tra eam nec S. Pontifexæ licentiam poſit indulger e.
Cap. Cum ad Moenaſt. Ex quo liquet, quèd inca-
pacitas Dominii voto paupertatis annexa non ſit ex
conſtitutione Eccleſiz, ſed ex ipſa natuxa von

Oriatur.

Teneturne Monaſterium ex delilto vel
debito Religioſt?
m. Ad utrumque neg. Non enimer delicto, quia
delictum perſonæ in damnum Eccleſiæ redundare non
Jebet. C. cùm olim 14. de Privileg. Sed nec ex de-
bito, quia Religioſus proſeſſus tantum facultatis non
habet, ut nomine proprio æra poſſit contrahere.
PDixi, profeſſus, quia debita ante ingreſſum à
Religioſo contracta monaſterium tenetur ſolvere ex
bonis per Religioſum acquiſitis. Katfio, quia ne-
mo poteſt ex re aliena diteſcere, ſed in eo caſu bo-
na Rehigioſi jam erant debita vel obſtricta aliis:

Ergo.
Dor ſeu legarum alicui, ſi nupſerit vel filios

basbuerit, debeturne illi in conſcien-
tia „ ſi Religionem ingre-
diatur

. Affirmative. Katio, quia in dubio Religio-
rni favendum eſt L. ſunt perſonæ f. de Relig. & ſumpt.
funer. cap. ſn. de Sent. & re judic. Adjudicare au-
tem omnia illa, quæ pro nuptüs relinquuntur aliæ,

quando monaſterium ingreditur, cedit in favorem
Re-

Relgio
lo conl

(ler

. (
1
Ndl,
MGrlnnene
be 0
ſrnicem
ete
Mate.
ltrt
it g.
& Phe
Güper⸗
Kari⸗
it
let 4
Uento 3
reidene
Ucrannun
tüm,
ud

Domnin
On
linn

Mgere
hent 1

16 c,

Ali, A

exn honk
1 Natut N

ide

fedakdets

ed dee 4q1

ſaculmi

1 connnrt
ne grel⸗
netl iott

dineot

OPich 1

ſerit ;
.onſeur.
gre

lx
inquum
dit Ner

tio conſignari debet.
Et nd
ddir

De Jure & Zuſtitia, 187

„„„° .— —
Religionis, ut patet, ergò totum legatum monaſte-
Clerici ſæculares an & quorum lonorum
habent Domimum?
B. Clerici ſæculares Domini ſunt nedum bone-
rum patrimosislium, quæ (cil. ab hæreditate, con-
tractu, teſtamento vel donatione haben, & quaſi
pætrimonialiuns, quæ habent cx mihiiſteriis clerica-
Hibus, cantu, Miila, concionibus Sc. ſed etiam

frultuum congruæ ſuſtentationt ſuperſiuorum.

Ratie r. p. cit, quia ejusmodi Dominio jus illos

non ſpoliavit, nec ipii à ſe abdicarunt.

Ratio 2. p. eſt, quia, Qu: Jervit altari, viyat de
altari, & nemo militat proprus ſtipendis, 1. Co-
rint 9. Unde hujusmodi bona ſunt laberis præmia
& ſtipendia functionis, quilibet autem ſuæ merce-

dis pertectus eſt Domiaus.

Katio 3. p. Colligitur ex Trid. ſ. 24: cap 12. de
referm. ubi docetur, quòd Bensſiciati non reſiden-

tes & abſentes non ſaciant fruétus ſuos;, ergò argu-
mento à contrario (quod in jure fortiſſimum eſt)

reſidentes & præſentes fructus faciunt ſuos, eoſque
lucrantur, ſed hoc eſt idem ac fieri Dominium co-
rum, cap. un. de Cler. non reſid. in 6. & in uſu
uris Canonici illz Phraſes: Facerc ſuum & fieri
Dominum, æquipollent: Erg.
Ommninò verò us interdicit Peraſendta Synodus iip-
ſiſſima ſunt Trid. verba ſ. 25. c. 1. de referm) ne
ex hujuſmodi reditibus conſanguineos & familiares ſuos
augere ſtudeant, cum & Apoſtolorum canones probi-
beant, ne res Eccleſiaſticæs, que Dei ſunt, conſan.

Auineis

.

188 Caput VIII.

guineu donent. A fortiori illas in uſus profanos ex-
pendere „vel in luxum convertere illicitum eſto.
Porrò reditus ſuperflui dicuntur illi, qui ſupre-
mum congruæ ſuſtentationis gradum excedunt; no-
mine autem congruæ ſuſtentationis intelligitur, quod
Clerico moraliter eſt neceſſarium ad ſuam, ſuæ-
que familiæ ſuſtentationem juxta conditionem ſtatũs
ac dignitatis.

Sed, quid ſi Zeneficiatus babeat filios vel
fßlias, nedum legitimos, ſed Qurios,
poteſtne illos alere ex reditibus
Eccleſiaſticis

