opus operantis non fit Deo gratum, cüm

fa partialis ad eundem effectum.

fit malum ; bene tamen opus operatum

Quid f figt duo opera; pro eodemdie

. ftilicet fatisfa&iones Chrifti & San&o-

támen?"

Qu

1üm, quz füntinfiniti valoris; corum-

Dico, Poffe qnem eodem die. diver-

Que intuitu peena per Indulgentias remit-

fis horis per diverfa opera plenariam ob-

n

dütur. Eoc tamen folüm verumeft fub

tinere indulgentiam ; fi tempore inter-

vam contraxérit poeDam tem-

r

medio no

Vj

süiïig&iqqg anté data ex Dellarmino.

Bbbb bbb 3

poralem :

H

:

ri18

TRACTA TUS XIP, Examen s.

oralem.per peccatum,; de quo pceniten-

.ve defun&is

applicandi , fruftrà eis

*

d r

tiam egit.

plicantur.

lnn4 ]

«Ratío: Quia adfunt omniaad lucran-

/Ratio : Qu

ia Indulgentie Mu ope-

ln C

dam Indulgentiam requifita,

;fantur -ultra intentionem concedentis,

uiomtni mortali & vensali culpáim-

«utpatet.ex mox adduáiis verbis $. 'T'ho-

iil

a.

t mpot

muuis in eoinflanti, quo indulgentiam.

dcqodà

eftlucratus, moritur, .nonne. c,ontinuö

Hnme.3, ?,Ut;Indulgääiiæ applicatz alte-

Arumtend

in czlum evolat ?

i profint, debet uterque, nimirum ap-

Afrmo, Ratio.efl: Quianulla obflat

ts lünt

iplicans & recipiens, .éffe in ;gratia , in

vlatmer

remoras nimirum necculpa , nec pcena,

Sententia probábiliori.

ut cafus fupponit.

a p

-Ratio: Nemo poteft alteri lucrari vdl

dutem

XCV. Requiriturne iatentio per hac

applicare Indulgentiam , nifi priüs-eam

opera lucrandiTndulgentiam ?

li. B

fecerit fuam : Sed non poteft eam face-

4Díco; Actuális intentio-non éft abfo-

re fuam , .nifi fit in flatugratiz, utantd

;ä:re Tàj

luté neceffaria, - fed fufficit habitualisaut

8b D.

ditum. ;Ergo.

sbíüfie

interpretativa.

"&. 4 Indulgentiamaivis& defunais

iRatíio: "Tum quia Papa concedens

concedi poffe, definitumeftà Leone X.

Afl

*tt d

Indulgentíam non cenfetur aliam inten-

contra Lutherum , & id probat Ecclefiz

tionem requirere, «cüm Bulla aliam non

(u[kit,quöd |

praxi. Verüm diverfimodé utrisque

T thefan

exprimat , fed folüm dicat , Indulgen-

conceditur, nimirum,vivis.per modum

"

tiam .concedi, pié vifitantibus. v.g. 'Ec-

i l E

fententiz, feu judicialis poteftatis , eos à

At r

clefiam. ;Ium etiam, .quia.nec Indul-

poena ábfolvendo; defun&isver folüm,

ldl

gentiz. natura exigit aliamintentionem;

:;depgecativ&,pcrgmodum'fuïïragii, auxi-

Si enim unus juftus alteri etiam ignoran-

dii, velfolutionisDeo fa&z per oblatio-

Krtadys

tifuas fatisfactiones :applicare .poffit ,

nem fatisfa&dionum Chriíli & San&o-

B'ff fáena

etiam fummus Ecclefiz .Paftor ;poterit

:tum ex Thefauro Ec

As qi]

homini ignoranti à fenübus álieno, jam-

;acceptat.

d;üæ , quumDeus

iptri,

à

jam morkuro thefaurum Ecclefiz appli-

ARatioaflHns Differ

€.

;iifiæ-äl: Quia ab-

TL

care.

z

(qulftls ]f

4olutio judicialis eft a&us jurisdi&ionis

QU Z R O VIII, :Poffuntne ?Indul-

inSubditos, & .de illa'im;cllfgïtuxr illud

mxmm h

30 d

enuz à lucrante aliis communicari,

"Chrifti, :O wodcunque folveris faper ter«

4f v

*tiam defunctis? .aut à Papaconcedi pro

ram, non dixit fub:terra: Sed defun&i,

Pureatotio?

"lf [

-cüm fint extra forum:Ecclefiz , non funt

E

XCVL;m. d. S, Thom.'híc q. 27.

-ampliüs Subditi

Wlon

iErgo. .Ubi

g'gs,, bene tamen vivi,

T

a. 3. ad 2.ait : Jndwlgentia mon, potef ap-

N

["]US l

plicari ad.dliquemanfi ex intentiam,.:ejw,

Nota;quód ahimæ'Pufgatofïi vivisfint

Pl'o Y

qui dat Indulgentiam.

E

t

junitz vinculo Fidei & Charitatis , tan-

&« 6, pmba]

Re. 2,Si Pontifex:

jon.conceffit fagu'l-

quam membra'cjusdem corporis myfli-

D] pro

* f

tatem lndulgentias;alterijiive vivo fi-

€«& Unde S, Aug.l, 10.de Civitate.

€.9,

um |

*

ait:

N iuxti b[

1119

D Iidä.fg?ntiü:v

aft: Neque etiam piorunranimz defun- — tis tamen meritis eorum (quibus appli-

d

&orum ab Eccleíia feparantur , quz eft:

cantur ); dum erant in via.

Regnum Chrifti: | Qud de causá noftris.

