: ,poiitä,c-omniod.::tä, &c. Perly occulta

i

?CC

um exgenerefuo mortale. Ita S.

Diart. ^.

. furtum drfert à tapina,ut dieetur, Di-

citur. fraudulenta , id elt, ex malo ani-

Tl

Ratio: Quia contrariatur chafitati

j

mo , nonexjoco , necex praiumpbto

Jl

Dei & Proximi, uti & Juttiiz, qua di-

Dominiconfenfü, &absque Judicis vel

Gat, ut cuivis relinquatu-r quod faüum

Nam

ett.

Superioris aut Dei authoritate,

WQW l A

Deus poteft rerum dominiá rransfette ,

Dixi ex genere f , quiain individuo

* ficat Exodi 1. & 1 .

3

Filiis Hfrael pto-

poteftaliquando elle veniale ex imper-

f0

tet labores & injarias,quas diu per*gemx

fe&tione actüs

i

;

, parvitate materiz, ac de—

3

A

Uerant ab ZEgy ptiis ,. dedit eorum the-

fectu libertatis,

Per

auros,ut docet 5. D. art. s. ad «.

Re(þ. 4. Furtum & rapina fpe*cie diffe-

runt, & ra

QU

ly acceptio in-tälligitur quzvis injufta de-

pina eft p'eccatu;n gravius

tentio rei & omnis damnificatio , qua fit

furto.

J

deitruendo, comburendo, &c.

1, Pars eft S. D, art, 4. p. 2 a.9.

Ratío S. Thom, eft: ljbi eft diverfa

-&2.Rapina definitar quod fit acce-

!

" fei aliena. per violentiam, ideít, do-

ratio fpecificàinvoluntari ex parte ejus

Oeoo

chi

"

í

,

652

TRACTATUS Iï *Examm 3

eui aliquid aufertur, ibi eft divería fpe- priàs vol

[

1

li

ebant mortem Formalitcr'inju-

ies injuftitiz, & quo majus eft involun -

ftam, Ergo Chriftus ad hanc eos exci-

[

(ra

rarium , eo major eft injuftitia : Sed in

tavit. Ergo eam ut talem voluit.

[

furto & rapina eft diveríà rario involun-

3- $. Laurentius in craticula pofitue

Vl

tarii, & hoceft majus in rapina. Ergo.

ä

sUl

ad Tyrannum dixit: Affatum eft;jam ver-

Maj. pat. quiaipjuftum confiftit in hoc,

fa & manduca : Ergo voluit a&ionem,

|

lare

quod aliquid auferatur citra voluntatem

quá ei fieret injuftitia,

B

W

domini , nemo enim patitur injuftum

Ad Oppof, dift. min. pro 2. patte ;

lts

à |

volens,juxta illam Regulam Juris: 75-

ROm

Deíiderabant mortem , non fuüppofità

lenti C coufentieuti uon fit. inpuria. ueque

jud

A'I,

?

rum ac Tyra hgorum rcalidá, ne-

dolus , nifi effet confeníus per injuriam

20 min, j-eá hlï;.:(,if[;;.

P

iLf

dift., defidera-

151

extortus. Min.veró prob. Involunta.

bant mortem formaliter ut injuffam,

N

rium per ignorantiam fpecie differt ab

nego min., ad rationem injufti meré ne-

];

Laf

involuntario per coactionem, & fecun..

m

NU

gative feu permiffive fe habendo; conc.

bl

dum eft majus r Sed in furto dominuüs

mir, & nego confeq. Vel 2. aliter? Fue-

rei eft involuntatius per ienorantiam &

rünt volentes feu volnntarit, comparati-

1

folüm negative, in rapina per coactio-

vead Leum, conc, min., comparatiyä

u

nem, quia hzc fit domino vidente, vim

MU

ad iniqïlam actionem yrannorum ,

Bul

patiente, nolente, & eft involuntaria

fubdift.utant& — Chriftus ergo & Mar-

m

-pofitiv'ö. Ereo,

IN

tyres, malitia Tyrannorum jamfüppo--

Oppone contra dictam Re

gulam jaris :

fita, & ad eam fe negativt habentes , e-

X Wyw

Ui

Chriftus & SS, Marsyres formaliter pa-

rant parati Prö Deo & Ecclefia æquo&—

h

tiebanturinjuriam, nimirum mortem :

patienti. animo tolerare quavis fappli-

itun

Sed'eam pafli fünt fcientes & volentes ,

ciaà Tyrannisinfligenda, Utautemli-

j !;',fl*/;( i[

feu defiderabant eam. Erco.

r j

dy

ber confenfus padentis tollat rationem

Cenfirm. i. Chriftus voluit fübirc

injufti , requiritur ut omnino libert

| n

mortem innocentem, imó de hoc habuit.

M

3

t

x

coníentiat , faltem implicité in actionem

!

li

P rXc e'P

um : Sed non potuit fubire mor-

*

( qua injuftitia infertur ) formaliter

tem innocentem nifi formaliter ip

ju-

]

o

l

umptam..

i

ftam. Ergo lrane voluit,

Ad Cenfirm.x. difting. min. intem-

c

"lf

21.S$ Chryfoftomus homilia füper c.

dendo per feipfam formalem injuftitiam.

23. Matth. Chriffus ctio tapta gloria

ts 9

eft in-

neg. min. , ad eam Permifäïväfï: baben-

lr

greffus, ut amplits eorum advev[asfe e.

XCiEa-.

