2. Pars colligitut ex verbis citatie

g

Concil, Florent, quod eodem modo lo-

tüit , ut actio facramentalis:fiat modo

humano, ideft, ex deliberatione : Sed

L J

quitut de perfona Miniftri & intentione

a&tio ptocedens ex intentione habituali

tuls i

ejus.

Subfumo : Sed perfonz mini&i

non ef pars intrinfeca Sacramenti fed

nonfit modo humano feu ex delibera-

Wil

l

übw]

caufacfliciens. Ergo necintentio. Pre

tione, càm nullus deliberatus a&tus vo-

4

luntatis in-eam influat , ut patet fuprà

Atfv

quo

Y

ln

Tra&. 10. Exam. $. n. 82. dchoris Ca-

INota, quodConcilium-confultó uts-

non. ex deícriptione ejusdem intentio-

Md

€ut illo termino perficiszter. & non-

nis.

Ereo.

pj

eomponuntur,ad infinuandum , quód di-

Nota, gxiöd Aquibusdam Autoribus

"titm;

veríimod$ loquatur de illis tribus ad $-

intentio virtualis , vel etiam generalis

tl

cramentum requifitis , ficut aliqua , fci-

interdum vocetur habitualis , uti & ab

mäil)m f

licet matezia & forma , requirantur ut

ipfo $. Thoma'vocaturliica.8.ad 3. f

pattes intrinfece , aliaut connotata ne-

b [

:ergoficaccipiatur , valet Sacramentum,

Vi

ceffaria extrinfeca. INam priorterminus,

!t

D

Pro 2. patte Not, Intentionem inter-

l

fcilicet ly perficiuniur , € univer(alis ,

pretativam vari$ accipi. Priz. Qui-

V

& abfirahit à perfectivo intrinfeco :&

dam eam vocant indire&am , ut fi quis

mog/mj

extrinfeco , de quo utroque Concilium

aliquid velit in alio dire&t volito ut in

ibi egit : alter veró terminus , fcilicet

D

cauía, v. g. qui fcit fe in ebrietate habere

€omp

onustur , tantüm camprichendft

confuetudinem blafphemandi , & dire-

fnimnm

páttes intrinfecas.

&t intendit ebrietatem , is indiredte &

b

"ii

Oppono : Quo pofrto ponitut tes, &

interpretativé cenfetur intendere blaf-

&te|

quo ablato toliitur , hoc c£ de cífentia

fei : Sed fic cft de intentione miniftri

phemiam. 2. Áliihanc , utexplicat&

lm:l

eft , vocant intentionem incaufa ; inter-

refpectu Sacramenti. Efgo.

pretativam vero dicunteffe , quam quis

h!& Wde

nec

j

365

De Saeramentis n Communt.

LT

aeca&ualiter,nee virtualiter, nec habi--

manenstalis,non poteft inffaetein a&to-

tualiter habet, fed duntaxat haberet (ub

rem liirnanam particularem : Sed illa

pouat|

mintir

Bac conditione , fiinejus obje&ti cogni-

intétio generalis eff confufa, Ergo.

tionem veniret , ficque eft conditiona-

Dixi, z24nent talis; ad infinrandum ,.

hum

ia

tà: qualis intcntio cenfetur effe in Ca-

uód fufficiat iientio generalis per'pat «

ticularem determiriata , v. g. inteudo in

tholico ,qui totá vitá nunquam habuit

st

j rgqät-

intentionem: actualem fuícipiendi Ex-

hoc actu facere, quod'facit vera' Eccle-

fia.

Porró an'intentio interpretativa

n

tremam Ündtionem, repenté autem fen-

1713

fibus privatur , morti proximus, qui

fufficiat in recipiente Sacramentum , pa*

tchlt inffän, 36. R*r T.

"T

r calum. fuum ant& prafciret, Sacra-

mentum lioc ant& peteret, 3. Sumitur

3. €4 4. Pars patentex dictisde horis

l

Canonicis locopauló fuprà citato,

ii Ti

prout includitur in generali intentione

faciendi ,quod Chriftianum vel Sacer-

QUAERO V. Requiriturne ad valo-

[

rem Sacramenti , ut minifter intendat

T

dotem. eu. Eccleíia minifttum. dece

"

Hoc notato.-

facere actum formaliter ut facramenta-

i

v d

. Katio.2, p. eff : Quocunque.ex tri-

lém, vel fufficitne exteriüstantüm ver»

bus modis fümatut intentio interpreta-

Da ptoferre five ferio five jocos&, acma-

dud

fiva,non fufficit. Non primo : Quía

teriam & formam conjungere, feu ma-

lts

N

etíia&tio vel prolatio verborum Sacec-

terialiter illum actum facere ; ment?litct

dotis ebrii vel dormientis poffit effe li-

eurii annullando?

x i |

XXXIH.»x. Probabilius eft, quód

yis Q

Bera, vel voluntatia in caufa ,. eamque

€hri&us ad rationem Sacramenti eleva»

primum neceffarió requiratur, & fecun-

gab |

te potuiffet, defa&to tamen eam non ele-

dum non fuffciat ad valorem Sact:a—

vavit ; tum ob reverentiam Sacramentiy

menti.

ii x

Ratío : Concil. Flotent. in decteto

vl

tum ut Sacramenta à miniftro confice-

zentur cum morali certitudine , qux ne-

Éugenii & Trid. Self, 7. Can. r1. de-

ub

quiteffe in fomno & ebrietate; cüim loco:

cernit : $i quis dixerit in miniflris,dum

il

materiz debitzà miniftto determinatz:

Sacramenta conficiunt , nom requir? in-

p

gotuiffet ab alio fab(titui indebita, Flanc

sentionem [Altem faciendi quod facit Ec-

vl

clefia, anatbemna! : frt.

