petierit,vel figna doloris dederit, fed cft

tem ib genere) accufatio feu confeffio

jF| — fignum aliquod fenfibile pamnirentis , in

externa , finon voce faltem fignis faéta

7 Peliït |

ipío moriente virtualiter manens in ali-

vel per interpreterm, quà dolor internus

quo fui cffe&u ,teftes aurem. habenr fe

j

do:

fiat enfibilis & imploretur officium Ju«

(5 [

Nnnnaun $

dicis j

N

ZRACZATVS XZII, Examen g.

£012

dicis: Sed talis accufatio non datur ,

- XCV. y. 1. Quiá nativitate eff muz

at

ut füpponitcafus. Ergo,

tus,& fcribere neícit, confiteri debet (i-

- dilut,

gnisac nutibus,& ad id tenetur, quando

XCIV. Opponzo contra hoc I. Legi-

DI

tur , quód Clemens VIII, aliquem ex

preceptum confeflionis obligar.

i pang

fabrica S. Petri cadentem fic abfolverit

Ratio : Quia precepti implctio noa

h:

eft cali muto difficilis, ctim enim aliaa-

in ipfo lapfu, - Etco.

usf

2. Talis homo per a&us Chriftianx

nimi fui fenfa (ignis & nutibus poffit

tmMpran

vitz , & Sacramentorum antehac fre-

exprimere, poteft & peccata,

h, q

Notandum Confeffario, quód ab cà

quentationem fatis indicat, fe etiam in

um

mortis articulo Poenitentiz Sacramen-

facilis cum tali peenitente agendum ;

dtopi (

tum poftulare : Sed hac poftulatio eft

ejusque nutus faciliüs intelligendos,om-

hi oml

uzdam externa confeffio.

nino confultum fit, ab iis, quibus peeni-

Atl

2. Ex eo, quódtalishomo Chriftia-

tens convivit , priüs petere informatio-

n

né vixerit , prfumitur habcre implici-

nem, nec debet Confeffarius (excepto

f ve

mortisarticulo) eum abíolvere, nifi u-

tam voluntatem |fufcipiendi Euchari-

Miding

fliam & Extremam Undcionem,

Er-

num faltem peccatum in Ípecie & pat-

ud ul ]U!

o & Poenitentiam.

ticulatim confueto aliquo nuta. expri-

Qj &

LAd x. R. Primà cum Lugo effefa-

mat ; licét pe&tus cundendo, fe de pec-

lil dis

bulofum.

2, Dato , quód Clemens

catis dolere fignificet.

Jiarelïnquar,

VIIL id fecerit , fecit ut privatus Do-

3:, 2, Si ille mutus effet fimul à na-

Wimämm

£tor , cujus , ut talis , auctoritas non

tivitate czcus, vix poteiit ín eo fuffi-

"d

convincit.

ciens difpofitio deprehendi , nifi pri-

ACl agete

Ad 2, cranfeat maj,de interpretativa

tnüm poft infanriam ut aliqualem ta-

tionis ufum habens , vifum amififfet ,

Fanuraj

voluntate,& neg.min., oppofirum enim

tunc enim poffet abíolvi , fi pet fignafe

"treuids

patet ex noftra probatione,

N oj

Ad 3. neg.confeq, Quia Sacramen-

difþolïzum oftendar, & Euchatiftià refi-

6i, Cxterüm fiextraordiaarié contine

D llf Pfccaml

cum Pesnitentiz pro materia & patte

geret, uthomo à nativitate furdus, ca-

Wtapg

effentiali habet. ipfos aétus fenfibiles

panitentís, qui in cafü pofito non

cus, & mutus taliausüis rationis fpeci-

"l ga

*5", NI

dantur:;. fecus cft de Euchariftia , &

mina daret , ex quibus colligeretur de«

teftati peccata;effet (altem fub conditio-

t'äülium»d'em

Extrema UnGione. -

í

Qu

wid etgo beneficii preftandum tali

ne abfolvendus in ariiculo rottis.

;äf*UShabear

"a,

dgonizanti?

3:.3. Si non inveniatut Confeflarius

,

Dico:Ptec

ejusdem lingua,cujus eft peenitens,nec

ibus Deo & San&is ef d

MW

;Ifünitemh

Ü

commendandus,

alíus qui poffit effe interpres(de quo vi-

Ti

QUUERO X. Quomodo confitebi-

de Exam. 4. n.6o. quando quis teneatur

tur homo à nativitate czcus & mutus ?

confiteti per interpretem) agat, ut tive

| ;amnms d

vel ignarusalienz linguz? vel infirmus,

per verba five per fignaaut nutus;aliove

ïu'i"ü"ft'fäbn,

;

qui non poteft relinqui folus?

modo accipiat aliquod peccatum pro

ï:ülän

lcu[um

D

mate-

M"""fmu:

" WUIG

-

Á

De Peeaiteutia.

1023

du

materia: quä habitá eum ab omnibus

QULERO XI.Qu,id cenfes de recidi -

x

abíolvat, eifi confitens non fitin arti-

vispoffüntne, vel quicunque aliiabfol.

qui :

vifub conditione fi non relabantur? vel

culo vel gravi periculo mortis , fed a-

h

fine abfolutione dimitti ?

t .

liàs preceptum urgeat.

