effet abfardum,

proprié difpenfare in fua Lege,feu quz — ,

fuz authoritati innititur, licéc fit à Su-

QU.ERO XIX. Poteftnein Legibus

( b

humanis difpenfari ? & à quo?

periore confirmata,

Ka S, T ho. q. 97.

[

(

XC., Ante R; Nor. quód difpenfatio

2, 4

)v

vt

( prout de ea hic agitur ) dcfiüiatur ; Eft

Ratio:. Quia ejusdem poteftatis eft,

j

( juris, communis velaxatio fatla ab eo,

Legem condere ac tollere, ex toto vel ex

jii Gü 1

qui babet poteflatem relaxandi , fcu au-

parte.

Ergo.

Dixi: Lzer fi confir-

m d

] [cn

]

thoritatem publicam fuper jus: ita ut

mata, Qu illa confirmatio habet fe

jl

Lcx communis refpe&u unius vel alte-

per modum nudz approbationis. , fine

j

qu

Lius relaxetur, manente ejus vigore feu

animo inducendi novam obligationem,

"

l

j

nifi

M

!

p

x

&

344

TRACH V] Exam. $.

nifi confirmans fibi refervaret-faculta-

Sequitur 2, quód Papa.icunt poreft

l

tem difpeníandi.,

frui Indulgeuiiis, quas aliis co nceffit, ita

d

Re2, Legislator poteft fecum difpen-

& difp

enfatione Legis jejunii Qxadäg;

fare infua Lege , uti & in Legibus pra-

geíimalis,voti,juramenti,&c.

ü

decefforum fuorum , cum quibus pa-

Oppono , Papa non potef (eiþ(um

h

rem habet poteftatem : àfortioriin le-

abfolvere à peccatis nec excommunica-

re,

gi'bus (uorum inferiorum, v.g. ]udi«—

Ergo nec fecum difpenfare, a,Ne-

O

cum.

mo fibitpfi potcft conferre beneficium

q

Ratio efl tum eadem qua eft data

feu prebendam, Ergo fimiliter,

[

pro R. 1. tum quia par i parem non ba-

d 1. N, conf; Quia illi a&us pet

j

bet impärinw , bene tamen in fubordi-

nales vel ex jure divino , velex natun

Q

matum,

rei requirunt períonarum diftinio-

d

Declaratur ulterigs , quód & quomo-

nem,

YO

do Lcgislator poffit ctiam fecum difpen-

d 2.ctiam N.conf, Quiía in iilrc

Y

fare : Principis prudentiz conceditur

Ípecialiter prohibetur , ne quis fxbiipü

l

gubernatio totius Rcipublicz, qua eft

conferat beneficium : ad evitandamla-

I

majoris momenti, quàm difpenfatio fe-

bem avaritiz,

TIe (

curm.

Ergo etiam poteft illi permitti

EK. 3, Przlatus inferior per'fe lo-

EAU

l

judicium de zquitate caufz , ut fecum

quendo cum fuis fubditis non potefl di-

li

difpenfet.

Anautem hac fit difpenfa-

fpenfare in Lege fuperioris Prelati , be-

[

tio px:opnä dicta ( de quo poteft dubita-

ne tamen per accidens, & in certis caft-

[

ri, càm Legislator folüm indirc&é ob-

bus, v, g. Epifcopus in Lege papali, aon

i

ligetur fuá Lege , & nemo proprié pof-

tamen Papa in Lege divina.

fij

fit exercere jurifdi&ionem n fe ipfum)

Ratío 1. 9 3, p. eff : Tum quia po-

Mj

parumfacitad praxin, — Saltem hoc eer-

tentia inferior per fe non potcft impe-

fl

tum eft,quód difpenfatione aliisà fe da-

dire fuperiorem in agendo, tuin quia »

ET

tà ipfe gaudere poffit ( ceffat enim tunc

D. docet, Legislatoxem poffe difpenfare

H

Lex naturze , vicujustenebatur (e con-

inLege , quz innititur fuz auctoritati,

ïumprac

formare totiJadeoque fecum faltem in-

qualis non eft Lex Supetioris. Similitet

fs

directe difpenfet,

Non enim in fimi-

nec Lex divina innititur audtoritau Pa

ï!üdaü)

libus debet eff& detetioris conditionis,

pe, licetenim fit Vicarius Chrifli , non

W

T

AT

quàm fabditi. Ex his

tamen Succeffor, nec zqualis in Poæ',

j

P

ftate.

"

lg

AR

Sequitur i. Papam poffe difpenfare

ex plenitudine fuz poteftatisiin omni-

Secunda pars. declaratur a

z

(Egna-?n'do '

Mp

bus Legibus (fi nihil Legis divinz in-

cafus & mentem Tridentini,

Hocenim -

Pt

volvant)ac Statutis priorum Pontificum

Sell, 24, cap, 6, expreffé concedit Epi- —

En] dl&t

(utpote quibus eft par) ac Concilio-

fcopis poteftatem difpenfandi in omBl-

E

UR

rum generalium;Cüm fit fuper illa, tan-

bus irregularitatibus occultis,& fuípen- -

m

quam Caput,

&onibus ex delicto occulto provenienti-

&

lt E

u

T

EE

-

- De Legebumana.