Ita: S. Auguft.. in lib. de cura pro

JJ

lv

bonisoperibusjuvari poffunt:.. Et quam:

mortuis, dicens: Quód Indulgentiz &

vis utpote per fidenrambulàntes) fint:

fuffragia: illis: folis defunáis profunt;

"

adhucquodámmodo-Viatores, ultrà ad:

qui inlfac vita meruetunt;

u in Purgato-

Patriam tendentes,. non tamen omnes

rio hxc illis prodeffent..

ji

à

*

viatores fünt fübditi Pàpz',. fed foli illi,.

Ratio efl'eadem; quz pro R. $. Quam

] i]

qui fünt membra vifibilia ovilis Chrifti ,.

confirmat:communis: zftimatio : Fideli-

W

i

quod Papx pafcendum eft'commiffum ::

um ; qui etfi alicui defuncto applicave-

di&a autem unio per charitatem eft in—

rínt indulgentiam v: g: in. Altari privi-

legiato;. non tamen ideo ceffant ab aliis

vifibilis. Porró ut Papa eis poffit con-

«

cedere. Endulgentiam: per* modum: fuf-

Miffis &- füffragiis eidem ' applicandis.

Ál

fragii, Deo ex Thefauro Ecclefiz offe-

Nam poteft Deus ob certas cauías ; infi-

rendo fufficientem folutionem; pretium;

nitz fue Sapienti notas; pretium pro'

(

"

$

34

liberatione- animz: oblatum' recufare ; .

feu fatisfa&ionem . nonrequiritur, quód

e)

liabeat jurisdictionem in defün&os ,. fed:

licét fit adequatum; cum ex juffitia non'

k

füfficit;quód habeatà Deo poteftatem in:

teneatur: acceptare:-. Ergo ficut' magis:

u

di&um thefaurum ,. uti Babet ob ratioz

probabile eff, quod effeétus Indulgen-

N

nem in hoc Exam.. ante n:81: datam..

tiz pro defunctisnon fit infallibiliss ita :

qu

Debet tamer concedi, quód conceffio:

magis pium eft ,. pro iis: fuffragia conti--

]

nuare.--

Indulgentiarum prodefunüis , licét non:

[

fpe&tet ad poteffatem jurísdi&ionis, fpe--

Confitm:- Qüia ex oppofita fententía:

W-F

&et tamen ad poteftatem quandam cla--

fequitur; quód Papa Indulgentias mul-

ni

vium, quà Pa

tiplicando brevi' tempore Pürgatorium:

pu

pa me'mb'ris Ecclefiz Cx--

lum aperit,

poffit- evacuate.-

—XCVII. £. f. Licet poiïiïs*omnïäus'—'

Oppono 1.Indulgentiz tantumdonant, .

D

requifitis Indulgentia in' vivis infallibi-

quantunr fonant :- Sed fonant liberatio-

Dj

liter habeat fuum effe&um

nemanimz.. Ergo..

r

jta:n defun&is,

, non tamer:

2. Quia' aliàs Papa: Fideles: decipe-

yh

Ratío : Quia Deo libetum eft, di-

"

ret, promittens dare ,. quod: non da-

&vum fuffragium vel folutionem admit--

tur.-

J

tere; velnon, cüm ad hoc ex juftitiafeu:

I)

Ad nirumque K. CümCorrado, quàd.

virtute alicujus promiffionis non fit obli-

Indulgentiz pro vivis tantum donant ,

atus.

Pro quo

quantum fonant, quiafüper eos Papa

Át

-& 6. Probabiltus eft ,

Bouad Trdol:

habet auGoritatem, cüm fint ejus foriz

(l

b.

geniz pro defun&is datz fuum cffe-

pro defun&is veró facit Indulgentias fo-

u

^ &um íolüm habeant ex' mifericordia

lüm deprecativas. Nec Papa ideo de-

.CJ-

i

D & juxta beneplacitum ejus; atten-

€ipit Fideles , quia concedit, quantum

fote&. ;

Néaus

Yr120

TRACTATUS XI£. Examen 3.

poteft, Sed fpgrté multx animz crunt

nonicas translato .,

Communiter non

de numetro eorumi , qui ita dece(lerunt,

»'? QUIER

transfertur Indulgentia ei annexa.,. (ed

v oafrts

«tt non: meroerint illic relevari» e quód

hzc eft lucranda die ordinaria.

*

t, (jut

dn hac vira*ex cordis fui duritia fuffra-

Ratio. : Hxc cenfeur effc mensPope

— li.

giorum vix fuerint memorcs, & pro pec-

tificis , quam probat praxis Fidelium de

31

catis: fuis fatisfacere neglexerint, ut

tali translatione nibil (cientium. . Et ita

itinet n

proinde divinà nleifcente. Juftitià. nec

patet in fcfto Annuntiationis B. V. dum

il

JDeus acce

z

celebratur in . Flebdomada. Sancia,

uod NE.

ptet fuffragia pro eis ablata.

At pf

Sacro & Officio Canonico sranslato poft

-InTerran

XCVIII.

uid ff talis atima , pto

Pafcha.

ränuncupa

na fiunt Indulgentiz & fuffrggia,, bon

3. Fe&o:e.ïiam»quoad forum ttan$-

ii E

effet in Purgatorio?

lato in diem , quo totus populus à fer-

hi Ca

iDizo : Quód Deus ea applicet alteri;

vilibus ceffat ,.& in quem R ubricz trans-

m bell

ii tamen is , qui fuffragia applicavit,

fezri volunt ,. transfertur .etiam indule

* Vr |

ántenderit ea alteri determinatz .animz

entia,

4

2 nf

applicare , fi prior non indigeat vel non

Ratio & exemplum eft. idem, quo

d an-

i5 fulle

fit.capax.

té pro R. 2., & tunc trànslatio eft por

Ex quo Sequitur , quód Indilgentiz

pulo publicanda.

