netur teticere ea , quz per Confeffio-

fionis. Namqui przcipit finem , etiam

ï"," EM

WLTT

nem facramentalem ei fuerunt manife-

przcipit media ad cuin neceffaria: Sed

Chriftus precipit Confeffionem, qua -

-t

ftata.. Vocatnr antem figillum, ad eum

MT

modum , quo ea quz in literis figillo

hominesretraherentur, fieretque eis 0-

diofa,nifi Sigillum ftri&iffimé obligaret

"ündi

munitis continentur , non func manifc-

N

ii

ftabilia fed fecreta,

Confslarium, Ergo.

Ratio 3.p. Quia fecretum naturale

z. 2. Hoc Sigillum Confzffarium

T i

obligat jure Ecclefiaftico , divino po-

feu extra C—OHfCHïODCm commifïum in fe .

n

Q

fitivo, & naturali,

gravi fub mortali obligat jure naturz, in

I Pars patct ex c.ommums utrinsque [2-

re levi fub vcniali.

Seccetum autem

l M*D- [-ïü

14

facra- —

(

B

P

De Peuiteutia.

X033

w&e mfli'

&cräme*maie femper eftin regravi,ob — « Karzo es£; Nemo poteft fe obligaie

V hii

ratíonem pro 2.parte adductam, Ergo,

ad celandum .aliquid cum prajudicio

nini

Corfirm. Kevelando fecretum natu-

boni communis, cuivis privaca urilitati

Ab |

tàle violatur fidelitas; qux juce huma-

preponderantis,quia aliàs talefecietum

Do,divino, & naturali obligat ad fer-

aut Juramentum cffet vinculum iniqui-

qamd-

vandum (ecrerum tanquam depofitum

tatis,

Ergo,

quoddam.

Ergo à fortiori Sigillum

2. Non licet ad impediendum le-

x

Confeffionis.

vedamnum privatumsaut leve deli&um.

" j

i

CX..Dwm de [ecreto naturali agi-

Ratto

Quflodia (ecreti. neceffaria

p

s , dic mihi , unde cognofcis aliquid

efl adconfcrvationem Reipublice. Er-

Áx du

dici fub fecreto?

gO

*

€bet praferri levi damno hominis

Dice : Cognofco id primó,fi exprefsé

privati.

(l L

É&cretum tecomenderur dicendo : Hoc

3- Licet revelare , fi damnum fit

tibi dico fub figillo confeffionis. Ubi

norabile , & deli&um grave fit com-

tamen proprié non eft figillum confef-

mittendum , quod non poteft impediri

p

fionis , ut patet ex S. L'hom. a.2, inSed

nifi revelatione fecreti.

Contta. cüm nonfit in ordine ad illam,

Katio: Quia fecretum non debcet o-

fed probabiliüs folüra eft obligatio fe-

bicem ponete charitati.

creti naturalis, major vel minor pro cei

Nota tamen, in hoccafu monendum

Monet ibidem S. D. Ali-

cxig;ntia.

prius effe (fifieri poffit) eum qui fecre-

quis non deber de. facili aliquid reci-

tum commifir,ut damnum vel deli&tum

d

pere hoc modo; . (i ramen recipiat , te-

impediat s quód fi nolit, conqueri non

netur ex promiffione hoc modo celare,

poterit de facta revelatione , fed fibiim-

|

acfiin confeffione haberet , quam-

putet,

-

fiip!

vis fub figillo confeffionis non ha-

4« Si damnum jam fitillatum,& de-

ml

beat, id et , proportionabiliter eádem

li&tum commiffüm , non licet revelare.

ii 4

tenacitate celandum eft; 2. Quando,

Katio : Obfervantia fecreti-, inftar

etíi non fiat exprefse, faltem commen-

depo(iti amico corniffi , majoris eft mo-

u À

datur fecreto , ut fi dicatur talibus ter-

menti pro bono publico & conferva-

minis , qui de fe fufficienter demon-

TY

tione fecuritatis civilis , quàm priva-

í,"

firant;dicentis intentionem effe ut fecre-

tum damnum aut delí&um a&u com-

miflum.

junfïï]lägdl

tetur, v,g. fi dicat : Hoc non diceremal-

Ergo.

teri; Hoc ribi dico tanquam amico; nam

:rclö,'"hd'.'o T

Peccaretne mortalitet , kqui fecrecum

d

reigravitas & modus dicendi fatis indi-

naturale fibi commiffum revelaret uni

cantrem commendari fecreto.

vel alteri amico prudenti.

Ergone nunquam licet revelare fe-

Mrale 1

cretum ?

Diflinguo: Si fiat cum periculo gra-

j*

vis damni, eft mortale, ficum periculo

j

Diflinguo. Licet aud evitandum dam-

levis damni, vel nullius , eft leve vel

s d

num publicum ,licét fecretum effet fub

nullum, nifi tamen forté i5, cui revela-

fct

tur,

jugafïxento recepfum.

P?PPPP

1034

ZR A'bTATw X Examen].

-

4» Sit cafus, quód quis ex confeffione:

tur ;effet de numero illorum, quibusis,

gt

qui fccretum commifie, abfoluté nollet

íciat, aliquem ad Przlationem promo-

At etuti ?

illud innotefcere,fic enim graviter con-

vendum, elle eá indignum.

tufentin

triftaretur,& ad revelationem effzt om-

Hac fuo ordinc fpïvit Angel. Do-

»

*

a quo]

nino íinvitus,

*

Gor a. F.

