deli nulla eff. comparatio , Ecclef. 6. &

fum vertetur ,' ex quo irrifionis vel illu-

amicus eflTuelioy , quam bonor , & amari

fronis nomen fumitur.

Aliquando juxta

quam bonorariait ex Philofo pho

S. D.ett peecatum veniale , ut cüm quis.

.

Nota 4. Detra&ionem per fe & ex

.,

ocose parum vel de parvo' irridetur,cüm

genere fuo elle peccatum mortale, juxta

fit parva erubefcentia, nifi creíceret ex

S.Thom. q.73.2.2. sam auferre alicui

conditioneperfonzirrifze, Quandoque

fumam valde gvave eff , uit: quia imter

eft mortale, utcüm ferió feu formaliter,

li

vés temporales videtar fama effe pretioftor,

& ex intentione injuriandi in jocum

»

im individuo tamen potefl effee vemiale ,

quis deducitur, quaft non fit tanti , ut

utibidem explicat, & patebit ex dicen-

debeat zítimari, tuncenim fit maximus

dis

Et a. 5. docer & piobat, quod de-

contemptus illius, & major quàm in

lm T

contumelis & detractiones nam contu-

tra&io fit gravius pecatum furto ; minus

P

a

tamen homicidio & adulterio , ob majus

[ iA

meliófus quidem deprimit honorem, de-

)

vel mints nocumentum,

Similiter q.

tra&or famam , irrifor tamen majorem

105

i

92. . 2. docet, contu

Ivi

liam & con-

infert contemptum , pro fatao , aut nihi-

[E]nïfu"

P.

vitium ex cenere íuo eíle peccatum

lo habens aut haberi volens eum , quenz

(iU

irridet , ut erubeícat inter homines.

mortale non minus ac füurtum & rapi-

nam, quia(ait) homo non minüs amat

comparere.

Tantó graviüs peccatum

jí

J

füum honorem quàm rem poffeffam; in

eft irrifio, quantó major reverentia de-

j

individuo veró pofle veniale etfe, imo

betur perfonz quz illuditur , ait ibidema

^

nullum peccatum , ut fi tantüm materia-

S. Thom.

Unde oraviffimum eft irri-

ub

liter proferatur. (ine animo dehonoran-

dere Deum & Sanctos, & hocnon eft fi«

ne blafphemia, 2, Locum zenet irrifio

di, &fori: PmPFeE cal-n're&ioncm , icut

Par.cn-

p

Gggg &

"u

[

604.

ZRACTATES FIIE Bxamen D

x

parentumr ,, deinde juftorumr ac virtuo-.

primendus, & omnes obligaturad refti..

n

Íorum,, quia honor eft vif;tlxtis premi-

tutionem fama & datnnorum ,fi quz (e..

W

uBr,

-

quantur.. Quod fpecialiter notent, qui

]

A'ddi)poteü: ; fi Bec inhonotatio: fiat

Pi:ocli've.s, funt ad. narranda alienum; cti--

It

fa&tis,, vocatur illufio. ; i nafo rugato ,.

minz, vera quidem fed. occul

ü , qua:

ài

fübfannatio ; frverbisaut cachinnis , de-

absque rationabili caufa , adeà

que inju-

hf

rifio.feuwirrifio ;- Qua. fünt fpec.iþes— j

fté detegunt,. propter qua fi forfaninfa--

tc]

Aim materialiter diftin&z, quia conve--

matus privetur aliquo. Officio.vel Bene--

Isl

niuntin fine per ferefpecto. — Hispra-—

ficio ,quod obtinebat ,, vel fperabat ,. te-

4li

notatis;

netur infamato

]

iv rgef

L*

Pituere pro; quanti-

'fumn

CIIE. ».r, ad Qi 7.. Honor & fama

tàte val

A

injufté ablata fünt reftituenda cum omni-

ejus;.

oris Beneficii velOfficii J,:zuci]gfrii

uf

bus damnis fecutis , uti. v, g. fun; priva-.