Sub[umo : Sed

autem effe voluntatem Chrifti, colligi-

s U

mus ex.confenfu

-

& quotidiana Ecclefia

intentio faciendi,quod facit Ecclefia eft

r ïig"j |

praxi.-

intentio faciendi Sacramentwum , feu

;oï'nogm

ANee 2« modo:. Cüm eniux illainten-

a&iones extetnas ut formialiter facra-

.WW

tio:conditionata. non exiffat,. nec un-

mentales, & nori merématerialiter. Er-

Iul

quam extiterit a&u, fed: (olüm exiüeret,

;o Sacramenturr formaliter ut tale de-

j

k TE

i

nequit influere in a&ionem deliberatam

bet effe objedtum intentionis miniftti.

a-

i

Prob. min. Nomine intentionis

f hfm

föïlv-fiuwanam , uti eft aGio facramenta-

Is;

:

dChti*

ciendi quod facit Ecclefia,vel quo

lam

TM

u

$us 1nfhtmt » Coneilia requirunt il

in-

, Fua mode: Quiaintentio confu(a.

*

"-

*

$64.

TRÁCTATUS XL — Examtn A.

intentionem , quam negabant Haretici ,

vetba ab Ecclefía inftituta :ibi S. D. vult

uos Concilia ibiimpugnant:Sed LHiz-

contta aliquos DD.non elfe neceffariam

: ixi:!ur,

l

retici non negabant intentionem fa-

intentionem mentalem expreffam feuin

: M

ciendi a&um facramentalem materiali-

a&u fignato , explicatam fuprà loco cit.

p

ter , quem Ecclefia facit , fed faciendi

de horis Canon. fed fufficere mentalem

formaliter uttalem,

Ergo.

implicatam feu in aQu exercito ; de qua

g

-d s

. Nota ,inter Propofitiones ab Alexan-

fuícipiens potef effe moraliter certus,&

dto VIII. damnatas p, 28. effe hanc: Va-

fic de vetitate Sacramenti anxietatem

r

hw

let Baptifnus collatus à minifro , qui

deponere , nifi contrarium exteriüs per

p

emnem ritum externum ,. formamque

vetba formz exptimatur,

baptizandi obfetvat , intus veró in corde

XXXIV. Oppono 1. Innocentius IV,

i. i

fuo apudfe refolvit: Nonintendo,quod

ait , ad Baptifmi valorem non tcquiti,

facit Ecclefia,

uód,baptizans gerat in mente facere

* p h

m ag

Eadem eft mens S, Thom. hica. 8. ad

Quod facit Ecclefia. — Et Nicolausl, à.

1. dicentis : In(ttumentum inanima-

Bulgaris confultus de iis , qui baptizati

! kmun

tum non habet aliquam intentionem

fuerant à quodam Judzo, dequo dubi-

— Ul

tabatur,an effet Chriftianus vel Paga-

W.Ehnt;

reípectu effectüs , fed loco intentionis

e& motus , quo movetur à principali

nus , Refpondit, fi debitá formá bapti-

Awg]

agente , fed in&rumentum. animatum

zati erant, non effe rebaptizandos, Ubi

m

(ficut eft minifter) non folüm move-

nulla fit mentiointernz intentionis. Et

BO

S. Chryfoft. hom, 8 . in Joan.ait: ZVes

nl

tur , fed etiam quodammodo movet fe-

ipfum , inauantum fuà voluntate mo-

eft juflum propter. a'terius malitiam ad

j dm'.[ umi

Et ideo

Rontrid

vet membra ad operandum.

falutis noffra Sacramentacum fide actt-

tequiritur ejus intentio , quá fe fubji-

dentes offendi , idcft , damuum pati,ex

Lonïfgu

i

D

h

ciat principali agenti , ut fcilicet intendat

pofità autem fententia id fequitur, ni-

PC

facere , quod facit Chriftus & Ecclefia.

mírum multos pueros propter internz

At

i

EHzc S. D. Item hic a. 10. claté ait: In-

intentionis retentionem à tmaló Mini-

QGl

tentio Miniftri poteft perverti duplici-

ftro in baptizando factam ( uti in Gal-

É

4

ter: Uno modo refpe&tu ipfius Sacra-

liis accidiffe fcribitur) Deo

3

tc?nüm"

AW

menti , puta, cüm aliquis non intendit

privati.

j

DA

Sacramentum conferre , fed deriforie

2, Vulgat

is efthiftoria de Athanäüo,

3 /fw

aliquid agere, & talis perverfitas tollit

qui, cüm effet puer, quosdam alios pue-

veritatem Sacramenti,przcipué quando

rOs baptizavit per jocurm , con(equentet

li

fuam intentionem exteriüs manife(tat.

cum intentione faciendi folüm adtum

1»111 ll

Hxzc ibi.

Quz verba fat clara funt,

externum , quem tamen Daptifmum ra-

Q

QuandoergoS. Thom bica, g.ad 2. &

tum habuit Alexander Patriarcha Ale-

Df

in 4. dift. 6.q. 1.a. 2 q- 1. ad z. dicit,

xandrinus.

