pte feu ut. infe

bonus eft, fed qui fit

f"lmrg Q

-peccatu

ce.lrüæ*,

"t

:ll[

neret ill

ud remiffum per illum adtum

a&tus (euamor fpei five concupif

& n

incipit- «

dile&ionis DEI... Quod Pm[). 1. ex S.

quo atttitus amat, vel amare

attrito 1eu

Vs

a. 4, iD c. dicente:

DEum, ut fibi ( nimirum ;

i

UI

'Thom. 3. p. q.79-

ti-

Nl

refiffere. cuilibet

amanti) bonum & utilem: fic nt mo

"i

Minima gratia poref |

vum

p

NG

. De Penuztentza.

99r

vun; taliä amoris fit ïnfezids motivo di-

2

confcientiz fuz , quod non fit fine di--

le&ionis DEI fuper oronia , nimirum

ftin&a cxaminatione: econtra extra Sa-

li äll [

vel fpes falutis, vel confideratio turpitu-

cramentum redditur ratio ipü DEO,

i

i

dinis peccati, vel metus gchennz , &c.

qai urpote fcrutans renes & co

)ida ; faci-

c

Hoc videtur velle Ttid, S«(f. 6.. c,&.

liüs intelligit omnia.

ubi inter difpofitiones quibus peccato-

Dixi ,per fe C2 regulariter ;

| Quia in-

fcmiüïl

n

res Juflitiz divinae timore utiliter con-

terdum ([ufficít recogitatio peccatorüum:

n

cuffi ad juftificationem per Sacramen-

in generali , non defcendendo ad fingu-

tum recipiendam fe difponunt, recenfet

la.

Prim in cafü quo adultus fua pec-

i d

a&um , quo DEum tanquam omnis ju-

cata recogitat ante baptifmum, & de iis

tl |

flitiz fontem diligere incipiunt.

dolet faltem per attritionem, — Secuzdo

- Ratio : Voluhtas non ferturin finem

lii

fi non fuppetat tempus,tunc enim fuf-

Bifi amando , ut patet ex Phyfica; Sed

ficit recogitatio & dolor de peccatis in

du*

voluntas hominis attriti faltem imper-

communi ,cum. voluntate faltem inpli-

us

fe&é fertur in DEum ut ultimum finem,

hx

cita difcuffionis in particulari , fi effzt

juxta di&a, quia paena folüm funt finis

commoditas.

Hoc fuppofito,

f02 /

Id Dv

proximus,

Ergo.

&. 1, Noneít de neceffitate vera con-

Ex di&is Colligitur quód ad Contri-

amedi

tritionis fingulis peccatis fingulas adhi-

tionem .perfedam requiratur verus

bere contritiones ,eft tamen de confilio.

amor amicitie , amans DEum fuper

1, Pars e(t S/Thom, a, r, cit. dicen-

y d F 1

omnia feu utin fe bonus eft , non verà

Wü [ | "

tis, quàd poft recogitata peccata fufficit

ut eft bonus feu utilis amanti. . Unde

una contritio communis omnibus, quia

d

hecnon effet vera Contritio: Doleo de

ille motus agitin viomnium difpofitio-

T

|-

peccatis meis propter DEum ut meum

j Mi

num, qui dolor poteft dici effe de fin-

fummum Bonum,

gülis & fpecialis, licétnon fit fingularis

) di[um: k

QU/ER O IV. Sufficitne una Con-

de fingulis.

; a&d&üg;

tritio füper omnia peccata , & quanta

Ratío: Quia aliàs , qui haberet mille

.m,ümäw ,

M

illa debet effe intenfionis:

mortalia , deberet elicere mille contri-

fie

]

XLVI. De quoS. D.a

tiones , quod nemo defendet.

'uxüm L

üttobique per 4. att,

git q.-z,. & 3

Ratio 2.p. Deconfilio cft multiplicae -

jf

. Ante R, fuppono ex S. Thom. q.3,

reactus virtutum.-

D

7u

* 1, in c; quód ad Contritionem etiam

XLVIL z. 2. Ut dolor voluntatis

:IC;W

!

.1

ï,

/

/

extraSaeramentum Ponitentiz requira-

fit vera contritio, debet effe (ümmusap-

:

l:

tür per fe loquendo & tegulariter aliqua

,

n

pretiativé, & non requiritur, üt fit talis

j

peccatorum recogitatio feu examen con-

intenfiye.

]

qu! 'Jï-*

UE !

Icientiz , licét non tam rigorofum fic-

Ante Refp. vide Tra&t. 7. Exam. j

PM

l

ut in Sacramento , quia hoc cft judici-

x*ll

num, 7f.in Nort. r, explicationem

j

M ]

um quoddam exterius , in quo homo

majoritatis intenfive & cxtenfivz in

;,mm

:

iomini debet rcddcþe rationem propria

amore;, qua applícari potcft dolori de

( 5

t

n

Pecca-

«

TRACZIATUS XIML Exameni. —

992

SUETDNS Deletzema

b

peccaro ; dicitut enim dolor appretiative

. h

üno peccato ,quàm dealio?

jot effe dolorää

fummus,quando quis ita dolet , ut ma-

inrion

lum culpx j dicet fcu eftimet majus

. Affirmocum S. Thom,q.3.a. 3.

icluim

quovis alio malo ; fitque paratus omnia

Ratio: Contritio eft dolor de pecea-

iMomn

to, quatenus eft offenía DEI« Sed in

alia mala potiüs fübire quàm illud : di-

ia

citur fummus intenfivé, quando eft in

uno peccato eft gravior offenía DEI

'ilnnem

gradu tam intenfo , ut ampliüs intendi

quàmin altero, Ergo.

