düm füum modum, & proptet hoc dici-

do&t. chriftiana ait: Fera iuter bomines

fsl

turSap. . quód fuaviter difponitomnia:

obtinuerunt priucipatum — fignificandk.

j

Sed homini eft connaturale, ut per fen-

Et hoc patet in Baptifmo, — Nam,cüm

fibilia perveniat in cognitionem intelli-

l

dicitur, Ego te bsptizo, manifeftatur

gibilium ; fignum autem eft, per quod

quód aquá utimur in Bapti(mo ad figni-

aliquis devenit in cognitionem alterius,

ma(iai,u

ficandam emundationem fpiritualem.

"r

& res facre in Sacramentis fignificatze

Ratioi, p. In omni compofito ma-

w

fünt bena intelligibilia feu. fpiritualia.

teria & forma fünt pattes intrinfece &

RUT

Ergo.

*

elfentiales : Sed Sacramentum el quod*

Nota I. quó

d per-r&m fenfibilem non

Qs |

dam compofitum , & resin eo fünt ma*

Vf

intelligamus, debere neceffarió effe ali-

tetia, verba fünt forma. Ergo. Min.

iï

quod clementum fenfibile, uti in Baptif-

vtf

prob. 1. Quia Concil, Flor. afferit Sa«

"t

moeft aqua: de quo $. Aug.. d4ecediz

cramenta Novz Legis perfici rebus tan»

N

il

verbum ad :Immmm € fit. Sacramen-

quam materià, & verbis tanquam for-

méà.

HWCO]

m

De SacrAmentis.

$29

n

tná. 3. Quod determinatut per aliud;c(t

Refp.?, Materia in quovisSacramen-

i

l

hh

to Novz Legis eft duplex , nimitum re-

matetía, quod determinat, eft fotmá: ut

"n

docet $. 'Thom, a. 7. & patet in natura-

mota& proxima. Prima eft illa res fen-

m

libus, v. g. in matetia hominis , & in ar-

fibilis, qua fufcipienti per a&tionem Mi«

Wi

tefa&is: Sed inSacramentis res fenfibi-

niftri applicatur, Proxima ef ipfaa&tio

d

)

les pet verba detetminantur ad figuifica-

applicans,

ii

tionem rei fpiritualis, Ergo.

Beclaratur :In Baptifmo matetia re«

l

)

ÍIn

Declaratur hoc ulterits ex S. Thom,

mota eft aqua; proxinia cft ablutio,

g li

Confirmatione materia remota eft chrif-

2. 6.ad 2. dicente : Quamvis verba &

In

aliz res fenfibiles fint in diverfo genete;

ma,proxima eít un&tio in fronte.

"

Eucharifia materia remota eft panis &&

quantüm pertinet ad naturam reí, con-

ï

t

veniunt tamen. in ratione fignificandi,

vinum, proxima funt fpecies confecratas

f2

Chriftum continentes.

In Pcnitentia

")

quz pe:fe&tiüs eftin verbis quàm in aliis

j

tebus.

Et ideo ex rebus & vetbis fit

materia remota fünt peccata , proxima

inn

quodammodo unum in Sacramentis, fi-

funt actus pesnitentis. In Extrema

2

Und&ione materia temota eft oleum in«

]

cutex materia & forma, inquantum íci-

licet pet. vetba perficitur fignificatio re-

firmotum , proximaeft ipfa un&io. - In

If

fum. Hec ibi.

Oxrdinemateriaremota funtinftrumenta

Qu

quaz dantur otdinando, proxima eorum

q

Qppono: Matetia. & fortma ac partes

traditio. In Matrimonio materia remo»

inttinfecz debenteffe Gmul: Sed resvel

W

ta funtcorpora, proxima traditio eorum

a&tus fenfibiles & verba non fünt fimul,

fenfibiliter expreffa.

(]

ut patetin Sacramento Poenitentiz, quia

T

QUJERO IV. Nonne faltem per Dei

,ht

Abfolutio fequitut Confeffionem : & in

í

potentiam abfolutam poffibilia funt $a«

j

Mattimonio unus confenfus ut traditío,

cramenta infenfibilia (eu fpiritualia te«

przcedit alium ut eft acceptatio, Er-

m

fpé&u hominis ?

?.

"

IV. y. Affirmative, Rario : Effentía

mjiaz

d

n

Di]i.'xSimultate phyfi

cá vel m;)rali,

Sacramenti confiftit in hoc, quód fit fig-

j

conc, maj. Semper phyfica feu mathe-

num ad placitum , practicum gratizs

p

maticá,ut fint fimul in eodem inftanti

Sed nonapparet repugnantia, cur Deus

temporis , neg, maj, Etfic dift. min.

non poffit elevatea&um aliquem intet-

"

wL*

1j

neg. conf, Sufficit ergo, &in omni Sa-

num v.g. adorationis, vt fignificet &

ctamento, ut. validum fit , adeífc debet

"

caufet gratiam. Ergo. Min. ptob. T.

l

,

$

fimultas partium moralis, feu fecundüm

ex S. D. 2.2.q. 178.2.1. docente: quüd

rudentem zítimationem.

i

Quomodo

Deus per intetiorem motum hominis,

;

zc vetificentur in Eucharifti

a, vide in-

utper intrumentum, poffit patrare mi-

n»

i

frà Tra&. 12. Exam. 1. 8.2, in R, ad 2.

tfacula. Ergo & gratiam, 2. Sicut Sacra«

j

Conf. quomodo vetba maneant virtua-

mentorum Au&ot Deus virtutem fu«

;

",

amnon alligavit Sacramentis ; ita nec

liter poftcoq&ctacionenh

M

tcbus

Mmmmmg

A

836

TRACTATUS

x Exmün f.

