"

lium.

$

Ratzo

D

Confeffor. talem Poniten-

ub

«C.ohfe(ï'ärïi cen-

.. Ratío: Quiaintentio

tem adhuc fufficienter ligar & folvitsli-

(d()xls

fetor effe (nifi eam aliter explicer) üt

gat inquantum imponit neceffitatero

peenitens injun&tam peenitentiam per-.

feu obligationem alicujus poenitentiz ,

i

agat per feipfum.

non quidem determinaté fed indeter-

zoti

Nota , huic non obftare, & eleemo-

minaté hujus vel illiusz folvit veró,

»

latl

at

fynam det per famulum , quia fic poeni-

inquantum ponam Purgarorii (qua

er fe & non adhibitá virtute clavium

tens tamen manet caufa principalis,ctim

famulus folàa fit inflrumentum : vel fi

Ia |

effet fubeunds) commutat ia facilio-

ii i

alius det cleemofynam loco ipfius, dum.

tem. Ergo.

14

ipfe won poteft , quiahocidem eft;ac fi

QU ARO VII. QuomodoDoni-

)

alter ei daret pecunias, ut ex eis elee-

tens tenetur ad circumftanrias Poeniten-

H

molynam faciat, & ,qui dat, ctiam fe

tiz , ut fi Sacerdos injuneat Rofarium

i

folüm habet at minifter : fi veró aliüs

coram tali imagine vel flexis genibus:

perfolvendum ?. Et quid agendu

f0 poz-

T

pio gl&r:*.'iïcnte finé Confcfforis licentià

nitens

1

Rrrirrr j

1045

TRACTATUS XUL Examcen 8.

nitenti , cui poonitenria cft fa&ta impof-

Ratio: Quia ratiox&äbilitcr ten(etür

-af

bzc effe intentio Confeffarii,

tus ?

fibilis? vel qui ponirentig eít obli-

vl

CXLL g.4. Panitens , qui (ive

- 0Y

CXL, &. r. Probabilior

'efï Sen-

culpabiliter five inculpabiliter perobli-

j inmun)

tentia , quz diftinguit , dicendo , cir-

vionem aut aliam caufim fa&us eft

208 COR

cumftantiam interdum tranfire in fub-

impotens implere poenitentiam , non

d m

ftantiam, interdum veró manere me-

tenetur. loco illius poenitentiz per fe-

(ïlll, M

ram citcumítantiam.

In primo cafu,

ipfam facere alia opera fatisfa&tória:

"epoit

circumftantiá omi(sà non fatisfit prae-

quz etíi facerct, & poftea fierer potens

atltcomr

cepto Confeflarii , & Sacramentum

ad priorem peenitentiam , tenetut ad

l: Qu

manet mutilum, & eft peccatum mor-

illam,

tale,in íecundum veniale.

s (iqam

Ratío: Quiailla fatifa&io fpont? aff

Quomodo poteft. íciri , quód cir-

fumpta noneffet facramenralis , nec caus

A Siptrin

"r t

cumítantia ttanfeat in fub&antiam/o-

faret remiffionem poena ex opereopera*

eris?

to, ed operantis.

^ peri

Dico,id colligi poffe ex eo,quia Con-

&& f. $i di&aimpotentia feuo

blivio

m p

"Aatydem.

fellor eam appoluit ideo , quia advercit

eft omnine inculpabilis , &on renetut

eam huic pornitenti-non minüs effe poe-

ponitens priorem confeffionem repe-

100 putr

nalem, quàm ipíum opus.

Nonnulli

tere.

Si veró fit cülpabilis , tenetur

J m p

enim libenciüs tnulta Rofaria orant am-

Aütmigri

hoc peccatum confiteri , & fi poffit,

bulando vel fedendo, quàm unum fle-

& credat priorem Confeffarium adhuc

A diise

&tendo: Manet veró mera circumftan-

effe memorem peccatorum , eum acce-

Avye Yoyen

MLCITIHM

tia, (i parüm fit peenalis,

dere; (ecus, apud alium-iterare confef-

9. 2, Diftinguunt etiam bene alii,fic-

P

fionem : uti & apud priorem , fi gecü

ut foletdiftinguide voto, Siresinjun-

carorum memor non fit.

j quöd l"C k

&a fit gravis , & circamftantia levis; v«

Ratío 1.p. Quia Pocnirens ab illis

ïllcif ngCm 4

. in cafü Rofarii dicendi ante talem

peccatis eft abíolu:us , & poene remil-

?fü lrione

imaginem, obligatio ad circumftantiam

fionem aliá vià tum in hac vita, tum im

ul fl)hïm 8

! m'am, üia

folàm eft venislis ; Si veró circumftan-

Purgatorio obtinere poteft. — Et ratio

tia (it gravis, ut fi in tali imagine effet a-

involuntarii excufat ipfum. *

ïfcp[am, & "

liquod. particulare obíequium proprer

Ratio 2.p. Quia ille pocnitens fu&

u

Atimy,

concutfüm aut.aliquid fimile (quod

culpá fecit Sacramentum mutilum. Et-

idem polfet occurrere de genuflexione

go tenetur ad illud integrandum, non

ïfþ' P pfOb:b]

fub Rofario) obligatie ad circumf(tan-

veró poteft integrare nifi prafato mo-

UM t

tiam effet fub mortali.

do. Nemo enim potc& injungere pos-

) ïtcen

&j, 3. Si circamftantia fiat poeniren-

nitentiam nifi cognitá causá,

:"i) n

n CO

ti impoffibilis , tenetur adfubftan-

Ex quo patec , quód non teneatut

tiam.

a rit

-'ïïlïalgm ài

confcaioncm -iï""e ; ut peccat

LÀ

c?n:'

]W i 1 p. ana

à

.

