ativum ,

propriorum verendorum, Tandem alis

i N

eft , cüm non facio , vel non impedio,

funt cauft remotz & per accidens, v. g.

quod preter poffe etiam teneor facere,

hs;

liberioxj potus,&c. Ex his qui execcet

at, dimy

vel impedire : Sed habensjuftam &

actionem ex natura fua turpem, & mor-

ddedtons

rationabilem caufam ponendi a&us prz-

taliter culpabilem ingenete luxutiz , in

ofgiutora

fatos ( ex quibus motus inordinaticar-

eàque pravidet vel pollutionem,vel mo-

tec d d

nis confurgunt ) non tenetur eos non po-

tum lafcivum , peccat mortaliter pecca-

to mollitiei.

"

nere, Ergo,

Et ita eft de pollutione

Ratí. Effe&us, qui pet accidens &

five in vigilià five in fomno íecutá ad

vfaci u

;.

prater intentionem fequitut , nonim-

pravios obícosaos ta&us, a(pe&us, cogi-

ntam , p

ialim t

putatut ci , qui ptofequitur fuum jus:

tationes, &c.

Sed homo dictas a&tiones exercens pro-

felidm, 1

&atio. Qui eft caufa caufz per fe , cft

fequitur fuum jus, & effe&tus fequitur

etiatm caufa caufati : Sed talis actio eft

». 14 gl

jcenttot

preter intentionem , nec actio illa eft

cauía per fe motáüs libidino(i.

Ergo

» p

caufa proxima, & notabiliter ac per fe

qui , &c.

influens,

E.go non tenetur defiftere,

wetcatotl

x 4. Si motus obfccenus aut pollu-

fi advettat impuros motus exinde con-

tio preter inteotionem fequatur aut

je morat!

utgerc.

pravideaturex caufa folüm remota , &

s

Dixi, Seclufo periculo confeusis , pu-

ji;, niitit

quz eft extra genus luxurig , v.g, ex

tà, proximo * de quo quid fentiendum,

liberiore potu, motus ille non eft grave

dicetur Tra&. y. Exam, 2. n. jo.

peccatum , licét illa a&io ex qua fequi--

uæ(uitca"'

X. 2. Alig funt cau(z indifferentes,

tur , ut voluntaria inebriatio , aliande fit

quatori

utequitate, fe balneare , comedere cali-

mottalis, ;

mousidft

da, jacere in molli le&o , certo fitu uti

Ratió; . Non eft gravis obligatio vi-

1

ineo, &c.

(

& de his efteadem ratio que

tandi omnes cauías remotas, & per ac-

jquz !

-:21':5

de ptioribus.

Pre(erim fi qua in

Cidens tales , refpecta alicujus cffe&tüs

ü[iæ, DI

4

is fit occafio peccati , folüm eft remota,

vel a&tüs prohibiti , nifi fit periculum

| Concioncäl-

qua& quamdiu manet talis , non eft necef-

confenfus , przíecim Íi ralis effe&us

audientil !

,..Q

farió vitanda , ut dicetur infrà leco mox

non fequatut ex vi talis caufz :

Sed

i

Citato.

qes p

imputi motus carnpis vel pollutio fe-

1]

1 Oïf& f

i

*-3. Aliz fünt caufz peccaminofz

quuntur in cafu pofito mag's ex naturz

j

vel mortalés vel veniales, intra velcx-

,mp

infirmitate ac ptoclivitate ,. quàm ex tali

m

ttagenusluxurimg. Harum aliquz funt

caufatemotá, v. g. liberiore potu, — Er-

t

O.

um Pm

proximé & per feinfluentes , v, g. vo-

luntari& impura copitationes , tactus,

m

Not.quód depeccato v&nialä nec Ad-

oícula , alpectus libidinofi,id e&, ani-

vetfatii dubitent , adcoque. confuluiffi -

U(O PB[IEU

mo impuro, feu venerez dele&agionis

mum eít , pro poffibili vitare omnes

caufas etiam remotas motüs

Jligots

&aptandz gratiá fadti , qui femper funt

«

peccata mortalia. — Idem cft de afpe&u

nofi,

libidj—

jl ) » j

uX p

f

m

—

7

TRACT. IV Exam. ».

169

j

Opporo. Ad voluntarium interpteta-

teriali, feu pro a&u: pet aceidens verà,

fi fumatur pro ipía inordinationc , de-

ln

aivum in causá fufficit , quód effe&tus

formitate , (eu carentià re&titudinis :

pme

pravideatur in caufa, quam homo po-

hn

üe(t & tenetur vitare Sed ebtrietatem

uàm fuprà diximus e(fe Formale pecca-

tt.

Ita$. T'ho. hic q.65. a. 1. inc. di-

g

y. g, homo tenetur vitare. . Ergo motus

Ta

venereus in €a prævifusfit imcrprctati-

cens : Peccatum est quidam AEl das inor-

m

vt voluntatius., '

d'natu , ex parte igitur atlus poteithae

Ib

Ad boc dift, maj. In caufa quam vita-

bere per fe cau[am , ficut €8 quilibetalim

Ti

fe tenetur , debito proveniente ex prz-

attus : ex parte autem :20rdinatioup ha«

pi

cepto quo talis effe&us prohibetur , C.

bet caufam eomodo , quo ncgatio vel prii

l

maj., aliunde, N. maj. Sed tenetur vita-

vatto potest babere can[am.

