Quoties , excepto defiderio

it vi ag

non vaniloquium , nifiadjun&um ha-

filiorum ., uxorem fuam cogno vetit.

gt

beat perjurium aut blafphemiam; non

Quoties in carcere claufos & in vinculis

otg : s

crapula, nifi (it ad vomitum ; quibus in-

pofitos tardiüs rtequifiverit , infirmos

ords r

culpatus eít (trepitus , qui ingurgitati ac

tardiüs vifitaverit. Si difcordes ad con-

ii at

"

obruti vix pedibu: (tare poffunt , capita à

Litya

dula

pariete.ad patietem allidunt , &c.

Pto

cordiam revocare neglexerit. .Si plüs

ant proximum aut uXorem, aut filium,

quorum inftru&ione.

aut fervum exacerbaverit , quàm opor-

"jtom eut

- &, Cum S.Alrgu&ino,cujus hec funt

occidit

verba de decem chordis cap. r1. ubilo-

tet, . Si ampliüs fuerit blanditus,quàm

expedit.

Si cuicunque majori perfo-

E. mdllïi,!ï

quiut de quotidianis feu venialibus

"

nz, autex voluntateaat neceffitáte ad-

p & i

peccatis , qua perlinguam committun-

ulati voluerit.

Si pauperibus .efü-

ienite V&

tur.

Verbum durum;aut cüm labitur

tientibus cibum non dederit , aut ni-

Kiplicitin

aliquis in rifum immoderatum , aut in

miüm delitiofa aut fumptuofa fibi convi-

yusiné

hujusmodi nugas quotidianas , &c. his

via ptapatavit,

Siíein Ecclefia autex-

lt SStPP'fW

3

adduntur ab eedem. Si vit cum propriá

tta Ecclefiam fabulisotiofis , de quibus

70

/

uxote cocat voluptatis explenda causá,

in die judicii ratio reddenda et , oc-

?'um ICVM/

& plüs, quàm neceffitas procreandorum

cupaverit. — Si,dumincaut* juramus &

liberoram cogat.

In ipfis etiam ali-

Viuxt d

(

hoc per aliquam neceffitatem im

plere

. Epo

mebtis , quz utique conceffa fant , fi

non poterimus :

utique perjuramus.

m

forte excedismodum , & amplius acci-

Et, cüm omni faci

litate .vel temeritate

pis » quàm neceffe eft, peccas,

Quoti-

sst

diana (untitta, ait,

maledicimus , & cüm aliquid fufpica-

quz dicg * fed tamen

um 9?

peccata funt.

mur temeré , quod tamen plerumque

ciuit 7

nonita, ut credimus , probatur , de-

p

Idem inSer, 4.dean, fidel. defan&o-

rum ;

linquimus. — Hzc & fimilia his ad mi-

u2 autem , inquit, fint minu-

nuüta peccata pertinere non dubiunv

qcundit

ta peccata, licét omnibus nota fint , ta-

furto[lllf

eít, quz ficut jam dixi, enumerari vix

j

men quia longum eft , ut omnia repli-

] mmh

polfünt , & à quibus non folüm populus.

centut , opuseft , utex eis aliqua nomi-

Chriftianus , fed etiam nullus Sancto-

,

netnus.

Quoties aliquis in cibo aut

gitt

fum immunis effe potuit aliquando, aut

potu plus accipit quàm neceíle fit , ad

poterit.

mnumn

Hzc Auguft. .

i

Z

Jh i

| Qx'ä:fi

TRACT. IF. Exam. 2.

*

178

trartium diminuitur inc

linatib ad aliud;

LXXVII, Quatihic poffet;an pecca-

)

tum veniale ia aliquo homine polfit effe

peccatum autem CR, conttarium vittuti,

[

cum folo originalt ? fed hujus nega-

Ergo.

tini

Not. hanc

diminutionem Ar'xon fieti

a

tiva deciíio dependet ex alia difficultate

fic, quafi reipsá tollatur aliquid natuta-

(infrà Tta&. 7, Exam. 2. n. 30. &

N

21. ) affirmativé decidendá , an nim.

le vcl proprietas naturz humans , quia

vl

hzec cam fuis proprietatibus eft incot-

tiy

puct füb mortali teneatur in primó in-

ftanti -usüs rationis fe convertere in

ruptibilis , & naturalia manentintegra

L

.

D

fed folüm fit pet

Deum ? Siíeconvertat , accipit gta-

in fe poft peccatum

t

modumimþ*'edimenti&ob&aculi , quia

)

tiam , quáà peccato, fiin aliquo ctiam

Originali, fit, mundatur.

Si fs non

pet peccatum homo elongatar à Deo ín

M

convettat , peccat mottalitet , confe-

regionem diffimilitudinis , & peccata

t

le non erit fed

dividunt intet nos & Deum, — Sicut fi

[

quentet peccatum venia

mortale ac&tuale cum.| Originali,

Pto

Solem inter & aerem ponatur obftacu-

li

jum, aet fit inhabilis ad recipiendamlu-

conclufione hujus "'Tractatáüs.

cem , & quó pluta obftacula ponuütur?

.. QUAERO XXVIIL& ultimó; Quinam

eó inhabilior efficitut,

funteffe&tus peccati?

T

Seciimda pars declatatur ex a. 3.Qua-

tcsht

LXXVIII. & Effe&tus peccati , prz-

*

*

r, Diminutio

tuor funt potentiz animz, qua ,ut vite

tj

fertim originalis funt

boninaturz. . 2. Quatuor vulneta ani-

tutum , ita & vitiorum fübje&a effepof"

p

funt, pro quarum debito ordine pet

:

ma.