L ngl [

)

tm

A

3PPU«

& fuffragia particularia pro determina-

£. 4. Si fefta .prïmairïorum.Sath-

^

)

j

tis animabus füfcepta , accedente Dci

SHO COf

rum.alicujus Religionis joxta tenorem

m (

acceptantis mifericordià:. non. profint

Rubricarum à$ede Apoftolica aïpp,rqþgi;;-

nifi illis , quibus in partiöulaxï .applä-

tarum transferantur .in. diem ; qui non à

zmw;s(g i

cantur ; Ideo enim à fummis Pontiti-

populo , fed à folis R eligiofis eorümque

cibus conflituuntur Altaria privilegiataz

familiaribus., .ceffando à fervilibus.co-

I

g

ficut communia Ecclefix fuffragia pro-

litur , :cre

:

do etiam transferri Indu!ggni-

funt Eidelibus defun&is in. communi

tias,

quoad refrigerium & ;l'ih'efa'tion'c.»m, à

atto :

'Q;&iafpiä(credendu;m eft hanc

peena,

€fle mentem, Pontificis.

Quod etiam

QUAERO IX.

ïI'f:ns!ato fello tans-

colligitur ex Bulla Gregorii XIII. con-

ferunturnelndulgenti ?

h

ccffa Minimis, in qua ficlegitur : Cüm

mac

XCIX. & x. Certum eft

í

D

Feftum, S. Franciíci de Paula poft Octa-

fefla aliqua per au&toritatem Ecclefiz

vam Pafche trapsferri foleat, & ideo in

fixé translata fint, uti plura funt, de

dubium verti.poffet , an Indulgentia.die,

uno die in alium , finr fimnl translate

q»9 feflum transferri. contigerit, à Fi-

Índu!gentiz.

L

delibus adipifci poffit ; V.olamus & de-

Ratto.; Q'ia.

hzc cenfetur. effe mens

claramus , ,ut translata effe cenfeatur,

Ui

Summi Pontificis.

*

e&ül

&c, Declaratio autem non facit novum

& 2. Fefto.feri non quoad forum,

a

jus, fed an;iqp.um;sxpäggt. Etgo;

fod quoad folum Sacrum -,& horas Ca-

Cflnl

t

pE

— De Indulgentiis.

iI2f

equivalere 20. ctuciferis mon'etæ no-

l

QU!ERO X. ngd eft Bulla Crucia-

firx.

tz, five , ut alii vocant, fan&z Crucia-

q

tz , cujus fzpe mentionem faciunt Do-

5.3. Hanc Bullam non folàm pof-

&ores 2 ao

funt impetrare Incolz Hifpanig, fed &

I

C. && 1. Vocari Cruciatam , quia

Peregrini, eyusque Prw:legus frui per

(

annum tantüm , nifi dent iterum duos

la

continet Indulgentias fimiles iis , quas

(

Urbanus ll. conceffit infigoitis Cruce

argenteos pro anno fchCHtC.

tubeà, proficifeentibus ad recuperan-

Quas gratias ac privilegia hzc Bulla

Puü

dam Terram San&am ; quorum expedi-

COnccdat, videre eft in Au&oribus, ma-

tío nuncupabatur Cruciata.

ximé fopams , apud quos folos hzc

Ia

Inter alia habet omnes &

lll

&. z. Eft Bulla, quam Papa concef-

Bulla viget.

i

fit Regi Catholico rïxf)amarum in fab-

o

fingulas Indulgentias Stationum,

fidium belli contra Infïdeles , conti-

Q-omodo hzc Bulla vindicetur à Si-

i

nens varia & utilia privilegia.

Dii-

moma, videri potefl-ex di&is fuprà ín

tur, concef/z ditlo Regi ;

Quia, ut quis

proprio loco de hoc vitio.

Non enim

Q

illius Bulle privilegiis gaudere poífit,

datur tempora!e pro fpirítuali , — nec illis

pC

debet Regi dare flipem feu certam pe-

duobus argenteis emuntur Iudulgenuæ.

cuniam applicandam , non regio faftui,

fed ficat pro aliis Indulgentiis injun-

d

fed Bello contra Infideles,

Hzc Elec-

guntut certa opera , etiam eleemofynze

QO

mofyna Cut alii vocant, valet duos Ar-

in pecuniis dandg , & hoc absque Simo-

9!037

y t

Benteos feu duos Regales » quos dicunt

nia: Ita elt& in præfcnn.,

i

n

m

äääääääääääääääääääüäää:üïäïäf?üs*ää

lfj

|

(l

s

EXAMEN IV.

| i

m

iB

ïDeSacmmmto Fxtremæ Untiionis. Dequo S. D.

1j

agzt n Supplem. a q.29. t[iyue dd 33.

i

énclufroe.

1" gh

j

UJERO 1. Extrema Un&io

CL Refpondetur Affirmativé. ad o-

fulls k

eflne verum bïovæ Legis Sa-

mnes Qæütx partes cum S.Thoma hic

gt

b

cramentum , 2. immediaté à

q.29.a. 1. & 2, & 3.

