di, fi divifibilis (it: vel» fots mitti , (

Principi bellanti intaliffent injuriam

di

n

dividi nequeat.

valde atrocem, v. g. Patrem, Frattem ,

yo "

x.3. Miles dubi

'*ta»ns' de juftitia bel-

autalium propinquum contra omne jus

li , G Gt fübditus Principis bellantis, aut

occidendo 2

moti

Ml'alh

ab eo cornidu&ss, tenetur pra&ice dubi-

Sentiunt nonnulli DD. quód in hoc

um deponete , & bellare,

u

cafu Princeps offenfus nonteneatur à

Ratio: Ad militem , fialiàs non fit

bello ceffare , nifi oblata fatisfactio effet

Confiliarius , non pertinet examinate

j ^

ye

de fummo rigorejuftitiz , fic ut nontan-

caufas belli , fed habet fe ut Lictor , qui

tüm compenfaretur totum intereffe , fed

fcati

j

& nocentes necidarentur. Verüm aliis

exequitur fententiam Tudicis , utaitno-

" W

if

fterde laGruz , nec Princeps cuivismi-

Canoniftis & Theologis fanior meritó

«ri

liti tenetur reddere rationembelli. Vi-

UE

videtur fententia , dicens & hoc pun-

1

-de de Confcientia dubia in Tra&. z.

&um effe moderandum ex zquitate &

J

Exam. I.

:

p ;

pio arbitrioboni Principis,confiderando

X.4. Alii qui non f'ünt-fubditi Prin-

maxinadamna ,quz ex bello pullulant,

D

.f

tipis bellantis necab eocondudi , fide

ne peccetut contra verba S, Aug. allata

faftitia belli dubitent, non poffunt in

a

Z

n. I 17. intertia conditionejufii belli.

j

»

eo bellate,

QUAERO XIX. Licetne Principi

Chriftiano in auxilium vocare infideles;

l

- Ratio: Quia non tenentat obedire ,

utpatet, cüm ftipendium non accipiant,

v g. Turcas, vel in bello eos juvare ?

8

quWüi

j

nec fübditi fint; Et alidsbellando feex-

Hac Q. tefoluta eft in Tra&. 7. E.

;(

s

ponunt peticulo peccati mortalis in ir-

Xam. j.n. 46«

DJ !

'rogd.t'ionifdamnorum.

Ooo9 (LU//ERO

2

TRACTATUS F11. Examen ».

UARO XX, E&ne Cleticis & Epi-

Vetba S. D. funtad 5, Pra

latxi & Cl?rici

fcopislicitum bellare?

: QR

ex auctoritate Superioris poffuntinter-

fidis mil

CXXIV, z.cumS, Thom. a. 2. ne-

eífe bellis, non quidem ct ipfi proprid

hum f

gative.

Ratio S. D.eft : Bellica exer-

"manu pugnent , fed ut jufté pugnanti-

citia hominem maxime à divinorum

bus fpiritualitet fubveniaut fuis exlor-

dU

lg Juts

contem plationeavertunt, & ad humani

tationibus , abfolutionibus , & aliis foi.

fanguinis effufionem tendunt. Ergo non

ritualibus fübventionibus. Sicut& in

: tmmodor

JImpldli,

licent fpiritualibus Perfonis, nifi in arti-

veteti Lege mandabatur Jofue 6. quid

inqut p

culo neceffitatis.

Unde Apott. 2 Tim.

Sacetdotes factisbuccinis in bellisclan-

2, Nemo militans Deo implicat fe ne-

gcrent , quód autem aliqui propriá ma.

-gfmtirc de

otiis (zcularibus.

quonid|

Ex. ( ut arguit S,

nu pugnent, abufionis e(t, Erad 2.ait:

1t ]

"Thom. in Sed Cont. ) Matth, 26. Petro

Ad Clericos pertinet difponere &indu-

*

in perfona Epifcoporum & Clericorum

cere alios ad bellandum bellajufta. Non-

Tl

At if

dicitur : Convetrtegladium tuum in va-

enim intetdicitureis bellare, quia pecca--

inam.

tum fit , fed quia tale exercitium eorum

Oppono 1. Epifcopi & Clerici tenen-

3nn D

perfonz non congruit, -

J

tur defendere fuasoves: Sedid neque-

j PUg

unt fine atmis.

Ergo iis uti poffunt,

"4d 3. N.maj. Nam ( utait S.D. 444;)

2. Epifcopis & Clericis licet alios ad

a&us matrimonialis fecundim fe eftho-

b«l

L i 'l

.

1

Ilïlltgu

bellandum inducere.

Ergo & bellare,

neftus & meritorius , & tamen virginita-

uod enim quis facit per alium , per fe

tem voventibus redditur damnabilis

I

EM

ipfum feciffe cenfctur,

Vl

propter obligationem ad majus bonum

À

3. Quod fecundüm fe eft honeftum ,

Veldift. maj, Hoc non eft illicitum fe-

^l pfr E

Pralatis & Clericis non eft illicitum :

cundàm íe , C., ratione condirionis

Sed, ut di&um eft , bellarequandoque

Mpf

perfonz , N. Excipiuntur aliqui cafüs.

&'fümfn

eft honeftum , imó meritotium.

Ergo.

