pusintra mentem ly Virginitasaccipiat

T

tarem& fi&ionem , leftEcclefizinju-

pro eodem quod fignificat caftitas &

j

7-

"

riofum , & gravis irreverentia , adcó-

continentia, Necíubfiftitratio Do&o-

p "

que peccatum mortale, v, g. confecrare

rum hoc medium íuggetentium , qu&

lo

Epifcopum , qui talis effe non poteft,

efthac, quód communi fermone etiam

dau h

confecrationi falis & aqua fupponere

ille , quz occulté fciuntur corruptz,

r höf:'f

id, quod (al & aquanon efl, effet enim

*

Vocentur Virgines fine mendacio in al-

m d

facrilegium

*

Sed confecratio Virgi-

legato fenfu.

l z

num cenfetur inter Sacramentalia Ec-

Ratio 3.cft

quas data cft- pro R. 1, biy

o

€lefix. Ergo confecrationi fupponere

applicanda,

1 pv ïi

Ratio h,

200

TR A&?. F. Exam.2.

Ton

Ratio 1. eft Cajetani fic arguentis :

tutem;bene tamen qquoajd ftstum, prout

Mgee

Remedium hoc vanum eft, quia fi offi-

in prafenti fumirur , ad quod fufficit

M F

cium confecrationis Virginum perfpi-

effe Virginem quoad carnis integrita-

ciatur , apparebit , quàd auc oportet

tem, quamqua rctinent, communi ufü

vf

D

Virginem confecrare per illud, aut illud

ab omnibus vocantur Virgines.

t

omittere , ficut peroflicium, quocon-

Eadem refolutio patetex Pontificali

41

fecratur Epifcopus , oportet Epiícopum

Romano dicente , Pontificem debereit-

bio:

confecrare, & fimilia. — Nec puto (ait

quirere de vt €$ confc.

fengia , C carni

p

Cajet.) Do&orem aliquem , qui offi-

integvitate.

cium hujusmodi viderit , hoc confu-

Xolàinck

teoi

Qzid fj membrum virile

Ti

luiffe,

egrediatur clauflra pudoris fine refolu-

Ratío 3. Per hanc nominis mutatio-

[

tione feminis ?

Mil t

nem famz talis mulieris non. videtur

Dico cum Cotrado , non amitti Yir-

vttls

íatis confultum , cüm alique faltem

fretnc

ginitatem corporalem in fa&oeffe,.

perfonz , idjomaLatinum intelligentes

Ratío,' Quia dele&atio venerea com

tn

"foleantintereffe & id advertere , & fal-

pletur in fola refolutione feminis , &

Adome

4

tem idadverteret Epifcopus confecrans,

cui hzc nominis mutatio fuggeritur.

peream completé.referatur figilium vi-

djrc&ä [

1 atf

R. 3.

Si nullo remedio ( quod certé

rili ingredie nte.

lm

non facilé occurrit ) famz talis puelle

fuccurri poffit , patienter ferat , fitque

Species Lusuria.

Y W

"uris

cententa velo viduali, Confeffarius ante

QUAEROIV, Quortfunc&quz?

hr

inveftitionem aut. profeffionem ab ea

Juis;

confultus, debetillam inflruere, quód ** XXIX. . cum S. Tho, 2. 2.q, 154.

qu i

a,1. . Sexpotiffimüm funtfpeciesluxu-

à Confecratione humiliter ab&ingrc te-

fncatuft,

riz, fcil.Fornicatio fimplex. Adulte

n

Yus,

Sed quid fi Epifcopus id folüm fciret

rium, Inceftus. Scuprum. Raptus. Vi-

St(m

"

ex coníeffione ?

tiümcontranaturam, Quafuoordint

Dico. Deberet eam corfecrare. Ratio.

explicantur.

"

ïd&äï(g

oitus foluti

füsj

Ne frangatfigillum, Sed mulier morta- .. orsicarío fmplex cft c

cum foluta jam deflorata, ita ut uterque

pit

liter peccaret , ut probat Razze adducta

Val

tOR T.

fit íolutus, id eft, liberab omnivinct-

P «

id fi folüm fuiffet voluntarié pol-

lo, non folüm conjugü , fed & conis-

s

guinitatis , affinitats, Ordinis, Rdi-

Quj

luta,fignaculo non referato ?

Dico, poffet ceníecrari poft peractam

gionis, & voti, ac cuju(canque imptó-

Toltg

'Und

peenitentiam,

menti, poffitque inter eos eífe matrimo-

nium, Licét in largo (enfu interdum

Wi

Ratio, Licétilla mulier Virginitatem

amiferit quoad Deum , & ut virtus eft,

pro quovis illicito coitu accipiatur. Pt

u

MOdeU

: uj

feu licét non maneat Virgo quoad vir-

autemeft fermo de ea proprie fumpte

Ferar

d

De 'L-'i

j

22

"

2or

ts Capitalibus.

U

zi

Fornicatio fimplex eft intrinfece mala

, ftd oportet quod (it maris ad ceter-

Iy

minatamfeeminam , cum qua perma-

& peccarum mortale, mala, inquam,

qult

neac , &on per modicum tempusfed diu,

ii

non præci(& quia prohibita lege politi-

veletiam per totam vitam,

và,(ed prohibita,quia mala,

E inde eft,

EOII!LMZ

a.