24f*

bius (exceptá eá quz oritur ex homici-

QUJERO XX, Poteftne quisfacul-

dio voluntario,& exceptis aliisad forum

tate difpeníandi przditus , validé aut li-

T

contentiofum dedudtis ) & in quibuf-

cité in fua vel Superioris Lege

Á

difpen-

cunque cafibus occultis,etiam SediApo-

fare fine jufta cauía ?

(l

M

ftolice refervatis.

Excipitur etiam ir-

XCI, w. r. Probabiliuseft , quód

o

ii

"m

Legislator in propria E.ege, vel alias ei

regularitas ex bigamia, & judicio fan-

uinis , ac illegitimis naralibus.

De

zqualis poflit fine juffa cau(a difpenfare

il

quibus 1nfrà de cen[qris in proprio lo-

validé , fed non licité : fic ut difpenfans

co,

peccet;difpenfatus vero licitó poffit frui

Deinde interpretativé perlegitimam

data difpenfatione, nifi forté per acci-

"

)) u

1

confuetudinem Epifcopis commiffum

dens [equatur fcandalum , veldamnum

Ti

if

eft , ut difpenfent : Przó in omnibus

tertii, cujus caufam vitaretenetur ; vel

votis fimplicibus, fi quinque excipias

fuiffet ad eam cooperatus pofitivé, cam

y,

Papz refervata,de quibus infrà inTra&.

petendo,confulendo,&c.1ta S. Tho, cit.

Secundo in caufis

n

10. Exam. 3, n. 4t.

a, 4, dicens: Siabíque ratione pro folz

d

levioribus, 3. Incafibus frequentifli-

voluntate licentiam tribuat, non erit fi-

mé occurrentibus, ut in Lege jejunii,

delis in difpenfatione , aut erit impru-

UT

abftinentiz , in celebratione feftorum.

dens ; infidelis quidem , fi non habec

intentionem ad bonum commune ; im-

(s

4. In impedimentis matrimonio fuper-

otis

venientibus (nam in iis que antecedunt

prudensautem,(irationem difpenfandt

m

4l

folus Papa difpenfat ( feu poft. matri-

ignoret.

Hzc ibi.

monium cum boná fide, faltem alterius

i

(erel

Ratio ; Quia Lex in effe , fieri & con-

conjugis, contradum, deprehenfis, fi

jrin

fervari dependet à voluntate fui Autho-

m

non fit facilis recurfus ad Papam , aut

ris,cüm libere cam pofuerit. Ergo ficut

: nm f

ejus Delegatum , nec conjuges poffint

eam validé fine jufla caufa potett tollere

Tl

fine gravi fcandalo aut infamiá feparari.

totaliter,ut fubditi ad eam non amplius

$. Ex bengna interpretatione & pra-

teneantur , ita & reflringere per difpen--

[f

Íumpto confenfu Pontificis in cafü mà-

Íationem, | Peccaret tamen difpenfans,

t

1Us

[l hJ

gnz neceflitatis , & periculi infamiz,

quia effet infidelis & imprudens, utait

Ícandali, &c, & íi facilé nequeat effe

ii

jLuf &

S. D. Exceptionesin R, r, factz patent

di&as recurfus , poteft Epifcopus di-

ex fe ipfis, namin talibus cafibus etiam

(unb

fpenfare etiam in impedimento diri-

difpenfatus non effet in conícientia tu-

à xqm

menre, aliàs difpenfabili, ante matrimo-

tus, v, g. f quis fine legitima caufa effet

nium;ut fi hoc Cenfeffario à fponfa de-

difpeufatus in pluralitate beneficiorum,

(

.tegeretur immediaté ante nuptias, &

nam hzc potefl przjudicare Ecclefiz, &

T2

non effct alius modus evadendi. 6.Huc

omnia Ecclefiarum bona funt Dei, vel f1

1[6[

reducitur cafus maximz utilitatis, in

Religiofus fine legitima caufadifpenfe-

Pkl

quoctiam ille recurfus fieri nequit, Plu-

tur ad ingröflum laxieris R.cligionis ;vel

(TUÀ

res cafus adducuntur ab A

arn

u&ocibus, in

fi Ecclefiz curatz Prafectus ex difgenfa—

)c(uh

Vq'uibus videamcur.

.Xx

tion-c;

A

TRACT: VI Exam, $-

346

:

gn

dione ftatuatur talis, qui habilis non eft.

Quid ( difþenfatio fit ob

.terxxta ex /cauf

ui poteft praeffe, fed non prodeffe,

fa falía , valetne ?

li

Nota proinde, quód fine jufta caufa

INoz valet. Katso :

Conceffio Fa&a

ü

difpenfans peccet ex genere fuo morta-

Íub conditione non eft valida, nifi po-

n

liter, nim, contra juftitiam: potefl ta-

natur condito: $ed di[peniätio fa&ta

1

men in aliquo cafu effe veniale,fi mate-

proptrer aliquam caufam,uaicé vel prin-

P

k

iia fit levis,

cipaliter motivam, eft quafi conditione-

&. 2.Probabilius & tutius eft , quó

ta. Ergo non valet, nifi verificeturil-

f

fi inferior in Lege fuperioris fine Jufta

la cónditio feu caufa,

It

cauía diípenfct (uti in certis cafibus pof-

Sed. quid, li caufa à principio fit vers,

Íeanté di&um eft) difpenfatio invalida

led poftea ex toto vel ex parte ceffet , re

[

fit & nulla, nec di

ti

(penfatus pofïiþ eà frui

adhuc integrá, id eft, difpenfatione ex-

tutá confcientià ?

