«iunt fumptus non neceffarios , vel ma-

"

2

nontecipiat flipendium , quia fic confert

gnifica exftruunt zdificia,

0

3

illi fatisfa&ionem , quz correfpondet

QU.£RO V. & Ulimó: Miffa

Átto

ftipendio , adeóque careris paribus re-

quos habet effe&us ex opere operato?

Atl

cipit tunc frater. vel amicus majorem

ltem ratio Sacrificii efine nbbiliorrat.io-

Ain,

fructum.

ne Sacramenti?

E

.ïäkadq

Dixi ;caterz paribus y fienim is;qui

LXXXI.£&. z. $

acrificíium MiHä:

ftipendium non dedit, majori fervoreac

nontantüm eft laudis & gratiarum a&ti-

:j;«it', &

A (j

devotione feratur erga Sacrificium , ei

onis aut nuda commemoratio Sacrificii

Crucis; fed habet tres effe&us.

I« E&

"C

etiam fpecialiter applicatum , majorem

Ut

reportat fru&um , quàm qui dedir.

propitiatorium , Íeu. habet vim placandi

At pat

LXXX, Cujus autloritate Runt redu-

DEum, peccatisnoftris offenfum. 2.Eft

&iones Miffarum , ut percertam vel cer-

t j

impetratortum ,feu valet ad impetranda

L

'tas Miffas, vel Annivc;(aria fatisfiat plu-

quzvis bona fpiritualia, imó & tempo-

j

ribus?

lt

tralia,fifalatinonob(nt..— .3.. Eft fauze

Dico: Sacta Congtegatio fub Uirba-

fattorium pto poenis temporalibus ,.que

um (s

At

no IIX, 1626. ftatuit , quód poffint fic-

te(tant remifsá culpà. :Eft 4e fide , ut

1G m

ri à fola Sede.Apoftolica , & nullatenus

paterex T'rid,$efT, 22, cap.. & Can.g,

sb Epifcopis , nec à Generalibus Oidi-

& 2. Miffa .dicos. effe&tus caufat

A.'

l

mfd/ä!t; 71

. Mf pj

num in Capitulis Generalibus, tevoca-

'ex opere operato , non famen phyfic

'fed moraliter,

"t

tis conttariis Privilegiis.

Dum Ecclefa prohibuit , nehzc te-

Ratio x. £. Quia .caufantut ex fola

um

m

d.

du&io fiat ab Epifcopis vel Ordinum

-.giignicate hujus.SacriHcii , nimitum .rei

y

Superioribus , fenfitne, efficaciam Mif-

in eo oblat& ac principalis offerentis,

M gn&m

fe diminui refpe&u unius , i fimuloffc-

ándependenter à .dignitate Sacerdotis

MUH! J

L/n

UT

zatur pro aliis,

particularis;:ut patet in Miffa mali Sacet-

Dico: Neutiquam, fed ideo,-üt.in*f—

«dotis , que tantum valet quantum boni,

* ln

AC

pleatur voluntas fundatorum; & eorum

'mon .ex opere operantis , cüm illud nihil

U[F(]!c p"

lfl&läc,

qui dederunt ftipendium.

p

waleat; Ergo .ex opere operato. Item

u4s ob cau[as velin qu

j

i

bus .caübus

jindependenter à dignitate ejus , pro quo

, WZHU&

l

oteft fieri hecreductio?

li

voffertur, .ex parte cujus tamen requiti-

vjan&

Dico: Sedes Apoftolica non .conce-

MT

itur. difpofirio , ;non ut ratio formalis

it illam Miffarum redu&ionem , bifiin

.caufandi , fed. u eosditio frme qua ;non.

"Nf

Dhin

eope-

Collegiis vcl. Conventibus eam. peren-

quid fit caufare ex oper

th!ha !

: 3Vide fuprä

'

i£ato,

! Igo

P

Y

. J E(z:cliaz;z'/tïz'd;u

959

fato. - Traét, rr, Exai. z. num, rr-

&. 4, Kemiffionem peenarun: temre-

WNot. 2.

poraliugy caufat. Miffa immediate.

j

Ratío 2 p. Quia Sacrificiunr ut tale

. Ratio: Quia eft immediaté fatisfa-

D

tacipué confideratur in genere moris ,

éoria.

z

^gr. f. Etfi Euchariftia ut Sictámen-

& habet effe&us immediatos folüim mo-

um ex parte feu fecundüm quid no-

rales, per quod differt à Sacramento,

g.

bilior fit feipsá ut. Sacrificio , attamet

h(

Nota , riori effe contra tiaturam effe-

omnibus penfatis & fimpliciter lo-

üüsexopere operato , quód non fem-

quendo fub ratione Sacrificii e&-cx;cï-

äV

Iu

lentior.

erflatim, & ex cerió lege ac. infallibi-

Kartro 1. p. Quia Sacramentum ut t-«

"W

liter fiat , fed quomodo & quando DEO

llj

P*lacucrit 2 & fubjcau[n e& dlfPO[itumæ

le refpe&u fui effe&üs immediaci, fcili-

Xü[þv

Habet tariem aliquos cffe&us, quos in

cet gratiz, exercet caufalitatem phyfi-

J

cam , Sacirificiuni veró fuos effectus cau-

fübjcétis rité difpofitis infallibiliter cau-

A

fat; pimirum remiffionens posnz , vel

fat folünm moralirexj,- quod eft i—gnobüi-

li

üs.

