per Matth. Si panes Propofitionis ab

p

meati non decet ad altareaccedere(un-

his , qui uxores tetigerant , comedi non

de & volentes tangere aliquid facrum ,

poterant, quantó magis ille panis, qui dc

vt

manus lavant) nifi forté calis immundi-

ezlo dcícendit , non poteftab bis , qua

tia itperperua vel diuturna, ficuteft le-

conjugalibus pauló anté complexibus.

ais

pra vel Haxus fanguinis,vel aliquid hu-

bafere , violari atque contingi : non

jusmodi, — Alind autem eít evagatio

quód nuptias condemnemus , fed quód

mentis, quz fequitur pollutionem no-

€o temDpore, quo carnes Agni manducas

1

&urnam, przcipué quando cum turpi

turi fumus, vacareà carnalibus operi-

imaginatione contingit.. Hoc tamen

bus debeamus: fed quia hoc fecundüm

impedimentum , quod ex congruitate

congtuitatem,& non fecundüm neceffi-

provenit , poftponi debet propter ali-

j vclzäiï à

tatem eft intelligendum , Gregot, dicit,

quam neceffitatem, puta , ut Gregorius

ib

quód talis eft fuo judicio relinquendus:

dicit, cüm fortafe aut feftus dies exi-

$i veró non amor procreanda (obolis,

Hutiom'sæ:

git, aut exhibere minifterium, pro eo

fed voluptas dominatur in opere (ut

quód Sacerdos alius deeft, ipfa neceflicas

u

ibidem Giegor. fubdit) wnc prohiberi

x CCW.

compellit. — Hzcibi,

debet, ne accedat ad hoc Sacramentum.

MTE

3. Pars patet; Quia peccatum mor-

Hzc S, D.

avl

tale facit hogginem indignum,quo etiam

XLL R.5. Cibus vel potus przaf-

per confeífionem expiato adhuc teme-

T d

fumptus ex rationabili Eccle(iz Statuto

d

rarium videtur (nifi jufta, ut di&um

impedit fumptioncmx Euchaiiftiz. S.D.

M

eft, caufa excufet) quód peccator . ad-

a.8.

miíTo primàm enormi (celere tnox Cor-

ujl ffmi? i

Ratio tum ob Sacramenti hono:em

i

pus Chrifti fümat : ficut nec à veniali

& reverentiam, tüum ob vomitüs, qui ex

i?

,

excufatur , qui ftatim poft commiffum

preaffum

pto cibo non rafó contingit ,

honicidium cruentis adhuc manibus ,

periculum.

aut poft quodvis aliud grave delidum

xcoïhtf']'

Refp.4, Abhac generali Regula ex-

i

illius ad hocSacramentum :

etiam pie-

cipiuntur infirmi (aictS. D.) qui ftatim

:

)u

mifsa confeffione, accederer,

communicandi fünr, etíam poft cibum ,

[2

Í

(OCCCCC

f

d

s

-

-

TRACZTATUS YIL Examen .

938

u N

ft de eorum periculo dubitatur, ne fine

fit folàm preceptum Ecclefiafticum.Sed

titt f

Communione decedanr, id efl, fi (int in

ficut talis jufta caufa non facilé occur-

uigel

peticulo mortis. -

rit; ita nec ditpenfatio facile dabitur,

u

Ratianem) dat £

Qui ncccmtas non

XLUI, Refp.&. Probabiliuseft, quód

habet Legem,

izifl

Sacérdos non jejunus licité non poffit

tioel

* Noxandum: Manente eidem peticu-

confecrare ob dandam Euchariftiam in-

Bbl

losà infirmitate poffe eidem fzpius fal-

firmo, aliàs morituto fine Viatico ; Nec-

tem de e&iduo in octiduum confetrri

aiom

Parochas, at populus in diefefto audiat

xtdiyi

Euchariftiam. — Nam quia tunc infur-

Miffam, aliàs gon auditurus.

AThom,

£unt vehementes tentationes, & fimul

Ratio: Craia preceptum de fumendo

at

€fE extrema neceffitas perfiftendi ingra-

Viatico & audienda MilTa non obligat

tia;piaMater Eccle(ia videtur hoc indul-

nifi quando decenter haberi po

i

m

teft. Nef:

pere.

Ecclefia difpenfat.

5 vir;pcrc

M [f

XLIL Refp,$, Plures funtcafus, in

Oppono : Olic faltem in annivetfado

quibus non jejuno licet. Euchariftiam

die Coenz Domini Euchariftia fumeba-

L

fümere.

tur à non jejunis in reprafentationem

,[Ha PG]

Conz dominicz.

hm

Primuefl: Si Sa

Ecräos non jejunus

debeat Sacrificium integrare , v. g. dum

"Ad boc S.D,hic a.8.ad 3. ait: effe ab-

Ainm,

per erroremloco vini (quod jam fum-

togacum,.

N

àn dj

;:A

ptum eft) fuit infufa aqua ; aut Sacer-

XLIV. Sed qualejejumium prarequt

h qïm ;

dos poft Confecrationem recordatur fe

titur ad Euchariítiam, naturale vel Ec-

Aoqg,

non effejejunum ; Quia przceptum di-

clefiafticum? Cujus duplicis jejunii ex-

Dud

E

ANtiet

vinum de integritate Sacrificii pra pon-

plicatio patet fgprä Trad. f. Exim4-

'derat precepto Ecclefiaftico de hoc je-

n.6j.

2

li d |

junio.

