cn & Nett vilegiis , cap. Keligioſi. S. Anton. 3. p. Iit. 24. c. 54.
tum, ODiin Quod ſi Presbyteri ſæculares abſolvant ab iſtis, non
ucinpten crunt excommunicati, niſi abſolvant à reſervatis in
le ennin Bulla Cœnæ Domini: Quia dicta Clementina cap.
neninon im Keligioſi non comprehendit niſi Regulares: Qui ta-
m, K men Regulares, ſi abſolvant ab excommunicatione
orſtperg lara ab homine, non incidunt in excommunicatio-
hi, u nem, ſed Peccant mortaliter, & abſolutio eſt nulla.
,Neirdm QLua eſt ſuſpenſio?

n Althatit . . lens,
. Suſpenſio, proprie Clericos tantùm afficiens,
v i 4 definitur, quòd ſit cenſura Eccleſiaſtica, privans

. 40 clericos functionibus & juribus Eccleſiaſticis, vel
relli ,⸗

+ in totum, vel in partem.
nae,

unni Quotuplex eſt ſuſpentio
m. ℳ
eiam, S„ . 1 . J ̃— ..
inen “ p. Dupléx: Scilet ab officio & à beneficio. Pri-
relbeitii. ma prohibet Ordinum executionem, ſecunda per-
ſn, i, ceptionem fructuum benefici; & hæc vel eſt to-
talis, vel partialis. Rurſfſus alia eft à jure, alia ab
homine; alia reſervata, alia non.
Suſpenſio gravis ſupponit gravem culpam. De

402 n Caput XI.
abſolutione à ſuſpenſione loquendum eſt, ficut de

abſolutione ab excommunicatione.
Suſpenſus exercens munus officii incurrit irregu-

laritatem Papæ reſervatam. Patet ex cap. i1s, qui inde
de ſent. excom. in 6. ucer
D T
Quid eſt interdiltu u en

Km,it
, Ite
Be. EN Cenſura prohibens aliquor umsacramentorum n . 1.

adminiſtrationem & receptionem, & Divina officia, Wls, ca
ſepulturam Eccleſiaſticam, Eccleſiæ ingreflum. Differt img, Nel
ab excommunicatione, quæ totaliter privat commu- Kutmrim

nione fidelium; à ſuſpenſione, quæ dirccte privat ſt, brns
uſu Ordinum & officiorum. wick,
—WR .
a lte⸗
Quoruphx. eſt zmiordifkum llne h
be hlus
B. Duplex: Locale, quod prohi et in certis locis Araitig
Divinis aſſiſtere; & perſonale, quo id Prohibetur ſaris
V

talibus certis perſonis.
Ad interdictum reducitur eique ſi milis eſt ceſſa-
tio à Divinis, quæ tamen non eſt H cenſura,
ſed eſt ipſa deſiftentia à Divinis. Differt ab inter-
dicto per hoc, quòèd ſoluùm afficiat locum „ non
item perſonas.

QOuid eſt nregalaritet 2

. Eſt lunpedimentum Canonicum, directe iInpe- 4
diens à ſuſceptione Ordinum, & uſi ſuſceptorum,
ur Ordines ſunt. uin

e publi

Lor-

n t, ſan

incuttti
ex Ceh. 1,

)

nSactammener
Dyinck
Ugrekon⸗ D
inn an
le dileckeſt⸗

De Peaænitentia. 403
Quotuplex eſt irregularitas?

W. Duplex, Una ex defectu, altera exdelicto. Ir-
regularitas ex defedtu dicitur 1I. ex defectu anima,
us ſi quis ſit amens, furioſus, phreneticus, arrepti-
tius, vel energumenus, id eſt, qui à Dæmone
obſidetur, item Neophytus, id eſt recenter bapti.
zatus &c. 2. Ex defectu corporis, ut ſi quis ſit
mutilatus, carens membro aliquo, vel notabiliter
detormis, vel careat utroque oculo, vel etiam ſi-
niſtro tantùm. Item, ſi quis ſit epilepticus id
eſt, laborans morbo caduco „vel Hermaphrodi-

tus, id eſt, in quo ſunt membra genitalia utriuiſ-

. . e! 6.
que ſexus, item caſtratus, gibboſus tamen & clau-

un

—N
berincen

l Polk
eſnicte

N Dn

1t locun:?

1

*.

1, Gnekknn

ſllguue nr

dus, ſi ſine baculo Miſſam celebrare poſſit, non

eſt irregularis. Cap. ſi quis 10. diſt. 5. 3. Ex de-

fectu natalium, ætutis item: & libertatis, ut ſi quis
ſit ſpurius, vel nothus, alove illicito concubitu na-
tus, leu publice expoſitus, vel ſi quis ſit mancipium
ſeu ſervus propriè dictus, vel Ordines ſuſcipiat ante
ætatem à jure ftatutam. 4. Ex defectu Sacramenti,
id eſt bigamias. 5. Demum ex defectu lenitatis,
id eſt ex homicidio licitè Patrato. .
Irregularitas ex delicto dicitur 1. ez iteratione
Baptiſmi. 2. Ex indebita ſuſceptione vel uſu Ordi-
nis. 3. Ex actu infidelitatis 2 Heæreſis, vel apoſta-
ſix. 4. Ex Infamia, Ut ſi quis ſit Sodomita, per-
jurus in judicio, ſatelles, carnifex & ſimilis farinæ
homines. FS. Ex homicidio illicite patrato.
Quid boteſt diſpenſare in irregularitatibus 2
M. Solus Papa jure ordinario diſpenſat in iregulari-
Cc 2 tati-

