quo.libet hominis pracepto, ait $ D..

ritur, & regulariter fufficit duorum vel.

14

Ad a.

trium teftimonium ;

S. D, art.2, ubi

L m

"

2. Si homo acceperit füb fide fecreti:

id probat.ex Deut. 17.. In ore duorum vel:

naturalis , nifi-(int talia,. quz pertinent

ll

trimm, teffiüm peribit qui imerficietur,.

Vel,ut infrà, ffabir emne.verbum..

Á mfwgtionem. multitudinis fpiritua-

S

Edtiö?t

ia

^

G

TRACYTATYUS I.

E

xzzzm; 15,

Ratío : uia-ex illis cum accufatore

- u

Refp. s. Falfam ?:.tc'l"fin*rom;um Tor-

]i

abetur füfliciens nioralis certitudo,

malc feu ex intentione datüm , eft pecca-

t

Dixi , regalariter , quiade teltamentis

um mortale.

i

aliter ftatutum eï'cinjtz; . Sicutetiam ad

Ratioz Quia eft grande' mendacium,

uifra |

condemnationemCardinalis Epifcori re-

Idem patet ex pracepto Decalogi. t

quirüntur 7-, teftes;

Cardinalis Pres-

2

g

fi juramento firmetur., eít fimul inju-

Lon

byteri 62. "Cardinalis Diaconi o

Ad

rium,

H

Lj

condemnationem aliorum, ut Subdia-

Nota ex $

.'Them—v. art, 4. ad , dicen.

coporum.& inferiorum, f

ent

e€DU

em,

BO T

:

in teftimonio ferendo :non debet

| 1

2

^i

Item in levioribus fufficit quandoque

1

homo procertoaflerere , -quafi fciensid

unus teftis, ficut furripientes ex hortis

10

de quo certus non eft , fed dubium de-

fructus , & caederites ligna in fylvis ye-

d

bet füb. dubio proferre , & id de quo

H

tinspuniuntur ex teftimonio cuftodis.

certus eft pro certo afferere, Sic cum

"m

Refp. 4. Utduo teftes faciant plenam

dcbita follicitudine recogitans; altimer

probationem , requiritur ut fint omni

It

fe cetcumetle de eo .quodfälfumr&,noh

|

exceptione májores , feu ut propter de-

PC*CCEM morta

]

E

| lts

,

iter hoc afferens, quianon

4

i

t

fe&umaliquéem non poffint excludi, feu

dicitfalfam teftimonium per fe& exin-

J

non poffit contra eos excipi, DehocS.

tentione;fed per accidenscontraid quod

intendit.

E

fiim

Thom. hicart.3.inc.ficait: | Teftimo-.

Hzc ibi,

:

nium alicujus repellitur quandoque

n

EU

Si tamen fit caufa alicujus damr

':la'pr(;

propter culpam , ficut infideles &1n£a-

m,w

potfibiliillud reparare tenetür,

It

mes, item jlli qui publico crimine rei

Quaeri etiam hic poteft ; anreusadin-

II[DA

funt, qui nec accufate poffünt. Quan-

firmandum teftimonium falfi teftis pol-

DIIZ'

doque autem n*bsque culpa ; & hoc eft

fit ejus occultum crimen prodere, - Sed

vel ex' defe&u rationis , ficut patet in

hoc videfüu

I(//u,

-

pþgï Tra&, g. Exam. $.. 107.

duj

pueris, amentibus, & mulieribus: Vel

D

e

R'.

Mf

ex affe&tu, ficut patet de inimicis,& per-

QUZERO II. Innocens morti ad-

Íonis conjun&dis, & domefticis: Vel

Fatgj

judicatus , f1 teftem, Judicem velaccu-

!t

etiam ex exteriori conditione , ficut funt

Al

fatorem vocet ad tribunal Déi , E,Pf'c'

hi

pauperes , fetvi , de quibus probabile

Catne? ---

;

"

"ls

eft ; quód de facili poftunt induciadte-

.LVI. Refp. Si res fecundimfe

gu

"ii

fiimonium fe

Z

rendum contra: Veritar;m.

&etur , non peccat, fi pracise faciat ideo

ï!dorfui(fa

Hac ibi.

ut füa innocentia patefiat, aut familia fit

N

Item debent eífe conteftes ; id eft,

bl

immunis ab infamia,

teftari de eodem fa&o ; & jutati ; &

j

n

Eft tamen hoc genus defenfionis peri-

'ï,

quidem devifü , v. g. fi (it de bomicidio:

culofüm , nec un

*

M.'

Quj

n

Vel de auditu, fi.v

.

quam feré P*'g&icgn—

Vi

g. fit de blafphe-

dum.

BI

mia£ de 'quib,us plura vide in au&ori-

Hs,

Ratio 1,p. Reus valde gravätüg licite

Og

appellat ad Tuperiorem judicem : Sed.

talis

m

De vitims Juflitia appa/:?n?.f

68y

talis ref;;c&u omnium eft Deus. . Ergo.