3. Mots &alii defe&tus corpota.

peccatum defitutarum ( qua deftiruto

h

les, 4. Reatuspona. la SfD,q.Sy.

Y.

& 87.

vulhetatio naturz dicitur ) numefo

quatüor naturz vulnera ( jgnorantia ít

|

Ti

Prima pars declatatut ex S.

Tho.q.

$$.a. 1

-Inter naturzbona aliud (ut-

intelle&u , malitia in voluntate , inlit-

,

mitas in irafcibili, & concupiícentiain

N

pote originalis juftitia )in totum fübla-

concupifcibili ) convenienter enume-

tum eft per peccatum : aliüd ( cujus-

modi fünt principia naturz, ex quibus

rantur. Suntergo hzc quatuor vulpt-

H

T

ipfa natura conftituitur , & proprietates

fa ex peccads, etiam aCtualibus, con-

ex his caufatz , ut Íunt potentiz ani-

fequentía , in quantum per peccatum

Jgi

me ,& hisfimilia ) nec fublatum eft,

& Ratio hebetatar, pracipue in 'agen-

lin

dis , & voluntas induratur ad bonum,

nec diminutum pet peccatum ; aliud

y

& major difficultas bene agendi ac-

d

denique ( cujusmodi eft ipfa naturalis

inclinatio ad virtutem ) fublatum qui-

crefcit , & concupifcentia magis ex-

atdefcit,

dem non eft , valde tamen diminutum

j

Quia per adtus huma-

dertía pars ex a. $

Morä caterique

ger peccatum.

4

nos fit quedam inclinatio ad fimiles a-

in humana naturá cotporales defe&tus

Y

(cüm fint prater intentionem pe

ccan*

étus : Sed ex inclinatione in unum con,

b

-tis )

.

A

"4

|— De Fitii c» Peccath.

7

ia 4

tis) per fe effe&tus peccati primi paren-

Ratio S. D. Manente causà manet

Qtarimits

tis dici nequeunt , íed per accidens

effe&us , neceffarió ab ea dependens :

onem ml

tantüf ,

prout removens prohibens

Sed in iis quí moriuntur inimpeniten-

cauíz nomen forti:ur , quia ícil. per

tiafinali, (&u in peccato mortali, ma-

diquidu

peccatum primi parentis fublata origi-

net inaternutp caufà paeaze nim, culpa,

? hümng

atbus «t i

nalis juftitia , qua omnem deordina-

non quidem quoad actum, fed quoad

tionem & defe&um prohibebat,

Eà

Ergo,

à mantt

maculam.

ergo per peccatum primi parentis fub-

LXXX, Debeturne peccato tmnottali

fed flini

ttada , Íicut humana natura quoad

pena infinia fecundüm quantita-

Lbl

teimm ?

animam fuit vulnerata per deordinatio-

ongitt ib

nem potentiarum , utan.e di&tuim eft,

Dico.cum S.'Tho. q.cit. a. 4 Sicut

I]fS j & FC:

ita etiam eft corruptibilis effeta per de

peccatum ex parte averfionis abinfinito

Deun, 3

Et hinc

ordinationem ipfius corporis,

bono infinitum eft. , finitum autem ex

nair a

illi defe&uscorporales.

parteconverfionisad bonum cteatum &

|rpinis

commutabile: fic & paena peccato cor-

fci p

Quarta pars declaratut ex S. T ho,hic

tefpondens , paitim finita , partim infini-

q. 87.a. 1.

Ex tebus naturalibus ad

ta dici debet,

amtetde sj

tes humanssderivatut., ut id quod con-

tra aliquid infurgit , ab co deitimentum

Declarat boc S. Tbo. Peena. propor-

, qüï:'ïf

tionatur peccato , in peccato autem duo

fübjedac:

patiatur videmus enim in rebus natu-

funt, quorum unum eft averfio ab in-

bito ordi

talibus , quód unum conttatiam ve-

hementiüs agit altero contratio fupet-

comrnutabili bono , quod eft infini-

| quæ W

tum : uride ex hac parte peccatum eft

t ) J

veniente, propter quod aquz calefactae

infinitum.

Aliud , quod eít in peccato,

n ( ]g m

magis congelantut , ut dicitur in 2. Me-

eft inordinata converfio ad commutabi-

voluntat

teot. . Unde in hominibus hoc ex na-

lebonum, & ex hac patte peccatum et

tutali inclinatione invenitur , ut unus-

cgnCUPüa'

finitum , tum quia ipfum bonum cornz

qnient *

quisque deprimat eum , qui contta

mutabile eft finitum , tum etiam quia

2 qua'.u::'f»

Apfüm infurgit. .. Sed homo peccando

ipfa converfio eft finita : non enim

iU

! uïy

maxime infurgit contra Deum , cüm

T

poffunt a&tus creaturz effe infiniti, Ex

agat contra ordinem rationis , legisque

m r

!

r

humanz & divinz.

parte igitur averfionis refpondet pec-

20

j

UE I'? H

Ergo metitó de-

primitur à Deo , hzc autem de

cato poena damni , qua ctiam eft infini-

u

ta:- eft enim amiflio infiniti boni , fcil,

ef porna.

Pre[ïïq

bt &

Dei.

