ipfum , fi ordinem fuz juftitiz aufer-

ity|

tionem Legislatoris: puta, ftad confer-

ret,cüm ipfe fit ipfa fua juflitia : & ideo

2

vationem Reip. flatueretur in aliqua ci-

in hoc Deus difpenfare non poteft , ut

niumg:

vitate , quód de fingulis vicis aliqui vi-

homini liceat non ordinaté fe habere ad

d

i

gilarent ad cuftodiam civitatis obíeffz,

Deum,velnon fubdi ordini juflitiz ejus;

poffet cum aliquibus difpenfari propter

etiam in hís, fecundàüm

qua homines

aliquam majorem utilitatem. Pracepta

ad invicem ordinantur,

n

autem Decalogi continent ipfam inten-

.

XVI. Opponoi. lInter precepta De-

ii

tionem Legislatoris , fcil. Dei-

3

Hafnr

calogi eft obfervatio Sabbathi; Sed in eo

,

pracepta prime tabule , qu& ordinant

fuit difpenfatum, dicitur enim z. Mach,

x dit

ad Deum, continent ipfum ordinem ad

2, Etcogitaverunt in die illa dicentes :

(c?[isd'

bonum commune & finale , quod Deus

Omnis homo qüicunque venerit ad nos

QUi

eft, Pracepta autem fecunda tabule

in bello in dieSabbathorum, pugnemus

o lm

continent ordinem juftitiz inter homi-

adverfüseum. Ergo.

ü

NU

nesobíervandz , ícil. ut nulli fiat inde-

2 Pracepta Decalogi non magis fuï?'t-

Xeyiut

bitum , & cuilibet reddatur debitum,

de jure naturz , quàm (it monogamia

oriut

ecundüm hanc enim rationem funt in-

feu unitas uxoris : Sed in hac di(penfa-

la

telligenda przcepta Decalogi. . 'Etideo

vit Deus concedendo antiquis Patribus

lo

funt omnino indifpenfabilia, HacS, D.

polygamiam íey uxorum plurali»atem.ï

nf

juxta fenfum in R, 2, ad Q. 4. an

Ergo & in illis poteft.

XtüHm.

'tea tra-

um

-Ad 1. S. D. citato a, 8. ad 4.ait : Illa

. &. 3. Aliqua Dgcafogi acLcgisnatu-

u

excogitatio magis fuit interpretatio pra

fsf

F* przcepta néc materialiter. poffunt

cepti quàm difpenfatio. Non enim

; vtïif'

murari , nöcimpro*priedi(penfari ; fed

intelligitur violare Sabbathum,qui facit

materia corum abíolute eft invariabi-

d a

lis,

opus , quod eft neceffarium ad falutem

yiorit

humanam,ficut Domínus probatMatth:

Katio:

li [unt', !

Qia quorundam materiä Ba—

12. Ita ibid,

«

bet effen

tialem convenientiam vel eí-

d a.

entialem re

Refpondet S.D. in Supplem.

T

pugnantiam cum Legez-

q. 6f. a. 2, ad 1, dicens : Jus naturx

ternaDei & ratione,

X

j

Talia funt prece-

femper & ubique , quantüm eft de fe,

Pta de colendo uno v

ero Deo , denon

| fm eh

habeteandem potentiam , fed per acci-

pf

(f

mentiendo,non blafp

hemando,&c.

dens propter aliquod impedimentum

B&4. Pracepta non folü

giii

& fecunda tabulz for

m primz fed

quandoque & alicubi poteft variari, Si-

d

cut Philofophus in 2. Ethic.exemplum

1L

funt indifpenfabilia,.

maliter & proprie

t

yt

ponit dealiisrebus naturalibus. Semper

Ratio cft, quam dat $. D. citato a. 8.

i hbugPlï "

enim & ubique dextra eft melior, quàm

gd

2, dicens: Sicut Apoflolus dicit 2, ad

fi niftra fecundüm naturam: fed propcer

)

j

Mm 3

aliquoé

TRACT, F. Exam. 2,

278

Ex his R, 2

ETE öppo£ dif'ü. min,

Y

aliquodaccidens contingit aliquem e(fe.

4

ambidextrüm, quia natura noftra varia-

difpenfavit proprié, N. , improprié, C.

H

biliseft. Et fimiliter etiam eft de na-

Quare autem in quibuídam Decalogi

rgceptis nec improprié poffit difpen-

qi

turalijufto , ut ibid. Philotophus dicit,

[

Hacibi, Mutavit ergo Deus in difpen-

fari, patetex didis pro R. 3. Quosd

I

fatione Polygamiz materiam pracepti,

prafens (ervit bene explicatio Pauis

Cornejo : Licét enim prazcepta Juris

dominium corporis ad unfum matrimo-

nii dividendo ab una in plures : quod

naturz fint per (cimmatabilia , hocelt,

talia , at obje&o , fine, & circumflantis

j

poterattanquam abíolutus humani cor-

debitis manentibus mutari nequeantjl-

oris dominus.

