mittunt,&anté probatum eft ; fed Con-

g Q

X

j i

Ergo.

feffarius eft medicus & Judex confcien-

&O z.

CItt

S( quod vix L-mquam fict) ju-

tiz fui paenitentis , imó quilibet extra

r2 partium videantur omnino xqualia ,

confeffionem , dum vult operari, eít

Ti fes

lltis

feu utraquepars controverfa zqué pro-

quoäammodc ]udex füg conícientie

bibilis ; acneutra in jure mereatür fpe-

&4Ccom

circa operis honeflatem , feu an aliquis

. €ialem favorem, non poteft Judex falvà

actus fitlicitus,velillicitus, Ergo Con-

W.

aïüure (CU;(

confcientià judic;rc in favorem ami-

feffarius, dutn curat & judicat fuos pee-

&1.

nitentes , tenetur fequi fententiam ma-

013 miüüem

g15

p ——

*

u

De Cen[ctentia,

$t

H

[

gis puroïï)abïlem

uti & quilibet homo

fit relapfus , non poteft Confeffarius

p

in ferendo judicio pra&ico de actüs lici-

m d

:

eutm abfolvere , nifi íit paratus corrigi,

damagls

titate,

Unde tenetur eum monereac inftcuere

Confir, Abfurdu

m eft, exa&io-z;em

nyerttd

de fequelá fententie probabilioris , licét

exigere menfuram pro tribunali in quo

antca etiam bona fide procefferit,& poe-

agitur de retemporali , nim. fententi-

nitensteneturparere, Necpoteft Con-

juderdii

am verifimiliorem, & magis fundatam,

feffarius ejus fententiatn amplecti,

s lia

quàm pro foro conícientiz, in quo agi-

A jus

-

Katio, Y, G 4 p. fuffcienter patetex

tur de falute eterná animz ; ficut nieri-

iis quibus probatum efl, non licere ufum

aum, f

un

tó rideretur, qui pro ponderando plum-

fententiz probabilis in concuríu proba-

bo flateram exigeret exactiorem quàm

bilioris , ex quo fit quàd ille poenitens

n

proauro. Ergo,

fit indifpofitus,

guihl PHII(

Nec obflat dicere, effe difparitatem,

Secunda pars , quód nim. Confeffa-

s nument

quia ex opinione folàm probabili Tudi-

rius debeat talem ponitentem inftrue-

ho ple

cis & Medici fequitur, vel eft periculum,

re , patet ex fuprà in Tract, 1, ad Q. 8.

ne fequatur damnum tertii , quod non

explicato officio Confeffarii us Do&oris

t db T

& Medici.

equitur ex eo, quód quis fequatur [en-

j n

tentiam probabilem de honeftate alicu-

Ratío 3, partis , quàd nim.illepos-

ife j

jusadionis Nonjnquam,obftat;quia

nitens teneatur parere, eft r. Peenitens

a,

ficut ex primo fequitur vel fequi poteft

tenetur parere Confeffario in omnibus

fententtt

amnum tertii, itaex fecundo damnum

lex cotlie

quz illi Jubet, clave non errante: fed in

animz feu transgteffio legisdivine , &

cafu poiïto clavis facerdotis non errat,

injuria Creatoris : cujus periculum ho-

Ergo. Maj. pat. quia Confeffarius eft à

w R

Ino etiam vitare tenetur à fortiori,

Si

Chrifto inflitutus Judex' pro peccato-

jj pro

quis dixerit effe transgreffionem & in-

rum caufis in foro poenitentiali diffini-

lo Erat

7

juriam folàm materialem , dicam .ego,

endis. Min, etiam conftat.

uia fen-

hr m

l

etiam in priori cafu effe damnificatio-

tentiam veriorem & probabiliorem fua-

nemíolüm materialem ; vel ütrobique

dendo non errat clavis facerdotis ; fi

formalem,

& ht

enim (ut Adverfarii contra nos afferunt)

quiltte

QU.ER O IX. Confeffarius tenetur-

non ertet fuadendo minüs probabilem,

herfrit

neaut poteftabfolvere poenitentem, qui

multo minüs,errat fuadendo probabi-

"n

juxta fententiam minüs probabilem

ltorem,

X con(nfï'

Ícienter fecit contra&um,in probabilio-

Katío 2, prO 3. p./Egrotus per omnia

ilibe

ri Íeptentia Con£effarii dodi & pru-

tenetur ampleu certas medicinas medi-

pauit

dentis. peccaminofum 2 vel poteftne

ci , & reus tenetur parere juftz. fenten-

Íe accommodare fententiz

[9))

f;icr.:l'ï

poenitentis ?

tiz Judicis:fed Confeffarius eft medicus

TU

liore fententia:

XXX. &. cum tutiori & probabi-

& judex peenitentis. Ergo,

ggU

Si peenitens in fuam

Not, hoc vel maximé verum effe , fi

i fïws P d

QPinioncm femel ac iterum malá fide

Confeffaríus fit vir doctus & prudens;

Bec

i

"

G :

as

$2

TR ACT. zl'.l*rkxoaziumL. EXADLR.