Item deS, Genefio Matty-

M

Á

hi

me

non requiri intentionem mentalem , fed

te , qui cüm effet mimus, & in Scena

l ï*'tf*l

tizati

fafficere. expreffionem fncentionis pet

( ut Imperatori placeret ) fe. bap

acie-

"i

"0 Qu

)

JDe ;,ö"acmwmtï.r d2 Comnmun.

96$

u

ffüciebat , & ex baptifmo ijüftiücatus

gitime exercitus : Sed mini&er in Sacra-

s

tcü.

i

mento fe habetut caufa fecunda,, & Deus

lt

il

4. Sacramenta valent ex opere ope-

eftcaufaprima. .Ergo.

12. Quod quis non poteft dare , nom

Q

xato Ergo ad eorum valorem non re-

quititur intentio mini(tri , fed fufficit

potett auferre: Sed fola intetna intentio

;

non poteft dare feu conficere Sacramen-

]

opus externum , & aþpplic'atiok.formæ ad

r

materiam.

tum, ergo necauferte,

4. 'Sactamentum fübfiitit , dum eft

Ad 1. Innocentius loquitur de Sa-

r

fignum ,& caufgratim : Sed hoc non

cramenti valore prout valet ad effe&umy,

[

iNicolaus

ntiull

habet à Miniüro fed exjinftitutione

non veró -deeo, uteft in fe,

Chnitti..

-

Ergo.

per debitam formam intelligit debitum

mrqniri,

$. Inftrumentum nihil agit prater

ritum , qui comprehendit etiam inten-

d

a4&um externum : Sed minitter eft in-

tionem mentalem , ut patetex probatio-

"

frumentum,

Ergo.

À

D

í

ne noftra $. Chryfoft. per malitiam

*i bapfüä"

6, Hzreticiacl

:;gan

i velidtbagtdá-

intelligitimprobam vitam miniftri , quze

quoduhi-

1e pofï'unt.: Sed illinon habenr intentio-

fuícipientinon nocet, Quód autem ex

hg

nem verz Ecclefiz.

.Ergo.

retentione internz intentionis miniftri

bt

pueri zternüm Deo privarentur , eílet

n Ul

i p Sponfi bapcizati contrahentes Ma-

trimonidm , fi intendant. folüm facere

per accidens ( nullum enim eít funda-

"

-conttactam , & non Sacramentum , fa-

mentum dicendi , quód Deus illum de-

i M

at

ciunt tamen Sacramentum , cüm illud à

fectum fuppleat ) ficut etiam elfet , f1ex

«ontradu feparari non poffin. Ergo

malitia ( utpoteft ) omitteret unum ef-

7 fa'; 4

non requicitur intentio.

fentiale verbum forma.

Hinc fi nobis

uumpm,(fj

g. *,Ep-iifcogus valid& ordinat excom-

objiciatut ; debere nos fempc'r effe an-

at

smunicatum : Sed non habet inzentionem

xios', an minitter habuerit intentio-

y ii

,eum -ordiuandi.

Ergo. Min. prob.

nem, retorquemus dicendo, tali modo

n

Quia , antequam ordinet , ptoteftatur

debere nos femper etiam angi, an . pro-

(

tülerit omnia verba effenrialia formzx,

.quödänon velit talem otdinate.

2

Ü qu' K

..*9. Sacerdos neíciens quibus verbis

3

:ï

u:'äcit ergo certitudo moralis, nec re-

at conlecratio , vert confecrat, fi verba

1

C

tucphyfica ad quietandos animos :

de AWT

na-

u

ï,

di

CU

a.

proferat füper pánem : Sed illénon

um eft ante ngon. Ti

p

44 *, R. Athanafium quidem ]udum

.bet intentionem. Erco.

aiif

10, -Minifter poteft caufare effectum;

fecie , fed fub & cum fpecie ludi ha-

(olümfï 1

iquem ipfe non intendit , ut patet in ha-

builTe intentionem faciendi , quod facic

j

j

vera Ecclefia ; nam de fuo fa&o interro-

It

g;'ctico"ïaal*Lizaxïte » qui chara&terem ne-

:mï"ül'l

satus Refpondit , fe volmfle: facere,

;äf*rï& tamen producit, Ergo.

J

11. Intentio caufe fecündz nen po-

quod viderat feciffe Epifcopum . Alexan-

i

ibrico $

H $02305

dtinum,

Ad illud. de S. Genefio dici-

teft impedire actionem caufe pr

L

tur , eum in fua Scena ab Angelofuiffe

WE

-qgagdo matería & fórma & actus eftle-

Rrrrr

moni-

66

-

?;' &AÁACTYAT US XL . Éxamen 4-

Item hzc : Inftrumen-

[

amonitum de efficacia illius aquz , adeo-

tis principalis.

Bapzi(mi

tum nihi| agit preter a&tum externum,

tl

que eum elicuifle defiderium

Cxterüm

feu intentionem recipiendi.