Dico: Non poreſt, ſi liberi habeant ſufficienti⸗
propria bona, V. G. adventitia 4 matre, vel, ſi
ater habet bona propria patrimonialia; id tamen
poſſet, ſi eos haberet in ſuo ſervitio, ſeu familia,
quam juxta ſtatus ſui decentiam alit.
Licèt itaque Clerici ſæculares Domini ſint fructu-
um congruxæ ſuſtentationi ſuperfluorum, hoctamen
Dominium limitatum eſt ſic, ut non poſſint de iis
teſtari ad cauſas profanas, ſed eos tenentur etiam
ex juſtitia applicare pauperibus, vel aliis cauſis pis,
reſtitutioni cæteroquin obnoxii. Ita docent ut pro-
babilius antiquiores D. D. quorum Catalogum vi-
dere licet apud Abb. in c. cùm eſſes num. 21. Adrian.
in 4. de reſtit. S. pro clariore ſent. Wav. Coyart.
&c. Unde S. Bern. Epiſt 2. ad Cano. Lugdunenſem
ait: Quidquid præter neceſſarium viſdtum vel veſtitum
de altari retines, tuum non eſt, rapina eſt, Sacri-
legium eſt, nim. ſi in uſus profanos expendatur:
Ergò

yden
nes 45
nonuurn
lerudt
honoren
r;
hecbonn
ali
I Rer
i Ne⸗
ul Ando
lor, G

ni

De
leder ſ
mnunhe
ſcſtar
Napy
I) ubi
D,
Acm
Uniporek
Gthtu n
moeſtenn
ulus
hent
Pecte pr
Diri,
Agud ů

prolmt
icktum n
l, gi in
excedunn
leliginn
ſuam I
tionenk

1at flut
14 n,
dinbet

berl ſofe⸗
mune, N
iin; in
io, ſu i
.
tun, her
wn gn
rrn
ldis ali⸗
la oenu
nC
Non 1 4
z Luie
n Ful
uch,,
ahen .

De Jure & Juſtitia. 189

Ergò eſt obligatio reſtitutionis. Katio, quia S. Ca-
nones ajunt, res Eccleſiaſticas eſſe res Dei, patri-
monium Chriſti, vota fidelium, qui eas Deo ob-
tulerunt per manus Prælatorum, ut per eos ad Dei
honorem & offerentium ſalutem fidekter diſpenſen-
tur; ergò eo ipſo Eccleſia tacito pacto obligat ad
hæc bona non in uſus profanos, ſed pios expendenda;
ergè ſi id non fiat, oritur obligatio reſtitutio-
nis. Reverà periculoſiſſima eſt ſententia oppoſita,
(ait Wigandt) uti ſupra Prpbannmn eſt de uſu cu-
juſcunque ſententiæ probabilis concurrente probabi-
liore, &c.
Quid ſentis de illis Beneficiatis, Cano-
nicis &. qui plura fimul habent
Beneficia?
Dieo: Quèd, qui ſinè legitima diſpenſatione
tenet ſfimul duo Beneficia, etiam ſolùm ſimplicia
incompatibilia, vel quorum quodlibet ad honeſtam
ſußicu ſuſtentationem, peccet mortaliter.
KRatio patet ex Tiid. O. 7. 6. 2. & ſ. 24. de Reforyt.

6,. 17. ubi videatur,

Dixi 1. Sine legitima diſpenſatione, quæ à ſolo
Papa cum cognitione & relatione juſtæ cauſæ impe-
trari poteſt, & ni cauſa ſit juſta, diſpenſatus in con-
ſcientia non eſt tutus, licèt fortè in foro fori non
moleſterur. Juſtitia verò cauſæ ſemper eſt metien-
da (ut S. Canones docent) non ex privato commodo
diſpenſati „ ſed ex utilitate Eccleſi?, quò etiam
ſpectat prærogativa meritorum in Eccleſia.
Dixi 2. incompatibilia, id eſt, quorum ſingula
exigunt continuam reſidentiam.
Dii z. Quorum quoslibst ſufficit ad boneſtam
. ſuſtens

—

mi, jungantur & uni conferantur. Item Parochia

non eſt opus. .

tantùm in die Horas recitans cx duplici capite tene-

ritudine Beneficiorum.

Zacobus plura habens Beneßicis ſimplici⸗ cum ſe

190 Caput VIII.

ſuſtentationem; poteſt enim quis tenere duo Bene-
ſicia ſimplicia reſidentiam non requirentia, quorum
neutrum congruæ ſuſtentationi ſuſſcit. Imò in qui-
buſdam locis eſt in uſu, quòèòd duæ Parochiæ ſibi

vicinæ, quarum neutra ſuſſicit congruæ ſuſtentatio-

Beneficio ſimplici V. G. Canonicatui unita reputatur
pro uno Beneficio, & in hoc caſu diſpenſatione

Quid ſi Petrus, ſine juſta cauſa & diſpenſa-
tione, teneat plura Beneficia, quorum qued-
libet ſuſſicit congruæ ſiſtentationi, non.
ne eodem die tenetur pluries dicere
Horas?
Affrmo, juxta regulam juris: Qui ſentit com-
modum , ſeutire debet & onus. AMinc talis ſemel

tur reſtituere fructus : I. Ratione injuſtæ poſſeſſio⸗
nis Benefici. 2. Quia non recitat Horas pro mul⸗

C ASOS YI

morti preximum videret, tria Religionis rota pré=
ſente Notario & teſtibus in manibus cujuſa am Prio-
ris emiſit, ut in habitu illius Keligionis ſepeliretur
totius ordinis ſufragia participaret. Nunc 4
ſanitatem rererſus dubitat, an ſit verè Religioſu,
aut ſaltexs tenca tür Ad ingrediendam Keligionem,

pGit⸗

—

in

wert

x II
Oſens
ob tit⸗
N
2ſe lc
1
e. At.
Ilin dl
ihri⸗
lEi.

lale

ntt
prdlenc⸗
R.
Aphn,
t at
ennie obll
lulz ſe d⸗
1tid ne

R e
Woent

mortem

reh. ele

Tund
Benfa 5
rilaiu
hon
ahn, D

le Cud der
tn, In
Imdnr
Parochiel
12 fulentn
ltem Dund
rin lenu

1 lelii⸗

16
„ tee
ſuug
4tiet,e
s dett

O ſytt
ne ul
plie gn⸗
nlryal-
louen

De Jure & ußitia. 191

peſitque tutâ conſcientid cum voto paunpertati re-
tinere illa Beneficia, & alia Acquirere?

