pasfivé. confert gratiam. ex opere

trium Baptifmatum operantur. $4—

t

fimo : Sed. excellentiffimé operantur

Operàto:,, tam parvulis quàm adul-

qi

t

lis.,. facitque hos ex attritis contri-

Iu

in BaptiimoSanguinis- - Ergo-Min-

m

prob. In Baptifmoaqua Pasfio Chri-

tos,fi fint iv peccato mortali , &

us

confert gratiam primam : fi! veró

fti operatur quidemperquandam fi-

guralem reprzfentationem:in Bapti-

jam fint 1m gratia vel contriti, cau-

idiii

fmoautem Flaminis vel Poenitentiz.

fat gratiam fecundam..

j

erquandanr affedionem : Sed in:

1.. Pars de parvulis eft S. Thom..

Yi

j

apufmo Sanguinis per operisimi-

25 2.

(r:4 decr. Ed PO BÉ D 4-

ao r

"

tatonem. Similiter virtus. Spiritus.

dift. 4.q: 3,3. 3. q-3.ad t. Ef pa-

o

&

fandi operatur in: Baptifmo:aqua

tet im parvulis ab. Herode pro:

tU

per quandam virtutemlatentem : in:

Chrifto: occifis ,. inter quos verifi-

na

Baptfimo: Poenitentix per cordis.

mile eft füifle aliquos ex . Genti-

eommotionem :: Sed. in. Baptifmo:

libus., vel. etiam: nondum. circum-

j j

Sanguinis. per potisfimum dile&io-

cifos.à Judzis ,. utpote occifos antc

p

diem: octavum : atatis.

nis fervorem ,. íecundüm illud.Joan:

In. his. er-

15. Majorem hác dile&ionem nemo:

go parvulis martyrium: non potuit

j

h

3bet ,. utanimam fuaarponatquis.

caufare gratiam €x opcre operan-

T

proamicis fuis..

BrWro.

:

tis,. defe&tu. ufüs. rationis. Dicerc:

j (

jri

autem: quód in. Innocentibus. mi«.

facu-

Diiim K, 4. quaranad

ngu EU

j

PCC

-

804

TRAGTATUS XL Examen $..

st

iaculos? fuüerit acceleratus ^ ufus liberi

non differret à Baptilmo Flaminis, quu

; m

arbitrii, ita ut voluntarie Martyrium

1 As

etiam ille caufas ratione. contritionis &

E

j

pasfi áint, hoc per auctoritatem Scriptu-

dile&ionis,

-

"

ä

l

U

)

20 OP(

iznon comprobatur , ait $, D. loc.ex

Ratie 3. Baptifnius -Sanguinis exope-

gt

2.2.citato , fubdens : Ideo melius di-

pv

re operato caufat remisíonem totius.

jH lo

cend

eAÀRla

et, quéd Martyrii gloriam ,

h]

oenz, etiam temporalis , & quidem in-

quam in aliis propria voluntas merctur,

fallibiliter.

Prob, ant.. Martyr flatim .

eratiam íunt

fbg.zlmi,

illi parvuli occifi per Dei

Pl

caclum ingteditur juxta illud Innocentii

st (

affecati, Nam efufio fanguiuis pro-

IIl.

c, m Meartbe , deceleb. Miflar.

*ïiil;hptif

-pter Chriftum vicem gerit Baptifmatis,

Injuriam facit Martyri , qui orat pre

au U

.

Unde ficut in puerisbaptizats per gra

Martyre.

Subfumo

*

Sed

incertum

W E

tiam baptifimalem meritum Chrift ope-

eft, quód omnis Martyr eliciat a&tum.

Aptum,

1aturad gleriam obtinerdam , ita & in

contritionis & diledionis tam perfe-

"Y

€ccifis propter Chriftum merit:m Mar-

&um, ut adaquet omnem poenam pec-

m

tyrii Chrifti operatur ad pa!mr».m Mar-

catis commiffis forté graviflimis debi-

tyri confequepdam. Hacs, D. Ergo

tam.

N g

Ergo ex opere operato,nimirum

OOT

Martyrium in parvulis caufíat eratiam

morzliter , quatenus Chriftus vcluit, ut

*5f '

€ex opereoperato : Sed non caufat cam

ad pofiticonem Martytii, tanquam realis

lt x

phyfice & a&tive ob rationem onte R, 5.

im:tatienis frz Pasfionis, remittatur to-

r

datagm.

Ergo mcraliter folüm &paf;

taculpa& yena , non pracise propter ;

J lly

five,

contritionem, fed etiam ob ipfüimn opus

T.

a

tv

Vide fuprä in hoc Tra&. Exam,z. n.

Martyris.

Eteo.

U. D

»1 Not. 2. quid fit gratiam caufari ex

B t

3 & 4. Parsde gfatia prima& fecun-

Q

[t;

Cpere operato, vel ex opere opgrantis,

da , irfeitur ex. di&is. — Qui enim i&

* Qul

activt vel paffive.

Mattyrio eff. contritus , non debet effe.

l]

Ratio Y, pro z. p. Scriptuï:f & 'SS.

pejoris conditionis , quàmquiineo eft -

Mï*(*:'l.w

DP juftificationem & falvaunonem Mar-

attritus : Sed . attritus accepit gratiam

W*M !

tyris non attribaunt contritioni velcha-

primam. Ergo contritus fecundam.

9; [M

ritai , fedipfi moiti.

Nam ille , qui

Ex quibus Sequitur, quód qui cum

Vnfgy D

generaliter dixit Joam. 3.

