De qua S. D.

idem,acillud minuere,

Tllud tollere,

lgl

q.6.a.7.

Mi

€ft facere , uf non maneat effentiavo-

QUARO XIIL | Quid &xquotupï'ex

luntatii: illud veró minuere, cftface-

At

eft concupifcentia? eaufatneinvolunta-

re , quàd manente cffentid voluntatii

pritum

rium , minuendo vel tollendoliberta-

o

dematar aliquid de ejus perfe&ioneac-

tem?

(tvtadi

cidentali: ficut econtra illud augete ,

J [

XXL. . 1. Pet concupi(centiam

€ft facere , quód ejus perfectio creícat.

kdaif

cum $. Tho, intelligo paffionemappe- .

3. 3. Concupifcentia antecedensali-

titüs fenftivi profequentis bonum fen-

quando minuit , imó omnino tollit vo:

[

fibileac dele&tabile, utfuntamor, de-

cüm pïfflt

fiderium, fpes, gaudium, five voluptas,

homo differtà btuto.

luntarium perfe&um feu liberum , quo

mhï'g&

&c. Eftautem duplex concupifcentia:

KRatto.

Quia vehemens paffio ocu-

g

lbe (

Unaantecedens , puta ; actum volunta-

lum feu judicium tationis ita turbat , ut

tis, eumque praveniens , tanquam ejus

totcef

parüm vel nihil attendat ad propofitio-

cauía; ut cüm in aliquo, visá puellá,

nem finis ac mediorum, cüm fzpe ab-

Ergomim

accendirurlibido, voluntatem rapiens

forbeat tationem , ut hotmo non fciat

Mümpe

ad delectationem , quafi naturaliter feu

quidagat, imó amentem faciat , ut ait

exíeexurgens. Alia eft confequens,

S.D ad ;.quod etíam patet in motibus

ägmg

puta., actum voluntatis , feu ab ipía vo-

primo primis, & in iis qui ex amore

luntate prz'vié operante excitatus ; ut

j

velirá rediguntur ad infaniam: ubi non

cüim quis deliberate vultaffici venercá

falvatur cognitio indifferens , feu indif-

dele&atione , ut promptiüs per-hoc in

ferentia judicii; fine qua non datuþli-

operatiünemvcncream feratur ; eam-

Et de hac

bertas. Ergo.

Qu2

que có magis concupifcat.

Ex quo fequitur, quód talis pafHo et-

fupponitur,quód non caufet involunta-

Xyl

iam minuat veltollat rationem peccati

rium, cümexadtu libero voluntetis fe-

utpote quz noncft fine voluntario, & eo

Muj

quatur & caufetur.

diminnto diminuitur, Ut patebit ipfrà

h Vr

RU

9/.2,, Concupifcentia antecedens non

Tra&,(;.Exam,z.(æ-.æ.n.;vz.

Og

p

ii

Deul. fíne £ acd. bumam.

73

ts ul

xxit. Oppone contta R, a, Juxta

utinlapide; vel p;oy certo tempoæ*g a

€

:ïft&"m ) [5

smentem S. lho,isqui accedit ad mu-

ftatu, v. g.in amente vel infante. . Et

lierem fedam & deformem graviüs

hzc juxta S, Tho. inftà q.76.a. 2, po-

Dvepts

to, &mgl

peccat, quàm ille qui accedit ad pul-

tiüs dicenda ef nefcientia quàm igno-

tantia.

0, Utj

ehram. Érgo ctiam eft magis volunta-

Etinignorantiam quz eft pri-

rius. Swb[wmo ; Sedaccedens ad pul-

vationis feu privativé talis , que eft ca«

vvolua

chram accedit cum majori concupifcen-

rentia (cientiz in fübjecto aptoad fcien-

dumea , quae quis poteft aut tenetue

centi «t

tja, E'go concupifcentia minuit vo-

luntarium & non auget , quia aliàs et-

fcire. " Item in eam , quz dicitur igno-

am bori l

g0.

jam deberet augere peccatum , quod ta-

rantia pravz difpofitionis , quz eft pofi-

tiva deceptio, & contrarius veritati er-

ollete nud

men juxta S. 'T'ho, minuit in áccedente

ad pulchram,

tot ,feu difpofitio, vel habitus fcientiae

lMludti

omhino contratiz , five habitus falío-

R, In hac oppofitione fieti tranfitum

yeit clï»:nrig':

tum pfrincipiotum acopinionum , qua-

nuert, d

à voluntatio petfecto feu liberoad im-

períe&um feu: in communi fumptum,

lis et in Judzis; bareticis , alíisque er-

ntid voliné

tantibus.

& folüm probat , quód quia cencupi-

pertin

fcentia diminuit peccatum, etiam dimi-

*&, 2, Ygnotantia fecuado à Jutiftis

j lll agf

nuat liberum: quod non negatur. Un-

dividitur in eam , quz eft juris , ut fi

[célio t

&c admiffo ant. ( có quód ad faedam ac-

quis iganoret extare legem de excom-

iantectdt

cedens accedat cum majori libertate,

tnunicatione percufforis Cletici ; & in

nino toli

£üm paffio feu concupifcentia non fit

eam, quez cít facti, ut fi quis ignoret

liberum st

tanta)dif.primumconf, £rgocftma-

ipfum opus à fe fa&um;vel aliquam cit-

gis voluntarius voluntatio perfe&o feu

cumftantiam ejus , v.g.effe Clericum

nensyämüï'

libero, C.conf,imperfedto, N, conf. Et

eutm,quem percuffit, licet fciat extare il-

pl

conceísà min, fubf. dift. altetum conf.

lamlegem. Ignorantia jutis alia eft ju-

rad p

Ergo minuit voluntarium liberum , C.

risdivini , alia umani.

