ingreffum Novitiatüs , exciplendo ta-

o

CXXX. Quid dicendum de Renun-

tiatione bonorum fa&a à Novitio ?

men difpofitionem ad pias caufas. De

j

K ahv

Dico : Concil. in codem cap. fic de-

quo vide Tra&t. 8. Exam. 4. n. 64. de

cetnit : Nulla renuntiatio aut obligatio

teftamento folemni , & n. 65.

a

antea fa&a , etiam cum juramento, vel

Quid fi Profeffus nullam fecerit di-

[ió

fpofitionem?

u

1H

in favorem cujufcunque caufz piz va-

lm"

leat , nifi cum licentia Epifcopi, five ejus

Dico : Succedit Monafterium ( fi fit

l.

p

l j

w

Vicatii , fiat intraduos menfes proximos

capax fucceffionis) in omnibus bonis.

,

ante Profeffionem , acnon alias intelli-

Nam Profeífum fequuntur res füurz. An

u

autem hoc etiam intelligatur de bonis

u

"

T

ngt efíe&um faum fortii , nifi fecutà

eudá-

j

T

-

ii

816

TRACTATUS X. Examen 7.

feuda libus , emphiteuticis , fideicom-

cui, hoe paäto velintentione, þteximfc

miffis,&c. , confule Canoniflas, Egregii

fuis confanguineis provideat, eft mani-

l,ï[i(

D D. íentiunt , poffe eaà Monafterioie-

fefta Simonia.

Hzc funt verba Angel.

"

tineri, faltem ad dies vitz talis Religio-

Do6t. 2. $. ad 2. loquens de ptovifione

(

fi, utpote qui per Religionisingreffum

temporali, " Vide fuprà de acceptione

1

non fit deterioris conditionis : Ergo, fi

Perfonarum Tract. 9. Exam. 1. n, 7.

L

zon ipíe , faltem Morafterium reünere

Similiter motrtaliter peccat , lícét non

lg

ea potcít , fi nimirum fint feuda , perío-

fit fimoniacus,

qui ex metu Benefi"ciuxp

nale fervitium non teqvitentia.

Exci-

*

Du

confert indigno,

iuntur ctiam ab hac fucceffione Duca-

Refp. 3.Qui per pecuniam facit,ut ele-

V,

fl

tus, Regna, &c. exigentia perfonalem

il

M.

Gio ad digoitatemi ecclefiafticam vel Be-

adminiftrationem & prafentiam in bel-

neficium cedatin fui vel alterius favo-

1 f0

lo, Comitiis , &c.

rem , e(i fimoniacus , & clectionulla.

L

Mfon

Qwuid fi Novitiusanno ptobationis

Ratio patet ex definitione Simoniz. -

Al

non expleto faciat profeffionem exiftens

Idem eft fí det Mediatoriper modum

in lethali morbo, ut alique Relig ones

pretii.

Excipitur feco

G

gqitio gratitudi-

z

BI

habent privilegium , v. g. Dominica-

nis pro laboribus.

na ?

Refp. 4. Licetdare pecuniam ne eli

ftüt

Dico: Monafteriumin bonisnon (aüc-

gatutindignus, Itacum DeLa Cruz di-

! TMM l

cedit, quia illud privilegium folüm eó

cente effe communem Sententiam.

^i

refpicit , ut Profeffus gaudeatindulgen-

Rationerm dat: Quia fic non patatut

qtl&cwe

tiis & fuffragiis Ordinis fui,

NY

via ad fpitittrale per temporaleptoximé,

QUAERO III. Quotnodo

fed folüm intenditur ne eligatur iodi-

iioncm, [i]

titur Simonia in Beneficiis?

commit-.

z

gnus & fervetur juftitia diltributiva in

XXXXILRefp.1. Conferens vel acci-

bonumEcclefia.

F

.piens Dencficium pro munere à lingua

In eodem cafu licet date pecuniam ut

?*"miltmx(

velabobfequio, eftSimoniacus. Ita$.

elipatur dienus in communi.

E

Thom, a. j.

Katíio : Quiaidem eftdare pccuniam,f

Ti j

KRatio

Yt h

ca finem.

patet in R, $. ad (;äræ&. 1.cir-

ut eligatur dignus & ne cligatur indi-

gnus.. Pro hoccitat Ledef, & Cajet. "

dj

Refp.2. Siquisaliquid fpirituale alieui

Non licet tamen dare pecuniam , ut :

MquSpo[

conferat gratis propter confanguinita-

eligatur digniffimusetiam in communi,

N

tem,vel quamcunque catnalem affe&io-

quando funt alii digni , etiaminfenten-

nem, eftquidemillicita & carnalis col-

tia tenente Écclefiam habere jusad di-

T

uanl j(

latio, non tamen fimoniaca; quia nihil

gniorem prz digno,

ibi accipitur. — Unde hocnon pertinet

Rationem dat ; Quia Eccle

lïa mnä ob-

lo

"i

ad contra&um emptionis & venditionis,

tinendo dignum non patitur graviffi-

inquofundaturSimonia. Sitamenali-

mam neceffiratem, ob quam redimen-

n

Pt

W;'

quis det Bcncfïdum eCeleüaRicun? ali-

dam illudliceat , í&d tunc pararetur

bffldg

via

i

x

- De Simonia. -

g1$

J

.m-

tium absque perlculoSimoniz ; (icutnec

MT

vía iill'i,;dignimmo

PA

porale,

:

äd fpititqal;pcf te

N

transactio, ut jura determinant, Poteft

d

tamer Przlatus ex officio (uo permuta-

t

CXXXIIL Qw f

qui f:-;.c.'iant h(;q

tiones hujusmodi facere pro caufa utili

ii .

pa&um : Ego te eligam in Provincia-

vel neceffaria. — Flzc ibi.