Declarat hoc & probat Angelicz pu-

quód naturaliter eft maribus in fpecie

zitatis /Emulator S,Thomas 2. 2. q.1 j4.

humaná follicitudo de certitudine pro-

^

h

a, 2. hoc difcurfu : Abíque omni du-

lis , quia eis imminet cducatio prolis :

Vsiad

[

hzc autemcertitudo tolieretur , fi effet

bio tenendum eft, quàd fornicatio fim-

lii d

vagus concubitus,

Hac aucem deter-

plex fit peccatum mortale, non obítan-

te quàd Deut. 23. fuperillud, Non erit

minatio certze fceminaz matrimonium

d

V

j

meretrix, &c. dicit Gloff. -Ad meretri-

vocatur, & ideo dicitur effe dejure na-

TU

n

turali,

t paucis omiflis fubdit S. D,

ces prohibet accedere , quarum eft ve-

nalis turpitudo, Non enim debet dici

Unde cüm fornicatio fit concubitus va-

01 at

venialis, fed venalis, quod eft proprié

gus , utpote prater matrimonium exi-

meretricum.

flens , eftcontrabonum prolis educan-

N

Ad hujusautem eviden-

«

tiam confiderandum eft , quód mortale

dz , & ideo peaggtum mortale,

Nec

U Wi

t

tfLomne peccatum , quod committitur

obftat , fialiquis fornicando aliquam

dire&té contra vitam hominis ; fornica-

itti

")

cognofcens fufficienter provideat proli

tie autem fimplex importat inordina-

de edücatione : quiaid quod caditfub

tionem , quz vergit in nocumentum

les

o

is deterrninatione , judicatur fecun-

I

vitz cjus,qui eft ex tali concubitu nafci-

düm id quod communiteraccidit,& non

turás, "Videmus enim in omnibus a-

fecundüm id quod in aliquo cafu poteft

nimalibus , in quibus ad cducadonem

accidere.

Hzcibi.

t

furi

prolis requiritur cura maris & foeminz,

Oppono. Nullum peccatum cadit (ab

ho )

quód in eis non c&qvagus concubitus,

pracepto divino : Sed'Ofee 1. pracipi-

lutt

fed maris ad certàm feeminam, unam vel

turà Domino: Vade, fume tibi uxo -

t

n

plures , ficut patecin omnibus avibus.

rem fornicationum, & fac tibi filios for-

um

nicationum.

Secus autem eft 1 animalibus,in quibus

Ergo,

Qz

fola foemina füfficicad educationem fce-

"A4d bec K, quód.Deus dominium cor-

tüs,in quibus eft vagus concubitus ; ut

potis mulieris tranftulerit in Ofeam, fic

d

g

patetin canibus & hujufmodi aliis ani-

ut illa quz anté erat fornicaria , per

mg AF

malibus. Manifeftum eft autem quód

confenfum Prophetz,& mandatum Dei,

"

M

p

ad educationem hominisnon folüm re-

fuerit facta ejus legitima uxor. Vocatur

7il) Iu

quiritur cura matris, à qua nutritur fed

autem fornicaria , quia antea fuerat ta-

multó magis cura patris , àquo eft in-

hs, &filit ex cali matrimonio progeni—

$j OW

(

"

flruendus, & defendendus, & in bonis

ti vocantur filii fornicationis propter

fü

'[60"*

"

tam interioribus quàm exterioribus pro-

matris opprobrium, Nec eft infolitum

llell ,

movendus,

Et ideo contra naturam

ii

.

inS, Scriptura , quód res retineat no-

j

homunis eft, quód utatur vago concubi-

men ab eo quod fuit; ficut. Eva poft

(

c

ermas

!

Nésan

Zo2x

j TRACT, Y. Exam.2,,

formatiogem faiatm vocatur ab Adamo;,

Íolüm quoad homines & in foro fori,

a

s

1

lm

hoc nunc os cx offibus meis, quia exoffe

nen quoad. Dcum) non approbatur, fed

facta cft , & ante formationem erar os.

folàm toleratur & diffimulatur adca-

JIRUWS ,

1im, n

Item. ferpens à Moyfe ex virga produ-

vendamajora mala , nim,adulteria, &

l con

&us , appellatur adhuc virga Exod, 7.

peccata contra naturam ,. ne calidiores

cttali

Devoravit Firga aaroti Virgas eorumm..

Nationes labanturinilla, - Quódautem

filibus

W

Hoftia poft confecrationem adhuc ap-

inter duo mal ( quorum utrumque ne-

n

pellatur panis, quia fuit talis, ita pariter

quitvitari) diffimulanter poffit tolerari

€ftdeilla muliere.

qu

id quod eft minus, nemonegat. Vide

ACCODY

Effae: fornicatio graviffimum: pecca-

tum 2

:

de Lupanaribus in hoc Exam, n, 43

Qym ,

Qua eff pena fornicationis fimplicis,

Dzcocutn S, T ho. Iococit:.'a-. 3. Licét

Vr

cuinum. ftuprum uon annedtitur 2

fornicatio fit gravior illis peccatis, qux:

gt

Dico. "Dlam contra Clericos quàm

dit j

funt contra externa hominis bona , cft

Laicos. eft. arbitraria feu. ad aibitrium

u

tamen minus homicidio & illispeccatis, Judicis,juxta loci confuetudinem, For-

» TU

qua dirg&ä commi

ïmtus'contna. De-

Dicator licér nom teneatur ad matrim,

un;,

cum . coui

As li

plice . debet tamenalere prf.-

Declarat hoc S, D. GravitasalicujJus. lem,

mrrggradu

Va

peccati poteffattendi dupliciter, . Uno

Sed quid fineget f& effe patrem?

modo fecundüm. fe ;

»

alio medo. fecun-

JDico..

