À refervatis; Vel pote(tne audire dimi-

pote qui ex eo tímet odiumSuperiorum,

| d.fig; Tu

vel forté faciet dimidiatam confeílio-

TRlori

diam Confeffionem, & abfolvereg Et

uid, (i poft obtentam licentiam ante

nem, & vix adduci poteff, ut ei conit-

Nl Üonu

$

abfolutionem posnitenslabatur in nova

teatur , debet effe facilis.

x"mtdfo li

äor in.

I

tcfervata, poteftne ex vi iftius licentiz

Ita docet & probat Angel. Do

eijam ab illis abfolvi?

Supplem. q.8, a. 4, ad 6. dicens: pecc

-

»XMUODC fnt

LXIII, Ante R. Nota , qued licen-

9

d

M d

ret Sncerdes (puta, proprius de quoagit)

1 Wt

li

——

*

De Caffhus. Refervatis.

097

nus. Facultas conceffa pro abfolutione

frmon effet facilis ad prabendum licenti.

k

am alteri. confitendi, 'quia multi funt

àrefervatis vel conceditur per modum

(s

adeb infirmi, quàd potites fpe. Conf e[fione

privilegii, vel per modum casüs neceffi-

tatis. Si primum , facultasceufetur effe

morerentur , quam tal Sacerdoti coufi-

terentur. Unde illi, qui funt. mimis [ol-

conceffa pro refervatis commiffis &

E

liciti, wt confcienttas. [ubditorum per,

committendis, Silfecundum , de que

j

confe[fianens fciant , — multis laqueum

in prafenti inquiritur , ficut & in qui-

n

damnationis injiciunt , €$ per confequeus

buscunque aliis cafibus contingentibus,

1]

fihi qpfis,

di&a facultas cenfetur tantüm conceffa

. 4. Superi

otnon þOtc& ob refetva-

proillis refervatis, quibus peenitcns eft

n

tionezti audire- dimidiatam Confeffio-

obnoxius , dum licentiam perit.

nl

nem , & ab(olvete facramentaliterà fo-

Ratío, : 1. p. Quia privilegium refpi-

lis tefevacis , ac poenitentem cum non

cit tempus preíens & futurum.

t

telervatis remittere ad inferiorem Conï

Ratio. 2. p. Quia hzc cenfetur effe

ls

feffarium.

mensSuperiorum , & ita refponderent,

n

Ratio: Quiaintegritas confeffionis

fi defüper intetrogarentur ; 7zr£a au-.

dl

eft de jure divino, nec poteft mutilari

tem 507 operantur ultraintentionem cos-

npt

fine gravi neceffitate.De hac confeflio-

cedentis , ut jura dicunr,

Ergo.

ii

-nis dimidiarione vide fuprà Tradt. 15.

Poteflne Superior di&am facultatera

?E

qui

Exam,2, n. 21. R. ad 4.

concedere fub onere. comparendi ni-

(

LXlV. z. $. Superior concedens fa-

hilominus coram fe cum expreffione

(u

cultatem in fibi refetvata, poteft eam in-

casüs ?

Ti

! / terdum limitate, ur perens non gene-

"Affirmo: Katioeft anté data ad R. f.

i

J

aliter quemcunque. Confefforem eli-

Et ita; ut DD. fcribunt; habet praxis $o-

Ya [

- gat, (ed poteít ei certum vel aliquos de-

cietatis Jefu ; cujus Religiofiiter agen-

tes, fi contingat cos labi ia peccatum

4

, putire juxra praxin variarum Religio-

i

num, Imó poteft Superior , fi calum

refervatum , poffunt abfolvi, fedcum.

(titt

extra. Confcffionem Íciat, certam &

onere idem peccatum poflea Superiori

aol

gravem, gravirati criminis proportio-

manifeftandi. Qui animus fi defit , ab-

l

folutio eft nulla. Hinc obligatio illa cft

natam paenitentiam injungere, quam

j

peenitens acceptare tenetur.

fub mortali , ob rationem datam.

fert. officium

d

Ratio: Tum quia ita

QU.AERO VII, Quxnam defa&o in

j

]

fpecie funt refervata ?

Superioris ; tum etiam; quia hoc totum

VR

cedit in bonutn & correctionem fubditi

LXVl. &, 1. Cafus vel peccata refer-

1[00[1'

hoc remedio indigentis, ac difciplinz

vata tefpe&tu Szcularium, & Glericorá ,

Ug ree

teligiofie confervationem , qui finisin

ac Religioforum (unt divería.

j |

" tefervatione intenditur.

fervantur refpe&u Szculariv,uti & quz

w — LXV. w 6, ad 5. Quxfiti partem füb

refpe&tu Clericorum, pletumque conti-

fis.

nentur in Rieuali cujusvis Diaece

lnoä!": diftin&ione, quam dat Jacobus Manci-

[

LZZ2ZZ4R

Cafins

)

99

7RACTE ATUS XZIF. Examcez 5,

tum numerum, quod folum Pontifex

t n

Cafm re[petiee Relzetoforum:

in illo decreto przcavere intendebat.

Em

ex Decreto Clemeut.V LT.

