eo ca(ü dominus periclitetur de re fuà

rem alienam ex igne falvavit , pecca

M

furi reddica.

In quo tutior & prdba-

eam iterum injiciendo*igni : fed rem

bilior, contra aliquos Thomiftas, e

furtivam à fure emendo , emens eam po-

W&

Y

fenteptia Cajetani , Joann. Medinz

fuitin meliori ftatu,

uia fic facilius po-

Wi

í

Sylveft. &c. quód tunc emptori non li-

teft redire in.manus fei dommi, Ergo

ol

ceat refcindere contractum cumfure, &

non licet eam redigere in ftatum dete-

pun

rem illi redderereceptó prctió, fedtene-

riorem, quod fiteamfuri teddendo.

a

N

N

atur reddere domino : uti colligitur ex

Ad banc 3. Ratiemem. Adverfarii di-

Wi

S. Thom. hica, 6. ini. dicente: Aà-

ftinguunt maj. Non poteft redigerepos.

r

fitive, utfit in exemplo deigne, cone,

quis rationg réi accepta tenetur eam ve-

D

flituere ,

quamdiu eam apud . fe babet,

permiffive, utfitin prafenti,neg. 'Un-

N

ded

d nemo cam fuo damno

ullïp]

quia quod baber ultra id,quod. faum eft ,

icunt, quó

Nl

lt

vare rem proximi,

debet ei fabtrabi , v dari ei , cui deeft ,

gravi teneatur confer

N

écundism . formam . juflitie. commutativa,

& À damno proximi (

ad quod folüm fe "

iil

Subfame : Sed emptor ille habet ultra

habet permiffive ) excufetur per hoc,

? i

id , quod fuum eít , & hoc deeft vero

quód confulat fux indemnitati, quam

e

Ht

domino, Ergohuic debetdari, & em-

alieno damno poteft præf

e€

rre.

furi teddcndo,k

At

tori fubtrahi.

Contra: Emptot rem

ho

Ratio 1.

Jque illicitüim eft remalie-

pofitive rem alienam ufurpat & difzas -

nam invito domino diltrahere, velufur-

hit domino rationabiliter invito. Ergo

ülïü!rm

l

D

du

pare; quàm occupare vel retinere: Sed

pofitiv& cooperatur damno ejus.

:

i UM

ad confulendum proprime indemnitati

Confirmatur hec doctrina cum ex il-

non licet rem alienam invito dowino

la Juris Regula: Locupletari non.debet.

Pl fe

occupare vel retinere, Ergo nec diftrahe-

aliquis cum alterius ja&ura: tum.ex illo

*?[?ïmadai

re vel ufürpate , quod tamen fieret in eo

Jutiftarum axiomate poftea in R. 3. 2

W,Mm

b"*)[fflml[-

cafu. Quód autem dominus rei fit in-

Q. 4. explicando : Res aliena femper clumat

ad domiatum.

"'ffhnuum

vitus, pátet; quia non tenetur cam fuo

E

»ericulo confentire, ut ille emptor.rem

CXII. Oppeno 1.

&bntxa R.6. Ini- -

N&m

ne fidei

NI HE[

i

tetineat aut furi reddat.

quum eft , quód poffeflor bo

Ill

Ratio2, n caufa accufationis .juäex

eandem habeat obligationem reftituens

(mm flm

rem adjudicaret vero domine, & domi-

di rem furtivam , quam habet poffeflor

ii

malrfidei; Sed hac

nus potlet feclufo fcandalo occuli rem

Á

c.gr , ut patet,

"

d

fequir

j

emptorilicite fubtrabere, Ergo & em-

El;go.

Wlü

i

a, Neme.

L

615

DäR"gfl'itiltibne.

alterius, non-quid&m: pet fe , fed per ac-

$. Neino cum'prt)pr'iogrävi damno

cidens., ratione rei alienz , quam apud

L

fenetur procurare akerius utilitatem ,

fe habet , ficuc & damnum , quod pati-

nif obligetur ex officio , contractu, quafi

tur,eft per accidens, & ipfiimputandum,

contractu, vel deli&o: Sed emptor in

D«cin

quód cum incapaci contraxerit.

,

no(tto cafu patitur damnüm'& ex offi-

in cali

cio, *el contra&u, aut delicto: non tene-

etiam ex charitate ; qua dictat

iE

cafu akeri faciendum,quod mihi

vcellem

tur.

Ergo.-

fieri: Sed rem furto À me ablatam v«l.

3. Contradtuscum fureinitus eft ini-

quus. EFgO CH']PfOl'*POCG&- eum refcin-

lem.mihiab emptore reddi ,. etiam cum

H

"

T.]

!

dere..

)

actura pp:riinb-eo dati. Ergo.

« Si 3 füre auferanr librum: animo

Ad 3. dift. conf, Si non cederet in

xe&tituendi eum domino , fur veró vicif-

damnum alterius , conc. (ccus , neg. Ex

fim.alium àme auferat, nec reítituere

hoc ergo, quód contractus fit iniquus ,

riori libro,:

folüm. fequitur,emptor bonz fidei poffit

it'

mibi velit ,. rifi reaepto

rufl

j

ibrum furti-

jure agere contra farem,. &.ab eorepete-

j

,

pöifum licite. furi reddere

. vum, utme fervem indemnem.. Simi-

re prctium

liter ex eadem cauía. indemnitatis rem

Ex qto fequitur, quód licet emptor

bonz fideinv ; im domino ret fecerit in-

alienam. in.platea inventam poffum in.

