Quod fequitur in-

Jure divino & naturali , & L«gislatot

"Ut

m)&[

impedibiliter , C. maj. impedibiliter ,

pro libitu habet poteflazem in fubd-

tum,

H

à

ulh,.d

u in prafenti ob rationcs. affignatas,

LU

^

[

.

—

De Lege bumana.

2?j

44d 7. N.conf. Difparitaseft : Quia

R. 1. Potiffima Regula cognofcendi,

N R

r&i levi imponere obligationem fub

&n Lex humana obliget cum periculo

mortali, eft imponere gravamen ultra

vitz, eft : Si Legisobfervantia pruden-

Q

fuam poteftatem , quod eft irrationabi -

ter judicetur effe majus bonum , quàm

us

le, ac fubditis onerofum ac odiofum,

propriz vitz confervatio , tuncobligat

odiofa autem funt reflringenda ; aft rei

D.

cum difpendio vitz: fi veró ptopriz

grayi imponere obligationem levem, eft

vitz confetvatio ( uti contingere poteft

gravamen , quod poffet imponi totum,

in Principe, Belli Duce ,&c.) cenfeatur

alleviare , quod ex caufis poteft cffe ra-

effe bonum majus, non obligat, — Rar/o

l

tionabile; eftquefavorabile & accomo-

€f : Quia ex duobus malis minus eli-

[

quidd

dum humanz fragilitati; favores veró

gendum , & bonum majus minori prz--

&

ferendum eft.

u

fünt ampliandi,

-QUAERO XI. . Scifne aliquam Re-

Altera Regula effe poteft , fi trans-

n

ulam ad dignofcendum , quando Lex

greífio Legis humanz cum metu mortis

t s

j

umana obliget cum periculo vite ? &

alicui incutiatur in contem

ptum Legis-

i

quid in hoc paffu fentis de lege abftinen-

A

TC

latoris, v, g. Ecclefiz in flatuto jejunit,

tiz Carthufianorum à carnibus, ac Lege

velauditionis Miffe , tuncenim opor-

T0U

claufure Monialium in cafu pericalotz

tetmagis moril, quàm legem violare.

infirmitatis.

L dei

Exemplum eft in Eleazaro, quilaudabi-

LXIX. Ante R. Suppono utcertum,

liter maluit mori quàm carnes porcinas

nl

'quód Lex humana non femper obliget

comedere.

Ratio ejf :

uia majoris

ii

cum difpendio vitz, Rario: Quialex

momenti eft defenfio Fidei, & Ecclefia-

uei

i

humana non tam firi&e obligat ac di-

flice poteftatis ,

J

quàm conferv..ltio, pro-

WU

vina : Sed hzc non femper ligat cum

priz vitz.

p

periculo vite , & quidem ex benignita-

LXX. . Probabilior eft fententia no-

j h

te Legislatoris.

Ergo necilla , & hoc

1t[

flri Aravio, Goneti &aliorum , quód

j

fimul ex defectu poteftatis. Min.

PFO-

Lex abfüinentie Carthufianorum à car-

n q

bo ex facto Davidis , qui 1. Reg. 21.

nibus refpe&u periculofé infirmi obli-

n

u

comedit panes propofitionis, ne more-

get cum difpendio vitz,

14 V^

retur fame , quos nonnifi folis Sacerdo-

Ratio ex diélzs

m

eff : Quia vita unius

j

tibus licebat edere,Et Matth. 12.. Chri-

Carthufiani debet cedere confervationi

ftüsapud PharifzosexcuGvit fuos Di-

ftri&tioris obfervantiz ac difciplinz in

fcipuloes , quód propter neceffitatem in

toto Ordine illo.Unde & legitur, quód

mb

Sabbatho vellerent fpicas, quod erat le-

fan&a illa Carthufianorum Lex ertum

jt

W*u

ge prohibitum. Item integritas Con-

habeat ex miraculo quo carnes pro

n

fcflionis facramentalis eft de jure divi-

[0]0

[

quodam ejufdem Ordinis infirmo prz-

no, & tamen non femper obligat cum

paratz;in pifces funt converíz.

[J]ï j

(5

Jf

i

notabilidetrimento. Idem patetin ob-

ANonne idem fentis de aliis Re

ligatione voti & reftitutionis,

lig(i,ofis'

x

quoad fua Scatuta 2

: Poüto

Hoc fup-

' Ajïrml

Sfxz.-

ES

ii

T'R.ACT, 1.

Exam. $.

3214

Affirmo , fiex eorum violatione no-

caufam,omnes Moniales ex unoix& aliad -

!

Á

tabiliter labefa&aretur religioía difci-

monafterium migrare oporteat,

lina.. Razzo eft quz anté,

An etiam in hiscafibus neceffaria fit

Ti

LXXI. &.3. Quod concernit Claufu-

licentia Epifcopi, attendaturloci con-

f

ram Monialium in caufa vel cafu egref-

fuetudo. Quia diverfi DD, plané ipfius

]

Ti

füs, Concil, Trid. Seff. 25. cap. f, de

Papz licentiam requirunt,

Regular. folüm ftatuit , ut Moniales &

Numquid Conflitutio Pii V. poteft

monafterio nonegrediantur , etiam ad

extendi ad omnem lethalem morbum,

breve tempus, nifiex legitima caufa ab

intra monafterium medicorum judicio

Epifcopoapprobanda. Verüm Pius V,

incurabilem ? -

poflea huic devoto fcemineo fexui om-

Affirmant adliqui DD. Monialem pof-

q

fe cgredi de licentia fui Pralati & Epi-

nem praclufit viam , ftatuens tantüm

tres egreffüs cauías. — Przzza eft incen-

Ícopi.

