tis.

0«

do confcientia dicitur fpiritus, ponitur

JManetze in te conícientia fi dor-

pro mente , quia eft quoddam mentis

Qu

dictamen.

J -

mias ? Videtur quód non, Quia di-

xifli, quód conícientia (it a&us intel-

Ad a, ibidem $, D. explicat, quomo-

4

ag

yon d

lectüs, fed homo in lomne nullum ha-

do conícientia, fi non fit potentia, pof-

beta&um intelle&tüs, Ergo,

fit dici coinquinata ? Unde ait; In-

jent

V. uhfirmo, quód maneatin dormi-

quinatio dicitur effe in confcientia, noflþ

lpli(ä'

ente;idem eft de homine diftra&o,

Ad

C0t

ficut in fübje&o , fed ficut cognitum in

impugnationem dift. min. nullum habet

hat

cognitione , inquantum fcilicet aliquis

a&um actualiter & formaliter, C. min,

Ícit feeffeinquinatum, — Hzc ibi.

:undm

virtualiter, propter femel fa&am & non

eï mIL

VL B& 3. Ad príncipale Q. Con-

retraCtaxam determinationem volunta-

Ícientia ex parte obje&i dividitur in bo-

1 fiülï*

tisadoperandum, N. min. & N, coní,

nam , veram , & rectam (quz idem

janb

HincS, Tho, a, 1. cit.ad.3.ait: A&us

funt) &in malam, falfam, & errone-

»Blïä ';&'

etfi non femper maneat , manet.tamen

am,quz etiam idem funt.

[j

Declaratzur,

J

femper in fua caufa , qua eft potentia

Prima efl que revera

g m

&habitus. Habitus autem, ex quibus

attingit veritatem, bonitatem, feu recti-

*

g :

conícientia informatur, etíi multi fint,

tudinem operationis

*

fcu qua judicat

ennes tamen cfficac,igm habent ab uqo

bonum , quod in re eft tale; & judicat

2

malum

j

E

TRACT. Il. pROOJ;MIAL. iiosn

malum , quod in re tale cft, — Altera

n. 23J five fadi. Errbr invincibilis

iqoi

eft , qui vel oriturex omnimoda inad-

ü2,

eft , quzrevera non atringit obje&tum,

ut eft in fe, íed judicat bonum . ma-

yertentià , & oblivione naturali feu

cot

omnino involuntatià ; vcl fi adjun-

«

]jum,& malum bonum,

54 4. Confcientia ex parte affenfüs

&am habuerit: advertentiam ,

attamen

&

feu ex modo affentiendi dividitur in

adhibito etiam fufficiente ftudio, dili-

uU

certam , probabilemfeu opinativam , &

gentiá & confilio , vinci autdeponi non

in dubiam; ac fcrupulofam.

potuit. Et hicerroreft omnino incul-

ii

. Declaratur.

Conícientia cert4 eít,

pabilis, . poteflque etiam vocari fpecu-

?

"

Alativus, .

:

li

qué abíque .omni prorfus formidine

M

oppofiti, & ex-motivis certis de hoc

- 32 2,. Probab

ilius e& » quód contci-

kad

l

entiaerronea , five fit vincibilis five in-

objecto determinaté judicat effe bonum:

fe&l]ig

de illoautem, effe malum.

Probabilz

incibilis ( modó non fit depofita) di-

li n

feu opinativaeft, quz quidem determi-

&ans determinaté, aliquid effe prace-

tlipy

L

naté judicat : hoc eft bonum , hoc eft

prum vel prohibitum ,. càm tamen non

malum ; attamen cur formidine op-

fit; obliget ad íui fequelam. fub tali

nnay

pofiti, & ex motivis folüm probabili-

peccato, puta mortali , vel veniali ,&

oneve

ejufdem ípeciei , quale per conícien-

bus& noncertis, Dz£zafeuanceps eft,

fï [

quz Íufpendit judicium. feu affenfum

tiam proponitur. Ita Angel, Dodor.

)

circa bonitatem ac malitiam objecu,

1. 2. q. 19. a, f. uhiverfaliter pronun-

* N

rens j nec

tlans : Orge , quod. eft contra confcien-

ts

nulli parti determinata-ad

dicit ita , nec non.

Serupulofa : eft,

tam, peccatum eft,, Ex Quodl. 3. a. 27.

Vach

e1t,

quz ex levibus , imó leviffimis, & in-

Onnis con[cientia , five vetla frve

g tl PX

terdum quafi nullis rationibus vel ra-

erronea y frve in per fe malis , frve in 1u-

Ytroa

tiunculis , autex anxietate fufpicatur ,

differentibus oft obligatoriat ia ut , qui

lümcs

vel inducitur ad fufpicandam alicubi

coztra con[cientiam agtt, peccet,

N 110p

malitiam vel formidinem peccati,

Ratio.

Operari contra praceptum

RT

LLERO Ill

Confcientia erro-

Dei , quod revera cft, vel effe certó ac

li

nea acerror quotuplex efl ,. & obligat-

firmiter effe exiftimatur , eft peccatum :

il

ne ?

quialexnaturz di&dat, Dco tanquam

Itl

VIL ».r. Eft äuplcx, nim. vinci-

nature AÁuthori & fupremo Superiori

Yi 3

bilis , ideoque culpabilis ; & invincibi-

effe obediendum ; & licét tale przce-

fl

lis, ac ideo inculpabilis, -

ptum forté in re non detar, tamen o»

Á

- :Declaratar.

