pariter.

Adprob.dift.ant. — In priva-

telligunt de peccato in quastum eft for-

ttàrl

H

malis & paffiva offenfa Dei , ipfi Deo

tione, 1

d eft, in carentia vel contratié

Val

motaliter inexiftens, etavitas cnita of-

vel privativé fumpta, C. , folüm privati-

A EOY

vé fampta, N. Itautraque confittit fum-

feníz ctefcit jux«a. dignitatem ejus qui

d

offenditur , quia eftreflexiva fuper

£num malum , in primaformaliter, in

df

fecundá confecutivé. ^Quantitas ergo

ipfum ,utetiam patetin humanis; gra.

DT

alicujus mali refpe&tu natura rationalis

vius enim peccat qui percutit Prin-

Cipem , quàm qui rüfticum. Sed füblhac

Bu

penfanda eft ex contrarietate ad regu-

X fY

lamrationis: quiaergo pofitiva tenden-

ratüione non eít hic fermo de peccato.

Y

tia contra fectam rationem maxime iili

Alii tenent , offenfam peccati (olüm elle

contrariatur , ideo & illa dicitur ma-

infinitam obje&ivé & extrinfece, quia

YT

t f

ximum malum, ZVegatur €9 tertta Sc-

obje&um, fcil. Deum, folüm attingiter-

uti

trinfect. Dequofust agitur in Trall,

Iïqm.

!

quela. — Ad prob. N. maj. loquendo ,

de Incarn.

Verüm necex fecunda fen«

n

hicloquitur , de ente pofitivo malo.

hii

Vel alitet dift, maj. quàm ens pofitivum,

tentia fequitut, quod purus homo quan-

a

tacunque gratià ernatus poffit condign

N

quo

d non eft proxima radix privatio-

A

nis , C. , fecus, N.

Addo,quéd pecca-

pro mortali fatisfacere , quia eadem fen-

r

m

tum omiffionis precisé dicit privatio-

tentia docet , quód peccatum mort,li-

cét non fit fimpliciter infinitum, fit ta-

Vg

nem , peccatum autem commiflionis

Y

men comparative ad fatisfa&ionem pu-

prateream dicit pofiiivam deficientiam,

D

Ergo eft gravius,

ti hominis, fuperioris ordinis, nim.di-

I

vini: quia offenía eft in eodem ordine

JAd $. Rationem.dift,maj. Entis pofi-

tj

tivi cujus eft cavía efficiens & exempla-

cum offenío,

Sed de hoc vide indidto

Tity

1is , C. maj. , cujus non eft, N. Falfitas

Tra&. Hinc negari poteft confeq, con-

&td

ceffà maj. & min.quia in maj. peccatum

enim etiam eft ens pofitivum conttatis

ia

oppofitum vero , &tamen non habet

aliter fumitur quàm in min,

Lun

idzam in Deo.

Ratio folutionis eft.

44 1. Confrr. dift, maj. peccato fa-

tione ejus quod dicit in recto & formali-

liy,

Quia idaa eft forma objedta intclle&tui,

feu intra eum exiftens , ad quam refpi-

tf , N. maj. quod dicit in obliquo fet

i!m

ciens artifex operatut,

de connotato quod et averíio,C, tnaj.&

Cor-

P4

p

De Viris d*' ?ffmtlf.

137

j Dofties

conce[fà min. & prima conf. negatur fe-

Colligitur 2. intelligentia S. Augu-

i ele

cunda confeq.

ftiniqui explicans illud Joan. z..57ze zpfa

n lol

"Ad . Confir. N, min. , ad prob. dici-

fattum e£ mbily pecly mibil intelligit

1 o F*:i

tut , quód gravitas peccati. femper fu-

peccatum.

matur ex pejore objecto , ad quod fit

QUJAERO V. Undevel ? quo pecca-

4

Dupls di

converfio , ptout ex ipía fequi nata eft

ta habent füuam fpeciem, feu diftinctio-

miflas; d

üxlï'.

j

avetíio; quia ergo peccatum infidelita-

nem ac multiplicationem fpecificam?

Yorta

, tis& defperaiionis proobje&o , adquod

habentieab objectis? veletiam ex prae-

Qnicum du

convertitur , fcu-pro materia fuz ten-

ceptis, quibusopponuntut, ita ut actus

n quitel

dentiz habet ipum receffun:à Deo,qua-

diverfis przeceptis ptohibitus habeat plu-

tenus Deus fibi videtur valde gravis &

a Dei,

resfpecie malitias?

TT

tzdiofus ,aut non poffibilis confequi ,

XXVIIL, g. 1. Peccata fpeciem &

antnon veraciter teftificans, &c. & hic

digntun d

fpe&tificam diflin&ienem fortiuntur ab

eft telorii

receffus fub apparentiá cujusdam boni

obje&tis ormalibus ,ita ut ordo ad obje-

'tin humai

cft obje&tum voluntatis peccantis, ideó

&um utdifforme Regulis morum fit fpe-

àbeo di&ta peccata gtaduan:ur feu ma-

i pcrcuuFl?

cificativum , conftitutivum , & d:ftin&i-

ticum, &

gisaggravantur, Deinde ex peffima ad

vum peccati intrinfecum : extrinfecum

femo à

hunc receffam velut ad obje&um con-

veró fitipfam obje&um.

