lectus, apprehenfio objecti feu appazen-

g i

T

- bile, nifi comple&eretur veritatem in

ia fuafiva myflerii; attamen revelatio

cognofcendo , & dicendo (imul, quia

N

paffiva eft conditio extrinfeca applicans:

ab una habet quód non poffit falli; ab

fi veró ip alio fenfu accipiatur pro for-

d

altera, quód non velitfallere. Ergo,

maextrinfecé denominante rem paffive

j

(anu

Oppozo : Vetritas prima in dicendo

revclatam, eft etiam objectum formale

refolvitur ultimaté in. primam veritatem

fidei.

u

in effendo.

Ergo. non eft motivum

Ratio; Virtus adzquaté theologíz

W.M

forrnale faltem ultimatum noftrz fidei.

ca, & fides fummé infallibilis debet ha-

"

ionue

Prob.ant. Quarenti, cur Deus fit prima

bere objectum formale formaliter adz-

Yif

veritas'in dicendo, datur ulterior ratio

quaté divinum & motivum affentiendi

WM ^i

fummé infallibile :

hzc, quia ef prima veritas in effendo,

Sed talis virtus eft

I

, €rgo.

fides, quà de causá dicitur divina, Er-

o

l

dÀ boc dift, ant, Refolvitur in effe

o

o debet habere tale obje&um & moti-

réi feu ut in caufam virtualem in effen-

vutn,

i

Sed fola revelatio activa eft ta-

J

MU

9 conc.ant, in eff? objedti, feu ut in

"ii

lis , non veró paffiva in primo fenfu,

U

It

u'terius motivum affentiendi , neg, ant,

quia eft quid creatum , bene tamen in

£.

"

& confeq. Deus enim non poteft nos

:cundo , quia fic in recto eft ipía reve-

i

M

movere adaffenfum fidei , in quantum

latio activa extrinfecé terminata ad ob

) i m

in fe, & q icad fe verax eft, fcd in quan-

t

jectum revelatum : in primo tamen fen-

Oqcp D

tum nobts loquitur,

fu myfteria credenda nobis applicat fcu

Erco.

j

Ratiot. p. eít: Obje&um materiale

preponit,

ttf*

eft , quod fubílat formali: Sed omne,

Aïb*

Oppono: Licét authoritas Ecclefiz ,

j

quod a&u à Deo revelatum eft, fubftat

quam habetà do&trina & fanctitate Fi-

fevelationi Dei feu primz veritati in

delium , non fit divina , bene tamen

;

icendo,

Ergo.

P

ä

quatenus eft organum Spiritüs S, per

Yya

eam

/

315

TRÁACTATOS

FIL Exammxl,

camloquentis, ejufque affiftentiam in-

manifeflandi , uti erant Pro

phez & —

ii

fallibilem habet,

Ergo faltem fub hac

Apoftoli , & nunceft Papa. — &ario eff;

EUn

ratione potefl fpe&are ad obje&um for-

Quia tota Communitas vel Ecclefianon

male fidei.

pi

obligatur credere fide divina id quod

hieí

d bec Neg. Confeq,. Quia, ut dixi,

proponitur à privata períona,

formale motivum fidei debet effe divi-

IOP!

Dixi, Suppono effe veritatem qua or«

Ircü

dinetur ad Deum, &c,

num formaliter; idem debet reperiri

$i enim veritas

fhs]

in omni ejusactu ; Sed authoritas Ec-

privatz perfonz reyelata non ordinate-

D2

clefiz , in quantum regitura Spiritu S.

tur ad Deum , nec cerneret communem

dig

non eft formaliter fed folàüm directivé

Ecclefiz utilitatem(qua revelatio voca-

[

divina, neceftin omni a&ufidei 5 quia

tur privataex parte rei feu materiz , fi-

ij

authoritas Ecclefiz non erat refpectu fi-

cut prier vocatur talis ex parte perlonz

mf.ä

|

dei Angelorum, Prophetarum, Apotto-

quz eft privata) ut i Deus alicui reve-

i

i

L

lorum,&c, Ergo,

laret , quot fint arenz in littoremaris,

H)[

QUZERO IV. Adf£dem infufam

quot arbores flent in fylva , quot capilli

ltjy

[//

feu divinamfufficitne rcvelatio Dei pri-

"

fintin capitibus hominum totius mur-

vata ?

di; hzc revelatio non fufficeret ad fi-

l

:&Vl h

V.g. Diflinguendo cum Thomiflis

dem theologicam, etiam privatam, ob

(M

J

fidem : Sic ut alia fit Theologica feu

rationem infinuatam,

At

divina , quz nilaliud dicit,quàm affen-

Dic mibi, Ífirevelatio privata in

fl

Ííumreiobícurz , innixum Authoritati

'fenfu explicato füfficit ad fidem divi-

Vi

feu teftimonio Dei, licét obje&um reve-

nam, fi quis tali revelationi difcrede-

i

it

latum credatur folüm ab uno , illo ni-

ret;effetne hareticus ?

[

mirum cui revelatio eft. fa&ta ; adeóque

Dico , Non eflet

: wa hareticus

&Wllfm

eft fides privata & particularis, Alia ve-

folüm eft, qui pertinaciter ncgat veri-

UJIMO

tó (it Fides Catholica, id eft, univerfalis,

tatem ab univerfali Ecclefia creditatm

iil

lr

i

cum fit de obje&o , quod tota Ecclefia

peccaret tamen mortaliter , & effetinfi-

(mk

N

credit.