Ex parte autem inordinate cone

LXXIX. Danturke

fs

peccata -æterpæ

$

verfionis refpondetei poma fenfus, quae

poenzreatum inducentia

eft finita,

ynt

A/jïrmo cum $, T ho, q. 87- a. 3. de

Peccatum vesiale inhac vita non-

peccatis charitatem

ay*

dumtemiffum homini , quiineo (imul

unt mortalia.

-tollcntibu; , uti

"d

& in mortali moritur, puniturpe inin-

?

fetno

p

s.

180

TRACT."]/V. Exakz. 3.

ferno posná aterná faltem per accidens — tribuit non quantitati culpe fedírremi(:

nf

& concomitantet ?

fibilitati ejus , talis autem culpa venialis

ihy IX

LXXXI,

"Affirmo cum S. 'Tho. hic

jam eft remiffa,

Ergo ejus pana nec

lu

q. 87. a. $. ad 3. dicente : e"£rerzitar

peraccidens fit zterna, — Tum etiamin

Mt

wna non re[houdet quamtitati culpa,

q. dift. 22. q. 1. a. r. ad 5. ubi tejedtà

licos

fed. irremiffibiluati ipfrus,

Subfumo :

oppofitá opinione , dicit : /eo alii di-

t

Sed culpa venialis ininferno non eftre-

€unt ,quod pieza , cujus. aliquis est deli-

wl

miffibilis, Ergo. Min. patet, Quia

tor ,post culpam vem:[Jam in infermpu-

lue,

nulium , etiam veniale , peccatum de

nietur. temporaliter. ANec propter hat

quia

lege Dei ordinatiá remittitur , niíi for.

Jequitur , quod 2m infernuo fit vedemptin:

Cente

malitr per a&um [enitentiz , vel

quiapana yqua foluitur ,non redimiur.

guli

virtualiter, nim, per actum chatitatis ,

JNec est inconveniens , quód quantizm ad

fitrettradatum:: Sed hectetractatio non

lii

aliquid. accidentale pona infermi mi-

poteft fieri in inferno , quia damnati

zuatur ufque ad diem judicis ,/— Suut

dny

TTR

funt perpetuó obílinati in malo , dene-

etiam augetur , nim.ex cgnforcio»dam-

natorum.

mifgricol

gatutque cis omne fapernaturale auxi-

if

lium, Ergo. Videin Tra&. 13. de Po-

Ratto. Si Deus goenam temporalcm

tf

nit. Exam. 2, n, 29.

culpe jam remiffz debitam mutaret in

RT

Confir. Tamdiu non exfolvitur pee-

etetnam , etiam per accidens, puniret

na, quamdtu non remittitur culpa, ad

ultra condignum , quia non eft coi-

Vl

[mm

quam neceffarió fequitur, quia , ütante

digaitasculpz ad poenam: .Sed hocrnon

debet dici de clementiffimo Deo ; cui

]i

dictum, manente causá manet effe&tus:

Sed in inferno cülpa venialis per acci-

proprium eft mifereri femper & parcete.

diny;

hfjj

dens-& concomitanter (. non per fe feu

Ergo.

ex natura fua) fit irremiffibilis, nim.

!Pm

Ex di&tis patet differentia inter hunc

propter conjunctionem cum. morctali ir-

& priorem cafum, in hoc enim cul

U

remifTibili.

pa jzfm

ts

Ergo etiam per accidens

eft dimiffa , inillo non.

nim. tatione adjuncti peccati mottalis

LXXXIIL, Poffztue Dens per abfolu-

ïgy

punitur aeternà poená.

tam füam potentiam , tanquam Domi«

Oij

P

LXXXIL .Sed quid fi peccatum ve-

nus vitz & mortis , aliqueminnoccn-

niale in hac vita quidem fit remiffum ,

AT

tem panire poená zterrá inferni vel gee

ícd homo motitur , paná temporali

hennz ? beatos é Coso in infernum

Qie

/M !

&i refpondente nondum exfolutá, pu-

deturbate , damnatos in C

7

qeäum ;eve-

hete ?

4f

4

niturne in inferno pemna temporali

vel eterná j G-Gmul in mortali homo

Dico 1. Poic(t Deus per abfolautam

01

decedat?

tita

fuam potentiam innocentem , imà &

J

Dico, quód temporali. ItaS, Tho.

li

bnf 7

(f

beatumi & Coelo deturbare in gchen-

tum loco cit,ubi aternitatem posna at-

elfet

P'm

M

nam ignis 2, —Hæc- tamen non:

pro-

L

um

*iag

De Ws d» Peecatoe.

1871

At idee

propti& poena feu punitio, aut damna-

proportionatur peena fensüs,-

-Ergo.

m ao

tio, nec innocens ille dicetetur proprie

4

Min. ptob. Poena fensás culpe propor-

Ó ejus p

.damnatus.