Nifi. qtiis

h

voluntate pro Cbritto fubeundi Marty-

T

Lnf,&g

venatus. fuerit , &c. excepit Martycium

riumiret

CGOI

mitum , licet folümattri-

Ti (

Matith.20. eique attribuit didium pri-

tus, veréeffet Martyr. & falvaretur: fe-.

vilegium , dicens : Qsj me cenfeffus

MUAT

cus fj nullum habuerit Martyrii defide-.—

A ni [

fuerit. coram . bominibus , — confitebor e&

rium,

fo]uum

egocum coram Patre tneo.

Ergo cau-

Quomodo intelligatur,fieri ex attrite

Íatin adultis gratiam ex opere opera-

contritum , patebit infrà in Traét, de

to

Pesnitentia,

! A

Ratio 2. Si Baptiünus— Sanguinis cau-

Oppono 1.contta R, $. Parvuli non

lr

Wum

faret gratiam folüsn ex opere operantis,

unt capaces actus virtutis ; - $ed matty-

sium

N

De Eaptz.'/æa. ;

$55

modum operis, feu in.terpz:etativa. x o

sium cft a&us virtutis , fcilicet fortitudi-

ete exhibita ; Et hac etiam fuit

m

pi$

Ergo..

ipfo op

4. Aüus virtutum caufant gratiam

in pervulis pro. Chrifto. occifis.

De

Iilltü:ï |

folüm ex opere operantis : Sed marty-

quibus Ecclefia dicit, quód Dei praco-

iniw;'

rium eft a&tus virtutis.

Ergo.

nium non loquendo fed moriendo con-

UO

feflifint. Eodem modo explicatur Scrt-

/4. $. Thom, hic q. 66. a. 12. ad 2.

Si chavitatem non ba-

qi

ait; Effufio fanguinis non habet ratio-

ptura 1. Cor. 13.

Ex

ipia

nem Baptifmi , f1 fit fine charitate.

buero, &c. Paulo alitez dicipoze&,quö&

r

martyriums femper habeat charitatem,,

quo patet , quod Bagtifhms- Sanguinis

iij

includit Baptifmum Flaminis , &non e

fi nonin principio aétüs , fakem in ter-

j (j

converfo. Unde ex hoc ipfo probatur

mino, quia per illud caufatur gratia,

d

quz non eft fine charitate,

Idem e(t

perfedtior, Ergo cauíat ratione chari-

at la

tatis gratiam.

Ergo- iolàm ex opere

fenfus illorum verborum S. Thom.

"r

eperantis,

Baptifmnus fanguinis includit Bapti[mum fla-

mipis..

i

I

,4. Internum defiderium — martyrii

1nir d

non caufat gnatiam ex opete operato.

Dum autem S. Thom. in z. 2. q.24-

Prob

a. 2.ad2.2it : .Ad a/lum martyrnu , m-

pl

Ergo nec externum martyrium.

clinat charitatis per modum virtutis im-

dui, t

confeq. Juxta Thomiftas actus exterior

p m

non addit fpecialem bonitatem vel ma-

perantis , fortitudo autem per modum:

yirtutis elicientis.

Seníus eft, marty-

vihiti

litiam füperinternum. — Ergo fi, &c.

- $. Quilibet homo fuüb mortali tene-

rium de fe e(fcactum i charitate impe-

m

uf

tur inarticulo mortis elicere a&um cha-

rabilem ,. & hoc imperium ejus natura

eífe valde conforme , fed id non eft fim-

ritatis.. Ergo & Martyr. Ergo non fuf-

at

ficit, quód fit attritus.

pliciter neceflarium.

Unde q:u'odi;.. d-

ya!

6. Quando caulatur gratia à marty- /

a, 16. admittit , poffe reperiti matty-

.

Qua de

u Ü

tio?

rium fine imperio charitatis.

Ad 2.. £* 1. dift. maj. Ut formaliter .

caufa S. D. con(ultó dicit : Inclinat Cba-

ulü'w.tüi* :

a&us virtutis eft, libere elicitus, conc.

ritas,id eft, propendet.

j p

d.

maj ; fubalia ratione, nimirum in

Ad 4. neg. conf, Ad prob. patet fu-

Q

l

(

quantum eft realis imitatio Paffionis

prà Traás 5 Exam, 3. n. $ ;. R. 2.

W

TU

Chriti, & opus fíngulariter 3 Chrifto

Ad :. dift. ant. Per íe & regulati-

u

privilegiatam ( preut anté dictum) qua-

tet , cone, ant. ; per accidens ,. & i hoc

liter etiam eftim parvulis, neg. maj. Et

patticulari cafuü , in quo ficut martyti-

atf

fic dift, min. neg. confeq. Ex quo pa-

um fapplet Baptifmumaqua , ita & per-

Wïgi:fc&

fe&z contritionis & dile&ionis Dei,

tt, martyrium dupliciter poffe confide-

gari,

jxta. illud :

Maforem. eharitatew ne—

m

"Y

Ad 3. R. Senfüm effe ; qu,öcf ad matr-

mobabet, &c.neg. ant. & confeq. Suf-

tyrium neceffarió requiratur charitas,

ficit ergo , fi Martyr fuper peccate per

memoriam recollecta eliciat actumr at-

[Vllü 9

//

tritio-

(

m Petmocmm a&tüs, fed Qltcmg per

2

r

1

TRACTÁATUS XI, Xxditen $,

?

tritionis; Ín praxi tamen confulenda

pàm mortalem inäuCa

M

elt attritio , quz fit faltem .exiftimata

auferat & aureolam.

t, que & auresa

tit

contritio, — Si Martyr baptizatus habeat

W

. LXXVL . Que mors, vel mortis caufa

copiam Confeffarii , tenetur ptiiis con-

Martyrem facit?

