paite, Nego.

«alü qU(

de Crimine commi(lo in Legatos , Pro-

Iuf

rahu'*f[koll

s

-

/

647

De vite Tuffitie oppoftis..

"

— Ratio.1. p 'Tum quia Corpus Chrifti

dia non proficiant, Ecclefia ejusque Cle-

rus eumalere tenentur..

- eftlongé digniuslocis piis, imo eft ratio

Ratio bujtts partis ff , quia eis incum-

& fundamentum immunitatis: illis con-

"ceffz, Dein fi de Jure Civili. L. unica

bitincolumitatem praftare vitz & mem-

. Cod. de bis qui. 4d flatuas, &c.. immu-

Bris rei ad fe confugientis.

nitategaudeant , qui confugiuntad fta-

XVIIL Cujus autboritate veus ex Ec-

pum,

Si j;uxta;äfh,quos DD.

clefia extrahendus, fiimmunitate/ non

.tuas Princi

«X morte liberetur reus ,. cui Cardinalis

:

-gaudeat E

&

Dice authoritate Ecclefiafticá feu Or-

obviam: fa&us: pileum. fuum. imponit,

dinarii..

;cur non-à fortiori in cafü pofito ?

AW

Ratio 2. p.. elt ,. quia talis proprie non

Ratio: Quia illius fori eft immuni-

:

- dlicitur. confugere adafylum, quod con-

tas ,.€j

usque examen: Hinc fi Judex fz-

celffum folum: eft confugientibus ad ip-.

cularis id attentaret , graviter peccaret,

tenereturque reum Ecclefiz reftituere.

"fümqui in libertatefunt : quomodocun-

QU/[ERO HI. Occidere malefacto-

que ad eam redierint.

Oppono-contra 1. partem. Privilegium

res licetne Clericis, faltem Przlatis, ac

ad:non .elxp.r»ciï'a per coníequentiam trahi

Jürisdi&ionem fzcularem habentibus?

X

non: debet.

XIX.nefp. Quamvis in caufa (anguinis

- Dito:ultta cafum expreffum polfe ex-

non liceat eis judicare, nec quidquam

tendiex.tationabiliter præfum pta privi-

facere, quo Judicemà feinftitutum mo-

veant , ad mortis vel mutilationis execu-

legiantis voluntate.. .

- A4d 2. Cafiin Refpondetur negativ£.

tionem , ut patet ex Jute, C. literis, tit.

d

]"

M

Ratio ,. quia non eft liber., nec ad li-

de Exceff. Praclat. poHimt tamen absque

o

ql

M

bertatem rediit; uti rediret , 1 ? manibus:

ullo peccati aut irregularitatis metu, ad

tales.caufas examinandas & judicandas

J

li&orum elaberetur ,. & tunc gauderet:

j

W

tl

(

immunitate:

deputare Judices ,. imó , fi opus fit , illis

Qu

rür

XVIL. Dic. mibi : Unde reus ad Ec-

przcipere , ut inquirent circa talem vel

r

clefiam.confugiens alendus ?:

talemcaufam , & faciant,. quod eft ju-

: Dico. 1.. Sübminiftratio. alimentorum:

00

ftum.. Hoc: enim eis à jure communi.

3on poteft impediri.

conceditur;

D

us *

A

-" Ratio :: Quia-aliàs reus indire&te fal-

Ratió: Quia per' ipfum. exercitium

y

tem extraheretur.ex Ecclefia ,. vel.in. ea:

h

1

)

inparticularicirca. necem malefactoris

. fameoccideretur;.

amittitur quidem manfuetudo Ecclefia-

.

]

Dico2; Si reus: habet Bdna*propriä,.

ftica:,. non tamen per. dictam commif-.

Y^

Sicuterpo Concionator vel

ex iis eftalendus; . .(in minus à Confan-

fionem;

o

guineis: quosfi non habeat:,, monendi:

Confeffarius absque metu i

rregularitatis

utfaciat füuum

a

i

tunt fideles quod' teneantur extreme in-

poteft monere Judicem ;

il

J

officium;

Itafimiliter , &c.

UndeS.

digenti füccurrere . apud'quos proinde:

Pr&lati Ec-

- fücendàeftcollecta proeo;. Sihecmee-

Thom. hic art. 4. ad 3. ait.

&

clefia-

29

—

- nnricd N

b

648

ZRACIAIUS IX, Examea .

clefiarum — accipiunt oficium — Principum

Ratio: Quia agunt contta decen-

q

Terra , nón ut ipf judicium fauguinis exer-

ül

tiam fui ftatus & ptohibitionem Ecde.

ceant.per fe ipfüs : fed quod eorum auitoritate

fix.

h

per aliss exerceatur.

QU ER O IV. Seip(um occidere,

j

Oppono : INemo dat quod non habet,

mutilare, caftrare , vel caftrari face

Ti

fed P-slati'Ecclefiatici , licet habeant

"

eftne femper peccatum?

! 4

Jurisdi&ionem Ízccularem , non tamen

XXIL Ante R, Nou; quod non- fit

1 d

habent facultatem |judicandi in caufa

idem, occidere fe , & non confetvare

fanguinis: ergo nec poflunt eam aliis

fuam vitam, Ad primum requiritur,ut

um

dare.

quis faciat a&ionem , qui dired vita

)

Ad boc diftinguitut, min, non tamen

deftruitur, ut,fi quis gladio fe perfo-

i

habent facultatem judicandi expeditam.

diat, vel fefupendat, fubmergat, &c.