ecutioni nondum data? Sir duplex c-

LU

Ratío; Quia inferior Pralatus circa

fus: Primaus eft : Epifcopus habeta Papa

L]

Legem fuperioris nihil poteft , "nifi ex

D

delegatam poteüatem ( ad preces alicu-

ejusdem expreffa vel prafumpta volun-

jus Comitis ) difpenfandi in imped

cT:y,z

tate: Sed nemo prudens prefumet ,fu-

mento dirimente, ut filius Comitiscon-

p

periorem inferiori dare facultatem in

if

trahat cum aliqua Comitiffa ad fedandas

ipfiusmet Superioris Lege difpenfandi

lites , qua ceflant ante difpenfationem;

L

fine jufta caufa,

Ergo.

an nihilominus potlit difpenfare ) $4

i

IT

Ex quo fit,quód fi Papa absque legiti-

eundus ca[us ef! : — Cum Petro eit di-

ma caufa cum aliquo difpenfaret in vo-

Ípenfatum,

ut ratione infirmitatis polit

fj

!j

*

to, juramento, aut aliis, que funt de jure

comedere carnes i

n Qadrageüma, fä

i

divino, aut naturali , difpenfatio effet

is circa medium Quadragefima recpit

U

hn

nulla , nec difpenfatus eà poteft licité

perfectam fanitatem,an difpenfatio'du-

mu]);

uti; Et hoc eb rationem datam.

Iet pro tota Quadragefima?

D

Tl

Oppoene contra hanc rationem? Qui

ega-

d utrumque pmbablliüs R.n

i T Tl

in propría Lege difpenfat, etiam habet

uü

tivé. Ratio: Quia ceffante caufa ada-

li,

poteftatem à populo , de quo fimiliter

quata vel prineipali difpenfationis, c€ j

non poteft przfumi , quód det poteíta-

Rülluc

fat & ipía.

tem diípenfandi fine jufta caufa.

Ergo.

d"müh

Dift. ant. habet poteflacem totam &

Quanam (unrt juftz caufz difpenfan-

di?

10 dfq!

pro omni cafu,C.ant: pro uno vel altero

glo: ,

Dico effe varias. x. Eft circumftantia

'

folüm cafu, uti alter, N, Bene ergo ftat;

anu(a

quód,qui habet poteftatem difpenfandi

temporis, quia cum tempo

re mutantur

T

"

] (Q !

in omni cafu, ei in aliquo cafu abutatur,

& homines & hominum conditiones.

: 3)(0((!

l:

& tamen difpeníatia fit valida : aft qui

Magna utilitas Ecclcfiz, vel boni pà

2

Dl

ceníetur eam alteri dare pro aliquo fo-

ci,ut fcil, alii revertantur ad bonum;

'Whtf

li

làm fpeciali cafü, non przfumitur eam

quo funt averfi..-

- j Quilitas perfont»

dare nifiin cafu & caufa rationabili.

meriti, ícientiz, &c. cüm alius 2

que d-

p

ERN

ag

De Legebumana.

342

gnusnonfit. — 4. Neceffitas,

$. Pietas,

hus

ret morte 6once dentis,readhuc integrá,

6.Eventus rei,

7. Scandalum multitu-

ut patet c, gratum,& c. licét undique,de

AE

A

z

dinis, Ita Sylvefter,qui addit : Sed quia

officio deleg. non tamen]Jurifdi&io fori

cafus funt innumerabiles,nec in hoc dari

Q

interni,

poteft certa Regula, flandum in hoc eft

in

&t

Ratío : De prima fic flatuunt Leges,

arbitrio boni viri,

Íe rationabilem,

judicggti; caufam cf-

de fecunda praxis & intentio conferen-

tis.

IN

Efane difpenfatio explicanda rigorofe,

uv

M

Be2. Generaliseft Regula ex jure,

feu per modum Legis odiofz, aut favo-

rabiliter 2

quód gratia facta non exfpirc; per mor-

temSuperioris concedentis,vel per amo-

i

Dico , eífe reftringendam . inflar rei

tionem ejus ab officio, re adhuc integrá;

z

pat

d

odiofz , nec trahendam in confequen-

QUptt

bene tamen gratia facienda,

h

uam. Kano; Tum quia , qu« 4 jure

Declaratur : Gratia facta eft, fifacul-

1 Sx'G

eommuni exorbitant , mon (unt trabenda

tas v, g. abfolvendi, difpenfandi, com..

j

ïk

in con[equentiazs , ut habec Regula Ja-

i

mutandi, beneficia conferendi, &c, fit.

A

ris: Sedfic eft de difpen atione,ut pacet

And i

conceffa in gratiam ipfius Delegati , feu-

l

ex ejusdefinitione, Ergo, Tum cetiam

Commiffarii , v, g. Confeffarii, & non *

j

Ji

li

M

àpari; Quia vulnus naturale

efl res odiofa,

corporis

ponnitentis : quod cognoícitur ex co,.

Qu

Ergo etiam vulneratio

moralis, uti fl dií

quando datur pro perfonis incertis , &

u

peníatio , que , Can,

in facultatis conceffione nulla períona

ia

Jp[apietas , caufa 23, vocatur vulnus,

abfolvenda vel difpenfanda, &c, in par-

Am ^

eu vulneratio Legis communis. Et om-

ticulari nominatur , fed Delegato abfo-

T

nis rcceffus à jure communi eft odiofus,

luté, in ejufquefavorem , abíoluté & in

Ww.