Ereo.

totalis vel partíalis in juflis ; five vivís

Al

five m

BN

Ratio z.p, Tum ciu'i'g* Sacrificiutrt

iL

Ll

ortuis juxta difpoü:i-onem fubje-

& ^

Euchariflie eft idem cum Sacrificio

Pk

Crucís, quod eff nobilius omnibus Sa-

,.yæd(

fttil

V, 3. Sacrificium Miffz gratíam five

fecundam five primam ,& peccatorum

cramerníis, utpore ab ejus dignitate va-

MJ

fnottalium remillionem nor caufat di-

loratís.: Tum quía nobilitas medii fu«

"

te&té & immediaté , fed folüm índirecté

miturà fine: Sed licét Sacramenta ha-

2

d;

& mediaté , ii quantum à DEO,, ejus

beant cffe&ns, qui funt nobiliores it

a

ordíne ad noftram utilíitatem ,Sacrifici-

oblatione placato , impetrat auxiliumr

lh

gtatig excitantis, & donum poctiitentiz,

ürn tarterimmediaté & prímario habet

€ontritionem , vcl attritionem cum Sa-

cffcctus nobiliores in ordine ad cultum

d [0.

€ramento , pet quz immediaré confer-

divinum , qui eft finis fimpliciter nobi-

m [

tür gratia fan&ificans , & peccatí remif-

Iiofa' Ei go:—

(i]

fio, It Colligitur ex Trid, loc. cit,

Oppozo contra ratíonem 2. p. Si Sa-

w

1j

crificium Crucis & Euchariftie funt

Ratío *- Quia ad gratíam habitualem

n

diré&é caufandam |ordinantur Sacra-

idem$ Érgo pritnum nom peteft nobis

l

mehta, utpote per fe prímó inftituta ad

applicati per fecundum , uti camen ap-

';g'l[

üotam fnftificattonem , Sacrificium

plicatur. Prob, confeq. Quía idem

jl

veto primarió & immediaté refpicitcul-

ron applicatur per feipfum. . Ergo-

j

tum DEÍ, fan&ificatiotiem autem ho-

Diff, ultimum antec.- Si fint idem

jt

minís folüni (ecundario , & quafi per re-

otmnnibus modis , conc, ; fecus, neg,

;ahs

undatuíarri , nimittim impetrando pri«

Sufficit ergo quód fecundüm quid &

n

ts di&ta auxilia

füatetialiter: diftinguantur.

Vide fu-

gratig & doln'um Poníi-

d

prà ín hoc Exam, n. 7 z, R, 4.

fiV

zsngiæ. Érgo,

- Effne

x

960

TRACTATUS XIL Examen ;

-^ PÉEXXYXIE E/fze ucilius , Miffas in vi-

ix;t,rct,

tà fibi celebrari facere , quàm poft mor-

tingit.

Quod tamen qfc—;:):fän tató cc;n-.

E

tem?

Àn liceat. curare legi pro fe in vivis

:

Miflam de Aeggiem , Vide Tia&. H.

Affrmo : Quia äxin;ïex homo fibi

Exam. 6. n.5 1.

comparat majora beneficia.

NamMif.

Hac de Sacrameunto & Saciificio Eu-

:

Á

?

fz pro aliquo di&z poft mortem funt fo-

chari(tix dicta fufficiant,

Plura qui-

:

L

lüm fatisfa&oriz pro pcenis Purgatorii;

dem hic dici poffent de tempore celebra-

fiveró pro co legantur in vita, funt fi-

tionis Miffz , de loco, vafis, veftibus ,

mul propitiatoriz , & impetratoriz, fic-

czremoniis, defe&ibus in Miffa occut-

Que juvantin vita & poft, | Imó per eas

rentibus, fed ea remitto ad Tractatum

À

multiplicatas poteft in vita totaPurgato-

de Ordinibus; & in fpecie de Sacerdo«

tii poena deleti,ut moriens ftatim celum

tio, Vide Tradt, 1 f. Exam. 6.

[

N

ZNN

h« (/

" J

AT,

Wk

9' 90- l

i

a

fi

A.

VLCCITITEET E

QY

) Ncr

que

ULO UT

-

&

«

y

S

N

. t

N

**

| ?Hmi,s at

S

.-.:"//

EC

x.-xflm—um):

m

u'x(()I]V(

u

f*

(

«Xæ ,"'fmm fc «

.-';

ïn

TRACTA-

-u

»

«äe?& OC oés )« ä.eäz—

X 054

9

5'9 "

e

d. ae'"'*

k

A

[o

o

v

::*(?'æ Ó

a

.9

es

z

7

C« C

^

UGAROUMRM

eidly

iL oD A

fäzo

B5as

hï

(

jj

|

(l

TRACTATUS XIII.

DE SACRAMENTO POE-

/E, EY PART.

" NITENTI

IBlis

E :J u Sa

eqmlzm s D. agit 3. p.à q.84 ufa ad

l.

4- 9o- que eff ultima inclufécé. .. Et in Sup-.

plemento Tertie Partis à

TLUuÓ

— 4d I7. .äclzgþve. :

i, alrator :fh(oniinur.n.HOmQ- DEus JEíus CHriítus , fciens quód

omnis cato corruperat yiam fiiam, quód caro concüpifcat adver-

süs fpiritum, ad malum prona ab adolefcentia fuüa , quód totus mun-

dus fit in maligno pofitus: nolens tamen mortem peccatoris , fed

magis ut convertatur & vivat,non folüm Patrem egit; vitam dando;

fed & Medicum, animz moórbos curando ; & per peccata amiffam ani- .

mz yitám reftituendo virtute cfficaciffimi medicamenti , nimirum

Feenitentie Sacramenti , à fe ad id mifericordiffimé inftituti. . De

heri

quo proinde cum Angclico Do&ore ';tra&andum.