TOR

QUARO IL. Tenetürne Sacerdos

ZAd 1. ait:: Nec figillum Confeffio-

m

nis contra charitatem militat, quiacha- -

in quovis cafü celare ea, qua habet (ub

ifinddf

figillo Confeffionis (eu ex Confeflione

ritas non requirit , quód apponatur re-

ET

fa. ramentali ?

medium peccato, quod homo nef(cit :

dtin eod

illad autem quod fub confeffione fci-

CXI, x;.cum S. Thom., a. r, effigg.

üktetter

Ratto : Tum, quia figiHum confeffio-

tur, eft quafi nefcitum, cümillud non

1itho ddl

nisobligat jure naturz , Divino , & Ec-

Íciat aliquis ut homo, fed ut Deus, Ta-

clefiaftico,

men aliquod remedium adhibere debet

u

Tum etiam , quia hoc exi--

git bonum commune totius R eligionis

ip przdictis cafibus quantum poteft fine

qudid o

ltorgi

Chriftianz ; quod magna ex parte con-

revelatione confeffionis, ficut,monendo

V0 vt

fiftitin Sacramento Panitentiz,hoc au-

eos,qui confitentur, & aliis diligentiam

apponendo ne corrumpantur per hare-

1. Hacg

tem per revelationem figilli redderetur

4l B

odiofum & intolerabile.

Ergo,

fim. Poteft etiam dicere Przlato,quód j

m

Bs

Oppono 1. Quod eft inftitutum pro

diligentiüs vigilet fuper gregem fuum,

charitate, non militat contra charita-

itatamen ut non dicat aliquid per quod

Wt

LE

tem : Sed celatio confeffionis in aliquo

verbo vel. nutu confitentem prodar.

;

caíu militat contra charitatem.

Hzc S. D.

Ergo.

Ad z. ait : INullus ad räv'elationcm;

MD d g

Min,prob.x. Ex cafu quo quis ex con-

"Irercb

feffione fcit aliquem effe hzreticum ,

Confcflionis poteft ab homine cogi vel-

Ti i

quem non poteft inducere , ut à corru-

licentiari. Unde fi przcipiatur fub pe-

na excommunicarionis jàm latz,quód -

ii m

ptione plebis defiftat, « 2, Ex cafuquo

quis per confeffionem fcit,inter aliquos,

dicat fi aliquid fcit detalipeccato, non

Mogr

L

exiftimare .

,

—

]

ll 77

matrimonium contrahere volentes,effe

debet' dicere: quia deb

affinitatem.,

Etcgo.

2

quod intentio pracipientis cft , fi Íciatut

Wl

2. Si Papaalicui Confeffario fub pee-

homo , hoc autem non (cit ut homo,

p

Bo

"l

naexcommunicationis praciplat, ut

E:tfietiam exprimeret de confeflione in-

1 üt

confeffionem revelet, tenerar parere ,

térrogatus,non deberet dicere: necex-

hr

Hff fVCfte[

Ergo.

communicationem incutrretet , quia

mdgþ,, M

.

"ütte

Sit cafus,quód Confeffor addurc'a-

non eft fubjectus Superiori fuo , nifi ut

fs

tur in teftimonium pro illo peccato,

homo: hoc autem non fcit ut homo,' a

ln

Nx

D

quod fcit ex Confffione, & cogatut ad

utDeus. Hzc S.D.

D) BD m

Eu

jerandum veritatem.

Vel quód Ab-

-Ad. 3. Homo non adducitür in tefli-

»

"tdum

bas ex conf(fione fciat , Priorem fibi

monium nifi ut homo,& ideo (inelafio-

»Ilordma

tj

ne cenfcientiz poteft jurarc fe nefcire ,

T

Ülltn

fubjeau?ï'cffe Prioratu indigaum.

guo

al

COmm

ER

|

-

|

De Pæ;zz'tmtz'a.

TR

1035

(iuod fcit tantäm u: DEUS.

Simili-

n

TO E

periclitarerut , ut patet ex di&is, Sicut

ter etiam pote(t Pralatus fine lzfione

etgo fi quis Tyrannus praciperet,ut ali-

nb

conícientiz dimittere peccatum impu-

quis fornicetur, vel blafphemet, fin mi-

nitum, quod fcir rantüm ut DEus, vel

nüs, quód velit omnes fideles occidere,

nnit

fine aliquo remedio: quia non tenetur

nonliceretei obedire. Ita fimiliter, Ex

adhibere remedium nifi eo mode, quo

quibus patet ad rationem dubitandi,

ag

FPODiïüï FCI

ad ipfum defertur. Unde in his quzad

Vide inhoc Exam, Q. 9. n. 122.ad Ca-

X hais

ipfum deferuntur in foro poenitentiz,

Ínm 2.

Yi

debet in eodem foro, quantüm poteft,

CXIIT. Quid fipenitens Confefïärïü,

adhiberet remedium: ut, Abbas in cafa

Qmilrd

dicat,quód intendat eum occidere, po-

przdicto debet eum admonere ut Prio-

teftne fugere?

us T

Dibee t

ratam refigaet, vel (i noluerit poteft ex

Ratio dubitandi eit: Qwia fugiende

n Pmc!lflm

aliqua alià occafione abfolvere eum à

prodit peccatum poenitentis.

N ihilo-

cura Prioratüs, ita tamen quàód omníis

minus Dics quód poffit.

TE

üfpicio vitetur de Confeffionis revela-

Ratio & (olutio rationis dubii eft:

djenit

tione.