Declarat boc fabdens

.

*

Negationis

p

te ebtietatem ex diftin&o pracepto ,

lzi

nim. fobtietatis, C. min, , ex praecepto

alicujus poteft duplex caufa alfignari

Áutr

caftitatis , N. min. & conf. Ebrietas

Primó quidem defe&us cauf affirma-

&m

tionis , id eft , ipfius caufz negatio elt

eigo vitanda eft ex przcepto fobrieta-

culin

cauía negationis fecundüm fe ipfam ,ad

tis , preceptum veró caftitatis caufas re-

remotionem enim cauíz fequitur te-

U

motas venerez commotionis non pto-

mah,

motio effe&tüs , ficut obícutitatis call-

hibet. Ergo illa non fit interpretativ?

fa eft abíentia Solis,

Alio moedo caufi

Dd

voluntaria.

;

affirmationis , ad quam fequitur nega-

dy

L

XIV. Ex hactenus di&isconftat,

j

an excufentut, aut quàm gravitef pec-

tio , eft per accidens caufa negationi

.

.

ficut ignis cau(ando

cent , qui legunt, cantant, vel audiunt

confequentis

Af

Qui legunt vel

caloremex princïpali intentione , conie-

impuras cantilenas.-

ivationem ftigiditatis,

|

)

legi audiunt libro

s amorum vel gefto-

quenter caufat pt

fibi

quorum primum pote

ft (ufficere adfim-

zum lafcivorum , Ovidii , Mattialis, Ca-

Sed càm irtrdi-

t

tulli, Tibulli, &c. nifi fint purgati à

plicem negationem.

i

li

locis incentivis ad libidinem. Qui afpi-

natio peccati & quodlibet malum non

fit fimplex negatio , fed privatio ejus

D

ciunt velafpicere affe&ant fectetiora fez-

^i

minz vel viti, &c,

quod aliquid natum eft & debet hibe-

Iti

re, necelfe eft , quód talis inofdinatio

QUAERO XXII. Pebcatuxh habetne

d'lm

habeat caufam agentem pet accidens

caufam? & quam?

[

Ante R. Nort. de caufa fubje&tiva pec-

Quod enim natum eft ineffe & debet;

J

nunquam abeffet , nifi proptet caufam

tati füfficienter a&tum elfe in hoc Exam.

Qoin

ad Q.14.n. 41-

Ttem , quód Deus non

aliquam impedientem, — Et fecundüm.

t ex di&is

hoc confuevit dici , quód malum, quo

M,

fit caufa efficiens peccati , pate

in quadam privatione confiftit , habet

ln lt

circa Q.4. dum egimus de cenftitutivo

cauíam deficientem , vel agentem pt

t&l[f;gm

eccati.

LXV. Peccatum habet caufam , &

accidens : omnis autem caufa perac

LT

um

Q

cidens ;educitur aq caufam pet fe.

gaxid—cm-ctiam per fe , fifumatur pro ma-

»

igitux

BX

N

DeVitis e» Peccatés.

1

igicuf, peccatum ex patte inordinationis

nemo intendens malum operatur , fed

t atl

notdindir

habeax caufam agentem per accidens;ex

femper in'endit aliquod bonum; finon

ntià

realiter , faltem apparenter tale,

patte autem actüs habeat caufam agen-

Etgo

efefomin:

tem per fe , fequitur quód. inordinatio

malum ut malum coníequitur pet acci-

TM

.peccati confequatur ex ipfa caufa actüs.

dens feu prater intentionem peccan-

HacS.D.Vide fuprà inhoc. . Exam. n.

tis.

quin'm d

TET

24. ad 2. ubi inotdinationem , averíio-

Not. hocetiam verunä eíledeeo , qui

nem, & carentiam di(tinxi in contra-

peccat ex cetta malitia,nam & is non

U ii

od

ram (quzeik formale peccati ) & in

vult peccatum przcise füb ratione ma-

4 z:gut;v'z'

Ptivativam.

li, fed quatenusin eo percipit aliquam

LXVL Prima cauía peccati non eft

deletationem , judicans legis ttans-

aijit

jm : WE

Deus aliquiä malus, uti fingebant Ma-

gteffionem (bi ratione coníuetudinis

nichzi, fatuentes duos Deos : unum

(qua dicitur altera natuta) effe (uavern,

ler ul

fummum bonum , àquo omnía bona,

per eamque jugutm Dei quodammodo

Qs cilad

& unum malum , malorum omnium

T

j

excuti, fe quafi independentem elfe, &c.

caufam,

& in hoc differt à peccante ex infirmi-

andim 14

t Ratie. Quia nulla datur natura pet fe

tate, cujus judicio peccatum apparet eífe

cfe

mala, utdictum e& fuprà n, 24, — Et

bonum, nonut e& transgreffivum Le-

t ofartd

certé talis Deus cft merum figmentum ,

gis, fed uteftfatiativum paffionis prz-

j A[!O m9

dominants , cui ex infirmitate fuüc-

etque hic ertor dudum confutatus à S.

qum u

"

Auguftino.

cumbit,

Idem verum eft de diabolo ,

j cit s

!

