turz fibi reli&az , ficut econtra affe&tus

Wooy

fano , apprehendi poffe plures fines

hominis jufli, vi gratie & charitatis, eft

fimpliciter ultimos actotales, nifiom-

inclinatio naturz participativé diving,

N n

nem Deum ac finem ultimum deftruen-

Ergo ficut hic nonnifi in bonum divi-

DLT

tijum , de

do, & hocob rationem pro R, datam.

num , ita illenontendit nifi in bonum

Videinfrà in hoc Tra&. Exam. 3, n. 47.

proprium.

h qua

Anidemactus humanus pcfïïf fimul effe

Ex his colligitur fenfus verborum S.

Ft&:que &b

bonus & malus moraliter.

Item de Po-

Hieron, in Pfal. 8o. dicentis : Cui Dem

Vixitratio

liticojibid. num.50.

T matcrt

venter eflei Deusvecensef.— Quacunque

QU.ERO II Quis eft £nisultimus

vitia babemus , «f .quotcunque peccata,

f*ïm, ffd fum

hominis mortaliter vel veniglitcr pec-

tot recentes babemus Deos,

Jeatus fum,

u um

cantis ?

l

iamibi Deus eff, — Vidi mulierem C

VI, x 1, Homo mottaliter peccans,

contupivi, libido mibi Deus efl $ um

i'[[. X4,

dereli&o Deo Creatore fuo, Creaturam

quisque enim quod cupit (j veneraturs

Jrttt Ciea

& quidem íeipfum fibi Deum ac finem

boc illi Dens eft.

Quz verba quidem

Büzy d

ultimum praficit: lra S. D, loco citan-

TS t w

probant, quàd peccator mortalis pro f-

do. Et de Verit. q. 28.a. T,

x

ne ultimo habeat creaturam , fed poffct

Rf

Ratio, laordimatus agzor f[ui fl can-

€x eis quis fimul probare quód habeat:

IT quid

li

*

"

[ omnas peccgti , utait S. Tho, infrà q.

fimul plures ultimos fines feu Deos , &

quidem tot quot habet peccata.

RQW In

77.2.4. ExS. Auguf.à S. D, ibidem

citatus Inquit.

Sicut amor Dei &dificat

Verüm juxta di&a peccator in omini-

n dT

W

civitatem celeflem. ufone ad contémpium

bus fuis peccatis eft ipfe fibi folus & uni-

8 4

féi , itaamor [ui acifeat civitatem Ba-

cus Deus. Di&inguendum autem eft

]i

us !

bylogis ufgque ad. contezaptuma Dez,

Et

inter &Énem ultimum czz . , qui refpe&tu

R N

[

Aufl, 9. Ethic, c. 4. & 8.

Pravus fat

hominis mortaliter peccantis eft iple

fqlkml

l

eratid agtt f tanto magis , quantó pra-

peccator fecundüm fe , & in natura con-

nr.

E

vior eft.

Ergo homo mortaliter pec-

fideratus : fic enim q

uac

unque bona

tt t

cans pro fine ultimo habet feipfum,

vult , ultimaté fibi vul, & incuitu fuí

um g

Prob. conf. Finis ultimus refpe&tu agen-

diligit univerfa , & inter finem ulti--

Pt

tis efl,caufa cujus , gratia , & amore

mum czjus gratiá , formalem , huncque

l

c

Pfet Plo

cujus a«

5

zit , quidquidagit ; Sed homo

vcl inabílracto , qui refpectu pradicti

tqmm.

mortalic

[o

7:

r peccans gratia & amore fui

peceatoris eftbonum proprium & come

moditasipfius; velin concreto, ficque

agir ; quidquid agit', Ergo, Min,Pat,

[

(

i

—

fþe ul fene t a, bups. :

63

, & Tl

efl ipfemet peccator ut affc&us vel affi-

lt ommis

ciendus tali bono.

mus in creatura collocetur ) refpectu

Hinc patet intelli-

hominis jafti venialiter peccantis ma-

iecudüm

nere Deum :

*

gentia verborum$, Hieronymi : loqui-

ità ut in aliquo vero

illus naur

tür enim de ira, libidine , e&terifque

us lon

"

l

fenfu verum fit dicere, Peccatum venia-

vitiis in concreto , & non in abítracto,

le in homine juflo habitualiter referri

ncliaion

non enim libidinofo libido , fed ipfe li-

in Deum, ut docet S. D. 3.

3. q. 24.a.

nttaafd

bidino(usfibi Deus & ultimus finis eft,

IO, ad 2. dicens:

hat

«

204 Auatur inpec-

'Proquo

atv dit

Jter finem cui &

tato . veniali ( puta ab homine jufto)

Nota, non requiri in

prepter Deums. amatur. babita , etfí som

bonumür

€Hjus gratia diftin&ionem realem enti-

d ".

