Explicatur Circumflantia Ubi.

j

poteft effs leve vel nullum peccatum

L

propter authoritatem paternam , & po-

XXXII. Hzc dcfignatlocum deli&i

»lani,d.n

teftatem cortigendi ac reprehendendi.

nam fubinde fi peccatum. fiat publice,

Eadem efl ratio de Avis, Proavis, &c,

trahitur ad fpeciem fcandali : fi in loce

nils t

YJxore , marito , fratre, forore, &c. fic

facto , adípeciem facrilegii , ut patet

,apüe

tamen, ut non omne, quod íüfficeret

tum in furto, tum incaíu, quo quis

acitgi

ad mottale , íi fieret contra Patentes;

equos aliave pecora duceret in Ecclefiam

REV

fufficiat etiam ad mortale , ( fiatcontra

tanquam inftabulum,

Vel fi quis in ea

ddewut

frattem.

exercetet la(civas comaedias , negotia-

n,[mm:

De plutibus hujusmodi circumftan-

tiones profanas , ut nundinas , aut publi-

elcetit

tiis hic exempla poni poffent, fed illa. in-

cum mercatum,&c.

at

venientut in peopriis locis in decurfu hu-

De hac circumftantiá Angel. Doctor

: feudlt

epufe. 6 4. fic ait:

Confeffio debet effe

jus operis, maxime infrà de deledtatione

morofa, de freciebus luxutiz ; ibfidelita-

plena , quia debet continere circumftan-

yiatito

tis , &c. übi videantur,

tiasaggravantes peccata , qua fant, locus

Y ftcon

in quo peccafti, quiagravius eft peccare

) fanc

Explicatur Cireumflantia Quid.

in Ecclefia , autin loco facro , quàm in

tioti i

domo,& gravius eft, cogitarealiquod in-

litat t

XXXI, Hze denotat matetiamn , citca

honeftum, quando dicis Miffam vel Of-

quam a&us vetíatur; vel effe&um , non

ficium, vel quando Horas »quàm quan-

quidem fecundüm effentiam , fed quoad

do ícribis; & gravius elt refpicere vel

?C( W

ietats 1

qualitates accidentales. ,- v,g. infurto ,

tangere animo impudico cotpus homi-

rem efle alienam non eft citcumftantia,

Conlaj

nis füb pannis , quàm manum vel pe-

fedeft obje&um fpecificativum ejus ; (ed

dem ; quia magis libidinofa delectatio

elligit

€ffe rem acram , vel effeablatam in ma-

eft ibi.

Et fic facies differentiam inier

jercutt

jore & minore quantitate , eft circum-

locum & locum. HazcS,D.

ftantias prima fpeciem mutat: altetaag-

at !

Huc etiam fpeótat Circumftantia

rcutill

gravat, Hucetiam teduci poffet inten-

coram qHuo , de quá S. T ho. ibidem (ic

a nl

tio habita in peccato , fed de ca patebitin

inquit : Gravius eft dicere & facere ali-

Circumftantia Cer.

Yenati t

quid coram eo , qui poteft ex hoc fume-

v ltdte

Plurima alia qua hic adduci poffznt,

re occafionem.peccandi , quàm illud

rdiisi

dicentut infrà de occafione & peticulo

dicere & facere occult , & graviuseft

peccandi Tra&, $. Exam.», n. fo.. . De

fimulate fe effe patientem , habenJo

confuetudine peccandi, ibid. n. $2, De

iramin corde , quàm oftendere fc etfe

afentu 1

concubinatu ibid.n.4 $. De blafphemia

turbatum ficüteft , pon dando tamen

:n[iä: quf;

; quïï

Tra&,7.Exam.;. n. 59. — Defcandalo.

alicui turbationis vel mali exempli oc-

Tra&.7. Exam.

cafionem, ut dicit Gregor. Ecideonon

o*

7.n.13j. De factüegie

loco citando.

fufficit dicere, fui iratus de verbo mihi

um d

L23

di&to,

gmïf»

TRACT. Ill. Exam. z.

$

dicto , íed debet dicete &addere , & fi-

lem as , fed extrinfecatm , & ab ipfo

d |

mulavi me effe patientem in verbis & fi-

opefante adje&am , quz neceffatió eft

qun

'gnis extetioribus, nt reputater humi-

exptimenda in confeflione v. g. futatur

quat

lis, ubi eram fuperbus ; itaquód cum

quis ut.poffit adulterari , licét adulte-

un

illá fimulatione addidi mendacium ad

rium re ipsá non fequatut , ob rationem

in|

dandam infriin hoc TraG. Exam, 3. m.

du

iram , quam occultavi. Adhuc eft gra-

e

vius,tangere Bertam efculando , quàm

47.K:2. Quando finis intentus ; ob

al

ipfam ineodem locotángere cum pede:

quem quisprzceptum transgreditut ,eft

quia ifte modus tangendi eft magis im-

indifferens vel etiam bonus, v. g. fiquis

f

d

udicus.

Unde non fufficit dicere ,te-

in die fc(to omittat Sacrum , ut legat

librum fpiritualem, ut ftudeat, ut [u-

WU

tigi Bertam impudicé , fed oportet dicc-

j

te locum corporis, f: tetigifti manum,

dat, fpatiatum vadat , &c. licet aliqui

i

vel pe&us fuprapannos , vel ad nudum:

afferant , non tantüm ipfam diei fefti

& dicas modum, fcil. cumore, manu, vel

transgreffionem, fed & circumftantiam

—

D

li

cum pede.