üon ? falfum veró de illis que ad eum

]

hao

nec tefert , an fit proprius poenitentis

ut talem non fpectant, id eft, in quattio-

foverea

paftor vel non: in quo aliqui fruftrà di-

num a

ftinguunt , neuter enim poteftcontra

ne juris , an hoc vel illud fit peccatum,

anmortale ? anveniale ? an fit vel non

xl

fententiam propriam,id efnon à fe ex-

cogitatam , fcd

:H

amipfe cum gtavibus

fit obligatio reftituendi ? an hac vel

dicue d

DD. tenctut pro

hs

abiliorem , fe accom-

ila fententia prac&icé fit Probabilis,

i

preluni

&c,

itbur?

sodare fententie minüs probabili poc-

nitentis,

.

XXXI. Sed quidfi poenitens vir pro-

A(J///M,

liitit

Confir, ex co, quiain precedentibus

batus & timoratus , cffet multó do-

fv

robavimus, quód fententia minüs pro-

&ior Confeffore , judicaretque fine pra-

n

f

babilis favenslibertati non maneat pro-

voaffe&u, fuam fententiam effe proba-

(yim

babilis practicé refpe&tivé ad operantem

biliorem opinione quam aliás Confeffo

troure

zítimat verifimiliorém 2

z

&

jei, dií

in concuríu probabiliorisqua manifefté

ei repraffentatur ut verifimilior ratione

&:, In hoccaíu non fum contrarius,

nife, i

& authoritate, fed judiceturfalfa. |Er-

[/73 Er;

O.

Oppana. Ergo jam in aliquo cafu Con-

4l l

feflor poteft fe accommodare fententiz

Oppozo 1. Judicium Sacramenti Poe-

Tl f

nitentiz non eft inflitutum ad condem-

minüs probabili poenitentis contra fu-

qm ver

am probabiliorem,

nandum fed ad abfolvendum reumle-

fddisg

Diffinguo, in fenfu compofito, id eft,

gitimé fe accufantem ; fed ille reuslegi-

Irtaig

propriam fententiam retinendo , N.,

m

ziméÍfe accufat. Ergo,

2. Confeffor debet credere poeniten-

eam deponendo, & fententiam poeni-

s

tentis velut. verifi

Yib

ti pro fe & contra fe dicenti, cüm ipfe-

miliorem amplecten-

£net fit reus,accufator & teflis,

do,C.

lt&ore(

Ergo,

LIZRO X. Poteflne Confeffarius

d boc R. x, inftaurando rationem

petii $

faltem diffimulare ac permittere, ur pee-

datam; Juxta Conc. Trid. Seff. 14, c.6.

177

&bíolutio eft adinflar actüs judicialis,

nitens , qui hactenus boni fide & fi-

Wütem

quo à facerdote fententia pronuntiatur :

neícrupulo ex erroreegit , maneat ift

b

fua opintone minüs probabili, aut etiam

íed Judex non poreft proferre fenten-

Wif

tiam juxta opinionem Kei, quam refpe-

in fententia falfà & improbabili, ficque

eum abíolvere , ne monitus fcienter

R

&u Íuz fententiz judicat effe falfam.

Tiillb(

peccet , qui anté ob ignorantiam forté

Ergo,

n*-')ümm!

Deinde 44 r. N. min. Ratio nega-

non peccabat ? v, g. talem contradtum

Prols

ineundo, reílitutionem non faciendo,

tionis eft mox dicta.

?

Iititi

Ad2. Ant, eft verum deiis quzfpe-

talem occafionem non vitando 5 pr&-

Jm f

étantad poenirentem uttaliseft , id eft,

fertimin cafu , quo dubitatur , an ad-

M to/

in

uxftione fa&i feu delicti, nim. an

monitio fit profutura ?

€' ) (]lfö

hoc vel illud peccatum fecerit vel non?2

XXXIL E. cum veriore &

: ruu'ofe

Wütses

fententia, Non potceft,

an hzc vel illa cir;lcnm.&amia adíit aut

Katso Y»

r

i

De Confcimtü.

1

15

mulare , fi pravideat cofre&ïon.em non

Queadn

- Ratio1. . Quia Confffor nequit ab-

folverealiquem , nifi judicet eum dig-

profuturam , fed proximum potiüs indé

inqui

Itpettim

num ac rité difpofitum ad abfolutio-

Ícandalizandum, & capturum occafio-

alitvdur

nem ; fed hoc Confeffor non potefl ju-

nem committendi novum peccatum,

an hu

W

dicare de homine illo , utpote de quo

Verüm difpar eft ratio de Confeffario ;

"m

po

hb

]

prafumitur , quód non velit intelligere,

tum quia ex vi officii ei incumbit do-

ut bene agat, Ergo,

cere poenitentes , quorum aníimas.de

manu cjus requiret Dominus:rum etiam

€ns Vi FG

Ratío2, Quiaaliàs Confeffor non

ml

0

A

]

fatisfaciet officio Do&oris , ad quod

quia ex conícientià tenetur non abfol.

tenetur,ut fuprà didum efl. Ergo,

vere indignos ac indifpofitos , quales

que(ney

odf pas

Oppono S, Auguft, cujus verbalegun-

funt de quibus eftfermo 5 quia nolunt

tur in Jure Canon. c. fi quisautem , de

intelligere ut bene agant , imó ex ve-

isConfé

Vid. de ma-

poenit, dift. 7. ait:

Si. fcirem non tibi

ritate Ícandalum (umunt.

ottadus

prode[fe , mon te admonerem , non te ter-

trim, "Fra&. ult. Exam, f. Q. 8. n. 62,

rerem. Ergo,

& locis ibi citatis..

aol Co:

Ad þ)OC Ro T.