:

Vl in bot

tadvam , [ed fufficere realem forma-

In quo autem hzc habitualis rela:iö

lem , quz ctiam in prafenti intercedir,

confiftat , non eft una omnium mens.

verbonumi

petitque & poreft peccator confequi fe-

Probabiliüs confiflit in hoc , quód in

5 : ia

Ipfum in ratione finis; feipfum,inquam,

charitatis poteftate fit , peccata venialía

u

non matcrialiter & in naturá fpccta-

prohibere , nefiant : quz etiam decfa-

tum , fed fumptum formaliter, hoc eft,

jue gt

&o impediret , fi ejus fini adverfaren-

Jutu ji

ut affz&um vcl afficiendum bonis crea-

tis.

tur ; quz poteflas eft quidam. modus

plertm

relationis & dominii indiredti : qui e-

m

VII. x 2, juttus venialiterpeccans

nim habet poteftatem impediendi ali-

: qetteril

preter Creatorem ( in quem ratione

quid, ne fiat , quamvis defacto non im-

ua quit

gratiz & charitatis habitualiter conver-

pediat , cenfetur habcre dominium fu-

Qyulispro?

fus manet) rion diligit creaturam velut

per illud e

nX

f

lpl

finem ultimum fimpliciter , fed fecun-

Nec obftat dicere , charitas etíam

quiblt

düm quid tantüm, lta S. D. citan-

dus,

poteft prohibere ne fiant peccata

morta-,

tj D!

lia, & tamen ob hoc de his dici nequit,

at

Katio.

Impoffibile eft , | idem effe &

quód habitualiter referantur in Deum,

torinott

noneffe , utexplicatum eft in prob, R,

Non, inquam, obftar,

Quia ut aliquid

folus X

adQ.2, Sedíijuftus venialiter péccans

pro fine fimpliciter ultimo non rctine-

dicatur habitualiter referrr'in Deum per

j ant:

charitatem, debert charitati potle coexi-

u

"m

p

ret Deum ration

€ gratie & charitatis,

quiï

1

u

[4

fe

fteve:fed non poffünt ei coexiftere mor-

xis &

L

j

qucreturidem efle & non effe,

Ergo,

talia, utpore mortem animz afferentia,

20

eccans

fratül

IW

Min, prob. Inprimis homo fic P

bene tamen venialia , utpote qaua ve-

€flet ratione charitatis converfus in De-

i^

niam facilé merentur , etfienim hac à

um,; ut ultimum finem : deinde non

Deo nonnihildivertant , non tamena-

k ii

104

cílct , quia ratione peccati venialis ha-

vertunt , nec amicitiam divinam tol-

beret p

ro fine ultimo fimpliciter crea-

J hL'PLq |

»

turam.

Iuat. Ergo.

du

u

Quod cum dicendum

non fit,

)san!

Y

?

dicendum eft , finem fim

Oppono 1. contra R. z. $i quisr fd-

j

pliciter ulti-

tionem ultimi finis, & fümmi Boni at-

"

mum ( edíi finis fecundü

E

[et0, )

m guid ulti-

tribuerct creaturz, effat haercticus

H

fed

[

*

non

E

TR.ACT. l]. Exam. .

64

dore dl

nonomnis mortaliter peccans eft here-

dem ordinis , & in quorum quemlibet

homo tendit liberá voluntate.

barbor t

ticus. Ergonec habet pro fine tltimo

—QL/ERO IV, Poteftne homo fu-

qua aiqi

creatutam.

À

2. Homo morta

liter peccänä ratione

um verum finem ultimum , nim, Beati-

uanas

tudinem obtinere, velab ea deviare per

TMeue n

naturz manetconverfus in Deum, . Er-

modim, (

go idem quod prius. Vel certé habe-

quascunque actiones? & quid funt a-

i

&ushumani? '

te pl

bit duos dltimos fines fimpliciter , quod

3

t

anté negatum eft,

VH &.

Non poteft, Declaratur,

quo

Ad 1. maj. eft vera i quis creaturz

Trïplex eft genus actionum ab homine

elicitarum,

Aliz funt a&iones con-

r d

rationem fummi boni attribueret fpe-

culativé, formaliter . & in actu fignato:

venientes homini fecundüm gradum

vimutm,

uf

fecus veró fifolüm attribuat in actuex-

genericum , feu ut animal eft , & di-

cuntur fecundüm fe potiüs animales,

) PO

ercito, interpretativé, feu ex parte mo-

quia funt ei cum brutis communes, ut

(nit a

dioperandi, ut communiter fit in pec-

cantibus mortaliter.

ambulare, nutrire, crefcere, & genc-

NU

rare , &c. quz fecundüm fe przcifé

- d . con. ant, & N. utramque conf.

pimmien

Sciendum autem eft , alium effe finem,

fumptz non funtad propofitum.

bgtcs

Aliz (unt. atliozes bumana convenis

in quem homo ordinatur naturali ne-

quitdusn

enteshomini, ut homo eft, & utà bru-

ceffitate feu ratione naturz à.Deo con-

tlv

tis diflinguitur ; qux diftinctio fit pet

dite : alium veró in quem fertur li-

I;lum demm

berá. voluntate.

Priori modo homo,

hoc , quód homo pet rationem & vo«

Aprityt

luntatem fit Dominus fuarum adio-

etiam mortaliter peccans , manet con-

feliz, i

num , quod idem eft, acagere ex prz-

ità vitn

verfusin Deum, utin ultimumfinem :

fecundo autem . modo per peccatum

viá rationis deliberatione, feu habere fa-

Qdf

mortale à Deo , ut ultimo fine deflc &it,

cultatem , pofitis omnibus ad agendum

dl ftjj

& ad creatüram , feuad (cipfum fe con-

requifitis a&um ponendi vel non po-

a,f hi

nendi. Etpertalesa&iones homo po-

vertit : deflectit;inquam, a Deo, etiam

j t'&(ül)jeü

utab Au&orenaturali. Suppofità enim

teft Beatitudinem obtinere , fi fintde

tïim. h [

elevatione naturz bumanz ad finem

genere bonorum ; vel ab ca dcviare

tl d

f1 fint de genere malorum : olis enim

fupernaturalem , is qui dire&té peccat

n

contra Deum,ut Auctorem gratix,etiam

á&ibus volunrariis & liberis debetur

icium , feu ut habet

:

$m

'indirecté & ex confequenu peccatcon-

pramium vel fupp!

