Sufficit , immediaté tangere patenam,

timslab

muum impofiionem , factum eft. ex

in qua jacet hoftia?

TT

Chri(ti difpenfatione, qui materiam &

4/4fi hoftia immediaté daretur in

W A

formam hujus Sacramenri in fpecie in-

manus Qrdinandi fine

t ey as

.,conta&u pate-

fima non determinavit.

Vide fuprà

nz?

trinsuh

(Tra&. 11. Exam, r. n, &.. Cur gizci

Efl quidem v&lida Oxdinatio (quia

A OUj s

Epiícopi adhuc validé ordinent fuos

patena folum adhibetur ob congruita-

tl

Presbyteros per folam manuum impofi-

tem , & tradereturid, quod per fe &

LOU

tionem absque eo, quód hzc fit matería

effentialiter requiritur) eífet tamen il-

CEDRUE

eífentialiter divería.

Quod ibidem ex-

licita, utpote contra preceptum Eccle-

1m, ]

plicatur,

fizinregravi, . Idem eft de caíu , in

MU

354, Duplici materiz Presbyteratüs

R

quo hoftia & vinum alicui craderentur

Tütyle

correfpondet duplex forma, — lIa eft

ur.commixta in calice ob eandem ratio-

TLy, &

n

nem,.

s

effentialis , nimirum illa verba Epifcopi

At li

Tub traditione Calicis, /4cespe. poreffa-

Qnuid fi immedia

Ms

i taqger&ut foluf

1em offerendi Sacrificium Dei, Miffasá,

calix & non patena?

T 5 ]

celebrandi tam pro vivis , quam pro de-

"d boc patet R. ficut de Subdiacono

Dipul,

funtlis in nomine Domini. — Altera inte-

fuprà Exam. 4.n.3f. ante R.4,

ll ätcom"

gralis, nimirum illa verba Epifcopi fub

Quid fi vino noneffet admixtaaqua?

Af

impofitione manuum , 44cc;pe Spiritum

Effet valida Oxdinatio,

Quia aqua

Riths €|

fantium , quorum remiferis peecata , ve-

folum eft de neceffitate pracepti , non

ming

rv 6i$5 9 quorum retingeris,

medii.

Pofiem;

i

Lulp

".

*s

MUU Al

reteüt,

w

Es

Q^idfiin calice effet quidem vinum

i& fequitur ; quàd fi Presbytero

fed non hoftia, vel econtra ?

h.

$i

fi€o-ordinato non imponeretur manus,

Effet Ordinatio du

þja & fub condi-

"tf

€ffes quidem verusSacerdos , quia babe-

tionc iteranda.

E

X

Deletue

MLET

. Dedacramento Ordiais.

1173

1 g

Debetne. calix neceffarió effe coníe-

priüs enim fuit Diaconus quàm Sacer-

r

dl

cratus? ldem cíl de patena.

dos. Albam induens debet primó veftire

brachium dextrum, tum quia videtur id

NU

"Ad bec patet. K. ficut de Subdiacono

i

fuprà di&um eft,

effe connaturalius; tum quia non fini-

ftra (ed dextra manus Chrifti creditur

T

-. Quid i unus Epifcopus traderet ma-

t |

teriam ; & alter pronuntiaret formam ?

prius fuiffe cruci a ffixa.

i

Effet invalida Ordinatio , utramque

Presbyterandus cum quá difpofitione

enim idem Minifter praftare debet.

& vefte debet comparere apud Ordina-

nylius

tionem?

[ i

XLIV. x, f. Chrítus Dominus Sa-

cerdotium inftituit in ultima Coena.

Eo modo quo de Subdiacono dictum

p hi

Ratio: Quia tunc Apoüolos fecit

eft, hoc variaro, quód debeat effe indu-

»immc&i&

Sacerdotes.

tüsut Diaconus, nimirum amictu, alb3,

&. 6, Obligationes ultra eas, quas

cingulo , manipulo , & ftola per crans-

diximus habere Minoriflas , & Subdia-

veríum ;infuper fuper finiftrum brachi-

CPQWM |

conum , ac praxer obligationem ad ca-

um portans cafulam, (eu planetam com-

ftitatem & ad horas Canonicas, colli-

plicatam, geflans. etiam candelam , &

j

Q at

guntur ex as(ignatis officiis Sacerdotis.

conferens album mappulam pro ligandis

Et plures habet Sacerdos curatus ratio-

manibus.

D WXI» |

ne officii curz animarum , quam Saccr-

Prafata fex vefles habentne aliquam

dos (implex.

Uti ex fe patet.

myfticam fignificationem :

;oagnl.ï!l- |

& 7. Subje&um hujus Ordinis de-

XLVI. Habent moralem , feuqua ad

&Pcr H l

Ícribitur uti ae Subdiacone dictum eft

vitz ac morum reformationem refertur;

T

Exam. 4. . 26. dummodo addatur , &$

ut explicatum eft ex S.'Thom,inExam.

tift E[[EP »

3. n. 33. ad Q. 7- Habent infüper myfli-

TL

Di;wonatuinfignitm. Item annorum 24.

"

completé,

cam ex Paffione Chrifli ; Nam 1. ami-

XLV. R. 8. Veftes fexSacerdoii af-

&us feu humerale figaificat illud vela-

ndim"m'[

|

fignantur, nimirum 4. inferioribus Mi-

men, quo Judai velabant faciem Chri-

niftris communes.