O ppohendo ex jufe:

QUAERO XI.

Quam fententiam

e kntemþ

Utiliüs fcandalum maíci permittitur ,

tenetur fequi Princepsin bello , inim-

eontta

pofitione tributi, ve&tigalium, aut alio-

qu&im veritas victa relinquatur. €. gui

fecandalizaverit, de. Reg. furss.

Item,

rum onerum , in mutatione moneta,

fto, i

Etror cui minimé rcfiflitur, approbatur.

&c. ? Prointelligentia ante R.

ij , M

C. error,

Sectiido dico , hec verba non

XXXIIL. Notattria nofler Hacque-

dmqee

*íle S. Auguftini , & graves Authores,

tiusin Tract. de Coníc, Controverf. 21,

p

vetba illa referentes , quoad hocà Col-

Primum eft,

In confultationibus

le&ore Canonum effe deceptos, ait enim

Punceps duo obfervet pro fecuritate

Confäl(iï:fï

potiüs S. Aug. — Sz.feirema tibi prodeffe,

conífcientiz, 1, Confiliarios habeat, non

tero If

tton te Admonerem , idefl, nonita exag-

magis notos , familiares, bemceficiatos,

j ii

gerarem pericula dilationis peeniten-

Íed magis timoratos & fapientes $ C

tiz ; agit enimde illis , qui peniten-

dum materiam confilii proponit, volun-

, m

tiam differunt ufque ad finem vite , ícu

tatem fuam non infinuet przvié per fe,

i, wtgtiaz

Zbiüy hf-"f

ad tempus ukimz infirmitatis.

necperalios, fedindifferenter, ut qui-

Tertió dico , illa verbanon fervire ad

jus k

libet liberé veritatem exprimat, 2.In

noftrum ca(üm , fed magis quadrare ad

regravi, exiflente opinionum diverfita-

m

n

probandum , quód nullus cx legecha-

te , in eligendis opinionibus non fit

ritatis obl'getur ad faciendam correctio-

x hb

contentus authoritàte opinantium, fed

ncm fraternam ,. quando fcit eam non

petat fibi dici rationes & fundamenta,

and(lïgj.,

e(f- profuturam, Nam verum quidem

ex quibus perpenfis cognofcat, quid pro

t 3[12;

coníciensia fit fecurius.

€fl , quód is, qui folàóm ex communi

charitatis fege tenetur proximi errorem

Secundume[fl. — XYn imipofitione alicue

Ti j

rlæc-i-

.co.zri,gcre , [otiüs debeat tacg:c & cL-tï' -

*

jus gra.vamini; , Vg tbnti, tiap

j

3

pue

$4

TRACT. IL PROOE MIAL. Exam, 3.

pué funt difcutienda. 1. Neceffitas

muniorque, etiam inter Adverfaríos,

fententia,

QUEX

Reipubl. ut gravamen non excedat il-

tenecat de

lam.

2. Circa Principis faculrates &

Ratio efl data ad Q. 4. ex cujus refo-

diqudyr

bona,an fufficiant , necne : anàmini-

lutione hzc fequitur , uti & ex Q. 3.

gpinons

ftrisforté ufürpata.

3. Anexa&tio fiat

Nam in belle & di&ts gmvaminibu:

cum oppreffione pauperam, & conver-

populus fpoliatur re fuá , quam poffi-

u)

tátur in eos ufus,ob quos cft impofita:

det, cogiturque, quod fuum eft, Principi

pacyia.

ena d

velanminiftrrorum malitià rapiatur aut

dare. Ergo in folo cafu probabiliratis

diffipetur.

Unde & Princeps temetur

& dubii melior eft conditio populi pof-

lts

bona fua vendicare, & Confiliarii Prin-

fidentis, quàm Principis tributum im-

m

ttoel

cipem inimpofitione gravaminum exce-

ponentis, ait dictus Author.

dentem admonere.

Confir, ex eodem : Princeps non eft

ludotet

dominus facultatum fuübditorum, fic uf

Tertism eff...Caufa minuendi valo-

p & d

ro libituaut ex quocunque morivo de

/»'rämo !7

rem monetz foleteffe vitium ipfius,quia

nim. majorem habct valorem moralem

illis difponere poffit , fed folàüm in or-

fntit trad

& extrinfecum , quàm intrinfecum &

dine ad bonum commune quando hoc

hn d.

Caufía veró au

gendi valo-

fine difpendio facultatum fupditorum

It ; jj

legitimum.

o

[

rem in moneta , eft velinopia & defe-

confervarinon potefl. Ergo.

jopi hn

&us pecuniz in. Regno, vel fuperabun-

m.2. Probabilius & tutiuseft, quod

Mi Ti

dans valor intrinfecus.

Híc non dif.

in mutatione monetz ( ex qua timetut

Vote t

putatur de variis caufis , qua fubeffe

damnum Reip. ) non poffit Princeps fe-

qiirg

poffunt pro mutatione monetz , & de

qui fententiam | zobabilem relictà pro-

V

congruentiis vel incongruentiis qua

babilitori.