Si confeffus vel convi&tus f

DT cXPyi

1tn df

düm . accidens. Secundüm fe quidem /

de copula, coi

pío przfumitur effe ptr

Ea

attenditur gravitas. peccati ex: ratione

(licét fe effe n

eget ) nifi alium mon-

fuz fpeciei,, quz confideraturíecundünx. flret.

cundogn

Pa

bonum; cui peccatum opponitur : for- « Q»id/frplures cum eadem foemina ha-

AORU

Bicatio autem.eff contra bonum homi- bucrintcommercium E2

, m

nis nafcituri. Ecr ideo fecundüm. fpe--

Dico,. '"Tunc eftrecurrendumad cir-

ciem eft peccatum graviuspeceatis quac. cumflantias , nim. cui magis correfpon-

Roj

8

b i

funt contra bona exteriora , ficut eft: deat: vel tempus. partüs:

.5) Velæ Phy 10«

n*m; !

furtum & alia hujufmodi, minus autem: gnomia

, &c. imó interdum ín favo-

Tu

peccatis.qua fünt dire&é- contta Deum, rem: prolis. ( ne. defe&u: alimentorum.

E

& peccato quod eff contravitam homi- intereat), creditur

juramento. mulic-

rtra;

nis jam nati,ficut.eflhomicidium, He ris.

ibi..

nemjn

L XXXE. addelieriups eft violatio alit

ïdlip,

XXX. Q imquibufdam locis. ita:

ni thori , ut quando vir congreditur

Th)tp

impuné graffacur fimplex fornicatio , fi:

cum uxore alterius;, vel'econmtra. .Pec-t

fit cantumepeccatum 2

fürclo,

catur: proinde: per: illud. etiam. contf&

Ill, 13[ Üj

D,ica.- j

Hoc non . facit: eatm effe lici-

. juflitiam, & committitur, five hrerque

Tij

zàny, necab«a tollit rationem: peccati ;

; peccans , five unustantüm fit conjug*

NT

quia. per: illam, impunitater ( qua: eft

tus : quod neceffario in confeffiane e

n

expli-

P EDERIM

»

D

ä&c Vilzs C'agitaïit?m*.-

203

u EQIE

u

x piicahdum; $i enim uterquefit con-

de Virgine cxiflente fub «ura Paren-

T.

luv

jugatus, committritur duplex injuílitia,

tum: & in corp. contra aliquos DD.

N

aim, una contra proprium , alteracon-

. (qui tenent , flnprum nonefle fpeciem

tra complicis conjugem. De Sponfo

Dd

luxurix diflin&tam à fimplici fornica-

carnaliter peccante vide infrà de (pon-

tione)fic arguit;paucis mutatis; Ubi cir-

Qu

falibus,

hu

ca materiam alicujus vitii occurrit ali-

Poena aducterii antehac fuit capitalis,

yl:

qua fpecialis deformitas;ibi debet poni

quz dein in fominis fuit mitigata

déterminata Ípecies illius vitii

51

4

Sed

Ti

ac converfa in intrufionem in monalfte-

luxuriaeft peccatum circa venerea , & in

u

rium , nunc autem ufu ïscorum eft ar-

Virgine , fub cuflodia Patris exiftente,

ml

bitraria , nim. vcl pecuniaria vel fufti-

occurrit fpecialis deformitas fi corrum-

eu)

gationis, carcerís, relegationis, &c, Ju-

patur, Ergo cfl determinata fpecies

hr

ial

dices in puniendis adulteriis negligen-

luxurig, Min. patettum ex parte puel-

tes,graviter peccant,

lz, quz exhoc quód violatur nullà pa-

tud'm;r.:.

-— XXXIL — Zncefiut eft coitus cum per-

€&uone conjugali przcedente, impeditur

tU t

fona fanguine vel affinitate conjun&a,

à competente matrimonio,& poniturin

ATR

intragradus, inquibusnon poteft con-

via meretricandi; tum cx parte Datris,

trahi matrim, .Qui gradus in confeffio-

qui de ejus cuftodi. follicitudinem gerit,

[pitt

ne eft exprimendus , licét enim fpecie

& potefl actione, injuriarum agere con-

dan

non diüinguantut , enormiter tamen

traflupratorem. Ergo,

miurá

aggravant ,

J du

prafertim in primo & fe-

Oppono. nfetreinjuriam magis fpe-

cundo gradu,

€atadinjuftitiam , quàm ad luxuriam:

Peena inceftüs moderno tempore, uf

Sed qui committit ftuprum , alteri facit

d

locorum , etíam eft arbitraria , inter-.

injuriam, nim. PatriPuelle, . Ergo ftu-

dum tamem punitur morte, ut fi fit

prum non eft ípecies luxurix.