0,conc, min.-

ret invidiam. Addit :

2 L:

Ad. ». Co

H

j 4

if

ufirm. applicanda eft e'ad'eïns

- DAIM

Trot

Ergo fi Chrif'uc £9s provocdvir , forténe

P

p

diftinctio.

ts

Me morte füa eos

4

u

154

eGt inmoxios ? abfits

Ad 3. Confirm. Refþond'etdr , $. lau-

"fl

excitavit €0$ , mon ut facerent quod' ante

l

rentium hoc dixiffe ex fpeciali inftinctu

!

D

woluevant , fed ut poffont facere quod.

Spiritüs S., & quidem per modum ob-

»Qï»ji à h

grizl& volebfzn;. Subfamo : .Sed Judai

jurgii, feu improperando Tyranno, t

L (

. demone

^

m

6 549

De Pitiis ]ä;:iæ eppofttis.

22

demonftraret, (eDei virtute plusxpoüö

fponfione nominatz ex ablatione füm-

L

pati, quàm Tyrannus poffit de poenis

mz Ípecificatz patiuntur grave dam-

infigere. Dixifle,inquam , eziam jam

num : Ergo. Min, prob. Gravitas damni

præälppofxt

à lyranni malitià, quitot-

infurto , & ratio involuntarii imperío-

mehta eadem intuliffet ,. ecfi fanctus

BA lxía, noneít penfanda folüm ex eo,

Laurentius illa verba non dixiffet,

quód dominus patiatur damnum in fua

QUAE RO II Que materiz quan-

perfona, feuin ufibus perfonalibus, ni-

mirum vi&u;veftitu, &c. fed etiam ex

titas fufficit , utvfux:tum fit peccatum

mo:tale?

eo quod inter temporalia priyetur ali-

XXXII.

od capita;tot fünt fenten-.

quo notabili bono, ícilicet facultate di-

tzinhac que&ione: íed cum probs.-

fponendi de re fua, vel menftruo ftipen-

biliori.

$

dio alicujus minittri inferioris , vel mili-

$. cum Bannes, Seira & aliis , duo

tis : 3ed privatur etiam ditiffimus per

aut tres ad fummum ducati feu autei

ablationem duorum vel trium aureo-

funt notabilis feu ad mortale fufficiens

rum, & fic de aliis in Refponfione no-

matería furti , refpe&tu cujuscunque,

minatis,

Ergo,

Ratio : ln rie

etiam potentifimi Principis aut Regis,

[e)

idiori fententia ex na-

Relpectu mediocriter divitum , ex pro-

turarei & obje&o notabilis materia fur-

»

priis redditibus viventium , florenus aut

ti eft quantitas fufficiens ordinario victui

mediusImperialis, Refpe&u artificum

diurno illius, cui fit damnum: Sed di-

ex proprio quotidiano labore viven-

tiffimüs, v. g. Rex, fi regit vivat, pro

tium,vigint crücigeri, Refpedtu pau-

fua períona vi&ui ordinario unius diei

perum decem crucigeri.

infumit non minüs quànm duos vel tres

RatiaY, pro 1. p. Tumquia valor 2..

ducatos , & hi fufliciunt: Mediocriter

"

l

vel 3. aureorum ex communi hominum

divites infumunt non minüs medio im-

perfuafione non eít modicus , fed res

periali vel floreno, qui & (ufficit; Ar-

D

gravis.. Tum etiam, quia ipfi Principes

(

tifices non minüs viginti, & pauperes

aere ferunt fi in (uis gabellis vel unico

non minüs decem crucigeris. Ergo.

[j*

IU

aureo defraudentur, Tum tandem,quia

Bixi vidui diurne erdinario, ad quem

TW

oppofita fententia majorem pro divizi-

non fufficit unum ovum , licet poffit

y nl

bus requirens quantitatem , exponit eos

contingere aliquem uno dieeo effe con-

periculo multorum furtorum , Íeu dam-

tentum; nec proinde ejus oblatio eílet

norum.

mortalis,Item quia perfonz Illuftres (ze-

j

Ratio ?. pro tota Refponfione: Quan-

pe opipart viventes plus infumunt une

J

titas fufficiens ad. morcale furti taxatur

die quàm 3. aureos , ad mortale non re-

ex teípedtu ad períonam lzfam, am fit

quiritur , ut auferatur tantum , quanti

j

j

4

[

xationabiliter invita , ejusque damnum :

conftat tam lauta minus diei menfa.

Sed ditiffimus homo ex ablatione 2. vel

"

Quid fi. quis Regi auferret tres aureos

at

3: auteorum , & aliz perfónz in Re-

minus uno vel duobus crucigeris?

"

Qooo 2

Dice,

laä

--

ass

660

ZRACIMT UX TX Examen :4

!

| il^:

Dico,aque mortaht,er- peccat. Qxia,;

unum quä'm. apud alium : ficut aurumm

j n

quod parüm diftac, nihil diftare videtur.

[

Pluri-s aftimatur apud Germanos, quàm

Nec in Refponlione quantitas furti eft

.Vapud' ï,ndos,ap,ud' quos eft copiaauri;. &

determinanta mathematice , fed morali-

&orenus pluris. zftimatur a

pud paupe-.-

ter, ficut pretia rerum , quz non confi-

rem quàm apud divitem , licet valorin-

ftunt in. indivifibili termino..

