Ecclefia,neg. maj, Etfic dift, min. neg.

ne dirimat Matrimonium, non habetex

fpecic virtutis Religionis , fed ex fpecie

conf, Deusergo votüm folemne acce-

ptat per Ecclefiam ut fuam Vicariam , &

folemnitatis przdictz effentialis, Ubi

hzc aceeptat illud nomine Dei,

Nota, quód in voto folemni fit pro-

Contra R, ad 2. inflari poteft : Ex co,

miffio & traditio ; fed diverfimodé pro-

quàd folemnitas, dequa Bonifacius lo-

-fittuntur actusad voti obfervanttam

quitur , fitinventa ex fola Conftitutio-

neceffarii, & traditur perfona vovens.

ne Ecclefiz , infert , lolàm dari duplex

^4d $. Vide Tra&, to, Exam. 3,

:9.

votum folemne ; Matrimonium diri-

n, 47. Ad 2. p. ítatim patebic R efpontio-

mens , fcilicet monachale, & clericale,

ex dicendis ad Q.3, pro K 1.

Sedexeo, quodvoto folemni folüm eft

LXVIII. Quid f quis folemniter pro-

accidentale , non poteft Papa definire,

fiteretur in Religione quam fal/ó putat

uodnam votum debeat dicifolemne ad

effeapprobatam , vel, fiapprobata fit,

dirimendum Matrimonium. Ergo.

Superior tamen Profeffionem recipiens

D. maj.

Infert ex eo, precisé ut ex

non eft legicimus? Vcl fi Ecclefia fta-

figno,conc,5 tanquam in quofubflantia

tueret votain tali Religione, v. g. Pra-

voti confiftatneg. maj. Et (ic dift. min,

dicatoria aut Franciícana , non debere

neg.conf. . Seníusergo , ut Gonet lo-

amplius effe folemnia ?

quitur , Pontificiz definitionis eft hic:

Dico: In his cafibus non Her&t vo-

Nos igiturattendentes , quód(ignaex-

tum folemne , non defectu alicujus fub-

trinfeca. declarativa voti folemnis funt

flantialis requifiti , fed defectu condi-

ex Conflitutione Ecclefiz , cümque ex

tionis//ze qua non,

tali Conftitutione figna illa in duobus

Ratio

*

*

Sicut Ecclefia ad valorem

íÍolàm votis reperiantur , ícilicet in eo

uod Ordines facri habentannexum , &

Matiimonii tanquam conditionem /ize

qua non Ttatuit prafentiam Parochi , ita

inillo, quod emittitur in Profeffione

ad valorem Profeffionis, ut conditiones

Religionis : Statuimus , illa duo vota

dunzaxat eífe folemnia, & dirimere Ma-

Jine quibus uon ; flatuere potuit , quod

Religio debeat efle approbata, Superior

trimonium fuübíecutum.

legitimus,vOvens certa gtatis, &c.

/a4d. 3. patet R.1n, Fratt, 10:Exam, 3.

uid fi in voto fimplici quis haberet

Q-i.9 n.48,ad 1. OPPoï.

Eeeceece

29

agommm.

--

TRACTAT&S XVL . Examen 6. /

1322

animum zqué fe Deotradendi ac in fo-

tione habet ex quadam COhgrllehtiä,-

-

]lemai?

li

quód Matrimonium impedire debear,

1

Díco : Jqué (e traderet affe&iv,

quia in facris Ordinibus conflitutt facra

noneffedivé, Deus ergo in voto fim-

vafa & Sacramenta tra&tant : & ideo de-

plici acceptat promiffionem, & hazc fola

i

censeft, ut munditiam corporalem per

affeciivé ineo datur,

continentiam fervent,

Sed, quód im-

KRato ; Quod pracifé promittitur,

pediat Matrimonium, ex conftitutione

non traditur , nec ejus dominium trans-

Ecclefim habet , tamen aliter apud La-

fertur ? Sed votum fimplex ex fua fpe-

ünos, quàmapud Grecos, quia apud

cie folim eft promiffio. Ergo,

Gracos impedit Matrimonium contra-

NNec obftat dicere ; juxta Thomiftas

hendum , folàm ex vi Ordinis , fed apud

eadem eft bonitas vel malitia eífentialis

Latinos impedit ex vi Ordinis, & ulte-

in affe&u & in executione feu in actu

externo,

rius ex voto continentiz , quod eft Or-

Non, inquam , obítat ; hoc

dinibus facrisannexum ; quod etfi quis

enim intelligitur de ratione ineriti ac

verbotenus non emittat, ex hocipío ta-

demeriti,

De quo vide fuprà Tra&. 5,

men, quód Ordinem fufcipit fecundüm

Exam, 3, n. $3. & $4. Videatur etiam

ritum occidentalis Ecclefiz , intclligitur

emififfe,

S, Thom, hic q. $3. a. 1,'ubi explicat,

Etideo apud Grzcos & alios

quomodo votum fimplex fit fortius vin-

Orientales facer Oido impedir Matri-

culum quàm Matrimonium , &tamen

monium contrahendum , non tamen

illud non folva:,

Et2a, 2. ad r. ubi

Matrimenii priüs contra&i ufum : pof-

declarat, quód & quomodo votum fim-

funt enim Matrimonio piiüs contra&o

plx, quantüm adeum , cuifit, zqué

uti , quamvis non poffint matrimenium

obliger acfolemne : non tamen quoad

denuó contrahere ? fed apud Occiden-

modum obligandi,

Quod idem ibid.

talem Ecclefiam impedit Matrimonium

ad2.; ;xponit de juramente.

