haberet honeftatem , fed otiofitatem : ad

tibus proportionatut : ita etiam eft ex

hat

[

cujus fpeciem omnes f:mzlþs a&tus redu-

parte animz , cujus etiam eft virtus fi-

cuntur.

nita, ad determinatas operationes prd-

Huic R. non obftat hec

—in&antia:

portionata.

i

Ex ideo quando ultra mo-

Circumftantia indebiti finis eft commu-

dum fuum in a!iquas operationes fe ex-

]

[/

nis omnibus a&tibus inord:natis.

Etgo

tendit, laborat, & ex hoc fatigatur. — Ita

D

non dat particulatem fpeciem, Non ; in-

S. D. qui poftquam ibi magis oftendit,

quam, obftat, Licét enim fiteircum(tan-

corpori & animo deberi fuam quietem

Wt

tia communis,attamen (utait nofter Dat-

& tefocillationem , fubdit.

g

thol. Medina) fitransferat a&um de bo-

lt

Sicut in Collationibus Patrum legi-

no aut indifferente in malüm , dat fpe-

tut ,quód B. Joannes Evangelifta, cüm

T

ciem " particularem otiofitatis ; — Sicut

quidam ícandalizarentur , quód eum

j

levate fcftucam proprer Deum, licét hec

cum diícipulis fuis ludentem — inveni-

circumftantia , propter Desm it com-

[

reut, dicitur mandalfe uni eorum , qui

munis, dat tamen fpeciem particularem

atcum gerebat , or fagittam traheret,

i|

virtutis Rcligionis.

o

Quod cüm pluties fecilec , quafivit,

qi

444 4. E& a&tus vanus , &in fpecie

utrüm hoc continu£ facere poffet ? qui

li

otiofitatis, repugnan: juti ac przceptoin

refpondit : Quód fi hoc continué face-

I

prob.cxplicato.

ret, arcus frangeretur.

Unde D. Joan-

p

"Ad 3.

R. Similes commoditates ad

nes fubintulit , quàd fimiliter. animus

rectà ratione moderatam corporis & a

hominis frangeretur, (inunquamà fua

nimi recreationegi. relatas reduci ad fi-

iotentione

relaxatetur.

Hujusmodi

j

nem alicujus vantis. Nam S. Tho. 2.2.

autem di&a vel facta. , in quibus non

j

(0

q. 168.a. 1,ait : In quantum per exte-

quaritur nifi dele&atio animalis , vo«

riores motus otdinamurad alios , petti-

cantur ludicra vel jocofa, Et idco ne-

(

net eorum modefatio ad amicitiam vel

Ce(fe eft , talibusinterdum uti; quafi ad

W

affabilitatetn.

Et hoc et

1

In quantum veró exte-

quandam animi quietem,

riores metus funt (igna interiotisdifpo-

quod Philofophus dicit in 4. Ethic. c. 8

Y

fitionis , pertinet eorum moderatio.ad

quàd in hujus vitz conver(atione que-

virtutem veritatis ; fecundàüm quam ali-

dam tequics cum ludo habetur. Etideo

quis talem feexhibetin verbis & fa&is,

oportet interdum aliquibus talibus

qualis ett interiüs, Hac ibi.

uti,

XLV, ln art. 2. ibid. Ang, Doctor

Circa quz tamen ( pergät loqui $.

ulchertimam ad ptopofitum tradit mo-

Tho.) videntut ttia elfe precipae ca-

falitatem in c. dicens : Sicut homo in-

venda.

Quotum primum & principas

ff

diget corporali quiete ad. corporis refo-

leet , quód predi&a delc&atio non

cillaionem , quia non poteft continue

quafatur in aliquibus operationibus

[

laborare , propter hoc quód habet fini-

vel vetbis turpibus vel nocivis.

Alte-

N

tam virtutem , qua determinatis labo-

rum , ne totaliter gravitas animz t£-

folva-

m

s i

De moralitate.

95

folvatut.

3. Sicutin omnibusaliis ha-

de meliotebono:Sed quamvis talis a&tus,

Letum d

manis a&ibus, ut congtuat perfonz , &

v. g.iread campos, deambulate fanita-

lvl

tempori, & loco.

tisgratiá , fricare manus ad depellendum

Mfation

1

XLVI, Iterum poft pauca fübdit : Et

frigus,&c. (intboni , non tamen funtde

ndouttg,

ideo circa ludos poteft elfe aliqua virtus,

meliore bonó , cüm melius fit , mortifi-

ations lt

cationis gratiá ab illisabftinere: ficut à

quam Philofophus Eutrapeliam nomi-

ag d

pat. 'Et dicitur aliquis Eutrapelus à bo-

fimili patet in hauftu boni vini.

Ergo

non funt materia voti,

napis at

na converíauone, quia Ícil, bene conver-

titaliqua di&ta vel fa&a in folatiam, &,

Sed funtue matetia. Confeffionis (a-

um qit

in quantam per hanc vittutem homo re-

cramentalis?

ftenatur ab immoderantia ludotum , füb

Datrum

Dico : Otdinarié non funt ; eó quod

modeftia continetur. Hac$.D.