Not.ex Corneie,quàd licét ea, que

lis tamen aliquo modo mutatis pofïunt

Et quia modó-

ä

Wpertineint ad primatia]uris naturz pra-

ipfa przcepta mutari,

poft Adventum Chrifti ccílar urgens

[

cepta, fint prorfus invariabilia , adeó ut

nullo prorfus tempore , nulloque rei

neccffiras. primarii finis matiimonii(qui

CXP

eft multiplicatio fidelium ad cultumDci)

f

eyentu variari pofïintve'l mutari , uti

il

ug neceífitas vigebat tempore Legis

funt illa principia: Bonum eft facien-

dum, malum eft fugiendum : attamen

mofaicz,& ante ipfam ;emporibusAb -

rahz : ideo nanc eft contra Legemnt-

*

interilla , quz pertinent ad fecundaria

M

turz habere plures uxores , tunc verà

Legis natura pracepta (qualia funt prz-

Q

ceptaDecalogi , hzcenimcx prioribus

minimé; eratque folum mutatio m«

terie Legis mutatis circumftantiis, De

N

tanquam principiis ut conclufiones per

immediatam coníequentiam facillimé,

Polygamia vide plura infrà Tra&t. 16,

Exam.r.n. $.

Iter quomodo Deus

D

etiam íine Preceptore , deducuntur)

poffit difpenfare in Matrimonio fàtO)

quazdam funt omnino immutabilia , ut

H

nonconfummato, illudque per. proie*

pracepta prima Tabulz , prafertim de

fionem folemnem diffolvere,cum tamen

]

colendo uno vero Dco , & per ipfum

jure nature indiffol;bile fit, Vide n eo-

Vg

nonvanéjurando, . Quadam vcró pof-

Q

funt variari, ut funt aliqua, quz cadunt

dem Tra&, Exam. 4. n. 48.

dari invinci-

Íoy

fub praceptis fecunde Tabulz , ad pro-

QUAERO VI, Porcfine

din

bilis igaorantia

Legis natut

z & Dece

ximum pertinentia , quorum matcria

[

variaripoteft variatis circumftantiis.Cu-

logi in homine

habente ufum rati-

nis ?

D]

jus rei exempla patent ex antca di&tis,

r

tum de reddendo depofito , tum de ab-

XVII.

Quid fit ignorantia invind*

140.23./05

um

latione rei alterius in extrema neceffi-

bilis,vide Tra&, 3. Exam.

s natirz

ad tres

d

(

tate, & patet etiam in przcepto honora-

Nor. Pracepta Legi

tionis Parentum , quibus , fi fint pro-

claffes peffe redu

ci,ficu

tin prima claile

Wm '

liffina nom tam pl*

'

hra

ditores Patriz,opera pietatis jufté dene-

fint illa univerfa

ptorum omnium

E

gantur, Erde Polygamiaidipfum im-

cepta , quàm prace

giediaté ante hocNot, oftenfum eft,

principia; Bummm f

faeiesdums 47

&.

u

De lg; eter E anat,

x279

)

Itm: eft fngi

endum.

od tibi non vis

poffuntignorari ab intelle&u fj þccnhti-

In fecunda claffe funt quz

vo

5

ita mec illa inculpæbiliter à pra-

fieri ; &c,

j

.Q.;a

ex iftis folo rationis naturalis lumine

&ico,

y k

per facilem difcurfum deducuntur. uti

Ratio 2.p. Prætepm fecundz claffis

gelïug

12 Decalogo funt, v. g. precepta Deum

licét fint conclufiones ex primis dedu-

71

colendi, Parentes honorandi, non fu-

ctz, deducuntur tamen ex iis cum fum-

]t4n!

iandi, non fornicandi, non menuendi,

ma facilitate , nemine exteriüs docente,

&c, Et horum transgreffio potcft inter-

nzct?tf

fed vi folius rationis naturalis.

Ergo

dum vefliri aliquá circumflantià prz-

ia

non poffunt invincibiliter ignorari , ni»

(

tenfi honefti finis, v. g. mentiri ad fal-

fi pro brevi illa mora feu tempore, quo

vandam vitam, furari ad dandam elee-

r

ila dedu&io íeu difcurfus formatur

mofynam , occidere agonizantem ne

m

ut aliqui diftinguunt) que difündtie

be

diu patiatur ; fe polluere fanitatis gra-

tià,&c, Intertia claffe funt alia, que

parüm vel nihil facit ad praxin.

i

Declaratur ulteriüs hxc 2. p. rimo

mb

ex primis nonhifi longo & difficili di-

ex S, Tho,a.4. & 6, Admiífo quód den-

mä[&'

fcurfu. deducuntur & ab iis plurimüm

diftant, uti fuat precepta , que prohi-

tut barbarz & incultz Gentes, quzdam

, n

bent certos contra&tus , qui revera ufu-

pracepta fecundz claffis & Decalogt

en

rarii vel (gmoniaci funt;fed tales eviden-

ignorantcs , fibi perfuadentes , quód li-

od

ter non apparent , fed inter ipfos DD.

ceat occiderc ( uti apud Germanos olim

r

latrocinium non reputabatur iniquum,

m

contreverlia eft , an tales fint,Hoc no-

tato

ut refert S,Tho.a. 4, Item quód liceat

j

& Probabilius eft , quód inhomine

furari, fornicari, fe pelluere, &e, hec

ii

tamen ignerantia cft vincibilis & culpa-

l Ts

adulto ufum rationis habente non poffit

dari ignorantia invincibilis feu incul-

bilis. — Ergo. Prob, ant. pro 2.p. llla

j

fut

[j

pabilis preceprorum prima aut fecun-

ignorantia eft culpabilis & vincibilis ;

W W

li

I

dz claffis, bene tamen tertiz,

Ita vide-

quz oritur e hominis culpa,non folüm

ol

tur colliei ex S,Tho,a.4. & 6. Prima &

originali fed & perfonalit Sed dicta

jl

"u

fecunda Pars intel'lïgitur, etfi transgref-

ignorantia oritur ex prOpria culpa per-

T^

fio veftiatur circumítantià finis (ecun-

fonali;nim, ex pravis habitibus,confue-

s.