& Matrimonii üfum , nifi forté igno-

ragteaut contradicente Uxore Vir Or-

Jonpedimentum Ordini. . De quo S. D,

dinem facrum fuíceperit : quia ex hoc

tadenm Quefl. $3. 4, 3. C 4.

non poteft eialiquod prajudicium gene-

rari, Hzc ibi.

QUJERO IH, Quid deillo?

Idem $. D. 2 2. q. 88. à, 11. docet,

LXIX, w. t,

Per hoc impedimen-

quod ad differentiam voii folemnis mo-

tumintelligo Ordinem (acrum , ideft,

nachalis debitum continentie non fit

effentialiter annexum Otrdíni (àcro. fed

Subdiaconatum , Diaconatum , Prefby-

tcratum, qui impediunt Matrimonium,

ex Statuto Ecclefje , & idco Papaineo

aliter tamen apud Grzcos , aliter apud

difpenfare

poflit : nonautern in mona-

Latinos,

Et quidem Jure tantum Ec-

chali.

cdefiaflico, Ia $. Thom. hic d694. 3.

Ex his Colligitur , quód facer Ordo

3. in c. dicens : Ordo facer de füi ra-

pedi-

femper quidem Matrirrfon'ium im

L]

yerit,

d

De 'Imþ?dinxem& AMatrimonit,

1525

"A

«f

verit , non tamen femper irritavetit,

tem fine ejusconfeníu fufceperit , non

A

nifi apud Latinos. Hinc & illi, qui ante

tenetur ? quia ex hoc nullum ei prz;ju-

(

alicujus facriOrdinis fufceptionem apud

dicium gencratur.,

Etad 5. Sicut pro-

o

Gracos erant uxorati; non poterant poft

babilius videtur (quamvis quidam con-

n

ordinationem Matrimonio uti , ut patet

trarium dixerint )etiam Grzci non de-

Ill«

ex mulds Canonibus à Sylvio addudtis,

bent accedere ad facros Ordines fine

]i

à quorum tamen obfervantiá pofterio-

confenfu Uxorum; quia ad minus cem-

m

res Graci defecerunt , utpote qui Cle-

pore minifterii fui fraudarentuc debiti

ricis anté uxoratis non tantüm ufum

"

redditione , quo fraudari non poffunt

t

conjugii anté contra&i permittunt, íed

fecündüm Ordinem Jatis , (ieis contra-

euam mandant, ut ducant Uxores ante

u

dicentibus aut ignorantibus Viri Ordi-

Ff

facrorum Ordinum fufceptionem:quod

v

nes fufceperint, Vide R. ad 4, , fpeciali-

J

illi fine fchifmatis fpecie non fecerunt ,

ter de mulieribus Gracis in tali cafu.

llf

defa&o tamen in eo non peccant , cüm

Plura de hac materia di&ta funt fuprà de

Romani Pontifices ad vitandum majus

d«

-

Czlibatu Clericorum Tract, t $. Exam.

1

malum id tolerent,

8, Q, 1. n, 128, ubi etiam adducta

*,2, cum $, D, a. 4. in c. Mairimo-

funt verba Concilii Trid, ex quibus pa-

nium non impedit facri Ordinis fufce-

tet, defideeffe, quód Religiofi folem-

prionem, quia (i Matrimonio jun&us ad

niter Profeffi & Clericiin facris confti-

ls

lacros Ordines accedat, etiam reclaman-

1

tuti non poffint validum contrahere

te Lixore, nihilominus characterem Ot-

,

Matrimontum, . Item. ibidem patet ,

dinis fufcipit , fed executione Ordinis

quo Jure Cxlibatus facris Ordinibus fit

n

i

caret 5 $1 autem volente Uxore,vel ipsà

annexus.

defunctá, recipit Ordinem & executio-

g

De

nem.

Impedimentum | Confaug ninitatts,

quo S. D. q. $ 4. per 4. art.

Ratio ibid, in Sed Cont, Religiofi te-

nentur ad continentiam , ficut illi , qui

QUJEROIV. Quid deeo fentis?

funt in facris Ordinibus: Sed poft Ma-

LXX.&, 1.

Ceníanguinitas , dicta

H

trimonium. poteft aliquis Religionem

Sanguinis unitas , bene definitur à S.

e-

Antrare, defunc&tá vel con'entiente Uxo-

Thom. a. r.quàd fit vizcslum perfona-

ie. -Ergo & Ordinem fufcipere.

rum 4b eodem Sipite defczendentium,

)

In R.ad z. ait $,D, Si Uxor íciat,& de

carnali propagatioue contratlum, | Ex-

ejus confenfw Vir Ordinem facrum (u-

*

^

Dixi z, Pinculum,

plicatur definitio

fgeperit, tenctur perpetuam continen-

id eft, colligatio feu conjun&io eorum,

|

tiam vovere, non tamen tenetur R eli-

qui ab eodem Singuine oriuntur , dicti

gionem intrate , fi fibi non timeat de

inde Confanguinei ; ob quod majori a-

periculo caftitatis;propter hoc quàód Vir

moris nexu conítringuntur.

