
Pt

fit. ttiplex.

Ua , quá attenditur ad.

M*M,meei

certé iis non dentur,

Hzc ille.

verba , nequis in eis ertet.

Secunda,

m': Y

Ego fane non tam multum debe»i-

quá attenditur ad fenfum verborum,

lI) 'Xih!ü

gnitate Fundatorum prafumo, neocca-

Tertia , quà attenditur ad finem Oratio-

4l meer

fionem przbeam negligentiz , fedjudi-

nis, fcilicetad Deum , & ad rem pro qua

tfGUII)f

oratut.

co, eamgquz unico etíam die integrum

Quz quidem eft maximé ne- .

(Ii(' [ ml

vel medium penfum ex negligentia

ceffatia, Et hancetiam

poiïi?nthabbrc

par

omitteret , mortalitet peccáffe ; a«tamen

idjotæ, ait S. T'hom,

Y

m

juxta fenfum R, tertiz ,. reftitutionis

Not, 3. Íntentionem & attentionem,

J«Hongll

l)

obligationem ex Fundatorum pietate

quocunqueex ttibus his modis fümatut,

h d()l !

condenati przfirmerem,

adhuc elfe triplicem.

1. Formmalemfeu

ftg dj

Ex dictis.Colligitur quid (it Canonia

actualem.

2.Virtualem. 3. Habitua-

* me

& Canonifla fzcularis ? Eftenim Cano-

lem. Priza cft ipfc a&us intentionis

Wm:&tE

"908

De Horis Canani&ifl

8

& eftdu-

rum interpretativa, fed de hac Tra&.1;.

Vij

&gttähtionis phyfict exiftens ,

r

plex: Una explicita feu in actu figaa-

Exam, 4.n.;2.in R.3. Hisnotatis

(up

to, quà quis ad ipíam intentionem & at-

Refp. z. Ut Orado (etiam horarum

AW

tentionem fe refle&it , expre(sé advertens

Canonicatum ) non folüm lcgitimé & in

Yi If

feintendete aut attendere.

Altera im-

ratione actüs meritotii & ad fatisfacien-

ilv

licita fivein a&u exercito , quando ni-

dum pracepto ; fed etiam quoad füb-

h

mirum advertens quid agat,volens illud

ftantiam fiat , neceffaria eft intentio. &

[

agit, v. g. pro Mifla Millile aperit , Col-

attentio.

4j

Ratío Y.pattis:Oratio debet effe a&us

s

le&tas quatit , Calicem inftruit;Formam

profett; Vel pro horis Breviarium in«

humanus feu liber: Sed fine intentione

Imi

Ípicir, oranda inquirit , licet fuper in-

non efttalis , qua de cauía a&tus;dor-

miéntium , amentium , infantium , &c.

jl

tentionem explicite fe non reflectat.

Virtualis iuxta Thomiftas eft virtus à

non funt humani, &c.

Ergo.

M

)l

ptiore reli&a , (eu qualitasaut motio ex

Ratío 2. pattis : Oratio et mentisin

viintentionis a&ualis impreffa potentiis

Deum elevatio: Sed mensad Deum non

(sl

|nny

extetnis, quà hi moventur v. g. adfa-

clevatut , niftattendat ad ea ; quz lingua

ciendas a&iones facramentales , vel ad

j

loquitut,

Ergo.

tecitandum Breviarium , ad opus conti-

Refp. 2. Intentio & attentio actualis,

M

jl

nuandum ; & hec manet , quamdiu quis

licét fit omnium optima , non tamen eft

i

j

vittute primi propofiti vel a&tás , nulla

fimpliciter neceffatia fübtota Oratione,

( &ve ditedé , v.g. per voluntariam re-

Habitualis non fufficit, V ittualis fuffcit ,

j

"d

tra&ionem ; velindire&te,v.g.exercendo

& illa (altem eft fimpliciter neceffaria in

j

a&ionem incompatibilem ) contrariá

probabiliori fententia.

intentione revocati , in actione coepta ,

Ratio 1. pattis:. Ad impoffibile non

[

v. g. horarum recitatione , perfiftit : licét

eft'obligzatio : Sed continuataintentio &r.

o

j. h

ex innata frag litate mens ad alia diftra-

attentio -actualis eft homini moraliter

ATU

hatur , modó diftra&ioni, dum adverti-

impoflibilis, * UndeS. D, 3. p.q.:64.a.

il

tat , pon confentiatur , fed ea pro poffi-

8.ad 3. ait: Habere intentionem aclua-

N

bili excludatür, — Habitualis. eft qua-

len uon eff totaliter pofitum in bominis

wii

'dam propenfio feu proclivitasad aliquid

poteftate , quiaprater intentionem , citng.

"

faciendum ex przcedentibus aQtibus re-

bomo vult yaultzum intendere, anciptt alia

m

lidta , fic ut intentio a&ualis quidemali-

cogitare , fecundim illud P[al. 34.. Cor

m»

quando pracefferit (ed defato necin íe

meum dereliquit me.

Ergo.

