
us de futuro validis.

In juoto gradu honeſtas orta ex ſonſalibus 4R

validis dirimit matrimonium?

. In primo gradu utriuſque lineæ inter ſponſum
& conſanguineos ſponſæ, item inter ſponſam & con-
ſanguineas ſponſi. Ita Trid. ſ. 24. c. 3. de reform.
Honeſtas has morte non extingaitur. C. unico de

ſponſ. in 6.

Ad quem gradum dirimit, ſi oriatur

ex matrimonio rato ?

. Uſque ad quartum. Conſtat ex Bullas. PäV.

cui titulus: Ad romanum ſpectat. Et hoc etiam ve-
rurn eſt, licèt oriatur ex matrimonio ob aliam cau-
ſam, quàm ob defectum conſenss invalido. Patet
ex Bulla citata.
Porrò, quia impedimentum hoc Jure Eccleſiaſti
co introductum eſt, ad infideles nihil attinet; Un-

de ; ſi Petrus infidelis contrahat ſponſalia cum infi-

ils 1

2 Mpr

leinvelilia

Momum C

ſque ad ſ
u, N. et
, gla⸗
Diri:4
nit mattimo
(dumümin

ll line te
willusper
nd etd
lparepe
Srdlneti
Acont,

deli, ſcilicer Catharina, & hæc moriatur „ ducere

poteſtſororem Catharinæ.
J
„„
*

. n.

A.NAH
muniſtipi
piren in
o, Nq

twilt,, ahlin
n lubere l

2 Oritur er

eungroetn

mum erho⸗

r nſ

honium!

ner ietſpolt
e horlmmban
4 “slenin
tur. O Mͤ

. Pirian 8
10

terhllgli “

l lcn

De nmpedimentis Matrimonii. 549
Si ſis affinis, ſi fortè coire nequibis.
Quid &ft fßmnitas 2 .
g. Eſt propinquitas perſonarum, orta ex copula
licita vel illicita. Ortaex copula licita dirimit matri-

monium contrahendum uſque ad quartum incluſivè;
uſque ad ſecundum, ſi orta ſit ex copula illici-

ta, NB. etiam coaéta, ut patet eæ c. diſcretionem da

s0ο, qui cognovit & c.
Dixi: contrahendum, quia ſi affinitas ſuperve-

niat matrimonio lam contracto, illud non dirimit-
ſed tantùm impedit petitionem debiti.

LQuotuplex eſt affinitas?

. Duplex: Una lineæ rectæ, altera tranſverſæ.

In linea recta collocantur aſcendentes & deſcenden-
tes illius perſonæ, cum qua copula fuit habita; in ſe-

cunda verò linea eonſanguinei ejuſdem perſonæ. In
linea transverſali conſanguinei viri uſque ad quartum
gradum etiam ſunt affines uxoris in ſimilibus gradibus
& econtra.

Quid eſt linea?

B. Eſt ordinata collectio perſonarum ex uno com-

muni ſtipite deſcendentium. Porrò per communem

ſtipitem intelligitur commune principium generatio-
nis, ex quo nempe multi deſcendunt, ut V. G. pater
Mm 3 aut

SSo Caput X.

aut mater eſt communis ſtipes reſpectu fratrum & ſo- lei, pol
rorum, & hic ſtipes eſt primuùm inquirendus, quo-. unmol

tiescunque volumus dignoſcere gradum conſanguini- C⸗
S ecunfl
tatis. ſerecun
Quideſt graguss amoreft.

N. Gradus eſt habitudo ſive menſura diſtantium vis
perſonarum, qu cognoſcitur, quotà conſanguinita:
tis diſtantia aliquæ perſonæ inter ſe conjungantur. X. lmpe
Porrèò pro dignoſcenda iſthac diſtantia tres notan- ench ade
dæ ſunt regulæ. Itquadtu
Prima eſt linea recta tam aſ - quâm deſcenden. clore vel

tium, nimirum tot ſunt gradus, quot perſonæ unaãä dpedemon
demptã. u ſt

Secunda eſt pro linea tranſverſali inæquali, nimi. Myuu,
rum: quot gradibus remotior perſona à communi ſtipite eſtämt,
diſtat, tot gradibus iſtæ perſonæ diſtant inter ſe. (uumnmum,
Tertia, pro linea tranſverſali æquali, nimirum Mu, qur
tot gradibus diſtant inter ſe, quot gradibus perſonæ di. „
ſtant à communi ſtipite. Ler
“S . Prinn

Affinitas paritne gfnitatem Nmimori⸗

B. Negativè poſt Conc. Latern. IV. ſub Innoc. III. N
anno I2155. celebratum, & ſic Titius poteſt ducere gee,

P Slic Titi 1 Imatximonn
Annam ſororem Cajæ uxoris fracris ſii, quamvis Ca- Dorrdil
jæ ſit affinis. Ex his. nitraculo

Sequitux I. Duos fratres poſſe matrimonium con. eccno
trahere cum duabus ſororibus, imò patrem & filum ur ſetd
cum matre & fila.
2. Quèd Titius, qui uxorem duxerat ſororem Qumcnin
Pe-

1

fratun l
itendes, gn⸗
mnconbnpnit

furn Gluneun

Lconlngin.

jungutu.
Antiaticstonn⸗

im ele

eſſiu

ngoli, i
eA
comnruti⸗ſje

iter ,
Galt, num.

liefeſiue
Aent
6 yl

5 portl⸗
C
,quunmm-

1 mmonin
gen Kflon

Ge
a n

De Impedimentis Matrimonii. 551

Petri, poſſit poſt mortem Petri ejuſque ſororis inire
matrimonium cum Anna uxore Petri.
3. Quòd filius uxoris ex alio marito poſſit contra-
here cum filia mariti ex alia uxore. ð
4. Virum mortuâ uxore poſſe contrahere cum reli-

a uxore fratris uxoris ſuæ.

