
Á

tialibid

S. Tho, videtur velle, quód, ubifexus

eft debitus, licét vasfeulocus fit indebi-

1.

Ra(;"gf patet ex ,di&is de fornicatio-

À

tus , nonfit Sodomia (puta, perfecta)

ne.

Legi&!m

fed peccatum contra naturam, quod eft,

R.3. Mortal

iter pcccant;illi Caupo-

permilte;

ubicunque non poteft fequi generatio,

nes, qui in fuis domibus, vel annexis

hiU

nifi (ut Sylvefler nofter intelligit) raró,

tuguriolis permittunt meretrices, uteü

4

te&pau'

lden f

at fi mulier prabeat terga , vel fuper-

pluresibi divertant hofpites.

rediatur ,'yiro. fuccumbente.

Dixi,

^ Ratio.Quia (ünt participes alieni pec-

b

quód di&us coitus non fit fodozia per-

càti,

Sicut ergo non licet alicui ven-

lh

tl o

fcla , poteft tamen admitti quód fit

dere gladium vel venenuin , quocredii

fpecies ejusimperfecta & redu&tiva,pro-

eum ufurum ad alium occidendum , ita

g.

utanté infinuatum eft.

fimiliter.

n

Ti

Faftidiofa hzc funtz qui de iis plura

5&:.4. Mortale peceatum eft, quarere

&efiderat, infpiciatalios AA, fufius de

tributum, portorium, ac lucrufm ex u

LP

his lubricis tractantes, Qux peccata

pilucro & operá meretricum , umó &l

Mqoisal

D

poffinc committi in ufu conjugii , vide

execrandum piaculum,etiam barbaris

fortiori Chriftianis indignum,

Gunidus

infrà Trac&t, 16. Exam. 7. l, 102, 0.

feqq.

Ratio cít cadem quz anté.

tmmm

R& f.. Poteftati publicz licitumeli

&'(!x Xl

Meretricium etr Lupanariz.

in aliqua civitatis parte permittere Lv

Bitt (

panaria 2 feu ut in ea habitent metetti-

ts

ces.

N

QUJERO VI. Quidfunt? Suntne

Wt Í

licita vel faltem toleranda? Eftne pecca-

Hzc eff probabilior &ntentiafunäz-

li, |

rs.

tum meretticibus » quàtalibus , locare

ta in S. Auguftino mox citando, & in $

ET

domos?

'Tho, qui z. 2, q, 10: a, 1 1, in c. ficdi-

M w

XLII. Meretricium eff türpïs quaftus

fcurrit : Hümanum regimen derivatur

"P*Wl)ä

venalis corporis fosminz. Cüm enim

à divino regimine , & ipfum debet imi-

ineretrix dicatur à merendo , di&us

Mäþ:

tari , Deusautem quamvisfit omnipo-

i

-quzftus eft illud lucrum quod mulier

tens & fummé bonus , permittit tamen

Qu

ex turpi ufu corporis meretur, Lupana-

aliqua mala fieri in Univerfo , qua pro"

bigin

tia funt edes talium meretricum, fe

hibere poffet, ne eis fublatis majorabo"

püli.

proftituentium,

na tollerenrur , vel etiam pejora moà

Ee2. Merctricium femper, in omni

fequerentur. Sic ergo & in regimine

ln aüæm

eafa & actu, eflpeccatum morrale : nec

humano illi , qui prafunt , redté aliqua

Ti

U

ulla meretrix in meretricandi propofito

mala tolerant,ne aliqua bona impedian-

perfiftens eft capax abfolutionis, Poffunt

tur, veletiam ne aliqua mala pejora i?'

€tiam mererricio admifceri plures aliae

M

currantur, Sicut Auguflinus dicit 1n

4

L

LR

"w

IDe vitiz Caep.itæ/zäm. ;

E

: ?-EVI

Aufer mere-

Dd

L 2. de ordinec, 4. to, I.

ea civitatis partcr , übi Poteftas publica

lo

trices de rebushumanis,turbaveris om-

eostoleret) domos noa elocare,

nialibidinibus,- Hec$.D. Quietiam

Ranoi. Quiaclarum eft, tunenul-

"

vf

l

t. 2. Q. IoI.2, 3. ad 2, ait * Saprentis

Tam fieri participationem alieni peccati,

:

effrones

neccooperationem ad illud, -

Legislateris efb ; mimores trenser

at

Aato .

Finis in permiffionemere- .

permittere ut majores caveantnr, Etita

il vt

fit in Urbe, feu Romz, ubi, Papá fcien-

tricli prztenfus , nim. refrenatio libidi-

nis, & nefollicirentur honeflz, non vi-

erttt

te & pàátiente , permittuntur Lupanaria.