Ad primam fidem fufficit re-

delis Deo , ut

Ti

((

pote cujus tgüimonio ,

velatio privata, unietiam perfonz pri-

dem negaret,

fj

vatz, v. g, S. Birgittaá Deo fa&a. Ratio

QUAERO V, Dicta revelatioadf-

u

eff : Quia habet obje&um formale fi-

dem rcquifia debetne neceffarió- efle

Rij

dei , anté explicatum : fuppono enim

formalis,vel fufficit virtualis?

f

lts

veritatem revelatam effe talem, que or-

VL Ante R. Nota, revelationemite*

dinetur ad Deum & concernat commu-

rum dividi in formalem & virtualem.

Y f

nem Ecclefim utilitatem, Ad Fidem Ca-

Formalis fit duobus modis. — Primóex-

a

tholicam feu univerfalem neceffarió re-

plicité feu expreflis verbis ; exemplum

Ilffl [e

quiritur revelatio publica, ideft, fa&ta

eft in iis Scriprurz locis , ubi legitur.

I

U.

toti Ecclefiz , vel períoais in ea haben-

quód Dezs fit Trinus , quód Ferbum ft

Secunudà confuüfé, quan-

1 C!m[f

übus. authoritatem ; fidei dp&rinam

Caro fatt um

[

"t

E.

.Df Pïduf.

2

"

Wi

do nïmi;'um in aliquo explicité revela-

etiam creat;z,&c. Tum etiam quia ta-

t0, ut in toto, continetur aliud ut

les veritatesfubflant ratiozi formali füb

pars, five fübftantialis five accidentalis,

quafidei, nimirum authoritati acreve-

five fubje&iva, v, g. anima in homine,

latioti Dei ut motivo formali , cujus

propofitio particulatis inuntverfali.Hoc

lumen fc diffundit ad veritatem eviden-

zmg;

fecundo modo revelatum eft,quód Chri

ter connexam,

Ergo,

n

Re-

ftus habeat animam, pedes, caput.

Not, tamen , quód hacannexio ne-

ii

velatio virtualis confiftirin hoc , quód

ceffarió debeteffe evidens,quiaaliàs non

aliquid radicaliter & virtute continea-

excludit omnem fermidinem,quá debet

Cümfif

tur in alio formaliter revelato,habeatqu.c

carere fides : non tameu eft neceffe,

infallibilem connexionem, naturali evi-

quod fit evidentia phyfica, fed fufficit

marc:',ï

|

N

dente difcur(u ex eo deducibilem, v. g.

moralis,

Unde fuppofita revelatione,

t

in hac veritate formaliter explicité reve-

quód Deus totum mundum puniverit

]

j

lata, Chrifluseff bomo , virtualiter con-.

diluvio, tenemur ctiam credere , .quàód

v

j

[

a

Ul

tinetur hze , Corzflus babet voluntatem

etiam puniverit Armeniam,licét de ejus

bl

st

m*.ft;f

&reat4m,& ex ea deducitur hoc difcurfu:

exiftentia folüm habeamus evidentiam

- Omais bomo babet creatam voluntatem :

& certitudinem raoralem,

......

Sed Chriflus eff bomo, — Erga Chriflus

Ad rationem dubitandi dift, Maj,

] P['m-

habet voluntatem creatam,

Ubi Maj.

Conclufiofcientifica , s fcientifica re-

eft naturalis;Min, eft de fide.!

Qo g

duplicativé feu fub hacformalitate, C.

p

Quaritur er

maj — Qw« Ícientifica , materialiter ac

. defide.

go. an hzc Con;lufïo fit

at

u»

fpecificativé fumpta, at fub alia torma-

Ratío dubitand: eff ; Quia Conclufio

litate, N. Maj. & fic dift, min, N. Conf.

Mi

Ícientifica non eft de fide : Sed ifta

(ä

Eadem ergo propofitio feu veritas fub

ia

. Conclufio eft fcientifica , nimirum

diverfa ratione eft Conclufio Theolo

fo]

eI-

Scien-

du

, lheologica, Ergo non cft de fide; vcl

ca, feu fcientifica, & eft de fide,

, certé fequitur quód omnis Conclufio

1itfy

tifBicaeft, in quantum metivum affen-

.

Theologica íit de fide , quia nulla eft,

tiendi eft diícurfiva Connexio ex prz-

ullls

H

m qua non fit virtnaliter revelaca , cümin

miffis artificiofe difpofitis

)

fic entm

, omni difcurfu Theolo

"

T

gico faltem una

noninnititur przcifé authoritati divinz

[

[ Premiffa fit de fide,

Ccnclufie. veró

adeóque fpectat ad fcientiam Theolo-

[iid

eontinetur virtualiter in Pramiffis. Hoc

gix. Defide efl,in quantum przciíé in-

notato

(

u

nititur divinz revelationi : difcurfus ve-

E. Sufficit virtualis.

Ratio: 'Tum

ró fyllogifticus folàm eft conditio veri-

m

p

quia dantur plures veritates fidei folüm

tatem illam applicans & manifeftans.

g

, irtualiter revelatz , uti fünt illa ab Ec-

Ex quo patet, quomodo revelatio vir-

Vübäs ,:

n

* defia contra hareticos dcfinitz ; V. g.

tualis ub divería ratiene fpectet adra-

loiii:

Uil

quód in Chriflo fit unitas perfonz,quód

tionem formalem fs2 qua fideijac T heo-

a

m

1

r

/

À eo prater voluntatem divinam fit

logiz,

7

[

j

901

SS

?yi

» QU£RO

—

X

Y

JTRACTATUS VIL. Examen t.

