munitatem , feclufo fcandalo & con-

rum,

temptu, comedercet carnes , incurre-

ones m

ret ponam, fed non culpam coram

Not. quód Galli&Hifpani extra illa

Deoc.

TA

leca (in quibus ea. confuctudo viget)

tio

It

non poffint co die carnes & inteflina

R. 4

Abflinentia à carnibusin die-

j

14

comedere 4 econtra fi Germanus vel

bus Rogationum in pluribus locis non

quut?

quis alterius Nationis. ad illa loca per-

efl de precepto , fed folüm de confilio.

gd.'m'[' !

X

l3

in

—

254

TRACT. F. Exam, 4

[

vefpertina fit pauló largior'quäm alüs

Y

In quibüfdam veró , utin Belgio , vi

.

confuecudinis ibi introdu&z eft de prz-

diebus.

Hoc nonnulh extendunt ad

De Ad-

)

cepto, obligante füb mortali.

Vigiliam Paíchatis & Pentecofles , có

)

ventu patet ex confuetudine cujuslibet

quód (ut ipfi ajunt) fint. jejunia latitiz

loci,

Religiofi fuam in fimilibus ob-

ob Feftivitarem , quz in Vigilia inci-

ligationem debent fcireex propriis fta-

pit.

rium.

Sed. confuetudo flat iþ. contra-

D

tutis,

A. f. Quadragefima ab Apoüolis

Refp. 8. Tempore Pafchali, & per to-

primó eftinflituta ad imitationemChri-

tum annumin die Dominico non cft je-

füi, qui jejunavit 40. diebus & 40. no-

junium.

&ibus. De hocjejunio Angel, Doctor

17

Ratio datur à S. Tho, a, £, ad 3. di-

a, f, inc. dicit : Jejunium ad duo or-

[

dinatur , fcil. ad deletionem culpz,

cente;Tejunia quz przcepto Ecclefiz i-

ftituuntur, funt magis jejunia afflidtio-

Mi

& ad elevationem mentis ad fuperna, &

nis , quz non conveniunt in diebuslz-

ideo illis temporibus fuerunt fpeciali-

n

(

titiz, . Propter quod non cft jejunium

ter jejunia indicenda , in quibusopor-

ab Ecclefia inflitutum in toto Pafchali

u

tebat homines à peccato purgari, &

tempore , necetiam in diebus Domini-

L

mentem fidelium elevari in Deum per

li

devotionem,

cis , in quibus fi quis jejunaret conua

Et paucis omiflis : In

W

fefto autem Pafchz oportet. maximé

confuetudinem popult Chriftiani , quz

ut Auguflinus dicit, efl pro lege haber:

1

mentem hominis per devotionem ele-

da,non effet à peccatoimmunis , quam-

Í

vati ad «ternitatis gloriam » quam

1*

Chriftus refureendo

o

inchoavit.

Et

vis ipfum jejunium fecundüm fe.con

F

deratum omni temporc fit laudabile,

X

ideo immediaté ante Solemnitatem Da-

fecundüm quod Hieron. dicit ad Lucis.

Íchalem Ecclefia ftatuit 'effe jejunan-

IV

nium : Utinàm omni tempore jejunare

dum. Eteadem rationein Vigiliis prz-

E

cipuarum Feftivitatum, in quibus prz-

poffemus, Hac$. D.

parari nos oportetadFefta futura devoté

Refp.9. De jejunio 4, Temporum 5

celebranda,

'Thomas ibid. in c. ait : Similiter eti-

am confuetudo Ecclefiaftica habet,utin

(

B& 6, — Jejunium Quadragef. obligat

Iub mortali.

In Doiminicis diebus li-

fingulis Quartis anni facri Ordines con-

f

Tij

cita eft fecunda refectio perteéta.

ferantur , ad quorum fufceptionem o*

portet per jejunium praparari

&. co5

Wt J

Patet cx confenfü omnium Catho-

qui ordinant, & cos , qui ordinandl

Iicorum,

[

Á

R. 8.

Vide dicenda ex S. Thg in

funt; & etiam totum populum, p

r

ü]u; /

cujus utilitate ordinantur.

:

Unde

(]

B. 7.

ln quibufdam locis eft con-

legitur Luc, 6. quód Dominu

sante Di-

mon-

lOsz

füetudo , utin Vigilia Nativitatis Do-

fopulorum electionem exivit in

roü'us.

«

mini; &ih die Conz Domigi collatio

temorare. Quodex pqþens Amb

I1eit ?

&.

De jejunio,

255

2, Caupo inloco Catholico poteflne

QU

dicit : Quid te fatere convehit , cüm

vis aliquod Officium pietatis adoriri,

in die jejunii peregrino haretico appo-

(is

T

quando Chiiflus miffurus. Apo

nere carnes vel coenam ?. Vel poteftne

CO

&olos

priüsoravit ? Hacibi,

carnes apponere Opifex fuis famulis

T

hzreticis ?

Vel famulus Catholicus

Vif

!

QUAZRO VIII, | Siquisfit defeffus

ex labore ob recreationem - affumpto,

carnes praparare Domino íuo hareti-

du

co ?

v. g. exludo pilz , venatione , piíca-

tione;&c. excufaturne à jejunio ?

