gnus, ne bonum commune periclite-

d

tur.

explicandas,

Quatum prima eft.

Ars motoria , qua ad acquitendam

j,i Rl

Si neceffitasimmineat, ait $, Thom. ,

licitam eft cum debita reverentia divi-

Ícientiam vel fibi infundendam , utitur

e

num judicium implorare. Unde $. Aug.

mediis, nec à natura, nec à Deo ad id

y

dicit : Si inter Dei mini(ttos fit difce-

inftitaris, nimitum infpeQione quarun-

li

n

ptatio , quicorum perfecutionis tempo-

dam figuratum , prolatione incognito-

jl

dl

at

re maneant, nefuga fiat ovium, & qui

rum verborum , cum adjundione cer-

u

tarum precum , & jejuniorum certis die-

j

.eotum fugiant, ne morteomuium defe-

Ubi eft

"

ratur Ecclefía ; i hzcc difceptatio aliter

bus & ritibus explendorum.

I^

non potuerit tetmninari, qui maneant , &

pa&um ex - vel implicitum cum Demo-

T

ne , adeóque ars hzc cft mortaliter fu-

DCOJ44

ui fugiant , fortelegendifünt. Idem

fubdit de re adjudicanda uni ex duobus

perftitiofa juxta S. 'Thom., q. 96. a. t.

v

altercantibus , (i dari non poffit utrique.

Media, qua natura inftituit pro fcientia-

pl

rum acquifitione , funt, Labor, induftria;

yte

Eádem tatione fzpe dividuntur portio-

if

nes hareditariz , terminantur. contro-

difciplina, adinventio, &c,

ver(iz & lites judiciales,

Ratio S, D. eft ; Cüm per attem no-

yu

In eodem atticulo ad. 3. S, D. docet ,

toriam acquifitio fcientiz non intenda-

x

quód judicium ferri candentis vel aqua

tur per modam homini connaturalem ;

g

fetventis , quod olim adhibebstur ad

feu per dicta media naturalia , fequitur ,

j

P

quód ifte effe&us expe&tetur velà Deo,

f(

xprobandam innocentiam , ordinatut

UW

, quidem ad alicujus occuld inqui(itio-

velà demone : nonà Deo, licétenimis

i

ícientias infundere poffit , uti infudit

nem pet aliquid quod ab homine fit , &

n

Salomoni , & promiflum eft Difcipulis

d

in hoc convenit cum fortibfxs : in quan:

Luc.

15,

liiii 3

806

TRAC'I'ATUS X. Examen 6.

Luc. 2I. hoc tamen donüm non datur

"

folàm adhibeantur ut nga; pettinent-

[

quibuscunque aut cum certis obfervatio-

que ad pacta cum dzmonibus inita, &

nibus , fed ad atbitrium Spiritüs S. divi-

IT

ficeft fupertkitiofum , & hoceft quando

dentis fingulis prout vult: non etiam à

adjunguntut vel Characteres aliqui , vel

lTT

tl

damone, tum quia folius Dei e& fcien-

aliqua nomina, vel aliz quzcunque va-

tiasinfundere; tumetiam, quíainfufio

PTiT

riz ob/ervationes aut lipatutz , de qui-

Ícientiatum fit per. illuminationem in-

bus conftat, q

| EUïii,(

non habent,

uod naturaliter e&icaciam

?

&

ii

tellectüs, qua ad demoncs non pertinet,

ut docet $

s Thom.rl. P- q- 109. a, 3,

Exemplum eft in illa faperftirione,

Jlttg

Ergo.

quá gladius, infli&o per eum vulnere

jutui

Oppono: Expetientiá compertum eft,

adhuc fanguinolentus , medicamine,ní -

f

quód dzmon in momento fcientias in-

mirum palvere, utvocant , fympathico

, 'Elu!miz

fuderit.

inungitur, ut lefüs fubitó curetur, Qui

E Y

y;. Hoccontigiffe, vel quia demon ex-

effc&us, fi fequatur, non poteft imputa-

d

trinfece ttadidit fundamentàá fcientiz ,

inig

ti Dco, quia ad hoc nullum datur fun-

quze focietas eft peccatum mortale ; vel

dam.éntum, Ergoprovenità malo (pi-

i

quia celerrime fuggeflit, quz pro ratione

ritulzíum íanante, quia illud medica-

ï'»li![g()

negotii erant opportuna: co feré modo,

&t Í

mentutn non pcteít agerein diftans,ptz-

quo Anabaptifte fumpto deteftabili belo

fertim extra activitatis fuz (pharam,aut.

T

A.

fuz Conz , afferunt Scripturas, legunt,

interjecto patiete, &c.