Ite

detur obtineri,

Namlibidonon extin-

ldem fit im aliis quibufdam civitati-

bus,

guitur, fed accenditur ejus ufu juxra

p

jct

Dixi, Permittuntur , äon approban—

Magiftrum in 4, fent, dift, 24. addito

malz fenfualitatis inclinationi nabitu:

Q

tur fed tolerantur ad majora mala ca-

du

venda, v, g. adulteria, fodomiam, & ne

quia duo vincuta forziora funt uno,

feminz. honeflz [of.liccntur.. Hinc

Confir. 1. Viri prudentes ajupt , quód

illi qui funt apti ad follicirandas hone-

n d

meretricium nec eft nec effe poteft ibi

velalibilicitum , fed manet (emper. &

ftas, non adeant meretrices ; vcl quód,

clicute

&t

ig quovis a&u eft peccatum mortale, Si-

quó magis nieretricibus fünt affueti , eà

étitm

cut Deus olim Judzis permittebat exer-

magis follicitent honeflas , ob majorem

€itium üfurarum ad alienos , &tamen

viuiimpetum , utícribic Navarrus in

Hgmïm.

erat peccatum mortale,

Manuali,

nte

bl

E. 6, Meretricibus in ea civi:atis

Confir.2,' Sicut, juxta proverbiuim,

W

occafio facitfures, ita G fornicarios, &

QPEI i

patte ( inqua Pete(tas publicanon per-

n

Adelefcentes hac occafione citiüs di-

hi

l

mittiteas habitare ) domos locare, cft

fcunt peccare, quàm difcerent , filu

J

"

. peccatum mortale,

naria non permitterentur.

fent

j

Katío. . Quia locansa

o

[:4

it in re gravi

&, tamen 8, Pra&icé probabilius eft, -

j u

n.,

:

contra juftam legem & confuetudinem

lod, &eftcaufa

amortaliter non peccare eos , qui in ea

4 V

; quód tantum vixgä

ferpat ulteriüs,.

civitatis parte, ubimeretrices toleran-

at

tur,eis domos locant , nonco fine prin-

nl

Majot difficuitasefl, an efiarh' illi fint

cipali vel minüs principali , ut meretri-

ij

in confcientia tuti, & à culpa immunes,

centur , utex meretricio lucrum repor-

leu

qui exftruunt vellocant domos metetri-

tent, fed preciíé ad vivendum , cum ve-

ii

i

«eibusin eacivitatis parte , ubi poteftate

'*a acfincera coramDeo difplicentia me-

yliug

- publicà eis permittitur habitare2 Vcl an,

retricdi, Ita Navarrus , qui Romz

miat

ficut . metretricium . folüm permittitur,

D!

nen aütem &tlicitum , ita & locatio do-

Ícripfit, & Joan. Major ab eo cita-

70&

x

tus,

j

Jl

orum facta guerctrigibqg.f --Pxo deci-

Ratsoues Navarri quoad praxin con-

j

ione

viücentes funt tres, : Przza2.

Ex con-

j !3

B7 Tu:ius effct Amercïfi;ibh'slq(in

fuetudine totius .£eré. Chriftiani orbis

gufhüw j

Dda

2,Quia,

312

TRACT.F. Exam, 3.

:

[4

2.

uia przfatum didtum

3

Auguflini

ant, & dift. fimilitercon(. Solutio patet

DN

ab omxzibus receptum vix poteft exequi

-ex ipfamet R, 8.

norale

fine domorum locatione.

3« In Urbe,

Zid 2. difl. maj. Dare occafionem

at

Ícente & pauente Papá , locantur. &

preximam & juvate proximé , uti fitin

tioe ,

femper confueveruntlocari domus me-

exemplis ibi allatis., C. maj, remoté

fundan

xetricibus,

Et Confeffarii abfolvunt &

felàüm , utifitin przfenti, IN. maj. & fic

nemfi

femper abfolverunt locatores earum fine

dift, min. N. cont. Pauló aliter dici o

videl

propoüto abftinendi à tali.locatione.

teít , quàd cooperatio ad peccatum ia

Y

Ereo.

"t

prafenti folàm (it materialis , nonfor-

totor

Ratio 4, hisaddi poteftà p

ari —: Inlo-

malis,. Proquo vide Tra&, 7, Examj7,

p

a

cis,ubi Catholici , Haretici, & Judai

n. 142.

vivuntpermixtifciente Magiftratu , li-

Ad 3. . ficutad primum. -

finda

citum eft Judaiselocare domos, etiam

XLIV, .. Porcflze merctrix licité reti-

u

pro Synagogis , & Synagogas xdificare

nere,quod accepit pro ufu corporis ?

p

acreparare, uti & Hareticis templa; &

Affrmo probabilius cum |.$, Tho

lr

tamen peccant in illis, . Ergo fimili-

2.530 3 P garrdeit) a. 2. dicente : Qu

Mj

ter,

quis dat. 1meretrici prapter fornicatinm,

Wt g

XLIIT . Oppozo 1. contra R. 8.

Non

mhulter yote/f febi vetiuere. , qmd ei datsim

of

licet elocare Gomum ufurario, quia ab-

efh : fed fi fugerfiteà aliquid per feamdm

ET

uteretur illà,

Ergo nec meretrici,

vel dolum extorfiffet , teuetur vejiume.

Titedy

- 2. Darealicui occafionem peccandi,

De quo plura vide Tract. $. Exam. 4 3.

Pmus

& juvare ad peccandum , eft peccatum,

Vl

ut patetin vendente gladium aut yene-

Sfb

Y j

num ei, quem credit eo ufurumad ho-

Concubinatus,

777

smicidium;Sed hocfit elocando demum

W//f (/4

r

meretrici. Ergo,

^

KU

l

QUJERO VIL -Quid & quinuh

),

]

"gA

j. Ediliceat domum

elöcare pecca-

peccarum cft? quz ejus poena ?.