. u

tebus fenfibilibus. Ergo. 3. Res fpiri-

- fignum naturale gratiz ; Sacra'mentumx

w]

tualispoteft veré e(Ie fignum, ut patet in

verbo mentis.

enim debet effe ex inftitutione , adeóque

| t

Nam fignum , ut ab-

ad placitum.

ftrahensà fpirituali & feníibili, definitur

QU./ERO : V; Suntne omnes Sacta-

]

effe id, quod mediante íeu füppofitá co-

mentorum Nova Legis materiz & for-

gnitione five notitiá fui , five fensüs five

mz à Chrifto determinatz ?

at

intelle&tüs, deducit in cognitionem alte-

V. Refp. Affitmativ? quoad determi- -

ämirum

At

rius. Hinc dum S. Auguft definivit — nationem faltem in genere feu fpecie

fignum effeid, quod preter fpeciem, — .fnbalterna , non tamen femper in fpecie -

a N

h&

quam ingerit fen(ibus,facit aliquid aliud

ipfima vel in individuo, quam in qui- :

in cognitionem venire, non loquitur de

busdam Ecclefiz reliquit, Etideo dixi,

: gpximze

a

figno in tota fua latitudine , ut etiam

faltem in genere. — In aliquibus. enim

complecdtitur poffibilia, fcd deeo, quo

€tiam eftin fpecie atomá.

T

Ereo.

ordinarié utimur,

Declaratur : in Baptifimo Chriftus

j Aiyt

Relp. 2. IllaSacramenta iníen(bilia

Xtn

pro materia determinavit aquam cle:

k

1

:

mon e(lent homini ita proportionata, uti

mentarem in fpecie infima, & non aliam,

fenfibilia.

L Vi

five fit calida five fit frigida, turbida, five

Ratio: Qauia homini, utpote ex fpiri-

clata: hzc enim füntaccidentia,que non

At

f

tu feu animá & corpore concreto, con-

vatiant fubfantiam.

naturale eft in cognitionem fpititualium

In Confirmatione materia remota de-

inty

- Q

devenire per fenfibilia.

Ergo.

terminat& eft Chrifma - confe&um ex

Opponuo coutra 1.p. omines pet

oleo & balfamo, Quód autem Apoftoli

Ml

.Po[a:i

Sacramenta coadunantut in unam Reli-

interdum hoc Sacramentum contule-

gionem; Sed hzec coadunatio non potc&

Hz, q

rintfine chrifmate per folam manuum

fieriper figna fpiritualia; cüm homo fen-

impofitionem,non obftat: quia hoc ha- —

"t n

fibiliter petat regi.

Erteo.

At d

buecantex fpeciali ptivilegio fibi dato à

ZAdboc dift, min, Non poteft fieti tam

Chiifto. - Aliquando tamen etiam füe-

Ri

fuaviter tamque proportionaté, conc.

run: ufi chrifmate.

Similiter Graci in

Ti

min. ;abíolute, neg. min. . Unde & de

Confirmatione utuntut hác -formát

Ptolnig

ILef, Do

'neceffitate abfolutá Sacramenta non pe-

Signaculum doni Spirit&s [antlis nos ve-

cunt cffe vifibilia figna vifibilisEcclefiz,

1Ó aliá;ut patebit infrà :

WE veti

fed folàm ad melius effe, ficut & illa defi-

qua eft .dfvcrü-

Aontte

tasíolüm materialis.

nitio Sacramenti,quód fit zz2vzZrIrs gra-

In Ecchariftia dctctminaiä eft vinum

u

]

tia vifibilis forma, intelligitur folim de

de vite & panis triticeus ufüalis; . GVG

: fs

Sacramentis de facto inftitutis.

.azymus, five fermentatus.

Á Ill]l'bus*

Ex quo fequitur, minis effentiale Sa-

Iu Extrema Undione determinaté e — —

:ftm im J

cramento effe, quód fit fenfibile, quàm

olenm à Chrifto pro materia inftitutum,

, *ïïtc; l

quód fit ignum ad placitum ; unde im-

non à $. Jacobo, quiillud folàm pto-

q."* f

plicat abíoluté, qqöd Sacramentum fit

mulgavit. Dequibusomnibusalibiin

""s

p

p

De Sacramentis.

531

;proþriis locisplura, In his etgo Sacra-

terum. | Econtraapud Latinos ttaditur

T

mentis determinatio materie eft magis

calix , &c. liberEpiftolarum , Evange-

ilig

in patticulari , quàm in fequentibus

liorum , uti fcitur.

Que eft materia di-

verfa.

