HMW!

3 Cl

UJEROIL V-Datum'e ínÉc-

'

mís eff ceremonia feu fignum fen&bile;

,«l-i.' PJ;'

(f

clefia Ordo ? Eftae Sacramen-

utpatet, nimirum velimpofitio manüs,

ufen

tum? Quid eft? quando infti-

vel. externa traditio mareriz. feu inflru-

:M) X( [

tutus? & quotuplex?

menti cujusdam , v.g. Candelabri vel

& 0rk

VIL Refp, r. Datur Ordoin

Calicis, &c. — z, Eft ignum permanen-

aiet m

Ecclefia. Eft de fide ; Ec $. Thom. q.34.

ter inftitutum ; Quia ritus ille initiandi

Jtron

VI.

minifltos Ecclefis continua Eccle(im

Ratto S, D. eft

"o adion

ääd*u&a in þfologo hu-

praxi ad nos eft derivatus ab: Apoftolis;

T thqer

jus Tra&, Et in Sed Contra fic arguit:

ficut eaim Chriftus Eccle(ijam.fuam vo-

A. fj

Quz lant à Deo, ordínata funt;. Rom.

luit effe perpetuam, ita & Ordinum di-

51 CMf

13« Sed Ecclefiaà Deo eft, quiaipfe eam

gnitates noluitin Apoftolis finiri , fedim

N m

r

zdificavit Sanguine fuo, Er

go Ordq in

Succeffores transferri«

3

uód. adí(it

u Qllla Tlor

Ecclefia effe debet;-

infallibilis. promiffio. & collatio gratia ;

Refp. 2. Ordo eft Sacramentum.. Eft

t tf

patet ex illo 1. ad 'T'im. 4. Noli negli-

r

de fide contra hereticos ;& eft S. T ho-

x

gere gratiam, quz in te eff, quz dataeft

Mi

mza.3-q. cit..

tibi cum prophetiacum impuürione ma-

LUR

Ratro : Sacramentum i& . communi

nüumr Presbyterii, id eff , ccetàs Presby-

faprà Tra&. r:. Exam. 1. n« 2. defini-

l'?mc fj

terorum cumEpifcopo Ordinantefüper

QW Ch,

tum fuit , quàd fit fignum fenfibile rei

eapüt Ordinandi in Presbyterum manus

f ".m/l/i!e

facrz fanctificantis homines, feu ezres

imponentium, Ergo,&c, Seddehoc

Ilf Lf)

monia fenfibilis permanenter inflituta;

flas.

plura dicere fpe&at ad Controverft

;'r

odf (

babens infallibilem promiffionem gra-

Nl y.

W

tiz in ejus ufa: infillibifiter conferenda ;

Nota, quód, ficct in quovis Sacra-

"

j fR

Que defmito ibidem explicata fuit,

mento trja diftinguuntur , nimirum Sa-

Ufu

&ntm

Subfumo : Sed Ordo feu Ordinatio ha.

cramentum tantum.

3. Res tantàm,

j DOn ye

i

3»Kes & Sacramentum fimul; Ita &in

ïagt hæg;xiä.. E:;g,.o. Mïn.—u ?robe«lngri—

hoc

* M

JDe Sacrámento C*rä'z'izz"!,

1141

hoc prímum eff externus »itus feu Or-

Chriflo inftitutum. r uftima: Coena-

dinitio, 2.gratia 3. Cbara&ter. Dequo

Luc. 22.. Hoc f:wi:e in meam CoHnitnmio-

T

YANOneY.

vide Tract. 11. Exam. 4. n. 47.

R. 3« Ordo , ut eft Sacramentum ,

Ratio ibidem prim» propter Dei Sa-

phyfice definitur (ic: Eft externa facra

pientiam commendandam , qux in di-

Caremonia fuüb prafcripta verborum

[uné&ione rerum ordinatà maximé re-

fotmá , quà traditur potcílas fpirituale

lücet, tam in naturalibusquàm in fpiri-

aliquod minifterium exereendi , fimul-

ualibus: quod (t

o

gnificatur in hoc, quód.

Que gratia fan&iacans ad illud rié obe-

ReginaSabz videns ordinem miniflran-

unduin, Metaphyficé veró cum S. T hom.

tium Salomoni,non habebat ultra fpiri-

q.cit. a. 2 & Mag. Sent. dcfinitur fic :

tum, deficiens iv admiratione faptentiz

Ordo efl Bouaculum quoddam Íeu Sacra-

illius,

3. Reg. 10.. Secundo ab fübve-

mentum à Chriffo infbtutum, 420 fpi: -

nieodum humanz infirmitati, quia per

n

palis poteflas tradituy ordinato exercen-

us

unum non poterant omnia, quz ad di-

1j

di muiflerium. Écclefaficum , fimulá,

vina myfteria pertinebant, expleri fine

graia,; &c.

magno gravamine. 27150, ut via profi-

W

&&« 4. Ordo, dequo híc agitur, poteft

ciendi hominibus amplior. detur , dunx

j

dupliciter fumi. ^rimo pro ipía exter-

plures ín diverfis officiis diftribuuntur,

iM

na ordinatione ; quam. Epifcopus facit,

ut omnes fint Dei Cooperatores , quo

v

feu pro a&ione five porre&tione alicujus

nihil diviniüis, utDionyliusdici. EHac

Wi

(

tei feu materiz füb certa verborum for-

S.D.

t

Wa. Secundo pro ipfa poteftate Ordinis

VIH. && 7: Septem font Ordines in

Hoc

)!

;

fcu chara&tere. impreflo animz.

