lis , feu fecundüm explicitam rationem

fnb

Malitia peccati conci-

pitur. effe formaliter ante privationem

vitalitatiseftquid pofitivum : Scd illaut

ient

E

redtitudinis. Ergo. Prob, ant. Malitia

talis non età Deo , fedà principio con-

coplftit formaliter in . difformitate ad

jun&o , licét caufetur à Dco fecundüm

]

tectam rationem : Sed pto fignoantece-

implicitam rationem entis. Ergo,

qu

Confitmatur hzc Ratio. Moralitas,

qi

dente privationem recbitudinis concipi-

nim, bonitas & maliua moralis , etiam

lii

tur actus formaliter effe difformisre&te

rationi, E1go. Min, prob. Fundamen-

pofitiva , ab entitate phyfica a&tüs di-

p

lil

tüm privationis eftpriusipsá: Sed ten-

ftinguitar real ter. modaliter feu tan-

dentia in obje&um recta rationi diffor-

quam modusà fuo fubje&o , ut patet ex

[

hi

me eft fundamentum ad quod fequitur

di&is Tra&. 3.Exam.3.n.38. Etgo

divina caufalitas poteft attingere entita-

At

privatio re&titudinis , ideo enim privatut,

tem phyficam a& üs peccaminofi , quz

[

quia tenditinobje&um. Ergo.

Con&r. 1, Tendentia ad obje&tum

eftbonum quoddam , absquehoc quàd

DT

attingat malitiam íeu tendentiam ad

i

ze&tz rationi diffonum ante ptivationem

debiiz .re&itudinis eft in genere moris,

obje&um re&z rationi diffonum , utpo-

tf

1ba,

uía ad moralitatem fufficit. habitudo

te non con:entam intra fphzrram obje

[*

Q-l

DT

ad obje&um fubftans regulis motum.

caufalira:is divinz,

Ergo, Prob. ant. Privationes tantüm

Wfer

Fundamenta. Sententia dqfc*nde;ntk

ht

cauíantur petaccidens , & ad pofitionem

À

tdlr

alterius. Ergo.

Priwtivaw.

Confiz, 2. A&usbonusex tendentia

XXIV. Ex S.Sciipt. & SS. PP, fli

ll

ad obje&um regulis morum conforme,

&ïl!.dl

habet fuam bonitatem moralem. Ergo

quibus femper peccatum exprimitur

Q (

a&us malus ex tendentia ad obje&tum

nominibus privationem -fignificantibus.

Vocatür zibilum. Amos. 6. Cactdl.

difforme fuam malitiam.

nl

Confir, 3. Rectitudo a&tüs non di-

la. 42. Tenebra. Víal.2 7. & alibi, avet-

i

&inguitur ab ipfa pofitiva tendentia cjus.

fo, vanitas , &c. S. Dionyf;c. 4. de

' hu

*

div. nom. peccatum vocat privationtm

Ergo nec itrectitudo.

Tion

Si malitia peccati

boni, Ex $.Gtegor. Nazian. Orat.4

Septimn Rat10.

: "

]

commiffionis non confifteret formali-

ait : Crede zullam smali e[fentram Jf

Et $. Augu&, 11. de civit. c. 9. 24

) [

ter in aliquo pofitivo , elfet ideo juxta

Adver(arios , quia aliàs Deus effet caufa

sulla natura eft , fed amiffa boni ml

Iu

nomen accepit.

eccati formaliter fumpti , cüm fit

Wl/þlt

cauía omnis entis pofitivi , quatamen

2. Ex $.T homa. Qui fuprd in bac

'fftmt

fequela eft haretica

Sed hoc non fe-

1. 2. q. 18.a. 1. in c, ait: Osnts allity

quitur. Ergo. Prob. min. Datut ali-

in quauttti babet aliquid de ejfe , n tat-

u

m

" d

De Vitiis cf Peccatis.

I27

xjts Dem

um babee de banitate y in quanttm verà

dubio fubflantia ei : vel etiam N.

nt. Vitdiar

NB. deficit ei aliquid de plenitudine ef-

ipfanm privationem ordinis , per quam

vlictam t

fendi, qua debetur. atlioni bumana ,. 2n

lus est s e quia privationes e[fén-

itvum : dl

tantum deficit Àbouttate, € fic dicitur

Liam nom babent , 1deo ex parte iffa

f priipi

zpala. Et hic q. 2 1. a 6. M&lus buma-

à Dd

as , quod frt malus , babet ex boc INB,

peccatum . fubflant/a mou es! s eb quia

yenis. D

quód carer debità commen[uratione ,

peccatum dicitur peccatum NB, fe-

: aró, Mi

quam catentíam ibiagnoftit pto forma-

cundam quad pricvatum est debito or-

ia motdlh

li in peccato, Nam poftquam duo in

dine , ideo peccatum ,. ab[oluto. f[n-

eccato diftinxit , nim. materiale feu

tepylt D

quendo , dicirur. fubflantia mon e[fe.

m &

Iubflantiatn actüs humani , & formale,

Et poft pauca :

Peccatum boming ,

fubje:ï.o j f"

concludit in fine corp. att. dicens:

liud autem , quod pertinet ad vatio-

fecundüm quod eit aifus quidam ,esf

mjad

tet at

nemmali, quodest quafiformalezn pec-

ens qlwdalum » quod tatellecfa CApé

cato , cim dixit ( fcil. S. Aug.) contra

xeccaninty

potef , & aliqua differentid ad /þc*-

legem aternam. .Mem2. 2. q, 10. a. 3.

