.. Quis poffit dare vacrendas feu di-

De 0rdine in genere , de ejus effentia,

mifforias. n.23.

Ing

| otdinaturi.

exiflentia , inflitutione , divifione ,mate-

De jejunio ; Epifcopi

xqul

via €$ forma, effeciu, [nbjecto , re-

n.23.

Xl

il

quifitis, miniftro, tempore , €$

loco. Ordinattonzs.

DetemporeOrdinationum. n,24.

9f

Deinter&itiis. ;2 $-

h

An deturSactamentum Otdinis,quid

]

De loco Ordinationum. n.z.6..

fit, & quando intitatum. n. 7.

$

uotfint Ordines. n. 8.

PO

TE

'An bene dividantur in facros & non

2 20C

D

factos, n.9.

po

Q.

Anomnes fint Sacramenta. ibid,,

D

flütny

Quz & quotuplex fit matetia acfor-

lm

1a Ordinis, n. 10.

NT

Quiscontactus requiratut.. n. 11,

OEXA-

Wi

e

r

lndex Waäa?uuäz d Examiuum.

47

T

De inftitutione. & obligatione ejus,

5

EXAMENIIL foié,

ibid. R. 6, & 3.

De Subje&o. ibid, R. ,

! ()Fdinis.

De Ordinibus Migoribus in geuere

De veíte, n.40.

i

Vesanfu

€2 ia fpecie.

An Diaconus miniftrans in mo:tali,

jid.-

Quam ftientiam debeant habere, &

vel non jejunus, peccet. n. 4.1.

fíisinpi

ex quibusfoleant examinari , qui -völunt

fufcipete Minores. n.2,7.

EX AMEN V, £l ii

Quo: fint Ordines minores , cur vo-

centur mitiores & non facri , qu& fint re-

De Ordine Presäytemtzis fen

quifiza ad fufceptionem eotum,qua obli-

Sacerdottiz,

^

lh

[

iis Otdi

gationes, n. 28,

Eum fufcepturus quz debeat fcite , &

De elfentia , officio , materia , forma,

ex quibus examinati folcat? n. 42.

dons Cl

inftitutione Oftiariatüs. n. 29.

Quid fit. Presbyteratus , quod ejus

Idem de Le&oratu, n,30.

ofhicium , materia , forma, obligatio ,

DeExorciftatu. n, 31.

fubjstum , & veftis ? n.45. 44. &

at

De Acolythatu. n. 22.

AW

Que íint & quid fignificent veftes

.Varii cafus circa celebrationem ob-

hD.

omnium QOrdinum , etiam Epifcopat(s.

fervandi, n,46.47. & 48.

n. 53.

j i

^EXAMEN . IV. fol.11ér.

EXAMEN 'VI. fol. 117*

iv

du

De Ordinibus Majgoribus iz genere ,

De Milfa ejus defrnitione ; pro quibus,

Q a [pecie de Sub- &

quo tempore €$ loco , cum quibus [aeris

Dizaconata.

^ fcn i

vaíis poffit legi qua C$ quala di-

Eos fu['cep

turi quz debeant. fcire &

C€ezda , €9 guod'jipendium

ex quibus foleantexaminari, n. ; 4.

YO €6,

vl

Quid fit Subdiaconatus , quod ejus

Quid fitcMiflà, vel Euchariftia , vel

044

ofücium, materia, forma, obligatio,

Sacrificium? .. 49,

n.3f.

Pro quibus poffi: offerti ? n, $9. &

Plutesde eocafüs. ibid,

46

$1

Subje&um capax. n. 26,

Quo tempore. n. $2.

Quz veftisillius. ibid;

Quoties, n.53, $4. & $5

DisconiScientia & Examen. n. 3 7.

CEAWMNC

Ubi vatiicafusexaminantut. f. $6,

Quid fit Diaconatus, quod ejus offi-

Ubi Miffa celebranda? n.57.58.59.

cium.qua matetia & forma. n.38.

& 60.

Plures de eo cafus, ibid,

Quotmodo Eccle(ia violata reconci-

Quando Diacono imprimatur Cha-

lianda? n.61.

Defacris veftibus Sacerdotis, n, 62.

EY!

Sadter, n, 591.,*

De

48

Index Trachatuum cy f:'xa»zinuü.

.

De appaiatu ad Miffamrequifito.. n.

Quid fit Epifcopatus , an Otdoà Pres-

byteratu diftin&us. n. 101. & 102.

j älfhs' Miffa fitlegenda pto divetfita-

: QuomodoEpiícopus, qui non elt Sa-

te temporis? Varii caíus examinantur.

cetdos. n. 103.

n 6 5.66-67-68'690

Quodnam Epifcopi officium, n.£05.

De ftu&u Miffz , & app

liäatione fpe«

Quanam fint Statuta Concilii Trid,

ciali. n. 70.71.

circa beneficia & parochias. n. 106.

DerituMiffalisfervando, n.72.

107.

De fipendio pro MifTa videatur 1 ta&.

Qua circa jus Patronatüs. n. ro8.

12,Exam. f. n.76. 77. & 78.

Qua fit mateiia & forma confecratio-

nis Epifcopi, n.1c9.

EXAMEN VII fel.ll?f.!

Quaznam ztas in confectando requi-

fatur. n, I 1O.

De Miffe abruptiont , interpþlatigne,

De Miniftto confecrationis epifcopa-

partium omi[[tone, caremoniis , €9

liss n«rrr.

i

defetlibus in ea. occurreve

valentibus.

