obje&o : Sed quà praftantiori virtuti

eft,quám ipfidelitas vel blafphemia : quia

opponitur péccatum, eà gravius & ta-

l

objedum odii Dei eft ipfe Deus in fe

tioni magis repugnans habet obje&um, -

i

ipío, qualitet non eft obje&um aliorum

Ergo. Min. prob, Quó praftantior eft

W

peccatorum,

Iteminter peccata noftra

virtus , €ó dignius & rationi cenfot-

ji

fubftantiam hominis homicidium gra-

mius obje&tum habet.

Ergo peccatum

D)

viuseft quàmmutilatio, ^ Inter pecca-

ei oppofitum habet obje&um eó magis

X

ta circa res exteriores adulterium . eft

difforme tationi,

D

gravius peccatum quàm furtum , cüm

Ex quo fequitur , quöd Idololattia &-

habeat pto obje&to rem alteti/ magis

odium Dei fint peccata graviora homie

conjunctam , fcil. ejus uxorem : fimplex

cidio.

l

veró furtum pro obje&to habet res magis

Citca hanc S. Thomz do&ttinam in-

1

fepatatas.

tetpretes Difcipuli ejus nonnullas po-

iNota tamen , quód , licét verum fit,

nunt conditiones.

Eft enim vera ex

[

quod malitia fpecificaexgraviori & ra-

generefuo , & cateris patibus. — Prm4

p

tioni magis ditlono objeto fit ex genete

conditio e? , ut intelligatur de oppofitio-

fuo majoreà , que fumitur ex obje&to

ne fecundüm obje&um primarium &

t

minusgravi, in individuo tamen con-

principale talis virtutis.

Nam odium

(

"

tingere potuit , quód ex adjun&is cit-

proximi opponitur przftantiffimz vir-.

li

]

cunftantis peccatum ex obje&to gra-

tuti, Ícil. charitati , & tamen non eft -

|]

vius, fiat in exercitiolevius, & econtta.

imó

ïfi"lu:

omnium- peccatorumgráviffimum,

non

)

De Vit' c» Peccatu.

147

Vg

non €(t gravius hatefi , qua opponitur

funt,quàm cztera peccata, czterís pa-

X tmai:

fidei , quam chatitasantecellit. — Rar7o.

ribus. -Cujus

d franes

Quia odium proximi opponitur charita-

Fatio ttiple& pote(t a

ffignari. | Prl-

itiam f

ti , folüm ut tendit in oquäum fecun-

maquidem ex parte fübjedi , nam pec-

datium,

ito d

cata fpiritualia pertinent ad fpiritum ,

dere h

Setunda condítio eft..— Ut oppofitio

cujus eft converti ad Deum, & ab eo

t ho

cum virta:é inferiori non includat fimul

avetti ; péccata veró carpalia confüm-

( Qu

oppoliionem cum vittute. fuperiori,

mantur in dele&atione carnalis appeti-

Hincadulterium, quod opponitur cafti-

tus; ad quem ptincipaliter pertinet, ad

us x ïu"x'

Et ideo

tati , qua eft virtus ignobilior juftitiá,

bonum corporale converti.

peccatum earpale, in quantum. hujus-

ne pacctt

cui opponitur furtum , non inde fit le-

fecondir.

vius peccatum, imó eft gravius , quiaiu-

modi, habet plus de convetfione , pro-

|vituti o

cludit oppofitione

q'] cum u:raq;xþ illa

pter quod etiam eft majoris adhzrfioniss

^yittute.

fed peccatum fpirituale habet plus de

msTio.

Tertia. Peccata venialia contra prz-

averfione , ex qua procedit ratio culpa.

ftantiorem vittatem commiffa indubi&

Et ideo peccatum fpitituale, in quantum

hujusmodi , ct majotis culpa.

probitt

funtleviora mortalibus contra virtutem

is delürz:

ignobiliorem commiffis,

Secunda Ratio poteft fumi ex pärte

lantior Y

5 Ob citcumftantiam nocumenti

ejus in quem peccatur, nam peccatum

carnale ,in quantum hujusmodi, efin

i a

infignitet notabilis ; peccatum ignobi-

corpus proprium , quod eft minüs dili-

« oj

liori virtati oppofitum poteft. eíle gra-

| gæ&mït!

vius,. Sic homicidium,quod oppopi:ut

geudum fecundüm ordinem charitatis,

quam Deus & ptoximus, in quos pecca-

mon

juftitiz, eft gravius peccatum , quàm

tur per peccata fpiritualia.

E[go p

omiífio Mi([z przceptz , quz eftcontra

vittutem Religionis , — praftantiorem

Jertia Ratio potet fumi cx parfe mo-

jcäumtöd

tivi , quia quanto eft graviusimpulfi-

iu&üiä.

vum ad peccandum, tanto homo minüs

&d ol

QU ERO X. Peccata fpiritualia (fu-

prà inhoc Exam.n. 2 1. defcripta ) funt-

peccat , peccata autem carnalia habent

| gm*ioräïf

vebementius impul(ivum , id eft , ipfam

ne graviora carnalibus ?-

concupifcentiam carnis , nobisinnatam,

PT

— XXXVI. y. cümS$, Tho.a, $.dicen-

Hzc S. D. Ergo.