Ecclefia, fcilicet Saeerdotium , Diacona-

fecundo modo non eff ipfum Sacramen-

f

tus, Subdiaconatus, Acolythatus , Oflia.

H

:

ï

tum, quia non eft fignum fenfibile; be-

riatus, Le&oratærs, Exorciftatus.

Ita

*

(

netamen primo modo , quia fic habet

S. D.q.cit. a. 2.

ol

Declaratur ibidem:. Sacramentum

li

omnia ad. rationem Sacramenti requifi-

qui

d

ta, eique convenit data Sacramenti defi-

Ordinisordinatur ad Sacramentum Eu-

nitio,

u

chariftiz , quod eftSacramentum Sacra-

Hinc cum

mentorutn. Sicut enim templum , &

)uod. Cbaratler interior. fit efintialiter

altare, & vafa & vefles, ita& miniflri,

[

& princiyaliter ap[um Sacramentum Or-

qui ad Euchariftiam ordinantur, confe-

pl

dints.. Loquitur de Sacramento Ordinis

cratione indigent ; & bxc confecratio

infactoeffe , famendo effe&um pro cau-

eft Sacramentum Ordinis. Ergo diftin-

«

f: nobis veró híc fermo eft de eo in

&io Ordinum eft accipienda fecundüm

vt

fieri; efl enim Sacramentum confiftens

relationem ad. Euchariftiam. . Subfumos

(

in ufu, n

Sed hec relatio fit. 7. modis.

"

on veró fomþ-al-i-ter in re per-

À

Ergo.

f

fl

; 'manente.

Min. prob. Poteflas O:dinis aut eff ad

jj

&& .;Sacramertum. Ordinis .cft. à

confecrationem Euchariftiz , autad ali-

Ecet ece 5

quod

ais

1142

JTRACTAQUS X[f Ex:wim .

quod minifterium ordinatum ad eam:

adhoruminftru&ionem ordinaturOrdo

m:üc

Si primo modo, eft Ordo Sacerdotum.,

le&orum , qui debent tradere rüdimen-

Én ( l

Etrideo, cüm ilfi ordinantur, accipiunt

ta fidei , & IegereProphetías Veteris Te-

v

Calicem.cum vino, & patenam cum pa-

flamenti. Quidam veró funt Fideles

g

ne accipientes poteflatem .conficiendi

& inftrui , fed impedimentum haben-

,

hts

Corpus & Sanguinem Chrifti ; Si veró

tesex demonis poteftate , fcilicet ener..

ii

eftad aliquod minifterium, hioceft velin

gumeni Etadhocminifteriumeft Oc-

Malbo

otdine ad ipfum Sacramentum ,. vel in

:do Exorciftarum.

Ergo.

M

1

[

Hradd

ordine ad fufcipientes.

$i primum,

Meta ex S. Thom. ibidem ad

$. quód

lat

hoc fit tripliciter; Primó enim eft mi-

Pfalmi flatus n0n fit Ordo,

fed officium

- Rto:

nifterium, quo minifter cooperatur Sa-

Ordini annexum.

&t

Quia enim Pfalmi

cerdoti inipfoStcramento, quantüm ad

cum cantu pronuntiantur, ideoPfalmi-

- Ms i

difpenfationem , & hoc pertinet ad Dia-

Íta dicitur Cantor.

Cantór autem nog

ARU qo

coang, cujus eft minifirare Sacerdoti ,

eft nomen Ordinis fpecialis ; tum quía

fl

in omnibus, que aguntur in Sacramentis

«&aptate pertinet adtotum Chorum , tum

-qi ff

Chrifli. Unde& ipfe Chri(li Sangui-

quia noa haber aliquam faectalem rela-

Xnbe

mem difpenfat.. Secundà eft minifte-

tionem ad Euchariítie. Sacramentum:

E » Q

rium ordinatum ad materiam . Sacra-

quia tamen officium quoddam eft, inter

Vg

men& ordinandam in facris vafis ipftus

Ordines largo modo acceptos quando-

Sacramenti, & hoc pertiner ad Subdia-

;

- i tan

«que eemptstatur.

Abf

conum, & ideo acciptunt "Calicem de

IX. R. 8. Ordines bene di

&ïnguuu'-

-MMtors.

manu Epicopi, fed vacuum, cüm ordi-

tür per facros, & non facros,

: Ita $. Dn

iut,

nantur,

Tertió minifterium ordina-

. cit. a. 3.

ER

T

tum ad przfentandum materiam Sacra-

Declarat boc dicens: Ordo dupliciter

Trnta ?

ment, & hoc competit Acolytho; ipfe

dicirur facer, une;medo fecundüm fe,

hiij

enim urceolumeum vino &aqua prepa-

& fic quilibet: Ordo eft facer, cüm fit

: .*fm&tramc

rat. Jnde & inordinatione accipit ur-

Sacrameutum quoddam. . Aliomodo ra-

; i

[

w«colum vacuum.

tione máteriz,circa quamhabetaliquem — i

Minifterium ad. przparationem reci-

a&tum circa rem aliquam confecratam,

| Räfa j

pientium ordinatum non poteft effe ni(i

& fic funttantüm tres Ordines facri,fci-

ïmmem'z(.

fuper imzuados, quia qui mundi fünt,

icet Sacerdotium, & Diaconatus,qui ha-

NG r

jam fünt ad Sacramenta idonei, Triplex

bent actum circa Corpus Chrifli & San-.

am;'

autemeft genus immundorum: Quidam

guinem confecratum: &Subdiaconatus,

Neftamgz

funt omnino infideles , credere nolen-

quihabeta&um circavafa confecrata, Et

l

i

u

tes, & hi totaliter, etiam à vifione.divi-

ideo etiam ei continentia indicitur, ut -

norum,& à coetuFideliam arcendi funt ;

fan&i & mundi fint

Mhrerdog

'Hac ibi.

