formzEcclefia fit,cam retinere & omif-

Val

ma, fed habeant fe (icut illa verba, H«c

' JihoY

quotie[ctinque fecerttzs, &cc,

fum inftaurare prudentiffimé ftudet; ut

I paf

AAd 3. Confirm, mens S.Thot. patet

in re omnium maxima, centro nimirum

- A0 ff

ex ipfis verbis; loquitur enim de San-

. Religionis & pictatis, Euchariftid, nul-

lum prorfus dubium füperfit.Cüm veró

]f&f(ïfms.

uine zuquantum id eft, reduplicativé ut

effafia & vevera leparatus fuit;Sanguinis

- Verba ex integro repetuntur , poftquam

1 r

F:l ü lt

autem ut talis effentiam explicant illa — femel prolata funt illa ,. £/c eft Calic

Sanguini mei,tunc non fünt cenfecrato-

^j

"a

verba, quam verba effentialia folüm

fignificant implicite,

Unde ad tmin.

ria, cüm Confecrationem fuppoaant,

?0' Mm. 1

à

dicitur, quàd illa expreffa fignificatio

fed funt explicativa & declarativa pro-

NI

"Whrim,

Sanguinis , ut revera feparati ,non fitde ^"prietacum Sanguinis Chrifli fufi , & ve-

effentia fed de (abftantia ; & verba ef-

]uti facer. formaz commentarius à Tra-

!IA'.L h

uf«

At

fentialia fignificant Sanguinem myftice

:

ditione confecratug. Hac ille, Exq

u

$

W&Unm

f

p —

iab

927

! -.DeKEuu bar/tia,

IIJJ

j

m

listamen. Ita loquiturS. Thom.q.78.

N

bus däüïng.am. Judicat neceffaria ne-

ceffitate effentig » neg, ; explicationis,

2,4. i C.

Ubi admittit virtutem hanc

conc. Undeeft neceffitas przcepti, non

efle Ph)'fïcam ; non. ptæcisö moralem.

Y

Sacramenti.

"

Nam ad r.ait: Cüm dicitur, folà vir-

QUJERO II. Verba

forits profe-

tute Spiritüs S, panem in Corpus Chii-

(ti coaverti, nonexcluditur virtus inftru-

unturne recitativé, fcilicet hiftoricé fo-

j

Jüm, veletiam formaliter fignificativé ?

menralis , quz eft informa hujus Sacra-

BN r

Quaz vis & cfficacia eisineft? & proquo

menti; Sicat cüm dicitur , Solus faber

lfs

fapponuntly Hoc & Hic?

- facit cultellum , non excladitut virtus

At

d V

mattelli, Hacibi. Virtusautem Mar- «

XXVI, Ante R.nora, quàd verba

:i

j

proferri recitativé & materialiter eft, ea

tellieft phyfica,

Ergo.

PIDD[IH

toferti per modum narrationis ,. in

Ratio patet ex di&is fuprà de eaufa-

J E[.

uantum referuntur verba in ultima

- litate Sactamentorum Novz Legis

?mü'»[ïv ?

Conaà Chrifto prolata , ac fiSacerdos

Tract,rr. Exam.2. n.12. A.2.. —

"M

diceret: Hac erant verba Chrifti, Hoc

. 3. Verba formz ponunt Corpus

rl

eff Corpus menm , &c... Aft fignificativé

& Sanguinem Chuifti fub Specicbusfta-

proferti eft , exerceri ipfius forme feu

tim ac funt prolata , feu ante Sumptio-

d

nem.

verborum fignificationem, quz ab ipfo

Eltcontra Lutcheranos,

x t

indubié , non hiftoricé fed formaliter

Rariopatevexdi&tis. Tum quia ver-

st

& fignificativé funt prolata. Hoc no-

ba funt. practica , adeóQue ftatim cau-

in]

tato

fant' quod fignificant, nec manent fa-

us t

oc

. r. Forma Confecrationis profe-

fpenía ad Samptionem ufque:

]UJITAd

renda eft non folüm materialiter , re-

enim non de effentia Euchariftiz , nes

" ^

citativé , feu hifloricà., fed etiam for-

dat ei virtutem , ut fuprà probatam eft«

Iu

maliter & fignificativé. Ita S, Them.

Tutm etiam, quiaaliàs tollerezur veritas

iil

'q-78'a-5' 4

3

vetborum Chrifti , Eocefl corpus meum

5&0

Ratio :

Verba Sacra&uentorum funt

. led eflet dicendum, Eoceriz,&c, / Vel

(

figna pra&tica; & cfficiunt quod fignifi-

Hic ervit,

ol

&. 4. Forma Confecrationis pa-

&ant: Sed fi non profcranturïfigniüca—

mln

üvé & formaliter , fed tantüm recitati-

nis habet fuum effe&um ante alteram

formam.-

[CJ

vé& materialiter , — tunc non fignifi-

n

n

cant, ex hoc pane, quem Sacerdos ha-

Ratto patet fuprà Exam, 2. n, 1 f- ad

]

U

tv

betin manibus, confici Corpus Chrifti.

Q. 5.inprob. 1. partis-

& Hicinfotma

( d

-Ergo. Min, prob, $i proferantur tan-

&,f. Pronomen Hoc

n

eciee

L

tüm recitativé, per eam folüm rcfertur

Euchariftiz non fupponunt pro 5p

f'ci

j

füumCh:ifli, Ergo.

bus, nec pro fubftantia panis.