a

fiteris fibaptizatus non fit , .& Baptifmi

Dico: Ut mors Marty

rem 'faciat?(ld-

quà

copiam habeat, tenetuteum priüs füfci-

M

pere, &haeratione ad tam difficile cer-

quendo de adultis j debet prim) elfe ac--

ceptata; Quia adulto non datur gra--

filj

tamen fe preparare,

Ad 6. Gratia à martyrio caufatur in

tia , nifi aliquo modo, nimirum virtua-

u

liter faltem , vel interpretative fit o

dj

ilio ac

]

onis inftanti , in quo accepto le-

luntarius, ut patet ex dictis füprà in hoc

dnajh

thali Quinerg » etfi mots phyficà nondum

Trac. Exam. 2. n. 21, & fe

tsf

adíit, attamen ob'inevitabilem mortis

ptioneSaéramentorum,

qq de rcse-?

n

jamjamimpendendis neceífitatem curfus

ftutm

' Setttidó, Debet inferri non repug-

vitze moraliter. confummatur : quod in-

nauti, quia aliis non moritur ut teítis

df

franslicétnonà nobis, faltem à Deo de-

fidei Chrifti, fed ut miles victus , .qua de

"ii

fignari poteft.

cauía milites noftri occumbentes in bel-

LXXV. Quid fi accepto lethali vul-

D«

lo fan&o contra Turcas non fünt Mar- .

rf

neie' Martyr à Deo in vita miraculose

tytes.

Hinc quando SS, PP. aliquos

Eïuïum(

confervetur , uti fervavit $, Joannem

fanctos Confeffoees & B. Vir

2

cinem vo-.

Atir

Evang.in ferventis olci dolio?

cant Martyres , lle audtoritates. loquuti- -

tatore

Dico, talem accipere gratiam in prz-

fatoinftanti, & fine novo martytio vere

4ur de Martyrie per quandam fimilitu-

il

dinem ait S. T hont, cit.a, q. ad z.

mmmj

dici Martyrem, ut patet ex S. Thom. cit,

Tertio, Debet efie mors , 'etfi íponte -

Nory;

Q 124. €X, 2. 2. 2, 4.ad 2. Necelfe tamen

fle&a , attamen violenta & injufta 4

Iuj

eit, ut talis noti maculetfenovo peccato

mortali.

"Tytanno veritatem aut juftitiam perfe-

I

quente illata.

Nonnme debetur excellentie .märtyrii,

Hinc qui fe exponunt

N

profervitio Peftiferorum, & in eo mo-

* ia

ut Deus talem Martyrem fpeciali privi-

riuntur, non funt próprie Martyres,

Y

legio confirmetin gratia, & reddat im-

fed folàm per quandam fimilitudinem,

potentem ad peccandum in fenfu

Hs

; FO[H-

Quartó. Caufa mortis debet eile ho-

g

cfito, ut vult Gonet?

Dice : Hoc folo pietatis titulo affe-

néfta honeffate füpernatürali , quia

ipon fit caufa honefta, erit Martyr Dia-

rendum noneft, nec co'lligitur ex Scri-

boli,non Chrifti ; fi non fit füperna-

ptura aut' Traditione : ad&öflue incet-

turalis, moritur non ut Chriftianus , fed

tum eft. — Unde S, Thom, infcà q. 96.

ut Philofophus,

Aneflet veré Martyt,

a. 6. ad 7. docet: Quód in illis,

quipro

quia pró Chrifto fübiret mortem ex va-

Chrifte gravia val

nera acceperint, illis

na gloria, vide füprà Tra&t, $, Exam, z,

l

negligentia i)ofïïtcond-ngcrc, quz cul-

D.] L

3Doida-

De Baptifone.

857

l

, iäec'!mmr ulterius motivum Mar- illa chu!a. Jutis: Scïenti & volenti

r

tyriiex S.Thom. q.cit.ex2.2.a finc

nonfitinjuria. Alterum patet ex de-

ubiait; Martyres dicuntur quafi teftes,

finitione violenti in Philofophia.

»ttisgäg

quia corporalibus fuis paffionibus

Adiec R. Quód Chriftus volunta-

1 -

usquead mortem teítimonium per-

rié quzfiverit mortem , inquantum

udi

hibent veritati,non cuicunque, fed

erat à Patre precepta, & ut erat re-

veritati,quzfecundum pietatem eft:

demptiva generis humani,non veró

damrg [

W

quz per Chriftum nobis innotuit.

inquantum erat mala & injufta, per-

ib Áen

Hujusmodi autem eftveritas fidei, &

miffivé fcilicet fe habendo ad ma-

Yiini

ideocujusliberMartyrii caufa eftfidei

litiam peccati, & ad invidiam Judz-

dute

veritas : fed ad fidei veritatem non fo-

orum. Similiter ViriSanQi quefie-

runt pro Chrifto pati mortem, in

lum pertinet ipfa credulitas cordis,

ugr

fed etiam extcrior proteftatio, qux

quantumilla eft actus virtutis, imita-

t

quidem fit,non folum per verba;qui-

tio Paffionis Chrifti , & meritoria -

5 qï&

busaliquis confteturfidem , fed cti-

ternz vitz,non veró utformaliter eft

»

sbl

am perfa&ta,quibus aliquis fidem fe

mala.

hr Mu :

Aabere oftendit.