]i

Conc, min. fufpenfam & ligatam Neg.

quz funt pofitiva. Ad fecundum exigitur

i

min. & csnfcq,

eti

Unde dant quod ha-

pro formali, & fufficit fola privatio vel

w

T

bent.

Dici

cel

am poteft , quod & expe-

negatio confervationis, ut,cum quis non

ditam facüultatem habeant, nón quidem

poteft, vel non tenetur (v. g. miles infua

formaliter . fpe&ando jus poiïtivuwm)

periculofa ftatione ,. Confeffarius vel

fed virtualite

&f

F, & eminenter in officio

Medicus tempore Peftis, &c.) vitam

3

fuo.

confervare,

Dixi x. pro foriali , quia

Atty

XX. Qguantum eft peccatum Clerico-

pro fundamento talis negationis dicit

I

R

ram caufze fanguinis fe rmmifcentium?

aliquid pofitivum v. g. actionem ex qua

lütq

Dico1. Praterquam quod incurratur

indire&e fequitur mors , ut patet in

l

BU

irrgülaritas, Clerici five majorum: Or-

exemplis. mox datis.

Dixi 2. cum ton

f'tigf

dinum, five minorum , cum adjun&to

Sr

poreff vel mom teuerur confervare.

i r;fmlc

l

beneficio, jud'icio fanguinis vel mucila-

eum poffit & teneatur confervare , &

j "Qs

i

tionis fe immifcentes peccant mortali-

non confervet vitam , dicitur moraliter

ter.

E

Alii privantur privilegiis Cleri-

(licet non Phyfice) fe i

Rfum occid;rc-

Q

U

corum, & fiunt inhabilesad ultra pro-

Hoc notato..

æï[dl']

cedendum in Clericatu , & (cum exi-

E. r, Suicidium,

:ifeu. ditcdlid ip-

fiede

guam fupcr fzculares habeant eminen-

uam, & ad minifterium altaris remot?

füs occifio femper eft peccatum morta-

ha

(

le, contracharitatem fui ipfius , & con-

folum accedant ! peccant venialiter.

ff

KEf

tra Juftitiam comparative ad Communi-

M Eu

Dico 2. Cletici tam majoram: quam

i&

tatem & Deum,

Ita docet & probat

hj

minorum Ordinum Íi execucioni fàn-

Do'

S. Do&or híc art. $. in c. his tribus ra-

;-:

guinis vel mutilationis interfint , ex fola

M. Á

curiofitate vellevitate, nullam authori-

tiopibus. 1. Naturaliter qualibet res

feipàm amat, & ad hoc pertinetquod

W

Vg [

tatem vel auxilium pra'ftantes , non fiunt

u

i

lm

naturaliter confervet fe in effe, & co-

quidem irregulares, peccant tamen ve-

] ]]f)mo

nialiter.

rumpentibus refiftat.

2, Quzlibet pars

1 hoc

f

).de

uqu

j

id quod eft, eft torius; Ergo ii

JOImm,

X

guod

"

-

De aitiis Juftia gpp:fäi,c.

649

quod quis fe interficit ,

i.hjuriain facit

fitus debacyitaad alïam,felibicatetnu,noxl

«ommunitati.

3. Vita eft .quoddam

fübjacet libero arbitrio hominis, fe&

:

donum divinitus homini attributum ,&

ppoteftati diving, ;SubditS, Tham, UL

: *.fgbje&um poteftati ejus, qui occidit &

timum malorum hujds vitz & maxinie

viverefacit; Ergo qui feipfum vitá pti-

terribile eftmors, 3.Ethic.6. Etidee

^

wat,in Deum peccat; ficut

doferre fibi mortem ad alias hujus vite

guirfp.c,c,idi,c

alienum fervum, &c.

miferias evadendas , .eít majus malum a.,f-ï

Idem eft.de eo , qui feipfum dire&e

fumeread minozis mali vitationem.

amutilat. Proquo vide Tract, g. Exam. 2,

&.3. INon licet feipfum interficere

i. 38. quis fit dominus yite &«nembto.

pro

xum, &c.

pter aliquod hpeg,caggm commiflum.

S. D. ibidem ad g.

Yi

Dixi i Refponfione , Jireife.

*(Eia

Ratio S "Thom.eft. : "Tumquiainhoc

ándire&? fe occidere, id eft, facere vel

fibi maxim£ nocet, quod fibiadimat ne-

u

petmittere ex jufta caufa (v.g. pzo ho-

Tum

«ceffarium. poenitentiz tempus,

;nore Dei wel bone comimuni aut .proxi,

«etiam , quia malefactorem occidere non

ii) aliquid, ex quo videt mortem fibi

licet , ifi per judicium publicz: potefta-

dmminere, frpe licitum eft , ut patet,

ttum in exem

tis; nullus autem , lict füper alios ;ha-

p,lis ante datis , tum-,vquöd

"v

liceat qurere vel acceptare occafionem

:beat püblicam poteftatem , eft Judex fui-

ZMagxtii proDeo: tum, quia non tene-

ápfius , licet tális poffit fe committere ju-

dlicie aliorum,:ut $D. ait ad 2,

fl

tur quis confervare .vit,am':per ngedia dif-

fficillima , in folita, v. g.per medicinas

*-.4. Nonlicet mulieri feipfam oc-

pretiofiffiimas , per pedum aliorumve

&cidere ne ab alio corrumpatur, ibidem

nl

menmbrorum abfciffionem, &c. Item,

ad 3.

