quam ,dum infligitur , tenenturin con-

tem.

li

fcientia fubire juxta ante dicta,

Ratio : Ympletio Voti femper expli-

XXXIV. Quormodo coguoícis, mate-

cauda eft juxta prudenteni intentionem

m

tiam votieíle gravem vl levem ?

voventis.

;l

Dico , cognofci 1. ex prudentum at-

5 3. Qui vovit hanc Religionem ,

Vi

bitio. . 2. Confiderando , an honor Dei

l

tenetut adire. aliquot ejus monafteria ,

inde proveniens fit exiguus, vel notabi-

ptout prudensdecorum numero vcl di-

ml

li. 3. Si fit talis , ut reputaretur le-

Rantia judicavetit ; 1 non recipiatur, eft

vis, (i Ecclefia eam praciperet, cenfenda

liber. — Idem eft deeo; qui vovit ingre-

fj

eft levis; vel econtra,

V.de T'ra&. 6.

di hoc monaftetium,(i in eo non teci-

Exam, f. n. 67. ex quibus Regulis co-

piatuf,

gnofcatur gravitas vel levitas materiz

Ratio; Quia in. €o voto intellieitut

refpe&u Leg's humanz.

hzc conditio, Si me recepetint. . Vide

QUAERO V. Adquid tenetut , qui

S. Thom. hic q. 189. a. 3. ubi hanc mas

vovit ingredi Religionem? In qua «tate

teriatn explicat,

N

puer poteft eam vovere ? & quo tem-

. 4 Talis vovens, non receptus ,

r

pote quodvis votum implendum eft ?

vel ju& ab ingreffu impeditus non te-

"

XXXV. y, 1. Quivovit ingredi Re-

netur poftea ex vi hujus votiad caftita-

ligionem cum expreífà intentione om-

tem.

nes Religiones etiam in partibus remo-

Ratio : Deficiente pfimariö deficit

j

tiffimis adeundi , ufque dum tecipiotur,

fecundatium: Sed primarium objectum

l

tenetur per fe loquendoita facetc.

In

talis voti eft ingreffus, quem confequun-

À

(

Ratio: Intentio judicat omnes.

tur deinde ftatuta ftatáis ejusmodi.

Er-

'3& 1.

Dixi , per fe loquendo ; quia per acci-

go. Simile eftineo, qui vovit Sacer«

A

dens potcft ab hoc deobligari , u: fi im-

^

pedimentum , ob quod . nonadmittitur

dotium , & poflea éx quodam impedi-

hg

mento non fit Sacerdos , ille nontene-

hi

in vicinioribus Religionibus vel. Con.

tut orare horas , exclu(o omni alio fa-

h

ventibus , militet pro omnibus aliis ;

cro Ordine.

"UA

Tunc enim cenfetut effe moralis impof-

. j. ZEtatem , in qua puer poteft

fibilitas.

yi

Religionem vovete , explicat $. Dot. a.

sblc

3. 2. Qui Religionis inereffum. vo-

9. in c. dicens: Si puer vcl puella ante

I

vit fecundüm communem modum vo-

(

pubertatis annos nondum habeatufüm

j

vendi, non tenetur adire omnes R eli-

tationis,nullo modo poteft ad aliquid fe

j

giqnes ubique terrarum repetibiles , fed

votó obligare, — Siveró ante pubertatis

i

ï

*

annos

'Bbb,bb

*

EE

746

TRÁACTATUS X. Examti 3.

annos attingit ufum rationis: , poteft

Ratio : In ptimo cafu , tempotetranss

viil

qt0n

quidem: , quantum in. ipfo eft , fe

a&to votum factum eft impoffibile, quia

obligate,. fed votum ejus poteftirritari

!

pid,

Hac

ejus impletio fai: onus folius illius diei,

per parentes , ut dicetur poftea,

; Sicut obeandem cau(am , quíi otnifit fe.

um

S. Do&t.loquens de voto fimplici;; De

junium vel Miffüm in die pracepto,licàt

n

folemni eftaliud Statutum Ecclefiz de:

a

anno I 6.atatis completo.

Suntautém

mortaliter peccaverit, ad nihilamplius

tenetur. n fecundo veró cafu voti im-

li

anni pubertat

í

pletio manet poflibilis , & intentio vo-

alil

is pro fasmina. 12, pro vie

fo 14.

ventis non fuit limitata ad hoc przcist

u

« 6. Votum abfolutum ( id eft , non

tempus feu menfem. —

A.

dependens ab aliqua conditione priüs

plere altero menfe:

Ergo Wdcbet im-

3

:

z

:

implendi, de quo füprà dictum ) debet

Fateortamen, quód fi

uisim-pl'kt'iaa

DAT

Y

!tl

impleti, quamprimüm commodépoteft;

ni votiprafixiffet menfem ; & ptavide-

attentá qualita:e perfonzs, aliisque cir-

ret in fine menfis fe impediendum , te-

ln

cumftantiis. S. Thom. a. 3.ad 3-

.mneatur praevenire ; ficut prevenire te-

u

Kato : Quia alis. voveps incutrit

!

A

netut qui die fefto previdet feimpedien-

notam niorofi dcbitoris,& peccat contra.

dunv ab aud'enda ultima Miffa.-

L

fidelitatem..

