tio, quia fafpenfi non fraudanrur Eccle-

z. $. Ad ferendam excommunica-

fig fuffragiis ficutexcommunicati. Un-

tionem non eft prafcripta certa forma ,

de etiam aliquis fine peccato proprio

quamvis ordinarié fiat his cerminis: Ex-

Mi

t

Áufpenditur, & totum Regnum penitur

COVAMIHHICATATA,

$It eXCOMmBHTICALPU.

spfo facto; & c.

li

FL':

fub Interdiéto pro peccato Regis.

A

Refp. 3. Qui excommunicatus uná

" QU./ERO IV. Quz caufz excufant

j

74

[

— Excommunicatione, poteft iterum ex-

abincurfu Excommunicationis,fic ut is,

pit

K

communicari vel per ejusdem excom-

fuper quem cenfura eft lata , à quovis

i

municationis iterationem , ad majorem

Confeffore poffit abíolvi.

WW

. fuiconfufionem , ut fic à peccatorefiliat:

X. Undecim praecipué numerantur,

ij

vel proptet alias caufas. Et tunc tot

Primae(tbona fides, quá quis omni-

funt principales excommunicationes ,

no & rationabiliter credit, fe nonnifs

i

M

quot funt cauíz , pro quibus aliquis ex-

veniale commififfe. De quo vide di-

cemmunicatur, Ita $. Thom. Q.22,

&an.;.R.a.

2.Dcpoftrio contumaciz & enenda.-

chï ! 43/"6'

g

. Ratiecibidemin Sed Contra; Excom-

tio anteexcommunicatienem facta cum

jl

k

sunicatio quedam poena e(t, & medici-

propofito farisfaciendi, (iquod dam-

nele temedium : $ed pene omnes &

num illatum fit. Nam Excommunicatio

;üiüh

eft

Tt tt tt

TRACZATUS XIF, Exainen 1.

1066

jom)

e(tpeena medicinalis, Ergo fipeccator

Circumftantiisad occultam compenfá«

s

fit corre&us, Ecclefia eftcontenta, -

tionem fuprà Tra&t, 8, Exam,6. n.129..

requifitis adhibitis tantum duntaxat de

ï(c-;igoïc.

. lgnorantia invincibilis five Juris

D

"fivefadi. De qua vide Tra&.5,Exam.

alieno abítulit,quantum alter defuoin-

atonmunic

1.n,23. Quia uc incurratur excommu-

jufté detinebat, fi Ecclefia pracipiat re-

pvl

nicatio , requiritur contumacia , id eft,

ftituere, excufatur ; Quia non eft de-

] R.

inobedientia contra Legem, que contu-

tentor alieni , fed füi ; quod recupera«

sdilntt

macia, non datur, ubi eft ignorantiain-

vit,

7. Intentio imperantis ; cettas per-

ii icu

vincibilis. . Itadocet S,Thom.2. 2,Q.

7$- 2.3. & alii communiter.

fonas; etiam culpabiles, cenfurà com-.

sidi, à

dufbusex

Praterea Cen(üra fertur propter cul-

prehendi nolentis.

bfsqu'e

i Oa

pam,eftQue poenaejus. Ergo quidquid

8. Si noa poffit quis parere a

excufat à culpa , excufat etiam à cenfu-

teniarefn

fra&tione figilli confeffionis. De qqq

xortommi

fa: Sced ignorantia invincibilis excufat

fuprà in proprio loco.

à culpa.cümtollit rationem voluntariis

trto. i

9. Si Superior pracipiat aliquid re-

nihil enim volitum, quin pracognitum.

velare, quod cedit ia grave damnum

ziThom.

ülull) Lex Jn

Ergo & àceníura,

ipfiusmet revelantis (quia jure natut&&

nemo tenetur dicere contrafe) vel pa-

af

Quaredi&ta ignorantia non excufet.à

1efervatione peccati,dicetur infrà Exam.

rentum aut confanguineorum, qnía ho-

Alttiy

rum infamia & damnum redundet i

" af

2.n.58.& f g.ante R,2

* U

Dixi , ignoraztia invincibt/z s

quïa

ipfum teftem : nifi fimul cedarin datri-

vincibilis(quam aliqui craffam vocant)

num boni communis. De quofüpi

Arameoton

"elim, m

five fit juris (ive (it fa&i , ficut nonex-

ibid. Tra&,. 13. Exam. 7, num. 110.

& III.

h erideo ,

«ufatà peccato, ita necab Excommuni-

eatione.

Eft enim in illis qui nolunt

10, Mctus rationabilis fetr gravis

:mf" C0

"t rop]i

intelligere ut benc agant , cüm tamen

di&usque , cadens in virum conftan-

poffint,& teneantur.

"ii

tem (explicatus fupra Tract.3; Exam. 1*

4. 4Etas, v.g.in pucriä »fi fittalis,in

n. I12.)

incurrendi in bonis corporis »

A Titium:

notabile damnum

qua cos ignorantia cxcufare poteft.

famz , honoris , &c.

MT

ïwmm'.mjwe

f- Impetentia, qua impedit imple-

per obfervantiam mandati Ecclefiz ; cu-

tionem pracepti Ecclefiz,quia tunc non

jus benignitas non vqlt— fuos filios cum

u

adeft contumacia; Ecclefia enim non

tanto rigorc tcgete.