1. Ami&us feu hu-

fti, dicentes: Prophetixa nobis ,quis eft,

(f D

merale, 2. Alba. 3. Cingulum. 4. Ma-

qui te percuffit ? 2, Alba quzeft veftis li-

nipulus. $. Stola per crucem ante pe-

nea & candida , fignificat illam veftem ,

T

&us accommodata , vel (pro diverfitate

uá Chriftum indutum illufit Herodes.

(-4'0 9

Wmiimq |

Minifterii) utrinque zqualiter deorfum

3) Cingulum feu Zona fignificat vinci-

pendens. 6, Cafula feu planeta.

ud

la, quibus Chriftus in horto fuicligatus,

"

j

vo brachio dependens

9

duz pofteriores funr proprie veftes Sa-

4. Manipulus àlz

mptl ]

cerdotis, nulli alteri miniflro conveni-

!ïgniücatillud ligamen,

quo Chriftusco-

entes.

lumnz fuit alligatus.

Porró ponitur à

"

NNota: Sacerdos celebraturus aptans

patte finift

rá , ideo , quia fi poneretur in

dextra, e

ffet Sacerdoti impedimento ;

Stolam in modum Crucis, debet prius

am Sa-

T d

dum formatcruces. f. Stola; qu

cam ducers à finiftro ad dextrum latus;

liiiij

cerdos

p

i174 ZRACZAZUS XP- Examen g. De Sacrameunto Ordinis,

cerdos circa collum conjungit , & illud

Hinc & ufüs berrucz feu fiQti capilli

HH

ligat, fignificat illud ligamen, quà Chri-

tii fab Miffa illicitus eft , quia berruca

ftusin bajulatione Crucis erat collo ad-

fubftituta eft loco pileoli,

Excipitur;

ftri&tus.. . 6: Cafulafignificat veftem pur-

pifiadfit fpecialis licentia , quam de fa-

puream , qua Chriftus in domo Pilati

c&o dat folus Papa, vel manifefta necef-

fuit indutus.

Vel, utalií volunt, Tuni-

fitas (fi ad Papam non fit acceffus) judi-

:

cam Chrifti inconfutilem.

cio viri prudentis & Epifcopi (ufficiens

hM

XLVIL. Lécetne Sacerdoti in aliquo

jadicata, ut, calvities, fene&tus, capitis

. *

cafu celebrate fine facris veftibus ?

debilitas, aut deformiras, &c. — Vel tan-

/d.

Inutillocafulicet, imó ne quidem ex

dem confuerudo legitimé praforipta ,

metu mortis ,íta ut facerdos celebret (o-

qua ctiam alias Leges humanasabroga-

]üm indutüs fuis communibus & ufta-

re poteft. Hinc legitur, quod in Regno

libus veftibus, fed effet grave peccatum

Chinenfi(ubi juxta morem gentis caput

propter gravem itreverentíam divino

detegere eft fignum irreveréntiz) tota

Sacrificio ittogatam. In ca(u neceffi-

Mfla à Sacerdote celebretur vclato capi-

l

tatis omittere unam velalieram ex mi-

te. Verümtamen Dius V. omnem tolle-

noribus veftibus , ut cingulum vel ma-

re volens fcrupulum dedit ad id faculta-

nipulum,non eflet mortale.

Si Gieret

tem. Extrahos trescafus ufus berrucz

ex inadvertentia, effet miortale velve-

fub Miffa poteft ratione concemptüsvel

MIX, v

Af w

niale pro quantitate materiz.

Ícandali effe peccatum mottale ; etfi fe-

Vide fuprà Tra&t. 12. Exam.2. n. 16,

cundüm fe pracise lolüm veniale cffet,

iticr

ubi ad 5, di&um fuit, quàd ne quidem

Nota, quod Clerici, przfertim Sacet-

! Ut

liceat ad dandum Viaticum moribundo.

Tuc df

dotes, utenres berrücá. (quz debet effe

XLVIIL Licetze Sacerdoti cclebra-

moderata & modefta) debeant in ea

h.

At fc "i

re cum capitegio fcu. pileolo, velcum

portare confaram feu coronulam , taü«

berrucá, feu ficto capillitio

quam fignum Statüs Clericalis: eo fe-

D

ANon licet. Nam dift, 1. de Confecr.

ré modo , quo eam tenentur poitare

4 Ha

fic habetur ; IVslus Epiftopus , Presby-

in capillitio naturali, de quo fuprà.

0 n j

zers aut Diaconus ad folemnia Miffarum

Quari híc poffet 1. Aa & qualis in

M

celbranda. prafumat eum baculo iatro-

Sace:dote requiratur intentio ad cele-

itQue [

iré, autt velata capité altari affiffere. — Et

brandam Miffam, vel alia Sacramenta

Wt

qui teméré prafump[eris ,. comnsunione

conficienda, — Sed de hoc vide fuprà in

At Fiftum

przwmr.

Tra&, 1. de Sacr. in Communi.

X r

Item . facra congregatio fub Urbano

Item an ante Miffam teneatur priüs

1 in Examll

V II ita ftatuit : Nemo audeat uti pileo.

dicere Mitutinas. — De quovide fupià

ln

loincelebratione Miffarum fine expref-

Tra&t. 10, Exam, 5.n.95, de botis Ca-

3 Mif

falicentia fcdis Apoftolicz, non obftan.

nonicis. -

L Cæü&

tequacunque contrarià confuctadine,

f[f mll in 1

&

VitinCt

EXÀ

(l

ZRACZATZUS XZ. Examen 6. De Mif

1175

iuglt

d

mä&mæ»ææw-æ»mæ«mæew—æswmmmw

ixcipiiu;

atl

j

EXAMEN VI

f

hr

od

De Mifla , ejus definitione y pro quibus poJ-

Tsl

quo iempore, quo loto . cum quibus «oafis.

m

: fít Ia ,

t

ua €9. qualis legenda , quod [Hpendium

ibl

| proca ?

d

tir) t

-äïF:miam, i& confecratione confiften-

UJERO I, Quid et Miffa vel

d.

