
pracedentium peccatorum.

prds

ZAd 1, ait S. Tho, n Suppl ?p.q. 6.

Ozarta.

'Tentatto diaboli.

HLUDEA .

haftt

a. 4.ad 1, Agnofcere culpam ; ubi cul-

Scmpulofo-mm Íocietas &

tisni

Uno

converíatio.

dalis enimn quisque cette

anon eft, poteft effe dupliciter,.

(

J

U

l

modo, 'ut intelligatur quantüm ad fub-

féetur ,. quals ej? qua-cumi. vrerfatury ait

$. Hieron.

lais

flantiam actüs, & fic non eft verum,

[

non enim ad bonam mentem pertinet,

Sexta cítignorantia, qua quis nelcit

lly,

fedad errantem , ut fe aliquem acum

diflinguere inter licitum & illicitum.

commififfe a

g

Septzisa, .

mj

D

nofcat ; quem non com-

Pertinacia proprii judicii,

i, à

4nifit,

Alio modo quantüm ad condi-

qudenus viri confilio. acqmefcele re-

lumony

tionem adtüs, & ficverum eft., quod

nuentis , & quz eft Otlzva caufa, ia

a |

Gregorius dlcn, quia juftus in a&u, qui

moralibus omnimodarm & chculanvam

lilig

defíe bonus videtur, formidat , neali-

certitudinem quærenns.

listenre

quis defc&us ex parte fuafuerit. — Et fic

.E2 Effedus fcrupulorum funt ,

At

dicitur Job 19.

Verebar omhia opera

continua perur batio & angor; quo fem-

Tctterr

fnea,

Et ideo ad bonam mentem etu-

per cruciantur in acqunenda in omni-

bus omnimoda certitudine in morali-

mma d

am pettinet, ut habeat formidinem, & ,

Y

quam corde tenet, linguáà accuíet. Hxc

bus, mxepetendls feré quotidie confei-

& lg

11)1.

fwmbus

iterandis horis. Canenicis,

Pfalmxs,mt certis Pfalmi verfibus.

o«

rfmfdlw

"Ad ». patetex dictis, quomodo tu-

tior pars fi fit ehgcndm , hon enim requi-

qua continua anxietate fequitur dcfpe-

pldof j

L

lan

situr certitudo fpeculativa ( quam ícru-

fatio de vita recté inftituenda

.

W [g(

Tmm

pulofi plerumque quarun ) fed fufficit

aliquando tZdium, quo tandem jugum

raética & moralis.

Chriflinon fuave fed durum apprehen-

üu&q(

"Ad 3. Maj. verificatur de iis qui fünt

dunt, Inquibufdam folet cxcuffis fcru-

[

De nonnullis

DN

in flatu peccati rxortalis , vclin:periculo

Plth feqlu nimia laxitas.

ejus: dealiisnon efl fic.

folet dici , quod fint fcrupulofi incon-

ug&ïu

UJER.O UI

(&æ funt fcrupulo-

firendo, fed non in agendo fcu commit-

puoy

rum caufz,effe&tus,figna ?

tendo,

Yelis

kr

TIT. $. z.

Variz funt (cxupulolum

Bt, 2. Scripulorum figna pou[ïimum

caufz,

funttria,

Tlon f

PrimA eíft naturalis quorun-

annmejf Creberrimé de

damcomplexio , frigida, melancholi-

aliquo agendo vel omittendo dubitare;

sDieni

ca,imida , ex qnafaulcobomur fufpi-

imsque dubiis 1ntemog1txombus alios

i d[&

cio mali,

Nton

(in re ctiam futthüma) connnuo im-

d5eeunda, Debilitas cagxtw,orta velex

commodare, .

T

Sewn—

p

».De Gzn/&;'eztiu.

T.

T

Secundum : Nonfolüm dubitare, fed

sit.

dixit : Confule difcretos , & acquicfce

etiam ex quibufdam , non folim infir-

ilis, Similiter & difcipulus B. Bers

Atl

mis , Ífed & ridiculis argumentis fibi

nardi ,

non valens propter ícrupulos

| p

perfuadere, aliquid effc illcitum.

celebresce

cre

- Tertium ; Contra proprium aut viri

in fide mea cele

B

idit ei dicenti:

Vade,

ICe5 ; &cofimino libera-

rudents & timorat judicium adhuc

d

tus efl. Et fi dicat ícrupulofus ; Da

cietst

efiare, Prafertim f1 contra pruden-

mihi Bernardum in Przlatum & credam

tis viri confilium hafitans,fit idjota,

d t

ei, dicit Cancellarius , eum falli , quia

jify

. QUA4ERO IV. Quomodo fcrupulofi

non eft obediendum Przlato ut. homi-

hominis confdientia efl reformanda,

ni , fed ut Deo , cujus vices quilibet

is neltd

feuqua (unc Ícrupulorum remedia 2

Pralatus gerit ,

nifi contra Deum pre-

tam

IV, &

Kemedia effe diverfa,

Pri-

cipiat,fcil. aperté,

: jl

mumefl, — Si(crupoli oriantur ex prima

Quiutum remediá eft: Si (crupuli pro-

Cete o

cauía, adducta in R, 1. fiat vitiatorum

Si

veniabt ex octava caufa,fiat oppofitum.