€ommuniter fiant íine deliberatione ;

gelila, j

, quid

Contra hoc objicit fibi S. D. Virtus

folo natura aut imaginationis impul(u:

rem int

eft, quam Deusin nobis (ine nobis ope-

adeóque tunc non funt boni nec mali

jl eocuti 1

tatur : S$ed Chryíoftomus dicit : Non

moraliter,

Siautetm deliberat? fierent,

Audi

nec ad bonum finem formalitet aut vit-

tam t

"

at

dat Deus ludere fed diabolus,

x , quiit

quid aliquando ludentes paffi (unt; Se-

tualiter .( quz vittualis ordinatio füffi-

dit populus manducare & bibere , & fur-

cit) otdinarentur, non effet magis ridi-

epliste

continin

texetunt ludere.

Ergo citca ludos non

culum. ( quo termino & argumentoali-

oteft eífe virtus.

quinosoppugnant) iftos actus(ic exet-

Jnde )W

Solvit hocdicendo, quód verbum il-

citos confiteri , quàm alios actus vanos

lr aof

& otiofos fermones :. ni(i fors ridicu-

unquzmäï&

lud Chryfottomi eik intelligendum de

ilis ; qui inordinaté ludis utuntuc, &

lum videatur iis , qui habent confcien-

Bs

recipue qui finem in delectatione ludi

tiam tam latam , ut, communi prolo-

ip ib

conftituunt,

;nim&lil 1

Sicat de quibusdam di-

quio, plauftrum fcni invehi poffit: de

citut Sap, 15.. Z(timaverunt effeludum

minimo cum Praetore non curantes , non

Fridus

vitam noftram.

Contra quos dicit

nifi, imó vix, de graviffimis fc accu-

qi, qui

"Tulliusin r. de Offic: Nonita generati à

fantes,

B

natuta fumus, ut ad ludum & jocam

UAERO V. Poteftne idem acus

4.Et'nic,f3

f

fa&i eífe videamut , fed ad fcveritatem

fimul habere duplicem fpeciem boni-

rlatiot c

potiüs , & ad quzdam ftudia gtaviora

tatis , aut duplicem fpeciem malitiz

yuur. D

atquemajora. Hzcibi. Ubiad 3.denuo

moralis, vel oppofitas fpecies moralita-

abus U

citat Tullium dicentem : Z4o €9 joco

tis, fic utfit (imul bonus , & pereum

uti qudem licet fed ficut fomno , idelk,

quàtalem homo ferviatDeo , & fimul

:ergät q

W

moderate i t4m, quum

malus , ficutpeteum quà talem homo

[ P[Z»

gmwbæ ferizsque

ferviat diabolo?

vebus (attzs fecerimus,

m

l

4Ad 6. R. A&us íllos noneffe mate-

XLVII.x.1,Potcft unus & idem atus

dee

À

Va f

tiam voti. Nam;, ut dicetut infrà T'ra&,

humanus fimul habere duplicem fpe-

opffmm:

an-

ciem bonitatis , unam ex fine opet

xinl ^

o Exam, 3:2d Q.1., Votug debet eífe

tis:

!

[45 aniüï/

Í

K

us

TRACT. IIl

Exam. 3.

^

96

fumo : Sed fiquis ob finem aucupande

tis , alteram ex objecto. | ItaS$, T hom. q.

w

inanis glotiz pro medio eligat eleemos

18.2.4-

comy:

Ratie, 1dem a

us poteft Procedcreä

(ynam, vel ob finem danda eleemofyaz

P

pro medio eligat furtum , integra ho-

duplici virtuie; ab una elicitive , ab al-

rumac&uum cauía non e& bona , fed

j

teráimperative. Ergo participat utrius-

at

Ergo.

qu:

virtutis honeflatem , v, g. jejunat

uttobique concurtit defectus.

i , íeu , ut fatisfa-

Min. prob.

" In primo cafü med;um

n

quis ex fine peenitent

ciat pró fuis peccatis, hoc jejunium vel

( quod eft eleemofyna ) etái bonum fit

[f

(ecundüm fe, non tamen eft formaliter

Wi

ele&io jcjunii elicitur à temperantia, im-

'aturà f:ænitentia.

bonum in exetcitio , eó quód finis non

p

PCI

fit bonus , media autem, fi quam boni-

w. 2. Poteft in eodem a&u repetiri

tatem habeant , üt talia eam habentà

il

duplex fpecics malitie moralis , una ex

X

fine, alter ex obje&to.

fine , quia eliguntur ptopter finem: in

pl

Ratio. Quiaidem a&mpo:e& proce-

fecundo cafu finis ( qui eft eleemofyna )

l

P.'U

dere à duplici vitio;ab uno elicitivé , ab

etiam in exercitio non eft bonus. Quia,

Ht

altero impcrativä ; ut fi qui: fornice-

quod eft caufà mali , eft alum:Sed tunc

a

tüt ,ut füretur; adeft fpecies luxuriz &

finis,(ciLeleemofyna;eft can(a mali,nim.

l

futti.

furti. Ergoeft malus.

fnti

a&tus humanus non po-

« Oppono 1. contra R. 3. A&usillefie-

ln

& 3. ldem:

teit fimul & femel habere oppofitas

tet quidem malus fimpliciter ; maneret

4

tamen bonus fecundüm quid , utvolunt

Pa

fpecies moralitatis ; ita ut fit bonus cx

fine , & malus ex obje&to, vel é conver-

Cajct, Serra.& ali. Ergo.

v

2. De modico nom curat Prator , üt

fo , v. g. i quisfuretur, utdetelcemofy-

Vä]«

nam : vel det cleemofynam , ut aucupe-

communiter loquuntur Jarisconfulu ,

li

tur vanamgloriam.

