ab/olvi à reíervatis. ante ;fiucm jobilzi

|

commiffis.

e debeat, vide fuprà Tra&t, 13. Exam. $.

((

M

Ratjo: Quia cenfetur moraliter ea-

num.99.

dem Confeffio.

. ANonne faltem Superior qui referva-

Dixi autem , 4 refervatis ante finem

tionem fecit , pote(i eain extra Confef-

i

fionem tollere?

f,?ubil.æi comntfs. . Si enim fint com-

(l

ZAffiemo, five peccatis cenfura fit an-

T

miffa poft finem Jubilei, ab illis abfolvi

non poteft virtute Jubilei, cujus facul-

nexa five non; imó & una refervaio ft-

C

u

£:sfolüm eft data pro contra&isante Ju-

zte altera fic tolli poteft.

bilzum vel eo durante.

Ratio

Quia , qui legem facit, cam

ir)

: ,Nota , poffe tempore Jubilzi fieri

abrogare potefl, & res per easdem

YU

Yal

fommutationem votorum in éam ma-

cau[as difflvitur per quas na[citur ,

Wi

tériam, quám Jubilzo «elapfo Confe(la-

ut habet Regula Juris ;; Refervatio

U

J

i

u

rius aut alius vir do&us judicaverit ex-

autem nihil eft aliud quàm prohibitio

pedire.

à Superiore fa&ta Confeffarits.

Hàc

]

QUZERO XIV. Poteün& Confeffa-

ergo refervationis ablatione fa& poteft

rius abíentem abfolvere à refervatis, fi

quilibet Confeffarius ?lcg'ifimä expofi-

:

«omperiat ,

tus à peccatis refervatis commiffis. &

folverit?

quód gum malé ab eis ab-

:

committendis , uti & à cenfuris contta-

E

LXXVIII. Kefp. 1. Prob

abiliàs non

&is abfolvere.

wl

?of;eü » fi fint peccata od cenfurata.

Hazcde ngfuris di&a fint.

b 1

"n

,»«6

i

ii

ce)o(om

Xü ]

wul !

ld

j

um

4pm

; B'

'Aaaa 224.2

EXA.

h

sss

3

1108

TRA CTATUS'X& Examen 3.

lr

hn

.meäwWämæwmwwäww

&i (

vt t

ii

EXAME N Ill

!d

alidd v

ïïäyäzdu/fmüzk De quibus Ziïge[. D. agit i

-t del

Supplem-. Q.2y.€9' 26.€9 277.

tl d'&i[

1m ef

a p

UJERO I. (Qgï-d" eft. Iadul-

dulgentiam, fit fimul cum alíqua com-

gentia, & Thefaurus Ecclefiz ?

*n clar

penfatione , quà ex thefauro Ecclefix

Atf

LXXIX. R. t. Indulgentia,

tantum folvitur , quantum homini in-

jexta $. "Thomam & alios

funea

dulgentiam lucranti, remittitur.

Sicut

ilililo

Theologos, eft relasatio peenz tempora-

fi pro aliquo deb'ïtgre.milchmperïal-iums

ä.»»sgjna t

lis , debite peccato a&uali jam remiffo,

tantumdem folvatur ex zrario poblico.

omini in gratia exiflenti conceffa extra

"I pta

Ubi cft mifericordia, quia non folvit de

od d

Sacramentum à Prxlato Ecclefiz illi ap-

fuo ; & juftitia, quia à debito non libe-

plicante Thefaurum Eccle(ia.

Aufie, &

ratur , nifi fit plené folutum. — Dicitur 6,

Explicatur Definitio : Dicitur 1. Re-

4 Pralato applicante tbefaurum Ecclefra,

ln ij

* Ürifiy

laxatio., id eft, remiffio peenz ,. quía

Pro quo

u inïinimm

per Indulgentiam non remittitur culpa

B& 2. Thefaurus Ecclefiz funt bona

!m g,

Íeu peccatum , hoc enim remittitur pet

opera ac fatisfa&tiones Chrifti, Deiparz,

Sacramentum Peenitentiz.

Dicitur.2.

Apoftolorum , Prophetárim, Marty-

MU

!t

i, g,

Pona tempor4lis; quia peena aterna re-

rum & omnium Juftorum à primo jufto

mittitur .cum peccato mertali, & com-

Vg

Abeb usque ad ulimum , qui in fine

?!HI ?MM

mutatur in temporalem in hac vita, vel

mundi nafciturus eff, quz fempet ma-

in Hamma*purga-n*-te Iuendum, Dicitur 3.

J-fflffn'gi, Ü

nent in divina acceptatione feu memo-

Debita peccato atinali ; quia pcenz pec-

rià, ac data funt Ecclefie (cujus Chri-

1] HPW ad

£ato Originali debitz , v. g. mors, mor-

M

fl

ftus eft caput) ut ex iis fimul junás,

bus, fames , fatigatio , &c. per Indul-

vclut ex quodam fpirituali publico ara-

UI5 tee

)

gentiam non remittuntur.

if

EM

Dicitur 4.

rio membrís indigentibus communice-

Homini in gratía exiflenti ; Si enim bo-

tur,

Pro quo:

Autur,

mo fit in. mortali , eft inimicus Dei ac

D]

Nota, quód in omni bono opere,

indignus remiffione poenz, . D'icitur $.