& difputant , càmtamen ante fuam hz-

CXVIIL, Obfervatioeventuum , ni«

Q

Per eorum

refin nihil tale fciverint,

mirum fortunz , vel infortunii, de qua

t

enim ora loquitur diabolus , ficut folet

A

EM

S. Thom.a. 3.q. cit.in Sed Contta citat

*

loqui per obfeffos , imo interdum per

S. Àug. dicentem

D

Ad pa&ta cum dz-

- Em

beítias, ^ Cujusfignum eft , quód fiqui

monibus inita pertinent millia inanium

L

illorum fiant Catholici , fpiritu malo

obfervationum ; puta , fi membrum ali-

f

recedente , maneant ignari , ut etant

quod falierit , fi jun&im ambulantibus

Vi

antea.

amicis , lapis, autcanis, aut puer in-

lllfhä,m

CXVII, Oþþr&utia Sanitatum; quà

tervenit : limen calcare, càm ante do-

lt

aliquid inane & inutile adhibetur ad

mcn li

mum fuam a'liquis tranfit : tediread le-

obtinendam fanitatem. Ethzc eft mor-

&um, fiquis, cümfe calceat , fternuta-

*ubil

ale , nifi forte fimplices excufentur à

vetit ; rediredomum , fi procedens of-

5 Chryb

mortalipropterignorantiam, — Explicat

fendetit : (i veftis à foricibus rodituf ,

1 l[lf;'.gn

hoc S, D. q. 96.a. 2. inc. & ad r.

In

plüs timere fuperftitiones mali futuri ;

lt

his quz ad aliquos cffe&us particulares

quám

prafens damnum dolere, Hac

hnj

h,

inducendos fiunt , confiderandum eft ,

ille.

"g

W

utrüm naturaliter videantur poffe tales

Explicathoc ult&iüs S. Do&. incetp.

"Dttie

cffectus caufate, fic enim non etit illi-

dicens : Homines hujusmodi obferva-

N

D

citum : fi non poffint , fequitur quod

au-

K

tioncs attendunt nop ut quasdam c

2$5

T

p

De Supujäitiane;

807

fas, fed ut figna quedam futurorum

ri iDeo , qui nen eft te&tis falfitatis.

I

Deinde cavendum eft fecundó , ne cum

lal&

eveatuum. vel bonorum vel malorum.

Non obfervantur autem ficut íigna à

vcrþis (actis co

ntineantur aliqua vanaz

u;ndo

Dco ttadita ,. cüm non (int introducta

puta , aliqui chat

actetes infcripti pratee

i

Aut fi fpes habeaturin

u

ex authoritate divina , fed magis ex vani-

fignum ctucis.

u

tate humana , cooperante, demonum

modo fcribendi aut ligandi , autin qua-

l

ii

malitià, qui nítuntur animos hominum

cunquehujusmodi vanitate,que addivi-

hojustmodi vanitatibus implicare.

Et

nam reverentiam non pertineat ; quia

ideo manifeftum eft , omneshujustmodi

hoc judicaretur fupeifttiofum : aliàs

L

autem eft licitum.

Unde in Decretis

qiet

ob(etvationes. faper(titiofas effc & illici-

ta, Et videntut clfe quedamteliquie

dicitur 26. q.$. cap. . Non licet Chri-

MU i

ftianis, &c. Nec in colle&ionibus her«

ylit

idololatrie (ecundüm quam obferva-

bantur augutia ; & quidam dies faufti

barum quz medicinales funt , aliquas

AU

obfetvationes , aut incantationes liceat

yelinfaufti,quod quodammodo pertinet

mpdü*

attendere , nifi tantüm cum Symbolo

jl

addivinationem que fit. per aftca, fe-

cundüm quz diveríficantur dies, — Vi-

divino aut Dotninica oratione, ut tan«

tüm Creator & Deus omnium adoretue

j

detur ergo quód hujusmodi obíervatio-

nes Gnt. fine ra.ione & arte; undefunt

& honoretut.

HazcS. D hom.

"

magis vanzg & fuperftitiofz, — Hzc S.

In R. adr. dicit $. Thom. Proferre

m

'Thomas.

*

divina-verba aut invocare divinunmno-

CXIX. Iecantationes vel (gura collo

men,fi refpectus habeatur folüm ad Dei

hi W'

T

"1

hppenþ&. De his $. D. q. cit, a. 4. in c.

teyerentiam , à qua expe&tatur effe&tus ,

J

ait : In omnibus incantationibus vel

licitum erit. Si veró habeatur refpectus

ynd

fcriptutis fufpenfis duo cavenda viden.

ad aliquid aliud vant obfervatum , illici-

ii

tuf.

Primó quidem , quid fit , quod

turm erit.

ii

profertur vel fcribitur: quia íi eft ali-

In R, ad 3.ait , quód eadem fit tatio

il

quid ad invocationes dzmonum petti-

de portatione Reliquiarum, quia, fi por-

juii

nens , manifefte eft fupeiftitiofum & il-

tentur ex fiducia Dei & San&orum quo-

w .ü'

licitum.

T

L

Similiter etiam. videtur eífe

tum fant reliquiz , non etit illicitum.

yan

i

cavendum , fi contineat ignota nomina,

Si autem circa hoc attenderetur aliquid

[l

4

í

ji

ne fub illis aliquid illicizum lateat. Un-

aliud vanum , puta , quód vasellet trian-

ld

de Chryíoft, dicit (uper Ma:th. quód

gulare, aut aliquid aliud hujusmodi ,

d

Pharifrorum magnificantium fimbtias

quod non pettineretad reverentiamDei

ü[odw

fuas exempló , nunc multi aliqua nomi-

& San&orum , elfet. fapcrftitiofum &

na hebraica angelorum confingunt , &

illicitam

Hacibi,

ftitio hzc ,

Hl

fcribunt, & alligant,quz nonintelligen-

Huc fpectat grandis fuper

tibus metuenda videntur. E(t etiam ca-

em inimi-

fiquis Sacerdos haberet vivent

,

m defun-

j

vendum, ne aliquid falíitatis contineat :

cum , & cantaret proeo Mif

j

tro, €o

X

f

quia fic ejus effectus nó poffttexfpecta-

&orum , pefito in Ecclefia fere

)

;amüm

1]

$08

TRACTATUS X. Examen G.

tanüm fine, ut citihs ille motiatur,

T

quasdam beftias equitare , plurima fpatía -

Quod eflet peccatum mortale , & talis

pertranfite , ali

ugf;ciïa,

Sacerdoseffet deponendus, & cumom-

formari ?

quas creaturas àfe uans-

Yi

tttod

nibus qui eum ad id incitárunt, petpe-

Ad quod Dico , quód illis interdum

lm

tuo exilio relegandus.