^* QUAERO VI. Quid ficiendum il«

| t

x.. 7. Qui voto prafixit certum tem-

li, cuivotum ex toto vel ex

patte eft fa-

1 f

pus, tenetur tali temporeimplere , non

cum impoffibile z

| d

implendo peccat. S. T hom. cit,

M

XXXVI, Ante Refp. Not. materiam

Ratio: Quia [ic (cobligavit. Pro cu-

voti aliquando effe indivifibilem , ut vo-

j Pt

jus intelligentia

B

tum de zdificando Templo in eo loco,

ij

- Nota , impletioni voti dupliciter pofï

uübi templum eft nece(larium & non fuf-

4 tj qy

fe przfigitempus. — t. Ut principaliter

ficit Capella , votum de jejunando in pa-

j Biitts

refpiciatur tempus , & ob fpecialem tem-

ne & aqua die Venetis: aliquando veró

IM 'fäm l

potis fan&itatemadtio feu votumalli gce

divifibilem, ut votum de jejunando pet

tto

tut huictempori , feu fitonusdiei , v. g.

totam feptimanam , vorum dandi Ec-

m: [

votum jejunandi in honorem

B. Virg.

clefiz 1o0. imperiales, Hocnotato -

[

lt

die Sabbathi..

2. Ut principaliter in-

Bz, 1. Si materia-voti fit indivifibiliss

Al

l

tendatur aio , tempus veró minüs prin-

( una ejus pars fadta fitimpoffibilis, non .

"t

cipaliter; ut votum jejunandi, vel Reli-

tenetur' vovens implere alteram (licét

]

Vj

gionem intrandi intramenfem. — Quo

fit de confilio) nifz ejus iotentio facrit

- s

notato

ad fingulas pat:es divifiny fc obligandi.

tmm ly

* -W. B. Si votum fit factum prinyo mo—

Unde qui vovit przcise T'cmpfum;q;'md

do, licétnon implendo illud peccetur ,.

J "r

zdificareeft ei factu impoflibile, non te-

jl m[a(,m

elapfo tamen tempore ceífat obligatio

netur zdificare Capellam; nifi prixdm-

1 hii

voti : infecundo veió fenfu manetobli-

d

tet judicetur, quod in'entio fe adillam -

gatio cjus.

j] Tot

extenderit, Quivovit jejunare die Ve-

T

geris

7778

r

3:DeVoto.

547

MU.

neris & inficmatut, deobligatur ,&c. Si

3Dico: Non tolli obligationem , fed

— veró materia fit divilibilis ,tenetur quod

dari folàtmn anfam faciliüs difpenfandi.

lls

llj l

poteft. v. g. jejunareper unum alterum-

QUJERO VII Licetnealicui vacate

ve diem in feptimana , .dare 0. fi non

fuis negotiis temporalibus occafione

tiumi;*:

voti peregtinationis? Et quz funt caufze

. poffit 100. , falvà congtuá fuá fuftenta-

'tione & familiz,

àllud differendi?

li

Ratío 1. p. Intentio enim voventis

XXXVII. Refp. r. Ei qui vovit pe-

VCN

non fuitaliter fe obligandi,

Érgo.

tegrinationem piam & metitoriam ( uti

2. Pars patet ex illa Regula Juris:

ordinarie homines vovere folent ) non

Utile per imutile non virsatur.

licet negotiis temporalibus vacare nifi

. 2. $i. pats impoffibilis «effet prin-

voto expleto,tunc.enim licet ; nifi etiam

M

cipaliüs intenta , v. g. peregrinatio pe-

"voverit pium reditum.

defttis ,& párs pofibilis eflet acceflotia

ARatio : T'um quia principalis inten-

folüm , ut oblatio ,ad nihil tenetur, qui

tio erat inftituere iter religiofum quod

int)

Vg vovit peregrinationem & oblatio-

falvatur fine pio reditu.

nem. Si vetó oblatio effet principaliüs

'Refp. 2. Inter «czteras funt du Tpe-

intenta , ut fi effetin magnaquantitate,

-ciales caufz differendi votum. 1. No-

j

teneretut eani mittere: Í1 etiam poffet

*tabilisincommoditasin implendo..Cüm

petegrinati ,equó , tenéretur adid , dum

;enim votum fit voluntaria promiffio,ex-

non potef pedeftet , uti vovit,

plicandum ;eft fecundüm -rationabilem

Ratio : Accelforium fequitur fuum

intentionem voventis: Sedisnon cen-

xi

n

principale.

fetur fe oblieáffe ad ftatim implendum

x;« 3. Qui polt votum fimplex cafti-

«cum gtavi fua incommoditate. 'Ergo.

on [

tatis conttahit & con(ummat ( in quo

Secunda ,eft (pesvotum alio tempore

Ti

gravitet peccat ) mattimonium , tenetur

implendi promptiüs , devotiüs & cum

A

illud fervare quantum eft in (e, id eft;

minoti diftractione,

:Sicenim cedit ad

debitum non petere nifi obtentá difpen-

ampliorem Dei honorem, quem vovens

i thxrïlïäl

"intendit.

*

fatione 5 tenetur tamen .uxoti petenti

jl /

reddete,

I9

tid fi vovetis tecum peregrinatum

wl

Ratio : Quia talis per votum fe 'pri-

ducete aliquem , qui renuit comitari?

[

J

yavit jufe perendi, uxofem veró inio-

)

j

Tentor adhibere diligentiam ad illum

il

centem jute fuo privare non poreft.

