&ioniscuftodiam, ficut eft continentia,

diti effe defierunt , ficut & ipfi Pralati

gurill

R eligionum : maniet tamen adhuc obli-

ptps

paupertas,& alia hujusmodi,unde etiam

p

manet obligatusad portandum habitü

gatio voti virtualiter , ita (cilicet ,quàd

OX

fux Religionis, qui eft hujus obligatio-

fi eis legitimé aliquis p;æäcæremr,u[w—

LT

tiis fignum;ut explicat S. D. in c. fub-

dire teperentur , inquantüm tenentur

obedire StatutisRegulz per modum

Dotjg

dens, quód qua Officio Pontificali re-

VUpplen

ugnant , fint folitudo, filentium, & a-

predictum , & íois Superioribus , ii

lm ]

lique abftinentiz,vel graves vigiliz.ex

uos habent. De euo vide fupra de vo-

quibus impotens corpore reddereiur

tofolemni Tract, 10. Exam. 3. m 47.

Aniing

ex S. Thoma.

Pt

ád exequendum Poutihcale Officium,

Rl

RatiaS. Thom. ibidem: Status Re-

JAda. ait: Proprium autem nullo

n N

ligionisad perfectionem pertinet,quafi

:

modo liabere poflunt; non enim pater-

quadam viaad perfe&ionem teridendi;

nam hzreditatem vendicant quafi pro-

£O

priam, fed quafi Ecclefig debitam.

gauüsl

Status autem Epifcopalis ad perfe&tio-

li Pri

dem pettínet, ranquam quoddam pet-

4dd3, inquit; Teftamientum autétit

ttfer

Íc&tionis magifterium : Unde Status

nullo modo facere poteft , quia fola ei

Leligionis comparatür ad $tatum Epi-

difpenfatio committitur rerumEccle-

&C £

fiaflicarum, qu& morte finitur, ex qua

Topati

Ícopalem ficut difciplina ad Magifteri-

üm,& difpofitio ad perfe&ionem.Su/-

incipitTeflamentá valere ; at Apoftolas

lus Iar!

fomio: Scd difpofitio non tollitur perfe.

dicit ad Hebr, 9, Si tamen exconcellio-

ttYit j

Gione adveniente , nift forté quanrürm

he Papz Teflamentum faciar, non intl-

i en

ligitur x ptoprio facere "Teftamentum,

Cuf,

adid ; in quo pe,-fe?igþi)reyugnat?

"

M,V! f

De Efi/iafaäu.

1235

!t

(ed Apoftolicá a

u&toritate iptelligitur

Matrimonii depofiio, vel ttanslatío

t

eflas fuz difpenfario-

Epifcopi,Diccefium divifio vel muta-

j

effe ampliata pot

tío; Statntum conrra univer(ales Leges

li

nis;ut ejus difpenfa

tio poffit valere poft

aut confuetudines Ecclefiz,vel etiam in

mortem. Hzc ibi,

T

prejudicium jaris Ecclefiarum inferio-

m

QU.ERO XI. Peccantne Epifcopi,

rUm causámaximá non urgente. Quía

d

& quàm graviter,fi ordinent, confir-

ment , confecrent Chrifma aut Oleum

ut ait Gloffa in cap, comffitutus , verb,

^

il d

[

quocnnqne.dr Relig- domibus. Solins

qUW

infirmorum in mortali? quz difpofitio

sequiritur, ut fine mortali miniftrent?

fupremi Principis eff per plenitudi-

P' (

CXXL Ad hzc omnia R,fuprà in

nem poteftatis poftulante causá publicá

u

ua&. de Sacramentis in Commnni;, ni-

uni apferre,C3 alteri dare

i

UARO XIII. Potcítne & debet:

mirum Tract. a 1, Exam, 4 n. 37 R-

m

4. Et deChrifmate & oleo ibid. poft

ne in Ecclefia effe aliquis Supetior fupra

nb

Epifcopos,nimirum Papa? & quomodo

R, 7.De difpofitione vide ibidem n, 28.

Epifcopi & Papa eliguntur?

PPIM,*

ad Q. 8.

HRM

QUJERO XIl, Quomodo intelli-

CXXIIL m« r.affirm, ad 1, patt,

(

i

cum Ang. Do&ore in Supplem. q. 4o.

Pfälw

giturillud axiomaCanoniftarum,Quod

art.6.

potcft Papa intota Ecclefia , id etiam

(

potcft Epifcopusin faa Dicecefi ?

RatíioS. Thom.ibidem, Ubicunque

a

funt multa Regimina particularia ordi- -

Wi

CXXII. . Habet varias explicatio-

nataad unum, oportet effe unum uni-

nes. 1. intelligitur de poteftate Otdinis,

gl

y

non jurisdi&ionis. Uinde $. 'Thom, in

veríale faperilla , quia aliàs non poffet

o

effe colligatio ad unum; Sed Ecclefia

bu

Supplem.q. 40.Q.6.ad. 5,ait: Omnem

2&um hierarchicum;qüem poteft facere

eft unum corpus;funique in €a plura

i

particularia Regimina particularium

M

Papain miniftratione Sacramentorum,

Ecclefiarum Epifcopalium. Ergout il-

poteft facere Epifcopus, 4. Cum depen-

dentia & (übordinatione ad Papam ve-

la unitas confervetur, debet elfealiqua

| Wl

pet

eftas univerfalis fuper poteftatem

lut adSuperiorem. 3. Deordinaria &

Epi

fcopalem, & illacft poteftas Papa.

