apta fit inducere mortem , & de pericu-

| &aciat, i

lo timeatur. Ita$. Thom. q.22. a. 2.

Ratio

Quia hoc Sacramentum, in

Ratio

eodem morbi ftatu femel fufceptum, füf-

Afttg f

Quia hoc Sacramentum eft

DEuny

ficit ad effe&us fuprà infinuatos infirmo

ultimumremedium, quod Ecclefia poteft

ntyf

conferre , quafi immediaté difponens ad

neceffarios : flatu-veró morbi mutato &

Ptf

gloriam. Ergo debet folàm dari illis in-

periculo redeunte nova medicin

f eft ne

"ts g

ceffacia.

Ergo.

firmis , qui funt in flatu exeuntium.

"HOnfy m

Nota, hoc effe verum de periculo

& 7. Qui hoc Sacramentüm mini-

Wüttgey

flraret infirmo laboranti communi &

mortis aon qualicunque, ut dum quis eft

,Ubl

ducendus ad patibulum, fed de ec,quod

ordinario & minimé periculofo motbo;

MU

eft exinfirmitate naturali, vel ex accepto

mortaliter peccarec , Sacramentum ta-

t!U'V 4 Pamch

vulnere , non tamen eft exfpe&tandum,

men eflet validum.

Vnecef

níquedum infirmus jamjam velit exhala-

Ratio : Quia Apoftolus per illa verba,

mhibifiong

re animam , fed dandum, quando adhuc

Infrmatur quisin vobis, pco fubje&o ct-

4-*(.2, S,'Sa[

eft integris fenfibus , ut cum majorireve-

paci agnofcit eum, qui eft veré infirmus.

öPm&iS t

rentia & fru&u recipiatur. Si tamen ne-

Ergo Sacramentum effet validum. — Ve-

" froy

ele&um fit , vel infirmus repenté fenfi-

rüm quia effet contra communem lenium

|

|

bus deftitutus, non fit fui compos, non

Ecclefiz , efet illicita adminiftratio.

'Wllu:Tu

:*fdös f

ideo omittendum, fed dandum efl, fi ni-

&. 8. De difpofitione füfcipientis lo-

ïmþïflis; ;

znirum fit talis, de quo conflat, quröd be-

quendo , debet is effe in gratia. -

Ratio:

hi

De Exirema Ontlione.

1129

)

Ratío : Quia Extrema Un&io eft $a-

pluralitas non tollit unitatem hujus Sa-

AW

- etamentum vivorum,

&

cramenti, quia inftrumentaliter tantüra

iW

operantur? mutatio autem martellorum

Vide faprà quod extat preceptum de

W

fufcipiendo in articulo mortis Sacrameü-

non tollit unitatem operationis fabri,

P[i'

toPoenitentiz & Eucharifliz. Quz duo

Nota tamen hic verba, que $, Thom.

ibidem premittit : Quamvis in Euchari-

/

Sacramenta poffunt etiam iterató fufcipi,

(j

l

fi in&rmus poft Extremam Unctionem

ftia, fi poft confecrationem panis moria-

i

- aliquamdin füpervivat. Vide fuprà Tra&.

tur Sacerdos , alius poífit procedere ad

confecrationem vimi , iucipiens ubi ille

Pti'

41. Exam, 4. n. 43. 2n & quomodo Eu-

dimifit, vel etiam incipere à capite fuper

[

€hariftia poffit Qar.i poft hoc Sacramen-

aliam materíam ; tamen ip Exrrema Un-

i

t£um,

&ione non pote(t à capite iucipere, fed

?m- ,-*

QUZERO VI. Quis eft Minirüea:

!

- hujusSacramenti,

debet femper procedere: quia unctio ia

j

CXIH. &. 1. HocSacramentum à folo

eadem parte fada tantum valet, ac f

T

Sacerdote validé adminiftrari poteft , ita

confecraretur bis eadem hoftia ; quod

(f

:'L

patet ex verbis citatis $. Jacobi, Índucet

nullo modo faciendum eft. Hzc ibi.

Ti

E. 3. Hoc Sacramentum non con-

'Presb]tgroä. Vide fuprà in Exam. 1. u.

u

ferur validé à pluribus Sacerdotibus,

.a8. quód Diacenus v.g. hoc Sacramen-

:mpü,

— tum adminiftrans, praterquam quod ni-

quorum unus profert formam , & alter

! hil faciat , infüper fiat irregularis utpote

applicat materiam. Effet tamen validum;

u

| exercens a&um Ordiüis non fui.

Item

fí unus Sacerdos inungeret unum fen-

I

13

in Exam.2. n. 68. quód Excommunica-

fum , proferendo etíam formam partia-

(il

lem, & alter alterum ,. five fimul (ive

)

tionem incutran: R.eligiofi, fine privile-

t

gio aut fpeciali licentià Parochi Clericis

fucceffivé. Qod tamen non eft licitum

d

vel Laicis Sacramentum Euchari(lie vel

nifi in extrema neceffitate, in qua time-

Un&ionis minifirare aut Matrimonia

retur infirmus fine hoc Sacramento dis-

y tl

folemnizate ptzfumentes,

ceffarus , nifi plares fimul inungant di-

veríos fenfus.

TT

Excipiuntur ab hac Ceníura meritàó

D

Religiofipietatis zelo du&i, exinterpre-

1. Dar5 patet ex illis verbis $. Jacobi:

tf

-tativa Parochi licentia, infirmo in extre-

Orent fuper eum ungentes , id efl, qui

ma necefTitate conflituto, per Sacramen-

ungit; debet orare feu verba £orme pro-

ti exhibitionem fubvenientes.

ferte.

j

"

1u. 2. SiSacerdos ante omnes Unctio-

- Aatfo 2. p. eft

: à pari de Euchariftia

j5

Téspera&tas moreretur , poteft alius per-

qua fubfiftit , ; una Species confecretur

ab uno , altera ab alio Sacerdote.