Vide verba S. 'Thom. addutta ad pro-

MO

if

quoad intentionem baptizantis dici po-

bandam fententiam noftram, ubi pater

aculofus eft ,

differentia inter inftrumentum aninia-

N

«eft, quód , quia Cafus mir

-Deus, qui virtutem Ínam intentioni t

àl-

tumac liberum , & inter inanimatum,

lnl

niftri ( uti nec Sacramentis ) non alli-

quöd feilicet primum etiam moveat fe-

ten

t Cs

gavit, eam fuppleverit, . Vel etiam dici

ipfum; id eft, aliquam fuüi parrem , ni-

mirem catera membra per voluntatem,

Mto

;po:e&, quód ille in Scena Genefium ba

ptizans habuerit intentionem faciendi,

quos actus voluntas potelt elicere ut

hl

d

quod facic Ecclefia,

Quod enim Chri-

caufa principalis, attamen ejus inten-

tionen: refpe&u Sactameuti Deus vult

ftianus ( protüt objici potef ) talem in

k

Scena períonam agens , intentienem

üt conditionem ffge qua non , fed refpectu:

ltnrd

Ecclefiz non habeat, eft, ne rebaptizet

Sacramenti uttalis , homo pet fe elt in-

* &l

ftcumentum,

Üte

baptizatum, & ne itrideat Sacramenta :

Huic Refponfioni duo opponi pof-

!äïämer

at veró Pagani ,ad majorem Ecclefiz &

[

Sacramentorum: defpedum , intende-

Unt: r.Servus eft inftrumentum ani*

L]

1.

matum füi domini: Sed licet fervus in-

bantfacere, quod. hriftiani facere fo-

*s ll

lent.

1

teriüs non confentiat contra&kui ,ex do-

I

Ad i. dift conf, Ergo non requiri-

T

mini mandato per eum faCto,tamen fub-

l

turintentio ut cauía valoris, feu infti-

fiftit. - Ergo. — 2. Siquis confiteatur per

Autin

tutiv&, conc. ut conditio fiue qua mon.,,

interpretem,aut Matrimonium contra-

d 4 ,

velexecutiw£, negatur. — Patet exdictis

hat per Procuratorem , fubfiftit Sacra--

NI

adQ,. 3, R, 2.. lem fufficit applicatio

mentum & contraétus , licàt illi nihil

A

formag ad materiam , fa&ta formaliter

intendant , nifi exteriüs proferre veiba,

M ell

( Q

a

juxta. Chriffi in&itutionem ,& ut eft fà-

& tamen fünt inftrumenta animata. E*r--

UOf

€ra.ceremonia, conc.marerialiter & in

(

W

Af

w

efte entis, pegatur,

Pro folutione Nota , quód feryus

]

lts

li

i

Ad 4. datur prima diftinctio mox

peffit (» dupliciter babere. — 1, Ut pra-

data. Aliudettde Sacramento jam con-

cise referens. voluntatem domini , & in:

l/;

/[)

[

fecto v. g. Euchariftiz , nam poft confe-

hoc fenfii.min. eft vera, & fervus habet:

A

Íe ac fi effet inftrumentum inanimatum..

£ionem X minifiro pnullatenus ampliüs

?

"n

A

endet.

2, Utoperisfubfiftentia ejus arbitrio fit.

&

A:5 .. dift. ma;'g Iffrumentum inanic

à domino commiffa, & hoc. modo fe ha--

matum , conc.maj: animatam & libe-

bet ut inftrumentum aniinacum, & ficfe-

l

L

(r

habet minifter in: Sacramento.

Unde

rum; neg. maj. Et fic dift: min, neg..

l

n

conf. Éodem modo diítinguitur hzc

Trid, ait : Abíolutio nen eft nudum.

hi

propofitio: Adtio non perficitur. fecun-

mihifterium , fed ad isftar actus judicia-

Sacra*

:

m intentionem ipftrumenti fed agen- ^is,. Porró. mtchfes .[e[þ.e&u

lm

"r

mchfi:-

867

De. Suevameniain Communé,

menti Pænitentiæ,* & Procurator refpe- valorem non concuttic, nec Sacram :n-

(truma-ï

:

Ya

€tu Matrimonii, fant inftrumenta ani-

tum fubfittit,

|

Adi12. dit, maj. ex R. at O

pþoti.o :

p

mata prioris generis, nec fant miniftri

illorum Sacramentorum,

n, 32.ante R. 3. Vel neg. maj.

Quis

gt

1 u

-Ad 6. neg. min. Poffunt enim ha-

bonum ex imtegracaufa , malum veró ese

xima'.;q.

bere & cenfentur eam habere; fi veró ex

quocunqte defectu,

Sicut ergo non va-

analitia eam. non haberent , mihil face-

let, Minifter per folam formam fine

0R*

*

r

l

u

q,t

zent, Caterüm fi Hzreticus haberet

materia non poteft Bapcifm

m conferre,

tiptto

hanc intentionem, intendo facere, quód

Ergo omittenda folara formam non. pe-

teft eum annullare, Ita (imiliter.

Quia

jj d

facitEccleíia Chrifti, fed non quod Ec-

j t

€lefía Romana , valeret Sacramentum ,

facere Sacramentum eít de genere bo-

ul

quia pofterior intentio priorem nen de-

norum, illud auferre eft de genere ma«

lorum.

xefïïäu

firuit , necfibi ecntrariantur - formali.

QUAERO V. Intentio intctoduces.

Ed

tersfed folüm materialiter: quia falsó

dinovum ritum in Eccleliam, invalidat-

exitimat ex privato etrore, Eccl?(iam

pl

Romanam errare.

ne Sacramentum ?

| il*

Ad 7. neg. confeq Quia illi contra-

XXXV. Ante R. Vide Not. pofitana

d

n. 3z.immcdiatä ante R.2.

hcnfgs habent generalem intentionem

«

facicn"- i, quod Chriftus inftituit , quam

&. Miniíter adhibens materiam &

" tuïr

fi non habeant, nec Sacramentum nec

formamlegitimam , cum intentione fa.

ciendi quod facit Ecclefia , etíi privatà

d

cgnnra&ï; m faciunt,.

