
neg.maj Et diít, min, fama nonpe-

alterius ; ficut ex infamia Religiofi fe-

teft poffidetico modo quo bonafortu-

quiturinfamia Coenobii. 2. Situafa-

nz,conc.min. , alio modo ,neg. min. &

ma fit necefria, ut alteri przftes offi-

conf. Non enim polfeffio bonorum,

eium ftricto jureei debitutn , uti eft fama

quorum homo ef Dominus , ef cjus-

Perfonz publicz , Epifcopi , Abbatis,

dem rationis in omnibus. . Unde fuprà

Prioris, Parochi, &c. ut fübditos bene

di&um e£ , quàd aliquorum fit quafi

fegat.

3. Si non quidem ex officio,

poffeffio. Hinc pecuniz v. g. polfi-

benetamen ex charitate tenearis proxi-

dentur, quia funt in noftta manufeu.

mo (ubvenire, per infamiam veró red-

potefate , honor veró & fama (cüml-

L

datis ad hoc ineptus, tunc teipfum infa-

terius poffeffionis non funt capaces)

L

mando peccas contta charitatem : ficut fi

poffidentur in mente vel ore aliorum,

Mi

quis pecunias, quibus pauperes poffct

qui bene. de homine opinaptut ac lo-

uuntur.

:

MS,g

juvate , projiceret in flumen,

il

Oppono contta R. 4. Res qua cadit

An & quando poffit qu'eipfum&if-

N

fub dominio , poteft poffideri : Sed

famate,vide infrà in hoc Tra&Exam f,

doni

fama non potcft ab homine poffideri.

n. 107,

jutiis

t f

SSAm

PX2

(

T.

h

d

E

Q

Ny/

0

x

A

uX

Mi

E

—

l

ij

4

-

Wog

/l

Z

*

7

/

ia

/,

j

]

RC

nomml.

jl

f(

^

—

N

N

Su

—

3

s.

ER

N

Y

df

23

( .

C

ERN

T

N

s Ó

ïx

li

CA

*emp^

lülilnpm

(lïuäïu:g" í

Pt

hr CUü

l inta;

,*

"t

üP]muS

- E—XAJ

$Ms

$49

be Danfzinii acä?n'/itiane.

GuSNESEN

gnue nse C

cc Qu

n

QUb gi6 qUbgub 6t

t(i t

À,

EXAMEN Il .

Idl

1

- De modo acquirendi Dominium verum , qua cvel communes

fumt , nuel dominium amiferunt , cuel nunquam

I

- dominium babuerunt.

.

3

"UJERO L. Quid fentis de Do-

Ratío: Quia in z. cafu cenfentur re-

w

minio animalium | manfücto-

)

cupetáffe nativam libettatem , fecus in

hu

h

Q

rum, ac manfuefa&orum feu

primo,

*

E

3. Ani

malia mert fylveftria feu

ia

cicuratorum , fylveftrium?

13

XL, &, r. Animalia domeltica feu

in fylvis & montibus Cut lepotes, cetvi,

aves, &c. ) & inlacubus, fluviis, pifci-

*,R'xt-

pet naturam manfueta, uti funt oves,

boves, gallinz , anfcres , porci dometti-

nis , &c, oberrantia fiunt primó capien-

tis,

"

ci , &c. licet ptocul aberrent, & domini

«cuftodiam egrediantur , manent fub ejus

Ratío: Quia;quod nullius eft;natura-

(

"

dominio, eaquecapiens vel rapiens ex

li ratione adjudicatur primó occupanti ,

juüi:ia tenetur rcftituere , imó & ovem

nifi loci. confuetudine alitet. obferve-

tut.

:

ex faucibus lupi ereptam, etü mor-

tuam.

E. 4. Sidicta animalia primi capien-

Ratio: Talia animalia ex natura fünt

tis cuftodiam evaferint ; recupetant na-

manfueta & domeftica. Ergo perfugam

turalem libertatem , & fiunt poftca ca-

"

nonacquitunt libertatem,

pientis.

z 2. Animalia pernaturam fera fed

Ratío, qua anté $ quia iterum erunt

nullius,

induftriá hominum maníuefa&a feu cí-

curata , V, g. cuniculi, falcones, cervi,

E. f. Sianimalia,v.

e]

e.cervi,&c. tran-

columbz,&c, quamdiu habent confue-

fcenfo muro diffugiant ; vel aves , perdi-

tudinem redeundi , aut faciliter reduci

ces , phafiani, &c. avolent 5 vel pifces

goffünt ; tamdiu manent fub dominio

tuptis.feptis ex inundatione emigrent &

ejus cujus funt, & Íine injuftitia non

vivariis , & non fit fpes redicüs , vel recu-

goffunt ab aliocapi $ fi veróconfuetudi-

perationis , fiunt primó capientis,

nem redeundi amifetint ; fiunt primó

Ratio : Quia fic redeunt ad naturalem

capientis.

libertatem."

Zzz 3

» 6

556

TRACTATUS VIIL. Exam. 3

Kefp. 6. Si animalia feufera,&c.con-

Ratio : Quia in ptitio cafü feta mo-

tineantur in Íylvis , feu faltibus magnz

4

raliter jam eft apptehenía (eu occupata,.

vaftitatis feu amplitudinis five arte five

nonautemin Íecundo.

t

natura circumfeptis, iftz fere non funt

Y

eoipíofub dominioillius, quicf domi-

Fenatio.