LXVII, R, 3. Cau(a peccati eít fo-

nam &ille non vult peccatum fub ratio-

ia g ^

. ]um noftzum liberumarbitrium , ineo

nemali, & utformaliter eft injuria Dei,

xlient

fenfu quem dat S. Tho. verbisaddu&tis

L

fed prout per illud fuümit vindi&am de

yadonet !f

- fubdens

.

Voluntas cavens. diretlione

Deo,inqua habetdele&tationem utbo-

pote

[t(uiïi(f"'f

regula ratiouis C9 legrs divina inteudens'

num appatens.

j *

- aliquod bonum commnutabile , caufat

LXVIIl. R. 4. Non folüm in pecca-

ii

ba( T

quidem atlutm peccati per [e , fed inordi-

to commiffionis (dequo anté) fed & in

d

jo , 4

j

nationem atlás per accidens €9 prater ia-

peccato omiffioris voluntas per (e & di-

m d*

n

tentiouem i provenit ,enim defetlus or-

j

re&e ef cauía alicujus a&tüs, ex quo

od P

dints in atln ex defelin dire&liouis in vo-

omiffio fequitur : ipfiusautem omiffionis

4

« duntate.

gentem

"

ut peccamino[z "pariter eft cauía perace

(ie

Primapars patetex S.'Thoma addu-

cidens.

if o

[

&oin hoc Exam. Q. 15, pro 2. p. R. n.

Conítat tum à pariex di&tis, tum vel

44. Et Ratio utriuque partis esl. "um

maximé ex illa difficultate , an otmiffio,

nem

j

j

quiapeccatum , cüm fit defe&us, petit

utfit voluntaria & moralis , neceffarià

q

y

caufam defectuo(am, talis autem eft no-

tiof!

e n

J

requitataliquem a&um pet fe & direde

[

f&a voluntas in fenfu przdi&o.

Tum

à voluntate volitum , v.g.lufüm,am-

m "

nem

qutet d

bulationem ,-&c.rtanquam occafio

ln

etiam , quiaut habet commune axioma

fui

j a

(

X

170

TRACTIVZ

xam 4.

fui & caufam per accidens ? pro cujus

nis: Sed voluntas nequit fetriin bonum

: Qu

decifione.

"

& finem , niíi ratione alicujus a&tás,

R, f. Quamvis omiffio, ut fit volun-

Ergo fi feratur in aliquid (inea&u , fertur

Kcd

taria , coníiderata fecundüm fpeciem

extta objedti fui. fphzram. Min. prob.

[

foty

feu effeniiam fuam , & ut fe habet per

Caufàlitas finis eft appeti : Sed non datur

modum operis feu potiüs non operis,

appeti fine appetere, quod cft a&us vo.

frta

non requirat a&um five interiorem five

luntatis.

E:go, Min. eft vera. Etetgo

Wou

exteriorem fui in fpecie conftitutivum,

nequit actus liber, auditio Miffz, fufpen.

nj

2. Confiderata tamen in individuo feu

di feu omitti fine alio a&u libero (ü-

lu

inexcrcitio, & ex parteoperantis , ut fit

fpendente indeterminaté fumpto , quis-

Ith

voluntaria,libera, & humana, neceffa-

n

cunque demum ille fuerit , v. g. actus lu-

rió & indifpenfabiliter tequirit actum

dendi;, garriendi, bibendi , venandi , vo-

tt:l

x

ddrnii

concomitanter adjun&tum, velut fui cau-

lendi otiati, dormire, cogitationes alió

fam & occafionem,

pitin

divertece, &c. qui a&tus fit àvoluntate

Hzc diftin&tio conciliat duo loca $.

dire&é volitus, & ratione ejus, five in

quii

Thomz,inquorum uno fcil. 1. 2. q.6. a.

illo, velut in caufa aut occafione , fit in-

p

3.docet voluntarium poffe e(fe fine om-

dire&e volita omiffio v.

. Miffz,

fdpn' (

nia&u : in alteto autem, nim. q. 7 1.a $.

Ex quo Colligitur, hic folüm effefer-

m

docet, voluntarium non poltfe effeabs-

monem de voluntario indirecto, volito:

0i

que omni a&u.

inalio ( dequo fuprà ) Certum enim l,

ity]

Ratio 1, p. Tnintelligibile e , quód

quód voluntarium "dite&um , càmà

U

inien

negatio velprivatio pro fuo ípecfico

voluntate ut ab agente ptocedat , fint

conftitutivo petat aliquid pofitivam:

omni a&u e(fe nequeat.

;

lg

E

Quia egrederetur limites naturz vel ef-

Oppozo contra 2. p. R. $, — Lib

eta

lj

la

fentiz fuz , nec manetet negatio,

contradi&tionis (qua etiam in volunta-

Ratio 2. p. Nullà potentia poteft fcr-

te noftra datur ) veríatur inter duos

UT

ti extra fpharam füijobjedti, ut unanimi-

terminos, quor.m unus eft negativus,

ülm

h

ter docent Philofophi & "Theologi, &

al:er pofitivus, fcil. ágere & non agete;

patet experientiá, càm nec vifus fonum,

in quo differt à libertate contrarietatis,

Vi

nec auditus percipere poffit colorem:

qüz verfatur inter duo extrema oppofi-

p

intelligitur autem de fphzra obje&i

ta pofitiva , nim. interbonum & malum,

adequati , feu intenfivi & exten(vi,

amorem & odium, . .Subfumo : Sed fi

Jite

Sub[umo: Sed f voluntas polfet volun-

voluntas noftra non poffet libert omite

p

tarie & liberé omittete fine omni alio

& It

tere fineomniactu, fed tantüm ratione

actu concomitante, diredé volito , o-

alicujus a&tüs , non habebit unum termi-

Ál

miffionem occafionante , tunc voluntas

num negativum , fed femper utrumque

fnd)

ferretur extra fpheram fui objsti ada-

pofi ivum,

Uf a

Ergo,

quati.

