nis advertentiá voluntas confentit.

Et

k

cundüm fe peccatum mortale , fedvd.

D

hi fi fintcirca obje&tum illicitum & lege

veniale, vel aliquando nullum, — Pottft

tamenaliunde & ex accidente ficti

f

Dei prohibitum in materiagravi , funt

PIOI-

peccata mortalia. Rarie. Quia pecca'a

tale.

&t

fpeciem & gravitatem fümunt ab objg-

z

Ratzo 1. p.

Quia defe&atio eft talisin

'[HP

Vne

&o, ut füprà probatum eft,

bonitate vel malitia quale eft objedtum

x. 2. Dele&atio morofacft volunta-

feures dequa eft. , quz fi fit quid mot-

X

tia feu deliberata complacentia de obje-

tale, eft mortalis ; fiveniale, venialis.

Wq[c q[

o aliquoinhonefto , percogitationem

Subfumo : — Sed cogitatio fecundüm fe

j

apptehenfout pratente,

non eft peccatum vel objectum mor

tale ,

fcd

—

T

De Vitin c Peccatis.

157

, J

fed interdum veniale, ut fi quis inutili-

Dice, ld colligo ez tribus, r.Sihomo

dur, d

ter de ea cogitet : 'interdum fine omni

reflextadvertat (e habere complacentiam

tis , qui qit

peccato, üt i quis utilitet cogitet de ea,

in fola cogitatione , & exprefst ci difpli-

cüm elni

v. g. ad concionandum , ad difputan-

ceat inhoneftas operis.

2, Sicogitatlo

Eroo.

"1

f , ld

dum,&c.

rei illicitz fit orta ex occafionelicitá, v.g.

ex opere medico , chirurgico, Cafüum

fporem at

Secunda pars conftat ex cafa , quo

quis cum notabili periculo confen:üsin

lectione,Confeífionum audientia , &c,

, qui lt

; ptara:

ipfum opus malum , tali cogitationi

3. Simodus dele&tabilis & attificiofus ,

immoratetut ( ut facilé fieri potcít in

quem cernis in rebus tarpibus te non

, o

materia catnis propter objecti delecta-

magisafhciat, quàm fi effetin rebus piis

j comylac:tf

autindifferentibus,

E

" Ü

bilis vchementiam , & lubricam appeü-

tis vitiatiptopenfionem ) vel cum ne-

XLIX. Esfzeomnis dele&tatio venes

ode cogimi:;

gleduejus ; ad quod fub pracepto te-

fea extta matrim. peccatum mortale, (i-

Tpet p

netur,

Abf

ve fit in appetitu fenfitivo, five (itat]in

—^*»^ 4. Delectatio morofa (feu con-

voluntate, ita ut ibi nu!la deiur parvitas

eQtado m t

*

fenfusineam ) de ipfo opereillicito, eit

materiz ?

um f

"Affirmo : Ratio, Dele&atio fenfualis-

Moccafoné

peccatum mortale , fi opus fit tale , v. g.

ornicatio; eftautem veniale,fi opusfit

venerea eft vglupcas orta in appetitu fene

eccatum !

tale, v, g. mendacium jocofum.

fitivo ex commotione fpirituam gene-

puehq

x

Hinc d

Ratio patetexdictis , quia gfavitas

rationi fetvientium , quibus fubftantia

peceati fumitur ab objecto,

feminis incale(cens refolvitur : Sed hanc

mphceati

Not,tamen quód dele&tatio deopere

voluptatem & refolutionem extta ma-

T ïumirï

adhuc dupliciter poffit fieri,

1. Ut 6t

éntato

trimon. quzrere, eft intrin(ece malum,

deopeteipfo , utin femalumeft, & fic

& pto obje&orum diverfitate eft vel

" d

femper eít mala pro. qualitate objedti.

inchoata mol'ities , vel peccatum contra

2. Utprzcisé fit de modo aliquoartifi-

x cortlit

naturam , velfornicatio, &c, Ergo.

€iofo , vel indifferente , ut fi attificiotus

D«cinde amoroperis mortalitet mali, eft

. Confet

modus ab alio in ducllo adhibitusalicui

peccatum mortale : Sed licet dele&atio

de mgftzixf

placeat , ideo prcise , ut eo poffit uti in

fiftatin fola voluntate , efttamen amor

ener li

bello jufto, deteftando injufftum , & hoc

operis mortaliter mali,

Ergo cft pecca-

; o

tum mortale.

mullumeftpeccatum, Vel, fi quis rideat

lo nHHum;

fuperingenio(a futta alicujus ; aut fuper

"42 €8 quanta advertentia. requiri-

n

geftus hominis ebrii , (ine complacentiá

tut , ut delectatio morofa fit peccatum,.

in ipfam ebrietatis vel futti malitiam ,

Idem quzro de quocunque alio pecca-

dc'xc&nioc;ï't;;

nonexcedit veniale.

to,

XLVIII. .

uomodo .

u

& ex quo potes

L. Dico r, Delibera:tio feu advet-

gt

fcite quó4 delecletis de

folac

tentia eft duplex.

Una eft plena &

6 vcniäk' vï

ogicati-ope

perfe&a, quz adeít; quando homo ad-

fnþoneüä, & nonde reipsá?,

L.

ia (ef"jj

z

vettit, non folüm ad operationem quoad, .

inte

jj

U 5

AU

as

158.