"ib lii

ir. Violentia fimpliciter

tf:[ig feu

ebligat ad graves difficultates, qua fa-

Ti

ciunt morilem impoffibilitatem , nam

coaétio ad ,committeudümyclomitteh-

M

pgum Chrüflifuavecft. Hincquifub

dum opus Éxcoraunicationi fubjedum

d l'm l

€eníura juberur reftisueze , & hic &

(explicata fuprà loco mox citaro n I)

ftdmpe

nuncabsque gravi incomtuodirate

uz excufat, non quidem à Lcge natu-

n

hi

et I

;nojf

b

potefl, excufatur,

rali vcl divina (càm voluntas cogi non

a

UXOI', th

6, Occulta coþpenfätio. Hinc qui

poffit ad PcccandümA& oporteát gnálle

oillies

ldl

De Cenforais,

1067

"millies mori) fed à Lege hominis vel

filiis non emancipatis, aliàs tenerentut

vi:are Patrem,

De aliis autem in:elli-

li

) 'Écclefiz, non intendentis obligare cam

i

'tanto rigore,

gitur.quód liceat excemmunicato com-

i

QUAERO V. Quomodo vel quando

municate, fiante Excommunicationemn

Flil

licet comtmunicare (eu Pgrticipare cum

fe ei fábdiderint ; non autem fi poft,

fxcommunicato? .

di

Quidam autem intelligunt à converfo,

u

XI. Ante R. &ota, quód excommu-

fcilicet , quód Supeiiores poffurt liciré

"nicati alii fint colerati , alii non tolerati

communicare inferioribus , alii veró

contrarium dicunr.

Sed ad minus in

T

ab Ecclefia, fic ut priores non neceífarió

funt vitandi, bene tamen pofteiiores ,

"n

hiscommunicare eis debent , in quibus

nifi in cafibus exceptis,

Hoc notato

funt eis obligati ; quia ficat inferiores

D.

l

, I. Sunt certi cafus, in quibuslicet

obligantur ad obfequiüm Superiorum,

p

ommunicare fcu agere cum excommu-

ita Superiores ad providentiam inferio-

Bicato excommunicatione majorí,eriam

rum. Suntetiam quidam cafus excep-

non tolerato , indicati hoc verfu, quem

tijficutquando ignora:ur Excommuni-

i

d

i

pouit $, Thom, q.2.3.a. 1. in c,

catio, Et quando aliqui funt perepriai

& viatores interra excomunicarorum ,

J

Uule, Lex; hunä;lg f05 Ignorata yue-

«di

cej]e.

qui licité poffunt ab eis emere, vel etiam

o

l

Declaratur ex S.D.ibidem;ubi,poft-

accipere eleemofynam.

Et fimiliter fr

n

quam przmifit , quód excommunicatio

aliquis videat excommunicatum in ne-

minor feparet tantüm à participatione

jnd

ceffitate , & tunc ex pracepto cbaritatis

"Sacramentorum,& non à Communione

tenetur ei- providerc.

Et hzc conti-

quul

1

m

- Fidelium , majot verà ab utroque, fub-

nentur Veríu: fic ut Uzz/e referatur ad

dit; Et ideo tali excommunicato (ni-

verba falutis; Lex ad matrimonium ;

mirum excomunicatione majori) com -

Huinile ad tubje&ionem.

Jgill

Cætc;a pa-

a

municare nonlicet. Sed quia Ecclefia

tent.

HacS. Thom.

€xcommunicationem ad medelam , &

b

&.2. Cafusin quibus non licet com-

non d interitum inducit;ideo excipiun-

p

municare feu agere cum excommunica-

tur ab hac gehetälitate quadam, in qui-

to majorí,indicantur hoc verfu:

i

u

i

buscommnunicare licer ; fcilicet in his,

O5 Orare ,'ale, Communio, Menfa

Z60 AHY,

d

qu& pertinentad falutem, quia de tali-

2

bua homo licité poteft cum excommu-

Per ly Os intelligantur ofcula, colló-

T

nicato loqui ; poteft etiam alia verba in-

quia, amicitia, muneta, litterz , &c.

tetferere , ut faciliüs falutis verba ex fa-

j

qf'cn'

per ly Orarecommunia Ecclefiz Sacra-

miliaritate. recipiantur.

Excipiüntur

j

menta acotationes tam intrà quäm exe

f

I^

eiam quadam perfons, ad quas fpecia-

traEcclefiam , & omnia fpiricualia, jux-

h

j

liter pertinet provifio excommunicati ,

ta fen(um fuprà explicatum, Perly Pale

fclicet Uxor; filius;fervus, rufticus, &

j

prohibentur mutuz falutationes fcrip-

Lf

*

Grviens; fed hoc intelligendum cü de

tofigno, verbo. Per ly Communie in-

TR tft2

ter-

p

TR./iCTATUS IFIF. Examem ,

1068

terdicitur habitatio in. eadem domo ,

Sed negatur fequelas Quiaipfi excom-

gnatí

converfatio, muruum exercitium , &c.

municati tenentur , quantum eft de fe

hp

Per ly 7Me»fa , ne quis cam excommu-

ab aliorum cemmunioneabftinere , nift

1

qpsmul

nicato ineadem menía comedat vel bi-

ab aliis ad id rogentur.

^

m

du

bat, velin eodem le&o dormiar,

Refp.6. Qui participat exzomm

Mu

XIL m.2. Licitum eft audire Mif-

cato;eft excommunicatus, q.2.3.2,2.