Dixi 2,

ejus folemne votum emifit, Secus autem

ab codem [lipite , (tipes autem vocatur

-etiet,fti emififfet votum fimplex. — Si au-

ila perfona , à qua iclique oriuntur,

Eeccecee z.

n;xnif

*

í

5

4

; /T RZC'TATUS XVI, Examen 6,

nimirum Depotes , pronepotes , abne-

mox datis: altera, quahdo inzqualitet

potes;, &c.

Hinc cüm Vir & Uxor

diflant, ut Patruus, & filius fratris.

Ia

;

fint uba caro , conflituunt unum flipi-

quavis ligea diverfi inveniuntur gradus.

tem,

Intclligitur autem ftipes proxi-

Eft autem gradus nihil aliud, quám di-

mus, nonrcmotas, qui refpe&ta omni-

flantia unius .perfonz abalia in eadem-

Linea,

um cft Adam & Eva , quia aliás omnes

Hac omnia pulchré explicat

homines effent cenfanguinei, . Elegan-

S.Do&tor in eodemart, 2,

tem hujuscxplicationem videin S. Tho.

W. 3. Tres funt Kegule pro cogno-

a.r,ad r, Dixi 5. Carnali propagatio-

Ícenda confanguinitate , communiter

ne contracium ; quia peream (olam com-

receptz à Theologis cx codem a, 2.

municatio fanguinis confanguinitatem .. Przzza eff pro linca re&a tam defcen-

"

P

parit.

dentüum, quàm afcendentium , nimi-

R. 2, ex $, 'TRom. a, 2. Confanguini-

rum,Zar fuzt gradaus in lizea defcenden-

tasin diverlas partiturlineas, nimirum

*

te vel afcendente, quot. funt. per[ona una

in re&tam & transverfalem

*

récta fub-

dempta, nimirum períoná Stipitis,

uia

dividirur in lineam defcendentium &

Pater (qui unà cum Matre cft ftipes) fe-

aícendentium ; transverfalis feu collà-

cundüm fe non conflituit gradum , fed

teralis eft eorum, quorum unus quidem

fimul cum perfoná defcendente;ut filius

non genuit alterum , funt tamen geni-

cum Patre,

Una ergo perfona per fe

tiabeodem. — Linea dividiturin gradus

gradum non conflituit , fed comparata

ad alteram.

Eft antem linea nihilaliud , quàm or-

Hinc ait S.D, Períona qua

"dinata collectio períonarum confangui-

primo in progre[fa propagatronis occurrit,

nitate junctarum , feu in eodem fangui-

vel afcendendo vel de[cendendo, diflat ab

Aecommunicantium.

In qua, ficft a-.

aliquo $n primo grada , ut Pater & fe-

Ícendenrium, progred*imur à genitis ad

Óusi; qu& autem [ecundo utrimque oc-

pProgenitores , quarendo eorum flipi-

eurrit, diftaz ia [eeundo gradu, ut auns

tem, ut àfilioad Patrem, Avum, Proa- & üepos, & frc derceps, -

5

vum , &c, & eft principiati ad princi- .. Secwnda. Regula cit pro linea trans-

pium... Si efl defcendentium , progre- ^ veríali equali, nimirum, Ze /inea trans-

dimur à r

r

rogenitoribüs ad genitos, & vería egmali , quot gradibus per[ona di-

eft principiiad principiatum , ut Patris Jlant. à.commnnz (Hipite , totidem gradi-

ad ilium , nepotem, pronepotem, ^ In us diflant ister fe, — Duo ergo fratres

linea tranífvería ponuntur, frater & fo- . vel duz forores diftant inter fe uno gra-

ror, duo fratres, duz

m

c

forores. . Patrue- , du in linea transverfa, quia a communi

les, & Confobrini , & horuni filii ac

flipite , fcilicet Patre & Matre, diflant

nepotes, EFzc linea etiam eft duplex,

uno gradu in linea recta, ut exemplifi-

cat S. D, Patrueles veró & confobrini

nimirum zqualis, & inzqualis. . Pri-

maeít, in qua collocatz perfonz zqua-

funt in fecundo gradu linez transveríz,

quiaà communi eorum flipite, fcilicet

liter diflant à flipite,ut patec in ermplis-

avo

Z

X

TO.233s244

ilitet

3-

fatis,

2 * 1 ];þof' (ämaiyuznlffl[—w".

iti d

dem

plian

x

V z27201-

yno-

Oa W-B,o

r2

WT

t

z

À

J

dtth

i

s*

CUU

J(Zfzu.r

Bifl

ia

lil

N-

4 M

r

Poraon

aiyunil|Puater

dobrlnmanr

Horum

Qu

IVepo.r

QR

epod

J

of

[

ï[d

IN

!3

JHorum

eronenros

072€770.*

t

PL

m

£,

AE

M

ij

EO

as

B7

Aorum

J

l

DO

AVepos

a.

NZpor

NePoJX

4

JVepáur pinr

,

—

dororas orur

[

£2

ab

-Ne

uF

DO

1]

Mpo.r

z;rtz.r

ept.s

2704

E

hs

V ratrüs

Zororaur

j

r2nepod

07162727

D72£P0.4

V orzpor

T.

j

At

ii

rgla

j

D

lt

j

fit

'Iïl,

E li ocad x fipie i g df

(

WO

cum, aktero c-o(yr??gzbne æ;ærit. !