Àn Epifcopus poffit recufate, vel ab-

la

dicate Epifcopatum,

n. II2. I1j:

An & quomodo liceat Miffam ince-

114.

ptam abrumpere, vel reaffumere? n. 7 5,

An & quomodo teneatur ad refiden-

lr

& 74.

tiam? n. r1;5.

l

Ia

An aliquid in ea omittere vel addete

Quomodo fe debeat habete citca bo-

vel mutare? n. 75.

nafuz Ecclefiz, n.118.

lr

Quá voce dicenda? n. 76,

Religiofus ad Epifcopatum affum-

Explicantur fingulz partes ac czre-

ptus qualitez fe debeat habere citca vota

fcm

moniz Miffzà n. 77.ufque ad 92.

Religionisfuz ? n. r19. 120.

De ele&ione Przlatotum Ecclefiz.

t

Expediuntur dubia circa Canonem

Mitfz agitarifolita. n. 92.

n.123- 124.

Quormodo emendandi fint defe&tus,

Quid fit Cardinalatus, n. 12;5.

h

quiin Miffa poffunt contipgere. à n, 92.

- Patriatchatus & Primatus, n.r26.

ufque ad 98.

,

Atchiepifcopatus. n.12,7.

1)

De Calibatu Clericorum in Ecclefia

EXAMEN VIII.X f&l. I216.

latina , quo jure fit $S, Ordinibus anne-

fllm

xus. n. 128. & (eaq.

À

De Hierarchia Ecdeþ'a/lz'm, Epifce-

V

atu , Celibatu Clericorum.

Cut. non fervetur in Ecclefia graeca.

nnl

An detur 5 & ad quem fpectet Hierar-

D. I3L.

*

'chia Eccle(iaftica? n. 98.

-5 t (H

Qualis & cujus fcientiz debeat effc

promovendus ad Epifcopatum ? n. 99.

TRA

tdoi tss

Index Traä?atä;/m C Examinum.

X 101

49

',TRACTA

TUS.xVI

nonedls

EXAMENh.QLnæ;

& Ultimus.

ftl, 10f

De Matrizionio quantum 42

rcilli T

De Satramento Matrimonii,

SponfAlia,

$ B. 10f

EXAMEN I1,

fol. 1243.

Quid fintSponfalia , & quomodo ob-

t.108,

igent invatiiscafibus, n, 1f.

onfectati-

De Matrimonio , quatenus es! in ofk-

Quanam atas, quz deliberatio ad il.

Cium naturai, C quatenus eft

atequiratut, n, 16, & r7.

vl reque

:acramentum.

Poflintne parentes vel tutores

fo

filiis ante expletum fe

ptennium Sponía-

TU

Án teneatur Confclïärius Ícire do.

liacontrahere, n, 18.

&tinam de Matrimonio, n. r.

De effe&tu & obli

gatione Sponfalio-

ft, Yi

In quoeffentia Mattimonii confiftat,

rum. n. I9.& 20,

n. 2.

Quando fint nulla, vel (olubifia

IIA lj

; pet

An it de ptzcepto, & ad naturalem

vatios cafüs examinatur À n.

A 1. d 23.

hominis inclinationem, n. 4.

inclufive,

d relden

Polygatnia an fit contra T.

egem natu-

citcabo-

Ig, n. ;. & 6.

-EXAME N IIL

fol. 1274.

Ufus Mattrimonii pet copulam catna-

lem, an (itlicitus,

meritorius, veldeef-

De confenfu cirea Matrimo-

m df

fentia aut perfe&io

ne Matrimonii,

ditcavot

n. 7.

MINI.

Àn Matrimonium fit verum $

Y

acrá-

mentum, n,8. .

| Eciit

Àn confenfus exp

reffus contrahen-

Quaznam fit ejus definitio materi:i &

tium indif; penfabili

tef requiratur ad

ofma. n.9,

valorem Matrimonii

LI

12f'

n.30. & 52.

Quis ejusdem minifler, n. 10,

Etiam in ratlone

n'IZGI

An Fidelespoffint conttahe

re Matti-

1 35.

yinculi tantiim,

monium in ratione veri co

y Ed

ntfa&

üs, non

Àn & quomodo Matrimonia coa&ts

tamenSacramenti, n. r I. & 12.

Vel ex metu contractu (;

usan

Àn Matrimonium int

Dt vel non fint

et abfentes con-

valida. n.2 3. & 34.

tra&tum fit validum

» & Sacramentum,

uo

ii j

0.13, & 14.

valida.

jure ex metu contta&a (int in.

ho

Àn poffit fieri M

confenfum conditiona

atrimonium pet

92 )o

tun

1506 quomos

E

is

do? ubi varii cafus vent

lantur dé con-

fenfa & contt; dibus con

TM

ditionatis , àn,

38, ufquead 42.

1000000t

EXA-

Iudex Tradlatuum e Examinum.

50

EXAMEN Y f&l, )05.

EXAMEN V. Eol.lzgg.

De objecto con[eusts , & boui

De Impedimentis: Matrimonii

AMatrimoni.

àn generali.

Quodnam fit obje&tum effentiale coni-

Quotuplex fit impedimentum Ma-

|

fenséás Matrimonii,

trimonii in genere, quis habeat potefta-

Tur

hh

Quid ícentiendum de Matrimonio

tem illud ponendi,vcl difpen(andiinillo,

D. $25

at

intec B, Virg. & S. Jofephum ? n. 43.

& 44

z

Quz fint

dmpedimenta impedientia,

N

lii

"Quenamfi

nt bona Mattimonii , quiQ

D.« $4«

busejus ufus excufatur , atque honeftus

Quenam fint dirimentia. n.; £.

