vert talis , debet effe plené deliberata &

moralis, unde à mortali excufari pof-

i,

0

effz cum fide , feu fime infidelitate ?

hat

^ LXIV. Refp. affitm. Rationem. dat

funt, qui defperant, feu quafi defperant

Afl :4*

S.D.q.20.2.2.dicens: Remoto pofte-

ex fuperabundante melancholia , ani-

jl

riori non removetur prius: Sed Spes eft

mut ita dejiciente , ut fiot quafi fui im-

i

pofterior fide. — Ergo remotá fpe poteft

POtC

s, & cetebrum ledant.

faerm

uód autem fublatá

UAZERO VIL Si Deu; ( uti per

(![,'

li

remanere fides.

j

fide non maneat ípes , patetexratione

abfolutam potentiam potett ) alicui cer-

f

d

"

J

datd pro R. 6. adQ. T. Nam fublato

tó & abfolut? revelater, quódobpec-

ori tollitur pofterius.

21

cata fit damnandus, cui revelationi ho-

WW"

pri

j D

* QUZROV.De

fperatio

i/n &mnatis

mo ille prudenter non poteft diffentire ,

Ti

eftne peccatum?

poffene , & tenereturne adhuc fperare

- LXV. Refp. NegativécumS. T hom.

fuam beatitudinem Spe Theqlogicä.Hæc

Ijl)"i

hica, 2. ad 3. dicente: Damnati zos

.quidem parüm facit ad praxin , expliz

SI

[

[:«v

ca: tamen uberiüs naturam virtutis fpei ,.

funt'im fLatw fperandi propter impo[fibili-

jj

D

Undeante R.

t(tem reditts ad bea([tudinem, €$ 1deo

Qgg 2.

: LXVI I

^

:

^0

| TR AC&'A;T'US FI. Examtm 4 :

LXVII. Suppono 1. Quod ille cui

beatitudinem tantüm ut Fpeculä'tixfä of-

)ll(

Deusfuam damnationem revelatet, pof-

fibilem, fed ut poffibilem in praxi, at

[

fet f(aam falutem, & eà quz ad vitanda

arguit nofter Ferte; ideo enim dicitur,

Tif

peccata funt neceffaria , adhiuc concupi-

quód obje&um Spei fit beatitudo faur,

]s

Ícere, ac defiderare concupifcentiá ali-

z

feu de qua quis poffit prudenter judica.

quá fupernaturali, Raz/o efj: Quia

te, quód fit eam affecuturüsin re: Ssd

concupiícentia & defiderium non re-

f

hoc non falvatutincafupofito, — Er 9.

r

fpiciunt bonum ut affequendum & fu-

Maj.non negatut ab adverlatiis , & ex.

turum , fed fecandüm fe & ut poffibile

ptefse doceturàS. Tho. 1. 1. 47..1.

3 o

abfolut&, nec funt a&us aggreffivi ad

in c, & non obícuté hic q. 17.a. 2.inc,

1

vincendam arduitatern ; in cafu autem

Min. prob. Ut quis prudenter judicet,

I

dictae revelationis beatitudo adhuc ap*

beatitudinem cffe futuram , debetcarere

n

k

paretbona &abfolut? poffibilis. Verüm

]

üdicio dictante non effe füturam: Std

[

non effet ea Spes T'heologica ; quando

Hi

homoin noftro cafu tali judicio nonca-

jl

enim hac deficit circa obje&tum prima-

retjiimó habet illud , ut (u

E

^

pponitu;l;

rium ,nequit manetecirca fecundarium:

Ergo,

A

Sed in di&o caíu deficeret circa obje-

Notand. ex di&o Áut

l

1or&,*qüöci pof

3

&tum ptimatium , ut probabitur. Etgo

fibilitas fpeculativa confiftat in nonte-

a

etiam circa fecundarium , uti fünt me-

pugnantia przdicatorum & tetmino-

L ll'(w

dia, quibus vitantur peccata.

tutn , & in potentia abfoluta Dei , &de

mll

Y

Supposo 2.. Quód is, cui Deus non

hac tantàm convincitur , dumopponi-

M

tantàm tevelaret damnationem , fed &

tut , quód talis homo habetaaxiliafuf-

CT

peccatum proquo damnabitur, ptohoc

ficientia , eftingratia, habet habitum

Me! (

peccato vitando tenetetut adhuc fperare

fpei, poteft aliquamdiu manere in gta-

Pt

ac petere auxilium fufficiens, ficut & te-

tia & charitate; & beneoperari ; lat

]"'cha

netut habere difplicentiam de illo pec-

enit. faciunt beatitudinem folim elle-

Wlm

cato: auxilium veró efficax poffe:qui-

affequibilem , fpes veró eam refpidit

u

dem defiderare , nontamen fperare, nec

prudentet judicatam , ut futuram, feu

f

teneretur hoc à Deo petere , quia auxi-

affequendam : effe veró poffibile pte-

lium efficax datur ad actualem peccati

&icé eft, effe in tali difpolitione, quid

Fl

.evitationem , quam homo in eo cafü

quis prudenter judicare poffit , feillud

L.

prudenter apprehendere non poffet : pto

coüfecuturum : obje&um enim fpei d

mmpï

alis veró peccatis vitandis teneretut

bonum atduum , poffibile ; futurum. -

"UY

fperare auxilium fufficiens & efficax ob

Ratio ?, In tantum quis Spe Theo-

Atfered

tationem oppofitam.