»p^

communi gubernatione, exclufis illis

M i

ij

caufis majoribus,que in fignum fpecia-

Et qui

banc poteftatem negant, dicun-

j

-u

tur Schismarici, quafi diviferes unita-

IW

lis Privilegiiac fapreme poteftacis funt

tis Ecclefiz.

refervatz: Papz & Ecclefiz Romanz.

nibus Apoftolis

j P

Hzc enim prima eft & DicecefesacEpi-

&:. 2, Quamvis om

j

.,clf'

data fit communiter pot

eftas ligandi&

J n

Ícopatus infcriores divifit, iisque vices

folvendi,tamen ut in h

ac poteüatc otdo

fuas largita eft, eorumque Pralatos wo-

j

cavit inpartem fua follicitudinis ; non

aliquis fïgniücatetur ,

primó foli Petro

data eft, uc oftend

atur »

quöd ab eo in

in p

lenitudinem poteftatis,

debeat defcendere 2

x

. Cau

fz majores refervats foli Papz

alios ifta poteftas

i dixit (ingulariter;

a

grop

ter quodctiam E

9ne

&

&lþtï Y, g

difpenfatie in in?pcdigncntis

R

rrrrrr à

üunugsi

ZRACZTATUS

XF.P Éxameng. -

iig(ïb —4

€onfirtta Fratrestuos. És Pafce oves

&iofï»m

Qua ibi videantur.Item quàd ään.emïüe |

táeas,id eft/loco mei(ut dicit Chryfoft)

offit judicari tifi à folo Deó, ibidem.

qritti

bl

Prepofitus & Caput eftlo Fratrum , ut

Quód fit. folutusà Legibus humas

ipfitein loco meo affumentes , ubique

nis quoad vim coetcitivam Tract, 6. E-

dettton

tetrarurá te in Throno füo -fedentem

xam.j.n, 82.De ejus poteflate con«

lis Cle

pradicent & confirment. ItàS, D.a. €.

dendi five Eccle(ia(ticas fiveciviles Le-

p

cit. ad i,

"

ges. Íbidem n. ;4. A poffit civiliter

ldef

B& 3. Papátus feu Priniatus totius

difponere circa Regna & Provincias a-

tihcl

Écclefi jure Divtao nimirum à Chirifto

liorum Principum, eciam feculariumt

D7

fuic translatus inPettum & Succeffores

ibidem K. 3.

foni

ejus, Uinde Papa dicitur Pater Patrum

'CXXUV. g, 4.fro diver

Grate fe-xxf-'

itisfi

àGrzco Papos, Ordinarius Ordinarto-

porum Epifcopi & Papae divetfimodé

Mitliri

tum, Caput omnium Dignitatum &

fuerunt electi,

tini te

Ordinum Hierarchiz Ecclefiafticz.

Declaratur i, de Iäpifcaþi;f Singuü

tl

Itade Petro.patetexChrifti verbisad

Apoftoli habuerünt jus conftituendi E.

ftocid

ipfum , addu&isex S. Thom. in-K. 2.

pifcopos : Apoftolis defun&is hocjus

LO

quibus addenda fuut illa Matt, t6.

manfirinSuccefforibusS.Petri, quorum

fetibdf

Super bauc. petram adificabo. Ecclefam

partim tacito partim expreflo confenfi

intati

tmeanis C portainfevi uon pravalebunt,

contigit , ut poítea prolocorum & temi«

Pm'tf,»giz'

&c. Qu& idetm probant de Succeffori-

potum diverfitate fuetint áPlebe nomi-

hi

W

]

bus Petri, cüm enim Ecclefia fít vifibi-

nati ,à Clero ele&t, vcl econtra à Clero

lm

lis(ut probatum eft fopràde fideTra&,

nominaii, 3 Plebe eledi: interdumá

if

2. Examen. z. ri, 18.)debet liabere vifi-

Plebe &Clero firul;ut patet in ele&tios

N()Hy

bile Caput,àquo vifibiliter repatur ac

D f

&e S, Ambrofii.Tempote CaroliMagui

cuftodiatur, ut porte infeti non praeva-

(qui vixit Anno $c0.) jus Cleri &

h)ma]o

leatit adverfüs earn, à quo ovesetrantes

Populi fuit translatam iaImpefatocem,

Q

doceantür, & àd Ovile reducantur.

ab Imperatotibus denuo in Plebem &

ii

Hoc vifibile caput Ecclefiz ánte fuam

Cleram 5 Tandem fub Clemente V, ;qui

NY

Afcen&onem erat ipfe Chriflus , poft

fedit Anno 130j. & feqq. translatim

Q

cam Petrüs & Succeffores ejus.

Imó

eftin Collegium folius Cleri : Poft Cle-

EEE

Synagoga habuit vifibile Capttnimi-

menteta aliquiR eges à Sede Apoftolica

Cübm

fum.Summum Sacerdotem, cut ergó

irerum impetrárunt privilegium Epi-

eng

non etiam Ecclefia, utpote per Synago-

Ícopos nominandi, cligendi,Papz infti«

dEatur.i

gam prefigurata.

tuendos offerendi , vcl dato annulo. a€

QU

De Paps variadicta funt fuprd deFide

potre&o baculoinveftiendi. Hoc Pri»

Efdff[a

&it. Exam, t. n. 19. & feqq. quód. ni.

vilegio adhue ütuntur KegesHifpaniz,

C

tnirum fit RegulaFidei , quàd uttalis

Galliz,Poloniz , &c. (ine tamen dicta

L Atcl

&hon poffit ertare,quàd fit fuprà Conci-

iüveftituta,

Verüt Gaflares R omani

x

4m ele«

f

ium , quód ejus tïcGoxfgi'lxi'a;omocareü

pofiConcordata Gcrmaniæ liber

&life

à &iqa

2 — N ïþz/ckofätä. i

1237

AU

- Officium. Dignitas eft rerum Eccle-

äiofiä—reï'inäüupt Collegiis Canoni-

il

corum.