à demone irrogentur talia phantafmata

CXX. JMagia huc reduci poteft ,

feu imaginationes, quibus decipiuntur ,

lg

il

quam aliqui à vana obfervantia diftin-

putantes,fe ludis intereffe,cüm non fint;

vl in

guuht, eftquears immitandi corpora ,

interdum veró ctiam realiter feu corpo-

aliaque mira perpetrandi ope damonis,

taliter transportari, quod non excedit

X d

Hac atsfi

gt

v.g. verbo referare januas.

virtutem angelicam , quia corpora obe-

tendatad nocendum aiteti , vocatut ma-

diunt Angelis quoad motum localem,

Ua

totrba

leficium. — Et hoc eft duplex : Unum

Sicenim bonus Avgelus Prophetam Ha-

dicitur veneficium , quo nimitum homi-

bacuc , correptum per capillos, tranftu-

ni aut ejus animalibusinfertut corpora-

lit. Ec idem pcffünt Angeli maliin qui-

2& r

]e nocumentum,

Alterum appellatur

bus naturalia manfetunt integra.

Et

amatorium feu philtrum,quod , d&mone

habet quilibet Angelus deserminatam,

phanlafiam hominis commovente exci-

fibi notam fpharam , intra quam corpus

tat amorem carnalem vel odium.

etiari celerrimé poteft movere , etiam

CXXL OQmwari bic potef? 1. Anliceat

fine fatigatione hominis transportati,

maleficium maleficio tollere.

Dequo

fic ut is quafi quiefcatin hac transpottá-

vide Tract. 7. Exam.7. n. 14f. ad f.

tione, Dum autem Sagz interdum funt-

Caívm. 2. Quid dicendum de illis mi-

fatigate & debilitatz ; id provenitvelex

litibus& fimilis farinz viris,qui ut fe in-

nimia operatione phantafïæ » vel quia

vulnerabiles faciant feu periculis exi-

fubinde etiamà demone fuftigantur;aut

[

mant , vel atma certo ritu incantant,vel

etiam ex nimio faltu inloco conventüs,

NU

amuleta, camifias , interulas , variis lite-

Vel tandem fi corporaliter transporien-

i

:

t

ris, lituris & nominibusetiam fan&iffi-

tur,

mis natatas portant,

CXXIII.

i

Quidjudicas de tentationgr

Ad quod patetex di&is,effe mortalem

Dei,

fba]m?w

tmlqhe I

fuperftitionem , & resillas non effe cau-

Refp. 1. ex $. D. .97.a. 1, & 2, '

SP/r/:um j

Tentatio Dei cft peccatum contra vit-

fasphyficas talis effe&üs , fed figna qui-

'LMDA

4l

bus f& damon ingerit ex tacito pa&o ;

tutem Religionis , quo quis contta re-

!

Ts

qui etiam i&tum gladii vel Íclopetiaver-

verentiam Deo debitam- absque jufta

lt

LT

tere poteft , vel totaliter, ne fcopum

caufa nititur explorare perfectiones feu

ll lm

p

tangant ; vel ejus impetum feu vim

attributa Dei , v.g. an fit omnipotens ,

l,

frangendo, ne noceant.

fapiens,juftus,mifericors&c.,velapgredi

rfp.

DN

: CXXII. 3. Quid fentiendum de fa-

aliquod 'opus absque mediis 3 divina -

gis, dicentibus vel credentibus fecum

Providentia ad illud

Q,qu

d

á

»ïcHi.ciendu.m' ordi— ;

i

€opiofa fociarum phalange no&te fuper

nátis,

X

^

"i

:

[

( [

LP

*

De Supe;fitiane.

906

.X 2. Tentatio Dei etduplex: Una

Chrititotam Quadragefimam tranfigere

mfyf&j

ha

expteífa , ut fiquiscum formali intentio-

finecibo. Hoc enim interpretative eft

ne faciat actionem, divinum attributum

petere miracula fine neceffitate,

Ils

expetiendi , v,g. fiad imitationem noftri

Refp. 3. Tentatio Dei tegulariter lo-

S. Raymundi de Pennafort ftrato fuper

quendo eft mortale peccatum, Quia eft

T

»

flumen pallio ptzfumat illud trajicere ,

manifeftus Dei contemptus,

jiut

fperans Deumad id opemlaturum, Al-

Dixi, regularzter ; Quia patvitas ma-

nl

tera eft interpretativa , ut fiquis fincex-

tetiz & indeliberatio inierdum À motta-

preffa tali intentione aliquid faceret;

li excufat.

Similiter nullum peccatum

T a

fupate paturá ordinatum ad fumendum

eft, fiquis talia arduaattentet ex fpeciali

rporacu*a

expetimentum de Deo ; v. g. cx indi-

infpiratione Dei , uti fecerunt plures

d

Ícreto zelo attentat quis ad imitationem

Sandi;tunc enim non €ft tentatio Dei.