558

: UäRO VI Inquidft ultitnáa re-

rit priorem baíin & fundamentum cui

f

folutio affenfüsFidei noftr e 2

infiflat,

Et quamvis Ecclefia poffet ia

(

VII,

eo fenfu etiam dici fundamentum veri-

Senfus quafiti eft, an homo

W

poflit veritatibus à Deo revelatis tuper-

tatis, non tamen eft fundamentum pri-

K

naturali affenfu fideiaffentiri , pro ulti-

mum ( quod infallibilitatem habetàfe,

[

mato formalimotivo , ad affenfum de-

cum hac fit fola authoritas Dei revelan-

tio

terminante, fumendo authoritatem Ec-

tis) fed folüm fecundum ; quod non

ltg

cle(iz , non quidem ut preciíé eft con-

fufficit,

[

regatio hominum ( fic enim non eft re-

Secunda pars cít S. Auguíl. in lib,

qu

contra Epift. fundamenti,C,4, dicentis

gula infallibilis ) fed quatenus eft co-

Ly

lümna & firmamentum veritatis,habens

Evangelio non crederem , mf me Ecclofa

[

autboritas commnouveret.

in proponendo res fidei infallibilem af-

Es Ratio eft

k

fiflentiam Spiritüs S. & Authoritatem

uia certum efl;quód ad affenfumfidei

A

non humanam,fed divinam.

neceffarió prerequiratur credendorum

Supponitur autem , quàd fides ex fua

propofitio; Ergo prarequiritur regula

D

þfpecie feu effentia non neceffarió petat

proponens, & quidem infillibilis ; $d

t

refolviin Authoritatem Ecclefiz, etiam

talis folüm eft Ecclefia , que Timoth. 3,

n

ut regule proponentis, ut patet in fide

vocatur Columna & firmamentum ve-

i

Angelorum , Prophetarum , Apoftolo-

ritatis : multum enim phan:afizanthz-

rum,

:

retici , dum pro ifta regüla flatuunt fu-

E

!

RL. I,

Motivum formale , in quod

um privatum fpiritum,feu privatam (ut

l

alTenfus fidci ultimaté refolvitur,eft fola

putant) revelationem ; tum quia moti-

[us

i

vum fidei debet effe uniforme & uni-

authoritas Dei , feu prima veritas reve-

Ji

lans,

Hinc quarenti, cur credis Deum

verfale, ut per illud omnesin unitatem

N

e(fe Trinum, refpondendumeft, Quia

fidei conveniant : Sed ille privatus fp

DT

Deus ipfc hoc teffatus eft.

ritus non efl uniformis , quia ipfofitt

N

Ratio patet cx probationibus datisn.

herceticos ícindit in plures fectas &

L

l

3.pro 1, p. & n. 4.

N

i

fchifmata, ac loquitur co—nrradi&otia(

B&. 2.

Motivuin formale ultimatum

E:rgo.

ii

affenfus fidei non poteft effe authoritas

Tum etiam , quiamotivum deei non

Ottm

Eccle(ix etiam in fenfu pauló anié ex-

"d

poteft. effe faltum : Sed revelado illa

plicato ; adinitto tamen , quod affenfus

ff

privata potefteffe falfa, quia folim po-

N

fidei ultimaté rcfolvaturin eam velut in

tativé efl revelatio, Ergo,

»

of

—fidei regulam & conditonem motivi

Pdmm

formalis aþplicativam.

*

Oppono

.

: Videris committere cit*

eliofive Deo

Py

Prima pars patet ex di

étis 00'4. in R.

culum ; Quia credis Evang

KML'S (

quia Eccleíia teflatur effe Verbu

m Det

ad Oppon,Fateor quidem,quódEcck fia

Tj

in prefato fcnífu fit columna & firma-

Credis Ecclefiz authoritatem , quia ^

MMWH

vangelium fcu Degs teftacur.

menturm veritatis Scd Columna rcqui-

Df

;-.æ

^

a

!

De Fzde.

359

[

Diþ:nglla

H

Committi circulum ir-

velatuni abkilla. Sed (u*B; ea nullum

lie

regularem & vitiofum , N.regularem,

potcft flare , nec ab ea rcvelari falfum

C. Nam circuire ex uno in alterum, u-

(quia mentiretur, mentiri autem eft in-

numex altero inferre , aut in alterum

trinfecé malum , & fic non effet prima

*.miü'.;

refolvere fub diverfaratione, autindi-

veritas) deinde prima vcritas ucpote di-

W

verfo genere cauíz , non eft circulus vi-

vina eft certier omni medio & objecto

tiofus : Sedhocfitinpraefenti. Ergo.

formali cujufcunque fcientiz creata.

l UA

Prob, min. Quia Authoritatem Eccle-

Ergo,

fiz refolve in teflimonium Dei tan-

Hsxceadem ratio probat, quód Deus

uam in tBotivum formale: teflimoni-

non poffit falfum dícere per alium, quia

um Dei refolvo in Ecclefie authorita-

quod quis facit per alinmm , per fe ipfum

n,ö&

tem , utin regulam & conditionem ap-

feeiffe cenfetur , ut habet Regula Turis.

| d

plicantem. Érgo. Hinc ficut Chii-

Item probat , id non poffe ctiam per

ftus commendavit Joannem, & Joanncs

abfolutam fuam petentiam.

i

AUL Vi

Chriflum ; Et in naturalibus materia

Oppono 1. Aliqua Scripturz loca in-

caufat formam , & forma materiam ,

finuant, quód Deusaliquos inducatin

tl

HH

cüm caufz fint fibi invicem cauf,& va-

errorem & deceptionem.