HzcS.D.

lrp:thæïï'

uia crimen pcenitentís runc non ma-

"d 4. Ex multis aliis caufis redditur

g

nifetatur ex fuga Confeffarii ; poteft

quis iadignus ad Pralationis officium,

enim quis cogitare, quód fagiat ob a-

o W

quàm ex peccato, ficut ex defetu fcien-

liam caufam, v.g, ob dolores ex impro.

d ?eï qu:".'

tiz vel xtatis , vel alicujus hujusmodi.

ym j

vifo advenieates, vel ob temporis ino-

Et ideo qui contradicit, nec fufpicio-

plam , aut ratione cujusdam negotii,

nem de crimine inducit, necconfeffio-

&c, f1 veró peenitens Confeffarium in-

o

nem revelat.

Hazc S.Do&or.

fequatur , feipfum manifeftat. — Vide

. Vide fuprà de ufu amphibologiz &

infrà in hoc Exam, num, z 2 2. ad 4.

if

teftridtionis mentalis Tra&. ro. Exam,

cafum.

n W: qun:.

4. n. 60,61.& 62.

a

ff

CXIV. Daturne parvitas materiz ree

CXIL, Qzidfi Confefforin Confef-

fpe&tu hujus figilli, ita ut revelare folim

al

fione audiviflet rale peccatum, cujus re-

veniale, fit veniale ?

j

j

ülcï;:f'

velatio effet proficua confetvationi to-

Dico : Non datur; (icut non datur in

(

tius Ecclefiz , ut, fi quidam Tyrannus

perjurio,

«

jl

eam veller evertere.

Ratío: Licét peccatum veniale fe-

j

(

Ratio dubitandi e$l :..Quia bonum

cundüm fe (it materia levís , tamen iri

u

commune przferendum eft privato,

ordine ad (igillum Confeffionis eft

u

li

Dico: Nec in eo caíu licet revelare.

materia gravilfima ; poffent enim ho-

il

Ratio:Bonum commune eft quidem

mines reritó timere, ne etíam pecca-

praferendum bono privato;attamen per

ta gravia manifeftentur.

]1&Ew i

ht

media ordinata; imó híc non tam atten--

Anid poffit fieri cum licentia peni-

tentis , dicerur ftatim.

Unde

t MW

ditur ad bonum particulare ponnitentis,

ï

QUJERO III. PoteftneSacerdos

quàm ad commune totiusEcclefiz,quod

Pppppp2

de

ï'

N

r

3036

TRÁACTATUS XI1I Exanen ..

7 q

de licentia confitentis ejus peccatumin

3. SiPanitens Confcfïarin fuo poteft

(anifln

Confeffione auditum revelare?

date hanclicentiam,pallium malitiz da-

CXV, x. affirm.cum $. Thom.a. 4.

tur malisSacerdotibus: Sed hoceftin-

vtcud

nimirum fi fic licentia expreffas iater-

conveniens. Ergo.

Prob. maj. Quia

(l

pretativa enim, vel prefumpta per mo-

revelando audita in Confeffione pof-

; t (

dum ratihabitionis non fufficit.

funt prztendere effe fibi à penitentibus

| 'ud,qqod h

Ratio : 'Tum quia. conficens poteft

datam licentiam.

Ergo. -

Mi d

facere, ut illud , quod Sacerdos íciebat

4. Si cum licentia- peenitentis poflit

qitti), 'à

dl enim

.tantüm ut Deus , [cíat ut homo, quod fit

Confffor peccatum revelare. Ergois;

perlicentiam, |Qua quód debeat effe

cui ille licentiatus revelat;poteft iterum

Aetür t

expreffa, cft , quia eft in re graviffima.

aliis revelare.

atl

'Tum ctiam,quia fecsetum ex natura faa

Hac fuo ordine folvit S.D. a.4.

t Bol«

dependetà voluntate committentis, fic-

"Ad 1. dift. maj. Si catera (int paria;

vopronerl

Difparitatem

ste n

ut depofitum à voluntate deponeatis.

conc.; fecus , negatur,

'Tumtandem, quia totum jus figilli pri-

dat S, D. dicens: Papa son potest licen-

tecefta

marió eft in favorem poenitentis , ne

tiare Sacerdotem ad. dicendum ,. qmia

hito ibid

confcffio ipfi fiat onerofa & odiofa ,

non potest facere , quàd illud [ciat ut ho-

lls p

C& in favoremaliorum folàm confecu-

mo, quod tamen facere potest ille q

?

:

ï-iïd Don eta

tivé: Sed quilibet poteft cedere favoii

confitetur,

f

:

qu

primarió fibiconceffo, Ergo.

d 2. conceditur totum , fed nega-

Dixi, primari?, ad infinuandam dif-

tur, iluöd irritetur in eo caíuid, quod

ULTMY

ferentiam à piivilegio fori Clericis con-

propter-bonum commune eft inftitu-

l. f

ceífo ; nam lex , qua eos eximit à foro

tum,

Quia figillum. Confeffionis mn

:"]æ'iwa/m

civili, primarió cft condita in favorem

frangitur , ait $. D. , cim dicirury quod

ïlevzdcrrt f

ftatüs Clericalis,attendendoad illias di-

Alio modo fcitur.

b rj

.gnitatem & decentiam , & nen in favo-

Ad 3.negatur maj. Ad prob.dift.ant.

VMf

rem cujusvis particularis perfonae.