X

;

*

Q

odf

tori , v. g. aleatori, ad exercendamar-

——

LV: z. 1. Concubinatus propti

mzni (

tem , cujus exercitium rfon haberinfe-

fornicatio affidua , feu frequens& con-

f Aj

parabiliter annexum peccatum , non ta-

Íueta: cum eadem perfona , five foluti

M

men idlicet , fi habeat peccatumita an-

five ligata , five habitando fimul füb

Atl

ncxum . ; Sed exercitium artis meretri-

eodem tecto,& convivendo , acfi ellent

Qd

candi habet infepárabiliter annexum

conjügari : five feparatim quidem h

M

peccatum mortale;

Ergo,

Min. Pat.

bitando; attamen fefe frequentando, &

ut

u[llm,Fu

ex fuprà diétis de fornicatione.

publicé converíando modo uxorio ;

Tug,

Ad 1, dift. ant,

Ufurario uttali, &

loquitut Sylvefter , feu cum iiídem l

Y pro ln

ex finefive principali five minüs prin-

miliaritatis fignis , quz intet copjuges

Vttonf

cipali, ufurasexercendi, C, ant. , pra-

effe folent, Ex quo facilé eruitur,qu

1 (ed

fit Concubinus & Concubina,

tf "

cifé ad vivendum & iphabi;gndup N

N

y ^

L

3

Devitiss Capitalibur,

213

J

*

[5

AL

». 2,

Concubiüatus efl peccatum

1

R. $. Siterquaterve confeffus ,

mortale.

ejicienda (ut promiferar Concabiná

AC QU

Ratio patet tum ex data ejus defini-

defecit, rariüs tamen lapfus fuit , poe-

X E

tione , tum ex verbisS. Thomz ejuíque

nitens abfolvi poteft , Concubinà non-

C mj

fundamento, quibus probat fornicatio-

düm eje&á, (ed proximé (ut denuó pro-

Y N

m

i

1

nem fimp

icem effe peccatum morr,qua

mittit) ejicienda.

iodit

vide fupra in hoc Exam. n. 29,

Ratío, Quia tunc adeft emendat

od

*.3. Concubinarius, non tantüm

n

io fal-

tem inchoata.

t U

notorius& publicus ( de quo id fimul

Tuàjs

& 6. . Si Concubinarius pluries mo-

probat ratio fcandali ) fed & occultus,

abfolvi non debet nec poteft, fi concubi-

nitus de ejiciendà Concubiná , non pa-

ïi:nunï.

nam dimittere nolit, licét fors hac ejus

ruit, nec perrariorem lapfum , emen-

W

r

oble&amento & rei domeítice valde

dationis fpecimina dedit , licét dicat fe

proficua fit,

Ita tenetcommunis , tu-

habere firmum propoütum"ejiciendf,

o

ius Qu

tior & probabilior fententia.

non eft abfolvendus antequam re ipía

- Natie. Manere in continuo affe&tu

cam ejecerit,

D.

peccati mortalis & proximá voluntariá

o fri

Ratio, Quis propofitum & promif-

" 14;5

Occafione peccandi mortaliter eft pec-

fum , quod tam longo tempore caret

Áigniy

catum continuum mortale , faciens ho-

executione , quz tamen facilé fieri po-

Teteli'

minem abíolutionis incapacem,

teft& debet , conjungiturque cum pe-

05

-Praterea Anno 1666. ab Alexandro

riculo proximo ; feu proximá volunta-

VII, damnata fuit hec propofitio n, 41.

riá occafione peccandi mortaliter , non

De

p

ANon efb oblisandus. Concubinarams d

eft fincerum nec ferium.

Ergo,

ejiciendam. Concubinam , fi bac nimis

TTUM

his plura yide de recidivis Tract. 13.

stilzs efl ad oble&lamentum Concubinarii,

Exaim. $. n, 97, & 98.

?

git'

vulgo vegalo , dum deficrente illd mimis

E&.7, $i Concubinarius graviter de-

] l'us Püïf

«gre Ageret. Vitapm , €$ alia epulæ t&dio

cumbat, &

rzter Concubinam non

magno Concabinarium afficerent, calia

ipinatf

habeat nec

3

acilé habere poffit homi-

af

Jamula nimis diffcil invenivetur,

.. 4.$i Concubinariusuno, duobus,

nem ei neceffaria fubminiftrantem, nul-

eríot

aut tribus annis non fuerit confeífüs, &

lum autem erga Concubinam ampliüs

ib

afic&tum gerat , promittat

ue fe eam

confiteatur, Concubiná adhuc domi re-

^

UM

proximé. eje&urum ; vel

ipfa effet.

U

tentá , promittatque fe cam ftatim 6je-

s

"

A"'j'

"

&urum,poteft abfolvi,

facta notabiliter deformior, aut labora-

[cir

M

!

M

TA

Ratí. Cümillepanitens hactenus

ret aliquo turpi morbo horrorem cau-

oO

non promiferit emendationem , adeo-

fante, poteftabfolvi, fiin utroque ca-

r

f"

que non «,Fregcrit ememdgtionis PI'OPOH-

fu defit ícandalum, .

yit

tum , credi poteft primum hoc propofi-

"Ratio : |Occafio

; faciläffï

pgoxima tunccenfe.

um effc finccrum;& non fiditium,

*tur füblata.

r d

"

Dà ;

ilv 8'

d

214

TRACIT.