Idem eft, (i ante Confecratio-

. Dico cum S.Thom,ín folutionead 4-

A

(

nem recordctur, fe non effe jejunum ;

prarequiri jejunium naturz, quod im-

"Rn

& non poffit recedere (ine infamia vel

portat privationem cujucunque praat-

'huquiri

fcandalo,

Item fi Euchariftia ab infide-

fumpti permodum cibi vel potüs: com-

Ti fmm

libuseffet conculcanda,velincendio de-

putat autem Ecclefia R

ana die/m,ä

X ]

I

h

Lt

honeflanda, poffet fumi à non jejuno ;

media no&e, ut fuprà didtum Trad. f*

I

ctiam Laico.

ibid.

lii

Otum

Secundts Cafis : Si Sacerdos (umpta

Ex quo S.D infert, quód nec pþ?c gl-

m dvgg[

ablutione aliquas hoftiarum confecrata-

fumptienem aquz, vel alterius cibi aut

!ICCP" D

rum reliquas feu particulas in calice; pa-

potüs; vel etiam medicinz,in quantüm-

At AL1Q

A€hà, vel corporalideprehendar. Quia

cunque parvá quantitate liceat hoc $a-

lney

cramentum fümere, Necrefert, urüm

[

ii

€atum fumptio moraliter cenfetur effe

j

TOfloh

cadem cum illo Sacrificio,

aliquid hujusmedi nutriat vel non nu-

hg

— TértiuiCafw: Si Papa in hoc jejunio

triat , aut fumatur pet fea

ut cum aliis,

L] dm

A

m cibi vcliy

4

difpenfet, utiex jufta caufa poreft; cüm

li

dummodo (umatuF per modu

; PQEü50

E

De EuchbarfHa, 4

939

m

potüs. Reliquiz tamen cibi remanen-

Deletye e(fe aliqua mora inter

fum-

te$ in ote fi cafualit:r transglutiantur ,

] occu:-ï

ptionem hujus Sacramenti, & reliquos

ib

non impediunt fumptionem hujas $a.

cibos poftea fumendos?

!

idy

j

'::

cramenti,quia non trajiciuntur per mo-

"Affirmo cum D. Thom. ibidem ad &.

dum cibi,fed per moduim falive, Et ca-

m

Mora autem illa antiquitus fuit lon-

ii

dem ratio eft de pcliqxliis aquz vel vini,

gior, nunc autem ad minus per horz

g p

quibus os abluitur,dummodo non traji-

quadrantem (nifi venialiter quis peccare

k

eiantur in magna quantitáte, fed per-

velit) expectandum eft, & prids gratiae

mixte falivà, quod vitari non poteft.

Dco agende. — Excep

Fio eft, fi neceffi-

tlin

pl

A^l^

It $. Thom. Idem eít,fi quis ad capien-

tas urgeat.

dum experimentum de fapore cibi vel

adigt

Aicetne flatim exfpuete falivam poft

W

pottis parüm falivie admixtum,in quan-

Communionem?

:

J

titate vix perccpribili, deglutiret,

Diro,licere quidem

f.

u non effe pec-

-

jj

Quid fentas de mulieribus comeden-

catum , fi nulla hoftiz particula in ore

j

tibus tctram velimile quid?

reftet , quia juxta Medicos faliva non

at

matíond

Dico , poft illius fumptionem non

provenit ex ftomacho, fed deícendit cx

poffe communicare , five (ümat ob de-

capite inoss decenstameneít , non ft4-

Ie&ationem , quod. eft comedere. per

um exfpuere,

r

t de l

modum cibi, (ive ut colorem minu-

Communicans debetne effs honefté

meqnï?

aüt , quod eft comedere per modum

veflitus? -

medicinz.

d

-Afirme, quastüm communicantis

Quid de e», qui comedit modicumi

ftatus & media permittunt,

gt

Papyri; etiam inadvertenter:

Gladiatus communicaturus tenetuüt«

f ]ul

Dico eíle ab(linendum extta. neceffi-

ne gladium deponere ?

tatem, — Quia S. Thom.dicit,Nec refert

,t'mm?d4'

"Affirmo, e(fe de cohgtuem?a adoflen-

Uutrüm nutriat, vel non nutriat,

dendam coram humili Salvatore humi-

] uod lm'

Prerequiriturue ante Communio-

i

litatem, Ira habet confüetudo. Nulla:

nem fomnus, veldigcf'cio cibi?

j qu

tamen eft Lex, quz ad hoc graviterob-

j d

- XLV. Dico cum S, Thom.ibidem ad

liget.

J

it]

fubiait: Necrefertutrüm poft cibum

À

vel potum affumptum dormierit , qut

Neceffitas EucharifliaeS? obli-

eiam digeftus fitquantüm ad rationcm

g

(U t!b

)

precepti: refert autem quantüm ad

gatto fumiendr.

Nm

perturbationem mentis, quam patiun-

Aliqua de hocjam dicta fünt de fum-

f

tur hofnines propter infomneitatem vel

i

ptione Euchariftiz quoad neceffitatem

" U"m

'l

indigeftionem. Ex quibus,fi mens mul-

medii in re vel in voto de parvulis &

tüm pertürbetur,

adultis.

(

p

/'ad . (u

homoredditur ineptus

Exam, r. n. 4, ad Q. 3. ubi vi-

*

pionem hujus Sacramenti-

" J

H

.de; Hic potiffimüm agitur de necefli-

| t[mu]

&C x'b,i.

tate przcepti?

4

Püt"f

,Ccceccc 2

QUA.

