fun&o in omnibus bonis fuccedit abin- | gatusà patre, ob debitum incarcerato,

[

"j

teítato, Ttahabetur L,unica, Cod.ssde — ut fidejubeat proiplo, & tamen nollet,

stit

quod. tantüm babet locum in maículis.

qir c uxer,.

T^ $. Interdum, lictt extent liberi, $i filius prohibuit Patrem teftari. $i

g

velalii confanguinei , conjunx füperftes — fitjoculator prater. voluntatem Patris,

a

"i

h

faccedit, pu.ta;fi defuncus fuerit dives, — Sifllia non confentit Patri volenti eam

Si filius

p

Íuperftes verófit pauper, necogatur vi- honeft& maritare & dotare.

]

jj

vere non decenter juxta. ftatum fuum ,

mifceatur cum füa, INoverca vel concu--

vel plan& mcnäic*fn? i quod utrumque — bipa Pasris. fui.

Si Paxentibus furiofis

g

cederet

i» Opprt

U

Si-Da-

"

u

üm. conj

[o]

isdivids debitam cutam non impendit.

sdcfu nat

i. Yerüm inhoccaíu nof füc- — rentem de captivitate educere neglexit.

J

4thn

g

€ederet in omnibus bonis ; fed pofito. | Si Patre.exiftente Catholico , filius eff

!umt

quód fiuttres filii, vel pauciores, accipe- — hzreticus,

ret quartam partem bonorugi dcfündti:

filii & nepotes po!ï,ïänf,

Caufz ob quas

«t

&i elent plures fllii, accipezet cantum ,. exharedare fuos Parentes,avum,aviam,

j

*

D4dà 3

ifte.

Fgm

2

]

*

*82

ZRACTAT, kS' VIIZ Examen 4.

i(tz namerantur:? Si Pater filium de cri-

pliciter, fed ultimarum voluntatum Eya-

mine accufavit , excepto crimine lzfz

t

cutores ergo proprie funt, qui f&btenti-

Majeftatis, SiPater vitz filii per vene-

am exequuntur. Hoc notato

num velaliter infidiatus fuit,

Si Pater

iþ:

. 1, Teftator poteft nominareexeca-

t

uxoti vel concubinz filii (e commifcuit,

tores fui Teffamenti ex haredibus, vel

Si Pater prohibuit filium teftari de his,

ha

non haredibus, unum vel plures, maícu-

de quibus poterat. Si Pater non redemit

los velfoeeminas, Laicos feu Seculares,vel -

filium captum ab infidelibus , quia tunc,

Clericos imó & Reli

[2

niter Auctores,

giofos: .'Itacommu-

f filius decedat in captivitate, bona ejus

debenteífeEcclefie, |Si Pater neglexit

1

curam filii furiofi.

Nota tamen , quód Religiofö ad id

SiPater fit hzreti-

muneris neceífaria fit licentia fai Prala-

Trla

cus filio exiftente Catholico.

Si Pater

ti, & quidem ( fi fit. ex Societate Jefü)

leïJEJg

uxori filii dederit venenum ad mortem,

ipfiusmet Generalis. PatribusMinoribus

L

!H*:PU

vel mentis alienationem , vel aliter fue-

de Obfervantia & Capucinis hzc com-

tit infidiatus vite ejus. Omnes hz caufe

miffio dari nequit.

M

'CCI!-

ingratitudinis tolluntur feu purifcantur

i, 2. Si quis R eligiofus effet ex

j

per ingreffum R eligionis.

t

ter contra decreta Canonum, & fineli-

Poftremó frater fratrem exhær&dare

centia Przlati; valerent acta ejus , lictt

Hl

potefttribus de caufis, videlicet fi mor-

Przlatus non cenfentiat, modómon con-

if

tem voluit fratri inferre ; fi fratrem cri-

lat

tradicat,

£inaliter accufavit,

Si in faübftantia

Rátio :

Quia aeci Canones execatio-

MP

illius notabilem ja&uram fuit molitus.

fttgi

nem Religiofi tantüm Prohxïbcht, non

Quid. (entis de illis Parentibus,: qni

annullant,

Trantt

At r

exharedant fuos filios vel filias, eó quód

&;, 3. Religiofus executor pium lega-

ingrediantur & proHtcantur Rcligioncm,

tum poteft applicare fuo Monafterio, li«

Mii,q

fucceffienis capacem?

cét fit folus executor,

Idem eft depau-

W*ï&:&,

Dico eíle in ftatu zternz damnatibni—s,

pere confanguineo, ceffante fraude,

tasïg'm

teneti ad reftitutionem.

Ti g

Ratio : Quia,ut probat Sylvefter, di«

Ratio: Quia per hoc filii non funt de-

finctio períonarum , qua debet elle in-

Ly

terioris conditionis, imó ftatum nobilio-

ter dantem & recipientem , eft ibi er-

fDeturí

tem ac perfe&ionis aflumunt,

dens,

Rdfiu;

QUARO XIX. Quid ceníes de exe-

Amiciuæ

Poteritne applicare fibi?

cutoribus Teftamenti , & de Confefforio

Non potefl,nifi fitin fümma

necc[ïïfa-

JePitcen

Teftatoris prafertim ?

tate, in qua etíam ei liceret capete alic

?jf IG

. LXXIII Prznot. ex Sylveftro, exe-

na,

öü)no:-lm] j

:

cutores teftamenti aliquando vocari

R. A. Pro executione Teftamenti no

A

.