F. Ex-azu. 2«

& 8. 'Concubina que non deíinit

Ratio, Quia eft in

n SaceT

invifere fuum Concubinum in infirmi-

peccato mort, ejuf-

qué continuo affe&u.

(iri o

tate , fed vult ipfi in agone porrigere

BR.2, Notorius Concubinarius & va-

dycitur

candelam,non eft abfolvenda,

gus fornicarius facerdos eft ipfo jure (u-

PIRS p

. Ratio..— Quiagraviter & quafi conti-

peníus , & ideo Miffam legendo fitir-

€ommu

nuo fcandalizat.

regularis : fuper quo difpenfari nequit

Xb

iNota,

Quz dicunturhic de Concu-

nifi à Papa.

Dixi , zotorius , id. efl,

d pb

bino , proportionabiliter intelligenda

publicus, cujus crimen eftevidens, &

tentia]

effe de Concubina , quia ficut in di&is

nullá poteft tergiverfatione celari, Idem

Dit

cafibus Concubinus tenetur ejicere

eftl de Diaconis , Subdiaconis , imó &

deta

Concubinam , fic ipfa tenetur diícede-

Minoriflis , fiactum proprium fui Qr-

Qrdi

re,feu domum vitare , licét Concubinus

dinisexerceant , ait Navar, & Sylvefter,

At

eam nonejiciat,

Qui pofterior addit : Multi Do&ores

fttitdot

$&.9. Concubinirii in quibufdam

volunt, quód requiratur monitio, aliter

Diacefibus (quarum praxis eftobfer-

Bf gx

non fit ipfo facto excommunicatus, nec

Mutüsha

vanda) per Confiitütiones Synodales

funt excommunicati.

Et defa&o nbi-

incurrat irrcgularitatem ; fed primum

eft verius.

P

f vdecon

4fn,

que terrarum , fiterab Epifcopo legiti-

Be, 3. SiSacerdos Concubinatius, de

Vg

me moniti fe non emendent, faltem

quo eft fermo , agat quidem poenitene

funt excommunicandi : & Concubirz

Titim

tiam , acceffct à vitio, fungaturautem

wn,

(invocato, fiopuseft, brachio , fzcula-

füo officio ante difp

enfationem , peaut

j

r) in exilium relegandz , feu extra

mortaliter toties quoties,

&t Qu

Dicecefin proícribendz , ut patet ex

Katio, Quiainregravi eft ino

bcdi&hg

"

i

Concil. T'rid, Seff. 2 4,cap. 8.dereform,

'E£cclefiz,

matrim,

Quomodo per privationem

4f

Not, tamen , quód non incurrätäoæï

l!itcrcxim,

fru&uum , officiorum , beneficiorum,

vam irregulazitatem, fed indigeat abfo-

lutione à fufi

mitr?ræ Á

per fufpenfionem , &c. puniendi fiat

penfione, quam darc- pots

L

Clerici , etiam Epifcopi , Concubinas

Epifcopus.

Y ldeme

aut alias mulieres (de quibus poffit ha-

B.4. Qui

funt caufa , ut Saccräoi»

D

beri fufpicio) in domo vel extra deti-

Y

qui eft notorius Coacubinarius , dic&

Vi

nentes , patet ex Trid, Seff. 25, cap.

Miffam, & eam fine juffa caufa audiunt

d

Ym

323

peccantmort, Ita S, Tho. quodl. 11,

p

( UJERO VIII. Sace—rdos.Concubi.

a. 80

-

du

ym'z

narius , legendo Miffam, fitne irregula-

Ratio, Quaiafunt cau

fa inddcens $x

p

iis2 & peccantne qui eam audiunt?

|

cerdotetn ad peccandum mort, nim, &

BI

"XLVI Certumefl, quàd talisSacer-

indigne facrificandum.

dos Concubinarius , five notorius, five

l dlj [j

- .Hoc tamen folüm intelligitr de iis

occultus , quoad Deum & quoad fe fit

j lOftis

qui fciunt & fcire peífunt ac debent ic-

t

fufp

enfust adcóque mortater peccet

il

€elebrando.

gemillam , qug prohibet ; a.udirchrï

m

AUs

s5

7ub

E

De vitiis Capimlzäw.

2I$

At o

fam Sacerdotis Concubinarii & forni-

nomine, quia in matrim, erant ductz

carii notoii,

Secus eftfi ab iis non in-

fine folemnitate , nec poticbantur ullo

Vi

ducatur Sacerdos , fedipfe cx fe prom-

familiz gubernio, ad differentiain alia-

ijte

ptus ac paratus fic, nec fit publicé ex-

rum uxorum principalium , quibus au-

t lgl

communicatus,de quo cis conftet,

thoritas fuper familiam competebat.Vi-

lnl

XLVIL, Dic sibi , ubi fcpeliendus

de de Polygamia.

