fationcm Sacramenti babet , quód fitin

polluta, fi vinculum conjugii fuiffet fo-

Offidium natuiz,

Difünguitur ctíam

lutum.

Ergo,

Verüm ad t, neg. min.

proz.p.. Siileeffectus perpetuus fitin

ordine ad a&us fpirituales , conc. 5 ad

ad prob. R. quód duritia Judzorum fo-

làm fueritoccafio hujus difpenfationis,

cerporiles,neg. Hac folutio cft $, Tho-

eauía autcm motiva fuitindulgentia Dd ma hic q.49,a. 2,ad s,

d MT . LE s UR RA

ld 3*

De Mahvimanio -

x

1299

d 3. patet Refp. fuprà in Exam. 1. /fa , weca Conedlizs zfitutum , fed fem-

n, 2. in prob, 6. partis,

per vetentum efh, nonnift Apoflolica autbo-

"4d 4. dift. maj, Ita ut fint donationes

ritate traditum cenferi debet,

Sed quód

ejufdem rationis, neg. maj. 5 diveríz ro-

Matrimonium ratum , non cenfumma-

tionis , conc, maj,

Qui erge mulieri

tum, diffolvatur per Profcffionem 1o-

tradit corpus in perpetuum cum cztteris

lemnem, femper efl in Ecclefia De1 ob-

requifitis , facit verum Matrimonium ;

fervatum, ejufque non fcitur initium,

qui dat ad tempus;facit concubinatum.

nec poteft affiznari ullus Pontifex , aut

"44 Confirm. cum Cornejo Refp. maj.

jus iive Decretum Ecclefiafticum quo id

effe yeram in his que habent magis &

primó ftatuatur. Ergo Apoftolica au-

minus , fimpliciter & fecundüm quid ;

thoritate traditum cenferidebet. Siab

Metrimonium autem ex parte temporis

Apoftolis folüm tradicum, Ergoà Chri-

non habet magis & mipus, fed ex natu-

fto priüs ftatutum

Dixi , traditum ;

ra fua proptertinem , quem rcfpicit feu

quia non eft in Scrip/ruris expreffum,

propter bonum Prolis petit darationem

Declaratur

minor pro 3. p. in qua eft

pertotatn Conjugum vitam , inquam

dificultas, — Si quis Pontifex poflecaffi-

nifi confenfus feratur , Matrimónium

gnari , effet Eufebius, qui primus inter

eflnullum, — Defervitute difparitas eft,

Pontifices hujus privilegiimeminit,Can,

hzc enim ex parte finis perpetuitatem

defpon[at4m. 17. q. 2. ad Cathedram

non petit,

Petri eve&us anno 309, utex ejus vita

QUJERO III,

Solviturné Martri-

tom. I, Concil, p. 1. conflat : Sed híc

monium per Profeffionem inReligione?

Pontifex hanc legem propriá authorita-

& quo jure ?

te non tulit, fed antealatam fuppofuit,

XLVIIL.

m.I. DeFideeft, Matti-

aitenim : Defponfatam puellam non licet

monium ratum ante confummationem

Parentibus alii vtro tradere, licet tamen

edam quoad vinculum folvi per Profej-

Jli monafferinm fibi eligere, . Ubi cüm

fionem folemnem in Relie

54

ione appro-

non dicat, zez liceat , led , ao licet,

batá (ine alterius confenfi

)

lfactam : ita

clarum eft , quód non loquatur ut le-

ut alter licité poffit tranfire ad fecunda

vota feu ad aliud Matrimonium.

Ita

gem condens, íed ut (upponem;. Er-

*

claré patet ex Trid, Seff. 2.3. de Matrim,

Ex his Colligitur, quód qqamvïs non

Can. 6. & doceturà S. Thom, in 4, dift.

poffit quis rem donatam uni , donire

27.q-1.2,3.q.2. in c.

alteri , nonaccepta ad hocà Deo facul-

Ratro à priori nequitaffignari nifi vo-

tate, poffittamen eaacceptá ; ficut pro-

luntas Dei feu Chrifli , nobis per San-

batum eft, eameffeà Deo datam, re-

Gorum gefta, & communem Ecclefiz. fpe&tu Matrimonii rati, ^ Quód autem

Traditionem manifc&ata,juxta illam S. eam non dederit refpectu Matrimonii

Augufltini Regulam l. 4. contra Dona-. confummati , eft, cum quia hujus diffo-

tflasc,24. — Quod muiver[a tenet Eccle-. lutio cffet injuriofa Proli & Uxori , ut

Bbbbbbbb z

fuprá

[

1300

TRACIATUS XVL ExamenA4.

fu'prä oftenfum eft: tum ctiam , quia

&d

lia , fecus tamen eft , fi compoffibilia

ÁiN

Matrimonium cen(ummatum fignificat

fint : que compoffibilitas in prafenti

conjunctionem Verbi cum Humanitate,

antea fuit probata.

3. Per matrimo-

ue omnino indiffolubilis eft: ratum

lu

|

nium przcifé ratum non fieri quidem

veró folüm fignificat conjun&ionem

traditionem dominii a&ualis fuper cor-

[

(

Chrifli cum animá ut Sponíà , mediante

pus confortis (hOC enim datur per a-

gratià & charitate ; qua folubilis eft.

&ualem Matrimonii ufum, in quo qua-

3. 2.