[

fedditur. n, 45-

An Mattimonium , quod ex defe&u

f&

- An & quomodo ratum fit indiffolu-

confensüs fuerat invalidum , fiat vali-

Qu

bile quoad vinculum, etiam prout e& in

dum nonnifi per novum uttiusque con-

1im i

officium nature, ibid. & n. 46.

fenfum. n.56,

$,

Aau per Libellum repudii vinculum

An ad validandum Matrimonium ,

N

Ma:rimoniifuerit folutum. n. 47.

fatione impedimenti dirimentus antea

Nf

Àn , & quojure diffolvatur Matrimo-

nullum, füfficiat renovare confenfum;

Val

Min

nium per Profeffionem in Religione.

tacendo . parti innocenti nullitateme

ti. 48. 49.

n,57«

An Mattimonium fatione impedi-

Ltifr

Quantum temporis concedatur poft

Matrimonium contractum ,. non con-

menti pnullum, contractum tamen co-

udí

ram Parocho & Teftibus , ablato impe-

fammatum , ad iogreffüm in Religio-

Qu

nem. n. fo,

dimento fit coram iisdem de novo ;el;c-

Mi

An Mattimoniutm infidelium

xdifabe

brandum? n. $g.

tdt

vatut etiam quoad vinculum , uno co-

Quid fi conjuges dubitent de. valore

(

zum adFidem converfo , & quo jure?

Matrimonii , vel fi unus eorum nullita-.

qu

item, quid de Matrimonio Fxreticorum,

temíciat , pote(tne peti vel reddi debi-

fialtetutet ad fidem veram convertatur.

;

tum? n. fg 60.

D

n.$r-

Qualiter debeat conftate de morte

1

An ctimen aliquod folvat illud vin-

unius conjugis, ut altet füperítes poffit

culum. ibid,

ad alias tranlirenuptias. n.61,

l

Anper mortem naturalem unius con-

An. Confeffarius teneatut. monete

li

jjugis. n. £2.

conjuges; quos fcit invalidà contraxiffe 2

;

Qu

Y 62;

[

Tf

Ti

l

EXA-

dudex Waä?awümöf Examintm.

"

930).

De impedimento | Clandeftinitatis

EX)A M E N.- VL foliji7.

n. 88.

Quznam Parochi

7777

prefentia 'rbquifa-

De Dyipedimentis: Matrimonii

tur & fufficiat, n, g9.

in [pecials.

Z

Quid de vagabundis dicendum. n.9o.

Quid fi Patochus vel Teítes viautdo-

m Me

" Quid fentieidum de impedimento

loindu&iaffitant. n.9r.

^

t potefte

Erroris & Servitutis ? n. 6 3. & 64.

An poffi: validé conzrahi (ine Parochi

ndin o

Proles cujusnam conditionem fe-

przíentia. n.93,

quantur , pattisan matris? n. 6j.

Quid dicendum de Matrimoniis Hz-

Quomodo votum fíolemne caftitatis

reticorum , vel coram miniftro hzretico

1pcdicn£iz.

dirimat Matrimonium ? Ubi vatii cafüs

contradtié? n..94.

circa hoc dubium enucleantur. n, 66,

An Sacetdos poffit licite affitere Ma-

u

x d

65, & 68.

trimoniis Hzreticorum fuz parochiz

fat vll

Quomodo íacri Ordines Matrimo-

fubditorum. n.95.

;quc [

nium impediant, vel dirimant ? Varii

Quidde Matrimoniis contra&is fine

cafus, n.69.

previis proclamationibus , an fint clan-

2

yotitt

QüomodoConfanguinitas Matrimo-

deftina. n.96,

us anltà

nium dirimat.

Ubi varii ca(us exami-

Quid fit Raptus, & quando dirimat

][gn(um,

nantur; & przfigurantur Atbor atque

Matrimonium. n.97.

Vitatette

Schema confanguinitatis. n. 70.

Quo jute confanguinitas dirimat Ma-

EXAMEN ULTIMUM.

1 impefi-

trimonium , an poffit vel non poffit in

r

fOL I 3460

umeü (

eadifpenfari. n.7r.

ao M

Quid fentiendum de impedimento

De quiäzg.m'am Matrimonio füperve-

poyote

Affnimtis ? Ubi varii cafus difcutiun-

uientibus , vel annexis , puta de forni-

tut feitu neceffatii. n.22.75.8& 74.

catione . , redditione debiti , biga-

j; vilott

Quomode cognatio fpiritualis & le-

mmía , $ segitimitate

galis dirimat Mattimonium. . n.75.

m ndlite

prolium.

m

Quomodo illud dirimant impedi-

menta

» quz dicuntur cultás difparitas.

Utrüm & quando liceat viro di-

:ï'c p

n. 76.& 37.

Vis? n.98. -

mittere uxorem ptopter fornicationem.

.*[k;püm:

n0 98-

Ligamen. n.59. -

Qaibus de caufis. poffit fieri divor-

Honeftas. n.8o.

T

tium. n.99.

g

Quid fit , & qualiter Matrimonium

Quomodo conjuges poffint perdere

dirimat impotentia, Ubivariicafus exa-

jus petendi debitum , & quisineo cum

1

ipfis difpenfare poffit. n. roo.

mim.mur àn.81. ufque ad 38,

D

00X )(.A)( X2

guiä

$2

Index Trac?amuni & Examinum.

j Quid dicendum de obligatione red-

bere valentem . debeat inftuere circa

dendidebitum? n.10r.

ufum Mattimonii, fi dehoc confulatut,

Vari cafus circa hoc. Ibid. & n.

n' I 060

102.

Quid dicendum de prolibus illegiti-

Explicantur peccata, qua inufü Ma-

mis? n.107,

*

trimonii committi poffunt, n. 103« 104*

Quomodolegitimari poffint, n. 108.