Ita S.D, q,192.2.7.

& parüm pro nihilo teputatur : Sed

!

ad 2. & ?.

dum quis ob vanam gloriam facit opus

Ratio

fundata in S, T ho. loco cit, ad

bonum, eft defe&us modicus. Ergo pto

W

l

3. Bonumex integra cau[a , malum ue-

nihilo reputandus eft. — Ergo non cot-

tümpit totum opus,

vb ex quocung, defettu, Quod Axioma,

praciputin moralibusferviens, commu-

j. A&us,quo impletur praceptutm,

1

niter attribuitur $. Dionyfio c, 4. de

eit moraliter bonus: Sed'pet a&um ex

div, nom. ex quo illud adducit S.'Tho.

obje&obonum , malo fine fa&um , po-

q. 18. a. 4. ad 3. & cit. q. 19. a. 7. ad.3.

telt impleri przceptum , etiam fupernas

turale, v.g. in diefefto Miffam audiendo

Et fenfus ejus eft , quód in moralibus

unicus fingularis defectus , v. g. alicujus

ex vanágloria. Ergoille a&us eft (imul

ä

bonus & malus motaliter.

vitiofz circumfantiz , puta, vanz glo-

riz ,totum opus ( aliás fecundüm fe &

4» Quiex vanà gloria-auditMifTA

n

i

ex obje&to bo

num)in exercitio corrum-

quandotenetut , meliüs facit quàmille

A

qui plane non audit: Sed qui facit

|

pat , reddatque ex iptegro malum, Szþ..

mcliüs,

p

g

De moralitate.

mücupmü

97

memte; facitetiam bene , quia gradus

N. maj. Et fic dift, min, N.conf. Ia

Üpit t

his ergo przceptum poteft impleii per

T

comparativus fvtxpp'onit poltivum. Er-

Iteg

89

actum etiam malum , v.g. ex vana ploria

.s'. Quid fi quisex vana gloria ü:bfret

fa&um , non ut maluselt, fed ut obie-

Lb

mattycium ?

:

&iv& bonus eft.

Vide dicenda Tra&. g.

i H

ZA 1, R. N. ant, & inflautatur Aa-

cft m

Exam.1, n. 9. deinani gloriayubi multa

dicuntur quze hic ferviunt,

ltem di-

t ho

tio : Sicut bonum fimpliciter confurgït;

vf fomis

ex integra canfa fimpliciter , fic boni-

cenda in " ra&t. 6. de Legibus , Exam.;,

tas moralis feeundüm quid confurgit

n. 6r. Atj modus virtütis vel pracepti

lnöd frisi

ex causd fecundüm quid feu partiali,

cadat ub pracepto.

fiqun

eum hu

quz eft Regula morum : fed predi&i

"d 4. K, Quód talis nec bcäe, nec

a&dus nec fecundàm quid fubfunt Re-

melius , nec pejüs faciat , fed minüs ma-

pxcrfmem:i

gulis morum , fcil.Legi & Rationi , feu

It ; adeóque & comparativus & pofíti-

p mf

prudentie , tum quia fiunt impruden-

vus excluditur, —XVel dici poteft , quod

DbesQ

ter , tum quia alioquin tales a&tusaliquo

faciat meliüs materialiter tantüm, non

alomit

modo reducerentur in. Deum ejusque

vetó formalitet tnoraliter,

a i

legem. Ergo a&u nec fecundüm quid

"d f . patebit infrà Tra&, ; , Exam, 17

funt moraliter boni, fed (i que bonitas

devanagloria,numer 1.

Mu

eisineft , eftfolüm naturalis.

Not. Dum hic di&um eft, eundem

du d

-4d 2, R, Jutrisconfultos loqui de

a&um non poffe elfs fimul bonum &

iil um

Pratore tette(tri , & hoc non timora-

malum, fermonem eífe de bonitatea-

)

to ; non veró de calefti , apud quem

&üsex opereoperantis, non veró de ea,

rlm PHW.*F

valet illud. : ZModicum fermentum ta-

quam aliqui a&us(ut conftatin Sacra-

urico

tam farina , cui injicitur , ma[[am cor-

ments , & Martytio ) habent ex opete

puttit i*

vumpit.

opetato,

Hzc enim bonitas ab illo

jm fäCil j

-4d. 3. dift. maj: Si impleatut pracce-

acu , fi nullum ex effentialibus requifi-

icus. EJ]

ptum , quod eft non tantüm de füb-

tis defit , excludi nequit. Item eíffe

ng pudi

ftantià, fed etiam.de modo actüs , qualia

fermonem de fine, v. g. vaná gloriá ,re-

precepta funtea, qua difponunt de in-

fpe&u eleemofynz , ut formaliter exer-

u ptati

teriori hominis reStitudine, de juftifica-

cente rationem-caufz finalis ; fi enim

tione , ac internáanimz munditiá , v.o.

| ptt du

met? peraccidens & concomitantercon-

y fiduny

pracepta de credendo »fperando , dili-

cutrat,nec fit finis, nec circum(ftantia

gendo , pehitendo, in cordenon ma-

giim if

a&tüs, eum non vitiat , ut fieffet fpecialis

chando , rem alienam non concupi(cen-

aliquis & diftin&usa&us.

fs

do; C. maj. , fi impleatut przceptum,

XLIX. y. 4. ad principale quzfitimz

"

h

quod eft de a&tu humano ptzcise quoad

Implicat quód homo per eundem actum

fübftantiam , feu bonitatem obje&tivam

? dl

jl

materialem , ut fünt, de dandá eleemo-

ferviat , placeatque Deo ;

-& fimul diæ

f

O1Q.

l

d

$d p

Íyua, de jejgnando »de audiendo Sacto,,

[

:,

N

Hoc

TRACT. Ill. Exam. 3

98

tionem lupinam : intu effe Neronem ;

Hoc fequitut ex di&is & docetur illis

D

vetbis Matth. 6. Nemo petest duobus

forts apparere Catonem.