Refp.3,. Advocatus (idem e& dealiis

ldem patet exemplo diverforum San-

juftitiz mini(tris, Procuratore , Solici-

&orum.

tatore , Referendario , &c. in caufis

, Ratio 2.p, Tali fervori facil fe ad-

miferabilium perfonarum ; pauperum ,

mi(cet aliqua vanz. gloriz , vinditz,

viduarum, pupillorum , neceffitate pref-

aut pertutbati animi nebula , impediens

forum , &c, tenetur gratis przftate pa-

lia

vetitatis aut ju(titia irradiationem.

trocinium , non. quidem femper , fed

Etgo.

quando in protnptu non eft modus eis

|r

aliter fubveniendi,

Qzid ff quis injufté fcienter aliquem

itacitet? .

Declarat hoc S,D. hic art, 1. in c,

.....

!

dicens :

Dico : Peccat mottaliter, &427o : Quia

*

Cüm ptzftare pattocinium

j

alterius fama nocet.

3

caufz pauperum ad opus mifericordiz

QUJERO III. De Advocato quid

pertineat ; idem eft hic dicendum quod

tefolvis ?

fuprà de operibus mifericordiz dictum

LVII. g. r. Advocatus fub peccato

eft. . Nullus autem fufficit , omnibus

mottali tenetut effe preditus füfficiente

indigentibus miftricordiz opus impen-

Ícientia,

Quá etiam habitá fi ex ejus

dere. Et ideo , ficut Auguftinus dicit ,

negligentia cliens [uccumbat, vel vincat

cüm omnibus prodeffe non poffit , his

quidem , (ed ob fuperfluas ab €o caufa-

potiffimé confulendum ef£ , quiprolo-

"

tas dilationes patiatur aliquam ja&u-

corum & temporum vel quarumlibet re-

ram,peccat mortaliter , & tenetur ad

rum opportunitatibus conftii&tiüs tibi

reftitutionem.

quafi quadam forte junguntur. Dicit:

I. Pars patet ex dictis fuþrä "'Tradt.r,

n. Izb

Pro locorum opportunitatibus ; quia

non tenttur homo per mundum quzte-

Raito 2. p, eft , quia vett eft caufa

re indigentes , quibus fübveniat , fcd

)

damni,

fufficit , 1 eis , qui fibi occurrunt, mi-

x» 2, Sifitadvocat

bs ex officio , abs-

fericordiz opus impendat. — Addit : Et

que mercede , tenetur ob negligentiam

temporum ; quia non tenetur homo

ex culpa lata non ex levi ( dequa fuprà

futurz neceffitati alterius providere, ted

J)

Tradt.8, Exam.6. n, 124. & feqq. ) nifi

fufficit , fi ptefenti neceffitati fuccurrat.

officium illud qliæchrit, cüm alius di-

Subdit: Vcl quatumlibet terum. Quia

ligentior fuiffetadhibendus. — Si veto fit

homo fibi conjun&dis quacunque ne-

mercede condu&us , tenetur etiam ex

*

ceffitudine maximé debet curam impen-

culpa levi,

!

dere, Hazc S. D., fübdens , quód his

Ratió patet loco citato , maximé pto

conditionibus concurrentibus teneatur

ptimo cafu,

In 2. autem Advocatia

Advocatus caufz pauperum patroci-

d

non folüm cedit in utilitat

?

em litigantis;

nium pra'ftare ; Ez ídez , ait , dicendum

fed & Advocati.

est de Medico quantitm ad curatiomem

pauperum.

Rrrr

RA

Jv

A

.

—

as

6t2

TRACTATUS IX, Examen 6.

Refp. 4« Convenienter certz perío-

?

Ratio: Quiaignorantia excufat, nam

il

nz fecundüm juta arcenter ab officio ad-

ignoti nulla cupido, Sed de hoc vide

[

vocandi,

[

Declarat hoc S. D. att.2. in c.dicens;

fuprà Tra&.3. Exam. 1. n,23, & PT

[]

qua ignorfantia & quando excufer,

Abofficio advocandi quosdam prohiberi

Item füprà deculpa Tra&t. 8. Exam, €.

0?0(!0

propter impotentiam , eó quód deficiunt

z

[

n. I24.

fenfu velinterioti , ficut fariofi & im-

Opposo contta 1. R. — Medicus non

fet

puberes ,. vel extetiori ficut furdi &

Du

peccat cutando infirmitatem defpera-

muti : Aliospropter indecentiam , &

tam , imó'/potiüs laudatur ejus peritia:

ln

tales dicit effs Monachos & Clericos te-

Ergo idem e& de Advocato.

li

Ípe&tu judicii fzcularis 5 4/ios propter

Sed N. confeq. Quia, ut ait $, D. ad

[

dcfc&tum perfonz vel corporalem , ut

patet de cecis ; vel fpiritualem , ut in-

I. medicus fuícipiens in cuta infitmita--

tem defperatam , nulli facit injuriam,

n

fideles , & damnati de gravibus crimi-

Advocatus autem füfcipiens caufamin-

mlïqm

Bibus, nec pto fe nec pro fibi conjun-

n

juftam, injuft& ledit eum, co.

h

ntra quem

&is poffunt uti officioadvocati , necefi-

patrocinium praftat,

L

tas tamen preferur hujusmodi inde-

hij

centiz.

Quamvis enim laudabilis videatur

i

quantum ad' peritiam artis, tamen pece

i

-QUJEROIV. Quam caufam Ad-

cat quantum ad injuftitiam voluntatis ,

u

N

vocatus poteft tueri ?

j

hui

pua abutitur atte ad malam.

