noluit tamen hoc dicere , fed aliterte.

Not. . Charitati non efle effentiale,

MW ]

fpondet, dicens: Operatio intelledtüs

quód reguletut per Fidem ac cognitio-

t

completut fecundüm quod intelle&tum

nem obícuram , fed convenire hoc ei

Et ideo nobilitas

ln

eft in intelligente.

folüm peraccidens pro flatu viz: $ed,

a

li

operationis intelle&ualis attenditur fe-

quia eft prima proptietas gratixfandi-

)

- cundàm menfuram intellectüs. Opeta-

ficantis ( quz eft femen glorig) pet fe

t n

r

tio autem voluntatis & cujuslibet virtu-

petit regulari lumine gloriz , acclatàvi-

ii

fione Dei,

tis agpetitivæ perficitur in inclinatione

Ex quo folvitur hac in«

tni

Ti

appetiiüs ad rem , ficut ad terminum

ftantia: Regula eft perfectior regula-

b

ideo dignitas operationisappetitive at-

to: Sed Fides eft RegulavCharitatis/.ï

L

tenditur fecundüm rem qua ef obje-

Ergo.

tlf

&um operationis,

Eaautem , que funt

w. 2. Simpliciter

veta. /virtüs fine

ij

infra animam , nobiliori modo funt in

Charitate effc non

»po-te&.- Ita$, D Ilïc

QUi

anima quàm in feipfis : quia unum-

q.23.2, 7.

Kürig

Ratio $. D.eft

Vitfus vera fimpli-

quodque eft in aliquo per modum ejus ;

1

in quo ef , ut habetur in libro de caufis.

citer eft illa, qua ordinat ad principile

hïl

Qua veró funt fupra animam , nobiliori

bonutm hominis; nimirum adultimum

u

modo fünt in fe ipfis, quàm fintin ani-

finem ; ficut etiam Philofophus in$

Wlm»

ma.

Et ideo eorum , quz funt. infra

Ethic, dicit : Quód virtus eft difpofitio

um

nos, nobilior eft cognitio quàm dile-

perfe&i ad optimum: Sed fola lari«

W

Átu]

Qio. Propter quod Philofophus in 7,

tas ordinat hominem fimpliciter & ptf

Rnl

fe& ad ultimum finem verum , abhoc

Eibic. pratulit virtutes intellectuales

M Oi

moralibus.. Sed eorum qua fünt fupra

enim homo in peccato mortäligxiftens

nos , & pracipue dile&tio Dei , cognitio-

eft averíus.

Ergo.

'ä Ub/lm

Chu:

R. n

ni przfertur, . Et ideo Charitas eft ex-

In R; ad r. ibidem ait S. D. Sine

Wlwdcm.

cellentior Fide. HzeS. Thom. Quze

titate poteft quidem effe aliquis a&us

WER

verba claré prebant dc perfectione phy-

bonus ex [uo genere, non tamen perie-

tuo

T

gFas

APV MM decft debita ordire

à

-

N

De Cbar;tatz.

E

ad uitimum finem. Plura dehis di&ta

debet magis diligete ? De hoc$. D. agit

u

hic q. 256, per 13.att.

l

funt fuprà Tra&. 4 Exam, 1.ad Q. 9.

LXXV. Ante R. Not. r, quód,

n 1j.

W

&, 3. Charitas eft omnium aliarum

magis diligi , poffit-contingere dupli-

(

virtutumforma.

Ita S; D.a.8,

citer, r, Magis intenfive, quandoni-

H

Ratio ejus ef : In mortalibus quod.

mirum quis fortiori conatu , acmajori

actui dat ordinem ad finem, dat el &

fervore diligit unum quàm alium ; qua&

k

formam ;quia finiseft obje&tum & quafi

majotitas penfatur ex patte fnbjeci

'MITE'.'E

forma voluntatis, quz eft principium

atmantis. 2. Áppretiativé , quando ni-

m

actuum moralium: Sed , utdi&tum eft ,

mirum quis ita diligit unum prz alio ;

W

[

l

"

pet Charitatem omnium aliarum virtu-

ut pafatus fit potiüs aliuns relinquere;

tum actus ordinantur ad. ultimum fi-

quàm huic difplicere, & eum offenderes

! m'jf?

a

nem. Ergoipía dat formam aliarum

ficque hzc majoritas penfatur ex parte

virtutum actibus, feu eft virtutum for-

fiet.

amici amati , juxta majorem z'ftinatio-

j n

ma, non quód fit forma elfentialis , vel

nem ejus. Sicut fubinde aliqua domi-

pro'iu::

exemplaris , fed magis cffectiva , ut ait

cella intenfive magis amat catellum

S. D. ad r, in quantum ab ea imperane

quàm pretiofam gemmam , afthanc ma-

ptiaz*;-

Et in hocfer-

2

tur ad finem Charitatis.

gis appretiative.

x

fu Charitas eiam dicituraliarum virtu-

Not. 2. qu

[6)

d

pet pmxi'mdm intelliz

u

qo lt

tum finis , ut aitad 3. Erífübalia di-

gatut omnis liomo capax beatitudinis ;

vería tatione dicitur eatum fundamern-

fiveisfit Gentilis, Judaus , T'urca , hz-

df

tum & radix , in quantum nimirum ab

reticus , (ive Catholicus, five inimicus z

|Me

a füftentantur & nutriuntur , ut inquit

& hunc proxirnum tenetar homo dili-

ad 2.

gere ficut feipfunr.

