lium. Incenfato altari, incenfantur. &

| qld

fn€o vacuus.

j

alii, quia domus impleta eft ex odore

unguenti mulieris, & de plenitudine

[

[

Zhurifcatio.

Chrifti omnes gratiam accipiunt cur-

«*

$

LXXXV. Circa hanc po'frcr dubitari,

rentes in odorem unguentorum ipfius,

an fitadhibenda in Sacrificio Novz Le-

n

F

ALutio digitorum,

gis; videmur enim per eam judaizare,

cüm fpe&taverit ad Ceremonias Veteris

LXXXVI, Circahanc etiam dubitati

1M

Legis:; fed dubium hoe folvit Angelicus

poteft, uti anté , quia etiam in Veteti

Do&or hicart, $.ad 2. fic dicens; Thu-

Lege Aaron & filii cjus Scrificio pra-

rificatione non utimur qumíi caremo-

mittebant ablutienem manuum ac pe-

;g[u: [

dum. Dubium hoc refolvit & czie-

niali precepto Legis, fed ficut Ecclefiz

l

u

Statuto: unde.non eodem modo uti-

moniam explicat $. Thom. híca. £, ad

af

" murficat in Vereti Legceerattatutum ; . 1. dicens : Ablutio manuum fit ia Ce-

Wïe

lebratione M;ffe propter reverentiam

'un[llrv

Pertinct autem ad duo; primó quidem

ad reverentiam hujus Sacramenti, ut — hujus Sacrament. Et hoc dupliciter ;

(l

/^ Nnnnnnn z

Primó

ZRACTATUS XP Examen 7.

.

1294

u

Primó quidem, — quia aliqua pretiofa

gres, ut meum , &c. juxta illpdi Qfeï

tra&tare non confaüevimus, nifi manibus

mus pro invicem , ut falvemur. Quia

Tnpit

ablutis; unde iridecens videtur, quód ad

& ipfe populus eft. circumdatus infir-

vtbisi

mitate.

st

tantum Sacramentum aliquis accedat

manibus etiam corporaliter inquinatis.

dnf

(inoni

Secundó propter fignificationem , quia,

Prafatio.

ml

ut Dionyfius dicit 3. Ecclef, Hierarch,

Excitatur populus—ad devotionem in

"

extiremitatum ablutio flgnificat emun-

Przfatione, unde, & monemur, corda

ps, (

M van

dationem etiam à minimis peccatis fc-

noftra furfum haberead Dominum, aít

cundüàm illud Joan. 1 3. Qui lotus eft,

Mi a

S. Thom. a. 4, cit, ut ibi fit cor, ubi eft

non indiget , nifi ut pedes lavet. Et talis

"Thefaurus,nimirum in Coclo, populus-

NU

w m

emundatiorequiritur ab eo , qui accedit

que attendat ad a&ionem, in qua pro-

ad hoc Sacramentum.Q uod etiíam figni-

lrgia

prié Sacrificium confiftir, Hinc Sacet-

ficatur per Confcffionem, qua fit ante

dos altiori voce dicit , per owzza [ecula,

Mpo[h

Introitum Miffz. Et hoc idem fignifi-

qu

&c.ut populus poffit refpondere 4fmez»

cabatablutio Sacerdotum in Veteri Le-

Hinc Prafatio proprié incipità fequen-

(

ge, ut ibidem Dionyf.dicirt, Nectamen

te Dominus vobifcum. -Quia illa verba

Ecclefiahoc fervat tanquam coeremo-

h

Per omnuia facula [eculorum, &c. adhuc

niale Vet, Leg, przceptum fed quafi ab

Ífpe&antad Orationes pracedentes fe2

ndil

Ecclefia inflitutum , ficüt quiddam fe-

r

cieté didas. —Conjungit cclebrans ai-

cundüm fe conveniens. Et ideo nonco-

tiori vocefinem prioris Orationis cum

p

dem modo obfervatur ficut tunc: pra-

initio fequentis, quia Chriftus eft lapis

adCö(ju(

termittitur enim pedum ablutio,& fer-

tb

angularis, qui fecit utraque unum;con-

vatur ablutio manuum, quz potefl fieri

jungens Judeos & Gentiles,ut fit eorum

tjoreb

Ton6copy

magis in promptu, & qua fufficit ad fi-

unum ovile & unus Paftor.

gnificandam perfectam mundationem.

Hæcdl

óancius.

Cüm enim manus fit organum orga-

N

norum (ut dicitur 3, de omnia) omnia

— Finita Prafatione populus devoté lau-

il

operaattribuuntur manibus, Unde in

datDivinitatemChrifti cum Angelis di-

lefæ lt

Píal, 2j, dicitur; Lavabo inter inno-

cens; San&us, San&tus, San&us, Ét

mf!ldam

centes manus meas, Hacibi S.. D.

Humanitatem.cum Pueris dicens: De-

Cttem

nedi&us qui venit,. &c. Ofanna.

tifi l

Orate Fratres.

3

&3, N;lm

S, D.cit.