. TRACT. IV. Exam. s.

entitatem naturalem ejus , v, g. ad efum

Dei offenfam , foleatque quando tenta-

ii

carnium , fed etiam ad ejus prohibitio-

tiones oboriuntur , animum ad-Deum

diion

nem ac malitiam aut periculum transe

N

convertere , anxietatem deponat, &

grelfionis legis,

Alia eft imperfc&ta,

cenfeat , de

ic

dediffe,

plenum coprfexifunï non

qua efttunc , quando homo non plené

tony

aávettit ad malitiam atus , & hacrepe-

QUARO XVII, Que eft dodtina

gm

ritur in femi-dormientibus , femi-ebriis,

U

S.Tho.citca modum corfitendi compla-

aut magná paflione obrutis , &c. qui in-

centiam peccati,cogitationes inhoncílas

tert bonum & malum im perfedté difcer-

& motus carnis?

bi

nutnt,

W

Z ico ?. Ut aliquid in individuoim-

LEl Bs Arïgeïicus Dodctor in Opa-

jí

puteturad culpam mortalem , debet ad-

fculo 64, id ex

dnj

fuiffe plena & perfe&ta deliberatio.

tefero verba.

plicat , cujusi pülïimg—hïï

[

Ratz0,

Peccatum tmortale eft quid

qui

perfe&umin genere mali moralis. Ergo

Wt

De complacentia babita in memq(!')'

eiiam debet elle quid perfe&um in gene-

peccati.

E

]

i

teactüs humani feu liberi,

Ttem to!lit

]

amicitiam cum Deo , & facit hominem

Sciendum eft, quód quando c.oäit;s

liinn

aternofupplicio dignum.

Ergo majo-

de injuriis receptis , & in illa memoria

DAT

rem requirit deliberationem quam pec-

DN

turbaris intta te cam aliqua mofa , &

catum veniale, Ergoperfectam.

appetis vindictam fieri , aut factam effe;

Werto

[

Nota tatmen , fufficere plenam adver-

aut doles , quód non fuit fa&a perte;

tentiam malitiz in communi. Nam qui

pottu

aut per alium : aut imapicaris aliquid:

operaturindubio , an opus fit mortale

facere, aut aliquem motum tenereani-

W

vel veniale, mortaliter peccat , ut patet

mo vindicativo , hzc omnia funtconfi-

li

fuprà in Tra&. de Conícient.

Quia fe

t

tenda & alia quzcunque fimilia, fifen- -

exponit periculo peccandi mort. Pariter

tis in mepte tvá , rationei(tius injuriz. -

hi

D

d

non excufatur, qui operatur cum inad-

Si autem rememorando mala praterita ,

vertentia affe&tiva, id eft , cum quis po-

qua fecifi , non haberes dolorem , fed -

&

tet & tenetut advertere.

Ut patet ex

potiüsdele&ationem ineis , & proptet : L

Vij

hanc delectationem facis moram ibi-

didiis fuprà deIgnorantia, Tratk, 3. E-

u

Xam.1.n.23.& 24.

:dem , non ctedoexpedire , quód fpeci-

ln p

| Sed quid G quis dubitet, an habuerit

fices ipfa peccata rememorata , fi alids

&;

Q1j

plenam advcrtcntiam , aut fuerit plené

integré copfeffusesea , & , (i non habui-

Íui compos ?

fti aliud, quàm delectationem in men-

ï'cl]cs t

LI. Dico. Sifithomotimoratz con-

te, fufhcit dicere :

*

Mihi veneruntad

m

fcientig , potuiffetque tentationem fa-

iüïnym

memoriam quzdam vindi&z vel inju-

cilt in opus deducere , id tamen non fe-

rim , quas feci , vel quedam peccata

A

f

n

cerit , fed pzo vitibus reftiterit , timens

gravia, quz commifi , de quibus non

JQ']

aiatbfduy

folüm

P

De Vit;"i: e P:cmt»?.-

159

Mte quit

folüniï non habui dolorem in t

ali cogi-

recolere ; Sicut eft vindi&a fictà per

nimum a

tatione , fed de ipíis cum multa compla-

te vel pet alium de iniaico tuo , aut

tem depoi

centià cogitavi , & f1 aliud tibi occurrit

damnum , aut mors ejus-

quem oa»'ci-/,

confenin

.in catne vel in mente ptopter dictam

difti.

