tiis , amareriis illecebris, impuris amo-

rixando , duellando , alios irridendo,

i

Al

l

ribus , lufibus , compotationibus , rixis,

Tempus otiosé tranfigendo. Miffam,

!

[

Le&ionesfeu (cholas ,- ac confeffionem

duellis,&c,

:

omittendo. Pluta vide de peccatis fcho-

jcum

4« Permittendo filiam fponfam vaca-

lafticorum,

qum.

re impudicis tactibus cum fponfo , vel

€conttra.

Hac proportionatéapplicari poffunt.

f. Proles abíque neceffitate expo-

1. Paeris, quitamen (przfertim puel-

v

nendo,

i

1z) non facilé, nifiàlongé , de carnali-

iulto)

6. Proles tenellas fecum no&e ad le-

bus fünt examinandi., neadhuc incor-

gt

&um ponende , & fic periculo oppref-

ruptidifcant. — 2. Servis, qui ultra hec

)

xxuz

eccant infideliter (erviendo, bena Do-

((5

fionis exponendo in fomno.

7. Filium velfiliam ad matrimonium

mini deftruendo, dilapidando , non me-

M

D

vel ftarum religiofum cogendo,

Illis

liorando vel augendo , übi poffunt &

W,f.i

dando malum exemplum per ebrieta-

tenentur , ea perire vel deteriorari per-

J y

tem, luxuriam, blafphemias, menda-

mittendo , fecreta domeflica externis

yeo

Clayrixas & contentiones;&c,

propalando, pigritando, inurimurando,

u

QU

$. Prolibus (etiam fpuriis) alimen-

Dominis obloquendo,&c,

Qu

Econtra Domini peccant negligendo

ta ac vite neceffaria non fuppeditando.

Q

procurare ea qux fpe&ant ad . falutem

j

li

Nimis crudeliter caftigando.

Ípiritualem fervorum, veletiam corpo-

4

j

n

Pecckm filiorum , puerorum , fervorum

ralem, prefertim in gravi infirmitàte,

& viciffim Domizorum,

Sine jufta caufa eos impediendo ab au-

iU

je,

dienda Miffa, Cozcione, &c, cogendo

eos laborarein die fefto.

qJWF

L. Peccant Prig fe præbendo in&be-

Non punien-

endoeorum vitia, praier-

ln

I

dientes auc moleftos, Patri, Matri,/Ma-

do vel corrig

Non

giflro, Precepcoribus, animarum Cura-

tim in re lubrica cum ancillis;

N

Pr(Wl

of

toribus, eos percutiendo , inhonoran-

dando neceffarium victum.. Defraudan-

do mercedem, — Eos afperé cractando,

do, velnonhonorando, Aliis detra-

h-

|

PU.

hendo,

pereutiendo , &c. contumeliis aficie

do

0

Pp3

—

Ia

30

ATRMECT. l//I.

Exam. 4,

m

do , prafertim vocando nominibusin-

conjugis diffipando , alienando , male

tf

dignis, à quibus auresbonorum abhor-

infumendo, externis largiendo, &c, &c.

du

rent, uti funt, canis, diabole , &c.

2.

Uxor peccat , fupra maritumfe :

extollendo.

*

-Eos immodicislaboribus gravando, &c,

Maritus peccat uxoris in-

Á

folentiam & pgccantis licentiam non

:

ER

Peccata Conjugum, Fiduarum,

coercendo.

19,

d

Spon[orum.,

Peccant conjuges non cohabi- -

hn

tando , fed fe pro

pria authoritate [egäf

»

LI, Peccant Conjuges Pr/z matri-

rando.

monium Ícienter contrahendo cum im-

II.

1

s

Vidua peccat fenfualitec & car

pedimento dirimente , vel impediente:

naliter fe delectando de copula carnali

j

(

Item, fic confammando. - Vcl etiam

habita ut praferte,

[

cum dubioimpedimento,

12, Sponíi peccant , fié fibi pro-

Ti

2

Contrahendo cum hzretico vel -

mittendo matrimonium , vel nuptias.

m)',]

hxretica,

Vel in peccato mortalt aut

fraudulenter. protrahendo, — Item car-

j

excommunicatione , aut tempore inter-

naliter fe erga fe invicem deledando

dicto.

.dfm

tactus impudicos faciendo, : Opere ipfo

interfe , vel cum alio, aut alia

3. Copula carnali utendo precifé vo-

peecue

Icum

luptatis gratia, vcl modoaut fitu ad gc-

do.

d)

Berationem non congruo , veltempore

Sacerdotum ,

menftrui,aut dum nxor eft gravida, cum

Peccata . Glevicorum . ,

ïh

periculoabortus vel gravis damni. Ex-

Beneficiatorum , — Canouicorum ,. Pae

lt

cedendo limites verecundie in blandi-

rochorum ,. ConfefJarierum ,.

t

tiis carnalibus.

bl

i

Concionatorum,

4«

Injufté & fine rationabili caufa

li

li

negando debitum,

. LII. Peccant Pzizo Beneficiüm; Cä;

*

$. Ad&umconjugalem exercendo in

nonicatüm , Parochiam , Cathedram, -

locofacro , vcltali, ubi ab aliis videri

1

obtinendo fimoniacé,

potefl. Item ante benedi&tionem fpon-

2. Simoniacé, vel ab Epifcopo fimo-

N

Íx.

niaco recipiendo Ordinem , vel antt

Alit [

6. Petendo dum petens non habet jus

legitimam atatem , aut in peccato mOr-

f r

etendi debitum , ut fi habeat votum

tali, in excommunicatione, ifregulari-

lii

fimplex caftitatis, velfiillud exigat dum

tate,fufpenfione, fine dimifforiis, Exer-

lt

zatione adulterii eft co jure privatus,

.cendo Ordinem in cenfura , vel peccato

7

Confortem verbis vel fa&is exa-

(ä, PU

mortali, Simoniam, commirrendo in

j

cerbando , percutiendo , cum-ea con-

facramentis,

?