DIW

nec in aliquo effe&u , nec in memoria vel

Fatio 1, & 3. partis; Oratio debet effs

cogitatione hominisexiftat , unde & etfe

a&us humanus & delibetatus:Sedad il-

"

j

fetg

poteft in dormientibus, qui ex affuetu-

lutn non fvfficitintentio velattentio ha-

l

J w

[

dine certas actiones , quz non funt hu-

bitualis, ut patet ex ejus defctiptione,

;rm;

manz , faciunt, v. orant , loquuntur,

fufficit autem virtualis , ciüm illa fit ipfa

i' u

di(Putantr, öcc: Ef & aliaintentio , nimi-

a&ualis in vittute relidtaexitens. Unde

j

j

S.'Thom,

Ggg 28

N

786

TRACTATUS X. Ex'ame/); $.

ricus etiam tencatur ad teftitutionem

S. Thorm, q. ä;.a. 13.ait: F5 prima

rcrq:!in

intentionis,gu4 quis ad orandum accedis,

fra&tuum fi fub hotis vel notabili caram

um

reddit iotam r

t

atz'anemf teeriteriam.

partenullam attentionem habeat,fed vo-

Ergo.

luntatiéfe diftra

UXQU,E

Videtat,

hat; quod tameu du?um

&.;. Loquendo

de tri*pïic'i attentione

tf

in Not, 2. explicata,ad Oradonem ejus-

Refp. ad 1. difting.. con(. Abfolut

lr

Que fru&tum fufficit príma , nimirum at-

non tenetur, cüm poffit non orare, C.

lr

tentio ad verba, fimul cum animo devo-

conf Ex fuppoütione quód oret , N,

AT

té colendi Deum , licét defitattentio ad

Cüm ergo homo per orationem etiam

j tt:d

fenfüm & meditatio, tit patetin Monia-

lii

non obligatoriam loquatur Deo, tené-

libus, latine orantibus, & fen(üum non

tur eam facere cum reverentia

Ded dés

if

intelligentibus , nec füb recitatione ple-

bitau

] i

tumque in meditatione fe exercehtibus ;

344 2. N. mis, Nam slie fontedbbe

L

fi tamen fimul divina meditentur , opti.

nes cum internà . in- & attentione cotti-

1 lilra

me faciunt,uti & illi qui (imul attendunt

patibiles, uti funt infinuate, unde Sa-

At

ad fenfum verbotum,&Orationis finem.

:'Choro (

terdoti celebratuto ptaferibuntut pté-

Sic enim omnes illz attentiones concur-

ces dicendz inter induendum ; aliz ves

7I

Tunt.

Ubi

h

1ó funt incompatibiles, v.g.feribere;cal-

fdlnt,mm

Not. quód dumS. D, dicit , tertiam

culare , ludete,

Hinc obligationi fu

Vrl

attentionem , nimituim ad Deum ipfum;

non fatisfecit ille Canonicus, qui un:

RUT

e(fe maxime neceílariam & commubrem

manu Dreviarium tenens & oráns,alterà

ln

quam etiam polfünt habereidjotz, non

manu canes fuos pabulare folebat fu

*l--"-'väiiGg

loquitut de neceffitateab(olu à, fed fo-

continuata ofatione,

*

'»':'Jläö, )

làm ad meliuseffe , & (olàim vu!t figni-

-Ad 3. (atisfadum eft fuprà Tradt, &

FWH[OtEC

ficate praftantiam tertiz attentionis fu*

Exam. f. n, 9. & 60.

Toon

per reliquas duas, quxotdinantut ad il-

44d 4. K, admitiendo fequelam ; nam

g'.'mvig M

lamfieut ad finem.

Ecclefia ( dum c. dolentes, Decclebrat,

Utb fà

LXXXI1IH. Oppono 1. Interdudx quis

Milff. fub virtute obedientiz precipit ,

Ftnq

j

otat fine omniobligatione. Ergonon

hotas dici ftudiosé & devoté ) & Benefi»

fällm;m

tenetur elfe attentus,

ciorum Fundatores non réquitunt nu-

Isj ü

2 Poteft aliquis orare, etiam cum

dum fonum vocis fed orationem propti

r

ïimænhg

fru&u , & fub Oratione manus lavate,

talem qua noncft fine attentione,

Vk

fe veítire: fed tunc non poteft effe at-

Ex quo fequitur , quód &illimorta-

ïpe:iorji,[

tentus,

Ergo.

iter peccent , & ( fi Clerici beneficiati

1'('(]rnm4

3. Ecdeíia non potet pfæcipc;re

fint) fru&us pro rata reftitüere tenean-

a

actumintetnum:Sed intentio & atientio

efta&usintetnus.

tur, qui fyllabas aut voces deglutiendo

i TUf

Ergo-

aut fyncopando tantam verfüum partem

Bd

4. Ergo fequitur , quód Cleticus &

i

corrumpunt vel deglatiunt , ut inde fiat

*

Religiofus mortaliter peccent, imó Cle.

ui al-

E

notabilis pats, chm eft deiis, q

tef»-;

ER

De Horis Canonicis.

787

debeiet dici, otnittatut Officium B. V.

(

ternatim legendo vel cantando , alterum

Officium Defund&. Litaniz majotes in

«t

veríum inchoant , antequam alius prio-

(

V

tem finiverit,

Feíto S. Matci, vel tribus diebus Roga-

tionum ,«&c.

n

m

li

— QUAERO VIII. Quàm gravis eft

Ratio 3. p. Quia quivis in particulati

obl'gatio comparendi in Choro five pro

)

- Rel giofis five pro Canonicis ? Qaot

tenetür fub peccato & quidem (fifitin

f

- Religiofi Chorum faciant? Canonici füb

re gravi ) mortali , fuccurere Bonocome

"

[

Officio divino Miflam legentes lucran-

muni, fi fitin periculo,

Etoo,

J

M

p

turne diftributiones?

y. 2. l'tobabilius eft, quod duo vel

ttes nonfaciant Chorum.

