
lica in-

:

"r

ftes ftrictius examinare,, etiam cum. ex-

famia. etiam; habet locum; accufatoris..

jf

probrzatione:, & legis poenas , qyantüm,

Unde fíuper cit.. Gen,4. de Abel, ait

n

poteft , mitigare: 1mó, fi(ine fcandalo.

Glo£f: Evidentiá. patrati. fceleris accuf-

1

fieri poteft,' dareoccafionemfugza; v. g.

torenon eget, Ex quibus patet, Re:

; d

carcerem relinquendo apertuüm.,

Íponfionem. primam intelligi vel de ac-

Wïä vlj

3;, 4.. Si fit judex füpremus , & poffit-

cufatere- formali , vel. de virtuali, id eft;,

j

fie

ri fineícandalo & damno Reipublice,,

habentelocumaccufatoris, Quo etiam:

fäü ü

tenetur in. legibus, difgenfärc , ut vitam.

Ípe&at denunciatio juridica;, quà crimen.

QU

falvet..

defecsar ad judicem , ut ipfe inquirat, &

müyg

Ratio horumomniunr c&',leiaquili-,

probono R,feipublicæ'*punïät-.* Vidaqu£

It rl

bet tenetur. viis licitis, dgf.cndcrc, inno-.

dicunturin feq, Exam; 5,148: & feqq..

NU r

centem,.,

5:, 2., Praxter. accufationem requiri--

"VA

"A t

x., $.. Sihecomnia non jüvent , fübfi-

tur; ut reus citetur ,, audiatur ,& locum:

uF

BU

defenfionis habeat..

ftit Refponfio ad Quaftionem 2.,

üp;

Ratio patet exipfo jurenatura;. Un

de:

QUJZER O ; IV.. Poteftne Judex ju-

U!

A

dicare aliquem.non accufatum ?.

eft tritum. illud.:: Audietuz; 41?"4"

Ita. $; D..

Hntq

XLHE m.x. Non poteft.

ptss.

Q

Hzc:tamen:

hlbih(iä expedit fine ma«

att, 3., Ratio ejus.eft; LHomines con-.

l

i

fi*?gi,unt-ad- judieem ficut ad'juftitiam a-.

niféfto proceffu fieri, & clam, ut fi timea--

Eï'l'*.f'oïfri

nimatam , juftitia autem non eft ad. fe-.

t ne tumulzus fiatin populos, v; g« Ht«

quis.in: flagranti: crimine: fit. d'eRrehen"

NU

X

ipfum , fed ad. alterum.,, — Ergo oportet,,

lta

ö&]

quód Judex judicet: intcl';aliqj,zos. duos ,

fus ,; vel! occultus; pmditon- Patriz , vcl:

AU

quod fit, cüm unus eft accufator,& alter:

offenfor Majeftátis,&c; effetoccidendus..

(

Yeus.,

x.3.. Jüdexetiam füpren

nus.non po--

h

.

4)]]

umm

Not. 1. ex $; Tliom. art; 3.ad' , quód:

teítcondemnare eum; quem1

pfäfc'icntläi

.

Deus. in, fuo judicio. utitur conícientiá:

privatá fciteffe mortis reum;, fed ii pub--

UH

peccantis: quafi. accufatore 5; vel etiam: — lico probatur. innocens;,

: Ratit

TA

T

669

De Vzt:zf Jkt/ll:tiie* eppofitir..

j

R»näæ patet: c&. dictis ad: Quzft; 2. &

Ad 3. partem Quarfiti patet ex: dictis

4. Quia.non eft copfeffus , nec juridice

fuprà Tra&. 2 Exam. 3.n.28.

conyiétus 5, in.fe quidem.nocens, fed in.

QUARO VI. Licetne Judici acce-

judicio innocens,

ptare munera vel fportulas:

- QUAERO V.. Poteftne Ju

dex licite

XLV, AnteRelponfionem Nota, di-

temittere poenam : & quam fententiam.

i

fcrimen effe inter fportulas & munera,

debet fequi in judicando ,.

Namprim) munera propri? , feu ftri-

fayorem amici z

pf*æfættim in:

& & in rigorefünt,. quz ex intentio-

* XLIV, g. 1,, cum $. Thom;. art, 4

ne dantur ,. non pro labore, nec ex de-

Naullus Judex,, etiam fupremus,. potett

bito ,. fed pro favorabili fententia obti-

licit remittere posnam , quam jufte exi--

nenda vel obtenta , quam proinde quafi

git injuriatus pro injuria;.

venalem faciunt ,. unde & ccrruptiones

(

Ratjo :: Judicis eft ,. jus fuum cüique:

vocantur: Sportulz funt certa peccuniz

tribuere ,. nec: poteft. pro libitu aliquem:

quota pct cofxfuctudinem pefita,ab utra-

€0. privare..

que litigantium parte equaliter folven-

: EkccPtio eft,fi reus. effet perfona Rei-

da ex. debito ;; Non intuitu fententiz ,

pblieg valde.utilis , quia tunc- recla--

necad corrumpendum judiccm.

WaBte: etiam accufatore ( quia alià fatis--

a&tione. deberet. efle contentus) Judex:

Secundo, : Munera fumi poffunt in

lpremus pollet ei donare vitam.

largiori fignificatione, tanquam dona-

ria feu: honoraria ex mera liberalitate ,

- Sedcaveant.Judices , necinpornis fine:

juíta caufa. relaxandis,yelcommurtandis,,

velex.e

5

ratitudine: data judici vel alteri

nimíüm.fint faciles, & eà ratione fe ipfos.