M/lk; )

humorum purgatio,

ex Íecunda

Ubi univerfaliter eontra omnes fcrue

caufa , fubtrahantur occafiones mclan-

ativall

pulosfervit doGrina antó data ad(Q.

cholie , & exhilarentur fpiritus hone-

Sextum eft, nontoti

ftis recreationibus.

es repetcre cone

| flmt [

fefliones ,

fed poftquat fuo (fi eruditus

Secumdum, — Sifcrupuli putenturori-

jo feft

fit) vel prudentis Confeffarii judicio

omnte

ti ex tertia & quarta caufa , optima me-

Confeffio generalis facienda effe videas

xorale

dicina eft devora & continuata Oratio,

tur., nonfiat nifi femel : ficut nec au-

Dequa vide S, Au

g. fuprà Tradt, 1

;conïc(-

de

Q.4.

diatur poenitens , íi de peccatis jama

tl

exta Virtute Confeffarii,

Sed hoc

confeffis itcerum iterumquc confulere

I$ EI

remedio ( utnofter Sylvefler ait) fciu-

tentet ; lioc enim modo fcrupuli non

pulofi parum utuntur , & malé. ^ Item

r dj

exftirpantur fed nutriuntur,

u mö

fervit generofa refiflentia diabolo facta,

Oppone, Eigotalis peniteps fcrupu-

il jugu:ï

. dertiusm, | Sioriantur cx quinta cau-

ofus cxponitur periculo manendi forté

ajfiatejus oppofitum.

)prcþä'

in quibufdam peceatis,

fsl

partum, Si ex 6. vel . cau'fa naícan-

tür ; fludio & prudentiorum confilio

Aegohoc, Nanidate , quód aliqua

onnu

peccata non fuiffet confeffus , attamen:

uganda eft ignorantia, & frangenda

friaté

ob grave faumdamnum , & ob pericu-

conti

Pproprii capritii pertinacia.

Vel ut Syl-

lum perpetuó harendi ig tantaanxieta-

veftler in Summa 5

Ícribit.

Verbo Scrupulus,

te , excufatur ab omnimoda integritate

Quarta Regula eft obedientia,

tf

143

v

non folü

confcffionis, càm moraliter id non pof-

iL

]il

m ad Pralatos , fed etiam ad

fit , utpote ceum tanto füo damno , .eó

apientes , formando confcientiam (u-

wbgam

r

per dictis eorum,

quód Íemper nova peccata ei videantur

j

Sicutin Ordine Prz-

pullulare , adcoque continuó crefcar ille

j i

dicatorum Frater

mortuus apparens

angor, & íxpe minorescauíz ab inte«

Jnuo r

Ícrupulofo de (uis

Íctupulis fcifcitanti,

D

gritate materiali confeffionis excufcnt.

Es

n :

E

D

3Z

TRACT, I PROOEMIAL, Éxatt.2,

"H

haberecur pro certítudine , ait Cajet. &

Éx ixocf fequitur , quód fcrapulofus

non debeat aliquid confiteri fub morta-

ex eo nofter IIdephoníus.

|oOGavum. IIr (crupulnfns cavcathne

fi,nifi de quo cerruscft, & jurare poreft

uAd Cersmaccrala-t — necrenans «onfi-

&aupulo vincatur, eoquedevictusfor-

teri malas fuggefliones , nifi certus fit;

met pra&icum erroneum ; vel dubi-um

conífcientiz di&amen.

uódiis confenfum vel complacentiam

-s,

INonum. Sczupulo(üs ; fivir do&u

-.ræbuerit.

fit , iifdem utatur confiliis & mediis,

»

4020

do juvandi [unt , qui vexantur

quz ipfe fuggcreret aliis contra fcrupu-

fcrupulis circa perfolutionem Breviarii

losfuis fimiles;

d

vel*pænitentiæ facramentalis ?

VI. Notandum ; hzcomnia de tolis

j

V. Dice. Siab initio habuerint in-

fcrupulofis timorate conícientiz intel-

-—

tentionem actualem (de quà alibi) cüm

ligendaeffe, utoptimé & pié hotat e-

n

tio virtüalis fufficiat, non tenen-

gregius Thomifta Sylvius. Nam fi qui

inten

lttwtia

tur, imó nec expedit repetere qua ora-

tantüm minorum malorum fcrupulis

a

yunt , licécin fine alicujus Pfalmi non

angerentur , in miajoribus veró efent ^

jofude

recordentur, an principium , vel przce-

laxi, culicem excolantes, & Camelum

lts 0

dentes Píalmos aut Verfus recitarint 5

glutientes ( quales erant Judai , non

licét enim repetant , plerumque zqué

audentes introire in Pratorium Pilati

M

fttt d)

enguítiantur. Eodem modo juvandi

Joan. 18, & tamen non verentes Chri-

Nit i

funt, qui anxiantur circa defe&um do-

ftum innocentiffimum , etiam ipfo feflo

dm t[.tey

loris de peccatis in Confeffionibus pre-

Pafche- ad mortem quatere) hi aliter

t

teritis,

tra&andi effent , tnonendo , ut & gra-

ctt [j

Septimum remediumeft, Ut creduli-

viorum peccatorum (quæ committunt

itim

& non curant) fíibi conícientiam fa-

tasilla , qua fcrupulofus credit aliquid

fimer

noneffe peccatum , v, g. dum credit fe

ciant , eaque tmagis devitent,Sacramen-

Vlfem

hunc Pfalmum oraffe , hoc peccatum

tum peenitentia (epidis recipiants fimul

m

eífe confeffum, cogitationi venerez non

eis injungendo fpeciales & graviores

"t

confenfiffa, &c. habeatur pro certitudi-

pesnitenrias con

tra: peccata qua non £-

ftimant ,

uti deberent,

Idem eft de

ïkquo

ne,ut docet nofter Medina 1.2. q. 19. a.

