etiam ex muitiplicatis præ(cncarioæib*.:si

1 t

in Ecclefiis Cathedralibus ac Collegiatis

per antiquiffimum temporis curífum ,

Mitin, «

habeatur,

Videatnr texcus.

qui hominum memoriam excedar alias»

V Cir

SelT.2 g. cap. . Quandoex Beneficio-

ve fecundüm jutis difþoüuonem- Ad

"tht

rum quorumcunq; ere&ione feu funda-

lizc liceat Epifcopo (decernic Conci-

DT

nis,fi idonei

tione aut aliis con(titutionibus qualita-

lium) prafentatos à Patro

v.G

non fuetint , rcpellere. Quéd fiad in-

tes alique requiruntur , fcu certa illis

itzrns

oncra funt injun&a, in Beneficiorum

feriores inftitutio per

tineat, ab Epifco-

frci,

collatione feuin quacunque alia difpo-

po tsmen examinentur : alioquin infti-

tutio ab inférioribus fa&ta irrita fit &

Á Dl

fitione eis non derogetur,

CVII, Ibidem cap. 7, Sciis Confti-

inanis.

Patroni Beneficiorum perce-

MRETT

Q f

tutionibus odiofa & Patrum Decretis

prioni proventuum nullatenus Íe inge-

rant, fed eos Re&ori feu Beneficiato,

QU

contraria funt , quz in Beneficiis Eccle-

füm Q

fiafticis & Coadjutoriis hereditariz füc-

non obítante etiam quacunque'con (ugä,

ceífionis imaginem referünt.

Coadju-

tudise, diftribuendos dimittant.

Epifcoph

t

tor Prelato Ecclefiz Cathedralis vel

Nec di&um Jus Patronaiüs vendi-

Monaíterii cum futurá fücceffione non

li v

tionis autalio quocunquetituloinalios

m )

detut , nifi- urgens neceflitas aut evidens

contra Canonicas Sanckiones transfate

n

utilitas poftulet , causà per Romanum

prafumant; Si fecus fecerint , excom*

"Ia ref

Pontificem diligenter cogniiá, & con-

mubicationis & interdi&ti paenis fübji-

currant qualitates in Epilcopo vel Prz-

ciantut &di&o jurc Patropatus ip

færemoma

,(,O: jure

lato de jure requi(itz.

privati exiftant.

Mfho]

n Ts

CVIIL 8. Circa js Patronatás

9.Circa Peitentiarinm inCachedza-

WWFW

Scff, 14. cap. 12. Nemo . obtineat Tus

liinfticuendumSeff.24. de rcfocm,c;8. .

ro.Cir-

"-

De Z*;þz'/cofdffu,

Y22r

du

xo. Oirca Hofpitalia & alia. pia loca

Jleutes, qui à Confecratore petunt , ut

xcttg,

Seíf.7.cap. r5.. EtSeff. 22, de reform.

ele&um ad ónus Epifcopale fublévet,

li

€ap. $. & 9. EtSeff, 25. cap. 8.

1I. Circa Miffarum celebrationes &

"Unde r, Confectator accepto libro E.

p

vangeliorum; eum apertum, Epiícopis

Cazremonias Seff. 22, in Decreto de ob-

r

Affiflentibus adjuvantibus,nihil dicens,

fetvandis & evitandis in celebratione

impenit fuper cervicem & fcapulas ele-

nislaut

Miffz.

pxiw

8i. 2.Confecrator & Affiflentes Epi-

12. Circa Monzalium Clau[uramSelf.

lp.ljlg

fcopi ambabus manibus caput confe-

ht

2j. cap. 5-

Circa earum Confeffiri-

crandi tangunt, dicentes : Z4ccipe Spiri-

ul

um extraordinarium , eàdem Seff;cap.

tum [anthum.. 3. Confecrator pollicem

1o.

dextrum intingit in facrum Chrifma, &

Yi

13. Circa Predicatores etiam Regu-

caput ele&i inungit, formans fignum

!

lares, Seff. f cap. 1.

"

ug'xï

crucis, & dicens: Ungatur & confecre-

1 4. Circa in Przcedentiiscontrover-

tür caput cuum cziefti benedictione in:

*;nwj»"

ordine Pontificali.

msk*'i

fias etiam. inter R .egulares exemptos,

4« Confecratai,.

Self. 25 . cap. 13.

Chrifmate inungit ambas manus fimul

Qulb

Á

1 $. Circa Vaptias Scfï".;.q.. dereform.

jun&tas ele&i, dicens : Ungantur manus

Matrim. €áp. rc.

ifle, &c.

d*

5. Confecrator benedicit Da-

. N

16.Circa Collationem Ordinum fuf-

culum paftoralem, & benedi&üm tradit

ficienter patet. ex di&is fapra de Ordi-

C

À

electo in manus, dicens : "Accipe Bacu-

nibus.

j

lum Pafloralis Offíicit, wut fes zn COrTigeHs

[

! 17. Circa Sau&lorum Reliquias, lacras

dés vitiis pié favienr, &c, . €&. ldem

imagines, & nova miracula Scff. 2 $, à

E)gii'i

cj

Confecrator benedícit Annulum, & a-

principio in decreto de eadem marteria,

j jnnl'

&c, Plura alia videri poffunt in Conci-

quà luftrali afperfum imponit digito an-

[2

nulari manüis dextre , dicens: Accipe

lio , quz etiam in pluribus locis hujus

PC,KF.'

annulum,Fideifcilicet figoaculum,qua-

operis funt infinuata.

tenus Sponfam Dei, fanGam videlicet

A

QU.ERO V. Quz efl materia &

:&CW'

