mentali;effet horribile & quafi impoffi-

ta, quz fieri nequeunt abíque.

Putavi tamen m

elius elie

j

li

bile declarare, Sentiunt namque in

& peccato.

oratione. przfata & reprafentatione

non multa de hoc calamó exarare ; àc

li

Q

mentali calorem. quendam ignitum à

tamen tacere non valeo, quin ahqualifcl:

Sagittario illo illatum, quem credunt &

referam maxima ; quia non longe 3

Bul

il

dicunt effe ignem charitatis, à Spiritu

temporibus iftis fimilia contigerunt.

lio

Sancto transmiffum , volente conjunge-

Tandem fpiritaales praedicti quando

re fpiricum uniusfpiritui alterius vincu-

quc fe deduci permittunt , ut fe invicem

«t

locharitatis , cüm inde fit ignis libidi-

familiariter tangant fub fpecie charita-

tofe

tis, referantes fibi invicem immeniuft

Afl

nofiamoris, prout fequentia manife-.

ftant,& ramcn deliberant , fe tanquam

cordis amorem,quem imprudenter chó*.

Umne;

Ípirituales unitos poffe fecuriüs ac proli-

ritatem appcellent, - Sed in hac refer-

PA

xiüs fibiloqui: atquein hoc tempus non

tiene amoriscft fuaum periculum:quä

lnco;.gl

peréere d lucrar;.

EE

221

De vitiis Capir&hb:m

exhoc f:;bricantur fagittz , qua& mentes

fciat unulquifque , quàd hz venenofa

eorum vulnerant mortaliter , ac vene-

T.

affectio fub colore fpiritüs acquifita,

loqiià

nant. Et quod fuper omnia videtur

fummé impedit puritatem confellionis,

It u

mihihorrendum , Deo, Angelis, ho-

& cordis munditiam , ut fic hanc fugiat,

enityt

minibus, ac demonibus, fuerunr ali-

tanquam vitiofam rübiginem, quz vix

s a

uz, fpirituales nomine, fpiritu luxu-

poteftaboleri de mente , fialieui fuerit

2

um

rizimbutz , qua in excufationem fuz

applicata, Pra:cipué,

uiatales perfo-

at

nz , quz diufunt hac

à

agitta percuffz,

libidinis prefumpferunt dicere, fe ha-

cotlim

buiffe in illis a&ibus impudicis magna

quafi;nunquam puré & integré confi-

fentimenta de Deo,

f

Quod nihil aliud

tentur : eó quód ipfum. morbum , de-

judico effe , nifi quoddam incitamen-

Ípe&tibilem in perlonafpirituali , veree

imoiis

dunt;

tum, indu&tivum ad fimilia fecuriüsin-

cundantur toties detegere plené & inte-

tionsut

trandum,& pejora perpetrandum,

gré Confeffori , quia verentur exprime-

[65,

i

.....

Dic mihi , qui talibus credis & adhz-

re aliquas circumflantias , tali affe&ioni

- atl

res , f ifli funt veréfpirituales , ut affe-

annexas, quas vel tacent, velexprimunt

imperfecté , utentes verbis operientibus

qu as

ris , quid aliudloqui aut facere debe-

us

rent , nifi quodà Spiritu Sancto proce-

di&tum morbum ; occupationem mentis

vilitit

dere potefl,vel procedit ? abillo autem

quafi continuam circa perfonam dile»

nihil procedit noxium , fcd folum quod

étam in oratione & in cunctis actibus

od ertt

utile & honeftum :

uid enim ad Spi-

fuis : & imaginationes turpes de ipía,

hoc ib

T

ritum $, de tactibus & ofculis ? a

vana complacentia cordis in memoria

qualem honorem inde confequit

»

& alpe&u mentaliip(us , negligentiam

Ut

Deus? & qua utilitas aut que neceí-

in evirando ejus przfentiam, &c.

vemubt

fitas tibi ad falutem velalteri, ut hos

ii

Propterca fzpe mutant Confefforem,

ta&us facias vel patiaris $quz conventio

aut vellent murare fipoffent, fic quia

atiij

fpiritüs ad libidinem carnis ? quz igi-

trifles funt & acediofi frequenter tam

ij qufdïmï

tur tua prefumptio , ut hanc contume-

ratione affectionis flu&uantis in mente ;

"E

liam inferasSpiritui Sancto , fcil. attri-

quàm ratione-confeffionis impetfectz,

j um

buendo ei tüz impudicitie fotorem,

contriftantur, Sedquod pejuseft,cüm

um

M

x

quem vix demones patiuntur 2 quz

ipfi deberent querere medicos fpiritua-

aleo;W

iniqua temeritastua , mulier hypocrita,

les cautos, peritos, ac expertos, qui

Vl j

àfacie Dei proje&a , ut dicas ; deledta-

P d

)

fcirent illam agritudinem, & caufas

iliad

tionem carnis libidinofam effe gratiam

ejus agnofcerent , & congruum reme-

Jaspr

& coníoletionem divinam ? Recede er-

dium adhiberent , non folüm non fa-

ul

go fera peffima de finibus meis , quia

ciunt, fed potiüs, fiferncl ad aliquem

[ (llb (PW

demones ne

talem pervenerint , ipfum ex tunc fue

t

fuftinere.

queunt. tuam praíentiam

anlf

giunt,nec revertuntur ad ipfum, Qua-

mj

( T

Hacitaque, Frattes chaiifiïmi, non

runt ergo Confeffores idjotas & fimpli»

gi

incongrué huic operi funt inferta , ut

ces , qui nec morbum intelligunt , nec

d

Ee 3

u

eaufas

T'RACT, P. Exam.2,

222

caufasejus agnofcunt , nec ideo fciunt

rigidus cum äuïicribus eft habendus,,

)

INcc tamen , quia fan&iores , ideomi-

congruam adhibere medicinam.