Euchariftia ut Sacrificium ?

tem;iicet aliaad folemnitatem & care-

nemu

Miffa unde fic di&a ? quid

monias fpe&tantia àSummis Pontifici-

dfici

Miffa (icca?

bus fintaddita.

r

CXLIX, m. r. Miffa feu Szcrificium

Nota, tres effe principales Miffz pat-

tl

!

Miffz , vel Euchariftia ut Sacrificium fic

tes, Primaeft preparatio, que fe ex-

Caïä*le"i

definitur: Eft Sacrificium INvve Legss

tendit ufque ad Offertorium exclufivé.

in quo incrgenté immolatar. Chrifhus

2. EftOblatio; queeft ab Offertorio

ii

u

Hac definitio explicata eft fuprà T'radt,

ufqne ad Communionem inclufivé. 5.

15, Exam.f ,n.6 9. [Definitionem Sacri-

E(t gratiarum a&ioà Communione uf-

Q 1N

ficii ut fic videin Tra&. 10. de Religio-

x

;

qve ad finem.

l

m

neExam,2. n,15-

T

2;.4. Miffa ficca (quz deficiente privis

.. 2, Hac vox AMiffe de

fivatul' , vel

legio quondam confüevitfieri in longa

?0[!0

ab hebrzo 7diffac; quod fignificat idem

navigatione) fic dicitur , quia fiebat fine

upo

Confecratione , attamen a Sacerdote fa-

ac fpontanca oblatio, vel à latino, s7te,

T

ph

ficque fenfus eft, quódDeus fumcium

ctis veftibus indutoin Altari legeban-

oil

donum & reconciliationis hoftiam , fci-

tur reliqua totius Miffz: fed non eft pro-

vt

licer Filium fuum nobis mittat,& rios ci

rié Miffa, nec Sacrificium , nec ullus;

i

p

L.

viciffim remittamus,

De quo videin-

etfi commodé poflet, rencbatur eiinter-

J

frà in Exam.7. n.91, &c. Zta Miffa est,

effe, Solentetiam pueruli facere Mif-

ii

UP

quid fignificet.

fas tJecas,.quam pieratem fi faciant fine

j V

.3. Miffa inftituta cft àChrifto in

facris vafis & veftibus & absque pro*

(/

ulima Cena ; cüm dixit Difcipulis:

nuntiatione formz Confectrationis ;

& (ine ivreverentià ac itrifione facri

Hoc facite in meam commemoratiouem.

tti.

cultüs Euchariftici,poteft eis permi

m W

Tunc enimChriqug pofuittotam Miflz

S46-

EM

1176

ZRACZAZUS XP. Examen 6,

djor tut

Ratio. Quia in Inferno nullaeftres — «nus

dubjecdium capax fru&üæ Mfæ.

demptio , necpeenz vel culpz remiffio »

xiErcot

XLZRO IIL. Pro quibus poteft of-

nec posnitentiz impetratió , cüm dam-

p:ra'bw y

ferri Sacrificium Miffze?

nati in tmalo fint obftinati & inflexibi-

^gis 01

les.

aolru

r. R, r. lrid. Seff. 22. de Sactif,

Ergo.

AMilLe cap. 2« definit , quàd non fo-

Hinc, fi vera eft hifloria , quàd

'Nota j!

lüm pro Fidelium vivorum peccatis ,

Trajanus precibus S. Gregorii fuerit

3pto OT

cnis, fatisfa&ionibus , & aliis necef-

ex, Inferno redemptus , dicendum eft,

ammuni

fitatibus, fed & pro defun&is in Chri-

quód non fuerit fimpliciter ad infer-

dASicerd

"nnlicet

fto nondum ad plenum purgatis , rité

num damnatus , fed ad tempus ibi pu-

juxta Apoftolorum tradigionem offer-

nitus & detentus, damnationis fenten-

hfs

"m

tut.

tià ob previfás S, Gregorii preces fu-

Hinc oflerri poteft omnibus Fide-4

fpensi , quarum intuitu fuit refufcita-

:&Qoncih'x(

Dbus, etiam peccatoribus, quibus ta-

tus , bapizatus, & egit peenitentiam.

tlmsco

men aliter prodeft quàm ju(tis: hisenim

dtypo i

lta . $. Thom. ia 4..'»diïür:. 464 q. &

prodeft per modum fatisfa&orii , illis

3. 2.

lag

&.4. Nonlicet hoc Sacrificiuin dire«

litg; T

veró pec modum expiativi culpaim-

etrandogratiam coatritionis. Videfu-

&é offerre pro excommunicatis majoti

ttufege

Atrtotyca

pià de effedibus Sacrificii Euchariftiei

E

excommunicotione , prefertim nomine

Tra&.12; Exam.f.n.8r.

Eccleíiz & Chiifti , fi fint nominatim

RE

X:, 2, Sactificium nori poteft proprié

denuntiati, aut publici percuffores Cle-

ul

offerti pro San&is qua(i pro eorum fa-

ricorum,

T fenpy

Unde

lute, fed in. honorem eorum.