Matrimonium ratum non dif-

fi accipitur p

Ttol

offcffio) bene tamen cigmi—

folvitur per Protcffionem folemnem ju-

nii habitualis.

j

A

hh

re natuzz, feu ex natura rei , five cx effi-

i. 3.

Matrimonium ratum per Pro-

cacia voti folemnis.

feffionem Religionis non diffolvitur ju-

t.al'l

Katio: 'Tum quia, quod ex natura fua

reEcclefix feu Pontificio ,. fed jure di-

u

eftindiffolubile , non poteft ex natura

vino , feu authoritate Chrifti in favo-

[

rei alterius diffolvi, licét altera res fit

Tlor

rem Religionis difpenfantis in Legena-

eifedtiors Sed Matrimonium , ut pro-

turz, & Lege Evan

(

à

gelica de Matïimonii

atum eft, ex fuanatura cflindiffolubi-

indiffolubilitate,

Q

le, & major perfe&io voti folemnis non

Ratio efl data pro R, 1., & patet ex

obílat; quiaaliàs deberet etiam diffol-

pracedentibus,quód Matrimonium jure

D

vere Matrimonium confummatum;quiía

'Tum

naturali & pofitivo divino fit indiffolu-

etiam eft perfectius ille, Ergo,

bile, inquo Écclefia non potcft difpen-

trad.

etiam, quia quaz ex natura fua funt com-

fare , licétin certis cafibus poffit accla-

poffibilia , ex natura fua fe invicem non

rare, quód ob ciccumflantiarum & ma-

Ái

deftruunt ; Sed vincula voti folemnis &

teriz mutationem non obliget, Ergo.

B

matrimonii ex natura funt compoffi-

XLIX, Opponor, contra R. 3. Qöd

as

bilia , ut conflatin cafu , quo mutuo

votum folemne dirimat Matrimonium;

bis

confenfu ambo conjuges , vel eorum u-

habet, quiaeftfolemne : Sed juxta Bo-

qa

nus de confeníu alterius , Religionem

nifacium VIII. folemnitas voti eftindu-

profitetur: in quibus manet vinculum

D.

&a per folam inftitutionem Eccleíiz,

U

conjugale, .Ergo,

Vide dicta in hoc

Ergo.

Exam., immediaté anteQ. 2,

2. Nonícitur ubi vel quandö hoc jus

üt

' Nota r, hocintelligi de Matrimonio

Sl

ante votum contracto,non de contra-

divinum vel privilegium incepcrit vel

conditum fit, Érgo non datur.

[

hendo: deeo enim dicetur infrá, z. Ju-

2, ]us divinum à tempore Chiifti

lt

re naturzlicere quidem tranfitum à fla-

tu imperfedtiori ad perfectiorem , aft

manfit omnino immutatum : Sed' hoc

DT

non femper cum diffolutione prioris

novo privilegio fuiffer mutatum. Ergo.

vinculi: etfi ením Ratio naturalis dictet

4«

Q

Non eft credibile, quód Chriftus

vinculum debilius folvi per fortius , fi

illam virtutem dedcrit folemnitati. vo-

N

torum Religionis nondum cxiftuntis :

k

non fintin codem [u?je&o compoflibi-

Sed

*

De Matrimonio,

/

130;

& ordinarias caufas poteft liber dimitti.

Sed modernaReligienes rempore Chri-

Ergo dictus effectus diffolutionis Ma-

flinondum exiftcbant, Ergo.

f. Hzc poteftas videtur Ecclefiz col-

trimonii przcifé competit votis folem-

lata Matth, 16, illis verbis : Qwodcuzaque

nibus, 2, Qüódvota fimplicia Socie-

tátis veré ac proprié, non minüsac vota

folverts fuper tevram , erit þlumm 3977

folemnia , conflituant hominem in fta-

Calis. Ergo.

tu perfectionis , nihil convincit.

Quia

Ad 1. dift, maj. Quód dirimat Matri-

ftatus perfe&tionis ut fic non diffolvit

monium contrahendum , de quó in-

Matrimonium $; flatus enim Epifcopi

frà, conc. maj,; contractum , fubdift.

Habet ut folemne folemnitate acciden-

erfe&tior eft, & tamen non diffolvit

illud : nullo enim jure id cautum eft.

tali, neg. maj, ; effentiali/fubdift, Ad-

3. Quód Pius V. Bulla 3. 1571. conce-

jun&o tamen fpeciali privilegio Chrifli

dat omnibus Reiigidüs Soc. Jcfu , etiam

conc. maj, 5 eofeclufo , neg. maj. Mi-

nor eft vera de folemnitate tancüm acci-

Scholaribus, ut omnes difpoficiones, in

aliorum Religieforum favorem factz,

dentali , explicata faprà de voto, Tra&.

etiam in eis locum habeant,pariter nihil

10, Exam, 2, n, 47 in INot,

robat. . Nam Pius V. non lequicur de

d z. dift,conf. Ergo non datur,ut

conditionibus, quix anne&tuntur vocis,

in S. Scripturis expieíffum , conc. 3 ut

fed de privilcgiis & gratiis, quae conccf-

traditum, neg. conf.

( fünt ipfis perfonis , & fingulari Infti-

Ad , neg. min. quz non probatur.

tuto Societatis non repugnant, 4,Quód

"d. 4, neg. maj.