te: Peccatafpiritualia funt majoris cul-

Notat hic noftet Contenfon dicecs:

i «inn

pz; quàm catnalia,

Non ita pridem ajebat fapiens Przlatus,

ais ^

Declarat & ptobat hoc S. D. ibid, di-

dolere fe plurimüm, quód in Commu-

uc i

cens : Non eltficintelligendum, quafi

nitatibus laxioris difciplinz adverriffet

ff

qni

quodlibet peccatum fpirituale fit majo-

peccata bomiuum , in aliis ftrictiorem

, MT

ris culpz quolibet peccato carnali , fed

fotis vitam profitentibus , peccata da-

d

quia : confideratà hác folà differentiá

monum ,id eft, fpiritualia , invidiam,

rumt Y

fpititualitatis & carnalitadis , Braviora

füperbiam , ambitionem, &c. & alia,

z

qu&

ravimm"mf

-

— d

;TR'AC'Z IV buem. £.

i 48

«uz Scotus vocat hwewrias (piritta-

ad fornicandum , infert m-o'cu—mentu'm-

ul

li.

Jes.

. his, qua funt feminata in agro , fcienter,

licét non animo nocendi, & fic etiam

1

QUAERO XI. Aggravatutne pecca-

tatio

tum ex citcumftantia? vel exmajori no-

quantitas nocumenti aggravat pecca.

viti

cumento , quod infert?

tum , fed indiredte, in quantum fcil, ex

XXXVIL z.1.cum S. Tho. híc art.

voluntate multüm inclinatà ad peccan-

lo

. affirm.de circumftantia, quód nim.

dum procedit, quód aliquis non ptatet-

mittat facere damnum fibi vel alii , quod

Thl«

peccatum aggravet , vel effentialiter , fi

[r

illud transferat in aliam fpeciem 5. vel

fimpliciter non vellet.

Quandoque au-

1in

accidentaliter, nim. intra eandem fpe-

tem nocumentum nec eft pravifum nec

ciem.

Sed de hoc fufficienter atum

intentum , & tunc fi peraccidens (eha-

myk

hi

eft fuprä TiX . Duma.mn2j.«

beatad peccatum , non aggravat pecca-

tum diredté , fed propter negligentiam

üd

feqq.

tll

*&. 2, cum .T ho, a.$. Poteft eífen-

confiderandi nocumenta , quz confequi

tl

tialis gravitas peccati augeri ex majoti

poffent , imputantur homini ad penam

nocumento , quod proximo infertur ,

mala, qua eveniunt przter ejusjintelt-

[

füt,

five in bonis fortunz ,. que funt ex-

tionem, fi dabat operam reiiillicita. $i

terna , five in.bonis animi five cor-

veró nocumentum per fe fequatur ex

od

!

poris.

ac&tupeccati, lic&t non fic intentum, nec

*

*

m

Ratio.Quia pet majus damnum,quod

previfum , dire&té peccatum aggravat

proximo infértur , actus peccati intet-

quia quzcunque per fe confequuntur ad

LY

Q

dum trahitur ad fpeciemíeandali , vel

peccatum , pertinent quodammodo ad

injuttitiz, nim. futti vel dettactionis,&c,

ipfam peccati fpeciem , puta, fialiquis

t

12 ]

Ergo tunc variatur obje&um, abobje-

publice fornicetur, fequitur fcandalum

Ü

&oautem delumitur eravitas effentialis,

plurimorum , quod quamvis ipfe non

utQ.8. probatum eft. — Ergo,

intendat , nec forté pravideat, ditedé

i

V

Declarat hoc $, D. dicens : Nocu-

per hoc aggravatur peccatum. HacS D,

mentum ttipliciter fe habere poteft ad

Vide inftà Tract. 8. de Keftit. Exam.6,

peccatum.

Quandoque enim nocu-

de culpa requifita ad obligationem reftie

tuendi ,n. 12.4.

i,s

mentum , quod provenit ex peccato, eft

przvifum & intentum, ficut càm aliquis

Exhis Colligitur , quód (zpe contin-

k

aliquid operaiur animo nocendi alreri ,

gat aliquid efle intentum ex parteope-

ut hemicida vel fur ,. & tunc directé

"ris, licét non intendatur ex patte opte

p«

prim,

quantitas nocumenti adauget gravita-

rantis, fi nim. operi neceífarió annee

z

?

tem peccati , quia tunc nocumentum

é&acur.

L

per fe eft obje&tum peccati. Quandoque

XXXVIII. Oppono 1. Ergograviä&

Mij

Qu

autem nocumentum eft previfum , fed

peccat , qui mulierem feducit adforni-

non intentum, ficut cum aliquis tranfi-

candum, quàm fiillam occidat ; obgta-

li |

IHM

ensperagrum, ut compendiofis vadat

viusnocumentum , utpote in vita fpiri-

tu

P

De Fitis c Ptc?am.

149

[et totme

tuali (que melior eft co

tporali ) illa-

proximus, quidquid enim facimus , pro

i

idnagofie

tum.

pter aliquid horum facimus , quamvis

edi, &t

2. Chtiftus previdebat ex fua pradi-

etiam horum.trium unum íub altero

catione & mitaculis futura Judzorum

ordinetut.