M. Tria in hoc caſu peti. Primum eſt, an ſic
vovens poſſit dici Religioſus? ad quod g. negative
ob triplicem defectum. Imò quia non ſervavit com-
pletum Novitiatůs annum, quod exigitur à Ziid.
ſ. 2 5. cap. y. de regularibus. Secundò „ quia pro-
feſſio illa acceptata fuit abſque oonſenſu Conventũs
Cap. ult. adjuncta gloſſa de regul. L. 5. Tertiè,
quia nulla prœceſſit de vita & moribus profitentis
indagatio & diligens examen, ut præcipitur in Bul-
la xti V. de Anne 1587, quæ incipit: Cum de om-
nibus Ececleſiaſticis. J
Secundo petitur, an ſaltem maneat obligatus ad
ingrediendam Religionem, ad quod etiam . Ne-
gativè. Katio 1. Quia vovens non debet obligarf
ad plura, quam ſua verba & intentio ſe extendunt,
ut ait S. Zh. 2. 2. 4. 1 8. 4. 3. & patet ex co, quiæ.
omnis obligatio eſt reſtringenda. L. quidquid aſtrin-
gendo fj. de verb. Oblig. Jam autem verba hujus
voventis non ſunt Religionem ingredi, neque hoc
expreſsè vovit, nec fuit intentio ejus alia, quam
vovere ttia illa vota ad lucranda illius Religionis poſt
mortem ſuffragia. Et actus agentium non operan-
tur ultra intentionem eorum. L. non emnis f. de

reb. red. & cap. in. de præbend.

Tirtiò petitur, an poſſit tutâ conſcientiâ retinere

4 Beneficia & alia acquirere; ad quod g. quòd; cum
. triplici jure fuerit actus ille nullus, ut ſuprâ ractum
eſt, non poteſt Jacobo ſuperſtire producere aliquem
effectum, clauſula enim irtitans, niſi ſiat;, ur ſta⸗

tuitur

192 Caput &II.

tuitur in ea, eſt forma ſubſtantialis à legè præſtituta
arg. lege non dubium, & lege ſin. sap. ge leg. Et actus
factus contra formam ſubſtantialem à lege præſti-
rutam non valet, cap. cum dilecta de præſcripie adeo-
que poteſt Jacobus non ſolùm retinere illa Beneſi
cia, quæ antè emiſſa vota obrinebat „ ſed etiam
acquirere quæcunque alia.

C ANO I.

Petrus Parochus ruralis ſingulis ſerè bebdemadis in
urbem penit causâ inviſendi parentes, relido ta-
men ſemper ad occurrenies caſus Capellano. Ner
ipſe etiam Petrus „ ſi ſit in Parochia, onus aliud
vult ſubire ; quàm diebus tantuùm ſolemnioribus
privatim Miſſam celebrare, reliqua omnia per
Capellanum agit. Q. An teneatur reſtituere fru-
ctus tùm in abſentia illa frequenti perceptos, tum
in Officio curate per Capellavum & non per ſi
ipſum præſtito 2 .
. Ad I. Negativèe. Zùm quia ille, qui aliquan
tiſper tantùm abeſt, non videtur abeſſe, cum ſta-
tim ſit reverſurus, ut ex veterum Canonum ſenten-
tia dicitur in Concilie Tiid. ſ. 23. c. 1. Züùm, quia
interruptus ille dierum numerus non facit in toto anno
abſentiam duorum menſium. Jam autem Parochus
ex cauſa, quæ ex arbitrio ſuo videtur æquo, poteſt
abſque peceato mortali abeſſe per duos ferè menſes;
At patet ex Trid.l. cit. Ubi damnabilem ſolàùm de-
cernit abſentiam, quæ duos vel ad ſummum tres
amenſes excedit.
. Ad 2. Difficile eſſe talem Parochum excuſare

à culpa mortali, & ab obligatione fructummn par-

ten,

em,
Mu,
Ein,
teſtden
hon ſar
non ke
Cinti.
Uln en
ſun,
lqnid
eherte

De Ve

4

Mna
mInn
e,e
N1,N
tla lunrn
luus l,
Arünl
Ktum h
1e lan

I maher
Alnen

]

ge gtelli

leg badh

hge
FArgee
re A N
t,klei

I.

eklsmlt
es, eltn

ele

4, Mℳ
n ſlenun
lius nni
röſnn

erN:.
0 ME

ler gi
bel⸗ CE.
CrnAN

. li 1
harinton
uenlun
Auos icelt
plen in

1

.ſumm

oelun

De Jure & Juſtitia. 193
tem, quam injuſte & otiose percipit, reſtituendi
KRatio, tùm, quia reſidentia conſiſtit in deſervicntis.
& ita, qui nullo modo ſervit, haberur pro n .
reſi ente: non reſidens autem peccat mortiters &α
non facit fructus ſuos ex Trid.! cit. Jim quia 8e
non ſervit Altari „non debet vivere de illo cap. r. 1:.
7. 1. quod ſumitur argumento à contrario e l , 2.
Corinth. 3. qui Ahlari ſervit, de Altari ivere deb .
Tùm denique „ quia propter Officium datur Bene.
ficium de reſeript. cap. ſin hb. 6. Quoties a -
aliquid datur ob cauſam, eàò non ſecutà done n
debet reſtitui, f. de condit. ob turpem gſe. .

§. IV.

De variis modis acquirendi Domi-
nium rerum.