-

D5

1j

trinfecus ion fitma

]

ot, Ergo frauferatur

li

XXXIIIL. Oppono 1.. Rex aliquis pa-

mediocriter diviti , eraviüs lxditurjufti-

£üm curat , nec eftinvitus, ficentum au.

tia.€

[9)

i

N

ommutativa ),'q'Uäl,n fi 4etimlaïd:' au-

xeos perdat,& debet effe liberalis, Ergo.

feratur

AU

qui eos illi furatur, non peccat niortali-

Cetecim juffitia diftzibutiva r&'fï;idf

ter.

5

quidem. etiam conditionem peíonz , id

Oppono 1. pfobäxuïo—, quód refpectu

eft, dignitatenr metitorum; juxta ea di-

omnium. debeat affienari eadem quanti-

Éribuen

do bona communia, fed hoc

2

tas ad mortale füfficiens:

non afferitur de commutativa,

d

Fürtum in tantum eít peccatum , in:

Ergonce plus venetur ieflituere qui

düpc

quantum conti'zxriaturju&itiæ commu-

florenum aufert paüperi, quàm qui di-

d

tativzz : Sed qui Regifüratur florenum ,

VIt,

V

t

juftitiam commutativam: zqu& graviter

Dito:. ABfoTutö & fäcu-ndüm [E non;.

lzdit,quàm quiillum füratur diviti. Er-.

teneti , bene- tamen: füppofito. majori

Zo

Min. prob. Juftitia cemmutativa

damnopauperis, qua.decaufa etiam pec--

WA

zefpicit zqualitatem reiad rem,; nonat-

catupx ef£ majus.

.

tendendo merita perfonz , uti diftributi-

XXXIV. Pono tres cafus; v.Fura-

Ü

( D]

va.refpicit,, propterquod Rex &qu£ caro;

tur.quis fatori fübulam vel fartori acum,,

Wi nj

pretio debet folvere quod'emit ,ac zufti-

quam habet, unicanr, & qua fola fe fuos-

1]

[

€us. Ergo.

h

que alit , nec aliam. comparare poteft ,

iL df

Ad z. dift: ant; No:æefäilïvi,ttäärafic:-

peccatne mortaliter peccato fürti 2

lm

nabiliter;nego.ant. ,fecus; conc.ant. &

2,. Itinerans intrat vineam,, comedit--

4l

nesoconfegt Namin-co cafu Rex ratio-.

Que uvas, peccatne ?

t

pabiliter debet effe invitus ob tres ràtio-

ui&m

n«

3. Aufert quis. alicui rem. q

k

lG

nes pro.Refponfione datas,

,Q inx.ccn"vcæ

modicam, fed domino pergratam, & ab.

nientia. in eis adducta.

eo.valde aftimatam ,/ cujus- jacturam a--

A

Paxiter liberalitas Principis debet effe

getrimé fert , & ex ea /Pi"utim üm.pertur-

j

IT

zationabilis , alioquim erit prodigalitas;.

batuse

Ad fecundim. neg., min.,. ad prob. dift.

x

^ Ad 1. dice Tälï's'"Peccaf.mor.tali'tcr',,

[i

ant. xqualitatem. rei; nudé fümptaz: adi

ul

lm

l

nom ob valorem rei in: f;e, ,. fed ratione

i

zem, neg., fpectatis eircumftantiis Ipco«.

gravis damnifecuti. . Patet..

UI

[

tum, temporum' & perfonarum ,. conc;.

44d2.. dico ex Deut/23.. Ihg;'eHüS. vi*

ant. & ne

X

:

oza.QEä'dähxzei?imw res., lus va..

N

neanm proximi. tui comede uvas , quan--

un

Q

eras:

i

k

*

"

m

"

;i;e ig.ggefm

malm ,, & Elus ap ud;

tunrtibi placu

:

p

À

critä;fb'nas.aptem:-neeü'

Adi

l Gm

tceu;tn d.

E

M

&,

661

- Dewitiis ]ujiz'tiæ apþ[fti)..

t

| Ad $. dico , no'm'-efï.e formälitcr pec-

nis, refervatio , & ceníüra fupponuit

catum mortale furti, fed contra chari-

grave damnum effe&ive illatum.

g. 2, Probabilior eft fenteztia Tho-

tatem , fí damnificans provideat ex ea

erturbatione vel indignatione grave

miftica , quód, qui fine di&ta intentione,

A

malum corporis , velanimi inde eventu-

fed folàm occafionaliter plura furta mi-

nuta committit , fücceffive tamen nota-

rum,. Nam charitas dictat, à taltactione

;iï)fïincndu m,.

T

bilem quantitatem accipit , mortaliter

R

LOI P'ö&cätu*rhegfaviter

peccet,non quocunque actu, fed illo quo

s

QUAE

cum furtorum prateritorum adverten-

P

»er plura furta mmuta . & quoxïïodo yac

* quando »-

:

tia complet materiam gravem. Qued

verum eft, . five furetur ab uno, five à

E OXV. mrec

um S 'Ehom. hic a;ït,

diveríis.