Rationem dant ; Quia Lexhu--

l

dium , cui æquiparaturinge.nsinunda-

mana non obligat cum difpendiovitz.

[/

tio, & incurfus hoflium infidelium.

Aliinegant, exco, quia Pius V. folüm

"

expreffit caufas, quz inferunt monáftt-

il

Secundaeft , fi Monialislepra fit infecta,

utextracuretur, nealiasinficiat. Zer-

tiis nocumentum commune , non veró

b

"n

ia ob eandem rationem cft , fiquain-

privatum unius pcrf()næ : Nec referre

Vi

4

cipiatlaborare epidemià , vel pefte,

d'icunr, quód unius ac alterius Moni?lü?

M,

Ti

d egref/um cx his caufis fufficitne

vita exponatur periculo, pro bonocom-

muni inviolatz claufurz ; & neperex

N

licentia proprii Pralati ?

AAd boc dico , attendendam effe loci

emplum aliisSororibus incipiat domina-

leg

confuetudinem ; fentiunt enim aliqui,

ri Mercurius,feu fpiritus vagandi.

IQHJ

requiri approbationem Epifcopi, quod

Verüm ego in hoc paffu cenfeo;diyet-

D

negant alii , tenentes effe confuetudine

farum Religionum ac monafleriorum

ij

contrarià abrogatum.

approbatas confuetudines effe attendet

L.

il

4f

Be, 4

Prater caufasa Pio V. ftatutas

das, quia in aliis ftrictior, in aliis laxiot

g

Erin noflra Get-

dantur adhuc aliz ad egreffum Monia-

claufura fervatur.

f

hld(

lium fufficientes per confuctudinem re-

mania excmpla quotidiana docent, Mo-

ji

cepta,

Prima cff * Si Monialis defe-

nialescum fuorum Super

iorum licentló

tl

Yi

ratur ad aliud monafterium , ut illi

non folüm ob vitz pericu

lum , fedaalii

4j

praficiatur : vel alio officio penitüs ne-

ctiam de caufis, ? quibufdam monae

NT

ceffario fungatur.

2, Correctionis

rta-

Hh

o

riis egredi,

tia , finim, in hoc monafterio fcandali

üliim. nolli

xfæ

Tf

De monafleriis Mon

caufa fit, &ibi corrigi nequeat. Sed

Ordinisin noftris Confliturionibus l-

üfo&

hzc translatio nonveme:é & facilé , fed

2. Ccap. 18, in fine ficlegitur : $i qui

m

rÉ-

graviffimo judicio & urgente neceffita-

Sacularis vcl Regularis in aliquod p

?

Mi

d j

te eft facienda,

3. 91 Vel ob loci . in-

di&orum monafleriorum intrate;

NU

10

commoditatem, autaliam rationabilem

ccntl.a

Sororcs aliqua inde exire fine li

d

;

ag

N

7N

De Lege bumana,

345

t Magïfh*i Ordinis aufï fuerint, iP(o

facto

confuetudo loci: non enim videntur

te

- fenrentiam excommunicationis incur-

comprcehendidi&is Decretis.. Idem eft

D.

de ancillis. eas ex more affociantibus,

l

runt, àquánonnifi per Papam vcl.Ma-

AU

iftrum Ordinis vel ab aliquo Fratre,cui

Hoc tamen extendi non debet adDucif-

l

]

h

pradiétus Magifler facultatem conceffc-

(as, Marchioniffas, Comitiffas , &c. nifi

& $AH

]

rit, abfolvi poffint. Hxcibi, Plura

(quod Gregor, XIII in Extrav.

hYa

]

QMT

patebunt ex mox dicendis,

Gimonialium quietem , &c. conceilhit pro

j

R.egnis Hifpaniz ) fint ipforum mona-

Sed quid. fentis de ingreffu claufurz

CURU

Monialium ?

fteriorum Fundatrices,vel dotatrices.

LXXII. Dzco

* 4

*

Omhibus tam viris

Similiter audiendi non funt , qui di-

M

quàm mulieribus prohibitum cft,mona-

cunt prohibitionem Pii V. folüm efe la-

fteria Monialium, & mulieribus mona-

tam contraeas, quz pratextu privilcgii

fteria virorum ingredi, vel in ea admitti,

& licentie monafteria intrant,

Nam

Ml

Et intrantes ultra cafus neceffarios ( qui

Pius V. vive vocisoraculo Anno 1 *68.

j*?.ï,'v

cafusfunt de opera Confeffarii, Medici,

die 27, Jan. contrarium declaravit Car-

Chirurgi, Archite&i, Opificum, &c.)

dinali Alexandro Cribello,

vitut

i

m

]s

ey

J

| & fine licentia , peccant mort, & incur-

Quid intelligts per Monaflerium feu

runt excommunicationem Papalem ,

Clauíuram ?