Q

6. dub. ult, Cajetanus, &c.

Quiaquod

illis fcrupulofis , qui in przteritis reco-

[

apud ipfos eft credulitas , apud ipfos-

gnolcendis & futuris cavendis tepidi

|

li

f

met , fi fcrupulis impediti non. effent,

*

funt: talesenim a.q&iori- egent lixiviof

puud

L]

D

lia

iitor

llfe

Illdibüs

"hj

EX-

i

u

-

De dnfcimtia |

35

aj

agiedibeieoedis Dedftecientinditeidis

av

Guf

EX A M.ENSH

dbie

&

: doby

- De Confcicntia Probabili.

Pe

medii,

tj U/ERO I Quid & quotu-

tiva etiam habet in- i"nfelie&u a(fci&tienA

Ácrupe

€7

lex eft confcientia vel fen-

tis,' Hinc probabile quoad fe, (xpe

tentia probabilis feu opina-

eftimprobabile & falfums quoad nos., &

. deltà

aC

(s

€contra,

ip in

PX 7 -

Q

tiva, &.quz ac quot funt

principia probabilitatis 2

B& 3« Sententiam poffe dupliciter

fiotate

B a a

Probabile feu opinio vel

quoad nos:. effe probabilem, — Préze»

ml

fententia probabiliseft, qua habet mo-

íÍpeculativé , dum nim. ex probabili

( npii

tiva & argumenta aliqua, veritatem e-

motivo fertur judicium de re aliqua fe-

j det

jus fuadentia , cum formidine tamen

cundüm fe & abftradé fpectatá , feu noa

oundt

alterius oppofit opinionis, Ita S, 'T'ho,

coníideratis hic & nunc prudentiali ju-

T

1. p. q. 79. a, 9. dicens $ Oprnro figni-

dicio circumítantiis,

Secundo practi-

m Il

ficat. atium intelletlas qui fertur im u-

cé , quando nim, omnibus circumftan-

"i

mam partem. contraditlionis cum farnei-

tiis per prudentiam hic & nunc confi-

Yo f

dine alterius, — Opinto ergo feu fenten-

deratis fert intelle&us judicium de a&u

w lii

tia probabilis non habet evidentiam, fi-

hic & nunc exercende vel omittendo,

u

cut fcientia: nec certitudinem fpecü-

eo feré modo quo dictum eft de dubio

i

moiti?

lativam, ficut fides Theologica, fed me-

fpeculativo & pradtico,

yian

ram veritatisapparentiam, & verifimili-

&. 4, Pracicé pro

bobils oduobus

aeriti

tudinem,

modis , feu ex duplici principio poteft

jt; r

&£, 2, Poffe aliquid effe probabile

effe tale,

Prim intrinfecé , id eft , à

ratione.

Secundo extrinfecé ; id efl, ab

gravïoï

tantüm quoad fe , quod non eflproba-

j 20 ,

bilequoad nos , & econtra: vel utro-

authoritate,

que modo fimul,

Probabile tantüm

Gen'eralit&r duö -fuät

m d

Sen[us. efl..

r

quoad fe eft, quod à' parte rei habet

principia probabilitatis ,. fcil, ratio ,. feu

dis f

fufficientia argumenta , propter quxei

rationes , ac motiva , à quibus defumi-

[ hx;u'lh

prudenter affenfus dari poffit , fed non

tur. probabilitas intriníeca, — Deinde

habet ea a&u in intellectu, eó quàd non

authoritas , feu fuffragia ac teflimonia

innotuerint. Sicut à pati de credibi-

Do&orum , à quibus defumitur pro-

babilitas extrinleca,

Dodcorum in-

lirate. noftrz fidei. patet in hominibus

rudibüs ab infantia in hzrefi educatis.

quam qui poft diligentem veritatis in-

Probabile quoad nos eft; quod illa mo-

quifitionem , id eft , poftaccuratum ftu-

dium,

-

j

7

s

TRJC?. ILPROOEMIAL. Exam.5.

34

dium , & diligens examen rationum &

no poffum fatisfacere duplici præc&p;to,

Aüæhv' g

fuudamentogum pro una& altera parte

nim. pro die przfenti & craftino, Quod

altertus

citra paffionem & culpam judicarunt a-

fic probatur à pari,

Poffum uno jeju-

Mi

é&umeffelicitum. — Prafertim fiex pro-

nio fatisfacere voro ; & przcepto Eccle-

maitp

fix'vel Confeffarii; Ergo funiliter, | Sed

feífo eà dere in fpecie tra&tent,

j v

& $. Rationesac motiva, quzfaci-

negatur Conícq.

Dixi, zz materia morum.

uiain

pait

unt probabilitatem intrinfecam , ex di-

quä [

Concertationibus Scholafticis argumen-

veríis locis feu principiis formari pof-

H

gita

funt,

tumá pari valde aptum'eft ad exercenda

ingenia.

dogi

Prim? ex lege ejufque explicatione

hii

acconcordià Doctorum circa illam.