J

ad idanimandum, & pet hoc fatisfacio,

(j

Ex hisfequitur 1.talem mortuá uxo-

fi renuat; quia executio non eft in mea

í p

reteneri integré ad caftitatem.

poteftate.

i

Sequitur fecundó., eam quz vovit

QULAERO VIII. Quotmodis votum

s

Ti

virginitatem , & poftea fuit corrupta ,

tollitur?

4

vnglw

teneri deinde fervarecontinentiam.

XXXVIII. Refp. variifunt modi: T.

j

4i4 fj votum non fit quidem fa&u

per fimplicem ceffationem.

2, per it»

Til

im?offibi-le ; attamen dilficile ?

þitationcnï.

3. per difpenfationem,

glütm'

$

4. pet

Bþb bþ

A

-bz

TRACTATUS

748

X. ÉxAmen 3.

4. pet intetptetationem.

f. per te-

pet accidens: Lex autetm atténdit ea,

demptionem, 6. pet commutationem.-

dj

que funt per fe, ait $. Do&, Caterüm

w

vota filiorum puré perfonalia poft pue

Explicantur fénguli modi.

r

bertatis annos facta , parentes vel tuto-

" m

Primus modus patet ex dictis antea

res non poffunt irtitare , bene tamen

nutr. :6. de cafu, fi votum fiat impoffi-

lum

bile.

realia ante annum 21. fadta, juxta $.

Item ex cafu, quo quis vovit ;

Rv

"Tho.a. 8, ad 2, quia ufque eó filii non

:

non ire per certam plateam , aut non in-

trare. talen. domum ob occa(ionem ,

funtíuz poteftatis , quantüm.ad difpen-

fationem domefticam, Quoad vota mix-

q'z ibi datnr, quz fi omnino fit fübla.

tà aliqui dubirant.

Sakem certumet,

ta , ceífat votum,

Huic modo addi po-

ïl,qu

quód parentes poffint ca füfpendere pro

1

hi

tt

telt modus cellàndi per condonatio-

nem ptomilflarii, uti poftea n. 56. di-

tempore , fi ex eotum impletione fen-

th"hdte'T

tiant aliquod damnum in fe domettica

cetut de juramenro.

fäiimm.

obdefe&tum fervitii filii; — Matri vidue

XXXIX. 2,Jrritatto eff refctfrovoti ,

tf

non T utrici dicta poteftas non competit..

[

quá Supertor votum (ui [ubditi aunullat

Uti nec, vivente patre ei compctit, bene

five caufam habeat five non, quia fub-

n

tamen eo defuncto, fi üit T'utrixvel Cu-

1l gj

ditus fuó votó non pote(t Superiorem li-

ratrix impuberis..

gate, Hinc nequit fieri nifi per pote-

|

Sequituy 2, Quód d'omfnifpofiint it-

j Mij

íftatem dominativam ; Qualis eft in

ritate votarealia füorummancipiorum ,

! lal

parentibus refpectu filiorum , in domi-

imó & perfonalia ex quibus damnifican-

no tefpe&u fervorum feu mancipiorum,

W

tüf , ut vorumfandi , peregrinandi, je-

in rarito refpe&u uxoris , in Przlatis

janandi, Religionem affumendi. Dixi,

4qye

seípe&tu fübditorum,

'Tamen certum.

tj 1

ex quibus damnificantur ; undeid non

eft, poffe Süperiorem peccate interdum,

| dQ

irritando fine caufa (übditi votum , ut f

tenet de voto caltitatis, aut nonblafphe-

1 t O

imandi, &c, -

id faluti e

|t(ree

jus fpirituali effet yaldeuäl;

Seguitur 3, . Maritum þofï&irrita-re

Ex quo

It ]

Vota uxoris, v. g. jejunandi , peregrinan-

L

Sequitur .

Quód parentes pofl'ïn£

di, eleemofinam dandi ,,&c.etiam fadta

irfitare omnia votatam perfonalia quàm-

j dur ]

ante matrimonium. Quia Uxerfübdi«

Müren

1ealia fuotum filiornmemiffa ante.annos

tur Virout Capiti: Secu: eft de voto

L

?ubertatis,qu-ia, ufque ad eos jure natura

Hon petendi debitum,

Quia in petti-

in omnibus fuis actibus fubduotur pa-

nentibus ad. Matrimonium fünt pares;

n

r

lbt

rentibus , eorimque loco tutoribus ;; &

par vetó zn parem mon babet impertum,

deeft eis perfectus ufusrationis , utpatet

Wlum Qf

Econtra uxor nullum viri votum poteft

exS. Tho. art. 9. Quod . patentes pof-

irritate , quia innullo eft Superior eus,

u'](:(]n "g

funt , licetanteillosannosin filiis mali-

U!Ixaülmh

Sequitzy 4, Quód Przlati (idem eft

tia fuppleat ztatem , feu jam habeant

de Abbatiffi:, Prioriffis, &c.) poffint ir-

um

perfectum wfum rationis » hoc enim eft

a-

"i

Hitare omnia vota (prater chulam,f

a)

E:

ä

2

/

749

4

/

Á

DeYoto.

hd r

Qa) füoram fübditorum, nec illaulla- — metu. — $. Si ejusi

mpletio habetet ex-

t

tenus funt firma , nifi Przlatus annuat ,

traordinariam quandam difficultatem.

il

Quinam habentau&toritatem difpen-

qua conditio ia iis fubintelligitur. Ratio

TM

patet ex totali traditione Religiofi in vo-

fandiin votis ?