Cujus ſunt animalia domeſftica errantia

Dico: animalia domeſtica, etſi longiùs aberrent
manent Dominis, ut habetur tit de Kerum din Go-
ne, §. Gallinarum ſylveſtria verò ( ut lepores, cer=
Vi, aves, piſces in lacubus, Hluviis & mari) erran-

tia ſunt primi occupantis. Katio, quia, quod nul-

lius eſt, naturali ratione adjudicatur primò occupanti
Animalia autem per naturam fera, ſed per jadu-
ſtriam hominum cicurata, ut V. G. cervi, columbæ
&. quamdiu habent conſuetudinem redeundi, tam
diu manent ſub Dominio ejus, cujus ſunt; ſi verd
conſuetudinem hanc amiſerint, fiunt primi capien-
N iz,

uis. Katio, quia in ſecundo caſu cenſentur recupe-
raſſe nativam libertatem, ſecùs in primo. Ccæte-
rüm naturalem ſuam libertatem intelligitur recipere
animal, cùm vel oculos tuos effugerie, vel ita lit in
conſpectu tuo, ut diſficilis ſit eju proſecutio. Ita hæ

betur Leg. I. de inſtit. c. 1. §. Juidquid.

Qui venatur vel hiſcatur contra juſtam pro-
heikbitionem Principis, peccätne?
Dico: Peccat ſaltem contra obedientiam, quia
juſtam legem transgreditur; non poteſt tamen 4
Principe Ppuniri in vita „qui caperet V. G. cervum
errantem contra prohibitionem. Ratio, quia hæc
pna eſt improportionata ; melior eſt enim vita ho-
minis, quàâm beſtiæ.
Dixi: Saltem contra obedientiam, quia non pec-
cat contra juſtitiam „ qui venaretur vel piſcaretur in

loco non circumſepto, conſequenter non teneretur.

ad reſtitutionem in confcientia ante ſententiam ju-
dicis.

Cujus eſt Fera ab uno vulnerata, ab
alio capta?

Dico: Si vulnus eſt mortale, adeoque ſufficiens

ad eam capiendam eft vulnerantis, ſecus capienis.
Katio, quia in primo caſu fera moraliter eſt jam ap-
prehenſa, ſeu occupata, ſecùs in ſecundo. Si veroò

fera, quam unus proſequitur, cadat in laqueum
alterius, eſt primi occupantis, ſcil. vel proſequen-
tis, vel illaqueantis. KRatio, quia in pari jure me:
lior eſt conditio poſſidentis.

Quo-

une

N. Pr
onmrpr
Skis con
Ulter, n
ſacir n
Aenun.
, ecn
Polrnn.
WN
nod Non
lirt rrl
Urth:
Kahtnd

Olere Uelü

Pinale 1
(lnslrii
ulg fune e

Merh
llen
hon Cnt
Noncdhum
Uue preſcn
men ſt, B
, etſl 1
Politpo

n nlb⸗

De Jure & cuſtinie. 195
dee Quomodo peccatur contra Zuftitiam ligna
imd. n cædendo
gitur kenn

li M. Primò, qui eſt membrum communitatis, ſi
lie. hib contra Prohibitionem pro familiæ ſuæ neceſſitate in
. ſylvis communibus ligna cædat, non peccat mor-
hi⸗ taliter, nec tenetur ad reſtitutionem „ modòô non
Minn faciat magnam ſtragem. Katio, quuia non accipir
cene! alienum. Si tamen ex ſylva alteri appropriata cæ-
dat, peccat, & reſtituere tenetur ob ranonem op-
poſitam.
cn me . Secundèò: Pauperes colligentes ligna arida, dum-
α modo non violem ſepes, non peccant ob rationa-
A, u Piſiter Ppræſumptam licentiam.
t eunm Zerti Qui cædunt ligna in ſylvis oppidi vicini
& ceſpites in fundo vicini, regulariter peccant cum
Onere reſtitutionis; à quo tamen excuſari poſſunt,
I Nl ſi incolæ iſtius oppidi viciſſim in ſylvis aut ceſpito-
ter non u qinis alterius oppidi ligna vel ceſpites ſecent. Ratio,
ne e quia tunc eſt mutua compenſatio.

Gientiit, N

1, qon

Quis eſt Dominus rei berditæ?
e,“ Dico: Inventor rei perditæ debet adhibere poſſi⸗
bilem diligentiam in inquirendo Domino, qui ſi
oelh non compareat, fit rei inventæ poſſeſſor bonæ ſidei,
snondum verò Dominus, niſi poſt completum tem-
8 ÿ pus præſcriptionis 4 lege definitum; congruum ta-
nacl men eſt, ut quidquam de re inventa det pauperi-
nten gbus, etſi abſolute ad hoc non teneatur, nec Jure
4 poſitivo, nec Civili, nec Eccleſiaſtico „ utpotè
quod nullibi extat.
i

196 Caput VIII.

Cujus eſt theſ[aurus inventus ?

ge. Prime: Theſaurus propriè dictus jure naturæ
8c gentium fit inventoris, ubicunque reperiatur ;
ſed jure poſitvo communi, ſi inveniatur in fundo
proprio, fit quoque inventoris ; in fundo autem
alieno quæſitus & inventus ſine conſenſu Domini
pertinet ad Dominum fundi. Repertus arte magicàâ
eſt fiſeĩ; ſi verò caſu inveniatur, medietas ad in-
totem, & altera medietas ad Dominum fundi pex
tinebit. Ita habetur tum ex Inſtit. de rerum diyiſ.
tum ex Cod. de theſauris L. unica.
. Secund?: Si quis ſciens in alterius agro vel

domno latere theſaurum, emat agrum vel domum,
ſit etiam Dominus theſauri, utpote in proprio jam

fundo reperti.
Jertiò: & theſaurus ſit abſconditus in re mo=
bih . V. G. lana vel pane, cujus theſauri venditor
vel donator nullam habeat notitiam, emprtor ve
donatarius fit Dominus theſauri, quia funt primi
theſaurum occupantes. Porrò gemmæ, lapilli, &c.
imò & venæ metallicæ auri & argenti in loco pub.
lico inventæ, ſtando in jure naturæ, ſunt invento-
ris tanquam primò occupantis; de facto tamen ſeu

jure poſitivo civili & particulari vegnorum talia mi

neralia applicantur ad cameram Ptimipis.