Hzc ibi.

finis effc exprimendam , ptobabilius

e(t nom teneti.

Katio esf : Cümenim

1

Vide infrà de Sacrilegio . "T'tact, 10.

h

Exam. 4, n. 64, ubi dicuntur que huc

ftadium vel ambulatio non fit quid infe

n

fpectant.

malam , fed tantüm in quantum eft

caufa talis omiffionis. patet , quód tota

Ti

[

wibus «Auxiliit.

malitia confiftit in omiffione Sacri. Ergo

XXXUI.

Pet hanc citcumftantiam

ea explicata , totum peccatum fufficien-

intelliguntur inftrumenta & media ,

tet explicatut.

Excipio fi talis in ftu-

quibus quis ad patrandum peccatum cft

dio poneret finem ultimum , tuncenim

ufus, v, g. li veneno, gladio , vel alià ra-

effet fpeciale peccatum.

-ionealiquem occidit.

Hzc ( quando

Angel. Do&tor Opufc. &4.. de inten-

tione habità im peccatis fic difcurtit;

continent fpecialem malitiam,vel gravi-

teraugent ) poenitens terfetur exprime-

Gravius eft facere quodcunque pecca-

1e , V. g. ftad fotnicandum , ad furan-

tum cum intentione provocandi ali-

dum , vel aliter. proximo . nocendum

quem ad fimile, aut aliquod aliud pec-

ufüs quis fit ope magi , feu demonis,

catum , quàm ad faciendum fibiipft

/Sihabuit coóperatotes, quiatunc folet

tantüm, ut fi fecifti aliquem actum cum

adeífe peccatum fcandali, Vel fi adhibuit

oculis aut tnanibus adverfus aliquem,

infttumentum valde ctudele in alicujus

vel aliquam perfonam , ut provocarts

eccifione , quia ex co faltem fit notabilis

eam ad malum , &fic dealiis peccatis

aggravatio.

ftudios& fa&tis , non tantüm in damr-

l

num facientis, fed etiam in proximi de-

birmm/t'mtiæ Cur.

trimentum. — Qua peccata. non fufficit

l

XXXIV. Significat caufam finalem ,

confiteri , nifi explicentur intentiones

n0n quidem intrinfecam &t fubítantia-

maliiofz. Tales re&é affimilantur

damos

z

8;

De Circthwflantüs.

modo occifionis , ut fi quem occidifti ,

j &'aöi[f

damonibus ; & (abt inimici Chrifti,

tf

hoe noncontentus , ei pellemabftraxi«

quia ftüdent animas perdere , pro

Plura híc

Pt

uarum falute Chriítus fanguinem fu-

fti, vel in ftufta diffecuifti.

dici polfent de peéccatis conjugum in

Tict al

um effadit.

Iter deícenfus de peccato

; Ob

modo utendi Matrimonio , fed de hoc

in peccatum diligeotius & per(crutan-

L Ety

dus , quia rion eít ita grave unutr pec-

infrà in. proprio loco, nim, Tract, 16.

Exam. 7. n. 103-

Rtento; t

catum fimplex , Gcut eft illud cujas oc-

cafione pluta alia peccata funt commif-

rediyi

5,nelt

fa, . Undefi &udiofe fecitti aliquem de-

Circumflantia Quanda.

m , u

fe&umtali modo , quód alius fuit cul-

Ideat, i

patus de hoc ,& non excufi(ti innocen-

XXXVI. Indicat tempus vel diem,

feu conditionem diei ferialis vel fo-

. licet d

tem , fed permififtieum injufté pati: vel

lemnis. Non eft neceffarió explicanda

m didi

fi pro defenfione unius mendacii verba

rnlizi

injuriofa protulifti , aut incutrifti plura

circa quodvis peccatum , ut patet ex

obl

alia méndacia : aut pro excufatione unius

praxi fidelium , de hoc non femper fe

merídacii commififti perjurium , & ob

accufantium , & Confeffariorum non

L: (ini

Boc fuit (ufpicio dealio, vcl fa&ta injufta

intertogantium ;v. g. quód , vel anin die

TU

fefto fornicati fuerint, occiderint , odio

punitio, aut ortum odium vel tutbatio

at

interaliquos: omnia bzc & fimilia qua

habuetint,fe inebriaverint, &c. Poteft

:e:,quölzï

geSicil

ex peccato primo funt confecuta , de-

tamen eífe , quód in quibusdam valde

factis diebus peccatum fpecialem con-

am (f

bent cum primo principali peccato ple-

trahat. malitiam , ut íi quis die Jovis

à us

niüsexplicari. Hæ;i i.

fan&o , die Parafceves, indie Pafchatis

j Ut

iüftitueret ludos, choreas publicas &c.

Circumflautia Quomada.

ficut in Bacchanalibus,

( dl

XXXV. Defignat modum actus mo-

Angel.Do&or Opufc. cit, docet, exs

fic d

talis, v. g. intenfíosem autremiffionem,

primendum eífe tempus in quo pecca-

aqu r

aut quod fiat cum majore vel minofe

fti; quia gravius eft caveri à Miffa vel

ovocind

advertentia.