J

poreftcaufa pluviz , & pluvia eft caufa

2, Deusin natura affümpta po

Ituit

m

vaporis : [tem vefítes calefaciunt cor-

pàt & mori,cur non mentiri ?

'np d

pus,& corpus calcfacit veftes.

Ita fimi-

3. Deusperfuos Prophetas Ezechis

SUUA

eoull

mortem & Ninivitispradixit fubverfio-

"QUAERO VII.

ol

Fidei Theologicz

nem,quitamen noníequebantur, Er-

m

poteftne fubeffe falfum?

[9)

*

j

W

"

VIII. &.cum S.'Thom. hic gT.

4. Lac. ult. de Chrifto dicitur, £iz-

negative,

Unde fides noflra eftcertif-

j orm

xit fe longius ire.. Exgo.

fima & certior quovis affenfu fcientifi-

co,

d 1, K. intelligi permiffivé , ficut

docetur de peccatis , & de induratione,

n

Ratío eff ex S, Tho. híc q, 1. a. 3.

excacatione.

Nihil poteft tubeffe alicui potenriz, ha-

[ulxü (

"d 2. efl difparitas, quia pati & mo-

itul , vel a&ui nifi mediante ratrione

rifunt defeGus naturales , & ad Deum

formaliobje&i :

TOA

ficut color aon poteít

ordinabiles 5 at mentiri & peccare eft

a

videri nifi perluc

em , & Concluíio co-

defectus moralis & à Deo deordinans.

gnofci non poteft nifi per medium de-

21

«4d 3. difl, ant, pradixit abíoluté,

l

monfirationis , & quó certius eft hoc

N. Comminatorié & conditionaté , nifi

Y

00

medium,eó certior eft hab

"

itus vcl actus,

Ninivitz cgcrint poenitentiam , nifi E-

(

Sub[umo :

Sed , ut ex di&tis patet, ratio

Cïls [

zechias rogaverit Deum , C, ant, & N,

ormalis objc&i fidei efl veritas prima,

Confeq. -

il

jl

7go nihil poteft cadere fub fide , nifiin

Aliter dici poteirï:x , haspradictiones

quaptum flat fub veritate prima, utre-

intelligi & veras eífe fecundüm orci-

Ti

nesi

z

TRACT.AT'US FIH,

Examen x.

360

nem caufarum fecandarum;ut S, D. 2.2,

tatem quodammodo cclincbaiet ec

1 -eh'

£32.

Hzcibi. Plura de hocinfrà Trad-

li

qé17f1. 2 6. ad 2, explicat , diccns;

Senfus Prophetia cflquod inferiorum cau-

10, Exatm. 4, B. f7. & 60, ubi agetur de

mendacio & reftrictione mentali & a-

E

firnm aiffefttio , frve naturalsum [frve bu-

quivocatione,

manorum at uum. hoc habet , ut talis effe-

qu

QUAERO VIII. Myft

Eria no&rz;efFL

[

&nus evenias : €9. fecundum boc intelligi-

dei (untne evidenter credibilia ?

n

:ur verbum Jfaia dicentis $. Morieris €9

D

IX. AnteR, Nort. multum differte,

n0u vrves , d efl » difpofitiocorporis tui ad

ob

efle cvidenter credibile ; & cffe eviden-

D

saortem ordinatur.

Et quod dwitur Iona

ter verum , autevidenter eff« poffibile

(f

3.

INinive [ubvertetur , id eff , hoc me-

Utebjecum fit evideuter verum , nc-

L

vita ejus exigunt, nt [pbuertatur, Subdit :

ceffe eftut obje&tum in fe ipfo, five ejus

quiddicas ac connexio pradicatorum el-

Diciur Demus ponitere memp/ooricä n

l

Íentialium claré & manife(lé appareat,

quautum . ad modum. ponitentis fe baber,

[

feu videatur; & dum in hoc nulla appe

pront [culicet mutat [ententiam,puta, con-

ret implicantia feu contradictio, effcti-

mr

T.

ditionatam 'yel comminatoriam.

amevidenter poffibile. Hac evidentia

&

feu claritas non ftat cum fide, hacenim

ff

A444. S. Thom, infrà q. 11 1. a. 1.

cüminnitatur motivo extrinfecojlcilicet

ad 1. aitex S, Augufl. Non omne,quod

M

teftimonio dicentis, neceffario petit (fi

fiagimus, mendacium eft; fed quando

W

non ut przdicatum effentiale, faltem ut

id hingimus , quod nihil fignificat , cunc

conditionem) obícuritatem ex parteiti

H

eft mendacium.