Ettoties , quoties materlam

116 ad 3. Qui committit fürta minuta

pro mortali füffcientem de novo com-

- &um animo per ea ditelcendi feu nota-

P

bilem quantitatem auferendi , in quovis

Pict..

wtior, Part, Etfi ultimum furtum

fürà peccato peccat mottaliter,non qui-

dem novo & deftincto , fed eodem mora-

fecundüm fe fimptum , nonattingat no-

tabilem quantitatem; ficque abfolutt &

liter continuato peccato - im quantum

^omnia furtà fubftant uni voluntati acci-

precis& acceptum non inferat proximo

piendi notabilem qu'*an*tit:cfem ; ad re--

grave damnum,ben? tamen virtute prz-

ftitutionem tamen füb mortali non te-

cedentium. furtorunr & ut cum illis

netur , nec refervationem aut cenfüram.

combíinatum ; ficut 3 patiim die jejunii

poft plures minutas comeftiones; ultima

H j

(& quz pro gravi furto Iata eflet ) in-

currit , nifi dum re i'Efa notabilem quan-

qua quis advertit, fe complere materiam:

.

s

titatem attingit.

gravcm »J€]

unii fra&tivam , illud frangit..

jl

Ratio: 1, Part A&usexternts i'mþcra—-

Ergo;

tus malitiam firam haber ab interno im--

ruit Fühdamentum* adver--

Ex quo

perante:. Sed a&us internus in eo cafur

farioruni oppo*nentium',v quöd peccata

i d

eft mortaliter peccaminofusex objecto,

venialia quantumvis mu:tiplicata ,. non

" nimirum gravidamne proximi z Ergo &

faciant unüm mortale, v. g. plures detra-

r

externus,

&iones veniales:

jf

Nàm Hoe folüm verunr eft, fi non af-

Notent hoc Confeffarii pro confef-

jl(

»,IA

- fionibus.mercatoru m;qui habent minu-

ferant matetiam five in fe gravem , five

p9

3

tiores menfuras ,. leviora pondera, vel

graviter damnofam proximo , uti tamen:

;

unio;.

Se-

ar'dmatibus*admifcentquædam inutilia

affert furtunm,, fimile eft in je

j

ii

T

j

Item cauponuur, vino velcerevifie fzpe

cus. indetra&tione ,, qua tamen f eam

"aquam infundentinm, Et fartorun, eui

etian affertet, effet paritas.

multas: panni particulas auferunt , five:

Dix? cunt. adverientia: furtorumr. pra-

[r![flllïs

abuno fiveà diverfis ',,,db quibus poftea;.

teritorum , quia inculpabilis inadver-

MW

bl

Ratio.. Part,, G'g.ga*c onus: reftitutio--

tentia ab onini peccato excufat..

2

Qooo: 3,

RA

3-

662

TRACIATUS IX.. Exaimen 3.

Ratie 4. Datt, , quöd* nimirum

-

- Ratio r,

P. Quia illa intervalla f(;-

Mi

cet mortaliter, five ab uno fiveà plüri-

làm toll

unt continuationem

bus-furetur,eft. "Tum quia valor talis

phyficam,

manente morali per hocv-quöd fur fciens

materiz combinatz in fe non eft modi-

& advertens , per ultimum faürtum com-

cus, fed gravis.

Tumetiam , quia licet

pieri materiam

|A

El

finguli non graviter damnificentur, be-

lam.» : Ergo.

gravem , coqfe—n.tianin ib

ne tamebB communitas,

Tum tandem

M

n

quia oppofita fententia dat patrocinium

Ratio2,p. Licéttunc Gngül—i non finit

lk

graviter inviti, nec gcaviter damnificen-

AL

4is qui diveríos in parvis defraudant , &

Occafionem iterandi furta,

tur, bene tamen communitas

eít.

" utdj&uxn

ïïl'.?,lm.'

"

Tertia pars pacet ex dictis.

X.6. Qui modicum furatur illi cui

;ll

$3. Fur id Refponfione *. deji.

étus;non folüm mortaliter peccat ratio-

plures alii etiam modicum furantür,v, g«

EU

1.

ne detentionis rei alienx notabilis, ut

uvas ex vinea, poma ex horto , licet id -

IMEH

ciat, non peccat mottaliter , nift füo

Q

&t

dittinguicMalderus & alii,qua tamen di-

exemplo, hortatione, vel confilio aliis fit - j

Q

ftin&tio parüm facit ad praxin ; (ed etiam

caufa furandi.

rationeinjuftz acceptionis,

L.

Ratio :

Quia non tantüm detentio

Ratio1/p. Quia eft caufà

, levis da-

Wt

:

mni,

D

v. g. trigefimi vel quadragefimi crucige-

ti radione adverteptz moraliter conti-

Ratio 2., p. patet ex füprá didtis coope-

nuatur cum prioribus detentionibus,

rantibus damno.

Traé. 8. Exam. 6.n.

N

R!m

m

fed & acceptio cum acceptionibus. Nam

I14.

NiN

AT

m

s

in ultimo a&u, advertens materia gravi*

Nota in omnibus hisce prudentiam *

M;

j

1l

tàtem, confentitin eam.

Confeflarii effe neceflariam.

"4

LI/i (s

Em.4. Sidi&usfurante ultimum , pe-

« QU ER O IV.. Quid fentis de fuf- 1

Jl

-gultimum j vel antepenultimum fur-

jl

ts uxoris , filiorum , dome&icowma

B

tum materiz notabilis completivum fe-

4

li

famulorum,fartorum,&c. ?

h J*Jf'&q

rio propofuiflet à furtis defiftere aut rc-

W ej'f Ye

f&ituere , & tamen

XXXVI, Ante Refponfionem revi-

l

poftea furetur , nf)ü

H

g

peccat mortaliter.

deantur dicta fupr:ï de dominio uxoris

i

fuper bona paraphernalia , & de dona-.

