re, & cognoſcere ſpiri-
tum, Pietatem, & My-
ſteria Sacra ocripturæ.

79. Quèd utile & ne-
ceſſarium ſit, omni tem-
pore, omni loco & om-
mi promiſcuè perſona-
rum generi ſtudere, &
cognoſcere Spiritum, pie-
tatem, & Myſteria Sacræ

1. Cor. 14. 5. Scripturæ. Hæc propo-
ſitio generalis, cujus
falſiatem experientia quotidiana demonſtat, repu-
gnat inſuper regulæ ſapienter à Tridentino conſtitutæ,
quà cavetur, ut ſacrorum Bibliorum lectio, in vul-
gari lingua, ſolùm iis concedatur, quos conſtiterit
ex hujusmodi lectione non damnum, ſed fidei & pie-
tatis augmentum capere poſſe. Præterea falſiſſimum
eſt, ac erroneum dicere, quòd hæc lectio ſit omni
perſonarum generi neceſſaria.
30. Prop. Lectio Sa- 80. Quèd Sacræ Scri-
cræ Scripturæ eſt pro om- an lectio ſit pro omni-
nibus. Act. S. 2 8. bus ſine ullo lrimine.
Hæc propoſitio pugnat
adverſus hæc Concilii Tridentini verba, quòd Expe-
rimento manifeſtum ſit, ſi ſacra Biblia vulgari linguâ
paſſim ſine diſcrimine permittantur, plus inde ob homi-
num temeritatem detrimenti, quàm utilitatis oriri.

c 3 Quòd

₰ (38) 90
Quòd ſi Quenellius ſolum dicere voluiſſet, quèd

Scripturæ lectio cujuſcumque ſexus & conditionis ho-
minibus permitti poſſit, nihil diceret non conforme
ſpiritui Concilii, & uſui Eccleſiæ; verùm hoc Que-
nellio ſatis non eſt; pugnat ille contra ſententiam,
non ad libitum confictam ſed reipſa exiſtentem ac pra-
Cticam. Elu utiocl itaque opinio non eſt illa, quæ
contenderet ſufficere, quòd quis ſit hujus conditio-
nis, aut ſexus, adhoc ut Scripturæ legendæ incapax
ſit & indignus. Hoc enim nec Eccleſiæ ſententia eſt,

nec ullius Epiſcopi praxis. Contra larvam digladia-
retur, qui id, quod ab omnibus æquè exploditur,

ſuſcipecet impugnandum. At, velle, quod ejus-
modi lectio non ſit promiſcuè pro omnibus fidelibus,
niſi obtentà à Paſtoribus facultate, hoc demum eſt
quod pro illuſione habet Quenellius. Et verò ad
quid erit neceſſe petere hujuſmodi facultatem, ſi
Chriſtus Scripturæ lectionem non ſolùm permittit,
ſed etiam imperat univerſis, ſi Paſtoribus prohibet,
ne ulli eandem interdicant. Et hoc eſt, quod hic
pronunciavit Quenellius, hoc poſteriori ſenſu dicit;
hanc lectionem eſſe pro omnibus.

Quod de lectione Scripturæ Quenellius dicit, non
ſpectat ſolas Eccleſias Galliæ, quarum jura conſuetu-
dinésque hic non expendo, ſed de totius mundi fide-
libus, loquitur. Jam verò fatentibus uno ore, &
& ſine ulla controverſia Doctoribus univerſis, Regu-
læ Indicis Concilii Tridentini circa lectionem Bibho-
rum obligant in Eccleſus Italiæ, Hiſpaniæ noſtrique
Belgii &c.

8 1. Prop.

uncti Nen
Laicis fati

orab

K.I3.

da.Doo⸗

ll 4 C

Hſuuctiſcart

tatig, &
danttarun

Damnhſun

ſuununaß.

nahere. 4

83. D

gionis non
iani ſen
(forum il
er fanina,
le, ſl ex
lnj ſaenti
Otlraftin
1e ſun ha

26.

—

1.

iantur

urunſe
Mnatim!

= —

nilet,n

önditionosto.

n coltone
um hoee
Alententam
kenemarhe
neliln, d⸗
isaunto⸗
eheieh
ſemeannck,
am gldr⸗

Letplodnnt,
Aod in

foelbus,
demmurc
1 Wd
Acoleten,
un hene
bus bo
ſeng

uschchn
ua c
iusmunti⸗
5 un 1

₰ℳ (39) de=

81. Prop. Obſcuritas
Sancti Verbi Dei non eſt
Laicis ratio diſpenſandi ſe
ipſos ab ejus lectione. Act.
S. 13

82. Prop. Dies Domi-
nicus à Chriſtianis debet
ſanctificari lectionibus pie-
tatis, & ſuper omnia
Sanctarum Scripturarum.
Damnoſum eſt velle Chri-

ſtianum ab hac lectione re-
trahere. Act. I. 2 I. 5.

83. Prop. Eſt illuſio

ſibi perſuadere, quòd no-

titia Myſteriorum Keli-

gionis non debeat commu-
nicari fæminis lectione ſa-
crorum librorum. Non
ex fæminarum ſimplicita-
te, ſed ex ſuperba Viro-
rum ſcientiâ ortus eſt scri-
pturarum abuſus, & na-

tæ ſunt hareſes. Joan. 4.

26.

81. Quèd obſcuritas
ſacrarum litterarum non
ſit ratio diſpenſandi ul-
lum omnino laicum ab
earum lectione. Propo-
ſitio hæc nimis generalis
eſt, æquè acpræcedentes.
82. Quèd dies Domi-
nicus à Chriſtiamis (ſine
ullo diſcrimine) debeat

ſanctificari lectione San-

ctarum Scripturarum;
quodque damnoſum ſit,
eos ab hac lectione velle
retrahere.