Cum autem . fi&io

L

revelate, — Sed utaliquid fit evidentet

Infr

noflra refertur ad aliquam fignificatio-

credibile, fufficit, quód ejus credibilitas

lj

nem, noneft mendacium , fed aliqua

manifeflé videatur per argumenta &

figura veritatis. Et fubjungit exem-

"n

motiva,quz per("uadenc acconvincuht,

D

plum de figuratis locutionibus , in quí-

rationi & prudentiz omnino elle con-

(j

bus fingitur quzdam res , non ut affera-

forme, ut credatur, & in hoc confiftit

turitaeffe , fed eam proponimusut fi-

]i

evidentia credibilitatis, qua diffeit a

d

guram alterius, qUOd affererc volumus.

evidentia in atteítante, de qua poftet.

Sic ergo Dominus in Evangclio finxitfe

Sicut ergoaliquid propter rationes(que-

longius ire ,. quia compofuit motum

dlhlm

rum probabilitss eft manifefta) dicitüt.

li

!j

fuum , quali volentis longiüs ire, ad

ni

[04

nificandum , fcilicet

evidenter probabile ; licét per hoc i

Ia

d

aliud figuraté. i

o

feu ex parte obje&inon fitevidens,

quód ipíe ab cocum fidelongéerat, ut

Wügny

fimiliter; Hoc notato *

"ltro

Gregor, dicit,

Vel, ut AugutL. dicit ;

at-

Quia, cüm longiüs reccflurus effet,

x. Myfleria fidei Chrifliane funt

'*";m

denter credibilia fide diviná , nomtal-

,

"nf

y

aicendendo in Cælqm , per haiþitalki-

tüm comparativé ad alias $e&tas

"0518m

etiam

1

N

-

. De Fide,

261

»"eftiam,.abfoïutö & fecundüm le. Tta pro-

Ergo fides noftra. potilis eft evidenter

incredibilis, -

babiliàs Thomifte.

il

/ d 1. R. Evidentiam credibilitatis

Ratio: Juxta dicta, evidentia credi-

j

non in omnibus cffe zqualem , fed ma-

bilitatis fl judicium queddam evidens,

quo intelle&us judicat, & clare videtac

jorem vel minorem juxta credentium

N

convincitur , fidem prudenter adhiberi

capacitatem. Hinc in pueris & rudibus

plerumque fufflicit,quod audiant , fidei

jb

poffe alicui propofitioni, licét non con-

vincatur ad evidentiam veritatis,urpote

myfterid à parentibus, paftoribus, Epi-

i

obícurz.

Subfumo: Sed tale judicium

fcopis,àtota Communitate doccri, cre-

di, pra&icari,perpetue credita & practi-

habemus de myfleriis noftre fidei, judi-

u

cium, inquam , prudentiz humanz, ut

cata ene,

xer w

"d. 2, dift, Ánt, Si confiderentur

ea credamus fide diviná,

Ergo. Prob,

lii

indcbité & fine modo ac circumftantiis,

min. affignando motiva talis judicii :

mll

Intelle&us nofler illud clare judicat effe

cum quibus fa&a funt, Tran(eat; cum

at

credendum fide diviná,quod communai-

üis, neg. Nam fidei noflrz myfteria fa-

in d

ter à viris doctis & timoratis afferitur ut

&a funt cum circumftantiis, in quibüs

x

di&um à Deo.

2.Pro cujus defenfione

divina Majeftas & Omnipotentia ma-

, li

multa Chriflianorum millia & milliones

ximé relucent,ut explicat Gonet: Con-

iil Ilï-ï)

conftantifimé graviffimum fubierunt

ceptus eft Chriftus , fed de Spiritu S,

'entni

Natus , fed ex Virgine: In prafepio

martyriuim,

3. In cujus confirmatio-

m&dï !

nem plurima íunt patrata miracula,

reclinatus, fed à Regibus adoratus: In

:g(ü.»'llk; Ó

4.

ued concordat cum Prophetarum

cunis vagiit fed tunc Herodem Regem

unufi:?:ïf

Vaticiniis: Sed fic fe habent myftería

totamque Jerofolymam perterruit: Vi-

noflre Fidei , queetiam roborantur ex

xit inter homines, fed infinita inter eos

i^

li

flabilitate Ecclefie Catholicz; nulla

patravit miracula: Crucifixus eft, fe4

P

enim Monarchia tam diu perftitit fub

confitenda ejus Maje[lLatis fenfzm ( ut ver-

V

)

u

iisdem Legibus ac doctrina Chrifti per

bis magni Leonis utar) $o obfcmratis

4

J

J

continuam Ífucceffionem Summorum

luminibus , Q terra graviter concu[fa

14]20.;4'

a

p

Pontificum à tempore S. Petri ufque

acceperust,. Denique mortuus eft, (ed

huc.

Ergo,

virtute proprià pauló póft refurrexit.

j

AUZ]

X. Oppozo 1. Quam evi

aentiam Cre-

Quod concernit manducationem EÉu-

dibilitatis falvas in pueris & rudibus

chariítia , nullus ingeritur horror, quia

jj

ruflicis ?

j g

Chriftus non manducatur fub propria

2. Fides noflra continet multa Dco

Specie,fed fub Speciebus talium rerum,

b

indigniffima, horrore plena, ut, Deum

quibus communiter vcícimur ; nec ipfe

m()mi['

inutero mulieris portatum , ex ea na-

dentibus teritur , nec lzditur, nec cor-

u

tum , in cunis jacuiffe, &c, vaciiffe,

rumpitur, cum fit in Euchariftia modo

"s

j

t^

triguiffe, efuriiffo,&c. « In Euchariflia a

"indivifibili , ut explicatur in Tradt. de

fi

i

Euchatiftia , & omaes ille aciones

j

nobis mandu;ari , dentibus rodi, &c,

1

dnJ

u

Z

CXCI'-T

—

362

TRACTATUS V,

Examen .

