convenit folis virtutibus moralibus,ejus-

phia, ubi videantur.

ial

que intelligentia patebit dum infrà in

dfritns t

Ita S. D, hic q. $6.2. 3. in c.ubi noa

"

hoc Exam.n.16.& r : .explicabitur quo-

tat , quód virtus fit duplex.

Una (im-

« (eis

modo virtus confiftat in medio.

»

plicitertalis, que nim. facit a&um bo.

if

Quarta : Vittus eft drfpofitio perfettz

num fimpliciter , abfolut&, feu fine ad-

ad optiumum. la Acift.2, Phy.c.3. Sen.

dito ; redditque fimpliciter bonum ha-

TA G'.m

fus eft, quód virtus fit qualitas feu di-

bentem , & non folàüm dat facultatem

&

fpofitio conítituens perfectum , feu in

agendi , fed etiam facit,- quàód aliquis

elfe perfe&o, ac complens potentiam ad

tc&t: eà facultate utatur, feu dat re&dtum

P,qrticuks.Q

eliciendum a&um : actus enim dicitur

illius ufum , ut patet ex prima & fecun-

; df

optimum potentiz,

Quia a&us eft ul-

da virtutis definitione anté datá.

Sicut

r

timum potentiz complementum , cüm

juftitia non folüm facit , quód homo fit

m's, (ulgïlï,

quodlibet fit pcopter (aam operationem;

promptz voluntatis feu facultatis ad ju-

lum n

ut habetcommune Axioma.

fta operandum , fed etiam facit , ut ju-

QU.ERO 1IL. Quodnam eft fübje-

fe opetetur.

Alia e& virtus fecandüm

3 p

Gumimmediatum virtutis?

quid tantüm , quia non reddir opus bo-

Pïh( M' 77"

III. Prznotanda fünt verba S. T ho,

num , nec habentem bonum fimplici-

n

;, (l

hic q. 55.2. 2. inc, Pirtus bumana , de

ter , fed in quadam facultate tantüm ,

u

(f

qua loquimtr , non potest pertimere. ad

,

compatiturque vitia voluntatis , ut patet

st

hn

in Theologopeccatore , & talis virtus

"T la

eorpta » [ed taurizm ad id quod esi N

/)

ett

106

eft (cientia.

Non enim dicitur fimpli-

a.4.contraScotum. ^ Anteptob, & de-

clarat

T

citer aliquishomo bonusex hoc, quód

[

o

eli (ciens vel attifex , fed dicitur bonus

IV. Prenotandum ,. quàd appetitus

t

folüm fecundüm quid , puta , bonus

fenfitivus ( quam Theologi fenfualita-

tem vocant ) definiatur , quód fit zzcli-

f

Grammaticus, aut bonus faber: quia

«t

fcientia pracis& fumpta non refpicit fi-

natio ad bonum apprebez[um per fen[um,

li

nem honeftum ; quem refpicit virtus

fequitur enim cognitionem fcnfitivam

in bruto & in homine , ficut voluntas

D

fimplicitet talis.

Id

fequitur cognitionem intelle&ivam. , &

y.2, Intelle&us, fecundüm quod ha-

bet ordinem ad voluntatem re&tam , feu

eft- inclinatio. in bonum apprehen(um

g'

ni

[

prout eft mobilis à voluntate per bo

pet intelle&um feurationem , & obid

honefti & moralisaffe&tum , five inte

l

i-

vocatuf appetitus rationalis.

Eft ergo

[7

D

le&us practicus , cft fuübje&tam . virtutis

appetitus fenfitivus quafi quidam ime

ia

fimpliciter , nim. pradentiz & fidei

pulfus vitalis in an'mali , quoex íis, que

h

"T heologica formata. Ita $. 'T'ho. loco

per fenfum apprehendit, fe movet vel

[

t

mox citato. Et Kat/o patet ex data pri-

ad fugiendum vcl.ad profequendum, ut

ma definitione virtutis fimplicitet calis,

atet in cabe , cui dum oftendizur ba-

UBIT![

hi

án quà dicitur qualit as mentis,

culus, fugit ; dum panis , accedit & pra«

ii

Declarat

[ À

"^

fcquitut.

!

exemplum datum de pru-

&h

dentia & fide.

Cm enim prudentia [it

Dividitur in partem

Concupifdibi;

lem & Irafcibilem , velut in facultates

A

re&la ratio agibilium. , aix S/Tho.citatus,

hh

tealiter diftinQa:.

Concupiícibilis cfl;

vequirituv ad. pradentiam , quàd bouo

fe benà babeat ad principia hujus vattouts

quo animal concupifcit bona pef fen-

AVL

teh

K

agendertim , qua [unt fines, ad quos bent

*

fum app

enfa, & abhorter à.malisipft

[

tudinem volunta-

[e babet bormo per vetti

oppofitis , habetque fex motus , quidi«

&

224.

Eides veró. pote& confiderati du-

cuntur paffiones, eó quód fiantcum al-

Y

pliciter.

Primó przciseé & fecundüm

teratione. & paílione cotporis , mim.

fe, & uteftinformis , & ficef virtus fe-

amor , odium , defiderium , fuga, gau-

[

cundüm quid ac imperfe&ta. Secundó;

dium;, & triftiiia feu dolor.