«odem loco reponere ,. dum adverto ejus.

juriam emendo eam ,. facit tamen eam

oftea invito d

micntionem»mihieüje damnoíam, Ergo

-

omino ufuup;-mdo , a€ di-

fimiliter, :

ftrahendo.

Ad 1,neg.rin. Quig emptor malz

Ad'a. R; admitto utrumque cafum, fi

fidei tenetur reftituere non folüm ratio-

illa redditio libri & repofitiorei in pla-

"m

(

tea fiat ftatim, quafiin inftanti ,. puta

li

ne rei accepta , fed & ratione injuftz ac-

ii

^

ceptionis, & graviter peccavit rem furti-

morali, quia tumc moraliter loquendo

[«3[5

vam (cienter emendo..

remnondum habuiffe cenfendus eft, nec

")

j

TU

Ad 2.. dift. maj, In. his qua fibi funt

per bievem moram domino infcuur

pt

l

Ec idem admittiturin

At

propria, conc. maj. que íunt aliena,

gmvis injuria,

Qu

j

neg, maj & fic dift. min. neg. conf.

noftro cafu.

Verüm in his omnibus rei

(jo

T

Sicut commodatarius ,. elapfo termino

emptz & inventz praftantia, & aliz cir-

T u

cumftantiz fünt confiderandz,.& fccun-

commedati , cum proprio-damno ,. fi id

"

u

fequatur, tenetur reftituere, i dominus

düm eas judicandum.

s

yff

ex non teftitutione patiatar. damnum.

QUAERO II Quidfe

ntig d'c'!re&'icu-.

tione fra&uum rei furtivz ?

Nec major eft univerfaliter vera ,. quia

etiam Adverfarii concedunt,quód dictus

CXIIL Ante R. Nota, fructus alios

i Rre'

jf

ll

emptor cum fuo damno teneatur rem

vocati merz induftriz ,.alios ipfius rei

a

yt

reddete domino, fi non poffit furi,

Primi fünt, quos ipfa res ex fe nullate-

tor

"duf

Paulbaliter dici poteft , quód em

nus progignit ,. fed- fpecialis labor ope-

yh

teneatur ex juftitia effe procurator

j

oni

zantis ,. vel negotiantis,& res folüm.con-

€ur-

[

nss

|

616

: R.ä("f ATU S VIIZ FExamen $.

currit ut-';matätia-vel inftrumentum ejus.

fru&us confümpfit, tenetürr;—re&ituer-cäïa o

)

Sieuclucrum,, -quod:n-ego.tiando acqui-

quántum ex iis ditior fa&tus eft,

[l

tutex rebus áfü con'fbmptibihöus $".

Ratio 1.

f f:.Qlævis.rcs'domianu/qfru- ET.

pecunià,trumento, vino , &c.

non

&ificat.

j

"—

*

lo

ataum

LE

umdfed induftriz fru&us eft,

Ratio 2. C 3.p.ett :

Quia u£ ha'.BeJ:-

dila

ius rei alii funt putt naturales, quos

ante adducta Regula juris 46.in6. lo

Mi

natura nullo, vel vix ullo hominumla-

cupletari nen debetali

quis cum al;e;*jlm.

h uj

concurrente producit;v. g. anima-

jacturá,

$

- MU.

iOetus

'"borum poma, camporum

'Re, 2. À forrioriad idem tene

tLuï pof—

hf

$ina

:

ier

thes GC

Ali fantmixti ,

fetfor malz fidei:

i-

Qui infuper tenetur:

«l i

o

ventiun

C

partim ex natura , par-

28

inconítientia reftituere frudtus, quos"

n

ume

',-f.;ü!.

i

)2

veg

€

P*

fegeccs, aliique frü-

dominus rei ex ea percepiffet, lictt pof-

&

UH

18

ul

11

u)

lerendo vigriuntur. Ttem cafeus,

fellot defa&o tonperceperit; uti &illos, .

z

V

UïCJ'n

3a.&c. - Huc reduci

weLla

$-

quos poffeffor percepit, licet d

E

"

at

^ d

QU

omini?si n li

1?

mortum. jumentorum, Cï()*

H

nunquam percepiflet,

z

]

AtOIU

i,

01

i fru&tus civiles vocantur,

J

T. Pars patet'ex didlis.

]

u

ïCo;

no

on« üöd

;topri* fru&tus fint , fed con-

Ratio 2, ». Ma

le .Edei'pofï?:abrtcnþ-

l

iCqtu

:ï

jüiï [S

AL.

dliad fimilit

tür compenfare quodcunque damnum

ut

Í

L:

locnotaàto

u dinem 4rü-

*

l

e

i

injufté

illa

ARl

tüm. - Ergo.

mr. Communisfententia eft , quód

Aatio 5.p, eft eadem, que pro r pec

Ril

R.3.

£a&us vel potiüs lucta, quie funt merz

*;--,TW

induftriz,non fint obnoxia reftitutioni ,

Qrid fi -poü'eiïor'bonæ*fädcil jam cóm-

, guxüiuæ

AU j

fed pleno jurefpectent ad poflefforem fi-

pleviffet tempus ufucapionis feu præfcjif

vebonz, five malz fidet,

'ptionis'?