404 Caput XI.
tatibus. Ratio, quia nemo Papàâ inferior poteſt
diſpenſare in univerſali jure Canonico, ſed tali ju-
re irregularitates ſunt ſtatutæ ergò.
Epiſcopi tamen & ſimiles Prælati juxta Trid. J.
24. de reform. c. 6. diſpenſare poſſunt in aliquibus
irregularitatibus. Veiba Trid. ſunt: Licet Epiſco-
pis in irregularitatibus omnibus & ſuſpenſionibus, ex

deliéto occulto provenientibus, excepta ea, 4 4æ ori-

tur ex bomicidio voluntario, & exceptis alus dedu-
Gtis ad forum contentioſum diſpenſare.
Pariter Superiores Religionum habentes jurisdi-

ctionem quaſi Epiſcopalem poſſunt cum ſuis ſubdi-
ris diſpenſare in hæreſis crimine, & inüs omnibus

caſibus, in quibus poſſunt Epiſcopi cum ſuis,

C 45 S à4

Simon Sacerdos eitatus à ſuo Ordinario, nec com.
parere volens, ſuſpenſus eſt ab officio ratione con-

tumaciæ«, qui, cum ſe ad hanc Diæœceſin tranſtu-
lerit, nec de tali ſuſpenſione hic conſtet, celebra-

vit ſæbè, fructuſque ſui beneſfici percepit. Q. 1.

an irregularitatem incurrerit. 2. An Confeſſor

nem.

w. Ad I. affirmativèe. Ratio, quia ſuſpenſio

concomitatur perſonam, ſicut excommunicatio,
utraque enim decernitur adversùs perſonam in pœ-

nam ſui delidti, & ideo, ubicunque ſuſpenſus vel
excommunicatus celebret, irregularitatem incurrit,

teneatur cogere Simonem ad fructuum reſtitutio-

——

inau ſoln
En ſul.
honmmnuni
hreſe vir
ut. ..
15n93.
Ad:

Cron ad r

a cce

n, U
R Nnifat.
Chobatun
Ko, til
15 Uimo
;

benele

Khünpend

Munnniu
heſn Huc
lofiſi
llehre
g,
egula
eet .

. Ckcknn
las

De Panitentia. 40

Pkeia umn in quâ ſolus Papa diſpenſat. Ita communis in c. I.
,El uip de re jud. L. 6. adjunctis, qua dicit. in c. 1. de ſent.
excommunic. eodem lib. & cap. final. de excef. Praæl.
un Ii Ylyeſt. verb. ſuſpenſio 8. 5. Angel. eodem. 3. 9. 1.
tn dih Zab. eod. 9. 9. Nayarr. in manu. c. 27. n. 163. & cap.
lilet 4 2 5. B. 9 3. “M
enſnt . Ad 2. negativé, quod ſcilicet non tencatur
444. ſun Simon ad reſtitutionem tructuum „quos ex ſuo be-
pti A1 neficio accepit, niſi fortè ſuſpenſio fuerit tam diu-
turna, ut tacite vel expreſsè habeat vim privationis.
cbens imm Ira Bonifac. in Clem. cupientes de ſent. excommunic.
aun ſini e probatur, quia Beneficium eſt quid diverſum ab
olſficio, talésque reditus convenerunt ſibi alia ratio-

niß ne, qum ob exercitum Officium, à quo eſt ſuſpen-
ſus, ergò per ſuſpenſionem Officui non eſt fructi-
bus beneficii privatus, præſertim, quia pœnæ ſunt
1. reſtringendæ de reg. Jur. cap. in pœnis.
o9, OSW C A S U I.
ßen⸗ atlot
eſtn Petronius Presbyter ante legitimam ætatem F. Ordi-
t, nem Sacerdotalem ſuſcepit, de quo peccato poſtea
ercchn d confeſſus & exiſtimans ſibi licitum ſacra facere,
1 Nl, celebravit ſæaps. Q. 1. An ſit ſuſpenſus. 2. An
uun dato, quod ſit ſuſpenſus, poſtea ſacra faciens ir-
G texgularitatem incurrat- 3· An Beneficium de-
6 beat renuntiare * . D
comm . I. quod ſi Petronius, cum ciret ætatis ſuæ

gium , defectum, eſt datà operaà ſacris his ordinibus ini-
rlſen, tiaus, ſuſpenſionis pœnam ipſo facto incurrit per
emn N Cc 3 Bullam

40⁰6 Caput XI.

Bullam Pii II quaæ incipit Cum ex ſacrorum. Si

verò bona fide ſuſcepit, & quadam animi ſimpli-

. —* . . Te. 2
citate exiſtimans completam attigiſſe ætatem, eſt or-
dinatus, nec in excommunicationem, nec irregu-

laritatem aut ſuſpenſionem incidit. Non quidem
in irregularitatem aut ſuſpenſonem, eo quod

Pius II. in dictà extr. non fert ſuſpenſionis cenſuram,
niſi in cos, qui dolosè accedunt; ut patet ex illo
verbo: præſumpſerint, & notat Cardinal. Clem. 1.