Prima iteruna

h at æfö,;

onf. imperfe&um, N.Cenf,

2lia eft juris divini po(itivi , alia jurisdi-

huro 4

vini naturalis. — Secunda alía eft juris

"

Canonici feu Ecclefiaftici , alia jutis ci«

x n

Quarta involuntarii caufa , fcilicet

vilis ac Imperatorii, Tenorantia fadi

jqua

ágnorautia, Dec qua S. D.q. 6.

alia eft fa&i proprii, ut fi ignores eífe

a.8.

aniam. Ü

Clericum eum,quem tu percuflifti ; alia

qens l

fa&ialieni, utfi ignotes Clericum efle

j 00 p

-QU.ERO XIII. Qaotuplex cft &

eum , quem alius percuffit, Ignoran-

quaznam caufat inyoluntarium ?

tia iterüm alia eft invincibilis , alia vin-

j

XXIII. Refp. 1. Ignorantia 27 di-

xulif

cibilis. Pro cujus intelligentia.

Vtiont? *IL:

viditur n eam quz eft purz negationis,

R. 3. Ignorantia à Theologis divi-

vol

yn

feu negativ? talis , có quàd fit in (übje-

ditur zerto ( de qua divifione maxime

£o ad fciendum inepto,vel ümgl»icimrfa

ntem,

g pl

quaritur in prægemi ) inantecede

K

Cone-

.5'7:' 0

h

!

74

TRAC 'Jf'mIf!. EXAW. Y.

concomitantem,& confequentem. An-

fui , qui cafü obambulat pet fylyam ;

tecedens eft , qua nec directé nec indi-

Cajus putans effe feram , explodit bom-

antcceä«

rte&eefl voluntaria,& ideo vocaturan-

puusd

batdam , & putans quód interficiat fe-

tecedens, qüiaanteceditomnem actum

ram , occidit T'itíum inimicum (uuni,

volust

voluntatis , foletque à Theologis ap-

Hazcoccifio inprimis noncft actu pofi-

M

pellari jufta , probabilis , inculpabilis ,

tivé voluntaria, Cwjzs vat^o eil. Quia

nonj

invincibilis ; quia morali diligentiá fa-

voluntatium a&u debet ei(e3 principio

hdbe

fnnl

gerariae tolli non poteft, vel quód nun-

intrinfeco cum actuali cognitione : fed

DI

quam in mentern venerit dubi;are »2aut

hic decft aCtualis cognitio;nim. inimici,

cogitare de oppo(ito: vel etfi in men-

Ergo.

Deinde non cft pofitive a&tuin-

«

Ti

tem venerit, tamen adhibità diligenti

'voluntaria. Razo. Quia non cft contra

ifgïqujfitionc non potuit haberi cognitio

Ti

1

inclinationem a&ualem voluntatis, Et-

veritatis, & depelli ignorantia , & hzc

go eft voluntaria negative, id eft neceft

fth

D)

ignorantia eft caufa operis, feu cau(a fa-

fecundüm actualem inclinationem vo-

ciendi id , quod nullatenus voluntas

luntatis , neceft contra illam, fcd meré

[

vellet,finon ignoraretur ; quod ex eo

indifferentet fe habet,

Si enim fcivif-

colligitur, quia habitá cognitione facti

fet inimicum ibilatitare, eum occidiífet,

ftatimposnitet feciffe, v.g. dum quisad-

VN

fic enim fuit habitualiter,imó a&tualiter

hibitá omni diligentiá ignorans ami-

conditionaté refolutus, -

eum per viatn tranfire , explodit bom-

Tandem ignorantia confequens eft,

barda*m',& occiditeum.

quz confequitur ad a&um voluntatis

Hzc ignorantia antecedens caufat

tanquam volita,& ut effectus ejas. Un-

involuntatium fimpliciter. Ka7;o, Quia

de cüm fit voluntaría , cf ct'am cul-

D

eaufat effectun omnino: nolitum , ac

pabilis, (i &t circa rem fcitu neceflariat,

voluntati , vel formali, vel virtuali , vel

foletque vocari injafta, improbab.lis,

falern interpretativae totaliter repu-

vincibilis , cüm potuerít & debuerit

gnantem.

vinci feu tolli' ac oppofita fcientiaha-

N

Ignorantia concomitaris cfï,qü*æ"mef-

beri. Peream hiomo ignorat quz fcir

"

ré peraccidens & concomitanter (e ha.

poteft & tenetur , & tunc eftfpeciale

|

bet ad'à&uity ,. & ad' operandum non

peccatum ii confcffione explicandum,

IN

movet ,necab eotetrahit : quia volun-

pind

Hoac ignorantia caufat voluntarium

lung

taseodem modo fe gereret fcientia. pra-

fimpliciter , & involuntatium fecun»

ftni«

fente ,. ac fe'gerit cáabfente. — Et haec

dim quid;

g

ignorantla nom cau(at pofitive & actu

Ratio Y, p.eff. Qui vultantecedens,

Alfcia

Yoluntarium ,üec pofitive vel'contrarie

vul etiam confequens ; ex o fequina-

involuntariut , (& caufat voluntaziutr

f

tutm, & quicfcau(a cauf , quà ralis,

titral

fiegativum, feu non voluntatitim.

eft etiam caufa caufati : fed ignorantia

^ 4

XXIV. Declaratur: exemplo. Cajas

confequens eft dirc&t? velindire&tt vo-

M

fin

ardenter exoptat necem Tytii inimici

lita ('ut mox dicetur ) in quo diffcrt ab

3dtit

B

anté

Wv

Qunit

ER

"

$5

Deuli. frpe cr d. buman.