3. Exiflens inter hzreticos potefine

'Jh

ii

i

[4

licité edere carnes? .

w

CIII, &, Probabiliusdiftinguendum

if

ii

4. Poteflne modicum cibi fumi pro-

eft ex S.'Tho, 2. 2. q. 51.2, I in c. Talis

vel pravidit aut. previdere debuit , fe

pter amicum togantem ? vel Cana prz-

beri alicui debicori Summam pecuniz

à

f

[

fatigandum , &ad jejunium impoten-

"

4

ferenti ?

(j]i

tem fore cex impedimento voluntarié ,

idefl, üne pia ntilitate aut neceffitate à

f. Exienséloco jejunit ad alium lo-

Vm

cum , nbinon eft jejunium , poteftne

j

fe pefito , vel non pravidit ? Si pra-

mané Jentare , vel etiam carnes come-

J &

vidit ,. peccavit mortaliter in fuá cauíá,

non jejunando, & à fortiori, fi formali-

dere ?

)U

idu

ter intenderit fe fatie

o

are , ut non jeju-

6. Conjugesexcufanturne aliquando

à jejunio ?

naret. — Raro: Quia effet in fraudem

]llü

t

Mb

jejunii, — Sinon pravidit, nec przvide-

7. Excufanturne fac,iliüs fceminz,

(

re moraliter potuit, five in fe five in

quàm viri ?

prol

fuácaufà , mortaliter non peccavit non

8, Qui non habet vinum , vel non

muni& ]

alium cibum efurialem , quàm olera,

jejunando, —Raríe fumitur ex defectu

pin

voluntarii,

vel folum panem, excufaturne à jcjunio,

It '(lf

fic ut poffit edere carnes ?

Oppono contra. 1. p, le utitur jure

9.

uialium, aliunde certó coena-

fuo, non peccat : Sed talis utitur jure

:cinf*-*)

turumijnvitat ad Coenam, peccatne in-

fuo , quod habet ad Saudendum hone-

vitando?

f

Ü

flà recreatione, Ergo nec peccat,

IO.

"

Sub initium'(äadrag&(ïmæ eft

Difl. maj, Qu utitur fine lzfione al-

quis difpeníatusà jejunio ob morbum,

terius, C. , cum ea, N.

In prafenti au-

poft quindenam veró totaliter fana-

(f

tem calis utitur jure fuo cum lafione ju-

tum, potefine talis frui illà difpenta-

?

ris Ecclefiz quod illa habecin fubditum,

tione proreliqua parte Quadragcfima 2

Af

ut jejunct,

It

n

U

QUAERO IX

4íd 1. patet R, fup;ä Tra&. 4, E-

Ccafus ?

.CQ;)mod/o reiolyis hos

xam, 2. ante D, 23.

4

zíd 1. R. quód ille Caupo peccet

n

jb

CIv, "8 (ïräi'ter peccat; qui habet

mort, peccato fcandali , attamen (fe-

voluntatem violandi

T

jejunium p

.

x

Cl" to-

clufo aliorum fcandalo ) excufari po-

tàm Quadragefimam ?

a

tefl, f exinde timeat grave malum, vel

j

adfint

N

Aj6

7 RACT, F. Exam.4.

adíünt graves ming , vel peccatum ta-

*

fpondendum eft : Habe me excu

faþuäx,

3

A

men fieret. abfque cooperatione e

jus;

quia eft dies jejunii.

"i

aft ad malitiam deberet fe habere meré

d alterum K, affrm, de &il'lät'id,-

[

permi(fivé. ldem eft de Opifice re-

ne,fed negativé de perfecta coena , nili

h

fpe&u famulorum hareticorum , qui

is, quiSummam pecunizferr, impor-

(

pàriter peccat , fed excuíari poteft, fi

tuné peteret , & fimul cimeretur dam-

n

alios famulos habere non poffit , & hi

n

€uüi deferere volunt, nifi eis detcar-

num, v.g. ne impofterum tuam Offidi-

nam declinet , aut — fequentibus annis

d

nes , exquorum difceffu patietur grave

cenfus difficulter folvat.

damnum, :ldem eft de coquo Catholi-

co Domini Lutherani , in eodem fenfu,

d.

Inprimis ef certum, effe pec-

Quz omnia fufiüs parent infrà de fcaa-

catum, fifiat cum fcandalo, vel exeat

l]tem certum

dalo Tract. 7, Exam, 7, num, 142. &

quisin fraudem jejunii,

[

feqq. -

cft, quód, antequam exeat , non pofli

comedere carnes,

Sed ex cauía mané

à

444 ;. R, negativé, fi nim, cibi efu-

d

jentare incibocíuriali , & inalio loco,

riales haberi poffint , & nullum grave

Q

malum timeatur,

Eft tamen licitum

ubi non eft jejunium , vefperi came

comedere , peccatum noneíL , utpro-

aT

(feclufo fcandalo) ad grave malum e-

babitur infrà Tra&. 6, Exam, $. n. 84

vitandum,

uia Ecclefi1 non intendit

ag

Vide etiam de celebratione feüorum

fuos fubditos obligare cum tanto in-

d

commodo,

Tract, 10, Exam. $, n, 107.

X

Caterum fi Princeps hz-

reticus in fignum harefcos praciperet

"d6, Siconjunxex jcjunid fiat non

efüm carnium , nonliceret , ctiam ad

folàm aliquantulum (quod NB.) fed

notabiliter impotrens ad redditionem

evadendam mortem : quia effet impli-

ä

dcbiti conjugalis , excufatur à Jejunio,

citaabnegatio fidei, ldemeít, fiquis

appoftis carnibus diceret : Qu fe La-

fic , ut faltem poffit bis refici, abftinen-

do tamen à carnibus.