;

seants

—

umE . EM u Mp v WE T .

- 0 - c v c'iupe -——————' - QD - WP AO o R

Bit m d

n hu t C a r r A r a

5

"

De Impedimeätä' A«9Matranonti,

132j

avo & avia diflant duobus gradibus in

QUJARO V. Quo jure conían-

linea recta, & fic de cxteris,

guinitas dirimit Matrimonium , ita ut

s "Tertia Regula eft prolinea transver-

poffit vel . non poffir in .eà difpenfari?

LXXI *». 1, ex $: Thom. hica.3.

fali inzquali ; nimirum in illa, Quer

gradibus Per[ona 'vemotior à communi

in fine corp.dicente : ' Confanguinitas

fHipite diflat ,^ totideza gradibus ipa. Per-

quantüm ad aliquas perfonas impedit

fona diflant inter fe, vel, ut ait S/Thom,

Matrimonium de Jure naturali; quan-

in fine corp, Secuzdüm remotiorem di-

tüm.ad aliquas , de:Jure divino; &

flantiam oportet con[anguimitatem. cor-.

quantüm ad.aliquas, de

HLATI.

nes ftatuto. :

njurc per ho.rqi-

Sicut filius unius duorum fra-

trum: diflat/ ab altero fratre in fecuu-:

Declarat boc ibid. dicei

üs: Ja Matri-

l—— — Á— 0090

dq gradu, quia

tantum diflant à commu-

monio aliquid contra legem | naturz

ni radice. ' Filius Pauli & nepos ejus-

, effe dicitur,per quod Matrimonium red-

dem fíunt etiam in fecundo gradu ob

ditur incompetens refpe&u finis , ad

eandem rationem,

Haz Rcgule funt

quem cflordinatum, finis autem Matri-

conformes Juri Canonico , quibus pro-

monii per fe & primó eft bonum prolis,

inde flandum cft,licéc Jus civile propter

quod quidem per aliquam coníanguini-

fucceffionem in hareditatibus gradusin

tatem, fcilicet ihtet pacrem & filiam, vel

linca transvería duplicet, ponendo duos,

filium & matrem impeditur; non qui-

dem ut totaliter tollatur , quia filia ex

ubi Canoniftz ponunt unum; o&o,ubi

ponuntquatuor. Datadelincis & gfa-

Íemine Patris poteft prolem fufcipere, &

dibus doctrina magis eluceícet ex Ta-

fimul cum; Patre. nutrire & inflruere,in

bula feü Schemate poftea ponendo,

quibus bohum prolis confiflits fed ut

Quid ergo, fi quis à communi ftipite

non convenienti modo fiat.Inordinatum

in quinto gradu diftans vellet eontra-

enim eft, quód filia Patri per Matrimo-

here cum aliqua qua ab eodem ftipite

nium jungatur i fociam , causá gene-

diftat quarto ; tertio; fecundo, imó fo-

randz prolis.& educandz, quam opor-

lüm primo gradu ; valetne Matrimo-

tet per omnia Patri effe fubjectam;velut

nium 2

3

ex eo procedentem :& ideo de lege na-

-dfiimo: Id enim claré fequitur ex

turali eft, ut Pater & Mater à Matrimo-

Regula tertia,

nio-repellantur ; & magis etiam ma-

BU

RA 3, Ántquitus quidem nemi

ter, quàm patéer; quia magis reveren-

ecbat contráhere; imóinvalidé contra-

*ix, que debetur parentibus ,. déroga-

hebatuür intra feptimum confanguinita-

tur, fi filius matrem , quàm fi pater fi-

tis gradum: attamen poflea Innocen-

liam ducac in UIxorem, cüm Uxor Viro

tius IILin Concil.

ateran, reflrinxit

aliqualiter debeat effe fubjecta, . Sed £i-

ufque ad quartum gradum inclifivo,

nis fecundarius Matrimonii per íe eit

tam coní(anguinitaris quám affinitàtis;

:concup*i(centivæ refrenatio , qui alis de-

ia ut jnter hóS gradus nec-validé nec' periret, fi qualibet confanguinea poffet

Eeeceeece 3

in

licitg contrahatur,

Va

TR AGIMTUS.XVT,. Exanen 6,

1326

ia Matrimonium duci, quia magnus

men fuit filia Ada , quia non prodiit ex

V

ceoncupifcentiz aditus przberetur , nifi

eo per modum illum , quo vir natus eft

inrer illas perfonas , quasoportct in ea-

generare fibi fimile in fpecie,ted opera-

p

J

dem domo :converfari , effet: carnalis

tione divinà , quà ita potuiffet ex coffa

copula interdicta::& ideo Lex divina

Adz.fieri unus equus ,. ficut fa&a eft

non folüm Patrem & Matrem excludit à

Eva.