"l

Ratio: Quia non adeft moral$ con-

à

tinuatioob retractionem voluntatis.E r-

tionibus earum,

Item de dominio fi-

hi f

d

go.

a

liorum fu per bona caftrenfia, vel quafi. -

m

4f

j

At

, $. Ut di&us fur pecc&tmorta.ztcr,

5:. I. Uxor invito rationabiliter ma-

Ti

lt

ailil refert, qu&»d inter fucta minuta in-

rito, vel maritus contra voluntatem

Paï-'l& 1

(

tercedant longa intervalla , v. g, aliquot

etiam prefumptam uxoris , furripiens

1

if

3

J

[fPï'man.amm,- vel menfium, Nec requi-

aliquid notabile ex bonis propriis ejus,

-titur major quantitas , fi furetur à diver-

[ um

f

velex bonis communibus, peccat pecca-

Qs quäm ab uno,

to furti moit iliter,

!

IN

&l

"Mm !

x

w

: R&io

Fïfms

N

E

T

z

-

be vitis lzyïztm o;qu,jï*iff

663

"Ratio patet ex definitione furti , quia

fibi miffasin notabili quantstate impen-

eft alienum vel quoad ufum vel ufum-

dant lufibus; compotatioüibu's,fæmi-nis,

AO

fru&um.

H

&c. Qua reftitutio fi non posfit fieri ali-

Relp.z, Regu

lariter loquendo ad fur-

ter debet illa quantitas po& mortem.

T

tum moztale major quantitas requiritur

parentis adduci in divifionem cum fra-

tribus,

in uxote , liberis , fanguine junctis, &

famulis, maxime quoad efculenta &

Nota,inter propofitiones ab Innocene

tio XLdamnatas effe & hanc Num. 38.

( poculenta, eorum cura commillas modó

- ipfieafümant,

Non tenetny quis fub peua peceati imorta-

Ratie; Tum quia non fürripiunt

lisrefiituere , quod. ablatum efl per pauca

pretiofa, utfuppono ; tum ctiam. quia

furta , qsianturuunque þt ATA j?mm:-ïæ

-domini non funt valde involuntarii,

totalis.

- filtem circa rem ipfam, licét fint circa

Itenrhanc& Numero 37.. Famuli &

A.

modum ; nec exindegraviter damnifi-

famule-domeflice poffant. occttó Heris fuis

cantur: quia minus poftea edunt hora

fürripere. ad compenfandam opevam. fmam ,

€onfüeta, Ergo.

quam imajorem fudicant. [alario , quod

recipiunt..

z

Exceptio ett, fi auferrent integros ci-

bos vel pro alia men(à Domini ailervan-

R

tefo, $. F"ragmenm , que moralizer

dos, vel pro ftipendio alicujus oíficialis

loquendo habentur ut Íponte dereli&ta

l

deftinatos,

à dominis , eó quód fint exigui valoris ,

invitus,

quia iue eílet ratioqabilicef

Ü

veleis omnino ufui effe non posfintjlicit&

Refp.5.Filius mortaliter peccat,fiquid

fartores retinent. Patet;

L-[

notabile occulté , & parentibus rationa-

RCFP" 6. Si valor &agmenmrum at«

D

biliter invitis accipiat debonis quorum

tingatimateriam gravam, & fartor acci-

[]

k dominium vel ufüsfru&us. eft penes pa-

piat juftum laboris Pretium , licité ea

at

fentes, teneturque reftituere.

non retinet, Patet.

j

Ratio : Quia eft vere furtum.

Si veró juftum laboris ftipendium

Refp. 4. Quantitas in filio ad mortale

juxta contractum,vel (feclufo contra&tu)

alïqntm f

j

0i

füfficiensnon eft eadem refpe&tu omni-

juxtaaliorum morem non accipiat , licite

um, fed prudenti judicio determinan-

retinet,pre quantoin ju.fïcxe fübtrahitur,

qi a pro conditione ftatüs,loci, & circum-

T

Ex quoproportionabiliter patet, quid

(»

ftautiarum, (ic &t minor quantitas fuffi-

quoad hoc liceat vel non liceat famulis:

li )

: Cat pro Filio Patris mechanici quàm

fartorum ,. ium.Mag

o

ifter cis

E

(

lariiim dat vel non dat.

jq& um fa.

przdivitis; Patet,

. Exquofequitur;graviter peccare;imó

- QU/ERO V. Licetne furari propter

$

f

Ad rellitutionem teneri filios (ráfi ratio-

neceslitatem 2

[i

fj

v

mbiliter poffint pr&fumere condona-

XXXVIL Ante Refponfionem v.idE

7

j

p

tionem parentum vel fratrum ) fi pe-

fuprà Tra&, 7. Exam. 6. n. 87. quód

necesfitas fit triplex , ícilicet extrema,

j mmas pro. ftudiis , ve&libuS , libris, &c.

y

.g!ïavisæ

Wi

Mu

Pus

ionn

664.

YRACTATUS IX. Zxamen 4

inferiores eífe ülbscexaiend'tiin ] hece(ïï';:lz'tii

A

gravis, communis , quæibi explican-

^

*

qu

ftt

tur.

hon

P

i

À

um, E

i

Refp. 1. In exttema neceffitate lici-

6.n. 126.

1go. Vide Tra&. 8.. Exam,

t

ijar

horitateex

4 dngi

t& potelt aliquis propria a

Refp. 2. Probabilius eft,in

: gtavi ne-

?

rebus alienis fuz necelffitati fübvenire,

ceflitateid non licere.

g

Nam inter pro-

tsl

five manifefte five occulte (üblatis, nec

pofitiones ab Innoc. XI. damnata ef "

]

Y

hocpropriz habet rationem furtive

P.

ra-

hzc Num. 36.