Officiali, & hoc.vel ante vel poft latam

fententiam;

multorum criminum .reos faciant, multi:

Münera five in primo fi--

W

enim pecunia: diiþsndium:non curantes,

ve in fecundo feníu dàri poffunt in ere

velin efculentis , autpoculentis. . Hoc

inde facil& caPieni aixme.PerH&endi in:

ï

làtrocinio ,, adulterio; concubinatui&c..

notato;.

»7.. Princeps qui habet plenariam:

z; I.. Certiffimunr eft,. quód nullus

"m

poteftatem; feu fupremus:in Republica,,

Judex vel publicus Minifter juftitiz falvá

Jolll

tiillle, qui paíIus eít injuriam,,velit eam.

conícienuá poffit accipere munera pro-

Iemittete , poterit eum licite abfolvere,,

Pmä'fümpta, etianr modica 5;: nimirum

Àl

)

Lviderit , hoc publicz utilitati:non effe:

in:Primo.lfenfil,) fiye ante five poft fen--

p

nocivum. lta5,Do&or.in fine Corp..

tentiam ,. etiam ab eo qui habet juftam

J

(p»

Ratio patet; ex ipfisterminis :.Qui ha--

caufam . five'in ate five inaliogenere ,

l

et plenariam poteftatem:.

(edpeccat graviter dans & recipiens. Ita

3. 3. Jüdexinferior id non poteft;.

communiter Jura Canonica & Civilia;

Ü

"Ratio:: Quia debet. procedere fecun--

Ratio : Tum quia juftitia non eft ve-

dümfl-,eges Abid3 fujgc;riore impefitas &-

nalis feu vendibilis;. Tumquia per mu-

"

gïæfcrip;tasq.

nera tribunalia pervertuntur, juftitia eli-

mina-

Pppp 3

—

A

670

TRAÁACTATI äS IX. Éxamen LE

minatur , & magna fcandala generantur,

€.4. Judex civilis ordinarius n

M

m

;quït

"Hinc illi Veríus:

exigere fportulas.

i

Ratie: Quia communiter à fuo Prin-

[

Mutuegra CU Iurva facitnt rectif-

cipali nimirüm Principe , Republica,

fima curva.

Comite, &c. habet fuum falarium,.-

W.

Dixi , ordinarius.

Nam fi fumma,

Retrograde ml;ltnegr;z argentum ,

TuMrva aurum.

pro qua litigatur, excedat centum au-

reos poteft delegatus moderatas fportu-

Aure pifa fides , auro. venalia. jua.

las accipere, proutfert laudabilis loci

n

Etrefectur , ab uno litigante fuiffe ali-

confüetudo.

1

idi

Ita patet ex Novell. 32.

quaudo judici mitfus bos ,ab altero ejus

c. 9. Et hicrecolligenda eft anté data

41

üxorit ræginguis vacca,

in Not. differentia inter munera& fpor-

Injudicie judex loqucbav&ur*pre yac-

culas.

"

€1; quod inaudiens alter, clamavit:

D

m.$. Ácceptare munera in fzcundo

Ber, bos , tt loquere,

Kefpondit ini-

fenfu tanquam donaria vel honoratià

quus Judex: Bes loqui mon poteft , qui4

Íponte & liberaliter data ante fenten-

r

"Watea non permittit.

tiam, periculofum eft & fcandalofum,

Ib

At

CO.

E.2. Áccipiens talia munera tenetur

fi fint notabilis quantitatis.

&a relticuere: & graviter eft puniendus,

pobud

Ratio : Quia fübelt periculum petver-

1ta Juta.

fionisjuftitie, ne animus Judicis ad in-

AR

t

Ratie ex di&is. Quia opera Juftitiz

4

juïïitiam fle&atur.

B x?

non fünt venalia, Not, Si

hzc munera

:

M

n4 6. Efculenta:

& poculenti, fine ulla

tl i[ä

in fpecie int dataad corrumpendum Ju-

exa&tione à partibusoblata, pradertim

dicem .uti de iis hic loquimur ; fiícus

modica nimirum uno die comfumpti-

datam vindicabit ; Vel :íi t caufa Ec-

bilia, etiam ante fententiam acccepta«

clefiaftica.) juffu. Judicis füPcribris' ap-

te non videtur illicitum, fi defit fcan-

dalum.

licabitur Ecclefiz vel pauperibus.

R. ?. judex Ecclefiafticus five ordi-

Ratie; Quia non præfuduit'ur-animus

narius five delegatus Iportulas exigere

boni viri per hzc modica à jufto defle-

non poteft,

Gtendus,

Ratio: Quia bibet füfficientem fu-

Disi , ff defit frandalum, — Quia, utait

ftentationem ex beneficio. Ergonon de-

Apoítolus, mmulta lient , que non expt-

diunt,

bet recufare juftitiam gratis ad'm'inära-

Unde quia Iíaias c. 34. monet;

re.

juftum. debere excutere smanus. ab omti

Éxcipiuntur exþenfæ, fi delegatus

muuere ad cavendas cavillationes, & de-

quas facere debuetit pro itinere, &c,

tractiones partium, ettam ab iis J u;dc!

modo partes non fint pauperes , quia

abftineat. .

sünc nec illas rectt exiget,

y.7

]

—

J

De witiiïr— Tuffitie appofíti.