JNouum mon-

Hinc ef illud

L13.

eomints fervire , nim, fimul , ac domi-

firum, nova. chimera.

f

nis contrarias voluntates habentibus ,

principium cujusdam mali Politici,

«t

uti funt Deus , &diabolus: nulla enim

NWenceslai de Matofchuvia: Politicum

comparatio lucis ad tenebras , nec potc&

decet expendere , mon tantiim quid fita-

[

endum,velquid omittendum , [ed etiam

quisquam patticeps effe menfz Dei &

dzmonioruüm.

Pro horum. explica-

quid [it fimulandum. d0tus mundus fuco

(

P,

tione

utitur. Ergo cum vulpibus est yulpinan-

QU R O VI, Quidergo fentis de

dum. A;cinit Rhythmifta:.

i

Politico,

Ante R. Not. Politicum à moderni

n mille. jam peratizs

fi

( quod dolenter referimus ) temporis

Fides nulla e$t in pactzs,

L

Politico definiri , quód fit az/al ratio-

AMel in ore , uerba: lattis ,.

Fel in corde , fraus in failzs,

ziale , ita ferviens Deo , ut non o[fendas

1

diabolum.

T

L. s;

Politia inferiàs "Tra&. 4.

Politici tales , qui omnía agunt fidtis

[

& fucatis complimentis , Difcipuli funt

Exam. 1. ad Q. 4. n. 7. defctipta , eít

]

idemi,ac peritia gubernandi Rempub,

damnati ( utinam. nunguam nati ) illius

)

unde & civilis'Ícientia , & à Cicerone

lt

famofi Machiavelli, qui metitur omnia

T

civilitas vocatut, Hec , quantum ad

fol3 utilitate & privató intereffe , quido-

li

praíensattinet, alia e& veta , feu non

cet fatis elfe pietatem & R«ligionem

fucata,non fida vel fimulata, fed fin-

Id

fimulare, ficque velut Judas lízatio-

i

€eta , moderno tempore nuncupata ut-

tes , pacis oículo & fimulatá amicitià

In hac exab-

Il

:

banitas in converfando:

tradit Jefam : ,.-fub ovino vellere ut lu-

D

J

pusdilacerat oves Chriiti. Hic Machia-

if

undantia cordis osloquitur, interrogatio

& refponíio cafu confentiunt.

Hzc eit

vellus ( cujus le&io à Sede Apoftolicá

N

feccunda parens omnis boni. Unde Po-

fub graviffima excommunicatione lat

j

fententz eft prohibita ) docet , quó

lit. 3. lect. 9. dicitur : Re&e politia fr-

sus eslfelicster vivere.

Altera eft falfa

flavetint venti, navim elfe vertendam ,

& fimulata, feu Pfeudo-Pelitiz , &de

in neceffitate intrepidé peccare licere ,

hac intelligitur data definitio.

Que

virtutem juftitiz in fola neceffitatecon-

uód bona fit, fr(it, rrasfear, (ed tes

fiftere, fidem datam folüm effe fervan-

Simile eft in de-

dam , quamdiu ezm fetvare eft urile; li-

definita eft peffima.

finitione furti , f.tis,Tatronis, &c,

De

cete fpeciofo: prztex:u alios occidere ;

y

tali Pfeudo- Politico ita loquitur S. Hie-

&c.. Tl'andem nefanda ejas fuit doatri-

nà , poff omnia animam bomints in morte:

[!

ron, epift. f 9.- Mon]fïpfk vts . , ffeciem

Babere columbinam: , €9 menutem cani-

ffént animam bruti caderes.

d"l

sam. s Profeffionem ovinats , CÀ intem-

li

L1. Qu

n

De moralitate.

99

,

Pfeu-

peftis, bellum , &c.

bn confideran

de

dNmy

LY Onidergotandem äet cum

do. Politico , fiin definitionis fuprà datz

rationem, motivum, aut fcopum, ob

Ht d

l]

mai Dj

fenfa pettinaciter, perfiftat ; & per actus

quem Deus hoc facit ,v, g. ob majotem

fuam gletiam , Attributorum manife-

vit: I

erroneà fud. imaginatione fimul: bonos

& malos Deum inter &hominem ambi-

ftationem , peccatorum emendationem,

ii u;

&c. & hoc dicitur volitum materiale.

i, ln

exter effc contendat ?

-Dico : Regnum feu cor in feipfum

2. Poteft fümi ut fübftat huic motivo ,

M f

& fic dicitur volitum formale.

Hoc

divifümdefolabitur , & mittetur in te-

meflvuf;:u

notato.

m

nebras exteriores , ubi c& flecas & ftridor

Voluntas non tenetur

dentium in zternut.

Ratio 1. p.