X u

Exci-

luntatem Superioris ut Capitis.

Habet Papa intotam Ecclefiam. Epi-

n

fcopus in fua Die:efi, & omnes haben-

piur votum tranfeundi ad atétiorem

ol

Religionem aut fuperiorem ftatum,

tes Jurisditionem epifcopalem velqua-

M

r

s

XL. 3. Dufpen[atio faprà Tra&t. 6.

fi-epifcopalem , at funt Supetiores Reli-

(

Exam. $.n. 9o,explicata & definita

gionum refpe&u fuorum (ubditorum

hod

iU

d

fuit , quód fit Juris relaxatio facta ab eo,

(excipiuntur Curati feu Parochi) ad

*

omnia vota fimplicia , Papz non refer-

qui habet poteftatem relaxandi , feu au-

i

thoritatem . publicam ; quà deobligat

vata , licét cedant in commodum alte»

fubditum. | Differt abirritatione , quod

rtius, modà hic nondum acceptaverit:

aliàs non poffunt fine ejus confenfu , ut

ï

hzc requitat poteftatem dominativam,

hac veró jurisdictionis; illa fit valida,,

patet in voto ele«':mqunæ à paupete ac-

'w':

etfi fiat (ine jufta caufa : Difpenfatio ve-

CCP?AEO.

H

U"UtHuA

funt vota Papze refervata ?

rb ad füi valorem probabiliàs requirit

juftam caufam.

XLI, S4z: $. ,in quibusnec Epiícopi

"s

Ratio: Tum quia poteftas difpenfan-

necReligiofi poffunt di(penfare fed folus

di Pralatisdata eft inedificationem,non

Papa, nimirum Votum Rceligionis $ Ca-

in deftu&ionem , uti tamen. effet , fj

ftitatis petpetaz ; Pereg: inationis in Je-

absque ulla ratione poffet ea pro lubitu

tufalem ; Et ad S. Jacobum in Compo-

uti, Tum quiaPralatinon funt Domis

ftellam ;Erad Limina Apofolorum. In

ni fed Oeconomiin EcclefiaDei , f1au-

aliis votis poffunt Epifcopi & Prelatiex-

tem Oeconomus debira Domini remit-

ur,onlef

l

empti ordinari& difpenfare cum fuis

teret fine cauía; illa vemiffio effet nulla ,.

fubditis,

1 Mäii !

& (imul peccatum.

Ergo fimilitet.

Oppozo: Nemo pot&& difpenfate in

Pm*t t

. Qua [unt jofkz difpeníandicaufz 2/].^

jatc naturz ; Sed votum etiam fimplex

Sunt Y. Si ob mutatas vel repent&

femel fa&tun.obligat jure natuta Ergo-

T

eccurrentes citcumftantias exfolutio ef-

Ad hoc patet Refp. Tract. 6.Exam.z.

muxariar-,

yd Wf

fct mala , inutilis, aut majoris bopi im-

n. 1 3. Major enim eft vera folüm de di-

peditiva,.

2. Si vovens fit in morali

u if

fpenfatione proprie d:éta.

periculo tranrgtediendi votum , fivepe-

XLI. 4. Jnterpretatio voti eft prue

"n

riculum otiatur ex voventis ftatu , ut pa-

dens jndicium , quo judicatur , votum

g;;nifv,i(f

tetin Conjuge voto caftitatis obftri&to ,

aliquod patticulare ia

Tac Perfona velim

m

fiveex animi cotporisve fragilitate, mo-

hoc cafu «on habete vel

non necetfarió

j

1

i

dónonfitexmalitia. 3. Si dubium fit

retinete vim obligandi ; quod poteft efle

deecmiffiorevoti. |4, Sifitemilf. m ex

fine difpcnfatione.

Nam fialicujus vo-

i

1

/

1

levitate , perturbatione, irà, mecrore ,

ti abfervatio foret contra rectam ratio-

".

æn

|

"

bbbbb j

V

í

nem ,

759

TRACTATUS X. Examtn s.

nem , füfficetet declaratio viri pruden-

Poffa5t id omnes de quib u-s ante dixi

&ignor:

tis, etiam jurisdidione carentis , affer-

quód poffint 4ifpenfare; (ic at is

Vi w

entis votum vel abfoluté, velfaliem in

edam ex commiilione poteft difp

ib

fiy

hoccafu non obligare,

re , poffit & commutare.

lt

$. Redemptio voti eft, quando votum

Ratro: Quia hoc et minusillo , com-

t

commutatur in aliquid quod paupeti-

mutatio enim non tollit vinculum voti,

j nl

bus,loco facro, vel in ufum belli facri

uti difpenfatio, (ed mutat (olüm inaliam

contra infidcles eft contribuendum, Sed

| il

materiam. Vide di&ta fuprà de difpen-

U

hzc fpectant ad commutationem adcó-

fatione in Legehumana. Tract.6 Exam,

| lr

que eft idem cum ea.

$,n.90. &íeqq.

;

[pnl

XLIII, 6. Commtutatio voti eft,quan-

Not.,quód, qui fimul habet potefta-

vt

do pro eo ,. quod aliquis vovit , ali-

tem difpeníaudi & commutandi,optime

j du

quid aliud faciendum vel à Superiore

faciat , i (imul uratur utráque , ut di-

ï Mi

injungituf , vel ptopriá authoritate legi-

fpen(atio fuppleat defe&um , fiquisfor-

tbtrn

timé fufcipitur, dum evidenter conftat,

fan .committatur in aífignando novam

illud ,inquod votumà voventecommu-

voti materiam.