671

x.. 7. Minüs illicitum eft ea acceptare

praponat; unusautem eorum ei o/fert

M

oft litem feclufo fcandalo &omni etiam

munus, licetne fudici ejas caufam ex-

T)

js

victuali feu implicita eorum. petitione

pedire prz aliis ex pa&o oblati mune-

ris ?

D

Y

aut promifïïpne femota.,

.

RAtio : Qua cefl

at rati

o Íeu xxlnoti-

j. Datüur. ei munus ad. redimendam

hxll

yum , nimirum periculum perverfio-

vexam, necauiam nimiüm protrahat, ne

pis. ^

parti adveríz injufte faveat, &c.

Not. Quód fi quis àpublico juftitie

Ad x. Siminilter fit publicä ftipen»

Miniftro. petat aliquem laborem extra-

diatus ; nec jure nec coníüetudine calis

ordinarium pretio zftiniabilem , ad

exactio ei it concefía, eft jnjufta, & refti-

en

vii

etur,

tutioni obnoxia,

quem ex vi officii. non t

MA g.

majus ftudium, certum iter, &c. póte-

Ad 3. dico, effe (candalofüm & peri-

u

rit pro eo exigere moderatum ' pre-

culofum, qui veró amat periculum , pe-

ribitin illo.

A

tium ,. fifiat fine Ícandalo & aï-iqxum

damno,

3

*

Ad;. ficuc in primo Refpondeo

12

XLVI.: (läomods réfolvis hos Ca-

quia non datur mett liberaliter, íed

füs ?

exmetu , qui adiifcet involuntarium.

1. Magifter juftitie denegat qua jufta

Si autem interdum preíaümi. poffit ,

funt,nifi fiat offertorium,v. g. recufat

quóod dans reftitutionem condoriet ,

A

apponere figillum..

faltem recipiens à peccato immunis non

2. Sunt plures, qui æquaïi' jare gau-

manet,

dent, utlites eorüm expediantur ,. ut in

In fimilibus fzpe furdo canitur fa-

bula,

— judicis arbitrio fir pofituxng quem cui.

CA

lo

)ä&'

N

Memencm

sE z

]i

"

j

23

w

i

Á

4 iü

Es

/7

V

i

edeR

L

n

——

jl Q-

x

p

i

Iliy

u

E

el,

$

"

7

a

N

x

77

i

A

V

/

Z

N

A

^

A

(

^

N

H

Vi

z

i

ii

T

u^

EXA-

|)-—

672

4RACIATUS IY. Examen $.

eS9. ad9 cq

$o Gv9 GSo Gvo ao

A

"

d

$ERE

$999

IIIIIIIIM

EXAMEN V.

De lujefhitia: accufatorum ,. de qua . *T bom,

Q6

N

per 4,art, E accu[ati [eu rei, Q. 69,

N

p 44 art,

lTto

li

U

UAERO I. Quld eft od ; motendi. Demunciator wetó non tene-

me,m

':f

Jifertne à denuntiatione? & — turcrimen probare, fed tantüm Judici

caditne fub obligatíone ?

manifeftare indicia,quibus poffit moyeri

D

t

' ad ulträ'inquirendum ex officio.

J

[

XTII. Retp;c 1 Accufatio eff dela-

P

tio Rei- de crimine ad. vindictam publicam

Differunt 3. In. denuntíatione defer-

t

libello fatta apud Judicem competentem.

tur crímen ad Superioremmt latrem , ut. -

AL

Dixi, libello ,. id eft. fcriptis , uti fieri

patet ex prima differentia, adeóque eam

debere docet S, D. art. 2., pro majori cer- debet pracedere una alterave monitio

titudine, fic ut in eo nominetur accu-

feu cortectio fraterna, ut poftea dicetur. -

lUY

fator, accufatus, judex , fpecies: delicti,

In accufatione veró crimen defertur ad

fan

complex, locus, tempus, &c. Poteft ta-

Superiorem ut ad Judicem, utper cri-

minum punitionem obtineatur quies

L

men etiam fieri verbaliter , nsodó Nota

Reipublice; & exemplum aliorum; aut

li

rius ox/unia 1'edigat in fcriptum.

Dixi, competentem: quianon quilibet

damni illati reparatio : & illi non eft ne-

cuivis Judici fubjectus ett, fed fio.

ceffarió przmittenda correctio fraterna,

nifi forté ex accufatione fequefetup m-

Refp. 2. Accufàtio & denuntiatio E-

jus malum Reipublice , quod per fecre-

[e

vangelica differunt;ut ait S. Thom. art,

1,inc.. quód in denuntiatione attendi-

tàm monitionem ppot impediti. l

EUY

tur emendatio fratris , in accufatione

ergo püniatur antt non monitu$ , ubi

5

punitio criminis.

"monendus non erat,fibi imputet , gui?

I

bOliUln commune præv:ilct Pl'iV&tO.

Differunt 2.. quód accufator teneatut

vt

crimen probare, &, fiin probatione de-

Refp. 3. excorp. art, . Sicrimen,

j

ficiat, luat poenam talionis , quz tamen

ut v. g. eft proditio civitatis machinatz

non ampliüs videtur effe in ufu, fed folet

infidiz in perfonam Principis , Harefis,

i(]l

imponiarbitraria, nec etiam potcft in-

&c. vergat in detrimentum Reipublicz 1

b

M

fligi iis, qui bonrá fide accufarunt, . fed

er. ad CO].'I.'LIPU:OHCITI corporalem vel

i

i

fpiri-

folàm qui malá, id eft, cum voluntate

W,

TR

De vitiis Juflitie oppofttis.