N

tionatut ratione inordinate converíio-

. Tuneg

Ratío 1.p. T'um quia Deus eft abfo-

nis ad bonum commutabile : Sed hzc

al j Tf

lutus Dominus vitz & mortis. Tum

non datur in pueris ufu rationis caren-

dt : od

tibus , benetamen averíio.

etiam quia Deus abfoluté, j ixta omnes,

Ergo.

t digi t

pote innocentem & beatum annihi-

fm it ij

Hinc, dum S. Auguft, & alii, peenam

lare. Ergo fimiliter.. . Dixi , a£fo/uté,

Ju t

parvulorum vocant ignem, gehennam,

quia ex fuppofitione decreti de inno-

n ft r

tormenta , &c. nihil aliud volunt figni-

r tj

cente prazmiando ,. & beato in Cocli

gaudiis confervando nunquam fiet,

ficare (utexplicat S. Tho.) quàm divinz

?M ?m&'

glotiz ptivationem , quam per excef-

Ratio 2. p. Ubi non eft culpa , non

t if

Et

fum , & hyperbolicé tam duris vocabu-

e(l propri& damnatio vel pubitio.

rjulii )

eerié à ratione , juftitià, & infinitá Dei

lis ignificirunt ;ut. magis execrabilem

efficetent ertorem Pelagianotum , aífc-

Y cgnfordai

mifericordià alienum eft , innocentem

fentium , nullum in

punite, vel naximegraviffimis & ater-

catum.

xparvulis eífe pec-

yatm tettp

nisipferni tormentis..-

LXXXV.

pitam m

4à ergo fententid con-

xtide: PE

. Ex quofequitur, quód Hagellï

ähu jus

demnabuntur parvuli ? nonne illà , 7re

vitz innocentibus inflita

ja non d

propri& non

7baleditiiin 2gnem aternum , &c.

Vel,

fint paenz (ed medicinz.

m. $edhr

in quo loco pro peená ponentut , quia

(firno D

Dico 2. Pote(t. Deus teprobos ac

damnatos pet. potentiam fuam abíolu-

non datur locus medius pro ipis , quia

Judex dicit , Ibunt iftiiin combuftionem,

ml

tamin Ceslum evehere.

jufti vero in vitam zternam ?

Katio. Qu'a abfoluté poteft DEus pec-

xeniatt

catum eis remittere; in hoc enim nulla

Dico 1. Ccrtun;ef*c,quöd patvuli non

yenimdi

appare: implicantia,

"

,

baptiziti comparebunt in judicio , quia

LXXXIV. Decedente; cum. folo

Apoc. 1. Feniet E6 videbit eum omurs

Juge

oculus ,

Originiti, ut pueti non baptizati , pu-

condemnabuntur autem illá

tnqu!

mitlori fententiá :

*

niuntur ne (ola pena damni , confi.

INufi quis renatus

joer

ftente in carentia vifionis beatificz, abs-

ii

que omni-

fuerit ex aqna €$ Spiritu S., non poreft

Intrare 1 rggnum &c.

o

fli&tivà?

PænäA fenfüs , qua eít a£-

(

Jwnf

C

Dicó 2. Veriffimum eft, quäd illo-

"Aftrmocum Angeligo Do&ote 3. p.

Q. 1.a. 4. ad 2. dicente : Poccai O.

füm Pawuïol'um animz detineantur in

Limbo fübtustetram , ubitamen nullá

gtnali in futura vetributione npz debetur

centel 1

pena fensps.

afficientur triftiti; tum quia ille locus

[*

non €ft eis datus in

[

pitt !

Katio,

ponam , fed quia

Quia porna debet proportio-

.

illis melior non debetur : ficut & Pa.

' amm 1

nari culp

«

Sed culpa originali non

tres inibi erant ante adventumi : tum

73

quia

um

182

TRACT.1F. Exam. 5.

DeVitii cy Peccaté.

quia ex illo loco non impediuntut à

u1id fi bomo manfiffet in putis natu-

n

juis intelle&ualibus opetationibus , ait

u)

ralibus, catentia divinz vifionis ciïï:tng

h

Medina nofter , ex quo adde ,

uód

tunc pæna?

Íciant fe nunquam Habuiffe per gta-

Dico, quódnon. Sed illa exclufioà

Vi

üam jus ad gloriam; & peenam hanc

gloria eíÍct mera negatio & defc&tus ng-

n

eile juftiffimam, nullo proprio deme-

turalis. — Rzrzo.

Quia in eoftatu ho.

rito indu&am , adcóque omnem di-

monon fuiffet elevatus d finem feu fe-

fplicentiam effc inutilem,

Hinc pa-

licitatem fupernaturalem. Videin fupl,

denter fuftinent ; & ab omni intetiori

3:p-q.69,a.4. & $. & 6. & 7.ubi&quii

ttiltitià ab&incnf,

fit Limbus Pattum & puerorum.

& 1

'2n

o

"v

342

A

z

2

M

23

) l

ag

NSS

3

j

"

i

,&

——

,

///

7

-

7

9

2

:»,

///

DZS

b

',

E

;

3

/

N

N

/

N

2

—

//

Ü

ERE

z

X

N

N

—

:

$—

A^5

U

j -

-

NES

,

(5

ä*:

:

W

Z R NSS

E

Ü

//,

N nE

ä

N /^ a

."U'ï.liiniïv!'?:'

Quj

ü n

dyi

n

^ t

Al li

LU

Ri

Tüy

TRÀ

CuaÉe

—

183

e

T pit

5

S

j

(isd

M

9]

:

äääääæäää

e9ssesS

£s

Ll

QUE 978 NUW Ra

L

0

EUS]

d

lG]

*&.lf' (

5

.

as

1 9d

6OA

k d

aE

de

É

g x*?fa

I25

4

ii

le) 1*.-;;

)

ATUT

:

z

V d

ol

Md

QOLU

TRACTATUS V..

De evitiit Capim!iäw ín geuere &9. ia [pecie.