4

11 quis aliter .non potlet evadere incen-

Ratio S/D.eft, — Quia non debet in fe

qu

dium feu graviffimum tormentum ignis,

«committere crimen maximum , qucd eft

«quàm deliliendo ; te&o vel feneftra in

fui ipfius occifio, utevitet minus crimen

F4 u

alienum.

terram , licetpravideat faltum'hunc fibi

ANonenim eft crimen mulie-

M

:effe lethalem,

IG

ais per violentiam wiolate , 1 eonfenfus

£42. ONonlicet fäomini'feipf.um,in-

(

;mnon adfït/, ;quia non inguinatur corpus

terficere , ut ad feliciotem tranfeat vi-

nifi de confenfü mentis ut Lucia dixit:

jj

du

i

tam, & præfäntis yite miferias evadat.

iConftat autem, minus effe peccatuni for-

"TU

d

[

Ata $. Doctor /hic att, $. ad 3. .dicens &

aicationem vel adulterium , quàmhomi-

probans fic.

«cidium precipue füiipfius , quo fibi ipfi

n

u

. Homo conftituitur dominus füi ipfius

iiocet "

í

pet liberum arbitrium.

Et ideo licite

!bet.

«ui.maximam dile&ioxmm ,dcj-

f

ji

EU

nv

& $. INulli licet feipfum occidere.ob

T

/

M

poteft homo de feipfo difponere quan-

tümad ea que pertinent ad hanc vitam,

itimorem, neconfentiatin

!

h

..Pec-caqu"' 8.

"

D. ibidem ad 3.

«qua hominis agbicrio regitur j fed tran-

ANnnn

:

Ratie

X

650

| ZRACZATUS IX.'!Examm 2.

ftti

Ratio ejus eft. Non funt facienda ma-

corruptivum , ait S, Thom, qui ad r. id

Íauteveniant bona, velut vitentur ma-

Iu

explicat docens, id quidem effe contra

la, prefertim minora & minüis certa:

naturam particularem, puta, ipfius mem-

4

Sed eít incertum an aliquis in futurum

bri, vel hominis : effe tamen fecundüm

lmpe

gt

Ilf

confentiat in peccatum , potens eft enim

naturam ad inclinationem univerfalem,

Deus hominem , quacunque tentatio-

in comparatione ad bonum commune.

pcm

ne fuüperveniente , liberare & peccato,

$. 8. Ád vitandum majas malum,

Qu

Qs

Ergo.

etiam folüm ab extrinfeco illatum , licet

Quomodo ergo excufas Samfonem , &

Íe mutilare, v. g. abfcindere manum li-

p

tni

li

alios San&os , qui feipfes interfecerunt,

gatam, ad evadendum ignem

AL

velin ignem conjecerunt, utfecit S, A-

Ratio , quia tunc mutilatio eft medium

hw

ollonia ?

neeceffarium ad confetvandam vitam, ad.

E L

]

u

Ad bec Refpondeo verbis $, Thom,

quam membra per fe ordinantur,

N

Wi

art. $. ad4. dicentis ex S. Aug. — Nec

XXIL ».9. Non licet, fed mortale

Samíon aliter excufatur, quód feipfum

eftíe caftrare propter caftitatem fervane

R

f

cum hoftibus ruinà domüs oppreffit, nifi

dam.

Ita S. D. quzft. 65.a. 1. ad ; di--

N

quód latenter Spiritus fan&us hoc juf-

cens: Membrüm non eft praícinden-

ferit, qui per illum miracula faciebat.

dum propter corporalem falutem totius,

N

Et eandem rationem affigpat (S. Aug.)

nifi quando aliter toti fübveniri non po-

^ d

D

lr

de quiblfsdam fan&tis faminis , que tem-

teft. — Saluti autem fpirituali (emperpo-

o

pore perfecutionis feipfas ecciderunt,

teft aliter fubveniri , quàmper membri

| (f

quarum memoria in Ecclefia celebratu

pracifionem : quia peccatum fubjacet

Hxc ibi,

?-

voluntati.-

Y

Ub

z. 6. Si membrum fit fanum , non

Et ideo in nuilo cafu-licet membrum

| wül"a]m

licet ulli privatz perfonz, etiam ipfi(vel

Præfci-ndere ,. propter quedcunque pec-

j "m

catum vitandum,

L

de confeníu ejus) cujus eft, prafcindere,

bene tamen perauthoritatem publieam

Unde C hryfoft, exponens illud Matth,

5

proptet delicta,

Ita S, D. Quaft. 65.

19. Sunt Eunuchi , qui feipfos caftraye-

Mi

art. I. in C

Utj

runt propter regnum Celorum , dicit,

nonper membrorum abfciffionem, fed

rXPOHJI(

Ratio patet ex di&is pro R. z.