I. Si Gint Clerici, v.g. Epifcopi haber-

A lo

JHzc omnia folvitS. Thom.a. 2. 44

tes dominium temporale cum Authoti-

UT

1. Min. eft vera de atmis fpiritualibus,

tate indicendi bellum, hi enim bellum

W

Vt nm Ql

l

*W& Fqk

Verba S. Thom. funt : Pralati debent

indicete , & pro eo ducem inftituere

jl

j

I"lxllfg(a»

refiítere non folüm lupis, qui fpirituali-

poffunt , non . tamen fempet eo iplo

frag

f!

lh

4f

ter intetficiunt gregem , fed etiam tapto-

propriis manibus pugnare. — 2. Poftunt

tj

W&Vun

xibus & Tyrannis, qui cotporalitet ve-

pugnare ex difpenfatione Papa, qul

Xant: n on autem materialibus armis in

prohibitio folàm et juris humahi. 2.i

A hij f"tm

"ll

il fta

proptia petíona utendo, fed fpirituali-

Clerici non peffint vitam tueri alitet

W

bus , quz funt falubres admonitiones,

quàm pugnando. 4.$i er Clericorum

n

l &i

devota orationes , contra pertinaces ex-

pugnam Civitas poffit confervari , vel X

L

N

communicationis fententia.

"

ea pendeat victoriaiu bello jufto — $:

-Ad z. dift.. Con(. Ergo eis licet bel-

Clericus fine notabili fio periculo po*

n hf

Vteg

At

lare ph)ffic*c, N., moralier C. Conf.

fit pugnando eripereinnocentem.

ü

m

De Bello.

475

'rz*m.g',

QU/ERO XXI. Clerici fpititualibus

ducinehoftiferviant. Hacomniafup.

i

mediis militibus affiftentes, gaudentne

ponunt juftitiam belli.

WE ^ hoftium fpoliis?-

UARO XXII. Licetne in bello

^. CXXV. w. affirm. Raro: Juxta

jufto utiinfidiis?

CXXVI. y. füb dift. cum S. Thom.

U* ^ Reg. Juris , Quifentitonus, fentiat &

huj

commodum : Sed dicti Clerici fentiunt

att. 3. fic di(cutrente: Infidiz ordinan-

tur ad fallendum hoftes,

Dupliciter

"* enusbelli, ejus periculis fe exponentes,

X|H funtque parsexercitüs, Ergo etiam

autem aliquis poteftfalli ex fa&o veldi-

Etc

(* . fentire debent commndum fpolii.

n

&o alterius, Uno modo ex eo, quód ei

A

jl

". quamvis hoc ita fit , fedulo tamen cavere

dicitur fal(u

, vel non fervatur pro«

T

- debent fcandala pufillotum , & ne no-

miffum, & i&ud femper eftillicitum. Et

tül

, tentur labe avaritiae.

hoc modo nullus debet hoftes fallete.

donit

Wep

[

Sunt enim quzdam jura bellorum , &

li

liaci?

ffuntne ipfi Clcrici' ab hofte fpo-

faedera etiam interipfos hoftes fervanda ,

dettó

ut Ambt, dicit in lib, de Officiis.

Alio

- Dico, non poffe, fi in bello pet fe-

ti

ipos non pugnent.

ihodo aliquis poteftfalli ex di&o vel fa-

&o noftro, quia ei propofitum aut in-

- &atio : Quia ipfi cotumque. bona-

Hoc autem

lii

gaudent

telle&um non aperimus.

d

fiafticz.

privilegio immunitatis Ec;lc-

facere nontenemut: Quia etiam in do-

&trina facra multa faünt occultanda , mas

u

Pefuntze in bello ju&o Ecclefiz de-

ximé infidelibus; ne irrideant , fecun-

xcddizg

- Vaftari , ditui, incendi?

w .

düm illud Matth. g, — Nolite San&um

* Dico: Perfe & ex /intentionedire-

dare canibus. . Unde multó magis ea,

Y uo:f!L

& non polfunt, ob rationem mox da-

i [

hi

qu& ad impugnandum inimieos para-

tam: benetamen peraccidens , (i victo-

tnus, fünt eis occultanda.

Undeinter

:cipiumt;ä

Et hoc

tia aliter obtineri non poffit,

catera documenta rei militaris hocprz-

M

folüm verum eft de Ecclefiis incaftella-

.

cipu& ponitur de occultandis confillis ,

tis, fca inftar Fortalitii munitis, utex

ne adhoftes perveniant; ut patet in li

jin i^

j

lis hotti visinferatut , licttexindeetiam

9d u,cm

bro Stratagematum Francotum. E:ttalis

. petaccidens fcquatur concrema

tio -ima-

occultatio pertinet ad rationem infidia-

57 ginum &fimilium.

rum , quibus licitum eft uti in bellisju-

m

. Sed quid (i templa effent fortificata

ftis.

Nec ptoprie hujusmodi infidize

u

p

feu incaftellata pracise pro defenfione

vocantut fraudes,nec juftitiz repugnant,

j

",

- petfonatum. Ecclefiafticarum aut alio-

nec ordinatz voluntati, Effetenimin-

fs

T

.Tum innocentium , aliter (e defendete

R.

ordinata voluntas, fialiquis vellec nihil

!

j

"

non valentium ?

:

fibiabaliis'occultati.