Ratio: Tum quía Ecclefia ita ftatuit

"atb d

"Trid.Seff.2 2.cap. 3.ita decernitzQuam-

in cap.z2nobzs, 38. de fent. Excom. Tum

F'dmim

l

vis in honorem & memoriam Sin&o-

ctiam , quia de ratione excommuhic&-

Slmfn

n

rum nonnullas interdum Miffas Eccle-

tionis majotis eft, quód privet commu-

g

fia celebrate confueverit, non tamen

nibus Ecclcfiz fuffragiis,inter qug hu-

At feen

illis Sacrificium offerri docet, fed Deo

jus Sacrificii oblatio

apræcipuum tefxc;

VU&MQMX

foli , qui illos coronavit.

Unde nec

locum,

tot as

Sacerdos dicere folec ,. Offero tibi Sa-

Dixi 1. diretle.

Cüm enim Eccleíia

Nuttjgti

ctificium Petre ve] Paule, fed Deo deil-

Miffam dire&é offert pro Pidei propa-

Il]f[üs Sa('

lorum vicoriis gratias agens eorum pa-

gatione & Ecclefiz augmento;indiredé

Mp dcbl't

trocinia implorat: ut ipfipro nobis in-

eam offert pro illis. excommunicatis »

ï!rionem à

tercedere dignentur in Caclis , quorum

uti & pro Paganis & Harericis, ut con-

N lon(xm (&

memoriam facimus in terris.

Hzc ibi.

vertantur , quorum Converfio Eccle-

"rf

Hinc hoc Sactificium Beatis prodeft ad

fiam auget.

Y

Ü flfcl

tf

Dixi 2, »omine Ecclefa €8 Chriffi;

gloriam accidentalem.

WE. AM It

. 3. Sactificium Miffe non poreft

Quia validé & licité poteft Sacetdos pro

ïï[læ l lmö

afferzi pro damnatis.

illis inMiffa orare nomine proprio;mer-

tà äi[Cf

-

De Mifs.

Ilry*

tMiter tamen , & non per orat

1ones

&. 6.

&'*7 &««

£0 :h

fidelibus few pro non

hdu

communes, quas dicit nomine Ecclcfiz.

baptizatis licitum cft hoc Sacrificium-

wnifi

QgiaExcommunicatiQ majornon privat

ofterre faltem indire&é , in. fcnfu ante

m

precibus privatis, fed orationibus & fuf-

$

.

explicato.

ülti

fragiis communibus ac indulgentiis

?,

Katio: Quia Sacrificium Crucis fe

quz offeruntur nominetotius Ecclefiz.

nobD extendit latiüs

uàm Sacrificium

T

- Nota, quód Ecclefia in die Parafce-

Miflz , przfertim finulla adfit prohibi.-

pi d

ves pro omnibus etiam infidelibus & ex-

tio Ecclefiz, quia ex parte rei oblatz

n -

n

"

communicatis hoc Sacrificium offerat ,

funtidem, & hoc eftcommemorativum

di

T

fed Sacerdoti ut perfona particulari aliàs

illius: Sed Sacrificium Crucis fuit obla--

ul

id nonlicet, nifi ia fenfu cxplicato.

tum ctiam pro infidelibus , & non adeft

i

Be $. S$1iímt excommunicati , non

prohibitio Ecclefiz , quód Miffa pro eis

Y

nominatum denuntiati, & cutn quibus

non debeat offer;

ri. Ergofaltem indire-

tl

€x Concilit Conflantienfis indultolicité

été, &c.

n

poffumus communicarc;potceft Sacerdos

Confirmatur :: Licét Infideles aon

j t

licité pro eis orate ac facrificare nomine

Chri(ti & Ecclefiz.

fint membraChrifti a&uper Baptifmum

faltem & characterem (in quo differunt

iu.'nd*rä.

Ratio: Tum quia Concilium Con-

ab Hareticis dc quibus anté ) funt ta-

flantienfe generaliter permifit cum illís

T

men membra in potentia, in quo diffe-

WL

communicate £g qziäm-mnqge Divinz.

runt à parvulis fine bapci(mo mortuis &

oniptt

"Tum etiam, quia cum aliis admittuntur

aliis damnatis : S. Thomas autem illa,

ad audiendum Sacrum , i quo Sacerdos

fs "

verba S. Auguflini lib. 1. de anim. &

inemeinto orat pro omnibus círcum-

il

flantibus dicens : Er ommium circum-

ejus orig. Quis offerat Sacrificinm , iÉ

pro ii qui funr menbra Chrifli, cxplicat

i,

l-

flantinm , pro quibus zibi offerinaus boc

$ acrificinm, &c.

de membris actu vel potentia. Ergo.

m

R. 7. Pro Catechumenis tam vivis,

Ex quo Sequitur, quód ctíamdireà?

qu

quàm defunctis Sacrificium offerri

E

liceat offerre hoc Sacrificium pro con-

quz' |

teft , iisque

prod'cftyquoad fru&um 1m-

( p

verfione hzreticorum noftrorum » quia

perrationis.

non funtExcommunicati nominatim dc-

m

Ratio: Licétnonfint perfecté mem-

n

Auntiati. Et quamvis non fint capaces.

bra Chrifti & Ecclefie per Baptifmum

Wt E

fructüs Sacrificti quoad fatisfactionem

inreíufceptum , pertinent tamen ad

d

poenz debitz , benetamen quoad impe-

Ecclefiam, per fidem & in voto faltem

]ur,i:!!iSl

trationem auxiltorum , quibus ad con-

ac defiderio ficut Novitii ad R eligio-

|

um u

verfionem fe difponant : funtqQue mem-

nem, & poffunt per Baptifmum fluminis

bra Chrifli per Baptifmum & Chara&e-

Ergo.

