tamen promovetur, ordinem ſuſcipit; quia libertas
non eſt de neceſſitate Sacramenti, licot ſit de neceſſtate
dim & at Præcepti, cuùm non impediat poteſtatem, ſed actum
tantum. Et ſimilis ratio eſt de omnibus, qui ſunt aliis
obligati, ut ratiociniis detenti, & hujuſmodi perſonæ.
rrir, glun Hæc ibi. Notat S. D. ibid. ad 5. quèòd, ſi ſervus eſt
ncufuen Promotus ſciente Domino ſuo & non reclamante, ex
hoc ipſo ingenuus efficiatur.
nai; . Sextè requiritur, ut ordinandus non habeat ullum
elioikuln impedimentum canonicum, uti eſt V. 6. irregulari-
eommh tas, Ut patetex definitione ejus data ſuprà cap. Al. de
Admρ Pœnit. Hic revidenda ſunt omnia, quæ ibidem de
nbme! irregularitate ſunt dicta, & quinam ſint irregulares.
Sucrute nempé 1I. Infames. 2. Bigami. 3. Gibboſi, amentes, Sc.
Dindi“ qui omnes arcentur à ſuſceptione ordinum, prius-
gihn quam cum eis diſpenſetur.

un!

nate ti) roazirie
Ccime eptimò requiritur, ut non ſit ligatus cenſurâ excom-
Municationis⸗ ſi enim in ea quis ordinem (etiam mi-

mane norem) ſuſcipiat, manet ab eo ſuſpenſus. Hanc
uu, N ſuſpenſionem aliqui vocant irregularitatem.
WD ⸗“ Octayèò. Nemo poteſt licité ſuſcipere ordinem ſu-
lr. 4 Periorem, niſi prius acceperit inferiorem, quia eſt
tuiud- peccatum mortale ordinari per ſaltum, id eſt, præ-
n Cuni termiſſo ordine priore, nam ſaltem de neceſſitate Ppræ-
Feenle cepti character unius ordinis præſupponit characterem
en alrerius.
. Nond requiritur, ut S. Ordines ſtatutis ab Eccle-

to DH. 4. temporum &c. Videatur Zrident. J. 2 3. c. S. de
Glnitme reform. “
jnſt Decimè, ut ſerventur certa temporum interſtitia, quæ

pgenuul ſia temporibus recipiantur, ſcilicet mane Sabbathis
9

446 Caput XIII.

quo ad minores inter ſe relinquuntur à 77id. ſ. 23.

c. I 1. de reform. Epiſcopi arbitrio, quare attendenda
₰ 2

Epiſcoporum decreta & conſuetudines, quò ad ordi-
nes ſacros. T7id. cit. ſ-. c. 11. I1 3. 14. integrum annum
Eecleſiaſticum exigit à tempore, quo ordo ſuſceptus eſt,
ad idem tempus ſequentis anni, qui aliquando longior
eſt; aliquandò brevior, ut declaravit Card. congregatio,
& ſervat Eccleſia. Hoc tamen Tridentini decretum non
derôgali conſuetudini, qua Epiſcopi cx cauſa ſolent
minores Ordines & Subdiaconatum eodem die con-
ferre, cuùm nullo antiquo jure id prohibeatur, tra-
dunt Nay. c. 25. n. 71. Pit. de ord. 5. de teinpore n.
2. Fafq. d. 246. a. n. 47. Pias c. I. n. 10. Ceæte-
rum diſpenſatio ſumendi ſacros otdines extra tempora
à Trid. ſ. 23. c. 8 de reform reſervatur S. Pontifici,
& iis, quibus ſpecialiter conceditur, ut Legatis 4
latere. Diſpenſatio verò in interſtitiis in ordine ad
ſuos ſubditos ab eodem conceditur Epiſcopo ſubſi-
ſtente causà, ſi ſcilicet utilitas vel neceſſitas Eccleſia

idipſum expoſcat. Ut ait Tvid. I. cit. Nom tamen

poteſt Epiſcopus eodem die duos Sacros Ordines con-
ferre, id enim expreſsè prohibetur. I. cit. c. 13.
Undecimò, ad Ordines licitè ſuſcipiendos requiri-
tur animus clericandi, id eſt, ab iis ſine juſta cauſa
non recedendi.
Duodecimò, ut ſit ſubditus Epiſcopi ordinantis.
Trid. I. cit. C. 8. 2
Ultimò, demùm ad Sacros ordines requiritur ſuſſi-
ciens titulus honeſtæ ſuſtentationis, cum eniminde-

Cens ſit Clericos Sæculares cum Sacri Ordinis dedesore

mendicare, & quoſcunque etiam Sæculares ſordi-
dum aliquem quæſtum exercere. c. 7 3. Diacon ſunt

Amil

e Concil
coeOrdin

pleper totan
Hcautem
Wolcinunt
ſit. Pir
eintelgioſ
Ueldcxeilli

Dnimoni
Eenrinc e
li anſiuti
nl.tlo le
onatd el
enbretus
ceet Barl
in lltenn
mim Hyile
uuncmir il

oles ſacke

Mius te
tie poſſ
Enl munen
enmn.
kemib i

Aun lk

uImomn
Ulemillein
hrligtur h
Iquocr

, la

1i ſ
Imie dtenin

7

3) gud Aord

negtun umn
Colulcepiu
qungolog
1d congtegen

nidectttum n. S . . S .
mendicare illi ſit glorioſum, profeſſio loco Beneficii

pia cuſtli
eodenn delo⸗
ohibennl,
elclhen
„ 10. (
Sentitempe
1§ Donnni
Legn
is in odel
kpilaſpit⸗
Ni LZillh
Mn m
OOlnest
c13.
endos leqi

b Orlnu

gaiimi
Im eninde
inpkeleio
luns lol⸗

n
D

.* .