Oppono : Tura docent, quód in pocna-

libus verba extra preprium verborum

n

&. 2. Clemens V I1I. Anno 1/93.

fignificatum extendi nom debent: Sed

permifit poffe à Superioribus refervari

juxta nos extenduntur, quia notnine ca-

QR

undecim Gafus, qUi tatnen non omues

Ul y,

fuum refervatorum non ffatim veniunt

in quavis Religione fünt refervati , fed

A9OOiCA

in hac vel illa plazes. aut pauciores ,

etiam excomniunicationes rc(crvatæeþ

Ergo-

m Cte

prouc cor

Statutis.

nftat ex pic pris Religionum

-Ad bec : Major eft vera

—fï extenfione

4 quo

nonfa&ánoneludatur mens Legislato-

Apomipe

Cafus illi funt : z. Veneficia, incan-

ris, extendenda tamen effe fi illa elude-

;icfo;Pgrg)

cationes, &(ox*tiï'egia. 2. Apollafia 4

retur,ut patet. C. ,25 & Regula , Cere

itam (o

Keligione , five habitu dimiffo , five

tum yin fise de Reg.Purzs in 6..— Sub[u-

DOA

retento ; modà exrra fepta. Monafterii

:0 : Sed ihà noflro caíü , (i nomine

üga: iv B

vel Conventüs cgreffio fiat.' ?. Noctur-

cafüum non intelligerentur etiam ex-

*

;finïxlo pto

na ac furtiva egrefTo & Monafterio. 4

communicationes refervata,eluderetur

A C IT |

Proptietss contra votum paupertatis,

mens Summi Pontificis.

Ergo. Miu.

tlcenf

quz fit peccatum mortale,. $.Juramen-

prob. Ut ex procmio Decreti patet,

A*qUupim n

tum falfum in Jadicio Regulari. &.Pro-

mens Pontificis erat, przcavere ne ex

curatio, auxilium,feu confilium ad ab

ade,t(

refervationum multiplicitate fabditi ob

At v

ertum faciendum poft animatum fce-

verecundiam adcundi Superiorem pro

"UJId tibi Ál

tum, etiam effe&u non fecuto, 7. Falíi-

impetranda abíelutionis facultateindu-

ïmmnicazw

ficatio. manüs vel figilli Officialium

cantur in &ternz damnationis pericu-

Atiorei]iC

Monafterii aut Conventüs. . 9. Furtum

lum ; & fpiritualis remedii defperatio-

FOl

de rebus Conventüs in quantitate, qu&

nem:Sed boc abfardum zqué fequitur

1. Cim

fafficiat ad peceatum mortale, 9-Lapfus

ex multiplicitate cafuum relervatorams

"tht p

carnis voluntarius o pere confummrstus,

quàm excormmunicationam refervata-

ïqlm:,

Xo. Occifio aut. vulneratio fzu gravis

rüm,ócecontra, Ergo.

percuffio cujuscunque perfong. z 1.Ma-

ln Hesf

W.4. Superiores Regulares prater.

liiofum impedimentum aut retardatio

di&tos undecim-caíus poflunt fibi alios

* o

)

aut apettio literaram à Superioribus ad.

tefervare, noníolüm abfoluté, fed etiam

Wt r

inferiores,vel ab hisad Superiores.

cum annexa excomtunicatione, fi id:

!tmr ]egu"

&, 3. Poffünt Su

periores Regulares

bono Religienis expediat , modóid fiat

V dna

didis undecim. Cafibus addere -ex-.

cum confenfü Capituli Generalis; fifiat

"Mitsde

commnunicationem refervatam, f bo-

refervatio protota Rel igione; Vel Pro"

"ia

n0: R eligionis expedire judicaverint..

"ii

l

Aattoz

vincialis,fi pro Provincia;.aliàs referva--

D

uia hocnon.eft facere plu-

tío erít nullà , ut patet ex ipfo Decre*

A. de

to Clementis. Etita in Socictate Jehn

[

oubi q

zes cafuum. refervationes. fupra grïefa:

z

pte-

" Q& EXw

—

De Cuofibus Refervatis.

1099

!

cos, qui perfonas Ecclefiafticas ad füuum

prater prafatos undecim cafus aliifunt

teferati.

tribunal ttahunt , faciuntque Decreta

libertatem Ecclefiafticam violantia, .

u

lJ

Cafns Papales refe?wti.ä

Jértia: Quxlata eftineos,qui Juris-

N

di&ionis, fru&us, & reditus pe:fona-

n

J QUAERO VIII. Quinam [unt?w

1

rum Ecclefiafticarum invadunt, & alia

LXVII. 32 1. Aliquicafüs ,nimirum

excommunicationes funt refervatz in-

onera ipíis,aut eorum bonis imponuuüt,

ii

ä

ttà Bullam Cenz Domini, fic didiam ex

Quarta ca quz l;taeftin eos qui con-

ferunt VCl transmirtunt (lüOdCUllqüc ge-

n

€0, quàd quorannis in die Conz Do-

l(

nus armerum vel metallorum aut vi-

i

mini promulgetur : alii extra illam Bul-

€tualium , &c.

Mautis vel Turcis vel

MM

lauïin-co;'porc]uzis Canoníici , & variís

aliis quibuscunqueNominisChrifti ini-

n

pontiicum Conftiturionibus.

micis , comprehendendo cos, qui tales

R. 2. Excommunicationes Dapz re-

CGhrifti inimicos certiores reddunt de

Qd

m

fervate. intra Bullam Coenz fünt zr.

ftata ReipubliceChriflianz in damnura

J

quas in fuo promptuatio adducit nofter

ejusdem, vel ad hoc dantes confilium

TEf

Salazat c. rr. ubi in fine bene addit,

& favorem,

M

It

]U

omaes illas cen(ütas unà cum culpis, ra-

Quinta eaqua lataeít i

n occupantes

tione quarum incurruntur, Pape refer-

PQ[C!

vel detinentes quascunque RomanzEc-

Y

j

vatas effe, & Confe(farios , qui ab eis

cle&zx terras feu Regna. Caterz rario-

|

abfolvere attentaverint , preterquam

Á

iM

j

res funt.