AU

]

LXXXIV. x;, 1, Communitas Reli-

ioforum tenetur fub mortali

uotidie

Ratio: Chorus hic fumitur, non pro

!

in Ecclefia publicé horas Canonicas pet-

loco illo máteriali fed pro congregatione

Choralium ad orandum vel pfallendum

i

d

folvete. - 2. Quz obligatio non folüm

afficit Przelatos ut attendant fübditosque

public&: Sed publica hzc oratio & píal-

fnodia cum deformitate fit 3 duobus vel

compellant. 3. Sed & fingulos R eligio-

g

fos Choto depntatos.

tribus. Ergo duo vel ttes non faciunt

p

t, Parstum ex immemoriali confue-

Chorum ; confequenter, fi non majot

11

T

tüdine,tum ex variis Pontificum Decre-

numerus compareat, alii fine jufta caufa

tis conftat.

emanentes , in confcientia non excufan-

i

1. Pars conftatex iisdem , & fpecia-

tut,

W

liter ex Decreto Clementis VITI, patet ,

Idem pa'et ex innoc. X. qui in fua

quód nez Generales à fervitio Chori (int

Conttitutione füpet fappreffione patvo-

immunes , nifi dumactu occupantur in

tum Conventuum vult , ut ad minusibi

I

tü

proprii Officii munere.

ftent. quatuor Sacerdotes ad obeunda

. Ex quonoftet Donatusinfert: quód

munia Religionis,inter que pézcipuum

quamvis fübditi mortaliter peccent, fi

eft , hotàs recitare in Choro. Ergo.

i

Lmvg

Dc(, o

fine jufta caufà omittant fequi Chorum

Ex his fequitut , quód fi fint aliqui

per anum diem;adhuc tamen majus pec-

Conventus habentes tam paucas perío-

( iil

- . Catum committant Supetiorcs omitten-

nas , teneantur tamen (ub mortali ad.

ib

tes fequi Chorum per idem tempus , fine

Chotum: . Quia tenentut facere quod

[gquimïï

tamen legitimoimpedimento, ut conftat

poffunt.

j

^ -ex Clem. 1. de celeb. Miff; "Tum quia

Non obftat 1. quód tres faciunt Ca-

i

Superiorïbus maximé incumbit cura

pitulum , ficenim in multis locis & ca-

li

df

. bonicommunis; Tumetiam, quia aliàs

fibus pfa&icstür , quia fitabsque defor-

a

W

Nf

etunt Canes latrare non va-'aut ron vo-

mitate.

Non obítat 2. illad Chrifti

'PW gg[fT 1

lentes ,eorumqueeft , non folüm verbo

Maith. 18:v.20, 'U£i funt. duo veltres

M

a

L.

fed & operedocere. — Similiterindubié

congregati im momine meo, ibi fam . im

J!

(

iil

i.

medio eorum. . Verum enim cft, quód

"mortaliter: peccant Superiores permit-

j

j.'O

Gduobss vel tribus in nomine Chrifti

tentes , ut etiamæ uno die;quo i

r

fx(?hO

i

con-

TM

(Ggg88 ?

s

788

TRACTATUS X. ÉExamen $.

congregatis , ipfe non defit, ex hoc ta-

Choro afliftere & pfallere

— ac; cantärc $

NT

fecus , teneti reftitue

&t

i

men non fit; quód alii fine caufa feab-

te frücdtus & prg.

fentantesexcufentur,

fentias.

u

j

Notanda pro Superiorum Religiofo-

Ratio : Qlia ad hoc Canonici fünt

DO

tum fimulo hic eft Hiftoria de S, Ai-

D

?

inftituti, & ob hoc dantureis (tipendia.

«harde Abbate, qui dum fub decantata

Unde & Concil, T'rid. SefT. 24.cap. 12,

M

I

Nona capillos ex capite & mento fibi

ftatuit: Ormzes diviza per fe €$ Hn

A l

iil

u

f

prefcindi fecit , vifus fuit damon fingu-

per. [tbflitutos. compellantur. obire. off-

los przcifos capillos indufttios& qua-

€ia ,Gtc. atque in Chero ad pfallendum

AO

rfens, numetans , & in ordinem redi-

inflituto , bymnis €9. canticis Dei no-

d

14

D

gens,ftrito Judici offerendos,& flammá

men reverenter , diffintlé de'z'(ptäg; lán-

:

purgante combutendos. Sed fanctus vit

dare.

Sed

,j'törcs

!

fe divinitus intelledá ex inftin&u S. Spi-

Refp. f, Non aufim peccati mortalis

il

ritüs cum femitonío capite ad Fratres

damnare defa&o illos Canonicos qui

i

It

cucurtit , culpam confitens & de ea pee-

habent fuos Capellanos & Cantores Vi-

d

nitens, ac Fratrum preces expofcens;

catios, qui in Choro pfal'unt & can«

J

uarum efíicacia impetravit, ut ab eo

tant, Ccum hactamen claufula dummodo:

(iia

qui fuis fidelibus dixit, .Capillusdeca-

ipfi ( nifi juta excufetcaufa ) Choro,non:

Ws

xf

ite veftro nonperibit, capilli omnes &

folüm phifice fcu cotpore , fed & mora*

W

A

Minguli fuerint. miraculosé. reftituti in

liter feu animo devoto & attento affi-

J

p

caput & mentem ut erant anté,

ftant, ineptias non treétent , diu non

t

4j

Refp. 3. Soli Novitii non poffunt

confabulentur : fecus , mortaliter pec-

li

conftitaere Chorum , nifi ex jufta & ne-

cant & ad reftitutionem tenentur.