De Pemnitentza.

1055

i

'coäfcfä dimittähtur ;fed ut Sacramen-

excercet tunc jutisdidionem in poeni-

i

j

tum fiat perfe&um.

tentem, hic & nunc ei fubje&tum ;non

QUAERO VIIL & ultimó : Quis

veró inalium Confeffarium ei &qualem,

J

Ereo.

)d

Ponitentiam poteft commutiare? An

vel fuperioretn,

n

tatione comtmutationis fit rcpctendg

Ratis2.p. llla commutatio debet

"

confeffio? — u-

fieri per actum judicialem in tribunali

W

Aino

CXLIL Refp,.r. Probabilius eft ,

penitentiali. Ergo neceffe eft de ne-

POW

quàd ipfe poenitens paenitentiam fuam

Vo recenfere peccara.

non poíIit commutare in mclius.

Reíp. 2. Si posnitens accedat e-

Ratio :

:tunl,-

Commutatio penitentiz

undem Cenfeffirium ut poenitendam

€ft a&us facramentalis & Confeffarii

imnutet ,

tenetur iterum confiteti &

n

tanquam Superioris & Judicis Jurisdi-

Ka

nifi accedat godcm die vel fequen-

&ioni proprius: Sed posnitens non eft

ti,

u

Judex vel superior in feipfum , nec er-

. Ratio 1,p. Quia non potcft impo-

ga Ícipíum poteft exercere actionem.

ni noya Penitentia. facramentalis nifi

)

factamentalem.

endd

Erge.

peccata de noyo clavibus Ecclefix fub-

3

Ex quo patet differentia à voto ;

jiciantur,

m

quod vovens propriá au&toritate pot-

Ratio 2,p. Si commutatio petatur

Wt

tet commutarein melius , & hocideo,

eodem die vel fequenti, tunc juxta S,

?()mh

quia voti obligatio oritur ex ptopria

Qu

Thom. in 3. dift. 17. q.3.2- 2. 9.5 pri-

veluntate voventis in alterius gratiam;

mum judicium moraliter cenfetur ad-

m

:CO[ j

peenitentia veró facracramentalis inclu-

huc durare,

dit excercitium obedientiz, Nec verum

Nota tamen , hec omnia intra €on-

I

tft, quód ille penitens abundantiüs

Ícílionem , quibusdam faltem peccatis

impleat Leger ae abundantiorem af.

denuó confeffis (fi Confeflarius alio-

ferat folutionem : Tum quia habet

rum adhuc memor fit) effe facienda ;

T

effe&um folüm ex opere operantis ,

quiaalidsnon erit peenitentia facramen-

,un

")

tum etiam , quia pracipiens vult rem

talis... Ec idem eft , fi panitentla fuit.

pr&ceptam , & non aliam, etiam me-

imprudenter impofita, ut moraliter fit

liorem, Pt'æfcrtim in Sacramente, nifi

impoflibilis , v, g. fi pauperi fit injun-

T

id cxprimat.

éta eleemofyna , infirmo jejunium »

l |

Refp. 2. Probabilius eft, quàd ünus

Nobili longa peregrinatio pedeftris »

lllïïrifl |

Confeífarius ex juíta caufa intra con-

&c. "Vel f ab initio fuit poHïbilis :

d

feffionem , & receufitis de novo pec-

fed poftea mutatis circumflantiis im-

catis, poffit commutare poenitentiam

poffibilis , aut non exequibilisfine gra-

facramentalem ab alio Confeflario im-

vi incommodo.

znuml F

fitata.

In qaæ&. 17. $. D. agit ptt ttes at

j Ld |

de potcftate Clavium ; De qua a&tum

- Raio 1, p Quia illa Confcffarius

*

&

cqn; i

k

-

IYoygóG ZR A4C7 A2U $ XIIL Examm 8. De Penitentia,

In

eft fuprà ia Tract. 1. procemiali,

vium , nimirum in quos poteftas Con-*r

?i

quaft. 18, per 4. att. de effe&u cla- — feffariiexerceri poffit. Dequibus omni-

F

A

,

i

joy

;

vium , nimirum remiffione culpe & — busa&tum eft in przcedentibus.

&

J

penz. In quzft. r9. pet 6, art. de

Hac deSacramento Pocnitentie fuffi-

2

U

Miniflto clavium feu Confeffionis. In

ciant ; nunc agendum eftde his;

&

queei annectuntut.

L

U

"n

Quaít, 20, per tres art. del ufü cla-

H

?

!

U

]

Iu

ZNWN

»

E

22

PN

SN

7

E

)PCCJ;?/Z',

.:

,

EN

/

-

Q? NY (10)

"E BR RP I7,

x&xs

4

V ILLLITI

Wj

) (

/

N

r

N

NSN

y

NY

**XX

NS

— N

22

?

UM

QD—-»'/

NT;:(c?»

)E&Wü";

Ü

fem

ij

A:

äyl

Á

MAT

Q

E

ICR NOta

TRA

Wmli [

p ——

ä& (1ej2) 28

A

[l

ä&ä&ä&w&ä i äää&ä&ä

fuä

EXSD GA t QY

h

ää&ää&ää&ä*ä*

*ää äääää*ää&äüä

TRACTATUS XIV

De Cenfum* » Cafibus refervatis , Indulgen-

liis, €9 Extrema 'Unclianc-.