.complacentiam , quód tibi videtur ag-

* Debesergo omnia peccata tua , fi vis

»

. gravate peccatum , ipfutn etiam debes

Queet i

confiteri. generaliter füb duobus , fcil,

onftendi s

confiteri , v.g.

fuperbia & dele&atione carnis, confi-

atones hr

Si de peccato luxütize per tefacto ha-

tendo dicere fic : Corde meditando &

buifti memoriam , & de hoc babuifti

ore proferendo, dico meam culpam de

motum carnis, & ponitudinem quia

fuperbia, quam habui contra Deum &

ss Dotr il

ipfum peccatum non fecifti pluries , vel

proximum , irafcendo , invidendo , alios

cum plutibus : tunc enim debes fic di-

FüjllSlFüm&iï

provocando, mundi gloriam appetendo,

cere : Ex imaginatione quam habui de

proximos judicando , Dei creaturam

quodam peccato luxuriz habui motum

contemnendo , me ipfum bonum repu-

carnis , & complacentiam inmente, &

ii um

tando , alios vilificando , de Dei operi-

-appetivi illum fecifft multoties , & cum

bus ac judiciis, & ejus pern&ifiïonibus

multis perfonis , & fic non oportet te

murmurando, bonas ejus in[pirationes

d u t

indicare Confeffoti , te jam fecitfe illud

& omnia beneficia negligendo; impetus

peccatum , nifi forte a'iàs idem indicaf-

r n ia

vitiofos fe&ando , blasphemando , &

[iqua moti,

es , & nifi pro majore humilitate &

nomen Dei in vanum mecrendo ,&

j Ut fa&am ]

merito velis ipfum ei fimiliter explica-

linguam meam contra vceritatem per

AM

äük Ql&

mr'

te. Siautem recordariste habuifle op-

mendacia & fimulationes , per du-

.portunitatem faciendi aliquod pecca-

plicitates & adulationes , per juramenta

myi atl

motumtx

tum, quod non feciti , & in illa recor-

& multa alia verba vitiofa taxando, otio-

datione non gaudes te evafiffz" illud

st ac aced.osé vivendo-

*

*

omia t

dé me nimis

peccatum , nec regratiatis Deo, quicu-

confidendo , de fide dubitando , de oc-

ut üml'lial, ;

fodivit teabipfo, & abttulit opportuni-

caltis Dei operibus rationem prz(um-

joncili

do miij

f

tatem, & volun:iatem £&ciendi ipfum,

puuosé querendo : plus; quàm opottet,

& omnia ifa funt pleniüs teferenda,

eres od

:.

faperede Deo , & de proximo ; & de fz-

f

Videtur enim in hoc tagna ingtatitudo,

jn elt ; l

l;

& peccati commiffio voluntaria. Sed fi

culo (cite cupiendo , gratiam Dei non

humiliter affe&indo , dona Dei occulta

n

in przdi&a tecordatione peccatorum,

temerarié propalando :^ non in vetita-

ije, t

& maxime carnalium , non polfes vitare

Icmoma) :'

te, fed in hypocrifi & falütate coram

, complacentiam & motus catnis ; dum

Deo & hominibusambulando, & multa

g lm

velles ea ftud:osé tecolete

5

causá te

alia per füpeibiam mentali'er & cotpo-

Qarion

ip(um excitandi ad compun&ionem &

raliter execcendo.

Hzc S. Tho. In cu-

Miv

[

dolorem , conífulo :ibi *

quód non ea

jus verbis

indidz

fpecialiter tecolas , nec eti

am alia pec-

u

m

Notanda fant 1. illa,

ff aliud tibi o?;

Catà , quz non potes fine complacentiá

d q

Currit , 'Wod videtur ag gravare pecca-

[

Tum,

E

unssh

TRACT. IF. Exam. 2.

160

ium , debet confiteri,

2. Dum dicit,

habita in afpe&u , & collocutïonb; at

Wmit

quo non fit opus in confeffione expti-

ptzíentia corporali ipfius, Deipfo , vel

q vl

vl

mere peccatum ( de quoquis dele&atur)

de ipía habui tot vicibus ac multoties

fuilfc olim à fecommitfum , fi jam firite

imaginationes tutpes , refpiciendo eam

inont

confflum , non tamen negat $, D. fed

oculis cotporis vel mentis faciem vel

mi t

agi-

fapponit , fpeciem peccati effs expti-

aliam pattem corporis ejus , & im

u Q

mendam.

3. Quódponit cafum de eo

nando cum ipíà petfona habere ample-

j

Ya

qui in fpeciali & diftincta recogitatione

xus &ofcula, veltalem a&um impudi-

Tosmn

cum,& in hisfeci moram , per magnum

eccatorum , maxime carnalium , non

ov

fpatium habendo motus carnis libidino-

ii

poflet vitare complacentiam, dicitque il-

ii

lilicere affignato modo generaliüs con-

Íos.

Et fpecialitet accidit mihi in ora-

tione exiftendo , aut Miffam dicendo,

f ,

fiteti: quod proinde non debet extendi

ad quemcunque cafum.

& (emper fui negligens ad laborandum

Tont

Ya

pro poffe ad expellendum talia pet pro-

pofitum, propter nimiam dele&ationem,

cütdi

De Cagitatimz'bw iabone[lis.

/

quam habebam: nec curzavi, quantüm

jricin

d.

ljH. $. Do&ot ait . Plerique dubi-

potui tefrenare oculos ab afpe&tu illius

tant, fi cogitationes inhoneftz (int ex-

perfonz ; quando . habui prafentiam

N

teriüis explicanda,

Credo quód hoc

ejus.

Quicunque igitur tales & uli

[

Wt

facere fit. putitatis & perfedtionis , &

modo cogitationes & affectus exprime:

magni meriti , fed non credoelle necef-

ret vitiofos , ab eis citó liberaretut:

f

fitatis femper ; nifi quando ex nimia

dummodó cum tali confeffione cont-

Yil

morá fa&á in cogitatione illà homo fen-

nuatet orationem & cuftodiam fenfu.