Go

A4d 8. ncg. min, Vel enim illa Epi-

faá intentione intendat in Ecclefiam in-

dücere noyum ritum ab Ecclefia non to-

1 MÉ

fcopi proteftatio ficad terrorem tantàm,

"

leratum fed odio habitum, vertim con-

ilin

li

vel eà factá, fíi nullum iudignum inve-

ficit Sacramentum , fi illum ritum im

j

]

niat, elicit abfolutam intenzionem Qr-

dines conferendi.

formanon explicet: Íiveró eum in for-

j t

49 neg, min. Quia habet intenrio-

maexprimat , ut inde &lfitas formz fe-

[j |

nem generalem£aciendi, quod facit Ec-

quatur , & genuinus fenfus à Chrifto

ht E

W

€lefia.

intentus deftruatur, tunc Sacramentum

V

lu

. 4d 1o, dift, ant, Quem nccimpïicitä,

non conficit; non ex defe&u intestio-

)

nis, ac fi nimirum non poffit habere in-

1]

mec explicii? intendit, neg, non expli-

tentionem Ecclefiz, fed ex defe&u for-

)

€ite, bene tamen implicitä XSEGHC. dDr.

in

4

Qui enim explicit&. vult caufam,

iii

]:,;h-

nuie,

j

u

b&k!*

Cit? vult efe&um.

Ratio t, p. De Fide eft, tunc verum

Al 1i1. Concedo totum; fzd dico,

confici Sacramentum,quando adeft de-

)

l

qaód deficiente irnterbà intentione mi-

bita materia, forma, & minifter Sacra.

pi

d

Aiftri materia & forma. debite, non ap-

menti cüm intentione faciendi quod

plicentc

E

"

Chriftusfecit : Sed hzc omnia concur-

j

s

;nec aXtus rit& exerceatur,

Tunt in cafü prima partis, nimirum duna

«t

&onfequenter ;-:*aufalïpr,ima ad Sacramenti

-

Rirrzr 2

fal-

pi !

*

eón

TRACTATUS XI. Exaner 4s

Faltus ritnis in forma nonexprimitur, ut:

collisitur ex comm

patet ; nam intentio: patticularis & prie

uni Theologorum

u h

r

"Sententia;.

g

'vata cedit communi.

illa..

Ei'go;

gïcorrig'itun ab;

ldem hic q. 68.a; 7, $. D* expr,e(ï.'*&; de

^ ia

Baptifo- docet in c; Et ad 1, &ad z..

p

Aliudi effet ,. Ii H'ær.eti?;us expresíé

ait ::&*i;'z-aa'itlt'a,idäwf itentio fu, (ci-

Atl

intenderet facere. folüm. quod. facit Ec-

[zie;zdz'.ifacmmzntum,e [et. vebaptizam-

usl

clefia v.g. Londinenfis , excludendo.R.o-

^

z

dius ; fftamen boc non. conflaret , efft

j

manam, tunc enim Sacramentum eflet:

dicendum : nomes bz

1 mpra

nullum defectu debitz intentionis,.

ptiimtm-*, egate

.

vt

£aptizo,,

2. & 3. Pars patet. in. exemplo Baptifz

;A er','lübu

mi Àcrianorum baptizantium in nomine

2n2. Nom effneceffe , ut dic'a inten-

tio fit atualis, fed fufficit virtua

i,

Patris majoris , Fihi minoris, &c; Et

veró babitualis;

lis ;';an.;?*-E

bxte

Donatiflarmm. baptizantium. fub. hac

Ratio eft, quae fu

^,ltni

forma.:Siego & tu fümus hiaretici, non:

prà.de mihi&fr'o* g

j

M

i

ficiente;.

te bap'tizo., 'Tunc enim Sacramentum.

t

nullum eft quia formanon eft vera , fed.

&,.3. In Miniftro: Sacramentum CoR-.

ff

ex illa additiene falfificatur;

ficiente: requiritur. perfe&tior: inten?tio;'.

quám in recipiente:.

odl

Quód autem: non fit nulluny defe&u:

lm

Ratio : Quia plüs: requititur ad;ägän-g

intentionis ,. conftat ;; Quia talis poteft.

dum;, quàim ad gatiendum; & , Nobilius

adhuc habere: intentionem : faciendi ,

Á

ar j )

eff agere quam pati ,. ut: habet axioma:

quod Chrittus inftituit , & quod Ecclefia

T

Sed: minifter eff agens ,. recipiens veró

facit.. Ergo: eft defe&tus forms. ,; non:

quà3'alis folümeftpatiens, Ergo licét in

t

intentionis,ut etiam docet. S; Thom; hic:

miniftro: femper: requiratur intentio ,

Aadis

q,- 60, p 6'

M

quz fitprincipium a&tüs humani: ,. non

. QUAERO' VI. Qualis intentio re--

tamenin recipiente::

Excipitur Sacra-

MA

quiriturin fuf"cipiente-Sacramentum x

mentum Penitentiz & Matrimonii, ut

fï)'ili(&[hw

OXXXVE m. r Certumeft, quód in:

J

;

patebit. ex dicendis;.

d

adülto,. rationis ufutui habente , inrece-.