8 3. Quèd notitia My-
ſteriorum Religionis de-
beat promiſcuè fœminis

quibuslibet communica-

ri lectione ſacrorum li-
brorum; quôdque ſit
illuſio, ſibi perſuadere
contrarium. Ergo Ec-
cleſia quæ iĩd ſibi perſua-
det, in illuſione eſt.

2. Quèd Scripturæ abuſus, hæreſesque nunquam
oriantur & Gmplicitate fœminarum, ſed ex ſuperbia
virorum ſcientia. Quaſi verò Eccleſiaſtica, ac no-
minatim Janſeniſmmi hiſtoria nullum nobis abusũs ex

c 4

ſim-

* (40) 80

ſimplicitate ſequioris ſexs hac in parte exorti, exem-

plum ſuppeditaret.
84. Prop. Abripere è
Chriſtianoriim manibus
MNovum Teéſtamentum, ſeu
eis illud clauſum tenere,
autferendo eis modum iſtud
intelligendi, eſt illis Chri-
ſti os obturare. Matt. 5. 2.

84. Quòd quibusvis
Chriſtianis promiſcue

non permittere lectionem

Scripturæ, in lingua vul-

gari, ſit illis os Chriſti,

eorundem gratia aper-
tum, obturare. Nemini
itaque poterit Eccleſia

prohibere Scripturæ lectionem. Propoſitio huic

Chriſti Sponſæ, ejuſque
8 ½. Prop. Interdicere
Chriſtianis lectionem Sa-
cræ Scripturæ, præſertim
Evangelu, eſt interdicere
uſum luminis Eiliis lucis,
& facere, ut patiantur
ſpeciem quandam excom-
municationis. Luc. 1I1.

33. 1693.

conſuetudinibus injurioſa.
85§. Quèòd non per-

. —— . X
mittere ità promiſcuè le-

ctionem illam, ac præ-

ſertim Evangelii, ſit in-

terdicere uſum luminis

filüs lucis, & facere ut

patiantur ſpeciem quan-
dam excommunicationis.
Quenellius alibi dicit
(Act. 5. v. 2 1.) Scriptu-

rain eſſe lac Chriſtiani, datum ei à Deo; qui novit

opus ſuum, quòd periculoſum ſit eum velle à lacte
iſto depellere. Sed quid igitur de Eccleſiæ Romanæ
inſtituto dicendum? Hanccinè veram Chriſti Eccle-
ſiam eſſe cenſet enellur Neutiquam ſanè. Hanc
concluſionem è ſuo principio deduxêre Quenellii Ar-
naldique in Hollandia diſcipuli, dum in libro cui
titulus eſt: Inſtructiones breyes ac neceſariæ & c. pag.

22. 23. diſertè edixerunt : Eccleſis in poteſtate non

eſt probibere, ne rudi quidem plebecule ledtionem ocri-
= Ppt⸗

uApliuse

Nechane
pote ſun
n maer
flliosälu

iUginur un

proinde

elliusco

86.5

Alci Po,
ungen.

Uotilr E.
ntrarit
C 1.

Mne

n Uad

Nerelztine

enem

hellus,

ahoin

ſt eli⸗
iliomnt
llar

Kuul

Uuhet,

polel

orti, eren

4 gibm

Pronlu
ere leltonn
in lugun
6s 00
grni 1
e. Nenn
Et Lo
bus iint⸗

N voN .

oniln⸗
n, Nr
, lrß

ſum Mn

& lort
4 .
ecengi⸗
Ii d

11)

pturæ. Si quæ Eccleſia id prohiberet, hos ipſo nos
amplius eſſet vera Eccleſia, ſed Sathanæ Sy)nagoga.
Nec hanc doctrinam diffireri debet Quenellius, ut-
pote ſuam, aliquantulàm evolutam. Quid enim,
an mater, & non potius noverca dicenda eſt, quæ
filios à lacte, ipſis a Deo conceſſo, depellit: Nequit
igitur juxta un hæc efſe vera Chriſti Eccleſia, ac
proindè non eſt niſi Sathanæ Synagoga: aliud Que-
nellius cogitare non poteſt, ſi ipſe ſe intelligit.

86. Prop. Eripere ſim-
plici Populo hoc ſolatium,
jungendi rocem ſuam voci
totius Eccleſiæ, eſt uſus

96. Quòd eripere ſim-
plici populo hoc ſola-
tium, jungendi vocem
ſuam voci tôtius Eccleſiæ,

licæ & intentioni Dei 1.

contrarius praxi Apoſto- ſit uſus contrarius praxi
Apoſtolicæ & intentioni
Dei. Propoſitio ſcanda-
loſa, & à Proteſtantibus
mutuata.

Nota quèd per hæc verba, jungere vocem ſuam

Cor. 14. 16.

voci Eccleſiæ, Quenellius non tantùm intelligat, ca-
nere latino idiomate cum clero.

Nam paulèò ante re-
flexionem, in qua hæc verba reperiuntur, vult Que-
nellius, ut filii intelligant quod Mater facit & poſtu-
lat pro ipſis, vult, ut laus & oratio publica in Eccle-
ſia ſit etiam pro ſimplici populo. Atqui canere latino
idiomate non eſt intelligere id, quod pro filiis ſuis po-

ſtulat Marer, aut quod pro Matre poſtulant filii.

Igitur uſus Eccleſiæ non celebrantis officium in lingua
vulgari, ſi Quenellio credimus, contrarius eſt praxi
Apoſtolicæ & intentioni Dei.

C 5 87. Prop.

₰ (42) 90

87. Prop. Modus ple-
nus ſapientiä, lumine, &
charitate, eſt dare ani-
mabus tempus portandi
cum humilitate, & ſen-
tiendi ſtatum peccati, pe-
tendi ſpiritum pœnitentiæ,
E& contritionis & inci-
piendi, ad minus, ſatis-
facere juſtitiæ Dei, ante-
quam reconcilientur. Act.
8. 9.