Ratio ; Quia

theranum : profitetur ,. comedat ex . bis

cargibus,

praceptum juftiie , divinum & natu-

Quia effet negatio fidei fal-

tem externa ; Difl exterius proteftare-

rale , preponderat præceptö - humano

tur.

de jejunio.

Dixi, fed sotabiliter , Quia

uterque conjunx habet jus ad exercen-

-Ad 4. pro 1. p. R. poffe fumi modi-

dum fe in operibus fpiritualibus, lict

cum,non folüm uná, fed & altera vi-

€e, non ita ex intentione comedendi

aliquantulüm debilitetur. potentia red-

dendi debitum.

L

(nifi forté, ut non noccat potus) quàm

in oïafequium amici, & urbanitats

Quidfivir Uxotipr:

gat jcjunium 2

-

"c'ii)viat,utþfraljïx-

caufa , modó quantitas nón excedatur,

Dico ; Obedire non Mlicct.* Ratío !

cujus exceffus fi fit periculum , invitan-

£i urbaro ami—co amicé & urbane re-

Quia obediendum magis cfl Eccefiz

hg

quafn

lfN.Ps

;—-"4&

d

/ De ?ejtinio.

i

fllc Q

Si tamen exínde time-

quàm marito,

plurimum efficiet & juvabit generofa

ret gravia mala, v,g. difcordias, &c.

refolutio,

Hinc etíam non admitto,

d

excufaretur à jejunio. — Ratíe :^ Quia

quód , qui-folàm uno die nullum ha-

dacoa

lex Ecclefiz^non obligat cum tanto in-

beret cibum nifi panem , eo tpfo poffit

zi

commodo, Siautem vir id preciperet

comedere carnes ,. fi fit robuflus , &

(

MM

U

[

in contemptum Fidei vel jejunii, parere

comfunibus cibis affuetus,

Éxcipi

u

non poffet abíque mortali, — &azo anté

potefteafus , quo alicui timeretur no-

QOU

i

eft data in R. ad 3, ca(um de ne

cumentum fanitatis, v. g. qui affue-

Fidei.

gatif)ne

tus eft epulari quotidie fplendide.

gtj

-4d7. Nelo fceminarum patrocini-

"d 9.

Talis non peccat , fifolüm

um velfavorem fufcipere,fed zquá lan-

(ih,

urbané inviter , & non importuné ur-

la

ce & meníurá eas pondero & judico

geat.

Si veró neíciat , eum aliunde

(

"

quoad jejunium cum viris , quos inR.

abfoluté refolutum effe ad Coenam,pec-

6. cjufque ratione ad Q. 2. dix1 judican-

la

catmort, Aato: Quia,quantum eft de

&

dos, non quoad ztatem naturalem, fed

fe, dat eioccafionem peccandi morta-.

quoad vircs.

liter.

N:(PC

444d8. Nonpotefl comedere carnes,

"44 10, Tutiis & probibiliüs R. ne-

D

Nf,

E

*

Ext

fiex cerevifia ( quz effet loco vini) &

gativé, Ra

uia difpenfatio ra-

oleribus non timeat grave nocumentum

tionabiliter debet intelligi fic , utíub-

ator

fanitatis , fed fine vino & carnibus na-

intelligatur conditio: Si , & quamdiu

10

j

tgram fuftentare poffic. Qua in re

indigjes. :

(

ALE

li

[

ææææä*æäææææ«ææ&ææäææ»æa«»æäwäæ»w

idi

K J

LY À MENNéYM

jj

quP

! De lra& A;edia ac peccato in Spiritum'S.

T

x

Vl

*

jl

E

Ra eflbrevis ftultitia, furor

Ird.

if ?016['

l

currens,& ebrietasin anima

ts

G

inquiunt Ethici,

Periràm

2

ex,

QUAERO I, Quid efl? Eftne pecca-

gratia vit focialis amittitur

tum ? & quanrum?

quia qui fe ex humana ratio-

CV.

lra dicit duo,

ne hon tem

Refpoudeo 1,

l w[öf»

perat,necetfe eft,ut beftialiter

unum de materiali, quod eft accenfio

vivat, T

ra&at deca S. Tho,2. 2,

qe

fanguinis circa cor, ut explicatum eft

w;

"Tra&. 4. Exam, 1,n, $. Alterum de

1j98.pet octo artq.

forma-

-

E

21!'8

T'RACI, F. Exam.f.

formali , & hoc efl appetitus vindi&z,

-Ira eft peccatum mortale; quía contra-

Et eft paffio appetitüs fenfitivi, à qua vis

riatur Charitati & Juftitiz:poreft amcaa

irafcibilis (de qua loco mox citato a-

tik

contingere ,quód talis aEPetitus fit pec-

étum eft) denominatur, utait S. Tho.

catum veniale propter imperf:&ionem

art, 1. biaddit, quód Ira poffit fc be-

actüs.

Quz quidem imperfcétio atten-

ne vel malé habere 5 fienim vindi&ta eft

ditut velex parteappetentis, puta , cüm

jufla , feu appetitus ejus ordinatus , id

motus Irz prevenic judicium rationis;

eft , fi firfecundüm re&am rationem,

vel etiam ex partc appetibilis,puta, cüm

E:

nim. pro confervatione Juflitiz & boni

aliquis appetit in aliquo modico fe vin-

comfmunis, vindicando, feu puniendo

digare,quod quafi nihil eft reputandum,

delidta, tunc irafcieft laudabile , meri-

itaquód etiamíi actu inferatur , non

torium , & actus jufï'itiæ vindicativa.

effet peccatum mortale, pita, fi aliquis

j

h

Unde Pfal, 4..— Iraftinzini ci» nolite pec-

parüm trahat aliquem puerum per ca«

$4re.