&:4, Inadultis ,. quibus non eft in-

f

ptione cujuscunque: Sacramenti: de: ne--

tegrum hic & nunc liber& confentite ;,

r

Mämïf

cesfitate medii requiratur- intentio:,, &:

füfficit Cexteris: paribus: feu fi aliunde:

/

l

r 1;5?11

4

liber confenfis recipiendi id',, quod'in

nullus fit oBex:) intentio. habitualis vel:

tínt

Ecclefia fit , feu quod Cliriftus inftituit,,

interpretativa;. Excepto: Sacramento .

itaut ,. finon confentiat,, vel diffentiat,,

Ponitentiac &- Mátrimonii.. Dixi, in*

n W

Sacramentum invalid? & fine fructu re...

adiültis: Quiadeinfantibus

FWll.'ï'fmftllm

p.at.'ct': ex px'gxii

cipiat;.

Ecclefiz refpectu Baptifmi.

:ü'&mfnem

Ratió: Quia Cliriffus volüit,. ut rex-

Declaratur.x. Pars: : Yn cafirquo quis:

::v.gmiy"(ïm

ceptio Sácramenti in adultis ,. quibusin-

volhitBaptizari/,, & liacyolüntate non:

tegrum lt confentire ,. fit libera, & fiat-

retractatà: incidit in: plirenefin ,. habet:

i liv

MT

liamane moedo,, Qua Chrifti volüntas:

adliuc intentionem Habitualem; vi cujus:

M

D

poteft:

*

-

869

De. Suevamentis i Cummuni--

wge

"s

"moteft Daptizari. Item Catechumenus nium quod metu gravi initum e(t nul-

,habult volüntatem fervandi omniaChri-

lum , ut patebit infüoloco, Item Or-

DEU

f Domini przcepta ,. omniaque falutis

doexgravi metu füfceptus, validus qui-

x&i*

demeít ,. & Cliara&terem imprimit , fic

remedia fafcipere , & hac' voluntate pa-

ln

riter inciditin phrenein vel dormit ,ta-

tamen ordinatus non oblieabizurad fer-

a

lis valida baptizatur ,. quia liabet inten-«

vandam continentiam ,.teifi po&eæamtiä--

cet.. Dequo plüra alibi,

ufï,g?:

tionem interpretativam , veletiam pri-

mam moraliter perfeverantem, — Simi-

n-.6. Si alicui- edulto- usüs rationis:

*1/1,!3,!*

Jitereft comimunis praxis; quód infirmis,.

capaci:mer? negative fe habenti , id eft,.

$

At

qui fenfibus.. deftituuntur. (. nifi. clar

neque volenii:, neque nolenti, impen-

deretut Sacramentum v. g. Baptiihï.i 35l

dj

conftet ,. eos.eíle i peccato: mottali ).

.

detur Extrema Undio,.i

mó & Bucbari-

necSacramentum ,. nec vi illius gratianv

(

A

!

!

ffia , fi nullam fit periculum. vomitüs:

reciperet:

l.l? [Us

Qüia in Pro--

Ratio eff' ,. quam d

ant. Nugno nofter

velalterius irreverentia.

fesfione vite. Cbriftiane interpretativt:

& Gabrera. : Quia f nunquam voluit.

tf

Tiabent füfficientem: confenlumr ad. fa-

Sacramentum fulcipere ,.ita ut; nec vitz

nfenti

tüalem habeat intentionem , fimpliciter:

(Gipienda illaextrema ,. etfi fort? deali--

loquendo eft nolens;. omnis. enim ad*

[

quo illorum ( uti de Extrema Und&ione:

facile fieri poteft) nihil unquam audie--

ultus rationis capax rationabiliter & in--

yoblit

x

Hint,.

terpretativé hanc habet voluntatem ,. ut-

ag

deíua períona fine:proprio: confenfu. in:

p v

. Pars patet z Quia Sacramentum:

Ponitettig pto materià proximá habet.

regravi non difponatur;.

goläc&p: ':

ipfös a&tus peenitentis, & Matrimonium:

Quomodo nom habentibus: ufum raz-

n

',ani* H

a&us qox1traHentiLIm;,.

tionis poffit dari vel denegari Éuclari-

flia,tractat ..D. 3. P.qe 80: a. 9. De quo»

j

-u $. Sufficit,.quód intentio inR. r.

requifitaffit voluntaria fimpliciter ,. nec:

vide infrà. Tra&. 12. Exam.. 4, num..

6

m

ebeít,. quód fitfecundüm quid involun--

tatia;

blï?äRO' VIU Màlr Miniftrt: con-

od

"

Betlaratur: Si quis pet vim & violen--

ficiuntne vera Sacramenta;.& licetneea

onit

J

dam fimpliciter. talem.co

o

geretur^ ad:. -

abillis petere ? Ipfi: veró» peccantne ea

B

conficiendo?:

m

recipiendüm Sacramentum confiftens in:

jj

vfü,invalide reciperet ,. & ex Euchari--

XXXVH. yi; r,. Máli feu: ijn-*p*ec&ato*

j

ftia nullum reciperetfructum..Si tamen:

mortali:exi(tentes Miniftri: ,. y..g. inir-

p

quis per metum eraven: illud reciperet ,.

déles , lseretici:,. excommunicati ,. de-

i

f

valorSacramentifübfilteret.. Quia me--

nfr, &c; vera conficiunt

gradati ,. füfpe

tus gravis non tollit voluntarium fim--

Sacramenta. ,. dummodo: adhibeant o«

: quï&

pliciter: ( uti: violentia:) fed: folüm: fe-

mhnia , qui funtde: neceffitate" Sacra--

g

,m

i—m&ümquidä,ut-pa.tet: fuprà Tra&t. 5..

menti,. Ia S.'..T,lh"em; hic.a.9.-

qd

im.. I5. 1. 13;. Excipitur: Matrimo--

Ektioo

dj

E i

Rrrr:3;

PO

*

7o

TRACTATUS XI, Exanm A.