Er [

tiret fe inclinari ad faciendum & pe:fi-

um, quia dzmon non poteft fuftinere

Totuy

ciendum cogitatum, fi opportunitatem

humilitatem purz confeffionis , cüm

Würgr

iny

haberet, quam vellet :aut fi pollueretur

fit fuperbus & immundus & omnis hu-

ex illa vehementi cogitatione morosá,

militatis ,

& munditiz inimicus,

E

t

aut fi inordinaté afficeretut ad aliquam

ideo non eft meliot & facilior modus ad

þhh&w

p

perfonam , & de ipfa multàm molefta-

evadendas tentationes fuperbiz & luxu-

retur in cogitatione , habendo motus

riz quàm omnes cogitationes vitiofas

ln

Qnl

carnis , & imaginando aliquos actus

cum fuis circumftantiis concurrentibus

impudicos cum ipía perfona.

Hunc

li

in carne vel in mente: (pé & clarede-

enim affectum inordinatum debes ex-

tegere Confelfori , & toties exprimetü

Qy

Hzc ibi.

primere cum cogitationibus & motibus

quoties renovantur,

ftt dj

carnis precedentbus, dicendo affe&um

lf

fic : Habui affe&um fenfualem & in-

De motibus carut.

|

t Qpj

otdinatum ad quandam mulierem , vel

illt Pm

quendam juvenem talis conditionis, &

LIV. Sicait Angelicus, Sciendum

tin

ek , quàd motus in carne , qui no?

TU)&;P"[

þUHF affe&um concepi ex complacentia

PIO"

- De Vitis c» Peccatis.

&

16l

tollocui,

provenit ex cogitatione impudica abs-

bui unam concupifcentiam , aut inordi-

us D

que voluntate, & (ine causá , fcil. visüs

natum amorem : aut afpexi in Ecclefia

bis ac ml

velauditüs , (ine aliqua caufa extrinízca

talem perfonam cum complacentia im-

reficiti

inhonefta, íine dubio provenit ex ni-

pudica , cajus causá habui motuscatnis

^s at

mia repletione priüs fa&a in cibo & po-

impudicos toties , & per tantam mo-

squ; d

tu.

Quidamtamen putant, quód pro-

tam. Et i dixi(ti illi aliqnavcrbagra.

na lubttia

venit ex nimia vigilia, quód poteft eífe,

tiofa prolix& , aut fecifti aliquod fervi-

m adutit

maximé , quando conftat eis , quód non

tium malitiose , ut fcil. haberes com-

placentiam libidinofam, & motus car-

m, p

provenit eis ex. aliqua cauía przdicta.

us cats l

Et ideo oportet hominem effe parcum

nales per majorem motam , totum con-

caidit mili

in dizta quoad qualitatem & quantita-

fiteri debes , maximé fi verba non di-

LMifum d

tem , quando de talibus moleftatur

xiffes ,aut fervitium non feciffes fic pro-

ns adlabot

contra voluntatem & cum difplicentia.

lixe, (i de iftius przfentia dele&ationem

non habuiffes.

damulat

Nam intra corpus oritur cauía , quia fc-

HzcS. D.

iam as

cundüm Hieron, corpus & genitalia

QU/ERO XVIIIL, Delectatio motoz

curad, qi

proxima fant. — Ec hocintelligo , quan-

fac(ne ejurdem fpeciei , cum opere ex-

n

do non à caufa exteriori, & tunc opor-

x ab 4

terno? & quid , fi fiat cum przcifione

tet cavere ipfum ab afpe&tibus , & collo-

objecti?

hubui p

» igirur tdigl

cutione , & ab approximatione perfo-

LV. s. r. Iadubitatum eft,quód fic

alfedust

narum , in quatum prafentiá fenfit fe

abfolut& intertoganti , refpondendum

fenfualiter dele&ari : alioquin ille, qui

j d liber

fit affirmative propter teftimonium

coxdint

videtat motus naturalis , fieret vitiofus,

Chri&i Matth.g,| Qui viderit mulierem

Et quamvis fit fecurum confiteri talcs

T

ad concttpifcendameam , jam mechatus

motus procedentes fine caufa vitiofa,

est eam $n corde fus.

n p

xl

quorum intemperantia videtur caufa ,

Ratío. — Quia actusfumit fpeciem ab

dum tamen per i pfos nontutbetur amot

n

obje&to : Sed dele&tatio motofa & actus

& de(iderium puritatis in corde , cot-

externus habent idem obje&um. — Er-

irig nb

poralis caftitas non maculatur.

Si vetó

TE

go.

procedunt à cauía vitiofa , confitenda

y.2. Cerum etiameft , quàd (i quis

funt, caufz , locus & tempus, mora

yititt ,

contradaineis, & vicesmotuum: ficut

dele&ationi füe ex intentione przfigat

qualitatem perfonz, v. g. cohjugatz ,

xis 0097

fuprà de circumftantiis peccatorum . di-

vel religiofz

e fæïï »

velfit citca beftiam , aut

Qum eft. Non enim fufficit generali-

perfonam ejusdem fexüs , peccatum for-

m

tet dicere culpam de motibus , fed debes

dicete fic :

tiatur fpeciem adulterii , facrilegii , fo-

| Hlf M

Dum etfem ia Ecclefia vel

domiz , &c. & non pracisé fimplicis

in oratione, vel dum auditem Miffàm

fornicationis,

77 (

aut Predicationem , cogitavi talem a-

- RKatio eft quzantea.