E

De quibus in- communi agit S; D.híc , mum.im1.2. 4.84.

art. 4. im [pecte. veró. diverfis im-locis fue Summa ,

etandis im decur(u bujus Traél, qui. buc vevocatur ,

65 pracedenti anue&iuur : conmexionis €$ 'ma]'orz'S— cla-

, wtatis grqtiä.

Roloquium 1huic Tradatui prefigo ex verbis Angellici,DoäofiS

eit. q. 84-a.5. inc. fic difcurrentis

Capitale dicitur à Capite ,

Caput autem proprié quidem eft quoddam membrum animalis,

quod eft principium , & dire&ivum totius animalis.

Unde metaphori-

cé omne principium dire&ivum Caput vocatur, & ctiam hominces , qui

alios dirigunt & gubernant , Capita aliorum effe dicuntur.

Dicitur

ergo vitium Capitale , uno modoà Capite propriédicto, &fecundum

hoc peccatum Capitale dicitur peccatum , quod Capitis poenä punitur;

fed (icnon intendimus agere de Capitalibus peccatis, fed fecundàm

quod alio modo dicitur peccatum Capitale, prout metaphoricé fignat

principium, vel dire&tivum aliorum. ^ Et fic dicitur vitium Capitale, ex

nà-

quo alia vitia oriuntur 5 & prægipue fecindüm principium caufe fi

—

N

lis,

184

JTRACT. F. Exam. 1.

li, quz eft formalis origo :

& ideo vitium Capitale non folüm i

QUs

NPCCG

principium aliorum , fed ctiam eft directivum, & quodammodo du&i-

j

vum aliorum. Semper enim ars vel hàbitus , ad quem pertinet finis,

ais di

Unde Greg. 21.

principatur & imperat circa ea, quz funt ad finem.

pbus

tur t

moral. hujusmodi vitia Capitalia Ducibus exercituum .comparat. -ngc

»

L

S, Thomas.

hh

qudi

$

Ls

vitam

2u

*

AU

euuesne

SNESONRS ERE

?

[

d

(tinem

EXAMENIL

(

Ll

De i C alüz'talilmf in Genere , €8

1'72' Specie

Àl

- de Suþerbm

À

LOT

L

à

Vs

Y

ll

7A

UAZROL Efnehec

Truncato Holoferne , fügá NI—E falvyä'flfmt-

fafy

s

ÀN

a

[

fs

N

dodctrina Confe[fario

Aflyrii.

Cur ?. Quia exercitus enit

TL

N

N

N

fcitu neceffaria ?.

decapitatus.

Rex Syriz contra Ilne

h

N

XOSSV

I. ReAþandea affirm.

litas bellaturus tnilitibus fuis pracepit,

EY

Ratio, Quia Confeffa-

ut in neminem , nifi in folum Regem

-

if

54

at

rii munus eft , ratio-

arma converterent , illum un:ce impe-

li

terent tanquam Caput belli.: quo

nalem Eei imaginem, per pecca:a de-

i

formatam, reformare per opera paeni-

precifo non fore dubitandum de vido»

Vr

tentiz: reformatio autem ut debite fiat

tia.

Ergo fimiliter in pugua fpiritua-

N

!

in membris, neceffe eft, ut primó fiat

li, cüm unusanimz hoftis fit alio feto-

Vi Ü

cior , unum vitium caterorum Captt

)

in Capite , velut caterorum Principe;

p

accefforium enim fequitur. fuum prin-

& Dux,in huncDucem eft primö colli-

!llllk

cipale : funt autem quzdam vitia ca-

mandum , arma vertenda ; hoc Capit

li

terorum Capita & fontes,

Ergo. Et

maximé impetendum eft.

Confide-

CJP"

confequenter Confeffor . gratis refot-

randum , quz paífio in animum no-

mabit fine hac do&trina , quia zgzerz

firum maximéprzdominetur quo vitio

snlla cupido,

maxim$ exorbitemus, quz prava con

D«claratur ulteriüs à fimili ex pugna

fuetudo altiffimas in nobis radices ege

corpotali : - Proftrato Goliatho , ve-

rit; & ibi reformatio animz cxof*

l Qrf'

dienda eft: accefforiu

ftigio omnes Philiftzi fe in fugam de-

m fequitur foum.

Al)a;m

derunt, Cur? Quiaerat eorum Caput.

principale,

W

il

QUARO

De vit;'i; Capitalibus,

18;

Mi ^ OQUERO If. Quid & quot funt vitia

fecitdiabolum. — Si,ut fupràex Gregor,

ol

feu peccata Capitalia ?

M, di&um eft , ossrs peccator flultus

II. &. cum $. D. lococit, Vitia Capi-

eft in culpa , id maximé verum eft de

Yetivid

i

talia dicuntur , quia exiis velutex Ca-

fuperbo , quife putat aliquid effe cüm

Md

N

pitibus feu fontibus plura alia derivan-

nihil fit.. Unde apud Germanos eft pro-

nput

tur feu oriuntur ; Utex Prologo patet,

verbium, ftultus tt]p fto

f& wadfenauff

Hxc paritas fumitur à Capite naturali,

einem Jolf. Dequo

quod in cztera corporis metbra influit

QU./EROTII Supetbia eftne pccca-;

tum , &

I

vitam, motum, vigorem, &c, Sunt

quidcm Ípeciale ? & quid

:

fï

autem fepteh , memoriz caufà com-

eft ?

prehenfa hac di&iene Sa/ígia , fic , ut

1II, zy. I. Superbia eft peccatum.