m

commiffus cumiis , cum quibus jure di-

"4 boc S. "Tho. a, 6. cit. a, 3, dicit ;

n gis M

vino & naturali nequit iniri matrimo-

Nihil prohibet , unum peccatum ex ad-

g, n

nium, v.g, cum filia, matre, fratre, fo-

jun&icne alterius deformius fieri,fit au-

rore,&c,

«

tem deformius peccatum luxuriz ex

-T

ha XX Sroorum ef illicita; uticft

peccato injuflitie , quia videtur concu-

u

extra matrim. v7797575 , ideft, anteaà

nemine carnaliter co

pifcentia effe inordinatior, quzà dele-

gnitarum , deflo-

&abili non abftinet , utinjuriam vitet ;

vatte, Íeu,

el"lvv'-æl*;*:

eft coitus illicitus , quo pri--

habet autem duplicem injuriam anne-

yc

mó tollirur flos virginitatis , feu viola-

tur clauftrum íive f;

xam. lnam quidem ex parte Virgi-

jlWCCCIïz l

gnaculum virginale.

nis,quam etfi non vi corrumpat , tamen

In, largo. fentu. ftu

j P

prüm accipitur pro

cam feducit , & fic tenetur ei fatisfacere;

quovis illicito coitt

1.; Hicde eo agitur

ZIJE ! h*:/

ut.patet Exod. 22;

Aliam veró inju-

t

inp

rima feu propria fignificatione. - Cui

riam facit Patri puellz ; unde & ei fe-

T wü'(lf

$. Thomas loco cit, a,6. addit , ihtelligi

cundüm:'legem 'tenetur .àd poinam.

Cc2a

. Deut,

b

TR ACT. F. Exam. 2.

204

l

1

us

Deut.

d-

45

Hzc S, D. Unde Major eft

gravat juxta adductam rarj'onehi S. Do.

&oris.

ntlefo

vera de injuria pracifé fumpta, íecus

fi tl bidini mixta, udiinprafenti: uti

Teneturze vit etiam de fe ,iþfo expli-

iferam

XX

fatisindicat $. D. verbis adductis.

$i-

care , feillo a&u fuam

nitatem violaffe 2

pklx'opriäm Virgi-

mile eft in adulterio , per quod etiamfit

quim

Dico, nonteneri.

Ratío, Quiapre-

ij

injuria conjugi innocenti , &tamen eft

vera fpecics luxuriz,

di&a mala-non in viris fed in folis fa.

turqu«

;

1651

sid fi puella ejufque Pater facilé

minis reperiuntur.

Teneuturue etiam hanc circum(tau-

tiptt

conféntiant, & defir omnis vis, fraus, &

dolus, càm fcienti& volenti non fiat

tiam exprimere puellz qua folo a&uin-

inlg

terioriconfentiunt in fornicationem?

lyo,

injuria?

-dffirmo cum tatiore & probabiliore

[774;

Dico.

Ubi S, Tho. non diftinguit,

fententia , fi adhuc veré fuerint Virgi-

Ti

meque ego diftinguere volo : Sed S.

nes.

(inr, t

'Eho. non diftinguit,an visadfit vel non

Sitamen illius ja&turam femelfe-

cerint, vel fint metetrices, adid non

Yl

adíit, fed fundatfe in hoc quód ftuprum

odfb

ampliüs tenentur.

habeat fpecialem concupiícentiz inor-

nj T

dinationem, — Ergo fiveadfit, five non

Ratioi.p. Quiain probabiliorif&n-

tentia Thomiftarum actus extcrous nule

Vi :

adfit vis aut fraus , eft fpecies luxuriz,

lam malitiam effentialiter addit interno,

fl w

exprimenda in confeffione. — Prater-

dni

quam quód infpicienda funt ea quz fe

Etgo frexternuseftexprimendus, ecam

incernus.

Maximé càm tales puellt

hi h

habentper fe , non quz per accidens,

N

hoc facili negotio & abíque pudorepol-

per feautem Patri fitinjuria; — Derefti-

fintinfinuare , imó cum magna gloris,

Yif

tutione ex caufa ftupri vide Tract, 8, E-

titulo nim.fervandz V irginitatis.

Quia o

xam.$5. n, 95.

Ratio2, p.. Qu

ia per hoc gonfc(ïïo'

'tp

Ergone peenitens in confeffione te-

redderetur odiofa,

À

TMig)

netur cxprimere, fe illo actu primó per-

" TTeneturaze Confeffarius etiam dehoe

d

didiffe vel abfluliffe lorem Virginita-

um

tis?

interrogare , loquendo de a&u fivein-

terno five externo ?

p

XXXIV. 4ffirmo cum tutiore & pro-

"dffirmo. . Sed interroget cauté & val-

TZP i

babiliore fententia & prafata S, Thomz

demodefté, ne videatur nimis curiofus,

Afoty

doctrina.

Unde puella cum primo a-

& curiofis interrogationibus confeffio-

d

Pt'dlme

étu,quo Virginitatis florem perdidit , &

nem reddar odioíam, R4rio, Quia

vir quo eum puellzabttulit , tenetur

Tij ]

juxta dicta eft nova fpecies peccati.

bhanc citcumflantiam exprimere.

Pana ftupri eff vel excommunicatio

l, p

Rato, | Quia juxta S. 'Fho. Huþr'um

velfufligatio , vel intrufio in Monafte«

It ]

rium 5 in Clerico carcer , fufpenfio j

r

eft diflin&a. fpecies luxuriz 5 & dato,

quód fpecie non diflinguatur à fornica-

depofitio , vel dcgradü;tio,pro»quälit&tc

Vr &W

tionc fimplici , notabiliter tamen ag-

perfone, Stuprum vwiolentum longé-

d

EE

ioj

De vitiz Capimhbzx.