Le

Qui babet potcftatem difpenfíandi in

communi pro certiscafibus datur facul-

i

(),

86

u

onus ?

poteüne cam commutare in—aliud

tas: quiatunc eftgratia actu fa&a Con-

)an älf

j

YU

"dffirmo,à fortiori, Rario dabitur

feffario, — Et hác poteft uti poft mortem

y

infrà

Papz vel Epifcopi concedentis. Gratia

de voto, T ract, 10. Exam,

j« n.43.

roblb'w

acienda veró efttunc, quando facultas

- QUERO XXI. P

oteflas difpenfan-

du

texfpiratae cum mo

datur, non in favorem Commiffani, (ed

rte concedentis re

r d

adhuc intcgrä , feu

Gdifpenfatio non-

alterius certz perfonz, v. g. poenitentis,

& cít tunc , quandoin facultatis conceí-

dum fit executionim

an

data.Et hoc qua-

ro de quacunque alia

fione nominatur in particulari períona

i :mïï j

Bratia feu privile-

*

abíolvenda, difpeníand , feuin ordine

gio, v, g. à retervaris

abfolvend

1, vota

L

ad quam facultas eft exércenda

?

tunc

j

)

]

commurandi,Confcffa

rium'eligendi,be-

Pä(i

neficia conferendi, le

enim non eftgtatia Confeffario facta, ut

1 (

gitimandi illegiti-

mos,(ufcipicn di Ordi

ncs,&c, ?

conftat , necactu facta peenitenti, quia

pl

ipfi adhuc per Confeffarium eft facien-

r

DXCIL ».r. Licét jurifdi&io dele-

das Et hac exfpirat, fi concedens ex-

gt contentioía, feu fori externi, exí

pi-

fpiret , antequam Delcgatus facultatem

X2

difpen-

i

i

TRACU-VI,

Exam. $.

348

ferat à difpenfatione, patet fuprà n. 99,

difpenfandi ;

commutandi, abfolvendi,

[

:ecutio-

ante R. 1.

bgneücia conferendi, &c,dete

L

W

P

^. 2. Privilegium eft multiplex,

Aliud eftreale , quod nim. immediaté

[

.Kaz;ia & difparitas utriufque gratiz

lii

daturrei, muneri, dignitati, caufz piz,

ufuseft. Quiain primo caíu gratia eft

alicui Ecclefiz, Statui v, g. Clericali, vel

W

omnino perfedta, &nullius exccutione

m

con-

Rcgulari,conditioni pupillorum, Scho-

fi

eget refpe&tu ejus,in cujus favorer

u

difpenfaturi, ab-

laflicorum, &c, & hoc perpetuatur cum

ceífa eft, v. g. refpectu

re,loco;officio,vel ftatu;cujus efl, Aliud

Ífoluturi , beneficia collaturi,&c, & ha-

[:

eft perfonalc , quod imtmediaté datur

bet rationem donationis,qua non exfpi-

K

perlonæ , ut fi quis eximatur à Lege ve-

rat permortem donantis; at in fecundo

detur alicuifa-

W

«afü eget executione commiffarii , ut

&igalis aut ttibuti : velfi

Í

cultas abfolvendi 3 refervatis, &c. Etde

gratia alteri Mdf

quia mandatur fieri

)

ei , incujus favorem conceditur : &fic

hoc eft Regula Jurisin 6. Privilegium

tur , & cum

habet vim commiílionis & mandati,

pcrfonale perfonam Ícqui

!

perfona extinguitur, |2, Aliud eft ge-

quod perit miorte manqda»ntis- - Fe adhuc

li

nerale , quoin quocugque loco; aliud

antcgra,

locale, quo in certo folum loco uticon-

ii

uid dicis àd hunc cafum? Epifcopus

d

ceflum eft,

3. Aliud affirmativumque.

concedit peenitenti facultatem, vi cujus

Atl

lr

fe faciat ab aliquo. Confeffario,quifcun-

datur facultasaliquid agendi ; a'iud rie-

quo datur facultas aliquid o

tüg

ue ille fit , in Lege v. g. ejunii aut di-

gauvum ,

qmaittendi, 4. Aliud eft gratiofum,ieu

fpenfari,velillud commutari,antequam

veró difpenfetar,exfpirat Epifcopus ?

ratis , ac fine privilegiati rneritis con-

1j

ceffam ; aliud remunerativum, quod €

- Dico ; Non ex(pirat morte conce-

('XP l

pr

zmium meritorutn. Aliud conventio-

dentis. Ratio: Quia efl gratia ipfi poe-

nale, datum cum intervent

u pa&ti al

i

nitenti jamimmediaté facta,non facieri-

conditionjs.

j Aliud eft

favorabilo

lu

da,fed folüim per alium exequenda.

Em

UJERO XXIL. €? ultimo.

OQufd

ex quo alteri nullum feq

uitur damnufrs

d efum lacid-

Ti

& quotuplex eft privi

ut ft quis privilegictura

.

legium '?— cgüäme

niorum in (luadragefima ; Al

iud odio-

li

Lex per illud ?

utficum

Qj

XCIIL.