7. 3 8. de privil. & Nay in man. c. 27. n. 155. Non
item ſuccumbit excommunicationi, maximè, ſi di-

ligentiam adhibuit, quàâ certior redderetur de ſuâ
tate. Tum quta non videtur tunc Peccaſſe mor-
taliter, id quod exigitur ad incurrendam majorem
excommunicationem. Jum, quia verbum: Au-
deat poſitum in Epiſcopali excommunicatione inſi-
nuat dolum & malam fidem. L P
B. Ad zꝛ. Petronium, dato, quèd ſit ſuſpen⸗
ſus, poſtea tamen celebrando non contraxiſſe irre-
gularitatem. Katio, quia licet temerariè ſe ad or-

.
dines ingeſſerit, poſtea tamen bona fide & purà

ſimplicitate per Confeſſionem pPurgato peccato ex-
ercuit ordinem, exiſtimans, id ſibi eſſe lici-
tum, & ideo „ cum nec ſcienter nectemerariè
idfecerit, & ad hanc irregularitatem incurren-
dam requiratur, quod ſciens & audax celebret, ab
irregulatitare excuſatur, ut declarat Nayarr —K Ca-
Pit. accepta de reſt. ſpol. 8. n. 1 2. & in Man. c. 27.
„V. I 1 6. . ,
B. Ad 3. Quod ſi Petronius ſciens aut Cire de-
bens ſe ſuſpenium & excommunicatum atque irre-
gularem, Beneſicium Eceleſiaſticum acccperit, le-
thaliter

un. minit.

. uler Celig

Ail Cap.

1iel tenunti
Ele 4 fumm
Pellun menri
ipte ſcien

ohr kiln.
onn cktad

Cbiineat
mapoſtale

unr & ho

efg. l. 19.

mabenekei
Eenls ſolon
ehed,
Dvinis O
um, ut
ſn Cln

S==

lalee a

Mns hon
l ihli

ACforiit.
Wmimi umt.
tetn, eke.
, nec ingt
Non quike
, 0 g
Dnbcenlunen
pont 1
liual Clen.!
5. 155. N
anine, 10
ekenn Eel
pelcal e Mr
laum majont
album:
camonei

dl ſr lie
nrrle
atieleand
Ce &
0 ael
ſbi G N
nectenmiu⸗
m Mu
celehtet
arart .
Mn.11

ale le⸗

ne.
N ugue Il

lulire

De Panitentia A407

thaliter deliquit & titulus eſt nullus. C. cum inter.
de elect. cap. paſtoral, & cap. ſi. celebrat. de cleric.
excom. miniſt. Et ideo aſtringendus eſt à Confeſſore,
ut vel renuntiet, vel habilitatem ac diſpenſationem
occultè à ſummo Pontifice impetret, faciendo ex-
preſſam mentionem de intruſione, in quam incidit,
accipiens ſcienter poſſeſſionem dicti beneficii, ut
probat Felin. in cap. in noſtra coroll. 7. de reſcrib.
vel certè eſt admonendus, ut habilitatem à S. Pon-
tifice obtineat ad Beneficium habendum, & poſtea
clam expoſtulet ob ordinario, urillud ſibi de novo
conferat & hoc conſuluiſſe ſe dudum affirmat. Nav.
in manu. C. 29. n. 194. non tamen tenetur fructus
omnes Beneficii interim acceptos reſtituere, quia
ſuſpenſus ſolum erat ab officio; jam autem ſuſpen-
ſus ſimpliciter ab officio non cenſetur eſſe ſuſpenſus à
Beneficio, quò adea, quæ dantur illi, qui non inter-
eſt Divinis officiis, dummodo ſuſpenſio non ſit tam
duturna, ut habeat vim privationis, ut refert. Bo-
mf. in Clem. oupientes.

CA S VS I

Thadæus Parochus noyit Antonium machinari necem
uxori, cui facile poſſet obſtare, nec tamen ob-
ſtat. Q. An in irtegularitatem inciderit ?

Si. Negativè, quia irregularitas ex delicto pro-
veniens non incurritur, nifi tale delictum fit dire-
& vel indirectè volitum, jam autem actio Anto-
nü, ad quam Thadæus efficienter non concurrit,
CC 4 nun-

40⁰8 CLaput XI.

nunquam fſit ipſi indirectè voluntaria, niſi debuerit
& potuerit eam ex officio impedire „ Ut ſentit D.
I. 2. 4. 6. a. 6. Parochus autem non tenetur ex
officio ad impedienda omnia mala ſuorum ſubdito-
ctum, ſed illa ſolum, quæ Proveniunt aut ab errore,
aut à carentia Sacramentorum „ tenetur enim ex of-
ficio tantum docere, & Sacramenta adminiſtrare &
exemplo paſcere, ut haber Tiid. J. 233. 4. 1.

C A J OS I.

Jacobus ob homicidium in carcerem compactus negat
delictum ſemi- probatum, ideoque a Confeſſore ab-

ſolvi nequit.

Q An . Ulum inducat ad delictum faten-

dum in juaicio ,irregularitatem incurrat?

HB. Debere Confeſſorem ſuadere reo, ne in ju-
dicio mentiatur, ſed veritatem dicar, & AQuod
alias non poſſit illum abſolvere, & quamvis ob id
damnandus ſit ad ſuſpendium, neutiquam irregu-

laritatem incurrere. Katio eſt, tum quia ſuadere reo

R

Ana red
uium, &
rlgern neg
uad ineun
ſmn ſatheit,

ond, ſedl 0

Ewitendts
WMi.

um, quæ

rigin
Umnonem ex
IInd i, man
i o

6

juridicè interrogato ut veritatem fateatur, eſt actio

licita, quia inducitur reus ad peccatum non com-
mittendum: Hæc autem licita ſuaſio non eſt ex ſui

naturàâ cauſativa mortis ſeu deformationis; neque

. . .
enim ex hoc ſolo . quod Tel veritatem, de quà

juridicè interrogantur, maniteſtant, ſequitur per
iter moraliter, quod interficiantur ſeu

ſe & infallibil

deformentur, ur ſatis conſtat: Nec enim iſta actio
*½ intentione Confeſſoris ordinatur ad mortem, ſed

mtilpretx
lem
ſitet, 4
e.