?

hi

antaccä&ntc ; & taliseffe&u

sex ea fcqui

tecte , quzmdo" nim. voluntas expr.

eíse

Mf

vult aliquid ignerare , ut liberiis poffit

natuseit. "Ergo & cffc&'us fimpliciter

voluntarius eft,

z

i

peccate,ut patetex cit.Joh, 2 1. Ethec

b

Ratío2. p. Quia ille ignorans fzpe

ignorantia dicitur affe&tata. Indirecte,

HH.Q

non producetet effc&tum , fifcientiam

quando voluntas exprefi$ quidem nen

haberet,nififorte , ut nofer Conten-

vult ignorare ; pretermittit tamen feu

ditin

jtnre

fonloquitut, effet ingens malitiz cu-

non curat addiícere ea , qui poteft &

n

mulus , qualis forc: fait in illis , qui di-

tenetur fcire,

Et hac dicitur igooran-

db

€ebant Job21, Scientiam viarum tua-

tia craffa , fupina , & mala eledtio-

tum nolumus; ut effreni impetu fine

nis.

n du

m

remoríu omnibus, flagitiis fe dedc-

An & quomodo fgnomntia tninuat

fent.

en

vel tollat peccatum,dicetur infrà Ttadt,

KoDt

Dixiignorantiam confequentem pof-

4. Examine 2. Q. 24, num. 72. R. x.

& 2,

m

feeffe diretlé vel indiretlé volitam. Di-

t /'n':

od

od

vilesiéqzevtevqeutegeeuDE gU oDb dde

f(]UI:

EXAMEN Il

)q'f

D circäm]iantiz& bumanorþm a&uum. De

guiäus SD Agtf.

Ject

D

UM

Qd

..27. fer 4.art.

lpf

1

&

5

cienti

Rius et rem effe infe, quàm ab

tet

QUJERO L Quid eft & quot fü

qFZ

- accidentibus circumftari feu ve-

circumftantiz ?

E

füiri , ptoinde priàs debuit ex-

etirt

XXV. Refhondeo 1. Citcumftantia

(

d

plicati fubftantia voluntarii ,in a&ibus

juxta S. Tho. ef parzicularzs conditie

"humanisteperti, & deinde explicanda

ohnm

fen accidentalis affeRio a&lionis buma-

"

funt ejus accidentia , feu circumftantiz,

9& ingenere woris, cam quafi circum-

qua à circumftando , ac fubftantiam

i

&ans ,eique fuperveniens. — Sicut fur-

afficiendo nomen habent;(untque a&u-

tum prilis habet , quód fit ablatio rei

anrcrtï?

um humanorum accidentia, non in effe

of

alienz , quàm quód fiat in loco ía-

- maturali vel phyfico ,v. g. quód furtum

CE9.;

g

fiat manu finifttà vel dextrá , aute vel

gt

$. 2. Septem funt circumüantiæ;

poft prandium; fed inelfe meris , Gic ut

comprchenfz à S. Thoma hoc Ver-

yüff&zï

addat novam , vel augeat malitiam a-

iu;

&üs, v. g. furtum in magna vel patva

quantitate , vel fi fiat €loco facro,

X2

lem

$

76

TRACT. IIl Exam. 2«

us Quid. Ubi.

uibus auxi-

fpeciem mutantes , an folüm aggravan-

g

A

li. Cur, Quomodo. Suande,

tes, an minsentes , & quid (unt?

[U E

XXVI. y.1, Circumftantiz aliz funt

Circumflantia.

p

EXleïz cAtur

impertinentes, quz peccatum nec a-

x

, Quus.

gent nec minuunt,v. g, farari dextrá vel

—

Ly

«t5 denotat perfonam opetan-

Íiniftrá , ante vel poft prandium. — Has

fy

tem , non quidem quoad fübftantiam,

notí e(t opus exprimerein confeffione,

f

& (ccundüm fe , fed quoad conditio-

ut pat.ex di&tis ante Q, 1r.in hocExam.

fi

nem, qualitatem, &atum, officium, &c.

Alix funt circumftantiz. fpeciem mu-

g

nim,quód fit vel Ecclefiafticus, vel Re-

tantes , feu novam peccati fpeciem ad-

j

ligiofus, vel voto obfiri&us, Uxoratus,

dente:, & talesfunt, qua habent fpecia-

[

Przlatus;Patochus,Judex, &c.

Nam

lea: tepagnantiam cum rectá ratione,

lüt,f

ex hisconditionibus aliquando accedit

diverfam ab ea quz eft in peccato fecun-

nova fpecies malitiz.