Ef fff

EXA:

96

TRACTATUS XIIL Exkamen i.

hum

lii

m AAEUE- A OEU I IEUEoH EUR U I OLAI HEEUe 2

UT

m

coRIXAMEN: T

L) ä'.'d.'ltlil

E

1 patt

De Effentia,t Infistutione Sacramenti Pe-

itlecl

Partibus in genevali..— . Et de Pam-

w E

mæn;zf& » jufd,

tentaa ut eff ctvius,

Asj

hi Sol

m

TTT

XX

| De quibus .. T bom. q. 84,. £2 855 Fj

09)

Ml/l/)&!'

?

By,

U

4ERO 1. Teneturne

ligandi Facuï'tatcrr(u' habet : 'Se,vd ;n hoc

^niac

N

NY

N

2

NS

onfcffarius calleredo.

tractatu maximé inftruitur Confeffarius;

ïïi'r[femialis'

E

»W

]

RY

z

AUg.

S

NY

ET

A

V,

m

1

?

iinam "Theologorum

quando & quem poffit ligare vel à pec-

A U

oX

7

R

a

le Sácramentó P

c?ni-

cátorim vinculis folvere , ut patebit e

Vi

U^

N

rl

tentiz ?

Á

ejus decutfu,. Érgo.

f'x&lm D

u

L m rm. Katie patet

ufuprä

JAQUAERO 1. Quid efl Sacrameri

Tra&.1.n,12. Quia lex naturalis dictat,

tum Peenitentiz, quando & à quo in(ti-

Mbt)j

quemlibet in coafcientía teneri fcire,

tütum, qua ejus partes, qua matería?

Wtfä/fkr,nvfu

qua fpectant ad fuum officium, ut docet

De quoS. D. q. 84, per 16.art.

ä?wln!fgrg,'ä

S. Thom. 1.2.-3.76. a, 2. in c, Sed a

II. Ante R. fuppono, Penitentíam

Wi

gu tractantur in hoc troctatu, fpc&anr

pofle dupliciter confidetari, Primó ut

Un n

ad officium Confeffarii , inquantum eft

cft Sacramentüm Nova Legis qualiter

u7

judex ; Doctor ; & Medicus,

Ergo.

deeo hicagimus, Secundà ut cft vír-

MT

u

Min. declaratur : Ad officium Confef.

tus, qualiter ctiam fuit in Veteri Lege»

" At f

farii [pe&tat fcire ; an & quando poflit

Dequa poftea Q. 6.. Hocluppofito:

Vr

ligare & folvere, ut pater ex "Trident,

x 1, Hoc Sacramentum phyficé

Seff. 24. de Paenit. c; €, fic ftatucnte:

fumpturn. (ut faprà de Baptifmo Trad,

4

Ouamvis abfolutio Sacerdotzs alieni be-

d g

1 t, Exam.f; R. r. ad Q.5. ) feuinquah-

WM)VC! P

neficii ft difpen[atiostamen noneff folm

tüm eff compofitum ex materia & fot^

wundum . iminifterium , wel annmutiandi

ma nit partibus phyficis feu quafi phyfi-

Evangelium vel declarandi vemiffa effe

cis, definitur quód fit extetior peccato-

peccata , fed ad inflar aéliis judiciales,

rum conf-ffio dolorofa (feu, & dolor )

ïlml ]

Ü Cum

quo ab tpfo Velut à fudice , fententia pro-

fub impensá prafcriptà abfolutionis for«

n.

L dlfcl |

ægntiatgr; Judex autem & folvendi &

má. Sumptum mþraphyücä»ku Vr KO

at

4 lxl[um 8.

De Penztenutia.

963

ftat ex genere & differentia ; definitur

peccata , remittuntureis; quotum reti-

»k

s quód fit Sacramentum INova Legts infli-

nueritis, retenta funt, Joan,20. Ita

tutum. ad vemiffionem. peccatorum. pof?

patetin Trid. Se(f, 6.c. 14, & Seff 14. c,

I, &can. ,

Baptifmum commiffrum [eu ad can[au-

- dam gratiam [anantem , five vefofcitan-

Prima 92 Pars pateat ex applicati-

-^rem , aut remiffivam dictorum peccato-

one definitionis Sacramenti datz füprà

)

Tra&. rz. Exam. z. n. 2.. Eculteriüs de-

æl

rüm, ut patet ex S. Thom. q. 84.a. r.

inc. Hzc fecunda definitio detur exa-

claratur: Chriftus Apoftolis eorumque

minanti. Ex qua etiam patet , quis fit

Succefforibus veré dedit poteftatem re-

- &ff.&us hujus Sacramenti,

mittendi peceata cum auriculari confef-

&. 2. Solet hoc Sacramentum etiam

fione , & omnium peccatorum quoad

vOCati reconcilidtionzs , nimitum ab effe-

numerum & quoad fpeciem explicatio-

&u,qui eft reconciliatio cum DEO:;

ne: Sed hac poteftasin nullo alio, fed

Item . Covfz[fonz , à notiore parte, que

inhoc folo Sacramento exercetur , ut pa-

&ft confeffio ; & zAfolutionzs ,à forma;

tet. Ergo, — Maj.prob. Chriftus pre-

[

Panitentia à coniritione; que ctiam eft

didis verbis Apoftolos corumque Suc-

W

Y

— pats effentialisejus: non tamen vocatur

ceflores inftituit Judices ,cam peteftate

Satisfa&tionis , quía illa folüm eft pars

folvendi vel retinendi, qui revera aus

IPCDV

It d

":

ejusintegralis, & non deeffentia, Item

judiciarius eft: Sed hica&us nequit fie-

"Nocatur metaphoricé fecunda poft nau-

ri , nec fententiaà Judice ferri , nifico-

Íragiumtabula, — |Nam (ut aitS. Thom,

gnofcac numerum, fpeciem, ac circumt-

J 25;;»

J

J

- 8,6,in c.) Szcut primzmremedium "ma-

ftantias peccatorum,

Ergo, Et con-

(

-ve tranfeuntibus eft. , ut con[erventur in

fequenter Chiiftus in&ituitr confeffio-

| navtintegra fecundum autemremedium

nem facramentalem.