Qid fi habeas pocnitentem tibi di-

ample&i obje&um , nifi hoc ei repra-

! p

fentetur utbonum : Sed nonomnia fic

centem : Si non poffirn peractus meos

pl

ita fervite Deo , ut non offendam diabo-

repreíentantur , v. g. flagella quibus

as

lum , velecontra , nonne poffum (al-

Deus nos punit, peftis , mors , fames , fe-

u n

tem inter utrumque e(fe neutralis , nec

cundüm íe materialiter fumpta non re-

adhz-

uni nec alteri íetviendo feu

prafentantur ut nobisbona, imó utno-

T agunlE

civa,

Ergo ea materialiter fumpta li-

rcndp ?

; Dd

- Dire : Sine atheifmo ac evidenti fa-

cité refugimus, & tolli à Deo petimus.

m n -

Item fi Deus mihi revelaret Parentis

lutis zternz difpendio non poteft.. O»z

metitüt 0i

meimotrtem , imó zternam damnatio-

n0n efi mecumycontra me esi,ait Chriftus

tf qui

Luc.ir,

Chriftum aut focium habere

nem , non folüm non.teneor , fed nec

t Migor

nece(fe eft, authoftem , media via nulla

licità poffum eam mortem abfoluté fum-

ados Ti

ptam appeterc.

c&. Etutpulchré nonnemo ait: ZVez-

u d

tralitas nec amicos parit , nec inimicos

Ratto 2.p.Quia przcepto obediendum

;ovelttci

toliit,

eft. Ergo.

| Hiché

QUAERO VII.

Teneturne homo

Ratio 3. p. Conformari divine vo-

« Af

voluntatem fuam;,ut te&a fitin omnibus

luntatiin volito formali, eft , intendete

ynicati

«€onformare volüuntati divinz?

eundem fcopum feu finem quem inten-

) doctt!

LII. x. Non tenetur femper in vo-

ditDeus , nim. Dei gloriam, utdictum

fevrti

lite materiali , licet deliberat&agat , &

eft inNot: Sed ad hoc tenemur in omni

t

actu deliberato , ut fit virtuofus ; nam

fibi de voluntate Dei in patriculari ex

geceft!

effectibus; aut cettá revelatione conftet ;

ut arguit Angel. Do&orin c. art, 9. cit.

indt

nifi poneretur preceptum de hoc in

primum in quolibet genere est men[ura

"m

fpecie volendo, Tenetur tamen in omni

€3 ratio omnium que funt illiu generis.

jios (

volito formali. Ita$/Tho,q,19.a.9. An-

Voluntasautem divina eft prima. Ergoe

te fOb.-

ejs ff

Et Ergo in volito formali voluntas no-

Not. Obje&um à Deo volitum poffe

fta fit ( utinam ) ficut Heliotropium ,

T L

L

dupliciter con(iderari. 1, in fe, materia-

quod non immetitó fponfa Solis appel-

latur, có quód , uti fponfa ad oamnem

liter & abfolute ; v. g. famcs, mQors,

J

&

fgonü

as

109

TRACT. IH. Exam. 5.

Item quód aliquando ei addat 3li hid

fponfinutum & ni&tam , itailiud ad om-

viof

1n

nem Solis motum tam ftridtà. religione

bonitatis ex fpeciali prerogativà, privi.

f

caput circumagit, ut qua(i inferiora fa-

legio ; vcl inftitatione ; qualiter effe.

f.

ftidiens , À Sole, etiam nubibus te&o,

&us Sactamentorum ex opcte operato

o

obtutum nunquam avettat,

Cujus eft

fequuntur , non ad defidetium recipien-

( fit & noftrum ) hoc Lemma: 244 fo/um

di , fed ad folos actus extetnos rece-

*

Tio

Selez;, Exemplo San&i illius Neapo-

ptionis

*

Item auteola mattyrii datur

fr

litani & Carthaginenfis Epifcopi , quem

foli externo actui ejus , & folum marty-

li

Martyrologium Romanum . die . 26.

rium extertnum caufat gratiam ex opere

f):l

Odob. celebrat, cui nomen $.. Quod-

opcrato , non veró votum ejus, Pio-

[

vult - Deus , in omni eventu ufus hac

feffio (olemnis externa dirimitm

]

phtafi :

nium ratum,&c.

gx

atrimp-

Quod vult Beus.. Cam toto

b

Clero à Genferico Ariano Rege in la-

i

m. 3, ÁGui externo, ex fua fpecie

cerrimam naviminje&us fineremo, fine

non indifferenti , intrinfec& convenit

I

velo,dixit : Quod vslt Deus , & in-

A

aliqua bonitas vel malitia objectiva: feu,

D2

fperai& Neapolim appulit , ibique ut

illius a&us obje&um ef intrinfecé bo-

dctiu

Confeffor in exilio motiens dixit:

uod

num vel malum.

lii

Ratiío: Pet bonitatem &'fel tnalitiam

vile Deus. Quamobrem ufque hodieap-

EU

pellatut.. Quod vult-Deus.

objedivam nihil/ aliud intelligitut:,

tf

A&us extérnus

QU ER O VII,

quàm proportio vel improportio , feu

h

habetne moralitatem, id cft , bonitatem

lm

conformitas vel difformitas objecti ad

val malitiam diftin&tam ab eá. , quz eft

tationem ut Regalam morum : Sed actui

N

in a&u interno? & diftin&tum inde pra-

externo cx fua pecie non indifferenti , v.

