartores laborantes pro exequiis vel nuptiis
celebrandis, quæ non poſſunt differti. Mulieres,
pueri, famuli, artifices, quancd à fuis maritis,
parentibus „dominis, ſeverè ad laborandum urgen-
tur, ſed Miſſa non eſt negligenda. 2
Sextò: Vendentes (Sacro neglecto) in die Feſto
neceſſaria vitæ, V. G. carnem, pullos, ova, buty-
rum & ſimilia ad urbes portantes, V. G. ruſtici, ne
aliis diebus ſuum laborem prætermittant.
Feſtum ligatne extra territorium & itine-
rantes?

B. I. De itinerantibus & peregrinis dictum eſt

ſuprà in tractatu de Legibus, ubi videatur.

1
lihr

, N

Retio:
chin,
Vin
ſepn

M

40

tengo

N.
Mche
Drrun.
ſeck

m 1

r ſen
,

e mll
itgenn

7

Ncelti,

Abun 1
quumm
ehet t

e nonte

necelürure

, ſhen

ein e⸗

wednmn
b Uchti

cium

deſtrunn

Swelne
Mllan
uis mun
Ddumuge

a, d
. luſtich

De Religione. 159

N. 2. Non peccat, qui ſecluſo ſcandalo pridie
feſti laborandi causàâ è ſua parochia, in qua feſtum
eſt, vadit ad alium locum, in quo non eſt feſtian.
Ratio: Præceptum Eccleſiæ vetat quidem laborare
die feſto, ubi eſt feſtum, ſed non vetat exire à paro-
chia, & laborare extra illam. Unde talis exiens nomn
agit in fraudem feſti, ſed utitur jure ſuo. Aliud eſt,.
ſi expreſeè fraudem intenderet.

C 4S O *½

Patrus die Feſto mane ludit pila, ideoque ſacrum
omittit.

Q., An lethaliter deliquerit non ſolim omit-
tendo Miſſam, ſed etiam die Feſto ludendo
bild, ita ut diſtince utrumque confiteri
teneatur ?
. Negativè. Katio eſt tam, quia iſte ludus
non ceſt ex iis, qui continent laborem ſervilem, ſed
liberalem. Tum etiam, quia hæc circumſtantia,
quæ eſt omittere Miſſam propter ludum pilæ, non
mutat ſpeciem peccati, quia ſimilis ludus non eſt
ex ſe malus, neque ſpeciali aliquo præcepto prohi-
tus, ut conſtat: ſed neque etiam aggravat, cum
nec multiplicet rationem peccati, nec augeat diffor-
mitatem provenientem ex alia circumſtantia, ut do.

æt D. Z h. 1. 2. 4. 72. 4. 3. ergo &c.

16. Caput II.

1 1 §. III.

be Vitiüs Religioni oppolſitis, ſcil.

Sacrilegio & Simonia.

Luid ſt Sacrilegium
N. Eſt Violatio rei Sacra, id eſt, dicatæ cultui
Divino. Eſtque hæc violatio triplex, ſcilicet vio-
latio perſonæ, rei, & loci Sacri. Dicitur I. Vio-
latio perſonæ V. G. Perſonæ Clericalis percuſſio, for-

nicatio Clerici vel Monialis, vel alterius perſonæ

cognatione ſpirituali obſtrictæ, pertractio Clerico-
rum ad tribunal ſæculare, exactio veétigalium ah
lisdem. Dicitur 2. Kei, ſcil. Sacramentorum, præ-

ſertim Ven erabilis Sacramenti Euchariſtiæ indigna

adminiſtratio, ſuſceptio, irriſio, conculcatio, in-
digna tractatio ſacrorum vaſorum, corporalium, abu.

ſus verborum S. Scripturæ. Dicitur 3. Loc Ssacri,
V. G. infractio vel incendium ejus, ſanguinis vel.
ſeminis effuſio, ſepultura infidelis, vel excommu-
nicati denuntiati, violenta extractio perſonæ gau.
dentis immunitate, item furtum ex loco ſacro, ad

quod tamen ultimum requiritur, ut res quæ aufer-
tur, ſit Sacra, vel pertineat ad Eccleſiam, vel ſal-

xet vel auferret. l
Quid eſt malediclio?
x. Eſt jenprecatio mali, V. G., utinam diabolus
te

.„N

le l
Cintd
mmoi
lisd
mo,
mor⸗

Del
ſt:
P,
Deinn
Ulemn
ſadot
A
torit

ſenale
U.
nn
delnge
letar .

tem demandata ſit ejus cuſtodig. Unde Sacrilegium ünl

non committit, qui cuidam in Eccleſia burſam clepe·

endo.
Cn
conerae
GLon

8, 00

Cient ol
ſclicm
citut l.
cullo u
rius velie
tio Clenn⸗
gälumt
torurm, ,
kti inc
Cllcrio,
aliun,
Li
hnghins
elexcomm
eone 8
0 co,
um, 1eN
ectlee

buimmen

1

de Keligione. 161

te auferat. Eſt ex genere ſuo peccatum mortale
tantò gravius, quanto perſonam, cui maledicimus,
magis amare & revereri debemus. Parentes, ſi fi-
His diſcolis mala quædam imprecentur ex motu pri-
mmo, peccant venialiter; ſi verò ex animo, peccant

mortaliter.

Quid eſt Emonia?

Definitur 4S. Th. 1. 2. J. 100. 4. 1. in C. quòd
ſit: Studioſa voluntas emendi vel vendendi aliquis
Pirituale, vel ſpirituali annexum „ Pro temporali.