Appetitis.

ut formata per charitatem , qua eftin

itaícibiliset ; quo animal conatur &fe

excitat'ad bona ardua feu difficilia , &

voluntate , & taliter habet rationem vir-

contra mala , quibus boni potlcffio vel

tutis perfectae ac fimpliciter.

-

H

m 2. Appetitus fenl

1Livus ,

»tamr fe-

impeditur vel tutbatur. . Et haec facul-

tas

|

'undüm partem concupiícibilem quàm

f- ptopugnatrix- partis. concupi-

[j

itafcibilem ,. prout eftin homine potens

ícibilis , eamque dcfendit , & habet

l

politice obedite rationi , eft fubje&um

quinque impetus five paífiones , fcil-

virtutis fimpliciter talis ; non tamen

Ípem , defperationem ;

timorem.,. auflab

ciam & iram,

"

q

membraexterna. La $. Tho,.hïc;qþ.;ä,

d

[

Éx

-

i

$o Yrailas

167

Mteprb

ON. ER quibusx colligitut defin

itio paf-

Audacia definitur , quód fit palfo qu

quiq

h

fionis tradita à S. Tho, quód nim. fit

appetitus in[argit ia malum terribile , id

logi f

I

L

smotus [eu commotio appetstéva virtutis

e3i maguum , fugandum 69 fuperan-

ia

fenfibilis ex imaginatione boni vel mali

dum,

Sicut- audacía erigit animun

eum transmutatione cerporali,

Et in

contra triala ,ex fpe fuperandi, eà quód

m wf

item f

!

M

hoc differt à motu feu a& . appetitüs

animal fentiat vites fuas cffe fuperiores

rationalis feu voluntatis , qui fecandüm

Mi

malo ; ita timor dejicit animum ob

xeledira,

Íc non infert alterationem corpotis ; v.

difficultatern evadendi , & quód ani-

"

1 appf

M

UA

$. amor yoluntatis. Eft enim duplex

mal fentiat vites fuaseffe minores, adeó-

nem , At

amofr, (quod ptoportionabiliter dicitur

que fuccumbit. Hinc timor definitur,

nalis, Dl

deodio ) unusintelle&ivus feu affe&us

quód fit paffíe . qud appetitus fuccumbia

voluntatis, quo fibi complacet in bono

vagvtenti malo feu fututo zerribili , ac

al quiti

get intelle&um apprehenfo.

Nec de

vix evitabili,

De timore vide infrà

; Quoaiiy

hochic eft fermo.

Alter fenfitivus , &

Ita. defini-

t, m

Tta&t. 7. Exam. 4. n. 62.

hic eft paffio appetitus fenfitivi, quá fibi

tut ab Arift. 1. x. deanima;c.r. quód fit

ofeqiern

of

cemplacet in bono fenfitivo , feu pet

appetitus ultionis aperta cum fervore

fenfüm apprehenfo. Proportionabilitet

feu ebullitione famguinzs circa cor.. Dixi

s tl

idem dicitur de duplicidefiderio , quod

aperte , quiaproprium obje&um irz eft

in hocdiffert ab amore , quód fit tan-

. Cunap

vindi&ta feu ultio injuriz , non qualis-

tum boni abfentis , amor veró boni ab-

cunque fed apetta , quia iratus vult, ut

qtín ia

fentis vel prafentis.

Dele&atio five

injutianti innotefcat.fe effe illum , qui

3cu?ï(d"cifil

gaudium e& (olüm debono prafenti &

ob illatam injuriam noceat ; ut ficeum

,tho*a;:

yrtet i

poffciTo. . Fuga habet fe oppofité ad defi-

illatz injutiz poeniteat. DeIra videplu-

derium. — Triítitia feu dolor eftaffe&us

ta infrà T'ra&. $. Exam. ;.n. 105.

His

cinous, (

caufatus ex apptehenfione,nim . fenfiti-

»

Ícitu neceffariis premiffis.

jd fantat

và, mali prafentis.

AC

Declaratur 1, R.. 3.cüm S, Tho. a. 4.

a »/

Ut explicentur di&i mot

üsï pattis

cit,in c.&c ad 1. paucis transpofitis, Ira-

, hi

r

l

kafcibilis, — Spes , ut paffio , definitur

*

Ícibilis & concupifcibilis dnpliciter con-

lot,

fic

»

E5 palfio quà appetitus teudit in

fiderari poffünt. Uno modo fecundàüm

xl m

bonum [enfibile - futurum. arduum (eu

fc , prout fünt partes appetitus fenfitivi

d diæflü'!

difficile , adeptu tamen poffibile. - Sicut

comtmunes nobis & brutis & hocmodo

oji p

econtra defperatio eft deim poffibili , de-

non competit eis, quod fint fübjectum

v

f

finiturque quód fit paffio , au appetitus

Virtutis. Alio modo poffunt confide-

vdttis N

vecedit à bono arduo, adeptu immpoffibili,

rati, in quantum participans rationem

,fld';ï j i j

impoflibilitate non metaphyíicá fed

1

per hoc quód natz funt ratione obedire,

? Gi()m l i

morali, ficut ea dicimus'impofïibiliz 3

& [ic poffunt eíle fubje&um virtutis

timwmfï*

qua fuperant noftrunr conatum. — Spes

humanz fic enimifunt principium a&tüs

eftduplex, co fcte modo, quo diximus

humani ; poniturque ab Atift. in 3.

vdc

Q:D.IOXS- '

Ethic, c: ro; inirafcibilifortitudo, qua

cam

03

Em

Pd

'TRACTT lV. Ewam. x.