Ratio : Surdus & mutus pet

nga

iil

XCVIL z, r. Abf'oluü;)- riunquam*

& nutus faciunt confeffionem formali-

danda eft (üb conditione, nifi ex ratio-

T

ter integram.Ergo idem eftin prafenti.

nabili caufa: ob quam prudenter inter-

Mota , quód talis poenitens , cujus

dum adhibetur conditio de prafenti

1uödabcï

linguam non capit Confeffarius , ha-

aut de pratetito.

golit

bitá copià Confcffarii fue lingue, te-

;cudomm-

Ratio 1. p. Quia fieret irrevkerentiïa*

meatur omi(ï'a & non bene intellecta

Sacramento, & injuria Peenitenti,

:ibn:ptwi-

confiteri,

r

- z. Pars patet in cafü, quo Confeffa-

. X€VI, g. 4. Si Sacerdos veniat ad

; r

infrmum vel moribundum , qui non

rius dubitat de difpofitione vel capaci-

1t, iil

poteft relinqui folus, fed'ab aliis conti-

tate poenitentis.

ii

nuo eft adjuvandus , uti funt recenter

&.2, Gtaviter peccat Confeffarius &

y p

vulnerati, & mulieres partutientes, &c.

Sacramentum invalidat, qui dat abfolu-

t

dimiflis aliis perfonas pracisé neceffa-

tienem fub conditione de futuro,v.g. 5i

rias relinquat, & ubi poffibile efl;potiüs

non relabaris, Si ablatum zeftitueris,vel

qii

virosquàm malieres: eosque moneat,ut

fi jamverum eft quód ablatum reftitues.

W M*'

autesoccludant; & oculos à facie peeni-

Katio : Tum

uia nom eff in. bene-

j f

tentis avertant, & quódfub mortali te-

placito: miniftri (üfgendfCIC' Sacramen-

um*

geantur ad fervandum fecretam,ft forté

tum vel effe&um ejus: non Sactramene

ul

obiter quid audiant: (icque meliori quo

tum, quia formaerit falfa ; critque fen-

poteft modo pecnitentem interroget »

fus, «db[olvamte , & potius abfentem ,

audiat peccata,etiam per figna frpoffit ,

quàm przfentem.. Non effe&um ,quia

ul '&'h'

me com]['

acquarat, an doleat de omnibus pecca-

is neceffarió (equitur ex Sacramento va-

&US) [

J

tis fuis, quo annuente abíolvat: ita ta-

lidé cxhïibiz.o/ íubjedto capaci, Ergo-

(onii [F""

Tum etiam, quia fit injuría poenitenti ,

men, ut, fi poftea poft difceffum

gtl

Jf

ad(tantium detur occafio & facultas, &

habet enim jus ad abfolutionem abfolu-

M

(ub[OHüw

pouiteris habeat vires ,ex inftituto: ejus

tram, cüm illiushic & nunc fit capax, ut»

fi hic & nunc veré habeatanimum refti-

tl

Confeffio audiacur. Quamá fortiori te-

(uh

netur gæniten's l'CPEtC[C:& Emrecon.va-r

tuendi,etfi forté executio non fit futurs.

Ergo-

-

gt

leícat, -

5&.,3, Probabilius eft, quód peccato-

(

W [d

Nota iater Propofitiones ab ATexand..

'V(,nca

i[[

VII damnatas effe etíam hanc n. x 1.Pec-

ribus nullum emendationis ípecimen:

t

" yi

eatain Confe[fione: omiffa. (emablitaob in-

prafeferentibus, fed ineadem mortalia

J

continuó: relabentibus , licét dicant fe

(

Y

Jlanspericulum vita; , aut ob aliamcau-

a !

habere verum emendationis 9:090&5-*

fam nom tenemur inf.,/&gzezz;;"(fqugia-na'

ss

n

exprimere..

a

1024.

TRACTATUS XHL Examcn s.

atad

abíolutio non Gtimparrienda,fed diffe-

Ergo ficut cóntra íe dicenti Confeffa-

Bj

rius ctedit, ita & ptote dicenti fe ha-

renda ufquedum emendationem non

At

folüm verbo fed & opere probent : (ive

bere ferium - emendadionis. propofi-

Ql ero

tum.

ille relapfus feu recidiva proveniat ex

dtincoy

3. Judex debet procedere (ecunddm

retentaoccafione proximá peccandi,üve

a:ipimr.

&x inveterata peccandi confuetudine.

allegata & probata: Sed Confeffarius

t

æms&ugl

Differt hzc fententia à do&iina No-

eft Judex.

Ergo.

titaile

vatianorum , hi enim abfolutionem &

4, Peccatum,quod per peenitentiam

n 2

Euchariftiam negabant etiam iis, qui

non deletur , (uo pondere ad aliud tra-

tf

pænitcmiam & emendationem etiam

hi. Ergo talis peenicens cxponizu:r

majori periculo.

ii )

opere comprobabant.

: aa dolor

Ratio: Sacerdos licité poteft actene-

-Ad 1. neg.conf. Quia Deustanquam

il

tur facere id, quod ei competir jute cla-

Ícrutator cordium ipfam internam ani-

- Merran

vium divinitüsconcello, & quod faluti

m difpefitionem claré videt , non au-

animarum expedit: Sedin caíu pofito

tem homo.