((

ff poff navem fratlam , ut quis tabula

Nora, quód hanc poteftatem ,quam

W

adhareat : ita etiam primum vemedium

Chriftus Joan.20- Apoftolis dedit, pro-

«:X

W

in mari bujusvita eft , quód bomo integri-

miferit , dum Petro dixit Matth. r&. Ti-

Jük

t

—— tateim in Baptifmo acceptam [ervet s fe-

bi dabo claves Regni - Caslorum, E

L;an

tundum autem vemedium eft , fí per pec-

quodcunque ligaveris faper tettam , ecic

catum integritatem perdiderit , quod per

ligatum & in czlis ; & quodcunque fol-

pontentiam ! vedeat,

Porió. Peeniten-

veris fuper terram,erit folutum & in cz»

j

. tia eft di&ta. 4 peza & teueo , quáfi po-

lis ; ut patet ex $. Thom. a.7. inc.

F*h

44 - teuentía ,vcl punientia , juxta Ifido-

1HI, R& 4. Partes Sacramenti Posni-

n

tum.

*

tentiz effentiales funt contritio,confe(-

j

.. 4, Peenitentia cít-verum | Sacra-

fio, & forma feu abfolutio.

Sausfactio

inentum.

2.. àChrifto immediaté in-

()

eft pars integralis, — Patet ex S, Thom.

fl?itutum, 3 cüm à mortuis excitatusin-

, 2.

1[)

li

fufflavit in difcipulos fuos, dicens: Ac-

Katio : Ea fine quibusaliquod com-

J

pofitum ab intrinfeco non poteft fub(.

:

]

«ipite Spiritum $. , quorum ;gmifctitis

Fff fff 2

ftete,

9s

TR ACTZTUS,FHZ Examen i.

flete, (unt de effenitia ; fine quibus au-

poffant applicari ad aQtus hominisfn $&«

É

jpt

cfamiento Matrinmonii,

teri fabfiftere poteít , non furit de efferi-

T

tia : Sed Poinitentiz Sactatmentum ab

I V, g, f. Materia hujusSacramens

ü

Á

i

intrinfeco rior poteft fübfiftere finccon-

tí eft duplex: Una proxima , nimirum

iil

tritione , confeffiorie , & abfolutioüe ;

a&us pernitentis; altefa remota , nimi«

iuh

bene tamiéu fine actuali Satísfa&tione:

rum peccata, non ut acceptarida, fed u£

4 n

Ergo. Sed de his plurain fequentibus,

deteftanda & defiruenda. — Ita S, D. s

-l Q

A/in C:

Vide füprà Tta&t. x 1. Exam. £ n. 3. Not,

s

Alighdit

$: Quomiodo in Pennitentia falvetur il-

Katió: Quia Péinitentia circa pecca«

lud, Accedit verbüm ad elersentum &

t ut defltuenda verfatur mediantibus

Nulta,'qucx

4

àn [e

fit Sacramieritüm. — Et ibidem ante R.z.

actibus peenitentís.

28

Qualis partium fimultas requitatur in

Nota; per peccata i

T* f i'n't'xc;l,figï

sd'abfo

Sacrametitis. . Iremi ibidem Exam.4., n.

petíonalia feu actualia, & quidem poft

zitemí

47. R.7. Vidé; quid ia lioc Sacramen-

Báptifmun; eommiffa, | Nam Originze

&t

to fit restantüm ; quid Sactamentum

Ie tollitut per Baptifmum; actualia ve«

^fen

tantüri, (ïuïd utrümque fimàl,

ro apte Baptifmurm cotamiffa non fübs

Ex his fequitur , quód etfi non poffit

fürt clavibas ÉcclefiZ, cüm fint cotis

admiti lixc propofitio , Pertiitensabfol-

'A&' ;- Chül

tnifía ab €o, qui Ecclefiz Jurifdidioni

^ in f

vit feipfüm , vel eft iinifter liujus Sactae

tunc &on fübetat; — De hoc plüra poftea

Ti

menti ; quia tior profert nec fuper fe

circa obje&üm Ponit. ri 13,

^il

profetre poteft formaám ábfolutiotiis ;

Nota taten ultetiüs ; quód maáterí4

hzc tamen eft vera: Homo iti Sacra«

rétiota Pomnitentig ádhuc fit duple;

tlaig

| &W wa

tnento jüflificat feipfurn pet fuos adus ;

nirüirüm neceffaria;üt funt peccata mor«

non principaliter fed inftturnentalitet;

-"ingg

talia; & !iber*a fei fufficiens , üt Veniás

i dj

hon formálitet fed djfpoütïväs nón per

lia.

a&us preéise fecandürm fefumptos, fed

Ptttdije

- QU RO Ill Quacfí

föfmä hu j düé

"at

&t adeffe Sactamenti elevatos, & clavi-

Sacramenti ?

»:

Ü

1

bus Eccléfiz fubje&os , fub qua tatione

V. g. i« Forra Sac

garhentï Peeni«

M Hl

Jffa Affagn

etiat] phyíicé caüfant gfatiam (juxta

tentiz fubfiftic hís verbis: Abfolus te;

di&a fnprá T'tact.t1: Exatm.2; n.12. dé

vel aliis æqui?alcntibüä.—

MM

"Hetient

Caüfalitate phy(ica Sactamentotum ING-

*

Cadio 1. p. Quia fola il

la verba ápéte

v2 Legis) &i aliás sut precisé atusvit-

té fignificant effe&üm hvjus Sacramene

"AUs

tuiim farit ; folàm caüfent eám moralis

ti;ícilicet gratiat remiffivant peccato-

tet.Hinc Boteftas clavium licét forniali-

turb ; feu folutivati vinculorurm animzs

u Pgrä!

E

u

:

A

tet fititi Sácerdóte; quá de causá is tiobi-

que& funt. peceará ; üt explicat $. D. aj

2

)

liori tnedo, inflrutnentaliter tameü , ad

irnc.

Ico:

;

;

t

"feng

posnitentis juftificatiofiem -concurrit ;

Katio 2. p. Quia &

qäi'vaïcntfa verbo«

párticipativé tameti eft iri a&tibus páni-

iütnfolim iüducit mutationetn mate-

.n mmnæ, !

nülf

:FM"OII I

téntis ut elevatis.Hai ptopoftiofiabilitez

iialem , qua Sacramentum nonán

dt3

Ptl

De Fæ?ziz*'mtz'»z;j

x965ï

"

l

lat , at patet fuprà de Svacrafn. in coms

Ex quo fequítur , quód eademabfo-

lutio fub diverfa ratione effet tunc facra-

)

fhüni. Hincvalidaeffet ('attamenilli-

if

cíta ) abfolutio data his verbis, Remzz-

mentalis, itiquantum nimirum effer à

Wt

ía , Condonà tibi peccata tua.

peccatiss & nom effet facramentalis , ni-

H

d 2. Valida fed illicita eft has for»

mirum iaquantum effet à cenfuris: &

d

ina: "dbfolva à péccatzs tuie,

fub hac fecunda ratione prioritate fal-

Ratio : Quia equivalet priori ; nar

tem naturg (er(i non temporis) effec

!

lj 7e incladitur in ly 7z2.

Y

-

prior feipsa , ínquantum eft à peccatis.

ü

: Nota

À

od licécilla verba aäfäzfvo té

VL zj f, lnvocatio SS. Trinitatis

S)

,—quo

:

Íecundüm íe fint indifferensia ad abfo-

tioneft de effentia hujus Sacrameuti, uti

ftiec impofitio manuum, nec fignatio

lutionemi à cenfüris & à peccatis j atta-

inen ad abfolutioniem à peccatis fuffici.

Crücis.

ItaS, Thom,a, 3. & 4.

il

ériter determinancur. ex circumftantiiss

Ratio 1.p. Tutt quia anteinvocati-

T

tiales futit intentio abfolventis , pra-

ofiem SS. Trinitatís & fine ea perfe&e

N

entià

E h

Y

confitentis ; e-jusä;qe' confcffio pec-

Hgnificamt* hujus Saetamenti effectus,

i

€atoru m:

Tum etiatri , quia tiec eft profeffio fidei,

[

&. 3. Chri

ftus voluit, at petfona te-

in quo differt à Daptifmo; nec otdina-

i

éipiens in formá exprimatur , per ly 72;

tur ad fidem fortiter & publicé profiten-

d

vel peraquivalens; unde ad'ejus deter-

darn,in quo differt à Confirmatione ; in

ininationem non fufhciutit di&& ecire

quibus duobusSactamentis di&a invo-

"

cumftanria,

catiorieécffatió eft exprimetda, — Ergo,

ibl

Ratio:: Tutnut fic exprefsé appateat ,

Ratio . p, Quia Chriftas poteftarem

i^

abfolütionem dirigi ad prafentem, &

clavium ptomittendo ac dando non fe-

il

fioi ad 4bfentein, "['um eríam, ut fi-

cit mentionem illiusCzremoniz.

gnificetut diverfitas inter eCipictitern G

Nota tamen ,illam impofitiosem feu

inihiftrantem Sacramentum.

u]ü!

extenfiotiem manuum effe valde congrue

&, 4, Valida effet ( attatnen illieita;

am, quia per eam denoratür quedam

g

bii incafumagne neceffitatis) abfolu-

jiriídi&io & pralatio fuper Poniten-

j [j

tio,fi Sacerdos ii(dem prafatis verbis

tem ,utpore cujus falus oftenditur quafi

effe in vel füb mattu Sacerdotis,

ábfolveretà cenfuris & à peccatis fimul,

|

füppofito tamen quód poenitens cenfu-

VIL &. 6, Forma abíolutionis ut

p

tàs & peccata ríté expofuiffet, & Confef-

valeat ; profetenda eft voce humana , &

j

farius poffitac intendatab utrifque ab-

verbo proptié dido, 2. Non eft fo-

yl

olvete,

làm precatotia. fed revera judicialis,flc

i

Ratio: Quia Chriftus poteftatemClas

atSacerdos peenitentem vereà culpa &

Viüth promittens promifiteam abfoluté

pcns zterhz teatu àbíolvat ; non veró

3-

folàm declaret effe abfolutum.

3. Per

"

petly Quacuso,, &c. Matth.18, ut patet

ex didis,& non tcftrinxit àdfola peccata,

fnodtim mere precationis expreffaSacra-

j

mentum anfullat, 4. Dcfa&to profe-

tgoiéc refizinxit; quatdo eam dedit.

li

tenda

PÍFfff 4

:

»966

ZRACT ATUS YIIIZ Examen t,

renda eftper modum indicativum.

,l

&us Sacramenti ex parte parnitentís , cu-

Mcft

dod tamen non eft de effentia.

jus a&tus materialiter. fe habent in hoc

Sacramento.

Etad 3, ait ; Solus DE.

hum

Ratío Y.p. cum noftro Aravío e(t

communis regula juris: Sigularzs ex-

us per auctoritatem & àpeccato abfíol.

véqi

stf

£eptío fermat vegulam im contrarium.

vit & peccatum remitit, Sacerdotes ta--

- Sed Concil, Flor.1n decreto Unionis tra-

1titcol

men utrumque faciunr per minifterium,

dens do&trínam univerfalem de Sacra-

inquantum verba inftrumentaliter o

hr Q

PC-

20l

mentis Nov& Legis, ait, illa peifici re-

rantur in virtute divina.

bus & verbis fimpliciter & abfoluté, ex-

Tandem ad j. ait : 1fta *e:gpofiriïov,

j

h

u

cepin'.]uc folàm Matrimonium, de quo

Ego teabíolvo,id eft;abfolutum often-

ait, quód regulatitet perficiatut verbis ;

do , quantüm ad aliquid quidem vcra.

T K

A pet

fubindicans, illud poffe etiam perfici fi-

. eft, non tamen eftperfecto; Sactamen-

nis confenfum exprimentibus, .Ergo

A ydal

ta enim Novz Legis non folàm fignifi-

* t

deomnibus aliisSacramentis fentit,quód

cant , fed ctiam faciunt, quod fignificant.

&üxadh

debeant perfici verbisproprié di&is.

Uade ficut Sacerdos baptizando often-,

. Pars patet ex Trid, cit,in R;ad

^QHntum

dit hominem interiüsablutum per verba.

Q.r. n, z, in hoc Tra&d.. E Ratio eft :

& facta , & non folüm fignificativé. fcd

//A D7 D

i

Juxta communem S. T hom. & Theolo.

etiam effe&ivé , ita etiam cüm dicit,

:æiïio ff t (;

gorum doctrinam Sacramenta Novz Le-

Egote abíolvo , oftendit Hominem abfo-

gis (adeóquc etiam eorum partes , qua-

lutum non folüm fignificativé, fed et-

"h ht

Atl

rum una eít forina ) id efficiunt , quod

iam effc&ivé, HacS. D..

EM

| [ignifïcaht: Sed predi&a verba fignifi-

&atro 4. p. Quja ita habet tocius Ec«

cant abfolutionem à vinculis.

Ergo &

clefiz praxis.

UT

cfficiunt, puta , efficienter inftrumenta-

Ratío g.p. Nam etfi illicita, valida

u M'C(L'nc

DO

liter, DEO juftificante per modum

:

tamen effet ab(olurio data. per formam

caufz principalis.

imperativam, v.g. z4Ufolvatur foanues

Adltyl

Ratio 3. p. Juxta Tri

d. Abfolutio eft

á peccatis , quia per modum imperati-

:W.mmif]j t

a&us judicialis : S:d deprecatio, càm

vum adhuc filvatur ratio actüs judicia-

i

fiat fapplicando ; non eft a&us judicialis.

lis, -& eft folüm mütatio materialis,

M

«

*

Ergo,

Ergo.

:J.wa lts l

Adftipulatur S.'Thom. a, 3. ad z. di-

QUAER O IV. Quilnam eft genui-

ffa.'i t (

"cens: In facramentali abfolutione non

nus fenfus verborum Abfolutionis?

T

fufficeret dicere , Mifereatur cui omni-

IIX. x. Eft hic: Ego tibi bac judi«

st

D

7. otens DEus, &c. Vel, Abfolutionem

ctali fententià , quautum eff ex me ,cum.

4 OV

& remiffionem tribuat tibi DEus , &c.

fero gratiam vemiivam peccatorum.

Ptfit

Quia per hec verba$acerdos abíolutio-

Vel, Zrnpertier Sacramentums quantum

2*l H

"'J

nem non fignificat fieri , fed petit ut fiat,

eft- de fe , abfalutiuum. àpeccati; s. Licet

" teee

Pramittitur tamen infacramentali abfo-

per accidens ex parce fübecti , vl ob in-

Af

?

d

a&u. non conferat,

3

Mu

lurigne,talis oratio , ne imgcdfacu:xe&'e- difpofitioncm .ejgg,

Et

H

Va

i

M

I

De Pearteuia.

967

d

Et hic f&nfus etiam falvatur , quando

34 2. Suppofito etíam þqcbäto hoc

h

hocSacramentum eft validum & infor-

Sstramentum non eft fimpliciter necef-

me , de quo inirà.

Vel quando pani-

farium in re, fed fiin re haberi non pof-

?

tens confitetur tantüm peccata

für, fufficit ejus votum feu defiderium,

!]

(jam fe-

mel rité confeffa,

Ita declaratur in. Trid. Self, 6. c; 14. &

— Ratío: Quia , ut folet dici, Verba de-

Seff. 14.6,4.

À

0?;

|

finitionis non dicunt a&um , fed poten-

2 3. Non eft fimpliciter in eo cafu

tiam.

neceffarium votum explicitum hujusSa-

li

i

» Oppouo : Ergo hoc Sacramentum fub-

cramenti; quo ( dum ejus memoria oc-

fiflit , licét posnitens ftudio tántüm con-

currit). przter dolorem de peccatis ex-

eatur peccatum dübium , aut exifti-

preísé proponas datá occafione confiteri,

i

matum , velaliquod morrale fcienter &

fed (inon tecordetur quis peccatorum ,

fine rationabili cauía. omittat,

Prob.

fufficit defiderium feu- vorum implici-

(

n

Quia tunc adhuc verificatur feafus for-

tum inclufum ín actu dilc&ionis DEI fu-

lt

4&, quantum eft de fe , abfolutive,

peromnia.Velfà quis de hocSacramente

wbg

"d foc negatur illatum , cum proba-

nihil fciens ; recordeturtamen peccato-

il

:

tione.

rüm,&de iisferió doleat feu contera-

IGl

b

Ratio fl : Quia deeft materia effen-

tur & firmiter proponat emendationem,

tislis , hec enim cft confeffio & dolo: de

&atio : In tali propofito & dolore im«

w

peccatis, non rantüm dubiis & cxiltima-

plicité continetur propofitum confiten-

di.

USE«?

tis ,(ed reveracommiffis: & quidem de

omnibus inïcgrä : inregrizare faltem for-

De precepto Confeffionis in certis

mali.

Nectunc vetificatu: forma ; hzc

temporibus& cafibus fpecialiter agetur

vzliäl

;

enim abfoluté data, quantum cft de fe,

infià in proprio loco Exam. 4. n. j , &

E

g. -

fe

folàm eft collativa gratiz remiffive pec-

MM-

cati commiffi , non autem peccati com-

QU &R O VI. Ponitentia eftne

"jïf'iï

d

miffi fub condi:ione fi commiffum fit,

virtus ? an fpecialis, & qualis? quod

dum fcitur certó commiffüm.

iNec eít

j

ejus obje&tum, & fubje&um? De quo

temiffiva unius lechalis peccati fine alio',

$. D. q. 8 $. per 6. art.

ec peccatí rité. clavibus Ecclefiz non

X. Ante R. vide fuprà de virtutibus

j

in communi; definitiones virtutis Tract,

Tuübje&i , ut fieret in pofito cafu otmiffic-

his peccati mortalis.

i

4.Exam.1.n,2. [tem n. 7. quód alia

7]

d

QU.JER O V. Hoc

Sacra;ïxept'um

fit virtus infufa , alia acquifita. E ibi-

e[tne de neceffitate falutis?

fh

dem , alia fit virtus per fe , alia per acci-

IX, p, r, Hoc Sacramentum. non

i

dens infufa, Ecn, 10. qüomodo virtu-

u

tft abfoluté neceffaiium omni homini ,

tes morales confiftant in medio , quotu-

[

fed folm cxfupäo'fïtionc, (i peccaverit.

plex fit hoc medium.'

- Ahom. , $.

2

W. I. Panitentia eft vera vittus, vel

,

Ratio:

Qii

in r,emä:f

actus virtutis,

uia cft inüi/:utum

A

! [ n dium pecc

ati,

o

CORACZATUS YIIL Examen t,

969

ld

Ratío patet applicando. definitiones

Declaratur ex S, Thotm,a. 2. in c, di-

cente? Species habituum diftinguuntur

du

virtutis fuprà locis citatis tradiras.

Declaratur alteriüs ex S. D. hic a. 1.

fecandàüm (Pecics aQuums; Etideo ubi

il

ET.

dicente: Posoitere eft ; de aliquo à fe

occuirit fpecialis a&us laudabilis , ibi

neceffe eft. ponere fpecialem. habitum

imdto

pfiüsfa&o dólere , dolor autem vel tri-

ftiria dapliciter dicitur: Uno modo fc-

virtutis, Manifeftum eft autem , quód

Qu o

Mi PW

cundüm quod eft paffio quedam appeti-

in Posnitentía ínvenitur fpecialis ratio

cüs fenlitivi, & quantàüm ad. hoc poeni-

a&üs laudabilis, fcilicet eperari ad de-

t ho

zentia non eft virtus, fed paffio. — Alio

ftru&ionem peccati pratcriti , inquan-

siitur

1.

modo fecundüm quod confiftit in vo-

tüum eft DEI offenfa 3 quodnon peiti-

Junrate, & hoc modo cft cam quadam

netad rationem alterius virtutis, IIn-

d.

ele&ione , quz quidem fi fit re&a, ne-

de neceffe eft ponere , quód poennitentía

apijg

eftfpecialis vittus, Hzc S, Do&or..

At

ceffeeft quód fit a&us virtutis; dicitur

enim in 2. Ethic. quàd virtus eff habirus

In R. ad 1. $, D. ait; A Charitatede-

- il

ele&ivus fecundüm rationem re&am.

rivatur aliquis actus dupliciter : Uno

Säm*.?æ

Pertiner autem ad rationem rectam , ut

modo ficut ab ea elicitus; Et talis actus

lïmsfpeci;

Á

aliquis doleat, de quo dolendum eft , &

virtuofus. non requirit aliam virtutem

kaaloperj

At dariy

co modo, & fine, quo dolendum eft,

prater charitatem: ficut diligere bonum,

gaudere de eo , & triltari de oppofito,

Hldülü de

Quodquidem obfervatur in poenitentia,

dc qua nunc loquimnr: nam peenitens

Alio modo aliquis a&usa charitate pro»

t fs

cedit , qua(iàcharitate impetrawus, — Et

M

affumit moderatum dolorem de peccatis

fic quiaipfa imperar omnibus virtutibus

fott dj

præ:cxit*i'sxcxumim:entione removendi ea.

IInde manifeftum eft, quód Poenitentia

(utpote ordinans eas ad finem fuum)

Amcefyi

rÍ,veleft vittus,

a&us à charitate procedens poteft etiam

de qua nunc loquimu

*ilffiüf qllldä |

veleít actusyirtutis, Hac S. D,

ad aliam fpecialem virrurem pertinere.

Rn

.In R. ad 3. ibidem airS. D, Dolere dé

Si ergo in actu Pocnitentis confideretur

TT

fola difplicentia peccati prateriri, hoc

co, quod priüisfa&um eft, cum intenti-

] Ff c[i

one conandi ad hoc , quod factum nen

immedioaté ad charitatem pertinet : lic-

tetin.

fuerit , e(fet (tualtum : Hocautem non

nt & gaudere de bonis prateritis, Sed

! "Thurte

intendit paénitens, fed dolor ejus eft di-

intentio operandi ad delctionem peccati

f U

fplicentia feu reprobatio fa&ti pratetiri

prateriti requirit fpecialem , y,t??tu;s?n)

" ,m i(iz t

fub charitate.

cam intentione remoyendi fequelam

Rib l

(cilicet offenfam DEI.& reatum

In R.ad 2.ait: Poenitentia habetqui-

ipfius ;

Hec

T

cena.

Ethoc non eft ftultum.

dem realiter generalem tnateriam , in-

N

ïittus,ï

quantum refpicit omnia peccata : fed

S, D. Quid fit paffio, vide fuprà Tra&

h

Tif

4 Exam. T. n $.

tamen fub ratione fpeciali, inquantum

Mitdte

ELAMEUA Poenitentia eft virtus fpecialis

fcilicec füntemendabilía per a&um ho-

N

)

ücim

abomnibus aliis fpecie eflentiali diftin-

mínis cooperantis DEO ad fuam ïju.üi-,

M

&a.

ficationem.

n

b"ï"iüm ju

-

"A

2De '-Pænitmtis :

969

nj

1a R, ad s. ait: Qualibet virtus fpe-

eó quód juftitia eít æqua'ätas' quedam,

iud

€ialis formaliter expellit habitum vitii

quod ipfe vocat juftum politicum vel ci-

Ebl

oppofiti: ficat albedo expellit nigredi-

vile, có quód'emnes cives equales (unt,

tl

nemabeodemiubje&o. SedPoniten-

quantüm ad hoc , quód immediaté

mj

^ 'tia expellit omne peccatum effe&ivé,in-

fant füb Priacipe icut liberi exiftentes,

Id

|

quantum operatur ad deftru&ionem

Juftam autem fecundüm quid dicitur ,

il i

peccati , prout. eft remiffibile ex divi-

uod eft inter illos, quorum unus eft

vuidu

fa gratia homine cooperante. Unde

fub potcftate alterius , ficuc fervus füb

domino , filius füb patre , uxor fub viro,

m

non fcquitur , quód fit virtus generalis.

NT

Hac S.D.

Ettale juftumc

aderatur in Peeniten-

iM

|-

Xl. g. 3 Vittus Poeritentiz eft fpe-

tia. IInde peenitens recurrit ad Deum

muus, J

d

€ies (cu pars juftitie gimpcrfc&a tamen,

cutn emendationis propofito ficut fer-

S. D(Wl Í

Gve potentialis.

vusad dominum fecundüm illud Pfalm,

m

Declaratur 1.p. ex S. Thom. a. j.in

122. Sicut oculi fervorum in manibue

€, dicente : Pcenitentia non habet, quód

TE

dominorum (uorum , íta oculi noftri ad

lss

- fit vittus fpecialis ex hocfolo , quàd do-

Dominum Deumnoftrum, donec miíe-

i

etde malo perpetrato (ad hocenim fuf-

reatur noftri, E ficutfilius ad patrem

xmp ficeret charitas) fed ex ee quód Poeni-

fecundüm illud Luca x f, Pater peccavi

tens dolet de peccato comilílo, inquan-

incelum & coram te,

Et ficat uxor

eoppole -

tum eft offenía Dei cum emendationis

a

ad virum fecundüm illud Hierem. »

. propofito, Emendatio autem offenfz

Fornicata es cum amatoribus multis: -

m ^

ysii

contta. aliquem commiffz non fit pet

tamen cevertere ad medicit Dominus,

folam ceffationem offen(z , (ed exigitur

Hec S.D.

fgn Es -

quddil

ulterids quzdam recompenfatio , que

- Quid ütjuftitia

& fpecies ejus , vide

habet locum in offenfis in alterum com-

m p

füprà TraG- 8. Exam. z,n.4. Et quid

E

miffis, ficut & retributio: nifiquóàd re-

fit effe patcem fabjeGtivam vel potentía-

c.onf&&uer:fx

CM

compenfatio eft ex parte ejus qui offen-

lem juftitiz, vide ibid.n.f.

dit(utpote càm fatisfacit) retributio au-

XII. 5:.4. Poeenitentia eft virtus mo-

vt ï

tem eft ex parte ejus;in quem eftoffenfa

ralis per fe infufajfeu fupernataralis,

ug:ilii- þ

commiffa, Utrumqueautem ad mate-

Ql

P

1.Pars patet applicanti definitionem

tiam juftitiz pettiner, quiautrumqueeft

vitcurismoralis fuprà traditam Tra&.4.,

ïicm«"w"fa

"

commutatio quzdam, Unde manife-

Exam.rz.n.2, Porró quomodo Pceni-

j

y

flum eft, quód Penitentia fecundüm

tentia. confiflat in medio,, e

m

1

j

]

xphcarum

,

x

-

. quod eft virtus, eft pars juftitiz.

eft ibidem n,z v,

m!(.j'.'ïm )

n

Declaratur 2.p.ibidem: Sciendum

Ratío2.p, Virtus, quz ex fua riatu-

"

j

quód fecundàm Philofophum in £. E-