!

'*71

tendendo,jin zelotypia vivendo.

3. Non frequentando Ch

orum fc'u l

8. Domüsícurei domeftice curam

N |

divina,dum urget obligatio, Non de-

iv€ cconomiam ncgligendo.

Bona

ferendo tonfuram & habitum clerica-

W) l

j

em

d

Peccata äzjwz;z': Jlatis,

303

lem. Sine facris veflibus a&us Ordi-

8. Sinelegitima caufa & difpenfadio-

nurm exercendo ,

»velgSacramenta mini-

netenendo plura Bcnetïcia vel Canoni-

ftrando,

Catius.

3

V

4. Exercendo officia fzcularia , ut

9. Pro pluribus &ipendiiä dicendo

Advocati in foro civili, Procuratoris,

folàm unicam Miffam.

d

Medic , Mercatoris , Hyftrionis, &c.

1O.

Paramenta & vafa Eccle(iz vel

W G

ludos, choreas , venationes faciendo,

altaris, facrarium, baptifterium,&c, &c,

Vont

larvas portando , arma fine neceffitate

inimmunditia fcu fordibusrelinquen-

portahdo , caufz fan

do,

guri'nis íe immi-

Ícendo,

1I, Sufpe&am perfonam domi te-

I

nendo.,

j. Horas Canonicas omittendo ; pro

Vivendoin concubinatu pre-

;opuh;

iis, dum tenetur, non reflituendo; fub

fertim notorio ," meretricio, ebrietate,

"

eis voluntarié fe diflrahendo , aut opera

feditionibus -

?

aliarumve foeminarum

manualia exercendo (fub eisdem: eas

üiï.'.

familiaritatibus ; Prafertim cum fcan-

K

nonintegré pronuntíando,

Debitam

dalo,

j

in- & attentionem non fervando. Or-

I2.

Reditus Ecclefiafticos non bené

n

dinem horarum (ine jufta caufa immu-

difpenfando pauperibus aut fabricz Ec-

Q, 0

tando. Eas plus zquo differendo. Ma-

clefiz, aut aliis piiscaufis, fed potius

jb

tutinum ( dum commodeé po:cft) Mit-

fuis confanguineis , eos ditando ; vel

Íe non premittendo.

proventus illos luxui veftium aut convi-

6, In Sacramentis ( maximé in Bap-

viorum,&c. infumendo.

ftt

tifmo pucrorum)debitam intentionem ,

13,

Parochi peccant curam anima-

n

materiam , formam , & ritum non fer-

rum obtinendo, dum funtincapaces &

fyimt

vando, vel non intelligendo.

indigni , vel eam negligenter admini-

[

7. Sine difpenfatione celebrando bis

ftrando, ita ut Parochianus aliquis mo-

in die , vel non jejuné, vel in mortali

riatur fine facramentis,

Pa

Item peccant

ho

i

Ícienter , non pramittendo confeffio-

infirmos non vifitando , non confolan-

] JUW;

nem , dum fuit copia Confeffarii , vel

de, non hortando ad recipienda facra-

celebrando tempore & loco inconve-

menta , ad condendum teflamentum,

,Wf

nienti , five in altari fradto , corporali

&c.

aut calice immundo, vino acetofo, pa-

14,

Recufando Parochíanorum,le-

ne coriu

pto, nimis feftinanter, fine de-

bitis cx

gitimé petentium Confeffiones audire;

ia

n I

remoniis , intentione attcntio-

Conciones fine jufta caufa , vel Cate-

Imïüv

fl

ne, reverentiá , devotione

, potiüs lucri

chefinac Chriftianz do&trinz explica-

caufa,

[

"

poft pollutionem mortalem. Vel

tionemfomittendo, De modo rité con-

ytle

ad fup

erftitiones, maleficia ad. alterius

q

mortem,

fitendi, communicandi, Miffam áttenté

Non celebrando faltem in

lu

audiendi;ac cbligatione ad ifta, non in-

jv

majoribus f-flis per annum, — Effun-

flruendo. Pro Parochianis Miflam non

dtw' [

endo aliquid ex calice, &c.w

applicando.

p

f"

j

15. Nc;.—

E

394

T4Ad4Ci —lfl. Exam. 4«

1$; Negligcndo crebram fenovatio-

emendando

o» dum. emen;daii—þpö-x

J

nem Eucharifliz feu Monftranie , Ci-

tcfl.

