immediaté caufant gratiam;que eft for-

lunt venialia, (olm ex opere operantis,

Vivl

ma immediaté oppofita mortalibus,

excitando pium motum voluntatis, Er-

b

Jäüï!(l"n!i Pc[i

Ratío 3. p, Tum quia nullibilegitur,-

go nihil differunt ab aliis rebus facris, v.

qu9d Sacramentalibus à Chrifto fa&a fit

"o

g-Imaginibus , Concionibus, Le&ione

prom:ílio remittendi pecéata. Tum

fpirituali: Prob, confeq.

Quia etiam

um

N m&cnn

etiam , quia non videtur :n Ecclefia effe

illa poffunt excitare pios motusvolun-

* wt)

poteftas inftituendi figna externa, qua

tatis, Ergo poffünt conducere ad ve-

4

ex opere operato feu ex vi inflitutionis

nialium remiffionem.

1

L!nüno

HC

habeant virtutem remittendi venialia;

"4d s eg.con(. Ad prob.dift.ant,To-

& E

V veni

Nam Chriftus per illa verba, Quorum

ta vis imediata,conc.; mediata,neg,Nam

remiferitis peccata , &c. folüm dedit

I) g

ftlz

&caufilitas mediata non eft improprié,

li g

poteflatem remittendi peccata ex opete fcd»iri fuo genere proprié talis. -

ET

d

*

P

d

Uoite

P

E

ER

Dé Pusns.

081

Yi

Ad 2, neg. conf, Ad prob, dift. ah;. a&*ustharitä—tis perfe&a: Sed tales a&tus

Poffunt conducere occafionaliter & — non poffunt effe in co, qui fübjacet-

B quafi per accidens, conc.anc. ; quodam-

peccato mortali ,

& yult in eo manere,

Miiatt

Ergo.

modo per fe;neg.ant.& confeq.. Imagi-

a.;.ad:. I

nesergo facre, Concio, Ledtio,&c, pios

QU/ERO V. $Sit cafüs; Homo ju-

Ti

motus excitant folüm prabendo occa-

fius moritur in peccatis yenialibus ;

d

fionem , ut veniendo in cognitionem

quando hzc ei remittuntur?. Item re-

probus cum mortalibus moritur fimul

pinpte

; prototypi, citca illud pius mocus excite-

ibl

- tur :aft Sacramentalia conducuntad di-

in venialibus,remirtunturne hac venia-

x

ituti |

:

&um effe&umi per fe , non perfeitate

liàaininferno?

EW»M É

XXVIII.

phy(icá, vel logicá, fed morali , quz ta-

& r.adr,.p. Remitti in

men non eftomnino infallibilis. —« Quz

altera vira, nimiruin in Purgatorio quo-

"

um

'tum impetrandi , tum dicum motum,

ad culpam & quoad penam, Ita fenti

[2

d

piam excitandi perfeitas ei convenit vel

ipfe Chriftus Mattb.12. de peccato in

ht

ex efficacia orationum Ecclefiz , confe-

Spiritum $, dicens; /Vea remitteiur ne-

Ti

eratíone, feu benedidione. Vel(ut ait

uaz

que in boc faculo , neque in futuro.

p — Sylvius) quatenuszliqua Sacramentalia

verba expendens S. Auguft. lib. 21. de

aeope t

exgenerefuo & modo, quo fiunr, ha-

Civit. c. 24. ait: /Végue de quibusdam

Quettan

bent adjun&um aliquém dolorem pec-

veraciter dicetur , quód emsmon vemitta-

catorum , velejusfignificationem , ut

r neque n boc faculo, nequein futuro,

eitt

Iu

confeffio generalis , vel tunfio peétoris,

uif effent,quibus etfi nonin 1floytamen re-

1 geniaxuï

oratio Dominica, inqua petimus nobis

mittatttr in futuro, Ex Gregor. Magn.

u

I

"

gt

dimitti quoridianas culpas , ut debita ; ./

lib. 4, Dial. c. 39. ait:. Zz qua fententia

TA

: vel habent vim ex Veibo Dei , ut elee-

datur intelligi quasdam culpas m hoc fa-

iid| — mofyna,que peccata redimir, tefte S,

culo , quasdam vero in futuro po[fe laxa-

Item, ut, oratio in Ecclefiá

Scriptura.

vi, quod enim de uno negaturs con[equens

confecratá. . Uinde, Domus.mea domus

j

intelleilns patet, quia de 7ui6uxd4m £05

, antis.ï - erationis vocabitur , dicit Dominus, in

ceditur.

ais |

. taomnisqui peri;accipit. INon eft hic

Ratio: Juftus cum aff'c&ü- p-gccati

jsrafïifl i

aliud nii Domus Dei & porta Czli.

vcnialis moriens,cum eo non ingreditur

XXVII. Poteffue alicui ,. in mcrtali

j |

Regnum Czlotum ; quia Apocal, a.

peccato exiftenti , & manenti remitt

nihil coinquinatum intrat inillud, Er-

D] f"'

*

:

Yi

veniale?

go abilla macula purgatur in Purgato-

"4

P

*

U

"7

Dico , non poffe

Rationem dat S,

rio, quod ad hoc eft inftitutum, utin co

D.a.4. in c« & ad 1.. Licétad remiffio-

purgentur fordes,& non folüm ut lua-

J

nem peccati venialis non requiratur no-

tür peena.

N

và infufio gratix habitualis, requiricut.

