mentum vel fitlatenter;at dum vi flumi-

fi

ï;

omne folo cedit , vadices fi. tamen e-

nis quafiinfenfibiliter uni ripæ quid de-

git.

L

mitur & alteri 'adjicitur,- Vel fit paten-

ter, ut fi impetus fluminis manifefte ab

Refp. 7. Quiin proprio folo zdificat

unaripipartem avellat, & alteri adji-

ex materia aliena , fit dominus adificii

u

ciat , vel novasinfulas faciat ; vel alveum

cum onere fatisfaciendi domino mate-

j

fluvii toraliter. mutet,

Accello indu-

ria.

ftrialis fit perinduftriam, qua quid im-

Ratio : Quodfolo inzdificatur , folo

antatur , inferitur , inedificatur, inte-

cedit.

xitttt, Ícribitur, pingitur, &c,

Refp. 8. Si qüis ex (ua materia zdifi-

us ,

Rc(þ 2, Accellie pet natiyitatem tri-

cat in folo alieno, «dificium eft illi

Cs

"us

566

ZTRACTATUS IIX. Examen 3.

cujuseftfolum . & fi zdificaverit fciens:

R4tio: Novus molitor non poteft |

efle alienum , in foro externo pro fua

detinere aquam in

prejudicium prio-

od

ï

materia nihil expofcere poteft, licet do-

tis.

^

mus diruatur.

Refp. 12. Si eä conftru&tione noyi

Ratio : Quia cenfetur donáffe, vel

molenudini antiquiori decrefcat frequen-

temeré zdificaífe.

Excipe, nifi forte

tiaeorum , qui a

Íportant frumentg ad

&

hác ratione utiliter gelferit negotium ab-

x

molendum, nulla fit injultitia,

fentis,

Ratio: Prioris molendini dominus

Refp. 9. Si boná fide zdificavit ín alic-

nullum acquifivit jus in homines fru-

no folo, credens effe fuum , debent ei à

menta afferentes , cüm ea pro fua li-

domino fundi expen(æ & pretium mate-

bertate

riz refundi.

rit

peílint portare ,xquö placue-

Ratjo : Quiapar non eftgut domi-

Refp. r5. Sifit COnHIetudolqäi;li'iliä'

nus foli locupletetur cum detrimento

innocentis inadificantis.

cum damno aliorum erigatur noyum

molendinum , antiquiores molitores

Refp. 10, Sine confenfu Principis non

poffunt illud impedire , fi probent f€

licet in publicis luminibus zdificare mo-

lendinum,

damnificari, Non tamen pollunt im:

pedire, quin illud exítruat pracise pro

Ratio: Ne impediatur publicus ufus

proprio frumento, aquá non ex publico

f

Navigationis.

fed ex proprio fluminederivatà, Sedin

Ug

Relp. r1. In flumine proprio ac pri-

his omnibus praxis & confuetudo loci

lm

l

vato poteft quis fine fpeciali licentia

attendenda eft,

!

ttujf

conftruere molendinum , íi per illud

Plura de pradictis modis äcquirenl

1 dopm

priori & antiquiori non auferatur com-

didominium diei poffent, fed hac pro-

IQF

MC

modum naturale & neceílarium molen-

^

prit fpe&ant ad Juriftas P in quibus 'fif

iflühemü

;ii, quod eft aqua,

&eantur,

x

CQM

W

W

U

fOR

Wi

OCit

Iquiq.

"T

-

Y2

G

O

-

hi

Pfl/']a /III i

JN

C

S")&C d

2, Mm

um

ehlu

Vg

Wt

EXÀ.

"d

yó1

JDe wvariis amodix .acngirez'z*aïli dominium.

aawä*w«wa:wæämäw&

EXAMENIV. .

")

i

à

4De modo acquirendi Dominium per Prefcriptionem , Pronif-

*

ionem, I eflamentum , Ludum

d -Jz"angm,, Doenat

t$ Sponfrouem

h

z

t

— Preferiptio 25 vþ&apzv.

y"

'UAïR'(X)X'I. Quid funt, & quo-

meliis diltinguunt, quód ufücapio þr"oe

»

modo Deominium transferunt?

pprie taritüm conveniat rebus corporali-

LII R efp.1. Prafcriptio (pro-

bus, ut funt , qua mox notavimus:

i

ut in praienti 'lumitur) eft illa

Praícriptio verótam corporalibus qquäm

(

j

exceptio , quz opponitur domino vin-

incorporalibus v, g. juribus, '&c, Hinc

dicanti rem fuam abalio, per tempus à

omris przícriptio eft ufüucapio, non ta-

j

Lege definitum, & conditionibus ad id

Ten econtra, quia prima latiüs patet.

yu

requifitis poffeffam. — Vel, Eft acquifi-

Sicut omnis homo eftanimal, fed non e-

tio dominii, vel alieni juris five realis

COhtl'&.

iHodietamen communiter pro

'eodem fümuntur.