3. Differt quod dentntiatio )w&-da'*

ffpifituäïem;, quilibet bomo tenetur ad

l

accufationem ,

dummodo f[ufficienter

lis habeat locum, licet-crimen fitmece

y

:pomcprdba're, qu&;d fi non poffit, non

pretetitum , fecus eft de charitativa:

tenetur accufare , bene tamen denun-

nifi timeatur periculum in malo *laer[i—

tlare,

ftendi, aut crimen iterum patrandi,

*.6. AÀn & quando denutiationi fit

RatioT. (* 3. p. et : Quia quilibet

tenetur , 3 corpore, cajus eft membrum,

pramittenda correctio fraterna , colligi-

avertere malum corporale, vel fpirituale,

tur ex do&trina S. Thom, tradita fuprà

&quan tüm

h

poteft.

Erco.

"Tra& 7. Exam. 6. n. 99. ubi revidean-

Nullus tenetur ad hoc,

Ratio 2. p.

tur quazcunque de correctione ibi dicta

funt n 97. & feqq.

quod non poteft debito modo perficere,

ut ait $. Thom, cit.

3*5 7. Si quis aliquem accufet , vel

-XLVIIL Refp. 4. Denuntiatio alia

denüuntiet , noH præmi[ïä corre&tione

eltfecreta, aut charitativo,, qua etiam

fraterna in cafü quo przinittenda eft , te-

netur ei teftituere omnia damna fecuta;

dicitür Evangelica, ütpote in Evangelio

!

AMatth. 19, . inculcata.

Alia publica

Ratie: Quia injuftt talis infamatur,

feu judieialis.

Prima intendit emen-

& habetjus ad fuam famam , nifi bonum

dam fratris, & crimen fratris denuntiat

commune criminis publicationem re-

quirat,

Superiori,ut privatz petfona ad paternt

Corrigendum idonez,íeu ut Patri, non

Et fic intellize ( ait nofter de la Cruz

utjudici, Alteraintendit bonum com-

przceptum Vifitatorum , füb excommu-

mane vel alterius innocentis, & crimen

nicatione mandantium fibi denuntiari

delicta,

fratris denuntiat Superiori utelt Perfona

Nam fi proximus jam fitemen-

publica, & Judex , ut per publicam vin-

datus , aut per fecretam correctionem

«di&am fatisfiat Communitati lz.

probabiliter fperetur emendatjus, non

W.*, Denuntians judicialiter , etfi ei

poteft accufari nec denuntiari , nifi ad(it

monincumbat onus probandi , debet ta-

perituhmxboni communis.

men aperireindicia, quibus Judex ex

$h. 8.

Si fit.dubium de emenda Rei

(

I

Vi

officio moveatut ad ulteriorem inquif-i—

vel Fratris per fecretam corre&tionem,eft

o

i

tionem, in quo differt ab eo qui denun-

obligatie accufandi , vel (f teftes pro

j

tiatcharitative; is enim crimen , quod

acculatione noii adfint) juridice denun-

vidit5 Przlato denüntiare potett, licet

tiandi.

;)mFL'.w ]

indicia talia aperite non poffit, quibus

Ratio: In dubio ftandum eft pro bo-

no coinmuni.

g

uo modo oftendatur: dummodo putet

[

flb—i fore habendam aliquam fidem,

R.9. Accufans aliquem de occulto

jl

j

Difert ab eo 2., qubd nomen füum

crimine , quod ín judicio probarc nequit,

9j

infcribere debeat, & vocatus coram ja-

péccat mortaliter, & tenetur ad reftitu-

!

j

dice 'qqmþarete ad pubhcam teftimonii

tionem omniüm damnorum exilele fe-

cutorum.

"

d

'd€Po[tti011€-lll..

Y

' liatio

Q343 .

us

ZRACZATUS

IXT: E:&ameæ" 5..

4tia patet ex di&tis fitprà de detra-

materiz graviter peccat & a

nv

"]

|

4eone & teftitutione famz,

nem tenetur.

d æfïlïtl;tid-

(

Exceptio eft , fi exi

Fo]

enerantia invin-

"

Przvaricatio eft , quando accufägioge:

«ibili putaverit Íe pofle probare..

inchoatá accufator colludit cum reo, -

u

QU.EROJI.

Admittiturne quili-

fraudulenter crimen occultando, leeiti-

i

i

"bet homo ad accufandum , & per quid

masprobationes non adducendo ,. falfas:

w

i

i

saccufatio redditur inju(ta 2.

exceptiones,acceptando, quod peccatum:

Ljri

Mïl

XLIX. Refp. 1. A*liqqi, prohibentur

etiam cadere poteft in Judicem;Teftes, &

bt

maximé in Advocatos.

in poenam delidi, ut infames , excom-

Te rg?verfä tio

st

municati , concubinarii , proditores, &c.

eft, quando captá accu(atione accufator:

n d

nifi probaverint feinnocentes, — Alii ob

terga vertit , feu

rzter juris & rationis:

ii

ordinem ab ea de

j

ft

decentiam, ut fubditi ,. prohibenturac-

it, cüim tamen prefe-.

h

«ufare fuos Pralatos ,. fezvi dominos, filii

qui poffet.

bl

Secus eft fi nonpoffit, v g..

l

parentes, nifi iu cafü valde gravi ex af-

fi meliüs effet informatus de veritate,vel:

3 CO;

fe&u boni communis cui cedit particu-

de innocentia zei ,. vel fi deferatur à tefti-

1

TT

"Jare.

busaut Advocato, &c..