"tl

ita eft cum dilatione abfolutionis, Er-

"44 1. neg.confeq.

| QQiä quälxtü;n

ad commiffa peccata nemo majorem no-

*tllurion

go. Prob. min. pro 1. p. Chiiftus Jo-

"tfteif

an. 20. Apoftolis eorumqQue Saccello-

titiam haber quàm peccator,aft de faffi-

IT

ribus dedit poteflatem , non folüm

ciente difpofitione judicare non (pediat

dimittendi fed & retinendi feu alligan-

ad reum.íed adJudicem;nonad egrum

Ri

AU

di peccata. Ergo. Prob. min. pro 2,

fed ad Medicum : & reus eam debet

parte: Quia conducit magis ad appre-

probare non verbis tantüm,fed & opere,

hendendam morbi acerbitatem — feu

Mi

Et quamvis Judex per fe & zegularitet

omnem notitiam accipiat cxore poent«

"iC

peccati gravirateim , ad concipiendum

j f';mm fffcom

firmius emendarionis propofiuím , ad

tentis ; aliqnando tamen eam etiam de-

bet habere ex opetribus, & non folüm ex

rf

humiliandum fe per pocnitentiz opera

coram pedibusSalvatoiis, Etgo.

hac confeffione, fed etiam ex prioribus,

æ?[*"fm r

- WJ z

Confirmat hoc experientia,quácom-

quarum notitià , licét non extra, bene

tamen intra confeffionem uti potelt ;

N

pércum eft, plurimos inveteratos pecca-

tores, quibus peccandi confuetudo &

cauté tamen & prudenter.

N[[

facillima abfolutionis fiducia jam quafi

"Ad 3. conceditur totus Sy

llogi(mus,

calium obduxerat, hoc unico medio

r

"

Íed negatur, quód talis peccatot. fuffici-

D

fuiffe emendatos.

enter probet fuam difpofitionem , pro-

EM

M

XCVHI. —Oppono 1.

DEUS fta-

banda enim eft opere, non verbistan-

!ed hab

tim abfolyit, in quacunque hora inge-

tüm, qua fzepe fcfellerunt ; ut ram cre-

H*DC

muerit peccator. Ergo idem incum-

bra recidiva probat.

Ttnine

bit Chrifti Vicario.

44 4. antec. eft verum de peccato

l Po:ra[]c

?. In hoc tribunali peenitens eft fi-

cujus manet affe&tus & -co"mplaccn'tia..

i [ Undal

&nul reus , ator (eu accufator , & teftis,

Hinc aliud eftde Medico corporis , ille

InC(

enim

4

Ü

De Penitentza,

XO025

enim medicinam negando patientem in

Conï:ü-;

»

ritatis, ne preptoperá abíolutione pos-

J

majus pericnlum conjicere poreft.

nitenti relabendi facilitatem prabeant ,

f

| ?NPW

Nota tamen,quàd quia nulla Kegula

& fe alieni peccati. participes faciant,

e[t ine exceptione;imó exceptio Regu-

Meliera funt valnera diligcmi"s quàm

f

lamin contratium firmat,ita in praenti

fraudulenta ofcula odieutis. Prov, 25.

5

vf

excipitur. — r, Articulus & periculum

Vulnera noli operire, que debent fecati

mortis feu gravisinfirmitas , tuncenim

& uri.

tentuyt

penitenii fe.finceré dolere afferenti cre-

QUJAERO XH. Quid faciet Con-

ii

dendum. . 2. Si rariüs fit lapfus, & me-

feílirius , qui in excipiendo Confffio-

diaà Confeffario prafcripta fedulà ad-

nemcomnmifit errorem ?

s tx?oni!.m

hibuerit. 3. Si det valdeextraordinaria

XCIX. $. n

ui poenitentem ab-

st

figna doloris & emendationis, & petat

folvit invalidé, f1ex ejus monitione tí-

fibi media pra fcribiad peccata vítanda,

meat oritura fcandala, vel gravedam-

Xtna

Obfervandum ctiam , anpoenitens

num tertii autiipfius Confeffarii , relin-

"m

brevi poffit habere aliam vel eandem

quat poenitentem in bona fide, & com-

confitendi occa(ionem, an hoctribunal

mendet Summo Sacerdoti Chrifto , &

1 quanrüæ

€x abfolutionis denegatione vel dilatio-

doleat de commiffo defe&tu.

1 ['orem no

nenon fitei füutucrum onerofum,&c.

de

Ratío : Quiatunc nimis difficile &

mM?C*':X!I

: Quid ff urgeat przceptum annuzx

moraliter impoffibile ceníctur füpplere

ommunionis, cui premittenda Con-

defe&um abfolutionis,

vl

feffio»

&.2. $i Confefor ille talia malanon

um o

Dico, per accidens p'om: abftineti fine

timearnon debet defe&um abfolutionis

f

novo peccato ex rationabili caufa , ita!

peenitenti extra Confeffionem fimplici-:

p

enimait Concil.Later, in quo illud pra-

ter manifeftare.fed (i praíens fit, fuavi-

g 0[? Pæm'

cepuum eft conditum: AJ/f/forre deconfi-

tet dicatci : Libens viderem, ut adhuc

gaume

Aio propru Sacer dotzs ob alzqmm Yattopa-

femel mihi c »nfitéreris,habeo enim quae

J (Oïümf

dilemcau[am adtempus ab ejus perceptio-

dicam pro faluteanime tug.

une duxerit abflinendum,

Ratto 1.p. eft, ne Confeffarius argua-

l us bl;

.. Qnid fi talis homo fine abfolutione

tur reus fra&i Ggilli.

n mi P()Kwï:

dimiffus poítea moreretur fübitancá

2. Pars patet, quia fuavior agendi

morte?

modus ín eo caíu non datur.