QULERO Ii.

Faci.tne unus Author

(tfnUni

Secundó ex confuetudine , qua non

feu Do&or fententism practicé proba-

loytes,

bilem, & ut fit probabilis, requiriturne

Íolüm eft optima legum interpres , fed &

jf

(fi legitimé eft introducta) pro lcge

ut concurrat utrumque anté in R; 4. af-

tenetur,

iit, qu

fignatum principium , & quodnam cft

qz m

Tertio ex poffeffione , de qua Exam,

principalius?

»

pracedenti Q.. 7. & Q., 8, ubi often-

IL &, 1. Lequendo de probabilitate

ly,

fum, quomodo fit melior conditio pof-

extrinfeca,potefl vir doétus tirmá ratio-

filica d

fidentis,

r

ne ducus facere fententiam pradicé

t ad

4Artó ex neceffi

rate quzlegem non

probabilem, quando talis doctrina non-

dum fuit ventilata , & non repugnat

Wnpite

habet;& fepé aliquid lege pofitivá hu-

-—

Vpuent

maná illicitum facit effe licitum,

communi Doctorum fententiaz.

Imó

st

uzzto ex effe&ibus , damnis , abfur-

Hoc à nemine negari poteft,

'dis , qua operationem fequuntur , &

poteflinterdum in Ecclefia effe Do&or

4hr

eIrten

fecutura prudenter timentur,

tam celebris , ut cjus fola authoritas

multorum aliorum rationibus & autho-

itring|

Sextó exfine, naturá, aut propricta-

No,

'te alicujusobjedti,

ritati praponderet ,

ac fententiam

m

uid [entis de argumento. à pari,,

probabilem faciat, — Et talis efl Doétor

i

eftne illud fufficiens ad conflituendam

T

nofter Angelicus , qui unus prodecem

liz i

practicam proba

millibus computatur, ejuíque dogmata

zorum 2

.

äliratem in materia

Alexánder VILin Breviad Academiam

Vil

Q

Dico: | None

fl: ; finullis aliis argu-

Lovan. dato declaravit rzffima €$ in-

fnenüs adjuvetur , imó contra fince-

cenca[[a.

:

III. z. 2.

quí

ziorem morum difciplinam fervit la-

Ut homo rudis & imperi-

I

xandis confcientüis, Sit exemplum in

tus ( quiDoGorum hinc inde fentenrias

Acit

ila opinione quam Caramuel in fua

Ícire non potefl nec renctur ) formet

"T heologia. ( ut ipfe vocat ) fundamen-

conícientiam practicé probabilem, fuffi-

Drayj

Opinjo

tali, difputativé proponit, a& Alexander

cit authoritas unius viri , juxta itculpa-

m (

bilem prudentum exiftimationem, pii &

LA ;-I,, damnavit, Unico officio matuti-

doci

N

p —

X

De Con[cientía.

35

t

Tho. Ildephonfí, Goneti, & aliorum.

N

'

doAi,v. g, Parochi, aut Confeffarii , vel

o Qi

alterius.Nec hoc ab ullo negabitur.

'Thomiftarum contra Probabiliflas, qui

o HL

Ratio X,

'Talishomo confulens for-

pariterS.'Thomam ex cit, Quodl. & art,

o E

pro fe adducunt , fed cum injuria An-

t x

mat prudens judicium de affenfu , quia

in viro do&o & pio ratione do&rine

gel. Do&oris , cümibi' non habeat ver-

przfamicur veracitas in cognofcendo,

ba, quz illi proferunt his formalibus:

Qu

Potef] quisquam — ampletli | opsmianene

TRU

quà non poffit facilé falii, & ratione

pietatis przfumitur veracitas in dicen-

quam 4 Magiflro andyvit , iniis quaad

u:;rccr)z

do, quá fallere non velit, Ergo.

amores pertinent. Sed potiüs hac funt

Ratio 2.

Effet onus nimis.grave &

ejusverba: |Zm bis qua pertinent. ad fr-

s Al

communi fidelium praxi contrarium, fi

dem €$ bonos mores , nullus excu[atur , fs

du

homines, prafertim rudes , tenerentur

fequatur . erroneaim. opinionem — alicujus

titiCUT

plurium featentiasexplorare , & inqui-

Magifívi.

R d

: Rlu'iü.

rere, qui exillisreceptz, qua rejecta;

Quia fententia unius Autho-

nam à

quz communes , queíingulares. Er-

ris , communi aliorumrepugnans , eft

(e)

prafumptuofa & temeritatis vitio nota-

xbilitat

ta, . Naui velle plüs fapere quàm om-

n n

IV. Quid fi alicui puere vel puellz

tuflica dubitanti , an aliquid fit lici-

nes alii , temeritate non caret.

Hinc

praäieä

tum , ad Parochum vel Confeffarium

Alexander VIL, 166$. damnavit hanc

YT

non pateat acceífus, poteflne interroga-

propofitionem.

Sb Dber fit alicujus

'epug/nü

re parentes vel alium ruflicum , eorum-

jeniorts g modergi ,. deäet-opinio cenfes

y£

vobabilzs. :

que confilium tutá confcientiá fequi.

dunmodo "onm conffea

, In

ffirmo, ' Licét enim parentes forté

rejetlam effe à Sede —4poffolica.