2« Nec

jf

€,2. In verbis formalibus hojus

etiam ly Zoc jun&tum par ticulz Efffacic

Hzc fubftantia panis .

u j !

f

il

Saeramenti eft quzdam virtus creataad

. hunc fenfum :

j

n

ttanfit feu conyertiturin Corpus Chri-

)

cgnvcx-lïonem faciendam, ipftrumenta-

*

92$

TRÁACTÁATUS XIL Examen j.

fti.

3. Significant ergo feu demon-

flautia in iflis Hydriis contenta. &ff vi-

h

ftrant aliquid commune pani & Corpo-

num, quz anté fuit aqua, Ia fimi-

AUX

liter.

ri, vino & Sanguini Chrifti,non quidem

p

füb ratione communifive generica five

Ex quo Sequitur, quöd.figniücatü

u

fpecifica , fed fub ratione particulari ,

pronomiifs Hoc aut Hic non fit totali-

lii

quafi fingulari vag?,ut hujus propofitio-

ter fufpenfa ufque ad fimem prolatios

ii

nis, Hoc cft Corpus meum , Hic eftSan-

nis verborum , fed ftatim à principio fi-

'uis meus , feníus fit: Subftantia (ub il-

gnificet & demonflret contentum fub

,

n

lis Speciebus contena eft Corpus

Speciebus , non tamen determinando,

leL

neum, Sanguistreus. Ita S.Thom. hic

quod illud fit , an pimirum fit panis , vel

qu.7 8.2.j n corp.

Corpus Chrifti,quousque ejus fignifica-

Ratío 1. p. Quia aliás Corpus Chri-

tio determinetur ad Corpus Chrilti per

AU

fti przdicaretur de pane , & Sanguis de

verba fcquentia infine prolationis om-

At

vino velaccidentibus ejus , v,g. Panis eft

nium verborum.

Hzc autem convere

- At

Corpus Chiifti : Sed hoc eff falfum,

fio non fitfucceffivé, fed ininftari, ut

-t

Ergo.

docet S.Thom. cit.a, f.inc, Eta.2, Et

V,

Ratiío 2.p. Quialy effin forma nonfi-

q.75.2a.7.

gf

nificat tranfitum fed permanentiam.

XXVII. Licetne repetete verba for-

'rü&.ll.E]

Ratío 3. p. ex S. Thom. a. $. eft;

mzineadem Miíli?

:ii]lü:) Cäfu |

Vétba forma facramenralis fignificant

Dicoe(le grave Sacrilegium,

ET

id quod efficiunt: Sed efficiunt, ut con-

Rarío: Quia verba fal(ificantur , cüm

AT

tentum fub Speciebus , quod priüsezat

proferantur füper mareriam jam com-

1t ts

panis, fit Corpus Chrifti, Ergoetiam

fecratam.

,

D

fignificant tale contentum íeu quid

Eflue peccatum repetere pactem for-

"

m hi

commune utrique fub ratione (ingulari

ma? v.g.ly Hoc vel Hic.

Wzdtum [

vagé. Maj.etfi pateat ex di&tis, decla-

Dico: Si fiat ex miníma anxietate,

* d

ratuc: Licér propofitio fpeculativa pre-

uti fieri folet, vix eritvem'-alc',kvelfaltcm

R A

fupponat (num obje&um , cümde ea

Allud non excedit.

1077

|

verificetur illudaxioma,Ex eo quod res

Ratto : Quia Sacramentum non ex-

LTA E&(

eft vel non eft , propofitio dicitur vera

l

ponitur periculo, nec fenfus vcrbogu;*xi

Eu'lmüia

vel falfa, illud tamennon przfupponit

vatiatur.

g

propofitio pra&ica, uti eft forma Sacra-

vid fi celebrans probabiliter dubi-

ted|

menti, hzc enim etfialiquid afficmet in

tet , an verba Confíecrationis pro

tit ?

Fulc-

Uf lii

re,nontamen ita affirmat , utillud prz-

L.

fupponat fed utefficiat, Exemplificari

Dico: 'Tenetur formamt

$

Mdäl]c

cpctcrcvfu'b

lhz &

[

hoc poteft fic: Quando Chriftus in Cana

conditione,

lg

Galilee aquam miraculose convertitin

-Ratio: Quia aliás Sacrameptum ex-

vinum , appofitis illis Hydriis , verum

ponit periculo nullitatis ,& fc' Pcri»culo

ll lm- "

fuit dicere: Hoc eft vinum , id eft, füb-

peccati morzali;.

"W ü ü

ZNon-

-

De Ezzcllaiari[lä.

929

&i

]

- Nonne fapet aliam faltem. materiam

Nota, adeptionetn gloriz effe cfc-

il

E

feu hoftiam poteft in eadem Miffa for-

&um Eucharifliz , non tantüm ex ta-

|

ma proferri,

tione anibus Sacramentis communi ,

if

Dico : Non poteft (ine factilegio.

quia nimirum ejus effe&us eft gratia ,

u

Aatío: Quja unum numcero Sacrifi-

quz eft femen glorie , fed etiam ex

du

cium petitunam numero formam.

ratione fpeciali , quia nimirum vitam

ij

fpiritualem — priüs in Baptifmo acce-

utt j

| Effettus Enchaviflia. AT bom.

pram fpiritualiter nutriendo auget &

ii

confervat,ut poffit continuari uíquead

ä;-hw[»

q.79-per 8,art.

tempus, quo gloria recipiatur.