]ta clare $.D.,

verfione fequitur averíio formalis omni

1 pecat [

hic qiratd ,

k etinlt

Peccatocommianis, in ea tamen pecca-

Ratio bujtts videatut '1-.

i

ra&. 3. Exam.

Vfalimating

tum formaliter conüftere non poteft.

2.n.38. R. z.

"

.'1

Ratic. Quia fe habet ex parte termini

gaguri

Hinc furtum fpecie diftnguitur à for-

44u0 , idett , Deam ejusque legem re-

nicatione, quia ejus obje&um , fcil; abla-

secer t

Ípicit ut

Xerminum 4 45 fui recef-

tio rei alienz, five alieni furis lfto invi-

j lat

süs,

to demine , fpecie differt ab obje&to for-

ius pl

HEUOXENVIR Ez di&isvfr—xfïïcientct Colli-

nicationis,

ie, t^

gitur 1. quàdlicétpeccatum fit quadam

Hzc do&ttina fuo modo Etiam vetifi-

eccatu W

natura pofitiva deficiens , non tàmen fit

etipfintioy

caturde peccato omiffionis, nim.quàd

necetfe , quód referatur ad unum (um-

ficut peccatum commiffionis fuatm fe-

1fuisidit

mum malum , omnium malorum cau-

jsordi ?

ciem ab objecto formali habet directz,(ic

fam , quemadmodum Manichziconfti-

& in defmv D

tuebantunum Deum

peccatum. omiffionis fuam fpeciem ab

» omnium malo-

€o habet indiredt*;

Cüm enim non (it

le ho

rumauthorem : fed o

o

portet ( ut expli-

quid pofitivum fed privativum, & for-

cat di&tus Medina) ut referatur in vo-

iail vj

Juntatem deficientem,

Unde eft me-

maliter confiftat in privatione conver-

fionis vel tendentiz ad obje&um con-

inmil

morabilis illa fententia D, Augattini:

forme Regulis morum , fequitur , quàód

. p pl

Non quares canfAm peccari extra tuam

:J'nffä"&.mä

N

fuam fpeciem indire&t habeat ab obje-

-walgnm:em.

€o, Ratie. Quia privatio fuam fpe-

d

j

ciem & diftinctionem accipit à formá

&i"l 10)

.Oppo-

-

n

-

i«;sl

TRACT. , Exam. .

oppofità quà þtivat. Sed forma peccato

Prima pars docetu

t& probatut à$

a

omiffionis oppofita eft aliquis actus vit-

Tho. hic q. 72.2.6. ad 2. dicente: Pec.

tutis, & bic actus fuam fpeciem ab ob-

.catum non babet [heciem ex parte aver--

li. ^

fv

jcéto habet dire&?. ^ Ergo omiffio ab

fouts , .quia [ecundmm . boc e$í negatin

ld

ejusdem actus objecto fpeciem habet in-

vel privatio , fed ex parte converfiom,

directe , d. tecté autem à privationcten-

fecmzdiïim quod esi atius quidam. Unde

p

fut

dentiz a&büs ad obje&um rationi con.

fecundim: divería pracepta legis. um

a

fonum,

drverfificautur peccata fecundzm . fpe-

$. 2, d . p, quafici fub diftinà.

Si

€26n.

!

nl

actus fit contra plura przcepta folüm

, Declaratur exempli, x. Furtum

: pol]ï«'

meterialiter diverfa, eft formaliter lo-

contra prezceptum divinum & huma:

num eft unicum fpecie peccatum. 2.Qui

Mj

quendo , ineo folàm unica fpecies pec-

li

cati feu malitiz, Si veró fit contra plura

inaliquo die Quadragefimz, in quo fi-

p

prazcepta formaliter divería , habettot

muliucidit Vigi ia alicujus Apoftoli vel

malitias fpecie diverfas , quot praceptis

4. lemporum non jejunat , tantüm

At

M

adverfatut.

Ante prob,

committit unum peccatum. 3. ldem.

p

m ia

. Not. Praecepta aliqua dupliciter pof-

eft deco , qui negligenter non additSa-

ts

fc elle diverta.

1. Materialiter. folüm

crum in die Dominica , in quam &imul

& entitativé , quando nim, tantüm di-

caditfeftum de przcepto.

4. ldemef

j

Áidi

ftinguuntur ex patrte precipientis , vet-

de Religiofo profeffo , in facris Ordini-

fantur autem circa idem obje&tum for-

'bus conftituto, omittere horas canont«

i,

Y

male,habentque idem motivum :qua-

cas

Quia przcepta non (ant formali-

tet divería, cüm in primo exemplo fit

Vs

le v. g. cft przceptum divinum & hu-

ii

gmanum non furandi.