87. Quòd, generatim

loquendo, modus ple-

nus ſapientiâ, lumine &
charitate ſit, negare vel
differre
Sacramentalem peccato-
ribus, ad dandum illis
tempus portandi cum hu-
militate ſtatum peccati,
petendi ſpiritum pœni-
tentiæ, & incipiendi, ad
minus, ſatisfacere Juſti-
tiæ Dei, antequam re-

concilientur. Hæc propoſitio, in tota latitudine
ſua ſumpta, falſiſſima eſt, & Eccleſiæ praxi contra-
ria, quamvis ſenténtiam contineat reverà plenam ſa⸗
pientia, lumine & charitate, ſaltem in multis ca-

ſibus.
88. Prop. Ignoramus

quid ſit peccatum & vera

pœnitentia, quando vo-
lumus ſtatim reſtitui pos-
ſeſſioni bonorum illorum,
quibus nos peccatum ſpo-
liavit, & detrectamus ſe-
parationis iſtius ferre con-
fuſionem. Luc. 17. I1.

88. Quèd ignoremus,

quid ſit peccatum & vera
pœnitentia, quando vo-

lumus ſtatim reſtitui pos-
ſeſſioni bonorum illo-
rum, quibus nos pecca-
tum ſpoliavit, & detre-
ctamus ſeparationis ſive
privationis iſtorum bo-
norum ferre confuſio-

nem. Propoſitio pariter falſa, contraria ſapientis-
ſimæ praxi animarum timoratarum, & generatim
ſcandaloſa, cùm nihil frequentius, nihil juſtius fa⸗
ciat impensè deſiderari reſtituendam ope Sacramen-

talis

Abſolutionem

ulstol

inaturæ
89. Pr.
limus gra
helcatori.
ſt jam re
et ut

Ellleh,

1639.

Ncrikicio
gulqge e⸗

ekkara crre

ſ

u; Fal
lelceomne
s Dorum
lamen illo
lli, CuI
Uunt: nar

(aechülin

rherit ,3
Uhelumen
Mlonem,
PTvorun.
90. DtO
ſortaten
landhabe
lrceut her
les de Conſe
ſinhto t
t, 19.

, geerti
nodo ſe.

, lunnmek.

„Mern
Pblolutcnn
emn pernn
uocdun i
Gnchcunhr
tutn Neer,
tiwm hon⸗
Poſienl,
ree
Aegant
t iudt
wiconn
ennt
in mu .

Torokenus
dgen
õ
mrohtiſe⸗

us
ſpatnen
s iſtom
ſene
crai le⸗
itiſhhin

R

Gallin
es

„° (43 ) 0

talis Abſolutionis gratiam amiſſam, quàm verâ noti-
tiâ naturæ peccati, nec non Sacramenti Pœnitentiæ.

89. Prop. Quartus de-

cimus gradus converſionis

peccatoris eſt, quod, cum

ſit jam reconciliatus, ha-
bet ſus aſſiſtendi Sacrificio

89. Quèd quartus de-
cimus gradus converſio-
nis peccatorisſit, quòd,
cum ſit jam reconcilia-
tus, habet jus aſſiſtendi

Sactificio Eccleſiæy. Hac

Mart. 1 8. 17.

Eccleſig. Luc. 15. 23.
1639. enuntiatione naturaliter

innuitur, jus aſſiſtendi

Sacrificio Miſſæ ſupponere converſionem peccatoris,

ejâſque cum Deo reconciliationem. Et verò inter
effata cætera Moralis reformatæ hoc quoque recenſe-
tur? Sed, ſi ir eſt, quid dicemus de præcepto Ec-
cleſiæ omnes ſine diſcrimine fideles ad Sacrum ſingu-
lis Dominicis feſtisque audiendum obligantis, nec
taméèn illos de peccato monentis, quod aſſiſtendo
illi, cum conſcientia etiamnum polluta, commit-
tunt? nam ubi gentium reperies Epiſcopum, qui
Catechiſmo ſuo aliquam ea ſuper re præceptionem in-
ſeruerit, aut in Rituali ſuo Paſtores juſſerit ea de re
populum erudire; quemadmodum fit circa Commu-

bonorun 2 nionem, Confirmationem, aliaque Sacramenta

vivorum.
90. Prop. Eccleſia au- 90. Quèd Eccleſia au-
thoritatem excommuni- thoritatem, quam ha-

candi habet, ut eam ex-
erceat per primos Paſto-
res de conſenſu ſaltem præ-
ſumpto totius Corporis.

bet, per Primos Paſtores
exerceat, de conſenſu
ſaltem præſumpto totius
corporis. Quæ eſt hære-
ſis in Edmundo Richerio
proſcripta, & ſignificat,

ℳ (44) 5*

primè: toti corpori fidelium, prourlacorimtde
Eccleſiaſticos comprehendit, non vrr ied nbo⸗
ſtolis, in propria perſona, eorumque ſucceſſo lei
datam fuiſſe à Chriſto poteſtatem cNeonurianie .
2dò Summos FPontifices & Epiſcopos, qui ntli⸗
mi Paſtores, habere hanc Poteſtatem imme ue
toto corpore. 3tiò. Quòd eam, non niſi ac no
mine corporis, tanquam ejus nſrerment H
exerceant, ac proinde duntaxat ex conſen “ t
aut petito, aut ſaltem præſumprto. n lr d
poteſtate excommunicandi dicitur, à D ka⸗
teſtate ſtatuendi leges in conſcientia obligante n
poteſtate renuttendi aut retinendi peccata di r .
gendum venit. Hæc omnia non ſunt niſi un⸗
enqus ſunt totidem ejuſdem partes,
demque poteſtas, aut en
quæ certè à Chriſto ſeorſim non fuère conceſt e Pa
Circa quod obſervandum eſt, prind dadd eiim
pa Epiſcopiſque Richerius aſſerit, id ip n etiann
eundem dicere, cum proportione, de Kegi s e.
u ordi i Regni, nec verò aliter ratiocinari
ſpectu ordinum ſui Regni, e defir unis
Poterat juxta principium ſuum, quo inſe⸗ dar e
ma juris naturalis venditat : ſed hoc P uun,
Calvini officina depromptum, pote ti, e
cleſiaſtica quàm Politica, palam in Ga 4 .
hæreſin utrique inimicam proſcripsere. ſec i miſ
non liceat agere virtute conſensus ſare H ſine
quando nequit peti conſenſus expreſſus,

eteretur.
præſumitur, illum non eſſe negandum, ſi p

Sine hac enim conditione falſa & temeraria loree d⸗
præſumptio itaque Quenelliana, quæ Ric erſſin
continet, tendit ad everſionem generalem, e l
lum Eccleſiaſticæ Hierarchiæ ſed etiam decs L ans
ris.