$. 7. Si membrum propter putredi-

malarum

cogitationum | interemptio-

Df?f&nn 1

iN

[!

nem fit totius corporis corru ptivum, de

nem: Maledictioni enim eft obnoxi us,qui

membrum abícindit. Etenim qui homi-

UM

voluntate ejus cujus eft , licet illud pra-

u

fcindere propter falutem totius corporis.

cidx funt, talia prafumunt, Pt poflea

&mü

fhe

S. D. ibid.

fübdit: Neque concupifcentia manfue-

11

'Ratie, quia unicuique commifa eft

tioritafit,fed moleftior. Aliundeenim

"ii

cüra propriz falutis; Et eademratio eft,

habet fontes fperma quod in nobis eft, &

!

i

fi fiat voluntate ejus ad quem pertinet

pracipué à propofito incontinenti , &

"m

curare de falute ejus qui habet membrum

Nec ita abíciffio

mente negligente.

membriv

M

*

Gsï

De viitiis juj*itiæ eppofitis.

membri comprimit tentationes, ut cogi-

eX &. 9. ergo multó minüs ob bonum

tadonisfrenum: HazcS. Thom.

temporale, cüm hoc fit inferius illo.

4. Suavitas vocis muliebris non eft

Addo; Quód ex caítratione folüm

impediatur generatio, manenteimo ma-

perfe&tio corporis virilis, imó eviratio

!

r

s

gis inflammata concupifcentià s hincíz-

piobró ducitur, & facit non effe inte-

Pä—: magis luxuriantur caftrati quàm alii :

grum hominem: Erg

€ propter eam Ca-

Ératio non excufatur.

quod expreífit Ecclefiafticus c. 30, di-

€ens : Sicut Spado coinplectens Virgi-

$. Etli hzc fuavitas vocis applicetue

ad divinum cultum , non eft tamen ei

1

nem & fufpirans. . Eadem Refponfio 9.

sanifette patet ex Concilio Niczno.

neceflaria: nihil dicendo de hoc, quód

can. 1. c. f1 quis, dift, ; ,. Ex his etiam

Spadones eá crebriüs utantur extra Ec-

patet inteligentia verborum Chrifti

Clefiam , quàm intrà; ac intrà per eam

Íxpe ad lafciviam incitent.

Ergo.

Matth, 24.

$i oculus tuus fcandalixat

£t, erü£ eum : non enim loquitur de

Ex his etiam folvuntur Oppoficiones

"

parte feu oculo corporali , fed de fpiri-

Adverfariorum, & ex ratione 4. uíüfru-

t

tualieruendo per remotionem occaiiq-

G&uarium poffe rem ufufructuariam fa-

cere meliorem; v, g. arbores inutiles

"

num peccandi,

XXIH. m. 1o. Probabilius & cutius

tollendo, meliores inferendo: Sed homo

£it, quódnonliceat, fed mortale fit fe

( fübfümun:) eft ufufru&uarius fuüi cor-

caftrare aut Ícienter caftrarifacere, vel

poris: Ergo i;otnc&iuud meliorare, Sed

permittere, adretinendam teneram vo-

melioratur per fuavitatem vocis. Ergo.

&em pro mufica , etiam divini cultás:

Negatur enim fecunda min, fübfum-

ta

unde & parentes id in filiis permittentes

Vide in Tract. de Ceníüuris, quoód

iortaliter peccant. Ita colligitur ex

x

homicidium, caftratio, aliaque muti-

qux

$. Them. quaít 65. art, i, in c. Cu

jus.

latio, & in quibus cafibus, inducat irre-

Mi

a

U.

Do&rinaadducsa eftin R, 6, & D. f

gularitatem. Et hicobiter folüm.

f

Jl

autem contra aliquos RR.

Nota, vulgi errotem effe,quód caftra-

y

tus, ad Ordines (ive de jure five ex di-

Ratio 1. Cujuscunque membri am-

15

putatio eft partiale fuiipfius homicidium,

fpenfatione adimiffus , partem przcifam

:

!

l

Wi

exponitque fe homo per caftrationema

pulverifatam debeat portare ad collum,

prafentipericulovitz. — Ergo.

Hzc enim portatio corporis integrita-

]

2. Nemo eft dominus membrorüum

tem 2c virilitatem ei non reftituit.

l

yr

füorum, fed folüm ufüarius : ergo non

UJERO V. Licetne in aliquocafu,

cr

f

poteft in eorum abíciffionem licite con-

ebbonum publicum v.g.quo civitas du-

; I

ienüre , nifi pro confervatione totius

remitur obfidione, quam Tyrannus

j

1l

"2

Corporis vel membri principalis.

vl

t

folvere, modo ipfi detur caput ali-

3. Caftratio non eft licita ob finem

cujus innocentis, quem Tyrannus ma-

xime odit : Licetne, i—nqum,in hoc caíü

tpiritudlem, v, g. ca&itatf:m, ut patet

P4

Nnann 2

dire-

Wb f

!L

M

ER

g

1

652

TRACTATUS IX Z;flvþ;-zen j.

dire&t per fe, id eft, ex intentione oc-

nón faciat , poteff id Refpublica ei pra-

Cidere innocentem im Íua- innecentiz

ciperes fi przcepto'non obediat, jam fit

- D

permanentem: Item Licetne in bello

j

nocens, & tuncut talis poteft tradi Ty-

jufto faltem ?

ranno.

4l

. XXIV. y. . Tutior & probabilior eft

Oppono r. contra hanc iadiredlan

T

fententia negativa , quz colligitur ex S,

occifionem innocentis ;- in eo cafü Res-

[

Thon. quaft. 64. art, 6. in fine c; dícen-

Ab

publiez non poffet Tyranno Codices la.

te : Nullo modo licet occidere innocen

cros , aliasve res facras tradere ad illu-

M

D

tem. Ubi

dendunmi

L

/

Nota, nos hic noi loqui de inmocen.