!

feverius puniendum eft, cuicunque bo-

communicati, & perpetuó infames : &

nefiz fceminz, etiam viduz, violentia

fi Clericifuerint, de proprio gradu de-

inferatur,

cidant , tencaturque Raptor raptam

j lF.ü

il

l

XXXV.Raptus, prout de eo híic lo-

convenienter dotare , pro arbitrio Judi-

il

quimur, noneftraptusrerum, quz eft

C1$,

injufla ablatio rci alienz per vim , dici-

Not. varias circumftantias Cir&a.pcc-

din -

turque rapina , & inde dicuntur rapto-

catum carnis occurrere poffe, neceflarià

res,nim. divitiarum, fed fermo hic eft de

explicandas in Confeffione, ur ratione

C

raptu perfonarum , qui licét aliquando

voti, cemplicis; cognationis, infidelitae

tis, follicitationis in Confeffionali, &c.,

ss

in largo fcnfü promifcué accipiatur pro

ET

ftupro , attamen in fua propria fignifi-

quas vide fuprà Tract. 3, Exam. 2, n,

il

catione eft , cüm puella violenter con-

25.

tra ejus vel parentum voluntatem abdu-

XXXVI. * sztiz;m contPa maturam

E&m'*

1j

citur , uccorrupta habeaturin uxorem,

juxta S, Tho.loc, cit,a, 1. efta&tus ve-

8 d

velinconcubinam, Eftetiam raptus,[i

abdu&táabutatur, earenitente, Unde

nereus repugnans non Ííolüm rationi

re&a , quod eft commune omni vitia

cum $. Tho. loco cit, a. 7, fic poteft

od

luxurie , ímó cuicunque peccato , fed

definiri ; Raptus cíl violentia facta

gt

etiam ipfi ordini naturali adüs vene-

addi

mulieri vel parentibus propter coitum

rci, quiconvenit humanzfpeciel, qui

affequendum , etiam marrimonialem,

x

eft, ut fitintes mafculum & faeminam

Unde juxta S. Tho. cit. eft raptus, fi

3 ul

ejufdempeciei, nim.humanz, in vafe

violentiafiat mulieri, licét non patri :

& fitu debito,quodin hoc vitio ( ex quo

u

velfifiat patri, licecnon mulieri, puta,

j magü?:

nulla fequi poteft generatio ) non fer-

uia confentit : five inferatur Virgini,

rgimn*d

vatur,

Cüm autem id pluribus modis

five puellz corrupta,aut viduz ; vel ma-

Lt

ritate ? quz omniain confeffione funt

contingere poffit , vitium hoc eft fpe-

cies luxuris fubalterna, continens fub:

explicanda, Item fi San&timoniali ,

jj &l

fe plures fpecies imfimas. De quibus

tuncautem fimul eftfacrilegium. — Ali-

ii

poítea n. 58,

quando idem actus eft fimul fluprum &

raptus , ut fi quis violentiam inferat

XXXVIL Sacriegium à nonnullis

) tltïïæä

Virgiai,eam abdu&am deflorando,

recenfetur inter fpecies luxuriz , atta-

o^

i

De hocRaptu , in quantum eft im-

men proprié fpecies ejus noneft , cüm

n

"

pedimentum dirimens matrim, fiet fer-

ctiam reperiri poffit in alio genere pece,

IU

mo in Tract. de matrim, Exam.

cati,v, g. furti, homicidii, &c. In prae-

j r

n, 97.

6. Q.14.

(

fenti per facrilegium intelligitur , illea-

j

W

Pena hujus raptüs de Jure Canoni-

Gusluxurix , quo violatur corpus per-

J

)l

€6,& juxta Conc. Trid.eft , quod Rap-

fonz Deo eoníecrate per votum vel

U

ul

tor & omrnes ei confilium , auxilium,

profcffionem Religionis, five fit vir, five

mülier; quam circumflantiam üiterque

j

vd favo;gm'px &bentes fint ipfo jure ex-

da

€91n-

$a

x

206

TÀACT. V, Exam, 2.

complex de 1e 'ïp'fo & de complice in

nam feu genus , quoter

- Confeffione exprimere debet.

go &qugs habet

Ajin

fub fe fpeciesinfimas 2

i

Áupt

Declarat hocS..D, loco cít, a. 10, ad

XXXVIII. g, cum $, Tho

. cit. a, -u,)

fnnguir

2, dicens : Saerzegize poteft. concur-

Sunt quatuor, nim,.mollities, fodomia,

vere ctm diverfis luxuria [heciebus, . .Si

d (pg

beftialitas , & vitium contra naturam,

[

enim 4liquis abutatur. Pev[ond fibi con-

Qu quarta fpecies retinet naturam fui

Beturt

juntla. fecundzzm / [piritualem ceraatio-

geheris.. Explicantur fuo ordine :

ditiot

ziem ex Baptifmo & Confirmatione , ut

"Mollities íeu pollutio , five immun-.