[om

"Tantum de hac materia dixiffe fuffi-

nüscavendz , quó enim fan&iioresfue-

T

ciat, ut pet hocanimentur per vim-n pu-

rint, eó magis alliciunt, & fub pratex-

M

tu blandi fermonis immifcet fe vifcus

ram & immaculatam incedere, & fugere

D

impiffimz libidinis.

Crede mihi,

periculofam peftem , familiaritatem

la

mulierum fpiritualium , qux non me-

Epiícopus fum , Epifcopoloquor, nos

d

liüs , quàm fugiendo , viratur ; fatis

mentior : Cedros Libani, id eft, con-

enim poffet quis hac fagittà percuffus fe

-

templationis altiffime homines, & gre-

gum arietes , id eft , magnos Pralatos

je

juniis , vigiliis a difciplints aflligere,

l

& orare, qui (i non fugiat perfonam, &

Ecclefie , fub hac fpecie corruiffe repe«

^

pmnem occafionem defpicianunquam

ri , de quofum caíu non magis pratu-

Á

H

ff

!

|

curabitur ab illo morbo , fed magis

mebam , quàm Hieronymi & Ambro-

lt

augebitur illud vulnus; Propter quod

fii. . Sicutctiam ait Bernardus : Quo-

qi

fequamur confilium B. Hieronymi di-

tidie conver(ariscum muliere , &con-

tinens vis putari ? Efto, quód fs , ma-

m

centis ; Foeminam., quam vides bene

f

converfantem , mente dilige, non cor-

culamtamen fufpicionisportas, Scat-

Vl

l

DA

porali frequentiá: quia initium libidi-

dalum mihi es , tolle tnateriam & cau-

i

nisin vifitatione mulierum eft, & mun-

fam ícandali : quia vz homini illi, per

dus cum mulieribus non meliüs quàm

qucm Ícandalum venit,

Hac Angdli-

W y

t

fugiendo vincitur: quia cüm czteris

æs DoGor.

)

vitiis & morbis quis poffit refiflere,

A

[?

n

huic tamen non poteft nifi per fugam,

Con[uetudo päcmndi.

Etalibi: Si mulier potuitvincere cum,

h

«qui jam erar in Paradifo, non eft mi-

/l'QU/ER O. XII.

;

tis? .

Quid dev;ii*la fe-

"

[

L

rum , fieosimpediat, qui nondum ad

»

Paradifum pervenerunt. Etidem: So-

in

LIL R.r. Confuetudinarius feu qui

luscum fola non fedeas in fecreto abl-

u

Et iterum : Ne

habet confuetudinem in certo gence

que arbitro & tefle.

fub eodem tecto cum muliere manferis,

eccandi, v. g. mentiendi , jurandi,

b

lafphemandi , aut vifà quacunquetor-

necin praterita caflitate confidas , quia

moÍía muliere fe dele&andi, fi fit pec-

nectu Samfone fortior , nec Salomone

catum ex obje&to & genere ftio mortale,

fapientior, Sifortédicas, jam corpus.

tenetur fub mortali conari, ut talem

mortuum efl, dicotibi , quoniam dia-

pràvam confuetudinem retradet & cx-

bolus vivit ; cujus flatus prunas extin-

€tas ardere facit.

Item idem dicir. ;

flirpet,

ÜOmnes Virgines Chrifti & puellas auc

Ratio eft eadem, qua (qprä de Pericu»

zqualiter dilige , aut «qualiter ignora,

loproximo eft data,

*

Zrem D, Aug. dicit : $ermo brevis &

E

[

Devitiis Capitalibus,

24

n

&.2. Talisconfuetudinarius , v. g.

notabiliter aggravantem , fed ut Con-

OKCs

homo affuetus jurare , fiper hoc expo-

feffarius ( qui debet fungi officio Do-

&oris, Judicis, & Medici) bene cogno-

matur proximo periculo pejerandi ( pro-

utfieri communiter poteft ) mortaliter

fcat flatum peenitentis, prafertim fi de

ä

l

€ointerroget.

; peccat , quamdiu ferió non proponit

(

banc confuetudinem extirpare.

Ratto

Ratio patet ex officio Confeffarii,

J

n

"

1

eft quz anté,

Not, inter Propofitiones ab Innoc.

A

XL. damnatas effe has, Inprimis n.$8.

inil !

L

&. 2, Hemo affuetus , v, g. blafphe-

homys

mare , & contra hanc confuetudinem

Non tenemur Confteffario interroganti

mügüüi :*;;

ferió jam conatus , fiindeliberaté & fu-

fateri peccati alicujus confuetudinem,

Je E

Etn. 60, Poenitenti habenti confuetu-

bico motublafphemet ,non peccat mot-

9t

taliter.

dinem peccandi contralegem Dei , na-

at

turz, aut Ecclefiz, etfi emendationis

-Katio.' Quianon blafphemat volun-

fpes nulla appareat , fiec cft neganda,

hu ;»

- sarié,(ive in fc five in fuà caufa,

nec differenda abíolutio ; dummodo

mit,!