Ed

Privïlcgium dicitur,

fum,oppofito modo fe habens,

ctit-

W

quafi privans Lege , feu ab ea eximens,

aliorum onere quis eximatur àLeg

buti;accifz,&c.

utp

five , in alicujus autaliquorum favorem

dil

Ex his patet , quomo

do per privilti-

data quafi privata Lex [pectale aliquid

um Lex ceffet fe exten

dere ad aliquo$

lo

sndnlgens, ut patet ex S. T ho. hic q. 96.

lir Ilg

nim, privilegiatos , ad quo

sante eex

a. 1.ad I.

Proprié tamen non eft Lex.

"i

ARato :

Quia Lex ligat , privilegium

tendebat.

.

r

n

IcgiiJUt

]u P[æ

veró non1

taligat, ut non potfimus licité

Nonne requiritur notitia privi

* diq

illo non uti, QLomodoPrivilcgium di£-

illud habeat fuos eHe&uä ?

Dico;

-

*

De Lege bumana.

349

[

V:.

(

i

aliis eflet non ufus meré negativus , qui

Dico, non requini in eo , contra quem

obtinetur,bene tamen in privilegiato, fi

Rrivilegio nonobeít, nam ad ejus ceífa-

ul

tamen fubfit periculum peccati, — Sicut

tionem requiritur non ufus privativus,

m

confanguinei , qui petierunt difpenfa-

ficut càm quis eo poteft uti,& non vult,

i t

tionem contrahendi in gradu prohibito,

3. Ceffat per abufum in exceffu privi-

M

non poffunt contrahcre., fi ignorent ,

legii, vel per ufum contrarium , qui eft

]

difpenfationem feffe datam, licétfit pe-

quzdam tacita renuntiatio,ut fi privile-

ORUA

tita.

giatus fine proteftatione fe voluntarié

Not, tamen ex Sylveflro , poffe effe

fubiiciat Legi,àquaerat exemptus,

4s

d

n

cafüm, ut quis gaudeat privilegio, cujus

Per renuntiationem liberé fa&am ab

nondum habet fcientiam ; ífi conftet

aliquo, quieft adequatum fubje&um

vtral

U

eam efle voluntatem concedentis, Imó

pïivilegii, Dixi, ed«equatum,.quia u-

r

fi quis per fe vel peralium obtineat ali-

nius' alteriufve renuntiatio non fufficit,

[2

quod privilegium Papale , v, g. neàfuo

ut ceffet privilegium toti cuidam Ordi-

Epifcopo poffit exzemmunicari, mox ut

ni velStatui conceffum. Hsc renuntia-

jccluivzg-

LUl

hoc privilegium fuerit bullatum, incipit

tio alia efLexpreffualia ( qua ex dictis

habere íuos effc&us , licét privilegiato

patet) tacita. $.Per revocationem (pu-

li

nendum innotucrit, Quia przter vo-

ta , fifit privilegium meré

o

o

ratuitum)

J

luntatem concedentis adeft ctiam vo-

ejus, qui concefftt, vel alterius illi equa-

alie

luntas privile

lis, fa&sm vel exprcffé, nim. perillam

ial

alium.

giati accegtanti; laltem per

claufulam,

facuk&iï

INon obflantibus privilegits,

Quomodoceffat privilegium ?

&c. vel tacité , ideft, per Legem feu

d

.

XCIV, Dzco: Ceffat variis modis,

fententiam, privilegio contrariam.

d

,g;ng*ï

1, Morte concedentis, atkamen in fenfu

Per exípirationem ;. Quia ceffante prin-

explicato fuprà in hoc Exam, num. $2.

cipali motivo (idem eft de temporc)fub

"

2. Prafcriptione acnon ufü. — Praícri-

quó privilegium eft concelfum , ceflat

d

ptio privilegii contra Ecclefiam Roma-

& ipfum.,

Sicut & perfonale extingui-

namyrequirit non ufum 100. annorum:

tur cum perfona,ut anté diétum.

Y

D

j

contra alias Ecclefias 40, annorum:con-

XCV,

uid cezfzs de communica-

i

j

tra monafleria, loca, perfonas, velalia

tione privilegiorum inter R eligiofos? -

&

um

bona Religioforam, 60, annorum: con-

29/50:3;

n

Communicatio privilegio-

J

tra perfonam privatam , 10. annorum,

rum inter Religiofos confiftit in hoc ,

hd

uU^

ut probat nofter de la Cruz l. 2. c, 3.

quód privilegium uni Religioni , v. g.

dub. 2, ubi bene notat , ut hzc prafcri-

Dominicana,concc(füm,cenfeatu. etiama

100j

ptio currat, duo requiri, nim. ut habea-

datum aliisReligionibus, & econtta.

«

j (

tur noticia talis privilegii , & voluntas

Dico2, Omnes Religiones, five £nt,

4l

)d

nen utendiillo,

Deinde, utinfra hu-

five non fint mendicantes , communi-

jus prfcriptionis tempus occurrat ca-

cantin privilegiis , nifiexpreffe 1n Bul-

J

(

la fiat reftrictio, Ita conceflerunt diverfi

,s

us, dequo Privilegium loquitur ; qqia

Sünmum

i

UXX

—

TR ACIT. PL Exam. f.

j

350

De Lege hbumana,

*

Summi Dontifices

,

inteïligituf autem

tionem omnium Privilegriorumxomhium

Ordinum. Imó 1dem Gregorius Ordini

:

fic,ut privilegia conceffa Generali unius

Ordinis , cenfeantur. etiam conceífa

Cruciferorum fpecialiter conceffit , ut

|

Generali alterius; quz Provincialt, vel

fruantur privilegiis Societatis. Ergo&

Prioribus unius, etiam fint conceffa

alie Religiones gaudent ifto privilégio,

Pralatis aliarum Religionum. Idem eft,

Prob, conf,

Quia communicant in pri«

i

fiunitoti Religioni detur.