Cüm veroó Eccle(ialatina dictam

W

daobus , quorum matetia eflentialiter

' includit aliquid morale, uti & in Ordi-

Ecclefie grzece modum ordinandi ap-

kl

ne,inquibus matetia c magis confufa,

probet , & in materiis ac formis fubftan-

)U

t

nimitum fecundàm genus feu fpeciem

tialibus Sacramentorum etrare non pof-

fuübalternam tantàm à Chrifto detezmi-

fit , tenendum eft , quàd pro hoc Sacra-

f

mento Chriftus nullam matetiam vel

1l ]Ml

-fata, Nam

In Sacramento Peosnitentie matetia

formam in fpecie determinaverit , fed

t

proxima eft confeffio dolorofa , five fit

folàm in genete, nimirum talelenfibile

fignum , quod fit fufficienter expreffi-

üu!üi

talis per attritionem , five pet contritio-

.. fem, quz fpecie differunt : five fit de

vum poteftatis per Ordinem traditz , de-

i

peccato veniali ; five de mortali ; five ex-

terminationem |in fpecie relinquendo

primatur nutibus,five verbis. — De qui-

Ecclefiz , quz cüm pro Ecclefia graca

u

s

us infrà.

unam , proLatina aliam Ordinis matee

J

In Mattimonio , quod non folim eft

riam & formam determinaverit , per

ii

[j

Sacramentum, fed & contra&us civilis

quamlibet in fua feu à (uz Ecclefiz Epi-

z

Ícopo valida fit otdinatio : eft enim illa

.acnaturalis , matería proxima eft con-

fenfus conttahentium, non qualiscun-

diverfitas feu variatio folàm materialis ,

N

H

;

[j

. que , fed legitimus & validus ad trans-

non formalis , quia conveniunt in fatio-

du

ferendum mutuo dominium fupra cor-

ne figni expreffivi datz poteftatis. — In

d

j

pora' , adeóque confotmis legibus Ec-

Ecclefia tamen Latina materia eft ex-

i

preffior, quia preter impofitionem ma-

cleixz , quzejus legitimitati pro tempo-

Dd

- tum neceffitatibus cettas poteftpraícri-

nuum in Sacerdotio v. g. traditut calix

j

bere conditiones , quibus non fetvatis

cum vino & patena fuperpofità hoftia;

) übl u

contra&us cft nullus, uti fecitin matri-

& tunc folàm profertur forma ; que dein

al

monio Clandeftino.

Cujus materiam

cadit fuper totam materiam przceden-

[ GTZ»

--- proindeEcclefia mutavit folüm materia-

tem , quz conftat ex impofitione ma«

j

liter, non formoliter; femper enim ma-

nuum, & ttaditione calicis,& non intens

m&bü

net verum , quód matetia Matrimonii

ditanté perficere ordinationem.

T d

fit contractus legitimus.

" Ratio : CurDeus , et(i abfoluté loZ

VI. De Sacramento Otdinis majot

quendo potuiffet per alium , attamen

i

elt difficultas.

Nam Grzci in factis

defa&o immediaté per feipfum cujus-

d.

UIW

Ordinibus pro materiautuntur folà ma-

visSacramenti materiam in fenfu expli-

nuum impofitione : & forma apud eos

cato determinavetit, Hzc, inquam,ratio

i

tühzc: Divina gratia , qua infirma

eft ; quiaSacramenra Novz Legis,utpo-

l/« Mï

j

-ofanat, promovet. bunc Subdiaconum in

te-caufantia gratiam ex opere operato ,

M PM

íunt Saezamenta excellentiffima : íed

n

non

j

j

Diacnum Hunc Diaconum i(: Preby-

Pw

i

$35

TRACTATUS XL. Examen 1.

non fuit conveniens, ut res tam excel.

in somine ,velly Patris , &c.. veladdat

lens immediate determinaretut ab alio ,

quod mutet : Accidentalis mutatio eft,

if:niftn

j

quàmàDeo. Ergo. Plura de hoc infrà

fi quid addatur, omittatur , vel verba

Dl

V

!

de caufa & inftitutione Sacramentorum

mutentur , fictamen, ut fenfüs verbo-

E

inhoc Tra&. Exam.4,

rum non tollatut,

Et ita Zachatias

d

QUAERO VI, Qui mutatio mate-

Papa definivit in Cap. Rezulerunr. de

ET

tiz & formzinvalidat Sacramentum ?

Confect. dift. 4. fuiffe verum baptifma

ao

VII, z:. 1, Effentiolis feu fubftantialis

collatum à quodam rudi Sacerdote ia

inlem.

imutatio matetiz vel formazinvalidat Sa-

xomine Patria ,€9 Filia , dr Spirituá

ilmon

Z

€ramentum , non tamen accidentalis;

fantta,

uT

licet hec ordinarit fit illicita & pecca-

Refp. 2. Mutatio verborum in Sacra-

3

tum.

ItaS.Thom.a. 8.inc.-

mentis pote(t fieti octo modis. 1. Pro«

st

Ratio 1. p. Nullumcompofitum,uti

ferendo ea in alia lingua contta morem

at

etiam eftSacramentum , poteft fubfifte-

Ecclefiz.

Quod fi fiat fine neceffitate ,

te fine partibus fuis intrinfecis & eífen-

elt peccatum , f&d Sacramentum valet,

5 A«lqull

Wa

tialibus, Ergo.

2. Adhibendo alia verba idem exprefse

d

Ratio 2.. p. Quia accidentia , cüm fint

fignificantia , v. g. ptoly Patrz dicendo

t

extra fabftantiam rei , eam non vatiant ;

ly Genitorzs , quod etiam eft peccatum ,

Sacramentum tamen fubfiftits fi tamen

Y ïl'ïïü&,þrþ;;

üt patetin accidentibus hominis. Ergo.

EUY

folüm implicité idem fignificat, eft nul-

Ratio 3. p. Quia mutatio acciden-

2 ts

lum, v, g. dicendo: Ego te baptizo in

talisordinarie eft vel contra przceptum

nomine S$. Trinitatis.

