catum fit vana gloria ?

quantum pe-ïc:

lem, li

lius,dum fcil , aliquis proprium bonum

X. ld[tioex Regulis quas flatuit An-

, veliari

fuum confiderat , ut dignum laude.

gelicus Do&or q. cit, a. 2, in c, dicens:

fori, itt

Quód autem aliquisbonum füum cog-

Éx hoc aliquod peccatum eft mortale ,

vocati i

nofcat& approbet , non eft peccatum;

quód charitati contrariatur , peccatum

Depdas

dicitur enim z, ad Cor. 2, ut fciamus,

autem inanisgloriz , fecundüm fe con-

Spirtun 3

queàDeodonatafuntnobis, Similiter

fideratum, non videtur contrariari cha-

deanfoit

etiam non eft peccatum , quàd aliquis

ritati quantim ad dilectionem proximi,

velitbona opera faa ab aliis app:obari,

Quantüm ad diledionem Dei poteft

k qui SD-?

Diciturenim Matth, ,. Luceat lux ve-

contrariari charitati dupliciter, Uno-

, defnitur t

"ftra coram hominibus, &c.

Etideo ap-

modo ratione materix , de qua quis

as homt:

petitus gloriz de fe non nominataliquid

gloriatur, puta, càm quisgloriatur de

um;&c« !

vitiofum , fed appetitusinanis & vanz

aliquo falfo , quod contrariatur divinz

.inre gv

gloris, vitiumimportat. Namquod-

reverentig , fecundüm illud Ezech. 28,

Ils quami

libet vanum &ppetere , viuoíum clft,

Elevatumeft cor tuum,& dixifti : Deus

gt

Poteft autem gloria dici vana tri pliciter,

ego fum.

Et 1, ad Cor. 4. Quid habes

Uno modo ex

onat li

patte rei de qua quis glo-

quod non accepifti ? fíautem accepi&ï,

riam quzrit ,

puti, cüm quis quzrit

«t , U

quid gloriaris quafi non acceperis ? Vel

cas mb

gloriam de eo,

quod noneít, vel deco

ctiam cim quis bonum temporale , de

ul

- quod non eft gloija dignum , ficut de

quo quis gloriatur, przfert Deo.. Quod

aliqua refragili& caduca, — Alio modo

xi(*.cfe&ukïai

prohibetur Jerem. 9,

Non glorietur

px u

€x parte ejus quo quis ploriam quazrit,

fapiensin fapientiafua, &c, fedin hoc

;

yo m

W

puta, hominis , cujus judicium non eft

glorietur, quigloriatur , ícire & noffe

yp;'dlfiü'ä "A["dl

certum. — T'ertio ex parte ipfius ,

qui

me, Aut etiam cüm quis praferc. te-

gloriam appetit ,

qui fcil. appetitum

fümonium hominum teftimonio Dcei,

727 2

gloriz fux non refe

rtin debitum finem,

ficut contra quosdam dicitur , Joan, 12,

a bt

puta , ad honorem Dei

g , "

tl

4

filutem.

; vel proximi

Quidilexerunt ma

Hzc $, D,

Qui ergo glo-

quàm Dei,

gis glotiam hominum

j

tiatur, in Domi

no glori

Alio modo ex parte ipfiusgloriantis,

k

Apoftolus,

e*yurf ut tnonet

[

qui intentionem (uam refert ad gloriam

at

Hinc peccat graviter , qui de gravi ;

J

(nim, hominum) tanquam ad ultimum

,tio r

j

eviter , qui delevi peccato gloriarur,

finem , in quem ícil, ordinat criam vir-

1

[ us,llf

"

Y, & l viter flcem peccat,qui fe Dodo-

tüds opera ; & pro quo coaízqueado

yjus )

nom

Aa 3

-

190

TRACTI, V. Exdm.t.

t t

non prztermittit facere etiam ea , qua

Ratiopatebit infrá Tract, 11, Exam,

funtcontra Deum,

I

Et fic eft peccatum

$.n. 76, ubioftendetur, qua& mors vel

mortis caufa Martyrem faciat,

ileq

mort, Quod ibidem probat ex S. Au-

dicn

guft. Siautem amor humanz gloriz,

Ex dictis fequitur , de fa&o nullum

&i

quamvis fit inanis, non repugnet chari-

Maityrem fubiiffe mortem ex vana glo-

"

Pïitl

tati, neque quantüm ad id de quo eft

tia, ut ex caufa finali.

Dixi , £ ex

cánfa finali, quia vanz gloriz affc&us

qua

gleria, neque quantumad intentionem

IU

gloriam qu&rentis , non eft peccatum

duobus modis poteft concurreread a-

d

mort, fed veniale,

Hzc S. D.

&um ex obje&to bonum , v. g. adclee-

(

Ex his patet, venialiter peccare eos,

mofynam, ad Baptifmi receptionem, ad

tir

quiad aucupandam vanam apud homi-

martyrium , &c. I. ut vana gloria fit

[//3

caufa finalis talisactüs , & tuncilleaQus

nes gloriam dant elecmofynas , cantant,

qui

[f

prædicafxt , orant , Miffam frequenter

vitiatur , ut fupraà Tra&, 3. Exam, 3.

lii

i

audiunt, actus juflitiz cxercenr, puta, fi

47.probatum eft,' 2. ut fe folüm habeat

concomitantcr, ita ut nec fitcaufa fina-

N

præci[& maneant intra limites vanz glo-

didid

ric , & nonaccdat magna irreverentia

lis, neccircumftantia aCtüs, ut fiex bo-

Dei, autdamnum proximi, & non ha-

no opere facto occsfionaliter infurgat

dll?ll qm

Wi

beant eam pro fine ultimo, fed proximo

affectusinanis glorie ; & tunc cx eo o-

Ti ls ,

tantum. An fíatisfaciat precepto de

pusnon pravatur, nec privatur Íuà bo-

D

audienda Miffa , qui eam auditex vana

nitate & merito,quod NB.