A

eft publicus Concubinarius fine paeni-

Sed quid diczs ad illum textum Con-

nelei

tentia in tali peccato mortuus ?

cilii Toletani, relatum in c. 4, & $. dift,

ione at

Dico, Extra locum facrum ut optimé

34- Chrifliants aut uxorem aut pro uxa-

dicot !

docet nofler Card, Turrecrem. — Rarzo :

ve Concubinam babere licere,

pmpriumï;

Cüm obierit impeenitens in peccató

Dico. CümScortatio (ut fuprà pro-

i

mortali notorio , non eft dignus fepul-

batum) jure natutz fir prohibita, ibi per

Malt

turáinloco facro,

Concubinam non intelligitur Scortum,

yrmon

Effetue g*rave.peccatum ; fiConcubi-

fed Uxor per verba quidem de prafenti

u

narius haberet imaginem fue Concubi-

defponfata , fed fine inftrumentis dota-

m i

n£ veleconza? — —

libusaliifque folemnitatibus , olim fal-

"ffrmo. — Quia effet continuum fo-

tem in foro externo , & de jure civili

lt

mentum & incentivum libidinis.

ad matrimonium requifitis : defe&tu

' qui&em y

Teneturae quis domo expellere foc-

quarum in eodem foro & jure vocaba-

, fugtt

minam , quam ( propter aliquam im-

tur Concübina , quz tamen in foro

futionia

prudentem ejus a&ionem ) plebs credit

poli.feu coram Deo revera eratlegitima

*

h

effe concubinam , cüm tamen no

t

UXOor.

fit 2

*

,[W.ïüüw !

"ff mo teneri , i plebi füfpicionem

Cboret , Ofcula , JAmplexus , Tatius,

dnoi'mcu!

aliter eximere non poffit, eamque poffit

Litera amatoria , Munera.

(ditg

dimittere fine fuo gravi detrimento,

Ratio, Quantümad fcandalum pro-

Q.T/ERO IX. Quid de his fen-

| )quam í

ximiidem eft , realiter concubinarium:

tis 2

XLIX. Choreafive faltus exgenere

AU[M "Esg

effe , aut ob di&am a&ionem reputari

talem.

fuo , feu per fe , ex fe & ex natura (ua

bt

il

XLVIII. Oomodo intellïgitür S. Scri-

noneft peccatum , nec indicium libidi-

tura dum refert , quód antiqui Patres

LTl

;

nis , fed fignum latitiz. Si ergo fiat

abuerint Cogcubinas 2

debitotempore &loco , honefto fine &

: callfai"þ;

Dico habuiffe eastunc , qtländo ad

modo, non debet culpari, licétfrequen-

Generis humani multiplicationem ex

'ter fiat.

Dum vero à SS. Patribus cul-

m

Dei difpenfatione licita erat Polygamia

patur , eft propter abufum , qui eft vi-

]

feu uxorum pluralitas, Unde ille Con-

n

tiofus & periculofus ; ratione cujus pe-

cubinz cragt legitimz Veterum Patrum

iiculi quiliber feipfum menfuret , &

funt !

57

H

nten-

. Conjuges ,' compellabantur autem co

confideret : 1. Quo angno, quài

T d

tione

à

TRACT, F. Éxam.2,

a16

tione Choreas ducat, an ex libidine, an

quam nccemtatäm; äut«rmïon*abileïm

Mp

decentis lztitiz ac honeflz recreationis

caufam. Alio modo dicitur aliquideífe

imatoii

peccatum mortale ex fua caufa , ficusil-

- (dem«

gratià? 2, an fibi noceat afpe&tus mu-

lieris, cum qua converfatur? 3,quos

le qui dat eleemofynam , ut aliquemin-

tlbusca

ducat ad herefim , mortaliter peccat

) t

t£a&tus, & quoanimo faciat, aut manum

*

intorqueat ? 4. qui, & an venerei di-

propter intentionem corruptam

H

di-

Ü

mortl

Mi

fcurfus interveniant ? $, quaslevitates

&um eft autem fuprà , quód confenfus

in dele&tationem peccati mortalis cft

j

üt dia

(in quibusmille, ÉJtem venialia , pec-

.cata latent) exerceat $. Et fimilia , ex

peccatum mortale, & non folum con-

moj

fenfusin actum,

Jquibusid , quodex fe malum non eft,

^

Et ideo cüm fornict-

LT

vitiari potefl ; uti & vitiantur Chorex

tiofit peccatum mortale, & multó ma-

lpras

zatione loci prohibiti, ut, fifiant in Ec-

gis aliz luxuriz fpecies , confequenseít,

damup

il

i

clefia , effet enim magna irreverentia

quód confenfus in delectationem talis

Dei : & rationc temporis, ut fi fiant fub

peccati,fit peccatum mortale, & nonfo-

M |

]üm confeníus in actum.

officio divino aut cum impedimento e-

Ec ideocum

Tatylidin

jusin die fefto. — Si autem fiant officio

ofcula & amplexus hujufmodi propit

Quf

divino totaliter pera&o , & nonex con-

dele&ationem hujufmodi fiunt , conft-

firtgin

Íuetudine, nec pro majori parte diei ,

quenseít , quód fint peccata moralia,

Ctign

non vitiantur faltem morraliter,

Item

& (icíolàm dicuntur libidinofa. Hzc

t d

yitiantur ratione perfonarum faltanti-

ibi.

Quibus adde, quód i ofcula , n*

CM

um, utfifint Clerici, Religiofi, Mo-

plexus , &ta&tus, careant omni libid

W&W

niales ; &c, ex quo cafu mille fcandala

2e, pravà intentione & circumflantiá,

enth[w&q

pullulare poffunt, — Proinde magna o-

ut, fi przcifé fiant amicitiz honcítz

ii

us eft cautela,

Tandemratione pravz

gratià , &c. careant culpà etiam ve-

quuc [6

niali.

v, g. lafcive intentionis; & ratione

P

MU

modi,puta,impudici,

Not. 1. quód non folàm fit mortale

j !rasinrm,tl

&.2. Ofcula, amplexus, &tactus,

tactus ex genere fue- impudicos factre

um

licét fecundüm tuam fpeciem non fint

fed etiam efl mortale eos pati.

