potis, eó quód attenté faltemn principa-

fi fiat pet

patein le&ione alifu jas libri ,

modum

i M

W

De Celebratione Foflorum.

725

Vs

Not. Extra tempus divini Officii in

ii

modum otationis & devota occupatio-

nis, peccatum non eft ; fi per modum

Ecclefia garrite , ducendo diícurfus ho-

d

/ Ktudii , aut profanz recreationis animi ,

neftos, nullum eftpeccatum; ducendo

Ua

eftpeccatum mortale,

difcutíus inutiles, vanos, otiofos , &c.

ii

Ratio: Quia attentio requifita confi-

non eft nifi veniale , quia itreverentia

d

eft levis,

. ftit in devota tnentisoccupatione , pre-

li.

'tum recitatione,Sacramenti adoratione,

CIHIE. &. 9. Excufat ab auditione

us

" rerum divinarum fub Sacro confidera-

Miffz impotentia !fpiritualis, utfiquis

Wa

tione, fpirituali Communione, & fimili

fubjaceat interdi&o vel excommunica-

u

a&u, quo Deus honotatur.

tioni , & peripfumnon ftet, quominus

tiþ*.'

abfolvatur. Vel fiipfe celebransfitno-

x., 7, Dum alia Milfa commods$ ha-

- beti poteft , feu £ine neceffitate faciendo

torius Clerici percuffor , vel de crimine

Item

FI

3?3[

Confeffionem facramentalem,prafertim

denuntiatus tanquam vitandus.

t

* longam , füb Miffa obligatotia , hoc pra-

excufat impotentiacorporalis, Et hzc

j

ceptum non impletur.

cft duplex , una fimplicitertalis ac phy-

T

. Ratio: Tum quia videtur effe negli-

fica , qua eft in incarceratis, le&o affixis ,

j

gentia gfavis in-tali confitente; tum

mari navigantibus: altera moralis , ut fi

'M

etiamquia peccatorum accufatio non eft

Miffam adirenon poffit nifi cum magna

opus per modum orationis aut medita-

difficultate, velja&urabonorumanimi,

. tionis, nec cum eaftat , ut homo atten-

corporis , fortunz.

Pro quo

dat ad actiones celebrantis s vel certà

w. Io. Impotentia moralis excufat

xzft"

l]

minüs attendet ad fui accufationem.

Primó eos qui fine periculo fpiritualis

-* Dixi ;/me neceffitate ; Quia interdum

tuinz fuz , vel qui (ine pudore & infa-

in pagis, ubiunica folàm eft Miffa, dum

mia non poffünt domo exire , uc ; hone-

t

aliusSacerdos celebratinFiliali, & alius

fta mulier carens honefto habitu ; vel

u

in principali Ecclefia , fnb cujus Milffa

pregnans ex occulta fotnicatione. Quia

( Cllh

prior confeffiones audit; aliter effe vix

Ecclefia non videtur obligare cum tanta

n

potelt. Obfervati etiam hic poteft, an

confufione. 2. Infirmos , quibus me-

N

Sacrum fit muficum, ita ut Sacerdote

dicus fuafit, ut domi maneant; & fer-

]mtv

. paufante, mufica próttahatur.

vientes infirmis , qui foli non funt re-

yir

CII. y. 8. De garrientibus füb alio

linquendi; Et eos qui fe continent do-

J

officio divino , v. g. Matutinarum , Ve-

mi ob probabile pericalum peftis. 3.Ma-

]',3[9?[-

"fperarum , Proceffionis, &c, non obli-

ttes & famulas, que debent affiftere in-

N

j

gante fub peccato, diftingaendum eft:

fantibus, —4. Eos qui procul diftant ab

j

d

. Si fiat longo tempote , przfertim alios

Ecclefia , przfertim quando auranon fa-

vet,, ubi tamen bene perpendende funt

jl

! tütbando, peccatmortaliter; quia com-

'&l

mittit notabilem itreverentiam & fcàn-

conditiones perfonarum, viz, tem pori^,

l

1

confuetudinis loci.

$. Ad cavenda

[060

dalum. $i fiat modico tempore & fine

|

f

J

damna cuftodientes pecora , edes, &c.

,fcmdälo ; & veniale ob Parvitaþtcm-j

qui

d

14 hh/ 2

2

£

$

796

TRACTATUS Exantn j

ui tatten funt monendi , utalternent ,

t

corpus, Et ideo opeta fetvilia fecun-

:

e

u vadant per.vices.

6. Itinerantes,

dàm hoc dicuntut opetacorporalia, in

[

Al

M

Miffam audiendo itinerandi( v. g. navi-

quibus unus homo alteti fervit. .. T'ertia

gandi ) occafionem velfocium fibi val-

autemeft fervitius Dei , & fecundüm hoc

1 nmv]

de utilem amiffuri; qui tamen , fi pof-

opus fetvile poffet diciopuslattiz,quod

? u

fint , tenentur przvenire, nifi boná fide

pertinet ad Dei fetvitium.

Si autem fic

33 lo

fupponant fe in via habituros Miffam,

intelligatur opus fetvile, non prohibetur

4l

7.EosquiàMiflà impediuntur officii vel

in die Sabbathi, quia hoc effet contra-

nf

.I'P

gravis negotii causá , ut Milites Statio-

tium fini obfervationisSabbathi.

