r

1 j

11

intrinfecé mala , nec Jure divino aut

j

M

milia, quibus Catholicos impugnant 5

[

natutali probibita,

vel quoquo modo eorum bella auxilio,

/

!

Ratío : Quia ibi fecundüm fe nul-

vel confilio adjuvare , prohibitume(tab

$

f(»

r

n

j

7 !gmfgbc&fpcriculumg

Ecclefia füb excommunicatione lata:

Ó

D4d 3

fe n:

399

TRACTATUS VII. Examéin 3.

fententiz : Panz tefervata in Bulla Cas-

ce v

4

nz, de quainfrà fra&, 14.. Exam. 2,

lote.

el eccult , quovisingenio, veleo:

n.67,

r

QU 4ER O VII. Quid fentis de le-

- Sequitutex hoc 1.Nomine lcgelvitiu'm

]

etiam ;intellig: eos, qui fcienter vifü

étiene librorum hzreticorum & infide-

percurrunt partem notabilem libi,

l

lium?

Wl

qualis juxtacommupem (ententiamdb —

XLIV. Refp. z. Antiqui libri , ab

Procemium, Epiftola Dedicatoria d

if

Ethnicis confcripti , propter fermonis

una pagina ex reliquis , fi liberfitmg

t

qui

elegantiam , & verborumproprieiatem

nus,

il

permittuntur , Judzorum veró & Mau-

rorum , five Thalmut fivcaliicodices de

z. Comp

tehendi eriameos, »qqiläu*-

hj

diunt legi , f fint caufa le&ionis,

'17'13'4

.€otum erroribus agentes prohibiti funt:

|

non minüsac hereticorum,

3: Non comprehendi eosqui legunt

fed non intelligunt.

fä[[:

r

Ratio di(criminis eft: Quia antiqui

4. Parüm referre , an liber fitim-

5

'Gentilium libri non continent errores ,

prefus , vel manu fcriptus , undead -

M

nifi omnino evidentes, eos quibus non

cenfüram incurrendam fufficit ,fcienter

[

eft periculum perverfionis : alii veró

legete hzreticorum quaterniones y alt

q

continent errores occultos & latentes ,

fctipta quaecunque, hareín continen- -

(

quibus Fideles faciliàs feducuntur, Er.

O.

tia, aut de Religione tra&antia ; cüm -

W

hzc omnia ad libros reducantur , &li-

Refp. 2. Jure quidem naturali pro-

brorum appellatione veniant, ait nollct.

N

l

hibitum eft legere libros hareticorum ,

de la Cruz,

i

quando eft periculum fubverfionis, Jure

n

$. Non comprehendi eos quilegu

Q

u

autetn Ecclefiaftico generaliter omnibus

litteras feu Epiftolas hzreticorum , hz

etiam doctiffimis viris illicitum eít eos

reíin continentes , quia illz inacceptio-

MM

legere absque licentia Sedis Apoftolicz ,

ne faltem vulgatá nec dicuntur libti,

uj

r

licét eos intendant tefutare.

nec reducuntur ad libros.

Idem e(t de

[ lmmml

Ratio 1. p. eff: Quia natura prohi-

Concione hzreticá, eó quód folüm cone

N

bet feipfum ex

"tineatunum alterumve folium,

ts

fionis,

ponere perigulo fubver-

$. Non comprehendi libtos hareti«

Ctti

Secunda pars patet ex Bulla Ceenz,

corum , qui ex profeffo herefin non

Mi

que fub excommunicatione lata íen-

continept ; aut de Religionenontra-

d

tentiz generaliter omnibus , nemine

&ant, licét hinc inde herefin aliquam

g.

excepto , prohibet , ne libros haretico-

immifceant.

t &

rum harefin ex profeffo continentes,vel

7. Non comprehendi libros Cathos Wl

de Religioneex ptofe(fo tractantes , fine

licorum, in quibus harefes, vel hatee

hn

authoritate Sedis Apoft. (cienter legant ,

ticorum argumenta referuntur,

u

tf

tetineant , imprimant, vel quomodoli-

[*

8. Ut ex ly foiester. conffat , non

U

comprehendi ignorantes librum €*'

bet defendant , c:F quavis caufa , publi.

are-

: V |

De vitiis Fidei oppofrtis.

399

hi

hzteticum , aut hzrefin continete, vel

cafionem peccandi, puta, fi quis fabrica-

2

de Religione tractate,

tetIdola,velaliqua ad cultum idololatrize

Sed explica : Quinam dicuntur libri

pettinentia.

Hzc $. Thom. Cum

n

ts

de Religione tra&antes?

hoc ffat, quód (i quis fidelis haberet Ido-

ylis

Explico cum dela Cruz , & dico , in-

lum vel valde atuficiose velex pretiofa

n at

telligi omnes libro:, quiad Fidei expo-

materia fa&um , poffet hoc . retinere,

i

fitionem fpe&ant, & confequenter cos,

vel akeri. fideli vendere in fignuman-

h Wl

quibus divina Scriptura , vel aliqua pars

tiquitatis vel vi&oriz contra infideles

illius explicatur , eos etiam, qui Theo-

reportata.

xittot

logiam fcholafticamtotam, vel partem

Refp. 2. Fideles licité poffun

Einfï*c—

illius tractant.