Mnngdu

düm fe hon«fti,

1üdine , pravis affe&ibus, cencupiícen-

Rato x. P Quia ifta [us

incäpia funt

tiis & paffionibus, quas aliqui volunta-

yut P

per fe nota, non tantum fecundüm fe,

rié non repritmunt, & fic illuminationi

fed etiam quoad nos, feu funt conjun-

divinz, & Legis naturz radiis culpabi-

gl

"

i

&iffina lumini naturali intelle&üs pra-

lem obicem ponunt , ex quo hec igno-

Xamu il

&icificut illa principia fpeculativa, v. g.

rantia , licét non diredé & infe, bene

pb

j

Á

Tonm . efh smojus [ua parte ;

uodlibes

tamen indire&é & in fua cauía (.qux

uculmP h

j

eff. vel soz efl , funt conjundtiflira in-

Fgmt didi pravi affe&us ). eft volunta-

Wt

Fi23.

ttgllefïïui fpeculative.Ergo ficut ha« üon

Decla-

fP!OI

d

ld

—

59

2$6

TRACT. VT

Exam 2,

Declaratur 1. & Oftenditurquód non

cibilem hujus præccþtï : Quód Deus fit

folum non poflit dari ignorantia invin-

- colendus,

Et quidem ex anté di&is,&

cibilis actuum Legi naturz repug-

exillo Pfal.4, — Stgnatum eff. fuper ms,

nantium,fecundüm fe & abfoluté fum-

&c, patet, Legem naturalem effeomni-

piorum , fed etiam ut aliqua honefti -

bus hominibus ingenitam , fed primum

nis circumflantiá veflitorum,ut explica-

& univeríale fundamentum Legis natu-

tum eftanté in Nor. ante R oftenditir,

rzeft hec veritas: Extat Deus , &eft

hanc ignorantiam effe vincibilem, quia

colendus ut fupremus & unicus Judex,

malorum vindex , bonorum retriburor:

facilé poteft vinci per illud commune

principium , quod cuivis homini natura

nemini enim non dicttnatura , mala

inferuit: ZVom funt facienda mala , i

efle punienda, bona pramianda ab ali-.

evesniaut, boua.

Deinde loquendo de

quo fuperiore , & cüm non detur pro-

ipecicbus luxuriz, v. g. mollitie , forni-

ceffusin infinitum, Natura candem de-

catione , &c,ipfe pudoränatura indi-

venitad unum fupremum, Et hocapud

tus di&at , à fimilibus effe abftinendum,

gentes etiam incultas & agrefles,

prafertim inter Chriflianos, & in locis,

Hinc Atheiflz, quia divino Soli cla-

ubi pueri timoraté educantur 5 dictat,

ré fplendenti oculos malitiofé claudunt,

inquam, etiaminiflislocis, ubiforni-

eum etiam in meridie non vident, nos

catio &lupanaria impuné permittuntur,

quia non poffunt, fed quia nolunt : qui

De quo fuprà,

verberibus potiüs , quám verbis , igne

uid ergo faceres ,. fiadtuum Con-

2

magis, quàm ratione funt convixifee't.t-.

feflionale veniret unus fimpliciota,rudis

l.

rufticus , faltem fub veniali fe accufans

de mille pollutionibus , uti & de forni-

Ratios.p. llli excufantur ab obfer-

vantia Legis , quibus Lex non eftfultt

cationibus , quas non cen(uit effe mor-

cienter intimata feu promulgata: $t

tales, ex co, quia vidit meretricium im-

puné graffari ?

precepta tertiz claffis(cüm 4 primis u-

l

niveríaliffimis principiis plurimüm di-

B& Quoad praxincurarem , ut repe-

flent, & exiisnonnifi magno laboreac

(

teret omnes przcedentes confeffionesin

o flatu factas , difficile enim eft judi-

difcurfu, cujus homines rudes , fimpli-

ces,& ignari funt incapac

€eS » deducane

care , anintalibus ignorantia fit invin

h

cibilis,

Hincobferventanimarum Pa

tur: & etiam inter ipí

os DD. de ii

N

ftores & Confeffarii, Concionatores,

jurgia fint) non fünt omnibus fufficien-

Á

ter intimata, Ergo in aliquibus ho

[

Catechifte , &c. quid & quantum ex vi

officii fui incumbat circa inftructionem

minibus poteft dari invincibilis igtio-

rantia eorum, etiam ad longum tempus,

i

ovium fuarum , prafertim intalibus &

a

& forté per totam vitam.

Mu

fimilibus ignorantiz cafibus,

i

Declaratur 3, & fpecialiter effendi-

Hujustertiz partisOppofiium tenic-

d«

KW

tur, non pofle dari ignorantiam invin-

runt aliqui antiqui cutmn noiiro » -

erto

fä-

Peccata. contra Decalogum,

28x

k

"

berto M.quorum tamen fententiapoteft. quibusdam hominibus- dari ignoran-

il

cum noftra conciliati , diftinguendo in-

tiam invincibilem alicujus Legis divinz

ter lcges feu pracepta Juris naturz jux-

pefitive , v.g. de receptione Sacra-

ta prafatas tres claffes.

mentorum quorundam in tali vel tali

?