Hæ;

Vi

narii, Excubitores , gregum cuftodes,

$. D.

j

l

n

$. Mulieres , pueros, famulos , quos

Quibusdam omiffis fubdit r.Simili-

u

n

mariti, parentes, dornini, nolunt pet-

ter nullius fpiritualis a&üs exercitiam

N

mittereiread Eccléfiam , dummodo non

€ft contra obíetvantiam Sabbathi, puta;

Al

fiat confuetudo , nec ifi contemptum

fiquis doceat verbo velftripto. — Unde

tün

av

Religionis. . Q.ód fi famulusfrequen-

Num. 25. dicit Gloffa quód fabri & ha-

terà domino impediatur ,| tenetur eum

'leolous.

4

jusmodi artifices otiantur in dieSabba-

ts

telinquere primá opportunita'e. 9. Idem

thi , le&ot autem divinz Legis vel do-

hn

»

eft de Opificibus quos Magiftri ,. v. g.

&or ab opere fuo non definit. Nectamen

A ag

Sartotes , Sutores , &c. in vigiliis & Sab-

contaminpatur Sabbatum, fed alia opeta

Ju Mu

bathis aut feftis frequenter laborare co-

fetvilia , quz dicuntur fervilia primo vel

I

gunt fine jufta caula,

10. Viduas ma-

fecundo modo , contrat/antut obfervan-

L

ritum lugentes ad aliquod tempus , ubi

tim Sabbathi , inquantam impediunt

TUl

L d

eft confaetudo , ut domo non exeant.

applicationem hominis ad divina, Hzc

N

3 I. Puerperastempore putificationis.

ibi.

[T5

QU.ERO XII. A quibus operibus

Subdit 2. quibusdam omiffis: Opera

u

ex przcepto abftinendum in Feíto?

corporalia ad fpiritualem Dei cultum

z

qu

n A0

CIV. z;. 1. Ab opctibus feivilibus,

non pertinentia , intantum fervilia di-

Ti !

ut patet exillo Levit. 23, Orsse opin fer-

cuntur, inquantum proprié pertinent

vile nos facietis in eo , nimirum ín Sab-

D i [l

ad fervientes : inquantum veró funt

AU

batho. . Opus autem fetvile diciturà

communia & fervis & liberis , fervilia

Q

fervitute. . Eft autem triplex fervitus,

non dicuntur,Quilibetautem tam fervus

W*Wä Q

quod S. D. cit. a. 4. ad 3. fuse explicat

quàm liber tenctur in neceflaríis provi-

"tl

dicens : Unaeft, quá homo fervitpec-

deretam fibi quàtr proximo , pracipue

cato , fecundüm illud : Qui facit pecca.

quidem in his, quz ad (alutern cotpotis

"b"ngdz

tum, fervus eft peccati.Et (ecundüm hoc

tl

E

pertínent , fecundàm illud Prov, 242

orgne opus peccati dicituríervile. — Alia

wmbm

vetófervituseft ; quá homo fervit homi.

Ertue cos qui ducuntur ad miortem, Se-

u

lhgen

cundarió autem etiamindamnorterum

r

ni E& autem homo alterius fervus,

Cum,

vitando, fecundüm illud Deut.22,Non

N

A

xon fecundüm mentem, fed (ccundàüm

'videbis bovem fratris tui aut overm er-

li

luä': ]

4 rantet?i

"EEE

H

De CeleäratäþneFe/?arümï

"

rantetn , & przteribis , fed reduces fratri

vefperam feu tetpote divini Officii ela-

i

tuo.

hi

Etideo opus corporale pettinens

pfo per aucupium venari , modcfte v.g.

T

ad confervandam falutem proprii corpo-

hamo pifcari.

Quia hzc omnia cutn

ii

risnon violat Sabbathum. Ita S.'Thom.

his claufulis non fiunt potiüs per fervos

exemplificans hocin Machabzis (c. 2. )

quàm per dominos, — Ftíuüpponuntde-

«

uumic!äf

Sabbatho pugnantibus , & in Difcipulis

efle(candalum , & Miflam non negligi:

"

Matth..12. proptet neceífitatém in Sab-

Si veró inactione pingendi, venatione ,

batho fpicas colligentibus,

piícatione quis di&os limites transgre-

iA

Subdit;. Similiter. etiam opus cor-

diatur, fervilia feu fervis proptia &

porale quod. otrdinatur ad (alutem cor-

confequenter in die fe(ló graviter pro-

hibita . cenfentur.

T

poralem alterius, non eft contra obfer-

Nec debet pi&io

a

vantiam Sabbathi,

Unde dicitur Joan.

quoad hoc fcriptioni comparari , licet

li

7. Mihiiudignamini;quia totum homi-

enim phyíicé quodammodo conveniant,

nem falvum feci in Sabbato.

Similiter

cüm prior in ducendis lineis, altera in

etiam opuscorporale,quod ordinatut ad

ducendis figuris confiftat ,. & utraque-

imminens damnum teiexterioris vitan-

quandamanimi voluptatem afferat,quod

dum ,non violat Sabbathum.Unde dicit

videtur fpe&are ad artes liberales ; aít

n

7j

Dominus Matth.12.. Quisex vobisho-

moraliter, & prudenti judicio pluiimüm

T

mo, qui habet unamovem , & ficecide-

differunt , fi pictio multüm protraha-

tit Sabbatho in foveam , nonne tenebit

tuf,

ov

&levabiteam. HzcS$.D. Ex quiþus

Refp. 3. In diefeftolaborare minori

folvuntut multi Cafus.

n

tempore quàm uná horá , eft peccatum

j

Notatidem S,D.in R.ad 4. quód non

venialepropter parvitatem materia. La-

fit ita ftricta prohibitio operandi in die

borate per duas horas, certó eft mortale.