Error vincibilis eft, qui

perans ; quantumeft de fc , reverà con-

Df

potuit & debuit adverti , feu qui adhi-

fentit jn peccatum,

Subfusao: Scd ita

Btpot

bito fludio , diligentiá, vel aliorum

eft de eo qui operatur contra confcien-

pota

confilio potuit vinci , & hic àculpanon

tiam erroneam, five ex crrore invinci-

Wtm,

excufat, five fit ignorantia juris ( qua

bili, five vincibili ; licét enini vinci-

yicta nec

Erggz

gxplicabimr infra Tra&t, 2, Exam. 1,

bilis ufit j npndum tamen eft

fakum ;

de p,ofita.:

EE

€

o De Cosfetentias.

21

yl

73

depofita; Ergo homo huic confcien- coní

cientiam , quam tamen deponere

lad

tiz, Dei preccptumintimanti , fenon tenetur: alterurm v, g. mendacii ?

lt

conformando, quantüm eftin Íe , illud

Dico. eíle. unum peccatum.

niá

m

contemnit ;. Ergo peccat.

Agnorantia formaliter non eft peccatum;

fl

Notanda híc eft 1...di

fïere,ntiä" Lih—ter

fedcauía peccati, Poteíl tamen inter-

dil

errorem (idem eft de ignorantia) feu

dum ignorantia effz fpeciale peccatum,

Tio

erroneam confcientiam , &re&tam quo-

ut fi quis ighoret ea quz omninofcite

vl

ad obligationem, | Nam ; utdocet $. D,

tenetur. De quo videin Tra&t, & Exam,

equ

q. 17. de verit. a.4, Conícientia re&ta

prioread Q. 6,n. 12.

ligat fimpliciter & per fe', erronea veró

Sed. quid. fi quis erroncé judicaret le

J

ild

fecundüm quid , & peraccidens... Quia

teneri ad aliquod impoffibile v. g. in-

CIte

carceratus ad audiendam Miffam.

re&a ligat abfoluté, & inomnem even-

jdi

tum, erronea vetó fub conditione, fcu

VIIL. /Voz. peccaret,

Quia impoffi-

u

ex fuppofitione, quia creditur effe re-

bilium 'non eft obligatio. Error ergo

totl

&a,

Nam operans abfoluté tenetur ad

.« debet effe circa materiam poflibilem.

T

non operandum juxta illam, ex fuppofi-

Obligatze Conícientia erronea in vi

d

tione veró, quód vi&a & depofita non

legis eterng (cujus infrà 'Trad. 6. n,

(v

t , tenetur

Ubi

oPerar; fecundüm illam,

9. dabitur explicatio) utpoteà qua om-

YQur

ncs leges particulares derivantut ?

Jute

— Notanda fecundó eft differentia inter

"dffrmo , quódobliget in virtuteejus,

77

conícientiam erroneam,invincibilem,&

& derivetur ab illa , fed putativé folum

u

vincibilem , quód licét utraque obli-

& erronee,

;f

get, prior tamen cxcufet à peccato , non

- QU.ERO IV.. Conícientia erronea

veróaltera, "Unde five quis conícien-

obligatne contra przceptum Pralati ?

n

j 4]'!!

tiamerroneam vincibilem fequatur , fi-

Sit exemplum, Religiofus habet confci-

ve non; five juxtà, five contra cam

entiam fibi didantem , effe mandatum

ptuf

3

agat, peccat.

Prioris , ut vifitetinfirmum , five prz-

cientiam,

wa agit contra conf

'tö L

ceptumillud in re detur , five non, Pro-

utt

Opporo contra hanc fecundam diffe-

vincialis veró pracipit, ne ullus Religio-

quem

rentiam, Ergo talis homo fit perple-

fusco die exeat é Conventu.

Xus , quia non poteflfe

IX, g, 1

eui

juvare : pcccag

Cum tutiore & probabi-

n

enim;quidcunque aget.

liore fententia, quàd, fi przceptum Pra-

A

u

Ocexurgit illatum : Quia talis

la fit fuperius ad preceptum feu obli-

D

poteítíe juvare;nim. illam confcientiam 3

gationem , quàm confcientia five vera,

d

utpote vincibilem , deponendo : uti &

five erronea; five vincibilis, fiveinvin-

(cisq-

poteft ac tenctuream deponere , femel

cibilis dictat, tunc obliget & prafe-

j

autem depofita non ampliüs obligat.

rendum fit przceprum Przlati,v. g. Proe

jc

Ergonze committitur tunc duplex pec

vincialis in cafu pofito,

Ita patet ex .S,.

n

Catum , unum nim. non deponendo

*

19., . ad 2.

)[iü

Thg. 1;2,q.