108

eam modetatur & paffiones ejus , v.g.

fcibili effe aliquas virtutes, quibus bene

quoi

audaciam & timorem , definiturque

difponantar ad adum,. Hzc $. D.

tmgu

fortitudo à $, Tho, quód fit virtgs exi-

L *.o4. Appetitus rationalis feu

feni

emi

flens in Ira[cibili , coercitiva timorzs ,€$

voluntas feu fubje&tum virtutis fimpli-

d.

audacia moderativa iuflantibus pericu-

citer talis, ita ur et(i non indigezt habitu

bus

lIzs,

Ex in Concupifcibili pc-itur tem-

us

virtutis refpe&u boni proprii , faltem

perantia quz eam moderatur ac paífio-

ordinis naturalis.; bene tamen. refpc-

K

u

nes ejus, nim. concupifeentias & dele-

&u boni divini feu fupernaturalis , uti &

Cationes ; aC E;iene definitur, quód fit

-fefpcétu boni alieni ; etiam naturalis,

qi

virtius , que muoderatur. appetitum

Ita clar& S. Tho. q.cit. a.6.

j

circa- delectabilia [ecundüm tacfum

Ratío. Habitus ponuntut ad fupe-

tandas difficultates, ut habet commune

Ó

b auflum ,.prout vetíam vationem

fj

Áxioma, ut iis mediantibus potentia ,

'decet , ob fpecialem boneflatem , qua

aliàs obje&o improportionata , illud

j

eff ia tali amaderatione.

attingat. — SwP[zo 1. Sed voluntasnon

Idi:

Declarat hoc 2.S. D. affignans difc-

L

j

i

habe: difficultatem ad attingendum bo-

fentiam , cut in corpore ac mernbris

num fationis . proprium feu privatum,

fili

ejus non fint verz virtutes, in K ad 3.

Dur

id e, fui fuppofiti , non felüm phyfis

dicens: Alii ratione regitur corpus ab

cum fed & motale ac honeftum ordinis

Vi

animá, & Irafcibilis & Concupifcibilis

ttdi

puré naturalis ; tum quia hoc non ex«

À ratione. Corpusenim ad nutum obe-

t

cedit proportionem ac vires voluntatis,

—

dit animz absque contradictione , in his

tum quia voluntas cft ipíamet inclina»

W

in quibus natum eft ab animá moveti.

tio rationalis feu in bonum rationis,

ij

Unde Philof. dicit in 1. Polit. quod

faleem proprium :quod autem eft tale

Nt;

anira regit cotpus defpotico ptincipa-

A

Et

pet £, non indiget fieri cale per aliud.

tu , idef , G&cut Dominus fervum.

Sub[umo .. Sed bonum fupernaturale

Iit]

ideo.totus motus corporis refertur ad

feu divinum excedit proportionem vo-

D

animam , & propter hoc in corpore non

Y

Se

lentis , etiam quoad totam . fpeciem

e(t virtus, fed folüm in. anima.

humanam , & ttanícendit limites hu-

Ira(cibilis & Concupifcibilis non obe-

[

manz naturz , bonum veró proximi ex«.

diunt ad nutum fationi , fed habent

cedit quantüm ad individuum , utlo-

propriosmotus füos , quibus interdum

quitur $. Tho, Eo ipfo enim quód vo-

Xationi fepugnant.

. Unde in eodem

luntas eft'radicata in hoc numero fup-

libro Philofophus dicit, quod ratio re-

pofito, detecminatur per propriam dif-

d

git lraícibilem & — Concupifcibilem

(in

ferentiam. individualem ad bonum pro*

principatu politico , quo fcil. reguntur

priifüppofiti, Ergo voluntas non in-

lnt

liberi , qni habent in aliquibus pro-

diget habitu virtutis refpectu boni pro-

ii

priam voluntatem.

Et propter hoc

prii moralis naturalis, quale bonum eft

U

€tiam oportet in Irafcibili & Concupi-

v. g. moderatio propriartim paffionum ,.

N

*

qqu

€

| De Virtutilus,

109

ftf, qibyy

Virtas intelle&ualis fuübdividitur in

quod ptoinde bonum tefpicitut & at-

Hac$])

tingitur à folis vittutibus in appetitu

intelligentiam ptimorum ptincipiorum,

Qs ationg

z

fenfitivo tefidentibus , utanté dictum

fapientiam, fcientiam,prudentiam &at-

Y vittuti

i

"i

j

e&, . Et Ergo voluntas indiget habiti-

tem. — De quibus agftur in Philofophia.

uindigst

"

bus virtutüm , v. g. fidei , fpei , charita-

An virtus intelle&ualis fit. fimpliciter

proii, l

tis ; &c, tefpectu boni fupernatutalis.

virtus, vel fecandüm quid , vide in R. 1.

De tamnds

Et Ergorefpe&dubonialieni, etiam na-

& 2.ad Q. », in hocExam.

routurdi

turalis , nim. proximi , indiget virtute,

Virtas Theologica fubdividitur in fi-

etm tt

quamobrem in ea ponitur juftitia & ejus

dem ,fpem ; & charitatem. — De quibus

M.

fpecies, de quibus infrà.

infrà in z. 2. velut in proprip loco.