Quz dilectio cor-

ju v

fititinduobus, 1, U:quisergaipfum

QJERO III. Charitas amïtti&ume

nFOK&. )

pe

r unicum peccatutm mortale ?

Tiabeat interiorém affecturm proptet nio-

LXXIV. £, affirm. cum S. Thom.

fttam fimilitadinem, & propter prace-

Z:V&EL*'*"?

hic q. 24. a. 17.

Katio ejus eft :

ptum Chrifti.

2. Utillius bonutn pro-

1 DldWä

Unum contrarium pet aliud contrariutr

curemus & impediamus nialum,quando

, i*

J

!

fupetveniens tolltur: Sed quodvis

jl

n

al"

;

commrode polfumus ; ut uiagis patebit

peccatum mottale conttariatur Chaari-

infequentibus, Ffis notatis

9.

&. r. Licet Clixricas ex natura (ua.

, L.

tati fecundim propriam rationem , qua

j

confiftitin hoc , quód Deus diligatur fu-

inclinet ad diligendum Deum ais ir-

ym

,

et omnia ; & quód homo totaliter fe

tenfivé, quàm feipfum & proximums

Imhncmïff,

illi fübjiciat, omnia fua referendo in

defactotamem & in exercitioaliquando

1 ïcmw v

ipum. Ergo impoflibile cft (imul (ta-

inclinat ad diligeridum: magisinzenfive

m

tfein eodem.

feipfam & ptoximum , ac ideo norr ob-

——

)

p

^ j

* QUAEROIV. Quem otdinem fet-

liget, u

B

t Deumdiligantus- ma*:g,i"sifntefï-

ld

qm

vat Charitas inter diligendos; feu qüm

Qv"ä,

Ratio

gtü

t[fr[ j

"n

j

l

L

p

?

TRACTATELS VIL. Examen o

EL

Ratio v. part. efl : Omnis habitusex

ligit. Ergo. Ant. e& $. T

hori, hi;:

natura fua immediatiàs & intenfils in-

q. 26.2, 7.inc. Et patet: quia aliàs

clinat in obje&um primarium , quàm in

cufm eadem intenfione dile&ionis Del -

fecündarium, & Charitas ex fua natuta

non poffet unus ptoximus ex Chatitate

inclinat ad magis diligendum id , quod.

intenfils dligi, quàm alter , quia refpee

n

eft melius & diligibilius: Sed Deus cft

&u utriusque eft eadem ratio formalis

diligendi: Sed hoce&t falfum. Ergo.

obje&um primarium Charitatis, & me-

of

lius; proximus veró ef obje&um fe

Ratio 3. partis efh: Preceptum Cha-

cundariutn.

7

A.

qu

Etgo,

ritatis ad. fui impletionem nullam te

b

Declaratur ulterius : Licet Charitas

quirit determinatam intenfionem , fed

pf

fecundüm fe confiderata femper incli-

impletur a&ua quantumvis remifloverz

qtdo

net ad intenfiüs diligendum Deum,

dile&ionis Dei , quia per eum homoad- ]

i

quàm fe ipfum & proximum, nontamen

hatet Deo tanquam ultimofini , &ut

M

confiderata ut nobis infufa, quia nobis

loquitut. Apoft, 1. Cor. 6. efficitur us

r

infünditur juxta modum noftrum, qui

Spiritus cum eo, — Excerte oppofitafene

tentia requirens actum intenliffimum,

Mpa

eft opetari libere ; proinde poffumusha-

J

bitu Charitatis in exercitio interdum

hominem fubjicit multis(crupulis,cim

"

i

erga Deum remiffiüs uti quàm erga

talis a&us non bene poffit cognofdi Ete

fie(

roximum , manente radicali inclina-

g9.

qmbu;

tione ad diligendum intenfiàs Deum.

. 2. Homo obligatur ex Claritate

l

Idem patet in aliis habitibus. Ex hisfolvi

iplàs appretiativé diligere Deum ; quim

Nitx

:goteft hec inftantia: Quod rei conve-

feipfum & proximum, .Efàe Tide,

Wt

nitex natura , femperei convenit, Item

fünfi

& inculcatur in variis $. Scripturz lo-

habitus magis inclinat erga objectum

cis.

formale , quàm materiale: Sed Chatitati

Ratio: Homo obligatur ex Caritte

li

exnaturà convenit magisinclinare erga

diligere Deum füper omnia; Sed n

TU

Deum, & Deuseftobje&tum ejusforma-

poteft Deum diligere füper omnia, ni

t

le, proximus vero eft ob

ipfum diligat plüs appretiativ quim

dl

riale.

jg&unl mate-

Ergo.- .

ipfum & proximum , qu'enim creitu-

At

lïb

j

Ratio 2. partis : Homo habens Cha-

ram pluris aftimat quam Crea

totelIl

;

Abf

It

titatem poteft majori fervore,non folüm

non diligit eum fuperomni

a. .Erg'n.' .