T

n

quàd nihil faciant, effe ipfo fa&o ex-

P

,

LXVIII R.f p- 4. Excommunicatio-

ii

communicatos,à quà tamen excommue«

*

D

nes Papz refervatas extra Bullam Coenze

«

y

nicatione illiConfeffarit poïerunt abíol-

in Jure aliisque Conflitutiouibus (exce-

il

yi per Ordinarium.

ptis plaribus aliis non refervatis) ad-

&qui

M

- Refp. 3. Communiores excommuni-

ducit loco citato nofler Salazat tan-

t

gt

«ationes intra Bullam Cenz fuut hz

quam communiores 59. cx quibus ín

fav

U

fequentes ;

z

prefenti. füfficir adducere eas , quz in

Prina. Wietefis, que comprehendit

his partibus fuat ufitatiores,

ij

Haretícos , eorumque ut talium fauto-

Prima ct contta percuffores Clerico-

jl

tes, receptores, & defenfores, uti & eos

rum, fi enormis fit percufíio juxta Can.

g

i

qui Ícienter legunt , tetinent , impri-

Si quis [nadente Diabolo injeccrit manus

[

isunt, aut defendunt libros Hzretico-

viclentas im Clericum vel AMouachus,

j

rum, Cumeadem ceníura coincidit ex-

fuljaceat Excommunicationi, €9 a nullo

;,hü&ï

communicatio Schifmaticorum,De hz-

praterquam à Papanifiin mortis articu-

"d

tefi & hzreticis vide Tra&. 7, Exam. 3.

lo abfolvatur.

& u

h« 47. & feqq. deSchifmaticis vide ibi-

Explicofingalas hujus Canonis patti-

j

dem n, ;8. ubi de illis multa di&a funr.

culas : $j quis , five vit, five femina,

i

Stcunda. cft Excommunicatio lata in

habens tamen fufficiens jadicium ad pec-

?IZ

Zz2772

candum

N

/

1109

ZRACTATUS XYIF, Éxamen .

candum mortaliter fuadente Diabolos

duellantes & cooperantes,dequa fat fusé

' Atium a

Excipitur eniax (i percuffio fiat ex cha-

a&um eft fupra Tract.7.Exam,7.n,1 jj

a

ritate vel corre&ionis cau(a, vel exludo,

& feqq. ubi vide,

dditta

jeco,modó non fiat dolo , aut irato ani-

Tértia elt contra Clericos cum ex.

mo , velin derifronem,

g lo

Lem (i fiacin-

communicatis à Papa voluntatió com-

At dl

deliberate , vel percuffio fit ita levis, ut

municantes, & admittenteseos ad offi-

indic

Szculati faéta effer (olàm venialis, Item

[

Jf

]

cia divins, Et generaliterin omnes,qui-

f

MC

i

fi quis percutiat Clericum invadentem

cunque in crimine criminofo ( ratione

j

p:o neceffariá moderatá fui defenfione,

cujus excommunicatio pofita eft) com-

At

Sitamina pro defenfione caftitatis pet-

municants fienim talis excommunica-

curiat Clericam- invadentem, fi mole-

Ámcept

tio Papa eft refervata, comtnunicantes

J OPPOI

ftatio fiat vt & a corporali. Si quis

eandem cenfuram incurrunt.

Al

percutiat Clericum inhoneflà agentem

Quarta eft contra obtinentes abfo-

4 mïCuria

cüm prepria uxore, matte, forore, filiá,

lutionem ab Excommunicatione Papa:

tefeivatà fub conditione de fatisfaciendo

?fd,qllæ P*

$i Clericus amiferit privilegium Cleri-

H Eurs

cale. Si ignotetur effe Clericus, Aazns

pattilafz, folitm perfun&orié fine con-

At Cor

vtolentas, per quasintelligo omne mem-

dittonis adimpletione ; tales enim de

Jf quy

brum, quo quis akeri injuriose poteft

novo incurrunt excommtmuntcationenr

^hibilsq

pocete , ut pes, brachium, &c, necre-

C072, in G. |

Papz refetvatam.c. cos,defeutentia Ex-

:

-0 d

quiritur neceffarió percuffio, fed fuffi-

ET

cit injc&io (puti, aquz , luti , pulveris,

Oninra eft contra Clericosfive Secu-

IDl u

vel fimilis injutia,

lates five Religiofos, inducentes quam-

Jripga

Eandem Cenfuram incurrunt juben.

cunque perfonam ad faciendum votum,

tes, confulentes , auxiliantes, favorem

M

juramentum , ac promiffionem , quate-

praflantes.

: fUniä/iun)an

nus talis perfona fibi ip fua Ecckfia fe-

"i d

Ms Clericuim, quo nomine non folüm

pulturam eligat , vel jam elcctam alió:

ïï!ffusärra&

intelligitur, qui- babet ma/ores, fed &

transferat.