ügmicz-

B. $.

Virtute hujus Sacramenti

hii

. QU/ERO LT. Qis eft? Poreftne ap-

remittuntur peccata venialia. S. Thom.

plicari aliis non fumentibus ?

yij of«

a. 4.

j

- XXVIII. Anre R. Nota , multa hic

Ratio efl : Omne Sacramrcntumrcau-

[uti

dici poffe,qua jam tra&tata funt in pra-

fat gratiam & charitatem ex Opereope-

M E*.g

€edentibus ; nimirum, Quando Eucha-

rato ; Sed quaties infunditur gratia , re-

.fiftia caufet gratiam,

De quo vide

mittuntur venialia , ut docet S, D, infvà

if

Tra&t, r1. Exam.2.. n. 16. R, 2.

An in

^

q. 87.2.2. Ergo Euchatiflia tollit ve-

aliquo cafu poflit caufare gratiam pri-

nialia, & quiMem ex hacratione (omni-

mam, & temittere peccatum morta-

busSacramentiscommuni) immediatà.

Wt lcüa j

le. Vide ibidem.n.20 R.5. Ancau-

Deinde ex ratione fibi peculíari, me-

et gratiam recedente fidione, ibid.

diaté, Quia ex opereoperato fpecialiter

r :

113,R.3. An peccatum veniale im-

excitatfervorem charitatis, Sed hic fer-

jb " pediat hujus Sacrameni cffe&um, vel

vor oppohitur peccato veniali.

Erga

an ad eum percipiendum requiratur de-

tollit illud,

votio a&ualis, vel (ufficiat habitualis

TOR

INota tamenquóàd,etfi Euchariftia ha-

ddm| -- per fatum gratiz, ibid. n,2 2,R. $. Ho

beat virtutem tollendi fimul omnia veni-

notato

*

alia,non tamen femper omnia delet,non

at

E.r. Effe&us primafiu*s Sacramen-

defe&u fui, fed ob indifpofitionem fuf-

[

J

ti Euchariftiz eft gratia fecunda cibati-

cipientis, ait S.D. a,4.ad 5.

va$ fecundarius eft p

iritualis quzdam

5:.4. Per Euchariftiam etíam remitti-

)

dulcedo.

l

d

Patet ex (zpe di&is fupride

tur poena peccau, non tota ; fed (ecun-

n[üf'ï

Sacram , in communi ci

*

))

tato n. 27"RT5'

düm quantitatem devotionis Íumen-

"ufque ad finem,

tium, $ Thom,a.j.

F;ICIC mb

B.2. Edam adeptio gloriz eft effe-

Declaratur:Euchariftia ut Sacramen-

. . &us hujus Sacramenti juxta S, T hom,

cim (de ea, ut cft Sacrificium , agetur

jn?

. &a, Patet exillo Joan.6./.; 9475 pzan-

inftà cum S. Thom. q. 83.) penim

PC

U;UW

ducauerit ex boc pane , Viv

.non remittit quídem dire&é , cüm non

*

ff n &ter-

fit inflituta ad fatisfaciendum , fed 'ad

N

'Bbbbbb

fpiti-

-

Mi

$10

ZRACAZTATUS XIIL Examen 4;

fpiritualiter nüttiendum vi unionis ad

tradita. — Zcefó Sasguis , &c, qui pro

&i

Chriftum & ad membraejus , adeóque

vobis Ícilicet fumentibus, €2 pro mul-

Áruntt

proprius & dizectus effe&us ejus eft grae

tis Ícilicet aliis , effanderur i

" remiffo-

2l

tia nutritivas (ed indiceQée , caufando:

newpecmtorum.,-

.enim gratiam & fervorem chatitatis ,

/;ffsj;siietw

4. Parspatet : Quia a&us c*omn;u'ni'«

M

i

AL

etiamindiredié caufat remiffionem poz-

candi feu facra Commiutoio efta&us Re-

!

nz ,juxta majorem vel minorer fervo--

tis cbaritatisintenfronem,

ligionis,& opus Dco gratiffimum, Ergo

«?JSFPSMI

€x opeteoperantis patefl pro aliisoffer-

ET

m.f, Per Euchariftiam homo pre-

ti , iisque (ive vivis,, fivedefundis pro-

titim

fervatur à peccatis futuris. Ita S/Thom,

deffe per modum meritide congruo,vel:

tict

, 6;

per modum fatisfa&tionis , aut impe-

ttiil

Ratio S, D. cft : Quia homines intus

trationis, itr quo koc Sacramenium cen

A d

in anima roborat tanquam cibus fpiri-

fetur habere fpecialem efficaciam , nom

1 Tttia

o tualis, & exteriiis demonum incurfus

mintisac habenc alia bona opera, nimi-

l,

.. depelli. . Unde Chryfoft. fuper Joan.

ait: Ut Leones flammam fpirantes, fic

rum: jejun'am, oratio;eleemofyna; &c,.

N

Tum propter realem Chrifti: prfen-

ab illa menfa difcedimus, tertzibiles cf-

*nle

fecti Diabolo,

tiam,& quafi familiarioremrconjundtio-

"ingi

nem. "Tumctiam;, quia fpecialiter exe

XXIX, g. 6, Euchar

'ifïïa fünäemibus

il

€itat fervorem charitatis.

lïffnamiaü

e€x opere operato prodeft non folüm ut

Sacrificium, fed etiamut Sacramenium:

BX

A otame

Bon fu'mentibus verö*- C); opere operato

"Ofürs feuSumptio Eucharifna

BEU

prodeft folüin ut Sacrificium, ut Sacra-

€S drfpofitio animaad cam.

mentum autem ex opere operantis,

LXXXI. j

"d

Ita.a. 7-

X bom. q.86. per 12.4rt.