Ergo Mir. prob. — Obje&um

-ddhocd:f.maj. — Si predidtitermini

It

adzquatum voluntatis eít bonqm & fi.

a/mfxderentur formallitcr & im

mediaté,

li,

Cumai';

2

E

De Fitis d Pecmtai«',

atf

C,maj. Si fpe&entur przfüppofitive,

voluntas movetut ad aliquid (ecundüm

nt ditjsi

caufaliter , vel occafionaliter, N, maj, &

rationem , ita etiam ex apprehenfione

ts

fic dift. min, N, conf. ' Libertas ergo

fensüs appetitus fenfitivus in aliquid in-

T

coptradidtionis fpecificatur, à terminis

clinatut , qua quidem inclinatio in-

xti : lo

formaliter & (ecundüm effentiam ac

terdum trahit voluntatem. & tationem,

quidids

fpeciem fuam fumptis ,

& Íic habet

Sic igitut duplex caufa peccati interior

v iv d

unum terminum pofitivum & alterum

poteftaffignati , una proxima , ex parte

liioM

negativum.

Cum quo ftat , quód ad

tationis & voluntatis : alia veró temo-

lo £

hanc libertatem adzquaté. exercendam

ta,cx patte inlaginationis , vel appeti-

tus fenfitivi.

rinu

requirantut duo tetmini politivi, unus

Sed quia. fuprà dicum

fecundüm effentiam , alter occafionali-

eft , quód caufa peccati eft aliquod bo-

n p

endi vl

tet : (icut econtta liberta: contrarietatis

num appatens, motivum cum defe&tu

effentialiter petit utrumque terminum

NU

debiti motivi , fcil. regulze rationis, vel

pofitivum. Eodem modo folvitur illud

legisdivinz ,ipfum motivum , quod ef

&us lt N

tione $h

quod folet opponi de differentia inter

apparens bonum , pertinet ad appre-

tocciltt

precepta negativa & affirmativa. Vide

heníüonem íensüs & appetitum ; ipfa

) V. ,Mllïzu

fuprà Q.6.n. 5 r. an illea&us , fi de fc

autem abfentia debiteregulz pertinetad

n fc lOlüE*f£

fitindifferens, vel ex obje&to bonus, ex

rationem , quz nata eft hujusmodi regu-

€o quód eft caufa omiflionis culpabilis,

lam conf(iderare:fed ipfa perfe&io volun-

joindirts

fiat malus.

tatii a&tüs peccati pertinet ad volunta-.

j Cerumte

QU/ERO XXIIL .Datürne caufa

dredun , !

tem , itaquódipte voluntatis a&tusprz-

intetna & externa peccati, & quz cít

se p

miffis füppofitis jam eft quoddam pec-

illa? an & diabolus , & quomodo?

catum, . HzcS Tho.

ufatv

. LXIX. g. r. CümS.Tlio.q.65.a. 2,

M U

Not. ex dito Medina , quód intelle-

Inteliedus & voluntas funt caufz in-

&us & voluntas non dicantut caufz im-

g um

teriores actüs peccati immediatz , me-

mediatz peccati , ex eo quód primó ad

verfauit !

diatz yeró intetiores , funt imaginatio

unas etuf

peccatum concufrant , fíed. dicuntur

Íeu apprehenfio & appetitus fenfii-

caufz peccati immediatz , quoniam

3&?6&5(61

vus,

peccatum in illis immediate confiftit :

ertatt COSUi;f

Declarat boc S.D. Sicutdidum Eft,

peccatum enim non eft, nif(i voluntas li-

luo extt*4

pet fe caufam peccati oportet accipete ex

ber& confentiat : eftque ipfa fola caufa

«rbont!

patte ipfius a&tüs, a&tüsautem humani

peccati quoad exetcitium , intelle&us

gf

poteft accipi caufa interior, & mediata ,

veró , fenfus, & appetitus folüm pro-

p

T

& immediata, Immediata quidem cau-

ponunt obje&um pulchram & elegans ;

fa humani atüs e& Ratio & Voluntas,

ac determinant quoad . fpecificatio-

d

fccundüm quam homo eftliber arbitrió,

netn.

df

caufa autem remota eft apprehenfio

&. 2, CumS.Tho.ibid. a. ;, Poteft

fenfitivae partis, & etiam appetitus fen-

aliquid exterius ( ut homo vel demon

$ [zdIsAUL

fiivus. Sicut enim ex judicio rationis

a bona

peccatum pcr[;uadc-ns , & exterior

Y

2

J !F*(*v

v

appee

E

ii

172

TRACT. M. Exam. 5.

