fimplexSacerdos, quz przcise eft pote-

CT

'neficio fufficiente,

flas confecrandi.

Subfamo : Sed fo-

35 l103 po

QUJERO IV.. Quiseft minifter Or-

làm duo Ordines Majores, nimirum $2

d tinep.

dinum ?

cerdotalis & Diaconatus dicunt imme-

Ubalor

XIX. && 1. Solus Epifcopus eft or-

diatam relationem ad Corpus Chrifli ve-

ittp,

dinarius minifler. Sacramenti. Qrdinis,

rum , facerdotalis quidei » ut ad confe-

l

;

ita patetex Trid. Seff. 23. Can. 7.

crandum; Diaconatus veró, ad diflri-

l

DT

Ratio: Conferre officia & minifleri

buendum, uti fiebat in primitiva Ecclee

ifa,d'

fpe&at ad folum Principem vel Prafe-

fia, non veró Subdiaconatus , nec Mi-

"ts

&um: Sed folus Epifcopus eft Princeps

nores Ordines, ut patet ex eorum offt-

X

& Prafe&us Chriftiane Reipublicz. Et-

ciis. Ergo.

mditu;

P

Confirmatur ; Ideo Papa poteft fim-

fettigo.

W. 2. Probabilius eft; quód Papa pof-

plici Sacerdoti dare facultatem confe-

fit fimplici Sacerdoti dare facultatem

tOtdina

rendi Sactamentum . Confirmationis ,

1€ ptol

confergndi Subdiaconatum & reliquos

quia poteflas illud conferendi eft pra-

h

,

Minoress,non tamen Diaconatum; mul-

ftandialiquid, quod habet immediatam

hd

19 minusSacer

um

Q

i

dgtium.

rcia:iox?cm ad Corpus Chrifti myRic

eu

1'0835

N

De Sacramento Ovdinis,

frf*

|

feu ad Fideles Confirmationis: capaces,

XX. Br j. Bpifcopus , qtï renuntia--

ü

fuper quos Papa majorem Habet potefta-

vit Epifcopatui, validé ordinat, qaia re-

tem quàm fimplex Sacerios. Érgo e-

tinet Characterem , fed non fem

ger' li-

ls

contra cüm füper Corpus Chrifti verum,

cità.

l

non habeat majorem poteftatem ,. non

Declarattr : Epifcopus poteft renun-

i

poteft fimpliciSacerdoti dare facultarem

tiare vel /oco-ci dignitati fimul y vel lo-

"

conferendi Ordines, qui illud ut tale im-

cotantzm. L.oco tantüm renuntiat ,,'(äi—

mediaté refpiciunt.

M

titulo- & au&oritaté Epifcopali retentà

I

Oppene ; Papa quibusdam Abbatibus

ex meur hofttum aut ob aéris intempe-

]:

Ciftercienfibus deditPtivilegium confe-

riem , locum feu Diceccfin deferat, eiáue

]

nj

rendi füis K eligiofis Diaconatum & Sub-

renuntiet. n quo cafü, fiab alio Epi-

Ó

Ergo.

diaconatum.,

copo rogetur , poteft validé & licité or-

«4d b»e dico. x. de Díiaconatu nen

quwf

dinare fubditos Epifcopi rogantis , & in-

js|

eertà: eonffare , fed folàm de Subdiaco-

tra ejus territorium, non vcró proprios,

natu fait datum ,. fi tamen datum fuit,

quia nullos amplius habet : fi veró prow

Secundà dico , P»pam in eo paffu fuiffe

pter aéris intemperiem vel metum ho-

hOH

ufum fententiá,- que tunc i videbatur

ftium tantüm extra. füam Dicecefin mo-

i

probabilior; Eo modo, quofuprà Tra&.

retur , jurisdictionem in fuos non amit-

]

[

10. Exam. 3. n.47. & 48. diétum fuit

tit , fed:eos poteft lieité ordinare in alie-

de difpenfatione voti folemnis mona-

y

2a Dicecefi cum licentia Epifcopi Dios-

N

elalis,.

cefani. Dignitati vetó (imulrenuntiat,.

d

Si- 3. Epifcopus nominatus , ele&tus,

fi etiamà fe deponat officium, nomen &

aut etiam confirmatus , fi non fit Sacer-

PIM

dignitatem Epifcopalem ; . gdngre-

dos, non poteft ordinareSacerdotes; po-

diendo Keligionem ,. vcel praveniendo

nl

teft tamen: fuis fubditis dare licentiam,

promeritam depofitionem; & in Roc ca-

Y

ut a5 alio Epifcopo ordinenttir,

fu licét quoscunque valid£ ordinet ra-

U

Ra-l!'ül' I. Fe-

Quia nemo dat, quod now

tione indel-bilis charaGeris Epifcopalis;.

Q

habet..-

facros tamen Ordines nemini licité con-

i

Ratío z. p. Quuia dare illam licentiam

ferre poteft , nifi ex difpenfatione Papz 5:

d

fpectat ad poteflatem Jurisdi&ionis ex-

Minores tamen: conf rre poteft cum li-

kT

terioris ;. illam autem haber. Ergo;

centia propriorum Przlatorum;

b |

Ra 4. Epifcopus excommunicatus ;

Vide fuprà Tra&. 14. Exam. 1. m z2».

egradatus, hzreticus, aut inalio mor-

quód ordinati ab Epifcopo nonfüo, fine

ff

tali peccato exiftens ,. poteft validé con-

dimifforiis., extra tempora ,. fine inter-

j

(

ferre Ordines, non tamen licité;

ftiiis, fine titulo , fine legitimá atate»

J

Hoc probatum eft fuprà "Fra& rr..

per faltum ,.in cenfura , &c.. ftuc füfpenfs

Et

Exam: 4. n. $7. ad Q; 7. ubi vide.

al executione Otdinum.

n

: & 38. ad Q 8. qux difpofitio: zequiratur

B& 6, Non poteft quis licité ordina-

i

j miaiftre Sacrzmmti.,.ug.aþn peecet. ^riynifi ;.hEgifäogo proprio , autali

il

de:

3132

TRACTATUS XF. Éxamen 3.

de licentià proprii, ta Trid. Seff.25.

dummodo zqualiter in utroque'Toco de-

uinli

de:reform. c.8.

gant4 non quidem mathematicé , fed

^

Áfop

Ratio : Ut evitetur confufio in'Eccle-

proportionaré & moraliter.