ciem determinatur

$ed NB, ia

, absqgt

ait :

Qrmnue peccatum . NDB. formaliter

ex tenit

quantum vationem peccati babet: ex

canfiflit i2 NB.averfrone à Deo.'. Et q.

ai dfonra/

privatione veétitudini, Ztd, 5l ens,

318. a. 1.in c.ait ; Corruptio velpriva-

g lphatat

tio boni formaliter fe babet im peccato ,

neque differentiam habet. , féd per

cowvevfio autem ad bonum commurabile

privationem . debita fa?mæ; dicitur.

zaterialiter. Cuid clariushis S/Thomax

Hzc clareS, T ho. Ergo. :

"LU

te&imoniise

3. Id probant Aarienes.

Quarum

]

primaest :

Omnis defectus quá talis

. Aliud multó evidentiu: habetur in 2.

formaliter conftitüitur per ptivationem,

cipt m

Sent,dift. 37.2; 1. ubi, poftquam dozue-

prout inductive patet in omnibus defe-

,gccalüm E(;

rat, [ubümtiam dici dupliciter, uno

Gibus ac deformitatibüs , tam natura-

fjerm f)gnl :

/

modo, ptout fignificat rationem primi

libus , uti funt v. g. czcitas , claudica-

Amss

Predicamenti ; fecandó modo, preut

l Á &'eh*

tio,&c, quàmartificialibus , v. g. in pi-

fignificatelfentiam five naturam, (übdit,

étura,zdificio, &c, Et hoc ideo. Quia

$D

fonji^

non elle dubium , peccata primo modo

umb

in tantum aliquid dicitur defsctuofum,

s

1 voci

non effe fubülantias, Deinde (ubjungit ;

in quantum ipfi aliquid deeft , in (ao ge-

r, N^

u

Sed . fecundo. mado 'accipiendo: [ub-

nete debitum . : fi enim nihil ipf defit ,

Id

flantiam , potes effe dubium , utrüm

fed habeat omnem petfe&ionemin fuo

6

de (

peecatum febflantia fit ,. e) quid in

genere fibi debitam, non cft defe&tuo-

fum íed perfe&um.

Sab[umo.

Sed

d

Acfn peccati duo e 52 confiderare , Jfel.

peccatum fcu malum morale eft forma-

Qu Í I

fþ&m atfTunm, qui e[fegtia quadam est,

J

liter dcfe&us moralis. Ergo formaliter

jc U

in ec quod acfus e3l , € fic procul-

con-

d

—

TRACï IF.

Ekam. PA

xiä

Secunda. Ratio. chcatuni habituale

Wi

conftituitut pet privationem, Min. fubf.

d^.

FY

prob. Defectus ac dcfe&tuoium eft ,. cui

formaliter confiftit in privatione deb;tz

IT

aliquid debitum deeft, juxta didia: Sed

tetitudinis. Ergo & a&uale,. Ptob.

eccato ut tali & formaliter fumpto ali-

conf, Peccatum habituale homicidil

Etgä

uid dee&t ci debitum Ergo. Mib. prob.

v. g. & a&ua!e füunt. ejusdem fpecici,

ditt

Ergo habentidem conftitutivum.

fion

Actui humano in genere moris eft de-

bita tectitudo motalis :. Sed hzc decf

Tertía Ratío. À principio formalitet

bor

;eccato formaliter fumpto. — Ergo.

& privativ& defectivo quá tali procedit

!j

Confit. 1.

Inillo figno rationis ,ín

effe&us fórmaliter & privative defe-

quo concipitis tendentiam actüs huma-

&uofus ,- ficut à principio pofitivo

ffr:

ni, priorem privatione rectitudinis de-

procedit effe&tus pofitivus , à relpectivo

[

bitz , vel hzc tendentia habet omnia in

teípectivus , &c. Sed peccatum procedit

f.'x'Pfï

genere moris fibidebita velnon? fi ha-

à principio formaliter & privativé de-

j

bet? non eft ma[a , nec defe&uoía, fed

fe&tivo.

E:rgo, Min. prob. Principium

(

bona & perfe&ta. — Si non habet? Ergo

àquo peccatum formaliter quá tale pro-

[

fornialiter dicit privationem.

cedit , e(t voluntas ut deftituta debito or-

r

$i Refbendeatur concipi defe&uofam

dine & tegulá rationis: Sed voluntas fub

jv

lmb in

conttatié , non privative; qua diftinctio

ifto concepta eít principium privativä

?

oftea explicabitur.

deficiens.

Ergo.

n ) h

Contra ef? , & xefumitut argumen-

"arta Ratio, Sipeccatum commif-

U

t£um.

Tendentia conttarie defectuoía

fionis formaliter confiftat in aliquo po-

t

vel habet omnia fibi debita vel non ? fi

fitivo. — Sequitur 1. quod Deus fit cat-

h

trtí

nonhabet? Etgo eft defe&uof(a privati-

fa peccati. Prob. Qaia Deus tanquam

v&. Sihabet? Ergo eft formaliter bona

cau(a univerfaliffima fuá caufalitate at«

dni

& perfe&ta. Quis vero hoc admittet de

tingit omne ens.