3. Ttranspoe-

r

U

Ts

naturale, quo jubemur fan&a fand &

nendo vertba , qfüz transpofítio fi tollat

reverenter tra&tare , v. g, 1 quis finenc-

fen(um vetborum , v. g. baptizo Patris

! mempq

2 Mi

celfitate baptizaret in aquá fordidá , vel

in te ego Filii & momine Spiritis S.,

€ontta grave przceptum Eccle(iz, ut pa-

Sacramentum eft nullum , ut patet ex

1 *-t(iiavr/g(u,

y

m

tet de confecratione fermentati apud

S. Thom,q.60.a.8. ad3, — 4. Inter-

2

Latinos.

Ergo.

tl

N

polando feu interrumpendo verba , quz

Ex quo patet , mutationem fübftan-

interruptio f1 fit tanta , ut interrumpa-

Mf

? /:"IP:'!,?ijdgu

tialem matetiz effe, fi quis adhibeatpro

tur intentio pronuntiantis , tolliturfen-

matetia aliquid. fübftantialiter. diver-

fus & veritas Sacramenti , ait S. Thom.

Bl

fum , v. g. in Bapti(mo aquam rofaceam,

ibidem. — Hac interruptio major eft , fi

x]ff/(/ Jf

in Euchariftia panem hordeaceum:ac-

fiat inter fy!labas ejusdemtermini , quàm

"Wig,

fl

l

€identalem , (i falvà. fubftantiá parum-

fi intet. duos terminos.

f. Aliquod

"

ger alteretur, ut fi aqua. in Baptifmo fit

verbum addendo , quod , f fit corrupti-

W i/[g

calefacta; vel panis triticeus in Eucha-

vum debiti fensüs , tollit veritatem Sa-

W"Illfll [/

tiftia fit fermentatus. Subftantialis mu-

cramenti, ait $. Thom,inc.,v.g. Ego

"

.

i W"[M

tatioformz ef ,. fi mutetur feníus vet-

te baptizo in nomine Pattrismajoris , &

M!f

borum; ut fi in gagtifmo omittatur ]y

El minoris , ficut Ariani baptizabant.

HII[P[

Á

"A

Ts

"3

TU

p

&

.4De Sacmment?: inCommuni 0.

u t

pï-:ö( *833

'!n, i

Siverófenfum non tollat;fubfiftit, v.

il fgnificent exvirtuté mpofitionis , aecipi-

piuntur tamen ut fignificantia ex accommo-

d

g Ego tebaptizoin nominePatris o-

J

manipotentis,&c. Velfi poftly Spiri-

datione ufas. HcibidemS. D.

Mi

tüs fán&iaddat,& in nomine B. Vir-

8. Verba mutandoin figna vel nu-

l

ginis ut ejusinterceffio profit bapti-

tus. Quz mutatioin Matrimonio &

Poenitentià e(t accidentalis; in aliis

(s

zatoad confervandam gratiam ba-

*

X

ptimalem. Si veró intelligatur bapti-

vero eflentialis.

2:.3. Quando forma Sacr

a'menti

1]

zari ia nomine D. Virginis ficut in

nomine Trinitatis ,^quo Daptifmus

eftambigua feu zquivoca , habens

n

plures fenfus , five id proveniatex vi

- confecratur, talis fenfus eífet contra-

Q r

rius verz fidei & tolleret veritatem

verborum,five ex ustisaccommoda-

M

Sacramenti, ut docet S. D. ibidem.

tionc , ambiguitastollitur, & propo-

6. Aliquidomittendo, v. g. in Ba-

fitio vera vel falía redditurexintene

UFI, |/'4

- ptifmoly Egos In Euchariftia ly enim.

tione proferentis:qui fi intendat (en-

j

Ubinotandum, quód qui habensin-

fum verum , Sacramentsm valet ; fi

j

tentionem faciendi quod facit vera

fal(um,annullatur. Exemplum eft ex

ly

di&is de Baptifmo : In gomine Patrias,c

Ecclefia;privatàintentione falsó pu-

3j

taretillas voculas effe de effentia for-

Filias,&c.Item de baptizante in nemine

Wg

mz , verum conficeret Sacramen-

B. Virginis.

$

j

s tumsQuiaadhibetomaia effentialia.

Ratis: Quia juxta Dialedticos pro-

Q r

pofitio equivoca fecundàm fe nec

7. Pàrtialem. aliquem terminam

u

corrampendo. Pro quo $. D.a.7.ad

eft vera necfalía, fed fit talis exinten-

"

tione loquentis, verum vel falfum

3. pulchram tradit Regulam dicens:

fenfüm intendentis

j

]

"

Hle qui corrupté profert verba facrameutalia,

T4 *

Ex quofit, (i dictus rudis Sacerdos

fisoc ex induflria facitnon videtur int endere

"

r

facere quodfacit Ecclefia, civ ita mon. videtur

intendiffet,in divinis dari filiam, Ba-

ptifímus faüiffetnullus, Inquantum

j qül

perfici Sacramentim, Si autem boc f aviat ex

md

erroreyvellapfuliazus , fi fit tauta corraptio ,

veró ly filia ex ufüs accommodatio-

ul

ne poteft fignificare Filium , Bapti-

qua oinim auferat fen[um locutionisyuon vi-

lp

degur perfici Sacramentwm. E boc pracipue

fmus potefteffe, & in diéto ca(u eít

j

validus.De Baptifimo in nomine 8

contiagit,quando fit corruptio ex parte prin-

!

cipii diclionis:puta.fi loco ejus, quod eft in mo-

Virginis jam explicatum eít pauló

p

mine Patris dicat,in nomine matris. Si vero

fuprà in Refp.2.

i

qon totaliter auferatur eufus locutionis per

De invalidatione Sacramenti ex

'!II'V

bujufmodi corruptelam , wibilo minus perfici-

partc intentionis dicetur infrà in hoc

lm

gur Sacramentum, Et boc praciptte contiugit,

Tra&. Exam.4. n. :3- & íeqq.