$i enim conju-

dàm fe,, ia ut in actu peccati fit forma-

ii

gatus fornicetur ,. peccat. non tantüm

litet duplex malitia ; talis eft circum-

contra temperantiam , fed etiam contra

p

Itf

ftantia loci facriin furto , & voti ca(tita-

juftitiam.

$: Religiofus & Clericus,

jti

tisin peccato carnis, inducens fpeciem

peccat fimul contra Keligionem , & fit

facrilegii.

Ubi

ln

facrilegium.

Pralatus, Parochus , Ja-

Nota breviter, quód, ut circumftan-

H

dex, &c. quibus ex'officio incumbit , fi

tia diver(ificet (peciem , non fit opus, ut

w

negligant fubvenire fubditis egentibus,

fit volita per fe primó,dire&t, & expref-

eccant non tantüm contra mifericor-

ti(fv

s&,(ed (ufficit quód fi volita per fe fecun-

hi

diam, fed ctiam contra juftitiam.

Ali-

dó, indite&té & implicit? , ut contingit

[//

quando autem ex di&is conditionibus

in eo , qui furatut in loco facto , optans

peccatum augetur intra eandem fpe-

[

quód res ablata non effet in loco facto;

ciem. Nam,cateris patibus , pecca-

aut qui accedit ad uxorem alienam ; vo-

^f

-

tum Períonz (anctioris , fublimioris,

í

lens , quód non effet aliena.

[

doGtioris,eft gravius,v.g. peccatum ho-

Alie funt circamftantiz intra ean-

/

u

minis fidelis eft gravius peccato infide-

dem peccati fpeciem notabiliter aggra-

]

lis. Peccatum Epifcopi eft gravius pec-

vantes , & tales funt, que non afferunt

cato Religiofi ; Clerici , quàm Szcula-

fpecialem repugnantiam cum rectá ra-

[

ris , utS. 'THo, probat infráàq 75.a. 1.

tione,fed, quam inveniunt;atbitrio ptu-

intellizens hoc de peccatis qua fiunt cx

[

dentum valde augent, per easquepec-

perfecta deliberatione , non qua ex

cans ordinarium peccandi modum intra

fubreptione proveniunt propter infir-

eandem fpeciem multüm exceffit , uti

[i/

mitatem hamana natutaz,

Videipfrà

funt, v. g. magna intenfio ac vehemen-

Tra&. 4.Exam,2. n.40.

0?0

tia in odio, magna quantitas in futto,

QUAERO II. Quznam circumftan-

Aliz füunt. circumftantiz intra ean-

imp

tiz funt neceffarioconfKendz? nim.an

hii

dem fpeciem notabiliter peccatum di-

mintu-

p

x

De Cirwmfamii:.

1

hm

ümagg

MR

minuentes , ficut diminttetet gravis me-

tur, impoffibilem dicere , aut carniff-

dl

cus , & vehemens paffio; càm dimi-

cinam illam con[&entiarum appella-

at d

nuant voluntariua , ut patet ex dictisin

VAE

re sconflat enim , nihil Aliud ia Ec-

Examine pracedente.

rari d

clefía à peaitentibus ex'qi ,quam ut,

—— .2. Non tantüm circamftantie

ndim.

pofiquam quisque a/z'/zge';zt.-*'äf fezx-

a conffts

fpeciem mutantes fant neceffario expri-

euffevit , d* can[cicntie fna ffnus ame

mendz in confcffione , wt (itintegta ;

A locb

fed & notabilitet intra eandem fpeciem

nes ( latebras expíaraverit , ea pece

feriana

aggravantes imó & .notabilicer. ditni«

cata confiteatur , quibus fe Domi-

x i

nuentcs,

gum d Deum funm mortaliter of-

ln -

Prima pars à nullo Catholico nega-

fendiffe meminerir,

red t

tur, eftque definita in Trid. Seff. t4.

Ubi definit. r.

eccatoln

de posnit. cap. f.

Circafecundam partem Doctotes in-

enilit

Inflitutam effe à Domino- integram

tet fe diffentiunt, veràm data refolutio

veft citt

peccatorum confcffionem. 2. Oportere

'Thomiftis ( quorum tatnenaliqui con-

x voti d

apenitentibus omniapeccsta morta-

tradicunt ) eft communiot , tutior , pro-

gces p

lia.quorum pofh. diligentem fui di-

babilior ac Tridentino conformiot.

fiuffionem confiientiam. babet , in

Quamvis autem Advetfarii pro feetiam

g drcin

adducant Angelicum Doctorem ex 4.

on litop

co"feffroue recenferi , etiamfi occul-

d. 16.q. 3.a. 2. q. $. fi tamen ejus ver-

j ey

tiffma(int.. 3. Cim univerfa mor-

babene ponderentut, magis favetno-

aymeferi

Zalia peccata,etiam cogitationis, bo-

(trz refolutioni , ut videreeftin Goneto

, Ut

mines. irefílios c Dei iaimicos ved-

in T'ra&.de peenit. ubi pro hac fe s-ztegjtia

ao

vatios adducit Authores.