946

ZRACZATUS YIL Ekamm 4..

QUAERO VIII. Quo atatis anao ,

u

Eauchariftiam veró requiritur major di-

quo tempore anni ; in quo cafu obligat

Ícretio, ob rationem mox datam.

b

preceptum Communionis?

Keíp.3. Puetis doli capacibus previé

At

confeflis debec in articulo mortis dari

XLVI. Reip. I. Pueri non obligan-

t 1

A

ar ad fumptionem Euchariftig , ante-

Euchariília , licét antea nunqnam com-

d

quam perveaiant ad annos difcretionis,

municaverint,

Et hoc probabiliuseft,

li

id eft ;quando non folüm (unt doli ca-

& collgitar ex veibis S. Thom.anté ad-

!

Pt

aces , & peccare poffunt, fed etiam

dudis,

sf

quando talem habent difcretionem &

- Katio: Tumquia Euchariftia pueris

i p

rationis ufum , ut hoc myfterium (uo

multüm poteft prodeffe. — Tum ediam,

AU CA

modo capere , illudqQue tanquam cibum

quia non fit injuria Sacramento,cüm ad

3nfls

t k f

fpiritualem à corporali diftingucre pot-

illud reverenter fümendum pOmüft*di-

funt; ficque cum debita reverentiá ac-

(peni.

Hinc & faciliàüs admittantur

inrad

cedere.

tempote Jubilai ; fi fufficienter fint in-

pu, i CO

ftru&i.

3

kHoc infinuat $. Thom. hica,9, ad 3.

Nütel

in fine dicens: Quando jam pueri tnci-

Notanda eft hic ex Cajct. generalis

L

piunt aliqualem u[umvationis babere,ut

Regula ;

ninirum quandocunque &

"t Qd

posfint devotionem concipere bujus Sacra-

quibuscunque poteft dari Sacrameatum

gadcoï)ligm

menti,tunc poteft. ezs boc Sacramentum

*

peenitentiz , peteft in articulo mertis

/

ityg

conferri.

etiam dari Viaticu/t Eachariftiz , ita

li,

Certa atas, in qua pueri & puelle di-

tamen , ut priüs provideatur Ícandas

i s

cantut annos difcretionis attigifïe ,in

lo, fi quod timéatur , nimirum pub-

m

particulari pro omnibus definiti nequit,

licando , petram ícandali effe. fubla-

tit Cf

cüm alii circa annum nonum, alii citca

tam, v, g. concubinam effe dimifam ,

'r']fnfrtäriig

decimum , alii feriüs , nimirum: x a. vel

lt qd

nicandus, &c.

fi concubinarius publicus eflet commu-

BY

1 4. dent fufficientia figna difcretionis.

E(lim, qm [

Hoc ergo relinquitur judicio Confef-

ALVII, g, 4. Juxta Canonem Or-

MT

farii , qui judicare elebet non folür.: ex

uB utrinique fexás , omnes fideles te-

getate , fc

" 1 //hlf /f/uc

nentur communicare in Paíchate feu

d etiam ex qzïaliatcxmorgm&

At

l

ingenii.

tempore Paíchali. Non communicans

UT

j

Reíp.2. Pueri nontam cito obligan-

peccat mortaliter, & inpeenam debet

At jo s

?ur ad Euchariftiam, quàm ad Confe(-

excommunicari, & fepulturá Eccläfïa-

fionem.

"Ionen g

flicá privari, Quz proin penz funt

Íolüm fententiz ferendz , nonlate, nec

LU fà

Rario: Quia Euchariftia eft majoris

dignitatis & minoris neccflitatis quàm

" pl

infligende àParocho fine juffü vel pre-

L

Sacramentum Poanitentiz,

Ergo re-

Ícitu Ordinarii, -

Ó

SRL

In

quirit majoretn pr&parationem. | Hinc

Per tempus Pafchale fecundàm jus

ad Confeffionem fufficit ufus rationis

MWZ,P ]

commune intelliguntur illi 15.dies à

M

T

fufficiens ad Pc*ccand-gm mortalirer , ad

Domin»ica Palmarum ufque,adDomini-

3

cam

E Mi

m

Ms

n

De Em/.mrz'/z'ia,.

m')u!ä-;

cam in Albis inclufivé, juxta declaratio-

$2 quis negaverit,omnes C8 fingulos Chri:

nl

Jfi fideles utriuaque. fexus , ciem ad annes

nem Eugenii IV. Hic tamen obfíervanda

efl confuetudo Diceceffum; quia alicubi

diferetionis pervenerint , tenevi fmgulis

uspm,&ï i

yus d

quatuor, alicubi (ob fidelium copiam)

anuis , faltem in Pafchate , ad. comma-

nicandum juxta praceptum f[antla Ma-

Am

plures (eptimana conceduntur.

Bl

.. f. Probabilius & tutiuseft, quód

tris Ecclefia, anathema [rt.. Quibus vere

T

ai Communionem Pafchalem five cul.

bis perly ad muns :» Pafchate, Conci-

/

pabiliter five inculpabiliter intermifit ,

lium exprimit , Ecclefiz intentionem

teneatur primà commoditate poftea

effe, ut Communio non differatur ex-

lii :

f

communicearé , ita ut có graviüs peccet,

trà tempus Pafchale, & hoc fpecialiter

n

quö diutiüs differt. — 1tem quód , qui

in memoriam Paflionis & R efurrectio-

nis Chrifti: Sed previdens impedi-

u d

przvidet (e cempore Pafchili negotits,

bello gcrcndo, peregrinatione, aut Dayi-

menta & non praveniens , íciens &

hi o

"E

gatione, à Communione impediendam,

volens differt ultra.. Ergo peccat mor-

taliter nifi anticiper.

teneatür ptz venire.