S

x

five períonalis peremptio, percontinu-

ationemtemporislege definiti , aliasque

3 3. Prafcriptio legitima, feu que

i

conditiones requifitas.

t cum requifitis conditionibüs affig-

Ufucapio eft acquifitio dominii pet

nandis, etiam in foro confcientiz trans-

continuationem temporis lege definiti,

fert dominium ab uno, etiam nefciente

& nullatenus rem fuam negligente, in

Vocatür veró ufucapio., quia per ufüm

aliquid capitur ut fuum,

alium.

m 2, Intet Praícriptionem & Ufu-

Ratio: Juxta communem DD. fen-

capionem aliqui fic diftinguunt , quód

tentiam Leges humanz etiam civiles,

non folüm

primafit immobilium , ut fünt vinez,

poffunt mihi przcipere , ut

agri, &c. altera mobilium, ut fünt pe-

pro falute-

L

onicemmunisbona mea al-

cora, libri, weftes, &c. Sed hzc do&ri-

teritradam, fed etiam bono communi

na communiterrejicitur. Quiaex Inftit,

fic requirente;me jinvito , eorum domi-

deuíu cap. in principio patet, quód ufu-

nium polïhnttransfetrc in alios, & hoc

capio etiam fit immobilium, Unde alii

'etiaminfoto confcientie; nam etiámin

Bbbb

eo

o^

z

562

TRAÁACIATUS FIIL I Fxamen 4,

d

i

g

eomenmbra, uti

unt cives in R epüblica ,

Prima : Res apta Pz"?æïiäwr;-. Prafcri-

Ltj

t:uentur Puccu

t

iud

Q

Cot

r

" Sub-

biautem non pofi

[

, Qqur jure divino

pl

*

alicui competunt , ut. Jucisd

&

t

[

jl

fjino: Sed lcges praicriptionis naaxime

Go Papa.

ftant pro.bono communt, Ergo tenent

Nec quz jure natutz funt proh

ii

i

jità, v.g.

T

etiam in foro conícientis. Min. Prob.

fornicatio,

Nec quz jure Ciyli vel

p

m

Ad bonumcommune maxime? conducit,

-

Canonico funt prohibita alienadi,v. g.

Ud

utlux certa rerun

dominia , tranquilla

a.

res & locafacra ; religiofa, vel publidis

irlong

k &VC

mgoris er-

ulibus deputata, utpontes, viapublic,

&ei

Poiïäffio, ut. tollat:

ror, nelites protra

antur, ne homines

Gu Nec jnra fpititualia,v.g jus dedi-

Din|

l

in fuis juribus & tehus coníervandis

mandi, beneficia conferendi, &c. à Lai-

M

-

|u

La

fint négligen

es: Sed hec omnia re'fþi-

cis praícribx pollunr contra Ecdleliatti-

eiunt. Le

$

es praícriptionis , ftatuentes

€OS.

INec obedientia , necvifitatio, lic

At

-«etti tempotis fpatium

L

Á

ro rebus inqui-

Wl

]

18

&c.

&t nulli quis (uþiit , à nemine vilitetur,

xendis,

Ergo.

e

tlh

i^

4. Coxditio :: Bona Hde;,id eft, credu-

Di

Confirim Sacr? Canones di&is Legi-

busafliunt. INam utþatct ex Conci-

"

litas, quá quis prudenter fibi perfidet,

lio Lateranenft relato in c. fin. de pre-

rem , quam poflidet, etle fuam, vel fal-

&

V

ictipï. tantüm præfcriptio-n*em cum ma-

tem inculpabiliter neícit efle alienam.

fiü?Rg

la fide ratioxe peccati excludunt. — Ergo

Unde crafía ignorantia nonfacit bonam

tig

fi

fidem, utinec dubium , quamdiu hoc

g

onunt prz'fcriptionem cum bona fi-

ded

manet,.

Licit ergo jure civili tántüm

j Müm

7 «E;&ï(—ï & ireftitutione immunem

eíle, licet elapfo præfctäiptioxïis termino

abinitiorequiratur bona fides, & mala

tddiy

fuperveniat cognitio fuille alrerius.

fides f(üperveniens, praleriptionem non

Á (

'"Nota: Quando dammatur praícri-

impediat, jus tamen civile in hoc eft cor-

r

tio, fermo eft de ca, quz eft cum mala

rectum à jure Canonico.

Undeeít Re-

lstl

fide,

/

gula2.Jurisin6. — Poffeffor male fidriulls

(itg

Oppous : Locupletari quis non debet

rempore non prafcribit. — Exgo nulla plant

KW

þ

cum alterius detrimento , ut habet Reg.

datur praícriptio fine bona fide..

Tv

Tertia: Juftus titulus, — Quid fit t

Yihila

Juris. Item Refpubliea non poteft in-

vitum fpoliare re faa, nifi ratione deli-

tulus & quotuplex , nimirum verus &

n

-ti, vel nifiipfa indigeat : Sed hoc fit per

prafümptus, vide Exam, 2.n. 19. Ad

ïc.a?

Leges praícriptionis, Ergo funt inju-

prafcriptionem fufficit ticulus prafuu-

Ad

$z.

Cüptr,

ptus,& putativus loco cit. explicatus.

Ad hoc dico fub difin&. Id nen poffe

Quandoque ctiam praícriptio bonz l

Tüntgr

quidem fieri privatà, bene tamen publi-

dei procedit fine titulo;ut fi quis j0.Ve

ia

cà auckoritate, & bonocommuniíic exi-

40.annis rem poffideat , immemor ii«

4

&

&di

gente,ut probátumeft,

li, ex quoeam pofliderecopit, . Iéem

Füiqui a

3. 4. Conditioneslegitime Prafcri-

eft in Przícri ptione 160, annorum Coh*

"n

puonis funt quatuor ?