"

nuntut d

|

E.'

Notat hicbene Contenfonius nofter,

Virtus moralis (cui przter definitio-

: hst cont

eífe quasdam virtutes morales , que non

nem mox datam etiam convenit qua-

ntibu gt

folüm moderantut paífiones, fcd ctiam

druplex definitio data in R. ad Q, 2. )

yrtiona , t

tefpiciunt alterum , & ideo easgemina-

dividitut in quatuot virtutes Catdina-

fed volitia

te neceífe eft , & alteram in voluntate,

les, prudentiam , ju&itiam , fortitudi-

mingendm:

alteram in appetitucollocate. Sichu-

nem, tempetantiam,

uz , ut expli-

n f gt

militas , ptout importat fubje&ionem ad

cat $, Tho.q. de virtut, a. 1. ideo vo-

Deum, eftque pats juftitiz , refidet in

n felinj:

cantut Cardinales , quia fuper eas vol-

tonellüm d

voluntate ? prout veró moderatur in-

vitut tota conditionis huümanz tratio,

l

j !

10€ f0l

ordinatum excellentiz appetitum , qua

iisque velut cardinibus univería vitz

jres valint

modetatio eft bonum proptii fuppofiti,

honeftz & politicz feries & moles fub-

"

at n

I^

MM

j

refidet in appetitu feníitivo, — Sic libe-

nixaef. Fortitudinis & temperantiz

. falitas & magnificentia , quatenus tem-

bonum rut

definitio eft data antea ad Q. 7. n. $, in

perant paffiones pecuniam inordinaté

Declarat. prima,. De Jaftitia fpecialiter

y attm d

d ul pt?

amantes, funt in appetítu s quatenus

ageturin 2. 2. q. $7. Tradt. $.

Ptu-

vetó feextendunt ad alios , in quorum

m al

dentia, qua àS. Chryfoft. in Píal. 15.

utilitatem fumptus fiunt, in voluntate

metitó vocatut Luceraz4 agima €$ Cogi-

f0 OIdW

*s

recipiuntut.

totl

|

"

tatíonum Regina , eorum, qua bona €9

QUAERO IV.. Qu eft divifio Vir-

ii ln

tutis?

bonefta funt ,. Magiflra , Prudentia in-

quam bene definitur ab Arift. & S. Tho.

veröPW'

niduum ;'

VIL De hocQuzfito agit Ang. Do-

quód (it re£a ratio agibilium , id eft, vir-

r q.57.& feqq,

tus re&tificans intelle&um ad benefeha-

qim o

R.

1

; n

Dividitut virtus in intello-

bendum circa agibilia, feu (quod idem

étualem , qua petficit intelle&um inor-

Cuüm

r p

eft)citca eligibilia (eu moralia.

dinead verum ; & in moralem , quz vo-

enim intelle&us fit Rex ac Dux appeti-

T.

dl

luntatem & appetitum afficit ad attin-

tás & voluntatis , utre&te agat; regat, ac

ol ?

gendum honeftum ; & in Theologicam,

Et

(eu ht

przcipiat , aliquá virtute indigets

quz unic& occu

patur citca Deum pro-

hzc eft prudentia.

üuac

ul

banuä;

piet Deum,

Pa

inpl

)

O 3

| xSub-'

" -

d

E

1i6

TRACT. IF. Exam. x.

API

Mil

Subdividitut in monalticam ,. id eft,

dum operandi humanum , qui a&us et-

li

Al

ivatam & quafi folita-

iam vocatur heroicus propter excellen-

A

pcxä'cmaïcm pr

Yiam, qua& refpicit agibilia circa pro-

tiam. — Altera e& que elicit adum com-

NI

munem & ordinarium,

pram perfonam , &in ptudentiam gu-

g

bernatricem cujusdam cotporis politici,

w. 3. Virtutum iterum aliz funtac-

pl

Íeu Communitatis, Et hac pVoPccrior

quifitz , qua nim. ftudio feu labore , &

Tnai

iterum.

t

iteratis a&ibus noftris acquiruntur , v, g.

d

J

Subdividitut in Oeconomicam , Poli-

habitus temperantiz acquifitus per fte-

E

ticam ,& Militarem. Oeconomica tegit

quentiofa jejunia; alie infu(z , quas

W

familiam füb uno quafi te&o & convi-

( utdi&tum eft ad Q. 2 n. z. in primá

Ls

&u ejusque finiseft , filios rité educate,

definitione virtutis) Denus £m nobisfint

I

fervis bene uti, pacem in familia tueti ,

nobis operatur (eu. infundit cum grati

n

offeffiones confervare ; legitimo quaz-

juftificante, cujus funt proprietates ,

V

ftui ftudete.

Politica telpicit plures

adcóque cum eá connexe , uti non fo-

p

familias ad conftituendam civitatem vel

làm funt virtutes Theologice , fed &

Til

morales,v.g. fortitudo; juftitia, pruden-

lo

i

regnum fuüb iisdem legibus convenien-

tes ; ejusque finis e pax & tranquilli-

tia,&c. fic ut detur prudentia (idem

m»,.'

Tandem prudentia z.

et defortitudine &

j

tas publica,

juüicia—) acquifita &

Wi

zaris [em Polemica tegit multitudinem

infufa.