[;

*nusfylve,

Ratio : Quiaadhuc cenfentur gaude-

QUJERO IT, Q;lid de c:; cenfes?

h

XLI. R.z. Venato fecundüm feet

N

1€ fnà naturali libertate,

Exquo patet , oppofitum effe dicen-

licita , ut patet ex S. T hom. 1. p. q. 96

2l

li

dum, fi ita inclufa fiut , ut pro libito

a. 1 in c. & hic q. 64.a. 1. ip. c. dicente:

4

/Poiïintcapi, vel illic repofita.

In ordine verum . imperftitima funt

Refp.7. Examenapum ex tuoalveario

'(

propter perfeéfiora , plauta yropter.

[

avolans , quatndiu ante tuos verfatur

animalia , animalia propter humi-

oculos , fic ut à te facilé comprehendi

fünl'!, :

nem. — Inter alios autem ufus maxi-

g

poffit , tamdiu fübeft tuo dominio : fi

mé nece[far us effe idezur, ut anima-

»

D

veió difpareat-,& difficulter rurfüm ca-

[

^i

l

M

ij

pi poffic , erit primi capientis; licetintuo

liaplantis utantur incibum , Q fht-

1]

mines animalilus , quod fie mur-

umj

capiatur fundo.

Ratio : Quia,quód alia animalia , v, g.

zifüatione eorum frri man pateii,

p

aves , intuo fundo confideant vel nidifi-

hd.

&c. Hinc jus nature pulliin particu-

cent, nonco ipfo es eorum dominus, ut

lari attribuit jus venandi , (ed omnibus

'

tl

l;

conftat ; benetamen fi eaapprehendas &

teliquit liberum , ficut jus occupandi -

capios, Ergo fimiliter.

alias resà pemine adhuc occupatas.

D ag

Sed menne pollum quemvis extta-

Refp. 2. Jure Canonico Venatio eft. .

Ti

fity

ne.m impedire ; nead capiendum illud

prohibita perfonis Ecclefiafticis , nimi-

exam6 apum agrum meum ingrediatur?

rum clamorofa & periculofa feu qua it

M.

z

"A firmo, Potes,

Imäüw

cum tumultu & magno ftrepitu armo»

rum, canüm, Corniculi Venatorii. Item

imfm,u

Sed quid (, contra prohibitionem

meam capiat ?

fi nimis frequens fit , & folàm gratiàvo-

f()nl,än

-Dico: Etit capientis; fed tibi tene-

HOC- !

luptatis fiat.

,

rur compeníare damnum , fiquod intu-

Ratto pral;z

bemdi ; 1. Quia inconditi

Kdigig

lit.

prohibi

clamores, qui in tali venatione fiunt,Cle

Refp.8. Si unus feram vulneravit, fed

ricorum modeítiam dedecent & mul-

Bidcden

tüm laxant.

alius cepit, diftinguendum e& : Sivul-

2. Ex illa frequenti ani.—

:

Opn,

nus cft mortale , adcóque fufficiens ad

malium cede facilt affumituc quedam

gi()üsn()m

eam capiendam. , & vulnerans in(iftat

ttüculentia , vulnerans clericalem mane

Iw an::j.

ptfrfccutiorii*feræ ; cum morali certitudi-

fuetudinem.

3. Ne bona , pauperum

: D'þtïrzi ;

dine llam capiendi;eft vulnerantis; (ccus,

neceffitatibus aliisque piis ufibus defti-

cít capientis.

nata , expendantur in Venatores,Cane —

accl-

Ug í

1 ;

k

| M (ii

1

»

5

De Dominii 4&9:&4/:'1:'0;:& !

Apoftolotum Luc. $. v. 4. unde S. Hie-

ls

ad&ïpitfe;s. TTalis ergo Venatio proquan-

.

titate fcandali erit peccatum mortale ,

rIOD. C. I I, dift. 86. ait

.

Penitis non

veniale veró (ifiat tàró & aþsque Ícan-

inenimus , in Seripturis fantlum ali-

dalo.

quemlenatorem , Pi[catores invenimua

& 3. Quieta Vkemtio cam retibus,

þmä?os.

laqueis, paucisque canibus five fiat cau-

Refp. 4. Reà ptqhiberur Venatio

sá neceffitatis , (ive honefte recteationis,

certisaunitemporibus , quibus animalia

aut exercitii gratiá , modó fiat raró, nul-

vel fant gravida,vel parturiunt , veltem-

R

lum eft peccatum.

porenivium , quo facilior e(t corum ca-

Ratío: Q ia Trid. Seff. 24. c. 4. ju-

piura, ne nimiüm deficiant.

Item re

WF j

bet Clericis , ut abftineant ab illicitis

fiat certis in&rumeptis quibus foboles

i

venationibus & aucupiis.

Etgo fup-

extinguitut velabigitur. Item nefiat in

L

Pïf

ponit, aliquas( nimirum modeftis ) ve-

alieno fundo,

i

U

nationes effe licitas.

Refp. $. Potuerunt Principes jufté

Utl

ïOppma : Ergone condemnandi funt

fubditis prohibere Venationem.

Clerici illi , nimirum magni Pralati ,

Ratíozes juz funt. 1. Ne ex permilfa

j

qni fimul (unt Principes , vel cum Jutis-

cuivis venandi licentia omnino pereant

li

dictione fzculari fimul habent bannum

2, Ob convenien-

animalium fpecies.

jäl"

Iyivetceac jusforefti , fifaciantclamo-

tem Principis faftentationem & recrea-

lIt

tofas Venationes?

tionem.