Clement. cupientes. $. fane.

p J

qui folàm habet minores Ordines, imó

dz( panis.

rantüm primam Tonfaram : modó ge-

Wq'jasmn "

Sexta eft contra recipientes ve

X.danräs

ftet habitum & ton(uram, ut cognofci

v 'Im» nf

cum Pa&o quamcunque rem, ad boc, ut

poffit efle Clericus. Fel Monachum,quo

rcligionem quis ingrediatur. Excufan-

n d

nomine intelligitur quivisR« lngiofus cu-

tur qui eliquid dant vel recipiunt ratio«

L'"deR?gn!al

m V. (

jisvisapprobate R« ligionis,etiamCon-

ne faftentationis;nen autcm r

verfus, Novitiüs, Monialis, Converfa,

E

:gione in-

AYt

g c(cüs.

Z

kem utriasque fexü- Tertiarii S, Domi-

Septinz4 cft contra Men

dïcaln.resxtrans-

" Moify

nici & Francifci h. bitum geflantes,& in

euntes ad Ordinem noo Mendicantium

0 lcum ) hï

Communirare v'ventcs, uti & E. omitg

Cexceptis Carchufianis) fine fpeciali Pa- w'fmäiaamhm

fubje&i alicui Regule velSuperiuci,

»We W.

pzlicenta. Exrravag, i,de Regularz-

Sechnda Excommunicatio cfLcontra

bus. "T'ranfeuntes autem ex uno Mcndi-

j:wd

Vl

"i

*

can-

Mi

hüji

lr

n

A

T

110I

De Cofféiis Refervatis.

J

Usdecitma elt centra. prfumptuosé

cantium ad. alium , non incurrunt ex-

D]

commtnicationem , vel ad minus non

componentes , retínentés , aüt imptí-

eft reíervata , Societate fefu exceptá;

mentes libros infames detractorios con«

7

quz in hoc particulari excotmmunica-

tta O.dines SS. Dominici & Francifci,

m-l

tione eriam refpectu alterius Kcligio-

Duodectma contra mulieres intrantes

L

Monafteria Carthufianorum aut alis-

nis Mendicantium gaudet,

"

" Ollava cft contra eos , qui temerarie

rum Rciigioforum.

1

12. Contra furantes libros;mt Qua-

pizfumunt afferere ,. effe harefin ;vel

3

ternos ex Bibliothecis Minorum aut FF.

Wf

peceat

üm mortale,fentire B. V. Maríam

i

Pizdicatorum.

effeconceptam in peccato Originali,vel

3

14. Contra Religiofos cujuscunqué

fentira oppofiram.

ANona cít contra dantes vel permitten-

Ordinis, adminiftrantes Sacramentum

jj

tes in. Curia Romana aliqua donativa,

Extemae Undtionis, vel Euchariftize,

Uurea, quz pratendunt , faciliüs obri-

velaffiftentes, aut folemnizantes Ma-

i

neant, Exrrav. 1.de Sent. Excom. licut

trimonium fine fpeciali Parochi licen-

CO

/& contra Curiz Romanz Officiales re-

tia.

l

1 6

i

1. Eft contra Simoniacos reales cit-

cipientes quodcunque genus munufcu-

-u

net

lorum ab iis, quorum officium exercenr,

ca Ordinem vel beneficium,

i6. Eft in comnittentes Simoeniam

excepto aliquorum comeflibilium, vel

zEï

confidentialem,

potabilium talis quantitatis, ut duobus

dU

diebus confami poffenr.

17, Eft in incendíarios publicé pro

qlh j

Decima efl contra intrantes. ( cujus-

excommunicatis denuntiatos.

n

s

u

cunque fint Religionis) quarumcunque

18. Eítin eos qui fepeliupt Hareri-

l

€os in loco facro.

qU

MonialiumConventüs fine Superiorum

1754

licentiam dare valentiam,coníeníu: de

19. Eft in facrileges,qui non folum

n

I

qua re fusé tra&tant Au&tores, Item jux-

infríngunt Ecclefias, Monafteria , Ho-

Wi

ta Bullam Pii V, Regz/arism contra mu-

fpitalia , fed etiam bonis fuis fpoliant.

lieres quascunque intrautes Monafteria

20. Inimpedientes aut vexantes eos,

J GIF

j

virorum, non folüm fub prarextu pri-

qui volunt ingredi Religionem.

Wl

vilegiorum , fed & fine eo.

Quia Na-

21, In Moniales profeffas fire gr'avi

(

J

varrus de Regular. Cominent, 4. n. 62.

cauía Monafteria exeuntes,

j

tefert Pium V. fuam Bullam declaráffe

22. In habentes literas Apoftolicas

vll

falfas, & nondefiruentes, Irem in fal-

iU

univer(im procedere de mulieribus, vi-

farios litecarum Apoftolicarum.

torum Monaflería ingredientibus: qui

j

7

n

veró dicunr , hanc declarationem in

23. In impedientes executionem [i-

j

Germania authenticé non effe promul-

terarüm facrz Paenitentiatiz.

If

gatam, vel non cum tanto rigore rece-

24. Contra legentes aüt retinentes

uz.lïv

pram,viderint ipft, Idem eft deco Re-

librosprohibitos, ubi non eft (ermo de

,(l

libris hzredcis, de iis enim patet cx di-

ligiofo, qui mulieresintra Conyentum.

&is

cii

introduxerit, vel admiferit,

LL22723

aR

xÉKor

TRACTATUS XIF. Examen z.