Retorqueo : Quid . fiid contingeret

B^.3- Si hoc pnitenri non placcat,

d

antequam abíolutionem petiit? Deinde

vel eum non noícat , vel convenirenon

gl

dico, quód habeat remedium conti-

.A

tionis.

pofficüm abfolvere abíentem non pof-

g

fit, agat,ut di&tum eft in R. 1.

"n

j

Hinc memincrint(*,*mufefï'arii ;ut pec-

Nora tamen, quód cum licentia ex-

catori lapfo, faucie ; & lemivivo relicto,

ecCc.w

*

preffa paenirentis & feclafo omni in-

oleum. infundant & vinum

?

oleum

commodo extra Confeflionem poani-

tll

um feve-

mFW

n

benignitatis, ne defperer; .vin

tenti hunc dcfe&um poflit pandere.

)

Ooeooe

Ad

enil

1

*s

37

2nd4

1026

ZTR

4LV.—-x

ZU$ YI Examené,

shanfd

Ad quid teneatut. Confeffartus in

nuit, vel fieam infe füfcepit & non fe-

d

caufa reftitutionis , fi ad eam nonmo- cit, vide Tra&.S.Exam.G. DIlI7.

sfitat

j roniti

mä&«—æwææ—wmwææw»ææ&&»æäw»ææ&

u Conf

*

102 iC

m

EXAMEN-CVL

rem.

li In;egi

De Qualitate Confej.ïümä. d. 790m-. m

f:ïonfcfüol

Aipolte

N

1077

Supplem.q.9-per 4art.

tibeccult

' UAERO L. Quz funt qua-

3« Pura, Ut fiat debito fine ,nimi-

&i

rum ex puraiatentione Deum placandi,

litates ad legitimam Con&f-

V Lab

fionem requifita ?

& veniam obtinendi.

hi, qii

C, Refp. z. Angel, Do&t.

4. Fidelis Seu ut fit veta , nec di-

T.

cantur peccata,, qua non funt commit-

art, 4affignat fedecim contentas his ver-

j 1 Attg)

fibus:

fa, (iveinortalia;tunc cnim e(fec men-

A0 tredi

dacium mortale , & fimul facrilegiums

Siz femplex » bumilis confeffo , pura, fi-

Mionis,

quia annullaret Sacramentut ; five ve-

.M ij

delf/:fx,

nialia, Dequo vide Exam.4. n.j 7 R.7.

WiDoblie

"H que frequens, nuda, 9 difcveta,li-

:

& 8.

- bens,verecunda-

Propter eximios fru-

LT

$. Frequent.

Mrd p

Intägm, fecretas €8 lachbrymabilis, ac-

&us, quos Confcffio patit : quá in re

celerata;

.If' AW/;

ftandum cft conülio- dire&oris con-

,

:

Forti , €8 accu[ans , €9 fit pareve pa-

Ícientiz.

[

nfisi t fem

T4td,

€. Nuda. Ut omiís& obfcuritate

- Explicautar [imgula cum 5,D.

R ;

fat verbis clatis, non ambiguis; -qec

X

"tig C

affe&atis.

1, Sunplex, Vlt peenitenscum pec-

MM à

cato nihil dicat, nifi quod ad ejus quan-

- 3. Difcreta , fe

u p;udens. -Efta'u-

tem hzcdiíctetio, non folüm ut pecca"

tP.Z- Exh

titatem fpe&at , omittatQue omnes inu-

Wf

tiles difcurfus,& impertinentes circum-

ta prafertim carnalia dicantut terminls

D

honeftis & ntodeftis , fed etiam,

ut::o

A

tll "

ftantias.

majoti

üh'q" du

2. Humilis. Ut peenitens omnino

ait, ut homomajora peccata um

*

pondere confiteatut.

Ilteg

( li t

fe abjiciat, & fe miferum & infirmum

libeta,

confiteatut,

Item ut confiteatur cum

9. Lilens ,id eft,voluntatia,

d ut [ith !

non coa&a , nec facla ex

metu v. g. ex*

«'Mnon [ubüü

reverentia , capite nudato, genibus fle-

w

,

communicationis agt mu

l&z: qgi ta-

D

u U*&huS

;iS; &c.

fien

umanmr

ltonfl "

z

|

[

j

1

. De Peenzteutza.

-1027

T

QU ARO II Poteftne dari Confef-

mén confifionem noninvalidat, modö

U

aliàsre&té fiat.

fio facramentalis valida, & informis,fic-

-9- Ferecunda. Ut paenitens ex hor-

ut poteft dari Sacramentum Baptifmi

rore turpitudinis peccati erübefcat, cum

Confirmationis, &c, validum & infor-

d

- coram Gonfeffario , cum in fua confci-

me;non quód fit fine forma,fed fine cf-

entia , nec jactet fe de peccato.

uz

fc&u, fubfiftat tamenin valore?

'

/

verecundia

* CI. Quoad hanc quaftionem non eft

fa&ionem.

plurimüm confcr»t ad fatis-

tanta difficultas de aliis Sactamentis ,

10. Jgtegra. Ucnihltaceatur, quód

ac de hoc, utporte cujus materia pro-

l.

|

ad Confeffionem fþcötät.v Sed de hoc

xima funt a&us ipfiusmet poeniten-

tis.

- . plura poftea.