D

ii E

ingratia decedere.

rem, licét non perfidem & charitatem.

QUZERO II. Quid cenfes de more

(f

Nec adeft refpe&u eorum prohibitio

celebrandi Reqwiem, ícu Officium fune-

lj PW

Ecclefix , imó permiffio, ut dictum eft.

bre, vol Exequias pro vivis, valetnc ?

Jvmal à

Kkkk kkk

LI. Ra-

[1"(5

7

'I'IRAïc TA TUS X Examtn 6.

1178

-

— LL Ratio dubitandi eft . Quia

]pn:o

—ölt

ur

fione pernz tetnporalis «fi-bi-lucndæ-; eä

J

de Viris fan&tis, ut B. Alberto Mag. &c.

enim remifsà in hac vita citiüs liberabi

glaylïce'veh

tur é Purgatorio.

Quód etiam meliüs

quód talia in vivis pro fe fieri curave-

[ fmh] [

rint; diciturque mosille vigere in Lo-

fit, facete fibi legi Miffas in vita quàm

tuicmpi

tharingia ,. fic tamen ut collecta v. g.

poft mortem , vide fuprà Tradt. 12.

[

Pl'æf

ili

"Abfolve , vel Juclina , mórtuum figni-

Exam. $. n. 82.

*;,Ar/

ficans, vivo non applicetur.

*

Alcitut

at fümpw Celehr ationir.

&. Probabilius nonlicere ; qui

diqv..l' id

"Nehitt,

fit de illa confuetudine Lotharingix ,

UJER O III. Quid de illo tenes?.

Jafertit:

abolendá meritó , ac de illis Sanctis,

LI. &. r. Rcgulariter Miffa debet

^u0ne ft]f

celebrari de die , & non in noéte.

Ita

qui indubié aliam habuerunt intentio-

munfirm

S ThomQ 3. p- q. 83. a- 2. ad 4-

ncm, vel f.ntentiam fibi vifam proba-

Anutur] 4

bilem fecuti funt.

Ratio ibidem :

uia ipfe Chriftus eft

ilclrcon

Aatio 1. Nonc

ft in facuïtxa.tev Sacer-

praíens in hoc Sacramento , qui dicit

& Ordi

joan.9. AMe eportet operari opera ejm';,

dotis, privatà fuá intentione mutare in-

o

tentionem Ecclcfiz; Sed intentio. Ec-

qui mifit me , donec dies efd.

.

&.2. Principium dici non

debet híc

tidadd

clefiz eft , ut Officium funebre ac Miffa

: d Ti

accipià media nocte, ncc etiam ab ortu

de Requiem dicatur pro mortuis: ad hunc

p

enim finem illas Collectas & preces fa-

Solis, id eft, quando fubflantia Solis

apparet fuper terram , fed quando inci-

flufqüe aln

cit, Ergo inutiliter applicantur vivis.

Maret G

pit apparere aurora. S-Thom. ibidem,

Katio 1. Exoppofita fententia fequi-

funitsrt

tur, effe&um feu fructum talis Sacrificii

Rationem dat ; 'Tuncenim quodam-

modo dicitur Solortus , in quantum cla-

Pl ml

debere fufpendi ufque ad mortem i-

Mti:]

ritas radiorum cjus apparct.

Unde&

lius, pro quo offertur : quia ille effe&us

BU

eít liberatio é Purgatorio , que non po-

Marc: 16. dicitur ; quód Mulieres vene-

runt ad monumentum orto jam $ole ;

- pterqn

tcft fieri nii poft mortem.Swbfimo : Scd

rgo. Min, prob.

cüm tamen venetint , cüm adhuc tcne-

pl

non poteft fufpendi. E

L

Sermo hic effe debet de-

f

ructu Sa

crificii

brz effent , ad monumentum, ut dicitur

oan. 20. ficenim hanc contrarictatefrt

mttï,w)yog'e

€x opcre operato : Sed is, fifubje&tum fit

capax,caufatur infallibiliter ; fiincapax ,

folvit S. Auguflinus inlib. de confeníu

ET

-

-H lr

nullatenus caufatur. Ergo non fufpen-

Evang. Ergo.

x

ditur,

Vel fifermo fit de effe&ibus ex

,E&-3. Ordinati

[«

non [icet ilï-cipci'e

' ?üombüfs c

opere operantis, caufatis ex precibus &

Miffam ante initium aurorz,quod ctiam

'tüit.

1 (ïua,sho,

füffragiis Ecclefiz , claré patet , quód

vocatur diluculum , vel diei crepufcu-

lum, vel prima lucis irradiatio.

" Mirio lol

ille: preces fignificent folos mortuos ,

adeóque ad eos folos debeant referri.

! Ratio : Quia ordinarié fcu regulariter l'-ü!.""h'qut

"n ltine

Hinc qui fibi in vita vult benefacere

ante hoc tempus in hominibus non eít

difpofitio ad Miffz confedionem, vel

t

per Miffas, faciateas , prout occurrunt ,

2

auditjionem requifita.

Niniorc

lfgi pro fua beata m'orte",, & pro remif-

NOt?-L:

lïä à f'ï

a

-

De Miffa.

VI 179

TT

2

Nota, Initium diei non effe taxandum

enim habent privilegiutm , ut poffint ex

ld

rationabili caufa celebrare ufque ad no-

mj

phyficé vel mathematicó,fed moraliter ;

non enim confiftit in indivifibili, nec

natm inclufivé, id eft, ufque ad 3. horas

fv'ita Ü

A

iug

à

omni tempore anni cft equale, falvatur-

poft meridiem. — H:xec Privilegia addu-

Quein przfentiillud: Qwodparum di-

cit nofler de la Cruzlib. 2. cap. $.

dub. 6.

flat, nibil diflare videtur.