€is de. Excommunicationibus Bulle

i f

praftent, j,Ineos qui procurant abor-

6, In ditectores

I

f

€cnz Domini, fed de libiis, quifunt — tum fotüs animati.

prohibiti ex alia caufa, v. g. quia fuat

Monialium, fi foveint difcordiasin ele-

At vt

00j

conrra honos mores.Hactamenexcom-

Gione.' 'Item in impedientes Vifitato-

hij

moanicatio non incuttítur ipfo fa&to,fed

res Monialium. 7. In Doctores & Pro-

feffores non facientes Profeffionem Fi-

(ser

eft obligatio fub peccato mortali illes

non tctinendi,uti Salazar probat ex de-

dei , ubirecepta eft Bulla PiilV. 8. In

titconfa

terminatione Pii IV, 1n. Brevi 1564-

negligentes adminiflrare juflitiam Ec-

tv fett

altvant

Uade talis delinquens eft puniendus

clefiaflicis, 9. In Religiofos inflituen-

(ecundüm arbitrium O:dinàrii, Adde

tes novum Ordinem , audientes Leges

ex Salazat , quöd in Hifpaniis,mi vide-

vel Medicibam extra clauftra, tenentes

f

tur in novo Indice Auno 1640. cdito,

arma fine licentia intra clauílra. 10,

ER

ais

et(i àprincipio contra tales videatur po-

Ubi Trident.eft receptumjin imprimen

ni excomauuicatio latz fententiz , po-

tesimprimi mandantes,vendentes;apud

WA

[tea tamen explicatut , quàd incurratar

fe retinentes, vulgantes libros de facris

Md

" p

ipfo fa&e ab omnibus libros hzteticos

rebus , fine nomine f,u&oris & appro-

iE u

de hxteli (ufpe&tos retinentibus , cateri

batione Ordinatii. 1z-Inraptores mue

veró (olüm incurtunt excommunicatio-

lierum, juüvantes , faventes.

12, In

k

Tenietre

nem ferendam, aut refervata manet in-

Dominos temporales ín terris füis con-

Vr iil

uifiteri Generaliper Paulum V. & u-

cedenteslocum pro duello. r5.In pre-

f'lfäiit uY

fumentes abfolvereà cafibus Bullz Cas-

[

banum VIIÍ. Anno 1627. Hiz funt u-

tadores excommunicationes Dapz re-

fix,

Plutes vide in Bufenbaum.

ltb gc

fetvaue, caterz videri poffunt in citato

Catalogum — Excommunicationum

"unabpyi

Salazar aliisque Au&toribus.

qua noftros Fratres ex Conftitetionibus

n p

noftris afficere poffunt , vide in iisdem

.!:öcomjtmm

Excommunicationes Papa

difl. 1. cap, x8.text. , poft li. R. ubí

üpd.

fubne&titur. Catalogus excommunica-

.?:rmä?cindü

mon vefer-oata.

tionum quz ex jure communi poffunt

Vij in s

LXIX. Refp,5. Ufitatiores nonre-

afficere Regulares.

M Digg

[

"

fervatz funthe : Prima eft lata in Re-

2*

"ttton ol

E

Cafus. Epiftopales.

T

ligiofos habitum fuum tempore longo

t

& temete dimittentes.

2.In eos qui

UJERO IX, Quinam funt ?

7)ff'ïUISlJ(m

m

contrahunt matrimontum in gradibus

.LXX. Refp. Aliqui cafus dicuntur

N

IODCSDP"

À

prohibitis, vel cam Monialibus. 3,In

Epifcopis de jure refervari , & folentaf-

CT

figaari quinque.

z, Peccatum de jute

eos qui cogunt ad Matrimonium , aat

llle,;mm

fceminas ad Matrimonium.

4. In Do-

habens annexam publicam perniten-

tiam.

Pureüätem

minos Seculares , qui' prohibent fuis

2. Cui anne&itur Excommunie

4lij

fübditis, ae Ecclefiafticis [uabona ven-

catio major,

3. Quod habet annexam

.nrepore&aw

itregularitatem,

4. Peccatum incen-

L

dant, velab iis emant aüt alia Officia

i aflb;

diatii,

1

De Cofious veferuatis.

n

diarít, f. Publica blafphemia. Verüm

Papz refervatis, non tantüm poteft ab-

0

pra&ticé veríus videtur, quod Lczana

folvere Papa , fed etiam fi cafus fint oc-

L

Wt

eum vatiis docct , nimirum ex folo jure

cükr, & nondum ad forum contentio-

t

communi nullum. cafum Epifcopis re-

fum dedudti, Epifcopus juxta Trid., cu-

t r

Íervari,

jus verba vide füprà in Exam.praced, n,

j

$2.K.3-

Cafus ergo Epifcopales funt foli illi,

n

l

qui cx confuetudine vel potiüs per De-

2.2. Etiam ab iftis publicis poteft E-

1

ctecüm feu exprefsé ab ipfismet Egi[þo—

pifcopus abfolvere , fi adünt impedi-

IU

pis refervantur,

menta,ob quz poenitens perfonaliter

Sedem Apoflolicam accedere pon poffit,

I

TR

T

Cosfe[favinis Refe-vatorum..

Ratio ; Quia Ecclefia, ut pia Matet ;

i d

- QU/ERO X. Quisporeft abfoivere

cenfetur id concederc.

à relervatis?

-

rimnï

Nora , quod impedimenta illa fint.