)

commiffarios , aut. fideicommiffarios ,

admittitur fervus, nec mutus , nec r

Mp p

l

UA

1

interdum divifores, interdum diftribu.

1 güïjm.

dus, nec prodigus, nec furiofus, nec pl*

M

Ptcca

tores, interdumexecutores , nen fim.

k

pilus, Ita &ayuunr jura.

!

u j Plï[öm

g

4688

$85

De varils smodis acquirendi dominium.

$.. Éxecutor nominatus non poteft

go terhpore differants anima tamen de-

executionem committere alteri, nii Te-

Íuncti teftatoris propter excutorun ne«

fatore id concedente , vel nifi fitexecu-

gligentiam non punirur XïOVä pænä.

Ratie 1. p. . Quia fort& anima citiüs

tio nudi fati jam declarati,

Ratio; Quiaftandum eft voluntati Te-

liberaretur ex graviaïmis Purgam:ü.

d

fatoris.

enis.

s

W

3. 6. Si Teftater nullum inftituerit

Ratio 2., p.

Qi';l cülpa haredum &

executorum non debet nocere defuncto.

executorem , executio etíam quoad lega-

Et quamvis interdum Deus in hac vita

ta pia fpe&at ad haredem.

matio: Quia hac cenfetur effe imens

aliquos propter aliorum deli&a puniat,

"T eftatoris,

NNota tamen quod in hoc

eos tamen , qui luunt in purgatorio &

1

- «afü Epifcopus jure communi executio-

inferno , non punit nifi ob propria eo-

rum delica , juxta illud Scriptutz Eze-

ï

f

nem?ofïit trahere ad fe.

/ &.7. Nemo poteft cogi ad Officium

chiel.18. Filiusnon portabit iniquitatem

" Exeaitoris , qui tareen id detrectat , eo

patris, nec pater filii.

ipfo perdit legatum ( faltem: illud quod

Not. non effe culpandos, fed laudan-

in remunerationem . hujus functionis ei

dos illos executores , qui modico tem-

pore differunt erogationem eleemofy-

$ reli&üm fuit ) quod aliis execptoribus

accreícit.

narum, ut eo 1argiores erogent rebus

?

j

defuncti meliüs venditis.

Ratio e& que r'cfþonf 6.

Quoad hoc

Reíp. $.. Executores tenentur omnia

ergo fïngularis prudentia requiritur in

exequi fecundum mentem. Teftatoris ;

Executore, utnimirum circumfpe&ä a-

c:i(.ï (

quantum poffibile ,efit, teneturque red-

gat , & tum temporis moram , tum pet-

xlere rationem executionis.

fonzquz creditur citiüs vel tardiüs li-

Ra4tie,qua anté, —Vide füprà n. ä7.

berandaj conditionem, tum etiam aug

s

xbi ofteufum eft, an & quomodo volun-

menti eleemofynarum quantitatem con-

f,

r

tas Teftatoris circa

fiderando , faciat, quod defun&to macis

f

tari? &à quos

pias caufas Pomt mu-

(

expedirejudicaverit, Ia docet Angeïi-

n(Ub

"

LXXIV. Refp.. Executoribus

-

eus Doct. quodlib, 6. q. 8. a. 14.

.debetur falazium,

"

n

;

f

LXXV. Refp.11.ad2.part. Quafi-

li

Ratio: Quiaeftofficium voluntarium

ti nimirum de Teftatoris Confeflario ;

amicitiz,

Nota tamen t ex ea fanctio-

.&ui varia funt obfervanda:

"u

Wl

Ti

-pe paterentur aliquod dainum debet eis

1. Ut fine gravi caufa & neceffitate

"

j

-tefarciri.

Vel fi. &nt adminiftratores

"l'eftamento non affiftat.

M

2. Nihileminus Teftatorem , cujus

j gl h((

bonorum , judex eis debet 'conih'vzucr,e

florium.

animamcurat, de eaQue coram divino

(

Relp.1o. Executores teffamentorum

tribunali rationem reddet , de quibus-

(

, Ut

m

$raviter peccant , fi executionerm tefta-

dam ferio & prudenter moneat.

di

p

3menti , przfertim quoad caufas pias, lon-

.tc&amcntvum faciat & legata condat bo

7:

p

j

N

"*

Bo

584

TRÁACTATUS FIII. Examena, -

ná intentione , ac in ftatu gratiz, in qua

vel piis caufis telinquat, fed Cerfa'j t

l

(n|

confidat fe effe , poft debitam contritio-

certis,, incerta vero det pauperibus, Hos

nem & Confeffionem: quia in eo ftatu

ne;

enim Deus vulctalium bonorum effeba-

condita legata profunt ei ad fausfatctio-

redes.

qua

nem pro peccatis commiífis & ad inajb-

$. Confeffarius moneat Executores

&

2. Ut fihoc

"

'risgloriz confectutionem.

teftamenti , ne ejus executionem ptota-

d

neglexetit , füfceptis poftea Sacramen-

hant, & ob hoc füis animabus & animz

u

tis, faltem renovato confenfu omnia

defundti graviter "noceant, juxtaantei

tiüs ordinata ratificet , & ^rdinanda

di&a.

[

approbet.

3. Utin condendoteftamens

6. Prater hec Confeffarius poterit

/

J//

to magis reipiciat Dei honorem & fuam

ptoponere quzftiones omnibus infirmis

[// J

ropriam falutem , quàm fuos confan-

tommunes., v.g.an velit mori in fide

[;77,

guineos & amicos.