Unde non

H

eftillicitum mediá horá ,. imó ampliüs

Exhis colligitur , quàd non ampliüs:

prevenirc, etiam fine licentia Epifcopi ,

valeat confuetudo celebrandi Miffam

L

if

prazfertim ex caufa aut neceffitate , v. g.

regulariter poft meridiem , quz vigebat

ratjione itineris, aut ob communican-

tempore S, Thomzx , ut patet cx cit. arte

Jb

duminfirmum morti proximum, ve], ut

2.infine corp.

laboraturi audiant Miffam , ubi atten-

LIIIL 5;. $. Kegulariter feu ordinarié

(

denda eft.confuetudo loci. Quorundant

in Ecclefia quotidie offertur hoc Sacra-

l quï D

tl

etiam Ordinum Religiofi ex fpeciali

meptum. Ita $. D. ibidemin corp.

0f€ [l

Privilegio, adbuc vigente, poffunt tem-

Rationem dat: Cuiafru&tu Dominí«

pus illud ad.duas horas anticipare,

cx Paffionis quotidie indigemus propter

ddei

t

n

f a 0

- E&.4. Interílitium temporis , intra

quotidianos defe&us. Unde & Domi-

quod Miffa debet legi, taxatur à dilucu-

nus nos petere docet Luc. 11.

Panem

fja $0

o

lo ufque ad meridiem: ita ut mortaliter

noftrum quotidianum da nobis hodie.

peccaret Sacerdos ordinarié feu com-

biiet

'ng,d exponens Augüft, de Verbis Dó-

muniter & feclufo

privilegio .cclcbxag.s

3nini, dicit: Si quotidianus eft panis ,

quoä f

iCf Ü

poft meridiem.

curpoft annum illum fumis, quemad-

Katio : Tum quía homines fcandali-

1nodumGrzci inOriente facere.confue-«

Ui

Zarentur; tunr etiam , quia Epifcopi

verunt? Accipe quotidie, ut quotidie

&t

tibi profit.

Hzc ibij Prohorum in-

"T

graviter animadvertunt in eos, qui con-

"

trarrum prefumunt.

telligentia videantur, quz dicta funt fu.

TU

Nota; Si Miffa ante meridiem effet

prà Tract, 12. Exam. 4.n.$2. de Com-

u (ïï(it"-;

incepta, poffet poft eam terminari.

munione quoridiana.

Quoties quili«

i

Drá 1. in R. 3. communiter feu ordi-

bet Sacerdos teneatur faltem in anno fa-

1 (()va

harié celebrans , ad excipiendum cafum

crificare, ut peccatum mortale ev;dat ;

y

rationabilis caufz , v. g, f in fefto fo-

vide ibidemn: 63.

et o

lemni Miffafolemnis & Concio duraret

vpl'OPtCl'

Dixi in K. $. regulariter

poft duas horas meridici, potcít finito

^^

Parafceven, que excipitur ; ut mox di..

Ti

Officio folemni adhuc dici Miffa priva-

cetur.

fo

tà,ne aliquiMiffam omittant It. infefto

.e-

f

QUE RO IV. Quid fentis dec

L.

ratione itineris, dummodo non exceda-

lebratione in Coena Domini, Parafceve,

4

u

n

& Sabbatho fancto ?

[

turtempus unius horz. Item in aliquo

J n

, particulari cafu ex licentia Epifcopi.

ác

LIV. E. 1. In feria quinta Coene

Domini przter folemnem poflunt licité

N'l

Dxxx 2« féclufo privilegio $ Religioft

Kkkk kkk 2

m

;

TRA CTATUS XF. Examen 6.

1180

Licetne faltem Fidclibus eo die co

celebrari Miffz privata; feclufo fcanda-

í

6t

| QUE

Jo, quod forté in aliquo cafu poffit ori-

municare,

ii

zi, ubi nonfcitur id licere,

"Affirmo : Non enim cft lexE.celefiz id

IV

prohibens, quiain cit. Can. folàm pro-

Ratío : Quia nullibi extat Lex ve-

tricr

tans aut confuctudo vim Legis habens.

bibetur , ne. eo die Sacramenta cele-

tl

Hinc multi prudentes , & timoratt viri

brentur. Etquidem de facra Commu-

untm.

illo dic fine fcrupulo privatim ccle-

nione infirmis danda , - non cft difficul-

il

brant: attendenda qt;oad hoc eft con-

tas; Cum bene valentibus autem non

Aatio

fuctudo loci.

Choftus

deberet practicari finc jufla caufa : quz

&..2. De facto ob fpecialem Ecclcfiz

effc poteft interdum in quibusdam Plc-

lmredei

prohibitionem ab Innocent. 1. in Can.

beis & Ruflicis , .qui non habent occa-

wnMill

Sabbarbo de Con[écrat, dift. 3. fa&am ,

fionem quovis die fumcndi eo tempore

Disi, f

mortaliter peccaret Sacerdos in die Pa-

Communioncm Pafchalem.

t(npuir

E.2. Olin ad cxpr.cfïi;orcm fIlortis

zaíceves celebrando Miffam, five priva-

Audior

1am, five folemnem.

& fcpulturz. Chriffi reprefentationem

Trkda

Y

Ratio congruentis , cur eo die nou

nec in Sabbatho fancto dicebatur Miffa ,.