»

Ex di&is infertur, poffe à fortiori in

cafu,

;

]

K

- aMeedhedbedbedpedapedbegbedpedp.

EX A M E N

III-

dU

-Et Speculum peccatorum Supcr' Dccalogum,

teil.

De 'quo tradat Angelicus D'o&tor infrà q. icO,

j

. pet a, art,

Ws

Ti

.

Oc Examen ferviet Confef-

t

E

[aclend

v

Primk;m Dem/agi Praceptum.

nm

X 4*A

lod

fori, ut Íciat, paenitentem,

r

M

w ubi neceffe fuerit , exami-

Ego fum Dominus Deus tuus, Non

u

habebis Deos alienos coram me; nec

8

n

nare: fetviet poenitenti ,

ut fciat pro parandá Con-

facies tibi fculptile,ut adores illud.

XIX. Hoc precepto jubemur Deum

ub

.f&ïïïonc five

particulari , five generali,

D)

conícientiam fuam difícutere.

diligere, & colere , qui cultus rnaximé

fit per a&us virtuctum Theologicarum,

(

QU AER O. Quis Legislator pofuit

NF/

quz funt Fides,Spes, Charitas; & per

]

Leges vel przcepta Decalogi?

Quot &

a&us R-eligionis,qua efl virtus moralis,

n

quz funt? fcisne affignare mo

dos pec-

f

j

y

candi contra illa?

imó moralium praflantiffima,

"

XVIIL, Re/þmdea. Legislatrix Deca-

T«y)

logi eft ipfa rationalis natura feu Ratio

Peccatur. contra boc praceptum,

l

f

naturalis , & Dcus ut Author naturz,

PrimDeum fupet omnía, & ex to-

10

bh

Kario eft eadem

quz data ef pro R. 1. ? cordé non amando,& res creatas in-

j

ad Q. $. Exam,2, n.

15. Pracepta De- ordinato amore profequendo,

calogi funt decem , ideo enim Decalo-

wue"

1, Nen fperando in Deum , uti fas

n

i

$us vocatur, Quanam illa fint ,

& eft, diffidentiam admittendo círca ejus

quomodo contra a peccetur

J

€x dicendis,

P patebit. bonitatem, defperando, vel de ejus mi-

j

fericordiá prafumendo.

!

j

i

Nn

3.Dco

—

282

"T'RAÁACT. Fl Exam.5.

dei fcrutando , aut d

?. Deo debitas grares pro beneficiis

f. iis difputan-

non perfolvendo , mandata Dei violan-

do.

12. Deumtentrando,à Deo vel Sape

do,vel fervando ac peecata vitando prz-

&is miracula expetendo , aut volendo

€ifé ex metu gehennz , feu timore fer-

vili.

uc miraculofé fuccurrant , cüma tamen

4.In Dei fervitio ac SS, Patronorum

fitaliajuvandivia. Item fuperflitione

aliqua utendo,

K

x

veneratione, tepidum , inconflantem,

& acediofum fe exhibendo, vel per ex-

15.

Seipfum v

e

j aliam circambo

dende, aut alia ceremonia judaica vel

cefum Sanctos velthiparam ütiDeum

adorande,

mahometica Fidei noftre contraria u-

tendo,licét interiüs eam deteftetur,

$« Sacramenta indigné, vel fine de-

bita praparatione fufcipiendo, negli-

14. Utendo ope damonis,velut Spi-

gendo,illudendo,fpernendo,

ritus familiaris,qui admoneat, vel pan-

datautrenuntict, quid ab aliis, vel ali-

6, Bencficia Ecclefiaflica prore tem-

l

porali vendendo , emendo, procuran-

bi,v, g. incaítris hoflium, agatur, Vel

do, confidentialiter tenendo : aut quo-

fimilia permittendo , non puniendo,

&c,&c.

M

vis alio modoSimoniam exercendo,

1j. Inloco( ubi veflis vel aliud fi-

7. Preces cum culpabili diftradione

[

ac irreverentia perazendo , res divinas

gnum eft Nota, cujus Religionisaliquis

autfacras irreverenter tractando: . in lo-

fic) deferendo veftem , qua eft fignum

j

co facro indevoté fe habendo, obambu-

Judai vel Saraceni,&c,

lando, confabulando, ridendo, nugas

16. Falfasreliquias pro veris col

en-

tractando,&c,

das proponendo, vel fictas votivas ima-

8. Adverfa animo parienti non tole-

ginesofferendo , ut alios ad idem alli-

1

fando,

In adverfis contra Deum mur-

ciat, licét devotionem

[/

l

per hoc augcrc

murando, qua(i non fit juftus, cleinens,

intendat,

q

&c, blafphemando.

17. Dazmones velMagos confilii vel

1

9. Dedonoaliquo naturali, vel fu-

auxilii caufá corde,ore, opere, velpa-

hün

pernaturali fuperbiendo , vel illud fuis

Goinvocando,autadjurando, Necro«

1f

viribus attribuendo, de propriis meritis

mantiam , velaliquam artem m

ngicam

fg

Libros

przfumendo.

difcendo, vel difcere volendo.