Eft communis inter Dacto-

lþ«z. !

inde fequi poffunt , fed folüm agitur

resetiam Adverfarios , & docetur à S,

Tho. de Reg. Princ. c. 13. & fequitur

'HC ) qllö

de modo, quoíformari poffit confcien-

Fpaus, J

tia & rectum judicinm circa mutatio-

exR.ad Q..

i d

nem moheta , augendo vel decrefcen-

Ratio,. Quia

in illa mutatione eft pe-

riculum damni multitudinis & Reip. in

Mi

do: quam musationem à Principibus

ob legitimas caufasfieri poffe, fuppo-

cemmutationibus ,. commerciis & om-

T n

fmm ! m

nitur, Hisex Hacquetio pramiffis

nibusaliis pretio eftimabilibus , omnia

R. D.

In bello & impofitione tri-

enim liec pecuniá regulanrur & menfu-

T

butorumi & novorum oenerum non fuf-

rantur, & fi valor monetz diminuitur,

l. &Iläwmd

ts

ficit pro fecuritate con(cientiz Principis

perdit tera Communitas de fubftantia

fola.caufa & opinio probabilis, fed de-

in pecuniis poffelfà ; fiaugetur, illud

LIn

ODtty,

ber Princeps duci certà & evidente ne-

augmentum folàm eft pro Rege vel pro

particularibus Períonis poffidentibus.

'd") li

ceffiate in imponendis novis oneribus,

ita ut propria facultates pro ca non fuf-

Érgo nifi fit evidens & certa utilitas

mr.obfdjl,(

"t

ficiant , & in bello fententiá probabilio-

Reip. quz damnum illud compenfet,

TC

non poteít Princeps menetam

fnutate.

"olei

re, Hxc VePc tutior ac probabilier com-

u&(zleR

D

QU/ERO

dvefi

De C'mfcimtia.

3f

OQULERO XIL Quam fententiam

RA 3. (äändo fubditus probdbilius

cijtsde

tenetur fcqui fubditus , dum Przlatus

judicat , rem fibi preceptam effe contra

TO

aliquid pracipit,de quo funt contraris

praceptum divinum , non poteft obe-

vamini

opiniones ?

dire, necPrzlatuseum ad obediendum

um pl

XXXIV, &, 1. Superiori lcgïtiinä

obligare , in fenfucompefito hujus ju-

d Dug

precipienti debet. fubditus obedire in

dicii,feu retinendo illud,

babilum

emhibus , in quibus manifeflé non re-

Aa«tim Neminilicet agere, nec pe-

puli

lucet peccatum 5. uti funt ornia illa de

:

tefl quis obligari ad agendum contra fu-

um

am conícientiam ; fed hoc fieret ip eg

uibus eft controveríia inter DD. an

í

nt licita vel illicita,

cafu,ut patet, Ergo.

!s non?

Ita docet S, Bernerdusin Tra&. de

&.4. Inhoc cafu fübditus non po-

m, fíct

teft óbedire formando hoc di&tamen

precep. & difpenf. dicens: — Sive Dezs

ovo d

Jive bomo Vicarius Dei mandatum quod-

conícientie:

Obediendum eft homini

imin or

euuque tradiderit , pari profetlo eb[e-

magis quàm Deo , licét przcipiat con-

andodo

wariaDeo, 2, Nec poteftobedire judi-

quendum efl cura , pariveverentia defe-

ditorum

vendum : ubi tamen Deo contrAria non

cando: Deivoluntas efl , ut fuzleges

tamdiuíolüm obligent , quamdiu nom

Prqbzpit benzo.

[f, qui

&deft probabilitasin contrarium,

Ratio. "T um quia Superior eft ín pof-

.

t

feflfione | facultatís precipiendi

.

tutmn

Kato1.p, Quia hoc effec impium

cepit

& flultum judicium,

quia ita Íccum fert ipfa natura obedien-

Qs

T.

Ratioz, p. Quia effet inaudita legum

erDote

divinarum illufio & everfio,

j

E. 2,

Si fübditus j—ud—i'ceït probabile

cetur i

»

&.$, IncafuR, 3.fiin re praceptà

€íle , quód actus aliquis ir

nperatus fit

x

manifeflé non cernatur ratio peccati,

malus, probabilius. veró cffc quód fit

debet fubditus opinionem fuam depo-

licitus, debet obedire,

rnedy

nere , fuumque judicium judicio pru-

Ratio cft tum ex di&tis & probatis de

dentis Superioris (ubmittere,& humili-

. Rap

fequelà fententim prebabilioris ; tum

s

ter obedire ,. de licititate a&üs pracepti

€tiam , quia oppofita fententia aperit

nullatenus dubitando vel Ícrupulando,

$, Om?ü

&i

viam ad eludenda praeceptaSuperiorum,

nec modó judicium fuum fufpendendo,

ad enervandam vim Legum & Conftitu-

stl

Íed judicando & determinando, proba-

tionum Ecclefiz ; quia fubditus doári-

bilius effe.licere (nili aperté cernatur cfle

[oblus

náillà imbutus , in rc (de qua funt

us J

malum ) quod Superior timoratus &

contrariz opiniones, an fit licita vel il-

prudens fine pravo affe&u pracipit,

git

licita) licet poffit , non tamen tenebi-

.Hocnos docuit B. Humbertus Quin-

ïdegngJz,

tur obedire Superiorile

gitimé pracipi-

tus Genceralis Ordinis noflri in lib, s, de

4 ut['blä

e€nti,

Quod eft in

maximutn przjudi-

eruditione Rcligidforum.,dic-cnstgr/äad Á

DmPgnfC;l

€ium obedientiz ,

mumt-

prafertim zcligiofz,

Superiore pracipitur , fic accipiendum eft,

i,totiusque Religion

l$.

p

4€ f d Dco precipereiur,

Rntü.

s

TRACT. l, PROOE MIAL. Exam. 3.