2. Nec Vi'tj'gi'xlïexi/ï' :;xd'. V'ïofz/md:urïï (1

14

te ,'quiin foro fori eft probatus nocens,

eani peteretz; Ergo nec Ínnocentem.

T

de hoc enim agetur in Exam,; 4. n 49«

Negé Confequentiam, — Nam juxta

-fuop;

Ratio r.. Nemo diredte &

er íe po-

ómnes DD. honorDei ef praferendus

z

b

et domi--

teft auferre vitam , nifrqui ha

etiam publicz faluti feu bono communi,

jl 1

nium vitz : Sed folus Deus habet domi--

illaautem traditio rerum facrarum , elfet

;.

X

nium vitz liominis , unde Abraham hon

if

facrilegium , dedecus, & injuria diredté

[it

peccalfet occidendo filium füum Ifaae ,

redundans in Deum, - Virgini aüten

'quia erat ei inandatum à Domino, Er-

magnüm immineret periculum animaz,

t

[S)

ne confentiat in peccatum, .-

A

ïï;ztz'b 2. de bello jufto eff : .Fü'nd'aa-

QUARO VI. Licetne pet ihedicinas

mx D

mentum belli & necis eft injuria illataz

fhüj

vel alia niedia procurare abortum, ma«

Sed innocentes (uti funt mulietes, par-

xim? pro confervatione vitz humanaz?

[

1

li

vuli, Religiofi ; Clerici; Peregrini, Ho-

XXV. &. i. .. Qui ex malitia impedit

!tj ]

!

Ípites, Mercatores , euntes & rédeuntes)

nefcctus humanus concipiatur aüt cone

BUTU;

non inferünt injuriam , ut fupponitur ;

ceptus animetur , licét non fit propri?

4

Lvl

fi enim aliquam inferant, variatur Cafus,

homicida , e&samen-

^

d

& fiunt nócentes:

.

quafi calis & mor«

i

I)

Éfgó.

taliter peccat.

N

2;1

d

i

Dictum eft in Quatt.-per fe & dired

5

Ratie z Homi'ci-'d'i'u.m' : p*fbpriä et Occis

li

nam inditecté & per accidens occidere,

t

fio bomirrs ; quando autem fetus nor

P.

E

innocentem, non eft peccatum , ficut fi

t

eft animatus , non eft homo : quia ta-

belluni juftuni non poffit aliter expedi-

men,femen ad géneratiónem homini$

K

uf) ll

ri, quàm cüm nocentibus occidendo in-

erdinatur , eft indiredaoccifio hominis.

Ih

nocentes. Eadeu ratione Refpublica

'Efgo,, Nefa fAnen ,

licit& exponit pro fua defenfione vitam

pe ch* non incurri

qx

u g

irregularitatem.

H

:

civium. Pariter in cafit in Quaft, s.

&.2.

Qui voluntarié , fi

d od

udm

vé ip

)

propofito innocens fponte fua tanquam.

Operd , five confilio,, five alio

tnódo

$

pars ( qua eft propter totüm ) Cenetür,

procurat abortum feetüs animati, éffectu

2

il

lütol

Íc offerre pro bonocommuüni; utitan.

lecuto:, graviffime peccat & incurrit it«

-

xlþgn(

äeymmal(cv libetet comununitateni , quod fr

regularitatens,

É4t io f4

Bmmhïp

*

s

]

653

Dc vitiis Jufitia oppoptis.

Ratio: Quia vert eft homicidium. Vi-

nus, vel mors, &Of vero de malis cul--

de infrà de irregularitáte.

pe: nam nec minimum veniale pecca-

Probabilius & tutius eft , nuri-

tum licet committere, etiam pro falute

&.3.

totius mundi , juxtaillud Chrifti : Quid

quam li

cere; directe expellere feecum,etfi

nondum animatum, etiam propter vitany

prodeff bomini j ff univerfum mundum lu-

- cónfervandam;, aut infamiam vitandam,

cretur , 4n*i'mæ*'7eïäv fua detrimentum pa-

D

áüt fcandalum.

tiatur ?

Rario 1. Direcia procuratio abortüs

. Quomodo poffit inter duo mala culpe

.eff intrinfecé mala , quia eft contra na-

fuaderi minus,vide fu'prä Tract. 7, Exam.

2

. n. 145. ad. Cafum lextum,

duram, & finent primari"um* generatio-

—

g.4. Juxta communem fententiam

.$is: Ergo nullo fine cohoneftart poteft,.

N

/'Ét ex oppofíta fententia fequuntur infi-

licet famere medicinam, quz directt &

ex natura faa tendit ad fanitatem matris,

j

hiti abufus..

" Ratio ^. Subítantia feminis non tanv

& non ad expulfionem foctüs , fi fanitas

Wt

aliterobtineri non poflit , faltem fi fcetus

þt'oximä fervit lgen*craïioni- hominis

nondum fit animatus,

;

quàm fcecus inanimatus : Sed directa ex-

Hatio: Quia tunc abortus fequitur

- pliio feminis eft intrinfecS mala , nec

lt

üllo fine cohoneftari poteft, v. &. fanitatis

meré peraccidens, & medicina fumitur

^l

$ràtia , qut nie parentes graventur proli*

precisé ex motivo fanitatis.

5us , aut ad cavendan infamiam , feu tu-

&.j. ltemlicét, etfifotus jam effet

ánimatus , fi de matris fanitate jam effet

énditm horiotem , ne adultera , veï puel-

Ia delorata conci

piat , quibus ea de cau-

defperatum, & e mon fanat proles pro-

Ía o licet ftatim poft coitum ejicere

h

dire non poffet..