:

L:

h |

YR

10

ping. Ita5, D. art. 7 in corpore, in fi-

Permiffam eft. furarinon folàm in cx*

ne,

a

l:

&

tremanecej

jit.

Ate; fed etiam in T2 17

/h

Ratio S, Do&t, ek, Tum quia in extre-

iluca quz hic dici poffent di&a fünt

.b:v

D

ma neceffitate omnia fünt communia in

fuprà de eleemofyna Trad,

7 -l.ïxam. 6.

r

'!

ti

hog fenfi', quód neceflaria vitz, non

n. 8^. & feqq,

!'«

du

x db ampäiüs,ünt occupantis.T'um etiam

Tum de ipotentia reftituendi Tra&, -

] i[vaefl

quöd divifio & appropriatio rerum facta

8.Exam. 6. n. 12«. & fegq. ubietiam

elt jure humano: -Sed hoc nequit praju-

ln fupc

patet , an talis tranfacta necemtgtetc-

Aillo

neatur re(tituere,

dicare JL*U Naturz,quod didat, per res

A

Wi u

iE EOROHÓ EM 03L90- 493 9- E0F 4093 L0 -ä&fää" æ-sww-

Bw

i

du

EXAMEN IV. .

1 Iu

d

]

i

? ?.—ugl!ci& De qua /1:;0 ordiue ztgi; D

ll.ïï'

Ó

k

- De Jn jajzzifi

*

Al ']u]

]ll:

5. 0. Q.67. p 4 art,

DO i

r

Vr (v

J tl C

DARO I Poteftne quis ju-

poteftatis ordinariz ; uti omnes (Hdeles

dicare aliquem fibi non fubje-

fubduntur Papæ; Dicccefani Epifcopfh i

f'-'gw:: ll

&um ?

Reenicole

[

t

Regi. 2,Rationé commic ]

NT (OmP

XXXVIIT.

Refpondeo

ncga—

fionis vel potettatis delegatz , idque ve-

(

Ally

üv& cum S, Do&t. hic quaft. 67, art. z.

divinz, ficux Daniel judicavit Seniofes -

"tf

Cujus Ratio eft : Sententia Jv ;-is habet

c.1 3. EcMoyles Exod. 2 interfecit ZEgye- Aäiiï[)ræh;ig

x

*im coactivam ( cüm fit lex parzicularis)

ptíum, Velhumanz , qualis eft in Nun-

TM R,m'a

uÀ utraque pars collitigans: compella-

tio Apoftolico , ac Vice-Rege. j Ex Rl

carad parendum ei: Sed cogi non poteft

confenfi partium, wt, fi litigantes com-

m

nifi fabditus.

E['go.

promittant in certos arbitros, feu eorum

Woäo

Not.ex eodem art, vatiis modis poffe

Bs

decifioni parituros, adjundtá etiam pe-

"d

aliquem effe fübjectum.

1. Ratione

l?l'

na tcrgiver&mi infligendá, 4. Soæ'tit

1$

j

[

-

665 .

De w'tz'z'; ] u/lz't'z'; qpþ&fiütïy.

vis fürtum tatione deli&i vel contra-

QUAERO II. Licetne Judici fenten-

. &us:quare poteft quis puniri à judice lo-

tiam fertecontraeum , quem Ícientià

privatá (ciceffeinnocentem , fed per pu-

ciin quod

elinquit.

Chriftus eft Rex Regum , &

blica teftimonia , feu fecundüm alle-

Oppeino :

fcque illi

gatà & probata eft nocens feu reus?

L

tamen fuit judicatus à Pilato,

XL. w. Affirmátive cum S. Thom.

Íubjecit, Ergo-

att, r, fivefermo fit de civilibus, five de

Diffinguo:Fuit

judicatus inique , conc.

ctiminalibus, & fervato juris otdine ;

jufte, nego--

imó adidtenetür , fiinnocentemaliter

Oppono : 'Ipfe

CBriþcus Joannis 19. di-

falvare non p'ofïït. Dequoad Q. 3. R. 5.

xít: Non baberes poteffatem adver(um m

[

r

Eftcontta plurimos extraheoós.

ullam, nift tibi datum effet defuper. Ergo

"m

Ratio 1. Tum quia omniajura Cano.

noninique.

- " Ad hoc Refpondetur, intelligi de pote-

nica& Civilia ajunt, quód ex Inítru-

mentis fit certus. Judex de jure litigan-

Ratenon füperioritatis ac jutis , fed fa&i

j

tium, 'Tum quia Judex licité facit &

. &permiffionis, Undely datum ibiidem

Íonat ac perimiffum. Hinc

facere tenetur id, quod ei incumbit ex vi

fed ad-

officii, fed ofhcium Judicis, ut Judex eft,

Not4, quodnon dicat fuper me,

"]

feu perfona publica, eft judicare Íecun-

(

yerjyum. wme.

düm fcientiam publicam , qua habetur

Poteftne Papa alterius judicio fe fub-

mittere? De hoc vide fuprà Tra&. 7.

per allegata & probata : unde lex divina

n

mandat Deut.r7. In ore duorum vel

Exam., 1. n.22.

trium teftium ftabit omne verbum. Er-

XXXIX. Quid (antis de Cleticis , an

]

Ar

fint fubjecti poteftati fzeculati?

o.

|

/i

]

/

— Ratio 2. Ex vi officii Judici incumbit

Dico, nullus Judex feculatis pqteft ju-

dicare Clericum.