Y

rj i

Primam Partem, quód nimitum Eu-

«hariftia fümentibus profit, probat S,D..

QTLERO IV. Quorfontmodi manz

M&Eïamgm

dacandi: Chriftum 2 qux difpofirio re-

Mm h!

ex illis verbis Canonis t Quotquor ex

hac altaris participatione facrofan&um

quiricur i fumente : quantum peccae

Til

tum eft indigma fumptio ?

Filii tut Corpus & Sanguinem fumpferi-

N p

OA

mus, omni benediétione czlcfti & gra-

OXXX.oye. z. TFriplex eft nanducatio

tiá repleamur,

Euchariftiz , ut patet ex Trid. Seff. 1.

W (

2. Parterm ex illis, Memento Domine

«ap,8. Prima facramentalis tantum ,

:ïïlllf &Uffio )

famulorum famularumque tuarum, pro

quz cftin malis Chriftianis qui quidem

* Tunjel

quibus offerimus, vcl qui tibi offerunt

Íumunt verun: Sacramentum fed fine

m

"tlh

hoc Sacrificium pto fe fuisque omni-

fru&u, Unde Ecclefia canits um

Kütim

büs , &Co

:

boni, fammnt rnali , forte tamem inaquals

! mmah«r

3- Partem probat ex forma Bosc-

vit& Velinterithr. Secunda eft fpiritua-

Uf

abho-

V

5 «g'f."a:ionis Calicisx : Mattþ. 26,& Luc 22

lis tanuïm,qu'alitegmälhd'wcattlr

t ahl

gnin;g

4

uT

/&

z

-De Ezzclwrä/zzïä," X

93t

.quiþ;

iL

duinibus juftis, quando fide vivi hoc — tum. — Et hoc non folàm eff fpitituali-

Sacramentum recipiunt in voto & defi-

w

ter manducare Chriftum, fed etiam fpi-

«eri» explicito manducandi illud rea-

xitualiter mandsscate hoc Sacramentum,

liter, qui etiam recipiuntejusfru&um ,

quod non competit Angelis. Hzc $.

m

füilicet grariam. :Que tamen non eft

Thom.

df

proprié facramentalis , .càüm non fit.ex

Ex quibus Pa—tet,qnombdo Chriítus

n

pete operato , mec à Sacramento in te

dicatur cibus vel panis Angelorum,me-

li

fufcepto caufata , utirequiritur ad gra-

titóà nobis angelicá cum puritate inEu-

d

tiam :Gcramcmalcm 3 Vocaturtamen

chariftia fümendus.

g

effc&us Sicramenti , quia datur per-or-

XXXIL &.3. Habens conícientíam

n d

dinem ad illad , ex operezamen ope-

peccati morralis , per fé & regulariter

u

rantist eftque fimiliseffeQui facramen-

loquendo tenetur , & quidem ex pra-

n

tali. Terria eft lfacrameï]tal'is—&ïfpiti-

cepto divino, non naturali fed pofiti-

Wi Ü

tualis fimul , quia abhomine Jufto reci-

vo;pramittereconfcffionem ante'Com-

m i

pitur hoc Sacramentum & fru&tus ejus.

munionem.

præ(:n«

Addi poflet .4. modus manducandi

Ante probationem Nota,hic non eífe

jdo

Chiiftum, qui tamen ad unum ex pradi-

Íermonem «e Sacerdotibus celebratu-

J

&is redaci poreft, nimiram realis &

ris,de iis enim jam di&um eft Tra&. z x,

t

puré materíalis, qualiter poffet fumi à

Exam.4 n.38.R .. & 2.Itemque difpa-

il

bruto, vel ab eoqui ne(cit, quod (umit,

fitio fufficiat ad recipiendum fru&um

effe Sacrtamenium , fed fumitat Datura-

;bgt;ïjïïi

le alimentum.

Euchari &.iæ,*:videibid,'Exam.'z.n.zz.R.jy

Toc notato

jf

XXXL y. 2. Licàt Angeli fpiritua-

1. Pars de obligatione abfoluté fta-

liter manducent Chriftum ; nontamen

Ts

tuiturà Trid. Seff t 5,can.z .

convenit.eis fpiritualiter manducare

2.Pars,quód fit preceptum divinum,

thoc Sacramentüm.

Ea S.D. a.2.

nodïmm

colligitur ex eodem Trid, ibidem , ait

xfb

DDeclarar boc :

fpiritualiter mand

Dapliciter contingit

enim: Statuit atque declarat ipía S. Sy-

W Ptm

ücareChriftam. Uno

modo prout iníua S

nodus, illis , quos confcientia peccad

pecieconfiflit. — Ec

mottalis gravat, quantumcunque eriam

hoc modo Angeli manducant fpirituali-

s

fe contritos exifliment, habirá copià

ter ipfam Chriftum , inquantum ei u-

il

WI[

Confefforis , neceffarió przmittendam

i

niuntur fruitione charitatis perfe&z, &

effe confeffionemfacramentalem. SuP-

j

vifione manifeft4 (quem Panem expe-

y

[* : Sed declaratio precepti fuppo-

$

Gamusin Patria) non per fidem , (icut

«m;

ii

nitpreceptum, — Ergo eít divinum,

j

nos eilicunimur, Aliomodo contin-«-

Ratio 3. p. Conftitutà. naturá. hujus

j

git fpiritualiter manducare Chriflum ,

j

Sacramenti , potuit Dcus ordinare , ut

prout eft fub fpeciebus hujus Sacramen

quis fine confeffione licite illud reci-

l

i

ti, inquantum aliquiscreditin Chriftam

peret, & quód conrritio e[ïct fufficiens

j

€um defiderío famendi hoc Sacramcn-

f

difpofitio & reverentia.