— Ablutis digitis Sacerdos inclinans

z

Dd fa&ä 4

Canon.

primüm pro fe orat z fpiritu bumilita-

Qm flgn

LXXXVII, Licét aliqui fentiant ,

il t

z/5, &c. quà Chriftus exinanivit femet.

ipfum fa&us obediens Patri usque ad

quódCanon incipist ab illis verbis, Oui

A

F fan&a

N

i

inortem. - Deinde monet populum, ut

pridie quam pateretur, uti & olim defiit

u

ad Pater uofer. exclufive ; probabilius

-pro celebrante oret, dicens, Orate Fra-

E

Ni*

l.

r

remen

-

"

De Mifa

1105

tamen eft, qnód incipiatab illis verbis,

quod ngifï&ændum É iterumtrina cru-

Ut

cisfignatio faper illa verba,Benedictam,

Te igitur Clementifime , &c. Quia his

verbis in omnibus Miflalibus prefigitur

adícriptam, ratam. Vel ad oftenden-

ïbüïj 1'

Definit autem nunc

titulus Canonis.

dum pretium venditionis, fcilicet tri-

ad confumptionem Sacramenti, Porró

ginta denarios, Additur autem & du-

Canonin prafenti idem eft ac (ignificat

plex crux fuper illa verba; Ut nobisCor-

"

quod Liturgia, eftque facratior Mifle

pus & Sanguis, &c. ad defignandam

pars, & quamvis pro varietate tempo-

perfonam Judz venditoris, & Chrifti

d

Id

um variz fuerint Liturgiz, fcilicet alia

venditi. 7ertió autem fuit prafignatio

Bafilii, alia Chryfoftomi, alia Ambro-

Paffionis Chrifti fa&a inCcena, ad quod

yid

fü, Gelafii, Gregorii, hi tamen DD,

defignandum fiunt tertió dua cruces ,

y

unain confecratione Corporis, alía in

i Plü-

non cómpofuerunt integtam de novo

Liturgiam, fed fubftantiales Litutgiz

confecratione Sanguinis: ubi utrobique

N

dicitur, Denedixit,&c,

Onartó autem

fut

ab Apoftolis inftituta permanfcrunt in-

!

fuitipfaPaffio Chrifti. Undeadrepre-

4nn

tegra,

fentandum. 5,plagas Chrifti fit quartó

3'(]1160'

- Gracefignationes.

ii

quintuplex Crucisfipnatio fuper illa

LXXXVIITI, Circa harum congtuen-

verba, Hoftiam puram, hoftiam fan-

du

«t

tiam dubitari poteft primó , quód totics

&am ; hoftiam immaculatam, panem

fancdtum vitz aternz, & Calicem falu-

a2

iterentur, Secundóà ex eo, quód fiant

oft Confecrationem fuper. Hoftiam ,

tisperpetuz. Quiztó reprafentatut ex-

jsat

fip

adcóque fuper ipfum Chriftum, qui non

tenfio Corporis, & effufio Sanguinis,&

fru&us Paffionisper trinam crucefigna-

mj

poteft benedicià mihore, quia minusà

donem, qua fit fuperillis verbis Cor-

&i

majore benedicitur, ut patet ad Hebr-. "m

non econtta,

pus & Sanguinem fumpferimus, omni

Hzc dubia & utramqueczremoniam

benedi&ione, &c, Sextó, reprefen-

explicat S, Thom.cit. art, . Nam ibi-

taturtriplex oratio, quam fecit in Cru-

dem ad 3, ait : Sacerdos in celebratione

ce, unam pro períecutoribus;cüm dixit,

xdi

d

"]

Miffz uritur crucisfignatione ad expri-

Pater ignofce illis, &c. Secundam pro

D

liberatione à morte ,. cüm dixit, Deus

n ?

mendam Piffionem Chrifli, quz ad

Crucem eft terminata. Eft autem Paffio

meus, Deus meus, ut quid dereliquifti

1ns D

Chrifti quibusdam quafi gradibus pera-

me? Tertia pertinet ad adoptionem glo-

o l

&a. Nam prizió ficut Chrifti traditio ,

rig, cüm dixit, Pater in manus tuas

quz facta eftà Deo, Juda , & Judais,

commendo fpiritum meum. Et ad hoc

uam fignificat trina crucisfignatio fu-

fignificandum fit trina ccucefignatio (u-

pet illa verba, Hzc dona, hzc munera,

per illa verba , San&tificas , vivificas

enhm !

Secundo

hzc fancta Sacrificia illibata.

benedicis, &c.. Septizzà reprzfentantur

bL': Q«j

fuitChrifti venditio: eftautem venditus

tes horg , quibus pependit in Cruce,

j

Sacerdotibus, Scribis , & Phatifzis, ad

fcilicet à fexta ufque ad horam 9. Etad

j

jiis

oc

Nnnnnnn 7

p

ï

s

X206

TRACTATUS

XF, Examen .

u-

lud Thren, j.Levemuscordanoftra cum .

fefct

hdb ngificandum fit iterum trina cr

cefignatio ad illa verba, Peripfum, &

manibus ad Dominum in celos,. Exod.

qum i

cum ipío, & in ipfo. O&avo autcm

17. dicitur, quód , càm levaret Moyfes

lt Quin

manus, viacebat lírael. - Quód. autem

tinen

repreferttatur feparatio anima àcorpo-

manus interdum jungit, & feinclinat ,

qanim

re per duas cruces fabfequeater ex:ra

Calicem fa&as.

JNoa0 antem repr&-

eft fappliciter & humiliter orantis, &

iplict

featatur R efurre&io tertiá die facta per

ïä'f:(ignat humilitatem & obedientiam

antiün

Chritti, ex qua paffus cft.Digitos autem

tres cruces, qua fiunt ad illa verba Pax

w pf

Domini fit femper vobifcum, — Poteft

jungit poftConfecrationem,tcilicetpol-

mDom

autem brevilsdici, quód confecratio

licem cum indice, quibus Corpus Chri-

wuntgm.

tadicit

lujus Sacramenti, & acceprario hujus

fti confecratum terigerat, utfi qua par-

ticula digitisadhzferit , non difperga-

Sacrificii & fru&us ipfius procedit ex

L Nl

vitfute Crucis Chiifti. Er ideo -ubi-

tur, quod pertinet ad reverentiam Sa-.-

cramenti.