Nam Chriftus eft

vota fimplicia Societatis dirimant Ma-

Auctor & 1nflitutor flatüs Religxofi,

trimonium contrahegadum , non probat

uia

ejufque Apofloli fuerunt veri Religiot,

uód etiam diffolvant contractuni.

adcóque quicquid dedit votis folemui-

ab his , quz non folüm diffimilia funt,

bus Religionis pro tunc , etiam dedic iis

fed ctiam feparabilia, non re&é fit illa-

qua funt pro nunc,

Nam & aatiquitus

tio : & poteft intercedere ratio longé di-

ficbat ftatusR eligiofus v

9A

3

verfa, ficut in voto conünentiz Ordinis

[e

tis folemnibus.

Unde eftin Ecclefiam noviter introdu-

facri videre efl,ait ille.

Gus ftatus Religiofus per yota fimplicia,

-4d g, neg. ant. Quia ibi folüm eft

ut ex Vafquezio ait Perez , qui eft ex

promiffa poteflas clavium. De quo vide

S. J, & pulchré probat quód licét vota

Tla&. 13. EXaIl];XIo R« 35 ad Ql.

Et

fimplicia Societatis dirimant Matrimo-

dato quodChriftusA poftelis dedcrit po-

nium contrahendum , nontamen con-

tcflatem in certis cafibus, v. g, voto fim-

tractum,

plici , juramento, &c. difpenfandi im-

- Rationem dat 1.

Abfurdum effet ut

proprié in jurenaturali & divino , non.

quis liberaretur à vinculo Matrimonii

tamen in illis, qu& de hoc jure funt ab-

per tranfitum ad Religionem, àquà Su-

foluté & fimpliciter, aliàs enim Ecclefia

haberct facultatem mutandi formas $a-

perioris authoritate propter frequentc:s

era-

Bbbbbbbb s

Néna.

e

1202

TRACTATUS |. XPI, Examen 4.

cramentorum , concedendi confecra-

ttid fí àmbo neo-con

juges Religio;

PIOCC«

tionem unius Speciei fine altera,&c,

nem profiteantur ?

jmm

a L. Quantumtempus conceditur neo-

Dico cam$, 'Thom.in 4, d. 27. q. r.

d

conjugibus , ut Matrimonio contracto

2,.3. q. 2. ad 1. non diffolvi quoad via-

1 j

fed nondum con(ummato poflint deli-

culum ,. binc fiunus eorum poftea for-

fitto

nicaretur , non fol

berare de ingreflu Religionis 2

üm effet facrilegu;

lye

Dico : Jura concedunt bimeftre feu

fed & adulter.

ttm

fpatium duorum menfium , quo neuter

Ratio ; Omnes textus Juris, qui hac

enir

alteri debitum reddere renetur,

Unde

in re folent adduci , expzefl loquuntur

tb

licécin contraétu fiat translatio domi-

de cafü , quo folüm alter Sponforum

fati

nii , puta , habitualis ( ut fupra dictum)

Religionem ingreditur,

beti

fuper corpus : tacite tamen ineft. hzc

Ex quibusfequitur, multó minis dif-

16

conditio ; Nifi alter velit ingredi Reli-

folvi Matrimonium , fi fit confumma-

ta.re

gionem. Quam dum profitctur, Matri-

tut,& unus vel ambo mutuo confenfu

yid

monium diflolvitur.

Rcligionem profiteantur, — Cujus Ratre

M

Quid fi bimeflre jam effluxerit ?

patet ex didtis ad Q. 2, R, 2. & R, 3. n.

^

)

Dico: Neutri licet Religionem in-

45.in hoc Exam,

gredi fine alterius confenfu, & ingre-

QULEROIV. Solviturne Matrimo-

nfple

dy

diendo,vel profitendo peccat.

nium Infidelium feu rfon baptizatorum,

[

Ratio; Quia Terminus à Jure con-

etiam quoad vinculum , uno eorum ad

Qd

ceffus eft praterlapfus.

fidem converfo ? & quo Jure ?. & quid

H

Sed quid fi defa&to ingrediatur & pro-

deMatrimonio conjugum hzreticorum,

ilb

fiteatur poft bimefire, diffolviturne Ma-

utpote baptizatorum, fi unus converta-

trimonium ?

tur ad Fidem Catholicam ?

[

Ti

záffirmo, Ratio : Quia Chriftus illam

LL z5 1. verbis S, Thom. hic q. $9.

K

temporis reflrictionem non fecit, fed

a. f in c.

Quando alter conjugum a

illud privilegium Profeffioni fimpliciter

fidem convertitur , altero in infidelitate

Qi

EUY

& abíoluté conceffit,

manente , diflinguendum eft ; quia fi

Infidelis vult cohabitare fine contumelià

h

Qui4 fi Sponfa feu neo - Uxorante

T

elapfum pimeftre à Sponfo feu Marite

Creatoris, id eft, fine hoc, quod ad

pa

fuo fuerit vi oppreffa;poteflng adhuc in-

Infidelitatemipducat, poteft Fidelisli--

dl

gredi&proüteri?

beré diícedere, fed difcedens non poteft

Ycnj

-dffrmo. Ratio : Quia dolusnemi-

alteri nubere. — $i autem Infidelis non

véelit cohabitare fine contumelia Crea-

ni debet patrocinari, & nemo privan-

(

dus efl proprio jure fine propria culpa,

ij

torisjin verba blafphemiz prorumpens,

Nora tamenin hoc cafü Matrimoni-

& nomen Chrifti audire nolens , tunc

at

Ya

um non diffolvi, quia eft veré confum-

fi ad infidelitatem pertrahere . nitatur ;

matum, cüm fuerit copula conjugalis,

vit fidelis difcedens poteftalteri perMa-

Ls

»

unde oppreffor non poteft aliam ducere,

trimonium copulari.