De quibus Ang. Dotd. agit in Jupplem. à

qua[L. 2.1. ufaue ad. 3 4. exclufroé.

üöä?&ä?&ä&?&ä?&æ?&ü?& Sos 0s SOS OE dOR

EXAMEN I

De Cenjims n genere & in [pecie. .SD.q.o1.

etaue ad a. 5. exclufevoe.

W

v?*

UIERO I.Quis poteft

bo cenfeo aut à nomine Cex/or ; eret

o

! ferre Centuras ? quid

enim apud Prifcos fpecialis dzgmtm

& quotuplex eft Cen.

( /

J

fura? Et quz tnatcría

Cenforis. — Cujus officium erat inqui-

«ejus ? quz forma fec-

tercac cenfere , feu;udlcaxe de fortunis,

/,.

53 vanda, aut modus?

Q"

vita, & moribus civium, ac indignosof-

Exinde

ficiis & dignitatibus privare.

L Anre R. Nota , quàd etymologza

hzc vox eft translata ad figoificandam

U

hujus nominis Cez/&ra derivetur à vcr-

Íeveritatem, corre&tionem, ac poteftatis

S( ff ff

Eccle-

1058

TRACZATUS XIF,. Examen 1.

Ecclefiaftice. coercitive five punitivz

privahdo eum bonis Ecclefis communi-

TA

a&tum ,imó & ipfam peenam : nam hzc

bus. Quamobrcm Cenfara in jure vo-

iibl

vocatür Ces/ura.

Hoc notato

catur nctvus Écclefiaftice difciplinz,

& t. In Ecclefia eft poteftasferendi

Sicut enim vites hominis confiftunr ia

«ibim (

aibai

Cenfuras. Probabitur infra de Excom-

nervis, ita vires Ecclefiz in Cenfuris.

inunicarone. Vide n. 8.in hoc Exam.

Declaratur : Dicitut, meadicinalass

irndiut

Ttuo |

&. 2. Mulier Jure divino eft incapax

quia hazc poena eft inflituta ad péccato--

j

nüïD

tisemendationem.

ï

r

fific

ad ferendas Cenfuras,

Ia S, Thom.

Dicitur , rezpera- -

dub lab

Ii';quia peccatore emendato cenfura de.

híc q. 19. att. 3. ad 4 dicens:. Maulier

^flletie

fecundüm Apoflolum cft in ftatu fub-

bet tolli, Dicitur,Papzizatzm, quia pa-

Sutiteurt

je&ionis , & ideo non potcft habere ali-

nà non poteft infligi nifi fubd'to, fubdi«

quam fpiritualcmJurisdi&ioncm:unde

tur autem homo Ecclefie. per Baptif-

*"'dh Quz .

Dicitur tandem Zoezz Ecclefia -

"llice i

neque habet clavem Otdinis, neque Ju-

mum,

risdi&ionis, Sed committitur mulieri

communibus, wimirum ufü Sacramen-

* i c

aliquis ufos clavium, ficut habere corre-

torum, participatione fuffragiorum Fi- — "i

&ionem in fabditas mulieres, proptet

delium, fané&tione Officiorum Ecclefia- — ! al

"

fticorum, &c,

-

LT.

periculum, quod imminere poffet, fs vi-

ri mulieribus cohabitarent.

Hac ibi.

1L z. $. Tres propti

é fupt fpecïeï utinring

cenfurz, fcilicec Excommunicatio ,Su- — " Ipq

Videetiam Tra&,6. Exam. f.n.5 $, Ex

:

quibus patet.

fpenfio, & Iaterdi&um. Q

uibusaddi — agl

i

Ratis: Quiamulier eflincapax Jurise

folent quatuor fpeci

es impropriz

ad hww

ilicctDegradazio,Dc-

.W " ufïguiüm

di&ionis fpiritualis (etiam ex commif-

priores cedut i fc

fione) nimirum propriédictz,

pofitio,& Irregula

titas faltem ex delidio — 0 Ut

De "ünj(ny,

. 2. Soli, fiveex jure ;five ex privi-

proveniens , ac Ceffatio à diviniS,

omnibus agetur in fequentibus, -

Ji i

legio; five confuetudine, habentes ju-

quibus

tisdidtionem Ecclefiafticam ordinariam

Tres prio

res reducuntur ad Sufpenfio- — "i

!

f fü-

.u'ï

Rnf

in foro externo, poflunt proprià audto-

nem , quia per illas homo eft qua

1

ritate & ex officio Cenfutas ferre , v. g.

fpenfus à receptione & ufa Ordinums -

^ !Ub]

feete «

ly

"

Ü

Epifcopi, corum Vicarii Generales, &

ultima veró ad [nterdidum.

W À

Ratio numeri ternarii- cenfurarufi

hi

Áitm

alii habentes Jurisditionem quafi Epi-

Ícopalem , ut Prelati Regulares,

Hi

proptiä di&ctarum e

ft; Tum quia illis fo-

""W"lä'iw,,,

*

it de&nitio Cen(urz»

"

Jlmy,

faamcenfuras ferendi auctoritatem pot-

lis proprié

compcn

funt delegarc aliis.de jure capacibus,pu-

ut patet. JTum quiaïnnocent.lll. [2 :'f'

d t

tà , primà T'onfutá iniriatis, non uxora-

uarenti de verb. figuif. intertogatus »

Mw'[ignlü

j

tis.- De hoc plura de Excom.&c.