In

mium vel fupplicium ?

g. cleemofynz , convenit inttinfecé talis

t

LIIL Certum eft, quód a&us externi

confottnitas, nim. fübvenire egenti ; ex-

Wi

fint veré & proprié morales, feu boni vel

terno autem furto aut fornicationi.con-

mali moraliter.

?

L

venitinttinfece iila difformitas ; ideoque

Ratio: Laus & vitupetium eft proptie-

aliqua dicuntur intrinfece bona, alia iti-

u

tas actüs moralis: Seda&tus externi ( uti

ttinfec? mala. Ereo,

|

videre eft in variis Scripturz locis) funt

B 4s

AGui externo per fe & fe-

digni laude vel vitupetio. , premio vel

cundümfíe , ac ut pracisé eft execütio

fupplicio, Ergo.

a&üsinterni , feu ut formalitet eft ope-

. 2. Certum pariter eft, quód actus

tatio, non ineft hova & fpecialis mora-

/

exteznus aiiquando pet, accidens actui

litas , feu bonitas vel malitia moralis

[//

interno füperaddat fpecialem malitiam,

(quz ad differentiam objectivz vocatut

lh

nim. tatione damni aut fcandali fecuti:

formalis) diftin&ta ab ea qua ineft adtui

[

intetno: fed eadem:.bonitas vel malitia

quá de causá fzpe in foro fori punitur.

ul

Qued damnum vel fcandalum non fe-

formalis utrumque actum denominat;

lïu

internum intrinfecé , externum ex-

E

quitur ex actu mere 'inte/m,o » utpatet,

z

trinfe-

*

p —

i

- De morálitate.

- W0I

Ei ad&ä QL

L

triafect

*

ita ut moraliter ex utreque

tiam, &-confequchternovnm premium

Topi

fiat unus a&us , lic&t phyficé fint diver-

vel füpplicium effentiale , tunc apud

3 quitgi

fi.' Ia Angel.Do&orhic q. 20.a. 1, &

Deum voluntas non reputaretut pto fa-

L Oi s

30& 4"

&o.

"E

[2]

"O.

Ratto

P

-

detlum tt

Ubi non eft nova libertas ,

Ex di&is fequitur homi-& Pontifici-

3 eHotpoy

non eft nova motalitas, ciüm illa faltem

dii zterneque damnationis reum fuille

à m

fit fundamentum & tadix moralitatis ,

illum , qui veneno tinxit Crucifiszi'pe-

K ol

licàt non fit ejus ratio formalis , ut pro-

des, quos noftet B.Pius V, omni vefpere

gutna

*

p

Sed in a&bssexter-

ofculati folebat.

batum elt fuprà

Itcmdnp?icis matiti«

tür j

nis( uti nec in membris ) non eft nova

cidii team fuilTe mulierem , quz tnari-

libettas, cüm membra exterpa, ? qui-

to , bis ptopinató venenó, vitam not

lii :

bas a&tus externi procedunt, defpotice

folüm nonademit, fed fervavit.

Item,

10, t

pateant voluntati, Ergo nec nova mo-

patato ad martyrium deeffe folum prz-

infect .

ralitas.

miumaccidentale, quod dicitut aureo-

iab

n $. AGuiexterno non corfcfpon-

la, cottefpondens foli a&tui externo mat-

L inttiid

det novum ptzmium effentiale beatitu-

tyrii ex ptrivilegio : efe tamen már-

dinis, confiftensin vifione beatifica , fed

tyrem fine fanguine quoad premiun:

n s;cl [o

tantum fecundüm quid ; necnova poena

elfentiale,

d itt

]

i

,

elfentialis, (ed f(o!àm accidentalis.

dj

LIV. Oppozo t1, contta R, 4. & f.

(0pOrtio

Ratio x, Quia juxta dicta & probata

Juxta dicta apud Deum voluntas veputa-

ts oj

homo per adum externum przcise non

um pro fatto.

Ergo faltem Scotifta op-

um Selz

redditur fimpliciter melior vel pejor,quia .

pofittam fententiam tenens , magis mere«

yindifierot

non affert novam bonitatem vel mali-

bitur & demerebitur per a&um exter-

ov

tiam. Ergo nec effentialiter beatior;nec,

num przcise,

ut ita dicam,damnatior,

nite t

.&. Si a&tusextetnus non addit fpecia-

ormictat t

Ratio 2. pro R. 4, & s, Ap?ld Deum

lem malitiam.

Ergo non teneor eum

mits;t-

voluntas veputatiur pro fallo , ut habet

confiteri , fed folumsinternam..

commanis Parcemia , inbono & inma-

ce bomai

,

3. Ergonon eff major malitia in actu

lo, Nam quividerit mulierem ad con-

externofornicarionis vel furti , qnàmin

enpifcendam. eam , jam maochatus. e5

tateria horum actu

p pl

E

um, v, g. in pecqni-a,

i d

eam in corde fno, Matth. $. Etanteocg-

ac corpore mulieris,

los Deinunquam vacua e[t manus a mu-.

vt

nert , ff füerit arca cordas vepleta bonà

4. Quomodo ergo falvas definitio-

| (pecizlisri-'-'

malii t

voluntate , ait Gtegor. M. hom. 5, in

nem peccati, quá dicitur effe dictum ,

Evang. Ethoc patet Luc. 21; ubiduo.

jv

fa&um , vel concupitum ; ejusque di-

era minuta paupetis viduz praferuntur

vifionem in peccatum cordis , oris, ope-

, u

jri

oblationibus divitum, Ssbfzmo : Sed (

ris ? & verba S. Auguftini l. 13. de

i

a&tus externus interno adderet fpecia-

p d

Trin.c. $,

Malá voluntate vel folà mi-

lem inttinfecam' bonitatem vel mali-

a;cmumf

fet quisque efficitur , fed miferior pote-

u

3

ftate;

lO02

TXKACT. HO VP.x*am. 3.

ftate ; quá defiderium malz voluntatis

: pcrationibus , non vgrö in rebus v [

?