.»::"ek x

fam Sacerdotis excommunicati , dum-

Ratío S. D. eft: Excommunicatus eft

A DOn t

raodo non fit denuntiarus ut patebit ex

pofitus exira Communionem, Ergo qui

ln ea

dicendis: ipfe tamen Sacerdos peccat

ei communicat , à Communione Eccle-

& Confef

dwmac

morcaliter & fit irregularis,

fiz recedir, Ergoeít excommünhicatus,

&,4, Excommunícatus majori ex-

Declarat hoc ulteriisS,Thom. Ex-

T

communicatione , dum orathoras Ca-

communicatio poteft in aliquem ferti

J Qu

nonicas , non debet dicere Dozizus vo-

dupliciter: Aut íta quàd ipfe fit excom-

tios, (

bifcum , led Domine exanai orationem

municatus cum ornnibus ei patticipan-

- Aehynlcum

?2€4?P.

tibus , & tunc non eft dubium , quà

J city

Ratio: Quia primum dicitur nomine

quicunque participat ei, eft excommu-

EPT

Écclefie: Sed talis ab Ecclefia cft pra-

nicatus majori excommunicatione $

Afl

cifus.

Etgo,

Aut eft excommunicatus fimpliciter, &

- u of

Refp. j.Excommunicati toleratinon

tunc aut patticipat aliquisei in crimine,

^dimprofe

funt neceffarió vicandi ;benetamen non

przbendo ei confilium , auxilium , aut

xitafe D

tolerati , qui poft Concil.Conftantienfe

favorem : & fic iterum eft excommuni-

OMf g

non fuün: nifi. duo, nimirum notorius

catus majori excommunicationes Aut

Sitrdoy

Clerici percuffor; & ille qui fpecialiter

patticipat in aliis ficut ip verbo, vel in

ofculo , vel in menía; & ficeft excom-

ifindz/viff/

mominatim & expreísé fuit excommu-

micatus feutalis denuntiatus.

Ita claré

äveröprebabi

municatus minori -gxcemm unicatione.

"nitre

patetex dio Concilio,

Hac ibi.

l

flCanon j

2

Nec obftat, quód in Concilio Dafile-

In folut. ad 2.ait $, D. quód excome

ATT

- enfi quicunque notorii Excommunicati

municato minore excommunicatione

1

Ptl

dicantur vitandi. Nam illud Concilium

liceat communicare,& fic cxcommuni-

"MIHSAWN

quoad hoc noneft approbatum;&oppo-

catio non tranfit in tertiam perfonam,

(URO

fitum confuetudineEcclefiz receptum.

XlU. Refp. 7. Probabiliusvidetur, ,

Sed quid f tale crimen folüm fit no-

quód qui excornunicato participat ver-

[

ab EXfoml

((

*

torium in hac Provincia, teneerneeum

bo vel ofculo, vel in menfa, non femper

vitare in alia, ubieftoccultum?

AT

ILA

peccet mortalitet, fed folüm quandoin

Dico , tencri in occulto , non tamen

velin Divínis ,.

4 i quilbe,

criminc illi participat;

in publico.

vel in contemptum Ecc!'äüæ. Ita $.

* Elf, qui a Pem

Wicatiam;

Oppono contra I. pattem R. $. Ex ea

Thom, q.23.2.3.

- Ratio ibidem: Quia hoc videtur val-

"mbf

fequitur], quód excommunicatis tolera-

levis

R"","P"ftn

tis, Gnon lint vitandi, praftetur favor.

degrave;quód hoPuo prouno verbo

:

E

quG

tmm,,quia

p

De Cenfaris.

1069

u

'g. 2. Si fit Excommunicatio major,

quo—cxco;-ïmnic,atum alloquitur,morta-

il

& lataab homine; abfolvere ab ea po-

Titer peecet ; & certé aliàás excommuni-

j

teft , qui eam tulit (ot habet S/Thom.

cantes multis injicerent ngueum dam.

nationis,

Ergo.

ibidem) aut ejus Superior, autSuccefor

p

in officio vel dignitate , veldelegatus.

Nota, quód licét peenitens peccatum

]

ven'ale pet f poffit omittere in Con fef-

Si veroó. fit Excommunicatio juris aut

fione, non tamen fi hac cenfura fit an-

Canonis, & non fit refervata,abfolvit ab

4

3

nexane in ca recipiat Sactamentum. Et

ea ,quià peecato mortali abíolvere pot-

AW

eft: fi t refervata, abfolvit ab ea isqui

ideo Confeffor femper præmi:tit abfío-

n

lutionem à cenfutis, ansequam abfolvat

eam fibi refervavit, nifi alteri det pote-

ftatem.

Hine Confeffarii feite debent

Y

ápeccatis.

n

cafus Papz vel Epifcopo, vel nulli refer-

XIV.. Quidergofaciet Sacerdos a&u

qu.

vatos. Dequibusinfrà Exam,2.n, j 4-&

cplebrans, fi videatintrare aliquem ex-

communicarum ?

feqq.

Dico cum cotnmuni Sententia. : Si

Sacerdos non poteft abfolvere

T

W. 5,

u

intret , non ex profeffo , ut Sacrum au-

excommunicatum à eulpa, nift priüs fit

liL

diat,(ed at folüm obiter pertranfeat. aut

abfolutusab excommunicatione S. T ho.

-

intemplo obambulet , poteft Sacerdos

ibid;ad 2.

ucr,

Rationem dat:. Quia excommuniea -

Sacrum profequi;Quia hoc non eft veré

n

intereffe Divinis. . Si veró propri vult

ti non funt participes fcu capaecs Sacra-

ï.

j

Miffam audire adipftar aliorum , debet

mentorum Ecclefiz,cüm fint abea prz-

cifi.