Et idceoomnium

Ex qua R. explícantur verba $.

virtutunt opera,fecundum quod re-

Chryfoft.in c.2 r.Matth.dicentis:Chri-

du |

yr o

erunturinDeum,(ünt quedam pro-

flus cum tantagloria eff ingve]fus, ut amplins

teftationes fidei. Unde & B. Joannis

eorum adver[us fe excitaret invidiam. 1tem,

:

j jxmäf I

Baptiftz Martyrium in Ecclefia cele-

Adver[us fe compellebat mortem. Ytem, Ex-

L

braturqui non pro negandafide,fed

citavit eos , non ut facerent , quod anté no-

luerant, fed ut poffent facere quod. pritis vo-

ditti

proreprehenfioneadulterii moxtem

fuftinuit. Hzc ibi.

lebant. Quibus verbis poffet quis op-

ur;hï 1

— LXXVIHL. oppono contra 3. condi-

ponens fübfumere : Sed Judzi prius

] gerlc

J

tionem. Namilla loquiturcontradi-

volebant mortem formaliter ut inju-

WE

&oria. Quia mots fponté quafita(uti

riofam. Ergo Chriftus eos ad hancut

Diis

fuità Chrifto & aliis Sandtis )rion eft

talem excitavit; adeoque cam voluit,

violenta, & mors violenra & injufta

Sed explicatio patet ex dictis.

i

pet 6

mon eft voluntaria. Pr'imum'ïþ;i;clt ex

i, f

"

| £de "

j

33

&

E,XA.

ass

TRACTATUS XL Éxamen6.

v

d

r

DPoex-

r

AE

ii

PRRSENEEEN

ial

MW

i

EXAMEN Vl

l-

t

ttimi

De äöæöä*äïm'eüjib'Cän]?!ïma?imi;v,, ejuy. JVIareria, Forma , IN ?bgdiï ^

nf

TAIt ,. Mämffrü,; Subjetfo,, r ]f.i?ä?z:,, £$c

1inder

af

$, bom, 3. 72. per Y art;.

Jten

. UEROT Quid'effConfirma-

confertur if baptizatisSedilli pueri

wedic

tio,à quo, & ubi inftituta?

tunc nondum erant baptizati. Ergo:

[ üffar,«

quz cjus materia? quz torma?

Ratie 4.p-Non erat conyeniens ,-ut

Madefa

.quz necefhitas ?

Chriitus unàcademq; adiione fimut

ïmlnuu!

LXXVWHI. z. 1.. Confirmatio eft

infttueret duoSacramenta: $ed Chri-

X

ftus tuncinftituit Sacramentum Poe-

undic Chrifmatis ab Epifcopo in

Wif

frontc.facta hemini baptizato, füb

nitentiz. Ergo non Confirmationis.

AIitey

certa verborvm forma, . Vel; Eft Sa-

Nota híc, quód, quando $. Thom..

^thycs

eramentum. Nova . Legis à Chrifto

híca.1.ad r.ait, quód Chriftus infti-

"n d

inftitutum ad fpiritualem hominum

tucrithoc Sacramentü promittendo

Vg

in. fde proteflanda. corroboratio-

'romiffa. non refpexerit Sacramen-

mc&i&m

nem.Prima definitio eft phyfica, al-

tum fed cffe&um ejus. Unde in Coe-

Lï.'mc )

tera methaphyfica;ficut Exam.s.n 48.

na Sacramentum inftituit, fed cffe-

Xiinoy

in R.ad Q.. ditum eft de: Baptifmi:

&um tunc promifit,qui eft plenitudo

E?n(lyqüil'(,

sdefinitione..

Spiritus (an&ti, quz non:crat danda

»

&:.5».Hoc Sacramentum eftimme-

antc Chrifti Refurredionem & A-

r

diatéà Chrifto inftitutum;& quidem.

fcenfionem. Explicatio patet €x tex«

fmthlü(h

probabilius in. Coena ::. non. veró»

tu,.qui videatur;.

d

£. 3. Materia remota

Huiiis Sacra-

quando Chritto fuerunt. oblati par-

m&!fïlm

vnii,utcisimponeret manus , uti &

menticft.Crifma (cu. unguentum ex

MC

irapotuit : nec quando poft Refürre-

oleo olivarum, per Epifcopum con-

htcc Q]

j

&ionem Apoftolisinfufllando dedit

fecrato, & ex balfamo confedum:

( hü

Spíritum fanctum..

Dixi,remota ; Quia. materia proxi-

Vo

ma eft unctio;

1. Pars patetex dictis füprExam.4.

fldfbm (

j],lg.R. 3 P

Ratio congrsentie datur ex S.Thom.a;.

lib

J

AC 1f

a, Partem ex "Traditione Apoftolo--

2.in c.Quia in hocSacramento datur

wvmx

0f

ram docetFabianus Papa Epift: 2. c.

plenitudoSpiritus (an&ti ad roburfpi-

i F Orp

1. & patetex ufü Ecclefiz,confecran-

rituale:Sed gratia Spiritusfandti de-

sOt(*

*jis tuünc ejus materiam:

fignaturin olco ; Unde Chriftus dici-

SU

e

ptcr:.,

i

Katío.3. p. HocSacramentum

non

tur effe un&us. olco l«titiz pro

!w

glc.—--

p

, De'Confirmatione.