$6

foccurtete.

ommuniter dici-

etiam hoc licité poteft facere per Advo-

defondend

Ratie. Tumquia c

catum. Quia boc poteff quis facere per

runt , i

tut , quöd obedientia debeat effe ceca.

Tum etiam quia authoritas Supcrioris

alium , quod potef? facere per fempfum x

zam eum

ut habet Regula Juris 86. in6.

i.b

vicem Dei tenenüs ( quibus verbis infi-

nuatur difparitasinter Superiorem, &

Ratío 2 .Caufa , qux à principio vide-

ituem.

batur minüs probabilis , in decurfulitis

quemcunque alium

Theologum , cujus

p

femper fub-

(cpe fit. probabilior adinventis novis

C

(ententie non teneor me

mittere ) fat rationabiliter movet fub-

fcripturis , teftibus aut. aliquá adveríz

Al

artiscorfeffione, vel vifis & pondera-

ditum , ut probabilius judicet ; licitum

i, &

tisaliis Juris Capitulis, Ergo licet eum

maddce

eífe , qu

od ille przcipit ; licét anté ju-

defendere.

dicarit,

fententiam Pralati effe minüs

Áiin ofen

Opporo . Quando jus eft dubium,

robabilem,minüsque tutam.

fdelt o

Sed. dic mihi, hac obligatio fe fubji-

favendum eft reo,

Item : In pari cau-

lo

fa melior eft conditio poffidentis, ut ha-

cendi judicio 'Prelati ovitutne ex cjus

Autjta al

bent Regulz furisfuprà addu&e, Ergo

majori doGtrinà & fapientiá ?

tlormoj

Minimé , fed cx cjus munere & au-

Advocatus nequit patrecinari caufz mi-

ilmin N

thoritare quà Deus eum Vicarium fuum

nüs probabili contra reum & poü"cifoï

d

rem.,

fecit,adeóque fpecialiter ei affifiit eum-

TM

dirigit ( qued non po-

2

Non licet inclinare Judicem in

Ttüpri m

que üngulariter

contra quam teneturfetre

teft dici

"

de quecunque

alio 'Theologo,

cam partem ,

: Mu

«

fcntentiam , quiahoc effet

inducere ad

ut fnox

dixi) adeóque non eft prafu-

- fed Advocatus defendens

mendus inhonefta przcipere , nifi ma-

peccatum

caufam minüs probabilem ,

nifefté ratio inhonefli cernatur,

(icinclingt

UJZER O XIII,

am fententian

Judic

em. Ergo peccat.-

Saltem id. nonlicet Advocato ia

d

tueri Advoca/—

T5097

falvà conícientià potc:

mogni mementi , ud

tus?

cau (ïsgravibus feu

XXXV. &. Advocatus in judicio

fant vita , fama , omnium bonorum

P

offeffio , magnus ftatus , v. g. Majota-

fori externi poteft falvà conícientià tue-

tus.

Ergo. Prob. ant, Proximo in gra-

ri fententiam probabilem , etíam con-

viffima fcu extrema neceffitate exiften-

currente probabiliori, & ex aqué pro-

babilibus

utramlibet , feu quam ma-

ti, tenentur omnes, quantüm poffunt,

füccurrere, & Advocatus ( de quo id

Jüerit.

[ta habet communis opinio

DDb.

fpecialiter docet S. T ho, & cum eo om-

- Ratio. Y.

Quia

Advocatus non fert

nes Theologi 2. 2. q. 7 1.a. 3-) patroci—

decidit jus uti

Judex,

nium przftare : fcdincaífu , q

uo peri-

fententiam , nec

fed folàm proponit merita caufz loco

clitatur vita, fama,, auttota fubftantia

fui clientis, qui eft ator & litigens : fed

proximi , ille eft in graviffima feu ex-

trema neceffitate, Ergo omuaes (etiam

'aGor haber jus in toro. externo expo-

ador & ejus Advocatus) tenentur e!

9

mendi fuas rationes probabiles^ Ergo

uc-

—

De änjl-ientia.

12

fuccurrere. Sed caufam probabilem

lem in caufis minoribus , non veró in

p

defendendo contra eum , ei non fuccur-

majoribus anté nominatis , fiveciviles

Mi fiety

runt, imó potius per talis caufz vi&o-

fincfive criminales.

Verüm hofler Il-

v ff

riam.eum in talem neceffitatem. indu-

.

dephoníus priorem fententiam bene vo-

cunt. ^ Érgo peccantfaltem contra cha-

cat magis piam & valde confülendam :

nv

decutili

ritatem.

alteram veró in rigore Theologico ait

entis tUl

d. R.ibi fermonem effe de Judi-

videri fibi magis probabilem, ob allatas

ce, non de Advocato.

rationes, .. Unde ad prob. dift. maj. Si

Ui a

d ». dift, maj. Non licet incli

hare

proximus ad iftam neceffitatem induca-

&ponäen-

pofitivé , &fuadendo , vel quocunque

tur. injufté aut ex infortunio, C, maj. fs

00 t

modo efüiciendo, C, maj. negativé, nim,

jufté aut. juridicé ab habente authorita-

folàm oftendendo nierita fux caufz

tem, v. g. à Judice juxta merita caufz :

( dubin

(quod eft proprium Advocati officium)

uti fieret in przfenti , N. maj. & fic dift.