W.4. — Sitalisadvertatfe blafphema-

ore proferat fe dolere & proponcre e-

N

re ex Inadvertentia, & tamen à blaf-

mendationem,

Et n. 61.

Poteft ali-

Qs

phemia non defiflat , peccat mort. to-

mzæ[i;.nj

quando abfolvi, qui in proxima occafio-

tiesquoties, Idemeft deomni eo, qui

ne peccandi verfatur , quam poteft & -

lont.

non proponit removere talem malam

) n

i

non vult omittere ; quinimó directé &

inclinaiionem.

ex propofito quzrit , aut ci fe ingerit.

Ratio, - 'Tunc Bla(phemia (idem eft

Et n, 62, Proxima occafio

eccandi nom

:

de alio peccato) cfi volita in fua cau-

eftfugienda, quandocau

aaliqua utilts

pcrrdüï*'

a.

aut honefta non fugiendi occurrit, Et

* &.f. Poteff interdum effe cafus ,

n.63, Licitum eft quzrere dire&é oc-

Qud (

quód pernitens teneatur exprimere con-

cafionem proximam peccandi pro bono

luetudinem peccandi, non quidem ut

fpirituali , vel temporali , nofiro. vel

«

1

—Aoyum peccatum , aut circumftantiam

Pr OXHInDl.

n it

j

ER

GN

E at

AA

m

il

N

d

EATY

^

z

d

7A

K

23

V

z.

2

à

P

d

(2

l

'eht

M

I2

US—

,

[

Laos

» (

u)

m

lss

AA

gtl*

au;

s

u

NT NSSU

7 N*:..

[ N

Méy

Jl j

( S

AE

7

3A

-

D

"—

.

I

luP

(

AU

EX-

T'R ACT. F. Exam. 3.

dipedbrdbg

peoio Desditeedicadfeadfedto

WT

[

q

EXAMEN Il

f

D invidia & Qula,

a

. Nvidia fortunz comes eft,

Declarat hoc preclaré S, D. ibidem

3

A

j

»

$.

& Vipera eft, quz dum utero

ad 2,dicens : Quia invidia eft de glori

E

exire incipit,propriz matris

alterius , in quantum diminuitgloriam,

Zs

dilacerat vifcera, Papilio eft,

quam quisappetit, confequenseft, ut

fib

i

qui

comburitalas, dum vult extin-

adillos tantum invidia habeatur,quibus

guerelucem.

Invidia, ait quidam , £»

homo vult fe zquare vel praferre in

PE(x

gloria

[

*

clauflro na[citur, in aula nutritur,in bo[-

hoc autem non eft refpedu

|

'tali moritur,

'Tra&at de ea $, Tho,

multüm à fe diftantium , nullus enim,

li

2« 2, q- 26. per 4. att,

D

nifiinfanus, ftudet fe equare vel pra-

W

ferre in gloria his , qui fung multó eo

i

Irzgidida

;

majares, puta, plebejushomo Regi, vd

l)

etiam Rex plebejo , quem multüm ex-

uh W

QUAEROI,

Quid eft ? an & quan-

cedit. Ecideo his qui multüm diflant;

W

tum peccatum 2

velloco, veltempore, velftatu, homo

LMl, Aefpondeo 1. Invidia pfopriä eft

)

noninvidet ; fed. his qui fünt propin-

irifiitia de bouo alterius , $a quantum ab

qui , quibus fe nititur zquare vel pre-

T

emvido &flimatur diminutivum propria

ferre, Nam cüm illi excedunt in glo-

l

gloría vel excellentia , u definit S, D, a.

ria , accidit hoccontra noftram volun-

Y

I.1n C,

Unde, íi quistrifletur de bono

tatem ; &inde caufaturtriflia. — Hac

alterius , in quantum fibi imminet ex

S.D. Exquo patet , hicnon elie iet-

Yi

hoc periculum alicujus nocumenti , ut

li

monem de invidia fraternaz gratiz , qui.

*fi trifletur de exaltatione fui inimici , ti-

quis triftatur de divinz gratiz diffufio-

lo

mens ne eum ledat , non eft invidia,

[

ne feu participationein fratre ; quiailla

fed cffectus timoris,

Invidia ergo pro-

eft peccatum in Spiritum $, & gravilli-

lts

prié eft de illis bonis, in quibus eftglo-

mum, Dequainfra in hoc Tra'&, Exam.»

fl

tia, &inquibus homines amant hono-

$.n, 109,

/

Rffi[n

rari , & in opinione eíTe; ut $,

d

LD. expli-

cat ex Philofopho.

Kefp. 5.Juxta S, Tho, a, ;.Invidia ex

kll/lg

E, 2, Invidia proprié non cft ad in-

genere íeu objedo fuo efl peccatum

li

feriores ,. fcd ad xquales, vel majo-

mortale; inindividuo (aþpe efl veniate,

IJ3Hllïum

r Cf.

:

Ra

P EEE

De vitirs Capitalibus.

212j

A

"Declarantsg ex S. Tho, a, 6.. Gula

Ratio X.p..- fnvidfa fécundüm tatio-

.I

nem obje&i contrariatur charitati, cüm

proprié con Gft:tcirca immoderatam de-

tendat contra bonum proximi, quem &

iectationem, quz eftin cibis& potibus.