dant , nectffum eff ,omuium etiam

n locot

Ratio : . Ideo juxta Concil. Trid.ex-

alienatti

veniam cum apertà C "verecunda

coufifffone à Deo quareve. 4.. Btiam

primendz in confeffione (unt.circum-

n

€as circum[hantias in couf' ffiane ex

ftantiz fpeciem motantes , quia aliàs

j j

Confelfarius non poffet de gravitate

jbiliecat

plicandas effé , qua fpeciem peccati

peccatorum re& judicate, nec pto eis

T

mutant , quód fíne illis peccata ibfa

congruam imponere paenam feu fatisfae

cue t

meque à penitentibus integrà expe-

&ionem. Ssbfumo: Sed eadem ratioid

i

gantur , nec judicibus innotefaut,

probat de circumftantiis intra eandem

et täsqw A

fpeciem notabiliteraggravantibus, Er-

Q fferi uequest ut de gravitateretle

imoin

go.Min.prob.Aliud judicium ferendum

T

cenfere poffint . & peuam , quam

J

opotet , pro ilis penitentilus

eftde co;aliaque penitentia imponen-

T

da eft illi, qui commifit inceftam in

ámponere. — g. npium est, ceufs (fia-

/

iasit

primo gtadu , v.g.cum matre,filia, vel

. Wem , quebac rationefieri praupi -

ii

forore, quàm qui*in qnarto ; quitamen

j

3

in

P:ml

n

AU

TRACT. IIl Exam. s.

*

728

i.

inceftus funtejusdem fpeciei in genere

Ratio fecunda buju pa;tüx ef— Te-

p(:nk

motis.

Idem eít deeo, quifumtus eft

neor cxplicare nontantüm fpeciem fed

m

centum millia lorenorum , refpe&tu il-

& numefum peceatorum mortalium,

[

lius, quifuratus eft duos ducatos : ficut

Ergo etiam circumftantias valde agta-

liam

.& de eo , qui perintegrumannuf ve«

vantes.Prob.conf. Licét ha fintcir.

hementiffimo odioalium fuit ptofecu-

cumftantiz peccati fecundüm fpeciem

ell

tus,tefpe&u ejus qui tantüm perhoram.,

& quidditatem fumpti , fpe&tant tameu

lu

Ergo.

ad cjus differentiam numericam, & fub-

d

Confit. 1. Szpe fit,quód circumftan-

Kantiam individualem, & fic , licét non

m

tiz nonmutantes fpcciem magisaggta-

conftituant forgsaliter divería peccata,

inj

vent peccatum in individuo, quàm qux

bene tamen virtualiter feu aquivalen-

[777

Ípeciem mutant ; quia furari ex Ecclefia

ter , cüm faciant peccatum moralitet

IOT

ünum ducatum, non efttantum pecca-

zquivalere pluribus numero diftindtis.

At

tum, quantum eftfutariextra Ecclefiam

Etgo (i teneot explicare numetum pec-

hs

A

centam millia, Ergo fi &c.

catorum , teneor etiam

þxplicarc tales

fuädit !

Confir. ?. Concil. Ttid. ait: Necef-

circumftantias.

ttui

fum 61 omnium vemiam eum aperta €d

Tertia pars de circum&antiis nota-

Tiotes

«erecundá. confeffione & Deo quarere.

biliter diminuentibus;fequitur ex didtis,

]tem: Poffi;uam con[cientie fua fiam

quód nim. fint neceffarió confienda,

-mlltint(

Vi

omu& €$ latebras exploraverit, , &c.

tionad excufandas excufationes in pec-

Subfumo

.

.

Sed non eft aperta & vere-

catis , fed ob eandem rationem re&ti ju-

i

»

cunda confeffio , nec panduntur omnes

dicii,& fatisfa&ionis imponendz, cüm

3

confcientiz finus & latebrz , feu pecca-

ille ordinarium peccandi modum,mul-

ta, quibus homo Deuz mortaliter fe of-

tüm diminuant.

fl

fendiffe meminit , fi explicata tantiim

Exemplum. Peccat quisex gravi me-

LR

fet

peccati fübftantià, maxima ejus gravi-

tu, exignorantiá , exvehementiffima

tastaceatur. Ergo. Vid R.ad Oppon.;.

paffione, tenetur hoc corfiteti : cüm

b

ubi hoc confirmatur.

enimibi minuatur voluntarium,minui-

Confit. 5.Licet Jura & Concil. Ttid,

[

tur etiam culpa. $i, veró quis precibus

to hae fententiánon fint manifefta &

Amici inductus neglexerit v.g. Sacrum,

di

exprelfa, deducitur tamen cx ipsá ratio-

non eft opus id explicare, cüm non fit

(

ne Cencilii per bonam coníequentiam,

circumftantia notabiliter diminuens.

Erg

ut jam fatis oftenfum.

Hinc in Case-

Intelligenda hzc fupt decitcuniftan-

fit

chifmo Romano juffu Pii V. edito, de

tiis diminuentibus intra eandem fpe-

Vant

Sacr. Poenit. $. Sed guoniam. docetur,

ciem; Íi enim ita diminuerent, utex

f,

juxta mentem Concilii Trid.non modó

mortali facerent veniale , v.g. furando

tl

!f

peccata omnia , fed & circumftantias,

folüm unum obolum,vel committendo

M*ofä

quz peccati gravitatem valde augent

furtum etiam notabile,fed ex inadver-

fhci

& minuunt,explicandas eíle.

tentiá inculpabili , tunc non eft du-

&

bium,

p

7

De Ciriumflania,

79

bium , quin fint confitenda ; quia aliàs

( dl t

6. Chriftus tantüm praccepit confite-

penitens confiteretur aliquod. pecca-

ti peccata quoad fpeciem & numerum z

p

mortd

tum non commiffum , quod effet men-

fed circumfBtantize a ggtavantes non dant

ticiin Confeffione, cedetetque in inju-

fpeciem,nec faciunt numerum,

v:ddczggs

Ergo

fiam Sacramenti.

non funt neceffa:ió confitendz.

h ing.