At

XLIX. Swficitne dolor,quo qu

velaugeri nonpoflit. . Hocpramiffo.

is do;

ïla(fmpol

- Ratio 1. p. €b: Profecutio alicujus

letfe non dolere depeccatis?

m

Dico, non fufficit.

Ratio: Quia ta-

boni e(t menfüra difplicentiz mali op-

Jeniten

lis dolor non eft de peccatis , fed folüma

pofiti, fcu. inquantum aliquid placet,

- tlte

tantum contrarium difplicet? Sed DEus

eft difplicentia de ipfo dolotis defe&u,

m e

An & quomodo dolor. contritionis

debet appretiativé magis amari , quàm

At

omnebonum creatum ut patet loco anté

poffit effe nimius , vide füprgï Tract, 4.

"i ltere

citatoex Tract. 7. Ergo depeccato do-

Exam. r. n. 1 z.

-

i

lendurm cft dolore appretiativé fummo.

QUARO V. Qua

ndo quïis obliga—

/

L ,-

Ex quoSequitur , qoód in omni con-

t£ur ad Conttitionem ?

ïift aä[mj[

L. &. r, Prxceptum contritionis

tritione falrem implicité & confusé in-

-pit : g

cludatur .comparatio ad omnia mala

non eft meré pofitivum, fed eiiam natu-

tj e[f,qm

omna & naturg ,qua tamen compara-

zale. l1taS, Thom.3.p. q. 84. a. 7.ad

r. Dicicur. natarale, non prout diftin-

:efl nomam

tio à Confetfariis non eft ita exaggeran-

hts

da, præfcrtim infirmis propter.pericu-

guitur à fupernaturali , fed prour diftin-

fl |

jum , nec fuadeuda, v, g. dicendo , an

guiturà po(ïtivo,rf?:u e(t naturale in or-

l &,4, J

dine fupcrnaturali.gratiæ, cic']ue conna-

parati fint potiüis fe , &omnia füa pexdc-

F] de:m [

re, quàm tale vel tale peccatum com-

turale. Sicut enim resnaturales habent

5 deam [

mitrere, non enim omnes tam perfedti

füam effentiam & naturam ita & fuper-

Mi

fant uti S, Paulus ad Rom. 8. dicens:

maturales.

5

,WPW f.

Ceriis fum quód neque mors , &c. me

Ratio: Natura d

ictat ; jus hominis ,

*,irfffü 4l

à fortioti jus DEL, fervandum effe ill-

r

feparabit à charitste Chrifti.

1 f

[

Ratio 2. p. Minima contritjo in in-

fum. Ergo & didiar, jus DEI lzfum

tj ^i

tenfione eft ejufdem fpeciei cum ea, que

effe per posnitentiam reparandum ,

quantum po[Tumusf.

acramcmi

eít maximé intenfa , quia fola intenfio

vel remiffio fpeciem non variat. — Ergo

& 2. Praceptum Contritionis fpe-

procedit ágratia ficut contritio intenfi-

&kat ad z. przceptum Decalogi, ín cujus

or. Ergo füfficit ad. juftificationem à

praambulo dicitur: Ego Íum DunliQUS

quibufcunque peccatis.

DEus tuus.

Ratio: Si cft DominusadcóQque hono-

Cum hisftar, quód Confeffarii debe-

ant hortari paenitentes ad vehementem

itandus, natura di&at, quód ejus teconcie

dolorem, uti & ad DEI amorem,

liatio fit querenda;

dum elt offenfus,

*

73(';9

*

De Poeaiteutza,

993

T

(j Probabilius eft quód przceptum

tritionem cum Saeramento , fed ex vi

contritionis non obliget ad eam elicien-

precepti charitatis Dei , & fuiipíiüs,

d

dam ftatim poft commiffum peccatum,

j

Quia in illa extrema lucta, à qua falus

2,Nec omnibus diebus Fcftis & Domi-

a&terna pendet , tenenda fünt certiora ,

li

nicis. 3, Necquoties peccatum com-

non autem conítat an Sacerdos veré

h Dd

miffüm memoriz occurrit. 4.Nec em-

habeat intenuonem abfolyendi , an

Wfit

per per totum vita decurfum, | $. Sed

veré baptizatus, &c,

| quis dü'

certo cempore,

Secundó in morali periculo vitz eo

Ratio 1. 2., C9 3. p. eftex praxi: Quia

fenfu, quo id de Euchariftia explicatum

(uitt

nec peenitentes de €o fe accuíant , nec

eft (uprà Tract, 12.Exam.4.n.5 0.

I)

Confell:rii examimant; Fateortamen,

Caíus, in quibus per accidens obligat

j

yurtid

oppofitam fententiam effe valde piam

praceptum Conrritionis funt:

& conínlendam, & nec per modicum

Tl

Primó. Advertenter exurgentetam

tempus licere in peccato morari quoad

gtavi tentatione , ut moraliter homo

affc&um.

cam víncere nequcea:;nifi pec Contritio-

T

Ratio 4.€9 f.p. Preceptum contritio-

nem.

2. Quories quis etiam errone

nis eft afhrmotivum, fcilicet, Pewiten-

exiftimat, (e ad eam teneri,

3* In val-

x[rl'fl'OIIl';

tiam agite : Sed natura precepti affir-

de gravi communi neceffitace Reipubli-

It Mm'

mativi eft, quàd obliget quidem fem-

cz , quz prae(umitur immitti àDeo ob.