&l

Qu

gloria , vide 'Tra&, 3. Exam, 3, num,

us

48.

j

Hilia inanis g!oriæ,

tende

Quid ff quis ex vana gloria pro Chri-

fto (ubiret mortem , efferne verus Mar-

Mdl

QU.ERO VII. Quotfunt& qux ?

tyr?

XIL R.. cum S. Tho, 2. 2. q. 132. 3. $.

(?ntm

XL Dico, Vanam gl

oriam de fe qui-

funtfeptem;fcil. Iuobcdicntia,þ&antia,

mu

N

i

demeffe peccatum veniale,attamen fine

Hypocrifis, Contentio, Pertinacia, Di-

P*lü

ullà neceffitate , ac honcfto motivoip-

Ícordia, Novitatum prxfumpue. . Quz.

It

Íuo ordine declarantur.

fam profundere viram , culpáà mortali

na

0

non vacat 5 Proi

il

t

[29:

ali

s non eífet ve-

Iaobedientia cft vitium inclinans ad

ls

rus Martyr,

Dein , dato & non con-

non exequendum , deliberato animo;

ceffo , quód etiam in hoc cafu felüm cf-

praeceptum legivimi fuperioris jufta pra-

P

cipientis ; in quo etiam mortaliter pec-

fet peccatum veniale, non tamen cflet

niuy

verum martyrium; hocenim debet pro-

cari potcft , ut patetex S, Tho. 2.2.q

17

cedere non folüt ex motivo naturali

10j.a. 1. ubi docet , q

uód non obedire

li ;

(quia aliàs homo ille pateretur ut Phi-

divinis przceptis & Su periorum manda-

lefophus, nonut Chriftianus fed etiam

tis fit peccatum mort. quando conttà-

ll:;'f,w (

€x morivo honefto fu

riatur dile&ioni Dei, fi nim.homo prz-

UX 1

pernaturali , quale

ceptum contemnat. Eta.2, docet,quó

Pmiïiæ

-non eft vanaïglotia.

u

z

De witi)ä C';zyz'm!;'äur.

191

, ln

una inobedientia , etiam mortalis , fit

homo fe extollit fupraid quod eft , vel

J

gravior alterá , quó enim fuperior eft

fupra id, quod alii deeo opinantur: feu

it,

ile ql.li pracipit , eó gravior eftinobe-

eft vitium ad hoc inclinans. Aliquando

fidont

dientia, Item có gravior , quó magis

eft mortalis , aliquando venialis , pro

de intentione przcipientis eft id quod

gravitate vellevitate rei ,. de qua quisfe

! :). Wv

,

.

D ,

pracipit

iterum tantóo cít graviot,

ja&at, v, g. demortali , ut adulterio à

g

Ól

QU t

quantó praceptum datur de mcliori,

)

fe commiffo : vel denobilitate', feien-

od

U sde graviüs peccat. qui eft inobediens

ts Go .

pecies peccati de quo te ja-

D:o, quàm qui homini: graviüs pec-

Gafti , eft neceffarió explicanda in con-

j V.g.iä:i;

CEPUODEHW

cat, qui eft inobediens precepto de dile-

fcffione,fi fit peccatum mortale,

Gione Dei, quàm qui przcepto de dile-

v gïorlz

XIV, Hiypecrifi, dequa agit $. Tho.,

xuncill

&ione proximi,

Et ad ». ibid. docer,

2. 2. q. 11 1. per 4. art. de eaque intelligi

quód inobedientia ; eui adhibetur obfti-

poffunt , quz dicta funt Tra&. 3. Exam.

1 bunj

ol

natio, fit peccatum in Spiritum $.

3. n, jo- & 51.illa, inquam, efl, quan-

Not. ex S. D. ibid. Q 104, a, 2, ad r.

ec(tcall

do quis per falfa fa&a vel figna exterio-

*

Si obedientia proprié accipiatur , fecun-

is, ul

ra fimulat fe habere quod. non habet,

uitt i

düm quod perintentionem refpicit for-

aut quod habet , fignificat fe habere ex-

malem rationem pracepti , erit fpecialis

cellentiàs quàm habeat: unde eft -

k tuxat

1

Tiv

viiius , & ixobedientia peccatum fpe-

milis illi, qui facit falíiam monetam,

ciale : fecandüm hoc enim ad obedi-

Vel , eft vitium inclinans ad ita fimu-

j

enuam requiritur, quód impleat aliquis

landum.

3ando (it peccatum mortas

a&um juftitiz ' vel alcerius virtutis in-

le vel veniale , explicat Ang, Do&or lo--

r

tendens implere preceptum ; & ad ino-

*

*

co mox cit, a. 4. dicens

i aliquis non

bedientiam rcqhiri;ur, quód actualiter

curet fan&itatem habere , íed folàüm

j

u

contemnat PL".CCCPUIU').