.

mmhm

ex ptoptiis viribus , fed etiam ex Chati-

p.3. Ex Charitate magi

s diligen i

L:

tate caufato, conari ad dile&tionem fui

funt,qui nobisfüntconjundt'ores u -

(l

ipfius & proximi, quàm Dei,qui eft rz-

qui his funt meliores. -Ita$.D.q 29

If[]fum

tioformalis diligendi proximum. Ergo.

a

dis s

Prob, ant. Intenfio dile&ionis non eft

liores actu Aplï-ls pus

Katio: Licét me

Md D)

.attendenda per comparationem ad ra-

ticipent rationem diligendi ,

fcilicetbo-

juncio-

"ütet

tionem diligendi, fed per comparatio-

nitatem fupematumlem & con

g M

nem ad fübje&tum (eu hominem qui di-

nt nobis

U

nem cum Dco; ii tamen qui fü

a

f

g

1

-

"À

Md

De Charitate.

433

j

à

'conle.inäh' illá ratione non catent, & in-

funt aliquid patentum, — Ergo ficut qui-

fapet in eis invenitur vincülum natura-

libet cuicunque benefactori debet pre-

R

ferre feipfum , ita & filium.

lc confanguinitatis , vel quia concives

i

m. f. Per fe loquendo magis dili-

funt, quod ChariFas etiam refpicit. Er-

o.

gendus eft pater quam mater, & pater

Not, Quód tota prefens dori

ha de

carnalis magis quàm fpiritualis , & pater

otdine Chatitatis folàm intelligatur ,

magis quàm filius.

l:

(

quantum cftex patte Charitatis , & re-

Ratío 1. p. eff , ut arguit S. ''hom.

u

bus ipfxsf'ccundüm("eco'n!ïdcratis: nam

a, 1O. Pater & mater arantur ut prin-

s

ex aliqua circumftantia fieri poteft, ut

cipia quzdam naturalis originis : Sed

tUv

otdo ille non fit fervandus.

Iiem in-

pater habet excellentiorem rationem

telligitur de neceffitate exttema, extra

principii utpote agentis, quàm mater ,

».ia;m;.-

pi «

hanc enim licet otdinem praterire, &

quz eít principiam per modum patien-

tis & matetis.

Etgo.

Cor.sw!f'

interdum majus bonum velle amico ,

fl

quàm parenti aut fratti, dummodo ho-

Hoc intelligendum eft , ait S. Thom,

stbl

mo hon deficiat in exercitio debito fe-

ibid. in c. períe , nimirum de patre in

h

Qu

cundàüm przceptum aliatum virtutum,

quantum pater eft, quia per'accidens

Ícilicet Orationis , Eleemofynz, &c. in

poteft fieri oppofitum , ut fi intercurre-

a

quibus Charitas otdinem ponit. Unde

ret ratio boni communis , aut mater e(fet

hic folüm determinatur , quisnam in

j

j

valde beneficia erga filios tam in tempo-

M

R

extrema neceffivate fit magis diligendus,

ralibus quàm in fpiritualibus ; pater ve-

hi

uml

ita ut ei prz alio inconfimili neceffitate

ró vitiofus, & circacuram filiorum ne-

conftituto fit fuccurrendum.

gligcns.

nv

-9 4. Parentes & filii funt magis di-

Ratio 2. partis : Lic&t Religiofus

if

09

ligendi quàm quivis alius, licet fit infi-

inexetcitiis monafticis debeat magis co-

nis benefactor , qui eum à morte aut

operati Patri fpirituali, quàm carnali.,

! PIPJ

q

Wt

aliàgravi calamitate libetavit.

extta tamen hzc exercitia majori debi-

»l

IAR

4t0: Inhumanum videtur. relin-

fü

to obftringitur Patri carnali quàm fpiti-

iM

uere pattem bonum , aut filios pios , &

tuali: quia ratio debiti gratitudinis &

af f

4

u

1[]1m ,

bvenire amicis particularibus quan-

pietatis erga Patrem carnalem long? an-

j

tümlibet magnis ; ut enim aitS. Thom.

4

tiquior eft, quàm erga atrem fpiritua-

"

infrà q, 31. a. 3. ad 3. nullius benefa-

lem.

Ergo priüs folvenda e , dum

Q^

Goris beneficium eft tantum ficut Pa-.

tempus occurtit , modó Religiofus non

ii

i

rentum , & ideo parentes incompen-

«0[5*

deficiat in exercitiis fpiritualibus fui fta-

fandis beneficiis f(ant otnnibus aliis pra-

tüs erga Patrem fpiritualem. — Idemdi-

ferendi , nifi neceffitas ex alia patte pra-

cendum eft de Fratribus fpititüalibus &

a

",

ponderaret , vel alia conditio. Ergo.

carnalibus,

d

wnw

Deinde licét patentes nihil debeant

Ratío 3. p.Tum quia patet filio com-

il

filiis, fed filii parentibus , fllii tamen

municat propriam fpeciem : Sed ex hac

v]fp

lii

com«

m

PA

ss

TRACTATUS VII. . Examen 5.

4

communicatione nafcitur majus debi-

habitationis , teliótis Pare:xtibus* h'qma

'Tum

adhzret. uxoti.

f

n

tum diligendi patrem,

Ergo.

(

etiam , quia,licet filius fitaliquid patris,

In verbis Apoft, non cft intellfgcn-

1

»

non tamen eft ipfe pater,

Ergo licet

dum, quód homo debeat diligete uxo-

quis in cafu neceffitatis non teneatur

rem fuam zqualiter fibiipfi, fed quia

H

«

defe:ere feipfum propter patrem , bene

dile&io , quam aliquis habetad feipfum,

fdi

tamen filium.

eft ratio dile&'onis quam quis habetad

tatt

-&, 6.. Patet & mater fant magis dili-

uxorem fibi conjundtam, HacS. D.