À

Ts

fia, quz vult omnia ordinaté fieri.

Katione Berefrc ii ;. quia ratone.ejus

aforos

CKXL E. 7,:Quatuor. modis poteft

eliquis fit-Diece(anus illius Epifcopi , i

jifà

quis dici ad conferendos Ordines pro-

cujus-Diceceli jam actu & re ipfà habet

tim,

Priusv-Epifcopus,*, & alter ejus Subditus

itulum & poffeffionem Beneficii : unde

tübnta

ad cossecipiendos, 1.-Ratione origi-

non fufficit nuda praíentatio. .Et hoc

zpoel

nis.

2, Ratione domicilti.

3. Katio-

Beneficium-debet cíle perpecuum, adeo-

LA

tf

neBeneficii.. 4 Ratione triennalis.fa-

H

ae non-fufficit penfio temporalis : imó

f ar

miliaritatis.

alioquin non eft Bencfcium Eccletiafti-

labent

Declaratsr : Katone Osiginis Íeu

cum ; hoc enim definitur , quàd fit jus

itpris,

nativitatis poteít quis ( etiam alibi.ha-

perpetumm . vevipiendi vediins .ex. bonis

wO

bens domicilium vel beneficium ) ordi-

Ecclefia vatione. fpiritualis Officii Ecclte

1tp.10,

nari ibi, ubi eft natus, -fi parentesibi

fafheá auclovitate conflitutum.

u

habeaat fixunf.domicilium.

Siveró in

Tandem ratione zrieznalis familiari-

ttefpire

alioloco fit natus , quafi per tranfennam,

tati; , de.qua Trid.Seff. 25..c. 9. (ic (la-

tuit .

-

L

'f;rin:egrä

w. g. intranfitu. vel.peregrinatione pa-

Epifcopus familaxem. fuum . non

ftSiafio

rentum, non.eft ordinandus ibi, fed ia

fubditum ordinare mon poffit, mf per tri-

litoi

loco domicilii:vel beneficii , vel.in loco

ennium [(acum fuecit commoratus, ci be-

Ssnone

originis paterng : vel ( & fit:filius-tan-

meficium, auacunque fraude ce[anie, fla-

ii Tj

£üm naturalis,.aut illegitimus, ad Ordi-

ten rtipia AUi conferat. — Diicitor fami-

ii

:es tamen legitimatus) in loco originis

liaris, qui in-familia feu fervitio:Epifco-

ml

filius enim naturalis non fe-

qmaternz s

pi ejus fumptibus vixit. Porró cüm Tri-

ms: i i;

dentinum dicat , .Epifcopum debere

.quitur originem ;pat;rnam? fed matet-

foording

mam.

:quamprimüm tali ordinato conferre be-

t f

Ratione Domiczlii ; quod differt à

neficium, claré patet, quód Epifcopus

i 84 R

fimplici habitatione, hoc.enim effe po-

titularis feu a&u nullam Dicecefin ha-

lod

teft fine animo ftabiliter & .perpetuó

bens , non poffit ullum pretextu trien-

nalis familiaritatis ordínare.

m

qnanendi, .utpatet in ftudiofis Acade-

fltogs,

mlarum,

Unde domicilium proprié

Ex di&is.colligi poteft , à quo fit ot-

"t fs (

dicitur , ubi quis.conftanter & perperuó

dinandus, qui eft vagus aut nullius Dice-

"Bo n

€efis.

(perpetuitate faltem propotiti, licét poft-

lls fin

.ca peraccidens mutctur ) habitationem

XXIL &. 7. Solus Epifcopus pro-

L D

fixit. ^ .Et poteff quis tale domicilium

prius uno ex quatuor pradi&is titulie

L anffone

"habere in duplici loco ,. ficut quidam

potef dare licentiam feu litteras dimif-

u

X

W

*n phm

Officiales in dignitate conflituti cenfen-

forias , quas R everendas vocant , ut quís

tur. fixiffe domicilium & in fva proprià

f m lol

ordinetur ab alieno Epifcopo ; poteft,

NUA

teit

aréce, & in civitate, ubi funt Officiales::

tunc

inquam, nifi fit gxcommunicatussi

enim

Wma Pro l

[

5 üc

)

»

De 1Sacmmema Om'inïs;

ï!tïg

4

enim fubditi fine dimilforiis ab alio Epi-

Nota 1. Effe aliquorum fententíam,

3

fcopo poffunt ordinari, ut patet in Jure.

quód Pralati Regulares ex Mandato

Vicarius Generalis non poteft dare di-

Clemenris VH debeant literas dimif-

u

miflorias fine exprefío mandato Epifco-

. forias dirigere ad Epifcopum Dicecefa-

L

num illius Monaflerit , €o veré abfente

pi, nifi in remotis agat , feu extra Pro-

j

vinciam, vel vltra duas distas à loco

vel impedito , caufam impedimenti de-

Ui

n

refidentim. — Capitulum $Sede . vacante

nuntiare alteri Epifcopo fub.pcena pri-

li

non poteft , ni(i in duobus cafibus : 1. Si

vationis à dignitate & voce a&iva & paf-

fiva.