T

lem , fic tamen , ut me eligas in Prio-

jl

Ex quo fequitur,quód Simonia Gt,.vel-

z1em ?

k

faltem vehemens fuípicio ejus , fiquis

"Dice : Pofito: quód non fit Sime-

privatá authoritate Beneficium pingue

d

j

g

nia , cüm non detur temporale pro fpi-

permuiet vel per pecuniam. pertnutari

rituali fed fpirituale pro fpirituali , e£,

procuret cum trenui alterius, ob vehe-

m

tamen mottale peccatum vel acceptio-

mentetn inclinationem naturz in me-

nis perfonarum , vel

lius,

Nec evadit Simoniam per hoc,

.ambition?s/ : vcl

f 5

fcandali.

quód pecuniam det pro ipfistemporali-

"s

bus reditibus utpote excedentibus, Quia

1

"

&. $. Caíu quo quis pateretur inju-

illi Reditus perci

grm':

fiam vexam ab aliquo,ne Canonicatum,

piuntur titulo Beneficxïi,

qui eft fpititualis.

"

vel Epifcopatum obtineat , refolvit S.

*

D

"Thom. a. 2.ad $. dicens

*

Anthuam

fide

Refp. 7. Pecuniá procutate, ut quis

alicui acquitatur jus in Epifcopatu , vel

in fuum. vel alterius favorem refignet

u

uacunque dignitate vel prebenda , per

Bencficium , juxta omnes DD. ett Si-

Wuvä

ele&ionem , vel provifionem, feu colla-

monia.

ewïr!?-

tionem, fimoniacum effet, adverfantium

gzmïuiï'ï*

ob(tac.la pecunià redimere. Sic enim

Ratio : Quia

u)

1

pfo&uratut f pirit'ualel

pet pecuniam pararet fibi viam ad rem

pro tcmporali.

fpititualem obtinendam. Sed poftquam

Pccum,l

- Not. i. Optimum räGgQandi modum

jus alicui jam acquifitum eft , licet per

l

pecuniam injufta impedimenta remo-

effe, fiquis liber& refignet ad manus

Collatoris fine ullà conditione , utpto

n

"

vere. Hacille. . Quia in fecundocafü

fua confcientia conferatcui vuli.. Sita-

]i

[

pracise tollitur impedimentum,obftans,

J

men quis ad manus Collatoris refigaet

M

Mi

nequis poffit frui

l

tur Beneficium,

jute fuo 1 & non emi-

in favorem alterius ( exclufo pacto, li-

u

bertatem conferendi tollence ) & Col-

j

j

. €. De permütationexB*eneiiciotum

lator illi beneficium copferat , non

M

S. D. a. 1.ad 5. explicans definitionem

i

peccat , imà ex quadam honeftate de-

Simoniz ficait : Nomine emptionis &

bet illi confexte ,

ni(i fit indignus.

f

Cencil, Trident, Self. 21. de reform,

J

venditionis intelligitur omnis contra-

&usnon gratuitus,' Unde nec petmu-

cap. 2. de Cletico refignante decet-

i

yim

tatio Prebendarum vel Ecclefiafticorum

nit: JNeque refignatio admittatur , nift

Bencficiorum fieri poteft au&oritate pat-

conflito , quid aliunde vivere commode

a

f

T

Iïoät;

TRACTATUS X. Examen 7.

[

& aliter fatla vefignatio nulla

( de Simonia (eu pecunia illa plane nihi]

ftui

Ícienti) Bencficium ?

|d)

Not. 2. quód Eþif'copusr ; À fortiori

Dico : Confanguineus ille & Confi-

Papa , Clerico ob infirmitatem aliamve

li.

liarius funt Simoniaci , non veró Epifco»

',

inhabilitatem Beneficium refignaturo ,

pus , nec promotus , cüàm nihil de Simo-

vel in lite beneficiali , pacis gratiá ceffu-

nia fciant.

z

177

ro , poffit pro ejus (uftentatione ex redi-

tibus Beicficii refignati conftituere ali-

Nec promotus tenetur Ben

[

]

^

huntiare.

?Hcium Ie-

guam penfionem.

:

x. 8. Refignationem Beneficii face-

. Katíe : Quia, ut arguit Corradus ,

te eo pato, ut renuntiatarius renun-

3 Mhee

effec valde durum & penecontra jus na-

j

"i

0tt

tianti reflituat expenfas quas in acquifi-

turz , ut,qui culpamSimoniz noncom-

tione Bencficii pro expeditione aut fta-

mifit, puniatur per obligationem re-

tf

nuntiandi.

"Atf

tutorum folutione fecit, ex parteutrius-

Jdem eft, fi Simonia fuif-

que ( in tutiori & probabiliori fenten-

fet fa&a in fraudem ele

"a

moti.

thafi

tia) eft Simonia, & quidem ,realis &

&i fcu P"?f

completa, Íiíolutio & receptio fa&ta

inm

fit.

t

Caterüm fi pecunia detur Przlato ,

vel co fciente miniftris , nefciente pro-

[

fatío : Tum quia in acquifitione

fpiritualium omnis pactio & conventio,

moto , tunc licet promotus non fit Si-

moniacus , promotio tamen e& fimo-

NI

quiz jurenon ineft , ceffire debet, utac-

t Simy

guit Binsfeldius : Sed in noftro cafü con-

niaca ex Ícientia promotoris ; fi ergo

promotus id refciat , teneur tenun-

cMi,f

ditio jure non ineft , fed extrinfecus ap-

tiate,

ponitut, Érgo Simonia committitur.