& 107.

An farentes illegitimas teneantut

alere,& ex quibus mediis?. n, 109,

Cqumodo Confeffarius puellam nu-

/:

$25

R

f?

a

am

zO

€a

E

U a

M

RV

t

M

lä-

Ü

N

L 22

X

"

17

N

L L.

.

Z

7

7

8 u^

CO

[j

723 "',/

EL —7

ANP,

//

N

A

s

7

4

Y *QX'

LX

,;l

ï

;

7)

M

./l

N ,&xä&

//

-

:

ï

:.

NSEESN

F

N m m

g

vl D

X Ma

D

]

b

ih

hi

Il

Qu

Tüf

Q

Ctan

TRA-

*9$(123209

üttt cim

i»

^Y2

confülty,

SS

07

NNS

XX!

j

U

e

AA

d

NI

7

7

NV

)

3

77f

r

(l

Z

NY

/&

À

y

Z

?

(^

X

A

wl

R

N

N

,

N

XV

7

N

N

W

"

1]

)

N

».

"Z

jj

;f

dk

j

Q

I

—R

A

A

s

47

/QXX

f

/)/;1

[)

f

:

—

]7

1t, 110l

//

4

Z

N

JTÀ

)

NS

SSY

—— C—]À—

n

teneam

N

N

;

ï*'«uam,

//-N

m

189,

s

i

j

.'/

( ,

A

XN

y

X

N

t

N

i*

//

A

j

—

f

)

.

l/v/'/n/ à

N

N

.

-

"

NY

LXX

R

;—7

7)

:

T A

$

Il

)

z

j

;

Z UER

N

.

DFTITIH

Z

N

TLERHCRTE:

N

A

N

4

NS

Y

1

V

(/,

Ml

d

Z

US I

.

z

PROOEMIALIS-

De Requifitis in Confeffario,

Ulla eft difciplina ve

lars, etiam illiberalisac mechanica , cüjus In Magïï-'

firum antequam quis creetur, non . fit Candidato fübeundum examen 5

velopere ipfo five artefacto com

probandum , quàd eos in atte fecerit progreffus

ut Magiflrorum Catalogo poffi

t meritó accenferit Naem fuutplerique (ait S, Greg,

iïlProlog. Paflor,

) quidum metiri f nefciunt , qua tton didicerunt , docereconcu-.

pieunt : qui p

ondus Magiflerij tawto levius effimant , quant vim maguitudinis

dllius ignorant

.

fnetiri nefciunt

, cum

Et his vz| & vel maximé Vz illis, qui fe infcitiamque fuam

qui animarum curz , muneri , angelicis etiam hume-

ris formidando ,Ífea

ccingunt

quzftui temporali- interdum

» Íepé quó ftupidiores ; cà ad id promptiores:

magis , quàm fpirituali inhiantes, Hinc non mi-

rum ,

quód animarum Curz applicandi priüs citentur ad Tribunal ,- rigidà

examinandi , an Magiflerio digni , inque aliorum Dodores ac. Judices áint

*reandi necne, Pro quorum eruditione ; Sit'

IM

À

EX-

s

TRACT. L PROOEMIAL.

tun

AMEN wicuy.—

E

DeExamine,Poteftate, Virtutibus, Scientià, Officio, & ob-

&

2

ligatione Confeffarii,

De quibus Angelicus Do&or ag-it"partïm in Supplemento 3.

(

Li

Partis, q. 8. & 18, & i9.. partim extraSummam in Opufc,

À

'64, & 65. dc Officio Sacerdotis & cautelà in Confeflione

k

habendá , ac demodo confitendi, compofitis,

(

Til

SS

] UJZERO I. Ad Curam

pus talem cenfuerit id:oncüm pro admi-

m -

animarum afpirans te-

niflratione Officii Parochialis(quod ju-

p

nerisne te priüs fifte-

dicium etiam: folet fieri per examen )

[

:5

—

of

E

re exatnini, in quo ten-

eum approbavit & expofuit ad audien-

teris ac judiceris, an ad

das Parochianorum confeffiones ; nifi

gula

arduum & tremendum

forté in ea Diccefi obflaret fpecialis

Tien

-

Conftitutio Synodalis, utfcribitur effe

fütig

hoc officium fis aptus

in Dicecefi Conftanüenfi. Verüm R.e-

Áion

necne ?

I. Räfþandäa.

Tutiffimé & proba-

ligiofus,ctiam exemptus, non Parochus,

W

biliffimé verbis Concilii Trid. Seff, 2.3.c.

fpeciali examini fe fiftere tenetur.

VC

u

1. Quamvts Presbyteriin [na ordinatione

IL, Sed quid, fi Keligiofus ad Curam

E

poteflates ab[oluendi à peccatzs aceipiant,

animarum , five ad confcffionum audi-

deceratt tamen fantla Sysodus , nullum,

entiam afpirans, fit Superior feu Prxla-

Ciy

tus alicujus Monafterii vel Provinciz,

p

etiam Regularem, poffe confe[[roues [acula-

Atéru

viumetiam Sacerdotum, audire,nec ad id

fi Licentiatus vel Doctor Theologiz . fí

idoneumrepntari , nif aut Parochiale Be-

Publicus Profeffor . nonneco ipfo cft li-

Aute

ueficiumy ant ab Epifcopis per examen, ff

berab examine 2

uæq

ata illisvidebitur, aut alias idoneus judice-

i

Dice Non efif. fiPartochiali benefi-

tur:ev epprgþdvzzbnem,qüæ gï/lt?;.l'- detur,oä--

cio careat..

t

tineat: przutlegits C$ con[netudine quacun-

Ratí. — Quia Concil Trid. univerfa-

li

que , etiam immemorialis non obflautibus.

liter dcfinit, wa//p»s Sacerdotem , etiam:

['

Ex his Concilii Trident. verbis ad

Kegnlavemy polfe [acularium , etiam Sa-

Quæütu'm» Re'fpond/eo fub diftinctione.

cerdotum:y coufeffiones audire nife, qfe.

u

Si cui legitimé'eft collatum bencficium:

ut ante..