899

g

j

—þïcnfituäinem Spiritus fan

&i, quam

Declardtizï*:*Scnqu eft, quod de cf-

|

habuit:admifcetur autem balfamum

fentia Un&ionis fit . Ut fiatinfron-

propter fragrantiam odoris, quz rc-

tc, quia ibi eít fedes verecundiz , ne

dundat ad alios , qua fignificat fra-

confirmandus, ut in(inuat $. Thom.

grantiam bonz famz, quam perfecti

a o.Iinc.Verecundetur confiteriChri-

Wi

in Chrifto in alios zdificationem

finomen, & maximé Crucem,qua

transfundere debent, ut (int bonus

Judzis eft (candalum, & Gentibus

odor Chrifti. Ergo.

ftultitia, nobis autem Dei Vircus &

Dixi autem eleum olivarums

uia hoc

Sapientia. ;. Expreffio SS. Trinitatis,

lii

proprié dicitur oleum & u(uále eft.

ut docemurex Apoftolica Traditio-

Net ebflat,quód Apoftoli in primi-

ne & Conciliis, quz cum Evangcelio

p

RIbl

tiya Ecclefia confirmavetrint per fo-

(in quo hocnon eft ex

ii

lam manuum impofitionem , quia

fugtauctoritatis.

prcü"um) paris

"s

hoc fa&um ett ex fpeciali difpenfa-

LXXIX. v. s. Hoc Sacramentum

m

tione Chriíti, facitque diverfitatem

debetomnibusexhiberi,non ut fim-

folàüm materialem,non vetó forma-

[fon|

pliciter neceffàrium , fed tanquam

[hom.

lem inhoc Sacramento. De qua fü-

valde utile.S Thom. a.8.

vint

pra jam di&um ett,

Declarat bocin c. & ad 1. Perhoe Sa-

x

Ratio atiteiicurChrifma debeat effe

cramentum promovetur homo fpi-

aW

benedi&um, eft, quam dat 5. Thom.

ritualiter in ztatem perfedtam. Hoc

yut

a.3.in c Quia ideo materia v.g. Ba-

autem eftde intentione naturz,ut o-

&d:

ptifmi nonindiget przvià confecra-

mnis qui corporaliter naícitur, ad

x]tm[udO

tione,quz fit decffentia, quia eítfan-

perfecétam etatem perveniat,(ed hoc

dN

Qificata per ufam & contaftum Chri-

quandeque impeditur propter cor-

)

fti. Siquz yeró benedidtio adhibea-

ruptibilitatem corporis, quód morte

teu

c f

tur,eft folim defolemnitate & acci-

pravenitur: multó magis autem de

dentalis:Sed Chriftas iuo contractu

intentione Dci eff, omnia ad perfe-

wO

materiam hujussacramenti non fan-

&ionem perducerc. Unde Deuter.

&ificavit,càm con&rmatus non füc-

optut

32.Deiperfe&a tunt opera.| Anima

rit,nec Chrifma confecravetit, Erzo.

autem ad quam pertinet & fpiritaa-

j

Cur hujus Sacramenti non veróo

j

Extrema Unctionis materia neccefá-

lisnativitas & fpiritualis etatis per-

"d

fedio, immrortalis eft, & poteít

rió debeat cffe bencdicta ab Epitco-

ficut tempore (fenectutis fpiritaa-

J

po,vide infrà Tra&. 14. Exam., ;.n.

lem nativitatem confequi, ita tem-

lp4.in- Notabili.

^

i

,n,gaamï

»ore m ventutis vel pueritiz confequi

i

& 4.Forma hujus Sacramenti cft:

perfectam ztatem: quia hujusmo-

Signo te (i2no crucis , confirmo te

di corporales »tates non przjudi-

j*

j

Chrifimate falatis in nomine Patris s

cantanimz.Et inde eft,quód multiig

j

plop

-F:iþia & Spiritus fandti. $/Thom.a. 4,

puerili erate propter perceptüSpiritus

PA

XXXEM-2

fanci

ldu

eoco

: TRACZTATUS XL — Éxamen .

fancti robur usque ad fanguinem

Ratio : Quia Confirmatio fe habet

f

fortiter pro Chrifto ce

vt

í

rtaverint Hæ;

ad Baptifmum ficut angmentnm ad

ibi

Exgo.

generationem: Sed nullus j oteftaug-

K

jt:

Et in Solut. ad 4.ex Hugone de S.

mentari,

hu

nifiliqumr L go i L'x;;giii

yj

Vi&ait:Omnino periculofüm cffet,

ter, &c.

i

ii

fiab hac vita fine Confirmatione mi-

Nota:De quo dubitatura

á fiicon«

3000

grare contingeret, non quia damna-

firmatus, debet confirmari fub con:

ii

retur(nififorté propter contempti )

E

ditione,y.g. sl zon es

mf

2

run iT us, Ega: tts

fed quia detrimentum perfe&tionis

&

ETRT

aterctux. Unde etiam puericonfir-

mati decedentes majorem-obtinent

& 2.Solus Epifcopus-"cff"Mïriiïïä

diinp

ordinarius hujus Sacramenti.

p

gratiam.Ita $ Thona.

Efine crgo hocSacramentum dan-

R«tioà priori eft voluntas Chrifti :

Ug

Rationem congruentiz datS.Thom.

d

dum morituris,nondü confirmatis ?

Affirmat S.D.ibidem dicens: Anima,

à.ir, In quolibet opereultima con-

ss

fummatio füpremz arti aut. virtuti

Est

adquam pertinet fpiritualis atas,im-

hu

mortalis eft:& ideo etiam morituris

refervatur,ficut preparatio materiz

pertinetad inferiores artifices,foperi-

k

hocSacramentum dandum eft, utin

punii

Refurredione perfedi appareant,

or autem dat formam :Sed perhoc

Sacramentum confiümmatur & per-

t

fccundum illud ad Ephef. 4. Donec

Quf

occurramus omnces in. virum pcrfe-

ficitur Baptifmus, & Epifcopi obti-

nent fiummam poteftatem in Eccle-

ficig

&um,n menfüram atatis plenitudi-

fia

tot

nis Chridti-Hzc ibidem.