VM

per,noa tamen pro (emper, ut patet in

peccata hominum. 4. Dum currit prz-

Ts

aliis preceptis affirmativis, v.g. eleeno-

ceptum annuz confeffionis , & non eft

vl p

fynz,&c. Ergo.

copia Confeffarii,quia tunc homo tene-

ylt iNf'! s

LI. 5*.4. Przceptum Contritionis in

tor fupplere per contritionem , cujus

ie o

quibusd im . cafibus obligat per fe , in

przcepto in Lege Nova praceptum

d

quibusdam per accidens. Qui cafusin

confeffioris eft fübrogatum.

j. Dum

T

b

probabiliori-fententia fünt:

quis in peccato mortali exiftens debet

^ Primo per fe obligatin articulo rnor-

adminiftráre aliquod Sacramenrum, vcl

o

tis , yeto aut przfumpto, etiam in cafu,

unum é quinque vivorum recipere;

? ch IHP

quo homo habet copiam Satramenti

prout probatum eft fuprá de Sacramen-

)J [

Poaitentie, non quidem ex vi pracepti

tis in Communi Tra&, r z. Exam.3. n.

Pmndw'

huju)s Sacramenti,quia illi fätl'sflt per at-

21. & feqq. |

n

W 835

X

s

Gb

R

]

T

,«//L'

M^

-

J

WWS

( d

u

-

s

m

:sïe

cülm'

j

W

EXA-

Kkkkkk

deCTATUS TILM Examm 4

994

[

]

]

H

j

APHEUE DEU I02EUR OAH OH OEU O R EOR IEU RO H

U

- tb

N

dtuníte

.EXAMEN IV.

- Dandi

hlneeon

De Confe/fione, ejus Quidditate $ Neceffita-

fj'u'ïc[qu

ïlm at

l£. M bom.q.6. Yupplem.t q.7..—

tll

U4ZERO I, Quid eft Confef--

fpem , fidem , &c. pertinere pote&,,fe;

lip: T

fio , puta auriculatis,coram

cundàm quod in finem mulrarum virtu-

t &i

Sacerdote , (ive facramenta-

"

—

tum actus confffionis trahi poteft, ut

n vdam,g

lis? Cujus vhiutis actus?

ait S. D. ibidem.

a;ïk:&aäfoäu

— LII. . t, Benedefinitur in Catech,

Dixi , quatenut fit. ad remiouem ,

tintcer

p

Romano;quód fit legitima & facramen-

&c. quia íüb aliis rationibus confef

ioroft,

Atf

talis accufatio de propriis peccatís ad

fio fpe&at ad alias virtutes, v.g. con-

eorum veniam virtute clavium obti-

feffio veritatis in judicio, ad juftitiams

^. fed qu

confeffio beneficiorum in laudem Det,

nendam, coram Sacetdote fa&a.

DN i

tomey

& 2. S.Thom. q.7. a.1. explicat &

ad virtutem Latrig. Ibideminc,

approbat illam definitionem à $. Aug.

QU/AERO II, Quz eft materia Con-

feffionis? nonne peccata ? Et quid de

EY

traditam : Confe[fio ef£ , per quam. mor-

34 Qu

us latens (nimirum anima feu pecca-

peccatis dubiis? vel non commiffis , &

tamen confeffis?

Pa

zum) fpe venie aperitur.

At d

Ín R..ad z ibidem docet,quód quam-

LIL E. r, Que & quotuplez fit

"i

vis Sacerdos peccatum poenitentisantea

Confeffionis materia, pater fuprà Exam.

L

", h.f

aliquando (ciat ut homo;non tamen (cit

1,n.4, & n.z 3.

ER,2, Peccatum tmo

fta!c dabium ,

Mmüüs [

ut Vicarius Chrifti. Sicut etiam Judex

"m pf

aliquando fcit aliquid ut homo , quod

confitendum eft ut dubium : quód

(JW f& ead(

neícit utJudex, & quantüm ad hoc pet

fi po& confeffionem deprehendatu:-fu-

Gonfeffionem apetitur Sacerdoti: af

,bï"IPä! itj

iffe certum , probabili-us & tutius eft,

(ut ait ad 2,) clauditur aliis Confeffio-

cercum.

quód homo tcpeatur illud 60115-F9ri ut

W

de l

nis figillo.

du

u

O

&.3, Confeffio peccatorum, quate-

Ratio : Homo teneturconfiteri mor-

TU ne.

nus fit ad confequendam corum remif.

r

talia prout illa habetin confcientia : Se&

) quod

fionem. elicitivà eft a&us virtutis Pae-

peccatum anté debium , cotperià

*htatem

nitentize juxta S/Thom, q.7,3.3. & patet

certitudine non eff ampliüs dubium

uiig

ex di&tis fuprà: de virtute Poenit. Impe-

fed certum, — Ergo conEFend'um de-

L

"t fo,

zativé autém, ad multas virtutes v.g.

nuóà cft ut certum,

N

LA

Ut lr

E.

De Penusiteutza.

995

$.3. Qui confitetur mera peccata

folàm illam Confeffionem de peccatis

a

dubia (loquendo de dubio prudente &

ut certis repetere , fed& hoc fpeciale

tationabili, quod addo ad excufandos

peccatum . exprimere,

communiter fcrupulofos) debct abfolvi

-Ratio : Circa materiam neceffatiatm

fub condiítione,

Ut autem abfoluté

Confeffionis mentiri,& confcientie fuz

feu (ine conditione abfolvatur, proba-

Judicem decipere , femper eft mortale:

Wa-

bilius eft, quód tencatur addere, faltem

Sed hocfitin eo ca(u.