at

ipfi, & Superiores utriufque fexus , ad-

Dico , intelligi clauflrum , dormito-

)

mittentes ,. vel ingredi permittentes,

rium , & ofhicinas interiores , ut patec

eüám fub pretextu Facultatis vel Privi-

ex Innoc. IV, & Gre

o

g

or, IX, quiin cau-

legii Papalis, Religiofi autem eos, cti-

fa ingreffus ita explicant Regulam Mi-

u

i

am abíque tali pr&textu.: admittenres,

norum,

Hincdidtas Ponuficum Leges

incurrunt ipfo facto fufpenfionem 4 di-

non violant mulieres ,. quz Sacriftiam

pzüh

vinis, privationem Officiorum , inhabi-

& hortos monafleriis contiguos intrant,

c D7

litatem ad alia impofterum obtinenda,

dummodointrent non per portamCon-

Ts

ex variis Motibus plurium Pontificum,

ventüs,f2d per aliam propriam

Linde

10f

prefertim Gregorii XIII. & Pii V. Quid

dum Gregor, XlII. in fuo Motu proprio

i

Tridentinum flatuerit , patebit ex di-

cendis.

vetat intrare zzoz4flerza & loca, h ec pto

De cenfura hac redibit fermo

eodem fumit.

Hinc& in noftro Capi-

infrà inter cafus refervatos

Trad. 14,

tulo Generali, celebrato 1686. Confir,

- Exam, 2.n.68,

$. fic. legitur : Cozfirmamus quod in

Hincnon fant audiendi illi DD, qui

poflremo Capitulo ordinatum. eft. Ordi-

fceminas monafteria virorum fine fcan-

nat. j. de flritla im moflris Convenuitbus

j

j

w

; ^ dalo& pravo fine ingredientes à mortali

clan[ura , ab ingreffu feminarum [ub ex-

il

excufant : có quód, utajunt, hoc nul-

Ccommntiuicatione z';aterdifl'a:comprehendeiz-

i

lo jure flatu. tur.

Nam Bulla Pii V,

dofub claufuraomnues cameras C offcinas,

Bullaiio infeita claré loquitur, Nihilo-

qua , licét extra commune dorsitorttma

!jïinus circa Keginas attendenda cft

exiflant , nibilomunus à Religiofiy inhali-

g

tADtur

313

l /

26

TRACT. VL Exam, f.

t4ptur.. Vide ibid, peenam Superiorum

nus in mundi vanitatibus , ve&ium- lu-

admittentium fesminas ad claufuram.

Xu , capitis orhatu , &c. fed in ornatu

Et ut adducit nofler dela Cruz in Glof-

fpiritus feu animz fint inflruendz. Nec

fa & declarat. fupec noftras Con(tit, dift,

permittendz ad libitum in- & egredi,

2.c, I, ubi ponitur peenagravioris cul-

.Dio2, Devidua, etíam honefta,in

pziatreducentibus multeres in hortos,

habitu fzculari Monialibus, etiam per-

[

in dormitorium , in cameras vel alias

petüó, convivere volente bene refolyit

Officinas intetiotts,

Ex quo patet ;

negativé l'amburinus de Jure Abbariff,

quód etiam introductie ad horcos clau-

difput, 24. q. r4. n. 2. fentiens , nec

Lf

flro contiguos feveré fit prohibira,Prz-

Epiftopum ad hoc pofle dare licentiam,

i

terquam quód mggni fcandali occafio

Ratio ; Quia per viduem (à fortiori,

(i

effe poffit.

per nuptam ) faciliis divulgantur mo-

N

Daturne parvitas materiz in fractio-

res fzculiresin clauftro , quam perdi-

l

necliufure? -

&as puellas,

A:tendenda' eft rationa-

[

"Affirmo probabilius contra aliquos, fi

bilis Con(uetudoloci, & qua*ligas claq—

(

furz ac monafterii,

fiat fine contemptu, fcandalo, ac malo

li

fine, ut, (iquis ingrediatut medio cor-

Q'id. de. Confeffario ? Vifitatoic ?

Wtj

pore, manens inlimine, feu partim in-

Medico,&c. ?

N

t£fa p;rtiin extra , vel fi per valde brevem

LXXIIL . Dico r, Confeffarius (idem

r

moram ingrediatur ad duos pedes,& fta-

eft deMedico & fimilibus) fi (nim,cum

5

tim regrediatür. Quod etiam de egreffü

Socio , ubi is haberi poteft) necellitaus

l

intelligendum.

caufà intret, ceffante caufa , ultra unum

P:fn

Katio eft à

jleerumve Parer zoffer , &c. moram ua-

humanis.

pai de aliis legibus purä

,A'[Lï

here non debet , fed ad fummuminfra

A4id tenmes de in

cer

u

D

effu parvalarum

horx quadrantem egredi, ni mortaliter

BN

puellarum victüs & inftructionis gratiá?

velit peccare ; attamen modicum ultta:

fittqo

aut vidue cohabitare volentis?

manendo non videtur incurrere cenfu-

Dico 1.

ttim

Puella ab anno 7. ufque ad

ram,cüm enim hec fit latain eos, qui fi-

WW !