2. Formaliter ;

idem motivum jiftitie , in (ecundo

li

quando fcil. ptzcepta ponuntur ex di-

temperantiz , in tertio & quarto yit«

verío motivo , & hac divet(a ratio moti-

$. Idemett , finnus

» ]

tutis Religionis.

va debet attendi ex fine proximo , non

actus fit preceptus vel prol'xibætusädi-

V

EU

autem ex retnoto; v,g. przceptum jeju-

verfis Prelaus. fubordinaiis ex mou'yo

nii quadrage(imales pro fine remoto

W

ejusdem virtutis obedientiz,

f

habet difponere homines , ut faciliüs

Oppono. S.'Tho. q. 2. de malo,a.6in

otationi & divinis laudibus vacent ,

C Ait.:

PE«

$i aliqua cffent peccata , quia

proximum.veró cjus motivum eft tem-

probibita , in bis vationabile effet , nt

T

li

perantia,

Unde hoc jejunium ratione

fecundam diffexentiam praceptorum [Be-

po

Pracepti ecclefiattici: efficitur. materia

cie peccata d'fferrent : quia in iftis pec-

necellàtia temperaotiz, ita ut , qui illud

catistota malitia defumiter per ordinem

AUL

frangit , peccet contra virtü'em rempe-

ad przceptum, — Ergo eo muluiplicato

Qu

rantiz, nonaurem contra vittutem R.e-

lm

multiplicatur,

ligionis, cujus folum cft finis remotus,

444 boc Cajetanusdicit, S. Thomam

n

Hoc notato

mutaílc fententiam loco citato in Sum-

V

Im»

ihgc[

4

d

De Fitii c Peccatis.

739

nl

eodem actu duo committeret peccata ,

1. )

£a ; chi ftandum , velut ultimz volun-

tati. "Aliidicunt , S. Tho.non loqui a-

fuppofito quód Ecclefia & Ordo illud

£m x

n d n

feriivi , quia dicit folüm elfe rationabi-

jejunium precipiant ex diverfo motivo :

le vel probabile,

Noftta veró refolutio

Ecclefia ex motivo temperantiz, Ordo

ártt t

eft probabilior, pracepta enim. folüm

ex motivo cultus paffionis Chrifti vel

u qiim |

alio.

ag lr;:;

funt materialiter plura , quia ponun:ur

Imó Cajetanus 2, 2,q. 88. a. $.

ex eodem motivo.

cenfetelfe tria peccata ; nim,contra vir-

, fnin

Nota tamen, non negari, quód ex

tutem Religionis,fatione voti; contra

obedientiam ,. rationeprzcepti in Re-

Ji, 1 I

"

multiplicitate legum ac przcepterum

offit confurgere circumftantia notabili-

gula contenti ; dein contra Tempe-

jvimm &

teraggravans ,neceffarió ( ut faprà pro-

rantiam ab Ecclefia intentam,

4. Si

t pem!upl.:

etíona (acra committeret adultetium ,

batum eft ) explicanda in confeffione, ut

gdünz, hr

eífet inuno peccato triplrex fpecies ma-

oj p

patetin Religiofo profeffo & facris ini-

tiato , omittente Breviatium,

litiz, quia agetet contta tria precepta

i gt

formaliter diftinda, Quorum primum

um )

Ratio 2. partis patet ex Not. ante

J

tob. 1. p.

Quia a&tus humani ac mo-

ex motivo caftitatis prohibet acceffum

ent non

À

ad non fuam.

Secundüm ex motivo

tales five boni five mali diverfificantur

;l qui

Religionis

prohibet transgreffio:em

juxta diverfa obje&a formalia : Sed ubi

pO 4 i

funt divera legum ac przceptorum mo-

voti.

Tertium ex motivo juftitiz pro-

: in[ïallo

e&a formalia,

j

tiva, ibi fant diverfa

hibet ufürpationem injuriofam rei feu

re loras ü

cüm fit divería ratio con - vel difformi-

uxotis aliena.

f. Violenta petcuffio

o (

tatisad Regulas morum. Ergo etiam in

Clerici inloco facro,vel effufio fanguinis

rimo t

a&u confurgit divería fpecies malitiz vel

in eo,cft duplex peccatum , nim. injufti-

g , n*

bonitatis moralis.

tiz & facrilegii.

j

tjo &

2c

—— Declaratur exempli, 1. Sijejanium

UJZERO VI Peccatum commif-

A]dcmc'ï»ï'

quadrageümalc à Przlato precipiatur

fionis & peccatum omiffionis differunt-

d thibl j

inmetitum obedientiz ,. & à Confcffa-

ne fpecie? & quando , feu quo tempore

linz'is ^

'fiopro peenitentiá in confeffione, illud

committitut peccatum externum omif-

:di.önm

fionis?

frangens , ttiplexeodem a&ucommittit

| 80

eccatum , nim. contra tres virtutes,

XXIX. g.rad r.p. Quzfidi

k, verbis

t p

'Temperantiz, Obedientie, Poeniten-

S.Tho.bicq.72.a.6. n peccatis in-

dl

Í

i

tix. 2. Si quis Religiofüus ex voto ac

venitur duplex differentia , una mate-

9 p

1

tofeffione ( uti FF, Minimi ) teneatur

tialis : & alia formalis.

Materialis

, qiiii

abftinere catmbus , & comedat eas in

quidem attenditut fecundàm natura«

g

Quadragefima, duplex committit pecca-

lem fpeciem a&uum peccati ,. formalis

-tum , unum facrilegii , ftangendo vo«

autem fecundüm ordinem ad unum fi-

p ? n

tum ; alterum intempetantiz,

3;. 9l

nem propríum , quod cft obje&tum pro«

quis Religiofas Francifcanus in Qua-

prium.

nde inveniuntur aliqui a&us,

j

D

"T

drageíima feriá fextà commederet catnes,

differentes,qui tamen

X

matcr?g?fitcr ipecie

X

for

-

o

140

TRACT. IF. Exam. z.