Si veró obe-

D

Q

fanctus apparere, ficut confuevit accipi

fi1.

dientia Iargö acéipiatur pro executione

infacrá Scripturá, eft peccatum morta-

iemu

[UL

n

eujufcunque , quod poteft cadere fub

le ; nullus enim totaliter privatur fan-

precepto, & inobedienaa pro omiffio-

Si

u^

Gitate , nifi per peccatum mortale,

di

ne ejaídem ex quacunque intentione; fic

Obedientia erit

autem dicatur hypocrita ille, qui inten-

generalis virtus , & ino-

dit fimulare fan&itatem à quá deficit per

Uf j

bedi. ntià generale peccatum ?

peccatum mortale, non eft mortale , fed

dl ^

AL fiamia, dequaS.D. agit

quandoque veniale.

Qnod difcernen-

rP

2. 2 q. 112. per duosarr, de eáque Pii-

dum eft ex fine , qui fi repugnet chari-

1noto

nius l. It- c, 32. fcribit : Chaoeleoz

titi Dei vel proximi, erit mortale, puta,

$ Th

smaximum babet pulmoneg ) € uibila-

ciim fimulat fan&itatem , . ut fal(am do-

g

p

liud igtus , :4 quidam preter. ofenta-

pnfr

Grinam diffeminet , vel ut adipifcatue

etiort

woneg C) ventofam jallantiam mibil ba-

Ecclefiafticam dignitatem indignus , vel

ugnüoï

bent.". Dcfinitur quód. fit maniteftitio

quacunque temporaiia bona, in quibus

fitt h

propriz cxcellentig per verba , quibus

fnem conílituit, |.Si veró finis jncenrus

m

non

TRAÁACT, V. Exam.r.i

192

non fepugnet charitati, erit peccatum

nem provocantes , vel cedentes inrc;s.;x-'

fetmt

veniale, puta, cüm aliquisin ip(à fi&io-

temptum Rcligionis , equé graviter

EM

nedelectatur. HzcS. D;

peccant 1n utroque cafu talibus novita:

tdo

^

.. Horrenda hypocrifis eftilla , dequa

tibus utentes.

u

S. Ambrof, inquodam Serm.ait: Latet

mott:

v

plerumque [ub trifti amitin lafcsvia , e&

Filia Novitdtis,

deformtis borror. vili vefle obtegitar , ut

^

Vbi

feereta — petelantium pegantur æmir?za-

QUARO VIII. Quot funt&que?

YIHTES

XVIL & Specialiter funt duz , fcil,

,

XV. Conte

/ntio, dequa :vidc Tra&, 7.

fuperfluus ornatus veftium & curiofiras

g

Exam, 7, n. I16.

Explicantur,

t

Pertinacia, de quaagit S. D. 2, 2. q.

Oraatus veflium. - De hec agit $. D.

LT

139, a. 2, & docet ex Ifidoro, quod

2. 2, Q. 169. per 2. art, ubi art. 1. in€

al

contra vanitatis veflium amatores & a-

pernünax aliquis fit , qui imprudentcr

ftli

tenetac defendit fuam fententiam, quafi

matrices ex S. Gregor. fic arguit : Sunt

Ui

adomniatenax, adoftentandum fuum

nonnulli , qui cultum fubtilium pretio-

hat

farumque veftium non putant elfe pec«

judicium capritiofus , nolens credere

gt

catum, | Quód fi culpa non effet , ne-

d

intelligentiori. Si quis fit pertinax in

rebus fidei , vel fpectantibus ad bonos

quaquam fermo Dei tam vigilanter e

igtr

n

mores, contràcommunem DD, fenten-

primeret , quód dives qui torqueture

tiam vel Eeclefix authoritatem;aut fi ce-

pudinferos , byffo & purpurá indutis

V [ï

fuiffer.

p

dat in notabile damnum proximi ; eít

Qu

Cajetanus nofter affignat feptem ce

li

peccatum mortale, incateris folüm ve-

niale.

pita íeu caufas , ex quibus poteft el

tti)

milfii

- Diftordia, dequavide Tra&, & Ex-

PCCC&tlllT»l in ornatu exteriori.

am.cit.n.II8.

1. Ex fine ornantis fe,

N

am f quis

lg

Novitatum. prefumptio íeu inventio

i ?

ornet fe ob fuperbiam , inanem glori-

ln

am

hr

de qua$, D. agit 2, 2. q; 132. a. j.eft

5

aut ad provocandum ad malum

&c. ornatus eft peccatum juxta mà iti-

DT

directa manifeflatio propriz excellentiz

per novas ac infolitas res, v, g. epulas,

am ipfiusfinis, itaut, fi linis fic . pecca-

lo

H

ludos, veftes admirationem habentes:

tum veniile, puta . fiornet feur appe

nova enim & infolita homines mirari

reat pulchrior, ditior, nobilior ; &

itN

folent. . Qui tales novitates invenit vel

etiam ipfe ornatus fit vanitas ac pecci-

C

tum veniale.