Pa

axioma Theol, 72 zaturalibus , 1

d eft

tra eum , ut AuätoEem natura, Ex

fonalo.

uo

involuntaris, & non liberis, zec me-

remur uec demeremur,

Ofes que:

Sequitur , quód talis peccator fimul

tiio intj

'Tandem alie funt a&zemes homintey

habeat duos fines ultimos & torales, fed

müCæ,non [

& funt, quz quidem abfoluté ab homi-

diverfi ordinis & rationis mox expli-

odb

catz,quod non repugnat di&isad Q. ».

-ne ut à principio procedunr , fcd indeli-

(tti f

beraié , ut fi quis absque omni delibera-

.

Hüly p

quia ib.i agitur de pluribus finibus ejus-

tione

7708

?3,? ulr. fz. d aB bumam.

éf

m quali

€&ione aliquid oret , vel non advertens

da in hominibus, &quia prima eft im-

4

batbam fricet,nafü tabaco pabulet, &c.

perfedior fecundá , voluntarium in

ine hom

n tnalé vocant aGtiones

quas aliqui no

brutis repertum eft imperfedtius volun-

, tim ke

humanas quoad fubftantiam, & , fixdc.

tario,quod eít in homipe.

ea detüy

liberaie fiant ,. fünt tales etiam quoad

Oppono contra voluntatium ïbrut;:ia

: u

modut, Qui medus addi etiam po-

rum, Voluntarium dicitur à volunta-

teft plurimis a&ionibus prim gene-

te: fedinbrutisnon eft voluntas. Ergo

- Dedinis

ris.

nec voluntarium,

ümab [

hocm;gïs expïïö&-

QUARO V. Ut

"Ad boc ditt. maj, quantüm ad nomi-

a(llones t

tur,dic mihi , quid & quotuplex eft

nisimpofitionem , &c denominationem

Vi grlt

voluntarium , &an Gt id;m quod libe-

ud, i

fum.

voluntarii, quz defümiturà principa-

liori, C.maj. , quantüm ad rem ipíam

ts At

1X. mr. Voluntarium à S, Tho.

fignificatam, N.maj. , & ficdift.min.N,

commumes l

(qui de eo agit hic q. 6. & ab Áriftot,

bene definitur ,eífe 2 4404 eff a princi-

eonf. ltaque quantum ad rem ipfam

cere, Vl

--

voluntatium veté reperitur in brutis, ut

um f u

pio intrinfeco cum cognitioue fints, Ubi

patet ex definitione ejus. — Et licet in

ofituft

locogeneris ponitur ly /7, e&que idem

ht cona

ued a&us ,non enim loquimur hic de

majori rigore inhominibus vocetur vo-

luntatium , tamen ufu jam eft transla-

j i

»obje&to volito, quod dicitar volunta-

rium denotinative -extrinfece.

1um ad fignificandum fi pontaneum(quï

füindio R

Ly

terminus inomni rigore loquendo ma-

dionem b

d principio intrinfeco poniturloco diffe-

giseis debetetur ) brutorum,

s U

rentiz , quia perhoc voluntatium dif-

z.. 2. Voluntarium & liberum non

C ug&[e EXF

fect 4 violento, quod in Phyficadefini-

funt formaliter idem , nec habent fe

tut e(fe id quodeft aprincipto extrinfeco,

s ol

convettibiliter , fed voluntarium latiàs

busadagte

glfo non confereute vim ,leu pxopenfio-

nem , fed pofitive refiftente, 'Übipaf-

patet.

u d 8

fum eft(übje&um quod patitur violen-

Ratío. Liberum pt

?ctcr proceffumà

i a?l

nelc y

j m

tiam. Ly cum cognitione finis popitur

voluntate cum cognitione finis requirit

etiam loco differentie , per hócenim

etiam indifferentiam judicii, & faculta-

Hb a j

voluntarium differt à naturali,uti eft v,

tem ad poffeager(& non ggere , ut ex-

Jf þhsif

fibers ^

g. motuslapidis deorfum , vegetatio &

plicatum eftad Q x.. Hàíc omne libe-

progetminatio herbatum terrz,maxime

rum quidem eft voluntatium, mohn ta-

15 f Ulf

non cultz , fponte fuá progerminantis

men, ecoptra ; quia voluntarlum eft

UE üï

| 1b€l'i5: i

flores,qus a&tiones funt quidem à prin-

quid füperius ; & ideo latiüs patens,

cipio intrinfeco, & poffun: dici pon-

Nam pueri;amentes & brutaagunt vo-

jl

tancznon taren voluntariz ( nifi me-

luntarié, non tamen liberé: amor bea-

il

h(

tificus eft voluntatius,fed.zonliber. Si-

jolute d

taphoríc&) dcfedtu cognitionis. Quz

[v

€ognitio eftduplex , fcilfeofitiva, &

cutomnis homo eft animal , non tamen

unhr*

€contra.