Seguitur 2 quod

at

formali peccati?

peccatum non fit maximum malum , uti

ftn

Confit. 2. Malum naturale conciþi-

tamen revera eft, Prob.feq. Summum

Vi

thalum confiftit in privatione fummi

Ql

tur formaliter tale , in quantum intrin-

fec& caret bonitate & perfe&tione natu-

boni. Ergo fi peccatum pro Formali [it

i

rali ibidebità , & a&usin genere artis

quid pofitivum , noh erit fummum ma«

defe&uofus , dicitur formaliter talis

lum. Ex quo Seqwiter 5. peccatum

EUSE

racise per privationem rectitudinisar-

omiffionis ex genere fuo eííe gravius

lt F

tificialis, feu per defe&um intrínfecum

peccato commiffionis: Sed hocnon ett

lity

á regulis attis , feclufo quocunque alio.

dicendum, ut patet ex S. T'ho. 2.2.9.79

ff[z 1

Qüde;

Ergo fimiliter tmalum morale feu

2.4. Ergo. Prob, feq. maj. Privatio ex

actus in genere fnoris defe&uofus cft

genere uo eft majus malum , quàm ens

Wten.

formaliter talis przcis& per privatio-

pofitivum.

Ergo.

Y (l

nem re&itudinis ci debitz, (cn'cujus eft

Quinta. Ratio, Deus

- habet idæaxi!

a-

w) vl

capax.

cujuscunque entis pofitivi: Sed non h

bi' mgm

et

"n

Be- Viris d Perata.

eeitu o

1206

bet idzam peccati formaliter accepti,

defperationem ,is, qui nontam intente

printids

ut docet S. D, 1. p, q, 1. a. 3. ad r.

as 1

appeteret infidelitatem , graviüs pecca-

Ergo,

biteds lnl

Con|

fir. Omneens pofitivum per fe &

tet, & quidemfolümex eo , quia magis

per cam recederetà Deo, ageretque con.

ejudenle

dire&é cognofciturà Deo: Sed peccatum

tta majorem virtutem.

Ergo,

fhotvum.

non cognofcitur à Deo per fe fed per

incipolti

bonum oppofitum , juxta $. T'ho.1 .p.q.

Selountur fä:;ia'ammm Sententia de-

o qitd pr

1j.a.10. Ergo

feudentis pofitivum.

Y prind :

Sexta Ratio.. Peccatum ín tatione of-

priucip'fo u

fenfz Deiet malum infinitum , ob quam

XXV. Ad 1. R, qüöd Angcl.bo&or"

ivts, ii

rationem non poteft purus homo pro eo

eccatn p

ex perfeta juftitia fatisfacere, ut docetur

in omnibus illis locisnon loquatur de

malo morali feu peccato abftracté &

T Pmlliï

3. p.in Tra&t. de Incatn.

Sed ordo feu

€onverfio ad creaturam eft finita & limi-

reduplicativé fumpto , uti hic loquen-

, proodts

dum eft , fed fümpto conctet& & - fpe-

aliet il

tata , ficut ipía creatuta (cu objectum

defitult

cificative, quod noneft contra me : fic

€reatum , à quo fpeciem fumit.

Ergo

enim admitto , quód fit 2»oddam |bo-

s lt

peccatum non inilla fed inaver(ioneà

HHH , mon pura privatio , Íed quid poft-

bono infinito ( quz cft ali

quid privati-

tivum , quód coztrarie epponatur bono ,

vum ) formalitet confiftit,

quód ffecrem babeat ex parte converfra-

vitatum eot

Confir, 1, Peccato ratione fue mali-

45. Concteté enim & fpecificative in-

ha diqu

tiz coirefpondet & dcbetur poena infi-

nita damni iu inferno

cludit matetiale peccati ,. nim. actum

im,wms'm.

Sed hzc non

phyficum. Hzc R,eft S.Do&orismox

ma DEUS üna

cortefpondet ratione habitudinis , ten-

citandi.

R

ib o

dentiz , feu converfionis ad obje&um

. 4d 2.nim. ad. 1. Rationem dift. hzc

cteatum , illi enim corcefpondet posna

P

.

s Ti M

propofitio

Idem eft formale conftitu-

ximummihff

fensüs que eft finita. — Ergo ratione a-

verfionisà Deo, Ergo in hacformaliter

tivum peccati , quod eft ejus formale

jgb. t Wf,

coníiftit,

Ípecificativum $ Eftconftitutivum pec-

r

Confr, a. Illud ef formale conftitu-

cati in effe mali moralis & peccati ut fic,

um p

N.ineeffe talis mali, in fpecie determi-

tivum peccati , per quod magis vel mi-

erit fummüï

jus graduatur, feu ageravatur « Sed hoc

natáconftituti,C. Hec& ptior folutio

j P

patet ex S. Tho. in 2. d, 54. a.2.ad. j.

fit pet avetfionem à Deo. Ergo illa eft

« at

formale confitutivum, Min. Prob, Po-

dicente : Malum per fe vel abflrattà

I Scmc )

teft aliqnod peccatum intenfiffimum

umprim son. eit differentia fpecift.

TILM

quidem effcex patte conver(

€4 , fed malum per accidens vel con-

, ) P[IU

onis , quod

tamen non fit tam grave

,utialiud , &

Crelé acctptum. Etpoftpauca: Mala

m V

hoc folàm exeo , quia

minüs recedità

acfio (becificatur ex . ordine ad ffnem

i

Deo, v.

g. ( quis atdentiüs appeteret li-

J hi

indebitum , cui admifcetur privatio

*

Jf

bidinc,m

» quàm alius ianclita;cnï vel

jl

fs (/eäiti » ex quoratio mali incidir.