Hinc conftituat;

Romano-Catholica , & credat, quid-

du

ut pro anima fua plurima facrificia, pre-

quid illacredit. — Àn fürmiter fperet i

ülw

ces, aliaque pia opeta, v. g.eleemofy-

Deo, & ab €o peccatorem remiflionem,

nz fiant, Si tamen amici & confan-

An habeat firmum propofitum emen-

[

guineietiam agentes fint, eorum fpecia-

dandivitam, fimcrbum evaferit, An .

Al

liter meminetit.

4. Ut'ea, que vi-

non laboret confcientiá alicujus peccati-

u T

vens profalutz animz Ífu& evequi pof-

mortalis inconfeffione aliquando omif-

Á

[

//

fet, non committat hzredibus, melior

fi; vel peenitentize facramenalis non.

ämt

impletz.

enim eft conditio poffidentis: unde eft

An. non receperit fcientet

) (!,0,,/

ilud: Facmed? , que moriens fatta fuiffe

aliquod Sacramentum in mortali., ut4t

MI/Il/

" "yoles.

imilia, &c,

[o4

3. Interro

o

et teftatorem (idem t

Wtj

de quocunque alio infirmo ) an ei non

Audur, Sþwg]?o,x K s

Qu

L

incumbat reftitutio alicujus damni, fa.

QU.ER O XX, Quid ceníes —dcfh'is

tulll

&ontractibus?

á

mz, velbonorüm animae? Qui fi te.

4!205;

Ípondeat , íe ominia velle reftituere ,

LXXVI. Refp. 1. Ludus (quoad prz-

[2

Confeflor veró probabiliter timeat;pro-

fens ) eft pactum feu contra&tus, quoAt-

dentes animi oblectandi causá pacilune

li j

miffionem non effe implendam , loqua-

-tur ei efficaciter ad cor;nec abfolvat , nifi

tur , ut victori cedat,quod uterque exp

lu

M,

judicet finceran eífe promiffiortem; ac

fuit. Spon'lïö eft contráctus, in quo eUo

Phtrgs

"fimul moneat, eum de novo mottaliter

de veritate vel eventu alicujus rei cot-

H

eccaturum , bi non refticuat, vel refti

tendentes , fibi viciflim aliquid fpor-

It

tutionem notabili tempore diffetat.

dent , ut hoc fitejus qui veritatem aA

4

t u

. Si infirmus fitufürarius, non ab-

quitur,

folvatur, nifi fa&á priüs cautione de re-

Mi

Refp.2, Uterque contractus per f&

ftituendis ufuris, moneaturque ut ca-

ex natura fua eft licitus , fi nimirum Y€'

li],

veat , ne bona certó aliena hzredibus

ftiatur deþiu's conditionibus.

B

TM

—

-

-

585

D. w:»iä.mau&'läagquir?ndz' dominium.

'*-Ita S.D. infrà q. 168. a. 2. in Sed

i

füa dn tales confuimunt , vel eiam fé-

«contra deLudo (quod etiam &e'SponTi' B

Jlentant ilos Biflriones , qui .ilficitis

/3

;me poteft intelligi ):cajus vetba ad lon-

x

Iudis utuntur , peccant , quaft eos i

:gum vide fuprà Tra&, 3. Exam. 3. n. 45.

eccato foventes, Unde Augufh, dicit

|

& 46. — Imo igitur in vitis Patrum, B.

feper. J oannem , quod. donare ves fuas

iPapbnntio eífe revelatum., quód qui-

dam joculator facurus-erat fibi confors

äfzfz'määzu » "vvitium eff imzmane , nom

M

in vita futura,

virtuss nift fortà aliquis Diffrto effet

EtS, Thom. ibidem a. 3. d. de bi-

ip extrema nece[fitate, in qua &U?t

(

ftrionibus ait: odv eff aece[f arius ad

ei fubrveniendum,

Dicit enim d-

E

comverfationem Dumana vita , d

&rofuén lib, de officits : Pafce fæme HI0-

oninia agtem , qua. funt utilia comver-

rientem » quisquis enim pa[cendo £a-

&,L

Jfationi bumana , deputari pg,ä/ïmt ali-

-

mi;zäm— ervarepoteris y[fnon parueris

j

"

«quaafficia licita,

Kt ideo etiam of-

occidifli. "azcibiS.Doctor.

t

Item qualiter in ludo peccati poffit ,

ficium bifirionum , quod oydinatur ad

ïto;;;

folatium — bominibus exbibendum ,

pulchr? explicatS. Thom, in eodem art.

- wWon eft. fecumdim [e. ilicitum , nec

3. in cotpore , dicens : Dicendum;quod

j

of

^ gumt in flatu peccati , damingodosmo-

in omnieo , quad f;?.diïigiäile feetn-

É l

deratà ludo utantur , id eft , non uten-

dium vationem , fuperfluum dicutuw

quod regulara tationts excedit,

Di-

J

do æ!iqæ;!äm»i//icitif verbis vel factis

^

mb

ad ludum s d mon adbibendo ludum

"müinulun .a

74

PU

; dicitur aliquid , fe-

cundim quod deficit à vegula vatio-

2

ntgototiis Q temporiéur indebitis,Et

pam'vis in vebus bumanis nan ttan-

Hif,

Dicium eff autem , quód. ludi-

,5

tur alio officio per comparattonem ad

cfa feujocofà verba welfacia fant di-

Q*W

Alios bomines , tamen per comparatio-

ri eibilia fecundam vrationem; Ft ideo

fuperfluum in. Iudo. accipitur, quad

j Llä»-

nem ad féipfüs & ad Deum , alias Da-

excedit regulam rationis : quod qui-

"n p

ia

bent feriafas d virtuof as operatione.r,

dem patfj? ejfe dupliciter : Uuo modo

(Wl»

I

p dum orant , & [(uar paffiones e

T

U5

operationer cOmponunt ,. € quando-

ex ipf [pecie attionumyqua affumun-

4

A.