ue
Etanmd cal
uumd ſllen
etiam

ſolum

De Peænitentia. 409
, ilt chre
U D
Hnon tenen
otumm fabs,

ſolùm ad reddendum ipſum reum pœnitentem con-
tritum, & ad tollendum obicem peccati, in quo
perſeverat negando in judicio veritatem. Zum etiam,
quia ad incurrendam irregularitatem ex opere licito
tatdem non ſufficit, quod illud ſit cauſa remota deforma-
auretina tionis, ſed oportet, ut ſit propinqua. Arg, cap.
niitui de occidendis 3 3. 9. 5. & Gloſſ. in cape de catero de
e homicidio. Portèò hic dicimus cauſam propin-
quam, quæ vel ſuaptè naturâ vel ex intentione ope-
. rantis dirigitur ſufficienter, & ſpeciatim in defor-
mationem ex ea ſequutam, ut cum aliis docet Na-
Aniin varrus in man. cap. 27. tit. de irregularitate ex ho-
Cnſiſe micidio juſto num. 210.

nAH A4 J O Y.

ninen Joannes Presbyter novit Rannitum eſſe in domo cujuſdam

eo, Kü amiti ſui: utque Pontiſiciæ Gullæ de bannitis obediat,
E pergit ad Eccleſiam, inyentoque curato precatur
d eundem, ut campanam ſonet ad convocandos ho-

JANSe . Ee .
ir I mines, 4 quibus dein captus ad paucos dies ſuſpen-
R QLQ., An bujuſmodi Presbyter & ali, qui
n Aal buic capiendo operam dederunt, incur-
ons; N rerint irregularitatem
. e . . * -
n rt x. Affirmativè. Katio eft tum, quia omnes iſti
8 fuerunt cauſa propinqua deformationis, & deſide-
WZ „“ rarunt ſaltem interpretativâ voluntate hujus mort m.
I!

Tum etiam, quia in Confeſſo eſt apud Theologos.
. Cc 5 eos

410 Caput XI.

eos, qui capiunt aut judicant furem vel reum
judice puniatur, fieri irregulares, ut habetur o.
pralat-de homicid. lib. 6 S. Anton. 3. p. 11. 23. cap.
2. Navarr. in Man. cap. 27. num. 27. Quantum-
vis igitur Presbyter peræquè ac alii obedientiam præ-
ſtiterint Bullæ Gregorii XIII. plurimumque apud
Deum amoré publicæ exercendæ juſtitiæ promerue-
rint, ubi tamen Bannitus ſic captus ſententia Capitis
feritur, niſi expreſsà proteſtatione apud judicem ſe
munierint, irregulares fiunt, ſicut à par judex ſen-
tentiam juſtam mortis adversus reum proferendo
præſtantiſſimæ virtutis actum exerceêt

„ & tamen ir-
regularis efficitur.

De Ca ſibus reſervatis.

Quid eſt reſer Vatio quoad præſens

„peccata, facta illi, qui aliàs habet ordinariam vel 1*
delegatam jurisdictionem, undé eorum abſolutio
reſervatur ipſi reſervanti nim. Papæ ſi ſit Papalis,
vel Epiſcopo, ſi ſit Epiſcopalis; ſine quorum pro-
inde licentia nemo ab iis valideè abſolvit extra mortis
articulum, in quo tamen quilibet Sacerdos à qui-
buſcunque peccatis & cenſuris validè & licite abſol-
vere poteſt. ”ä
Ex quo patet, quòd caſus alii ſint reſervati, alii
non, ſicut excommunicatio alia eft refervata, alia
J non

„ ut 2

7

Bt. Eſt reſtrictio jurisdictionis ad abſolvenda certa

n. lelete

.
Dcornmun

lunt 11

nne Chorun
UClam mor

I, iod

, a

Uuult per o

Uommnnu

Iln hæ

na H

W, cor

I hereico,
inla li

MUbn
enn

Nernu . Lat
ghocann

on

ide

N

dr

W;
hunr.

na

Arno

De Pwnitentiia. 411
l kkun, I
1 Rum, U

non. Reſervata alia intra, alia extra Bullam

Canæ.
de. e, e Excommunicationes reſervatæ Papæ intta Bullam
1 Qunm Conæ ſunt 21. 4 quibus, ſive etiam à peccatis,
femim a Tatione quorum incurruntur, ſi Confeſſarius (extra
incle periculum mortis) abſolvere præſumpſerit „ Præter-
Konek quàm, quòd nihil fecerit, ipfe facto eſt excommu-
nti i icatus, à qua tamen excommunicatione ipſe ablol-
“ vi poteſt per ordinarium. . . .
liutit Excommunicationes communiores intra Bullam
n profttend Enæ ſunt hæ.
& Prima: Hæreſis externa, quæ comprehendit
ummt reticos, eorumque ut talium fautores, qui legunt
libros hæreticos, defendunt &c. item ſciſinaticos.
Secunda: Lata in eos, qui perſonas Eccleſiaſticas
ad ſuum tribunal ſæculare trahunt, faciuntque de-
creta, Eccleſiaſticam libertatem violantia.
8, Tertia: Lata in eos, qui conferunt vel transmit-
tunt quodcunque genus armorum, conſilio vel
lu auxilio proſunt quibuſcunque Chriſtiam nominis

hoſtibus.

7 „ . .
. Nimm nes, fructus, reditus perſonarum Eccleſiaſticarum
Ninarn⸗

dbllie invadunt, aut alia onera ipſis aut eorum bonis im-
ſi Dupis bonunt.
. Quinta: Lata in occupantes vel detinentes quas-
nonmmh 6 cunque Romanæ Eccleſiæ terras aut ditiones. Cæte-
ei ræ ſunt rariores.
Hcitaboor.

Arratl, 4
riarn, Ae . Eg-
501 .