Ergo.

unum peccatum certum, etiam veniale

Dixi, f&ezter : Quia ignorantia &

taniüm,

fcrupulefitas interdum excufanr,

ga:cfï, l

Aatto :

'Tum neSacramentum Pæ&i-

-6. Peccata percontritionem jam

yNtt

tentiz exponatur pCïl'CLl!O nullitaris.

remi(la confiteri non eft peccatum , íed

eft neceffarium.

ipma;ä

Tum etiam, quia qualis eft confeffio ,

taliseft abíolütio. Tum tandem ut poí-

Ratio: Remiffio peccati per Con-

fitimpont«certa paenitentia.

tritionem fit per ordinem ad Confcf-

nj

fionem,

:

y Conl E-

-Exquofit, quód talisà peccato mot-

tali confeffo ut dubio abfolvatur. qui-

n [ a

5.7. Qui cenüteturpcccamm mor-

dem, (ed cum onere illad uc certum

tale,quod fcitá e non commiffum, pec-

ïu&iriam:

conhitendi poítea, (iut certum occurrat:

cat mortaliter,

'sömï)e'n

neceffe tamen non eítut omniaalia pec-

m

Ratio eft data ad R. .. Et id docet

cata cum peccato dubio rité explicata

S.Thom. q.6. a,4..

gOt

denuó confiteatur.

$. 9. Qui cum peccatis à fecertó

bt

commiílis confitetur ícienter venia-

3.4. Qui non fcitcertum numerum

,mmifirlfa 6" !

peccatorum mortalium,& dicit v.g.for-

lia non commiffa ,

probabiliüs non

nicatus fum decies circiter,velplüs mi-

peccat mortaliter, bene ramen venia-

Y

nüs , & poftea deprehenditcertum nu-

liter.

a l

merum, v.g. fuiffe duodecies, probabi-

Katio: 'T'um quia talis (imul preber

JP(;Tx &t ;

liàs & tutiüs tenetur poftea numerum

materiam fufficientem pro abfolutione,

utcertum confiteri,

d

T'um etiam, quia per tale mendacium

iÉ

&atio eft eadem: Quia dicendocir-

levis folàm injuria fit Sacramento,

i

citer vel plzs minzzs idem eft , ac fi dice-

Sicut etiam pazet in aliis Sacramentis,

] Ill[ilb'iï'

tct, Dubito an . non (zpius vel minüs,

v.g.fi aque Baptifmi effet admixca mi-

qn

Ergo eft eadem ratio. . Hinc.miium ,

nima pats terrz , hoftiz confecraude

jl |

quàód multi DD.primum teneant, & hoc

parva palea, . Aliud eft fi quisinter 20.

vel 100. hoftias. confecrandas fciret

1/,

n

pofitemum negent , cüm tamen ipfi fa-

«

teantur , quód nullam folidam videant

unam e(fe ex matería non confecrabili,

f

difparitatem,

quía hzc jam effet materia indebita non

20 [2

Qu

&.$, Qui fcienter dubia peccata mor-

levis fed notabilis, adeóque faciens pec-

talia narrat pro certis, & cetta pro du-

catum mortale.

"E

lis, peccat mortaliter , teneturQue non

20 : S. Gregor,ait; Bona-

LIV, O,fz]iä

kkkkk 3

rum

|"

M

fRdCTATUS XIIIL ExamenmA.

996

PA

rum mentium eft,ibi culpam agnofce-

uam , quia non eft Tribunal Ecclefie,

fed Dci. Cüm quibus tamen ftat, quàód

frnon.

ze, ubi culpa non efl, Ergo,

lusl

g, S. D. hic ad 1, dicit: Agnofcere

Aü&tor Sacramentorum utpote qui vit-

tutem fuam Sacramenus non alligavit,

tanhub

culpam ubi culpa non eft;poteft effe du-

fine iis,fi velit; fecundüm potentiam ex-

rl

pliciter : Uno modo , ut. intelligatur

v fr

quantüm ad fübftantiam a&tus , & fic

traordinariam poffit peccata etiam in

Nova Lege, remittere contritis , non

ts

non eft verum ; Non enim ad bonam

At pec

mentem pertiner, fedad erranteim , ut fe

confeffis , ut remifit Magdalenz &

Latroni,

:

£

lg, 5

a&um aliquem commififfe agnofcat ,

ueri non commifit. Alio modoquan-

&.2, Praceptum Confeffionis obli

D

tüm ad conditionem a&tüs, & fic verum

gát proportionabiliter in cafíbus in qui-

Atum j

bus Exam, 3. r, f 1. diximus obligate -

j 4,

eft , quod Gregor.dicit. Quia juftusin

a&u , qui de fe bonus eft,formidat, ne a-

prazceptum contationis, nimirum in ar-

M Præcq

liquis defe&us ex parte füa fuerir, — Et

ticulo & probabili periculo mortís , ut

d

ibidem explicatum,

Unde&tenetut.||

"tD

fic dicitur Job.9. Verebar omnia opera

mea, Etideoadbonam mentem etiam

reus ante executionem fententiz ; Quia.

tis Q

tunc eft maxima neceffitas hujus Sacra-

pertinec, ut hanc formidinem , quum

URU

menti. 2. $i quis fit in mortali & de-

n Tud.

corde tenet , linguá accufet. HacS.D.