V ;

hominum congregatam ad unum parti-

Not, Virtutem pofíe effe infufam du

[

pliciter , nim. vel per fe , vel per acci-

culare negotium , ícil, ad hoftes op-

j

dens,

Per fe infufaeft ; quando ex ta

[j

pugnando? ,ad vi&oriam reportan-

.

datm.

tura fua petit à Deo infündi , uti funt

ü l)

Subdividitur prudentia politica in

virtutes Theologice & alie , quarum i&

m

oliticam fimpliciter di&am ,quà homi-

natura nullum eft principium , quo.pot-

lt

Pet acciders infufa eft.,

nes ut metmbra fe ipfos regunt in obe-

Íint acquiti,

diendo Przfe&is in ordine ad bonum

quando ex propria natuta habet, quód

b

commune; &in Architeétonicam, qua

per actus noftros acquiti poffit, fed pet

u

accidens ex aliqua difpenfatione Dei in-

i

eft in ipfo Prineipe (eu Regente, juxta

ttes celebresregiminum modos ; penes

funditwr ; qualiter Chrito Domino &

91

uos ca iterum poteft fubdividi in 44o-

Adamo virtutes ex g

enete fuo acquiþfxxbi-

marchiam , qu& unus multitudini pte-

les fuerunt. infufz.

A

efts. Itriflocraticam , quà pauci ,& Ma-

QUJERO V. Suntnein q'uovisvlio-'

h;

mine tot virtutes morales infuíz , quot

nates regunt 5 Democraticam , quà

li

multi,ut populus;Remp. degunt.

acquifite? & in quo fübje&to re(ident?

Htm

w 2. Virtus moralis folet etiam di-

in volüntate , vel in appetitu fenfi-

ln

vidi in hetoicatn , & communem fcu

tivo?

IN

vulgaretm. Prima eft quz prorumpit

VIIF. $. r,In horiaincju&o ad minus

E.

tot funt virtutes infafz quot acquifita. -

án actum , qui fupetat f:qfnmunem mo-

.. K

DeVirtutibus.

II

- Kdtío. Quia exdem matetlz , qua ut

mattytio, Idem de Religione patebis

m iil

.perrationem & prudentiam naturalem

infrà Tra&. 10, Exam, 1. n,3.

Qroptet r

IX, g. 2. Virtutes morales infufe

ellitadtum

Íeu acquifitamn regulate, funt obje&ta

virtutum moralium acquificarum, ut re-

verfantes cirea a&tiones , qux (ünt ad

gulate per rationem fupernaturalem &

alterum , uti funt juftitia ejusque fpecies

:.rum aliele

prudentíam infuüfam funt obje&a for-

acR«eligio , refident in fola voluntate.

io feu hbwr;

malia virtutum moralium infufarum :

Qua veríantur circa palTiones , v g, for-

chuirunzur,g

Sed hec obje&a , etíi matetialiter (int

titudo , temperanti

[2

2

&c, fubjectantut

cquiftu

idem, formaltet tamenfpecie differunt

in appetitu fenfitivo , & non in volun-

g infit t

tate,

& penesea ut talia virtates diverfifican-

dfb mï.f

tur, . Ergo.

—

:

Ratío 1.p. Quia appetitus fenfitiviss

TTE

Explicat hoc pu

Ichrä Gonet noftet

ex eo quód fit materialis , tantüm pote(t

andit cung

per exempla. Moderatio paffionum

attingete bonum pmpïäum , Don veró

Üt pïopricm

i

]

& delectationum guftüs & tà&üs , ve

alienum , maxime fi fit fapetnaturale.

yext , ul

. poteftelici , utexpedit ad te&um ufüm

Ratzo 2.p. Virtus in il'a potentia re-

sologa, l

1

rationis raturalis, & ad vitam corpora-

fidet,cujus a&us mediante eà virtute eli-

yjittia g

lemfecundàm regulam naturalis ratio-

ciuntür ; Sed appetitus fenfitivus, non

ruleii d

Bis, & (fic et obje&am naturale ; &

vero voluntas , mediautibus virtutibus

temperantim naturalis " íeu acquifitz.

h'tif] upi

infuGs eirca paffiones ver(antibus , clicit

Vel prout expedit ad vitam füpernatu-

Íuos actus, v.g.. mediante fortitudineac

deinfult

talem gratia fecundüm regulas fidei &

temperantià elicit moderatos timores;

(,vpri — prudentiz infu(z , qua ( ut eó efficaciüs

tempetatas audacias, moderatum ufunm

, quinio

cato fübjiciatur fpititui & pro peccatis

citca delectabilia gutüs & actüs, ut pa-

nïunöï ) D

fadisfiat ) epe di&at majorem abltinen-

tet ,. cüm illi pon fint actus voluntatisz:

i, qu

tiam ,& ficeft obje&um füpernaturale

Ergo.

4

. & temperantiz füpernatutalis ac infu-

l

ium, 0

Oppoza y.contta z« p. Spiritualenc

dens iil*

&« Sihomines fervent juftitiam,qua-

quit tecipi in corpofeo : Sed appetitus

If ha?

