wj

finalis di&ti Canonis eft libera vagatio :

homine generaliter prolatis , Sedi Apo-

u

Sed hac ceffat in caíu pofito , ut patet.

&olicz fpecialiter non refervatis, pollunt

[:

Ergo.

abfolvere.

Hac ibi.

xlit.' C

tü

Quid

fentis de iis qui Religiofum

Et dift. 1. Cap. 14. text. 3.

u

Quilibet Prior in füo Conventi, cüm

E

apoftatam , licét habitum juxta Kefp. 5.

non dimittat, fcienterrecipiunt , occul-

habeat. jurisdictionem quafi Epifcopae

tant , defendunt?

u

lem , potef quemcunque Fratrem Ordi-

. Dico, certum effe , quàd faltem mor-

nis no&ri , etiam hofpitem , ad Conven-

taliter peccent.. Excommunicationem

tum füum venientem à quocunquepec

uod concernit, noftet. Donatus Lay-

cato , & ab omni fententia Juris & Ju-

D

r

peníis To. r. Trad.. 6. de Apoftatis, q.

dicis, generaliter & non in particulari

22. docet & probat, q-uöd nontantüm

prolatá , abfolvere, ni(i forte talis efft

At

alii Regulates fed & Szculares , quiin

exceífus ,^ ut. meritó Sedes A-þpfïOlï,'

l f(ül.rz]

fuis domibus tales Apoftatas vel fugiti-

eífet confulenda,

Hzc ibi.

WDQ

vos tenent , occultant , aut favoremiis

Et poft pauca: Cüm veró Magilte

N

Ordinis curamanimafum omnium Fr2-

impendunt , ut intali ftatu permaneant ,

chul

ipfofacto fintexcommunicati,

trum noftd Ordinis plene & libere ha-

H[flm

74

- Dixt , ut in taliflatu permaneant ,f

beat , ipfosque Fratres authoritate pro-

Quig

enim &os non teneant aut occulent eo

tiá ligare & abfol

vere poffit , ut páttt

tyet

malo fine, fed quia funt ipforum con-

per privilegia , omnes Fratres| Ordinis

At ]

fanguinei ,amici , aut in neceffitate con-

ab omnibus exceffibus & cenfürisetiatm

Wm

ftituti , cenfuram nen incurrunt , &

Sedi Apottolice refervatis, potcftablos

N m[;

interdum rion peccant mortaliter , (ini-

vere , nifi effent haretici relapfi, ve

ML Tr

mirum in alíquo cafu c[&t rationabilis

Schismatici , aut litzeras A poftolicas fl-

caufa,

LT

fificantes, vel ad infideles þtohibimxa,tf

W

QUAERO X;V. Poffuntne Pralati

wifenp MMeud

Nofttt

Wmn

I

p

—

-

4

"n

SDe vitiis Fidei oppofitts.

.40,

Stat. Re-

o

üo&cr dela Ctuz lib. 1. de

idípecialiter deputandam: — Ergo'idem

A

[

competit Prelatis Regulatium.

lig. Dub. 14. Concl. 1. & 2. oftendit,

i

A

quàd olim potuerint, fed nunc Pralati

Hinc Kegularium Privilegiis nihil

14

quoad hoc eft deregatum quoad abfolu-

R egulates non ampliüs poffint fuos fub-

vl

jj

ditos abfolvere à Cafibus Dulle Coenz ;

tionem poenitentium Religioforum ia

t

1j

foro animz , & quoad occulta, fedío-

W

Hatrefi& ;h'is.

d

u

Rationem dat : QuiaittaBulla quot-

làümquoadSzculares. -Dequibusinter

propofitiones ab Alexandro VIT, 166 .

i

?

annis promulgatur, & in illa exprefse

damnatas & hecmn. 4. Prelati Regula-

T0l

tevocantür contratia privilegia Mendi-

respolfunt. 4n foro con[cientia abfolvere

cantium & aliotam Ordinum fab qua-

, 8

vis fotma concelífa,

Hinc ptoabfolu-

quo[cunque Sacnlares ab bareff occulta ,

t

€3 abexcommunicatione propteream sa-

AH

tiope ab hate(i vel recurrendum ett Ro-

eur[a.

mam , velad Illu&tiffimos DD.Nuntios

Quid intelligis pet calus occultos ia

nlïc[cmi

cujusvis Provinciz , vel quilibet Pro-

"Ttid. loc. cit, ?

l

vincialis deberet € Roma fibi iprovidere

Intelligo e0s qui in Judicio probari nom

j

de facul:ate faos Apoftatasà Fide , dum

poflunt , fed folá delinquentis confef-

p u

redeunt, abfolvendi per íe vel per

fione manifetantur. UndeEpifcopus

( 4[3

alium.

poteft abfolvere hereticum , qui folus

501116'(

Refp. 2. Pralati Regulares poffunt

absque ullo te&e herefin aut verbo aut

)[Pilfmj*

abfolvete faos fubditos. etiam relapfos ,

figno aliquo exteriore fufficienter ex-

N t

H

a

ab hatefi occultá , & in foto c-on['cient.ia;

preffit, & eum cujus harefis jud

l

1.

(

tantüm.

le&'

ter ptobari nequit.

o

Ita Anno 1617. in facra Pcenientia-

j

vpoflafía.

tia fuiffe refponfüm tefert ex Filíuccio

r g

noftet Donatus Tom. 2. T'ta&. 1 1.3.18.