His fuppofitis.

logicá poteft fperare beatitudinem , ii

UT

& Negativéde Spe Theologica,con-

quantum . prudenter poteft judicare, J

Ttt no

tra aliquos Thomiftas , inter

elle unum ex illis; in .quibusadimpïmf

quos c&

Wi

AC

Contenfon,

da e(t divina promiffio : Sed in cali

Ratie 1, Motus Spci non fettut in

dentet

) EIQO !

pofito homo hoc E poteft pru

d

sE

De Dtþekatio'ne.

421

H

judicate clum (it certiffimus de oppofi-

conditionate

fibi effe ?uturam 2 äbfolutä

dy

non futuram.

to

Ergo non poteft beatitudinem fpe-

0e

Oppozo 2,cum eodem: Ratio, quate

J

rare, Ergonectenetur, quia nemote-

netut ad impoffibile.-

reptobus ante revelationem poteft & te-

AA

"

Quid adverfarii ad has ratienes re-

netur fperare , fea. motivum fperandi

Wif

non eft ignorantia fuz ïeprobationis;

T

fpendeant, patebit ex OEpoH;ione prie

M

ma.

quia illa nec poffibilitatem nec futuri-

LXVIILOpporo 1. cum Conten-

tionem falutis caufat , nec divina pre-

01

"fon: Salus zterna non eft minüs futu-

Ícientía aut revelatio neceffitat, vel or-

ity

1

ta reprobo poft tevelatiorem ac ant&.

dinem rerum immutat, Ergoobje&um

Pruleï:

.Ergo tuit totum fundamentum. Prob.

Spci eodem modo refpe&a illius repro-

m

.Aut,' Salus poteft. effe certó futura du-

bi fe habet ante ac poft revelationem ; ,

ii

pliciter: nimirum vel certitudineabfo-

confequenter poft eam a«que pote& fpc-

rare.

i

lutà, cui non poffit (ubeffc falfum ; vel

i u

certitudine conditionatà, id eft, ex vi

. Confirm, Ad fpetandam Beatitudi-

bonorum operum à gratià oblatá clici-

nem non requiritur quód fit futura. in

jis terum, per qua falutem cenfequetur

te , ut patet in reprobis viatoribus vere

ub — homo, fivelit, feu nifi per ipfam ftete-

eam fperantibus,

Ergo.

qmm| . fit: fi veró eam non obtineat, erit ex

3. Ex hac fententia Seguztur x , quod

homo cogatur defpetare.

Prob. feq.,

,Uj ^ fela malitia liberi arbitrii , non ex de-

n dl

fe&u divinz Mifericotdim, — Subfuzo :

Quia falus ei reprefentatur zque impoí-

d

Scd teptobus ante revelationem non

fibilis, ac damnatione executáà: Sed cà

- habet cettitudinem abíolutam , cui fua

t u

executá cogitur homo defperare. Ergo.

ii

- fpes innitatur, cüm de fa&o non fit fa-

Sequitur. 2. Quód homo teneatur velle

T

-lutem confecuturus. Ergo habetfolüm

fuam damnátionem, Prob, Quia homo

conditionatam mox explicatam : Sed

tenetut fe conforniate divinz voluntati

atimdig

"

DÀ

'hanc retinet etiam poft revelationem ,

certó cognitz,

Ergo.

Sequitur

$

þgg vmliv

quia etiam poft eam in gratia & chari-

Talem hominem poftrevelationem non

uti

. tte exiftens poteft taliaopera exercere

tenéti ad obfervantiam legis, & polfe

f

. perauxilia (ibi à Dco data. Ergó.

cujusvis vitio fine culpa fe dedere, Prob:

u ffiff*mï"

Allufrat hanc taionem Contenfon

f

Qui non tenetut ad profequendum fi-

exemplo in Schola S. Thom, cclebri :

nem , etiam non tenetur profequi me-

gt y

Deus vult conditionart per voluntatem.

dia: Sed homo , non potens fperare

D

Q^

:

f

antecedentem falutem reptobi ; & vulc

finem falütis, non tenetur ad profecu-

47 abfolutt per voluntatem confequentem

tionem hujusfinis. Ergo nec ad media.

t

dpfüm non falvari absque aliqua pugna

Sed hec media fünt obfetvantia legis &

3. in judicio divino de eodem pronuntian-

bona opera , etiani actus Spei Theologi-

j ^ te

Ergo & reptobus in cafü pofito po-

czm, Ertgo. QSequitur 4. Quód fi Deus

.JI

teft (ab diverfa ratione judicare falutem

alicui revelatetfututum peccatum,etiara

Jmïïw

aufe-

Ggg' 3

: *TRACI'TA;TU-S VII. Exa»im 4

ATL

aufertetur fpes ; adeóque & obligatio

fufficiens , talis-adhu-g tenetetut s licet

j

iu

d evadendi ; & fic non peccáffe: Pe-

enim fit impotens, attamen eft alisfüd

E

culpi ,utpatet ineo quiprojicetet, Bre-

ttus Chriftum negando , nec Judaseum

Euf

tradendo:

Quia Chrifus DPetro id

viarium in mate, qui tamen tenerctur

C

pradixit Maith. 26. "Antequam Galus

orate horas: Sed in cafu pofito,fihomo

ht

cantet ,ter menegabis. E« Judzibidem:

eft impotensad fpctandum , cft valisfud

*

ii

Qu intingit mecum manum 12 paropfi-

culpá utfuppono. Ergo,

Confirm.