Is

appetitum fenfitivum moventia ) effe

Ratio $. D. . Quia diabolus eatenus

folüm poteft effe cauía peccati , quatenus

TA

caufa peccati, non tamen ad peccandu

r

E

[o

fufficienter inducens,

appetibile aliquod fenfüi proponit, vel

dica

rationi petfuadere nititur ; nec poteft

bus

Declarat boc $. D. Sicutdictum eft ,

liberam hominis voluntatem neceffita-

Y

cauía interior peccati eft Voluntas, ut

re. Quia motio per modum fuadentis

perficiens adum peccati ; & Ratio,

& objectum folüm ptoponentis nontol-

fn

[

quantum ad carentíam debitz regulz,

lit indiferentiam judicii , adeóquentc

Sic

libertatem volun:atis.

vd

& appetitus fenfitivus inclinans.

ergo aliquid intrinfecum tripliciter po-

K. 4. Diabolus poteft inducete ad

W

lil

teft effe caiifa peccati .. vel quia moveret

peccatum , hominem interiüs inftigan-

[/7/

immediate ipfam voluntatem , vel quia

do, imaginarias quasdam formas offe-

[

moveret rationem , vel quia moveret

tendo , & in appetitu fenfitivo paífiones

appetitum |fenfitivum.

Voluntatem

concitando , fuadendo , argumentan-

«m.

o&xin

autem interiüs movere non poteft, niíi

do, perotando,&c. Ita patet ex S.Tho,

dun,

Deus, qui non poteft efle cauía pecca-

q. 80. a. 2.

t

Undetclinquitur, quód nihil exte-

Ratioibid. Natuta corporalis fpiti-

]u

[3

tius poteft effe caufa peccati , nifi vel in

tuali naturaliter obedit, quoad motum

localem.

ii

quantum movet rationem ; ficuthomo

Ergo diabolus omnia illi

dimd]

vel demon petfuadens peccatum :^ vel

caufare poteft , qu ex motu localicor-

g

ficut movens appetitum fenfitivum , fi-

potum inferiorum provenire poffunt,

cut aliqua fenfibilia exteriora movent

nifi virtute divinà reprimatur.

ul

(Een

p hOn

appetitum fen(itivum.

Sed neque pet-

fummo : Sed , quód aliqua forma reprz-

fuafio extetior in rebus agendis ex ne-

ln;

fententur imaginationi, quódphantas

ceífitate movet rationem , nequectiam

mata turbentuc & moveantut , quid

pf

Yalb

tes extetiüs propofita ex neceffitate mo-

paffiones ( quibus homo affe&tus &ille-

vent appetitum fenfitivum ; nili forte

é&us judicat reverà bonum quod nontfi,

d

UY

aliquo mododifpofitum , & tamen etiam

quiaamans facilé perfuatione inclinatur

appetitus fenfitivus non ex neceffitate

g

erga amatum ) excitentur; hoc quando-

$

1

v

l

movet rationem & voluntatem. Unde

que fequitur ad motumlocalem. — Ergo

p

aliquid exterius poteft effe aliqua caufa

Min. prob. Philofophusinlib. defom-

&t

movensad peccandum , nontamen füf-

niis, c. 3. to, 2, docet quód cümanima

L

ficienter inducens , fed cauía fufficien-

dormierit , defcendente plurimo fan-

tet complens peccatum eft fola volun-

guine ad principium fenfitivum , fimul

Cl

J

i

.,

tas.

Ita S. D.

defcendunt motus five impreffiones re-

ln

R. s. Diabolus non. poteft dire&é

li&z ex fenfibilium motionibus, quein

vel fuficienter homini effe eaufa pec-

fenfibilibus fpeciebus confervantur, &

T

f

candi, enmadid neceffitando. Ita $. D,

movent principiumapprehenfivum , 1t

pium

A

quód appáreant, dc fi tunc ptinci

g. 8?.a. I.

fenft-

173

De Fitis & Peccatis. |

dum fa&ta;non tamen fingula peccata

Ti

fenfitivum à tebus ipfis exteriotibus im-

mutaretut,

Eteo.

ex illius fuggeftione &unt.

p r

Ex his colliget Confeffzrius , quid ju-

, Ratío S. D. fumitur ex. Origene,

U fopr

Mitt

dicate debeat de mulierculis atlerenti-

Quia , etíi diabolus non eífet, homines

bus fe miras , imó divinas habere vifio-

haberent appetitum ciborum , & vene-

luaem w

tmodin d

nes , quz ex demonum illufione cau-

reorum , & fimilium , qui polfet elfe

inordinatus , nifi Ratione otrdinetut;

Yopontius

fantur , &ex fpirituum , humorumque

comtnotione , dum vigilantes tem tam

quod fübjacet libero arbitrio.

1.dicii T

Estaue diabolo hberum nos tentate &

b

vehementer apprehendunt , ut videatur

ad malum inftigate?

3 potdt i

ipfis agi coram oculis:; nec eftimpoffi-

bile, vigilantem pati idem , quód pati-

LXXL 4ffrmo. Ratie, Et(i demon

eminteisil

habeat arbitrium inflexibile & immuta-

tur fomnians , ut con&aþ in phte-

tsl fi

neticis.

bile in tnalo, feu animum obftinatum

v nf

m, $. Diabolus

i nullo modo poteft

in averfione ab ultimo fine ; citca media

endo, qut

homini inducere neceffitatem ad peccan-

tamen (quz ipfe ex fuà malitia in Dei

Bu

dum.