& Clericatu , feu facro Ordine,

p

Ratio ; Tum quia aliàs Prelatorum

QU /ER O XV. Quid deea fentis ?

(

M

Regularium fübdttis non efletbene pro-

LII. Ante R. Not. Apoftafia à facro

i

m

vifum , & effent illi pejotis conditionis

Ordine eft, cüm quis à perfe&iori Sta-

j

[

!

j

quàm (xculares fubditt Epifcoporum:

tu Clericali , quem in manu Epi(copi ;

Tum etiam, quia quz in Jure conce-

edito etiamContinentiz voto;affumpfe-

m

r '

A

duntut Epiícopis , cenfentur etiam con-

rat,ad Statum Conjugii vel Laice con-

ceí[a Pralatis Kegularibus pro fuis füb-

verfationis, dimiffo fao habitu , propri3

j

u

ditis;-nifi oppofitum exprimatur : Sed

temetitate fe tran sfert.

Hoc notato

TU

Concil. T rid. Seff. 24. de reform. cap.«.

x. 1, Retrocedere à Statu. Clericali

yut

]

)l

Epiícopis reftituitur facultas fubditos

(five quis &t inSacris, fivein Minori-

f

fuos abfolvendi à Cafibus Bullz Coenz

bus tantüm ) ex difpenfatione Papz ob-

D

)u^

occültis, nimirum ab harefi per fe ipfos ;

tentá ex legitima caufa , nullum eft

D

ab aliis veró per fe vel per Vicatium ad

peccatum, five tranfitus fiat ad Statum

£

mili-

2

419

TRACTATUS F11. Examtn 3.

militarem , fivead macrimonialem. Hoc

Ratio: Quia ifta dimiffio habitüsfub

(

patct pet fe.

gtaviffimis poenis vetita eft in C, praci.

M

[f

x. 2. Àb Ordine facro fine legitima

pimus.z1,q.4. Et in Clem. Quoniam

cauía ex difpen(atione retrocedere ad

de vita & honeft. Cleric. Ethzcfenten-

[

ftts

vitam Laicalem eu fzecularem,eft pecca-

tia maximé vera eft , ait de la Ctuz,

tum fnortale ; &apofítafia, licétuxor

quando illius Status non poteft nofci

j

*

d

non ducatur,

alio figno externo

5

nam fialiofigno

externo nofcatur , erit peccatum venia-

&)Ml

Ratio : Quia peccatut in re gravi,

& illa retroceffio eft una ex fpeciebus

le, ait Bannes.

Quodnam hoc figaum

inyi

addudctis.

apoftafiz in R, r.ad Q. 13,

fufhüciens fit , penfandum cftex mort

I

Imó fitalis uxorem ducetet, peccaret fi-

Patiiz.

Jl

mul contra vo:um folemne caftitatis , &

x $. Clericus faciliüs peccat morta-

Wi

matrimonium eífet nuillum.

liter ( faltem in Germania ) nongeflan-

m

w

LIV. &.5. Probabilius & tutius eft,

do habitum Clericalem , quàmnonge-

quód Clericus majorum Ordinum; qui

ftando cotonam.

f

animo yagandi per vicos & plateasad

Ratiot Ita fuadet conimunis lomi-

nij

malum , dimittit , aut occultat habitum,

nur apprehenfio.

Nam fi homineyvi-

g

ita ut à circumftantibus cognofci non

deant aliquem Patochum , in cujusvet«

li,

al

goffit ( licét ad breve tempus id faciat)

tice nec veftigium coronz apparet ptt

peccet mortaliter.

Ita cum Bannes de

fex vel o&o feptimanas , ex conon ita

hl

(candalizabuntur, nec damnabontpec-

N

la Cruz, &c.

Ratío: Quia eft temeraria dimiffio

cati mortalis:dato etiam quoód ineaDie-

qui

i

habitüs, & quoad hoc videtur effe ea-

cefi Conftitutiones Synodales mandent

dem tatio de Clerico ac Religiofo , cüm

eam quovis menfe faltem renovari; af

feor

Jura utrumque ad Statüs fui habitum

fi videant Clericum iní(tar Lanionis,

Räkag

Venatoris , Senatoris, &c. id eft, inha-

&-fladgs

portandum obligent,

Dixi , zemeraria: qualis non eft , fi

bitu omnino profano publicé per pl-

f

Clericus habitum dimittat ad tuendam

Vg

teas & campos triduo, quatriduo; in-

vitam ; v. g. fi moretur inter hateticos ,

cedere , vix erit ;

lg

fendatuf,

qui non graviter o..*

dcpkä

vel obhonotem aut divitias, etiamalie-

nas , tuendas, aut dimittat ad breve tem-

z« 6. Si Clericus, in Sactis conftitu-

Vlllpq

pusexrationabili caufa, v.g. ratione bal-

tus, habitum füum ita dimittat; t:tStfl-

i,

tus ejus nullo figno externo , cujusi

p

nei, honeftiludi , vel reprefentationis ,

recteationis: ubi camen venialia fübin-

prob. R. 4. fuit fa&amen

tio, poffitco-

ly

Atbye

deintervenise poffünt.

gnofci, peccat mortaliter, licét idnon

LV. g. 4. Probabilius et , quod

faciat animo occultandi pcrfonam-. H«

T

1&[&5

Clericus majorum Ordinum , deferen-

eft tutius & probabilius.

do fine jufta cauía folam tonfuüram abs-

Ratío: Caufa principalis, ob quat

an

I

que habitu Clericali, peccet mortaliter,

JuraClericis pracipiunt geftarehabit

i

[l«

hi

W

A

m

AU

De viiiis Fid&i oppojfz't;;.

na intentione , feu-

bono- fine :

Vide

l

Cï.eficaïcm , eft dignitas & excellentia

d

Sacramentorum , ut eorum miniftride-

'Tra&. Exatn. 1.n. 4.