Q

Chrifto mlhtutum, 3. & unum

I. Pars patec tum fuprà Tra&. vr,

Pecxe infima ?

oU

Exam.4. d.41. ad Q. 9^ Tum ex Epi-

Cccc ccc

ftola

us

3122

TRACTATUS . XIF. Examen 4;

ftola S. Jacobi ab ipfis hzreticis recepta

Ad boc DD. varié refpondent. Sen-

(

ut Canonica c. g. ubi ait : Zafirmatur

tiunt aliqui , effe inflitutum . Marci 6..

atbl

quis ex vobis, inducat Presbyteros Eccle-

quando Apoltoli funt miffi à Chrifto

, ddl

f ». & orent [uper eum , ungentes euuz

cum: poteítate fanandi infirmos per fa-

«liio d&

eleo 11 nomine Domini , Cj oratio fidei (al-

cram olei un&ionem ; fed hec fententia

Vab

vabit infirmum , cf alleviabit eums Dao-

non fübfiftit , quia illa un&tio non otdi-

sidins;

mzwm y C ff in peceatis fit, vemittentur

nabatur immediaté ad. falutem animz,

ibfios

€7»

fed ad curationem corporis per gratiam

Ms ex.

Quibus vetbis exprimuntur omnia ad

miraculorum , adeoque non erat Sacra-

x

mentuny, Alii tenent effe inffitutum

Sacramentum Nova Legisab ipfisetianr

TT

hzretiejs requifita. r. Ut fit fignum

in no&e Coenz , ut indicat Pontificale

t Dins j

externumr, quod eff Ca£fíe & Oratie.

Komanum , docens ,. Chriftum Domi-

ntes u

z. Kitus non ad veterem , fed ad novam.

num eà node benedixiffe Chrifma &

tealtvum

Legem fpex&ans ; & flabilis ac perpetuus ;

Oleum infirmorum. Verüm probabilius

non enim fuit in Veteri Lege , nec eft

eff , quód. fir à Chriflo inflitutum poft.

; Wüjus M

Mrorlendo

zeftrictus ab Apoftolo: ad: certum tem-

Kefuürre&ionem: unà cum: Sacramento

- 5 t uiten

Ponitenttz..

5

pus. 3. Promilfio gratiz . quaeft alle-

u dl

viatio infirm? ,. & peccatorum remiffio.

Ratie : Quia hoc Sacramentum eft

x &FW A]ff [

4. Chrifti inflitutio- De qua flatin di-

inftitutum contrta reliquías peccatorumz

ol er

€etur.

Ergo eft. completivum & confummati-

2. Parr de immediata inffituttone

MT

vum Sacramenti Poenitentiz , fupponit-

- t

Chrifli , & quód S. Jacobus hoc Sacra-

Que ejus effe&um , uti & poteflatem re-

tlb

mentum: folün; promulgaverit , fuffici-

mittendi peccata poff Refurre&ionem:

ci)äifpomri

enter conffat ex di&lis in citato Exam. 4

Joan.2o. Apoftolis datam. Ergo con-

x

lo df

n.28, adQ. r. K, 3. &K, 3.

veniens fuit » ut non: inflitueretur ante

illud , fed cum illoz

— OMioy, i

3. Pars probatur s. Hlud Sacramen-

Q

tum eff unum fpecie infima ,. quod fo-

CIIÉ. Quemodo dcfinitur oc Sacta-

[

mentum ?

?

E

tndi

Tüm: habet unicam perfectam fignifica-

tionem : Sed fic eft de hoc Sacramento;

Dico, Definirf metaphyficé fic : Eff

.:utggua tn]

ffäïmhm

la

licet enim habeat plures fignificationes

fignum facrum & efficax gratiz in Un-

DT

partiales propter plures Un&tiones ,. hae

&ione infirmorum fub prafcriptà ver-

borum forma ad fanitatem mentis &

Valore h

tamem conflituunt unicam fignificatio-

U

xem totalenr, ob quam rationem in Eu-

corporis à Chriffo inflitutum, — Vel,

At gnedug

mfuïm)aw

€hariffia dux forme partiales , & du

Eft Sacramentum à Chrifto inflitutum:

QOT

Species confecratz folün:r funt unum

Qu

ad abflergendas peccatorum relíquias..

ul

* itfen

Ípecie infimáSacramentum. Ergo.

Phyficé veró : Eft Un&io facri Olei i

i

r

- Plura de his tra&are fp

4

e&at ad. Cbx'rj

quinque fenfibus infirmi fa&a fuüb pre-

R"!lo

troverfiflas..

Í

(cripta verborum forma;

1

?

Tl

lt

CII. Quanda autem Clriftus hocSa-

QU/ERO II. Qu cft nnteria hujus

Sacramenti ?

.CIV.

) inftituit ?

-

E.

L

IDe Extrema Untizone.

X124

J

CIV. &. r. Materia remota hujusSa-

ufus, preparetur à fammisSacerdotibus,

cramenti , fimpliciter ad illud neceffa-

nimirumEpifcopis. Ergo.

ll

4» Pars pátet ex antiquiffima confue-

tía, eft.oleum olivarum. | 3. Quod ne-

[

ceffarió débet effe confecratum feu ali-

tudine Ecclefiz Orientalis , juxta quam

i

quomodo benedi&tum.

3. Cujus be-

ipfi Presbyteri oleum infirmorum bene-

(

nedi&ionis minifter ordinarius quidem

dicunt , quod non faciunt ex commif-

"

eftEpifcopus. — 4. Poteft ramen fimplex

fione fuornm Epifcoporum , cüm illi re-

n

cament, & velint eos uti oleo ab Epi-

Sacerdos ex commiffione Pap:z effe cjus

d

fcopisbenedi&o. Ergo ex tacita dele-

Yi

minifter extraordinarius,-JTta S-— D.q.25.