Ergo.

x: 3. Simplex Sacerdos poteft hoc

Cquo

Exhis Colligitur,quod nemomor-

Yi

taliterpeccet;qui hoc Sacxamentum

Sacramentum valide & licité confer-

nonfufcipit, medónon omittat ex

re excommiffione

Y 4,[)]

ngagnqn tamen

A

contegmptu, vel cum fcandalo.

Epifcopi.

UJZERO H.

uodnam eft fübjc-

N

RatioS, Dbid.ad 1.PapainEcclefi-

ädm

&um;quis Minifter, vel effe&us hu-

am habet plenitudinem potcftatis

Cl

jus Sacramenti?

(nonolum Ordinis fed & Jurisdidti-

tdj,

LXXX.x».:. Subje&umConfirma-

onis)exqua poteft quedam;quz fünt

tionis eft quilibet homo baptizatus ;

fuperiorum Ordinum , committere

]lemï(

t den

fitamen baptizatus non fit, incapax

quibusdá& inferioribus, (icutquibus-

eft.Ita S.D .a.6.

dam. Presbyteris conceditr conferre

Q

Declarat bocy c.Character Confir-

Ti

Ordines Mipores , quod pertinet ad.

mationis ex neceffitate prefüpponit

potetftatem Epifco paletm. Subfumo:Sed

A y

Chara&erem baptifmalem , ita ut fi

t

illa plenitudo potcítatis Jurisdi&tio-

[

non baptizatus confirmaretur, nihil

nis intotam Ecclefiam, non eftin E-

alat

reciperet,fed oporterctiterató ipfunx

M

d

pifcopo,fedin folo Papa. VErgm

X

confirmari Polt.Bapti&num:.,

"i

, Däï Confirmatione,

got

Q

Ex quo Colligitur, quód commit-

endiSacramentumdi&üm eft fuprà

.

ii

Exam.4.n.56.

tere adminiftrationem hujus. Sacra-

t

menti (it actus poteftatis Ordinis,ha-

»..:.De difpofitionepátetExam. 2;

1.21.& fegq. Et enim Confirmatio

N lu

bentis adjunctam füupremam Juris-

didionem fuper totam Ecclefiam.

Sacramentum Vivorum , adeoque

if

tecipiens debet effe in gratia. Hinc tt

Item quód omnis Bpifcop.is posfit

Tl

dici Epifcopusuniverfalis Ecclefiz,ly

eftin mortali, & habet copiam Con-

uirejalis fümendo: in obliquo , ut

feffariitenetur priüs confiteri: finon

Ti

conftruatur cum ly Ecclefis ,non cum

habet;przrequiriturneceflarió: con-

lyEp

tritiofaltemexiftimata.Quamobrem

anM

ifcopus,proutPapa folus c&jun;i*-'

Parochi tenentur fuos Parochianos

i

verfalis Epifcopus.

" Colligitur 2. intelligentia illius di-

de hocinftruere,& ferió admonere.

r ï

. 3. Ex cau(a rationabili hoc 5a-

V.

&:Epifcopus poteft in fua Dioecefi ,

quod Papa potcítin tota Ecclefia.

cramentum pote£ conferri extra Ec-

a

clefiaminlocohonefto |Dumveró

F anti

Namyerum ífolüm eft de iis, qua: Pa-

papoteft ex vi Ordinis & contecrati-

multitudo confluit, & nulla rationa-

mutend

bilis caufa excufat, conferendum eft

i*

onis Epifcopalis,non veró de iis,qua

s

poteft ratione Jurisdidionis, aliàs e-

in Ecclefia.

pcrhocï

Ratio:Propter reverentiam. Sacra-

[ &W'L

nim Epifcopus in fira Dioecefi poffet

menti.

cum infàllibilitate condere Decreta

j o

fidei & morum, uti poteft Papa pro

5:.4. Rationabilis moseft Ecclefiz,

utconfirmandus habeat ufum ratio-

n

[

tota Ecclefia: Quod nemo concedit.

Dequo plura infrà Tract, 15.in pro-

nis..

T

prioloco de Epifcopatu.

Ratio; Ut cavcaturpericulum itera-

du

' &.4. Pximarius hujus Sacramenti

tionis,& ut (ufcipiat illud cum.majo-

fireverentia..

d

effe&us eft gratia fecunda, feu aug-

mentum gratiz cum fpeciali robore

Nota: Ubi Epifcopi raró compa-

nE[CkWä

adfidem;nonquomodocunque, fed

rent,poffuntetiam puerifcu infantes

x

conftanter profitendam. De quo vi-

licité confirmari, & in quibusdam!o-

cis fic expedit fieri.

jui

de dicta degratiafacrament.Exam.2.

n. 19. Effedtus fecundarius eft chara-

* 5. Perpetuó amentes. baptizati

quW

fünt capaces hajusSacramenti.

&er, dequo füprà Exam. 3.

QUROIILQuid fentis deinten-

Ratio : Quia fünt capaccs effectus e-

. tione;ac difpofitione ad hoc Sacra-

jus primarii/fcilicetaugmentigratiz:

u

j

mentum; de loco in quo conferen-

. LXXXII. . 6. Inboc Sacramento

WmeJ

dum,de ztate confirmandi, de Patri-

dum . tencat.

requiritur Patrinus , qui ccxinärm'c.w

did

nisde alapa qua eiinfligitur, de fa-

dl

-Kia quà &rons

X

Declarat lioc S.D.art. 10.Sicut aliquis

)H*gatur *

)

tentione recipi-

de novonatusindigetinfizutore in

J

XXxxXX j

| his

27

502

TRACTAZ"US AT. 6,

his quz pertinent ad confervatio-

cramentum co ntrahitur

; .dfceiur in--

nem vitz (fecundum iliud Hebr. ra.

fià de Matrimonio Tra

i

&.16 Ixams -

al

Patres quidema carnis noftrz habui-

num. 75.