XXVIL . Oppono 1. contra 2.p.Con-

7. Cemmunitet dicitür,illas tanttm

li (

eil. Ttid. cit. poftquam dixit , citcum-

eitcumftantias effe neceílaiió confiten-

antttt

ftantias [peciem mutantes cífe confiten-

das, quzininfinitumaggravant :. fed

icamli

das,fübdit prímó: Zppism est conef-

tales folüm fünt, quz fpeciem mutant,

fc,lict

Jfionem , qua hac vatrone fieri pracipitur,

Ergo.

tf p

dmpoffibilem , aut carni/cinam con[cien-

8. De eo , quod eft de neceílirate

j zquivalm

tiarum appellare. Subfumo : Sed data

confeffionis , e preceptum divinum:

ia

tefolutioinducit talem carnificinam,ob

fed hoc non datut de. confeffione cir-

10 difindà

difficultatem cognotcendi cireomftan-

cumftantiarumagegravantium ,ubinam

yempe

tias notabiliter agegravantes.

Ergo.

enimextat ? Ergo,

plat tdi

Subdit ecundà: Conflat enim,nibil aliud

"d r. N min, fubf. Cüm enim cit-

& penitentibus exigi.

Ergo folüm te-

huntis t

cumf(tantiz , dequibns loquimur , fint

]

neor explicare circumftant

notabiles & infigniter aggravent , facile

kurecd

mnutantes..

ias fpeciem

cognofcuntur : quia tunc multüm ag-

ponfiend

3. Trid.nullam fcít mentionem de

gtavant, quando homo füum otdina-

ynes i gt

rium peccandi modum notabiliter ex-

du

exprimendis circumftantiis aggravanti-

2us, Ergo nonteneot casconfiteri,

cedit, nim, velin intenfione , autdura-

lg,t

3. Lexin dubio legis latz nonobli-

tioneactüs, v. g. odii , autin quantita-

Es

yodur i*

te,v. g

D

£

ufti.

D.ti vetóConcil. fe--

gat: fed eftdubium de lege , dictarum

cundó fuübdit zzbil alind exigi , nonex-

eircumftantiarum confeffionem praci-

,-Xgmvime'

l

cludit obligationem confitendi di&tas

mentil

piente,anextet. Ergo nonteneor eas

circumflantias , fed folüm infinuat , ho-

€onfiteri.

*

ii : d

minem non debere angi, fi, poftquam

;um,minm'

4* Contraeum, qui jus clarum po-

omnes copícientiz finus difcufferit, ni«

gsprat

tüit dicere, & non dixit, interpretatio

hil aliud occurrat , licét forté aliquid

, NU

eft facienda , juxta Reg t7.in6, Sed

fecetit, cujasnonrecordatur , (ed quód

Cenc.Trid.facili potuitiet loqui clatius.

cirin

diligenter (e examinanti non occurtren-

ninuet

Ergo contra illud facienda eft interpre.

tia;eadem confeffione intelligantuz in-

cifCllmüjæ

tatio, quód nim. citcumftantias aggta-

clufa..

vantes non voluerit comprehendere,

andfm h

-ddi. velnegatur conf, eó quód fít

W

f. Lex penalis non eft extendenda

»rcml

argumentum negativum , quod nom

Türi

adalios cafus ac citcumfts

ntias , .cüm

concludit,

Vel dift. ant.

Non facit

jl

ml

ediofa fint refirin genda,

mentioneti explieit? , C: implicite, N.

jit

quod priàüs,

4

Ergo idgm

241

ant,& conf. Solutio patet ex t.prob,

N

[ d

-*

7

bj

O

TRACT. III Éxam.

8

da probatione fententiz noftte. — Cul

Ad 3. negandaeífet maj. propter ea

fattify

quz dicta funt faprà Tra&, 2.Exam. t,

addipoteft , quód Chriftus Joan.20. in-

3imi

num.i$.

ftituens tribunal peenitentiz iis verbis,

sim.

Sed tranfeat maj. & N. mln.ob pto-

quorum vemiferitis, &c, nullas circum-

i

bationcs nofttas, .

ftantias five fpeciem mutantes, five ag-

ops

hd 4. dift. maj. Si mens leg:slatorxs

gravantes exprefferit, nec hoc erat ne-

terd

xon fufficienter ex verbis cjus colliga-

ceffaium : cüm enim Apoftolos eo-

N

tur, C,maj. fecus N.maj.& fic dift. min.

rumque Succeffores ibi fecerit judices,

l)

N.conf. Itaquenihilaliud convincitut,

ut recté judicent ; indubie Chriftus vo-

C

nifi quód noftra tefolutio non fit de

luit , ut gravitatem peccatorum cogno-

al

fide.