:

2,4,& $: & 6,

gatione Paps.

J

Notanda htc eft differenia hujus $a-

1. Pars patetex cit, verbis S. Jacobi.

in

QUngentes cum oleo ; hoc enim eft'maxi-

«ramenti à Confirmatione , cum enim -

jj

mé leaitivum , adeoque fignificat effe-

hzc majorem gracdiz plenitudinem tri-

*hnd

&um hüjus Sacramenti, yinum veró le-

buat,non confertur validé, ni(i in Chri-

M

j

nit mordendo. Ergo.

fmate per Epifcopum benedi&o : aft Ex-

n

trema Unctio ( cüm non tribuat tantam

Dixi autem , ofzum olvarums quia

liquor olive principaliter nominatur

gratie abundantiam ) effentialiter nom

d

oleum , alii veró liguores nomen olei

petit.materiam ab Epifcopo benedictam

ml

accipiunt ex fimilitudine ad ipfnm , fic-

immediíaté , fed fufficic mediaté, feu eífe

Wa

utà pari patét de pane triticeo & vino

benedittam perSacerdotem ex commií-

fione Egifcopi faltem fupremi,

Pomx-

vitis refpe&u Euchariftie. Etficutvinum

f

etfi ubigdénon crefcat, poteft tamen fa-

- .38e. 2. iMateria proxima hujus Sacra-

Qu

cilé deportari , ita etiàm

*

,.ac'.[ï glicendgm

1tienti eft iin&ioex di&o oleo fa&a in $.

(

de oleo olivarumi;

H

fenfibus.-

r

Ratto 2; Partitellex

SThom a. $.

Ratio : Materia proxima Sacramenti

eft , per quam applicatur matetia remo-

l. Quia materia hujusSacramenti non

$

fuit fan&ificata per conta&tum Chrifliy

ta, ut patet in ablutione refpe&tu Bapti-

- [j

ficut aqua in Baptifro , quz non &ft ne-

fmi: Sed per Un&ionem infirmo appli-

(

«effarió henedicenda, Ergo.

catur oleum,

Ergo.

&.

ii

" Dixi, aliquo odo bentdittum i Quia

CV.

4id fj Patochus folàm habeat

u^

h

de valore hujus Sacramenti non requi-

parum de oleo benedi&o, eftne validum

d

I

ritur benedi&io fa&a fub certá verbo-

Sacramentum, fi admiíccat de non bene-

h

y

um formá;ait Gonet ; fed fufficit , quo-

ia

modocunque fiat à debito miniftro, fer-

"Affirmo , valere & licere ; $i admixtie

"

i

vanda tamen eft

3pr..axi; feu ïbenedi&io

fiat in parya quantitate,

:

11

Ecclefiz.

^ORate s Quia modicam admixtum

rpiz

Ratio 3. Partis : Quia convenienter

atahit ad fe benedictionem majoris , uit

eft inftitutim à Chrifto; ut materia Sa-

pátet in aqua benedicta.

yi

hhabest ofeum

5:

Qæjd f Sacerdos :non

'acramentgr.um , quibus Chriftus non fuit

XGcecccc 2

,l?O VUDR -

3&24

TRAÁACTATUS XIF. Examen 4.

novum feu hoc anno benedi&um , fed

(im "

bris debentur. Eft ergo ïnu"ngi:n*äus,

folüm antiquum?

quantó propinquiüs fieri potefl, ad par-

lt

Dico: Licité & validé illo utiturin ne-

tes illas, in

quibusun&io ägri debuif-

f

ceffitate; extra quam eo utendopeccat ;

fet-

D

tdne de

Quia agit contra ritum Ecclefiz,

Eflneiunngendus utet

que oculhs; utta-

du X

Onus corporis paries funt inungendz ?

que auris ?

eaderf

Z

- Dico , Organa $. fenfüum, nimirum

Affirmo, feclusá neceffitate.Tum pro-

aimen

eculi, aures,nares, os, & manus.

pter Ecclefiz confuetudinem füb morta-

Jitte f

' Ratio eft S. Thom, híc q; 32. a. 6, in

li obliganeem ; Tum etíam, quia in

DN:

& Quia quinque- fenfus fünt prima prin-

utraque parte viget virtus potentix.

xtfetud

cipia & inflrumenta peccandi , cüm

Non tamen eft de eflentia Sacramenti,

( nj

enim nihil fit in intelle&tu , quin priüs

Katio:. Quia ex unius partis unctio-

d

fuerit in fenfu, omnia noftra peccata

ne fenfus dicituroptimé un&us, — Hinc

lit: Un

attualia à fenfibus externis originantur.

licitum eft.ita ungere in gravi neceffi-

tate.

!

Atfund

Ergo; inungi debent oculi, propter vi-

fumï; autes propter auditum 5 nares,

Mi [ä

XVL .$gntze ctiam Epifcopis & Sa-

-

&t jllXt

propter odoratum ; os; propter guftum ;

cerdotibus infirmis inungende manus,

tlías

manus, propter ra&um ; qui in pulpis

cüm jam fint un&z in Ordinatione?

tiop f

digitorum maximé vigct.