3

; Rmia,

2zh

TRACT. II, PROOEMIAL. Exam, ;

L

Ratio, Quando concurrunt duo prz-

- X.» &&, t. Conícientia duübia vel du-

bium drvidaur pr;mö in dubium pofi-

dewet

cepta oppofita

,quorum unum eft majus

altero , & fervart nequit utrumque;

cef-

tivé & aliud negativé tale, | Primum eft,

Ticie

dub

fat minus, & fervandum eft majus ; fed

quando ex equalibus mediis. & motivis

pofitivis, pro utraque parte pugnant-

j

ficeftincafüpofito, Ergo.

w.2. Si conícientia di&et aliquid

bus, füfpenditur judicium. ^ Secezdzm

Eïfl

tanquam obligatorium de lege naturali,

eft , quando judicium fufpenditur cx

f

nullius motivi pro utraque

qui

veldivinàpofitivà , contra preceptum

i

,

Paf te appa-

Przlati, tunc potiüs fequenda eft con-

rentiá. ;

j

Dividiur 2

. íin duEium fpeculati-

fcientia, quàm preceptum Przlati: five

Tij

error fit invincibilis , five vincibilis;

vum & pra&icum. Speculativüm di-

Á

[

l;

1nodó non fit depofitus. Iþa S. Tho, q.

citur , non quafi non fit practicum , fed

trümi

quia procedit modo magis abftra&to &

Mim(

A7. de Verit,a. £ n c.

Ratio cft, qua anté,

univerfali , ipfum operis exercitium

"!-'.3.'

cum omnibus circumftantiis (à quibus

&.3. Quando di&amen confcientiz

quai

híc & nunc pendet ) coníideratum non

& preceptum Pralati fibi invicem re-

[

i,f

ugnant , fubditus Íub mortali tenetur

'determinando

*

ut fi abfoluté quis

qte a

dubiter , anin die jejunii liceat vefci o-

quarere rationes ad deponendam pro-

forde

vis & la&iciniis.

Practicum eft, quan-

Mti,

priam confcientiam,eamq; (didtis ratio-

nibus inventis) deponere , ac Przlato

do dubitatur de operatione hic & nunc

Wal c

exercenda, ut, fi quis dubiter , an ia

fine conícientiz contradidione obedi-

lat

re.

Ita S. T ho. cit. de Verit.

hacpatria , loco , tempore , itinere , fer-

DN

vitio,occafione id liceat,

Ratio, Qui

libet tenetur vitare peri-

df; L

di , juxta illud Ecclef. 3.

L.

Dividitur 3. in dubium juris & du-

culum peccan

*l qui

Qui amat perieulum, peribit in illo : fed

bium fa&i , ut dum dubitatur de jure

» p

W

talis effet in periculo peccandi , utpote

Ículege, an extet, vel deipfo fa&o.

AOh

inter duo precepta obligantia fibi con-

Dividittr 4. in dubium vincibile,

ïk [

lat

taria. Ergo fi conícientiam füam co-

quod eft culpabile, ac invincibile , quod

YT

noícat efle erroneam , tenetur eam

eft inculpabile. Cujus intelligentia

U

reformare, deponere, & amplecti con-

patet ex di&is de errore. :

F.

Dividitur. $. in dubium ratíonabile,

Ícientiam te&am, — Si veró idnondum

hia

cognoícat, teneturinquirere, an fit er-

ortumex ratione non futili , fed pru-

tinqd

ronea nec ne.

dente : & irrationabile , quod nullà, vel

Uhtar

non prudente ratione nititür,

Ex quo patet, quomodo conícientia

t Iwn

erronea fit reformanda, — De quo vide

E. 2, Probabilius eft , non effe pec-

6.

Wijor,

Q. z. R. , &ad

'catum,operari cum confcientia fpecu-

Partc) j

lativé dubia , habente annexum judi-

t

* QUAERO V. Quotuplex eft dubium

nj

aut confcientia dubia ? licetne cum ea

cium practicum de honeflate operatio-

?

nis,

d

!

operari? quomodo cft rcfgrrþanda

A atio.

tl "

|

De &'anfcimtiæ.

2j

-

| d-

Rao, Quia, quificoperatur, pra-

ut fi quis d'i(pufet cum hzreticis , ut

w

denter judicat , in his circumftantiis fe

€os convertat ; fi quis cx charitate in-

itidl

licité. & honefté operari,

Seu , cum

flruat meretrices , ut refipifcant. -

jots

k

dubio fpeculativo flat redum & certum

O,

nir

277

judicium de honeflate.

Secund), Nulla cognitio fufficit ad

Exemplum fit in milite ?. is enim

peccandum , nifi proponat objectum ut

At

fpeculativé poteftdubitare , an bellum ;

malum : fed conícientia practicé du-

QPPl-

quodàáPrincipe, cuifervit, geritur, fit

bia non proponit obje&tum ut malum..

juftum: attamen pra&icé poteft forma-

Ergo non fufficit ad peccatum,

r

re hoc judicium certum , nim, quód fibi

Z4d x. R. Si in Domino confíus fir-

m d

liceat parére Principi ad bellum vocan-

miter credas te evafurum , & periculo

9

ti: cüm ipfius non fit determinare , an

non fuccubiturum , bene agis

v

*

. fecüs

oX

bellum ficjuftum;necne.

peccas,& periculum fugere teneris.

jtft

— 3. Tutius & probabilius eft, quod

"d 2, dift.' maj. nifi proponat ut ma-

jibus

operari cum conícientia pra&ice du-

lum vel certó, vel faltem dubié,

Co L

ml

bia, fit peccatunr, & quidem tale ejuf-

femper certó , N., & ic dift. min, N;

: quis

que fpectei, quale effe dubitatur : five

d

cqn(cq.

mortale five veniale.