2,j. educationisgratià , cum Superioris

ne licentia iagrediuntur, tanquam odio-

& Superioriffz confenfi in monafterio

ía non eft extendenda ad eos , qui fuat

] *

Monialium commorari pofïïmt, modó,

ingreffi cum licentia, quà modicum ab-

(

wm

quod NB. habitentinloco à dormitorio

utuntur,

Sciantetiam Confcffarius &

0'0 ah

& laboratorio Montalium feparato , &

Socius quod intra claufüram propter in-

a,

famulatum fecum non introducant,

*

firmam pernoctare non audeant , (uifi

Vg

Ratto

D

Quia fub hac diflin&ione

fortéin ca(u valde raro & urgente, &

L

D

turbant vel non turbgnt'regularem ob-

tunc fe non feparenr) neciu locis mo-

fervantiam,

:

-

n

^

nafterio contiguis,in quib:

1s (uti in pat-

l

]

Notandum tamen feri

i,;qu,öd puellz

j|

latorio) fit occafio converíaudi autlo-

&

admiffe per Sorores Religiofas nullate-

quendi cum Momialibus Sed cüm

*«Egs (

J clauíu-

a

De Lege DMIABAS

215

claufüra in omnibus monafteriis non fit/ extra domum, — Nulla loquaturl cum

equaliter in flore & rigore , fervetur

aliquo ingzediendium feorfim ab aliis,

praxis, quz viget fcientibus Superiori-

nifi forfan occafionaliter cum aliquo

us.

&

predictorum, quipoffunt & debent in-

Dico 2, In Conftitutionibus Sororum

Dj

trare , & hoc delicentia , exceptis Prio-

Ordinis noftri fic dicitur cap. 30,. Lici-

riffa & tribus fororibus ad hoc deputa-

«t

tis,

tum eft Magiftro Ordinis , vcl Priori

Prioriffa & przdicta tres Sorores

lu

:l

A

!

Provinciali fub tempus vifitationis in-

fimul ftent , & fimul vadantbinz & bi-

gredi monafleria fororum , uná dunta-

na.

Loquantur autem cum illis, quos

xatvicein anno : Itatamen, ut fiunus

exaliqua caufa contigerit ingredi , de

fí

ex illis monaflerium vifitando ingre-

expedientibus , breviter & fuccin&e.

m

diatur , alter eodem anno ingredinon

Item , fioporteat intra terminos Soro-

j

poffit , juxta cenorem Bullz.ab Alexan-

ii

rum aliqua opera fieri neceffaria , pote-

j

dro VII, editz, quz incipit.

Fidei fa-

runt intfare operarii aliqui de licentia

ld

*

erarum Firginum , &c. ubi hoc etiam

Prioris Provincialis , vel Vicarii

*

&

t

j

u

cavetut , ut Magifter Ordinis cum duo-

tunc Priorila & Supprioriffa & Procu-

busíociis , jam veró Prior Provincialis

ratrix , vel aliz tres de fororibus anti-

f

E

?Y

nonnifi cum uno focio monafleria in-

quioribus & maturis, 2d hoc deputatz,

grediantur, Vide Q. 12. quód poffit

Operatiis loqui. poterunt , ita tamen

etiam cum duobus,

q

Et Grcgor. ZSLIT.

d

uód una ab aliis duabus audiatur , aliz

)

in quadam Confli.quz incipit : Dabizs

veró nullo modo loquantur- eis., nec.

j

quaemergunt , &c. datà Romzapud S.

euamad eosaccedant. Hize ibi,

' jj

i

LU

Petrum die 23, Decemb, 1581. Supe-

: Quomodo 1e habebit. Confeffarius fi

k

rioribus Regularibus faculzatem conce-

intta claufuram infirmz Moniali debeat

d

j

tminiflrare Sacramenta ?

dit ingrediendi monaflcria Monialium,

m

LXXIV. Dico : Hic ibidem noftris

in cafu (cil. neceífitatis: fi veró aliquis

n i

extra omnem neceflitatem ingrediatur,

prafcxibitur modus: Si aliquam ita in-

poenam excommunicationis , ac priva-

hirmari contigcrit , quód adlocum con-

r

tionem officií fupra eundem dcecernit.

fuexum Conteffionis ac Communionis

o

zc ibi.

venire non poffit , fi defiderct confiteri,

MUS)L

Dic 3. Di&ze Sororum noflrarum

tenebitur Confeffarius ad cameram in-

o

(

Conttititienesibidem fic h

abent:Quan-

firmz venire , affociatus à Prioriffa &

do aliquisprzdi&orum ing

reditur,Prio-

duabius aliis Seroribus antiquioribus, &

riffa cum tribus antiquioribus eum (em-

interea dum ipfirma confitebitur, focius

per comitetur , aliz veró non difcur-

Confeflarii , cum eo monaflerium in-

!

rant , fed fint in Capitulo, vel inEccle-

greffus , manebit pencs Prioriffam , &

f

fia; vel inal:o loco honefto omnes, prz--

illas duas Sorores fupradictas in locore-

motiori, dummodo tamen Confcífa-

wrilhs, quzneccífarió Occupantur in

é vi-

aliquibus officiis,donec regreflus fu,eri;

numinfirmne gmüentem commod

dere

Nssaa)

*

CRACT. VL Exam, .