C àp

gendi quàm uxor, hec tamen magis

. 7. Benefactor infignis , qui dli-

[U/)

quem à motteautalia gravi calamitate

[/7]

diligenda eft quàm filius. . ItaS. D.a.

II.

cum ingenti periculo vitz aut magnis

u

4l

fuis expenfisliberavit, magis diligendus

TT

Ratio : :Inþtinuis debitum etga pa-

L»

eft quàm frater, (ororaut confanguintis

*

ii

rentes eft antiquius, & ratio boni que

in 2, & 3. gradu.

htin

eít objc&tum dilectionis , eminentior eft

Ratio: Major ratio debiti eft erpa

h

in parentibus , quia hi diliguntur fub

talem benefa&orem quàm erga quem.

hi

ratione principii. — Ergo pater & matet

cunque confanguineum, 'Érgo. Ant.

li

magis diligendi funt quàm uxor. Dein-

prob, Ibieft majorratio debiti , ubi ett

ln

de uxot diligitur ut comprincipium ad

major ratio boni, quz eft fotmalis ratio

M i

QB

filiorum procreationem , filius autem

diligendi : Sed major ratio boni eft ín

ditd

diligitur ut effectus : Sed. comprinci-

tali benefa&tore quàm in confanguineis,

W

pium habetrationem excellentioris bo-

Erco. Min,prob. Ibie(t major ratio

A

niquàmeffedus. — Ergo uxor eftmagis

boni , ubi eft ratio principii : Sed hac

RUT

diligenda quàm filius.

eft in benefa&ore, quia beneficiatus et

Ti o

:

Oppono 1. Nullus dimittitrem . ali-

quafi quoddam opus benefadtoris, unde

f

AU m

quam , nifi pro re magis diledtà : Sed

confuevit dicide aliquo:. Jite eft fadu-

Tüttrre

Gen. z,dicitur, quód propter uxorem

taillius ,aitS.Thom, a. 12.inc, Ergo.

Bw

relinquet homo Patrem & Matrem.

QUUJERO V. Suntne peccatores t

á

Pt

f0 n

Ergo magis debet diligere uxorem. 2,

inimici diligendi, & quæd:llc',&ionis j

t il

Apolt, ad Ephef, $. dicit, quód viri de-

gna eiscxhibenda?

Al (

bent diligere uxores ficut feipfos: Sed

LXXVI. xw. 1. Peccatores funt ex.

Q

w

i

homo debet mapis diligere fcipfum

Charitate diligendi. ItaS. D, hicq. 2f

EXq

AR

quàm parentes. . Ergo & uxorem.

a. 6. juxta diftin&ionem mox Qän'f

3. Mj

Utrumque folvitS. Thom. a. z r, di-

dam.

Ra

cens: Non qnantüm ad omnia deferi-

Ratio S. D. ef :

$. Augu. dicitit

Wí

Uf

tur Pater & Mater propteruxorem; in

1. de doá&r. Chrit, Càüm dicítur,

Diliges

Rulld

quibusdamenim magis debet homo affi-

proximum tuum ,. manifeftum eftom

"s D

ea-

hi

ftere patentibus quàm uxori ; fed quan-

nem hominem , nimirum gratie &b

e;

Mläl m "S

titidiniscapacem , proximum«

tàfm ad unfoqem cgrnalis copulz & co-

; pCCCI:

m

De Chrz'fate.

435

I

dum optationis » ut fit fenfus : Con.

'pecþätäres non definunt effe homines,

vertantut peccatores in infernum , id

Vi

quia peccatum non tollit natutam. " Er-

ie

eft, Convertentur.

Alio modo .per

20

.Decl.zmt hoc S.Thom, dicens: - In

modum optationis , ut tamen defide-

3

peccatoribus duo poffunt confiderari ,

rium optantis non referatur/ad poram

u

hominum , fed ad juftitiam punientis ,

fcilicecnatura & culpa ; fecundüm na-

tutam quidem , quam 4 Deo habent,

fecundàm illud Pfal, 57. . Laetabitur ju-

mþn

o

capaces funt beatitudinis , fuper cujus

ftus cüm viderit vindictam ; quia nec

ittt

communicatione Charitasfundatur, Et

ipfe Deus puniens latatur in perditione

] gm*-*i t

ideo fecundàüm naturam fuam funt ex

impiorum , ut dicitur Sap. 1., fed in

r

Charitate diligendi , fed culpa eorum

fua juftitia, quia juftus Dominus , &

l P

m

Deo contfatiatut , & eít beatitudinis

juftitias dilexit.

Tertió , ut. defide-

.....

us

impedimentum. Unde fecundüm cul-

rium referatur. ad temotionem culpz,

am funt odiendi quicunque peccatores

non adipfam peenam ; ut fcilicet pecca-

a

etiam Pater & Mater & propinqui, ut

ta deítrcantur, & homines remaneant

D

N

T

habetur Luc. r4.

HzcS$.D.

HzcS.D.