Quid eſßt impotentiæa, & guotuplex .

B. Impotentia quoad præſens eſt incapacitas exer-

cendi actum conjugalem, ſeu ſeminandi intra vas.

Eſt quadruplex : Naturalis, quæ provenit ex nimio
calore vel frigiditate; ex maleficio, quæ procuratur

ope dæmonis; ex defectu ætatis; & tandem ex eo quòd
aliquis ſit Hermaphroditus.

Et hæc iterum vel eſt
erpetua, vel temporalis. Rurſus paturalis alia eſt

reſpectiva, ut in viro reſpectu harum vel illarum fœ-

minarum, non verò reſpectu omnium; alia eſt abſo-

luta, quæ reſpectu omnium habetur.

Quæ impotentia dirimit matrimoniumꝰ?

. Primd: impotentia naturalis perpetua dirimit

matrimomium jure naturæ. Patet ex Bulla Sixti V.
incipiente: Cum frequenter in iſtis regionibus.
Dixi: Perpetua, quia temporalis non dirimit
matrimonium, ut habetur c. fraternitatis. H
Porrò illa dicitur impotentia temporalis, quæ ſine
miraculo, ope tamen & artificio humano abſque
peccato & vitæ periculo tolli poteſt; perperna verò,

quæ ſic tolli non poteſt.

H. Secund? : Non ſolùm impotentia dirimit wa-
trimonium reſpectu illius perſonæ, cum qua copula
Mm4“ ha-

652 Caput M.

haberi nequit, ſecùs reſpectu aliarum. Ita habetut
cit. Cap. fraternitatis.
Be. Tertiè: Impotentia ex maleſicio proveniens,
ſi ſu perpetua, irrirat matrimonium. Patet ex C.
Enali de frigid. & malef. Dicitur autem perpetua,
quando bon Perſemriam triennalem nullo humano
remedio licitè tolli poteſt, ideòque ſi miraculo tolle-
retur, ob id non deſineret 1 perpetua; ſi verò
tollatur, vel tolli poſſit per ordinarios exorciſmos &
Eccleſiæ preces, non eſt dicenda perpetua; ſecus di-
cendum, ſi aboleri non poſſet, niſiper maleſicium
ſeu aliam actionem illicitam. Katio, quia ut habet
regula Juris in &. Illud non poſſumus, quod jure (ſine
peccato] non poſſumus. Et hæc intelligenda ſunt de
impotentia matrimonium antecedente, ſi enim ſu-
perveniat matrimonio jam contracto, manet validum
ob ipſius indiſſolubilitatem.
&. Quartò: Impotentia proveniens ex defectu
ætatis, ut ſi maſculus contrahat ante 14. & fœmella
ante I2 annos, dirimit matrimonium Jure Eccleſia-
ſtico. Ita habetur in c. e litteris de ſponſ. impub.
Aliud eſſet, ſi malitia ſupleret ætatem, hoc enim
jura excipiunt. Dicitur autem malitia ſuplere æta-
tem, quando ſunt potentes ad copulam, & alias ju-
dicio pollent ad cognoſcendam vim conſensus conju=-
galis; quia tamen in jure non præſumuntur potentes
ante illam ætatem, debent hoc probare; adepta
verò pubertate, licet non habeant potentiam gene-
randi, validum ineunt matrimonium „quia poten-
tiam talem adeſſe jura non exigunt, & ideo exſpe-
ctandum eſt, an talis impotentia ſit perpetua, & qui-
dem exſpectandum eſt, uſque dum plenam Hal
tue⸗

fuintpuber

einina 1.
hptionibuu,
Nelumi potea

Llats,

Deinpote
CunitD hie
er norbim
Chulam arn.

il human/

und aritlmn
trimnonio ſe
ſe Alßz,

8. Quime
Nrrden,
hium, unde
lem, marrin
in propter
Eütligenerat
r Prxyaleat
Met ſecune
Geſtpokntig
nenſenenn
Cnntibun
is ſenen n
tllia ſunt⸗
05, Vvalid
ninet, ſen
Npac, cin

1. lur hhen

tig orein
n. Parer al
Utein Nelen
hulſohunt
miaclo
penn; e
sesolelinos
Petunz ſene
4 unlki
,quun
gud ,utl
lgence fun

◻

le, enim

aber d

e 14. Em
n we lath
ſen. f
lem, lo
linſhlen⸗
cclenlsqn

,Me
nunrun
n

De Impedimentis Matrimonii. 555

fuerint pubertatem, quæ eſt in viro 13. ætatis anno,
in fœmina 14. ut conſtat ex textu in L. abrogatio ff. de
adoptionibus. KRatio „ quia uſque ad illud tempus
præſumi poteſt impotentiam provenire ex fragilitate
Etatis,

De impotentia proveniente ex ætate ſenili ſic dis-
currit S. D. bic a. 1. ad 3. Si in aliquo ſive per ſenium ſiye
per morbum potentia generandi eſſet ita deſtructa, ut
copulam carnalem facere, ſeu ſeminare non poſſit, ner
ullâ human arte ad id reſiaurari, cum nec ſinem ſe-
cundarium ſcilicet concupiſcentiæ remedium in boc ma-
trimonio aſſequi poſſet, eſſe jure naturæ nullum, ſub-
ſiſtit autem, ſi intra ras ſeminare poſſet.