vilcgüis Ciücrcienüum &Cruciferorum,

Necobftat, quàd aliquz Religiones

uid veró , fiante Gregorium XIV,

L

fint juniores alis, v. g. Jefuitz, Mini-

Socictati Jefu fuiffet conceffum aliquod

mi , &alii , quibus poflea diverfa privi-

ä

puvilegium , exprimendo , non eff:

legia funt conceffa;in quibus tamen Re-

communicabile aliis Religionibus?

ligiofi feniores communicant. Quia plu-

res Pontifices ànoftro de la Cruz lib.

Dico 1 Id nihil obcft , quin de fado

cit, c. 4. citati de novo conceflerunt

alii Religiofi n eo commuanicent pet

privilegia aliorum Religioforum, — Et

extenfionem dicti Gregorii X1V. utpote

poftea Gregor, XIV. Bulla . determi-

qui abfoluté & (ine reftrictione concef-

navit, Ciflercienfes frui poffe privilegiis

fit & communicavit omn

1

la Btivilegiz

Societatis, concedendo cis communica-

Societatis Jefu.

N

N

a

N

iL

J

d

),

SN u

--

t

W

.ï

x*

x

ii

dv»] N A

Qj

)

/;'"

P

d

1

i

)

d

.lhl

z

ft

U

v

l

M

'//'QQ///,

W

w

M

7

)

X M

M

-

Dy

eá

7

*x!u

M

f

UA

Óyi

'. pofm;

IRA

m

It

«0o ( 3f1.) .90-

&

eM?.

E

X A

REANN

Afaony

]ïïhägi,

gg(:a

3

;

M

2

SS

N

'40,1'

K ZA i

ial

aE

)

MA

N

V

hp

u

j

ES

N

Z

W

DA

2

g

be

r

ES-

7

;

)

o

T

/

TR

Q

/

j

M

N

d

Hä

Z

l

N

M d

[U/

À

7

)1

EM

À

W

N

ZA

at

CO

;

ï'/

V.

^

À — —ll

A

E d

.ifïgl p

&

aeiade

,

igiouik.?

; qni:;

T

RACTATUS VI

[

Qu

TU

r

De Virtatibus Theologicis Fide, Spe, & Charitatc,

m f

& vitlis oppoütis.

Ex Secunda Secunde Angelici D'o&oris ä Quzft,

j ufquc ad 45

Y Erió monet. nos S, Ambrof. lib. 6, Hexam. c. 7. —Attmde qualem ani-

mam ac mentem babeas ; cus dixit Deus: — Egos ego, 7€ruj?:zleïn 3 pi"xf

murostuos. — la anima À Deo pingitur, qua. babet iz [2 viriutum gratiam

enitentemi — pi&a autem eft elegantiffime , fi refulgeat Virtutibus Theo-

E

logicis omnium praftantiffimis, eó quód , ut ipfa nominis Diceologia pr fe

fert , immediaté fe Occu

pent circa ipfum Primum & Summum omnis Creaturc

Opificem Deum

» Credendo , fperando, amando. De quibus, earumque 9P^7

pofitis vitiis, agendïxm eft,

*

j

EX-

Tvatlatus FII, Examen Y,

3;2

2

aE pede Mp

ss

li

2

E X"ÀAMEN D

*

;.

y

De Fidc* & Fidci REgula S, Tho, à

W

(æïæ&: (v-—

-

i

ufquc ad 1o,

Ii/

Ndur

'Teneturne

tur fides humana ;Vïfi4Deus , eftfides di-

D

b UJRO I

x

Confeffarius habere noti-

LE

mo, Hoc notato

vina& Theologica; Dequa hïc—"c& [er-

N

tiam virtutum Theologi-

1

carum.

BL' Io

Fides eft [perandarum [ubfian-

N

)

aE -

C

I &R. Hocextraemne

tia rerum , AYEWMentum mom dppartim-

)

tium ,. ut definit Apoftolus Hebr. ir. &

L

dubiumeft, Rato: Quia fpurius certé

e(let ille Vicarius Chrifti , nimirum

adducit S. Thom. hic q. 4. a. 1. dicens:

E

A

&l

Confeffarius , qui humanarum virtu-

Licéc quidam dicant, przdidta Apoftoli

|

verbanon effe fidei definitionem , quia

hi

tum apparatu contentus humi reperet,

& divina animo non verfaret, nec poeni-

definitio indicat rei quiddiratcm ,&

W

effentiam. — Tamen , íiquis re&é cot

lyi

j

tentium animis imprimeret , quorum

T.

DoGctorem fe profitetar, & Medicum :

fideret , omnia , ex quibus fides pott

l

ic)

hoc autem maximé fit in Theologica-

definiri , in prdi&ta defcriptione tat-

untur , ut ibidem fufé explict. Dict-

Vg

rum virtutum Scholà , ut patet cx no-

minis Etymologia, in Proloquio infi-

tur autem /fzffantia ,

non quàd fit de

Md

iuata,

cüm fides lit

llmv

pradicamento fubflantiz

QU.ERO II, Fides Theologics quid

accidens, fed prout fabftan

tia fignificat

QWQ

-bgüs ,«

[

ac quotüplex eft, & quod obje&tum

idem, quod prima inchoatio,

fundamentum CLIj ll(CLlanC reie

fLenim

Hllü/f[

ejus ?

hi

IL . Ante&, Nota, quódly fide: di-

fides prima inch

oatio totius vitz fuptt-

B

onis, primà

Y

verfas habeat fignificationes, nam figni-

naturalis & ordine gencratt

natura/es,

ficat fubinde 1dem quod confcientia,

inter omnes virtutes (upcr

.