I

neun. [

Et juxta hoc explicat illud Pfal. 118,

In R.ad 5, S. D. explicat , quomodo

Iniquos odio babui , id eft , in quantum

liceat cum' peccatoribus conviveres &

:omt'w;

udi

iniqui fünt , feu iniquitatem ipfotum.

dicit, hoc infirmisquidem eft vitandum

pf i

Ethoc eft perfe&um odium ,dequo Pfal.

propter periculum quod eisimminpet, ne

138. Perfeülo odiooderam illos.

Itain

ab eis fubvettantur; perfeGisautem, de

m

»

j

R;ad.i. In K. ad 2. docet S.D quód,

quorum cortuptione non timetur , lau-

p p

quando peccatores in maximam mali-

dabile eff, quod cum peccatoribuscon-

i

tiam incidunt, & infanabiles fiunt, de

verfentur , üteosconvertant, Sic enism

qu

p

quibus magis prefumitur aliorum no-

Dominuscutn peccatoribus manducabat

l!iq'd

cumentum quàm eorum emendatio , fe-

& bibebat , ut dicitut Matth. 9. , convi-

'€undüm legem divinam & humanam

&us tamen peccatotum , quantüm ad

2l

Ettamen hoc fa-

Sv*'.'.'e

przcipiantur occidi,

confottium peccati , vitandus eft omni-

cit Judex non ex odio ipforum, fedex

bus.

Et fic dicjtut 2, Cor. 6. Exitede

ü,.&'efl j

amore Chatítatis, quo bonum publi-

medio eorum , & immundum neteti-

|

cum ptafertur vitz fingularis perfonsz.

geritis, fcilicet fecundüm

Ex quo intelligitur fenfus illius Exod.

feafum.

HazcS.D,

peccatf con-

jj

j

w

23. Malefices uon patieris vivere.

y 2. Probabilius eft quód ex ptzce-

j

773

In R. ad 3. explicat S. Thom. in quo

pto naturali omnes tencamur diligere

fenfu Sancti peccatoribus optant mala,

inimicos noftros, eisque exhibere figna

'N 3

juxta illud Pfal. 9. Convertantur pec-

dile&ionis communia, non tamen fpe-

,

Càtores in infernum.

E ait, polfe in-

cialia, n1fi in praparatione animi & cafü

umm/

telligi tribus modis; uno modo per

necefTitatis.:

«

Hæf' $. D. q. 25* a. 8.

l

g

J

modunx Ptænuptiationis , non per mo-

é&c.

Iii

2

"ml

Intcllif

Es

26

TRACTATUS FII. Exame;zz $.

Intelligitur eroportionabiliter juxta

feu homo & conffatet , ejuisdem naturg

Ü

mox di&ta, & patct ex multisS. Sctipt,

confors & beatitudinis capax.- Primo

[

locis, in quibus menemur & jubemur

modo inimicum non cífe diligendum ,

Mi

non quzrere ultionem, oblivifci inju-

certam eft;quia hoc effet velle malitiam

Et

It

ri*, nonp feddetemalun: pro molo.

ejus: unde loquimur de 2. modo,

lii

Ipecialiter Matth. s. dicit Chriftus: Au-

^ Not. 3. Signa diledionis & beneli-

Du

diviftis , quia di&um cft antiquis: Di-

cia , alia e(fe communia, que nimitum

ii

liges prozimum tatita, & odio habebis

quibusvis hominibus communiter ex«

fan

inimicum tuum.

Sed citca hunc tex-

hibentur , ut funt communesorationes,

tum

?

f

communes eleemofynz, mercium ex-

[/77

Not. 1. Chriftum non voluiffe dice-

pofitarum venditio , difttibutio bono-

Tth

re , quód apud antiquos fueritlex , aut

fem communium , five hzc fiatexde

itg

legi infertum , quód inimici funt odio

bito five ex mera liberalitate, v.g. to-

u

il

habendi , fed dicendo , audiviftis, quia

tum aliquod collegium vel familiam

HmK

didum eftantiquis , &c. figni&cate vo-

invitando ad prandium :'item refilu-

"h

fl

luit , quód antiqui Judai ex illo Lev.9.

tatio, refponfto, &c. vel,ut alii loguun-

lt p

n

diligesamicum , intulerint hancconfe-

tur , communia dile&tionis fign fünt ,

Vr

quentiam : Ergo odio habcbis inimi-

quez Chriftiano debentur à quovig

l.

cum tuum, contra illud.Exod. 23. Si

Ch:riftiano in communi, concividcon.

g

occurferis bovi inimici tui , aut afino

cive,cognatoà cognato &c. "Specialia

etranii, reduc eum.

X(WM

Si viderisafinum

dile&ionis figna funt, qua praftantur.

HAH

inimici tui jacete fub onere, non per-

determinatis perfonis, auc fingularibus

tilf

tranfibis fed fublevabis cumeo.

Quia

amicis , v. g. falutare, alloqui;egrotum

UE

ergo Judzorum illatio peffima fuit in

invifere , moeftum confolati , hofpitio

Ug

lege veteri , non aliter conceffum fuit

excipere , familiariter cumaliquoagttt .