Jl

|

J Lal

tatur, non folüm ex genere fuo , fed

Dixi, qui fimul babets quia poffünt .

edam omnibus circumftantiis penfatis

feparari illa poteftates, fünt enim qui

! m

effe voventimelius & Deo gratius, ut fi

pollunt commutare & non difpenare,

1AM Wl

ipíe vovens calicem argenteum, quem

eüam in articulo morus, lict poffint

UL

vovit , commutetin aureutn.

Verüm ,

abíolvere ifractione votietiam tefetva-

fitl

fi quis voviffet jejunare , vel cilicium

ti. Qui ramen poflunt vota commutate

3 di,

pottare , non potefthoc propriá authori-

ratione authorizatis ordinatie & nonex

tate mutare in orationes, licetoratio fit

privilegio, poffunt etiam in illisdifpen-

!I j

i

actus przftantioris virtutis,nimirum La-

ate.

17 ,//(1

pf

trie: non enim femper Deo gratius &

Qui obfervandum in commuratione

*

nobis utilius eft facere id , quöd eit ex-

voti:

j tïl"t(&&/;,w

l

(

cellentius , fed quod pro loco, tempore

XLIV. Dico: In illá omnia füntac-

//

4!)

W

& difpofitione noftrá magis congtuit fa-

cuüraté taxanda, & notandz hz Regu-

lz:

. " ^i

lutinoftrz, ^ Unde non poteft ipfcmgg

D

l

mutare in zquale.

Prima , ut Votum Perpetuum regu-

Atl

Ad Commutationem requiritur I,

latiter mutetur in aliam obligationem

N

MT

jufta caufa , quales füntaddu&te pro di-

perpetuam , utait Torre.

!ly D]Km

Ípenfatione;quia mutare e(t minus quàm

Ratio: Quia commutatiofonat zqua-

MI [/7] (fjy

difpen fare.

2. Kequiritur in commu-

litatem rei ad rem.

L

Mi

|

li

tante authoritas Przlati , ut patet ex S.

Secunda Regula: Qaantümpoffibile .

^

" hom. a. 12. nifi quando ipfe vovens

cft, commutatio debet fieri in zquale;

|

commutat in evidenter melius,

non quidem mathematicé fed moralitet,

LmP

Wt |

i &Wate

Quinam po[[unt commutare vota ?

de

]

ad arbitrium boni viri ,'föclugä frau

&

"t

De Foto.

ZT

.Qsan'.ï [

& ignorantià, Hincin commutatione

tur vota ant& in feculo fa&a; quorum

TT

voti lpcregrirgationis attendendi etiám

obligatio redit in ca(u dimiffionis & So-

cietate.

Idem eftde votis Novitiorum ,

füntíümptus itinetis,aitnofter La Cruz ;

demptis expenfis & fumptibus domi fa-

faltemillis , quz in eo ftatu implere non

ciendis. Attendenda maximeeftinten-

poffunt.

tio voventis : an vovetit ite fumptuosé

Quinta : Confultius eft , non tamen

Juri

neceilarium, vota realia commutare in

vel fimpliciter , cum. vel. (ine famula-

realia, & perfonaliain perfonalia.

u

tu»-

UA

Tertia: Secutiuseft commutate quau

Sexta: Non debet attendi (ut ant&

difpenfare. Quiapro difpenfatione ra-

infinuatum ) valor & praftantia operis

fecundüm fe, quia aliàs votum perpe-

t adeft füfficiens caufa.

tuz caftitatis & fimilia poffent commu-

^ Quarta/Omnie vota tam realia-cfuäm'

pcrfbnaliz commutati. poffunt & com-

tati in unicum MiffzeSacrificium , quia

hoc eft infiniti valoris & infinitégratum

i

mutantur in vota per quz homo efficitur

Deo $ fed debet commeníurari obliga-

verusReligiofas. UndeS, Doat. hica,

Poteft ta-

tioni & debito paenitenuis.

12, ad r.ait: O7/ia alia "vota funt

men intetdum etiam fpe&tati valor ope-

quorundam //artimlarmw operum ,

tis ad caufandam gratiam ; hinc meritó

fed per. religionem bomo: totam vi-

credi poteft , quód una hebdomodalis

zam fuam . Dei ob[equio deputat s par-

Confeffio aut Communio zquivaleat

ticulaye autemz d univuer[ali 1ncla-

quotid:ano R ofario.

ditur.. Ét ideo Decretalis dicit , quód.

Septizza : Commutatio aut difpenfa-

tio voti, facta virtate Jubilzi , petentis

reus votifratli non bdbetw,qui tem-

jejunia , Confcffionem , &c. non yalet ,

porate obfequium im perpetuam Reli-

fi non impleantur rcq'u"i[ita pro Jubi-

gionis abfer vantiam commutat, Nec

1xo..

ii

tamen Religionem ingrediens tenetur

O& ava: Commutatione voti in aliana

implere suta vel jejuniorum velora-

materiam femel f4&á , non revivifcit

omlï':":f';

maz hzfu(

tionum yvel aliorum bujusmodi , que

prioris materiz obligatio , licét vovens

( nili ex malitia ; impotens fiat,

exiffens in faculo fecit , quia Religio-

INona:Factà commutatione in æquale

WÍ c'.lïllah".'

nem ingredieus maoritur priori vita.

potcft vovens pro libitu tefumere pti-

j Ohbgiä

Et etiam frugulares ob[ervantie Re-

mugm votum. Quia hzc videtur elfe in-

ligioni non competunt , && Religionis

tentio commutaptis.