A

tátionalis.

Prima eft in brutis , fecun-

. oritl"

I

Rcfp.;,,x

ag

66

TRACT. IH. Exam. ..

X. x&. $. Voluntarium vatié diyi-

4intó. Voluntarium alíud eft ex-

Qu

ditur. Nam Zrzz)o : Voluntatiumaliud

olancati

pretium , quod actu formali & expreffo

e(t neceffarium, quod eft à voluntate

3 voluntate procedit ; aliud interpre-

-X

non indfferente , fed ad unum determi-

knma n

tativum, quod fi&ione aut ftatuto Juris,

natá,exemiplum cujus eftin amore bea-

aut pet Epikeiam feu prudentum confi-

fantia,uld

tifico,

Aliudlibetum , quodeftà vo-

lio à voluntate ptocedete cenfetur,

f

luntate ad . utrumlibet indeterminata,

-

Sextó. Aliud eft voluntarium in fe,

uti eft atmor hominisin via,

aliud in alio ut in cauía vel ut in con-

Eglur,

Secuudo, - Noluntarium aliud e& for-

tinente, Primumeft, quod in feipfo

Á

s32le, aliud virtuale.

Primum eít à

terminat volitionem, ut , fi quis expref-

Tilestut

voluntaté a&u influente , alterum ett

sé intendat loqui blafphemias,

Alte-

virtcs vel cffe&us prioris, feu eftipfum

füidénitum

rum veró , quod in fe non cf formaliter

voluntarium actuale non tetra&tatum,

volitum , fequitur tamen ex alio obje-

luui tob

(üolant

quatenus permanet in aliquo fuo effe-

&o, quod eft volitum in feipfo, (ive il-

&u, ptout id folet explicari de intentio-

titifio , |

Iud fit altetius caufa , ut fi quis fcietfe

dnltion :

nevirtuali, Sicut dum quis femel actu

habete confuetudinem blafphemandi

formali f& refolvit ad petegrinandurn

pitcipo en

in ebrietate, & tamen voluntarié fe ine-

üfque Romam , licét in toto itinere

briat , blafphemia eft ei voluntaria in

Wtl o

füper hanc actum fe non refle&tat , ma-

caufa : five fit aliquod totum continens

t tl

net voluntarius virtualiter ; quia prima

lonfemin

voluntas manet virtualiterin fuo effe-

in fe alterum , ut fi quis occidat pr-

nantem , fcienseífe talem , occifio fe-

detise

u, fcil. in continuatione itineris,

go dbl

tüs, licetexplicité mon intenta, diciturel

Tertió poteft mihialiquid effz volun-

voluntaria in alio ae implicite;

Att5; q

tatium phyficé, ut , quod ipfe per mefa-

Septimó. Voluntarium aliud eft di-

,tafium,con

cio, v. g. percuffio à meipfofacta; vel

lipytatyr,

tectum ,aliud indire&ium. Primumeft

moraliter ,ut , & fiat ex meo mandato,

Molig

confilio,petitione,&c.

quod ex poíitivo voluntatis 'ir.fluxa

rl t

ptocedit , five immediaté , ut furtum à

uarto c& aliquid voluntatium vo-

Qütin piffo

füre; fivemediat&, ut mors ex potre-

Cs

luntate proptiá , de quo patet ex jar

&ione veneni.

Indite&um ( quo ne-

dictis ; vel voluntate aliená , utfi vg-

? MTTS. Rïw

mire Moraliftz fxpe ctiam intclligunt

]

Iuntas- alterius moraliter habeatur pro

voluntarium jn causá) proptit eft illud,

U

voluntate propriá.Sicut in contractibus

MUUN

quod pofitivé expre(seà voluntatenon

volun:as Futoris habetur pro volunta-

T0n Qu W

E -

te pupilli- Idem eft dePrtocuratore re-

procedit , ei tamen imputatut,eó quó

£09l, f

babeat facultatem & obligationem ma-

fpe&tu fui Principalis , de filio impubere

Tllty J

lum aliquod impediendi, &nonimpt-

fefpetuPatris. Et eodem modo pec-

dit ,àt Ít fubmergatur navis nautá dof*

qufi IOHi't |

eaturi Adami fait nobis voluntatium in

V ompe

miente tempore magna tempeftatis,

ipfo ut in Capite ex pa&o voluntatcs

Nfnertor

Roftrasin (uá continente,

quam P?ævidit,»

t vicle

QUA-

De uli.fine ey act. bum.

6y

i lHLI& CR(!,

uidtalis ,, quando nim. agens exttin-

QU.RRO VI. Quot fuat caufzin-

2

cum ex fe non eft fufficiensad caufan-

mdi K

soluncarii 2

dumeffe&tum, nifi etiam voluntas pa-

dl htty

— XL s Sunt quatuor , nim, vio-

' dentia, metus, cencupiícentia , igno-

tieutis efficacitec coopetetur,licétinefft-

At lno)s

adentumqs

rantia, utdocet $. Tho. híc q. 6. a. $. &

caciter eu fecundüm aliqualem incli-

nationem , non vetótotis viribus teni-

fe cenfty,

feq.

tatur.