Ratio : "Tam quia imptimis de Baptif-

X 3. Àn & quomodo liceat Sacra;

211

mo ita Chriftus voluit ;quia eft Sacra-

mentapetere à malis miniftris ,

patet ex

lia

mentüm fümmz neceflitatis.

qTumet.

S'Thom. hic a.&.ad 2.

tl

cujus verba relata

jam quia Chlam&er femel teceptus

ii(

fant Tra&t, 7. Exam.

7. n. 145. qd* 1.

amanet in maximis peccatoribus, etiam

füm.

qutdi

Tizreticis, qui eziam potiint intendere

&. 4 Qui miniftrat :Sacfaxh&dta »;ia

'l',*"f l

facere , quod facit Eeclefía , ejusque

peccato mortali, peccat mortaliter ex

á

tandi

formam fervare, quam fi non fervent,

genere fuo,

Ita S. D. hic a,6.inc.-

«

Tnihil faciant, — Tum tandem quia Mi-

Ratio ejus eff : Tum quia Miniftri

ü:(

nrter in .Sac«ramentis.operamr inftru-

debent conformari fuo Domino feu a-

ii

avenzaliter, ut ait $. D. feu non invittu-

genti principali juxta illud Levit. 19, &

P

te propriafed Cheifti , per probitatem

I.Fet, T. BSamüi eritis ,

quonam ego

; wming

vitz veró non conítituitur in raiione in-

fanttus fum.

Ttem fanda fande (ünt

"if

fitumenti, (ed per motionem Dei, Er-

tractanda, — Tum etiam, quia hoc pec-

*grmm

go.

catum pertinet ad irreventiam Dei, &

Jj

Ex quo fequitur, ab impio neminem

con taminatioawnSscramentorum,quau-

Vr

qiidem pofle mundari ex opere operam-

cam elt ex parte ipiius peccatoris , licée

'iitt

p

tis, bene tamen ex Opereoperato , non

&cramentafecundüm fei

Á

äx.

ncipvaliter , bene tamen inftrumenta-

nabilia fint.

ipfa inconfami.

Asre

Ergo. :

At

liter: & Bapciihmta Hzreticorum non

Dixi, ex gentre 'fuo ; Tum quia ex

DAT

eile quidem vera veritate £ructüs, puta,

parvitate materiz poteft efTe veniale, v.

C

fi extra cafum neceffitatis recipiantur ab

g. Euchariftiam de loco ad locum trans-

rulir

üs, quia fic fit contra orohibitionem

fecre, vel tollere ad dandam benedictio-

T

clefiz in re gravi & peccatum. com-

| *?vc/;äf;;

nem ;, quia tangitur folüm mediaté,

UT

J

rwtuütur , etfifit veroin Sacramentum

Item exercere fun&tiones 4. minortum

veritate valoris,

3 M,I

Quamvis enim He-

Ordinum, benedicere tem

tl

retici nen . [int inftrum

pla, vafa; ve- ;

* n ad

bei

MP

enta conjuncta,

ftes factas, Virginesíacras, |"Tum etiam.

a

TT

tamen feparata : & quamvis ]

a

i

Omo

Rn

«t

4

communita

fiac

quia Minifter Secramenti eft duplex ,'

lj

te quadam. exyul

leo

nonu

unus folemnitatis , feu ex officio, feu

u

pot

:n,v-

41

At

ejus ofücia exercere, & perexpul-

Ípecialiter ad id coniecratus & deputa*

fionem tolistur poteftas ,

W.

!

poteft tamen,

tus : & de eointellieitur data. refolutio.

x.;m

fi i*,,&c maneats ficat manet Charader,

r

Aliuseft neceffitatis, feu non ex officio ,

Rnox, Sacramentum Penitentix ab

"tht

nec fpecialiter confecratus, & bic excu-

o

æfx-::'nmmfmmato valide conferri non

fatur v. 2, Euchariftiam levans ex' loco^

hn

"

Wa x

r

po tet cxtia ca

[a n extremz neceffita-

*

irteverenti, baptizans fiveSacerdos five'

&

LE

1$

* f

Laicus üne folemnitate in neceffitate d

N

Ratioz Cgia'hoc Sacramentuim adíai-

Conj:

5

[oj

o

!R

*

€s 1n mcertali centtahentes , qui.

valoceam rzquirit jurisdictionem

;

T

.

Sed

tamen mortaliter peccant Sacraimentüm

"U

E

o

z

*?( mm

C pet excommtunicationem amittirur,

tecipiendo , aft nop conficiendo ; quía

Linma.

"

W&l N

-02

h

^

DeSacramentis in Commmani.

$71

eliendr ànte abfolqu-t-imïem A us docet

t u

fon funt ad id Ípecialiter confecrati.

Nec peccat Sacerdos in mortali aífitens

Gonert.

Quia licét audire confeffiones

]

U

matrimonió, quia non eft minifter ejus,

non fit Sacramentuumm , eft tumen actio

facramentalis proxime ordinata ad Sa-

A

f

, $. Quo excellentius »acramentum

in mortali adminiftratur ; eo gravius

cramenti confectienem.

3. Morcaluet

"

Vett

peccauur 5 unde probabilius. eit , efle

peccare Epifcgpos in mortali Chrifma.

19

aut Olcaminfinmoru

Y

H

icon

decrantes, ob

rlttt

exprimendum , quale fgcrit Sacramen-

tum.

»

d

eandeimn r itionem.