Inpari a

ents tl

& in ejus favorem fine fraude argumen-

min, N, conf; Exemplum eftineo, qui

taacjura allegando , N. maj. quia alias

jufté damnaretur ad fufpendium vel ad

ids, n

tota forma judiciaria tolleretur.

Et,(ic

perpetuos carceres , five ut fame per-

iaf

dift, min. N, conf;

eat : ih quo cafu non omnes tenentue

y pl

d 3. N. ant. licét enim aliqui DD,

illi damnato füccurrere eum liberando,

pié diflinguant inter caufas minoris &

vel panem offerendo,

adicu

majoris momenti , afferantque licere

Plurade Advocato vide infrà Tract,

anetutát

jnducitel

s Advqcato tucri partem. minüs probabi-

9. Exam, 6, Q. 3, & 4. n, 5 7, & feqq.

T

)

(icidt

o

eQos

2127)

/

W

Sg,»r

AdvomfüEt

E

À

!1

j

mm&"dl, Y

EM

ä

j

N

a

s

s

—

,,/g

n bon

um

t

23

E

(

C^

FR

x

U

7,

/,

d

N

Y

p N

E

E

?

——

Y

(s

o

SS

SS

j

s

dN LL

V

SCENS

ximoilf

j!

m

N3

/

b e

^3

Q

ute d

9—1i

7

2

Ó

$

N

N

—

/Ípi N

&

N

m

;

3

n

A

R

df ndv

)

f^.

(

i

Y

TL

)À

Ui

)u

"

j

fliq

jmüe v

jj

"7!

r

IRA-

*9(19) 99

d-

.

2 X W*&V SNS

7

2V

S

2 PA

Z

E.

Z

$N

NY

N

A

72

A

/

Go

p

)

SSS

i

EIT

EE

C

j

N

—

N

y

g(

S

*

ME-

E

m

,

)*

f*x

N

f

27

7

uU.

)

,

M

:

Ut

A

V:?

.

SSS

d

l

us

0))

-

j

Y

D ulfi,rl

À

2»

EE

P

N

/

41l

—— N

A ln

Drati

lr

TRACTATUS IIl

De ultimo fine hominis, « De voluntario & involunta.

of

ac

i

rio,

De a&uum hümanorum circumftantiis ,

moralitate,

»

Ü

N

Ex Prima Secunde Angelici Do&oris à Q::&Pcionc ,. uf-

i d

Uüttt l

que ad us inclufive,

Ws qy

mgued.

Ommunis eft. parcemia: V.gæ'dquid agts, prudenter agas, d. ve[pice fl'ne;n,

TU r e

QURO

maximé ultimum : quia ab ejus bonitate intenta dimanat noftrorum

"ii

acuum humanorum bonitas.

Qua de re. inftruit nos Angelicus Do-

ln Rf[pmd(

éorin 1. 2. q. 1. & feqq, — Quaflionibus , agens priüs de ültimo fine ac

a«h *'(hm Q

beatitudine hominis , a&urus poftea de iis , perquz homo ad hunc finem

LT

potefl pertingere , vcl ab co: deviare : uti fum vitutes & peccata,

nmqu

t

h Wme

Sit etgo

Á

INf)pf[ m.y';.w

Is

WP ärfbi[e;

Wf

EX-

* Hico,

l

* la

L dlmm fH

De ult, fize e aE1, buman,

59

j

')

EXAMMEN L

il

De ultimo hominis fine , actibus humanis

,& voluntariq

(

acinvoluntarioin iis reperto,

De quibus S, Do&or a

gif à Q, i ufque ad Q. 6, inchie

GV&,

HL | |

WUA

Um . Confeffarius

amorem, Thomiftz veró probabilíüs tez

S

7

jivout

^N

2

erga

peenitentem

nent cffe a&um ;jntelle&üs , nim, vifio-

o

Doctoris fungatur

nem Dei ut eftinfe , quz ideo beatifica

n , !

"

officio, fi eum inve-

dicitur,

J

»

nlat di&am Parc-

L

IIL. Ratzo Thomiflarum eft. Beatitu-

L

A

mià, Qwidanid agis,

do formalis effentialiter & metaphyficé

&c. minüs confide-

fumpta ( &cut fumi debet) coníifüit in

"11

fantem,de ultirho f

ne minis follicitum,

tenetur indubié conícientie. Dodcor

tali aé&ione quzex intrinfeco fuo con-

ceptu eft omnium prima con-feu affe-

Clientis confcientiam tangere

»

il

cutio & poffe(fio ultimi finis feu füummi

lumque de hac ultima a&ionum noftra-

Boni : fed talis a&io non eft adtus vo-

rum metá erudire,

uare

- refyi" L

luntatis feuamor , fed folius intellectüs.