Vel fic : Eft , quando voluntas

untatitm )

velut ii

Explicatur Prima Yavoluutarii cau-

in his quidem circumftantiis abíoluté

yult , conditionat$ tamen illud non

quin fi

fs fcilicet violentia.

vellet , puta , fitales circumftantiz de-

ut,flquisexpi:

effent,

Sicut metcator tempore tem-«

Violentum jam antt in R. ad Q* ;.

hm h

fuit definitum : Quód fit caufa invo-

peftatis , ut vitam fetvet , abfolut? vult

od formi

luntatii probatur ex S. Tho, cit, à j.

projicere metces in mare , quas nollet

.

n ecdio d)

proj

iceré , fidecffet periculum vitz , &t

Qaia voluntatium petit elfe à principio

in fl

intrinfeco , ut patet ex ejus anté datà

hzc violentia fecundüm quid talis cft im.

g gl

n

tnetu.

definitione

M

violentum autem eft à

Dequo Q. 7.

; bl

Colligitur ex di&is, violentum nos'

vlantitelt

principio exttinfeco , palfo non incli-

nante fed pro viribus tefitente, ut an-

effe idem quod neceffatium , quia ne-

i volintit

té fuit explicatum. Exemplum eft in

ceffarium poteft effe voluntarium, ut

gtum contt

patetex di&tisde amore beatifico. Item.

ftapro feeminz per vim oppreffz , nec

jy od

interiüs nec exteriàs confentientis, fed

violentum non eft convertibiliter idena

q, ocilt:

cum involuntario,

gro poffibili re(itentis , feque defen-

Quia involunta-

yenu, t

dentis ; quod &i omnino c& involun-

rium latiüs patet , cum poffitetiam cau-

mpäcilä

tatium , confequentet nec ei ad culpam

fatiex ignorantia, Secus eft de violen-

áum didd

P.

to. Omne ergo violentum feu coadtum

imputatur.

y, ia

Not. hic effe fermonem de violentiá

fimpliciter tale, eft involuntarium, íed

hus Ti

fimpliciter tali , quá agens . extrinfe-

nokn €contra.

cum in pallo totis viribus refiftente,

j i

; mori a

& con(ideratis omnibus circumf(tantiis

Secunda iäv?!umariz*mujkfril me-

umf

abfolui$ refpuente ,. aliquid efficit vel

impedit: quz fi rim. inferatur rebus

?us. De quo S. D. q.6.a.6.

tiam int4

roytid

cognofcentbus, etiam vocaturcoadio,

QU/ERO VII. Quid & quotuplex

ol

non cognoícentia enim non dicuntur

eft metus? caufatne involuntarium fim-

u[a[üm

cogi , fed folàm violentari, v.g, lapis

pliciter,& car?

ii

farfum ptoje&us.

Et. hec violentia ,

XII. . 1. Metusá $, Tho.infrà q.

l

ii

no"

"

quia tollit omne voluntarium , tollit

41« bene definitur , quód fit paffio q4&

J

etiam omne fmeritum & demeritum, ac

refugimus malum. futurum ,cu: vefiflà

guis

Sacramentorum validitatem. Eft àutem

"ao

n

zan potesf, Dividitur in levem & gra-

altera viclentia & coactio fecundàm

vem.. Metus leviseft, quo timetur ma-

I2

lune

h

——

d

68

TRACT. IHI. Éxam. I

dicmtntt

lum leve, aut gtave ex caufa levi vcl

betead opetationem, Prímó caufàliter,

ita ut vere fit caufa a&us,v.g. proje&tio-

E homo ;

improbabili, dicitutque à Juriftis cade-

rein virum inconftantem , ac perfonas

nis mercium , fic ut homo veré agat ex

m dtq

leves & meticulofas, à conceptá fenten-

metu , feu ex impul(ü ejus : quia ly ex

matetcxd

tiá facilé dimovibiles; ut fiquis metu

& per Üignificat caufalitatem,

Et hoc

[m : fel

gluviz, luti , pulvcris,&c. in die fefto

iterüm dupliciter , nim. ut vel fit caufz

num, nand

.

at um

emittat Miffam. — Metus gtaviscít,quo

totalis ejus , ita ut abfente metu non

tímet quis erave malum , qualia mala

ponetetura&us , & in hoc folo fenfu

Menpttiü

funt mors , mutilatio , enormia ver-

metus caufat involuntatium.

Vel, ut

mlb n

bera , exiliun, fervitus, dutus carcer,

fit ejus caufa partialis , ut f1 cum aliis

al p

damnatio ad ttiremes , amifTio omni-

quibusdam caufis impcllat ad actum,

ln Em

um , vel notabilis pattisbonorum , in-

ita tamen uttalis actus poneretur , licét

TP

famia moraliter indelebilis ,excommu-

metusillenonadetfet , & in hoc feníü

firycondi

nicatio injufla , ablatio inftrumento-

fnetus non caufatinvolütarium. Secums

tentinefc

rum artis fine quibus vi&tus haberi non

dó metus poteft ad operationem fe ha-

t pofito

pote&, . Ethie metus dicitur à Juriftis

QUERO

beremeré concomitantet, ita ut opeta-

€adere in virum conflantem , non quód

tionem quidcm comitetur, adcamta-

Nomverade

folus vit ejus capax fit ; fed quia tantus

men non impellat.