Ratio; Quia in hoc medicina effet fa-

erhen , etíámfi vi oppreflz elfent , quia

vorabilis matri & proli, quia matre mo-

uf

liec violenta oppreffio non detogat ho-

Worh Ergo. :

riente norieter & proles , matre fanata

l [.his &- d

od

Nota inter g)rOpofftïo'xïcS ab Innoceri^

poffet füpervivere proles , licet fort per

accidens fequeretur abortus.

:

t

.4 T

tio XL. damnátas eífe & hanc Num. 34.

u

Licet procurare abortum ante animatio-

.XXVL Quid fentis de tempore , quo

;&n (

tiem fortüs , ne ptiella deprehenfa gravi-

foetus aninmiatur ?

i t

"

daoccidatur, aut infametur,

Dico : Communis DD. opinio eft , ma-

0n

Ículuni animari die quadragefimo , foe-

Ofpóno : Inter duo mala minüs po-

B

Qu E

teft eligi, qua eff communis regula

]H--

mellam odtogefimo. | Ita docetArittot.

y i

'is : Sed perdere feetum imperfe&tum eft

lib, $. ánimalium, c, 3-

XXVII,

Sed quid i du

"

iinus malun;, quàm miferanr mulierenr

Bitertur j fitne

;f

1has fel foemina?

:

éxponere periculo vite', fcardali , infa-

uoad foruni copfcientiz ( in

j

mie,&c, fiproles prodeat, Ergo:

Dico : Qu

j

ft eligenda)

j

Ad loc Refpondetur , maj. effe verami

qüo in dubio pars tutior e

j

pott

de duobus malis pene ,utfuntv, g, vul-

xefumendum eft efle animatuny

dien

ii

Nnnn ;';

654

TRACI. Af ÜUS ZX. Ex;z-me:; 3.

diem 40. Quam fententiam ut commu-

Dixi regulariter,

Non enim licet, fi

niotem practicari in Paenitentiaria Ro-

n

; in va-ih;

i

íit multüm rx-ecclïäti-us qupflbll'-

r

n;na, teftaturSylvius ex Navarro, mul- ce

3

i

I

in di&a Penitentiaria verfato, E-

i

/&. 2. Cuivis homini licitum eft, inju-

(

con:ta inforo contentioío, dum agitur

ítum invaforem füum in ipfo a&u ag-

de poeni.entia infíi

4

greflionis occidere , cum moderamine

Tumi

licenda eft.

Ec

genda, : pats mitiot e.

inculpatz tutelz , & fine omni livore

1b

" Nota,ihter pr-opoiïti'ones ab Innocen-

vindidz , íic ut defenfio íui feu vite

"t

mn

tio XI. damnatas effe & hanc 35. Vide-

fuz (it finis perfe intentus , occifio vero

tur ptobabile, omnem fastuim, quamdiu

invaforis fi

v

"

j pl

effectus per accidens, lt

inutero eít, carere animá rationali, &

i

exprefse S, D. híc quaft. 6a. art. 7. in €-

tünc primüm incipere eandem habere,

I

Rationes S. D. fünt. 1. Cuilibet na-.

A

cüm paritur j;acconfequenter dicendum

turale eit,quód feconfervetin elle, quan- -

erit, in nullo abortu homicidium com-

mittl.

tüum poteft, & hoc faeiens utitur jure

,':* h g,

fuo,à uatura fibi indito.

2. Secundüm

L

QU./ERO VIf, Eftne licitum, pai-

X

jura vim vi repel'ere licet cum modera-

vata authoritate occidere invaforem pro

mine, $3. Actusmoralesrecipiunt fpe-

j

defenfione fuz perfona feu virz,aut bo-

ciem fecundüm id quod iricenditur, non

f ]

Ti

4

Q

i

norum temporalium, divitíarum, pudi-

autem ab eo quod eft prætbr intentio-

4

citiz, honoris, famz, &c.

J

nem, cüm hoc fit peraccidens: Sedin

- XXVHL ». r, Probabilius eft, quód

cafü pofito per íe intenditur defenfio tui

At

quisregulatiter ex motivo virtutis

» pro

quz eft bona & licita

Ergo.

| DCI

vita corporali ye] fpirituali invaforis fui

Dixi 1. in ipfo athu aggrelfonis , nam

vr a//qua

(ut is habeat locum paenitentiz ) pofüit

cciïänte violentiá & periculo, nonlicet,

fl

Íe permittere «b eo occidi, dum coifidit

Dixi 2. cum moederamine inculpata tu-

l': f0£

fe eile fine peccato mortali, vel íi de eo

-Mtine )

priüs eliciat contritionem:

££le, hoc eft, ut non faciat plusin defen-

fecu; nonli-

10nem fui, quàm fit opus ad evadendum

fuge

cet,

malum intentatum, ut fi hoc poffit eva-

v

Ratio: Tum a

i

uia preceprum de con-

[

fervanda vita eft

dere, invaforem vulnerando , non licet . :"ïï'f"'"