Hd.y

(qtt

gue etiam pat eribus eleemo

-

tur dn ludums quod quidem focandi

ve["h

largiuntur,

Unde illi,qui moderat?

enus fecundimm Vullizm dicitur effe

"i

eis "þz:fvu:;'/igmt,mh peccant , fed juffé

"alicerale; petulans , jZagitintm m

q

j

aciunt , mercedem miniflerii eorum

jeumum ,. quamdo . cilicet. wtitter Ali-

quis causà ludi turpibus uerbir, vel

(

"1

(

€j; tr('äyc*izdo. $i qui autem [upeyflue

*

Eeee

faiis,

y

li

j

urM"

—

$86

TRACIATUS FIIT. Examen &

filtis, wel etiam bis, qua vergunt im

Z. Conditioeft, ut a'l'tgr afierum per

injuriam ,. v.g. per minas, fraudes , con..

[

proximi nocumentum. qua de fe [unt

vitia, &c. ad ludum non pettraxerit,

tet

peceata umo "talia,

Et fíc Pafef,g;uäd

I—.iim:fivq,uis fimulet fe pàrüm petitum ,

fil

kxc€ lfïz.r da ludo eff peceatum mortale,

ut fic alterum alas lucere nolentem zl-

xd

"Alio autem modo pote[e effe excelfras ia

liciat - vel fi conviciis eum laceflat, ad

t

Judo fecundzum defeitum. debttartm

quz vitanda in ludum confentit , ajàs

x

nom confeníurus , tunc , fi ille fic vet-

eircumllaniarum y puta, etm aliqui

^

tractus perdat, alter, qui lucratuseft,

Juxe«

[

fr

utuntur /udo vel tam*-;mrz'äw vel loc:s

dnterdickio, amt ätzzm'p;rzet?r COA'UE-

.'.

ta:communiorem & probabiliorem fen-

(f

teitiam tenetur ad reftitutienem,. Idem

n

pientiammegotii feu -perJGm. Et Loc

eitde eo,qui perdidit , & lucrantem co-

20

quidem quaudoque: pateft. effe pecca-

git, utludum contipuet,.

Wiic

dus Uortale fropter "JJeDEeHe n 14

Ratio; Quia eft contradtus perqihju'--

ivl

riam & libertatis ablationem extortus;.

affectis ad [ndusa y cujis delecfatio-

fs

Quod fic magis explicatur * Licer talis

ln

m preponit aliquis dileiliopt Dei ,

fumpliciter voluntarit , & fecundüm:

4

MA

mi

j

ia quod contra praceptum Dei vwel

Accleffze talibus- [ndis zi mon refu-

quid folüminvoluntarie, ludat, & volun-

a

tarium mixtum abfolute fufficiensfit ad

Ouandogue autem eft. pecca-

Atl

gz'xt,,

valide tcansferendum dominium (ut z

Vs

£um veniale , puta , ff aliquis uon tan-

tetin eo, qui jufto quidem pretio yinvie

T.

£um »zj'icïifzzr ad ludum, quod propter

tus tamen , vendit domum) G vi vel frau-

?Jüme!

Joc "velit aliquid. contra Denm-com-

denon fit extortum ;- fecis tamen eft, lt

üttli

aniltere,

HacS; Do&or,.

adüt vis, fraus , aut dolus, quz nemini:

tudine

EXXVIT. Refp. 3.

Conditiones ad

patrocinantur : Sed in ditto cafü:efvis

[

vel ftaus.

jüftitiam ludi funt tres.

Ergo;

WS)QEQK

Oppono : Si ipfe inductus lucretur,,

Ms

1, Utludentes fint füi juris,feu poffint

liberé difponere circa rem ,. quam ludo

cïlq'n

m

cens,

poteft lucrum retinere. . Ergo& induT

p

exponunt,-

De quo,quz dici. poflent ,.

mag

5

Negatur. Conf.. Inductot. eoi

Tl

Jüte o

coïliguntur. ex fuprà dictis de dominio,

tür ratione injüriz , quá alteri damnum

At

quinam illud habeant, & quorum bono-

rum; velíi dominium non habent , l-

dedit, quammnon ficit indu&tus, — Pro

Hj

tem licentiam expendcndi&el expreffam

intelligentia vide verba $, Lhom. infid

prolipi,

in.hoc exam.; in Not, anten,.79.-

Fdendo

vel tacitam füorum Superiorum ,.ut Re-

ligiofi , Scholares , filiifamiliàs , puyilli,

Contra ; Debet effe par conditio lu-

i Iüffl'im

uxores, &c, ubi & ipíimet Pralati R eli-

dentinm, Ergo fi.unus poteft lucrum

! ? Vacap

ciofi [uam.conícientiam.conliderare de-

"9

Bent..-

$:

reiinere ,. Po.æ& & alter..

M im

X

Ül

A.