MM

quoad praíens, duplex fit valor. Pri-

Extra Sacramentum ; . ad differentiam

mus eft meritorius , puta , vitz ztern,

À " ts

zemiffionis facramentalis , quz fit meré

qua ef premium ejus. Et hic ef perfo-

d()rllm

bih's, :

hh

u

f

&x Dci liberalitate , quae vertä fït per in-

nalis,nec ab operante ælfexi applica

L]

fi

Aj

fflluuw

^

m

x

* d

1log

De InJul;ggmi't'sa

Á nïäräm Iöquamur de merit

o finito

funt paffi , quibus non egebant ad fol-

puti hominis ad excipiendum meritum

vendas fuorum peccatorum peenas , ut

infiuitum. Chrifti.

Et de hoc

rimo

- inprimis de Chriflo per fe patet , qui fuit

valore' intelligitur. illud 1. Cor. 3.

abfoluté impeccabilis, & B. V. in paffio-

Unusquisque propriam mercedem. acei-

ne filii graviffimos fuit paffa dolores, &

tamen peccatum nullum commifit: Mul-

pie fesundum. proprium labeorem. Se-

cundus eft valor fatisfa&orius pro poená

ti fanéti Martyres, Eremitz , Confeffo-

peccatis debità , provenitque à poenali-

res, &c. vigiliis, jejuniis , ac immenfis.

tate & difficultate operis boni , ejusque

tormenüs Íe afflixerunt, cüm tamen

premium eft remiffio pcenz temporalis

nonuifi venialia commiferint, talis au-

debitz peccatis remiffis.

Et is ex vi

tem valor non eft

perditus, Ergo referva-

fie

wnionis charitatis (quà inter membra

tur in Ecclefia.

viva Eccleize feu inter Fideles alter al-

,e.iïz

QUZERO 1l. Efine in Ecclefia, &

lr

terius onera portat) eft alteri applicabi-

penes quem , poteftas di&um T hefau-

jin

lis. Et de illo intelligitur illud Ecclef. 3,

rum difpenfandi Fidelibus extra Sacra-

f

Eleemo[jna. extingnit peccatum , id eft,

mentum per Indulgentias ?

À

()

pornam peccati.

LXXX..&. 1. Chriftlus Ecclefie &

T;

Quód dictus Thefaurus fit in Ecclefia,

ejus Capiti dedit illam facultatem.

beb

eft deFide , & patet ex Extravag. Clem.

lta patet Matth. 16. ubi Chriftus Pe-

Vf. quz incipit ; Lzzgezztus , & decer-

tro dixit : Qwodennque. folveris [uper

Mn

ni, Chrifum per effafronem. Sangusnis

zerram , erit [olutum G'in colis. Quibus

fgi. infinitum Eeclefja militanti T be[am-

verbis Chriftus Petro promittit fupre-

Vl

|

tum aeqiifiviffe, C? qui eo mfi [unt, Dei

mam poteftatem ad regendam & judi-

1

amict fats [nnt, & dilpenfandus eff nunc

candam Ecclefiam , quam: poftea a&u

i

[

pro totali , nune pro partíiali venziffone

tradidit poft Kefarrectionem Joan., 2 1.

p

dicens : Pefce oves meas.

pene temporalis pro ptecatis debita.— 44

Quz verba

ht :

eujus quidem The[auri cumulum B. Dei

funt omnino generalia , nec reftringun-

Y

Genitricis Q* omnztm eletlorum à primo

tur ad fola peccata, (icut illa Toan. 20.

q

juflo ufqmte ad. ultimum: merita admini-

d

Quorum remt[eriis peccata ; cd exten-

)

enlum preflare nofeuntur./—. Ex quibus

dunt fe ad cenfuras , peenas, Leges. vo-

naf*x

verbis patet, ex quorum bonis operibus

ta,juramenta, &c. Ergó.

Idem patet

M

ac fatisfa&tionibus ille '"Thefaurus con-

ex illis generalibus verbis Chrifti Matth.

14

jtuatur.

*

18. Quacmnaue aligaveritis feper ter-

. Ratio

L

Eundem Thefautum in Ec-

Tam , eruntlsgata Ci'an ealis, Etqua-

of,

tle(ia dari conveniens cft, Nam uti Deus

eunque folueyitis [üper terram , evunt fo-

i2

nullam meritum relinquit fine premio;

Inta i in calis,id eft, in Judicio Dei,

Ü

Dec peccatum fine poena , ita nec ullas

:O Chriftus. ipfe. pleniffimam Indulgen-

01

San&orum fatisfactiones

permittit peri-

tiam dedit Latroni iis verbis: Hodie me-

iisl

16 fine fru&tu

*

*

- $ed multi San&i multa

«um eris in Paradifo. Et Magdalenz,

wti

: Áaaaaaa 3-

$119

TRACT.ATUS XIV, Éxamen 3.

uti & Samariranz absque ullà fatisfa-

annum 844. dedit Inäu'lgentïas tíum — m

€ione, qux aliàs fuiffet neceffaria,

annorüm , & trium quadragenarum,

u pahn

xitnnis

/&&. 2, De eo, qui poteft Indvlgentias

vifitantibus Ecclefiam . S. Martini in

largiri, S. 'Thomas hic q. 26. a. 3, in c.

Monribus, in fefto ejusdem Ecclefiz : ut

(0

fic aitz. Papa habet plenitudinem Ponti-

patet ex marmore in eadem Ecclefia an-

iil .

ficalis poteflatis , quafi Rex n Regno,

tiquiffimis literis incifo,

Plura fimilia

1

A

fed Epifcopi affamuntur in partem foli-

videri poffunt in Controver(iftis, Hine

^; r

citudinis, quafi fudices fingulis civita-

patet quàm fplendidé mentitus fit Kem-

dl

tibus przpofiti : propter quod eos folos

nitius affecendo , ufum Indulgendarum

p fe t

in fuis literis PapaFratres vocat, reliquos

- BhteD,

e(le novum in Ecclefia , & ccepiffe circa

autem omnes vocatFilios. Et ideo pote-

annum Domini z200.