1UOn decreta ob conditionem fori, in

Refp. cum S.'Thom. a. 2; affirm, in

[

quo de occultis agitur, ne quis feipfum

uno cafu, quando nimirum attritio non

OEM::TF

- diffamet publicé,

eft gene:alis, nec fe extenditad peccata

uml')þizïä

12. Lachrymabilzs ,puta , lachrymis

ex inculpabili oblivione in confeffione

mentis, qui eft dolor ac difplicentia

A

omiffa v,g. habet quis quatuor. peccata

1 I dl

eccati.

mortalia, & ex his tantüm confitetur

x o

C -Accelerata'; Ut confiteatut

tria,cum attritione de iis;fupernaturali

quidem,atramen ex motivo particularis

dR — fatim , necdiu torpeícat in ftatu dam-

lt

nationis,

deformitatis trium peccatorum , quar-

wl

14. Forths Ut pornitens operetur

tum veró ex natutali oblivione omittits

,4.055*'*"

immobilitcr, & propter verecundiam

proínde de eo nullatenus nec virtuali-

veritas non dimittatur , nec timor ac

ter velimplicité dolet,quia omnino pu-

' aximi0$ 7

tat feillud non commififfe.

pudor à confeffione deterreant.

j qüïi".

1f «decufans,nimirum ex parte con-

Ratio 1. Sacramentum validum &

du

Htentis, ut fenon CXCU(C[', nec alium ac-

informe dicitur, quod habet omnia fua

.. cufet.

eífentialia , & tamen gratiam non cau-

o

16. Parere parata, nimitum Sacer-

Íat : Sed fic eft in calu pofito,

Ergo.

m)mguiwl

doti,tanquam Chrifti Vicario,ejusCon-

Min. pro r. parte prob. Effentialia hu-

filiis obediendo,

jus Sacramenii funt , Dolor, Confeffio

lu :

. . Refp, 2.. Ex his qualitatibus alique

formaliter integra , & Abiolutio: Sed

. funt de neceffitate confeffionis,)nimirum

in illo cafu datur dolor feu'attritio fu-

jif

u

wt fit fidelis, non confitendo fcienter

pernaturalis (licét hzc per accidens;ni-

j

mortale, quod commiffum non eft. Ut

mirum ex naturali oblivione, fe non ex-

P

í|

^Wb integra integritate formali, de qua

tendat ad peccatum omiffüm) Item

oflea. Utfitlachrymabilis, quia fine

quia oblivio eft inculpabilis , datur

N

dolorenon fübfiftit. Aliz funt de con-

confcflio formaliter integra : & accedit

j

filio feuad.melius effz,bi(i tamen alique

abfolutio. . Ecgo.

Min. pro 2, parte

j

n

earum fumantur nimis rigorosé , ut pa-

fupponitur. .. Ergo.

f/

Oooo 0042

Ra-

tebit confidcranti.

u

-

X628

TRACTATUS XIIIL Éxamem 6,

Ratio 2. Effe&us caufx efficiéntis eft

caufent gratiam quod etiam de hoc Sa-

Jupt

illà pofterior , & poteft caufa effe (ine

cramento,ut informi;claré docer,S, Tho;

yud dl

illo, cüm nec fit de effentia, nec proprie-

híc a.2.in c.dicens: Quamvis tunc non

at

tas ejus, & effentie caufa & fignipra.

pereipiat abfolutiomis fruilum , tamen

[ qumonll

&ici fufficit caufalitas in adtu primo:Sed

recedente fitlioue perctpere inciptet , ficut

at

etiam 1n alizs Sacramentas eíl, — 'Uude

gratia cft effe&usSacramenii in fuo va-

TE

lore conflituti,canquam caufz efhcien-

non tenetur iterare confe[Tnem quifitlus

tiriüoc

tis, Ergo, Subfumo: Sed juxta di&a

accedit.fed tenetur posimodim fitlionem

sylira

Sacramentum eífe informe nihil eft

fnasn confiteri. ltem fupràin Exam.r.

j Ade

aliud, quàm illud effe fine effe&tu fcu

n. 8. vide quisfit (enfus verborum for-

Artamer

ratià. Ergo.

mz, ltem fuprà Exam. 4. n. $7. ante

At

Nota, ex eo, quód Trident. Seff. 14,

R. 3., quód per confeffionem informem

At

€.4. in attritione non fepatet vel diftin-

impleatur preceptum confeffienis an-

hi L

nüz,

guatrationem partis Sacramenti à ratio-

pm conf

ne difpofitionisad gratiam,folàm colli-

Vatia argumenta ,quae objici poHïmt,

LE

gi. quód eademattririo per fe & regula-

folvuntur ex Notabili pofito,& locisci«

riter fit fimul parsSacramenii & a&u

tatis: alia videin Auttoribus.

A d

i Wrptte

difponatad gratiam; cum quoflat,quód

UAROYIIH. Poteftne Confiffio

Jtin damn

per accidens primum poflit effe fine fe-

aliquando dimidiari? qualis ad eam te-

cundo propter obicem ex parte fubjecti,

quiritur integritas: Quid fentiendum de

55118. E(go.

EM

qui quamvis in cafü pofito non fit poiï-

circumftantiis aggravantibus?

m

tivus, id eft, voluntarius , efttamen ne-

CII. Ante R. Nota ,quód integritas

1 Íin

gativus feu involuntarius , eflentiam

Confeffionis fit duplex : Una m ateríalis,

Prini; $

quidem Sacramenti Bon tollens , bene

qug etiam vocatur mathematica,vel mes

ientis [f

tamen effedum, & eoipfo, quód invo-

taphyfica , & ef , quandoparnitens nul-

"upffron

luntarius eft, excufans à novo peccato

lum planépeccatum ab ultima confef-

fione commiffum , five fcienter fiveig-

ridef

& facrilegio , cüm enim ignoti nuíla cu-

! Sl p æni[fn

pido,obicem non cognitum tollere

noranter omittit.