Siautem ordinem rationis exce-

[

pillos , vel aliquid hujuímodi. Alio

Yi

dit,eft peccatum , definiturque quàd fit

modo poteft effe motus lrz inordinatus

ln

eppetitus inordinatus viaditla , íeu j. vi-

quantüm ad modum irafcendi , utpote

tium inclinans ad eam , & fic conve-

fi nimis ardenter irafcitur interiüs : ve

ye

"

?

niunt ei przdicata anté cx Ethicis ad-

fi nimis exteriüs manif

W

eflet figna Ír2 ;

ducta, Hacvocatur Ira per vitium, &

Et ficIra fecundüm fe non habet ex füo

o

mala ; prima veróIra perzelum & bo-

t

genere rationem peccati mortalis , po-

na appellatur àS. 'Tho, a, 1, ad 2, ubi de

D.

tefitamen contingere, quód fit peca-

lra per zelum eleganter fic lequitur ex

tum mortale , puta , fi ex vehementia

3. Gregorio $. moral.c, 33. Curandum

Irz aliquis excidat à dilectione Dei &

fummopere eft, nelIra , qua ut inftru-

&j

proximi. Hzc S. D. Vide infrà Tràd,

mentum virtutis affümitur , menti do-

[

7. Exam, 7. n. 11 . & 116, de difcordia

minetur, ne quafi domina przeat , fed

contentione,&c,

(

PU

vclut ancilla ad obfequium parata à rà-

u720do differuntIra & Iräcglndia,

tionis tergo nunquam recédat. Addit

itatus & itacundus?

i

D

"

ex eodem : Ira per zelum rationis ocu-

Dice. Inhocdifferunt, quód Ira &

N

Qu

D

lum turbat , fed Ira per vitium excz-

Iratus dicanta&um , iracundia veró &

Cat,

Be. 2,

iracundus habitum ; qui eft viiium lz

inortale.

Vitium Irz e/x genere fuo eft

antea definitum 5 quando nim. quisia

Ira cft habituatus pcr freque ntatos actus

B

Declaratur ex S. Tho,a.

.

Motus

UndeS. Tho, r. p. q« 63. a. 4 ad 3- de«

:

Irz poteft effe inordinatus, & peccatum

cet, aliquos effe naturaliter iracundos,

dupliciter, 'Uno modo ex parte appe-

ideft , per confuetudi

lm

ïem » qu£ eftal-

tibilis, utpote càm aliquis appetit inju-

tera natura.

x

Ti

l

£am vindi&am ; &'üc ex genere füo

A

:

QUARO

EE

-

De vitüis C:t]:imlz'hm.

259

TU

Acedia,

Qti

UJERO Illï, Ira velut vitium capi-

Si juxta S, Auguflinum peccator no&

tale h ibetne filios?

xl

CVI, &, cum S, Tho, a. 7. Habet

eft dignus pane , quo vefcitur, id ma-

hpei

ximé de acediofo homine verum eft.

fex filias, qux funt: Indignatio & tu-

pf di

^

mor mentis, quix perficiuntur in cotde ;

Etenim Acedia ( ut S. Gregor.loquitur )

ls

eft de virtutum laudabili exercitio u-

|Cnti

Clamor , Blasphemia, Contumcelia, que

|

perficiuntur ore;. Rixa, quz commit-

triusque hominis lan

o

guida deje&io.

b

ld

NU

titur opere externo.

Velut ait Daiaícenus, triftitia aggta-

Junmtis

vans mentem , ut nihil boni ei agere

Indignatio cft. , cüm quis non vult

lat

alium videte , nec cum eo converfari,

libeat. : De hoc vitio agit S.D. 2. 2,q.35.

nfemm.'(

reputans eum fuá converfatione indi-

per 4. art.

puidi

nutn.

Communiter eft peccatum ve-

QU.ER O HI.Quid eft, & quan-

PLC[L"'

l

tum peccatum?

niale,nifi velfiat cum magno fícandalo,

vel cedat in notabilem contemptum aut

l

CVIL. Refp.t. In vulgari a&ceptionc

grave damnum vel odium talis perfonz.

acedia fumitur pro pigritia , quatenus '

t /

Poteft etiam. fine omni culpa fieri , fi

hóminem facit pigrum , igüavum , ac

Ur

ltl

nim, fiat ex rationabili caufa , v. g. pre-

tardum ad profequendum bonum divi-

pter corredtionem , & ne indignans ex

num.

Solet etiam in communi fumt

alterius mala converíatione & exemplo

pro trifitia de bonofpirituali. Sed utra-.

L

u

labatur in peccatum,

que fignificatio cft nimis generalis , quia

T'umor wmentis eft, ut ait S, T ho.

—Vdu nr

juxta utramque eít generale peccatum,

|

[10/54

quis diverfas excogitat vias vindictz,

omne enim peccatum refugit bonum

ii'kä'wï';

eflque mortalis vel venialis, juxta quan-

(pirituale virtutis ei oppofitz, v.g. fu-

li

ütarem vindi&z intentz,

perbia refugit bonum fpirituale humili-

Go

Clamor eft, dum homo in modo lo-

tatis, luxuria bonum caflitatis, &c.