&umturpem , aut habui memoriam ali-

&.4. Idem eft , i dele&ationi ad-

«ujus perfona , in cujus afpe&u jam ha-

jun&us fit confenfus in opus, nim. tunc

" cat

*

indus

PUR

Nícssa

TR?Cï lV. Éxasm. z

^

iäz*

indubitaté effe ejusdem . fpeciei cum o-

" Not. quod dicitur hic de morofade.

ii

pere externo.

lecatione, idem dicendum eft de im.

W

Ratto.

C

onfenfus pro füo obje&o

puris tactibus , ofculis , amplexibus ,

j

fpecificativo refpicit ipfum opus ut cft,

&c.

ATE

velerità parterei;fpectatum cum omni-

Ratio €9. declaratio hujus fententiz

A

bus circnmfntis invincibiliter non

eft , quà fimal excluditur fundamentum

al

g?.'

ignoratis, Ergo habet illas, & tot. fpe-

Adveríatiorum.

Licet verum fit , quod

-

Ti

cies malitie , quot & quas habet opus

dele&tatio . fumat. fpeciem ab objedo,

gam

exterputn.

non quomodocunque , fed ut appre-

toj

LVI. g. j

. Delectatio morofa vche—

henfo & cognito , poffit autem petfona

!

f€a citca perfonam conjugatam , confan-

conjugata aut teligiofa apprehendi ut

hj

guineam , religiofam , absqueconfenfu

fccinina pu!chta , praícindendo à ftata

d

inopus, &(i»e formali oble&atione de

conjugii vel voti , eo ipfo tamen, quid

f li

qualiate perfonz ( utpote quam tibi

oblectans cognofcat illas circumflan-

Yetis

imagiraiis prcise füb ratione fosminz

tias, aut invincibiliter non ignoret , &

futs,

pulchre ) non contrahit folüm partem

eligat magis de venereo opere, cum

100

malitie , fcil. fimplicis fornicationis ,

períona talibus circum(tantiis à fe co-

M

fed contrahit eandem & totam fpeciem

gnitis affectà deledari , quàm affedum

iib

malitiz , quz eífet in ipío opere , fi id

rettahete, eo ipfo, inquam, tales ciccum-

DA

fietet , nim. adultetii, vel inceftus , fa-

flantie implici.à & interpretative fünt .

M

crilegii, &c, qua circumfantiz proin-

volite , &inobjecto formali contentz.

»

j

de omnes in confeílione funt expri-

Sabfumo

*

S«d ad peccatumri mort, [üf-

fdi

tnendz.

i

ficitadvertentia ( idem eft de conlenfa)

AC

FHac Sententia eft contr

-a nonnullos

interpretativa ; ab aliis dicta virtualis,

i,

intta & extra fcholam S. Thomz , e&

in.eo fita , quód lic&t quis a&ualiter

lii W

tamen tutior & probabilior propter au-

malitiam non advertat, poffittamen&

"'QU

thoritatem & rationem $. Do&totis hic

teneatut advertere.

Ergo. Min, prob

LT

q. 74. a. 8.ad 4. dicentis : Delettatro ,

Tum quia in moralibusinterpretativum

ts

gua babet atlum exteriorem pro objeä?p,

zquivalet formali , tum etiam, quia jux-

hs

non potest e[fe absque complacentia exte-

ta Theologos aliqua peccata dicuntut

ha

viorm ais [ecundim [e, etiawfi non

fieri ex certa malitia, & aliqua ex paffio-

dty

flatuatur implendum.. . Et q. 15. deve-

ne,autignorantia: Sedíiad peccatum

D

rit, a. $* hanc fententiam fic probat.

mott. non fufficeret. advertentia intet-

t

Non fola voluntas opetis, (ed etiam de-

pretativa feu virtualis , omnia peccata

L

le&atio de opete fequitur naturam ipfius

fierent ex malitia , quia fierent ex certa

d

«

operis , quod eft finis intrinfecus ipfius,

Ícientia, & expre

À

f:á malyitiæ gdvegccn-

llamop

deleationes quippe fünt. ptopter ope-

a,

Ergo.

^

ltü)ll

rationes, /Erg,o.

Sed dic , quando cenfetur quisipOfrF

Vg

advertere , & »cüm non advertat , ha-

ij

ere

m m

De Viti e» Peccata.

155

ticietyd

bere advertentiam — interpretativam — ?

cium, &c., v. g. dicit quis , velle

m fot-

endum di

LVIL. Dico, Tunc, quando habet

nicari , mentiti , &c, fi non effet pecca-

lls , uj

judicium expeditum , & non (inftar

tum, & probabiliàs peccat :juxta objecki

ameptium , ebriorum, aut vchementi

gtavitatem , nim. mortaliter , fi illud e

t hjsk

tale,

paffione laborantium ) abforptum feu

darfupds

alligatum , ita ut advettat fe habere te-

Ratt0.