3. Ut fubditis tollatur occa-

u

Dico: Sifiat rariüs , & ex honefto

fio tenendi arma pecicalofa, quibus ad.

j P

fine,ac (inefcandalo , debitz modeftiz

bellum inteftinum (c armare poffent.

g

limites non excedendo , non ideofunt

Si ergo lataeft lex prohibens fübditis

"

condemnandi. .

Veuationem , tenenturneetiam exteri eà

n

k

s

Rátio : Nenatio fccun.;!üm fe eft res

Lege ?

y»

/

ial

indiffetens, — Etgo poteft fieri licita vel

Affirmo Ratio

"Ad. populi gubet-

Unüux

íllicità , nimirum ex circumftantiis per-

nationem moraliter neceffecft , ut qui

)*

fons, finis; temporis, ac modi,

ei vel ad tempus fc admifcent , ejusdem

J

Hoc certum eft, quód Monachisac

populi inftitutis fe conforment.

Religiofis Venatio adhuc ftri&ius fit

, 6. Priaceps tenetur refarcire da-

rohibita , eorumque profeffionem ma-

mna, quz ex refervatá Venatione ; vel ex

T (

is dedeceat.

1

"

um

y

Venationis. exetcitio, quo fegete: v. g-

Oppono 2. Pifcatio Clericis ac Reli-

conculcantut,(ubditis inferuntur.

j dhe*l

giofisnon efttam &Rri&e interdicta, cut

Ratio: Quia par non eft , ut Prin-

XXWVW

x

P.

j

H

j

ff

ergo Venatio ?

ceps capiat deleQtationem cum damno

Difaritaseft : Yum quia expifca-

aliorum.

Excufatut tamen, fi populus

1j

-

'tione non fequitur inconvenientia , uti

liberé confentiat.

M

hL

di&um eft fequi ex Venatione. Tum

Ratio: Quilibet enim fuo juti cedete

j

M

j

ï M

P AC ü:

gtiarj quia pto pifcations ftant exempla

Dixi,

*

*

JTRACTATUS FIIL. Examtn .

?

552

Dix i liberà ,id eft)noncoa&te,nec ex

dominum fuum,

Ratío : Quia illi pifces .p&rtineqt ad

metu teverentiali ergaPrincipem.

Refp.7. Quando Principes & Domini

Refp. 3. Idem eft de pifcationeinlo-

aliis prohibent Venationem, non debent

coalieno , etiam non circumfepto, fi pi« *

imponere paenas crudeles & exceflivas:

fcesnon funt ibi nifi ex eo, quód dominus

fufficit enim pro primà vice transgref-

eos ibi pofuerit.

forem punire poená pecuniarià; pro 2,

Refp. 4. Si pi

Íces füptis feptis gmi:

ü

.

u

'duplá

.

pro 3. addatur aliquid . aliud.

gtent, & non (it fpes reditüs vel recupe-

Contra zquitatem veró eít paena mor-

tationis;fiunt primó occupantis,

4l

tis, mutilatio membti, & fimilia, ait no-

Ratío : Quia redeunt ad. naturalem

fterLublino citans Rodriquez.

libertatem.

,

E

| n

LU

Ratío: Quia hec pona mon elfet

Refp. f. Idem deavibu

s,þerdjcibus,

hafianis,&c.,

n

proportionata delicto fed excedens; vita

A

enim hominis indubié

pluris aftimanda

Refp. 6. Sipifces contineanturinla-

eft quàm beftia,

h

W

cubus magnz amplitudinis fiveartefive

-Refp. 8. Feram , queagrum tuum

naturá circumfeptis , ita ut nünquam

nà

i

vaftat, fidamnum , feram abigendo , aut

fuetint capti , necibi repofiti, &aqua ex -

aliter avertere nequeas, licité occidis, ita

lacubus non poffit educi , nec pifces pto

*l

Tij

ut occifor przcise ex hac cauía puniti

libituextrahi; pifces non funteoipíofub .

non polfit ; modó probare poffit , dam-

dominio ejus,qui eft dominus lacüs.

M

hls

num aliteravertetefe non potuitfe.

Ratío patet n, 40, ad R. 6. ibid. -

Ratio : Homocum moederamine in-

Refp.7. Volucres fylvefttes vagabun-

lt

culpate tutelz poteft occidere homi-

da fiunt primi occupantis, nifi certoloco |

Mu

nem invadentem, de quo infrà Tract.9,

claudantur juxta di&ta.

D P

Exam,2.n.28.cut non & feram*

-

Refp.8. Redt? prohi

bentut piícatio& |

j,

aucupium iftis inftrumentis , quibus ve

lij

Pg'/Eaiia ^ L/!u?upiztm.

pifeium vel avium foboles penitüs ex-

Ia

tinguitur, vel abigitur , utfit immitten-

D

QU.JEROTITIL Quid de his judi-

do aquis vel fylvis eos cibos, quibusaves

k

€a5?

velpifces moriuntur, & aqua inficitur,

fUdlnem

XLIL 1. Pifcari in aquis aut flu-

Si quis tamen non multàüm nocttet »

"

W ful t

mipibus comtnunibus , licét fit prehibi-

mortaliter non peccaret,

i cuivds

Ritra

1

tum non tamen eít peccatum mortale,

Nota , quód jure commun

d!f l]

nifi magnum fiat nocumentum ; necpi-

quidem liceat piícari in mati & publicis

Sle(

Íces capti funt reftituendi.

fluminibus , defa&to tamen Reges; Prin-

Mdan

r

Fatio patebit infrà de lignatione in

n

cipes, Respublice & Communitates fi-

nl

"

fylviscommunibus.

bi jus pifcandi refezvárunt , vel alii do:

t

cárunt. Unde confuetudines locoruim

hi

Refp. . Pifcatiinalieno vivario clau-

à 4

fo furtum eft,

P[(u

funt oþl'egvandæ,

»Coïlllr/rl.-; ,

iPPOHej

s

| D: Dominii acquifitiane.