HzcS. D.

| [EIWï *

— Dico , Nonpoffe dirui velincendi ob

Idem inSed Contta probat ex S. ÀAu-

,yjzillïfiä

-

Tationem antedatam: attamenarma &

j

guft. dicenteinlib, 83. quzt. Cüm 'ju-

s

4£!$f /

ftum bellutm fufcipitur , utaperte pugnet

tormenta bellica ibi collecta pofï'unt ab-

Ooo a

(

ah—quis

i

—

476

TR ACTATU'S FI. fxamm 7.

j

aliquis , an ex infidiis, nihil ad ju&itiam

Refp.1, Si Princeps fubditis invitis

1 niidi

intereft.. Et hocprobatauthoritate Do-

gelleritbellum inju(tum , tenetut, etiam

ml

mini, qui mandavit Jofue, ut infidias

de fuo , refarcite damna.

*

si A

; poneret habitatoribus civitatis Hai, ut

Ratío: Quia omnisq

ui damnuq& de:

a bl

habetur Jofue 8.

dit , compenfate tenetur,

gf

QU RO XXII. Licetne bellare

&cne—q

indiefefto?

Kefp.2.Si bellum fuit juftam ,

Mto:

tur omnem movete lapidem , ut fübditis

(etum,

CXXVI. Refp. Licet , fi it neceffi-

damna cempenfentur. $i veró damnis

pivatfo

t25,

Ita S, D.a, 4,ficdifcurtens : Ob-

non remiffis non. poffit obtinere pacem

fetvatio feflotum non impedit ea, qaa

ü!tcrcpoli

qua tamen Reipubl. fit valde neceffaria,

KI//: 4i

otdinantut ad homini: falutem etiam

poteft etiam contra fübditorum völunf-*x

Calol

corporalem, 'Unde Dominus atguit

tatem danina remittere.

^

-

M

Af

judaos dicens Joan,

VT

ihiindigna-

Katio : Quia fic remittendo

utilitef

at

.mini, quiatotum hominem falvum feci

agit pro fubditis ; & bonum commune:

1 äcä'c.

inSabbatho ? Etindeeít, quód Medici

promovet ,

quod Principi ex ochiq m

licit& poffint medicari homines in die

cumbit.

!: Qu

ul

1(

- Fefto.

Multó autem magiseft confet-

. 3. Princeps Laicus feu Szculatis

vanda falus Reipublice , per quam im-

fine confenfu Eccle(iz non potcft remit-

M fs

pediuntur occifiones plutimorum, & in-

ter€ damna illata Ecclefiis. -

j:

-numefa mala & temporalia & fpiritua-

Katío : Quia de bonis Ecclefiarum.

TT t

KW!W&

W

lia , quàm falus corporalis unius homi-

difponete eft extra fpharamejus.

|

nis.

Et ideo pro tuitione Reipublice

QU/ERO XXV. Efine fadus feu

P1n

Ahtw

fidelium, licitum eftjufta bella exercere

fides :hofti etiam ii:lifieli vel haretico

in diebus feftis, fitamen hoc neceffitas

fervanda ?

r

expoícat.

Hoc enim effet tentare De-

CXXIX. Ante R. Suppono fetmo-

Hj

um , fi quis imminente tali neceffitate

f'&m

4

nem elfe de feedere quod ex objetofuo

velletà bello abftinete.

Sed neceffitate

bonum e(ts fienimeft malum , noneft

" M

ceílànte non eft licitum bellare in die.

;

OlI(

obligatotium.. Item Quaftionem elfe

bus fcftis propterrationesinductas , quia

de fide publicá , id eft, datáà Principe,.

H i

feta per fe funt ordinata ad vacandum

( C(]n(h

4

Republ,, Communitate , &c. fienim

divinis,

HecS,D.

fit facdus à privato initum cum ptivato

M

dtnicj

QUAERO XXIV. Poteftne Princeps

!

iT

lia

vel aliená Republ, aut Principe, &ce--

W&m

fine fübditorum . confenfu damna per

dat in przjudicium propriz Reipubl. vel

ul

bella illis illata remittere in tractatu pa-

^ ;läi

DT

Principis ( cui privatus praejudicate ne-

11]3[13 i

cis? Et quid in fpecie fentis de damnis

quit, & cujus jus inprivatorum padis

A

A

M þl

E£cclefiatum ?

n

Khmt

ls

excipitur) poteft diffolvi.

-—

Hoc füP-

UM

CXXVIII. Ante R. Not.perdamna

onto

i

hnj

hic non intelligi impen(as , fed devafta-

hofti, etiam ipe

EH

mnum&

x.. I. Fides publica

jufté vexanti, fcu injuftum b

ellum ge-

Q f'dflq

tione$ ; öcltïmlh'a. koc notato

1end

:

l

l

.

n

De Bello,

477

ll

ranti data,e& fetvanda , lic&t denii. fit

tholice ejusque Principibus nihil rmagis

T

Eu

Ita $, Thom. hic a. 3. in c.

damnofumacindecotum eft contra om«

perniciofa.

E

'ex $. Ambrof. dicente : Suzr quadam

nium Gentium Jura, quàm violatefa-

a

jura bellorum &2 federa etiam inter

dera & fidem publicé datam , cüm.

apfos bofles [evvamda.

author Fidei noftre fit ipfa vetitas &

It

Ratio : Tum quia

hoc eft de Jürc

vetacitas per eflentiam , nec fallerenec

Gentium , tum etiam, quia aliàs nul!a

falli valens, cujus nomen exindeapud

i

pax aut focietas in humano genere fqb-

omne; alias Nationes multüm blasphe-

:

Mtllï:

fiftere polfet.