Aliqui ob reverentiam ftatüs ,. ut

)

Clerici , &c, maxime in caufa fanguinis,.

QUAERO IIE

Accufatus teneturge:

1

Refp, 2.. cum Ca

L

etano ,. omnes qui

fateri crimen X

;'1

L.

LT

jure funt prohibiti accufare ,. tenentur.

L. Refp. r.

Probabilius e£ , quod:

*

M

i

b

N

jl

denuntiare crimina in manifeftum Rei-

reus juridice à legitimo Judice ,. etiam.-

Wa

publicz,fuum, vel proximi detrimentum

fine juramento interrogatus , fub mor-

ma

vergentia, fic tamen, ut, fi denuntians fit

tali teneatur fateri. veritatem , licetíciat:

4l

lj

l

Clericus , proteftetur fe non quarere nec

fead mortem ,triremes ,perpetuum car--

lenej

j

petere vindictam fanguinis,

cerem , benorum omnium confifcatio--

Af Er/;

Ratio.::Jus humanum ( quo- prafati

nem aut aliam graviffimam panam effe:

ij t

prohibentur accuíare ) non poteft nec

condemnandum,

debet prajudicare juri naturz de confu-

] Tij

Ita S. D-.— Oppofitum tenent aliqui:

»'ïfmkmgi'c

lendo.bonocommuni.

RR. nimirum licitum effe negare, quam--

il

N um(

Refp. 3. Omnis accufatio redditur.

diu eft fpes evadendi , & delictum folüm:

ä'lw

t

Jl

inj ufta perrcalumniam jpravaricationem,.

femiplen? eft probatum..

P tergiverfationem. ItaS, Thom. art, 5.

Verba S. Thom, att. z. in c.

fünt: Ex:

lil

d

!j

Explicatur: Calumnia eft, quando, quis

debitotenetue accufatus Tudici yeritatem ex«-,

LT

y

hi

j

fcienter & ex malitia alteri imponit fal-

ponere, quaim ab . eo facundiim formam furis:

fumcrimen, velcetíam verum quidem fed

if

.

exipit. Sinon voluerit ,yel.mmmmdd;itm

occultum,& non probabile in judicio,vel

negaverit y moraliter peceat..

"Nudm r

ii

probatum per falfos teftes

Dixi,fcien-

Etart inc. Aud eff veritatem tu-

ld

!f

ter, fi enim quidem ab alio audivit , fed

cere , aliud eff falfitatem propemere . Quo-

rem non diligenter examinavit , non elt

M

TAR primum . in aliqua: eafu leet 5 mom:

proprié calumniator , fed temerarius ac-

enim. aliquis. teuetur- omnem. veritatett:

.Efgo m

W*)&(,

&ufater, Uterque tamen pro gravitate

sonfiteri ,. (ed. illam folim ,. quam 4b

£9 po-

NU

p

De witiis] ufiitie oppofttis.

Confirmatur: Natura non tribuit at.

ii

ere Judex. fecundum

vb od debet requir

erdinem juris , puta ,

cuin. prace[fit infamia

cui jus, feu facultatem agendi ( etiam vi-

n

vel aliqua exprefja iu-

tx proprig private tuenda causá ! con-

fuper aliquo crimine ,

el etiam cim praceffit

tra jus Superioris debit? fuum officium

dicia. apparderunt :v

robono communi cxequentis, Etgo.

li

probatie femiplena.

Falfitatem tamen pro-

ii

Hzc $. D.

Refp. 2. Si Judex reum interroget

gonerein nullo cafau. licet alicai.

non fervato di&o ordine juris,non tene-

i

Que femiplena probatio eft teftimoni-

tur ei accufatus refpondere, ícd poteft

ib

umunius teftis omni exceptione majo-

h

ccufatorem, vel id quod

vel per aj pellationem, | vel alitec licite

xis, qui ultra a

teftetur , non qaomode—

fübterfugere , mendacium tamen dicere

ejus loco eft,

de vifü commiflti cri-

non licet, ait S. D. cit.

j

cunque fed dire&e,

R«tio 1. p. Quiatunc Judexnonagit

minis ab ifto; taliloco & tempore. Tunc

Judex juridice interrogat , cum o-

utJudex, quia non poteft interrogare

etgo

nifi decrimine publico & Probato faltera

w

ftensá reo copi

4 femiplenz Ptobationis

riminis aut talium

exprciïbrum indicio-

femiplent.

Ergo.

i

rüminterrogat , an crimen commdterit.

Ratio 2.. p.

Quia mendacium eft intrin-

fect malum, nccin ullo cafu e& licitum,

p

74

Quo præmiHb.

Ratio; S.D.

etiam veniale.