555

Calumäariæ.

triendas proprias columbas , lic&t ed oc-.

cafione indirecté attrahanturalienz : a(É

QUAERO IV. Quid de his fentis?

uti feminibus alienas columbas diredte

XLIIIL, z;. 1. Columbaria funt licita,

attrahentibus,non eftlicitum,fed lege po-

nifialicubi fint (Pecialiter prohibita,

fitivà prehibitum , nifi forte eífet ali--

Ratio : Tum quia jam eft przfcripta

eubi confüetudo, ut cuivis promifcue

confuetudo omnium fer? genuium. Tum

w

liceat alterius -columbas quovis licito

MU

etiam, quiaetfi cempore meflis & femi-

xmodo fibi attrahere,

Patet,

nis columbz alantur ex feminibus terra

j

Refp. s. Qui capit columbas extra

[

mandatis vel colle&tis, per hoc tamen

leucam à Lege taxatam, non peccat, nec

non damnificant, quia fpicas erectas

teneturad reítitutionem.

non decerpunt , fed tantüm colligunt

J

Ratio: Quiajam cenfentur eífe com-

grana delapía , uti& tempore feminis

munes,

i

non detegunt grana quz terra obtexit,

fed folàm ea quz jacent in propatulo,

p

Lienatio, Paffio.

d

aliis peritura, ut patetex eo, quód in a-

gro(inquo columbarium eft fitum) non

UVvERO V.

uid dehis?

minus frumenti colligatur quàm in aliis

XLIV, Ante R, Nota,quód Respubli-

vicinis,

Ca fuis civibus lignationem vel pattio-

y

3., 2., Quoad comlumbaria maxime at-

nem in pafcuis vel fylvis communibus

r

tendenda eít confuetudoloci, quz fi fit,

poffit juite prohibere, faltem fecundüna

h

utcolumbz alantur domi , vel in agris

certum modum & menfüram, v.

c

ne

o

proptiis, peccat dominuseorum , & te-

tali tempore paícant , talem ftirpem;

jjb

netur ad refitutionem, Ííi vicini ab iis

ligna naífcentia , arbores majores exícin-

damnificentur,

dant, cüm hoc bono publico valde expe-

h

atl

diat.

Ratie : Qui volens eft caufa damni

Dixi , fecundum certum modum ,

i

proximi, p

quia abfolutt & totaliterid inhiberi non

?ccät & tenetur compenfa-

)0165

res

poffe videtur , nifi aliunde fibi poífing

u

!

V. 3. Si columbz retineant confue«

providere. Cüm enim finguli habeanc

du

tudinem redeundi ad. faum columbari-

jus exinde fibi providendi , absque fuo

Tj

i

um, furtum conimittit,& ad reftitutio-

confenfü eo jure fpoliari nequeunt, Hoe

mllh"m

notato,

nem tenetur, qui eas capit, rapit, vel

«

occidit inalieno columbario , velextra

Refp. r. Quieft membrum Commu-

i coüm*

d

ilud, Si eam confüetudinem amifilfe

nitatis alicujus pagi vel oppidi , fi contra

(j

credantur, licite capiuntur,

prohibitionem pro familie fuz neceffi-

"

Ratio: Quià in 2, cafü cenfentur fub

tate in fylvis communibus ligna cedat,

p

i (j

nullius effe dominio, fecüs in primo.

non peccat morctaliter, nec tenetur ad re-

vl[Ju ]

h

Reíp. 4. Licitum quidem eít íine

ftitütienem , madó nonfaciat magnam

fta

1fu"ïu"ml

ude apponege bonum pabulum ad nu-

fttagem,

Áaaa

Ratio:

"g"

/

2554

TRACIARUS FIH. 'Ex;:mm 32

oppidi vicini, mortal

Ratio: Quia non accipit alienum, fed

iïf:ïi : peccant, & ce-

nentur reítituere,

«juod fibi cum aliis communeeft: Quia

xamen contra prohibitionem facit, ordi-

Ratio : Quia accipiuntaliena:

matietenetur ad pcrfolvcnd.amï mulcam

- Refp. 6. Excufari tamen polffunt fal-

1

poft fententiam Judicis.

tem à reftitutione, íi incola unius oppidi

viciffim in fylvis alterius oppidi conlüe-

Refp. 2. $i in cafü pofito fiat magna

verunt ligna cedere

*ftrages & damnum, Íylvam vaftando,

ï

Tigna prohibita.vcl nafcentia, vel majora

Ratío: Quia

fatio.

tunc eft mutüa þcomþ&;na

nobilioraabfícindendo, eft grave pecca-

Idem eft, i certó exifïii.metuf , Vicinos

tuim, & incurritur onus reftitutionis.