Vide

- Dodi:

errarent , puella tamen excufaretur ob

Oppofit. poft. R, f. folvendas.

achorii

invincibilem ignorantiam,

&.4. Utopinio fit probabilis, debet

v n

Not. tamen hanc probabiliratem non

concurrere utrumque probabilitatie

x

effe (impliciter & abíolutà talem, ac re-

principium, nim,ratio & authoritas,

od

Ípe&u totius Communitatis , fed fo-

Ratio, Si opinio habeatrationes fed

jodedt

lim fecundàm quid & refpe&ivam,

non patronos íeu defenfores , fignum

eft, quód fint nimisleves, & nihil pro-

jogmi(i

nim.

Vrcfpc&u alicujus patticularis ic?*jo-

ijemd

taz.

bent: fi habet graves Authores , fed

7I

y, 3. S'iïngularis fententia five anti-

non rationes , non eft opinio fed fides,

qui five recentioris Authoris,quz com-

quz przcifé aflentitur propter authori-

13

muni aliorum fententiz repugnat, non

tatem dicentis, Ergo.

Ad conflituendam opinio-

n

facit univetfaliter pro communi ufu &

V. 85 $.

fot

praxi fufficientem probabilitatem , &

nem probabilem , fimpliciter, abfoluté,

J

)

: opinionem in praxi turam.

& attenta rerum natura , principaliter

Ita cim tutiori & probabiliori fen-

deíervitratio, feu motivum ex ratione

ib

,m, Pll !

tentia $, Tho, Quodl, 5,a, 10 Joan. à $,

i

Attamen defado & regula-

"

Pctitum.

-

riter

E 2

As

36

TRACT. E. PROOEMIAL. Exam. 3.

riter, precipue in moralibus, magis de-

4d 3. dift. min. . Si fpe&etur abfolu-

hbl

Ífervit authoritas,

té & fccundüm fe, ,C. min. , fi compore-

ttou2 ,

jovica?

Ratio 1. p. Quiaauthoritas in :ätione

turcum omni retró antiquitare , & to-

fundatur,^

tà Do&orum univerfitate , cui folus

mulmi

! Ratío 2. p. « Quiautriufque partis ra-

eontradicit, N. min. & copf.

pittin

tiones & fundamenta ponderare ac dif-

enmds

"4d 3. dift. ant. in quantum eft unius

cutere; longum tempus requirit, pau-

Do&oris, N.ant,, inquantum eadem

fro,

cis poffibile , imó imperitis eft impoffi-

opinioà pluribus aliis judicatur probae

f

]

bile : authoritas veroó eft obvia libros

bilior, C; ant;, & N.conf, Namcaufze

li

J

u

(

p

vel do&tos viros coníulere volentibus,

pix in omni jure, omniumque fenten-

fibti d

*

Ergo.

tiafunt favorabiles, &anteponendz,

Jigial

Oppono:1, contta R. 3.

Si-liber fit

Zdd 4. dicitur 1, retorquendo argu-

db

eenfuratus & approbatus , faltem tunc

mentum, Qued afferunt plures quàam

f

fententia unius Authoris eft probabilis

20. Authores , inter quos eft Angelicus

[ttdere.

pro communi praxi,

DoGor , qui unus pro xo. millibus re-

»

ldl

2, Sententia prob

abiliseft , que norn

putatur, hoc eff probabiliuss fed fic eft

d , h&

levinititur fundamente , fed authoritas

de fententia noftra, Ergo-hecnon tan-

[ (äg

unius viri docti & pij non eft leve fun-

tum eft tutior fed & probabilior: quam

Qtantg m

damentum; cüm cuilibet in fua arte,

unicé fequendam efle , poflea probabi-

ii d

quam profitetur,fit credendum.Ergo,

tur. .Secuudo dift, maj. quoad illam

o

3. Opinio particularis Do&oris,pro-

particulam , boc eff probabile , diftin-

,

étione data ad 2,

Tertio dicitur , mul-

babili ratione nixa , praferenda eft opi-

NU

nioni multorum , fi fitin favorem cau-

tos ex illis DD. loqui juxta fenfum R.t.

la fenm

Íz piz,v.g. in favorem valoris matrimo-

Vel de Do&ore , qui eft omni exceptio-

Áion con

nii , ut docent Hoftienfis, Abbas, Feli-

nemajor, ut dictumeft, effe D. Tho-

,

firprol

nus,Decius, Mafcardus, Ergo,

mam Aquinatem.

Faty

4. Quod afferunt plures quàm 16,

Not. i, loquendo de probabilitate

Y d

Authores, hoceft probabile; fed unius

extrinfeca , non effe pracifé attenden-

ln

gravis & pij Doctoris authoriratem fuf-

dum Doctorum numerum íed & co-

P hii

ficere ad . probabilitatem extrinfecam,

rum qualitatem , Ícientiam , eminen-

fiiprey

docent plures quàm I6. Authores à

tiam; poffet enim quis incidere in ta-

Ws d

Caramuele citati. Ergo.

les , qui promoti funt apud illos , qui

W&W

z4d 1, Negatur affumptum.