Htf

U

celebretur Miffa, eft, quam dat S. 'llho.

fed. differebatur ufque ad mediam no-

i,

art.2..cit. ad 2.dicens : Veniente verxta-

&cm , & initiunr Dominice diei Re-

furrectionis : nunc veró Ecclefis con-

R^t

te ceffat figura, hocautem Sacramcntum

wf c

eft f

a quzdam & exemplum Domi-

fuctudo eít, ut inillo Sabbatho celebre-

l(»troimdi:

nice Paffionis: & ideo indie , quà ipfa

tur una Miffa folemnis , R.efurredionis

ls

Paffio Dominirecolitur , prout rcaliter

- Dominicz folemnitatem, antemieridia-

Alitaitg

gefta eft, non ccelebratur confecratio hu-

no Sabbathi fan&ts tempore,inchoando.

yus Sacramenti.

Hs) CIU£ [Cl

Miffa privata co die non dcbet lcgi , nifi.

Aclfer in

Subdit : Né tamen'Ecclefia cà etiam

forté im cafu aliquo pa-rticu[ari ex ur-

Menir,

die fitfine fructu Paffionis pex hoc Sacra-

gente & ratiomabili caufa , & feclufo

1 p

syentum nobis exhibito , Corpus Chri-

Ícandalo.

ïüxüalgcbi

fti confecratum in die prxcedenti, rcíer-

Qualis autem M.

;f[4 i eo Eïmtkulärïï

vatur fumendum inillo die ;; non. autem

"IN

cafu cüitïcgcuda-?

Poï ll&ï j [Q(

Sauguis propter periculum, & quia. San-

" Dico , meutiquam eíffe legendam

ftocefite

guis fpecialiüs eft imagoDominicz Paf-

Miffar fefti R.efurre&ionis,fed vel Vo—

UFT

fonis Hzc$. D.

tivam de B. V,antalio Sanc&o, vcl Mif-

m lice j

:Quid fi quod feflum de prxcepto ca-

fam.cjusdem Sabbathi (qua aliàs cft fo-

deret in Parafceven, nonne tunc eft ce-

NERAI.

lemnis ) pramittendo Introitum Miffz

lebrando Miffa, ut audiatur à populo ?

fciti R.efurrectionis , quia proprium In-

Atlg j

Vel eftne obligatio loco Miffe interef-

troitum non habet , nec alius i Miffali

Íendi confuetz Ceremonie ?

eft prefcriptus, ficut ceteroquin. prz-

"n

l;

-dd boc patet R. fuprà Fraá,

fcribitur in Sabbatho Pentecofles pro

"

.. ZF!Z.-

; ,Wöiliä

Esam. $. ante n. 74

Miffis privatis.

*

— QUA.

m

A

1i18k

.1:)0 42;4[217:19

t [

UJERO V. Licetne eidem Sacer-

Ratio patct tum cx praxi Lcclefiz ob-

tinente vim Legis; Tum quia in fola

doti [zpius cclebrare in uno die? -

xiiri)

LV. &. Secundüm jus comrmune &

prima Miffa przícribitur cffc legendum.

imp.

ordinarium citra peccatum snortale non

Communicantes & — Noltem Jacratiffi-

li dl

licetalicui in uno die cclebrare plurics

mam celebrantes, in duabus reliquis veró

C

C diem facratiffimum celebraates. Nec

quàmfémel. ltac.fzffieit. de Confecr.

| dl

dift. 1. & S. Thom. cit.art.2. ad 5

obflat, quód fummus Pontifex in cap.

n

uia

Ratio congruentia S. D. eft :

ANoHe fantla , inquiat , Saccrdotes in

nocteNativitatis Chrifti poffcMiffas ce-

:g

Chriftus femcl paffus eft, & totum mun-

.

ximte

dumredemit; & valde fclix eft , qui

lebrare , loquens in plurali

.

quuitur

j

unam Miffam digné cclebrarepoteft.

enim de pluribus Saccrdotibus, quorum

uia

0

Dixi, fecundam us commune ;

quilibet primam Mitfam de nocte ccle-

brare poffit.

ex fingulari indulto !nnocentii 1f1l. in

v

NataliDomini tresMiffz cel. brantur ad

Nota tamen, quód prima Miffa licité

miultt

fignificandum triplicem Chrifti Nativi-

poffit inchoari ffatim à medio noctis , ut

turi

ctiam patct ex praxi. Ttem quódcirca

tatem. : Quarumuna ( ut explicat S. D.

d

ubifuprà3. p. 2, 2.ad 2. ) cft eterna ,

initium aurorz cjusdem fefti omnes tres

d

qux quantürn ad nos eft occulta. Et ideo

Miflz licité poffint continuó fcu mox

Ia t

ana Miffa cantatur in-Nocie, in cujus

confequenter ab aliquo legi.

xl

Introitu dicitur, Dominus dixit ad me ,

LVI. Nonneplures funt cafns,in qui-

m

Filiusmeuses tu, ego hodie genui te.

bus quis

poteft fæpius celebrare in uno

die? -

v

Aliaautem eft temporalis; fed fpiritua-

: I..Qöä

mcbmuäf;

- Fis, quá fcilicet Chriftus oritur tanquam

Ante R. fuppormuntur duo :

dg.E

Lucifer in cordibus noftris, ut dicitur

Sacerdos pluries celebraturus debcat

lat

2, Petri 1. Et proptet hoc cantatur Mif-

manerc jejunus , & ablutionem nomfu-

mere nifi in ultima Miffa.