Hazc ibi

?

quæ

Vr

pro;-

HIF (

De Matrimonio,

1503

procedunt de Matrimonio etiam con- non obftante.quod indiget matris ob-

fummato,

fequio ad educationem. Hzcibi.

Unde in c. finali 28. q. 2.

dicitur , quàd centumelia Salvatoris fol-

m.3. Nullumcrimen, ctiam hare-

vat jus Matrimouii , non quidem ipfo

feos vel adulterii , Mattimonio fuperve-

facto, fed tunc quando fidelis, five vir,

niens poteft illud diffolvere quoad

five mulierre ipfa contrahit aliud Ma-

vinculum , fed folàm quoad cohabita-

trimonium. Dixi, qzqndo fidelis ; non

tionem & thorum,

Ita S, Thom, cit,q.

I

enim folvitur per hoc,' quod infidelis

$9. a. 6,

Ratio S, D,inSedCont. . Si hoc effet,

!

nubatalteri s Quia privilegium (de quo

ftatim) eft datum in favorem fidei, De-

omni die fierent divortia, cüm raró 1n-

]

betetiam fidelis priüs infidelem mone-

veniatur Matrimonium. , in quo alter

J

re, an velit converti vel pacificé cohabi-

conjugum in peccatum nonlabatur. Et

tare , & quomodo , &c.

De quo plura

inc,

Quia alias vir liberé poffet dare

V

videantur in S, T'hom, quælï. Cjtàtà ; 4,

libellum repudii Uxoriadulterz , & ea

i

h

3. & 4.

dimiffà aliam ducere , quod falfüm cft,

*.2, Dic&adiffolutiofit Jure divino,

Et ad 3. ait ! Quando mulier praftat

ex fpeciali privilegio Chrifti , eonceffo

magnam occafionem peccati viro fuo,

J

infavorem Fidei: cofeió modo, quo an-

ut vir probabiliter fibi de periculo ti-

)

tea de piivilegio Profeffionis folemnis

?

mear, tunc vir poteít fe fubtrahere ab

di&um eft.

]

ejus converfatione , ad cjus caftigatio-

Hoc privilegium videtur colligi ex

nem fubtrahendo ei przfentis fü

ola-

]

"

illo 1, Cor, 7.

Si vafidelzs difcedit , di-

tium , ut fubditin fine corp.

Idetm pa-

tet ex Marci 10. & Liuc. 16. ubi claré le-

feedat , mon enim [ervituti [nbjetlus. ef

Frater aut Soror in bujufmods.,

gitart QuidPmiferit Uxorem, ci Aliam

duxerit; ssecbatur.

i

Ratio conceffionis hujus privilegii eft:

Simcechatur , er-

i

Quia bonum Fideieft majus, quàm bo-

go manet vinculum conjugale int

?ï

num Matrimonii Ergo ubi per contu-

eos.

j

meliam Salvatoris Fides pericliratur, &

Oppouo : Math, -19. dicit Chriftus :

l

!]

ne conjuzx fidelis adftringatur ad per-

Quicuuque. dimiferit. Uxorem , uf ob

petuam vitam calibem , & exinde Infi-

forauicationem , && aliam duxerit., mao-

deles deterreantur à converfione ,. con-

chatur, . Ergoob alterius Conjugisad-

veniens fuit dare hoc privilegium.

ulterium potefl folvi vinculum conja-

jJ

ale,

]

Quid in cocafa agendum cum proli-

bus in Infidelitate natis , explicat S. D,

zdd b«c Chrifti verba R. ea. effe di-

j

l

E

q. cit, , 4. ad 4. dicens: Prelesaut per-

ftinguenda fic , utin fe contineant duas

*

Jj

venit ad perfe&tam xtatem , & tunc po-

fententias "

5

"

Quarum przzaeff ; Qui-

terit liberé fequi Patrem fidelem ; vel

cunque dimiferit Uxorem fuam excepta

'

matrem infidelem ; veleftin minori e-

cauía fornicationis, dimiferit, inquam,

i

att Cconftituta, & tunc debet dari Hd"eli' ;

&

-

"

quoad thorum ; smecbatur , id cft, facit

Jv

cam

Ms

1304

TRACTA'Z.)US XVI, Examen 4«

nifi fimul contrahant in, ratione Sacra-

eam meechari , feu dat ei occafionem

mechandi, & fit particeps peccati alie-

menti , adcóque etiam Matrimonia hz-

f0f

teticorum. fint vera Sacramenta.

An

nijfcilicet adulterii, — Secmuda eff; Et

Alte

matrimoniumCatholici cum hzreticafit

ui aliam duxerit , mecchatur , id e&,

10v

adulterium committit,

licitum , patebit de difparitate cultüs in-

Vide;tur etiam

Refp. 4, In cafu quo unus conjugum

Üra Exap p. H. v7.

D

Trident. Seff. 24. de Matrim, Can, f.

hzreticorum , v. g. Lutheranorum, &c.