Sacerdos curare, ut exeat (modé fine

Noranda hic eft differentia , cur non

fcandalo fieri poífit) vel ceffare à Sacro-

Si veróà probabiliter fubfit fcandalum,&

omnis, qui poteft abíolvere à vinculo

(l

l

Canon inccptus non fir,recedat ab alta-

peceati (quod. tamen eft. majus) etiam

ri; (iCanon jam fit co»ptus. profequa-

poffit àvinculo cenfurz: quam differen-

[2

M

(

tur Miffam ufque ad Communionem

tiam dat S. Thom, ibid, ad 1. dicens

[2

n

i

inclufivé;quà famptà recedat & Miflam

Quamvis vinculum. peccati fir majus

f

finiatin Sacriftia,

fimpliciter, quàm excommunicationis ;

tamen quoad aliquid, vinculum excorn*

QU/JERO VI. Quis abfolvere po-

teft ab Excommunicatione ? Et quo-

municationiseft majus ,inquantum non

$3-

modo? ..

folüm obligat quoad Deum;fed eiiam in

'Excommhbicatione

facie Ecclefiz.. ; Et in abfolvendo ab

XV. g. r. Ab

d

minori quilibet 5acerdos poteft abíol-

excommunicatione requiritur jurisdi-

i

1

vere, qui à peccato patricipationis (/ve

&io in exteriori foro, non autem in ab-

Hzeibi.

T

commmnicationzs ) ablolvere poteft , ait

folutioneà peccato.

XVlI. g.4. Excommunicatio etiam

S.Thom.hic q.24.a-1.in c.

Ratio patet cum €x levitate Cenfutz ;

jufte lata ; poteft tolli

ab invito, etiam

Wl'r

o

€im etiam,quia non eft refervata.

fmanente contumacià ;

fi videatur expe-

s'l

Trrttt 3

: di:r;

—

1070

ZRACTATUS XIF, Examen 1.

dire falati illius, in' cujus medicinam eft

(eam exprimendo) & reffituo te Sacra-

iphijl

lat&. ltaS.D,Q.24.a.2.in Sed Contra,

mnentts Ecclefia 9 Communioni Fidelium,

at

&ad 2.

&c.fi cau( & excommunicationes fint

Qs

Declarat boc inc... Malum culpe &

plures,omnes debentexprimi, aliàs tan-

E![O[C t

a52 inhoc differanr,quód culpz prin-

tüm eritabfolutus ab expre(fis.

diduol

cipium eftia nobis,quiaomne peccatum

Quatuor adhuc fetvanda fant in ab-

Em

voluntarinm eft, peenz autem princi-

folutione tali. 1. Excommuuicatus de»

1b

pium quandog; extranos eft , non enim

bet jutzie de parendo mandatis Eccle-

)a.

requiritur ad poenam quód íit volunta-

fiz,pra(ertim (ipropter graviora pecca»

uj

ria , imó magis e& de ratione panz ,

ta excommunicatus fit, 2, Ante abfo-

ii

quód. (it contra voluntatem, — Et ideo

lutionem debet abfolvendus pawi lafz

initauó

(icut peccata. noo committuntur niíi in

fatisfacere;quód i non poffit,dare dclet

1 Cino

voluntate ità non. remittuntur. alicui

cautionem vel fidejuffionem aut p'g-

timPrio

invito : fed excommunicatio (icut inali-

nus, Et hocrequiritur ex juftitia. — 3-

Sub abíolutione debet dici Pfal.

Mi-

jeumabí

quem invitum poteft ferri, ita etiam

invitus ab ea abfolvi poteric. Hazcibi.

fererc vel alius peenitentialis cum Ora*

ï;/fl(il, omn

- Q

i f. Abfolutio à cenfuris poteft ex

tionibus, & füb eo abfolvendus nudatis

mmbusp:ne

rationabili caufa dart abfentijignoranti,

humeris cedi, qua tamen flagcilatio

imó exiftenti in mortali,

honeftaiis causá omittitur, non folüm

niblioy

-Tidpufof

Ratio : Quia non eft facramentalis,

iu fceminis, fed etiam (quando abfolu-

Videinfrà derefervatis Exam,2.n.78.

Jis ld

tio datur fecreté in confeffienali) in vi-

? Go

x.6, Poteft quis abfolvi ab una ex-

ris, 4. Abfolvendus debet falutaribus

Ita

niüidae.

communicarione remanente alià.

veibis ferió moneri , & ad meliora ac fa-

hiora ftimulari,

Ament ].

S.Thom.ibid.a.7.

Rationem dat : Quia excommunica-

XVIIL. y.8. Mortui (de quibus con-

D TT

m

tio eft quzdanf pana: Sed poteft quis

ftat, quàd poenituerinr) (unt abfolvendi

j

tfint i

abfolvi ab unápaená remanente alià ,

ab excommunicatione, ut proeis fiant

:

cum non habeant neceffariam eonne-

fuffragia: ad quod heredes funt cogen-

H

xionem,

Ei2o.

di, Vide fuprà n.9. R.4.