Dominica,ficut fuit in die Sabbathi , fed

Laborare unà longá horà eodem die fe-

us

y olt.

quadamopera conceduntur in Die Do-

fto , vel diverfis interruptis vicibus no-

minica ,

uz in die Sabbathi prohibe-

f

bantur, (cut decoctio cibo

D

tabile tempus ob mortalem continua-

-

tionem conftituentibus (proportiona-

hujusmodi.

tum & glia

w

biliter ut fuprà de furtis minutis di-

CV. Opusfetvileeft , quod exercetur

&um ) eífe mortale , probabilius eft.

jl

m

mediante corpote, & proprie fpectatad

fervientes.

Secus fi fiat in diverfis Feftis, tum quia

Ita patet claré ex adductis

non adeft moraliscontinuatio , tum quia

u

verbis Angelici Do&toris. Unde fervi-

l

t

obligatio abftinendi ab opere fervili

ww

lia non funt adeóque licita in Fefto , li-

£uti &audiendi Miffam ) eft annexa diel

f

jl

ff

brosdefcribete, etiam lucri gratá, mo-

fefto , & cum eoexípirat, confequenter

dicum pingend

o dclineare,velefformare

& transgreffio inde orta exlpirat.

d

acu linteum , di

f

v]h

cendi causá ; itinetari,

illo.

uf

M

contta&us facere , ad fcopum jaculati ,

.QUAERO XIII. Que.| funt. legiti-

p

l

modeft (ine (trepitu & clamore circa

mz caufz excufantes celebratione Fe-

j [j

ftorum

u

hhhh 3

2098

TRACTATUS

X. Examen $

a!

Korum feu ob quas laborare licet in il-

fpere ptaparant farinam ad pinfendam

ü

lis ?

fequenti die non fefto. — Cavendumta-

D

U

CVI. v. Variz fünt , fed fetme om-

men, ne Milfa negligatur , & ne tales

nesteducuntur ad neceffitatem laboran-

labores ftudio;& referventur in diem

M

di , five publicam five privatam , ad evi-

feitum, quia hoc cederetin fraudemLe-

T

tandum notabile damnum , fivein pro-

is.

-

i

;

al

lol

grio fivein proximicorpore , autbonis ,

Tertio: Pauperes opetatii, qui ob

hu

juxta receptam "Theologorum maxi-

neceffitatem corporalem non poffunt

mar , pracepta Ecclefiz , utpote leges

ceffare àlabore, fine quo familiam fu-

gl

TT

hümanas , non obligate cum gtavi dam-

Rentare nequeant ; modó defit fcanda-

no , adeóque prafumi poffe , non effe

lum, &audiant Sacrum.

juat.

Ecclefie intentionem obligandi cum

Quartó: Qui feriando paferentur

f ni (

tantotigore: quia jugum Domini fuave

notabile damnum in fuis bonis.

Sic

"

efit.

Hinc

Kuftici in die fefto propter probabile

m

Prim) excufantut à fetiatione Chi-

&if

pericalumtempeltatispoft divinum offi-

rurgi pro ncceffatià apertione venz;

cium colligunt foenum & fruges , faltem

3 qlliä

cum licentia Parochi.

Item extendun-

apothecarii , piftorés , molitores, prz-

fertim à ventis & affluxu aqua penden-

tur linteamina lota,ne deftruantur. Pau-

W

i

[

tes, fabri ferrarii ad ferrandos equos

peres ancillz reficiunt fua veftimenta .

itinerantium , laniones ptopter publi-

düm aliis diebus id eis à dominis nbn:-.

cam neceffitatem , inquantum labor ille

permittitur.

requirit , & non ultra: tenentutqueau-

Quinto : Sattoteslaborantes proexe.

dire Mitfam , fipoffint & occafionem

quiis vel nuptiis celebrandis, qua nor.

li

habeant.

Batbitonfores fi unam alte-

poffünt differri.

Mulieres, pueri, fa.

ramve batbam radant, mortaliter non

muli, artifices , quando à fuis maritis;

peccant, fecus fi multas; nifiexcufetlo-

parentibus, dominis , aliisveauthorita-

ci confuetudo fcientibus & non contra

te przditis ( quorum disgratia eis elle

dicentibus Eccle(iz Prelatis (eulocorum

graviter nociva ) fever& ad laborandun

Epifcopis introducta, ac certis regulis

urgentur $ fed Miffa non cft negligen

da.

Ls

prudenter limitata, ut nimitum ille la-

f

bor non fiat cum (candalo , nec in pub-

Sextó : Veundentes (Sacro-non ne.

h

r

licisaut apertis officinis, nec fübofficio

gle&o ) in diefeffo neceffatia vitz, v.f

divino, fed quaficlam , &c,

carnem, pullos, ova , butyrum, ftu-

"t lp

ïi.'lu

Secundo: Qui vacant opetibus vitze

&us, & fimilia adutbes portantes, v.g,

neceffariis , ut qui ciboscoquunt, ligna

Aie

ruílici, ne aliis diebus füum l;borem

ïwr

findunt , aquam vel ligna pro culina

pratermittant.,

VCl

afportant , fed przcise quantum pto illo

S

I

QUAERO XIV, Feftum ligatne ex-

tra territorium & itinerantes ?