exerceantur circa fj

pecies (acramenvta-

jecti flare poffe negant Thomifte ) Coni

les,

iní

flat tamen ita effe , quia evidenter co-

XL Explica : Siveritates -Hdei no-

1j

gnofcimus , quàd ille teflificetur, quem

Tf

ftrz íint claté & evidenter credibiles,

evidenter fcimus non poffe mentiri, uti

unde eft, quód non omnes eas credant,

»»

T

Ícimus de Deo. Hoc notato -

fol

v.g. Turcz,hzretici ? quod enim eft

evidenter credibile , ab omnibus debet

B& Probabiliüs affirm. cum $. Tho,

[c:

q. $. a, r, in c,

Ratro eff $. Affenfus

deh

&redi,-

quem do alicui veritati, quzin fe, (eu

tiij

Item non capio , cur Thomifiz re-

quirant piam motionem voluntatis, qua

ex parte Objecti manet obícura,nec clart

u

apparet cOnrmexio pradicati cum fubjc,-

Wi

l[

intellectus captivatur in obfequium fi-

c&o, quem, inqaam, do unicé propter

f

dei. Nam ad quid ea , fi myfteria fidei

Dei loquentis authoritatem , eft adus

LA

i

i

fint claré credibilia?

Dico: SiSol in meridie fit claré vifi-

fidei Theologice : Sed fic eft,licétadfit

F

evidentia in atteftante,

bilis, cur non videtur ab iis qui oculos

Efgo. Majo

4

eft S, 'Fho. loco mox citato dicertis;

«laudunt , autligatos habent, vel funt

ln

llla fola sanifeflatio excludst. fidei vi-

fl

Jr

in tenebricoío carcere , in quemlumen

ingredi nequit ? Myfleria ergo Fidei

Honem , per quam redditur apparens d

i

vifumid , de qua principaluer ei fdä

nofirz non credunturab omnibus , vcl

Ad;,;

Min,ercamconítat ; nam quamdiumo-

t

quia oculos & aures claudunt Apofteli-

tivum affentiendi eft meré extrinfecurm.

€& pr&dicationi ; vel quia eis omnino

Y

i

)

nondum funt , vel non fat fuüfficienter

tam diu veritas maner obfcura in fe ip

DN

Sed licét revelatio fit evidens, motivum

explicata , ut contingitetiam hzreticis

fl

tamen eft mere extrinfecum, fcilicetat-

vel formalibus vel materialibus.

Iu

thoritas Dei, Ergo,

L.

Rl

. Adalterum R, effe idco,quia per evi-

dentiam credibilitatis intellectus folüm

Oppozot, Fidesjcüm effentialiter ft

Qj

:

obícura , non com

convincitur ad fententiandum , quód

pgtitu; cvidcg:iam,

lj [

myfleria Fideifint fide digna, imó di-

Ergo,

b: P

gniffima : quia veró cum hoc flat ine-

2. Ex quo fequitur ex;identer veritàs

h

videntia feu obícuritas ex parte objecti,

relatteftatz, ex eo ctiam fequitur evi«

Ts

reirabensintellectum, ne expedité judi-

dentia ejufdem rei , adeóque fidemto*

pigi i

cet ea efle in feTpfis vera , ideo requiri-

lit : Sed ex evidentia teftimonii díviti

Chhä(l

tur dicta pia motio.

evidenter fequitur veritas rei attciatz.

le f

QU/EROIX, Cumfide infusá ftat-

Ergo & cvidentiá rei,

-

X

neevidentiain atteflante ?

d Gdf

[

AHf

XILAnte R, Nor. illud dici evidens

3. Effectus creati funt aliquid &*

trinfecum Dco , & tamen per eos Deus

'Jlgld, |

inatteffante, quod licétin feclaré non

cognofcatur;uti fit per claram fcientiam

Ícientificé demonflratur à POüefïori'

L

fïmzao;

L

Ergo fimiliter,

4l

(guam cum fide refpectu ejufdem ob-

Ad1.

De Fide,

263

E -!.ciiü. Ant, Evidentiam obje

i

& peperiffe., Habebat eam fupremus

infe ipfo , & quoad rationes intrinfe-

Angelus , ut Viator, in revelatione my-

cas, C. Ant. 5 inteftificante & quoadra-

fteriorum fupematuraiium , utpote qui

lCäH.;

tiones extrinfecas , N, Ant, & Conf.

claré cogno(bebat fe iniis à (oloDeo i1-

j

Unde ínb hac diverfa ratione veritas fi-

luminaripoffe, Habuerunt eam Ápo-

Q

Vel dico

dei eft evidens & inevidens.

ftoli, innumerorum prodigiorum Cht:-

,a

fic $ Obje&um;quod credo , eft incvi-

fti oculati tePccs.—

L

dens: àt teftimonium , cuicredo , eft

UJEROX. Creveruntne Árticuli

qui

evidenseffe divinum : & hoc propter fz-

at

gna , quz nemo poteft facere nifi Deus,

Fidei fecundüm fucceffionem rempo-

ao

utfiin conteftationem alicujus veritatis

rum ?

d

mortuus , maximé quatriduanus , refu-

t

fcitetur ; fi czco nato vifus reddatur,

XIII,

$4 Sub diftin&ione cum S,

Thom. híc q, 1. a. 7. in c, dicente:

d

mid Chriftus fecit,

t B

[

"4d 2.dift. Maj, Ex quo fequitur per

Quantim ad. [ubflantiem - articulorum.

locum intrinfecum, C. maj., per locum

Fidei, noneft fatium eorum augmentum

f tiaa:?ä

f

X

folüm extrinfecum , nti eft in prafenti

per temporum [ucceffonem , quia quacun-

jj

authoritas Dei, N. maj.