UJERO VII. Fueruntnein omni

- quando fit corruptio ex parte finis:puta.fi ali-

biüfj

- quis dicat n nomine Patrias C»Filias.Quasi-

ftatu Sacramenta homini neceffaria?

/ NIII. Ante R.Nota quoad prz/ens

vis enita hujusmodi verba corrupte proluta ni-

&

Nnnna.

qua-

q

$34.

TRÁACTATUS XL . Examen ].

ii

quadruplicem effe ftatuim naturz hu-

vel quantum àd fcientiam ( puta, fu-

manz.

Primus ctt (tatusInnocentiz

pernaturalem,de naturalinon nega-

ia

At

in Adamo & Eva pro brevi illotem-

tur, quod Adam eamacceperit de

pore antelapfum.2.Eft Legis naturz,

rebus,ut patet 1. p. q. 101.) vel quan-

ïg.z.ln

il

ficdi&us,non quafi excludat gratiam

tüm ad gratiam perficeretur perali-

& precepta füper naturalia, fed quia,

!L»

ii

quid corporale.Etfi enim ante & poft

ficutnatu:alia funt ab intrinfeco , ita

peccatum fit eadem hominis natura,

mPCCï

Lex fupernaturalis intrinfecé homi-

'hontamen idem ftatus , Sacramenta

UTO

nibusinfpirabatur,& non publicé ex-

autem & cogüitio ac adeprio fpiritu-

i

1l

teriüis ponebatur. Ft hic ftatus coepit

alium per fenfibilia conveniunt gui-

poftlapfum Adami;& apud aliasNa-

dem homini (fecundum conditio-

N

üionesduravit ufque ad Chriftum ,

1l

1l

nemíauznaturz;aftnonabfolutén ec

i

apud Judzos veró ufquead Moy(en.

ut proprium per feac quarto modo,

]

"

u'öl

i,

s

3-Eft ftatus Legis fcripte feuMofàice

fed ex füppofitione cerri ftatus , ni-

computaturq; à Moyfe ufq; ad Chri-

mirum naturz lzp

Í»:5

A ;pg

oftquamenim

lo

ftum. 4.Eft ftatus Legis gratix feu E-

homo per peccatum fenfibilibus fc

At

vangelice duraturusà Chrifto ufaue

fübjecit, non eft inconveniens, qucd

A q

ad finem mundi.. Hoc notato.

per fenfibilia denuó perfectionem

st

x r, Inftatu Innocentizante pec-

accipiat.

i

tb

catum Sacramenta neceffaria non

DeMatrimon

o icbva o

X x

fueruntlta S.D q.63.a2.in c.

cet S.D. ad 3. quód in ftatu Innocen-

sU

n

l

^

)

Ratio: Medicina non eft neceffaria

tiz non fueritut Sacramentum , fed

An (

nifiegroto,;aitS D in SedContra.Sed

ut eftin officium naturz. . Videin

I j

Sacramenta funtquedam medicinz

Tra& dePrxdeft.& in Tra&t. delIn-

MU

& in ftatu Innocentie non cratzgri-

carn. fpecialiter de. gratia CaPïfayä

a-

Ml

tudo,quia mens füberatDeo,& men-

Chrifti ,an & quomodo gratia

N

ti fuberantinferiores animz vires, &

miin ftàtu Innocet

a

X

tiz fucrit ex me-

N ma

Tlctts.

ipfianimz corpus

Ergo. Accedit,

ritisChrifti largientis gratiam per5a-

quod Deus przviderit lapfüm Ada-

cramenta. Ubidicitur,quod.ut repa-

lCDCl) J'

N

mi , adeoqueillumftatum nondiu

rata,fueritex przvi

fi

as meti-n-,s..Chxf&g,

duraturum, confequenter nonerant

*

hecelffaria Sacramenta.

non veró ut primó producta, quair-

NU

terfüitex mcera liberalitate Dci. [tem

iv

H

Nota ex folutionibus argumedto-

1

Jbido-

videS. Tho.2. z.. 85.a. *.

folum in-

kb

Bu

rum S.Thomz , quód homoin ftatu

cet, quod Sacrificium non

Lq N

of

Innocentiz indigebat quidem gratia

ternum , fed & externum

e E3013i's

J)QI,UJOS

fed ut confequenda fpiritnaliter &

temporalibus fit dejure naturz I IC-

051

invifibiliter,non veró per vifibilia fi-

cognitionem debitz fübjectionis a&

"inrl

gna;quia fuiffet contra perfectionem

Deumrerum omnium Dominum »

»Gma

ulius flatus& contra feibordinatio-

'?P"

lif

adeoque illud fuiffet in. ftatu Inno-

sl

ncanin Ratione deícriptam,(i anima

centiz,(i duxaffcg àquonon cft con-

L]

j

8^5

De daevamentts in Communi.

(equentia ad Sacramenta,utpote quz

&ione&c. Et hocfignum fen(ib:!c

tj !