Ponamusquód Deusho

hg

de , hbic «me tradet.

Kefpondeus autem

titi

udas , qui tradidit eum , dixit: Nun-

mini üli revelet, quód (t damnandm

[tt

quid ego [um , Rabli ? dit : TA

propter peccatum defperationis , quod

Ql

dixtffi. .

d

tevelationem fubfequetur , faltem tunc

hb

Opposo. 4.Poffum & licet mihi , ef-

adhuc tenetetur fperare.

Prob, Si non

teneretur , non peccaret non fperando,

31

ficaciter conatiin oppolitum illius, quod

& fic caífam faceret Dei revelationem:

äfuru!

cognofco abfolute Deum velle, ut, fi

[ n

Deus abfoluté mihi revelaret mortem

Sed hoc non admittitur, | Exgo,

&j

M

- 1. Oppofit, N, Ant.. Ad prob.

Patris mei , poffem adhuc adhibere re-

D.

Ài

media , (icque conari ad vincendam

Tranfeat totus Syllogifmus. Et N ult

min. quia bona opera & auxilia non

Wt

mortem, Ergo fimiliter in cafu pofi-

2

to

precontinent in fe Beatitudinem ut fü--

turüm . nifi Deus ea. velit continuate

'llnw

.y. Cum abíoluta revelatione dam-

li,

ufque adfinem viiz feu. cum poroiten-

nationis ftat potentia , faltem antece-

im,

dens,ad falutem confequendam. Ergo

tia & gratia finali, in qua homo difce-

Prob. Conf.

(l

etiam ad fperandum.

dit , velitque eam opetibus dare ut prz-

L

mium ; Sed hac voluntas Dei. in cair

^

Majus quideft confequi falutem , quam

[ u

eam fperare.. Ergo fi, &c. Patet Copf,

pofito non eft, utfüpponitur, Ergoet

Irrum,u

vi illorum operum non poteft fotmati

nam qui poteft majus, poteft etiam mi-

W Q

R !

nus.

Imó di&z revelationi magis op-

prudens judicium de futuritioneSalutis

fed folüm de poffibilitate fpeculativi

n

ponitur coníecutio falutis , quàm ejus

fitr t

ejus., quz ad fpem Theologicam non.

Ípes.

Ergo.

Unde ad Beatitudinem in re

ffPtmo

6. Hzretici,

licét t;on habeant fidem ,

fufficit,

J! Ifluml

m talia media funt omnino

confequenter nec fpem in fide funda-

affequenda

|r

€neivata,

Hinc illa certítudo con þi-

lin

tam , tenentut adhuc & pqlTunz fperate.

v bac optra

m

E

É:rgo fimiliter.

tionata , Cozfequetur bomope

(ubíiftit in

Ob]c&];t

. Tali homini effet revc!ätum,quöd

Salutem , [itpfe velit, non.

hzc enim non

ls [

fit damnandus ob ptopria peccata. Ergo

Theologia Thomiftica ,

N t

admittit , quód efficacia gratiz

habeatut

M

adhuc teneretur ac pollctíperare. Prob.

fed utitut

if

IXf

Conf. Si Deus alicui ad alicujus a&us

ex fola coopeta

tione creatutz ,

Non eft curreutis nequt

MHP

elicientiam ob propria peccata denega-

illo Apoftoli :

nae

M W

et non folüm ,auxih'um efficax , fed &

velentte fed folins Des mifermt?.

J'i CW

p

N

"

413

De Dejüemijake,i

F.ü!? "

& voluntas antecedens,quá Deus omnes

tur , tit- fit faturaín re , Id eft, effe&tivé

cum actaali eventu , C. ant, Secundüm

vult falvate , eft inefficax , necfacit falu-

Mtjt

tem emnium hominum efle futuram.-

prudens judicium , N. ant. & Conf Ita-

m

Costra: Chriftusut homomulta fcie:

que obje&um Spei alicui effe fatutum ;

non intelligitut , quód fit futarumin re

wm,ä.

- batabfolutenon effe futura , quz tamen

"Ü

efficaciter poterat intendete, ut eflent.

cum actusli eventu , fed fecundüm judi-

Jä« !

n

- Ergo abfoluta prafcientia de non fotu-

cium practicum & prudentiale , cüm de

ritione eventüs non tollit, quin illepof-

oppofito nonconftet, & hoc judicium

iU

fit efficaciter intendi.

Prob. Ant. Quia

poteft quidem habe:e reprobus , fuam

Chriftus erat liber. Ergo, 242 hec N.

damnadonem ignorans, non veto is,

u

"Ant. loquendo de iis, uti loqui debe-

cui certó eft revelata ; à quo proinde

It

mus, quz Chriftusevidenterícivitnon

preceptum fpei tollitur.

iU — effe futura, quia alids Chriftus efficaci-

- Ex quibus folvuntur hz inftantie.

Dü[.n,

t

ter potuiffet aliquid intendere contra

1. Omnis viator tenetur tendere ad fue

Qu d

- efficax abfolutum decretum Dei , quod

um terminum , eumque fperate: Sed

T

talis homo eft viator, & terminus ad

. implicat.

.Nec id poteft ulla libertas

hgm

creata , etíam Chrifti. ( utpote abfo-

quem hominis viatoris ff Beatitudo ,

j M

luto Dei decreto fübjeóta ) Noa;inquam,

viator veró copfttuitur per fidem &

Detit

fpem.