Ert

Quam tamenlicentiam debent piobare,

j

Uade ex hoc

Wt

ideo nullus Clericus potc& cedere juri

conc.5 fécus , negatut,

*;nm ' (

Itlb

non datur impunitas malis Sacerdoti-

fuo, ut à Judice fzculari judicetur.

Ht D

XVI, Oppozo z. Quod non poteft

bus , ait S. Thom. quia immincet eis pro»

WUNS, uah

fuperior, necpoteft inferior: Sed;ut an-

batio (fi accufantur). quód de licentia

]

confitentis revelaveiint,

h

qui

-tea dictum, Papa non poteft aliquem li-

uatü(

eentiare ut rcvelet, quod in Confeffione

-Ad 4, negatur Illatum ; Quiaille, ad

? QW [e

audivit,

Ergo nec penitensconfeffa-

quem notitia peccati devenit mediante

rio ad id licentiam date.

Putadi

Sacerdote de voluntate confitentis, pat-

i ttdar

D

2. Quod eft inftitutum proprär bo-

ticipat in aliquo actu Sacerdotis, |.Ex

"Mlo

rs.

numcommune , non potcft ex arbitrie

ideo imile eft de co & de interprete, nifi

"

Gl n

lt

)

unius irtitariz Sed.celatio Confeffionis

fort? peccator. velit, quód ille abfoluté

j

i

l

hi

Rht PP

eítinflitnta propter bonum commune

& liberé fciar, ait $, D.

U

QUE

us

. tetius Eccleíig. E.rgcf,

z

!

|

De Pæm'teätzïz.

1037

i fuopmäeï |

UAZRO IV. Qui aliquid fcit per — illa, quá fcit uthomo, non funt oppofi-

milied

Confeífioncm , & etiam alio modo, po-

ta. Et ideo ratio non procedit. -

d hod

tcfineillud alceri revelare.

QULAERO V. Per quam Confeffio-

nem quistenetur ad obícrvantiam figil-

um

- CXVH. z. cum $. Thom, a.;. in c.

:

dicente: Opinio communior eft , quàd

li, Item caditne füb figillo quicquid in

lo »

Confcffione auditur ?

pæmtem.bx

illud,quod homo aliàs fcit,(ive ante con-

CXVILL 5 1.ad 1,pàrtem : Tenetnr

feffionem five poft, non tenetur celare

quantàm. ad id , quod fcit ut homo.

per omnem & folam Confesfionem fa-

j pnu*x

u bgnt

Poteft enim dicere: Scio illud;quia vi-

cramentalem , quz eft ; dum fit ani-

mo Íe accufandi; & peccata clavibus

Pam'x dU

ditenetur tamen celare illud, inquan-

tum fcicut Deus, INon enim poteft dice-

Ecclefiz fübjiciendi , ad obtinendam

abfolutionem , licéc hec forté non de-

]u |

te: Ego hocaudivi in confeífione. Ta-

tur, vel exdefe&tu requifitz difpofitio-

« lp

menpropter (candalum vitandum debet

abftinere, ne de hoc loquatur; nifi immi-

nis in peenitente, vel defe&u potcftatis

)ipirtin

in Sacerdote.

/

neat neceffitas.

Ita S. D,

W/ti? D

KRatio ibidem in Sed Contra.

Tum

Ratío : Nifi hoc dicatur , confesfie

j ,(f

quia nullus poteft alium obligare , ad

tedditur valde odioía, & onerofa,

fcit ul

i [2 !jui

quod non erat obligatus , nifi fit fuus

&t.2. Laicus fe Sacerdotem fimulans,

Prelatus, qui obliger eum pracepto :

& alterius, bonà fide accedentiss pecca-

Sed ille, qui fciebat alicujus peccatum

taaudiens, enetur figillo.

j ,(eä If

& cogfcf-

ld

per vifum,non erat obligatus ad celan-

Raríe; Quia juxta di&ta e

y dl

dum, Ergo, Tum ctiam , quiaaliàs

fio facramentalis ,non quidem ín re,fed

poffet impediri juftitia Ecclefia , fi quis,

à pocnitente in prudente z ítimatione ;

þ,;fg]m'h Ü

ut evaderet fententiam excommunica-

fic judicata,

d

tionis. ferendz in ipfum propter pecca-

Dixi, £on4 fide;fi cnim Pecnitens fciat

tum dequo convi&us eft , confiteretur

fiGionem , nop con(urgit figillum, fic-

qiiis

ei , qui fententiam ferre deber: Sed ju-

ut pec, quando quis accedit ad verum

p

Sacerdotem animo illudendi , aut Con-

j ?

flitiz executio et in przcepto, Ergo.

* Oppezo ; Duorum , quod eft altero

feffarium ad crimen pertrahendi ; Quia

]s d

potentius, trahit ad fe reliquum: Sed

non eft ullarenus Confesfio. facramen-

p

talis.

Ídentia quà quis fcit peccatum . ut

"T d

DEUS, eft potentior & dignior íci-

x.3. Dire&é füb figillo cadit ; quic-

j

€ntià , quá ícit peccatum ut homo.,

quid cft maieria confesfionis , nimirum

u

[

Ergo trahit ad fc eam, ut nec per cam

mortalia in genere & fpecie , venialia

"Ll

potlit cevelari.

veró in fpecie ; Indireté peccatum

"

^

l,»aï

[

!