Ubi autem Lex. non diflin-

RCJ

«uratum , - fcu habens anncxum curam

guit ,. neque nos diflinguere debemus :

animarum:, non indiget alio examine;

utajunt Jura. Eclicéttali viro non de-

Quo

approbatione , vel expofitione : & fic fic

fitícientia , forté tamen decft experien-

lahg

lt

ä-?ä*ïmhis xoipfoenim,quód Epifca- tia& prudentia ad hoe con(cientis fo-

LMEU

/

hu

z

ag

De kegm].' $p Corfeffario.

j

rum neceffaria : cujus proinde examen

E

Epiícopo committitur,

Ratio. Quia difcretio ( quz eit Ma-

ter virtutum ) honeftas

; & &quitas po-

-- Efhae ergo Epifcopis examen illud

flulat ,

"

femper liberum ?

utnon examinentur tales ,

quir

habent publicum füz (cientiz teftim

Ohi-

IIT, 447 juxta quod revocando pri-

um. Et ideo notanter dicit Concil.

vilegia à feipfo t£67. quoad hoc con-

T'rid, cic.

|

$2 sta lts videbitar ant alias

ceffa deüinivit Pius V, Anno 1 $71, octa-

sdoneus judicetur.

D

,vo Idus Augufti in Bulla que incipit,

Hzc non confiderant illi Examinato-

[o

Komani Pontifiis providentia, Inqua

res,qui tam ftricti juris , imó flri&iorig

ic flatuitur,

Hác noftrá perpetuá

obfervantiz funt , ut indifferenter om-

Conílitutione decernimus & declara-

nes, fine perfonarum refpectu ,

gradua-

lle

mus,, decretum Concilii Trid. de Ap-

tos, Doctores , Priores., Guardianos,

u

probatione Kegularium, audiendis con-

Provinciales, &c examinent, Qua ta-

J

feffionibus ízcularium prepofitorum,

obífervari debere etiam in omnibus R.e-

men in re €go eos neutiqua

m carpo.

Alii econtra difcretiores Ch

ara&terem

Til

gularibus quorumvis Ordinum , etiam

Candidati refpiciunt ,«ac fine examine

(s

mendicantium , etiamfi fint Le&ores,

idoncos declarant

d

eutin Theologii, etiam deSuperiorum

»quos vox populi(quae

eftvex Dei) can

onizat,

Nec immeri-

M

-fuorum licentiá , graduati vel promoti,

- velà fuis Magiftris Generalibus velPro-

tó, przfertim fitales fint quiper com-

lI$

plures annos vel in Univerfitatibus vel

vincialibusMiniftris,fzcularium Confef-

X

in monafleriis Theologiam docuerunt,

M

fionibus audiendis expofiti,; Volumus

tamen,eos, qui femel ab E

Sunt alii, qui, (ne juris (ui videantur ig-

d

pifcopo in

norantes vel prodigi ) unicá quzítione

J

Civitate & Diccefi

fua przvio examine

Candidatum expediunt. — Alii funt Or-

lt

approbati fuerint , abeodem Epifcopo

dinarii aut Generales Vicarii adhuc mi-

f

iterum non examinari , ab Epifcopo

tiores, qui Sacerdotes Regulares, nullo

t

autem fucceffore pro majori coníciéntiz

etiam gradu infignitos ( modó offcrant

fuz quiete examinari denuo poterunt,

vcel mitrant. authenticam Superiorum

Hzcibi. De quibus redibit fermo infrà

dfi-

atteftationem de idoneitate domi perri-

in Tra&. de Pocnit, circa Bullam Cle-

gorofum examen exploratá) ad confe-

mentis X. quz incipit :

f

Superna, — Vi-

fionum audientiam admittunt:aliquan-

de Tra&. 15. n, 86. & le

*

74

do etiam abfen*tes, pet literas rogati,

IV.Sed zoz5ne Epifcopus;ejufque Vica-

£ius hoc examen Keligiofis , graduatis,

j

ac promotis,

V. Hac de re in bonüituüonibus no-

(

poteft remittere ?

ftris dift. 2, cap. 12. lic. B. circa finem fic

Dico,

Poteft remittere omnibus de

lj

u

legitur ? Declaramus in Capit. Bonon.

quorum f

fficientia& idoneitate fe mo-

[2

raliter cert

1564. ex Trid. Concilio fic fuiffe ftatu-

[l«

um zíftimat , przícrtim Gra-

uatis, pro

tum ? Pralati Ordinis diligenter atten-

Qu

motis, ordinariis Profcffori-

dant , qua circa Reverendiff, Epifcopo-

2

n

rum

X

4

TRACT; E PRO*OEMIAL.

xumobfervantiam À fandta Synodo fue-

Nomniïpa-rticulärxïaffe&u , infufficientes

excludant , & fufficientes ac idoneos

Catà

runt flituta, Et fi expofitos ad con-

Q,;

tàantummodo: admittant,

Hac ibi.

feffiones aut pro'movcndos ad. Ordines

Idem fuit confirmatum Roma 1601.

lt

vcelint examinaré , humiliter pareant ,

Conf $. Vallifoleti.