2 Es

borii; uti & fuo tempore facri Olei ac

23. Abíolvend

to eos,'qui funt in oc-

i

Chrifimatis. Idem eft de huninc ante

cafiene proxima peccati mortalis , vel

T

SS. Venerabile,

quos fcit certó fibi mentiri. vel non mo-

di,

1€6. Nonrcefidendoin fua Parochia

nendo de nullitate confcffionis ;iiiper

velloco Canonicatus fiveBeneficii.Oves

fá&dze , dum advertit eam fuiffe in

h,

deferendo, ctiam tempore contagienis

V

,

dam, licét fit alregi facta,

li

feu peflis , five perfonaliter, five quoad

24. Non monendo pænirentemrd/c

fervitía,

reftitutione, abfolvendo nolentem re-

lii

17.-Confeffarius peccat , cum incapa-

flituere, dum tenetur & poteft. Abfol-

Qtl

citate hoc munus fuícipiendo , vel con-

vendo conditionaliter , v, g. fub con-

CHP

fefliones audiendo tantüm lucri tempo-

ditione rcftitutionis, vel non relapsüs.

ralis gratià , aut fine legitima-facui-

2$. Concionator peccot pradicando

vj

tate,

fine facultate & licentià fivc Epifcopi,

.18. Sigillumfrangendo, P

&nircn-

ln Concionibus

tem intra velextra confeffionale ad ma-

five Superioris fui.

Y

mentiendo; aliis , maximé Praltis,

i

Í

j:

lum follicitando.

.Non examinando

detrahendo; curiofa ; vaniloquia, ridi-

n

velinftruendo, ubi eft neceffe,

Velin-

cula mifcendo; magis intendendo fu-

u

difcretis interrogationibus eum docen-

b

am vanam gloriam & oftenrationemnt:

do mala quznon fcivit,

lucrum temporale, quàm Dei honorem .

"t

19. Confefliones audiendo perfun-

& animarum falutem ; Item pradican-

ii

étorió, nimis properanter, nonatten-

do falfa miracula, aut falías , aut indi-

[

dendo ad fingula peccata ; eorum gra-

M

Ícretas indulgentias , vel fimoniacä,'

vitatem non difcutiendo, nec poenitenti

&c.

A

exaggerando.

T

20.

Panitentam, velindifcretam,

Peccata Re.l;;gia[ämm: 763' k/la'om'dl-'

b

If

feunimisgravem , vel nimis modicam

lium , ac eorundem . Prala-

MT

ü

Non curando , ut debitas

&

injungendo,

IY HTEA,.

A

medicinas praícribat , prafertimreci-

MWW

divis.

LIII, Peccant 2rsj R eligiofi & MO

[

A.

Indifferenter quofcunque & à

niales ingrediendo Religionem fimo-

lj

quibufcunque peccatis abfolvendo, nun

niacé; non habendo re&am intentio*

It

d

con(iderando, an poffit necne , anfint

nem, fed folàüm ad fugiendos laboress

"f ts

reíervatay&c,

Vel abfolvendo,quos o-

ad acquirendum vi&um &amidtum,

äus,A,fäa 4

portebat fine abífolutione dimittere,

z. Examinatoribus ante ingreflum»

g

22.

In dubiis non coníulendo do-

E

vel inftante Profcffione, veritatem nol

"V

€Hores feu libros,

Errorem vel defe-

dicendo, tacendo impedimenta,

ut I*

W

ll

äum in abfolutione commiffum nona

firmitates, debita; liga»t'næï*-"nllugiïi "

. altte

i

L.

d

at

Peccatacujufuis jlat)ä:.

204

alicrius Profeffionis , votum Ordinis

i. Faciend& fe ceníecrari im, Vjr-

;

, ax&ioris,fervitutem,&c.

ginem càm non fit,

:

3. Alios per mendacia , aut aufte-

Przlati & Przlatz Regularinm pee-

di

ritates tacendo, ad ing*rcffum inducen-

cant Prim) Religiofz difciplinz ebfer-

vantiam non Íolüm in fe fed & in (ub-

IU

do, vel à meliore R«ligione averten-

do,

diti-s.negli'geado, eis quoad Cheri fre-

il

4. In v

ifitatione f'ræla.to non reve-

quenrationem , jejuniorum , Regulas

lando

lue revelanda funt.

ftatutorum obíeryationem & in fimili-

!)

j

j. Principaliores Ordinis cerimo-

bus bono exemplo non prziucendo, eis

nias ignorando vel omittendo, Tempus

nimiüm indulgendo in potu , cibo,

&

j

otiosé vel inutilibus aut mundanis ec-

fomno, otio, vagationibus , recreatio-

P

cupationibus tranfigendo.

nibus , externis ( prefertim cum altero

.6. Habitum temeré dimittendo, aut

Íexu) converfationibus , familiaritati-

,ai veftem fibi convenientem cum tonfurá

bus, &c. non tollendo abufus & vani-

SE

(j s0n porrando.

tates in vellibus, confurá,&c,

(6

7.Claufuram violando five pet egref-

].