Verüm hoc decretum non vide-

"

annus fit elapfusab obitu Epifcopi. 2.S1

ftà

tur effe univerfaliter ufu receptum, quia

quis fit ar&atus ratione Bencficii ,id eít,

jl

fi habeat Bencficium , quod fpatto iilius

paffim Pralati Regulares fuo Dicecefano

)

Ordines non celebran:e dant dimiffo-

temporis, quo Sedes vacat , certum re-

kl

quirit Ordinem. De qu

rias fuis fubditis , ut à quocunque Epi-

P

o vide'Trid..(SeHï

T

7..cap. 10,

fcoyo .cum Ecclefia R omana communio-

nem habente ordinari poffint , absque

Nota, queod dimifforie femel datz

lu

vion exfpirent morte concedentis, re ad-

eo quód ullam mentionem faciant, an

j

hucintegrà , nifW expref & revocentur

Epilcopus »pröpr'ius fit abfens , impedi-

AU

perSuccefforem. — Quis funt gratia fa-

tus, aut Ordines celebrare noluerit.

Z

$ia & privilegium , quod morte conce-

Porró hzc przcisé intelliguntur de R e-

L

dentísnonexípirat, De quo videdeLeg

gularibus exemptis : alii enim funt fub-

fuprà Tra&. 6. Exam.$.n.92. Porró

je&i fuo Ordinario.

Nota 2. Special& quid effe de co, qui

quód dimittendus, à dimittente priüs ex-

aminandus & approbandus (aifi fit. di-

à Papa eft ordinstus , nam is (ine Pspae

ftans; quia aliàs poteft committi Epifco-

licentia non poteft ordinati ab alio. c. 2z

:5

o ordinani) patet ex dictis fu

difiribuendi. 2. cit,de qua lit. ordinand,.

p/nä, in

It

À

princip. hujus TraG.

& hoc ob fingularem reverentiam Papz

Ordinantis, Major hác decausá debetur

(

E. 8, Kegulares e-xemþtï ( uti funt

i

Mendicantes ) poffünt accipere dimiflo-

honor tali Ordinato c, per 142. 7. de

t

rias à fuis duntaxot Przlatis , & non ab

Majorit. & obedientià: non tamen eíf

Epi(copis. «Quia cüm fint exempti, non

exemptus à Turisdictione Epifopi.

)lïl?'

funt illis fübditi. |1ta habetur ex privi-

Quazri hic poffet , quon.lp!ex fir, &

legio Sixti V. & Clem. VIlI. Hinc Reli-

quz intentio requiratur in Minifiro

3

giofus fine licentià fui Superioris ordi-

Ordinis, Sed hoc patet ex di&is de

Sacramentis in Communi, "Tract. 1.

; P(V

natus , mortaliter peccaret & incurreret

$i

fufpenfionem latam à Pioll., incideret-

Exam.4.n.32.n.23. & n.35. liem

"

d;mll

Que in plures poenas à Sixto V, taxatas.

quz difpofitio requiratur in €o, nimirum

Vide in. noftris Conflituiionibus difl 2,

in flatusgratiz. Sed hoc vide ibidem

p

)tfüa

€. 14, text. 2 1. lit. X. cujus Superioris

n.

8.

XXIIL Hisadde, quód Épifcopus col-

t

licentia pro. noftris Fratribus requiratur,

2

GOgg8 g88

la:urus,

ht quis ad facros Ordincs mittatpr,

Erfg

TRACTATUS Xfffï,E)»:am!n' ».

lturus, & Clericus receprurus Ordines:

bam; 'priüs- jejunantes, & orantes impo-

. nf

facros ( dico facros ,. quia Minores con-

fuerunt eis manus..

[

Mtt,

feruntur etiam: aliquando poft pran-

.XXV. B. z. Juxta Statutunr Trid.

dium ) debeat effe jejunus, tum proptcs

itptnl

Seff, z:3. de reform. c-1 1, fervanda font

TM enf

reverentiam: Sacramentk » tunr propter:

interftitia. feu temporum intetvalla, ni-

facram:

Communionem

fumendam:;.

fitdpin

mirunr unius anni inter inferioris & fu-

Quód autem ordinaturus& ordinandus;.

petioris ordinis fufceptionem, zf alisd'

1630b

fi aliande noa fit jejunium;. pridie je-

Tij

Epi[copo-expedére magis videretnr, & nifi

junent, optimé faciunt, & eft de confi-

àdo, ]i

neceffias. aut. Eccdlefie utilitas judicio

ATC

lio, fed: videtur bene: dicere Gobat;quàd:

Epiícopi aliud expofcat..— Utus defa&o

de hoc nullum textum: in jure inveniat ;;

obunuit, ut Minores eodem die confe-

i.

hnoris

sdeoque durum videtur aliquem: fuüb.

rantur , & in quibusdam locis ex ratio-

mortali'ad id obligare;.

"i

nabili caufz cum: iisdäm codem: die Sub-

Quzri item poteft ,.arr &Ángeli & Beati

diaconatus.

J p

poffint conferre Ordines? — Hujus.deci-

Quia hoc non repugnat

d

Tridentino, hoc enim folim lo

»

quku:

fio: colligitur. ex: di&is füprà: Tra& rr..

de duobus Otdinibus facris,.