Ecclefiam, intemerat3 Fide ornatus, il-

forma Otdinationis feu Confecrationis

libaté cuftodias,

3. Confecrator acci-

conf "

Epiícopi? intra quod tem pus abele&ío-

pit librari Evangelicorum de fcapulis

à

ne, & quo die eft confecrandus?

ua

confecrati, & adjuvantibus affiftentibus

j

j

y',m*

veflis ? qua obli

Epifcopiseum claufum tradit confecra-

!l

étum ?

gat;g ? quod ijc-

to tangendi illum fine apertione manu-

J r

. CIX. & r. Ut fciatur materia &

um,dicens, 4ccipe Evangelitm C$ va-

a

forma, referenda eft ex. ipfo Pontificali

de,pradica Evangelium populo tibi com-

[ J

1

ceremonia Ordinationis Epifcopalis.

enffo, &c. ''andem 8. Confecrator con-

j

i

Dum ergo Epifcopus confecratur , ad-

fecratum recipitad ofculum pacis, fimi-.

funt tres Epifcopi; quorum unus voca-

|

liter & Epifcopi Affiftentes dicentesipfi

wdï

confecrato : Pax tibi ;

ui fingulis

a

tur F*mfgcm;ar, alii du? vocantür z4/fi-

Q4q 4434

-reh pon.

U |

m

5

laöi

ZRACZATZUS

AZ. Éxemem .

reípondet; Ez cam fpiritu tuo, . Ex

caufa vcl difpenfatione die Dom-inffä

Qu

his-

ordinaretur in Sacerdotem ,. poflet co-

M 1

m.2. Matetia ptoxima Ordinatio-

dem dic ungi in Epifcopum, quia; utan-

nis Epifcopalis eft didia unctio, uti &

Qu

té probatum eft , Epifcopatus non eft

viqu

manuum impofitio , inco proportiona-

Ordo diftinctusà Sacerdotio.

fopd

biliter (enfu , quo fuprà in Exim. , n.

CX. 35.4- ZEtas ad Epifcopatum re-

tio&e

443. R. 3. Ordinationi Sacerdotis affi-

quifita eft annus ztatis wigefimus com-

Q

gnata efi dïlplcx. materia. Erclocoibiex

pletas , ut patet in lib. z. Deeret. tít,

veranl

"'[1a&, de Sacram.in Com.cit patet, cur

de ele&iorie & ele&ipotcitate.. Et hoc

diiíto

Grzciadhuc validé ordinent fuos Pres-

ideo, quia etiam Chriftus poflexadtum.

qam|

byteros ( fimiliter & Epifcopos ) pet

trigefimum annum pradicare capit,

Dae

folam manuum impofitionem , absque

Qu fint veftes Epifcop?, & quidmo-

hoc quód fit materia cffentializer diver-

fopos

ralter fignificent , vide cx $. Thom.

Anadet

fa, Forma dicx OQtrdinationis lum

fupráExamem. j3.n.33. ad Q,7. Qu

fidiin

:

yerba fuprà adducta.

fit obligatio Epifco

pi» Pa;.e; cx Officiis

lum

- & 3. De tempore Confecrationisita

»

ejus fuprà addu&is.

hii tn

flatuit Concil. Trid, Seff, 7, derefoim..

".. Vide dicenda ad Q; 13. R. 4« n: 124.

u n

€ap. 9, . Ad majorcs Eccle(ias promori

qaomodo Epifcopiantchac füerint cle-

Donug.

munus Coníccrationis ipfra tcmpus.ä

&i

2

irly EF

jute ftatutum fufcipiant : & prorogatio-

g. $. Subje&tum Oidinationis Epi-

nes ultra fex menfes.conce(íIx nulli fu£.

Fm. l

Ícopalis debet habe:e omnesillas con-

fragentur. Et Seff. 23. de zcform. c.a.

du »

ditiones partim neceffitate mediis par-

diai

EcclefiisCathedralibus fcüfuperioribus

tim neceffitate piacepti requifitas, afli-

(Ci)Pus (

quocunque nomine ac titulo. przfecii,

gnatas fapià pro Subdiaconatu ; Dizce-

etiamft fan&tz R om. Ecclefiz Cardina-

V, |

natu, Presbyteratu, addendo tamen , ut

Tufione

les finr, &i munus Confeczationis intra

fit Sacerdotio infignicus, & atatis anno-

Eþifcopu

|

tres meníes n« n fuícepetint, ad fru&a.

rum triginta , habcal('iu-e qualitates-cx».

um perceptorum r«fLitutionem tenean-

ii

Concil Tiid, taditas fupxä- in hog.

tur ; fi intra. totidem menfes poftea id

Exam.n.99,.

i qi

pa(üsu

facere neglxerint ,. Ecclefiis ipfo jure

Quari hic poteft r. an ad Epifcopatft:

fiut privati.

Conlecratio veró (i extra

Ritu;ig;

opertcat lemper affumnere meliorom, de

diüan.ug

Curiam Romanam fiat ,. in Eccleíia ad

quo agit S.D. 2;2. q. 18 - a-3. Sed de

177

quam promoti fuerinpaut in Provincia,

hoc actum efít fäprä Traét, s, Exam. 3*

fi commode fieri- porerit ; celebretur,

lis Ép

n. 2. & leqq.. Secundo. Aniu affum-

At 4tget

Elzec ibi;,; Dies oufecrationis Epifco-

pionc ad. Epiftopatum Theologus fit

fadfm Q

palis debet effe diesDominica,vel INata-

przferendus Jurisperito feu Canonifiz,

lit:um Apofiolo; um , vel etiam. feftiva,

vc]. écontra.

t fity

Qua in re trahic fuus

fi Papaindulgeat,. la patet ex Ponti-

quemque affedtus, — Videripoteft deci-

: üren

Tract,

T

O

zali Romano.. $i quis cx legitima

fio pro Theologisapud Gobatin

Qu

N Si]

N E

p

De Epitopatn,

1227

A

Quinario fcu in Vindiciis Theologicis

Confirmat hoc praxis Ecclefig. Nans

|

d

W

Se&. 16.