IN

Tumetiam , quia juxta claram textam

QUAERO IV, Quid cenfes de jute

04 ]

in Capit. cürs pridem. de paót. incurritur

Pattonatás ?

Nmm [

Simonia , fiauis folm renuntiet liti fa-

CXXXV, Ánte R, Nota , Hocï'ut-

N

per Bencficio, aut alio (pirituali , dato

honotificum quidem, fed & onerofüm,

nj

aliquo temporali , etiam nomine expen-

alicui ad aliquem pro beneficio praen-

DP ftm

arüm. Ergoá fortiori ed Simonia

z,t€-

fignare beneficium

tandum competere ex hoc; quód velipfe

UT l

cum onere folutioni s

velalius, à quoillud habet, Ecclefiam

expenfarum.

u Pm(imnq

CXXXIV.

fundavit aut dotavit:

"i

Qf/moäa irefoluz; hunc

n

€afum : Conf:

a

Refp. fus Patronatüs nor pot'e&lpe-

Io ;

nguineus Detri Confj.

cunid taxari, nec feparatimà Villa, cuí

"tb

liatio Epifcopi dat pecuni

am

€o pacto ut

annecbtur ; ven!i; mec Villa ratione

w

"t Sm

Epifcopum inducat ad dan

dum P;egq-

ejus poteft. vendi cariüs , absquc labe

j

ï«!ma

E

d

De Simonia.

$rg-

T

f nom

-Simbhïæ — Patet ex S. Thom.;æ. 4.

Nota tamen fsapgm Smoniaca

ad ;

(ubjacere pasnis & cenfaris contra fimo-

u

niacoslatis, càm ha Éint juris pofitivi,

Ratio : Quía hoc jus eft resfpiritua-

cui Papa faltem

ii

lis,

quoad vim coactivans

i

non eft (ubiedtus.

Oppono : S.'Thom. cit. a. 4. in c. dicit,

Imó & emptor ab iis effet liber, &

f

quód jus Patronats aliquo tnodo vendi

etnetet à Papa fciente & volente , nom

goffic.

autem vi velfraude circumvento.

J

Ad hoc R, patétementem $. Thom.

Ratio: Quia expteffus Papze confen-

1j

fusin venditionem , etfimalus , efttaci-

ex ipfo textu, comparat enim hoc jus

P!f](

yafis factis, quz etiam aliquo modo,pu-

ta difpenfatio vel relaxatio Juris Ponti-

[j

V

T

ta, ratione materiz vendipoffunt, $Sic

ficii peenarumque ejus. Nam ctedibile

etam pote(t vendi matetia hujus juris,

non eft, quód ad Beneficinm à fe liber&

hp

nimitum fundus,

Uzde,adáitS, Doct,

-

venditum velit emptorem inhabilitare ,

4li;uo modo vendi po[fant , won. autem

aut punite propter actionem cu

deguantwms funt [piritualibus — aune«

eft caufa vel faltem concaufa.

jus igfe

jit

du

*X4,

QUJARO VI. Eíne Simonia dare

st

b

T(LU ARO V. Papa poteftne ïncurrc-

pecuniam pro Matrimonio , velpro De-

te Simoniam, càm fit fupremusin Ec-

cimis ?

j

"d

clefia?

CXXXVII. v. t, de Matrimonio fub

CXXXVI . Affimativ cum .

dift. cam Angel. DoG. a. 2. ad £. dicen-

te: Matrimonium non íolim eft Ec-

xn[(s M

Thom.a, 1. ad. 7. dicente: Papa potcft

clefie Sacramentum , fed etiam natura

incutrere vitiumSimoniz , ficut & qui-

ofücium.

h

libet alius homo: péccatum enim tan-

Et ideo date pecuniam pro

tó in aliqua perfona eft gravius, quantó

Mattimonio , inquantum eft naturz of-

o

majorem obtinet locum. ^ Quamvis

ficium, licitum eft: - inquantum vere

e&»u[ll

enim tes Ecclefiz fint ejus ut principalis

ef& Ecclefiz Sactamentum, ef illicitum.

quDd "

Ex ideo fecundàm jura prohibetur , ne

difpenfatoris, non tamen (ünt ejus ut

[) L&

domini & poilt(foris. — Et ideo f reci-

pro benedidione nuptiatum — aliquid

peret pro alique re fpirituali pecaniam

exigatur. Hacibi.

m

de reditibus Ecclefiz alicujus , non care-

tet vitio Simonig,

Et fimiliter etiam

». 2, de Decitnis cuin $. Thom, a&

M

)

poffet Simoniam committere tecipiendo

4. ad $. dicente : Jus fpirituale acci-

lbï,i**'

pecuniam ab ali

quo Laico &ib debonis

piendi Decimas non conceditur Laicis,

l

Ecdeíüz, Hazcibi,

fed tantàm res cemporales , quz nomine

decims

Llll-ï &

sss

.$20

TRACTATUS

X Examen.

decimz dantuf.