Et

j Pdig

:€effaria caufa.

j

licét ipfi motu proprio anté. intendant

J Ui

Katió 1. p. Chorus eft onus rerfo-

reftitutionemi , tamen mortaliter pec-

"UR

nale U'rofcflorum , & eorum qui Mo ia-

cant,

EUY

Katio:

uia íta docet ufus multis

flerio fant incorporati , quales non funt

V

Novitii.

^

retro annis introdu&us , Pralaiis Eccle-

Ratio 2. p. Novitii in favorabilibus

fiz , nimirum Epiícopis , & ipfis Illu-

p

]

reputantut pars Communitatis & gaue

ftriffimis Nuntiis Apoftolicis videntibus

'ttotu/n,

. dent privilegiis Profefforurh. . Ergo fal-

& noncontradicentibus. Ubi non im-

tem ex jufta caufa poffünt eorum vices

meritó confiderandum, quod palmodia

.;-Qll'no

, i'upplerc in Choto,

Choralis meliüs pecagatur pet Vicatios -

"g

- LXXXV. Refp.4. Cettum eft , quod

quäm petCanonicos,quorum pauci'hoc

þ iq Oxuid(n

infpiciendo ptimam Canonicorum in-

tempote in Cantu funi verfati. .

wthlbf

fitutionem &. Concilii Tridentini ver-

LXXXVI. jSed 4uid Íentis de illis

ba , tutior & probabilior fit. fententia

Canonicis qui tariffimé per annim,cüm

» Zïüilfiun

docens. , Canonicos in confcientia fub

tamen. poflent , in. Choro comparent,

unt?

flwme(

sortli teneri vimmediat& per feipíos

hotas tamen domi fempet petfolv

*

NonR

)

"ER

D Hyï;s Canonicis.

789

:* Noh defant DD. qui ob eandem mox

&. Quid depulíante Organum ?

If

DI

datam rationem illos , fi fcandalum &

7. Quid de inquirentibus pfalm(?s

fub hotis?

(:ontcEnptu

s defit, à mottali excufant ,

di'cefe

——

EX

eorum ab-

9. Excotnmunicatus tene:urne

]

excepto cafu , quo propter

horas ?

- fentiam Chotusnegligeretur. Seiquo-

al

9. Quinam poteft cum aliquo di-

.L

' ad hoc dico : Multa diffimulantur etiam

3 Pralatis Écclefiz , qua tamea non ap-

Ípen

fate in horisdicendis?

m

tione licita

Qo, E&ne nece

ffarib à Sacerdote di-

nj

tobantut, nec ex diffimula

cendum Matutinum ante Miffam? Item,

hs -

fiunt. Nec'video legicimum acíolidum

T

eosexcufandi modum , nifi fenium , in-

Licetne pgivacim dicere horas fub Mifh

pracepta ?

il

firmitas , vel limilis caufa excufet. E&

:

[

Yr. Qua

fant caufz excu('antf:s à

pt

fe&tó res hec periculofa,

Breviatio ?

LXXXVII. s; 6. Ad ultimam Que-

|

LXXXVIIL. &. 42 1.. Clerici fub

/. J fiti o&avi partem , tefte Gatcia negativ&

pcccatö m

ortàli tenentut uti Dteviario

fuilfs declararumà Cardinalibus , nifi

fal-

2

Miffam tunc celebrent ex jufla Superío-

Rofnano juxta ritum fuz Dioccefis ,

g

tem dum funt intra illam.

Dum veró

I

i

tis. Quia autem hzc Declaratio vide-

vur fundari in allegato decreto Trid. vi

funt inalia, in qua celebratur fettum

j

cüjus Canonici pet fe ipfos deberent in

illi Dieecefi proprium,poffünt fe accom-

modare,

Item in cafu quo Romanum

Choro p'allere , hic autem rigot in feofa

W

haberenon poiTent , benetamen alterius

il

explicato fit per confuetudinem mitiga-

y

a

tas ; nec-tales Canonici videntur ob id

Religionis, illo ad interim uti debetent.

damnand;: con(ultius tamen foret fta-

Similiter Religiofi ex privilegio propti-

te Declarationi Cardin.

um Breviarium habentes,ut Dotminicani

Qd

& alii , tenentut fab mortali illo uti jux-

*

— QU A RO IX. Quomodorefolvis

j /

hos cafus?

ta fuum titum , nifi fort& aliud habere

"x« Quo Breviatio utendum ? Domi-

non poffent quämRomanum,yel fimile.

m

Sed ad libitum & fine neceffitateab eo ,

li

nicanus pote'üne uti Rkomano ?

etiam extra Chorum , recedere , pecca-

-u

z. Infitmus qui non poteft perfolve-

retotum, bene tamen pattem , tenetur-

tum eft. Quia fuum & non aliud pro

d

fui Religioneapprobatum eft, Exdato,

ne?