Ratio: Quia tunc non poteft prafumi,

folá mul&tá à deprehenfis exactà elle con-

l;

|

quód Respublica folüm prohibuerit fub

tentos,

E

]

jl

b cna,

Hec Suilila peteftne eífe corpota-

lis?

"

Refp. 3. Si tamenin hoc cafu certum

Dico, minimt , fed debet effe pecu-

*ellet, Rempublicam fola caena cententa-

xi, quod colligi poteft ex eo, fi à depre-

niaria, & moderata; cüm tales, licét

"*henfis tantüm exigat peenam aut mul-

reverà furtum committant , infamiá ta-

men furum notari non foleant.

L

'&am , non veró damni compenfationem,

I

il

.tuncá reftitutione quidem excufa:pr,fed

XLV. Refp. 7. Quod dictum eft de

Patet,

lignatione , pL'OPortiorialitc: dicendum

LE

mon à peccato,

Refp. a. SiSylva à Republica fit alte-

eft de paftione.

lr

duos cafus, I Excufatur

Ti

xi vendita vel elocata, alii fine peecato

Addo tamen

ldem

nj

mon poffünt in ealigna cedere,

viator neceffitate compulíus paícens e.

Ratio : Qu

eft (i fylva fpetet ad privatas perfonas.

quum in vicinis pratis,

[

neceffizas legem non habet, 2. Si ant

&0 fh

Ratio; Quia eft acceptio rei aljena

N

j

j

h

invitodomino, Érgo eft furtun.

mal fine tua culpá ami fium depafc'atalic-

b

lw.

A

ere animal

X

Oppono: Non eftfur qui in loco'alieno

num , & velis potiüs relinqu

:X reftituere damnum, es liber d refti-

N

znoncircumíepto venatur, Ergonec in

ihoc cafu,

I

tutione, L, 1. ff. fi Qeadrupes pauperiem

/Neg. conf. Quia atbores funt pxoprii

fecit,

N

Quid fentis de herba, qua poft fruges

N(tj

Xraétus fylvarum, non item gntm-älia per

Hha D

i ylvam vagantia.

jam collectas in proprio alicujus agro re-

2

D

i

j

A

l)

Quiid tenes de lis,qui ligna ficca cedunt?

ftat, vel poftea creícit , etue communis

[

cun&is illius tecritorii incólis?

l.l

Y

qt-';i'-.:i've de pauperibuc ?

iXre: Non cendemno eos pecca-ti

Dico: Penfandum eft ex locorum con-

W ( jra

—

ainorvalis, & hoc ob tacitum vel przfum-

fuetudine & Iegibus z 'plerumque.nlonf

HH&/ l&' |

n

tüm confeníum deminorum talia ligna

ceníetur efle quulnzapïis.

5

arum zeítynantiuuii

l

Relp. 5. Qui éad

unt Iig-na" in fS'ïva'

Q

Y

m

2

1

De Dominii acquiffstane.

$55

&ar

x

XLVIL Aute R, pro diis & dicen-

Genma cr Vena Metallica.

disNota, varia effe bona quz dicentur

inventa,

1. Illa. qua adhuc in nullius

QUAERO VI Cujus funt, frinve-

fuerunt dominios dequibus mox im R.^

alantur?

1, ad Q. 6. di&um eft.

2. Quz domi-

XLEVLE Refp. 1

. Lapilli, geh]mæ,

num habuerunt, fed àlongo tempote

corallia, &c. in littore maris, promon-

toriis , vel fluminibus inventa iunt pri-

habere defierunt , uti funt, que longe:

mioccupantis. ItaS. Thom, infrà q. 66.

tempore in marí fuerunt fubmerfa, &

fortuitó funtejecta velextracta. Echgec:

a, 5. ad 2.

etiam funt primó occupantis, nifi obftet'

Ratio : Quia domino catent.

alia lex leci.

Ref. 2.

Stando in jure nature &

3. Bona derclicta, uti

Gentium mineralia &k. venz metallice

funt, quz dominus ipfe à dominio fuo

abjicit,

Et hzc funt primi occupantis,

auti & argenti, etiam antequam inve-

cüm fint nullius juxta $. Thom., infrà q.

niantur, non cenfentur intet bona do-

66.2, s. ad .. v. g. miffilia feu nummi

mino carentia, fed fpe&ant ad dominum

fündi, fiin eo fint.

in certis folemmitatibus in populum

Omnia illa bona haben-

Ratio: Quia tales vena vel fünt pats

fpargi foliti.

tur pro dereli&tis, quando , etíide volun-

?

fundi naturaliter ei agnata, nimirumfi

non tenaícantur metalla vel. marmora

tate expreí;4 domininon conftet, atta-

ibi exci(à ; vel'unt fructus fundi , putajü

men dominus , càm facile poffit, ea te-

renaícantur.

cuperare negligit, nec putatur alius ejus

Et ;L1:1; etiam cedunt ufu-

nomine repetiturus, nec ipfe arbitrio

fructuario,

prudentis videtur defiderate , ut refti-

Refp. 3. Si inveniantur in loco pub..

M

tuantur.

Hinc bona in tempeftate i

lico &ando in eodem j-u'rc nature . &

gentium , funt inventoris tanquam pri-

mare proje&a , vel fab incendio pofita ad

4. Dona

mo Ooccug antis.

plateam , non funt derelicta.

m

yacantia, q

H

v

la

nimirum remanenpt -poft

Ratio: Quia ftando in hoc jure cen-

domini mortem , nullo herede relicte

fencur intet boná, quz nullius funt.