z1. Mo
nitchionis
urguam 4
int ab inm
Nolro: nii
nus ad Eec
Iuantohon
pilenur al
Manco Del
, atque
verchartal
nun ſoan.

Alancho ha
Auundo Der
Cunirnerm
berinerſan

Geliedloe

Noahan
ſerbbinlec
Enlum Ca
Dürnncdori⸗
aliüſt
lecleſir W.
leicum
ceſſerelle
Or qur
omm ho
lerit, ſir

tlhicosſrt

drethe

e ſoccellce
olmindniet
8, glilun

n imnedt
Obid ett.

Henna nit
lenhtamet
ul e

4ongi

Clgincne

1 Mii unn
allenſen
Gnarle
md gict
ionen⸗
Gegbu,
altetuman
Aive r⸗

ictotumm,
erinah

elares, m⸗
106An,

4

* (45)

91. Prop. Excommu-
nicationis injuſtæ metus
nunquam debet nos impe-
dire ab implendo debito
noſtro: numquam exi-
mus ab Eccleſia, etiam
quando hominum nequitia
videmur ab ed expulſi,
quando Deo, Jeſu Chri-
ſto, atque ipſi Eccleſia
per charitatem affxi ſu-

91. Quèd excommu-
nicationes latæ adverſus
novos Auguſtini diſcipu-
los ſint injuſtæ, quòèd

earum metus non debeat

illos impedire ab implen-
do debito ſuo, id eſt,
tuenda cœleſti doctrins
illius Patris. Non aliter
animos ſibi erigebant Lu-
therus atque Calvinus.

2. Quèd nunquam exea-
. mus ex Eccleſia, etiam
quando hominum nequitiâ videmur ab ea expulſi,
quando Deo, Jeſu Chriſto atque ipſi Eccleſiæ per
charitatem affixi ſumus. Hæc conſolatio ad ſolos
pertinet janſeniſtas; Quos enim alios excommunica-
tos hic alloquatur Quenellius?

mus. JOan. 9. 2 2. 23.

Nota hanc propoſitionem in ſe ſpectatam, tametſi
verbis indecentibus conceptam, poſſe tamen habere
ſenſum Catholicum, ſed conſideratam relatè ad ſco-
pum notorium Wereli innuere, quèòd ſenſus libri
Janſenii ſit orthodoxus, poſsitque non obſtantibus

Eccleſiæ anathematis contra ſenſum illum, quem hæ-

reticum declarat, ſuſtineri, nec tamen ideo quis

ceſſet eſſe huic eidem Eccleſiæ per charitatem affixus.

Quæ duæ falſitates hæreſin continent, eamque in
omnmi homine, quicunque cum Quenellio propugna-.

verit, faciunt manifeſtam.

91. Prop.

₰ (46) 900*

92. Prop. Pati potius

in pace excommunicatio-

nem, & anathema inju-
ſtum, quaàm prodere ve-
ritatem, eſt imitari San-
dtum Paulum: tantum
abeſt, ut ſit erigere ſe con-
tra Authoritatem, aut
ſeindere unitatem. Rom.
„2. 3.

93. Prop. Jeſus quan-
doque ſanat vulnera, quæ
præceps primorum Paſto-
rum feſtinatio infligit, ſine
ipſius mandato. JYeſus re-

ſtituit, quod ipſi conſide-

rats velo reſcindunt. Joan.
18.11.

292. Quèòd pati potius

in pace excommunicatio-

nem & anathema inju-
ſtum, quàm prodereve-

ritatem, ſit imitari San-
ctum Paulum; tantùm
abeſt, ut ſit erigere ſe
contra Autoritatem, aut
ſcindere unitatem.
maligna & ſeditioſa appli-
catio ad negotium jJanlſe-
niſini.

93. Quèd JES US

quandoque ſanet vulne-

ra, quæ præceps primo-

rum Paſtorum (Summi
Pontificis & Epiſcopo-

rum) feſtinatio infligit
ſine ipſius mandato:

Qudd eſus reſtituat quod

ipſi inconſiderato velo re-

ſcindunt; quòd praæcipiat eis mittere gladium in va-
ginam, quo intempeſtivè percutiunt: hæc poſtrema
verba in reflexione Authoris ad Joan. 18. V. 1I. fub.
junguntur iis, quæ propoſitionem cenſuràâ notatam

continent. Piam enim verò meditationem pro Jan-

Alia

Mcho p.
Eeltium à
agi o
s ſupen
uullo ali
temprior
94.
rem de l.
igenmte
nidere 1
exercen
luun, G
Propter/
dem ſate
Rom. 14.

füoderd
. nemkie
belipot
indickeren
Verbo Del
95. Dr
lerererun
gla gaſt
jiſguel
us laß 9

ſeniſticis utriusque ſexs devotis fingere animo, Chri- m iin
ſtum Sancto Petro, id eſt, Papæ præcipientem, ut ſehren
gladium recondat, quo jJanſenii ejuſque defenſorum 4
doctrinam perculſit: ſed ad quid applicationesillæ
ridiculæ, niſi ut innuatur, excommunicationem
Janſeniſtis non magis nocituram, qum noci

a aon
Tielum
mtitur

Wd i

NCOiiutcn
Anathemn 1
luim pod
, Ir imntntt
Alum; tn
n ſt cin
wotinrn,
itren.
Klcdhin

Ueglun

el]
e int
Puupfin
Oratn d⸗

—D
ſus dr
ueſtu’
iltnd
gllun
hrr
n. 19.Vll,

uride
Cenlurine⸗ .