fisflicarum adminiftratio habens ad-

jen&am jarisdi&ioner,utPraepofiture,

m

Declavatuy 3. de Papa: Similitet ad

6;4

ele&tionem Papz olim concurrebat fo-

"Decanatus, Prioratus apud Dominica-

T

li

lus Cletus populusQue Kornanus, Sed

E

nos & Auguftinianos, Guardianatus a-

pud Franciteanos , Re&toratus ägud Je-

lt)

li

ofleaCarolo Magnoob rmagna ejusin

i |

:

cclefiam merita datusn fuit Privilegi«

"fuitas. - Perfozatus efl prerogativa qu&-

dam ín Écclefia fine Jurisdidione, ut

(int 4

am eligendi Papam, ut patetin cap. 4-

driauus. 32, dift.£3. Quód autem Pet-

dam quis prz aliis habet digniorem Ío-

fiti

cüm velfedem in Choro,Confeffu, Col-

Íona fzcularis per privilegium fit capax

legio, in ptzcedentia,in ferendo faffia-

d

jütis fpiritualis, patetin jure Pattonatüs

Á

fecülaribus conceffo. Vetüm qaia expe-

gia, &c« Officium eft adminiftratio re-

rum Ecclefiafticatum fine jurisdictione:

tientià tefte inprimis eligentium multi-

imperatofrum

fic in Ecclefiis Cathedralibus Sacriftz,

tudo, goftea veró nimia I

Cuflodes, feu' "Thefaurari,ut vocant ;

iil

potentia electionem Papz Ízpe valde

fiin Sab-Cuftodes, aut alios eis fubor-

[

turbabar, tevocato privilegio (uti pro-

j

ptet abufum & ob publicarn utilitatem

dinatos non habeant veram jurisdi&tio-

](I()

nem, Officium liabent, fed non Digni-

nlenli

(7]

fevocari potel*; ut conflat ex Titul..de

tatem, - Verum tamen eft, quód hec

*

Ts

Privilegiis)Papa &Concilia Generalia

f

hos jus dederunt folis. C-tdimalibus

duo vulgariter pro eodem furantur,

Hocptauotato

aM

tempote Ale&andri L. qui fedit Anno

it6o, & íeqq.

xitti

du

Nota, quód quamvis ín aliisele&tio«

Curdiaalatus,

]Mi

tiibus fufficiat (ut quislegitimé ele&us

fit) majot & fanior eligentium pats,ele-

$.. ad fingula: Cardinales (confide-

du

tande etymologiam nominis) íünt

(

€&io tamen Papz ut fubí(iftat, debet ha-

nz, n

4

bete diias tettias, feu duas partes; Col-

quafi Cardmes Ecclefie Roma

m

n

$

gitat. D

equi-

legio in ttes partes divifo,

quibus ílla volviur & re

r

Yi

büs Concil. Trid,Seff, 2$, de reform.

il

'' Quomodoante ele&ioriem Cardina-

1

fr

óilio apud

les includantur €onclavi, finguli per

cáp. 1. ia fineait : Quorum con

ii

Saniiffimum Romanum Pontificem cim

Cubicala & Cellas, & que folemnitas

jo nit4A-

Pofïolifi

Romz fiat cuti Papa noviter ele&o,vi-

univer[alis Ecclefta admanifivat

ii

am wir-

deatur in aliis AA,

tur nefas videripotefl, non iis et!

t

pibus, ac. vivendi

fcip!m;i

nnulü 5

QUARO XIV. Quid cenfes dealiis

PTR in/;;g

Ecclefiafticis Digrittaibus vel Officiis,

£os fulgere, qta

meritiomnium in [eocn-

d

loscomvertant, Ex Seff. 24. cap. 1« Ge7

v. g. Cardinalatu, Pattiatchatu; Prima-

ii(pzni?;

cecnit, ut Komanns

Poutifex €x ofunibtut

1654;":4"3

tu, Atchiepifcopatu ?

CXXV. Ante R. nota, differenriam

Chrifliagitatis matt

uibus lc& g?mwjäi

jiton

dinales adfcifcat.

efe inter Dignitatem, Perfonarum & — Car

Cardi-

'[jm i'i:'

Rrrirfr j

iv

$138

;7'&.467./17'(?6 XF. Examem $.

5-

Pufi $

putite

Cardiaalatus non eftOrdo fed/zcum-

precft folàm uni Utbi; Vel,

quia ïxæ&

Urbseft Caput aliarum Epifcopos ba-

m

di«n. fe cf vantüm nomen Officii, fubt

Adi

cnim Confillarii Pape. Et licét non

bentium, dicitur p:zcffe uni Provinciz,

ini at

omnes Catrdinales(int. Epifcopi, fed /»

puta , ex plaribus Diaecefibus cenftitu-

tz. Paruarcha veró. przeft pluribus

aqui

wis Titulistantüm Cardinales Presby-

i

nl

teri, vel Diaconi vel Subdiaconi, atta-

Proviscits, & Archiejiícopi ejus potee

men ratione Officii, vi cujus funr pra-

d

nï.ïïi [uncfubjc&ti,

Ddor

fe&i utilitati totius populi Chriftiani ,

Peinatus.

quaArd

prazcedunt omnes Epiícopos,Archiepi-

Vinti

Primates, à quibusdam Parriarcha

fcopos & Patriarchas, cüm hi folüm

lrovin

unius privatæ Patri&e curam g'cranr.

diii, (unt aliqui &rchicpifcopi poten-

dum«

Creantur Catdinalesa folo Papa, qui

tiores, qui Metropoles regant , ut ín

corum numerum pote(t augere vel mi-

folicu

Hifpania ToletánusinUngaria Strigos

tijis

nuere. Habent tamen lipperator &

nienfis,in Germania nunc Salisburgen.