Altera eft formalis

N imi(ïl')( lg

non poffüm. Nec verum eft , quódtalis

fcu moralis, quando quidem aliquod

homo faciat totum quod eft infe, quia

ïw,vidc fir

peccatum omittit, fed vel ex inculpabili

"

fimpliciter & in fe ex auxilio gratia

oblivione aut ignorantia , vel ex ratio-

h;v Siltm [e

(quod non deerat) poterat & debebat

nabili causá, nimirum quia fundaté pu-

elicere dolorem generalem fe virtualiter

tat. vel timet , Confeflarium non fer-

" p

MM

extendentem ad oblita: quá extenfione

vaturum figillum, vel ex hac fcientia il-

Wm Qf

pofitá, & non aliter per hoc Sacramen-

laturum grave damnum Pecnirenti ve

tum homo fit exattrito contritus,

alteri.

Hoc notato

st

NULT

Vide fuprà Tta&. 1 1. Exam, 2. n.13.

&.I. Eft defide, & de

kjare di&ino,

& x4.an & quomodoSacramentaNovz

quàd Confeffio facramentalis pet (c de-

Al r

,* sïpæniten

Legis £a furcepta.-geccdcgw fictione

beat effe integra matgxializer,

K

- [iglllif

R

Ó —

De Pemutenutia.

'1029

-

lod

Ratio patet ex officio Judicis, qui noa

$. Si peccatum omitratut ex invin-

t

poteft. legitime ferte Sententiam , nili

cibili ignorantia , vel oblivione , de qua

T^

cátisà probé cognitá; & ex officioMedi-

vide fuprà TraQ.3, Exam.1.n.23. Àn

M. m

ci, quinon poteft bene mederi;nifi to-

fcrapulofus aliquando excufetar ab in-

ij

ram íinfirmi babitudinem.: cognofcat ;

tegritate confcffionis , vide Tra&. 2.

d i

quia, utait S.D,a.2 inc., Medicinaque

Exam.2.n.4.

mj

üni morbo competerét;alteri nocumen-

6, Si Confeffarius timeat , ne audi-

ii

tum praftaret.

^

endo integram confeflionem iaficiatur

ibBun.

iam & effe&um lin-

R.2. Ad effenr

morbo lethali peenitentis, v. g. tempo-

d t

jus Sacramenti , in quibusdam cafibus

re peítis ; quo cafualii privarentur füo

TL

obimpotentiam phyficam vel moralem

Pattore.

minkuma

pexnitentis fufficit integritas formalis,

7. Sipeccatum non poffit manifefta-

ffini

Ratio ; Lex Chrifti obligat ad inte-

ri nifi manifeftando complicem, cuiex

gritatem confeffionis rationi confenta-

manifeftatione imminet grave dam-

num.

De quo poftea,

,,ïciPofïnm

neam : Sed integritas materialis non

ho

CIIL 59:.4. Deobligatione confiten-

femper. eft rationi coníentanea , pote&

enim vergete contra charitatem proxi-

di circamftantias, five fpeciem mutan-

"

mi& in damnum ejus;tut patcbit ex ca-

tes five folàm ageravantes, vide fuprà

m

fibus.

Ergo.

Trad.5. Exam.2. n.26.& 27.

j

g. 3. Ca(üs , in quibus integritas

An Confeffio poffit dimidiari ex eo

Jormalis & dimidiata Confeffio fuffi-

)

quód ponitens v, g. foemina timeat

cit, funt

confeffarium à fe fcandalizandum, vide

i?

? u

Primo:

Si homo mutus, furdus;bal.

fuprà Tra&,7. Exam.7.n,1 40.

d

butientis linguz , vel ignoti idiomatis

Decafu,in que audiuntur fola refet-

mon poflit omnia fta peccata explicare.

vata, vide fuprà Exam,2.n.21.in R.ad 4.

ii

t ^

Dequo vide fuprà Exam, f.n.95,

vide etiam unde fumatur multiplicatio

2. SiPoenitens fit inarticulo mortís,

gl

numerica peccatorum , fuprà TraQ,4-.

vel amiferit loquelam inter confiten-

Exam.2,n,3 2.& 3 5.

df

dum , vide fuprà de moribundis ibid, n.

Not?, inter Propofitiones damnatas

yic

9j,& 24-

ab Innocent. XI. effe etiam hancn.$9.

3. Sitempore peftis ; naufragii , vel

Licet! [acramentaliter. abfoluere. dimi-

v,lcxmï'

d

inflantis periculofi pralii rationabiliter

diaté tantim. confeffos ratione magni

"TA

timetur, quód Confeffarius integras ali-

concur[us Panttentium , qualis v,g.pot-

(

quorum confcífiones excipiendo, alios

3&4*,*;7

l

est contingere 1n die magna alicujus Fe-

t

negligat, poterit pluresaliquod pecca-

JHivitatis aut Indulgeztia.

n

tum confitentes fimiul abfolycre, infor-

CIV. &.5, Sola verecundia non ex«

, irith

ma loco 7e ponendo 7os.

cufat ab integritate confeffionis.