Mu T

Exam. 4. n. 20:

X ion

Ratio interflitiorum eff. Ut ordinatt

QUV/ERO: V, Quz fünt tempora;.

Ulito:

interftiria, ac locus Otdipnationum..

im quovis munere fe-priüsexerceant, &

cum ztate vitz meritum & do&rina ma-

At

XXIV. Bu r. Poteft Epifcopus Ot-

rPi E dif (

jot accrefeat , & vita" fpiritualis Magi-

'dines Minores conferre ferià: G. proximd:

"Abyeld

Sabbatliis , quibus Majores;conferuntur,.

firum agere prefümat ; qui: vix: difeipu-

ET

L

luseffe ceepit... Hanc ob caufam Przlati

vel'in ipfis Sabbaiiis, vel' in quavis Dio-

Ecclefix nomdeberenteffetam faciles ad'

Fun of

minicável fcfto: de przcepto totius anni;

la,

difpen(andum. ,.

quo populusà laboribus ceffat, finon fiat

rum delectu..

g'fæf&rtim:(ïnægcrfömw

(OP

"I orjj

Ordinatio: generalís pro: omnibus,,. fed'

l

ha.

tantüm proquibusdam paucis, Ordines:

Noffe Confütuiancs diff. diquT4e

x d

Majores folüm licité conferrrpoffunt fex:

text; 1 r. Lit. X, ita labent : In Capitulo:

P

JUSer

Sabbathis ,. nimirum:4, Temporum , &

Bononienfi rg64- prxceptum füit;omnia:

TU u

ante Dominicam Paffionis: & in Sabba--

decreta communia: Concili Trident. de

lia

tlho San&to: Ita habet praxis Ecclefiz;.

atate, vitài & moribus ordinandorum

310 Mi

firmiter obfervari's. & fuit additum;. ut:

Cur Ordinationes fant przcipu£ infti-

lil O(d

A

tutxe pro temporibus jejupiorum.?"

nemo poft füfceptionem: Minorum Or-

t cy !

I4eo ,. UX per: folemnia ilfa. jejuniz &

dinunr ancé elapfümr annum: ad: Majores:

Wl

df

Fidelinm: devotionem Ecclefia' eo aptio-

promoveatur:.

INec: Subdiaconus: intra:

vcs & fan&tiores accipiat Miniffros. Et

"m

f. G

fpatiumm alterius: anni; ad. Díaconatum:

E7

lloc ad exemplümApoftolorum, qurcüm:

afcendat ,. nifi (it. Miniflrorum neceffi-

uTT

Spiritüs S; przcepto:ad przdicandunv

ta5». qux: Patrum: confilio judicetur fuf-

ficiens. caufa,, utzaliter fiat & ordina-

;(:-?æmähuss mitterent. Paulum; & Barna-

ure

*j

Il

u

-

IDe Sacramento Ordinit.

gipf

Ipy

auroEpifcopo etiam referatur & renun- — hoc privilegium difeeptant DD. an alii

tietur.

Hxzc ibi.

KReligiofi-in eo communicent , :necne?

g

i

Nota , interflitia temporum non elfe

INegant Jefuitz , dicentes; .dictum.Gre-

lt

accipienda mathematicé , ut fit fpatium

gor. XlIL. prohibuiffe communicatio-

12. M enfium.completum, quafi de pun-

nem; affirmant econtraalii. 'Quz.con-

li,

hj

^Y

&oad pun&um, fed poteft, qui hoc an-

ttoverfia ex ipfo Bullz wel prohibitionis

no inSabbatho Pafchatisfufcepit Subdia-

textu dirimenda.effet, Quidquid de hoc

Affidllh

hii

conatum , lenno fequenti in eodem Sab-

fit? probant alii AA. ut videre ef ia

batho ,. licét.citiüs veniat, recipere Dia-

(Gobat,& noftro de.La Cruz Gregorium

N

«onatum.

[

XIV. apud Kodriquez exprefié feciffe

R. 3. Quando Clericus Secularis.cum

illam exten(ionem ad alios queque :Or-

T

dines, Ttem Alexandrum V. & Eu-

QU

dimifloriis vadit ad alienum Epifcopum,

mon hic , fed propríus ipfius Ordinandi

genium IV. idiu ante Gregor. XIII. fe-

dj

ciffe aliis Regularibus idipfum jus quod

Epifcopus poteft difpenfare in intcríli-

pl

(tiis-

'Societati fpecialiter dedit Gregor, XIII.

lg

Ratío: "Uumquia difpenfatio eft a&us

Accedit , quód hoc privileguum non

jurisdi&ionis, qui non re&té exercetur

revocetur:per Trid, Seff. 23. de reform.

ia

^in Subditosalienos. "T'um etiam , quia

Cap. 1. àibi flatuit , Ordines debere.cele-

'ln(; &

adproprium Epifcopum fpedat judica-

brari temporibus à jure ftatutis. — Quia

i mv

te, an difpenfatio conducat fuz Eccle-

( ut arguit La Cruz) Lex generalis non

fiz,velfalutiO rdinandi.

)N

revocat privilegium paucorum , quando

Ti d

&. 4. De Difpenfatione interflitio.

de illo faltem in generali non fit expref-

tum pro Re

o

n

o

ularibus facra Congregatio

fa revocatio. His non obflantibus pauci

f

W

declaravit, quód & illa pertineat ad Epi-

Epifcopi poffunt induci, ut hanc fenten-

Ícopum ordinantem , qui quoad caufas

tiam in praxi amplectantur.