Hzc

[S

irn

M

umfntia ne-

otiari in die Dominico, vel in fefto fo-

uod Zliüdfl

ceífarió eft'explicanda, quando modus

lemni , quàm i diealio fimplici; &

1dum j

—

;

Jf

(

1;

actionis circa idem obje&um fingula-

gravius eft quodeunque peccatum in

m

li

rem affert malitiam ; tunc enim funt

magaa folemnitate, quàm alio tempo-

(s t

dao peccata , faltem virtualiter , vel

te 5 & gravius cft, non vacare orationi ,

m

at p

»

M

etiam toraliter formaliter, utpatet in

vel eífe diffolutum in lingua , velrela-

m

x

furto & rapina, de quibus infrà inloco

xatum ingula , quando homo debet

yini

"

',

proptio ; quz fpecie differunt, Proinde

communicare ; & in die , quo homo

ip foximlä

exprimendumeft , fiin furto £uit vio-

communicat , quàm in alio tempore,

T

lentia.

Idem eft de detradtione & con-

Hxzcibi.

i

*

r

tumelia , de oppreffione mulieri? 3 de

Huc

finil

L ;

: M

Ms

TRACT. IHI. Exam. 3.

:

$6

Huc feducitur circumftantia duta-

&. Omnes teduci ad przfatas, vel

cetté non eíle metas circumftantias,

tionis feu morz in peccato , de qua $.

W

D. ibidem ait,

Quoniam ibi majus

Hinc duratio atás reducitur ad Q«4z4o,

e& peccacum , ubi major mora contra-

ut ibidem di&tum eft, Circa 2424 redu

hitur , five fit delectatio corporalis ,

citut ad Qz;4, Tandem numerus pecca-

five mentalis , five iram five odium

torum , qui fignificarur perly qmotits,

teneas per menfem aut annum , & di-

non cft proptie citcumftantia ; hzcenim

Di

ligenter eft mora examinanda in pec-

a&um humanum non multiplicat , fed

Íolüm modificat.

Pro quo

cato'cogxtanonis ; quia videndum eft ,

fi in ipía mora ratio fuccumbat fen-

Not. Quéd explicandus fit numerus

fualitau, confentiendo in opus volun-

peccatotum certus, vel faltem( fi aliter

tate deliberatà , fi poffet; & tunc non

non Íciatur ) probabilis;addendo,circiter

eft minot culpa, quàm f1 peccatum ope-

Íeu plzs minti, Àn quis poftea teneatur

*

re perfeciücc

D

quia fic voluntas pro

certum numerum denuo confiteri , fi

Si autem fuccumbat

d

fa&to teputatur.

eum deprehendat , dicetur Tract. 1 3.de

tatio, conlentiendo in dele&ationem

Penit: Exam. 4, num, f 2,

Tor

tantüm , quanr non vult in opus pro-

Ejflne etiam lufficiens (cientia Confef-

Ti

cedete , fed vult tantüm interiüs in de-

fatii mera circumftanta officii ejus?

l

*

L

tünC ,

licét ibi

[

lectatione voluptari

Dico. Yta quidem fibi períuadent non-

nonfit plenus copfenfus , tamen eft

nulli Confeflatii audaces & parüm

eccatum mortale, ficut dicit Augufti

timorati , fed cum aternz falutis fue

d

pus , fed cft minüsgrave quàm primum,

& peenitentium periculo, & toto aber-

ubi eft confenfus in dele&ationem & in

fanies Colo.

Nam inter neceífatia

opus. Hec ibi.

Confcffarii requifita principem locum

"

Oppono contta numerum feptena-

tenet fcientia , juxta- quam in hoc tre-

rium Circumftantiarum, Dantur enim

mendo Tribunali fungendum fit officio

?(

?ïm*es, 1. Duratioactüs, 2, Circa quid.

Judicis, Medici, & DoGotis, ut often«

l'ui

:

Y

3.Quotie — Ergo.

futn cft fupráin Trad, 1.

3

53

c

&5 )o(

oO

at

í

!

D

EXA-

i

m

t

"

d

De moralitate.

87

Wefns v

itcunftal

ürad i

LLX

ünensg

u

'

"

as

EXAME N Il.-

qtia hus

f

iil

De affuum bumagorum moralitate feu bonitate ac ima

Litta.-

De

üo

as fu.

qua $. D. agit. 1. 2.0.18. ufQue ad 21. incluffve.

»Itcm( (ià

dendogi:

Ctui humano ( in hoc Tftadt,

liberta'e , juxta illud fupta adductum

yollecten

Exam.,

I. ad

. 4. explica-

axioma: Zg naturalibus , id eft , non

confiei ,

A

to ) in ordine phyfico feu

liberis , zec smeremur uec demeremr,

Tij

in effe nature conftituto , fupervenit

Ergo.

moralitas : à quá tedditur bonus vel

Katio ». €$ 2, p. - A&usliber feu ha-

entia od

malus , meritorius vel demeritorius.

manus , &actus moralis habent fpeci-

filiti

Ejus proinde notitia Confcflario ex vi

ficativa formaliter divería,

Ergo non

tfoadentt

Un-

officil Judicis eft perneceffaria,

funt formaliter idem libertas & morali-

; d pi

de

tas, actusliber & actus humanus.. Prob,

ye us

QUAERO 1.