M

center incedant , velut à plebejis & Lai-

Secunda pars etiam conítat : Quia

Clericus minotum Ordinum nec voto

hr

cis fegregati, ut Laici eos (ciant pra cae-

A

tetis honorare. — Ergo fi Clericam fine

nec Juramento nec przcepto Statui Cle.

ticali adftri&us eft. ^ Nec adeft con-

T.

:ufta caufa & ex meraquafi laicandi I

u

li

bidine non portent , quantum eft ex

temptus formalis, ut fuppono , necvit-

N

iil

Part

e fua gravem Sacramentis itrogant

tualis , có quód ad(it jufta caufa. Ergo.

j:

Tota Refp.etiam patetà paritate No-

injuriam, violando eorum dignitatem.

il

Ergo mortaliter peccant.

vitii egredientis t Relieione,

m. $.. Cleticus minorum Ordinum

Dixi, ff znllo figuo exteruo poffit. co-

enofci flatus ejus, ubi intelligitur fi-

non habens beneficium, fi tonfuram &

li

o

A

habitum clericalem nonpottet, peccat

t

gnum ,

ftatum & conditionem perfonz

manifelans ; unde non fufficit cogno-

quidem , fed folüm venialiter.

« 0

fciexfacie & geftibus, — Imó etfi poffet

Ratto 1.p. Quia in Jure precipitur , ut

omnis Clericus, etiam minorum Ortdi-

t COf

ex tali figno Katus cognofci , (i tamen ex

non geftatione habittis fequeretur fcan-

num , deferat habitum & tonfüram cle-

Nei

t

ticalem. Ergo, qui non defert , pec-

w U

dalum , ejus vitandi gratià teneretut to-

ht

tum habitunm deferte,

Alia ratio pate-

cat.

£01U

bitad R. 9.

Ratio 2. p. Talis Clericus non eft pet-

4145 5

fe&té in ftatucleticali,nec alitut ex bo-

Addo,quód hoc de oninibus quidem,

m

qui funt in Sacris, fed maximé de Sacet-

nis Ecclefiz,

Ergo faltem fub mortali

«

nen tenetur porzareipfignia ejus.

dotibus verum fit, Sacerdos enim cüm

T

LVIL. Refp. 9. Probabilius & tutius

l

cif

prz omnibus plàs quàm angelicà intus

Cla

refalgeat dignitate , ut loquitur nofter

eft , quód Clericus minorum Ordinum,

m

imó prime Tonfurz , habens praftimo-

T

Corradus, neceffe eft , ut per fpecialia fi-

LA

gna eam foris oftendat , ut eircverentia

nia , penfionem , dignitatem Ecclefiafti-

h

camsaut beneficium, ex quo honeft? fu-

j

PU

'exhibeatur; quzexhiberi nequit , fi ut

il qllu

Laicus feu purusSzecularis , fiveut unus

ftentati poteft;teneaturdeferre tonfuram,

[ y)

de plebe incedat , & dignitatem fuam

& habitum Clericalem fub peccato

vilipendioexponat , imó periculo defpe-

mortali & privatione beneficiorum ac

j

ug,lrs'

&üs, percuffionis, interfe&tionis, Et-

pen(ionum , & ipfe fa&o declaratus pri«

vatus :à Sixto V, in' motu incipiente:

j

go-

putt

LVI.

Rettoceffio ab Ordinibus mi-

Czm facrofantlam , edito. $. Idus Ja-

nuatii 1589, utadducit dela Cruz citans

(fon

noribus ad Laicatum fine bona intentio-

ne & j:ftá causd;eft quidem peccatum ,

nofttum Bannes 2, 2. q.12«2. ; &Le-

g,

yf

fed ad (ummum veniale.

desma c. 9. de Ordinc.

jl

Ratio : Talis Clericusalitur ex bonis

yli

llg(.

- Prima pars paxet;: Quia ut opus ali-

VP

quod non fit vitiofum , debet ficriex bo-

Ecclefiz, Ergo natura dictat , quód te-

pnwr

F

2

neatut

rw

zn p

412

——

TRACTATUS VII. Examen 3;

neatut portateinfignia ejus, quamaliàs

nuunt , & qui metnbris Eccicüæ,' &i (üb-

profe&ó videtur vilipendere.

je&is, communicare recüfant,

It$.

(

Hac vatioàfottiori probat de iis ,A»qui

'Thom. loc. cit.a z. inc, ut,fi 4liquod

hd

funtin Sacris, fed , pró dolor! noneft

Regnum conttitueret fibi fpecialemEpl.

j

pufillus Grex eorutmn tam in Sacris, quàny

Ícopum vel Patriatcham , cui in fpiri-

in Minoribus exiftentium , quiad hanc

tualibus obediat , autalios fpecialesRe-

falutarem docttinam obfürdefcunt , ma-

&tf

ligionis cultus adhibeat , nolens patere

fEUN

gno ánimas fuas periculo exponentes.

mandatis Summi Pontificis , Pontifica-

Etgo

Nec refert , quód. multi inter. illos

tum tamen Romanum aut ullum alium

fint Pranobiles, Perilluftres, Illuftrif-

Fidei articulum non negans. Et hoc

fiin

fimi , quia Nobilitas Clericos à ptzece-

Fidei articulum ne

vocatut Schismapurum ; (i veróaliquem

D//7

ptis Ecclefiz non eximit, quibus (tatum

gat , digitur Schifma

IT

hunc eligendo fponte fuá fe fubdide-

hateír mixtum.

m(tï,

Kefp. 2. Differentiam hz

1"cfïsl &

runt: nec Ecclefia nec Deus perfonarum

Schifmatis explicat S, D, a. z. cit, a. 3.