Ü

n

mus eruditores,& reverebamur eos)

LXXXHLs.».

UN

'Conärm'ato infligi- -

ita illi qui affumuntur ad pugnam,

turalapa, Tum ut intelligat fe debe-

indigent eradttiorib?'ad modum cer-

re effe paratum

taminis. Etideo in beilis matcriali-

crucem , ignomi-

niam, aliaque advería pro füo Salya-

5us conftituuntur Duces & Centu-

torefuftinenda. Tu

m

7

n etiam in me-

riones:Sed homo perhoc Sacramen-

moriam collati Sacramenti.

tum paratur ad pugnam fpiritualem.

j

Ergo.

,

5;. 1G. De portaridain re verentiam

Sacri Chiifimatiscirca frontem fafciá

Ín Solut. ad 1. ait: Licét ille, qui

cum rubra crüce, fpectanda eft con-

confirmatur, fit adultus corporaliter,

füctado loci, & voluntas Epifcopi

non tamen fpiritualiter. Etin Solut.

confirmantis.

Ubi portatur, debet

ad 2.Licét baptizatus fit membrum

poftaliquot dies Chrifmate exficca-

Ecclefig effectusjnondum tameneft

fanut

to per Sacerdotem dcponi,

*

I

& ad pro-

adícriptus militie Chriftianz.

1 ufum non amplius adhiberi,

&;.7.Patrinus debet effe confirma-

In quibusdam locis fa&tà Un&tione

tus.

Ita S. D.ibid. ad ».dicens:Non

quidam Sacerdotes ad id conftituti

Àm

debetalium ad Con&rmationem te-

fpongià vel alia linteo abítergunt -

VN

nere,qui nondum eft confirmatus.

frontem confirmati.In aliis locis etf;

2 g, Non differt, utrum imafculus

ür

confirmati fafciàin fronte cingantur,

vel foeimina teneat aliquem in Con-

attamen cindi vadunr ad locum vi.

idisf

firmatione, ait S. Thom. ibid. ad 3.

cinum, ubiSacerdotes fafcias depo-

"I

Quia ficut dicitur Coloff. :. 1» cbriffo

nuntfrontem abftergunt, & fafcias

í 'JZS)'(m'US

Jeja uon eff mafculus c femina. Unde ad-

mittiturünus vel una,nifi obftetcon-

proaliorum confirmandorum iis ca-

rentium ufn affervant./ Ubi reveren-

fuerzudo loci, non tamen (uti in Ba-

teraffervari non poffünt, comburan-

| .'Mendu

ptiimo) unus & una. Patrinus Con-

tur, X cineres immittanturin locum

finmatiohis non debet effe idem qui

in Ecclefia ad id deputatum.

Baptifnai , (altem extra. neccffitatem.

Nota, quód Epifcopo & Parocho

Potfunt hoc othcio fungi Monachi

incumbat notare in libro nomina

& Moniales, nifi Statuta propriz Re-

confirmatorum , tum propter Ordi-

ligionis prohibeanr. Legirur etiam

ncsforté fuo rempore fafcipiendos;

ora&ticatum cffe, quod Epifcopi eos,

Tum propter cognationem Ípiritua-

qui Patrinos habere non poterant,

lem, ut hzcíciatur. Nomen in Con-

confirmaverintfine Patrinis, przfer-

fimatione mc

tim inmagno confluxu.

tum.

s

Mare non eft pccga,

Dc Cognatione, que per hocSa-

A

TRA-

A

"

6 C903;

l

Y

i

a

Ts

;

.

t

D

l

A^

x

;

unj

LOU

ID EE

- VP u

2Y

D5

OSSES

d.

l

tl scbeate mhe dto Ouks O Gu O uiro oesotn

r d

ü

,

1

ä

t

]

BOR NORNGE G

GE

N

ll

T

'

ICTRACTATUS XIIL

lnmm

! — DE EUCHARISTIA-

$

i Ls

Til

(f

d

$ Thom 3. p 4473

N

usque ad q. 83. tuclu-

Ro m

.

It

"

o

jtui|

þ)&cr'ämenmm hoc tantum eft, ut magnus Pater Anguftinustract.

t

84.in ]oan. de eo dicere audeat : Deus cüm fit omnipotens, plus

qeeti

|

dare non potuit: num fit fapientisfimus, plus dare nefcivit: cüm

m

;an!tlþ | 3

- fit ditisfimus, plus dare non habuit, | Officii, quo Ecclefia in, honorenz

; hujus Venerabilis Sacrameuti utitur, auctor eft Angelicus nofter Tho-

d9o:|

- mas

u ?

:

t

jdictusex eo; Doctor. Eucharifticus. Meritö*:-/ proinde Gu n de

Is Qu

Ia

äIo'agfndum- eft. Unde iäu

J

QU

lod

1

exose

at ]

771 E

Ü .

E

j

l E.

N

£X 4-

AC

M

E

$04

fTR /1 CZATUS XII. Exanen1.

Wa

eil lsss Bs oti Bo d o al ia d Bol foo vtl . eiia

i:.'o&:

E

J EXAMENI

.Dev effentia , Uitate, INeceffitate ac

;nþ;??fiant Embt- d

ä?ïïlllll

.ri/Z:"æ.