"æl.m(

dieopuseft, Quideficiente pane, vc

Wl!gl

æ- [!

p

e

De Celebratione Feflorum,

99

Wt /

CVII. s. 1. De itinetantibus & va-

Aliud ef (i.

exptefse fraudem infen

de-

ina

gis habes fuprà Tra&. 6, Exam.$ , n. 84«

ret,

T d

TT

&feqq.

- Nota tamen , nonoportere hoc con-

. 2. Non peccat qui feclufo fcanda-

fulere, nifi forfan pauperi operatio fe

t

byli ;.

lo pridie Fefti laborandi causá & fua

vcl familiam aliter fuftenare non. va-

Parochía , in qua feftum eft, vadit ad

lenti, quietiam fimili ex caufa , feclufo

alium locum in quo non eft fe(tum.

Ícandalo, in ipfo feto poffct exire.

g

' Ratio : Preceptum. Ecclefiz. vetat

Refp. 4. llle pauper operarius ipfo

n li

uidem laborate die fefto ubi eft feftum ,

FeRo egteífütus teneretut. priüs audire

il

Íed non vetat exire& Patochia , &labo-

u

Sacrum, fi commode poffet,

fare extta. illam,

Alia ratio videatur

Ratio ; Pteceptum audiendi Sactum

fent d

Tta&t. 6,Exam. f.num, 84. pro 1. p

2

eft affirmativum obligans primá com-

R.«

moditate , quando probabiliter przvi-

2

ii

&, 3. Talis exiens é Parochia non

detur non fore aliam oppottunitatem

ndi

agit in fraudem feíti , íed utitur jure

háctranfactá.

ho

fuo, quia non eft prohibitum . exire.

Áit

[

wwæwæææææææwæwæ»aææææawwae«s

n

U

*

EXAMEN VI.

Yout

qnm

*"-'i*'i-Dïe Vitiis opbofitis Re!igio)zi , nümivum Superflitione €9

"

4

*

g

fpeciebus ejus ac Tentatione Der.

92.

mw&'

'ufque ad 9. 97. inclufry?.

yui

Ramiffo, Eluöd de quibusdam vi-

exceffum , non quia plusexhibet in cul-

ncghgf-'

tis Rdieioni oppofitis, nimirum

tum divinum , quàm veta Religio, fed

p

uia exhibet cultam divinum vel cui

Sacrilegió, Perjutio , Dlafphemia,

)

&c, actum fit in. precedentibus ,

non debet, vcl eo modo, non de-

uitZ:ï

& de Sinonia a

gcndpm Examine fe-

bet.

uentis

Ratio S, D. ct: Quia omnis virtus

j

- QUAERO L. Quid

moralisconfiftit in medio ( de quo vide

Ó

& quz fpeciesejus?

b

Veü Supcr&iþio

u

di&ta TraG. 4. Exam. 1. n. 10.

.. CVIII. Refpondeo 1. ex $, Thom.q

:

Sed Religio eft Virtus moralis, ut

"

92. a. 1. in c. dicente : Superftitio e&

patetinhocTrad,n. g. Ergo.

uód

yisium Reli'gidxxi oppofitum fecundüm

3 N?t. ex S. Thor, ibidem ad 3. q

ei-

"m

"

TRACTATUS X. "Éxuhen ,

$05

—.

m

Religio non-potef habéte exceffum fe-

je&ti, feu füperftitio ratione tei culte,cft,

|

du

cundüm quantitatem abío

m, poteft

quá cuktüs divinus exhibetur illicui ex- -

tl

tameneum habere fecundüm quantita-

hibendus noneft, nimirum creatute. Et

lr

tem proportionis, proutfcilicet in cultu

hoc cft aliud füperttitionis genus, ait S.

&l

divino fit aliquid quod fieri non debet,

D., quod in multas fpeciesdividitur, qua

p

Refp. a. Superftitioeft falfa Religio,

funt Idololatria , divinatio, vana obíet-

T

vantia.

vel vitiofus cultus veri vel fal(i Dei. Et

Quz fpecies iterum fubdivi-

"

AL.O el

duntur. Pro quo

primó dividiturineam que eft fuperüti-

Vitte

tio cultüs indebiti; & eam quz cft fu-

QU /ER O II. Qauid funt hz mox

d

VHf

erítitio ratione rei culte , feu una fta-

nomina: fpecies & quomodo fübdivi-

r

tione modi, altera fatione objedti , ut

duntur 2

1

ls tX;

explicat S. D. a. 2. Pria eff, quà ex-

CIX, Refp. 1. Idololatria proptie

ceditut tantüm in modo colendi verum

di&a( quz eft maximum peccatum) e.—

j

qt

Deum; utüquis tempore Legis gratie

cultus quo colitur creatüra loco Dei,

vellet colere Deum (ecundüm veteris

m- D

Hoc diveríimodeolim fiebat: Quidam

Legisritum. — Quóetiam fpe&tat , exhi-

enim per quaudam nefatiamartem ima-

Ts |

Ut

bere falfas reliquias pro veris, fingere

gines quasdam con(tcuebant, quz virtu-

Ey

mitac ila & cevelationes,&c. qua omnia

te demonum quosdam certos effe&us .