Ergo pravia

Bbbbbb2

Con-

At 9 52

TRACZ ATUS XII. Examen 4.

confeffio non oritar ex natura hujus

co. 2, Dum Sacerdos ex officio tene«

at

Sacramenti , confequenter nec eft pre-

tur celebrare , & per alium non poteft

Wnam,

ceprum fiaturale de ca , etiamin ordine

fupplere.

3. Si necefle (it celebrare ,

.i:cmprc

gratiz , fed tantüm fuppofito Dei fta-

ut confecretur hoftia pro Communione

)

toto per Apoftolum loco citato nobis

moribundi, (ive Sacerdos teneatur ex

t

i

£radito.

offiio , five non, 4. Quando fine

TW

m

qï

Dixi in R, 3. per fe €$ regulaiiz'er;

fcandalo celebratio vel Communio ne-

inp

quia in quibusdam calibus licet com-

quit omitti. Et fi qui fimiles cafus fe

ipiüte

muhnícare c'um fola contritione. Pro

offerant , quorum neceffitas maximé

l Quo.

uo

pendet ab atbitrio prudentum,& habent

tilone

& 4: In cafu quo peccator non habet

locum etiam in Laico,ut fufficiatei con-

- ntali

tritio,

copiam Confelforis , & urget gravis ne-

a |

ceffitas communicandi , poteft licité

Bu f.

PfObabililiS'*e&,quöd prace-

du

communicare elicítà contritione , vel

prum Trideat. (de quo fuprà Tra&1T,

"ï;ä.yfrö !

etiam attritione. füpernaturali, quam

Exam.4. R.2.) pofitum Sacerdeti fine

NS

3

fs

prudenter. exiftimat effe contritíonem :

prazvia confeffione celebranti , dum eft

ia

fed omhino requiritur utramque hanc

in mortali, ut quamprimum confitea-

Dd

conditionem adeffe, fcilicet Confeffarii

tur, non obliget Laicos.

*

carentiam, & comunicandi neceflitatem;

Katio : Quia potuit occurtere

'chc-"iar-'

Notic

alterutrá deficiente , non licet.

liscaufa,cur cclebrantibus id praciperee

IN

Declaratur y. quando cenfeatur non

tur & nonaliis, quia Sacramentum non

m Q «

effe copia Confeffarii. — Przgó, Quan-

folàm fumunt, fed etiam conficiunt &

J D

offecunt.

do nullus adeft Sacerdos. 2. Siquidem

Ergo in eis requiritur major

u fl

adfit , fed non po(ïitei confiteti fine in-

preparatio & —reverentia,

Hinc S,

i üfgmviæ

terprete.

De quo vide infráà de cón-

Thom. hic q.83.a.6. ad 2. afferit , inco

Rn

feffione Tra&. 13. Exam. 4. n, 6o.

cui deeft copia Confeffarii,& Commu-

X.M'& j':

3. Si Confeffario pra(enti non poffit

nionis neceífitas urget, requiri propofi-

Pt

confieti fine gravi periculo pertractio-

tum confitendi & fatisfaciendi, nihil

t

nis ad peccatum velfra&tionisfigilli , &

addens de ftatim poftea conhtendo,

fecuturi inde damnivel infamix.

Ubi

tinij.

- Ex quoSequitur , quód fi etiam Sa-

cerdosin neceffitate communicaret mo-

i

fi periculum cenfeatur effe folüm reípe-

&u unius alteriusve peccari, his omiffis

re biicorum fine przvia. confcffione ,

tenetur confiteti alia, Porró quanta ad

non teneatur ftatim poft Communio-

NI

emittendam confeffionem f(ufficiat di-

NUT"

nemcoifiteii. Quia Concilium folüm

ftantia Confeffarii, vide füprà Tract. 1 1.

loquitur de celebrantibus. Sitamen Sa-

hümf inft

Exam.,4. n,28.

cerdos deberer complereSactinium ab

T

Declaratur 2. qua fit illa gra&is ne-

alio inchoatum, vel qui inParafceve ex

"i

neceffitate facerer officium fine confef-

jïä " dfd

se(firas. — Primo eft in periculo mortis ,

ut fi alids quis effet moriturus fine Viati-

NT

fione , obligatur poftea quamprimum

€ot-

"s

8

* De Eucharzffza.

233

|:

—

iib

confiteri, quia facit a&ionem Sacerdoti

Go ejusque diguitate, tantó peccatuin

Ql Pü'.'u'

eftgravius, quantó majus eft obje&um ;

propriam,proi ndc(']uc'nomine celebran-

d

tis comprehenfam.

contra quod peccatur, ut patet luprà in

u

x.6, Dictum preceptum obligat; at

Tra&, de peccatis, Ergo illa peccata per

r

pravic at confefTio integré de omnibus

[e (unt gravifima ; quz committuntur

iib

peccatis, quorum habetur memoria.