Ergo.

eff : 1. Quicunque facit

centra debitum juftitiz, mortaliter pec-

GConfiderentur hác v;?ba S. Thom.ad-

du&a proR.r,

£at: Sed ad debitum ju&titiz pertinet,

Reíp. 3. Keusin.ca

fu R, 2. poteft li-

quod aliquis obediat (uo Superiori in his

cit? dicere, fenon fecifle, velfe nonte-

d qua jus Pralationis fe extendit, Judex

neri refpondete ; Ethoc poteft fine men-

autem eft Superior repectu ejus qui j udi-

dacio.

n

catur, Ergo.

n

Ratio 2. Obligatio ad culpam eft de

Ratie : Quia fic loquendo dicit ve-

m

titatem, & refpondet conformiter ad

intrinfeca ratione ju(ti pracepti, ita ut

mentem rationabilem ( lic&t non irra-

d

ejus transgteffio fit peccatum inobedien-

tiz, nec folüm detur ad terrendam, ut

tionabilem ) intetrogantis , qui in judi-

W

cio tenetur & poteft folüm interrogare

d

malt patantadverfarii: Sed przceptum

um

decriminepublice. Unde & fenfus re-

Judicis et jutum & lcgitimum. Ergo

obligat, &c.

fpendentiseft: Non feci crimen publi-

nc W

cum,Íeu de quo me juridice interrogare

Ratio 3. Judex juft poteft reum, qui

((

poffis.

legitimé interrogatus veritatem non fa-

af

n

tetur,traderetotture: Sedhocnon pof-

Nec obítat quód Judex decipiatur,

1"15

(

va Íeu pet

fet, fireus haberet füummum jus tuendz

uia talis deceptio non eft acti

fed foluum

í

e

àteo, quiais juftt fe

tuetut ,

4

vitz; qüiaideo folümtraditur torturz,

ens,a

dfcribenda culpe

!

quia non fatetur veritatem , quam fateri

palhiva & pet accid

W

(fi?

1]

teneretur Ergo reus non habet illud fam-

judicis , non intelligentis (quem tamen

]

lii

fcire poteft) fenfam verborum.

mumjus, &c.

Hujus

n ,

Qq44 2

d

N

[

"

b

!

TRÁACHATUS IX. Examen $.

f:'iu jus: intelligentia magis: patebitin-

ut agat teftenr contra. confanguineum:

2

,-J«u"a':

z,dum agetur de mendacio, ac ufu lici-.

Sed nemo- maa

"

e

[

u

O: yel illicito: reftrictionis mentalis &

gis quàm ipfe -libi. cgiafän-

x

guineus eft. Erco,

amphibologiz. Era&t, 10. Exam, 4.n.

3. Reus habet fümmum ;us tuendi

"

37. & 6o..

vitam,& ex.T

tforem.

fr

ïbc*cagzifc poteft inva

' Reíp. 4. Si fit äubium,, an Judex ju-

eccidere , & reus in petieulo. vie exi-

xidicà interroget, & crimen jam fit pra-

[

M

"m

ftens 'poteft ex carcere fu gere, uti & po-

3

;

ceritum. few commiffum , nec vergat in

teftfagere fervus.in bello c;

d

ptus ;; Itenv

damnum Reipublicz,vel Tertii,reusnon

cit

&eneturfateri,,

atus ï otelt !71-—021 (—:CïüH&Lïöf

6; &6 Ergo)

Ti

Íumiliter..

1008

Ratio. 1 ,. Quia jura tam naturalia quim.

irlm

divina & humana dicunt ,'in dubiis me-

4d 1. ait S D. art, r.ad 1. Quudp

aliquis . fecundum: oxdinem. juris. intervo--

liorem etfe conditionem poffidentis , &

/e

£

. FJFPPLISR

at non ipj

fe prodit, fid ab alio preditur;,

01

favendum efle reoz Sed ii eo caíu reus

ditin l necesfrt as

"&

7

E

i

poudendi i.i;;yng)tiw;- per

u

Yi

1

I

eftadhucin potfleffione honoris , famz ,

€untyctt obedire tenerur;,

181

9

li

&vita, Ergo.

4d 2.. eft difparitas, quia primum Ie-

]

,]

J

Ratio 2. Lictt in dubio Pl'etz«lmque

ges vetant, non fecundum; Adde;, quódi

a

j

pro Superiore przfumi debeat,, non ta-

(Pl

ingravibus criminibus ,uthzrefis., lafze

men: in hocfpeciali cafu ,. dum: prace-

Xf

Majeftazis ,. falfificationis monetz »pro-

u

U

pum graviffimum eft, quod proinde,in

ditionis: patriz, Maj, non eft vera,.

*

W

dubio an juftum fit, (ubditus füfcipere

4d. 3. Antecedens.ifolüm eft vezum

Y

non tenetur,fed fe fundaze poteftin pof-

falvá ju&itiafeu ordine juris; . .Exempla

li.

scflione;.

allata nonfüntad rem, : Quia nec Leges

Mj: (

Refp. $. Si crimen

ii cafuillo dibis

nec Judices pracipiunt reis: ne fügiant ;,

m

fitin damnüm publicum ,. vel privatum

fed miuiítris juftitiz: ut: eos: cufodiant;,

A

adhuc imminens, Judex tenetur dubium

A m

Judexautem: habet obligationem juridi--

2

in

deponere & inclinare in favorem Rei-

n

c€ examinandi reum,. & reus. fatendi ve-

CH

publicz, teneturque reus vel refponde-

bj

xe velabinferendo malo defiffere;.

ritatem.. Item citato non przcipitur abe-

U)Ju

foluté , ut compoareat, fed filhabeat,, quo

Ratio 1. p.. Judex ex vi officii tenetur:

Íe defendat ,. ne poffeaalleeet;fe non au--

impedire'malum Reipublicz , velinno-

"theg

ditum: efIe. condeannatum..