Innocentius X. Fabio Chifio Nuntio

QULERO VI. . Quis eft Minifter,

Colonienfi fimul & E

pifcopo (qui po«

üt

ftea fuit Alexander V

vel qui funt Minittri Ordinationis Epi-

1I. Papa) Anno

Af

Ícopalis de jure divino? funtne neceffa.

1647. 8. Febr, conceffit, ut Jacobum de

rió & effentialiter tres Epifcopi ?

la Torce poffet ordinare in Archiepi.

Q

£t.U

CXI. x 1, Probabilius eft qu.öcï ad

fÍcopumEphefinum affiftentibus duabus

veram Epiícopi Confecrationem de jure

Perfonis in Ecclefiaftica dignitate con-

ftitutis; quod & fecit. ItemInnocentius

at

divino fint neceffàrii tres.EpifcoPi, tan-

d

uam Miniftri Ordinarii.

XI, conceflit Daci Franciz Orientalis ac

:

Patetex EpiflolaAniccti Papz adEpi-

"RrincipiHetbipolenfiDomino,Domines

j

fzopos Gallie c, 1. ubi referens verba

h

Joanni Godefride ex familia Baronum.

Anacleti deOzdinatione Abpoftoli Jacobi

dc Gutenberg , ut per.unicum Epifco-

v

fadtà à tribus Apoftolis, fubdir dicens:

pum affiftentibus duobus infularis Ab-

0

Srantem non miniss, quam à tribus 4dpo-

batibus confeerari poffet in Epifcopum,

flolis tantus. fuit. ordinatus. Epifcopus ,

prout & confecratus eft 1686. 2. 9, Dec,

,It)

u

patet. profetló , eos formam inflitueute

ldem moderno Celíiffimo Principi ac

Dominá tradidiffe « non minis quàm à

Duci & Epiícopo Joanni Philippo. ex

tribus Epifcopis Epicopum ordinari de-

Familia Baronum deGreiffenklauAnno

N tr

bere.

Ubi ex illis zsPizuente. Domino

1699- indul(it Innocentius XII.

jüu

claré patet, quód non (it inftitutio Ec-

QU/ERO VII. Licetne Epifcopa-

llh p

clcfiaftica fed Divina feu Chrifti,ut Epi-

rutm defiderare, recu(are, abdicare, &

t

Jj

fcopus ordinerur à tribus Epifcopis,

€o abdicato ad Religionem tranfire?

&.2, Probabilius efl, quód ex com-

CXII. . . 1. Secundüm fe eft lauda«

J2

mi(fione fupremi Ecclefiz Capitis unus

TU

bile & virtuofum defiderare Epifcopa-

Epifcopus alium poflit confecrare, ita

tum, pet accidens veró illicirum & vitu-

A

ut ex inftitutione Chrifti. tres Epifcopi

i

pefabile, |1ra S; Thom. 2, 2. . q. 18f.

aor. n .

fint quidem Miniftri ordinarii Epifco-

patüs: unus tamen ex eadeui Chrifti in-

Declarat boc S.D, dicens: In Epifco-

yidy

ftitucione füfficiat, ut Minifler extraor-

patu tria poffunt confiderari,

uotaonm

frd

dinarius,

"l

unum eft principale & finale, ícilicet

1

(

Ratio a pari :

Ex in&itutione Chrifti

Epiícopalis operatio, per quam atilitati

yf

folus Epiftopus eft Minifter ordinarius

proximorum intenditur fecundüm illud

l

Sacramenti Confirmationis, & tamen ex

Joan. ulc. Pafce oves meas, Aliud autem

MP

eadem Chrifli inftitutione poteft fim-

cft altitudo gradás; Quia Epifcopus (u«

plex Sacerdos per commiffionem Papz

per alios conftituitur fecundàm illud

T

ut füpremi Paftoris Eccleüz effe ejus

Matth, 25.. Fidelis fervus & prudens,

j

Minifler extraordiparius; & ita faàum

quem conftituit Dominus fuper. fami-

M

eít in Sardinia ex commiffione S. Gre-

liam fuam. — T'eitium autem eft, quod

gorii. Ergo fimiliter.

-

Q.3444 44 2

Ccom-

ZRACZAZUS

1228

AZ. Examceu 8,

confequenter f& haber ad iíta, (cilicet re-

cupiens, laudabiliter officium þræcïica-

I

&

verentia & honor & faf

ficientia tempo-

tionis appctit, Poteft camen absque p£z-

EOE

ralium, fecundàm illud r. ad Timoth. g.

fumptione quilibet appetere talia opera

ylium

Qui bene przfant Presbyreri , duplici

facere, fi eum contingeret intali officio

t

honore digni habeantur, . Appeterc et-

e(fe , vel etiam fe eile di

2

onum ad talia

ditte.

Epifcopatum ratione hujusmodi ci-

opcra exequenda, ita quod opus bonum

Nque

cumftantium bonorum, manifeftum eft,

cadat fub defiderio, non autem prima-

Ecdd

uod eft illicitum, & pettinet ad cupi-

tus digniratis. Unde Chryfoft. dicit

null

ditatem vcl ambitionem.