Eandem Indul-

Diz:idil'ar |

flas faciendi Indulgentias plene refidet

gentiarum antiquitatem & Divinám

-u

in Papa, quia poteft facere prout vult,

Traditionem ftatuit Trident. Seff. 25. de

at Rof

causà tamen exiflente legitimáà , fed in

reform. in decreto de Xodulgenttis.

fl q

Epifcopis eft taxata fecundüm ordina-

Ratio : Ia omni Republica bene or-

tiytured

tionem Papz. Et ideo poffunt facere

dinata debet penes Principem vel Magi-

n ina

fecundüm quod eis eft taxatum, & non

ftratum effe poteflas membris indigen-

ET

amplius, flixzcibi. Porró eft Epiícopo

tibus diftribuendi thefaurum ejus & bo-

1. Ligj

taxatum , ut poffit folitm dare Indujgen-

nacommunia: Sed Ecclefia eft à Chriffo

«lj

tiám 40. dierum au&oritate fümmi Pon-

beneordinata, & per Indulgentias aliud

H d

tifidis ; Item in Dedicadone Ecdefiz

non intelligitur quàm talis thefaurus &

' Vfl ;

Indulgentiam unius anni. Solet etiam

commune fpitituale zrarium, Ergó.

: Mügmm

Papa fuis Legatis dare facultatem conce-

LXXXL fotefine Papa lucrari Iadul-

Ptifina

dendi Indulgentias; ^ Et fummo Poeni-

gentias aliis conceflas?

tentiario.

tii Quài

— Affirmo , ficut & gaudere poteft dif--

"n npes

Hinc Clemens VI. in Exttav. cit, ait :

penfationibus aliis, v. g. injcjunio datis,

tj n

Hunc Tbe[aurum Chriflus nonín Sudario

Katto S. T hom. q. 27. a. 4. in Se

contra

E

.

Piptdas f

vepofeit , non agro ab[condttum , fed per

Quia tunc effet ipfe pejorís

Fof:df uibu

D.Petrum Cali Clavigerum, ejusd, Suc-

conditionis quàm alii, fiipfe non poffet — sij,.

ceffores commifit Pidelibus falubriter dif-

uti Thefauro Ecclefiz , qu.&m aliis Jifpen—

enfandum. inc & Indulgemïarum

fat. Et ibidem ad 1. ait :: A&us jurisdi-

- ii

J

ufus in Ecclefía eft antiquiffimus. Nam

€ionis non poteft aliquis in feipfüm

Wlfäfüw

S.Gregorius Mag. Papa , creatus anno

exercere , fed eis, quaz au&boritate Juris-

lbf

619. inflitnit Romz Indulgentias Sta-

dictionis dantur, poteft etiam Pralatüs

tionum , ut fcribit $, Thomas hic q. 2 ,

RUTN

2a.2.in c. & teflantur alii ante illum.

uti, tam in temporalibus quàm in fpirí-

g

D dlh'('r

tualibus. — Sicut etíam Sacerdos fibi Eu-

ii

S. Leo 1II. «irca annum 3805. conceffit

l,

chariítiam accipit, quam aliis dat..— Et

[xlem Y

Indulgentias tefte S. Ludgero in Epift.

ita etiam Epifcopus poteft accipere fibi

[

NU (

bt

fuffragia Ecclefiz , qua aliis difpenfat ;

4

de S. Suiberto, ïScxfgiu;ïL qui fcdit circa

quorum

Em

z

De Indulgentiis.

irrr

i

guorum effe&us inmediatüs eff remitfio

quz amplé fofent concedi in

ju B»ilæo.ar

!E'

penz per Indulgentias, & non actus Ju-

:

De quo poítea plura.

risdidionis, Elreibi.

Indulgentia partialis fub variis formu-

24

(

QUJAERO IIJT. ontupfcx eft In-

lisconceditur- Nam i. aliquando datur

Iu

dulgentia ? ..

remiffio tertiz. vef quartz. partis pécca-

LXXXH. 5« Indulgentia varié divi-

corum, 2.Intetáum dantur aliquet annt

ditur ; Przmo in totalem & partialem.

Indulgentiarum , vel aliquot. dies , ut

[

"Fotalis eft pïexiariæ » temittens lucranti

quadragena dierum. Endulgentia tertise

]

totum poena f

d

vel quartz partis peccatorum fignificat

eatum; Partialis, quz tan-

[

'tüm partem,

semitti posnitentiam pro tanta parte poe-

(

fgnaïem,

Dividitur 2.in realeny , per

n& peceats debitz , juxte taxationem.

iti

& localem.. | Rea/s e(t, quz conceditue

facrorum Canonum. Idem eft de indul-

ZSN*

alicuiret, R ofario v, g. vel Imagint, feu

gentia tot dietum vel annorum ;; unde

potiüs illi , quirémtalem geftat. — Per-

malé hoc intelligunt ilii . qui dicunt ,

H

fonalis conceditur perfonz , ut eam [u-

intelligi tot dies vel annos. Purgatorii.

eretar vel in articulo mortis, vel quoties

Pro quo

i

hoc-vel illud opus pium injun&um fc-

LXXXIII. - Nota, quód antiqui facri

$

€erit.