Potcf igitur ex parte ho-

aggmvat P

D quantuni

vatia peccata , v.g. bla(phemias, detra-

rum trium confiderari majot & minot

&iones,&c. & tamen non defiftebat.

dimad a

gravitas in peccato , fecundüm conditios

Ad 1. N.illatum. Difparitatem da« S.

nem períonz in quam peccatur. Primó

diqistgz

vibivi d

"Fho. hic ad 3. dicens: Primo, Homi-

quidem ex parte Dei , cuitantó magis

- Qudg:

cida intendit dite&é nocumentum pro-

aliquis homo conjungitur , quantó eft

ximi , fornicater autem , qui provocat

virtuofior, vel Deo facratior , & ideo

& c&prxvifug:

iperacridcmkï

mulierem , nonintenditnocumentum,

injuria , tali perfonz illatà, mazis re-

fed dele&ationem, — Secuzdo. . Homici-

dundatin Deum , fecundüm illud Zach.

on ag

I

da eft per (e & fufficiens caufa corpo-

2,

ui vos tetigerit , tangit pupillam

p d

ts quz Qu

ralis mortis , fpititualis autem- mortis

oculimei. . Unde peccatum fit gravius

nullus poteft alteri effe caufa per fe fu£-

ex hoc,quód peccatut in perfonam ma-

homiiape

T

ficiens : quia nullus fpiritualiter mo-

gis Deo conjunQam , vel ratione virtu-

tis, vel ratione officii.

nqn sl

titut , nift propria voluntate peccando.

Hacibi,

Ex parte etiam íui ipfi manifeftam

e fe l

nhap innen

44d 2. R. quàód peccata Judzorum

eft , quód tantó aliquis graviüs peccat,

non fequebantur ex przd catione Chri-

catum àpi

quantó aliquis. magis in conjuncdtam

fti, fed ex propriá eorum malitiá.

Si-

perfonam , feu naturali neceffitudine,

confeqqutt

cutex folà petulantiá lafcivi Juvenis ori-

feu beneficiis, feu quäcunque conjug-

uodzmmüf?

tut , filabaturinturpem amorem puel-

&ione peccavetit

.

*

quia videtur in fe

h ?um" üü?

lx honefté juxta ftatum fuum fe ornan-

ipfum magis peccare, & protanto gra-

quitut 49

tis,

"m

viüs pezcat , fecundüm illud Ecclef. r4,

QUARO XII. Aggravaturne pec-

Qui fibinequam eft;cui bonus?

d

&ï!"

catum ex conditione

Ex parte veró proximi tantó gravils

cam P

peccatur ?

pcrfogæ in quam

peccatur, quantó peccatum plurestan-

deRcüi[.EIii

OXXXIXox. afiitzb,cum S.Tho. híc

git.

Etideo peccatum , quod fit in per-

jj

3,9. Ubihoc üic

fonam publicam , puta , Regem vel

Declarar $ probat. Perfona,in quam

Principem , qui gerit perfonam totius

quöd gt

peccatur ef quodammodo objectum

mulritudinis, eftgravius quám pecca-

un p

peccati ; d &um eftautem fuprà , quód

tum , quod committitur contra perío-

aur a

prima gravitas peccati aitenditur ex

nam privatam,

Unde fpecialiter dici-

"

patte obje&i , exquo quidem tantó at-

tur Exod, 22.

Principi populi tui non

tenditur major gravitas in peccato ,

maledices.

Et fimiliter injutia, qua

ph E!nggï

quantó objectum ejus eft principalior fi-

fit alicui famofz petfonz , videtur effe

n(educus :

nis. Finesautem principales humano-

gravior ex hoc , quódin fcandalum &

05

noct il

[

rumacuum funt , Deus ipíe .homo, &

in tribulationem plurimotum redun-

o

z

44

dat.

[POIC j

s

$9

fRACI IF. Éxam. 2.

elit

dat. HacS. D. Quiex ultimis verbis

tertius contra j:ftitiam tantüm , quame

fiis

jbidem infert , quód Deusfi graviüs

vis, inquam, ex genere fuo graviora fint,

in individuo tamen gravius peccatum

qoun

unit eum , qui contra exccllentiores

crfonas peccat , exinde tamen non di-

eít occidere Patrem aut Matrem quàm

figis

$«

caturacceptorper/onarum , punit enim

Sacerdotem aut virum [an&tum, có quüd

juxta S. T ho, 2..2. q. 26.a. 7. & 8 ho-

D

ob rationem ultimis verbis infinua-

tane

Á

mo teneatur magis ex charitste d;ligere

Wt ,

Similiter etiátn ratione al-

Declaratur ulteri: pet exempla Oc-

parentes,

dupt

qu

cifio Sacerdotis eft gravior quàm Dia-

terius circumftantiz poteft eKe gravius

N

Hortibilius ef occidere Patrem

peccatum , occidere Regem,quàm pa-

Y

coni.

dj

vel Matrem , quàm alios.

Gravius eft

rentem ,. fi nim, ex vita Regis pendeat

ht

pcrcuteïe

Magifttum , quàm condifci-

falus Reip.quia occidendo Regem , o

ciderentur muli,& ipía Resp, patere:

j/

palum ; Do&torem, quàm tufticum;

li i

tur. Eadem de cauía potcft in indivi-

Principem ; quäm fübditum: imó pet-

p

cuffio, quz refpe&u hominis vulgatis

duo majus eífe peccatum occidere $-

Wü,w

effet venialis ; f1 fiat Principi , poteft eífe

cerdotem quàm parentem , ft nim, &

vita Sacerdotis pendeat vita fpiritualis

d

mortalis

Quoad nccumentum, quod

V

multorum.