Mtionen
e Arinmn.
rechiin⸗
4 Naimns
Immmmien.
guin

temptionem adducatur?

„5 (47)

Malcho percuſſio Petri; ac Succeſſorum Petri ſen-
tentiam à Chriſto ipſo fuiſſe improbatam? quo ſpiri-
tu agi oportet eum, qui coactas hujuſinodi reflexio-
nes ſuper abuſu poteſtatis ſacræ tam proeul accerſit,
nullo alio operæ pretio quàm ut poteſtas illa in con-

94. Prop. Mihil pejo-

rem de Eccleſiâ opinionem

ingerit ejus inimicis quam
videre illic dominatum
exerceri ſupra fidem fide-
lium, & foveri diviſiones
propter res, quæ nec fi-
dem lædunt, nec mores.
Rom. 14. 16.

ſtionem vocat :

94. Quèd in negotio
Janfeniſmi Eccleſia exer-
ceat dominatum ſupra
fidem fidelium, foveat-
que diviſiones propter
res, quæ nec fidem læ-
dunt nec mores, propter
illud ſcilicet, quod Jan-
ſeniana ſecta meri facti,
nulliuſq; momenti quæ-

manifeſtum enim efſt reflexio-

nem hic poſitam non niſiin favorem Janſeniſmi adhi-
beri potuiſſe. Verùm an factum merum & religioni

indifferens dicet Quenellius, nôſſe, quinam libri

verbo Dei conſonent, quinam ſint contrarii:

95. Prop. Veritates eò

dervenerunt, ut ſint lin-

gua quaſi peregrina ple-

riſque Chriſtianis, & mo-

dus eas prædicandi eſt ve-
luti idioma incognitum:
adleò remotus eſt à ſimpli-

citate Apoſtolorum & ſu-

pra communem captum
fidelium, neque ſatis ad-

vertitur, quod hic defectus

ſit

95. Quèd veritates eò
devenerint, ut ſint lin-
gua quaſi peregrina ple-
riſque Chriſtianis, quèd
modus eas prædicandi ſit
remotus à ſimplicitate
Apoſtolorum & ſupra
communem captum fi-
delium, neque ſatis ad-
vertatur, quòd hic de-
fectus ſit unum ex ſignis
maxi-

₰ 48)

ſit unum ex ſignis maximè
ſenſibilibus ſenectutis Ec-
cleſiæ, & iræ Dei in Fi-

lios ſuos. I. Cor. 14. 2 1.

1699.

7

96. Prop. Deus per-
mittit, ut omnes Poteſta-
tes ſint contraria Praædi-
catoribus veritatis, ut
ejus victoria attribui non
poſſit niſi Divina gratiæ.
Act 17. 8. =

vinæ gratiæœ. Alia applicat

ditioſa.
97. Prop. Nimis ſæpè
contingit membra illa,

quæ magis ſtrictè unita

Eccleſiæ ſunt, reſpici at-
que tractari tanquam in-
digna, ut ſint in Eccle-
ſKia, vel tanquam ab ea

ſeparata; ſed Juſtus viyvit
ex fide, & non ex opi-

nione hominum. Act. 4.
II. V

maximè ſenſibilibus ſene-
tutis Eccleſiæ?, & iræ
Dei in Filios ſuos. Enun-
ciatio Eccleſiæ injurioſa,
& quæ videtur ejus defe-
ctibilitatem ſupponere.

K.Pro

96. Quèd Deus per-

mittat, ut omnes Pote-

ſtates (Eccleſiaſtica vide-
licet ac Sæcularis) ſint
contrariæ Janſeniſtis, qui
ſoli ſunt Prædicatores Ve-
ritatis,„ ut cejus victoria

attribui non poſſit niſi Di-

io ridicula, ſimulque ſe- cIN.

ionit G
gliz toler⸗
hereticu,,
inpiur,
gue robati

e merit

le fuit

uaſfmnen

97. Quèòd Janſeniſtæz

etſi membra magis ſan-
ctè, magiſque ſtrictè uni-
ta Eccleſiæ nimio ſæpius
reſpiciantur atque tra-
ctentur tanquam indigni,
ut ſint in Eccleſia, vel

tanquam ab ca ſeparati:

ſed quod juſtus vivat ex
fide & non ex opinio-
ne hominum. Ex his

effatis ſectæ Janſeniſticæ

clypeum adverſus Eccleſiæ Autoritatem ſeditiosè cudit

Quenellius.

28. Prop.

Iuc,12.

facithom
Allucitur
luri cona⸗

Cahinict

9.
rayenti
nileneh,

minare,
oticle a
(urenn

Deus in

ſit,

nite, .

inſtrucki⸗

enhla, 6

inſtruch

Care hb
Matos.

niſbilbunten
ceſie, Kin
ouos n
eſir iniro⸗
etur ejis⸗
mlapporen

1odd Deus ⸗
r Onnder ,
gelalic ec
Srellnis
luſeilieg
rrcienoen)
volt niil
mnllqre

a
e niniol⸗
t le n
un ¹
Eecdeſtn 96
1 ale⸗
ſtus l
rum hil
te ai
ledien

₰ (49) 5

98. Prop. Status perſe-
cutionis & pœnarum, quas
quis tolerat, tanquam
hareticus, flagitioſus, &
impius, ultima plerum-
que probatio eſt, & maxi-

me meritoria, atpoté

quæ facit hominem magis
conformem jeſu Chriſto.
Luc. 22. 37.