Unde con-

fuper Maith.. Opus quidem defiderare

halcerel

tra Phaiifzos Dominus dicit Matth. 2.2,

bonum, bonum effs primatum autem.

D«d

Amant primos recubitus in ceenis, &

honotis concupifcere vanitas eft. — Pri-

Y Epif

primas cathedras in Synagogis, & fala-

matus erim fugientem fe defiderat, de-

Prtmó

tationes.in foro, & vocari ab hominibus

fiderantem feodit, HacS, Do&or.

peta

Rabbi. Q: antüm autem ad fécundüm,

Oppono: Apoftolus 1. ad Timoth, 7-

[00Y

fcilicet ad celfitudinem gradüs, appetere

ait: Qui Epifcopatum defiderac, bonu&i

leread

Epifcopatum eft prefumpruofüm,Unde

opus defiderat : Sed licet defiderare bo-

tpoad j

Dominus Matth. 20. arguit Difcipulos

nunr opus.

Eteo,

:

Onini

zAd hoc K. S, Do&or

ibidem ad 1.

primatum quarentes;dicens: Scitis quia

üui: f

priacipes Gentiutn dominantar corum ;

dicens : Sicut Gregor. dicit in Pifteralis

d:*t» hOC (

Ubi Chiryfoftomus dicit, quód per hoc

illo tempote hoc dixit Apoftolus, quo

fdleri

oftenéir, quod gentile eft, primatus cu-

ille, qui plebibus praezat, primus ad

lipi d

pere» & &ic Gentium comparatione co-

Martyrii tormenta ducebatar:; & fie

dition

rzumanimatm zítuantem convertit: fed

nihil aliud erat, quod in Epifcopatu ap-

iliquis

appereze proximis prodeffe, eft fecun-

peti poffet , nifi bonum opus. . Uinde

quida

düm fe laudabile & virtmofüm, Verüm

Auguft. dicit 19. de Civitate Dei; quód

a etian

quia ptout eft Epifcopalis a&us, habet

Apoftolus dicens, Qui Epifcopatum de-

Yette,

annexam gradüs celficudinem, prefum-

fiderat; boenum opus defiderat;exponere

Sipe

ptuofum videtur, quód aliquis praeffe

voluit quid (it Epifcopatus, quia nomen

CEu

appetat ad hoc quód fubditis profit,

operis eft, non honoris, . Gracum &*

míi- manifeflà neceffitate imuinente :

propta

enim : Epi quippe fuper, fcopus veto in-

ficut Gregorius dicit in Paftorali, quód

tentiocft. — Ergo Epifcopin gvace, fi ve-

[epllgn;

Tütm [

tunc laudabile erat Epifcopatum qua-

limus latiné fuperiztendere poffumus ci-

Jtolog

rere, quando per hunc quemquam du-

cere t ut intelligat non' fe effe Epifco-

t Ciyi

bium rionerat ad fupplicia graviora per -

pumn, qui praelíle dilexerit, non prod-

jlls i

venire. Linde non de facili invenieDacur,

effe, HIzc ibi,

Ub: S. Thóm, plura.

uz,

2'QU'3 1

qui hoc onus affumeret , preterguàm

aigumenta folvit, quz videant

cüm aliquis charitatis Zelo divinitus ad

: CXIL Bo 2, Liciram eft mo

defté re-

Wt a

lg

hoc incitaretur: ficut Gregorius dicit in

culare Epifcopatum , Superiori tamen

v

Hb.:

Tl)n(

Paítoral;, quód [fa;as p rode(Is proximis

abfoluté injungeuti parendum eft.

Prae-

Tho.ib.2,2.

| ET.

um

-

De E Jpitepata.

1229

(

Probat hoc S.Do&or in Sed Conua

utiliter fubire pexcipitur, pertinax non

ts

eft. Hsc ibi.

ex $, Augaft. dícente: Si quam operam

N

J

vellam mater Ecclefia defideraverit,

Oppono : De B. Marco Hieronymus

T

nec elatione avidá fufcipiatis, nec blan-

dicit in prologo füper Marcum, quàd

dicnte defidià refpuatis. Poftea fubdit:

amputiffe fibi poft Fidem pollicem dici--

x

J0nUO

Neque otium vcflrum neceffitatibus

tur, ut S4cerdotio reprobus haberetur.

Yif

h

vl

Ecclefie præi»onacis: cui parturienti, fi

Similiter aliqui vorum emittunt,ut nun-

dltl*.

(

pulli boni miniftrare vellent; quomodo

quam Epifcopatum accipiant. Sz£/?o -

naíceremini, non inveniretis,

Sed ejusdem rationis eff, ponere impe-

ARU

N

Declarat in c, dicensz In afï'umptio?

dimentum ad aliquid,. & omninorecu-

]

T

. ne Epifcopatus duo funt confideranda.

"fareillud. « Ergo videtur, quód absque

T

Prímó quidem , quid deceat hominem

peccato pollit aliquis abíolute recufare

N

3

(f

appetere fecundüm propriam volunta-

Egiftopatum,,.