Si veró finis fit peccatum

Q

introducit, przvidens fuo exemplo alios

inducendos , ut fumptus faciant fupra

mortale, ut, fi intendat provocare^

4,

vires, ut pofteanon poffint alere fuos,

malam concupifcentiam , ornatus €

ltens

]

aut non fatisfacere Creditoribus , pec-

peccatum mortale,

lllfp

cant mort,

Idemeft deiis, qui inve-

2, Ex immoderata follicitudine &

il Q

niunt & introducunt veü;s ad- libidi-

-affe&tuad ornatum , qu& follicicudo

It

i

De witiis Capitalibus,

19f

dent

fittanta , ut propterea negligat neceffa-

lieris, mortaliter peccat : quia hec pec

hQu n

riaad falutem , proprerornatum omit-

fe ad laxuriam provocant.,

vlb

tendo v. g. Miffam indie feflo , tunc

XVII,

wid fentis de feeminis in ve-

ernatus fit peccatum mortale, — Si nulla

ftitu ordinario nuda pe&ora, feu media

mortalis circamftantia adíit , culpam

ubera oftentantibus?

lj

JDico.

Sinon fiat ex ullo fine morta-

venialem non excedit.

3. Exconfuetudine vellege vetante,

lier malo , fed precifé ut appareant

tl

Ubi Cajetanus ait; duo effe confideran-

pulchre velpulchriores , ubieft com-

futdu,

da, - 1. Qualitatemlegis, an nim. obli-

munis modus fic incedendi , non pec-

m k

get fub mortali; :qnod. cognofci poteft

cantíaltem mortaliter , nifi adeffet lex

fub mortali vetans,

ex gravitaté poertiz oppofitae,v, g. f1 effet

Ratio, Quia pul-

xhcg

pena excommunicationis,

», An fiat

chritudinem oftendere non eft morta-

[

ex vel fine contemptu legis , fienim lex

le, quzlicétfumma effet, períe tamen

m amaott

fitlevis,, & defit contemptus , non in-

& ex natura fua ad luxuriam non pre-

i zsgui::

cutritur tnortale,.. Coníuectudo , nifi in

vocat , licét fubinde alliciat ex malitis

legem tranfierit ; . communiter inducit

ib

afpicientis, — Nihilominus fitlaus Deo,

peccatum veniale ; quia non legale fed

quód poft diuturna Verbi Dei Przco-

]Püüüiïï

fnorale debitum habet,

Si dutem in

3 n o

num fulmina hic veflitus , certé minus

legem tranfierit fine poena aliqua, trans-

decens , Germaniz partibus exulàárit.

n vigi y

quitott

greffio eft venialis, (i contempcus defit,

Minüs feu leviüs peccare videtur devo-

Huc fpectat ftulta prefumptio eorum,

tus feemineus fexus in fuo moderno

guï?nm;ï

qui utuntut vefte fimili eorum , qui illis

phantaftico eapitis ornamento ; quo ad

-fublimiotes fant , utífiIdiota veftiatur

fgnt W

rifum magis, quàm ad peccatum movet,

uti DoGor ; plebejus, utEques ; & fi-

Sané, cüm in&mz fortis fceminz ho-

upup

miles à modeflia politica exotbitationes.

die eo utantut , virtuofo & Nobili Gy-

i,

Ad cujus politiez obfervantiam , pru-

nec&o indignum eft,

j

& N

ly maï!

denter docet nofler Sylve(ler ; quód ho-

Quid cenfes defuco? Dequo ,

XVIIL $.

Peccatum i ornatu ex-

sdum

mo nobilitate minor, imó genere infi-

1u$, Nobilitamen zqualis in divitiis,

terno cognofci poteft ex fuco & fitis co-

un p

l

loribus.

lJb

non pollit fe otnareuti Nobilis , nifi

Audiatur Angelicus Do&or

n

faltem in mOribus & exercitiis fe habeat

loco cit. a. 2. ad 1. dicens : Apoftolus

fio

A

y

1

ut Nobilis ? fecüs, fi vilia exerceret of-

non prohibetmulieribus conjugatis or-

)

fica , pim. ruftitana , aut mechani-

W l[

€4,

i

nari, ut placeantvirisfuis, nedetureis

occáfio peccandi cumaliis. Unde Apoft.

li

4, Ex qualirate ornatüsin fe, . Hinc

1. ad Timoth. 2. dicit : Mulieres in

j

urens veíte per adjeGa certa figna. ad

habitu ornato cam verecundia & fobrie-

l!m o

turpiaincitante , vel tam brevi, utvi-

tate ornantesfe , nonin tortiscrinibus,

-deri poflint : aut tam tenui , uttrans-

aut auro, aut margaritis , aut veíte pre-

j] OHIV

l

pareant partes fecretiores viri vel mu-

tiofà,

Per quod datur intelligi , quód

P

Bb

fobrius

124

TRACT. F. Exam. t.

hoftibus , vel propter defe&um alterius

fobrius & moderatus ornatus non pro-

lg

hibetur mulieribus, fed fuperfluus , im-

veftimenti,vel propter aliu

Ita S. T ho.

dhujufmq

À

*

mmtah'

verecundus,& impudicusHacS, D. -

dext

Ad propofitum veró ibid, ad 2. ait:

Quid de fiüs capillis 2

dier|

Mulierum fucatio eft. quxdam fpecies

XX, Difcurro de iis ficut de fücis, de

fe enim noneft malum portare capillos

preto

fi&ionis , quzx non poteft effe fine pec-

lteri

cato, Unde Auguflinus dicit ; Fucari

alienos, vel, utdicitur, mortuos. Et

if

pigmenris , quo vel rübicundior , vel

fi fiat ad abícondendam accidentalem

ls;