Diít,

&

D

De variis modis .chaïrem?i dominium. -

598

Dice, ant.. eífe verum, fi przcise fpef

recreationis causá fic luferint, non funt

€atur contracus ludi, non veró fi in-

damnandi peccati mortalis, nifi proptia

tercedat injuria: ficut fiunus ludentium

Ordinis Statutaid prdhibeant". Loquen-

do de Laicis;fi in loco non vigeat Lex füb

fub ludo decipiat in numero punctorum

F

gravi poena Pro*hibe

vel calculorum non poteft lucrari , bene

ps,laogï'Pcccaxut mor-

tamen deceptus.

Aliter dico, ant. effe

taliter.

verum, nili alter tacite juri fuo-cedat.

QUJAERO XXIL Qui ludo vetito

Tertia Conditio of : Ut non utantur

faitaliquid lucratus, teneturne ad refti-

fraudibus contraleges ludi , uti eft v. g.

tutionem ? & quiin eo perdidit, tene-

1

i

iàs enim

turnein foro condcientix folvere ?

cetto figno notate chartas, a

tenentur ad reftitutionem lucri.

Leges

LXXVHIL z. 1. Communior Tho-

autem lad: fant, quas ipfi ludentes corn-

miftarum & verior eft fententia, quód

anuni confen(a inter (e ftatuunt, velqux

qui lucratus eft per Iadum à lege prohi-

in eoloco receptz funt, íi inter fe nullas

bitum,fine fraude,dolo,& vi ab aliis, qui

faciunt.

de fuis. bonis libere difponere poffunt,

Fraudes vel aftutiz per f*ommunænfa

posfit lucrum retinere, usque dum Judex

confuetudinem tecepta , vel in quas ta-

jubeat teftituere.

T

cit& aut expteíse confentiunt ludentes ,

Ratio: Contra&tus ludi jure naturz

funt licitz, v.g. videc unus fe certó lu-

habet vim transferendi dominium,; ex

cat zimulur

craturum , ro

o

5, anvelit po-

hocautem, quod fit prohibitus, necjure

P

mb

nere duplum. - Vel videt zmulum in

naturali , nec jure pofitivo impeditur

"pumerandis figni

etrantem, & non mo-

translatio dominii. Ergo,

Prob, ant,

net,licite lucratur, ubi talia per corfue.

S.S

pto 2

*

Primb

Plures funt contra-

tudinem funt recepta, Verum tamén eft,

&us prol

.;ï,"

ibiti, & jure naturzilliciti , &

I

fi-affe&us lucri. effet nimis immodera-

3'.1

Í

;

jatura non funtirriti, v, g. matri-

tus,elfet etiam peccaminofus,

monium poft votum fimplex caftitatis ,

Refp. 4. Sunt aliqui ludi jure Civili

vel poft fponfalia inita cum alia , pro-

N

miffio meretrici facta pro ufu 'corporis-.

etiam laicis prohibiti,illi nimirum, qui

magis fortunà quàm arte reguntur, & in

Erco fimihter.

2. Leges ille prohi-

jure communiter fignificantur nomin

bentes funtfolüm pænaïes , & perdenti

alearzum.

z

folütm concedunt actionem ad repeten-

Hic ludus alearum Jure Canonico

dum coram Judice. Ergo non obligant

ante fententiam Judicis condemnato-

prohibitus eft Clericis & Relioiofis, & fic

ludendo peccant mortaliter,non quideim

riam.

i luferint femel;bis, vel ter , (ed i huic

, 2. Probabilius videtut, quod qui

ludo vacaverint, id eft, crebró , ac per

ludo vetito perdidit, in confcientia te-

longum tenipus luferint: his enim flis

neatur folvere, ecfi luferit pecuniá non

Hinc fi, feclufo

b

ponz imPonuntur.

prafente fed credita, id eftjabfente : lic&t

j

Íícandalo;ad breve tcmptfs.( etái crebró )

polfit folutum repetece in judicio.

Eeee 2

Ra-

b

ZRACTATFES

588

ILX. Examen -4'..

Ratio : Ex una parte promiffio de ze

3

^

etk fez-

confuetudó: prayaleat ,. aut n;'jz' Aliquis lj

]

licita, uti bic eft folutio facien

&s,

eratus frt:Ab e0 , qui traxit eum ad ludum,,

vanda, & Reipublice intereft, ut fides

d

de quo in: R; ad Oppef. n. 77. i que ca--

dataferveti

Jv

1l

; Ex altera parte nulla. eft.

fnon. tenetu

] «

r veffituere: ,. quia ille qui a-.

D

lexcivilis irritans illumcontradtum pro-

uifit non: eft dignus vecibere ,. uec petef L.

7f

miffionis & datz fidei,

Nam Ieges Cci-

éteé retigere: tali jure po[itive duraues:

vidh

viles folàm dant jus repetendi in judi-

unde deler de boc eleemofymam facere in ho

cio, necullamfaciunt diftin&tionem in-

1

|

duf

efBn.. HsecS; D.

ter. illum qui ludit pecuniá creditá,& qui

É qum

QUAERO XXII. Licetne lüdere, lu-

velé

txíente, Erco.

do nimirum hofiefto, & absque facrarum

[//

Accedit, quod alils deterioris condi-

rerunr irreverentiá, füb hoc pacto, ut vi-

3 lr

tioniseílet, qui pecuniá prafente lude-

&us pro victore aut. pro animabus im

ret , quia hic teneretur ad fol

ut

iv

ionem &

li

Purgatorio. Rofarium. vel. Miffam. di--

Hru

non alter, quod non vijdetut dicendum.

cat 2

z

r

l

Dixi, poffe repeti im Judicio s nam pri-

LXXXIX.y. Pmb'ab"iliüs- affirmo juxe-

u

vata repetitio non füfficit, ut alter tenea

ta praxin devotorumiin diveríis R.