A&usilli funtiotrinfecé ma-

Atvl

flexiunem fuüpra feipfum , & interro-

li, nec poteft ( faltem practice ) malitia

um d

"

J

Ergo conditio velut

gatus mox poflet refpondere dere, quàm

ab eis prafcindi,

g , i

cogitat,

impoflibilis habetur pro non.adje&a.

1

pf

Oppono. Dixitti antea;poffe hominem

Ergo.

;gio(a i

fin: peccato ; (aliem gravi, delectari de

. 2. Loquendo deillis qux non funt

Qelidend

duello ( idem c& de furto ) ut ingenio-

intrinfecé mala , nec prohibita quia ma-

fr

h

Q

Ed

fo, lic&t non ut injufto.

Idem eft de

i

la , (ed mala , quia prohibita; uticft v.g.

t la t

vetbis & jocis, quà facetis, nonut im-

comeftio carnium die Venetis , & fimi-

Jiec n i

puris. . Curnoná pari de períona facra;

lia, à quibus (ut loquuntur DD.)con-

venttéo (j

non quà tali , fed ut pulchra?

ditio malitiam auferre poteft: item lo-

teumfanti :

Difparitas patet. ex S. Tho. antt ad-

quendo de eo , qui cum dele&atione

elicetet hunc a&um : Sihzc elffet mea

fl gt

ducto , quía dele&atio de opere fequitur

irgram

na:uram operis , & opusà circumftantiis

uxot. accederem ad eam, fecus non,De

V interprelt

peifone non praícindit : aft in exem-

his, inquam, loquendo probabilior mihi

Bofoqudlict

plis obje&is dele&atio non efl de opere,

videtur fententia Cajetani ( dum agit

|oecari D

fed de modo operis , qui tantüm per

de illo conditionato a&u uxorio ) diftin-

accidens materie inhoneftz conjungi-

ln d t

gaenis inter defiderium dele&tationis

"T

tur, cüm in rebus etiam honeftis repe-

& dele&ationem ipfam.

Sub quadi-

titi poffit,

"

j la g

ftin&ione teneo , quód lic&t quis licité

"

lr

—

QU.ARO XIX, Quid fentisde illis

poffit defiderare in prafatis : delectari

dl POfL

Ep ^

qui oble&antur. prohibitis (üb condi-

( quamvisut plutimüm (it a&us vanus &

4

;

tione fi non elfent prohibita ? & in

venialiter malus ) fub illa conditione,

|

j

busmet

fpecie quid de hoc a&u , (i hzc elffet

ipfa tamen voluntaria dele&atio fit mor-

um eisf

mea uXof , accederem ad eam ? Quid

u g

talis juxta qualitatem obje&i.

de vidua , fponfo , vel conjugato , fe

Ratío, — Quiadefiderium potett fetri

ial

oblectante citca copulam habitam. vel

cum conditione fuper opus , delectatio

, iif

!

futuram?

" 4

tamen voluntatia, quam quis in prafenti

g

LVII. x. 1. Qui de obj?:&o- malo

detaliopere accipit , non fertur cum fed

ylis ;!

qu

delectatur fub . conditione , quz mali-

fine conditione,

" f

Ergo cft de reillicita

tiam operis non aufat , necauferre po-

& peccatum.

(i n

Declarat boc Batthol. Medina obfers

tet , uti nequit in actibus intrinfece

malis, nec ullà circumttantia. cohone-

vando, quód cüm aliquis defiderat a-

dO c :Nh

P

ftabilibus , ut funt, fornicatio ; menda-

&um conjugii condionaliter cum ali-

[ nou 4

«X

qua,

"—

Nisgoi

164

j

qu'a., id eft , fieffet (ua , non peccat, matrimoniali , formaliter ut ptatetito

gm«

quoniam tale defidetium habet obje-

ül

aunt füturo , eumque approbent propter

&um rationi confentaneum : Sed cüm

bonumaliquem effe&tum , v. g. ob libe-

àu

dele&atur quis de hujusmodi a&tu con-

Tat

ros honeftt procreatos aut ptocteandos,

ditionato cogitato , delectatio ipfa non

hareditatem adeptam vel adipifcendam,

(

fpe&at ad objectum defideratum & co-

fi nullatenus eum- fibi imaginentur ut

gitotutn , quatenus eft conditionale, ac

praíentem, non peccant, -

r

er hoc redit ad naturam fui generis,fcil.

Ratío, Quia obje&um talis cdmpla;

li

dele&tationis motofz deillicito concu-

centiz noncft malum , nec per (e exci-

D

bitu;ac fi illà conditio non effet cogitata.

tat motuslibidinofos feu carnis. Si tamen

Vide Not.pro R. g.

periculum pollutionis adeffet ,

!

Subdit. . Etquód hec dodtrina fitex

mort. ex hoc accidente.

peccaxgnt

J))

neceffitateample&tenda ; velex boc de-

Ut C

&« 4, Predi&ti graviter peccant , (i

monfttatur, quiaalioquin omnia reple-

copulam fibi imaginentur ut prefen-

[coh

rentut libidinibus , & dele&ationibus :

tem , & ex ejus ut prafentis imagina-

t

nam & Religiofus potfet. babere iítas

tione fe delectent fenfualiter, excitan-

It

delectationes , &: Monachus in iftis de-

do in fe voluptatem carnalem , idell,

bibi]l«

le&ationibus conditionalibus occupari,

lholul

motás carnis, appetitüs fenfitivi, feufene

N

Kaille. Quod ipfum etiam applicari

fualitatis.