De quo vide in hoc

accipere s aliaquin nulli art

| ud

1fiez —'lfgcnt

qu'raöt, Exatn.2; n. 19.

de arte (uà lucrari, -

2

t

pu

'"QUARO VII. Efine Simonia acci-

- Ratío patet ex ip'fis v'erbis*S; Thom,

Á

pere pecuniam pro doCtione Theologiz,

Quiia externa & cor

[.17

poralis actio eft la-

pro fun&tione Ludimsgiftri , ZEditui ,

bor ptetió zftimabilis. — Imó juxta op-

itgi

Organiftz , Cantoris laici , vel talia offi-

pofitam fententiam deberemus damnate

m

ia vende:e? :

morem omnium feré Univerfitatum &

!t

h

Ecclefiarum bene inftitutarum qua pto

CXXXVIII kerp. -1. Probabilius

fun&tione docendi Theologiam Profef-

eftpro docenda Theologia, id eft, pto

; lg

fotibus certa aífignant ftipendia , non

actione doctionis, qua noftto labore ,

folüm fuftentationis causá , fed etiam

irid]

induftrid , voce , fctipturá & ingenio

J

pro dignitate docentium major

s

g&mig

Jit , poífe accipi pecuniam feu jufum

nota.

V

a

pretium ut mercedem , feu non effe fi-

moniacum hanc actionem alteri vende-

' 'Diii fn R.pro a&ione'da&if"/";" Nam

?lfþ z

ze fcu pro nsercede locare.

Etàfortio-

LT

vendere ipfas veritates , utpote fupet-

df

ri hoc fentiendum de functione alicu jus

naturales; vel etiam vendere a&tionem

Ludimagiftri. Ita S. D. hic a. 3. ad 3.

nl

i

docendi Theologiam quz fieret fine

dicens: Qui habet (cientiam & non (u-

omni labore, & ex folo sfflatu Spiritüs

Mj

fcepit cum hocofficium , ex quooblige-

S,linguam moventis , indubi& (imonia-

Y nus(g'w

tur aliis ufum fcientiz impendete , licite

cumeft, Secus, fi habitus fcientia per

poteft pretium fuz do&trinz velconfilii

accidens effct infufus , ip(a tamen do&io

|M

accipere , non quafi veritatem aut fcien-

fieret petlaborem , ut bene notat noftet

: ts (

tiam vendens, íed. quafi operas fuas lo-

"Totre.

Similiter fimoniacum elffet, i

cans.

Si autem ex officio ad hoctene-

J li,

do&io fieret per modum Catechefis vel

retur, intelligeretur iplam vendere ve-

'Kafia ]

Concionis, quia hzcordinatur tumad

ritatem, Undegraviter peccatet, Si-

imprimenda rudimenta fidei , tum ad.

Vi

eut patetinillis , qui inftituuntur inali-

voluntates hominum in amore &timo-

quibus Ecclefiis ad docendum Clericos

N

tc Deiinflammandss , àd pocaitentiam

N

Ecclefie & alios paupetes, pro quoab

-s j

de peccatis agendam , &c.. quod praci-

Eccle(ia beneficium recipiunt : à qui-

pué c(t opus Dei.

Ergo eam vendere

- Wns, ]

busnonlicet eis aliquid recipere ad hoc

e& Simonia : aft fün&io Profeíforis

— Ufenr

quód doceant.

Hzc ibi.

-

Etfuprà q.

Theologiz de íe eft meré dodttinalis ;

.num "

7 1:2,4.ad 2. de Juridicaait ; Etfi fcien-

LSY

mer& fpeculativa & folüm ordinata ad

tia. Puris ft quoddam [fbirituale , ta-

perfectionem intelle&tüs. — Item Theo-

Nl mpra

men ufus ejus fit operecorporali , €4 ideo

3

Wt ]

ogus fimoniacus fit, fi vendat confilia,

pro ejus vecompen[atine licet. pecuniam

m ,

D

M

qua tendunt ad cxcolgndam vitcute

ve

"

E

1

. De Simonia.

2

$21

vel ad pacandäm confcientiam in foro

Oeconotni, Àd

fa;uf

ï-lim;: /

tarii , &c.

vocati Ecclefia, The

confcientiz , quia funt de materia (u-

pernaturali. . Secus fi refpiciunttantüm

QU £R O VIII. Quznam eft Si-f'

i

Ts

fotum externum. | Tum quia efta&tio

ul

mers natutalis. Tum etiam, quia in

moniacorum obligatio ad reftituendum

& que peeuz ?

WT

iis'magis agit Jurisperitum vel Philofo-

hum moralem quàm Theologum , &

d

€XXXIX. y. t. Qui interventumu-

usl

conditio petfonae concutrit per acci-

utris ,id eit , pecuniz (cu ptetii fivi-

dens, —

D

zualia quacunque a[fequitur ,ea licité re«

n

tinere nom potest , (ed tenexur reftituere,

.Ex his Collige, de quibus intelliga-

,

jz, []

m

S.D, a. 6.

d

tur illud Matth. Grarzs accepiffas, era-

D date , nimirum de (upernaturali-

"

-- Ratio ejus ef : Nulms þotc& ltcità

'bus.

tetineteid , quod contra voluntatem do-

miniacquifivit , puta, fi aliquis difpen-

Refp. 2.. OHiciumProF&H'otis'Theo-

fator de rebus domini fui dzret alicui

"72

logie vendere , licét infenfu explicato

non effet (imoniacum ; effet tamen mor-

contra voluntatem & otdinationem do«

T d

d

mini fui, ille qui acciperet , licit? reti-

u

tale fcantfglum.