Ratio 1.p. Tum quia , qui ftatuto

XLVIII. z;. 6. Communio Pafcha-

gensnlis |

ingt [ ;

tempere nou folvit quod deber;per hoc

lis peragenda eftin propria Ecclefia pa-

rochíali, & non extra , nifi de confenfa

metim|

non deobligatut , Íed potiüs termino

) manis |

folutionis przterlapfo ar&tiüs tenetur &

Paftoris. a patct ex cit. c. Conc. La-

w y IIU ,

compellitur, ut pater non folàm in fo-

ter.& declaravit Congregatio Cardina-

lutione debiti pecuuiarii , fed etiam in

lium innixa Decretis pontificiis & pra-

171

TOTUA

fatisfactione Sacramenti Peeniteatiz 5 fi

xi Ecclefiarum,

f inl

enim Confeffarius alicui injunxit , ut

Ratio : Quia juftum eft (ait Conten-

jejunet ferià & & non jejunat, tenetur

fon) ut Chriftianus ibi fufcipiat ali-

dimi/fams .

qummi

aliá die, quà commodé poteft. Tum

menta vitz , ubi in Chriflo primüm

etiam , quia Communio Paíchalisnon

vivere capit.; nec Paftorem videretur

ym o

eft onus przcise alligatum illi tempo-

agnoícere ,

qui ab eo pane kvita*ï paíci

ii , ficut Jejunium Vigilie , vel horz

abnueret.

gidut |

u a

Canonice alligantur certg dici , íed

Dixi, Communio Pafchalis; Quia ex

w

felüm eft determinatio temporis , quo

devotione tempore paíchali , imó etiam

debet impleri jus divinum , ad Com-

in ipfo die Pafchatis apud Religiofos

EWM

munionem obligans, ut patebit cum ex

communicare, moderna praxis non im-

l E"W

robat,

dicendis, tum ex eo, quód illi , qui

eam ncglexerunt ; poftea adhuc ad eam

Dixi 2. zif de Pafforis coufenfn » qui

yut 5

d

compellantur , etiam cenfuris , (i ne-

licét non fit expreffus fed interpretati-

in

cleeft. Ergo.

vus folüm & prafumptus, interdum

l

Ratío 2. p. Trident. Sefl, 15. can, 9,

poteft fufficere , u i quis cum tali con«

dn]

je !

€onfirmans Statutum Concilii Lateran.

fenfu,& cum intentione Paftori id figni-

ficandi , & teftimonium Communionis

)gmlm

h O(mris niriuique fexus ,fic decesnit ;

Ccecce 3

gcæf

al

-

:

94*

TRACTATUS XII. Examen4

g)ræfemandx, apud Religiofos ob caufas,

Ratio juxta Trid. Seff 13, c,8. Chif-

2071

quas boná fide judicat m&ïcxcnccs,com-

ftus Euchariftiam inftituit in Viaticum

$nunicet.

d

falutis, cujus vigore confottati cx hu«

Nota; quód fimplex Sacerdos iæcu-

(mOII l

jus miíerz peregrinationis itincre ad

i Jl

Jaris fatisfaciat celebrando extra pro-

cecleftem Patriam mcrrales valeant per«

&T

priam Parochiam,

Quia cap. oznrs

VCD!LC,

Etoo,

]i

xtrunsque fex&s , loquitur de iis , qui

Quid ff paucis dicbus ante repcnu-

TTOr

communicant de manualiend, Ec ita

num lethalem morbum quis fumpferit

1tdo

habct confüetudo, Si tamen nec alibi,

Euchariftiam, teneturne denuo?

u

nec in proptia Paróchia velit Lclebrarc,

"Affirmo: um quia in agone indi-

teneturineacommunicare.

get novo robore, Tum quia nonfum-

fiium,

TRUCDUU.

DeConfcffione annua apud Rehgxo-

pf t per modum Viatici,

fos vide infràin Tract, de Poeniteutia,

4 .10,

stdfífit reus morte pumendus,dc-

Exam, $. n,88

betrie ipfi dari ?

m Q

J tet

7. Reigiofis licitum eft mini-

"Affírmo , licét non ampl.us fit j ,e)u-

flratre, etiam in Pafchate & in articu-

Erideocon- |

ii

nuss$ Quia e(t Viaticum.

lo tmortis , omnnia Sacramenta famlha-

AR JUF

fuctudo Hifpanorum reis morte puni-

W

ribus & fervitoribus , qui actualiter Re-

endis Euchariftiam negantium à Pio V,

itin T

lxgw[s ferviunt, & intra Monafteria feu

1569. eft (ublara.

Hinc apud Deumn

Loca Religioforum commerantur , &

trpm x

non excufantur Belli Duces, qui milites.

fub eorum obedientia vivunt, Ita ha-

in Hagxanu dcprehcn(os absque Come-

t dlys

l(mfg.u kWN

betur ex annlegxo diverforum Ponn-

munione in proxima arbore fufpendx

ficum.

jubent.