Mü

acceptorefts Er vera eff uobilitas, cla-

f

vum virtutibuse[[e- HabentReligiofi ,

dicens: Hzrefis & Schifma diftinguun-

,etiam Mendicantes, filios Regiá Stirpe

tür fecundümea, quibus utrumque ptt

wdmeg

fe & dire&& opponitur. Namhardis

i,

progenitos, nec tamen hi mendicantiuns

pet fe opponitur Fidei , Schiíma autem

hoj

Ordinunr infignia feu habitum etiam

ïl'( ]

pilofum geftare erubefcunt..

per, fe opponitur unitati Ecclefiaftice

DT

chatitatis.

Et ideo ficut fides& chari-

Schifma.

tas funtdiver(z vírtutes, quamyls,qui-

h

De boc quidems $. D. traclat infra

cunque catet fide , careatcharitate, ita

"L

Üj

üüb]

9.39.per 4. Art. Cum tamen Schif-

etlam Schifma & hzrefis funt diveri

ET

a ad Herefrn ac Apoflafram prapà ac-

vitia, quamvis, quicunque e(t haieti-

cus ,fitetiam Schismaticus,fed noncotr

WJIO (

cedat , de o bic aliquid dicendum eff.

vertitur. Et hoceft quod Hieron , dicit

QUVM

Unde

Inter Schiíma & Harefin hocinterelle

u

Vr

QUAERO XVI. Quid eft Schifma ,

atbitror, quód hetefis perverfum dog-

ü

& in quoab herefi differt, & quz ejus

ma habet , Schifma ab Ecclefía fepatat

W

;oena ?

^Ét tamen ; ficut amiffio charitatiseft via

.LVIIL. Refp, 1. Nomen Schiímatis

I

ad amittendam fidem, ita etiamSchit-

T

à fciffutaanimorum vocatum eft, (ciffio

ma e(t via ad lizrefin.

Unde Hietony-

/

autem unitati opponitur,unde & pecca-

mus fubdidit , quód Schifma d ptincipio

tum Schifmatis dire&t & per fe opponi-

aliquá in patte poteft intelligi divetium

J

tur unitati.

Et ideo propris Schisma-

ab harefi. — Cateràm nullum Schifma

lt i

m

tici dicuntut , qui proprià fponte , & ex

eft , quodnon fibi aliquam harefin cot-

t

intentione fe ab unitate Ecclefiz fcpa-

fingat , ut re&téab Ecclefía receffile vi

Efe,

deatut.

Hac S, Thom.

PIJD

rant, qui Summq Pontifici fübeffc re-

l

[ N

X, ;' *

pR

"A

De vitis Fidei appofitis.

45

m

g 3« Pona Schifmaticorum e(t ex- — qui ibidem ad 3, explicat ; effe etiam

ï[hg

communicatio latz fententiz , refervata

blafphemiam;creaturz attribuete, quod

It

in Bulla Canz. — Et mcritó , quia, per

Deo proprium eft,! v, g. Omnipoten-

D

qua peccat quis, perea debet puniti:

tiam. Quidquid enim eft Dco propti-

tll

Sap. 11. ut arguit S. Thom. a. 4. in c.

um, eft ipfe Deus (arguit $, Thom.)

M

Schifmaticus autetn peccat , feparando

Sed cteature attribueie id , quod e&&

ytits

feàcommunione membrorum Ecclefiz.

propríum Deo , cft Deum dicere creatu-

i

Ergo—,.

ram: Ergo.

UT

infï-t*tuf', abfolutiones Sacra-

Ex quo

Pauló aliter dici poteft : Blafphemia

:cgm;f-;

tnentales à Schifmatico Sacerdote datas

vv

committitür , quando proferuntur ver-

effe nullas, defe&u Jurisdictionis , ut-

ba , vel exercentur figna contta Deum

, uit

pote quà pfopter excommunicationenm

ant San&tos, quibus inhonorantur , feu

cCatet, -

vilipenduntur , etiam folüm mentali-

n t

Explica ultevitis 7 Si quis folütn fe-

ter-

Mu

gtegatet feab Ecclefia quadam particu-

iil

g. 2. Blafphemia ex geneté fuo e£

lati, denegans obedientiam alicui certo

peccatum mortale.S. Thom. a. 2.-

jbuid

Epifcopo , patatus tamen obedire Sum-

Katie: Tum quia Levit. 24» dicitur 7

iu x

mo Pontifici , effetne Schifmaticus ?

jv

Dico: Non effet; Schifma enim eft

Qui blafphemaverit . smen. Domini ,

morte woriatur . Sed paena mortis not

u

feparatio ab Ecclefia üniverfali.

) ücm&

Quid ergo, fi quis renueret. fübetfe

infertur nifipro peccato mortali. Etgo.