71

tur reftituere. Si autem fors verecun-

nibws

äligio,—

LA

daretur repetere in judicio, non tamen

um

Vil

Qvid fi.pa&um fiat liocmodb;'l»irkülms-

ideo poffet uti occulta compenfatione,

RU

Íe obliget ad preces dicendas, alter ad:

quia dominium eft transatum, quo alter

dandam communitati hieneftam recrea--

E

äüän'w

non peteft privari,nifiper Judicem.

tionem in eibo & potu, fi vincatut ?:

A

j

15

Y

Not, tamen, intelligendum hoc effe

2

ffrmo pariter licere: Tum quia nom

de jure communi j*nam jure particulari

j At

commitutur irreverentia; Tum qui

(j

in quibusdam locis hzc promiffio- fol-

non cít fpecies fimoniz;. ut quis pollet:

Mi«

vendi ex pecuniaabfente non obligat; &

pstare, Quianoninterceditratio

Pretii?,

&änaulus ]

fic videtur efle i'ntelligencius $^ Thom

uti requiritur-ad Simoniam..

Mi

fupriq. 32. a. 7. ad 2. dicens :- Aliquid

^ QUJRO XXIII Qui per ludum &

autem. ulterius videtur: effe. illicitum- ex

Tf'iïiug

pontionenrnon poteft perdere, poteftne:

jure pofitivo civili ,. .quod. probibet; wuni-

lucrari &lucrum-in confcientia retine--

6;(,1

g

011'15) À

yer(aliter tale lucrum.

Quód autem

rez

non loquatur de prohibitione univerfali

LXXX.m». Tres pricjpuäcafüs funt;,

ex jure communi,fed fpecialium Provin-

de quibus dubitatur:

ciarum, patet, quia fubdit: sed guia

; al--

Pritts eft: Si alter. fitita:peritio

us civile gou oblisat omnues, Jed. ees felos ,.

tero, ut moráliter certo fit lucraturus,.

qui [umt bi legibus. fübfelli cr. iterum ger-

Vel fidee, füper quamffit fponfio;tam:

diffaetulinem. abrogari poteff : ideo:apud'

certus ft, ut gon poffit perdere;

ills , quj [wnr bupemodi degibus obftri

In

i

i

oc cafa- five lüdi. five fponfionis:

&i , tenentur. univer[alitev- ad' veffitutio-

probabiliuseft, tales:non poffe-lucrati;,

anen qui. Incvantur , nzþ fürté- contraria-

vel lucrum'rcïin(.fre.*.

Rkiïai

/*'&x

2

—

A

589

Db variis modis acquz';*ma'i dominium.

—

Ratió: Tum quia error. five. dolus

Religiofus ficut fine Superiorum li-

dedit caufam contractus. Tum quia con-

centia rem ( utpote qua eft monafterii )

tra&tus ludi vel fponfionis ex natura fua

non poteftin ludum deponere, ita nec

lücrari, poteft tamen. cum licentia.. Fi-

É

videtur exigere, ut periculum. perdendi

j

liusfamiliás pu

&

xertatem ingrellus ,. id

fitzquale in ludentibus.. Sienim vi&tus

vi&toris pezitiam noviílet, cum eo non

poteft , fi habeat bona propria cafttenfia

r

lufiffet nec fpopondiffet. — Subfumo : Sed

vel quafi, aut Pater aliqua pro recrea-

tione dederit,. Siautem nihil habet pro-

quando error.dat caufam contractui, hic

vel eft irritus; velirritari poteft; Ergo:

prii, fed tantüm alienum, & collufor id

Quid fi inxqualitatem: novit,& tamen

Ícit, neuter poteft lucrari.

*

lüfit ?;

$i in aliqua Univerfitate vel Aula

Dico : Tünc tacite vel exprefs& con-

leptibus Parentum fuftentetur , ex

Y

fenfit, ut alter lacretur, qui proinde lu-

Sümma centum imperialium fuftenta-

cratur; Idem eft fi animo ita eft paratus ,

tioni fiz deftinatà , pote(t quatuor vel

ut ,. lictt defa&oinzqualitatem non no-

quinqueper annum honeftz recreationi

verit, fi tamen noviflet ,. adhuc lufiffet;.

feu ludo infümere: quia honefta recrea*

tio inter alimenta eft cóm

h

putanda.

Tüncenim virtualiter: cenfetur ingquas

t

litatem: condonate..

Cüi folüm quatuor in ludum depone-

W

Secundüs; cafüs-eft : Si i$,, qui lüdit,

relicet, is ab.uno & eodem non poteft

i

liabetanimum non ludendi pro premio,

nifi quatüon fingulis commiffionibus lu-

vel nonobligandi fe ad folvendum ,. vel

crari, nifi forte alter cedat jurifuo. Po-

teft tamen lucrari. plures, fi ludat cum

d

folutum repete?;di',;tïlis.xïon poteft.]u-

crari;.

pluribus, puta, à quovis illorum qua-

(it!

Ratió : 'Qn'a' emulunr fuumr decipit,

tuort.

Etab uno poteftlucrari plus plu-

& zmulus non lufiffz

'Tandem ob ta-

&

n iïfrïaudcm cogno-

ribus commiffionibus.