£

X

otma

liter funtin eadem fvecie peccati,

tum , necexcitandum ; vel fe ihcbtiat,üt

I

quiaadidem ordinantur :. ficut ad ean-

fiatimpotens,

Pro quo

n

dero fpeciem homicidii pertinet jugula-

.. Probabiliuseft, quód proprie &

quà

tio , lapidatio ,. & perforatio , quamvis

veré non fitomiífio, nec dicatur homo.

did

a&us íint fpecie differentes fecundüm

omittere , nifitunc quando eft tempus

T0

fpeciem natutz. Sicergo, filoquamur

implendi ptzceptum affirmativum. [ta

Wt

de fpecie peccati omiffionis & commif-

$. D. hicq. 71. a, $. ad $. dicens ; Pej-

j

AA

fionis materialiter , differunt [pecie ,

catum omiffions contrartatur. pracepto

largé tamenloquendo de fpecie , (ecun.

afrmativa, quodobligat femper (ed mm

dàüm quod negatio vel privatiofpeciem

Bul

ad [emper , €$ ideà folim protempore illa

Mi

habere poteft. . Si autem lequamur de

aliquis ce[Jando ab attu peccat , pro quo

n

fpecie peccati. omiflionis & commiffio-

preceptum affrmativum obligat,

TU

nis fotmaliter, fic non differunt fpecie,

Ratío. Omittere culpabiliter eft non

lic

quia ad idem ordinantur , & ex eodem.

facere, quod quis tenetur facere :Sedan-

motivo. procedunt.

9

:

[j

.avarus enim ad:

te illud tenipus,quo przceptum affirma-

1

congtegandam pecuniam &c rapit &

tivum obligat , homo; tenetu

3

r oPerarjm

il

l

non dat ea, quz daredebet, Similiter

Ergo.

dita

gulofusad fatisfaciendum gule, & fu-

n5 2. Quidatcaufam peccati,ponen--'

petflua comedit , & jejunia debita pte-

lis,ql

do impedimentum impletionis pracepti

.

termitit, — Flxc S,D, Si autem pecca-

affir. velfe ex

nit periculo illud: omit-

tum. commiffionis & omiffionis habent:

d

N

d

tendi ( juxta ex

mplum anté pofitum de

W

diverfa: motiva & fines, indubit inge-

homine dormiente , vcl fe. incbriante

Ü

nere moris fpecie formali differunt, ut

temporeSacti )eoipfo peccat. Hoc ta-

patet in furto & omiffione M .(fx pre-

men. non eft formaliter peccatum omif-

ecpue ,. fecüs ,. (unt ejusdem fpeciei in.

fionis;

*

:

j l

e

enere moris:

lt

&

Ratio 1. p. patebit infrà Tra&t. $. E-

VN

Ex his Colligitur; quid. (it peccatum:

Xam.2.n. $o

)

emiffionis : Eft enim inotdinata omiífio.

£atía 2. p, elcademqua pro R. 2,

h

actus precepti..

m. 4. Si opera ab ebiio in ebrietate

Ü

Secunde partis Quafiti fenfüs eft, am.

facta vel omifía, v. g. vulieratio , blas-

l

peccatum omiffionis imputetur homini

phemia omiflio Sacri przcepti,&c.. fue-

K

folàm tunc, quándo: erat tempus ope-

rintab eo przviía, peccattunc , lict

[

Non.tamen:

tandi, vclan flatim: dum fe exponit pe-

non: fit mentis compos,

ing

ticulo non. implendi praceptum. , vcli

habent aliam: feu: majorem malitiam

tlj

quando quis. fe impotentem teddit ad:

quàm. cauíz

eperandum : v. g. tempore audiendi

tatié pofüit.

precedentis quam *vplm?,-

n

4

Mi(fam de pracepto vacatquis lufüi, à

Katzo Y. p. Utopus chpeccämi&nofüni!

quo tamen poteft defiftere ;. vel fedat:

Yij

(idem eft de omiffione ) fuflicitquód fit.

omno. , pravidens. fe. non evigilatu-

volitum.in füa caufa..

i

£

Katiäf

wgf/

De Vitiis d Petcatd;

E

iv rl

Ratio 2.p. Tanta eft malitia, v. g. ut

Contr4.

Omiffio vel: a&us tantün»

Qu

unum, vel duo , quanta eft libertas ,

habet de culpa, quantam de libertate::

f quipg;

tec lag

quia hzc eft radix moralitatis , ut füprà

Sed omiffio Sacri ; in (omno vel ebrieta..

di&um eft : Sed illa opera & omiffiones

tecontingens , non eft libera in f& fzdi

quadodts

^

atv

non habent aliam libertatem , quàm

folüm incaufa. — Ergo nece(t peccatum,

fuz cau(z , ut conftat.

infe fed folàütn in cau(a..

d d)

Ergo nec ma-

litiam.