Nequit ergo hic certa fla-

quis fibiipfi anfert , ait S. D. ad 2.

Á

i quis fibupfi infert in bis qua [ubfust

tui Regula , fed attenuis omnibus cit-

Ó

cumftantiis prudenter. menfuranda «l

i

dom :niwpropria voluntatis ,[icut in vebus

lvj

T

de peccato , quam

peccatorum gravztas.

poleffis ; babet qminus

Wt

T.

Sed in hzi qua non

QUJE RO XIHL : Aggravaturne

E

f alteri infera

:

n

ubdusutur domi

u1 voluntatis , fictt fant

peccatum ex magnitudine perfona pec

L

cantis?

nazumlmïäjþiritualialmm , €& gra-

TOf

XL. g. Affr. cum $. Thoma hica

viws peccatum , mcumentum frbi ipria-

Aty

ferre: gmw'fïts enim peccat , qui occidi

10.fic di(currente: Duplex eft pecc'amm:

quoddsm ex fubrepuone provenitns

(

feipfum» quáam quialterum.

propter infirmitatem humana patura;&

l

h

Not. quód quamvis ex parte objedii

[

fcu ex gencre fuo gravius fit peccatum,

tale peccatum minüs imputatut ei, qui

—

Wi

qu

bd fit in petfopam Deo magis con-

eft major in vittute , eo quód minüs

J M

negligit hujusmodi peccata reptimete ,

jun

&am , v. g. occidere Sacerdotem ,

uàm quod fit in perfonam — peccanti

qu£ tamen omnino fübterfugere ivfite

1

mitas humana nom finitzalia vero pete

fl

copjun

ü

éHiorem , v. g. occidere paren-

cata funt ex deliberatione proc'edentia,

lin,

tem ;

& gravius fit , interficere paren-

l

& ifla peccata tartó magis alicui impu

tem quam Regem * quia primus pec-

if

cat contra pra Bantiorem virtutem, fcil.

tantur, quantó majot eft. F-thOCPO"ïü

D

crile-

Religionen; & peccat peccato f

effe propter quatuor.

V

s contfa j ietatem ,. & ju-

Primb quidem , quia faciliüs poffunt

gii ; fecundu

W

üiiam , qo& funt minores virtutes:

tefiftere peccato majotes , puta , quiaere

cedunt

,

*

De Vitis &" Peccatis."

I$l

rratio'nalem.

t taniüm,q;

"eedunf in fcientia & virtute. Unde Do-

cati effe ipfatm cteatütam

tlogui.

.minus dicit Luc. 12. quód fetvus fciens

Dixi 2. peccata nonphyfice Jumpti. Cet-

tumenim eft , quód ipíe actas phyfieus

rvits p

voluntatem Domini fui & non fa;icns,

at Ma&rea;

plagis vapulabit multis.

peccati fübje&tetur in potentiis acmem-

méndunga

Secundó propter ingtatitudinem, quia

btis externis , v, g. impudicus tactus

omne bonum, quo aliquis magnifica-

in manu, velalia corporisparte, afpe-

] 1647 &2

x chattt

tur , eft Dei bencficium , cui homo fit

&us in oculo , &c.

Quzftio ergo eft

de formali tatione malitiz ac deformi-

- m t

ingratus peccando , & quantüm ad hoc

qualibet majoritas, etiam in tempora-

tatis peccati, — Quid fit appetitus fenfi-

podi dig

ieMpgt

libus bonis , peccatum aggravat , fecun-

tivus & quomodo dividatur , vide T'ra&.

r vin gt

dàmillud Sap.6. l'otentes potenter tor-

4, Exam 1. n,4.

menta patientut.

Suppono etiam , omne peccatum de-

dendolqa

bere effe voluntarium & liberum , eft

Tirti proptet. fpecialem tepugnan-

ii

'tiam adüs peccati ad magnitudinem

enim in genere morís; juxtaS.Tho au-

i Feuü ii

perfona.

Sicut f1 Princeps juftitiam

tem in 2.d, 24. q.5. a. 2. ]bi incipit

catim d

violet, qui ponitur juftiticuftos ; & f1

genui moris , nbi primó dominium vo-

entty t

Sacerdos fornicetur , qui caítitatem

luntatis qnvenitur.

Et S. Aug. ]. 1. 2.

lt v

vovet.

Retract,c. 12. dicit: Peccatum adeó vo-

i ago t

luntarium malum est. , ut nullo modo fit

tnts ormmis

Quartà ptopter eXempluml-Gve fcan-

dalum , quia, ut Grego:rius dicit in Pa-

eccatiim , f mon frt voluntarium.

Et

«t pnehluti

Potes aurtnz

ftorali , in exemplum culpa vehemen-

Set. 12. de verb. Dom.

tet extenditur , quando pro reverentia

perdere €$ moleus , potes €. domum

'&ï. g

gradüs peccator honeratur. Adplutium

boutm autem ,quo bouus 6 , nee invitus

Qd qui

etiam notitiam perveniunt peccáta Ma-

accipis , nec invitis amittis, klispre-

miffis.

Enorum, & hominesea magis indigné

p T

ferunt.

HzcS.D,

& Probabilius:eft , quàd peccatum

uj d

* Quari hic poffet & tefolvi cum S.

formaliter fumptuiga 'non folüm fit in

fcplionf !