N

affirmativum, ideoque

1 Ya [&

eum occidere; Item, í1 invafor fit iner- -

non oblipat pro femper fed pro ioco &

i bonor

mis, non debet eum aggredi armatus, — *

TT

tempore, Tum etíam,quia licet vita pro-

nifi invafor- ex f

AC r

pria (ecendüm fe fum pta ex charitate fui*

fortis,

Íe fit fortior vel æqu*c:,

f

W

ipfius fit przferenda vite alienz etiam

d

Dixi j. fne omni livore vindidie , quia

h .[ïïg j

fecundum fe famptz, fi tamen huicad-

"l Wmf )

jungatur fupernaturale motivum virtu-

cum eo damnabileeft, non minüs acde-— -

fendere fe cum diredtá intentione occi- -

tis, illa preferri poteft,

3 'mþmh

dendi, vel privatá authoritate fe armare -

'ï u Qma h

Idem patet exemplo Cl

lri&i & Plü?i—

in fanguinem proximi, In quo fenfudi-

K

zorum Martyrum,

Tf

xit Chriftus Matth. 26, Omnif qui atct- -

t J

'U

u

d

&Wm

LE

z

655

x vitii Juffitie oppoftis.

m

D.

Divitie fünt inftrumenta ad virtutem &

perit

gladium , glad?o jeribit. . Ex Rom,

/I"'.

dicitur. Non vos defeudentes, fed date

necelfariz ad vita confervationem.Etgo,

ocum tr.

Ratio2. lm eo caíu ipfe invafor fe

moraliter occidit , dumà violentia non

Oppeno :

Per illam occifionem invafor

defiftit; ergofibi imputet fuam necem,

j

gternüm petit.

do; ex intentione & ma-

quam ipfe invafus. non intendit , licet

g. Diftinguen

litiá defeníoris, quo occiditnegosex pro-

per accidens fequatur, — Ergo.

pria malitia ,

concedo , undeimputccii-

Ex quo patet intelligentia vcrborum

vdi

bi confulere deíiftendo

S. Aug. L. 1. delib. arbit. cap. 5. dicen-

bi, poffet enim fi

tiSi3;

Quomodo apud divinam. providen-

ab invafione

XXIX, Quid /entis ,

fi quis cïedcrig

iun liberi funt à peceato qui pro bis ve-

caufam invafioni , íeu

ut ab alio invade-

bus quas contemni oppertet , bumana cede

[V

(loquitur'de ea direQ intenta ) pol/uti

getur, V. £

. maritus deprehendit adul-

fant ?

»

terum apud füam conjugem , eumque

Ratis 3.

Ordo charitatis , vi cujusad

vult occidere , poteftne adulter pro con-

j

*

fcrvatione füz vita occidere maritum:

vitam 'pmximi. confervandam tehemur

Affrme, Katio: Etfi enim pizicaverit

velle pati jaduram bonorum fortunz ,

adulterando, non tamen perdidit jusfe

non obligat , nifi dum j roximus eft in

urgentifiima neceflitate perdendi vitam:

contra invaforem , authoritate pubïicä'

H

carentem, defendendi. *

Sed hoc non eftin noftro caífu , fervat e-

Àn Clericus, fi fe defendendo interfi-

nim vitam , modó ab injuria cellet.Ergo.

ciat aliquem , fit irregularis, vide infrà

Nota, inter propofitiones ab Inno-

centio Xl. damnatas effe & hanc Num.

)

4e it

regularitate.

31.. Regulariter occidere poffum fureim pre

4

y. . Probabilius eft, quód cuivis five

"u

laico five Clerico licicum fit fua bona

confervatione unius Aurer.

qui^ fortunz, qua funt magni momenti,con-

Item Numero 52. hanc: Non folüm,

adtïïï' Ka invaforem defelldeï'e, etiam occiden-

licitum eft defendere defenfione occifi.

w doeum inactuali ablatione , fi eaaliter

vá , quz adtu poffidemus , fed etiamad

quz jus inchoatum habemus, & qua nos

iij

fervare vel recuperare nequeat ; fic ut

ial

defenfio bonorum fit finis per fe inten-

poflefluros fperamus.

t

! L^

tus, non veró occifio. Ita pat. Exod. 2.-.

Item Numero 35. hanc : . Licitum eft

"

(it

. prout citat S, D. bicare . fi. effringens

tam hzredi quam legatario contra inju-

- fur domwum five fuffodieus. inventus ,. &

fte impedientem , ne vel hareditas adea-

tur, vel legata folvantur, fetaliter de-

j

"accepto. vulnere mortuus. fuerit, per

puls

4

)i

yIb^

m erit veus fanguinis.

fendere, ficut & jus habenii in Cathe-

j

ii

f"

Ratie r, Quia licitum eft pro defen-

dram , vel Prabendam conira eor&m

J

11

- fiene vitz occidere invaforem, Ergo &

'ofleffionem injufté-impedientem.

olf

M

" Dixi 1. magni mementi X fi enim fit

f

pro defenfione bonorum temporahium,

- magni faltem moinenti, Prob. confeq.

res levis, ratio dictat opppi gum,

pl

|

Dixi

z

d

-

656

TRACIATUS

y54 Zïx»tmm 2.

Dixiz. Si4liter nequeat. recuperare ;

pudicitiam aliter poffit 'fälvägc, ad idte-

fi enim poffitalio quoyis modo honefto,

netur,

v. g. clamore, fueá,generosá re-

ä

t

vel via juridica,non licet : quia excedere-

fiftentiá manibus ,

pedibusque ac totis

tur moderamen inculpatz tutelze,

viribus facta, &

tunc non poteftinvafo-

XXX. sed quid fi invafor bona illa

rem occidere,.

temporalia diriperet non immediaté per

/"Circa defenfionem honoris.

fe, fed per famulos ; vel arte ma

i

daemones ?

gicà vpïefr

. ANota, inter propofitiones ab Innocen-

Dico Íub iisdem ,c'llaufïïiis inR,a4. &

tio XI, damnatas, effe & hanc Num, 50.