"Ad boc S/Thom.ibid.ad 3. dicit.Ma-

complicis eodem figillo regitur.Item de-

f;Wïv t

40

jorem eíle intelligendam de duobus,

fe&us & imperfcctiones ponnitentis , ut

quód fit fcrupulofus , morofus, indo-

l übl.(]llllc

qu£ habent oppofitionem 5 fed. fcientia

|

éus, tempus impertinentiis, &e, Item

t;uä Ícit aliquis peccatum ut Deus , &

omnia

Pæevrþs

-

1038

| TRäCTATjUS"XIIZ Examen 7.

-

o

omnia per qu& poteft deveniri in no-

eft, fcilicet

Item

confeffum.

Po&nitcntcm fu;ff& veniglia

unal

titiam peccatoris aut peccati,

crcumftantiz & fimilia , ex quorum

Ratio patet ex didtisad Refp.5.

1

TEUUT

hd

revelatione - peenitenti. evenire poteít

QUAERO VI, Quinam teneaturad

D

infamia, vwerecundia, confufio, mala

Mttitéet

ügilluxn Confeílionis? an & ipíe peeni-

fufpicio,aliudve incommodum,ut fi quis

tens?

Mannum i

fit confeffus , fe illegitimé natum facros

CXIX. x, 1. Per fe prim & dire-

aevilidi

titloc E

Ordines fufcepiffe , fe infamibus paren-

&étenctur folus Confeffaríus, feconda,

l

tibus natum , ja&áffe generis nobilita-

rió & indire&té obligantur etiam alii,fi-

1

i,

tem, &c.

v€ Clerici,five Laici, qui five licité five

1s Licà

h pui

Ratis : Quia DD. communitet di-

Mlicité,(ive cafu (ive ftudie peccataex fo»

cunt , füb figillo cadere ,. quicquid

la confe(fione facramentali audierunt,

ia a

confeífionem reddit. odiofam vel one-

ut contingit fübinde iis, qui 'proxime

f froqs

Í

tofam ; nec diftinguunt inter audita vel

adítant confeffionali, Idem eft dein-

Quf p

viía.

t

terprete, — Item de Laico cufusmentio

Notà tamen , quód fi tales defectus

facta in R. 2,ad Q.j.n.118,

Itj

:

*

J

am.paffim c(fent noti , non caderent

Y

Ratio 1.0. Quiafolus Sacerdos eft m(—l

l: Ti

Aahvotem|

fub figillo.

nifter hujus Sacramenti.

)

,

Dixi » venialia im fpecie , id eft, hoc

Ratio , €$ 3.p. Quia res tran(it cum

N

Haïii. :

vel illud ; Quia non eft contra figillum ,

fuo onere, ut folet dici : Sed noritia ex

IT

r d

fi Confeffor dicat in genere : . Petrus

Confcffione comparata habet hoconus,

confeffus e(tmihi venialia , nullum fpe-

quód figillo filentii debeat manere ob»

fu Jtiumyr,

:

cificando; i enim eft confeffus, ad mi-

üg*nata. Ergo,

QUERO v

nus venialiaconfiteri debuit, Item poft

" 8&.2. TeneturSieillo Superior àquo

duorum vel trium confetfionem audi-

peritur facultas abfolvendi à cafü refer-

MU

tam non licet dicere, Hic mihi eft con-

vato,

Ubi breviter Not. . Quód ali-

"U n

feffasfola venialia; neclicecunum lau-

qui DD,reprehendant illumSupetiorem

:

ïïi'ïm [ dedi

dareob conícientiz puritatem, non lau-

localem,qui Vifitatori dicit;in fuoCon-

EM l

datis aliis. — Quia potelt oriri fufpicio ,

ventu [zpe peti licentiam abfolvertdi

Thtitgs

à reífervátis.

quód alii fint confeffi mortalia, injici-

Item tenetur ille , àquo

^ 'Hl'ï.

turque eis verecundia.

in cafu aliquo fuit petitum confilium,

NILIT

2;,4- Peenitentia impofita cádit füb

Tenetur qui reperit chartam,in quaal-

if

Sioillo.

terius peccata funt fcripta jam confeffa

MUET

Declaratur: Si Poenitentia (itfignum

vel faltem Sacerdoti pro confcífione

li

culpx mortaliscertg vel dubiz,aut pec-

jam porrecta.

L

Katto eít a

[a

M

.),:

catorum venialium quoad numerum

idu&a'pfq R. 3;a-d Q.f.&

vel fpeciem ; frangitur figillumea reve-

pro 2.p. R. 1. Q.6.

il dlkam

lando,fecüs fi fitita levis,ut ex ea colligi

Dixi,/am confeffa : Si enim quis inve-

A

N

Vgl

neqpcat*-niü quod communz & notum

Biat illam chartam ante confeffionem

inchoaz

E

um

t

De Buenfecittip.

—

3039

ihchoatzm, non teaetut Sigillo, bene

Claufitis , ac Monialium Confeffarii

f vt

amen ad Secretum natutale vi illius

iis Concionantes , defc&usälue repre-

Áj

piacepti naturalis , Qudad tibi non vis

hendenres : facilé enim contingit , pas-

fíeri » alteri ne feceris. Hinc fi eá chat-

nitentes feu confeffos pudore con-

feom

fundi.

tá contineretur aliquod crimen vergens

hr ;

E. 2.

De auditis in Confeffione

iadamnum innocentis vel Reipublicz,

tenetur illüd revelare.