nere non poffet : Sed dominus ( cujus

miniftri & difpenfatores funt. Praelati

w

. Ratie : Quia inter fexcentos vix u

Ecclefiatum ) otdinavit , ut fpiritualia

n

nusrfcit gtafatam diftin&ionem.

ii

gratisdarentur, (ecundüm illud Matth,

. Refp. 3. Cantor & Organifta fuas

10. QGratis accepiftis, graris dare, Et«

g

opetas feuadtiones pro mercede locare

go.

d

poffunt.

d

R efp. z Probabiliuk/bä quód ftando

gt

— Ratio : Qaia l?:cundüm fe funt mere

in jare divino naturali (imoniacus teneas

jutus

natutales.

turad refignationem Beneficii, & cujus-

1i D mm;

cunque alterius rei fpiritualis ; acquifftae

qeli

4Rcfþ.4." Si Cantor , Organifta, ädi-

er Simoniam etiam folüm mentalem,;

?(gailflï-'

tuus, habeant Rediuws in Ecclefia fan-

modó effectus fit fübfecutus fal:em ex

datos, hac officia vendere (imoniacum

quoïäï

:

una patte. — Ita patetex verbisS, Thom.

a^

cenfetur ceo. modo & fenfüquo ditum

in ipfa R. r. adductis.

ef num. 124, de Simonia jure paturz ,

p

A

vel Ecclefie prohibita, Unde Bufcn-

Ratio : Ex naturarei reftitui äebet;

d

quod acquititur per contra&um inju-

y

baum inprafenti interSimonlas , qux

IWW

funtjuris humani, bene numertat ven-

ftam : Sed contra&us. fimoniacuis eft

ditionem officiorum exttinfece tantüm

j

injuftus, quia in eo venditur quod eft

m

invendibile.

Ergo.

j

D

otc;igatorum ad res factas, v. g. Sacrifte;

Lli3-

Refp. 3.

-

-

$25

TRACTATUS X Éxamtn 7.

Refp, 3. Probabilius etiam eít , pre-

ptum pto te fpirituali nondum tradi tá,

Mi

tium pro re fpirituali acceptum , jure

j

naturz effc obnoxium rettitutioni,

v.g. pro Bencficio nondum collato, re.

jum

fRituendum eít ei ; qui dedit. — Si verg

Katio eft quz antà,

Beneficium fit collatam , & pretium

i

Refp. 4. Beneficium fimoniactaccez

acceptum , dandum eft Eccle(iz vel pau.

z

lMi

peribus , id

que

ptum. ( nifi difpenfatio vel potiüs nova

tentiam Judicis.

probabiliüs ante fcx;-

li

ejus collatioobtineatur ) relinquendum

£ft in manibus Collatoris.

ha

Ratio 1.p. Quia Simonia non ?dü

Ratio: Nemo poteft Benefïciuni ob-

completa,

x2

b'l &ll:

Ü

^

tinere nifi , per lcgítimam collationem ,

jb

T

E

fa&tam ab eo, ad quem fpedtat.

Katío 1. p. Qui pecuniam illam dci

dit , contra divinz Legis juftitiam pecca-

Vauine

Ex quo fequitur , quód ille Simonia-

m) Ctü

cus teneatur ctiam reftituere omnes Be-

vit cum magna Dei itreverentia , volens

At

appretiare id , quod appretiabile non

neficii fru&us quos percepit vel perci-

:

lc

pere potuit, five extent (ive non ex-

fetuf,

eft. Ego privatione ejus puniri me-

s

lol

tent; dedudis folüm expenfis, quas fe-

d

cit vel causáfru&uum velin utilitatem

* Ratio 3. p, Cap. dehoc tit. de Simo-

i

Ecclefie, Si veró contigetit Simonia

ia , ipfía Eccleíia: ftatuit , Reges &

ipfo nefciente, tenetut folüm reftitue-

Principes debere induci , ut , qux pro

l; htu;

re frutus extantes, non veró borá fide

ele&ione Epifcopi acceperunt ,. re(ti-

dltum

Wömgm

€onfumptos. De hocS. Thom. hic a.

tuant Ecclefiz absquediminutione: Sed

6. ad 4 fic loquitur: Pecunia , vel pof-

non eft vetifimile, Ecclefiam intende-

1li dj

feffio , vel fru&us fimoniacé ac

Wllf, [

cepti, de-

re , ut hoc fiat poft fententiam Judi-

bent reftitui Eccle(iz

; in cujus inju-

cis ; quia ordinarié in talibus locis

nmil]l! )l

tiam data fuerunt , non ob(tante quód

Q

non eftaliquis Judex , qui Reges &

Ptzlatus vel aliquis de Collegio illius

Principes de(imilibus condemnet,. Er-

Ecclefiz , fuitin culpa: quia corum

go.

Mi !

peccatum non debet 2liis nocere : ita

VCt]

tamen quód , quantàm fieri poteft ,

CXL. Refp. 6."Infuper Sïmohiïci.

ipfi, qui peccaverant, inde comtmno-

tam vendentes quàm ementes fpiritua-

DA

dum non confequaptur. Si verb Prz-

lia, aut etiam mediatores, aliis ponis

:

qmanz (

latus & totum Collegium funt in culpa ,

puniuntut , fcilicet infamiá & depo-

jtd;

tunc debet cum auctoritate S

fitione, fi fint Clerici ; & excommu-

hh

ftVOqt1

uperioris

vel pauperibus vel alteri Eccle

Íiz etoga-

nicatione, fi fintLaici ; ut habetur r.

ti, Hacibi.

q. 1. can. fi

quis Epifcopus. ltaloqui-

A

m

A

tur S. Thom, a, 6. in c.