"

tem. — Secundó, quid hominem deceat

Utrumque folvit S.Tbom. ibide

ha ad

U ^. faceread voluntatemalterius. Quantüm

3. dicenst. Accipere Epifcc patum non

du

ergo ad propriam voluüntatem convenit

eft de fe neceffiiium ad faluiem, fed fit

omini principaliter infiflere propriz

neceffarium ex Superioris precepto.His

d !

falui: fed quód aliorum faluti inten-

autem, quz fic func neccffaria ad (alu-

jl

dat, hoc convenit homini ex difpofitio-

term, potett aliquis impedimencum lici-

u

DT

ne alterius poteflatem habentis, ut ex

té apponete, antequam fiat przceptum z

U

T

n

iv

fuprà di&kispatet. Unde ficutad inor-

alioquin non liceret alicui tranfire ad

t

dinationem voluntatis pertinet, quàd

fccundas nuptias, ne per hoc impedire-

tlj

[

eliquis proprio motu feratur in hoc,

tur à fuíceptione Epifcopatüs vel facri

j

quód aliorum gubernationi praficiatuts

Ordinis£ nom autetn hoc licerzet in his,

n

ita etiam ad inordinationem voluntatis

quz per fe funt-ele neceílitate falutis,

j

pertinet, quód aliquis omnino contra

Unde B. Marcusnon conrra praceptum

o

Supetioris injunCtionem prezd.&umGu-

egit fibi digitum amputando, quamvis

f

0(1

bernàtionis officium fünaliter. rccufet

eum credibile fit hoc ex inflin&u Spi-

[ild

propter duo: Primó quidem. quiahoc

ritüs fandti feciffe, fine quo non licet

[

repugnat charitati proximorum, quo-

alicut fibi manum injicere, Qioi aucem:

jf

rum unlitati fe aliquis deber exponere

votum emittit de non fufcipicudo Epi-

pro loco & tempore, Unde Auguft.19.

fcopatum, f per hoc intendat fe obliga-

de Civit, Dei dicit, " quód negotium

re ad hoc, quód nec pcr obedientiany

/y

"

juftum fufcipit "neceffitas. cha:itatis.

Superioris Pizlatiaccipiat, illicité vover..

J

2. Quia hoc repugnat humilitati, pet

Siautem intendit ad hoc feobligare, ut,,

quam aliquis Superiorum mandatis fe

u

quantüm eft de fe, Epifcopatum nom

fubjicit. LInde Gregor. dicit in Pafto-

quarar nec füícipiat, nifi imminente

g

ralit Tuncante Det oculos vera eft hu-

neceffitate, licicum eft votum z quia vo--

vet Íe fi&urum id, quod homincm fa-

r

" militas, cüm acL refpuendum. bef, quod:

€cro

Q 3449 394 3;

ia

E

1230

TRACTAÁATZUS XF. 'E,Mmexzz 8,

: d

cere decet. Hzc ibi, Videantur & alia

fc&om (übditoram, in quiäï; non pb-

at

Áiand

argumenta S. Thomz,

" teft proficere; ut omnino defit fru&tus

g

CXIV, z.. 5, Epifcopus tamdiu tene-

de bonis, & labcr (it fupervacuts de ma-

tur Epifcopatum retinere, & curg pa-

lis.. In his cafibus potcftEpifcopus ad

Wt yql

Áiem,

ftorali infifleze, quamdiu poteft fubdi-

Religionem tranfire. Ita S. Thom, ibid.

in c. & ad 2.

/

piis :

tis fibi commiffis proficere ad falutem.

2. Nec poieft curam paftoralem depo.

7 Ratio : Quia deficit finis m

iuncrïs

ad ptt

nere, eligendo quietem divinz contem-

Eþi(copalis, ut patet ex r. parte R. 3.

Aupo

lationis.

itiy

3. Neque propter qüzcun-

ejusque probatione,

ue adverfa vitanda, vel lucra acquiren-

Notanda bic fust verba S. Thom. in

ais vel

iifter

da, ltaS.D.ibid,a,4, inc. — Ubi

fine corp. . Opoitet quàd ficut curam

do f

Primatm partem probat ex eo, quàd

Regiminisaflumit aliquis per providen-

erfe&tio Starüs Epifcopalis confiftat in

tiam fuperioris Przlati, ita etiam per

Tum Pf(

hoc, quód aliquis ex divina diledione

ejusauétorizatem ex caufis pracdictis de-

üitinf

fe obligatad hoc, quód faluti proximá-

« fetàt fufceptam. Undeexrra, de remim-

ipei

rum ipfiftar. Ergo veta elt prima ts

| tiatione dicit Innocentius III. .Si pennas

Mi des

2. Partem probat exemplo Apoftoli,

habeas, quibus fatagas in folitudinem

diaund

avolare, ita tamen ft:ictz fust nexibus

qui ptopter neceffiratem, fabdirtorum

Ti pm(

etiam à contemplatione fututz vitz fe

preceptorüm , ut libéiim non habeas

fR;m luz

dífferti patienter toleraret fecandün il-

absque noftra permifflone volatum: foli

E

lud adPhilipp. r.Ecce quid eligamigno-

enim Papz licet difpenfare in voto pcr-

dler

to, coarétor autem é duobus,defiderium

petuo, quo quis fe'ad curam fubdito-

UüdeS,

babens diffolvi & effe cum Chrifto;mul-

rum adftrinxit, Epiftäga

it tebj

Hzc ibt.

*

j

zurg)(ufïi-picns.

Wentum

tó magis meliüs; permanere autem ín

2

.1

carne, neceffarium cít proptér vos; &

Oppozo 1. Nulli licé

t

:

»

d:&"&,atü pcrfeL

T

hoc confidens fcio, quia manebo, :

&iori cfabfire ad'imperfe&tiorem, hoc

fl cel

énim effec rctrofpicere , quod eft dam-

Dur ',.