immediatéán ipfam divinitatem , & di-

II

Ratio patebic i:.frà deobligatione ad

reité repugnant Virtutibus 'Theologi-

ls

integritatem confeffionis,

cis,ut (ant;infidelitas,blafphemia,defpe-

, turn

ratio, odium Dei, Secundo loco po-

Ex quo Sequitur ,. quód

fi quis po—[t

t

confcflionem recordetur alicujus pecca-

nuntur illa peccata; etiam fat gravia,qua

M

ti mortalis obliti , & Confeffarium

committuntur. in hüumanitatem Chrifti

commodé habe:e poffit , cenetur illud

in propfia fpecie,uti fuerunt peccata ju-

"adhuc ante Communionem confiteri;

daorum crucifigentium Chriftum,Ter-

ii

ATabt

Qui veró ad menfam Communionis

tioloco funt;que committuntur contra

gt

Jamfedet feu fle&it,& recordatur alicu-

Sacramenta;pizfertim contra auguftiffi-

j, dumt

jus peccati: mortalis, & finenota infa-

mum Buchariftix Sacramentum;ad qu&

coniti

[pe&tat peccatum facrilegg Communio-

migz recedere. Confeffariuique adite

nequit; poteftelicità . contritione licité

Dis, Poftiemo loco funt,quz commit-

;[e[gma*g

€ommunicare.

tuntüt contra puras creaturas, ut fur-

tum, homicidium;&c,

?ml?tlf';

.XXXIIL . 3;.7.Qüi Euchariftiam fu-

um

mit cum conícientia peccati mortalis ,

Dixi,per fe ; Quia per accidens unum

iil

peccat mortalitet, peccato facrilegii,

peccatum cft graviusaltero ex parte pec-

ia

|:

Quod quamvis fecundüm fuam fpe-

cantis , at ; fi unus peccet ex contcmptu

f

ciem fitgravius plerisque aliis , nonta-

vel certá fcientià alter ex quadam igno«

j

men eft omnium gravifimum, taS,

rantià vel infirmitate.

Item ratione

k(un

D. a.4.& j.

majoris damni vel fcandali, proutexpli-

vigt

Y. Pars patet ex illo z, ad Cor. 11.

catum eít fuprà de peccatis, Tra&. 4«

ii

Qui mandacar & bibit indigne , judi-

Exam,2.n.34.&íeqq. Et fecundüm

eium fibi manducat & bibit, id eft,

hoc peccatum indignz communionís

yedi

( i

condemnationem, idque propter gra-

gravius eft in illis, qui accedunt ex a-

Dd

vem itreverentiam,

&uali contemptu cum confcientia pec-

r d

Nota «x folutione ad 2.quód alia (it

cad mortalis, quàm in iis qui accedunt

medicina, quz datur fanandis, & hac

indigné ex quodam timore, nc depre-

(gf

ii i

fapponit infirmitatem; alia quz datur

hendantur in peccato. ltem eft có gh-

j d

jam fanatis ad confottationem , & talis

vius, quó pluribus & gravioribus pec«

€ft Euchariftia,

€atis fumens eft obnoxius,

j

—.-2, Pars declaratur ex S, Thom. a. $.

"Tandem long? gravius peccatum ef-

d

Cim effenrialis & primaria peccati gra-

fetimó maximum horroerem prafefer-

anibus

mp[ifüg

ter; fiquis hoc Sacramentum ác

[

vitas & pez fe faüs defümatur ab. obje-

Bbbbbb 3

d,cvæ

—

TRACZATUS YII. £xatnen 4,

$

97T

E

devorandum , vel in lutum .concul-

Ratío : Quia per publicum ctimen

bl

candum, velin fterquilinium projice-

folüm eft amiffum jusfumendi publc?,

»

(

ret, Rationem dat $. D, hic ad 5,

ne detur aliis fcandalum.

X

giinh

QQaia hoc faceret ex intentione inju-

77 g, 3. Peccatori ecculto occulté pe-

lus

tiam faciendi huic Sacramento ; »quod

tenti neganda eft Euchariftia.

tuidna

non intendit peccator indigné commu-

ARatío : Quia nulla fubeft cau

fa '(Ealfif'

[j

nicans,

dali vel infami in hac.denegatione.

"

Ex quibuspatet,facrilegem Commu-

-.. i& 4». Peccatori occulto publicé pe-

tiemdid

nionem fecundüm (peciem effe gravius

tenti Euchariftia on eft üeganda.

v f

homicidio (fecuseftde Deiidio) homi-

ARatio: Tum ,quiä;publicä eftin pof-

"ia

cidium veró firgravius ratione damni ,

feffione füz famz, adeóque non eft dif-

tvl

utpote quad eftitreparabile,

famandus public&. Tum etiam, quía

bilicc

QUAERO V.. Euchatiftia eftne de-

ita fecit Chriftusin Ceena, Corpusfuam

dbf

neganda peccatoribus?

dando Jadz.

Dc quo vide in hoc

Thom.a,€, Pu-

Hgno 10

XXXIV. g. r, exS.

Exam. n.5 7. R..3.

blicis (eu manifeftis peccatoribus non

"" grj. SiSacerdos peccatum fciat p

«

!;nlaqgi p

Jdum

eft danda Euchariftia; nifi poft peniten-

folam confeflionem, & non poflit ex a-

tiam & reconciliationem.

lia canfahonefté fe excufare,debet dare

*ünhofl

at (

- Ratío : "Tum quia fic exigit divina

«tiam occulté petenti. Secus fi Íciat

fimul alià viá.

N

10 [

Majeílas & difciplina Evangelica. "um

etiam quia tales per publicum ctimen

Ratío 1.p. Quis Sacerdos obligatur

Al

non expiatum amiferunr jus ad Eu-

figillo Confeffionis etiam refpe&u pee*

il cïxer'il'

(chariftiam.

nitentis,itaut fineejusconfenfu depec-

'Mi: I

M

Nota , manifeftos peccatores. dici,

catisin confeffione auditis extra confef-

ftify k

quorum peccata nofcuntur ante Judicis fionem, etiam cum ipfo licitéloqui non

Ícntentiam, aut per propriam confeffió-

.poffit Ergo.