& 40. conti

&ra Ecclefiam quanam ?

z

idläf&

p

ER

De variis suodie acquirendi dondininm. -

$163

.$. Contra »P,ræf:::ripti(menvï inqui

alias, inkquibusnnm requi

:

ritur probatio

citbona fides.

Deficiente

bnsdam cafibus datur reflitutio im antc-

ütuli

»

fed fuff

£itulo gftendendum eft tempus imme-

grum ; Quaz nihil eft aliud, quàm quoc-

dam beneficium íeu remedium juris,

moriale pofic(ïï;qnis , quod tempus eft,

quod fa&a przícriptione relinquitur

cujus initii uulla extat memgxia, etiam

riori domino , ut judicis auctoritate

apud feniores.

D

r

t

l

14

ftinum feuin

Teffio , & qui-

poffit reftitui in flatum

l

Md

Quarta Conditio eft , Pol

lii

ffz.

den

4ten

n d

oore legitimo continuata. INam

dominium & poiïciïïonem rei at

Unde in tali cafu , qui prafcripfit, tene-

ita habet Reg. 7. Jutis in6. —.Sine

poffef-

Quid

tur reftituere po& Íententiam latam,

. ffeue prafiriptio legis non procedit

$,6. Contra Praícriptionem, etiant

& quotuplex fit pefieffio , vide in hoc

-"Araát. Exam. 2, n. 20.

longiffimi tem

peris, reftitutio in intc-

r

us

Tempus Praíc

riptionis eft diverfum

grum conceditur Minorennibus, uti &

Ecclefiiis , Hofpitalibus, aliisque piis Io-

pto diverfitare rerum. Res mobiles, id

cur

cis, quz in. favorabilibus zquiparan

eft. que loco moveri poühnt, v. g. pecu-

niz,veftes, naves, animalia, &c, pri-

cum minoribus & pupillis.

Majoribus

vati hominis vel cujufcunque Ecclefiz,

autem hoc beneficium non conceditur ,

nifiexcaufa, quam Jndex legitimam e-

etiam Romanz , cum titulo przícribun-

türtriennio; fine titulo 30 annis.

Res

ftimaverit, qualis v. g. eft, fi legitime

conftet , quód quis propter abfentiam

)u

t

immobiles, fzu quz loco moveti non

poffunt, &tpradia, domus , ceníüs,&

causá Reipublicz vel Studiorum causá,

redditus annui, beneficium, officium,

&c. p-ïæfb-riptionexh ]icis com;&a—cionc

interrumpére non —potucrit.

c, fifint privati heminis , prafcribün-

tur ro.annis inter pfæfentcs, & 10 an-

Hxc de Prafcriptione Theologo fu£-

uis inter abfentes. Prafentes cenfentur,

ficiant; plura videantur injær.iüisf

(

qui domiclium habent in eádem civita-

li

te vel Provincia: abfentes , quiin diverfa

H

Preonziffit,

l.

Provincia vel remota pa: te ej'isdem Pro-

Nullo titulo interveniente res

QUAZER OIL Quid eft, & quohxo—

vincia.

un

111

sE

T.

do peream cransfertur Domini

immobiles. privatorum praícribuntur

LT s5 .

Promiílio et deliberata

3c- annis.

Ad præ(cribenda bona immobilia

& fpontenea fidei obli

Ü

gatio, alteri fa-

cortra Ecclefias aliaque pia loca requi-

&&a , de re licita, poffibili,spfique gra-

I

tà.

J

runtur4O. anni Contra Ecclefiam R o-

manam 10j. annij, — Contra ordinem

Dicitur d—eliäemta, id eft , fa&a fcien-

id eft, non

S. Benedicti 6o0. Mendicantium, & «o-

ter & volenter ; & fpontanea ,

extorta metu vel fraude.

Dicitur 2.

y

n

rumquicum illis participiant, juxtaMo-

jo tum quia

lianam & Leffium , 1€0, anni.

fidci , id & fidelitatis obligat

m fir-

per hoc differt à proyoliw n t

:niíft-

Bbbb z

m

H

5,64

ZRACTATUS VIIL. Examen 4-

miffimo, quod NB, ne confundantur

Dixi z.. exteriàs fatta. Qn;a ex mere

e

promiffio & propofitum , uti fzepe con-

interna non oritur obligatio , ut dicetur

di,

fundi folent à fimplicioribus ia materia

oftea;.

^

d

voti. Tum etiam quia fine animo obli-

Dixi 2. férib fatla. —

1

gliä*vpromi;lïow

andi promifífio eft nulla, càüm obligatio:

jocofà. non ligat.

fit de intrinfeca ratione ejus,.

De ficia

Dixi , 4cceptate, N 'am quamdiu non

i

romifflone Matrimonit dieetur alibi.

eft acceptata ,. poteft 3 promittente re-

Y

Proinde confideranda eft intentio pro-

vocatri ,, & in nullo foroetiam confcien.

mittentis, quz Ííi folüm tendat.ad pla-

tim, obligat, Poteft autem acceptatio

[

cendum promiffario , vel adfolüm often-

fieri ; non tantüm per ipfum promiffa-

lt

dendam animi promptitudinem , non eft

riam prafentem , fed & per alium ejus.

lj

romiffio; Si veró intendat fe obliga-

nomine : imó interdum filentium pue-

b

xe , fed promiffüm non implere , fubfiftit

fentis flat pro aceeptatione ; cujüs inten-

t

promifïïo & obligatio.

tio acceptandi probabiliter colligitar ex.