98. Quèòd æquum ſit,
ut Janſeniſtæ tanquam
Membra Chriſti pattici-
pent diverſos ſtatus ſui ca-
pitis; quòd ſtatus perſecu-
tionis & pœnarum, quas
quis tolerat tanquam hæ-
reticus, flagitioſus & im-
pius, ultima plerumque
probatio ſit & maximè
meritoria, utpote quæ

facit hominem magis conformem Jeſu Chriſto. Hi
alluditur ad Janſeniſtas Gallos, quos Quenellius ſo-
lari conatur hâc reflexione ſimillimà Epiſtolæ olim

à Calviniſtis ad Reginam Catharinam de Medicis,

exaratæ.
99. Prop. Pervicacia,
praventio, obſtinatio in
nolendò, aut aliquid exa-
minare, aut cognoſcere
ſe fuiſſe decepytum, mutant
quotidie quoad multos in
odoerem mortis id, quod
Deus in ſuâ Eccleſia po-
ſuit, ut in eâ eſſet odor
vitæ, V. G. bonos libros,
inſtructiones, ſancta ex-
empla, & C. 2. Cor. 2. 16.

99. Quèd pervicacia,
præventio, obſtinatio in
nolendo, aut aliquid exa-
minare, aut agnoſcere,
ſe fuiſſe deceptum (utt in
damnatione Janſenii con-
tigiſſe ſecta Janſeniana
contendit) mutent quo-
tidie quoad mulkos in
odorem mortisid, quod
Deus in ſua Eccleſia po-
ſuit, ut in ea eſſet odor vi-
cx, v. g. bonos libros,

inſtructiones &c. Evidens eſt hanc reflexionem ſpe-
ctare libros Janſeniſtarum à Papa & Epiſcopis dam-

Datos.

4

100. Prop.

66 (50 o⸗

100. Prop. Tempus de-
plorabile, quo creditur
honorari Deus, perſe-
quendo veritatem ejuſque
Diſtipulos. Tempus hoc
advenit . . . Haberi &
traétari à Keligionis Mi-
niſtris, tanquam impium,
& indignum omni com-
mercio cum Deo, tan-
quam imembrum putri-
dum, capax corrumpen-
di omnia in ſocietate San-
ctorum, eſt hominibus pii⸗
morte corporis mors terri-
bilior.
blanditur de ſuarum in-
tentionum puritate, &

Zelo quodam KReligionis,

perſequendo flamm, fer-
roque viros probos, ſi pro-
pria paſſione eſt excæcatus,
aut abreptus alienàâ, pro-
pterea quod nihil pult ex-
aminare. Frequenter cre-
dimus ſacrificare Deo im-
pium, & ſacrificamus
Diabolo Dei Servum.
Joan. 16. 2.

Fruſtrà quis ſibi

100. Quòd tempue
hodiernum ſit valde de-
plorabile, quo creditur
honorari Deus, perſe-
quendo veritatem ejus-

que Diſcipulos, id eſt,

juxta idioma Quenellüi,

doctrinam Janſenii &
Badtenictardu Quòd
aberi & tractari à Papa
& Epiſcopis, tanquam
impium & indignum
omni commercio cum
Deo, tanquam mem-
brum putridum, capax
corrumpendi omnia in
ſocietate Sanctorum, ſit
hominibus piis (quales
ſunt Moniales Portus Re-
gii) morte corporis mors
terribilior. Quèd fru-
ſtra Pontifices & Reges
ſibi blandiantur de ſüa-
rum intentionum purita-
te & zelo quodam Reli-
gionis, perſequendo fer-
ro flammaque defenſores
Fnſeni, ſi propriâ pas-
ſione excæcati ſunt, aut
abrepti alienâ, propterea

quod nihil volunt examinare. Quèòd frequenter cre-
damus ſacrificare Deo impium, & ſacrificamus dia-

bolo

boboei
ſanus Ec.
mespoteſt
101.
Fitui Dei
ſuChri⸗
lur, glan

Cereſuran
ſa, gliu
lare olca⸗
lagteos te
Hioni
omen, 6
dliglanl⸗
lo npinr
.
tenſismar
ſees Epit⸗
lannice,i
bendumo
Nota n
lanmtu,
lehergs,
Cdiellini⸗
connſun
ſenilie Gn

od rmn
Ne
Deus,
entuen e⸗
Dllos, Ue
um. C
rachit
15 oun

4 1n
& idenn

nnercio
uum W
fum 1 ip⸗ 4

ofnnn 1

alorunm, .

lshonish

(Cehorold
ſo l⸗
unn ti⸗
onum
odene
glecheln

gue Cerin⸗

l neku,⸗
clir,⸗
eni, che⸗
Kecſenete
ian

° (5§1) 8o —
bolo Dei ſervum, qualis fuit Sanctus Abbas San-Cy-

ranus &c.
nes poteſtates.

101. Prop. Nihil Spi-

ritui Dei, & doctrinæ
Jeſu Chriſti magis opponi-
tur, quàm communia fa-
cere juramenta in Eccle-
ſia, quia hoc eſt multipli-

care occaſiones pejerandi,

laqueos tendere infirmis,
& Idiotis, & efficere, ut
nomen, & veritas Dei

aliquando deſerviant con-

ſilio Inpiorum. Matth. 5.
37. —

Invectiva atrox, & ſeditioſa contra om-

—
„

10I. Quòd Formula-
ris Clero Gallicano poſtu-
lante ab Alexandro VII.
præſcripti ſubſctiptio-
nem exigere, ſit laqueos
tendere infirmis & Idio-
tis, multiplicareoccaſio-
nes peccandi, & efficere,
ut nomen & veritas Dei
aliquando deſerviant con-
ſilio impiorum. Hinc Au⸗
tor Apologiæ contra Illu-
ſtriſſimi Epiſcopi Carnu-

*

tenſis mandatum paftorale, contendit Summos Ponti-
fices Epiſcopõsque non poſſe abſque injuſtitia, Ty-
rannide, imò nec abſque hæreſi ad formulare ſubſeri-

bendum obligare. . .