Hzc ibi,

Z

T

cunque fit mentio dealiquo horum,

Sa-

ii

cardos crucefïgnationc-uticur.' Eizc ibi.

Meinento , comaiunicantes , &c.

ttomile

Ecad 4. ibidem S. D.ait : Sacerdos

Áittem

oft Confecrationem.non utitur cruce-

. XC. Hac & alia, 'quæ fequuntur,

explicat Ang. Doétor a. 4.in c, dicens:.

104

fienatione ad benedicendum & coníc-

Cs h

crandum, fed felüm ad commemoran-

D:inde Sacerdosfecretó commemorar,

tiyimy

dam virturem Crucis,& modum Paffio-

primó quidem pro quibus hoc facrifi-

t Va

nis Chrifti, ut ex di&tis patet. Hzc ibi.

cium offertur, fcilicet pro. univerfali

Ecclcfia, & pro his, quiin füblimitate

W5 ante

feplanig

Extenfio brachiorum €$. juntiio ma-

funt conftituri z. Tim, 2. & fpecialiter.

uuum ac digitorume.

- Faponat

quosdam qui offerunt, vel pro quibus

| LXXXIX.De hatumCzremoniarum

offertur.

2, Commemorat Sandtos ,

Alilis

conven:entia dubitari poteflex eo,quód

quorum patrocinia implorat pro prxdi-

ïinwminat

videantur effe ridiculofz gefticulatio-

&is, cüim dícit: Gommunicantes & me-

Milgri

motiam venerantes , &c.

Ti

nes, qux dedecent tanti Sacrificii maje-

3. Petitio-

ftatem.

Sed dabium & Ceremonias

nem concludit, cüm dicit: Ut hzc obla-

Ei'lisz qUi 1

illas expl

icat Angelicus Do&or ibidem

o

tio (it illis, pro quibus offertur , (aluta«

*diqn q

j00, W

. ad f. dicens: Ea que Sacerdosin Miffa

ris. Deinde accedit ad ipfam confecra-

P*qllöd M

facit, nom funt ridicalofz gefticulatio-

tionetn, in qua primo petit Confecra-

nes, fiunt enim ad aliquid reprafen-

'tioniseffe&um, cüm dicit: Quam obla-

Ts

"tandum; Qaod enim Sacerdos brachia

tionem tu Deus, &c. Secundó Confe-

ii

extendit poít Confecrationem,(ignificat

crationem peragit per verba Salvatoris ,. NI

extenfionem - brachiorum Chrifli in

d

cim dicit: Qui pridie, &c, Tertióex-

-"Crace. Levat etiam tnanus orando,ad

cufat prefüumptionem per obedientiam

äbap

3A T

a

defignandum, quód oratio ejus dirigi-

ad mandatum Chrifli, càm dicit : LInde

[

qUC Ve

W»l,m f

tüt pro Populo» adDeum , fcc uz:&:m il-

& memores, &c. Quartó petit hoc

!j

Sacti-

m

, De Mifa.

1207

li

i

Sacrificium pera&um effe Deo acce-

thízsnon fuitApoftolusantePaffionem

d

puum, cüm dicit: Supra quz propitio;

Domini nec inEvangeliislegiturin or-

Mo

n

&c, Quintó perit hujus Sacrificii & Sa-

dine Apoflolorum. Nec obftat , quód

[

cramenti effectum

*

.

Primó quidem

euam Paulus nonfüuerit Apoftolusante

n

quantüm ad ipíos (umentes , cüm dicit:

Paflionem Domini, & tamen in priori

TOR

]

Supplices te rogamus , &c, Secundó

ordine recenfeatur.

Nam cft hoc Pau-

l

n

"

ii

]x

quantüm ad mortuos, qui jam fümere

li Privilegium, ut (emper jun

.*

0a

Petro.

gatur cum .

non poffünt, cüm dicit :Memento eti-

[otgo

am Domine, &c. Tertió fpecialiter

Pater zoffer,. Fradiio Ho

Y

.

gusü']n'-

quantüm ad ipfosSacerdotes offerentes;

u

Pax, fguus Dez. Commizxtio

cüm dicit id quod fequitur,nimirum.-

d

utrznsque Speciez,

Nobis quoque peccatovibus.

XCLS. Thom. cit. a.4.ficait: De-

Al

1

In qua oratione Sacerdos profeip-

inde agitur de perceprione Sacramenti,

foorat,deque fuis mericis diffifus,fibi ex

&preparatur populus ad percipiendü,

t

divina milericordia precatur partem &

Primquidem perOrationem commu-

focietatem cum SS. Apoftolis & Mar-

nem totius populi (qua eflOratio Do-

qnunü'

. dict

tyribus , ait Bellarm.

minica,inqua petimus panem quoti-

yetmors

Circa hanc Orationem dubitari po-

dianum nobis dari; & etiam per priva-

teft primó; quid fit; quód in ea repeta-

C fav'

tam,quam fpecialiter Sacerdos pro po-

tar foannes , cümisjam fuerit nomina-

pulo offert;cüm dicit: Libera nosquz-

iini

tus ante Confecrationem. | Secundó

j

fumus Domine &c. Secuzd? przpara-

Stephanus , qui folüm fuit. Diaconus

nirpopulus per pacem,quz datur di-

pl

preponatur Mathiz, qui tamen fuit

cendo, Z4gzzs Dei, &c. Eft enim hoc

(] qllf;'ï

Gu

Apoflolus. "Tertió Mathias non . fuc-

Sacramentum unitatis & pacis, In Mif-

"

rit nominatus ante Confecrationem.

fis tamen Defunctorum ( in quibus

0 Pt L

Ad hzec R, cam Bellarm. 44 1. non

Sacrificiumoffertur,non pro pace prz-

es

nominati hic Joannem Evang. fedBap-

lenti,fed pro requie mortuorum

;. hii

intermittitur. Hac ibi.