!

|gere,ubi prior defiit, & perficere.

jj

. ARatio : 'Tum à pari de Euchariftia, fi

Ratio 3.p. Couia effetcontra ritüm to-

J

Sacerdos moreretur póft Confecratio-

tiusEcclefiz , qux tamen cenfetur con-

nemPanis; Tum etiam quia , ut ait S.

defcendere extremz neceffitad.

^

j

QU/ERO VII. Quanta eft nece

Bï:ïa-;

3 ïþomf»q. 29. n. 2, ad 3. , Miniflrorum

a

Dddd ddd

j

hujus

tsss

1130

TRACT. ATUS XIF. Examenm 4

"

hujusSacramenti, & quanta obligatio ad

KRatio : Quia Fideles habent ]s ad

P

::v

1

1l

1

l

lh

ilud (aliaque Sacramenta) miniftran-

hocSacramentum , & curam gerentes vi.

[

Q

x

officii fui ad ejus. miniftrationem fe ob-

PU

dum, przfertim tempore peftis?

CXIIL R.1i. HocSacramentum non

ligárunt.

Etrco..

Fo]

m

eft neceffarium neceffitate medii ad falu-

at

Bz. 3. Ad Sacramenta mini(tranda flri-

tem, 2. Nec neceffitate precepti à Chri-

&iüs tenentur Parochi quàm Epicopi,

«t din

fto vcl Ecclefia pofiti. 3. Eft tamen valde

Ratio : Quia Epifcopi funt ficut caufe

5tzme

urile.

Mu D.

univerfales, qua operantur per caufas

Katio Y. p. Quia hoc Sacramentum

particulares fibi fubje&as , uti Parochi

u uD

non facit ex inimico Dei amicum ; fup-

Epifcopis fubjiciuntur, Ergo Epifcopi

quisim

ponit enim gratiamDei , càm fit Sacr

non tenentur , nifi in cafu valde raro &

tide

a;-

"mentum vivorum. Ereo.

magnz neceffitatis , ac in defectu Paro-

1

"t fdj

chorum.

;

Ratío 2.p. Quia tale præcegtüm nul-

n 14

lbi extat.

.CXV.: Certum eff , quàd Parochus

ibf

3. Pars patet ex effectibus hujus Sa-

teneatur fuis Parochianis pefte infe&is,

* ia

eramenti fuprà affignatis,

per fe vel per alium , etiam cum eviden-

At f

Ex quo Sequitur ;nullum fub mortali

tiffimo vitz periculo- exhibere Sacra-

m &$

teneri ad hujus Sacramenti füfceptionem

mentum Ponitentiz. Ita Chriftus Joan.

"t onnja

feclufo contemptu , fed contemptus eft

I0o. Bonus P

affor antmam [tm:m ponit, l'f"

A erdeor

mortalis. . Hinc S. Thom. 5. p. q. 65.

ovibus [iis.

4

'lrditum

4. 4 ad 3,ait z Licét omnium Sacr

en-

Ratio : Qu

ia P*afbcäoa ut animarum

Aacdbi.

-torum. contemptus fit faluti contrarius,

Paftor? ex officio incumbit curare; etiam:

EY

non tamem eft contemptus Sacramenti

cum perículo: vitz , ne ullus Parochia-

Diiisi

ex hoc , quód aliquis non curat accipere

nus defe&u. mediorum: ad' Salntem: ne-

V1UT

Sacramentum , quod non eff de neceffi-

ceffariorum: (inter qua eft Poenitentia ))

tate falutis : alioquin omnes, qui: non ac-

pereat.. Et ad hoc quafi per contra&um

"lmorer

«&ipiunt Ordinem; & qui non contrahunt

( officiam acceptando ) cenfetur fe obli-

li

" Wema

y,

Matrimonium , contemnerent hujus-

gàffe. Ergo.

E h$

inodi Sacramenta, Hzxcibi. De necef-

Ex quo Sequitur, Parochum graviffi-

fütate Sacramentorum vide fuprà Tra&.

mé peccare » fi tempote peflis gr

egene

ID rA

1|

r Exam.4.n.44

j*

orté

L

fuum: deferat , aut aufugiat, nift .

) qu

CXIV.. &« 2.. Probabilius eft,, quód

cum.expreffa Epifcopi licentia alium ido-

j

h

! lg

quicunque animarum curam gerens fub:

neum fübflituat s. imà. hoc fubffituto,.

mortalt teneatur. Extremam: Unctionem

debet tamen animo effe prafíens,, & at-

3 &if

füis fubditiseampetentibus dare;. peccet-

teudere ,. ut: fübflitutus rit&* faciat offi-

etiam graviter', i eansdifferat ufquedum:

cium; Siidoneum Vicarium babere nom

WPUIUS dg«

infirmus moriatur; vel (ut antea n.. 1 16».

poffit ,. nequit: etíam gaudere privilegio:

i Vg

bimeftris abíentia: conceffo à Trident..

M

Ti

. 4 ii Notabili: di&tum ) fénfibus de-

"Q

fütuatur.

Hots&-. rfe-

"pf

Seff.z 2« c. T« cl's.—m:fii:-mnT Nec

2X

fignare;

Em

p

[

De Exirema (Untiione.

**Ilgi

l

fignare, fi nequeat haberi idoneus fuc-.— quodám peticulo, fi illud non fitmora-

Aiter magnum , Parochus tenetur vel per

i| -- ceffor. . Quia ficut milesproprzlio, fic

ille eft condu&us pro tali neceffitate.

fe, vel per alium fuis fubditis pefte 1n-

X 5. Idem tutius & probabilius affe-

fe&is, conferre Extrémam Un&ionem,,

]

. £0 de adminiflratione Eucharifliz perfe

licétalia Sacramenta receperint.

vel per alium , nifi tales fint circumitan-

. Ratio: Quia hujus Sacramenti mini-

-

tiz, quz meritó excufent.

a

ftratio per fe fpectat ad officium Parochi,

Ratiío: Patochus ex ju

ftitia ten&tur

& licét non fit Sacramentum neceffita-

!

j

curare , ut Parochiani fui impleant prz-

tis, eft tamen magnz vtilitatis, ut di-

Gum eít, Proinde Parechusexconfilio

Ul

cepta divina, aliisque non tantumin ex-

u

, trema, fed etiam in gravi neceífitate fuc-

Medicorum fibi provideat de praferva-

»

n

currere: fed juxta dicta fuprà T'ra&t.. 12.

tivis,

. Exam. 3, n. 49.. eft przceptum divinum

Refp. 7. Si omnibus mediis adhibiris

y

de Euchariftia , nonfolüm aliquoties in

Parochus fine notabili vitz fux pericule

d

vita , fed etiam in articulo mortisper mo-

hoc Sacramenrum minifirate. nequeat,

Qum Viatici fumenda.

Erzo.

Communiter ad id non tenetur

»l(kf

A

Nota ex Sylvio, .dari aliqua ( licét

Ratio : Quia juxta diGa hujus Sacra-

j

nog omnia) ex juítitia folvenda, etiam

menti fufccfptio non cadit fub ptzccepto.

Dixi, comrunner nom tenetur; Íü

T

«um evidenti: vitz corporalis periculo,

Tale debitum habet miles de pugnando

enim contingat, quód infirmus nec Sa-

n

vel excubias agendo cum periculo vitz.

cramentum Poenitentiz ; nec Euchari-

j

r

lia fimiliter in przfenti.

ftiam fufcipere potuerit, tenetur Paro-

(

Dixiin R. g. »ifi circamflantia excu-

chus cum certo vitz periculo ei Extre-

T

fent ; Ut 1. in cafu,quo, fi Parochusali-

mam Unctionem impendere.

. quibus daret Viaticum » effet periculum

QUZAERO VIIT. .Dixifli antea, ge-

Ts

. ne alii morerentur fine confeffione, ut-

rentem curam animarum debete tempo-

ii

;

pote qux magis neceffaria eft, quàm Eu-

re peftis fibi providerede mediis prafer-

chariftia. 2. Si periculum vitz in Paro-

vativis, quz funt illa ?

"

cho fit valde magnum , neceffitas veró

CXVIL Refp. Talia media funt v. g.

gï

«t

j

communicandi in zgroto nulla vel mo-

1, Sacerdospeftiferis inferviensnon uta-

H

Iw

d

. .dica, eó quàd pauló anté communica-

[j

tur longà vefle, neillà eos tangat ; nam

umfa'? |

verit, & Parochus fit moraliter certus

& hoc tactu aliquis infici poteft. 2. Non

)'ïi,'lior

de puritate confcientiz ejus , de quà fcit

facilé jejunus accedat eos. ? ,Non nimiura

eum effe valde follicitum.

3. Si pericu-

eis approptiet , fed odorem, naresoccia-

"

M*

lum Parochi fit grave, & per ejus mor-

dendo, & maximé halitum pro poffibili

4!| . tempopulus deftitueretur omni Paftore,

fugiat. 4. Sub confeffione tanta diftantia

g

qui fubveniat peftiferis , & tam citó ac

eflepoteft, quz non impeditaudientiam.

g

- fadlé non poffit haberi alius. -

$. Antequam cubiculum intret, feneflras

W

CXVL & 6. Non obfílante parvo

aperiri, aut ad purificandum acrem &

pellen-

'narf;

! Dddd ddd 2

V

E

m

1152

TRACTATUS XIF, Éxamen 4.

pellendos noxios odores fortem fuffitum

dem przfentes, fed. nofint fervire, tenem-

fiericuret. 6. Si poffioile fit , faciat (ob.

turne quicunque alii Sacerdotes ?

rationem modó datam ) pont ardentem

CXiX, BRc Affitmativé , nimirum te-

ää

D

faculam inter fe & infirmum. 7. In por-

neri Lege Charitatis & Juftitiz Legalis.

$

[

»

recione facrz Communionis, caveat, ne

miniftrare Sacramenta, etíi nulla anima-

fj

A

infirmum manu vel digitis tangat : ob

rum cura eis fit commiffa..

uod ci jübeat, ut os fufficiehter aperiat,,

Katio . Quia ad cafum tantz neceffi-

:

labia diftendendo. 8. In adminiflratione

tatis cenfentur omnes Sacerdotes in (ua

Extreme Und&ionis poteftuti virgtob-

Ordinatione fe obligiffe , & pro eo obe-

longà oleo tincà, qua pefte ceffantecft

dientiam promififle Epifcopo tam Ke-

[

comburenda , fi (it lignea: Velad (imi-

gulares quàm Sxculares, nimitum: vel

lem ufum pro alia neceffitate affervanda,

expre(fé; vel ( eo ipfo quód fint aut fiant

/fi fit argentea». bene tamen femper eft

incolz feu Dioccefani ) tacité. Ergo Epi-

mundanda ex quácunque fit materij.

fcopus omnibus in eo cafü poteít man-

9. Confulat Medicos de medicinis pra-

da»reæ

fervativis, quas feduló adhibeae, fic uc

Nota tamen,, quód Keligiofís maximc*::

N

medicamenta fpiritualia non negligat;.

exemptis non debeat id mandare in in-

fed priüs feipfum per Poenitentiam curet.

dividuo, hnic vel illi, fed. Superiori ,. ut

10, Sacramentus.adminiflratis non diu fe

is.exponat eos, quos fciverit magis aptose

detineat..

Quid f Pralatus. alicujus Ordinis ex-

i

CXVIIL, Zezeturne ctiam. Magiftra-

empti.nolletpermittere, ut ullusfuorumy

tus Civilis ad.illa media: concurrere

pareat Epifcopo ineo cafu mandanti, nec

D:co: Tenetut Parochis providere de

ipfe velit quenquam exponere ?

medicinis feu antidotis » faltem pretio-

Díco , ln tanta neceffitate eos potiüs

fioribusac difficilioribus. lrem juxta pe-

debere parere Epifcopo mandanti, quàay

Bitüalem

ritorum Medicorum con(ilium procura-

Superiori fuo;.

Wt (

te remedia: pro purgando peftilente a&

;ff()) Eu lü;

Ratis : Quia in cafu p

ofito (in ([)'&9.-):

re , ut ex plateis auferantur fordes; pefli-

Superior injuflé contradicit..

lil ii

feriaccommodenturin hofpitalibus,eunv

Nota:tamen;, ineo:cafu Sacerdotes fz--

W g.

ia finemexftructis, ut conflituantur Me:

eulares: magis- effe obligatos ad paren--

dici; Chirurgi, Pharmacopole, &c. Item:

dum, quàm Keligiofos, & ex his nom

ne pe&iferorum mortuorum-corpora ja-

Quidcïsaf

exemptos magis-quàm exemptos, utpa-

€eant diu inhumata ,. &c..

tet, (i confideretur, quid fit exempto.

UJZERO IX. $i peftis tempore .Pa-

Vide füprà Tra&. 7. Exam $. n. 83.

vochialiique Pralati five jufte five injufté

an & quando quis teneatur exponere vi«

abínt; aut pefte laborent . vel Gnt qui-

tam pro falute aaimæ«groximi.

P

—

-

7

- ) 1133

fs-

d

9rj

5*"' )(

EE

€J.

e

| äää

ä&äääägf&&ä

GN O

*

Q

*

li

Qäägäääæ

GE

æmææ

d

9

RO R

3

-

(

Ya

L/

dO.

U

1

:

k

TRACTA I US XW

hi

Ll

d

De.S5 (lCïdWZäïltO Ordinis ,

ni

Wt

TRIBUNAL ORDHNTANDORUM

n

PROLOGUS

Í,l

u

)d

Eus fua opera in fui fi mmmdmcm producere voluit, quantüm

vt

poffibile fuit, ut perfe&a effent, & per ea cognofci poflet. Et

Quj

idco, utin fui$ operibus reprefentaretur, non folüm fecundám

quodin fe eft, fed etiam fecundàm quod aliis influit, hanclegem

Jl

naturalem impofüit omnibus; ut ultima per media redueerentur & perfi-

j

Et

.cerentur, & media per prima, us Dionyfius dicit c. s. Ecclef. Hier.

5

deo, ut ifta pulchritudo Ecclefiz non deefitt , pofüit Ordinem in ea, ut

quidam alis Sacramenta traderent, füo modo Deo in hoc affimilati ;

. quafi Deo cooperantes, ficut & in corpore naturali quedam membra

t

aliis influunt.

| y

Hec fünt verba Angcelici Do&oris hic q. 34. a. 1. in c-

jl

-Qui de Sacramento hoc agit à

»n

-&itæþ 34. Supplem. vfque ad 4o. inclufrvé

d

n

M

i

W

Dddd ddd 5

EXA-

1134

| TRACTATUS Xf'. Examen 1.

;

s

SENS

i

Jio;

&

A )«

2

A

:

23

d

pdl'miztrz

: EOUOSE BQ

z

RY

exRSes

taipto

hd ttm

X AMEN- D

wlo Vic

sl

De Exdmz'neyün[izmndowm & Ordinandorum, ac de

lifopo

aitmm

g q*b.;?/i/trd, ejus mattria , forma,

;z(fm'm d

fibjecio ,

!

f

miniftvo, oftcio , effectu, fn; » oblteatione

linario,

^

ac tempore collatzonis ejus.

Mtztar

ühim

-UJZERO L

Examinatori

ANenne .curh

Fm* d.

quibu"sdam poteft tgitifts

Ttt,

quzrenti» quid petis? quid

agi ?

refpondendum ?

- "ffrmo de Keligiofis precisé Choro

0

L Refpondeo

Peto exa-

deputatis, modofciant legere, & canta-

(it otdin

minari pro prima "Tonfura,

re, ac intellieant quz legunt, & firsi-

þ,liüær &

velquatuor Minoribus, proSubdiacona-

Uindig

tu, &c,

lia; quorum fcientia eos facit fufficien-

tes Ecclefiz & fux Religionis.Miniüros.

1mó poteft Epifcopus illis, de quorum

) l ït&ggm

. mm";e tepriüs Gääre Examini?

doGrina fatis conftat , examen omnino

Wntigy

Affirmo de omnibus tam Religiofis

remitteres quia ceffat ejus finis,

Zf") Cuïl'fiïm

quàm Clericís, Nam frid. Seff, 23. de

, Qualia Statuta Religio noftra quoad

Ht r

reform. Cap. 7, mandat; Epifcepus Sa-

hoc circa noftro: Fratres fecerit , videa-

Pl

cerdotibus €8 aliis prudentibus viris , pe-

tur in noftris Conflitutionibus Dift, 2,

Wirdalg

vitis Divint Legts , ac in. Ecclefiafleis

c. 14.lit. X. ufquead finem. Videctiam

NLUI7

Sauihonibus exercttatis frbi | ad[cinis ,

dica fuprà Tra&. 1.Quaft, r.

b fl

ordinandorum genus , per[onam» atatem,

Teneturue ipfe E

pifcopus intereffo

jm dcgu

f

in[Htutionem , mores,doElrsnam ci fidem

Examini, & quis ille?

diligenter invefliget c& examinet , id eft,

Dico , Tenetiper fe, vel ( utifit in

^

KM

plengi

/ftri&é, Unde Epifcopus non fatisfacit

Germania ) per fuum Vicarium. Debet

m a

fug confcientix ; faciendo folüm Exa-

autem Examen hoc inflituere proprius

rPU ,(im

men perfün&orium , & , ut folet dici,

Epifco

l W

y0 forma.

Hinc Epifcopus & Exami-

fufiüs.

pus Ordinandi, utílatim dicetur

À

f

At

n

» Qu

natores graviter peccant approbando ad

4l5 Epifcopus debet examinare Or-

Ordines , praíertim facros; ignoran-

dinandum ex fua, ad aliam Diæcefimädi-

kk

teme

miffum ?

E

Dico:

j Tonül

WE e

RR

a

-

*

De Sacramento Ordinzs,

It3f

bico- ; Juxta Trid. incum

bit Epifco-

Fidei, quz videri poffunt ex Canitio,

h24

ez

-. po dimittenti , bic enim fcire debet, quid

Quis fit dicendus Chriffianus? quod fi-

& quis pro Ecclefiz fuz utilitate ferviat,

gnum Chriffiani, nimirum Crux ? quo-

Poteft tamen ille Examen committere

modo hzc formanda ? quz in ea lateant

vel fio Vicario, vel Superioribus dimit-

myfteria? explicata fuprà de Baptifmo

tendi, vel aliis à fe judicatis idoneis, imó

Tra&.rr. Exam. s. n.60. & 61 Item

i

& Epifcopo, ad quem dimittitur, Quod

de Symbolo Apoftolorum.

Quotuplex.

poftremum non raró fit in €ermania,

fit Symbolum.

De quo vide de fide

prefertim: dum ordinandus multüàm di-

Tra&.7.Exam.r.n.r4, De Oratione

flat v. g. ftudiorum caus2, à proptio

Dominica ejusque partibus & Au&tore,

Ordinario.

De Salutatione Angelica & Au&oribus

Nota tamen quód Epifcopus ordínans

ejus.. De preceptis Decalogi & Eccle-

dimiffam & jam examinatum , 6 velit,

fiz , & quomodo contra ea peccetur ; de

iij

poffit denuà examinate , non tamer te-

quo vide de Legibus in Tra&,6.Exam,

meátur.

3, ltem de Sacramemis in genere & in

(

. QUAERO II

'ux ícientia eft ne-

Ípecie quoad communia fcitu neceffaria ;

At

€effarta ordinando Tlonfurando & Mi-

De eorum effe&u primario & fecunda-

. Rorifte , & ex

üm

q.uibusï materiis cft exa-

rio, Ícilicet gratia prima vel fecunda , &

ae

minandus ?

Charaétere ; de quibus fupra ir propriis

. 1. De tonfurando Conc. Ttid, Seffz

d

Iocis a&um eft.. Dedivifrone Sacrament?

Q

23. de reform. cap. 4. fic flatuit: Przmá

im vivorum & mortuorum ,. in iterabile

m

Ton[urà non initienur , qui Sacramen-

& non iterabile. De quibus vide Tra&.

tum Confirmationis non fufceperint , &

11.Exanr2.,19. & 20. Ítem eodene

i

Fidei rudimenta edotli non fuerént , qui-

Traét. Exam. 3.

vt

— oque legere ch feribere ne[féiant , j de qui-

Tandem examinandi funt de iis, qua

Jii.

( us probalalis conjeétera nou fit, eut, nom

ad cujusvis flatum & officium pertinent;

T

p faenlaris Pudicii fugrends frande, fed ut

juz fuggerer decurfus hujus operis.

- Deo fidelem cultunz

prafent , boc vite

- QU/ERO HII.. Quid eff prima Ton-

nt

genus elegiffe.

fura? qua ejus materia & forma ?. quod:

&. 2, Ad Minores Ordmes: mom fanc

fubje&um? quis Minifter ? quod offi-

li

il

recipiendi , nifi qui intelligunt. faltem

cium ? quis effe&us? quis finis & obli-

M

linguam latiram: juxta Trid. ibidem

J

gatio? quod tempus collaionis ejus ?

€ap: 11. , fimul tamer debent. fcire ca,

IT& r. Prima Tonfura non eff

n

quz ad fuum: eujusvis Ordinis officium

u

Ordo nec Sacramentum, fed folüm: dif-

fpe&tant ;.

quis aliàs eo fungi nom pof-

pofiio ad . Odines few prxeambulunv

L. fünt

, cüm tamen temeantur. Vide de

1

—

quoddam ,. habetque: fe. confuratus. re—

jj i

Scientia feq. Exam, z. n, r g.

fpe&u ordimtorum eó feré modo;,. qub—-

€m $ lonfurandi & Minoribus ini-

in aliqua. Keligione Novitius refpeétu

&endk folent. cxaminarii ex Kudimentis:

Piofefforum.