Quid judicas de acceſßione & inædifica-
tione ? .
Dico: Acceſſio eſt, quà res accedit ad eam,
quæ tua eft, vel bonà fide putatur eſſe tua.

duplex, una naturalis, altera induſtrialis. Natu-
rali

ett
ru pe
Nats,
ſerſe
lio, gi
fon
am,
Nherte
Per indul
A. Uujn
Mivernu
ul⸗
Omne
hqt
ans
Clltn one
o ol
Nlee
ho, Ldl
LAlfener
mnteri
Wunr.
2lnelſe
Uelait
diſcat

„
Dor

ſunch
bappe

46
6 ure nun
de leinn
ttur ntn
foncome
lenla Donn
s Me
mechen A!
Pnun ni,
le mini

Atetius
m veldo

inperi

ncitus inn

helwuri ee

: enhe⸗

is Kf

6

.
nrne, lon

enin hof

1,luin

De Jure & Iuſtitia. 297

ralis eſt per nativitatem, ut patet in partu ſervæ
fœtu pecoris, in plantis & arboribus ſole noſtro
natis, & hæc tribuit Dominium. Unde Dominus
ſervæ [licèt pater ſit liber] fir Dominus prolis. Na-
tio, quia partus ſequitur ventrem. Idem eſt de
fœtu pecoris, de plantis, quæ creſcunt ex fundo.
Ratio, quia acceſſorium ſequitur principale, ut
habet regula juris. Altera eſt induſtrialis, quæ fit
Per induſtriam, quâ quid implantatur, inſeritur ,
&c. hujus acceſſionis induſtrialis regulam aſſignant
hi versus: H
Quidqaid plantatur, ſeritur vel inædiſicatur
Omne ſolo cedit, radices ſi tamen egit.
Ex quo ſequiur Primò, quòd in proprio ſolo
ædificans ex materia aliena, ſit Dominus ædificii
cum onere ſatisfaciendi Domino materiæx. Katio „
quod ſolo inædificatur, ſolo cedit.
Secundò, qui ex ſua materia ædificat in ſolo alie-
no, ædificium eſt illius, cujus eſt ſolum, & ſi
ædificaverit ſciens eſſe alienum, in foro externoò pro
ſua materia nihil expoſcere poteſt, licer domus di⸗=
ruatur. Katio, quia cenſetur donaſſe vel temerè
ædificàſſe. Excipe, niſi fortè hâe ratione uciliter
geſſerit negotium abſentis. Quòd, ſi bonàâ fide
ædificavit in alieno ſolo, credens eſſe ſuum, debent
ei à Domino fundi expenſæ & prerium materiæ re-
fundi. Katio, quia par non eſt, ut Dominus ſoli
locupletetur cum detrimento innocentis ædiſicantis.

2*

N Q V..

Domi-
De variis modis transferendi Do
nium.
Quot modis transgfertur Dominium?

mnia ac lues
incerta ſint rerum Domimia
erente Jus, ne

perpetug,. L. 1. F. de uſucap.
Quid eſt Præſeriptio

. iſt . . . . .

eam
nam & quot ſunt conditiones ad
E⸗ requiſitæ? en
prehenſæ;
Sunt quatuor, his verſibus õ
4 . e⸗ juſtus titulus, res D 4
hon praſcripto poſſeſſio remen⸗⸗ l.. 4
Primd debet eſſe æquaæ eu ei i
à rationabiliter 1
itas „ quã rationabiliten nn
8 cra Vel QAlrem neſciat eſſe zrerus wangun
juris in 6. Poſſeſſor malæ ſi
eſt K 2. jur
praæſcripis.

Ned quia ſi dubius ſit, an res ſit ſua ve

aliena à

. n⸗
. „ ile habitum, a
Dige: Si dubium ſit rationabile tequam

eglum
(pro.
temn in
boru fu
niat,
ſecnnc
onſa⸗
Nun
Aqm,
tombi
Tijti
rrlett

Clli tel

les & loe
Pubn,

tIlV.

ltemn juri
Cumni
anpore
ilbiner
Unlo zo.
ſeanm Nl
Kr
Nrleiden
Je pnl
Arn Romm⸗
nechchi⸗
Aun
Ma l
nn aſbe

nci Don

ittunn!

un r
bus,
Domink

9 2

72

lege mme

oner ℳ

es hen thl
plet.
a 1s,1
ieiin.
Altetiu.

ru

lubinn,

1

Dej jure & Iuſtitia. 199

tequam inchoetur poſſeſſio, non inchoatur præ-
ſcriptio. Katio, quia tale dubium ante ſufficien-

tem inquiſitionem facit malam fidem; ſi autem

bonã fide poſſeſſione jam inchoatàâ dubium ſuperve-
niat, non interrumpitur præſcriptio. Katio, quia
ſecundm jura, ſola conſcientia rei aliena facit ma-
lIam ſidem
Secundè requiritur juſtus titulus, id eſt, cauſa
aliqua, cui innititur poſſeſſio, & ſufficit titulus ra-

tionabiliter præſumptus & putativus.