Eodem modo dicendum eft de humili,

beat vel velit celebrare Miffam. vel

Mbf Q

commuünicate.

3. Semel inanno fcu

"üttofte

qu

ife deteriorem reputat.

QULERO IHl. Quid cenfes de prz-

intraannum, De quopoftea. — 4. Pet

SCERY

cepto Confeffionis? Quando? & quos

accidens in tribus primis cafibus loco

Nl

citato de contritioneaddudctis.

obliget? Eftne difpenfabile?

m Oere

LV, &, r. In Neva Lege Confeffio

Refp. 3.

Determinatio . temporis

li

facramentalis

omnium peccatorum

pro Confeffione,quód nimirum fi faci-

ne Es

enda proprio Sacerdoti faltem femel in

mortalium poft Baptifmum commiffo-

*'Vïuia!ja me

ruim, eftad falutem neceffaria,non qui-

anno , facta eft ab Ecclefia , ut patet ex

h]

c.omnis utrimque [extis ex Concil, La«

.dem jure humano feu Ecclefiaftico , fed

m u

ter. fub Innoc.,lll.

i

jure divino pofitivo Chrifti;unde & hoc

Ratio ftatuendi , utait S.D, a. 3. €

TDyat

eft Tribunal divinum,non Ecclefiz.

i':gt

li

lo

Tum ut quilibet peccatorem fe rec

&

m

Ratio patet fuprà Exam. 1,n. 2, circa

I5 ton

R.5.

güofcerer, quiaomnes peccaverunt, &

Ts Sacrw

Hinc ruunt illa argumenta Hareti-

egent gloriá Dei.. Tum ut cum majore

Tipis

corum. 1. David Pfal. 5 z. confiteba-

reverentia ad Euchariftiam accedatur.

ll]h)m

tur. foli Domino.

2. Ejus tempore

Tumetiam ut Ecclefiarum Re&oribus

Ia

fui fubditi innotefcant , ne lupus intra

k

f""ït,cor

füfficiebat coniritio $ ruunt , inquam ,

Y

L

quia erat in Veteri Lege, | 3. Ruit il-

gregem lateat,

um Confcä':;ö-

il:P' 7' paþa

lud: Ecclefia non cognofcit occulta &

LVI. Refp.4. Precept

nis comprchendit omnes pecc

atores

äPfæCJ

interna, Ergo nccjudi;-at illa: rait;in-

etiam

"sj

l (luJ

De Pezu:iteutia.

997

-

d

i

1

eiam in hoc mundo hominem ut Supe-

fic difpenfatus nunquam confireatur, &

kat,qub—ï

riorem non agnofcentes.

fine Confeffione falvetur: bene tamen

ii

Ratio S.D.ad 2.. Quia nullus eft,

quatenus eft juris humani , nimirum

qui non habeat Judicem Cliiiftum, cui

Ita S.Thom.à 6.

ii

quoad tempus.

Ym

per fuum Vicarium confiteti debet , qui

Ratio 1.p. Quia miniftri Ecclefiz non

y ii

quamvis fir eo inferior, inquantum

habent poteftatem immurandi jus divi-

(iig, 0

Pralatus eft, eft tamen fuperior eo , in-

num , vel difpenfandiin illo, przfercim

gdalenz&*

quantum peccator eft ipfe,& ille Chrifti

dum eft abfolutum , & ex fola divina

Minifter,

Sicut unus Medicus ab alio

voluntate derivatum,

foisd

curatur, non inquantum Medicus, fed

' Quomodo Papa difpenfet-in votis ,

ii

Anquantum infirmus, ait S.D, q, 8. 2.4.

vide Tra&.6.Exam,2,n.13. Ibid.Exam.

ad 40—

T

f.5.90. Item Tra&. ro, Exatri.3.n.40.

yramiie

3f Precepro annuz Confeffionis

& 41.

motti, d

Communionis Pafcbalis tenentur

Katío 2.p. Quia determinatio tem-

Dd

€tiam Haretici & Apoftatz.

poris

pro Confeffione cfï facta ab Ec-

n'z;Quix :

Katío: Quiaper Baptifmum fabje&i

clefia.

s

funt Ecclefiz Legibus.

De quo fpráde

QUAZROIV. Quomodo compu-

VA

Legibus Tra&.6.Exam.

$5D.87.

tatur annus annuz Confeflionis ?

Si

gi t

um £E

— Retfp.6. Confirmatiin

Saciilega fit , impleturne peream pra-

ne&tur confiteri?

gtatía qon te-

nl

ceptum ?. Hoc precepto tenenturne

p

Ratio : Quia non habent materiam

pueri? teneturne Papa? velhabens fo-

(aübu u

neceflariam , & licét habeant fafficiep-

la venialia?

1

tem, pl'OPtCl' cam ramen Sacramentum

]i

LVIi. Refp,r. Annus annue Con-

; um

non eft primario inflitutum, —De quo

feífionis fecundàm fe computandus effet

irum üifilï'

videin hoc Exam. n.5 €, R. j. an babens

à prima die Januarii ufquead ultimum

ola venialia tencatur ad Confeffionem

g hn

abnuam.

Decembris, attamen fecundüm moder-

at

nam falutarem praxín torius Ecclefiz ,

Concil. j

Ex quo Sequitur quàód Dgïpära (non

quá Fideles hoc przceptum fimul im-

olim con&tmata in gratia , fed etiam

plent circa Pafcha cum precepto Com-

Dua';' q i

immunis ab omni peccato) przcepto

munionis,computatur àPafchate inPa-

onfeffionis non fuerit obligata , nec

Ícha.

m

]u

Quid & quantum fit hoc tem-

"

Càpax hujus Sacramenti.