$42

tid, omnique alio aþþafatu ac folemn'i;

dere poffit juxta Bullam Alexandri VIT,

care (-)POP*

tate fiant omnia co modo, quo meliàs -

Ti

Si veró etiam eim communi

tuerit , Sacerdos in fuperpelliceo cum

perfïci poteruat,

LXXV, Eftze Monialium Confeffario

ftola Corpus Chrifti deferens revereg-

vel Superiori licitum intra claufuram

ter, pra:cedemibus eum duabus forori-

bus cum ceteis , & unà cum aqua bene-

in infirmaria vl cellula vicina apertain

di&a , & alia campanulam deferente ,

altari portatili decenter praparato lege-

W

allociantibus nihilominus aliquibus d

re Miffam pro folat

]

io inürmæ Moni-

8

maturioribus fororibus ad intirmariam

lis?

Ti

Dico 1. Non lícet (altem ordinarié,

vadat, & infirmam communicet , prout

necin ordinariis , etiam gravibus infit-

in Ordinario continetur, Si autem ali-

mitatibus, quamvis fint magna fefla.

A

qua fotor infirmetur in tantum , quód

cam injungi oporteat , tunc faccrdos

Ita patet ex T rident, Seff. z j. cap. d*

indutus, ut fuprà dc Communione di-

fic flatuente: . Zagredi intra. fepta m-

i

naflerià nemimi liceat cujuscungue gt

&tum eft, Oleum facre Uuctionis defe-

rat , & unà forore crucem portante,

ueris AHut. conditionis , fexss uel ais -

f

pracedentibus duabus eum cereis ad in-

fnerit, fine Epi[copi vel Superiaris licen-

[

Á

firmariam vadat , & totus Conventus

ta in [criptis obtenta. , [ub excomtii-

lh

cationis pena ip[o fatfo ducurrenda, Dare

A.L[

cum proceffionaliter antecedat , intrans

autem facerdos infirmariam dicat; Pzx

autem tautum Epifcopus vel Superir l-

i

bsic domui: & catera fiant, ficut. no-

centiam debet in cafibus neceffarns , nt-

tatum eft in Ordinatio, ita tamen quód

que Alius. nllo modo pofftt , etiam vigir

"

5

abfterfiones cum ftupis fiant vcl à Prio-

cujuscunque facultatis vel indulti hntit

1

riffa , vel ab aliqua forore cui injunxe-

nus concefft , vel impajiemm' concedeudh,

(;

rit,

Cavendum eflautem, ne de facili

In prefenti autem non eft cafus urgehs -

L'Pq

vel neceffarius pro ingreffu , quia Mo-

lt

multiplicenmr ingreffus , modó caufa

Gommunionis, modó cauía Unctionis,

niales tam graviter infirma,ut ad Cho-

li i

X

fine magna neceffitate : fed. fimul fat

rum vel Crates accedere nequeant ; 88 ;

Wl

Miffam audiendam non tenentur. Un-

d

utrumque, Cüm autem fimul commu-

nicari & inungi aliquam oportuerit;fo-

de & íacra Congregauo Rituum anao

Vb

"7

ror aliqua crucem portet,& Pater focius

160j die 22. Augufti declaravit, 7

4

/]4

Qj

facram deferat Unctionem , & primó

Monialium infirmaria [acrifiium

fiat Communio, deinde Undio: & in

celebrari permittatur. Ex quibus patee

fnal

ifto cafu remaneat Conventus in infir-

quód per Trid, fir revocacum privilc£r

Pfa l)

um in hoc cafu à Leone X. conceuP

maria ufque ad completionem Officii,

R

Monialibus S, Clara.

Porró ubi copia Miniftrorum fupradi-

[q(mq[]

&orum non habetur in promptu , vel

Dice 2. In cafu raro & ext

raordita-

ï(nnld

uran-

propter aliquam neceffitatem feftinare

rio infirmitatis per plures annes

[3

me

eporteat , omiffa Miniflrorum affiften-

[a-

tis & vix cutabilis ; ita. ut infirma

z

De Lege hbumanua,

j

Ciates accedere vel. deferri nullatenus

pter addu&a verba lConciliik '(Trid. lo-

pollit,probabilius eft cum debito Supe-

o

quentis disjunctivé , ffze Epifcopi vel $n-

riorum confenfíu id licere, faltem ali-

periortzs licentia , ita ut alteruzriuslicen-

agnis feflivitati-

quoties in anno in m

o

tia videatur füfficere, Unde

(e

Ü

bus, in quibus infirma fpecialiter perit

B. , Probabilior fententia eft;- quöd

! « facram Communionem,

Ita à fortiori

ju

licentia ingrediendi Monialium mona-

debent docere illi qui.tenent id licere

fteria non exempta fed pleno jure Epi-

toties,quoties Moniales juxta (uam R.e-

Ícopis fubje&ta , ab ipfis ex caufa necef-

gulam tenentur communicare, nim, Mi-

faria dari poffit : fecus eft de monafte-

randa quicitat Rodriquez & Pobabil-

riis exemptis Regularium : quz ingre-

lam.

Item Pellizarius,

)g

H

*

diendi licentia dari poteft, & debet à

Ratto

Tum quia hoc nullibi repe-

Superioribus eorundem,

H

: ritur jure prohibitum , nec di&um pri-

n

vilegium Leonts X. quoad hunc rarum

Ratio ; Quia hoc aperté innuit mo-

dus loquendi Concilii füb disjun&ione,

cafum videtur revocatum per Trid. aut

! I:u;l

N

Idem claré legitur in Bulla Pii V, incip,

per illam Cardinalium declarationem,

-

quia ad hunc cafum non cenfentur fe ex-

Ut AMendicantium Ordines, $. 7.