QUAERO I, Quis eftfinis ultimus

Ergo. Min, prob. Illius potentiz opera-

yr nl

hominis,& in quo

confiflit ?

tio eft per fe primó confecutiva & pof-

sgelicd

lL. Refpondeo t. Ef eterna beatitudo,

fefliva objec, cujusproprium munus

limo f

ad hanc homo creatuscít ab co qui r. Ti-

eft , obje&um ad fe & intra fe trahere

| hunc j

moth. 2, vilr oznes bomines fAalvos frey i,

ac intimé fibi prafens facere ; fed hoc

eamque homo in omni a&ione fua tene-

eft proprium munus intelle&üs , non

: & Pccu

tur quarere... Per a&usbonos eam obti-

voluntatis, Min, prob. Ex Philofophia

net;per m2losab ea deviat, Beatitudo eft

conílat , quód inter voluntatem & in-

duplex,una obje&tiva, quz eft ipfe Deus,

telle&um hzc fix differentia , quàd vo-

ut patebit ex R. 5. altera formalis , quze

luntas fit potentia ceca, ejusque actus

beatificum nim.

eft illa actio qua priorem , fcu obje&um

folüm fit pondus & inclinatio in obje-

IC

affequimur a&u & in

&um , à quoipfa trahitur 5 econtra in-

Hac ex fe patent,

Be. 2. Beatitudinem formalem Scoti-

telle&us ( de quo Arift, dicit quód in-

j

telligendo fit omnia quz intelligit , pu-

flz dicunt effe a&um voluntatis , fcil,

ta , non in effe entitadvo , Íed in eífe

H23

intel-

Go

TR ACT. Hl Exap, 1.

rerum cteabilium. univerfitati Íeu coli

Mati

intelligibili) per fpecies trahit res intra

le&iflhi di&a pradicata competere pot-

on et,

fe, Ergo voluntas non cít attra&iva

feu affecuriva obje&ti , bene tamen in-

funt. Ergo.

Min. prob. Crearura,

Ts 4 M

of

tellectus.

quzcunque illa fit , manet femper bo-

Notatamen, non negari à Thomiftis,

num particulare, limitatum , & mati-

DTTUE

ducunmir

quód a&us voluntatis,nim, amor, dele-

lum; Item , coguito cffe&uineft ho-

étatio, &fruitio , beatitudinem forma-

mini naturale defiderium cognofcendi

Ti24t

caufam : fed omne bonum creatum,

p [7

lem confequantur tanquam. infeparabi-

]

proprietates , fpcétentque ad ejus

five divifivé five. colle&ivé fumptum,

m hn

flatum , perfe&ioncm , feu integrita-

quantácunque etiam perfe&iione pol-

UT

leat, eft cffe&us Dei.

m feundi

tem , &habeantfe , ícu Deum Beato

Ergo potefi &

petit appetitus extra tale bonum fe ex-

h riti

uniant , per modum profccutionis five

profecurivé , qui peractum intelledüs

tendere ad cognitionem & amorem

pyritione

ei jam fuit unitus coníecutive, Per

Creatoris, Ergo ab ea non fatiatur,

hg ,

Unde optimé $. Augufl, l. 13. Confefl.

$d ieade

quem jntellectüs a&um etiam ipfa vo-

luntas Beati fatiatur radicaliter ( ficut

c:$8. aitt

Creatura ratiouali non fujt-

Qter g

per actum voluntatis/ fatiatur formali-

cit ad beatam vequiem , quidquid Dkea

Topldter u

munus e[t.

P

inddels

ter) e(lentia autem beatitudinis formalis

confílit in unione illa confecutiva &

QUAERO II. Eftne poffibile , ab

&-

Nan qill

!

fatiatione radicali. . Hinc & intellectus

dem voluntate fimul efficaciter appeti

)

It li

attingit Deum fub rationeboni, non in

plures ultimos fines totales & adzqua-

m

tosac fimpliciter ultimos ?

Id

quantum ly /z& dicit rationem forma-

lem fub qua (fic enimfpe&tat ad volun-

V, Dicitur 1. in tit. ab eadem volun-

p f'W

tatem) fed in quantum rafzozem. for-

tate , C8 finaul , quia de diverfis volunta-

Vi

tibus , veletiam deeadem pro diverfo

ia $ T

malem , qua afiequibiliseft. — Hzc fpe-

culativafunt. Proinde pluribus talibus

temporejid non eft negandum, Daicitur

Yiijy ;

[

omiffis,quz in AG, videantur :

2. efficaciter ; id eft , fc & omnia fua rcfe-

77

Nulla res creata vel crea-

rendo in ultimum finem ; nam polle

IV., R. 3.

Wi

bilis potefteffe vera creatutz rationalis

fimul ferri in alium &inem ultimumin-

m[m?' l

beatitudo objectiva, fed folus Deus,

efficaciter & fecundüm quid,patebit po-

T

Ratío, Angel, Doctor híc q. 2. a, 8.

flea Q. 3, numero 7. ex dicendis de

trüms "

peccante. venialiter.

Dicitur 3. fomef

AUDGE .

Beatitudinem definit, quód fit Zonu

totaliter. quietans €2 fatians appetitum,

zotales, de partialibus enim id concedi-

l' t aliq1

nim. rationalem. S. Auguft. f. de Civir.

tur , utconftabitex dicendis ad Oppon.

Hitfrjnis.

2, de pluribus Diis Gentilium.