,qui :fan&; tta&ant,

ffitg t

& hi pertinent ad Oftiarios;/ . Quidam

autem funt volestes«redere ; fed non-

um

Et in Sed Contra fic z;guït S.Them. ;

&um inflru&i , fcilicet (Catechumeni; &

onium

d q]

äDf.fijnas .ELgri impediunt Matrim

€on-

M

*

De Sacrammento Ordinis,

1

Unde fünt unum Sacra-

eontrahendum, & dirimunt jam contra-

plicatum eft.

M

mentum: unitate finis;.

&um ( prout iafrà in lozo proprio ex-

L

licabitur in Fra&, 16. Exam. 6. n,69.

QUJAERO II Que & quotuplex

V

f

Sed hoc non habent quatuor Ordines in-

eft materia ac forma Ordinis ? qualis re-

u

feriores..

Ergo non funt Ordines facri;

quisitur contradus ? quis cft effe&us?

]s

Vide infrà in hoc Tract.Exam, . n.128,

Eftne iterabilis ?

de cxlibatu Clericorsm.

u

X. R& 1. Materia cujusvis Ordinis eff-

His adde , pauló aliter dicí pofle,

duplex.;. una remota , altera. proxima,

gl

quód majores Ordines fint facri ex du-

Prima cft illud inftrumentum , quod or-

j

lj

plici titulo : | 1- Quía propinqniüs acce-

dinando:ab ordinante traditur, per quod

W

dunt ad Euchariftiam ,. ad:quam omnes

aétus Ordinis defignaxur , & in: cjus tra-

i

Oxdines füts inRituti: — z,Quia habent

ditione chara&ker imprimitur. . Secends:

n

annexum votum folemne caffitauis; quo

cjus traditio. Dc quo vide fuprà Tract.

fpecialiàs & firmids Deo confecrantur;

1r. Exam, 1. n. 3. K. 2.. ubi cuivis Sa-

ii

n

qui iis infigniumur. Subdiaconatus in

cramento in particulari affignatur vtra-

|jo

primitiva Ecclefia non erat facer fecundo

que matería. - Forma funt verba Epifco-

j

titufo , qnia non erat ek anmexa obliga-

pi» fgnificantia poteffatem , qux ordi-

nato datüt.

^

Iftd

tio caflitatis , uti nutic ex flatuto: Eccle-

.. Bt. 2. Probabilior & tutio

r Gm&mä

ii

fiz ; erat tamen facer primo titulo, quia

ad Eucharifliam acceffit proximiüs quàm

docet, quód non fufficiat moralis conta-

rg'ï

4. Minores. Vide infrà Exam. 8. ante

Gus materiz ,. fed. requiratur. phyficus.

n.13j.

-

i

fta S.T'hom.hic q. 34.a. g. ad 3« dícensz

Suntue omnes Okd

ines pmgri'ä' Sacra-

Porretfio materie sagis eff de effentie

m

Tenta ?

p

Sacrament quam: iatfos , famen ipfa

jj

Ratio dubetandi eff : Quia alids cffent

verba forma: videntur oflendere,quod ta-

i

plutaSacramenta. quàm feptem.

Gus materia ff de effentia Sacramenti ;

n

Dico : Quilibes Ordo: eft Sac:am*enf

quie dicttur , Accipe boc vel sdmd.

j

Vum..

J

Ratioeff : Quiagliàs (ut ait Gonet)

Ti

Ratie * Quia convenit eis definitio

materia nor videvur fuffieienter applica-

Sacramenti fuperiüs data , caufant o-

ri ordinando, eftenim res phyfica.. Er-

go videtur exigere conra&tum phyficum-

mnes gratiam » & imprimunt charaGte-

Term.-

j

Iu

Etlioc con&rma:t folicitudo,quam onmes:

[

Nec tamer ex hoc fequitur; quód fint

prudentes Miniflri hujus Sacramenti ad—

)

plura Sacramenta

iám ..

uia/ Ordi-

hibent, utordinandus phyficé materiam»

äi

é

h

)

í

Bes Sacerdotio: in

riores nom fum Sa-

tangat. Ergo.

XEL. 5 3. Non eff. neceffarius. con-

i

eramenta: totaliz ,. fed folm: partialia ,

conftituentia unum totalo, fcilieet Sacer-

ta&us phyficus. ímmediatus cujusvis

dotiuny, ad quod omnes alii- Ordises

materiz.

Aeie: Vinunr iv calice contentam:

d

Sferuntur v.dm; ad: fmem , ut anté ex-

«

: gf&at

TRACTATUS

1144

XP, Examen 3,

fpc&at ad materiam Sacerdatii neceffa-

cramentum , in quo non imprimitür cha-

dnn

riam;

& tamen non tangitur Phyüc&

raGter, eft iterabile:

Sed nullas Ordo

ii

&mmediaté ab o:dinasdo , fed íufficit

eft iterabilis. — Ecgo. quilibet Ordoim- ^ gb

tangere calicem. « Qaia. juxia commu-

primit chara&erem.

gt

'

nem hominum ufum, qui tangit conti-

Multa híc dicenda effent de Chara&e-

J

nens, cenfetur etiam tangere contentum,

re, nimirum per quz Sacramentaimpri. — sv

Communiter tamen- obfervatur , quód

matur , quid fit, in quo fübje&o fit , an

lt

panis pateng fuperpofitus immediate

fit indelebilis, an maneat in Coslo , &

ittt ot

&angatur,

ininferno? anfueritin Chrifto? quz o-

wi

Ex quo Sequitur, quod valori non ob-

.

mnia habes fuprà Tra&t, 1 1. Exam. 3

-dinpon

l

ftet , licét fit contra revereniiam , f1 ma-

QUA/ERO III, Quodnam eft fub-

qm du

nus tangenti: fit cooperta ftrophiolo, vel

jectum capax Ordinis ? feu qua fünt re-

dl qu

chirotheca.