"

S, *TLom, ng/i'-, 72, Pgr 6. ;nft',

"

«lf

UERO I. Quid eft Euchari-

ftia?

mentalibus f&cundurn;'fä ! As. Sed ia

ii

Speciebusconfecratisprefata omnia

i,

Lg.1. SacramentumEucha-

riftiz,íi phyficé confidere-

connotantibus, nimirum Corpus &

i

SanguinemChriftiin eiscontentum,

'7—':.«";:111,

tur,nihil aliud eft;quàm fpecies con-

utcaufamgratiz cibative: confecra-

fecratx fub przfcripta verborum for-

^« tor

tionem; ut actionem füi confe&ti-

ftlr

ma;,utreáliter continentes Chriftam

vam: fumptiónem;utfinem.

L.

ad caufandam gratiam cibativam.

"d

1. Pats cft defide contra Hzreticos

Metaphyfice famptum definitur effe

definita in Trident Scff 13.can.4. Et

t

Sacramentum Nova Legis ,

fignifi-

IN

cans Chriftum ut real

Ratio eff : Quia Euchariftia eft inftitu-

Cu.'-n Áttyi

iter füb fpecie-

ta per modumcibi & potüs fpiritua-

buscontentum, & gia'iam nutrien-

D Qu

dU

lis:Sedcibus & potus prafupponitur

Pl [

tem. Vel, ad fpiritualemhominum

ante fumptionem;ut patet,eftque il-

nutritionem inftitutum.

Dixi, Scramentum ; Quia de Eucha-

lafolum conditio applicans, Ergo.

Lhtüx NT

Pro Solutionibus Oppofitionum

N NU

riftia, ut Sacrificium eft agetur infià

in Exam.5. ubi etiam dabitur dcni-

Nota , quod etfi fumptioni Eucha-

Pm

iv

riftiz fitpromiffa gratia,non tamen

Ml

ife

U

tio ejus

utSacrificii Hic agitur deca

ut fignificanti & caufanti, fed ut ap»

ut 5acramentum eft. Quidin' ca fit

MOIPJS &

plicationi caufz & figni. Item quód

iestantum, Sacramentum tantum,&

licét Euchariftia non poffitconfecra-

Tittgn

utiumquefimul, vide fupràin Tra&.

('JP

irExam.4.n. 47.

rilicité nifi in ordine ad fumptio-

nem , benc tamen validé,non enim

ïjïyus 4g

&.2.Sacramentum Euchariftiz c(:

Chritus inftituit ufüm Euchariftie

rfr a

]

0)

fentialiter non confiftit in fumptio-

tanquam partem effentialem vel in-

"It co

ne. 1. Necin confecratione. ?. Nec in

te

Xin

Corporc & Sanguine Chrifti fecun-

gralem ejus :nec famptio complet

m-

dum fe. 4. Nec in— fpeciebus Sacra-

ügnificgt.um hujusSacramenti co

le-

* R

!] 1nmæ

EE

De Eubberiffa.,

595

ls

!

lemento 'inhtr'ihfäco', fed tantüm e

j

f

xtin- fe,

& feclufo Cörþære & Sangtine.

Chri

eco & accidentali.

Hinc deniqué*fft

fti, non funt cibus fpiritualis animz,

|

de ratione Sácramenti , praífertim non

quía à Corpore & Sanguite Chrifti im

.. confiftentis in ufii, quód (emper in a&tu

Íe contento habent vim fi

.2. caufet gratiam , fed fufficit quód fit

tiam. Etgo,

gnificandi ga-

aptum caulare illam , pofitis tamen re-

"

's

Quinta pars ex his infertur.

"a

«uilitis, Nec tandem de ratione Sacra-

Sacramentum in recto debet confiftete

i

menti univer(iliter eít , quód fit aliqua

in aliqua de fe fenfibili:

Sed Species de

facra ceremonia quoad fuum effe, íed

fe funt fenfibiles ,

& tatione contenti

fufficit, quód fitralis, vel quoad fui u-

Corporis & Sanguinis Chrifti habent

fum, vel quoad fui confe&ionem : uti

vim cibandi & [(ànctificandi a

etiam eft Euchariftia.

Ex his multz fol-

E-rg—o.

himam.

(Mi. — vnnturobjectiones.

Ex quo Sequitur, quód przdicara

O

-Rati? 2. 9. Tum quia Euchariftia

huic Sacramento à SS. D. atttibui foli-

w lt permanens , Confectatio veró tranfit,

fennt,

tà, etiam conveniant fpeciebus , nom

- Tumetiam,quia res formaliter & effen-

quidem Ífecundüm íe & materialiter

)nf(Cfa' [

üliter non confiftit in actione , per

fumptis , füb qua ratione praexi(tunt

x

quam fit:

Sed Sacramentum Euchari-

confecrationi, ied formaliter ut confe-

[

ftiz efficitut per confecrationem acti-

!

cratis , qualiter caufantur per confecra-

meü;ü

vain, & paffiva eft fieri illius, & via ad

tionem.

Talia pradicta funt, Eife

"

.Hlud, via verónon eftidem formaliter

Panem Vivum, Panem Angelorum, GL

tü inlüï:

.eumtermino, Ereo

m

bum fpititualem animz, adorari latriá,

s

, Ex quo fit , quód , .quande i DD.

eíffe emniuns Sacramentornm excellen-

confecratio vocattr Euchariftia , fit1o-

uppomrr

tiffimum, effe (imul (füb divería tamen

du

.cutio in feníu caufali , feu per Synec-

dochen, fumendo

ratione) Sacramentum & Sacrificium,

y

hg

: 'ca'qfäm pro effe&u,

&c

Hacomnia conveniunt fpeciebus

Yitott

veltcontra.

confecratis ratione .contenti » fcilicec

»mW

Ratio 4.p. Sacrwnentam Novz Le-

