tamen, 4quod iterum confiteatur Sacer-

J

pus Chrifti myfticum, feu inFideles,

doti,ciem copiam babere potuerit, Unde

j

q[lü p

pet illa vetba Joan.20. «dccipite Spiri-

confeffio facta Laico fo

n

üm jüvat velad

y

-Ll u

capt-

1002

ZRACZATUS XZIII Examen g,«

Refp,4. Sacerdos in fua Ordinstio-

TP

capiendum confilium aut folatium , vel

ad excitandam contritionem,majorem-

ne perilla verba Epifcopi, Accipire Spiri-

gxiin

!

que fui confafionem & humiliationem.

zum [antlumy,quorumvemi[eritispeccata

At

j8€

j

Neceftin præ'ccpto,fcdäd*(ummu n

r

vemittuntur eun,&c. nonaccipit

gotefig-,

u

confilio ,fi tamen fpe&atis circum

U

all-

tem validé abfolvendi,

dodian

tiis falubriter fieri poffit, fitque Laicus

Declaratur: Sacerdos in fua.Ordina-

Ailbdi

vir prudens, probus, tacituruus, &c.

tionc inprimis per illa verba Epifcopi ,

&blunr

w.2, Ut Sacerdos non folüm validé

"decipe poteflPatem offerendi Sacrificium -

SNCAOEU

fed etiam licité abfolvat, eft ei neceffa-

Deo,&cjn contactu calicisaccipit prz-

ïïf'ï)(i(e[

ria poteftas Jurisdi&ionis, Ita S,D.a.4.

cisé pote&atcmï)hy(icam,nimimm cha-

; ,"':pftcadi;

inc. E&äluf:'hæc idem ac poteftas

ra&terem, Eft poftea per illa verba, 4c-

clavium.

;

M *fhgls, Pt

empite Spiritum S. quorum vemi[eritts s

^gtone

Ratio : Ut Trid. Seff. 1 4. c.4. ait;

& c; accipit poteftatem phyficam fuper

^hünhub

Natura & ratiojudicii expofcit,ut fen-

Corpus Chrifti mortale, qua non confi-

NT

tentia in fübditos rantüm feratur : Sed

ftit in chara&ete facerdorali fecundüm

aenioeft (abditus,nifi habeatur in eum

fe (fic enim eft poteftas phyfica tantüm

äHdclinm

"ere

jurisdi&io. Ergo.

fuper Gorpus Chrifti verum) fed ut

omire E

Declaratur ülterids: Duplex inprz-

fumpto cum modoquodam reali & in-

trinfeco majoris perfedionis & exten-

Bl

fenti eft.poteftas , nimirum Jurisdi&io-

fionis , ut fit poteftas phyfica non folüm

lüoine

nis & Otdinis. Jurisdi&io. nihil aliud

dm?&tfm

eft quàm moralis quedam poteftas fcu

fuper Corpus Chrifti verum;(ed & fuper

Mowgde

au&oritas ferendi fententiam in foro

myfticum;nt explicatGonet.. Tandem

jurisdidio feu poteftas moralis (fine

-Bl

conícientiz in fubditum, qu« tealiter

qua nemo abfolvere poteft) daturtunc,.

.L)" Va (

diflinguitur & in multis differt à pote-

flateOrdinis,nimirum quód hac fecun-

quando exponitur pro Confeffario , &

"du j

X:fx'llominesu

da fit quid phyficum, Ícilicet chara&ter

affignantur ei fubditi. |Et tunc fit Ju-

h

T

E

dex a&u,qui anté folüm erat Judex apti- -

t

facerdotalis ad. confecrandum Corpqs

Chrifti veram, prima veró quid mo-

tudine.proximá tamen.

f'imotis (

rale, & detur fuper Corpus myfticum,

Ex his hac ptopofitio i objiciatar,

UT

Cuivis Sacerdoti in Ordinatione datur

"ts

Secunda. completé datur Sacgrdoti,in

Ordinatione, prima veró, quando depu-

t

poteftas abfolvendi,diftinguitur: Phyfi-

ratur legitimé in Confeffarium , eique

ca, conc.; moralis,neg.

ïïI. I in 0 H]l(

affignantur fubditi. In fecunda omnes

LXIil- Refp.4. Daplexeft Minifter

?i«ro:iuin Í

Confeffionis,(cilicet ordinarius,& dele-

"H j

Sacerdotes funt zquales, & ett invaría-

bilis & indelebilis:prima veró eft varia-

gatus, & eodem [enfu duplex poteftas

ET

üt Prm

bilis, reftringibilis ampliabilis , auferi-

juri.sdi&ionis,ordinaria nimirüm.& de-

EM

^if 0

bilis.

'Tandem,quód potcftas jurisdi-

legata,

Á

Declaratar : Poteft

aïsþ (;l'dinaria ]u[is.

h

&ionis fitidem quod poteftas clavium ,

ji Illls x

dictionis cfl; qua alicui competit ex ot-

af io

videfuprà Tf.,privnïo prooctsiali , n, 9,

. ficio

?mï*mcs l

um

"

De Pækz'tmtz'a.