1

Dito : Jati

fä&us eft dominus "fru'ät;l-v-—-

Ratio ; Sicut fru&us rei fequitur rem

& donm

inl

$iit

2291

in

duftrie

um , pote'fïque eos retinere, De quo

"

im ejus; ica fructus

/

A.

era

-

faprà a&im eft de 371:9:1?:1';&);. Examf 4

féu luczum f;-qum.;r induftrium o

i.:

j

)

l

tiu

A

M

Ergn,

T).$2.

A

Nj l

Quid fi per Prafcriptionem fiat domi-

Ex quo hit, quód qui alieno inftru-

lt

m-cnmfiüdt artefactum , .«£teneatur q:.'ïif

nus fructuum, fitne eoipfo & fundi, —

i

&

itItu

Cv

er

! Dice; NegativerQuia ad ufucapionem

r

1

dem de:hino fc

c infitumentum ,

& aftu

313

iict

fra&ttium;utpote rerum mobilium; füfti

tionem "ufüs ejus, non tamen

r

cit triennium , ad ufücapionem vetà

j

ipf'm artefactum.

fundi, velut rei immobilis, requiritur

5

4 1. Poffeffor bona

.

fidei tenetur

longiustempus, de quo füprà ibid.

domino teftituere-omnes früctus five

lls

« QUAERO IV. Cooper

gnce's -dangfxg

mere naturales , fivé mixtos adhuc ex-

tenenturne reftituere?

A

al

ramtes; poteft tàmen deducere expen-

"CXIV. Refp.r, Di

(é8t vel indite-

ii

H

fas & zítimationem laboris, Sz dictos

. &t eefficaciter tamen feu executive ( i.

€

4

d ;tüit'ut'i]

t

*

1

£5

| De Reffitutione,

ffit,ex

conilium :. (i simirum quis efficaciter

e& fic , ut probabiliter æfr.i'mari po

füadeat , ut alterum damuificet , feu hore

eorum cooperatione damnum eile fecu-

|

tetur, inftruat, promilfis alliciat,tatio-

tum) cooperantes

damno proximi,ad re-

nes nocendi proponat. Hic Íerviunt ea,

ftitationem tenentut j

7liccc-d'e re oblata

t.

qu

z dicts funt fupra de confilio 1ra&t.

- nihil acceperin

145. R. 1. & 2 inR.. ad

- Ratio: Quia

fant caufà efficax damni

7. Exam. 7. n.

6. cafum,

feu injuftze acceptionis.

Et digni funt

e[enfus : id e& , efficax apptobatio,

syorte non foliem qui faciunt , fed eriam qui

utfiat v. g. fuffragium inlele&ioncindi-

eþnþntiunrfacierztibm , Rom, r, Exquo

$. D. infert : Ergo pati ratione etiam

gnodatum. fine quo-non fuiffec ele-

&us,

confcientientes debent teftituere.

Palpo : id eft , qui laudando aliquem,

. 2. Modi, quibus quis poteft ad

alterius damnificationem cooperari , in-

à generofitate V. g.» allicit ad damnum

inferendum , veletiam deridendo, timi-

- dicantur his Verfibus: 9.

ditatem exprobrando, quafi nen haberet

Jujo , Cosfilium , Confenfus ,. Palpo ,

tantum cordis ; aut contumeliam illatam

- Reanfus.

7

- Parndpams , Mutus , Nou obfuans ,

exaggerando, &c,

E

Recunrfus : id eft

, recipiens , occultans,

- Non ianifefLans.

j

protegens ipfüm damnificantem , vel

- Primi fex modi fmxt directi & prïti-

tem ablatam , ut eó fecuriüs damna in-

vi , Buntenim pracipiendo, recipiendo,

ferre poffit , aut. illa non refarciantur.

auxilium prabendo, &c, Reliqui tres

Huc etiam fpe&at Advocatus,malefa&to-

furc indiredi & negativi, quia fiunt

rem coram Judice fcienter defendens, ut

— diffimulando , tacendo , nonrevelando,

ulteriüs damnificate poffit , velutjuftitia

nonimpediendo, &c.

"i

impediatur. Exceptio eft , fi quis reci-

Explicantur Perfus.

iat furem , non ut furem , fed matetia-

q

j

ter ut amicum vel confanguiaeum. Li-

f!lh'

Jffo, (eu Mandatum , velexpreffum

. vel-tacitum , ut. fi coram fubditis vel

cetis à Magiftratu velLi&oribus quzra-

tur, modo non fit cauía per fe ulterio»

aliis quisconte(tetur, gratum fibi fore,

ris damni aut injuttz detexltjonis rei ab-

Qui moduseft efficaciffimus; $i tamen

-

mandansante fac

w

um tevocaverit füuum

latz.

il

mandatum ejusölue tevocatio mandata-

Participans : nimirum vel in crimine,

ut fimulfurando, vel infirumenta v. g.

l

p

^- rio vel mandatarüis innotuerit, non t.e*

netur de damno dato,

clavem prabendo , ícalas applicando,

»

^

- Quid fi quis null

à

fa&á jufHone fa-

excubias in furto agendo , & tunc tene-

tur in folidum : quia e(t vera caufa

Ti

()

&um folüw ratihabeat?

hx tati-

damni vel participans in ipía preda feu

Dico; Non tglxeri,xxi'fï per illa

"

habinionem fit &aufa injuftz detentionis

re furtiva , absque omni cooperatione

j

zäï'f'ïf",

étiam morali ex prxdi&tis quinque mo-

1S

m

*d Q01-1 reftitutionis.