3. Partem ptobat ex illo Toan, 10.

Bonus Paftor ponit anima

'fabile, juxta illud Luc.9, . Nemo mit«

X

Tih

m fuam' p*rcj

j 'lmï

ovibus fuis,

tens manum ad aratrum & refpiciens

fs l

m.4. Contingit quandoque

"tcibi

—,l qluxöd

fetrà aptus efl Regao Dei: Sed Status

Epi(copusimpediatur multipliciter pro-

Epifcopi eft perfc&ior Religiofo. Ergo.

i

curare falutem fubditorum, quandoque

2. In operibus grariz nihil debe: e(le

Joteft

otiofum feu (fine a&u: Sed in eo, qui

quidem propter defe&um proprium vel

l"mlmi,*

confcientie, ficut fi fit homicida, vel fi- — ab Epif'cop;uu tranfiret ad Rcligionem,

» 'lürum,v'

moniacus : veletiam corporis, puta,fifit poteftas conferendiOidines,confirman-

Ttattat

fenex, vel infirmus: vel etiam fcientiz,

di, & fimilia Epi(cop,alia facieixdi? eífet

Worapri

que fufficiat ad curam Regiminis; vel

otiofà.

Ergo.

2

Em: Vd e

erism irregularitatis, puta, fi (it biga-

44d 1. negat S. Thom

P quöd talis re-

!üïä,ota l

CCII;:

qus, Qil*'f"q?(lue autem propter de-

ttocedat. . Quod explicat ad 1. di

Per-

PiiWP t

P

*

*

De Efi/?ïoþam;

123

iterató ad alium Epiícopatuni promo-

npü: F

Ferfc&ïääeïïgïolbmm &Epiícoporum

T

T

fecundüm diverfa aticoditur. - IN

1

amad

veti.

1ta S, D,ibidem ad2.

. petfecttonem Religionis pertinet ftudi-

&. 6, Sialiquis propter culpam fitab

l:m;-

gui'al -

üm , quod quis adhibet ad propriam fa-

Epifcopatu depofitus,& inMonafterium

detrufus ad poenitentiam Psragcndam,-

Vib

Iutem. Ad perfe&tionem autem Epifco-

non por: ft iteratóad Epifcopatumrevo-

palis Statüs perunet. adb b:re ftudium

u r

ad proximorum falutem, Et idco;quam-

cati.... llude 7, q. 1. cap.

Hoc-uequa-

M

diu poteft cfIc aliquis utilis proximorum

quare, dicitui: Pracipic S. Synodus, ut ;

' faluti,retrocedetct i ad ftatum Religio-

quicunque de Pontficali dignitite aó

Monachorum vitam, & peenitentiz de-

m

»is veller canfire , utfolàm faz faluti

fcenderit locum, nequ:quam od Ponti-

qna

inifteret, qui feobligavit ad hoc quód

kaS D.ibidem.

.

oitd

Yon (olüm faam falutem, fed etia.» alio-

ficatum refurgat,

UAERO: VIIL Tenenturne Ept-

m

rum procunaret.

Uade Innocent. IHT,

Ícoprad Kefidentiam?

idit

dicit in Decrerali predidtà,quód faciliàs

CXVI, & 1. Concilium Trid. Scf.6..

j

indulgetur, ut Monachus ad Prafula-

tum aícendat, quàm Prafuül ad Mona-

de reforsm, cap. 1. fic ftatuit; Pracipitur

pcnms

Vdiati

charüm defcendat, Sed, i falutem alio-

Epilcopis , ut in Ecclefüis fuisrefideant ;

xbl

um procurare non poffit, conveniens

né grcges (ibi commiffos Mercenat iot

eft; uc fuz faluti intendat-

Hacibi,

more defcrant ,fed ovium fuarum, qua-

hg

d 2, dift.maj, Non debet cfle tine

rim fanguisde eorum eft manibusa Íu-

wl

aüu per (e, conc. ; pcr accidcns, neg.

premo judice requirendus , cuftodi in-

*

Qd ?H'

cumbznt: eu

mceitiffimum fit, non ad-

[iito

- Uade S, T hom, ibidem ad 3. 2it : Eriam

u

miti Paftoris excufationem ; fj lupus

iC

M

(

in rebüs paturalibus. propter impedi-

ovescomedit, & Paflor neícit.Ineodem

mentum füperyeniens potentia r« manet

"

((

bsque actu, ficut propter infimiratem

cop» ftatuitür peena contrz Patriarchas ,.

ij ?u

eculi ceflat actus vifionis, & ita ctiom

Primates, Epifcopos, &c. absquej fla

-mh(*

causá extra Diaccefin morantes,Qua fit

j r

non eft inconveniens , fj piopter cxte-

pena, & cjus quantitas, ibi videator.

,wow'

rius impedimentum fupe: venienspote-

— ftas Epi(copalis temaneat absque actu.

Idem Stavütum renovat Scfl. 24. deve-

[C[?L(äïïi

Yiacibi

form. cap. x, & dcclasar intelligi ctiam

Y

jv

AW

CXV, g. $. Impedimento ecffante

de Épiicopis , qui funt Cardinales. D-i-":

"

uiasd

1

: goteüEpifcopnsiEcratö adEpjfcöpatum

cernit etiam legitimas abfentie cà

i

* affumi, puta, percorre&ioncm fubdi-

Papa; autäMcrmpditano, yel eo ab-

i

Ü

$ roxum, velper fedationem fcandali, vel

fente , Suffraganeo Epifcopo antiqniore

jj

etropolicani ab-

| percurationem infirmitatis,aut depulsi

refidente ( quiidem M

a

il

ji&

(criptis cffe:

j

, ignoranr'iä&pcr*inü*ru&idhem fufficien-

fcntiam probare debebit

*Cïld'r "

nificüm ab

(entiainciderit

tcm, vcletiam fifimoniac fit promotus

approlandas;