" hg

ex füo genere mortalia fünt, eó quàd

habebant, unde putabant in ipfis ima-

Deotribuant falíüm & vanum caltum.

1 ii

ginibus effz aliquid Divinitatis, & quód -

AR

Huc etiam «fpe&at cultus füperfluus

per confíequens eis deberetur divinus

E

cultus.

Alii vetó non exhibebant cul-

: $

J g,

Dei, ut (iquis nolit audire Miffam nifi

tum Divinitatis ipfis imaginibus fed

E Fxpliciti«

pof ortum Solis, vel niü à facerdote ,

3c d

cui nomen Joannes, vel nifi fub ea lu-

creatutis quacum erant imagines , exi-

ceant tres candele, vel (acerdos utatut

LT

ftimabantenim quosdam homines Deos

"um

violaceá ea(ulá, autaddat hoc vel illud

fuiffe, ut Jovem, Mercurium, &c. quos -

Atnk

contta Rubricas, in quibus tamen ple-

per eorum imagines colebant, ut expli-

rumque peccatur íolàm. venialiter (i

cat S. Thom. q. 94. a. i. inc. Dixi,

Wt

Lon

fimplicitas excufet.

Item eó fpectat &

proprie dicle ; quia in largofenfu omne

mottalitet peccaret obítetrix , fi ad. faci-

Vi

peccatum mortale vocatur Idololatria,

Vr U

litandum partum;cum firmá fide infal-

quia per illud adhzeretur creaturz. Ergo,-

;' fi/irc

libiliter ita fututum, proferat illa verba :

Videetiam fuprà Tract. 7. Exam.3. n«

EKt verbunacaro fatbum ej1.

Effecenim

3 8. usque ad n. 46. inclu(ive, de com-

*ltdy

N

t

ravisfuperfitio, . Si veró fieret (impli-

municatione cum Infidelibus.

citet & ex mera pictáte , (ine illa firma fi-

h

CX. Refp. 2. Divinatzo eft pradictio

LT

de infallibilis cfe&tás, nullum effet pec-

terum natutaliter incognofcibilium, vel

]i

catum,fed (olüm deyota invocatio Ver-

PU

pet expreffàm dzmonis ad aliqua mani-

biincarnati.

feftanda invocationem ; vel;per taci

É Fufl[]

tam, quá damones prater exprelfam

UI (

Altera fpecies; xlimi:uql ex parte ob-

omi-

Q !

u

D?Suþ.&witiane.

$o1

d

hominis intentionem fe ingerunt vanis

niorum eft corporalis. Nam ex intetio:i

Ial

D

inquifitionibus futurorum , ut mentes

difpofitione corporis formaturt aliquis

qa

motus in phantafia , conveniens tali di-

hominum implicent vanitate , utloqui-

luï,iiï&

tur $. D, q. 95. a.2- in c, & patebitex

fpofitioni:ficut homini,in quo abundant

ln

dicendis. Nec excufat. quód quis fi-

frigidi humorcs, occurruntin fomniis,

n

milibus utendo abrenuntiet pacto dia-

quód fit velinaqua velin nive, Etpto-

i

bolico ; efet enim inutilis abrenuntia-

pter hoc medici dicunt effe intenden.

V

dum fomniis ad cognofcendum intetio-

tio,fietet enim folo ore , nonopete , fed

du *

opere firmaret pa&tum.

tes difpofitiones.

Cauía autem fom-

TU

niorum extetior fimiliter ctiam eft. du

Species divinationis, in quibus d-

mones exprefsé invocati futura pro-

plex , fcilicet corporalis & . fpiritualis,

ii

nuntiant , funt (ex S. Thorna ibidem ut

Corpotalisquidem , inquantum imagi-

u)l

fequitur :

natio dormientis immutatur vel ab a£re

JwW .

CXI. Prefligium ex eo quód. oculi

continenti, vel ex impreffione caleftis

QM

hominum petítinguntur , inquantum

corpotis , ut fic dormienti aliquae phan-

f

tafiz appareant conformes czleítium di..

demones praftigiofis quibusdam appa-

Vi

titionibus fe afpe&ui & auditui homi-

fpofitioni, Spiritualis autem caufa eft

ii

num ingerunt ad futura praenuntianda,

quandoque quidem àDeo;qui mipifterio

jitl

Divinatio Somnierum , inquantum

Angelorum aliqua hominibus revelat in

T

dzmones per fomnia homini futura fi-

fomniis,. fecundàm illud Numer, 12.

i

nificant. Pro intelligentia audiatut

Si quis fueritinter vos Propheta Domi-

u

explicatio Angelici Do&orisq. 95, a. 6.

ni , invifioneapparebo ei, velper(om-

"T

j

ä.