Echzecdevolvunturad

ILA' T

Refp. 4, — Defa&o feu jure hümano

faltem cognito.

pofitivo Civili & patticulari regnorum,

fifcum, Excipitur fi Peregrinus alicubá

u

moriatur inteltatus ; ejus enim bonaita

talia mineralia applicantut ad Cameram

Aa4a

1

(ci

vyacantia juxt

dà dà

uthenticam , o5ues ;

»

TA d

Princ:ïl;is: /Equitas tamen revera po-

"

grini, Üunt ereganda in pias caufas ab

ftulat, ut & domini fundi habeatur ra-

tio ( prefertim fi ipfemet invenire po-

EP'ifCOPO IO.Ci ex pxæfumm iente mo-

rientis,

« Sunt bona que naícuntut

vuifletj & ut inventor largiter remune»

W;

retur,

ex vifceribus terrz ; de quibus didtum

^

Í

eft. in R. 2. ad Q. 6.

6. Sunt Thefau-

7 Lefanrtes inventus, :

tiinvenü.

Eft-autem Thefaurus nihil

aliud, quam vetus dcpo firio pecunia , eit-

—

| QUAERO VII, Cujus hic et

Aaaa X

;m

A

7ZRACTAZUS VIIL Exauemn2.

& Domino non manifeftans , tantüm ab

jus non extat memoria ut . jam dominum

pon habeat,

Ubi per pecuniam intelli-

.€o petat licentiam quzrendi, Thefaurus

Ti

gitur etiam alia res mobilis pretiofa, v. g.

repertus eft totus Domini fundi, matie

H

annuli , gemmz , Ícyphi , armillz aurez

quia licentia per ertorem conceífa pro

velargentez , &c.

Dicitur vetaus, id eft,

nulla habetur,

6. Si Dominus fundi

E

pecuniaà vetuftiori tempore abfcondita.

confentiat , utalius in ejus fundo The.

f

7. Bona incerta feu perdita, id eft, que

faurum quzsrat, ftandum eft conven-

quidem creduntur habere dominum, íed

tionifactz: íi veró nulla conventio -

is ignoratur, ut fi gemmam vel armil-

&a fit, Tbhefaurus totus eft inventoris:

lam argenteam vel auream , vel marfü-

Quia tunc Dominus

[

uo.

,videmr ceffitfe juri

ium pecuniá plenum invenias in via,

Yi

h

ic fermoeft deíexta; & Q. ro.erit de

Refp. 3. Ubi confuetudo tenet & vi-

enificatione.

Unde

!

feptima fi

o

get, thefauro

2

vt

vanda.

s elfe Principis, illa g&&;.

Refp. 1. Stando in folo jure nature

l:

& Gentium Thefaurus inventus tranfit

Ratio: Licet bona, quorum dominus

[

!

ia dominium inventoris,

Ita S. Thom.

non extat, jure Gentium concedantur

f

infrà q. 66.a. $. ad2..

primo occupanti, poteft tamen Refpub-

W

Ratie : Quod nullius eft, eft primó

lica ea fibi attribuere pro bono commu-

ün

occupantis ftando in prafato jure: Sed

ni , quá applicatione

facta non fantcome

(s

"Thefaurus cenfetur effe nullius , cüm

munia.

Etco.

TUX

N

enim non fit pars agri (ficut mineralia

QU.ERO VIII. Si quis fciat in agro

3'

& venz metallice) dominus agri non

latere Thefaurum, &antequam eume-

10 3

ftatim ejus dominium fibi attribuere po-

ruat, emat agrum , fitne dominus the-

J

auri?

(ini

teft. Ergo.

pj

2:, 2, Spectando jus pofitivum , ac par-

XLVIIL », Probabilius affirm, pro-

t

ticularia cujusvis Provinciz ftatuta , qua

ut indicat S, Thom. q. 66. cit, a. . ad1.

in fimilibus funt fervanda.

I. Ihefau-

jl

dicens : Propter quod im paratola Eyarr

Dittg

rus in proprio fundo inventus totus eft

geli dicitur Matth.. 13.

de iuventote

inventorls,

PT

2. Siin fundo alieno, etiam

Thefauri abfcouditi im «gro, quid emt

4l

Principis, fortuitó repertusfit, medic-

agrum , quafi ut baberet jus pofidenüi

qua |

fas eft inventoris & medietas Domini

totum thefaurum.

Et Chriftus laudat

Sinon

Anti

fundi juxta S. Thom.loc, cit. 3.

prudentiam ne

UT

requifito Domino fündi ex induftria fit

dere eft,

goti?toris u ibidem vi-

.

Oi

quafitus & inventus , inventor poteft

Ratíex, Talis eruit thefau

rlum ex l&

"t j

uidem expenfas à fe factas deducere, aft

co proprio,. nec priori domino tenebt-

'tïgl'un

'Theíaurus totus eft Domini fundi,

tur indicate , ibi lateräithefäur?lm. :Ef*

-

!lz

D

*; qu

4. Repertusarte magicá five in proprio

go.

l

five alieno fundo eít fiíci,

$. S

uis

M y

i

2, Scientiaemptoriscircaea , qua non

P

!iüln

fciens in alterius agro latere Thefaurum

cjus yà-

l

3

funt de fubftantiarei, non auget

i t

;iorem:

RR

De Dominii acquifitione,

857

"

lorem: Sed í1 ignoraret latere thefau-

garitz , cüm illa non fit de fübftantia e-

ï

qui. Et pharmacopola agnofcens ma-

rumlicite agrum eo pretio emeret. Er-

$o & fi fciat.

gnam utilitatem in herba, aliàs inutili,&

ch-

3. Juftum rei pretium non fumitur

que in fafce herbarum continetur, ut

abutilitate, quam emptor ex ea capit ,

cum aliis in pabulum jümentorum ven-

— - fed excommuni hominum aftimatione,

datur, poteft illum fafcem emere com-

Ergo & di&us ager juft$ emitur ex tali

»

:

munipretio. Ergofíimilier. Videad

aftimatione.