At

Ratio,'Tum quia cum dubio practico

XLE,4. Ad principale Q. Practi-

cé dubitans antequam operetur , tene-

Junc

non ftat certum prudentie di&amen de

anit

tur confcientiam reformare juxta R, s;

honeftate operis, quiafufpendit omne

e,ïd

judicium. "T'um ctiam;quía,ut dictum

leq. & dubium deponendo in conícien-

tiám certam redi

eft, qui amat periculum,peribit in illo,

gere, vel aþ/ operatione

g

abfüinere, ^

feu qui fe committit periculo peccan-

k

di, peccat ; quia .eodem pracepto,

Ratis. "Tumratione periculi. "Tunr

Q

quo prohibeturaliquodopus, prohibe-

quia in tali dubio tutior pars eft eligen--

HCMC!

tur etiam ejus occafio. & periculum :

da,.

,qu

€ quo infra Tract, &. Exam. 2. n. fo,

x. f. Dubium (idém eft de érrore)

igenw

fed homo, cum dubio pradico ope-

non poteft deponi temeré & pro libitu,

ran$, committit fe periculo proximo

nec ad. levem favorabilis alicujus ra-

n

peccandi. Ergo Min, prob. Quiamali-

tiunculz apparentiam;, fed ex rationa-

tia a&ttis eft ei faltern interpretativé vo-

"p

bili fundamento : eflque veritas dili-

u!lï; Vä

iuntaria, nam perinde ipfi eft , an actus

genter inquirenda , quam fi ex fe , &

fit honeftus vel turpis (cüm non habeat

proprio Marte nequeat invenite , ut

f Ptc

majora motiva prouna quàm pro altera

contingit in illiteratis , oportet libros,

t

partc) Ergo ci perinde eft , an Deumy

aut viros doctos ac timoratos conífulere, .

"u

effendat, .l non, Ergo peccat,

ficque vel'ex aliquotitulo , textu , vel

x

Opposoe. Committere. fe periculo,

Regula Juris, autgravi ration'um pon-

ftiam pravifo , Íape eft actus vittutis,

üona-

f

7

dere ; prgdmtum judicio ; ad xa

bilem

£m

-

TRACT, Il, PROOEMIAL, Exam.t,

24

ln

bilem dubii depofitionem

poteft accipi dupliciter. r. comparati-

vel fax

tiam refortmare.

!

L confgiepf

vé, ia ut altera pars , quz éft dubia ,

i

?

fit etiam tuta,.. 2: adverfauvéita uturia

M

—* Ratio, qu& ante pto R. 4.

UZRO VI. Danturne unive

r

'faïi;

pars nullatenus fit tuta,. In hoc fecun-

x

uxdam Principia ac Regulz Turis,juxta

do fenfirloquimur in prafenti , fic ut

L p.n'

foit

quie confcientia erronea vel dubia poffit

pars dubia feu non tuta fit relinquenda,

reformari ?

& non dubia velu

j

mom':fg

da.

t Futior ample&ten-

:

t

XIH, g, 1. Sunt inprimisilla univer-

tibi son-wis

Ratío hujus explicationis & diftin-

n

filiffima principia : Qwod

fier? ;

alteri ne fecertzs.

uod tibi u

&ionis eft..Quia fi lycurior. deberet

gm;

intelligi comparative, hazc fécunda Re-

(t5,q

fiers ,

alteri fecers, — Verüm quia hec

lurimüm diffant à pradico

ula rariffimis materiis poffet applicari :

fanqi

principia p

rató enim utraque parstutacfl, — Velfi

di&amine :

Prudentiæ ad conícientiam

l

gwscun1

tuta eft, regulà opusnon habet. De

ltvit d

requifito , quod procedit circa fingu-

laria : .adeoque atteüidit ad omnes par«

hac Regula redibit fermo in hoc Exam,

tf

ad Q. 8. & in Exam. 3. ad.Q; 3. R 5.

finitu

ticulares circumftantias. Ideo .

B& 2. Sunt adhuc alia Principia ac

Oppono, Gradus comparativus fuppo-

fronio u

nitpofiivum, Ergo fententia , tutiori

Niti

Regule Juris Canonici, ex prioribus

dedu&z , quz ad dubia explicanda &

o poüta, eft tuta,

Tf cü |

"d hoc dift, ant. fupponitin eo quod

ad actiones noflras regulandas maximé

r

comparatur,C. jin extremo comparatio-

WR, l

deíerviunt,

Prima Regnla eff : Yn par

1 deli&o vel

nis femper, N. ant. & conf. Nam 1. Cor,

Mm&',w

7.dicitur. — Melins eft nubere quam uri,

hij

cauíà potior e

ft conditio po(ïidexltis*

Ut fi Petrus boná fide poffideat agrum,

& tamen uri non eft bonum in gradu

Hf".loco

Sedfenfus eft, Sinubere &

oflea veró, dubitatur , anrevera fitil-

pofitivo.

Tno, ,

lius, vel Cognati ejus, cxpenduntur

uriinter fe:comparentur , unum , Ícil,

mmnmo j

nübere eftbonum ac tutum-imó melius

argumenta & rationes utriufque ; acre-

Rtmo

& tutius adverfativé : uri veró eft non

Fï» R.

utantur pares;, Pétrus autem üiltra

has rationes pro fe allega: poffeffionem

tatum, imó malum.