Qaód autem C. Trid. non tam

fcant.

qui

exprefsc locutum fuerit de citcumftan-

Ad 7. N.min, Quiacüm omne pec-

Quf

tiisaggravantibus, ficutdefpeciem mu-

catum mottale habeat quandam infini-

f

tantibus, eft idco, quia nolebat definire

tatem ex infinita Dei bonitate lzfa &

hh

de fide id , quodadhuc eratin varia opi-

offenía , omnis circurhítantia notabili-

lais

nione Do&orum, Cum quoftat,quod

ter aggravans. ( ita ut feparata facetet

At

hac fententiafit probabilior, & menti

mortale)aggravat quodammodoiin in-

fl

Conc. Trid. conformior , uti fat probant

finitum, licét non in eorigore , quo

.

adduc&tz rationes.

ciccumftantiz fpeciem mutantes , ait

«(

"d. dift. ant. ficut ante, In cujus

nofter Nugxw.

N

confirmationem fervit,quód,licét verba

-448. N.min. Quiaprzceptum di-

At

in poenalibus extra ptoprium verborum

vinum de confitendis hujusmodi cite

lm

fignificatum extendi non debeant,l.non

cumftantiis , feqmtu: ex ipfam&itutxo-

if

alitet , £. de leg. 3. & de paenit. d. 1.

neSacramenti Peenitentiz,eó ipfoquàd

quar

cxtendx tamen debent , quando non fa-

fitinftitutum per modum )udlcu,ut pa-

üd

& extenfione cluderetur mens legis-

tet ex R. ad 6.

N

latoris.c. quam, & regula certum , in

h

fine , de reg. jur, in. G. & gloff. ibid

Refolvuntur varii cafus ex «data

Vi

Sub[umo

Sed (i in przíenti verba

'Trid. non extenderentut ad circum-

explicatione Circumftantie

Qhï

s

ftantias notabiliter aggravantes , elude-

ZoMs,

N

rerur mens ejus , ut patet ex 1. prob

&

Ergo.

XXVIII

1. Peenitens non tenetuf

li

-446. dift. maj. Loqucndo de fpecie

in confeffione explicare fuum ftatum ,

peccatorum pracise qmddltauvc,& nu-

nifi quando graviter contra eum excel-

"

meto tantüm formali, N. maj: de fpecie

35

fit,v.g. Rel 1giofusfu!t mentitus,Patet*

f

cumindifferentia individuali,ac denu.

famxhas ftegit j Jejumum ob hoc pracis

meto virtvali ;

C. maj: & fic'dift. min.

A

non tenentur exprimere conditionem

N, conf, Sohmo hac conftat ex fecun-

Religionis vel Pattisfamiliás: tenentut

tamen

*(/ M

——

^

,gï

! De Circumflantis.

fs. (

nális, fed & legalis ortz ex adoptione

tamen, ficoxitï—gif&t cam fcandalo pro-

QDD

alicujus in filium & filiam ; uti & co-

ximi : quia elfet nova fpecies peccati

TT

nim. fcandali, Siveró ftatus poeniten-

gnationis fpiritualis, ortz ex Baptismo

llascimo

& Confirmatione , item impedimenti

zis Confcffario jam effet notus, non cft

i, u)

publice lioneftatis »fi quis cum perfona

(oc t

opus exprimere: quia illa expreffio in-

Dees

£erdum elfet ridicula,

ita fibi jun&a copulam habuit.

lts

cognpatione & impedimento vide T a.

Nec tamen ex hocinferatur : Érgo

dtitjuis

etiam , fi quzdam poenitentis peccata

de Mattrim. -

Chrtur

Confeífario jam fint nota, non funt ne-

$- Si fidelis carnaliter peccavit cum

rüm a

ceífarió confitenda.

Nam difparitas cft

infideli, v. g. cum famina Judzá , vel

"T'utcicá feu non baptizatá , tenetur id

quem dat Nugpo , fi conditio perfonz

Yomey

t

Confelfario jamfit nota , dum Íe accu-

explicare. Tumquia dum Ecclefia pro-

ndamit

hibet matrimonium fidelis cum infideli ,

fat de (ubftantiá a&us , etiam accufat fe

jute obl

de perfoná , adeóque fe de hac circum-

facit hoc ex motivo fpecialis turpitudi-

yia a

Tum

"

ftantiá accufat virtualiter & confequen-

nis talis carnalis commercii,

a tuod

etiam , quiaultrahoc , quod fit contra

ter ; neutiquam veró de peccatis Con-

ymodoii

fellario jam notis.

virtutetn caftitatis , eftfimulsontra de-

'igOIC j

2, Religiofus profeffus 5 habens fa-

cus Religionis , pettinetque ad facti-

]EanteS j*

crum Ordinem Diaconatus vel Subdia-

lcgium.

conatus , peccans contta caftitatem , te-

6. Confelfarius , catnaliter. cogno-

fcens fuam vel fuas peenitentes feu filias

:ceytumg

gietur -expl"imem utramque circumftan-

asmol t

tiam , nim, Religionis & Otdinis facri,

fpirituales , tenetur confiteri hanc cir-

foinlie

in fententià probabiliori S, Tho. juxta

cumftantiam,

Tum quia eft facrile-

,cöip(oq'l

quam votum folemne Clericale faltem

gium, tum etiam , quia redudtive fpe&at

&l circumftantia notabiliter aggravans

ad inceftum , vel potius eft fpiritualeftu-

pii

teípe&tu voti monachalis, Ergo juxta

prum jaxtaS.Tho. 2. 2. q.1f 4,a. 10, d

antb di&a , eft neceffarib confitenda,

20

Idem eít à fortiori dicendum de

Satisfaceret tamen dicendo fe elfe in fa-

P«tocho catnaliter cognofcente fuam

T

€ris, quia ex Diaconatu non videtut ad

Parochianam. Quia hzc circumftantia

uml

Subdiaconatum addi círcumftantia ita

tepugnat proprio ejus officio & ftatui ,

notabiliter aggtavans: fecus ef de Sacct-

vi cujus tenetur promovete faïutcm

dotlo, hujus enim circumftaatia eífet

ovium, Proquo

Ü

neceffario exprimenda.