£t

fi priüs i

(

d.

quod fiducia, fidelivzs, veritas feu vera-

quia nihil eftin volunmtate , Ri

«itas; Íed hz fignificationes non funt

apprehenfum abintelle&u , in quoziae

ad propdütum, fed fumitur hic pro ha-

refidet ; licét ch

aritas cam praces

Cs,n

j ly

bitu intellectüs, quo affentimus alicui

erdine digniratis & imperli , tanquam

veritati pracifé propter authoritaten

aliarum viitutum forma, earum 467

& ad ulimu

dicentis ; quidicens, fifithomo, dici-

perfciens, informans,

RC

;':

M,(wm

d

)

*be Eide.

355

hi

:

finem dirigens , velut ad füum . obje-

Suntue ergo duo velidem habitus ?

Gum. Dicitur argumentum non appa-

Eftunus habitus quoad entitatem,quí

ventium , id cít , facit certó, feu üàne

mutatur folüm quoad flatumn & modum

formidine affentiri veritatibus claré non

perfe&ionis. UndeS, Thom. Q.442. $.

|

apparentibus , fed obfcuré revelatis.

ad 5, ait ? Fide; formata q 1"for mis

x quibus patet differentia ab opinione,

mon differumt. [pecie ( puta. effentiali )

quz eft cum formidine 5 & à ícientia ,

differunt autem . ficut. perfeilun €8 im-

hi

quz habet evidentiam feu claritatem,

perfetlum im eadem [ecie. — 'Unde frdes

&i quisergo. ( fubdit S,"Thom. ibidem )

seformts uon pertingit ad perfeciam ra-

m forma defimitionis bujn[modi verba

tionem dirtutis,

veducere velst , poteft. dicere : Fides eff

Sed qua ratio , quód fides formata &

d5

babitus meutzs , quó inchoatur vita eter-

informis differant folüm fpecie acci-

k

sa n vobis , faciens zutelletlum affentire

dentali & non effentiili 2

mon apparentibus, — Vcl ; Fides eft viy-

Rationen; dat S. Thom, a, 4, in c,

,Mä,imü

s dwuinius gofufn , qua myflerüs à

Habitus diverfificantur fecundüm illud,

.

yn

Deo revelatis. quantumlibet ob[cures

quod per fe ad habitum pertinet

*

Sed

La

ntelleton bumanus. firmiter. affentitur,

fides eft perfe&tio intelle&üs. Ergo non

H

Addipoteft, five (cri

pta 1113 int, five

Don fint,

peteft fpecie diverfificari nifi per ali-

pflh

quid pertinens adintellectum,

Sed di-

fiiti

X.2, Fidesalia eflformata, alia in-

flindio fidei formate & informis eít

u

Kddk

ormis, Utraqueiterum vel eff Theo-

fecundiim id,quod pertinet, non ad in-

logica

,vel Catholica,feu univerfalis;

ii

telle&um , fedad voluntatem,nimirum

Declaratar prima divifio : Si fides ha-

qül

ecundum charitatem, Ergo,

T

beat adjunctam gratiam & charitatem,

Da rationem ,

cur fides informis

uti eft in homine jufto, dicitur formata,

ib

& fic efl virtus

(idem eft de fpe) mancat veravirtus , li-

perfecta, idefl, nonfo-

cét imperfecta ?

E

làm quoad fub

flantiam

led etiam quo-

Ratío patet ex $, T hom, a, $. in c.

W

adflatum & perfc

Gionem, ex vichari-

tatisqui eft om

Quia fides ctiam informis adhuc infalli-

!

[»a)k

nium virtutum forma,

nimirum extrinf

eca.

biliter tenditin fuum obje&um quod eft

Unade Apoft ait:

verumfupernaturale. ^ Cur veró fit vir-

Eides qua per diletlion

[27/1 0]76—'/'4!"7'.

Si

l

tus imperfe&a, patetex dictis,

"ula

t

veró fides fit in peccat

ore, adeoque fine

gratia & charitate n

dicitur informis

ut virtus fit perfe&a , debet ejus actus

us

efficaciter tendere & à charitate dirigi

(idem eft de fpe s

.nam ficut hec non

n

tollitur nifi per de

inultimum finem : Sed hoc deeft actui

fperationem , 'ita nec:

J

j

des , nifi per infi

delitatem ,

quod hts

fidei,& fpeiinformis. Ergo,

mnm

Secunda divifio in

E.2, data, ex-

uabus virtutibus fpeciale eft )

& chari-

yifi

tàte adveniente fit form ata,fin

plicabitur infrà in hoc Exam. n. .

equa vir-

T.