Ia

quendi ( per quem intelli

o

eitut inordi-

quantum ergo eft vitium fpeciale, u-

LE&"

nata & confufa locutio ) itam fuam de-

num ex 7, Capitalibus ( uti de eo agitur

hic) definitur à $, Tho. a, :. quód fit

monflrat, Quod fi fist fine gravi fcan-

j qu

dalo, eft peccatum veniale,

trifticia feu tedium, vel, vitizm zacli«

A

j

Blasphemia cft , quà quis prorumpit

nans ad triflandum. de bono [psritmalz

M )

in verba Dei injuriofa,

De quaagitur

divino ,. quatenus eft divinum m eo qui

|

j

infà Trad, 7. Exam. j. num, $9. &

triflatur,

(il

xqï j

deqq.

Explicatur definitío,

Dicitur T. 4e

| EL

Contumelia cffatit verba injuriofa pro-

bono [pirttuali, ux ab hac definitione ex-

thg[lm

ximo, De qua agirur infrà Tradt. $,

lu

cludatur triftitia de bonotetnporali, Di- -

xmt

Exam. 5.n. 100.

citur 2.4e boue diviue, utexcludatur

- De Rixa agitu

i

& Trad. », Exam. 7,

triftitia de bonis fpiritualibus virtutum

n, 1 34" '

moralium, nam fi quis triflctur de hoc,

Qi

K

L

quod

260

TRACT. F. Eyam. $.

uód debeat alteri reddere jus fuum ,

Ratio eff ex S. "Tho. a. 3. Peccarum

quod eft bonum juftitie; vel moderaté

mortale eft,quod fpiritualem vitam tol-

K

edere ac bibere, quod eft bonum tem-

lit, que eft per charitatem ,. fecnndüm

a

perandz, non peccat peccato acediz,

quam Deus nos inhabitat,

Ego illud

la

fed illius vitii,quod contrariatur virtuti,

peccatum eft mortale , quod fecandim

(

de cujus bono triftatur,

Dicitur 3.

fe, feu fecandàüm propriam rationem

f

quatenus divinum eff.. Nam triftari de

contrariatur charitati:/ Sed acedia eft

bono opere przcisé ratione annexi la-

talis. Ergo, Prob. Min, Proprius effe-

boris, vel difficultatis, uti eft in jeju-

c&us charitatis eft gaudium de DEO;

nio, propter efuriem; & in auditione

Acedia autem eft triflitia de bono .fpi-

Miffez, fi adeam valde tempeflivé de-

rituali, in quantum eft bonum divinum

Y

ï

beat furgere ,. non peccat peccato ace-

Ergo,

[

diz, juxta S. Tho.a. 2. — Dicitur 4. Zz

Ex his patet, quód . etiam imortaliffi-

!

eo qui triflatur , Íeu quatenus bonum

mé peccen: illi,qui toti inamorati huic

)

divinum participativé efl in homine ,

mundo,deliberaté elicinnt huac actum,

«oníiftens in charieate & amicitia , col-

Modó Deus me perpetuó relinqueret

"

loquio vel converfatione cum . Deo.

interra, ejusque delitiis, Caelum Dco

il

Nam triflari de bono divino, quatenus

lubens relinquerem,

[1

eít in ipfo Deo,

fr

non ad acediam.

peGat ad odium Dei,

Refp. 3. cum S. Tho, codem a.3, $i

|r

motus acediz fit in fola fenfualitarepro-

t

Sed dic , quafó , mibi, unde hoc vi-

pter repugnantiam carnis ad fpiritum,

li

tium vocatur acedia ? unde eft hzc Ety-

non excedit peccatum veniale.

li

mologia? .

Ratio :

uia deeft coníenfus ratió-

Efb ex boc: . Sicutacidum frigefacit

lj

nis faltem plenus, eflque acedia folüm

L

;

& tepefacit calorem, ita hoc vitium te-

inchoata.

pefacit in homine boni fui divini fpiri-

QU .££RO IV, Ancredia, qlias-,habet

tualis amorem, ut patet ex S. Tho. a, x,

filias?

*

& ingenerat tedium operandi,

CVIII, Habet fex juxta S, Tho,art.4-

[

Refp.2.adQ.3. Acedia ex genere fuo

Et funt.

N

eít peccatum mortale, & eft femper ta-

I, 7dalitia, qua eft, quando extri-

le , fi fit deliberata & perfecta, v.

1

g.f

flitia vel tzdio rerum fpiritualium tam

quis trifletur ,

quód fit creatus velvo-

malus quis efficitur , ut eas impugnct,

€atus ad gratiam , inerita, gloriam , &c.

aut nihil vel parüm curet, doleat f effe

velfi ex ea triítitia optet fibi,non effe,

aut mori , vel eífe beftiam.