Q. g.

4. Emptor non acquitit dominiu

4d2, neg. ant. vel dicitur effe ve--

m

thefauri ex alterius venditione fed ex in-

rum, fithefaurus non ignoratus aftime-

* ventione & apprehenfione. Ergo,

tur.

Oppono 1.

Qui vili pretie à ruftico,

4d3.neg. conf. Quiaincafünoftro

valorem ignorante, emit pretiofum la-

thefaurus non eruitur ex funde alieno,

| pidem , tenetur venditorem admonere,

ledproprio. Ad prob. ne . maj.

aliàs tenetur ad te&itutio;ïcm. Ergo

QUJEROTIX. Si thefàurus fit ab-

fimiliter, &c.

Íconditus in re mobili, v. g. facco laná

2. Ager cum thefauro valet v. g. de-

pleno, velpecunia in pane, cujus the-

cem millia, Ergo fi ematur folüm tre-

lauri venditor vel donator nullam habet

Av

centis , et magna inzqualitas, Ergoin-

notitiam , emptor vel donatarius fitne

joftitia, &c.

dominus thefauri ficut lanz 2

j. Ànce

dictum e&',quöd qui in alie-

XLIX. Refp. confequenter ad pradi-

&a, Affirm,

.no agro invenit Thefaursum , teneatur

j

. dimidium dare domino fundi. Ergo non

Ratio: Quiaprior Dominus facci vel

"

"poteft emere, ut totum thefaurum fibi

panis, cüm latentis illius thefauri nullam

(

tzefetvet.

hn

Prob. Conf. Dominus agri

habuerit fcientiam, nonintendit illum

jam habet jus acquifitum ad dimidiam

)

occupare. Ergo non efficitur ejus do-

3

partem thefauri : Sed per talem emptio-

minus , imó rec poffeffor ; qui enim ne-

$

n

nem eá mediate fraudatur.. Ergo.

cit , non poffidet thefaurum licet habeat

A4d 1. R. Neg. conf. . Difparitas eft,

Itl

jus ante alios eum occupandi, Et fup.

quia rufticusille deciperetur quoad fub-

ponitur,

Q

- - ftantiam rei, in noftro autem caíu the-

vero domino talis thefauri.

juód non fciatur de ullo alja

i

r

faurus non eft de fubftantia fundi, nec

m

dominus fundi eft dominus thefauri nifi

Dena incerta " perdita.

eum inveniat, & apprehendat; & ven-

QUAERO X. Cujus funt, dum inve-

"it agrum folüm ratione faüperficiei.Sicut

uiüntur?

jf

ergo, qui currenti pretio exit equum

L. Refp. r. Certum effe , quód ante

i

(quem vidit in flumine haufiffe mar-

talium benorum applicationem inven-

garitam, quam poftea eximit & tacet;)

torteneatur (ex fuppofitione , quód ea

acceperit , licet abfolute potuiffet relin-

.-iicicxe emit, &obtinet dominium mar-

Àaaa 3

quere -

us

558.

TRACTATUS FIIL Examen3.

Nam Lex authentica, Onnes peverri-

?

quere in loco ubi erant ) diligenter in-

g*

j«

ni. quam adver

farii o

bjiciunt , loquitur

quirere eorum dominum per proclama-

f

tiones , velaffixas fchedulas, cui , ficom-

de bonis inteftatis, ut antea di&um, Et

l

areat,fumtreftituehda. — Siinquirinon

C. cim fu. de Ufuris, tantàm loquitur

n

poffit , confilium faluberrimum eft , ea in

de benis injufte & ex deli&o , utpote per

Ti

ufüram acquifïïis ,qua retineri nonpo--

Paupetes ,2aut Pü

blicos& pios ufus ero-

are, maxime frinventor non egat,

Si

funt.

Et ideo in defectu domini ero-

PI

veró ipfe indigens fit, poteft fibi totum

gandafunt p/auperzïbus , inventio autem

n

velpartem pro fuá neceffitate applicare,

eftlicitaacquifitio, ait nofter Corradus,

pj

opbtime vero faciet fi adhibeat ad hec

Similiter S. Thom,, quem nobis obji-

(OmP

confilium Przlati vel Confeffarii.

P

ciunt ex q. 62. a. $, ad 3. exprefse lo-

5

Aj

n

inventor dictam diligentiam non adhi-

quitur de bonis incertís in

]

ufte acquili.

2n)

beat, peccat & tenetur re(tituere, juxta

tis, querum dominus diligenter inqui-

i

illad S. Auguftini: S? quid invenifli &* non

fitus ignoratur , ut patetex texcu.Ergo.