*Q.73.a. r. an & quomodo omnia

voluntate' , fed etiam in intelle&tu fcu

y hupis

feccata fint connexa.

Sed de hoc vide

ratione, ac in appetitu fenfitivó , non

yinpi

infà Tra&, 13. Exam,2.n.21. in R,

tamenin potentiis vel membris extet-

E j qwïl

ad 2.oppof.

nis,

Ita cum $. Tho. hic q. 74 pet 4-

T

QUARO XIV, Quodnam eft fub-

att.

— Ratio 1. Contraria (unt circa idem,

i '[me,ugü

je&um proximum peccati , non phyfice,

;

fiolt

fed moraliter füumpti ? eftne fola vo-

puta , fab

j

eQum , ut atguit S. Tho. hic

jton

luntas ? vel etiam intelle&us ? & ap-

a.2. climab eodem fübje&o fe expel-

i

petitus fenfitivus ? an membra exter-

mf

j

lant : Sedpeccatum contrariatut vittu-

1

na?

ti, Ergo ubi eft virtus , ibi potcft effe

;0(0

f

XLL Dixi in titulo, Proximum ,

peceatum, Sub/usuo : Sed juxta S.Tho-

n

;(

quia bon nego;fubjectum remctum pec-

mam j üt páter ex dictis fuprà in hoc

0 m

(üs

"Trat,

-

TRACT. 1F. Exam. 5.

132

"Tra&. Exam. n, 5. & feqq. non tantüm

tati. Item a&us intelle&us & äppeci.

V

in voluntate , fed etiam in intelle&u

tus fenfitivi ex proprià rattone poffunt

viin

pradtico , & in appetitu fenfitivo ( non

efle inordinati, Quod fic prob, Er-

[no

roneum dictamen intelle&üs deordi-

tamen in membtis externis, urpote de-

fpoticé fobje&is ) funt vere virtutes.

nans & deficiens ab ultimo fine & leg€

ipïol

Ergo & peccata.

gterná , eft a&tus inordinatus ex proprii

C

.Ratio2. JuxtaS. Tho.in eodem att.

ratione ipíius intelle&us , ut male vo-

2. Ejmdem potentiz es£ acius , cujus est

luntatem dirigentis , & radicaliter in-

gu!

diffetentis.

ltem motus fenfualitatis

Y

babitus : Sed non folümin voluntate ,

Ífed etiam in irtellectu feu ratione, ac in

[

(quia ex ptopria ratione appeuitüs fene

appetitu fenfitivo dantur habitusforma-

fitivi tenduot in. obje&um à redà ra-

Pfu

li

liter vitiofi , in intelle&u quidem infi-

tione prohibitum , & turbant judicium

delitas ; harefis, imprudentia , error ,

rationis , ejusque imperio obluáantut)

quzm

&c. ficut in eo funt virtutes eis oppofitz

etiam ex propriá ratiore fuz potentiz

a (

fcil. fides, pradentia, &c. in appeiitu

babent inordipationem quandam, qui

ls

veró ira , intemperantia ,&c, uti & op-

de cauía etiam utraque potentia indiget

li

ofiz eis virtutes , nim. marfuetudo ,

habitibus bonis, quibus adjuventurin

[ri]

Wt

temperantia, &c. fecus eft de membris

fuis a&ibus , ut promptiüs voluntatis

externis, Ergo & a&us peccaminofi

re&a imperio pareant.: fecus eft de

li,

formaliter.

membris externis, — Ergo fubfiftit dau

lT

refolutio.

w

Ratio 3. Potentia quz eft libera , &

cujus actus ex propriá ratione talis po-

Vide di&a de Regimine politico &

i

]i

tentiz. poreft effe inordinatus , poteft

defpotico fuprà in hoc Tra&, Exam. I,

?

[

elle proprium & proximum fubjedtum

Q. 3. R. 3. n. ;. inDeclarar.

j

peccati, feu formalis malitie moralis,

XLH. Oppono 1. Una numero ma*

Tl

ut arguit S,D. q.74. a, 3.

Sed inpti-

litia non poteft intrinfece fubje&ari in

p

T

mis intelle&us e& potentia faltem radi-

duabus potentiis; Sed S. Tho, hic a. I

calitet libera.

Deinde idem intellectus,

in fine corp.ait, quód peccatum fit in

t

l

uti & appetitus fenfitivus ( idem c(t de

voluntate ficut ín fübje&o. — Ergonon

aCibus) ex comimunicatione cum vo-

h

in intelle&u vel appetitu. — Maj. prob.

luntate participant ab ea formalem in-

Unitas numerica accidentis fumitur à

vrinfecam aliquam libertatem ac indi£-

fübje&o , unde juxta Thomiftasidem

ü

ferentiam , vi cujus obje&to fuo nontam

numero accidens nequit etiam divinitus

[

immobiliter adharent , quin ab ipfo pof-

effe in pluribus fuübje&is realiter diftin-

[

&is.

fint dimoveti ex voluntatis impetio , cui

Ergo.

d

2. Juxta$. Tho. r. 2. q. 2olä.3.a&u5

P

parent folüm politice, & eáinvitá fa-

peina&us fuos ptorumpunt. Hanc ve-

exieriores non habent diftin&am bont-

lif

rÓ indifferentiam non habent membra

tatem vel malitiam formalemabea , qu£

Vi

elt in actu. voluntatis : Sed actusintel-

euerms cüm defpoticé pareant volun-

ln

letus

' be Vitiis e Petcaté.