0

odium inimico , quàm ínlege Nova , fed

vitrum vini, ut Gertnanis folemne dll,

Mi

zqué prohibitum in fenfu explicaudi,

in cametá chatitatis propinare. — Cate-

ldxdm

nimirum ut inimicus eft. Unde Chti-

rüm füpponitur hic, quod ob aliqus

Iis,d

ftus dicendo. Ego autem dico vobis, di-

circumftantias occufrentes , v. g, ratio-

&t

ligite inimicos veftros, non correxitle-

ne fcandali , &c, — Contingere poffit,

f*gm I

gem , cüm nulla fuerit lex de inimicis

quód teneatur inimico majora diedio-

CDtr

odio habendis , fed correxit malum in-

: ]

nis figna exhibere, quàm praceptun

j

"Ia

telle&um legis.

chatitatis abíolut& & fecundüm fe (qua-

I'f()[gm 1)

Not.2.ex Tho. q. 25. a. 8. citca

liter de eo loquitur Refp. 2. prafcribat,

h

mch[mt

fenfum R efponfionis 2. inimicum poffe

His notatis, r. pars , quód fcilict

gb

dupliciter confiderari.

r. Ut inimi-

tenemur diligere inimicos , patet €& —

A

c

Tehim

adductis verbis Chrifti. -

cus eft, faciens cum peccato aliquod

M

H'nm

tptz-

malum proximo. | 2, Ut eft proximus,

A. pari, quód (cilicet tenéamu

cepto

tm[

m

s

A

pe Charitate.

437

)m j

Legis natutze : Quod (bi non wis fieri

cepto natutali , patet ex illo Legis natu-

€2c, Nosautem vetlemus nobis exhibe-

rz principio : Quod tibi non vis fieti;al-

Netmo autem vult ut

ti communia figna dilc&tionis.

Imó

teri. ne feceris.

t

,

ellet occafio de novo fcandalizandi tum

fibi reddatut malum pro malo à particu-

lai homine , fed ut fibi in neceffitate

alios id advertentes, tum ipfum inimi-

þ L'üï:

l

cutn , odii fomitem ei füubminiftrando.

exiftenti. fuccurratur.

Unde & ipfi

us

infideles hanc obligationem non igno-

Ultima pars de (ignis (pecialibus eft

etiam S. Thom. a. mox citato , ubifub-

Q5

fant, ut patet ex lib. 28» Dialogorum

dit: Alia fünt beneficia vel dile&ionis

Iu

Platonis, ubi ait: Nulli iciendum cft

malam , etiamfi ab ipfo paífus ficinju-

figna, que quis exhibet parcicularitet

t

fiam.

aliquibus perfonis , & talia inimicis ex-

hibere non eft de neceffitate falutis ni(i

frelt

-Ex quo claré patet , quód aliqui male

Mu

diftiaguant , dicentes , quód de dileGtio-

fecundim preparationem animi , ut Íci-

licet fubveniatut eisinarticulo neceífi-

qu l:

ne inimicorum folis perfectis detur prz-

tatis fecundüm illad Prov. 2 . Si e(urie-

jun: t

ceptum , minotibus autem foliim confi-

Lt

lium: patet, inquam, quia 3 preceptis

ritinimicustuus, cibaillum s fi fitit, da

j

naturz nemoeximitur.

illipotum: fed quód propter articulum

neceffitatis hujusmodi beneficia aliquis

dént

Item- patet folutio hajus Inftantiz :

Unaquazque res natutalitet odio habet

inimicis exhibeat , pertinet ad perfe&tio-

m

nem charitatis.

HacS, D.

id , quod eft ibi contratium. Sed inimici

;nato &1( ;

funt nobis contratii. Ergo. Min,

Ratio etiam eft : Quia fpecialia dile-

(üm ,E

enim €ft vera dc inimicis in quantum

&ioni:figna actu & extracafum necelTi-

tatis eft nobis liberum ( feclufo fcanda-

bnisy llm

funtinimici , non veró ut funt homines

i

& beatitudinis capaces , ut deftinguitS,

lo ) exhibete cui volumus ,nectenemur

"] "

Thom, a. 8. ad z.

exhibere etiam iis, qui non funtinimi-

t

ci , nec offendimus illoseanon exhiben-

3 Pars quód fcilicet teneamur ini-

"

miciscxhibere communia figaa dilectio-

do: Aft in przzpatatione animm & cafü

,at'w?ï*]?:f

b

nis, eftS. 'Thom. q. 25, a. 9. dicentis,

neceífitatis tenemur ea exhibere omni

i

j

& eam fíic ptobantis: Sunt. quzdam

proximo, Ergo & inimico.

Occ "d

q

figna vel bencficia dile&ionis, qua exhi-

Ex di&tis fequuntur ha refolutiones.

bentut proximisin communi,puta,cüm

LXXVI.. 1. $i tibi obviet inimicus

tuüus , non teneris illum falutate velal-

aliquis orat pro omnibus fidelibus, vel

x

qmï

pro toto populo ; aut aliquod beneficium

loqui, quia hec funt figna dile&ionis

d

impendit toti Communitati ; & talia ini-

fpecialia, & actus liberi inter perfonas

j n Rcl ,

micis exhibere eft de neceffitate przce-

"n

zqualis conditionis. Et licétinimicus

1j

gti, fi enim nonexhiberentur inimicis ,

fit aliàs valde notusaut conjun&us , ne-

« li w

mf

d

hocpertinetet ad livorem vindi&z. Ita

gatio allocutionis aut falutatienis non

S, D. Idem patct ex adduéto principio

mmortale, quia folütn opa

:

efet peccatu

(

Jj

lii

3

foni-

x

P

M

TRACTATUS FII. Examen 5.

pomtut affabilitati , quz ad venialem

funt induciz in bello

W

,(.!biig-ïf-

Hoc autem folüm eft verüm

liceteum óccidete.