Ti

que pofleriores crediderunt , contineban-

444 3. dift, ant. Suntquid cxtrinf&-

Hur in Fide precedentium Patrum, licet

n

xlb

"eum ineffendo , C.ant. , in cognofcen-

smplicite « Sed quantim ad explicationem

f

ls

do , N, Ant. Effe&us ergo propter in-

trinfecam habitudinem & annexionem,

crevit numerus avticulorum , quia qua-

o

n

quam habet cum fua canfa (in cujus

dams explicite cognita [unt a poflerieribus,

rinfiwïuii"

virtute continctur ) eft in cognofcendo

qua 4 prioribus non cogno[cebantur expli-

!

fnedium intrinfeeum ad cognitionem

cité UndeDominus Mayfidicit Exod, G.E, ge

Cauíz, -

*S,Cüm Cüï:'l

fum Dens Abrabam , Deus lfaac , Deus

- Dic sibi : Quinam habent illam e-

n?':mï L

Tacob, cj nomen meum dAdonai non indi-

videntiam in atteítante ?

Dico,

cavi eis, . Et David dicit: Super fenes

d

Habent eam omnes Fideles,

QV

jntellexi, — Et Ipoflolus dicit ad Ephef. 3.

majorem vel minorem pro fubje&i ca-

qu

ia

pacitate , qui cognofcunt , figna qu&

Ja aliis generatiouzbus nou g/l AgHitum ny-

[ ,

i*

i

Chriftus in confirmationem fuz doctri-

flerium Chrifli , ficut nimc veuelatum ff

f FEI '5&»

nz fecit,non poífeeffe nifià Deo, Ha-

fanttzs Apoflolis i Prophetis,

u [l "

bebat eam Deipara in conceptiene Ver-

m

bi divini, tum propter multa grandia

Coïligitur ex di&is, in Conciliís velg

t

prodigia, quz Deusin hujus veritatis

Summo Pontifice nihil decerni fpe&ans'

crcaïlr

((l

ui

confirmationem edidit, tum quia fcie-

adFidem, quod non habeatur in facra

g

ylti

at, Íc folius Dci operatióne concepifle

Scriptura explicité vel implicité, autex^

Lz2

Apofto

k

ssts

364

TkAC'TJTUS VILI. Examen 1,

Apoftolorum Traditione quia Ecclefie

nens,per quod infallibiliter nobis inno-

1

non fiunt novz revelationes. , fed rcve-

teícit & proponitur divina revelatio, ut

Y

lationes onté occultas Ecclefia manife-

conveniamus in flabilem Fidei unita-

flat,

tem, Dari Regulam Fidei non negant

[

ILERO XI.

hzretici , fed inea affi

d

uid & quolt—uplex

gnanda à ü(äþis

eft SymbolumFidei , & cujus eftillud

diffeatiunt,

l

[

ordinare ?

Reíp. 2. RegulaFidei funt quipque,

XIV. g,1. Symbolum juxta Sl;erho,

Primà Ecclefiain fenfu expl

Int

hicq. 1. a. 9. in c. eft colletlio fenteztia-

n.7.

;cato fuprà

lu

um nofhra Fidei , íeufumma veritatum

2, Concilium generale fum

]

noftra Fideifiveregula ejus,^ Et eft rri-

ptum cum

v

Papa,ut explicabitur n.20,

iil

plex.1. Symbolum Apoftolorum ab ipfis

3.Papa ut loquens ex Cathedra etíam

Apoftolisconditum & traditum. 2, Ni-

Wi

cenum, nimirum in Concilio Niczno

iolus , fcu fine Concilio, ut patebjt

*

W

n,19.

«ontra Arrianoscompofitum , poftea in

Concilio Conftantinopolitano editum

4.. S. Scriptura,de quan.»5.

i

D

«ontra Macedonium , & explicatum in

f. Tf'aditiones ; de quibus inftä-ïi

&

;

Ephefino contra Neflorium,

?, Eft S,

27.

D

M

otefine admitti hac

l

Athanafii, quod , licét à privata perfona

do in Ecclefiam ?

f-Ji'opöfixti(:): Cräe*"f 1

iv

per medum cujuídam doctrinz, & non

Hn

per modum Symboli fit editum, fuit ta-

XVI. Dicocum S. Tbo. q. 1, 4 7;

3, dicente; Si dicatur , in fanctam Ec-

inen authoritate Sumimi Pontificis pro

L

regula Fidei approbatum & receptum

clefiam Cathólicam , hoceft intelligen-

Y

l,

juxta S. T ho.a, 16. ad 7.

dum , fecundüm quod Fides noftrare

; Re, 2. Nova editio Symboli fpectatad

fertur ad Spiritum S$,, qui fandificat

VW

folam authoritatem Summi Pontificis,

Ecclefiam

»

*

ut fit fenfus

Credo in

in'.