cuivis literz hujus di&ionis fecundàüm

Ratio $. D. loco cit, a, 1, dicentis : Su-

ordinem correfpondeat unum vitium

perbia nominatur ex hoc , quód aliquis

Capitale , v. g. S. Superbia, A, Avaritia,

per voluntatem tendit fi upra id quod eft,

M

L. Luxuria. I, Invidia. G, Gula, I. Ira.

Unde dicit Ifidorus : Superbus di&us

À. Acedia, Ex his aliqua dicuntur car-

eft , quia fuper vult videri , quàm eft;

nalia , nim. luxuria & gula : alia fpiri-

qui enim vult fupergredi quod eft , fu-

tualia, nim.cateraquinque, Qu di-

perbus eft, Habet autem hoc Ratio

iil l

ftindio efl explicata fuprà Tradt 4.

re&a;ut voluntas uniuscujufque feratur.

. exart

Exam. 2, n. 2 r.

inid, quodeflproportionatum fibi : &

? Contt

'Eftneidem peccatum Capitale ac þec—

l

catum mortale ?

ideo manifeftum eft, . quód fuperbia im-

s (uis;

"

portat aliquid , quod adverfaturrationi

; o

J

n

— Nbsef, utex didis patet. — Razio,

rece ; hocautem facit rationem pec-

huti u

Peccatum Capitale dicitur,quod eft Ca-

cati : quia fecundàüm Dionyf. malum

It bILI

put, fons, autradixaliorum : Sed hoc

Ita S.

animz eft, prater rationem effe.

du

non dicitur.de quovis mortali,, Unde

D. Exquo patet,quód fuperbire fit fu-

nec omnia Capitalia femper funt mor-

Puglliï-

per fe ire.

Jtis fi

talia , nececontra mortalia femper Ca-

& 2. Superbia bene definitur à s.

gt

)

pitalia : interdum. tamen Capirale fi-

'Tho. cit. a. 2, in c. quód fit izordinatus

n d

mul eft mortale , ut ex dicendis confla-

4ppetiw; prapriæ excellentia,

Vel ut $.

bit, - Agendum nunc de

"m u

l

quOv,is vitio

Aug.a. 1. ad 2,à S, Tho, citatus loqui-

d

Capitali in fpecit,

tüt , éff perver[z celfitudinis appetttus,

) l] Qf.'m'-i

quia perverfé imitaturDeum,odit nam-

] Superbia; :

ii

que cum fociis equalitatem fub illo, íed

W

imponere vult fociis dominationem fu-

)

De qua S. Tho, a

yiit

8. art, & alibi.

git 2. 2, q.;16—z. per

am prOiilo, aitibid, Inordinatio hujus

jf

ZMagna mieria fuper-

appetitüs patet ex dictis pro R., 1.

busbomo , aitS.

Augu

ít. Superbia Na-

T

$. 3. Qguperbia in diverlo fenfu eft

buchodonoforem befti

am , Angelum

peccatum fpeciale,. ac generale five Ca-

f

a

De-

(

pitale,

186

TRACT. V. Exam, 1-

Declarat boc S. D;2. 2 dicens : Pec-

rantia, quandoque exinfirmitate, r

catum fuperbie poreft dupliciter con-

D

*

r

inde S. Aug. dicit

Multa perperam

fiderari.

Uno modofecundüm propri-

fiunt,quz tamen non fiuntfuperb?,

Dr

am fpeciem, quam habet ex ratione pro-

Pauló aliter & eleganter S, D. hocex-

F

3 fot

priiobjeati,

Et hoc modo füperbia eft

plicat ibid. ad z, dicens: Quandoque

fpeciale peccatum , eft enim inordina-

Tiot

aliquis commtttit aliquod peccatum fe-

€otu

tus appetitüs propriz excellentie , ut

cundüm effectum, fed non fecundüm

veni

dictum efl. .. Alio modo:potcft confide-

affe&um, -Sicut ille qui ignoranter

rari lecundüm redundantiam quandam

&t

occidit Patrem , commirtit parricidium

inalia peccata, & fecundüm hoc habet

Íccundüm effe&um, fed non fecundüm

g

uandam generalitatem , in quantum

affe&tum,quia hoc nonintendebat, Et

s

Ícil. ex fuperbia oriri

offunt omnia

Ti

fecundüm hoc, transgredi praceptum

peccata duplici rationc.

Uno : modo

hii

Dei, dicitureffe contra Dcum fupei*bi-

tsf

períe, inquantum fcil. alia peccata or-

re fecundüm cffectum quidem- fempet,

nonautem fem

d

dinantur ad finem fuperbiz , qui eft

piopria excellentia , ad quam poteft

Ita S. D horaas,

per fecundüm affe&um,

f OOnt

ordinari orane id, quod quis inordina-

QU.ARO IV.

Superbia )ef)me pe-

:

fj

té appetit ? alio modo indire&2 & quafi

catum mortale ?. & qua funt fpeda

lat fup

per accidens , fcil, removendo prohi-

ejus ?

ia

bens, in quantum fcil.homo per fupar—

IV. R, 1.

Superbia .eft peccatum

D

fs

biam contemnit divinam legem , per

mortale ex genere fuo , id eff , intrali-

uam prohibetur à peccando,fecundüm

Wl

um genus feu fpeciem » & absque aci-

illud Jer. 2. Cenfregifli jugum , rupifti

dente , five prxciíé ex objecto fuopo-

lY

1

vincula;dixifti : Non íerviam.