'BLO 50

Obje&um adzquatum

f

;[J' fus,ceu'informis,cüimpetfeä

E

formale 24od fideicft Deus, in quantum

j '

Yy

eft

4

TRACTATOS — FIL Examen ,

eft prima veritas in effendo ; feu eft ipfa

paffio entis, - Pcr hanc Deus eft verüs

li

Deitas feu effentia Dei, quatenus exce-

Deus, à Diis fictis diflin&us,

Secunda

ditnaturalem eognitionem, Objeétum

eft veritas in cognofcendo,& hac cftipfa

] u

formale quó,feuratio formalis /ub qua,

infinita Dei Sapientia, quà tam certéco-

; p

[i

feu medium affentiendi eft . infallibile

gnoícit omnía , etiam ipfa cordiumar-

zeflimonium Dei,feu eft authoritas Dei,

Tertia cít

fm

cana, ut falli non poffit.

ti

five prima veritas in dicendo feu reve-

veritasin dicendo, feu iafinita Dei vera-

lando, nonprzcifé, fed prout comple-

citas acinfallibilitas in. dicendo , ex qua

d

€titur veritatem in cognofcendo, Tan-

habet, quod neminem fallere pollit,

dem obje&um matcriale fidei eft omne

His premiflis

D

illud quod divina revelatione nobis in-

Ratio prima partis eft : Obje&um

adzquatum formale eft, quod perfe ac

EU

noteícit j uti funt, quz continentur in

du

Symbolo Apoftolico, vel reducuntur ad

raiiene fui refpicitur, & in ordine ad

3llud.

Eïgu

quod refpiciuntur omnia objecta par«

tialia ; Sed omnia alia qua fidesattin-

A

Supponit 1. hec && quód humana

j

ratio non ingrediatur rationem obje&ti

git, ut , ez , qua pertinent ad.Huma-

H

formalisfidei , de quá hic agitur, quia

nitatem Chrifli , €8 ad Sacramenta E

aliàs non effet virtus puré theologica,

clefi& , vel ad quafcunque creaturas , eu

Ü

quia lujas objectum formale debet effe

dunt füb fide, feu refpiciunturabea, n

thfrz,q

oll

quid puré divinum.

quantum per hzc.ordinanturad Deunm,

Supponit 2, Objectum alicujus babi-

& cis affentimus propter divinam ver*

[

Ài

d

tüs vel potentie aliud efle. materiale ,

tatem ; ait $. Thom. q, 1.2 I ad Is

[j

quod non attingitur ratione fui , fed ra-

etiam ipfa peccata, nonuttalia , feuin

Ij

Aliud ob-

quantum committuntur , fed in quan-

tione alterius,eique fubflat.

vmfh

je&tum formale , quod per fe & ratione

tum puniuntur, vel prout funt objedtum.

fug

æf, [

fui atüngitur , alia veró nimirum mate-

o

€ ac deteftationis, Erge.

rialia ratione illius , aut per ordinem ad

m

Oppono S. "T ho.a, t.cit,inc. Deum

4

illuds & hoceft duplex: fcilicet obje-

numerat inter objecta materialia fidei,

hi

étum formale Quodnunc exp.fitum, &

Ergo non eft obje&tum formale. . 4

(

boc dico , quód Deus poffit confiderari

objectum formale qut ; Íeu ratio forma-

IIIW

is/ab q44» mediante quo, aut fub cu-

vel comparativé ad alia objecta revelata,

Sic re-

ad Deum relata, & fic eft obje&umfor"

[U].

| jus lumineattingitur primum,

Üvtte

E fpe&u vifus obje&tum formale 4«o eít

male qsod , vel comparativé ad iplar

Wi

lux ; Formale 4464 cft color ; Mate-

revelationem u

trationem formalem [ü

m p

ziale eft corpus,in quo eft color.

qua , íeu motivum formaleaffentiendy

falmf

Supponit 3, Quód,ut notat Gonet,

& refpe&tu hujus habet fe materia;itcf*

3 uoc

intelle&us nofler tripligem in. Deo di-

Ethoc vulr S, Thomas,

Jilod cf

NUf

ftinguat veritatem, - Prz;zz4 eft veritas

Ratio fecundie partis eft :

i UU

obje&uin fermale /zb uofidei

,quod cft

j

in cíendo feu tranfcendentalis ; que eft:

i

me l;lm

æ'—"&

Aap

De Fide.

355

medium , motivum, & cauía affensüss

QILERO III,

Objedum formale

fidei eftne divina revelatio activa vel

nl

quia omhis fides innititur teflimonio &

authoritati dicentis , non quia juftus

patliva ?

m

LR

d

aut fapiens efl, fed quia verax efl. Sub-

IV. g, Eft revelatio a&iva ( prout

T

fémo : Sed medium & motivum affen-

indiftin&ta à prima veritate revelante )

tiendi rebus fidei noflrz efl veritas pri-

quatenus eft actus Dci formaliter imma-

l

A

1na ut revelans & teftificans,

Ergo illa

Bens & virtualiter tranfiens & directus

N

mkl

eft obje&um formale fub quo fidei.

ad nobis loquendum: non veró eft reve-

Confirm. Fides fummé certa & in-

latio paffiva , fi percam intelligatur fi-

fallibilis debet habere motivum fummé

gnum aliquod creatum, per quod reye-

(

certum & infallibile: Sed fides noftra

latio nobis innotefcat,vel authoritas ac

u

n

efttaliss quod nemo Catholicus negat,

dcfinitio Ecclefiz, credendorum propo-

"

- Ergo. Sub[umo : Sed non haberet mo-

fitio, fpecies intelligibiles, lumen intei-

n

tivum fummé certum & fumme infalli-