B. 2. Sotdes illz venialium culpa-

PWP"C)

tamen aliquis gratiz a&us,nimirum vel

rum in Purgatorio abflerguntur per fer»

is, humilitatis,paticntiæ,

Íormalis Pæn;;c,ntia feu Coniritio, vel

vidqs charitat

J

hhhhh 5

-

a-lia-,

"us

-

s

TRACTAZUS Y2IJ Examen z..

aliarumqQue virtutum a&usabanimabus

QU.JERO VI, Extibguu-ntur-'

"

Ls

patientibus elicitos, juxta S.T,hom.q.ïy.

ne per Paenitentiam peccata fic , ut per

t d

de malo.a.11.

-

fubfequens péccatum, etiam ingratitu-

) F;worum

Ratío: Licét poft ftatum viz

äoh fit

dinis, non redeant: dequo $.D. ag

yti Qu

ite.

aneritum aut fatisfa&tio , poteít tamen

88. p. 4, art.

Lkd

effe remotio peceatorum, quibus fubla-

XXX. Ante R. nota, dupliciter pof-

if

tisanimainigne fi;ut aurum probata &

fc'intelligi peccatumredire, . Sim-

l qie |

examinata, ficurexaminatum argencum,

pliciter & abfoluté , ita ut peccatum fub-

atf

;

nitefcit,ut loquitur Contenfon,

fequens non tantüm inducat maculam,

Bitop

XXIX, p 3.ad 2.p. In inferno nul-

& reatum fibi proprium , fed etiam re-

d (ol

lum peccatum veniale remittitur ,

ducat antiquum , ac fi peccata femper

*l n

adeóque in eo cafu per accidens ater-

manfiffent, & homo non tantàüm pro-

ttYtg

nümpunitur, Itrapatet ex S. Thom.ci-

pter nova fed etiam propter antiqua pec-

ttiuir

tato füprà Tra&t. 4. Exam, 2.n. 8 1. ubi

cata damnetur, 2. Secundàm quid ins

DI

ratio data eft , & plura funt dicta, que

quantum peccatum íequens fir quo-

rl

hic ferviunt.

damodo gravius propter pracedentia,

A.

Oppouo contta hoc ; Ergo talibus da-

quorum maculam virtualitert contitict,

lO;pom' w

mnatis fitinjuria, 2. Ergo Deus pu-

quatenus hominem reducit ad priorem

Wi

nit ultra condignum.

privationis gratiz ftatum. In quo fenfu

um

"Ad 1,negatur, . Qui

a perdi-&io dam-

etiam intelligi poreft illud Jacobi 2,de

ltdire

natorum ex ipfis eft; có quód fponié fe

quo fuprà in hoc Exam, n.21.

ui of-

ts n

conjecerint in ftatum talem,in quo nul-

fendit in uno , fallus es1 omnium veu s

fibhscy

là redemptio vel veniaeft.

omni Ícilicet gratià ac bonorum ope-

Yi colf

-Ad 2. patiter negatur : Quia licét

rum mercede privandus. Hoc notato

Prtgnga

porna zterna peccato veniali non debea-

R«.1, Nullo modo poteft effe , quód

* $d

tur per fe ,'bene tamen per accidens ex

macula & reatus przcedentium pecca-

L&Hfüs Pij

conditione fubje&i , cui culpa continuó

torum redeant ,fc&undàm quod ex tali-

At m

placet, proinde continua poena debetut.

bus actibus caufabantur, ait $ Thom. a.

Vr

Unde (ut loquitur di&us Contenfon)

1.inc.id eft , fimpliciterin primo ibnm

eternüm punitur culpain tempore per-

explicato in Notabili,

"n

"ag

petrata , quia quod . breve fuit tempore

Ratio: Quia forma abfolutionis ejus-

li

"t

N

vel opere, longum effe conffat in perti-

que effe&us datur abfoluté & absq; hac

naci inflexibilis & obftinatz mentis vo-

conditione , z;/riterum peccaveris , qu&

il ag

M

luntate: qug etfi ad nihilum redigi vel-

nectacitéinefl. « Nota,hoc intelligi de

xmofïm

f

lee ne. pateretur, vivere femper vellec

reditu quoad candem numero culpam

tdtte

tamen,ur feinper peccare poffe. Ad

(idem eft de pocna zterna, quia illa pen-

du

vll

magnam igitur judicantis juftitiam per-

det ex culpa) de fpecie enim non eft du-

EU

tinet, ut nunquam careant- fupplicio ,

qidí

bium,quin redire poffirut fi peccata re-

ï

t

tmiffa cadem placeant veluürati.

qui nunquam volunwt carete peccato.

X

WWCI w

LE

E

m

De Pænifmïäæ.

$83

yute

dx his Sequitur,quod quando in Scri-

catum redire, nec Deus peccatum remite

j

tere fub conditione ; n

T

, ptura dicitur, quód Deus recordecur

jü. iterum pecca-

ipalt

peccatorum remifforum, id intelligi de

veris.