Ergo.

Nam folvitur dicendo ,

poteft potentiá confequente.

"

- "d 2. Oppof. dift. Ant.. Non eft mo-

il'am effe veram fi poffit habereditom

n

tivum, itatamen ut fit conditio //ze 244

judicium ; Vel dico, talem etfe folum

"

z0n,C.AÀnt. ; ut nec fit conditio, N. Aut,

viatorem negative, id eft, non elfetin

D

1

"

& Conftq. Licet enim divina przfcien-

termino , non veró pofitive , quia pofi-

tivé non movetetut ad confecutionem

:oluntgbö

'tia non neceffitet, nec mutet otdinem

,

tetüm , ex ejustamen revelatione nafci-

Beatitudinis,

2. Per revelationem ob-

1 Pom

j

i

Ü

:.

tut diverfum judicium de aflecutione

je&tum fpei non mutatur fed eodem mo-

L

j 'Jf(',

j

do fe habetac ant?,

Solvitur dicendo ,

ht

obje&i, ex cujus judicii diverlitate mu-

m

..tatur tendentia voluntatis, — Nam licet

e(le folüm verum deobje&o quoad f ,

[

n

revelatio fit extrinfeca refpe&tuob jcai,

non veró comparative ad hunc homi-

jüdicium tamen ex illa formatum non

nen.

i

j

l

" habet fe extrinfecé ad movendam vo-

-4d. 3. Oppof. dift. primam (eq. Co-

r

| Wi?

luntatem , (ed eft applicatio inttinfeca

gitur defperare negativé C. ;pofitive, N.

"i

objecti , ex cujus mutatione mutatur vo-

j

Defpetatio ergo duplexeft. Unanega-

.. luntas. Unde & nunc in prafcitisigno-

tiva , quz ef mera omiffio przcepti

le'

n

tantia reprobationis non eft ratio for-

Spei , quod homo implete non poteft;

jl

j

a

n

malis (perandi , fed cft conditio,fine qua

adeóqué nec eft moralis nec peccami-

non fit applicatiorationis formalis obje-

nofa. Altera pofitiva, qua eft a&us

j

m

&i fpei ad voluntatem.

l ,

formalis & expfeifus defperationis , quo

u

quis vel judicat , quód Mifericordia Dei

pf

i

' "d Cor '?)ïï?'?akd,i!ï- ant, Non tequiti-

geccata

424

TRA (.."ITATUS VIL Examenu 4. |

lj

peccata non temittat , & fic eft here(is.

obje&tivaaliorum praceptotutm honeflar

Nelaftimat;quód Deus fit tam fevetus,

potens eft movete ad obfervantiam eo-

Tiin

uüt abfoluté , & non propter peccata pro-

rom.

"

ii

Ex dictisetiam folvitur inft

ptia tantum , nolit alicoi in particulari

antia ;qz;æ

fF

mifereri , & fic eftblafphemia.

folet objici ex illo textu $. Scriptute:

o

Ex quo patet , quód talis homo nec

Si vis ad vitam ing

tà-

gieäi; fetva mahda-x' |

pracepto affirmativo fpei teneatur , nec

negativo de non omittendo a&um fpei,

De a&ufeu

d 4., Seqï N. ant, Difparitas paiet '

yui

quod in priori includitur,

ex di&tis ad 3. fequel. quia cum revea- 3

nl

executivé damnatis ( de quibus ibidem

tione futuri peccati &at honeftas & ratio

UI

fit mentio) e& difparitas, & N. maj,

formalis motiva aliorum praceptorum,

l

hi

quia defperatio eft. pars damnationis

& alia ad ceorum obfervantiam requifira;

]

:

ipforum , ut- didum eft in R, ad Q. .

cum revelatione veró- damnationis non

quia

n.£y.

manet hac ratio formalis refpedtufyii,

Wb

ZAd 3. Seq, pat, R. füprà Tra&. 3.

quia d«ficitfuturitio. | Undehomo, de

h

lg

Exam. 3. n. 52.

quo eftcafus , ne quidem poteftateante-

ug!oqu.

-Ad 3. $e2. admitto , quod talis homo

ceden:e poffct praceptumSpei impltte,

hn

non teneatur ad obfervantiam legis feu

nec dictum prudentiale judicium defa-

$

przcepti dea&u Spei, benetamenalio-

tutitione elicere ob rationem mox infi-

l

nustam ; bene tamen id polla , quoad

tum preceptorum ; unde negö, quód

A

cuivis vitio fine culpa fe dedere peffit.

alia prcepta , & bona opera;. fi non.

L

formaliter ut mediá ad . Beatitudinem,

Ad prob. dift, maj. Non tenetur profe-

&t

faltem ut fecundüm fe bona & honcfa

qui media, quorum ratio formalis ob-

*

Men

J

c&tiva non manct , C. maj.; fi haec ma-

funt. Hinc graviter pcccavit'Päth

N. maj, Tranf. min. & dift. imul

f

nea2t;

regando , & Judas tradendo Chri-

Á

conf. Licét ergo talis homo non te-

ftum.-

A

: Licet efEcacl

reatur ad preceptum Spei , bene tamen

A 4. Oppof. dift. ant.

IU

ter cfficaciá imperfedá & fecundüm.

aliazrum legum , & praceptorum, ac bo-

A

norum operum , quia tpanet €orum ra-

quid tali , nimirum per modum delide-

iT

tii, C.ant. ; efficaciá (implicitertali, ü

!

tio formalis obje&iva, nonautem $

Qd

ut probatum eft.