4

patét in Patrinis ; cozsitH/t facrilegium

ditia, eft, quendo absqueomni concu-

tume

dd modum inceftus, Si abutatur Firgine

bitu caufá dele&ationis veneresz procu.

luens

Deo [acrata , im quantum efW fpon[a

ratureflufio feminis, Eftfemper (dum

gt

ttf

Cbrifi , cum quo fecit fpirituale matri-

voluntaria eft ) & in omni cafu pecca-

i

monium , ut aita. I, ad 3. eff facrilegi-

tum mortale , etfi procuraretur gratià

Átia

um per. modum adulteris fpiritualis.: — n

fanitatis , quia fruftratur finis à natura

lia

"quantum vero efl (ab. (piritualis Patris

infemineintentus, fcil. alterius indivi-

dded

r

eura con[Htuta , erit quoddam fpiritua-

dui generatio

»

eflque cOntra natu-

flosno;

le fluprum. . Et, fiviolentiainferatur,

ram ; quam.ob caufam ex genere fuo

tüseia

erit [piritnalisvaptus , qui etiam. [ecun-

eftgravius , quàmrem haberecumfo-

[ Umuir

dém legescivilesgeavigspunitur , quam

rore, matre, aut moniali,

Et licethoc

Miv

alius raptus.

Unde Jufl

LIPIATHS: Im-.

peccatum taim abominandum (it,tames,

[

perator dn. Cod. l, 9. tit, 139 dicit i $i

pró dolor , multi,, ei omnino affueti,

Vimni

qnis , non dicam rapere , fed- atteutare

tam parvi illud faciunt, quám fpuere ia

: Ti

tantummodo — aatrimonii conjungendi

terratn,

|

piüi

caufa (acratiffimas Firgines aufus fue-

Dixi dum e wlxmtkrü, puta, five

l,

HzcS. D.

vit , capitali pena feriatur.

dire&é, five indire&é , & in caufa , licet

tf

De Jure Canonico autem ille qui rapit

eveniat in fomno. Vide Tra&,4. Exatm.

uPüni[ h«

vel violat Monialem , fi fit Laicusfeu

2, R. 62, ubi didum eft, quz fintcaufz

Szcularis., " cxcommunicatur ; fi:fit

g

mollitiei , quas homo- vitare tenetur.

D

, W»i

Clericus , deponitur & in monafterium

Caterutn Regula generalis eft ; Sicaufa .

b

detruditur, ipía veró Monialisin carce-

pollutionis fit mortalis, v. g. taGtus,ve

i

rem vel ar&iüs in Monaflerium inclu-

delectatie de.ea, &c.

Vel venialis, v.g.

thalnd'

ditur ad agendam poenitentiam. — Plura

verbum otiofum inconfideraté di&um,

&t

1Ia

de Sacrilegio vide Tra&t, 10. Exam, 4.

vel fine omni culpa , v.g.cura Medici,

Ny

.Q, 10. n, 64.

&c, pollutio fecuta etiam eft talis.

tie d.

5$ quts fub a&uali pollutioneimagi-

Qütg p

Spectet vitii contra naminmg

naretur fibi quandam períonam , tene-

dil

4 C2j

returne in confeffione eam circum an-

Jl(

CLUAERO V. Dixift a-ntca—, vitium

üuam expriq;qrc z

"l!ta "

contra naturam effe fpeciem iubaltc;g

2

l* Gdt[a[e l

Affm

LE

De vitiz Capitaliä;;:,

205

"m

«fjirmo, Exprimere ergo dcbet , an

Probabilgs cb- tutims ;;'on licet. Ratios

fit nupta, monialis, virgo, vidua, con.

Pollütio quz ex andientia Confeffio-

.

fanguinea, &c. &aro. Quiiobjcctum

num fequiturjideO excufatur, 'quia ejus

st

dat fpeciem actui,

r

cauía excufatur & caret culpà : Sed ex

Qnid f duo fe mutuó polluerent , te-

d

hoc capite in caíu pofito non excufatur,

Bneturne uterque exprimerc tales con-

quia eft(imul directé volita. Ergo.

dit:

ditiones fi iis affecti fint,

]

uid judicar-de illis ! qui etiam vi-

Ws

Affrmo.Katioefl eadem, | Et hoc v

*

Ont(t

gilantes fine carnis commotione & im-

rumeft, «ctuaui dato quód alezuui-pol-

riutdá-evei vacione-patientu fazuin-d

Nf

luens nullam fentiret. dele&atio

membro fecrete 2

X

DCIQ »

a

juxta dicta paulo tüprà.

B. cum Angelico Doctor

g Opufc,

i aly

vid fantis de. diftillatione ex

| fe.in

64, de fluxu libidinis fic difcurrente :

fomnis eveniente ?2

n

Quibu(ídam contingit confeientie du-

ia

Dic. Sihomoante fomnum ei nul-

bictas & perturbatio magna , undeipfis

RT

lam dederit caufam culpabilem , & evi-

vigilantibus , abfque ullà commetione

£O

gilansnon det complacentiam , fed po-

carnis & cogitationeimmundá, huimor

tiàis eliciat difplicentianz,deteftationem,

ag

quidam per membrum fecretuni egre-

bt

&c.omnicaretculpa: | Secüs, ficaufam

ditur fine delectatione , & quafi infen-

, Bii

dederit vel imea complacuerit,

fibiliter , ita ut multi de hoc non per-

luml

Ratio, « Quia fub hac diftin&ione cïï

pendant, nifi cum pannos fenferint ma-

miiá

vel non eft voluntaria,

defactos, .Cujus cauíam aliqui igno-

--

Licetne gaudere de pollutione incul-

rantes tutbantur & errant, putantes,

pabiliinfomnohabitá ?

fe pollutos effe; & ideo fciendum eft,

Dico.. Probabiliüs non licet.