Diff, miz. Noneft libera infe, liber

HATIUIE ;7

L

J

f

.':

XXX. Oppono 1. contta R. z. & 4,

tate in eam à voluntate immediaté &

';-hgxr]emyer

*

l

J

Ad peccatum a&usle requititur volun-

dire& derivatà , C. min, ;in eam media ;

ln pruay.

tarium a&uale: Sed in omiffione tem--

T t y

té & indire&é derivatá ex cau(a, N.

pore fomni , vel altetius impotentiz,.

yyt dl

-Ad 3. K, "Theologos illam Regulany

non. adeft voluntarium actuale. Ergo

non intelligere. univetíaliter. de omni

culpab:l?(erefä'

vetutlre

nec peccatum actuale. Maj. patet ex ra-

cafu. . Uade Ang. Do&or hic q. 71. a«

tione mox data pto 2.p. R.4..

xagundi

$.ad 1. ait : Plura requiruntur ad bo--

2, Ett Regula 'Theologotum ; quód

num quàm ad malum ,. eó quód bonum:

Jb tcnügt r

illa libertas füfficiat ad bonam, quz fuf-

cohtingit ex tota integra cau(ía ,. malum:

ficit ad peccatum mortale : Sed liber-

autem ex fingularibus. defe&tibus , uc

um pecotr

tas, qua eft in ebrio , non fufficit ad bo-

Dionyf. dicitc.4. de div. nom.

Etideo:

ylerons

pum , v.g. ad meritum, ad faciendunv

peccatum poteft contingere , fivealiquis:

riculo il

votum , ad confe&ionem facramenti, ad

faciat quod non debet, five non faciendo.

vant poltz

petíolvendas horas canonic

quod debet

*

L

ad peccatum..

?so. E"rgo nec

" fed meritum: non. poteff

v i

effe , nifi aliquis faciat voluntaris quod:

debet,

Hzc ibi.

o peat H(:.

3- Ergo idem homo poteft fimnl effe

Addit his Barthol.

iet PCCC&'UP»

in gratia Gcimpeccato mortali , imó &

Medina diio.

I,. Homicidium pra vi--

in excommunicatione tna jote ,. f1 effec

tintid

fum ebrioimputati , quia tenebatur NU

annexa aGuiexterno: ; Ecclefía enim

poterat illud cavere, & non cavit: fed

folüm judicat de externis;

Prob. feq..

dicereofficium divinum & emittere vo-

u p

Ex cafu, quo quis. emifit

fagittam im:

tum:nullà ratione fcerantebrio volun-

€lericum , intendens euny

ebioint

occidere ,.

taria, . 2, Homo: qui non eft mentis:

fed , antequam Cleticus à (a

lii

gittapercu-

compos Írpenumero poteít implere

caaqud

tiatur , vereconttito: corde d

elhoc peeni-

ptzeceptum:divinum, ut ficbrius ex pre-

eccauuflc ,

tens 5 ille ratione Verz con

ttítionis eft-

cedenti volitione baptizatur , fi quis im

in gratia , & ratione occifionis Cletici

o, MP

phrenefiu lapfus à peccatis abíblvatur ;,

eítin pe

ccato mottali & escommunica-

[ du

jorem n

tus.

qis qu "

«4d. 3.-N. feq.. cüm enim voluntas:

"A. 1. dift, maj. Vel a&ualitate for-

mala fit retxactata ,. occifio illi: hominii

ali vel vírtuali, C.

sfxcpcccämi»;fï

maj. , femper forma--

quoad Deum nonimputaturg: unde eft:

liN.maj. Et fic di

R.min: N. conf,.

"

'in gratia ; & non in peccato ; excommu--

^

E

nicatus

m

b

TRACT. Iy. Éxam. 2.

X

142

micatus€

ft folüm in foro fori íeu quoad

autlafus, dum eft caufa culpabilis om-

FZ(C

miflionis Miffz,non habet. Ergo. Min,

N

Ecclefiam, non quoad Deum.

5

XXXL Quidfi quis acum ptace-

prob.

Ille a&us non ex alia radionect

N

tum , v.g. Sacrum omittat poriendo

malus, quàm quía fepugnar pracepto

w

audiendi Miffam , quod, ficut diredté

AX

actum de feindifferentem , v.g. lufum ;

vel cx obje&o bonum , v.g. ftudium,

tzcipit auditionem Sacri , ita indire&é

toT

hic actus contrahitne ex hoc fpecialem

prohibet a&us cum eo incompofïibilcs.

d

£0

malitiam , pfopter quam debetexprimi

Ergo,

in confeffione ?

Dixi , a&um »l'ndzþïe-

Ex quo

fequitut , quód quidem,i'll'b

f

ventem vel bonum.

Quia certum ett,

a&tus fitinordinatus, & quód cateatre

[

&itudine (adiofitatis, uui & debità cit-

Wt

q: od fi a&us ex obje&o fit malus , v.g.

furtum tempore audiendi Sacri commif-

cumftantia, a tamen illa inordipatio

dn

fum, habeat malitiam à malitia omiffio-

non tenet fe intta matetiam & objectum

ly.

pis Sacri diltin&tam , in confeffione ne-

virtutis- ftudiofitatis , íed R eligionis,

!

ceífarió exprimendam.

cui omiffio facri adverfatur.

Similitef.

dirti

catentia re&titudinis ftudio(itatis in €o

dtni

Dico 1. $i a&tus illeomiffioni culpa-

a&u non oritur ex directa oppofitione

LOT

bili conjungatur cav[aliter , id eft , ( t

caufa & occafio omiffionis affumpta ex

cum ftudiofitate , fed ex indire&a op.

lst

if

intentione ut per eum impediatur im-

pofitione cum precepto & virtute Re-

ligionis.' Ex eodem capite oritut d

pletio pracepti , ut fi quis ex affc&tu

Nfg

deambulandiin campo, deambulettunc;

non otfituc carentia debitze citcumftan-

Wi

i

uando Sacrum eftaudiendum : adtus

tiz , v. g. temporis.