Perfmv

in Concilio expreffas pro difpenfando

XXVI. & 6. Epifcopo non licet fuos

in hoc deferre debet judicio & attefla-

€tiam fübditos in aliena Dicecefi ordina-

Af

ICI Y

Ql

tioni Superioris Religiofi Ordinandi:

re, autalia Pontificalia exercere fine 1li-

i

t

Verüm, ut docet noftcr de La Cruz juxta

cenüia expreffa Ordinarii loci, Tta fta-

tuitur in Tridentino Seff.&. de *eform.

d

Bullam Greg. XIII. pro Societatein Bul-

uf

lario Manuelis R.odriquez relatà ,Gene-

cap.5. Si fecusfiat, Epifzopus ab exer-

citio Pontificalium , & fic ordinati .ab

jl

rales Ordinum,, & ab iflis delegati, pof-

funt cum fuis Subditis difpenfare in in-

executione Ordinum, fint ipfo jure fuf-

VOU

terílitiis.

penfi.

db

j

2 f. fGregor.'X[II;*Secïetatï Jefu in

Ratio : "Ut conferventur Dicecefium

f

Bulla, Pzgm c- utile, &c.. dedit privi-

limites, .& cujusvis Epifcopi auctoritas,

(

)dl

m!tf"." !

legium, utejusdem R eligiofi extra tem-

müruapax, & tranquillitas,-

pora, imó tribus diebus feftis continuis

B« 7. De loco XOrdinationis ántra

! (üf"

if

yil

t

facros Ordines fufcipere queant. (Circa

IDiccefin :Conc. Trid. Seff, 23. ide re-

d

Cggg g88 4

form,

Xv

Tr$6

TRÁACTATUS XF. Examen 3.

form. c. 8. ità flavuit : Ordizatienes in.

Nota tamen, hoc Sttutumnon effe ufü

Afti f

gutontus

Cathedrali Ecclefía vacans , Pfæ/ämibmg?

receptum, vel contrarià confuetudineab-

ad id Ezelefía . Canonicss pabltce cele-

rüg)t.xm

quia notum eft, quód non-

Jir Ol'(

&rentur..

SLautem in alie Diocefis /ofa

nulli Epifcopi Ordines conferant vel in

Hl P*Uak

rafente. Glero. loci ,.

dzgr jor ,. qaantum

S:cello Curiz füz Epifcopalis vel i in alio

soltsi

f jeri potef , Ecc/ef 4 femper adeatur..

Sacello .five.Templo quocunque..

At i

&or

ACOSGEOEOE OE EOR OREOR ROE2 AORU QEOFOECEOEOEHOHOEOR

Mj

ln

0L 6X

lersf

EXAMEN

ii

TE

Jus Tr

De Om'zizmm anrzäm /n genere & in ä?ä'c'lf-

t Mitor

N ID.[H Pfä

UJERO L. Sufcept rx qua- [Aacri; quia non verfantur circa rem (a-

'mlu. |

tuor Minores ex quibus mate-

6ram ,. nec habent adjun&tam obhgatxo-

M(lum

riis folent examinaris

& quam

nem continentiz ,. ut expluatum eft ia

fcieniiam debent habere Ü

(bæn D3

Exam.2: m 9g« R. 8; ubi etiam patet, aa

m ag

XV*'VU &i De eorum. fdentia feu:

omnes-fint Sacramenta;

Et in eodem

üdtgr. |

Vteratura.vide Exam, r..n. z. K. 2.. Ma-

Exam. 2.:; 16.. patet, quód ad eos non

j tll

terie , ex quibus foxent examxx*an funt;,

requiratur titulus Otdinationis, cümor-

D.

quaz bie fequuntur ,

& qux fpec:Fiætæ

dinati poffint redire ad: Seculum.mote: .

Vi t

funt ibidem R. 3. usque ad. Q; .. imà:

proprio..

&t C

prater € azeclmmum debent fcire.omnia;

54 2. Quodnam fit ülb;eäum capax»

tj

It fntel

quxz Ba&enus in 1.& 2.. Examine di- Ordinum minorum ,. patet ex Examinie

8 Ü

a func. de effentia, effr&u,. fubje&o;

precedenti:

Ultra: ! hoc Otdinandus»

Wt D

Xtate, miniffto ,. tempore ,. mtcrftxtus

dütr comparet ,. debet. effe tonfüratus,

"Ordinationum..

vefte talari indutus & füperpelliceo , &

liabere-candelam offerendam, & (uffi-

QU/ERO Il Qiüot fLmt Otdines:

QUA.

Minores? cur dicuntur Minores? ^ cur

cienter: difpofitus ad' facram Commu'-

liO

nonacri? qua requifita: ad füfceptio- -

nminem:recipiendam. Ad quamtamen

Atone &t

uem?' quz obligationes ?

"non eff'obligatio füb mortàli ; Quianon

k

XXVIIL 5.1.-Quatuor. fünc mino-

conílat de precepto. Item præv!e de-

t 0r

It

zecOrdines fcilicet Ofliariatus , Le&o-

Bet exhibere teftimonium de'vita &

Di-

tto ia

ratus , Exorciftatus, ACO]ythatUa.

.moribus, quod poteft dàri àParocho &

eunturZ4diares ,. quia Ciericum ponunt

Magiftto Scholz , in qua educantur jux-

h&j

00 r

in gradu'minoti ;- &i ab Euchatiftia: re-

ta T'rident. Seff, 23. de reforar. c. $. Et

Ms

mouori, gsàm. Ma;pres. Dicuntur son

deinde examinari juxta di&a ex Tridi.

"o

in:

2

Q

p

d

De$acvamento Orvdinis;

1157

ff

:'nFXafn. Ym

Et deb:t effe ab Exa-

Nota , quód quamvis hoc eiiam pof-

Itedt

5n"t

obatus.

fint facere Laici, non tamen ex officioy:

minaroriþgs a

r

d m

. 3. Ordincs minores ex fe non ha-

fed folüm ex commiffione.