! ag'gq.

pona , quia adhuc temporaliter punit

Ratro x.p. Quia aliàs Deus eflet vera

ta, Nec efteadem ratio de operibus

caufa illius peccati redeuntis, naturali-

"T

bonis per fübfequens peecatum morti-

ter enim à. privatione ad babitum nom

m

ficatis, qug juxta dicenda per peeniten-

datur regreílus,

tl

tam reviviícunt. - Difparitasenim cft,

Ratio 2.p, Kemiffio peccati morta-

TT

quia hac operanen omnino extinguun-

lis abfolute nonpoteft fieri , nifi perin-

(etimtt

tur, fed folümà fuocffe&u impediun-

füfionem gratiz habitualis, ut. dictum

ts lgt

tur, & manent in divina acceptatione ,

eft, & alibia Theologis probatur : Sed:

n

€sontra veró de pecca:is Scriptura dicit

infüfio gratix effentialiter eft abfoluta;

& non poteft effe conditionata , quia

Iu

€a exinaniri , aboleri, projici in profun-

jm qlhdiü'

dum maris,&c, — Accedit ; quód Deus

gratia a&u infufa effentialiter habet ,

! [if 9uu-

pronior fitad xni(;rcndum:,quä-m ad pu-

quód aétu dcfltuat peccatum, non vcró

cedenti

niendum.

quód deftrueret , fi hac velilla

adeffet..

Ergo.—

genditio—

Sontil

- Opponi poffet

villa patabola Matth.18.

de fetrvocui Dominus dimifit dcbitum,

Ptim'cm

XXXIL . . 3. Per peccatum fequens

o

& tamen tradidit eum tortoribusufque-

péenitentiam , peccata: dimiffa redeung

a ul

dumredderet totum , eó quód noluerit

fecundüm quid juxta fecundum fenfum

in Notante R. 1.explicatum , & in-

.

mifereri confervifui: quam Parabolam

tity g

Chiiftus conclufit , dicens : Sic & Pater

quantum peccatum fequens ex priori-

prum (f

meus calcftis faciet vobis,nifi remiferi-

bus dimiffis aggtavatur, prafertim ra»

tione ingratitudinis. Ita S.Thom.in eo-

caot?

tis unusquisque fratzi fuo de cordibus

Cf[f) Q"W

veftris..

Sed

dem art. z jin c.

: Kom;z. Se-

ftf Pff[l' !

Senfus Parabolz hujus eft : Sicut Rex

Declarat boc ex illo ad

cundim: duritiam tuam €) impemitens

i ext!|

fervum fuum;qui poft maximum debi-

M

tüm. clementiffimé remiffum , confervo

cor thefanriz,as tibi iram n die iv4 , ex

il

fuo exiguum debitum remittere noliit,

hoc fcilicet folo , quód contemnitur Dei

juflit graviffime punirit ita & Pater ca-

bonitas, quz ad poeniteatiam expcdtat 5

qunitl

j L'.

cÉis graviter, & quidem in xternum.

tultó autem magis contemniturDei bo-

&ämbü

puniet illos , qui obtentá toties enormi-

nitas, i poft remiffioriem prioris pecca-

umcelerum venià, proximo ne leviores

ti fecundó peccatum iteretur, Ergo.

m

quidem offenfasremittere volunt. De

R. 4* Quantitas reatüs peccati po: ;

reditu autem peccati fimpliciter exhac

priorum peccatorum remiffionem come

upv

Parabola nihil probatur , de reditu fe-

miffi, poteft quidem effe tanta,quanta e-

d

tundüm quid ftatim admittetur in K. 2-

ratomnium precedeniium ; hoctamen

gure

XXXL g, 2. Nec per abfolutam

nonempet fit,

: I[a S'-Doa' 3—'

Ratio ; Quontitas

zcatus adveniens

í E]

peteatiam Dci pow&ifiem. ngmero-pcc:

u

4

9'84

ZRACZAZWVS XI[I;, E.w?n?zz 3.

eft (ecundüm gravitatem peccati füb-

a.4, Peccitor recidivus per fe & dire-

n

fequentis: Sed hoc por&& cffe aliquan-

Gé nop tenetur ad confeffionem pec-

vt

I

fRitel

do magis, aliquando minus grave; ut

catorum priüs commiflorum , nec ia

fi fit ebrietas vel (implex fornicatio, &

generali ,

l?

nec in fpeciali , c'u.icunq'ue

fequatur homicidium vel adulterium,

confiteatur..

f

aucecontra ; Vel f; in fequentibus peccet

Ratio: Quia jam funt legitime con-

T

ex ignorantia , velinfirmitate , antece-

tplcat

feffa , & ingratitudo fi fpccialem con-

denter vetó ex certa malitia , aut econ-

:

temptum non afferat, folüm eft circum.

TIntm,

tra. Ergo,

flantia generalis, ut dictum eft,

XXXIIL Zegratitudo p

eccahti"s eft-

L :*'") &ft Pf

Dixi, per fe €$ direét? 5 quia perac-

ne fpeciale peccatum vel faltem cireum-

cidens & indire&é poteft effe neceffa-

m hd

ftantia notabiliter aggravans ?

rium , faltem in generali aperite, prace-

"utrtam,

Dico x, cum S,Thom. hic a. r, In-

dentia peccata, ut nimirum cogno(ci

3 (e

gratitudo peccans aliquando eft fpe-

poflit flatus peenitentis , & conveni-

x5b des

ciale peccatum, fi nimirum peccatorín

ens mediciba adhiberi.

X feoun

contemptum Dei & fufcepti

z

bcnebcii

QU./ERO VIL. Merita hominisjus

ï;;wiom diy

eccet.

fti per fublequens peccatum mortificata

*t Qpl

Ratio S. D. Peccatum fpeciem reci-

revivifcuntne per veram Paenitentiam?

^tn m

pit ex intentione peccantis.

Unde,

De hoc S.D,agit q.89.per €.art.