&ll

u

Tértia Regula; Cüm partium feu liti-

iM

agri , in hac pari caufa ager adjudican-

k

umg,

dus eftPetro,

gantium jura funt obícura, reo favene

Mi D

Af

dum eft potiisquàm a&ori.

Mjy

Ratio hojus Regul patebit ex prob.

N]

Hzc Regula vera eft , tam in caufa

m',l[c h

1QR.adQ. 7.

In- dubiis tutidr

criminali ^ ut fiunus contra alium agat

Secunda Regula,

tf«

de homicidio,de quo eft dubium : quàm

d.

ars eft eligenda, Dicitur autem pars

Vs

tutavel tutior , in cujus ele&ione nul-

in caufa civili , ut fi unus agat contra a

mm]a D

lium ratione debiti, de quo dubitatur.

lum malum aut peccatum eft; velfi quod

BR

malum in ea lateat , erit tamen levius.

Fundatur hec Regula in prima , nim.ia

Ye

It f

Caterüm illa particula ly £wtíer pars

jure pofleffionis, quo reus a&orcm in

M

E

,

p-

De Confcientia,

2j

ipite

prafenti excedi? Eft autem poffeffio perplexus eftinter duo mala, eligendum

hi,

vel famz vel rei temporalis. Vid,Exam,

eft minus : juxta fenfum KRegulz fe-

ia ULUA

3. Q. 3. R, 1. ad 3. Oppof,

quentis. Quzeft .

of

Excipit ab hac Regula S, Ántoninus

Sexta,

Ex duobus malis minus eft

; ficu

1. p- tít, a. 20, quando caufa,quam actor

eligendum, Intelligitur de malís peenze

quend

fovet , eftfavorabilis feupia, ut matri-

& damni, neutiquam veró de malis

t

monium, libertas, dos, teftamentum,

culpz feu de peccato, De hoc enim pro-

tunc enim favendum eft potiüs actori,

cedit illud ; Nom fient faczenda mala.

diti.

üt definitur c, fi quis accepit;33, q. r,

(etiam minima) u evensamt bona,

debti

warta Regula. infpicimus in. ob-

Septimaefl.. Dubiafuntin meliorem

dN

fcuris, quod eft verifimilius , vel quod

partem interpretanda.

Quia quilibet

pplicarit

plerumque confuevit fiefi, Ut,contraxit

eft habendus bonus , donec probetur

Val

quiscum vidua , & longo tempore ha-

malus,

De quo infrà, dumagetur de

e, D

bitavit cum ilís, quz dicit fe non effe

judicio temerario,

Tta&. 8, Exam. r,

cErit

n.Il.

cognitam. . In hoc obícuro vidua pre-

U^

fumitur effe cognita, quia fic in matri-

QU.ERO VIL. Circa primam Regu-

füpp

monio coníuevit fieri,

lam. Efine melior conditio poffidentis

tutiot

Hinta Regula.

In obícuris mini-

in materia juftitie, ideft, quando due

mum eflíequendum, Sen(us eft.

$i

partes litigant de jure vel dominio ali-

" qud

juxta precedentem Regulam fciri ne-

cujusrei, Seu, eflnelegitima poffeílio

aratit

queat, quod fit verifimilius, infpicien-

fufficiens titulus non folumin foro fo-

M.CO;

dum eft,quod eft minimum.

ri, fed etiam in foro conícientiz ad re-

uäm I)

Rationem hujus Regule dat $, Anto-

formandam íeu practicé deponendam

conícientiam dubiam de licita retentio-

Ón eri

nin.lococit. Si quis intellexit de ma-

nb

ximo, non eft dubium etiam fenfiffe de

ne & ufu rei pofleffz ? Exemplum hu-

It

(

minimo, quia minimum continetur in

:

m

tnaximo, non econtrá.

jus Quafiti anté eft datum pro 6ade-m

j

Regula prima,

Q

dw

Hzc Regula locum habet. Prigó in

XUIIE x. Probabilius affirm. cum

Goner in Differt. dé Probabilitate. Item

ponis, juxta illam juris Regulum. Zs

p (eui!

ponis ben

ugnir eff jmterpretatio facien-

cum noftro Ildephonfo in z, 2, Tra&.

da, Secundo,

Q fa

In dubio de quantitate

de confc. citante 28. Doctores partim

injungendz poenitentiz ; praíftat enim

"Thomiftas, partim extraneos.

117

érrare in medioctitate , quàm in ex-

&atio1. Juxta addu&am Regulam

L

M

al

ccflu : & juxta S. Chryfofl, melius

quz eft 6$.in 6. In pari delito & caufa

eft , habere reddere rationera Dco de

melior eft conditio poffidentis , quia.

um.qw

nimia mifericordia , quàm de nimia

poffidens ( nim. bonáfide, ut fupponi-

feveritate." Sed vide de hoc infrà de

tur) ultra jus dubium preprietaus (in

ublü*ll

| Dlm'

penit. facramentali, "Tra&. r3, n. 134.

que ambofunt pares ) habetetiam jus

dordil

"d

R.2. 7ert), — Cüm quis in confcientia

poffcffionis , quoalter caret; quod jus

r

cum

p

-

26

: 7R ACT. H. PROOEMIAL Exüm, t,

eüm ex natura (ua fit quoddam eterci-

gionis, voti , cenfürz, Saetamentorum,

pl

tium & complementum dominii ,. parit

&c. ut fi quis dubitet fe fecife votum.

ve]

pro poffeffore przfumptionem juris ,

aut juramentum , fe teneri ad jejunium,

N

quódfit dominusrei. Swófumo: Sedfi

vel de legitimitate fui Pralati, &c, am

t

offeffor deberet v. g. agrum alteri ce-

titulo libertatis ; quam poflidet , poffit

-pOH('

dere , vel cum eo dividere, non effet

dubium deponere , & non obedire, non

dub

meliorisconditionis, ut patet. Ergo,

jejunare, votum non implere fine pee-

W j!

Maj. ulteriüs declatatur,

Cüm jura

cate ?

li

ipía in fe fint cognitu difficillima: , ad

XIV.&. Cümtutiore & probabilio-

T

lites finiendas , & fumptusimpedien-

re fententia noftri Goneti , Mercori,

Qd

dos, du&uluminis naturz homines in-

Vincentii Barenii, Profperi Fagnani &

luriumaliorum contra modernos Pro-

piticl

ter fe convenerunt, ut , ubi jura funt pa-

zia, & manifeftaveritas nequit depre-

À

abiliftas : Regulaila , szelíer eff coa-

li lg

Qu

hendi, resadjudicetur illi; qui, cüm fit

ditio po[fidentis , non tenet extra ma-

zqualis jure , eft potior poffeffione,

teriam juflitiz, fed in aliarum virtutum

tacl';P»

btv

Quodinftitutum toti hominum univer-

materia tenet & teneri deber illud : 7z

Hine

fitati eft perutile,

dubiis pavs tutior efl eligenda.

u P

Ratio 2. ex abfíurdo.

Nam pofito,

in illis poffeffio libertatis non fufficit ad

Imu

titird

hominem de dominio & proprietate rei

deponendum dubium.

Cf

poífetfz dubitantem (ut tutiorem par-

Ratio 1, Ideoinmatería juflitizz me-

1em teneat , & à peccati periculo fe exi-

lier eftconditio poflidentis, quia in du-

d tügc

mat) teneri ad refílitutionem in foro

biopoffeffor prafumitur effe vcrus do-

h

&onícientiz , quzro , cui reftituet ? in-

rinus,qui enim rem fuam alienat, cen-

Ilï?eïlti

dubiéilli , qui de jure proprietatis cum

feturrei dominum facerecum , cuieany

(di,

fect

€o competit & contendit : fed hoc non

tradit , fcu quem in ejus poffeffionem

oteft dici, quia & ille verfatur in du-

immirtit,

Sub[umo

»

*

Sed nemo pru-

tf

j

io , utfuppono.

Ergo etiam ille te-

dens ex titulo libertatis prafumit , fibi

[

d

netur deinde reftituere , qui effvitiofus

competere dominium , quo peffit an-

«irculus, Veluterque debebitrem defe-

nullare legem,vel fa&um aliquod, Qua

jti, q

rere , aut inter fe dividere , vel pau-

enim & quàm ridicula confequentiaz

Bo

peribusdare. Quod tamen nullo jure

Ego lum liber: Ergo lex non eft lata,

Ti

eft przceptum , nec ullà praxi recep-

vcl non eff jufta , quando de ea dubita-

Y

$um , quia poffeffor habet meliorem

tur. Quodeft dubium Juris,

Ítem £

Pr'mi;'

vitulum, non folim quoad partem , fed

Egoíumliber, Ergohomicidium non

lt a

€tiam quoad totum.Ergo,

commifi,quando dc eo dubitatur. Quod

P

dubiul-

"UZERO VIII,

'Tenetne eadem

eft dubium facti.

Ego fum liber. Ergo

üoriy

Rcgula & data refolutio extra materiam

votutn nomn feci,

Ergo matrim. non

Uferi

juflitie,feuin materia aliarum vircutum

contraxi , dum de eo dubitatur,

Ergo

Vitmi

non licet

Yg.temperantim , obedicntie , Reli- i;*g.mareijig alirum virtutum

V abj

ln

am gleäti

? x

—

De C'anf&z'emz'a?. :

2y

IOCUO

- VOLURQ

ampledi partem benïrgnam— feu faven-

Sectindo. Duïicans an Iex fit fata, vel

tem libertati, incafu dubii,

an jufla, an lex excommunicationem

jonium,

& a

Not.tamen fi cui incidat ratïonäbile

imponensfitufu recepta, debet judicare

, p

motivum, vi cujus dubium practicé de-

effe talem,

ponere poffit, deponat, fi poftea aliquod

e, D

Zertio. Dubitansancafus fit tefer-

I x

dubium maneat,erit meré fpeculativum,

vatus,non poteftab eo abfolvere,

ut patet ex ditisad Q, $. R. 3. & 5.

garto. Dubitans an peccatum mor-

xbili

Ratio2, Procertalege flat poffeffio ;

tale commiferit , vel commiffum con-

fercori

fed efl certa lex juris naturalis & divini,

feffusfit , tenetur illud fub dubio confi-

teri,

at

quà homini prohibetur , nefe exponat

305 Pro

periculo offendendi Deum,

Ergo pro

Quinto. . Dubitansan bencficium fit

g at

hac lege flat poffeffio, — Subfizmo : Sed

nimis tenue , tenetur officdium reci-

quoties dubium eff , ex parte minüstu-

tare.