Si vero eft facta

yi

onus fatis hominem onerat , ut. alia

in melius, probabilius eft , ait Lubline

fuberaddere non oporteat. iecibi.

non poffe. Quia illa commutatio ha-

J

ji

bet vitn novi voti.

1P

Excipe cum Laymanno vora fimpli-

XLV. Quidnans poffunt Religiofi in

ia in Societate Jefu edita , quia per hec

commuteatione votorum ?

D

nonextinguuntur fed Folüm fufpendun-

In

ao

*

73*

TRACTATU

$ X. Examtn s.

. In Tra&. 14. de Cenf. & Caf, teferv,

venialitet ; fx'habet,þote&-nuüubi effe- -

100

D)

£xam. 2. n. 74. patebit , . Confeffatios

peccatum. Quem panitet votorum ef--

Ordinis Prtedicatorum po(le in Pafchá

Ologm

fentialium fuz Keligionis, femper pec-

d

R efurteGtionis & quibusdam feftivitati-

cat faltem peccato veniali , quod fit de

busB.V. juramenta quzcunque (ine ali-

i

majoribus venialibus.

cujus przjudicio relaxate , ac vota qua-

dint

Ratío : Nulladatur caufa , ob quam

m

cunque ( exceptis quinque Papz. rcfer-

melias lit nonemififfe illa vota,

vatis füprà Exam, 3. n. 41. dictis) in

Not. poíle in hoc caíu talesaccedete

mä:ofy'cf

alia pictatis opera commutate illis qui

circumftantias quz faciunt mortale ; ut

g

albo Rofíatii funt inferipti. « Vide infrà

diglis

fi ex contemptu, inobedie

"Frad. 14. Exam. 2.0.74.

acedià poeniteat.

l']',tl-ä , nimid

lil

Nofter dela Ctuz Lb. 2. c, &. dub. 8.

QUAERO IX.

d

abíolut? docet , Religiofos poffe. in

vota folemnia ?

Quid Pa pf poteftcitca.

* fenal

1

|

quodvis opus plum commutare omnia

XLVII. Refp. cum $. Thom, hic q,

1

t tj

vota, exceptis dictis quinque.; & ita

vt d

88. art. 1 1. inc. Papa poteft quidem ex

conceífum effe Benedi&inis ab Euge-

pispea

nio IV. & Societatià PauloliI., &Gre-

rationabili. caufa difpenfare in votofo-

lemnizato per. fufceptionem Otdinisfa-

Hagt

gotium XIII. hanc conceffionem exten-

Atiy g

cti , non tameri po:eft inullocafu, etiam

dille -ad. vota jutata ejusdem materiz,

communis utilitatis & neceffitatis ali-

'fï j

modó commutatio non fiat in prejudi-

cujus Regni difpenfarein voto folemni-

i'mm,gmï

cium tertii,

EY

zato per ptofeffionem Religionis. Hu-

Not, , quód,quamvis conveniens fit,

jus 2., pattis oppofirtum S.DoGt. aliquan-

iüw'que |

ut difpeníatio & commutatio voti fiat in

)s (

do docuitin 4. d. 58.q. 1.a. 4. q.1.ad 3.

Sacramento Paenitentiz , poffint tamen

antequam Summam T heologicam com-

1 V,

| pbf

Regulares hoc privilegio extrà valid&

pofuit, in qua claré docet , non poffe

uti; licét enim hoc privilegium (itdatum

difpenfati , licet à multis extraneis &

m»i" Q

Confeffario , hzc tamen vox , Cozfeffa-

quibusdam Thomiftisexplicetut , non

-tl

vi4$5 non ptzcise importat aCtuale exer-

N

polfe difpenfate cum Monacho manen-

citium audientiz confeffionis, fed offi-

te Monacho , ut Uxorem ducat : poffe

j Pt

cium & apgrobationem pro eo acce-

autem facere ex Monacho non Mona-

j HOHP[;(&

tam.;

chum. Audiantur verba$. Thoma cít.

: I ln [

zem poenitet vovilfe , peccatne?

A. II.

J " t di

XLVI. Dico : Quem pemniret voti

1n Sed Contra adducit Dectetalem

É ïïïæft!tdiiu.rw

cum intentione illud frangendi , peccat

Innocentii in c, Cizz 44 smonafferinm.

] Sl den

mortaliter , vel venialiter juxta quanti-

dicentis: Aädz'mtw, proprsetatis. , 1277

]

|

m

tatem mater'z voti.

Quia intentio il-

etiam cuflodia mþ?anz:*i:,ade&/amexædf

[

It

lum üdicat..— Quem pornitet, cum in-

Regaule monacbali , ut contra eam te6

] wïmmn

QT

tentione tamen implendi , fi nallam ju

1 tj

hts

Summpnus Pontifex poffit V:me'ft.f«gere.

ft:u'n panitendi caufam habet , peccat

| "i

dum,[

Ín

t

De Juramenta ,periuria , Mendacio , &jc.

occafionem preximam graviffimo pec-

uti

animo jufändi : fivetes fitlevis, üvg gra-

vis.

cato , nimitum injufto homicidio , ad

NUQIUOE

Ánté di&um:

quod ncllus juramentó conftringi po-

. Oppono contva Y. partem:

d

teft..— Vide fuprà Tradt, 6, Exam. g, n,

g

eft, quód obligatio voti ficmajot quàm

juramenti : Sed obligatio voti in relevi

€6. quas a&tioncs reus mortisad fui oc-

cifionem teneaturipfe obite.

J

e(tlevis. . Érgo fimiliter.

»

*

fi d

!

Ad hoc R. do&rinam antée

datäm &

QUAEROTV. Licetoe Juramentum

LOU

nunc objectam , intel'ig! de juramento

exigereab eo , quicreditur pejeraturus ?

st

Vel per falíum Deumà Pagano?

promifforio , quo quis fe obftringit ad

Ym

aliquid faciendum vel non faciendum ,

LIV.g.T. ad t. partem : Ex juífa

jeti t

cauía ad inftantiam partis id poteft Mi-

idque folàm quantàm eft ex genere fuo

niftet Juftiti fcuJudex , intendendo

'& obje&o - in individuo enim quando-

D

przcise veritatem , ad perjurium mer&

que vinculum juramenti ratione mate-

fiz eft majus, v. g. frangens juramen-

negativ& fc habendo; fed perfona pti-.

tum de daudis alicui centum ducatis

vate nonlicet. 1ta $. Thom. q. 98

a

graviüs peccat ratione materíz quàm is ,

2. 4

ni

Ratío S.Thom.efl : Quia tunc non

Qui Érangit votum de danda eleemofyna

Similiter;aui vio-

videtur exigere Judex fed ille ad cujus

duorumgrofforum,

lat juramentum promifforium Deo fa-

inftantiam ille exigit ; qui exigendoin-

^

&um , graviüs peccat quàm ( fit fa&tum

ducit alterum fine utilita:e ad. peccan-

/

homini, quia ptimum fimul eft votum ,

dum.

ideoque íra&io habet duplicem mali-

&.2. Ád z. pattem qu«

.Gti patet fu-

Y

tiam , nimirum itreverentie contta

tà Trad. 7.Exam. 7. n. 14$.ad 2, &

€

Deum, &infidelitatis: — Veràm obli-

?. ex vetbisS, T hom. ibi relatis,

m Hþ

l?

gatio juramenti affertorii eft majot quàm

Oppono contta 1. partem: Juxta dicta

( Wï

voti, in ejusque violatione Deus à ju-

fuprà licet petere ufuras à parato dare,

xzante diceretur quafi ignotans, mendax,

imó petere juramentum ab eoqui jura-

y t

| (XPWI

velteftis mendacii; nililautem horum

bit per falfos Deos. -Ergo (imiliter,

Ad hoc N. conf. Qiia in noftro cafu

ff

-apparet in violatione voti , fed inea fo-

làm non praftatar ei fidelitas.

fcienter petitat perjuiam , & pecca-

gt

rlrho t

LIIL Pomo cafum: Ynte: Chriftianos

cum , ac nulla intendi poteft utilitas :

l

y

af in mutuo intenditur bonum utile

j y

l

feus mortis dimittitur ex carcere, qui

jurat fe rediturum , tenetutneredire ?

petenti, & in juramento Pagani inten-

ii

Dice: Sidetinetut jufte & nullum

ditur vetitatisconfirmatio. Quódvero

id non fiat fine peccato, petaccidens eft,

"La

habet periculum contemptüs Dei , Fidei,

& Religionis, tenetur redite , vel petere

refpe&u petentis, & provenit ex fola

Pïvf

Si vetó car-

telaxationem juramenti.

malitia ufurarii ant jurantis,

Tl

cer fit injuftus, & przevideat fe injufte

: QUARO V, Eftne juramentum

&

licitum , dicere: Quod dico;tam verum

vità æivandum,non tenetut, Quia c-iarc:

en

d

Ddc.i dd

263

7RACTATUS

X, Exa4men 4.

eftquàm Evangeliutm, aut

,qgäm quód

Térrió tollitur pet' condonationemt

W

Deus fit unus?

jutatarii,

Ptoquo

P. e'i.s,TüM

LV. x. Si ita loquens intendat veri-

Notanda funt verba S. Thom.ibidem

à

tatem humanam feu creatam in tobore

gt

ad 2. dicentis: Quando quis alteri fub

jett

A

D

comparate vel ezquiparate veritati divi-

Juramento promütit aliquid pertinens ad

"

n& aut evangelicz, effetblafphemia , ut

fibmen

utilitatem ipfius , puta fe ei ferviturum,

patet ex dichis fuprà deillo vitio. Si veró

velpecuntam daturum ,à tali

ii

promiffone

Ments

Íolàm intendat afferere talem rem pro-

poteft abfo

lvereille cui prom:ffofatla eff.

ll

portionabilitere(f: veram , u:i verumeft

Intæ!/zgit

T

qu

ur enim jam tl falviffe promi[e

AAnmtrin

Evangelium , & quàm verüm eft, Deum

um quando facit de eo [ecsnd;n volun-

elfe unum, (o modoeffit jaramentum.

3204 mhef

rate. — lloc idem intelligi. poteft de

Sed hac in re vulgus non tam fübtiliter

condonatione voti , p

Tout explicaturin«

firäronHlH

philofophatur, nec ad talem vetborum

irirmi

frà de Sponfal. Tra

&. ult. Exam. z D

illorum fenfam advetrit, nec Deum in

24.

. hp

teftem vocandiavsimum habet.

Hinc

al

Quari? tollitur. difpenfatione vd

m

defe&a ralis reflexionistalis locutio non

commoutatione , preportionabiliter utí

T

excedit communiter culpam venialem

de votodium eft, Adhoc ptopofitum

verbi otiofi , (i tamen fcandalum defit,

li d

QUARO VI.

S. Thom, a.cit.ad 3. ficait: Quandoque

n

Quomodo t.ollitur ja-

aliquid fub juramento promittitur, de

famentum ?

quo dubium eft , utrüm fit licitum vel

fl |

n

LVI. . Tollitur, utde voto ditum

illicitum , proficaum vel nocivum , aut

eft, 1. per fimplicem ceffationem , ut fi

Y

fimpliciter aut inaliquoca(ü: &inhoc

p

Ies jurata fiat impoffibilis , unde S. Do&.

poteft quilibet Epifcopus difpenfare,

BU

a. 7. in c. ait: Sj, quod erat. po[fibile

Quandoque veró fub juramento pro-

quando jnravit , reddatur. ei zempof[ibile

d.

per aliquem eventum :

mittitur aliquid—--quod eft manifcfelici--

t

puta cim aliquis

tum & utile.

Etin tali juramentonon

jerat [e

pecuniam foluturum , qua eipoft-

Tib

modum vi velfurto fubtrabitur ,tunc vi-

videtur habere locum difpenfatio vel

commutatio , nifi aliquid meliusoccur-

Boj

detur excufatus effe à 'aciendo quod u- .

At

YAUIt , licét teneatur

ratad communemutilitatem faciendum;

facere quod. in. [e

quod maxime videtor pettinere ad po- -

mïgnä Y

eft

l.z.jum

teftatem Papz, qui habetcuram univer-

Sectndo tollitur pet irritationem , de

falis Ecclefiz,

Vel etiam abíolutare-

UM

qua S, Thmp. a. g. ad 3. infineait; 44

laxatio , quodetiam ad Papam pertinet,

?Bitio[um.

unumquemq, pertinet irritare juramen-

Hazc s. D. Vide dicta devoto

»

hd

tum , quod a fibi [nbditzis F& us eft , circa

,&hic ap^,

x!&homs Y

plica , fed fervatá proportione,

ea qua ejus poteflati [ubduntur s. Sicut

m

JMendacium Q eft. 1 10. per quatüot

peter potefl irritare juramentum paelía ,

att,

! lemot

€9 vir uxoris , ut dicitur INum.

j^

"tltrm

30, Szlmt

QU/ERO VII. Qaid & quotuplex

Moä voto diclum di,'

et?quantum,& in emni cafü,peccatum?

ET

L 220

1*

a

É

De Mekdacial

76

z

r».atïomi

ÍVILs. r, Mendacium (ut patet

vocant mentiti ad liabendam pacem, E

exS. Thom. a. r. ) eft locutio falfacum

etiam eft peccatum veniale ob patvita.

hi

tein.

Perniciofum eft , quod pro motie

intentione fallendi, fcu decipiendi pro-

dnji

ximum, quia judicat eam eífe veram.

vo habet damnum proximi fivetempo-

fl

rale five fpirituale.

Quod damnum fi

Unde mendacium ' nomínatur ex eo;

^i

r, Ecmenti-

fitgrave velin materiagravi, utincafü

]

quodcontramentem dicitu

Hinc dicere

1 fr;

"i

j

,

!

fi ek contra mentem ire.

Religionis aut Fidei , eft peccatum mor-

tale ; fieft leve, peccatum eft. veniale.

falfam , quod judicatut effe verum , non

cft mentiri nifi matetialiter , quia noneft

Ut patetex T'ra&. de peccatis,

dum;

&.3. Omne mendacium fotmale e&

contta mentem,

Formale ergo men-

|

"

daciiconfiftitin hoc , quod locutio non

peccatum , nec in ullo cafu eft licitum ,

n

fit conformis menti loquentis.

etiam pro totomundo confervando.

M

Ratio ; Ut patet ex S. Thom. a. ;

Not.quód loquialiquid ; falfum qui-

dem quoad verborum fignificationem,

mendacium opponitur virtuti. verita-

fed tali modo , v. g. jocosé &itonice , ut

tis , & eftper (e pravum, utaita, 5.,

facil adverti poffit, loquentem nolle,

id et, in fe et malum , quod nullà

adhiberi fidem fuis verbis ut veridicis ;

circumftantià cohoneftari potcft. — Er-

[e7]

non fit mentiri; quia non adeft intentio

m

fallendi. Hoc modoà mendacio excu-

Opponi bhic poffunt atgumenta ex

oXy

fantur mattes ac nutrices, dum ad pue-

Quibusdam ProphetiisScripturz propo-

n

1os dicunt hzc vel fimilia : Eccelupusin

fita fuprà Tra&. 7. Exam, r. n, 8, in R,

porta , fifleveris , tradam te illi , &c.

ad Oppof. — Quz cum fuis folutionibus

d

ibi. videantur,

Quibus addo véiba.S,

Dum ergo audiens hzc verba fallitur ,

^f

$i

k

deceptio. tribuitur imbecillitari ingenii