Pa

ut Philofophus dicit j. Ethic.. Ille qui

XXXIV. . Affirmativé cum $.

" n

moechatur ut furetur , — magis cft fur;

Thom.a.s,

"ll

uám mochus;

Ergo.

Ante prob,nota, quid hoc fit;operain

Hy g ii

?

Dico 2, Si dicta intentio contemptüs

charitate fa&ta per fubfequens peccatum

Tgy,

ii

defit , ingratitudo peccantis folàüm eft

mottificati , bene explicari àS. Thom.

n D

circumftantia gcneralitcr confequens

a. 4,in C.his verbis:Res viva per mortem

JWSDE

omne peccatum morrale.

perdit operationem, vitz , unde per

Tij

Declarat boc S, D. ibidem ;

Si quis

quandam fimilitudinem dicuntut res

d in cü

1

intendensaliquod peccatum committe-

mortificari , quando impediuntur à fuo

h hOC (

re (puta, homicidium aut adulterium)

proprio effe&u vel operatione , effe&us

* l mnin

non retrabatur ab hoc propter hoc,

autem opcrum virtüofsrum , quz in

quód pertinet ad Dei contemptum, in-

Pt

chatitate fiuni; eft, perducere ad vitam

"Rüdogge

ratitudo non erit fpeciale peccatum ,

a&ternam. Quod quidem impeditur per

fed trahetur ad fpeciem alterius peccati

peccatum mortale fequens, quod gra-

Wïä'?ïiæ,quä:

ifwþfccatum,

ficut circumftantia quedam, . NNam,ut

tiamtollit, Et fecundümhoc operain

S.Auguft. dicit in lib. denat. & gratía,

charitate fa&a dicuntur mortificari per

:::q"andü N

non ompne peccatum eftex contemptu,

fequens peccatum.

Hocnotato: .

& tamen ín omni peccato Deus con-

I u

Ratio S, D. ex a. g. efl : Opera vir-

temnitur In fuis praceptis,

tuofa rhortificari , eft, ea per peccatua

"attni

Dico 3. JuxtaS. Thom, in 4. dift. 22,

(me.J

fequens impcädiri ab cffg&u pgrduc'cn;li

"R,

d

p —

|

l

i

De Peniteutza.

'985

T

ad vitam etetnam : Sed hoc i'm.p.edimenm

De Virginitate obiter fciendum, quód

] p

|

tum collitar per veram Poenitentiam pec-^— quoad formale per Ponitentiam rcvi-

€ata remittentem. Ergo. Min. prob, r.

vifeat, licét non quoad matceriale, .. De

, Nl

ex illo Toel 2.. Rezdaz vobzs anuos, quos

quo vide fuprà Tra&. p. Exam, 2. n. 26.

cuicunquc

ia Notab, Idem eft de Innocentia.

omedit locufta €$ bruchis. — Ex ex illo;

'

t

n

Capillus de capite veffro non peribir. Quaz

XXXVI, Reffituiturne ergo homo

X Q

verba explicant SS, Patres de revivifcen-

per poenitentiam in priftinam dignita-

d

tiameritorum. Erad.Hebr.6. /oz eziza

tem? "

l

d

Anjufhus eft D.Eus , ut oblivi[catur operts

- Dico cum S. Thom. a. 2. reftitui quo-

wefiri , &c. Prob, 2, Opera meritoria

ad DEum, cujus denuó fit filius pergra-

qu p

t

non folàm habent vim perducendi ad

tiam , redditurque ei ftola prima & an-

gt pate

vitam zternam , ( quod pertinet ad co-

nulus aureus; non tamen femper refti-

fum vitam) fecundüm quod a&u exi-

tui quoad hominem , ut parct, fi ratio-

m agl

& od

- fluntin fe, (:d etiam poftquam a&u defi-

ne peccati vel cenfure aut irregularitatis

, nunteffe , fecundüm quod remanent in

dignitatem Ecclefiafticam perdiderit,

acceptatione divina: Sed in acceptatio-

XX XVII, Revroifisuntne etiam per

ln

mordit

nedivina manent etiam poftquam per

Tanitentiam opera bona mortua, id cft,

piténtid

peccatum mortificantur, quia DEusilla

in peccato mortali fa&a !

Y

opera , prout facta fuerunt, femper acce-

't

DDico cum $, Thom. a. €, quod nen.

tam $

ptabic, & Sandti de eis gaudcbunt, fc-

Ratte: Quod non habuit vitam nee

«undüm illud Apoc. 1. Tene quodbabos,

principium vitz,non.poreft revivifcetez

m alius accipiat coronam tuam, | Ergo-

Sed opeta fecundüm fe bona fed facta

:[ït,opeïülmg.

XXXV. Refurgitne homo per peeni-

extra gtatiam & charitatem ( qua eft

$ eccälum , :

a5 T

tentiarn in zquali virtute ac erat antea?

principium vite ) ita fe habent, nec de

v

4dd boc S. D. a. 2 in c. tefpondet:

iis dici poteft, quód maneat in. divina

Secundüm quod motus liberi arbitrii in.

acceptatione ad przmi

r

le.

fnn Íupernatura-

at If

Ponitentia eft intenfior vel remiffior,

Eteo.