majorcura confervandi tranquillitatem

publicam, quàm confervandi innocen-

Ratio: Quiafunt exempti ]9!6 Impe-

tatorio & Civili.

tem , cujus occifio a&ui judiciali dictz

*I;

u

- Nonne faltem Judex fzcularis poteft

tranquillitatis confervativo folüm per

accidens, & praterintentionem annecti-

j

Clericos comprehendere jure defenfio-

- nisinnocentis vel pacis Rei publicæ, eos-

tur ( lex enim,quz ftat pro bono com-

- que detinere,ufque dum proptiis Eccle-

munifortiüsligat , quàm quse ftat pro

- dfatticis Pralatis eos tradat?

privato , uti eftvita innocentis) Sed fi

Affrmo. Ratio : Ut tranquillitati com-

Judex innocentem per teftes convictum,

(

condemna-

1

municonfulatut , & pauperum velin-

parte & populo inftante non

t

urbaretut ,

"

nocentum opprefïïo vitetur.

ret , tranquillitas publica t

foli Judici

L

Quomodo Clerici indire&t tenean-

populu's enim de innocentia ;

meritó cla-

v

tur legibus civilibus,vide fuprà Tra&. 6.

privatim nota, nihil fciens ,.

t

maret, non fervari Jura. Ergo.

i RUE

Con-

Pppp

as

666

TRJCTAT USIX. lïxamen $.

Ícit non effe de fide, licet multi Do&o.

Confirmo : Per accidens & prater in-

/ I.calnc

tentionem occidereInnocentem dando:

res aflerant elle de fide. Ergoà pari , &c,

in;uä:

operam reilicita & neceflariz , feu debi-

. Confirmator privatà Ícientià fci-

tictt

tó modo exercendo fuum officium , non

ens ele&um effe indignum , non poteít

d

eum confirmare,

eít contra ullum jus, five naturale five

Ergo funiliter.

indi

.

divinum , ut füprá diximus de occifione

10. Si Judex privatà Ícientiá Íciret

Mi

innocentüm in bello j'ufkof:- Sed fic eftin

aliquam legem efleiniquam, non potcít

-

i

rafenti:

Ergo.

judicare fecundüm illam, etfi plütes.

IN

"

XLI. Oppono 1. Non licet judicare

allezerentur effe juftam. Ergo fimiliter,

D

1

coatra veritatem ,unde c. qui fcandali-

CTF

11, Judex in eo cafu legem, qu—æd'i:.

zaverit,de Reg. Jur. diciturtUtiliüs fcan-

état effe procedendum fecundüm a'l'lcgaul

n

da'um naíci permittitur, quam veritas

ta & probata, teneretur per epiikiamin- -

smim

deferatur.

terpretari , quód hic & nunc nonliget.

|tfet

2. Non licet mentiti ;Sed talis Judex

Ergo. Prob. ant, Epiikia tunc locum,

L

mentretur.

E-rgo.

Min. prob. uia

habet , quando ex obíervatione verbo-

| 1con

lo quereturcontra mentem fuam. Ergo.

rum legis tequitur aliquid contra inten-

lst

f

3. Occidere innocentem eft intrinfe-

tionem Legislatoris ; Sed hoc equitur ,

ld

!

ce malum.

Ergo.

nimirum occifio innocentis, Ergo

.*.æpzi i

a, Etfi talis probetur nocens , revera

12. Judex reprafzntat perfonam totius

fien&tiu

tamem manet innocens.

Unde in Jure

Réipublice. ^ Sedfi tota Refpublicau-

km&z;

lem fciret innocentem , non pofet eum:

prohibetur Judici condemnare eum

i

M

quem aterni Judicis Tribunal reum

damnare, Ergo nec Judex. .

Ltl

non facit. C, Cüm zterni de fent, &

Ad 1. dift. anc, Judicare publict con«

g.

re judicata in 6,

tra veritatem publicam C.ant., contrà

Ddb d

5. Tettesfalfinon deferviunt verita-

privatam , N. ant Oppofitum patet x

208 ] Tf/

tiinquirenda :

Sed. Ergo.

probatione,

.d;:','.vrüvzi!(

6. Sequitur, Pilatum non pectafï&-

Ad 2. N. min., ad prcb. dift, ant.

Yt

lt

A.

eondexnando Chriftum.

Prob. Quia

[

Loqueretur contra mentem, ut eft mens

Mrm

Proceïïiq fecundüm alleg

perfonz private, C, ant. ut eft mens pete

Mf

3

ata & Probata*

LUET

Ergo.

Íonz publicz, N. ant,

D

"DI

N

'7. Si perlegitima teftimonia , id eft ,

44 3. dift. ant.; direte, C., inditedt,

E

c m

contta.que nulla eft exceptio, in judicio.