- tenus funt cives unius humanz focic-

fenfitivus eft corpereus , dicke auteux

ï&r'

"

j ?ofüt,

tatisnatutalis, habetur obje&tum fpeci-

vittates funt

N

j

irituales , cüm fint pto-

u

u

ficans Juftitiam acquifitam ; fi veró ,

[atitt

prietates gratie fanctificantis', quz fpiri-

lfi&o D Omw

quatenus- funt cives San&orum & do-

tualiseft. Ergo.

re lat

meítici Dei , prediti (upernaturali lumi-

2. In definitione virtutis fuperiüs

n6; & ad acquirendam civium czleftium

data dicitur, quód fit qualitas mentis z

U

Se

;meian*'ï*ï"

Íocietatem , habetar obje&um (uper-

appetitus fenfitivus non eft mens , ut

i

paturale, fpecificaps ju&titiam infafam,

les nf

conftat, Ergo in eo nulla eft virtus fpi-

db

í

ldem patet in fortitudine , f nim. fubeat

ritvalis.

in4

p

M

mortem ex motivo pta&ise natura]i,

L

Y.g.

"Ad 1.N.maj, & oppofitum patet im

pto defenfione patriz

*

vel ex motivo

anima tationali, qua recipitur in corpo-

lupermatutali , ut contipeit in vero

,f

il

re. .. Vel dift. maj, ne juit recipi in füb-

n

gdo

quota

g

3125

TRAC3T. IF. Exam. t.

je&to cotpoteo, ut abeo pe.rlüciatut 5feu

mus , quód comedere bovem (it me-

eu t

ex fua indigen:ia ; C. maj. ut fübje&um

dium, ac ptoportionatum , giganti, quia

*

AU.

etficiat & evehat , feu ex indigentia

non eft plus nec. minus debito

*

' at2

T«

fubjedti,N. maj. & concefsá min. dift.

men refpec&u alterius hominis non etit

ml

fimilitet conf. Vel aliter dift, maj: Spi-

medium fed exce(fus: fi veió d:&o gi-

A

rituale quod em'nenter & ut 249 non

ganti folüm apponeretur unusallusane

eivil

eft corporeum , C. maj: fi (it , utiàápari ex

fer vellepus , eflet defe&tus : necelle

Yatt

Philofophia conttat de anima rationali,

ergocít, ut inter lizc extrema ,fcil. in-

ter defe&tum & excelfum fit medium,

fui

N.maj.& fic dift.min. N.conf.

&b

ZAd a. patet in forma Refponfio faprà

Ex quo ab oppofito patet , medium te

hi

in explicatione ejusdem definitionis in

elfeillud j quod ex natuta reieft fixum,

!

iil

[

hocExam, n.2.

& pro omni hominc acloco idem. Hoc

tid

QUJERO VI. Qu funt Virtutum

notato.,

(j

proptietates , T heologo morali & Con-

Prima pars , quód (c]]. omnis vittus

lu

fellario maxime fcitu neceffariz 2

moralisconfiftatin medio , patet ex ejus

Af |

X. y. 1, Omíflisaliispotiffimz fant

tertia definitione fuperils ad Q. 2. datà,

duz, Ícil. mediocritas & conpexio.

De

qut

& claré docetur à $. Tho. hic q. 64

iteul

quibus S. Tho, agithicq. 64. & 6$. De

3. T.

u

virtutum connexione dicam poftea fpe-

Ratio: Medium conftituendum eft

Dd

cialiter ad Q. 8. n. 13. Pro explicatione

ibi , ubi poteft peccati per nimium vd

li

mediocritatis.

^

per parüm , id eft ;per exceifum vel pet

». 2, Omnes Virtutes morales con-

n

defe&um : Sed fic poteft peccati in ob-

j

fitantin medio , & quidem, quz circa

je&to cujusvis virtutis moralis, ut patet

indu&ive,

I) ]i

affiones (unt , ut temperantia, fortitu-

Ergo.

dfcg

do,&c, in medio rationis; ill veró qua:

Secunda pars : Quàd. fcil, Virtutes

t

immediaté & dire&té verfantur circa

s&norales , quz fünt circa paffiones , ha«

beant medium rationis, docetur àS. Tho.

rl

actiones , ut juftitia ; ejusquepartes feu

ln

fpecies, &c. fecundüm rationem fuam

Cit. q. 64. a. 2. & conltatetiam ex didis,

AnteProb.

Ty,

fpecificam in medio rei.

Cujus

. Not.Quód Theologi in Virtutibusdi-

Ratioesi: Quia earumme

dium faxa-

Icgu

L

pn

fünguant duplex medium

?

Unum

tur à ratione feu prudentià, & variatut

rauonis , alterum tei,

Primum eft ,

Iu

juxta varietatem temporis & perfona-

1

quod non ex rei natura e& prefixum ,

rum, imó juxta diverfitatem comple-

tfii

nec eft pro omni homine ; loco , &

xionis ejusdem perfonz pro divetío

Dme

tempore fixum & determinatum , fed

tempore; utpatetin temperantia quia

ii

variatur vatiatisloci , temporis , ac per-

non femper eadem cibi quant.tas etiam

T

[

fonz circumftantiis , adeoque non eft

eidem homini eft accommoda,

Idem

DP

ly t

idem apud omnes homines, v. g, pona-

eft de fortitudine, cui non poteft una

T

FCH&

I

A

xb De Viytotibus.

I

ebown t

D

ceftá tegula prefigi ad aggtediendum — tamen effe exceffus ; quantutneunqu

[4

ardua.