Hoc

quód fit rerzm . omnium. [perandarum

Üyujy

cumulata plemmda. Boeuusl. 3. con-

piemiffo

Wtnus (

fol.quód fit fl'atus bonorum. omnitm ag-

&, effe impoffibile & manifeflamim-

n

1

titos $

Subfumo

*

*

Sed

giegatione perfetius,

plican;iam. Ita $, D. híc q. 1. a, g. inc

"tl

nulli rei ereatz vel cteabili , nec todü

? Dtlts(

Rano-

"P

6I

De uit. fnc €9 atf. busman,

fl f

Rati. Ympoffibile eft, idem effe&

faltem apprehenfus , fi fit Deus falfas :

)mpetfk:;;r

non effe, Qnod axioma eft Ariflote-

fed Gentiles coluerunt plures Deos , ut

) Cn

lis 4. Metaph, tex, 9. & eft primum

Apollinem , Martem, Venerem , &c.

etfempe

Item 2, R. 17. celebratur Idolum fpe-

omnium principiorum in Philofophia,

um , &uoe

in quod velut in fontem omnia alia re-

ciem haibens Pavonis ,. aliud fpeciem

ehuine

À

j

i

ducuntur & probantur , ut docet S.

habensequi, Phafiani, Hirci, Galli, &c.

Item r. R. 12, vitulus aureus.

Et Tud.

cognolt:

Tho. 2. 2. q. 1.a. 7, inc.dicens: Ozzzia

tm crti

prtecipia veducuntur. ad boc ficut ad prs-

16, Idolum formam pifcis inferné , &

vt hum

mum. — Impoffibile eft femul affrmare €8

fpeciem formofz mulieris referens fu-

Pa

fetüont j

ftegare , nim, idem predicatum de eo-

perné. Ergo.,

dem fecundüm idem , íeu fecundüm

"d r, N, conf, Sicut enim non fe-

lo poæüïc

bonum f

eandemrationem : alioquin enim dux

quitur : Pater eft Deus, Filius cft Deus,

j & amord

propofitiones contradictoriz effent fi-

& Spiritus S,

Ergo funt tres Dii ; fed

non fatüt:

muülvere , quod repugnat. Swbfumo:

Íolum fequitur:

Ergo Deus eft trinuss

Sed, fieadem voluntas poffet fimul effi-

Ita in prafenti non fequitur , effe tres fi-

Jj Conft

nes ultimos :

fed finem ultimum effe

uli n uj

caciter appetere plures fines totales &

trinum.

Ubiin memoríam revocanda

fuidquid !

íimpliciter ultimos , fequeretur idem

fimul cffe & non effe, Ergo. Min. prob.

eft illa Regula DiaféQicorum , quod no-

[eu

ble , a*

Nam quil'ibüi&orum finium effet fim-

mina numeralia primitivz fpeciei, v.

* o*

duo, tres, tria, &c. addita fubftantivo

jcitec appe

pliciter ultimus & totalis, ut fupponi-

tur, & non effet, quod prob.

Finis

in concreto , vel adjectivo fubflantivé

& adaqu

fimpliciter ultimus & totalis eft, qui

fumpto , multiplicent tam formale feu

"n

preopter [eipfum appetitur €$ catera om-

naturam , quàm materiale , feu fuppo-

niapropter ip[um, X, Ethic. c.z,

Vel

fitum : nomina veró derivativz fpeciei

cifis o

ut ait $. Tho. cit. qui sta iyeplet. totum

v. g.binus, trinus, &c, fola fuppofita

1 [de;yff[:

" Dic'u";

bomiuz appetium , vt pibil extra tp[um

five perfonas multiplicent,

Ex quofit,

appetendum . velinquatur : fed. fi volun-

quód.fily £ozus fumatur puré adjective,

m

tas fimul efficaciter appeteret plures fi-

dicantur in divinis effetres boni, fecus,

; nim p

"

glrímum:

nes fimpliciter ultimos & torales, v. g. li-

fi fumatur fübflantivé,

nem A. & finem B. tunc propter neu-

Ad 2.. dift. min, dicendo,qüöd Genti-

ipaeit

trum expeterentur cztera omnia,neuter

les coluerint plures Dcos, veleosfubor-

dici

fuper omnia diligeretur , extra quem-

dinando uni tanquá fupremo.& ultimo,

yur 37

Lid co*

libet aliquid appctibile reftaret , nim,

v.g. Jovi, vel fiunum ad alterum non

alter Ánis, Ergo,.

ordinaverint , non. fuerunt fines fim-

is00

Oppona "u

Pater in divinis eft finis

pliciter & abíoluté ultimi, ac totales

lum ^

ulimus fimpliciter, Item Filius, item

( dequibushic cft fermo ) fedin certo

Spiritus S, Er

tantüm 'ordine & cauíá, v. g. Mars in

d

go funt tres fines ultimïxJ

fimpliciter,

bcllo , "Venus in lafcivia feu genera-

1,315

J

2, Deuseft finis ultimu

3 ümpliciter, :

tione ,. Ceres pro terrz fccunditate,

H 3.

Apollo,

W

*

TRACT, IlI. Exam.x,

eliplomet

Apollopto ícientia, Neptunus pro arte

tüm ex verbis SS; Auguft, & 'T'homz,

nautica.

Velunus populus hunc, alter

uti& Arifl, cum ex eo ,. quia omnisinz

iendus t

illum Deum coluit: hic veró loquimpr

clinatio (utpote appetitus fecundüm na-

gem'xa W

&t entm.

deeadem voluntate. :

turam) tendit in bonum illius naturz,

Nota , quod hic dicitur fecundüm

vitis iDd

in qua radicatur : fed affe&us hominis

rem , etiam dicendum effe. fecundüm

mortaliter peccantis , eft inclinatio na-

fonen

Mil

intelle&um; nim. nec intelle&u , puta,