412 4 Caput XI.

–

L 2 „ „ ſiel ſenure
Bullam Cæœnæ ſunt 3 8. c Zuibus 12 lZreſen- husda

Excommunicationes reſer vatæ Papæ extra

ti ſufficit adducere eas, guæ in BHarti- Amämr
bus his ſunt uſitatiores. aNaun
. lan elte
Prima eſt contra percuſſores Clericorum, ſi zim, &

enormis ſit percuſſio, juxta Can. ſi quis ſuadente
&c. . uluinn e
Secunda eſt in duellantes & cooperantes. w a
Tertia eſt contra Clericos, cum excommunicatis mmn 0
à Papa voluntariè communicantes, & admittentes ieczna
eos ad Divina officia, & omnes qui communicant re Nblor
in crimine habente excommunicationem annexam. Nrna uen
Quarta eſt contra eos, qui obtinuerunt abſolu- ſiarinie
tionem ab excommunicatione Papæ reſervata ſub con-

.. eneri
ditione de ſatisfaciendo parti læſæ, & conditionem älib
non implent, hi enim rurſus xcommunicatione 4 Deini
novam incurrunt. 2** ð
Quinta eſt contra Clericos inducentes quamcun-. Dinigt
que perſonarum ad faciendum votum vel juramen- Krakm
ta, ac promiſſionem, quatenus talis perſona ſibi in Dinef
eorum Eccleſia ſepulturam eligat, vel jam electam Gmrm
alio transferat. enif
Sexta eſt contra recipientes vel dantes cum pacto D5sä
quocunque rem ad hoc, ut religionem quis ingre. Rieg,
diatuxr. 1 nanl
Septima eſt coutra Mendicantes tranſcuntes ad

inhun exr mne

.
4 Me — nt.
Ordinem non Mendicantium abſque ſpeciali Pap? Ma,
licentia. Müpclunt

cdara eſt contta eos, qui temerariè præſumunt *
aſſerere hæreſin eſſe, vel peccatum mortale, ſer- nlki
tire,

DeK bo nitentia. 413

.*

Dehe en Ure, B. Virginem eſſe conceptam in peccato origi-
nali vel ſentire oppoſitum. .
e in fan. Nona eſt contra dantes vel promittentes in Curia
Romana aliqua donativa, ut ea, quæ petunt, fa-
e. cilius aſſequantutr.
Decima eſt contra viros intrantes Monaſteria Mo-
Derconun, mialium, & contra mulieres intrantes Monaſteria
ausſudt virorum ex malo fine.
Undecima eſt contra malitiose componentes, re-
eres tinentes, aut imprimentes libros infames & detracto-
euonmm rios contra Ordines S. Dominici & Franciſci.
Arin Duodecima contra furantes libros aut quaternio-
Wicommm nes ex Bibliothecis Minorum & Prædicatorum.
nemannen Dec:ma tertia contra Religioſos cujuſcunque Or-
muerum i dimis adminiſtrantes Sacramenta Euchariſtiæ, Extre-
Nernlium mæ Unctionis, ſolemnizantes Matrimonium ſine
& Ndi ſpeciali Paroclu licentia. ⸗
oummmcern Decima quarta contra ſimoniacos reales circa Or-
dinem vel Beneficium. S
nes quum Decima quintæ contra committentes ſimoniam con-
n vel jum fſidentialem. L
6 petloral⸗ Decima ſexta contra incendiarios, publicè pro
el ſam Mα excommunicatis denuntiatos.
Decima ſeptima contra eos, qui ſepeliunt hære-
hmtsn ticos in loco ſacro.
nen gloiß Decima octava contra Sacrilegos, qui non ſolùm
infringunt Eccleſias vel hoſpitalia, ſed etiam bonis

mnens ſpoliant.

ut in re⸗

Heill⸗ Decima nona contra impedientes velvexantes eos,
qqui volunt ingredi religionem.
„,6 . . . .C . . .
reruln, Vigeſima in Moniales profeſſas, ſine gravi cauſa

n oltle, Monaſterio exeuntes.

Pigeſima

414 4½ Caput YI.

im in
Vigeſima prima in habentes litteras Apoſtolicas elatg 4
falſas, & non deſtruentes eas; item in falſarios lit-

. ehng ſacis
terarum Apoſtolicarum. i.
Vigeſima ſecunda contra impedientes executionem “ PDD/
Iitterarum ſacræ pœnitentiariæ. t
Vi;eſima tertia contra legentes aut retinentes li.

.

Sſi r. 1EctII Dulecima
bros prohibitos, ubi non eſt ſermo de Hibris hære- gtüsloen
.. 7 . 4 2 . . „* lhl
ticis, de quibus ſuprd. Hæc excommunicatio eſt Rius te
ſententiæ ferendæ. —
Eæcommunicationes Papæ non reſervatæ uſi- di Ppi
y yey,; ,,p a ,, . r varli
tatiores ſunt ſeguentes: “
Prima lata eſt in Religioſos habitum ſuum temere kpolalit
. . Reer
& longo tempore dimittentes. Hkni m
Secunda in eos, qui contrahunt matrimonium unplurran
in gradibus prohibitis, vel cum Monialibus. Pocarunann
Tertia in eos, qui cogunt fœminas ad mattimo- nbdeg n
nium vel ad Monaſterium. . Wnialibn

Ouarta in dominos ſæculares, qui prohibent ſuis mmilxſon
ſubditis, ne Eccleſiaſticis ſua bona vendant, aut ab uim Paren

iis emant, aut alia officia Ppræſtent. Inlkum,
Quinta in eos, qui procurant abortum fœtũs Unm ma
animati. MIRninn
exta in Confeſſarios Monialium, ſi foveant Imin ſartr
diſcordias in electione. In kenane

Septima in Dockores & Profeſſores non facientes nn, n
profeſſionem fidei, ubi Bulla §. Pil V. recepta eſt. 7 mefill
Octava in negligentes adminiſtrare juſtitiam Ec- cor or
cleſiaſticis. A, tli
Nona in Religioſos inſtituentes novum Ordinem, Aun.
audientes leges vel medicinam extra clauſtra, tenen-
tes arma ſine licentia intra clauſtra. Deci-

elar Apoll
1n kallerce

Aut tetinente⸗
0 Ge hrshn

lnmnhnicnnd

rcſerut,
61
nluumter
Wattimann
aialtbus

nas ad mumm-

1 poͤhbat
dant, 4l

ortun ken

, ſ ſoſen

non Mrint

V. eene
juktim D

m CCnen,

oha, el.
M

De peænitentia. 415

Decima in imprimentes, imprimi mandantes,
vendentes, apud ſe retinentes, evulgantes libros de
rebus ſacris ſine nomine authoris & approbatione

Ordinarii.
meserconin

Undecima in raptores mulierum, juvantes; fa-
ventes.

Duodecima in dominos temporales concedentes in

terris ſuis locum pro duello.

Decima tertia in præſumentes abſolvere à caſibus
Bullæe Cœnæ.
Caſus Epiſcopis reſervati pro diverſitate loco.
rum ſunt vari, in Archi-Diœceſi Colonienſi ſunt

ſequentes:

I. Apoſtaſia. 2. Adulterium manifeſtum. 35
Blaſphemia magna, ſerioque prolata. 4. Homici-
dium voluntarium. 5. Incendium Eccleſiæ delibera-
tè procuratum. 6. Inceſtus cum conſanguineis vel
affinibus in primo vel ſecundo gradu, aut cum ſan-

ctimonialibus. 7. Injectio violenta in parentes cum
enormi læſione eorundem. Nomine parentum etiam

veniunt parentes meæ Uxoris. 8. Ligatura „ & om-
ne maleficum, quo impeditur uſus matrimonii. 9.
Perjurium manifeſtum. 10. Sortilegium, id eſt,

dum quis mittit ſortes vel quid * quivalens ad cognos-

cendum ſecretum præteritum vel futurum ex pacto
cum dæmone inito, explicitè vel implicite. I1I.
Sodomia, intellige perfecta. 12. Raptus Virginum.
I13. Veneficium, id eſt, dum homini vel animali in-
fertur corporale nocumentum. 1 4. Peccatum com-

plicis, putdà in materia carnis, quod recenter eſt ad-

junctum.

CA-

416 Caput .

C A L eunnid entem
“ Hliter,
Franciſca vidua & pauper domi ſuæ per unam noltem ul
volens & ſciens Petronium Fratrem ſuum bannitum

detinuit dans ei cœænam. Ain Ueren
(LLL. Mi )
„An illa inciderit in excommunicationem nen
Bullæ Gregorii III. in quareceptatores un
. . WoONurta

Bannisorum excommunicationis
. : Aullnclntere
fulmine feriuntur? eecinr,

ʒ:. Negativè. Katie eſt, tum quia in jure recepta- ean 44
ror dicitur, qui latenter aliquem recipit, & ideò ce-
lat, ut conſervatus manus Judicis evadat, ff. de re-
cept. I. I. de offc. Præſi. l. congruu., cap. de eo, qui
lat. occul. I. ult. Et receptator, loquendo propriè, eſt nr cenline
verbum frequentativum à recipiendo frequenter & wumacum
pluries, quare cum Franciſca ſinè fraude & dolo, alimiham
quæ in latemi receptatione ob malum finem includun- l, ur
tur, nec ſæpè, ſed ſemel tantùm receperit fratrem, 10

non eſt, cur in pœnam contra receptatores banni-. i

torum latam inciderit.

Tum etiam, quia ex verbis & intentione Bullæ ne-
quaquam hæc mulier nec ſimiles comprehendi viden-
tur; ſed ſolùm dantes cis receptaculum in favorem
ſui criminis. Neque enim dicitur auxiliari, recipere un
aut favorem præſtare bannitis, niſi ille, qui hæc eis eig t
præſtat eo reſpectu, quo ſunt banniti & delinquen- uniczuin
tes, ſicut non appellatur defenſor aut receptor hære- cn nor
tici, niſi qui recipit hæreticum, quatenus hæreticus asport
. eſt. arg. l. in delictis, §. & detract: f. de nota. Imò unn, be

De Peænitentia. 417

. bannito extremè egenti, qui non ſubveniret, pecca-
ret mortaliter, arg. cap. paſce. 76. Et ſi extreme
etnun non egeat, licitum adhuc elt illi ſuccurrere, quate-
aſin in nus eſt proximus, arg. cap. duo iſta nomina. 2 3. 4. 4.
ibi. quia peccasor eſt, cortipe, quia homo, miſe-
rere. Et ibi Nulli homini claudenda eſt miſericor-
dia, ſicut nulli peccatori impunitas relaxanda. Nec
ullus eſt Canon, quo probetur, illum qui favet cri-
relttum minoſo non ut tali, ſed ut proximo, excommunica-
A tionem incurrere in foro conſcientiæ, in quo ſola ve-
ütas inſpicitur, cap. tua de ſponſal.

Omntrurteotue

nuinſnen Quænam eſt diperentia inter caſus Papales &
Epiſcopaless
euntt, .
H .. Hæc, quia caſus Papales reſervantur ratione
nGor, annexæ cenſuræ, quæ quia eſt pœna, in ſubjecto
o Keen contumaciam ſupponens, non incurritur ab ignoran-
fande te caſtim illum eſle reſervatum; ſecùs eſt de caſu Epi-
nnn ſcopali, ut patet in peccato complicis.
atpeiiane
se Quir poteſt abſolvere à caſibus
reſer vatisꝰs

niorehtl⸗ H. A cafibus Bullæ Cœnæ ſolus ordinariè abſolvit
prehenaint. Papa; ſi tamen ſint occulti, & nondum ad forum
um in i contentioſum deducti, etiam abſolvit Epiſcopus juxta
luti, 7 /1d. :. 2 4. de reform. c. 6. vel per ſe ipſum, vel per
le, gihme⸗ ſuum Vicarium; in hæreſis verò criminée per ſe ipſum
i tantum, non vero per Vicarium. Etiam ab ipſis
tptohe publicis poteſt abſolvere Epiſcopus, ſi adſint impedi-
ens he menta, ob quæ pœnitens perſonaliter Sedem Apo-
lnet 9. ſtoli⸗

D

e

412 Caput AI.

ſtolicam accedere nequit. Ratio, quia Eccleſia ut

pia Mater cenſetur hoc concedere. * une 7
Qeænam ſunt illa impedimentas
Reollue⸗
“

. Sunt hæc : Primum eſt periculum mortis in Eerülem,
innere. Secundum, longa infirmitas etiam non pe-. wkilitx n
riculoſa. Tertium, paupertas, ut ſi cogeretur men. ilhro ce
dicare, qui alias non ſolebat. Quartum, Xtas ſeni. tid &
lisvel juvenilis. Quintum, ſexus fragilitas, ur ſi umm idlen
pœnitens fœmina ſit. Sextum ſi pœnitens non ſit ſui lenet e
juris, ut filius reſpectu patris, ſervus reſpectu Domi- g
ni. Septimum, Cura Animarum. Odtavum, debili man abl
ias, ob quam moleftiæ itineris ferri non poſſunt.

1. dß, prol
Nonum, debilitas membrorum, ut ſi ſit cæcus, (cian b
claudus, &c. Decimum, quodvis impedimentum, enn or
quod arbitrio prudentis judicatur legitimum. ſ. Woon
ꝗMH”ÿMVMʒ 2 . 7. I. Jolpo⸗
HIalenene Kegulares poteflatem alſolvendi “
. . . 4 8. nl
à caſibus Bullæ Cæna?! l
Negativèe. Su criorer tamen Re ularium ab l pote

iiſdem occultis ſuos duntaxat abſolvere poſſunt: quia
habent Jurisdictionem quaſi Epiſcopalem, unde
candem habent facultatem in ſuos, quam Epiſcopi in Clue,
ſibi ſubdtos. OUVM⸗ *

Poſſuntne Kegulares ab ſol vere 4 ( llus Eyi.

z/ 1 4bole
ſcopo ecialiter reſer vatis 2 de ſ
N. Non poſſunt ſine ſpeciali licentia Epiſcopi; nam el lachen
oppoſita ſententia eſt damnata ab Alexandro VII. en Conleſe

Poſſunt-

De FPaenitentia. 2419
cn R Poſſuntne Regulares abſol vere à caſibus Papæe
H“ä reſervatis extra Bullam Cœænzgz?
inenta H
zxye.. Regulares extra Italiam degentes poſſunt abſol-
fieulum nei vere ab iſdem, exceptis quinque. Primus eſt vio-
s tan latio clauſuræ monialium ob malum finem. Secun-
tlicgerum dus, violatio communitatis Eccleſiaſticæ. Tertius „
Artun, ub provocatio & Pugna in duello. Quartus „ injectio
nglis,1. manuum violenta in Clericos. Quintus eſt Simonia
Gniemmnt realis ſcienter contracta, & Simonia confidentialis
vereetne completa. Ab his autem quinque ctiam poſſunt
Olcnun, E Dominicani abſolvere Confratres SS. Roſarii certis
i n temporibus, prout conceſſit Leo X. & Barboſa docet,
ut Üſten quod etiam ab his quinque poſſint abſolvere Mendi- H
impedinmmm cattes extra montes. Videatur Buſenbaum de cenſ.
imm. dub. 5. Sbogar. V. de Regularib. n. 50. & apud hos
citati, qui putant, Regulares etiatn Poſt conſtitutio-
en ℳ nem Clementis VIII. Poſſe abſolvere ab omnibus caſi-
„ bus Sedi Apoſtolicæ rcſervatis, (exceptis Bullæ Cœ.
. næ) ſicut poterant ante eatn, præterquam in Italia .
Negulriun. extra Urbem.

polunt 6. .
n H ſ Quid obſer vandum eis, gui abſol vunt

(Nul k. Abſolutio ſemper fieri debet ſatisfactà parte
nid⸗ lxsà, vel ſaltem de hoc præſtità ſufficienti cautione,
non quæ ſufficit ad libitum læſi, ſed ad judicium pru-
ilani⸗ un dentis Confeſſarii.
dtoI.

4à caſibus Papalibus?

420 Caput IX.

Lui habet facultatem abſolvendi à caſu Pape Mutumen

reſervato, potéhine ab eodem alſolvere, ne
ſi etiam Epiſe opohe reſervatus: Ersi
Afirmo. Katio, quia ablato majori ligamine et
non remanet aliud minus. lis
Poteſtne quis à reſir varis alſolvi indrocke, uu: e
& in quibus caſibus? hl: Neci
Enenndem
B. Si pœnitens præter reſervata habeat ſoh Venia. Kirmmnile

lia, Sacerdos expoſitus eum indirectè abſolvere poteſt 14 elor.
àreſervatis, cum onere tamen, ut Paniten poſtea n commaed
reſervata confiteatur demuèò alteri habenti facultatem, likkcnten
& hoc in duplici caſu. Gllua, lu
Primus eſt, ſi quis bonò fide putans Confeſſarium
habere junisdichionem in reſervata, quam tamen non
habet, eaque cum non reſervatis confiteatur. Katio, .
quia adeſt debita materia etiam proxima, nimirüm Maut in,
ſincerus dolor & conſeſſio & forma. Tum etiam, ullaten,
quia bona fides excuſat, ergè &., iungue 4
Dixi: Bona fide; ſi enim ſciat Confeſſatium ca- Mſu Helcat.
rere illa facultate, committit ſacrilegium, & Sacra- nſterentuy
mentum eſt nulluim. Aundnii
Secundus eſt, ſi ſubſit gravis cauſa, vel neceſſitas, Adreyilen
qualis eſt, ſi Sacerdos neceſſariò debeat ſacrificare, ljllabu
vel Laicus communicare, ita ut ſine gravi ſcandalo vel ℳ
infamia id omitti, aut Superior adiri non poſſit. hiin
Katio: Cum Jure Divino requiratur, ut conſcius ł
peccati mortalis ante Communionem confiteatur, toſi

meliùs ceſt, ut confitcatur prædicto modo, quàm
quòd omninò omittat.

—

Aumutt

Nota hüinfe

Ae

n alſalunt,
eryatut!

myi, lenn

ehiihit

1

4

1lubenlo
eablolher⸗
u Peniensſi
bectitailtan

—

Am CorſeH

Gbam tumn

Onkteatur. 16
Onim, MM,

nu. Tuum enwè

Corfeſlatuu

beat ſritu
ii uid
,A ae.

en Nftem
oo 6½²

De Pænitentia. 421

Nota tamen, quòèòd hæc obligatio ſe præſentandi
Superiori non ſit ad accipiendam novam abſolutio-⸗
nem, ſed ut Superiori innoteſcat, quèd ſit abſolu-
tus, & ut is videat de ſatisfactione, quid opus ſit
faceer.
Quid, ſi talis datâ occaſone ſe no
1. bræſentet?

Dico : Recidet in excommunicationem, non
. 7
quidem candem numero, à qua abſolutus fuit, ſed
in alteram ſimilem ob inobedientiam, cap. eos, qui
de ſent. excom. Recidit autem non ſtatim neglectà
prina commeditate, niſi negligentiam comitetur
malitia & contemptus, nam Canon, quo decreta eſt

hæc cenſura, habet: Qut contempſerit.

pralatus & civitate diſcedens conceſſit cuidam Confeſſori
facultatem, ut à caſibus illi reſerratis abſolveret
Juoſcunque ſuos ſubditos, eâ tamen conditione, ut
rurſus peccatum reſervatum, in quod incidiſſent,
confiterentur eidem Prælato, quando reverteretur.
Nunc verò Antonius eâ conditione abſolutus renuit
adire Præalatum, putans ſe non teneri ad idem ſeelus
denuò clavibus ſubjiciendum.
Q. An hujuſmodi conditio ſit illicita, & ſt
AAntonius nolit ulterius Juperiorem adire,

poßtit de illa inobedientia à quo-

cunque abſol vi?
Tria in præſenti caſu quæruntur. Prynè an hæc
Dd z co,

42 2 Caput XI.
conditio à Prælato appoſita ſit licita. Secundè, an .
, . . HH 1, In Neni: un
abſolutio à Conteſſore dari poſſit ſub tali conditione, ech
vel potiuùs danda ſit abſolutèé; TYertiò, an fubditus earie
confeſſus acceptans, ſed non adimplens illam condi-
monem reincidat in eundem ealum reſervatum. n
1 . S . „ uI.i, Aa
B. ad I. Affirmativèe. Katio eſt: Tum quia Præ- Cnlkioni
latus poteſt licitè authoritatem ſuam elargiri ſub ca en
conditione, ut occurrente tali vel tali peccato talem mi
aut tantam pœnitentiam injungat, ergo etiam Ppoteſt gane
eam dare ſub onere, ut pœnitens denuò ſe præſentet. hrninß
Undeè etiam Eccleſia concedit hanc authoritatem cui- der
Jlibet Sacerdoti, ut nempè in articulo mortis à qui- alſen,
buſcunque reſervatis abſolvere valeat, eãà tamen con- ie⸗
ditione, ut ſi abſolutus & tali periculo cvaſerit, ſe. ügen
mox S. Pontifici præſentet, alias in excommunica- i bom
tionem relapſurus, cap. à nobis, & cap. eos de ſent. nihn-
excomm. Tum etiam, quia talis conditio habet bo- Kidaner
mum finem, ut (cilicet pœnitens magis de ſuo pecca- 8 onai
to erubeſcat : erubeſcentia autem partem habet re- S
miſſionis, cap. quem pœnitet, diſt. 1I. / tuck⸗
N. ad 2. Abſolutionem dandam eſſe ſimplicirer, & D lt⸗
non ſub conditione, imèò ea, quæ fieret ſub con- Ehenem
ditione de futuro, ut Abſolvo, ſi feceris, omninò mi,
invalida eſſet. Natio eſt, tum quia conditio de futuro n, ade
ſuſpendit actum uſqueè ad adventum ejus, ac per con- a 1
ſequens tempore, quo advenit conditio, jam forma n de
abſolutionis non eſt, ergò non porerit operari remis- uſette
ſionem culpæ, cap. praterea ſecundo de apell. & cap. ee,
* pro te de reſcript. lib. 6. Tum etiam, quia verba Kanlili,
illa Fgo te abſolyvo, ſignificant illud, quod effi⸗ um ane