Hinc falía

(V

pus Paíchale, vide fuprà Tra&t, 12. Ex-

T l

"

vel faltem magis pia quàm vera fen-

am.4.n.47.

tentia illorum , qui docent; quàd B. V,

p P ]

Reíp.z. Hoc przceptum non imple-

quotidie faerit confeffa S. Joanni Evan-

tur perConfeffionem fi&am,facrilegam,

n RCWS '

clifte.

j

eu fcienter invalidam.

. Refp. 7. Papa non poteft aliquem

Katto : Quia Confeffioinvalida non

Conffüb'

lipenfate à precepto Confeffionis füb

eft przcepta fed prohibira. — Hinc inter

PE

d

€a ratignc, fuþ qua juri; divini eft;ita ut

Propofitiones ab Alexand.|VII. 1465.

Di]

Kkkkkk.;

d-a-m:

-

.....

99$

'TR ACTATUS XHL EÉxamem 4

damnaras efthec n 14.. Qu facit Con-

cit , in hanc tamen magis inclinat ', &

al

probat quód ex Decretali omza& utriu

feffionem nullam voluntarie , fatzsfactt

L

pracepto Ecclefia.

Jexiss non obligantur nifi illi , qui ha-

MC

Nota tamen

fatisfieti per Confeffio-

bent peccsta mortalia, quod patet ex

ttrlen

nem validam & informem. Dequa in-

hocquod dicit,quod debent omnía pec-

Muton

£rà Exam. 6, n. ror, Quia in ea adfunc

cate confiteri $ quod de venialibusintel-

4 tf

omnia effentialia requi(ita, & folàm ef-

ligi non poteft, quia nullus illa omnía

lil p

confiteri poteft, . Et (ecundüm hoc

fe&us, (cilicet gratia impeditur.

a ln

Reíp.3. Probabilius eft, quód pueri

etiam ille, qui non habet mortalia, non

tenetur ad Gonfeffionem venialium,fed

At

precepto Ecclefiaftico Confeffionis ob-

DC

ligentut ftatim dum ad ufum rationis

fufficit ad preceptum Ecclefiz implcn.

M. |

erveniunt,& mortalitér peccanr,

dum, ut fe Sacerdoti reprafentet , & fe

ul pwh

Rarío: Hoc praceptum Ecclefiz eft

oftend.t abfque confcientia moralis ef-

JXr n

determinatio pracepti divini : Sed fta-

fe. Et hocei pro Confeffione repatatut,

hod r

timac homo rationis ufum atringit, ac

Hzc S.D, Tenereturtamen in Pa(cha-

te communicare.

äfis, t

mottaliter peccat , obligatur abfoluté

l

j

'

pracepto divino Confeílionis,cüm nul-

Dixi , ex vi diél pracepti ; Quia fieri

poteít, quód teneatur racione fcandali

lrigum

lius peccati. mottalis poft Baptifmum

M

IUW

hOM

commiffi remiffio habeatur fine ordine

vitandi , vel etiam, fi dubitet, fe cffe in

mortali.

;immunieui

ad Confeffionem, . Ergo & Ecclefia-

ftico, &c.

U/ERO V. Preceptum Confef-

ts

*:»*lï o t

In qua etate pueri teneantür ad Con-

fionis eftne diftindum & independens

f ^ H()f.i[

feffionem , & quàd priüs teneantur ad

äïpr—æcepto Communionise Eftne ali-

T'ereni

quando preveniendum? vel , dum ne-

hanc quàm ad Ecclefiafticam,vide füprà

W Ob!'inan

Tra&. t 2.Exam.4.n.46. R. 1 & 2.

gle&um eft, fapplendum ? aut potcftne

W [uüt 1

Ke(p.4. Quód Papa reneatur hoc

uná confeffione impleri pro duobusan-

nis, v.g. in ca(u quo quistotoanno non

ia&.ukeü in

przcepto , inquantum eft divinum , eft

indubicatam: quomodo veroillotenea-

effet confeffus, & confiteretur in princi-

" B

W"On;

tur inquantum eft Ecclefisfticum, nimi-

pio Januatii ?

*

R lo

..LVIIL Refp,t. Duoil

la præcepraä

?Mf!rfch Í |

rum faltem quoad vim dire&ivam , non

coctcitivam, vide fuprà TraQ.6. Exam,

fe invicem in obligando non depen-

Mp

dent.

3

f.n.82. R.2. Aquo Confeflarius Pape

"p

Ratíio:Quia

funtpofitaob diverfosfines

accipiat Jurisdidtionem , dicetur infrà,

D

Exam.f.n.65.

& motiva. Unde di&um eft loco ante

i

fatt d

Refp.$. Pro

babilias eft ,(juöd ex vi

cit..quàd pueri citiüs obligentur adCon-

,ï IZG.IZ'E

fe(fionem,quàm ad Communionem.

di&ti pracepti ad Confeffionem annuam

non tencaturís, qui tantüim haber veni-

Ex quo fit; quód per fe non obligent

ale.. Ira S.D. q.6,a.2, ad 3. übiutram.

pro eodem tempore , (ed unum per fe

.F'fïQaia i

i

mel in

NT

que Senrenriam ut Ptobabilcm —addu-

pro Pfxfchate » alterum per fe ie

anne.

h j

p m

De Poaiteutia,

998

N

anno, Hincfi quislegitimé effet con-

Oppozo: Ulno a&u poffant impleri

feffus in Epiphania , ut przcepto Eccle-

duo pracepta fimul occutrentia ; v. g-

ïh D

ftaftico Confeffionis fatisfaciat; non te-

poffünt hore Canonica dici füb Miffa.

netur denuó confiteri in Pafchate, nifi

Liüül

Ergo fimiliter.

habeat confcientiam peecaü mortalis ;

-Ad bor eft difparitas.