LVII.. Ante Refponfionem vide di

Refp. 3. Advocatus fi in principio:

& füprà Tract, 2.Exam.3.Q. 13. quam

fententiam advocatus falv

ctediditcaufam ju&am efle , & poftea ír

ä&).

Y

d eq-nfciemiä

proceffu appareat , eam eile injuttam ,

poflit tueti,

:

V

Refp. , Cum S. Th

otn

! ;arl:.Qg'. in c.

non debet eam prodere , ut fcilicetaliam

pattem juvet , vel fecreta fuz caufz alte-

Advocatus fcienter caufam injuftam de-

ti parti revelet ; Poteft tamen & debet

fendens graviter peccat , &tenetur ad

caufam deferete , vel eumcujus caufam

reftitutionem: damni quod altera pats

agit , ad cedendum inducere , five ad

incurrit , à fortiori hoc verum eft (i (er-

viat utrique parti , uni viciffini contra

componendum fine adveríarii damno. -

] fo

alteram, quz eftiniquitas maxima.

HazcS. Thom.att. 2. ad 2. ideft, fine

&atio S. Thom. eft: Illicitumeft co-

ptejudicio

pattis jufte ;itiga-nds. Patet

eperari ad malupw,. five coníulendo , (i-

per fe,

ve adjuvando, hve

Refp. 4. Advocato defendendi cau-

fentiendo.

quaïitcrcugque con-

V

fam juftam licet prudenter occultare es»

4C

g. 2. Siignoranter injuftam caufam

quibus ptoceffüs ejus poffet impediti ,

|

dcfendit , putanse(fe jutam , excu(atur-

;|

d

fecundàm modum quoi

non autem lieet ei aliqua falfitate uti,

lüm,

gnerantia excu-

ait S. Thom, ad 2, exempliicans hoc in

fari poteft, ait S. D, :dee

a

bello

E Tdm l

milite vel duce exerciüs , euiin

1 P

jufte

-

635

De vitiis ju/lit:'æ eppofitas.

ER

xufto licet ex infidiis agere ca , qua face-

fcendo de aliquotà

parie eaufe, fiobii-

u[*!,*

gerit victoria?

[

r debet ,. prudenter occultando , non

Afíirmo. Hocenim gravitet cavetur,

ul

autem falfitatem. fraudulentet facien»

n

do : quia etiafn ho&ivEdcm fervare

L. Si qui, Cod. d

e poftulatione.

D

o

ortet.

Quodnam eft

juftum pretium feufti-

Sed quid fi Advocatus pto innocente

endium Advocati?

Dico: Efillud quod £rt laudabilis

ii

[cienter alleget falfas leges ?

& tolerata locorum confuetudo.

Dico , peccare eum folàm venialiter,

T

Jdem eft de teo & tefte.

Quatihicpoteft, an liceat Advocato

p

Ratio , quia nulli facit injutiam.

a&ccipere muner

a2dico suxera ; de fti-

pendio enim jufo laboris

fui non ef dif-

u

Refp. $. Si utraque patsfit zque du-

ficultas. Sed proportiona

biliter ad hoc

bia, poteft advocatus pro libitu tueri

uam voluetits uti & probabilem, fial-

Refpondetur ex dictis de judice in hoc

Wi

, teta fit robabiliors monito tamen priüs

Tra&t. Exam. 4. n, 4f. &L 46-

S. Tho.

1

cliente de dubictate vel minori probabi-

Jaxta ordinem Quafionum

ul

litatefuz caufz.

poffet bic agi de injuriis ve

tborum , quz

'loco— citato,

fiunt per contumeliam , dettactionem,

Ratio hujus patet fuprà

fufurrationem , derifionem , &c. . fed de

j

ubiplura dicta funt, nimirum de fenten-

r

tia Advocati : quz hic ferviunt.

his fufficientet a&um eft fuprà Tra&. 8.

2

Exam. 5. n. 99. & feqq.

S

Peccatne graviter Advocatus paci-

IN

pO d

» ',, 7 " a (

E

SENRS EC BR a

Q6 gobgeSgbech woegeteueh

WOBROEU ERE

u

j

(

yj

yuth

De fmwde *

que f i2 Contrattu Empttfonis £€9 cven-

ii

ditiomis , de qua S. D. híc 9. 77.

d;ldd

h

per A. art.

n

UAROI, Quid &quotuplex

atlio quarundam per[onarum. inter. [e

g

eft Contractus ? quid emptio,

utrinque obligationem pariens.

! g[wþ

Q

Ulpianus ab effe&u eum definic di-

tium?

quodnam juftum in ea pre-

cens: Contrallus e$t. ultro citróó, obli-

f

H

Wflr

- Refpondeo 1. Contra&us &ri&é fum-

gatio,caufatenim illam. — Ex quo patet,

/

Ti

!

quód firplex promiffio & donatio ftri-

ptuf elíentialiter definitur:, quód füt

Rrre 2

&t

] ,n]'þ

5

d

684

TRACTATUS IX. . Examen 7

ét$ nonfint contra&us , fed folüm la-

Neapolitanum , emat Ungatieum pro

Il

té in quantum contractus fumitur 'pro

fuo ufa zque bonum,

quemnonemi, . "

conventione perfonarum obli

gatiOnem

fet fi (civiffet.

pariente, faltem in una parte.

Raátto 1.

| lt

p. Contta&us non fabfitit

ht

Reíp. 2. Contractus vatié dividitar :

fine confenfi

u

!