D

fc ,V ætenccume

robab;le effe, quód quis privatim pro

] fl

3. Qui non poteft per

horas orate pet alium ?

libitu poffit oti Romano , motus hac ra-

" Iu

tione, quód fe conformet Ecclefiz Ro-

Quid ceníes de ceco & fardo ? Vel

X

nymäi'

deco qui habetfolüm Diuraum;non ve-

mane Écclefiatum omnium Matti:

hoc tamen nor fequitur ,

Religiofum

»

16 Breviarium,ita ut defint folz Le&io-

iam Brevia-

"

"

licitt ad placitum poffe uti et

gl

J!

Aes?

v.g. Do-

f .Licetne orate de Sancto ? Vel etiam

rio proprio alterius Religionis ,

fj y

tationem oppouütarn.

breve Officium de Refurrecione; dum

minicanz ; ob

r

j

Ggg 28 ?

J

e& defaria ? :

--

o

TRACTATUS X. Examen s.

CLXXXIX. 44d 2. Si poffit faltem re-

ZAd 4. Si cecus poffit horas memo-

!

AUA

[3

citare Mututinuin , velaliam iniegram

titer recitare, vel (1 poffit cum focio ,

i

horam; tenetut.

Si vetó folüm hym-

eumquecommodéhaberepoffitenetur. — -

J

num , vel unum alterumve píaluium;ad

ob ratíonem antea de ipfirmo in(inua-

nihil tenetur.

tam. Secus, ad nihil tenetut de horis,

/il

Ratiío ; Quiaaliàs vix ullus infirmus

quia ad impoflibile non daturobl gatio,

excuíaretür ab horis , quia vix ullus

Lt

Dcbet tamen fupplere per alias preces ,

T

e& , qui non poffit faltem aliquid ora-

v.g.Officium B. V., Rofàcia, &c. atbi-

h p

re , imó infirmus ficret perplexus: dif-

trio Superioris, à quo fitunc fimul pe-

L

ficile enim eft difcernere quantum pof-

tatut difpenfatio, fecuriffime agitur,

M

fit orate,

Surdus, loqui potens , teneturad ho-

: Gravisergo infirmitas excufat , fiju-

ras; non enim tenctur fi audite, cüm

jitPaot

dicio prudcntis medici horatum recita-

non poffit, fed fufficit quód orepronun-

M

jb

tio magis noceat; 'Tum quia Ecclefia

tiet & mente attendat. . Satisfacitetiam

&t

non cenfetut obligare cum tanto peri-

in Choro cam aliis cantando, lic&talios

RUT

culo, Tum quia, utlex obliget, debet

non audiat.

Imó homo non furdafter,

eífe moraliter poffibilis , adcóque huma-

At j

licét bene faciat , horasorando fic utipfe:

no ufuiaccommodata.

Si medicusdu-

fe audiat , ad hoc tamen non eft (üb pec-

lt P"

^ütig q

bitet, petatur pro fecutitate difpenfa-

cato obligatus.

Quia obligatio hzc,

& (

tio.

Siinfirmitas accedat ftatutishoris,

puta, in privata tecitatione , non eftad

| F i

utQuartana, recitatio preveniatur vel

audiendam , ut dixi , fed ad dicendum,

fiat poft paroxifmum: Qui non.poteft

poteft autem fie:i vocalis oratio , licét .

&i

li

fine, bene tamen cum focio , eumque

orans fe non audiat; quia fit femper

i

^i

MUIATN

commodé poteft habere , tenetur ; Ita

cum aliquofono, Et oppofitum e(tdu-

enim dictat obligatio implendi prace-

rum graviter audienti , vel oranti in

Wii&fad

i

f'ttà Q

ptum , quia debitum tenemurt folvereeo

ftrepitu aut vento vehemente.

modo,quopoffümus commodé. Et hoc

d illud de habente folüm Diutpum,

u

maxime practicate deberetinfirmus ba-

R. teneri diceteid quodpoteft. Imóex

il

bens pingue Beneficium,.

P

rationabili caufa poflent horzorati ex-

Not. , hanc Propofitionem ab Innoc.

ceptis LeGionibus , & hz dici poftea.

: il D

: btj Mil

XI. n. 54.elle damnatam: Qvwi gonpo-

XCI. 44 ;. Nondefunt DD.dicen- .

ff vecitare Matntinum €2 Laudes , po-

tes eíTe fol

T

Müm fere

üm veniale, eóquód putent

sefl autem veliquas boras , ad uibiltene-

eíTe (olàm mutationem accidentalem;&

|

tur , quia major pars trabit adfe maino-

ln r

deneceffitate pracepti folüm effe feptem

YOTRe

horas. Veiümtutius & probabiliuseft ,

rl

XC. .Ad 3. Talis quidem beneface-

effe mortale, licét cantüm femel fiat.

«| 4j ()

tetíed non tenetur.. Quiaonus dicendi

t t

Rario : Quia Pius V. pracipit recita-

horas eít perfonale,cftque ad dicendum,

ri OHïcium.juxta fortnam ab ipfo prz-

NI

non ad audiendum.

MU

fcriptam : Sed adþhanc forma

m peptirict

"t l

2

(

De Horis Catonicis.

79

MU

"

diftcibutio Officiiin tempora, fefta &

fiz, à qua illeeft przcifus: undedecbet

Yf

uU

dicere: Demineexanudiorat, &c.

dies.

Ergo.

Unde Alexander VII.