"^candidior appareat j adulterina fallacia

turpitudinem., non eft peccatum ; fi

lu

eft , quà non dubito etiam ipfosmari-

veró fiat malo fine ,/:eft mortale vel ve-

tih,

niale, ficut eft ipfe finis. . Veniale v.g.

tos nolle decipi : quibus folis , fcil,

f

snaritis, permittende funt faemipz or-

fiquis eis uteretur , fingendo effe pro-

[

narifecundüm veniam , non fecundüm

prios : quia effet mendacium operis,

ttin k

imperium. Non Íemper tamen talis

Illis utiad commodum ornatum,vel ob

ii

[

quiy

fucatio eftcum peccato mortali , fed fo-

commoditatem, ut, fi cui noceret affare

velaffidere dete&o capite , nullumeft

B

lüm quandoffit propter lafciviam, velin

d

Deicontemptum.

peccatums ficut non eft peccatum , uti

&i

Addit: Sciendum tamen, quód aliud

aliená laná , vellino. Qua de caufa

pit n

eft fingere pulchritudinem non habi-

etiam non peccant , qui tales ornatus

.

*

ida]

tam, &aliud, occultareturpitudinem

conficiunt,

du

uid tenes de Seculari, qui utiturve-

l

ex aliqua cauíà proveaientem , puta,

VN

eegritudine, velaliquo hujusmodi : hoc

fte Religiotà ?

ln

d

XXI. Dico,

.enimeft licitum, . Quia fecundüm A-

Si eà utatur in oppto-

Tort;

-poftolum 1. ad Cor. 12, que putamus

brium Religionis , vel ad turpiaaut lar-

m

ignobiliora membra effe corporis, his

vatus, peccatgraviter ; fecus.fi folüm

U

ex aliquá levitate feu oblectatione , fine

honorem abundantorem circumdamug.

h T[I

Hazcibi,

malo fine , & absque notabili damno

käï

Quid judicas de faemina. utente v

9

:

c&e

Religionis, vel proximi,

J

virili;vel econtra

*

id de Religiofo vel Keligiofa non

fs

. XIX. Dicocum S,D, ibid.ad 3. Cul-

deferente habicum ex vi Regula ibl

-tus exterior debet competere conditioni

competentem:2

[u

perfona fecundüm communcm confue-

XXIL Dicoc. Siinhabitu fuz Reli-

Sudinem.g & idco de fe vidofum eft,

!büu

gionis, feuinforma ejus exeedar gro-

chr

t

quód: mulicr utatur vefte virih , aucé

viter, peccat mortaliter 5 venialiter

veró, fi exceffus fit modicus. Patet

Yenj

cohverfo: &pracipué, quiahoc poteft

Vl

effe cau(alafcivim , & fpecialirer prohi-

confideranti vocationem Religioli.ViQf-"

käflp

bétur in lcge , poteft quandoque hoc

infràde Apoftafia Tra&t, 7. Exam. 3.

ficri fine peccato propter aliquam ne-

j1. quód Religiofus habitum íuz Re-

Wa

«effiratem, vcl caufà occultandi Íe ab

ligionis temere dimittens , vel alterius

- De vitits Cdpimlz'bm.

155

i

Relïgionis habitum. deferens peccet

- Ratioz. p. — Venialia non funt d ; ne-

d

ceffitate confeffionis,

moztaliccr,& fit excommunicatus.

Sexta canfa , quam Cajetanus ponit»

Bl.. 2e

Si Confeffarius non poffit cla-

)

ré percipere vel judicare, an fit mortale

eftex pretiofitate ornatüs, Quod enim

,'cutäeftä

necne , perífu

^

pretiofum eft uni , non eft pretiofum

ut abftineant,

adendum eft pro viri'bus

u

alteri, quemex vi conditionis decet fa-

Trontjs

Ratie.. Neexponant fe periculo pec-

1 at

cere magnos fumptus in veftibus, annu-

lis ; monilibus , &c.ideo fiornatusre-

cati mortalis , forté enim

-efïct Imora

Ts

tale,

latus ad perfonam , eft exceffivus in pre-

tnord

tio , non eft fine peccato : Communi-

utd fi poenitens fit do&tior Confef-

, Vdi

fario , &teneat none(fe mortale, De

ter tamen talis exceffusfuperbus , ftul-

;gendo: 1

tus & vanus, videtur effe venialis : non

hoc vide in Tra&. de Conícientia num.

Vidun t

enim propterea Majoribus «quantur,

31.

oratuy

XXIV, Tandem Corioftas , de qua

quia pretiofé ficut illi ornantur.

x t

S, T ho, agit 2. 2« q. 167, per duosart.

. 3. Exícandalo, ideft, exoccafione

i, i

»peceandi , mulier enitm fuperflué otna-

&infinuat, quód fit vidum movens ad

|putt

nimis vcl immoderaté. fciendum , feu

ta facilé concupifcitur. Si tamen ex

(314

parte mulieris non fit intentio ptove-

appetitus inordinatus fciendi , five per

u lt

intelle&um five per fenfum, — Eft pec-

- candi ad fui concupifcentiam , nec ci

carum,q uia protrahit appetitum cogno'—

placeat, quódaliquisad impurum ejus

Ícendi plus,quàm re&a Ratio dictat, Et

i qui ut

amorem alliciatur, licérplaceat, quód

faltem femper cft veniale , (ihomoap-

laudetur , nonideo mortaliter peccat 5

r i

mortaliter tamen peccant , qui eam im-

petat fcirealiqua, non prafigendo de-

bitumfinem, (nim. Dei gloriam , fuam

"

puré adamant , eft enim occafio acce-

fsl

ptà , non data.