XXIX. Not. xy. Emanalfe decreta

; non

(inn

j

. Si quis fotnicatus fit cum alteríius

Pontificia per quz poenitentibusà Con-

fetfario in confeffione ad Venerem fol-

1 eumcïï

fponsá de fututo , uterque tenetur ex-

primere illam. circumftantiam

licitatis imponitur obligatio tales Con-

Jgn;i[llï) '

proptet

injuriam quz fitfponfo,

felfarios denuntiandi Inquifitoribus , aut

if

jtem inter 28,

: (o ndw f

4. Explicandain confeffione eft cit-

locorum Otdinariis.

propofiiones ab Alexandro VIL, dam-

liT

)

£umBantia cognationis , nog folüm Cat-

i

natas,

u

N

: TAACT. IH. Exam. i.

natas , eífe etlam has daas :

Confeffa-

folutio $. fedfi (epius pra&icetür, pre-

f

rits qui in. [acrameutali Confeffione tri»

famitur nulla , non defe&u jurisdi&tio-

pit

buit chartam po[lea legendum in qua ad

nis, fed doloris;

Dixi: Lex uivería-

W

Veneremincitat , mon cen[etur. follicita[-

Izs.

Quiaalicubi , ut Mediolani , datut

w«

fe in. confe[fione : a& proiude. non est de-

talis lex particulatis,

U

zunttaudus.

Alteraeft : Aodus evaden-

XXX, 7, Si uterque carnalis com-

di obligationem denuntiationss , esl, ft fol-

plex habeat votum caftitatis, exprimen-

Li

licitatus confiteatur cum follicitante , (2d

dum eft ; quia cf duplex facrilegium.

al

est, follicitanti ) bic porest illém abfalve-

Item i unus vel utörque Pl'ætüf votum

ff

re, fiae onere denuntiaudi.

caftitatis adhuc habeac fpeciale votum ,

fui

Hacin reattendat Confeffarius , an fit

non admittendi v.g.mollitiem,tenetur id

in loco ,- ubi di&z Bulle (int receptz ,

exprimere.

Quod videtur ellecertum,

W

bene. enim . docet Gobat in fua 'Fheol,

Quia enim in tali materià maximam

N

experim, Tra&; 7.n. 576., has Bullas,

fenfit difficultatem , itaarété fe adftrin-

n

etfi fanctiffimass in Germanià non effe

xit, ut eam vinceret.

T

1cceptag , 'fiéc ab Epifcopis publicatas :

8. Exprimenda eft cirenmftartia con-

V

an quia Germapnz niulieres non viden-

fanguinitatis , quando aliquid fit contra

tur induci poffe , ut follicitatz accedant

confanguineum pet injutiam , famaz vel

i

vel Epifcopos , qui funt magni Princi-

honoris lzfionem , & à fortiori , i (it

odium:;hoc enim dire&t militat contta

pes ; vel eorum Vicatios in fpitituali-

bus Generales, qui (epiffim&. (unt vel

amosem Parentum.

q

Epifcopi titulares fimul, vel Canonici

Ratí Quia fuperaddit peculiarem

$

Cathedrales , & hocipfo majores, quàm

malitiam contra. virtutem pictatis ac re-

E

ut foemine prafumant cum iis de ejus-

verentiz Progenitoribus & Conían

gui-

t

modi loqui;an verendum , ne , fi prz-

neis debitz,

M

Ícriptus proceffüs obfervetur , forté ma-

Hac doctrina maximé intellieitar i

i

jus fcandalum fit oriturum :tum ratione

cafü , quo filius Parentem percateret ,

f

pufillorum , tum ratione vicinorum hz-

copntumeliis af&iceret; occideret, &c,

Si

feticorum.

enim Patri furaretur , hac circumitantia

Not. 2. Quód nulla quidem extet uni-

non eft neceffario exprimenda , nifi fot-

verfalis lex , qua Sacerdoti demat juris-

t& elfettam grave,, ut etiam pietati repit-

di&ionem in complicem ,attamen plant

gnatet , vcl'exinde notabiliter Izderen-

non éxpedit, ut complicem. audiat &

tutfratres; ubi etiam onus reftitutionis

abfolvat , nedetur occafio libetius re-

incumbere poteft,

labendi, Siergo puella complex pra

Idem eft de peccatis Parentum im

pudore non audens alteri confiteri , fe-

filios , cam hac tamen differentiá , quód

D

mcel aut itetum Sacerdoti complici con-

facilids peccet filius in Patrem , quàám

fueretur , fuppofito veto dolore &

econtta,

1

Nam percuffio vel contume-

emendationis Propoü;o » etitvalida ab-

lia , quz in filio contra. Patrem effet

j

-

gtaves

p —

| De Circeumflautim.

, n

gtave , eadem in Patente contra filium