Ergo filie gulz funt illa vitia, quz ex

|

quod tencmur diligere.

hac iinmoderata cibi & petüs delecta-

Secumda pars patet in motibus imper-

fe&tis tum hüjus peccati, tum aliorqm.

tione confequuntur. Hacautem potfunt

accipi velex parteanimz , velex parte

GAla,

corporis. Exparte animae quid:emr qua-

ii

drupliciter. Primo quantum ad ra-

ilc

De qua agit . Thomasa. 2. q. 149.

tionem, cujus acies hebetatur ex immo-

init

deratione cibi & potüs, ideoque. filia

e

pv 6. art,

u

gulx cfthebetudo mentis circa intelli-

um

QUARO IL Quidef,& qiantum

gentiam, propter fumofitates ciborum,

pcrturbzntes caput i ficut € contrario

(

peccatum 2

. LIV.Refp.1.GulajuxtaS, Tho.att.1.

abftinentia confert ad. fapientiz perce-

nn ü,'

j

26

m

eft inordinatus appetitus cibi & potüs,

prionem.

dantüm ad appetitum,

T

Vel , eft vitium inclinans ad edendum

qui, fopito per cibi & potüs immode-

m

& bibendum inordinaté.

Et eft pecca-

rantiam gubernaculo rationis,multipli-

usl

tum, Cujus Razíe efl, Quia recedit

citer deordinatur: & quantüm ad hoc

quemlï

ab ordimerationis, & meníura per eam

ponitur inepta latitia.

3.Quantüm ad

conflitutà,

inordinatum verbum , & fic ponitur

lu'xmt*-ï'-

Refp. 2.Licet gula fit vidium capitale.

multiloquium,

Unde Gregor. dicitin

( Vtäijli

UL

2. habeatque quinque filias. 3. non ta-

Paftor : Nifigule deditos immoderata

men eft peccatum ex genere (uo morta-

loquacitasraperet, divesille , qui epu-

j

le,

4 p

latus quotidie fplendidé dicitur, i

n-

Jie?

modis.

oteft tgmbn mortale effe variis

!

ua

i

u

m

guagraviüsnonarderet. 4.

-ntranGïF

Ratio t.p.ex ZSCT

ad inordinatum actüm, & fic ponitur

ilO- Quia ex

[unti

vitio gulz (quod eftcirca dele&ationes

ícurrilitas , ideft , jocularitasquedam

AE hxff::

u

taCtüs , qu& fünt pracipuze inter alias)

proveniens ex defe&u rationis , que

atl

2l !

homo multipliciter provocatur ad pec-

P

ficut non poteft cohibere verba, ita nec

j E,*;T

candum

.

. €x eoque alia vitia oriuntür

exteriores geftus. Ex quo rifus movetur,

du

1

T

fecundüm rationem caufz finalis , in

'Tandem ex parte corporis ponitur im-

i

quantum ícil. habet finem multàm ap-

munditia, quz poteft attendi five fe-

; inhæï;ïl

petibilem.

cundüm inordinatam emiffionem qua-

3

Uti patebit ex mox dicen-

dis,

rumcunquefuperfluitatum , vel fpecia-

Ratio 2, p.. Filiz ille funt t Inepta

liter feminis,

T

W

letitia, fcurrilitas, immunditia , multi-

Tertia £ 4. pnirs declatantur ex C,

L

loquium , & hebetudo mentiscirca in-

a4,2, Vitiumgulz proprie confiftit in

duof;yiä"

concupifcentia inordinata cibi & potüs,

;elligeptiam. ije

Ff,

orde

116

TRACT. P, Exam, 3.

Oordo autem rationis concupiícentiam

tatigraviter nocivum, uti fitin iis, qui

PU

ordinantis dupliciter tolli poteft: Uno

bibunt, ut vomant & revomant, ad ca-

t

modo, quantümadea, qua funt ad £-

vendam ebrictatem , ne ab aliis in po-

j

nem, prout fcil, non funt ita commen-

tando videantut vidti,

Quod eftfaper-

furata,ut fint proportionata fini,^ Alio

beftiale,

De quo infrà in hoc Exam,

l

[

modo quantüm ad ipfum finem , prout

n,70, 4.Ratione finis, v. g. ad luxu-

Ícil, concupifcentia hominem avertit à

riandum, vel ad pollutionem in fom-

fne debito. Si ergo inordinatio con-

nis, etiam fanitatis gratià , procuran-

dam,

cupi(centi accipiatur in gula fecundüm

j. Dum quis ícienter in altero

averfionem d fine ultimo , fic gula erit

eft horum cauía,

peccatum mortale. Quod quidem con-

Not. inter Propofitïoneä ab Innoc

tingit , quando delectationi gulz inha-

XI. damnatas eífe hanc n. $, cujus jam

rethomo tanquam fini, propter quem

fuprà (de actu indifferenti ) fuit fada

Deumcontemnit , paratus ícil, contra

mentio, nim, Comedere & bibere ad

(

przcepta Dei agere,ut dele&tationes hu-

tU

fatietatem ob folam v»oluptatem, non eft

juímodi affequatur. Si veró in vitio

peccatum, modoó non obfit valetudini,

Iu

iT

gula intelligatur inordinatio concupi-

quia licité poteft appetitus naturalis fuis

actibus frui.