4

d

iel

gawæææwææ&wæwæwææw»aææææzæ.æza

p N

f

i

EXAMENTVIL

n

W.

De Simonia. —Quefl, Yoo. per G. art.

d

"d

UJE RO I. Quid, quotuplex,

Explicatur definitio.

Dicitut t,

u

& quantum peccatum eft Si-

Voluntas , id eft, actusfeu vitium vo«

a ïd 9

fhonia ? quz ejus materia?

luntatis; nam juttitia &tomnesejuspat-

&jganl*i;'f

uodnam pretium in ea?

tesíeu fpecies , adcóque & vitia oppofita

fU

CXXIV. y. 1. Simonia nomen ha-

fant in voluntate utin fubje&o. Eadem

"mPON

betáSimonemago , qui A&t.8, Apofto-

particula iodicat , Simoniam poffe con-

lis obtulit pecuniam ad emendam fpiri-

fitere in folo a&u interno voluntatis,

« uU. !

tualem potefiatem , ut fcilicet , quibus-

Unde ftuftrà à. Canoniftis additur ly

cunque manus imponetet , reciperent

epere con[ummato. — Dicitut a, fludiofa ,.

TU

Spiritum S., fed Pettus ( ut explicat S.

ad defignandam ele&ionem, feudelibe-

Thom. a. r, inc; ) in ipfa fui radice

tationem vel formalem vel virtualem,

nos

j

Simonis pravitatem condemnans, dixit :

& ad excludendam Simoniam materia-

l

dl

Pecunia tna tecum fit in perditionem ,

AU.

l

quoniam donum Dei e.

lem quz procedit ex inculpibili igno-

4

i

xiffimáfli pecunia

rantia, Hanc particulam ,/fudiofa, ali-

fideri.

/

;

[ W*w '

. Refp, 2,Simonia dcünitur ÀS. Thom.

qui impugnant , dicendo, ex ea fequi,

Simoniam eíle peccatum in Spiritum S,

'Wuïtlhg;ï

ibidem, quód fit findiofa voluntas emen- "

fed mal&, Quianon omnis , qui peccat

j

)n"

di vel vendendi aliquid Jpirituale vel

ex electione , peccat peccato in Spiritum

fprrituali amnexum ptotempotali,

$,

d

H

816

TRACTATUS X. Examtn v.

S. (ed folàm qui peccatum cligit per. i. & 3. Simonia varié dividitur , nimi-

contemptum corum.per quz homines

rum in mentalem ,. conventionalem,

át

u

folent rettahi à peccando.

Dequo vide

realem , confidentialem , prohibitam ju-

pal,

Tract. . Exam, $. n. 109. — Dicitur 3.

re nature , prohibitam jure pofito Eccle-

t

emendi vel vendendi im lata fignificatio-

fiaftico.

i

ne, fic ut comprehendatur omnis con-

AMentalis e duplex : Una puté talis;

tra&dus utrinque obligatorius feu one-

confiftens in nudo propofito íeu volun-

um

zofüs feu non gratuitus , v.g. locatio ;

tate pro temporali emendi vel vendendi

tv

»ermutatio & fimiles, intet quos con-

fpitituale, v. g. Canonicatum, fed.fine

N

iractus quia emptio & venditio primum

a&u extetno , feu executione : alteranon

uodammodo habent locum , ideo fo-

iÉ

puré mentalis , in qua , lic&t ex natura

:

lüm illius fit mentio.

Dicitur 4. 4A-

actionis vel circumftantiarum voluntos

i

quid [pirituale , per quod intelligitur

fpitituale emendi aut vendendi non de-

j ih?imqu

claretur, ptoceditur tamen ad opus ex«

aliquid füpernaturale feu pertinens ad

nf

falutem fapernaturalem , à Deo proveni-

ternum , nimirum fpirituale pro tempo-

ens, vel ordinatum ad Deum ut Autho-

tali vel econtra mente. & intentione fi«

Watin

e

rem gratiz. . Hoc fpirituale eft triplex

?

moniacá fecipiendo v.g, pecuniam pro

DT

Primum quod eft fpirituale in fe & ef-

ipfa Miffa , non pro fuüftentatione Mini-

Wt

fentia fua; v. g. Gratia, & Jurisdictio Ec-

firi , nullo dato fig

At

-

no h.gjus intentio«

€lefiaftica,

Secundum eft tale ratione

nis,

"tf

P

efíctüs fpiritualis à fe caufati, ut Sacra«

Conventionalis ef* , quà exprefse vel

snentaNov.Leg, Tertium tatione cau-

tacité initur contra&us fuper re fpiri-

vl

G

Íz , quianimirum producitut à caufa fu-

tuali emendá vel vendendi , íed contta-

pernatutali fpirituali , v. g. fanitas col-

&us nondum eftexecutioni mandatus,

lil d [

t(a i

lata per gratiam miraculorum formali-

Realis completa & fimpliciter talis

Flaal l

ter ut fic confiderata , aliique effe&us

€& , quaexprefse vel tacité, ut vetbo,

gratiz gratisdatz, ut Prophetiz vel Lo-

nutu , velalio figno , pactum ef de re

m

i,

corum aut rerum confectationes , bene-

fpitituali pro temporali, ficut pa&um ab

diciones,&c. — Dicitur g. fpirituali an-

utraque parte fit executioni mandatum,

ld

gexum , idef,

uod in fe non eft fpiri-

velintotum , utfitotum pretium fit fo-

TUtyy

fum p

tuale, fed fpirituali annexum ab eoque

lutum ; vel in partem ejus. $i vetó

dependens , v.g. labor in minifterio

traditio rei fpiritualis quidem fit fadta

Vi

Sacramentorum , jus Patronatüs , Sepul-

po& pa&um , fed temporale non rece-

h]

turz , Calix confecratus , Prebendz, Ca-

d

nonicatus, Beneficia , &c.