[

"ünfn

Refp. ;. Pretium. fimoniace acce-

"t ,

Refp. »7-. Simogi,,a pqmää jutis

ipfä

» ] [

ace

p

De Simónia.

$23

IM

li

quo vide Trid. Seff. 2t. cap. , de re-

fa&o indacens eft triplex : Nimirum

I

1, commiffa. in fufceptione Ordinum

form. Infuper effe fufpenfum ipfo fa-

in

to ab omnium O:dinum , etiam pri-

majorum vel minorum. 2. in Bencficio

n

Ecclefiaflico. 3. in in

mz Toníutz collatione , & ab omni-

gteiï,*u feu Profef-

d

fione Religionis.

um munerum pontificalium executio-

I!

ne , & interdi&um ab ingreffu Eccle-

Ratio : Tales , utpote frequentiotes

& pcmiciofiores , merentur ab Eccle-

fiz , imó ( hac fufpenfione non ob-

fetvatá ) (imul fufpenfionem incutferé

u

fia , & hec vult, tos puniri ipfo fa-

9,

à Regimine Ecclefie. Q^od totum

patet ex Conftitutione Sixti V. 1588.

— Refp.8. AlizSimoniz , v.g. inmi»

edita.

ln

i

Quarum poenarum relaxatio

nifratione vel receptione Sacramen-

foli Papz refervatur.

Per eandem

j

1]

torum , etfi fint grandia peccata , poc-

Bullam ab executione omnium Ordi-

pas tamen juris non indocunt ipfo fa-

i

num fufpenduntur ordinati fimonia-

"

&o , fed debent inflgi per fenten-

ceé.

tiam Judicis.. C. cüm nuper, tit. de con-

(2 ER

Nota tamen , ad hatum poenarum

incurrentiam requiri ; ut interceffcrit

"a

Refp, 9. Sola Simonia realis comple-

Quo

d

ta , lic&t pretium folüm pro parte fit

formale vel virtuale pactum.

deficiente lic&t' non fit Simonia , eft

u

p

folutum , pcnas jarís inducit ; nen

,v

vetó mentalis , vel conventionalis , ab

tamen grande peccatum : mortalé , Ííi

quid contra Ttident. accipiatur prz-

j

aliis dicta realis incompleta vel femi-

Yi

realis , etiam factá traditione rei fpi-

textu. confuetudinis vel fuítentatio-

nis.

3

Vil H*

ritualis , modó temporale non át rece-

1

IY

vpmm.

Sequitur 2. Juxta Extravag. Dete-

| M

flabile , de Simonia , excommunica-

i

Ratio : Tum quia Leges "pænalesu,

tum eífe conferentem , procutantem ,

praífertim tam graves , intelliguntur

uti & ftecipientem fimoniace Benefi-

'Tum

cium

D

*

fi tamen fit verum Beneficium,

decerni pro opere completo.

Simut

etiam , quia legitur, hanc effe ftylum

Et ille fimoniac& ad Beneficium pro-

v5

l

Romanz Cutiz fciente Papá ; qui non

motus eft inhabilis ad illud habendum

gt

absque nova difpenfatione Pontificis. €,

folàm jus declarat, fed & facit, & oppo-

j

lt

fitum revocat.

-

nobis fiat. tit. de Simonia.

H[M'

; p

Ex his Seqkz't,ur 1. eum qui . fimo-

CXLI. 'Refp. 10. Simonia propter

]

"

niace confert Ordinem five majorem fi-

ingreffum Religionis tam intrantes

]

ve minorem , imó & primam Tonfau-

quàm recipieutes ipfo facto fubjicit ex-

m

Ü

Jam , effe excommunicatum.. — De

communicatieni ,& ipfum Conventum,

i

TRACTATUS

$24

;ï. - Examen 7.

li, & annullat tefigüationem & col-

fioni.

fi ctimini confentiat , ctiafn fufpen-

lationem Beneficii in quo eft commif:

ää

Not, tamen , ob Monaft

&tioru;n fc;

fía , & ad idem poftea obtinendum in«

puitater & contratiam confuetudinem

habilitat , omnibus beneficiis & pen-

Banc cenífüram rató incurri, -

fionibus anté obtentis privat,

Tan-

CXLIL, Refp. ir, Simonia confi-

dem beneficia fic collata refetvantur

|

dehtalis completa , nimirum dato &

Íoli Summo Pontifici , cui etiam foli

accepto Beneficio , lic&t accipiens non-

otdinarie refervatur difpen(atio in prz-

|

dum impleverit fuam :promiffionem,

fatis peenis , etíi in quibusdam cafi-

utramque partem contrahentem ipío

bus( de quibus alii Authores videan-

facto fubjicit Excommunicationi Papa-

tur ) competere p(ïiIï;IEpifcogo. :

|

y

ge

]

EAC

i

SXN

À

LUE

pE

f»

-

E —

7

a

N

*

!

[/

:

A

N

Wg

NY

.

M

3

f2

IU/

f

-

3j

NS

A 7^

hr

hh

h

CO

W

T j

FOris, fO

opbr

ijndc 1

TRA-

-

N

q?obs W

&[Ur

d.

d

Y

«

K

9

OJgrvo3 äf

$À

lii

ESS

9s

Sgstesecs

:

Jtm;;;

;:?L

(

COR

506856 SgeE

ïoiag.b

i

17

. TRACTATUS XI.