&i

n

Item qui tra&ant de

libus vendere & parate ca, quorum usus

n

culu Deo debito , de Religione Chri-

fecundàm íe e(t bonus , licét fciant ,

fiana,de ftatu Religionis, ac de Eccle-

quód infideles eis malt , nimitum ad

fiafticis : Quia Religio non folàm ac-

fituns vel Sacrificia fua usuri fint , ut

;l

(eiti;

cipitut pro virtute, cujus proprium eft

funt v, g. pannus, feticum , candelz ,

Deo cultum exhibere ; fed etiam pre

lci

Ia S. Thom. loc, cit. fubdens : Siqua

congregatione hominum Deum colen-

vetó arsfit , cujus operibus homines

aqmen.l*aj

tum , complectente ftatum Chriftiano-

N

H

poffünt bene & malt uti ( ficuti gladii ,

Tum , fatum Clericorum & Religio-

fagittz , & alia hujusmodi ) usus talium

p

orum.

Hzcille.

s tedi

artium non eft peccatum.

QU £ RO VIII. Peccantne Fideles

Katio eff : Quia Ridelis in co casu

d

Infidelibus vendendoaliqua , quibus

nec indirecté vult ritum Infidelis , nec

utuntut ad(nos ritus2 Ante t.

poteft nec tenetur eum impedire cuns

dl

Notandum , ea de

quibus quaritur

toleretur à Republica, .Ex quo patet

elfe dupliCiæ z

nimitutnaliqua , quorum

differentia, cur. non liceat vendere gla-

| uiaxïï;'*(

i

usus eft fecundüm fe bonus , ut veftes &

dium vel venenum illi , de quo fcitut ,

j I

cibi communss; alia veró quorum usus

i

n

quód 'fit eo usutus ad necetm alterius «

l

pet fe feu cx in&itutione fa. eft ordina-

Quia faltem ex charitate tenetur defen-

Ài

«

tus ad fapetftitionem , utIdolum , veftis

j j

dere proximum , & hocpeccatum à Re-

Sacerdotisinfidelis , &c. — Hoc notato

publ. nen toleratur,

r

"

Refp. 1. Fideles non. poffunt licite

"u

Colligitut ex di&is, anÍiceat vel non

fwf

infidelibus vendete vel parate ea

&

liceat , hzretico vendere hoftias & vi-

"

perfead eorum ritus fantinftituta. Ita

num pro fua Cana,

jj

yt

docet & probat S, Thom. infra q. 165.

a,2 ad 4. dicens: Si qua ars eft ad .

QU.JERO IX. Licetne Ptincipi

Chnftiano infideles vocate in auxilium.

"

Wi

ciendum aliqua opeta , quibus homines

"L

vcl in bello eosjuvare ?

7

/

uti non poffint ab(que peccato,per con-

XLVI. Refp. 1. $i Princeps Chri-

:

p

? fequens artifices talia. faciendo pecca.

fianus bellum gerat contra alios infr-

r

g ; Ient; utpote ptæþemes directe aliisoc-

deles, v.g. Turcas, licité in auxilium

vocat

gnomw j

*

"

d3o

TRACTATUS

V. Examen 3.

vocat infideles v.g. Perías , aut iisdem

XLVIL Refpr. . Her

e[ïsxchn.itul'; n

neceffatia fübminiftrat , ut communiter

quàd fit ertor pertinax , tmanifefle con-

j

l

teodunt DD. falem cum — confenfa

trarius Fidei Catholicz in eo, qui Fi-

Summi Pontficis , & fi magna fubíit

dem Chrifti profcífus eft. . Ita colligi-

|

caufa, & hoc commercium Chriftianos

türex$. Thom. hica. r. & 2.

h

Declaratur : l.y error. ponitat loco

er accidens non exponat periculo per-

Bapt

vetfioniS.

generis , in puta, error intelle&u, Hinc «

li

Ratio: Quia tunc lex canonica pro-

fi quis extetià: propofitiones hareticas

feti

hibens communicationem cum infide-

proferat , (imulando Hareticorum Ce-

C

libus ceífat tantifper obligare,

nam fumat , Gentilium Idola ex m

Dop

mottis adoret , verá fide interius rete — 4 jj

Refp. ?. $i Princeps Chriftianus ju-

ftum bellum gerat contra alium Princi-

tá, graviffimé quidem peccat, attama? — du

in foro poli hzreticus non eft , licetin

em Chriftianum , pet fe quidem & ex

natura reiilliciuum non et in auxilium

foro fori ab Ecclefia ( qua de foliscx- !

At

[

AW

vocare infideles ( ficut pro füi & rerum

teriotibus judicat ) ut talishabeatur, &

faarum defenfione licitum eft conduce-

puniatut.

Dicitur 2. Pertimax du

D

voluntatius cum cettafcentia, Un&e

re milites ) & fic velut in&rumento ju-

,

&z defenfionis eotum operà uti , fi non

pettinaciter errare in. prefenti non &i

üy

PO

ffit aliter (e defendere , & defint pe-

idem,quod motdicus fuum crroremiiu',cf

Yi

ri, fed eft, eum tetinere , etiam quanao

LT

fic

ulofe circumftantiz , ut morum &

Fidei Chriftianz corruptio , Chriftiano-

fcit contrarium teneri À reliquaunivet-

W

fàli Ecclefia Chrifti , cui fuum jadium .

lh

rum in fervitutem abdu&io. . Verüm

mftantiz taró defunt , co-

prafere, ubi eft manifefta pertinacia

hi

quia hz circu

Vel meliüs dico, pertinaciam effetunc,

P

fam toto orb

e Chriftano fcandalofum

eIe cenfetur , & incurritur Excommu-

uando ( lic&t obje&tum , v. g. iplà i

j Wm

fallibilis authoritas Eccle(ie Romant)

nicatio latz fententiz , cujus facta eft

"u illqu

evidenter , fafficienter cred.biliter pro*

mentio in Refp.8. ad Q. 6.