Ícentie tancum fecundüm ca quaz funt

qu

ad finem ; utpote quia nimis concupi-

4 funt fpecies gule?

r!-m

ü

4

fcit dele&ationes ciborum, non tamen

AA

Dico.S, D, a, 4, eas aflignathoc

ita, quód propter hoc faceret aliquid

verfu ;

WW

contra legem Dci ,. eft peccatum venia-

Prapropere , lauté , nimis ardenttr ,

l

le.

Hzc ibi,

findiofc.

Ex quibus patet quando gula fit pec-

Declarat boc dicens

; Sicat diduD

li

catum mortale,

I, Ex dictis, fi ejus

cft, gulaimportatinordinatam cona

de

ationi homo inhareat ut ultimo

li

piícentiam edendi, in efu autem due

fini, & propter eam paratus fit agere

Y

confiderantur,, fcil.ipfecibus, quico-

&

contra Deiaut Ecclefiz praceptum, v.g,

meditur, & ejuscomeflio. — Poteltergo

li

frangendo jejunium, votum, obedien-

inordinatio concupiícentiz attendi du.

tiam,&c, uti faciunt, gzorum, Deus ven-

pliciter: Uno quidem modo, quantüm

Tij

((?)

ter efl, . 2. Siquis excedat advertenter

ad ipfum cibum, quifümitur , & fk

[

cum notabili feu gravi fanitatis nocu-

quantüm ad fubflantiam vel fpeciem

mento, nonvceró ficredatur eífe modi-

LU

cum

*

*

cibi quarit aliquis cibos /agtos , idefi

ficut febricitans fubinde vult

pretiofos. Quantüm ad gualitatem

W, [

g,

potiüs pati augmentum febris, quàm

quarit cibos nimis accuraté preparatos

moleflamfitim, 3. Siin potu (dequo

m ad quanti-

lj

ideft, fPudios, — Quantü

poftea) excedat ufque ad completam

tatem excedit zzz cedendo.

Alio

Nf

tbrietatem , autincibo voluntarié uf-

veró modo attenditur inordinatio con*

Mi

W

quead vomittim Ícandalofum, velíani-

m um*

r

cupifcent.iæ , quantüm adr ipfa

. ptio-

EM

x

De vitits Capitalibus,

/212

fl

ptionem cibi, vel quia pravenit debi-

cis dicitur prodeffe ) aut effufo hominis

le

fanguine quem folent haurire,qui labo-

o

tum tempus comedendi , quod eft pra-

&

dd

tantmorbo caduco ?

propere , vcl quia non fervat modum

"

debitum in edendo, quod'eft arZezter,

"ffrmo. | Ratio : Quia eft rationa-

bilis caufa,

[

lfidorus comprehendit primum & fe-

cundum fub uno,dicens , quód gulofus

LVIll,| Excufanturne Li&ores hauflu

M

IOR

excedit in cibofecundüm quid , quan-

fanguinis fe animantes, ut bene admini-

firent fuum officium ?

UM

tum;quomodo,& quando. lraS. D.

uid teges de fame & fiti , fpe&tantne

Dico, quódnon, nifiignorantia in-

T

ad hisgula fpecies?

culpabili laborent,

Ratto :

uianon

s d.

Dico , quód non.

Ratio, Tum quiafapit magnam cru-

delitatem , tum quia non eft caufa ra-

T

pertinent ad appetitum feníitivum feu

animalem, fed ad naturalem,

Eft ergo

tionabilis, quia ad ita animandum dan-

at

p

(utait $, D. a. 1. ad 3. ) duplex appeti-

tur alia media, ut, hauftus gengx'ofi vi-

ni,vel cremati,&c,

hat

tus, Unus quidem naturalis,qui perti-

net ad vires animz vegetabilis , in qui-

LIX. Tesetarnehomo in cujuscun-

T

bus non poteft effe virtus & vitium , eó

que alcerius cibi defe&tu in extrema ne-

j

quód non poflint fubjici rationi : & ad

ceffitate, v, g. in obfidione, comedere

talem appetirum pertinet efuries & fitis,

carnes humanas;,ut vitam fervet 2

j

Eítautem & alius appetitus fenfitivus,in

Dico , nonteneri.

Ratío: Quiaeft

T

cujus concupifcentiá vitium gula confi-

medium nimis difficile , utpote contra

ftit.

naturam,

tini

LVl. Licetne vcíci catnibus humanis ?

LX.

wid ageres cum Gentilibus

aut humano fanguine?

Anthropophagis ( qui funt certi populi

u M

inScythia , humanis vefcentes carnibus,

Dico. Peccat mortaliter , quicarnes

yordini

humanas (idem cft de fanguine ) extra

germanice $fmenfdbenfreffer ) fi apud

hdu

maximam neceffitarem ( qualis effe po-

eos fungercris officio Miffionarii , & 1pfi

pl di

teft in obfidione, vcl fialicui pracipere-

peterent à.te baptizari,abfque propofito

elio. ^

tut fub peena mortis)comedit, velalteri

abítinendi perpetuó ab efu humanarum

d

comedendas dat , licét eà decaufa ne-

carnium , etiam hominum in bello ju-

minem occidat,vel occidi faciat,

ftointerfe&torum ?

zij mllï', 1

us

Ratio. Quia eftinhumanum, & con-

Dice, Nifiillum morem & propofi-

nup v

trainftinctum naturz fimilia abhorren-

tum mutarent,Ron baptizarem,

tis, re

Rdtian

cibo& W

?

uia non effent contriti, nec

n

'l,«

bitz,

Pugmtqu? pictati dfftln&is de-

fatisattriti , manerentqucin contínuo

zccwaïe?ü?