De Sacramäntzä m z communi Ex tertia

Parte zAngelici Docloris à Quzgeff. 60. ufque

ad 6 g. znclufroó - tum n fpecte de Baptzfmo,

&9 Conftrmatzone.

De quibus ubi

$. D. agat , dicetur in pro-

í

prio loco.

. Onfagtaäeum -ug:þm: esi ( ait Tridentina Synodus Seff7, in Prooemio

fu. Decreto de Sacramentis ) de fanc?ifftmis Eccleffa. Sacrameu-

Hs 4gere , per que omuis vera. juffitia vel incipit , vel cepta au-

gt* , vl amiffa vtparatnr. Sunt enim velut feptem fontes Salva-

toris, fontes, inquam , aquz falientisin vitam aternam , quà mens

umpletur gratià , & füture

glorie nobis pigqus datu. Dec quibus

Proindc Iit.l

f

EX A-

i 'Mm'mm'm

$26

TR4 ETATUS x Exmm Y.

(l

um

vüesdesiesDesd asss a deg ag

- n

; i

1 D

EXAMENJAI 59

- Cn

De Effeutia Sacramentorum. De qua $. Thom. agir *QMF .

i Alugm!

um

per.9. arz.. . Et de nece[[rtate Sacramentorum , de-.

kf

qua Que[l. G1. per 4. art. /

m

duf

$3.

M

UJERO I.

Obliga-

B p

DA

Z

Explicatur : Dicitur z. Siänum, ile

!l T

&

N

turne Confeffarius fci-

mirum fenfibile , de quo poftea pluta,

NI

N

te docttinam 'Fheo-

Iem fignum , non naturale , feu ex natu-

! dne]

logorum 'de .Sacta-

I

mentis ?

14 fuá /ignificaus , fcd ad placitum , non

1 a,

g

a

hominis fed Dei , (eu Deo inftitutum :

I. Keäand&a, hoc à

cüm enim íolus Deus fit caufa princi

1 i

nmine ( cui hri&

lanifmus cordi eft

palis gratiz , ipfius etiam eft inftituere

| nge

in dubium verti poffc,

)

figna gratiz,

m

Item fignum practicum

IN

Ratio : Quia quivis fincerus Chri-

feu cauíans fignatüm, nonmert fpecu-

flianus corde & ore afferit-, Confeíla-

lativum: dequopoffea. Ttem intelligi

! Ut

rium ex vi Officii fui non tantüm Judi-

debet de figno permanenter in Ecclefia

! dlisli

cem , fed & Doctorem & Medicum effe ;

| t

infituto 5 pet Sacramenta enim homi-

Qu autem falubrior Doctrina , quám

ne$ coadunantur in unam Religionem,

1 Poni

quz efficaciffima remedia prebet , per

Ergo debent manere , quamdiu manct

! um ]

quz Juftitia ceepta augetur;vel amitfa re-

ipfa Religio. . Defe&tu hujus conditio-

L

nis infufflatio quá Chriftus in Penteco- .

paratur ? Quz efficacior medicina , quàm

ï M&m

vulperum animz Emplaftta , pretiofo

&e Diícipulis dedit Spiritum fan&um,

j Ul

ChriftiSanguine valorata,ati füntfeptem

nob eft Sacramentum , uti nec illa verba

»

| du m

Sacramenta , quz facrant mentem , feu

lts

fin&ificant , imó deificant animam , s

Chiifti ad Magdalenam : Kemittuntur

tibi peccata. multa ,

4

* quonigm dikfij

Hlpery

fflii Dei nominemur , 9. fimus. Ergo.

£i multüm.

d

mQUAzRO II. Quid e& Sacramentum?

Dicitur 2, vei faera [an

Bhficantis lo-

lj

quod , &quotuplex fignificatum ejus?

1 |

IL x. t. Sacramentum in communi

nine.- Quod intelligitur de fandifica-

tione formali, qua eft ipía gratia habi-

] ,

—qu

bene definitur 3$. T hom. q.60, a, ». in c.

tualis , quz proinde intelligitaribi pet

h

*zl U&ï&

Sienum vei [acra. famiiicantis bomi.

rem facratn.

Unde Crux Chritti eft

L

8S6fs

qui'glem fignum tei &crzgf nimitum

] Wftame

T

I

De Sacramentis,

&y

hri&i nos fan&ificantis , non tameneft

Ratione ; Tum infrà de c:ufalitatc.r Hoc

X

Sacramentum ; quia figuificat rem fan-

hotato.

&ificantem nos effe&ivé.

Idem eft de

- Ratio eft : Sacramentum ex füa. effe-

ferpente zneo,qui eratfigura Chrifti.

tia petit fignificare talem fandtitatem ,

- t Definitio fic explicata coincidit cum

cujus fignificatione difinguatut ab a-

illa Canifii : Ef fenum vfibile invifibi-

mni eo,quod non eft Sacramentum:: $ed

li

lis gratie ad bominum . [antlificationem

hanc diftin&tionem non habet pet figni-

- divinitiis inflitutum.

ficationem fan&titatis legalis.

Ergo.

i

Kefp. 2. Deratione Sactamenti ut fic

Min, prob. In Lege Veteri multz eran£.

eit (ignificare fan&titatem fimpliciter (eu

Caremoniz íignificantes fanctitatem

perfedam & intrinfecam : & non fuffi-

imperfectam & legalem , ut patet ex

citquód fignificet legalem feu imperfc-

Hebr, 9, nimitum omnes illz ablatio-

n

n

&am. Ita S. Thom.a. 2. ad 3.

neés,quibus mundabatür corpus & con-

Ante Probationem nota, quód, ficat

fcrebatur juítitia carnis ac fan&itas lega-

fatt^

Qu

eft duplex ftatus Legis, nimirum Veteris

lis,quze tamen non efant Sacramenta.