-"Affirmo. Ratio: . Quia funt, un&io-

1

Jitde ns

-Nota ex $. D. ibid. quàd renes & pe-

nes & olea diveríx rationis ;

Nam in.

desnon fint prima radix, & prima prin-

Ordinatione Sacerdotalt un&to. fit. oleo-

5 i f im

1

Xipia peccati; fed tantüm fecundaria,

Catechumenorum 5 in Epifcopali veró-

ideo eorum undiio non eft deneceffita-

DN

fit Chrifmate.

dH

Oplonem

te: poffunt tamen inungi, ubi eft con-

Sed quid jmdicas de p

raxi, juxta q:ä'ani

ü Tnlo i

fuetudo , qualiter intelligitur. Concil.

in quibusdam Dicecefibus manus Sacer-

lQs

Florent. Sunt & alia membra peccati

dotis aut Epifcopi infirmi ob reverenti-

Kl!/a

(

princpia, maximé quoad exercitium,

am facri Ordinis folhm unguntur exte-

b

:

lr irà

ut, genitalia, fed his sn&io. zom debet

rjüs feu in parte füperiori?

At

«dbiberi , ait S. D. ibidem ad 4. propter

Dicc , Servandum effe. ritum .cujus-

'de P0 [

irreverentian illarum partium & boneffa-

vis Dicecefis, quamdiu Papaillam diver-

acm Saeramentt.,

4 Vlrga)

fitatem non improbat. ]uxtaSylvium in:

Ü n

Quid fi bomo v,g. mutilatus, vel etiam

Rituali juffu Pauli V, edito, .prafcribi-

fi f

tur, utSacerdotiDusmantts nou inu

lga

ndi J

à nativitate careat aliquo tali membro ,

i

v. g. oculo; aure ,

ter interiss, fed exterins,.

npems

TT

)poteft ac debetne ibi-

dem ungi?:

CVII. Debetze U&kio.

fieri fub forma.-

Affrmo. cum S.D.q.32.a. 7.. Ratio:

Crucis ?

RTT

T m

UE

Forté enim peccavit per voluntatem in

JDiíco, non effe de näcefïïtate Sacm-f

RO[

erdine ad illud membrum, & faltem in

"itenrio

menti, cüm id nullibi fit ftatutum, bene

[

graviter-

k

Egdïce habet potenuas , queillis mem- — tamen de neceiïï;atc pracepti

^U

(falcem

Q

;

LA

p E,z-'tremkk U ntiione.

112$

( faltem extra neceffitatem ) obligantis

müfericordiam , indulgeat tibi Deus,

ex Ecclefiz confuetudine,

.

quidquid deliquifti per vifum , auditum,

. Ordo 'Untlionem ab Ecclefia prafcri-

olfa&um, guftum , & ta&um. Itahabet

ptus eflne de neceffitate Sacramenti?

Ecclefia ex Traditione Apoftolorum.

Dico: Non eft. — Rare: Quia illius

Nota, non effe de effentia, ut addatur

ordinis inverfio non tollit perfcétam hu-

ly in nomine Patris. & Filii, &c.

u12

i

jus Sacramenti 'fignificationem..

in hoc Sacramento non fit profeffio fidei,

ANenne faltem . effet grave peccatum ?

ut in Baptifmo: nec confertur fpirituale

l]

"ffirmo , efles quia effet contra Eccle-

robur ad pugnandum fortiter conttaho-

h

fiz confuetudinem in re gravi.

fles SS. Trinitatis & fidei.

Quid cenfes de

quantitate olgi infun-

R. 2. Forma hujus Sactamenti effen-

l

dendi?

tialiter eft deprecativa.

. Dico: Una gutta. non fufficit ; fed

Ratío ex $.'Thom. q. 29, a. 8. in Sed

j

à

debet perfandi faltem pars fen(üs,

Contra. Quia S. Jacobus efficaciam hu-

Rato: Qualibet un&io debet eífe

jus Sacramenti attribuit orationi, Ora-

tanta , ut juxta communem modumlo-

tio, inauit, fidei falvabit infirmum: Sed

ll

Qquendi fenfus verà dicatur unQius: Sed

Ergo.

oratio eft deprecatio.

ad hoc non fufficit unica gutta, Ergo.

Oppono 1. contra R. 2. Sacramenta

(

- Bfine de neceffitate Sacramenti, ut

novz Legis Phyficé efficiunt id, quod

i

un&io fiat immediato contaGu' mini-

J«

firi?

x

fignificant : Sed deprecatio non efficit,

faltem phyficé , quod fignificat. Ergo.

7)

Dico , non efle , fed ad fügiendam

2. Formz Sacramentorum Novz Le-

contagionem poffe fieri virgà oblongá

j

gis producunt effe&um ex opere opera-

veré oleo tin&i3, fic ut veré poffit fieri

to: Sed hoc non convenit deprecationi

t s

uncio.

feu orationi.

Etrco.

füd-ï'-'

- Ratio: Quia in hoc Sacramento at-

d uirumque difting, min. Depreca-

xm

tenditur Un

4.&'-0 , non infhpmentum,

n

tio fecundüm fe fumpta, conc. ; ut fubeft

quó fit.

*

inflitutioni Chrifli, neg. Vide in Tra&.

W

ud P

off untlionem agendum cum

de Sacram. in communi de caufalitate

D

llla virga?

ceorum; T'ra&. 11. Exam, 2.n. 12.

ii

- Dico: Si fit aurea. vel argentea, eft

Nota, quód efficacia hujus vel alterius

þurganda. Pl'OptCl' feverentiam Sacra-

W

Sacramenti non fit menfuranda ex parte

meni, & in fimilem ufüm affervanda,

operis operantis feu Miniftri , fed ex par-

Si fit lignea, eft comburenda, & cineres

t€ operis operati , -& fecundüm valorem

J

Àn facrarium mittendi.

& efficaciam ex meritis Chrifli , cujus

QUJAERO IIL.

Perfonam Sacerdos gerit» Sacramenti

Sacramenti ?