M

df

nem in judicio fa&am, vel per fa&ti evi-

. Ratio2 p. Quiatuncpote

N

Iï;xalio mo4

dentiam, nulla tergiverfatione celabi-

dofe excufare,

W[UmP!ïo

A0 f

lem: que evidentia debet penfari non

"— Bn6. Ad .evitandumïpeccamm ihdi-'

ex (olo teftium numero , fed attentá

gné fumentis nonlicetin ullo cafuzi da-

FMJM((;

re hoftiam nonconfecratam.

qualitate deli&i,loci, perfonaruth ,qui-

"atf

bus decrimine conftat. Tales funt pu-

2a.6.ad 2.

; It3 S-Do

f

h

J

blici ufurarii, raptores, &c.

ARatio: Tum äuia adeffet fidio; quà

y,

Mm, P

iV

. 2. Peccatori publico poft pceni-

at

verbis, fa&to; vel geftu affirmiaret,id effe

tentiam occulté petenti poteít dari Eu-

Chriftum, quod non eft. Tum ctiam,

ilon

al

chariftia , modó illis, coram quibus

. quia populum vel ipfum fumentem ex-

Vomm

fumit, confter de poenitentia,

Unde

poneret peccato Idololatria.

l'g(yF

& ejus Communio non eft publicanda,

5:.7. Nullo modo Corpus Chtifti de-

h

40

uafi

antequaminnotefcat ejusemendatio- —— betdarialicui (ufpedto dc crimine, q

a

lg

De Euchariflia.

938

] «ïma;

a*dfexam*ih'ati'on*cm'.- Ita $.D.ibid. ad .

x

XXXVI, 5 r. cum S. Thom. a.9;

Tinde & graviter peccant viri,quiaad S

[2

ipils

Euchariftia non-eft deneganda iis, qui

Communionem cogunt uxores, quas de

habént debilem ufüm rationis, modó

|

|

UA

j

adulterio habent fufpect;s..

detur raró, ut in Pafchate aut Jubilzo,

Ratio : Quia eft. rentatio Dei ,. ut

& pravié infiraantur;& defit periculum

al

&xtraordinario: ügno patefäcia! vetita-

irreverentiz,

tem.

*

1

Katioy. Quia tales poffunt aïïqlfamv

XXXV. Quud fí Sacerdos Commu

devotionem hujus Sacramenti concipe-

dcy

nionem diffribuens inter communican-

jj

re, Porró quid fit habere debilem u-

tes videat fominam, que facram ho-

fum rationis, S, D. exemplificat hoc ex-

m

fliamextrahit exore in ftrophiolum; ad

emplo, Sicür dicitur non vídens , qu£

R

malé videt..

m d

éamyut f ;1fþica'tur,iriiïo*norandam 2

Dico,hic cautéagendum effe.. Prizzó,

g. 2. Illis qui nunquam habuerünt

orpusl".!a*.

T

fi Sacerdos feeminam: nofcat, vel ex ali-

ufun: rationis , fed fic à nativitate per-

manferunt, nom eft dandum Boc Sacras

quo figuo notare, & pofteg cunrea fe-

eríimloqui poffit , & malutm impedire ,.

mentum ? (i camem illis daretur , proba-

p

[it ette

id faciendumreft, z. Sialiisnon adver-

biliuseft, quód reciperent gratiam.

tentibus lioftia clam ei eripi poffit,. eri-

Katio x, p, Quia iti eis nullo modo

fetdat

piatur ? (i neutrum horum poffit fieri,.

przceflit hujus Sacramenti devotio,

T (dt

res D'eo commiendetur. . 2. Feemina

Ka 2. p- 'Yum quiag juxta probata

illa public& confundenda nor eff , nec

ad fructum. Euchariftiz fufficir ftatus

ag

V

hoftia ci eripienda: -

*

E

gratiz , & nonneceffarió requitivur de-

d

»

votio a&ualis , vel' virtualis z Sed in

j

Ratio : "Funrquía juxta füprà di&a

Eucliariftia poteflimó debet miniftrari

talibus adhuc eft gratia ac innocentia

u

occulto peccatori publicépetenti, Er-

baptifmalis. Ergo, TumquiaSacra-

ngüi W

go etíam poreft relinqui illi, qui puta-

ment& conferunt gratianznon ponentie

z

tur e2 abufürus, Tunretiany, quia fola:

bus obícem;. Etrgo.

ao

prafumptio nom fufficir, uc quís cunz

Bt. 3. Qiui non femper' carterunt ue

certó fecutur&infamid extrudatur ex

ft rationis, fiprius, quando erant com-

yum ïüä

pofíeffione (uz famzz Sed ralis femina

potes fuz mentis , apparuit irreis devo-

ul

eftin poffeffione füze famaz , & contra

E

tio hujus Sacramenti, debet eis in arti-

eam ftatfolaprefumptiocriminis. Er-

culo mortis exhiberi , nifi forté tímea-

go. Min.prob. Fofram enim folüm

tur periculum vomitüs vel expuitionis:

d

1

phlegma traxit ex ore , vel extraxit ho-

Etralibus ;ait S; D. , infundeadam ort

j )

ftiam, non ad'abutendum e4, (ed'ne per

effe Euchatiftiam.