"

ptum etiam pro parte , vocïztura'rquibus-

,

datn femi-realis.

Additum cf definitioni ly pro tempo-

Confidentialis À Pio YV, in Bulla, Ks-

' "i

1)50 U H

r4li, idef , pto pecunia, intelligendo

manum Pentifcem. Ecà Pio V. in Bulla.

xdm

At

b

per pecuniam quidquid pecunià eftimari

iptolerabilis , damnatacft, quá Benefi-

"ts

gout. De quo pofea in R. f.

cium Ecclefiaficum , fimplex aut cura-

A

tum,

Qil

Y

W ll

- De 8imonia;

N

$r

! ,nïüä:f

yuhy

cufa, tegulare vel feculare , alicui pro-

niz, quz iniis faltem et imperfedta

» h2.1

curatur, eligendo, prafentando, confir-

bens fimilitudinem cum perfecta.

"

1

Jl

mando, inítituéndo , refignando , cum

R efp. 3. Simonia ex genere fuo ita ei&

certa confidentia, id eft expreflo vel taci-

peccatum mortale , ut nunquam proptet

£o pacto, utis, cui procuratur , poftali-

parvitatem materiz fit veniale.

Y

Ratto:

Tum quia nulla tesin tam

T

quod tempus procutanti vel al*eri refi-

i

net, vel ex eo praítet pcn[i'oncm aut

parvo gradu potett effc fpiritualis , quin

tu&us.

, ü

fit magna Dei injaria , eam velle pretio

Simonia Iure natura vel Ecclefia p

ro-

aítimare, Tumetiam, quía quó minus

at

bibita declaratur.

pretiuns pro re fpitituali datur, tantà

Qu

Prima ( dequa po-

ftea pluta) eftprohibita quia mala, al-

magis videtur vilipendi. ^Nifi fort ob

jb

reitemporalis pro fpirituali datz exili-

Ünti|

tera malà quia prohibita; Ecclefia enim

fuá Lege poteít facere , utid, quod fe-

tatem judicari poffit,tam non effe datam

p

cundüm fe & quoad partem tempotalem

ut pretiumi: (c,d;t;q'nc*"ncc Simonia nec

*s

n

nonerat invendibile , fiat cale ob conne-

peccatum etit.

nj

MNot. I

xionem . cum re fpirituali, & teveren-

. intet 65. Propofitiones ab

"

kiam ejus.

Hec S$imonia committitut

Innoc.XI

. damnatas effe hanc num. $.

1

in permutatione Beneficiorum fa&tà fine

Dare temporale pro fpirituali non e&

ii

Simonia, quando temporale non datur

Superioris authoritate, ubi non datur

fpirituale pto temporali , fed fpirituale

tanquam pretium , fed duntaxat tan-

:9&*&

quam motivum conferendi, vel efficien-

pro fpirituali, quodex fe non eft malum,

T

cüm poffit fieci cum Superioris licentia;

di fpirituale,vel etiam quando tempora«

fed eít malum quia prohibitum ab Ec-

leficfolüm gratuita compenfatio pro fpi-

i

clefia inhibente tales petmutationes &

ritualiaut econtta, . Et hanc niim. 46*

ii d

pada, quia videntur fieti vel eft peri-

Et id quoque locum habet, etiamfi tem-

[ S((Füx

culum ne fiant intuitu commodi tem-

potale fit principale motivum dandi fpi-

m tk W

poralis.

rituale, imó etiam fi (it finis ipfius rei fpi-

t

P'A

Talis patiter Simonia eft, fi beneficio-

ritualis, fic ut illud pluris eftimetur,

(v

N

xum prafentationes aut collationes fiant

quàm res fpiritualis,

YR

cum pacto vel conditione , alioquin

LT

Not. z. Simoniam nunquam com-

u

fort licitá, fed defa&o prohibità ab

mitti, nifi ad(it pa&um.- Unde qui fine

n

Ecclefia. . Item fi vendantutaliqua quz

ullo pa&o vel obligatione po acceptum

u

fevera nihil fpirituale continent , nec

bencficium , aliamve rem fpiritualem,

ii

ptopris ad aliquid fpitituale ordinantur,

illi; à quo accepit, animi gtati « causá

Y. g officia pro adminifrandistempora-

aliquid dat, non peccat , ficut folet ali-

i

yl

ibus in(tituta, & fic cum eis aliquo mo-

quid dari etiam Epiícopis poft confecra-

l[ mw

conjundta, ut, Oeconomia, Vice-

taaltaria vel Ecclcefias ;

Sed dare ante

il

y

ominatus,qua Ecclefia vendi prohibet

collationem beneficii , ut ex quadam

"4 W

gratitudine antidorali collator , fine

I

9b peticulum & pfæfumptioncm Simo:

-

Kkkkk z

pa

H

ii

12

TRACTATUS

X. Examtn 7.

[

pa&o tamen,obligetur ad conferendum,

quisaliqzem laudetapud Principem,vel .