)

»

Derke-

v

|

-

Iil 36

TRACTATUS XV, Examen 1.

Declaratuir ex S.'Thom. hic q. 40. a.

&ionis , cüm fit circularis , qui autem

»

: ;!W

2.in c. Quia prima Tonfura non eftSa-

tott

facris myfteriis deputantur , fpecialiter

nl

cramentum , nec gratiam caufat , nec

debent tendere ad perfe&ionem , & ac-

ii

characterem imprimit , nec fpiritaalem

cipiunt dignitatem Regiam, Ergo. Et

aliquam poteffaem agendi aliquid circa

hinc eft, quód prima 'Tonfura etiam vo-

sjat

1

al

Eucharifliam tribuit, fed folüm à po-

catur Corona.

nulspe

pilo feu fxculari ftatu feparat, Ordinum

EK. 3. Subje&um capax primg Ton-

roprié ditorum , Ecclefiaftice Juris-

furz elt Mas Chriftianus feu baptizatus,

TTR

tvf

di&ionis, Privilegiorum , ac Beneficio-

& confirmatus.

rum capacem facit, ad Ecclefiz fervitium

Katto : Quía fcemina ficut noneft ca-

n

& ad pfallenduma in ea deputat. Vocatur

pax O:dinis , ut patebit infrà in E-

f ul

autem prma Ten[zra , quia eff prima

itítum F

xam. 2, n. 12. ita nec prime Tonfurz,

habilitatio ad Tonfuram Clericalem de-

qu& eft difpo(itio adOrdines. EtBapti-

liu: ]

ferendam : qu& poftea augebitur pro-

Ímus facit Chriflianum ,' eftque janua

A0 porta

portionabiliter juxta majoritatem Ordi-

Ut t

Sacramentorum , adeoque & difpofitio-

num,.

nis ad Ordines. Ergo. Porró Confr-

lum

&.2. Prima Tonfura non habet ve-

14 M

matio eft de neceffitate precepti, gravi-

zam materiam & formam, fed quafi.

ter obiigantis,

-'ä-TzTon,ü

Ratio 1. p. Quia non eft Ordo nec

Nota, requiri certam ztatem , nimí-

Sacramentum.

rum feptennium falem , quia requiri-

an

Ratíe 2.p. Quia loco formz habet

tur ufus rationis, (jae eo enim non po-

j Ikam L

illa verba, que profert Epifcopus, 2Do-

m

teft fcire rudimentaFidei ; ille autem fo-

goinus pars bareditatts smea e Caliezs

let adeffe in feptennio.

M!lfïmmm

112, ad bn

sei: tu es qui reflitues bareditatem me-

Quwi Coronam feu primam""l"onfuram

am mibi. Etis qui tondetur, loce ma-

. "iniffor

vult recipere , teneturne effe in gratia, &

"Attdoy

terix habet abíciffionem capillorum.

ea die communicare ?

L

Quid f tonfurandus fit calvus?

Dico :

— Dico, eam ezremoniam debere tali-

Eft de confilio , ?Oh de prz-

"ff Qtdiog

cepto.

"g à

ter, qualiter poteft, fieri, & hoc fuffi-

Ratio

cit,

Quia juxta di&a non eft Or-

Pa

do nec Sacramentum , nec gratiam cau-

rgo,

E

x his prima ToiliteKe poteft defi-

niri : Eff levis detonfo capillarum ab

fat, &

V, &

ferri.

poteft etiam poft P.ra'ndïium con-

£Pi/29pa Ceremoniis . Ecclefraflicas fer.'ia,'

"ire Ej

Qui vult tonfarari licité , teneturne

I].m 0 b

qua ma[culus tyrocinto myflerzorum Dei

anitiatur.

effc immunis ab irregularitate ?

m

ä:xad, s1odum coro-

Cur Tonfura .;Ixa?c

Ratéo dubitandi eft ; Quia juxta facros

lt n

ng?

Canone: lrreg

o

ularitas folüm tmpedit fuf-

M Hg

*(

Dico cum S.D. q.

40 3. 1. inc.ldeo;

ceptionem O:dinum : $ed Corona n

krl(u

2

W ii

qu corona eft figoum Regul & perfa-

1

eft Ordo.— Eägo.

Ajïrmd-

p

D: Sacramento Ordinzs.

1137

j

A.[?frhd.

Ratto eff : Licét Corona

ficiorum , prout di&um in Declaratione

M

tion fit Ordo , facit tamen hominem ha-

R.rom

bilem & idoneum ad Ordines , & ad alia

(

&.7. Finis Coronz feu primz Ton-

l

in declaratione R. 1. affignata , & qui-

fürz juxta anté dicta ex Tridentino eft,

u

dem juxta Ecclefiz ftatutum , irregula-

Fidelem Dro cultum praftere.

titas veró facit inhabilem ad fimilia. Er-

Ex quo Sequitur , graviter peccare

"

go talis peccat. Ex quo patet ad Ratio-

eum , qui fufcipit Coronam pracisé

nem dubitandi, diíI. min,' Ita tamen ut

i

ideo , ut fugiat forum fzculare, ut patet

fit difpofitio & janua ad Ordines, coac. ;

ex Trid. cit.

Quia agit Contra mentem

m

(ecus , negaiur.

Ecdefiz, & non preftit Deo fidelem

i

— Qui vult tonfarari , quam vcftem de-

cultum. Et gravius peccatum eft, 6 fi-

bet fecum portare, ut ea indatur ?

mul alatur ex proventibus Ecclefiz: (ic-

ufu:g,

- Dico : Debet fuper brachium fini-

ut fi quis ingrederetur R eligionem ani-

d-

u

flrum po:tare fi uperpelliceum , & in ma-

mo non manendi , mortaliter peccaret,

i

nu dextra candelam. Quare vocetur fü-

quia contra Rel

i

l

n

gionis voluntatem aj»in

T

perpelliceum, vide n. £. inR, z.

tur expenfis ejus.

R.4. Minifler ordinarius & per fe

gm"r'

Quid [i quis primá Tonfurá infignia-

primz T'onfure eft folus Epifcopus , &

tut fine dntentione afcendendi ultra ?

Y

quidem

As

Dico.; Non peccat, cxteris paribus.

initiandi,

ïius i;gün; Ordinandi feu

Rato : Tum quia id nullo jure di-

qu'uï;;

Ratio 1. P. Quia deputatio ad cultum

vinoaut humano prohibetur. Tum quia

n

divinum pez:fe debet fieri per fummum

ilegitimus ex difpenfatione Epifcopi

tembi

Miniftrum , ut arguit $. Thom. q. 40.

poteft promoveri ad Minores, & ad fim-

2.2.ad 2

Dixi, erdizarins ;

uia ex

plex Beneficium; qui tamen non poteft

n[umg-

dj

commiffüone Papz poteft effe fimplex

afcendere ultra , nifi altior. difpenfatio

(,:;

Sacerdos.

detur.

Ratio 2. p. A&us Jurisdi&ionis per

Qd ff Tonfuratus ab

^

ky

fe & ordinarié non fit nili à Miniftro

ciali caufa nubat ?

sque'.u»llä" fpe-

ordinario & proprio : Sed conferre pri-

Dico , peccare venialiter. — Rario :

mam Tonfurám

di

a.

ei? a&us Jurisdictionis,

Quia deferit ftatum, quém aliquo faltera

um

Ergo.

modo implicité promifit Ecclefix. Vide

"

IV. B&

- Officium To;lfur'at»i eft

fuprà Tra&. 7. Exam. 3. n. $&. deeo,

fervire Ecclefie , & canere in Ecclefia.

qui ab Ordinibus Minoribus retrocedit

íam ob rem vocatur etiam à quibus-

ad Laicatum.

r

,g'm-

dam Pfalmifta. -De pfalmiftatu vide plu-

&& 8. Pro Clerico pracisé tonfurato

ra infrà in Exam, 2. ante n. g,

j

non eft alia fpecialis obligatio, quàm de-

&. G. Effe&us primz Tonforz cft , fa-

ferendi habitum & tonfuram.

x

"i

*

cere Clericum , ac capacem jurisdi&tio-

Ratzo

*

j

tur alia,

Quia nullibi m juge.invgen-ï—.

nis Egclefïaü;Cg ; privi*»cgiorum & bene-

P

Eecee eee

45;!!0'4

; DiXï:

TRACT'ATUS XV. Examen x.

;fää

*

tondente induitut, —Vocatur fü;)erpef-

; tl [

Dixi , pracise ronfavato . Si enim ha-

beat Beneficium , vel fit Keligiofus Cho-

liceum ideo ,. quia: olim folebat deferri

ii d

£0 addi&us , tenetur ad horas, Ad cafti-

foper tunicas pelliceas de pellibus ani-

at

malium fa&as. Amplitudo ejus figni-

"L

tatem tenetur e& ratione comrfïün'iï, quá:

m

quivis etiam Laicus..

ficat innocentiam vita, qux' relucere de-

Am & quomodo Clericus habens vel

bet 1n Clericis..

irinas,

non habens Beneficium ,. in Minortbus.

&. 3. Duo fpecialia füut privilegie

ilitm pe

vcl. in facris con(fitutus ,. teneatur por-

Clericorum. Unurmr dicitur fzrà alterums

n dif

tare Tonfüratrr vel Clericam , vide fuprà:

Canonts,

Primum eft extra&io à foro

A

"Fra&. 7. Exam. 3. n- 55 56.& 57

feu judicio Sxeulari ac civili ad Ecclefia-

futio C

Be. 9 ProconferendaCoronanon eft

fticum, ad' quod' reducitur immunitas

las l

flatutumcertum tempus; fed poteff con-

feu exemptio à tributis five gabellis,exa-

qu a

&ionibus , &c. au&toritate laict impofi-

ferri quotidie , (ive dies feflus fit , five

ünater

nonz poteítetiam conferri (imul cum:

ti$, etiam. quoad bona patrimonialia,

agntlt

Minor.ibus..

ni(t (int res negotiationi expofitz , &

Wtettiio

' Qui Coronam fufcipit irr aliqua cen-

quidear non proe bono Ecclefiz. De quo

Vttt, ac.

füra , fitne'ex hoc irregularis *

vide Tract, &, Exam. $. n. 80. in. Sup-

Aone

Dio: Nonfitz A« Qtim nul-

'pono 2. Alterum, fcilicet Canonis , eít..

adlls fm e

libi in Jure flatutum eft..

Quod /7 guisfuadente Diabolg

lericum

RI.PE&HECC'«

percutiens fit excommunig

» De quo

QUJERO: IV. Dixifli anté ,. quód

od f

effc&us. Coronz fit effe Clericum ,. dic

vide 'Fract, r4. Exam. z; £ 68.. ubi ex-

14

mihi, quid eff Clericus ; 'vel Clericatus?

plicatur hec excommunicatio , & quis

j

Qlfwfo r

quz ejus veftis? quePrivilegia? qua eis

intelligatur nomine Clerici..

2

Proditori

INot

-s

prohibita 7

&, quó

d. juxta T

rident, Seff. zf..

(s nf

V. B5 T.

Beatus IGdbms relatus itr c..

c-6. nullus. primà. Tonfuür$: initiatus;.

Atep Cle:

1. difl. z1.ait : Clericos hinc appellatos:

aut in Minoribusexiflens privilepio fori

"iptcjg

eredimus ,. quia Matthias forte ele&us:

gaudeat,, nifi Beneficium Ecclefiafticum:

"fs

eft .. quenr primum per Apoftolos Icgi-

habeat ,.aut Clericalem habitum: & T'on-

M

1us ordinatum. . Cleros enime græcä',.

füranv deferens alicui Ecclefiz? ex mau-

W&q. L

Sors latiné, vel liereditas dieitur.. Pro-

datoEpifcopi inferviat, vel in Seminario

prerea ergo dicti funt Cleric, quiede

Ciericorumr, aut im aliqua Schola vef

forte Domini fünt, vel quia Domini

Univerfitate. de licentia Epifcopi quafr

partem. habegt, Generaliter autem Cle-

in viz ad' majores Ordines fufcipiendos:

verfetur.

xici nuncupantur ,. qui in. Ecclefia Der

deferviunt. Eixc ille EHlinc Clericatus

VI. Refp

*

». 4,. Clericis im fþlecïe*vg'gïa-;

eft flatus feu:di

gnitas corum» qui ad eul-

fünt prohib

dta.-

tum Deifinr deputatiz.

Primo crapule & ebrictas, exceffiva:

& z« Veftis Clerici precisé tonfura-

convivia, publica" tabernz, ut nimirum

Bas: n'eaïfä'quenænr,; mü: ex: caufa: it.i*-w

t eft fu g"er;gel'iïæum z g,uæ ab Epiffz0901'

Aeriso

mERS

D

De Sacramen:ä Ordinis.

1133

meris. ",'gïide Tiadt, $, Exa

m. 3. n.83.

bellantibus. Ecibidem n, 12 $. de atfi.

ii

&feq. de Clerico beneficiato , qui ex

ftentibus in bello.

l

Quinte. Prohibetur. :Clericis fordida

crapula infirmatus efLimpotens ad horas

l.

dicendag.

Avatitia, me nimiüm inrendant corta-

l

Steundo. Clericis prohibetur agere

dendis divitiis, "Vide füptà Tra&. 7.

hiflriones, incedere latvatos , induere

Exam..6. n.89. quomodo Clericiteuean-

i

habitum perfonatum, imó & intendere

tur ad eleemolynas,

dtem X rad. 8.

t

nimiim hiftrrionibus, choreis , obfceenis

Exam.2.n.2 1. & 'fegq. de dominio Cle-

i

&omeediis & fimilibus,

£icorum, quz bona teneantur erogare

d

Tertió Clericis pro&ibetur, nedudant

jn paupetcs. . .Ad .exürpandam avari-

W

ad aleas vcl taxilles, quo nomine iutel-

tiam Johannes XXII. inExtravag. $pon-

r

ligitur talis lufus , qui fortunà magis

dent./.De erimine falfr. genera'iter qui-

dem omnibus, in fpecie veró Clericis

JW:'

quàm arte regitur.. Imó & prohibetur

j

eis generaliter ludus chartarum, fi non

fub pcena privationis beneüciorum &

1

fiat recreationis, fed Jucri.causi, & fre-

inhabitadonis ad ea impofterum obti-

t

quenter, ac.cum periculo fcandali, vel

Aeuda prohibuit Alchymism , & aurum

amiffione temporis divino cultui aut

vel argentum per eam fa&um ,.cüm fit

Vel pro pecunia

Íophifticum & falfum.

*

,td

fludiis impendendi.

jj

zefpe&tu Eeclefiz acceptá, & pauperibus

SSexto , Sordida mercatura , .prout

1

eroganda. Dedudovide fuprà Iract.9..

explicaum eft füprà T'radt..9. Exam. 9.

N

Ms

Exam. 4. n.77.& feqq.

;n.i8 r.

i

Qzarió "Geítatio armorum , puta,

BSeptimio Venatio, prout.explicatum cft-

proditoriorum & offenfivorum , ac in-

Tra&t.9. Exam.3. n.4 ,

À

E

:

^

j

!

«effus inflar laici ut. militis armati. .Si

JOtlavo Pronunciare fenteniam - fan-

! T

TUj

tamen Clerici tranfeant in itinere .per

guinisautilli intereffe. . -De quo actum

jf

loca periculofa, :non «eft ei illicitum.pro

eft fuprà Tra&. 9. Exam, 2. num. 19. &

302

j

fua defenfione , & ad hoftium vel latro-

Té

num terrorem arma portare. 'Vide fuprà

fPlura

alia Clericis prohibita videaatue

1

àn DD.

r

"Z'ra&. 7- -Exam.-y-.'.n. x».z4. de Clericis

n(

Olf W

"1

"

m

«é

fit

(l

-ït:l'

EÉcecece 2

E&XA-

ul

Micenee

1140

TRACTATUS XF, Examen a.

EX P

W

G NS

VNSO

C

jurim

Bs

A 59;

"E

ái

QeRRES EX

-

bt !

SuISSNUS

i Tud,

&;10,

EXAMEN Il

RT

-ürttonia

id q

De Ordine im Genere. — De ejus exiflentia, effentia, in-

d t

f'itutione , divtfione , materia €9' forma,

agiti

effeciu,.

m M

requifitis, Munifiro, tempore,

fzäjä&a,

Il4,1;d

€9 loco Ordinationis.