. Quinto: Hermaphroditus, ſi in eo unus ſexus
prævaleat, poteſt ſecundùm illum inire matrimo-
nium, unde ſi contrahat ſecundùm ſexum inferio-
rem, matrimonium jure naturæ eſt nullum. Katio,

quia propter genitalium deficientiam non adeſt po-

tentia generativa illi ſexui proportionata; ſi verò neu-
ter prævaleat, ſed uterque ſit æqualis, contrahere
poteſt, ſecunduùm quem ſexum voluerit. NRatio, quia
adeſt potentia generativa utriuſque ſexus. Spadones
tamen ſeu enuchi, utroque teſticulo orbati, invalidè
contrahunt matrimonium. Ratio, quia veri nomi-
nis ſemen nequeunt effundere. Nec item ille, cui
virilia ſunt amputata, vel qui teſticulos habet contu-
ſos, validè contrahit, quia licèt aliquando talis ſe-
minet, ſeme tamen hoc non eſt proliſicum. Itæ
Bonac. cum aliis.

Mm 5 Mulier

554 Caput Xr. ÿ”M
Mulier flerilis, quæ non poteſt generare „ vel ilſ ſen
noquit edere fætum, niſi mortuum, ylatu
contrabitne valide? 22

Afirmo. KNatio, quia ſufficit, quèd poſſit coire
& conſummare matrimonium, & per accidens eſt, Tenen

quòd effectus matrimonii non ſequatur. ig, relbe
. icur à zure ad r. A &n
Quantum temporis conceditur à jure ad e. borareimß
blorandum an impotentia ſit eS ernmiil
perpetua? S ntaule

. . . . u priort
Dico: Triennium, quo finito conceditur rech-. zueg
matio ſeu declaratio occulti impedimenti, ut ab imvi- i “
lIn 20 1

cem ſeparentur.
P = Aüberſenten

Jed nau quid peccant conjuges putatitü, atten-
tando interim actus fornicarios:

Dico : quòd non. Ratio, quia laborant igno. Paroch

rantia facti, quæ ipſos peccato formali excuſat. leſte
Sed quid ſi conjuges ſtante häc impotentiò pe- aprieſ
tant non ſeparari , Jed cohabitare ſaltem
ut frater & ſoror R

Dice: Judex id facilè non debet permittere, præ-
ſertim ſi juvenes ſint. Katio, ne exponantur cont Mp
nuæ occaſioni peccandi ſeminando extra vas, dum Teninæ in
2ctum tentarent, fortè ad ſedandam concupiſcen- udhun li
tiam, poſſet tamen id cum maturo onſilio permitte- Mm. I
re, ſi non ſint juvenes, & de eorum pietate conſtet, ginnurh
c uterque votum faciat caſtitatis. Quid lni. ,

De Impedimentis Matrimonii. 55 5

enerare, 1 Quid ſi ſeparatione factaà pars impotens depre-
totun, hendatur, non laboraßſe impotentid per-
vetua, ex eo V. G. quòa cum alio
copulam hbabuerit?

nde oli
per Aclant . Teneri experiri ‚Dan non ſit impotens reſpectivè,
u. idd eſt, reſpectu alterius compartis; à qua fuit ſepa-

8. rata, & ſi deprehendat ſe reſpectu illius non amplius
4⸗ 4 laborare impotentiâ, debet ad eam redire, etſi utra-
i que tranſiiſlet ad ſecundas nuptias. Ita habetur c. fra-
ternitatis de frig. & malef. Ubi dicitur: &t quis ſepa-
rato priori matrimonio rurſus reperitur habilis, fedeat
oolelint A priora tonnubia. Katio, quia matrimonium
tent, il illorum ab initio fuit validum. Et hoc verum eſt,
etſi per ſententiam judicis fuiſſent ſeparati.

gatti,A 65. IV.

4 X

er Si Parochi & duplicis deſit præſentia
tmuiloolt teſtis, HJVM
pyni Raptàve ſit mulier, nec parti reddita
H kU.
Quid N impedimentum raptuùs d

. letnim ꝑ. Raptus in præſenti eſt violenta abductio alicujus
apoun fœminæ inviti ill, atque cjus parentibus, ad ex-
em e,, plendam libidinem, aut ad contrahendum matrimoe-
n n nium. Ut conſtituat impedimentum dirimens, re-
anlickn quiruntur hæ quatuor conditiones: 1. Ut adſit vio-
mhien⸗ 9 lentia. 2. Ut fiat libidinis vel matrimonii causàâ.
3. Ut

„—

556 en W. CEhochu
ſiat traductio de loco ad locum. 4. Ut perſona Muchusde
er honkſic famæ, nec parti = Eelcentiam.
ucta iir honeitæ ftamæ , Ita Trid. ſ. 24. de lus, gui
J tiſtinæ libertati reſtituta. n & om. Wlls, gul
eſt, briltine c. 6. UÜbi ctiam inter faptorem ir inn,
7 . . v„ O2. untur
conliumn vel favorem prabeme ſttu ac in
parnæ „ſcilicet excommunicatio & in mla d a be
Qlericos depoſitio. —. lal lena libertas in
*“ It, ut falvetur plena liber
Katio id ſtatuendi fuit, io:
matrimonio.