153

ICUC&US &3?:4

vus habeat qulrandam intrinfecus ]

iber-

le&üs & appetitus fenfitivi funtactus à

t citn i

voluntateexterni, Ergo malitia mora-

tatem à voluntate patticipatam.

Id t proB. '

lís non eft in intelle&u &appetitu, fed

XLHL Qx«o fundamento .bot. affe-

intellis i

iníola voluntate.

s

TA ?

vltimo frel)

Fuudamentum boc. afferendi conftat

Xdinaser n

; A 1. diftmin. r, Aliquod peccatum,

ex dictis , quz oftendunt , quód fenfua-

(s , um

C;unive:rfaliter omne , N. Quia in atti-

litas non Íit potentia puré naturalis ,

& radidiz

culis feqq. S. Tho. exprelsé dicit, quód

nullo modo rationi obediens , uti eft

otus enj

in fenfualitate & intelledu fit pecca-

vegetativa: neque obediens ad nutum,

Vote apet

tum.

2. Dato; quàd loquatut de omni

fca defpotic& aut mere ferviliter , uti

bjum ii

peccato , vult, quód fi fermo fit de ma-

membra externa obediunt rationi , &

&tj

litia totali & adzquata , v.g. harefis,

fervi Domino; .fed politicé , ficut fub-

mpcrioebluäzt

quam dixi effe in intelle&u , vel luxu-

diti patent Principi, valentes rebellate.

tiz, que eft in appetitu fenfitivo , ea

atiore lp

Et hoc lamentabilis experientia docet,

fubje&etur in intelle&u & voluntate

ynem quit

nim. nosetiam nolentes pati paffiones,

ique p

(idem eft de voluntate & appetitu ) fi-

tentati noleptes , & iraíci nolentes ,

catin fubje&is partialibus , unitas autem

ulbos lt

& non poffegaudere volentes. — Paucis

l

j

numerica accidentis non à fubje&to par-

Yompris v

tiali, fed à totali defumenda eft: fic ut

multa: Potentía qua fupetiori poteft ex

apr: dens

vi fua obedire & contradicere , habet

pars malitie intrinfecé & formaliter fit

Bo fbl

intrinfecam libertatem ,. faltem pattici«

involuntate , & pars in intelle&u vel

appetitu ; quz partiales malitiz mora-

patam : Sed, ut ex di&is patet , appeti-

egim'mg yll

tus fenfitivus poteft füperioti fcil. Ratio-

liter uniuntur , & faciunt unam tota-

ni obedire vel refiftere.

ioc Ti

Ergo.

Jedatan f

lem. 3. Dico, quód omnepeccatum

radicaliter , originative , primarió &

Acceditex S, "T ho. q. 74. a. 3,ad. r.

, U i

Si cogitativa in homine uti & remini-

principaliter fit in voluntate: in intelle-

vipfect ïukiïf&

Ícentia , ex conjun&ione ad portionem

RUE

&uautem & appetitu minis principali-

ter & (ecundario : quibus etiam libertas

hominis füperiorem habet quód difcur-

d p

rat; & fyllogifmum conficiat , uti fzepe

folàüm ineft fecundario , ut

1b]€&0: E ï

pata;inttinfecatamen,

pote Paxtici-

in nobis experimnur , etiam in fomno ,

» Ctim* "

j

-Ad 2. dift. min, Sunt a&us externi,

cut ex conjun&ione ad eandem fuperio-

mcidfü

j uf

rem hominis pattem ícil.ad rationem,

tales de quibusloquitur $. Tho. N. min.

Xü Thümi j

non deberet appetitui fenfitivo concedi

gl i

fccüs, C. min, & N.conf. . Quía S. D.

hac patticipata excellentia, nim. obedi-

[

loco cit. per a&us exteriotes intelligit

entia ad rationem & libertas?

pjrdsr jr

a&us membrorum extetnorum ; de iis

UJERO XV. Eftne appetitus fen -

enim przcisé ponitexemplum in fingu-

fitivusfeu fenfualitas ita fubjectum pec-

»0 Zlq'loyzlïï

g i

lis fcré articulis,v.g. de occifione , deam-

cati , ut omnis ejus motus in rem illici-

bulatione, &c.

;R;rmlkmï

tam fit peccatum mortale vel faltem ve-

:v

' pixijh' hzteft, quód apþcticus fenfiti-

niale ; etiam nullo voluntatis confenfu ,.

U

$

five

k

1

TRACT. IF. Exam. 3.

Áive fotmali , five interpretativq, acce-

;

feu concupifcentia f radix

(b

dente?

peccati, non

peccatum formaliter,

t

XLIV, s. Probabilior eft

;fï':ntentia

Ratio, Quia lex Dei (. cujus jugum

volan

negativa.