Pei :

eft in Spe , N. Ant. & Conf. Solutio -

d"l]fmmm

Contra S. D. dicit : Per fpem pra-

patet ex fuppof. 1. - Iraquc inimpout-

T.

mii inducitur bomo' ad obfervautiam

bile feu in oppofitum il

l

ius , quod quïs

o

Atf I h

ræceptamm.

Ergo etiam talis homo

evidenter cognofcit ,

Deutn abfo ufä

fifgn

fet

tenetut. przcepto Spei , ut arlia pracepta

velle, non poteft homo tendere efücit

Ofäl]du

offit obferva:e.

ter , nifi efficaciá imperfedtà , Giecum

b UM

Ad hoc dico, S.

D. velle quód fpes

dàm quid, qua folàmeft efficaciadeli-

em requititur € u

Pm&;ii fit quidem medium , fed non

derii; ad S$pem aut

W (

unicum fcu unice neceffaríum ; quia ipfa

cacia, quá voluntas i.

ntendat victoriose

fupetate

Y

)

A

2

De Defpärktüüi

42

fuperate arduitatem rei confequendz $

enim unutn Fidei articulutm fufficien-

) Wt

Va

ad quod requiritur-motus aggreffivus.

tet propofitum negat , omnes & totang

Hinc patti ( de quo ibifitmentio ) me-

Fidem negat , ut probatum eft fuprà.

dicina poteft adhiberi ex defiderio , non

AAd 3. N. Conf. , ad prob. N. Ant. Si

enim DBeus velit hominem obligare ad

ex (peevadendi mottem , quod etiam in

noftto ca(u jam eftadmiffum.

aliquem a&um , faltem aliquod auxi-

, N

lium fufficiensilli dare debet.

Adillud

"Ad g . Oppof. N. Conf. ; ad probatio-

nem dicitur verum elfe, fi cztera fint

de Breviario dicocffe verüm , quamdiu

[

aria, Difparitas e: Quia ad polfe

non retradtatur mala voluntas;quá ferió

falvari fufficit poffibilitas falutis , quae

retractatà objectio Breviatii non eft am-

ht

manetcum di&ta revelatione,uti &t auxi-

pl.À: voluntaria,

lia fufficientia: verüm ad poffe fperare

"Ad Couf, N. Ant. , ad prob. pat, dift,

N

requititur fututitio obje&i prudentec

ex R.ad 3.Oppof. . Ex ha&enusdi&is

fb i

apprehenfa , ut didum e& quzin cafu

facile folvuntur hz inftantiz ; r.Sup-

tevelationis non manet, - Pauló aliter

pofità di&à revelatione homo tenetur

H [

dici poteft, quód talis homo poffit fal-

adhuc fe amare, fe non perdere , im-

p

Q

vati loquendo de falute fpeculativé , non

minens maximum malum cavere, cüm

M

vero practice poflibili ; fþd eft idcm' di-

non fit Domimnus vitz corpotis vel ani-

n

i

cete,

mz, Ergo tenetur adhuc quarere Bea-

- Ex di&is facilé folvuntur hz inftan-

p r

utudinem:: Sed hzc quzritur fperan-

menl IJ(

tz r Poffibilitas falutis petit poffi-

do.

Ergo.

2. Phyfic&przdetermina-

bilitatem mediorum : Sed inter hzec

d

[

tus ad aliquem a&umretinet potentiam

[2

M

eft Spes , Ergo,

2. Ordinatus ad fa-

antecedentem ad oppofitum , imó etíi

TTE

2

lutem zternam , etiam eft ordinatus ad

int?

phyfic& effet predetetminatus ad defpe-

Spem ejus, Ergo,

randutm , poteft adhuc & tenetut adhuc

114

i v

44d 6. N. Conf-Difparitaseft: Quia

fperate, Ergo & in hoc cafu,

Prob,

heretici polfunt errores fuos relinque-

Conf. Quia przdetetminatio fortiüs

j

re, & fidem veramtasquam fpeiregu-

mevet,quàm mera externa revelatio,

a

[!

lam ac bafin ampledi, & ficobje&um

3. Qui per divinam revelationem effet

X

j

L i

fpei fübratione fututi attingere ; aft ille ,

cettus de premotione phyfica, fibi de-

"

cuifacta eft à Deo abfoluta revelatio fuac

neganda ad przcepti impletionem, ad-

(

damnationis , hancnotitiam non poteft

huc tenctat implete.

Ergo fimiliter,

n*

deponere , quia tenetut. Deo. credere:

j qü*'

4- Si Deusabfoluté alicui revelatet quód

u

ideoque Beatitudinem fub ratione futu-

non fit fa&turus teftitutionem rei furtim

um

ti non poteft prudentet apprehendere.

u

ablatz , talis adhuc tenetetur reftituere.

f

Notandum hic , quódfihomo, de

Ergo fimiliter. s. Qui habet habitum

hgmïl'

quo agimus, revelationi divinz non

Spei Theologicz, poteft fperare: Sed

n

m

credetet, fierec. infidelis , & amitteret

talis homo , quamdiu efin gratia , la«

14

P

bet habitum Spei Theologice formatz ;

)

j

Fidem circa omnia flia credibilia, qui

.c[yl'

—-Hhh

cüm

ECJ »

P

us

4a6

TRACTÁ TUS VII.J Examtit 4

xàm hazc fit proprietas Gratiz fanctifi-

3

talem adum eliciens vel eft Atheift ;

X

Clantisc

Etgo,

vel Atheifmo vicinus.