"51/: Tin

g. 8. Preceptum Communionis pa-

Nota, quód fi effec cafus, quo reus

L l!m Átar [/

fchalis non impletur p& Commumo-

Euchariftiam in re fufcipere non poffet,

mwuümen

mthmlus [

nem facrilegam,

vel Ecclefia feu Parochusprudenter ju-

Aatio : Quia Concil. Later. cap. cit.

dicaret dandam non effe, teneretur eam

Atb f

-decernit, Euchariftiam ad minus in Pa-

habere in voto; quod. Parochus ei de-

VM

ullm *W

fchate debere fümi, & quidem reverez-

bet explicare.

Ier.

Hincinter Propofitionesab Inno-

Quid iutelligis pex articulum mortise

WR *ka

j ttllaw

centio XI, damnatas num. £ g, eft hec

L. Zztelligo non folüm, quando mors

bic & nunc inevitabiliter imminet, fed

lAl À

Pracepto Communion;m anuua fatifit per

þcr;legam Domini manducationem.

etiam probabile pericultm mortis eft,

[vl 1, I0. ad

Vide fuprá, an & quomodo Ecclefia

non inquo uniaut alten, fed in quo ple-

li l

poffit precipere a&tus internos. "T'rac

rsque folet mors evenire, undecunque

"ïüücm Hq

6. Exam.f. n,59.

illud oriatur,five ex morbo.pcüc,f 1ve ex

Fijs F

XLIX. &.,9. Adulti in artículomor-

vxo!entxa,plæho,longa & pemculosa pe-

i "t f

tis exiftentes tenentur jure divino reci-

regrinatione , navigatione , puerperie

,wu tutidi

pere Euchariftiam,

*

pxæfcmm primo.

mv

; nwr

At

h7 i

EOEEITN

De Ezzcä;:bz'jz'ä.

943

AU

Ratío: Quia in habenda cura falutis

quentiüs, faltem ter in anno omies

Vition

TEUA

probabile periculum mortis equipara-

communicent, fcilitet in Pafchare, Peir-

tur motti inevicabiliter inftanti: Sed in

tecofte, & Natali Domini. Poftaodum

il d

cfibus illis eft probabile periculum

proptet iniquitatis abundantiam refri-

iby

mortis.

E:rgo.

gefcente charitate multorum, ftatuit In-

noc. III. ut faltem femel in anno,feilicet

Nota, laudabilem effe praxin illorum,

t rcpep:i'

qui ex fervore implendi przceptum Dei

inPaícha, fideles communicenr.. Hazc S.

du

de (amendo Viatico, quoties celebrant,

D. Hocnetato -

u

pont n

vel communicanr,Euchariítiam fümunt

X 1. Dequotidiana Communione S.

ut Viaticum, cafü quo improvisà morie

Thofh.inc.art. cit.fic loquitur: Circa

|

"

itplr ,.

|

prevenirentur.

ufüm hujus Sacramenti duo poffunt

|

confiderati :

K

rmcl

|

LL . 1o, Licét Ecclefia per. fuum

Unum quidem ex parte

preceptum nullum Communionis Eu-

ipfius Sacramenti ; cujus virtus eft ho-

chariftiz tempus determináffet, nihilo-

minibus falutaris, & ideo utile eft quo-

133

minus adulti ratione prediti teneren-

tidie ipfum fümere , ut homo quotidie

i deo

ejus fru&um percipiat, Alio modo poteft

[te plmi-ïu, .

türad eam jüre divino extra mortisarti-

eulum,

confiderari ex parte. fumentis, in quo

ol

- Ratio: Tum quia ipfe Chriftus hoc

rcquiritur, ut cum magna devotione &

dDeu

teveréntia ad hoc Sacramentut acce-

praceptum. pofuit Joan. 6, Caro »mea

P&mü&ü;

vere eft cibuss Nifi manducaveritiscar-

dat. Et ideo fialiquis fe quotidiead hoc

w r

1

uem filii hominis , non babebitis vitaua in

paratum inveniat , laudabile eft ; quód

: fufPï'ï i

k

vobis, Tumetiam, quiaomnibus non

quotidie famat. Unde S.Auguft.ia lib.de

|

folüm ia artículo moriis , fed etiam fz-

veibis Domini , càm dixifler, Accipe

1

J

[

|

pe in vita fümendus eft cibus fpiritualís:

quotidie , ut quotidie ribi profit , fub-

jl Pcffth

l!

Sed Chriftus Euchariftiam inftituit per

jungit : Sic vive ut quotidie merearis

modum cibi fpiritualis.. Ergo,

accipere. Sed quia multoties in pluti-

at to

QUARO IX, Licetnequotidie,non

bus hominrum multa impcdimenta ha-

lus

tantüm (emel , fed (zptus Euchariftiam

jus devotionis occurrunt propter corpo-

fumere,veletiam omn

ris indifpofitionem velanimz , none

T

ne ceffare?

x

inoà Conlïimunija-

utile omnibus hominibus quotidie ad

vl

.. LII. Ante R. nota ex $. Thom, híc

l

hoc Sacramentum accedere , fed quo-

nmi!]fï:

q.80. a. 10.ad $. quód fecundüm diver-

tiescunque fe ad illud homo invenerit

j*

Ilum ftatum Eccleliz diverfa circa Com-

preparatum. nde in lib. deEccl.

ingll

munionem ftatutaemanaverin. Nam

dogm. dicitur : Quotidie Euchariftie

ndml"qf'

inprimitiva Ecclefía, quando magna vi-

Communionem accipere nec laudo nec

l

grbat devodo fidei Chriftianz,ftatutum

vitupeto,

Hzc ibi.