M

fil

XCIV. 244 9. Poteft Papa cum ome

1666. interminis damnat , ad minusut

fcandalofam , hanc Propofitionem: 77

nibus,

Licét enim Beneficium detut

L

die Palstarum recitans Offcium Pafcha-

proptet Officium, hoc tamen eft per (a-

OX

le fatisfacit pracepto,

Uti & hanc:

cros Canones.

Ex jure tamen naturz

V

i

Vsice Offcio poteft. quis fatisfacere du-

talis. abfoluté difpenfatus teneretur ad

quid aliudad regratiandum. Epifcopus

plici pracepte pro. die pre[enti €& eralli-

$0.

potett, fi non proptié difpenfare, faltem

XCI, 24d.&. &$ 7.. Organifta tene-

eit jufta v. g. infirmitatis causà , fuis fub-

tüt(ub mortali Officium privatim dicé-

ditislicentiam omittendi horas dare , in-

:&.. Qui pfàlmos inquirunr , libtos

terpretando jas Canonicum qualiter di-

fpenfat velillud interpretaturin materia

transferunt , campanas pulíant , aut

thurificatione occupantut , fi p

jejunii veldieifefti. . Quid Pralati Re-

interniatcentione cum aliis fimul orent ,

gulares circa fuos ex privilegio poffint, à

ve] totum in filentio dicant , fatisfa-

Choro eos difpenfando, patet ex decre-

Ciunt , üt patet ex iis qua ante dixi de

to Clem. VIII. inquodicitur: Cw» Le-

&&ionibus cum Breviario compatibi-

oribus. agtemS Pradicatoribus Supee

h

üwx -

libus. Que fi etiam de Organifta

viores iistantzm diebus , quibus eos lege-

ve aut pradicare contigerit , difpen[ave

d

(quod ipfemet íciet ) verificentur,

nf

etiam fatisfaciet.

Secus omnes illi te-

Poj?nt. ddem auoque praftare valeant

fentut fepetere , n quid notabile omit-

eum agrotis & findiorum causa legitimà

J

"

unt, nonveró , fi modicam, prohoc

impedili:.

Hinc abfolute & fimplici-

æoliluääï

enim fatisfaciet Chotus.

Dum upus

ter eos à Choro difpenfare non pof-

funt,

qlod

Vetfus in Organo pulftur , ille debet

Jl

ab unoin Choro aliá. vocedici , utab

Ratio efl : Quianemo, Papá inferior,

(f DIW

oninibus intelligatur, aliàs alii non fa-

poteft difpenfare in Jure Papali & uni-

0

!

tisfaciunt , nifi (ubmifsé dicant, (i ab

veríali confuetudine . Ecclefie , nifi gxr

hat

alio non intelligant.

Sicut dum alter-

commiffione & legítimá causá,

notim pfallitur , chotus tacens dcbet al-

Circa tecitationem privatam poffunt

ii

terum bene intelligere,

id quod anté dictum eft de Epifcopo;

j DDU

XCill. 44 8. Exeommunicatus

u

Abbatiffa;utpote incapax Jurisdictio-

ttiam excommunicatione ma

nis fpiritualis , cum infirmis [uis Monia-

(

jori tcune-,

tur dicerehoras privatim.

libus quoad horas difpenfare non po-

teft, poteft tamen ex commiffione (ui

J

Ratio : Quia aliàs ex fua iniquitate

"

feportaret commodum , nimirum alle-

Pralati declarare caufam ab horis etiam

n

viationem ; fed nondeber dicete Domi-

vatisexcufantem.

)

T

pri

[F'

j

nus vobifcum ante Colle&tas,lictt fit Sa-

XCV. Ad 10. Certum eft , loquendo

iml

de p

ublica horarum pctfolutione in

t

i

P

cerdos , quia hpg//d-i,citurvnomlincF.cclc-

Choro ,

K

as

792

TRAC TATUS X, Examtn 5.

Choro , debete confuetas horas premitti

enim à Breviarlo excufantes funt 4-

i

d

ante Miffam Conventualem Probabilius

Prvima etk cecitas vel infitmitas , in

eft, ncllum, vel faltem non effe motta-

fenfü 24 4.ca(um exlicato. — Secwnda ,

!eïi'),fl

le peccatum ( tnaxime fi fiat ex rationa-

Inculpabilis carentia Breviatii ,. v, g,

hi

d

bili cauía ) celebrare Miffam , non reci-

in itinete. deperditi ; quomodo autem

tatis privacim Matutinis cum Laudibus ,

tunc füpplendum , patet ex di&is.

i

licét fit de confilio & decentia aliquaf

Qui liberé Bteviarium projecit in fla-

lii

—-g.i.f

Meta negl'gentia eft venialis,

meén,, tamdiu peccat non orando,

Ratio: Qaia nulla dehoc extat lex

quamdiu eum non poenitet projeciffe,

vel przceptum , & eft materia levis , nec

Dum verà finceié ponitet , omillio ei

4

'ia'Släau

notabiliter facit majorem Dei cultum

nonampliüsimputatur ad culpam, quía

|

fs

aut (acri myfterii reverentiam. — Nec cft

catentia Breviarii non eft ei ampliüsvo-

üd

neceílarium ex natüura tei, nec ex con-

luntatia. — Tertia, Repentina & gravis

"m

nex'one inter uttumque, nec ex confue-

u

occupatio quz cum horarum recitatio-

d

'tudine, Licét enim pii Sacerdotes juxta

ne non poteft perfici, & fine (candalo vel

Ti f

Rubticas Romani Breviarii ita practi-

peccato , aut gravi five füi , fivealiorum

tinly

cent , hoc foliim proba: fieri decentiz ,

incorh modo ; nequit differci , v. g. cura

fqita

devotionis ac difpofitionis grauá , non

infirmorum , concío , confeílionum

ü

YU

!

l

ex neccílitate precepti.

auditto , publica le&io , &c, Sed ra-

lm,f [

At

Adid quod additur, Dzco , etiatn pro-

tiffimus e(t talis cafus , ut hotz non

fj

(

babilius videti , quód qui orat horas fub

poffit anticipari, vel dici po& nego-

TMW

tium.