Vide infrà defeanda-

aut proximi falutem ) uti fit in ludicris,

jocis,facetiis, &c.

Jefont

lo Tra&.7. Exam. 7, num. 127. &

nota

feqq.

Mortale effe poteft diverfis tmodis.

r, Ex fine , fi nim, finis intentus fit

uomodo in talibus cafibus fe debet

mortalis , ut , fi quis appetat aliquid

IN

gerere Confeffarius ?

iM

-

XX

Si Confeffario claré

videre, audire, ícire, legere, propter

luxuriam , vel ingrave damnum proxi-

conílet de mortali , & poenitens nolit

mi,

2, Proptcr eos, quorum, v. g.

j

abfünere , neganda eft. abfolutio : fi

demonum , magorum , &c. ope vult

"T

claré conflet non effe mortale, fed folüm

talia cognoícere.

3. Propter ea qux

jtel ?

veniale, abí(olvendus

nodi

nolit,

/e&, licéc abflinere

vultcognofcere, ut , fi Virgo aliqua,

Religiofus vel Rcligio(a. curiofé vellet

MP

Ratio 1, P* Quia fubje&um eft in-

noffe , quanta fit delectatio copulz

Qb 7' ::

Capax

carnalis, licét nollet experiri ; fi enim

ii "

abfolutionis propter continuum

atfe'&'um peccati mortalis,

& hoc vellet , effet adhuc fpeciale pec-

ns,ïtïg

D

catum

Bb?

TRACT. F. Exam,.a.

196

brutorum & afpectu pudendorum eo.

ad: L

«arum luxurim, tem qui ex propofi-

to vellet audire peccatum ejus, qui con-

rum;ob rationem oppofitam, Sitamen

nijo

fitetur,

Item qui (nififortead impu-

& n hoc cafu quis advertezet periculum

x

gnandum ) appeteret audire incanta-

laptüs in mortale , fub mortali tenetur

mh

abflinere.

tiones , divinationes , & fimilta prohi-

Si quis confiicaret pudenda

tl a

bita : fimilis enim eft culpa difcere &

brutorum ad. videndum eorum femen,

li(.m

docere, — 4. Quaotumad ipfas res vifas

mortale effec ob proximius perieulum,

d

vel cognitas, ut cominuniter accidit iis,

f. Propterea , quz ob cuciofitatem o«

I)

n

qui peuinr videre ( & hoc cum periculo

mittuntur, ut, fiquis, v, g. Parochus

«onfenfüs, pollution's, aut fine ratio-

vel fimilis curiofe legendo Poet:s , co-

di,ri

nabili caufa ) faexsnasnudas, autge-

meoedias , &c, negh'ggt Ícire ea , quz ex

qui

nitalia cujuscunque fcxüs: vel videre

vi officii & .necefíarió fcire tenetur,

f

aut audiie mulieres in loco fibi pericu-

6,Ratione modi , ut íi ad curio(a (cien-

nan:gn

lofo , v. g. in proflibulo & lupanari.

da adhibeat prohibita,v. g. füperítitiofa,

thoral

11

VXidere , imà folüm velle videre homi-

vel impudicos tactus.

7 Ratione Ícan-

&t

ncs coeuntes, femper eft peccotam mor-

dali, quando nim, fimilia cognofcendo,

i, &

tale, quia eft notabilis caufa commo-

videndo , proximo eft oecaíio ruina in

fonz

tionis fenfualitatis,

Secus eft de coitu

peccatum mortale,

n

At

a ae du at eotifoo reei o ao ao

[

W&g

finy

E-X, A UM E N-IM

Yettu

177

pd

De Avari;ia & Luxuría,

s

ll

[2

$2 NG

X

Varits,ut loquita: $, Au-g)uff. -- XXV,.RBe. D. xAvan"ti'a deEnï'tuvr, quöæ

3-5

in Epift. fimilis eft inferno,

fir appetitus inordinatus divitiarum.

nv

qui quantofcunque- devora-

Seu, vitium inclinansad inordinatum

gv s

"

5

esverit, nunquamdicit : Satis

appetitum pecunie

Per pecuniam

eff.

usergo infernalis vitii natura &

inteliigendo , quidquid pecuniá zftima-

mlnw

gravitaseft examinanda. De quo Áng.l.

bilecft. Bona enim exteriora debet

ho

Do&tor tra&a

Gto

homoappetere ordinaté , id eft, fecun-

art.

Fi-ni 2.2, 0. 118. per octo

düm meníuram conditienis fuz, v€

If

j

fuorum : ficut medicina quaritur fecun-

Á

"doavitia.

düm fanitatem.

li te

&

li q"

QUAEROT.

Quid eft, & (lümt;mn

Bn2. Peccatoavaritiz potefi tripli-

Q

peceatum 2

*

n2

P((Qlum

citer peccari , niip. inordinaté appete

9

-

E

De vitiis Gapimlz bus.

137

t

do, acquirendo, retinendo, — Pro cujus

do ob matetie parvitatem ? aut excu-

1j

T

j

majoti intelligenda

fabile proprer ignorantiam,vim aut mes

tpai

tum?