M fg|

A umf

XVIL. 3. 7. Verbaabfolationiscen-

&. 9. Excommunicatus non pote

(urz non funt determinaia, fed fuffici-

abíolvi ad reincidentiam de confenfü

:äns i[)(OI V

'unt quzcunque verba, imó figna (cum

folius partis, nifi ad(it confen(us faltem

E

NUM

tacitus excommunicantis,

non fit Ablolutio facramentalis) abfo-

D

m 25v) T

lutionem fignificantia : dummodoadfit

Ratio :

Qu

iia abfolutio ad reinciden

o

intentio abíolvendi. Poteft tamen &

tíam requirit jurisdictionem , utarg

t,;it

"b t

lt

LaCruz.

x*

P

1

folet abfolutio dari his verbis: A4zéfoy;-

if

zate , quAfungorsego te abfolvo à vincn-

An Excommunicatio liget extra ter-

Tf

Ü

lo excommunicationtà , quam incurrifhi

ritorium excommunicantis ; Item qui

Ti

&

EL

Tuspp

.!5

m

Qu

Propter tale fatium , vel falem canfan

Gm: caíus Papales ; ngfqppalcs ,&c

dnq

)

De Cenfuris,

071

L

fimilia plura dicentur infrà de Cafibus

licét excommunicatus per cap, awdivi-

n

tefervatisin Exam.2,

i

7845 , 24. q. 1. non poffit alium excom-

- QUAERO VII.

Poteftne Superior

u

municatum à majori excommunicatio-

majore excommunicatione ligatus ab.

ne abíolvere, in cafu tamen neceffitatis

folvi à fuo fubdito; & quidem etiam ex-

i

poteft, nam neccffitas legem non habet;

communicáto , v. g. in cafu mutuz per-

üt diciturin c,dy/cipulos. 2,6.de confecrat.

u

cuüffionis?''

E

M

Á

dift,s.

HacDonatus. Qui tamen in

* XIX. Refp, Cum noftro Donato

Ka

eodem Tom. tract, 12. Q.84. refolutio-

tom.3.tra&t. j.q. 17. fic difcurrente: Di-

nem de hoc cafüu mutuz percuffionis Su-

0

i

coquód fic, quia Cenfeffarius hujusmo-

perioris & Subditi vult folüm tenere ;fi

di fumit au&toritatem non ab cligente ,

pereuffio fit occultafeu non notoria, &

t

fed à Canone committente , quando-

quód tunc Pralatus debeat: priüs abfol-

j

il

quidem Priores in fuis Conventibus&

vete fubditum , & fubditus ablolutus po-

e:

in eorumabfentia Suppriores,& eorum

ftea Prelatum; .

n0n

Vicarii, omnes Fratres noflri Ordinis

Si-autem cafüs fit notorius & clarus;.

ad eorum Conventus. declinantes. ab:

jn

Przlatus -ex privilegio eligendi fibi

Jit

emnibus peccatis & ceníüris.tamà jure

Confeflaium. (quo per percuffionem

d

uàm.ab liómine generaliter prolatis, &

ii

ut

non privatur) eligat Confeffarium.

'Sedi Apoftolicz fpecialiter.non referva-

ctiam: exiraneüm fzcularem. ( dum a-

ii

n

tis, poflunt abfolvere , ac etiam eis Sa-

liumnon habet) qui ele&us habet facul-

'3

cramentum - Euchariftie- & Un&ionis;

ul

J

tatem abfolvendi, nonà Przlato eligen-

miniftrare , ut conflat. ex ZMar? »zagno,

te , fed à Papá committente,

Si veró:

u

"Clement. IV. nobisindulto, & habetur

nüllius alterius Confeffarii copia effet ;

exprefsé in Prologefieftrarum Confti-

néc etiàm fübditus percuflus effet Con-

st

tutionum. Sed'tórumid,quod hi Prio-

feflarius , Pralatus gerat fe ac fi folus ef-

u

res poffünt in füos fübditos ; valent. &

fet; & ad vitandum fcandalum , infa-

j

hi inillos, fi inipforum Confeflores eli-

tniam,&e.poteft celebrare,nec celebran-

rcowr

gantu. Ergo i Superior aliquis per-

do fit itregularis..

-cufferit (aum fubditum; poteft ipfeper-

- eusbenfto..

T

cütieris abfolvi ab alio fübdito fuo ele-

d

'&oab ipfo in Confcfforem, Rodtiq. to.

fj

!]

QUARO VI1il, Quid & quotuplex:

1,4.20,att. 12.in fin,verb, 44dverte. .

eft? quis eatm poteft ferre , velab ea ab-

folvete ?.

Amplia , utobcafum neceffitatis ex-

W' E

tremz, fi fubditus & Prallatusad invi-

XX.. B 1. H&c cenfuta propriétans-

j

em fe petcuffiffent& inConventunon

ti»afficit Clericos &Ecc]eüaüicos,prï—

um

&

quis , qui eos poffit abfolvere; pof-

varis €05, non quidem communione fi-

| invicéin feabfolvere, prout do-

dclium, nec Sacramentorum receptio-

!

! qlll

ä:ä)t filüïfäs DD;quesallegant& fequun-

ne."fed tátitüm fondtionibus & juribus:

V

Ecclefiáftieis,

Unde defimitur fic: Eft:

J

,tit Kodriq, loc, cit, & Paffarell, Quia

Cfm»-

ii

ZRACTATUS XIF, Examen 1.

1072

l

ficio. Prima Clerico prohibet Ordinam

Ceufura qu& alicui Ecclefiaflico ob [unam

Md

culpam 4 fudice vel & Lege prolibetur

velaliarum functionum ratione Ordinis

i'i?ff[i'z.':]f

exercitium fui. officit vel beneficii 1n ta-

aut muneris Ecclefiaftici ei comperen-

)v

i

tium executionem.