Ti

funtjurispofitivi,& repugnaffentper-

erat Sacramentum , quod tame . .:

Deo nen fuitomnimodé in parti-

ia

fedioniiliusftatus, ut ex di&tis patet.

IX.2.2.In Lege naturzfuit verum

culari & in individuo determina-

dqui

d

quoddam Sacramentuim, non folum

tum, fed folàüm in genere, quoad

pro juitificatione parvulorum ad de-

determinationem in fpecie velin

u

r

lendum peccatumoriginale , fed &

individuo , reli&um arbitrio ipfius

zl

aduitorum.

app/icantis.

In hocergo figno for-

Rafio 1, Ad humanam falutem ne-

maie fuità Deo, materiale ab ho-

cetrium eít homines adunariin u-

mine , eó feré modo, quo anté di-

j

T

nunverz Religionis nomea , utar-

ximus de Ordine eju.que matcria.

guit$.D.a i.in Sed Contra. Sed, ut

Nota tamen , quod remedium

j T

u

ait$. Auguft.,in nullumnomen Re-

pro peccatis actualibus non fuerit

igionis,live verum, five faltum co-

€ejusdem rationis cum €o, quod

"m

mzfm

adunari homines poffust, nifi aliquo

nos adhibemus pro eorum remis-

o

fignaculorum - feu 3acramentorum

fione, uti eft verbalis & auricula-

giwd

vifipilium — coufortio colligentur.

ris confeflio , fed aliud longé di-

Iu

Quod verum eft tüppohta corruptio-

verlum , attamen in re fimplicitet

nenaturz humanz; In ftatu enimIn-

non neceflarium , íed fupplebile

Docentix potuiffentadunari per alia

per votum in necesfitate.

Reme-

Mu»

yxt

1gna vilioilia,y g,Sacr ticia. Ergo

dium veró peccatiOriginalis fuit (im-

R4tio 1..umDeus velitomnes ho-

pliciter neceffarium in . re ipfis pat-

m

(j E

minces falv.:sficri, in(tatu Legis na-

vuiis,ficut apud nos Baptifmus.

türepro pareulis& aduit s inttituit

X. x. 3. InLege Mofaica feu fcri-

r

aliquod reinedium ad delenda pec-

pta fücrunt vera & divería Sacra-

Eaïw É

ia ü' ,

Catàjtum Originale;tum aétualia:sed

menta. Hoc probant Kationes pro

g

OC remedium fuit - verum . sacra-

X. 2.datae.

4

npïlï

mentüm,cum fuerit externum, quia

Reducdt $ D-3^9.9 103 $*

t

f

!

;

ebebat applicari modo ht

il

ii

nano

Sacramenta Legis

Mofaicz

ad

(

(quod non poteit dici deactu meré

quatuor , nimirum ad Circumci-

Interno ) Ícein fuit collativum gra-

fionem , cui faccesfit Baptiímus :

M

ti&;peccatum enim non tollitur nifi

»

ad Agnum Pafchalem , qui ecrat

pergratiam. Ergo.

fgura Euchariftie : ad Purificati-

i

v

Exquo fequitur, quod quando di-

oncs , quibus refpondet Poeniten-

1 Wj

Gitur, parvulosin Lege naturz fuitle

tia , ad conífery

UL

At

onem Pontiticis

j

)

mundatos à peccato origiualiin fite

& . Sacerdotum , quibus rcfpon-

^ 3rentum,intelligitur de fide nonin-

det Ordo.

Alia tria Nova Le-

Wsl

T

ternafed manifeftata figno fcafibili,

gis Sacramenta , nimirum — Matri-

monium , Confirmatio, & Extrema

u

" g Pfe cibus,oblationc,vel benedi-

(

Nnnnn 2

")Un&io.,

»

"

ii

/

836-.

) V4 RACT AQUS . Xl. Examena.

Un&io, non habent Sacramenta ex

fidei Abrahz, qu

i crcdiäitfe.Patrenjä

uf

N

parte.Legis Veteris fibi correfpon-

futurum Chrifti fibi repromiffi , &

li

dentia.

ideo convenienter íolis maribus

Ht

Nota, quód apud TJudzos pro foc-

competebat, peccatum enim origi-

';lh ql

minisadtollendum peccatum origi-

nale , contra quod fpecialiter Cir-

i

nale manferit remedium Legis natu-

cumcifio ordinabatur , à Patre trahi-

ij

ya, & Circumcifio(quez folüm fecun-

tur,nonà Matre;íed Baptifmus con-

b

éarió ordinabaturad populum Ifrae-

tinet vittutem Chrifti qui eft univer-

t

falis caufà falutisonsnium , & remis-

du

liticum difcernendum abaliis prima-

tioóveró ademundandum ab Origi-

fionis omnium peccatorum.Hac ibi.

ATT

&.4. InLege Nova funt vera Sa-

*

li

i

i

CR

nali)fuerit adhibita folis maículis. Et

hocpropter convenientiam,quamS.

cramenta , ut probantrationesanté

kmh

D. aflignat 3.p.q.70.a 2. ad 2. dicens:

addu&g, & corum numerus patebit

af

Circumcifio inftituta eff ut fignuni

ac probabitur infequentibus. *

.?auairx

£O RSOSO Jescut- O 35 x

;4-0;

d

EXAMEN IL..