160$. Con£

fl

neque ipfis contradicentibus etiam in

!

f

Ecclefiis noftris predicare prefumant.

.&

Parifiis x611, Con£f. 27. ubi itá

tüt

XEt fiin aliquo horum durius aliquan-

additur $ Volumufque. eandem ordi-

nationem inviolabiliter obfervari fub

do cum.Fratribus noftris agere videan-

[Uri

poena excommunicationis , tam àPra-

tur, equo animo- fuftineant, nec de

u

eare quaftioneshabeant , aut litesin-

fidentibus Conventuum , ne querm-

Pitc

tendant..

Caterum fi. non ferenda

quam aliter ad predicandum aut con-

feffionesaudiendum admictant : quàmi

Rchg

gravamina interim occurrant , confu-

Tud

liur Reverendiffimus Generalis Ma-

à Predicatoribus & Confeífariis , nea-

Tur

ifler , vel illius Provincie Superior

liter. dictis officiis fungi |Prefzmant,

Pralatus: & fecundüm eorum confi-

Hac ibi.

Ídem vidcin Conflitut. no-

O'XL

lium. de opportuno remedio providea-

ftris dift. 2, c. 12..

d

dénenturne

Tieta

tur;.

Hacibi.

Vide inífrà loco cit, di-

Confeffarit ^ Regulares

intra Ordinem fzpius fe examinififtere?

i eo

&am Bullam Clemenus X,

uantam: oblicationem habent Su-

Dico üt antà , fcient hoc ex propriis

tinend

Statutis.

T

perieres Regularium. & Examinatores

In noftro Ordine Valentie

1647. Ord. 4. ficfuit flatutum.

Ordi-.

de H

qui.funt ex Ordine , ur non nifi ido-

namus , quód , qui impofterum ap-

Wwy

neos, Epifcopis. przfentent pro confef-

"fionum audientià ?:

probándicruntad audiendas Confcffio-

fiày ]

nes tam Fratrum , quàm Ízcularium ,

lu

VL Dico: Scire hoc debent ex fuis pro-

& monialium , nifi aliàs fint Graduati;.

,

priis Statutis, InnoftroOrdine Romz

s

1489. ex auctoritate Apoft, Sixti V, ut

vel in Studio Generali Pradicatores vel

£

Le&ores inflituti,tribus vicibus;de trien-

patetin: ordinationibus autlioritate A p.

&&qq

editis, Ordinat, 4; fancitum. eft fic :

nio in triennium , in aliquo Conventti,.

Me

Nüullus: admittatur ad Szcularium vel

ubi vigeat Studium Tlieologiz', exami-

Y D:

Fratrum conf ffionesaudiendas, nifi pa-

nentur: & folàüm poft cternum cxamen:

fi&l&

fimpliciter. approbati effe cenfeantur,.

qu

titer per quinque examinatores , vel,

ubi. tot: non: fuppetunt: idonei Patres,

declarantes , quód' aliàs quantüm ad

lf(](

formam & locum examinis fervetur u-

6

per: ttcs: ad: minus ,. fufficiens. judica-

fus Provinciarum:;

Hzc ibi,

Plura.

Vide

tus füerit, pracipientes ipfis , five Pra-

dicatorum five Confefforum Exatmina-

fimilia vide innoflro Fontana de Con--

8. Vic

fefforibus, lit. C..

teribus refpe&tivé fub eodem przcepto

lllpr

QUZERO II.. Quid eff Curaanima-

formali, eademque excommunicatio-

4

mis-latz fententiz pocna , ut per vota.

rum ? quid Confeifio ? quid Confef--

Í

aSä

farius.?.à quo isapprobandus ?.

Wg.

ie.c ':-x;etaï. fua. dantes. futfr'agj,a',æ feclufo,

À

V.

,

i

-

,9

De ;Keqü;j:x $n Cfönj?]äriö;:

"

VIII. 1:,:; Y Cur*are*anïmas feuearum — & folvendi'in foro facramentali , feu:

0f

curam gercre cft predicare ac. docere

facramentaliter confitentem ;; Appro-

0i

€a, quz faluti funt neceffaria ; ac tol-

i.

bgpdüs iSuperioreincodemiforo. .

lere morbos animz, nim, peccata , ad-

Quz circa. minifltum Confcffionis:

Il

sminifirando. Sacramenta ad fanandas

d

feu Confeffarium: dici p'(')ffun't vide n.,.

Ícu curandas animas à Chriflo infti-

t

]i

tutá..

é2,& fäqq;—in di&o Tract; XIII, Exam..

$. nim. quis fitminifter & quotuplex;ac:

X 2, Cura animarum feu poteflas

Una ordinaria ,

uz ejuspoteftas, & quotuplex. — Quid.

curandi efl duplex,

í

tapprobatio, quid'jurisdi&io,. d quo

Tl

quz competit ex vi officij v, g. Epifcopis,

!u

danda. De Confeffariis Regularium,.

Parochis &c. altera delegata, uti eft in

AT

Religiofis,

De quo redibit fermo. in

item: monialium ; & fimilia plura-ibi-

demtractantur. n, 64, & n. 66, &n..

r

Trad, 15, de Ponit,

/h

Exam. f,n.65,

Vide ibid;xh.-

69. & feqq..

j*

y.3,

Confeffio definitur infra in

.QUAERO II

æld eft clävis feu:

oteftas. clavium cujus meminifli 2. &:

di&t, Tra&t, quód fit legitima ac facra-

C

V

9

mentalis accufatio de propriis peccatis

i

uomodo differtà Chara&ere. Sacerdof-

ad eorum veniam virtute clavium ob-

tali?- & d quo dataeft?!