Item canes

w

bent fpecialem obligationem , nifi 1. d

expellere (puta veros & phyficos) nom

[iodi

recitandos illos Pía]mos, quos Epifcopus

eft officium Oftiarii , fed Sacrifte , vek

ordinans injungit.

De quibus vide fu-

alterius ad 1d depurati.

prà de horis Canonicis Fract. 10. Exam.

E.2. Offidum Oftiarit þafet' ex

cþtaz

.n.69; 2 Ad portandam €lericam

definitione.

8

i

fcu habitum & tonfuram. — De quo vide

B. 3- Matería remota Oftiariaiis funt:

loco citato ex Tract.7. Exam. 3. n. $ 5.

Clives Ecclefiz, proxima eft traditio co-

3. Ad heras Canonicas , fi fit Kegularis

rum ; & in hocimprimitur charactet:

ehoro addi&us, vel.habeat Benehicium..

& 4. Forma funt verba Epifcopi or-

4. Juxta Trident. Seff. 23« cap. 1 1. 1e-

dinantis, qua ad traditionem. materiz

"

I

|

nentur Minorifle in uno quoque mu-

L

profert, nimirum hac

*

Sic age , quafi.

pere juxta przfcriptum Epifcopi fe exer-

Deo tadionenr reddiurus pro his rebus,

aremï:?ï

,

]

eere ,. idQue in ca, cui adícripti eruat;

qux his clavibus clauduntur..

bliat

Eccletiá.

Ü

& $, Hic Ordo eft à Chrifto inftitu-

vdtin

Quari hic poffet , an Minoriflz fuura

Officium exercentes in mortali , peccent

tus , velin ultima Caena ;; Vel quando:

At A0

; eoit|

x

mortaliter ,. fed ad. hoc negativ& patet

diit : Ego [um ofhum. Velquando

vendentes & ementes ejecit ex Templo.

|eyrut

fuprà Fra&.i3,. Exam. 4. 5.37. antt

K.5.-

Y

; tit

Sec-u,nflu&OEdo Minor eík.

[im t

. Mide et

iam in Exam. . 3. $- R..-

Letloratus..

quz fint Clericorum privilegia, & n. 6.

quz finteis prohibita? Nunc ad Mino-

QU/ERO 1V. Quid de illo, &c.?

qu d

XXX. Bo r.. Definitur fic : Eft Ordo

.Exgmifi

res Ordines: in. pardiculari fuo- ordine,;

Écclefiafticus vel Ordinatio ,. quà con-

du

quorum primus eft:

Yf

Á

Q

fertur poteflas fpiritualis Propherias &

Off.aratuss-

X

r

extra Miffam

f cto »IS

facras Scripturas , eiam

tamen ) Evangelium legendi..

&

QUAER O HE. Quid cenfts de eo?

Q

ejus Officio:? materia & forma ?. infli-

& 2. Oflidum Ledtoris patet cx

liac definitione ;. ad quod etiam fpe&at,

umva'ö'

tutione, &c.

XXIX, 5 1. Offtariatus definitur.fic:

Catechumenis feu adultis bapuzandis

jn

sradere rudimenta Eidei

u e

£ft Ordinatio vel Otdo Exclefiafticus,

T4

per quem datür poteflas aperiendi, clau-

85 3. Materia remota' LeGboratüs eft

dendi, & cuflodiendi Ecclefiam ,. nimi-

fiber continens facras Scripturas ,. nimi-

M[]M d

ul

1um dignos recipiendo, indigno , Apo-

runr Epiftohs & Prophetias. Prozima

eft traditio Ebri, & in ea imprimitut

ftas, Harreticos , excommunicatos, &c.

£hara&er. $i pro materia porrigeretar

^i

äe-gellendo:--v

x

-

Btre-

r

Gsgg £88 ;ss

—

1138

CTRACTATUS

XF E xamen 3

Breviarium, effet valida Ordinatio, quia

Nota, dici in definitionibus, E//.Or4»,

frgn

.continet di&as Scripturas,

Vel Ordinatio. De quo vide in Exam.2,

4 À

&& 4. Forma funt illa verba ep'ï'fcd-

n.7. K 3. & 4. Sumitur enim interdum

i,

;pi fub traditione prolata: 2ceipe €2 eflo

effc&us pro caufa; Ordoefteffe&us Or-

n

Verbi Dei elator , babiturus, fi fideliter

.dinagonis, quia Ordo.eft gradus vel

G viriliter. Offcium tuum ampleveris ,

At

poteftas perOrdinationem feu externam

hinia.

partem eum i5, qui verbum Dei ab ini-

catemoniam aut fenfibile fignum colla-

lt

tio beue miniflrautrunt,

£us,

Quartus Ordo minor eft,

folig?

HZe 4. Certum tempus áoflitutionis

hujus Otdinis non fcitur.

Poteft dici,

"cabytbatus.

t

lit :'l 1

quod &zà Chrifto inffítutus, quando in

QUAERO VI. Quid de eo?

f

änrn'ec

templo aperto libro 1egit -Le&ionem

XXXII. Refp. 1. Sic definitur: Ef

Tfaiz , & poftea tradidit ininiftro, Ter-

JXim, cu

Ordo Ecclefiaflicus vel Ordinatio ,

quá

hf

tius Ordo minor eft.

4latur poteftas cereos accendendi,

eos ad

altre transferendi, & urceolos Subdia«

^ femp

£

Exorciffatur.