L

Idem

Mi

TRACT. lF. ExAm. 2«

130

Idem docet S.Bonavent.in 2, d. 42. a. 5.

444 4. Rationtem N, min. , ad ptob;

Til

dif, min. Non ptohibetur privatiout

q. 1. dicens :. E/ff averfío det comver-

tudi

qued , C. , ut quo; N. Ergo nonfemper

fuoni quàd fit peccatum ,converfia ta-

contratiatur legiin privativo ,. üt quod,

men dat aver[rani , quod fit tale pec-

C. , ut quo, N.

P[)ä

ea£um. Cuod NB.

B

"Ad.5.N. min.;a

dprob. di["i.:ant. E

p

Costra, Non folaavetíio fed & con-

incapax exratione fpecifica, inquantum

RG

vetíio eft formaliter mala, Ergo,

eft a&us odii Dci, mendacii, &c. C.

Dif.ant. Permalitiam quaz fit ipfa

[

ant. ,ex tatione gencricá; & in quantum

D

converfio , N., quz fitaverfio , feu ad-

eft actus humanus à voluntate proce-

jun&a privatio debitz rectitudinis ,. C,

dens,N. Sicut motui tibiz curvz , im

l[zl

Contra. Exhis fequitur,quód pecca-

l

quantum eft. viralis , debita eft re&itu-

W

ta formaliter inter fe non diftinguantut

do, attamen in quantum procedit for-

et aliquid formale fed per matetiale,

E

malitet À tibiá cutva,eft ejus incapax,Ita

quod eft in intelligibile, Prob. feq. Jux-

fimilitet.-

À

i

ta te formale inpeccato eft averíio , ma-

Ad 6, N, ant,, ad ptob. N. min. ,ad

teriale vetoeft converfio :Sed admiffum

(tri

hujus ptob. N. min, Negatut ergoy

eft , quód peccata formaliter di&tinguan-

quód in. aliquo figno rationis antece:

g

tilie

turperconverfionem. Ergo:

dente privationem rectitudinis aGus

"Ad boc neg.feq., ad'prob;dift.maj: pro

in obje&um

&

poffit concipi ut tendens

2.p. Converfio eft materiale in peccato ;

fte& rationi difonum. — Quia in ipe

4j

T

compatata ad abftra&tam & reduplica-

elici feu inelicientia fui, & ex vieius; n

tam fationem malitie ,. €. , ad.peccatum

qi

feníu( utita dicamintranfitivo) habet;

T

eoncre:é & fpecificative fumptum, N.

quód (it debitá rectitudine privatus, &

JAd a. Ratiouem patet folutio.in for-

ideo formaliter malus.

p

Unde bic noti

tfhaex R. ad' r.-

datur fundamentum formaliter mora-

W

A 3. dift; maj. Dicitut de fpeciecon-

le. ; quod fit prius-maïiuä*re[hltante.,;

W

erete fumptá & quatenus includit gra-

Ad prob. infinuatam-ditt. hac propoli-

W

dum genericum , C. maj. De fpecie ab-

tio :

Ideo actus privatut tectitudine.

li

Kra&tefumpta ; & ut explicante folüm

quia tendit , &c,. tendentià quæ?priva--'

w

j

$

tadum differentialem; N.maj.

Ita pa-

tionemincludat , imó fit ipfa privatio»

1

tet in animali ,. nam de homine non

C , qua abea prafcindat, N.Exemplum

t

predicatur vivens fenfibile ratione: dif-

cft., fi dicam , Ignis ideo habet virtuten

fetentiz, fcil. rationalitatis,. fsd ratione

calefaciendi, quia habet calorem, not

ü

cal«

geueris—stfci!.animalis. Ex conceffa min;

eft fenfus, quod calor przfcindäcä.virf

dift. fimiliter conf.:

Unde &. malitia

tute ignis,fcd fit ipfa virtas, in feníu in«

motalis concrete fumptá includit quid

tranfitivo ,'non autem quafi virtus calt-

j

Ita:

fr

pofitivum, ut patet ex diclis , (ed non.ab-

fa&iva ut diftincta flüat à calore;

Wun-

fimiliter tendentia in obje&tum re&te

ü:g&.&. (umgtal,;

rationt

R

vt d

De Viti;s Q Peccati.

qu min., iä ï"'

s

., 31

tationi ditfonum c& ipfa privatto redi- — motione hominem volentem effe&ive,

tibeut p

, ltgotils

tudinis, & uon prior ipsá,

non defectivà ; facit operantem modo

tivatiro, u

-Ad 1. Confir.. N, ant. vel potiüs fitp -

limitato effe&tivo, non defectivo, - Et(

pofitum , quia juxta didta ante privatio-

enim malitia quibusdam a&ibus , ut

grobdll a

nem re&itudinis non datur tendentia

-patet in odio Dci , mendacio, &c. fit

J

moralisin objé&tum malum.