"

viffet..

1

citam Parentis facultatem pote& etiam -

I

Tertius; cafus eft: Si'alter ludentiüm.

inlüdüm deponere ,. quidquid lucratus

rem depofitam alienare nequeat, v, g. Re--

fuit;

iil

hii

d

n:l

ligiofus, aut filiusfamiliás,.

Y

i

r

[ 4

d

g.

s

9

M

é

2

-

d

a

[

EXA.

Eccce: 3

$99

ZRACTATES IX Examtn 3.

CHiEe HHHOR IU RHEU PTO EEE AHEIe O0 i

"

W

l:

EXAMENV. .

] À

De Refltutione in geneve, 9 in fpecie V(/e ea,quoad bona d?l;mæ,

q/ï

r

corporis. fama, e8 /7072,07"1"5,

71

[

ä

Á

De flzä-;z 5.D, 4gt 2,2,2,62. per 8, art,

fif,

lo

UJ£RO I. Quid eft Refítitutio

j

Aug.Epiít. $4. híca,2. À $, Thom, cita-

cujus peciei jüftitie — actus,

!

L

tus ait : Nog dimitüitur peccatum , wf

quanta ejus neceffitas, qua X

vefrituatur ablatus, puta , i cefticui po-

;

/

quot ejus radices feu capita ?

U

LXXXI.

5

E.

I. Reftitutio definitur

telt , & quatenus poflibile e, — Nam

vita femel ablata in fe reftituigion po

[

ll

— Íic: Ef atius juflitia , ( nimirum. com-

te

Swits.

T

l

mutativz, ut dicetur ) quo res ab alio ac-

Dixi f/sltemin voto : Quia inipetentia

cepta reddittir, li non eadem numero,

excufat à refticutioneinre; attamen he-

tfn

faltem . in Ípecie ; vel damnum illatum

mo animo femper paratus efle debet,

compen[atur,

Unde S. D. hic a. r, in c.

fus

quod reftituere velit, cüm ad eam for-

ait - Reffituere mibil alind eff videtur ,

s

EX 2//?/.':,

tunam pervenerit,

quam iteratà aliquem. fletueye in poficffo-

1)/

/i

/i

R. 4. Przceptum reftituendi eft for-

neim vel dominium. vei fus.

Si proptie lo-

maliter affirmativum , implicité tamen

W.V:' 'L'

quamut, differt à (atisfactione, quód bxc

eft negativum ; & reducitur ad prace-

?eïlj.;.!;g

fiat in compenfàtionem honoris lzfi feu

ptum non furandi,

Jj

offenfz illatz , reftitutio

ad r,

Ita S- D- a" 8'

mno rebus illato,

y*erö Eat pro da-

I

-

E. 2, Reftitutio fo

P.

AC

idi

iter eft adtus

Ratio : t. p. Quia peractum Pofïtiï'um

impletur, & omilfione violatut.

4r(/)7j;

folius juftitie commutative, Pro quo

Ratie: 2. p. Quia voluit hanc n

Hjer, |

vide inhoc Tract, Exam, r

n..6, in R.

Ailafo

gationem : Nonretineasalienum, Hinc

ad 3. Oppon.

x.. 2, Reftitutio ablati f2

juxta conditionem pracepti negativi ob -u

tem in voto

ligat femper & pro fem

li

eft necetlaria ad falutem,

per , faltefn in

J ffä(:

voto,utante dictum.

R4tio: . Quia confervàre juftitiam eft

z IT

— LXXXII, Duplex eft radix reftitu-

I

nece(larium ad falutem, Unde ad Rom.

i Ulzæ

tionis, nimirum res$accepta , & injulla

j. Nemini quidquam. debeatis,

EtS,

aeceptio reis Id eft , homo renetur ad

l] h ']/

re(ti.

.»F;ä(

.1 De voffitutiont,

$091

teflitutionem ex duplici capite, nimirum

——

compeu[are ei , qui gratiam fäCf*ï ;

vel ratione rei acceptz , velrationein ju-

quuod non fiet , ff per boc damnum in-

f acceptionis,

cufrat.,

Jta S. Thom. hic a. &. in c. dicens:

Vertio modo actipii aliquis

vem alterius. Abf aue injnria mon pro

Ratione vel tenetur eam veflituere ,

f* utilitate , frcutt patet. im depofitis,

D

qu,zmdz'u eam apud [e babet , 'uia»

E ideo ille qui ffc accipit in nulla te-

wod Dbabet ultra id, quod. fuum eff ,

ueiur valiome acceptionir, quim imo

debet ei fubtrabi , &* dari eicui deeff

Te-

accipiendo impendit obf quium,

Ccundam. formam commmtatiua ju-

netur autem ralione vet, eT propter

ffitie, .. ded ipfà acceptatio vei aliena

boc » fF ei frebtrabatur vex absque funá

potefh teipliciter fe Jabere : puando-

(s

culpA nom tenetur. ad veflitutionem :

que enim eff ivpuriofa , [cilicet contra

fecus. autem effet , ff cum magna faa

vvolimtateya exifTen.r ejmx , qui eft vei

culparem dz'lto Gtamo amttieret.

dominus, ut patet im furto cr TADIRA,

Alii DD. claritas gratià affignant

F tune tenetur ad re[Hitutionem , uon

tres radices reftitutionis,

r.Ex in;fu&a.

fülim vatione vei , [éd etiom vatione

acceptione , qua folet etiam appellari

snpuyiofee actionis - etiamft. ver apud

reititutio ex delicto , vel damno illato , &

i

ip HUT MOR YCIRAB AT,

Sicuf enim ,

eó fpectat omnis injufta damnificatio.