?

iMv

tiftam, qui fuit etiam Marryr Domini,

thfiï'

& aliquo modo Apoftolus juxta. illud

h

De fra&tione Hofliz 8, Thotm.a. ?.ad

" f:

(

Joan. z. Fuit homoMiffüs à Deo, 442.

7- lic ait: Pra&io Hofliz tria fignificat.

a

li

R.quód Stephanti preponendoMathiz

Primó quidem ipfamdivifionem Cor-

Ecclefia fervet ordinem Paffionis, non

vt

poris Chrifti, quefa&ta. eft in Paffione.

dignitatis: Joannes autem eft paffusan-

Secundó diftin&tionem corporis myfti-

(5

teStephanum , & Stephanus ante Mat-

ci fecundüm divetfos ftatus. Tertió di-

P

u

thiam. 2442 3. Ratio efl, cum ut etiam

ftriburionem gratiarum procedentium

Tfmöïl'

aliquis Apoftolus ex r2. nomínatetur,

ex PaslioneChrifti; ut Dionyf. dicit 3,

j

x

*

j

pofetque veré dici » eszz ttis. IMpoffolis

cap. Ecclef. Hier. Unde talis fra&io

ibi,

j

noninducit diviüoncmChr.iHi,Hæc

a

3. Mfift]riöm. Tum etiam, quia Mat-

E

$

«

Nésücac

£208

TRACTATUS XV. Examen ].

picd

dc.cauü

Et ad 8.ait: Triformeeft Corpus Do-

(quetamen eft opus nofltum , habéat

mini ; Pare oblata in Calicem miffaCor-

vim conferendz Salutis eternz, hocin-

iindi

pus Chrifti , quod. jam refurtexit ,

telligitur de commixtione paffiva/feu de

a'i&li?nu

^

ngmhcæ.

monflrat , ícilicet ipfum Chriftum & B.

ip(ïs Speciebus commixtis

Áiato

Virginem , velfiqui alii San&i cum

Coimmmaumuo & Cad'eäai

iif

corporibus jam funt in gloria. Pars co-

meíta , ambulans adhuc fuper terram,

S, Thom, a. 4. in fine corp. inquit:

Cont

quia fcilicet viventes in terraSacramen-

Dcinde fequitur perceptio Sacrarnenti,

Xl

li nobis

to utantur, & paffionibus conteruntur,

primó percipienteSacerdote,& poftmo-

ficut & panis comeftus conteritur den-

dum aliis dante,

Quia, ut Dionyf, di-

- dH nor

tibus, Pars in altari ufque ad finem Mi(-

cit. c. 3. Ecclef. Hierarch, Ille qui aliis — (rifi

diviba tradit, primó debct ipfe particeps

- Brnti o

Ízx remanens. eft Corpus in fepulchro;

quia ufquein finem ízculi corpora fan-

effe. Ultimó autem tota Miffz celebra-

wlier f

V m

&orum infcpulchriserunt ,quorum ta-

tio in gratiarum actione terminatur,

mco anima funt vel ia Pargatorio, vel

populo exultantepro fumptione myfte-

'üen (

inCelo. Hic tamenritus non fervatur

rii ( quod fignificat cantus pofl Com- — ' mj

munionem)&Saccrdote perOrationem

ET.

modo, ut fcilicet una pars fervetur uf-

que in finem Miffz propter periculum:

gratias offerente,ficut.& Chriftus cele-

- ln

manettamen eadem fignificatio parti-

bratd Coená cum . difcipulis hymnum

i":onvem

um. Quam quidam metricé expreffc-

dixit Matth, 26. Hac ibi.

j

runt, dicentes ?

Ábd,N

Jte Mf2 cf. Beuediclio.

Hoftia dividatur in partes, tindta

14b

Beatos

Ex fuprà di&is conüargquöd fignificet

Plené, ficca notat vivos, fervata

idem ac zre,, abite, vel , di(cedere licet,

tulltm [j

fepultos.

hoftiaad Deumjam eft miffa.Cut autem

Quidam autem dicunt, quód parsin

aliquando loco ejus dicatur Bezedica-

Oa

245 Dominuo,rationem datBellarminus,

Calicem miffa fignificat eos,qui vivunt

—f

inhoc mundo: parsautem extra Cali-

quia inMiffisfeflivis copiofiorpopulus — lp 5

cem fervata (ignificat plené beatos fcili-

ad Miffam confluere folet,& ideo in fi-

Luthfïugl

ne publicé denuntiatur dimiffio : afl in

cetquantüm ad animam & corpus: pars

4, lll

a

x

;em comefta fignificat czteros. Hac

dicbus ferialibus ut. plurimüm folüm

"/Illfl/w/,

ibr.

conveniunt Clerici & Monachi, & uthi

LP g,

Commixtio Corpofïs & Sanguinis

potiüs excirentur ad perfeverandum in

Eäcnm, i

hriflinon fit in ptoptia fpecie, hzc

Dei laudibus dicitut Bexedicamus Do-.