Miffa pracepta, eodem a&tu fatisfaciat

*

4arta , Difpenfatio , prout

i Doy

utrique przcepto.

explicatum eft ad cafum 9,

Y

3 duj

Ratio: Quia il

li duo actus Religio-

:

43

li

nis , nimirum audire MifTam,& recitare

Ce'leäämtia Foffarum. adolk 21(4]2.

Tíws,

horas,in omni integritate funt compof-

122. ATIc. A. -

wsgi, k

fibiles, quia talis adeft M ff prz(entiá

Vs

cotporali & morali , per neutrum enim

QUAER O X.QuidefFeftum, cut.

R

|

ab altero diftrahitur , tetinet namque

& àquo inftitutum , quando incipit,.

LU

ld

unam faltem ex triplici attentione fuprà

quodnam de eo preceptum tum ad

: lC Bo

explicatá ; quia non tenetur attendete

*

5

tuin ad omittendum?

agendum

àt ]

q

ad verba Sacerdotis, (cd reverenter in-

XCVII. zi 1. Feftum (ignificatdiem

tereffe minifterio Sacerdotis apud aram,

Ms

inftitutum ad vacandum Deo per opera

"Wim!oc,

illud videndo vel audiendo, quod fir

Religionis, & sbítinendum ab opere Íet- -

4j

recitando horas. — Nihilominus meliüis

vili. "Talia fefta (unt , Chrifti, Beatz

facit, fi fub. Miffa precepta oret preces

Mhancru

Virginis, Apoftolorum; &c. inter hzc

qus (

pon preceptas , & horas Canonicas alio

numertatut diesDominica,dictaà Domi-

tempote,

:

XWICX;(

no Salvatore ; ficut alia feíla ; ita & dies

"Ut

XCVI. Ad ? I, patet ex dictis, Caufze

Dominica quoad determinationem

tempo-

M»&C

De Celebratipne Foftarum..

793

It i

temporis e& inftitutaab Ecclefia, ac fuc-

».. 4. Fcitum diverfimod? incipit re-

ceffit Sabbatho, quod fan&ificabatur à

T

fpeótu diverforum acaum humanorü.

T

Tadzis,tanquaim dies feptimus.

Unde

Quoad jejunium incipit à med.à nodte

)M

j

Exod. 20. premiílo precepto de. fancti-

pracedentis vigiliz.

Quoad Officium

ficatione Sabbathi affignatur ratio: Quía

Ecclefiz incipità prímis Vefperis. Quo-

bt

fex diebus fecit Deus Coelum & tertam,

ad cellationem ab opere fervili incipit ab

occafuSolis ( ubitamen confuetudo loci

& infeptimà die requicvit.

—— -& 2. Eccleíia potuit mutare diem

eft attendenda) &terminatur in vefpera

Sabbathiin Dominicam.

Declaratur

fequend. — Communiter tamen dicitur,

ex $. Thom. cit. a. 4.ad 1. ubi docet,

quod ab una ad alteram mediam no-

Ti

quód przceptum de (an&ifica:ione Sab-

cem. —Tandem, quoad obligationem

auditionis MifIx ab ortu Solis.

bathi, e& partim morale, partim care-

moniale : morale quidem quantüm ad

y, $. Praeceptum de celebratione fe-

hoc, quód homo. deputet aliquod tem-

ftieft affirmativum , quo prefcribuntur

lffliï'f

!

pus vite fuzad vacandum divinis; in-

opera in eo facienda, ut Miffa , Concio

eft enim homini naturalis inclinatio ad

audienda, Veípere frequentande; &

loc,quód cuilibet tei neceffariz depute-

cit negativum, quo praícribuntur ope-

Yf

tut aliquod tenapus, ficut corporali refe-

taomittenda, nimirum fervilia,

j u

Gioni,fomno,& aliis hujusmodi, Unde

QUJERO . XIL Quznam operain

?M

ctiam fpirituali tefe&tioni, quà mens ho-

Feftoex przcepto funt facienda 2

Mïw

iinisin Deo reficitur , íecundüm dicta-

XCIIX. y, 1. In die Fcto audire

Q)D"

men naturalis rationis aliquód tempus

Concionem & Vefpetas, eft quidem de

deputat homo, & jaxta hoc S. D. ait:

conflio, & valde proficuum ac Deo

Przceptum de fan&ificatione Sabbathi

gratum,non tameneftde przcepto, fed

ellc morale; & poni inter przcepta De-

-ad auditionem. MilIz eft obligatio fub

,

calogi, nec fic poteft mutaris fed in-

mortali. Nam ut habet prazceptum Ec-

uantum inhocprecepto. determinatur

clefie, facrum Maffa offictum diebus fefl is

diut

peciale tempus in fignum creationis

reverenter,id eft, cum debita attentione

& devotione a44ito , intereffendo non

l

p

mundi,eft ceremoniale & figurativum,

U

& fic potuit mutari quoad diem taxa-

Íolàm corpore, etiam exteriüs ngodeíte

j

i

tam. Pro quo

/

j

compofito , fed & devoto animo, aliás

d j

V. 3. Eccletiajufte

non fati:fit pra:ce

j

infiniitdiem Do-

pto, ut habet ptolbabi-

miuicam locoSabbarhi.