Sicut fi Mattyr

Di« dor

€ft, ut virosetiamfortes,prudentes, &

motiatut cum naetu mottis ,non tamen

It pdenn

aliàs valde conftantes , terrere , contut-

ex metu mortis , fed ex obedientia &

m- R.n«

amore Dei. Et in hoc fenfa metasetiam

bare , dejicere , ac perplexos reddere

a&usu&fmm

poffit, Dividitur itetum metusineum,

non caufat involuntarium; quia ly cor

n

qui eftab intrinfeco , & qui eft ab ex-

non fignifitat caufalitatem , fed meram

Sefise

fimultatem & concomitantiam.

ttinfeco; qui explicabitur infrà Tradt.

qudtuy;

ult;Exam.3. Q.2. 0.5 5.

XHIIL R.4. Quz,in feníu explica-

tium fch l

& 2, Uttetusfitgravis, requiritur

to ,fiunt ex rietugravi, fünt mixtaex

!KCU;Elsmel

voluntatio &involuntario , itautíim-

1.Utgrave malum à tiniente apprehen-

At t jf

datur futurum, non ex fatione levi fed.

pliciter fint voluntatia , & fecundüm

A

Ti

*

o

alde probabili.

2. Ut is, qui malum

quid involuntaria

Exemplum eft in

f'jeiri.

illud minatur , fit poteris illud exequi:

dicta projectione mercium.

L

alids enim etit vazz frme viribus ira.2,

Ratio Y.pro 1.p. Quod fit ex effica-

NT

Quód fit folitus tales minas exequi.

ci voluntate & intentione operantis; elt

Mïüäw

4, Utmalum illud non poffit à timente

fimpliciter volunt;irium, ut patet ex de-

wrcxm

facilé evitati. $, Confideranda eft qua-.

finitione: voluntatii: fed ita fit in cafü

tdual]

litasPerfonz timentis , nam refpectu

pofito , quia mercator tevera fciens &

Bob

pueri vel mulieris poteft effe metus gta-

volens projicit merces in mare , u

!

thqc

nj

vis, qai refpe&tu viri eftlevis, Sicut

medio vitam filvet, Ergo;

&t duj

idem dici folet de tentationibus.

Aatio 2. Ubietftliberum, ibieft vb-

luntarium, quia ab inferiori ad fuperius

24 $, Metus pot(c—['t dupliciter (cha-

fl

affir-.

ag

4

»

De ult.fize c adh. läum,

69

affe&tus , ut haberet conditionatam vo-

W ld

affirmative eft bona. confequentia, v.g.

Q pogd

luntatem non defiftendi à peccato , non

E&homo : Ergo e(t anima! ; liberum

DYet p

autem eft quid inferius ad volüntarium

fetvandi mandata, íigehenna non ef-

I5:qui

ut patet ex di&tis pro R.2.ad Q^ g. Saub-

íet , hoc ipfo dolor ille careret debità

em, lii

honeftate morali , effetque peccamino-

fumo : Sed quod fit ex metu , eft libe

tvel tj

rum , nam dictus mnetcator poteft proji-

fuss quia elfet, ut vocant; (ctviliter

te friett n

cere & non projicere merces,

Ergo,

fetvilis , nim. przcise ex formidine

: folo l

Idem patet in Petto qui ex metu & ta-

paona,

De his plura vide infrà de at-

m Wi

men liberé negavit Chriltum , quiaeum

tritione ex metu gehennz Trad.17.

tf md

negando peccavit : peccatum autem eft

Exam.5.Q.2.n.4 3.odfeqq.

liberum.

XV,

It ad a

Ergo.

uomoeda refoluts hunc cafum :

Ratio 2.. p. Ut aliquid fit in volunta-

Ex metu gravi omittit quis Mitlam in

tetur , i

j hoc f

tiüm fecundàm quid, fufficit , volunta-

diefefto, vel non jejunat in die jejunii ,

dum s

tem & inefficacitet teniti : (ed hoc fit in

peccatne ?

Ergo.

Ratio dubitaudi est, Quia voluntatia

onem l

cafu pofito.

- QUAERO VIIL. Hac doctrina eftne

legistransgreffio cftpeccatum; fed hec

4 Ut OPCH

adeami

—

etiam vera de obíervantia mandatorum

eft incafa pofito , quia metus gravis

f Mag

Dci ac dolorede peccatis concepto ex

juxta didta relinquit voluntarium ftm-

metu gehennz ?

pliciter. Ergo, Sed

, ot; at

edientia Y

XIV. R, negativé. Ra/o:

dgia tales

R. Quódnonpeccat. Ra5o: Quia

netasetit

a&tus ut (int non honefti non debent effe

in cafu pofito ceflat obligatiolegis, quia

involuntarii etiam fecandàm quid.

legeshumanz (uti fant ille de audien-

qpalym

"f.

Senfus ergo doGttinzantea date eít,

da Mií[a & de jejunio ) nen obliga

iie5

, [edaua

at

quód tunca&ui admifceatur involunta-

quando fine gravi i:&ura fervari ne-

queunt, nec cenfetur effe aliamens pize

alrei?

gium fecundümquid , quando malum,

(excujusmetu quis operatut ) non cau-

Matris Ecclefiz : adeóque eatum trans-

im t

D

fatur ex ipfo affe&u & voluntate ope-

greffio in cafu pofito folüm eft materia

, n

v fecuni

raptis ; quale malum refpe&u dióte

lis : formalis enim eft tnnc, quando

grojectionis mercium eft fabmerfio in

obligatio lceis viget.