1 dcmp:iä (

enim fieri non poffecfine nova vulnera-

smizo,non veró Zre Aiffaeft. Echoc fit. —

f Cong

tione; fed fit in fpecie panis & vini;(i-

ad fignificandam moeflitiam illiustem-

Mi fa»n

cut etiam ratione Specierum dicitur vi-

poris; videtur enim nefcio quid lugu-

pl

deri, tangi,mandacari , &c. Dumautem

bre prz(cferre, quando non denuniia- .

Nttee

in Miffa dicitur, quàd illa commixtio

turpubrlica dimisfio, fcd unusquisque

per

P

De Mifa.

xæoþ

per (c.rdi.rccdixt , aitBellarm.. Qu

á etíam

€. Contra illa verba ; - Bezediflam ,

li

D

de cauía dici poteft in officiis la&uofis

adfcriptata vatams rationabilem , acce-

h

defunc&torum omitti in fineMiffze bene-

ptabilemá, facere digueris, fic calumnia-

a

di&ionem, quz in aliisdatur : in quibus

tür Lutherus? Portenta illa verborum

fignificat illam. benedi&ionem, quam

neque ego intelli

Salvator aícenfurus in Callum legitur

qui fcripfit,

o »neque rcolic-ius ille,

L

dediffz Diícipulis, Lucz ultimo — -

7. Fruftrà oratur proiis, qui jam

[

Coutraaliqua Cauouiinferta.

dormiuntin fomno pacis; Sed pro iis

f

— XCII. Oppozo 1. Verba & facta Chri-

Sacerdos oratinMemento dcfun&orum,

Eteo.

fti nobis per Evangelium innotefcunt ;

us

Sed non legitur in Evangeliis, quód

8. Ex Inferno nulla eft redemptio:

[

Chriftusin Confecratione hujus Sacra-

Sed Sacerdosin Canoneorat pro-iis, qui

menti oculos ad Ccelum levaverit. Si-

funtin inferno, dicens : Lzberaeas de

p

(

militer inEvangelio illis verbis, dccipi-

ponis Inferni ,ue abforbeat eas Tartarus,

Ti

t C9 comedite ,non additur ly ozses,&

neccadant án obfcurum , libera à profun-

do lacu.

Ergo

wj

tamen fimilia in(erta funt Canoni.Ergo

( Cor

inconvenienter hzc aguntur.

Ad z. Refpondet S. Thom, a. 4.cít,

ionet

2. Sacrificium Nove legis. mulió

ad 2, dicens: Sicut -dicitur Toan. ult;

Is

&xcellentius eft Sácrificio Vet. Leg. Ergo

Multa (unt à Domino fa&a vel dicta,quas

nymn«:;

inconvenienter Sacerdos petit , ut hoc

Evangeliflz non fcripferunt. Inter qua

Sactificium habeatur ficut. Sacrificium

fuit hoc, quod Dominusin Cosna ocu-

Abel, Abrahz, & Melchifedech,

los levavit in Coclum , quod ramen Ec-

d.

3. Abfurdum efl, quód Sacerdos pe-

clefia ex Traditione Apoftolorum ha-

tatdeferri per Angelos in Coclum , ubi

buir, Rationabile enim videtur ,ut

lt

yltt

nullum eft altare, quod ipíe pauló pàft

quiin fuícitatione Lazari ( ut habetur

j

confumpturus eft; hoc autem petit poft

Joan. 11.) & in Oratione, quam pro

jnii

confecrationem illis verbis , 7£e bac

Difcipulis fecit Joan. 17. oculos levavit

lum

petferriper manus S. Angeli tui in fub-

ad Patrem, in hujus Sacramenti inftitu-

lime Altare tuum ,

r

quz ycrba vellicat

tione multó magis hoc féceri, tanquamx

Lutherus, Etgo,

in re potioti.

Quéd autem dicitur,

[

fio«i

4. llla Canonis verba , Qu zibioffe-

Manducate & comedite , non differt

rimusvel2u tibi offerunt proredemptio-

quantüm ad fenfum ; nec multüm re-

j I*

.dïil &'

we anumaram [uarum , (unt inconve-

fert , quid dicatur, prafertim cüm ver-

mndUE !

n

nientis, quia fi(unt fideles, Jam funt re-

ba illanon fint de forma , vt fuprà di«

demptià Chriíto, Ita Lutherus.

é&um efl. — Quod autem additur;omses,

T d

i

f. Contrailla verba, Z4emento Do-

intelligitur in verbisEvangelii.licét non

mine famulorutm ,. &c, calumniatur

exprimatur , quía ipfe dixerat Joan. e.

jit

Zvvinglius , arguens nos , quód videa.

Nifi manducavetitis carnem filii homi-

TLI

Inur metuere , ne Deus fit obliviofus.

nis , non habebitis vitam in vobis. Hzc

(]g&wi]jj

-

ibi.

Qoooooo

-4d 2,

j

"

j

ao

1219

ZRACZTAZUS

XZ. £E£xanenm7. |

" A443. ibidem ad 8.ait: Licét hocSa-

Ad 4. PatetRefponfio fuprà inTra&.

Ái

&rificium ex feipío praferatur omnibus

12, Exam, $.n, 69.in Notab. 2. ante

&il

RU.