Et ideo non eft tanta naturalis

matrimonio , fed etiam alias eonjun&tas

convenientia Evz ad Adam , ficut filie

perfonas , quas oportet fimul conver-

àd Patrem,nec Adam eft naturale prin-

fari, & que debent invicem altera alte-

cipium Evz, ficut Paterfilie. — Hac ibi,

rius pudicitiam cuftodire, & hanc cau-

& 2. Probobiliuseft, quódattento

fam aílignat divina Lex dicens: Ne re-

folo-jure naturz , feu nifi obftaret alia

(ïä

veles turpitudinem ralis vel talis , quia

Lex pofitiva divina, validum effetMa-

turpitudo tua eft. — Sed per accidens fi-

trimonium in fecundo vel tertio gradn

enis Matrimonii eft confeederatio homi-

conífanguinitatis linez re&z , v. g, in-

num & amicitiz multiplicatio, dum ho-

Per ayum & neptem. [ta colligitur ex

;;

mno ad.confangaineos , ficut ad fuos fe

S, Thom, 2, 2. q. 154 a. 9. ad 3. di-

habet:/ & ideo huic multiplicationi a-

cente ;

In commixtione pertonarum

micitiz przjudicium fieret, fi aliquis

conjunctarum aliquid eft , quod eft fe-

cundünm fe"illdeccnsöcrepugnans natu-

l

tanguine cenjunctam Uxorem ducerct,

quia.per hoc nova amicitia nulla cre-

rali Rationi , ficut quód commixtio

Íceret,

Et ideo fecundüm Leges hu-

fiat inter Parentes & filios , quorum eft

manas & Statuta Ecclefiz plures con-

per fe & immediata cognatio,

Nam

fanguinitatis gradus funt.à Matrimonio

filii naturaliter honorem debent Paren-

Hzc ibi,

tibus; unde Philof, dicit in 9. de ani-

feparáti,

Ex quibus patet, juxta $, Thom. Ma-

mal, quód quidam equus, quia deceptus

:ä

trimonium à confanguineis in primo

fuit, ut matri commifceretur , feipfum

y

gradu linez re&z contcactum, v. g. in-

przcipitavit, quaít prz horrore, eó quód

ter Patrem & filiam , filium & matrem

etiam animalibus aliquibus ineft natü-

ralis reverentia ad Parentes,

Aliz veró

effe jure naturz nullum , nec in eo pof-

erífonz,quz non conjungunrur fecun-

fe difpenfari; Quod magis parebit ex

verbis S, T hom, adducendis ex », 2. pro

düm feipíos, (ed per ordinem ad paren-

R, 2.

tes, non habent ita ex feipfis indecen-

ACG'e

tiam , fed variatur circa boc decentia

Oppozo: Nulla mulier poteft

propinquior viro ,' quàm Eva Adamo,

yel indecentia fecundüm . confuetudi-

utpote Os ex offibus ejus Gen, 2. & ta-

nem , & legem humanam vel divinam :

men Lex naturz non prohibuit eam ac-

quia u(us venereorum , qui ordinatur

cipere in Uxorem.

Ergo.

ad bonum commune, fubjacet Legi. Et

44d boc S/Thom. hic a, 3, ad 1. ait:

ideo ficut Auguflinus dicit , commiftio

WP " usv P NT at

Eva quamyis ex Adam prodiit, non ta-

it anti-

Íorerum ;&-ffatrum " quamö fu

' quior

T

De impedz'»(entzä- Mütrtsonust.

: 1327

usl

quior compellente neceffitate , tantó

nium , quod eá de caufá faltem Jure

Qptt

poftea fa&a eft damnabilior Reli

gio-ne

naturz eft prohibitum ut illicitum.

xoh

prohibente. HacS. Thom,

Hincnec Papa in eo difpenfare poteft,

'z&a

d

Ratio : Caufa przcipua , propter

]3(,4 30

Probabilinseft , quód Matri-

itrds

quam natura annullit Matrimonia in

monium inter coníanguineos primi

it fl

primogradu , eft naturalis reverentia à

gradüs linez tranfver(z, v. g. interfra-

DEUl

filiis debita Parentibus fundata in ori-

uem & fororem contra&um , fit jure

m ibio

gine : Sed hzc Ratio ceffatin fecundo

naturz nullum ; excepto cafu neccffi-

gradu, v. g. innepre refpe&tu avi , quia

tatis,

Ita S. D, claté videtur docerein

RUO

r di

principium filii velfiliz per fe & omni-

verbis ex 2. 2. pro R. 2.ex S. Auguflino

relatis.

t

no neceffarium eft folus Pater , quód

Uibi hicS, Pater per Religio-

autem hic fit genitusabalio, eft per ac-

g

nem non intelligit Legem Religionis

cidens , utpatet in Cain & Abel , qui

feu Ecclefiz, ut putant Adver(arit, fed

p

Itur g

erant verófilii , & tamen non habebant

naturalem Rationem, ut patet ex ver-

Avum. Ergo.

L

*

;I di'

bis quz $, Auguft. fubdit

- Fieri ergo

Ex quo Scquitur , quód diáum Ma-

Xf

debuit, quandopotuit , ut exiflente copia

(it-

trimonium fit irritum Jure divino pofi-

iude ducerentur. Uxores , qua uon erant

n

tivo exprcffo Levit, 18. ut conftat ex

jam [orores, ci nou folüm , iflud st fieret,

verbis $. 'Thom. addu&is pro R, r, ubi

nulla neceffitas effet , verim etiam fifie-

yat

und

etiam Ratio data efl, uri ex ejufdem

ret ,. nefas effet 5 cum talem licentiam

Nut

verbis addu&is ex 2. 2. pro hac R. 2.