ItaS. D. ibid. a. 2.

offenfam ordinat ) liber& fe habet. Er-

Declarat boc .. Diabolus proptià vir-

go poteft tentare , & non tehtare , poteít

u t

hoc vel illo modo,

Simile e(t in An-

tüte , nifitefrenetuc à Deo , poteft ali-

belit quozic

quem inducere ex neceffitate ad facien-

gelis beatis, hi enim et(i non fint liberi

digbolu t

dumaliquemactutn , qui defuo genere

inamoreDei , benetamen in exequen-

g ermnt

peccatum e(, non autem poteft indu-

disiis, que Deus eis mandat , v. g. incu-

, provtit?

cere neceífitatem peccandi. Quod patet

ftodiá hominum.

reptimt

exhoc, quia homo motivo ad peccan-

QUJERO XXIV, Ante omne pec-

dique fofüïï

dum non tefiftit , nifi pet tationem , cu-

»

catum przceditne , faltem in aliquo

joni, QUi

jus ufam totaliter impedire poteft , mo.

priori naturz , in intelle&u aliquis de-

, qnoveantul

vendo imaginationem & appetitum fen-

fe&tus , ertor practicus , ignofantia , in-

omo. 1Be&ll

fitivum , ficut in atreptitiis patet.

Sed

advertentia , feu inconfideratio ? Item

onm QU

tunc fatione fic ligatá , quidquid homo

ignotantia & paffio funtnecaufa peccati,

vel excufant?

erfuiion

agat , non imputatur ei ad peccatum:

j

Sed fi Kationon fittotaliter ligata,ex ea

LXXiL ». n d * p. affitmativé

4

Un-

xuclco

patte; quáeft libera, poteít re(iftere pec-

cum $, T ho.hic q. 77.a. 2. in c.

j

(ophu i

cato. . It3 S. D. Ergo.

de & Gregor. M. l. 15. moral. c. 27.

*

cet quolc

y

LXX, Pisntne omnia hominum pec-

ait

*

Ormni peccator. feulius fuit. in

l

pdet l

cata ex fuggeftione diaboli?

culpa.

Dico ex S. T ho. ibid. 2, 4.

Ratio: Noluntas cft potentia czca; fe-

d

Ef qui-

dem dzmon occafio omnium peccato-

quens in omnibus ductum rationis. Et-

$ (XVC impff !

mmo[ionibm

rum , cüm primum hominem ad pcc4

go non fertur in obje&um,nifi prout ab

candum induxit, unde tota infecta eft

intelledu propofitum , five proponat

)pus conffmï

i

humana natura , & proclivis ad peccan-

malum füb ratione boni ,. illud aliquá

boni

«f

ïa

M

TRACT-IF. Exam. 5.

174

mandi tale judicium fit ignorantia vin-

fs

boni appatentià veftiendo : five bonam

füb ratione mali fugiendi,

cibilis & culpabilis. 1n peccato ex ia-

[

ii

ANonne multi peccant cum actuali re-

firmitate vel paffione fit vehemens pa(-

imo:r(u confcientiz ; fcientes malum, &

fio , intelle&um obfcurans, & volunta-

n

Ti«

exultantes in tebus peffimis? quomodo

tem poft fe trahens, "Tandem in peccato

ex certa/ malitia fit fola voluntaus in-

f

in eorum intelle&u ueft defectus vel er-

for?

ordinatio & malitia. Videin hoc Examf

p

n,2tI.

x

Dico. Scientia illa mali non eft pta-

p

Qica, & inadu exercito, fed fpecula-

Oppozsi hic poffct , quomodo in intel-

Ti

tiva tantüm , & in habitu. Unde ii pra-

lectu Angelia^te primum ejus peccatum

potuerit przcedere defctus vel incon-

4

xi omnis peccator cf?c— imprüdens &

Kultus.

fidetatio. Sed hoc vide in r.

Ü

!

de Angelis citca finem.

P. i'n Tra&.

- Ex hoc folviturillud quod opponi po-

p

teft , nim. ex hac fententiá fequi , omne

& 2.ad Q.24. An & quando igno-

IIf

eccatum elle hate(in.

Áiri

Quia judicate

tantia & concupifcentia feu paffio fit,

eífe licitum quod eft illicitum, ef& hzre-

excufet , vel diminuat peccatum, colligi

t

n

ticum.

Non enim hocfequitur ; Etfet

fufhcienter potet ex di&is Traád. j,

W

-

Ql

quidem hare(is , fi fpeculative fic judi-

Exam. 1. n. 21. & 22, & 23, ubi expli-

caretur , peccator veró hoc judicium fo-

catz funt quatwor cauíz involunatii,

A

h

lüm habetpra&icé : quod non fufhcit.

intet quas funt ignorantia & concupi-

Vide Tra&. 3. Exam. 1. Q 5,n. 7.in R.

fcentia feu paffio. Qu vetó omne pte-

ad 1. oppof,

catum est voluntarinm ,intantum igute

Difficulta: hic feoffert ; quomodoin

ffn D

rantia ( idem eft de paffione ) porei di-

hac fenteutia poflit falvari . differeutia

minuere peccatumyin quantum diminnt

u

l)[]]m

inter peccata & ignorantiá , infirmitate ,

volttarinm , utaitS. R. hic q. 26. , 4«

& malitià: eó quód juxta hanc fenten-

ubi de hocttactat.