R4tio2. Bona inventa , quorum do-

ti«

veddidifli ,vapuifH.

minus facta fufficiente inquilitione nou

Refp. 2. $i dominus compareat, poft-

|

poteft inveniri , habentur pro decelidtis.

quam res in pauperes , vellpios ufus eft

m

erogata, fi quid de re vel pretio ejus re-

Ergo fünt nullius. Ergo primi occupan-

ii

ftet, tenentur hoc paupetes domino re-

tis, ' Ergonon funt necellarió eroganca

fR

fticuere, nifi ipfe remittat.

pauperibus.

M&

a

trib

andas divel-

Ratio 3.

Naturalfs ratio diCtat , ut

dij

Ratio; Quia.in dif

li

bona experidantur juxta interpretativam

vebatur hsctacita cofiditio : $i domipm

l, .

non com pareat.

voluntatem prioris po[ï&llbris: Sed hac

lt

h

Hfl[)g

Refp. 3. Probabilius videtur , quód

eít , ut maneant penes inventorem,

Tant

hn &

interpte-

ftando in folo jure naturz , & etiam

gO.

Min, prob. Voluntas

s

N

communi, Civili & Canonico , bona in-

tativa prioris polTeiTm

iseft , ut bona ma-

Ht

UY

venta, quorum dominus diligenter in-

neantin taliftatu, qu

Ó facilius pollit e

Ti

Al

4

uifitus, adhuc nefcitur , inventor falvà

recuperare: Sed poteít ea facilius recu-

illentr

em,quia

confcientiá fibi retinere poffit, licet non

erare fi maneant apud inventot

Ilis qm

interdum caíü ab ipfo domine, vel ejus

egeat ; & non teneatut expen,dere in Pios

itirs

uitis.

hzredibus ipoü'unt

agnofci v. g. ILIIt

Vr

Ita indicat S. Thom. q. 66. cit, a. 5.

veftes, cemmz libri , &c.

ufquc dum vel

Tn; n

vetuftate tempotis res omnino peteat,

ad 2.dicens: Qmadam veró res invente

('13[, Vd 1

Ergo.

fuerunt de propiuquo in alicupus bonis , que

*

vel potfeffor ptæfcribat.

ul lt

Ex his ruit fundamentum

,

adverfario-

Á

f

i pro derelictis babeantur , & bec credat in-

tl £ ;

ventor , licàt eas fibi retineat non committit

rüm dicentium, interpr

etativam voltite

PM »lfhf

D

furtum.

tatem prioris domini effe, u

texgen an-

L

vll

a eofluc in

f"lblu

Ratio . Nullus textus juris poteft ad-

tur pro falute animz ejuss

Nam contrarium mmox

pra d-

" l

4duci, qui contrarium afferat,

pios ufüs,

tum eff.

ER

$55

De Daminä acquü?iäone..

Eona inventa (etiam fa&à ^b itdominium. 'Sic dominus ferve (li-

Refp. 4

fedula domini inquihitione ) non ftatim

: ctt pater fit liber) fit dominus prolis.

Ratie : Quia partus fequitur ventren.

(unt inventoris ut domini , led ut poffef-

foris. Proinde, fi dominus compareat ;

Idem ett de foetu pecoris, de plantis, qua

Lt

^

crefcunt ex fundo,

antequam el:

i

bacur tempus præ[briptio-

3;

Ratio; Quiaaccefforium fequitur fu-

nis, tenetur ei rellituere; fecus , potea.

Ratio :

Y [ E

ue

ad terminum pr.æ[?:ri-

um principale , ut habet R eg. Juris.

2

*

nventor ob veri domini igno-

Refp. 3. Per Alluvionem latentemac-

Ptionis 1

tantiam folüm fe habet ut poiïbiïbr bo-

quiritur dominium foli accrefcentis, non

veró perpatentem, niíi dominus partis

nzfidei, qua bona fides ceffat domino

arente:; Sed elapío termino prz-

avulíz habeat eam pro derelicta.

.CO[HP

fcriptionis,trmsf:rtur dominium, De

Refp. 4.Infulain medio fuminis na-

Vide infràin hoc

quo pofïea,

Ergo.,

ta, frabugraque ripa gqualiter diftet,e&

Tra&k. Exam, 6. n. 116.

communisinter illos, quiin utroque lit-

T^

tore habent pra-dia ; f uni tipz funt pro-

"ALeceffro, Aaitrvio, Inedificatio,

pior, fpe&acad eum, cujus eft,!fundu's jl-

lius ripz.

Ita Juriftz.

QUARO XI. Quid füunt,& quomo-

do transferunt Dominium?

Refp. $, Si lumenantiquo & naturali

"

Li. Refp.r. Acceffio eft, quà res ac-

alueo reli&o occupet alium curfum , alu-

W

ceditad eam quz cua eft , vel bona fide

eus relictusfpe&tat ad eos, quorum funt

puratureffe tua, & ex hoc hintua. EE

przdia propinquiora : econtra alueus

duplex, una naturalis, altera induftria-

de novo occupatus fit publicus , modó

li. . Naturalis fit vel per nativitatem ,

non tranfitorie, fed longo tempore á flu-.

ut patet in partu ferva, foctü pecoris, in

vio occupetur.

plantis & atboribusin folo noftro natis.

Refp. 6. Acceffionis induftrialis regu-

Vel fit per alluvionem , quz eft incre-

lam fignificant hi verfus..

mentum;quod ab alluente fluvio uni de-

mitur, & alteri adjicitur. . Hoc incre-

Quidquid plantatur, feritur , vel in«di-

Y

ficatur ,

Iï