(f

poteft ad alios actus conditionales, quo«

&atio. "Talia non licent,nifiad adum

gt

rum fit mentio in R. 2.

De quibus vi-

conjugii legitim& confummandum ; qii

Is

deatut &ario & declaratio data pto R, 5.

a&us iali viduz aut fponfo, vel impollt-

quà

adQ. 18.

ts

bilis vel illicitus cft ,ut patet. Ergq., '

Nec ef eadem ratio ficut de eo qui /

X. $. Si ptedicti , fponfus aut vi-

ts

fperat fe habiturum puellamin uxorem,

dua ; dele&tarentfe in copula imaginata

tey

isenim habet pro obje&to actum bonum

ut przfente , dele&tatione ut (ifente in

Rdh

fcil. conjugii, & abfoluté,nen fub con-

appetitu rationali , id eft , in voluntate,

mnw

ditione futurum : hic autem , qui dcle-

& non redundante in appetitum fenfiti-

b

lm

&atur. de a&u cogitato cum aliqua fi

vutn, tamen peccarent juxta probabi-

T

effe: fua uxor, habet pto obje&oactum

lioremn fententiam.

mfpw

üm

malum , fcil.non conjugii , cüm de fa-

Ratíe. lYla rationalis delectatio de

&o Íine conditione deillo delectetur,

copula ut przfente pet fe eft caufaimpu-

lia

rorüm motuum carpis.

ficque actus ille fit a&us fornicationis ,

Etoo.

lre

uüt ait przfatus Author.

Nota , hanc diftin&ionem efle etiam

Clefy

LIX. y. 3. Si viduus, vidua ; fpon-

adhibendatu citca illumactum uxorium

d

füs aut fponía, delectatione przcise ra-

U

conditionatum , dequo in R. 2.

tionali, id eft, non fecuto vel intento

LX. w.6, Loquendo de conjugatis,

W X

ullo motu carnis , feu concupifcentiz

certum eft pr7;2, quóüd mott,peccent, fi

fenfualis , gaudeant de legitimo actu,

ina&u conjugali dele&abiliter fibi ima-

ginert-

d

. De Fitiis dv Peccata.

165

t ts

LXI.

gi-ntntur; aliam petíona

m ,quafi cum

4id cenfes de ilis qui füb

p

ex remhaberent. — Raric. Quia obje-

fpecie fpititualis mortificationis faciunt

Iv p

&um talis dele&ationis repugnat rectz

mulieres. coram fe nudari , ut eas difc

z

t pr

fationi. '

;.

plinent 2

vt al

Certum eft 2.c0s mottaliter peccare,

DicocumSylveftto. Noneft dubium,

j ltupu

fi in abíentia compattis de copula mari-

eos mortaliter peccate , fi libido prin-

AU

tali fe oble&ent cum peticulo pollutio-

cipaliter fit in caufa. Idemeft,(i id

domtds

nis. Aar; patebit infrà Tra&. $, Exatn.

faciant ex cutiosá fenfualitate videndiz

2.n $O.

) It

imó licét faciant ex ftülta intentione

ftcitis d

Verüm difficultas cft » cafü quo defit

mortificandi , nequeunt excufari à

sadefe

hocpericulum. Docent quidem aliqui

mortali.

t

DD.quódconjuges in abfentia compar-

Ratio. Quiaeft centra naturalem ho-

tis catnaliter erga compartem abfentem:

teit p

neftatem , fitque cum periculo lapsüs &

m WP

Íe oble&antes , veneteas motus exci-

Ícandali,

tando , polfint excufati ratione (tatüs

al

QUARO XX. Ut deledatiomoto-

Yaalittt, t

mattimonialis. "lutior tamen & pro-

a, & carnis tentatio homini non im-

cmalt;

babilior eft fententia noftri Sylvcfri &

puteturad culpam , faltem mortalem ,

senftiid

aliorum afferentium quàd graviter pec-

quam refiftentiam , & qua media tenc-

cent, Praleriim quia & Doctores op-

tur adhibere?

yient a

pofitz fententiz. valde timidé illi adhze-

LXILI. x. i. Quidad motus carnis,

anfümmant

rent : fatentut enim , non fátis liquere,

quos advettit , habet fe mer negative

quód. matrimonium dele&ationes car-

ac permiffive, eos pofitive nec appto-

;fpanïo,vel [

nales , ufum matrimonii non concomi-

bans, necpofitivé itprobans , nec ul-

jlu[ Pam» 3!

tantes , nec ad eum difponentes , à mor-

,

taliexcufet.

lam , fimplicem quidem , intetnam an:-

mi difplicentiam iis opponens , peccat

j copuf'z :

Ratio patet ex hismodó di&is. Nam.