&

l

tiam unica omnium illorum caufa effet

LXXIH. Dicmibi.

Si quis faccr&

opus füb mottali prohibitum ; quod ta-

lg

ignorantia, effor, & inadvercgnytia in-

telle&tüs ?

men fatione invincibilis ignorantiæä

Dl

D

Salvatut ergo differentia per hoc ,

culpa excufatur , qualis fuit accelfus Ja-

uód licét omni peccato communt fit',

cobad Liam,& effet, fi quis plené ebrius

fi

committeret homicidium vel adulte-

tl

uód fiat ex pravio errore pra&tico in-

telle&tis , eft tamen difcrimen propter

rium , dele&atio morofa detali opete

T

diverfam difpofitionem pravam, que

efleine peccatum | mortale fublacä'i-

(j

*

Tiod y

eft caufa formandi judicium ertoneum

gnorantiá ?

inintelle&u , & pravam electionem in

"Affirmo , probabiliàs, &ato

.. "Tota

Md

voluntate, Diver(itas autem hujus pra-

cauía quare taleopus non fuerit pecca-

Ml&lü

vz d fpofitionis confi&it in hoc, quoódin

tum ,eft , quia non fuit voluptarium, &

"

Jl

.

peccato ex ignorantià fa&e cauía for-

hoc tatione ignorantiz

L

Sed fi qlïis P

lii

fubla-

P n

S

u

DeVitiis c» Peccatds.

175

ipootulis

fublatá ignorantiá,ineooperefibicom- — füpernaturali illuftata. ^ Quz enim di-

à ao

placeat , tunc fit voluntatium.

Ergo

re&te & graviter charitatem Dei & pro-

1 vchcmcns;.

talis complacentia erit mortalis. Min,

ximi ledunt , cenfenda funt mortalia $

n, &

pat. à pati.

Quia communiter docent

quz leviter, venialia, Hac enim ratione

ndeming:

Theologi , quód etiam morbi & alii de-

judicamus unam zgritudinem aut in

"

-

Áa volun -

fe&us naturales , qui non funt in noftca

riam cffe alterá majorem.

ydein rl

poteítate , poffint nobis etfe volunta-ii

proptet liberam & patientem ipforum

Not, attendendam etiam eíTe quanti-

tatem deliberationis, matetiz, aut damni

u;omoduini::

fufferentiam, — Ergofimiliter.

illati , uti & genus peccati , tenorem

mejuspez

Ex quo fcquitur,quàd HJacoE fuiffet

Og vl t

dele&atus de accellü ad Liam , aut

verborum pracepti , an prohibitio fiat

inz pl

ebrius de homicidio vel adulterio à fe

fub gtavi vel levi poená, &c. Unde ali-

qui DD. ben£ dicunt, peccatum mortale

patrato, uterque mort. peccaffet : licet

; &quidy

uttiusque opus ratione ignorantiz antea

non polfe à quoquam committi fine

tia feu pl

uetit (ine culpa,

Vide fuprà de moroía

grandi corruptione fui ; aut contemptü

Dei, velgtravilzfione proximi , & con-

xeccatit,t.

: ele&atione.

»

1

»

&O T

Es

QUAERO XXV. — Quid funt & in

fenfum in illud e(fe tàm impium ,. ut

celati vel ignorari non poffit,

.&z;, i

quo differunt peccatum mort. & venia-

Hinc

le? qua (unt figna vel regulz unum ab

Confe(for non przcipitet fe in jadican-

r inyoltt

Conáüderet

yntia &

alteto diftinguendi ? poteftne unum fieri

do aliquid effe mortale,

alterum ?

etiam an peccatorem non ftatim facti

js veroam

LXXIV. 4 1.2 a. partem. Qiz.

peenituetit , hoc enim probabilefignum

;xinmmum&

a[TlOUC) j

Iti patet R. füprà in. hoc Exam. n. 2 1.

eft, non confeníiffe,

?tmmma'w

Unde ad tettiam Qazfiti partem R, tres

€ommuniter tradi regulas ad diftinguen-

R, 2. Venialia indire&& & pet acci-

p Aiceff

dum mortale à veniali,

dens difponunt ad mortale.

Hoc S,

d ho, hic q, 88 a. 3. probát ex illo Ec-

EL

Primaefi. Si (acrz litere ttadant,

ci19.

tale vel tale effe Deo execrandum ; abo-

n [perni aminima , paulatima

xbiuf

defluit.

Sub'umit; Sedille qui peccat

ylis ig

minabile , e(fe dignum zterná.morte,

venialiter,videtur minima fpernere, Er-

lis [:uiufif;þlil

excludete à tegno Dei , ut pat. ad Gal,

£o paulatim difponitur ad hocuut totali-

f. vel cui comminatur 7z ! jüdicandum

i qu

j pr

j

ter defluat per mortale.

eftelfe moriale, — Secus d regula. Ef

diun * ^

Traditio Ecclefie, communis PP. & fi-

1010

"

1l

Not. banc difpofitionem fieti pet hoc

)

i

delium confenfüs, ex

quo colligimus,

gotat j

quód violatio jejunii ,*

feu bina refectio

quód venialia generent vitiofam affue-

tudinem , minuant fervorem charitatis,

in die prohibito (it peccatum mottale:

lhuc l

f

& divinorum auxiliorum abundantiam,

refe&tio veró ca»pta pauló ante merid:em

ac vitesad vincendastentationes, faciant

0

" (ucm

it folüm veniale.