'-mftp

dato, quód excufetur à Simonia forma-

lr

li, faltem in foro externo eft Simonia

inimicum ejus apud eundem vituperet,

4Munns ab obfequio confRit in fervitio .

r

ptefumpta, & grave fcandalum ob ma-

vel temporali mini&erio,quod quisalte-

a

sar

lam con(equentiam, vel fpecies fcanda.

ti exhibet. Triplex hoc munus, cüim fit

j lu

li; à qua abftinendum | monet Apofto-

pretio zfimabile, & poffit dari per mo-

Lgrion'!

lu:.

Nam munetaexczcant etiam fa-

dum mercedis, & ad temporalem utili-

ï!,& h

pientes, & inclinant, ut Beneficium in-

tatem ordinari, poteft facere Simoniam,

j N

digno magis conferatur, quàm digno,

dummodo adíit pa&um vel expreffum

Tif

Idem eft fi quis Epifcopus aliquerm fa-

velimplicitum feu tacítum, imó etiam fi

lil

mulum pateretut vel pro modicoptetio

laus vel obícquium folüm intendatut - fübfie

vel omnino gratis fervire,fpe obtinendi

tanquam merces pro beneficio collato

J tug

beneficii tànquam 'mercedis , quia vel

vel-conferendo,

Ht

effet candalum , aut fpecies Simoniz ;

QU/ERO II. Qui rátione licité ac-

T

vel implicitum pactum ejus, vel etiam

Cipitur pretium pro adminifttatione Sa-

vera Simonia.

Si tamen : famulus. nil

t

cramentorum , pro Miffa, Precibus;

'ttür,

'aliud intenderet quàm fuam idoneita-

Benedidionibus , a&u — Iurisdictionis

EUTT

tem Epiícopo manife&tare & Epifcopus

Ípititualis , Se

pulturis, ingreffu Religio-

eam probare, &deeífét omne ícanda-

nis, &c. 2

"1N Q

Tl

lum, non effet peccatum.

CXXVI, w. r. Quando in Sacrä-

Iyin

CXXV.z. 4. Materia Simoniz ef

mentorum adriniftratione, v. g. Baptif-

Q*)mïa 1

res. fpiritualis vel fpirituali annexa , ut

mi, Paenitentie , Extremz Undtionis,

li,

di&umeft; Sed hzc laté patet, & com-

vcl Miffie, aut pro precibus, five gratis,

h

piediitur Sacramenta, Milffàs , preces; fe-

five ex antiqua confuetudine aut. Supe-

Jng

pulturas, res benedictas , ufutn earum,

tiorum ftatuto aliquid datur, non cft Si-

monia, Eft communis Sententia.

Eüm ! P[m

jurisdi&ionem fpiritualem , ingreffum

EL

Religionis, jus decimandi jus Patrona-

KatioS. D.a. 3. eft : Quia non datut

tüs, Beneficia Ecclefiaftica, transadtio-

L

t

pro re ipíaaut actione fpirituali, fedpro

pj

nes fuper ca & fimilia, de quibus omni-

fufentatione miniftrorum vel paupe- -

ff&lams

bus agetur.

rum preces petfolventium , juxta illu

y. f. Pretiumin Simonia folet voca-

t

1. Cor. 9. Quis militat fuis fHpendits -

A Sgdc

fimunüs,non inquaptum hzc vox fi-

gnificat liberaledonurm, fed onus ac de-

unquam ? quis pafcit

gregem €'5 dcf— (ufk

At t

NT

£regis non mandntat ?

bitum juftitiz comimutativz. Dividitut

t

Notat 1.ibi $. "Thom., quód, neibi

! )mü i

f

ÀS. Thom a. $. inzuzus à mangu ; as-

Simonia committatur , debeatabeffe in-

b

n&sàlingua, munus ab obíequio, Pri-

in

tentio emptionis & venditionis, & quod

mum eft pecunia;five quzvis re; pecuniá

hæc«

z itimabilis.

4Munus & lingua conliftit

ab invitis non exigatur per fubtractio-

nem fpiritualium qua exhibenda funt,

era

Mumt

iníermone; laude, vel vitupgrio, ut fi.

V. g. puerum non bap:izando,'caelaf

nos

u

a

De Simonia.

815

»; 3. Proa&ibus,

uqui €onfectat

ione

w

nönf?þdidndo, &c. quia hoc e(fet fcan-

Mp

dalofum & (peciesSimoniz. — Gratista-

aut benedi&ione perficiuntur , ut confe-

ctatió. Epifcoporum, benedictio Abba-

tiny

men fpiritualibus priüs exhibitis licite

tum, velatio Virginum, non poteft ali«

[

polfunt (tatutz. & confuete. oblationes,

il

& quicunque alii proventus, authoritate

quid accipi vel exigi per modum pretii.

ItS.;D.a. 3. ad 3. ubi addit: Licetta-

j p

Supetiotis iritetveniente exigi à nolenti-

ii

bus, & folvere valentibus,

men eis ( nimirum fpiritualem potefta-

n

.. Notat 2.$. T hom. ibidem ad z.,quód

tem excrcentibus) accipere procuvatio-

nes quando fmbditos vifitant , non quafe

u

illicita cffet ordinatio, fiin aliqua Eccle-

Qd

pretium correttionis , (ed quafi debitum

fia tatueretur , quód non fieret proces-

t

fio in funere alicujus; nili folvetet cer-

Jlipendinm.