"i

qui percutit aliquem , fenetur vecom-

1.Ex te'accepta, quando nimirum res.

aliena detinetur , five bona fide, ut quan-

j

fenfaxe inpuriam pz[rl) GttAmrois qpyd

^

dores fürtiva bona fide eftempta, & Gic

8p[pnmp nubil raaneat , ita etiam 44 f'a-

eft fine pecccato ; five malafide, & fic cft

Vakby vel PADit , fentetur ad vecom

J

"

"

cum peccato , ut patet in furto , vel í1e-

Z)enfätionzm danni

7

"U

eliag

mens fciat rem effe furtivam, 3. Excon-

j

Hibilinde babeat,

9I ulterim: proín

tra&u fi nimirum vi alicujus'contractüs

.

Juerin ilata debet puniri, — Alio m

J

initi aliquis debeat & nonfolvat..

£

J

45;5])1': ;zlig,wix

FE

". alterius in utiht-

QUJERO II.. Quomodo reftituet,qui

Lalem [nam absque IApHYÍA CHI- "a

alium' damnificavit in bonis fpiïituah-

bus five naturalibus , uti funt ufus libe-

du

lugtate feilicet ejus ,cu]ms efl ves yficut

riarbitrii & rationis , Scientiz, Studium,

j

potet osmatuts. Et tuuc idle qui acce-

&c. fivein füpernaturalibus s utl funt

pit , tezerur ad. vefhitutionem epure)

gratiaDei, Sacramenta, virtutes, &c. five

adanimz fàlutem fpectantibus, uti funt

quod. accepity. pon folzum rakióne ver,,

T

Status R?ligiofms , vel. Clericalis . aut

TU

J etiam vatione 1eceptianis , etiam-

J

Prabenda ;.

s

KE ren amiferit ,. tenetur. enim ?ä"ï

n

l

"

Xer,

F

b

eg

92

TRACTATUS VIH. Exenen3.

LXXXHT.&. i ng veneno , phil-

ritati reftituere; freum decepit ,tenetur

Y

veritatem.docere,

Item tenetureumad

tro, maleficio, &c. alteriabítulit ufuma

&

rationis , tenetur, quantum in fe eft , ma-

meliora hortari, preces pro eo-ad Deum

]

leficium tollere ; temedia,quibus conva-

fundere, .& meliori quo poteft modola-

l "»Naïil

leícat procutare; & onmi damna inde

borare , ut reipilcat.

Iino Íi damno

fecuta compenfare.

./fi(;iïituah üit.annexum damnum temyo—

Eu

rile, v. g. fi talem inluper vulneravit

Ratte : Qui eft caufa damni , tenetur

^

l

t

illud reparare pro poflibili,

cotpore dum eum vi &«

uitinmal

0, V&

»edi

Qu

n 2. Qui vi velfraude alium img

AC le

fi fine expen(is:non poffit .à malo revo-

Tj

vivclä ftudio literatrum, teneturad refti-

Carl, tenetur etiam ad-rcparationcgn-il—

M

(l

tuilonem.

lius damni temporalis , &.ad faciendas

vl

:

R4tio eft eadem.

has expenfas.

*IC pr

x.3. Qui alium induxit in etrorem ,

Quid fi. non Po[ïl:t eum d»peccato re--

J

vel docuit.falfas fententias in rebus Fi-

vocare , nifi cum periculo.vitz.

h.

*

Dicoo: Cuüm .charitas interdum obli-

dei, velin genere morum; tenetur reftis

tuere , & conclufiones ac falfas fententias

get pro fratribus animam ponere ,j fot-

fevocare.

tiori hzc oblivatie habet locum; ubi-t-

A

Ratio cft eadem.

inul adeft debitum ju&itiæ.?

EC t

« l

jl

Gd Pr

o idat

i, Parochi , & fimiles,

-Revidenda hic fünt,, qugdiximus fuü-

N

mi,

Item .de

quibus ex officio curz animarum inyigi-

prà de diledione proxi

"n [

correctione Íraterna, liem de .,f;an-

landum eft, tenetur reparare :damna,

Mj

dalo;

í

li

qua fubditi ex eorum negligentia patiun-

j

l

tur.

Dixi in R, s. Quifraude ve

|yi , nam

g

Ratio eft eadem : Cui addo , quód

qui aliquem induxit fine vi vel fraude a

(

quivis homo habeat ftrictum jus ad ufum

peccatum,ratione cujus non folüm«aPQd

KRxllü*nm

rationis,

Itemad hoc, nevi velfraude

Deum gratiam, fed & apud homines

MW

N

omnem amifit ftimationem, licttgra-

lt

impediatur Àftudiis, neinducatur in et-

]

NT

rorem.

tem uti fuo Pralato :accipiat

viterpeccet, non tamen tenetur eiali-

INUUI)'] ]

ea,quz funt cürz animz.

quid reftituete.

í

À

)ui fraude vel

Clþ l

LXXXIV, Refp. s.

d

Ratio; Quiafcient

i& 'Völghti 'noh Hþ

Hiris

j

j

vi aliquemin

u

iuxit ad peccatum , tenetu£

injuria,

Y

N

Ti

LXXXV. Refp.6. Qui per injuriam,

t