Quia veré eft conta&tus.

1b a

Nec eft de effentia ta&us utráque manu

quiíita ad validam , & licitam receptio-

:

x

i

nem ejus?

m T

fat&&us, imó fufficit ta&us unius di

vf'l

o

tiob

XIL,.Be^ 1; De neceffitat

C:ol , us

"tdque

eandem rationem, .. De hoc vide plura

mas&baptizatus, De pracepto efb , ut — um

infrà de materia Presbyteratüs & Dia-

conatüs,

fit confrmatus.. Vel, ut S. D. hic q.35.

Atdtand

à. 4, loquitur , Chara&er baptifmalis

'aincd

B o4. Effe&us cujusr&is Ordinis eft

prafupponitur fufceptioni . Ordinis de

^i j

duplex; unus primarius feu priucipalis,

neceffitate Sacramenti, Confirmatio de -

- Rf

fcilicet graiia fan&ificans fecunda.. Alter

congtuitate,

ufuo

fecundarius, (ilicet character, qui im-

fa.

Katio 1. p

. eft ex S.Th—omþ. hic q.39.

,.

primitur in quovis Ordine, ita ut nullus

Ordo fit iterabilie, — Poffet. addi tertius

a. 1« in c. Clericatus eft quzdam digni- — Quod

tas & prezeminentía prz cateris Fideli-

Päpi/iä, fi

effe&us , fcilicer collocatio in certo ftatu

bus : Sed ea non convenit mulieribus.

J t

vel gradu , fed de eo patet ex di&is de

Ergo. Min. prob. z. Juxta Apoft. r.

lii

piima Tonfura,

Cor. 14. mulieres debent effe fubdite

581 fs

i, Pars de /gratia conflat ex. di&is,

viris» & tacere in Ecclefia, E'go multà

lii

quia omneSacramentum in fubje&o rité

minus poffunt. viris miniftrare Divina.

Ms

difpofito caufat gratiam fan&ificantem,

2, Jura variis in locis mulieribus , etiam

& quidem fecundam, fi fit Sacramen-

San&imonialibus, prohibent intra caft- .

3. Ia

tum vivorum : Sed , ut probatum eft,

cellos altaris confillere , aut Sacerldoti

; Trd. g

qüilïbet Ordo eft Sacramentum , & qui-

miniftrare ad Miffam, aut facra vefatan-

em yivorum, Ergo.

1Nl

gere.. Ergo à fortiori divina minifleria

leff ff-m

Altam pulchrani Rationem dat.S, D.

peragere.

v

hicq.35.a. r. in & & ad 2.ivad 3. Ubi

M ill[u;. s [

Hinc etfi Deipara quoad fan&itatem

r

gam inveniet, qui fciendi cupidus ef.

^

liden

fuetit excelftor Apoftolis, non tamen il--

"r

2. &* 3. Pars ab eodem S. D. ibidem

li, fed iftis Claves Ecclefix à Chrifto

]'.4

Nec Chriftus cam aut

1] (01

ad 2, docetur & probatur fic : Omne Sa-

E

commilTx -fgm.

"t

i

am

1

4

"DeSacrametto Ordinis,

T14$

i

j

-ullam mülïctem admifit., quando in ul-

2. & 3. Pars patent fvprà Tract, 14.

tima Cena . difcipulos ordinavit., .nec

E*Xam- I. 0.33.

quando poft Refurrectionem Joan. 20.

&, 3. Quod.-in adulto Ordinem reci-

piente & qualis requiratur intentio, patet

poteltatem abfolvendi à peccatis dedit.

j

ln primitiva quidem Ecclefiaquedam

füprà (Tra&t. 11. Exam.4. n 36. Quód

p

'feemine fuerunt dicte - Diaconiffz. Pres-

aurem in infante (ufficiat intentio Eccle-

"

byteriffa , Epifcopiflz,:&c. non quód

fiz, ficut in Baptiímo & Confirmatio-

m

fuerint ordinatz , 'fed denominatione

ne., (latim dicetur.

XIV. .. Parvuli ante ufüm ratio-

w

fumptá à virie, feu quia erant uxores

i

nis illicité quidem, valide tamen fufci-

EEpifcoporum, Presbyterorum , Diaco-

bi

-norum du&z ante Ordinationem , qux

piunt quoscuaque Ordines, non tamen

lt

poftea «quoad thorum .à .viris feparate

Epifcopatum formaliter fumptum.

(

cxlibem cum iis;vitam agebant. ltem

Declarat boc Aug. DoGor híc q.39.

juxta $. T hom. q. 39. cit.a. 1. in c. fue-

2,2. in:c. dicens.:; Per paeritiam & alios

defe&us., quibus tollitur.ufus rationis,

li

runt aliquz cum quadam .benedi&ione

d,

(üne tamen 'Ordinatione) :deputate

przftatur impedimentum a&tu : & idee

ad recitandas homilias in officio Monia-

(5

omnia.illa Sacczamenta , quz actum re-

tl

quirunt fufcipientis Sacramentum , iali-

lium;hinc di&e Diaconiffz ab a&u Dia-

Itl

«coni, cujus eft legere homilias. — Abba-

bus non competunt,, ficut Peenitentia,

tiffa de fa&o ítavocatur àPradatione:feu

d

Matrimonium & hujusmodi.