Localis conceditur alicut loco,

Cariones feveras affignaverint poeniten-

hr

(

nimirum Eccfefie , vel altari, feu illis,

tias facramentales feu.à Confeffariis in-

sihuz

qui locum devoté vifitánt,

jungendas; minrirum: peccato alicui gra-

ol

Dividitur. 3. «€l potiüs fübdividitur

vi feptem* anmos p«enitentiz, c. Floc

gO

Indulgeatia totalis in plenam, pleniorem.

ip[zm. z3.q.2. Et huic peenitentiz cor-

d

!

|

& pleniffimam. — P/enz , ut folet expli-

refpondebat Indulgentia 7. annorum,

«ari à quibusdam, vocatttr, qux remhtit

di&ta feptena. — Pro altis peccatis deter-

totam poenitentiam injun&am. Plenior ,.

minabant 40. dies Jejunit in pane & a-

jl

qua remittit totam pcenitentiam meritó

Et

qua, & aliis laboriofis exercitiis.

i*

injngendam fecundüm: Canonts anti-

huic correfpondet Quadragena ; id eft,

?E]U'u

quos, de quibus poffea, Pleniffima, qua:

Indulgentia remittens pcenitentiam. 40..

remittit totanr peenitert

:

] poM

tia-:g';hpe'cca:ïs in

dierum juxta illos Canones. . Hzc pee-

judicio Dei debitam.

Quidquid de hoc

niteniia jejunii in folo pane & aqua vo-

"

u

f

i

cabatur etiam Carena , qui terminus fi-

- Jndulgentia plenaria & þïeni!ïïmæ

?uïa'

gnificat carentiam omnis alteríus cibi &

(P

quoad fabílantiam. feu quoad effcctum

confertit hbomtnum.

Pro crimine valde

j

remiffionis totius: poena. fant idenr cunr

&troci & extraordinario, ut cui debere-

[

Jubilzo , differone veió-folüm ab illo,

tur poena capitis ( de quo c. eccssaffi. 8«

B

quantüm ed jurisdi&ionem , & ma ferenz

de acew[ationibus ) injungebatur Qua-

f

icutatem, v. g. abfolvendi 3 cafibus

ragena jejunii & feptena pcenitentiz..

Ti

xefetvatis, dilpenfandi in'Votis; eligendi

Qui pejeraverat , vel alium ad id in-

j

U

: Con&lfarham' ». abfolvendi. à cenfuyis,

duxerat , debebat 40- dies in pane & a-

u

«s

—

TII£

TRACTATUS XIV.Examen 3;

-

qua tranfigere & per 7. annos fequentes

gulis eorum peccatis injunxerï—nc ttes

j d

poenitere.

Qui rapuerat vel furatus

vel feptem annos; fa&o calculo, quan-

rl

fuerat Ecclefiz ,

preter redditionem

at

tus erit numerus annorum poenitentiz

quadrupli, debebat tres annos peenitere,

pro innumeris illis &

am enormibüs

ii ]u

& quidem in pane & 'aqua.

Per has

- deli&is i

1747 j

poenitentias putabant illorum Canonum

LXXXV.

, lndu/g.

uomedo boc intelligitur,

Conditores frequentiüs integre expiari

quando ludulgentiz plenariz füperad-

.",'Wl:m

totam poenam peccatis debitam, - Erat

ditur Índulgentia aliquot annorum vel

n p

tamen in poteflate Confeffarii peeniten-

dierum , vel remiffio tertiz partis: pec-

t9. 8

catorum ? fi enim eft

tias illas fic injungere , ut aliquz ex fe-

*1, Yotà

piennibus obirentur ,v. g. femel in heb-

diget illa additione.

plc"ryiaria, non in-

d M

* domada,

Dico: Dato & non conceffo

K(quia

i

Ex his infertur, peffimé fibi confulere

aliqui Au&ores id negant) dari au-

-H a

illos, qui indulgentias certorum dierum

thenticam talis indulgentiz conceffio-

Atzo f

ant annorum negligunt , & folas plena-

nem , infpiciendus eít tenor literarum,

iUm, i

rias quarunt,

Vel enim illa additio erit lucranda alio

i i

LXXXIlV. Quomodo cum bac &xplï—

tempote, loco, & a&tione, veladditio

A btl

'«atione falvas indulgemiam miile imó

erit applicanda per modum fu

a

Eragii ani—

?A n

20. mille annorum, cüm tamen facri

mabus in Purgatorio,

d rml

Canones non determinaverint tantam

t

LXXXVIL, Quid intell

M Bogí

peenitentiam , & ad fummum pto gra-

gentias Stationum K omz ?

015 per Ir;d ul-

A mü&(

vilfimis deli&is poenitentiam totius vi-

* Dico, Effe eas que conceduntur vi-

Y Cmes

t£ , quz raró excedit centum anno«,

fitantibus certas quasdam R omanos Sta-

Fimup,

"44 bec dico inprimis, eam indulgen-

tiones, id eft, Ecclefias Romz , qux (int

&tün. Dj

tiam etiam non poffe intelligide pcenis

inftar Stationum feu prxfidiorum & ex-

70, i g

Purgatorii , quia nec hoc tamdiu dura-

cubiarum fpiritualium.

TTales Statio-

DI Rj b

bit. Deinde dato & non conceffo (quia

num Indulgentiz Romz funt quotidie,

t

aliqui id negant , dicentes tales indul-

Vff p

in quibusdam Ecclefiis plenaria , in aliis

DEET

AC P()

gentias fuiffe olim à Quzftuariis confi-

non plenariz.