.'l

pur

fuit, ut quotidie fideles communicarent-

In K,ad ;. ait S.D. Utramque per-

luEIPtd0

Pofimodum veró, diminuto fidei ferve-

tínet ad reverentian hujus Sacramenti ,

& quód quotidie fumatur; & quàd ali-

h

1€ Fabianus Papa indulft, Wt finon fre-

quando

"

944

TRÁACTATUS XIL Exameni.

filti

-quando abiineatur. Unde Aug, Epift.

hab:t) eodem die fzpius celebrante in

118,c,5. tom. 2. dicit: Si dixerit quis-

admiciftratione. plurium Parochiarum,

A Or

piam, non quotidie accipiendam Eu-

LIII. Nota , quód facra Congregario

si (

chariftiam , alius contras faciat unus-

1679. die 12, Februsrii falubeirimum

PT

quisque,quod fecundüm fidem íuam

edidcrit decretum, quo frequentiam fa-

LT

pi credit effefaciendum. . Neque enim

ccz Communionis commifit prudenti

i

litigaverunt inter fe Zachaus & ille

judic:oac difcretioni Epifcoporum, Pa-

!L

Centurio, càm altereorum gaudcns (u-

rochorum , Confeffariorum , &c, con-

feio

Ícepit Dominum ,alier dixict, Non fum

fiderando conditiones perfonarum fu-

Af p

dignus;ut intres füb tcctum meum;am-

mentium ;ut , ncgotiatorum , conjuga-

ls

torum.

Moniales vult admoneri, ut-

boSalvatorem honorificantes, quamvis

ii ihg

non unomodo,

Hacibi.

communicent. diebus ex Otdinis infti-

At t

Nota , inter Propofitiones ab In-

tuto confliutis, Siqua veià putitate

* motà

nocentio- X I.

damnatas cíle etiam

mentis eniteaüt , & fervore fpiritüsita

lg «

hanc: Frequens Confeffio & Commu-

incaluerint ; ut dignz frequentiori au£

^i

nio etiam in his , qui genciliter vi-

quotidiand fandiiffimi Sacramenti pet- .

i'i'n.j&ad u

vunt ; eft nora predeftinationis. Vide

ceptione videri poffint, id illis à Supe-

X Er

ibi num,5 6.

-

rioribus permittatur. Irem mandat,ut

i lil

. A Cosfulitur i2 lib. de Ecclef,

Epifcopi & Parochi feu Confeflarii re- .

LT

darguant eos, qui aflerunt, Communio-

dogmniiäm , omnuibus diebus Dominictzs

Nttion

ejfe communicandufe , ait S. D. ad $. in

nem quotidianam éffe de jure divino,&

Q

fine.

Qnui ergo mortalia vitant, femel

ut doceant, Euchariftiam à fanis effe fu-

Cæm [llum

in hebdomade ; & interdum bis (nimi-

mendam in Ecclefiis, vel ex difpenfa-

ä[er df(/j( j

fum occurrente fingulari fcflo) com-

tione feu Privilegio Pontificisin Orato-

Aqid ( E

municare poffunt.

riis privatisde manu Sacerdotis. — Irem

MTM

damnatillosabufus, videlicet quód ali-

Refp. 3. in R. ad 4. S. D.ait, Quod

!'q'gli

quia Dominus dicit , Panem noftrum

ui noh in Ecclefiis fed in privatis Ora-

toriis & domi,imó cuban:es in le&o,&

N i

quotidianum da nobis hodie, non eft

j

non laborantes ullà gravis infitmitatis

??

pluries in die communicandum , ut fal-

i ihqy

tem per hoc , quód aliquis femel in die

notá fumant SS. Euchariftiam , quam

argenteá thecá inclufatnin crumenaaut. -

Tttnio (

communicat , re

fionis Chiiftt.

prafentetur uni,msPaf-

fecretó illis defecunt. Sacerdotes Sacu-

n Ubiter

At f 2

Aliud e& de Sacerdote ex Ecclefiz

lares aut Regularee; aliique in Com-

m

(tatuto ter celebrante in Natale Domini

munione accipiant plures fermas ac

. i T

ad reprzfentandam triplicem Chrifti

paiticulas, vel grandiores folito. Circa

"ii

Nativitatem, nimirum zternamà Pa:te,

infirmos ad Écclefias aut ad privata

i DC:

remporalemtà Matre , fpiritualein in

Oratoria accedere non valentes , ftatuit,

Anim2,

Item deSacerdote cx difpen-

ut ab Ecdefía deferatar San&iflimum

TSD'

[

3 formam

:a.mu,a,m

farione vel neceffitare (qua legem non

publicé & cum 'qupä jaxt

Ritgg-

Wiï g[mæ.

&

De Euchariffia.

T

N

kimdis Romani: fi vetó dæ;-f-; rotur ex

&ualis dele&atio fpirit'ualisdulcedinis.

;h'mrunff

privato Oratorio , fiar cum forma de»

Quamvis autem Chriftogratia non fue-

Qu

!

centi.

Circa Communionem in Feria

rit augmentata ex (ufcepnonchujus Sa-

RUT

fcxta Parafceves vult fervari Rubricas

cramenti;babuit tamen quandam fpiri-

Qiatte

Miffalis & u(íum Ecclefie Romanz,

tualem dcle&ationem . in nova inftim.

Pmä:n. |

Hxc ex illo Decreto.

tionehujus Sacramenii,

Hzc ibi.

yimh

LIV. & LV. w.4. Non licetomnino

LV. y..3. Judas cum aliis Difcipu-

( t d

ceffare àCommunione in re, dum in re

lis Corpus Domini & Sanguinem (ufce-

x

h.iberi poreft, ut docet S.D. a. 1 1. Et pa-

pit.. ItaS.D.a.2,incex S,Dionyf.