Séd quia

Prafe&ura. | Virgines dicuntur facrz à

poteftates infufz funt prioresa&tibus fic-

It

: :Woto.

t & naturales , quamvis acquitz (int

n

aod Haretici objiciunt de Joanna

pofleriores , remoto avtem ;poftcr'ori

d

Papifíay'fabula eft , & merum hgmen-

non tollitur prius ; ideo omnia Sacra-

j

tum, ut claré .demon(ílrant Auctores,

menta, in quibus.non requiritur a&us

fufcipientis de neceffitate Sacramenti,

/

Videfuprà Tra&, 6. Exam. $. n. 55. &

ÁiN

feqq. an foemina fit.capax jurisdi&tionis

fed poteflas aliqua fpirialis divinitus

m

fpirttualis,

datur, poffunt pueri fufcipere ,. & alii

qui ufu rationis'carent : hac tamen di-

DFJ

Ratio 2. p

. Quia Baptifmus.eft :janua—

.omnium Sacramentorum,

ftiactione 'habità, quód in minoribus

J

3. P4rs de Confirmatione :

Tl

patet CEE

Q;dinibus requiritur. diícretionis tem-

Trid. Seff. 2.5..de reform. c. 4.

Sl»(r

pus de honeftate propter dignitatem Sa-

XIIL- && 2. Hermaphroditus, in quo

cramenti , fed non de neceffitate pr.ece-

mgl

prevalet fexus foemineus , invalidà ordi-

pti;, neque de neceffitate. Sacramenti.

Aatur, -Si przvaleat fexus virilis , ordi-

Unde aliqui, fi neceffitas ad&t & fpes

j

-Batur quidem validé, fed illicité , & eft

profectüs , ad minores Ordines poffunz

j

.

ante annos dif:retionis promoveri £ine

J

árregularis,

!

t I'o PaïS'COn&it;

peccato, & fufcipient Ordinem : quíe

quia tunc ümpliciafr

"1

-c& Íoeminas

quamvis cunc non fint idonei ad officia,

1

z

qua

!&,

F£ff £££

|:

1146

TRACTA TUS

XF. Examtn z.

quz éis committuntur, camen: per a(fue-

fa&jonem idonci reddentur, ^ Sedad

dum impreffionis , sztï i

f/giæï'entï', neg.

m

maj. Sic enim fufficit merà paffive fe

LT

majores Ordines' requiritur. ufus ratio-

habere , àt patet in Baptifmo & Confir-

qu

2»is, & de honeftate & de neceffitate

matione ,-in quibus tamen imprimitur

pr&cepti propter votum: continentia ,

; n

1

chasier , uc poteffas ad aliaSacramenza

[

quod: habent annexum, & quiä etiam

recipienda , & Fidem profitendam, /

lmfflm

eis Sacramenta tra&anda committuntur,.

E $: De amente, qui nunquam fuit

Sed ad Epifcopatum , ubr etiam in cor-

tb p

compos rationis , idem eftac de infante,

um

pus myfticum accipitur poteffas, requi-

Qui veró aliquando. ufüm: rationis ha

ritur a&us fufcipientis curamanimarum

ii

buit, & in eo Otdinem petiit ,. osdinazá

paftoralem ,. & ideo cft ctiam.de neceffi-

(npa

validé poteft ;. fecus,, (i nom petiit, . Vi-

toni.|

tate comfecrationis Epifcopalis , quód'

de: (imilia fuprà Tra&. r 1. Éxam, $. n.

tentnly

ufum rationis habeat.

Quidam autem:

63,

t u

dicunt, quód ad omnes Ordines requiri-

Ratto: T.

tur ufus rationis de neceffitate Sacramen-

: Qaia talis ratione eff per-

türd

petuó. infans.

tktt;

ti; fed ceorum didum Ratione vctXu&o-

ritate non:confirmatur, Eic ibi.

Katio.z. C* 3. p. Sacramenta, quz nom

iO

funt neceffitatis , fed' tantàm. voluntatis,.

Katio ex his patet, quia materia hujus.

o fy

cenfentur repelli , (i: non fuerint petita

Sacsamenti , ut & Baptifmi, Confirma-

tempore, quo poterant liberépeti.; fecus;,

At quí

tlonis, & Eauchariflis non pendet ex

Ergo.

ld aj

fi perita fuerint,

actibus füfcipientium , uti pendetin Pas-

— XV. 3« 6 Ad Ordines debité ac Ii-

,

"l

mitentia & Matrimonio. Ergp fufficit

cité. fufcipiendos adhuc varia. ex patte-

intentio. Ecclefiz ,. & quód: ordinandus

IN i

ipfius Ordinandi requiruntur.

Hiü, ;

aon repugnets

Declaratur. z Kequiritur rim? fa-

Nota tamerm ,. quód infans fic ordina-

ïxn im' 4l

tus gratix. Qiuia quilibet Ordo eft Se-

tus, fa&us adultus non: teneatur perfi-

cramentum: vivorum.,. caufans gratiam:

Óit r ts

flere in flatu Clericali, aut continentiam

I

fecundam. — Érgo (i- fufcipiatur in' pec-

frvare; fed: poffit nuEcte ,. quia nemo

cato mortali, committitur novum mor-

n

* d

independenter à proprzia voluntate poteft

tale..

ebligari ad'votum:continentiz,.

tl

Secundo.. Prerequiritur prima: Tbräï-;

Oppero : Ordinandus debet potefta-

uta; hxc enim eft difpofitio ad Ordinés.

ff,umi,[,d !

n d fm ,

tem fibi: datam liberé acceptare, Epifco-

ut patet ex di&is in Examine praceden-

gus enim dicit ,. Jtcipa poroflatern , &e.

tl

ES

* Boi

Sedinfans nequit fic acee

gta-rq,fcümfca—

T'ertis; EEqüïrïiurcerrææizs, que pro

H-Z. m(

Peat libertate, — Ergo..