Nota undecim ultimas prepoſitiones juſtiſſimè
damnatas, ob alluſiones malignas & ſeditioſas in iis
repertas, quæ tendunt ad conciliandam autoritatem
odioſiſſimis quibusque Janſeniſtarum invectivis,
contra ſummos Pontifices & Epiſcopos, à quibus Jan-
ſeniſtæ damnati ſunt. V

„ (†) He

d 2 NO.

(52) 50

NO T .
In Statum Populi Judaici .
Ex uno è ſcriptis in fronte hujus opuſculi memoratis
excerptæ ad intelligentiam 6. 7. 64. & 65.
Propoſitionum nuperà Conſtitutione
damnatarum.
Nota I. .
M'un videri poſſet, Janſenium auſum fuiſſe
paradoxa non minùs impia quàm inſenſata
proferre, quæ Manichæi ipſi fuiſſent deteſtati, vide-
licet: Quèd Lex vetus non modò non data fuerit
Iſraẽlitis ad ſalutis adjumentum, ſed etiam fuerit po-
ſitivum illius impedimentum: Quèòd qui ſub hac Le-
ge vivebant, auxilium ſufficiens nullum, ne ad im-
plendum quidem vel unicum illius præceptum habue-

tint: Quòd Lex illa juſtitiam illis impoſſibilem reddi-

derit, tantùm abeſt, ut redderet faciliorem, utpote
quæ veluti murum aheneum, eos ab acceſſu prohiben-
tem opponebat: Quèòd hoc totum oriretur ex natura
ipſa ſtatũs Iſraẽlitarum, id eſt, ex Lege, cui ſuberant:
Quòd Lex illa directè & ex profeſſo foveret amorem
bonorum carnalium, metumque illa amittendi; qui
amor ac metus, inquit Janſenius, non niſi vitioſus
ac peccaminoſus eſſe poterat: Quòd impoflibile Ju-
dæis fuerit non offendere Deum, idque ſive Legem
violarent, ſive implerent: Imò quod majori ſe culpa
obſtrinxerint, legem obſervando, quàm tranſgre-
diendo. Dum ſic mentem ſuam explicat Janſenius,
nihil aliud ferè egit, quàm hoc Abbatis San-Cyrani,
ſub ementito Petri Aurelii nomine deliteſcentis ratio-
cinium explicare paraphraſi: Fœdus antiquum ar⸗
duam duramque legem imponit, nec tamen dat ejus
adimplendæ facultatem: Et hoc pacto, quarmüme
e

ſeelt, in
ucit. Q
it vires
per ſe ad
tendicon
hopuli)
ſima; ei
men wire
Mirun
Ppilcopi
nliconlit⸗
feit. N.
je potill
um hom
giin deeſt
Nd
libil nete
le grati⸗
nam ex
Velelem
hec met
Aberis⸗
lemennia
luiin
non du

lnh
EcO
gan cn
intelleg
echache

s ſec

ſiiA

immn

4. .
unone

aAln
vin ital
artri, ⸗
Nn Eni
un tvenß⸗
ni ſbrl
1, 1 40 1
runmhhi
Plem e
Otem, ne
eli ntie
tetutenmn
,uillen
elet m
minend,
0 Nii dnd
wpolti/
ve ſne
noiiket
um unn.
e e
isKn⸗ 1
lielanm⸗

„ (53) de

ſe eſt, in peccatum, mortem, damnationemque in-
ducit. Quicunque enim præceptum imponit, nec ad-
dit vires & gratiam ſufficientem ad illud implendum,
per ſe ad peccatum rapit & in n cceſſitate illud commit-
tendi conſtituit, niſi aliunde ſubveniatur. Status
populi Judaici ſub lege obligabat ad opera perfectis-
ſima, eique onus imponebat graviſſimum, nec ta-
men vires ad illud ferendum neceſſarias ſuppeditabat.
Mirum, inquam, videri poſſet ex Sacerdotis &
Epiſcopi calamo blaſphemias tales prodire potuiſſe,
niſi conſtaret, quæ cauſa illos in hos ſcopulos impu-
lerit. Nempe conſilium erat bina novæ ſuæ Theolo-
giæ potiſſima capita ſtatuere, 1 mò. Quèd quibus-
dam hominibus juſtis præcepta ſint impoſſibilia,
quia deeſt illis gratia, quã poſſibilia fiant. 2dò. Quòd
actio aliqua demeritoria eſſe poſſit, quamyvis ex invin-
cibili neceſſitate fiat. Duplicis hujus bæreſeos ſtabilien-
dæ gratia, quæ propoſitiones damnatas primam ac ter-
tiam exhibet, Janſenius in tot ac tanta contra Legem
veterem paradoxa prolapſus eſt. Hic illorum ſcopus,
hæc meta, Paſchaſius Quenellius fidiſſimus Janſenii,
Abbatis San-Cyrani, Arnaldique diſcipulus harum
ſententiarum impietate nequaquam deterritus, eas
ſuis in Novum Teſtamentum reflexionibus inſerere
non dubitavit.
Nota 2.
Janſenii cogitatum eſt iſto authore digniſſimum,
œcaähiam Veteris Teſtamenti eſſe magnam quan-
dam comœdiam. Nikhil ſtultiùs iſtà cogitatione, etiam
intellectà in ſenſu, ad quem à diſcipulis ejus denique
redacta eſt, ut propugnari poſſet. Sed nihil illà ve-
riùs ſecundùm ſenſum propriunrac naturalem in Jan-
ſenii Arlnaldique principiis hic à Quenellio adoptatis.
3 Et