. „. 4 en
uidſi puella volens ſit abducta, pa- ſir, quid
LQ 3 inwiti? Aiiari.
rentes verò ſint i S
imirum illa in-, „„„
Dico: Lict ſit grave peccatum, m tamen tenen d/
I i barentibus illata, matrimonium lenli⸗ paren- AAluchi,
uria rD . 2 libera & 6on .
e uia puella eſt plenè ibera & ee ell ſanrd.
eno⸗ eſt ge valore mattimoni, ut dictum eſti Affrne.
Ku 8

acrimoßi⸗ lecretiInd
i4 cenſes de clandeſtinitate ſeu σ½ Elie, pos
contracto ſine præſentia Paroc!/

eo ſpret
duorum teſtiumn? Meintil,

re mo. Aber olun
Dico: Impedimentum hoc ſtatutum eſt i nante m, tun
ä 4 reform. matr. c. 1. Een enin⸗ e. Icn
15 Tnid. S nacinoni clandeſtina ſemper lun 6
hor Thiinaen fueruint tamen valida, uti adhuc un Parchne
rint prohibit⸗

in locis, ubi Trid. non eſt receptum. ) oek 43
erüm non eſt de neceſſitate, quòèò arens: n
Cæterum ſed ſufficit, quòd habeat titr n enn
ſn gacetclote le juxta declar. Cataſn en nan
cium Par t⸗ erehr uoen n
velir alium delegare, ille Beledains ege necrliſt –
dos, ut patet ex Trid. cit. i

De Impedimentis Matrimoni. 557

(Uetn eſſe Parochus proprius. Katio, quia juxta Trid. ille
en Parochus debet adeſſe, qui poteſt alteri Sacerdoti da-
Tidlu re licentiam, ſed hanc dare poteſt ſolus proprius Pa-
rochus, quia alias certè plurima ſequerentur incon-

npigeni venientia; ergò
dentes ſtonne. l
.— . —RR
inluma,¹ Quæ Parochi & teſtium præſentia

roeequirieur?
tplemlben 67 4.
Dico: Humana. Katio, quia Parochus nomi=
ne Eccleſiæ, quam repræſentat, deber advertere &
icti * ſcire quid agatur, & teſtes, ut de re geſta poſſint
reſtari.

inum. Quid / Parochus vel teſtes eſent dolo vel vi
un unen Aducti, valétne adhuc matrimonium:
olenlue ”
ciland Affrmo. KRatie, quia tunc adhuc ſalvatur finis
Qdecreti Trid. ſcilicet ut de tali matrimonio conſtet Ec-
G cleſiæ, poſsitque de eo teſtimonium dari, ne conju-
Sachy ges eo ſpreto aliud contrahant. Mortaliter tamen
„ Peccant ii, qui contrahunt coram parocho vi detento,
vel per dolum vocato : Tum propter injuriam illi fa-
urum el ctam, tum ob contemptum Ecceſiæ, agitur etim

1. Etk en

tunc contra præceptum ejus.

u, u Potéſtne Parochus matrimonio Parochianorum
aßiſtere extra ſuam Parochiam?
Nlne

rinb Aſßrmo, ſed non poteſt benedicere. KRatio
huben quia contractus poteſt fieri privatim, benedictio au-
Adin tem ſoôlemnis fit cum ſtrepitu quodam, ſcilicet inter
Ahel , Miſſarum ſolemnia.
n e c De.-

„533 Cau

Vellbine adeſſe Parochus ſponſi vel Nonſed tüudl
e

. Sutlicit quiscunque ex illis duobus, commund.
ter tamen ſolet adeſſe Parochus ſœminæ. Katio⸗ R
communiter in domo fœminæ gelebeinrtt aſm. kSun ,
quèòd ſi unus contrahentium ratione dup- 4 üri ius ſakl
cilii, duos habeat P'arochos, ſufficit 15 guod . ) mrninſt
in cujus Parochia matrimonium celebratur. Cæ Nümitum a
rum praxis eſt luc obſervanda. e er l
, Uubi
V.Golofn
Dico: Sicut Sacramentum Communionis & Con- fir⸗
feſſionis ſolent participare ibi, ubi ſe detinert, ita & ſikini
in Prxſemtin illius Parochi contrahitur narrimonlum nbin,
Parochns autem tenctur de eotum condtone conuin ho&
indagare, ut mdrt Tride ernd mnne dan hpnn
i, &c. Et poſtea p alide, graviter tamen Wrm-
aſſiſtendi, ſine qua, etſi aſſiſtat validé, g “

Quid cenſes de vagabundis?

peccat. (Lxeenir
. niS 2 IIimoial
de peregrinis?
Eſtne idem de pereg egdon

Dico: Si ex cauſa modico tempore domo R lgion
ſ(tunt contrahere coràm Parocho loci Poſſumt, nt, lt
non orin em figant pro majori parte anni ut ſunt. eltin, d
ſi bifarienenn ancill?, &c. Katio, quia in Prr. Fiufummt
Kuc i' le non eſt verus illorum Parochus, bene
enſd Fecuhele „ quia contrahunt ibi domicilium
ame int

Parochiale.
% (†) he

Sunt-

4

De unpedimenti⸗ Matrimonii. 5 79

uel Ginene aliqui caſus, in quibus validè contra-
bitur matrimonium ſine præſentia

bus, onm . ſine
inr. Natbrl Parochi?

he , Sunt varii. Primus, ſi omninò nullus Paro-
lliih chus, vel Epiſcopus, aut eorum vices gerens adſit,
l, oelil tunc enim ſufficit decretum Trid. ſervare pro poſſibili,
Achm. C mimirum adhibendo teſtes. Secundus, ſi contra-
hentes ex loco, ubi Trid. ſervatur, migrent ad lo-
tt cum, ubi non ſervatur, putà ſine fraude; ſi enim
Nd! hoc dolo fiat, vel ex fine contrahendi ſine Parocho &
mumml keſtibus, talia matrimonia, aut fraude contractta,
“ invalida eſſe declaravit Congreg. Card. TZertius,
riuriwi⸗ Chriſtiani apud infideles captivi, uti & mereatores in
. üoreit terris infidelium habitantes valide contrahunt ſine Pa-
eltiime lo S& reltidus. neeren quia decretum Trid. in
leoho lcen dahene. non eſt publicarum. Alii caſus videantur in
, gmn
Cæterùm, an non obſtante iſthoc Trid. decreto
i matrimonialis contractus in locis Germaniæ & alio-
rug: rum Regnorum, aut Provinciarum, in quibus viget
recldin Pax Religionum, coram Miniſtris Acatholieis atten-
obaf, tatus, poſſit cenſeri validus, quæſtio eſt Theologo-
une mn,1 Politica, in hacce temporum tempeſtate diſcuſſu &
R ſeitu ſummsè neceſſaria, pro quo ſit
eeee