E.5 Infamansin diverfis. cafxBu&igo*-

tio. Officii, Beneficii; &c;.

teft excufari a mortali. — Pejigus eft,,

'.l..ïh &

-Ratio:patet ex dicis, -

malum fit veniale , vel fr quidem. in fe

^

*

Wi

2. Detractio. famar fieri: poteft:

grave fit , tamen: zefpectu talis. períonzz

Atn

dire&e vel indirect&:

Dire&é fit

*

prudentum jüdicio:eft infamia levis , u

modis, fignificatis hoc verfu ::

fide militedicatur,, quödfoccid"erit*,, veï )

Unr

Imponens:,, augens », imanifeflans:,, in ma--

duellaverit: velíi fir defe&tus naturalis

r

lavertens;: - Id eft;, . Cüm proximo.im-

feu. inculpabilis ,. ut fünc, effeczcum;,

ponitur: falfum: crimen. .2, Clünm ve-

!

gibbofim, &c: nifi inderefültaret gravis.

zum» crimen: plüs- jufto: exaggeratur. &:

contemptus, . 2.Si perfona,de qua dici-

h.

fisij ]

ampliatur..

3. Cüm crimen occultum:

tür;, intali generejam fitinfamis,, utfü

UIf t

manifeftatur .4.. Cüm quis facta: pro--

quis de publica meretrice dicat; quàd fe

tf

li

ximi apud' alios: in terptetatur im partem:

Pt.ofïitllärit',:,, licernon fit veruni. ;.Sii

W

detériorem; Ubi: fimüli eft peccatunn

non. credatu- detralientii,, vel' qpiäfeü':

s

J'qu

j)udi.cii; temerarii.

lhomo levis;, fide indipnus,, vel'putatur

| d

-Indirect& etianv

fit: quatuor modiä

dixiffe ex joco;.. . 4 Si fiatexinadverten-

lioc verfu: fignificatis..

tia;.

$».Si advettatur ad cales: eircum-

Slfmm

Qui negat , aut mintit, veticer , laudat—

ftantiasqua impediunt infamiam utfi

lgt

j

quevemifié; - Ideft, r Cüm quisalterius;

malum: narretur de: aliquo.non notonec

mä;i[s EU,

benefadia ;; dotes veli merita negat,. | 2..

(ümea extenuat;

unquanrcognoícendo.. & Si narretu

[ "i

3. Cün; ea.tacet illo;

crimerm,.quodjam ePcï',.veï'proximäccrtö)

M

llflpu

tempore-&&loco, quo tacitürnitas. acce-

fiec notorium;.

7;. Si narretur malum

ptatur pro vitupcratione;pro relati defe--

rfw[ rdhü

cum erimine: principali: notorio.conne-

étüs confiematione, &c. . 4. Cünx quis:

i qgfm

xum,&c., 8.Sidefectus Pt:oximi-mani?-

alium laudatfrigidà & fimulate;.

feftetur ex rationabili causá;y. g. adaver-

AE

Ex hismodis unus e& altero: notabili-.

NU

tendum: grave damnunx veli publicum,

jfe

i

i

?Ufre

cex gravior ,, proinde: iiï.C.onchiOna -

Yel proprium ;, velialienum; quodaliter.

N

avert -

*»Ui]gnuæ'

r

N

D vefisutiane,.

605.

4- Ceflatio damni; utfr fimaalio mo-

syertinequit , ut f'i'qgi's fe fingat peritunr

medicum, cum non ftt, &c.

do , puta, per-evidentiam rei , per teftes,.

.

x.4. Diverfe[unt caufzrexcufantes — perfententiam

]

ud'ïcis,;ggt oblivienem,

3 reffitutione fam:w;

^F, Condonatio: &c, fit reparata;

ab infamato facta: exprefs? , nonm eninv

$- Ceupenfatio, ut fiduo «qnaïiær

füfficit implieit ,. ut fi patienter folàn feinfamaverint,, & conveniant inter fe,

toleretur. EÍecautem condonatio po- . ututerque maneatcum füa infamia ,nifi

teft fieri 3 privato'. cujus fame nom eft/ exboccompenfationc orietur fort? fcan-

,

aliis alligata;, fewex hu

]

üsinfamianonin- dalum;

me

idc

n

Proquota

famantur alii, ficut ex infaria Religiofr

Nota, non.lizere compenfare fibi in-

fequitur infamia Ceenobii- Vide: inhoc &miam ,Ieciptecé infamandoalteru:

H

"Tract, Exanx, 2, n. 39. R. 4

uia nonlicet maiüm*pro malo' reddere.

z. Neceffitas , ut fiquis injuGä tein- Sr mfïenid-Fäc'Eum'Gft, modo. infamia fit

famet, & infamiamaliter non poffis a- — xqualis, non tenetur unus reftituere;

vertere; nifi prodendo occultumejuscri- — nifr & alterreffituac.

nmer, non teneris pro lioc ad reftitutio—

E. $. fnfamans 3 reftitutione non.

m

nem, quià folüm eft fpecies quedamde- — deobligatur , lic&t cum ctimine nartet

fenfionis;.

infamati poenitentians,. nifi penitentiz

j- lmpotentit moralis, utfireftitue- relatio fþe&er ad Deigloriam ,uti eft re--

$É

re nequeas fineamiffionepropris famz: — latio: evangel

ice peccati: & P'oenit*ent-i;e;

longé praftantioris, nimirum fLinfama- Petri

$ Mäg&alänæ; Pauli; &c;.

tus fit perfona: vilis, infanmns verb ce-

Rate: Éicec pæniæntin-üt eximium

leBris, & neceffaria Reipublice, tunc . bonum & «dificet proximum ,.tamen ex:

enim fufficit vellaudare, aut reftitutio- — criminis infamatorii: narratione animis

jietie

nenr pecuni: aliové. modo. redimere; audientium imprimitur

(iniftra opinio:

« x

J

Trem fi nequeas fine periculo vitz , ordi-

£. 6.. Non excufatur. d reffitutione

»

marie mon teneris ,. quia: vita eft altioris:

!l

J

quialium: diffamacideo;, quia famam fi-

ordinis quin fama;.

Dixi, ordisarió..

j

j

if

bi comparavit per.ypoetifin ;:qua nihil!

j

Sienimin cafiraliquo raro fama alicu jus:

nocet alteri;.

[4

effet vel fimpliciter vel ob circumfüantias:

Ratio:. 'Ealis labet qus.Bonz famz &

majus Bbonum quàm vita detractoris,v.,

g. hypocrifisnocet ipfi folii.

&

fiexhoc immineretbellum inteftinum

E

E:7, Infamans ordinar

asE

IC 1

1Oit: excu--

(»

3

;

civile publicam;& hujusmodi

,&c tene-

faturper loc ,. quod famam

ii

.....

&.

H

n

m ;zgiq'au--

Y

retur reftituere cum periculo viize,.

Simi- geatimalio genere:.

lites i quem infamáffes

de falfo crimin e;

Ratio: Quia ordinari? per hocongm

9b quod ipfe eft

e

morte plectendus, fi ali- redditur xqualitas,. v g. fi quem dixifüi

ternor poffis, t

neris te pro'ejuslibera- eíle fornicariütmy. adulterium:, &c;.. &

Je

lione ex

ponere periculo:mortis , ne.fis;. làudeseunv dliBeralitate:: — Dixii ordiga-

"

pv?

: V

sz'».ufä*v

,,ut;iimoccnaoccidatgrg. :

rik. Si enimfamam ejus itaauxifles,, ut:

$

Wï

)

G2gg 3

jvpdicib;

Mu

€o6

,TRACTA'?:US; FIIL Examen 6.

judicio virorum prudentum fada fit

malum.deproximo, Secusfi non fit pto-

|

compenfatio, deobligatis.

babile periculumzeredendi.

E.B.

[!!

Non excuíatur à reftitutione,

Ratie: Quia in primo cafu eft efficax

Reilm

qui injuriam fibi fa&am , v.g. thori füi

caufa lzfonis famz proximi , fecus in fe-

[

violationem fuo amico narrat cum ani-

cundo,

E

1

3M

ttdi

mo detr

i

endi & fs viudicandi,imó mo-

Dii, wut detmr fufficiens cau[a cruden-

D

LC

'e

$i

finy

£al

&I»C',

Ratio pàtet per

di ;; &i enim fine hac , & folàm fimpli-

veró illac

citer fine animo diffamandi ea refertco-

PCCC

atio fiat dolorisleniendi,auxi-

Ten

lii, vel couilii capiendi gradia , fine nimia

(s

ram talibus, quos próbabile eft ex fua

Áit

exae

R*

CCi

atione & perlonanon nominata,

U

3

levitate credituros, in re gravi peccat

nili

i

uancanr pro füo folazio eft -neceiï'e,'

mortaliter contra charitatem tantim ,.

non

-

R

b

qua di&at, gmed tibi mon vis fieri , alteri

R d.ï'i.'f)

Quia utitur jurefuo, folatium

??521) )

ue feceris.