B

To

Ubi fic legizur

*

Si quis dixerit;propter

convertitur ad Fidem Catholicam , per

hoc inter eos non folvitur Matrimoni-

hzrefin, aucmoleftam cohabitationem,

lic

Q)friw

um: dummodo hoc antea revera fuerit

&c.dif/olvi poffe Matrimonii vinculum,

anathema £,

Idem de adulterio fub

validum , feu nullo affe&um impedi-

mento ditimente , ctiam quód fic tan-

anathemate decernit Can, 7. Et de fepa-

«

tüm Juris Ecclefiaftici,

ratione quoad thorum & cohabitatio-

nem Can. 8,

Aatiot

uia Matrimonium Hzretici

QU.ERO V, Solviturne vincu-

cum Catbolica nullà Lege five naturali,

five divina pofitiva diffolvitur,

lum Matrimonii per mortem natura-

lem unius Conjugis, itaut, licet mira-

Ex quo Sequitur, quód fi ex duobus

culosé refufcitaretur à mortuis, non am^

conjugibus acatholicis baptizatis unus

l:

conveitatur ad Fidem catholicam R o-

pliüs fit obligatus Uxori ? Exemplum

fit in Lazaro mortuo quatriduano jam

manam , altero nolente converti ; nec

fcetente per Chriftum fufcitato,refpe&u

ei cohabitare,imó de licentia Confiftorti

acatholici alium ducente,non poteft hoc

; Uxotris tuperflicis.

vivente, is., qui veram Fidem fufcepit

—LIL m. Ia folvi, ut nulla fit amplius

obligatio conjugalis, fed fufcitatus pot-

(nifx Matrimontu

m ex alio capite inve-

E

i

fitjfi velit,ducere aliain.

niatur effe nullum ) idem facere , ron

énim in materia Matrimonii vérificatur

Ratio : Quia per mortem vinculum

Matrimonii fimpliciter folvitur & ex-

dllud , Zrasgenti fidem fides frangatur

rn

tinguitur , obligatio autem femcel fim-

WIE.

eidem.

Videatur Gobat in T heol, ex-

!

etiment, "Tra&. 10. cafu 19. n. 708.

pliciter extincta non revivifcit , nifi ac-

cedat caufa eam rcíufcitans , qug in

ubi refert anno 1662, per Confilium

piaíenti eft novus confenfus, Hinc

t

aulicum Principis & Epifcopi Friüin-

1. Cor, 7. Apoftolus ait ; Zdertuo vire

ll

$

enfis in fimilem ( qui ex Zwinglianif-

K

mo ad

Orthodoxam Fidem converfus

liberata ef à Lege Firi Uxor.

Oppono 1. Hebr, 1. dicitur , decepe-

repudi

ata Uxore du&a in ea Secta , du-

nimirum Catholicam ) fuiffe

T

xic aliam ,

vunt mulieres de. vefurrettione marmcft

AH05e

latam Sententiam capitis. Vide etiam

Ti

2. Religiofus profeffus mortuus &

fuprà n. IF. & I2. ubi oftenfum. eft,

EXI

refuícitatus obligatur ad Profeffionerma

f

quód baptizati non poffint contrahere

Matrimonium im ratione contractus,

& Vota ficut ante mortem, Ergo fiuili-

1

.x.

ter.

De Mktrimnia.

Ia

Lhæ

A x, R. factum effe-ex honeflate

Profeffionis vinculum efltale: & nemo

non ex neceffitate, & debuiffe interve-

illud tollere potefl nifi folus Deus,

Y

h

"

lt

E

nire novum confenfum : adeóque fuiffe

Std quia fi Conjugum contrahentium

il

novum Matrimonium.

inteBtio feracur in vinculum etiam poft

Ád 2. neg.conf, Difparitase

it: "'Qü'ia

mortem juxta propofitum refuícitatio-

ld

vinculum Matrimonii eft ad homines,

niscafum ?

;

Profeffionis veró eftad Deum , cüm fit

Dico , tunc t

elviv*ifcvere -'vïincü'l-lu'm *

p

)

fpiritus creatiad increatum ; quia ergo

Quia in co cafu non effet fim

abfoluté extin&tum.

Plirci:cr —öc

if

há&c extrema -funt-in'difïbïubilia, idco &

i

b

m

iU

uqredpedhedbegirodbodpndbgbughe

(

SIBIXCA MWEBION M.

lïfi-

Ij

ff]

Wf

DE Impcdimentis Matrimonii in generali. DequibusS.D,

| jl

: Qlæ&. $o, per unic, Articulum,

n

TADEO

d

poteftatem ponendi impedimenta Ma-

& U/ERO T, Quotuplex eft

j

impedimentum Matrimo-

trimonii,& impedientia & dirimentia,

4l

s

G*

Z

3

T.

V

;75

nii in genere? & quis habet

Ita patet in Trident. Seff. 24. de Matri-

poteftatem ponendi illud ?

mon. Can. 3. & 4,

R—

"ET

[

Vel difpénfandi?

Ratio : Quiain Ecdl

efía eft v?:ra fpi-

Llil. Kefpedeo 1. ex S, Thom, in.

titualisMonarchia & Principatus,habet-

4

:

)

5

((

!.,"—

]

iprzfenti art. unico , eft

T

t

duplex : Unum

Que poteftatem fuper fubditos, quos

V

impe

dienstantüm , ficuc in có coltta-

impedimenta per Eccléfiam pofita li-

hens, morraliter quidem peccet , Mà-

gant, etíiab Egclqüa perapoftafiam d-e-

ficiant.