Cujus ratio pa-

mii

loqui absque ulla manifeftatione poe-

nitentis ; & fine periculo cogniticn*is

i ob

ter in hoc Exam. num. r 10. cir;a me-

-

dium,

aut fufpicionis ejus.,, non eft pecca-

umf

v n

y, 3. Licétaliqui DD,teneant,etia

tum : magna tamen cautela hac in re

ipfüum poenitentem teneri obligatione

eft neceffaría.

peccatm;'a

figilli circa ea., qux in Confetlione à

Rarto : Quianulli fit injuria,neccon-

j d

Conf:ffirio audit, & circa qua intereft

feffio redditur odiofa,

yi YüUD

m d

Confeflarii: probabilius ramen eft quód

& 3. Sine exprefsá licentiá peeni-

folüm teneatur obligatione fecreti na-

renus non licet Confeffario de auditis in

*

'u]u;menzïa

turalis.

Confeffione cum eo, etiam folo , loqui

extra Confeflionem.

Ratío : 'Tum quia obligatio Sipilli

du

eft in favorem folius poenitentis, & non

Katio: 'Tum quia pchigäHum Con-

Confeflarii.

Tum eriam, quia , ut ex

feffario clauditur os.

at d

Tum etiam,quia

di&is patet , obligatio Sigilli (olüm ca-

penitenti Confeffio redderetur odio-

d nodtd

dit fuper illa , qua clavibus Ecclefize

fa, Videin-hoc Exam, n, 122. ad $.

bero

fubjiciuntut , & Sacerdoti manifeftan-

L at

quód nec duo Confeflarii ejusdem pec-

tut.

nitentis poffiat inter fe loqui de pecca-

á

QUARO VII. Licetne Confeffa-

tis cjus,

yeiitt

rio notitià confeffiopnis uti ad reginien

Q.4. Practicé probabiliuseft, quód

jiditt

externum penitentis ? ad negandum

non petità etiam licentià;poffit Confef-

, Q,;*gdah

votum pro electione, vel beneficio aut

farinsintra Confeffionem peenitenti lo-

msupcrxorö

officio? vel ad loquendum de peccatis

qui de aüditis in priori Confeffione,

T

cum poenitente ?

Íi prudenter judicetut neceffarium;,

1 abig f

IXX. ». ;

negativé. — Ratio:

Ratio: 'Tum quiaid fit i& eodem fo--

"

Tum quia eft indire&a faltem fra&io

ro poenirentiali, in quo Confeffor , ut

"T 4

figilli, Confeffionem reddens odio-

peenitentem curet (ficat tenetur) inter-

u

4

fam, "Tum etiam , quia figillum non

dum cget refiexione fuper peccata pr-

uw

folüm obligat Confeflarium erga a-

terita , quz proinde aliquo modo fpe-

4

d

lios, fed etiam erga ipfum poeni

&ant ad praíentem confcffionem, Tum

tem.

fen—

"n

T

etiam , quia ita copfirmat praxis Con-

"

H

M

Hinc difcant cauté agere Concio-

feffariorum ex præccdcmibus confeffio-

nitores in Cathedris , in vitia inve-

nibus ízpe colligentium confuctudi-

T

hll

hentes , & Magiftri Novitiorum in

en-

gm

o

ncm. & recidiyam peccati , ac paenit:

us

j

y0o49

ZRACZAZUS lel. Eämmm* 7.

nullum poffit fubfequi fcandalum, icte-

3';fgiïilim

tis difpofitionem vel indifpofitionem

2

ad «bíolutionem.

. verentia, vel odium Sacramenti, fra&tio

? undunh

QU.AERO VIIL Licetne Con-

Sjgilli , effetQue cafus exerema necefz

vf

firatis , maximi boni, vel ad.defen- .

£flario notitiá confeffionis uti adcor-

ao

igrdio

rigendum Complicem ad petitionem

dendum proximqm ; Ut decet nofter

:

cenitentis.

Nugno,

lat

daffori

CXXI.

x., I. Penitenti nunquam

QILERO IX

: Quomodo rcfolvis;

hos caíus ?

licec in conf.ffione Gonfcffario manife-

*

gbf

-CXXIL Primó

*

Confeffor peeni-

toncfi

ftate perfonam complicis ob folum -

nem corre&ioaís fraternz , vel denun-

tenti ob indifpofitionem non abfolu-

ï;'ii-"PFO

to renuit dare fchedulam feu teftimos

tiationis, «cl ad bonam gubernationetii

^m pof

nium Confeffioni

Communicttis.

$, frangitnä ob hdf:

tdyuod

feffio per fe

figillum?

At No

Ratío: lum quia Con

non ordipatu: ad. correctionem fraret-

a. Sacerdos in Confeffione audivit

nf l

tàam. Tum etiam quia licét pæ/nitcns

tali no&e grave incendium vel homi-

U' Ton t

cidium effe patrandum , quod Judici- .

"tl

polffit Confeflario dare licentiam 1lo-

eccatis pro,griis, nontamen

bus aperit fic s. Pigilate qta. accidere

-*.5,"159 idbit

quendx de p

de alients.

Vide fuprä Exam.6. n.107.

poffuut aliqua detrimenta , attepdite vel

I!ld ;-R.[

Q. 4, deintegritate confeffioais quoad

cavete vobis ; Judex vigilando malefa-

'lïlü, Utpo;

&orcs deprehendit & pun

revelationem Complicis.