-

;. Nimias quibusdam concedendo

fum five per ingreffum aut aliorum vel

exemptiones à Chori & communis men-

aliarum introductionem.

pl

ífzíequelà, Contra paupertatem quo-

8. Caflitatem , Paupertatem , Obe-

ii

ad pecunias, five recipiendas five ex-

Cf

dientiam , Officium , Regulam , Sta-

endendas nimsüm indulgendo, Qua

D

tuta, &c, non obfervando , transgre-

in re eriam ipfi fubditi fe examinent,

diendo , cx confuetudine , contemptu,

Item non curando , ut Chorus perfol-

jj

&c,

"

j

vatur devoté cum debitis paufis & ca-

n

9. Malé cligendo , nimirum magis

rimoniis , ac confuctà oratione men-

ex páffione & ob privatum commodum,

tali,

quàm ex zelo juftitiz ac boni commu-

3. Subditis de victu & amié&tu nen

MU

/HV«

nis,

Votum fine jufta caufa denegan-

providendo,

Bona Monaflerii dilapi-

do in reccptionead Ordinem.

dando per lufus, convivia, muncra, do-

li

/?T*

X0, Sacramenta,Confeffiones, Com-

nationes, &c, &c. Ea fine Superiorum

munhionem , preces,vel horas omitten-

licentia & Capituli confenfu alienando,

j

do, Quod& Moniales concernit, Pre

diruendo , perinutando in re gravi,

k

|

'

/"Benefactoribus non orando.

4. Abfolvendo à cafibus Papalibus,

2

«l

II. Inordinatum affe&tum gerendo

à quibus non poteft,

erga res temporales, erga Confangui-

$. Nen attendendo, ut juniores Re-

U«lzü

neos, Affines aut quofcunque alios, Pa-

ligiofi, in iis quz Ordinis funt , debité

n

€em turbando , impatientiam , diffolu-

probentur & inflruantur. Capitula noa

sw;l»-

tionem, murmura exercendo,

celebrando. Malos non puniendo, bo-

; «t

12. Sine licentia a

b uno Ordiae ad

nos non prztiando , indignos officiis

»:Jimf?',

aiiagm"* tran leundo,

præficiefido, dignos amovendo,

60 In'

inïf"':'i

z

——

306

2

TRACT. FT. Exam. j.

li

. €. InEmerum curam non gerendo

pere, ut eligentium , divinantium , au-

]j

in medicinis five corporalibus ftve fpi-

gurum , planetariorum ;

Locantium

u

ritualibus, Sufftagia mortuorum,Men-

domos vel pecunias, Condu&orum,

ftrantiz ac Ciborit crebriorem renova-

Captivorum , nutrientium columbas,

fl

Venatorum , Piícatorum , Cedentium

tionem , Lampadem ante Venerabile

m

negligendo.

D

ligna , pafcentium pecora, — Depofit-

fl

"mcIn- BIODH

onibus fa&iones- feu di-

riorum, foeminarum, hareticorum, &c,

d

fcordiam fovendo.

:

Hzc facilé invenies in Indice Operis

Plura plurium varix conditionis ho-

quarendo quemlibet terminum juxa

ü

minum peccata deprchendes in hec QO-

Alphabetum,

M

Q

T

]

disdtedbedqbeibb«pateqpdidp

l

^

j

Ü

5

l

De chc humz:na.

:

Vi

l

i

De qüa Angelicus Do&or agit I« 2, q*'95,—)*., |

[

& 96, & 97«

Imm

ts

VQZL&Z' e guotup!ex ft Lex bmmaua,

premam Jarisdidionem &pofg&äc&m

jtf

N

il

vide Exam. 1, 1 3.

gubernativam,que nequit effe fineLe

us

gislativa,

f

SrLERO I. Cujus eft con-

R. 2. Epifcopi, aliique

Prælqti hà-

dere leges humanas five

i Epifcopt-

fti

»

bentes Jurisdictionem qua

dendi leges

t

26

Ecclefiafticas five civiles ?

lem,habent potcílatem con

A

LTV. Rejþona'eo I.Pa-

pro fuis Dicecefibus ac fubäitis datam

p mb.ec otefta

à Chrifto folüm mediate.

&i

tem chishtivam pro

2

tota Ecclefia , immediaté à Chriflo col-

— Katio, Quia funt Redbores

[olüm d

[

l

latam Petro, Matth. 16, 7 es Petrus,

cujus Ecclefiz particularis ;

ial

e fuper banc Petram adificabo .Eccle-

univerfalis.

MU,

Otcg;æm

n

rflc

Jfam meam. Quibus verbis Petrus(idem

&. 3. Papa habet quidem p

eft de Succefforibus ) jure divino,utpo-

condeudileges civiles pro ftac

ufeu: 0*

n

tcimmediaté à Chrifto fuit fa&usChri-

minio Ecclefiaftico,id eft, pro-

terris &

JPO

Íti Vicarius in terris, Ergo accepit fu-

Regnis quz funt ParrimoniQm

$, pf;trl,

us

-

307

De Lege bumana,

Ad 1. dift, conf,

In ftatu naturz in-

& à Principibus Ecclefiz donata: extra

i

tegrajid eft, fi peifeveraffec ftacas in-

veró illa circa alias provincias directé ci-

li

nocentie , inquocrat Ádam ante lap-

Ondtt

viliter difponere nequit

Ratio. Papain fuis terrís non folüm

fum, & in quo nulla erat rebelliocarnis

n a

contra fpiritam ,. aut fpiritüs feu ratio-

erit fe ut Princeps Ecclefiafticus , fed ut

Vi

fimul Secularis & Pohticus : extra veró

nis contra Deum, C.conf. , In flatuna-

Non data vel

i b

folum ut -Egcleüa&icus utitur poteftate

turz corrupte, fubdift,

GT

clavium.

translata adhuc ex communi confenfu

"i

Ti

u

- Dixi direllé, Quia poteftas indirecta

populi in alterum poteftate, C. , fecus,

Iu

civiliter difponendi circa alia imperia &

N, confeq.

d 2. N.ast, Quia Lex naturalis &

Reges , non debet Papz denegari , in

quantum fubordinantur fini falutis ani-

pofitiva divina multa in moribus huma-

Ergo pro

marum, quem Papa dire&té refpicit : in

nis relinquit indeterminata,

ulteriori morum difciplina neceffe erat ,

ib

quibufdam autem cafibus ei aliter con-

fulere nequit, Hinc Sedes Apoftolica

ea determinari perLeges humanas:velut

Ízpe regna de unoin alterum tranftulit,

per radios & rivulosà Lege Dei aterna

pro bono communi Ecclefiz & ipfius

& naturali derivatos.

l

UJERO 1.