(eria

dicunt,

Aurum & argentum ejus ma-

V

Cenfores librum aliquem approbantes

neat apud nos, afinus laureatus rever-

m'onq

regülariter ion intendunt. omnibus

taturin patriam füuam, ^ Verumtamen

probal

fententiis in co contentis afferere pra-

ceteris paríbus przftlat quód fint mul-

ti.

Tapig,

&icam probabilitatem , fed tantüm te-

Af (

flàii ; quód non contineat aliquid con-

Not, . non effe mirum , quóàd inter-

tra fidém , bónos mores,;

dum. ereícat. numerus Authorum pro-

«

, & Ecclefis

- W:g'

c'-o'h(tithtiones.

babi-

N

De Can]l*ient;l;

37

iabf

babiliflarum in.favorem alicujus fen-

vet; fcu qua negat a&t-lm effe licit

m;

comp:-.rex

tentiz , dum in fuis fcriptis & libris fibi

ficenim tellit emne periculum («etiam

e, U

invicem adulanturfcfeextollunt , & ut

folüm materialiter ) ttansgrediendi lc-

cni f

muli mutuum fcabunt , aitGonet , ut

gem.

Opinio feu fegtentia

probabilior

patet in Diana & Caramuele,.. Primus

2

eftum

efl , que ( eó quód nitatur firmioribus

enimalterum deprzdicat virum doctif-

argumentis , five ex ratione , five ab

r x

fimum , acutiffimiingenii , non folüm

authoricate petitis) apparet conformior

r prà

fcholaflice & moralis Theologiz, fed &

ml

$

veritati, feuverior; & quó validiores

politioris literatura peritiffimum

*

e-

rationes, & quó graviores Authores pro

eftn

contra Caramuel Dianam vocat Ágnum

Íc habet, eó probabiliorevadit. — /4izzs

Deniz

Dei,cjui abftulit peccata -mundi per fu-

£uta dicitur que favet libertati contra

do a

um probabilifmum. Addit,quód qua-

legem , & dictat a&um effe licitum,

( qui

renti an hoc vel illud liceat, fufficiat re-

fcu non imponit neceffitatem abftinen-

gt

fpondere : Diana dixit. : Sed cavendus

di ab actione , eftque in periculo , ne

fibus t

hic eft lapisoffenfionis , & petra fcan-

Íaltem materialiter contra legem agatur,

dcel

d-ali ; ne nimiüm laxentur conícien-

9n n

ta,

cüm forté à parte rei talis actus legi di-

Quamobrem . confideretur ,. in

vinz non fit conformis, habeatqyie cunc

: quat

quanto numero fiat fententiz per Se-

inhoneftatem faltem materialem, excu-

tobali

dem Apofl, damnatz ; quarum damna-

d ia

toni caufam dedit.nimia fc

fante invincibili ignorantià, non impu-

*

gntiendi li-

tabilem ad.culpam. . Sicutecontra in-

dili

Ccentia,

honeflatem-formalem habet a&us , qui

mb

QUAEROI

II. Cmid fentis de fcques

Ícienter eft difformis legi.

um

a fententiz probabilis, concurrente vel

Hinc fenrentia minüs tuta 'fæpc eft

u

zion concurrente fententia aqué vel ma-

fimpliciter tuta , fi nim, fit fimul pro-

p.Tit

gis probabili ?

babilior :. fic enim caret omni periculo

Fateor, inprafenti letfi:o maximé

inhoneflatis faltem | formalis.

Ttem

ia

verum eft illud Pachymeri hift. lib. 8,

fententia tutior fzpe eft minüs probabi-

od

Theologis inter [e vixantibus , in periculo

lis, e

juíque oppofita feu minüs tuta eft

IT

€ff populus, — Quantz circa probabilita-

b

ilior.

proba

$icut in quorundam fen-

emint

tem inter Theologos fintrixe , abundé

tentia lapfusin peccatum mortale, habi--

eint

notumeft, & patcbicex dicendis. . Ad

tá copià Confefforis tenetur fub prace-

05,?"

omne periculum evadendum

pto ftatim confiteri

*

L

in aliorum fen-

u

VL Premitto , quódaliud fit, opi-

tentiatenetur homo omni . die Domini-

f m

nionem effe tutiorem , minüs tutam »

ca elicere contritionem. Qua fententis

muti

probabiliorem, . Tjiop. d;citur , quze

indubié funttutiffime , quia longiffimé

]

magis recedit à periculo peccandi , feu

recedunt à periculo peccandi , etiam

Deum offendendi. Vel, utalii expli-

materialiter, & tamen non funt proba-

]i

cant, eft illa quz favet precepto , & ftat

biliores , nec in praxi univerfali fer-

1 PIO'

pr-o, lgis obfervatione , ad quam mo-

vantur,licet fezvari poffint ; econira fen-

jdi

tentia,

E

TRACT. IL PROOEMIAL. Exam,5.