J

trimonium tamen fit validum. Alterum

j

impediens & fimul dirimens , feu valo-

Opponi hic poteft illud Matth, x3,

rem contra&üs annullans,

Eft autem

Quod Deus conjunxit, homo non fepa-

,

hic fermo de impedimento Matrimo-

ret, Sed negatur íuppofitum quód

nium precedente, quia fuperveniens

Deusconjungat eos, qui conjunguntur

N

non folvit , nifiin duobus cafibus anté

cum impedimento flatuto perEcclefiam,

explicatis de voto folemni , & conver-

quz quidquid agit, per Dei authorits,-

fione alterius conjugis infidelis ad fi-

tem agxt.

kl

dem,

&,2. Princeps infidelis habet pote-

f

&' 20

De Fideeft, in Ecclefia effe

flatem ex jufta caufa ftazuendi fuis fub-

Ceocccccc

ditis

1366

TRAÁACTATUS . XPI. Examen f.,

ditis infidelibus impedimenta Matri-

ula

&

monium dirimentia,

- Dixi , perfe 0$ex natura vei

Ita S. Thom. in

defato Ecclefia hane poteftatem fibi

at

4» d. 39. q. unic, a. 1. ad 4,

*

refervavit , propter dignitatem Sacra-

üipe

Katio

H

Matrimonium Infidelium

non eft S .cramentum fed folüm con-

menti Quz enim funt conjunéta fpi-

üsq

ritualibus & ad finem fupernaturalem

41

tracuscivilis& naturalis, Ergo quoad

ordinantur , per poteflatem fzcularcm

pox

prafens eft eadem ratio de illo ac de alio

fedt

€ontractu,

convenienter gubernari non poffunt.

Quz Ratio probat , idem

Quam etiam ob caufam , fi contingeret

Á

poffe Principem fidclem refpe&tu fuo-

cafus, quo Rex & Papa eirca Matrimo-

Bo

rum fubditorum infidelium,

nium praciperent contraria , ftandum

Uis,

Be, 4.

Princeps fzcularis fidelis feu

effet Legi Ecclefiaftice , velut fupe-

baptizatus, attentá naturá rei, feu de fe,

rioti,

tet

& quantum eft ex vi fuz poteflatis fibi

f

Contra R. 4, varia opponi poffunt,

ut PrincipiSzculari competentis poteft

quz foluta funt fuprà Tract. €, Exam,

vdi

fuis fubditis fidelibus ponere impedi-

5.n,653. Ubi probatum eft , quàd Prin-

0tcu

menta Matrimonii,

Íta S,'Thom. in 4,

icit

ceps fxcularis poffit poncre Leges fub.

d. 24, q, uhic. a, , ad 4, dicens: Matri-

peccato fcu in conícientia obligantes,

tonf

monium, inquantum efl in officium

s. f.

Epifcopus , quantum efl ex và

Il-bu*

naturz , ftatuiturlege naturz : inquan-

fug poteftatis potefl fuis fubditis ponere

[/

l

tumeft Sacramentum, legedivina ; in-

impedimenta Matrimonii,

Ejus tamen

hz

quantum eftin officium Communitatis,

Tne

ufus eft illi à Papa interdi&tus,

flatuitur lege civili.

Et concludit S, D,

Katio ; Epifcopus poteflin fua Dioe-

Itii

Et ideo ex qualibet di&arum Legum

ccfi quod Papa potcft in tora Ecclcfia, ut

bo

Ppte&'al'iqua perfona effici ad Matrimo-

habet commune axioma, cüm fit Paftor

[

nium illegitima, Idem docet 4, cont.

ordinarius , nifi poteftas à Papa limite-

p

Genr.c. 78,

tur.

dl

Ratzo :. 'T'um quia fuperinducta ratio

R& 6, Rafiona-bilïs & legitimé intro-

Sacramentià Matrimonio non tollit ra-

N

du&a coníuctudo poteft inducere no-

«

tionem contractus , cujus quoque natu-

vumimpedimentum dirimens , & abro-

t

ram Chriftis non mutavit,

Ergout ta-

gare antiquum , quod cft fola lege hu-

Ti

lis per. fe feu attentá naturá reí manet.

maná five Ecclefiafticà five civili pofi-

inf

poteflati politice (ubjectus. Tumetiam,

tum.,

It

quialicét poteftas politica directé circa

Katro : Quia poteft juxta S, Thom,

91

hoc Sacramentum nihil poffit ftatuere,

I. 2; q. 27.2. 3. inducere Legem in con-

COP

bene tamen indirecté , fcilicet impe-

Ícientia obligantem, uti & abrogare Le-

At

diendo valorem contractusin Matrimo-

gem puré humanam,

Uti probatum &

nio. effentialiter inclufi , apponendo

fufé explicatum eft fuprà Tradt &. E-

cettas conditiones f/me quibus non.

uod

lu

xam, $. n, 89. ubi vide quacunque ibi

W

*egam-fol.uxxa »& non plus poteft. Ecclefia,

di&a Dt,

&bv 7«-,

De Impedimentis Matrimonii,

1'307

Lqïa

« &.7. Inimpedimentisjure Baturali — pus , non ramen ejus Vicarius Geneta-

li

aut pofitivo divino dirimentibus Papa

lis nifi ex commiffione fpeciali. Plura,

t

difpeníare nequir.