Dico 2 Si «&usille , v.g. ftudium ad

(ire

€o ipfoeftmalus. 2. Malitiatamen non

eítdiftin&aa malitia omiffionis , quam

omiffionem folüm fe habeat concomi-

Wte

Wt

caufat,nec actus eft neceffarió exprimen-

n

tanter feu per accidens , id eft , non ex-

dusin covfeffione.

di&o affe&u velintentione,nullam exite

M

,

- Ratio 1. P. Quod eft formaliter vel

demalitiam contrahit.

:

Ratio. 'Tum quia nec formaliter ne&.

1

l

L

virtualiter. caufa mali feu omiffionis

eccaminofz , eft peccamino(um £. Sed

virtualiter eft cauía omiffionis , qui

[

h:bet. per fe accidens ad illam, Tum

ille a&us eft caufa, &c. omiffionis , &c.

d

Étgo.

etiam, quia ,licet Mitlam impediat matte

Ratio 2.p. 'Tum quianon eft praxis

tialiter & phyfict , quia fe non compa-

lii

Tiin

fidelium , quód de illo a&u vel causá

tiupntur , non tamen formaliter & mo-

ralitet., quia moraliter fequitur ex vl

Ito.

omiffionis, v. g. lufu, ftudio, otio, fpe-

cialiter fe accuíent.

"i um etiam , quia

alterius mali o&us feupropofiti , & "

præcf

nova & diftinctamalitia non oritur nifi

que:etur fine ftudio.

ftdm

: QUZERO VII. Unde de

fum'iiur di«

&tnnb(

ex nová oppo(xtione cutn diftindá vir-

tute & przecepto: Sed hanc actus ex ob.

R

torum ?

finctio (eu pluralitas numcïic? pecc-

j«&obonus vel indiferens, v. g &udium

y, l

EE

s

De Vitis d* Penatk.

143

s non à

XX)&II. w. . Probabilià

fus e& , quód plures a&us phyfice. di-

fredpdl

taceptis, fed ab objectis, numeto & ad-

ftin&ti fint unicum numero peccatum ,

ubet b

zquate diftin&is.

fi habeant inter fe moralem unitatem,

) ex af t

Ratio. . Peccata fpecie diverfificantur

connexionem feu fubordinationem. ,

'epugngr p

ut pecifica diverfitate obje&orum , ut

tendendo ad eundem finem feu obje-

H

uod, ( d

apte probatum eft, — Ergo etíam nume-

&um adzquatum

.

econtra fi-unus

Sactl ais

ro multiplicantur ex numetica eotun-

phyíice actus verfetur ciéca pluta obje.

Prob.

o irongl

dem diverfitate ingenete moris,

&a; ejusdem quidem tationis , qua ta-

conf, A&us humanus, uti eft peccatum,

men inter fe di&am moralem unitatem ,

ficut ex ratione fuà fpecifica refpicitob-

connexionemve non habent , habet tot

quöd uniä:s

uO0 Q

je&um lecundüm fpeciem fumptum ,

malitias numero diftin&as : quot. funt

ita ex ratione individuali refpicit obje-

Exemplum utriusque patebit

s t d ao

objecta,

n i inds

&um in effz moris numetice fumptum.

ex dicendis, nim, tum in pluribus acti-

3

tetum d

Ergo.

bus, v.g. ofculis , ta&ibus, &c. in or-

, li N

Oppozo. Juxta ant& di&ta, formalis

dine ad-unam copu!am fornicariam t

f Y

diveríitas przceptotum futhcit , ut exin-

tum in eo, quicodem i&tu fclope:i plu-

fb

de peccata fpecie d'ftinguantur.

Ergo

fes occidit,

direda o

etiam diyerfitas nomerica preceptorum

Declaratur 2. pet cxempla. Primum

f.ffcit, ut cxinde peccata diftinguan-

esi : Qui cum conícientiá reccati mor-

d ex iil

pro & viti

tut.

talis ( puta; de quo contríitionem antea

| apie o

Negatur eonf. Difparitas eft, Quia,

non elicuit ) plurium hominum con-

utdi&um eft , quando pracepta fünt for-

d (

fefTiones excepit , tenetur , duantüm

maliter diverfa , femper adetft fpecifica,

poteft ( ut probabilius & tutius docent

diverfitas motivi & objedti, feu rei prze-

Thomife ) explicare numerum pet-

o f

s hb

ceptz ; quando veró pracepta folümn

fonarum , quas abfolvit , füuntque com-

mater'aliter differunt, non adeft nume-

miffa tot facriegia ,. quor abfolutiones

7hid d

rica diverfitas objccti feu rei ptzceptz ,

in eo rpeccati (tatu datz funt.

Ratic,

tione; ,

Vide infrà

fed tantüm pracipientis.

Quia hic nulla appatet unio moralis,

Trad.10 Exam.3.n.3 1 R.4, de Miffain

€ó quód cujusvis peenitentis abfolutio

gec f

die fcfto audienda ex voto.

fitintegrum & completum Sacramen-

Ona,mnnü !