At m

antiquis Sacrificiisamen Sacrificia an-

tiquorum fuerunt Deo acceptiffima ex

"4d $. Quod ipfe Zvvinglius pro-

[l

ber fe cffe valde obliviofum facra Scri-

eorum devotione, Petitergo Sacerdos,

I:'f]nc p

ut fic hocSacrificium accepteturà Deo

pturz ,in qua tam frequenter dicitur,

Ciri

ex devotione offerentium , ficut illa

AMemento, Domine , &c. Recordare,Do-

Ádver

accepta fuerunt Deo, Hzc ibi.

mine ; &c. Portó Deus dicitur oblivifci

N

4d 3. ibidem ad 9.S/Thom. inquit:

per metaphoram, quando in neceffitate

Ufurp

nonfüccurrit ; dicitur veró recordari,

Bocefi

Sacerdos nonpetit neque quód Species

uando füccutrit.

4

facramentales deferantur in. Ceelum,

mm

-Ad 6, Verba illa explicat Bellarm

neque Corpus Chrifti verum,quod ibi

Gdbat

efle non definit, fed petithoc pro cor-

dicens: Petimus à Deo, utipfe oblatio-

lxi in

nem noflram confecrando efficiat bene-

pore myftico quod ícilicerin. hoc Sa-

z d

cramento fignificatur)ut (cilicet oratio-

di&am ex prophana;eandem approban-

Rn

nes Sacerdotis & populi Angelus affi-

do faciatadícriptam,id. eft,adícribat &

Cuidus

ftens divinismyfteriis Deo reprafentet

numeret inter dona, quz ip(i proban-

ii

fecundüm illud Apoc. 8. Afcendit fu-

tur; confirmando ratam efficiat, id elf,

i. )

mus incenforum de oblationibus San-

ftabilem & firmam,ut fru&üm certum

hhítsed

étorum de manu Angeli, Sublime ou-

& perperuum ad nos referat ; rationabi-

flitise

tem Altare Dei dicitur velipíà Ecclefia

lem quoque faciat, ut non (olüm bona

DN

triumphans,in quam transferri petimus,

fed etiam bene & rationabiliter & pru-

C'üchr

denter offeramus, ac fic fiat rationabile

vel ipfe Deus, cujus participationem

Tetng

petimus: De hoc enim Altari. dicitur

obfequium noftrum. Tandem accepta-

Duydj,

Exod.20.Non afceudes ad altate meum

bilem , ideft, undique bene fe habeo-

porer

tem, non folüm ex parte doni, fed etiam

per gradusid eff, in "Trinitate gradus

E

nonfacies. Velper Angelum intelligi-

ex parte miniftri offerenus- ut digna fit,

Kai d

qua à Dcoacceptetur.

tur ipfe Chriftusqui eft magni Confilii

lts

Angelusqui. Corpus fuum myfticum

-Ad . dift. maj, Sipax illa fit quies

X

non folümà bello tentationum ;

£

Deo Patriconjungit, & Ecclefiz trium-

j

phanti : Et propter hoe etiam. Miffa

etiam à tormentis , conc. maj.;fi folüm

k d

nominatur, quia per Angelum Sacer-

à primo, neg. maj. Et fic dift, mip, ne-

t

Diin

dos preces ad Deum mittit, ficut po-

gatur confequentia, Bene ergo fic orat

L: ECCI(

pulus per Sacerdotem: vel quia. Chri-

Sacerdos pro animabus in Purgatorio,

LUE

ftus cít Hoftia nobis miflaà Deo. Unde

etfi enim hz fclicitate eterna jam lint

lt co;

&in fine Miffe Diaconus infeflivis die-

certe, & habeant quictem à bellis ten-

tationum & concupiícentiz,non tamen

LT

buspopulum licentiat , dicens: Ite,mif-

1 COhfj

facft,fcilicet Hoftia, ad Deum per An-

dtormentis & Vifionis divine deli-

derio

"i u

gclum, ut fcilicet fit Deo accepta. Hac

-

$

ibi.

"A$.

R Deti

p

D(?MM

12fr

"i

4448. R. cum noflto Gonet explican-

fubfequendo, ut fcilicet id, quod acci-

nW

te; id dici de animabus illis confidera-

dit , emendetur veladhibendo temedi-

tisut mox écorpore egre(furis & coram

um , vel faltem per poenitentiam ejus,

y|

tremendo Dei Judicio fiftendis , fimi-

qui negligenter egit citca hoc Sacra-

N

mentum.

lique profopopejá, quá etiam Ecclefia

k

Chriftum imterdum confiderat ut ante

Varii & pracipué feptem funt defe-

tl |

Adventum, v.g.dicendo, 7zz Domi-

&us , qui contingere poffunt :

J

me , €$ noli tardare , Rorate Cali, &c.

. Primus eftnavuralis & fine ciilpa, ut

f

Ufurpaturautem fimilisProfopopeja ab

fi Sacerdos ante vel poft Confecratio-

yt

Ecclefia , ut fideles magis excitentur-ad

nem moriatur , velà feafibus alienctur ,

commiferationem, — Vel , ut explicat

vel gravi infhirmitate impediatur , ne

k ^

Gobit, nomine Inferni,. Tartari , &

Sacramentum poffit perficere vel fume-

Jla :

re.