1003

Vs F

ficio feu vi proprii muneris , & ille vo-

fcd etiam ex co quód conferat Sacra-

pón r

catur Minifter ordinarius, caliseft Papa

mentum Otdinis & Confirmationis , &

tiptt

exerceat alia officia fpiritualia in foro:

fuper omnes Fideles, Epifcopus fu—per

il

fuam Diaece(in , Parochus fuper fuos

externo, Confeffarios approbet , Paro-

Parochianos , Przlati Keligionum in

chos conftituat , corrigat , puniat, &c.

u(d.

fuos fubditos; Hi enim omnes ex fuo

quà decausá alii , quorum memini , po-

| Epil'cog»i,

officio funt Paftores animarum, EÉt om-

tiüis vocari poffunt Sacerdotes proptii ,

ff

nes vocantur Miniflri ordinarii Confef-

quia ex proprio officio Sacramenta mi-

Kipipt

nmde -

fionis,licét ceteroquin folus Epifcopus,

niftrant, Cum quo tamen flat , quód

ut poftea dicetur,abíolaté vocetur ordi-

omnis minifter ordinarius fit etiam pro-

vbl [es

narius, Poteflas Jurisdictionis delegata

prius/licét non econtra in hac ftri&iore

n

eft,quz non ex officio,fed cx alterius or-

acceptione.

,-lï:anïfbgff |

dimriam habentis, commiffione alicui

Dc Jurisdidione przfertim.prz(um-

qondte ^

competir& talis eft in Religiofis refpe.

pta;probabili, dubia, &c. plura dicentur

ecinis

Qu Fidelium, Qui proinde eam alteri

infrà in hoc Exam.n.90.& feqq.

a untut

fubdelegare nonpoflunt,

QU/ERO II. Quidcft approbatio?

] fl UF

Nomine Epiícopi intelligitur etiam

deberne omnis Confeffarius , ut validà

lii

ejus Vicarius Generalis, hic enim cum

abfolvat, effe approbatus ab Epifcopo ?

&eutn

Epifcopo in eodem Tribunali reputatur

Et quid de Confeffario Papze?

gonfüjflm |

unaperfona , nec Epifcopus ei poteít

LXIV. Refp.z, Approbatio eft au-

r

hanc poteftatem auferte, nifi eum depo-

thenticum judicium de idoneitate &

, TA

nendo: quiaà jure habet illam, Item Se-

fufficientiaSacerdotis ad audiendasCon-

g t

de vacaure Capitulum fuo Epi(copo

feffiones,faGum ab habente poteftatem

dauru

füccedirin Jurisdi&ione zquali. Simi-

Epifcopalem, vel quafi Epifcopalem.

ia

litet aomineSuperiorum Otdinisintel-

Ratto: Sicut foli Epifcopi vel quafi E-

tünc E" W' ;

liguntur etiam eorum V icarii , qui mor-

pilcopi poffunt Jurisdi&tionem confer-

tuis vel amotis Generalibus,Provinciali-

rejita & foli pro Jurisdictione approba-

:]udcxäfï'iä

bus;Prioribus,Guardianis,&c.habenrin

N

re feu idoneum judicare,

igbï'!cijrs:,

foroPonnitentiz J'urisdi&ionem ordina-

Dixi, vel 2uaf Epifcopalem ; Nam

qtont W

riam.Secus eft de Vicariisquos Superio-

Przlati exempti Regularium , càm ha-

a

res adhuc in officio conflitati affamant

beant poteftatem quafi Epifcopalem;ex

inadjarorium fui Regiminis, qui Juris-

fuis Sacerdotibus Npo[ïunt aliquos exa-

xCFIMinU'ïi'

di&ionem felüm habent tantam, quan-

minare,approbare,& exponere Confef-

j

A

tum cis dat principalis.

L

farios pro fuis fübditis.

Dixi, quód folus Epifcopsta. abfolute

n

it

Ex quo patet, quód approbatio non

Wï

"ocatty Ordiariut 5 Quia Ordinarius

fit ipfa Jurisdidio , nec collario ejus, fed

abfoluté talis nonfolüm dicitur ex eo,

requifitum ad eam pra(uppofitum, imó

j

quàd ex officio legat M:ffam , abfolvat

polfunt feparari , & approbatio fine al-

a q

/Pænitentcs » det eis Eucharifliam, &c.

tera effe.

i

Lilila

Que-

TRÁACTATUS XILE Examen g.

3094-

At

Quemode Religid!ï Mendicantes tan-

conje&uras vel probabilesrationes cre-

quamexempti (quamvis juxta fua pri-

ditur futura fuifle, fisuperior conveni-

Manibns

vilegia Turisdidtioaem accipiant à Sede

retur: de prafenti vero nullo modo exi-

s

A poftolica, utpote cui immediaté fubji-

ftit , ncc per fpecialem,nec per genera-

fanpinl

ciuntut) teneantuc approb.tionem ac-

lem VO]UDIAICUE:OPCEQHS tamen-(uppo—

*Fn M.l :

Cipere ab Epifcopo loci , patet ex T'rid.

nit ratihbabitionem Superiotis. Dequo

i, Don

cujus verba relata funt fuprà Tra&. 1.

plurà Tract.8.Exam.2.0,24.& 25.

ijällz!ii)us,n:

n.1 lbi etiam patet , quomodo appro-

.LXV. Refp. 3. Loquendo de Con-

o pre

bentur vel examinentur Parochi.

Et

feflario Papz fentiunt aliqui,eum habcre

dllos

ibidem n. 2.-an Religiofus exemptus

jurisdi&ionem immediaté à Chrifto, &

Atarm

eiiàm Supetior vel Do&or teneatur fu-

cjus ele&ionem , à Papá fa&ar, folàm

Al

flinereExamen Epifcopi,Quz approba-

effe conditionem/ize qga s. Alii ptá-

i, d

tio e[l cozditio rze qua nos, N Keligiofis

babiliüs tenent,quód eam immediaté ac-

D

frifdiciruï,q:

datur Jurisdictio à Papa per Ordinum

cipiat à Papa, quem dicunt duplicitet

il Conf

Privilegia, Caterum Clerici fzeculares,

pofle confiderari: Primó ,ut formaliter

ïïpræltn[ari

quia immediaté Epifcopo fübjiciuntur ,

e(t totius Ecclefiz Caput, & fic efl füpe-

t Bf

rioromni alio Sacerdote interris. 2, Ut

ab co etiam Jurisdi&onem accipiunt.