N. Patet ex ratione 2. & confirm,

b

k

Ü & V

to^aretur, quód Anna fit uxor Pauli ,

4d 4. dift.ant. Manet innocens ablo-

g

»"

"

pb

qui tamen pro certo fcit non eífe fuam

lute, C., injudicio, N. -Unde & manet

tte]

uxorem, etfiJudex praciperet, ut eà

innocensin foro.poli, feu coram Deo;

l

conjugalitcr uteretur, debitum redden-

quia tamen eft probatushoccns,ejus.i!ita

j

OLT

- do, id non pollet licité. Ergo fimiliter.

fubditur poteftati h

umanz, Ubi

uód Deo,

lglN

(

8. Papa nequit definize, aliquam pro-

Not. ex S; Thom, ad 2.

xcE

Àtm,

pefitionem eíle defide, quam ipíe certó

idemef de Chrifto, competit judicare

P hæ

CC.UQ-

li

m

-

At

667

D« Fitiis Jufftie ppufeit,

fecundür propriam poteftatem , & ideo

cus) nec ex teftimonio 'hothinunas-ïjedgx

affiftentia Spiritüs fancti.

in judicando informatur fecundüm ve-

fitmator ii

titatem quam ipfe cognofcit, non fecun-

Ad 9. :N. conf. — Quiacon

eo acu non tenetur procedere fecun-

V

düm hocquodabaliis accipit, Secus eít

dàm allegata& probata, fed prout judie

de aliis Judicibus.

s

Iv

i dicitur, intelligi

cat expedire bono communi,quod pote&

Ad Caput Qum etera

n

de eo, quem nec in foro interno nec in

Ícite ícientid privatá, & utiillà.

Ad 10, N. conf.

Quia bonitas Les

n

externo tribunal aterni Judicis reum

guüm non pendet ex teftimonio afleren-

habet. Tribunalergo humanum fecun-

&üm allegata & probata procedens, e(t

tium, fed exeo quódlata fit ab habente

authoritatem, & fit conformis legi na-

uzdam participatio tribunalis divini

turz , sft veritas facti in judicio pendet

i

&cundum ordinem legitimum Jutis, fi

is fervecur,

Quia aliàs Judex , qui ex

ex allegatis & Probatis, Íeu legitimoor-

ignorantia condemnaret innocentem ,

dine jutis.

Ad 11. N.ast ,ad ptob. dift, ant.

Si fit

'eduam condemnaret eum, quem aterni

(imul conttabonum commune,C.,fecus,

Judicis cribunal reum non habet.

V

Ad $. dift, ant, /Teftes falfi, nec pra-

N. Intentio ergo Legislatoris eft, ut

fumpti at veri , C, , prefümpti ; fabdift.

judex non fczquatur fententiam 'priva—

tam, quod fi non facetet , fed di&amle-

[

Non deferviunt veritati pr-ivatim cogno-

fcende, C., ut eftin judicio,N. ant.

gem interpretaretur per epiikiam , fe-

Ad 6, N. illatum , ad prob. dift. ant,

q-UCL'CCUL' contra bonum commune tute

Lesitime & confervato Juris erdine, N.,

batio Reipublice & populi, ut patet ex

Ííecus, C. Nam fàcer textus exprefse

Ratione 2«

ait: Sciebat, quod per invidiam tradidiffent

Ad 12 dift, maj. Reprafentat fecün-

y

eum

Teffimonia non erant convenientia.

düm notiiiam publicam, C.privatamN.

vFJJv*

Adduxeruut falfos teffes, Ttcm condemna-

Si ergo toti Rcipublicæ innocentia ho-

vit Jefüm x timore Czfaris & plebis..

minis effet nota , effet innocens non 10-

p

JTunebo vero plebem.

làm fecundàm fcientiam privatam, fed

3

IW)H:(-

- Si bunc 4imifzr,?; 4-

& publicam,

micus aom es Cafaris.

j

Sed quid i ipfe Judex illos fal(os teftes

Ad7.N.conf. Nam]Judex quidem

tecté tunc judicat, utpote fecundümal.

& accufotorem fubornalfet , eorumQue

)u

legata & probata , quiajbi Íe gerit ut

accufationem ,impedire ampliüs nonm

u

fid

perfona pu'olica-, Paulis tamen non po-

polfet ?

o

teft parere illi fententiz , quia fegeritut

Diro: Graviffime peccaffet, & cum

Ü

períona privata , regulans fefe fecun-

Pari pcricu'lo vitz tenetetür infamatum

e'us' ue vitam COD(CI'VZU.'C.'

düm fcientiam privatam,

p

qt

Ad98.N conf. Quiadefenfio verita-

QU.ER O HII. Quid in cafu pofite

yr ^

tis de fide non pendet ex fcientia privata

( lV

.Judex tenetur facere , ut liberet inno-

y

centem ?

j

Pap (poffet enim ptiv?ti-ïn effe hzreti-

Pppp2

OA I.

0»[ í

668

fR*/le A71 US IX. Examen A.

XLIE m. r. Officium propter hoc

evidentiá fati quantüm ad ipfum, juxfa

li

ilud Gen, 4. — Pex fanguinis. fratris tui

refignare non debet.

i

Ratio

Quia formaliter. & per fe

Abel clamat ad.ime: de. terva,

Et ad 3. ait:

ol

zulki facit injuriam, fed utitur jure fue,

Deus in. fuo judicio. procedit ex propria

l

ib

*;, 2. i fit Judex inferior,faltem ex:

notitiaveritatis,, non autenr homo, ut

(U,

charitate ténetur caufam remittere ad.

patecexdictis ad Q. 2,.— Et ideo homo -

ttitt

fuperiorem. (fi fine. gravi damno, füo,

non poteft fimul effe accufator & teftis &

t lcg

E

polfit) vel concedere appellationem 'ad.

judex;, ficut. Deus ; ex. cujus inftindu,

illum & coram illo proinnocente teftem

(ut fübdit S.D.) Daniel fuit fimul ac-

Bu

agete , ac iniquorum teftimonia pro pof-.

cufator & judex , quafi

l]

CUtor;.

divini j /udiq'i exe-.

At

übili infringere..

*.3. Remifsá ad

fe',c;,ausä.,temctux-te;»«

NNot, ex. folut. ad'2,,, quód: pub