. 4. De collatione Ordinum Conc.

TT

tàm pecunig quantitatem, quia pef ta-

T'rid. Scff. 21, de, teforad? cap. 1. fic 'fta-

le fatutum przcluderetur via gratis of-

du

ficium pietatis aliquibus impendendi;

tuit: Quoniam ab Ecclefiaftico Ordine

omnisavaritiz fufpicio abeife debet , ni-

hi

mogisautem licita elfe: ordinatio, f1 fta-

tuetetar, quód omnibus cettam elee»

hil pro collatione quorumcunque Ordi-

mdjüh

j

moíynam dantibus talis honor exhibe-

num, etiam clericalis tonfuürz , nec pto

literis dimifforiis, aut. teftimonialibus,

rttur, quía per hoc non pracludecetur

viaaliis exhibendi. — Et praterea prima

necprofigillo, nec alia quacunque de

aM

ordinatio habet fpeciem exacttonis, fe-

cauía , etiam fponte oblatum, Epifcopi

& alii Ordinum collatores, aut eorum

T

"

cunda autem grátuitz recompenfatio-

Et

i^l

A

nis.

min:ítri quovis pratextu accipiant.

A

fubdit:

] [m in

X. ». Cleticus, qui magis principaliter

[

Notarii veró in iis tantüm locis, in

je d

Chorum frequentat ,. horas Canonicas

recitat, propter temporale ac quotidia-

quibus non viget laudabilis confuetudo

" 100

nihil accipiendi,pro fingulis literis di-

"u

nas difttibationes , committit Simoni-

am (altem mentalem.

Si veró teme

mifforiis aut teftimonialibus decimam

' Qon o

porale fit folüm motivum fecundatium

tantüm uniusaurei partem accipere pof-

TL

fint , dummodo eis nullum falarium f(it

v

E.

rc(picicns congruam fuftentationem ,

principale autem (it honor Dei , non pec-

conftitutum pro officio exercendo , nec

j ]WJ ?

"

Cat, Sed cauté attendendum , ne men-

Epifcopo ex Notatii commodis aliquod

ii

emolumentum ex ejusdem Ordinum

j

tiatür iniquitas fibi. Idem eft de Sa-

m

cerdote qui nollct celebrare vel concio-

collationibus dire&é vel indired pro-

nari , nifi fibi fuppeditaretur vi&us, Ca-

venite poffit: tunc enim gratis operam

"

fuam eos praftate omnino teneri decer-

vendum tamen ne detut fcandalum pet

u

)

hoc,E£ hzc clara mensS. T hom. quodl.

nit,contrarias taxas ac ftatuta, & con-

^

fuetudines etiam immerborabiles quo-

$. a. 1 1.

,g[rw"

rumcunque locorum ; qua potiüs abu-

il

i

Ratio patet ex didis,

fas & €or

ruptelz (imoniace pravitati fa-

j

Kkkkk 3

y6nes

m

TRACTATUS X, Examen 7.

$14

: ot

ventes nuncupati poffunt, penitüs caf-

rum pattem fibi pro bono Ecclefiæ fefer-

lu

fando & interdicendo. Et qui fecus fe-

vat, vel vendit jusad illa.

u

cerint,tam dantesquàm accipientes , ul -

CXXVIL x ;. Simoniacumeft (fal-

"T

tradivinam ultionem, pcenasà jure in-

tem ex jure Ecclefiaftico) exigete ali-

2 r

fli&as ipfo fa&to incurrant. Hac Con-

quid ut pretium pro jure Sepulturz, ut

cil.

(np

quis in certo Eccle(iz vel Coemeterii ]o-

n

co fepeliatur ; Licet ipfefundus ad ufum

Adde , quód fi Notarius afcendendo

|tint;

pro dignitate & gradu Ordinum plus

Sepulurz [facre emi poffit exemplo

] ïr)ipfo h

Abrahz Gen.25.ut notatS. Thom.a, 4.

il

accipiat & exigat , v. g. plus pro teftimo-

nialibusde Diaconatu quàm pro Subdia-

ad 2, Sicut & Íacra vafa & veftimenta

! u

poflunt vendi, modó nullatenus afti-

':

l

,

conatu, eft Simoniacus, quia taxat ac

B.

vendit dignitatem Ordinum quz taxa-

metur ipía confectatio. — Patet ex di-

*

Tifong

&is,

'.

hi

bilis non eft. - Idem eft fi plus exigat

quàm Concil. ftatuit, Et gtaviter pec-

&« 6, Si occafione Sepulture fpontà

t

uid offeratur , poteft accipi.. Si fit

cat Epifcopus ; fi dire&é vel indire&te in

Vib

hDis participet.

confuetudo loci ut aliquid detur pro

jttrti

confervatione Ccemeterii, aut füftenta-

Oppono: Inipfa Romana & Legato-

tione minifttorum Ecclefiz, illa ferve-

;ïejusäcml

fartderenec

rum Papalium Curianon datur difpen-

tur : modo defitturpis exa&tio & fpecies

fatio fine pecunia,imo Papa vendit Of-

ff w

avaritis, Itemproloco fublimiori feu

f

ficia quibus anne&titur Iurisdi&io fpiti-

-eminentiori, prafertim — refervato', ut

tualis. Ergo,

*Aïccypef;

nullus alius in eo poffit fepcliri, potcít

pi!ïä&a f

ZÁd bec . R. non dari ut pretium di-

plusexigi, Et ita eft praxis,

ffu Reliq

Md

fpenfationis, fed ob varias caufas exigi.