Nam hac

uit

tünc enim teneretur ex alio pracepto

precepta obligant pro diverfo tempore;

Lt

nl

Divino prohibente fumptionem indi-

& illud in prefenti quoad fübftaniiam

gnam. kem, fiquistoto anno non pof-

3(ia,ül

eft divinum,& magna neccíliratís ac u-

fet communicare, poffet tamen confite-

tilitatiss ob quam in eo rigore eft expli«

ml

tiadid teneretur.

candum,

ii

Refp.2. Probabilius eft , quód , qui

t

QULERO VI. Teneturne quis, ut

Ícit aut probabiliter timet, fenon poffe

diS&um praceptum impleat , confiteri

vt

confiteri ante finem anni; ni(i confitea-

M

per internuntium Sacerdoti abfenti vel

tur modó, uti fieri poteft incafu longi

D

eriam prafenti, fi non poflet aliter quàm

iüneris , teneatur Confcffionem antici-

per feriprum, vel per interpretem?

pare.

LIX, Refp. 1. Confeífio per inter-

duf

Ratio patet fuprà Tract.12. Exam 4.

at

^l

nuntium vel fcripturam fa&a Sacerdoti

n,47, pro R. j, de cafu preveniendz

abfenti , & abtolutio ab eodem abíente

ii

Communionis, Ubietiaminfinuatur,

data, non eft (acramentalis, nec in ullo

alia effe pr&cepto, quoruni onus alliga-

(uib

cafüvalida. Oppofita Suatezii fenten-

tur certo tempori feu diai , ut jejunii,

tia cft damnataà Clemente VIII. 1602.

3 j

Miffz, Horarnm, qua non funt neccífa-

-Katzo: 'Tum quód hzc fuerit mens

!

tió przvenienda vel fapplenda: alía ve-

imi

Chrifti inftituencis ; & patet ex petpe-

tó qug obligant indeterminato tempo-

tua praxi Ecelefis, quz nunquam talem

gl

te, qug funt anticipanda aut fupplen-

confitendi modum (qui tamen in pri-

us

da; & talecft in przfenti.

mordio Ecclefiz ob hidelium copiatn &

noos

Refp. 3. Probabilins cft, quód, qui

Sacerdotum . inopiam fuiffer neccffa-

Y

toto anno non eft copfeífus five cul-

P[I[v

rius)permifit. 'Tumetiam ob pericu-

pabiliter five incvlpabiliter, anno ela-

lum facrilegii, quod effer in cafu, quo

P[l(fü' 1

Pfo teneatur primá commoditate confi-

pecnitens forté interea mutáffet volun-

i

teri ,

uj

& có graviüs peccet ; quó diuciüs

ratem, Tum tandem ob periculum

differt,

fcandali cevelationis, &c,

; (OSW

d

Ratiopatet dcCommunioneloco fu-

J

Hanc perfonalem prafentiam, par ly

hi

prlcit. Tradt, 12.Exam.4. n.47.

7e in forma abfolutionis fignificatam,

J

-efp,g,

negativé ad ultimam partem

:

Chriflus in íua inftitutione expliciié

[2

Quafiti.

j

Ka

non prcleripfitbene tamen implicité ob

Ratio : Quia ifta Confeffio eft dcbita

rationes modo datas.

Proinde ficut in

T

j

P anno pracedenti. Ergo per eam

hiocJudicio peenitentiali generalem ra-

r;mel ]

nOn fatisfitpro novo anno fequenti.

tionem judicii (quod alioquin inter ab-

g

fentes

1000

TRÁACTATUS XIIL Examena.

U

valde verecundz , qus tamen chartula

fentes fieri poteft) limitavit & fingula-

qiedm

tes circam(laniias (judicio forenft ex-

cum ciphris ita (cribenda effet, ut perdi«

vll

trinfecas) adjecit, v. g. quód idem fit

tam nemo legere poac-t. Idem fietri pot-

il

reus,teftis , & occulriffimorum etiam

eft in cafu, quo Confeffor (ubità obfur-

ii

ctiminum fuorum accufator, quod non

defceret,

witity

eft in judicio externo: ita & voluit, ut

LX 8 Ad preceptum annux

Confeflionis implendum tenetur quis

gtl

fiat przcisé inter prafentes quamvis

TET

enim fi inter abfentes fiat,videantur ad-

confiteri per fcriptum , vel per nutus, [n

As on

efle omnia cffentialia, ut minifter, mate

aliter non poffit : non tamen per inter-

retem, nifi in mortis airticulo.

ttt poff

ria, forma, &c. non tamen funt debité

Sicut, fi quis vellet confe-

Ratio x. p. Preceptum revera obli-

T

applicata.