Dicitur 3. derelicit4,. Quia nulla po-

fienis& circumflantiis , ut verum fitil-

igviirä

W]

teft contrahi obligatio ad peccandum.

lud ,. Qui tacer. confentive videtur.. Lictt

D

Unde eftregula juris : Immale promif-

ergo. oblipatio promiffionis fimplicis

Htne

fis fidem. fervare non. expedit.

De quo

lura in R. 3.

pro caufa directa: refpiciat folam volun-

Iubc

tatem promittentis , attamenacceptatio

i

Dicitur 4. de re pefpbili. Quia ad im-

promiflarii eft conditio ffne quamon. - Et:

We

poffibile nemo tenetur.

Ethoc verum

licét hac promifTio gratuita non fit de

P?ïïeu.

eft , licet res fiat impoffibilis poff pro-

genere contractuum. mutuorum in lioc

üm [

miffionem,

Imó etíi maneat a;iqua

enfuü, quód fit alicujus datio & rect-

Titti

poffibilitas, íi tamen ex rerum vel cir-

ptio, uti fantemptio & venditio; bene

"n

cumftantiarum mutatione tanta feinge-

tamen in hoc feníu ,

W

, quód. rc&uitat uv

ratarduitas, ut eá pramifsa promillor

triusque confenfum..

T

W

non promififfet ,. vel cert& eafum: hunc

Ratio patet ex jure nature. Nemo

Mm

excepillet, non obligat.

enim folà fu$ voluntate poteft facere

nonqua

Dicitur $. grat« promiffario;

Cüm

quód' res. fuà pertineat ad alium fine

.

lg

enim in ejus gratiam promiffio fiat , fi ei

confenfu e

jus,

quia aliis alterum invi-

lt 1

ingrata velnociva fit; ceffat obligatio..

tum poflet facere fuarum rerum domi»

Droniy

x 2. Promiflio fimplex feu mere

num , quod eft contra lumen . naturz,

n li

ratuita ac liberalis , homini exteriüs fe-

cüm non poffimus inviti & nolentesac-

tini

riüfadta, & ab eo acceptata obligat in

quirere dominium alicujus tei.

iy ( f

conícientia ;; & talem promiffionem non

Excipitur 1, Pollicitatio feu promif:

fervare, elt peccatum mortale' exgene-

fio ( idem eff de donatione) fadia piz

u HO "

£c füo*.

€aufz, quz non requirit acceptationen

Ratío: Ratio

—naturalis € &at , fidem

à] T0

promiflarii vel. donatarii fed acceptatur

DAT

etiam hofticffe fervandam.

à Deo.

Excipitur 2, Promiflio fatta

ClVie

i üh[lsat

E

D£ varite modis acquireudi dominium.

565

"n

civitati, circa quam jure Civili ftatutum

reda&taeft, inconfcientialigat. lta ha-

eít, ut non poffit revocari , licét non-

bet probabilior fententia.

-Ratio1.p.. Àd peccandum non po-

dum fit acceptata . vel videtur acceptata

"

teft dariobligatio: Sed fipromiffio füb

abipfa Lege feu jure.

Dixi 4. ex genere füo,. Quia in indivi-.

conditione turpi obligaret ante imple-

tam conditionem , daretur obligatio ad

R

duo non implere pro&ni[ïüm ,poteft effe

veniale, (i nimirum tes fit levis..

peccandum. Ergo, Min,prob. Quia

QUAROTIL Promiflio facta füb

proximum inducere -ad"pcccandum , eft

conditione turpi , obligatnein confcien-

peccatum - Sed proximus fic inducere.

tia?

Y

turadpeccandum, nimirum ad implen-

LIV, Ante R. Not; Non quæti'hïc

dam turpem conditionem , v. g. fornica-

tionem.

Erco.

de promiffione rei turpís &illicite ; cez-

n

Ratio 2.p. Promiffio dere licita,, fà-

tumenimeft, hanc impleri non debe-

re, licét juramento fit firmata. — Quia

lutinon nocivá , nec majus bonum pro-

fides & juramentum non debet effe vin-

hibente eft fervanda ». Sed in praenti

culum iniquitatis : fed queritur de pro--

ett calispromifïio. Ergo. Min.prob.

milfione rei aliàs licite , v. g- pecuniz,

Meretrici poft ufüm corpo';is dare peeu-

fed füb conditione turpi , feu ob turpem

niam, nomeft res mala, nec faluti no-

caufam , v. g. fi mecum fornicatus fuezis.

cet , Quia tunc non datut (ut füppo-

no:j intuituaut ex complacentia peccati

u

Et hec promiffió adhuc eft duplex: U;l.la:.

perlegem prohibisa , ut quando non fo-

(de quo fortt jani peenitet) Sed ad fer-

j o

jf

* fl

lüm opusmalum, pro quo aliquid pro-

vandam fidem datamr, vel datur meré

ratuitó & ex liberalitate , & conditio

mittitur , eft Icgc prohibitum , fed'etiam

eft pnohibitum' pro. eoaliquid dare,. vel

turpis habetur pronon adjecta, Ergo.

du&"

"

zecipere, ficut eft prohibitim, ne aliquid

Hinc L. idem, ff. de contra&t. ob turpem

Ü

i d

caufam dicitur ; Meretrix turpiter. facit

promittatur veldetur judici ut injuft&

judicet.