Tif

alii Reges jus nominandiPapz quzdam

fis , olim Magdenburgenfis, — Primas

& Patriarcha minüs principalis in effe-

faj

"

qualificata Subjeda pro Ca:dinalatu,

l

&ltuntur rubeo colore ad conteftan-

&u nihil differunt ; ed folo- differuat

Plra

dum fe pro RomanaEcclefia fanguinem

titulo

t

(ubi neceffe fuerit) profundere paratos

D

effe.

Inter cztera eoram privilegia

Arcbz'cfz'fcofatm..

[

(qua in aliis A A. videantur)dicitur effe

CXXVIL z4rcbos eft nomen. gta-

& hoc confüetudine introdu&tum, ut

q

cum , latiné. fignificat idem ac Primus

bt

fi quem ad fupplicia ductum , pileo vel

vel Prisceps. Unde Archiepifcopusett

tolrct

Princeps Epifcoporum , qui communi-

vpiïe tcgant,iflibcrcturq

a

ter habet fub fe alios Epifcopos, qui di-

(iibos

Patriarchatus.

cuntur ejus Suffraganei , attamen valde

differunt ab illis Suffraganeis quos non-

Vg

CXXVI. Patriarcha eft nomen gre-

Vs

cum,latiné fignificat idem quod /s-

nulli Germaniz Epifcopi habent im

16

mus fcu Princeps Patrum, In Jure Ca-

pontificalibus Vicarios, qui funt titu«

lares folüm Epifcopi, titulo defumpto

1. d

nonico quidem non differrà Primate,

J d

ufus tamen obtinuit, ut quatuor nomi-

ab aliquo Epifcopatu fito in terris In&-

7771

nentur Patriarcha principales,nimirum

delium feu quas infideles, v. g. Turca,

occupárunt. Vocatur etiam Metropo-

[ :f

Alexandrinus, Antiochenus , Hiero-

Exquo

Ío

]ymitanus; Conftantinopolitanus, Et

litanus, denominatione defumpta à fua

Refidentia feu Metropoli, quz eft prin-

difpcnf;

erPapz indulgentiam velinveteratam

cipàlis Civitas totiusProvinciz,fumene

cfi, f

confuetudinem adhuc quatuor minüs

princi

pales, nimirum Aquilejenfis, Ve-

do partem pro toto,

Archiepifcopus

p

fetus,

A& hiopie & Indiarum. Patriar-

eft ordinaríus & immediatusJudex fua»

l

cha eft majot Archiepiícopo, hic enim

rum Suffragangorum ;. attamien po-

4

z

Es

1239

De Epifeopatu.

eis fobje&i Judex com-

ARatio 1.p. Mattimoafum non poteft

pþfi» Sxxffrsgan

in Sacramentorum Miniftris: habere

M

muniter nonc&,

nift pet agpellntio-

caufam füa pmhibitionis,uiü propter

i

xcm.

K

Archiepifcopis ('ut

i & Pauiarchis,

ufam ejus; quía nimiram ille Sacramen-

terum miniflris repugnat : Sed Matti-

lt

imà ex fpeciali gratia &

privilcgio eti-

pïfcdpis, uti B

amber-

monii níusillís, qui funt in Íaeris , 10f*

u

am quibusdam É

eft prohibitusjure Divino. Ergo nec

genü,&c.

-) conv

enit etíam ufus Pallii à

PW« |

cat plenimdinem

ipfüm Matrimonium, . Major eft clara.

Papa dati,quod fignifi

Piftoralis& Archiepi

(copalis Officii ,

Min, ptob, Ecclefia Sacerdotibus gre-

folüm diebus

cisahte füam Ordinationem conjugatis

quoArchie

pifcopus certts

& intraEcc

lefiam (id eft, intra. fuam

permittit uf(am Matrimonii ut licicum.,

NT

ut nemo negat : Sed fi ille ufus effet

Provinciam) uti

poteft, Extra Provin-

J

Privilegium A po-

jure divino prohibitus , Ecclefia non

ciam eo üti poteft per

M

&olicum accedente. li

centià Epilcopi;

petle: eum pcrmiztercxmlicimm, quia

Lt

liena;ad exercenda

cujus

«

eít Dicecefis a

nihüpotgft contra jus divinum. Er-

o

Jrpitr

Pontü

ficalia ; & confeníu Archicpifco-

J

Notanda híc eft differentia inter Sa-

pi; (cujus eft Provincia

)an usum Pal-

v

cerdotes ac Levitas Veteris & Novz Le-

hii

2

Plura híc dicí poffent de Archidiaco-

gis; Nam de primis habemus plura

Seripturz loca , quibus Deusjubet eos

no, Archipresbyrero , Decano, Pleba-

ab uíü Matrimonii abítinere tempore

no Parocho, Íed hæc vide in Canoni-

ífuz vicis: de Sacerdotibus autem &

0

" UZRO:XV,. & ulimé: Coti-

Levitis Novi Teftamenti, nullum legi-

nl

batuscftne jure divino vel Ecclefisfti-

tur in Scripturareftimoriium,quo idem

J

eis pracipiatur imà plures in oppofi-

n

cofacris Ordinibus annexus?

tl

CXXVIH. g. Calibatus facris Or-

tum fünt Conciliorum & Patrum ati-

thoritates, quas adducit Gonct, cujuseft

qmdt-

dinibus non cft annexus jure Divino.