»

ít, frangi- -

1*1[ j qmm

turne figillum?

tf

g.2, Etiam regulariter loquendo

Sacerdoti non lícet à paenitente exi-

3. Poteftne Confeffarius pro expli-

n u[P

L

l

gere ; !

it ob finem corre&ionis com-

catione proptii peccati in. Confeffione

plicem fibi extta confeffionem mani-

peccatum alteriüs in confe(ïiopc u-

*

feflet.

- ditum revelare?

Potefíne Confeffarius. fcientià

Ratio; . Tum quia exinde faciléfe-

4

i

quuntur

mulra pufillorum ícandála, confeffionis uti ad evitandum grave

m Sacramentl.

periculum proprium vel aliorum , fpi«

putantium violari figilu

rituale vel temporale?

d

'Tum quia regulariter funt inultialit qui

(f2

talem correctionem meliüs facere pof-

f. Sunt duo Confe

arii qui chsdcih

funt quàm Confeffor , cui co'mplcx non

ccnitentis peccata in Confeflione au-

diverunt , poffuntne illi (absque ex-

ht

eít confe(Tus,

;

a

uid [i prater Confeffarium

nulla

prefsà paenitentis licentià) faltem pro

ili

alia perfana'ad talem | corrcctionem

falute ejus de peccatis illius inter fe lo-

apta inveniretur ?

qul.

Dico , dato hoc cafa , qui rariffi

z

d 1, R. Si alii fciant, quód pæüi-

mus eft , poffet Confeffarius obligare

tens hunc Conf:ffarium acceflerit, &

UE

penitentem »

ut extra. confeífionem

ipfe fchedam abfoluté petat , tenefur

T pte

modó

"*hOm.

fibi manifeftet complicem ;

eam dare, ne dc»negquo cum prpdac

m

De Ponitentia.

xo4£

Nec Confeffarius

lum,i!tt-v J

& Ggi'lrlim frangat,

«dd 4'.R-pOHe,dugmmodu Sacetdos ita

T

eam dando mentitur , quia folüm tefta-

cauté & prudenter agar,ut ad mínus alii

r

nl

tur effe c

. Sipenitens ex hoc

ton advertant , eum tali fcieniiáuri, &

iL

captet occa

perfeverandiin ma-

eullus pudor vel confufio penitend

gt

lo, perdítio ejas ex ipfoeft. — Cxterüm

oriatur.

fi nullus alius fciat,quód Peenitens hunc

.Ex quo Sequitur quàd Confeffirius

p li

Confeffarium acceflerit;- (chedam ne-

ex confeffione cognofícens fibi in via

gando non frangit Ggilhim : Quianec

parari infidios, vel venenum in Calice

(orpe

verbo nec fa&o pacnitentis peccata pro-

pro Miffa, poflit manere domi vel viam

n df

»

dir,ot fuppono,fed folüm confeffionem

declinare , aut Miffam omitrere, aliam

au

L

É.&am pofitivo teflimonio non appro-

cauíam fine mendacio allegindo.

Si

me at

bat, ad quod nontenetur.

ex con&ífione cognofcat íaum Confef-

Ld e-

Ad z. Nonfraugit figillum;quia

farium jurisdi&iione carere , aut res [uas

"T

li&um fit publicum fine deordinatione

fibi furto effe ablatas, poteft alium Con-

gl ho

figilli : non tamen licet deli&um fpeci-

felfariumeligere, & resfuas melids cu-

Hoc ftatim

gd /lldltl

ficate;ait nofler Candidus,

ftodire. Alium cafum vide fuprà in

, at

magis patebit in R, ad 4.

hoc Exam.n. 11 3.

wlit i

44d. 3. R, negativé.

Qüaiügillum

-4d . K.non poffe: Quia quodia-

T

ftri&iis, utpote fub periculo mortis;ob-

tra judiciumSacramenti eft (igillatam ,

ligat , quàm pracepium de integritate

N

non licet extraillud. alio fermone ape-

confeffionis, à qua minora mala excu

rite', licét utriquecognitum fit, — Alia

p d

fant, ut pacet füprà in Exam, 6. n.102.

ratio paret in hoc Exam. num.120. pto

j

Quf

R.;.

nf;[ïmnt 311»;

js f

SUFAUS SUR-UE 308-308-308- 808 810 9008-308 808

qum Q

fiorum

n

!

ERXAMEN SVIEFE

j qniijä

PA

De Satisfatlione , ejus. quidditate ac quali-

be qe

, qu

!3 i

tate. .T hom. in Suppl. q. v2 ufgue ad. 1 s.

TTUM

* |

z'nclufiruä.

Pæm

UJERO-I.'QM eft Satisfa&io — íuo velalieno peccato c!ebitä - cohdigä

(

[ita d

at

in przfend : QuotuplexiPoteft- — né fatisfacere? quz fatisfa&tio , ut effe.

u

g

)l

ne þomo proporna temporali, Gum habe

at,quas conditiones requirit?

sf Pf

Q3 44 94

R,

,

ï

|

042

ZRACTATUS XIIL Examen .