át4 exborreat (j aver[etur bumana con-

z

Porró , quód praceptacirca Matrimo-

Dattte

fietudoquafi uunquam licerepatuerit.

nium inLevitico expreffa , lieét fint ju-

Ratio: "Tum quia ob fanguinis con-

de t

dicialia , nontamen omnia fint abroga-

jundionem inter fratres & forores cft

i

ta cum VeteriLcege, conflatex eo.quód

naturalispudor ac reverentia, cuia&us

älþrirm

ipfum Concil, TFrid, ad ea fe r&mittat

conjugalis , alterius. turpitudinem re-

qui

Scff, 24. Can. 3. decernens : 5j quis di-

velans,valdeadverfatur.

'"Tum etïa'm,L

D

xerit , eos tantzum. con[anguinitatis 8

quia cüm ab incunabuliscohabitent, &

u

^ffinitatis gradus ,. qui in- Levitico ex-

aliunde naturaliter fe valde diligant,

[eeut

nifi con

i

primuntur , pofje tmprdire Matrsmonium

2

ugium inter eos ex natua ef-

|pirt

contrabendum , 4 dirimerecontratium,

ytt*

fetirritum ; daretur eis magna occafio

uec pojeé Ecclefam va monumüm illavum:

inflammandz concupifcentiz , adcóQue

lectt

difpenfare, amr eonfhitzere', ut plures

& inceftuoficoncubitüs. Tum tandem,;

u

sppediant & dirimant , anathema fit.

quia nec Ecclefia legitur unquam in

jj

Ratio, curaliqua non fint totaliter ab-

hoc gradu difpenfaffe ; etfi enim Comes

nj

xogata, effe poteft , quia includunt ali.

Armeniacus ex difpenfatione. fororem

i^

quid morale ;. eftenim faltem naturalis

duxetiz in LIxorem , efltamen ditjienfa-

n

iiyü

indecentia (ut ex S. Thom., patet) in

tio confida , ncc eam unquam iimnpetra-

j T

talibus gradibus contrabere Matrimo-

re potuX , & Protonetarius qui cas li-

quioi

'teras

s*

TRACIATUS XVT. Examen 6.

1328

teras falío fabferipfit , extremo fappli-. Jppedimentum — Afrnitatis,

De q?u

cio fuit affe&us tefte /Emilio.-. Similiter

$.. D.

2$5« per. 1.

falfum eft quod refettur de Martine V, ,

"rtioulos, ——

hie enim folünn difpenfavit- in primo

radu affititatis,

;[::

: QUERO..VT.» Qu tua dó l;o-cIfn-

s

Dixiin R. 3« Dempto cafz necefftazis, pedimen

to Sententia ?

qualis erat in primordio mundi , ob

-LXXlL x.1, Affinirasex S, Thom,

73. L« & 3. bene definitur , quàd fit coa-

quam Deus tunc difpenfavit, — Si veró

defa&o alique gentes barbare ut lieita

juntlio /[em — propinquitas . per[onarum

admittant Matrirnonia fratrum cum fo-

proveniens ex copula carnali , licita, vel

illicita, cum commixtione feminum, vel

roribus , in hoc craffé errantcontra jus

naturz , ficut& erranr in polygamia &

ex peteflate ad illam.

Uxorum communitate , ac pluribus

Explicatur definitio, Dixi I, Pre-

aliis.

X

*

pisquitas , quiaper affinftatem duz fa-

miliz, fanguine diftantes, fibi appzoe-

&.4. Infecundo & ulterioribus gra-

Dixi 2.

dibus confanguinitatis linez transveríz

pinquant feu conjunguntur,

Matrimonium non efl irritum jure na-

proveniens ex copula carzali , quiaxafïini-

turz , fedtantüm Ecclefiaflico ,. c. z2

tas completa. & perfecta pro cauía re-

debet, deconfang. Undein c.gandemus,

quirit Matrimonii confummationem,

de divort, innoc. IIL .decernit , quód

Dixi 3. Licita vel illicita.

Si provenit

- inaliis gradibus ultra primum , Infideles

ex copulálicita , dirimit defa&to Matri-

Martrimonio juncti , ad Fidem conv«rft,

montum ufque ad quartum gradum in-

$i

noníintfeparandi, Ergo. Prob.conf,

clufivé , olim ufque ad feprtimum.

'uia Infideles , licéc non teneantur Le-

ex illicita , nimirum extra Matrimoni-

um, feu fornicaria, dirimit ufque ad fe-

ibus Écclefiz , bene tamen jurenaturz,

j2

x quo Sequitur, quod Papa poffit di-

cundum gradum inclufivé, ut patet ex

Trid.Seff. 24. c.2. de reform.olim uf-

fpeníare cum aliquo , ut ducat filiam fo-

quead quartum, Dixi 4, euz commix-

roris fuz ; ficut exgravi caufa folet di-

fpenfare cum Regibus aliisque Magna-

tione feminum 5 quia ad contrabendam

tibus, Vide Conc. T'rid..

B

affinitatem perfc&am & confummatam

de reform. matrim.