Exqgo patetad

æplum di

mate. Sedmalum , fcil. gehenna , ex

Rationem dubitandi ; maj. enim folàüm

cujusmetu quis obfervaret mandata , ac

eft vera detranseteílione formali, Ex-

T. p

doletet de peccatis , ( caufetur, cauía-

cipitur cafus quo metus incuterctur in

Peïünfi*'»ä

tur ex ptoprio peceaminofo hominis af-

contemptum legís,

-patett?

fe&uad bonum creatum, ut patet. Er-

Licetue ob gravem metum facere

: fine

goobfervantiaillaacdolornon habent

À

peccatum mortale , vel faltem venia-

[l [Cifrjl

)

admixtum involuntarium etiam fecun-

le?

je, V

P

düm quid,

Dico , non Iicerc. Praftatenim moti

Fateot tamen fi illi a&us effent tali-

quàm fummum Bonum offendere, De

d

:

ter involuntarii , velíihomo ita effet

. quoinferiüs pluta.

adfupfï'"

I5

QUA.

o

TRACT. IIl. Exam. t.

i

QUJERO IX, ]uramenmta,i?ota,naa-

inpenamilius , qui inju&é metum

tont

incuffit.

De votis ex metu vide infrà

fiim

trimonia,teftimonia, promiffiones, &c.

Tra&. ro. Exam. 3, Q, 2. n.30.

De

ij

fi exgravimetu fiant, tenent feu obli-

antne?

Matrimoniis ex metu Vide Tta&, ult,

fs

i

Ratio dubitandicfi, quia metus gra-

Exam. 3.n, 3 5.

visrelinquit voluntarium fimpliciter.

Contta 2, p. opponi poffet, quód j'(uv

T

XVL & 1. Jurameotum metu gra-

natutz fit immutabile, adeóque & id

vi,imó graviffimo exortum ( modófi-

quod jüte naturz eft validum lege pofi-

H

ne peccato & damno proximi poffit (er-

tivà non poffit annullari.

Sed ad hoc

li

vari) dicitur validum in c,ff veró,de ju-

patebit infrà Tract. fexto de legibus,

g

rejurando. Potcfl tamen ab eo peti ab-

Exam.2,.n,12/anteR. 1. Ubidicitur,

li

folutio nec confitmat contractus aliàs

ïiiqua effe dc jure naturz folüm permif-

A

five.

invalidos.-

"

Ratío Y, p. Patet ex teverentia divi-

XVII. Notandum hic fpecialiter e&t

li

ninominisin teftem vocati. Vide infrà

de voto folemni feu Profeffione ex gra-.

li,

de juramento Tra&, x, Exam, 4. n. 49.

vi metu emisá , quód , nifi voveus me-

Áirg

R.8, & n.jo.

-

tum paífus intra quinquennium à fadiá

vogl

Ratio2, €$ 3.p. Quia, ut DD.inqui-

profeffione reclamaverit , eo ipfonon

ld

aüdiatur, ut &atuit Concil, Trid. Seff.

!

unt, unum juramentum nequit fanare

]

duplex vitium , nim. vitium involunta-

25. de Reg. c. 19, quia tunc ptzfumitut

Til

iri& nullitatiscontractüs,

ratificá(fe profeffionem , quz ratificatio

Wt

B. 2, Vota folemnia , matrimonia

nifiaccefferit , ett Religiofus folüm pu«

DN

raVi metu injufte incullo extorta;tefti-

tativus , nec in conícientiá obligatus:

if)gn

In(ll

moniateftiumin teftamentis, &c.. licet

non , inquam , auditur, nifi tacuerit ex

Jüfta caufa, v. g. quia metus fuit conti-

L2

ipfo jure naturali non fint irrita ex de-

fectu voluntatii fimpliciter.

2. Sunt

nuatus ; vel ex ignorantia , ut (i Pro-

fl

P

tamen nulla jute pofitivo & ufu Eccle-

feffionis nullitatem non fcivit , & tunc,

W

fiz.

fireclamare velit, debet petere rcftitu-

Hhyi

Primam partem probat R atio dubi-

tionem inintegrumac licentiam recla-

'»üff

tandiadducta,& patet ex co , quia liber-

mandi, Undcfolet dici , quódnon

Yi

tas qu& fuffcitad peccarum mortale ,

poffit reclamare , »f/ Papa aperiat os.

ämü

Porró hzc reclamatio eft facienda &

ordinarie,& quantum eft defe , etiam

Yi

)

fufficitad conttactum & votum : fed ad

caufz nullitatis exponendz coram legi-

peccatum mort.fufficit voluntarium ex

timo Superiore, nim. Prelato Monafte-

fontr

:

mctu,ut ante di&umeft. .. Ergo,

rii, & fimul coram Ordinarioloci. De

n

(

Ratio 2 p. Quia legislatores confulto

quo confule Canoniftas,

P

fontr,

& tationabiliter voluerunt tales contra-

XVIII 1.3. Contra&us, v. g.em-

L

Cusitritate , tum ad vitanda multa in-

ptiones , venditiones , transactiones,

hii

commoda , nim. jurgia, lites , &c, tum

concefTiones, promiffiones, donationes,

mmtu

con-

Mi

/:'&'*'.».