"Jior Sententia,

vf

Ratio: Quia in.die Dominica multa

J

P

Hoctamen preceptamimpletur, etís

praclara fuerunt gefta , nimirum mun-

Miffa audiatur extra Ecclefiam Paro-

n[iïh k

dus cteatus, Chriitus devictà moite in

chialem , modó defit contemptus ejus.

€o tefurtexit, Apoftoli predicandi &

. Incipitobligare pueros dum perveniunt

"mi

baptzandi pote(tatem acce

ad annos difcretionis, quia autem hoc

hlä

?emnt, Spi-

titus $, datgs, &c,

tempus non poteft generalitet determi-

M

Hhh hh

natiy

,

n

TRACTATUS X. E;&amm s.

X

794

Dari , tutius eft, puetos ad Miffam au--

lia, quz. in Miffa funt, audiat: cni fen-

gin

diendam mittere exa&to feptennio , tunc

tentiz non fubícribo.

Communior &

vetior fententia eft, non effe;notabilem

-

enim przfumuntur capaces doli & pec-

z d

cati , nifi invincibilis ignorantia eos ex-

partem, adeóque mortaliter non pec-

cufet.

; i

T

'

cati , i quisàprincipio Miffz adfit aíque

!

L

"

x« 2. Ut fatis fiat precepto de audien-

ad Communionem facerdotis inclufiv&:

f

da Miff, non eft necefle, ut quis cele-

vel à ptincipio Epiftole ufque ad benes

t

brantem videat , vel audiat , fed fufficit,

didionem. Aliidicunt, tertiam partem

j d

fi ita-moraliter ptarfens fit ; utex quibus-

Miffz , vel citciter, effe partem notabi-

)t

dam fignis colligat , quid Sacerdos. ce-

lem.

Quz vero tertia parsfit , non de-

hj

1t,9|

lebrans agat ; Ut patet tumin magno

finitur , proinde inhoc prudenti judicio

confluxupopuli , tum in cacis;ac furdis,

opus eft,

A

ul

tl

vel dum: Sacerdos valde fubmifsé legit.

C. g 4.

Q

ui À duobus Sacerd;itibus.

Hinc Donatus nofter Tom. 3. Tract. 7,

non (imul fed (ucceffivé audit medieta»

i

t

T

li

q. 107. n, 3. bene fentit ; quód etiam is ;

tem Miflz , v.g. veniensad unam pattem

hnoy

qui ? fencftra vicinz domüs fuz videt &

imtediate poft Copfecrationem , & eà.

lii 1

audit vocem Sacerdotisalte Miffitantis ,

finitá eó ufqueaudit ftatim alteram , nofi

gt

absque ullo dubio debeat dici prefens ;

peccat morraliter ; venialiter tamen de-

vicinus , & unus de circumftantibus ad

linquit, ( ex negligentía fiat.

"ariy

h

Jf

Milfam. Hoc.tamgncommuniter*non

Ratio: Quiaauditintegram Miffam,

debet pra&ticari,

licet inverfo ordine. Ergo pteceptum

Ti

ET

Not. quód innoc. XI. damnaverit

implet, etíi in rmodo & perfe&ione de-

duas Propofitiones n. $2. — Praceptum

ficiat.

ij

/Xl,/

fervandi Fefla mm' obligat [ub mortali

Cl. Sub Miffa fabularí , peccatum

HWJWJ

Kepofito candalo , fi abfit contemptus.. Et

ef, veniale, fi per modicam ; mortale ,

Ml

A9

n. $3. Satisfacit pracepto Ecclefía de au-

fi per notabilem ( nimirum tertiam , vel

Cui fzpe

H

Aidpd

diendo Sacro , qui duasejus partes , imo

^

citciter ) Miffz partem fiat ;

7

watuor [imul à «diverfis celebrantibus

anneCtitur grave fcandalum alio

m

gt

sudit.

H

puá,

praíentium, Idem cft de diftractione

XCIX. &. $3. Integra Miffa debet

volantariá mentis , proportioabiliter

KU

f

auditi, faltemwufque ad Sacerdotis bene-

ut fuprà di&um eft de axtentionead ho-

di&ionem. ^ Qui (ine jufta caufa omit-

ras Canonicastequifita, quz vide. Cate-

UM

"df

tit partem exiguam , peccat venialiter ,

tüm pauca verba ex neceffitate vecivi-

ui notabilem , mortaliter,

uz fit

litate (nequis morofüs videatur) pto-

m]m) pf(

ïitcfuh

notabilis pats , facilt definiri non poteft.

ferre, & non plura ac neccflitas ve ci-

1

Sunt qui excufantà mortali eutn qui

uillongm

vilitas requirit , càm snotivum hone-

circa Offertorium ad-Miffam accedit &

Kum fit, culpá vacare potef. —

-Udü, f

smanet ufque ad benedictionem facer-

M

ll

xi.6. Sub Sacro obligatorio feoccu«