URT

uD

Minoribus ad' minus debet effe fepren-

d. boe. difli maj:

Si fit poteftas. data:

nium ,. ob rationem de prima Tonfara

t

N "

per modum eontraétis, paci, vel dona-

It

datam: in Exam. T. n 3. in Not. poft

Q

gonis, conc.. maj; ;; fi detur. folám per

R.3. Ztas ad majores Ordiaes requifita

Nl 4

flatuitur. à: Txidentino Scff, 25. de re-

aodum: efäcacjs oycra;ioni;-/&- per mo-

Lme

äïitc P[æ

um

E

h

De Saerameuto Ordinit,

114j

)

form. c. 12. his verbis: JVulus immpefles — (itateSacramenti, "Unde fi malus ordi-

f

rum Ad Subdtaconat&s Ordinem | ante

natut, Ordinem habet, fed cum peccato.

k

Hzc ibi.

virefmum [eusdum ,. ad Diaconatíis

n

ante vigefimum tertium , ad Presbytera-

De Scientia & cjüs qualitate ficloqui-

eusante vigeimum. quintum . &tatis an-

tür a.2. in c. In quolibet a&u hominis,

fi debet eflc ordinatus, oportet, qvód

li

aumpreemvveatur, Sufficittamen, quód.

annus predi&usfitinchoatus, Ad Epi-

adíit dire&io rationis,

Unde ad hec,

N

Ícopatum requiruntur triginta anni

quód homo Ordinis officium exequatur,

1

&ompleti.

oportet, quód habeat tantum defcicatia,

Computatur hzc wtas non à die con-

quod fufficiat ad hoc, quód dirigatur in

a&u Gtdinis illius.

Et ideo etiam talís

ceptionis. ( is enim raró Íciri poteft). fed

I

à die nativitatis juxta communem ufum.

Ícientia requiritur ineo , qui debet ad

Sufficit autem compleri etiam unicà ho-

Ordines promoveri, & non quód uni-

r

ràante Ordinationem ; quia ztasefl verd

verfaliter in tota Scriptura fit inflru&us;

;

completa; fed non fufficit compleri'ho-

fed plàs vel min&s, (ecundüm quod ad

1

tà poft Ordinationem. Quando enim ia

plura vel pauciora fe cjus officium ex-

m*fï j

jure pro forma & de prafenu requiritur

tendit, ut fcilicet illi, qui alis prepo-

x

nuntur, curam animarum fufcipientes ,

aliqua qualitas feu atüngentia, non va-

0

let illud axioma: Parzm pro aibie rc-

Ídant eà, qug ad deGtrinam Fidei &

putatur. — Quod paräm diflat, nihzl dzfla-

morum pertinent , & alii fciant ea, que

r

te videtur. Si de tate dubites, ordinari

ad executionem fui Ordinis fpcctant.

l.

licité non potes, ut patet ex di&is in

Hxc ibi.

Videin Exam. x. n. 2. R. 2,

T'ra&. 2. deconfcientia, Exam. t. n. 15.

Quisto Kequirtur , ut Ordinandus

"

In hac atate difpenfat folus Papa , vel

fit ingenuus feu. liber, feu non fit fer-

Ü

H

De hoc S. T bom.,

alius ex commiffione ejus.

vus feu mancipium.

i

Quart?, Requiritur probitas vitz &

ibid. a. 3. fic difcurrit: Ym fufcepione

fufficiens fcientia.

u

Unde T*id. loc.cit.

Ordinis mancipatur homo divinis oii-

V

tk: Sciant Epifeopi , mou fiugulos $n ea

ciis, & quia nullus poteft alteri darc,

etate conflitutos. debere ad bos. Ordiaes

uod fuum non eft, ideo fervus, qui

j

ajfnmi , (ed dignos duntaxat, & qnorum

non habet poteftatem fui , non poteftad

y4

probata fenetius fi.

Ordines promoveri ; fi tamen promove-

/]

d

De Bonitate vitz fic ait $. Thom. q.

tur, Ordinem fufcipit ;; Quia libertas

36.a. z. inc. Cüm in.quolibet Ordine

non eft de neceffitate Sacramenti, licét

?

"J

aliquis confiituatur dux aliis in rebus

fit de neceffitate precepti, cüm non im-

ngFr

divinis , quafi przfümptuofus mortali:

pediat poteflatem, fed aGum tantàüm,

g

ter peccat, qui cum confcientia peccati

E« fimilis ratioeft deomnibus, qui funt

nsfï

mortalis ad. Ordines accedit. — Et ideo

aliis obligati , ut ratiociniis detenti, &

il'nz ]

lan&itas vitz requiritur ad Ordinem de

hujusmodi perfonz. —'Hec ibi.

rel

Nota ex S. Thom. ibid.ad $. Si fervus

j

ae»ccïfïi'tgcc. prqefspti, fsd non de necef-

F£Ef fff &

eft

h

3148:

TRACTAAUS XF.. ÉExamen 2;.

eft promotus fciente domino fuo & non.

al

tum mortale'eft ,. ordinari per- faltum;.

reclamante, ex-hoc ipfo-efficitur inge-

id eft; pratermiffo Ordine priore, Nam

n

Y

nuus; Siautem eo neíciente , tunc Epi-

etfi non:de neceffitate Sacramenti Ccum

ftopus, & ille, qui przfentavit, tenentur

Ordo füperior inferiorem virtualiter vel-

ajrius

domino in:duplüm,. quàm (it pretium.

eminenter contineat; & ob id ordinatio-

hr

fervi, fi- fciverunt ipfum effe fervam:

fit valida) benetamen d& neceffitate pra:

od

aliàs fi fervus habeat peculiam , debet fe-

cepti Characterunius Ordinisprafüppos

m q

ipfum. redimere; altoquin: reduceretur:

nit'Charaéterem alterius...