]ii

618

ZRACTATUS IIX. Exaren C

dis ad furtums &tunctenetur ad. refti-

cogendo velinducendo fu

t

cauia dam.

"

tutionem hujus partis.

ni, 2, Executor. .. 3.

;

bt

i

?h$. 4. Pal-

j

li,

Murus: Qui pracepto , p:ohiþitiöne,

pos

feu adulator. s. €«

ens

oediens

-6 Re-

minis, monitis, &c . damnum poffct

cipiens. 7. Non im

&

c, Omnes

impecfsire, & non impedit, cüm tamen

hi tenentur in folid

um, uno tamen re-

ï

!

ex officio teneatut.

ftituente, alii funtlibezi, à quibustamen

H

p

Non wbflaus : Qui ex . officio tenetur

reftituens repetcrb

r

»otelt,

$i omnes

íimmul

1

fe

K

auxiliis per fe vel per alios adhibendis

itituend

n eoncurrunt, re-

damno obftare, & non obftat,

2274

1f

ftituent pro-rata,

ia proportio-

&

Non manifeftans , eu. non. tevelans

feu 1'£-FS"

ne E:ar-tis.

crimen, velejusauctercm, cüm tamen

Ex di&is fequitur, quód. fi fur alicui

posfit, & ex officio ei incumbat, vel ex

det pecuniam , ne clamando vel alio

)

TE

contra&u; quafi contractu, pacto, jura-

modo cum prodatíeu manifeftetjis,qui

l

d

l

mento, &c, Quia alii tenentur folüm pecuniam accepit, licet graviter peccet

excharitate damnum proximi impedi- |eontra chatitatem, non tenetur tamen

41

IN

re,cohtra quam etiam pecc

di

t graviter ,

ad ullam reftitutionem , nifi ex officia.

nonimpediendo grave damnum,

tenestur impedire furtum; vel nifi pe-

nl

T

Éx his colligitut, quomodo peccent,

cunia, velalia res accepta fit pars furti,

&ad reftitutionem teneantur cuftodes

i Rf

Hzc tamen fententia meritó dupliciter

i

viarum, fylvarum , vinearum , vectiga-

]imitatur.

lium, &c. qui non denuntiant eos, qui

Primb , fi accipiens per expreffam u

mercesexportant , in aliena fylva lig-

t&citam fuifilentii premisfionem furem

nantur , vineas diripiunt, vectigalia de-

nen reddat animoliorem , qui fuiflet à

fraudant, &c. qui cuftodes damna illata

furto deterritus, fi pecuniam non acce-

tenentur refarcire, non tamen illas mul-

ptáffet, tunc- enim tenetur reflituere

&as,quas Respublica 3 transeretforibus

tanquam ParticiPans incrimine: de quo

M

;cccpiifct , lifuiflent denuntiati.

antea,

CXV. , 3. Inter obligatos ad refti-

Secundà , fifur pecumiam dederit, non

tutionem eft ordo,

Primó & ante om-

animo donandi, fed accipientem ex ju-

mes tenetur, qui oblieatur ratione rei

ftitia obligadiad filentium, cüm tamen

2

a

^

acceptz ,licét eam confumpferit , mal

lege charitatis . teneretur . manifefare,

tamen fide.

Res enim aliena,quamdiu

Quo ir cafu accipiens, ut damnum im-.

extat five in fe, five inzquivalenti , puta,

At

pediat,, tenetur contra&tum refcindere,

,"Js

ls

fru&u vel commodo, quo alter factus eft

AC

& furi reftituere pretium( fi tamen non

ditior, per fe debetar, &, ut dici folet,

fitpars furti, aliàs enim. debet zeddere

büg

femper clamat ad dominum, , etiam apud

domino rei) quia nemo poteít fubire

bonz fidei poffefforem.

W

T

obligationcm ad peccandum,

x]ä

Poft rei alienz detentorem primó

E [

x quo fequitur 2, Quód, fi fint-duo

3

l

It

&€oetur P'lfgcigiïxzsz & omnis ille, qui

famuli ejusdem familie, querum unus

H

€x

ln

RUT

s

$19

-

De Rg/ZZ?utZane.

dominus, juxta dubii proportlonem in-

exvi veffxcii habet cutam

gmmfii au£ cel-

ter utrumque eft dividenda, velin for-

larii, nonalter, &c., primus folum te-

tem mittenda,

neatut ad refticutiorem fifurta nonim-

ubd céneatur ex

Ratio 1.p.eft: Quia exinnatb amote

[

pcdïiatcüm poffit, eóq

»

itiaratione ofücii, alter v

eró folüm

in pattiam Pz-æihmi&w bzc effe volüntas

joft

tamen feu fub

domini.

ex charitate , graviter

Exemplum' fit: fi Exercitus

Hoc tamen denuó

mortali obligante.

injufte depradatus fit aliquos opþidahos,

dum eft, nimirum nifi

inindividuoie

5

notos , reítitutio facienda

meritó- limitan

eft oppido , nifi fort& elfet res exigui

fur &t extraneüs , tunc enim cenfeo,

ex juftitia tenea-

preti, quanon effet materia neceílaria

quüod quihbct famulus

reftivationis , illa enim poteft obiis

tur impedire damnum clamando , reve-

auperibus dari.

lando vel alia ratione

ea eniminten-

'tione & pa&o falzcm tacito füfceptus eft

- Ratio 2, p. Quia fic habet communis

ufus & confüetudo Eccleíiz , habens vim

à domino,

UARO V. Cui facienda eft re-

Legis.