R

tet ex di&tiss (ünt enim certa tempora

Ratio ibidem: | Quia Chriftus nobis

V, d

& cafus, in quibus jure divino & eccle-

dcbuit cffe exemplum juftitiz,non con.

iib

fiaftico tenemur Euchaiiftiam . furnere

veniebat ejus Magifterio, ut Judam oc-

iptiut

inie; & non tantüm in voto,

cultum peccatorem fine accufatore &

ii d

inSolur, ad r. ait S. D. ex Gregorio ;

evidenti pk:obatienc ab aliorüm Com-

A

Illa ettvera humilitas, càm ad refpuen-

munione fepararct , ne per hoc daterut

ynti f

dum, quod utiliter przcipitur, pertinax

exemplum Przlatis Ecelc(iz fimilia fa-

p

noneft, Etidconon poreft effe lauda-

ciendi , & ipíe Judas exafperatus inde

at

bilis humilitas , i contra przcepium

fumeret occafionem peceandi,

[uri tl

Oppono

Chrifti, & Ecclefiz aliquis omnino à

Dominus implevit quod.

ynun

Communione ab(lineat

Hzac ibi,

pracepit juxta illud : Corpiz Pefus facere

df

QULERO X. Sumpfitne Chiiftus in

€$ docere : Sed ipfe Matth. 7. prgcepit ,

gt

Cana faum Gorpus, & quidem paffi-

Ivolite [anélum dare canibus , & ipfe (ci-

' gir?em- d

bile, deditque Difcipulis, etiam Juds?

vir Judam effe peccatorem.

Ergo.

qin O

Et.quid ( Euchariftia fuiffat fervata

"Ad boc S.D, ibidem ad z.ait : Chri-

j f

tempore mottis Chrifti :

x

De quo S.

fto neta erar Judz iniquitas ficat Deo,

D.'q' 8 I.

) quöä i

non autem erat fibi nota per modum

v

LVI.

E& I. Chriftus in) Cana

quo hominibus innotefcit.

' Et ideo

p

manducavit Ípiricualiter & facramenta-

Chiiflus Judam non repulità Commu-

yfiol

lirer , inquaptum Corpus (uum fub Sa-

nioRe, ut daret exemplum, talespecca-

u

lïmh

cramento fumpfit, ItaS.Thom.a.1. ad

tores occultos noneffe abaliis Sacerdo-

n[um(f d

3.probat exilloLuc,22. Dejiderio defz-

tibus expellendos.

Hzc ibi.

(

deravi boc Pafcha manducare vobifcum,

LVIIL g.4. Chriftus (ümpfit & Di-

»Ucln

quod Euícbius exponit de novo myfte-

fcipulis (uis dedit Corpus fuum paffibi-

] p

"T

rio novi Teftameari , quod tradebat

le, exiftens im

(a

lta S,D. a.3.

pa(»ïïbili;er in Euchariftia.

j

Di(cipulis.

rirt

&. 2. De effc&tu famptionis fic lo-

Ratio: Chriftus tale Corpus (umpfir

5 mmif»

quitur $. D. ibidem: Effe&us hujus $a-

& Diícipulis dedit, quale habuit; Sed

af

cramentieft non folüm augmentum ha-

habebat tunc Corpus paffibile & mor-

fym

tale. Ergo. Sed impaffibili modo erat

M

bitaalis gratiz, (ed etiam quadam a-

Dd dd dd

fub

946

/

ZRACZATUS YIL ljmmm 4.

füb Specie Sacramenti , infe veró feu in

At

propria Specie erat paffibile, ficut in fe

V,

eft vifibile,& tamen invifibiliter efl in

Miünifler Euchawijfix. Dequo

hus

Sacratnento;

Ergo.

& ht

J.D. q.82.per1 a».akff.

LIX. x». $. Si Euchariftia tempore

wb í

moriüis Chrifti faiffet f&rv'ata,Chriüïïs in

Alfe

J

QDäRö XL. Cujus eft i";ücharf-

€a fuiffet mortuus, S. D.a.4.

ftiam confecrare & difpen(are?

j

ind

Ratioibidem :1dem Chriftus, qui erat

LX. w. r. Solus Sacerdos poteft

Il No

in Cruce,fuiffet in Sacramento; Sed ia

xURCAU

Euchariftiam conficete feu confecrare,

Cruce motriebatur.- Ergo & in Sacra-

Íta S.D.a.r.

,

Vf

mento confervato moreretür.

Ratio: Quia illi foli in fua Ordina-

nferna

Declarat boc $. D. inc. art. dicens :

ümMon

tione datur hecpoteftas. De Baprifmo

Quicquid pertinet ad Chriftum fecun-

(qui à quovis homine validé confetri

JRCIRCIEIT

düm quod eft in fe, poteft attribui ei &

poteft) eft difparitas.quia eft Sacramen-

'.«gucSpfcic

tum fümma neceffitatís,

It

in-propriá Specie & in Sacramento cxi-

ftenti , ficut vivete , nori, dolere, ani-

"i,

E.. Difpenfatio Euchariftiz fpectat

matum 'vel inanimatum

CH—C 5 &Ce

ad Sacerdotem,

Itaa,3.