LVII. Licetäe extra cafum extremae

affe&u peccati mortalis ; qua ponerent

u

neceffitatis, depellendi morbi cauíá uti

obicem gratiz facramentali.

m

medicamentis ex humana carne confe-

j U

1

QU.AERO lll. . Ufus feu hauftus vint

T

eftne licitus?

€is? autladtc forminto (quod phrhi&-

M

Ffa

Ww, aiïig.

22$

TRACT. ,

Exam, $.

LXI g. aSirm, fi moderatus eft.

Ita

ufu ait Propertius:Pgo forima perit, vi- -

;ïq

!

5

Ang icus Doctor a, 2. q. 149. a. 3.

49 corrntapttur atas.

hii

probat ex Apoftolo 1, ad Timoth. $.

aj

dicente : INé/i adbuc aquam bibere , [ed

Eb ietas gulæ fpecies.

(XU

anodrco vino ntere propter [lomachum tu-

?h

ums ( frequentes tuas infirmitates.

EÉt

p

De qua agit $. Tho, 2, 2 q. lfo.'p?r

Eccl, 51. legitur

p

( Exultatio anima (

qznmor ATt.

D

cardis vinum moderate [umptum. — Dici-

tur zzoderaté , quia ojinzs exce[[us vstio-

Quantó melior afinus ebriofo elt!

fu: eft.

In quo fenfu idem Apoftolus

quantó canis przftanrior | omnes certi

Rom. 14. ait : Jozzm eff-non mandu-

animantes, quz rationis expertes funt,

&are carnem , €à non bibere viuum.

non bibunt & comedunt ultrà, quim

hi

Ratio S, Tho, Nulluscibusaut pbtus

fatis eft , eiamfi mille homines coge-

Ó

üq

fecundüm fe eft illicitus , quia ut.Do-

rent, nunquam biberent. Pejoresergo

irrationalibus vos eftis qui inebriamini,

d

minus dicirMatth, 15.. Non, quod in-

tratin os, coinquinat hominem,

Ergo

Ità in hoc vitium invehitur $. Chrylofl

Ls

hom. $0. in Matth.

[j

bibete vinum fecundüm fe non eft illi-

citum,

— QIULERO IV. Quid eft ebrietas?

ln

Poteft tamen reddi illicitum

quantum peccatum ? Ebriuse(tne idem

]

per accidens , nim. vel ex conditione

acebriofus 2

1

t

bibentis , qui vinofacilé leditur , vel

EXH, R4r.

: Ebkrietas eft peccatim

W

quia ex fpecialivoto obligatur ad vinum

& dcfinitur , quàd fit voluntarius exct-

)

non bibendum : velex modo bibendi,

quia nim, excedit menfüram t vel ex

fus in potu inebriante ufque ad ami-

fionem ufüs rationis.

Cui definitioni

parte aliorum , qui ex hoc fcandalizan-

l

fruftráà quibufdam DD. additur ly v

[j

tur, ait $. D,

Inptatis erati4. — Unde fine eaelt ebrie

E

Hinc optimé ex-ïfb'mabgït lPïa[tO 2.de

[

tas theologica.

Leg. Lege fànciendum effe,ut pueri ufqs

h

Dixi, 4s porn zuebriante , quifcune

ad 18. ztatisannum , viniufum prorfus que ille potus fit, 'Nam in omnibus

)U

l

ncícirent , cüm é renon fitignemigni potibus inebriare valentibus eft una &

[

addere,ufque dum virili accin&ti robo-

ïm

cadem ratio impediendi ufum rationis;

re; vinoper duros labores evaporando

& illa potuum diverfitas peraccidens te

hy

finridoneis Poftmodum vino modera-

habét, ut

DI

ad 3.

patet ex $. Tho, q.142:2.2..

D

[

té ucantür ufque ad annüm atatis 26,

Poftea liberiàüs conviviis intereffe lice-

Declaratu

r 1. p. & definitio CX,VS.

(

4

bit. Bonum vinum profe&oSenescon- The, q. 1$0. a, 1. dicente $ Ebrietas

1

[

Ícrvat , cflque prafentiffimum contra "dupliciter poteff accipi, Uno modo

L

Mi

fenectutis duritiem remediüm, - Unde prout fignificat ipfüm defe&um homi-

0s

M

LacASenum dicitur,De imxnogeräro ejus nis, qui gccidit ex multo vino potat

ex

e

Rs

A

E

N

! De vitiszs Capitalibus.

229

fimi

ex qud fit , ut non 'fït,compos ratioriis,

fumjillo moderaté utendo,. Ergb ebrice

& fccundüm hoc ebrietas non nominat

tasformaliter ver(atur circa delect

culpam, fed dcfe&um peenalem confe-

feníüs,illo immodeiraré utendo.

fu.

quentem ex culpa. . Alio modo ebrietas

"d boc dift. min, pro z.p, Verf;ztlir

peteft nominare adum , quo quis ia

circa delectabile femper actu dele&ans,

m

huncdefectum incidit, qui poteft cau-

N., faltem dcle&are potens , C, min,

fare ebrietatem duplicitez. Uino modo

fimiliter dift. conf, Undeefl paritas,fi-

ex nimta vini fortitudine prater opinio-

cut eiim poteft quis comedere veré ac

formaliter temperaté , licétactu nullam

nem bibentis, & fic etiam ebrietas po-

rl t

tefL accidere fine peccato , pracipué fi

fentiat deledationem , ut pater in viris

non cx negligentia hominis contingat.