Laci intelligitur Purgatorium ,. cujus

TU

penz dicuntur fimiles peenis. Inferni

I:: hoc cäfü & defectu procedendum

probaa

propter atrocitatem : ficut etiam , dum

eft ; ut tradit S. Thom: a, €. cit.dicens

i

Chriftus dicitut defcendi(fe ad Inferos,

ad r. Si Sacerdos morte aut infirmitate

Yobu-

intelligitur Purgatorium & Limbus Pa-

gravi occupetur ad Confecrationem

ld fü;

trum. Ne abforbeat eàs , Necadant,

Corporis & Sanguinis Domini, non

m

fenfus eft , ne oblató hoc Sactifició per-

oportet, üt peralium fuppleatur. $i

'mmbi-

mittas eas diutiüs in illis profundis (ut-

veró incepta confecratione hoc accide-

m bQVZ

pote (üb terra) & obfcuris carceribus

rit (puta, confecrato Corpore ante Con-

j p

cruciari.

Vocantur autem peenz ha

fecrationem Sanguinis, veletiam con-

m

zternz , id eft duraturg ufquead finem

fecrato utroque)debet Miffze celebritas

) QCCEFZV

muuadi , qualiter ly aterzum Íepe acci-

per alium expleri. Ita S. D. probans

a

pitur etiam in Scciptura.

hocibidem ex Concil. Toletan. Porró

,'([lgum

LLERO V. Poitítne. fufficienter

ille fabftitutus debet incipere ab eo pun-

digm, ls

occutri defe&tibus , qui ia Sacrificio

&o, ubi alter ceffavit , & ille (i fieri po-

Miffz occurtere poffunt ?

teft, debet effe jejunus: Quód fi jejunus

XCIII. Hac de te agit S.D. 5, p, q.

fgi

i

!

haberi. non poffit, perficiatur per non

xm"

83. a.6.

jejunum: quia preceprum de complen-

L' ? 6[0'[15

&« Affirmativé, Rarioef?, quam dat

doSacrificio majus eft, quàm przceptáü

Lm'ln.ü'

$. D. in Sed Contra,dicéns;Sicut Deus ,

de accedendo jejuné. Vide etiam fuprà

»

0 [ic "

ita Ecclefia , non pracipit aliquid im-

Exam, 4. n.41.

pofïïbile.

nid fi non poffit haberi Sacerdos ,

;nrgiïülvï

" ) jf

In corp. att. notat S. D., quód peri-

fed tantüm Laicus ?

culis feu defe&ibus circa hoc Sacramen-

p

Dico; Species cum reverentia effe

tum contringentibus dupliciter. poteft

fervandas, ut Sacerdos fequente die Sa-

j um

iu "

occurri, Uino modo przvenieudo , ne

cratnentum perficiat. — Si fequente vel

tertío die non poffit haberi Sacerdos, &

fc?licct periculum accidat; alio modo

Al

"

Qooooo0 2

t

N

lziï

ZRACZ AZTUS$ XF. Examem 7,

fi

:

it perículum, ne fpecies vini acefcant ,

siid in boc cafu agendum , declatat

Ab

licécaliqui fentiant, nefas effe, eas fu-

Angel. Do&. ibid. ad 2. dicens. Ubi

d di

miàLaico , có quód illius non fit perfi-

difficultas accurrit, fem pet eftaccipien-

lm d

cere Sacramentum, adcóque potiüs fub-

dur illud , quod habet minus de peri-

attetat

eundum fit periculum corrüptionis fpe-

culo,

Tonifa

Maximé autem periculofum

cierum, & fpecies corruptas mittendas

circa hoc Sacramentum eft , quod cft

Áieden

effe in Sacrarium. . Verüm probabilior

contra perfe&ionem hujus Sacramenti,

dm, $

videtur Sententia Ledesme & La Cruz,

quia hoceft immane facrilegium. Mi-

fecrati

fpecies illas confecratas etiam vini poffe

nus autem eft illud, quod pertinetad

u?capf ,

devoté fumià Laico , non ut perficiat

qualitatem fumentis. . Et idco fi Sacer-

i ablu

Sacrificium,cüm hoc fit folius Sacerdo-

dos poft confecrationem inceptam re-

itt,.

tis, utpote habentis chara&erem ad

cordetur fe aliquid comediffe vel bibif-

deri

confecrandum & facrificandum , fed

fe , nihilominus debet petficere Sacrifi-

limere.

cium & Íumere Sacramentum, Simi-

ob reverentiam" Sactamienti , cui per

kütinr

eorruptionem major fit irteverentia.

liter f recordetur fe peccatum aliquod

imþquo

Quid ff non conftet, ; ubi Sacerdos

commififle debet peenitere cum propo-

tiscon

mortuus vel fenfibus deflitutus defic-

fito confitendi & fatisfaciendi: & fic

foneat

tit, fed folàm fciatur, eum

non indigné fed fru&uosé fumet Sacra-

pbji(ïE in Ce-

um

ebratione ?

mentum. Eteadem Ratioeft, fime-

mere

Dico: T unc alius Sacerdos ('fi habe-

minerit, f(e excommunicationi cuicun-

t

ripoffit) debet à principio inchoare

que fübjacere , dcbet enim affumere

N

Miflam , &aliamaccipere hoftíiam cum

propofitum humiliter abfolutionem pe-

Calice, & utramque hoftiam confecrare

p

tendi, & fic per invifibilem Pontificem

ponati

fimul, unam abíoluté, alteram (quz

Jefum. Chriftum ebfolutionem confe-

V hoc

mimiram j«m erat in altari) fb condi-

quetur quantàm ad hunc adtum, quàd

lh hm

tione. Idem faciendum eft: circa Cali-

peragat divina myfteria. | Si veró ante

i

cem.