«lm, Ti l al

quid intelligatur nomine Ceofíarz, Re-

x

l

]

- 3e4, Cenfura ut fic definiturquód fit

fpon

dit,eo nomine intelligi debereInter. .

d)

JPdRIIe

ECck

poena Ecclefiaftica medicinalis ac tem-

di&um, Sufpenfionem & Excommuni-

P*fca 1

poralis, qua Judex Ecclefiafticus hormi-

cationem , nullam faciens mentionem

küi

It

nem baptizatum inobediegtem punit ;

!t ln

5

alterius Cenfuræ.

sr-&k |

Óug

:

[

z

De Ceufuris.

16f9

Y

Al

&'6. Cenfura eft duplex : Alia à

tionsta culpzt Sed cen(ura eft graviffi-

.

jure, alia ab homine. — Prima eft ; quz

mapaona, Ergo requirit culpam mor«

lt '

Itl

er ftabilem. & permanentem legem ,

talem, Sermoautem hic eft de cenfas

ipfo fa&o obligantem, eft lata , & tam-

ra majori,

Vide n;13.

diuacnon diut às durat quàm ipfa Lex,

Ex quo Sequitur, quód fi quis prop--

Et ut in-

u

etiam mortuo Legislatore.

ter ignorantiam aliamve racionem ex-

«urratur:, füfficit fola declaratio crimi-

cufetur à culpa mortali , noninnodetur

th'b

*

I

nis fa&aab habente poteftatem. Quod

ceníurá ei annexá.

idem e(t (entiendum de aliis paenis, que

Ratio.2.p. Quia peccata puté inter-

áplo jure incucruntur.. Ceníura ab ho-

na non cadunt fub cognitione hominis,

'BZG

mineet, quz ab habente poteftatem

nec fpc&tant ad forum externum , ad

li

Iä

Íeu à Judice in fingulari quodam cafu

quod tamen cenfura pertineut.

infigitur, & exünguitur cum morte

Plura que bhic dici poffünt, vid,

Ti

erBFP

am ferentis.

Trad. 6, Exam. j. num. f9. an Eccle-

(

&. 7. Cenfura alia efl lata. fcu latze

fia poffit. przcipere adus puré intet«

»

ententiz , alia ferenda feu commina-

nos.

toria; prima incurritur ipfo fa&o , non

Kefp.9. Peccatüm non pöte& puniri

1

fecunda,

Pro quo

ii

s

( aw

cenfürá, nifi teus fit contumax,

. Nota, quód hec claufula, 4p/o jure ,

us

Ratio: Quia cenfüra tanquam paena

fpfo fatlo,eo ipfa, ex tunc excommunica-

graviffima non fertur nifi contra rebel-

qu^

l

U

tus fit ,ignificent cenfuram ipfo jutela-

les: Sed rebellio non efl fine contuma-

tam. Uti & hz formulz: Excommu-

cia.

Ergo.

il

nicationis fententià duximus innodan-

Dicitur coztsmax , qui 'perdurävt in

D [h

düm ; Senrentíam Excommunicationis

peccato mortali pratetito;vcl ciratus re-

p

incur;ar; Ecclefiaftico fubiaceat inter-

nuit Comparere in judicio;aut finelicen-

j

di&o; Sententiz excommunicationis fe

tià recedir, vel jufto Judicisac Superio-

yt

novetit fubjacere; Excommunicatum

tis przcepto non vult patere, ut ex

plicat

d

fc effe cognofcat; Anathema fit, . Ce-

S.Thom.hic q.21.2.5 inc,

tetf;m hzformule : Excoemmnunicatto-

Ex quo Sequitur, quód, quando fub

l

nein te noveris incur[arums Excommn-

Excommunicatione prohibetur aliquid

(o

miteturs Volumus excommmnicaris Sub

futurum, prohibeaturetiam fub pecca-

)

i peua talis ceu[ura Sub interminatione

tomortali , licécforté illatnateria fecune

TL"

((

anatbämatü,ügniücanr folàm cenfüram

düm fe non fit gravis feu mo;talis , fed

V

erendam, nifi aliunde colligatur.

fiat ralis ex mente pracipientisob juftas

IlI. Refp.8. Ecclefia non potcft cen-

& graves caufas , ut pater in cenfura

a

. lutis punire

Peccata venialia, nec puré

annexa ingrc(fui Claufurz Monialium.,

ng'l

- ihtetna.

Á

j

In quo cafu eodem transgreíTionis adtu

Ratio . Partis, quz e(t S. Thom,

incurritur peccatum mortale & excom-

municatio.

J

- bicq.21.2.2, Peena debe; eífe propor-

Refp

Sfff(fg

ag

1060

TRACTATUS le2'/2 A r ineu I

du teo

Reíp, 1o0. Matetia cenfutz feu pec-

juxta formam à Chrifto przfcriptam in

cataper eam punibilia funt fola externa;

przcepto correctionis fraternz.& inter

gl n

& licét fint fecreta, poffunt tàmen pu-

quamlibet monitionem eft exfpe&tan-

dmom,

dum pcr duos faltem dies, Poteft etiam

Yájlunem

niti cenfuris latis per modum Legis,

A

Ratís: Quia hec per fe fub(unt fa-

judex ex rationabiili caufa uti uná moni-

itipofone

risdi&tioni Ecclefiz , licéc defa&to defe-

tione pro triná,

Vpetion

Refp.15. Cenfura fine admonitione

tu teftium eam effugianr,ut di&um eft

loco mex cit,

Idem patet in Excom-

eft quidem valida fed iniqué lata. -

Byt

municatione percufforis Clerici, uti. &

Katio: .Quiaille modus à Lege non

QR O

hzretici occulti.. De quofuprà de h-

prafcribitur tanquam effentialis, nifiin

udi quis

1efi. Tract.7, Exam.3. n.47. R. 2. & 3.

quibusdam cafibus, ut de Excommuni-

E

3it potet

ad Q.10.

catione majori latáà Judice contra pat»

2

ticipantes cum Excommnnicatis ab eo»

Dixi, Jatzs per emodum Legis 5 Qia

, V. !(', b E!