cCu I
56 % äl — CQ Q ⸗ dolci
5F V. Et ultimus. li, etim
Conttacta,
en, imonia in õ Ratoft
An matr aut Proinciarum ⸗ 15 7 4⸗ Püsann
Reenorum, Reſgiennn 'dn oshamehu. ün
rerbar ncilt Lrtd. decreto ſinepro- Wi
blicato Paroehe Catholico celebrata
brio

Kanplius
roram Miniſtris Acatholitis, “ nr

legem poſit. Totum
ſolutionem Nota t. Omnem 5 Nbit ſein, i
Ante reſolution. el Concilio Oecumenico di non Digninmg
vam, etſi à Pani abolcti, ita ut vim obligan præ. Melſial
confirmata, in dinem rationabilem legitim leal Henltione
habeat per con inien ex conſtit. Gregorii IX. 1 em tinonin co
ſcriptam, c 60 rrieribirur autem orr teram Dontſet!
de conſuetudine. Layman. Cæterum Untios A
de conſue innis 40. ut docet ay virtuté
Eccleſiaſticam annis 40. incat, non habet ex vi “
quòèd conſactudo legenn vir conſenſu Principis dateſt Uinonis
ria, ſed ex ace em condidit 5 ita & p “ nerio; O
prop . qui ſicut legem 3 e S
arooc⸗⸗ 7 Subiincti. ini
„— S. Th. I. 2. 4. 9 1: at agere contra Oüent,
Nota 4. ex i ſubditus eſt legi, lien S ad com- Esi
rens, an ei, q mnis lex ordina 8 dl
rens, ane idet: Omnis lex ordinatur- etvin Noin
T1eUs: reſpon et: Omuis antam obtinet . (inteſig
legem: her lutem, & in t deßicit: 5
minum ſa „„ à quod ab hoc ta 1.
munem hominun :ſecunduùm verò 4 rat ca.
legis: ſ. de ſi emergat c. A hunc en
& rationem £ dinon habet.. Un muni
obligandinon . ſa communi kecleſa
. tem obligan . e damno 4 d 10.
ſei⸗ 11 ad eſt obſervanda. Haâc D. T . iils de ſi
ſaluti, itate animiatus ſiberts exerciti ee
4 & authoritate an Harils iget libertas exer ajuld
na & au locis, in quibus vig Ca⸗
ico : In locis, in q
Dico : In

8.

nie G
un, irhin
olſenne
eid ſefnt⸗
celelfat

oltcii,

Pnemkegenft
cumenicolut
in cblenmt
lnlgtin
eotilNee
en conte,
jun. e
on hubetant
lu Princßßn⸗
Gar, nin⸗

„6 in
lcer el
orlindßt 41
,ntint 1
Noll Aal⸗
Ple iimi

6
lamn⸗ ns
). Thome

De Impedimentis Matrimonii. 561

Catholici ſimul & Acatholici, ut in Germania & Gal-
lia, eriam, ubi Trid. eſt publicatum, matrimonia
contracta coram miniſtris Acatholicis valida ſunt.
Ratio fundamentalis eſt Primò tacita à 100. & am-
pliùs annis diſſimulatio & raciturnitas Eccleſiæ ejuſque

Capitis. adeoque tacita in lege Trid diſpenſatio.

2. Ratio deſumitur à lege conſuetudinaria centum
& ampliùs annorum in Imperio Romano, adeôque
legitimo tempore præſcripta, ex c. cum tanto de con-
ſuetudine. Nititur etiam Epiſcoporum & doctorum

Virorum in Germania, Gallia, Vicinisque locis Jju-

dicio, ubi filii talium habentur legitimi ad Officia &
Dignitates in Imperio, quin & ad orthodoxam fidem
converſi ad S. Ordines ſine ulla legitimatione aut di-
ſpenſatione promoventur, quod ſanè convincit, ma-

trimonia corum eſſe legitima; Cùm enim hæc ſciat

S. Pontifex ſaltem per Epiſcopos, & locorum illorum
Nuntios Apoſtolicos, nec tamen contradicat, ſatis
evidens eſt indicium, tacito cum conſenſu talibus ma-
trimoniis non velle derogari per decretum Trid. &
meritò; qualis enim perturbatio ſucceſſionum in bo-
nis, inhabilitatum ad officia & dignitates, &c.
maximè in conventu Imperiali Regni & Provinciæ
oriretur, ſi contrarium urgeatur, qualis confuſio,
& pacis publicæ juramentis confirmatæ perturbatio?
Pro intelligentia concluſionis.
Nota r. Prædicantes in hujusmodi locis in ordine
ad hunc effectum quâdam publicà fictione juris ab
Eccleſia tolerata, quaſi pro veris Parochis haberi.
Simile exemplum habetur in Jure Civili. Lege Barbe-
rius de oficio pratoris, ubi decernitur valida haberi
acta cujuſdam, qui Præturam invaſerat, & de jure
Nn non