08

N

peccata mortalia , ut tamen libidinofa

& verum eft deeo , qui patitur tadtus

um'mü?

]ta

h

Íunt , inter mortalia numerantur.

non impudicos, credit tamen vel dubi-

l

S. D.2.2, q. 1 54- a. 4.

tas cos fieri malo animo , fi fine (candae

Ál

At

Declarat boc i c. Aliquid dicicur

lo eos poffit vitare.

Ommmu

e(Íc peccatum mortale dupliciter. Uno

Not. 2. Inter 45, propofitiones ab

(äiHMal

modo fecundüm fpeciem fuam , & hoc

Alexandro VII, damnatas effe hancn

Vdflep

modoofculum, amplexus, velta&us,

40. Efl probabilisopinio, quaditit &t

Íecundüm íuam rationem non nomi-

b Conci

Bautüs) veniale o[culum, habitum 08,

nant peccatum mortale; poffunt enim

deletlationems carnalem i feufibilemy

Pfr;'f,,/h

hac abfque libidine fieri , vel propter

qua ex ofculo oritur , feclufo pm'mb cetr

eonfuetudinem Patriz, vel propter ali-

Jenfnis alterioris (j- gcllationi:.

'3

b»

APE

—

De virizs Capitalibus.

219

It n

R efp. 3. Qui recipitvel rittit literas

L. Ante R. Nor. Periculufn five oc-

citunhg.

amatorias ac. munufcula fcu donaria

a

cafionem peccandi effe duplicem. Una

(idem eft de comnponentibus vel canen-

cftproxima, alteraremota, Proxima

mi Z]iflx

tibus cantilenas , ac pingeritibus imagi-

norte

eft , qua femper vel frequenter homines

3es) turpis amoris ac libidinis gratiá ,

fim lis cond.tionis ad tale peccatum in-

Dlïllplll'l :

ducit,

mortaliter peccat,

Vcl, quá pofitá homo morali-

jqui

Ratío, | Quiazntentio judicat ommes,

Qu Iu

ter quafi infallibiliter ftatim aut qua(&

ut dici folet : Sed illa in prefenti eft

ftatim labitur,

Occafio remotaeít , ii

MT

mortalis. Ergo.

iddsi

qua homo non tam frequenter, & noa

&.4« Cenfeffatio incumbittales ob-

tam infallibiliter labitur in peccatum,

]b t

ligareante abfolutionem , ut dona illa

Supponitur autem híc, quód, qui vería-

$, Ut

dent pauperibus , & literas combu-

tur in occafione folüm remotá, poffit &

k

rant,

debeat abfolvi ? quia cum eá flat fic-

morah l

- Kai Qu

riam libidinis.

ia talia renovant m;mo-

mum propofitum abflinendi à peccatis,

a, B

Hoc notato

- Quid fentis de fervis & ancillis 1l'uH:i-

wfu(nwi

R& 1 Qui verfatur in periculo feu oc-

d

molitt

corum,qui non memores quód die prz-

cafione proxima-peccandi mortaliter ,

petcnt

cedenti portárint,vel fequente portatue

non eft abífolvendus , ni(i firmiter fta-

fibidini

ri fint pondus diei & aílüs , adeóque

tuat occafionem illam defer

V

ere, fi pof-

ii

quieteindigerent , tamen. medias (zpe

fit.

um

noctes ducendo infomnesfefe vifitant ad

Ratio, "Tumquia, qui amat pericu-

lat

fenefiras ( quod germanice ipfi in qui-

lum, peribitin illo ; tüm etiam quia,

butdam locis vocant fenfterlen / accu-

ao

nifi id ftatuat , judicandus eft non ha-

fantque fe hoc modo :

Pater , ích bab

bere fincerum de peccatis dolorem, nec

t culpi :

grfenfierlet ) fübinde ec

iam per fene-.

ferium emendationis propofitum,

fltrasintrant, torá vel n

1edià nocte con-

BA 2

Talis tenetur in Confeffione

folüni

imps

dormiuntamicitiz cau(i, &tamenin-

exprimere fpeciem peccati mortalis, cu-

terdum vix de ta&ibus fe accufant,etiam

«5

examinati?

:

jus occifieni feu periculo proximo fe

expofuit.

qi

Dico ,

Confeffarium híc debere con-

yut,

Ratio. lnmoralibusidem eft , expo-

fiderare d

uo, r.illud; Intentio judicat

mo W

omnes;ut anté dixi,

nere fe periculo proximo peccati mor-

2,illud Ecclef, 5..

talis, & a&u illud committere, funtque

Quiamat periculum,

peribitinillo, Si

p

u

ramen appro

ejuídem fpeciei,

J

2

& 3. Tutius & probabilius efl.quód

n

n

marm concipit,

d

pietur igni » facilé flam-

jl

[

qui funt juris fui , ita ut expellere pof-

li

jl

h

íint perlonam , cum qua verfantur ia

| Periculum cf Occafo peccandi,

proximo periculo feu occafione pec-

/:Z/ï!;,,

candi, tefte experientiá videntes fe con-

CEI-!EROX Quid de i-&is cenfes?

tinere non poffe , teneantur eam ex-

m

EC

pellere

118

CTRACT. F. Exam, 2.

pulere.