"n

m

De dacramentorum Veteris d INvva Legis cav[altate & effitin

UT

principali, qui eft. Gratia. $. D. Oneft. 62. per G.art.

atl

AF

UZROTI

uomode Sacra-

eft.in d'cpend'criterä?Sacramcnto*-, per

menta Veteris Legis causà-

commoenfürationem ad fübjecti de-

äm)klll]

Q d

runt gratiam ?

zotionem feu difpofitionenyqua di-

XL AntcR. Nota r.aliam

citur opusoperantis, có quód ci fe-

Eu

um

effe caufam per fejaliam per accidens

cundum fe fümpto ,ratione proprii

aliam principalenr, quz agit virtut-

valoris,v.g. ut quatuor , debeatur tanta

menl

proprià; aliam inftrumentalem,quz

gratia in cadem intenfione,nimirun

tlb

agit virtutealiená : aliam phyficam,

ut quatuer.. 2.Ex opere opcrato, id eft,

l

P

quz propria actione cffectum im-

pracisé ex operatione Sacramenti ,

r

mediaté & realiter attingit : alianr

pervirtutem ex Paffione Chrifti jam

Wd;ffla

moralem,quz effectum fuum attin-

operatá ei communicatan,ita ut vel

Mi

git mediaté , quia nimirum aliam

nulla requiratur difpofitio , utfit in:

h

It

caufam per modum confilii,imperii;.

parvulis baptizatis; vel fi requiritur,

» mþdm*

meriti vel pretiimovet & inducit ad:

at i adultis ,. faltem non füfficit ad:

l'f"lüdm

producendum effedum , ut patet in

tantam gratiam,& non cítratio prin-

!T

chirographo.

V

cipalis veli effectiva: habendi excef--

N

n

Notaz.Qu

[0]

dgratia dupliciter con-

^

füm gratiz; Namaccedenti ad Sacra-

mentunx cum: difpofitione w ii«

:

[fgnfl

i s -f.cxri*pemtm. Exopere ogcmk,i&

Con-«

De Bacramentirin. Communi.

837

l)

gqnfcrtlur gratia st féx , tres gradusob

Script. & S$. PP. legitur, quód Lex

,&

|

propriam difpofinonem utcaufam ,

antiqua nonjuflificaverit , gratiam

l

hu

aliitres ob virtutem Sacramenti , rc-

non dederit,cjus Sacramenta fuerint

W

fpe&u quorum difpofitio folàm fe

infirma & egena elementa , nonaili

Y

habetut conditio fine qua non.

figurz & umbrz vel(igna gratie Quia

T

Nota ?. Ex opercoperato gratiam

fí ex Lege juflitia , Ergo Coriftus qratisinor-

adhuc poffe conferri dupliciter: :.A.-

tutis eff, at diciturad Gal. z. non enim

g

&ive , id eft, per virtutem gratiz pro-

cis denegarur omnis virtus gratiz

(l

du&ivam , faltem inftrumentalem,

caufativa , fed folàm in fenfu expli-

t

ipfiSacramento inexiftenten, ut po-

candoin R 2. & 5.

2

ftea dicetur. de Sacramentis Novz

x:.2.'Non folüm parvulis (ed etiam

n |

Legis. 2. Paffivé , ita ut Deusad prz-

ad«ltisin remedio legis naturz pro

tii

fentiam Sacramenti activé conferat

peccati originalis deletioneinftituto,

gratiam ultra difpofitionem füfcipi-

ac in, Circumcifione confercebatur

entis,

[

o

ratia ex opereoperato paffive , feu

i

Nota 4. Opusillud operatum,quod

ultra difpofitionem fufcipicntis, fiz-

etPaffio Chrifti ,.à qua omnia Sacra-

bantque adulti ex attritis contriti.

menta etiam vetera habueruntvirtu-

Ratio x.p. De fide cft infantes per

r

tem caufandi gratiam, pofle duplici-

Circumcifionem & remediumLegis

terconfiderari. Primo, ut aACtu exhibi-

naturz fuiffejuftificatos & (alvatos :

tum , & ficfchàbetrelpeQtu Sacra-

Sed de fide etiam eft,nullum poffe ju-

mentorum Novz Legis. . Ut przzvi-

ftificari aut falvari fiie gratia ; & luce

op

li

fam,feu ut exhibendum & operan-

clarius eft,quód in&ntes non poffiat

dum, & fic fe]habet refpe&tuSaera-

yælfl*

per proprium actum fe difponere.

d

mentorum Veterisl egis.His notatis

Erso.

' & 1- Sacramenta: Legis naturz &

In hocfenfuintelligitur, dum in SS.

owl

It

"I

fripte non caufabant gratiam ex o-

PP.legitur, quód Ciccumcifiofuerit

fignum praé&ticum gratiz,& pro his..

fUl

i

2

perc operato active , fed: folus Deus

r

jlt

hE

amil

]orum:Ita patetex$.

quiex ftirpeAbrahz prodierunt;ezc-

)

Tho:hícq. 62.a.

6.in c. dicente : s4-

f

rit(nimirum moraliter) id, quod a-

eramenta.Veteris Legis erant quadam fidei

pud nos valetaqua Baptifmatis ,fit e-

li

,

proteffationesnquantum. fignificalant pas-

u

nim comparatio quoad fübftantianr

'[l'MBm-CbïZ]hö» ej'g&u:e]uy, /g'cgrgo non ba—

cffe&us,non quoad modü caufandi.

k»-

libant in fe aliquam virtutem qua operaven-

j1]

Ratio1.p. cum: Gabrera contra ali-

tur ad conférendam gratiam jufHfitantem..

quosThomiftas:Remisfio peccatiO-

[

Ratio: Qnia dicta caufalitas cft fin-

illa

riginalis & actualium mortalium ei

nlaris prerogativa Sacramentorum:

conjunctorunm, nequit conferri nifi

Kcrf

Novelegis.

n

crinfüfionemgratiz,ut probaturin

uzft.

a

| B»hoefenfuintclligjmr,dunïiþ;s-;

Tfa&. de juftificationein 1.2. qi

[

Lb 3,

ts

838

ZRACTATUS XL Emmep 2.