Et infamia per fe fequitur ex

quarendo, Hincquiinjuriam narratam

levitate audientium , ex reiatione veto

N

Y

intulit , imputet fibí , quód infametur

folàm per accidens.

H

i«

^

Lorem.,

apud talem con fo

&. 12. Probabiliàs ordinarie graviräx:

l]

hp

^in0

&.9. Non deoblisatur infamans in

peccat, & reltituere tenetur , quioccul-

uno genere, per hoc quod infamatus jam

dN

tum grave crimen aperit uni vel duobus

n

fit talis in alio genere,

viris gravibus & pru.d&ntibus filentium

ATülgi

Raiio; Quia per infamiam unius ge-

fervaturis.

TU

V

neris non perdidit jus ad famam in alio

Ratio: Tum quia vir prudens mallet

mmt Y

genere virtutis,

fuum dictum íciri à 4, plebejis, quim

1 20 d

m.io Qiuinegat crimen verum, ju-

Tum etiam quia bo-

ab uno viri gravi.

L/7

ridice pmbmum , €X qua negatione ac-

na fama apud unum poteft eíle magnüm

cufans indire&& difamatur at mendax ,

bonum,

Ergo ejus ablatio rft grave

L^ j qul [

tenetur ad reftituiionem fama.

" ngg

l

damnum,

Aur, prob. Judicium te-

b PmI

Ratío : Quiafacit injuriam accüfanti ,

merarium exgenere fuo cft mortale,&in

utpore crimen fufficienter probanti,

re gravi eft etiam mortale in individuo,

j J0tty [

Dixi, puridicé probatum; ( enim tale non:

licet maneat internum, & apud folinm ju-

d

77

fit, non cenezur retra&are, fed pore(t

dicantem tellat famam. Ergo,

A

f i,

fe defendere negando, ufquedum fit pro-

Oppone :

Fama eít notitia publica.

batum.

De quo infrà Traá. 9. Exan.

Mp

Ergo nemo eft infamis ex hoc quód ejus

542.50. & 1.

crimen fciatur ab unovel duobus.

Wsmf;

E.1I.

Moraliter peccat & seftitue-

Difting Conf, — Non eft infamis juri-

tht

retenetur, qui refert audica ut audita,id

4

-

dice & in toto , conc., in parte, neg.

f 'U*Poidh

i

elt Gine al

À

ertione, fi referat vali modo,

Liceét ergo talis denigratio extepfive fit

N

D(Wffa ;

& nominatis talibus au&toribus, ut au-

levis, quia non extenditur nifi ad unum,

Ü lih

eft tamen grave malum abíolute & in-

D I LIC

u

dient;bus de nur uf ci..ensx canfa credöfwdi

tenlive,

"*Pümde[

Din

"g

TU

De Reffitutione.

6oT

Bl fe-ia- adpuenis Exceptio

adhuc diueam þo-fïä&?i'fï&. Ergo —ckontt*a;

enim eft , fi revelationem petat utilitas

charitztem eft ipfüm ibidem famá fpo-

Reipublicz , vel peccantis, ut fiatei cor-

4

liazefinecaufa, —^ Qsod enim ribi non vis

ustertii, Gt an-

zectio fraterna , velalicu

J

fieri , altevi me. fecerit , ut fuprà didtum

té dictum,

liinc ordinarre excufantur

eft.

J

conjuges & filii , referentes patrifamilias

!

Ex di&is &ol*ligitur , quàm graviter

peccata dome(ticorum.