Quid formaliter &

ant. À&us moralis fpecificatur à fine (eu

effentialiter e& moralitas in a&u hu-

obje&o füb ratione conformis vel dif-

&oodt

u nedi

J

mano?

formis cum regulls torum , à&tus 'verä

cipum ht

XXXVIIL . Reffondeo 1. Libettas eft

hamanus feu liber fpecificatur quidem

quidem fündamentum moralitatis , ei-

ab eodem objecto , fib alid tamen ratio-

p ht

Q (f! ol

que velut fubítratum necetfarió prg-

ne formali , nim. fübratione indifferen-

fapponitur.

2. Fotmalitertamen in ea

01'&5 )m C't

tet propofiti , dicitur enim humanus,

non confiftit.

3- Nec formaliter funt

quia fit cum libertate ac doniinio volun-

idem,a& s humanus & actas moralis,

tatis , motalis vetó , quia tendit inobje-

I. Parseft S. Fho in 2.d.24.2. 2.di-

&um , regulis morum ( Ratim aífignane

centis: 5; incipit genus anoris , ubi inci-

dis) con-vel ditfonum.

Etgo; licetin

pit domininm voluntatis.

eodemactu fe comitentur , non tamen

Ratio, AGus moralis,ex coy lic di-

funt formaliter idem.

&us, quia fübjicitur , ac dirigiturà ce-

E&, 2, Probabilior fententia T homi-

golis morum , fcil. Lege & catione, ut

ftarumeft , quód moralitas non confi-

proptrietatem habet hoc, quód fitlaude

ftat indenominatione extrinfeca , necin

vel vituperio dignus , meritorius vel

ente feu relatione rationis, nec in rela-

"|

demeritorius : (ed hoc non h-a.bet— fine

, velut. in

tione reali prædicamen»tal'if

gatio-

—

s

-

$3

'fïzACT. Ill. Exam. 3.

xazione/forhxali ,fed in otdine rcali ; in-

tentis zqualitatem cum Altiffimo. Etge

Mici

moralitas formaliter cf£ ordo tranfcene

[

trinfeco , tranfcendentali , feu in tenden-

tiá a& üsad obje&tum , ur fubftans regu-

dentalis feu. tendentia actu humani ad

p

lismorum.

obje&tum , non phyficé fumptum , fed

li

,morali—

ut fubftans tcgulis morum, quibusfi (it

fl

Ex quo facil£ patet definitio

tatis.

conforme , habetut bonitas; i difforme,

hu

habetur malitia mortalis,

*

Ratío 1005 afferti.

]uxia tinci-

ium Thomiftarum à S, Tho. fzpe,

Not. Quód moralitas ab ipfa entitate

m1

rafertim in hac £, 2, q. $4. a, 2. in c,

phyfká aGüs humani diftinguatur tea-

f

liter modaliter , tanquam modus à fuo

f

inculcatum ; Quwa diffingunntur feeun-

düm ordinem ad aliquid , difingauntur

fubjedto, cüm fint diverfiordinis , fci-

licet phyfici & moralis: etfialias verum

I

fecundizm ordinem eorum ad qua di-

€untur , id eft , quod effentiabtee dicit

fit, quód ielatio tranfcendentalis (f fit

Tij

ordinemad aliquid , ab eo habet fpe-

in codem ordine cum fuo fübjeto ) ab

[

ciem , ita ut ordo ad illud fit formale

o nullatenus diftinguatur realiter.

li

conftitutivum & diftindivum ejus , in

-- QUARO II Quz & quot funt Re-

(

gulz morum

H

?

eoque ordine formaliter confifat , ut

qu& & quot principja

gatet in omnibus potentiis , v, g, intelle-

mofalitatis?

fi

tj

&v , vifu, &c. & habitibus , ut (cien-

XXXIX. x,1. JuxtaS.T ho.duplex

r

tiis , & a&tibus, fpeciem fuam forma-

eft regula morum feu actuum mora-

D

liter intrinfec& fottientibus ab ordine

lium, Unaremota, prima, fuprema;

ü

& extrinfeca.. Eft hac eft ipfa lex ater-

ad obje&um , & abobje&o extrinfece.

ü

Sub(umo : Sed omnis actus ex intimis,

na Dei, in mente Dei exiflens. . De

ut ita dicam , vifceribus, feuex propria

qua infrà Tra&t. 6. Exam. 2. n. g. & 10.

i

paturainclinatur'in fuum objedum , ut

Cujuszatio eff.. Quia prima Regula

fpecificabile in fuum fpecificativum,

eftilla que omnine indefetibilis eft, &

l

Ergo ab ordine ad illud habct/ fpeciem.

in quam eatere reducuntur ; fedtalis

.Ergoidem dici debetdea&u morali quà

ett íolalex zterna Dei , utpatet. Ergo

tali, five bono, five malo ; & confequen-

Altera Regula eft proxima , fecuuda,

ser moralitas formaliter confiftit in prz-

& intrinfeca , & hac cít noflta confcien:

fato ordine, Érgo non in aliquo extrin-

tia , feu di&amen rationis, ab zterná

- feeo, aut à ratione corfi&o.