Ec prefertim,quia zquum non

ett, ut quis ex iuiqgitate fuacommodum

füitutio , fi dominus rei cft ignotus, mor-

"

tuus, vel multàm diftans?

rcpor/tcc.

Ex quo patet differentia in-

CXVI. Revidenda hic fi

unt di&a in

terablata & inventa, de quibus fuprà in

hoc Trat, Exam, 3. n. jo, ad Q. 1o. de

Exam, 3. n. 47.

relitudone bonorum incertorum feu

3. Parspatet : quia in eo caíu non ap-

peidicorum , quia illorum dominus eft

:

paret conveniemtior modus reftitutio-

1

nis, quamvis enimin re dubia melior fit

gnotus, uti & aliquando eit refpectu

bonorüun ablatorum jaliquando quidem

conditio poffidentis , fi tamen nullus

ib Í articulari & determinate, noa tamen

poffideat , non videtur convenientior

incommuni , ut cum fcitur- rem deberi

todus quàm divifio rei , vel miffio ejus

in fortem,

N

alicut.vel aliquibus ex tali commünita-

aug

*

uan-

2.2. Sidominus reifit mortuus, re-

te, led uon culin pzmiculari:

i

:

ftitutio facienda eftejus hxredibus, Pre

p d

do veró etiam eít 1gnótus 1n cemmuni,

u cum nec fcicut Communicas cujus fic

quo vide fuprà de heredibus:

1;;&5"

^.

Ratio .eft:. Quia illi computantur

n

meinbrum.- (ä:)rlnotato de bonorimj

ablatoram re(titacione,

qmü una pcrfona cusm domino,

j me

&. 1, Sidominus rei ablate fittantüm

& 3. Obligatusad reftitutionem ra-*

d

p

"

A

/gnotus in. pafticulari , reltituenda ett

tionerei acceptz tantüm, v.g. quirem

QU

Communitati , ut mediante Magiltratu

invenit, & confervavit,me petiret, vel

J

pofleditboná fide, putans efle fuam non

'Yel Parocho diftribuatur iis , quos judi-

ni

caverit habere majus jus adeam. Siveró

tenetur propriis expeníis eam mittere

1 f

dominus etiam in communi fit ignotus,

domino diftanti , fed fatisfacit , f domi-

pto ejus &lute exoganda eft pauperibus.

num moneat , quidde re fua fieri. ve-

:

(liiP

i

Si autem fi;du»biqm, , an hic vel ille i

g

v

lii2

; Ratio:

Nuisea

650

YRACIATUS FIII.. Exomen6.

Ratio: Quia talis. nullum. damnum

obligatur reftituere , gtfï res apud eum

st

T

|

E

ántulit,

Ergozquum non eft, ut fuis

nonmaneat. Sed. Ergo.

a

J

cxpenfïs remálienam mittat,

Excipitur ,. fi creditor expre,fäï con-

g. 4. Quitenetur reftituereratione

fenfiffetin hunc modum reftitutionis,

D

acceptionis five juftz;,ut fit inmutuo,de-

&. 3. Confelfarius , quiex craffa &

hxfx

D

ofito , commodato,locatosfive injufte,

affe&ata ignorantia neglexit monere

^

w

xl

"

itil

Lir

debet reftituere [Eum(ittere fuis e:

P Cfï-

Pænitenæm- derc

utlone, tenetur ig.

fis,

femet

teftituere,

lta. Sylvius . citans

v

i

qatio 1. p. Quia talis accepit rem in

Rofellam. Ángelum, Navarrum, Pe-

EZ

H

J

proprium com modum,

trum Navarra, Sayrum.

Ratio2.p. JEquitas juftitiee poftulat,

WE

Ratio ef: Quia,qui non impedit dam-

fs

ugqui damnum injufte intulip, gravetur,

num;, cüm polfit & ex officio teneatur;

& fibi imputare debet fumptus fecutos,

eft cauía damni non impediti , adeóque

u

UJERO . VI. Poteftne fieri R eftitu-

fl

ade jus reftitutionem tenetur, ut docetur

tio per Confeffarium , & quomodo:Item

)

in2,2.q. 62.2. 7. Sed Confeflarius,, fi-

teneturne Confeffarius'in certis cafibus.

ve proprius fivealius, ex officio tenetur

TE

loco penitentis ad Reftitutionem 2

ponnitentem reftitutionis monere, &fic

bj

H

CXVIL z. 1. ad r, partem Quafiti

damno. ( quod pocnitens rem alienam.

affirmative, fi fit neceffe ad fervandam

derinendoinfert ) obftare. Erïgo-.

famam pernitentis,

Oppoio : Confeffarius ex officio non

Ratio:

Qnia fic fufficienter x:eparatuz

tenetur procurare bonumtecüi, Ergo.

N

damnum.

d

Ad. boc bene dicit Sylvius, fufficere;.

Notatamen; Confeffarium non debe-

.quód. teneatur providere, neis, quiim

j

[r

Bilry,

recommuniter & promifcue id.in fe fuf-

conteflione fibieft fubje&us , ullius rem

jj

cipere; caía quo tamen id faciat , ab eo,

injufte detineat; quod exemplificat in

cui reftituit accipiat atteftatum ,. quod à.