-Be i, Avaritia peteft dupliciter fu-

Luxuria cum $. THO- m

rul

mi.

1. Proutopponitur juftitie , & fic

XXVI &w. t.

Itl

eít appcticus accipiendi vel retinendi a-

bene dcfinitür , quód (itinordinatus ap-

m

petitus vel ufus venereorum fcu vene-

licnum, quod , ficftin re gravi, clarum

lj Pä""

eft cffe mortale, & «encri ad reftitutio-

rez voluptatis.

Vel, eff vitiumincli-

jl

nem.

In hoc fenfu ufurarios , foene-

nans ad calem appetitum vcl ufum. Di-

h

citur, ézordinatus , id eft , contra rectam.

ratores, fures, aliosque fraudulentos

Y

dicimus avaics : uti & omnes illos ,

rationcm , qualis fempereft , fifit ex-

t

qui habent voluntatem acquirendi di-

tramatiimonium. . Eft peccatum mor-

s n

tale.

vitias per fas & nefas , vel cum periculo

j u

transgrediendi przceptum obligans fub

Ratio patebit ex. dicendis poftea de

g.l'u'le:ä

mortzli, v, g. eleemofynz in neceffitate

fornicatione,

Mat

extrema, — 2. Prout opponitur liberali-

x.2. Tutior & probabilior fenten-

tati , & fic dicitur inordinatus appetitus

tiatenet ,' quód in rebus venercis non.

.a

eali

pecunig , & communiter eff peccatum

detur.parvitas materiz,

Ratte,. Omnisdelectatio venerea ex-

venialeratione parvitatis, In hoc fenfu

tra imatrim. femper graviter pugnat

dicuntur avari , qui valdeaccuratéat-

tendunt ad rem. domefticant , vivunt

contra re&m rationem.

Ü

valde parcé , dolent de crebris expenfis,

Exquofcquítur, quódac&us imper-

minutiffima quzque refervant , omnia

feái in genere luxuriz fint quidem in-

vertunt ad aliquod emolumentum. Ni-

terdum folum peccata venialia , non ob

]

hilominus his & cun&isin divitias pro-

parvitatem materie , fed ob defectum

advertentie & confenfüs.

Hinc omnis

pendentibus cauteláà opus eftjob peiicu-

lain hoc vidio latentia,

deliberata voluptas venerea vifu, audi-

tu, ta&u, ofculo, amplexu, vel etiam

at

Luxuria.

fola cogitatione percepta eft peccatum

yi

mortale,

Pro intelligentia videantur

J

Luxuria (l!t loquitur Euf&bius) ho-

quz dicta funt de dele&atione morofa

T

li

fpäl

j

minem quafibeflificat, &, ut ita dicam,

'Tradt, 4, n, 46. & feqq. & de Cusiofi-

(

d

pejorem beftiá facit. De nullo alio pec-

tatein 1. Exam. n. 24.

ätrïxn.

gtl

cato legicur dixiffe Deum , fe peeniccre

&. 3. Copula carmalis extra m

, i

Íeciffc hominem, — De hoc befliali vitio

non poteft à mortali excuíari propter

i^

Angelicus Praceptor (cui caftitatis zo-

ignorantiam , licét effes folàm foluti

Lquzjiul«ï

nà rencs cinxit manus Angelica) agit

»

cum fo'uta,feu fernicatio implex ; au;

2.2. q. 13$. per $. art.

cum publica mer etrice,

QUJERO II,Qnid eft luxuria ? eftne

Ratio Quiacífetignorantia juris na-

T

turalis & diviniomnino mamifefü. — De

peceatum mortale 2 vel ycniale aliquan-

joif

pb 3

qua

198

-TRACTï WK Exam,.ai.

qua videin Tra&. 6, de legibus, Exam, cafupofitotolleretur, & quidem violen-

psd

2,n.17, Etcontrarium afferere eft h-

ter.

2.Quoad formale , & hoc eftfir-

forurm

refis, ut definivit Concil, Vienn.

mum propofitum perpetuó abftinendi

tíeact

X&. 4. Metus , minz mortis , aut infa-

ab omni voluntaria venerea deleda-

& eti

miz, pudor vociferandi, &c. non excu-

tione & opere , nim. extra matrimo-

j

&cofit

nium.

du

fantin prefentià morctali,

Ratio. . Homo debet potiüs pati om-

XXVIL, QUAERO III. Puella que-

fcopi

nia mundi mala ,, & malle millies mori

dam Monacha ante inveflitionem aut

m

uàm confentire in malum omnium

facram Profeffionem eft occulté five vo-

giox

malorum maximum , quale eft , unicum

luntarié fiveinvoluntarié deflorata , de

Yig

flitt

etiam , peccatum mortale ( prafertim

. quo poft Deum nulli conftat , nifiipfi,

x

luxurig ) & fecutur

»

& complici , ac Confeffario , poteftne

(l

natio»

aexeo :gterna dam-

f

illa fufcipere fine peccato nigrum fuz

x $, Visabíoluta alicui perfonz pro

Congregationis velum , ac confecrarid

TT

viribus, v,g. propriis membris, pedi-

aut quod in co cafu remedium ? An

fithin

te R, .

bus aut manibus , vel clamando (licét

/i:/i/f 1

irtito conatu) refiftentiillata , excufat,

Suppono tr,

Nec vidüz nec.alte"riþ

ltmpm j

fi omnis interior confenfus-defit,

Et

|

fominz corrupte prohibitum elfe Re-

[ jl

Virgo fic oppreffaac deflorata;attamen

ligionis ingreffum , ejuíve profeffio-

li (i t

nem,

i

emper animo , etiam fub ipfo a&u ve-

u

Suppono 2, Prater velum Nox./ïtia-

E

nerez yoluptati ( quam forté fenfu feu

carne percipit) contradicens , virgini-

tüs feu probationis, quod communiter

UM

Yl

tatem non perdit quoad fermale,& quo-

eftalbum , daturque in fufceptione ha-

ad Deum.,

bitüs, dari etiam velum nigrum, & hoc

for

Ratio, Peccatum debeteffe volunta-

quintuplex , ut notat nofter Sylvefler.