562 Caput MW.

non erat qualificatus, ſcilicet ob diuturnam uſurpa-

tionem illius dignitatris, & evitanda incommoda, ac
perturbationes reip. quæ orirentur, ſi omnes con-
tractus coram vel per illum celebrati declarentur inva-
lidi. Idem applica ad caſum noſtrum, vel maximè,
quia incommoda & perturbationes multò majoris
onderis in hac materia orirentur; licèt verò ille tex-
tus ſ urk Civilis, eum tamen extendere poſſumus
ad caſum Theologicum, juxta c. de novi operis nun-
tiatione, ſicut enim leges non dedignantur S. Cano-
nes imitari, ita & S. Statuta Canonum Principum
Conſtitutionibus adjuvantur.
Nota 2. Concluſionem intelligendam eſſe de locis
Principibus & Magiſtratui Acatholico ſubjectis; un-
de excipiuntur loca Acatholicorum, quæ Principem
habent Catholicum, qui & reſiſtit talibus conjugiis,
ut eſtin Bohemia, & in vicinis Sileſiæ & Moraviæ
partibus ſub Catholico Imperatore, & in Galliæ
Regno, item in Ducatibus Montium & Juliæ ſub Se-
reniſſimo Principe Neoburgico.

Dices I. Congregatio Cardinalium anno 1627. ad

inſtantiam Electoris Colonienſis facta declaravit ejus-
modi matrimonia eſſe invalida, confirmante Urba-
no VIII. ut patet ex hujuſmodi reſcripto, quod ut
authenticè conſtaret, ab Electore Colonienſi Maxi-

miliano decretis Synodi Colonienſis inſertum eſt,

ergè.
B. Declarationem illam ac reſcriptum Urbani VIII.
ſufficienter ſalvari pro dominio temporali Electoris Co-
lonienſis, in quo non viget pax & libertas exercitii
Religionis, quæ Acatholicis non conceditur, ideô-
que eorum matrimonia, ſine proprio Parocho alibi
CcoU⸗

Contracta,
Honautem
Litleſiaſtee.
ublica erel
Ultercontt
ſecutns Plur⸗
Cllos teen
Contra:
, ud in
mntimonia
bidectetun

Prann Trid.

imonnab
clurronerte
NIn
1gs, anteg
Eemn noncon
onluretucine
N 3. Dec
ulnun, g
en, nunc,
Khocnodo,
ulun, g

lar
1e, dann,

1, o n
ed
Pro der
um ob Con
Goeltorig le
Dictn 1.
hattoein

turnim iin
nconhmmot,

1 onnese

eclatenurpr
n, Wmun,
llt tie
ckrer letn
ener olun
mriozenun
gummn 8C

Onutn Dripun

Aun eleten

q Piinch
alions corſe
lehe & Mu

n Klenßt

Gn Arlaſ,
1 Eecurti⸗
n Gelen 7

ohummmte 1
ſciho
(lonient .
s ienn

ſſ

li cnel

ℳ

Pbers cnt,
htcelnn⸗ 4
ion

„

De Impedimentis Matrimonüi. 563

contracta, in Curia Eccleſiaſtica irrita declarantur,
non autem extendi debet ad alia loca Jurisdictionis
Eccleſiaſtice, utpotè in quibus viget pax & libertas
publica exercitii religionis, adeôque matrimonia ibi
taliter contracta valida ſunt. Ita Stalenus de matrim.
ſecutus plures Authores communiter receptos & ſæœpè
cuſos & recuſos.
Contrà: Eadem Congregatio conſulta ſuper for-
ma, quãâ in partibus Hollandiæ, Zelandiæ & Friſiæ
matrimonia contrahuntur, ita ſtatuir: Hæretici,
ubi decretum Trid. eſt receptum, tenentur præſcri-
ptam Trid. formam obſervare, & ideo ipſorum ma-
trimonia abſque tali forma ſunt invalida. Alias de-
clarationes refert Gobat & alii.
N. I. Hanc & alias declarationes non habere vim
legis, antequam ſufficienter publicentur, jam au-
tem non conſtat eas eſſe ſufficiemter promulgatas.
B. 2. Licèt haberent vim legis, contrarid tamen
conſuetudine illis eſſe derogatum.
Bi. 3. Declarationes illas eſſe datas in principio tu-
multuum, quando contraria conſuetudo non ita inva-
luerat, nunc autem contraria conſuerudo præſcripſit,
& hoc modo conciliari poſſunt declarationes Cardi-
nalium, quarum aliquæ dicunt illa matrimonia vale-
re, alia non, ut ſcilicet hæ intelligantur pro tempo-

re, quo primèò cæptum eſt agi contra legem, illæ

verò pro tempore poſteriore, quo ceſſat obligatio
tum ob contrariam conſuetudinem, tum ob tacitam
legislatoris relaxationem. L
Dices 2. Pertinax hæreticorum malitia non debet
eis patrocinari, ſed patrocinaretur eis, ergè.

Nn 2ꝛ B. Non

564 Caput r.

. Non malitiam, ſed legislatoris benignitatem SS
illis patrocinari, licèt eorum pertinacia ſit hujus oc-
caſio, ſicut duritia cordis judæorum fuit occaſio li-
centiæ diſſolvendi matrimonium per libellum repudii.
Contra, Trid. ſſ. 24. c. I. de reform. matrim. ita
habet: Non eſt dignus, qui Eccleſiæ benignitatem facilè REh
experiatur, cujus ſalubria præcepta temerè contempſit; Otr
ſed tales haretici hæc temerè contempſerunt, ergd.
. Hæreticos Eccleſiæ benignitatem per hoc non
experiri directè, ſed ad ſummum indirectè. Unde
Nota : Authores ſententiæ noſtræ non eſſe fautores
hæreſeos aut Acatholicorum, ſed potiùs ſpectare fa-
vorem, pacem & tranquillitatem orthodoxorum, “
& ne ſequantur perturbationes Rerump. Provincia-
rum, Regnorum, totius Imperii Romani, item
bella, ſeditiones, eliminationes Religionis Catholi- lrabſe

cæ. Unde non eſt, cur nos excommunicationem Neddech
„ „ . 3
intra Bullam Cœnæ timeas incurſuros, eò quòd hæ- n
reticorum fautores videamur; non enim favemus hæa- cifſtten

reſi aut hæreticis in ſua rebellione contra Papam & a ſ
Eccleſiam, quin potius paci communi orthodoxæz lennn⸗
Religionis, ac tranquillitati univerſalis Eccleſiæ per hoc Rini
maximè conſultum iri aſſeveramus, cujus Eccleſiæ irre- e⸗
fragabili judicio omnia hic dicta filialiter ſubjicio, ut orat