:

li

tinendam coram Sacerdote factà..

Ante g, Suppono dari'in Ecclefia:

H

Quazcunque hic quzri ac dic

i poffent:

claves, Quod: $.. Tliom:. in: Supple-

le.

de Sacramento. Poenitentix, difcutien-

&

mento tertiz Partis q; 17:a: T. in Sed.

E.-

tur in cit, Tract. XIII, nimi de effen-

Cont.. prebat: ex: illo.Clirifti ad Petrum:

Qe

tia;. inflitutione;,. neccffitate ,. ac parti-

Matth.. 1€.. Wbi:däbbädävwregni Cu--

!y

bus: ejus. in generali ,. materià. & for--

lorzm: : Foc .fuppofito»,

l

ma , & de virtute Peenitentix in Éxa-

IX. g r,. Clavisbené definitur quód:

l

mine 1. ejufdem Tract, vide ibid; n, 2;.

fit: poteftas. ligandi & folvendi, quà:

& (eqq, De effe&u poenitentiz in Exam..

Judex: Ecclefiaticus: dignos: recipere ,,

l

2.vide n; 16, &feqq... De contritione:

indignos: excludere.debetáregno.. Ita:

l

in. fpeciali! in; Exam.. 2: vide n:38, &:

S;Di q..t7..citra, 2..

d

€qq.. Deconfeffione, cjus neceffitate &:

Declarat lov zbidem.. Secundüm Phi--

lf

quidditate in: Exam.. 4; viden.. 325

'iöföplium itr2: de anima ,. potentiz per

l

feqq. Dequalitate confeffionisin Éxam,.

a&us definiuntur.,, unde: cüm clavis fit

j

6. DeSigilloconfcffionis:in Exam; 7..

potentia' quzdam: ,. oportet: quód per.

videtotum. De fitisfadti

i

onein Exam;.

actum. five. ufünr fuum: definiatur; &:

8. vide fufé.ibid..

üz:omnia ibi velut:

yll

quód. in: actu obje&um exprimatur. à

in proprio loco'tra&antur:.

d

quo a&us' recipit: fpeciem::: & modus:

"

^E5 42 Cönfþffäriüs*defihi'tur*,ï

quód:

agendi,. ex: quo apparet: potentia ordi--

fit , Sacerdos: habens: poteflate

m.cla--

nata :: aCtusautem poteftatis fpiritualis:

Wium ;; vel;. przdicus poteftateligandi:

Gion: eft.,; ut: coelüm: aperiat: abfoluté;.

,

A 3

s

é

s

TR ACT. L PROOE MI AL;

quía jam eft apertum (puta per Paflio-

folvit Sacerdos , inquantüm pe&cata

Rn

pnem Chrifti ut dixit S. Thom, a, 1. ad

dimittit: ligat;inquantüm non abfolvit,

hon

x.) fed ut quantüm ad hunc aperiat,

fed iigatos oftendit : folvit à poená,

ls

quod quidem ordinaté fieri non poteft,

quam remittit ; ligat ad paenam que

«

nifi idoneitate ejus (cuiaperiendum eft)

remanet, & quam imponit.

enfatá, Et ideo in praedicdtà defini-

3t. 2, Poteftas clavium , quz eftidem

iif

tione clavis ponitur genus, fcil, pote-

quod poteflas jurisdi&tionis,realiter mo-

flas , & (ubje&tum poteítatis, ícil. Ju-

raliter diftinguitur à poteftate Ordinis

di

dex Ecclefiaflicus: & actus , fcil, ex-

leu à Charactere Sacerdotali.

k

cludere & recipere , (ecundüm duos

AAtio videatur in cit, Tract, 13, de

a&us materialis clavis, qui funz, ape-

Pcenit, infra Exam, £. q, 1. & 2, num,

D fi

L

lin,

xire & claudere

.

cujus obje&um tangit

62. Ubi etiam dabitur definitiopote-

[r0f]

inhoc quód dicit, àregno : modusau-

flatis jurisdictionis.

KOf

zem in hoc quàd dicit , dignos & indig-

E. 2. Poteflatem clayium Chriftus

d,in

nos, in illis , inq

uos actus exerce.tqr.,

Ecclefiz promifit Matth. 1 6, illis verbis:

enfatur. Hc ibi.

Tibidabo claves.

todcungue folueris €8

[ 1h

Idem explicat Angel,-Doctor ibid.a,

ligaveris [uper terrama , errt folutum vel

x p

1. in c, dicens

*

B

ligatum Qf z2 celis,

Dedit autem a&u

E

In corporalibus clavss

dicitur. sn[lrumentum , . quo oflinm abe-

joan. 2o. quando Apoftolis dixit ; 24c-

«dimit

Dl

vitur , regni autem offium nabis per p

ciptte Spiritum 5. quovum vemi[erttispec-.

eatum . clauditur i. €$ ideo poteflas , quá

CALAy TEHHILUMIHY 655 5 quorum retinueri-

d

zale obflaculum . vemovetur , dicitur cla-

H5 , retenta fant.. Eteunc iuftituir Sa-

d

q/i5,puta metaphoricé, ut ibid, ait infine

cramentum Poenitentie , ut dicetur

telis

$

corp.