Astione tLU

mortaliter,

conjugatis non licét quocunque modo.

i d e& $ n V[äï

Rakio. Quia e*xponit'äfe-probabili fe-

fruidelectationibus carnis Bn

ifiin quan-

riculo confensüs , quz autem amat peri-

in apyeliluüï

tum fünt przambula

» vel difpofitiones.

enluua, peribit ia illo Ecclef. 2.

gen j

cotpotis ad a&um . inde con(umman-

& 2. Sidefit periculum confensüs,

dum, veleum.comitantur, Sicut nec eis

non tenetut homo adhibere media ex-

oniliï äc!äï'

licet folitatié per ta&us impudicus exci-

traotdinatia ac difficilia , uti funt jeju-

?

erfo

tare tales dele&ationes,

Etgo nec li-

i

hp

nia, cilicia, flagella corporis, &c. nec

cet eis pet cogitatum copulae habitz , ha.-

tenetur defiflere , (i fit in occupatione

püioo "

bendz, autimaginarid praefentis delecta.

aliquá honeftà, vel fibi utili, v. g. ftüdio

l!um?äumïï

tiones carnales commovete, eisve indul-

cafuum , concionis , opereattis medicz,

qo ^^

gþr; ,cüm & ifta necdifponantadufum

vel chirurgice , íi exinde tentationes

endo ia

matrimonii,nec eum comitentur..

s

infurgant , modó alia in fcquenti

1

qmot

X $

affs

l

c&üb!hw

Nazugsi

166

TRACT. lV. Exam. .

W

potentiarum inferiotum , fibi fub(iitä-

aífignanda media opponat , etfi in cf

d

fectu.non coerceat ,

dummodo co-

rum,& hocideo , quia Natura eam

q

ne utr.

conftituit ad illas regendas ; in quo re-

gimine (1 deficiat , peccat, cüm regere

X

Ratio, Quia tunc deeft ratio volun-

fà

taril.

poffit.

Subfumo: Sed deledtatio vene-

fi

o wi

'absque rationabili causá,

rea habet gravem inordinatiorem ac

tj

v. g. ftudii vel operis chirurgici , ex (ola

deformitatem , ut patet ex* dictis. g:-

M

1

fuianimi & conftantiz confidentiá, mo-

O.

tus carnis ex naturali proclivitate exot-

Neceft, quód Adverfarii confugiant

j

tos, dum eos plené advertit ,non cona-

ad fimplicem difplicentiam , putantes

eam foffice:e ad excufandum à peceato.

J

tut reprimere , fed quafi contemptim

Mi

& negle&im permittit , nec adhibet re-

Non,inquam,pet hocíefalvant, —Quia

f

media faltem otdinaria, v. g. animum

ut fuprà Tra& 3. Exam. 1. n. 13, often-

IH

ac phantafiam applicando ad alia , nim.

fumeft, fimplex d fplicentia non tollit

f

velad preces, velad fludia , ad alios

voluntarium abfolutum.

Cujusexem-

l

j

diícutfus de novellis, de hiftoriis : vel

plum ibi datum eft in mercatore , ex me-

üadw

feapplicando cuidam honeftolu(ui , la-

tu naufragii pmjicienw merces in mate,

borimanuali, &c, talis;íinquam, peccat

Ergo cum illa manet deleQatio morofa

iq

V

]j

mortaliter.

uzmedia , fcil. eorum

interpretative voluntatia , nifietiamalia -

adhibeantur media.

*

4liquod vel aliqua , prater internam

lg

fimplicem difplicentiam , fub mortali

—— QUARO XXI. Que funt caufrde-

funt adhibenda. — Hzc fententia eft cu-

le&ationis venerez , quas homo tenetut

Ut

tior & probabilior , habet tamen divet-

vitare? & in quibus motus impuri folcnf

!

fos Adverfarios.

prz videri aut excitari?

lity

LXIIL y. 1, Aliqua caufz funt ho*

Ratio. Suprà ptobatum eft, quód ad

peccatum tmort. fufficiat confenfus in-

nefte , utiles , neceffariz , v. g. tudium

291

N

terpretativus: Sed homo morofam de-

pro difputacione vel concione de luxu-

lectationem , aut carnis tentationem

tia , confeffionum audientia , cutatie

Q

if

corpotum circa partes pudendas : &X

plené advertens , & nullum ex mediis

(

falem ordinariis opponens , interpre-

quibus a&tibus fequi poteft carnis ten-

tativein eam coníentit.

Ergo mort.

tatio ,ere&tio virgz , morofa deledtatio,

il

peccat. Min. prob. — Qui deledtationem

pollutio, &c. Ad eandem caufam refet-

ll]? 0(

vel tentatienem reprimere poteft & te-

tur earundem partium purgatio à lot-

dibus.

froyj

netar, & non reptimit , interpretativé

Has ergo caufas non tenctut

Tntar

ei confentit , ut patet : Sed homo , de

homo vitare , feclufo pcriculo confen-

quo eft fermo , potcft eam reprimere, ut

$üs,

: U]a,

D) M

fupponitur , & tenetur : quod prob.

KRatio 1. Tuncillimotusobfceninec

uþïindæ

Ratio habet naturalem obligationem

dire&é (ut füpponitur ) fünt volunta*

Volcn-

Pccla(a [

/ impsdiendi inordinatas inclinationes

rii,nec indfrcöfä. Quod prob.

tarium

N

a

De Vitis i Peccatis.

167

. b (s

tarium indire&um & interpret