San&is, cibustamen , quantüm eft de

oniscxï;r

10

Et fic creditur Noe inebriatus fuiffe, ut

fe , dele&are poteft comedentem : íta

d h;)

D5

legitur Gen. 9. Alio modo ex inordina-

poteft quis bibere intemperaté , ac fe

tà concupifcentia & ufu vini ; Et fic

inebriare formaliter & rheolögicö inca-

$ QuX

qlx ]

ebrietas ponitu*f effe peccatum, & conti-

fibus pofitis,fine a&tuali voluptate.

hx

netur fubgula , ficut fpecies füb gene-

B 2.ad Q. 4.— Ebrictas directé vel

re : dividitur enim gula in comefía-

indirecté voluntaria & perfecta ex fe,

tionem & ebrictatem. Hscibi,

lud (

feu ex genere fuo ac feclufis aliis extrin-

Ratio 2, D.

Ebrui

S.Thomas culpam & ra-

fecis , v. g. fcandalo , damno fanita-

tionem ebrietatis con(tituit in hoc,quód

tis,&c, eft peccatum mortale. Ita S. Tho.

jurtd i

homoimmoderaté concupifcat & fumat

a, 2«

VOl

potuminebriantem , ut patet ex verbis

Ratio,. Quia fcienter fe inebrians prí-

mox adductis : Sed hocfubfiflit , licét

vatfe nobiliffimo naturz rationalis bo-

du

quis in potu excedat fine voluptate feu

no , fcil, ufurationis, &ob ejus caren-

i Cui w

Dps

delectatione , imà cui potus eft ingra--

tiam befliis fe fimilem facit , COfADAY d-

tus, vel fi excedar fanitatis gratiá, velex

ln

Iu5 jumentis fufpientibus , ( fimilis

complacentia A mici, velad evadendam

fatlus ef illis. Pial.48. di&us commu-

mortem intentatam, nifife incbriet ; de

ni nomine porcus. . Imó , utita dicam,

at

quopoftean,71, Ergo. Deindenec

Nund^

eft fuper-beftialis, juxta fenfum verbo-

peenitentes feaccufant, quód voluptatis

rum $. Chryíoft, addu&orum anté

cnüb"ujï

:v'

ii

gratiá fe inebriárint , nec Confeffarii de

Q. 4.

j

hoc interrogant, Verum tamerm elt,

À

Dixi, vel iudzretie, ut.fi quis

5 virtu-'-

quód exceffusin potu , qui cftebrietas,

Tlo P

tem potüs cognoífcens

pergat bibere;

ordinarie fiat voluptatis cau(á.

& exceffum advertat, non curans ,anm

Oppora contra 2, p. Juxta Arift, coz-

T

ebrictasfequatur velnon, licétcam di-

Irayurum eadem . ejt dijszz[ina: z Sed

recté nonintendat,

j

U

ebrietas. Theologicé fumpta contraria-

Oppone. Somnus etiam hominem pri-

tur formaliter temperantiz , & hzc ver-

vat ufu rationis , & tamen propter hoc

i

u

fatur circa. delectabile fecundüm fen-

jo i

nonefl peccatum, Ergo nec ebrietas.

Etz

Dif.

"

TK:ACT;

F. Exam.s,

2;70

Ratio 3. Cüm homo non fit dominus

Difl. ant.pro 1, p.. Privatprivatione

fiü

j It

naturali , C. quia fomnus à natura eft

fuzrationis, aqué parüm ipfi licet, fe

Vi

anflitutus ad quietem & virium reftau-

proximá ad eum potentià privare per ir-

fationem,

rationabiliter

Q

Piivat privatione violentá,

fufceptum — fomnum,

Eu

uti ebrieras, N, ant, & conf, Violentum

quàm per ebrietatem,

lw

hic non fumitur in eo rigore , quo in

Bet 3'

Ebrius & ebriofus in hoc difle-

lf

Phyfica , fed dicitur ebrietas privatio

runt, quód ebriofus fit, qui licet defa-

&

rationis violenta, velquia natura eam

&o fit compos rationis, habet tamen

non inftieuit, uti fomnum; vel quia non

confuetudinem fe inebriandi ufque ad

9

90

habet in fe facultatem pro libitu ufum

rationis amiffionem ; ebrius veró efl,

rationisrecuperandi, caretque potentià

qui defa&o ob nimium potum ufu rz-

A

roximá ad eum : fuppofito enim quód

tionis caret , licét huic exceffui non fit

[

ficebrius, nolens volens debcet in hoc

aífuetus.