P tuncv gnim pbp :

pet fe loqGendo , quia ex circum-

5- Si inimico tuo , qui ver'ä, &Hon

ftantiis poffet effv mortale ; fi nimitum

N

€x vana tua apprehenfione alise(t, de.

Jde

cederet in magnam injuriam , aut alii

fcandalizarentut , aut (

falutatione

fidetes aliquod malum tempotale ( quod

J t

poffet quis inimicum fibi & Deo recon-

non fit jufto gravius) in quaztum ipí

k

ciliare.

conducit , v. g, morbum vel adverfia-

al

tem , ut emendeturà peccatis , & null-

. ll

2. Si inimicustibi obvians te falutet ,

tenusex vindi&ta , non eft peccatum; f

bf

teneris eum refalutare , eó quód hec fpe-

vero ex vindi&a fuper eum ores Pfil.

&t ad communia amoris figna ; nifi

Flf/llä

J

inimicus effet notabiliter ipferioris con-

mum 108. , mottaliter peccas.

Aj

ditionis,ut fervusrefpectu viri Nobilis ,

6. Quatere vindictam inimici f;ubh'-

!j

€am , nonex livore, fedexzelo jultitig,

h:

filius refpecta Patris , fubditusrefpectu

Pralati , tunc enim przfumendum eft

& boni communis & feclufo fcandalo-

h,q

[

talem negationem non fieti animo ma-

eftomnino licirum , modóoronispravus

L

VM

levolo. Sed inhis omnibus opus eft

affe&tus fit depofitus, nec extra judicium

eum ullo modo ladas, fiveinfama,(ive

n

prudentià & citcumfpectione circum-

ftantiatum , quia alii ordinarit inde fu-

in rebus externis; hoc énim non li«

At

cet.

lmmd

munt malum exemplum, przfertim fi

plures adífint , & re(alutenturomnes ex-

7- Si depofito fnteriori odio ex ejis

V,

clufo inimico.

aípe&u , memorià, vel illate injutiz

hf; )

hu

2. Quitoti Communitati przítat be-

mentione infürgat aliquis motus; feu

paífio indeliberata , non eft peccatum;

CO

neficium,non poteft excipere inimicum,

[ 2[

"

quía ipfi , inquantum eft pars Commu-

: vel ad fümmum veniale ; qua tamen

T

nitatis , competit jus gaudendi beneficiis

poteft fieri mortalis fi procedetet ex re-

s

novato interno graviodio,

Wïkm

communibus, nifi forsetiam plures ex-

lllhx

T

cludetentur non inimici , tuuc enim

QUAERO VI.

Quis mödus're'cqnci-

DAT

etiam inimici fine (candalo poffünt ex-

liandi inimicos?

Cliten

cludi : vel etiam,, nifi qui beneficium

LXXVI. , " Is qui pro;(im-um«

Candal

praftat, fit Judex vel Przlatus, qui po-

offendit, tenecur proximá occafione pro

!m[ch(

teft delinquentem . punire , excipiendo

tatione circumftantiarum loci , tempos-

illum , fi deli&um fit tale, uttali merea-

'M//Ip [

ris, perfonatum , negotiorum, omni»

l)

13

tur privarigratiá.

bus poftpofitis ptocurare reconciliatio- -

H

'f-slt

4--"S*i inimicus 'mus—(ïtin cxtremaink— ,

nem.

1 mcgn

digentia , teneris ipfum alere, excipitur

Hoc eft expreffum Domini pvl'æc€:

inimicus KReipublice injuftum 'contra

M

ptum Macth. s. Si offers manustuum -

MO

u

eam bellum gerens , quem, cüm poffis

ad altare, &ibi recordatusfuetis , qu

AU

ïl(me, "

cccidere, alere non thcris, nifi quando

fater iuus habet aliquid adversüm te;

telin-

d

| De C/mritdte.

439

xteïinquc muhnus tuum ante altate, &

vel damni,& non ex gtàvi interno odio»

". vwade priüs reconciliati fratti tuo, &c.

quo grave malum de(ideret ci qui lzfit

&. 2. Si uterque offendit fu. lefit,

In.hisomnibus Confeffario niagnàá opus

LE qui prior caufam dedit , provocando

eft prudentiá 5 nec poteft una certa regu-

:

,

"v^ altetum, prior elfe debet inprocuranda

la ftatui.

W. reconciliatione ; ad quam ptocurandam

QUAERO VII, Etnemagis meti-

jf 'per fe loquendo , nilializ circumftantiz

torium diligere inimicum , quàm ami-

w adfint, non tenetur ille qui plané non

cum ?

wui lefit fed folüm lus eft,

Íta con(tat

LXXIX. Ante R. Not. Si dile&io

TA

ex citatis verbis Chrifti ,. .z frater zuus ,

inimici procedat ex Charitate intenfa ,

qu babet aliquidadver[um te ,id eft, i eum

amici veró ex Charitate remiífa , certum

«u lefifti; offendifti, &c.

eít, dile&ionem inimici elfe magis me-

X 3. Qui lzfus eft , tenetut tecon-

(unt

ritoriam : queftio autem praíens ef

a

Gliationem rationabiliter.oblatam acce-

hzc, fi tantáintenfione diligatur inimi-

pure, Ita jubet Deus Luc, 17...5z pec-

cus , quantàamicus propter Deum ,. ita

, D

CAVerit 22 te frater ts , z"ncrepn z ,

ut aterque a&tus fit intenfive zqualis, v.