Chriftianum, fe noffe Deum, vel res fi-

Vel fi

dei, Et hoc ex genere fuo eft mortale,

propter eam omittat aliquid , quod eft

1

& femper eft tale, f fiat ferió & delibe-

EF'.EIE |

neceffarium ad falutem anima vel cor-

poris,

P

raté, Unde malitia non accipitur hic

i

!

prout eft genus vitiorum , ait $. T ho,

2, Rancor

ii

ERN

—à

26t

De P;!'r.- 7 sz'rt;t. s.

l;v

]

n

2, Rancor mentis, euinonaccipitur

definit, effe peccatums coutra bonitatem

il'."m'llï-'

hic pro odio , fed in quantum eft

Spirituz — fantlo attribumm. commi[-

m, li

amaritudocontraeos , qui ad fpiritua-

/hmo

i, EX

lia inducunt , ut fünt Confeffarii ,

Declaratur. verbis S. Do&öris fic di-

df

Concionatores,&c.. . Eft veniale, fide-

centis : Spiritui S, appropriatur boni-

n

ii

tl

lf

fit Ícandalum, &illis non optetur grave

N

r

tas, ficut Patri potentia, & Filio fapien-

malum.

tia.

lt

JUthj

Unde peccatum in Patrem dicitur

3. Pufllanimitar eft parvitasanimi,

effe , quando. peccatur ex infirmitate ;

qua homo fugit opera fpiritualia ardua,

& d

peccatum in Filium , quando peccatur

Íuam tamen potentiam non excedentia.

YOf

Efl veniale , nifihomo ex ea omittat ali-

ex ignorantía , peccatum in Spiritum

S, , quando peccatur ex certa malitiajid

quid,ad quod tenctur fub mortali.

tiam w

eft, (cienter;ex illa ele&ione mali.

4. Defperatio, De qua infrà TraGt,

dumot

7. Exam. 4.n. 6 3.

Pergit S. D. Quod quidem contingit

u

Y- Torpercirca practpta , tepidé ca

dupliciter : Uno modo ex inclinatio-

t r

ne habitüs vitiofi , qui malitia dicitur ;

obfervando, id efl, non cum eo fervore,

is, u

uti homo poteít & debet. Huc referun-

& ficnoneft idem , peccare ex malitia,

tur, otium, pigritia, fomnolentia, &c.

quod peccare in Spiritum S. nec eft ípe-

ciale peccatum, fed,ut ait ad 3., eft que-

j deCï?«

Torpor cofnuniter eft peccatum veniale,

(cnfiu

Unde Do&ores dicenres eum effe pecca-

dam generalis conditio peccati, Alio

us db

tum mort. , videntur loquide co valde

modo contingit ex eo , qigöd per con-

ftricté, fi nim, fit tantus, utex eo homo

temptum abjicitur & removetur id,

setil

ol

feipfum ne

o

quod cle&tionem peccati peterat impe-

gligat,vel omittat id;ad quqd

dire.

" i

lub gravi przcepto tenetur,

Sicut fpes abjicitur per defpera-

tionem , & timorper przfumptionem,

6, Ewagatio mentis citca illicita,cir-

«

.«aquz verfatur , eftque tunc , quando

&c. hzc autem omnia quz peccati. ele-

homocx tzdio à

fpiritualibus fe trans-

&ionem impediunt , funt effc &us Spiri-

fert ad dclectabil

la exteriora,

tüsS. Ecideo fic ex malitia peccare ,

"L

De ejus

gtavitate vel levitate judicandum eft ex

eft peccare in Spiritum $. lta S, D.

T

iplismet objc&is illicitis , uti fuprà di-

Ex quibus patet R, ad 7.p. Quacfiti.

&um eft de cogitationibus moroíis,

f Vr

i

B&2. PeccatainSpiritum S. funt fex?

TU

nim, Deíperatio , Przfumptio , Agni-

t Qkh

Pecmtum D7 Spiritum S,

tz veritatis impugnatio , Fraternz gra-

n

QU.ERO V.

Quid & quotuplex ?

tiz invidia, Impeenitentia , Obftina-

? [ t

tio.

Md

Eftne idem ac pec

-

catum ex certà mali-

tia?

— À

n4i

"

Deelarat boc S, D. a. 2. in c. Spe-cies

CIK. , ex s Tho. 2. 2. q. 14.ubi

peccati in Spiritum S. diftinguuntur fe-

T i^

MP

€ lioc peccato agitper 4, art, & a, N

Kk 5

: ;undüm

ag

262

TRACT. F, Exap, :

H

c;mdüm temotionem vel contemptum

cere folet in homine pænitenti:;m de

eorum,per qua potefthomo ab electio-

]s

peccato commiffo : & contra hoc po-

ne peccati impediri,

uz quidem funt

nitur impaenitentia ,' non quidem co

:liq

(Hü

velex patte divini judicii, vel ex parte

modo, quo dicit permanentiam in pec-

donorum ipfius, vel ex parte ipfius pec-

t

cato ufque ad mortem , fic enimnon

cati: avertitur enim homo ab electio-

eft fpeciale peccatum , fed peccati cit-

n

ne péccati per confiderationem divini

cumftantia : fed accipitur híc , fecun-

li

judicii, quod habet juflitiam cüm mi-

dàm quod importat propofitum non

peenirendi.

ï

fericordia , uti & per fpem , qu con-

Aliud. eft parvitas & bre

furgit ex confideratione mifericordiz,

vitas boni, quod quis in peccato qua-

remittentis peccata ,. & premiantis bo-

rit , cujus confidcratio inducere folet

k ä

'na: & hzc tollitur per defperatio-

[;

hominem ad hoc, quód ejus voluntas

nem,

De qua , uti & de prefumptio-

in peccato non confirmetur. — Et hoc

lel;

ne agetur infrà Tract. 7.Exam, 4.n, 65.

tollitur per obflinationem, quando fcil,

& 71.

homo firmat fuum propofitum in hoc,

quód peccato inhareat.