Et de hac promiflione etiam:

quàd fit: meretrix , fed'nen. zurpiter. accipits,

(Aito

non quaritur, nam deea res pet fe cla-

cimn. fit meretrix.

raeft, Alia eft per legem non prohi-

"Oppono : In. fudicio non datut actio

bita; ut quando opus quidem ef lege

contra talem promifforem. — Ergo non

'L

prohibitum , v. g. meretzicium , vehefi-

obligatur folvere,

t»

If

ciui1,&c. mon tamen eft prohibitum

Difting. Conf, obligatione civili ,.

conc. , Naturali, ortá ex natura promii-

aliquid dare ratione talis operis fecun-

i

düm fe fümpti, v. g; meretrici ratione

fionis oneroíz, neg.

conf..

P

lafciviusüscorporis Etde hoceftfer-

QU/ERO IV. Pro

miffio vel Donatig

ino.

Hochnotato..

obligatne:

i

mere interna , homini facta;

. Promiffio íub: conditione turpi,,

in conícieritia , transferturqrue; P

er ca.m-.

«

antequanv conditio redigatur i a&um,,

Dominium 7

f

u

aon obligat : poftquam veró: in.a&um

r I

x Pro-

J

$66

ZRACTATUS VIIT. Éxamen &.

miffio a&u non.

., .LV. x. Probabilior eft fententia id

plus lig.etquam 5napïq

megans, & ultra afferens , quod talis

propofitam,

»tomiílio vel donatio poHït àpromitten-

LVI. Oppono z. Pröp-tcrquodünum-

te celari ac revocati adlibitum,

Ita S,

quodque tale , & illüd magis tale, utha-

Thom. infrà q. 88. a. 1. in c, dicens .

bet axioma : Sed promiflio vel donatio

Promiffio qua fit ab homine homini,non

externa obligat propter internam , quia

poteft fieri , nifi per verba, vel quacun-

voces funt figna eonceptuum. 'Ergoin-

que exteriora iïgna ; Deo autem poteft

terna magis obligat,

fieri ptomi(ïïo per o

lam interiorem co-

2. Sinon obligaret , ille promittens

o

gnitionem , qnia ut dicitur r. Reg. 16.

revocando fieret mendax. — Prob. Quia

mentalis denatio vel

Homo videt ea qu& parent, fed Deus in-

premiffio ef guæ-

j

tuetur cor.

Hzc ibi.

damlocutio. Ergo.

tij

.Ratio : Promiffionem ac donationem

3. Solo actu interno, quo quis non.

]i

iner? internam celando , aedonatario vel

vult ampliüs rem habere in bonis fuis,

b

amittitur dominium vel

promiffatio non manifeftando , aut eam

polïelïip tel.

revocando, nulla eis fit injuria.

Ergo

Ergo & transfertur.

:

l

Ad t.

dift. min, $i

fimul ant, conc.

poteft celariac tevocari. Prob.ant. ubi

non eft jus, ibi non poteft efle injuria:

min.,fecüs,neg,min. Etdiftfimiliter-

[v

g'f

o vel do-

Sed Guamdiu interna promilr

conf. Non ergo folus conceptus obligat,

j

patio exteriüs non manifeftatur, ille cui

nec folàm externu m»*ügn um, fed utrum-

N

eft facta, nullum habetjusad rem..— Ergo

que fimul, & unum propteraliud ,ficut

Min. prob. Ubinon eft dominium, non

voluntas interna fit cauía obligationis,

& manifeftatio externa fit conditio fine

eft jus ad rem: Sed per a&um mere in-

ternum non transfertur dominium reiin

quanon; uti&acceptatio. Siergo pro--

miffariusíit abfens, vel fi prafens , fit

N

alium,hominum. -Ergo. Min. prob.

Omnes Jurisperiti ad translationem do-

tamen furdus , vel non audiat, adeoque

f

minii requirunt ac&ualem exhibitionem

nec per fe , nec peralium acceptet, licet

lin

& acceptationem rei: Sed illa eft a&us

ad(int teftes qui audierunt, nulla otitur

exteriot.

Ergo.

obligatio in confcientia , fed poteft reno-

f

Confirm, Homo ex füa naturá con-

cari ante acceptationem,

f

ftat corpore & anima, . Ergo fua opera

Ad 3. neg feq, Mendacium enim ef

dCï |

non potc& cum alio homine comuni-

falfa vocis fignificatio cum intentione

&

1

care, nifi modo conformi fuz natura,

fallendi, quod non eft in prafenti,, quia

UFO]M

nimirum , mediante corpore & actione

promittens utitur jure fuo , quo/acce-

Quf

externa, Íeu per voces & figna fenfibi-

ptatione nondum fa&ä)/ a&us fuos revo»

(

lia.

care poteft.

i

Ex quo fit, quód in ordine ad homi-

Sed quid ,

fi promittens vel donansä-

DT

0

d

nem /de Deoeft difpar ratio, ut patet

&um internum firmalfet juramento ?

Jj

n

Di(?;

k

Mu

Qu

ex verbis $, T/hon.x, citatis ) intg:ma pro-

*

E

567

De varie modis acquirendi' dosminium.