X

w

de hoc tra&antes non comburendo.

Wt

10.Idololatriam committendo, v. g.

dzmonem, Solem; Lunam, aliamve

18. Opedzmonis vel maleficiorum

creaturam ut Deum cqlendo , etiam fo-

thefaurum invefligando , vel proximo

[

làm exsteriüs,

l

damnum inferendo per aliquas invoca-

j

1I. In rcbus fidei hafitando , dubi-

tiones tacitas aut expreffas, vclineabta"

hi

j

tando, velarticulum Fidei omnino ne-

tiones.

Íncantationem incantatione,

mü.ltur

malcficio malcficium diffolvendo , Vc

gando, ctiam ex metu , autfolo opere

KT

externo,

Prafumptuofó myftera in-

D

alium, etiam ad id paratum,inducendo

A.

19. Dr

ad illud, :

,,zæ

4

Peccata contra Decal,

283

E

19. Divinatoresinterrogando ratio-

do cum quadam vana obfervantia , v.g.

in vafculo , quod fentit neceffarió debc-

ne alicujus fecreti , v.g.furti, vel ten-

N

tando id cognofcere fortibus , aleis,

reeffe trigonum vel rotundum,

$

chartis, libro, cribro, afltrolabio, &c.

26, "enendo;grave malum fibi im-

Qu

minere ex eo quód audiatur garritus a-

Ad confervanda, curanda, invenienda

x

i

j

animalia uti incantationibus, vanà ob-

vium, ululatusluporum , &c. vel quód

fervatione , verbis facris, aut profanis,

obviaverit fibi aliqua vetula, vel mulier

n

(

gravida,

Confulendo Zgyptios, feu, ut vocant,

;

29

Credendo , hominem fub tali

Cingaros de fua fortuna.

N

20, Resfacras,v. g. Oleum facrum,

vel tali fidere natum cogi ad bene vel

J

Obfervando , diem

aquam baptifmalem , verba confecra-

malé agendum.

1)

tionis, aram, vel hoftiam confecracam,

Launz v. g. melierem effe pro exitu &

2

&c, ad maleficia adhibendo, vel ex ma-

domo , quàm diem Veneris.

Pedem

)

lI

lo fine, aut fine rationabili cauía ge-

finifltum neceffarió priüs caleeandum

TAUR

ftando,

.*

effe quàm dextrum,veleo poft fomnum

Id

21. Ad fanitatis reftitutionem adhi-

priüsterram effe cortingendam , vele-

J

bendo alicui media omnino difparata,

contt4,

T.

Íeu nulla ad id virtute pollentia, nal-

28.. Sumendo prunasignitas , can-

n

lam cum effe&tu connexionem habentia,

dens ferrum , aquam ferventem vel ig-

v.g.cingulo metiendo , vimen finden-

nem intrando, ad probandam innocen-

qül!w

tiam,

o , atborem aperiendo, fuper certam

herbam urinando,&c.

29, Nonconando fícire ea que fcire

t9 (

/^22. Servando aut pingendo fictas

vel explicité credere eft de neceffitate

!) Wfl'

lj Kä W

imagines SanGtorum, vel Deiparz , aut

falutis,

Vel filios aut fubditos fuos ad

"

talesque San&is, Pape, Ecclefiz, vel

ea difcenda non compellendo, fuperfti-

!

ejus Pralatis funt injuriofz.

tiofa eos docendo, &c,

P

23.

Ex fomniis firmiter tenendo,

. Hec funt potiffima peccata contra

"d

hoc velilludeventurum, Thefaurum fe

primum Decalogi przceptum , qua ta-

p

inventurum , talem uxorem ducturum,

Qu

men oninia non femper funt mortalia ;

íe nunquam fore interficiendum , vel

de quantitate culpz judicare poterit

ab

Ü

propter hoc omittendo folita pietatis of-

Conteffor,& plures peccandi modosin-

cia,

;

mb;fi*

i

veniet , fi confuluerit proprium locum

)

24. Deferendo certa figna , chara-

in hoc Tribunali feu Opere morali , in

Jf

VW

Geres , Brevia , vi quorutm credit , fe

quo de hac vel illare agitur , querendo

j

nunquam in pugna vulnerandum , aut

inIndice, v.g,de charitate, amore; fi-

r

non fuccubiturum , fubità morte non

de, fpe, odio, infidelitate, harefi, de-

js"

moriturum, ig

fperatione , fuperftitione , facrilegio,

li

gt

turum. &c.&c,

ne vel aqua fe/ non peri-

tentatione Dei, fimonià, maleficio, &c.

ii

2j, R«eliquias, etiam veras, geftan-

Idém monco circa ea qua dicentur circa

a

in

n A

alia

L]

TRACT. V. - Exam.3,

284.

"

alia Decalogi Pracepta ; uti & in Exa-

Terninm Decalogi Pneæptium.

*

K

mine-fequenti de peccatis vel peccandi

AMemento st diem Sabbathi fan-

modis plurium ftatuum in particulari.

ifices.

k

Secunduan Decalogi Praceptum.