CXXIIL E. I. Sarisfa&ioin genete

Ratio Y,p. Sarisfactió hominis jufti

fignificat compenfationem offeníx feu

poteft hibere equalitatem,fi

4

iA

non pþyü-

injuriz alteri illatz,ut patet ex S.Thom.

cam, faltem moralem ac

ortiona

apitety

híc q.12.a.3.inc.. Differtáreftitutione

lem ex digaitate for

ificantis

þ ]7

qua verfatur circa resalienas 1nvito do-

::».guirirur I

fcilicet gratiz,cum poen

mporali,pec-

mino ablatas ; reddendo eas,.vel gquiva-

n

cato fue eriam mortali debità;quia poz-

af

lens:Item à fatisfa&ione pacnz à princi-

nailla eft finitain intenfione & dqratip-

; bisin

pio extrinfeco v.g.Judice infli&z , ut fit

ne. Ergo.

etiam in Purgatorio,

äioniChrifü;

àlac chi

Nechoc derogai Satisfa

Bt, 2. Satisfactio pro peccatis eft du-

licéc enimilla in fe feu in a&u primo vcl

alim f

plex: Una facramentalis, altera non fa-

quoad fufficientiam fitinfinita fimplici-

;rrïnnatïs).

- einirem.

cramentalis.Prima (de qua Quatt.2.fc-

ter, & pleniffimé pro nobis fatisfecerit,

quenti) ex Trid,Seff, r 4.c. 3. deliniri po-

ü Bite o

debet tamen nobis applicari,nosque de-

teft, quód fit actio, per quam in Sacra-

bemus ejus participes fieri, quod fit per.

Auny Quia

L

orolotati

mento ponnitentie aliquam, juxta fen-

Sacramenta , pet .bona opera, per no-

; Rirrec den

tentiam Sacerdotis , Deo pro peccatis

firam devotionem , quz tamen cüm fit

retribuimus. com penfationem, — Licét

. Hincpe

finita, etiam finito modo nobis applica-

enim peccata per Sacramentum jam fint

tur, ficut fuprà Tra&t, 12 Exam.5.n.75.

'nitenon

remi(fa;ut fupponitur , adebQue ptecis

di&um eít de valore Sacrificii Miffz,

Ratnptac

non fiat ampliüs fatisfaGio,rcftat tamen

Ex quo claré patet, quàm malé inferant

"s timitum

eorum cffc&us , (cilicet poena tempora-

tsl

haretici, exeo fequi, quàüd homo fit

lis, ia quam aterna commuratur , ut pa-

fuus redemptór, & quàd pona nobis

"i volm

erara

tet fuprà Exam,2. n.18,

Altera eftper

non remirtatur gratis feu ex

o

&It t

opera à Sacerdote non injuncta fed fuá

elfa,

Chiifli , fed ex operibus noflris: malé,

fpenteaffumpta punitio fuiad compen-

inquam, quia corde & ore profitemut,

"ll mj

fandam injuriam Deo per peccata illa-

opetibus noftris nullatn ineffe vim , nifi

::gria CXtCten

tam; ad eum que fic placandum; ut poe-

ex gratia R edemptoris.

"i toreren

nam temporalem remittat,

Ratio 2.p, Ut aliqua fatisfadtio fit

i*has'ml'urgan

Ex quoSequitur , quód Sadisfadio li-

ex rigore juftitiz , non fufficit eam

4 j

As

cét imperarivé fit à charitate, clicitivé

effe ad &qualitarem,, & tantum folvi

&tin f

&C vlt

tamen fit ac&tus virtutis ponitentig,

à debitore, quantum debetur crediro-

AUnm It

'Dequa fupràin hoc Tra&. Exam.1. n.

pri,

ri, fed ultra. hoc requiritur , quód

10.& feqq.ut etiam docet $. Thom,hic

non fundetur in gratia creditoris, &

d)

tteff

:I2,8.I.

»

fiat ex bonis propriis nullo alio ctolo

H

&U

. CXXIV, x.5. Homo jüftus veré &

creditorí debitis : Sed, ut patet , hoc

0 üt N f

quidem de condigno fatisficit pro poe-

nequit dici de fatisfactione hominis,

A if

na temporali, peccat» fue debito, juxta

Ergo.

S.Thom,

Nttiendo. l

q-12.a.1. non tamxeri derigo-

CXXV, x.4. Ad Satisfa&ionem re-

i,

tioncs.

Qu CX!

re j»u[h'ci .

Vs

i thCEX )

quiruntur FfiBliFis generis condi

-

De Paatentza,

1043

Ts i

mpie

1. Aliquzex parte fatisfacientis. 2.Aliz

ceptatio feu voluntas remittendi poe-

|

nam intuitu talis operis s. Quia opera

QUE

ex patte operis, 3. Ex parte Dei.

!

Declaratar : Ex patte fatisfacientis

noftra Deo jäm funt debiza aliis citulis,

Eüuülz,

requiritur r, quód fit in via; Quia poft

nimirumCteationis,R&:demptionis,Vo-

'SO[

haac vitam , uti non datur locus metiti ;

cationis, &c,

n

li

ita nec fatisfa&iozis, $zd folüm fatis-

CXXVIL. , j.Pote(t unus homo pre

(b

pamonis in Purgatorio, 2.. U: firingra-

alio fatisfacere fatisfa&ione nonfacra-

jonChi

tías hec enim operibus noftris (utpote

mentali, quatenus hzc eft compcnfatia

fecundüm fe poenis Purgatorii impro-

pong. 2. Non tamen inquantum eft

'lupn'moli

pottionatis)debet dare valorem & con-

medicinalis ftu in. remedium peccati.

jv ml

dignicatöm.

3. Necfatisfactione (acrar-ïuenrali. jra

sf

Ex parte operis requiritur r. ut fitli-

S. Thom, hicq.13.2.2.

i

berum; Quia ficut in naturalibus feu

1. Partem S.D. orobat tum ex illo ad

quir

non voluntariis,vel non liberis,non me-