2. Si cxpellere cam nequeant,

v. 22, & 23, dicentis : "Asguflia fun

5

j

P]Rl

ipfi abi:e de

enc, licéc ex hoc infamia

mibi uudique , i enima boc. egero , murs

(at

fui aut aliorum fequatur : Et hoc Con-

amibi efl j fi autem nom egero , non efu-

*

E

feffarius

ta

t

libus poenitentibus tenetur

giam manum,s velras

*

fed melim unhi

Eu

$d

int

con

ere , nec aliter eos poteft abí(ol-

eft abíque opere incidere n manus ve-

vVere,

Ita decet Angelice puritatts Do-

p

ffras , quam peccare in coz[peélu Domi-

[

&or Aquinas quodl. 1 1, a, 12. & exeo

Z5,

Corradus acalit.

Ex his à

ls

par?tate diverfi refolyuntur

cafus,

3

Ratio-1, p patct cx dictis fuprà de

I

Concubitíario,

1.

Siqui in facie Ecclefiz fint con-

Ratio 2, p.

Quia praflat , famam,

jugati, matrimonium autem ratione ali-

D

honorem , opes , & vitam ipíam mil-

cujus impedimenti dirimentis depre-

lies perdere , quàn Suminum Bonum

hendatur effe nullum ,' & cohabitatiofit

offendere,

I

cauía , feu occafio -& periculum proxi-

&:, 4.cum Corrado,

Probabilius eft,

mum peccati mort, ita ut continere nc«

quód , qui fui juris non funt , v. g. fili &

queant, feparandi fi un?ä»g&icä[ fequatur

filiz fanilias , uxor , mancipia , &c, non

Ícandalum,quod eft acceptum : necali

teneantur domum relinquerc.

2. Ie-

ter funt abíolvendi,

r

llj

mentur tamen pro virili refiftere ,. quaf-

2.Quibus Chorez ( de quibus ante)

vis occafiones , nim. converíationetm,

L

funt periculum — proximum peccandi

qu

alloquia, &c. tollere, clamoribus (f

mortaliter , tenentur füb mortali easvi-

t

opus fuerit ) fe defendere, nec ullo me-

tare$ fecus, non poffunt abfolvi.

Tij

3.Idem dicendum eft de yifur (de quo

ru ( exemplo Sufannz,) confentire,

3.Quod nifi fe fa(turos promittant, non

Propheta Thren, 3.

Oculus meus dt-

"

t«

abfolvantur. — 4. Qux omnia fi non ju-

predatus efh. animam ;mam) ofculis ,

N

vent, feparationem ( que omninoim-

amplexibus,&c,

D

poffibilis non eft) quereretenentur.

4. Idem efl de afpicientibus coitus

N

Katío1, p».. Quiaid.nimis durum &

beftiarum, vel genitaliaaliorum homi«

li

difficile eft.

num;: uti& deiis, qui curant fceminas

Tti

Katio ».p. Neament periculum &

in pattibus fecretioribus , autiisinlun-

dali

4

pereant inillo.

dunt clifleria, Sienim experientiä -

Tir

- Ratío 3. p. Quia propter affe&um

dicetint , in hoc effe fibi periculum pro-

peccati mort, funt incapaces abfolutio-

ximum confenfüs feu peccati mortals,

Ug (

"

^

nis, Ergo.

tenentur füb, mortali occafionem tuge-

BI

þro 2, p-

re, Nam bona fortunz ( quibus u

Ratio 4. p. eft eadem. quz

A

R

Curatores-ízpe intendunt ) debemus

Hüncm

.C.cwnfïdäranda & pra&icanda hoc in

cum Apoftolo arbitrari ut flercora ut

m

negotio funt verba & opera Sufannz à

Chriftum & falutem anima lucri acia-

)

Senecionibuslafcivistentate , Dan,13.

mus,

kWoE

m

-

a

N

De vz;ti:'æ Capitalzbur.

219

|d

l

ln

[j

h

4. demeftde Sponfo & Sponfa , qui

multos fpirituales fub fpecie amiciti

hi qni

parentibus diffimulantibus, & ob id

fpiritualis à flatu orationis impedir &

( càm alieni peccati fe participes faci-

impedivit,

Hzc eftinquietudo mentis

quriys

ant)gravi reprehenfione dignis , liberé

peítifera, orationem mentis & oris infi-

LL

interfe, folus&fola, converfantur, &

TM Ml

ciens & difpergens, & affe&us contra-

plurimas turpitudines ante Matrimonii

rios orationi in mente gencrat & exer-

j coz[ïehi

contra&um committunt, 2dem eft de

cet. Nam ficut oratio pura mentetn

ial t

iisdem , quando Sponfo (antequam

purificat, & illuminat , lzüificat, forti-

Sponíam introducat in domum fuam)

ficat; &impinguat: fic carnalis affzctio

non permittitur aliquo tempore matri-

& immunda mentem inficit & obfcu-

Bul

moniiufuüs. Vide propofitioncs dam-

5

rat, contriflat, debilitat, & ficcat, &

al

natas adducendas poflea n. j 2,

corpus ejufdem maledictionibus impli-

diximïntïz

l

cat,

Maon

Persculum familiaritatis. femsnarum ,

Et queniam fpiritualibus loquor,

etiam [piritualium.

propter quos ifta fcribuntur, noverint

u t ki].*.'.;.i:

ipfi, quód licét carnalis affe&tio fit em-.

tl

-(LU!VEROAXI; Quodnam tuum de

nibus pcriculofa & damnofa , eis tamen

icpu

hocjudicium?

perniciofaeft magis: maximé, quando

- LLg. Judicium de hoc non eft me-

converfantur cum perfona, qu& fpiri*

) (&e qiï'.

um, fedilius , quifeeminam iimnpudi-

tualís videtur.