Item avertitur homo à peccato per

^

- Érgo [uqt

lex,&c,

timorem , qui confurgit ex confidera-

QUJERO VI. Peccatum i

^

tione divinz juftitiz punientis peccata,

n Spiriyum

& hic tollitur per pretumptionem, dum

S.eftne remiffibile?

fcil.aliquis prefumit, fe gloriam pofle

CX. x.cum $, Thoma lococit.24.

in c, Eft remiffibile,

3

adipifci finc meritis , vel veniam fine

posnitentia. Dona DEI , quibus re-

Ratio patebit in Tra&, 13. de Panit.

trahimur à peccató , funt duo , quo-

Exam. 2. n. 16, ubi probabitur , nul-

rum unum eft agnitio veritàtis, contra

lum effe peccatum tam grave, quod per

quod ponitur impügnatio veritatis ag-

veraf poenitentiam remitti non por

nitz , dum fcil. aliquis véritatem ag-

fit,

Tutam fidei impugnat , ut licentiüs

Matth. 12, dicitur : Qat

Oppono.

peccet,

Aliud eft auxllium . intetioris

dixerit verbum contza Spiritum $, non

$

gratiz , contra quod ponitur inviden-

remittetur ei neque in hoc fzculo, ne-

tia fraternz. gratiz, dum ícil. aliquis

que in futuro, Et S, Aug. lib. 1. de

non folüm invidet perfonz fratris, fed

$cr. Dom,in monte, c, 44« ait : Tan-

evam invidet gratiz Dei crefcenti in

ta eft labes hujus peccati , quöd hu-

1undo,

militatem deprecandi fubire non po-

teft.

Ex parte peccati fünt duo ,. quz hö-

minem áà peccato retrahere.pommr,

i VE velliis S " Thecacp h

Ouorum unum eft inordinatio & tur-

Hoc peccatum dicitur irremiffibile, non

pirudo actus, cujus confideratio i,ndg.-

ægirgnti,

NU S.

x

quàd non remittatur. ferió p

2

)

"

RR

*s

—

e

De pec. zn RSpirz't. S.g.

263

t

N

M

redxq.uia , in quangum eftdefe, habet

tur via remirtehdi & (anandi omnipo-

fit

Sicut

meritum , ut non remittatur.

tentiz & mifericordie Dei , per quam

nq1

aliquis morbus dicitur incurabilis íe-

aliquando rales miraculosé fpiritualiter

*

iil

cundüm naturam morbi , per quam

fanantur, Hxc S. D,

li

tollitur id, per quod morbus poteft cu-

Paulóaliter & breviter dicitur , non

rari,puta, cüm morbus collit virtutem

(

effe remiffibile, nifi egré admodum,

[ hu

nature , vel inducit fiflidium cibi &

feu difficulter , quia tales peccatores

0

,

J

mediciiz, licét talem morbum Deus

rató agunt finceram poenitentiaur , ut

poffit curare, Ita etiam. peccatum in

docetS. D. 3. p, q. 86., 1. ad 3. Sub-

Spiritum $, dicitur irremiffibile fecun-

dens, dici etiam irremilfibile, quia pro

AOCR

düm íuam naturam , in quantum ex-

talt peccato. punitur aliquis & in hoc

fzculo & in futuro.

i

eludit ea, per qua fit remiffio pecca-

Vide loco anté

TU 1

torum, Per ho? tamen non. przcludi-

Citato ex Trlaöt. 13.

m

pofu;lï

i l

ï

O

A

N

W

ml

ESS :ä

33

(

l

D

j

il

)

Q

ä

7Z

ZA

à

D --

MAT

q 2

p

y/

n

N

W

bd

N

N

V

W

—T

n

-* 19

7

N

M

-

f

^.

N

od

(4

f

[

*

QUi

ï

1

Nl d

W.

"

7

L

d

!

fw'

|

þ)

B

,

aR ^

i"äï

T

07

[

[j

'Xx

7

s

,

^

as

er

229

-

AE

-

)

(i

llk

"

|

l

]

-:4-»

fooi

bUd

TRAÀ-

"u

—

« ( 264

) $9

d

"m

N1

ov

*s

à

'j.

i

:

M

2213

1

t

E

SS

o

'/'l "

l-

»

U'Pl

P

/.

Qu

)

N

/

Td

M

j

(

P

N

N

--

w

lb

p

m

mET

—

E

——]

E

a

"

[

d

x

.

T

:

2

li

k-/

f

"s

^

N

u

ä

«

aE

À

j

W

V

///,

L

2)h

Z N

M

BA

v

Ó

A&—/A

i

d:

sege

fJ

D

gl

TRACTATUS V

:

Ti

De chibqs,

[

i

Ex Prima Secundz à Quzft, oo, ufque ad 109« —

t

incluflvä,

l

ü

f

On fine caufa T'tactatui de peccatis fübne&itur Tra&atus de Legibus

cim tefte Apoftolo ad Rom, 6. peccati cognitio habeatur per le-

IN

gem. Quia juxta S. Auguftinum peccatum eft di&um , fadtum ,

Í

vel concupitum contra Legem, Dc quo fuprà a&um eft.. Sit er*gä-»

l

n

[

dlb rabo if Badegpedio

Vij

"U

K

(qup

De Lege in comumuni,

lt f

Vg

W

iL

6

£.

'!-

CC

-

Dc qua Angcl. Do&or agit C&æ&, 9o. pet 4. grt.

llïlUm

A *N& UJERO I TeneturneCon-

l&re

T

?