38

endi

tentia , quæ tenet , 'circumftantias intra

cum communi & probabiliofi fenten-

mum t

eandém fpeciem notabiliter aggravan-

tía S. Tho.Ql/OdL 8.a, 13. & 1. 2. q. 76.,

Pïæm

a. 3, cóhtra fingularem & improbabi-

tes effe neceffarió confitendas , eft rutior

tenti

& (utinfrà probabitur) probabilior fi-

lem fententiam W/endrochii Theologi

lg

mul. 'Exquo patet, quód effetutio-

Salisburgenfis, & rigidorum Janfenifta-

ibid

rem & probabiliorem aliquahdo qui-

rum afferentium , quód ignorantia , eti-

Qu

dem, fed non femper & neceffario in

am invincibilis à peccato: non excufet,

T

eadem conneétantur fententià,

& probabilitas (licet fententia probabi-

hisl

VIE Premitto 2,quod cum Goneto eft

liot non concurrat ) nunquam poffit

D

apud omries feré certum, poffe aliquem

effé tuta morum regula.

*

Ratio, Juxta communem pareemt

am,

iptt

licité & tutó fequi fententiam ex ratio-

d q

ne feu motivo intrinfeco fibi vifam mi-

altra poffe nemo tenetur , nec Deus id

*

*

fed in moralibus non eft poffi-

ftyii

nüs probabilem , attamen probabilio-

exigit

tinelt

xem ex motivo extrinfeco , feuexautho-

bile habere femper evidentiam & certi-

fadon.

ritate,ex qua fit certa moraliter , & ab-

tudinem. perfectam & mathematicam,

Tm t

Ergo.

foluté híc & nunc probabilior. Pro quo

hjusTy

videatur R. $.ad Q.2, Similiter quam-

Hinc Papa Alexander VIII. 1690,

qd i

vis non liceat fequi opinionem minüs

7. Decemb, inter 3I. propofitiones

damnavit & hanc n. 3.

INon . licet fequs

Kaif

probabilem in concuríu alterius cogni-

Yur W

t ut probabilioris : fitamen opinioin

opinionem vel inter probnbile: probabi—

RY

íe minüs probabilis, videatur alicui

lffimam.

Hic ergo Papa damnavit in

o

ufü opinionum probabilum nimium

probabilior, hon peccat eam in praxi

W ds

fequendo , quia excufat ignorantia in-

rigorem ; ficut Innocentius XI. Anno

1679. damnaverat extremum nimiz

Vf) dJ'Vl.w

vincibilis ; & ita contingere poteft in

ETU

difpenfationibus Papz circa vota folem

indulgentis & laxitatis , inter 6j. pro-

147

nia ac matrimonium ratum.

His pra-

politiones damnando & hanc n. j.

Wl (

miffis

Genevátim du probabilitate five iutrin-

Wt

VIIL z. 1.

Dum homo tenetur o-

fecá fue - extrinfeca. quantumuvts. tenui ,

miu

erari, poteft fine peccato fequi fenten-

modo 4 probabilitatzs finibus non exea-

[ l

tiam probabilem, quz dictar aliquid

tur , confff aliquid gimus , — emper

Ti

licité fieri poffe : quando facta (juxta

Pmdenter Agimus.

conditionesrei & períona ) fufficiente

IX, g. 2. Potefthomo aliquando (ine

Ut

M

diligentia , alia tutior & probabilior

péccato in opérando íequi fenrentiam,

Sq.

li

non apparcet ; licét forté hzc opinio

quam refpeátu alterius. judicat proba-

fit contraria & difformis legi divinz:

biliorem,licét non fittutior,feu licét non

Beng,

C.ad;w

modó hujus difformitatis habeatigno-

flet pro lege, fed faveatliberrari, lta

rantiam invincibilem, Quzan&quo-

robabilius T homiftz,

"fdlclm

modo poffit dari , dicetur infrà in Tra&,

^ Ratie, Quia homo non femper te-

M fit à

. dc legibus,Exam,;.n. 17. ltareneo

netur cligere id ,. quod à periculo pec-

Mm;g à

c.ïn

4988

T

d

Cl x * De Canfc*ienti?.

32

i fene.

eandi ftlagis recedit, fi non fit confo-

Sed homo videns äuas opiniones equé

TU

mum rationi & veritati , uti antea in

probabiles, eft dubius , quznam fit ve-

pramiffo prinio dictum cífl fieriiin fen-

ra,

Ergo ( cüm íciat , unam earum

yprod

tentía tutiori , minüs tamen probabili.

neceffario debere effe falfam ) non po-

Thohr

aníent

Ergo, ant,pat. tum in bino exemplo

teft tutà confcientiá eligere quam vo-

ibidem pofito, tum etiam quia aliàs fe-

luerit , fed , relidá cá qua favet liber-

inti &

1 exd

"

N

queretur , omnes illasopiniones , etfi

tati , tenetur ample&ti cain qu& favet le-

proti

improbabiles , velfaltem minüs proba-

gi, & hac efltutior,

biles (juxta quas plures contractus fint

Not. di&um axioma non tantüm fe

um pá

illiciti) femper in praxi effe fequendas,

extendere ad unum alterumve caíum,

utpotetutiores ,. quod tamen nullus af-

r

nec folüm effe de confilio , ut putant

c Daui

ferere. audet : quia per hoc tolleren-

Probabiliftz , dicentes, hominem effe in

T

tur plurima hominum commercia; vix

poffeffione libertatis, quà non eft fpo-

enim eft actio vel contractus aliquis , de

landusin dubiis, cüm in iis fit melior

» Kert

at

quo fion fit aliqua opinio damnans eum.

conditio poffidentis, ajuntipfi: fed ex-

Tum tandem quia fuprà in Exam. r.