1

Pratote , qui, fi videat,quód fui fubditi

tali Sacerdote tali die tantam accepetit:

noceantakeri fibi non fübdito, & lioc

1

l

pecuniam pro reftitutione , in eo tameri

nonimpediat cüm EoHï't ,tenetur ad . re-

ïl

*I

non nominetur principalis: reftituens ,

ftitutionem, etfi non teneatur procurare

Y

nec reftitutio fiat eo loco & tempore, ut

bonumillius tertii.

E

f

Eofïïc veniri in füfpicionem poenitentis..

,. 4.Si Confeffariusexo

Blïvi'on&. vel

.LB]lm

2 2, Si Confeflariusexoblivione vel

inádvertentia nom moneat poenitentem:

malitia fibiretineret, quod reftituendum:

re(titutionis, meritó. excufatur;, quia.

Ol[mm

füfcepit, principalis debitor id refciens:

tunc proprie non eft caufa damni Ex--

BN

TA

z

non eft liber à reftitutione, habettamen:

cufatur etiam. Copfeffarius, fi prudenter

"nf

actionem contra Confeffarium..

N

judicet, poenitentem,, urpote]iteratum.

'*Tä

j

Ratio: ]íxta S. Ihom. hic a.'6. qui

Ícire. (üam obligationem, nec indigere

&enetür non folün ratione rei acceptz,

fu$ admonitibne: ordinarit tamen & a-

l

pud plerosque coníultius eft. monere »

d

ly

i | dietiam ratione injuriofz acceptionis;,

'

quod

7:

—

626

D: .Rej??tgtfüne;

con ttacta ex deli&o, v. g. furto vel con-

!

quod tam

en quand'oque valde modefte

fiin

dite&t poteft fieri, v, g. di-

tractu, ufürario ; Aliaex jpfïo—conem&u,

& qua

in dominus fciazt

cendo ;

Non dubite qu

v.g. em?äone;.

Nota . Hypothecam aliam effe ge-

füam obligatio

nem, &

fit paratus fatis-

b ulteriori admonitione

neralem , aliam fpecialem. Prima eft,

facere , unde à

quá pro (ecuritate oblieantur omnia de-

ab(tinere volens injrngo ; "Ut oret pro

bitoris bona, Secunda eft , qu& folüm

falutari peenit

entia, &c.

obligatur quadam particularis res ejus,.

u

U ZRO

VII. Quo ordine refti-

Itemalia eff ex-

ut vinea , domus , &c.

1/f

u

tuendum eft Creditotibus :

- CXVIII, Ánte R. Nota,

quód Credi-

preffa ,. qua ex partium conventione

imirum ha-

[2 [UT'

AT

onitur. Alia tacita,

tores alii fint reales, qui n

verbo vel fcriptq

qu& non requiüto confenfu domini feu

bent a&ionem feujusinre, veladrem

Porbemï.?i, qvia

debitoris in cértorum Creditorum favo-

debitoris, & vocantut by

Talem hypo-

rofecuritate ,.

rem imponitur à Lege.

eis res aliqua affignatut p

que quando eít mobil

]5. x

in feipfa tta-

thecam pupillus habet in bonis fui Tu-

dicitut*pignus. Si

toris , & pro dote uxor in bonis mariti.

ditur, v.g annulus ,

dicitur hy-

His notatis.

y'

»

veró in feipa non tradatur ,.

ä f debitoris

Jb

n

potheca s

qua proj rie folüm eft in re

x 1. Indubium eft,quó

bona (ufficiant ad- folvendum omnibus

immobili, Alii veró funt Cteditores

creditoribus , nullus otdo fit necetla-

perfonales , qui dize&e habent jus in per-

fonam debitorisjin bona vero ejus folüm

Tius.

.

indiredt , & vocantur Chirographari

Ratio: Quia tunc ex ordine prater-

miffo nullus Creditor damnificatur.

qu-i carent hypotheca feu non habent

.2. Si bona debitoris non fuf-

If

remaliquamin fpecic velingenete, nec

ficiant ad folvendum. omnibus credito-

exprefse , nec tacíte fibiobligatam, Íed

Íolüm perfonam , ut patet in depofito.

ribus, de quo caíu hic eft fermo , fer-

Nota2. Debita alia effe certa, feu de

vanduseftordofic , ut priüs folvantur

p

quibus. eft liquidum , quód debeanturs

debita certa prz incertis & dubiis;

«ui

p

alia incerta, de quibus non eft liqui-

Ratio : Quia creditores. certi funt

Wa

melioris conditionis-

dum, quiade jufevöl facto. non conftat.

Certaiterum (unt varia:Alia que adhuc

. 3. Inter debiza certa. debent prius

pU

ye

extant inpropria fpecie, v.g.commoda-

folvi ea qua adliucextant in ptopria fpe—

i.

ele-

[g:»fl

tum,depofitum,futto ac rapinà acceptu

l

"

Ratio: lum quia dominiunmr non eft

Quibus etiam annumeratur res empta

U

$^

fed nondum foluta, v. g. vineas Velío-

translatum, ut patet i depofito ,. com-

p

lutaquidem, aft ex pecunia mutuó ac-

modato, furato, imó & in empto fed:

cepta , cujus eft qusfi fru&us, in eaque

nonfoluto, quia & hoc involvit condi--

y

tionem , fi fuerit folutum:

Tunetiam:

extare dicitur. Alia quz in ptopria fpe-

o

g

& ab equitate natu-

de non ampliüs extant, Iterum alia

quia valde- d'u.yum "

1

U,th H

i

i

liii 3

t

625.