Traót. 13. cit, Exam. 1. n. 2, , 5.

fliva

LT

Adde ex eodem art. quód fanctiffima

nere im plurali vocantur. claves,

"Trinitas feu Deus habet claves auctori-

cüm fit una clavis, quz aperit & que

yud

zatis, Chriftusclaves Excellentiz , Ec-

claudit; una poteftas,quz folvit,& quz

N

clefia feu miniflri ejus claves minifte-

ligat?

hi

ri. Sicut ergo clave materiali oflium

Dico cum Angel, Doctore cít, q. 17.

hu

aperitur& clauditur , ita clave hac fpi-

a, 3.in c, in effentia ac realiter effe unam

[50

rituali, dignis, ideft , veré poeniten-

clavem acpoteftatem , vocari autem in-

£an.

tibus, codlum aperitur: indignis veró

plurali claves ex comparatione ad di-

tonl

clauditur, feu claufum relinquitur.

verfos actus,quorum unus alterum pra-

Ex quo patet, quare voectur poteftas

fupponit, & uterque auctoritatem ac po-

Coni

ligandi & folvendi , dignus enim abfo-

reftatem quandam exigit. Quorum

püe

Iutione, feu veré penirens, à vinculis

actuum unus , eft judicium difcretionis

peccatorum folvítur ; indignus ligatur,

deidoneitateconfirentis, ob quam po-

l

Vel

[Wm:m

Ísu manet ac relinquitur Jigatus,

teft folvi , & ad regnum recipi : velde

At paulo aliter ait $, D, q, 18, a. 3, in c,

i((mh

inidoncitate, ob quam ligatur ; & à

regno

EM

Em

N

(De Kequif. i/z'.Cb'nf'e];!ribo

7

:mta

dl

rcgnö Dei excluditar, feu

regnum ei venit. Sex tamen

potiffimum vistutes

Qni,

nonaperitur. Aleractusefl ipfaactua- |in eo refplendeícere

debent.

lis abíolutio feu apertio regni, autre-

r

Prima virtus eft Integritas mentis "

ceptio ad regnum,vel exclufio.ab illo.

nim, ut fit szzeger vita Jeelerisane pserne,,

ii

Explicat hoenofter Sotoin Tract;de fmundus im conícientiá , nulla cenfurá.

t

infhudione Sacerdotum , ubi cum innodatus. Dum er

go Saccrdgs facro

rdin

S. Thom,q. 17. a, 3. ad a, aliam vocac huic minifterio,

confeffionali nim, f&

clavem ícientiz , aliam poteftatis.

accingit , emundet priüs propriam con-

u

Per primam non intelligitur fcientia fcientiam à fordibus peccatorum, ma-

TUr,

in quovis Confeffariorequifia, hece- ximé mortaliam: ne , dumaliosmun-

o

nim, ptoh dolor ! multisdeeft : unde datipíefor defcat, ,

eam.non vocat fcientiam , fed clavem

Tenerisue ergo confiteri , priüf'qua-m

ritus

fcientiz, eftque ipfa poteftascognofcen-

confeffionem excipias,fi in morcali (is,Sc

m

1, inquirendi, & judicandi dignum Copiam Confeffrii habeas g

I 5

vel indienum abfíolutione, Per cla-

Dizco cffe de confilio, & me optimé

n

vem poteftatisintelligirur ipfa authori. facurum : non tamen eft de przcepto,

i

t2s abíolvendi , vel retinendi peccata $ ed íufficit elicere contririonem, De

d

admittendi, vel excludendi à re no, Quo infra Tra&. XL. n, $9. Ubictiam

Potcfl etiam diftingui,quàd alia fir clavis.. Patebit differentia cur celebraturus Mif

ü/z;(-

Ordinis , ' alia jurisdictionis.

Prima

am

$

It

tencatur in eo caíu priüs confi-

[«

eft ipfe charactér Sacerdotalis , feupo- tetl-

yceut

teftas Ordinis, nim. fuper Corpus Chri-

De hac príma Confeffarii virtute Am-

fti verunt in Eucharifttaconfecrandum: gl Doctor. cit- opufc. , ic ait. 2455

lr

quz datur in Ordinatione, |Dealtera

"Ua vite nccef[aría eff ,. ut in nullo ev-

patebit infraloco cit. de Peenit. -

: quz

vrum . [it judicandus , 4nein aliis eft

'jndi-—

careparatus : juxtazllud Domini ;

nj

l oluæ

Ex his colligitur, quid fit, hoe velil-

Iud di&um. aut fá&um fübjicere clavi-

Jftte peccato e[ ,.

774tAL,.

primas in z/!am laprdeu

t

busEcclefiz ,. eftenim idem, ac fübji-

und

Secunda virtuseft manfuetudo,, quia.

cere judicio Confeffarii ac poteftari li

em

gandi & (olvendi

Confeffor comparet: tanquam: agnus:

l,

confeffionem,

per facramcnta!em*

Dei,qui tollit peccata. mundi. Unde

av

a

S, Thom, in cit, Opufe, 6 f.. i'nqgït z

; QUA£RO IV. . Quibus Virtutibus

u

Confcflarius debet effe infiructus , ut

Dumn punitens confitetur , Sacerdos [2 exc-

j

digné an—imarum curam gerat ?

bibeatbenevolum ,. afabzllemï,.v €$ buma-

d

HHTA| y. Ht ponstens non mpediatur incon--

X.&;, Cüm Sacerdos.in dimittendis

m

hominum peceatis Dei Vicariu

Jfeffone : confortetipfums utendo diverféc

m agat,

expersmentts ad [anamdum agvotum, unuc

vcldü

ac eacli elayigerum

; omnibusecum:vir-

f

tutib

lesiando €$ con[olando per fpeva venia o

r

eiti

"

us. müru&um ea& » maximä. Con-

dandiina vita aterna, Subdit autem. 3.1?3,

E

Sá

E

z

TRACT.4. ;PR.OOEMIZ L.

$

m

f^*

Tumt