£s

feffatius habere notitiam

1 Refþandeä affrm. Ratio. ija,

"W

^

ut füprà dictum eft , Confcllarius

h

N

f

Z ex-

s

Legum ?

fungitur officio Doctoris , ejuíque elb

De iegilm!. l

26j

ad exemplum Chrifti, facere & docere,

Explico fingulas dcfinitionisparticu-

las,

ä(

ut poenitentes ab eo difcant declinare à

Dicitur r, Ordizatio. Cujus par-

malo & facere bonum, quafi à facie co-

ticulz fenfus liquet ex immediaté diátis,

lubri fugere peccatum & currere in o

quia dirigere , regulare , & ordinare in

prafenti idem funt.

Dicitur 2, Ratio-

dorem unguencorum yirtutis. Idem eft

finis Legum , puta, prout à Theologo

n£s , id eft , intelle&üs pra&ici, non au-

D

confiderantur , non veró prout à Juris-

tem przcisé fpeculantis , néc purà fua-

dentis, confulentis, rogantis, &c, fed

prudente , qui politicam gubernatio-

nem, & communem Reip. pacem re-

imperantis,

Unde eft ordinatio obli-

ï

fpicit. Leges hominem à vitits avocant,

gatoria,

Nam ut S. D, a, 1, inc.aitt

avocat & Confeffarius, Lcges in foro

Lex à ligando dicitur.

Dicitur 3. 44

conícientiz ad internam fanctitatem in-

Lbonum commune , quia Regmum mon eff

formant,informat & Confelfarius, Le-

pïaþter Regem , fed Rex propter Regnums,

ges hominem ad ultmi finis fupernatu-

ait Arift, 3. Polit.id efl, propter commu-

ralis ( qui Deus efl) confecutionem du-

nem Kegni utilitatem, non propter fü-

cunt,ducit & Confeffarius, Ergo,

am privatam , lcges condir, Et S. Ba-

QU.AERO IL QuideftLex , &

fil, hom. zz. in Prov. penit hanc diffe-

] D

quotuplex ?

ia

rentiam inter Regem & tyrannum,quód

IL & 1. Lex proprié fumpta bene

prior communi , alter propriz utili-

.definitur àS, T homa híc q. 90: a, 4« in

tati ftudeat,

bt $ tho,.3, 2, in $ed.

fine corp. quód fit Ordinati rationts Ad

Cont. citat Ifidorum dicentem Lex à

"d

bonum commune , ab eo, qui curau com-

nullo privato commodo, fed pro com-

anunitatis babetpromulgata.

muni utilitate civium confcripta, Et ia

i

Dixi , Lex proprié feu ftri&tà fuzopta,

e,ait t Ultimus finis eft bumana vita fels-

&

fienim fumatur in ampla & impropria

citas vel beatitudo , uude oportet , quód

jt d

fignificatione , per eam fübinde intelli-

Lex maximé ve[piciat ordinem, qui eff in

gitur naturalis impulfus , vel inclinatio

beatitudime, Wurí(ust: C2 omuis pars

|

alicujus rei, | Si dicitur Lex fomitis, id

ordinetur ad totum , ficut imperfetlum

j

4

- efl inclinatio ejus & concupifcentia ad-

ad perfeééum » unus autem bomo eff pars

versiis fpiritum feurationem, Sic dici

commnnitatis perfetle , nece[fe eft , quod

poteft, gravia Legem habere, ut tendant

Lex proprie re[piciat ordinem ad . felici-

deorfam , levia furfum; uti & aquas,

tatem communem. . Hzc S. D. loquens

-

ne tranfeant fines fuos.

Idem eft de

de fine intrinfeco feu operis, five Leyis

inclinatione brutorum.

In prafenti

fecundüm fe , per accidens enim eft, f

autem Lex fumitur proprió , id eft, in

Legislator legem (etiam juftam) à fe

T

quantum eft humanornm a&uum men-

pofitam , ad proprium intereffe detor-

ura & regula , dirigens eos ii bonum

queat,

Dicitur 4, 4b eo 4ui curam

lil

IRz

€ommune & fincm ultimum

» qui eft

Communttatis babet.

Ubi per Commu-

eterma felicitas,

U

nitatem intelligitur, v. g. Regnum, Ci-

0[[5, [2

viras,

)b —

266

TRACT. VI. Exam. 1.

vitas, OrdoReligiofus , &c. qua funt

Eflne Lex idem

quod præccptum; yel' ;

Coinunitates completz & perfe&tz. Per

inquo differunt?

[

eum veró, qui curam habet, intelligicur

IV. D:o, Etfiin laiä,largä,ïcu:;m-.

perfona publica, habens poteftatem ju-

plà ac vulgari acceptione vel figaificatio-

risdi&ionis & politicam.

Unde S. D.

ne interdum pro eodem fumantur, pro-

|

a, 3. alt ?. /Von. cujuslibet vatio eft fathi-

prié camen idem non funt,(ed differunt,

va Legís, . Rationem dat : Quia Lex

1.Lex perfe primó & immediate refpicit

principaliter re(picit bonum commune:

bonum cofnune & ponitur Comunitati,

I;

Ordinareautem in bonum communevel

ut patet cx ejus definitione t praceptum

efl totius multitudinis , vel alicujus ejus

veró non foli Communitati,fed & fingu-

vices gerentis.

Ergo.

Et ad 2.. ait :

laribus péríonis poni poteft. — 2, Lex

Lex ut efficaciter ducat ad virtuzem, de-