TR ACTATUS LUE ÉExomen 6.

2

li alienum eft ut res propria alicujus ,

&u , & debitor nbn

L

M

þote& fmïul aï; öm

quam aliüs ab eo emit non foluto pretió,

nibus recedere,

Ereo.

.

"i

Mi

j

adhucextans , detur aliis creditoribus,

d i. neg. maj. nifi fortt argumen-

[i)

&1

i

fe & ;e & pretio rei privetur, Er-

tum loquatur de fatisf &ione pro inju-

Ó .n[

[on

riahonori illatà & o

l

fea

nsàDel, fed illa

1

i

Ideme&, fi quis pecuniá mutuatd &

eft alterius rationis , & híc fermo eft de

non folutá emat bonum aliquod immo-

reíftitutione rei ablatz tantüm.

bile; ciimenim hac fit quafi fru&us pe-

"- Ad 2 dift. Maj.

ll

Qui nec adzquat

cuniz,debetur doimino pecuniz,

nec inada'quat? poteft , tranfeat maj. qui

WW

XIX, «,4 . Probabilius eft, non effe

potett [altem inadzquat? , neg.conf. In

obligationem conícientiz , priüs folven-

cafu ergo noftro debitor ab omnibus de-

iL

':l h

di debita ex delicto v. g. furto orta,quàm

bitis, fe expedire poteít , ad quod non te-

AU

ex contractu v. g. emptione, Ethactelte

quiritur , utomnibus fimul adzequate fà-

Sayro eft praxis tribunalium;

tisfaciat, fed in ordine ad Deum debet

Ratio: Debitum ex delicto non eft

dignamagere pznitentiam pro peccato,

1nagis debitum quám ex contra&u , &

& modis convenientibus proximo pro-

creditores in utroque ca(u habent € qua-

injuria, "fingulis pro ratà acquora debi-

lejus. Imó poselt elfe, quód debitum

torum & Íuz fubftantiz reddendo ta-

"ex contradu fit fmtiq.l us, Ergo hoc non

men proportionabiliter, quantum vires

pqtf-& jure po&poni.

fuz ferunt , v. g. debes Petro termille,

Notatamen, quódíi debitor fit fuf-

i

N

m

Paulo bis mille; Joanni mille, & tuabo-

«

ficiens ad-latisfaciendum omnibus, me-

nafolium fe extendunt ad triagmillia, ut

n

J

(itó- debeat prius reftituere debita ex

fervet proportionem in creditorum ju-

[

x[ïaj

delicto , v.g. ex furto, rapina, ufura, &c.

fibus repertam, primo folv?s 14005

[| If*

quia quamdiu inju(te rem detinet , .&

Íecundo 1600. , tertio 5oo.

2

-

AS

fet

iv

w

nonre&ituit, dum pöïei't, manet-inaze-

juitur, quód de

bitor ad gta-

E

&u peccati injuftitiae & continuó peccat,

ls

r

tificandum uni creditori non poffit, a

f'M

ac dominus rei eft magis invitus.

Sic

- Il

equale jus' habentibus exclufts , eifolve-

A

S. Thom. intelligitur, fi objiciatur.

re; uti nec creditor poteft recipere; Je

dl

Oppono * .contra R. «. Ubi reparanda

uterque tenetur adl reftitutionem pro-

eft major injuria, injuriatus majus habet

rata.

3 P*[

jus , ut fibi przealiis.fatisfiat: Sedíiceft

Ol

'id ff unus creditor valde eg;aï?

N

CXX. Dico: Hic eft fermo de re 'e-

?h

in debito ex deli&o , ut patet. Ergo

PA

2. Qui non poteft recedere ab omni-

n

cündim fe,an liceat?. Hinc ticulus pau-

1 x'V

? (

h

bus deli&tis & debitis , debet priüs fal-

, necex jure

pertaus nec ex jurenature

tem À majoribus recedere : Sed rapina eft

s ad

!l

pofitivo dát privilegium pralationi

delic&üm gravius furto , & hoceft gra-

folutionem , & ideo aliis creditoribus

[9 i

!

yius , quàm detentio rei ex licito centra-

gquale jpls Izabfx?tiþus non lic'et— pe

ie

11

h

l

l

t

LU jl

p

m

d

»

De Reflitutione.

62;1

I

GOivcuail vtt

-f:-,!l.n.x. 24

e paaperem,nec gravi,nec extremá pau-

am oïwji(':i.vcontm id quoa

d

pettatelaberantem ; Quia paupertas ho-

creditoribus Perfonalibu-s* feu chiro-

minisnonmutat ordinem juftitiz, fed

graphariis, fed explicatur & intglligitur'

T

folüm provocat ad eleemofynam,

uod

de folis hypothecariis.

v*

autempauperfortä patiatur plus dam-

Dixi in R. 6. Regulariter,, Quia in

1

pi quàm alii creditores, ad fummum

jure fünt varie exceptionesQ ut videre

!

probat , quód poflit ei pauló plufculum

eftin Layman de xeftit fect. $. lract. $.

folvi ,vel foluiio accelerari , non autem

C. L (. r. $, ubl videantur

cumaliorum creditorüm damno posf:;t

x, 7. Poft reftitunonem eorur, c;u"ö-

lo

lolvi, Qua in retamen debitor , pra-

rum

[629)

minium non fuerat translatum

fertim fi c

),16"06141;15,/ per bonam fidem

in debitorem ( de quibus ante R. 3. )

:

poflet exculari gratificans magis egenti :

primó folvendz funt expenfz füneris.

qui tamen à. Confeflario eft infiruen-

dus.