E

Primum cít Profeffionis , quod datut

rium : Sed illa copula , & dele&atio,

QWl

fi quecffet, forecomnino involuntaria,

completo Novitiatu folis fororibus cho-

)! *-&.

li

ut fupponitur.

Ergo, Etita claré do-

ralibus, dum profeffionem emittunt:

cet S,'Tho, 2. 2, q. 64. a. f. in c, dicens:

,& non poteft dari nifi expleto decimo-

,taïüt

Yit

ANon efl crimen mulierzs per vtolestiam

fextoztatis anno, Sécauudyum elt Con-

violate , Ji confen[us non adfit : quia non

Íecrationis,quod anno 25. ztatis datür :

fitt

inquinatar ,. uifi de confenfu mantis , ut

& dari poteflàfolo Epifcopo, Tertm

tijí

edixit Lucia:

Si me feceris invitam

eft Ordinationis, quod non ampliüsclt

^i

violari,caftiras mihi duplicabitur ad co-

in ufu, ut feparatim detur $ dabatur

fþifa

ronam.

antehac anno ztatis 40. ad hocui quai

(nfs

Not, quàdVirginitas poffit dupliciter

Diaconiffz poffent in choro inchoate

il

confiderari.

"artutt

l

) 9uc

I. Quoad materiale , &

horas , & legere homilias.

Cütn

hoc eft integritas carnis feu clauftri v

Pralationis quod Abbariffis dabatur an-

lts

ginalis non referai , & hoc ífolum

,

no xtatis 69, qua &tas nunc non am-

d

' pln

EE

Dewitiss Capitalibus,

192

ioni

Virginem,

pliï;g eft neceffaria , fed fufficit 30. an-

i

quaz Vireonon efï, mortale

&

norum. . Quintum eft velum continen-

eft.

D

tiz acobfervantie , quod eft viduarum,

Necin hoc Epifcopus poteft difpenfa-

quü

& ctiam poteft dari Virginibus , licet

re , licét ex valde rationabili caufá pof-

i

econtra velum virginale non poffit dari

fit difpenfare , ut , fi qua taliseffet fic

confecrata , vel poft confecrationem

vidue , etiam ex difpþnfatiOne Epi-

u

[

l

Ícopi,

fornicaretur , fungeretur tamen talibus

; Non effe in omni R eli-

[

Suppono 3.

officiis, que Virginibus confecratis prz-

t

cifé juxta monaflerii confuetudinem fo-

gione ac Monafterio confuetam dictam

d

(

Virginut confecrationem feu benedi-

lent demandari , à quibus ante difpen-

é&ionem.

fationem debent abflinere,

,

Quod Ordinem noftrum

concernit , ConftitutionesSorerum no-

O

040,

Fosrnina vi corrupta non

ii p

4

u

flrarum cap. 16, in fine fic dicunt :

per

it Virginitatem quoad Deum, Ergo

«t

ANolumus quod alique Sovores benedi-

poteft confecrari,

m

cantur , cum $, Deminieus P. IN, bocor-

Ad hoc N,conf, Càm enim difficile

dinaffe dicatur. ciréa illas , qua fuerunt

fit , voluntatein eo cafuitareniti , ut

nullusomnino detur confenfus , & Ec-

TT

tezopore [uo.$ C buj[modi Leneditiio

jiun:

foleat effe aliquibus occafro , wt fuper 4-

elefiz ( qua tantüm de exterioribus ju-

jl

lias fe extollagt. — His premiffis

dicat) de pleno diffenfu non poffit con-

x r,Cum tutiori & probabiliori fen-

ftare, facri Canonesflàruerunt ,. ut talis

«V

tentia, Fcemina occulté , etiam per

à Confecratione humiliter abftineat,

Adtollen-

jl

vim , violata non poteft confecrari &

XXVIII, x;. 2, ad Q. 3.

velari inter Virgines absque peccato

dum in eocafu fcandalum , & àd confue

Vg

mortali , quod committit tum ipía qua

lendum famza illius puellz non licet ad-

T

nolti

confecratur, tumille, quifcienter eam

hibere illud remedium quod aliqui fug-

confecrat,

Ita cum Angelico Do&ore

gerunt , nim, in Orationibus in. Czri-

5

o

in 4.d. 38. q. 1. a. $. ad $.

monia confecrationis dicifolitis, nomen

Ratio.

In Sacramentis& facramen-

yend

Virginitatis mutare in nomen caflitatis

talibus fcienter, etiam occulté , &ad

& continentie ; Vcl faltem ut Épifco-

exp]fïüïï;,

vitandum fcandalum, committere falfi-