Seoml,zcj..* Eaifs

requiritur copula perfecta , feu genera-

Quid cenfes de fratribus ac foro

ribus

tioniapta , qua fit cum effufione & re-

exaltero tantüim parente , quos medios

ceptione feminis virilis intra vas natue

Ícu femi-fratres vocant ?

rale mulieris, quomodocunque intto-

Dico cum communi fententia , Eft de

ponatur , five per attrationem , five per

—— —— M

iiseadem , quoad prafens, Katio, que

itiduftriam etiam diabolicam : quia tunc

Sunt.enim ve-

de Íratribus germanis.

fufficit ad generationem , , fiuntque , vir

ré fratres & forores , licét aliquo.modo

& mulier una caro: Hinc ex.congretiu

à vinculo fraternitatis recedant:-. Hinc

fpadonum , faltem utroque . tefliculo

carea-

& dc illis intelligirur R. 3,

—

"

De lmþedimenti; Mairimonii.

1229

earentium, & ob id femen generationi

Àm.2, Aflinitas e&-duplex:'U nalines

L

aptum non emittentium , non contra-

re&z, & xqualis; Altera liaez tranf-

verfalis,

In linea recta affinitatis col-

hitur affinitas, bene tamen ex commix-

locantur. afcendentes: & | defcendentes

- tione cum: feemina invita, infana , dor-

miente, ebrià , quia cum ea poteft fieri

illius perfonz , cum qua copula fuit ha-

bita.

It«

actus generationi aptus, Dixi f. vel

In traníverfali autem fünt éjuf-

ex pote[Late ad illam , puta , ad copulam

dem Confanguinei linee traníverfz ;

»m.

licitam , qug poteftas habetur ex Matri-

v, g. Paulus co

5

[ea

novit Annam Conjugeta

/

inonio rato,non confumtnato , ex quo

fuam , quz habet Patrem & Matrem,

etiam oritur affinitas dirimens Martti-

fratres & forores ; Pater & Mater An-

M

nz fiunt affines Paüli in linea re&ta ,

monium ufque'ad quartum gradum. c.

i

porro35.q. 3. Eftautem atfinitas in-

frater veró & foror in linea tratsverfaliz

completa, feu non perfe&a, ac initiata,

Porró Stipes in affinitate fünt duzill

I

períonz , quafeinvicem carnalicer co-

quam aliqui DD, magis volunt appel-

li

lare impedimentum publica honeftatis

gnoverunt ; & ille non dicuntur fibi

l

(attamen cum prediéta yi dirimendi,ad

affines, fedfünt principium affinitatis,

l

differentiam illius impedimenti , quod

ex eorum copula carnali confurgen-

[«

oritur éx fponfalibus, dequo fuprà )

tis.

j

quàm affinitatem , íed malé, Ita enim

LXXIT, &,3. Procognofcenda af-

"

ad propofitum aic S/T'hom. hica, 4. ad

finitate ejufque gradu ferviunt hx qua-

j

2,Vir & mulier efficiuntur in carnali

tuor Regule ; Praefl: Per Matrimo-

tl

copula ana caro per commixtionem fe-

nium omnes confangui'nei Viri fiunt

!u

minum. . Unde quantumcunque: ali-

affines Uxori , & é contraconfanguinet

j

Uxoris fiunt affines Viro , ita ut Uxoc

quis clauftrum pudoris invadat vel

flle

frangat, nifi commixtio feminum fe-

poft mortem Mariti non poflfit nubere

l

quatur, non contrahitur ex hoc affini-

alicui ejus confanguineo, necé contra

H

tas,.

Sed Maàtrimonium affinitatem

uíque ad quartum gradum : nontamen

l

caufat , non folüm ratione carnalis coó-

propter hoc coníanguinei utriufque

!d

pulz, fed etiam ratione focietatis con-

conjugis fiunt affines inter fe : fed hi

n

jugalis;' fecundüm quam etiam Matri-

poflunt inter fe nubere , five mortuis

n

monium naturaleeft, Unde & affinitas

five adhuc viventibus illis conjugibus.

n

oritur ex ipfo contractu Matrimonii per

Hincduz cermanz forores unius fami-

[-]

fe

verba de prefenti ante carnalem copu-

liz poffunt contrahere Matrimonium

J

lam. - Etfimiliter etiam ex fponfalibus,

cum duobus germanis fratribus alterius

9-

in quibus fit quzdam pactio conjugalis

familiz ; folet quidem hc vocati affi-

focictatis , contrahitur aliquid affinita-

nitas,fed eft per accidens talis.

ti fimile , fcilicet publicz honeftatis ju-

Ratio:quia eft inter perfonas, quarum

ftitia.

neutra per copulam carnalem ei perfe

'Hazc ibif C&æ verba fvuntnf'af

tis darg.

caufam dedit, cüm etiam pofft effe inter

ä

FÍffffff

» Virgi—j

"

m

ass

1330k

TRACT.ATUS XF4 ExamenG.

Virgines & Perfonas omnis copule car-

gradu'aænitatisjungït'uïr/mul.ierï. Idem

nalis expertes.

eftde confanguineis mulieris in ordine

Í

Ex his Sequitur 1. quód filius Mariti

ad Virum, |Si quis ergo vult cogno-

ex.alia Uxore poffit contrahere cum filia

Ícere fuos affines , infpiciat arborem

Uxoris ex alio Matito , feu privigna po-

confanguinitatis mulieris , cui fi qua

tefl nuberefilio vitrici , & é contra pri-

períona. fit infecundo vel tertio gradu

vignus filie noverce,

2, Poteft quiä

confanguinea , in codemgradu erit af-

ducere matrem fui vitrici vel noverca.

finis marito , . & é converío.