Fefta (an&ificantur ceffando ab oper&

fervili, audiendo Miffam, Deum oran-

ANon. a[fumes nomen Domipi Dei

$H5 UL UMRHTI.

do, jejunando, aliaque Ecclefiz prace-

pta, ad hoc tertium rcdufta, obfervan-

HocPracepto prohibetur vané jura-

Oo,

re;blafphemare, malé vovere, &c,

Peccatur contra boc

Peccatur contra boc

XXI. Prizo. Faciendo vel fieri than-

i HPNEIUE,

XX,. Primo.Malé jurando,nim, fine

dando in die Fefto opera fervilia per

judicio , neceffitatc , &c, vel joco ; aut

duas vel treshoras, velultra, fubditos

|

bené jurarum male adimplendo,

Vel

femcel aut fzpius ad ea adigendo. Fe-

jurando,fe rhnalum facturum, aut bonum

fterum Vigilias feu Jejunia violando,

opus omiffurum.

2. Mitlam vel notabilem ejus partem

2. Pejerando, feujurando id, quod

negligendo, fub ea dormiendo;aut cul-

I

n

revera fcitur effe falfum ,. vel faltem du-

pabiliter fe diflrahendo , etiam foláco-

u

biratur de veritate.

Vel jurando ex

gitatione, garriendo, literas vel noyd-

confuetudine,ex levitate,&c,

las legendo , oculis circumyagando,

3.

Alium ad malé jurandum vcl pe-

Concionem ex merá negligentiá omit-

l

jerandum inducendo , vel jurando per

tendo.

C

Deos falfos , aut per membra Dei, talia

2. Diesfeftos ihPopïnis confumendo,

eiattribuendo , Deo vel Sanctis malé

11))

in iis nugando, cum fcandalo vociferan-

precando.

do prafertim fub divino Officio.

4.. Blafphemando,feu injuriofa ver-

4 Horas Canonicas (fuppofitá obli-

sT

'bain Deum , vel Sanctos eflutiendo;

Y

gàtione) quotidienon rec«ando, 1e

i

perfe&iones Dei Creaturz attribuendo.

L

cotaliter vel norabilem partem omitten-

$. Nomine Dei & San&orum in pro-

do,autindevoté , fine in-velattentione

ftn

fanis difcurfibusabutendo,

easorando,

lI

6. Malévovendo,. vel votum malé

$. 'Fempore al E«clefia vetito nuf

Mg.

implendo , velimpletionem fine ratio-

ptias celebrando,

?

jl

nabili cau(à diffcrendo 5 vel omninoo-

6. Annuam Confeffionem & Pa

t;cha?

Q]

lf

mittendo,vc] vovendo, aut jurando fine

lem Communionem omittendo, . Vd

ln

animo implendi aut fe obligandi.

faciendo eam facrilegé , nim, cum pec-

6!

7.

Vovendofub conditione, & fa-

cato morrali five affectu ejus.-

i[tnon I

ciendo ne conditio impleatur.

uw.r

.8, InReligione vota folemnia

7.Locum facrum, v,g. Templum vd

Camiterium violando aut polluendo,

h

$ vþl

nao

unüm ex illis violando.

*

vetita ibi exercendo, furando, F**Pig

y»e

A M&m

.

a

Peccata contra Decal,

i,

.vedl þrï-vata al-ut indebita authoritate ex-

8. Parentum defunctorum debita vel

trahendo eum , qui ad Ecclefiz afylum — legata , cüm

f

poffis & tenearis, notj'fol-

feu immunitatem confugit.

vendo,

d

9. Idem proportionabilifer cft de Pa-

Quartum. Decalogi lþ)mceptum.v

Q

rentibus erga filios, & de Dominis erga

famulos , quoad curam , exemplum,

s

Honora Patrem c Matrem , ut fs

longavus fuper terra m.

correcionem, provifionem , falarium.

Q

;

Vel fi eos ad Statum Religiofum vel

Nomine Patris. & Matris intelligun-

matrimonialem cogant.. Similiteridem

(

tur , nontantüm li,qui nos genuerunt,

eft de conjugibus inter fe & erga fein-

vicem,

v

E !

fed & illi, qui funtloco Parentum , ut

L

Curatores, Tutores, Magiflri, Domini

1]

]

refpectu famulorum,Superiores, &c.

Qj ntum Deca lagi Praceptum,

ANon Occzdes.

'

at

Z

Yil

Peccatur contra boc ;

Prohibetur hoc przcepto occifio pro-

XXII. Primo. Parentibus vel iis qui

mg)ä'ï

ximi,tum fpiritualis , quxfit , eum ad

CHdO)

vice eorum funt , ac Superioribus debi..

mortem animz feu ad peccatum indu-

eiun

tam reverentiath , & amorem non ex-

d

.

cendo per fcandalum ; tum corporalis,

hibendo.

us

diredta vel indire&ta, per homicidium.

.. Jufla Superiorum mandata trans-

cum

Et fimilia, quz hucreducuntur, uticft

gredieudo , prafertim ex contemptu,

lxfio in fama,honore,&c,

gxgcmi

Contra eorum Ordinationes murmu-

Peccatur contraboc

rando ; Eos fpernendo ; Eorum vitia

T

d

injufle propalando,

XXIII.

Primo. Super proximum

Ofíco

j. Parentes vel Confanguineos pau-

cum nimia deíe prefumptione, ambi-

peres defpiciendo, non agnofcendo, eis

tione,vel vaná gloriá fe cfferendo.

P

i

non fübveniendo.