€oigcorante , íi fe adlegularem vitatn

propter aliquod

munus & Reipublice

[5

Jfv

Epifcopatu dimiffo tranílulerit, potcrit

Officium , Epifcopatibus ad

jun&um d

[

j

eujus

p

miesee-

1232

TRACHYAZTUS XYF. ïxdm&zä.

gii

niliter füum. gregem deferere. neque

o df

cujis gaufe fünt notoris & interdum

scpentinz , qío tamen in ca(u ovibus

propteraliquod commodum temporale;

fisiy

neque etiam prd'prcraiiqüpd períonale

piovidendum, ne damnum patiantuf.

i

Ibidem faccofan&ta Synodus valt il-

periculum imminens, cum bonus Paftor

audio

iud ab(entie fpatium fingulis annis five

animam fuam ponere teneatur pro Ovi»

QU

busfüis. Siseró.fubditorumfaluti pot-

ofid

contínuum five intertoprum extra prz-

!

ditas caufas nullo pa&o debere duos

fic fufficienter in abíentia Paftoris pet

mortd

aut ad fummum £res menfes.excedere,

alium provideri, tunc licetPaflori, vel

Pcrilzus

propter aliquod Ecclcfiz commodua,

& haberitationem, ut id equá ex causá

CM

fiat, & absque ullo gregis detrimento.

vel propter perfonz pericu

lum corpo-

Alt iv

Ita S. D, ex

Sed hoitatut, ne pet illius temporis fpa-

faliter gregem defetene,

M4

quo inSed Conttaid probatur fic: Epi«

tiam Dominici Adventüs, Quadra geü-

Kati«

mz, Nativitatis, Re(ur£ectionis Domi-

ícopi funtSucceffores Apoftolorum:Sed

fipee

ni, Penrecoftes.

Item Corporis Chri-

Apoftolis mandavit Dominus Matth.

fy'ecialin

10. Sivosperfecuti fuerint in una civ'i;

fti diebus, quibus refici maximé & in

ein]

Domino gau

dere Paftoris Præfentiä oves

cate, fugitein aliam. — Ergo

fim dic

debeant, ipfi

ab Ecclefiá fuà Cathedrali

Opponuo : "Talis Epi

fcbpus fugïc.—nsdi;

ln

cetut Mercenaríus, & don veréPaftor

allo pa&o abfinc, nifi Epiícopalia mu-

Jmi

aia in faa Dicecefi eos alió vocent.

(Joan.10.) quia videt lupum veniénrem,

& dimittit oves & fugit.

frttoy

Eum, qui oppofitum facit, declazat

p

ac pro

Ad boc SzT Bom; ibid. ad r. ait: I

lle

ibidem peccati mottalis reum,

. i

£atà temporis abíentiz fructus non fa-

tanquam Mercenaiius fugit, qui com-

ti$iyi

cere füos , nec cutà confcientid eos fibi

modum temporale vel etiam falutem

9 POI'fc

corporalem fpiritaali falutiproximorum

detinere polffe, alià etiam declaratione

yetedg

non (ecatá, renovatque fimul alias pee-

præponic.

Unde Gregor. hom r4. in

hia

nas

Vide ibidem. lIbi etiam decer-

Evang. dicit : Statein periculo ovium

iif

non poteft, qui in eoquod ovibrs pra-

nit, Curatos inferiores non po(fc abeffe

ii

À fua Ecclefía , nifi cau(a per Epifcepum

eft, non ovcs diligit, fed lucrum terre-

n

orobat& & rcli&o idoneo Vicatio ap-

numquarit; Et ideo opponete fecon-

quiciq

tra periculum trepidat, ne hoc, quod. i

ptobato, ab ipfo Ordinario, cum drcbitqa'.

O

mercedis affigaatione,

ligit, amitar, llle autem qui ad cvt-

licus Do&or z.z;

tandum periculum recedit absque de-

Tatut

CXVil. &. 2. Ange

Ticto g

ttimento gregis, non tanguam Merces. ,

q. 18f.2. $- quzrens , an Epifcopo li-

Pa(f[ q 1

Ceat propter aliquam perfecutionem

nariusfügit, Hizcibi, Uade nega- &

tur ant.

2,Epi

sorporale

m deferere gregem fuum ;

U: eq

ci fafficienter

Idem Angelicus DoGt.i

bidem q. 1 84.

R efolvit quód non; nifi

WUN

peralium providere poffit. Ubi ubdi-

2.7. ad 1. inquit : Apoftolus dicit :

Scio & abund re.& penuriam pati , ad

?'gentum

totum (Glus(ait)exigit Perfonz Pafto-

hoc autem. maximé tenentur Epifcopi,

Waj

risprafentiam, gon debet Paftor perío-

quo

De Epifopatu.

233

q

quod omnia fþä'p,mxhonoxe Dei &fía-.

aliis Apo&blis ciix:' t: Ecce nos teliqui-

i

Jutefui gregis contemnant , cüm opus

mus omnia, &c, Ergo.

*

p

faetit,vcl pauperibus fuigregis largien-

1. 1. dift, min. Requiritur effentia-

Yi |

ii

do, vel rapinam bonorum íuorum cum

liter, neg, ; Inflrumentaliter, conced,

B

ga

udio fuftinendo, 'Hac ibi.