[

fain /urora ; In cajus Incroitu dicitur :

2. Quóod ,

Luxful

€

ebit hodie fuper nos. . "Fertia

ut liceat , debeateffe cafus, im quo non

o

. eftNativitas Chrifti temporalis & cor-

poffit alius Sacerdos haberi , qui velit

Pahlül'"

poralis, fecundàtm quam vifibilis nobis

celebrare.

His fuppofitis

uí ab o-

.

m

proceffitex utero Virginali carne indu-

Affiemo. Pricius cafus eff ,

k

d

v

Jl

tus, & ob hoc cantatur Miffa tertia in

mnibus admittitur, & dc fa&to ex Sacer-

|

Q!Vhä

AA

jj

|

clara luce, im cejus Introitu dicitur :

dotum defe&u adhuc i1 ufu eft, maximé

Puer natus eft nobis.

Hoec S, Thom.

in Miffionibus ac Miffionariis Augliz ,

J

Sueciz, &c. fi nimirum unus Sacerdos

xitllm-l'fäz

fufiüs ibidem explicat.

z

qii

Licetne ip Notie Nativ

i'ta-n;s Chrifti

pra(it pluribus Ecclefüis fea Parochiis ,

S],,Mjilaï

€ontimuatim flatim legere omnes 3.

potcft in diebus fcítis celebrare tot Mif-

-Miffas?

55

luta neceffr«

d

fas, quot babet Ecclefia

Probabilizs R. nonlicere, & contra-

tas Legern norbabet.

In diebus áutcimi

j

d

riumabufum omnino abrogandum effe.

ferialibus debet in Parochiis alternare:

Q[//f

E!

Kkkk kkk 3

Ir82

TRACTATUS XV. Examen 6.

sfanlo

Si tamen jam effet introducta confuetu-

brarc tenetur , fi poffit: Nec eft íncon-

u

veniens , quod defun&tus fepeliatur fine

do,ctiam in illis diebus fzpius celobran-

Dinrt

di , poteft fervari : fecus , introduci non

Miffa. Etficdeczteris. Inultimota-

trpur]

debet absque conccffione Pralatt.

!

men cafu,fiSacerdos celebrans poft con-

hic de die Canz Domini &

fecrationem moneatur , poteft particu-

Ígo, qu

, INota

dnenec

Parafccves , quód in dicto caíu hofliafit

jam fux hoíliz in eum ufum fervare.

fminc

confecranda in Ecclefia principali, & ibi

Nullatenus autem fit tam fimplex vel

kre t

malitiofus, utfolum panem in continen-

folemnitas perficienda , debeantque Fi-

m hon

deles alteriusE cclefiz ad iftam accedere.

ti pro infirmo confecret , fufficit enim

ilii Euchariftiam fumere in vo

;rotäno.

Si veroambx Ecclefiz fint zquales, Ot-

,

to, fi ali-

ficium in iis annuatim alternetur.

ternon Pofl"tt.

Eapit

lgmmo

Secundus adduci potcft cafus, quando

JLLocus. Celebratianis.

ib Epifo

nimirum iu aliquo fefto folemni efttan-

Mdsed

QUJERO VI. Quid de íllo?.

tus populi confluxus , ut Ecclefia eum

iu'icorump

non capiat: fed in co cafu probabilius

LVILE £. 1. Concil. Trid.,pofïquaht

Seff. 22..: in Decreto de Sacrificio Mitfe

Yf al

videtur licereextra Ecclcfiam celebrare

Bdp, 5

opulus

fic ftatuerat :: U£ irreverentia vitetur ,

]

in altari portatili , ut totus

IT

Miffam audiat.

$1 veró non

,

it cotn-

Jraguli (Epifcopi.) dn fum Diecefibus

intevdicant, ne cui vago C* jgnoto Sactra

hrove f

moditas celebrandi extra Ecclefiam ,

doti Miffas. celebrave | liceat.

ANemini

Vi

idem Sacerdos potcft bis celebrare, ne.

lr erl

prarereas qui pnblicä (f notorit crimi-

populus Fanto' fpiritual-i fola,tio Privg—

nofus ft , aut faublo Altari minifivart

Q g

tut;

bdit:

Solent

Ant [aeris intere]äp.erjmilmw. $u

denon [

-ädhuc plures adduci cafus , ut

&Vatic

1. cafus fcpulturz, 2. adventus perfonz

ANeve patiautur. privatis in demibui ,

atque omnino extra Eccltfiam & ad di-

ttioris ()

potentis, v. g. Epifcopi, quem, ut dici-

vinum tantzma cultum dedicata Orato-

ticder,

tur cap. q4omiam. de privileg. in 6. decet

via ab eisdem Ordinariis defggnanda G

z:mp[a 19

quotidie audire Miflam. 3. ob peregri-

vifitauda, [anélum hoc Sacrificinm DRYT

t Mi

i

nos in fefto. 4. fi ineodem die fint dux

eularibus aut Regularibm.quibmmnqaa

/

DN

Mffz, una fefti , altera Vigiliz ; Roga-

Hzc ibi.

E(Clllüs q

tionum, vel Defunctorum , ut infinuat

Pemgi.

& 2. Angcl. DoGt.3. p.q

:934.91

tmploc

S.'Thom. cit. a. 2. Item. 5 . fi nuptiz fint

benedicendz. 6. fi infirmus fit commu-

ád1.ficait : Regulariter hocSacramen-

I5 extra]

tum celebrari debet in domo,, per quarm

l mor,

nicandus , & non adfit hc)'f-fia confe-

fignificatur Ecclefia , fecundüm illud 1.

No,

crata.

j

J