Feemina eflne capax

Regni. Item Leges illas civiles, quz

illegitimis prolibus alimenta denegant ,

Juritdi&ionis fpiritualis feu. Ecclefia-

& przícriptionem cum rhala fide per-

flicx ?

LV. R. Probabilior eft (ententia ne-

miferunt,corréxit & abrogavit,

&l 4'0

ans , decifa in c, zova, 10. de pauit. &

Imperator habet poteflatem

1

condendi Leges civiles pro olo & toto

remiff. ubific legitur ; Nova quzdam

noftris funt auribus intimata, quód Ab-

Imperio Romano, — Quilibet Princeps

aut Refpublica fupremam habens Jurif-

batiffe moniales proprias benedicant,

di&tionem ,. ut Veneta, &c, habeteam

ipfatum(lue quoque confeffiones in cri-

net

H

minalibus audiunt , & legentes Evan-

J

proíolo & toto fuo Kegno , Principatu

n

feu terris : fic utextra non ligent , nifi

gelium przfumunt publicé pradicare.

etiam alibi acceprentur : & fpeciali al-

Cüm igitur id abíonum fit pariter & ab«

[

furdum , mandamus, quatenus, neid

|i

terius Provinciz Conftitutione robo-

4l j

yentur.

de cztero fiat , curetis firmiter inhibe-

qu

- Ratio patet ex ipfo fupremi Principis

re : quia licét Beatiffima Virgo Maria

j P

n

ac Jurifdictionis chira&ere.

dignior & excellentior fuerit Apoftolis

j

Oppono 1. Quivis homo ex natura

univerfis, non tamen illi fed iftis Domi-

N

fuá nafcitur liber,' & non ut alteri fub-

nus claves Regni Coelprum commifit,

je&us.

Hxzc ibi.

lcme

Ergo unus homo alteri nequit

H

ponere leges.

Et $. Tho, in4. d. 19 q. 1. q. 5. ad

j

2. Videtur fufficer

3

dàm Apoflolum

qw

e Lex naturalis & .

.ait ; Mulier fecun

H

fk

j

eftin ftatu fubjectionis; & 1

deo quia ipfa

A

divina poütiv?. Ergo.

non

j

E;

Q.4 2

j

w

a

T

TRACT. F Exam.$.

lis.

non poteft habere aliquam Juriídi&io-

Ita nofter Donatus , Cum qUo ex

ü

nem ípirituàlem, quia etiam fecundüm

his

fi

Philofophum in $, Ethic, corruptio ur-

- Jsfero, Abbatiffam in fuas fubditas

banitatis cfl, quando ad mulierem per-

[

habere folüm poteftatem. quandam ma-

venit dominium,

Unde müulier non

p

ternam , domeflicam & civilem ,. üd-

MW

habet, neque clavcm Ordinis, neque

lem habet matérin filios , Magiftratus

elavem Jurifdictionis, fed mulieri com-

e

*

in cives, ae proinde poteft fuis monia-

L

W

mïtti'tur"a'liqüis ufus clavium

ficut ,

libus przcipere

*

cjufque pracepta ob-

habere correétiouem in fubditas mu-

ln

lieres. Hxcibi, Etdift.2

ligant fub mortali,. fi fint circa mateti-

Sq 2.q. 1.

am gravetn,

1

ad 1.ait; De Abbariffis ta

Rn dicztur,

l

LVI, Sed uonne poteft aliquid prac

1

l

quàd mn babezt pralationem ordinariam

Jéd quaft ex commiffoze, — Dein fubdit:

pere in virtute fanctz obedienuz , &

fub przcepto formali ? Ratio dubitan-

Debora prafuit in temporalibus , uon in

di eft , qu

ia moniales vovent obedire

XF

J'acerdotalibus : ficut. ei mune mulieres

Abbati(fz,

polfunt temporalitzr dominari, YtaS.D.

Dico : Intigore non pötef!; Rab :

Sienim fit, utieft, capax Regiz fuccei-

f

fionis & gubernationis, curnon & po-

Moniales vovent obedire Abbatiffz jux-

Yi

ta poteflatem cujus ipía eft capax , ait

teflarislegislaüvz ? dum enim in l.

x

Donatus, quzeft ficut poteftas matris-

fmine fl, de R, 1. dicitur , feeminas

familias, cujus eft imponere pracqt

l

ab omnibus officiis civilibus vel publicis

temporalia , fpeétantiá ad politiam &

J

remotas cffe, & idco nec Judices effe

pacificam domüsgubernationem, juxia

l

poffe, nec magiflratus gerere , fermo

Kegulam & Statuta fua, quorum obfer-

non cfide foeminis przcellentibus , ut

vantiam debet promovere; obli

hi

funt Reginz , fed de iis qua funt fortis

fnenin conícientia,

*ganï t-

inferioris,

Vide Tra&, 14, Exam. r.