Quz

ij

l,/

tendere , qui videtur effe fat urgensac

etfi per Gregor, XIII. fit revocata quo-

adilla, qua funt contra, &on veró quo-

;

neceffarius , neinfirma tot annis careat

ad eaquz funt juxta Concil. Trid,Unde

ii

folatio faerz Miffe , durum enim certé

& Conflitutiones noftrz Authoritate

j

.effet co tamdiucarere. Tum etiam,quía

j tl

Apoftolica approbata dift,2,cap.1.Lit. T.

non violatur claufura; fu pponitur enim,

poft relata Concilii Trid, verba, fubdit :

quód Confeffarius vel Pralatus aliunde

s

teneatur & debeat ingredi ad. facram

Cui decreto inharens Sacra Congregatio

[

(

1N

Communionem infirma dandam ; imó

Cardinalium , Concilii Trid, interpre-

ont

dd per Celebrationem fieret cum majori

um , cen[jat , licentias ingredieudi intra.

reverentiá acdecentia , & fine difcurfi-

naxöah*

fépta Monialium ex vera tantm neceffr-

xüm'!;lt

bus, qui debent fieri in afportatione Sa-

tate concedendas , quoad mona[leria Re-

cramenti, Tum tandem quia Cellz

,dcm:f,

clauftzales regulariter funt loca deceniia

&ularibus [abjetla, pertinere tauttm ad

7) Cffxï

& honefta, nec fünt private domus, fed

spfos Supertores Regulare:.

Anno 1597.

5

axjw

ad Ecclefiam pertinentes , unde non

die 19, Jul.

Quatnobrem poft decre-

ii

cotnprehenduntur in decreto Trid, quo

tum Concilii Trid. Bononie r$62.

prohibct celebrari in privatis domibus.

,j

iflud habetur: Admonemus, Reveren-

Pro majori dictorum intclli

gentia

A OMW

dos Provinciales, ut circa ingreffam ad

r

QU/ERO XII. Qu

ifnam poteft dare

monafteria Monialium magnam cufto-

- ld

icentiam non fetvand

diam adhibeant , & quando gravis ne-

b

ac ingrediendi ?

iLegem claqfuræ,

"

Jf d

ceffitas pro fui executione officii intrare

j

)1n

LXXVI.; Hac qlxæüio movetur pro-

compulerit ; unum tagtüm, aut duos ut

n

Tt

plu-

rb

——

330

T Abfï: FL Exam, $.

plurimum focios , eofque graves fecum

Ratío fl : Quia confaetudo legitime

adducant.Inferioribus autemMoenialium — przfcripta veterem Legem abrogat , &

Prafeétis ipfiProvinciales Leges prafcri- novum privilcgium iafert.:

bant, quandoeis , & cum quibus fociis

Debetne licentia ifta neceffario haberi

Il

ingredi liceat : fuper quo eorum con- in íctiptis?

fcientias oneramus, Hac ibi,

-Affrmo juxta clara verba . Conallii

(

Verüm eadem Sacra Congregatio 3. Trid. Hoctamen probabilius pradice

Nov. 1610. aliter fic flatuit; 4oszaligzs intelligendum eft de cafibus extraordi-

sonafteriorum exemptorum c£i Regulari- nariis,& quidem etiam in foro confcien-

(Ciï

£us fubjetlorum fepta semini ingredi [j-. t* , non veró de repentinis & ordim-

cet , nifi. licentia im cafibus zeceffariis. xiis,utieft, ingreffus Medicorum, Chi-

concedenda, uedum à Superz'orz'lms Regu- rurgorum ;Operariorum,&c,

laribus [cd etiam & . locorum Ordinarus

Karioi.p. "Tumut evitetur pericu-

i

obtenta. fuerint. . Noa. obflantibus qui- lum incurrendi excommunicationem,

bufiunque contrariis Legibus , Statutis, tumetiam , utlicentia detur ranüs &

a

turiüs.

confuetudinibus etmm immemorabili- me

bus,

Ratio»,p, T um qüia effet valde one-

VM

n

Tandem ut telleretur omnis diffi- rofum toties petere & dare licentiamin

!

A

enltas quz ex hoc decreto fortépofler. fcriptis 5 tum etiam quia non femper

oriri , negotio iterum in eadem facra efttacilisacceffusad Superiorem, Ei

90

5

!

Congregatione propofito & Sandiiffimo |fufficit confenfus naturalis requilitus,

l]

Papzrelato die 21. Maii1630, Sancti- orctenus datus, vel pracfnmptus ex ta-

l

[

tasfua declaravit, hujufmodilicentiasà tionabili legiumé pgæ[criptæconfuctu-

Superioribus Regularibus non effe pe-. di

nec

H

tendas in illis locis, in quibus adeffet

QU.ERO XIII,' Cujus cft claufuram

d

[

confuetudo, ut iftz ab Epicopistantüàm Monialium promovere,confervare; v

dt.'lt

concedantur ; hocenim cafu ftatuit & fitare ? Item poffuntne Epifcopi pro -

decrevit, talem confuetudinem effe ob-. bitu, aut vifitationis vel ele&tionis caula

fmas

fervandam , & ipforum

W

.

Epifcoporum intrare, ut clauiuram infpician

":., anrité

L

tantummodo licent

1as.

fufficere, ctiam fervetur?