Dice ,'Tunc teneriit

iconícientia,non — promiffione; hac eninr folüm obligat ad

[

D tione ptomi (Itonis;

.

dvijuramentiob | dandum, donatio veró a&tu dat, füppofi-

Nominisin teftem — tis omnibus requiiitis.

Xeverentam. divini

ü

Ad hoc enim Íüficit , quód

, 2. Donatio varit dividitur. r, Alia

yvocau.

l

a&us fit licitus, licét non obligatorius,

e(t ftridte (umpta qua eft mer? gratuita,

Quodverum €

&

Lt

licet Promiiüo fit per

& absque meritis donatarii, de quà ante.

b

vin

k

*

extor

v. g. incafü quo quis la-

Aliaeítlatefümpta, qua etiam vocatut

remuneratorja, lupponens debitum gta-

ttoni morte:

nminanti Promittit 100o.flo-

N

titudinis, ex quo 1nclinat ad retribuen-

renos.

dum benefa&ori juxta menfuram accep-

Ad 3.

zimó cum Serrá neg. ant. eft-

otelt a&tus ille internus.

ti beneficii.

2. Alia eft donatio, qua

que paritas, & p

fitmortis caufasalia inter vivos. Prima.

etiam ad 1

ibitum revocaris 2. iNe

g. conf;

i

.

et: Qu

2

a plus requizitur ad -

-

involuitrefpe&um ad mortem, & Íolüm.

Difpari

acilius enim elt

pofteam vült rem eífe alterius, adeoque

unum .qu;ïlm ad

alterumt

pendet feu fufpenía eít usque ad mor-

aliquid definere elle,

quàm incipere elle, :

Nam incipere ei-

tem Donatoríis, & licet ante eam pollit

yel prodüciin altero,

tevocati , attamen per eam coniirmatu?,

feet de genere bqporum , bonum autem

O$5

OSs

fit

j

id.

Altera, fcilicet Donatie inter viv

eft ex integra cà

$

Q

ple

FM

g

vide im

ràin materia de Voto

line cogitatione velreípectu ad mortem;

Íeu cum quis ita donat , ut etiam fe vi-

on

aramento.

vente velit rem.abfolute etie alterius, Et

eft iterum duplex, una conditionata ,.

— Denatie.

qu& dominium non transfert,nifi condi-

QU /ä'?. O. V. Quid & quotuplexeft ?

tone impleta. |Alia abíoluta,feu pura ,.

4

x

v

1T

Donatio definitur , quod

quz conditione vel modificatione non

il Rn55

afficitur, & hzc ferio exteriàs homini

4l

U^

fic datio liberalis, irreddibilis , compen Atio-

L

Rein uon intendens-

fa&ta, & exteriüs acceptata ( 1 res per

traditionem apgtehcndatur)&atim trans*

Explicatur : Ad Donationem pufam *

:

fert dominium,

fimplicem & gratuitam ( de qua hic eft

fermo?) tria requiruntur.

1. Ut quis

z. 2. lllifolüm libere donare poffunt

det eá mente, ut velit rem ftatim fieri

qui habent dominium bonorum , & fi-

accipientis, |2. Ut in nullo cafau velit

muleoruüm adminiftrationem cum facul-

tate alienandi.

donumad feteverti. 3. Ut ex nulla alia

caufa donet, nifiut liberalitatem exer-

R4tie : Donatio Ípectat ad regimen

!

ceat. Propter primum Donatio-eft r

& difpoütionem bonorum : Sed hanc

d

1

ifd

87

abent dominium

(

beralis: proptet fecundum eftirreddibi-

habent folüum ilii, qui

fimul cum adminiliratior e. .E

Lit

MO

lisz proptet tertium y compenfatio-nem

r',guod ad r

G

itutio-

gon intendit.

Ex quo feq

tionis $ nem teneatur , qui aliquid accipit .a".;«

I

— , Exquo ï&ï?t differentia Dona

»

|

5 6:.8K

X

ZRACTATUS VIH. Exanen 4.

lis, qui &en poffunt -donare : qual'cs

S

dotem à para quod eft juxta l'&,,pkma;

y

unt;

I

dos. Indedi&a funt þa'raphgrnaliafbg.

! . Infantes, furiofi, & amentes,

na, ea, qua habetuxor prater dotemun.

[

al

2. Quinon habent adminiftrationem

decunque, Inquibusdam tamen locs

bonorum, ut fünt mafculi ante annum

t

non habent locum, ubi ex cónfuetudine

14. & fominz ante 12. qui funt anni

vir omniabona immobilia mulieris redi-

il

pubertatis,

pitin dotem, & omnia möbilig füntcom-

W

munia, Hacille,

3. Prod

igi, non folàüm qui 'jam' ha-

qU

bent euratorem à Pratore vel Magiftra-

Bona dotalia À Germanis in (üa vet.