/M!h(

ANosue Abbatiffa poteft fuos Clericos

r

n,rR,2,

fufþ

endere ab officio & bcqcficie ?yd

du,m

Katro féntentie mofhre eff : Clavis

beneficia conferre ?

Juritdictionis fpiritualis ne

quit effe in

l

*

Dico : Non potef fic , ut fufpenfi

W

€o , nifiqui habet feu habere

poteft cla-

minifleria obeundo irregularitatem in«

l

verm Ordinis

; cüm ex illa dimanet : Sed

D

currant , nec füfpenfio illa eft cenfura

muh

hancfoemina habere non poteft ,

cüm

proprie dida,cüm eam mulier ferrenon

nec Ordinis nec

MU

primae Tonfurz capax

peflit.

Poteft tamen fuos Clericos fu-

fit , ut probabi

tur infrà in Traét, 1 $.

Ípendere improprie in quantum fufpen-

L

Exam. z. n 12, ubi & dicetur de Toan-

fio eft quzdam prohibitio, nequisfun-

naPapiffa, Porró poteftas Elifibethz

W

gatur füo munere,

Hinc etíam Abba-

Anglicz fuit quoad. guberni

um fpiri-

w"l dq

tuale ufurpata & injufta,

tiffa non potefl jure ordinario , fed fe-

P

]

Ergo fcemi-

làmex Apoftolícz Sedis privilegio,cum

h

*ïllsf

Bà nen cft capa x']urifdi-iiöiügnis fpiritua-

Capituli fvi confentu conferre beucfi-

/

€ia

"ERE l.

Ed

* DeLegebumana.

$092

UEEQL'

cia , infliruere Clericos in Ecclefiis ad

R.2. LexPontificia i Romz fit pro-

fisl

fuum mona flerium fpectantibus, dando

tnulgata , licétnon publicetur in parti-

eis pofleffionem ac titulum, non veró

quia

bus, habet vim obligandipro tota Ec-

jutifdi&ionem ligandi & folvendi. Quia

clefia, nifi aliud cxprimatur , aut obftet

II

zemo dat,quod uon babet,

E

fil

confuetudo vel privilegium , ut. aliqui

Poteflae Abbatiffa irritare vota fu-

fÍcribunt habere Reges Hifpaniz & Gal-

li

Vs

pererogationis fuarum monialium ,facta

rnï

liz, utnim.

Diplomata pontificiain

quin

fine vel cum confenfu ejus ?

t du

eorum provinciisnon obligent , nifi in

Dico, Excauíarationabili poteft vi

lis fint publicata, imó publicari neque-

poteflatis anté explicata,

ant fine confenfu Regis.

L

Poteflie lubditas benedicere ?

Itacelligitur ex praxi Cutig Roma-

at

Dico. Poteft privaté, ficut mater fi-

nz, nam caufz ex toto Orbe ad eum de-

Ratiaja

lias, non veró folemniter , quafi publi-

volutz judicantur fecundàm BullasR o-

N

c&, &ex officio: uti nec poteft publice

mz tantüm publicatas, & non in parti-

predicare, velin Miffa Evangelium le-

1 p

bus,feu inaliislocis , nec Corpori furis

gere , quamvis illud legere poffit ipfa

infertas.

ii

velaliain Matutinis: à quo Diaconiffa

Czr ergo Bullz Pontificis po&eþa pub-

fida

vocatut, D

iedis

rin partibus ? hocenim videtur

dine,

e quoig&äin Tra&, 4e Or-

ugpotcf[;

effe fupervacaneum , fi publicatio Ro-

ypontt

Not, tamen , quód Papa, Generalis,

vcl Provinciali

'mz facta fufficit ad obligandum.

iaadpoïï

s Ordinis,

vel Epifcopus,

Dico , fieri ad melius effe , non ut

AUE

ub cujus obedienii

a moniales vivunt, .

poflicAbb.

fimpliciter neceffarium. — Fit ergo ideo,

u que

atifTz feu Prioriffz committe-

Wt in partibus ultramontanis tollatur

j o

realiquem ufum

juriídictionis , faltem

ignorantia Legis , & virtus intenfiva

indircüe ,

ut fi Provincialis cum mo-

niali difpen

obligandi;acquifita Romz , fe ad extra

adit

fet in lege jejunii fub con- -

diffundat & extendat. ro quo

[:4

itione rel

atàin Arbitrium Abbatiffz,

quoties ill

Not, quód promulpatio Legis fit du--

a Judicaverit adeffe caufim

non jejunandi : vel fi monialibus impo-

plex, Una effentialis & fufficiens, quae

Al u

fit, quando Princeps at Perfona pub-

»incguhr.g

matur prxceptum óbediendi Abbatiffz

lica fuis fubditis in Curia exiftentibus

in tali vel tàli caufa finem f

:n[[o l"ä (" ;

piritualem

legem per modum imperii proponit &

concernente aliquid

przcipienti,

ammUW

QU.ERO Il

intimat, & hec promulgatio fufficit , ut

"m (r

uanta debet eífe

Lex obliget, quantum eft de fe, etfi non

promulgatio Legishum

i

ll. &, 1. Utobli

anz;ut obliget 2

ufficiat ad tollendam ab omnibus füb-

get Lex impera-

jpits i

toria, debet elabibim

ditis ignorantiam legis, qui proinde,

Hil]ffwæ;

eftre, & quidem

dumeam in vincibiliter ignorant;ab cjus

poft publicationem in

fingulis Imperii

:ofdinäiq ;,l

Provinciis factam,

transgreflione cxeufantur ; &tamea Lex

i

r

L

Ita hgbcrur in Nov.

obligat, quod ex eo conftat, quiaaliás

r

j a

ignorantia Legis impreprié diceretur

excu-

m

310

TRACT:; FI, Exam.j.