'Tum etiam quia blafphiemia (ecundüny

us

Papz , ut privatus homo e(t, ex parti-

culati aliquo odio contta eum a

us

genus firum repugnat divinz charitati j

j caraä:f-

quia ut patet ex definitione , derogat di-

yhrtid

amiliam , vcl nollet obedite uni fpecia-

vina bonitati , quz eft obje&um chari-

j

li mandato ob fpecialem ejus difficulta-

tatis. Ergo.

"at

tem, v. g. de jejunio ?

Oppons: Omme peccatum mortale

&w&*

- Dico Non eftSchifma , quia ad hoc

-a

tequititur refiftentia facta S

ummo Ponf

debet opponi alicui przcepto Decalogi.

tifici ut tali,

*

AAd boc K. cum S, Thotn. ad. 2. di-

vt

d

cente : Cünr blafphemia opponatut

[ o

"!

& Blafpbemia.

foo

"

$. Tbom.

Confeffioni fidei , ( ut patebit poftea ;)

ejus prohibitio reducitur ad prohibitie-

jl [

AVT.

—zfz,. q. 3. per quatuor

(l

oU

nem infidclitatis , qua intelligiturin eo

QU.ERO XVII, Quid de ca (entis?

"w

Atl

quod dicitut: Egofmm Dominut Deus

LU

— LIX. y. s. Blafphemate eft Deoali-

ts , &c, Vel prohibeturper id quod

Po(e

»

quid denegare , quod eiiconvenit ; vcl

dicitar: Vem affumes nomem Domias

j

f

W

!lgh (

attribuere, þiuod ei non convenit , di-

Dei tb de vanum.

Magis enim in

l)

N

cendo : Deus non cft juftus, Deuse&

vanum affumitnomen Dei, qui aliquid

x E,'m**

falfum de Deo afferit, quàm qui pet

d

mifer :*ut;patctexS. Tbom.a. l. in c

b)

»

npmem

414

*TRAFCTATUS VIL Examh 3.

nomen Dai aliquod falfum confirmat,

bet, ut appellando crudelem, Tyras:

Ita $. D.

num , maiedicendo Deum,exptobrando

"u

m, 3. Blafphemia alia eft communi-

ij (ietiam quod habet , fed irreverenter,

10l

ter didta , qua ex dictis patet, & oppo-

& cum irrifione & contemptu , v.g.

memb:a Chrifti, pedes ; nafum , velper

4 I

nitut vituti Religionis : alia hzreti-

D

calis, ut fi quis ferió & pertinaciter di-

ea turpiter jarando $ vel id quodDeo e

[

cat: Deus non eft juftus, eft maledi-

proprium, cfeatutz tribuendo.

J ln

Ratis : Quia lic&t hac non differant

&us , tenego D. Petrum , & Sanctos.

fto

Vel fi dicat, eos non elle San&tos, eos

fpecie ut patetex S. Thom,a. 1. ad j.

Et hzc non

aF

ud Deum nihil poffe.

peccatum tamen in Íua fpccic notabili

/iti

tantüm Religioni ,

fed & Confeffioni fi-

ter aggravatür,

Dtoí

dei opponitur , juxta S. hom. a. r inc.

Reíp. 6. Blafphemia mon tantüm

if

& an 2. & de ea affeto quidquid dixi de

committitur verbo , fed etiam fa&o,utfi

(

u SJ

harefi, modó adíi ertor in intelie&tu

quis contra Deum in aérem ex[puat,

ET

cum pettinacia,

Si enim quisore di-

vel, ut Julianus Apoftata; fuum fan-

if

cat, maximé inita, Deuseít injuftus ,

guinem projiciat in contemptum De.

[

j

quod tamenin corde non tenet, eft qui-

Ubi etiam explicandus in Confeffione

eft modus blafphemig , nimirum an.

uf

dem peccatum mortale fed non cft hz-

ij

teíis, nec blafphemia hzreticalis.

fuerit expreffa voluntas inferendi Dto

vel San&is convitium , an implicíta, Et

d

Refp. 4. In peccato blaíphemiz. ne-

tali fa&to etiam poteft quis fe hxgcti&gm

h

ceffario explicandum eít; an fitin Deum,

Beatam Vitginem , vel San&os.

Íta

conteftari,

z. 7, In blafphem

ia Form.ali- —fa-l—

d

tutiot &probabilior fententia.

- Ratio: Quia blafphemia in Deum

*quz fit ex perfecta deliberatione, Do1.

)

"i

virtuiLa:tiz; quz eltin Sanctos, vit-

datur parvitas matetig , þpropt*cquuam

fiat peccatum veniale,

Wur

tuii Duliz; qua eft in Beatam Virgi-

P

d

nem , repugnat viruti Hyperdulia.

Ratio: Nam materi

a bla(piiemïzex

N

Ergo fpecie differunt. . Et hoc fi quis

fe eftgraviffinaa, quia per eam pectaut

in Deutn, vel in San&os utdicunt o

neget, negate tamen non audet , quin

ex tali capite blafphemia notabiliter ag-

dinemad Deum. — Vclergo convitittm

»tavetut.

Sanctum tamen illum, in

quod contra Deum dicitur , eft conttá

divinum Intelle&um , & fic poniturin

quem quis blafphemavit , exprimere

Deo ertot vel falfitas.

Vel eft contra

non eft nece(le; licét enim unus San-

Voluntatem divinam, & ficponituri

&us fit majot altero , non tamen inde

Deo malitia, Veleft contra divinitt

notabiliter aggravatur.

e(fentiam , & fic ponitut in Deo malum

Refp. 5.