1 i2 a 2.Sedin Circumcifione & re-

naturz excellentia fuperalia corün-

T

nicaio Legis natürz adultiscum de-

demfftatuumSacramenta, tum ctiam -

L

(

bita attritione diípofitis confereba-

ex fpeciali eorum necesfitate ; tum

H

tur remiffio prezdidorim peccato-

U

*

tandem ( ut difeurrit Gabrera ) cüm -

E]

utv. Grgo ficbantexattiitis contriti,

peccatum Originale non fit propria

a

& äu&ifi

LU

cabantur.Min. prob Si inad-

fed aliena voluntate contra&um,

uitis ut difpofitio fuiffetomnino ne-

non erat neceffaria tanta di!

;

pofitio

J

ceffaria contritio (cüàm ad eamvelut

adiilaSacramenta,quæ inre

medium

i

ad ultimam difpofitionem in ceodem

talis peccasi. per fe ordinabantur ,

lti

inftanti fequatur gracia)Circumcifio

t

quanta requirebaturab illa, quz per.

Pl

(

i

A

&r

a

Aemedium Legis naturz nün-

Íe refpiciebant juftificationem aba-

Gl

quam extinxiffent peccatunt. Origi-

ualibus ( Originali remiffo ) com-

E

lt

nalein illis, imónec incjusremedi-

misfis; ad hanc enim in adultis re-

b

um futfient pro eisinftituta , quia il-

quirebatur vera & perfe&ta contritio,

ET

lud nunquam deleviflent,fed (cmper

Ratio 2.5i etiam in aliis predictorüm

läiï*u

füuppotuiffent deletum per przviam

ftatuum Sacramentis gratia. fuiffet

contri)onem , hoc autem elft abfur-

"U

collata ex opere operato , feuultra

;EmNO

dum dicere. Ergo.

difpofitionem recipientis, etiam fo-

"

Nota,Sacramentorum Novaz Le-

lum moraliter , inconvenienter ita

gisprivilegium effe exattritis contri-

"j

extenuarentur inS.Scriptura,ut quod

f

tosfaccte,& gratiam ex opcre opera-

fiat egena elementa, quód Lex fitin-

U

to cau'Are a&tivé phyficé, non mcré

utilis , opcransiram Dei , quz fübin-

Bu

afhvé & moraliter Et ex his exp!ica-

travit at abundaretdelidtum, Rom.

tiir S.PaulusadGa!

':3.* 4

.dicens:Abra-

m:ffma

at

j id ef;uteffetoccatio delinquendi.

hamum non fuiffe jultificatu in

3

"

Nec bene diceretur, quód acceptra -

"

Circumcifione ,fed cx fide.

Quia fi

occafione per mandatum occiderit

ENS

uz gratiain Veteri Lege dabatur ,

h

Al

homines,Rom. 7.quod qui talia ex-

M

V

non dabatur ex fola vi illius,fed fitmul

e€quebantur, fuerint fub nialedi&o,

Pt

perfidem Legis gratiz,& inChriftum

1

i'n

quod LexV etus fucritjugum impor-

t

]dü)ï

ut pravifum.

NI

deex noftra fenten-

tabilc.Non primum;quia potius oc-'

Wm

tianoa fequitur, Legem Veterem

cafionc accepra daretur hominibus

M:

debere dici L egem Gratiz.

gratià vivificans & fanans. Non fe-

i

M

Tij

z.3. Alia Legis nature & fcriptz

cundum , quia potius effent füb be-

Sacramenta tantum conferebantgra

n

nedidiene & gratiaDci. Nectertium

tiam ex operc operantis , feu juxta

quiain Legis Veteris impofitione &

- ]

menfuram difpofitionis fubjecti,nec.

3

Nj

execütione dareturgratia & adjuto-

facicbantex attritis contritos.

rium ad jugum cjus ferendum.Ergo

4

Xü"&g&

Ratio difparitatis eft,tum ex quadam

v

QU £ROII. QuomodoSacramen-

1

n

Circumcifionis in Lege fcripta,& re-

taNovz I egis caufantgratiam:etiam

?fjla"

medii centraOriginale in ftatuLegis

recedente fi£tione?

i

XII.

m

—

A

839

Dä" V&zcmmmtifin Cïrawzunä

D

"8« 2,Sacraimenta N

xl

OY

eor

Em

is non

j

.XIL li'cvïüsNomris pro Q. :.n.11.

Pt

in hoc Exám.

folum moraliter; fed & phyfice im-

ft umentaliter caufantgraciam

W

- 1. Concil, Trid.Seff.7.Can. 8.fic

definit: Siquis dixerit; per ipía Novz

Ratio defumitur ex dignitate & pra-

eminentia SacramentoruNovaLegis

j

- Legis Sacramenta ex operc opcrato

II

nonconfetri gratiam , (ed folaim fide

pra antiquis.

Et docetur claze à *

dori-

l

3

divinz premitfionis ad gratiam con-