Etgo..

z

is debl «2

enim quisdoleat , peccatum femper ma-

hotsins n

Tertiapars , quàd fcil. Juftitia petat

jore dolore eft dignum. Ergo.

medidm rei, docetur à S. D. ibidem.

f vero d

Idem poteft objici de vittute Religio-

tur unudy

Ratio.. Quia obje&um juftitie eft in-

nis, quz eft virtus moralis , ejusque actus

diviüibile, & ad nullius circumftantiz

efehug: t

& obje&tum eft cultusdivinus , inquo

vatiationem vatiabile , càm ex natura

non poteít e(lc exceffus: quia Deus fem-

enten jf

um (t m

fua petat, utreddaturtantum , quantum

per majore cultu dignuseft. Ergo,

m

debetur , ( fi fieri poffit ) faciendo equa-

pattt u

'»rfLr

. -4d Oppof. de peenitentia dift. ultima

litatem.tei ad rem , zqualitatem , in-

Min. : In ea non poteft. effe - exceífus

tuca lat

[oco idem. d

quam, velarithmeticam , fcu quantita-

przcisé quantum eft ex parte obje&ti,

ts ad quantitatem , quam tenet juftitia

C. Min. quantum cft ex parte fübjedti ,

(c) m

commutativa , ficut mutuanti decem

N.Mir. & Conf. Licktergo objectum

florenos debent reddidecem: vel eqva-

djo, ptttt

posnitentiz, fcil.peccatum , majore fem-

litatem ptopottionis ad proportionem,

pér'doloredignum fit ; contingit tamen ,

us as

Tho ht 9

quam tenct juftitia diftributiva, que non

proh dolor! ex parte fubje&i posniten-

dat cuilibet zqualiter , fed juxta meri-

tis, ut aliqui de infigniffimis peccatis

tum & dignitatem: ita ut habenti meri-

minüs , ac pareft, doleant , ieque eft de-

yllitaett

tum ut duo , detur przmium ut duo:

|pef nimiu;

fe&us; vel quód propter ea morrori ac

habenti metitum ut viginti , detur pra-

angori ita fe immergant , ut exemplo

scellum vt

mium ut viginti.

à

Caini & Proditoris Jude de ípe venia

k gecm'xlï?

Dixi in &. 2; quód juftitia

rhedium

defperantes füicidz fiant , & crepent

goral, !

medii,

tei'petat fecandüm rationem fuam fpe-

Cüm ergo omnis ponitens

cificam; fienim confidetetut fecundàüm

j fl V

citca fe ipfum veríctur puniendo fe ,

genetalem rationem virtutis moralis ,

omnisautem punitio juxta-S. Tho. in

;pin

medium rationis etiatn in.ea admitten-

4.d,4. q. 1. a. 1, q- 4. prudentiá debeat

,ancaum-

dumeft ; càm atus juftitiz , non mi-

moderati , medium íeu moderamen

ha

nüsacaliarum vittutum moralium , fit

in peenitentia. fatuendum eft poni-

regulandus per rectam rationem ac

tenti.

ntti mfdium"

prudentiam: ut n

im. reddat debito tcgh-

Eodem modo R. ad illud de Religio-

m[iä, i

poteac loco.

ne , quia etiam in cultu Dei ex parte

yori & Pï;

XI, Oppe:o contta z, p. Penitentia

fubie&i colentis [zpe fi: defe&us vel ex-

eft virtus moralis: Sed hzc non confiftit

x

ceffus , ut fi nim, falfus Deus. colatue

u p

in medio,

Ergo non omnis virtusmo-

proveto, uti faciunt Echnici & Pagani :

qapit

talis confiftitin medio, Prob, Min, Me-

vellicétcolatur verus Deus, non tamen

dium virtutis moralis debet elfe inter

j quanï'mï

colitur modo honefto , debito, & conve-

,omm(]/ "

duo exirema , quorum unum fit de-

niente , fed vel fupeifluis cetemoniis

fe&us, alterum excetfus. : Sed , lictt in

im"

à Deo reje&is , utfaciunt Judzi; velad

falutem animz nil conducentibus, &in

Fænitentia poffit effe defe&us , nequit

j

erto«

P

11

ATRAC;T. lF. Exam. 1.

fgtt

etrote Contra fidem fundatis,ut faciunt

Declarat boc in c.d:'cgens, Nunguam

ul

isbo

Turce & Hatetici.

otesi bomo tautum diligere Deum,quan-

(es.

Contra hanc folutionem fortis, €

&

tim dilig debet ynec tantum cvedere dut

Don

Juflantia.In exetcitio Virtutum Theo-

fperare inipfum , quantum debet, Unde

Quo.

logicarum etiam poteft cífe exceffus.ex

multominus potest ibi effe exce[fus , €8fre

m

parte fübje&i, v.g.amantis, fperantis;

bonum talis virtutis non confifHt in me-

f0

credentis, ut fi quis continuato amoris

dio ,fed tantà. eft melius , quantó magts

divini & contemplationis exercitio ita

acceditur ad fummum.