^

maretur.- Ergo.

u

Refp

.2. Fedus a

äuobus Principi-

Sed poffet effe , quod illud feedus poft-

L

|.. — bus Catholicis inter fe initum non po-

ea cedat in perniciem Ecclefiz,à quo

teft pontificiá authoritate per difpenfa-

tunc fperandum & petendum auxi-

ii

tionem aut

jutamenti rclaxgtionem dif-

liutn ?

)

)HW?

folvi dire&te.

Dico , ab eo quidixit : Ego vobifcum

j

Ratio : Quia Pontifex direct& no

"

fum ufque ad confummationem Seculi,

* poteftannullate ea ; qua funt JurisGen-

qui eft fummus Ecclefiz (quam ipfa

J

:tium.

fupra petram zedificavit) Re&or & De-

hu

J

li

V

Refp.3. Si fzdus illud fucceffu tem-

fenfors qui non vult fierimala, ut ve-

- potis cedat in- magnum detrimentum

niant bopa, quod tamen in eocafufie-

vi

—." Ecclefie, potet Papa ex plenitudine po-

ret , quia perfidia feu violatio fideidata

"u-

teftatis fuz. illud refcindere indire&te ,

. nimirum vel alteram. pattem compel-

peccatum eft,

f

Refp. s, Idem dicendum eft de fide

ii

lendo; ut obligationem Eccleüz noci-

vam temittat ; vel, (inolic,

ublicá à Carholieis datà hereticis;;

Pr:)Pfiä au-

Gotitate eam relaxando.

quamdiuipfi fidem fervare funt parati.

A

Ratio eft eadem , quz ant?.

Etmi-

ia

Ratio: Quia Reges & Principes qui

— feEcclefiz Catholicz Filios profitentur ,

litatcontra hzreticos blaterantes,docere

g -

Catholicos , hzteticis fidem fetvandam

focdera inter fe ineuntes , cenfentur in-

u

m

volve:e hanc conditionem , fi noncedat

non eífe , fed cum confenfu Papz eam

i

in Ecclefie perniciem.

polfe violari, qua de caufa ipfi in omni

t V 1

fcedere. cum Catholicis inito excludi

Diwm Cü'if

Refp. 4. Si Princeps feu Kex Chti-

fliánus foedus publicum ineat cum in-

volunt Pontificiam relaxandi faculta-

tem

th'riWï :

fidelibus, idcft, cumnon baptizatis , v,

Müä i V"

g. Turcis , illud Papa nec directe nec in-

O;poso : Hzretici de jure ratione ba-

i

dired relaxare potett.

ptismi funt fubje&ti Jurisdi&ioni Eccle-

W^

Ratio: Papa nihil poteftfacere,quod

fiz. Ergoab ea pollunt compelli, ut

j

* cedit in Gamnum & contemptum Eccle-

remittant fidem datam . que cedit in

!

fiz: Sed hoc cedetetin damnum Eccle-

Eccle(iz damnum : vel fiid nolint;poteft

j

j

1

1

fiz, Ergo. Min. ptob. Religioni Ca«

per Ecclefiam relaxati,

J

Oeo j

Dif.

TRACTATUS

4

PIL. ,Exdmm' ". |

Dff. Conf. Si llud compelli non ce-

pandi bona eorum, qui damnifictunt,

D

dat in majus Ecclefiz damnum & con-

uíque ad jufiam damni compeníatio.

nem.

d

temptum , C.,fecus, N. -

hdu

Oppouuat 2 ipfimet haeretici ; Joan-

Kefp. 2. De poteftate concedendi

t

niHuffio à Concilio Conftantienfi datus

tepreffalias eodem modo diícutrendum

D

fuit Salvus Conducus; Sed illefuit ab

eft , ac de poteftate indicendi ac gerendi

ipfis violatus.

Ergo.

bellum , quam di&um ett effe in folo.

M

girdte

Ad boc N. maj. qu ptobari non po-

Principi vcl Republicá , Superiorem

Md ?

tet.. Salvam Condu&urirHuflio dedit

non agnofcente,

Idemeft de caufis eas

M. 1

Sigismundus Imperator , (ed eum non

concedendi.

violavit.

, drn

Ratio: Quia Repreffalie fünt qua-

1 4 d

Ratio 1. Huffius poft Salvum Con-

dam fpeciesbelli,

m

ductum arripuit fugam à Cafare fub

Refp. 3. Repreffalie non funt'-xlici,-,

Muf

cnà capitis ei vetitam.

2. Salvus

tz , nifi tnagna adíit necefTitas , uti de

ia

Condu&us Huffio erat datusin fotma

ALf D

bello di&um eft;& ille qui Communita-

Msf

uris communis , id eft, falvá juftitià,

ti( que damnum intulit , ) przeft, fue-

tllmp

my,

qualiter ipfa Synodus Se[T. 6, Fietony-

rit monitus de facienda vel imperanda.

TA e

tíd

mo Pragenfi deditomnem Salvum Con-

fatisfactione , & recufavetit.

du&um à violentia, juftitiá femper fal-

Refp. 4. Repreffalie concedivelexe

»f& '

"u E

vá, /3. Poteftas fzcularis, utpotein-

tendi nequeunt contra períonas Eccle-

'W«Pn;

ferior, non poteft dareSalvum Condu-

fiafticas,aut bona eorum : & hoc (ub.

Vil

&um , qui prejudicet Ecclefiafticz , ut

poena Excommunicationis latz fenten-

lil à

AU

non polfit inquirere deerroribus Perfo-

tiz in petfonas fingulares , Interdidi ve-

MM

narum , & procedere contra pertinaces,

ró in Communitatem , nifi talem prze

ut declaratur in ipfa Synodo Seff. 19.. .

fümptam licentiam intra menfem poft

ll 'W

/ 4j

diem conceffionis aut exten(ionis revo«

; r[

TO

cent. C.unic. de injutiis in 6, Idem.

b

'Reprcj]alia. |

Nde"gæ ux

Íciendum eft de aliis Privilepiatis, v.g

UJERO XXVI. Suntne licite ? &

Ambaíciatoribus & aliis, quos nominat

Mi

qu

id füpt ?

CXXX. Refp. r. Repreffaliz dictze

Sylveftcr V. Repreffalia $. &.

M

AL

Íunt à re& prehendo , quafiiteratz ap-

Z).w/!uhz,

prehenGonis , ut explicat Sylvefter

n a

ficat , càm quisapprehendit resalienas

QUAERO XXVII.

. *jffimmc Àf

illius, quiapprehenditíuas. Etfamitur

plex , ac licitumne?

Quid & quotu-

At

Y

h

k

äd Tm&

vel pro actuali apprehenfione , vel pro-

CXXXI. Refp. 1. Duellum (ut $yl.

i

au&toritàte, quam Princeps vel Res-

vefter explicat) eft quafi duorum bel-

Qlliln '

publ. fuis fubditis injuftum. damnum

lum , quod etíam dicitur monomacliia ,

NU ,fed

J

paflis facit invadendi terram. & occu-

id eft, fingularisfeu unius pugua, à t*

L

M

ley [

12

Tline

h

n

De Beäo &'D;zelïa, .

479

li finem, & fecutitatem ab

)hoïäibu

sob-

50:, quodeftunum ; & macbia, pugna.

l

tinendam , Belli Duces judicent magis

Eft ergoffngulare certamen , feu delibe-

rata durum. vel paucorum prgua ex

expedire, ut bellum refolvatur in duel-

a

condiclo initacum pericnlolafíonis, fl ata-

lum , quale r. Reg. 17. fuit inter David

U

to tempore €$ loco.

& Goliath , tunclicitum eftexcommu-*

niori fententia.

-

r

Refp. 2. Diverfi funt fines, ob quos

d

T. Recreationis

Ratio: Tum quia in eo cafu ceffa

quis duellare pq(fet.

r

causÁ. $. Ad oftendendasvires,velar-

motivum, quo duellumtedditur illici

kai

tem,-. 3. Utexploretur vetitas rei du-

tum , quod eft conjicere fein periculum

biz, de qua litigatur in. judicio vel ex-

mortis fine fufficiente caufa ; nam in

fs

H

tr&, 4. Ad vindicandam injuriam.

hec , uti & in caíu R. 3. e(t caufa fuffi-

ciens. Tum etiam , quia fiob finis in

- Refp. 3. Ducllum ex quacunque ha-

m

tum caufarum fuícepturn , eft illicicum ,

R. 4, di&tos licitus fit , uti eft confli&us

d

-

& peccatum mottale juxta tutiorem &

cum toto exercítu cum periculo pluris

j

probabiliorem fententiam.

morum , à fortiori licet paucis contra

)u

Ratwo pro1.p. Recteare fe cum pe-

paucos cum periculo paucorum.

ticulo mortis vel gravis Izfionis fui aut

Ex quibus patet , duos eflecafus, i

13'1'&'11&3

«t

proximi, eft peccatum mortale quod

quibus duellum eft licitum, — Maxima

vetó difficultas et, an ducllum fitlici-

T

nemonegat, Ergo. Pre2.p. eft ea-

dem tatio. Pro 3. p. Tum quiaeffet

tum pro defenfione honotis, famz , re-

| Ftï-"

tentare Deum : Tumetiam »quiaom-

fpe&tüs, feu ad vitandam ignominiam,

nino fuperftitiofum eft, pro reo habere

quam Nobiles vel belli Officiales fubin-

jl

M.lüwb'

eumqui ab altero fuperatur. Vel econtra,

de fibi confingunt , eaque de caufa ad

170*W

Pro4.j. Tumquiaomnispfivata vine

duellum ptovocant , vel provocati com-

dicta eftillicita , etiam füb mortali , dum

arent,

Pro decifione

d

, lefR(Wü

eftin re gravi , uti etin prafenti. Tum

Refp.s. Tutior & practice probabi-

quia in duello zqué poffet fuccumbere

iil

lior, & inpraxi omnino fervanda cft

ille , qui eft injatiatus, quàm quiinju-

fententia docens , pro defenfione hono«

v

tiavit,

j i

tis non polfe indici net acceptari ducl-

Refp. 4.. Licitum eftacceptate ducl-

jl

lum , five f(olemne, (ive privatum. Ante

lum pro defenfione vitz contra inju-

probationem

ftum invaforem , etiam occidendo eum

Not, Duella alia effe f(olemnia , feu

Ill

cum moderamine iriculpatz tutelz ; fi

publica, alia privata ; priora fiunt ex

,Ul

himitum aliter vita defendi nequeat.

condi&to & provocando ad certum lo-

De quoinfrà Tra&. 9. Exam, 2.n.28.

cum , diem, cum chartellis coram tefti-

Ratio : Quiain eocafu non eít pro-

bus , Patrinis,ut vocant , fidejufforibus ,

W

ptié duellum , fed jufta defenfío fui.

cum periculo mottis, vel mutilationis.

u:[l "

[

Refp. $. Si ex caufa publica , nimi-

Privata veró fiuntquidem , & funt con-

j

J

o cüm

]i

lum ob comimune bonumReipubl, bel.

cert;tiones duorum ex condi&t

! gn

deter-

x

xsim»x

'

TRACTA TU'S Pll Éxamen .