De ulz. fín. d at bumagr.

yii

j m

contractaum teíciffiones ( quos jus po-

QUAERO X,. Extorta"per metu

m

st videir

fitivum non annullavit ) fiex gravi &

levem fantnein utroque foro reftituen-

? 046 D

injuriofo metu fa&ti fint, nec juramento

- da ? Item quid ceníes de metu reve-

de Tudl

firmati, poffünt in foro conícientiz in

rentiali ?

integrum revocari ab eo , qui gtavem

XX, m.t. ad r. p, Si metus ver&

fft d

metum injufté paffüs eft,

- faerit cauía f/ze qza non,tunc fic extotta

adeqeli

Ratio. Quia altet ei fecitinjuriam.

funt faltem in foro conícientiz reftitu-

dul

Ergo tenetuteum reftituerein priftinum

enda , juxta fenteotiam tutiorem &

NT

ftatum, & injuriam paffus habet jus ur-

probabiliorem Sylveftti, Navarri, &c.

gendi hanc reftitutionem , poteftque

2, Sedin foro externo ob fimilem me-

o d k

r Ulidi

licité rem fuam recuperare aperté , vel

tum non conceditur adtio.

[olinp

occultá uti compenfatione , 1 alitet ne-

Ratio 1.p. Quitalem metum eft paC

queat , & fcandalum defit.

fus , eftinjufté privatus fuá iberite

r esilit

Dixi z. 4401/us pofitiotm nom anuul-

Ergo cf& reftituendus in prift.num fta-

tum,

[ioneet g

lavit, Namexdi&is patet, effe aliqua,

liüVüvcnïij

fi ex gtavi metu fiant , ipfo jure pofiti-

Excipitur votum, quod , lic&t fiat ex

vonulla , ut teftimonia in teftamentis,

levi metu , eft validum , nec poteft pro-

enpiu 'h(-

p em

. 4. de?e;äam. Matrimon'a, C« vezzezs,

prá voventis voluntate te(cindi. Idera

yil Tb

de [poufal. . Votum folemne. , jux:a

eft de Matrimonio , ut patebitin pro-

"Trid, cit. Ab(olutiode excommunic ex

prits locis,

inc P[gfu!lïlil

ü£ [Z[mü[

metuc.unic, de bis 242 vi ,in 6.. Jutis-

2z. 2. ad 2.p. Sola reverentia Patenti-

jus (dif

di&io ex metu data vel protogata,l. a. ff.

bus vel Domiuis debita non e&t metus

de judicits, c. ubi periculum, de eleflione

gtavis , feu ( ut alii loquuntur ) juftus,

yià obl

in &. Auhotitas T'utorum ]. :. $. ulc. £,

& fufficiens ad contra&us irritandos ,

nifuati

eusit

de autborit. Tutor. Addunt aliqui Ca-

nifi concurrant alia adminieula, ex qui-

fifz , eiam votum fimplex ex gravi

bus poffit colligi, faiffereveràinvitum :

ts us

metu factum non tenere, fed authentice

uti fant valde importunz per(uafiones,

(civit, *

etete [

de hoc in jure non conftat;ut docec Syl.

periculofzac attoces minz.frravia odia,

vefter.

&c.ita ut modefta contradi&tionihil c£-

ccntiamïff"'

Dixi 2. zec jsramento firmati , quía

feciífet,

Fem,loquendode Matrimo-

1 ) qw;

aliàs contcactus ex reverentia divini no-

nio , ingqualitas contrahentium.,

His

apa

minis erant fer vandi ut validi,

e& E&Lifr"'l'f

adminiculis concurrentibus poteit me-

Quidfi iniuriam pal[fies nolis refcindi

tüs fevyerentialis cen

d o

fexi juftus íeu

contractum ?

ravis.

glato Dd

Dicoquód tuncalter teneatut fervare

lial

QUAERO XT, Eftne aliquod reme-

€ontractum,

L

dium jutis contra attoces minas ex qui-

Ratío. Quia contra&us jure naturze

bus metus naíci folet, & quod illud ?

m&üi:v ,

u^

(

eft validus. Ergo tenet ufque dum per

XX. m, E& , & vocatut cautio de

injuriatum, juti fuo cedentem, vel per

(4]

gonzuü 1

1ton offendendo , coníiftitquein hoc ,

äuperiorem te&indztu;i

quö-c'ï

ER

y

2

TRA 6;'7'. IH. Exam. .

b

quód Tudex requitatur;ut minantem ci-

tollit , nec minuit, fed potiàs caufat &

t t

tet, eique fever& prohibeat,ne ullam

auget Voluntarium imperfectum , feu

communiter fumptum, five prout com-

lieem

violentiam aut injuriam contra talem

attentet , imó eum difcedere non fi-

mune cft homini & btuto , & noneft

pcccat |

eham

pat, nifi priüs Adverfario fecuritatem

fotmaliter idem cum libero, ut explica»

tum eftin R. 1.ad Q. ;.

fius.

fpondeat, vetbis , vel juramento;pigno-

duat

xibus;fideijuforibus,&c. attentá Perfo-

Ratio, Qu facitut voluntas cum

Wi

nz qualitate,

majori impetu , complacentiá ac inten-

lu

fione feratur. in amplexam boni f;nlï-

Tk

Zertiainveluntarii muj; feil. Con-

bilisac delectabilis.

Etgo.

Not. Voluntarium tollere pon effe

19j

cupifcentia,