Dei lege defcendens , ut radius ab a

nód autem non in ordincprædica-

patticipatus, feu applicatioejus, & invi

mcum]i,c& , quia juxta 'Thomiftas in

Regulz primz actus noftros dirigens,

(

Legica ordo predicamentalis - petit

Quia propior Regula non poteftaffigoa-

f

tealem exiftentiam fui termini : mora-

fi,

E:co,

litas autem poteft in a&um refundi ab

g. 2. JuxtaS,Tho.tria funtmer/ali'

li

objeto apptehenfo in re ctiam impolfi-

tatis principia , nim. Objc&rum,Circuxmj

li

bili, ut patet in peccato Lacifeti appe-

Ítantia ; Finis.

Decle-

/;'Wux

De marali?ate; '

85

Declaratur. Obje&um non famitur

Primus finis vocatut etiatm intrinfecus,

Altilïlmo.ä(

altet exttinfecus.

ordo t

híc in eo amplo fenía , quo fignificat

— Ó

omne id , quod volitam eft( càm etiam

Exemplum. Occidit quis hominem

O hu

Clericum ex fine auferendi ei mille im-

circumftantia, quà talis, poffit eile vo-

um

lita ) fed prout eftid , ad quod a&tushu-

petiales.

Finis operis five obje&um

, qui

manus ex ptopriá naturá feu per fe pti-

hujus aQás , eft injufta ablatio vitz , te-

asj d

móordinatur. Sicut obje&um ju&itiz

pugnanus chatitati & injuftitiz. . Finis

'

elt jus alienum teparandum, cür fit vit-

operantis , eft ablatio pecuniz , repu-

diipiti

tusjus füum cuique tribuens; objectum

gnans juftitiz. — Circumftantia fpeciem

ifinguat

furtieft res aliena invito Domino aufe-

mutans, patiterque in rationem obje&i

m modust

tenda.

Àb obje&o proinde ejusque

tranfiens eft violatio períonz fctz;

erfordii

tmoralitate, velut à primatio & fpcciüco

que& eft (acrilegium , repugnans virtuti

: eltalst

moralitatis principio in a&um huma-

Religionis. . Circumftantis notabiliter

vudenuli

num refunditur moralitas, nim, bonitas

aggravans €ft illa magna pecuniz

o fbj

vel malitia moralis fpecifica & effentia-

quantitas,

Quz omnia in confeffione

Qrieditt

li, Rao eítant& data pto R. 2. ad

funtexprimenda.

Idem patet in a&u

1 quot(umï

Q. 1,

virtutis, v. g.temperantiz , ut i quis

[ quot ]i

De

íecundo 'moralitatis principio,

jéjunet in pane & aquá per integrum

fcil. de ciggumftantia fufficienter actum

annum , ad fatisfaciendum pro. fuis

35. 104

gt in Exam. ptzcedenti.

Qaz., fi fpe-

peccatis feu eorum poenis.

Finisope-

um t

ciem mutet, induit rationem obje&ti , &

ris tefpe&tu jejunii eft. edomatio - paf-

ima, ff

dat fpeciem ; fi veró intta eandem fpe-

fionum : finis operantis , eft- fatisfactio

pl

ciem aggravet, manet circumftantia , &

pro peccatis : circumftantia agoravans,

a exidto

bonitatem vel malitiam; quam invenit,

feu meritum augens cft quód fiat in

2209

auget.

Z

cibo tam tenui , & tempore tam lon-

QO.

vima *

Circa tertium moralitatis principium,

fciendum , quód finis( quoad ptafens )

Colligitur ex his , quód in eodem

fc&ibi((sr (

n

« ; H

fit duplex..— Unus eftfinis operis, feu

a&u phyficé fumpto plures bonitates

pattt ^

ad quem opus five a&us ex natura fua

yel maliie morales fpecie diftin&z

m P

otdinatur, & hic eft idem quod obje-

dari poffint , ob diver(as con. vel dif-

étum, nec habet diftin&am ab o con-

,

nofti?

formitate: ad regulas morum.

Ollis r. alw;

fiderationem. — Aler. ( de quo hic eft

QUJERO IIL. Quot & que funtfpe

viadi

fermo) eft finisoperantis , qui non ab

cies moralitatis? & quomodo definiun-

opete , fed ab operante intenditur,

tur ?

atiot

noltioi*

cüm fit motivum voluntatisejus, &eft

XI. w r. Moralitas adæquatä divi-

ditur in bonitatem & malitiam mora-

j

prazcipua ibter actus humiani circum-

fantias, & fpecizlem habet confideta-

lem , &a&us motalisin bonum & ma-

v

tionem , ttibuitque fpecialem morali-

lum , velut in duas fpecies effentiales,

tatem, nim. benitatem vel malitiam.

du

ita ut indiffctentia objediva ( cujus po-

1

M

ü*ï?

b

TRACT. III. Exam. 3.

ftea fiet mentio in R. 1. ad

:4. )non

proprie & perfedté non exercent münus

fit vera , completa, & perfedta. fpecies

regule morum , nifi precipiendo , vel

t

tont

ejus , media intec utramque,

Tta patet

prohibendo , vel etiam. permittendo

[

ex $, Tho. hicq.18. a. $. inc. dicente:

pofitive , qualis permiffio eft v. g. di-

Differentia boni €9 mali , circa objettum

fpenfatio in jejunio : permilfio autem

jl

&

confiderata , comparatur per [e ad vatio-

meté ncgativa non eft vere & proprie

actasverzlegis, fedfolüm improprie &

lu

uem , fcil. fecundzm quod. objeltum est

giconuenieus velnon comueniens.