Unde S/Thom. cir.a. 6,ad z. ait: Per-

u

fectio Chriftianz vite non confiftit ef-

" QUVERO IX. Licetne Epifcopo

1

poflidere proprium ? tenernrne. fub

fentialiter in voluntaria paupertate, (cd

14

voluntaria paupertas. inftrumentaliter

j

mortali bona Ecclefiafticaerogate pau-

eribus?

operatur ad perfe&tionem vitz, Unde

n !

CXVIIT, g. z, Epifcopi nontenen-

non oportet, quód, ubi major pauper-

W

D

tur vivere (ine proprio, Jta S. Thom,

tas efbibi fit major perfe&io: quinimo

,;- 2- qo ;-[Sïs,ka.*G,

poteft effc fumma perfectio cum magna

1]

opulentia, Nam Abraham, cui diGum

n

- Ratio ejusin corp. Ad ea, quz fuor

fupererogationis, nullus tenetar , nifi fe

eft Gen. 17. Ambula coram me & efto

Mzuh |

fpecialiter voto adftringat. Unde Au-

perfectus

ibi,

j lcgicqr"fui(fc diyes, Hac

,mciviw/. :

ïguü;in.EPi&. ad Paulinam & Armenta-

rium dicit: Quia jam yovifti, jam teob-

2442. S. D. ibid. dattres explicatio-

nd

nes

1. Ex S, Hieron. verba Chrifti

ftot

flirinxifti;aliud tibi facere non licet. Sab-

fimó 3 Sed. vivere absque proprio eft fu-

intelligi myfticé, ut non poffideamus ;

qceti

&c.,ideft, ut Predicatores non inni-

pererogationis , non. enim cadit fub

rzcepro fed fub confilio : UndeMatth,

rantur principaliter. fapientig- & elo-

il

19. cüim Dorninus dixiffet Adolefcen-

quentiz temporali. .2, Ex S, Auguft,

j

ti, Si visad vitamingredi, ferva manda-

hoc Dominum non pracipiendo, fed

ii ?

t2, poftea fuperaddendo fubdidic:Si vis

magis permittendo dixifle Difcipulis

qyort

perfe&us effe,vade & vende omnia;que

accepruris fumptus vitz abhis, quibus

Mu

habes, & da pauperibus: Epifcopi au-

ptedicabunt. Unde fubdit: Dignuseft

grium

tem in fua ordinatione fe non obligant

enim operarius cibo fuo,3. Ex S. Chry-

j W»

adhoc, utabsque proprio vivaht, nec

foft, , u intelligatur, illa Dominum

! vet

ex neceffitatead . poftorale officium re-

pracepilfe Di(cipulis quantüm ad illàm

u

guiritur fine proprio vivege. Ergo.

miffionem, quà mittebantur ad przdi-

luod !

- Oppono 1. Epifcopi affumuntur ad

candum Judzis; ut per hoc excirarentur

h

ftatam perfe&tionis:Sed ad . perfe&io-

ad confitehdum de virtute ipfius, qui eis

W

nem trequiritur volüntaria paupertas;ut

absque fümptibus provideret. Ex quo

; Mmtyd,

'patet ex addii&tis Chrifti verbis. Ergo.

tameti non obligabanturipfi vel Suc-

14

3 Epifcopi tenentlocum Apoftolo-

ceffores eorum,ut absque propriis fum-

tüm: Sedhis Dominus Matth. 10.pre-

ptibus Evangelium praedicarent. Nam

1(].131'

cepit : Nolite poffidete attim , neque

& de Paulo legitur 2. Gor. 1 1. quodab

dICK

afgentum, neque pecuniam in Zonis

aliis Ecclefiis ftipendium accipiebat ad

Jl

?

tü h

przdicandum Corinthiï;: & fic patet ,

l

[:

ytftris, Unde & Petrus päd' fg & pro

Rrtrrcx

x

v

TR ACTAZTUS XF, Eammmx 9.

1134

quantüm autem ad id; quod perfettie:

quód aliquid. poffideba: ab aliis fibi

mniffum. Hzc ibi ad 2.

&

nicongruit, magis confirmatur. Sicut

p

m

s. 2 d fecundamQuafiti partem far

difcipulo,cüm admagifterium pervene-

du

fuíé data eft refolutio fuprà de dominio

rit, non congruit quód fit auditor,

Tortem.

Clericorum Tra&, 3. Exam, 2.n. 53.

congruit tamen fibi,quód legat & me-

ditetur;etiam magis quim ante, E:go

NIf

Videetiam fuprà de-eleemofyna Tra&t,

CXX.

kquam

7.Exatn. 6. n. 89

uid feutis de voto obedicn-

gieht; o

QU.ERO X, Religiofiad Epifcopa-

tig Epifcopi Menachi? 2. Quid dé

infimot

tusaffampti tenenturne ad. obíervan-

Paupertate? Quia jura dicunt, quear

lacra ordinatio de Monacho Epifco-

itgidm

tías Regulares ?

(X

CXIX. x.ille, qui de Monacho fit

pum facit, velut legitimus hares patet-

u dc

Épicopus, abfolvitur àjugo monafticae

nam fibi hereditatem vendicaudi po-

fütum

profeffionis, non quantüm ad emnia,

teftatem habet. 3. Quid deteftamenro

AAd bac S.'Thom ibidem ait: 244 1.

4 Bd

fed quantüm ad illa, quzOfficioPonii-

lz De

ficali repugnant. Ita S. D. 2« 2.q: 185*

quidem, per accidens eft, quód Epifcopi

.

a. 8.ad 1. non veró quoad illa,qux non

rcligiofi obedise Pralatis fuorum . Reli-

impediunt, fed. magis valent ad perfe-

gionum non teneptur,quia fcilicet fub-.

QUE