LXXI. Ante

Iï- Nota , quód Sacer-

r.Periculum mortisin itiuere. 2.Lon-

n

el

dos à zefervatis poffit abfolvere duobus

ga infirmitas, etiam non periculofa. 5.

l

modis, r. Per fe & dire&té, ad quod

Paupertas ,Ut f cogercmr mendicare ,

neceífe cft, ut habeat jurisdidtionem fu-

5 m

qui aliàásnonfolebat, 4. Etas fenilis vef

2l

pet peenitentem, etíam quoad refervata,.

puerilis. . Scxüsfragilitas , utfi peeni-

(one

2. Per accidens & indircété , ad quod

tensfit foemira,. 6, Si Poenitens non fit

fufficit, ut Sacerdos ab(olvens habeat

w

fui juris fed alteri adftrictus, cui ejus

jurisdictionem

[uper

penitentem

abfentia prajudicat, ficut. eft filius re-

LZCIBI |

|

D

|

E

quoad peccata non refervata,à quibus

fpe&u patris, fervus refpectu domini.

dum abfolvitur dire&é, à refervatisab-

Qu

7. Cura animarum vel dominium rem-

folvitur per accidens feu indire&à &

onib

porale , ut fitimeatur , ne. per abfentianr

toncomitzntet , eó quód impoffibile fit

ovibus aut vafallisobveniat detrimen-

jl

unum mortale remitti finealio.Quando

tum.

9. Debilitasin viris teneris , la-

" ulr.i

n

autem hzc indirecta abfolatio fieri pot-

bores itineris fnfferre non valentibus..

ft;parebit infráàn.75$. . Hoc notato.

9.Debilitas membrorum, ut fi (it cecus:

poü'uf;ï

W.i- Dire&é poteft à refervatisab-

vel claudus. 10. Quodvis impedimen-

|

Tolvere non (olüm ille, qui ea (ibirefer-

tum quod arbitrio prudentis judicatur

vavit(ed & illius in officio abfoluté Su-

f

legitimum. — Porró folent defs&to E-

perioraut Succeffor:; uti patetex fubor-

It

pifcopi à Papa pro certis annis petere ,

ii

ml

dinatione Superiorum , v.g. Priorisad

iisque elapfisrepetere ac impetrare fa-

w[c'll'

Provincialem , linjus ad Generalem, fi-

cultarem delegatam fuper varios cafus:

"

j

!u

eut & ille,cui refervansvel ejusSu perior

papales: adeóque fubditiad cosconfue

fuam poteftatem delegavit.

gere poffunt..

j

M

9)

Ratio : Quia inferior non poteft li-

y,4. Regulares etiam Mendicantes

d

mitare poteftatem Superiorts,

non poffunt , etiam ex privilegio illoj

"m

(

s. 32.. À Cafibus etiam in Bulla Coenze

quod dicitur ZZare magnümyablolvere:à

i

j

Ti

cafu-

s;

^

TRACZTATUS XH/; Exqmm

p

PE'IO4-

a

cafibus Bullz Cornz, rec dcfa&o pof-

dí&orum, Privilegiorum non poffunt

sr, fi

funtà cafibus, quos O. dinarii Locorum

abíolvi à cafibus fuis Supetioribus refer-

DEU

feu Epifco

i

5i fibi refervant

; üine fpeciali

vatis, absque fpeciali eórum licentía, ut

Dd

eotuimnlicentia. Unde ab Alexandro VII.

docet nofter de La Cruz;fi tamen Supe--

rj

rior licentiam petitam denegaverit, po-

: Mttmy

1465 .24. Septembris damnata eft hzec

Propofitio : AMendicartes poffunt abfol-

teft Confeffarius au&toritate Apoftolfca

"n de

eum abíolvere pro illa vice, ut habetut

vere à cafibus Epi[copts ve[eruatts , mon

i

&ne $

obtentà ad id Epifcopors licentia, Quid

in fine Decreti Clementis VIII.

a-

"us priy

SuperioresR.egularium circafuos poffint

&. 7. Confeffarius habens facult

^ddios

tem abfolvendi à cafü Pape refervate

in cafü herefis, vide (qprä

—Tmc't. 9.

.J'Iïygl il

Exám,. 5, m52

qui idem cafus alià. vià eft. refervatus

Ahnfo,

LXXII 3. 2. Regnlares defa&o ex-

Epifcopo, non indiget Fpec'iaþ licentia

Ay d'ine

tra Italiam (fecus intrà) degentes pof-

Epi(ccpi.,

i&rofion

fant abfolvereà cafibus Paps extra Bul-

Ratio: quia ablato majore ligamine

lam Cenz refervatís, quinque exceptis;

non remanet aliud minus, incodem

(cilicet cafu.

';*üffï (Once

Ita eis conccífum eft à variis Pontifici-

bus Sixto IV. Utbano IV. Eugenio IV.

Dixi , zz eodem Cafu5 nam in

äïven-

1 (

juïioïï. Nec hoc privilegium eft revo-

fis non tenet confequentia : Hic poteft

lg:ïxs jqu dt

abfolvereà Cafibus Papaïibus': Ergo ce

1 nf

catum pet declarationes Cardipalium

fab Urbano VIIL, utpote que tantüm

ipfo etiam ab Epilcopahbus. Nec ali-

fïïou qum

H n

meminerunt cafuum Bulle Coene &

quid bíc probat illud ,. Qui poteft ma-

Ordinarii:

3

Qüld Poff

jus , poteft etiam minns, Hoc enim

i

non femper valet in moralibus, & ex

(f dflilflls j

Qginqiæ cafusin Decrete Clementis

VIIL, excepti fünt,. 1. Violatio Immu-

libera alterius conceffione pendentibus,

ayr :

-LXXIV, ».8. Confetfrii Ordinis

nitatis Ecclefiafficz in rerminis Confti-

X C

turonis Gregorii XIV, quz incipit,

noftri àLeone X, ampliffimum datum

Tf 10

^

QniA aliàs nonnulli, .2. Niolatio Clau-

eft privilegium , quo otnnes NB,Con-

j

fratres R ofarii; in Pafcha Refurre&tio-

furz Monialium ad malum finem. 5.