2. Bene tamen in

qua híc dici poffent , vide fuprà de di-

[

iis qux folo jure Ecclefiaftico dirimunt,

fpeníatione Trad. 6, Exam. y, n. 90,

h

3. In quibus przter Papam nullus alius

& Ícqq. ubi etiam patet , qui flatuerit

(

poteitate ordinaria difpenfare poteft,

Trid, cujus anté merini de cafibus oc-

I

cultis,

" fed tantüm ex commiffionePapae,

Vide infrà in Exam, 6, n. 71.

fet

Ratio 1. f 3, p. — Quia infertor per fe

& 74. an & quando Papa difpenfet in

(

non poreft difpenfare in Lege fupe

"impedimento confanguinitatis & affi-

]

Fio-

nitatis,

ris, Ergo.

j

Ratio 2.p. Summa poteftas,quz eft in

QU/LERO II Que in fpecie funt

terris,refidecin Papa.

impedimcnta Mattimonium impedien-

*«s Be8, Poteft Epifcopus vel ordinaria,

tia feu non dirimentia , quz ut Verfus

)

velin Trid,Seff. 24. cap, 6. pro cafibus

à, $. Thom, relatus habet , impediunt

]

occultisexpreffé conceffa , vel faltem ex

fieripermitiunt fatla teueri,

)

' tacita Pontificis commiffione , proforo

&, Continentur fequentibus Verfi-

confcientiz tantüm , difpenfare in om-

bus.

Quibus tamen adde omiffionem

nibus impedimentis Jure Ecclefiaftico

proclamationum,de qua Exam. 6, Q.13.

dirimentibus : dummodo adfint omnes

n, 96.

5

;

hz 5. conditiones : 1, Quód impedi-

mentum fit occultum,

2. Quod Ma-

Ecclefía vetitum , net non tempup s

feriatum,

trimonjum fit publicum.. 3. Quód fuerit

"dique Catechifgous , Crimen , Spon[a-

bonáifide contra&um juxta formam de-

lia, Fotume.

creri Trid. Seff. 24. c6,1. — 4. Quód fe-

paratioffieri non poffit fine magno fcan-

Explicantur fuo ordine :

dalo,

$. Conditio eft . disjunctiva ,

Ecclefía vetitum , id eft, intezdidtum

quód fcilicet non fit aditus ad Pontifi-

feu prohibitio Ecclefie , five generalis

cem ex inopia, aut aliacaufa ; velfi fit

five particularis, ad tempus vel in per-

Huc etiam reducitur ftatus

ralis aditus , effet tamen periculum in

petuum.

mora, puta, periculumincontineritiz,

peceati mortalis , & excommunicatio-

^

infamiz, autalterius damni, fi publica-

nis,

Tem

retur : ut fi impcdimentum fe teneret

"n ]Feriatüm ; nimirum juxta

ex parte faeminz , & effet affinitas ex

Trid. ab Adventu Dornini ufque ad Epi-

copula illicira cum confanguineo mariti

phaniam, & àferiaquarta Cinerum uf-

ante Matrimonium,

quead Octavam Pafcha inclu(ivé, Qui-

Ratro efl nobilis Epiikía , nec credi

bus temporibus non prohibetur ipfe

debet, Papam fibi refervare difpenfa- contra&us Matrimonii aut confamma-

tionem in ranto animarum periculo.

tio ejus , fedfub peccato mortali (cüm

E:goin cocafu poteft difpen(are Epifco-

in regravi fit contra preceptum Eccle-

C aceccoec 2

fia)

Nügeot

, 3308

TRACT.ATUS: XF Exqmän m

^

fiz) prohibetur nuptiarum . folemnitas;

crum, Excipiuntur vota fimplicia Soc:

ideft , 1. folemnis Nuptiarum celebra-

Jefu ,. qua: ex fpeciali Ecclefiz Statuto

tio. 2. Tradudio Sponfz- in dóomum

vel privilegio non folüt impediunt fed

(

Sponfi.

3. €clcbratio folemnisiconvi-

etiam. dirimunt Matrimonium contra-

viiactripudii,. Obfervanda eft confüe-

hendum,

tudo & praxis loci etiam circa. ipfum.

1

Nota 1. differentiam inter eos , qui

pracifé contractum.

contrahunt cum voro fimplici caftitatis,

Catéchi[us ,. 1d eft , cognatio fpiri-

& cos,quieum voto Religionis. Prio-

tualis confecuta ex Catechifmo ,. fcu in-

rés enim non Ífolüm mortaliter pec-

flru&tione Fidei , qua ante januas Eccle-

cant contrahendo, fed & debitum pete-

fie fitfuper eum , qui defertur ad Bap-

re non poflunt , licét petenti debeant

üfmum, Vel, utaliexplicant, con-

reddere,

Pofteriores. vcró , quamvis

irahitur ab co ,, qui refpondet pro. in-

contrahenáo peccent morzaliter, poffunt

tüi

fante, quando poft Baptifmum in ne--

tamen petere ac reddere , cüm caftita-

dik

ceffitate collatum fupplentur ceremo-

tem non promiferint abfoluté , fed fo-

Do

niz, Hoc impedimentum: poft Trid..

lürn fub cond

r

itione , fi Religion.gni -in-

D

non ceníetur ampliüseffe inufu..

grediantur..