WR!IP;(*,. [

cono pro facro minifterio porrigendi.

Tlyettn

QU/ERO V. Quid de iffo?

— XXXI. &. 1. Definitur fic: Eft Ordo

Relp. 2. Officium Acolythi patet ex

nf

Gefinitione; ad quod fpe&at , quód de-

LE

Ecclefiafticus vel ordinatio, quà confer-

beat Diacono & Subdiacono infervire,

tur poteflas manus imponendi fuper

Wifdri fti

urceolos aqüt & yino plenos Subdiaco-

Átht U

encrgumenos, id eft, obfeffos à Dzmo-

o porrigendo ; à quo fervitio dicitur

hn

" nibus, .& füper eos legendi exorcifmos

" Acolythus ,

4

Af

ad Dzmones compefcendos & expellen-

qu& vox ,idgmiigfüücat.qzuo.d

Qwijï

iim

pedilfequus.

Kefy

dos. Undehzcvox Exercifla fignificat

— 'Kefp. 3, :Materia remota bujus Ordi-

um

ddem, quod fzerepans,

nis eft d

d

i

TU vel 1

f&. 2. O fficium Exordifie

Hp

x; una Candelabrum, al.

!t BEgof

:Pa.tet ex hàc

tera Utccoli vacui: proxima pariter du«

definitione.

plex, nimirum utriusquetraditio, -Cha-

f w

Refp. 3. Materia remota hujus Or-

m

TaCker imprimitnrin traditione Urceo-

Ti

.dinis eft liber Exorcifmorum ; Proxima,

lorum, quia hzc eft materia

traditioejus; & in hac imprimitur .cha-

pxincïpglis,

Ril

ra&er.

& circa eam Acolythus hábet primarium

wl [im(

aRum. JCnjus Ratio eft: Quia Urceoli

"31.

&&efp. 4. Forma funt illa verba Epi-

continent vinum, -quod efl matería , ex

P [//7 /71

fcopi: (feespe (b cammenda meimoria, 64

quaconficitur Eucbariftisadeoque actus

Aopj

habe poteflatem &mponendi manus. fuper

«citca.eos proximiiis accedit ad Euchari-

D

qüdo

D

energumenos ,fruebaprizatos frue Catechn-

92€50$5,

fiam, quàm a&us circa Candelabrum,

PM

utpote a&us fecundarius circa materiam

1hi

Refp. $. Chiftus hunc O:dinem in-

"tf

:ld4

fecundariam & accefforiam, quz tamen

ia

ftituit, quando obfcffam à D xmone li-

(nimirum Candelabrum ) de congtui«

D

beravit, ponensdigitos in aucicilam cjus,

N

tate in tali myüerio-adhibew&

Ex

hg

m

DeSa c;iamen!o Ofät!):l'!.

1159

0 X

— Éx quo Colligicur Ratio, cur in Otdi-

Dite: Probabilius eft,quod nemo, nifi:

DUM

matione Acolythi Urceoli tradantur ab

faltem fitSubdiacon.s, audeat continge-

du

Epifcopo, & Caudelabrum ab Archidia-

re facra vafa, v. g. Calíces , & Corporalia;.

(j

€ou0, himirum quia Urceoli funt mate-

&e. nifi forté effzt jufta: cau'a tangendi,.

u

ria primaria , à proprio Ordinis Minifiro

qualis effe poteft, ut, fi in defe&tu Subdia-

ATA |

tradenda:.

coni , Acolythu: Sacerdoti privatim pra-

r1

Effne de effentia! , ut tangatur uterque

paret Calicem;, quod: conüderatis cir-

* Urceolus ?

cumftantiis. interdum licité. ficri poteff ;;

m

Dico : Vàlor falvatur ». fi tangatur

Cateroquin: non,& ita obtinuit confue-

ünus.-

tudo & Ecclefiz praxis, Idem patet ex fty—

Effneneceffarium: tangere etiam: pel-

loCuriz Romanz, quz quibusdam T on-

viculam; cui Urceoli infiftunt ?

n

furatis & Minoriftis interdum dat privi-

i qüi

Non ef : Quia. nullo modo:eff mate-

legium tasgendi vafa facra.

j d

1i2, nec femper adhibetur in Miffa..

Nota , quód Ordines Mendicantium:

h

Kefp; 4.. Duplici Ordinis-hujus mate-

habeant à Sede Apoftolica privilegium.

'fgen&i. j

fiz duplex correfpondetforma, Una eft:.

ut. omnes corum Religioli etiam Laiciy.

at

Accipe Ceroferarium cum cereo , & [ekag

dum i propriis Ecclefiüsex Superiorum:

jod del

iE 4d accendenda. Ecclefie luminaria

fuorum mandato Sacriflanos apunt, o-

fets

mantipari im nenine Domini. BMlera :

mnia paramenta, facra vafa (putainqui-

bito

Jctipe "Urseslum: ad. [uggerendim: vi-

bus non: e£ Euchariflia ) ac Corporali»;.