Ha4

?

Ratio: Neceflitas Lpluïturæ judimtm*

g

td

cxtrema. " Ergo aliis eft praferen-

/

Éx quofit. , quód etiaih cred'itoräs

da;

hune ordincm fc;'enur invertentes , &

Huc reducuntur expenfz , qua fiunt,

aliis ptioriratem pracipientes , mortali-

ad confcribendum teftamentum , cufto-

tur.

ter P;eccentj,,& ad reftitutionem tenean-

diendam füpelle&ilem, & fimilia debita,

pracise ratione defuncti fa&ta, y.g.ratio-

W. $. Creditores qui habent hypo-

ne infirmitatis,

thecam five tacitam five expreffam in

QUAR(Q VIII. Obligatas ad refti-

bonis debitoris , praferuntur in folu-

tuendum tenetur ne ftatim reftituere ?

tione omnibus creditoribus chirogta-

CXXH. y. Quilibet. tenetur ftaim

phariis feu perfonalibus,

reftituere , fi poteít, vel petere dilatio-

Ratio: Hypotheca datur creditori ad

nemab eo, qui poteft ufum rei conce-

fecuritatem ; Rtquocunqueeventu pasiit

dere.

ftaS, Thom; hica, 2, inc,

€x ea curare fibi fatisfieri, ita ut habeat

wnr[.']r

Ratie S.'Thom, eft : Nec per modi-

& rem & perfonam fibi obligatam, càüm

cum tempus licetin: peccato morari,pt-

Ln

(!

(

ta;h;n- chirographarius- habeat folam

ta quoad affe&tum juxta illud Eccle£, 2r.

perfonam. Ergo hypotïïec..zïius habet

plus juris.-

Ergo eít praferendus

,Qgggï À facie colubri fuge. peccatum : Sed

CXXI.

qui non ftatim, id eft; primá opportuni-

E. 6

- Si concurrant plures

tate reftituit, fed detinet rem alienam ,

hypothecarii ,

H

regulatiter

raferendi

manetin continuo affectu peccati , quia

unt, qi

[

€am

1i antiquiorem habent hypothe-

continuó damnificat , & fic aggravando

,-A(»I

7]

J

damnum proximi, continu

agcravat

o

Ratio: Quia

pofterior obl

gatio nom

Peïccatum-.

Ergo

f

poteft tollece ju

*

S alteri in re quafitum ,

$

Pro cujus doctrinz confirmatione

Jl

unde eft regu]

& juris:

Qui prior eff tem-

fervinnt verba S. Thom. ibidem ad r.

pres potior eft juce.

Qs quidem potlet.

dicentisi Praceptum . de reflitutione. fa-

££

—

ZRACTATUS FIIL Examen $.

H

$24

;

Ü

sienda , quamvis focumdium formam f

Neg. conf, Difparitas eft: 041:"4 De(;

qü&

afivimatinum. implicat tamen àn. fe nega-

utpote bosorum noftrorum non egenti,

uti neftra juftitia nen prodeft, ita nec

[)!

zxivwum preceptum , quo probibemur vem

D

alterius detinere.

,

injuftitia effe&tive obeft ; fecus eft refpg-

é&u hominis.

hr

Eflne ergo hec mora feu dilatio ne-

ceílarioó exprimenda in confeílione ?

—QULAERO IX. . Quaz culpa requiritur

ad oblieationem reftituendi?

Affrme juxta probabiliorem fuprà

W

CXXIV. Ante R. Nota, culpam

traditam fententiam, vi cujus tenemur

confiteri circumftantias notabiliter ag-

(quantum ad prafens ) dividi in Theo-

Prima e& veri

i

gravantes. Ergo exprimen

dum,quoties

logicam , & Juridicam.

Propo[itun*x detinendi formaliter velyir-

nominis peccatum in conícientia & co-

J

-tualitet fuerit renovatum; Vel enim funt

ram Deo'imputabile , prout à Theologo

€onfideratur vel mortale vel veniale,

novapeccata, velunum notabiliter ag-

Df

Quod fpecialiter etiam ob-

Juridica ett ommiflio dilpentia ad impe-

grávatum

fetvet Confellarius circa moribundum,

diendum proximi damnum requifitæt

Nec admittat,ut reftitutionem commit-

hac coramDeonon fempereft peccatum

[*

tat heredibus , nifi moraliter certus fit

dcfe&u voluntarii , ut patebit ex dicen-

dis , attamen ita efle putatur ex prafüm-

li

eos certoó adæqüatä ftatim (quantum fe-

2

cluío fcandalo & infamia licet) refütu-

pione vel interpretatione

4

4

: jur;s : quare

It v

£Uuros,

De quo vide füprà de tefta-

vocatur juridica,

diviäi't(u-—rþ in

hu

mento.

Nota 2, Culpa juridica

latam , levem, & leviffimam. . Lata elt

ffnleu.!

Quid ageres in Confeflionali cum eo,

negligentia, quá omittit quis in re alie-

W

quiter, quaterve promifis reftituere , &

non reftituit ?

na diligentiam vel circumfpedtionem,

J n j

1j

I^

Tif

CXXII. Dico: Nonabíolverem. Ratie:

