esf, quam aliqua inclinatio in nobit

Y joe m

quod.proinde etiam debet tefpicià pae-

nitentia, quz eligit dolere de peccatis

exiffens ad 'opus aliqued . de genere

Jj melid

m que

fecundüm reQam rationem » quando,

bonorum faciendum , féve talis im-

,quomodo, & quatenus opottet: Ergo

d dua?

elinatio fit i nobis à natura , ffve ex

fi quod medium in ea ftatuitur ;etiam ex

ha

ajjuetudine , && boc modo accipiendo

iil t

iparie fubje&ti ; hoc fimul fé tenet ex pat-

virtutes morales , non funt comuexa.

Aeobjedi, / Verüm virtutes Theologicz:

l ychli, qm :

Videmus euim aliquem ex natmrali

1030 natufï.

pe: ie folüm refpiciunt obje&um ut re-

gulatum & menfuratum à divina perfe-

complexione velex 4liqua cen[uetu-

coniltil

Cione; quz eft infinita: unde nunquam

dine effe promptum ad opera liberali-

attingunt obje&um füum ita ut non fit

lt ü k

TAl , Qqui amen nop e5! promptus

imelius magis & magis illud. attingere.

4d opera caflitatis. — Perfeifa autem

o^

Ergo ex natura füa non habent extrema

lt ; W

virtus moralis est. habitus inclinans

-

Aec medium,: fed meté pet accidens ex

R

met ä (

Amperfe&tione fubje&

i. :

in Lonum opus bene agendum , c? fic

, jonmt

QU/ERO VIII. Quomodo intelli-

acciplendo virtutes mórales , dicen.

; Vd f

gitut altera virtutum. p

&onnexio earum? . Ánte R, - :

ïoptiet;a-s 1 fcig.

618 c.*.r*"f,,. €A5 COHBEX 4 qj?. :

*

P

id PU'L;

Dixi,

116

TRACT.1F. Exam. 1.

Dixi.

E.&lgaäitw » quia virtus im-

nen habetat , hii homo habeat.ommes

A

perfecta poteft dici quód fit in fubjedto

virtutesmofales, cüm nullafit, que

imq

a

per modum difpofitionis mobilis,& non

non aliquid contribuat ad perfe&amac

K VU

tribuat firmam facultatem vincendi tea-

integram appetitüs rectitudinem, Ergo,

Maj. prob.. Prudentia juxta fuam defmni-

ben

tationes, & alia quz re&titudinem im-

pediunt; fi veró. hanc firmitatem tri-

tionem eft te&a ratio agibilium feu eli-

fibj

X

buat, eft virtus perfecta,

gibilium ( ubi NB. quàd ele&io fit cit-

iNotat ulterius S. Thomas ,. Virtutes

ca media , ficut prievia intentio eft circa

tutis

dirt

Catdinales poíle accipi primó tanquam

finecà ) Sed nequit eífe re&a ratio eligi-

generales; quasdam — conditiones ad

bilium , nifiappetitus fit re&ificatus;id

11

li, ]

quodvis perfe&tum virtutis opus con-

eft,recté affectus citca fines , quia eligi-

eurréntes; fic ut difcretio pertineat ad

j

bilia feu media dependent ab intentione

grudentiam , rectitudo ad juftitiam ,

fini. Ergo.

Db A

moderantia ad temperantiam , fitmitas

Declaratur ulterins,

Pet viftutc]'n

à 0

l)

yituts

animi ad fortitudinem.

Et fecundàüm

moralem perfe&tam intellipi debet illá,

quz eftintali tatu- , ut tribuat nonfo-

[

hoc manife&é apparet ratio connexio-

nis.3 quia perfe&um virtutis opus de-

lüm vim prompté & delectabiliter opt-

qupc[

bet effe difcretum , te&tum ,moderatum,;

lMO]

randi , fed.& firmam facultatem omni-

& ftabile.

Poffunt fecundó accipi hz

bus te&itudinem corrumpentibus ob-

X ïmg

Yal

virtutes magis ptoptie, nim. pro fpecia-

fiftendi.:-Sed id nequit, nifi habeatom-

—

libushabitibus , quorum cuilibet fuum

nes vittutes morales. . Ergo Min. prob.

At

Cit

groprium correfpondet objectum , citca

Experientia probat , quód homo man-

quod affe&um re&tficet. Et in hoc fenfu

fuetus fiat crudelis ex libidine , feuex

thr

pro decifione quafiti,

defectu virtutis caftitatis, . Sicut David

!

&, Virtutes moralesacquifita in effe

fuitmitiffimus , & tamen ex impudico

qrar

gerfe&toita inter fe funt.connexz , ut,

amote Bethíabez, ejus maritutn: expo-

mln]

qui uná carct ,. nullam inftatu perfecto

fuitneci.: Ju&us Judex fi non fitimil

N

habeat.

Ita clateS. D. q. 6 $,a. 1. pro»

liberalis, fed avatus. ; imuneribus facilt

Hl

bat ex $. Auguft. Gregorio, T ullio, con-

cortumpitur. . Homo fortis fed - volu-

tra $cotum.

ptuofus , facilé emollitur voluptatum

Ratio S. Tborma : Ptudentia perfecta

illecebris,ut conftatin Annibale, quem

nonef f(inecomitatu omnium virtutum

non Romana virtus fed Cänipanæ dcli-

[

motalium ': Sed perfe&a virtus moralis

ciz fregerunt. . Ergo ni homo habait

nequit effe fine perfc&ä prudentiá, cüm

omnes virtutes morales , nunquam ha-

Sfäa

juxta definitionem fit habitus cle&tivus

bebit re&urn appetitum, ne

Z

g

prout prudentia dicavetit, Ergo. Maj.

dicium de bono, :

c Egnïum je

Yen (

prob, Principium, quo fundamentaliter

Exhis colligitut , quödl materiz mo-

Wt

nititur perfedta prudentia, eftappetitus

tales itainter fe fint connexe; ut deft-

mml

peife&éredtificatus cirqa fines: Sed'hïc

fThe

h :

&us uniusredugdcbin aliam, Item o

nes

m

De Virtutibus.

ÜU7

10 hbt

-Res virtutes acquiri vcl depetdi fimul,

fic facilitas o

erandi antb requifita ha-

t fl ( «

non quidem quoad fubftantiam, fed quo-

betur cum a

j

tl p

illis.

is virtugibus . non fine

ad ftatum perfectionis :adeóque non pof-

titudinm t

íe impense coli perfe&& unam , nifi ha-

"d . N. Conf.. Quia fcientie ( idem

juta frnd

beantutomnes , i nim, fint tales quarum

eftdeartibus ) verfantur circa materias

agbl

fubje&um ett capax.

difparatas , & in una fimplici menfura

iod dl

XIV. Oppono 1. 'Tota definitio vit-

nonadunantur.

a intentodi

tutis convenit temperantiz fine fertitu-

Contra. Subjecum vatiis perfcctio-

f red tl

dine, - Ergó poteft (ineca acquiri.

f du

nibus partialibus peife&ibile pottft

2. Uaa ícientia poteft acquiri fine

perfici ab una finealia , ut patetin fcien-

nes,qui

.alia,

Ergo & virtus,

tiis,

d abinta

3. Virtutes , de quibus hic agitur,

Difl. aut.

Si perfedtiones non fint

non acquiruntur nifi per proprios actus :

connexz, C. fecus, N

P

i, t

Sed pote& homo exercere actum unius

Z4d 3. dift. min. & conf. ficut ad 1.

telliptt

virtutis (ine adualterius, « Ergo &ac-

Ad pljob. dift. ant. Non potéft execcere

üt tributt

quirere upam fine altera. , Min. prob.

actum liberalitatis, magnificentiz , vir«

dele&att

Pauper poteít exercere a&um humilita-

ginitatis externum. C. ant, , internam,

fucoltet

tis , non tamen poteft a&üm liberalitatis

Á

fübdift:abfolutum , C.ant. , conditiona-

rappenti

ac magnificentiz , & fi conjugatus fit,

tum , ut fi nim, haberet oecafionem &

jlb

mequit exercere aCtum virginitatis ; imó

facultatem , aut fi fao ftatui convenitet,

omnium virtutum ob

je&a non fimul oc-

boMin)

currunt. . Ergo,

N.ant, ^ Et hoc fufficit etiam quoad vir-

uod ho

initatem quoad formale in conjugato;

Vidic ,

4. Fundamentum date refolutionis

b

e quo vide Trs&. z. Exam. a. ante n.

Jts, Situt

eftvalderuinofum; | Prüdentia enim cft

gtior virtutibus moralibus

27, Quamwisforté meliüs dici poffit,

men erifg

, cüm hz pet

nos hic loqui de virtutibus fübjedto

illam acquirantuf,

g manide

perfedta fine illis.

Ergo prudencia eft

nonrepugnantibus , utantedi&tumeft.

exfimd

Et illi a&us conditionati fufficiunt et-

44 1. dilt. con(, Ergo poteft a&quiri

,mixid

iam ad acquifitionem illaram virtutum,

y fsl

—in' e(le imperfe&to , C. in effe perfe&o.

quarüm materia non occurrit , nifiin

!

J

lus

certo ftatu ,uti funt predicte: aliárum

Coztra, Nilil reale advenit uni v/ir-r

] Ann:'aikrF

autem pracipuarum virtutom omni

d Onpir

-

tuti ex fodetatealtqdus. Ergo.

ftatui. communium materiz & objecta

D:fl.ant.. Ynte&o , C. in óbli

quo; N.

nj o*

ur

facilé cuivis occurrunt, etiam fimul in

Status ergo ille perfe&us hábet

non

$5 me

per novz intrinfece perfe&tionis ad.

unico feps negotio; fimul;inquam, fi

m "

non fimultate phyficá, & in unice in-

ventum , fed pec fimultaneam aliatum

ftanti , faltem (imultate morali , fcu bre- .

vittutum in eodem fübje&o Coexiften-

vi tempotis fpatio.

" mater'll

tiam;...Sicut curm focio poteftquis tra-

at a

444 4. R. Prudentiam effe aliis vitgnz

hete currum; quem non peteft fineillo;

zü&m» d

tibus priorem & poiteriorem ; ptiorem

3

in

i1$

TRACT. IV. Exam. 1.

i geriere caufz dire&tivz , pofteriorem

fimpliciter bonum ; nemo enim In pece

p

in genete cau(z dilpofitive, | Vel , e(fe

cato mortali exiftens poteft dici ümpli.

i a

tiorem in effe imperfe&o , pofterio-

citerbonus, & catetordinead ultimum

eti d

rem inelle perfe&to, — Et hocobrationes

finem verum, tam naturalent quàm (ü-

fecun

adductas.

"

5

petnataralem , faltem. quantum eft ex

nþ

Scotus '"ut füat

n fämentiamxfxiver,

parte opetantis,

De quo vide Trad.s,

Vit

docet, tot effe prudentias fpecie diftin-

Exam.1. Q. 3.n, 7.ad oppofz. Prz-

mayr

terea charitas eft forma virtutum perfe-

&às , quotfunt virtutes morales , ita ut

male

alia (it prudentia regulativa juftiti , alia

éarum.

Dequo vide Tra&t. 7. Exam.

sl

temperantia, &c.. Sed refütatur à Gonet

f.n. 73. uti & de fide informi , ibid,

fen

r

E

Xam, T« 11 2. I.22.

Ergo fine chati-

hicdifput. 6. att. 2, $. 2. ubi videti

-

tU

oteft,

tate eft virtus faltem imperfe&a , atta-

ii

QUARO IX, Virtutes morales ac-

men vera quoad fubftantiam , refpiciens

At

finem ultimum verum fàltem ex parte

quifitz retinentne veram fationem vit-

hn

tutis finecharitate?

]

operis. " Imperfe&ta,inquam.& quidem

i,

XV. w Verez vittutes quoad eífen-

tatn imperfc&a ,ut vix mereaturnomen

lhani

virtutis, urpote habens potiüs ftatum

tiam (eu fobftantiam. poffünt acquiri ac

iib

confervari fine charitate, v. g. Juftitia,

difpofitionis, quàm habitüs , cüm facilé

| P«k)ml

Temperantia, Fortitudo, &c. non tamen

fit mobilisà fübje&o ob pravam appe-

h

D

vittutes fimpliciter & perfe&tt tales , feu

titüs difpofitionem , quia non hab&t

quoad ftatum perfectionis, Ita S. Doctor

firmam facultatem obfiftendi omnibus

te&titudinem

q.65.2.2.

appetitüs impcdicnti—

v

bus;

&atioutriusque partis, Per frequenta-

VManentnc in Pätria

tosa&us acquiritur habitus : Sed homo

QU ARO X.

in peccate mortali , adeoque fine gratia

virtutes in via acquifite ? aut virtutes

& charitate, exiftens , non femper ope-

intelle&uales, fcientia & ats? vel a

i

ltehfl

tfatur mal?, fed poteft fe exetcere citca

virtutes T'heologicz ?*

*

S. Tho. li

virtutum roralium, v. g. Juftitiz, Tem-

XVL $1. adr.p.cum

perantiz , G&c. materias , ut ipfe S. D.

q.67.a. r, inc. dicente : Virtutes mo-

exemplificat in. Gentilibus Juftitiam

rales in fututa vita non manent quane

fervantibus. — Ergo poteft acquireteali-

türm ad id quod eft materialein eis, non

quem habitum.

Sed. hic habitus re-

enim habebunt in futura vita locum

Ípicit determinatum objectum , quod eft

concupifcentiz & deletatiopes cibo-

de genere bonotum, eique conveniunt

rum & venereorum , neque etiam ti-

definitiones virtutis (uperius ad .Q. 2.

mores & audaciz circa pericula mottís,

traditz,

3

*

Ergo eft vittus

Non pert»

neque etiani diftributiones & commu-

fedta, quia non habet adjun&am perfe-

nicationes rerum , qvz veniunt inufum

*

4&kam prudentiam , hzc enim corrum-

razícntis vitze

H

fed quantüm: ad id ,

N

Pituf pec psccatum , nec facit habentem

quod c& formale , temanebunt in Beatis

E

pe-

De Virtutibus.

II

m tf

poed g

perfe&iffimz pof hancvitam; inquan- — & 4, In pattía non manet fides,nec fpes,

tum ratio uniuscujusque ' perfe&tiffima

fed charitas.

otdinealues

atalet d

etit citcá ca , quz ad ipíam pertinent

Ratio, Non fides propter obfcurita«

fecundüm &atum illum. HecS. D.

tem, quz non ftat cum lata vifione,

! quuti

quo v

x, 2. ad 2. p. cum $, Tho. q.cit. a. 2.

Unde $, Aug. Ser, 27. de vetb. Apoft.

Vircutes intelle&uales poft hanc vitamn

ait : Qui est fide ? credere quod mon

doplt:

3à Vittütuy

manent quidem in omnibus quoad for-

videt ? Deinde non fpes,

Quod eniza

male quod eft in ipfi:, nim. quoad fpe-

videt quis, tenet ac poffidet , 444 [perar ?

deTid s

deinforai

cies intelligibles in intelle&u poffibili

L

Rom.8. Speseuim eftde bono arduo ac

fetvatas

.

non tamen : manent quoad

difcili, adeptu tamen poflibili , quod

Frplnti

.

*

materiale, id eft, quoad phantafmata

non eft refpectu Beatorum , utpotequi

mpeicli I

& quibus fpecies per intelle&um agen-

jam fíunt in poff&ffione Beatitudinis,

antim,

tem extrahuntut.

&

l

a faten t

Q

iia in patria non

Sed charitas nunquam excidit ,. ait

fietcognitio per conver(ionem ad phan-

Apoftolus 1. Cor. z ?« nec evacuatur per

nqum&g:

tasmata , fed videbimus Deum ficuti eft,

C ITAU

glotie perfe&ionem ,. fed eadem nume-

& omnia ad ftatam noftrum fpe&tantia,

rto manet , ait S, D. a. 6. cüm de ejus ta-

n potiüs ügz

inipfo Deo , feu in eífentia divina, utin

lbilüS:Cüm:*

tione non fit aliqua imperfe&tio: poteft

[pecie, mediante amine gloriz,

enim eífe habiti & nonhabiti , vifi &

j p

non vifi,

uia 0i

]

* ad 5 p. cum $. D. q. cit; a. 3.

ilendi of

& w

wææ&æmææwæææwæz:aewmzaæwme?m

lunentoein ,'D;

i[?- ) at VIA[CI

asl

«ubX ACOM.E N- ^WE;

J

$

nano

Wf

De evitid e9 peccat

14 eorumg

g : V

J

ucdifinitipnl . m-,f,gï

n m

e$ efeä?i?w.

eiiin

itura vila *

Jdatort

d TE 1 a. q. 7- üfque a;l 9.-:90.-excl»lufz'vä;

neqit t

/

Od&rinam hanc

thfcffario

h

idem quod peccatum ? ;&ne omne vi-

] PCH

D

effc (citu neceffariam ; patet ex

tium & peccatum contra naturani ho-

jon

&

2

R. ad

minís ?

"Unde

Q. r. E—Xam,ïpræcedenti.

,voiiti

XVII.

». r. Vitiurh redte fic defi-

uzmäm "[

QJAERO,I. Quid eft vitium ? c&nef

niti pote : ER mala aualitas mentis s

lzücbu"[mï

qná

Nüsgsi"

À

I?9

TRACT. IF. Éxam. ?.

$

násnaleé vivitar , quà nemo Lene ntirur.

Ad x. N. ant.. Quia. poffe. peccáte

efiedl

non eft potentia , fzd defc&tus potentiz:

Vele& Difoftio imperfetli ad . peffi-

Q

TAERTAL.

Qua definitiones intelliguntut

homo ergo nullam. habet potentiam ad

d

oppofito modo ad definitiones vittutis

peccandum ordinatam. -Alud Sap.12,

X

intelligitur vel de. peccato otiginali ,

inExanm. preced. ad Q. 2. datas. In

exS

quá nim. virtute, ficut invenitur boni-

quod cum natu/á traducitur , vel fi de

t

actuali & perfonali , ly mazarale acci-

tas , ita in vitio & peceato eft malitia.

d

Qu« an formaliter fit mera privatio bo-

pitur pro eo quod eft confuetudinarium,

d

nitatis, dicetut inf;à.

Quia;ut dici folet con[uetudo est altera

At

& 2. In communi modo loquendi

AALUT A.

a

vitium & peccatum fumuntur quidem

-Ad. 2. N. feq. quia violentia joxta

dR

phyficos , debet eífs ab exttinfeco paífo

pro eodem, attamen proprié lequendo

qui

non funt idem.

Vitium enim fignifi-

pofitive refi&ente , ut patet in motu la-

g

cat habitum vel difpofitionem perma-

pidis fürfum : voluntas veró dum pec-

lii

y

i

ntntem,peccatum vetó fignificat adtum,

cat , feipfamab intrinfeco-ad bonum

]7

fenfibile inclinat : lic&t etíam intet-

qui ab habitu vitiofo procedit; xïelcum

dum externa moventia, v. g. obje&um,

&i

gcnerat.

H

lii

& 3. Omne vi

tium & p&ccatum eft

diabolus, mundi voluptates, &c. non

de(int.

Unde eft illud : Z422dus ,Cae

i,

contra naturam liominis , non quidem

fe&y

lr

ro ,demonia , divería movent Præf'

fenfitivam (quam pró dolor fequuntur

lia.

L

DN

multi nimis ) fed rationalem.

D

Q( |

d 3: dift.ant, Differunt,

quód fint

Aatio: , Quia , ut loquitur S.'Tho. bic

V

contra natutam ex ratione quadamfpe-

q. 71. à. 2. omne vitium & peccstum

ciali, C, ant.,ex ratione generali tane

/

eft contta ordinem rationis , quà homi-

[ )

pesíumus , & à brutis diftinguimur.

tüm , N.ant. & conf, Vitia ergo & pec*

Tf

E:go.

catain hoc non differunt, quód aliqua

i

XVIIL. Oppozo 1. contra 3. R. Po-

fint , aliqua non fint,contra naturam,

tl

tentia peccandi eft hómini naturalis.

fed in hoc omnia conveniunt , homi-

i

Nam Sap. 12. dicitur,

Erat uaturalma

nemque ordine rationis inve:fo faciunt

l)

aualitia eorum.

comparari jumentis infipientibus. Ha-

Ergo peccatum non eft

I

t

contra , fed juxta naturam.

bent tamen hoc fodomia & beftialitas,

3l

2. $i peccatum eftcontra naturam

quód dicantur, peccata contta naturam

N

ex ratione etiam fpeciali & per Antono-

id

hominis , fequitur quód fxt»ei violen-

tuth.

mafiam: eó quód habeant maximam &

!0114 P

graviffimam turpitudinem , repugnent-

bl: ]s

.3. Aliqua peccata , nim. beftialitas,

fodomia, &c. dicuntur in, hoc ab illis

quehomini , non tantüm fecundümfpe-

k

ciem , ut homo eft ; fed etiam fecundüm

differte , quód fintcontranaturam, Ergo

iT

genus , & ntanimal eft, clm etiam btu-

W

nqn ompia,.

taà fimilibus abhorreant; mt mon im-

* merjtö

p

De Pitis e? Peccatu.

ist

legem Dei eternam;

kpbg merito s. Bernardos dicat , hominem per

ÜUnde hz nega-

ts o

ea fieri &effízs beflealiorem.

tionesin illa definitione virtualitet (ub.-

bet t

. QUZERO II. Quid e&,& quomodo

intelliguntur.

UT

definitut peccatum?

Katio,. Quia in moralibus negätio fz-

GD tiuesm XUX. s. cum $, Tho. hic q. 71. a. €.

pe reputatur pro fa&to , juxta illud S.

ducitury vl

ex S. Aug. 1,22, contra Fauft. c. 27, E52

Ambrofii : $i soz pavefti , occidifHi , nim.

ly n

di£ um , failum ,vel concupitum contra

efurientem, càm potuifti. Ex his folu-

onfuetdini

legem aternam. — Übitamen NB. quód

ta cf ratio dubitandi, Quid fit lex zter-

futtda

dictum, factum , vel. concupitum , non

na Dei dicetur infrà de Legibus.

fumatur híc pro rebus di&is , fais , vel

XX, Owidffomne peccatum fit contta,

concupitis , ied pro ipfis dicendi , facien-

aliquam legem ( ut dixiti in definitio-

y v j

b extinfoj

di , vel concupifcendi a&ibus , qui fe-

nc) & lege prohibitum, quomodo ergo

cundüm fe funt matetiale peccati , &

paterin m

falvas illud antiquum. Áxioma ; /Vox

s vendng

difformitas ad legem in iis reperta, ef

emnia [untmala quia probibita , fed ali-

formale.

f choäd lul

qua [unt probibita quia. mala. Ergo

Data de /nitio convenitne peccato ve-

aliqua funt mala ante prtohibitionem le-

at n

niali & peccato omiffionis.

'gis ; uti funt a&us intrinfece mali , v.

N

&atio dubitandi efl. , quia juxta S.

yutes d!

g. mendacium , odium Dei, &c. ficut

"TTho. peccatum veniale non ef eos;a,

€contra, v. g. comedere catnes die vene-

m

fed prarer legez , && in peccatoomiffio-

4 moyeli f

tis , eft przcisé malum quia prohibi-

nisnihilfit , nihil dicitur , fed folàm

tum ?

aliquid

£e.

z

omi'u.itur.

Quo non obftan-

Ád boc K;cum S. T'ho. hic q.71:a.

nv quäf

ioXt quad:yü;

6.ad 4.dicente : C dicitur , quàd ncn

"A firmo utrumque , fic , ut illa defíni-

omne peccatum ideoest malum , quia eft

n gcnä(äü !

tio primarió quidem conveniat peccato.

Vitia

probibitum , Vntelligitur de probibitione

mor'ali, fecandarió tamen peccato ve-

facla per jus pofiivum, — .$i autem ve-

1t, qllö 3"':'

niai : nullum enim peccatum eft ,

feratur. ad jms naturale , quod comtine-

oxa n

quod non fit. contra aliquam legem ,

'eniont :;E'

faltem imperfe&te,

tur primo quidess in lege aterná, fe-

Unde quando $.

cundarió veró i naturali judicatorio

; jv

hff

10. docet , peccatum veniale effe pra-

i

J

Rationts bsmans , tuuc omne peccatums

terlegtm, non negat effe contra , fed

eit malum,quia probibitum : ex boc enim

ia

Mdl

folàm ita loquitur , quia non eft perfe-

ml

:pfo , quod e$i inordinatum , j'ri natti-

coti

i

&t contra ordinem aut finem legis, qui

rali repugnar. .

tf charitas , juxta illud 1. Timoth. r.

Sunt ergo mala,antequam prohibean -

Finis precepti cbaritas: utpote cum quá

tur perlegem pofitivam , divinam vel

E.«f

Éat, nec eam defttuit.

mf

hamanam, non veró ante legemzter-

"Peccato omiffionis data dcfibitie con-

Dum vetó di-

nam Dei & naturalem.

C[lam (Cfl**!

venit in hoc fenfa utfit non di&um ,

citur, quód (intmala intrinfecé , & ante

[

m

non factum , non concupitum , jüxta

omnem legem , eílentque talia licat

ii

, quié

i

nulla

—

"

122

TqRACT. IF. Exam. 5.

nmulla datetur lex , id folm verum e&

gulis morum diffotmis , adeóque pu-

Wmlz

de malitiá fundamentali & initiativà ,

gnat eum prz cepto negativo , & ponit

low

ac&tum , qui jubetur non poni , uti eft

per quam ex fua. naturá divinis Attri-

*

Totan

butis & fau

onalis natute perfe&tioni

occifio hominis injufta,contraillud:Noe

fun

Peccatum omiffionis veró eft

repugnant, & quz Deo fundamentum

eccides.

ho

catentia íeu privatio adüs debiti feu

rzbet, utea lege «terná prohibeat ac

z*f;ü 1

ISRELII'&H ,non autem VC[iHCätüf de ma-

lege pracepti , pugnatque cum Przcepto

P o

litá formali & completa, fed hanc ha-

affumativo , & omittit adum , qui ju-

^ gui

ü

T

bent poft prohibitionem.

betur poni: uti eft omim.o Miffz in die

]

lu

j

fefto.

d

Magis hac patebunt infrà in Tradt.

6.de Legibus.Exam. r. ubi explicabitur,

Quarta q. $8.2. Y.. eft in peccatum

f!;!a

tmortale & veniale.

Morttale À morteé

quid fit lex eterna , naturalis & pofiti-

j

di&um , e& quod infert mortem ani-

tidtd

va: quz duz polteriores à primá deri.

vantot, funique veluti radius ab ea par-

mz privans eam vità fupernaturali ,

H

[27]

ticipatus; (ic ut quidquid immediate eft

quzcít gratia & chariras , & ab ulrimo

J

contra eas , fit. etiam mediat& contra le-

fine avettit , inducitque reatum poenz

V

If

M

il

gem aternam , feu contra mentem & vo-

eterne, Veniale,à veniá didtam , quía

?'1

VA

luntatem Dei,

propter fuam levitatem veniam fadilé

lt

obtinet , eft ,. quod gratiam & chatita-

M

QUAERO III. Que (üunt fpecies feu

li

i

divitiones peccati ?

tem nontollit ; fed folüm ejus fervo-

[

rem diminuit : nec ab ultimo fine 2«

XXI.

fie-divet(as. - Primaex S.

2

Y

"T ho. hic qi 81.a. r, eft divifio in pec-

vertit , fed parüm quaái divertit , re-

catum Originale & perfonale, Primum

tatdatque ab ejus confecutione * ac In»

r

serivatur ab Adamout Capite, & ab eo

ducit teatum peenz tempomlis,fblvcndæ

[/

li

vel inchac vita. ,. vel im altera in. Put-

eriginatar feu per originem fve gene-

tf

fationem trausfanditor in pofteros. AI-

gatorio..

LT

terum eft, quod proprià petfonz peccan-

Quista divifíeq.72.a.2« e€

&"in pec

Ms

tis voluntate committitur.,

Carnalia

cata carnalia & fpititualia.

N

' Secunda divifio juxta S. D. q.86. a. T,

perficiuntur ín dele&tatione carnali ; v«

D

& 2. elt inpeccaturfta&duale , quod eft

g. gula & luxuria coofummatur in de-

T

lectatione | ciborum

GL veneteorünm»

a&tus malus ac Regulis morum d ffot-

k

inis ; & habituale ,. quod eft macula. in

Spiritualia confummantur in deledstio-

Ht

animaex peccato a&tuali relicta ,. in ea-

ne fp:tituali , v. g. fuperbia, invidia, &c,

tzm!

que remanens, ufquc darm abftergatur

in folaapprehen(ione alicujus reiconcue.

LU

pitz , vel jam ad votum habitz, Vide

per poenitentiam & gratiam fan&tifican-

d [

&em.

infrà Que&. 10. qux ex his (int graviotä

n

n: 26.inhoc Exam.

Tértiaex q. 72.a. 6 eft inpeccatum

d

lef

commiffionis & omiffionis.

Primum

Sexta ex q. 72. a. 4. eftin pece

ità

M

qua committit homo in Deum , Proxi-

b

confiftit in effg&ionc actás mali ac Ke-

mum

408

De Vitis c» Percaths,

123

al

murh , & in fe ipfum. Si enim homo

meto proptet aQtuum intetruptionem.

W &?

Deo non det debitum honorem & reve-

Ochavé aliud eft peccatum ex infitmi-

i ,

zentiam, eit peccatum in Deum , utic

tate fcu paffione, quod committitur ex

il

Toninme

facrilegium , lixrefis , blafphemia , &e,

gravi tentatione & motione appetitüs

Si hemo fuas paffiones ratione non re-

fenfitivi , voluntatem trahentis ad con-

i d

gulet , peccat in fe ipfum , uti patet. in

fenfum , licut Detrüs peccavit , extimo-

nl

ulofo , luxutiofo, &c,

Si nonreddat

re negando Chriftam,

Aliud eft pec-

um g

proximo jus debitum , aut filzedat ejus

catum ex ignorantia, nim, culpabili &

; Mftn

jus, peccatin ipfum , at patet in homuici-

vincibili , qualiter peccavit Saulus pec-

dis,futibus;adulte cis,&c.

fequens Ecclefiam Dei , ut de fe ipío te-

fatur z. Timoih. 1.

d gt

Septima juxta $. D. ibid, a, 7. eft , in

'Tandem aliud eft

ordrit

peccatum cordis, oris, & operis , ut patct

peccatum ex certa malitia , ícu de indu-

t od

ex datadefinitione peccati , di&/wzz, ote ;

ftria,quod nullà paffioneincitante , &

figci

falium, opete : concupitum , -cotde.

nullà ignorantià excufante , fed plená

,b

Si hzcttia procedant ab eodem motivo

libertate ac plané liberá voluntate com-

TOU

citca idem obje&um , ita ut unum fit

mittitur : qualiter peccavit Judas ven-

dendo Salvatorem.

DehisagitS. Tho.

ädl&im

praparatio ad alterum , &in neutro 6-

veliun !

ftatut. , -conftituunt unam perfe&am

hicq. 76. & 77.& 78.

VideinhocE-

à

im o

peccati (peciem , v. g. iracundus ex hoc

Xam. n, 72.

jn o*

quód appetit vindictam , primo pertur-

ANomó, Alind peccatum confiftit in

ultimot

batur in corde , (ccundó prorumpit in

exceífu , ut (i quis plus; aliud in defe&tu,

dinetut

verba contumeliofa : tettió ptocedit ad

ut fi quis minus faciat ; v. g, comedat ,

operainjuriofa, v, g. baculando ; colaphi-

quàm rec&a ratio dictat,

Cüm enim

U :li

zando , &c,

ora

Item homo venereus pri-

vittus moralis , ut fuprà didtum,medium

alit

n

Ji

mó d fornicatione meditatur , fecundó

teneat , omnis receífus à medio eít vi-

vetbis mulierem follicitat , tandem in

tiofus , hic autem receffus fit vel per ex-

r €&ïï

Operécum ea peccat,

celfum, vel per defe&um ; ut patet in

é

"

Vezüm (i hzc peccataita fiant , ut

dato exemplo,

m oti

geccator in quolibet fi(tat , fünt neceffa-

Decimb. — Alia füntpeccata proptia,

tió fpecialiter explicanda in confeffio-

lmmzlüi j

&aliena. — Pcopria funt,quz motu pro-

; w

j

ne, v.g. dele&atur quis in türpi cogi-

prio ; nulloalio homine fuadente vel

i

tatione , nec ultrà progreditut , eft pec-

inftigante, à nobismetipfis committun-

catum cordis ; alius dele&tatut im locu-

d

tur. Aliena funt , qua lic&t à nobis

tione impudica , nec ultta progreditur ,

non comtittantur , nobis tamen im--

cujsit

e€t peccatum oris: (ia&u rem faciat

»

ï hbt '

pütantut , quia íumus eorum cauía

eft peccatum | operis.

Etá enim hzc

pisiu

motalis ratione dati confilii, przcepti,

fpecie perfe&á non diftinguantur , cüm

fuaíionis , adulationis , protectionis , aut

( ut fupponitur ) verfentur citca idem

ob defcc&tum cortectionis.

, dif

Que videri

e9bj&tum ; diftinguuntur tamen nu-

polfunt in Catechismo , uti & peccata in

WDC'JW;

z

anxum

x—aw -

124

TRACT. IF. Exam. 2.

verfio ab ultimo fine,&c.

Colum clamantia, & de quibus infià

—Quæ&io hic

n

"Iract. s. Exam. f, n. 109* peccata

e& de fecundá confideratione.

uia

(intrá

z

in S?i-

EO

ritum $.

autem in hujus Quafiti decifione Tho.

farm:*

Hb

QUJERO 1V. Quodnamer forma-

ii iater [e fant divifi, & pro ntráque

le & eflentiale confitutivum peccati

fententià adducuntur fottia Angeïici

diq

Do&ortis teftimonia , adducam & fol.

commiffionis ? ene quid pofitivum

git

vel privativum ?

vam utriusque fententie fundaménta,

lun:

XXII. Hoc Quafi:um non defervit

ut quilibet poffit eam problematict de-

LO

. quidem ad praxin Confeffarii, quia ta-

fendete,

His premillis.

9t

znen in hoc Opere ( ut. ex. ejus fronti-

x An formale conftitutivum. pec-

nn

fpicio patet) plutibusdebitor fum , illud

cati commiffionis confiftat in pofitivo,

[77

:

eft difcutiendutn,

nim. in pofitivà habitudine feutendentiá

Mil

Dixi i. in titulo: Foermale

z'on]?z'tþ-

ad obje&um re&ta rationi diffen taneum:

m

tivum., . Quia cettum eft , quód pecca-

vel in privativo , nim.in privatione te-

77]

,tum commiflionis pto matetiali fit quid

Gi:udinis debite inefle a&ui : afferitur

Tn

gofitivum, nim.realis & phyfica enti-

Dd

neganti, & negatur aü"erenti.r

tas actüs , v, g. in furto phyfica fubre-

t

xtiofeialienz , non confiderando ordi-

Fundamenta Semtentia. defendentu

ij

^

indi

nem ad Regulas morum ; nitp, ad ratio-

pofttiuum.

nem vellegem , qua talem actionem

NG

prohibet.

Dixi 2. Peccati. commiffio-

XX Angclicüs Do&ot r, p.—q..

u

Quia peccatum omiffionis, cüm

48. a. r. ad 2, exprefsé loquens de con-

d

nihil pofitivum fit , indubitatum eft ,

ftitutivo peceati in genere & linea mo«-

qui

quód confiftat in folo privativo , nim. in

rali, at 1 /Malum ,quod est differenti!

of

J

privatione conver(iopis debitz ad obje-

con[Hittttiva , iu moralibus est quoddam

&um conforme rationi,

Dixi 3. Effze

Lonum Adisniüum privationi. alteri

v

l

z

guid pofitivum vel privativum! quia in

boni , tanquam fundans.cam.

Etq. f

ïi

peccato commifflonis multa poffunt

de maload 12.ait: 7Malum pofitiue dli-

Ti

confidetati,

I.

Phyfica entitas anté

quid dicit , facttndizom quod atius volise

Qu

2, Ipfius actüs moralitas,

tatió deuominatur malas à volito, . Et

eth

explicata.

éonfiderando actum in ordine ad füum

q.2. a. 11. ad 13. inquit : Peccatum

p

obje&um ; ut fubftans regülismoram ,

nou c$i privatio pura , fictut tenebra , [ed

sim. rationi &legiprohibenti. Ex hoc

est aliquid pofitivum.