P

Ejus prefperitati fivein corpore

It

4

4« Parentibus vel Superioribus mor-

fiveinbenis, honore, famà, &c.invi-

in,i'f!zv";":

tem optando, — Duris, afperis, injurio-

dendo, eum à morte, aut periculo, cüm

fis, irriforiisver

bis €os excipiendo , vel

poffis , nonliberando, in neceffitate ei

indignis geftib

us afpernando.

non fuccurrendo.

Odio , vindi&tà, fu-

J

$. Eosoccidendo , mutilando 3

per-

ípicione , vel temerario judicio infe-

cutiendo ex vel fine ira,

Eorum eco-

quendo.

f W

nomicam directionem turbando.

3. Proximum Ixdendo verbisjinho-

g

(id

6.

In neceffitate

()

» etiam fpirituali,

ncítis agnominibus , maledi&ionibus,

| u

eis non fuccurrendo 3

prafertim defun-

imprecationibus , convitiis, irrifione,

Ü qli'.

Gis per faffr.

agia & oratíones,

fubíannatione,&c.'

D

JIff

"i

9 h

7. Parentibus rationabiliter contra-

4. Eundem offendendo detractione,

j T

[

Icentibus cum hac in individuo matri-

murmuratione , afperis a€ mordacibus

naüd

o

Nn 3

monium cqptrahendq.

X

verbisf

"u

286

TRAC'T: W. Exdmo 3-

li

Verbis. Vel conülio,jumbnc,laudatio-

Peccatur contra boc

Wi

Be , &c, incitando adverfarios contra -

XXIV. Primo. Cogitationesobfco-

nas volunxarié accerfendo. Cum moto-

ipfum,vel difcordias feminando.

$, Proximum Ícandalizando,feu in

sá delectationeiis inherendo , compli-

dando occafionem ruinz fpiritualis ali-

centiam vel confenfum prabendo, Illis

lk

ac motibus carnis anfam & occafionem

Yi

yuo verbo vel fa&o ; Vel fraternam cor-

rectionem omittendo,

prebendo, eorum caufas non impe-

Á

diegdo.

6, Plàs xquo iraícendo , corrigendo,

L]

«

percutiendo, vulnetando , mutilando,

2. Turpia vel pudenda

in fe Qe! alia)

occidendo , perfe vel peralios. . Dam-

afpiciendo.

num bonis fortunz inferendo, inhono-

3. Verba lafciva (idem eft decanti-

tando,&c,

j

lenis) proferendo cum delectationeaut

7,Domeflicos fuos eorumque corre-

voluntate peccandi , aut aliumad pec-

Gionem negligendo, eis fuftentationem

catum inducendi.

i

debitam denegando.

4. Opere ipfo contra caflitatem pec-

!

8. Immoderato cibo vel potu fibiipfi

cando, in quacunque ex fpeciebusuprà

x

autalteri damnum in. fanitate inferen-

addu&is,

Jj

U

do , feu feipfum vel alios incbriando,

s. Fidem conjugii frangendo.

adebrietatem incitando , provocando;

6. Literis amatoriis, ofculis, ample-

l

d

&c.

xibus , impudicis afpectibus, ta&tibus,

D

9. Occifionis fpiritualis vel corpora-

copula, mollitie feu pollutione, aut alio

lis periculo fe autalium temeré expo-

vitio contra naturam,

f

iculoft

nendo, illud optando, fe vel alium mu-

7. Similium Pcccatorum per

tilando, caftrando, velad hoccoope-

LR

[

exponendo,

rando,

$. Meretrices pro fe vel aliis deti-

i

du

10, Militandoin bello injuflo,

nendo, iis domum locando, juxta fer-

11. Noxia comedendo vel bibendo,

l(mm

fum fuperiüs explicatum.

vel alteri ad fumendum dando,

9. Alios velaliasad ft

milia re)cen[ïtay

d

12, Adabortum vel flerilitatem co-

lafciva invitando vel feducendo veibo

D

D

operando phyficé aur. moraliter.

opere,exemplo,ornatu, &c.

13. Cum periculo fuffocationis five

10. In fubditis fimilia tolerandonot

lj

L:

oppreffionis juxta fe ponendo in ledo

corrigendo. In fimilibus iemge? "

E At

tenellam prolem,

plicanda eft fpecies Luxuriz.

Itj

Sextum Dem!agi Preceptum.

d

? Qj

Septimum Decalogi Praceptum,

ANon mechaberzs.

Iz. 0

h

»li

ANon furtum facis-

N

Hoc przcepto vetantur omnes Lu-

00

xurigÍpecies. Item Ofcula,tactus,am-

Interdicitur hóc praceptó omnis in-

:

2'0'

plexus,& fimilia illicita amatoria,

jufta ablatio vel detentio fci alien

mino

P

4

Peccata

conira Demlf

207

mino juftà invito,damnificatio,fraus in

13. Jufla tributa , vectigalia , deci-

. mas, cambia, &c. defraudando,

Q

quibufcunque con/traötibus,&(:.