.

eo non

Quari hic poteft

, en pueri

]uäæo-

ponatur , ita ut prudenter de

ofitutt

ïuu

infidelium . invitis

poffit dubitare) tamen tenet opp

ii

rum alorumque

niilai*

arentibus (int baptizandi. — Sedde hoc

à quo nolit dimoveriullo cafu, .

Proli

tem evidenter clare convictus. Pto

quo

il

infrà de Bag:ifmo. Tra&, XI. Exam.

$.n.62.

vide füpra, quód

myfteria Fideinoitt

li fola»

fint evidentet cte

dibilia, falváeffentia

(f f

Here[is.

Eccleha No

li ebícuritates Item quód

,2 U

mana fola habeat notas verz

Ecclefit, .

M

flid]

De qua $. Thom. agit. 1. 3. q. 11.

er 4. art.

Dicitur 3. Contrarius Fidei Catr

Nl

vetitatibustle

UJERO X. Quid c& Harefisac

€4, id et, Romauz fcu

raE

ve in Scriptura five ab Ecc

lefia , nim*

) Hæ(

quotuplex ? ene peccatum , & que

poena ejus?

rum Papa, ex Cathedra loquente» vï:

aT

M

À

ul

44ox

De vitiis Fidei 0þpq/itis'. i

l

univerfali Concilio ,. ad credendum

i ficmeré externa feu fimulata; patet de

u

propofitis, Pro quo vide fuprà datas

ea in Declaratione R. 1. Si fidem etiam

t

R.

ulas Fidei.

internam excludat, cenfüram incutrit.

Dicitut 4. /2eoqui Fider Chhfii pro-

, 4. Hzreticl extetni aliquandb

l

feffis eft fu. fa(cepit , eiiam folàm in

funt occulti , aliquando manifefti , (ive

r

Baptifmo 5 quibus verbis excluduntur

id poffit fivenon poffitin judicio proba-

Pagani & Judai, hi enim non fünt hz-

fl

Qui hzrefin animo conceptam

li

qn a

M

retici , cüm nunquam füfceperint Fidem

verbo vel figno fufficiente declarat,

Chrifti,

De Cathecumenis , id eft , qui

quantumcunque ín occulto, etiam ne-

Baptifmum deüderant , fi deficiant , di-

mine vidente vel audiente , ceníuram

n

co füb dift, , nimirum,quód fint ver& hz-

incurtit :

n

tetici coram Deo, quiatevera cum per-

Ratio: Quia in eo cafd et a&usex

s

tinacia recedunt À Fide Chrifti interiüis

natuta fua in eo jüdicio probabilis & fo-

U*lh

fincere receptá , ut fuppono : non tamen

làm per accidens occultus.

funt veté hzretici coram Ecclefia , nec

J 7L

Refp. ;. Nihilintereft, verbis velfa-

M

m

excommunicantur , quia Ecclefia non

&is harefis manifeftetur , in fenfu expli-

tl

M

procedit , nifi contra illos, qui per Bap-

cando,

if

tifmum velut per januam intrárunt.

Declaratur : Si "'quis lex intrinfeco

UA

9. 2. Hatefiseft peccatum mortale;

ut patet exipíadefinitione. Ejas posna

motivo haretico , verbis non expreffo ,

peft C)G

diebus vetitis carnes. comedat, diebus

U

e excommunicatio major latz fenten-

tie Papz refetvata ;

feftis Miffam omittat,ad Elevationem in

jl

qu& u; incuttatut ,

l

requiritur

Miffa non affürgat , imagines cenculcet,

g

&c. fi inhis ca(ibus, confideratis cir-

u

Qu

1. Ut fit hereticus formalis, && non

puté materialis , feu ex ignorantia cre-

cumftantiis loci, temporis , & perfonz ,

aftun

&c. homines talem actum moraliter ac-

dens. aliq

j

sb

C€am.

uam propofxcionem - hareti-

cipiant pro figno haretico , incurtitur

t

n

2. Ut harefis non confiftat pure in

cenfura , fi veró morali hominum ju-

n

dicio nulla fit fulpicio de here(i, ut quia

Bl!ült

animo , fed figno aliquo externo G!;

utt

prodita. Quia Ecclefia in judicio fori

homines putant carnes comedi ex ne-

J

,l

ceffitate, Miffam nonauditi, ad Eleva-

extétni non judicat deipternis, nec pu-

yi

yn

nit folas cogitationes; eft tamen pec-

tionem non affurgi ex oblivione, imagi-

o

cátum mottale..

7

nes conculcari ex fübito motu irz, cen-

crc3

)

y

5. Ut manifeftetur cum animo de-

futa non incurtitur.

yo

I

fendendi hereíin: íi enim fiat causá

Breviterdico: Non fufficiunt figna

n

, querendz inftru&ionis , non incurritur

quz aliquem leviter de Fide fufpectum

i

€fura. Ex his

faciunt: fufficiunt tamen regulariter ea

h"

ym

1

n

»

v.3. Harefis alia eft pur& mentalis ,

quez veheme

L

ntem & violentam faciunt

It

de qua moxdi&um; alþ extetna , qua

/

fufpi;iongm.