Tertia conditio eſt res non vitioſa, id eſt apta
præſcriti. Unde præſcribi non poſſunt, quæ Jure
Civili vel Canonico ſunt prohibita alienari, V. G.
res & loca Sacra, religioſa, vel publicis uſibus de-
putata, ut pontes, via publica &c. nec jura ſpiri-
tualia V. G. jus decimandi, Beneficia conferendi &c.
Laicis præſcribi poſſunt contra Eccleſiaſticos, nec
item jurisdictio in perſonas & bona clericorum.
Quarta conditio eſt continuatio poſſeſſionis toto
tempore à lege definito, ita ut bona mobilia cum
titulo inter præſentes præſcribantur triennio, fine
titulo 30. annis; bona verò immobilia inter præ
ſentes præſcribuntur decem annis, cum titulo, in-
ter abſentes 260. annis, ſine titule 30. annis. Ad
præſcribenda bona immobilia contra Eccleſias alia-
que pia loca requiruntur 40. anni, contra Eccleſi-
am Romanam 100. anni, contra Ordinem S. Be-
nedicti 6o. Mendicantium, & eorum, qui cum
Alis patricipant, juxta Molinam & Leſſium , 100.
anni.
Nota autem, contra præſcriptionem in quibuſ-
dam caſibus dari Beneficium quoddam, ſeu reme-

200 Caput VIII.

dium juris, quod factà præſcriptione relinquitur
priori Domino, ut judicis authoritate poſſit reſtitui
in ſtatum priſtinum, ſeu in Dominium & poſſeſſio-
nem rei amiſſæ, & vocari ſolet reſtitutio in integrum,
quæ primò conceditur minorennibus. Secundò Ec-
cleſus, Hoſpitalibus, aliisque piis locis, quæ in
favorabilibus æquiparantur cum minoribus & pupil-

lis. Majoribus autem hoc Beneficium non conce-
ditur, niſi ex cauſa, quam judex legitimam exiſti-
maverit, qualis eſt V. G. fi conſtet, quòd quis
propter abſentiam causâ reipub. vel ſtudiorum &c.
præſcriptionem litis conteſtatione inrerrumpere non
potuerit. J
B. Secundò transfertur Dominium per promiſſio⸗
nem exteriùs ſeriò factam & acceptatam, eaque ob-
ligat ſub mortali. Ratio, quia lex naturæ dictat
ſidem etiam hoſti eſſe ſervandam. Eſt autem pro-
miſſio deliberata ac ſpontanea fidei obligatio alteri facts
de re licita, poſſibili, ipſique grata.

Jed Promißio ſub conditione turßi ob-
ligatne?

B. Antequam conditio redigatur in actum, non

obligat. Katio, quia alias daretur obligatio ad pec-
candum. Poſtquam verò in actum redacta eſt, ob.
ligat in conſcientia, obligatione ortâ ex natura pro-

miſſionis oneroſæ. Unde meritrici poſt uſum cor-

poris dare teneris promiſſam pecuniam. Katio, quis
tunc non datur (ut ſupp.) intuitu aut ex compla.
centia peccati, (de quo fortè jam pœnites) ſed ad
ſervandam fidem datam, & conditio turpis habetur
pro Lon adjecta.

1 7
eerius
6e imet
mittens
mento
mmiltoni
Nonins
Poniſi
Cs lun
lenos,
orr
Domminin
fonen e
ldd A
NN
ia
lepocuj
,
e aal⸗
nerorggt
icre,

ui,

CE
oru
ear im
lian el
e unn
1 non i
e tamer
tlo, 1

Clngin

pollt etn

m AlN

10 ig

Keltneſte
ſocs, gu
Orlon
utn non
gümm 4
ſudioran t
lettummeen

n der ,
tam, N

1 Nad d
E urn
gabali
4
Me 4
n Aun 9

nchde t

1er oMuf

Katio, quia eſt perſonale.

De Jure & uſtitia. 201

B. Tertiò transfertur Dominium per donationem
exteriùs ſaltam & acceptatam. Unde donatio me-
r& interna non obligat in conſcientia. Quèd ſi pro
mittens vel donans actum internum firmaller jura-
mento, teneretur in conſcientia non ratione pro-
miſſionis, ſed vi juramenti ob reverentiam Diwini
Nominis in teſtem vocati. Quod verum eſt, licèr
promiſſio ſit per vim extorta, V. G. in caſu quo
quis latroni mortem minanti Ppromittit 100. flo.
renos.
Porrè illi ſoli libere donare poſſunt „»AMui habent

—. 1 „— . .
Dominium bonorum, & ſimul eorum adunniſtra-

tionem cum ſaculkate dlienandi. Ex quo ſequitur,
quèd ad reſtitutionem teneatur, qui aliquid aCcipit
ab iis, qui non poſſunt donare &c.

Vonatio liberè fadta eſtne revocalilis

Dico: Donatio mortis causâ poteſt ad libitum
revocari, quia in hoc differt à donatione inter vi-
vos, quæ per ſe revocari non poteſt, ſed tantum
per accidens, & in certis quuſdam caſibus, qui
emergunt vel ex ingratitudine donatarü, vel ex prole
ſuſcepta, vel, Juia denatio eſt inofficioſa ut vocant
Juriſtæ.
Caſus ex ingratitudine donatarü ſunt 1. ſcil. 1.
Si donatarius donatori (non ſinè mortali culpa) in-
ferat impias manus, 2. Si ei inferat atrocem inju⸗
riam vel contumeliam. 3. Si bonis ejus inferat gra-
ve damnum. 4. Vel ſi vitæ ejus inſidias ſtruat. 5.
Si non impleverit conditionem donationi appoſitam,
hoc tamen jus revocandi non tranſit ad Uereckes.