Etin 2.Sent.d

d

p

deinde fequuntur variz privationes, ut

37- q. 2« 2. a. ad 4. dicit. *Jpfa privatio,

privatio debiti finis & rectitudinis de-

quà aliquid malum dicitur mon. gotes

p

Y

bitzineffeactui humano , quam priva-

effe differentianec genus , [ed um qui-

tionem aliqui DD.tcnent effe ipfam ef-

ue atl [fecificatur per. aliquid phfii«

Ti

fentidlem peccati nioralitatem ; kem

ve dillum. Eta.23. q. 6. a« 2. ad 2.

li

»

; L;gifux privatio gratig & juftitie , a-

eit : Deformitas ( peccati ) son folm

lWPW:

p ——

k

^ De Pitis d» Peccatit.

I25

A. Qu

jmportat privatiouem debita

forma; fed' . traria mon folütm in effe natute &

€tie

iderqü 1

contrariam — difhofrtionem.

"Uzde de-

titatisphyficz , fed ctiam in linea mo-

fii lg

U

fermitas f habet ad. actum , ficut falff- — vali utpat. ex S/Tho,cit. Ergo.

i,

'tïlv"

t Ad fidem. . Sed cfi(pQütiO contratía

Tertia Ratío. . Quidquid dicitut de

t fotià

eft quid pofitivum. — Ergo, — Quod re-

, aducal

genete , dicitur de qualibet fpecie con-

petit . cont. Gent. c. 9. dicens : 4a-

tentáfubillo , ut patet inanimali, quod

itig f

Inm €8 bonum [unt contraria , fecuudim

Er

€ft genus refpectu hominis, equi , bovis,

i problen

quod accipinntur àn genere morali.

&c. velutifpecierum , de quibus dicitue

lls

q. 1. de malo a. 1. ad4.— n meralibts — ompe quod dicitur de animali , nim.

onftiuime.

"AAGHS gttäm in naturalibus malum con-

effe vivens fenfibile.

Subfmo

*

B

Sed:

trarium bono dicitur.

niatin gt

Et poft pauca

juxta didta Tract. 3. Exam,

?. Q. 5.

udine f

ibidem : | £: bee malum contrariatur . rl

itas ut fic cft genus vel quid fu-

tioni n

proprié bono , $ bac contrarietas ex atbi-

perius refpe&tu bonitatis & — malitiz.

busin babittim traufit,

)l pïiv'atio:

Ergoquod dicitur de moralitate ut fic,

[e ais

'

Tandem hic q.72, a. 9. ad r. docet,

dicitur etiam de fpeciebus.

Sub[amo z

licfeft

T.

quod peccatum mon [ortiattr [eciem ex

Sedibidem Q. z. probatum eft, & ad-

parte privations (j averfionua, fed ex

conver[ione , ideft, ex ordine tranfcen-

mittitur ab Adveríatiis, quód moralitas

nti df

ut fic confiltat in aliquopofitivo. Etgo

dentali ad obje&um a&tüs. Subfumo 1.

& di&z fpecies.

Sed converfio & ordo ad obje&tum eft

AZarta Ratio,

quid pofitivum. Ergo fpecificativum &

Malitia þeccati fc.)r-

maliter confiftit in illo , in quo pecca-

j mumsäii

ditin&ivum peccati commiffionis eít

quid pofitivam. Subfumo 2..Sed idem eft

tum formaliter conttatiatur legi & prz-

m li

ceptó , ut patet ex fuprà dataex S, Aug.

a f

conftitutivam & diftin&ivum.

Ergo

formale conftitutivum

peccati definitione , juxta quam cít

ulli dpi

pecca:i eft quid

x

contrálegem. — Sed peccatum legi non

pofitivum,

ii

femper contratiatur in aliquo privativo,

s C ;

2, Rationes varie id probant, Qua-

E:go. Min. prob. peccatum contraria-

rumi Przga et mox infinuata ex eo ,

um p

tur precepto in illo quod per prace-

»

quód idem fit conftitutivum & diftin-

VJ?MMW'

€tivam , qunod in peccaco effe pofitivam

ptum prohibetur: Sed perpreceptum,

"E

non femper prohibetut privatio, fedete

probatum eft ex S."T'homa.

1 f : P(."fs

Secunda Ratio. Oppofitio contratia

iam a&us pofitivus, Ergo.

3 IM Wä.lþ

elentialiter petit extrema. pofitiva, ut

Quinta Katio.. Ptivatio re&titudinis

, Bo

7

*

j

/

/

i

patetin calore & frigore, albo & nigro;

eft catentia ejusin fübje&o apto, in hoc

cir

!

in hoc enim differt ab oppoütione pri- — cnim diffcrt à negatione , qua eft ca-

d

vativa exigente unum extremum pofi-

rentia formz in fubjecto inepto ; Sed

W;F'M

,

tivum & alterum negativum.. Suófzmo,

tmaliti a&is intrinfec& mali , v. g. odii,

h

n L

Sed inter actum bonum & malum non — mendacii, &c. non eft carentia rectitu-

6'2.1l

foläm ef oppofitio privativafed & con- — dinis in fubje&o apto.

E:go. Mir?,

al

l

:

ptob.

TRACT. IF. Exam. E.,

126

xob. A&us intrinfec& malus ef effen-

quod ens pofitivum cujus Deus non ek

il

E

1.

tialiter incapax re&titudinis, Ergo.

cauía, Ergo. Prob, ant. Vitalitas utta-

Sexta Ratto.