Ita $. Fho,q. 1,a. 1o, Cujus Rapo eff :

Spiritum S. fan&ificantem Ecclefiam,

Ug

dj

Editio Symboli ordinatur contra infur-

Sed melius eft , & fecundüm commu-

MW

gentes errores in materiaFidei, Ergo ad

niorem ufum , ut non ponatur z !e

Ql

Id

illius authoritatem pertiner editio Sym- ,

fimpliciter dicatur fanétam Ecclefiam

a]/l?fm

Catholicam,

Hzc $.D, Hoc autem

an

boli, ad cujus auctoritatem pertinet fi-

aþc

naliter determinare ea qua funt Fidei,

noneftideo , quafi Ecclefia non fit co«

g

ne fint in nobis fchifimata : Sed hoc per-

umna & firmamentum verisatis , i

Q

li

ij

f/,

tinetadauctoritatem Summi Pontificis,

quia ifta propofitio , Credo s Ecclefiati,

4

utpote qui przefttoti Ecclefiz. Ergo,

ixit , motivum formale credendi re*

li

N

; JERO XII, Quid& quotuplex fpectu noflra Fideieffe Ecclefiam, quod

E i

eft rcgula Fidei ?

eftfalfam. UInde & S. Auguft. Tracs

NU

-

XV.,1, KegulaFideieftfignum |27.in Joannem ait $ Credipns P anlum

l

4

Md

mfm,,m

«uoddam íenfibile commune perma- /edzonss Paulnm ; qu;a motivu

pl

É

De Lids.

W:?G)'*

male credendi non eüþP"aulu's ,fedprima fierrarepoffet, Nam illeertorrefun-

i

veritas revelans,

deretur in Chriftum, qui Matth. ult, di-

xit: Ecce ego vobifcum [um- n[que . ad

r

- QUERO XIII.

(Eid eft Ecclefia,

à

ipi-

L

eftne vifibilis, infillibilis, & quot funt

confummationem . feculs.

Et in

ï

"

characteres(eu notz verz Ecclefiz , ex-

tum $, cujus. perpetua affiftentia Eccle-

fiz promiffa eft, Joannis 14. Aogabo

tra quam non cft falus ?

XVII. Sermo eft de Ecclefia militante

Patrem €$ aAlium Paraclitum dabit vo-

i

lq[

us

interris , non de triumphante in Ce-

bis , ut maneat vobi[cum in. eternum,

Spiritum Veritatis,

Et Luc. 22. dixit

lis,nec de patiente in Purgatorio.

&,I, Ecclefia eft Societas feu Con-

Chriflus ad Peum: Kogavsprote, Pe-

*(umgw

gregatio Fidelium fcu baptizatorum fub

treyut non defictat fides wua,&c.,

0,

! Dixi 1 Uaziver[alis Ecclefia, quia non

'uno Capite Chriflo in Coelis, & Vicario

Q

]

ejusinterris, Pontifice Romano , inter

nego aliquam particularem Ecclefiama

lii

l0

fecodem cultu communicantium.

errare pofle.

Dixi a, .Hoc etiam verwm effe de

* 2, Ecclefia eft. viiïbilis; Eft de

"

"

de,

"Cenctlio. Oecumenico , quia non nego

qülbü'

Katto eff : Quiä in facra Scriptura vo-

poffe errare Concilium Epifcopale vel

catur /zcerga , won [ub sodio [ed [uper

dicecefanum , quod conflituitur ex Pa-

candelabrum ,. C civitas fupra montem

rechis unius Dicecefis ab Epifcopo con-

( P[OWx

gregatis ; uti & Provinciale, in quo Epi-

pifita s Tabernaculum in Sole po[frtum,

&c.

Ícopis(Suffraganeis fuis)prafidet Archi-

fii

y

Ttem Paftores Ecclefiz funt vifibiles,

Epiícopus: uti & Natienale, inquo füb

[

vifibiliter vifibilia Sacramenta mini-

uno Primate aut Patriarcha multarum

ho

P

lN

flrant, oves vifibiles vifibiliter docent.

Provinciarum Epifcopi conveniunt.Ka-

od

tio mox dabitur,

Ergo & Ovile eft vifibile,

So j 'l(ll ,

&. 3« Univerifalis Ecclefia Chrifti eft

|. Dixi 3.Sumpto unà cum Papa, Quia

ii

infallibilis regula Fidei , feu nequit er-

affiflentia Spiritus S. non eft promiffa

a

nifiteti Ecclefie : Sed Cencilium ace-

rare,nec erravit unquam in rebus Fidei,

ob

quod etiam verum eft de Concilie Oe-

phalum, feu fine Summo Pontifice ut

ol

y

Fgüï*,

cumenico feu generali fumpto unà cum

Capite,nen efl tota Ecclefia,ut necCon-

þqm

PapautCapite. EftdeFide,& patetex

cilium Previncialejaut Nationale. — Er-

97

facra Scriptura ; quia Matth, 16. dixit

"tei?

H

:

[

J

Chiiftus: Super bazc petram. edificabo

kd:ic; eff : SiEcclefia iam femel defe-

Vil [

i

Ecclefiam meam , ey porta inferi , per

ciffec , ex ChriftiSponía meretrix facta,

(ph?

quas intelligitur Dzmonispotentia , &

& deprehenfa nt adultera ( quz funt ca-

o

aftutia in diffeminandis erroribus & hz-

lumniz hzreticorum) Sequizpr 1. falfa

j

d

Ifbus , xon prevalebunt adverfus cam,