& Novz, ita eft duplex fan&itas, utri-

Idem in NovaLege eft deabíolutione ab

queftatui cottefpondens,

Una legalis

Excommunicatione majori , qua facit,

jpi

& imperfe&a, potiis talis quoad homi-

quód non liceat cum excommunicato

gt

fes quàm quoad: Deum , non fan&ifi-

non toletato convetíari, Etgo.

guüw

cans intrinfecé, fed folàm extrinfecé,

Refp. 3. Sacramentum fignificat tría,

l

j*

utpote hominem ponensin tali ftatu, ut

nimirum Paffionem Chtiti , que pra-

aliisliceatcum co converfari.Sic in Lege

ceffit tanquam fignum rememorativum :

j

Til I

z

Veteri. mulier alienigena, ideft, non

gtatiam., quz per paffionem Chrifti in

progenita ex femine líraelitico, licét

nobis efficitur tanquam fignum demon-

xR!ï;?Wï

«oram Deo fan&ta,erat tamen immunda

Rrativum: & gloriam, tanquam fignum

p

&

JTegaliter, feu ex Lege, per quam Viro

ptognofticum. Itaart. 3. inc.

XYítaclitz nonlicebateam ducere, Econ-

L

KatioS, D. eft: Sacramentum proprià

n

;

traludza licét coram Deo ( nimirum

dicitur , quod ordinatur ad fignifican-

u

per peccatum ) immunda, erat tamen

dam nofttam fandificationem , in qua

x

legaliter fan&a. Sicut etiam in Lege Vet.

tria pofunt con(iderari, nimirum ipfa

M*

tangens mottuum vel leptofum diceba-

fandificationis caufa , quze& Paffio

g"

tur immundus, non immunditiá culpz,

Chrifti s & forma fan&ificationis , quz

fed cujusdamirregularitatis legalis, Al-

confiftitin gratia & virtutibus $ & ulti-

teta cft fan&itas perfeGta (eu quoad

mus finis fanGificationis noftcz, quz eft

!

r

j

vitazterna, Ergo,

JDeum, quz fit per gratiam habitualem

if

feufan&tificantem, — Prima quidem at-

Oppouo: Quod fignificat multa, eft

d

tribuitur. Sacramentis: Veteris Legis,

fignum ambiguum íeu zquivocum , &

al

quibus tamen altera non eft totaliter de-

dat occafionem fallendi: Sed hoc non

p

J

neganda , nt patebit ex dic'cndis tum in

debet dici de Sacramento. Ergo,

4dd

Mmmmm i

m

$.8

TRACTATUS XL .Examek t.

444 boc dif. maj. Quod fignificat

tum. — Sed (afficit effe aliquo fenfiü perz

D

mnlta absque ordine , conced. 5 cum

ceptibile , per forinam determinabile,

[

ordine interilla, neg. Unde:S. 'Thom.

quod improptié pote(t dici elementum,

huj

ad 1. docet: Tunc cilz fignam ambi-

licet fit aliquis a&us, imó verba, ut pa-

hn

guum prabens' occafionem fallendi ,

tet in Sacramento P'eenitentiz & Matri-

monii.

D

quando fignificat multa, quorum unum

Et ex S. Thom. a. é. ad 2,

bt

nonordinatur ad aliud ; eife autem fi-

i

Idem eft de verbis, quz non femper ne-

Eu

gnum certum, fi ex eis ordine quodam

ceffarió debent effe

propri& di&a , (ed

efliciatur unum.

Sicut hoc nomen ho-

fufficit effe zquivalenter talia , v, .

hl

g. nu-

Bol

mo fignificat animam & corpus, prout

tus,figna, &c. in Matrimonio. -

ex eis conftituitur humana natura.

Et

TT

Nota 2.ex $. Thom. ad 2, & $, quód

hoc modo Sacramentum fignificat tria

licet resfen(ibiles fecundàüm fe & natu-

vt

pradica , fecundüm quod ordiíne quo-

tam fuam efficiant effe&um naturalem,

1 N

dam unum fünt, ut patet ex Ratione

& non fpe&tenc ad Dei caltum, & fandti-

i

data, .

É

[

ficationem noftram, aut fpiritualem fi-

gny

Q UER O III. Conftantne Sacra.

gnificationem, bene tamen inquantum

1

menta ex determinatis rebus fenfibilibus

m

àDeoad id funt atfümptz & elevatz,

ut materia, & verbisut formá : & quotu-

Ratio2.p. eftex S. Thom, a, 6. inc,

n

plex eft eorum materia ?

L

Res fenfibiles, earumque fignificatio

III. Refp, 1, Sacramenta Novz Legis

fecundüm fe funt indifferentess aqua

lm

conftantex te fenfibili ut materia, & ver-

Mf

enim fignificare poteft & ablutionem

bis fenfibilibusut formá, tan

quam'par-

ptopter fuam humiditatem , & tefrige-

P

tibus inttinfecis & effentialibus.

rium propter (uam frigiditatems Ergo

lfj

Ratio 1, p. eft ex art. 4.inc. Divina

pet verba debent determinari ad effcctum

lg

Sapientia unicuique rei providet fecun-

lts

Ípiritualem. Unde $. Auguftinus 2. de