'g&'

in c. dicentis: Confíiderandum qua fit

nium loquarad illum. Quandoque veró

ginthü'

cauía fomniorum & an polfit effe caufa

operationeDzmonum aliqua phantafize

al

futurorum eventuum , velea poffit cog-

dormientibus apparent,ex quibus auane

of

nofcere, Sciendum eft ergo , quód fom-

doque aliqua futura revelant his qui

li U[CKE[

niorum caufa quandoque quidem eft in-

cum eis habent pacta illicita,

Sic ergo

( ^

teriüs, qu:ndoqïle autem exteriüs, In-

dicendum , quód fi quis utatur fomniis

felod

terior autem fomniox:um caufa eft du-

ad przcognofcenda futurá , fecundüm

19f

plex: Una quidem animalis , inquan.

quod fomnia procedunt ex revelatione

l['.l(Z-E

tum fcilicet ea occurrunthotinis phan-

divina, vel ex caufa naturali intrinfeca ,

:;

fb

tafiz in dormiendo , circa quacjusco-

five extrinfeca, quantüm poteft fe vir-

4

$itatio & affectio fuitimmorata in

tus talis caufzz extendere , non erict illi-

i

vigis

I^

lando.

Et talis caufa fomniotum non

-cita divinatio,

Siautemhujusmodi dis

i

elt cauía fututorum eventuum : unde

vinatio caufetur ex revelatione dzmo-

hujusmodi fomnia per accidens (eha-

num , cum quibus pa&a habentut ex-

j5

dl'wm

bent ad futuros eventus ; & fi quando-

pteffa , quia ad hoc invocantur ; vel ta-

j r[m'

que (imul concurrant , . erit cafuale.

cita , quia hujasimodi divinatio extendi-

"n

j

y

Qu

tur ad quod fe non poteft extendere, erit

W

*

4 uanäoque veró caufa intrinfeca fom-

divinas

Iii ii

"—

-

ii

9 s

TRACTATUS X. Examen 6.

$05

Hzc

eundo vitz fatu five Mattrimontali, (ive

divinatio illicita & fuper&itiofa.

iela

S.'Thom.

Religiofo, depaupettate ,divitiis, pro-

WJMC(

CXII. Necromantia , quando da-

fpetitate , fufpeudio,&c. qua eít divina-

i

tio illicita & fuperftitiofa , eiquedamo-

moncs fe ingerunt per aliquorum tnor-

t

tuorum appatitionem vel locutionem.

nis opetatio fe immifcet , ut docetS, D.

iil

Uoi

Nam zecrogs grece mortuum , 745t74

q.95.a. $. in c.

la

veró divinatio nuncupatuf , quia qui-

Rationem dat dicens; Subtrahuntut

-Aj'dæfcrj g

busdam præcantationibus,adhibito fan-

caufalitati cleftium corporum a&usli-

IN

beti atbitrii, quod eft facultas volunta-

guine, videntur re(ufcitati mortui divi-

Mi

nate , & adinterrogata refpondete, Quz

tis& rationis; intelle&usenim five ratio

um

tamen eft meta deceptio diaboli , nam

non eft corpus nec a&us organi corpo-

lt

mortuos fufcitare folius Dci eft,

tei , & per confcquens nec voluntas;

It

- Divinatio per Pytbones , quando ni-

quz eft in ratione, nullum autem cor-

pus poreft imprimere in rem incorpo-

"tv

mirum fatura prenuntiant per homipes

RE

vivos, ficut in atreptitiis patet.

Di&i

ream : unde impoffibile eft quód corpo-

,fïür(cid

funt Pythonesà Pythone Apolline , qui

ta czleftia directe imprimant in intelle-

dicebatut eífe au&tor divinandi,

&utm & voluntatem. Unde corpora ez-

L!

"

Ü

. Not. quód quandoque futura pre-

leftia non poffunt effe per fe caufa ope-

pnuntiant per aliquas figuras vel figna

tationum liberi arbitrii ; poffunt tamen

QWM 1

gitt v

quz in tebus inanimatisappatent. Unde

ad hoc difpofitivé inclinate, inquantum

DN

funt hz fpecies:

imprimunt in corpus humanum, & pet

- Geomantia ,

fi hec fïgna—apparcant in

confequens in viresfenfitivas , qua fuünt

Al

aliquo corporeterreftri, puta,in ligno;

á&tus corporalium organorum , quains

n ümtc

ferto , vel lapide polito.

clinant ad humanos actus, quia tamen

lir]

T0

Hydromantia , fiinaqua. éroman-

vires fenfitive obediunt tauoni , nulla

Ls

tía,liinaéte. Pyromantia , fi in igne,

neceílitas per hoc libero arbitrio impo-

titsf

10

Harufpicium , fin vifceribus animali-

nitut, fed contra inclinationem cale«

um immolatorum in atis demonum.

Wiïmu'

ftium. corporum homo poteft per ratio»

hmbjä

Divinatio,que fitabsque exprefsá d-

nem opetari. Hzc S.D, Unde eft illud .

Al [ l

monum invocatione, eft; quando utitur

tritum: Zffra inclinant fed uon nece[f-

'WWJM

aliquibus mediisad cegnitionem rerum,

tAnt.

Et illud : Sapiens dominalitur

^

ad quam nullam habent virtatem,& di-

aflris , id eft , non fequetur carnalem in«

&

viditur inhasfpecies, utfant:

clinationem aftrorum influxui fubje-

ftq

"t

CXIIL . 2Affromantia fen Aftrologia

&am. Sicut etiam diabolus per conti«

Lfmmd

judiciatia Planetariorum íeu Geneth-

nuam obje&i propofitionem poteft mo-

diacorum , qui ex motu, fitu , afpe&tu

—ng. n

vere phantaíiam ac fenfusexternos,cone

*lïum

aftrotum judicant & predicunt futura

citare potentias corporales, & lic ex

b

are- ine

Vg

contingentia , etiam libera feu a&io:

confequenti ac indirecte inclin

"n

c &a;u

Rs ex Iibemyg!unfatc pendentes dein-

telle&um & voluntatem pro ho

Vj "FJ

d

depälïl;

- De Superflitiane.