Declaratur 1. data zefolutio. Senfüs

tum

j

T ad jf

eft i. Quód peccatum poffit efe :dem

WFW

d oni po.;ef?, qnód adfit unitas mota-

namero , lic&t fit prohibitum praceptis

lis, in eo fita , quód Copfeífirius omnes

u

f

D]

pumero diftndis , ut idem jejunium

f

T

tempore.

audiat eádem intentionve ; fine, loco;

1

pro eodem diepoteft ptzcipi pluribus

jier

przceptis numetotantümd (tin&s, ex

Verüm hzc in prefenti ad moralem

f'upwpol J

eodem motivo v. g. temperantia proce-

unitatem non fufficiunt , ( ex parte ob-.

dentibus, cujus transgreffio fit unicum

uia.

if

je& nulla fit moralis conpexio,

Unde

u

obari ,.

numero pcccafum e gravius, a. Sen-

alids eodem argumento goifet pt

j numdlü

: quód

Ea

TRACT. ]V. Exal. 5.

quod Sacérdos eádem no&te Nativitatis

cariam przcedentibus ; nodó inter lios

Y

Domini eodem fine , intentione , loco,

ht

actus & copulam ipfam nonlon

ga interf

i& con:inuo tempore in.peccato fnort.

cedat mota,

a

legeret ttes Mitfas , folüm committeret

An veró hoc etiam extendendum fit

wl

unum peccazum.

Item quód qui eo-

adta&turr, ofcula & amplexus , imme-

!b

dem fine, loco , & tempore injuílé oc-

diate copulam: íü

hfs

tes: 3

variant

L-;uf.iïlïä,'!ï

j

cideret plutes homines , aut qui eádem

Do&otes :'aliqui enim putant , eos

M

nocte,loco,fine , cum.eadem faeminá (z-

a&us effe nova peccata , adeóque in

u

db

jius pc-cca-:et 5 folüm unum committeret

confeffione eífe explicandos. — Ratio:

hi

peccatum 5 quod non debet 'admi;ti.

nem dant , quiatalesactus fübíequentes

Ergo-

funt ptincipia alterius copulr, Ergo

J

l

j

Secundum exemplum. 'Qui unoactu

efficiunt novum peccatum.

Et hoc

feu i&tu plures occidit, infamavit , aut

di

quidem e& tutius pro confeffionis inte-

quovis modo lefit, tot commifit pecca-

gritate, Verüm probabilius eft oppo-

hr

fitum.

t2 , feuin uno peccati a&u tothabet ma-

Ratio. Quiaillitictusvel adus

l

t

litias numero moraliter diftin&tas, quot

.

fünt complementum copula habita , fi-

funt' perfonz lefz

.

quarum ptoinde

cutaétus 1ll

aiii

An3

ia

pracedentes funt ejusini-

numerum debet. in confeffiene cxpri-

tium.

Ergo ficut hi non func necelfi-

W

j

M

fitor

inete,

rio confitendi , ita nec illi.

Ratie. Quia funt obje&a numeto

!

Hoc tamen intelligo de illis atibus,

4notalitet adzquatä diftincta * nullam

qui immediaté copulam fequuntut; fi

Wt

intet fe connexionem aut dependen-

enim notabilis mora. intercedat , aüt

i

tiam moralem habentia , fcil. perfonz

fiantcum intentionenovz copulz , non

nego effe novum peccatum. Quodidem

fi

lx(z. ta :pgobabilius & tutius Tho-

qmifa.

dico , f1 forté a&us principalis non fe-

l

D

3. A&us minüs principales feu cit-

queretut,

Idem eft de actibus non ha-

«umftantie communiter concomitantes

Wn

bentibus aliquam connexionem. cum

vel-precedentes a&um principalem ,

effe&u principali ,'ut fi quis ad peccan-

h

[

€um eo unum numero peccatum confti-

dum cum aliquá , faerit ufus fpeciall

tuunt, nec funt neceffarió explicandi in

quadam aite vel potione ; nam tuncelt

confeffione ; juxta fententiam propabi-

fpeciale peccatum ,

fpecialiterin copfef-.

liotem,; etfinon tutiorem.

fione explicandum.

no-

(t

Ratío, Quia omnes illi a&us, etfifint

4: Siquis un$ voluntate peccamíi

mortalitet mali, quia tamen ad actum

[

sà,uno irz impetu., circa idem obje-

principalem ordinantur , eique con-

&um feu petíonam , & intra eandem

Qu

Àfe

junguntur ( utfuppono ) ob moralem

fpeciem, feu plutes cjusdem fpeciei blas-

unitatem cum €o unum conftituunt

Ti

phemias aut contumelias , vel citca ear-

peccatutn,

Et ita res fe habet intadti-

Ul&c

dem rem plura juramenta tcpetetet , ef

j

bus,amplexibus, ofculis;copulam forni-

fet unicum peccatum, nec horum actu-

um

ER

ïfï//

-

De 71'::'12 e» Peceatá.

34j

; ib

ug::numerus neceffarió effetin confe(- — &ationem moto(àm pxau'lö anté v

olan-

o ngi

fione exprimendus , ob ratíonem antà

tarí& derelictam redeas , duo peccata

datam. Secus eft, (i fieret cum reflexio-

committis : fecus, fieam dereliqueris

tie füper fingulos a&us.

ex aliqua diflra&ioneindeliberatá. Hinc

ï

$- Si quis haberet voluntatem non

fieti poteft , quód homo eodem die , vo-

M

d

ä

jej inandi totá Quadragefimá,non fo!üm

luntatem interrumpendo ac renovando,

iffl

]

unum , fed plurima committeret pec-

committat mille peccata odii , intetnas

a:t:

,l A0

cata 5 adeóque non fatisfaceret, dicen-

infidelitatis feu hzrefis , morofz dele-

l

do , habui voluntatem non jejunandis

n

&ationis,&&c. 4. Quando actus nul-

AU UOAT

fed debet addere , totà Quadragefimi :

lamad invicem dicunt fübordipnationem

L

st euput

quia una jejunii omiffio cum altera non

vel dependentiam , ut patet ex di&is

Q P

habet moralem connexionem.