14, Indignum vel minàüs: dignum

(

Peccaiur contra boc

( ubi dignier in confcientia erat eligen-

bt

XXV. Primw. Volendo injufté ab

dus) eligendo. — Vel aliquem à confe-

)

alio aliquid accipere, retinere, vel quo-

cutione Bcneficii, Officii, aut Dignitatis

|

[

vis modo eum in bonis fortunz damni-

injufté impediendo,

yyl

ficare, res ejus deflruendo, v. g. fegetes

15. Ecclefiam , Officium, Profeffu-

conculcando, &c,

ram, Ádvocatiam, vel Cathedram ,. cui

h D

2.A&u injufté auferendo, retinendo,

quis przcft,fuá culpá fervirio fuo pri-

& quantum; licét fiat inter parentes

vando , vel negligenter adminiftran-

n

& filios, virum & uxorem , famulum &

do,

dominum.

i

T

;. Reflitutionem fub mortali debi-

Octavum Decalogi Praceptutmi.

tam negligendo,

JNon loqueris eontra proximum 1uutn

ii

4. In emptione vel venditione frau-

d.

dem committendo.

falfum teflimonium.

d

. $. Injuftos contractus faciendo, ufu-

Hoc przcepto vetantur maximé pec-

]

ram vel fimoniam exercendo, Idem eft

cata linguz, prfertim quz fiunt in ja-

ola

de immoderato ac injufto lufu, fpon-

dicioà Judice , reo, tefte , Advocato,

fione,&c.

)

Reduci etiam huc poffunt fufpiciones

J

Ile)

6. Adfurtum, rapinam,aut quamvis

& temeraria judicia,quibus homo intra

fraudem cooperando,

femetipfum proximo dat falfum tefti-

yitf

7. Alium in dominio , aut legitimá

monium, ltem calumnia, maledictio,

poffetlione injufté tutbando,

derifio, &c,

jyr

L

8. Promiffum vel donatum non tra-

Peccatir coutra boc

(its

dendo, vel donando qued non eft füum,

Fidem in contra&u datam non fervan-

J

o.

XXVI.-Primo, Temerarié fufpican-

"l

do vel judicando.

Item calumniando,

k

u

9. Teflamentum , uti fas eft , non

deridendo , maledicendo , fufurrando;

n

exequendo, prfertim pia legata,

J

Io, Rem turtivam fcienter emendo,

fimulando,detra2hendo, &c.

jj t

2, Alteri falío corde adulando; fe

$-

aüt deea participando,

o*

1I, Donaincerta & inventa non red-

jactando,

jut

dendo cui & ubi oporter.

3. Mendacium jocofum , officiofum,

12, Operariorum mercedem , mo-

vel perniciofum dicendo,

j yl

Retam

4. Secretum . revclando,

!

hh

J

J

, menfüram , poudera, &c, fal-

n

fificando, Idem cft de quibusvis mer-

$. Falfum teftimonium dande, five

/

(

Á

€ibus,

,

!

falfum dicendo, five veriratem cclando.

q

6.In

d

);

Sisuos

288

JR ATC"I: FI. Exz;m. *

XXVIL -Hi funt pótiffimi modi

6. Injiifïe judicando , teflificando ,

accufando, veriratem contra Juris or-

contra Decalegum peccandi ; fi qui

dinem negando , fallaciter advocan-

defint , eos docebit praxis, uti &revi-

*

fio cujusvis materiz vel cafus ( quem

d.

in hoc Examine obiter tetigi ) in pro-

" dNonum Preceptum.

prio leco hujus Tribunalis , ut faprà

jàm monui,

His Confeffor vel poui-

]Von conmpifcg. uxorem proximi tui,

tens addere poteft. Examen ex quinque

Circa hoc nihil fingulare occurrit,

przceptis Ecclefie ; ex feptem peca-

tis Capitalibus , & peccatís in Spiti.

cum rcducatur ad fextum,

tum S. de quibus fuprà; ex peccatis

Decimum.

»

in Colum clamantibus , ex peccatis

ANon concupi[ces rem proximi tni, non

alienis , de quibus in Catechifmo,

domum , non agrumy non [ervum , non

Item plura incident , fi difcutiatur

ipfius peenitentis ftatus , conditio, of-

ancillam , mon bovem , uon afimum,non

]

ficium , juxta ea quz fuggeruntur

[

gmnia qua illius funt.

in fequenti Exa-

W

Reducitur ad feptimum,

mine,

j

l

Cs 24 ]

ub

m

zf

&j

N

124

W

aW

£ó

du

N Z

|

As

p N

T

N

]

f

N

Z

s

.

,il

7

i

24

E /

^

N

j

N

t

Jj

N

ku

(V

TA

r

j

J W

UA

DO

Y

Y

il

:—

e»

"ï

ANNS

u

)

j2

M

s

,

ETE

m

/,

;

$

TOE

ZTRY

——

ER

S

N

)

S

ä

EC

N

t

,

?xnh

fs

NÀ

E

U "

Qp ium

]

ti

D

Ü

li

xm

AI

EX

—f*x*æ

J

: Peccata mjn/?/:ä ffatis,

- '2389

—— — Ó IÀ

jj

1

SESXSA M E-N IV

)i

jt

Vi

P e peccatis vel peccandi modis plurium Statuum

iU

in Particulari.

g

UJEROx Sciíne affignare

communis , utilitatem novas legespa-

talia peccata , vel peccandi

nales vel mulctas flatuendo.

r

:

)

modos ?

- $. Creditoribus non fatisfaciendo.

?

&& Scio,& affigno, prout

Metu vel precibus cogendo fubditos ad

(;

]

u

fequuntur. Non quód om-