.90

tu pofitum, fed & quibus ( curatore eis

nacula vocantur Da8 .feutatf - Guit;

4l

"

nondum dato) rerum fuarum admini-

pataphernalia bag guegeóradte Gurt/

: at

ftratio. eít interdicta.

tutj

quia exconventione & pactis conjugum

4. Filifamilias , etfi (int puberes , hi

dependet, quantum uxor in dotemdare

qud

enim fine confenfu expre(io vel tacito

& maritus accipere velit , quivicillim

g,

ALCE.

fíis

nt, nii de bonis

patris donare non po

^

uxóti promittit certa bona vel certam

caftrenfibus.

pecuniz quantitatem doti uxotis pro-

$. Minores25.afinis,qui de fui bo-

portionatarm feuzequalem, qma germa-

AUL

? al

nis (quz nec caftrenfia nec quia cafiren-

nic? vocatur pie QBiöerlag.' - Vcrüm

4

fia funt ) donare non poilunt fine con-

«qualiras :

jlla per confuecudin»an :

ol

fenfu, laltem tacito Curatoris, qui tunc

fublata.

AX a

eft, quando expendunt juxta menfü-

Licer xei dotalis dominium naturale,

V

Vi

ram fuzconditionis& facu'tatis, prout

& quidem fopitum, maneat apud uxo«

folet concedi aliis paris conditionis ,

[

lm

rem, ut poftea dicetur, adeamquepit-

Ípe&atà quantitate Patrimonii , fplen-

10jure redeat mortuo marito, domini«

Cnlh l

dore natalium, causà donandi, more

um tamen ejus civile eft penes maritunm,

Wi

t

batrie, &c.

Videinfrà Tract. 9. Exam,

qui etiam fgtl&us 'ejus propter onem

Nl

Ti

N

i

3-n. 36. de furtis filiotum familias,

matrimenii pleno jure lucratut; potett-"

. 6. Religiofi tam Superiores quàm

ue pro te dotali contra quemcunque

qui D

fubditi donare non fo(flunt de illis bo-

poflefforem fuüo nomine inftituere rdi

at

Lyj

nis , xguoru'

n .n/on funt «d011?i11i,* De quo

vindicationem.Secus eft de paraphernis,

fuprá.

de quibus folim uxorio nomine & tat-

rihOCP

7. Uxorum donationes quod concer-

quam procurator agere ,potc'&.

J

nit,

Nota uxorum bona alia efíe do-

Ni ergo conjuges aliter intef Í& con-

dCPfe

talia ,

quze nimirum ab uxore vel alio

i

In

G

venerint, aut loci confuetudo aliter ie-

dantur ad fuftinenda onera matrimonii :

Tyit dwal

rat, bonorum parap'hemalium ,&quz

alia Paraþh'ernalia , qurz nimirum uüxor

ex eis comparavit , habet uxer'plenu-m

At

f

rater dotem accepità fuis,

Hecbona

perfectum dominium , nonfolàm dire-

hmm) li

- Sylvefter explicat dicens: Paraphernum

&um , fed & utile ut dictum eft fupïä in

t

]i

uïfua

hoc Tra&, Exam, 2,1,22. R. $

4)

u-

five paraphcrnal.e di&um e&, quati jaxta

z

/

Qu

^ N

/

Plc

EE

"

De wariis modis acquirendi. dominiiam.

$63

!

lenum dominium acliberam difpofitio- nituz congruat, fiat ergo hoc molo, do

nem habet quoad-ea, quz fuperfunt ex

tibiut faciaseleemofynas, & donss tali

certà pecuniz Summa à Marito acceptá

veltali, daboquetibi , quoties opus fue-

h

adcertamufüm , vel faniliam aut p.ar-

rit$ fi ego illis dem, & tuiisdemdes ,

Hoc enim

l

tem ejus certo tempore fuftentandam,

duplicabuntur fümptus.

nifi forté maritus dederit eá intentione ,

maritus poteft ; ficut uxori poteft eme-

ut fibi reddat quod füpererit, Czterüm

te veftes & alia neceffaria.

Verüm cüm uxor non

fit ferva fed

quoad bona dotis & patrimonii , uxor

quidem retiniet dominium dire&tum, fed

ij

z

fociaviri, poteft adhuc aliqua modiea

adminiftrationem & ufümfructum habet

infcio viro expendere; nec eft cogenda

Ü

*

Mi

maritus, Idemef deiis, que durante

ad petendam quoad hoc licentiam, cüm

matrimonio inter fe acquirunt, faltem

l

N

idem videatur pertinere ad decentiam

MW

quoad dimidiam partem, nifi fit alialex

ftatüs,

Lt

patriz, vel aliter it ftipulatum,

Similiter po'tc['c uxor fine cxprcïra ma-

y

Loquendo ergo de bonis uxotis , quo-

riti licentia ex dictis bonis expendere ad

rümadmuinittrationem Maritus habet,

E

impediendum aliquod damnum tempo-

poteft uxor fine expreffa mariti licentía

ralevel fpirituale familiz vel viri, v.g. ut

n u

facete eleemofynas & donatienes mode-

Deus eumilluminet, dum videtut pre-

ii

rate, feu in ea menfura, quá eas facere fo-

prie falutis immemor, Videinfrà Tra&.

lent.alie feeminz ejasdem conditionis

9, Exam, 5.n.36. de furtis uxorum.

& ftatüs, attentà fimul neceffitatejabun-

dantia, & onetibus familie

Ratio eft, quäc fuprà.

Jmci

Ratio : NNam iniis maritus non cen-

Poteritnt uxor (idem eft de marito )

fuis parentibus aut filiis ex primo thoro

Íecur ratiomabiliter invitus 5 quia per

gmf;*:

natis moderat? fübvenite, non folüm f

Matrimonium fe obligavit ad honeftam

uxoris fuftentadionem , que hoc videtur

exireme, fed & figraviter egeant?