Idem

anté in exemplo tertie.

f. Quando

contefnnt

elt de faemina quz habuit voluntatem

inter plures a&us , nullo voluntatis c£-

bab:liïs d

plutibus fe. proftituendi.

fe&u intet fe connexos tantum tempo-

I

il

ii

L

XXXIlIL , 2. ad Q. 7. Deccata

ris intercedit , utprudentum judicio cen-

opuleti

tam interna quàm externa diftinguun-

feantur difcontinuari :

*

actaum enim

xntesftt4

tut ac mültiplicantur numero(dt volun»fex difcontinuatio in genere moris non fit

pon ftnty

tate peccandi moraliter intertupta , aut

fenovata,

nem.

per quamlibet phy(icam interruptio-

li

Sicut fi fub Mif2 fiat concio ,

Rati, Quia tunc tollitur. moralis

jdeillis a

non ideo diciturintcrrumpi; nec prans

unitas adtuum & obje&torum;

dium , fifubeo legantur nova , autaliz

n fequuti

literz.

iercedi

- Dicmibi : Quomodo cognofcis,quod

voluntas. moraliter cenfeatur

w copüïl«

in tcrf-

QU ER O VIII. Undedefumitur

rupta?

qum Qu

e(lentialis & primaria quantitas feu gra-

vipcipis d

Hoc cogzofco ex eo, quód a&tus vo-

vitas , zqualitas , ac inzqualitas pecca-

luntatis nec formaliter in fe, nec vir-

torum ?

*

;

je d ibon t

tualiter. in aliquo füo effe&u , necin

XXXIV. x;, Abob

X

)nnex'ioncïv; !

prudenti hominum atbittio feu morali-

jectis. Itng. Tho;

hic q. 73. a.3.

fqus:

ter pcríeve et.

Katio. Peccatum ab eo habet fuam

yerit

Sed und: boc coguofcis ?

gtavitatem effentialem , à quo haber

ne; n;m [L'

ciajid

Hec cormofco ex diverfis Regulis.

fuam differentiam fpecificam : Sed , ut

Quarum prima e3£, fiplures actus fuc-

probatum eftantea ad Q. $. hanc habet

ceílivé ponantur circa pluta objc&ta

abobjedo. Ereo , &c,

i

completé & toulitet diftin&ta, ut (5, poft-

drau if

Declaratur cüm S. D. loco cit. dicen-

quam furatuses àJoanne, fureris , vel

te : Ratio ordinat omnia in agibilibus

gint

intendas futati à Philippo,

2. Siho-

exíine, & ideo quantó peccatum cona

nf

to priorem voluntatem tevocet ac re-

tingit ín a&ibushumanis ex altiori fine,

i 16j Vfl (II'G-'

tra&et per poenitentiam, | 5.Deliberat?

tantó peccatum eft gravius : objeta

u

æelTafxxdo— ab aliquo a&u , utfiad dele-

autem a&tuum funtfines eorum ; & ideo

d

T

| fecun-

ss

".

m

146

TRACT. IF. Exapi, 2.

fecundàm diverfitatem obje&torum at-

$i exemplum: : Furtum ex genete fuo

M

tenditur diverfitas gravitatis in peccatis.

eft levius homicidio , & tamen futari

i

Sicut patet , quód res exteriores ordi-

eratium publicum , vel frumentum,

Qu

nantur ad hominem ficut ad finem , ho-

quod fervatur ad. neceffariam fuftenta-

m

i

ao autem otdipetur ulteriüs in Deum,

tionem Keip. in individuo eft gravius

ficut in finem.

Unde peccatum , quod

peccatum , quàm occidere hominem

eft citca ipfam fübftantiam hominis , fi-

plebeium. Item occidere homines gta-

[

cut homicidium , eft gravius peccato,

vius peccatum eft , quàm unum perju-

i

uod eftcirca tes extetiores, ficut fur-

rium , licét hoc fit gravius ex

h

.

patte ob.

tum

*

& adhuc eft gravius peccatum ,

je&t.

uod INB.

u(j

Q

quod immediaté contra Deum commit-

—

..QUAERO IX, Eftne peccatum có

titur, ficut infidel'tas, blafphemia, &

gravius effentialitet. & fecandüm fpe.

y

hüjusmodi.

Et in otdinequorumlibet

ciem, quó pra'ftantiori virtuti oppont-

d

tur ?

d

)

horum peccatorum , unum peccatum

€ft gravius alteto , fecumdüm quod eft

XXXV. z.affir. cum 8

: Thö. hicq.

circa aliquid principalius,vel minüs prin-

23:8 4

[7

Hzc S.D.

Cipale,

Katio. Quia fuprà probatum eft ;

i

Hinc inter peccata,- quz funt imme-

quód gravitas clTentialis defumatur ab

j

[

diatécontra Deum , odium Dei gtavius