Ur

Eec

Refþ.Gf

—

62,

TRACTATUS

VII. Examen 3,

|

Refp. 6&. Harefis ( uti & hareticus)

ab Ecclefia Romana ,. v.

g. Zvvingli

fi

alia eft formalis , alia matetialis ,ut ant&

&c.fe&am proftentur e

X cfaffa vel

infinuatum.

Formalis eft, fifitcum

P

affectata ignorantia alicujus vel aliqu-

pertínacia, explicata indeclaratione R.

(

rum vetitatum catholicatum , hi enim

10

l.

Altera, quando quis ex fimplicita-

hareticis formalibus annumerandi (unt,

(it

te vel invincibili ignorantia credit ali-

Quia culpabiliter impugnantauthotita-

quid, quod putat vere F:dei eífc con-

tem Ecclefie , in cujus fide baptizati

me

forme, cüm tamen fit ei contrarium,

funt , in quo differunt ab co qui labonit

*

3 di

eftque paratuserrotem deponere,quam-

ignotantiá invincibili fixta K. 6,

fiti

primüm aliter fuüerit inftcactus.. Ettales

Not. Non effe deneceffitate Conff

hzretci mere& materiales adhibitá mo-

I)

fionis , ut peenitens exprimat , an , vel

Tnr

rali diligentia judicati tales, nec peccant

quód inciderit in harcfin Zvving-

[.47

peccato harefis, nec incurrunt cenfu-

lii vel Calvini , quia citcamfian-

tan» , poffuntque premiffi fuüfficienti

i

tia authoris non mutat fpeciem, necno-

t

iafttu&ione à locorum Parochis abfol-

tabiliter aggravat , fed fufficitexphcite,

fs]

vi; editá etiam priüs, fi id fieri potett,

quód rot veritates Fideí totiesnegayetit,

41

coram teftibus Fidei profzffione : ni(i

St tamen fit fimul A poftata à Fide, te.

confuetudo Diosceftos habeat , quod

b

netut id confiteri ,

quia Apo&afïähþä-*j

"

etiam tales mittantur ad eos , qui habent

biliffiméageravat.

-

u

facultatem'abíolvendi hxreticosforma-

XLVIIH. Promajoridi&otum

intel-

les. . In abfolutione eorum pro cautcla

ligentia Not. Propolitiones Fidei repu-

W

E

peteft adhiberi condisionalis $7- v. g.

gnantes alias effe hzereticas , aliasemo»

J

ab[oluo te a viuculo Excommunieatiouts

neas , (üfpe&tas , male fonantes , (candae -

&i

€9 fpeciatim ob barefin ff quam incurri-

loías & temeratias.

Haretica elt , qug

hi

füi.

Uu & pro cautela fecurius erit

A

manifefté repugna: Fidei Catholica, Er- -

femper, petere priüs licentiam fi fit oc-

roneae(t , qua repugnat propofitioni

/er.t

dN

Caíto petendi,

manifefi& per neceífIaríam confequeme

u

Qu

Refp. 7. Qui ex

vignoïantia ctaífa ,

tiam deducte ex una de Fide. Hinepro

t

jmo & affectatá fup'eriüs explicatà teret

à

politiones veritaiibus in T'heologiade- :

]

Q W

aliquam propo(itionem contrariam Ec-

monftratis con:rarie , funt erroneg; .

cleíie Roma

iid

nze

llDlum.

afeUr

» Cujus tamen authori-

fi tamen-nondum fint formalitec deli-

quiby

!l

4

t

BLLT

nitz ab Ecclefia , nec (int Fraditiones ,.

n agnofcit , corrigi paratus datà Gibi

fe

tlce

iníftractione, non eft hzreticus , necin-

nec contineantur in Scriptura facrat

HI]((H

cutrit cenfüram, quia nop eft pertinax,

quia aliis effsnt haretice. — Sufpedia

* d

Peccattamen graviter propter negligen-

dicitur , quz, licét abfoluré poffit habe-

tiam . quánon curat ; aut non vult fcire,

te bonum fenfum , confideratis tamett

Vaj

"d

Rq»

* (rje

quod tenetut fcire,

citcumftantiis ( ubi & quando dicatur)

Jtie

Dixi ; Cujus autboritatem: agnofcit ,

fufpicionem gignit lizrefeos, fex hate-

[A

j

did

Áin lapit , ut, fi quis in libris Arríano-

undc hoc non tenetinillis , qui alxengm

fum

E W .(Q[

z

De vitiis Fidei oppofitis.

4

[o)

K

3

)

rum feþeriat hane ptopofiti

onem, qua

tionehzrefis, Ratío, quia non eft per.

a

4

;x 1

aliàs ett Catholica : Pater weajor me

tinax.

j

V

efü s. e& (ufpe&ta & hzre(in fapit, Male

w. 3. Qai dealiquo Fidei artic:.aloäi'c

[

m

L

fonans feu piarum auriumoffenfiva vo-

dubius folàm negacve , id eft fufpendit

catur, quz, licét abfolute prolata pof-

judicium , per fe & fimpliciter 1

?011 eit

- fit haberebonum fenfum , tam malé ta-

hareticus.

men profertur ; ut offendat , v. p. fi quis

. Ratio: Quia non habet judic*im'n',

dicat, Papamnon bene vocariSandiffi-

cum illud fufpendat. Ergo nec habet ju-

mum, fcand;lofa cft, que non taptüm

dicium erronéum.

f

Secus.ef , (i ideo

malé fonat , fed etiam prebet occafio-

l

fufpendat , quia virtualiter judicat, non

M

'mem ruinz; ut, fi quis publice explica-

liquere de cerüitudine objc&i.