Secunda percep-

zum vel inpartem , cerium tempis vel

T

i perpetuum quoad partem.

Breviuüs

tionem fru&tuum beneficii, ir;que

Tilss

fic: Sufpenfio est Cen[ura Ecclefaflica

fabdividitur, in £otalem & partialem.

Q tu)

Prima eft, quá quis fufpenditur ad teui-

privans Clericum exercitio [n Officii, vel

Beueficii,

pusab omüi officio,& perceptioneom-

AQL

Explicatur prima definitio ly Cenfura

nium-fru&uum. .« Partialis eft quá ali-

1

cui vel ad tempus vel in perpetuum

ponitur locogeneris; quomodoab aliis

2 & h

ceníucis differat , conftatex propriisea-

fabtrahitur folüm pars fructuum,vel fu-

*bl af

rum dc('criptionibus.

Dicicur Ececde-

fpendicur tantüm ab uno tpirituali du

Qostam

fraflica , ad diffecentiam aliarum prohi-

fui Officii , v. g. Epifcopus à collatione

birionum , quz fiunt à Judice (eculari

'Ordinum & bencficierum, Sacerdosab

.('IMZCOPS)I te

áudientia confeffionum.

74 4 UI

vel hunt fübdito fculari; uti eff v.g. fu-

Dividitür z. Sufpen(io in eam, qua eft

: "*'*"J?lyrap:er

fpenfio Advocati ab officio. — Dicitur ,

f PUnyy rj

ob culpam $, Quia. cenfura. ftri&e. alis

Ajure & eam qua eft ab. bomine.

3, In

'3154(:4;;;7; lu

non poteft infl.gi (ine culpá, faltem ve-

perpetuam & temporalem.. 4. In re-

R äP-7- Sulpw

niali ; propter quam.etiam poteft quis

Íervatam & non relervatam.. Quorum

fafpendi , ficut füprà di&um eft de ex-

intelligentia patet ex di&is.

"oaum ET

Item fi fu-

fum ab.och"i(i'*s

EM

communicatione minori.

-Nota;quód effefafpen

divinisidem fit , accfle privatum facul-

vclrrüitunozd

fpenfio hat ob lepram, fenectutem, aut

fimilem caufam;noneft proprie fufpen-

tate v.g,celebrandi Miffam ,aut Miffz,

TT

"n

fio.

Dicitur vel i& perpetuum. quoad

aliisque diviniseffioiis afliftendi ; aliiï.þ

-Chara cantandispigiirum ex officio ; ac

t (

partem, — INam perpetua prohibitioto-

tius exercitii, offici; vel bencficii poriüs

:more Clericorudi3 Undeid agere. more

Laicorum licet.

eft privatio ac depofitio , & non fu-

fpenfio.

4

i, 1l

Refp.. Sufpendere communiter p

Ex his Colligitur , quód depofitio

teft omnis & folus ille, qui poteft ex-

Vs "

verbalis, ac degradatio realis , poftea

communicare. Sufpenfio gravis folüm

.1. f.ä?. g' s".( Cn

lem,levis

amP

Vib Ii|

magis explicanda;uti & irtegularitas,

poteft iofli

giob culgafp mortà

i

non (it proprié di&a fufpenfio,quia non

ob levém, :

"

ZRPIOP:

s f

ortio intet pd«

Dlitrl

funt fttidie Cenlure , íed potiüs priva-

Ratio e$í ; Ucfit prop

»pic

tiones vel inhabilitationes ad.Ordinem

*

nam & culpam.

"Iu

m

Ltte

exercendum vel füfcipiendum: fufpen-

Refp. 4.. Ad fufpenfion

em ab

hoii-

"u

T

fio veró folümimpoitat impedimentum

ne requiritur previa monit

"

llpm

dte

exercitii.

4

s

infligenda ad. puniendum

deli&qm" ,

Ti

Refp,2. Sufp

enfio dividiäu? d a

non tamen re

) CCU](as i

qqiritur ad fufpcnäo'nem

qua cft ab offcie, && cam qua eft à ewe-

à jure.

Rati&

: awlm &t

p

De Cenfuris.

P

1073

&atio patet (uprà in hoc Exam. n. 4.

|

quzprovenit ex homicidio voluntario,

XXI. R cfp. g. Si f'u(penüöaüä jute,

& illisqua jam. funt dedu&z ad forum

d

& relervata, ille folus ab ea abfolvere

contentiofum

poteft, cuijuseam refervavit... Si non

Atf.

Dixi, atfum proprium fui Ordinis s

eft relervata , abíolvit quivis legitimus

fecusenim eft de aliis a&ibus etfi Eccle-

qbï

!'m

Confeflarius ; fi e&t ab homine , abfolvit

fiaflicis , utfunt, in Chorocum aliis

M o

is qui eam tulit , aut Succeffor , auc Su-

píallere, canere Refponfotia defun&to-

.pcrior.

rum, aut Litanias,rbaptizarc mote Lai«

xom

L

N

ARatio: . Quia ejusdem eft ligare &

ci fine folemnitate, & fimilia; quenon

Íolvere.

fant fpecialiter Ordini annexa.

Q

&, 6. Pro abíolutione à fafpen-

Refp. 9, Sufpenfi non carentimmu-

J

T

fione nulla eít forma certis verbis pr&-

nitate Ecclefig,

Íctipta, mostamen Ecclcfiz (cuife coa-

ii

Ratioef : Quia nullo jure eo bene-

formare oportet) eft, ut dicatur: Ego

ficio feuafylo funt privati.

j

T

te abfolvo à vinctlo fufpeufionts , quam

Relp. 1O. Sicut excommunicatum

tncurriflipropter , €$c. & reffituo te ad.

non toleratum tenemur vitare in cug-

quzt*

EXECHIIDAHEHA EHL TIHueris , vel Ordinis ,

&is , de quibus fupràdi&um; ita & (u-.