À

r

QUARO VHI. Quandonam obliga

T

tzceptum Spei ?

Pr:g/ümpiia.

; d

LXIX. Revideantur quz di&ta (ünt

pui

inhoc Tra&. Exam. 2. ad Q. 2.

f

cAlterum vitium qqod S;ei Wui

yeni

g, I. Homo in primo inftanti ufüs

nitur per exce[fum s eff Prafumpiti,

CR('&

xationis ( ut fuptà probavimus) tenetut

de qua vide Tratf. — Exam.. n.1og.

h

fibi przftituere ultimum finem , & fe,

Q* de eo agit 5. D. hic 9. a.

ity

omnes fuos a&tus , fidem, fpem & amo-

p

rem fuum illi confecrare , adebque &

QUJERO IX. Quid ef Prafi

mpïff)

Z

feita

l

actum Spci elicerc. , cujus ptzeceptum

& an peccatum?

CXUOCqD

'tunc per fe obligat.

LT

LXXL .T. Prafumptio importat

& 2, Preceptum Spei per accidens

quandam immoderantiam feu excefum

hr

obligat.

1* Quoties volumus Deum

Ípei ; & definitur, quód fz vitimn ul

yoí

erate, vel de peccatis paenitere , quia

atfus voluntatis , quo boua fispeinamm-

Apen

hos virtutum actus fine Spe non poffu-

mus debité exercerte.

lia imordinatéà exfpetlantur , v. g, gritias

Aqra

2. Quando gra-

glotia, & fimilia. — Sicut (utait$. D.

r

vem tentationem defperationis non pof-

a, 1. i c. ) o aliquis fperat fe vemam

p

fumus alitet vincere. 3. Quando quis

obtigere frne pamit

"

ftlty

zefipifcit à nefando defperationis flagi-

2nmeritis,

eztía , vel g!qrim fjine

1

tio tenetur actum Spei elicere,ut hor-

£. 2. Cum S. Thom. ibid. fu

bclen,te ;

TM

tendum peccatum retractet.

4»In re-

Hzc præfurhptio eft proprie fpeciespece

€eptione cu juslibetSacramenti , quia per

cati in Spiritum S. , quia (cilicet perhe

illud gratiam confequitur ; quz proinde

jusmodi prefumptionem tollitur ve

fperanda eít , cujus tamen adtüs omiffio

contemnitür adjutorium Spititüs $;

non cft fpecialepeccatum in Confeffio-

per quod homo revocaturà peccato.

me exprtimendum.

'Tandem bonus

DH

S. D. a. 2. inc. hoc magis explicatdi

Chriftianus crebro in actum Spei pro-

*

cens: Prefümptio habet fe conformi-

zumpere debet.

tet intelle&ui falfo , ficut & defperatio

LXX. Peccatze , qui Deo libentet

Sicut enim falfum eft, quód Deuspati-

€edens coslum , defiderat perpetuó ma-

tentibus non indulgeat , velquódpte

mereinterra ?

cantes ad pæhitemiam non convertats

Y

períevee

Dico- Sideliberate id defidetet;pec-

ita falfum eft , quódinpeccato

cat mottáliter con:ra preceptumSpei di-

rantibus veniam concedat , & 4 bonq

!

vinz , quà quilibec homo obligatur

ceífantibus opere gloriam largiatur «

Deum & divina przomnibus fibi concu-

exiftimationi conformiter Íe habet pra

hr

Qu

gifcibilibus cqncupi.fc;:e; Sani homo

fumptionis motus. Et ideo prame

^

j

us

r

De Prefumptione.

429

gtio et peccätum; mimis tamen quàm

fumptionis ,

fed hoc þädäätiim

dimi-

nuit: quia per hoc videtur habere vo-

defperatio, quoniam magis proprium

l

eft Deo,

mifereri & varce;e , qvàm

luntatem minüs firmatam ad pecc

an-

i

punire, propter ejus infinitam Bonita-

dum.

Hac ibi.

y

tem ; illud enim fecundüm (& Deocon-

Effetne peccatum præfumptiohis, &

1

venit, hoc autem (ecundüm noítra pec-

fpecialiter in Confeffione exprimen-

d

(f&

cata.

Tta S. T hom.

dum , peccatum grave iterare ideo , quia

u

]i

Et ad z. ibid.ait:. Prefumptio non

ptimüm fimile admifit, e&dem oper&

If

N

&)

importat fuperexceffü Spei ex hoc quód

expiandum ?

aliquis nimis fperat de Deo ( cujus po-

Dico : Quód fit gravis prefumptio

idi

tentia & mifericordia eft infinita) fed

& circumftantia neceffarió exprimen-

exhoc quód fperatjde Deoaliquid 4uod

da.

Deo non convenit,

Et ad 3. dicit:

u

Peccare cum propofito perfeverandi in

Ratio: Quia talis prefumit , & fibi

T.

pollicetur , quod tam facilé plurium

peccato. fub fpe veniz , ad pra(umptio-

t

nem pertinet.