[

LXXVII. &, 1.

Concil, Trid, $9f

privativé quoad ipfos Regulares , &c,

x

T

Standum ergo eft his declarationibus, 2$.deRegul. cap, $. decernit , Bonifa-

De quibusait nofler Donatus Tom, 4.). ciiOctavi Conftitutionem (qua incipit:

"

d

cgo nullatcnus dubito ; tum quia fue- Periculofo) renovans fancia Synoqu

pani

4

runt fub diverfis Pontificibus multoues univerfis Epifcopis fub obteftatione d

tf

il

üuniformiter repetite : tüm etiam quia . vinijudicii , &imegminatione maledl

us

videntur renovatz per decretum cjuf- Cionisaterne, prazcipit ; ut in omnib

A lQ

"

dem facrz Copgreg. juffu Urbani VIII | monafleriis fibi fubjectis ordinaria ; 1

N

oritató

€ditum 15, Nov, 1623, Et

aliis veró Sedis Apoftolicz, auct

i EM

ciau ü-

li

1

m

331

l

De Lege bumgma.

r

claufaram Ssnäimoniæïium,rj;bi violata

Ratiox.p, Tum quia id nullo jure

D

]

facrit , diligenter reflitur $& ubiiuüvio-

expreffo videtur prohibitum,rum etiam

al

lita eft , confervari maxtimé procurent :

quia, utdiceturinfrá n. 9o. qui in fimi-

inobedientes atque contradictores per

libus poteft difpenfare cum aliis, potöfï

ï'(ïbu [

cenfuras Ecclefiafticas aliasque poenas,

& fecum,ex jufta camen caufa.

quacunque . appellatione poflpofita ,

compeícentes, invocato etiam ad hoc,

Ratio2.p. Juxta Legem, fllud ff ad

L. Aquiliam, cum multis fanlibus , ubi

n

fi opusfuerit , auxilio brachii fecularis,

eft eadem ratio , idem eff juscenfen-

Quod auxilium ut prabeatur , omnes

ea .

Chriflianos Principes hortatur San&a

dumefl, Erjuxtal, zez poffunt , ff. de

i

Synodus , & fub excommunicationis

Legibus, valet argumentum à fimili.

P

.....

Subfumo

*

Sed quoad hoc eadem aut

u

cena , ipfo fa&o incurrenda , omnibus

faltem fimilis ratio dictat,quód Epifcopi

mX

Magiltratibus fcularibus injungit,Hzc

& Monialium Przlati non debeant fine

1

ibi.

j

Et

Subjungit in fine ejufdem Cap.

legitima cauía ac neceffitate. ingredi

claufuram ; ut .mimirum Monialium

d

quia monafteria Sanctimonialium extra

quieti confulatur, Ergo.

Auclit

monia utbis vel oppidi conftituta, ma-

lorum hominum przda, & aliisfacino-

qnïz [j

Confir. ex Bulla extrav.GregoriiXIIT,

ribus (ine ulla fzpe cuflodia fant expo-

[IPCIICï'

incip. Dubis qua emergunt, edita158Te

ycals

fita , cutent Epifcopi & alii Superiores,

TA

VI':

die 23. Dccemb. in qua, facta hac Epi-

Qu

fi itavidebitur expedire,utSanctimonia-

les ex iis ad nova ,velantiqua monafte-

fcopis & Przlatis prohibitione,fubditur;

[

(

ria intra urbes , vel oppida frequentia

Quod f contra fecerint, eadem antloritate

uv

iv

reducantur, invocatoctiam auxilio, fi

"dpoflolic flarmimns atque deceruimus

ifó

opus fuerit , brachii (cularis. — Impe-

qui Pontificialis dignitatzs fuerint, eos prao

dientes veró vel non obedientes per cen-

pria vice,qua contra fecerint. zngre[fm

Íuras Ecclefiafticas parere compell

v

Ita Concil.

N

-antg

Ecclefa interditlos : pro fecunda, à mune-

p

re pontificali €$ à dyvinis fufpenfos, ac de

W.2. Epifcopi & alii Monialium fu-

(

]

ll

periores Prelati poffunt quidem in ca(u

inceps sp[ofaclo , ab[rue alia declaratione

neceffirio , v. g. vifitationis vcl fimilis

t

"

AL

excommnicatos exiffere, Regulares veró

rei gratia cum fe ipfis(uti cum aliis) dif-

nv

omni efficio ac mimlerio privatos excom-

peníare ad ingreflum claufurz fibifub-

I

je& : attamen intutiori & probabilio-

municationi [militer [abjacere, — Non ob-

l

ti fententia prolibitu, fine jufia & legi-

flantibus quibufcunque GSc.

tima cauía ac urgente neceffitate 1d non

g. 3, De fa&bjtlxta probabiliorem

poffunt.. Ita aperté colligitur ex antead-

u

((

du&tis verbis Tridentini: Ingvedi nemini

fententiam — procurare

obíervantiam

"

Ant

claufurz Monialium , ctiam exen,pta-

Ueeatcuju cumque condationisf. werit.

Ttz

tum

LY

"

352

TRACT. VE Exam. f.

»

2

w

yum non fpe&atad folos Epifcopos, eti-

poffunt rantüm v

,

riüs.