Idkm.eiï de

centis, quantilm poteft, & pro ejus fa--

Íervo;

Suy P

u

l

vore habet jus examinandi reum,,

3 U

LIL. Dimili, quidim eocafüfaciet

Ratio 2. p Quia ceffante. periculo

Confeflàrius cumreo,, qui juridicé inter—

t

cefíat jus interrogandi..

rogatus negat veritatem z

Nün

LL Oppono z. contra r, Refponfio-

Dizo:: Tutius.eft & probabilias, quód!

mltl[

xem: Nullus reus tenetur feipfüm pro-

nom poffit eunx. abfolvere duran

-

t

lr

te: pro--

dere, Ergo.

[j

ceffa ( ut docet de- Ia Cruz & alii,, nifi.

2, Coníanguineus nom poteft eogi;,

d j

ane?e promiztat,fe. velle fateri , quam-

u

pme

N

D?' p7727*: fi»g/zzïfiie : Opþä-þtlf

677

zech..22..Principes ejus im riredlo illius ,

primüur denuó juridice fuerit. interro--

quafi lufr rapientes pradam ,. ad' effun-

: gatu S.

Ratio: Quia manet. im affedtu peccati-

dendum fàngninem,

Et ideo, ficut li-

cet refitt

Vitc

»e

latronibus ,ita Bcet refiftere

1mortalis.

Quid fi reus five per

fugam ,. five pet

in cafü. malis principibus ,nifi forte pro-

tormentafuperando , fe falvaverit ,. po-

pter feandalum vitandum , cümex hoc

" teritnetunc Confeffarius eum- abfolve-

aliquagravis turbatio timeretur,

fe;eumnon obligando, ut fe prodat?

Éx quo fäquitur; quód innocens per

Affrme. 'Tuncenim fuz libertati jam

alleeata & probnta ad mortem- damna-

eft reftitutus:

Verunr tamen eft, f:alis

tus ,. poffit feclufo fcandalo & damno

communi fe defendere, etiam occiden-

! pechocdamnunr intulerit , quód. tenea:

turcompenfare;

do Judicenr& mini&ros juftitiz, fialiter-

UXRO IV. Licetnereo fe defen-

f& falvare nom poffit ,. ficut: non peccat

innocens invafus occidendo cum m de-

derecalumnios? ,. id eft,. fraude vel do-

ramineinvaforenr etiaminnocentem, v.

lointerrogationem: eludendo , accufa-

:

tori vel Judici falfum crimen impo-

g.amenten

nendoz Velpoteftne (altem Judici &

QU.ERO V. Eicetne reo fugere;.

miniftris juftitiz refiftere ,. f fit. inno—-

caiceres rumpere , vel,fi non*fugia»t,po-

- cens,. attamen pet allegata: & Ptoï)aäa*n

tionemr mortiferam fumere ,. vel panenr

morti adjudicatus ?

oblatunr recufare , fi ad mortenr veneni:

vel famis fit condemnatus ?

X TI, 3. 1,ad r. partenr quafiti.nega-

tivé;.

LIV, m; r. Reus ad mortenmr jufté-

Ratio : Quiafraus & dolus (idem eft

condemnatus , nom tenetur fugere €

de:calumnia j habeng vinmendacii ,. ait:

carcere , etiamr datá occafione 5. quod:

S. D. quod' nunquam licitun eft..

etiam verunr eft , licét injufté fit con-

ntt

Em, T. Jufé condemnatus miniftris.

demnatus , v: g. in odium fidïeri vel ob fi—

j

i

"

juftitierefiftere non poteft, bene tamen

milem caufam.,

- €ondemmatus injuft&, — Ita. S, D... art, 4..

Ratio: 1. p.Quilibet licité fübit poenanm:

dnc.

A

quam: meruit;.

Declarat: lioc & probat;.dicensz Ali-

J

Ratio2. p patet immultis SS; Marty-—-

uni"s—. dàmnatur ad. mortem dxu'plicitetï:a

ribus;.

Üno: nodo: jufl , &- fic non licet: con-

m z. Licituam eff reo-etiam jufte ad:

W

demnato.fe defendere..

Licitum. enim:

N

[v

qa»

mortém: condemnato

caccere fugere-

. eft Judici: eum refitentenr impugnare;.

É

mmpencï*o vingula: & parietes;nec te-

! Underelinquitur; quód ex partee

]

us fit-

netur refatcire: damma: cuftodibus inde

02

. Bellum: injftum; Unde iadubitanter:

illata;

.

I

peccat, — Alio:modó: condemnatur aliquis:

Ratio; Quia, lictt teneztur puBlic£-

injuf, & tale judicium fimile eft vio--

ponam , dum ipfainfligitur, fubire, non:

)nm

ix: latvonuns , fecundüm. illud. E-

j

tamen tenetur expectane: ut. infligatur;,.

»

?

es

Eæ

u-

678

ZRACZATES

IX. Éxamtn g.

M

ed potelt uti jure fuo ad tuendam vi-

*:. $, Reo juftt ad mortem. damnate

Md

*am, necidullo jure vetatur, ut ante

non licet impugnare vel corrümpere,

h

di&tum ad ;. Oppof. n. £:. & damna

donis decipere, aut inducere Cuftodes,

Ya

non fequuntur per fe, feu ex intentione

ut.ex conniventia finant eum Fugere.

1

Rei, fed adícribenda fünt ne

gligcntiæ

n

Cuftodum.

Non tamen peccat eis offerendo pecu-

E

j

Sicut & fuga aliorum, fi

nias aut dona , «t per ea fibi conciliet

qui comitentur preter ejus intcmio-

eorum benevolentiam , .

quá reus deindg

nem.

utitur ad Fugam.