; pecuniä.

imp!etur

i. hos non tollete peccata

-Ad 1. dift.confi Magis merebitur per

- a.

x

accidens & ex conícientià ertonca ,

oris & opetis , necS, Tho.infiq. 72.

"T ranfeat ; Per fe, N.Undefi Scotifta hoc

2, 7. deiis agens dicit , quód illa fint

peccata ex fe & ex propriis meritis feu

difcurfu probet fe magis meteri & magis

eccare , probabiteo Thomifta fe minüs

ex fpeciali maliciá , diftindá abea, que

eft ina&u interno, five in peccato cor-

peccate & eque mereri,

Ad 2, N. conf. Cüm enim a&us in-

dis,

Porró S. Auguft, dicens , homi-

nem implendo malam voluntatem fieti

ternus & externus in genere motis fit

]

unus a&us, extetnus in confeffione cft

miferiorem , veram dicit , tum proptet

novam malitiam accidentalem , tum

exprimendus tanquam confummatio

malitiz intetiofis,

propter varia incommoda a&ui externo

- Z4d 3. admitto , fi fit fermo pracise

rzcisé cottefpondentia v, g. damnum

fcandalum , onusreftitutionis , cenfuta

de malitia obje&ivá , non de formali,

[

Eccleüaüicæ, &c.

qua Kdengmigatigv*c poteft reperiri in o-

:

-

D

*

Y

Ed

h

L

lyïx

tU

,2

CX

i.

à

N

»

d)

77

b

N

(

z E

N

UR

x

a

ss

*«

,

&

] Z

m

7

n

í

f

N

f

j

N

7

A

Wi

lo

N

——

Q

ERN

N

N

12

l

xä

N

"

N

Ve

NS

EE

Z

V

COVR

NEEN

[/,

Ed

j

ï

»^

(N

i

"

-

&

TRAÀ

p

Io03

n d

UX G

as

i

a

f

Ve

Yi

'..P

s

A

A

"

Kqä:*

d

*

e»

:

E

e)

.14

il

Z

NI

A

E

«5,

"4

eosseSS

e-

c

o

"

AVM

hn

-

tolhte v

j

K

Y.

D

A m

KS

?K

i

3

iV

2

).9

;'Jin

á

eM

Cho, i)uf;

ml

A

À

Mi

4

r

k2

d

20j&

*

A

3O&

JX

av

z

d

E

pti m

Qd d

; inpeatt

TRACTATUS IV.

ln

volumiit

"

it, u

De virtutibus, cvitiis € peccatis. — Ex. .xv.z.a*thfæ//Z. $6 u/aue

jentden t

as

- 4d 90, exclufryé.

x ad d

iv us

Oftquam cum Ángelico Do&ore cön[ïderavimus aQus humanos ,

itiont, t

r

tum in effe phyfico , tum in effe moris ; examinanda fünt eorum

principia , quz funt habitus , nim. virtus, ut principiuhi a&üs þonig

yitium ,ut principium actüs mali.

mX AMEN.sL

De Effentia , Snbjetfo - Diroiffone ac. proprittate

FUiViulis.

$. Tbo. à Q56 ujäue*ad Qgæj? 7 ;exc[»tlivä.

jf

NDI

$0

NDA

T

UJZRO I Tcnetume

-

N

e

tutum & vitiorum actlus , "velut in-

N

N

[7

Confetfarius

habere

ter lepram & non lepram

.

L

eft Do-

É

VAE

N

ä

| notitiam virtutis &

&or' ideoque

penitentem — docere

SSY

-As

vitii ?

debet viam & amotem vitutis ,

de.

*

g

imo

' I-.-'Re/?z(ma'ea; r.Quin-

qua Plato ait

H

Si oculis ceruere-

Ratto,

'Tum

tur , mirabiles fapientia amores exei-

ä-æia Confeifbr e& Ju,,

taret. "'Eum etiam , quia peccata fant

&;exl ; aC debet

difcernere intet vir-

im»

1

mteria remqtavfacramenti- penitent

&

D

h2

TRACT. IF. : Exam. 1.

io4

ULL

ly bena diffett virtus à vitio.

^ Det ly

/ & materia ejus proximá funt adtus poe- -

W

pitentis, qui funt aötusxvirtu,tis, nim,

mentis denotatur fubje&um vittutis,

lis,

Panitentiz,

Ergo;

quod eít potentia rationalis , nim. vel

ia

eflentialitet talis , uti eft intelle&us &

QUAERO Il. Quid eft & quotnodo

dcfinitur virtus ?

voluntas : vel faltem talis participati-

dl

1 Ante &, Suppono bic non elfc

vé, uti in homine eft appctitus fenfiti-

D7

qua ftionem de virtute in larga fignifi-

vüs, qui ut fübeft rationi , dicitur parti-

É

cipativé rationalis five Mens ; eftque

catione , in.qua quavis perfedtio , vel

l

mediate, ut robur & fanitas, vclimme-

fübje&um virtutis , ut dicetur poftea,

V

diaté ad opcrandum otdipata , ut a&tivi-

Et per hoc vittus differt à qualitatibus

l

puré corporeis, — Per ly qua recté viui-

tasinfttumenti , calorin igne, qualitas

d

uá Collum influit in fublimatia , &c.

iur,ideft, pet quem immedia:e elici-

hi

dicitur virtus.