Probabilius & yutius eft

exprimendam etiam

e(fe qualitatem

nature, quz omnia fünt matetía gtf*

viffima.

blafphemiz , nimirum an blafphemavit,

Ergo,

Dco aliquid tr?bucndo, quqd non ha-

Refþ-s:

od

415

! De vitiis Fidei appofetas.

borum fignificationem confidetet , at-

'Refp'. .$, In deliberaté blafphemans

ex confuetudine , quam advertit & ex

tamen ex paffione , deliberationem om-

nino completam antecedente , ea pto-

U

notabili negligentia non curatemenda-

fert; & in hoc cafu blafphemans à

1l

te , peccat mottaliter : fecus fi nitatur

contra eam. :

mortali non excufatut , ut nec is , qui

ex fübito motuirz alterum occidit ; quia

Ratio: Quia talis blafphemia eft vo-

luntaria in fua caufa in primo , fecus in

gravitas materiz eum cogit ad delibera-

fecundo cafu.

tuionem,eo ipfo quód advertit ad id quód

Ex quibus patet , quoniodo Confef-

facit.

T

farius debeat judicare de iis, qui non

Quid judicas de ii5 qui paffim dicant:

Dco fed homini indignando proferunt

Hoc tam vetum eft, quàm quód Deus

mortem Dei , feptem Sacramenta, vul -

extet , quàm quód Verbum Caro fa-

us

&um fit; Hoc tam verum eft, quàm

nefa , Sanguinem Chrifti , &c. non e-

t

nim committitur communiter blafphe-

Evangelium $. eftne blafphemia?

Q]

mia, fed vanus ufus divini nominis,

Ratio dubitandi eft , quia veritatem

T

objecti creati zquare cum divina , eft

qui faltem eft grave veniale, vcl in-

ndps**F

terdum mortale , velratione periculi

mortale , imó hareticum.

am[z

incidendi in blafphemias , vel ratione

Dico : Si hotmo per tales locutiones

jrntd-

Ícandali,

abfolut& intenderet equare infallibilita-

Qj

Pro quo ulteriüs Not. blafphemiam

tem veritatis creata Gcincreatz , pecca-

g

I STC, Ut

tfet mortaliter, & eífet haereticus , fed

duobus modis fieri poffe.

blafphemans non advettat , id , quod

hoc nunquam veltaró contingit.Com-

|

V,rvu ;

m

L

dicit vel facit, effc blafphemiam , ut fi

mittitur erga vanus ufus divini nominis,

j a

vetba erumpant ex fübito motu, & non

qui aliquando veniale, aliquando mor-

uf

advertatur eorum fignificatio , & hac

tale peccatum eft; utantédidtum.

indeliberatio & - fubreptio excufat à

Ex quo patet rationem du-

l

ii

lu

mo:tali-

Sic, ut blafphemans ver-

bitandi,

i

' Qwr NS[

m

€ (o0 $

u

MU

3i

?,

jj

It

j

J

o

EXA-

nf

TRACTATUS V1I. Examen4;

D

i

?

416

] f

X.

Iuj

ss UOEESD VOEVR G E i ueD DN QU

hc|

N

3 Vitt

] dj

Jd t

De Spe ac Timore , e$ vitiisSpei oppofetis , uimirum .

bt

&i

de defperationue €9 pra wrptiont,

N

1

lt

8. D. agit. )zimimm de Spe q. , £5 1$.

! SPI

De ?ui!m:

| De T umore q. 19, 26. 68 21.

ftin

u

UAROIL Spes 'Thcologica

2. [tem quod in hoc tradkatus Esam,

d

1. diximus de fide, cur dicatur Thto-

Em

quidac quotuplex e& , ac quod

ityi

Q

obje&ur ejus, & fubje&um ?

logica; quód alia fit formata, alia in-

LXI. Ante R. Nor. Spem

ormis, & tarmen quoad entitatem unus

IN

habitus folo perfe&tionis modo diver-

dlii

aliquando improprie &latéaccipi. Pro

Nl

expeStatione cujufcunque eventus futu-

fus; hoc ipfum enim etiam deSpeveti-

i

Atl

ri, fiveboni , fivemali, & (ic deea hic

ficatur.

Hoc notato

jj

non eít quaftio : Sumitur veró (tricte

x. r. Spes Theologica definitut (ic

po

^i

Eft virtus Theologica quá voluntasvia

Mïdfa

& ptopris in otdine ad bonumtantüm ,

totis fertur in. Deum ut beatitudinem

W;C

& fic dividitur in fenfibilem ( que.eft

üqsf

in parte irafcibili, etiam brutis conve-

fuam obtentu arduam, divino tamen

:

niens ; de qua adtum ef fuprà Tta&. 4.

auxilio affequibilem. — Spesalia efot

u

Exam. 1, n.5.) & inintelligibilem feu

mata , alia informis , ut loco cit. dixi-

"if

mus de fide , ubi vide.

Definitio clate-

mmw

intelle&ualem , quz ef& in appetitu ra-

1

tionali, & poftea definitur , fumitur-

Ícet ex dicendis.

Rüm

que hicprohabitu: lic&t aliquando ac-

x. 2. Objettum fortale quod adt-

Qj

quatum Spei , feu per (e primó termi-

Ti

l q

cipiatur pro objedto , ut ad T'it, 3. Ex-

as

e&tantes beatam Spem $ aliquando pto

nativum eft ipfe Deus in quantum

y

eo , àquo bonum fperatur , ut Pfal. 9o.

beatitudo noftra obje&iva ; Beatitudo

Df;y

Tues, Domine , Spes 1ea : aliquando

formalis feu clara Deivifioa Beatoeli-

IUW j

cita non intrat rationem objedti fotnia-

!u

proactu , ut Rom. 8. Spe falvi. fattz

lis, fed folüm eft conditio requifita in

famus. Revidenda hicíunt definitio-

3

M

nes vittutis Tract, 4. Exam, x, traditz

obliquo conn

otata, lta docet $. Tho.