11* . . . . s G 4
ſi quid fortè ab illius ſenſu alienum exciderit, vel irre- inn
i . icto l 1 velim.
pſerit, pr onon dicto haberi velim e

Ad majorem DElI, Deiparæ Virginis zr
Mariæ, SS. Patris noſtri Domi- Aüte

nici, D. Thomæ Aquinatis, Nine
omniuùmque Cœlitum Glo- ünan
riam & Honorem. ulhq

3 INDEX

benigiüren
1 ſi Hußn N.
kuitoeciid⸗
bellumtepud,
Urin nanunt
ignituinful
Here anteni
unt, ei
en per oe
irecte. U
von ele unn
riis hpecne .
Orthocoonnt
umn. Mi
Romanl, N
gons C
Dnmminte
, ed e
eninkgenu
conmt Ni
nual Cut⸗
kecelrpe⸗
iulelen
lier ahſc,⸗
clent, E

iri Dochr.
Uinats,

16 0.

. N

KNG
STFEEIE EEN BTY TS
I ND E X
RERUM ET VERBORUM
Ordine Alphabetico digeſtus.

Numeri Paginam
deſignant.

Bortum procurare, quale peccatum, quasque
pœnas inducat. Pag. 268.
Abſolutio, an valeat, ſi ei apponatur conditio. 363.
An abſolvi poſſit abſens 36 1. An concubinarius 84.

FPrequenter recidivus 36 3. An moribundus nullum
dans ſignum doloris 3 64. An ignorans neceſſaria ne-

ceſſitate medii & præcepti 8. An item is, qui confite-
tur dicens: Peccavi venialiter 3 67. Item uxor incerta
de obitu mariti, quæ ad ſecundas tranſiit nuptias 36 8.
An validè abſolvat Parochus injuſtum habens titulum
ſui Paſtoratũs ibid. Vel Regularis Epiſcopo præſenta-

tus, ſed injuſtè reprobatus 5. Abſolvens unicàâ abſo-

lutione v. g. 1000. homines, quot peccata commit-

tat 74. Abſolvere ab excommunicatione quis poſſit
391. Quis à caſibus reſervatis 417. An Regulares

abſolvere poſſint à caſibus Bullæ Cœnæ 418. Vel aca-

ſibus Epiſcopo reſervatis ibid. Vel à caſibus Papæ
reſervatis extra Bullam Cœnæ 419. Abſolventi à caſu
reſervato quid obſervandum ibid. An, & quando
poſſit quis indirectè abſolvi à caſibus reſervatis 420.
Nn 3 Ab-

IND EX RERUM

Abſolutus in agore à caſu reſervato, ſi convaleſcat,
an teneatur iterate confiteri 42 §.

An ſuperior majori excommunicatione ligatus pos-

ſit abſolvi à ſuo ſubdito & quidem excommunicato
v. g. in caſu muruæ percuſſionis? 394. An abſolvere
poſſit in mortis articulo Sacer dos etiam excommunica-
tus, interdictus vel ſuſpenſus 3 96. An abſolutio à
peccatis impertita excommunicato valeat 3 97.
Acceptio perſonarum quid & quale peccatum & in
quibus habeat locum 2 5 5. & ſeqq.
Acceſſio quid, quotuplex, & quando transterat
Dominium 196.
Accuſatio quid, & per quid reddatur injuſta 277.
uomodèò differat à denuntiatione 278. Quinann re-
pellantur ab accuſatione ibid.
Accuſator quid poteſt & ad quid tenetur? 277.
Accuſatus quid boſſit, & ad quid teneatur 280. 8&
ſeqꝗ.
Acedia quid & quale peccatum 99.
Actus adiaphorus vel indifferens an detur? 68.
An externus addat ſpecialem malitiam vel bonitatem
actui interno. 70. An idem poſſit habere duas oppo-
ſitas ſpecies moralitatis 69.
Acolythatus quid, ejus officium, materia & for-
ma, ejusque inſtitutio, item veſtis, & an poſſit tan-
gere Sacra Vaſa 2 54. & ſeqq.
Adoratio quotuplex, & quibus debearur 162. &
ſeqg.
Adulterium quid 82. Solvatne mattimmonium &
quandonam 544. & ſeqq.
Adulter & adultera, ad quid teneantur 218. Quid
n Adul tera prolem expoſuit 220.

Adulte
kendi deb
Advo
Qlid ſ:

Patroctni

loriIſ.

Achi⸗
diutm diri
tatern SFo
Ambit
Amen

miniuun

Anima

Elyelkin,

4ppel lu
lns iuſin
Apoſtu
Apprcl
oercoti

Ppolſt eci
ſnel, an

Aepti
iſtoct
Mno
AlNn
Aſtroln
Atast
Antenti
Inecitant
1t dinte

* Adul-

N

1conedlecr,

e lgnnnr.

colhionieen
n
exCouinenie

4n Doln

37,.
ecenin El

notlundt

I. iniutn
Qumum

tederat /1.
genrur ꝛ1

n enil

nWl bonnde
bele auu ⸗

mten

Grr⸗

ebemnt1

Hatiwümm

10

ur1

E T† VERBOR U M.