)

480

detettminationeloci & temporis , & cum

praváà confuetudine , etlam i'mmenior'il

bili.

Hac Conc. Tríd.

E

| hitt:

di&o periculo ; fed fine chattellis , tefti-

Ltf j

bus, fidejufforibus, &c, Hoc notato ad

' Pius V. ip Bulla qua incipit: Ez, u«

tobandum R. j*

à Pradece[foribus , &c. plutes alias ad-

gilm

Exclamo ex Matth. 18.v. 17. Qui

dit poenas , ut paenas criminislz(z Ma-

tf t

jettatis , carceris , inhabilitatis ad tefta-

hi

Ecclefiam non audierit , [it tibi ficut Eth-

nicus €$ Publicanu. — Audite ergo Ma-

mentum faciendum , & fimiles, quas

[

inyts &

trem velttam Ecclefiam: Conc. T'id.

extenditad eos, qui cha:tas provocáto-

rias fubfcribuut , affigunt, vel publicant,

X ag

Seíf. 25, de tefotm. c. 19. fic fituit:

Deteftabilis duellorum ufus , fabiicante

cum privatione beneficiorum , & inha-

A9ptum

diabolo inttodu&tus , ut ctuentá corpo-

bilitate ad ea, f1 Ecclefiaftici (—a.'e- quid(—.,

^iftrnj

rum motte animarum etizm perniciem

commifetint.

il!lq ji

lucretur, ex Chtiftiano orbe penitüs

Gregotius XIII. in Bulla incipiente ,.

d fiomin

exterminetur.

Imperator, Reges,Du-

"d tollendum , &c.Dectetum Tridenti-

H Sfd Pf

ni extendit ad omnes illos, quiexcone

Ium,

/ces , Principes, Marchiones , Comites,

dicto ftatato tempore & in loco conyen-

Í

]itt

& quocunque alio nomine Domini

to duellum commiferint, licecnulli Pa-

tcmpomïes $

quilocum ad monomachi-

ttpr

ttini aut focii ad id vocati fuerint , nec

V g

am in terris fuis intet Chriftianoscon-

celfcrint , eo ipfo (int excommunicati,

loci fecutitas habita , nec provocatorie .

WML(

-ac Jurisdi&tione & dominio Civitatis ,

littetze praceflerint,

Que fuqt 'dugIþ

M

?Mïalm

tivata, &

Caltii ,autloci, in quo, velapud quem

lT

duellum ficti petmiferint, quod ab Ec-

Clemens VIILinBulla;cujus

initium, .

U.

,:/WHV

-clefia obtinent, privati intelligantur: &

Illius vices , &c.confitmat; declatat, & .

i

extendit fuprà dictas Conftitutiones

u

( feudalia fint, dire&tis Dominis ftatim

,WH ,

acquirantur. Qui véró pugnamcom-

Apoftolicas , utlocum habeantetiam

W*m&mm

miferint , & qui eorum Patrini vocan-

circa- milites ex ptivata inimicitia if«

"tl

W

tut ; excommunicationis , ac omnium

ter fe duellantes eorumque Duces t*

y

Item in eà .

r

bonorum fuotum pro(criptionis;ac per-

lia duella permittentes.

Al

ff]t l

!

excommunicat etiam folüm provocati

etuz infamie poenam incurrant , & ut

MU

horicidz juxta facros Canones puniri

tem ad duellum, lic&t alter non acce«

r

UT

debeant , & fi in ipfo conflidu decelle.

ptavetit, ne

duY

fuetit:

que effectus pugnz fcaïtu

l

E

rintd, perpetuó carcant Ecclefiafticá fe-

o

T

, Utrid

ulturà.

Illi etiam qui confilium in

Alexandet VII,

| pet ekþrei!hm dccre

,

X At r

caufa duelli, tam in Jure, quàm fa&to

tum inter aliasdamnat hanc Propofitios

nem: Zir Equeflris ad duellum proute

; Ad

Qp

dederint ,. aut. alid quacunque ratione

W

catus poteft éliud acceptare y ne timiditde

ad id qucmquamfuafegint ,necnon (pe-

ékatores; excommuticationis ac perpe:

ts notan apnd-alz'asincurmt.

" il

Ratio Y« addü

ll

tüc

maledi&ionis vinculo teneantut,

3

u 1

Y

ivilegio feu

R.2

s

&a e—ff pto 4- Pafm

"

non obftante quocunque pr

,æp

)fllh[m

Raf

j

um

ln d

d

)

DeBello et Duello.

48t

Ratío 2. defumitur ex periculo ani-

2. Ptovocatus ad duellum vel ptovo-

u

tmarum , prout Conc. T'rid, cit. infinuat

cans poteftant? confiteri, & communi-

pet illa vetba: Dez zeftabilis duellovum

care.

Ergo non exponit fe periculo

damnationis.

Ufits , & catera qua fequuntur.

On

Ratio 3.Non eft Chtiftiani hominis,

ld 1. Patebit R. infrà de homicidio:

jl

quantumcunque Nobilispro dcfenfione

pro nunc datut difparitas, quia vix eft

honotis exponete fe perpetuz infamia :

cafus, in quo honoti aliter confuli non

) Pü'h

Sed juxta;Trident, duellantes incurrunt

peteít , quàm occidendo infamantem:

Y X':-

perpetuam . infamiam , & alias graviffi-

oteft enim adiriordinarius Judex , vel

mas poenas.