-

idere vel vifitare c;:tc-y

am ut Sedis Apoftolice Delegatos, fed

]i

fumul, conjundim , &cumulativé ad

Ratio ; Qu

I

uia ConciI. Trid. expfeää

LE

ipfos & ad prop

í

prohibet ingredi nifi in cafu urgente &

fUf

rios Monialigm exem-

ptorum Prezlatos,

neceffario,qui in prafenti non eft,

j

Ita patet claré ex Conflitutione Dii

3. $. Nec poflunt Epifcopi intrare ad

ütt

V. incip, Cera pafloralzs, edita. 1566.

confecrandas vel benedicendas Sorores.

Ttor

Kal, Junii, ubi Ordinariis lecorum

Necad faciendam ele&ionem vel Con-

mandat , s; ze monaflerits Monialium

1

firmationem Abbatiffz , nec ad facien-

Tror

Jibi ordinarto jure [ubjetlis , [ua : ia bis

dam exhortationem , vel ad indicen-

L

veró qua ad. Nomanam mediate vel im-

dam, aut faciendam vifitationem Soro-

M

h

rum.

snediate [petkant. Ecclofsm , Sedis 4dpo-

N

[lolica autloritate , unà NB. cum Supe-

Ratrio t

uia hzc omnia poffunt fic-

v

vioribus eoruudem clau[uramy ut premtt-

riad crates,

Ergo non cft cafus nece(-

li

Utur, quamprimum poterizt ,. fervari

[

[j

tus,

farius & urgens à Tridentino requiäf

P'/ocnrem.

Hinc etfi Epifcopus pote-

y!

flatem vifitandi claufüram exemptam

B& 6, Tutius & probabilius ad men-

W

Monialium non habeat dependenter à

tem Tridentini efl, quód nec ordinariis

D]

Prazlatis Regularibus , eam tamen licité

Pralatis Monialium ingreffus claufurz

D

)

exercere non potett fine illis ; uifi moni-

N

fit licitus pracifé ad faciendam cledtio-

W

W

ti , ut , quz ad claufuram pertinent,

nem , exhortationem aut vifitationem

]

procurent , recufent , vel tardent pre-

Sorerum,velad eam indicendam,

(OIU'

curare : quia in hoccafu poffet Epifco-

Ratio eft quz anté, — Dixi, pracife.

ii

us ZMontales. Regularibus [ubjetlas 22

Si enim concurreret fimul alia caufa, ut

4

zis qua claufAtram coucernunt tties vift-

ad claufuram interiorem perluftran-

T

baYe» Qquoties vere cognoverit expedz're *

dam , ad vifitandasinfiumas, ad viden-.

"

ut Sacra Congregatio Concilii cenfuit

dum an zdificia , dermitoria , officinz,

I

f

17. Juliüi 1597. feu auoties ci quando

&c. fint religiofó ac convenienter apta-

*

ii ,[Xam

opus fueritut dicitur in Bulla

*

Jafert-

ta: vel f quid tale fit , quod ad crates

L

Ísl

tabili: nonautem fi nulla appareat ne-

commodéfieri non

PQFC&) licituscft in-

f R

)

ceffitas, vel fuadeat utilitas ; hoc enim

greffus.

Pm[

J

effet (ine caufa inquietare Moniales , &

QUAZERO XIV. Quomodo rcfolvis

M H

"Ll

abuti fuá potcflite.

hos cafus ?

Al 1[]

ll

B 4« Epifcopi, pretextu videndian

LXXVIII. L. Epifcopus vel Pralatus .

l0

claufura fit violsta ,. non poffunt licité

poteftne dare Matri licentiam ingle-

M

intrare monafterium Monialium fibi

*mfl(

diendi claufuram, ut invifat fuam f

»

"4d

non fubjectarum, nififit publicum quód

liam graviter decumbentem ; vel ut i*

.A

Ífit violata, & femel iterumque mo-

terfit cjus Prafelïioni aut Inveüf'tïPPï "

l qu;

bj

Büerit ozdinatiosearum Przlatos,Unde

U

; TR

; ;,PO!?IIL

m

&

De Legebumana.

323

ftn

2. Poteftne dCHciEntc medico mulier

rationis carentes,

Secusefl de amenti-

medica intrare monafterium virorum,

bus adultis.

nie

ut cutet. Religiofum periculofé infir-

Ratio 1, p. Quia infantes 'non' poffunt

u - mum,exirenon valentem ?

od

Moniales inquietare nec cis effe occafig

j

Monialis itinerans vel fugitiva

peccati, Hincilla fuprà adducta verba

poteftne recipi ad. claufuram alterius

Tridentini , czjafeungme «ratis, intel-

monafterii fut Ordinis 2

f

liguntur deillis, qui habent ufum ra-

fKf

4. Poffuntne recipi infantes aut a-

tionRis,

M

mentes ?

Katio 2,p, Licétamentesadulti re-

pR 241, negat—ivä, juxta quandam ex-

vera fintincapaces obligaïi()nis Legis, ac

V

n

i preffam Declarationem Cardinalium.

peccaü , prohibentur tamen admitti

Katio ; Quia non eft cafus neceffarius,

intra fepta monaflerii Monialium ideo,

uyk — prafentia enim Matris non curabit in-

quia poffunt illis effe occafio peccati &

d& firmam, & filia loco folatii ob amoris

tumultüs, interillas excitando turbas,

« teneritudinem magis affligetur.