E

ln tl

vel ad tuum beneficium , €$c,

fpenfum ineo, in quo eft fufpenfus.

Kelp. 7. Suipeïnüo lataad tempus de-

Hinc qui inofficiis divinis & actibusOr-

tetminatum , co elapfo aufeitur ipfo ju-

dini fuo propriis, eum non vitat; mor-

te,nec eít neceffaria nova declaratio,

)

talíter peccat, fi eft denuntiatus; fecus,

vel reftitutio ad officium vel beneficium.

j [J-P"

non. ,Patet ex fe juxta fuprà di&a,

Katio 1, p. Suípenfio non agit ultra

QU/ERO IX. Quznam funt comz

Ul

A

intentionem (ufpeadentis, ab ea enim

muniores Sufpenfiones à Jure ?

Jl ,JLU

accipit totam (uanr vim. — Eadem pars

j

XXII. Refp. Sunt fequentes.- 1. Su-

patet ex Gloffa in cap. Saere. de. fenr.

fþeni"us cft , ordinatus extra tempora ;

mmül

Excom.

qux Ecclefia prarfcripfit, vel (inelegitt-

Ratía 2. p. Sublatá causá im'pädiente

ma etate ; aut finecitulo, velfine dimif-

T

f7

tedit effe&us, quem impedit.

Íoriis, vel inter(titiis, absque difpenía-

o

l

;

Refp. 8. Sufpeníus fungens Ordini-

dione non fervatis, vel per faltum, vel

j

bus ibi prohib;tis feu exerceps aliquem

incenfura, vel poft Matrimonium ra-

p

/

a&amproprium fui Ordinis five facri ,

tum, Itemqui ordinem facrum fuíce-

"d

"five non facti , peccat mortaliter, & pro

pitab Epiícopo alieno , velà proprio ia

penná incurritirregularitatem Papzre-

aliena Diascefi. Hi omnes ab execatio-

fetvatam : in qua tamen, fi (it occulta ,

ne Ordinum funt fufpenfi, nifiid fecif-

,W

j

;;

poteft difpeníare Epiícopus . virtute

fent absque dolo, & (i Ordine fhfceptd

Gonc. Trid. Seff. 24. c, 26. Ubi fuper

"u

utantur , fiunt itregulares, | 2, Ordina-

omnes occultas irrcgularitates difpen-

tus fcienter à Simoniaco, excommuni-

W j

cato, fufpenío, aut interdi&o, denun-

fandi facultas ei eft daga, exceptà cà ;

tiatiSq

M

Uuuuuq.

x

19074.

TRACTATUS X IV. Examen, .

tiatis. .3, Ordinatus in irregularitate;.

Hz funtcommuniores fafpenfiones ;

DT

eoli

cumquo folas Papadifpenfat. —4, Su-

plutes partimufitatz, partim. jam abro-

fcipiens duos Ordines acros eodem die,.

gatz videantur inaliis. AudGoribus,pre-

lmv

fertim ia Binsfeldio.

1

pE

f. Ordinans aliquem invitum eft fu-

Ípenfus per annumá celebrationeMiffz.

QUJ/ERO X. Quid & quotuplex:

db

6. Ordinans aliquem fine beneficio aut

efl,& quomodo fit depofitio vel degra-

ET

Patrimonio fufhciente vel titulo ,. per

dnn,

datio , quam ant? dixifti reduci ad fue

annum eftfufpenfusa talium Ordinum

fpenfionem?

.

tidrhan

collatione, tenetutque talem alere,. fi

àwilb,

XXIIL, & r. Depofitio eft grivatio

fcienter ordinavit euth.

7. Ordinans.

Ordinum Clericaliunzin: (enfa explican-

stiduic:

nonfübditum ( etiam folàm ad z. Ton-

zisotf

do. Eteftduplex : Una veralisalte-

furam) fine licentia propiii Epifcopi

rarealis, Primacít, quá per Epifcopi

u

pet annum eft fafpenfus à Pontificali-

vel ejus. Vicarit , fpecialeadid monda-

Tfb

bus: ordinatus veró eft fufpenfus ab.

W. Qu

tum habentis,fententiam,Clerico in pere

Or-'ine; quamdiu Przlato: placuerit. g.

petuum: prohibetur Ordinam fuorum:

outtgr.

Excommunicans, fufpendens vel inter-

ltyider

executío, & ad altiores. promotio,quod

dicens fine fcripturà & caufz expreffio-

idem et;ac effe perpetuó füfpenfüm,ni-

-

ne,pet menfem efít fufpenfus ab ingreffu.

fi ab Epifcopo difpenfctur. poft adum

VNDUI 1j [

Ecclefis, Excipitur Prelatus Regularis

ponitentiam.; ante quam tamenadhuc

n ldu

quoad füos. 9. Sacerdos fine licentia

gaudet privilegiis Clericalibus. — Realir

Wmns, j

jangensaut benedicens Sponfos alterius.

depofitio eft idem quod degradatio, ac

dT

Parochis.