Uzde

metaphorice.

Cujus ratío eii : Quia

U

p

ananifeftsm e$t ,quüd bonum €$ malum

lex proprié di&a affertneceffitatem feu

obligetionem , in hoc enim differt à

diverfificant fheciem 1n aétzbus morali-

[lw

£us : differentia enim per fe diver[rficant

coníilio.

Sub[umo : Scd circa. adtum

Lt

jþeciem.

ex obje&o indifferentem ut talem , id

Ratio 1.p. Moralitas ut fic eftquod-

eft , fecundim fpeciem pracise ( quia

hl[

D

dam íuperius , commune ,^& abftra-

aliud eftin individuo ) lex &tratio non

&um , quod per bonitatem & malitiam

vetíatur przcipiendo , prohibendo , aut

velut per differentias fpecie diverfifica-

pofitivé permittendo, fed meré negativi

k

tuft,

Ergo. Prob. ant. pro 2, p.

Effe

Ergo.

Eu

Tlo. aH&it,

conforme regulis rationis , & elfc iis

Éx quo fit, quód, dumS.

difforme , fpecie differunt : Sed bonitas

inter bonum & malum dari medium,

du

moralis confittit in illa confotmitate ,

fcil, indifferens, loquatur de medio ne-

[

Wi

malitiain difformitate , ut pat.ex S.T'ho,

gativo, nim. per exclufionem bonitatis

Erge.

& malitiz.

W

Ratio2. p. Ad veram & perfectam

Not. Auctoresconttarios facilé polfe

[

nobiscum conciliati , natm nos non ne-

(

moralitatem actüs non fufficit , quód

a&us cadat fub lege etetpa , ut cft ra-

gamus,&ipfi fatentur, indifferentiam

Y

tio divinz voluntatis, quà a&tus ipfius

elfe . fpeciem moralitatis imperfedam,

ly

incompletam , negativam , & ftatum

Dei incteaturatum produ&ione & gu-

n

bernatione gubernantur , qualiter fub

quendam tendentiz in bonum vel ma-

[/

tá etiam cadit actus indifferens fecun-

lum ,-ad quod in exetcitio ex fine ad-

düm fpeciem , fed requiritur ut cadat

jun&to determinari poteft, & ad id capax

füb lege aterna utper dictamen ratio-

€eit,

2

Bonitas moralis formaliter

nis ànobis participatá , & a&us noftros

8&'

liberos regulante , quia caufa univer-

confiftit in ordine feu refpedtu tram-

falis & prima influit mediante causá fe-

ícendentali ad obje&um regulismorum

Subfumo : Sed

cundá & patticulari.

confonum, pro quo rev;denda funt di-

actus humanus fecundüm ípeciem in-

&a in hoc Exam.ad Q.1. , fpecialiter R.

Malitiam mo-

differens , ut talis, non cadit fub lege

2.. de mortalitate ut fic.

zterna fecundo modo.

Ergo.

Min.

ralem quod attinet, cum iis,qui conftitu-

prob. Lex aterna & dictamen rationis

tivum formale peccati commiffionis po-

[

nupt

m

um

15!' moralitate,

,91

ROU

ideft , nec honus nec malus;mora-

a,

pünt in aliquo pofitivo , fentio , quód

m g

confitat in ordine tranfcendentali feu

liter.

XLII.

B. .. Indubitatum eft;, &

ff du

tendentia actüs ad objectum regulis mo-

patet-ex S. Tho, hic q. 18. a. 8. quód

pl

rum diffonum : quale obje&um refpe-

dentur actus humani feu liber& fecun-

lm

&u farti v.g. et ablatio tei alienz invi-

li

to domino.

Cum iis veró,qui conftitu-

düm fuam fpeciem indifferentes , id e&,

titi 44

tivam formale ejasdem peccati afferunt

ex patte füi obje&ti.przcise confiderati ,

nece

& ut à fine opetantis ac à circumftan-

confifterein privativo , dico, quód con(t-

c enin d&

ftat in privatione , feu catentiá ordinis

tiis diftinci , nec determinate boni

nec mali moraliter , fed ad uttumque

d ditul

fivetendentiz ad obje&um regulis mo-

indifferentes : ficut exadjun&o , nim,

m ul

tumconfonum, De quoinfxä. Ex his

facile et cuilibet, formare utriusque fpe-

ex fine operantis ac circumftantiis , in

em presj

lx t

cieidefinitionem.

individuo fivein exercitio poflint fieri

moralitet boni vel mali,

pmh!bfndo,

Efine ergo divifam, nim. moralitasut

Ratio $. D. e$f: Quia dantur aliqui

g

fic , re/pe&u didtarum fpecierum quid

univocum vel analogum ?