Ratio

ji, p

quàd illius humoris effufio non eft pol-

Y n (

patet; tum quia delectatio de pollutione

lutio , quia ; ut dicunt Medici,,. fine li-

Ts

'

exponit hominem magno periculo con-

bidinofa dele&atione & carnisconrmo-

quæüi'

fentiendi , tum etiam ex €05 quiaideo

tione nullus. potef£pollui.vigilando.. Ad!

pollutio in fomno habita excufatur ,

ipfius. tamen: lrumoris. effufionem: vide--

i.

Jisdi

quia non fuit voluntaria » fed perfecu-

tur maturalis conditio: caufam exhibere:

tam complacentiam fit voluntaria , ficut

jv g' I;

prinariam , fed'deiride id'aliud! . quod:

etiam de acceffu

Jacob ad Liam di&um.

d

ad: naturam difponit;, caüfa vitiofa & e—-

eft Tra&. 4 Ex

àm.2, n, 73..

vitabilis perficit& confummat. Qui-

( ]"1

Nota tamen non e

T

ffc peccatum gau-

buídam: hoc: evenire'agnovi ob.folam.

dere. de bono ex tali.

pollutione fubfe-

m

cuto fecumdiüim fe fü

praientanvr & allocutionem. alicujus.

mpto., utcabftrahit:

perfonz,in cujus: confpe&tu quis. labuit;

vl

ab illa caufa;v. £..de fanitate;,

complacentiam: fenfualem: &: vanam,,

)eilon'fmf

Eflae peccatum gaudere de p*olïiïtibne:

feu: ad. quani: inordinato:amore affici--

Cïm aIi"u

fecuta ex audientia Conteffionum ,. veli

tut', aut per ta&um.impudimm,levem,,

ficfxderarc ut fequatur ex illa?

"

autimaginandoaliques actusimpudicos:

QItl--

^

298

TRACT. F, Exam, z.

fortiter & morofé : in his enim cafi-

habitá & impotentia vitandi , quàmde

i

z

bus , & aliis fimilibus multi inveniuntur

Ruxu illius libidinis dolor eft fimpliciter

.

habere calefactiones & cemmotiones

habendus

D

quia tamen dubitare deta-

Mmi

carnis libidinofas, didumque humorem

libus , quz fpe&ant ad conícientig ptt-

Si od

Niscon

emitcere , velint nolint ; fed eas caufas

ritatem , quandoque valde proficuum

eft, poteris hoc confiteri, ob quietudi-

guini

& fimiles, qux funt evitabiles , debet

fclho

quilibetfugere & evitare pro poffe, ma-

nem mentis & pacem; quamvis expediie

non credam,

HzxcS.D,

ximé qui fentit de hoc fe paflionatum,

tiig

fÍzuad hoe naturaliver i& clinavutn] j five

1Nota, quoad hactenus dicta & dicen-

t

da,effe nonnullas (ententias à Sede Apo-

ticnr

.ex vitio mentis , five ex debilitate natu-

ftolica damnatas, ^ Nam inter propoli-

rz : & qui hujufmodi caufas non evi-

ad J

taverit pro pofle vel juxta poffe , relin-

tiones ab. Alexandro VII, damnaras ef

D

At

quendo amicitiam & familiaritatem

hacn, 24. Mollities, fodomia, & befli-

litas, funt peccata ejufdem Ípeeiei infe

p

perfonarum , ad quas inordinaté affici-

tur , fugiendo etiam allocutiones & a-

mz , ideoque fufficit dicerein Confd-

prid,

lr

fpe&um perfonarum, licet non credant,

fione,fe procuraffe pollutionem. - Etn,

25,

ui habuit copulam cum [olutafa-

nv

ipfum.per dicam effüfionem peccare

mortaliter, nifi forté aliter concupifce-

tisfacit Confeffionis pracepro dicens:

Ys

Commifi. cum. foluta grave peccatum

hii

ret ; aur impudicé tangeret perfonam,

quz eft caufa iftius effe&tus : tamencre-

contra caftitatem ; non explicando c

Vi&'lum((

do, eum graviter peccare , & magno

pulam. E inter propofitioncs ab In-

vt

nocentio XL damnatas eft hec n. 49

In

eccati mortalis periculo : & ideo con-

filium do tibi., quód abfque dilatione

Tam clarum videtur , fornicationem

lii

(ecundüm fe nullam involvere maliti-

morofá

ipfe fibi violentiam faciat in hac

Cl

Á

am, & folum effe malam , qua interdr

parte , fugiendo perfonas hujufmedi,

nino rationi dil-

fur

atque cum eis omnem opportunitatem

é(ta , utconttarium om

IT

fonum videatur,

Et n. 49.