!Q]

n. 2,

bicq.17.a,2.inc. Quid fi

tobjedum

Ti

formale

D

T

lf'm?ore.x

417

. De Spe c

formale quod , quo & materiale. Vid.

Dixi z. £z fuperauda arduitate : hac

*1

N

|

Exameni. poft R. 3. ad Q.2. n. j.in — enim ex parte obje&i lclï-'eutialiter' con-

hoc Tra&t.

/

notatur.

Ratio prima €À feeunde ]Mi;ti: eff :

. 4. Obje&um matetiale & fecun-

Virtus puré Theologica debet habere

datium Spei complectitur omnia bona

fupernaturalia abtentia & ardua , divinà

objectum adaquaté divioum : Sed Spes

(

eft talis virtus. . Ergo. Saubfumo: Sed

auxilio affequibilia.

n .

beatitudo formalis eft quid creatum ; ob-

Raiío: Quia hec. omnia Spes attin-

utedivinum.

Er-

jectiva veró eft quid p

N

git, quatenus referuntur ad obje&tum

go. Ratio fecunda partis ? Obje&tum

- fuum ptimarium affequendum,

formale quad adequatum, Spei eft, in

y.. 5. -Habitus Spei non erat in Chri-

quod Spes pet fe ptimó tendit , & in

i

fto ut Viatore; neceftinBcatis , necin

omnia alia raxionejillius: Sed in Deum;

damnatis.

Ita $, D.q. 18.a. 2. & -

ut eft beatitudo noftra objectiva, Spes

per fe primó tendit, & omnia alia tatio-

Ratio: Qnia inillis deficitobje&um

vt

Spei; hoc enic eft bonum arduum fu-

neillius. , tanquam in media ad illius

a

turum , Chriftus veró. utpote à primo

confecutionem , feu ut in obje&a mate-

conceptionis inftanti claré Deum vi-

fce

Yialia fecundaria.

Etgo,

Q

dens, adeóQque beatus, jam erat in tet-

li

Ratio 3. partis : Beatitudo objcati-

)

mino , & beatitudinem — poffidebat ;

vaactum Spet non terminat;nifi ut pofli-

idem cft nünc de aliis Beatis: tefpectu

m u

denda: Sed uttalis connotat faltem in

damnatorum non eft nec poteft appre-

u

obliquo claram vifionem , quia per eam

hendi utfutura.

n

poffidetur & prehenditur. . Ergo.

Etgo.

un

"

V, 3. Obje&um motivum feu forma-

Sed nonne continuatio glotiz vel glo-

tia corporis fufficitad obje&um Spei in

amni

le quo Spei Theologicz eft Deusutau-

Beatis :

lmm D

xiliator , feu Omnipotentia ut auxi-

m

lians in fupcranda atduitate , feu divi-

Dico: Non füfficiunt : Quianeutrum

1

pm

num auxilium a&iv$ fumptum,

eft bonum arduum ; non continuatio

) d

gloriz, quia hzc Beato debetur ex in-

jl

Katio : Motivum fotmaleSpei eft id,

trinfeca ratione beatitudinis & zterni-

y

cui illainnititur , & quo homo premu-

"b

:

nitut contra defperationem.

Sed illud

tatis participatæ : nec gloria corporis ;

!

d

eft auxilium divinam juxtaillud Pfalm.

quia hujus jam pofïïdentrad'iccm,nimi-

ausm 9'

17. Dem meus adjutor meusc? [perabo

rum gloriam animz,

Gbït&m

i»ewm, Ergo.

x. €. Habitus Spei eft in Angcelo &

homine viatote , etiam peccatore, eX-

i pi

Dixi 1. auxdilinm atlive fumpim ;

(:I'.

.cepto haretico & defperante. — Irem eft

u

I

fi enim fümatur paffive , eít quid crea-

tum ; quod requit effe ratio formalis

in animabus quz fantin Purgatotio, &

)u

i

p

,

vittutis Theolo gicz.

*

erat in iis qui erantin Limbo,

QJ

!)

Ggg

Ratio t

u

418

TRACTATUS VII. Examen 4.

f

p

Ratio:. Quia tefpe&tu Angeli & ho-

ptet malum tempotale ( quod timet) d

K

minis viatoris , etiam peccatoris , uti &

[

Deo recedit: quod femper malum &pec.

animatum in Purgatorio & Limbo , ma-

catumeftjuxtaS.Thom.q.19.,3.inc, — 1

net obje&tum Spei jam explicatum;quod

t

Ex his folus tímot filialis eft timor a.

non defítruitur nifi per fuum oppofi-

ftus, & donum Spititüs $, Quod con-

BU

tum , nimirum per defperationem , cüm

cernit timorem íervilem , fi poniti-

I

pet eam tollatut ejus radix ac fundamen-

meatur tanquam pfincipale motivgm, —.] 9

tum , quod eft Fides , definita , quód fit

d

maluseft, & Chatitati opponitur, utbe.

fgerandarum [ubflantia rerum.

nediftinguit S. D. a, 4, Siveró pam ]

Oppozo: Animz in Limbo habcbant,

[7;

non timeatur ut 'principale' motivum, -

& in Purgatotio habent certitudinem

Íed ordinetur in Deum ut inem, bo-. —

W eld

r

defuaSalute. Ergo non Spem.

nus eft & honeftus , ut patet fup

dT u

- [ego conf. Quia. illa cettítudo non

13.Exam.3.n.43.& 44. ^ —

htj

LU

aufert rationem objecti ardui nondum

Kefp. 3. T'imor eaftus & fllijl

i.s,h:--

habiti , quia aliás etiam Spes non de-

bet pro obje&o immediato culpam, noi

Til

lh

buiffet poni in B. V. quia & illa erat

fecundüm ptopriam rationem , utailpi .

ceitiffima de füa Salute.