Qux efl. forma hiïuj üs

formam proferendo. Hinclicét de effen-

i

CVIIL g. r. Eft

vhæc: Per iftam

tia orationis fecundüm fe fit aliqua at-

r| fn&am Un&ionem & fuam püffimam

«

tentio ad Deum , non tamem cfl de cf-

)

Ceec ecc 3

. fentia

1126

3

s

TRÁ C'/I' ATUS XIP. Examen 4.

fentia formz hujas Sacramenti ,. ut for-

quod vel mortale vel veniale, quoad cul-

; g

maliter forma eít.

pam tollit ipfum, dummodo non pona-

H

. firmunto

QUJERO lV, Quis eft effe&tus hu-

tur obex ex parte recipientis. Sicut eriam

jusSacramenti , & quando confertur?

igum,

de Euchariftia & Confirmatione fuprà

CIX. Ante R« vide fuprà Yra&.1 r.

dictum eft.. Et ideo.etiam Jacobus de re-

i tm

Exam.4. n.47. quid in hoc $acramento

mifione peccati conditionaliter loauitur

) i'rnkntiam H

fit res tantüm, Sacramentum tantüim,

dicens, Si in peccatis £it , dimittentur el,

; pitm,

utrumque funal.

fcilicet quoad culpam; non enim femper

äiEud»ch(

s. L, Primarius ac proprius hujus Sa-

Vil

«delet peccatum, quia non femper inve-

cramenti cffc&us eft , tollere reliquias

nit , fed femper remittit quoad debilita-

k Ef

peccatorum , id eft , caufare gratiam eas

tem predidam. THzcS.D.-

TT

tollentem.

Patet ex "T rid. Seff. 14. c.2.

A ;

inedam ;

Exhis Colligitur, quid intélligatur per

ExS. Thom. hic q. 30. a. 1. in fine corp.

teliquias peccaterum, INon enim per eas

"tht y

ait : Principalis effeilus bajusSacramen-

intelliguntut peccata mortalia , inadyer-

'ptio,

i eff remif[o peccatorum quoad reliquias

tenter in confeffione omiffa, vel poft

*(ot lmp

peccati , d ex confequenti etiam quoad

;eam, aut Viatici fumptionem commilfa.

mt,?[;m'ft

eulpam ,fi eam 1nveniat,

Quia aliàs hoc Sacramentum per fe cau-

Mo]ligiu

IDeclarat bboc ibidem :Sicut Baptifmus

faret gratiam primam , .elfcti'iue Sacra-

L li,

eft quedàám fpiritualis regeneratio, &

mentum tnortuorum. Nec intelliguntut

*b fnfi

Poenitentia quzdam fpiritualis fufcita-

peccata venialia, quia & hzc , licét nog

"Ünitie t

tio , 4ta Extrema Undio quzdam fpiri-

primaria, funt tamen propria matería

33, Ef

zualis fanatio vel medicatio. Sicut autem

4

lr

Poenitentiz. Nec obligatio ad poenam

£

«corporalis medicatio prafupponit cor-

temporalem dimifsà culpà reftantem»

poralem vitam in medicato, ita fpiritua-

quia edam hzc fpe&at ad poeuitentiafa

tj //0/ /

lisfpiritualem. Etideo hoc Sacramen-

ratione partis integralis ejus, qu eft fa-

! (æ[?lfm

tum non datur contra defe&us , quibus

tisfa&io. Nechabitus vitiofi, quia hi non

fnum,'m

fpiritualis vita tollitur , fcilicet contra

tolluntur..nifi per a&us oppofitos fzpe

3

Pt p

eccatum mortale, fed contra illos de-

repetitos, Nec fomes peccati, quia illa

MT

;

Á

p *

fe&us, quibus homo fpiritualiter infir-

manet in homine .etiam poft convale-

amatur, ut non habeat perfe&um vigo-

fentiam, Intelligitur ergo torpor quie

flmgm U'ï äl

sem ad a&us vitz, gratiz,velglorie, Et

am, languor , feu debilitas ad operan-

? fl |

hic defe&us nibil aliud eff , quàm qua-

NH efte

-dum bonum, .caufata partim ex przce-

dam debilitas &ineptitudo , qux in no-

dentibus peccatis , mediantibus pravis

N

! !ER()

bis relinquitur ex .peccato actuali vel

.habitibus ; ac difpofitionibus inde rcli-

"at

ïogïüginali : &.contra hanc debilitatem

€is, partim ex ipsá infirmitate corpo-

horao roboratur per hoc Sàcramentum,

tris, partim ex recordatione peccatorum

L M-US

Sed quia hoc robur gratia facit , quz fe-

anté commifforum & ïtentäü'onibus Dz-

PRY

o l C

cum noa compatitur peccatum, ideo ex

amonis.

Nf

I

æonfcquenti ; fi invenit péccatum fïa'ü-

Hinc effe&us thujus Sacramenti «ft

-

aug- —

lz'ï'(ll

m

De Extrema Untliane;.

11ày

augmenmtum: gratim habiualis habentis — $2.2:4.. Quia cümim infantibus ufü. ra-

l

fpeciale jus ad fpecialia Deei auxilia, quae

tionis carentibus non fint reliquiz pece

ul

infirmumconfirment, tum contra di&tum:

catorum, non enim peccárunt pet vifum;

i

languorem , tun: contra Diaboli tenta-

auditum,&c, non funt capaces hujus $a»

lt

tiones , tum ad actuum füpernaturalium

cramentt.