4. Etillam, qui, &

Y

: Mil

ntia. nocä

bi

quoties , Euchatiftiam jan confectam. p

Ratio: Quia eftitrevere

mortali difpenfàt : nanx etiau. dittriba..

T1-

.. liter gravior,

ens Euchariftiam ( qua & ideo vocatur

i nl

|m. 6. Gravius eft miniítrare Sacra-

' mentum ingravioribus & pluzibus pec-

" :iremendum myï-ïeci.um ) i']þgeci-»'aläic(:r Eg-

ii d

H

—

j at

xtis ; (ufficit tamen dicere , íe taleSa-

pr'æf&ntat Rex;fonam ChrHti, cui

i

Xoinde:

debet. conformari,

Unde S, T houm. in

diwe.

«tamentum miniftraffe in. mortali ; nifi

4. diE. 24 q. 1.a.3. q. £. ad 4. ait x

uD

fitin peccato vel peccatis gfavisfimis,&

, valde extraordinariis,

i

Quicunque exhibet fe in aliquo actu uc

(m,q!ldn-

; lt

Ratio patetex dictis , ni

minim pazi"c;-

miniftrum Ecclefiz , mortaliter peccat,

[

yiattle

ne-majotis vel m.ilnoïis irreverentie ac

fi nimirum. im mortali, eum perficiat.

€onformitatis cum agente principali.

Vide verba S. Dionyf. relata à $. 'Thom,

&.7. Probabilius eft, quod , ut Mini-

Bica.&. inSedConua, s. Idem pro-

qu'n [

babilius dicitur de Subdiacono & Dia.

al

fler ex efficio talis ,. feu confecratus,

conoin mortali fua officia peragentibus,

u t

mortaliter peccet , fufficiar , ejus actio-

nem vel ele immediate Sacramenti con-

Quia illa concernunt materiam gtaven,

li

ii

fectivam, vel Sacramenti facti applica-

füntque lacramentalia , feu ad Sacrc

tivam feu. diftributivam 5 vel facramen-

meunttr Euchiriftiz confectionem. vr

;

3

t

"

talem, feu ad Sacramenti confe&tionem

accedunt , & vel maxime Diacopat

u';

;S

»

l,/ Välzw

á

proximéaut propé ordinatam.

qui eftultima difpofitio ad Sacerdotium..

Tunet

fr d

Ratio: Quia eft gravis irreverentia

Unde Gregor. X, c ult. de temporibus;

t

& difformatio ad agens principale.

erdinandorum. dift. 35. fub intermina-

z

*

Ex. quo. Seqnitar 1.

uod- reliqua 4.

tione divini.Judic

EO

À

prohibes hujusmedti

&

W

J

jj

Vl

Sacramenta prater Baptitmum & Matri-

iü fufcep«:is Oxzdinibus miniftraze. Vide:

monium fcienter in. mortali miniftzare ,.

]f!»w(

plura de hocin£din proprio: loco Tra&..

&l

femper fit mortale , ut patetexS. Thom.

15.Exums4. n. 35.

j

it

à. 6. ad 3. quia. refpe&tu eorum. non.oc-

Oppeno : lNallus debet reddi pezple

"

i

li J"

€utrit tanta necesfias íicut reípectu

xus : Sed íimaliminiftriin Sacrameu-

z

Mhme, h

-Bæpti,.fm; ; &tequirunt miniftrum. fpe-

tis peccent , fiunt perplexi 5 rram É fint

A

y

|

'cialiFe'ï*' «onfecratum, 2, Mortaliter

tales ex officio ,tenenturea miniftrare

? 9X

J

H

n

peccare eunr, qui in mortali confesfio-

BOR pgüi?m ftatim d Bcecam/fe liberare.

IO)

M5 audit cum intentiong. contritionenx

Ergo..

4

L]

ss

1872

TR ACTATUS YIIT, Exinn [2

[

d :boc S,'D. a. 6. ad 3. oit : Tlle qui

Dixi , fi fit copla Confofnorii, iif

At

eftin peccato mortali , non eftperple-

excufatur ( fi tamen .contritionem .eli-

fäi] gf,

xus fimpliciter, fiex officioeiincumibat

ciat ) Parochus .

qui hodie (:yel -quia fe-

hat

Sacramenta difpen(àre, quia poteft po--

ftum eft , vel pro prafente :defun&to)

nitere.de peccato, & licit? miniftrare:

Tij l:

tenetur celebrare,proximus autem Con-

i

R,

non eft autem inconveniens , quód (it

feffarius eft ita diftans,, ut , i eum acce-

"?

perplexus fuppolito .quodam , fcilicet

!.

dR

,

Hozc

dat, .debeat cum fcandalo Sacrum plüs

quod velit remanere in peccato.

folito differre;vel fanitatem füampericu-

tlj

ibi, 'Sed hoc oritur ex propria malitiá.

lo lafionis exponere , vel fi fit infirmus,

o

Procujus majori explicatione.

vel fi fic itineris difficultas , tempotis

Atrl

QUAERO VIII. Ut Min

2

ifter 'Sa.-

brevitas , veladfint aliz graves amoleftiz,

cramenti non peccet , .

g

t

ualisin eo requi-

judicio prudentum excufantes, Que

tl

ritur, & fufbcit difpofitio ?

tanquamgeneralis Regula poteft notati

t

WXXZXVII m.or. Ánte Sacramenti

Circa dittantiam Confeffarii 5 certa enim

D

l

»((.(;

lal

cenfe&tionem (f Euchariftiam excipias )