& voluntaria eft , fed inquantumekd. —

A

!

tttiy

QUAROII. Quid & quotuplex

caufa extrinfeca , v. g. tentationedamo- ,

eft timor , & quod obje&um ejus ?

nis, velalio inducente.

H

;ti-

UM

LXII. y. 1, Timor poteft tripliciter

Ratío: Obje&um immediatum

m

confiderati.

1. Ut eft patfio appetitüs

moris debet habere rationem ardui ac

o

Dd

fenfitivi , nam hic naturaliter tefugit

terribilis quod timeatur : Sed culpaut. )

malum, fub qua ratione de eo a&tum

talis, &ut voluntaria , cim ficfubjacett -

n d

2, Ut eft vitium fortitudini

U

eft fuprà.

noftro beneplacito , non habet ratio-

oppoficam , quo homo refugit malum ,

nem terribilis , bene tamen ut habtt .

[ Q] 65

T

quod íecundàm re&am rationem non

caufam extrinfecam , quia.ut talisnon -

effet fugiendum.

3. Ut eftdonumSpi-

h Qcm

fübjacet voluntati noftrz. Er.gp- :

ritus S. quo frenatut mens hominis, ne

Defperatio,

perSpem in pre(ümptionem erigatur.

Doltty

Duplex vitium virtuti Sptippr

Terater

y. 2, Juxta S. T'hom.hic q. 19.2. 2.

Timor eft quadruplex, nimirumtimor

Bllursunum per defedium , mimirm .

fide n

filialis , quo quis convertitar in Deum

defperatios aliud per exce[fum nimie -

d pto

timore culpz feuoffenfz , nam filiorum

rum prefumptie De utrogut di-

P0

tito]|

QUAT

efttimere offenfam patris, aitS. D. Ser-

qua funt diéfa de peccatis in Spiri-

vilis , quo quis convertitur in Deum

Btea

tum . 5. Tracd. y. EXam.5. H- YO9,

ptopter timorem peenz.

Initialis , in-

terutrumque medius , quo quis Deo ad-

QU.ERO III, Quidetdefpentio J

lal

jus ?

haret propter timorem culpa & peenz,

?

"if

;

AMundan , leu bumanns,quo quis pro-

& quod ob je&u*xfivre;

$

ts

Refp. r

&

^i

"4

E^

413

z Defperationt.

unod non fperent , uon impütämr e65 ad

[

Refp. ;di

Peccatum — defpezationis

confiftitin adu volu:

xtatis , feu eftmotus

culpam , fed eff pars. damnationts ipþ—

ia

conformiter

VAU

l

appetitüs , oppofitus Spel ;

imationem falfam,

QU

AZRO VI, Nonne üna dei/þe)ratio

íe habens ad exi&

(

quod Deus peccatoti p

cenitenti veniam

:

eft gravior alterá ?

ccatore

sad fenon

LXVI. Refp. Affirm. fecundüm gra-

deneget, vcl quód pe

convertat per gratiam j

uftificantem , nec

vitatem objeti , circa quod ver(atur. Sic

n

ndam Sa-

graviffimum peccatum e£ , defperarede

eis confera

t auxilia ad obtine

lutem , ut explicat S. Thom.q. 20. a- I,

falute ; gravius deremiffione peccato-

d

rum; minüs grave de emendatione vi-

Quotiesetgo ho

motalema&um dclibe-

incigi:':

WNed

tz propter experimentum propriz fra-

(s

'tat* elicit, toties mortalitet peccat.

definitur fic: — Defperatio ff fuga vo-

gilitatis , & difficultatum aliàs proba-

ii

tarum : adhuc minus eft defperare de

luntatis quáquis ve ugit Salutem eter-

]

nam acquirere p

er imedia ordinaria , eó

confecutione temporalium , nolendo fe

committere divinz providentiz : leve

quid judicet , eam o

Á

bientu fibi effe impo[-

yd

i:-mc..

veró,de impetrando per orationem quod

febilem,

n

Refp. 2. O

bjetum d&fpcrationi; eft

petitur ob propriam indigoitatem. Ju-

p Nr 2

r

ia

du

R

dicium quo quis judicat , Salutem fibi

etetna beatitudo.

p

Ratio: Sicut Spes €

t profecutio ob-

elfe impoffibilem , won eft fecundüm fe

Id

e

defpetatio , fitamen ad eam confequen-

e&i fpetati , ita defperatiocft fuga il-

n i

j

dam conetut adhiþcrc proportionata

ius: Sed obje&um fperatum feu ztet-

media.

na beatitudo eft obje&um Spei. Ergo

i rzlrffi

d

Notand.bene , quód defperatio , ut fit

etiam eftobje&tum defpetationis.

j

n

UJAERO IV. . Defperatio potetne