$&.3. Non pec&at perfona privatareo

Ratio 1. p.Quia reus coo

cato Cuftodum.

per aretgr pee-

àd mortem damnato confülens fugam,

vel dans inftruümenta quïbus* Catcerem

Ratio 2.p. Quia tunc reus nihil ma-

rumpat, peccat tamen minifter juftitie

li petir, fed utitur jure füo ; Cullodum

id faciens.

Idem eft fi fit damnatus ad

veró eft,'invigilarene à ree decipiantut.

ttiremes, carcerem

i

1

ecus fi

]

perpetuum »

Àn & quomedo reus poffit apud Cu-

ád temporalem.

: ftedes uti fienis, vel verbis &quivocis,

Ratio 1.p. Licetconfülere alteri

»quod

quibus ipfi decipiuntur , patebitinfr de

is licit& potc& facere,

mendacio, & reftri&ionibus mentali-

Ratio 2, p. Dans illa inftrumenta coo.

us

V

peratur rei licitz,

I;z. 6. Nec Judex licit? po'te('cx p;æcipc-

Rarie. i. p. Miniftris juftitiz incum-

re,ut reus morti adjudicatus potionem

bit ex officio, tueri publicam

| potefta-

mórtiferam fümat , nec reus poteft Íci-

tem.

1usfi

enter eam fümere, nifi cogatur vel pet

Ratie 4. p. Triremes & carcer perpe-

violentiam phyficam,ut fi violenterei os

wl

$i

a

tuus ( fecus temporalis ) &quiparantur

eriatur ; vel per moralem, ut fi ftrio

'*r&.mj

morti.

Ergo.

j

a

g

dio aut gravifTimi tormenti commi-

Sattet

2:. 4, Reum juvare þ'hyfxc*e ut vincu-

natione ei mandetur,

Md

la vel carcerem frangat, non eft lici-

Ratio : Quianullus homo poteft prz-

b i

tum,

cipere alteri, ut dire&te fe occidat; bene

M

Ratie: Quia il

la ruptio à juvantibus

tamen indirecté aut peraccidens.

jb ;

intenderetur per

fe, adeoque illicite, fed

Rfp. 7. Juftt ad mortem famis dante

AUj gt

à reofolüm per

accidens fe

quitur ad a-

natus poteft licité cibos oblatos fumere;

AU

on p

&ionem, ad quam habet

jüs

Sicut cui--

utrüm autem polfit oblatos etiam te-

r

vis licet occidete cüm moderamine fü-

fpuete & fame perire, videtur etiam hoc

u)

um injuftum invaforem etiam innocen..

licitt poffe.

Pt

J

tem, v.g. amentem, ut ante dictum, ad

Rario 1. p. Sumere poteft, quia fü-

hgh(

quod etiam alius licitá ei dat «onfilium

Ü

mendo utitur ,'urefüo » ficut fugiens;

& arma; attamen non licet eum in hoc

W

Recufare poteít ,quia vitam pofitive

?iuvagc,

«enfervare non teneture & poteft eam

w;m

noRn

ii

WKPUOH

p

673

De vitis Faf apMim

non-confervare pro Zelo juftitiz ,. quod

[

&a ,.que non femper eff prohibita , nec

nonef feoccidere direct.

etiam in eo cafu pracepta,

U?

Éx quo intelliitur mens $. Thom.

Vide fuprà Tract. 6. Exatn. $. n..66.

w

hicart.4 ad2.docentis, quodineoca.

quas actiones reus poffit vel non poffit

u

fü non fumere panem eft occidere fe.

in feipfum' exercere ad sortem fübeun-

O

dam..

Loquitur enim de occifione fui indire-

"—— AB3HE 0314 APE UE 9210 - H9414E H93E 0 0908 0390

i

M

Wt

.

. EXAMEN VI-

g-*injuftzia Teflis, , Thom.. Q. 7O. per 4, art, t

de iajuflitia Ad'xfocpzzi Q, "T. per 4y art,

À

-U.ERO I.

lem velcorporalem , velgra'vc damnunr

Quid feniis de

"CTefte?

alicujus períonz , tunc enim propalare.

LV. Refpondeo 1. exart, z,

tenetur velteftifieando. vel. denuntian--

Si requiratur teftimonium ali-

do , ait S, D. ibid,

Quia nullum feere-

cujus fübditi Authoritate Superioris fe-

tum obligat contra benos mores , aut.

eundüm ordinem juris, puta , in.manife-

«ontra bonum comniune,.

ftis, & in his, de quibus infamia pra-

3. Si quis crimen intellexit perxinjuu

eeffit , tenetur obedire s fecus non,

riam ,. v. g. aperiendo literas ,. alium ad.

uv

Ratio. et eadem ,. quäe in examine

revelationem cogendo.,

præeedcnb'ï n. ,O. data e pro R. 1. ad

4 Si teftificatio. tua tibi aut tuis gra--

p

viter fit damnofa , nifi crimen fit perni-

[Cld-

li

i*

"R.;fp, 2. Excipiuntur aliqui.cafus, in

ciofum Keipublicz & non pofífit aliter

d

J

quibus etiam juridict interrogatus te-

impkdiïi'..

ftaci non poteft.

$« Si alter. probabiliter non peccavit

j

i. Siíclat ex.

COnFEHi'Q—ne',«. cigia tunc

ob.ignorantiam aliamve caufam ,. ut f

]U

nenícit ut homo , fed tanquam Dei Mi-

reus profera occidit hominem.

m

£

nifter , & majus eft vinculum Sacramen--

Relp. 3. In tebus gravioribus requi-

[s!