,a&us, quorum obje&um nihil includit

& Tioé

-XLl. Hujwu decifro dependet ex T'ra-

ad rationem pertinens tanquam ei con-

vel difforme, quales a&us funt fticare

j du D

Gatu (eq. ubi agetur de conftitutivo pec-

j deme:

caticommiffionis.

Pro nunc dico : Si-

barbam ,levare feftucam ,. ite ad cam-

ionem boh

ve illud fit quid pofitivum; five quid pri-

pum; egererealvi ftercora , capitis purs

gamenta natibus projicere , fputis rheu-

vativam , nihil pmbat contta datam do-

&rinam. Si enim fit quid pofitivum,

mata jacete, &c. qui a&tus pracise- fe-

at

cundüm fe nec funtboni nec mali mora-

dico moralitatem e(fe quid fuperius uni-

n

litet.

vocumad fuas fpecies , quia fa&tá hac

Ergo,

, i

Dixi woraliter , quia bonitas natufalis

tis i

fappofitione ziqualiter ab illis partici-

patut, & fl qua inzqualitas appareat ,

feu phyfica illis a&ibus non denegatur,

gli ,M&'

fed de ea hic non eít fetmo.

Dixi 2.

ea noninrationem communem , fedin

jorttiLt Vfi«

-difetentias contrahentes refundenda

pracisé [ecundim fe feu ex parteobjetii,

"jtioex I

eft. Siantem dicatur coníiftere in me-

fienim quis vadat ad campum , fanitatis

L&anl

ra privatione , dico , moralitatem etfe

eratiá deambulando, eft a&tus moralitet

bonus ; fiad furandum fruges, eft mora-

mlis FOE"

folüm quid (uperius ; analogum ad boni-

tatem & malitiam : quia politivo & pri-

liter malus,

i

vativo nihil datur communc füperius

& 2. Quod dixi , intelligo deindif-

) rcguïf' |

ünivocum.

ferentià ad malitiam vel bonitatem mo-

nde

talem ordinis naturalis , (cu fumpta in

" (Pgdsmü*

(LU/ERO IV. Datutne a&us ha-

ordine ad finem naturalem.

| Ma]][lïf

manus , non folüm ex (aa (pécie , fed

Declaratur. Nam filoquamur inor-

| iis;qui m'

etiam in individuo feu in exercitio, five

dine.ad finem füpernaturalem , adhuc

fuis circumftantiis vellitus ,. indifferens,

magis indubitatum eft , dari a&tus ne-

mm] W'

M2

que

—

$2.

TRACT. HI. Exam. 3.

que bonos neque malos,neque merito--

Vel homo actum iilutm eliccret þfo-

tios nec demeritozios, fcd mediosac in-

w

ptet finem dele&ationis, aut dele&tabi-

differentes , licét fint boni in ordine na-

lis commoditatis, & tunc etiam elfet

W

W

turali , ut patet, fi infidelis, v.g, Turtca

malus, quia fieret ordine prepoftero &

vel Judzus , vel etiam Catholicus in

inverfo, natura enim non inflituit ope-

mortali conftitutus bono animo det elc-

rationes propter delectationes ; fed econ-

emoíynam,

tra recreationes propter operationes ;

XLIIL. . 3- Probabilius eft contta

oportet enim dormite, ut poffimusvi-

Scotiftas & quosdatnalios, fentite cum

gilates oportet edete , bibere, fe recrea-

"Fhoniftis , quód nequeat dari a&us

te, &c, ut poffimus eó alacrilis omnia

bumanusinindividue, in exercitio feu

ad majorem Deigloriamoperari, Unde

ut omnibus circumftantiis veftitus, in-

in malo ftatu funt , qui vivunt , ut bi-

differens , feu nec bonus nec. malus

bant , & non bibunt ,ut in bonisoperi-

[

[

moraliter, Im claré

bus vivant.

Ergo.

þAngeL Doctot c:ip

"n

q. 18.23.9.

Imó ex oppofito fequitur, eum 42;

Ratie. , Á&us humanus quiscunque

fol& deleBationts gratiá comederet — ui-

t

in individuo feu in exercitio, velordi-

"

que ad (aturitatem: Sicut & cosjuga

natuf ad aliquem finem , vel non : Si

J9l& delettationts cansá exercentes atium

ád nullum ? erit malus, ut ex dicendis

conjugii , nom peccare veutaliter ; Cüm

f

patebit. . Si ad aliquem finem. otdina-

tamen utraque hac propofitio ab Innoc,

tur , vel ordiriatur ad finem bonum &

XLanno 1679.inter 65. Propofitiones

honeftum, & tunc etiam ac&us erit de-

fitdamnata n.2.&9. .

tetminaté tmoraliter bonusz vel ad finem

Diverfa Advetíariorum argmnäntz

Vel

malum ,& tunc actus erit malus.

folvunturex R. 1, & z. fibene penetren-

fieret propter finem meré indifferentem,

tur. Nihilominuscontta K.;.

p rE MUET x

v. g. propter. longum quoniam: , utfole-

XLIV. Oppozo1. Nulla eft fpecies,

mus dicere , & tunc etiam erit malus.

quz füb fe non contineat vel continere.

zquéac fiad nullum finem otdinaretur,

poffit aliquod individuum : Sed juxta.