] u

hzc do&tina, Nec refert , quód . Dei

4. Sed tantim Ecclefiaflico, 5, Et valde

gtf

convenienter.

praceptum reïpe&u Sacerdorum & Le-

n v

éiS.Thom.

vitarum Vet. Teftam. fitinorale & fun-

z. €3 2. Pars docetar elar

y u

datum in ipfà Virtute Religionis & pu-

4.2.q. 88. a. 11.in c, dicente ; ANez

[ pm

(

eff. effent

ialiter aunexum debitum conti-

ritate, quam in Z4iniftris facrofancta

aentia Or

myfteria requirunt,

Nam hzc folüm

ii

dini facvo fed ex flatuto Eccle-

Ti

ia :eft. atttes e[fentiale ffatui Religionis.

congruentiam , non neceffiratem indi-

cant,cüm nullam ex natutra faa in-

M

/

ExquoS. D. probaribi , Papam pofíe

gill

difpenfate ín voto continentiz Ordinis

decentiam , cultui divino repugnan-

tem ufus Matrimonii babeat , & quam-

l

d

facri, honautem Religionis, ut dictum

vis aliquam haberet, ex hoc folüm pof-

f

eft fuprä/Tra&. 10. Exam, 3. n

facros

(

4T-

fet colligi, teneti jure divino

h

J

emi.

gxftlü'

"d

j

Fu

u l

b

124&3 :

ïRäCfATU& X?: J Lonch 8,

homines ab ofa' conjugii abflinere eo

3:Piaceprum natutale eft. Gen, —'I;

; g

rempore., quo funt Altari miniftraru-

traditum; Crefcite & multi

El—i,'cra'tiïiniï &35

aol

rn

?

*

quo etiam tempore Gizci (exem-

rcplete terram,

iiqu

ploSacerdotum & Levitarum. Veteris

"d g, R. int

.

el!igi de piis jp*'ulie,r;w

"Eeflamend ) ab Uxoribus 'ab(tinent.

bus, qua erant in comitatu , Ápoftolo-

E

iab

Jta di&us Auctor. . Er fic quoad hoc

xut , miniftrantes illis; , ficut legitur

€ft. paritas,

de illis, quz Chriftum fequebantur. ,

jj

Tient

2. Pars patet ex Trid, Seff, 24, Can,

eique de fuis facnltatibus miniflzabant,

:8» fic definientez Si quis dixerit , Cle-

Certum. enim efl , quod. Apoftoli ( &

6t

ricosin lacris Ordinibus conftitutos,

qui plures prater Peuum ; de quo fo-

dàpo

vel Regulares caftiratem | folemniter

lo id conflat , uxorati, fuerint) dercli-

lolus;

tofeffos poffe Matrimonium contra-

querint uxores falem quoad therum

m a

À

ere,Donobflante lege Ecclefiaftica vel

& commercium conjugale, quöd'Pat;;

tot d

& (tiy

yoto, anarthema fit,.

tum ex illis verbis Petri , Ecce ss re-

Ratío: Quia Ecclefia non. poteft di-

itíol

liquimus. emnia , quemodo emnia f

4 f&

fpeufare injure divino; Sed pluries di-

non nxores? Tum ex illo. dicto Chri-

entem

fpenfat in voto continentiz Ordinis fa-

fti : Siquis non reliquerit Patrem ,

ag

:«€erjad nubendum.

:

B

rgo.

Matrem , aut Uxorem, non poteít me-

"

t

3.Pars probaturex eo ;. Quia cüm

us effe Difcipulus. "

Sacrificium - Altaris auguftiffimum fit

"Ad 2. Senfuseft , non quafi Epifco»

Cttico

s& fan&iffimum, fimulQue puriffimum,

Yif

pus debeat habere uxorem,fed ur nee

-& ejus Hoftia fit puriffima Virginis &

mo fiat Epifcopus qui habuir plures u-

p

: Dei Filius , omnis puritatis fons, de-

qulen,

xores, feu ut non fir bigamns ( de

cens eft, ut, qui illud tra&ant , eique

quo faprà Tra&t. 14. Exam. 1. n 29-

obfere

thip

inferviunt, infigni mentis & corporis

quia bigamia eft jmpgdim»cmumful,c;ä

puritate accedant: eam autem minuitc

ptionis Ordinis,

jutt

, carnalitas, quam fecum fert ufusMatri-

4 3. Effe praceptum natur obli-

L 5

moriji,

Etgo.

3

ganstotam Communitatem, non ve-

dj

D

H

CXXIX. Oppono 1. $, Paulus 1. Cor,

ró quemlibet in particulari. . Simile

9. sit;: Nunquid non habemuspotefla-

&ft inpraecepro naturali agriculturz ,

af

fwm]l

tem fororem mulierem (haretici in-

de quo infrà Traót, 16 , Exam, 1.n, 4.

:

terpretantur uxorem ) circumducendi,

R.2

:

Q

Colligitur e

ubdiy

ficut.& ceteri Apoftoli, & Fratres Do-

x di&is , Aqu)c;)vd Ecclefia

mini& Cephas.. E:go. fimilitér. Cleri-

nulli abfoluté prohibeat nubcre, nec

TImici

ci Uxores habere

poff un; cxemploA po-

pracipiat abfoluté. feryare contineR-

t

fielorum.

tiam, fed folüm ex-fuppofitione , *qlllbd

QUCET

2. 1. ad Timorh. 3. ait : Oportet

fiquis- velit vel Religionem ingredi,

lica

vel facros Ordines fuícipere, -Quod

Egiifcogum cífe unius LIxotis Virum..

utrüfis

De CeLlarz.