€9 fipumitentiam cgertt , dimitte illi. Et

g. utfex, & tota differentiafolàm con-

M « :

"

I

u

fifepties im diepeccaverit £n te , ci fepties

fiftat in hoc, quód unus , quidiligitur ,

n die comverjus fuerit adte y dicezs, Paz-

;GC

fit amicus, alter inimicus ; quis horum

* mitet me,dimitte illi.

actuum fit magis meritorius, KloclNo-

. Dixi rationabiliter oblatam , quod

tato

w fit; quando, qui offendit , agnofcit cul-

x. Simpliciter & abfoluts loquendo

i pam,deprecatur pro modalo fuo , & loci

fcu per fe & cateris paribus dilectio

g^ ; confuetudine, paratus damnum illatum

amici e( melior & magis meritoria

,, u zefárcire , &c.

quàminimici. ItaS. Thom. hic q. 27-

vcnf&k :1i

x« 4. Si offenfus videat inimicum fa-

2,- 7. in c.

jj um efle omnino obftinatum , nec potfe

RatioS. D.eft : Yle actus fimpliciter

]

,

, ullatenus induci , ut ipfe prior derecon-

& abfoluté eft melior , eoníequenter

C

yim ciliatione agat, videtur offen(us in eo

magis meritorius , qui eft melioris &

caía teneti peraccidens, & ad toll

endum

w

excellentioris obje&ti , & inquoeft ma-

l

; fcandalum , vel ex alio capitehoc effet

i

j Iïü

1 atf

j

; inimico debitum , ad id teneri

jor tatio virtutis: ad hanc enim fequi-

(

7

» H Vincak

tur majot bonitas, & ad hanc majorta-

pm;azd*-

"

in bono malum

(

juxta ptzceptam Apo&:

tio metiti , tanquam proprietas bonita-

, Rom. 12.

tis; Sed íic eft de dile&ione amici.

, mgoliü

x, f Si offenfus etiam in cafa debiti

Ergo. Min.prob.pro r. parte:. Dile-

LE

lia deneget initnico, non ftatim con.

&io amici tendit in ipfum , quatenus eft

j

demnandus e(t peccati mortalis, & ni-

f«l

amicus tam Dei quàm nofter in actu,di--

s

' irum folüm neget ex aliqua animi

le&io veró inimicitendit inipfum, qua-

averlione , fiae periculo gravisfcandali

tenus eft amicus tam Dei quàm noftet,

(

h Vüm

445

TRACTATUS

VIL Examen s.

fo!üm in potentia : Sed amicus in adu

tur t, ad Cor. 3. Sed majoti conztu indi-

D!

eft obje&dum . melius & cxcellentius.

ethomo ad hoc ut diligat inimicum,

Erco.

o

Prob. eadem min.pro 2. patte,

quia hoceft difficilius. — Ergo.

fcilicet quód in dile&tioneamici fit ma-

Confitm. Fottior eft illa Dei dile&io,

!

(i

jor tatio virtutis: In eo a&u eft major

qu& animum hominis extendit ad remo-

ratio virtutis , in cujus a&tu oppofito eít

tiota: Sed inimicus e(t remotior ab

D

ls

major fatio peccati, quia gravius pecca-

tum majoti virtuti conttatiatur : Sed

amanFc ; amicus veró conjun&tior.. .»Er-

o

)

major fatío peccatieftin a&u oppofito

þräte;ca Martyrium ideo dicitut ex-

dj

dile&tioni amici , quàm inimici;ut docet

cellevtiffimus a&tus Charitatis , qui

$. Thom:. a. 7, citato dicens : Pejsseff

Mattyr agit rem difficillimam , nimi-

j«

E

l

odire amicum , quam . inimicum,

tum , quia patitur mortem , queà Phí-

lu

O.

lofopho dicitur terribilium omnium

lt

LXXX. Oppono 1. Diligete inimi-

tetribiliffimum: Ergo excellentiaadtüs.

LT

I

cum. meretut mercedem , diligere veró

debet penfari ex difficultateob

jc&iï, gon

amicum nopn meretur mercedem. Ergo

veró ex fola bonitate.

L

primum eft melius. . Prob. ant, pro 2.

4. A&us virtutis heroice eft magis

1q

tl

parte..— Matth.. $, dicitur : Si diligitis

metitorius quàm ille, qui non eft talisy

eos qui vos diligunt, quam mercedem

Sed dile&io inimici, non veró amici,

li

habebitis ? Etgo.

eft aus vircutis heroicz. Ergo. Min.

DT

2. Tanto aliquid eft magis merito-

prob. $i quis inimico benefaciat , mi-

DT

rium , quanto ex majori Charitate pro-

rantut omnes. E

rgo Hgnum'cih quàd

lt

fit , &c.

d

i

i

cedit : Sed dilectio inimicorum ptoce-

dit ex majoti Chatitate. Ergo, Min.

$. Opera Confilii funt mag

ismei-

Ptiy

MW

prob. S. Aug. in Enchirid. c. :74. ait:

toria , quàm qua funt pracepti , utcofm

Diligere amicum e& Charitatis imper-

muniter dici fole:: Sed dilectioinimici

y

fcüz , dilizere inimicum e& perfe&o-

folàm && de confilio , faltem extta nt-

m

A