N

Hac

teft effe peccatum mortale, ia indiyiduo

n

S.D,

1f

tamen non femper cft pecc. mort. ftd

Senfus horum verborum non eft,

D

aliquando veniale : 1ta S, D. híca, j.in

quód omnia peccata femper a&tu orian-

COrp.

2(((?

i

h

tur ex fuperbia, fed apritudine. Unde

Ratio ejum eff..

'kRatio fuperbiz confi

It

fubdit ; Sciendum tamen, quódad hanc

ftitin boc, quód homonon velit [ubiici

generalitatem füperbiz pertinct , quód

1on]

Deo, &, ut explicat ad 2, quód inordi-

omnia vitia interdum ex fuperbia oriri

naté fe preferat Proximo , aut ab ejus

o

t

boffint ; non autem ad cam pertinet,

fubje&one fe fübtrahat, in quo etiam

quód omnia vitia femper ex fuperbia

Ilj (

derogatur divinz R'egule , ex qua Íunt

(/dm;

orintur. Quamvis enim omnia prz-

hominum ordines initituti, prout Idl

mffl /m

cepta legis poffit quis transgredi quali-

unus eorum fub alio effe debet. — ófi-

cunque peccato ex contemptu , qui per-

lo

zo:Sed hoc ipfum , quod eft nonfubi-

tinet adfuperbiam , nontamen fem per

ci Deo, habet ex objecto rationem pec-

Vr

ex contemptu aliquis precepta. divina

cati mortalis ; hoc enim eíl aveittà

V' Dl[g

hf

transgreditur, fed quandoque ex igqo-

Dco. E:go fuperbia fecungüm geni

num

bt

$U

Z

« Devitiós Capitalibus,

187

* nf

fuum eftpeccatum mortale, — Subdt S,

- Mi

exercitatione etiamaticte , qua fa ha-

fnfüy

"

l,

Dotler : Sicut tamenin aliis ,- qu& ex

bere fentiunt animum nobilem & ing -

pnerl

genere fuo funt peccata mortalia, puta,

nuut ad altiora tendentem , quamv s

1n fornicatione & adulterío, funtaliqui

ignobiliter natifiát ; tamen fi dominia

lcehs: Qw

motus,qui funt peccata venialia propter

appetant, & ad hoc pecunias permedia

iquol a

[ed non

eorum imperfedionem , quia fcil. pra-

licita accumulent , ut hujusmodi digni-

i

veniunt rationisjudicium , & funtpra-

tates pretio zflimabiles emant,à rationis

le qiie

ter ejus confenfum , puta , plenum &

nutti u

recta tramite non recedunt. Ergo nec

, fedimis

perfedum. — Ita etiam aliqui motus fu-

PCCC&D I^

perbie funtpeccata venialia , dum cis

non inrend

Et hoc experientia probat de quibus-

Katio non confentit, puta, plené,

agredi pu

dam militibus in bello , qui etfi e vili

onra Deumi

/Ex his patet , fuperbiam completam

& rufticà flirpe prognati , tamen tam

neceffarià in confeffione explicandam

fortes fe exhibuerunt, ur meritó fupra

üm quiäfm/ä:

effe, qua eftex affe&tu &intentione , ac

fecutdun d

reliquos pofiti fint , tanquam Domini

ex contemptu , quóquis Legi Dei & le-

ac Rectores eorum , imó & dignitates

gitimi Superioris renuit fe fabmittere,

Supcibi [

Sicut fuperbia imperfe&a eft , quando

mggnas emerint,

& quc l

quisin affe&tu fuo quidem fe miagnificat,

Gradut Superbia.

non tamen ufque adeó , utnolit fe fub-

apa df

mittere Deo, & omnibus, qua funtde

ho, lddh

QU/ERO V. Qui & quot funt ?

neceffitate falutis,

m » W*?'

- Vl.& Angelicus Doctor q. cit. a, 4,

R. 2, $. Tho, q. cit..a,4.ex $. Gre-

ad 4. ex $. Bernardo affignat duodecim

H obiï**-ï

gor, affignat quatuor. fpecies füperbiz.

gradus fuperbic per oppofitionem ad

worcls

1. ZEflimare, fe bonutm habere àfe i

pfo.

totidem :gradus humilitatis, — Przzzus

cdipof

2. Defuper; fibi datum cr

edere pro fuis

gradus humilitatis ( ait) efl;' corde &

; ]u3D9

accepiflemeritis. s. Tactare fe habere,

corpore femper humilitatem ofltendere,

quod nomhabet. —4, Defpe&tis cateris

defixis in terram afpectibus, cui oppo-

tio r

fingulariter videri à

ppetere habere quod

nitur cariofitas, per quam aliquis curio-

nonhabet.

íé ubique & inordinaté circumfpicit.

cat ad À qu

Qr

tonodo. vefoluis buzc- cafui

*

*

Po-

teftn

Secundss gradus humilitatis eft, ut

roxily d

e fine peccato fuperbiz , aut alte-

rius fpeciei ,

pauca verba &. rationabilia loquatur

" 01(

ci

homo pauper & infimz

aliquis , non clamoíà voce , contra

affis , itainhiare pecuniis

( modo ta-

Ral *

quem opponitur levitas mentis , pet

jnliu

men licito) lucrandis, ut &

fua vili con-

quam fcil. homo fuperbé fe habet in

ol*

ditione emergat ad fublimiorem , imó

verbo,

Tertius gradus humilitatis eft,

ademendum etiam Comitatum 2

u

ut non fit facilis & promptus in rifü, cui

. V. Dico cum noftro Cajetano & Cor-

of;jecto d

i

opponitur ineptalatitia, — Q»zrtws gra-

|oC ei

)

rado: fi quz Períonz inveniantur exi-

dus humilitatis cft caciturnitas ufque ad

[bia fccuuüï:

interrogationem ; cuiopponitur ja&aq—

.mii ingenii , velà naturá '.iotatæ , vdl

a.2

tia

188

TRACT. V, Exam, 1.