4- Si Peenitens fundaré timeat. fra-

Ratiío: Qui vcl que nen vetecunda-

I

&ionem figilli,

tur lumnum Bonum gravitet offendere ,

W

M

Qo 0000 3

non

*

TRÁACTATUS XIIL Examcn 6.

1030

ao

non debet verecundari coram pedibus

ría, in alera fuæciens feu libeta.

ETU

Salvatoris fe humiliare plené & integté

Ergo.

;

il

confitendo deli&a.

Dico 3

. Si qüis valde;bhorreat tà-

lia mortalia tali Confeffario confiteri ,

Bn1;

Quid fentis de puella, quz ex vere-

(

cundia unum mortale omifit , attamen

nulla eric culpa, di&to modo Confeffio-

nem dimidiate.

at p

poftea. fpiritu poenitentiz a&a firmiter

;—::fonam

roponi illud confiteri'in proximo Pa-

Ratio ef? : .Quia tunc juíta gde&

econfcientiam fol-

caufa,

- sim

Íchare,quo advenient

il-

&tj DC

licité, quantüm poteft , difcutit , fcd

Dico 4. Per accidens fieri poteft,ut

talis peccet etiam mortaliter,fi nimirum

/milit

lius peccati omiffi non recordatür ; &

in hac oblivione manet quinque annis;

per hunc confitendi modum feexponat

As ap

Mtonin.

quibus elapfis peccatum illud in men-

periculo labendi vel relabendi inmot-

talia, & ea nunquam cfficaciter evitan-

d- T

tem venit , teneturne repetere omnes

ConÉffiones quinquennio fa&tas.

di, Hoc accidere folet illisqui de in-

f'i.»"ärius)dfl

. Tüm

Dico: Sufficit iterare illam Confef-

duftria adeunt Confeffarios imperitos,

vel quibus funt ignoti.

mdueft

fionem invalidé fa&tanomniaque pec-

cata inea confeffa denuó confiteti,

CVI.

uti aliauod mortale omifit in

Arbuy

Ratio: Cüm oblivio fuerit inculpa-

Confeffione,ad quemConchärium de-

: aifngn

bet tecurtere?

bilis, aliz confeffiones illo quinquen-

k

'tim qi

i

nio factz fuerunt validz,

Ergo.

Diícocum S.Thom.Opuf&:. cit, Siex

,.'

OO

T

CV.

nid dicendum de illis,qui duas

oblivione, inculpabili etiam,omifit,op-

m aïlqmr

timé facit,dum poteü,fi redeat ad eun-

habent Confeffarios, quorum uni, tan-

V hs j

dem Confeffarium. Si ex malitia & ve-

" lindm,

quam extraotdinario, confitentur mor-

recundia omifit ,tenetur ad eundem re-

talia, alteri ut ordinario; venialia?

Af (or

Dico 1, $. Thom. opufc. 62,eos non

dire, Si veró vult recurreread alium ,

- Hiop$

ait $. D.tenetur confireri omnia peccata

At qu

laüdat ,ait enim : Hoc faciunt illi , qui

timent defpici à Confeffario velreputa-

priüis confeffa , & illud quod priüs omi-

namü)lf]ïp [il

ferat;& omnia quz poftea commifit; utí

ri minüs boni, plüstimentes humanam

Vi

& mendacium & fimulationem in( con-

verecundiam quàm divinam offenfam,

3

il

& plus amantes laudem. extrinfecam

feffionecommiffam.

"tl

UJZERO IV, Teneturnepoenitens —

uàm inttinfecam mentis pacem, Hinc

Katidn

propter Confeflionis inregtitatem reve-

communitcr non debet praáicari.

?IIH'QS- a

Dico 2. llle modus confitendi non

lare Confeffario perfonam complicis ,

iil

ledit integritatem . formalem Confef-

v.g.i peccavit cum matre vel ff)rorc"

" fraee

fionis.

Íaa confentiente?

"u j

Ratio: Quia adfunt omnia effentia-

CVII, Ante R, fupponitut üt cet-

tens poffit habe-

hu

[ia , nimirum forma & füfficiens contri-

tum, quöä fi talis paeni

tio de omnibus mortalibus, & in una

re Confeffarium , cui perfona com

pliz-

"irín

eo,

:'üqum b

confellione exhibctur matería neceffa-

cisnon eft nota, vel (i poffit coram

cut

^

W deCOU f

E.

, d

De Poeauittut.

1031

nifi alter cederet juri fuo , aut fi cffet in-

.l |

"cui et nota, veftem aut vocem mutan-

do ita fe occultare, ut non nofcatur , ad

famia formalis.

TU

idteneatur, — Hocfuppofito.