Vel in qua fumitur pro

mus opetationes vitales redtas ; differt

li

alicujus virtutis objedto auteffe&u, in

à qualitatibus non immediaté operati-

[

o fenfu Arifot. virtutem vocat z//-

vis, utin cotporalibus funt fauitas, pul-

qü

li

O»um panmiæ ,&

miracula vocantur vit-

chtitudo , &c. in fpiritualibusipfagratiz

habitualis.

!-'lüu

tutes , id eft, effe&us virtutis feu poten-

It

Per ly qu4 wullia malé utitur , diffett

h

tizDei. Et Joel. 2. legitut; Fj 9

Mi

Rl

qinea dederunt. virtutes fuas.

Hinc in

ab opinione & fide humaná, qua fzpe

Q

prafenti quaftio eft de virtute prout fa-

propendent & ferviuntin malum.

Reftantes particulee definitionis con-

W

mitur pro aliquá difpofitione, vi , aut

w

facultate potentiäs creatürz rationalis

veniuntfolis virtutibus per feinfufis, De

W

fuperaddità , perficiente eas ad elicien-

quibus poftea n, 7. R,5.

das operationes bonas,üt tales. Hoc fup-

Quaz patticule [i auferantür , reli-

ii

quum de[initsovdzs erit commmne omuibtt

poiïm.

fi

x. Varie funt definitiones virtutis,

virtutilis , €d acquifitzs €8 infufis , at

u

uatum primá & optima eft, quam S.

Angclibus Doctor.

:

Oppono contra i

las patticulas. ; Quá

"[ h.hic q, $ $.2. 4.tradit ex S. Augufti-

(

no : Firius esi bona qualitas menutis ,

nullus male utitur,

Qui de aliquo do-

quä veHà vivitur , quà nullus male

no fuperbit , eó male utitur : Sed muld

[

de virtute v. g. Religionis, fupetbiunt;

uitar , quam Dens in nobis fine nobts

ql

opevY At T.

,

auteá utuntur ad orandum exvana gka'-

Ereo.

L

Declaratttr, Bonitas definitionis con-

tia.

et S. D a. cit. ad f«

flatexeo , quia conftat genere & diffe-

-Ad boc Refpond

[

dicens : Pirtute poteft aliquis malt ut

rentid. Ly qselitas eft genus , nim,

remotum, Sicui placet virtutem de-

ranquam . objello , puta , cim malé [en-

lt

finire per genusproximum , proly qua-

tit de virtpte , csm oditeam , cum [upet-

bit deea : mon autem tanauam printie

li

litas ponatut ly babitus , & tonc con-

W

venientior erit definitio , aitS, T'ho. Det

piosfes. , ita. [ciicet quod aliuu virtutt

[/3

Z

"d

De Virmtiäu&:

105

vite, -D

fit malus. — Catetüm a&us virtutis ex

prium: anima.

Usde wviritit bumana

jdum ia

vana glofia fa&us fit in individuo ma-

son importat ordinem ad effe fed magis

Onals t

lus, ut patet ex didtis fuprà de mora-

ad agere ,C9. ideo derattone virtutzs est ,

litate,

efintdd

quoa fit babitus operativns, . Ex quo q.

Secunda Virtutis definitio et : Pzrtus

tils p

feq. a, 1. in c. infert , quod virtzs bu-

apptituled

e3 babitus qui facit bouum babentem,€9

7HAHAeSÍ in potentia anima , ficut in [ub-

Ita Arift. 2,

i, d

opus ejus bonum . reddit.

je&to immediato & proximo,non vetó ia

Ethic, c. 6.

In qua definitione , fi per

! Ms d

effcntia anima , nifi mediaté , utpote

Y dictur ia

!

ly £onum non intelligatur ptacist boni-

qua juxta S. Tho. non eft immediat?

i

tas moralis , fed ea quz cuicunque ha-

operativa , fed operatur mediantibus po-

bitui vittutisin fuo erdine competit, non

tentiis intelle&ivis , intelle&u , volunta-

lyaunli

tantüm virtutibus moralibus ac Theo-

te,&c. Hoc prenotato,

| 1'mmrir':;&cl:

logicis convenit , fed & fuo modo intcl-

uf

&. I. Intelle&us fpeculativus,ideft;

letualibus,v.g. fcientiz. — Veràm hic

fumptus fecundüm fe ,. & absqueomni

od Gptlf

[ontfi

pracipue de morali intelligitut.

otdinead voluntatem, feuut ptzveniens

Tertia definitio : Vitwus e& babitus

mlibustigt

motionem voluntatis , ef fubjcöhlm

electivus ia mediocritate confiflens , prout

virtutis fecindàm quid talis. — Quales

Ita

jiwiur

Japtens €8 prudens determinaverit,

virtutes funt , Intelligentia, fcientia fa-

Arift, loco mox citato.

Hze definitio

mui,

pientia &c. de quibusagitur in Philofo-