Io, Religiofiadmittentes.

privatnon folüm executione Otdinum,

, Bl

£csminas ad fua Monafteria fünt fafpen-

rf

fed & Clericatu ac privilegiis ejus , ut

fi àDivinis & inhabiles ad: officia.. 11..

degradatus impofferum. habeatur velut:

) Q&u dl

Keligiofi apoftatz recipientes Ordines

Laicus ; etíi charatter maneat..

"BD to

in apoflafia. 12; Keligioft admittentes.

2 2. Degradatio fit. cum: certa.fo-

L

lemnitate;

ly

ad Profeffioné ante completumannum.

Inprimís fit degradatio:

Jui

probationis. r3. Religiofi nonuten-

verbalis, id eft, fertur féztentia. degra--

N

At 110y

tes habitu & vellitu. modo fibi prz-

dationis coram certo Epilcoporum nue-

tj

Ia

fcripto: x4. Qui in Concione popula-

ltl

mero,nimirum coram fex ,. fi degrae-

M. fe

zi vel cectu virorum ac mulierum di-

dandus fiz Presbyter : coram tribus,fi fit

ütdtel

fputant in alterutram partem de Con-

Diaconus,vel Subdiaconus.. Sic iabent

! Yeto üt(

eeprione B. V. fuam: fententiam argu-

jura antiquayfed nanc juxta. Ttid. Seff.

*i

mentis firmando; oppofitam rcfellendo..

um i

I3, de reform. c. 4. fuüfficit, utinterünt

" pet

$. Clerici in. factis conftituti. notorii:

totidem- Abbares,vel ( filli iaberinon

A

4WW

fornicarii fünt fafpenfi ,. donec peenite-

poflint ) alii Clerici in dignitate confti-

mjura

ant.. Qui fi ante adtam poenitentiam.in:

tuti. Si degradandus fit Clericus-mi-

Officio fuo miniftrennfiunt irrcgulares;,

norum Ordinum; folus Epifcopus, alits

, Re folum Papam. dxfg;p(andiau

non affiflentibus.eum degradare potefts

e

H

De Cenfuris,

W

Poltlatam fenténtiam , degradandus

Anierds

um jäü Ceffat

7

ii

veflibus fuis indotus , manibus tenens

libram, vasfeu inlteumentum, vel or-

Z Diviui,

»,E

t

inamentum ad Ordinem fuum fpe&tans,

QUJERO XI. Quid de his fen-

tis?

*th?

quafi deberer publicé fuum 'Officium

XXIV. . 1. Interdi&umab jwrer-

'fg'«

peragere , aut celebrare, adducitur ad

641'

Epifgqpum 3 quifingulatim ei aufert

dicendo feuprohibendo di&um,dcfini-

omnía ornamenta & veftimentainoipi-

tur, quód fit Cezfara Ecclefia]lica, pro-

nl

«ndo ab illo, quod ci in ultima O;di-

bibeus aliquorum Sacramentortim mini-

LL

natione fuic traditum , & gradatim de-

Jirationem €$ veceptionem,ac divina Qf-

ficia etiam andienda : €8 fepulturam Ec-

hl

i

Ícendendo u(que ad primam veftem in

primaton(ura ei datam, Deinde raditur

clefiaflicam;ac sngre||nm Ecclefie, — Dif-

?If

i

l

€aput ejus,ne apparcat fignum € lerica-

fert ab Excommunicatione, quz privat

tusejus. Quz fint vetba, quibus Eri-

cómmunicatione: & à lufpenfione;quse

!U

ld

Ícopus utitur , dum infignia Clericalia

direé privat ufu poteflatis Ecclefiafti-

y(lis

detrahit,videri poreft in Rituali, Tan-

cz ; lnterdidum veró dire&é privat

demEpi(copus ita loquitur: — 24uGori-

Sacramentis & divinis Officiis, licét et-

It

u

t4te Dei omnipoteatis ac moffrá tibi au-

iam indire&é privet illis, quz confe-

ferimus babitum Clericalem, depouimus,

quuatur ad dire&é prohibíta, Excomu-

liil

N

degradamus , €$ exuimus omni Ordine,

nicatio & fufpenfio tantüm feruntur ob

culpam propriam , inrerdidum veró

TOA

Leneficio 8 privilegio Clericali;&c,

Fadà degradatione degradatus tta-

etiam obalienam. Excommunicatione-

ii

!

ditur Judici zculari, qui debet effe prz-.

quit ferri in Univerfitatem feu Com-

»Juslu

fens inactu degradationis. Ecclefia ta-

munitatem, ut dictum eft fuprà, bene

Vi

men pro eo intercedit , ne ple&atut

tamen interdictum,

morte.

(t

. Notatamen, quód inrerdictum non

Di&us Judex fecularis mon poteft

femper privet omnibus illis;qua defini-

4040

réo facere novum proceffum;fi crimen

tio data exptimit , fed aliquando uno

] d?g"

fit meré fori Ecclefiaftici , ut fimonia,

tf

folàminterdum pluribus ; prout in ju*

harefis, &c. fed precisé poteft exequi

te exprimitur.

íi

i

E& 2. Interdidum dividitur. Pri»

ii

de

n

fententiam declaratoriam Judicii Eccle-

fiz. Si veró fit crimen fori mixti , ut

in Locale, quod prohibet in certo loco

homicidium,magia;&c, poteft à Judice

divinis Officiisaffillere : Et in Perfonale,

Ecclefiaftico petere proceffum, vel et-

quód hanc intereffentiam prohibet cer-

tiam novum facere, ac ftatuere poenam

t2 perfong in quocunqueloco. Seczzds

fecundüm jura,