Effe&tus autem fecundarius,.

j

elicientam z. & hoc eft tollere reliquias

nimirum fanitas corporalis, ceffat ceffan-

H

peccatorum. Qusz auxilia exprimuntur

te primario. Ergo.

j

per illud Jacobi Et allewiabit eum Dio-

3. Pars patet ex verbis Apoftoli : In-

j

gunus,

s

ormatur quis in vobis. Hinc licet fanitag

j

n

& 2. Effe&us fecundarius & minüs

fpiritualis fit principalis.effe&tus hujus

Sacramenti, illa tametr non datur; nifs

principalis hujus Sacramenti eft allevia-

tio quedam zgritudinis corporalis , imó

fuppofiti infirmitate corporali , ut patet

HPï

qu

interdum. perfe&a fanitatis. corporalis

ex $. T hom. q. 32. a. 1. ad. 2

tecuperatio , /7 feeundgam: Dei providen-

lit

Bt. 2. Probabilius eft.quód hocSacra-

d

tfam (ut loquitur Trid. citatum . falutz

mentum fit dandum pueris graviter in-

p

anima e:rpedierit.

firmis , quamprimüm fünt doli ac pec-

r

Ita Colligitur ex illis verbis D. Jacobt

cati adeoque & Pocnitentie capaces, licet

T

éit. & alleviabit eum Dominus , non fo-

nondum habeant fufficientem difcretio-

lum i fenfü anté explicato:,. fed & ab

N

nem pro fufceptione Euchariftiz,

ul

infirmitate corporali,

Rato : Quia hoc Sacramentum eft

u

Wl

H 3, Effectus hujus Sacramenti nor

confummativum Sacramenti Peniten-

u

producitur nifi poft ultimam Unctionem..

tiz.

Qu

EaS. Fhom.hic q. 50, a. r. ad 4. dicensz

&. 5. Furiofis & amentibus perpetuis

Quando [unt multa atliones ordinata ad.

Qd

non poteft validé hoc Sacramentum ad-

4

anum effellum » ultima efF formalis ve-

mirriftrari., minis licite. S.Thom.q.32,.

é

hig

ffelin omnium pravedeniium ,. c& agit $n

3.2

viriute eaY um

Et ideo im ultima Un-

J

Katío : 'Fun quïa.fünt ficutpuerr, nom

&lione gratéa infunditur..

quidem ztate,íedjudicio. "Tum etiam

Eumü

o

Ratío ; Quia hoc Sacramentum ante

quia hoc Sacramentunr non. datur nifr

uitimam Uncttonem: non eff comple-

POF

illis , qui illud aliquando agnoverunt , ut

"d

tum, cüin omnes Unctiones fint de ef-

aliqualem: reverentiamr exhibeant, Et

Íeniaejus, Ergo.

T

hoc ad differentiam Baptifini, qui eftSa-

- QUAER O. V.. Quodnam eft fübjc--

€ramentum: extremz neceffitatis , & da-

um capax ExtremeUn&tionis ?

ldfxa'

tur Contra peccatum originale . quod.

CX. m. r. Eft folus homo baptiza-

fon cutratur im nobis ex noflro libero

a

tus, adultus, & infirmus;.

4

arbitrio, ut ait $; D. ibideny ad 2. Ex-

Rátio 1.p.. Quia Baptifm

23

us eft j'aguæ

trema Undctio veró datur principaliter

aliorum Sacramentorunr..

contra actualia peccata, & non contra re-

j

i

- &atío z. p. quam docet $- Thom. q-

liquias peccat? originalis, nifr fecumdüny

D

lp

quod

u

1128

TRACTATUS XIV, Exameu 4.

Y

e

quod funt pef a&ualia quodammodo

ne viserit , & peteret , fi ufum ration

I$

lió: (

fs

confortatz , inquit ibidem a. 4. ad 2.

haberet. Hlinc graviter peccant Parochi

Dixi , amentibus perpetuis , Si enim

(ait Catechi(mus Komanüs) qui hujus

Á

4 Ti

haberent lucida intervalla, in quibus hoc

Sacramenti exhibitíonem differunt , us-

ligbi

Sacramentum recognofcerent, poffet eis

que dum in&rmus fenfu & ratione pri-

dhepltt

in illo flatu conferri, juxta S. Thom. cit.

vetut,

mmcntap

2.3. 1 6;

CXI. &. $. Probabilius eft, quàd fi

mit

iundinf

Oppono : Sufficit , hominem fuiffc in

quis veré fanus hoc Sacramentum fufci-

peccato originali ; quod probatur: Nam

dum4

peret, nihil füfciperet , & graviter pec-

fá daretur homo adultus,ut B. Virgo, qui

caret ipfe & conferens.

folus infit-

E

fxiüia w

jj

totá virà, five ante , (ive poft Baptifmum

Rano : Quia juxta di&ta

nullum peccatum .a&uale commififfet ,

mus eft fubje&um capax hujus Sacra-

UER

illi hocSacramentum poflet validé mini-

menti, ut patet ex verbis $. Jacobi,

um

flrari.

*

z. €. In eodem morbo & morbi ftatu

Ergo.

QT

Ad hoc negatur totu

ni. Ratio eft ad-

hoc Sacramentum non eft iterandum. Si.

3b vl

du&a pro 2, p R. 1. & pro R. 2.

veró flatus morbi mutetur, & mortis pe-

tavel

E. 4. Hoc Sacramentum non eft con-

ticulum effe defiit, poeft iterari , quoties

hr

ferendum in quavis inGirmitate, fed gra-

tedit periculum mortis , modó inter u-

T

vi, fic ut judicio peritorum zgritudo

tamque Un&ionem notabile tempus

"rinigfi

intercedat.