E:rgo.

adhiberi fequentes modi refpondendi,

Ratio 4. Juti natutz tepugnat ma-

quibus fame confulitur. — Supponitur

ui us

ximum hominis bonum exponere pro

autem , quód in cafü pofito vita aliter

falvarinon poteft,

du

minori: Sed per duellum homo maxie

mum bonum , quod in ordine naturali

»A4d 2. dift, ant. Poteft facrilegs , C,

0f

nu

habet , (cilicet vitam exponit pro mi-

ant., validé & cum-fru&u, N.ant. &

noti , cilicet pro honore & famá. Ergo

conf, Ttaque fi ante duellum priüsquis

peccat contra Jus natura.

confiteatut , & communicet plüs obeft ,

um

"

Nec vérum eft,quód acceptatio duel-

quàm profit, & novum facrilegium eft.

v

li (nt Pfeudo-politici ibiimaginantur )

Nefcit juftitia Dei patrocinium date cri-

habeat ratiorem defenfionis , fub- qua

minibus.

Nec fut figno crucis fe mu-

l

l

u

tatione aliàs licet vitam pro rebus tem-

nit, ut profperetur in furto,

/n

poralibus magni momenti exponere ;

od

Quid ergo Provocatus refpondebit

l

M

Bon, inquam, verum cft

N

provocanti, ut honoti fuo confulat?

s

, quia rcftant

j

d

Mj

aliz viz defen(ionis.

Dico , teípondere eum . potfe : Non

Ratio $. Lictt apud Atheiftas, apud

recufo duellum ex timore & deje&ione

d

Pjv

muhdanos,apud exleges, Deum non

animi, fed quia Deum offendere nolo,

rr[l'l

jr

timentes , Ecclefiam non teverentes (de

quiaDei & Ecclefiz Leges refpicio : Vel

quibus verus Chrifticola curare non de-

paratus fum duellum acceptare, fidivi-

(f

a

et) ignominiz tribuatur talis duelli

nis & Ecclefiz legibusnon repugnaret.

t

s

recufatio, tamen apud timoratos & fa-

Vel Chriftiani hominis non eft cruentá

pientesid honori adícribitur , & recufans

morte fe aut proximum diabolo in (a-

r

metitó laudatur tanquam tímens Deum

crificium offerre ; vel perpetuz infa-

nwæü

& reverens Eccle(iam.

]

hp

Ergo.

miz fe exponere quam incurrunt duel-

- Oppeno 1. Vita. & fama pati paffu

lantes

Ubicunque armis invafus fue-

[1

uf

ambulant , ut dicifolet: Sed juxta di&a

ro,armis me defendam , ut vitae meze

Hifly

licitum ef duellum, 6 aliter vita de-

confulam. Generaliter adhiberi poteft

LA

i

endinonpoffit. Ergo & pro defenfio-

quzcunque refponfio, qua nonimpor-

94? F

i

ne honoris, fialiter. recuperari neque-

5

tat acceptationem formalis duell;.

at

folvuntur Cafus. .

l

gx di&tis variire

Ppp

1,8i

"n

Nenas

482

TRACTATUS VIL Examen 77.

'nïe ia

Fffüfd |

CXXXII. r, Si viri pugnis fe exci-

Domini , qui valent impedite ,

M

piant; vel alioinftrumento non peticu-

fuis tertis commitatur duellum. 3. Ali-

D)

lofo; vel etiam mulietes capillos invi-

quo pacto cooperantium ad duellum;ut

d)

cem fibi evellendo , noneft duellum.

confil o, mandato , auxilio , favore,

L

z. Sicut nec rixa qua concitatur ex

chartula, literis , intitnatione; publica-

wrili,

fubita ita, Hincetíigravepeccatum fit ,

tione, licét provocatio,vel duellum adtu

lo i

formaliter tamen duellum. non eft, fi

fecutum non fit. 4. Spedantium e

"w hà

zixáindomo oriá exira , etiam ex con-

indufttia,feu ftudio fe conferentiam ad

^ituon

ventione ftatim in viam vel forum vi-

locum duelli, ex quorum. pra-fentia

(ur

cinum profiliant,inchoatam rixam pro-

duellantes fiunt audaciores, Hinc.fi

Ht

fequentes, quia non cft pugna perfe&té

quis cafu tranfeat locum duelli, pedem

deliberata.

Ad duellum ergo requiti-

non

ens, veltain latenter afpiciatut

"&mga

tur, ut ineatur deliberate, & , ucfolet

à duellantibus advetti non poffit , non

excommunicatur.

$

3tg u

dici, frigido (anguine ac tempertato fi-

ne cholera.

Indubi& autem impetus

6. Quialterum provocat rionanitio

"T

animi tollit deliberationem perfe&am,

pognandi, fed pro honoris fuidefenfio-

n

ne aliquot i&us infligendi, cum merali

Mi

3. Si quis ab aliquo fibi occurrente

& ad pugnam provocante acceptet , &

certitudine quód. nullum damnum fit

lti

ftatim fine interpofita mora pugnet , exfi

fecuturum , fed pax . potiüs indeconci-

l

T

lianda, is in foroconícientiz poteftex-

gtaviter peccet, non tamen e& formale

duellum , quia non eft ex condi&to , vel

cufari à peenis & cenfurá duelli ; licit

l

€onvento,

enim accedat ad locum conventum;non

r WIQ

Vide Not. poft R. £.

li

AH

4- Siduo duellaturi ad pugnam.jam

tamen cum periculole(onis ; aamen

WM be]

patati ftri&tis gladiis jam ftent in praft-

inforo externo prafumetur duellum.

xo loco , exinterventu autem amico-

7- Privatio fepulturz Écclefiaftice

Ut

ii

rum pugna impeditur , uterqueincurtit

tantüm infligitur. decedentibus inipfo

excommunicationegy Clementis- VIII.

confli&u , ut fonant verba Trid. cit,

?æä&dfpïz4

ut patet , licet non eam qua eft in Bulla

Hinc fententia id affecens etiamdeils -

"A (

Gtegorii XIIL , utpote dicentis; sono-

qui non ftatim fed alio die moriuntur,

ln

machiam commi[erint , hac autem non

eft nimisrigidas nifi forté fupponateos

A medit

j

il

committitur , ubi pugna non fequitur.

decedere impoenitentes , feu in peccato

N

ang

Vide verba Conc. T'rid, cit, de (aaden-

mortali; omnesenim fic motientes pri-

tibus duellum.

vaptur H:pulturäEcheGa&icä. à

| Tümfamc]

d

$. Ad 4, capita poffunt revocari

$. Hoc etiam verum eft,licét in loco

l Vulg l

a&tiones in Bullis ptohibita , ob quas ex-

delli decedentes ante mortem dedecint

M

J

b

cgmmunicazjones incurrantur. r.Pu-

figna paenitentiz , & à Sacetdote cáfu

j Md |

interveniente fuerint abfoluti: Kame:

grantium ia duello , provocantium vel

Ó

"t li [

acccp'famium.r 2. Concedentium lo-

Quis fepultura Ecclefiaftica illis noa de-

"tl vten

i

ncgatur pracise ideo , quia deceduntin

lhpg[

£UR1, aüt DOoN impcdicmium , fi fint

peccato

"t

D

E

u

De Bello c Duelia,

43j

ipeccato mottali , fed inpaenam & dete-

s. 2. lomeamentum eít peccacum

j

i

ationem commiffi duelli , ad deterren-

mortale.

Ratto : Quia homo in illo

f

dosab eo homines.

Verüm attendenda

exponit vitam absque rationabili.caufa

li

probabili periculo; & ut in plutibus ii

hic eft confuetudoloci , juxta quam fe-

J

pultura Ecclefiaftica alicubi nondene-

€o fequitur.mors, vel.mutilatio. Ergo.

&l

D

gatut illis , qui .datis poenitentiz fignis

&. 3. Motiens in torneamento in-

Iu

decedunt in duellis privatis, Plura di-

currit peenam privationis Ecclefiafticze

o

centur hac de re infrà de homicidio &

fepultutz. Tta ftatuunt Jura Canonica.

Mi

n

n

3. 4. Haftiludium eftiludus ( ut ait

reftitutione pro-eo.

ndr

Quati hicpoteft, quis Confeffarius

Cajet. ) quo pro exetcitatione bellica

abfolvere poffit duellantes? Sed hoc pa-

aut pto folemnitate fe&ivz alicujus ju-

ii

tebit, dam infrà Tra&t, 14. Exam. 2. n,

«unditatis regie , duo armati equites

Mi

71, & 72. agetut de cafibus refervatis ,

«ontra fe invicem currunt cum lanceis.

WFL

dequorum numero eft duellum.

* $. Haftiludium ex fuo genere feu

ger fe peccatum mortale non eft,

Ita

Exeréitia ad ves bellicas fpectantia.

[np

— Rimirum Zorzeamenta, H 4ffi-

Cajet.

&Ratio : Lvdi militares pecca-

"

minofi & perniciofi fupt , ex nocumento'

ludium , agitationes

n

perfonali, communiter feu per (e & ut

ls

ZaAMrYOTUIB.

il

in pluribusfequi folito; a&usenim hu-

- QUARO

XXVIII, Quid (ünt,

/1&

mani judicantut ex eo , quod ut in pluri-

pühw

licitane?.

bus invenitar: Sed in haftiludio ut in

|dt

fllP L

CXXXIII. AnteR. audiantur vetba

pluribus non fequitur tale nocumen-

S. Thom, hic q. 40. , 1. ad 4. dicentis:

tut, nimirum mots, vel mutilatio aut

"

Exetcitia ad res bellicas fpectantia non

periculum ejus , ut fupponit Cajet.& in

funt univerfaliter prohibita , fed inor-

hoc differt à torneamento.

Ergo.

mduläl'f

gt

dinata exercitia & periculofa, ex quibus

Dixi,ex gezerefuo. Sienimhic &

occifiones & depredationes proveniunt.

nunc cüm periculo mortis vel mutilatio-

,aif

"

-Apud antiquos exercitationes ad bella

nis fiat , eft mortale. "Unde patet ali-

d

fine hujusmodi periculis erant, & ideo

quando effe , aliquando non effelicitum.

vocabantur meditationesatmorum , vel

*;. 6. Ludus agitationis taurorum eft,

glfodlfmæ;

Hoc

j

bella fine fanguine. — Hac ibi.

quo homines cum beftiis feu tauris pu-

premiffo

s n

gnant. Eftpeccatum mortaletam in co

hc f