N 5. V Nota

202 Caput UIII.

Nota autem, juxta Juriſtas, donationem Eccle-
ſiæ factam revocari non poſſe ob ingratitudinem Præ-

lati ipſiusque Capituli. Natio, quia cenſetur facta

non intuitu perſonarum, ſed ex pietate erga Deum.
Caſus emergens ex prole ſuſcepta eſt, ſi quis prole
carens Magnam bonorum partem donavit, & poſt
rei traditionem contra omnem ſpem naſcitur ei pro-
les. Hic caſus excipitur in L- ſi nunquam de revo-

candis donationibus. Ratio excipiendi eſt, quia

juſta eſt juris præſumptio ‚donatorem liberis orbum
talem don cionem feciſſe, cum hac virtuali ſeu ta-

cita conditione: Niſi proles ſuperveniant; nemo

enim præſumitur velle extraneum præferre ſoboli
propriæ.
Tandem caſus emergens ex donatione inoficioſa
eſt, ſi donatio ſit tam excedens & immederata, ut

præjudicet legitimæ, filiis aut parentibus debitæ,

& hæc ſecuduùm jura poteſt revocari quoad ſupple-
mentum legitimæ. Vocatur inoffcioſa, quia re-
H Officio erars paternæ in filio, urtpote quos
egitimâ defraudat.
. Quart? transfertur Dominium per Zeſtamen-
tum, quod nihil aliud eſt, quam Voluntatis noſtre
juſla ſententia de eo, quod quis poſt mortem ſuam
fieri vult cum directa haæredis inſtitutione.
Teſtamentum variè dividitur.
1. Aliud eſt ſolemne, quod habet omnes ſolem-
nitates à jure requiſitas; aliud minus ſolemne, quod
iis caret, vel non eget, uti eſt Teſtamentum militis,
vel ad pias cauſas, quod etiam privilegiatum di-
citur.
1. Teſtamentum ſolemne eſt duplex , unum

ſcriptum

ſptum
Ur, ſuan
rdid cun
eſt unn
or coram
clnet

A
legat
1

1. Ne
Ee nl
Ee, qn
Untecdo
4
a 4.
alemn te⸗

ſur
edi, i
lad uin
üur vel
elund cr
Unr inet
umpuberen
toni
minitate

onembal
rudinende.
cenletothi
te Agiben
,Kqun
murit, Aſl
nalannr it
ln len
nhbbetscl
Finullifn
cniumt
Urrkele

ttione itkfua

mneceun
ernbiu n
1 lan
c,
ſio 4 Unorſ⸗

n N u
lltt,,
ſortenn
ion⸗

tnn 4
bluu,,
igiee

:

De Jure & Iuſtitia. 203

ſeriptum ſeu clauſi
bi, ſuam Euc⸗ quo teſtator & hæredem ſcri
. voluntatem teſtibe . =
tradit ſo! . eſtibus ad ſubſcribead
eſt õ jure requiſitis ie dum
nPat , vel denuntiativum, in teramn
tor coram ſeptern teſtibus viva unm, in quo teſta
cup. Pptem teſtibus viva voce hæred
Lupat. edem nun-

An haæ⸗
. res teneatur i one,
. n con/
leg ata defunbtli abſque aris ice, ſoitvere
iris Ci Vilis 0
lem ,1 lis ſo⸗
nitate facta & quæ non 1
N ad pias cauſas „
Be. 1 egat! 8 2 ,1/ . .
de caui, riren Aer „quia reſpublica poteſt juſt
diſpenſandis K alem civium voluntatem chube in
e M a rhs „» & modum H n
infecto h bebi ſervato contractus in conſcienri de⸗
ma ca eg ebitur, unde dicitur lege hac coge
teſtam. Ex mperfec, c conſueti
taten⸗ ⸗ , ej EX nperfecto autem enngte
legis eſt defuncti non volumus. Et fini * i⸗
„ut obvietur fraudibus ac dolis r hu uis

Quinam teſtamenta condere poſſunt e
Quinam non

lerer ls rii prohibente, Primè non poſſur
ſub Patria R cauſas. Secundò nec Kli amilia⸗
lul ver Rer conſtituti, niſi de bonis ca res.
ſerunt crimen un ner uberes. Tertiè qui commi.
ſant in 2 xa eſt pœna
nteſtab . „quã ipſo
impuberes leen quibus vide Jurichis. a
b. „ futloli, mente ca ti ob defe- 14
tionis. Quintò ne . P efectum ra-
0 prodigus „ & cui bonorum Ad

* S

dexr

204 Caput VIII.

Sext ſurdi ſimul & muti, vel etiam muti tantum,

ſi ſcribere neſciant. .—K .
Ex jure Canonico teſtari prohibentur 1. Religoſi

ob vota paupertatis. Item Clerici de bomis congrus

ſuſtentationi ſuperſluis, niſi ad pias cauſas tantm.
Tæſtamentum eſtne revecabile?

Affrmo. KRatio, quia voluntas ultima eſt deam-

bulatoria uſque ad mortem. Excipe, ni Juramen-
to firmatum eſſer, tunc enim eſſet irrevocabile aà

extrinſaco vi juramenti ob reverentiam Divini Nomi-
nis, in quo tamen juramento diſpenſari pollet ſ
quis metu vel fraude ad id foret inductus.

Jed quid, ſi teſtamentum ſi falctum & næſcea-

tur filius poſthumus

Dico: Tunc rumpi Teſtamentum. Ita jura &.

C 4 J O I.