[

Crimen, | Solent affignari feptem im-

- INota z.,quþd-' cum ilïb-, qulMatrimo—

l

ul

pedimenta.ex crimine, impedientia Ma-

nium contrahit cum voto iimplici cafti-

fir

trimonium cum quacunque, r.Inceftus.

tatis: , poffit Epifcopus difpenfare , ut

cum confan'guinca- Uxoris in primo vel

poflit petere debitum : qui tamen folu-

qï

fécundo gradu ,. fciehter admiffus , vcl

to. per. alterius. conjugis mortem Mitri-

fi

monit vinculo , tenetur ad.caftitatem;.

cum propria matreautfilia. — 2.Raptus

t

vel ad intrandam Religionem ;. ut patet

It

alienz fponfz. 3. Uxoricidium; 4. Pres-

bytericidium,

j- Sufceptio. propria

ex S,'Thom, q. $3. a. 1.ad 4-

W

Prolis ex Baptifmo: ad: impediendam:

-;QUAERO III. Quaznam in fpecie

redditionem debiti,

6.. Publica poeni-.

fünt: impedimenta. Matrimonium diri-

tentia, quamdiu durat;

7. Matrimo-

mentia indicata hoc Verfu S, Thome,

niumcuwm mon!ali, |Hzcfeptemimpe-

Que ficianda. vetant: counbia. 5 fatla.

retratlanr ?

dimenta. juxta.comunierem Sententiam:

non amplius funt in. ufu..

LV,;Refp, De Jureantiquo fünt duo»

Spanfozli;z,. Qui enim Matrimonium:

decim , indicata tribus fequentibus ver-

fibus.à S, 'Thoma relatis , quibus jure

promifit uni', non poteft licité contra--

novo: Concilii Trid, addita func duo;.

[

herecumalia, Vid, fup..deSponfal..

nimirum Clandceflinitas & Raptus, qui

f

Votum: , nimirum. fimplek. fervandi:

[2

ionem,,

indicantur per duos: Verfus fubjundtos..

"

eaflitatem. ,. ingrediendi Rcli

o

Verfus funt hi z:

(

aon.nübendi , fuícipiendi Ordinem fà--

Errer

Em

De. Inpedimentis. Matrimuis.

1309

N

* Errer , Conditio , Votum » Cognatio,

deeft , nifi confenfus alterius, — Ergo fi

J

Crimen.

hic accedat,Matrimonium eft validum.

T

Quomodo autem ille confenlus poffit

Cultus difparitas

. Fi:, Ordo, Iäga-

COU

-

vel debeat: fenfibiliter exprimt , patebit

men , Honeflas.

cx dicendis n. 5 7.

Si fis affimis , ff forte coire nequi-

Oppono x. ln cafu quo Matrimonium

s]qm

bis..

It

eflec nullum ratione impedimenti diri-

mentis, perfonas ad contrahendum in-

]rio-

Si Parochs €9 duplicis defit prafentia

à

habiles facientis, ut validetur , requiri-

L

tefrss,

tur novus externus confenfusutriufque.

i f

Raptave fit muliar , nec parti reddita

ibeat

Isice

Ergo fimiliter in przfenti.;

2, Matrimonium non.poteft claudi-

m

Numerum duodenarium impedi nw:n-

care : Sed juxta vos claudicat, quia tenet

vf

torum dirimentium, nimirum uíque ad

ex parte unius & nom alterius.

Ergo.

(

duo ultima , pulchré explicat.Angelicus

"A. 1, neg. conf, -Quia in illo cafu

4l

Tl«

DodGor in prafenti art, un. ubi videatur.

confenfus utriufque cft nullus, in nofiro

De omnibus iítis impedimentis in par-

autem confenfus unius eft validus & vir-

üiculaii agetur in fequend: Examine ,.

tualiter manet. Siergo in cafu objecto

o

priustamen nounulli fcinwvalde necef-

detur difpenfatio, licét non requirantur

al

farir cafus fünt refolvendi, :

i

novz proclamationes , nec prafentia

» W

QUZER O IV. Ut Matrimenium,.

Parocbi & Teftium , ut. poflea dicetur,

T folu- |

quod defe&u confensüs , utpote qui vel

debent tameniambo de noveo fenfibiliter

Mate |

fuit fidtus, vel coa&us feu metu extor-

confentire.; "T'um quia difpenfatio non

Itl

tus ( licét perfonz fuerint habiles) fuit

dat valorem priori Matrimonio , cim

fuerit nullum , fed folüm facit perfonas

PZIH

invalidum , fiat validum , requiriturne

novus confenfus utriufque ?

habiles : "Fum etiam , quia neutrius

i |

- LV. 1. Probabilius eft, quód ille ,.

confenfus virtualiter manet, permanen-

fs

qui illegitimé confenfit, de novo con-

tiaenim fupponit'exiffentïäm,conf,cnihs

o^

fenfum fenfibiliter exprimere debear ,.

autemsqui non cft verus fed nullus, no

bn

fr alter confenfum non revocátit,

Ita

habuit exiflentiam. Ergo:

;

ho

S. Thom, hic q. 47. a. 4. ad 2, dicens:

ZÁd 2, neg. min, non enim dicimu

Ex con[en[m libero 1liius, qui primà coa-

qpöd propter confenfum lzfgiti'znzlm u-

vdmv

nius Matrimonium fit validum cx parte

j

us eff , non fit Matriaoninm , mfi in-

quantum: con[enfus. pracedens im alteyo

unius, fed quód Matrimoniunrantea ex

j

u

adhue manet im [uo virores unde. fi dif-

illo defe&u nullunr,. fiat validunvacce-

ii

fentiret, non fieret Matrimonium.