Adptob.

intrinfeca , non tamen eft intrinfeca il-

ecifica

mexdci

u

R, verutm effe , quód ptivatio in pecca-

lis ub otnniformalitate , fed utformae

Ti hg

to etiam fequatur ad quid pofitivam

liter procedentibusà caufa defectiva, &

velutadfundamentum , nim. ad mate-

modo defectivo,

Simile eft inmotuti-

à vilurat

ii ia qut

tiale peccatl feu .a&um liberum homi-

biz curvz , qui quoad fübftantiam qui-

, hd

mis, . Sicut fuprà di&um quód liber-

dem reducitur in virtutem motricem

t

tas, qu& eft quid phylicum, fit funda-

TudN pwrcd'.:'

naturalem , non tamen quoad defedium

anentum £noralitatis.

claudicationis , qui lic&t poffet dici in-

d

"Ad 1. Confir.dift. ant.ita tamen, ut

tinfecus motui ut ptocedenti à tibia

tendentia in obje&dum re&ta rationi

curva, nontamen ut procedenti abani-

Iprob. ul

conforme fit ipfa bonitas, C. , ut ab ipfa

ma vel natuta,

y Ngut

graícindat vel diftinguatur, N. ant, Si-

yo tationi

Hinccorruitillud argumentum, Qui

milirer dift.conf. Seníus folutionis patet

relitu

ex K.ad 6.

vnit antetedens vult etiam. confequens.

Qui eft caufa formz , eft etiam cauía

ln in o

* Ad 3. Coufir. concello ant. N. conf.

privationis ad eam fecutz,

Eft enim

10

!1fo

E

vel potiüs fappofitum ; (upponit enim

folüm vetum de eo quod (equitur ex vi

il, &exx*'iei*.

e

n

g

àv)!

quód in peccato detur pofitivá tendentia

antecedentis & forma ut à tali caufa po-

motalis, preícindens à privatione , &

fitz,

ïiu&

IxF

i

(f

prior illà :quod negatur,

Oppono 1. Deus non efficit id, quoá

lus U

d. Rationem ante. R. Ptemitto,

! fori

pl

prohibet: Sed prohibet non folüm for-

certum effe de fide , quód Deus, utpote

male peccati fed & ipfuma&tum, imó;

« ml

pet eifentiam bonus, juftus , & rectus,

nifi hunc ptohiberet , frufrà ptohibe-

u

] d]& la

*ui odio funt impius & impietas ejus,:

recmáliam. Ergo,

yivatt

nec caufa effe&iva effe poteftulliusrei ,

2. Deus non poteft eífe caufa mora-

'-ndcnliäjüf'

qua ad ipfum ut ad finem ordinabilis

lis, v. g. perconfilium , a&üsmaterialis

b (

non eít; licétfit canfa approbativa &

ndat;

peccati, Ergomultó minüs ca«fa phy-

effediva materialis feu. actus peccati,

fica, Prob.conf, Quia caufaphyfica

deo f

L

üm ille fit quid phyficum & effe&tus

fortiüs movet quàm motalis,

Ergo

ub aiif

caufz fecundz ,phyfice caufalitatis ca-

fi&c.

Jorpra

u

pax, & intra fphatam objedi potentiz

.

?. Etgolicitum eft homini defidera.

lv.r[ Jj, J

Dei comprchenfüus

*

attamen refpectu

jm

D

. te &à Deo peterematetiale peccati.Prob,

n

formalis peccati ( five hoc fit quid pofi-

Licet velleid; quod Deus vult.

th

tivum (ive privativum ) habet fe mere

HMCA

"4d 1. dift,min. Prohibetipfum adtum

l Ob]fanw

pracise fecundümfe, N. , ut fübftat ma-

?ermimv&,- Facit füo décreto & pta-

2

litiz,

—

d á

e

TRACT. IF. Exam. s.

:

132

gedio

litig, C, Nec ideo Dei ptohibitio eft fcu-

abfolute in fe bonum , refpe&ivé tan-

firanca, quia malitia folàm fequitur ad

tüm dicitur malum , in quantum pti-

;

&i

vat aliquo commodo temporali, — Vel,

delicienter.

actum, ut procedit ab vho:,nine,li'berä

nol

fi de malo culpz fit fermo , intelligi de

Ad 2. N. conf, ad prob. d.t. ant. For-

decreto permiffivo. Praceptum etiam

fttam

vifi

ibs movet quoad illa quz fpectant ad

interdum accipitur pro permiffione. Si-

cut Matcito. — Lex petmittens libellum

,

lineam phy(icam , C., ad moralem , N.

L

Difpatitas ergo eft

M

Quia confilium

tepudii vocatut praceptum. VerbaChti-

didi

tal

extendit fead plures lineas, nim. &ad.

ftii ad Judam non erant jubentis fed íci«

entis & permittentis. His premiffis

p

phyficam &ad moralem ac defe&uo-

fam. . Unde tefpicit actum humanum.

z. ad 7. cum Confir, z. hanc fenten-

à voluntate hic & nunc exercendum

tiam de privativo non fundati , faltem

Mi

€um omnibus citcumftantiis ad eum

principaliter, in eo quód Deusetlet cau»

[

concutrentibus ; five fpe&ent ad li-

fa peccati , fed in.aliis rationibus addu-

1

&is.

neamphy(icam, fivead moralem & de-

2. Manuteneo , quód fequatur,

fectuofíam.

Deumfore caufam peecati , quia illud

E

L !