Aütvr

Cas) dato , inquam, tales indulgentias

QUJAERO IV. Quid fentis de Ju-

LO

fuifle datas , poteft contingere , quàd

bilzo, feu AnnoSan&o.

Fitémi,

- tam atrocia peccata committantur, v. g.

LXXXVH. &. i. Sicut apud He-

Bo T

in confuetüdine blafphemandi, per fin-

u

breos annus quinquagefimus remiffionis

( Y

nla feró momenta pejerandi , item fur-

erat Sanctus & Jubilzus ( Num. ult. &

A

tf

ta , tapinas , adultería, maximé peccata

D

Levit.25. & 27.) in quo dimittebantur

"i n

cordis in concupifcentia vel uxoris vel

omnes labores agriculturz, nec araba-

Nltme |

reialienz ,&ec. ut meritó tales peccato-

tur, nec ferebatur , nec metebatur, fed

res tenerentur ad millium annorum pce-

NI

commodé ífuítentabantur ex frugibus

i At Saa

mitentiam ; Si enim facri Canonces fin-

anni fuperioris , quas Deus triplo plures

LUN

gabato

Em

»

X115

De 7mïz(g€71ifi'f.

dabat. Ttem fervi donabantur liberta-

precinit Summus Pontifex, hymnum,

j

]

te , relaxabantur deli&ta , agri diveudiri

J'euz Cxeator Sprrstus 3

Ex (ic reeedunt

adEcclefiam S. Petri 5*

us P

afanda

Il

revertebantur - ad .antiquos . poffeffores,

cum aliis Ecclefiz porfä; adhu eousque

?

&c. Ita & Jubilzum Romanum eftzZz-

nus [antias plenaría. remi/fionis [eu -ple-

eft claufa.. Ibi Papa 2 fella geflatoria

defcendit, &-ad Portam fanctam acce-

j

naria. Tadulgentia mnium ponarum

dit praferens manibus malleute, quo ter

!

tgmpor'alium- peceatis. debitarum CHm

WE

qariis priuilegiis facultatibus anté

percutit murum porte apceriende, ter-

W

nominatis , nimirum -abfolvendi à re-

que przcinit hos verfus : "perite mibi

fervatis, vota commutandi , joramenta

portas jaflitia.

Interim, Fabri murarii

n

iclazandi,&c, Ex quo patet.definitio

& miniftri demoliantur imurum PDonti-

'

[

Jubilei.

s

fice orante; Lapides autem .& camen-

Porró bzc vox

tum muri disje&i devoté à Peregrinis &

[U

?häilæzm derivatur

tl

3b Hebtzo 7o£el , quod lignificat cornu,

à Komanis rapiuntur.

"Vandem Pc-

(

büccinam ; ivel tubam , quà ia Veteri

nitentatii inditi Presbyteralibus .orna-

1

mentis fumptà aquà benedidà lavant

Lege in feptimo menfe annum Jubi-

leum precedente annus quinquageí-

poftes Portz fandz , Quà aperá & lori

"

[

mus nuntiabatur clangore buccinz. Le-

darur Crex. in manum Pontificis, qui

t

'enü flexe ance.Portam fanctam przci-

vit.25.

j

OR

5 Bonifacius ViIT. Tjubilæam:Ro—

nit Te JDeum Laudamus. . Et fic intrat

manum.conce(fit quovis centefimo an-

comitante Cleto & frequentià populi,

:no, Clemens VL reduxit ad Quinqua-

Mex mitit tres Cardinales Legatos ad

——

m

o

gefimum, . Urbanus VI. ad trigefimum

aperiendss alias Portas (2 n&as Ecclefia-

M

I

tertium. Paulus IT. ad vigefimum quin-

rum $. Pauli , S. Toannis Lateranenfis,

£m , uti nunc fervatur, Caufa redu-

& S. Marix Majoris, qui fingulis eas-

t

l

&ionis fuit.brevitas vitz humane, & ut

dem feré czremonias & preces adhibent

in earüm referatione.

Y

homines plure: & pluties tanto tbefau-

Qüz Porte per

f0 gaudere poffint.-

-

H

*

totum annum Jubilzi manent apertz, ut

T

LXXXVII. &.3. Romz

vad venien

in. bujusmodi Ecclefiis : omnes Chrifti

k]

te. Anno San&o celebrantur . certi ritus

Fideles affidué confequi vilesnt plena-

& -ceremoniz , quas fic refert. nofter

riam peccatorumremiffionem. Hzc ille.

Lublino, . In Vigilia Nativitatis Domi-

.. Ritus & Cztemoniz, qux in decur-

fu & fine Anni fan&li adhibentut ; vi-

1

ni-horá Vefperarum. Papa cum Cardi-

u

nalibus , Przlatis , & Officialibus de-

deantur in A A. Quia eidem folemnita-

7

€enter ornatis proceffionaliter , Cruce

te4 quà mürus Fuit apertus, iterum clau-

przcedente vadit ad Capellam Palatii

j

ditur in redeunte Vig lià Natalis Domi-

L

- Apoflolici, quam ingreffi , Papa genu-

ni, ipfo Papá priu«, deinde fummo Poe-

u[bäï

flexus ante Sacramentum, & reliqui o-

nitenuario in limine Portz San&a 3-

Cdente calcem trullà feu cochleadi r

ï Um

mnes orant, . Poftea thurificatá. hoftià,

Bbbb bbb

j

: lfgcn»

1114

TRACTATUS. XIV, Examtn 3-

W

Ástt ]

genteo, & ternoslapides ponente: quo

ra: quz videnda funt in ipfa Bulla, ac

feduló & accuraté implenda.

A

10 QU

per:&o murarii murum perficiunt: qui

A oAl

manet integer, ufquedum alius Annus

QU/ERO V. Circa Jubilzum quo-

fanctus redeat.

modo refolvis hos cafus?

TUfptttà

sm, din

Nota , Portam vocari fan&am ideo,

XC. Prímo: Peccat quis peccato res

fervato, & quidem ex confidentia Jubi-

It om

quiailli, qui per eam , ut decet, intrant,

Tib ad

obtinent fan&titatem & gratiam, & dum

lzi obtinendi , poteftne virtute illiusab-

folvi, cim videatur agere in fraudem,

iatis p

illa clauditur, lapides, calx, &c. benedi-

4

cuntur.-

& videri aliàs poffet; Papam vellefove-

atóbtn

re iniquitatem ?

,'rcndi i

LXXXIX. 5 ;?. Romz durante An-

no Jübilzo , omnes indulgentix plena-

z. Titius in prima hebdomada Jubi-

;mis, T.

riz conceffe vivis, etiam in carceribus

Izum lucratus eft , in fecunda veró com-

detentis , fufpenduntur, ne Jubilaeo R o-

mittit refervata, poteflneabfolvi, aut

Ad j pite

vota ei commutari ?

$

al "

mano fint impedimento , ut patet cx

* Extravag. .O wemadmodum. Et ex Bulla

3-

uid fi ab iis petat ,abfolvi flatim

*

g

.'H.u!»:R, Pr(

elapfo Jubilzo?

(taabfo

Gregorii XHif. que incipit: Q«aonian

fanchi dubiles.

I:em füfpenduntur aliz

4. Titius cumanimoimplendi omnia

;""Jüione'fnn

dtfintcon

facultates , v. g. commutandi vota , dif-

opera Jubilzi, accipit abfolutionem à

;|

penfandi, à cafibus Bullz Conz abfol-

refervatis & votorum commutationem,

Ál

vendi, &c. quxfüerunt conceffz ad lu-

fed poftea opera nonimplet, adeóQue nec

1

crandas plenariasIndulgentias, Indul-

Indulgentias lucratur , revivifcuntne vo

E

T.

tbl

ta & cenfurg ?

QU&

gentiz tamen conceffz per modum fuf-

fragii defun&is non fufpenduntur, cüm

$- Opera Jubilzi dcbenmeq

mnia fíe-

É z

* Ttoni

riin una hebdomada ?

Utnrar

jubilzo Romanonon obftent.. Utinec

conceffz vivis ptc articulo mortis , ut

Zf 1. Probabiliüs R. Affirm, Katio-

(

Áing]

Bonacina docet ex Declaratione Urbani

1 d

Quia ubi Bulla non diftinguit, vel re-

EAU

VIII, £:&a Anno 1625. Ex qua eadem

ftringit aut excipit, neque nos diftin-

f

Vütttm

Declaratione conflat , non fufpendi fa-

guete aut reftringere debemus: Sed Bul-

D

cultates vi Privilegiorum Keligioni da-

la Jubilzi nom excipit illos , qui pec-

um

tas, v. g, abfolvendià refervatis ; Quia, ut

cant Ípeveniz, Ergo. Porró ; quod ta-

Vff Dmm

N

di&um eft , folàm fufpenduntur facul-

les fraudem committant, ex eo confcien-

111 ]

à

:dtites Y

tates conceíf ad lucrandas Indulgentias

tiam füam magis gravant. Nec tamen

i

plenarias.

Papa eorum malitiz' patrocinium prz-

* Efdef:ali

Tland

"

R. $. $0

let etiam 'Paþa poff Jubileuns

bet; quia aliás idem effet dicendum de

1n]

Romanum, uti & voft fuam Coronatio-

Chrifto, quiinftituit Sacramentain pec-

R

A

nem, item in gravineceffitate vel perfe-

catorum temedia, quibus mqlti abutum«

1 fjl

cutione Ecclefie, omnibus Fidelibus

tw.

Mi

44 z. Probabiliüs affirmatur. Ratíez

of

concedere extraordinarium. Jubilzum;

"j B

ad illud lucrandum exigendo «erta ope-

Tum quia homo habet jus ad talesgrz-

x

Md

E

-

e

T

( Da Indulgenti.

i

$& Tum

Que effe&u

m

ts qüi eft remiffio p

cenzin

j

tas ftante ,l]urïïaïlæd obtinenda

«tiam, quia.et(i.in probabiliori fenten-

Purgatorio folvendz, requiritur pía &

rationabilis caufa eam concedendi, que

tia non .poffit denuó Juctari Tubilezum ,

«qui in;prima hebdomada illud verà .eft

nimirum cauía concernat publicam Ec-

]ucratus, cümtamen nemo £fine Deire-

clefiz utilitatem aut animarum falutem,

M

J

»velatione. omnino certus fit de ejus.con-

vel Deigloriam. lta patet ex S. Thom,

fecutione, ad majorem fecutitatem po-

hic q.25.a. 2. infine Corp, & a. 3.

n

M

teft rutfus .perficere- opera ;prefcripta,

Rario: Tum quia difpenfator in bo-

Ais Domini fui debet difponere ex ju-

K

iErgo & óbtinere di&tas gratias, nimirum

:abfolvendi à:refervatis & .commutandi

ftacaufa, aliàs enim non erit fidelis

fervus: Sed Papa folàm eft Difpenfator

j

dn votis, in.qux incidit durante Jubi-

qu

4to,

T hefauri Ecclefiz: non Dominus. Ergo.

T'um etiam , quia Papa non poteft fine

T

- ld 3. patet fuprà in 'Exam.2. n.77.

IK.2.& 3.

jufta caufa aliquem deobligare ab iis,

quz funt debita in foro Dei, aut de jure

It

- d 4 .. próbábiliüs-negativé. Ratt»:

Quia:vota abfoluté.& fine conditione vel

-divino: Ped poenz peccatis fuat debitz

:teflri&tione fünt. commutata & cenfura

jure.divino & in foro Dei.

Ereo.

ürti

Jst)

'ablata.fineconditione reincidentiz. -Er-

'Exquo Sequitur, quód fola Thefsuri

f Oo.—

abundantia non fit.íufficiens .caufa ad

fiett

u

d g. Hffirmo. 'Pro quo ánípiciatur

«eum cuicunque diftribuendum.,

:tenor Bullz.

Ia

& 3. Angél. Do&or hic q. 25.2. 3.

^"QUZER^O VI. -'Requïrïturnc jufta

4n Sed contra, docet, quàd pro Pere-

i& ratonabilis.caufa ad conceffionem

mll&' |

-grinationibus :& :Eleemofynis poffint

"IÉndulgentiarum, ut fint valide?

"ieri Indulgentiz. Etid probat ex com-

smuni Ecclefiz confüetudine.

; hi

..XCLI. Ante R. füpponitur, conceffio-

gt

ï

»nem. Indulgentiarum :fine »rationabili

4. 3. Quomodo -pro temporalibus

Jtt

«caufa factam., :effe .illicitam , :proinde

:poffint dari indulgentiz, explicat ibidem

*peccare eum , «qui illos concedit, . quia

inc.dicens: T'emporalia ad fpiritualia

s

'non agit ut fidelis fervus & prudens cum

ordinantur , quia propter fpiritualia de-

W

:bonis :Domini fui.

:tem effe 'faltem

tbemus uii :temporalibus. . ;Et ideo pro

T

g

validam quoad aliqua ;privilegia & fa-

«temporalibus:fimpliciter non;poteft fieri

«ultates vetfantes circa ea , :quz à folo

ndulgentia,'fed.pro temporalibus ordi-

T

ul

ure Ecclefiftico-pendent, ut facnltas

:natis ad.fpiritualia , *ficut eft -repreffio:

difpenfandi inTrregularitate, -abfolvendi

inimicorum Ecelefiz ,.qui pacem Eccle-

DJW k

j

À refervatis, &c. 'Cüm:«enim jus Eccle-

'fix perturbant: ficut &.conftru&io Ec-

filticum à folo arbitrio Papz pendeat ,

:cleftarum & pontium , & aliarum Elee-

jj

poteft in eo validé difpenfare ,.ctiam fine

mofynarum. *Subditibidem ad 1. S. D

juftacaufa,. . Hoc notato

XÉt perhoc patet, :quód non fitibi Simo-

j E

. B& 1. Ad valorem Inäülgemiæ éjus-

Anias qui

a non datur 'fpiricuale pro tem-

J

Bbbb bbb 2

porali

;sg'ä

ii

^

/

ï*fl)lö'i

dPACTAJTUS XIV.. Examen ;z, ;

porali , fed pro fpirituali. In folut. ad 2.

tempore levis ,. ali'of'trem'pore poteft effe

g

ait: Etiam pro puré. fpirituslibus poteft

major, ficut eadem eleemofyna miferiam

livorsd

fieri Indulgenta , &. fit quandoque?

pauperum magis fuüblevat ,. dum eít an-

-ttrcon

ficut, qui orat pro Kege Franciz , habet

nonz carias, quàm' dum nonelt.. ''

ia 5

decem dies de Indulgentia à Papa Inno-

QU/ERO VII: Qox Conditioncs re-

& ml

d

cenüoIV. Hzcibi.

nhn, f

quiruntur i lucrante Indulgentias ?

m. 4. Probabiliuseft, quód ad conce-

XCII. & Effe quinque.

Prima efh.

-&de n

dendas Indulgentias , przfertim magnas,

ut fit baptizatus.

Qnia nemo poteft cífe

vyefcitu

non fufficiat quecunque Ieviffima caufa

particeps Thefauri Ecclefize, nififitmem-

-Atipen

pía , fed debaa: juxza prudentis arbitri-

brum Ecclefiz : Sed.fit membrum: per

;"u']'f!l PCFLO*

h

um effe aliquo. modo proportionata.

Baptifmum. ' Ergoz

Élinc fi caufa nimisfit levis & Indulgen-

2. Ut non fit excommunicatus ex-

^toili

tia excedens ,. hzc erit invalida ; falt;m

commumicatiome majori juxta di&a fu-

atimodo

periüs.

ajuoad exceffum.

- du f P

Ratto patet ex

di&is pro K, r-

3: Ut Indulgentii indigeat, nonenim:

sibin moy

Dixi , jexta prudems arbitriums

poteft eam fufpendere, vel in futurum:

tt'flonem.

TNam fieo flante ,. caufa adliuc reipfa fo-

sefervare, ufquedum indiguerit.

lr

xetinfüfficiens, valida erit Iadulgentia.

4. Ut non fit im peccato mortalí.

üptpe

Quia remiffio poeng temporalis fuppo-

Quia Dominus 'Thefauri non. eft ratio«

D No

nabiliter invitus, quamdiu à fervo dif-

nitremiffionem: culpe & pcenz eternz »

älgmtimmu;

penfatur juxta R egulas prudentiz.

quia inimicus Dei cít indignus; imó in

i o

uembdo erga lalvas valorem plena-

capax talis gratix.. Debet ergo lucrans

'dtnis, fl

riz Indulgentiz , quam Papa dat omni-

cefle in gratia, faltem: quando implet

DCinterom

bus ante fores Bafilice D. Petri' flanti-

ulimum opus , etfi opiimum fit , fr

& tertem f

bus, dum in die Pafchatis populo fo-

onnia im

- Q j

biliüs

pleat in gratia. Verüm Broba-x

lemniter benedicit : ubi caufa eüomgi-

no levis.

- Diffingnendum bic eff cumBellarm. &

- Dico, ibi caufam

-quid"*'em effe levem

noftro Nügno . Si Indulgentiarum finis

- df fs

fecundüm fe, at füfficientem juxta fr-

eft pro peccatis fatisfacere, vel. Deum

if

nem intentüm per Indulgeutiam.

tlla

Chriftiano populo placare, & ad hujus

Atj Tü

enim affiftéfitia pra foribus , & affiften-

£nis confecutionenr injunguntur preces,.

AO gv fig

tia populi fub benedi&ione Papali eft

cleemofynz , jejunia , templorum vifi-

J Ti

medium aptum & utile ad proicftatio-

tationes, verius effe videtur, omnia hzc-

opera debere fieri'in flatu grat

ig.

A tnti:

nem Fidéi de Capite Ecclefiz & ad ho-

j""-'"äum; i

norem.Sedis Apoftolicz, qui cft finis

Ratio : Quiafine gratia ad

illam fi-

1

" Icel

f

illius Indulgentix . ut explicat Bellarmi-

nem non conducunt ; Nam cüm dona

II

nus. Similiter pro eadeim caufa, diver-

iniquorum non probet Altifimus , &

J lllïllimpæn

fo tamen tempore , poteft concedi major

odio fint Deo impius & impietas ejus, ut-

:

aca-

1

B

vel mgngg Indulgentía, quia caufa uno:

ait. Script;ara-; pcrta?ia -gpex; non pi

x

tür,

PPODC n

ER

d

-

De Indulcestiiss-

1 TI7

t Ergo fiquis

Quid á quis ex opex*iBus piefcriptis:

-dür, tecper ea Deo fitisfi

fitin mortali, debet Qpcri

bus promitte-

minimum quid omittat , v.g. ex rofarie:

non Confef-

unum & alterum Ave Matia ?-

16 filtem contritionem , fi

fionem. |.Si veró finis fit alius, v. g.&di-

Dico, Exfi varii DD, teneant hic pa-

- ficatio Temp

]t vel Ho

fpitalis, fubievatio

rüm pro nihilo reputari , attamen judico

fübfidium belli facri, &c;

híc non laxé, fed fcrupulosé p*roc&den—'

!

aupq/ru

E

m -

i

fufficit e

fle in gratía , quande ultimum

dum effe,. quià juxta alios DD. cft ves:

valde dubía:

Imó , ut' feribit Gobat,

i

opts perficitur,

feu quandolndulgemia

quia ille hnis poteít

EugeniusIV, in Bulla, qui, Monachis

eft. percipienda ,

Qäï

obtineri per opera etia

i

Vallifoletaais pro articulo mortis. dedit:

&a.

]

mà P;eccatorc—fa,-

plenariam Indalgentiam | dependenter

o

" . Conditio eft executio" óperis in-

à jejunio fin

]

ulis fextis feris per totum

annum obeundo; n 3lía, inquam , Bul-

li

-jun&i modo przícripto-

f'aäov' omnibus

la omiffionem : quantumvis - involunta-

Quid f Ponitens: de

1

opcribus in mortali factis

adeóque pro-

tíam unici jejunit voluit fuppleri a!io an-

n o

entiam

no proximo . alioquin nolenseos gaude-

pter fi&ionem feu obicem indulg

" non lücretur; lucraturne poftea fi&tione

re indulgentid.

- XCIV. Téstturne quiso

t

*s

füblatà per posnitentiam ?*

pera præf'bri.'

Dico:.Non Lucratur.

Ratío: In«

pta implere per femeripfum?

i

"n

- dulgentiatantum valet quantum fonat,

Affrmo: Quia cemmuniter : hac. cft

lj

mens Pontificis..-

"

& non operatur ultra intentionem con-

u

€edentis , fed indubitaté, (icoficedensde

Poteflne wno a& quis lucrari dupli

- Tocinterrogaretur; diceret ; hanc non

cem Indulgentiam ?

-,

-éffe mentem fuam, — Ergo-

Affirmo , li ea fit mens- concedentis

»

"

E

»m'æ '

T XCIH.

uid'fi opera præfcfipta ám-

quia ab eo h&c res dependet.

Qu

pleantur in peccato veniali?

:

id fi utraque Indulgentia fit plena-

n

- Dico y. Kemiffionempeenx aliis pec«

Xja ?

jl

catis five mordalibus five venialibus jam

Dicó, Non poffe unico a&u lücrari;

Quia primaplenaria, fireverà obtinca-

remiffis debitz , non impediri. -

;

Raho: Tum quix veniale non tollit

tur, remittit totam paenam: | Ergo nihil

n

flatum gratiz ; adeóque nec remiffionem

reftat, quód tollatur per alteram. « Vel

)!

- ponz. um etiam,.quia licét tunc

certä*uzraq—ue concurret; ut duplex cau-

)

J