Et hoc non diminuit

peccatorum mortalium remiffionem fit

T

u

Peccare autem

accepturus, quàmunius. Ergo.

hu

1j

fed auget. peccatum,

De Prafumptione etiam a&um eft fu-

fub fpe veniz quandoque percipiendz ,

$u

prà Tra&t. g, Exam, 1, n. ]. & 15. Sed

N

qui

J.FD

cum propofito abtinendi à peccato , &

fub aliarationc.

peenitendi de peccato , hoc non eft pre-

TL

! fi

hr

æ;awwwæææææwææg&æææææzï*äaæ

gn t

FIU

j

y

viond

gort

EXAMENV..

u

De Charirate ,. de qua S. Thom. agit. q. 23. per 8. 4ft.'

yti

[

1

,

M

£5 de ordine a'iligendomm , 4e quo q.

M

I

(

pe n art.

?6'.

Wi

ntl

»ll

h

UAiRO L. Charitas quideft ,

lr

mum bonum propter fe & proximumi

yit D

quod obje&um ejus , ac prace-

propter Deum

i

"

ptum ?

:X 2.. Obje&tum formale Charitatis

LXXIL m. r. Chatitas de-

tam 44od feuterminativum , quàm 450

qi

calmx l

finitur, quód fit virtus Theologica, quá

feu motivum,e(tfola Bonitas divina,non

qeró ut abÉrahensà creata & increata.

GUVA

j

- yolunts Deum diligit tanquam füm-

Hhh 23

»

)P

Ratio ;

A

TRACTATUS

42$

VIL Examen j

Ratío: Vittus pure Theologita de-

ad Q. 2. & ad Q. 44 Et Exam. þræ&den.-

u

bet habere obje&um formale puté di-

tiin R. ad Q. $. deprecepto Spei,

[

vinum: Sed Charitas eíft virtus pur&

y. 6. Przceptum Charitatisobligat , -

qlljl

Theologica. Ergo.

quotiefcunque eft periculum labendi in-

ue

$. 3, Obje&um matetiale "'prima-

odium Dei , nifi a&us Charitatis elicia-

rium Charitatis eft Deus, fecundarium

tur,

Item , dum quis in peccato mor-

&ccl

c& proximus, nimirum homo & Apge-

taliexi&ens non habens copiam Conft-

bin

lus Beatitudinis capax.

faríi exponitur periculo vitz , tancenim

&t

Ratío : Quia Deus diligitur ptopter

tenetur clicere perfe&am contritionem

Dixi,

( càim fine ca non poffit falvati) hzcau.

At

fe & proximus propter Deum.

Beatitudiues capax,ad excludendos da-

tem includit Charitatem, — Itemobligat

Mi

mones & homines damnatos.

quemvis conítitutum in atticulo mor-

Ni

tis , & hoc ex precepto naturz; quo jü»

X 4« Eadem fpecie virtus Charita-

n

bemut in eo articulo omni meliorimo-

LU

tiseft , qua Deus propteríc , & proximus

doanimz confulere; confulitur autem

diligitur propter Deum.

fit

Ratio : Quia uttaque hzc dile&io

optimé pet actum Charitatis. "Tandem

L

obligat in peticulo aliàs fuccumbendi

habet idem obje&tum formale, ut pul-

p

chr? explicat S. D. hic q. 25.a. 1. ubi

tentationi contra quamcun

que virtutem ;

fite

à Charitate diftin&am.

t

videatut,

Quia ratio diligendi prexi-

QU.ER O II. E£tne Charitasvirts- .

mum eft Deus,

d

"

tum omniutm przfantiffima , &alisrum

w

Oppono : JuxtaS. T'hom.infriq.tos.

fotma , itaut nulla vera víttus

a, 3. Cultus Latriz , quo Deum coli-

fineilla ?

poffit eif;

kl

Atj

mus, fpecie differt à cultu Duliz quo

LXXIIL AnteR.Not. r.ex $.Tho4.

ld

colimus San&tos ptopter Deum, Ergo

fimiliter.

q fo. a. s. quód, aliquid effe fimplictet

14

tale,dupliciter intelligatur.

1. Quia

ï;qui[u

Ncgo Confeq. Difpatitas ef , quia re-

eft abíoluté tale, id eft, fine addito.

2.

A

fpe&tu duliz , quà colimusSanétos pro-

uia eft omnibus modistale, . Unde

OR

pter Deum , Deus folüm eft motivum

fit , quód aliquid ümplicitcr'fäuabfolu-.

d

extrinfecum 5 motivum «enim intrin-

té fit perfectius alteto, non tamen ol*

Ten d

fecum eft propria & intrinfeca San&to-

mbus modis: aliquando veró uttoqué

SCl'ipm;

rzum excellentia : refpe&tu veró dile-

modo, Sicut corpus incortuptbile

AMjy

fionis proximi divina bonitas fe habet

fimpliciter & abíoluté ef perfedtius

C qug

ut motivum intrinfecum.

corpore cortuptibili , non tamen ompi-

[ju] pc([l

x. $. Preceptum charitatis pef fe

bus modis, quia corpus cortuptibile

[

obligat omnem homiiem in primoin-

poteft informariabaliqua forma, modo

ftanti morali us« rationis,

Pto quo

Tth'Ogm

quidem cortuptibili , aft fic utformain

Ml

tevidenda funt quz diximus de prace-

entitate excedit corpus incortuptiblle,

Ms

.

gto Fidei igndhoc,g Tract, Exati, 2; in R

qualisforma eft anima rationalis ; econ-

Ua

"

|

E n d

354

De Charitate,

429

" traAKfub&:ntia—fpirim'a!is— non folà

mab- nem facit Deo gratum, bonum & pet-

M

folute fed omnibus modis eft perfedtior

fe&um,tanquam Chriftiana perfectio-

Wt

quàm corpotea , nec füb ulla rationeab:

uis Summa , & ad quam otdinantutome

Ti

£

" ea exceditur,

nia precepta , ac coníilia tam Vetetis

Qu

Not. 2. Charitatem poffe dupliciter

quàm Novz Legis , & à quo ptecedit

omne meritum;

ii gt

accipi,

1. In e(leentis, fiveineffe ha-

Sub[umo 1. Sed Cha»

Va

bitüs & qualitatis fecundüm phyficam

-titas perfetiüs attingit Deum quám Fi-

i

entitatetn.