1

atl

fet var/a inconvenientia pu!!ulantm ex

9. 4. Probabilius eft , quód formali-

G]'ll t

Confeffione. Vcl ( quis Auditoribus

i

tet hareticus fit, qui volontari fea de-

mon bene traderct , velexplicaret mate-

À

Tandem te-

liberaté , pofitive five «ffirmativ & adeó-

tiam depradeftinstione.

d

D

?1 e pertinaciter dubitat dealiquo Fidei

metatia et, qui in do&trina Fidei. &

arciculo, v. g. quiaffirmat, revera du-

morum profertur fine aliqua authori-

bium eile, andetut Purgatotium , cüm

pi

tate contra communem Doctorum fen-

tamen fciat , ita credi àtota Ecclefia.

ten:iam,

Ratio: Qaia talis pofitivé negat in-

j joti Glï

'QUARO XI. Dubius in Fide cftne

ro«c

he:eucas ?

fallibilitatem. Eccle(iz,

[2]

? negat

nitiopö

W.

E,t 361"0 ve-

M

XLIX. x T. Qïu involuntatie du

pofitivé articulum Fidei.

N

rum eft illud in Tare: IDa£ius i Fide

n

!d

bitat, dubio non confentiendo , fed po-

eff bareticut ,. qui proinde non - potcít

tiüs dolendo deillo ( q«:od e& (ufficiens

fignum negati confen'us) fi illud per

àquovis abfolvi.

a&um Fideiprompté repellat , metitum

Fateor tamen, €os, qui inter ïxæll'eQ

pu

fibi acquirit: finegligerteríchabeat ad

ticos nati & educati , myfteria Fidei Or-

thodoxe invincibiliter ignorant , non

repellendum íine periculo coníensüs,

peccat venialiter. - T'alia ordinacie funt

- peccare dubitando ufque dum inftrvan-

«l Jh

l

"

dubium 'Gmþhcium. Idem e(t de. iis,

tur, & re&te apprehandant Fideinoftre

t

quibus. fepe incidunt copitationes hz-

" argumenta & credibilitatem. Vide infrà

!u

reticze & blafphemz , quas ferió dete-

de bla!phemia hæreucah in hoc Exam.

ftantur, & contra ea; proteftantur,

n. $9. R. 3,

d

NU

—

5 23 Qui voluntatié dub tat ex ig-

QUZERO XII. Haretici funtne to-

(

!

norantia craífa , ottaex culpabil: negli-

lerandi , vitandi? poffuntnc legi. eo-

lcä[d

-gentia (ciendi , quód talis articulus fit

rum libti ,^ cum eis difputari, eorum

umï (Ur

- indubitatus , & ab Ecclefia definitus,

n

[

templalicité frequentari, C enciones au-

Ü

peccat quidem mortaliterr2tione igro-

diri , funeracomitari, Coeaa fide fumi,

pw[:w

»

j

tantiz ut a:mc di&uf" eft, (cd non ra-

vati ?

' m p

proles ex fontele

Eeec 2

E. Ie

ij

TRACTATUS F.

46

Examen 5.

L. y. r. De toletatione hzreticorum

confutandum, vel ad confir

'manäos»va-/ E

& libertate confcientie fufficienter di-

cillantesin Fide.

$

[i

&um e& ad Q, f. & 6. n 42. & 43. &

Rati: Odiofa fünt re

(';ringenidi t

F

I)

de le&ione hareticorum librorum ad

Sed hoc preceptum eft odiofüm. — Ergo

j

Q. 7. ubivide n. 44.

eft reftringendumj, nimirum ad form

Il

&, 2. Hareticus non e

ft n&ccffariö

lem publicam difpatationem.

NT

vitandus , fed licet cum eo agere, con-

v 5. Cleticis ac Religiofiscapacibus

p

veríari , negotiari (feclufo periculo

& doctis licitum e& contra hareticos

i

fcandali & perverfionis ) nifi (it publicé

formaliter & publice de Fide difputare.

Til

& nominatim denuntiatus,

Íta conftat

Ratio : Quia nullo jute hoc eiseft inbi.

bitum.

Debet tatmen adef(fe rationabi-

(f

ex Concilio Conftantien(i. Dehoc p'ura

D

in Tractatu de Cenfuris.

lis caufa; nimirum ut fperetur. fradus

lof

x 3. Laicis feu Szcularibus nonli-

in hzretico, cum quos vel inauditori-

ii

ceccum hareticis de Fide difputare. Ita

bus , coram quibus difputatur.

conftatex c. 2. f, inhibemus,Et exAle-

Wq

x 6. Non peccat Catholicus, fife.

A

xandroIV. cap. quicunque , de hareticis,

clufo fcandalo & petverfionis peticulo

Mtg

in 6. ubioppolitum facientes excemmu-

intet templum ;: vel audiat Condones

nicantur. Quam cenfuram Sylvefter,

hzreticorum , v,g. fervus ad comitate

dum fuum Dominum , vel vir do&usad

E

Bannes, Sylvius , &c. tenent , eíle fen-

1

tentiz ferenda.