Adulter inceſtuoſus an & quando privetur jure pe-
tendi debitum 520.
Advocatus quid poſſit & ad quid teneatur 28 5.
Quid ſi alleget falſas leges. ibid. An poſſit ſuſcipere
patrocinium cauſæ probabili concurrente probabi-
liori 15. Ejus officium, ibid.
Affinitas quid & quotuplex 549. Ad quotum gra-
dum dirimat matrimonium, ibid. An pariat affini-
tatem 550. L
Ambitio quid 8S1.
Amens, an teneatur legibus 33. An habeat do-
minium 180. An irregularis 403. V
Animalia domeſtica errantia cujus ſint 19 3. Item

ſylveſtria, ibid.

Appellans ad Tribunal Dei, an peccet 484. Appel-
lans à juſta ſententiâ peccatne 283. .
Apoſtaſia quid, quotuplex & quale peccatum 111.
Approbatio quid & à quo detur Religioſis vel aliis
Sacerdotibus 4. Approbatus pro und Diœceſi, an
poſſit excipere conteſſiones in alià, ibid. Approbatus
ſemel, an poſlſit ſinè juſta causãâ revocari ad examen 5.
Arreptitius quis & an irregularis 403.
Ariſtocratia quid, ejusque leges 34.
Ars notoria quid 105.
Aſſaſinus quid 259. An gaudeat jure Aſyli 260.
Aſtrologia judiciaria quid 10 5.
Ætas requiſita ad ſponſalia 482.
Attentio quid & quotuplex 144. Quæ requiritur
in recitante Horas Canonicas, ibid. Quomodo diffe-
rat ab intentione, ibid. Quæ requiratur in ſuſcipien-
te & recipiente Sacramentum 328.
Attritio v. contritio.
Nn 4 Ara-

ILNDEX RERUM.

Avaritia quid & quale peccatum S1.
Augurium quid 105.

Aptiſmus quid 331. Quando inſtitutus, ibid.
B Ejus materia & forma, ibid. An ejus materia
poſſit eſſe aqua roſacea, ibid. Ejus miniſter 334. Ejus
neceſſitas 3 3 . An quis validé baptizet ſub hc for-
as S. 3 3 3. An verè baptizet, qui ex intentione bapti-
Zandi projicit aliquem in flumen, ibid. Quem præ-
feret Sacerdos vocatus ſimul ad baptizandum infan-
tem, & abſolvendum adultum 334. Quid faceres,
ſi infans periclitaretur in pelle ſecundinà 33 5. Vel ſinè
periculo non poſſit exſpectari perfecta nativitas prolis,
ibid. An poſſit obſtetrix manu adintùs puerum attin-
ere & abluere 3 3. Quid agendum, ſi monſtrum
ke baptizandum 337. Baptiſmus, éſtne ſtatim con-
ferendus, ibid. Licétne pueros infidelium invitis eorum
parentibus Paptizare 33 Z8. Baptiſmi initerabilitas,
ibid. Baptizati & patrini cum quibus & quando con-
trahunt cognationem 339. Quid, ſi proles ex illi-
cito concubitu afferatur baptizanda, & Parochus
adigat mulierem, ut prodat nomen patris, an peccet,
ibid. uid ſi Parochus admittat pro patrino aliquem
non deſignatum 3 parentibus an peccet, & contra-
hatur cognatio ſpiritualis 340.
Bellum quid 119.
Beneficiatus, an teneatur ad horas 138. Præſer-
tim, ſi Beneficium ſit valde tenue 139. Vel, ſi nihil
accipiat, ibid. Vel, ſi beneficium ſit quidem collatum
ſed nondum in poſſeſſione, ibid. An omittens Horas
teneatur ad reſtitutionem pro rata 13 8. An Eecenn
modo

maà: Ego te baptizo in nomine Patris, Filii, Spiri-

Mdo rata

140. J du
Horas, ibi
lumn habeat
poleltneilo

eccet, i

Beltillitas
leducatut &
igumns
Blaſphen
Bona Ca
Bonapar
Bonaz am
onninye
Mervintio
beor46.

anbi⸗
O.(uan
Canonille
ſj. An 20
Vnn Can
lalcilir,
Anonmgrum
N. henehän
Canhuhr
ſelci Carnibn
CAu
litgenti
ſiurrler⸗
Aehi.
lalbubn

inſtinue, b
An ebss mmn

bilterz34. .

et fubhuct
6, Hli, N.

intemioneby
bid. Qennt

Pizandum ntr⸗

.Quidkrr
ui;z). Wn
nntiniast
Ppuemmen
, monin
(Roekanmr⸗
uen imiizn

rae

ni ininnn
1 iigel
, & u
Ar, A hect
vummmii⸗
cet, Knt

P,Au
uiden 2
onniregte

ung

modo rata ſit de Parocho ac de Beneficiato ſimplici
140. Si duo habeat beneficia, an teneatur bis recitare
Horas, ibid. Beneficiatus, an & quorum bono-
rum habeat dominium 187. Si habeat filios vel filias,
poſsitne illos alere ex reditibus Eccleſiaſticis 188. An
peccet, ſi duo vel plura ſimul habeat beneſficia 189.
Beſtialitas quid, & an coitus cum dæmone ad eam
reducatur & quale ſit peccatum 83.
Bigamus quis, an irregularis 403.
Blaſphemia quid & quale peccatum III.
Bona Caſtrenſia & quaſi talia 180.
Bona paraphernalia quæ 181.