AdmittittamenS. D. in eodem art. ad.

nf

[

Áecundüm . hoc pænïrcns confequitur

majorem yvel minorem gratiam; con-

3. quód DEus talia opera remuneret

n m

tingit autem intenfiorem motum poeni-

temporali remuneratione, ficut Grego-

n

e[t Qd ]

li

tentis quandoque . proportionatam eífe

rius dicit in homil, de Divite & Lazaro,

li

mojori gratig , quàm illa,à qua cecide-

quód nifi divesillealiquod bonum egif-

!

1

[

r

Aat pet peccatum , quandoque autem

Íet, & ip przfenti fæculp remuneratio-

hu

"1]

£quali ; quandoque veró mino:si. Et

nem accepiffet , nequaquam cí Abraham

ideo Panitens quandoque refargit in

g[(l&

jj

diceret, Recepifli bonainyvitatua. .. Vel

majori gratia quàm priüs habuérat,

etiam hoc poteft referriad hoc quód pa-.

j M

0 l

il

quandoque autem ín zquali, quandoque

*Iicturtoletabillius:judidium. Dehoc

jf

etüamih minori. Et cadem ratio eft de

vide in hoc Tract, Exam. 8.

«

D. :30.

4 l

J

vittutibus , qua ex gratia cgn[cqägp:urg

i

i

i

i

996

.TRACTA'TUS XIIIL Examem 3

341:'1;6

J ieote Mf&)ä&* 493)9t04931 6106 49 $196 0300 dH

fäxivoi:rju

T

EXAMEN Ill -

à lo

* &d

De Contritione...De qua. agz')f . T bom. in

E

as

z

hm

Supp/emmto À q. 1. tf ad. . zhduþque'.

- UEZROIL

EE

uid & quotu-

de peccatis affumptus cum propofite

valonef

plex eft Contritio , & cujus vir-

confitendi & fatisfaciendi,

C)

"

, tüutisactus?

—— R. 2. Contritio ita generatínr fume

d

XXXIIX. Ante R, nota ex S. Thom.

pta dividitur in perfcétam & inimperfe-

«'ïrqnoquu

hic q. z. a. 1, inc, hoc nomen Ceazrztio

Gam,

Perfecta abfoluté vocatur con«

derivari à verbo coztero, quod in rebus

"t ttnpoti

tritio, definiturque , quód (it door de

ut t

mátetialibus fignificat rem duram con-

peccato commiffo ut eft offenfa DEI[uper

terere. & comminuere in minutiffi-

oznia dilecli (eu fummé boni , cum pro-

u k W

tnas

"r

artes,

Unde metaphoiá tranf-

pofito ( vel a&uali vel virtuali feu im-

Anmn z

latá ad fpiritualia , actus ponnitentiz vo-

plicito ) fe emendandi & confitendi,

Al

«atur coztritie, quia voluntatis duriticm

quía contritio in Nova Lege non delet

Mytdio

feu cor peccatis induratum emollit,

peccatum , nifi in otdine ad Sacramen-

Aittonm

fcindit, atterit, & comminuit.

Hoc no-

tum Poenitentiz, cujus eft pars, — Lyof-

Vüni f

ta;o.

feufa. eft idem . quod injuria, non qui-

dem realiter illata feu effe&tiva (cuim

Q Dit, ln

* o

* I. Contritio generatim fumpta

DEusin fe lzdi non poffit) fed mora-

eft dolor de peccato fub quocunque mo-

lis, affe&iva , feuintenta,

ly4

'tfti»

tivo fupernaturali,& definitur à Ttident.

« Contritio imperfecta , qua ad alterius

Seff, 14. c. 4. quàd fit azimi dolor ac de-

differentiam vocatur a£ritio , definitut

"Mtterdi

zeffatio de peccatocommiffo , cum prapofito

quód fit de/er de peccatecommiffo ex mo-

zon peccands de catero.

Ly anuimiidem

tivo fupernaturali taferiori quám fit dile-

MT

eft , ac voluntatis , intelligiturque delor

&io DEI fuper omnia, v. g, ex metu ge-

1 qnifo

fpirïtualis; unde dolor, quem inter-

hennz , amiffione Bcatitudinis , feti ob

S

At dito

dum experimur in parte fenfitiva , cüm

DEum ur Vindicem , vel ex !þeFia'!i,db'

MT

ficpaffio corporalis, non eft de effentia

Mg

Ti (

forrnirate talís peccati-

coniritionis fed proprietas ejus , ut patet

XXXIX. g. 3. Comtritio effentiali-

[ IPJ[D a deöl

ex S. Thom.q. 1.3,2. Hic S, D. plares

xdfm

ter & per fe primó cp-nliffftin dolore,

U

ts

adducit denitionesin citato art. 1. inter

& odium feu deteflatio peccati (c folüm

i

N

quas c'[t illa $. Aug, Contritio eff dolor

Katte:

Vf

$-

liabet pl*afiïuppüfltiVöiv

Süongr

P

De Pæm'täztizz.

987

þ [

- Batie : Contritio effzntialiter confi-

XLI, Refp. z. Conveniunt r. quód

fir in adtu (faltem imperfe&e ) com-

utraque verfetur circa peccacum illud de-

teftando.

2. Quód utraque.in fub-

enlacivo injuriz : Sed per folum dolo-

rem- fit.. compenfatio,

Ergo.