* Con

Refp, 2. Approbatio cft duplex, ni-

eft peccator, hocautem tmodo cft ipfe-

li d [

mirum expreffa & tacita.

Prima, anté

rior Confeffatio , & feipfo ut. Pontifice.

l.üi IH,IH

'

'Tacita

definita , fit verbo vel (cripto.

Sicut Chriftusiin quo eft unica Perfona,

ts Qu

datur fa&to vcl fa&i conniventia ,ut fi

ut homo eft inferior feipfo utDeo, &

wto h.

Epifcopus alicui conferat Beneficium

fe Deofübjecit. Propter bancergo fu-

MU

parochiale , vel fi dicat Sacerdoti, Audi

perioritatem licét Papa non habeat jt-

M h

iftinsconfeffionem, vel, Audi quosvisti-

risdictionem ad feipfum judicandum

Mf

r

bi confiteri volentes.

Vel fi Epiftopus

aut abfolvendum, habet camen à Chri-

HIIAIM) li

fciat hoc vel illud genus Sacerdotum in

flo poteftatem,uti alios Fidelesita & fe-

W(lm (

fua Diecefi abíque exprefía licentia

ipfumin foro Pecnitentiali fubjiciendi

AW

j

-

ij t

Confe(liones excipere,& non contradi-

cui volüuerit Sacerdoti.

M

€it,cüm poffit; Tunc enim tacité con-

An & quomodo Papa in forocxterno

Ál

fcnit, De quibusplura in frquentibus,

fe poflit alteri fubjicere,v ide füprà Tr.7.

-

:

mþm

nimirum n.80.

Exam.r.n.22.

;

TE

Vr

TM

Pauló aliter ab aliis folet explicari

QULERO III. Regulares ut

x!a(mab

differentia inter. delegationem five li-

approbentur , debentne à Superioribus

ll

centiam tacitam & prafumptam , fic ut

prafenrari Epifcopo: Et hic potefineco*

j Doteft l

*l 4f'

t f

licentia tacita in rigore & proprictate

rum approbatiunem limi;are veltevo-

h

verbi fit , quz in aliquo a&u expreffo

care?

u (

juxta legalem vel rationabilem ipter-

LXVI. & z. Quód Religiofi cum

D

"Rtt (

Vr

1[1[6

pretationem virtute continetur; pra-

fola fuorum. Supeiiorum licentià. fuis

OM

familiaribus , feu qui funt de familia &

tl h

fump:g veró proprié fit, qua per

famu-

Mi

Dcum)ub

i

ERE

C* De Pæ;gz'tmtia :

1005

n

A

famulisin eorum feivitiis & Monafteriis

x;, 3, De noftrorum Examine Con-

RU

h

habitantibus, hoc Sacramentuim, & alia

flitutnones noftrz loco citaro ante Lit.

ibl

-omnia in Pafchate & artículo mottis,vi

B. feveré difponunt : prout videre cft

d gcnm. '

fuorum privilegiorum miniftrare, patet

fuprà Tract.1. n.6.

nenicy;a

fuprà Tract. 1 2.Exam 4.n 48.R ..

&.4. Dicta prafentatio Domínicanis

. D

&. 2, Doininicani , idem cít dealiüs

ita- e(t neceffaria, ut, fi femel fint Epifco-

Aj

Regularibus,nifi àSuperioribus fuis fint

po à Superioribus prafentati, & ab eo

d r

Epifcope prafentati , non abíolvunt

expofiti, poftea. veró à fuis Superiori-

at r

valide alios extraneos, etfi ab Epifco-

bus legitinié & per fententiam judicia-

liter latam ab audientia Confeflfionum

(ns]

policentiam bsbeant, . Ita patec in no-

firis 'Co'n[ht'u;, dift. 2.c. 12, Et ex Clle-

füfpendantur , non abfolvant validé , (i

s -

s Mp

ment, dugum, de Sepulr. in 6. in qua ex-

quid attentent.. Ita de la Cruz probat

nidit

prefse dicitur, quod R egulares ad finem

ex Privilegio Leonis X. 1 15. noftro

audiendi Confeffiones Szculatium de-

Ordini conceffo,

; dipit

103

bent prefentari perSuperiores & non

Dixi , judicialiter $ fi enim alicui

jl hp

alte. — Exgo fine prafentationc nulli-

prohibeatur foldm extra judicialiter feu

ff 4

ter audiunt Confeffiones,

fimplici prohibitione, peccar quidem

Idem claré conít;t ex Conftitutione

T

.'/

audiendo, tanquam inobediens;abfolu-

pou

Julii H 15 55. expediza ad inflantiam

tio amen eft valida.

Quía private ali-

mptlï*l !

Generalis Ord, Pradic, quz habetur in

quem ofhcio(uti etíam eft Confefforis )

uïDWvTR.

noftro BullarioStephani Uluüsmaris, in

cft inter pe»»as graviores,quz non infli-

u

qua dicitür : Z»mnuitates d. praceptis ,

guntur nifi convi&to,& per fententiatm-

li hab

O alias exempriones per[onales , €9. abs-

jadicialem.

c;;l "

j

que fnorum Superiorum liceutiá Confe[-

LXVIL . . f. Epifcopus Rcligiofo

p

(

Jires eligendi , tam: Sacularium quam

legitimé przfentato & per examen ido-

Regularitm Coufeffiones audiendi, €$ a-

j

m

nco repetto fine jufta caufa approbatioe

k

du fimiles gratiai , &c. abfoue tno. ant

nem denegans, peccat graviter , & quí-

fub,mv

|

Saperiorum . [uorum confenfu conce[[us ,

dem coritia juftitiam ip probabiliori &

communi DD.Sencentia.

(oot

&c, dillà Autlorirate Apoffolicà revo-

camu, ca[[amns, Porióhzc prefen-

l [me [:

* Ratio : Talisapprobatio non eft mera

EF

titlo juxta praxin vel fit perfonaliter,

gratia,fed eft auctoritativa declaràtio ac

4f

y

"

Vel(ex rationabili caufa) fcripto, Quod

teftificatio fufficientiz feu . idoneitatis

ad obeundum munus Confeflaríi : Sed

p

ddem videri poreft in noftro Fontana ,

j

Ferbo, Con feffor. facularium. — Eft eigo

tale tcftimonium viro idoneo repetto ;

wF!'/

—

n

3 prafentatio Condizio frne qua. moa.

qui füppofità approï)ationc,eXP-Pofïöïï"

),! ryu(

Poteft tamen füfficere tacitus confen-

ca Sedis Piivilegio quorumcunq; Fide-

liumConfeffiones audire poteft,debetur

jl a?

Íus. Superioris , ut fi Religiofüs in uno

nua

fit

9co approbatus, mittatur alió , & tran-

ex juftitia,hoc enim videtur effe tacirum

f

*et per locum;ubi Epifcopus refider, &

mandatum Pape privilegiantis. Ergo,:

2.6,

n

; € grafentet,

;ll*lllg.

N

1006

ZRACZAZUS XIIT, äxamm i

du

x.6, Religiofus Epifcopo przfenta-

unius Conventüs Regularibus Confef-

fatiis facultatem Conteffiones audiendí

hr

tus , & injufé reprobatus non abfol vit

validé. Conftat: Quia inter Propofi-

adimere. lta ftatuit facra Co

Ó

; 'Jigm D

ngrcgatio

Y

[ [

tiones ab Alexandro VIIE.damnatas, eft

1615.20.Novemb,

ponm

etiam hzc n. 14.. Satisfecit pracepto

Refp.9.' Epifcopusnon poteft alicu.

ho

annuz confeffionis ,quï confitetur f&e-

jus Regularis (qui generaliter idoneug

E.wmaccq

gulari, Epií(copo praentato, fed ab co

repertus eft) approbationem r'e&tingg:

re ad certum tempus vei períonas,

- iate

injufté reprobato,

-t lihe

. 7. Probabilior & communior

Ita flatuit Sacra Congregatio 1583

Aon ii

DD. Sententia cft, quód Epifcopus ap-

his vetbis: Regulares qui ad Confeffio-

Iini,

ues. audiendas. tdonei generaliter / ab

probationem femcl Religiofo jufté con-

ccffam non poflit revocare , nec femel

Ordinarits eorumá, Examinatoribus ve«

ïflfig M

v

^m

legitimé approbatum ad examen fine

pert €$. probati fuerint , — generaliter

i

»

juíta causà revocare,

quoque €$ indifliutle absque limitatione

Atr il

m "r

- Ratie: Nemo fine juftacaufaeft de-

temporus certammä Jocormm aut gent-

ris perfonarum admittautur in Diecefi

"tton D

t iibandus ex poffeffione fui juris: Sed

;

talis Regularis pet teflimonium au-

propria&c.,

E ?*?[)qllxüd [

- Fs

thepticum idoneiratis ei datum eft in

Kefp. 10. Si Epifcopus ex jufta cau-

fa v, g. ob defe&um fcientiz pro Met-

!(uois T

poffeffione fuo Juris. . Ergo.

Em

ldem patet ex Bulla Pii V, quz inci-

catoribus, &c. Regularium approba-

»n7

pit; Romani Pontificis ,in qua dicitut :

tionem reftringat , valet reftri&tio, nec

Volumus tamen eos , qui [emel ab Epifco-

Regularis ultca illam validé abíolvere

A

po n Crvitate €$ Diecefi pravto examinue

otefl. .Similiter fi ex jufta cauía fo-

P ï"a ]o q lh

]àm fit approbatus pro parte Dicecefis;

6 quofe

approbatifuerunt, abeodem Epifcopo ite -

THUL n0n examinart.

"Ab Epifcopo au-

&on poteft validé abfolvere in alig ejus

-Rlb

arte,

Atl i

tem [ncce[fore pro majori con[cientia fua

Ratto : Epifcopus ex jufta caufa po-

quicteexaminari de novopoterunt.

Sitamen prodear nova jufta cau(a du-

teft Regularem fibi prafentatum abfo-

;jiïb'liollfäfiUI

A dgeg

bitandi de alicujus Confefforis particu-

luté non approbare. Ergó à fortiorí

,

Jatís fufficientiá , ut fiactus aliquos indi-

oteft ex rationabili caufa ejus approba-

j FW T

Y

n6 fecerit,vel fi viri fide digni ita no-

tionem reftringere.

rrälio [ Ulf

Refp. 1 t Regulares femel abfolutà

verint per experientiam; vel fi in pri-

ïärur, mäxin

mo Examine nonadeó bene fubfifteret ,

feu fine limitatione expofiti , fi ab illa

:n'gm'ïta;,a.

fed ex neceffitate , & ad certum tempus

-Diccefi amoveantur,& poüca redeant,

yüm tl

faerit admiffus,etiam ab eodem Epitco-

nontencentur fe iterum prafenrare ei-

"

"h

j

0f4]y

po, à quo fuit primó approbatus,de no-

dem Epifcopo. Uti conceffit Eugenius

*'ïümnin

0 p

IV.imo nec Succeffoti licentias corum

vo examinari potelt.

^M $u

LX:HI. Refp.8.

Nullopaco poþ

nonrevocanti, Idem eft de quovis alio

Confeffore fxculari;ait la Cruz.

h

Müetim r

funt Locorum Ordinarii omnibus fimul

" tid

j

Refp.

/

Y

'

Dc Penitenutia.

Y007

E

|:

Refp.12. Licér Patochus feu Saccr-

nimé poterit,cüm tähxcnteneatuf. Prz-

(l '

dos habens beneficium parochiale in

terea in (tatu)habitu,& omnibus moti-

ub

aliqua Dicecefi (quamdiu illud tenet)

bus fis,converfatione cum ipfis, io di-

Nptatt

cenfeatur approbatus pro omnibusaliis

cur(ibus,&c.v3lde fit circumfpectus, ne,

"

Diccefibusin iisque Confeffiones au-

quas docere debet verbo & exemplo ;

dire & abfolvere poffit, modó jurisdi-

Ícandalizet inordinato difcar(u , inter-

iil

&ionem accipiat;fecus tamen eftde Re-

dum in devoto fzmineo fexu Co«fef-

ntditg

n

gulari, aut eo qui Beneficium parochia-

fionis figilli fra&ionis füfpicionem ex-

le non babet , huic enim in alia Dice-

citante.

Spiritam pacis cís przdicet,

pibrfl

$

cefi nova illius Epifcopi approbario cft

fchifmata impediat ac tollat, qui de re

M'Emfc]ïwi/

nece(laria,

ipfe Confeffarius omni partialitate &

n t

— Ratío 1.p, Quia in Trid.is qui habet

inguli;ri erga hanc vel illam familiarie

7271

Beneficium parochiale, approbatur feu

tate (qug contemptum parit) elimitia-

gcr.-:rdiw,

judicaturidoneus. Ergo.

tà,omnibus fe amabilem prebeat.. Ce-

i hu

Ratio 2,p. Quia Trid.loquens de Sa-

tecoquin inter Virgines & Sorores erit

j gexp

cerdote non Parocho etíiam R egulari ,

Martyr,qui meritó optaret inter fuos

2277

Fratres. efle Confeffor.

dicit , quàd debeat idoneus judicari ab

Scire pariter

Epifcopis (loquendo in plurali) id eft,

debet cafus Claufuram concertientesjin

du

à quovis Epifcopo in cujus Diaccefi

quibus violari foleat , & in quibus, ac

i ?XO MK'

Confeffiones vultexcipere. Ergo.-

quo comitatu ipfe eam falvà cofcientiá

m QPP.'L J

Notatamen,;certum effe;quód Regu-

ingredi poffi.. De Claufura vide fuprà

Fü(i&io,:äl

lores vi füoram Privilegiorum in Dice-

Tra&t.6.Exam.f.1.73.& (eq. — Similes

*5

( U

ce(i, pro qua fant approbati, poffint ab-

refpe&tivé qgalicärcs in Confeflarii ío-

j,aiho -

folvere. quofcunque extraneos cx aliis

cio neceffariz funt,

Hoc notaro

gt

Diccefibus advertantes,

LXX, y.r. Licét jure antiquo ante

a d

'Dehis plura in fequentibus.

Bullatn Zeferutabilià Gregor,XV,1522.

QUJERO IV. Quid cenfes deCon-

Nonis Februarii editam | approbatio

n a

feffatio Monialium ?

Confeffariorum Ordinariorum & Ex-

MOL

LXIX. Ante R. nota, quód prater

traordinariorum Monialium fpe&taverit

(

11;1

!;E:

virtutes fuprà Tra&. 1. n.ro. in quovis

ad proprios earum Pralatos,quibus fub-

jqn

m

Confeffirio requifitas,in eoqui Monia-

fünt,attamen ubi hzc Bulla ufu eft rece-

yi

ibus datur , maximé relucere debeat di-

pra, approbari debent ab Epifcopo.

(nti

u

Verba Bullz funt hec:

fcretio, gravitas ,ac maturitas turà mo-

06[11

rüm,tum & ztatis : ut fpirituali eorum

Confeffores veró five Regulares five

ufto

a

profe&ui in via Dei confulere poffit; ad

Szculares , quomodocunque exetnpti ,

(l

i

T^

quod omnino neceffarium eft , ut in

Ó

uggnlüs

tam Ordinarii quàm Extraordinatii ad

Monialium Statutis apprime verfatus

Conpfcfliones Monialium, etiam Regu-

TL

fialioquin enim refpetu earumDocto-

laribus fubjcäarum,audien-das nullate-

o

tis,Medici;& Judicis officio fungi mi-

nus deputati valeant , nifi priàs ab Epi-

c;ul.

(

licoge

1008

TR ACTATUS XIIL Examems,

ftopo Diecefano idonei judicentur , &

de Reg. Juiis , & quilibet

em , quz gratis concedatur,

íno favori.

E:go.

P.ofF& ccd'erex d

]

aPpmbation

Hzc ibi.

pj

obtineant.

Opponocontta 2. p, Cdnc.Trid.citane :

Ubi veró. hzc Bulla non eft in ufü

f

dum ait: Qu ommium Confel[loncs audire

dnrel

((icut revera in variis Germaniz Locis

debeat. |Ergo.

1

(

stlumnC

Ron€

(t , & forté ob Diaxefium am-

—Hoc di&tus Au&or bcinev; explic

at;

| lïHCUP&ät.

plitudinem , Oidinariorum diftautiam

quód ly audrre debeat.fe venere ex parte

Autrptun

Monialium copiam, cafuum frequen-

Confelffotis,fi nimirum omnes ei velint

äudamïoc'n

tiam , commodé «ffe non poreft : de

confiteri,non ex p.

aste Monialtum.

LXXI. 5:5..De EXtraordinario Trid. —

d

Cnfef

quo Ordicüm Supctiores Confeffa -

*

soral

yium po(huri , & ipfe Confelfarius fe

Seff,t $. c.9. fic llatait:: Prarer ordina-

Ateicln

informate debent) fuum vigorem ad-

rium autem Confeffarem aliu extraordi--

huc videtur habere jus aptiquum.

- timog

narius ab Epifcopo €$. adii Superiovibus

bis aut ter in aunoofferatur , quiomuimm

- Mi

Nam àjurc; Conftitutione, & confue-

ïäïi&l]ercm

cudine antiquá noneft tecedenduui,nifi

Confelfiones audire debeat. Dcbet autem

Jibork

quatenus.per novam repetitur contra-

offetri in Communi, nonautem in par«

rium ufü receprum. Cap, de Conft . in

ticulari, ut declaravit. f. Cong:egatio

fïCOBf&Ha;

&. ufas enim optimus Legum interpres

1f923. 10. Martii.

"t df

*'fällm,ü gray

cít,

Refp.4.. Confeffarii etiam Regulates

generaliter ab Epifcopo pro Copfeffio-

Vttenn

Ex quibus patet , quód Epifcopus

Monialibus Re!igïonis exempr non

num audientia approbati, non eoipío

Dstni

ii Q

poffit affignare Confeffarium prout fi-

funt approbati pro Monislibus, -Et

bi libet , fed cantüm aliquem ab Ordine

approbatus pro trao Monafterio , non

n

txíentitum $ licét contra. hunc aut

eo ipfo eft approbatus pro altero; & aps

il

lr

illam excipere poffit,(i jaftam caufam

probatus pro femel , noaeo ipfo eft ap-

habeat.

probatus ad pluries audiendas Confef-

il

z. 2.. Confeffario Ordinario tenen-

fiones Monialium, ec'am ejusdem Mo-

Irtoff

tur omnes Moniales confiteri , non ta-

nafterii, Ita declaravit S. Congrcg, fu«

A deg,

per di&am Baullam Gregor.XV.

men Extraotdinario.

:&mg f()lfänf

.Ratio x.p. Gonfe

ffarius ; ordinaiius

Refp.f. J—uxraillkam Bullam nec,'ipf&

/-4

Ti m

Monialium cenfetur deputatus loco

Generalis (ine licentia Epifcopi poteft :Meplare

"t

Parochi: Sed dejute (cap omaz utrime-

abfolvere facramentaliter Moniales fui

A

quan

que) omnes Paro:hiani tenentur confi-

Ordinis.

u Ra

"

"

teii Paio:ho.

Ergo.

Ratio: Opia Bulla IOquiturindl'[lih-

ilp:

Ratio 2, p.cum Donato nö&r-o:(&öd

C&éneminem excipiens, — Etita, ut re-

l Aäïlls (i[ ad C

Monialibus detur Confcffor excraordi-

fert Gavantus, declaravit $. Congreg.

N

" lr

narius , eft beneficium, favor, & gratia:

1627. 13. Novemb,

y

Nota, quód Supetiores non debeant

"l

Sed nemo cogitur beneficío uti , quia

nonconfertur iniinviuum, L.rv;£o. 70.

tiam

Mcnd

poni ut Copfc(farii Monialium , €

"It ton

, fui &

s.

De Penitentia.

s

Yo09 -

fai Oc&ipig , nec fint eligibile

s ad id ,

LXXIIL.| AMorzales Epifeopo fubjctha

lts

proutjuxta Darbofam etiam declarayit

tenenturne cafibus generaliter ab.co pre.

S. Congteg. 16! $. có quód hac officia

Diccefi referyatis?

A

videantur effc incompaubilia, Moniales

Dico : Probabilius cft , t&n&ri. )

j

enim fuumConfefforem nimis frequen-

Rat:o. 1. Lex generaliter loquens ge-

ter occupat.t. Sed hoc non videtur ubiq;

neraliter. debet intelligi de omnibus

XPIE

At

uía receptum. — Videmus enim in qui-

fubditis, Et paret à pari ; Quia Or-

busdam locis Supetiores agere Monia-

lium Confeffarios , uti & Parochos ac

dinationes & adta in Capitulis Genera-

,Trid.

libus vel Provincialibus aQ etiam;Mo-

Religiofos alreri us Ordinis codem offi-

r

niales ejufdem Ordinis comprehen-

ciofungicàm tamen Paróchi fufficien-

dunt , quantüm ipfas aäïccrckpaf-

n

*

funt,

firi

ter etiam occupentur in parochialibus.

. &.6. Monialiin mottisatticulo exi-

LXXIV, Pate;/lm; Epifcopus. etiam

iil

Lt

ftenti & peteati, poteft ab illis, quoruim

reípe&u exem

et Confeílarios deputare, concedi fpe-

tefervare?

ptafum gl:quos,cg[us fibi,

i p

cialis Confeffarius,quiClaufuram intret,

Probabiliüs 24/irzo, fic ut Regulares

:egztia

& eam audiat.

Imó & extra illum ar-

virtute privile

giorum nonä-pofïïnt abiis

ticulum,fi gravis & jufta caufa fuadeat ;

abfolvere,

;

u

mïem»" |

attamen extra Claufuram, v.g. in parla-

Ratio : Tum quia in Trid. Seff, 2 g.

torio vel (imililoco.

T

!

de.Regul.c. g. Epif:opis locorum da-

i

Ratio: Quia tanta neceffitas chem

tur facultas ceníuris aliisc'luc ponís

ro, t

non habet, & gravis caufa äSüpc;iori-

compefícendi inobedientes & contra-

bus j'dicata excufat.

di&ores citca Claufuram Monialium.

( & [

od

TLXXIL Quomodo tempore Jubilai

Tum etíam , quia id

poffunt Epiícopi

Monialibus datur Confeffarius?

ranquam delegati Apoflolici , etiam

Coní

a

- Z4d bec nofter Donatus tom. 4. tradt.

uoad quosdam caíus ex

preffos in di-

li

13.q. 31. dicit , quód tempore Jubilzi

&a Dulla Zzferatabiis.

A

)

Moniales foleant congregari ab Abba-

LXXV.

uts Montales

:

h

tiffa & interrogari ; quos Confeffarios

poteft abfolvere ?

à xrel'e«rvatis

j F;EUF:(

libenter acceptarent? ficque nominant

Dice 1. Sinonfíint exemptz ; abfol-

JIPQI

"

duostresaut quatuor , qui deinde pro-

vuntur ab Epifcopo; fi exemptz fint ,

ponuntur Ordinario,& in fpecie appro-

abíolvuntur àSuperiore Ordinis fui,

bantur ab illo : qui,i eos idoneosinve-

In quibus cafibus, etiam Papalibus ,

j

niat, facilis fit ad concedendum,nec ar-

id poffit Prelatus Regularis, à pari patet

.&et viam falutis.

de abíolutione Religioforum fubdito-

II

[

Dentur autem in Communi, & non

rum füprà Tra& 7, Exam.3.n.£2. Hinc.

in particulari.

Monialium Confeffor in omnem even.

jrg

- Attendatur confuetudo loci feu Mo-

^ au

tum de generali licentia fui Su

periqxis

E

fibi providere deberet,

aafterii. :

Mm m mm

QUA.

IOIO

ZRACZAZUS Xl[j. Zxamen 5';

bus. [ta probat confenfus totius et-

jufrrt

QUARO V. Deberne Confeffio fi-

eri proprio Sacerdoti

H

bis. .

vt p

lotà, €os dici l-lub--

Mfteum

LXXVI, AnteR.

? Ratio: Quii habent licentiamà fum-

ditos alicujüs Dioscefis vel Parochiz,

í

mo Sacerdote feu Póntifice.

t [f

Alkdinur

qui in ea do

miciliurn habent perpetuó,

LXXVIL z. 3- Vagabundi,v.g.men-.

Üpriore

vel ad tempus faltem , ut Studiofi , Mi-

dici, & Peregrini, ut Mercatores, pof-.

lites prafidiarii ; Mercatores & fimi-

funt confiteri Parocho loci, ubi funt, .

ii rior

lum

le$'ex induftiia per. notabile cempus

vel cuivis Sacerdoti pro o loco legiti-.

mánentes, fic'éniüifiant quafi incolaz

"

d.

mé expofito.

"

fexdisaf

& acquirunt domicilium: fr énim quis

Ratio: lu

m ne diu p;'ivemut t,auii:

maneat diu prater intentionem, velad-

falutari anime remedio.

Tum etíam,

-tf

fit recreationis gratiä , vel ad exercen-

quía non eft major ratio, quare huic po-

RCj

Norg

da ruralia , fimpliciter manet pertinens

tius, quàm alteri Parocho fint fubditi.

ad Parochiamloci, àquo receffit. Cx-

LXXVIIL x,4.. Proprius Parochus

T m

terüm fi quis pro diverfo anni cem-

peteft fuos Pgrochianos audire. & ab-

Yiltg

pore habitet in duabus Dicecefibus vel

folvere etíam extra fuam Parochiam &

"if

Parochiis, non habettotEpifcopos vel

Dicce(in, non tamen Religiofi incolas

:T!:XP oütiQCö 4

fuz Diccefis extra. eam.

Parochos quod domicilia , fed pro uno

n zEriECJlltä!

tempore habet unum Parochum,nimi-

Ratío 1. p, Judex Otdinatius Jur

is-

P

"du

rum illum in cujus Parochia actualiter

di&ionem , quz (ine externo ftrepitf

"t "

habitat, Quia jurisdi&io fori Poeniten-

;::iemium «

Judicii exercetur , poteft in füum fube

tig fequitur folüm ad domicilium,ut ha-

ditum exercere extra proprium territo-

'Unlffïario.g&[

betadjunctam actualem habitgtiqncm.

rium: Sed talis eft Jurisdictio fori in-

"

j /Xäæ(mfï?

Hoc notato

terní.

Ergo.

"It

g. 1. Exjuredivino tenemurconfi-

z. Pars defa&ko eftcerta, Nam Bul-

"s Cflam

teri proprio Sacerdoti aut alteri de li-

'Ulfg!m 24 f

la Clementis X»edita 1670.11.Calend.

eentia proprii Sacerderis.

Ita patet

Jalii, qua incipit ; Superza , exprefé fta-

W»; f

«laré in Concil. Lateran. c. os2 utri-

F"tba»,,

tuit, Kegn/ares ab Epzf:opo Ad thfijiä-.

æ[Xy

!t q)i

ique fexhs. — Ubi juxra Concil. Tri-

nes Sacularium in fua. Dueceft at

dien-

M

dent, nihil additur füpra jus divinum ,

E HOR

das approbatos , non poffe in alia Diece

d

Bof

nifi fola determinatio temporis , Con-

eas abfque Epifcopi Diecefani approba-

3 Pl[[oPD q)

feffionis n'xmi.rum ad minus femel in

tione audire , quamuts pauwitentes [nt»

Aaüdlgndas

annos

diti frat ejus Epi[copi , á quo ipff Keli-

MUIUM

Quis fit proptius Sacerdos aut Mi-

nifter Ordinarius Confcflionis ; vide n.

gieft jam fuerunt approbati.

füit fibi

d Tr

65,in hocExam,

LXXIX. g. f. Quinam po

n

T b

& 2.. Satisfaciunt przcepto annuz

eligere Confefforem , flattiturc.

ult, Zé

g

Confeffionis , que comtrnuniter fit in

at €$ abfol. Permittimus Epifcopis

ori-

t

tdep

& aliis Supcgiorfbus ; necdnon min

us

?afchate? qui confitentur Mendicanti;

Wec

p

|'2Y

|.

De Pernireritia,

YOrY'

QU V l' '

bus Pralatis exemptis , ut etiam pra-

* Refp. 7. Memi Conc. Trid.c

-

onfor.«

«erfui Superioris licentiam providum

mior adcóque verioreft fententi

ii

& di(ccetum poffint fibi eligere Confef-

4 affe-

tens,Confeffario, ut validà abíol

vat, ne«

fatium. I(ti autem funt Abbates exen-

ceffariam effe approbationem j

llius E-

MMNe

pti, Ordinum Generales, Provinciales ?

pifcopi, in cu

o5

& Superioreslocales, Secuseftde Ab

Confeffiones.

jus Di,o:ccli vpl'ï:;üdizf:

ubilu

bariffis, Prioriffis, &c, nifi fpecialiter eis

Exquo chuithr ; quód Parochus pre

(ït conceffam ab illis, -qui-

fu

:)- N

;'d concedere

arum ovium Confeffi

L

onibus excípi.

ponunt.

endis,

- Patochis aiiiscjue Saccrdotibusäæcü'-

non poffit a(fümere Sacerdotem

t

in aliena Diccefi expofitum,

etiam R.e-

tm i

latibusidemlicet , non quidem jureali-

gularem,

hu*

quo inCanonibus expreffo,(ed Eccle(ía-

Ratio :

j [lubdifiu

rum confüetudine eft introdu&tum , ut

examen ab

Quia Trid. exprefs? requirie

Epifcopis fa&uin,loquens in

ghoc

confiteri poffint cuivis femel legitimé

plurali,

approbato, & expofito,faltem dum non

ylicbo

Recolligendum tamen híc ex di&tis

idian

eít copiaalteriusConteflarii proeaDice-

fuprà in hoc Exam. n.&

3. Relp, 2. ad

j ia

cefi expofiti , eó quàd, utpote in variis

Q. 2.approbationem effe

duplicem ni-

locis facrificantes,hzc fa cultaseis necef-

tnitum tacitam,

& expreffam,& tacitam

tits Wg'

fatia effe videatut , & concefla ex tacito

fufficere.

Hinc Gobat Cafuifta cele-

confenfa Epifcoporum ac Superiorum

vo li

Ícientium eos

berrimus in fua T heol

og. experiment,

) [uumm'

promifcué fibi eligere

/ Tract,7, n.

Confeffarios,&

non contradicentium.

58. (cribit ; non videri im-

m (C[(ï?*f,

probandum ufuüm in variis Diccefibus

- Dixi,'/eg:'t:bnäappraäata,&cn

Quiain-

j

ter Propofitionesab Alexandro

VILda-

receptum ut nimirum R elieiofi mendi.-

mnatas eft etiam hac n.

16. Quj Lenefi-

cantes approbati ab uno Epi Ícopo cen-

Ngmm

eantur tacité approbati ab aliis E

piíco-

ehum curatum babent , P

offunt fibi elrgere

pis ad quoram D

TU

i Confefl avizum Jémaplic

eze BSace

*dotena ,

icecefes mittuntur *

quamdiu illi non contradicunt , dura

"on approbatum ab Ordinario,

ao

cóntradicere poffünt.

Poffem ego (aic)

LXXX. y.6. Poft Concil Trid. P3-

plütimos Prafertim G

7! r

tochus .non poteft fimplicem Sacerdo-

ermaniz Épifco-

7 AlM *

patus nominare, in q

uibus ea viger no-

i

tem ab Epifcopo non apptobatum affu-

toria confuetudo, fi

ve ob Diecefium

Jl p:ï

metead audiendas ovium fuarumCón.

i

]1!

clltones: bene tame

amplitudincm,CænobiotquUcäSede

Epiícopali diftantiam, five alíis de Cáii-

"

cjusdem Diacefis.

n alium Parochgm

.

. Ratio ;

üuia

fis iftorum locorum ptoptiis,

Trid, exprefsà. y

;xlt; à

"1

í|

quàd Sacerdo

Similiter dantur loca mitacüulis clara

dicari idonaeu

$ ab Epifcopo debeat ja-

àR

egularibus inhabitata,ad quz diver-

[]ICo

jl

$, velhabere Benefi;

r

Pitochiale.. Er de Paroch

cium farum Diocecefiüm Parochi cum fi uisPa-

E['l f( J