Hzc om-

3. Poteft quis fucceffivé nubere duabus

nia patent ex Schemate Confanguinita-

faeminis ; quarum viri fuerunt germani

tis & Affinitatis.

fratres, v. g. Petrus & Paulus fratres

QUJERO VII.

Quo jure àáffinis

ducunt , unus Ánnam , alter Mariam ;

tas dirimit Matrimonium , ut poffit vcl

Á

moriuntur Petrus & Paulus , poteft Jo-

non.poffit in ca difpenfari ?

annes ex tertia quadam familia ortus

L XXIV.3s. 1. Probabilius eft,

quöd

ducere Annam, & eadefuncta Mariam,

Matrimoniumin primo gradu affinitaris

4. Pater Sponfi poteft nubere filiz. vel

linez re&e. . ( v. g. inter novercam &

matri Sponíz,

privignum , vitricum & privignam;

Secunda Regula ; Ynter Virum & af-

Íocerum. & nürum , Íocrum & gene-

fineslxoris non oritur impedimentum

rum) f,it-jm'c naturz invalidum 5 adeó-

affinitatis , nec à contra inter Uxorem

.

que,nec Papa in hoc impedimento di-

&afflines Viri,

fpenfare potlit. .. Colligiturex Apoftolo

*

Ratro ; Quia: affinitas non parit af-

1. ad. Cor..5. . dicente

*

"udaur anter

finitatem ,. ut docet S, Thom, hic a. $.

vosforuicatios citalis. qualis neque ime

Hinc Vir mortua fua Uxore poteft con-

ter Gentes s 3tà nt Oxorem Patris f ali-

trahere cum quavis affine fuz Uxoris,

quis babeat;./ bi Apoflolus-non tan-

idem eft & converío de Muliere.

tüm . (ut Adverfarii putant ) exaggerat

injuriam Patriillatam : fii$forté adhuc

- Vértía Regnula ex jam dictis colligitur,

ad difcernendam- affinitatem ; tam per

vivcbat . .fed ipfam fceleris immanita-

fe.quàm per accidens talem ; nimirum,

tem. . Cui , indubié quia ipfi Juri na-

Sinec vircarnaliter cognoverit conían-

turg adverfatur , Levit. 20, flatuitur

guineam illius mulieris, cui nubere vult,

hacgraviffima peenat

u fipra Uxo-

nec mulier ullum €ontfanguineum cjuf-

rem filiam , duxerit matremejus , fcelun

demviti, fiqua inter cos fic affinitas, ca

epexatus eft ; vivusardebit eum eis 1 ec

folüm.eft peraccidens : nec impedit Ma-

ermatebit tantum uefas in qedio ve-

trimonium,

Ratio cít anté data.

férs.

Ubi étiam ;-ut-ex téxtu.patet j

mixtim connumeratur cum Sodomia &

:]

zarta Kegula ad. deprehendendos

gradus affinitatis per fetalis ,. efl :

In

beftialitate,& plüshis exaggerarur.

quoto confanguinitatis gradu, aliqua

Ratio ;:.INon folüm civiles & culte

Íed & barbarz géntes ex dictamine &

p:?r[ona cft juncta Virosin eod?p; euam

pudore

—

P n

De Impedz'menti: Matrzmoniz.

1331

a

Iie

pudore naturali averfatz funt congreí-

Quod permittcre non potuiffet , fi tale

Matrimonium eflet jure naturz nullum:

Q«

Íum conjugalem privigni um noverca.

(

.Éftenim contra naturalem reverentiam

quod jus etiam Infideles obligat;

Tan-

.Patri debitam , commifceri. cum. ejus.

dem nonfemel Sedes .Apoiï:olicar, utim

us

hoc affinitatis linez. traníverfz gradu

ü

1

etfi mortui, Uxore: utpete cum qua ipfe

* fa&useftuna caro,

matrimoniuni contraheretur, difpenfa-

i

I

Nota, quód hzc Ratio etiam probet

vit cum Principibus.

d.

idem. affinitatis impedimentum . diri-

Quid dicendum , fi affinitas Matri-

.imens jure naturg naíci ex copula forni-

monio fuperveniat, utífivir committat

D

caria, fic utquis non poffit valide du-

-adulterium ac inceftum .cum confan-

cere concubinam Patris fui aut filiam

.guinea lixotis, vcl é contra Uxor cum

d

coníanguineo Viri?

ejus,

B£, 2.

Probabilius eft , quód Matri-

Dico$ lmpedit , ne nocens ,

nitdi

EX

1

moniutn in primo gradu affinitatis linez

fpenfationem. obtineat , poffit petere

tranfveríx , licéc gaturali jure & gen-

debitum ; non tamen priyatur facultate

tiumíit valdeindecens, non tamen fit.

teddendi ,. ne innocens ledatur ob de-

lj

li&um alterius.

invalidum , itautexgravicaufà, prz-

Difpeufationem illam

poffe dari ab Epifcopo, plerique docent,

fertim accedente publica Superioris , ni-

- mirum Summi Pontificis au&toritate, li-

De hac re plura vide infrà Éxam. 7, n

*

IO0O0,

cité contrahi poffit , v.g. inter Uxorem

9

" & fratrem defuncti mariti,

(

Quia fic videtur dictare

Cbgnatz'o Spiritualis Cj Legss,

J«

Ratzo 1. P

naturalis reverentia ergafratrem , etiam

$, Thom. Quefi.-$6,