Quod prob: Ille a&us eftmalus, quem

R, 1. aliquis a&tus eft indifferens fecun-

homo deliberate elicit, nectamen ineo

dàm fuam fpeciem,

Ergo etiam ali-

agit ut à brutis differens , & jüxta ra-

quis actus individualis poteft effe indif-

tionalis naturz inclinationem z Sed in

ferens.

a&u ad nullum, vcl ad mer indifferen-

z. Dic,ubi extat przceptum, quo ju-

tem finenm relato, non ageret homo ut

bemur omnes actus humanos ditigere

à brutis differens , & juxta naturz ratio-

in finem honeftum

? Nam ,;nen te-

nalis inclinationem

: hzc enim incli-

neot femper deliberaté agere ; cüm id

rratio eft adbonum proprium rationis ,

non fit in mea poteftate , quia pratef

quod eft bonum honeftum. Ergo actus

intentionemr diftrahor , & cot meum

eft malus.

derelinquitme. — Ergo nec teneor fem-

PCI

De maralitate,

-

93

It df

pet a&um delibetatum dirigere ad fi. —potef enim albedo vel nigtedo fuper-

Ut deid)

nem honeftum,

Certé ex oppofita fca-

venire homini aliunde quàm à princi-

Inc ejytí

piis fpecici. Hac ibi. Ex quibus dift,

tentià ferupuli fcrupulis accumulan-

V prapon

tur'

3

minm, Datur atus indifferens ex fpecie,

n infiti

3. Poteft quis fricate batbam vel

ita utindifferentia ex fpeciefua fit ei de-

ones, f

bita, N. min. quia aliás nunquam pof-

manum , quia fibi fic placet ,.& ex eo fo-

- Opetatu:

]im,ut libertatenr füam exerceat ; ut (tet

fetinindividuodeterminari. Datur, &c,

1t ol

proratione voluntas. . Ergo.

inaliofenfu affignato ex S.T'ho., C min.

xtre, m

4« Poteft quis fic fe refolvere: Volo

Et dift. conf: Si elfet ex fpecie indiffe-

Jacrits t

ire fpatiatum , ut eam fpatiatum : quod

tensin primofenfu , C: fi it; uti eftfo-

?

]i infecundo fenfu, N.conf.

opetati l

neceít juxta, nec contra legem.

vivunt , d

f. Generaliter quero : Q'iid fentis de

"44 1. dico, effe prazceptum naturale;

intabu

obambulationibus , verbisjocofis , vexa-

redu&tum ad primum Decalogi, quo nos

tionibus,tifuclamorofis difcurfibus,con-

& omnia noftta, faltem virtualiter in

viviis, complimentis , non pfeudopoliti-

Deam , ut in ultimum finem referre

titor, m

tenemur.

um 1

cis,fed finceris, de falts,&c.funtneactus

Dici ctiam poteft, a&um fic

non telatum effe contra naturalem ra-

icut &t

virtutis ? & cujus?

sertetiid

6, Si omnes tales actus de

Be'arfrt fem-

tionalem hominis inclinationem opee

randi , ut homo eft, & 3 brutis differt :

aidhr ;

pet referri ad bonum finem. , & ex co

qua inclinatio eft quid prefuppolitum

ftioab lr

fiant boni ac virtuofi , poteruntne eife

tfnateria voti ?

ad omnia pracepta naturalia , & virtutes

Ptogu(x&w:

-Ad 1. Refpondet S. Tho.a, o. cit.

morales, tanquam éorum fundamen-

ad- 1, dicens:

Aliquem actum cflcin-

tutm.

nE

differentem fecundüm fuam ipeciem ,

Efne ergo prazceptum negativum?

benept

Uno modo

!4

pote& eífe multipliciter.

-"Affirmo, Nim. Non facies opus vel

fic, quod ex (ua fpecic debeaturei, quód

verbunti otiofum , feu fine finerationi

jl

; 'cfr f

vtl cont

fitindifferens , & fic procedit ratio: fed

confono. Unde obligat femper & pro

tamen ifto modo nullus actus ex fua

"D

femper , non quidem ab(olute , quafs

fpecie eft indifferens , non enim eft ali-

homo teneatur femper operati & qui-

ificenst

quodobjedtum humani actüs, quod non

dem deliberaté , fed ex fuppofitione ,

go t

poffit ordinari vel ad malum vel ad bo-

m dii

ninm.toties quoties homo ex deliberatà

nura pet ftnem vel circum(tantiam. Alie

volurntateagit,

modo poteft dici indifferens ex (aa fpe-

d 3. K, cum Gonet, quód, fi femel

, (Um)qïf/

cie, quia non habet ex fua fpecie, quód

autbisidfieret , effet actusbonus, quia

s UP

fit bonus vel malus ; unde per aliquid

habetet finem bonum , fcil. exercitiunm

N

f

aliud poteftfieri bonus vel malus, Sicut

libertatis , quam aliquando, etiam circa

&

a&tum ex obje&toindifferentem , exer-

Ia u

homo non fiabet ex (ua fpecie , quód fit

albus vel niger , nec tamen habet ex fua

cere , honeftum eft.

Si verótalis actus

t C0f [j

ex codem motivo fzpius itetaretur, non

z teneor "

r

iþe;ie » quód non fit albgs aut niger:

M 5

Fmbc-

94

TRACT. 1l

Exam. 3.

fi