»ï,nf'a

includere, & cenferetur ea computáre ,

Dito: Sicutuxor potelt juxta fuum

ht

ftatum ex bonis communibus facere e-

u^

qui pto uxore honeftam alimentationem

Q

;

taxatet.

leemofynas competentes, ita poteft ea ia

t

g

LVIUT. Quid f vir, fciehs, pofitivt uxo-

unum congregate , ut det confangui-

UP

ji

tihoc prohiberet ?

neis, qui indubi? exteris funt praferen-

di, ut didtum eft fuprà de eleemofyna, Si

]v'(] "lu* j

J

Dico : Non potlet uxor tales expenías

[

facere, fi vir ipfefaciat cales donationes,

autem ultra hoc eis velit fuccurrere,face-

f

EI

P.

g

j p

& incafibus füfficienter prowideat. v

Obb

re id debet ex (uis bonis paraphernalibus,

"

Sivir dicat uxori: Egovolout ex noftris

aut aliis quorum liberam adminiftratios

1ot

bonis fiant eleemoíynz juxta noftrum

nem hàbet,

l

ftatum ; Item volo, ut tuis amicis do-

QUJERO . VI. Quid cenfes de donà«

jf

nes jaxtà tuam conditionem, egoaurem

tionibus inter cenjuges? Item inter pa-

rentes & liberos?

i

tüv

..'f?;rio, quantumttatui noftro & condities

Nota.

wl ,

1]

Ccce

j

"

zi*

fRACTATUS FIHL Examen . |

LIX. Nota, Donátionem effe vali-

guftz, Rex Regisz , vel quivis fapre-

€

damidem efle, ac eam non poíle revo-

mus Princeps Uxori, & econtra, Nam

carij tunc autem pmïcipuä revocarinon

donatio inter Conjuges jure naturz va-

oteft, quando -donatarius eft fui juris,

let, & folüm eft prohibita lege politivá,

ä

nec fübeft donatóri, nec civiliter eít ali-

per quam Principes ad donandum inha-

1us,

Hoc netato.

biles fieri non potfunt , vel cettt in ea

.quid in

t

:

Donationes mere liberales con-

difpenfant, — Plures cafus vide in Juri

3: 1.

ftis

m intet

Íe ( fi ex iis una pars fiat. di-

jugu

tior & altera pauperior ) jure communi

. 2. Donatio à Patre fimpliciter feu

mere liberaliter facta filio nondum e-

fuürt invalidz , & ad libitum donantis

[

revocabiles. — lta patet ig jure. Exceptis

mancipato eft invalida, pro hlibituk patris

iibusdam cafibus.

revocabilis,

Ita jura.

qL

Ratio fic tatuendi fuit, ne nimius a-

Ratio ftatuendi potuit fuiffe qua fu-

fLrnf

xior conjugum alterum | redigeret ad

prä, nimirum ne nimius filiorum amor

tfl:m

aupert

atem, & ne difficultas donandi ,

parentes depauperaret aut hac donauo

ab altero defideratz ef-

foret cauía criftis odii inter xipfosi vel

ac denegatio rel

fet caufa odii & iníimicitiz.

etiam inimicitiz inter ipfos fllios, fi lint.

t

|

Dixi in Refp. Denationes mere libera-

plures, dum uni plus donareturlquäm

alteri.

*

LU

les , quia alii contractus, v. g. venditio,

Ratio 2. QtLanxdiu;Hlitxs non efteman-.

&l

mutuum,pcrmutatio , &c. inter conju-

Ciþatus fed adhuc füb poteate Patis

ls

ges fübíiftunt, modoó id faciant de rebus

It

conftitutus, civiliter cenfetur una per-

fibi propriojure applicatis.

£m

Cafus excepti funt. 1. Si intercefferit

Íona cum patre ,

adeoque donando filio

ibi jpfi. Ergodonaþip

aj

divortium , quia reconliationis causá

cenfetur donareí

258l Ut

non eít valida, fedad placitum revoe F

litig

maritus validà donat mulieri,

lis.

V.gllz

infinuatum eft, una pars exinde non fiat

ditior &altera pauperior, ut fi maritus

Dixiin Refp.

2. fimpliciter & mec l-

m

f enim fiat ob legiti-

legatum fibi delatum, nondum accepta-

beraliter . fattas

À

mam caufam ftatim valet, v. g.

l.SidO'

fti

tum relinquat uxori, vel fi douet aliquid

natio fit facta in dotem ad nuptias, Y 2*

atj

ei ad fucos & unguenta'aut ad dandas

ingreffum Religion

is, vel ad re

demptio-

dOn;

eleemofynas, 3. Donatio facta conjugi

confirmatur morte donantis,(ic ut here-

nem c*aPtivi-taci-s.

2. Causá Studiorum;

]

des eam revocare non poffint. 4. Si uxor

vel liberalium artium aut honefti p!

üü]fl

fingu-

Üeri

donet matito causá honoris aut dignita-

cii, 3. Causá remunerationis o

laria merita & beneficia à filio patti &

tisobtinende. . Si donatio fiat causá

h,

lata ; potiüs enim tüun

c fünt eXpen'«

'ttonjh

remunerationis vel compenfationis, utfi

Excuufa miliiz

Maritus fenex Uxoti juveni;vel Ingnobi-