2, In effe moris & virtutis

des & Spes (idem confequenter ett de

hata

aliis virtutibus ) quia Fidesattingit De-

& ub propria ratione Charitatis feu

i fit

amicitiz erga Deum , & in quantum eft

utn in quantum ex ipfo nobis provenit

m i

fadix metiti:

cognitio veri ; Spes , fecundüm quod

i d

Not. 3. Quód perfe&tio e

htitativa ha-

ex eo nobisprovenit adeptio boni ; Cha-

g n

bitüs vel actüs, ex patte principii fu-

ritas veró ficattingit Deum , utinipfo

Is

matut quidem ex modo quo potentia

fiftat, juxta illud Joan.4. — Qu mazet

in Charztate , in Deo manmet.

Etgo.

X

procedit; quia tamen modus potentiz

hd.

ordinatur ad attingendum objectam ,

Sub[umo 2. Sed Charitas eft Chriftianze

TU

—

completé & adaquaté fumitur ex illo,

perfe&ionis Summa , eft amicitia cum

Qs

- prout terminatur ad obje&um , feu pro-

Deo , & de ea dicitur 1. ad Timotb. r.

hn

utincludit attingentiam obje&i , in qua

Finis pracepti Cbaritas , abea procedit

perfe&io & (pecificatio a&üs completut.

Ef

l

omne meritum , & ultima difpofitio ad

"U

kHis notatis. .

gratiam.

Ergo.

lex fit amor«, unus

vt

5 1. Chatitas non folüm in genere

Not. quod dup

mortis & virtutis, fed etiam in efIe en-

atmicitiz feu. benevolentiz; alteramor

Nuf

tis, et fimpliciter abfolut& perfectior

concupifcentiz

Primus eít ; quo quis

1

Fide, aliisque habitibus (apernaturali-

vult bonum ipíi amato , feu terminatur

"l

gxtü'

bus,qui funt in homine Viatore. 1. Pars

adbonum amíci , ut bonum ipfius eft, 8&c

eit contta Luthetum , qui, cüm doceat

hic eft deratione Cliatitatis, at fi amem

d

hominem per folam Fidem juftificari ,

Deum propter bonitatem , quá fibi feu

j Wi

docet , eam in elfe moris effe perfe&tio-

infeipfo; nonveró quámihi bonus eft.

D

u

rem chatitate : fed obftant multa S.

Secundus eft , quo quis vult bonum ami-

gnctüu W

Scriptutzloca, ut r.Cor, 12, & 12.

ciin quantum redundat in . bonum

jo?

AMajor borum eff Charitas Matth. 22.

ipfiusmet amantis, & quafi inintere(fe

qt l

j (j d

&c. quzloca faltem convincunt majo-

ipfius.

tem perfeétionem in effe moris,

Ratro 2. partís ex S. D. pro r. parte

li,

1 "

Rano Y.partisefl : Inter virtutes

jam e(t in(inuata , quz etiam probat de

TU

Theologicas & alias fapernaturales i[la

eífe entis,

Et quod S. Thom. hanc ex-

M

n

- fimpliciter in effe moris eft perfe&ior ,

cellentiam pra Fide attribuat Charitati ,

1 1]

que perfc&lius attingit Deum , juxta S,

clat& patet: quia a 6, cit, fibi hoc obji-

( d

j

cit argumentum:

Altoris potentiae

r

Thom.Hic, q; 23« a, 6.in e, qua homi-

Hhh 53

aldor

21

sss

o

; TRACTZTUS VII. ÉExamtn 5,

4

altiot eft vittus , ficut & altioropetatio :

Iterum S. D. fibi objicitaliudargu:

[

Sed intelle&us, ih quo eft Fides, eft al-

mentum : Illad, pet quod aliud ope-

ul Il

tior Voluntate , in qua eft Charitas.Ergo

fatur, videtur effe inferius eo , ficut

Fides eft altior Charitate, Quedargu-

minifer, per quem operatur dominus,

It

mentur , ut confta: , loquitur de excel-

$*

eft infcrior dom no: Sed Fides per di-

f

lentia phyfica

5

unde nifi S. Thom.

le&ionem operatur. Gal. $, Ergo Fides

st

agnofceret in Charitate majorem per-

eft excellenior Charitate. — Refpondt

fots

fectionem 'in effe entis feu phy(icam ,

dicens : Fides non operatur per dietla.

for

potuiH&t unico verboillud diluere , di-

nem ficut per anfivumentum , ut dominn

adu

2s

cendo non elfe contra fe , eó quód agat

per fervum , [éd ficur per formampre-

p

folàm , de jmajore perfc&tione morali:

viam. Et ideo Ratio non [equitur.

M