Min.

ftantia fit fopernaturalis, & habeat obje-

prob, Recompeníans debet à fe aliquid

&um ac morivum füpernaturale. "Un-

de necc e

ilv

ffe

t con-nec attrítio , fi quis do-

auferre, & dare. injuriato: Sed hoc fit

ni

etfolum dolorem. — Ergo. Min.prob.

leret de peccato; quia propter illud debet

Odio habens peccatum nullum patitur

fufpendi, amifit bonam famam ,'offcndkac

malum , fed recipit magnum bonum ho-

patrem , &c.

neftum , qui veró de peccato dolet ; etfi

Refp. 2.. Bifferunt 1, quód conititio

fit a&us virtutis , non veió attritio ut di-

i Ptopo[':

bonum honeftum recipiat , afficitur ta-

men fimul malo paenz. cilicet triftitia.

Gum eft R. 4. ad

J

2, Quódcon-

vrmts

;

Ergo.

ttitio fit dolor perfe&tus, & procedat ex

j

fua natara ex motivo dile&ionis DEI

Ex qno Sequitar , quód in eodem in-

pcdttr (

ftanti temporis cum prioritate & pofte-

fuper omnia , attritio veró fir dolor im-

r

fioritate naturz peécatum tollatur per

perfe&us, procedatque ex motivo infe-

EHf

riori.

Qu motiva funt aífignata ante

edium, & per dolorem feu contritio-

Qu p

nemformalem: perodium,inquantum

R, 3. ad Q. r. Qu« imperfe&tio etiam

3 fenit]

eft lammum malum , feu ut eft contra

patet ex metaphora ex materialibus de-

copítt

DEum ut füummum Bonum: per dolo-

fumpta,in quibus dicuntut attrita (ut ait

odl

rem , ut. eft offenía feu injuria DEI per

S.D.q.1.a.2.ad 2.) quealiquo modo di-

j st

fatisfa&ionem compeníabilis, Dequo

minuta füht , fed non adbuc perfeá

u, If

vide fuprà Exam. 1. n. 13. & 14, ubi et-

comminuta: contrita veró dicuntur,

ä) m qü

jam patet , quxnatn peccata fint quc-

quando omnes pattes tritz func fimul

jia (

G&um contritionis.

ber divifionem ad minima. 3. Quódat-

| (fd m

XL. x. 4. Contritio eft a&us virtu-

tritio per fe folam fine Sacramento non

riPonitentiz. Ita $. D. q. 1. a.2. ad

juftificet;etiam cum voto & defiderioSa-

T al[i[lI

cramenti;quia ftat cum peccato, licét tol-

ii

i, Et Patcc ex di&is fupráde eadem vir»

jj

tute in Exam, I; n. 10, & 14. Atttitio

lat affe&tum peccati. Contritio veró et-

pj

LA

veró non otitur x aliqua virtute fed ex

iam extra Sacramentum , & extra articu-

Wllf "

quodam auxilio divino fupcinaturali

lum mottis aut neceffitacis, in quo non

"

tranfeunter dato,

eftcopia Confeflarii , habccannexam ju-

[/)

u)

f

"Ratio: Quia atttitio elicitur ab ho-

ftificationem feu peccati remiffionem ti-

d

-fine in gratia fan&ificante nondum

ve gratiam fan&ificantem , ut patet ex

L. tonftítato , adeóque non habente adhuc

T tid,Seff, 14.6,4. Et Rarioeff:; Tum quia

ägg(iüü'

—— habitum virtutis infuía.

dl)k)ïc)

( utpote procedens ex motivo dile&io-

— QU AR O II. Inquo conveniunt,

nis DEI fuper omnia) hominem plené

( iomm X

& in quo differunt cont:itio & attritio?

convertit ad DEum , eique ut ultimo fi-

ni unit , in qua diledione virtualiter

(

. .Itfm attritio poteftne ficrí contritio?

D

"n

A

Iu

£on-

N

988

TR/IC??ITUS XIIR Examemu s.

continetur propofitum fervandi omnia

TRU impel"fcaus ; neg. t&aj, Hoc 2; ; L

mandata.

Tum etiam ,quia eft ultima

modo Íe habet contritio. imperfc&a.

Ti petc

difpofitio ad gratiam, -Ergo hanc ha-

Vel aliter; $i habeant eadem motiva &

Wt f

bet fibi annexam etiam extra Sacramen-

obje&ta; conc,; fecus, negatur.

Mf

tum. 4. Atttitio folüm eft. difpofitio

4 2. neg.confeq. Nam prima pro- :

&tm

remota ad gratiam.

f. Átriitio reípi-

pofitio (ignificat tranfitum fubje&ti ab

imilin

€it peccatum ut eft malum peccantis,

una forma ad aliam , v, g, ab attritione

ts fd

contritio veró ut formaliter cft offenfa

ad contritionem, tit fi dicam à pari, Pe-

'sofot

& injuria DEI.

trus ex Phyfico fit Metaphyficus, |Se-

- XLIL. z. 3. Contritio & Attritio fu-

"Mu qu

cunda veró fignificat quód una forma fi-

pernaturalis fpecie effentiali differunt ,

sf:utiæpcrl

at alia ,ut fi dicam ,Phy(icafit Metaphy- —

A t

nec poteft attritio fieri contritio,

ficà, calor fitfrigus: quod repugnat.

--JDEIg:atial

1. Pars fequitur ex dictis: Quia ha-

Aliter R. 2. Quód per Sacramentum

bent fpecie divería principia & motiva

Titettnd

Ponnitentiz fiat quis ex attrito contritus

li (uprä

formalía,

vel habitualiter ;ínquantum cum gratia

jüfa[is W

2. Pars: fequitur ex prima, Tum

per Sacramentum Poenitentiz infusá in-

quia,que fpecic effentiali differun: , il-

ter cateras virtutes etiam accipit habi-

!