.

excufare

*

: excufacïo» enim . fupponit

lüm in credendis,fed & in agend;s, qug

Altera eft promulgatio

proponit ; tenentur, inquam, quomo-

obligatienem.

folemnis, vel

folemnior & accidentalis,

docunque illa declaratio cisinnotefcar,

Subfumo ; Sed ditz Bullz non funt fo-

[

/ ad tollendam igBorantiam fubditorum

ordinata , quz fit , quando Lex juffu

lüm przceptivz , fed & veritatis decla-

ratoriz , exponentes, quidfit Jurisdi-

Principis per Preconesin omnibus Pre-

vinciis, aut præcipuis earum civitatibus

vini & naturalis , non ügtuentes jus

publicatur 5 quz non eft de effentia le-

novum. Ergo, ^

15;

Sic Lex Evangelica,feu Lex Chri-

UJERO IV.

Valor & efficacia le-

[e)

fti de Baptifmo hoc fecundo modo pro-

e

is dependetne ab acceptatione populi

E

LVHI, &. Probabilius cfl,quód per

I

muleata eftin & à die Pentecoftes ab A-

oftolis velut Chrifti Preconibus ,. &

fe loquendo non dependeat, licét fit Lox

:

civilis,

Lex Mofaica àMoyfe toti populo propo-

fia quinquagefimo die à Pafchate Ju-

Ratio inpiimi: de Lege

E cclefaþï;;

Primo aurem modo Lex

ef! ; Quia poteflas Legislativa Papalis

D

daorum.

Chrifti de Baptifmo ab ipfo Chriftlo in

(ut ante di&um) data eft impediaté d-

htj

die Refurre&tionis fuit prolmulgata vet-

Chriflo ; & quz eft in Epifcopo ,,Ci:i

t

bisillis ad Difcipulos : Ezztes ;

quidem immediaté à Papa ,. eft camen d

1

müi;

dum univer[um docete , .

baptzz.any-

Chrifto mediaté: qua veró eft in qui-

14

bufdam Pralatis inferioribus , datae

E

ze$ , &c, ut dicetur infrà de Bapt. Lex

mofaica veró ab ipfo Deo tanquam

ab Epi(copo , adeoque nullibi eft àgo-

h

pulo. Ergo necin exercitio ejus obi-

Principe & ZLegislatore , quando cam

:

dedit Moyfiin monte Sina,

gatioà populo dependet.

M

Ratío de Lege cvvilz eft

i Q"m v

Quid fentis de Lege Epifcopali?

hh

troque foro

, nim,tam po

"

li quàm foti;

Dice, Sufficit eíle Promulgatam in

z

obedire, in ejus placitoieu

r

Ecclefia Matrice.

tenetut Legi

T

facultate none

ft, eamacceptare velree

Sed quid. de illis Bullis Pontificiis,

r

quz aliquas Authorum fententias dam-

jicere

, imó tenetur eam recipete ; »*

"mant ut fcandalofas,ternerarias, &c.

Legi juftz & rationabiliSu

perioris tene

k&h

edire, ut

h

,

Dico. Przxter publicattonem Roma

tur populusin utroque foro ob

de foro poli probabiur poftea,

Ergo..

K'

factam non :equiritur publicatio in aliis

lus in

Princt-

rj

Dicecefibus , (ed fufficit, quomodocun-

Ratio : Quando popu

orcflatem gu-

:

hgj

que damnatio illa vel fententia inno-

pem transfert abfolutam p

facultatem

teícat, Ethoc magis indubitatum cít

bernandi , nonrefervat fibi

l

cgemt

li

quàm de legibus.

acceprandi vel non acceptrandi

uam:

Ratto

*

*

Omnes fideles renentur fe

Sed per fe loquendo

populus ita

Ring

laäne;nda., 1

fubmittere declarationi definitivaSum-

fert, Ergo. Dixiper fe

id elIe

füh m

É

mi Pontificis, ex Cathedrá loquentis,

enim populus eà condi

tíone ,

T m

di vel nonat

fervata facultate acceptan

Lf

Hbel

qualiter cft Regula infalllibilis, , nonfo-

ceptan

m

eggn

De 'Lege bumaua.

j1r

y

M

cep'tandi leges, gubernium transferret

non poteft cogere ad. actus puré inter-

m

in Principem;eft locus contradictioni.

ROS,'nec pro iis pocnam infligere, Ergo

a

uomodo ergo excufas illos, qui nom

nec poteft eos directé precipere, Min.