Nam quamvis eorum

oximit

cam , àquaad Venerem follicitabatur,

principium videatur effe purum , fre-

füb-

titione fugavit, nim. Ángelici Doctoris

quens tamen familiaritas. domefticum

gtbl

mei Opufc, 64, fic (cribentis ; Quoniam

eft periculum,delectabile detrimentum,

didevi

multi videntur negligere , ut agnofcant

& malum occultum , bono colore de-

pictum.

| Omflf

affectus fuos viriofos , & per confequens

Qua. quidem — familiaritas .

g ub

noncurant confiteri , cüm tamen dili-

quantó plüscrefcit, tantó plüs infirma-

genter funt perfcrutandi , & cum fuis

turprincipale motivum , Sutriufque

Non tamehn de hoc

ifpict

vitiis, orientibus ex ipfis, exprimendi.

puritas maculatur,

al

Ideo pratermittere non intendo , quód

ftatim perpendunt , quia fagittarius à

"a

multi nimis afficiuntur ad fe ipfos , qui-

principte non mittit fagittas venenatas,

ribis ^

dam ad aliquas períonas,quidam ad ho-

fed folüm aliqualiter vulnerantes , &

nores , quidam ad divitias cemporales,

cnimbTïï:

amorem augmentantes,

Et quia hac funt ficut murus. inter De-

Ad tantüm vetró in brevi deveniunt,

ii

u p

um & animam , ideo nullus homo, ha.

ut non jam velut Angelus , ficut cacpe-

bens aliquid de predi&is , poteft in via

i

rant, feinvicem alloquantur & videant,

Dei proficere , nec habere puram ora-

fed tanquam carne veftiti fe mutuo in»

o r

tendif

tionem , & maximé, quando eftcarna-

tueantur.

Exinde unus incipit appe-

lis affectio adperfonam : & de hoc in-

)irïlfi j »

tere alterius prafentiam cerporalem ,

:mdorloqui-modo, Nam talis affc&io

quia forma vel fpecies corporis , in

m "

Ee 2

utriul |

420

TRACT. F.

ExAm. .

Proinde modos ínfolitos & cautelas

utriufque niente concepta , incitat eos

p

tny

ad volendum przíentiam corporalem,

mirabiles adinvenerumt , quibus procu-

qua infit eis prafentia mentalis : fic-

rant fibi frequenter colloqui, allegantes

hn

que fpiritualisdevotio paulatim conver-

unusaltericaufas , utilitate ac necefli-

h

tate depi&tas , cüm tamen in veritate ni-

Wi

titur ia corporalem & catnalem ; & fic

ipforum mentes,quz folebant in oratio-

hilaliud fit , nifi onus, cui Ratio jam

qüä

na

necum Deoabíque intermedio loqui,

fuccumbit, Sic itaque carnali concu-

nunc inter fe & Deum alter ponit alte-

pifcentia feu complacentia ;excacati ,

]ib

rius corporalem effigiem.

Etnon mi-

tempus , quod olim confueverunt in

bu

f

nüs horrendum eft , cüm hi proprium

oratione expendere, ac fpiritualiter oc-

errorem percipere & emendare debe-

cupare , nunc in hujufmodi familiarita-

[

rent, ipfipotiüs , nutrimento erroris,

tibus& colloquiis perdunt: & fic, quod

L

[

totum illud judicant ex maxima chari-

dolendum eft, allocutiones divinas pro

tate procedere , &fibi invicem amenti-

carnalibus commutantes, amodoó, nili

]i

entesreferunt , quód in oratione unus

mora ferotina cogente , aut alía inevita-

ff

alteri przfentatur , acfi profe invicem

bili caufa , non poffunt ab invicemdil-

BQ

erare coganturgratia & virtute divina:

cedere ; & tunc invité & triftes dilce-

n

ac per hoc coníolationem fimpliciter

dunt,

Hzcautem triflitia eft certillte

[ Pu

)j

fenfuslem , quam habent in illarum

mum indicium , quód carnis vinculo.

mhllpï

prafentatione de fe invicem facta in

Íunt alligati : & per hoc vifitationesk

lsj

oratione, zflimant, affirmant, ac affe-

confolationes divinz à carnalibus &

r

diabolicis dilcernuntur.

qui

runt effe gratiam fpiritualem & divi-

:

nam.

Denique quamvis4e multis exponant

D

145

uales autem illufiones tecipiant à

periculis , & multa mala incurrant, dum

obténebratis confcientiis judicant, il

A

Sagittario fupradicto, fpecialiter mulie-

res, quz citiüs fidem adhibent illufioni

tanquam fpiritualibus quadam effelici-

j

A

ericulo

W