'

Ecclefia, utpote que non judicat de oc-

dem Tudice. c. fZazummus, de. fent, Ex-

&nimt,quöd(;

cultis , nominatim non poteft cenfurà

com. in Sexto, Idem eft de interdidio &

Va lomine

tiee

AjVV

t fit

punire peccatorem occultum,

fufpenfione ibidem, ubi dicit , quàd

3 Dac df

'externus, nec cenfuris poteft eum obli-

pradi&i participantes dcbeant nomina-

3 t qtom

gare , ut feipfum prodat, hoc enim juri

tim exprimi.

Ui de [

natur& repugnat,

Nera, quód hzc admonitio (fi cenfu-

RRU

Reíp. z1. Ad valorem cenfurg de

ra feratur in bonum publicum) debest

As

jute ordinario fufficiunt verba talia,qua

fieri au&oritate Judicis ; Si veró fera-

y' !^ EX[O[

fufficienter exprimunt. fpeciem cenfu-

tur in favorem perfonz private, debet

toortm g

iz,imó abfoluté fufficiunt nutus, vcl fi-

praterea fieri ad inftantiam ejus , &

D.

gna talia, ex quibus fufficienter poffit

quidem ipfi reo perfonaliter; v,g. inejus

n dicn,

domicilio , vel taliter (f non poflitfieri

celligi, quam cenfuram Judex infligere

WaEf

intendat,

aliter) ut certó. deveniat in notitiam

OM CUCH E

*t lre

Ratío: Quia hec eq

ejus: vel in Ecclefia Matrice ,. ne reus

Piiipene

ordinarié adhiberi folitis.

dolo aut fraude fe peffxt tueri aut con*

nf

IV.- Refp. 12. Ante infli£tionem

qucri de non £i&a monitione, — Poieft

m Pam;

«enfurz debet premirti admonitio.

etiam hzc monitio plerumque 5eri fub

"n

Ratio: Quia nemo inauditus cft con-

interminatione cenfurz.

TT

emnandus,

Refp. 14.. Ad lationem ceníura t€»

IU

Nota, hoc intelligi de Cenfutis ab

quiritur quxdam folemnitas, cujusta-

homine latis, in iis enim , quz feruntur

men defcétás eam non invalidat, 1. Ut

u "Pittt v

à jure , id vix fieri poteít: quia aliunde

feratur in fcripto à Judice fübfcripto-

-':ïMemomm;

^ ï!liumgnor; l

ápfe lex ((i non ignorccur)ex fe fuffici-

2. Utabeo ex illo legatur, / 3. Ut Ícri-

entet adrhonet.

Exceptio eft, nifi ip-

ptuta contineat caufam cenfurg, 4« Ut

ï*?lllt à Wto

fum jus exprefsé mandet, ut admonitio

Judex ( intta menfem fuerit requifi-

Qiip fhà jol

bo

us

tus) tranfumptum authentice de ver

fiat, Perró admon;ggg!gigbgt cíle urina,

ij

ad

lg

,

De C c'?z/?trz'f.

"1061

2d verbum teo communicet : de quare-

tali privet patticipatione päfïiva Sacra-

quifitione conficiendum eft publicum

mentorum,& nominationc feu elc&ione

inftramenrum.

Judex in cenfuris fe-

paflivá ad beneficia vel dignitatem Ec-

rendis hbunc modum non fervans incur-

clefiafticam, Ex quo patet definitio

rit füfpenfionem per menfem , & Cen-

ejus, nimirum eft Ces/sra Ecclefraflica

fura à Supetiore relaxatur.

(rivans &c,

Verüm adminiflratione

Jim

a&iva folüm privat füb veniali, Siergo

Excommunicatio. ;

talis celebret ; licét non fiat irregularis ,

-QUER O IT

Quid & quotu-

peccat mortaliter, quia Sacramentum

plex elt?. quis effeQus ejus? ob quam

?

recipit uti & fi fcienter acceptet talem

E

«aufam poteft ferri

E

quis cam poteft

elcétiónem,pote(t tamenMiflam audire,

ferre ?*

i

à peccatis & Excommunicatione abfol-

t

"V. g. *. Excommunicatio ut fic

vere,pacem fumere,&c. Idem cft defci-

f

definitur, quód fit Cenfura Ecclefiaftica

enrer eligentibus illum ; quód nimirum

privans hominem communione fide-

& illi mortaliter peccent.. Excommu-

| qgi4

lium. Hzc definitio , cüm fit generica,

nicatio major (inde di&ta major, quia

!

m

cenvenit excommunicationi majori &

majores & graviores habet effe&tus) pri-

minori » de qua poftea. — Vocatur Ex-

vat hominemreceptione,& (imul admi-

*

«ommunicatio,quía ponit hominem ex-

niftratione Sacramentorum & plutibus

tfa communionem.

bonis mox nominandis: ita ut Laicus

&. 2. Excommunicatio dividitur in

percipiendo aliqued Sacramentum , &

majorem, & minorem,

Sacerdos recipiendo veladminiflrando

Declaratur ex Angel. DoG. hic q.2 1.