Et hanc S.D.

oph

infiftetet , ut inde delibilitaretut cor-

dicit e(fe -&enfuram ex parte ipfius vit-

A

pore, fieretque impotens adplura, vel

tutis 'heologicz , nim. Deum ipfum.

fiquis nimium de bonitate divinà:con-

Subdit: Z4Ha Regula vel men[ura virtus

r

Wi

fidens prafametet fe beatitudinem con-

£a Theologica e$t. ex parte noffra , quia

fj

fecututum fine labore & metitis.,

Sub-

etfi non po[[umus ferriin Deum quantum

le,a

fumo : : Sed ptopter hoc virtutes. Theo-

dehemus ,debemus tamen fevri iu ip[um

ln

logice non fiunt morales, - Ergo nec

eredendosfferando €8 amando fecundim

lt

Penitentia,R eligio,&c, ideo funtmora-

men[uram noftva conditiouzs. Unde pex

t Q

les.. Vel data folutio non; fubfiftit. Pro

accidens pote?? in virtute Theolog:ca cone

folutione hujus Inftantiz.

fiderarimedium 9 extrema ex parte ute.

um

dj

. QUARO VII. Virtutes T'heologi-

fiza-

u

cz confiftuntne in medio ?-

-Oppono cont

ra 1 p. Spes; qüa&'ö& vit-

lk

XII, x cum S, Tho hícq, 64. a. 4.

tus Theologica , medium eft inter de-

qu

Perfe & ex parte objecti non confiftunt

fperationem & ptefumptienem, — Si-

Ti

militer eiiam fides incedit media intet

in medio , fed folàümper accidens &ex

b

parte fübje&ti,

contratias hereíes. |Nam . confiteti i

Chtri&o unam Períonam. & duas natue

W

Ratío. Quia ex parte obje&i in exer-

citioe haram virtutum non poteft. pec-

r25, ,. medium efl inter herefim Nefto-

W

t

cari per exccflum , fed folüm ex parte

tii 4 qui. afferit duas. Períonas & duas

tj

fubje&iut probat fa&a Inftantia. Unde

naturas , & hzrefim Eutychii, qui dicit

Ít

S, T ho.cit. a. 4. in Sed cont. fic arguit:

unam Petfonam & unam natufam.

p

In omnibus, in quibus confiftit virtus

E:go virtus-Theologica confiftit in me-

[

in medio , contingit peccare per excef-

dio,

P

At

fum., ficut & per defe&um : Sed circa

Ad hoc S/Tho.ibidem ad 3

i :;lit : Spes

D

Deum, qui cft obje&um virtutis Theo-

eft media inter przfumptionem & de

l

logicz , non contingit peccate pet ex-

fperationem ex patte noflra , in quan-

ceff'im ,dicitenim Ecclef. 43.' Bezedi-

tutn fcil. aliquis prefümere dicitur cx

It

lts

centt& Dominum exaltate illum , quam-

eo, quodíperat à Deo, bonum,quod

QU

um pote[flis , qajor eb entm omni lan-

excedit fuam conditionem ; vel non fpe-

de,

Ergo virtus T heologica non con-

rat, quod fecundüm fuam conditionem

qu;

&t

Áftit in medim

fperate pofftt ; non autem poteft efle

fupeta-

LT

N

'Pe f'zrttztiäu:.

IY

fupetabundantia fpei ex parte Dei, cu-

&ens. ln

Not. nen effc hic quzftionem de vir-

tr D:um,gw

$us bonitas eft infinita.

Similiter etiam

tutibus intelle&ualibus, has enim non

deseft media inter contrarias harefes,

hHt crtni

effe neceffarió connexas, patet: cüm in

m db

non per. compatationem 'ad obje&tum ,

Philofopho' peccatore fit fcientia fine

taifu

quod e(t Deus. ; cui. non potett aliquis

prüdentia, &ars poflit effcine fcientia :

t ff n

nimis credere , fed in quantum ipía opi-

nio humana eft media intet. contrarias

nec effe queftionem de Theologicis,

N

nam de fide eft , fidem & fpem (nim,

Ft ha

.opiniones.

Hzcibi.

informem ) poíle effe (ine charitate, ut

pateigo

Ex hisInfantia ante Q.7. faGa fol-

probat S. D, hic q. 65.2.4. & patet in

vitut in forma : Poteft eile excetlus ex

, Dunis

peccatore fidei , & mnon defperante.

menn

patte fabje&i ,' per'accidens folüm te-

Sermo ergo eft de virtutibus moralibus,

ipcéti, C, maj. per ferefpecti, N.maj. &

tht

non quidem infufis ( cüm enim omnes

Dum qui

conccllà min, N, coní. Difpatitas ergo

ille (int proprictates gratie , omnes (i-

€ft , quia condítio fubje&i ingreditut

vfan ii

mulfünt inter fe & cum gratia ) fed de

od m

ipfam rationem virtutis moralis. Ergo

acquifitis & paturalibus. Et hz adhuc

te[picitur abea perfe.

Prob. ant; Vir-

ipti, Unt

dupliciter poffünt- confiderari.

I.

In

tus tmoralis réfpicit fuum obje&um ut

ftatu imperfecto,

Thelrgtt

regulatum regulà prudentie humanz ,

2. In ftatu perfe-

at p

&o. -Quod S. D.cit,a. 1, fic explicat:

faltem infufz , quz eft infinita , & per fe

confidetat omnes conditiones indivi-

Virtus moralis mperfetia , ut. tem-

p od

duales, interquaseft conditio. fubjeti

perantia , velfortitudo , nibilalind

q elitd