$o

di,fut;

dependenter à fenfibus opetantem , fed

gire patibulum , honefto autem & vit-

tuofo magnos honotes,

p

quantumcunque velit , cogete non po-

(irü

tel, Sic & aftra qualitates corporeas

Admittit tamen $, D. cit. a, $. quód

i

eaqua ex neccílitate eveniunt, v. g. Ecli-

imprimunot catni, perquas voluntas in-

.

clinatut ( falvà libettate) ad a&um : v.g.

pfes Afttologi certó przdicere poffunt,

& probabiliter ficcitates , pluvias , mor-

homo corpore frigefa&tus libere eligit

li

li

calefieri apud fotnacem.

bos, &c. que tamen ex aliquo impedi-

D

Not. , quód Sixtus V, exprefsé in

mento non fempet ita eveniunt, uti pra-

niu

dicuntur. Et hxc vocatur A&rologia-

Bulla prohibuerit omnia judicia ex con-

naturalis & licita.

lr

ftellatione natalitiá, afhrmantia aliquid

Chiromantia & Phyfiognomia natura-

Ts

de fututis contingentibus ; fucceffibus ,

Vl)l j

fortuitisque. cafibus aut a&ionibus ex

lis fecundàm fe etiam non eft prohibita

u

per quam ex membrorum infpe&tione &

humana voluntáte pendentibus , etíi id

n

W

affirment etiam formidolosé, feu prote-

lineamentis corporum, v. g. manüs(quia

Chir gt£cé , dicitur manus ,aitS. D.a. 3,

hf

ftentur fe id non affirmare certó , v. g.

j

inc.) decomplexione, temperamento ,

fotefortunatum, effaeminatum,rapacem,

i

&c,

ingenio, paffione ac ptopenfione homi-

T

nis quoad motbos & motes poteft fieri

Oppono : Innumeri (unt cafus liberi

w LL

aliqua conje&uta, quatamen circamo«

qui ita evenetunt , uti A&cologi eos

res valdeeft fallibilis.

Càm enim Scri-

Wm

þi*.ä:'dixctunt. Ergo.

M

ptuta Gen. 4. dicat, Subrus te erít appe-

Ad hoc g.. , retorquendo : Innume-

titustuus C$ tu dominaberis illius, homi-

g

MW

ti funt cafüs qui alitet evenerunt , ac

niseducatio, converfatio , regimen ra-

Aftrologi eos predixerunt , ut videre eft

tionis, contra hanc inclinationem mul-

WW'

"d

in Hiftoriis.

2.

tedixerunt veta ali-

ta folent mutare; non eft, inquam, pro-

tj !f

F

'qui ex fuggeftione damonis, quiillafu-

hibita, dummodo non przdicantur aut

m

tuta fcivit, vel firmam de eis conje&u-

exinde credantur eventus fortunati vel

tam habuit.

!

t

3. Cafü id fa&um eft :

infortunati , utpote qui pendent ex fola

Quis enim tota. die iaculatus , non al«

Dci providentia. Fateor tamen, quód

u

n

sguando collimet ? ait Cicero l. 2. de di-

fzpe peccent mortaliter , qui dum Cin-

vin. |4. Quia ufi funt verbis ambigui

gatos vel fimiles confulunt , Phyfiogno-

"d

at

fénsüis quz cuicunque fenfui potuerant

miz majorem , quàm par eft , fidem adhi-

accommodati, $, Contigitideo, quia

"

bent. Itemexconditione perfonz, v.g.

P

novetunt inclinationes hominum illo-

Sacetdotis , poteft intercutrere pecca-

J

i

tum , v. g. incultorum , paffionatorum,

^

tum fcandali.- Cateroquin , fi fiat ex

qui plerumque (equuntur füas paffiones,

meta curiofitate & tidendi grafia , fine

p

animo credendi , eft veniale.

p

utait $. Thom. ad 2. Sicfacileeft (quam-

")

vis dubium maneat ante eventum.) ju-

'"CXIV. zdugurium , dehocS. D. q,

v

4 [w

yeni rapi(nis & honxlicidii; dedito prafa-

95.a. 3. in c. ait : Si per rnotus vel voces

r

liiii à

avium,,

]

——

7TRACTATUS-X, Examen &.