Pro quo

confundendos hareticorum errores, vel

N

b

M

Not. Quód hac prohibitio contratiá

filia recensclam converfa , qua (inegra-

confuetudine fit abrogata in locis ubi

vi damno nondum publice poteftíeCa-

U

tholicam. declarate , fi comitetut Ma -

haretici & Catholici vivunt mixtim in-

MT

teríe : Uti nec tenet in cafu neceffita.

trem ad Concionem Przdicudi,

L

tis, ut, fi quis hzreticus cum magno

Rátio , quia adeft jufta caufa &nectl-

umew

fcandalo & periculo petverfionis au-

fitas.

m

ii

dientiam , contra Fidem Catholicam

f ex fola curiofitate ?

Sed quid fi fiere

hg,

multa effutiret, in quo cafu Laicus ido-

Dico, peccare faltem venioliter ; !

B t

ieus, abfente Clerico , Jure naturz te-

defit przfatum periculum.

lijy

neretur fe.opponete & Fidem defende-

x. 7. Non peccat Catholicus (inl»

RU

ze. Nec in cafuquo ip(imet Catholici

'cis mixtz Religionis) fiinterfit hareti

"i

incommuni colloquio honoris & exet-

corum Matrimoniis & fünetibus.

Ug

citii causaà , inter fs de rebus Fidei di-

"

- Ratio: Quia hzc fiunt folümexho-

Mhüofl

fputant. Pro quo

nore politico , & Ecclefia colerat, foets

"It

, 4. Probabilius eft,didtumEcclefiz

& non centradicens , & oppofitam tüte

ff(][g

rzceptum debere intelligi de formali

baret pacem & tranquilltarem Réi*

É

püblicz.

X

x

um

difputatione & publicá , ex condicto

r

M WHou

Íeu ex profeflo inftituta contra Fidei

x. $. In nullo cafü , nec ex grav

"tf

meüu licitum . eft Catholicis oc

cultis ,

Dch

Catholiceinimicos ad aliquem c:rprcm

etam-

p m

g

N

De -w'ti:'; Fi?ei oppofitis.

4ej

etiam folü&: fimulaté & exteriüs , hzre-

mo,

rofonte levandis, vide infrä

z

'Wd'e Baptifï

N

teticorum Cenam fumere ,eorum ceti-

jl

- Quati hic poteft, quisnamab hare-

moniis fe ingetere , Pfalmos cum illis

ii

in templis eorum publicé cantare.

fi poffit abfolvere? Sed hoc colligitur

Wu

ex di&is pro diverfitate hzrefis forma-

Idem poteft applicati Catholicis inter

n

Saracenos viventibus; & hoc tutius &

lis vel matetialis , pur& mentalis,aut ex-

ternz , adeóque quód fit & quando fit

j

prbbabilius eft.

Ratio: Lic&t illa Ceena. & Pfalmo-

cafus Papa refervatus.

Et de hocre-

omuïj

dibit ferm. n. $2. & in Tra&atu de

'

rum cantatio íit quodammodo in-

Cenfutis & Cafibqs refervatis,

differens, ex circumitantiis tamen per.

na&&];: ;

fonarum loci & temporis, vel quorun-

capflafía.

i

dam fübinde verborum , ab hareticis

De qua $. D.1, 2. q. Y2. per. duos

m

adjun&orum, dcterminatur ad profe(-

"articulos.

ifgüülu!«

fionemíe&az hzretice.. Vel dato, quód

i

vera Fidesinteriüstetineatur , commit-

. QUARRO XIII, Quid & quotuplex

€ft , & quz ejus peena?

i

titut tamen fa&o & opere grande men-

-

j küüi'.('

LI.*Ante &. Not. 'quód ApoPEafia.

dacium. Hinc debesmalle mori, quàm

ex vi nominisfitidem, quod retcoceffio:

i

ficfoedari,

J )Ta""'

unde fumi poteft generaliter , & fic

* W. 9. Si'Princeps hzreticus publico

3

*

utpote

ticolt

omne peccatum. eft apoftafia

€di&o ptazcipiat fuis fubditis Catholicis,

retroceffioà Deo , ejusque mandatis, uit

wl

ht

uut Irequentent hereticorum templa, in-

j ?u,:xf [

patetex . Thom. a. 1. nos autem eath

teríint ceremoniis; precibus, Concioni,.

hic fumimus proptie & fpecialiter. Un-

g Id

tutius ac probabilius eftquód non pof-

[

spi*

fint licit& obedire,ctiam foltim materia-

». r Apoftafia ptoprié accepta eft

jj*

liter id eft , und? intereffendo ad eva-

tetroceffioà bono , quod quis folemni-

4

dendam poenam , eorum

ter ptofetfus eft , ut patecex S D. ibidem.

«

!

non communicando,

qae cæïemoniis

i

Unde ttes funt fpecies Apofta(iz nimi-

ii

Tra declaravit Pius V. in Refcripto ad

rüm àFide, quam quis profeífus eft in

cnwm'

Catholicos Anglie, Et Rarioeff : Quia

Baptifmo ; ab Ordine facro íeu ftata

,U

in his circumftantiis frequentare hare-

ouliiü

J

Clericali , quem folemniter fufcepit ; & *

ticorum templa , continet cultum fu-

à Religione, quam per folemnia vota

0

j

perftitiofum ; quia tale

j

preceptum

profetfus e& , & fine legitima facultate

Ia l

Principis tendit.ad augmentum fectz

fine propofito revertendi deferit.