-

tia, Ouiztus gradus humilitatis ef te-

funt fupra vires &äerita noftra , feü-eü

iv

nere , quod communis Regula Mona-

vitium ad hoc inclinans, &c, Aliquan-

iT

flerii habet, cuiopponitur fingularitas,

do eft peccatum veniale , aliquando

]to

per quam fcil. aliquis fan&tior vult ap-

mortale , fi nim,

Deo notabilem ttre-

Quo

parere,

Sextus gradus humilitatis eft,

verentiam , aut proximo grave dam-

tori

€redere & pronuntiare fe. omnibus vi-

num inferat , v, g. fi homo prafümat

glll*

liorem , cui opponitur arrogantia, per

exercere Jurisdictionem Ecclefiafticam,

£t

quaim fcil. homo fe aliis prafert, — Sepri-

Decanalem , Prioralem , &c, vel pote-

1ü!

z;us gradus humilitatis eft , ad omnia

ftatem Ordinis facri , vel officium Con-

fi

inutilem & indignum fe confitei &

filiarii , five in foro fori, five in foro

(

credere,cui opponitur przfumptio , per

poli, Confeffarii, Advocati, Medici, &c,

hii

quam fcil. aliquis reputat fe fufficientem

fine debita peritia.

De praíumptione,

ditu

ad majora.

Octavus gradus humilita-

ut eft peccatum in Spiritum S, , agit $

qeil

tis eft confeffio peccatorum; cui opponi-

Tho. z. 2, q. 21. Vide infrà in hocTrad,

t

tur defenfioeorundem, — Nonus gradus

Exam, f.n, 169,

Witlo

humilitatiseft, in duris & afperis pa-

VIHIL. zdpobirio, de qua S. D.agit2.2,

Ti

tientiam ample&i , cui opponitur fi-

q. 13 1, per duesart. definitur, quódfit

lt

mulata confeflio , per quam fcil. aliquis

inordinatus appetitus honoris , feu vi«

p

non vult fübire poenam pro peccatis,

tium inclinans ad eum,&c,

Eft pecc-

Ui(io[un

quz fimulaté confitetur,. Decimui gra-

tum mortale,fi quis inre gravi appetit.

i,

dus bumilitatis eft obedientia , cui op-

honorem de excellentia, quam non la-

D

ponitur rebellio. | "Uzdeciszzs gradus

bet, veldere , qua eft peccatum mor-

hw

humilitatis cft , ut homonon delectetur

tale $ vel fiin ea ponat ultimum finem

o

facere propriam voluntatem , cui oppe-

Hinc mortaliter peccant , qui ratione

U'flm :

nitur libertas , per quam homo dcele-

honoris Ecclefiafticas ambiunt dignite-

thi

Catur liberé facere quodvult. QU/rus

tes vel beneficia , praertim curata

Qu*

gradus humilitatis cft timor Dei, cui op-

quibus funt indigni defe&u fcientia;aut.

ïrlqu

ponitur peccandi confuetudo , quz im-

alerius requifiti. — Dixi ratroze hottte

qü ]

T25.

Nam S. D. loco mox citato a, 2

plicat l?ei contemptum, Hac ibi,

h,

z. altt $i quis inordinaté appeteret di-

fittm

Filia Superbia,

gnitatem , uonvatione bonoras , fed prq-

m

ter. debitum . dignitatis u[um , [nam fa-.

fs

QUAERO VI, Quotfunt & que ?

enltatem excedentens , uon effet amitir-

Jut j

VIIL R, Pracipsz , &ad quas aliz

Jini, fed magts prafumpruofia,

Q(llrcm'

reducuntur, funttres, nim.

Pratum-

IX, Pana gloria, de qua S. D. agít

thr j

tio, ambitio,vana gloria.

2.2. q- 132. per f. art. definitur , quód

POHI; ll

Prefumptio , prout de ea hic agitur,

fit inanis manifeflatio propriz exccllen-

efinitur , quàd fitinordinatus appeti-

tiz apud homines, cujus,ut anté dicturm,

LC p

t It

T

"s corum, feu aggrediendi ea , quz fuperbiaeftinordinatus appetitus, Veh

€

o

A

Dewiniz: Capitalibus,

i.

189

t l,

W

b

V',c& vit/ïumwjncïïnans ad, &c, Audiatur rem effe gloriatur ( fine tamen alterius

OE

$. Tho. q. cit. a. 1, inc, fic difcurrens;

damno)& noneft, Sicut & qui gloria-

tüle , d

Vonotdin

Proprié per nomen gloriz dcfignatnr,

tur fe effe infignem luforem pilz , cüm

quód bonum alicujus deveniat in mul-

etiam talisfit ; quiaeft res omnino ca-

xifto g

torum notitiam & approbationem ; lar-

uca,

f homo g

giüs ramen accepto nomine gloriz ,

Ex quo fcis , quando &

em Ed

etiam paucorum, velunius , autfui (o-