Confecrationem alicujus przdi&orum

flsflte[d

Oppozo: 'Hoc non erit perficere Sa-

fit memor, tutius reputarem ,. maxime

in-cafü manducationis & excommu-

jiii,

crificium jam inceptum , fed inftituere

potis o

novum.

nicationi, quód Mi(fam incepram de-

tiondf

ANegoboc , fed erit umämque fimul;

fcreret, nifi

grave (candalum timeretur,

te & [í

Hac ibi.

faltem moraliter: przfens enim novum

QUationj

Sacrificium ad hoc ordinatur , ut pia-

Tértius defeélus. Si contingat, quàd

if

cedens imperfectuió compleatur.

inCalicem mufca vclaravea, velaliquod

XCIV. Secundrms defetlus eft , f Sa-

QUi im

|

ánimal veneriófüm cadat po('c Confe«

tfl)'non

.etdos ante vel poftContecrationcem re-

crationem : vel etiam cognofcat Sacet-

t

cordetur , fealiquid comeditfe , vel.bi-

dos Galici venenum affe imniiffum ab

biff: , vel eriam alicui peccato mortali

f h

aliquo :malevolo; .

um,.

. calisá o;c?degd'i:ipf

uoq.

fubjaccre,* vel ccianj gx'communicanoni.

Ad

mï[ttri;:k |

A

De M/a

D

3213

lu

Ad hanc cafum RefpondetS.D.ibidem

cramenti pro aliqua parte , ut fuprà di-

Il

&um eft.. Si veró percipiat poft verba

ad 3. dicens: Si mufca velaraneain Ca-

lPlED

licem ante Confecrationem ceciderit ,

Confecrationis, quód vinum non fuerit

EPCH

autetiam venenum deprehenderit effe

pofitum in Calicem, fiquidem hoc per-

Jrin

cipiatante fumptionem Corporis,debet

immiffum , debet effundi, & abluto Ca-

u

lice denuó aliud vinum poni confecran-

depofita aquá , fi ibi fuerit, imponere

ämtn:i;

dum. $i ver& aliquid horum poft cen-

vinum cum aqua, & refumere à verbis

n Y

Confecrationis Sanguinis, Si veró hoc

fecrationem acciderit debet animal cau-

n

perceperit poít fumptionem Corporis,

té capi , & dïligenterlavari & comburi,

j

& ablutio cum cinetibus in Sacratium

aliam hoftiam apponere debeat iterum

confecrandam íimul cum Sanguine.

M r

mitti. Si veró venenum ibicffe depre-

"

Mi

j

henderit immiffum, nullo modo debet

Quod ideo dico , — quia fi diceret fola

o

u

(fumere nec alii date, ne Calix vitz ver-

verba Confecrationis Sanguinis, non

fervaretur debitus ordo confecraridi : &

(

raturin mortem; fed deber diligenter

at*

ficut dicitur in przdi&o cap. Tolerani

inaliquo vaículo ad hocaptoó cum Reli-

IPI

(

quiis confervari- Et ne Sacramencum

Concilii , perfe&a videri non poffunc

Sacrificia, nifi petfe&o ordine comple-

: &l

remaneat impc'rfe&um ; debetaliud vi-

M

antut : fi veró inciperer à Confecratione

num apponerein Calicem, & denuó re-

,

W

fumere à Confecratione Sanguinis &

Sanguinis, & repeteret omnia verba

cohíequentia, non competeret , nifiad-

1 t

Sacrificium perficere. Hacibi,

'AH'I

(

effet Hoftia confecrata, cüm in illis ver-

XCV. Qnartus : Sicontingat , quód

otet

pet negligentiam miniftri aut aqua non

bisoccurrant quzedam dicenda & fienda

non folüm circaSapguinem, fed etíam

'onuF

«

ponatur in Calicc ,ut etiam nec vinum

& hocSacerdos advertat.

circa Corpus.

Et debet in fine iterum

»m EO« xt

fumereEloftiam confecratam & San-

m

In hoccafu quomodo procedendum-

*

uinem , non obftante etíam fi priüs

04

i

declarat S. D, ibidem ad 4. dicenssQuód

iif

'fi Sacerdos ante Confecrationem San-

fumpferit aquam, qua erar in Calice :

sl

guinis, & poft Gonfecrationem Cor-

quia praceptum de perfectione vel de

y i

poris percipiat aut viqüm aut aquam

erceptione hujus Sacramenti majoris

non éffein Calice, debet flitim appone-

eft ponderis,quàm przceptum quàd hoc

ewm**

qidie

re & confecrare. Si. veró poft Confe-

Sacramentum djejunis fümatur,ut fupra

di&um cft. — Hazc ibi,

S

t

crationis vetb: perceperit , quód aqua

defit, debet nihilominus procedere :

NotaexSoto, Navarro, La Cruz ,

]gafv ,

|

qui: impofitio aque (üt faprà di&um

quód di&a S. Thomz doárina de con-

yudil

(ecranda etiam nova hoftia debeat intel-

12

j

eft) non eft- de neceffitate Sacrámenti.

(Ü

Dcbet tamen puniti illeex cujus negli-

ligi, & Sacerdos confecret in fecreto, id

(a i

"L

gentia hoc contingit.

Nullo autem

c(t, folüm coram-uno vel altero, ita ut

iil

non poffit adverti; nec inde fcandalum

(óo

i

modo debet aqua vino jam confecrato

(fumi: fienim timeatur fcandalum feu

x?ifceti;: quía fequeretut.cotruptio Sa-