J

peccent moitaliter , juxta S.Thom.rz.2.

3, r, in c.dicente ; llle, qüi per Baptif-

Q.f9.a.r. Ex quo pàtet ejns definitio,

l

mum in Eccle(ia ponitur;ad duo adfcri-

nimitum, Eft Cenfüra Ecclefiaftica pri-

l

fnï

bitur , Ícilicet ad ceetum fidelium & ad

vansreceptione & fimul, &c.

participationemSacramentorum,& hoc

fecandum pra fupponit primumsquia in

Affignantut omnes effe&us Excem-

k

Sacramentis participandis etiom Fideles

thunicationis majoris.

€ommunicant.

jl

E idco poteft aliquis

Primus mox eftaffignatus.

extra Ecclefiam fieri per Excommuni-

2, Privatotnnibus Ecclefiz orationi-

"

€ationem dupliciter: Uno modo ita ,

bus , ita ut excommunicato , quamvis

5'13

quàd feparetur tantàm à participatione

occulto, non liceat affiftere Miffz , nec

iä

Sacramentorum; & hzc eft Excommu-

officio divino, necpro illo poteft offerri

hicatio minor ; Aliomodo ita quód ex-

i

Sactificium , bene tamen orari in Mc-

cludatur ab utroque, & fic erit excom-

mento & privatim pro illius converfto-

municatio fnajor,

Hzc ibi.

U

ne , ut patet ex S.Thom: bicq.2.1. 2.1,

gma

w.2. Effe&us binz hujus excommu-

ad z. Si cft denuntiatus, nom poreft

'ffäi

nicationis fupt , quód minor fab mor-

ipfo prafente Miffa nec Officium. di-

P4

l

Sf ff ff 3

vingm

|

—

1&0;62;

ZTRACZAZVS$ XIF. E.famm L.

m

vinum

mortale ,. non qualecunque, (cd ut ha«

celebrari, quia mune vitandus

n d

eft.

bens adjunctam contumaciam.

vidit,

3. Privat exetcitio Ordinum, v, g.

Patet ex R. 9. ad Q. z.. Ex quoffi

Celebzatione Miffz , folemni le&ione

quód 6i quis excommunicetur prepter

. *;mu al

Evangelii,&c. fub paena irregularitatis,

damnum alicui illatum , hoc folüm fit

v:f?mn!it 1

kutiftt

4.Facultate prafentandi ad beneficia,

cauía Cenfurz mediata, immediata ve-

u b a

ut nec praentari nec przfentare poffit :

ró eft inobedientia contra Ecclefiam ,

aj

& factain eo flatu przícntatio & coila-

qu& Íub cenfura precipit reftitui alie-

tio e& nulla.

z

ii o

num ; ut patet ex S, Thom, cit. q; 21.

$. Sepulturá inloco facro, uttam in

8.3. inc.

H Jf ;Wm/»

vita quàm in morte nulla fit converfa-

VIL g. . Excommunicatio majot

"n r:fuq

]

tio cum excommunicatis.

varié dividitur,

v UMMININ,

2

&, Converíatione civili , puta, fi fint

Primin eam que eftà jure, & eam,

j m

- 2 diaity

nominatim excommunicati & publicé

quz eft ab homine , ut patet cx didtis n.

denuntiati , ut declaravit Concil. Con-

2, R. 6.

E.

titqtosd

ftantienfe.

2. In late & ferenda fententiz

T

- ATtem, a,

*

7. Privat communicatione foreníi,

patet ibidem R..7.

UT

At

v.g, Officio Judicis, Advocati , Procu-

3. lugeneralem &

fþecia!cm.' Pri-

ratoris, Tabellionis feu Notarii, Teftis,

a fertut gencraütcr contta aliquos

uml

'Tutoris,Curatoris, T'eftamenti Execu-

mal.fa&oresindeterininatos:altera con-

at

E

toris , ita ut contra excommunicatum

tra determinatas perfonas nominatim. -

etiam toleratum femper. poffit reus ex-

4, Aliaefjufta,alia injufla. — Jufla

QU ag

cipere,

Quod fi nonfaciat , & Judex

eft qua fertur ab habeare potcftatem; &

rtlsgel

ob caufam rationabilem cum debitis

MTM

eum non tepellat , a&ta ejus valent , fi fit

toleratus, (ecus tamen eft de Judice non

circumf(tantiis feu fervato Juris ordine,

?*&üiutfæ Q

tolerato,is enim Jurisdi&ione privatus

Injufta dicitur dupliciter juxta S.Thom-

"lne ff

eft, Sed attendatur praxis,

q. 21. a, 4. dicentem : Uso modo ex

^ n fs

VI. Bé. 3. Excommunicatio minor

parte excommunicantis , ficut cum ex

^

w

CUT

incurritur folàm ob unicam cauíam,

odio, vel ex tra aliquts excommunteat ,

Pt

h

nimirüm propter communicationem

€2 tuuc excommumicatio nibilominm

Mif

indebitam. cum excommunicato

ex-

babet effeélum [uam , quamvis ille , qui-

ïï'äulrufäffmrel

commuhicatione majori, non tolera-

excommtnicat , peccet.