(a Id

matum

ta eft periculum offendendi Deum. Ergo

Sext, Dubitansde voto ejusve ob-

Id ;

lex vetans talis periculi fufceptionem

ligatione, tenetur voto,

Hiat

eft i poffeffione. — Ergo eít fervanda.

Septimà. Dubitans de poteflate Prz--

botal

Ergo ut periculum hoc evadatur , pars

lati;tenetur ei obedire,

tutior cft eligenda,

/x

Otheve. — Dubitans;an five die Jovis,

defe

Confirm,Sicut ex duobus malis minus

five die Sabbathi fit tranfacta media

Lin i

€ft eligendum , ut dictum eft d Q. 6.

nox

»

Regulz 6. fi nim, unum eorum neceífa-

tenetur abítinere à carpibus.

ws d

Pro quo

rióeligendum fit : ítà ex duobus obje-

Nota ex Gonet,quód Adverfarii inter

) av

Qu em

€is , quorum unum nceceffarió non cft

diem Jovis & Sabbathi, quoad obliga-

peccatum , dealtero veró dubitatur , an

Afongm

tionerm jejunii medià nocte plané ridi-

fit peccatum, eligendüm eft illud , quod

culam hanc dent differentiam , nim,

mo P/llf

il fb

€ertó non efpeccatum, Ergo.

quód in primo cafu libertas vefcendi

Hec do&iina éft vera tam de dubio

gf

catnibus flet pro die Jovis , in fecundo

juris, quàmfadti, acin utroque dubio

veró prace

ptum abítinentie ftet pro

)Q

parstutior efteligenda : ne forté fiat id

quenuf*

Sabbatho, -Quz differentia cum. Go-

quodrevers peccatum eft,

d lt

XV, Ex hadtnus didi

net fic impugnatur : Poffet luxurio-

d

$ fequitur

fus in' fui favorem facilé refpondere,

Primo,

Dubitans fe excommunicatio-

[

quód ficut z» da£zus melior efh conditia

nem aut irregularitatcm incurriffe , fi

yn

dubium non poffit ex rationabilibus

polidentis , ita etiam ex alia Kegula ,

; Qu

odia [unt veflringenda , €3. favores am-

motivis deponere » tenetur ä fäcro miv.

; p

niflerio abfüinete, & («

pliandi , íed eft valde odiofum , quàd

Screre ut ex-

quis obligetur ad caflitatem , ad quam

u

communicatum vel irregularem ,

g

ac pe-

fervandam fe obligatum certó non fcit,

tere abíolutionem , vel di

fpenfatio-

Íed dubitat,

on hCï«

Ren,.

Erge non teneturad il-

]:

lam, | In quoillate quantum nonlatet

/

——

—

À

fsne:

s

56

TR ACT. Il, PROOEMIAL. Exam, 2

Not

venenum ! quantum peccati pericu-

contra Probabiliflas (earum é diametro

lum ! offenfa piarum aurium ! & ta-

oppofitum ex fuis principiis inferentes)

tis p

tbl

mén ex Adverfariorum do&rina claré

inferuntur ex do&trina & fundamentis

«dil

Ícquitur,

Probabilioriflarum , quorum Catalogo

ANe20.

Dubitahs de välore mátrimos

adfcribor.

Et fundantur in bina Ra-

[

mido.

nii nequit debitum petere,

tione Refponfionis datz ad Q. 8..

H tutiores & probabiliores fequel

buscu

tiuttd

qii ln

lib

«dpedibetiedbeiiied «tisdiedbadtratit

üm E

cilmal

EX.AM E N.ILS

,

/.

lus

De Confcientia Scrupulofa,

cmadi

E

-u

&:

^

j LUJEROL Unde denomi-

folus proprià fit fcrupulus confcientiz )

Áryi

natur, & quid eft fcrupulus

in przfenti agitur, Hic autem poteft effe

2

Áimi

ac Confcientiía fcrupulofa,

veldeprateritis, utfiquis angatur in

I M

ï

& quotuplex ?

penfo Canonico, an talem vcl talem

D

VE

NS

fcrupnlos

I.&. 1. Scrupulus Cen-

píalmum oraverit totum, . Vel de. fu-

fÍcientie dicitur talis per. metaphoram,

turis , fi nim, angatur deeo , qued a-

(idoe

Vel

Wa W

defumptam à Scrupulo materiali , qui

€turus eft. ,

an non fit malum,

€fl exiguus lapillus in. calceo pofitus,

It ]

de prefenti , ut fi angatur de co qued

altm'm

pedem vexans & crucians. Sic Scrüpulus

a&u agit.

Conícientiz eft levis quzdam ratiuncu-

(ui,

.*43. Scrupulus, prepriéloquendo,

la, fafpicio, & exiguum argumehtum,

æ//;g l

noneftidem quod Confcientia Scrupu-

Nmum

formidinem & apparentiam peccati(ubi

lofa,nec eft conícientia,

peccatum non eít) faciens , animum

F.

A n

Ratio. Confcientia eft judicium ra-

li Q

vexans & angens , cujus felutio non fla-

^

tim occurrit,

tionispra&iez : unde conífcientia (cru-

dT

aw

E. 2, Scrupulus eft duplex , nim.

pulofa feuex fcrupulis formata eft tale

fpeculativus & practicus, Prizus coni-

judicium , quo quis levibus motivis in-

dtnxdg

D

ftit in fola cognitione ; ut cüm contra

du&us cenfet , Íe hoc vel illud absque

cognitionem fpeculativam alicujus rei

peccato non poffe facere vel non feciffe.

D

m

eccurrit quoddam leve arguraentum aut

Sub[umo: Sed fcrupulus proprié non eft

Magrg;

dubium , cujus folutio menti non fla-

judicium rarionis,fed falüm levis anxie-

Dj

tim occurrit.

Serupulus praciicus. eft,

tas & molefta fufpicio , confcientiam

l«, f t

ui verfatur circa actiones & res agen-

absque fufficiente ratione

pcrturbags &

t

0

dasin particulari, Et de hoc ( càm ille

inquictams, Ergo.

Wa

No,:a

ERE

De Confctentia,

25

Dattiro

"Nota,Confcientiam fcrupülofam mi-

tos cognofccrä velfludio ,. vel Oratäomg,

.

t

fv

nüs proprié aliquando fumi pro ratie-

vel prudentum confilio..

dlumto

nabili, &re&éfundato dubio, an hoc

Ratio 2.p. Formidines multis

mO-

at

vel illud licear, — Vel, ut alii loquun-

dis nocivas, confcientiam turbantes,

ia M.

tur , Scrupulus aliquando vocatur for-

quietem tollentes, devotionem impe-

Ó

mido orta «x juflis & maximé urgenti-

dientes expellere , faltem eft confilii :

buscaufis , quaalteram opinionem fa-

íed hoc fit agendo contra Scr

ugu,lgs

ciunt omaino improbabilem, ut cüm

cognitosuttales, Ergo.

quis finé;legitima authoritate plura

—RaHo 3. p. Praceptie

&, impcdix;ä

N

habens beneficia , angitur , an fit lici-

(cim fieri peteft) gravia animz fu&

damna, fed ex-fcrupulorum anguftiis

tum. -Ex quo p«tet , à filiis hujusfz-

culi malé vocari fcrupulofos , qui no-

fapé oriuntur gravia animz damna,v.g.

lunt furari cum furantibus , adulterari

deíperatio , difpofitio ad alia peccata,

cum adulterantibus, &c,

impedimentum . fpiritualis profectus

animz , inbabilitas ad exequenda ea;

" QU/ERO II Licetne agere contra

(intia)

ícrupülos & confcientiam' fcrupulo-

ád quz quis füb peccato tenetur, . Ergo

od

fam

qui Ícrupulorum pertinaciam aliter

p n

vincere nequit, tenetur contra eos age-

IL x. 1. Non peccat qui agit coritra

r tdtt

fcrupulos cognitos uttalé$. 2, imó ali-

re per confcientiam certam , licéc Scrue

f[ de äl

puli a&u moveant.in contrarium,

quando efl confiliji, ?. aliquando przce-

qucd fj

[2]

e-

.::342,: Nonlicet agere contra Confci-

p eoscontemneré & contraillos a

[z]

entiam fcru

n *

re, Prafertim fi accedit. Confeffarii,

-

pulofam , ícu:ex fcrupulis

TT

formatam,

alteriusve probiac prudentis viri judi-

£ilum.

Katio,. Quia hzc includit judicium

rationis pra&ice , & íic homo ageret

7ql!€fld'0s

Katio 1. p.,. Qui in o(prera,ndo habet

contra conícientiam ,' quod non licet

p

judicium certum (faltem moraliter) ut-

t

Ergo,

pote prudens de honeffate operatio-

Talis ergo .confclentia, quampri-

nis , non peccat ? fed agens contra

cium ?

mum cognoícitur , tanquatn crronea eft

Ícrupulos, quos veré novit effe tales,

ntia t

deponenda , qua depo(ia poteft quis

.

T

habet adhuc judicium certum & pru-

contra eam opcerari

*

fi autem tunc

dcns de honeflate operis, hocenimnon

otiiti

Ícrupulus aliquis maneat', illecft meré

excluditu: per Sciupulos , cüm in cis

ïd äqunf

nullum fit fundamentum ; Íed levis&

Ípeculativus, De quo anté,

gf

Oppono i. in favorem fícrupulofo-

inanisanxictas. Ergo non peccat,&c, .

j

rum. $. Gregorius ait : Bozargm men-

Dixi Qxaes veré movit effe Serupu-

yís d

us eft , ibi culpam agno[cere , ubi cul-

(cicn!im

los; Ííi enim non^nolcat veré eífe tales,

pauen eft...

.

agendo conrra illos peccat ; quia agit

2. Juxta dict

urW i

$onua conlienüam, Poteft auicm

da, Ergo.

a tutior p?,rs eii; eligen-

-

NI

; .Pcri: l

iif

30

TRACT, II,, PROOEMIAL, Exam.2,

$p

5c Penculofifïïmum eít in eo. flatu

melancholia, vel ex nimiis vigiliis;abfti-

nentiis, folitudine, &c.caufans incon-

Vam e

vivere 5 in quo quxs non auderet mOl'l,

fhus

fed fi cffemin articulo mortüs , nollem

- ftantiam in femel facta determinatione,

?Qï u

hoc vel illud facere.de. qua Íícrupulor.

Tertia, Permiffió divina in Pænam

Ti

Etgo nec modó,