- Mollitits

loci & temporisevitet, Hicitaque prz-

Aittn

jure naturz prohibita n

onc

, Undt

Vi

dictus fluxus , qui àquibuídam vocatur

libidojfi pot&H evirariipfiusoccafio , &,

fi Deus eam nen interdixi

(fec, fzpe effet

n

fi tudiofé non evitetur , eft omnino

bona,& aliquando obligatoria fub mot-

A

eonfitendus cum fuis occafionibus. &

tali, ^ Etn. $0. Copula cum conjugate

O

negligentiá habità circa ipfas, — Si veró

confentiente marito,non eft adulcerium

Ui

dot

conüngit excaufa , qua vitari non po-

adeóque fufficit in confeffione dicere, *

"

tefl,. ficutquando audiuntur verba im-

effe fornicatum.

mr, l

fodu-

pudica ex cafu ,. velloquitur cum ipía,

ts

.XXXIX. — Sodomia fcu vitium

dlgmd

miticum, maximéabominandum,

no-

vcl fedet juxta eam , de cujus prafentiá

x

Mi 4

habet complacentiam vanam,& ab ea fe-

men habens

a

Sodoma civitate , QU*

um

j

*

5

jones

parari non valet

?

in his & fimilibus

propter illud cum tota ila Re

m

matà:

ml

€redofufficere ; quód tam dg oecaüqgc

igne calitüs delapío , eft concre

*

juxtö

R.

DBe vitiss Caþii;z/iäw.

05

Yi

!

UXLe — Befialitas juha S, Tho. cita-

fa'xta S. Tho, eftcoitus inter mafzulum

(

& maículum , vel feeminam & feemi-

tum , cfl cencubirus fcu coitus cum re,

li

nam

*

: itaut non fervetur debitus fexus,

Ícil. animata , a/terius [peciei , nim.cum,

OU

Si Sodomitz effent affedti anté nomíina-

beftia feu bruto.

Et hoc eft nefandiffi-

jl

xis conditionibus, conjugii, voti,cenfan-

mumac morraliffimum fcelus , in cujus

j

!

guinitatis , affinitatis ,. &c, id ín con-

confeifione fpecies animalis, am nimi-

D

m

an fue-

rum fueritvacca , canis , &c, non eft

fcíkone explicandum eft ,

neceflarió exprimenda : licét enim phy-

Y

rit agens velpatiens , quia agens com-

$d

mittit fimul pollutionem , non veró pa-

ficé differantfpecie , moraliter tamen,

(

$X

tiens quà tals. Sitamen & huncineo

quoad prafens , funt- eju(dem fpeciei,

WU

Sub hoc peccato ( ut ex definitione $,

a&u polluicontingeret , id pariter ex-

[| du

primere deberet. Si quis fimile quid

Tho, patet) continetur infandus coitus

[omi)

attentaverit cum feemina , pariter ex-

magorum ac fagarum cum damone in-

cubo vel fuccubo , qui przter peccatum

[dcmlþ«f

pumere debet, quia eftalia , faltem im-

d

perfecta , fpecies fodomiz : licét enim

contra naturam , eft adhuc fpeciale pec-

od

fervetur debitus fexus, non tamen debi-

catum contra Keligionem , nim. pecca-

m

tum vas, fodomia enim femper fit extra

tum focictatis & commercii cum dia-

vas naturale,

Aliicoitum viri cum

bolo infenfiflimo Dei & humani generis

PzzcePw

fcemina extra vas naturale reducunt ad

hofte.

Quod fine omni dubio in con-

gtavevïi

h CX? Id

vitium contra naturam, De quo poftea

feffione cft exprimendum , uti & , an

ex S, Thoma..

dzmon f& fliterit in forma viri vel fo-

ylti

Poena hujashorrendi crimsinis dejure

minz, confanguinez , conjugatz, mO-

y du

( W

civili & in foro fculari eratgladius, Ex

nialis , &c, tunc namque prater diabo-

licam beftialitatem, per affe&tum ad ta-

myülïii

Conftitutionibus peenalibus Caroli V.

eft ignis feu comburium,

De Jure

lem vel talem peifonam additur fpe-

um

um

Canonico autem Laici Sodomitz ex-

cialis malitia , v. g, inceftüs , adulterii,

communicantur, Ecclefiaftici beneficiis

&e,

n

privantur, & dcponuntur, | Hodie ex

Poena de Jute civili huic fceleri debi-

j 000*

i

/

Conflitutione Pii V, de anno 1568.

ta,eflvivum comburium, Et Levit, 20,

i

ls

«

Kcclefiaftii hoe dirüm nefas exercentes

deejus poenaficlegituri — Qu cuzz j«-

oini privilegio Clericali , Beneficio,

u

mentovel pecore coserit , smorte mortiatur,

p

Dignitate, & Officio Ecclefiaflico, cjul-

pecus quoque occiditur 5 mulier qua [uc-

nol

d

(

dem Conflitutionis authoritate privan-

enbnerit cutlib

,

et jumento , /fmhl suterfi-

)h

tur, ficut per Judicem Ecclefiaflicum

ciatur cum eo.

degradati mox tradantur poteflati (zcu-

XLL. um ceutra uaturam ef ,

"

"A

lv

lari , qua de iis idem capiat judicium,

quando quis coit cum fexu fcemineo &

| omlül

quod in Laicos huic vitiointricatos, le-

ejufdem fpecici , fed utloquitur S, "T ho.

Oma [

gitimis reperitur fanctionibus conflitu-

2. 1I. Cit, oz fervatur naturalis modus

"

Ium,

y

vl

£oncumbendi ant quantüm ad inffrumen-

um

N

216

TRACT. F; Exam.2.

tuuoson debium , autalos monfiruofos

fpecics peccatorum, v, g. adulterii, in-

1 deon

Q befliales: conctmbendi . smodos,

Ubi

ceftüs, facrilegii , &c, neceffarió expli-

vics de.

candein Confeffione.