Quaz quoad peccatum mor-

füave eft) non obligat ad impoffibile,

fenti

tale , e& contta hareticos , certa veró

1.do

Item , in naturalibus ( feu in iis qug

apud omnes Catholicós. Quoad veniale

nobis non funt libera ) nec meremur

ljntt

eft contra nonnullos DD, etiam Tho-

necdemeremut : . Sed motus coxicupi;

tup

miíftas , nim. Cajetanum & Gonetum,

Ícentiz omnem voluntatis confenfim

npn

qui in appetku fenfitivo admittunt ali-

pravenientes vitare, eftimpoffibile, &

ton

quam formalem libertatem , & intrinfc-

Íxpe proveniunt ex caufis mer& natura-

T

«e inhetentem , participatam tamen ex

libus , ut patet in quibusdam motibus

d

conjundtione ad. voluntatem ; quz li.

carnis. Ergo non funt formaliter pec-

p

eét non fuffciat ad peccatum mortale ,

cata.

ddppt

'ajunt , bene tamen ad veniale , ita ut

Secunda pars , de veniali , etiam col-

t

motus concupifcentiz preveniens om-

ligitur ex verbis Tridentini cit. — Quia

L

nem actualem motionem & con(enfüm

ptofe&o cencupifcentia noceret renatis

ulfsa&

voluntatis , etiam interpretativum , fit

non confentientibus , íi absque nullà

la

peccatum veniale juxta illos DD. quo-

?

motione voluntatis , ejusque confenfi

tl

tum fententia ab aliiscenfuratur effe ma-

formali , virtuali ac interpretativo, in

[

£is ingeniofa quàm vera.

fenfualitate eíf&t libertas fufficiens ad

Wx& |

Prima pars de peccato mortali con-

peccatum veniale,

Unde &S. Tlo,

EuY

ftat tum ex illo Matth, 1$. ubi dicitur ,

hic q. 74.a. 2.ad r. clatiffiméait: Zs

Wt

quod z/4 coipquinant bominezá , qua de

peccatur mfi volustate , ficut promo mo-

)

«orde exeunt.

vente,alim au

Tum ex Trid.Seif. $. de

il

peccato Orig. fic definiente. Manere in

Ut 4b €a motte,

tem Potentz:li: Beccatnr , fíc-

pl

baptizatis concupifcentiam vel fomi-

tem , hzc S, Synodus fatetur & fentit,

Ratto claré colligitur ex eisx qguæk

fimf

lli)öa

*

quz cüm ad sgonem relida fit, nocere

fuppofai n, 41. ante R, — Qaiaomne.

Plkm

non confentiennbus ; & viriliter per

peccatum, etiam veniale, eft in generc

qui

gratiam Chiifti repugnantibus, non va-

moris: Sed genus moris, joxta $,T ho,

Q

- det: & hanc copcupifcentiam , quam

ibi cit, ibi incipit, ubi invenitur domi-

[

nium volantatis.

aliquando peccatum Apoftolus appel-

Item patet,nullomo-

]he

lat , S. Synodus declarat , Ecclefiam

do polfe effe peccatum ;nifi fit volunta-

h

Catholicam nüuquam intellexiffe , pec-

rium, Ergo.

VI'H [&n

catum appellati , quód veré & proprit

Hec Angelici Do&oris verba expliz

m'z:'e. 1

in renatis peccatum fit , fed quia ex pec-

cat Gonet de motione voluntatis, non

*

Tüur

£ato e& , & ad peccatum inclinat

H

f

actuali, fed faltem aptimd;—'näli: feu de

quis autem contrarium fenferit , ana-

BU

voluntate ptimó movente , nona&uftd

4

Wt

thema fi, kzc Concil Fomes ergo

potentia,

Con.

um

n d

De Ptb e» Percatä..

I$$

tl

Co&trä.

Ultró admi(sá hac Goneti

fualitate etíam effe

peceatum mortale.

explicatione, probo , quod cum ea ftet,

Ergo.

ü( Qijug

voluntatem íaltem interptetativ& con-

3. Si Ratio vigilaret, poHEt omnes

al d

fentite. Nam $. D.in 2. d. 24.q, 3. a.

s fini

motus feniualitatis impedite. Ergo (

2.docet : quód motus pracedentes va-

nonvigilet , nec im

) ntt n

pediat , illi motus

d motus t

tionem ex eo [nnt peccata , quatenus Ra-

fiunt peccata,

tiopotesi impedire €9 debet , quod Gonet

vt oj

d 1. K.. S, Thomam appctitl;i il-

non negat. 'Suéfumo : Sed voluntas

elindii

lam excellentiam & libertatis prartoga-

atl med t

non poteft ( potentiá nim, proximá , de

tivam quidem attribuere, dependenter

remota enim hic noneft quzttio, quia

ulbustan o

tamenà voluntate , & influxu ejus, Un-

aliàs etiam motus primó primi effent

delibertas, quam cumS$. Tho. in appe-

1nt fomul

peccata venialia?) voluütas;inquam,non

ditu fenfitivo admifi ut participatam ex

c(t potens , motum fenfualitatis repri-

conjunctione voluntatis , non eft talis

vetiil r

mere (ine actu formali vel interpretati-

nifi in a&u primo , qua nequit exire

lentii d (

vOo. Ergo non eft peccatum nifi adfit

in a&um fecundum ,. nifi ex con(enfa

ia notttt

talis actus.

Si enim voluntas motum

feu licentiá voluntatis ut moventis, aut

, hd

aliquem poffit cohibere , & teneatur , &

non prohibentis, vel negligentis , faltena

, cjusquc au

non cchibet , intetpretative confen

inte:pretativá.

joreprea

ti. Prafertim cüm adfit aliqua intel-

hd a. N. min.