1241

J

iil

attumque càm homini fir liberum, ne-

votum continentiz, fed uniyer(alitcr,

mo habet juftam caufam murmurandi,

hoc enim fuit eiannexum temporeGre-

Ilj

vel -qu-erulandi contra Ecclefiam: quia

gorii Magni, uc patet ex Can. 4pre

l

non Ecclefia, fed ipfe feipfum volunta-

triennium, ditt. 3 y, Lex ergo illa in Ec-

J

1ie obligavit.

clcfia latina femper fuit fervata.

W

i ,

Eflne nova vel amiqua lex, ut conti-

GXXXI. Cur non etiam in Ecclclïä

mentia fervetur ab Ecclefiz Miniftris?

Grzca?

um

)

CXXX. Dico c(le antiquifimam &

Dico: Ob melíus bonum illtus

gen-

iob

ab Apoüol-is*introdu&am. Nam Apo-

tis, feu ad majora ejus mala cavenda,

ftolus ad Titum z. ait: Oporter Epifco-

u

Gracis ab Ecclefia permittitur vivere in

]

pum continentem effe. . Ubi NB. quod

Matrimonio ante fuíceptos. Ordines

non dicat vaffum ejfe, quia datur etiam

contra&o: hincàcomplexu uxorum non

f

& feivanda cft caftitas conjugalis, con-

M

tenentur-abftinere , nifi quando facris

jugio legitimé & in bonum finem uten-

altaribus funt affeffari. Epifcopistamen

il

(

do: fed dicit comtivenrem, id eft, conti-

non licet cohabitare uxoribus ante Or-

nentem fe ab amplexu uxoris, ut expli-

dinationem du&is: imó defacto Graci

A2

at S. Hieron. , qui tcftatur , quod fuo

ordinarié non eligunt in Epilcopum,

d

tempore O. ientalis Ecclefia aut Virgines

nifi vel Religionem profeffum, vel qui

"

Clericos accipicbat, aut continenres :

perpetuam caítitatem fervet, & uxorem

Vel fi uxores habuilfent, deüftebant

non babeat, uti nofter Gonet teftatur fe

Dd

lut

J

,

effe mariti, puta , quead actum conju-

audivifle 3 Patribus noftri Ordinis, qui

Etr ita in umveríali Ecclefia

diu in Grzcia commorati fuerant, &

"J

^

galem.

obfervatum fuiffe patet ex Concil.Car-

Ecclefiz grzce ritus & con(uetudines

;.nzï'.

lii

thag. 2. ; ubi Can, 2. legitut: Omnibis

apprimé noverant, Quando autem lex

placet, t Epifcopi, Presbyteri €$ Diaco-

illa in Eccleíia greca fuerit abrogata,

wi, vel qui Sacramenta contrellant, pu-

pro certo non conftat, aliis ftc, aliis fic

x

i Y

dicitia cuflodes , etiam ab Uxoribus fe

fentientibus. — Certum tamen eft, quod

abflineant, ut, quod. Apoftoli docuerunt,

Sipi

ufusMatrimonii ante fufceptos Ordines

€8 spfà [ervavit antiquitas , nos quoque

contra&i miniílris altaris in Ecclefia

at

cuftodiamus.

graca jam fuerit licitus Anno 685. ut

! I'F"L

Quàd autem ibi non fiat mentio

claré patet ex Can, 13, fexta Synodi,

Subdiaconatüs, non obítat, quia ille in

eo anno abfíolutz,

p

(«þ

primitiva Ecclefia non numetabatur in-

De Ordine facro, inquantum eft im-

y(t L

tet Ordines facros, in fenfu nimirum

Qu

j

pedimentum . dirimens matrimonium ,

füprà in Exam, 2. num. 9. pof R, 8.,

agetur infrà Tra&. ult. Exam, 6, n. 69.

" y

explicato, quia non habebat annexum

ad Q. 3. ubi videatut.

/;

gre li

æo

w

SssssSs

TRA-

$98

'.'

8

EXA:/N'X

/

V'-g'

-n'

ï

"

st

$]

aE

2

o(rvx

i

'x;

N]

o

U

N

AU

0,»

?:,,a!gs F

RE

x

&

O

P

'fï&(

9()a

1,5:1

O

N

(

79: fä

'fäw

I

E ?Asü—

VP au—

**ä

^

&

AO

j&

6

i

u

v

rä' ( aoä x*OZ

UFR

TRACTA "'US XVI.

& U.ltxmuse

(

/i

D e Sacmmmta Matrzmonzz.

Acramentum.hoc magnum eft, utteftatur Apoftolus Eph. 5..quo:

$

completur facer feptenarius Sacramentorum NovzLegis numerus.

àSalvatorcinftitutus : ultimo autem ftatuiturloco, quia, ut Ange-

licus Do&or 3. p.q. 65.a. z. ad'1.ait :

: Matrimonium,; fecundum quod

]

t

ordinatur adanimalem vitam, eft naturz officium , fedfecundüm quod.

habet aliquid fpiritualitatis,. eft Sacramentum, Etquianimirum habet

K

tf

de fpiritualitate , ultimo ponitur inter Sacramenta..

Cujus almm Tà-

hls

tionem ibid. in.c. dat S. D. quam vide füprà Tra&, z 1. Exam, 4. n, 42

tf dC

De hocergo ultimoSacramento, prohujus Operiscomplemento in ul«

ühü;

timo cjusdem Tractatuagendum eft cum. Angehco Præccptere, qui de- .

ä»u Eü

cotractat inSupplem. 3. Pattis.