j (!/JIH»

yu V*

fubitum voritun, quemtime

fxi'nlïonof

Kario patct. ex . ipfis verbis S*..Tïïqw

mur- Ergo.

fa.

| QUARO VI, Eachariftía effne

XXXVIL ,4. Loquendo de arre«

nfhdf

"

: danda n-gn habentibus u[um tationis?

bolo

of

pritiis [C)ï& energumenis ; fcu: àDia

[

—

-

036

fR ACTZTUS XIRL ÉExamen 4

Adde, quód tales videantur füb Mif-

um

obícffis, diflinguendum eft.. Aliienim

func, quos Deus tradidit ptopter fccle-

Ia ad Elevationem & füb Communione -

siad

at

£a in poreftatem Diaboli , nec conantur

pe&us cundere, variaQue devotionis fi-

utà peccato mundentur, & Deo recon-

gna edere ,adeóque cenfentur Euchari-

'JU';qU

ftiam adorare, & (altem in confufo a-

M.

cilientur , & tales à myfleriis divinis

funtarcendi, ufquedum finceré peeni-

gnofcere, quód, dum illa difpen(atur,

iltmon

teant. Aliifunt qui quanrum in ipfis

non detur ut cibus profanus; fed u fpi-

Vi

ritualis.

ii c

eft, conantut , ut à poteftate Diaboli li-

berentur, & ralibus facra Communio

Vide infrà de confeffione homi-

nili

nis furdi & muti, Tra&. 13. Exam. 4

E

non eft deneganda, ut patet ex S.Thom.

ad

*

D, 60.

v

Aimqua !

An ebrio lethaliter infirmato poffit

Quid fi effet fimul cacus à nativi-

t d

dari Viaticum Euchariftiz , vide fupià

tate?

Á

At

;

Tra&r. $. Exam.3. n.81.

Dico: Ordinatrié non poteft tali hc-

at

XXXVII. Refp. 5, Homini rationis

mini dari Euchariftia.

ïïï'x!pem

compoti fed à nadvitate furdo & muto;

Ratio : Quia difficillimé poteft qua-

nülw

lificari & inílrui.

fignis & nutibus, quantüm fieri poteft,

UE

izvié confeffo, ficut poteft dari abfo-

Imó,&

ffllis,quæ

Jutio, ita & alia Sacramenta,

Dispofrtio corporis ad Eu-

UT

faltem tempore paíchali & in articulo

At

cbaw'jïiam.

mortis , Euchariftia ,fialiàs non videa-

As

QUJAERO VII. Pollatio, vel aäas

tur indifpofitus,

F

Ratioéff um dicta neceffitas facri hu-

conjugalis, & cibus praaffumptus im-

Tut n

jus Viatici, Tum quia ope visüsper nu-

ediuntneà fümptione.

s

"tb

tus & figna poteft difponi & inftcui.

XXXIX. De peccato po

llutionis d-

Atl

- Oppono: Homo furdus & mutusnon

&um eft fuprà Tradt. j .Exam,2.n.38.

Toliter

haberactualem fidem hujusSacramen-

Refp.1. Si pollutio fit fine peccato,

l

MW: Wt

ri,aut abfentiz panis feu transfubflantia-

vel cum peccato folüm veniali, non ex

Mu

necesfitate impedit fumptionem hujus

n

$

tionis, fides enim eft cx auditu ,quo ille

Áj

li

caret.

Ergo.

Sacramenti , bene tamen ex congruen-

ff

lin

-Ad boc Rnihil hoc obftare : Cüm

tià ; fi veró fit cum peccato morali, im-

T

j

enim Deus in neccffariis non defit , fup-

pedit ex neceffitate, nifi przmittatur

u

ponitur quód talis homo interiüs fpe-

Confeffio facramentalis ,quá premifsá

RH P"

Ti

cialiter illuminetur ad eliciendum a-

adhuc peccabit venialiter, nifi excufet

At

&um £idei, ficurid omnino afferendum

jufta cauía, v.

g &ändgillln, infjamia, fe-

" Wr, |

eft de mvíterio SS.Trinitatis & Incarna-

ftum, &c.

x

^

ex colla;io-

-UHC] lum |

tionis , fine cujus explicítá fideadultus

i.Partem declarat S. D.

,^ QUod

falvari non poteft : ceteroquin veró non

Dibus Patrum , in quibus legitor quód

"ll

apparet, quomodo tales poflint falvari,

càm quidam frater. paterecur pollutio-

nem

L ltouftme!

—

De Eucharz/Ha.

937

bl

nem femper in feftisiin quibus erat com-

XL, g, 2. Dea&uconjugali S/.Them.

ml

munícandum, Seniores, comperto quàód

fic loquitur : Coitus conjugalis , fi fit

vitni]l

nalla caafa in ipfo precefferar , decre-

fine peccato (puta ,fi fiar causá prolis

p

vetunt , quód propter hoc à Commu-

generandz , vel causá reddendi debi-

CO

nione non cefaret ; & ita ceffovit illu-

tum) non aÍiá ratione impedit fumptio-

fio Dzmonum,

fpain

nem hujus Sacramenii, nifi (icnt didtum

"3. Partem declarat dicens: Ex qua-

[od

eít de pollutione no&turpá, qu accidit

dam veró con

o

ruentia impedit quan-

fine peccato, [cilicet proprerimmundi-

ye l

tüm adduo, quorum unum femper ac-

tiam corporalem & mentis diftra&io-

n

nem.

cidit; (cilicet quzdam focditas corpora-

Ratione cujus Hieron. dicit fu-

k

lis,cum qua propter reverentiam Sacra-