Tertia ef Ratio na-

j

difficultates inobíervantia mandatorum

l][VOJUn

tutalis ita effe dians , faltem lumine

u

Dei;&c.

]

X 3« Idem

*s

TRACT. If. Exam. z.

1776

. . ldem numero a&us phyficus

z.. 6, Peccatum veniale in fuo genere

N

feu fpecie non poteft ita aggravari,ut fiat

dyi

oteft primó effe peccatum veniale , &

P

poftea mortale.

mortale , aut zquivaleat illi : necex plü-

titmis venialibus poteft unquam feeri, in-

limt

Ratio, ldem a&us voluntatis ob de-

tegtati ,feucopflatiunum mortale, la

t

liberationem imperfectam primo poteft

f

eíTe venialis , fi veró accedat advertentia

S.D.hic a. 4..

Ratio 1,p. Ea que

f'uht *oräihis infe-

lx

peife&ta , fit mortalis: puta, in maietià

hu

riotis , quantumcunque intra propriam

gravitet repugnante Legi , &c.

Tl

BA

4. Peccatum mortale ex genete ;

fpeciem aggraventut vel augeantuf,

nunquam polfant pettingere ad ea que

bt

oteft fieri ve

niale ex accidente tribus

U

3modis.

1, Ex fubreptione , feu pto-

fünt ordinis fuperiotis : . Sed malitia

peccati venialis eft otdinis inferioris &

uj

ptet defe&um deliberati

onis , v.g. itaex

aft (i fit ex fubi-

diverfz fpecieià malitia peccati morta-

At

genete (uo eft mortalis

lis, cüm hzc fitaverfivaab ultimo fine.

[

to motu , eft venialis,

2. Defe&u ju-

Etgo.

qn

dicii fufficientis ad mortale ; ut contin-

Pcccatuni mort. ptivat

n

(t in femidormientibns & cra-

Ratio 2. p.

gCI'C pOtC

gtatia & charitate , occidit animam, a

Yil

pulatic

?. Ob patvitatem rei (eu ma-.

vertit ab ultimo fine , inducit reatum

R

teriz, v, g. furtum ex genere füo eft

j

mortale, £farati autem folüm duos aut

ponzaterne , damni & fenfus : ul

hoc non poteft convenire venialibus

V,

ttes denarios , ef veniale.

g

NI

quantumcunque multiplicatis , nifid

NNot. dari aliqua peccata , in quibus

fpofitivé ( quod jam admiffumeft ) quie

D

non datur levitas materiz , feu qua non

Al

liter explicari debent S$, PP. fi vidcä:;ïfuf

offunt e(fe venialia defe&u matetiz ,

effe contrarii,

Ergo.

2

D

licét poffint elfe talia ex alio capite v, g.

Oppozo. Pluta furta levia

i nät;ltiplia

ll

ex defe&tu füfficientis deliberationis &

D

IV

bflOl

advertentia.

cata & fimul fampta juxta Thomi(tas «

"Talia fant, blasphemia;

ciuntunum mortale, Ergo.

l

[

Hf

perjurium , luxutia , &c.

Bifl.ant. ratione fui , N. , rationeno-

lt

LXXV. g. $. Peccatum veniale ex

tabilis quantitatis materiz & damni; o

M

genete poteft ficri mortale ex accidenti

Ultimum ergofurtum, quo pcrveniwf

d

Qu

quinquemodis. I, $i in peccato venia-

ad magnam quantitatem materiz ; &*

li conftituatur ultimusfinis. 2. Siquis

peccatum mortale.

Lic&t enim tà£

l

venialeordinaret ad mortale , v.g.vet-

furtum fit teilevis fecundüm fe , ex co

Ti

bum otiofum ad fornicandum.

3. Ex

notatione tamen furtorum ptaceder-

fapea

conícientiá erronea di&tante-effe morta-

tium , cum quibus moraliter

unitut »

Wtl q

f

le. 4. Excontemptu. $. Difpofitive,

quz fur cognofcit & advettit ; fit farum

ut didum eft in R, 2. & hoc ratione

reigtavis, Gcin virtute eoru

tn proximo

WR

periculi ,

infertur grave damnum,

Videjn fà

W Plu

illo,

quovd qui amat , peribit in

Tract,9.Exam.2.n.5 f,

QUA-

u

»

J

- De Vztm ä*'chfcmtvþS'.x

d

vialein(ue

: - QUJARRO X&VL Potesne

3 Qpproy

z

L

,aiïi'gnan;:

minuta peccata noverit pertinete : quo-

aliqua peccata venialia? .

ties

plus loquitur quàm oportet , aut

at il

LXXVI. Ratio hujus Quafiti , eft

plus tacet quàm expedit, Quoties pau-

hunquale

lamentabilis illa experientia ,-quá doce-

Y RORU

perem importuné petentem exafperat.

mut , quód divet(i,qui de modico non

Quoties, cümxcorporne fit fanus , aliis

cutant cum Prztore , quos non terret

jejunantibus prandere voluerit , aut

t (untotd

luxutría , nifi fit adultetium , velince-

fomno deditus ad Ecclefiam tardiüs'

que i p

&us ; non injufía , nifi homicidiam ;

fatgit.