CXXVIIL x 7. De ingte

D.

1. Interdum eft posna delicti, v. g. in ic-

gionisS. i hom. a. 3.ad 4. fic difcurrit:

f nem (

regulatitatibus ex homicidio vel alio

Pro ingreffu Monafterii non licet ali-

atl

delicto ortis, aut in affinitate contractá

quid exigere,vcl accipere quafi pretium,

Licet tamep, fi Monaftetium fit tenue,

t

ex copulaillicita. Unde & quó gravius

€0n) i

i

deli&um, eó major pasna pecuniaria

quod non fufficit 2dtot pet(onas nutti-

4X

imponitur, prafertim fi & petens fitdi-

endas, gratis quidem ingreffum Mona-

Ufone li

tiot: quantitasenim, quz refpectu pau-

fterii exhibere, (ed accipere aliquid pro

lqu

, petis eft magna , re(pe&u divitis cenfe-

vi&uperfonz, quz in Monafterio fuetit

N

tur patva. 2. Dari pro füftentatione

recipienda, fi ad hoc non fufficiant. Mo-

Qd

»(

miniftrorutn,vel ctiam. Legatorum ,aut

nafterii opes, . Similiter etiam licitum

AVU(em [

-$pfiusmet Papz, eo feré modoquo Pa-

eft, (i proptet devotionem, quam aliquis

*;m;

f (*um

rochis aliquid datur. Porró Papa non

ad Monaftetium oftendit, largas elce-

vendit officia ratione annexe ITurisdi-

mofynas faciendo, facililsin Monalle-

Mi

&ionis fpiritualis , fed ratione emolu-

Sicut etiam licitum eft

aallmfemm

rio tecipiatur.

anentorum ex ii confequentium , quo-

[5

m!&um

aliquem cconveffo provocare ad d

tio-.

/

De Siminia.

$1$

tionem Monafterii per temporalia bene-

Profeffione : aliter veró fa&a , etiamti

m

ficia , ut ex hoc inclinetur ad monafterii

cum hujas favoris expre(sá renuntiatio-

ne , etiam jutatá , fititrita & nullius ef-

ingteffum : lictt non fitlicitum , ex pacto

w

E -

:

aliquid dare vel recipete pro ingte(fu

fe&tüs. Hac Conc.

Quod intelligitue

de fecutá Profeffione validà , vel , ( fuerit

pl

Monafterii , ut habetur. 1. quaft, 2. cap.

lu

Quàmpio.

HazcS, Do&.

nulla, faltemratificatá.

titi)

. CXXIX. Quid fentis de Novitio e-

Sed quid i tenuntiatio cffct fa&a ante

Wdid

ingre(Tum?

grediente , an teneatut folvere expenfas

T

pto ipfo in vitu , veftitu, medicinis fa-

Dito : Si quis bene confidetet mena

tem Concilii, in hoc fitam ,ut przcavea-

Thg;u

Qas?

wity

- Dico : Concil. Trid, Seff, 25. de Re-

tur, ne ingreffi ob przproperam bono-

At

gulat. cap. 16. fic ftatuit : Neque ante

fum difibutionem à libero regreífa

u !

impediantur , vel faltem poft regreífunm

Profeffionem , excepto vi&u & veftitu,

Novitii vel Novitizillius temp&is , quo

cogantur vivere in paupertate; fi quis,

inquam , hanc intentionem bene pon«

u

in probatione eft, quocunque pratextu

li

à Patentibus ,. vel Propinquis , aut Cura-

detet , etfi varii DD. oppofitum fentiant;

1pv

-

eadem eít ratio de renuntiatione ante in«

ont f

toribus ejus, Monatterio aliquid ex bo-

Ál

greflum. — Imó à fortiori licet arguere

nisejusdem tribuatur, nehac occafione

T2

difcedere nequeat , quöd totam vel ma-

Íic : Quia exiftens adhuc in fzculo mi-

[

M

nüs pravidere poteft Réligionis even-

jorem partem fubftantiz fuz Monafte-

o

u

tium poffideat , nec facil?, fi difcelTerit ,

tum & fupervenientes caufas regref-

e

U

füs.

W&s

id recupetare poffit : quia potiüs praci-

p

pit fancta Synodus füb anathematis poc-

CXXXL Teneturae Novitius in fua

1

na dantibus & tecipientibus, ne hoc ullo

difpofitione feu ultima Voluntate ante

n

modo fiat , & ut abeuntibus ante Pro-

Profeffionem fa&tà , adhibere folemni-

qui

j i

Wt

- feffionem omnia reftituantur que fua

tates JurisCivilis?

Dico: Non tenetut , fed füfficit fi fer-

y lt

etant:quod ut re& fiat, Epi(copusetiam

j

pet cenfuras ecclefiafticas , fiopus fuetit,

vet Jus Canonicum, quia de hujus foro

,

yt t

compellat. Hizcibi.

jam effe cenfetur. — Tenetur veró ante