Fl

infervitutem domini fui;- non obftante

Aff G

Mero; Non poteft'quis (.absque-dif?

quod O:dinem foum exequi non- poteft,

penfatione? licité ordinari; nifi tempo«

xilari

Mze S.D.:

ribus ab Ecclefia:ftatutis,. D

& quibut:

1nhis; f

Accedits quàd fervus fit' irregularis,

poftea n. 14: & 23;

E

5 prom

DDe quo flatim plura, .

Decimo; Q fervet' certa- tenip'omm*r

"ltt;erm

interflitia, De-

-Sex:ó: Requiritur; ut ordinandusnom

w li

Tibeat ullum. impedimentum canoni:

ibidem,.

q.g'ibus dici'tur- poftea:

i

zi of

€um; utieft'v.g. irregularitas; ut-patet

(Qndecimo: Ad Otdines lícité" füfci:

t

ex definitione ejus-data füprà-T ract, 14.

piendos: requiritur- animus: clericandi,

ERE

Exam. 1. n.27:

id eft, à-Minoribus:non recedendi fine:

Xissme

Hic revidenda funt omnie ; quzibi-

jefta: cauíz;.quia aliàs peccabit fültem:

onfio

dém.de irregularitate funt di&ta, & qui-

venialiter- ob rationem fuprà ir Exam;

uj p(][ä(

nam fintirregulares: i:infames. 2: bi-

1. n, 4.. de primá Tonfurá datam; noi:

Mi |

gami- 3: corpore vitiati;. ut: gibbofi;

mortaliter ; quia-in ftatu- perfe&o non:

n dy

claudi, ceci , balbi, monfttofi, caftrati

€ÍE, nifi initiativé tantüm:;- Si-verà jr-

WEH! j li

mutilati, epileptici; d&moniaci, plhie:

ftam caufam liabeat , nec venialiter pec:

itit af

netici;amentes. 4. illepitim& nati, $; fer.

Cat, quia-utitur jure füo. — "Tandemde

nimodia

vi feu mancipia. 6. liomicidz , aut ad

Majeribus loquendo , . debet habere ani-

fiteni

homicidium ctiam jaftum: cooperantes.

mum ab iis non recedendi fine jufta di -

dv q

Quz omnia ibidem fantexplicata, .Et hi

penfatióne;,- quia aliàs: peccat^ ntortalie-

aliaäm«ege

omnes arcentur à: fafceptione Ordinum;

ter; ut patet, Qüia eum flatum fole-

IT

priusqvam cum eis difpenfetur.

mniter.vovit. Qui Minores accipit cunt

mfli[em'n

Stptime. Keqairiur, ur nonfit-li

animo retrocedendi, &'hac tantüm in«

gatus: cenfirá excommunicationis ;' fi

tentione, ut gaudeat privilégiis Clerico--

Rs

enim in ea quis Ordinem ( etiam mino-

rum; peccart miortalter. Quia decipit:

mpg. Ve

rem) fufcipiat;-manet ab eo fufpenfüs.

Eccle&am'in re-gravi. — Vide de prima

M g

Hánc fufpenfionem aliqui vocant'irre-

Tonfüra citato-n. 4 Tten vide in tra&:-

"H Oi

gulaáritatem.

de:Fide, -de Apoftafia à Clericatu, ubt.

Oclavo. Nemo poteft. licité fufcipere

" lg

multa dicuntür; quz hic ferviunt, Tra&G.

At

O !inem füperiorem nifi priüs acceperit

7;Exam,3: n. 53:

h hIS (o

inferiorem,, Quia nag«.liccïtg, fg& pecca-

Dékodecirpo. - Ut fit -fubditus Epifcopf

ordis-

T unm

p

üe Slicr;m«enta Órdinis.-

Ha9

i

etdinandis. Dekquo'poffe

licet beneficii , patrímonii'aür penfioiis,.

i

,Md Q. 4. ;19.

Patrimonium — Juxta-

& 20:

ac paupertati,.

1]

XVI. Decimo tertio.: Kequiritur pro

confuetudinem debet ad minus effe Ca-

d

majoribus Ordinibus fuffciens titulus

picale mille imperialium , ejusque nomi-

Dj

lioneftz füftentationis, ne Clerici, cum

ne non: folitm intelligitur hareditas pa-

ln

teria; fed quidquid'ordtnandus-ex quo--

facri Ordinis dedecore , mendicare, aut

r

fordidum" quzftum . exercere cogantur.

cunque Icgitimo titulo ut proprium pof-

E ita*üaguit Concil. Trid. Seff..2 1. de

fidet, velad dies vitz» in ufwmfsu&um-v

J

habec;

reformat. c. 2, ne quis demceps Cleri-

.

eus fzcularis ,. qnamvis aliàs fit idoneus

XVIE Addi potéff quartus titulus .