tendit fe prefatum axioma ad omnem

hujus Tra&t, Q. 6. & Q.7. probavimus,

materiam, inqua peccati periculum la-

[ m

gfidot

quód in materia juflitiz in pari deli&o

tet, maxiimé mortalis , quod homo in

H

& caufa melior fit conditio poffidentis,

omhi cafu vitare tenetur, ni eternum

12

áta ut poffeffor , incipiens.dubitare, an

perire velit. . Proinde illud axioma eft

; j

moariti

ager v. g. fit fuus vel Cognati fui, ex

de pracepto naturali, quo obligamur

titulo legitimz pofleffionis poffit dubi-

noníolüm vitare ca , quz certó Deum

E

um deponere , nec tencatur eum dare,

offendunt , fed & quae' dubié. Czte-

y.

vel dividere cum Cognato, licét hoc ef-

r n

rüm quód non melior fit conditio pof-

fet tutius. Ergo.

fidentis in materiis aliarum — virtutum,

: p m

X, &. 3. Concurrentibus in matetia

extra juflitiam ,-neciniis ratione pof-

yuc p d

morali ( que fubeft periculo peccati ,

j m

feffionis libertatis liceat practicé depo-

preíertim mortalis) duabus opinioni-

nere dubium,

patet ex R. ad Q. 8. in

s i

us zqué probabilibus, tenetur homo

TM

hoc Tra&. Exam, t.

De Judicein cafu

m

eligere tutiorem,

Quz refolutio

£,

i

P

aqualis probabilitatis dicetur in hoc

tutior eft & probabilior , pro caque ftat

Exam. adQ.7.

u j

tanta authoritas quanta adducetur pro

XI. &. 4.

Ín omni materia moralt,

R, fequente, -

qua fübeft periculo peccoti, tenetur ho-

fect

Katio, In dubiis tutior pars eft cli-

mo in confdentia , reli&á fententià

"

/

genda, ut habet axioina Canoniflarum,

( [ifilm

miniüs probabili, qua libertati favet, fe-

c.adaudientiam, de homicidio, Vel,

qui probabiliorem concurrentem,cogni-

a

ut diciturc, Juvenis defponfalibus, —Z»

tam ut talem , quz favet przcepto, -Ita

bis que dubia funt , quod certius exifni-

fentio contra modernos Probabi]iftas,

/&m/;a Y

Mumus , tenere debemus, — Sub(amo.

avens

u

juxþa. quos quecunque ?pinio,'f'

libér-

'Cm'

us

TRA c-7.' II PROOE MIAL. Exam.3.

4e

mente S, Tho. Unde &madzus Guite-

libertati ( eo ipfo quód fecundüm fe

i Ecic-ï'

robabilis videatur, eo ipfo quód à viris

nius perpendens doctrinam S, Tho, cit.

ditir y

do&is defendatur ) poteft effe regüla

Quedl, 8.ait: Zec ff vera [unt , va

doärim

morurm feu operationis , etiam in con-

ppemmiþu': ex opiuione probabils,

utid;

XIIL, Angelico adftipulatur Doctor

ftriti

eurfu tutioris,aut manifefté prf)Babilio-

Yis.

Subtilis in 3. dift, 25. q. 1. n. 8; claté

Mi

Teneo hanc fententiam partim ut

inquiens : C babens duas opintones

- fellii

tutiorem , partim 'üt probabiliorem,

COBLTAYTAR [42

vplexus

ft , pericul[e fe

81

É

tum ratione tum authoritate. Fatentur

determinat ad unam , vifi ve. diligenter

R0A

infpetld ilam probabihórem agnofce-

multi Probabilifte , fuam fententiam

il,

ab intrinfeco quidem , feucxmotivis

re. Etin 4.dift. 11.q. 6. aitt/ Cv

Áitem

E

rationutm eífe minüs probabilem , con-

multis fit probabilior pars megatuva,

Ij

j

I

tendunt tamen eam fieri. probabiliorem

won fime peccato aliquis fe exponit d-

vnd, D

abextrinfeco , feu ex pondere authori-

Lio , fequendo affirmativam mings pre-

Tios(

tatis, Ergo inprimis concedunt , pofi-

babilem. Quid clarius ?

feintio

tam refolutionem effe probabiliorem ab

Inter eofídem Authores eft S. Bona-

ttt ln

intrinfeco, — Quód veró etiam fit pro-

ventura Doctor Seraphicus , Alenfis ir-

OT

babiliorabextrinfeco, videre eft in no-

refragibilis , nofter Cajetanus ingenio-

mPE[Pe[a

ftro Gonet in Differtat.

Theol. de opi-

fus, nofler S. Antoninus confiliorum

Mul

nionuf probabilitate art. 2. ubi eam

di&us, nofter Vincent, Baronius, noftet

ttker f

Matlinez de Prado,nofter Aravio.

defendens ajt, quàd nofter Mercorus,

qoty

eandem tenens,in libro de praxi opinio-

Addit his non folüi multos alios

Do&otes domefticos & extraneos , fed

ütys

num pro eá referat 20, Authores , inter

& praxin Rotz.Romanz & Congrega-

Theolog

quos eft nofler DoGtor Angelicus qui u-

Univerfitatem Pica-

Iffmgdu'

nus ftat pro 10. millibus , & hic Quodl.

tionis Concilii.

vienfem, Integras Keligiones ; Do-

fionem