Titius infirmus Teſtamentum condidit, in qus omnis
ſua Eccleſiis & certis perſonis relinquit, praæteri-
tis comanguineis, etſi egenis ob inteſtinas cum iit
inimicitias. Q. 1. An abſolvi poſſit. 2. An,
quæ in dicto Teſtamento in inimicitüs fadto lega⸗
yit, ſint animæ ſue proſutura e

Be. Ad 1. Quèd, ſi conſanguinei ſint tales, quos
jure non poteſt exhæreditare, tune Titius abſolven-
vendus non erit, niſi mutet Teſtamentum, & hæ-

redem legitimum inſtitvat, ut notant DD. cap.

arn,
utl con
1o port
le
guals
1. 1¹
Teltane

o morn
lle ge

n Pn

MOIIN

gle nie
Munguam
ſunt
rockſ
Danah

ayunin

glanti
Pele⸗
lt v

C.

na

195
Ainn
tem
Kaorbe
u ee 6
Neſun

Indhti kun

r 1. M
e hogſs nn
Cauſs unt

cabike

Ulumetee
e, niſum

iteretl⸗

alai
Gun
81

m h

1
1, le
inin,
inſnu
1
Girin ,ℳ
liis
nencumn 6

De ure & Juſtitia. 10 5

li preteri. authent. non licet. Ratio, quia nullus
tutà conſcientia privari poteſt, publico inſtrumen-
to portione hæreditatis, ad quam jus legitimum
habet, niſi forſan ſubſit evidens & cognita cauſa,
qualis non eſt privata quælibet inimicitia. S
. Ad 2. legata quantumcunque pia relicta in
Teſtamento confecto ab homine exiſtente in pecca-
to mortali, nihil prodeſſe animæ ſuæ, utcunque
ille de peccato doleat & confiteatur, & in Dei gra-
tia ſpiritum efflet. Katio, quia talia opera ſunt
mortua, & ſicut caruerunt principio vitali, ita abs-
que vita perſeverant, quod enim unquam vixit,
nunquam reviviſcit, ideoque nec illi defuncto pro-
ſunt ad ſatisfactionem pœnarum, quas in purgato-
rio eſt ſoluturus, D. T hom. 3. p. 7.6 8. 4. 6. Richarda
Bonay. & communis in 4. diſt. 15.

C ASD S I

Petronius in Tiſtamento reliquit , ut certa panis
quantitas pro anima ſua in die exequiarum pau-
peribus daretur, quod legatum in aliud aquale
aut melius ab Epiſcopo juſta de cauſa commutatur.
Q. An hac commutatio haredes reddat tutos inm
conſcientia?

. Affirmativè. Katio, quia hæc commutatio
eſt in materia favorabili, ut quæ redundat in utili-
tatem animæ defuncti, & ideo poteſt in ea latè te-
ſtatoris legantis voluntas interpretari. Cap. cum dile.
dus de donat. ubi poteſt ab Epiſcopo veriſimiliter
præſumi, quod defunctus, ſi cauſam comtnuta-
tionis

*

Caput VItI.

tionis ſciviſſet nequaquam contradixiſſet, ac ideo ex
voluntate legantis probabiliter præſumpta fit ab Epis-
copo talis commutatio : Unde & dicitur cap. per-
venit 2. de jur. jur. qui melius facit, non aliud,
ſed idem facit. Tenent hanc ſententiam Syly. verbo
legatum 4. 4. 12. S. Anton. 3 p. tit. II. c. 2. §. 7.
prope ſinem. Angelus verbo legatum 2. n. 12. &£
plures alii. .
Quartèò transfertur Dominium per ſponſionem &
ludum etiam prohibitum. Eſt autem ſponſio con-
tractus, in quo duo de eventu alicujus rei vel veri-
tate contendentes ſibi invicem aliquid ſpondent,
ut ejus ſit, qui veritatem aſſequitur. Ludus eſt
contractus, quo ludentes recreationis gratiâ pacis-
cuntur, ut victori cedat, quod uterque expoſuit.
Poſtremò Dominium acquiritur per ſpecificatio-
nem, confuſionem, commixtionem &c. ſed hæc
propriè ad Juriſtas pertinent, in quibus videaneur,

C APUT H.

De Reſtitutione.
§. I.
De Reſtitutione in communi & bono-
rum animæ & corporis, & in-
juriæ thoro illatæ, &c.
Quid eſt Keſtitutio?

M. E* Atclus juſtitiæ commutativæ, quo damnum
alteri ilatum compenſatur ad ualaaa.

Mreceſ
urt qu
inim
Mn dim
Elgne
Aatlo,
ſone nio
leltannr
polet h
Algn
Eere

. Hr
Cini
Coltackie
t tanti
Mun eri
una⸗
nt

1. He
tanrum 4
in N
lles e

R
periin

&

1, ed
ptl rebkei
itur C) e
„ non An
m N
11, 0 n
1 1. f. I l

rſponſonrl
en Frtſee

is rele
1.

3 .
uid ſen

nl gtrüſe
terque a
Per Pechrn
en &. KAt
lub een

K.
n.

De Xeftitutisne. „ 207
Eſt neceſſaria ad ſalutem, non neceſſitate medui, quia
poteſt quis ſalvari abſque reali Reſtitutione, ur pa-
tet in impotente, ſed præcepti; quia juxſta S. Aug.
Non dimittitur peccatum, niſi reſtituatur ablatum.
Eſtque præceptum hoc formaliter affirmativum.
Katio, quia per actum, poſitivum impletur & omis-
ſione violatur ; implicitè tamen eſt negativum, &
reducitur ad præceptum: Non furandi. Natio quis
involvit hanc negationem: Ne retincas alienum. Hinc
obligat ſemper & pro ſemper; ſub mortali, ſi ſit
de re gravi; ſub reniali, lſi ſit de re levi.

Quot ſunt radices NReſtitutienis?
. Hæ duæ: Kes accepta, E& injuſta acceptio,
Claritatis gratiâ aliqui addunt tertiam, ſcil. ratione
contractüs. Ex re accepta tantuùm tenerur is, qui
rem alienam poſſidet bona fide, ex injuſta acceptio-
ne tantium tenetur V. G. mandans. Ex re accepta
& injuſta acceptione ſimul tenetur is, qui rem alie-
nam detinet mala fide. Natione contractüs autem,