De Sacramento Ordinis. 447
diſt. Trid. ſ. 2 1. c. 2. de reform. Hinc Sacri Cano-

nes & Concil. Trid. ciratum ſtatuerunt, ut nemo ad
Sacros Ordines promoveatur, qui re ipsâ non habeat,
unde per totam vitam decenter ſuſtenterur.
Hic autem titulus triplex eſt. Primus Paupertatis,
quo ordinantur tantùm regulares validè profeſſi poſt
conſtit. S. Pii P. 74. Komanus, anno 156 8. Cuùm
enim religio ſuum teneatur religioſum alimentare, &

vel Patrimonii ſuccedit Can. 6. Concil. Calched. qui
refertur in c. neminem 70. d. & ſupponit S. Pius V in
dicta conſtitutione, & tradit Abbas in c. 53. ſuper
inord. c. 10. de præb. cum comm. DD.
Secundus eſt Titulus beneficii perpetui certos ha-
bentis redditus ſaltem diſtributionum quotidianarum
(ut docet Barboſa de ofic. Epiſc. num 24.) ad hone-

ſtam ſuſtentationem ſufficiens judicio prudentis,

maximè Epiſcopi, habita ratione loci, caritatis vel
abundantiæ illius & pacificè poſſeſſi. Titulus enim
litigioſus ſufficiens non eſt, ſicut neque officium vel

beneficium temporale, ad nutum amovibile, cùm

accidere poſſit, ut eo privetur ordinatus & ſine ſuffi-
cienti maneat ſuſtentatione, cap. 8. conſtitutus
c. 13. Mich. & tsbi Abbas & Doctores de Eiliis Pres-
byterorum.
Tertius eſt Titulus Patrimonu vel penſionis ad de-

centem ſuſtentationem ſufficicntis. Debet autem

Patrimonium juxta conſuetudinem ad minus eſſe ca-
pitale mille imperialium, ejusque nomine non ſolùm

intelligitur hæreditas paterna, ſed quidquid ordinan-

dqus ex quocunque legitimo titulo, ut proprium pos-

ſidet, vel ad dies vitæ in uſum fructum habet.

Addh;,

44 8 Caput XII
Addi poteſt quartèò titulus, dictus Titulus Menſæ,
ut, ſi ob defectum beneficii, & Patrimonii potens
quidam Dominus V. G. Epſcopus vel Nobilis aut alius
curet quem ordinari titulo ſuæ menſæ, ſeu ſuorum
bonorumn, ut ex eis Clericus (cui alia media deſunt)
alimentetur. Debet autem hic titulus fundari ſuper
obligatione reali, & hypotheca certorum bonorum
ab Epiſcopo (ne ſit titulus ſine vitulo) bené examinan-
dorum, an non fint alias jam ære alieno gravata:
Et hoc ideo, ne, ut dictum, Clericus cum ſtatus
Clericalis dedecore mendicare cogatur.“ EHic titulus
eſt onus reale talium bonorum, & juxe ordinario hy-
pothecæ, ad quemcunque poſſeſſorem tranſit. 4

Quid ſi titulus bereuntibus bonis bpereat
V. G. in bello?

Dico: Tunc Clericus alendus eſt ab Epiſcopo,
ſeu ex bonis Eccleſiæ, quæ, cum in neceſſitate de-
beat alere pauperes Sæculares, à fortiori Clericos.

Quid ſi Eccleſia aliqua collegiata vel monaſte:

rium det alicui titulum menſæ?

Dico : Etſi tunc non requiratur aſſignatio certo-
rum bonorum, cuùm bona Eccleſiarum regulariter
non totaliter pereant, nec poſſint alienari: requiri-
tur tamen conſenſus capituli, quia ſine eo ſuperior in
re tam gravi obligationem inducere non poteſt.

Quir: eſt Miniber Ordinumn?

gr. I. Solus Epiſcopus eſt Ordinarius Miniſter Sa-
cramenti Ordinis. Ita patet ex Tvid. ſ. 23. can. 7.
“

t:
Olum Pkinci
hrincepz
1 2. Piol
Crdoti date
Elosn
luünmn Sa
id anmit
lnitaten
melliatan
er eiun a
uſemne minor
un inn ga
Unet, ul
nimmn
boie
Imm, n
iots, h
bilabel
Ralt.p.
Retie 1).
Alremſi
oltus,
4 Kens, S

Meſtvala

1sTitilis n
Patrimonn
Nobiliseurak

le, keutton

Clus fundatin.
Ttotuin bonn
o)benecumi
e Alend gi
ericchnkt.
uteotduni .
Feln tran.

r Serads

In heccl
toori (NMN

1

c
8

4/ IIung
ntſel

loch e
Vonatioc

tum fegi
enati: Ni
„ Den
e eolin

u

,r
Mrilen

De Sacramento Ordinis. 449

Katio : Conferre officia & miniſteria ſpectat ad

ſolum Principem vel Præfectum: ſed ſolus Epiſcopus
eſt Princeps & Præfectus reip. Chriſtianæ, ergè.

ge. 2. Probabilius eſt, quòd Papa poſſit ſimplici Sa-
cerdoti dare facultatem conferendi Subdiaconatum,
tò minus Sacerdotium. “
Ita Angel. Doctor bic q. 3 3. a. I. ad 3. dicens: Pa-
ba, qui habet plenitudinem poteſtatis Pontificialis,
poteſt committei e non Epiſiopo eag, quæ ad Epiſcopa-
lem dignitatem pertinent, dummodò illa non habeant

& teliquos minores, non tamen Diaconatum, mnul-

immediatam relationem ad verum corpus Chriſti: &

ideè ex ejus conmniſſione aliquis Sacerdos ſimplexpoteſt
conferre minore: Ordines, & confirmare, unon autem
æliquis non Sacerdos, nec iterum Sacerdos majores
Ordmes, qui babent immediatam relationem ad Cor-

pus Chriſti, ſuprà quod conſecrandum Papa non hbabet

majorem poteſtatem, quam ſimplex Sacerdos. Hac
5. D.
H.. 3. Epiſcopus nominatus, electus aut etiam con-
firmatus, ſi non ſit Sacerdos, non poteſt ordinare
ut ab alio Epiſcopo ordinentur.
Katio 1. P. quia nemo dat, quod non haber,
Katio 2. P. quia dare illam licentiam ſpectat ad pe-

Sacerdotes, poteſt tamen ſuis ſubditis dare l'entiam,

teſtatem jurisdictionis exterioris, illam autem habet 4

ergè.
Bt. 4. Epiſcopus excommunicatus, degradatus,
depoſitus, irregularis, ſuſpenſus, interdiétus, hæ-
reticus, Simoniacus, qui Epiſcopatui reſignavit,
poteſt validè conferre ordines, ſed non licite.

450 Caput XII

datio, quia ordinatio eſt actus ordinis, qui pro-
H idem Graina n u eſfectus ienper
Hkeiden dcbiuis requiſitis. §. Th. 3. p. 4. 34. 4. 2.
Sotusq. I. 4. I. Angl. 4. 3. Val. mn nii dbEpiſt
g. 5. Non poreſt quis licitè ordi nin ab Epie-
po proprio aut alieno de licentia proprii.
ſ. 2 3. de reform. c. 8.

Ratio. Ut evitetur confuſio in Eccleſia, quæ vult
omnia ordinatè fieri.

F. II.
De Ordinibus Minoribus.

gor ſant Ordines Minores? quæ requiſita ad
ſuſceptionem? que obligationes

* * = . - * t
Quatuor ſunt Minores Ordiner⸗ ſelier
On zatus Lectoratus, Eaorelſiatus AcO Erhar .
1 ricum po
5 di ores, quia clericun in
icuntur Min g
od e i, & ab Euchariſtià remotiori, quam ns⸗
gradu r dict eſt ſupra, qucmadmoclum 3
jor ut dictum ameb.
Uicuntur non ſacri, quia non habent adjunct
igationem continentiæ. nmmi.
ligatione Quodnam ſit ſubjectum capax prdigun mi.
Ze atet ex §. præcedenti. Ultra oc R
Aur dure Hoinpaer, debet eſſe HH . lere⸗
di irdurus & ſuperpellicio, & habere ca
lari

P

len preri
nolbus, 4
(Whole, in,
fn.c .
2 z.0 1td
Olgrionen
unbpilcop
ebinunmn ſenn

Krnepulhaiz (
4 4

utmn Tiid.
(oqe mune
care ilglein

Elu

buile
l,
(hMeWent-
lem totids
Unriale) Pl
rlico,
to hiiy
iClerie
umubicat
Otinnigte
Minores 0
umphimdtt

Eibeenh⸗
Nr

lins, gliſ⸗
Veffecnning.
). 4. 3441
fini obkpir
Mri. InID.

elell, eſte

De Sacramento Ordinis. 4 51

Item præviè debet exhibere teſtimonium de vitâ &

moribus, quod poteſt dari à Parocho & Magiſtro
Scholæ, in quâ educatur. juxta Trid. G. 23. de re-
form. c. 5. 4
N. 3. Ordines Minores non habent ex ſe ſpecialem
obligarionem, niſi I. ad recitandos illos Pialmos,
quos Epiſcopus ordinans injungit. 2. ad portandum
habitum ſeu tonſuram. 3. ad Horas Canonicas, ſi

fit regularis Choro addictus, vel habeat beneficium.

ribus

rehuiſie
tiones

Drdhes, ⅓
G. Aoht
tum ponu
cori ,quund
mudnodi
tacſunckun

4 hoc Clin.
4tuS, eken
ete cuwelun
45 Corntg.
or

n non elt
e wrceſn
len

4. juxta Trid. ſ. 2 3. c. 1I. tenentur Minoriſtæ in uno-
quoque munere juxta præſcriptum Epiſcopi ſe exer-
cere, idque in eà, cui adicripti erunt, Eccleſia.

Quibus Privilegiis gaudet Ordinatus?

. Privilegio fori & canonis. Privilegium fori in

co ſtat, ut Clericus conveniri non pofſit (etiam ipſo
conſentiente, quia Privilegium fori eſt latum in favo-
rem totius ſtatus Cleticalis, cui quis non poteſt re-

nuntiare) pro delicto ad forum ſæculare & coram Ju-
dice laico, ſed ad Eecleſiaſticum & coram Eccleſia-

ſtico. Privilegium verò Canonis in eo conſiſtit, ut

ſi quis Clericum ſuadente Diabolo percutiat, ſit ex-
communicatus cap. ſi quis ſuadente 17. q. 4. Inſuper

ordinatus redditur capax Eccleſiaſtici beneficii. Nunc

ad minores ordines in particulari ſuo ordine, quo-
rum primus eſt ”MBW
Ukhtiariatus. MM
Quidcenſes de eo ?à ejus Offcio? Materiâ &
Forma? inſtitutione &.
Bt. I. Oſtiariatus definitur ſic: eſt ordinatio ſeu ordo
2 Eccle-

4 52 Caput J II.

Eccleſiaſtitus, per quem datur poteſta⸗ aperiendi,

claudendi, cuſtodiendi Eccleſiam, nimirum dignos

recipiendo, indignos, Apoſtatas hærericos , ex-
communicatos &c. repellendo.
Nota, quod quamvis hoc etiam poſſint facete lnic
non tamen ex officio, ſod ſolum ex commiſſione.
B. 2. Officium oſtiarii patet ex datà definitione.
B. 3. Materia remota oſtiariatus ſunt Claves Eccle-
ſixæ, proxima eſt traditio earum : & in hac i impri-
mirur character.

B. 4. Forma ſunt verba Epiſcopi ordinantis, quz

ad traditionem materiæ profert „ nimirum hæc. c
age, quaſi Deo rationem redditurus pro hbis rebus, quæ
his Clapibus clauduntur.
N. 5. Hic Ordo eſt à Chriſto inſtitutus vel in ultima

cœna; vel quando dixit. Ego ſum Oſtium, vel quan-
do vendlentes & ementes ejecit ex templo. Secundus
ylmncih,

ordo minor eſt
Ledctoratus.

Quis G enſes de illo &c.

V. 1. Definitur ſic Eſt ordo Eccleßi iaſticus, vel
Ordiuatio, qua confertur poteſtas Spiritualis Prophe-
tias & Sacras Scripturas, etiam (extra Miſſam ta-
men) Erangelium legendi.

B. 2. Officium ILectoris patet er haca c definitione, 4
quod etiam ſpectat Cathechumenis ſeu aduſtis bapi.

zZandis tradere rudimenta fidei.
Be. 3. Materia remota Le Goratus eſt Liber conti-
nens Sacras Scripturas, nimirum Epiſtolas & Pr ophe-

tias. Proxima eſt traditio Libri, & in ca imprimi-

cur

characte
un, ellet
Kipturg.
1. 4. Fort
Noln: 4

, / in 1.
ponm uni
ien.

. Cern
ul 4 tur.
f guance
al aie,
Oenmor eſk

e, i
Manl lige
Kieeleuin
ln, D
NnIe
N) M

“ in m

D chu

N. 4. ho
unmnenge

ſihe

lunero,
ſ. (

a⸗ l
nümirum in
ltein, 4

lirheerli

cOtNinillone.

41 dehuitone.
nn Chuesban

A in lac im

Orinunni, gu
inirum k

nylu,

usrel inllu
un, eeH
dl. en

.
liſiiu, .

ual⸗ H
1 NElln.

chnmr
auli e

ſliber 0

u
incai niin

De Sacramento Ordinis. 4 53

tur character. S1 pro materia porrigeretur Drevia-

rium, eflet valida ordinatio, quia continet dictas
Scripturas.
B. 4. Forma ſunt illa verba Epiſcopi ſub traditione
prolata: Accipe & eſto verbi Dei relator, habitu-
rus, ſi fideliter & viriliter Offcium tuum implereris,
partem cum iis, qui verbum Dei ab initio benè; mini.
ſier ur.
5. Certum tempus inſtitutionis hujus Ordinis

vnon nſeu. Poteſt dici, quod ſit à Chriſto inſtitu-

7

tus, quando in Templo, aperto Libro legi Lectio-

nem Iſaix, & poſtea tradidit miniſtro. Tertius or-

do minor eſt
Exorciftatus.

Quid cenſes de iſto &c. ?
. 1. Definitur ſic : Eſt Ordo Eccleſi aſnicus ſeu

ordin atio ,gqud confertut bpoteſtas manus imponendi

ſuser energumenos, id eſt obſeſſos à dæmonibus, &
ſuper eos legendi exorciſmos ad dæmones compeſcendos

& expellendos. Unde hæc vox: exorciſta ſignificat

idem, quod increpans.

. 2. Officium Exorciſtæ hatet ex hac definitione.
B. 3. Materia remota hujus Draidi⸗ eſt Liber exor-
änorum; proxima traditio ejus, & in hac i impri⸗
mitur char acler.
H. 4. Forma ſunt illa verba Epiſcopi: Accipe, &
eeemand memoriæ, habe poteſtatem imponendi ma-
nus ſuper energumenos, ſi iye baptivatos ſiye cathe-

chumenos.

B. 5. Chriſtus hunc Ordinem inſtituit, quan 4

Pf 3 ob

5

obſeſſum à dæmone liberavit, ponens digitos in au-
ticulam ejus. Quartus Ordo minor eſt

Acolythatus.

Quid cenſes de eo?

Bt. I. Sic definitrur: Eſt Ordo Eccleſiaſticus, ſeu
Ordinatio: qua datur poteſtas Cereos accendendi,

eos ad altare transferendi, G Urceolos Subdiacono
Pro Sacro Miniſterio porrigendi.

g. 2. Officium Acolythi patet ex definitione, ad

quod ſpectat, quòd debeat Diacono & Subdiacono
inſervire, Urceolos aquà & vino plenos Subdiacono
porrigendo: 4 quo ſervitio dicitur Acolytbus, quæ
vox idem ſignificat, quod pediſequus.
Be 3. Materia remota hujus Ordinis eſt duplex; una
Candelabrum, altera Urccoli vacui: proxima item
duplex, nimirum utriusque traditio; character im-
primitur in traditione urceolorum, quia hæc eſt ma-
teria principalis, & circa eam Acolychus habet pri-
marium actum. Cujus Katio eſt, quia Urceoli con-
tinent vinum, quod eſt materia, ex qua conficitur
Euchariſtia, adeôque actus circa eos proximius acce-

dit ad Euchariſti am, quam actus circa candelabrum,

utpotè actus ſec undarius circa materiam ſecundariam
& acceſſoriam, quæ tamen (nimirum candelabrum)
de congruitatein tali my ſterio adhibetur.

Mne de eſentia, ut tangatur uterqus
Urceolus?

Dico : Valor ſalvatur, ſi tangatur unus.
Eſtne

r nereſ

Dco: no⸗
x lemper al
14 Dapl

1

Poncettormma

n, & ſuia
Mlheni in

(jleilum Ad 4

u diulhui
.Chiſk
Ena, ſtl qua

J. M N
MANC

reſtnen,
inejut

Aorelt
0, ück,
Colmmnüſche

2 ltoſ

ico.

ltibahe
ces S
Lenci, 4

De Sacramento Ordinis. 455

ns dgtot. Mune neceſſarium rangere etiam pelviculavi,
cdui Urceoli inſiſtunt?

Dico: non eſt, quia nullo modo eſt materia,
nec ſemper adhibetur in Miſſa.
. 4. Duplici Ordinis hujus materiæ duplex corre-
ſpongdet forma. Una eſt: Accipe Ceroferarium cum
ſtu, Cereo, & ſtias te ad accendenda Eccleſiæ Luminaria
en Allnlii mancipari in nomine Domini. Altera: Accipe
n iis YVjrceolum ad ſuggerendum vinum & aquam in Fucha-
tiſtiam Sanguinis Chriſti in Nomine Domini.
tefniige, g. 5. Chriſtus hunc Ordinem inſtituit vel in ultima
ike cœna, vel quando dixit. Ego ſum Lux mundi.
noedam

uſlu, Quæ eſt veſtis Acolythi

etilenn '. Eſt Amictus ſeu Humerale tegens humeros,
Nrcnimin S& Alba & Cingulum. H H

z utuni.

nibrtr Potéſtne Acolytbus agere vices Jubdiaconi,
Thos Miet in ejus defectu cantando, vellegendo
i Urcobl E. piſtolam 2
. * . Poteſt quidem, ſed non ſolemniter & ex Offi-
dele cio, id eſt, non cum manipulo, ſed ſine eo, & ex
a 5 „ .
ſamd commiſſione neceſſitate urgente.
nſecund
,
cndi Poréſtne Acolytus tangere ſacra vaſa?
II. . . .

L Dico : Probabilius eſt, quod nemo, niſi ſaltem
SNMM ſit Subdiaconus, audeat comtingere ſacra vaſa v. g. Ca-
lices & Corporalia &c. niſi fortè eſſet juſta cauſa tan-
g endi, qualis elle poteſt, ut ſi in defectu Subdiaconi

Ff 4 Ac=

56 Caput EIII.
Acolythus Sacerdoti privatim præparct Calicem, 1. Oſfe
quod conſideratis circumſtantüs interdum licitè fieri Elis altem
poteſt, cæteroquin non. Et ita obtinuit conſuetudo umcun lol
& Eccleſiæ praxis. 4 eeniun mec
Nota, quèd Ordines Mendicantium habeant à Hur il for
Sede Apoſtolicâ Privilegium, ut omnes corum Re- niniſt,, Pro
ligioſi, etiam Laici, dum in propriis Ecoleſiis ex Su. untih el
periorum ſuorum mandato Sacriſtanos agunt, om- Wigttiam
nia larainenra Sacra Vaſa (puta in quibus non eſt Cponli ab
Euchatiſtia) ac Corporalia &c. reverenter boſſint tan. minaltnij
gere & lavare. . W

. e. Un
?YJVMUV ð”M Enieptiniu
Dd. uimdk
AIINpbiin

Ordinibus majoribus ſcilicet de Sub- “
diaconatu, Diaconatu, & alotr
Presbyterau. ſene did
Quid eſt Subdiaconatus? gquod ejus Officium? (nn
fusæ materiaæ & ferma? quæ obligatio? ttnd
DZuod ſubjebtum? quæ s
veſtis 2 lig, ca

ge. I. Subdiaconatus ſio definitur: Ef Ordo Sacer A
BEcclefiaſticus vel Ordinatio, qua Ordinato datur po- 49: N
teſtas in Altari aſiflendi Presbytero Sacrificanti, mi- ſumh- 1
niſtrando ei Calicem cum ino, & Patenam cum hoſtis, kaanl
& ſolemniter legendi PEpiſtolam in Miſa. Pila
. 1.

De Sacraviente Ordinis. 4ʃ7

Paret (n z. 2. Officium Diaconi patet ex datâ definitione.

Mlum lank Senſus autem eſt, quòd calicem cum vino & pate-
nuitconded nam cum hoſtia Sacerdoti miniſtrer, ſaltem mediatè,
nim'cum mediante Diacono, cui prius ea portigit.
Nüum hbhs Hinc illa vox Subdiaconus idem ſignificat quod Sub-
mnnes umk. miniſter, proximus autem & immediatus Miniſter
sBetas Sacerdotis eſt Diaconus, poſt eum Subdiaconus,
dgl, ſpectat etiam ad Subdiaconi officium Pallas Altaris &
uibis w Corporalia abluere, panem pro populo conſecran-
n linn dum in Alxari ponere. r
e. 3. Materia remota Ordinationis Subdiaconi eſt
duplex. Una primaria & principalis, nimirum
calix vacuus cum patena vacua ſuperpoſita; altera
minus principalis, ſcilicet liber epiſtolarum. Proxi-
ma eſt utraque utriuſque materiæ traditio. Chara-
Gter imprimitur in traditione primæ materiæx. Cujus
fatis eſt, quia circa cam habet actum primarium,
et de cum proximius accedat ad confectionem Euchatiſtiæ,
tl, & Ex quo fit, quèòd ob rationem oppoſitam legere vel
cantare Epiſtolam, fit actus minus principalis sub-
diaconi.
, Colligitur ex his cdifferentia à materia Sacerdotis
4 Cffen ordinandi, quia illi dantur Calix & Patena cum pa=
gete ne & vino: Subdiacono vero Calix vacuus.

Debitne Calix cum Patena eſſe conſecratus

0 e Dico: Non eſt de neceflitate. Tum, quia id
AAANNW. nullo jure præcipitur. YZam etiam, quia in Calice
fun, w non conſecrato validè (etſi non licitè) fit conſecratio
nlanbel Euchariſtiæ, ergè etiam per ejus traditionem valide
polteſt ordinari Subdiaconus.
4½ „ . Ef 5 De.

4 53 Caput XIII.

Debeétne ordinendus neceſſario tangere Cali. 4,36.4 .

cem & Patenam elenn ſanck
64. Uem.
Aßßrmo „eſſe de præcepto graviter oblis inte 1 ubee
juxta Pontificalis Romani rubricam, quæ mandat, ung,
ut ordinandi inferioribus digitis Calicemm tangant, giinemns
ſuperioribus verò Patenam. Si tamen jmmediate Urcdu
tan geretur ſolus Calix & non Patena, tangeretur Phy- Euhlre, ere
ſicò mediatè. in de nec
MW. 4. Duplici materiæ huju; Ordinis correſponder chus.
duplex forma, nimiràùm verba Epiſcopi ordinantis. 1 Drete
Prirnaria & eſſentialis eſt: Videte, cujuſmodi miniſte- i ſhis com
rinm vobis tradatur: ides vos admoneo, ut ita vos ex- Munci, in.
bibeatis, ut Des placere poſſtis. Forma ſecundaria ſinfnick
ad Librum Epiſtolarum eſt hæc: Accipite Librum (nnils
Epiſtolarum, & habete poteſtatem legendi in Eccleſia
Sanda Dei tam pro vivis guam pro defunctis, in nomi⸗
ne Patris &c.
B. 5. Chriſtus Giabdiaconaturm inſtituit in länn io: be⸗
Cœna, quando panem & vinum conſecrandum Præ- unltegie

ẽ

Paravit. u
Be. 6. Obligationes quas Subdiaconatus addit ſu- lacon.
per 4. minores, ſunt duæ, una eſt ad perpetuam caſti- ehe
tatem, altera ad dicendas Horas Canonicas. .
Teneturne dubdiaconus ſuum ofhcium ebe
exercere jejunus ² , E
l
R. Tenetur EX congruentia propter reverentiam Sa- homit lhari ti

cramentiEuchariſtiæ, hinc non peccat mor taliter, fi non Iuum, ei
jejunus miniſtret. Probabilius tamen eſt, quòd pec- um ſper

cet mortaliter, ſi in mortali miniſtret. Patet ex J. D. elm er
hic

De Sacramento Ordinis. 4 59

tatgen ( hic 4. 36. 4. 5. ad 2. Ubi ait : Ejt de jure naturali.
ut homo ſancta ſanctè pertractet. Idem habet ibid.
ad 4. Idem à fortiori dic de Diaconatu.
Gitet dler R. 7. Subjectum hujus Ordinis capax eſt maſculus,
qurmut baptizatus, confirmatus, non excommunicatus,
Ucem unm legitimè natus, non mancipium, primâ tonſurà &
mmen immed 4. Minoribus initiatus, annorum viginti & unius
enpgleir⸗ completè, ex quibus aliqua ſum de neceſſitate medi,
Aliqua de neceſſitate præcepti, ut patet ex præce-
AN/π dentibus. .
oi olum H. 8. Præter veſtes aliis Miniſtris Subdiacono infe-
Momi m rioribus communes, dantur ei aliæ duæ. ſcilicet
,Mi Dalmatica, in qua convenit cum Diacono: & mani-
m Golum pulus in ſiniſtra manu, qui eſt ejus veſtis propria &
uhte i eſſentialis.
ict inli

ni, LQid, ſuof ungatur officio ſine veſtibus?

b. Lico: Peccat mortaliter, ſi id faciat ex contem-
tun n ptu vel negligentia. ðJ̃DWN

Sõ
DNuhdiaconandus, cum qu dipoſitione ac
utus 4 veſte debet comparere apud
OIrgdinationem?

td. .. Debet comparere, ut ante examinatus & appro-
ffeum batus, & ut diſpoſitus ad S. Communionem, patu-
lam habens tonlatam, indutus veſtibus Acolythi ſu-
prà nominatis. Ultra eas debet ſecum ferre mani-
m pulum, ebmque tenere ſiniſtra manu: & Dalma-
unneh ucam ſuper ſiniſtrum brachium geſtans, & dexterâ

1, CCol eereum offerendum.
Preteis

Quid

,

velellin 4

68

460 Caput XII..—

Quid eſt Diaconatus? Quod ejnt effcium . nrelet
Quæ materia & forma Quæ veſtis? mmierpoltt

Alum educut
B. I. Diaconatus definitur, quèd ſit Ordo Sacer

Eccleſiaſticus, vel ordinatio, quâ confertur poteſtas luin 1
proximè aſſiſtendi Presbytero in miniſierio Altaris, Mhi dd
& legendi Ervangelium in Miſſa. uzne
e. 2. Officium Diaconi patet ex data definitione.
Item, quia in ordinatione Diaconi dicitur: Diaco- kumn
num oportet baptiz are & præadicare, Diaconus poteſt e nece
ſolemniter baptizare ex commiſſione Epiſcopi vel Sa- lun ſiuun
Ccerdotis ei factà ex neceſſitate urgente, ſic ut fiat mi- hmmünthoc
niſter ſolemnis non ordinarius, ſed extraordinatius, Winti
quòd, ſi faceret ſolemniter abſque commiſſione, le
Sraviter peccaret. Cæterùm dum ſolemniter bapti- k) Me
zat, debet eſſe ſuperpelliceo indutus & ſtolà per lengdle
transverſum poſitàâ ad differentiam Sacerdotis. Portel l, aret
item Diaconus ſolemniter, id eſt, cum ſtola & fuper- EEmntilem,
pelliceo & ex Cathedra prædicare, obtentâ tame ODrumm Eran
priùs ab Epiſcopo licentia & diſpenſatione. Iterun len, 1
ex Eccleſiæ ſtatuto ad Diaconum ſpectat baptizandos Mlionemm
inſtruere, diſponere, veſtibus exſpoliare, bona Ec-
cleſiæ diſpenſare, eleémoſynas diſtribuere, ubi ad- Ulenne nee⸗
Poréhine Diaconus licitèò pixidem, in qua ikks,
Euchariftia continetur, trangferre Aund
AAioro in lacnen . rten I
Aßirmo. Katio, quia liabet poteſtatem ſuper Ns Dop
Corpus Chriſti, in Sacris valis contentum. Idem idn ven
probat quotidiana praxis, dum Diaconi pro commu- he ure
M nione G

17

De Sacramento Ordinii. 461
nione vel ſolemni profeſſione, aut Venerabilis Sacrea
et menti iexpoſitione Ciborium, Monſtrantiam vel Lu.
nulam educunt & Sacerdoti tradunt.
Aſ .
nſm Potéſtne Diatonus in nece ſitate vel jußr Epi-

fne ℳ ſcopi adminiſtrare Jacramentum Pæni-
tentiæ? vel aßsiſtere Matrimonio!?

CGu Aehnm k Ad utrurmaltic eg 3
Idint: que negativè,. Katio primi eſt, quja

ad id de neceſſitate requiritur character Sacerdotis.

un Ratio ſecundi, quia Tiid. ſ. 24. de reform. cap. 7.
Kcuk committit hoc munus ſoli Parocho vel alteri Sacerdoti
leammotdhu de ejus licentia, unde, ſi Diaconus eſſet Parochus,
r anti id poſſet.
—– be Bt. 3. Materia remota Ordinationis Diacon: eſt Li-
ns er Evangeliorum „proxima traditio ejus, ve el dici

poteſt, materiam ejus remotam eſſe duplicem: unam
Aetcorg ſſentialem, & de neceſſitate Sacramenti, nimirum
lin lobite Librum Evangeliorum, alteram accidentalem & i in-
ore tegralem, ac'de neceſſitate præcepti, nimirum im-

6
lim ki politionem manuum.
A tbahir⸗

1 Delien ecearis eſſe Liler Evangelicram
. Sufßſicit, ſi ſit alius liber, aliqua tamen Evangelia
continens, veltota Biblia, ſecus ſi ſolum vetus Teſta-
m, ü mentum ſit, quia in eo non ſumt Evangelia: Si verò
ran traderetur liber omninò profanus, ordinatio eſſet
mulla ,defectu materiæ.
4 M. 4. Duplici materiæ cor ſpondet dupleforma
weelen . nimiturn verba Epiſcopi. Prima & eſlentialis eſt:
tentuh. . Accipe poteſtatem legendi Eyangelium in Eccltſia tam

pro

462 Cayut XIII.

pro viyis, quùm pro defunctis in nomine Domini. Al. C& P,
tera integralis: Acciye Spiritum S. ad robur, & ad ue mate
reſiſtendum Diabolo & tentationibus ejus in nomine
Domini. Porrèò character imprimitur in ipſa libri
datione, urx ait D. Z x. uc q. 37. andy. 1.1. Mes
S ltickicus:
B. 6. Chriftus Diaconatum inſtituit in ultima Cœ- u, ſiher
na. KRatio, quia tunc inſtituit Sacerdotium, ad ajfſatni ſeu
quod Diaconatus eſt ultima diſpoſitio, ſeu proximus iiun, len
gradus. “ 11. Dapte
AOAdehmiti
B. 7. Quamvis Diaconus portet omnes veſtes Sub. füim eſt c
diacono communes, cùm ſu Subdiaconus, eſſentia- ii 1. Min
lis tamen & propria ejus veſtis eſt ſtola à ſiniſtro hu- uümmione,
mero per pectus & dorſum ad latus dextrum ſub mntente, ſol
brachio dextro ducta. En. Qn
Diaconandus, tum qua dipoſitione & veſte tbemlinte
debet comparere apud ordinationeme ilinr d n,

. Mum.
B. Sicut ſuprà de Subdiacono dictum eſt, hoc ſolo

. bus .* Marti
variato, quòd debeat comparere indutus veſtibus Kamtin
Subdiaconi portans Dalmaticam ſuper brachium ſini⸗ ſinc u
ſtrum & ſtolam tenens manu ſiniſtrà, dexterâ vere trinme
cereum offerendum Epiſcopo. enüalem, 1

r. Dicendum: ſicut ſuprà de Subdiacono dictum eſt. ungimpon
Porrò obligationes Diaconus non haber ultrâ eas, nandam.
quæ aſſignatæ ſunt pro Subdiacono, & quæ ex vi s danl
ofſcii ejus colliguntur. H aiamu
“ Qaid ift

—

De Sacramento Ordinis. 463

ninmn Quid eſt Presbyteratus? Qaod ejus offcium?
elnn Qusz materia &G forma? Quz obligatio?
gtunkh Quz veſtis
tuutur n e
1. M. 1. Presbyteratus ſic definitur: Eſt Ordo ſacer
Eccleſiafticus vel ordinatio, quâ ordinato confertur
tut innin poteſtas, ſuper Corpus Chriſti verum (illud nuniruùm
Srerdoiun, confictendi ſeu conſecrandi) & ſuper Corpus Chriſti
Hio, mm myſticum, ſeu ſuper fideles remittendi illis peccata.
h. 2. Duplex poteſtas Presbyteri & officium patee
ex dicta definitione. Primùm ergò & principale ejus
omnesnd officium eſt conſecrare Corpus & Sanguinem Do-
acon, & mini. 2. Miniſtrare Sacramenta exceptis Ordine &
ſtola 2 Altr. Confirmatione, &c. 3. Miniſtrare Sacramentum
us deunum pœnitentæ, ſolis enim Sacerdotibus data eſt poteitas
chavium. Quæ poteſtas quid ſit & quotuplex, vide
ſuprà in cap. 1. Proœmiali. 4. Officium Sacerdotis
ſeumes eſt benedicete dona Dei, prædicare, puta ex com-
uurnmmßt Iiſſione & non ex officio, niſi habeat Curam Ani-
marum.
unet, hu B. 3. Materia remota ordinationis Presbyteri, eſt
idus E Calix cum vino & patena cum ſuperpoſita, hoſtia;
rbrahi proxima eſt traditio ejus. Vel dici poteſt & debet
4, deumt materiam remotam Presbyteri eſſe duplicem, unam
. eſſentialem, quæ modè eſt aſſignata 5 alteram inte-
gralem, & hæc eſt impoſitio manuum, quæ fi in
Hhe Miſſæ, quando Epiſcopus ſuper caput Sacerdotis
manus imponit, & profert verba ſeu formam poſtea
c aſſignandam. .
nuben Ame B. 4. Duplici materiæ Presbyterats correſpondet
, qu 4 duplex forma. Una eſt eſſentialis, nimirùm illa ver-
. ba Epiſcopi ſub traditione Calicis: Accipe poteſtatem