V

IN

Provocatio & pugna ín duello. 4, Inje-

nis; & feftis B. V.,nimtrum Annuntia-

alb

Áoly

d

51;.

&io manuum violentarum in Cleticos,

tionis, Vifitationis , Affamptionis; Na*

tivitais, & Purificationis, ac tribus

&'mq

Ulbu«

';5.*'..

Sïmbnia realis fcienter. contracta ,

fidentia beneficialis.

diebus ea fefta præccdcmibus,- ab om-

d.

h

atqué etiam.con

Nota círca R. f. Quando Kegulares

bibus cenfuris quávis occafione latis &

vi fuorum Ptivilegiorum abfolvunt à

promulgaris, & criminibus quanrüm-

À m?ma

cafibus Papalibus , id femper fieri debe-

cunqué enormibus in fingulis, etiam

We h E

t

re fatisfactà parte lzsá , velfaltem prz-

Sedi Apoftolice refervatis cafibus ,

N titt

flitá. de hoc fufficienti eantione, non

contentis in Bulla Caenz duntaxat ex-

üm pDH d

quz fufficiat ad libitum lzf1, fed ad ju-

cepis, pofüint abfolvere ,. ac jura-

"g L

dicium prudentis Confeffarii.

menta quecunque fine alicujus pr&ju-

dicio relaxstc, & vota quecunque

ex-

LXAXUPI.þ & 6, Igüæet R«ligiofi vi

s .

/

De Cafibus Refervatis.

1104

j

(exceptis. quíajue votis Papz refer-

Primts efl : Si quis boná fide putans

vatis , fuprà ['ract. 10. Exam. 3. m.

-Confeffarium — habere — jurisdictionem,;

41. aC

N

Gis) in alia pietatis opera

quam tamen non habet in refervata , ea

Lj

commutefe , non requifità Ordinarii li-

cum non refervatis confiteatur.

a

centia,

Ratio: Tum quia adeft debita mate-

Nota tamen , R&lïg'i?ofös&i& Moniales,

tia, etiam proximo, nimirum fincerus do-

i.;[

licét fint de hac Confraterritate., non

:

lor , & Confeffio & forma. "'um etiam,

poffe fine Superiorum fuorum licentia

quia bona fides excufat.

Ergó à refer-

vatis indirecté abfolvitur cum onere'de-

J

Wf

vi hujus privilegii à refervatis abfolvi, ut

poft alios Pontifices declaravit Clemens

nuó confitendi habendi facultatem , ut

t

VIIL. 1599, in Bulla, qu& incipit , &o»sa-

ab eis abfolvatur directé , nimirum ha.

Wt E

"i Pontificis , idQue meritó ; Quia illa

bitá noritiá, quod Confeflarius careat fa-

OA I

libertas eligendi Confeffarium . cederet

cultate,

ia dc&ruäionem vicæ'Regularis.

Dixi, bona jide ; fi enim fciat Confef-

ji]ld

farium carere illà facultate, committit

j

W -

Simile Privilegium Confratribus R o-

facrilegium , & Sacramentum eft nul-

farii eft conceffum pro fefto Circumci-

lum.

]jj

fioniss . Uttumque videri poteft in Ji-

Secundws Cafus efh : Si fübfit aliqua

od

bellis ; quz de Indulgentiis Rofarii pat-

A

im cCircumferuntur , prafertim in li-

gravis caufa vel neceffitas , cujusmodi

gO a

eft, (i Sacerdos neceffarió debeat facri-

u

bello , quem edidit nofter F. Magifter

'"Thomas Leonardi. -

ficare, vel Laicus communicare ,ita ut fi-

T

ne gravi fcandalo vel infamia id om

n

- Quid poft hoc Privilegium circa cafus

?tti,

Mi

ab Ordinariis refervatos decreverit Ale-

acSuperior adiri non poffit.

1

Rao: Cüm jure divino requiratur,

xander VIL, patet ex R. 4.

jj

ut conícius peccati mortalis ante Com-

- De Commutatione votorum vide fu-

munionem confiteatur ,- melius eft, ut

d

pr

4

Tm&. 10- Examn 3. É num,. 43- &

confiteatur przdi&to modo, quàm quód

B('ücv

feqq.

omnino omittat,

t n

^ QUAXRO XI. Poteftne quis à re-

QU/ZERO XIL, Quiin articulo vel

yut

fervatis abfolvi per accidens feu indire-

periculo mortis fuit abfolutus à referva-

j

&6 & in quibus cafibus? ——«

Ti

i

tis , teneturne ceffante periculo adhue

— LXXV. Ante R. vide Not. ad Q.ro.

recutrere ad Superiorem ? Quale peri-

j

ante R.. 1.

|Ji

[!:&

culum imminet v. g. illi , qui vaditad

pralium , domum pefliferam , periculo-

j

9

* Affirmativé, licàt prater referva-

ta paniteps habeat fola venialia , modó

fam navigationem,; vel qui patitur con-

a

tinuam febrem.