Alio modo ex

Atl cmü"æ

to , feu. vitando,

De quo poftea n.

parte ipfius excommnicationis ,vel qnía

I?.R.6. Ubictiam in R. 7. pate-

canfa excomminicationis efl. tndebita,

bir ex S. Thom. quód Excommunica-

vel quia fertur. [ententia jmris ordine

x(afibug ft*fcry.

tio minor poflit incurri propter pecca-

pratermiffo , €9 1mc ff fit talzs error ex

Pt db p

tum veniale.

parte fententia , qui fententiam uullam

£. 4. Excommunicatio major non

effe faciat , non babet effetlum , quia non

eft excommuntcatio, . Si AMEem taln er-

Morfen

gog:& alicui infligi nifi ob peccatum

-Sacerdmm

ror

*b

—De Ceufüris.

1063

ror. s0n aunullet fentemtiam , babet effe-

cum£&antibus, & manibus lucernas ar-

Il

um , €9 debet excommunnicatius busmili-

denres tenentibus, quas dum anathema

ter obedive.. Et erit ei ad meritum, Et

concluditur , in terram prejiciunt,. ac

ul

TO

oft pauca ait:

edibus conculcant, ut candela humi

iil

Contingit. Autem quandogne , quod fit

proje&ta 2d nullum fint ampliüs ufum:

dilita can[a ex parte excommunicantis,

ficut fal iüratuatum , ut loquitur nofter

jj

jl

ua non edi debita ex parte excommuni-

Lublino;

cati , ficut cim aliquis pro falfa erimine

VIIL.. g, 6. In Ecclefia eft poteftas

hii

$n judicio probato excommunicatur, €j

Excommunicandi.

Que poteftas cui

p

qunc , fí. bumiliter. fuffinet , bumilitatze

Judici vel Superiori competar, vide ni z.

meritum vecompen[at excommunicatio-

R.a.& 3.

jj

nié damnunm.

Colligitur ex Script. Matth. x 6.& 18,

A&m, $

$. Excommunicatio injuffa alia eft

Qnuacunque ligaveritis , ubi eft fermo

valida, alia invalida- —Prima regulari-

etiam: de externo Ecclefie gubernio

(

u

Unde additur ibidem :

ter valetquoad forum externum, Un-

uj Ecclefiaum

de S. Thom. a;cit. in Sed Contra ex S..

nvn audierit,fit tibificut Etbnicus C Pu-

1f

Gregorio ait: Pracepta Pafforis frve ju-

blicanus.

uibus verbis fubfumit S.

ffa frve injufla timenda [unt , non autem

D. a.2.

Sed Ethnici fünt extra Ecclc-

y

effeut timenda, nifi aliquid mocerent, Se-

fiam. Ergo & illi, quiEcclefiam audire

dig

cunda eft nulla & irrita..

i

o

contemmnunt »pet CX'-COIHmUDiCREiOHCTXB'

0,.1

Ex hac S/Thoma doátrinà colligitur;

extra Ecclefiam funt ponendi. Et 1.ad

j

àd excommunicatio valida fed inju-

Cor.5. Apoftolus mandat quendam ex-

T.

fta, firtalis veldefe&tu re&z intentionis

hu

communicari (ut S. Thom,ibidem ait)

Judicis,aut forma mon eflentialis, vel ex

& Diabolo tradi..

j

defe&u jullz caufz excommunicandi,

Ratío: Quia hic fpiritualis gladius

W[;h

licét aliunde fufficientis pro foro exter-

s

qn

eftomnino neceffarius ad Ecclefiz regi-

no, Verüm fiinjufta fimulQue invali-

men & coércendam contumaciam ac

M;Mf

rebellionem, &c,. -

(

da fit , eft nulla inuttoque foro. obligat

tamen excommunicatum , ad ci paren-

Ex quo Sequitur, quód ficét ipfe u-

p

dum; vitandi (candali causá , xquugdum

füs cenfurarum fit ex. infílitudione hu-

/

ii

ul

populo fufficienter innotefcant caufz

:

mana & Ecclefiaftica;poteftas tamen eas:

nullitatis cenfürz.-

ferendi fit de jure divino.

T

6. Alia eftexcommunicatio referva

r

Oppons: Excommunicato eft quz-

ta,alia non refervata, De quibus in-

dam maledictie: Sed R'om.12. probi-

4

ftàde cafibus refervaris.

bemur maledicere.

Ergo & excom--

,

- Anathema ab Excomunicatione nom

municare..

r(l""!

differt naturá, fed formá: qua in lioc

a. Nullus eft tradendus in manus ho—

1lii'ü

D

[

Sed

confiftit, ut proferatur ab Epifcopo co-

ftium , nifi omnino defperatus

j

i

"7)

ram 12. Sacerdotibus Epifcopum cir-

perExcommunicationem homo xr-aditgr'

I"

An:

p

Ws

-

ZRACZ A TUS$ YZUV. Examen 1.

1064

in manus hoftis, nimirum Diaboli, &

qua'm'viks talis non amittat Jurisdi&ig-

yam

in hac vita de nemine eft defperandum.

nem, amittit ramenTurisdi&ionis ufum,/

ag

Ergo.

In R.. ad 2, dat difparitatem , cut zalis

ETE

Utrumque folvit Angel. D. Q2 r.

adhuc poflit valide (etfi illicité) confe-

: n

2.2*.

,

zumal

crare Euchari(tiain, quia hoc confequi-

-Ad z. ait:

Maledi&tio porett effe du-

tur poteftatem chara&eris, qui indele-

o

pliciter : Uno modoita , quód in malo ,

bilis eft; excommunicatio autem fequi- .

TEU

im d

quod irrogat vel dicit per intentionem ;

tuür jurisdidionem , quz poteft aufcrri

fiftat , & (ic maledi&ctio omnibus modis

& ligari.