Y

moribas , fcientiá & atate, ad facrosOr-

di&us Titular: men[z , ut fi'ob defectuny

dines promoveatur , nifi priüs legitime

B:neficii & Patrimonii ,. potens.quidam.

VE

conílet; eum: Beireficium Ecclefiafticum

Dominus, v.g. Epifco us vel Nobilis-

(quod. fibi^ad vi&um honcfte fufficiat ).

autalius curet' quem ordinari titulo fuz

ppii:«'

meníe feu füuorum bonorum , ut ex:eis

pacificé poffidere. Id veró Beneficium

fulv

€lericus C cui-alia media. defunt )-ali-

1efignare non poffit, nifi fatà mentione;,

7

quód ad illius Bencficit titulüm:fit pro-

menatetur, prefertime tempore infirmie

Debet: autem hic

((

motus ,nequecarefignatione admittacurs

tatis:zut fenectutis.

lh]

nifi conftito ; quódaliunde vivere com-

delüs fünderi faper oBligatione reali,.

hi.

modé: poffit, & aliter fa&a refignatie

& hypothec$ certorum bonorum ab Epé-

T

nulla fiti

Patrimonium veró vel pen-

fcopo (ne fit itulus-fine: vítnlo ) bene

examinandorum,.an-nmon fint aliàs jam

u

fionenr obtipentes,.ordinati poflhacnon

pofünt;. nifi illi quos Epifcopus judica-

gre alicno pravatas & lioc ideo, ne Cut

"i

verit affümendos: pro neceffitate vel

didum) Clerici cum fatüs clericalis

m

eommoditate Ecclefiarum fuarum:- eo

huj

dedecore mendicare cogameur,. Hicti-

tulüs eft- onus reale talium bonorum &

t an'*-?*/

quoque- priüs' perfpe&to , Patrimonium

Id

ilud vel penfionem veré ab eis-obtineri,

joreordinario hypothecz, ad queincun--

taliaque:effe; qua- eisad. vitanr fuften-

que poffefforem tran(it,

,otnvi'f

tandam-faris fipt;. atque illa: deinceps

Quid ftirtlu pereuntibus bonis pe--

fine liceatia Epifcopi alienàri ,.aut extin-

rtat v.g.in bello?"

4

uf

gui vel remitd nullatenus peffint, donee

Dico: 'Tunc Clericus alendus: eft ab:

Beneficium Ecclefisflicum fufficiens fint

jf

Epifcopo;-feu ex bonis Ecclefie, qus

adepti;' vel'aliunde liabeant; unde vivere

cümin neceffitate. debeat alere pauperes:

4

If

poffünt; Hxc Concil.- Porroó Keligiefi

fxculares, à fortiori Clericos.

d

profeffi ordinantur- tituló' Paupert«tis,

d ff Ecclefia aliqua Collepiatavel:

ll

Cä"'(luö& banc vt Vþc-ation&s fuz* profite-

Monaflerium det: alicut Ditulum- men*

"

antur.

fr?

. Ex hisColligitur, triplicem effé titus-

Diíco: Eti tunc' non requifatur affi-

m bonorum, cüm bona:

o

*um; ad quem quis ordinari poteft , ci-

gnatio certoru

j

Bfff fff. a.

Eccle--

N

XF. Examen 3.

4

p

TRAICTATUS

Ecclefiarum regulariter non totaliter pe-

TET

Ita Angel. Do&. hic q.38. a. 1. ad $.

reant, nec pofífint alienari: requiritur

dicens: Papa, qui habet plenitudinem

:|

lptqu

tamen confenfus Capituli, quia fine eo

potcítatis Pontificalis, poteft committe-

a

Superiot in re tam gravi obligationem

re non Epifcopo ea , quz ad Epifcopalem

titi i

voldeat

ánducere non poteft.

dignitatem pertinent , dummodo illa

M D

O uid cenfts de Civitaiibus & Oppi-

inon habeant immediatam relationem ad

pl lnl

dis?

verum Corpus Chrifli: & ideo ex ejus

vt

Dico: Siin o loco fit praxis& con-

commiffione aliquis Sacerdos fimplex

fietudo, ut Magiflratus fine confenfu

poteft conferre minores Ordines, &

icä'itä rf(p

Domint loci aut majoris partis civium

iritnfi

Confirmare, nonautem aliquis &on $a-

titulum.dace poffit, fub(ftit , fecus non,

cerdos ; nec iterum Sacerdos majores

ais R

ob rationem datam,

Ordines, 'qui habent immediatam rela-

fhutum,

Onid judicas de Keligiofis Societatis

tionem ad Corpus Chrifli, fupra quod

L

Jefu, cüm illi poffint ob certas caufas

confecrandum Papa non habet majorem

"nf

€x Socictate dimitti , licét fint in Sacris?

poteítate

$. D.

mqgnàm Qmpl.c«x facerdos, Hac

1

tht d

XVIU. Dico: Quamdiu funt in. So-

*b i

cietate, non indigent alio titulo, licét

Ratio patet ex his verbis SJ'Tbom,

^ ftmeni

folim habeant vota fimplicia. — $i verà

Papa non poteft fimplici Sacerdoti dare

"bl

dimittantur ín Sacris exiflentes, ex De-

potellatem .conferendi Ordines, qui di-

f':i mn' U

claratione Sixti V. tradit Barbofa in Col-

cunt immediatam relationem ad Corpus

Vbpef

le&.adSeff. 2 1. cap. Trid. quód Societas

Chrifti verum , quia fuper illud Papa

^

teneatur dimiífo providere de honefto

non babet majorem poteftatem quàm

w

vi&u, ufquedum ei provideatur de Be-