Mi 1

Sacerdos fit rité expofitus, cum onere

tamen poftéa confitendi alteri , faculta-

LXXVL z. Si cafus refervatus Gt fi-

j

ne ceníura ,. nec fit facienda fatisfa&io

1 ]uü'

tem habenti. Et hoc in du?licirgafu:

tj

Aaaa aaa

part

1

)

(

3106

TRACTATUS

XI?Z. Examen 2,

parti Ixfz , non tenetur in veriori fen-

plené explicando, vel ffudio alfqu'a' ea-

jl

tentía , bene tamen fi liabeat cenfuram»

rum omittendo, &c, & Confeffio. fiat

'g.alrimo

& requiratur fatisfaGio.

Confeffori jurisdi&ionem: in Kefervata

m 4

habenti.

Ratio v, p. Quia tunc non eff referva-

us

d atem

$o peccatorum , & ff quax aliàs refervata

Katio : Quia adhuc üfvatuf'Gnïs te-

fint , fünt ac fi nom effent talta..

fervationis , nimirum , ut peccata refer-

hi

TET

. Pars de cenfuris & fatisfa&ione

vatz Superiori vel Jurisdictionem ha-

anifis

patet ex inultis textgbus jutis-

benti manifcflentur , ut ille ea judicet,

pesnkentiam: pro: iis imponat, &c.. Sed

Ti t

Nota tamen , quód. obligstio prafen-

a Confe

hoc totum fit.- Ergo.

tandi (eSuperiori non fit ad'accipiendany

D ant

novany abfolutionem , fed ut Superiort

Nota , quód ,. cümr talis Confeffio. &

- Mi com

innotefcat, quód (it abfoluzus ; & ut is

Abfolutio: fit nulla . '& nihil operetuty

nifr quód tollat refervationem, eff in-

mf

videat de fatisfa&tione , quid fit fa&u o-

atl v

FUS]»

tegré repetendá '€coram quocunque alio:

siinef,

-Quid fi tais dasà opportunitate fe

Sacerdote expofito, qui ab omnibusab-

folvere poterir. €zterüm, fr quis Su-

Id «

non prefentet 7

periori confiteretur ,. liabens refervatay

L

Dico : lle recidet im Excommunica-

Ateation

fed exoblivione etiam inculpabili nul-

tionem, non quidem. eandem numero,

fam de eis mentionem. facerct , per hoc

* Q

à qua abfolutus fuüit ,, fed: im akeram: fi-

nor tollitur refervatio; uti: nec obligatio:

atl

milcm per inobedientianr. cap. eos 254i..

denuó ea confitendi,, ut ab iis

j

de jent. Excom. Kecidet autem non (ta-

)abfïv)l.värun"

B

dire&te-

AUR

DI negl'cäiprim'ää commoditate: ,. nifs

lll fcne

5z.2. Qui die quodam. vüt'tuteixjïubï"'-

P

negligentiam comitetur. malitia & con-

ïomp rli"; j

li vel. licentia: Superioris abíolvi pox

- dei

vemptus. Nam Canon , quo decreta eft

tuit 3 refervatis,.etiam cenfuram liaben-

hzc Cenfura ,. habet,, Qui. contemp[e-

Ut

-

tibus , fed' eorum: inculpabiliter fuit

zint.

obiitus ,. confeffio: autem: füit: valida;

QUJERO XIII. Folliturne reférva-

poteft adluc abíolvi die elapío; lte

')Wleïh(i(im]

tio per Confeffionenrinvalidam ?* Item:

probabiliis eum: Sylveftro,, Cano;,

poteflne: tolli^ elapfo. die quo exfpiravit:

Crbz; &cz

L?t

facultas abfolvendi;,. fi: refervata. eo die

füerint oblita.&

— Katío* "Tam quia illud pec

annf .f-þä"»

élat ad!.precedentem» . Confeffionem-

LXXVIRE E. r.. Kefervatio: tollitir

Tum etiam . quiz cenfüra (fi que fuit )

r Confeffionem etiam invalidam, five

die precedente jam fuit fublata per illa:

fit invalida deft&u contmritionis ,. aut

generaliaabfolutionis cenfurarum ver—

propofitii emendationis , five: culpabilis:

ba , Sr feneris aliquo vinculo. Excom-

integritatis» modó non fit: defe&us cul-

mianicationis , &c.. vi quoruny peecatum

manfit fine cen(ura ac refervatione, Er--

galilis circa ï'gfä: zeÍcrvata ». v;.g;.ea.nom

go:

g

ER

P 4

- De Cafibus Refevvatis.

1107

g. 3. Qui intra tempus Jubilei, v.

Ratto

Quia , ut füprà *raditum eft,

f

g. ultimo die ceepit confiteri, confeffio-

abfolutio 'facframenta;h non pozgq:kc-ou*-

i

mem autem ( quia. fuit nimis longa)

ferri abfenii.

^non perfecit ; fed ex confilio Confetfa-

Quod abfolutio à cenfuris poffit da-

ti abíenü , vide fuprà in Exaim. r. n,

rii partem diílulit in proximum diem

*

i

poft Jubilzum, poterit poft illud adhuc

16. R. s.

Quomodo-ille Confeffa-

rius malé abfolvens in- eó cafu fe habe-

h