Ex quo fit , quód voluntas creata non

pofitivum, dcberet effe aliquod ens, cu«

LU

peccet fequendo motionem & influxum

jus paffio et benum, & (ic malum effet

Dei ir» materiali peccati,- fed peccat fa-

bonum ; quz cít aperta contadidio,

Áb

m

ciendo actum ,

ut e& fundamentum

3. N. min.,ad prob. N, ant. , ad hujus

malitiz moralis,

!

prob. dift, min, Vitalitas , reduplicat

Tisttun

^dd 3. N. ant., ad ptob.dift.Si loqua-

ratione formali ub qua vitalisatis , qua-

Wi

tenus denominat viventem , non cítà

1 !ä;iom

mut de volito forma!i, C. , de materiali

Deo , C. min, quia ut fic debet effe d

n

univerfaliter, N. Solutio patetex dictis

L

fuprà I ract, , Exam. 3. n. 5 2.-

ptincipio conjuncto , limitato , proxie

Ui

Vide. dica Tra&. 7. Exam. r. Q.7..—

mo ;5

Deus autem c£ principium ex-

V

n.8, Ubiconftat;an Deus poffit effe cau-

trinfecum. — Si confideretur rario quds

N

!

N

fa erroris,falfitatis, &c. Et Tract, ro.

feu actusquieftvitalis, & fpecificaiivé,

Q

Exam. 4, Q. 7. n. $8. an poffiteffe cau-

vel etiam vitalitas quá talis , & fecun-

fa mendacii,

Addendum, quód quan-

düm expliciram rationem vitalitatis, füb

hj

t

do in S. Scriptura Deus dicitur ereazs

quá eft perfc&tio participata d Deo, non

tamen con(iderando rarzozem fub qua

«t

malum laie 4 $. Decernere peccata, ACt,

2. & 4. Creare impios ad offenfionem

denominationis , N. mip, & dif. conf.

It

4

f

4 17 C0z-

Ul)c]a

fuz jufliteProv.6. Facere v

J

Verüm reduplicata ratio malitia mora«

lis nec fecundàrn rationem . 4z« poteft

d

tumeliam,Rom g. Indurare velexcaca-

l

re bomines , ibid.

Pracepiffc. Sezzez st

elfe i Deo. Cujus Kazio eft. Quia aliüs

t

malediceret David , 2. R. 16. Judz,

Deus ( quod eft contra Trident, ) non

Q ued facis fac eitiis. Joan. 135.. Senfus

magis diceretur concutrere ad actum

h:ïg[

q

goftri meriti quàm peccati.

-

Quia actus

c& , vel intelligi de malo ponz ,quod

meti-

um

E

E

E

De Fitiis d l;ecmt»?.'

'533

"MM — meritotius 244 talis ; fecundàm ratio-

Sctipt. peccatores dicuntut redatz 44

,l quitity

nem , f4b qua denominatmerentem ,

zibilum,

Quando peccatum vocatut

otenpod,

etiam non eít à . Deo.

avetíio , dicitur talis cíTe con:tari$, nom

Detis enim per

(no, tj

noftraoperanon meretüt; ficutper no-

privativé, uti poftea in R. ad 2.dicetur

jwa ftramvitamnonviyit , & pet noftram

de defectu,

Quando appellatar. czci-

Yo pfb

vifionem non videt.

tas, tenebre, &c.

locutio eft non in

permi:tensh's;

"Ad Cenfir, N. ant. pto ea patte, que

fen(a formali fed caufali, quia nim. eft

g. V. * dicit , malitiam moralem eíÍe modum

caufa & radix ejus , uii & privationis,

ant[ubertd

realem pofitivum. Hoc enimàa nobis ne-

Veldicitut effe privatio & czcitasin fic-

B

gatut, & ibi non probatur.

ti, non autem fotmaliter in fa&o eífe.

nf , hu

Sicut morsin fac&to eífe eft pura ptivatio

on faxit,

vite ,attamen mots in fieri eft quid po-

eod D

!

.lï

4j

Selvuptur flmdamen:) Sententie

fitivum , nim. pofitiva cauf feparationis

T

defeudentis privativum.

animz à corpore.

Sic in peceato illa

0, quiig

pofitiva tendentia in obje&um re&te ra-

XXVL 44 1, ex S, Sctiptura &SS-

eeCatl , quf:,

tioni diffonum eft privatio re&itudinis

PP. R. nos non ncgare quód per pecca-

& motrs animz in fieri,

fa.

qnia gü cauía

[

A c d

tum fiat aver(io à Deo, receflus , priva-

hotum effectunm.

tio,&c. licét enim hzc non fintformale

j oniti

Tandem quando SS.PD.dicunt , quód

EM i

conftitutivum , fanttamen ejus comple-

peccati zufla lt effentia , uullanatura,

as , r

mentum, vel proprietas. ^ Sicut equus

hoc loquendi modo volunt extetminare

optimt appellatur irrationalis , licet ir-

avtdioths

ertotem Manichzorum ( dequoinfrà

rationalitas ( etpote omni brutoconve-

n N

Q. 22, R. 2,n. 66.) aliorumque hzre-

u i n

niens ) non fit differentia ejus conftitu-

ticorum , qui ponebant efle duas natu«

tiva , fed aliquid ipfam confequens.

y limil&lp; [

tas feu fubitandas , unam boni , alte-

Unde ficut , cüm SS. PP, fidem Expli-

dipiti

tam mali : fentiebantque, quód ma-

€ant pet obícuritatem , non improptie

lum fit natura per fe fübfiftens, contra

i

(

'.HS: &lfwy

- fed vert eam explicant , etíi non expli-

hos affetunt, mali nulla eff natura per

€ent rationera formalem fidei.