'-*äjssuhimo

Air

lorum unum nequit fieri. alterum.

tum virtutisDonitepntiz.

Vel virtuali-

Spofne v

Tum etíam, quia doceturà S, Tliom,a,

ter feu zquivalenter , quía attritío jun«

j.in c, bác ratione? Quamvis habitus

"i

&a huic Sacramento obit quodammo-

ii

fidei informis fiar formatus, nunquam

do munus conttitionis eíque zquivalet;

tamen actus fídei informis fit a&us fidei

fi)n & Pm !

cüm liominem etiam dxfpo.nat ( licét

formatz , quía actus ille informis trau-

h fli l;

non tam proximé ) ad juflificationem,

fir, & non tmianet veniente chatitate ,

uz elt effcétas Sacramenti.

: Warzrionc,,i

attritío autem & contritio non dicunt

Q

HLERO LL Attito ex metu — n

habitum fed actam.

Erso:

*

gehennz concepta efíneactus honeftus?

'llgzräfionc'

. Oppono 1. contra K; 3, Perfedum &

Item quas conditiones debet habere at- .

-t

ímperfe&tum non differunt tpecie effen-

tritiout cam hoc Sacramento fufficiat

ZEDEWH f

i

tiali; & unum poteft fieri slterum: Sed

ad juflificationem ?. fufficitne fine actu

fic fc habent attritío & contritío, Ergo.

chariratis ,etíam imperfecto?

if

j4, Comimtaiter. dicitur , quód per

XLIIL g. r, De fide eft, attririonem

undo

Sacramentum Poaenitentiz homo fiat ex.

hn faffu

€x motu gehennz. vclut ex occafione à-

áttrito contritüs. Ergo attritío fit coti-

peccatore elícitam , eile. a&tim bonum

N

i&mm

tritio.

& laudabilem ad Sacramentura Porni-

Mi

tentiz. fufficientem.

Ita Trid. Seff. 14.-

"44 , dift, maj. Si fit imperfe&um

1 ["fïccr

defe&tu gradüs , (icut calor üt tría refpe-

c. 4.defini. . Ilfam contritíonem im-

Vitento

"W

&uciloris ut fex , vel ficut puer refpe-

perfedtam , que attritio dicitur , quoni-

1f [

"i

M x

Qu viri , conc. maj.s fi fit imperfedum

am vel ex turpitudiuis peccati confide-

defedtu 'cHEntiæ ; ficat Embito dicitur

raione ,vel ex gelicnnz & posnarum

D «l

fnetu

"

i

E.

J

z

De Pt?izit;'nz*ia&

989 -

[ï

mett communiter concipitur , fi volun-

attricus dolens de pecbato & depona,

tatem peccandi excludat cum fpe veniz,

imó depeccato propter' poenam, magis

]

declarat fancta Synodus , 110a. fo!üm

doleat de paena , quod effzt inhoneftum.

non facere hominem hypocritatn, ve-

Sed in Philofophia dici folet , quód ad

rümetiam donum DEI effe, & Spiricüs

verirarem hujusaxiomatisly propzer de-

Md

i

$. impulfum , non adhuc quilem ioha-

beat derotare caufam principalem talis

"

li

h

bitantis, fcd tantüm moventis : quo poc-

effe&üs & per fe;ac fine quá cffe&tus

!

h

nitens adjntus viam fibi ad juftitiam pa-

poui non poffit: quod non cft in pra-

M

fenti.

fa, Et quamvis (ine Sacramento Pce-

ml

.E, 2, Eft etiam licitum dolere. de

, Ritentiz per fe perduccre ad juftificatio-

n

nem peccatorem nequeat , tamen eut

peccatis propter paenas inferni , ut ly

"

l

, adDEI gtatiam ínSacramento Poniten-

propter fignificer finem. proximum &

vt

j

tíz impetrandam difponit, " Hacibi.

minis principalem : fecus fi defignet fi-

Vide fuprà Tract, z. Exam. z. n. €,

nem ultíimum;, hóc enim effet mortale.

Juri)

quód ralis attrítus non feratur efficaciter

Ratio 1. p. Licité quis ordinat fuos

ll

ín duosultimos fines, fed ratioriepecca-

aCtusad msgnum fuum bonum creatum

]ub

tiefficaciter, habitualiter faltem , habe-

utad finem proximum, modó DEus fit

i

D

ret pro fine u'timo creaturam , Iatione

finis ultimusz Sed evadere poenas in-

(

|

attritionis inefficaciter DEum.

Item

ferni eft magnum bonum. , Ergo,

qmo r

quiefcetet in amorefui (eu bonum crea-

* Ratio 2.p. Quiatalishomo formali-

hp . tum& preprium plüs amaret quám DE-

ter & expreíse haberet hunc affe&um :

UE um folüm negativé- nullam. faciendo

Non dolerem de peccato,, nifi effent

l[i0üïml4' j

€omparationem inter DEum & creatu-

poena inferni ; Scd ille affe&us eft mor-

!^ fám,non veró contrarié feu cum tali

taliter malus , ut patet, quia excludit

p m

€omparatiore,

Vel , fifteret in bono

DEum ut ultimum finem.

Ergo.

nl

€reato , non tamen excludendo relatio-

Nota , non effe inotdinatum , orditia-

neminD

pl

5

rebonum majusad bonum minus, velut

if/| ^ dendo.