'c [

p

crare panem nimis diftante

m , nihil fa-

gat, dum in ejus obfetvatione ron c!

magna difficukas,nec periculum damni?

i

yta

cit, defe&u debitz applicationis,

Aliud eft de Matrimonio: Quia ratio

Sed fic fe habet cafus prafens. Ergo.

t

contra&üs (in qua ratio Sacramenti

Ratío 2.p. Quia nullum extatjus, vi

z

fundatur) quoad fubftantiam non eft ex

cujus fic publicanda fint delicta.

inflitutione Chrifti, fed fuit ab initio

Ratío 3.», Quia nonoportet dubiam

mundi, nec Chriftuseum mutavit, fed

reddere falutem fuam ; & vita aterna

folàm ad'effe Sacramenti elevavit; pro-

praponderat famz, quz in eo cafu apud

interpretem lzderetut 5quamvis autem

Du

inde Gicut anté,;itanunc po:e& fieri inter

abfentes ; Judicium autem pænicemialc

homo poffit falvati per contritionem,

illa tamen eft difficilis. Ergo, 'Et da-

etiam quoad fubftantiam non fuitante

to, quód ad id homonon teneretut ex v

Chriftiinftitutionem , ideo non eft mi-

di&i pracepti , teneretur tamen ex pra-

Ü

rum , quód Chriftus in eo feceritlimi-

tartionem,

,

cepto charitatis erga feipfum.

i

QUAERO VII Ex vi didti przcepti

tf

& 2.cum Nugno: Valida effect Con-

fe(lio,fi pocnitens per literas fua pecca-

tenecurne quis ;

quamprimüm poteft

üpl

Confeffione omiffa

ta Confflori mittat , & poftea in ejus

confiteri peccata in

five ex oblivione;five ex jufta caufa?aut

præfcntia dicat,quöd fe de omnibus il-

damm

lis accufet, & dolear. (qui tamen confi-

aliquando bis confiteri eadem peccata?

tendi modus eft inconveniens) Ratto:

- LXL. j 1. 2d r.p Effe de confilio,

non tamen de przcepto: undetalisnon

Quia adeft perfonalis prafentia & ac-

,

cufatio,

peccat ea differendo uíque adConfeffio-

MR

*

Nota, quó

d, fi detur ca(us in äuo

nem fequentis aunl.

en "

Ratio: Quia talis prxzceprum

fimpli-

quis ex caufa gravi & jufta non poffit

eo,

P

Mi

18

voce confiteri ut poteft contingere in

citer jam implevitinquo differt a

^tm i

&ab

i

110

gravi ipfirmitate,debet ConfefforiCon-

qui Confílionem omníno omifit,

mïll[)n

co qui fecit facrilegam, De quo in prz-

feffionem fcriptam facere,uti etiam in-

:Chti[l

terdum . faciuat (tefle Lublino) puellz

ecdentibqs Q4&f. — —

O

"p h

Y

p

TE

1YOOt

De Penitenutia,

du :

g.2. 10 4 præcipuä cafibus tenetur

abíolutus.à refervatis, cum onerefe fuo

hg

quiseadem peccata bisconfiteri. Pri-

tempore fiftendi Superiori.

mus efl , i. quis excommuünicatus ante

Generaliter dici poteft , peccata jam

ftip

VU

abfolutionem à peccatis, non fuiflet ab-

confeffa neceffarió effe iterum manife-

folutas à cenfuris.

Secundm, Si pae-

ftanda , quando eorum covfeffio fuic

) 0i

Ritens fecit vorum de facienda Confef-

invalida: poteft aurem effe invalida z.

u qi

fionegenerali , quam fi non facit, peccat

ex culpabili defe&u doloris vel inte-

contra votum.

Tertim. . Si prioribus

gritatis, 2. Defe&u forma quoad ef-

il

peccatis non manifeflatis prafens fta-

fentíalia non prolate.

3. Defedtu

apermm

Miniftri , ut , fiis fit furdus , vcl fub

[

E *

tus non poffit fufficien&r maoifeflari.

- Quartms, , Quandoquis urgente necef-

confeffione dormiat , vel careat jurisdi-

s dbl

ou:(onä;f

fitate vel pracepto àSacerdote inferio-

Gione.

4. DefGu intentionis Mi«

niftri.

hi

rle folàm peraccidens & indire&2 fuit

T

à

ii

34

-æ;sex«-æe.i«-»æwæ«æä&--**ææwæmw&æwæsw

1

d

M av

EXAMEN V.

al p

De Minift

roCöWþonä: 5 bom.g.8.. —

r

j

um UE

Supplem.per 7.art.

s

gt

UZERO I,

i ,& quotu- um Sastium , quorum vemi[eritis pec-

plex eft Minifter Sacramen-

€At4 , &c, Ergo.

if

ti Peenitentiz? qua & quo-

p

Nota;aliud effe, Confe(fionem au.

nin *

tuplex eft ejus poteftas?

dire, aliud abfolvere ; hoc fecundum

mom [

PTDXIL Quid fit Confeffarius 5 quid

X poteftas clavium

poteft folus Sacerdoss primum poteft

A

D

» Vide Fupz'ä Tra&. z.

etiam Laicus in defe&u Sacerdotis, ut

du i

, 1'18 & 9.

docet & nihil aliud vult S. Thom. hic

T f"ï'mþ,'

&.1. SolusSacerdos eft Minifter hu-

jl

a.2.inc, Etad 2,. Nam ad 5, ait: quód

jus Sactramenti.

quamvis ille Laico confeffus. im articule

al

Self 14.Can. 10.

Eft de Hd; e:f 'Trid,

neceffitatis con[ecutus frt veniam à Deo,

JJ

Rattio: Soli Sacerdoti poft collatam

puta ex opeve operantis , eó quód manda-

i

)e

poteitatem incorpus Chrifti verum in

"t Des tmplevit ficut. poruit , oportet

L

gmlü[l

V

ua Ordiharione datur poteftas in cor-