Sic et-

"

fe fubfitens ,ideft, nul!a daturfubütan-

jam,dum peccatum explicant per priva-

tiaper femala , malum enim acciden-

n ia

tionem, tan

quam per proprietatem vel

tetadvenitactibus humanis.

Unde eft

jl* effe&&tumco

nfecutum , ver& & non im-

quid accidentale morale, & talis eft ejus

m — proptit exp

licant illud;eft enim privae

mind " tioejus effe

natuta. : Càm enim S, Auguft. peccato

&us nobis mapis notus,

actuali affignet bonam definitionem,de--

stio f 'mi

Secunzdo R. peccatum vocati zzbz/zuzz

bet etiam aliquam in eo admittere cf-

*

jonem f

l

folüàm in fen

fü morali , nim, vel qiuia

fentíam.

Mþ C&r r

!

. quaáfi anni

hilat feu deftruit noftta meri-

Huic Opponi poteft :. Univermis ne-

m 1. ta, vel

quía apud Deum nullius eft va-

gatioeff malignantisnaturz , & tollit,

vurttt ^ ' 1

otis feu z ftimationis. Sicut & in Sacta.

nvenit : Sed SS, p

ab ,

quidquidj po& fe i

E

dicen-

z

TRACT. IF. Exm; .

sf

134

dicendo, »nllaesi malinatura , utuntur

& vol

»

, proprietausconfecuta. — In eodem fen-

negatione univerfali, Etgo.

fu eft dujlex inordinatio, deviatio, re.

tyicà

&

2, ideo SS, PP. nullam peccati agno-

ceílus, faga , abertatio, non obfetvan-

Nec hec diftin&io eft nova

fcunt effentiam , quia in ejus formali.

tia legis.

pofu'w

nullam vel minimam agnofcunt um-

vel noviter inventa in Schola D. T,ho.

4l

ticib

bram bopi: Sed natuta accidentalis ha-

mz. Nam$.D., ut probatameftanta,

Wa

betbonitatem à Deo participatam , non

admittit oppofitionem conttariam inter

minüsac fubftautia!is.

E:go.

attum bonum & malum, non folümin

yvati

JAd 1. R. explicaxur. min. quod SS.

elle entis fed etiam in effe morali.- Et

qu

dcm !

PP. utanzur quidem negatione univet-

S. Auguft.in definitione peccati com-

miffionis dicit cffe cozzra legem , ubily

Md

fali, fed conformiter & proportionaté

contta fen:entiam hzreticorum,qui quia

coutra proprie famptum dicit quid poft-

qià

lum j

volebant eífe naturam íubftantialem

tivum. - Étquibus patet , quód averfo

contratia non fit ipfe a&tus converfionis

diiiy

mali, ideo afferebant , nulla eft mali

patura fubftantialis.

Vel &i qui SS. PP.

ad creaturam , qui eft bonus , fed füpt

quof;e;(

fint , qui hareticos non oppugnant, lo»

hunc fündata converfio feu tendentia

a,ml [

UT

4uuntur de peccato habituali , vel de

moralis pofitiva ad objectum pravum,ex

"a&uali in facto effe , & accipiunt cffe-

quá tefultat privatio rectitudinis debitz,

liæ. Nf(

&um procaufa , Ícil. privationem pro

Hoc notato,

jüsmnq:e

IN

€ccato.

. S. 'Fhomam loqui de privationt

Ideo nämque

morali, de defe&ku, carentia, Gavete

[ gnïg

d alterum N. maj.

Patres ita loquuntut , utoppugnent di-

fione ( non illà privativà) fed conttat

Taliy

m

é&os hateticos Pcatucntes,» fubftantialem

modoó explicatá , & hanc vult effe forma:

iffionis , & haberefe

Wer f

pnaturam mali,

le in peccato comm

d i.exS.Tho, ante R. Not. de-

in illo ficut rationale fe habet in homi-

tdlty 1

i g

fe&um, deficientiam, & averfionem ac

ne, Adultmum locum ex 2. Sent. K

Una ef& mo-

cum noftro Bartholom. Medina ,quód

h

carentiam effe duplicem.

ralis & conttaria , quz eít per otdinem

cüm Conc:lia & SS, PP, contta Mante

t

Rs

ad obje&tum pravum feu finem inordi-

chzosdefiniunt, peccatum non elie na«

DW

natum , & contrariatur ordini feuten-

tutam aliquam , & omnem naturam elle

dentiz ad debitum finem. & obje&tum

bonam ,ftatuupt, peccatum non ellein

p

regulatum. Sive, cít pofitiva tenden-

tebus & in natutis , quas Deus condidit,

Türe

U

tia contra Deum , quaz in peccato,alicui

fed in abufu voluntatis nofre : nonte

mennegant , qued motus voluntatis;

4l

virtute Theologice oppofito, reperitur

formaliter , inaliis veró interpretativé

quo malé utitur rebus , fit quedam enti-

M h

rj |

& virtualiter.

Vel , ut alii loquuntut ,

tas,à nóftrá voluntate prodiens , atl*

Mu

- eftipfum facere contra legem , ejusque

cienstamen; putä-,dfücientiäcontrariä.

Hazc etgonec eft ens, nec habet diffe-

T

pofiivatransgreffio, — Altera eftpriva-

tiva ex priori per modum effe&tus &

rentiam , intelle&u conceptibilem , "

£C us

o

f

De Vitüs c» Peccatm. —

febus feu natutis inexiftentem., fed iis

& omiffionis funt. ejusdem fpeciei , (

& Inedn

ex voluntatis abufü fupervenientem :

eidem virtuti contrarientur , & ex eo-

dnatio, d

explicaturque per privationem moralem

dem motivo procedant , ut dicetur pe&-

a, tondis

& catentiam

x

conttariam , quæj eft quid

éa : Sed peccatum omiffionis forma-

C difindio d

pofitivum,

$

litet eft privatio, Er

n d.

go& peccatum conr-

44 3.€8 ad primam Ratienem , be-

miffionis.

tp:obammeä;;

neibidem Refpondetur; min, enim eft

Exemplum pro declaratione folutio-

yem Conturio:

vera de defectu conttario., non de pti-

nis fit.

Cominüni

CL

ter

in materia de vo-

malom, nont

vativo,

Ad prob, & 1. Confir. dicitut ,

to docetur à Theologis , omnia peccata.

min m

quód peccato formaliter fümpto nihil

contta votum effe ejusdem fpeciei, v. g.

nitiont x

defit , cujus eftcapax , fed habeat om-

unus facit votum de eundo ad Eccle-

cniti !

nia ad rationem peccati requifita , ut

fiam , aliusvovet; nonexire & domo ,

itn:

E

cum d g

quafi dici poffit effs perfe&um pecca-

uterque votum frangit , pr

ii

1$ Ommit-

tum , ficut folet dici , talem vel «alem

tendo , fecundus commit:endo, Sünt

; patt lt

e at

effe in(ignem latronem.

Hinc ex eo,

peccata ejusdem fpeciei , & tamen unum

t bl

quód peccato ut tali nihil defit , cu juse&

formaliter eft

Capax , non fequitur quód fitbonum,

quid poü;ivum ; alterum

verfto ln

privativum.

quianon eff capax bonitatis , fed mali-

dbjedunpit

Contra, ldeohzc peccata in genere

iorediudtit

tiz.

Nec bonitas eft paífio entis cu-

natutz effentialiter difinguuntur , quia

juscunque fed folius entis perfe&tivi ,

unum confift t in ptivatione , alterum

nondefe&ivi.

Ex quo fequitur quod

hgidt ff

in formá pofitivá; Sed idem eftin genete

, at

ens pofitivum aliad fit bonum , aliud

tnoris,

Ergo.

malutn.

TL

m. NN:conf. quiaSyllogismuslaborat

- d 2. Corfrr. N.conf. Difparitas pa-

duncvolté

zquivocatione , quia ly z genere eorts ,.

tetex probationibus, que oftendunt, cur

dequo fit mentio in min., habet dupli-

aiffonis o^

n

jti

2n*5

2327

malum morale confiftat in aliquo pofi-

cem intclliger

diile

1. Ut morale di-

tivo. Hinctmalum utfic zquivoce di-

lo

catur pet otdinem íeu tendentiam ad:

citutde malo natutze vel artis & de ma-

obje&tum , utfübfans regulis morum z

ojon. 1

lo morali feu culpa.

, DP a

Quód fi arguens

& fic eft quid pofitivum.

z. Bet otdi-

€ontendat , ulteriüs inftando ; etiam in

wccitin

nem ad mora'em feu pradentum. zíti-

malo natutz & aris difting

aere aliquanr

fumncmm"ff

pofitivam tendestiam co

mationem , laudemque & vituperium..

ecfimm L

tra regalasna-

Cüm etgo gestis entis ac naratz fuma-

turz & attis, Tranfear. & tunc nihil erit

turinotdine ad effe; & in efléndo ma-

g

€ontra nos,, fed paritas,

xima fit differentia inter privativum &

ucis

"d 1. Rationem K N.conf. :

ad prob.

pofitivum , ideo peccatum habituale &

fl J l

h

dift. ant.

Sunt ejusdem fpeciei in effe

li quxu

actuale; peccatum ormiffionis & com-

T

moris, C., ingenere entis & linea na-

miffionis fub hac ratione fpecie diffe-

yute D

"

turz uti hic loqguimur, N, Eodem modo

E

runpt.

Verüm füb fecunda confidera-

li

c[cnUM

p

folvitur lïoc

Peccatum cömmjüioni's

tione parüm aut nihil diverfitatis indu-

(5 m

n

cunt,

j ao

l

[

*

?

*TRACT. IV.) Exam. 2

1356

exf.

cunt ,fi eidem contrarientur virþuti ,«

d Confir. dift.maj. Pofitivum, cujus

(itis CO

ex eodem oriantur mmotivo.

Deus per fe & directe eft cauía, C, maj.

4l

/Ad 3. Rationem. N. min, uttiufque

cujus non eft,uti non eft re[pc&u pofi-

t ,(

Syllogiími , quia ex dictis patet, quód

tivi moralis quod. eft formale peccati,

N

fnatut

voluntas peccans habeat fe contratie,

Conve

.Ad 6 .Rätiam»m. Duplex eft &nt»cn-'

d 4. Rationem negatur prima fc-

vtf

ptob. dift. ant. Deus caufat

tia , etiam inter Thomiftas ; al quieriim

quela. Ad

fentiunt peccatum mortale elle fimpli-

B

omne ens perfe&tivum , C. , defe&ivum

'CUIIVCH

motale,N. | Secuuda Seqnela negatur

citer & intrinfece infinitum ; fed hocin-

döm:ä