Apo-

&[ccl:ü

"1

hzretica.

Ergo ejus obfzrvatio cedit

flafia à Fide poteft effe totalis , & fic vel -

j

ininjuriam Fidei Catholicz /nifi forfan

eft Paganifmus, velJadaifmus 5 vel po-

u

"

ex alio motivo ficret , & taró, ac deeífet

teft effe partialis , & fic eft Hetefis,

- Omne periculum fbverfionis ac fcan-

Hinc ompis Apoftata à Fide efthareti-

;

M [

ivendo,

"

:.,fl.ali.w De hareticorum prolibus& fac-

cus; fed non econtra, proprie loqt

Eece

3

Y

[

Rcfp.

x

&

*

w

406

TRACTATUS V)]. Examtn 3.

. 3. Apoftafa à Fide non differt

c&t habitum-non dimittat. — Tta prob:;

JJ

fpecie eflentiali ab harefi, fed tantüm

bilius teneo cum Caje. — Silvcftro, &

1 ïn!

lij,

accidentalíter , eft tamen gravior hzte-

communi Canoniflarum,

Àn etiam

Ita

D

fi, & exprimendain Contcflione.

ïtxcommm'iicetqr ; dicam Refpoufione

S. Thom. a. 1.ad 3.

Íequenti,

z

j

I!

Rato: Quz. conveniunt in ea-

Ratío : Sicat Monachum ron fac

i

Mi

[

dem definitione effentiali , non diffe-

folus habitus , fed Monafticz vite pro«

I

ii.

Sed ficef dehz-

runt fpecie effentia

feffio , ia Apoftatam non facit folal-

L

reli & Apoftafia à Fide.

Ergo.

7

fvi ipn.

tia,

df

biiüs dimffio (Iicet hzec fit vehemens

prob. Harefis defiritur , quó

d

i

indicintn apoftafim ) fed à monaflia

ET

ï. error

1

pertinax contfarius Fidei Catholicz in

Profeffionereceffus: Sedille, dequoin

frtr

€o qui pr(,ï'iiemr Fidem Chifti : Sed

R efp. 2. animo & operetotus recedit

g

"t

hzc definitio convenit Apoftafiz 3 Fide,

profeffione fuá , obedientizjugam ex-

cutit , in bonorum temporalium-dif-

: 55

quód enim fit errorcirca paucosaut plu*

[

res, utin harefi, quz fa'tem admittit

penfatione Prala:o fubetle renuit, Et«

j

i

aliquas Fidei Catholicz veritates , vcl

O G.

1

j

circa omnes articulos , uti fitin Apofta-

Refp. 4. Anisdequoin R efp, 2.iplo

fa&o excommunicetur , cüm exK]Ufe

fia , quà dcfle&titur ad Judaifinum , vel

ä*qm

Pagamímum, hoc habet fe de materi-

communi non colligatur , fciendm elt

1

ii

al , & infert folàm majoremgrtavitaem

ex Religioforum privilegris & propriis

b

k

E

accidentalem & majus fcandalum , cüm

Stawtis cujusvis Religionis.

N:mm'æ i

nomen. Chiiftani totalter exoatur.

Conftitutiones Dift. z. c.-20. dit- 4 fit

i,

lj,

Ergo. Refponfio fecundatota eft vera.

habeot: Quicunque , NB. Quicumgnt

[

N

E: quecunque fuprà fünt dicta de haz:e-

apoftataverit , tp[o fatlofit exconmum.

tä j

fi, ejusque paena, etiam dicenda funt de

CALMS , QHAPI EXCommmicationtm. fei-

à

*

A poftafia.

mus ex nunc prefenti Statuto. Quo

"t Rïl f

autem ibi non fit fermo de cafu quo d

Sequiturexhoc, quód fi quis Catho-

CP"(!

licus ízcularis amplectatur aliam fi-

mittitur habitus,ex hoc patet, quia t

-

ls

dem proptié non fit dicendus Apo-

novo poftea ib:dem fecialier declata-

CWW*]

fed

hzreticus.

ftata..,

Et Religio-

tut fic:

vilibet Religufus tenetur de

»

r,,/0fa

u

thg;

Ut

fus id auentans , vel Clericus, fi

ferre þatenleïjhabitum fes. Religinnit

vocentur Ápoftata , proprit hoc intelli-

"eticin

cum procedit i päblzcum. Quicmqi

gitur dé Apoftafia à Religione, vcl Or-

autem temeré babuum [ua Religionit.

um & D

dine facro.

dimiferit , peccat, mortaliter & eft t

Ttog l

x. 3. Keligiofus , qui fine Superio.

commtnicatus de fure. C.ut Pc'n'cuko 3

*

d In

rum licentiá poft. folennem Profiffio-

tit. de Apoftat

At M

nem fimplener à fua Religione rece-

R efp. s. Religio

fus fine debitalicen-

V lj

dit cüm animo nunquam redeundi , Fi-

tia à Religione difcedens; cum animo

dUm

de Chrifti retentá , elt vere Apoftata, li.

tamen redeundi, etfi habitum dimittat

ET

animo

; &ü W

PT

z

.

H

407

De fsztii; Fidei :7[))/0:2(!!2:.

aníimo divagandi , pecdat quidizm n1or-

Dixi ,temere dimittentesjid cft, causa

$

"taliter & ipfo fa&o e(t excommunica-

- evagandi. Unde non incurritat.

I. $i habitus dimittatur caurá fom-

tus, ut patet ex mox dictis & dicendis ,

i

non tamen eít apo(tata fed fagitivus,

ni , quietis , infirmitatis , balnei , &c.

itet à

Ratío ; Quia non recedit fimplic

2. Non incurtitur à Religio(is alio-

Religione, dimittit tamen temeré habi-

rum Ordinum , qui in Terra fanQta ad

tum.

intetim affumunt habitum S. F:anciíci,

kqu

w 6. Qui fine Iegitima caufa & licen-

in ea Regione cognitum , ut fecur&

tia , habitu füve Religionis dimiffo tranfit

poffint loca facra ibideminvifere.

ii

n

[0:3

£

-

i

crem

ad aliam Religionem five

?. Religiofüus licité afümit habitum

alterius Reï'igionis ob fingilarem. ne-

five laxiotem,excepiá Carthufiani;pec-

€

effi

Cili

tatem , & ex coníeníu Pralati illius

cat quidem mortaliter , & ipfo fa&o ex-

€ommunicatur , non eft tamen ptoptie

ad przítandum necelfarium aliquod ob-

avttf

lr

apoftata.

equium , pro quo non adeft alius , v. g.

T

Ratio x. €$ 3. parti eff : Quia ex

ad difpurandum publicé vel concionan-

fl

hoc tranfitu ex natuta rei fequitur mag-

dum in eo habitu.

napettürbatio , &ícandalum in ea Re-

4. Religiofus cum licentia extra

qui

i

ligione qua deferitur.

Hinc Matti-

claufttum degens , vel no&u iter agens;

i

btf y (

- mus V, tulitpeepam excommunicationis

urgente neceffitate ,^ potcít licite di-

J/; - eoptra Religiofos mendicantes tranfe-

mittere, vel potiüs occultare habitum

i

[ ïhf.(

untes ad alfquam Rcligionem Mona-

religiofüm , f1 rationabiliter timeat , ne

chalem; exceptá Carthufiani.

eum deferendodet ícandalum , & noce-

Cï, ]'v*

Ratio 3. partis eff : Quia talis non

at bono nomini füz Religionis,

-

j

"

recedit ab aliis, quz Rel gioni funt ef-

$. Non fünt condemnandi Religio-

fentialia: uti füunttria vota; hzcenimin

fi, qui ob tranfitam per infideliumaut

jn

uayis Religione.fervantur. Ergo.

hzreticorumloca, K.eligionisfua habi-

- Refp 7. Contta Religiofos habi-

tut vel occultant, vel ad tempus de-

tum fuum temer& dimittentes eft ex.

ponunt fatione periculi,

xurl

communicatio lata in cap. cit. s; per;-

Ratio: Quia non eft temetaria fed ta-

i

ln ]i

€itlof2, qdam incurrit etiam is q1fi fuae

tíionabilis illa habitás dimiífio vel oc-

j

Keligionis . habitu — dimillo a(fümit

cultratic.

abäzmü

* quemcunque alium , ut , occultatá pet-

b

a. 8. Religiofus occultans h

p

Íonà & ne cognofcatur , poífit libe

i

"

e

6

p

id t

AdVid

à

1a

tdolosé aut malo animo , ni-

*

- per vicos & plateas vagatiJlicétid facia

IU

ram vagandi cáafa , eft excoamuni-

n

folümad modicum tempus

atus

ï

Ita communiter Canonifte, Et

n

Ratio: Motivum hujus Canonis et

babetut ex Glolfi in Clement.

De vi«

14

temeraria habitüs dimiffio, & materia

ta & honeftate Cleric,

]

/^ ad vagandum : Sed juxta ajbitrium

Ratio: Licet enim matetialiter ha-

ptudens bacadeft in hoc cafu,. Ergo

bitus non dimittatur ; formaliter tamemn

n

feu

4

ipfo fa&o excommunicatur.

n

*

us

;

ii

! 'TRACTAT&S

VH. Examen 3.

feu moralitet & arbitrio prudentum

Regularium fuos — Apoft

atas/ fþont&

reverfos, vel ad Ord'nem redudtos, sb

deponitur , cüm non appateat fignum

diftinguens Religiofum à Szculari vél

incur(is cenfutisabfolvere , five Fide,

lr

Cletico , nec adfit rationabilis cauía,

five folàüm à Religione defecerint?

qllü

ut fupponitut.

^ LIL Refp, 1. Scite hocdebentRegu-

M

x.. 9. Religiofus profeffus temere di-

latium Pralati ex Ordinis fui Prvilegiis

ilü

mittens habitum intta clauftrum , non

& Statutis.

Noftrz Conftitutiones in

hr

incutrit didtam excommunicationem,

Prologo , Text. 2. lit. f. fic habent:

Piioresin Conventu füo, & ineotum

Cap. st periculo[a.

A

Ratio: Ceffante caufa formali ceffat

abíentia Suppriores , & eorum Vicarii,

omnes Fratres noftti Ordinis ad eorum

Wt

legis difpofitio , maxime fi fit paenalis ,

tati

adeóque odiofa & reftringenda: Sedíic

Conventüs declinantes , ob omnibus

j& Á

eftincafu. Ergo. Min, prob. Caufa

peccatis & cenfuris , tamà Jurequàmab