iſeſenn

464 Capat AIII.

, endi, tam Alcenecelſi
„ , 4sgue celebrandi, tam ite
vendi Sacrißicium Dei, Miſſaiqae celebrand 41l. (in aſt
WMtndi5 4 4 7 n pro defunctis in nomine Domini. Al-
Pproyt „

. 2 . iſcopi ſub im-
rera integralis, nimirum illa verba Epiſcopi n A
oſitione manuum, ₰ ccip her 4orum retinueris;
R peccata, remittuntur eis, & quor
yeteniæ ſunt.

X

Ex his ſequitur, quòèd ſi Presbytero neo-ordin

non imponeretur manus, eſlet quidem .
e “ quia haberet poteſtatem conſecrandi, non

ia ei deeſſet com-
Gar erf acerdos, Juia ei W
tamen eſlet pe d integritatem Sacerdotii requili dum.
plementum ad integrit di peccata. Econtr, ſi ei ma-
ſcilicet poteſtas remittendi peccata. rià non poſſet
imponerentur omiſs Prima arel R“ü1 Corpus
valide bolrere à peccatis: quia poteſtas in Corpi

Chriſti myſticum eſſentialiter præſupponit pot
riſti m

fit Sacerdos. ,
Eſine ipſs Hoſtia immediatèò tangenda?

fcit immediatè tangere patenam, in qua nue
ſi Hoſtia immediatè darenur um⸗
Ho adt ſine contactu Paternæ, ler iden
valich ordinatio (quia patena ſoluùm adhibetur ob
valida ordinatio (

in Corpus Chriſti verum, quia per hanc Proprid
tem quia

illicita, utpotèe contra
ialiter requiritur) eſſet tamen illicita, utpotè contr.
tialiter

Contra, elt

Erunda. 6

Inn, G& alte

udinro, 1

(hei

.

N. Chui
Uim Cena
rdotes.
16.Obli⸗
Mrſta S

Inn al caſtita

Uen onnti,
nds CUran
uin acerdo

. Neſte

fonrnor inlen
uslen hunne

l. .

o grer
Cotüm pendhe
ſa Pende
Menorestan

i ravi. eſt de calu,
præceptum Eccleſiæ in re gravi. Idem

in quo hoftia &* lic d mir
ta in Calice ob eandem rationem

Quid ſi vino non eſſet admixta ega⸗ an
Dico Eiſet valida ordinatio, quia aqua ſolu

eſt

e . ſde
8 er ſe & eſſen-
1„ eretur id, quèd p ſl
congruitatem, & trade

erdos,
d
undenn
l

R
ls, mun

e Callyitl /
ine Donip!
Eypilcenil lhi
n alorunn
Norunxfittut

teno id⸗

1 Jien eng
(Onlectunel,
Uin ei Cellt
dori te bdn
Puom

nateri Mnß

poreſts inC

igunt o

Nkunefe

tenm, inqe⸗
ue Qxenut
ne; eſlerch 6
un adhic
perte⸗ ei⸗
a, no
lgem et 4

etr, in m

ℳ

De Sacramento Ordivis. 46 5

ſt de hecellira tate præcepti, non medii. uòôd ſi in
Calice eſſet quidem vinum, ſed non hoſtia, vel

econtra, eſſet ordinatio dubia, & ſub conditione
iteranda. Porrò, ſi unus Epiſcopus traderet mate-
riam, & alter Pronuntiaret formam : eſſet invalida

ordinatio, utramque eiim idem Miniſter præſtare
debet.

. 5. Chriſtus Dominus Sacerdotium inſtituit in

ultimna Cœna. Katio , quia tunc Apoſtolos fecit

Sacerdoteés.
B. 6. Obligationes ultrà eas, quas diximus habere
Minoriſtas & Subdiaconum, ac præter obligatio-
nem ad caſtitatem & ad Horas Canonicas, colſigun-
tur ex aſſignatis officiis Sacerdotis. Et plures habet
Sacerdos curatus ratione officii Curæ Animarum,
quàm Sacerdos ſimplex „Uti ex ſe patet.
Bi. 7. Veſtes ſex Sacerdoti aſſignantur, nimirum,

quatuor inferioribus miniſtris communes. I. Ami-

Gtus ſen humerale. 2. Alba. 3. Cingulum. 4. Mani-
pulus. 5. Stola per crucem ante pectus accommodata,
vel pro diverſitate miniſterii utrimque æqualiter
deorſim pendens. 6. Caſula ſeu planeta. Quæ duæ
poſteriores ſunt propriæ veſtes Sacerdotis, nulli alteri
miniſtro convenientes.
Nota: Sacerdos celebraturus aptans ſtolam in
modum Crucis, debet eam priùs ducere à ſiniſtro ad
dextrum larus, prius enim fuit Diaconus, quàm
Sacerdos. Albam induens debet primè veſtire bra-

chium dextrum, tum, quia videtur id eſſe conna-
turaliùs, tum, quia non ſiniſtra, ſed dextra manus

Chriſti credirur prius fuiſſe cruci affixa.

Gg Presby-