1. In Nominatum & Innominatum.

fenfüs

Sed errantis non eft con-

[

;cümnon confen

tiatin hanc rem,

li

ANominatus lt , qui in jate fpeciali no-

fed in aliam.

Etgo,

-2 iin

mine gaudet , ut emptio , venditio , lo-

: Katiío 2, p. Ertot citca

catio, depofitum , cambium , commoda-

qualitatem mSn

z.-?!eg

aufert confenfüm fubfta

ntialem.-

&h

tum,Xc. Ethic vei ettcirca perfonas , ut

fitin Matrimonio , & fic deeo hic non

Nota tamen , quód in hoc fecundo

WI)Sg

cafu decepto competat actio , ütreduca-

agimus ; Velcircates, ut fant mox no-

n

minati,

p

t contra&us ad zqualitatem juftipre-

Àq

Junominatus et , qui folüm

üt,

:

habet generale nomen conventionis vel

* -dbfo

Exceptio etiam eft , (

qüalitas, citca

;1-:4incr.

paci , & ef quadruplex , nimirum:

quam error veríatut , fit

Do,ut des , Facio, ut facias ; Do , ut fa-

principalemo.

'le,l

tivum contrahendi , ut

fi dones alicui

f

4145 5 CÓ faciout des.

equum,

quia omnino pitas eífe tuum

b

l

D

2. Dividitur contractus in gratui-

fratrem

tum & onerofüm.

Primus esi,qui ob-

nulla.

» qui fi non iig ; donatio ei

' 14

j

1 n

ligationem parit folüm in uno pacifcen-

te , ut promiffio etiam ftipulata , vel nu-

Si veró des alicui clcemöfy

nam, quia

sf

tüo judicio eft pius & (an

&us , fi dein

il

dé acceptata , dandi vel faciendialiquid

coguofcas , non effe talem, fübfiftitdo-

Tt if

in alterius gratiam fire reciproca obli-

natio, quia fanctitas eft folüm fi

gatione, Onzerofzs eft , qui parit obli-

cundarius donantis,

nxislrfe-

ilrz fj

n

tht

gationem in utroque pacifcente,

Et

hiceft contra&us ftricté , ut anté didum

Refp. 4.. Emptio eft contra&tus, quo

&kä]füe

eit.

"

pacifcor dare pretium , nimirum pecu-

niam prore.

; Eindpre(ä

] f

Plutes funt divifiones cöntta&üs j

Venditio eft contra&us » quo þacifcor

quz videantur in Authotibus,

Vide

3 'uij

daterempto pretio. Juftitia hujus con-

etiam fuprà Tra&t. 3. Exam. r. n. 1. &

tra&us confiftit in hoc , ut fit

« Ti u'g;(

18. an & qui contra&tus fint invalidi ra-

qualitag

| '-',m À Pof

tione metüs,

pretiiad rem,

Proquo

Quod autem concernit

| Lr:ll

u

errorem , qui in contra&u

Nota ex S, Thom. hic art, 2 ad )

poteft com-

Valorem reietfe duplicem ; unum nata-

:1

mitti , ut explicetur.

Im I ]

ralem, alterum ufualém (eu forenfem,

"E

Kefp. 3. Ettor citca fübftantiam rei

[

n

ab altero commilfus, v, g. vitrum emen-

Primus confifit in natura feu effentiali

ütcs, !

gradu rei , ficut res animata eft pretio-

do pro gemmá , reddit contradum

jute

NT

naturz irritum, — Secus, f

folüm fit cir-

lorinanimatá , homo brutó, &c. dehoc

valote hic noneft fermo, . A4lter men-

"

J

r

ca quahïatem t fi emerevolens équüm

[uracur ex utilitate & ufü hominum,

i

que

p

685

De vitis ]ufz'tiæ eppofitas. |

non facilà poffit habeti , vel cettis de

i

uotum neceffitati quó utilior eft res,

i

eoeftpretiofior. Hinc pretium rei ni-

caufis confaltiüs judicetur non

L

?dhibcn;

da,

hil eft aliud quàm valor vel potiüs men-

J

Refp. 8. Ex vatiis caufiscrefcunt &

fura valoris rei. Et pretium juftum di-

ltl

citur quod merci commenfuratur.

dectefcunt ptetia rerum,

ii

Refp. $. Pretium ufuale rei dividi po-

Explico r. Ex mercium ratitate vel

emptorum copia , feu mercium abun-

teitin legitimum &in vulgare.. Primum

h

& lege vl publicá auctoritate taxatum,

dantia vel inopia.

2. Ex laboribus & expeníis fa&is in

& hoc confiftit in indivifibili , neclicet

comparaïione rei.

transgredi, v.g.fi pro modio tritici fit

taxatus imperialis vel aureus.

Vulgare

3. Ratione lucti ceffantis vel damni

emergentis & periculifortis , proutet-

U

eit quod communi hominum z'(timatio-

neintroducitur ; & hoc habet fuam la-

iam fieri poteft in dilatione folutionis, de

x

titudinetn.

Unde

quo poftea.

. Simercesfint fubhafate , vel ven-

- Refp. 6. Pretium vulgarealiud eft in-

fimum, feu pium , v. g. novendecim flo-

dantut fub hafta plus offerenti.

Faciunt huc verbaS. Thom.hic att. T.

teni; Aliud medium ,feu moderatum,

u tigo-

in c, dicentis: Carizs vendere vel viliss

v.g, vigintis Aliud fümmum fe

roífum, v.g. viginti & unus.

Et hec

emere rem quam valeat ,est [ecundizm fe

injuflum €9 illitum.

omnia fant jufta pretia , & intta eorum

laitudinem licet emete vcl vende:e , (i-

Alio modopoffumus loqui deemptio-

ve infimo , five medio five fummo ,

ne & vend:tione , lecundüm qxod pet

accidens cedit in utilitatem unius & de-

ii

ultra fummum autem non licet quid ac-

ciperc.

trimentum alterius , puta cüm aliquis

" Sitaliud exemplum : Juftum modii

multüm indiget habete rem aliquam , &

alius lzditut fiea cateat,

Et intali cafü

nim'f»;ï

tritici pretium fit aureus , plus vel minus

quadrante , tunc pretium pium eftau-

juftam pretium erit, ut non folüm re«

reus dimidius & quadrans; moderatum.

fpiciaturad rem , quz veuditut , fed ad

ofäi'-

damnum quod. venditor ex venditione

glhl!jllïü

aureus; rigidum auteus & quadtaus.

- &. 7. Poteít eiam admitti' pretium

incurtit.

'Et fic licite potetit aliquid

f

atbitraium , & hoc velarbittio eorum

vendiplüs , quàm valeat fecundüm fe ,

qui rerum venalium peritiam habent. ,

quamvis non vendatur plüs , quàm va-

iil

&t (i fint res. pretió per legem & com-

leat habenti, Si veró aliquis multàm

un?

munem hominum zítimationem pofuö

juvetut exre alterius , quamaccepit, ille

&i

catentes, v, g. rarz gemm« , antiqua

veró , qui vendit, non damnificatur ca-

m

pi&urz, pteclaricanes, &c, Velarbitrio

rendo reilla, non debet eam fuperven-

h c[f PW

dere;. Quia utilitas, quealteti accrefeit ,

p

prudenti ipforum vendentium & emen-

lt

tium, fi (int viri timorati , inteiligentes,

non eft es venditione , fed ex conditio-

J nt

Nullas autem debet ven-

dolo eatentes ; & .vel aliorum aftimatio

necementis,

f

Ritr 5

dere

z

ri

TRACTATUS IX Examen 7.

dete alteti quod non e&t fuum , licit ei

emptione & venditione non fit a&du;liï

dl

TT

poffit vendere damnum quod patitur ;

tas juftitim. obfervata.

Et tenetut ille,

f

ille tamen qui ex re alterius Rccepta

qui plas habet , recompenfare ei quí

h

multàm juvatur, poteft ptopriá fponte

damnificatus eft, íifit notabile dam-

It

aliquid vendenti fupererogare , quod

atl

pertinetad ejus honeftatem.

num, Quodideo dico; quia juftum pre-

tium rerum non eft punctualiter deter-

Ex didtis colligi poteft , quotnodo

lGo

minatum , fed magis in quadam afti-

excufentur, vel non excufentr pifo-

matione confiftit; ita quód modica ad-

lod

res , dum vcl faciunt panes taxá mino-

ditio vcl minutio non videtur tollere

Tand

tes , vel eos vendunt fupta taxam, Ubi

equalitatem jiftitiz,

"

JP,

PT

tàmen

Oppono contra hactenus dicta: Quod.

jun

NNota,quód non fifficiat , ut cafüs tan-

eftomnibuscommune, videtur eífena-

EC

gat unum piftorem in patticulari , fed ut

communitet omnes,

turale, adcóque nec e(fe peccatum : Sed,

"

)

ficut S. Auguftinus refert. lib. 13. de

] dl

QU.EROII. Quid fentis deca(u, in

Trin, c. 3. didum cujusdam Mimi fuit

lm

quo quis lzdit vel lzdiwur ultra dimi-

ab omnibus acceptum: Z/ vults eme-

]

]

dium ? nihil enim communius ; quàm

re C caré vendere.. Cui coníopat quod

';Ip

j

quod ementes & vendent

dicitur Prov. 20,

AMalum est , malum

decipiant.

es fe inviþem

itim

est,dicit omnts emptor, 8 citm recefferity

| lii

]

ais

LX.y. Vetbis Angelici Do&orfs hic

gloriatur. Eigo noneft

peccatum cariüs

| hjl

att. 1. ad I. dicentis : Lex humana po-

vendete,

T

pulo datut, in quo funt multi à virtute

, Hoc folvit S. D.

Bx'c att. T. ad 2. diQ

Ydn,

deficientes , nonautem datur folüm vir-

cens,quód, ficutS. Auguftinus ibidem

Qd

tuofis.

E ideo lex humana non potuit

prohibere

dicit , Mimus ille vel teipfam intuendo;

. lii

quidquid eft contra virtutem,

velalios experiendo, vili velleemere, &

fed ei fuff

! l'ülllflþau

ftruunt

hominum

Cit , ut ptohibeat ea, qua de-

caté vendere , omnibus id credidi: elfe

f powy

copvictum, alia veró

commune, Sed quoniatn revcta vitium

habeat quafi

| 3:*?2 ]

licita, non quia ea appro-

eft, potet quisque adipifci hujusmodi

j Ü

bet , fed quia

€a non punit,

Sicergo

juftitiam , qua huicrefiftat & vincat. Et

habet quafi l;

citum , paenam non indu-

n

cens , fi. ab

ponitexemplum de quodam , qui modi-

| rj

Sque fraude venditor tem

uam fuper

vendat

El

cum pretíum de quodam libro proptet

* ls

aut emptor viliüs

ignotantiam poftulanti juftam pretium

emat , nifi fit nimiuse

Xceffus

»quiatunc

dedit.

!50«, Í

Unde patet auód illudcommu-

1 ts

etiam lex humapa cogitad reft

ituendum:

ne defiderium noneftnaturz.|, fed vitii.

puta fi aliquis fit deceptus

ultra dimi-

dia'mg'u&i pretii quantitatem.

Et ideco commune eft multis ,. quipetla-

P

k"gt'ls |

Sed lex di-

tam viam vitiorum incedunt,

b

vinanihil impunitum relinqui

t,quod fit

|

lflldæpe

virtuti contrarium : unde fec

QU/ERO IIl Quomodo te

(olvi;

L

undüm di-

hos cafus ?

uf , fiin

Xdl&[s l

vinam legem -illigitgm zeputat

LXI, 1. Àn liceat

.vcndeye cariüs ob

dila-

:]

ü r [

De vitiis ]Mi:)æ appoftts.

687

L

uem vendete merces pretio füummo

dilatam folutionem , & emete viliàsob

Mi

folutionem anticipatam.

( cüm hoc fit juftum ) quas ftatim vendi-

u

diífet pretio mediocri velpio.

». An , qui Ícit pretium metcium

2.. Concuttentibus (& non alitet) his

]

h

mox effe minuendum , poffit eas vendere

t-

R

duabus conditionibus. r. Si fit dubium,

li

fta

tim pretio currente?

j

3. Quidin fecundo cafu fentiendum

an res tempore folutionis fit plus vel mi-

nus valitura. : 2. Si venditorabte tempus

11'

n

- de Conáliatiis Principis , quorum confi-

Wi

(olutionis non erat rem venditurus , fed

lio Princeps editurus eft decretum de

fetvatutus , poffceam ob folutionis dila-

j

]

minuendo pretio, v. g. tritici vel vini, an

donem vendi cariüs jafto pretio quod

pf ante publicationem decreti poffiat

H

fuum tciticam vendere pretio currente?

cuttit tempore conttactüs.

Q

ve conditiones fi de(int , eft ufura.

Vel amicis promulgationem tevclare , ut

— Ratio 1. p-

Quia própter dubium e-

fibi providcant?

ventum inter emptorern & venditoretm

;ï

- A 1. K. probabilius effe , quód liceat

)

eft zqualitas, cüm uterque commodum

intra limites jufti pretii , fed non extra.

& incommodum poffit expe&tare , cà

N

Ratio 1. p.. Quia folvitur jufto pretio;

quód decurfus tempotis Íoleat augete

v. g. príenti pecunià res venditur pre-

4

tio infimo , vel mediocti , fi creditó ob

vel minuere rerum pretia-

2. Pars patet ex ánte di&tis,

^

- folutionem dilatam vendam pretio fum-

3. Qui merces, v.g, vinum vel ftu«

i^

mo, eft juftam pretium, Vel fi folutione

mentum , cteditó vendit pretio indetere

non anticipata res emitur pretio fummo

minato , & ob dilatam folutionem ven-

vel mediocri , poteft ob folutionem anti-

it tototem-

cipatam folvi pretioinfimo.

dit ptetio fummo quo valcb

pote ufque ad terminum folutionis vel

Ratiío 2, p. Tum quia expectatio &

anticipatio habent rationem mutui : Etz-

pretio nunc indetertninato , & tempore

hh

folutionis intolerabile determinat & ex-

go pro expe&tationis folutionis non licet

torquet, committit ufuram , & reftituere

(

accipete pluspecuniz , nec pro ejus anti»

tenetut excelfum.

cipatione plus metcis.

Conf(equentia

Ratio: Qaia proximo ipfert damnum

LUA

patet: quia aliàs erit ufura palliata em-

prione & venditione.

'Tum etiam;quia

contta juftitiam.

)

4. Siquis moraliter certó prefumat

. fes przfens & fututa folüm differunt

if

tempore , finihil mutetur in fübftantia;

tempore folutionis .pretium merciutm

j

tempusautem non eft vendibile.

fore majus , quàm fit tempore contra-

jié

Ctüs, & merces fuas , quas fervaturus

|

Exceptio eft, nifi intetveniat damnum

m

emergens , lucrum ceffans, peticulum

non etat ad tempus folutionis ; vendit

d

J

pecuniá creditá & quidem nunc pretio

amittendz pecuniz, expen(z , moleftiz,

H ,

&c.

indcterminato , cutre

nte tamen tempo-

y

re folutionisz? iajulüti

am committit &

Ex di&is tefolvuntur hi cafus: t, Pe-

teftituete tenetur.

,

cuniá ad tempus credità licitt poffe ali-

Ratio:

Wm

E

ao

688

TRACTATUS Iï Examen 7.

Ratio : Quia vendens conftituit fe in

| Si tmen exponeret, vel de pre—tia fubtra-

Q

tuto cum damno alterius.

gell

beret,abundantioris effet virtutis, qUA-

Dixi, i certó prafamat, Sienimnon

vzs ad boc uon videatur teueri ex

l

"]

dubium, patet ex ratione ad Cafum 23.

debito.

"

j

-

Ü

datá , quid fentiendum.

find

Ratto : Quia vendit ju&ïor preti&,wä

. Mortaliter peccare & ad reftitutio-

Principe vel communi hominu

M

nem teneri eum , qui vinum , frumen-

tnatione taxato.,

E

;

m æ(ä-

[f

tum, & fimiliatemporemeflis fibi dan-

LT.

da nunc ob anticipatam | folutionem

- Dixi ; quód nen peceet mætni juþi;

Hiam , potet enim effe ca(us, quo peccet

hia

emit pretio quod fit minus infimo jufto

contra charitatem , v. £. (i venditortem-

quie

quàm valebunt collecta , nifi excufetur

pore deficientiz tritici fciret mox ad-

,'ntc,q

ratione periculi , cui fort& merces fub-

venturam ingentem ejus copiam , &u-

Atitve

funt..

^M

nus emptor ( quem de hoc pon monet )

Ratío : Quia in fimilibus mutaum

magnam tritici quantitatem ab eo eme-

d

tegitur pallio vénditionis

,Íeu commimï-

ret , ob quod isin paupettatem incideret,

'Xnd

tur ufura palliata.

k!

peccátet contra charitatem , prefertim "

H

6, /Eternz damnationis periculo ob-

fitriticum potfet vender

e pluribus.

!

ii

noxios effe , & propti& pauperum (àn-

!

Exceptio eft , ni(i venditor ipfe triti-

guifugas vocati eos , qui przcise ob dila-

cum non vendendo in fimilem paupet-

| SMquan*

tam folutionem cariüs jufto pretio cur-

tatem incideret ; Charitas enim bene

L

rente pauperibus vendunt frumenta

ordinata incipit àíeipía , nec tenetut

!d

tempote, quo eft defe&us, v g. Pa(chz,

quis cum tanto füuo damno con

Ts

g

fulgrc

vel Pentecoftes , quo Maldtum conftat

ono altetius,

t [

y. g. 10. Impetialibus, ut circa feftum

S.Martini folvan

442.5.: Cofum. R. Teobabille n

]

NGII /li!b(

r

libus,

5

t I2. vgl 14. Impetia-

poffe eos ex hac fcientia plus ttitici ven-

dere , quàm aliàs erant vendituri, multó

fu:llus [

Ratro : Quia eft ufura,

minis poffüntamicisrevelate. -

&W:Abogj

Katío 1. p. Confiliarii Principis ex

il

H

"

*

LA 2, Cafum in Quaft. 3. propofi-

vi officii & ex ja&itia cenentur aliorum

I

* d

tum 2:. Probabilius cft ; quód venditor

utilitati confülere,nec

-

r

potfant officio fuo

jtig,

fciens futuram effe magnam mercium

utiin damnum czterorum.

D

, eopiam , & exindepretium mercium,

tl

Ratio 2. p. Confiliatii non poffünt

quas habet , minuendum ; eas tamen

profpicere utilitati amicorum , revelan-

N

b

pretio currente vendens non peccet con-

do eisid quodex officio tenentur taceres

tra juftitiam , nec teneatur ad reftitutio-

j mem

netn.

ptafertim fi alii inde damnificentur,

st

Ità S. D. hicart. 5. ad 4.. dicens :

Nota , hoc ipfum eíle dicendum de

2

]

I

ng vendit rem [ecundzm prerium quod

permutatione pecuniz in cafu, quo Prin-

l&lm

dmveuit , mon videtur contra juftitiam

l

hr

ceps in confilio decrevit edere decretum

[!

BIT

facere, fís quodfuturum e51,m0n expona; ;

de minuerdo valotetnonctz,

&

B Pe

QUA-

-

De vitii Juflitie 0pþp/it£s.

- 689

UZRO IV, Venditio redditur-

materialitcr , nec ejus operatio eft inju-

J

j

ne illicita ob vitium rei vendite , & in

fta , ut ex fuprà dictis patet ; tenetur

t

tamen, cüm ad ejus notitiam pervene-

j

fpecie licetne in contraótu uti auro Al-

tit, damnum recompenfare emptori.

chymico ? Item vitium tei cfne mani-

fe&andum emptori?

Et , quod di&um eft de venditore ,

H

etiam intelligendum eít ex parte em-

Jb

LXIIL. Ke

fp. 1, Ex S. Thom. art. z.in

C. dicente : Czrcarem qua venditur , tri-

ptoris.

Contingit enim. quandoque ;

venditorem credere rem fuam eífe mi-

Itj

lex defetlus confiderari potest. : Unu

?

nüspretiofam quantim ad fpeciem , fic-

i

l

uidem fecundüm Ípeciem rei. Et hunc

ut fi aliquis vendat aurum loco auri-

li

quidem defe&tum fi venditor cognofcat

"n

in re , quatn vendit, ftaudem commit-

chalci, emptor , fiid cognofcat , injuft&

.

tit in venditione, unde venditio illicita

,

&

i

emit, & ad reftitutionem tenetur

tedditur, Ethocet quod diciturcon-

eadem eft ratio de defe&u qualitatis &

:

:

tra quosdam Ifaiz 1. Argentum tuum

quantitatïs.

ver(um eít in fcoriam, vinum tuum mix-

De auro alchymico eft dubitandum,

Hf

tumef aquà, — Quod enim permixtum

quia fervit ad ufushumanos , utiautum

Ü

eft, patitur defe&um , quantüm ad fpe-

naturale, v. g. ad fabricanda vaía, &c.

Sed

clem. — Alims autem defetius eft fecun-

düm quantitatem , que per menfuram

Refp. 2. ex S.D ad 1.dicente: Aurum

"

W

cognoícitur, — Et ideo fi quis fcienter

& argentum non folüm cara funt. pro-

utatut deficienti menfura in vendendo ,

pter ulitatem vaforum , quz ex eis fa-

M

fraudem committit , & eft illicita vendi-

bricantur ,aut aliorum hujusmodi, fed

tio,

Unde dicitur Deuteronomii 25.

etiam propter digmitatem & putitatem

Non habebis in facculo divería pondera

fübftantiz ipforum.

Et ideo fiaurum

majus & minus , nec erit in domo tua

vel argentum ab alchymicis fadtum ve-

modius major & minor. Et poftea fub-

ram fpeciem non habeat auri & argenti

"d

ditur: Abominatut enim Dominus eum

veti , eft fraudulenta & injufta vendi-

1

quifacit hec , & averfatur omnem in-

tio: przfertim cüm fintaliquz utilita-

d

tes auti. & argenti veri, fecundüm na-

juftiiam, — Zerzius defettus eft ex patte

yil

qualitatis , puta fi aliquod animal infir-

turalem operationem ipforum ; quz noa

ybi

mum vendat quafi fanum, Qaod fi quis

conveniuntauto per alchymiam fophi-

fcienter fecerit , fraudem committit in

flicato, Sicut quod habet proptieta-

m

venditione .

,

unde eft illicita venditio.

temlatificandi, &contra quasdam in-

Id

Et in omnibus talibus non folüm aliquis

firmitates medicinaliter juvat. Frequen-

"

geccat , injuftam venditionem faciendo,

tiüis etiam poteft poni in operatione, &

Si

(o

fed etiam ad reftitutionem tenetut.

diutiüs in fua puritate permanet aurum

j

Si

Vetó eo ignorante aliquis pradictorum

verum quàm aurum fophifticatum,

"

defe&um in re vendita fuerit , venditor

autem per alchymiam fieret autum ve-

Tufr

n

ii

& Woaag i2

on effetillicitum , ipfam pro veto

quidem Mopeonst ; quia facitinjuküm

Yeüge-

Sf(f

Q[jä

ss

$

695

TRACTATUS IX. Exanitu 7.

vendete , quia nihil prohibet attem uti

vel (ut ait ad 2.) exterrerentur empto-

aliquibus naturalibus caufis ad produ-

tes ab emendo , dum ignorarent alias

f!

cendum naturales & veros effectus: (ic-

! tt]

conditiones rei , fecundüm quas eft bo-

ut Auguft.dicitin 3.de Trinit. de his que

na & utilis.. Ergo venditor tacendo

m

arte demonum fiunt,

-

potf

sat

eft confulere füz indemnitati,.

Not, ex folutione ad 2, ubi Angeli-

fs

anit

LXIV. Ex di&is refolvuntut Ca

ETO

cus Do&torait : Menfíutas rerum vena-

fequentes :

lium neceffe eft in diverfis locis eífe di-

1. Ratione defeclüs licet rcm"e,mere

u

m

verías , propter diveritatem copie &

vilius , quàm ex taxatione Legis , vel

inopiz terum : quia, ubi res magis abun-

communi hom

- upa

dant , confueverunt effe majores menfü-

leat,

ïnum aítimatione va-

é(

rz. Inunoquoquetamen loco ad Recto-

Ratto

TY

* Quialex & coni'uetildo tà«

tes Civitatis pertinet determinare qua

xantin bona & fana difpofitione.

i

fint juftz meníurz rerum venalium ,

leon,

2, Vendens vinum vel ttiticum ,

penfatis conditionibus locorum & re-

Q

quod fcit, ex difpofitione quam habet

nm(«

rum. Etideohas men(uras publicá au-

ad cortuptionem , non diu in fuaboni-

thoritate vel con(uetudine inflitutas

tate permanfuram , tenetur de hoc em-

] D

pratetire non ['cet.

torem infotmate , (i probabiliter putet,

J m

LXIII. Refp. 2. Vitium feudefectum

jung.

W

vel faltem dübitet, quod emat illad ad

,!i

oecultufn tenetur venditor emptori de-

confetvandum. Quia fic eftcaufadam-

it p

tegere; fecus, eft illicita & dolofa ven-

nt

p

Si veró fciat. , ftatim eífe confu-

ditio, & tenetur ad damni compenfatio-

mendum, poteft tacere , càm ad alios

4

nem, $.D,art. 3. in.c

Yndf

ufus habeat valorem ( utfuppono )

Katio : Quia in re gravi ptoximum

zqué ac (i haberet difpofitiones confer«

D

decipit.

vantes , adeó

que juíto currente prctiq

| M p

Refp. 4. Si vitium fit manifetum , &

vendi poteft,

4

Atiofhny

facift poffit deprehendi,puta, cüm equus

3. Qui jufto pretio vendit vinum

Mml l

eft monoculus; velcüm ufüus rci , etfi

Mofellanum pro Rhenano , quod alius

fl

non competat venditori , poteft tamen

non emeret fi fciret, non quidem tene-