Eurn fed ab ea.k folüm przfcin-

ad finem proximum & minüs principa-

"

. Item vide fuprá Tra&t, $. Exam. r. n.

lem , fiutrumque bonum ulteriüs ordi-

. Ij.3n & quando actus ex metu impen-

netat ad alium finem principalem, qui

qit

enris mali fa&us fit involuntarius, ut

fit utroque melior, Sic ergo dolot de

d

alvetur dictam attritionem ex metupce--

peccatisrefpicit dolorem de posnis infet-

wz*,-?g

L';

Darum inferni non effe invitam, quia

nf,ut finem proximum: fed uterque or-

p

-dliás non fufficeret ad.juftiicationem

dinatur ad DEum utad finem ultimum.

M

€um Sacramento.

Vide ibidem,

XLIV. g. 3, Attritio ut fufficiat ad

| 'lm'

' Item vide ia Phi

Ioföphia explicatio-

juftificationem vi hujus Sacramenti ob-

jone

Wem ilius axiomaris : Propter quod

tínendam, debet habere has conditiones:

n(&(ie'

Utt"mqnodque tale, & illud magis tale.

Primódebet effe vera, id cít;non appa-

y

rens vel exiftimata, quía c(ï materia Sa-

n

; ?Süo probare guis poffer , quöd( talis

lii iil

3

cr-ï,.,

TRACZATUS X]l). Examen 35. -

0999

D

crameni,ad quam non (uffiit , quód

cosctpifcentia &9 vitare omne peccatum -

Mi

fit putativé ralis, nec fit talis per exifti-

mortale ,minima etiam charitas plus di-

ligit DEum, quam cupiditas milia AHv E

ïff'lþfsf

mationem, ut paret in materia Baptifmi.

us

Secande debet effe fapernaturalis Quia

€$ argenti, 2.Minima charitas five ha-

^ N

bitualis five adtualis , modo veré fic in

Trid.cit.eam vocatdonum DEI, & im-

- ln

fpecie charitatis ; quantumvis remiffa,

pulfam Spiritüs fan&i , ac difpofitionem

nf

iam. - Zertzó debet efle univerfa-

eft incompoffibilis cum peccato mortali,

ad grat

fmæw

lis fen extendere. (e ad omnia mortalia

cüm ex fuá effentía folàm DEum pro ul-

timo fine efficaciter refpiciat, ut patet -

h'mrfrip'u

nondum confelfa , càm unum peccatum

j lïqü'fll,xqul

fuptà Tra&.7, Exam, . n. 74. Ex ibid.

non poffit temitti fine alio ; ut fuprà pro-

Atfont

batum eft , adeóque vel. debent elici tot

n,7$.ante R, 2. Ergo.-

Ex hisruit fundamentum À

dVCrv(ari-

lii; )

attritiones quot (ant peccata. fpecie di-

Ü

-verfa, vel debec h mo de omnibus dole-

orum , putantium; quód fine di&o amo-

- lt i

te fub uno generali motivo ad omnia fe

renon excludatur omnis affe&tus pec-

candis ruit,inquam; Nam,utbeneat- .

fïäfmux [

extendente. Mrtö deber effe efficax,

id eft, excludens voluntatem peccandi,

guit Gonet, efficax metus gehennz ; id

&i

-

*tüm,

eft, vi cujus homo malum gehennz ita .

"gt patet ex eodem Tridentino.

ET

XLV. . 4« Probabilius eft contra

rcfugit , ut efficaciter velit omnia medía

ad illud vitandum abfoluté neceffaría , -

MP du

anfenium , quód , ut attritio ex metu gc-

LE

"henge concepta,cum Sacramento ad ju-

includit neceffarió. voluntatem - effica-

cem cavendi omne id , quod eft indu-

Omüa Km )

frificationem fufficiat , non requiratur ad

&ivum gehennz: Sed tale

omae eít. .

p

eam ac&tus charitatis feu dile&ionis DEI

Vide di-.

!rcno,,fgä

perfe&us & re-

peccatum mortale. |Ergo,

fuper omnia, etiam ím

&apto R. I. & locis ibi citatis.

Ruit

X.ïf'æds IDH'S !

-sniffus.

Itaclaré Ange

] Do&.in 4.dift.

& ilud fundamentum , quo dicunt:

"hmfro

6.,q 129

3. ad j dicens: JAd boc ut bo-

gratiam. in Baptifmo

Timor fetvilis. non excludit affc&um

VUERO

amo fe praparet. ad.

ï"ïQPff 0r

-perciptendam (idem eft de Sacramento

peccandi.Nam folüm eft verutn,fi illeti-

mor poenas fibiproponat utfinem ulti-

lïvdqæ[ CHE i[

"Penitentie ) praexigitur. fides , fed uon

charitas: quia [uffcit attritio precedens,

mum , fecus i ut proximum juxta R.2.

l De

T yer

etfi non fit conutvitto,

x f. Ad di&am atttritionem requi-

R,fil

Ratio : Quia aliàsSacramentum Poe-

ritur aliquis a&us dile&ionis DEI, non

lt

cramentum

qui fit veré amor amiciria vel charítatis,

d.

qpitentig defineret effe Sa

tendens in DEum fummé diligendum

mortuorum, quia nunquam & in nullo

Rülenk

ratione fuz bonitatis fecundüm fe fum-

-fal'clo

cafu caufaret primam gratiam delendo

EU

(ten

m mortale, femper enim fuppo-