Q did

"us r aquam im Eucbavifliam Sanguinte

&c, reverenter poffint tanggre & lavare;

ia

|Chrifli in nomine Domins,

QU/ERO' VIL, Que'funt , & quidi

. Kefp. 5.. Chriftus hunc Ordinem in-

fignifticant veftes miniftrorum Ecclefiz,.

fituit vel in ultima Ceena ; vel quando:

tam inferiorum quàm füperiorum, etiam:

j: o

xum !

dixit : Ego'fum fux mundi..

ipfius Epifcopi 2

Qu« fl veftis Acolsthi z

XXXIII. Hecqueflio ideo hit poni-

smtet

t

(

Eff Amittus feu humerale tegens hu-

tur , quia confiftimus-in redio inter Or-

Y

meros; & alba, & cingulum..

dines Minores && Majores.-

e Uttt

mupi

ht

d

Quid lz & alix alierum miniffrorum

Kefp. Fluic quaflioni: fatisfacit Ang:.

j

r

veftes fignificent ; dicetur poffea ad Q.7.-

Do&or hic q.40; a. 7. in c..dicens; Ve-

i U |

D-23.

ftes miniftrorum defignanr idoneitatem;.

st

— Petefine Kcolyc

fi^ugï agere vices Sub-

quz in: eis requizitur ad tra&andum di-

NÍ

diaconi ,. im ejus defe&u: eantando:. vel:

vinaz& quizquzdam funt, que inromnt-

j

&

dl

ltgendo Epiftolam 7

^

bus requiruntur ,. & quedam in fuperio-

(

PatefF quidem fed! nom folemniter &

ribus, quz mnon ita exiguntur in inferio-

J

)

j

TU

iB

|

- €rofficio , id eff . nor cum: manipulo

ribus :: ideo fünt; quadam veftes omni-

fed fine eo ,. & ex: commiffío

bus: miniflris: communes: ; quzdam au-

g

'n'e '» neceffi

k mqgmb E-

'ate urgente..

tem füperioribustantüm, Et idco'omnt-

Poiefine Kcolythus tangerefacrge va- — bus shiniflris comgetit amictus humeros

]

m

tegensy

Nauis

1169

;TR/JKCTA'TUS XF, Éxamen $. :

tegens, quoGgnificatur fortitudo ad Di-

thecz, annulus, & baculus; æïa novens

vina Officia exequenda , quibus manci-

funt , quz ipfi fupra Sacerdotes poffunt,

"

pantur: & fimiliter Alba; quz fignificat

fcilicet; Clericos ordinare, Virgines be-

puriratem vitz , & Cingulum , quod fi-

pedicere , Bafilicas dedicare , Clericos

guificat repreffionem carnis: fed Subdia-

deponere, Synodos celebrare, chrifma

«onus ulteriàs habet manipulum in fini-

conficere, vefles & vafa confecrare. Vel

flra, quo fignificetur exterfio minima-

per caligas fignificatur re&itudo gtef-

rum macularum : quia manipulus eft

funm ; Per fandalia, quz pedes tegunt,

Di

quafi fudarium ad extergendum vultum:

contemptus terreparum, Per fuccin&to-.

p enim primó ad facra tractanda ad-

rium , quo Stola ligatur cum Alba, amor

mitunur. Habent etiam tunicam ftri-

boneflatis ; Per tunicam perfeverantia,

£&am,per quam Doctrina Chrifti figniti-

quia Jofeph tunicam talarem habviffe

catur; Unde & in Veteri Lege in ipía

legitur, quaíi defcendentem usque ad ta-

Subdiaconi

tintinnabula pendebaat :

los,perquos fignificatur extremitas vitz,

enim primó admittuntur ad doctrinam

Per Dalmaticam largitas in operibus mi-

r

Novz Legis anpuntisndam. — Sed Dia-

fericordiz ; Per chirothecas cautela in

itünj

nus habet ampliüs ftolam in (inifro hu-

opere 5 Per Mitram fcientia utriusque

mero in fignum, quód applicatur ad mi-

'Teftamenti: unde & duo cornua habet;

t

nifterium in ipfisSacramentis, ErDal-

Per baculum cura Pafloralis, quà debent

ïfm'caP- !

maticam (quz eft veflis larga, fic di&a,

colligere vagos, quod fignificat curvitas

-AKOn of

uia in Dalmaticis partibus primó ufus

jncapite baculi':

fuftenrare infirmos,

luorm

p

ejus fuit) ad defignandum, quód ipfe

quod ipfe ftipes fignat baculi, & pungere

primó difpenfator Sacramentorum po-

lentos, quod fignificat ftimulus in pede

D eyen

baculi: unde Verfus :

Qu fs

nitur , ipfe enim Sanguinem difpenfat,

in difpenfatione autem largitas requiti-

Tles f

Collige , faftenta , [Hmula, -uuga;, emor-

tur, Sed Sácerdoti in utroque humero po-

j

Wv

niturStola, ut oftendatur , quàd ei plena

bida , lenta.

j'ïfm ditb

peteftas difpenfandi Sactramenta datur ,

Per annulum SacramentaFidei, quz'iEG

nf

mmmwm

pon ut miniflro alerius : & ideo Stola

clefia defponfatur Chrifto : Epifcopi e-

defcendit ufqne ad inferiora, Habet etiam

nim funt in Ecclefia loco Chrifti : Sed ul-

t (

Ca(ulam quz fignificat charitatem : quia

teriüs Archiepifcopi pallium habent in

Rb .

Cfp. 1

ipfe charitatis conficit Sacramentom,

fignum privilegata poteítatis: fignificat

Ícilicet Euchatiftiam, €ed Epifcopis ad-

enim torquem aureum , quam folebant

üfämimn',

duntur novem ornamenta fapra Sacer-

legitimé certantes accipere, HacS, Tho-

W') qui

dotes, quz. funt caligz , fandalia , fuccin-

mas.

Vide plura infrà in hoc Tra&

T

:

&orium, tunica, Dalmatica, mitra, chiro-

Exam, $. n, 46.

"g

i "intur]

" tmlie

Pmssubdi:

EXA

Ro ü

EEE

N

Y

De Sacramentordinis,

x16t

Nf

fs

æwäwwwwwmwwwwww |

C

dj

ye.

t BXAMEN IV.

hg

u