Fas eff viro houorato occdere Jduvaforeny

ante infinuatis :ljcerqt ipfuln P1'i1]ciP£11e111

'Occidere,

qui uititur calumnian. inferre , i aliter ;

bec ignominia vitari nequit. — Mem 4tt-

ARatio patet ex dictis.

que dicendum ff

quis impingat alapam, va -

&.4. ldem Ííub iisdem claufulis f'&n-

.

X

fufle percutiat , . poft i

WipatiAmn al»gpam'

l

tiendum deinvafore pudicitiz , uti & ho-

vet idtum fuffisfugiar, — Fecenimfenten

noris & famz, quando quis a&tu in fe-

jv

ln

tia, meritó damnata, aperiébat viam in-

Av

At

ipfo modo quodam injuriofo invaditur,

juriis & cdibus. "Hinc illicita eft non.

if

& magnam hónoris ja&uram patitur,

^V Jfh

folüm ogéifio, fed & repercuflio ac in-

;mec aliter honori con'iulerelpotcft.

fecutio calumniatoris ab injuria cellan- ;

d

W

i

Ratio : Pudicitia pluris eft eftimanda

N

itis vel fugientis.

quàm opes,

£ll

u

m fit virtus multüm lau-

a

H

ARa4tio: 'Quia ejus occifio, percuflio, -

tüi

li

datainS. Scriptura , pro qua fi ex motivo

repercuffio ,non eft honoris lat repara-

h T

füpernatürali fübeatur mors, eft marty-

tio , fed potiüs vindictz & odii demon-

rium. ItemPtrov.22. Melius eft nomen

! /onjj

ftratio; nec dubium, quin dentur alia

bonum,quám divitiz multz. Imó Jurifte

;media'honoremrecuperandi.

dicunt :

Vita é fama pari. paffa amba-

Similiter ab Alexandro VIII. damnata

lant, uti quotidiana experientia docet,

eft hecpropofitio, Num. xg. Lict in-

]i

ü

maxime apud Nobiles .& Perillufres ,

derficere falfum . aceufatovem , falfos tefesy

]

non quódfit omnimoda zqualitas (cüm

!

i

A etiam Tudicem , à quo iniqua cerr) im-

yita fit bonum füperius ) fed quód fa-

4l

dninet fententia , fl aliter 0 patg/t' innoctu

Utj

lh

ma ad xftimationem vitz plurimüm ac-

damnnatum eyitare.

;

.cedat , .& omnia alia ordinis naturalis

IT

Meritó damnata eft haic propofitio, —

.bona excedat , fupremum autem infimi,

Af &

Naminjufté apud Judiceni delatus,vel

at ajunt Philofophi , arzingit infinum f(a-

fuariinnocentiam poteft remonftrare vel

3 ii

ld

«

remi. Sub[umo: Sed, ut probatum eft,

non? $i pote&,*hä-bec quomodo honori

|

j

refolutio fübfiftit pro defenfione opum,

Íuo confülat, Si non poteft, & occidit,dat.

N

Ergo & pro defenlione. pudicitiz & fa.

grave fcandalum, privatá authoritate oc-

ftlton

a.

culte , feu per infidias occidendo homi-

NU

Intelliguntur hac þilvo toderamine

"N

nem de calumnia pon convi&um, | Plura

inmlp:zïz tutela ; Á enim Virgo füam

de duéllo vide fà

i HJL;

*

h l

prà TradL 7. Eyfami 7:

30451. À f&gq.

d

G

&

l

D.

^

vitiis ]ffitie oppofitix

".

á

ef!b

d'e

eto

Y

e*lror

It

"

, d5 e?

29

It

W

:

[3.6]

"

ITILIIIII

"

(tt

EXAMEN Iil.

1

r

De furto fu/lg'tiæ caämulwtivæ oppofrta.

i

De quo $. D. Q. 66 per 9. art.

70

UZRO I Quid & quantum

minovidente & rem -fuam fetvare vó-

:

peccatum eft furtüm , & quo-

lente.

inodo di fert à rapina?

Ad Rapinam fpe&at, & q

uis älterum

Mi

m XAXXL Refpondeo. 1 Furtum

cocgat ad ineundum inæqualcm contra-

&um.

fic definitur :OEf. acceptid vei. aliena oc-

Si quisfaciat injuftas exactio-

|enlta o frauduleuta feu invito Domino.

nes tributorum.

Si Latro quid extor-

Ita patet ex $. Thom, [

queat metu mortis intentato.

$1 Telo-

iic art43 in-fme

€ &ad 1. & ad 5. in c.

narius titulo ve&tigalis exigat plus, quàm

debetur.

Explice-: Nomine rei in'telligitur

Idenreít dealiis miniftris, fi

etiam ufus &'?oücfüg rei invito domi-

q!lid Per:mt qU'Od ex metu negare nomnm

no. Unde fur ett, qui ine confenfu

audent illi à quibus petitur.

. Domini faltem ptæihmpto utitür te de-

3:, ;, Furtum (idem eft de rapina ) eft

1

Cat

cat