Áti

vinculo manere , ufque dum evaporet:

Ratie, Quia communi intelligendi

imodo ly ebrziss nominat adum , ly

foniug

& licét vigilet , tamen ratione uti non

potefb econtra dormiens ab alio homi-

ebriofus autem habitum,

ls ]

a

ne velhorologio poteft excitari, & fta-

Not. ex $, Tho. q. 149, a. , i &

timratione uti,cütmn camen ebrius nec.à

t

quàd ficut nomen fobrietatis fumitur à

fe , nec ab alie juvari poffit. Et ideo

meníura , dicitur enim aliquisfobrius,

(quod ND.) in£clicifimus, fiin ebrieta-

quafi fezvans &rzam , id eft, menfuram:

m&qv

Q

te luctam mortis patiatur , quia nec

ita ebrius dicitur quafi e /rzz , feu atrà

contritionem elicere , nec falutaria mo-

briam (five menfuram;excedensllam, -

W

Tior

nita percipere , nec facramentaliter ab-

QUAERO V, Requiriturne ad mor-

:

Ti

folvi poteft.-

talem malitiam ebrietatis, -ut fit affiduo,

LXIII,

uid fentis de eo 7, qui vel

& amiflio ufüs rationis pro notabili, aut.

ineptá voluptate, vel ex alia emnino ir-

fufficitne pro brevi tempore?

m

rationabili caufá fibi conciliaret lethar-

LXIV. &, Tutior & praäic& proba-

Ó:

D

gum feu talem fomnum , qui non poffet

bilior efl fententiatenens , quàd ebrie-

tas five notabili five brevi tcmpqr(?,u(ü

citiüs depelli quàm ebrietas, peccaretne

sortaliter ?

rationis ptivet, fit peccatum moit. nec

qi

"Affrmo.

Sequitur enim ex. di&is,

requiritur , ut fit a[üdug,fcd fafficit -

K

Ratlü T.

nica,

Ideo juxta di&ta ebrietas eft

Á

peccatum mort. & non fomnus , quia

Ratio : ln motalibus attendendutt

lD)

ebrius non poteft rationis ufum recupe-

eftadid,quod ordinarié, frequenter &

Tu;r.

rare, quandovult , bene tamen dor-

Íepiusfit, non autemad id quod. rato-

mm (

miens : Ergo econtra fi fomnus , irra-

aut nunquam fit,ut communi

ter docent .

!

J]Fre

tionabiliter conciliatus,non poffit citiüs

Canóniftz & Jurifie, & ipfe

Angclicus

Sedcottt*

d jon

difpelliquàm ebrictas,erit paritas in ra-

'"DoG&or citandus pro .leq.

ié

hi

B

tione peccati,

Iuniter & trequenter , qui voluntar

(

N

Devitin C'dpimliöm.

A3rI

i

fe inebriat, pro notabili tempore pri-

li

rationis , excujus privatione fit befiiz

j

vaturufurationis , & proxima ad eum

fimilis,

n u

potenda : & nonconftardari pulverem

. QUZERO VI, Scifne affignare ali-

aut medicinam tam efficacem fimul &

quos cafus, in quibusebrieras à mortas

"

UO

levem , queebrium, fine gravi fanitatis

li exeufatur defectu voluntarii ?

Vl

lafione poffit mox fibi reftituere.. Unde

LXV, R.affirm.ex S. Tho, a, 2. fic

& nunquam vel certé raró fic , ut ebrius

, li

loquente : Culpa ebrietatis confifhcin

poftbrevem moram ad fe redear,

Er-

immoderato uíu & concupifcentia vini

(s

go.

briu

$

(ubi nomine vini S, D.intelligit quem-

| ?ozua'

Oppomo 1. Potefl homo per continu-

vis potuminebriare potentem) hoc au-

tem contingit efle tripliciter ; Uno mo-

vt

am capitisgyrationem,aut fubitam iram

brevi mora fietiimpos rationis, ldem

do fic , quód nefciat potum effeimmo-

munii

Íícribunt Medici de delectatione aétüs

deratum, & inebriare potentem ; & fic

conjugalis rationem abforbente ; & ta-

t d

ebrietas poteft effe fine peccato, — Alio

men propter hoc nemo tales damnat

modo fic, quód aliquis percipiat porum

It

peccat mortalis, Er

effe immoderatum , non ramen xítimet

! mxu

ebrius damnandus eft.

go nec brevi mora

effe inebriare potentem ; & ficebrietas

;b[!'fü.'lliï«

poteft effe cum peccato veniali. Tertio

in diqu

2. Sialicui furarer magnam pecu-

niz quantiatem,poft horz quadrantem

modo poteft contingere , quód aliquis

W &1 f

certillim? reftituendam , & nullo dam-

beneadvertàt potum effe immoderatum

dub

mlügkm

no illi iüterea obveniente, non pecco

& inebriantem , & tamen magis vult

IT

]

mort, Erggnec , fi mthi furer ufum

ebrietatemincurrere ,

MUA

-c!uim à potu ab-

g

rationis pro quadrante horz.

fünere ; & talis proprié dicitur ebriuss

iV

"d 1, N, cont,

uiain illis cafibus

quia moralia recipiunt fpeciem non ab

€is ; qua per accidens eveniunt prater

frequenter, imó communiter poft bre-

4

vem moram fit reflitutio ufüs ratio-

intentionem , fed ab eo quod eft per fe

r &?nï

n1$,

intentum : & ficeftmortale, quiaho-

enets "

mo fciens& volensfe privat ufu ratio-

a bïiïï

44 5. N, conf. Difparifas efl, Tum

nis , quo fecundüm virtutem operatur.,

ecut

quiais ( cui fum furatus ) eft deminus

HacS. D,

if

(

pect

inie, & pro tam brevi mora poí-

fum

LXVl, Peccatze mortaliter , qui