$04

avium , feu quorumcunque animalium,

pionibus. Et eadem ratio videtut cHä

i^

five pcr fternutationes hominum , vel

axi

deomnibusaliis hu jusmodi,

przterquam

meimbrorum faltus , fututa: pradican-

de Ominibus : quia verba hu

fuana, qua

nl

tür , hoc pertinet generaliter ad augu-

accipiuntur pro Omine ,

MI]J

non fubdun-

rium , quod dicitur à g4fritu avium, fi-

tut difpofitioni £ellaram ; difponuntur

LT

cutaufpicium ab infpetione avium.

tamen fecundüm divinam providenti-

P

Omen e& , i hujusmodi confideratio

am;,, & quandoque fecundàm Damo-

M j

fiat citca verba hominum absque inten-

num operationem, Sic ergo dicendum,

ii

tionedidia, quz quis retor

quetad Futu-.

quód omnis hujusmodi divinatio, fiex-

t

rum quod vult prenofcete,

tendatur ultra illud ad quod poteft per«

1hqui

De Aügurio & OmineS. Thom,

25

tingere fecundüm ordinem naturz , vel

Tohti

a. 7. in c- itafcribit: /ibi/ probiber , alz-

divinz providentiz, eft (1

illicita.

perítitiofa &

L

quas eorum, (fcilicet brutorum?) opera-

HzcS, Thom.

: ts

ziones effe futurorum figna , iaquantum

CXV, Sortilegium ,

À legendo fortes

T2

conformantur. difpoftionibus : corporum

dicum,

fiveSots ,eft, dumabhomine

Juligg

caleflium , & aris continentis; ex quibus

aliquidfit , ute jus eventu confiderato

LT

proveniunt aliqui futuri eventus.

In

innotefcat aliquid occultum. — $ors eft

k

hoctamen duo confiderati oportet, - Pri-

triplex , ut patetex S, Thom. q.95.a. 8

mum quidem , ut operationes hujus-

T

Primó , Diviforia, quáper fortem qua-

! din d

modi non extendantur nifi ad' przco-

ritur, quid cuique de bonis, honore, prz-

gnofcenda futura , quz caufantur per

r

tmio, vel peá tribuendum fit. 2. Con-

23 s

motus czleftium corporum , ut füprà

di&um eft. Secundó, ut non exten-

fultoria , quà inquiritur quid agere o-

i,

portcat, 3. Divinatoría, quáquaritut

* g

dantur nifi ad ea , quz aliqualiter pof-

quid fit futuram ; qux implicite vel ex-

| Wmmfug

funt ad. hujusmodi animalia pertinere.

plicité innititur focietati demonum.-

Coníequuntur enim per czleftia corpora

r

Quando in forte diviforia vel conful-

. Pt

cognitionem quandam naturalem & in-

ftin&umad ea, qu& eorum vitz funt ne-

toria eventus expeótatur à Deo , juxta

Ws

illud Proverb. 16. . Sorzes sittuntur h

DA

ceflaria ; ficut (unt immutationes,

qua

fiunt per pluvi

femum fed à Domino temperanttr , fecun-

sïtcmm:l

as & ventos , & alia hujus-

dàm fe non eftmalum, Potcft camenin

modi. Alio modo, inftin&tus hujus-

jt(]) lil

hoc quadrupliciter peccati, ut explicat

J

lefed

modi caufantür ex caufa fpitituali, fcili-

eet vel ex Deo , ut patet in columba fu-

D. Primo, fi absque ullá neceffita-

W li

te ad fortes recurratur , hoc enim vide-

per Chri&um defcendente , & in cotvo

tut pertinere ad tentationem Dei. 2. Si-

Q

1*d

J

qui pavit Heliam , & in cete qui abfor-

quis etiam in neceffitate fortibus utatut

buit & ejecit Jonam.

Veletiam ex Dz-

n

absque reverentiá Dei,

Unde füpet

[

lnl

monibus , qui utuntur hujusmodi ope-

Actus Apoftolorum Beda dicit : Sed , It

QUE

rationibus brutorum animalium ad im-

tmaga;

qui neceffitate compulfi Deum putent

H ill l

glicandos animos hominum vanis opi-

fo;tibus exempló Apoftolorumcffe con-

ulen-

.

8o$

De SuperfHitione.

tum tamen expectatut aliquis miracu-

Wl

fülendum, videant, hoc ipfos Apoftolos

nonnifi collecto Frattum coetu , & preci-

lofüs effe&us à Deo , excedit omnem

d

il t

- bus ad Deum fufis egiffe, — 2, Si divina

fortium rationem. Unde hujusmodi ju-

dicium illicitum tedditut , tum quia or-

s

oracula ad terrena negotia convettan-

"tut.. 4« Siin Ele&ionibus Ecclefiafticis,

dinatur ad judicanda occulta, qui divino

ifpop;x&

f

qua cx Spiritü

s S, infpiratione fieri de-

judicio ref£tvantur ; tum etiam , quia

Unde,

hujusmodi judicium non eft authoritate

nJn

bent, aliqui fortibus utantur.

lpl

íicut Beda dicit, (ubifüprà) Matthias

diviná fancitam, nec SS, Patrum docu-

ij

ante Pentecoften otdinatus forte quari-

mento. Quodulteriusibi probatex Dee

À

cteto Stephani Papz.

pde

tut, quia fcilicet nondum erat plenitu-

do Spiritüs $, in Ecclefia effufa, — Secus

UJZERO III. Quid ceníesde vana

ha,

obfervantia?

"

j

nmf &l

D

l

e(tin temporalibus dignitatibus, inqui.

CVI. x Vanaobfetvantia eft, quá

busfortes non prohibentur , ut fiplures

"

zque idonei fint competentes , non ta-

aliqua fiunt ad obtinendum id , ad quod

necànaturá , nec à Deo funt otdinata,

ï

Jel

men licet , fi intet €os fit aliquis indi-

Dividitur in quatuor fpecies fuo otdine

i