Q

accepfärunt illam Legem Concilii Trid,

prob: Pcna Legis non infligitur nifi

Wt

de abfünentia à lacticiniis & ovis in

pro iis; de quibus Legislator habet ju-

Ái)

Quadragcfima,& fimilibus Legibus,

dicare, quia cx judicio Lex punit: Sed

qtt

Excufo (ic : Lex fpe conunet nota-

Legislator humanus non habet judicare,

W

ln

bile gravamen , & quidem , quod majus

nifi de a&tibus exterioribus, quia bozzi-

(s

eít pro una,quam pro altera Provincià,

ues vident ea qua parent,x, Keg, 16, So«

& prudenter potefl prefumi , Legislato-

lius autem Dei eft judicare de interio-

j cü,q

rem non voluiffe populo imponere tam

ribus, quia eft fcrutans corda & 1enes.

*

jj

o

[24

rave onus, quiaut $, Tho. q. 95,a. $.

Pfal. 7. Ergo.

ex lfidoro docet, Lex debet effe. boneffa,

Declaratur ülteriüs fub diftindione:

] li

jufta. , poffibslis. [ecundum . naturam, [e-

Alii fuat actus puré mentales fcu meré

BO

euadum,. con[uetudinem patrie , loco,

interni & per fe occulti, confiflentes in

us

Jmporij, comveniens, &c, Hinc con-

fola interiori cogitatione, nec funt ullo

El

ungit, tales leges non fuiffein Dicece-

íigno externo manifeftati,

Et de his

40

fibus publicatas , earumque obligatio-

procedit data refolutio & probatio, Un-

ve.

nem ex tacito Legislatoris confenfu &

de ctiam fimoniaci, hzietici & ufurarii

Jri

b

conniventia fufpenfam; tandem pra-

puré imentales non incurrunt poenas ju-

guli

criptam,

Nen ergo excufantur per

ris, Alii funt a&us per accidens occul-

J a

ü, attamen externi , fed fecreté , feu

hoc;quafi valor Legis à confenfu populi

i

peudbat,

nemine vidente fa&i,qui proinde nullo

eï'Q

Oppono, Gratianus dicit: Leges infli-

tefte vel documento poffunt probari, Et

I W

1?01

tuüntur, cüm promulgantur; firman-

licét defe&tu probationis judicium hu-

ini

manum per accidens effugianz, tubfunt

tuf , cüm moribus utentium compro-

n

g

antur,

tamen Jurisdi&ioni Ecclefiz.

Hinc fi

Y

4nf.

Ad hoc patetï R. fuprà in hoc Tra&,

ferretur cenfura in eum, qui fecerit fur-

tum facrilegum , eam . incurric furans

)

Xam. I. n, 7.

i

j

facrilegé, etiam occultiffimé, feu nemi-

- QUJERO V. Poreft

ne poieüas fal-

f OR"

ne vidente, - Idem eft Je e» , qui fine

tem Ecclefiaflica dire&te

præcipcre a&us

ulus Y

meré internos?

licentia occulté legit libros hareticos.

/

Tandem alii fünt alzs. gazxté, id eft,par-

" w

n

zLIX. 5. Probabilii

À

L

qu.

s negativó eum

tim externi, partim interni,in quibus

S. Tho, q. 100, D. 9.in

e,

acch[P

ad moralem operis externi perfectionem

ARatio $, D. ef, illud. dire&e cadit

neceffaria eft quaedam interna animi

l) dlm

A

Á

fub pracepto lcgis , ad

quod lex cogit,

prapa:atio, v. g. attentio vel intentio:

[

f,(

nim, metu penz,

mgn»l

quia przceptim Le-

& bos a&us internos potcft Ecclefia

gis habet vim coi

Gvam: Sed Ecclefia

pracipere indire&té, dum tale opus ex-

gPIJndJ

ternum

Ra

*

315

TRACT. VL "O

N

ternum precipit dire&é : ut patet in. unt actum intereuta Orationis men

4

faiis

lfi

exemplis mox dandis, Et hujus

Ícu Meditationis ?

3 i

uia , ut loquuntur Ca-

Dico t,

Ratio efh :

Ad evitandum periculum

noniflz, de comnexes :

dem e[l judicinm,

peccati mortalis Przlati bene facerent,

ii

dicere volo : Quando duo funt conne-

talem a&um , ut puré internum , non.

üt

x3 , fic , nt.unum fitde morali perfe-

przcipiendo fub rigore precepti , fed.

k

&ione ac integricate alterius, quiunum

fohïm exreriorem vacationem,

d

P

oteft precipere dire&té , poteft & alte-

*

Ratio ; Ne laqueus injiciatur confa-

Y

rum 1

ndite&té ; Sed Ecclefia dire&té

;

entiís,

przcipit opusexternum , v, g. cclebra-

tionem Miffz , adminiftrationem ac ree

Dico 2. Si quibufdam Religiofis Sta-

p

tuta ftricté precipiant Orationem puré

f

ceptionem Sacramentorum , horarum

mentalem,valet prceptum,

l:

Canonicarum recitationem , &c, quz

)

Ratío: Quia tales Keligiofi per yo-.

validé aut re&é non perficiuntur fine

interiori devotione , attentione , inten-

tum obedientiz , etiam quoad aQusin-

i

tione,aut ( utin Sacramento Peniten-

ternos voluntarié fe fubdiderunt wa)

Y

Mi

/i)

tiz ) contritione.

Superioribus & ftatutis.

ii

Ergo hos actus in-

i

ternos Ecclefia precipitindirecte,

QUAERO VI, Finis Legis caditne

H

LX, Oppono 1. contra 1, p. Ecclefia

fub lege , aut modus Praceptiac Virtue-

M