Ád prob. diit, ant.

nas fs

le&tüs advertentia , quz negari nequit ,

Pote& eíle,. f1 adfit advertentia rationis

Unie &&

cüm

E

tuim.

voluntas non feratur in incogni-

perfecta, C. min, folàm imperfe&ta , N.

af

min, & conf. Vult ergoS. Tho,

feníual

quód in

v [ront m

XLV. Oppeno 1. S. Tho. hica, 3.

itate poffit effe peccatum folim

at r

ad 1. attribuit appetitui fenfitivo iz zobzs

veniale, fiadíit advertentia rationis (o-

r& Alit auimalibus quaudam excellen-

lümitnperfecta , non tamen ne

tiam [cil. quod natus esl obedire vatio-

gat poffe

inea eífe mortale ;

f1 adfitadvertentia

iur at

i, quantum ad boc potest effe princi-

rationis perfecta.

& s

pim athu voluntarii , 8 per cen[equens

4d 3. dift. conf, Si Ratioetiam fem;

iale,ekmä, pécé^ti. — . Ex in antt di&tis jam fzpiüs in

pet poffet vigilare, C. conf; Cüm non

,,is,j::xm,i

eo admiffa fait aliqua patticipatz liber-

femperpoffit , N.con(; Cüm enim cor-

mf

i

tatis ptafogativa, $j

bfumo : Sed potentía

pus,quod cortumpituf , aggravetani-

m at :

libera potef peccare, — Ergo,

2. S. Tho.

mam , & deprimat fenfum multa cogi-

l,lliü m V.

hic a, 4, exprefsé docet,

in feníualita:e

tantem , impoflibile in hac vita rationi

poffe. effe peccatum. ve-

eft femper ita vigilate, ut nulli concu-

nis

niale , non veró mortale : Sed ibi lo-

quitur de appetitu fen(tivo

pifcentiz motus infürgant.

4 VO'U?H[;?

precisà

fumpto,

' Ergo ineo quà talipoteft efe

Pluta de hac te dici poffent, ac meri-

?timd;mli;fz,

peccatum . veniale.

tó debetent, fed quia ad fines Philofo-

Prob, min.

j Quia

nl ,nOIli'*

phicos accedendum foret, & fpeculativa

"dependenter à voluntate po:eft i

n fen-

[

N

vatia immiícenda, prafixum moralita-

z

tis

Easare

TRACT. IF. Exam. 2.

156

tis ícopum offendere nolens , omiffis il-

Declaratur. Dixi 1. Polumtaria [eu

Ht

ii

lis , pergo- adea quz cum di&tis conne-

deliberata , utinfinuetur, dici morofam,

xionem habent, | Unde

non obmoram temporis , quo quis cogi-

pccc

]

v)

U/AZRO XVI.

Motus fen(uali-

tationi immotratur , cüm etiam in in-

d

tatis primo primi , aut fecundo prími,

flanti contingere poflit , fed propter

& dele&atio morofa quid funt? funt-

motofitatem , feu torpotem , ac negli-

|

qu

ne peccata ? prafertim confcnfusxin

gentiam voluntatis ; quz licet mali-

eam ?

N

tiam plen£ advertat , poffetque ac debe-

ij

It

XLVI. , r. Motus inordinati fe

ü:

ret motum reprimere , tnorose tamenei

T

fualitatis feu concupifcentiz funttripli-

inhzret ,in eáque fibi compiacet, Dixi

hi

ces.

Alii vocantur primó primi , fic

2. De oljetto inboneflo , (eu. te illicità,

lii

didi , quia omnem rationis adverten-

nam quód dele&atio de cogitatione rei

inhoneftz non fit femper peccatum , po-

H

tiam precedunt , & naturalitet ( feu

Tif

non liberz fed quafi ex feipfis ) in ap-

ftea dicetur, Dixi 3. 24pprebenfo tut prt-

V

petitu fenfitivo excitantur , uti fünt

fente.

Si enim de'ectatio feu compla-

fubitanei & repentini motus irz vel

centia fit dere utfütura, feu opere ma-

hi

[

carnis , &c; hi non fünt peccata , nec

lo utexequendo datà occaftone , eftgra-

iortalia , nec venialia.

vius & diftin&um peccatum , utpote

Tti

'fmv

Ratio. Quia nullo modo funt liberi.

confenfus in opus , poteftque vociti

Hinc dele&atio

l

Ita probat Ratio addu&a pro r. p. R,

dele&tatio operofa.

ad Q. 15.

morofa eft implex complacentia de ie

N

Alii motus vocantut fecundo primi,

inhoneíta, v. g. de a&tu fornicationis,

dele&abiliter reprafentato.

Vocatut

il

fic didi, quia fiunt cum aliquali & fe-

mi.plená advettentià ac " delibetatione,

fimplex , quia eft fine efficaci defiderio

u'cq

Operis,

ftmp

funtque peccata venialia.

Ratio. Quia

W

füntimperfe&t? liberi , necfiunt ex plená

XLVIL z. 3, De confenfu cam $,

advertentiá rationis,

Wi

"Tho. hicq. 74. a. 8. Confenfus in de-

Tandem alii vocantur plen& dclibe-

le&ationem przecis& de cogitatione rei

PL

rati , quibus nim, ex pravià plena ratio-

illicitze , non cft ex genere fuo , feufe-