*

n

EWNW

2 Quseff. A. ufque M 68 mclzg/ vé,.

ln.g

ü&m«

at

C

(CEy

deis|

bm;d

(ere

LU

Tipeqy

Tent

Ttie

EX A-

Pm lünl

De Matrimonïä,

*

1243

PA

N

S K E

&

à

ap

ib

EX

*

d

[X

N

ib

x

»

Ü

a

:

25

LO

N

(3

j:

*

j

v

2

;;X

X

YR

d

:

(

^

M

;)

:

V

&

*

pubca

2

A

29

À

Pub o

Sepses OeSD

r,

CA

j:

n

N

SS

a

^

X

'.

Z;

3

o

2

O

5

VeS

)

n

a

ä

n

75

Á

c

K

ï

80-& :

&

3.

N

L

JEXAMEN L.

De Matrimonio , inquantum eft in. of ficium .

natura, de quos D.q 41.pera-art.. Eiimquantum eft :

dacramentum , de quo q. 42 per 4-drt,

UJZERO l.

Teueturne

*innumera.. Ergo horum notitia .Con-

fetfori eft neceffaria ex vi. officii & cx

:qui

Coufelfarius (ícire. do&kri-

confcientía.

r

nam Theologorum de Ma-

trimonio?

:

QULERO iI,

Apoidelt Marimági-

f

l.. Refpondeo Affrm, — Katio pa-

um fecundüm fe,feufeclusárationeSa- — ,

W

cramenti fumptum , feu in quo effentia

setex fepe di&tis, — Qnia Jurc naturz

xqt;od

& propriz confcientiz inftin&u ac re-

ejus copfiftit ?

ha

moifü. quilibet in Officio confticuras

Il. Ant R, Nor. Matrimonium .

It

p (fe tripliciter confiderari. r. Ut eft

obligator Ícire quz funt fui muneris ;

Ms

ne [e ac fubditos periculo erroris & pec-

Sacramentum Nov. Leg. & fub hác ra*

2 Sub ratioue

rinv.[v Y

-atí exponat ; Sed Confeffor ex vi Of-

tione definietor. n. 9

contractüs civilisac naturalis, & ficde-

ii d

ficii cft ju-dex/ , Dodor, & M:dicus

punitentium, hi veró dum Marrimo-

finitur, quód (it patlzeJegitima inter vi-

-fio jungendi , veljamtum jun&ti funt ;

rutm €$ mulierem ad murtuum commer-

csttm €3 individuam vittefocietatem.,

Et

non tató Íe Tribunali peenitentiz

fiftunt, cam c-ufis , cafibus, feu dubiis

hic contractus mutuam obligationem

martimonialibus. Ergo Confefforii eft,

habet ut proprietatem.

3. Sumiturut

de iis faltem in foro Poli judicare, du-

vinculum ,. & definitur , quodfit cox-

bia refolvere , poenitentem ignorantem

jun&lio maritalis suter. legitumas pev[o-

docere, confalentem confiliofolari, &

ua , virum €$ mulierem , indrviduam

vira confuetudinem vetinue

"£.

Subhae

ia Íízpe contingit circa Matrimonii

ft indiffolubi-

impedimenta five dirimentia five im-

ratione ejus proprietas e

o

pedientia, antecedentia contra&tum vel

litas feu perpetuitas. Hzc definitio dan-

fupervenientia , uti & circa dcbiti

daeft , quoties abíoluté de Matrimonie

disimuce i

quaziitur, quoc

] füb hac & fecanda con-

petitionem ant redditiomem, & fimilia

Ssss3s$ 2

a

D

! fidcta-

1144

ZRACZ AZUS

AF Examemi.

fideratione cft pracisé inofficium natu-

Matrimonii fecundüm fe fumptifeu ub

tira

tz, qualiter ab initio fuit iater Adamum

ratione vinculi.

Dico. zb ratioge vin-

d

& Evam , &eft de fa&o apud Gentes

culi ; Quia certum eft quàd. (ub ratione

- du

etiam barbatras, fine ratione Sacramen-

contracüs & Sacramenti includat con-

TE

ti. . Inhacdefinirione perly comjzu&tzo

fenfim ut formam (eu caulam forma-

.

intelligitut &nio animorum, non corpo-

lem.. Ergo.. Minorem $. D,infiàq. 45.

&i

rum.

Per ly maritalis excluditur con-

a. 1. probat tam ex . S, Chryfoftomo di-

* feund

jun&ie coacubinaria, fornicatía, fodo-

cente ; ZMarrimowittmr non factt coitus,,

conilt

mitica,beflialis, &c, — Per ly zurer /egi-

fed voluntas,- 'Tümex hoc, quia ünüs

tziote

Meas perfonas intelliguntur. petfon

nonaccipit poteítarem in eo , qued eft

firam

diver(i (exiüsomni impedimento , pra-

libere altezius, nifi per ejus confenfum:

fertitu. dirimente, carentes..

Fiocno-

fam; .

Sed per. Macrimonium accipit oterque

locuf

tato.

conjugum poteftatem in corpus alteiius;,

! dEconf

&, Matrimonium feclusá ratione $a-

ut pat: z. Cor. 7.