Dicitur ſtudioſa, ad excludendam ſimoniam mate“

rialem, quæ fit ex inculpabili ignorantia, eſtque
ſtudioſa idem, quod voluntaria. Per emptionem
& venditionem intelligitur omnis contractus obliga-
torius ſive oneroſus.

Quotuplex eſt Emoenia?
Eſt triplex, ſcil. Mentalis, Kealis, & Conven-
tionalis, ad quam reducitur Confidentialis.
Mentalis rurſus eſt duplex „Aalia purè mentalis,
alia mixta. Prima eſt, quæ conſiſtit in nudo pro-
poſito pro temporali emendi vel vendendi ſpirituale.

Secunda eſt, in qua, etſi talis voluntas non decla-

retur, pergitur tamen ad opus externum, V. G.
pecuniam pro Miſſa, non pro ſuſtentatione accipi-
endo.
Conventionalis eſt, quâ expreſsè vel tacitè initur
contractus ſuper re ſpirituali emenda vel vendenda,
ſed contractus executioni nondum eſt datus.

1 Kealis,

162 Capat PI.

Realis, quâ talis contractus de facto egecution
datus eſt.
Confidentialis eſt, quâ expreſſo vel tacito pacto
alicui procuratur Beneficium Eceleſiaſticum vel regu-
lare, ut is, cui procuratur, poſt tempus aliquod
procuranti vel alteri reſignet, vel ex eo penſionem

præſter. Hæc damnata eſt à S. Pio V. in Bulla:

Intolerabilis. .

Simonia quale eſt peccatam?

Dico: Ex genere ſuo eſt peccatum mortale, ita

ut nunquam ob parvitatem materiæ ſit veniale. Na-
tio, quia nulla res in tam parvo gradu poteſt eſſe

ſpiritualis, quin magna ſit Dei injuria eam velle

pretio æſtimare.

Semonia quas pœnas inducit?

Dico: Simonia realis ſive completa pœnas juris
inducit, quæ ſunt: Excommunicatio, ſicſpenſio &
interdittum, juxta declarationem Sixti V. .
Simonia, etiam confidentialis completa, nimi-
tùm dato vel accepto Beneficio, etſi accipiens non-
dum impleverit promiſſionem , utramque partem
ipſo facto ſubjicit excommunicationi Papali.
Cæterùm Papa Simoniacus non ſubjacet his cen-
ſuris. Katio, quia Legislator non tenetur ſuis le-
gibus vi coactiva, adeoque nec ad pœnas Legis.

Imò ſi quis cum licentia Papæ emat Beneficium,
non incurtit has pœnas, (quamvis & Papa peccet

& Simoniacus.) Ratio, quia hæc Papæ licentia eſt
tacita difpenſatio vel relaxatio juris Pontificii cjus-
que pœnarum. Porrèò

yy,
“
GNon
etn m
16
4 lnge
Pji
bil
Uiupen
en
Nle
Ii⸗
eleln
6 pon

ſue
lnte et
Narure.
laty
Ihr ler
Mlen
Uene
ſellie
elignnd
Aatin
Der ket
Peclet
tnete
Eetcipere

kl

ctecltti

aet
umn elte⸗
npus Lart

0 Pelm

V. 1 NNe

1

mottl 1
rendle 1

poet

n)

1 peen 4

“
Pkeu; u
Aocitenen

pnet li⸗t
enetilt un
ns en
thenfi

e canil

De Religione. 163

Porrò pretium in Simonia ſolet vocari musus „
non in quantum hæe vox ſignificat liberale donum,
ſed onus ac debitum juſtitiæ commutativæ. Hoc au-
tem munus eſt triplex juxta S. Th. ſcilicet à manu,
à lingua, ab obſequio.
Primum eſt pecunia, vel quævis res pretio æſti-
mabilis. Secundum conſiſtit in ſermone, laude vel
vituperio, un ſi quis laudet aliquem apud Princi-
Pem, vel vituperet. TZertium conſiſtit in ſervitio,
vel temporali miniſterio, quod quis alteri exhibet.
Triplex hoc munus, dummodo cedat in pactum
expreſſum vel implicitum, vel per modum merce-
dis ponatur, conſtituit Simoniam.

Nimoniacus ad quid tenetur?

R. I. Qui interyventu muneris, iſt eſt pecuniæ
ſeu pretii, Spiritualia guæcunque aſſequitur, ea li-
cite retinere non poteſt, ſed tenctur reſtituere jure
naturæ. &. D. hic a. 6.
AKuatio: Ex natura rei debet reſtitui, quod acqui-
ritur per contractum injuſtum: ſed contractus Si-
moniacus eſt injuſtus, quia in eo venditur „ quod
eſt Invendibile, ergò. D

. 2. Beneficium ſimoniacè acceptum (niſi di-

1 .

ſpenſatio vel potiùs nova ejus collatio obtinearur)
reſignandum eſt ad manus collateris. RD
Katio: Nemo poteſt Bencficium Gbtinere, niſi

Per legitimam collationem factam ab eo, ad quem

ſpectat. Unde etiam talis Simoniacus tenctur re-
ſtituere omnes Beneficii fructus, quos Percepit vel
percipere potuit, ſivè extent, ſive non extent; de-
ductis ſolum expenſis, quas fecit vel causꝗ ſruttuum,

L„ 2 vel

164 Caput VII.

vel in utilitatem Eccleſiæ. Silverò contigerit Simonis
ipſo neſciente, tenetur ſolùm reſtituere fructus extan-
tes, non verò bonà fide conſumptos.