32,0t COf

eft prohibita, | Alio modo ita , quàd

QUAZERO III, Quis poteft excom-

dciur

tnalum, quod quis maledicendo impre-

municari? & quáà formá facienda cB:

^üdici

catur , ad bonum illius ordinet, qui ma-

Excommunicatio?

) ICODï

ledicitur: & fic maledi&tio quandoque

iX. &r. Excommunicari nonpote — —

"um lo

eft licita & falutifera. Sicur. etiam Me-

eft nifi fubditus , unde non poteft quis.

^ t

dicus aliquod nocumeritum infert infic-

feipfum, vel Superioretn , aut zqualem

5

Á po

mo,ut fe&ionem , pex quam ab infirmi-

excommunicare. Q.22.a.4.

t Gof

Hzc ibi;

Ratio S. D, eft: Excommunicatio

e&, ;

tate fiberctur.

,:',M&'.th.quæ(

"Ad z.ait in fine art. ZVec es£ zaconve-

actus jurisdictionis: Sed nemo babet ju-

nf

niens. fi ille,quinon e$t defperatus , bofli

risdiclionemin feipíum (quia ineadem

li dui

detur. quia non datur quafi damnandus ,

cauía non poteft quis effe Judex & reus).

i*a:&imcrdi&;

fed quafí corrigendus , cm in. poteflate

nec ín fuperiorem, necin equalem: qïxig

ii

Ecclefía fit, ex ejus maumipfum, cium vo-

patin parem non habet imperium (ut

Mil

n

Inerit, ertpere.

ait ad z,ibidem) Ergo.

3-flff7?ag/7bäfu

&.7. Éxcommunieatus non poteft

Aliud eft. foro Con

feffionis /facra-

: imäm a/];]uis

alium excommunicare.

mentalis,in eo enim aliquis, cetero-

t lg

Ratio S.D,q. 22.2.3, inc.. Excom-

quin alio fuperior , v, g. Epicopus ,

läfnferditïo '

municatio eft aQus jurisdictionis: Sed

tedditür infcrior per peccatum , ait S,.

n

omnisexcommunicatus eft privatus ufu

D. ibidem ad ;. & Confeflor agit üt

Vicarius Dei ; Excomtnunicatio vero

i * -;'(fllmm[micati "

Jurisdi&tionis,utpote à communioncFi-

Rttigi v

delium feparatus.

eft de foro extetiori.

[

.;wmionisiteral

Subdit S, D. Eadem ratio eft de fu-

Reíp.2. Univerfitas feu Communi-

tas excommunicari non poteft. a.j

2

äm müm: i

fpenío à jurisdictione; (i enim fit fufpen-

ii

fus ab Ordinetantüm , tunc pon poteft

Declarat & probat hoc S,D. dicens:

Priiy

Q

ea, quz (ünt Ordinis,fed poreft ea quz

Excommunicari non debet aliquis, nifi

if

funt jurisdictionis; & econtra fi fit fu-

pro peccato mortali; peccatum anitetia

Ri

fpenfus à Jurisdidione , & non ab Or-

in aétu cenfiftit ; a&us autem non eft

dine; fi autem ab utroque, tunc neu-

Communitatis , fed fingularium perío-

,

narum, ut frequenter ; & ideo (inguli de

N

n ldcm [

grum poteft.

"tl

Communitate cxcommunicati polunt,

.In' folut.ad 1. S.D, ibidem ait, Quàód

non

"tl

lUt

*

À

p n

De Ceizfzzrä.

1065

N'

non outem ipía Comunitas, Etfi etiam

medicin/æ itexäntur, cüm caufa exigir.x

Wm.

quandoque actus fit alicujus totiusmul.

Ergo & excommunicario iterari poteff,

:a"i!x 1

titüdinis, us quando multi n»vem tra-

Oppono : Qyui femel privatus eft ali-

hünt, quam nullus per fe trahere poffet;

quobono, v.g, communione Fidelium, .

n'f

v

tamen non eft probabile , quàd. aliqua

& non reftitutus, non potcft eo iterum

d

rivari.

Communitas itatota ad malum confen-

u

tiec, quin aliqiu fint diffentientes, — Et

Ad boc S, D. ibidem ad 2. aic: Pri-

U

Á

quia non et Dei, qui judicat omnem

vátio quamvis non recipiat magis & mi-

nus fccundüm fe, recipit tamen magis &

terram , üt condemnet juftum cum im-

(

pio ; utdicitur Gen,18. Ideo Eccle(ia ,

minus fecundüm caufam fuam, Et fe-

i — quz Dei judicium imitatur,fatisprovidé

cundàm hoc excommunicatio poteft

iterari , & magis eft clongatus à fuf-

- ftatic , ut Comunitas non excommuni-

) — cetur,ne cum loliis & zizaniis fimul era-

fragiis Ecclefiz , quipluries eft excom-

ld. dicetur & triticum. Hac ibi,

municatus , quàm qui femel tantüm.

Ad idem probandum in Sed Contra

Hzc ibi,

l l

adducit Gloffam S. Auguft. fuper cap,

p,4. Mertui proprié

: non excotn.

&i 13,Matth.quz dicit , quod Princeps &

municantur, fed aliquando folüm de-

multitudo non fit excommunicanda. In

clarantur tales , có quàd atite mortem

aj

a*cm

folatad 2. dat difparitatem de (ufpen-

fuerint in occultá excommunicatione $

'(gus)ï;ï - fone& interdi&o,dicens:Sufpenfio non

ac privantüt fuffragiis Fidelium, & fe-

pulturá Ecclefiafticá, &c.

si| tanta poena eft , quantà Excommunica-

hg

n