:

Ergo..

diivir

cramenti , íca fecundüm rationem pro-

:

Ratio 4, Partiss. Nulla. res. poteft

" v

priam fumptum, nimicum in.tertio fen-

fubützre (ine (uo conftitutivo effentia-

; Vtle

fu anté in: Not, explicato,. effentialiter.

li :Sed. Matrimonium ut vinculum füb-

flima

feu formaliter & quidditativé non.con-:

;

fiftit (ine jare fcu obligatione proximá.

joadi

fiftit in.confeníu. inteino,

^. Nec in.

tcddendi debitum, ut patez tum in Ma-

d

externo conttactu. interiorem. confen-

ttimoaio: inter B, V. & S. Jofephum .

jtay

fum manifeftante, 3- Nec in mutuá&.

tum in.caíu adulterii alcerius conjugis ,.

velar

corporuf tradiione. 4. Nec in jure.

aut ingrefsüs in Rc!igioncm.ex.mqwoz

füper corpus akerius, feu. mutu. proxi-

confeníu.

j

[ qu

Ergo..

tjus:

má Oobligatione reddendi debitum..

$* Pars probabitur infrà n. g. R, 2,

T

tüfen

£, Necinufu hnjus juris; qui fit per ma-

6.. Pars patet tum illativé; tum exco;.

Iiy In

rimonii confummationem ,, feu copa--

quia Matrimonium ut vinculum , cüm:

lam carnalem. .&. Sedinimnutuo illocx:

Wlci

ex natura fua fitindiffolubile & perpe-

,

mutuocontractu ac.corporum traditio-

taum ,. eflentialiter confiflit in alique.

ttà

'ne orto.vipculo; quo.conjuges forma-

permanente ,. quodab.eotolli.non po-

litecuniti füne..

Ut cg

teft: Sed folum vinculum eft cale, quia;,

&0n[^;

Katio prima C$. 2. €9 3. p; Caufa: effi-

utoltenfum eft, jus proximum exigendi:

lii

cie. snon.poteft effe conflituivum for--

vel teddepbdi. debitum potcft colli ma-

Em

maie& inuinfecum rei: ,. quia eft caufa.

nente-conjuio. ,. öcc.on(mf:,,ns.(ægc fe-

qii

extrinfeca ,. & realiet diflinguitur ab

effz&u ,. canía autem formalis.cfl idem:

tractatutrabiis;. quoscontraxiffe peenie- i

7 Mitre;

Ícts ab.iisque: dcpendet non. folüm in.

cum fuo effecdtuformali, immediato, &

difje :

ficri fed:&c in confervari,. u necmorae-

Sacmm

primario. . Subfzme ; Sed coníen'us

litet; maneat : econtta-vinculum etff: in.

777

iütecnus & externus ( idem eflde con-

fieri dependeat à conjugibus., attamen.

firity

caufa. ejus contervatiya. eft folum jus.

mxüu-öck; tuaditione ) eft caufa efficiens

"ls

naturale:

p

De Marregmonto,

124f

li

n-atura!p.& ix;fïizuäïb Dei, per quod dif-

2. lllud vinculum vel eft quid phyüi-

tU

fert ab obligationibus aliorum contra«

cuiim; vel quid moraleabtolutum vel te-

At

étuum civilium ; prout magis patebit

lativum, quid fpirituale, vcl corpofal"c,-

AO«

inftà de iadiffolubiliiate Matrimonii

refidens inanima velin corpore ; Unum

fv[fm'

Ergo.

velplura. Si quid physcum, & fpiri-

M.

tuale, Ergo eft ficut character : $i quid

Ex his fequ

itur q»uödA'Manimonï*um*«

at

fecupdüm (uam naturam fumprum non

morale, Ergo potcefl 3 conjugibus tólli

KUUbl

confiftat formaliter in eo, quod habet

retraGtando, . Si quid corporale, Ergo

Ut

non eft vinculum animorum.

rationem Sacramenri , nec fit proptié

Si c(ï;'

;

itid

Sacramenium nec phyficé caufet gra-

unum, Ergoidem accidensnumero; eft

alin

tiam ; hocenim cenvenk folüm vincu-

in duobus fübjedis entitativé diftin&is,

'ltquï

l

lo caufaliter fumpto, feu eaufz ejus, qu

faltem partialibus, nimirum in uttoque'

VRi

eft confen(us, qui tamen poteft & debet

co-njuge.

Si vei3 fint duo vincula ,

dici virtualiter perperuó manere in vin-

quomodo erit unum Matrimonium.

AAd: 1, K. quód S. Thom. interdum ,

POI?R'.

eulo: velut caufain effe&u, (ic ut quoad

^s

vittuale tetra&ari non poflit. Hoc vin-

non tangendo ipfam cífentiam meta-

m

eulum.etiam non malé dicitar effe ipfum

phyficam, promifcué pro eodem fumat

(f

Matrimonium & Sacramentum Matri-

jus radicale ad ufum conjugii ; unde an-

Mi

monii, ut patet ex titulo hujus Quaettio-

t& ab effentia tantüim eft exclufum jus

A

Solvitur ex. his.illud. Ad-

nis, qui eft hic, ut ex tcxtu pater, De.Sa-

Fn:ximum..

D

verariorum. . Quo pofito ponítur res,.

cramento Matrimonii in quautum efh in

V

& quo ablato tollitar , eft de eilentia

offcium natura. . Et hoc ideo, quia de-

fadto conne&unatur, & unum in altero

ejus: Sed matrimonium ponitur pofito

A

fundatur: . INos veró hic inquirimus de:

confenífu. Ergo. 'Hic enim Syllogis-

j

mus Ipprimis retorquetur, minorem

ipfo conceptu metapbyfico..

um

applicando ad vinculum, |Sccundó di-

Ad 2. K, inprimis cam noftro Ca-

T

citur, Maj. efle veram de co, quo ut

preolo; vinculum hoc, five fit quid ab-

folutum five relativum , convenientiàs:

iq!

causá. formali pofite ponitar res; now

u

dicieffe inanima, quàm in corpore fub-

ut caus? efficiente, qua'in przfenti eft.

eoní*níus,