₰ (34) 5

Et verò unquamne fuit comœdia indignior illà, quàm
Hebraici populi Legislatori Moyſi, ejus Prophetis,
Deo denique ipſi per os illorum agendam imponunt.
Audi Iiraẽl, dicebat moyſes ad hunc populum Dei
nomine. Mandatum hoc, quod ego præcipio tibt ho-
die, non ſupra te eſt, neque procul poſitum, - ſed
Juæta te eſt ſermo valdè in ore tuo, & in corde tuo, ut
facias illum. Conſidera quod bodie propoſuerim in
conſpectu tuo vitam & bonum, & e contraris mortem
& malum..elige erge vitam ut & tu rivas, &c.
Deuter. 30. à v. 11. Alibi dixerat: Mes eſt alia natio
tam grandis, quæ habeat Deos appropinquantes ſibi,
ſicut Deus noſter adeſt cunctis obſecrationibus noſtris.
uaæ eſt enim alia gens ſic inclyta, & c. Deut. cap. 4.
v. 7. Vocat eum populum ſanctum Domino ſus, quem
elegit, ut ſit ei m populum peculiarem de cunctis genti-
bus, quæ ſunt ſuper terram, Deut. 14. v. 2. Funica-
lum haæreditatis Domini, quem cuſtodivit ut pupillam
oculi ſui, ꝗquem portavit in humeris ſuis, Deut. 32.
v. 9. 10. & II. Tantundem, ſi non majora, dixé-
re Prophetæ, ſuâà quiſque ætate, ubi fœdus cum pa-
tribus ſuis initum deprædicant.
Quid autem minus ſerium erit, quàm hujuſmodi
ſermones ad Hebræos directi, ſi hi eandem cum
Quenellio ſententiam religionémque foviſſent?
nênne meritò exclamâſſent, hæc omnia eſſe meram
comoœdiam? An qui nobis ità loquuntur, reſpon-
dere debuiſſe ùt Judæi, ad quos, & qua de re lo-
quantur, ignorant? Qus uatilitas in fædere? dum, de-
relicti propria noſtra infirmitati, remanemus in impo-
zentia implendi legem impoſitam. Clamat nihilo-
minus Moyſes nobis, mandatum hoc non eſſe ſupra
nos, non ſupra vires noſtras, ait; nos omnia pos-
ſe, omnia eſſe facilia nobis, qui caremus gratiàâ,
ſine qua nihil poſſumus. Jactat nobis ancüienen
egis,

legis, quu
catpopu
gnitatem
prolequ⸗
haode
1os relig
adimple
noranti⸗
tem exp
tum mi
diamur,
Plicia me
dmorem
ſuam le
erucel
odio inß
Fiſiea
lüm apol
an pot
ri use
mecdian
lem inſicd
bum, qgn
nillach i
nalerar
5 Nota

„Prodet
lakas,

plonante

ppermicie
urdoſa⸗
Fereſan
lalphe
lam ſap
Detiam
Ficas va
Kmos
nlu
Wnenu

ioriln,gun
usbroſri;
humimpon.
cpophlunn
Ntin, ih
ſtun,.
n rtet,,
Prongſunn
rarinnin
unind, 6
Hegkeu
ugtum ß
imiuu M
Deur can
ioſu, gie
ecnchitg⸗
471 ℳ
pir ptn
ſi⸗ Dep
upne
ecis on

um buuint
eanden/
due fen
eſle venmn
maele

feld.
e
.

₰ (55) 90*

legis, quæ per ſe rapit ad peccatum? Mirè deprædi-
cat populi noſtri à Deo inter omnes gentes electi di-
gnitatem, ſed ad quid electi? niſi ut peculiari nos odio
proſequatur, & pœnas à nobis exigat ſempiternas? In
lucro deputâàſſemus, ſi nos gentilitium turbæ permix-
tos reliquiſſet; ſic non magis eſſemus in impotentia
adimplendæ legis naturalis, quàm nunc ſumus: Ig-
norantia plerâque noſtra crimma ſi non ex toto, ſal-
tem ex parte excuſaret, nec illà novorum præcepto-
rum multitudine obrueremur, quæ five tranigre-
diamur, ſive obſervemus, perinde neceſſariò ſup-
plicia meremur: Buccinat nobis Moyſes ſingularem
amorem, quo Deus nos prævenit, dando nobis
ſuam legem; veruùm quodnam aliud malum nobis
Acrudeliiim hoſtis, atque adeò Cacodæmonis ipſius
odio inferri poterat? .
Si ſic diſeruiſſent Iſraëlitæ, principia Quenellii ſo-
lIùm applicâſſent: Itaque iſdem notionibus imbuti
nan potuiſſent non exclamare, quidquid de fœde-
ris illius & legis prærogativa diceretur, nil niſi co-
moœdiam eſſe actorum impenſis exhibendam, Moy-
ſem inſidiari ſimplicitati ſuæ, ad imponendum ju-
gum, quod ad nihil aliud prodeſſe poſſe noverat,
niſi ad ipſos reddendos in hac vita nocentiores, &
in altera miſeriores cæteris nationibus cunctis.
Notæ generales.
„ Nota r. Quod nova Conſtitutio damnet, & re-
„probet omnes & ſingulas propoſitiones, ſuprà re-
„latas, tanquam reſpectivè falſas, captioſas, malè
„ſonantes piarum aurium offenſivas, ſoandaloſas,
„pPernicioſas, temerarias, Eccleſiæ & ejus praxi in-
„jurioſas, neque in Eccleſiam ſolùm ſed etiam in
„poteſtates ſæculi contumelioſas, ſeditioſas, impias,
„blaſphemas, ſuſpectas de hæreſi ac hæreſin ip-
„ſam ſapientes, nec non hæreticis ac hæreſibus, ac
„etiam ſchiſmaticis faventes as demum etiam hære-
„ticas varidsque hæreſes & potiſimùm illas quæ in
Rtarnofs Janſenmn propoſitiomibus, & quidem in eo
„ſenſu, * in quo hæ damnatæ fuerunt, acceptis con-
„tinentur, manifeſtè innovantes. Hoc

„₰ ( 56) 9*

Hoc eſt in ſenſu reipſa expreſſo in libre janſenii,
ꝗquem ſenſum unicum Eccletia in illis damnavit, &