P

IY

Quxcunque veró conveniunt ei per

Ratío : Quia Sacerdos conftituitur

!d vt

eomparationem ad corpora extrinfeca ,

tnediusinter Deum & populum. Ergc/,'

1 D

poffünt ei attribui in propria Specie exi-

Étm

cjus eft dona divinitàs (an&tificata popu-

ftenti,non autem prout eflin Sacramen-

lo tradere,

Amdyt

to; ficut irrideri, confpui , crucifigi, fla-

E. 3, De Diacono aitS,D.3,3 ad t

At

gellari;pati; &c,

quód quia eft quai propinquus Ordini

iaf

In felut, ad 2, docet S.Thom.quöd

facetdorali, aliquid participat de cjus

i I!Dlhæ Pa[v;

fi tempore Paffionis Chrifti (quando

officio , ut fcilicet difpenfet Sanguinem

ht

tealiter Sanguis fuit feparatusá Corpo-

quia non eff neceffe , eum immediaté

& Qfc

te Chriüli) hoc. Sacramentum | fuiffet

tangere ficut coxpus,cüm contincatur in

m

confecratum , fub Specie panis fuiffet

vaíe, Corpus autem Chrifti non difpen-

4[io hg

folum Corpus, & füb Specie vini folus

fet nifi in neceffitate jubente Epifcopo

: Gf,;,(

Sanguis,licét defato obunionem fint fi-

vel Presbytero.

gt pj

mulperconcomitantiam, Etin folur.

Hinc in articulo neceffitatisin defe-

nj

ad 3. docet , quód tunc An'm: Chrifti

&u Sacerdotis Diaconus (non tamen

LP

non fuiffet in hoc Sacramento , non

Laicus) infirmo Euchatiftiam dare po-

M

propter defe&tum virtutis verborum,fed

teft.

1mó Sacerdos morti proximus,

Ui

quia animaeratrealiter à corpore Íepa-

non habens copiam Con£ffarii ,. nec

Rj

rata, verba enim ponunt Corpus Chri-

etiam Diaconi, poteft contritus fcipfum

Witnce

comuhicare ob cafum tantz neceffi atis.

ftiut et infe, Videfuprà Exam.35.n,22.

R lp

Et infà in hoc Tra&t. Exam, $. n.74,ad

&. 4. Neceffe eft, , quód Saceidos

;

tlfïtm lil

3. Oppof.

é hoc

municam

quoties copfecrat; fuma: integr

Sacra-

&)*

De Emaræzz.:

-

;.

947

LXIi. Qvwid fi ante fümptionem

Sacram'emu'm; Ita .S. D, à, 4. in ng

]i

|

cotp.

Corpus Chriíti miraculosé appareret

Ratio : Quicunque Sacrificium of-

füb fpecie Carnis , & San

guis fub fpecie

]

l

fert, debet Sacrificii fieri particeps,

Sanguinis ?

Ex quo infert S. D. quód Sacerdos

K efpondet S, T hom.a,4- ad 3.nonef-

fe füumendum.

ïïuc'u:ï-

debeat fumere antequam populo Eu-

Dicit enim Hierony-

)

chariftiam difpenfer, — Hinc

mus fuperLevit. De hac quidem ho-

r

d

LXI. Not,t. Sacerdos celebrans'era-

ftia, quz in. Chrifli commemoratione

p

vf

((l

ve peccatum committetet, fi formulam

mirabiliter fit, edere licet; de illà veró,

feu hoftiam unicam ín fua Miffa confe-

uam Chriftus inara crucis obtulit , fe-

cratam fervarec pro Proceffione, impo-

"

cundüm fe nulliederelicet.| Necprop-

J

j

nendam Monflrantiz , & ejus loco (u-

ter hoc Sacerdos transgre(lor efficitur,

T

meret vererem, quia non participaret de

quiaea , quz miraculosé fiunt, lepibus

Sutmtt

utraque Specietunc confíecrata, & con-

non fübduntur,

Cenfulendum tamen

fequenter integré non compleret hoc

effet Sacerdoti , quód iterató Corpus &

Saciificium.

& Sanguinem Doil

liconfecraret & fu-

jc [

Nort. 2, Sacerdos , fi cum fua Hoftia

meret. Hxc ibi,

nfl!mifui

majoi velit pro Fidelium ufü etiam

QULERO XIL. Licetne Sacerdoti

con!ecrare parvas,habeat eas in altari ad

. E

.

omnino ceffare àcelebratione,& quoties

A

xoyl.

Offertorium , ut , cüm ad idem Sacrifi-

eít celebrandum per annum ?

cium deputentur, omnes fimul offeran-

LXIII, Refp.z .Irrationabiliter dici-

"

;2

tur: i tamen contingeret cafus, in quo

tur,quód Sacerdos faltem non curatusli-

:j

aliqui necelfarió effent communicandi ,

T

cité poffitomnino abflinere à celebzatio-

íi

& hoftiz patvz afferrentur ante vel im-

ne, S. Thom,q.82.10.inc,

mediaié pofl Przfationem ; poffun: ad-

Ratio ibidem: Unusquisque tenetur

irpit

];ümcmx?i;

huc confecrari cum hoftia majori fa&á

uti gratiá fibi datà cüm fuerit opportu-

priüs oblatione, — Quia illa przvia ob-

num,fecundüm illud 2.Corinth. 6. Ex-

ii

on äg?ï

latio non eft de effentía Sacrificii.

hortamuür, ne in vacuum gratiam Dei

M

Not, 3. Quód etfi communiter non

rccipiatis: Sed opportunitas offerendi

T |

debeat practicati, ut celebrans Hoftiam

Sacrificium non íolim.atrenditur per

M.