Dixi 1,in R, Compliczs vere talis $

vite

-&. Probabilius eft, quód propter

ift eft, qui voluntarié fe fecit participem

criminis,

Si enim totum peccatum

n

Confeflionis integritater pofficimó te-

neatur poenitens indire&é manifeflare

hat (ine culpa alterius , ut fi quis fuim

i d

perfonam complicis veré talis , quando

Superiorem diffamavit de peccato; re-

vera quidem commiffo fed occulto, &

fpeciem fui peccati nequit aliter expli-

r

cate, nec ex complicis manifeftatione

jufté occulta

[o

M

do; vel (iquis fuz matri

| pctcü.m

[nitit

ullum aliud damnum ei imminet,quàm

dedit pharmacum ad extinguendam

prolem ex adulterio conceptam.. Inhoc

feui

infamia apud Confeffarium, — Ita claré

d

. S Thom.in 4-difl.16.q.3-2:2:q.5-

conveniunt omnes, quód peenitens non

Simi-

j

Ratio: T um quia Judex (utieftCon-

debeat. nominare complicem.

liter fi frater commifit inceffum cum

jqi 1]

feffarius) debet integré cognofcere deli-

-Gum, Tum quia penitens habet jus

matte velforore non confentiente, fed

i:zïPffi(OS.

pro falute fuà feintegré accufandiin hoc

eam vi opprimendo, fatisfacit (ut Go-

oniini

facro tribunali;quod interdum non po-

net docet) (i dicat fc peccáffe cum con-

teft, nifi nominando complicem, Tum

fanguinea eam opprimendo , etfi cir-

gmde

tandem quiía alter vuluntarié faciendo

cumítantiam perfonæ non cxprimat.

Quia in eo ca(íu non cft veré complex ;

«t d

Íe corplicem , fcivit vcl fcire debuir,il-

lum aliquando a&urum poenitentiam ;

fecus fi fit volens.

Rn

M

Si nullum aliad immineat

jatà

dü

(l*

& habere jus ad Confcffionem integré

Dixt 2.

valiide

faciendam; ccffit juri fuo quoad famam

dampnum, quàm, &c. fi enim fimul fit

morale periculum ; quód Confeffor fit

anit

. refpectu Confflarii,; " Ergo.

Éx quo Sequitur 1, Quód diffamatio

fracturus figillum & complicem exrra

ïggdi.mfm !

Conf.ffionem diffamaturus, aut aliud

T

proximi , quz fequitur apud Confeffi-

grave malum illaturus in bonis cor-

m

rium,folia fit materialis , non verófot-

malis feu ex intentione, quia formàliter

poris aut fortunarum , &c. pornitens

)mm.&[lm: !

non debet eum nominare ; Gonfcífio

- nihil intendit , nifi uti jure fuo integré

g

tamen erír formaliter integra & valida,

confitendi,ex quo illa diffimatio fäqui«-

á

tür per accidens,

Vide infrà Exam.7.

& cameffec&tu.

Lmepüffä |

- &A 1.Q.8. an pocnitens poffit Confef-

CVl Qnemodo refolvzs huncca-

us

|

fum

?

H

| Wf«:zm

|

fori manifeftare complicem ob corre-

Carnaliter pcccárunt Sponius

Jf

w"*

€tionem fraternam,

& Sponfa,accedunt ad eundem Confef-

d

.Sequitur 2. Quod jus naturale de

farium , nullo alio przfente; Sponfa

j

jl

4 |

cenfervanda fama proximi in eo caíu

uti juxta dictajure poteft ; confitetur

.efet, necin fuo vigore maneat, — Cz-

dclidtum & complicem ; addens , ante

j

teroquin, prz ponderaret Juri pofitivo

3. feptimanas effe commilfum, eumque

7 at

qui immediaté poft fubintrabit , effe

g

El

di'vigo deConfeflionis integtitate;puta,

Msvf

uum

A

us

TRACTATUS YZL Eïxazmmy 5.

i

1032

&t

fuumSponfum , hic autem de illo pec-

- Qui f Confeffirius aliunde extra.

cato nullam facit mentionem , abfolvet-

Sponíz Confeflionem certó — fciat

filontm j

teeum Confeffarius ?

(yfrm.

Sponíum in Confe(fione mentiri?

Dico: Probabilius videtur nen pof-

Dico , non poteft eum abfíolve-.

tv

re,

h dritg;

fe Sponfo conftanter neganti abfolutio-

nem ncgati , licét fateatur feintra 5. fe-

Ratio efí: Quia grave p,eccätum eit

Vi n

sdun,

primanas non effe confeffum.

Sacramentum dare indigno.

Ratio : Tum quia aliis Confeffor

Solet híc inquiri fuper ag. 5. S.

(ifiooi

Do&oris , an Confeffio Sacerdoti ab-

(-Dui

frangeret Ggillum confcffionis reve-

lando peccatum Sponíz: Tum ctiam

Íenti fa&a , &-abíolutio ab abfente

tl ii

data fubfiftant. ?

Sed de hoc a&um

lib fv

quia, efto, non reveláffet, non tamen te-

eft in Exam

lin: Cog

nebatur magis credere Sponiz quàm

de.

*

.g.. n, $ 9. Q, 6, ubi vi-

ATRUR foco

SPonfo. Ergo.

lidioib.

Atptopr

-WSWWW*Q&W $4930 æ»wawæms—gwæw

"j at

;f;üm. cüm

* robabi

UORX AMINIEMS

EM

Üj M

b

Vi w )

e[fionis. .. Dottor q.

Pt hr m

De Sagilo Conf

..-L

N

per $ .avt,

bu & pto

x£es , ubi Confeffario Rri&ifï&m& idprae

B of

UJERO I, (&ïd eft Sipil-

Mi foil

lum Confeffionis, & quo jure

cipitur fub poena comminatoria depo-

A jdf[g, )

C)

obligat?2

fitionis, & perpetuz poenitentiz ; ac ree

Ufïi[atf (

t

CIX, mw.r. Sigillum Confeffio-

clufionis in Monafterio.

4

fu*'(noaümx ;

nis eft obligatio, quà Confeffarius te-

^ 2. Pars patecex inflitutione confef-