Cavendum ta-

peccent Religiofi, qui deli&tun: Confra-

men iis eft, ne ea narrent pluribus quám

tris faidPralato fuo juridicé puniü, ac

fit necefle,

penitentiam i'mpo(itam manifeftant ex-

&. 3. Crimen netorium,feu jure vel

tra Clauftrum,

Qui meritó tanquam

fa&o publicum , jure quidem per fen-

Monafterii difamatores & deftructotes

tentíam judicis , vel per confesfionem

Ordinis feveriflimé funt ca&igandi..

iei in judicio, aut teftium depofitionem:

v, I2. Detractio zque eft peccatum,

fa&o autem , ut cütr in multorum prz-

fi fiat mortuo,ac fi vivo,

fentiaeft perpetratam , vel majori parti

Ratio patet füuprà Exam, z. n. 1r. in

viciniz notum , illud , inquam , narrare

fine.

'perfonæ, velinloco ubi non erat noetum ,

AX 15. Detrahentem inducere, ani-

non eft contra juftitiam , imó nec eontra

mare ,cunr compi'a-centm audire , aut to-

)

charitatem, fi defit mala intentio , odi-

lerare, in re gravi eft peceatum mortale

um, &c, fit veró periculum ne homines

Et

refpective cum onere reftitutionis.

cum éjusmodi facinorofis tractando paf-

ám decipiantur.

eó gravius, quó magis quis ex officio te-

|

:

netur detrahentem compefcere.

Ratio 1. p. llla diffamatur fineinju-

I^

d

;

1ia , qui jus in famam perdidit: Sed fic

Hoc explicat s. D. & probat hic q.73.

d

e& in cafu pofito, ut conftat. — Ergo.

a. 24. incorpore dicens; $ecuzdzon d-

|.]

)

2. Pars patet ex dictis,quia fic requirit

poftolumad Rom. Y. dtgpi [ont mar-

jl

onum commune vel proximi,

c

te, non folizm qui peccata faciunt , f

J

Dixi, f fit periculum , ne paffm bomines

etiam qui facientibus peccata - £oHm

&1

j

decipiantur s li enim hoc. non fit, & ex

)

narratione nullum commodum eveniat

fentiunt,

O):od 71:2&7?2 contingit

i

narranti , Reipublicz , aut proximo, &

dïup!iei'ter : Uno smodo diretfó , quan-

infamia verifimiliter ad illum locum non

do [(cilicet-quix inducit alizm ad pec-

d

«

Ll

elct perventura, vel nonnifi poftlengum

catum, vel. ei placet peccatum. lo

u

il

tempus, poteft mortaliter peccari, fi for-

zodo indireclé , quaundo. f(cilicet nom

t€ non contra juftitiam, faltem contra

l

"

if

)u

juftitiam, faltem contra charitatem.

refiftit, chm v frflerepefft, Et boc con-

[

Ra4tio: Licét talis non habeat jus ad

Lngit quandoque, nom quia peccatim

a

amam, poffidet tamen eam in alio loco

placeat , fed propter "aliquen bura-

p^

fraude & ullo damno alterius, &

Rum iumorcm.

Dicendum eft ergo,

£

ia

ia

-

608

ZRACTATES V.[[f Zxamens.

;

.quäd fé aliquis . detrattiones ;ziaiz'az

fuam; & compenfabit alterius infamiam,

fs t

[

absque vefiflentia , videtur detrattori

Quód enim poffit fineinfamid füi dicere

?

3.

confentire; unde fit

Darbic

7

177 R. d P.

[

2QCAL

Z

fe fuiffe deceptum , ;conftat, quia ipfum

.m',qï

D

peccatum deceptio quadam eft. siautem.

r

Mi

ejus. F fe quidem inducat eusa ad

dixerimus., quonimm peccattin noubabemus,

li

detmþqzcïam, vel faltem placeat ei

4

ipft nos feducimus , cr veritas inmobis sn if

ia

d

1.]oan. «,v. g.

u

i? propte o;æ odium., cui de-

D p

LP

» 420 p9

HU Deccait auds

P

7

"4

: 'luv'

tetd

ü

7

£

Yey

Si veró quis alteri Famam :ib&t/il*itv di-

!]

rA , CU

GUO

UE A LO TE

Unde

cendowerum, fed injufte, fuayior pra

f

^2

Bernbardus d;

A

D 4rabere ant de -

'Cxteris & .convenientior modus elt , 4

L /f q;y

trabeutem. audive, auid borum dag-

dicat: Quando tale delictum detalidi-

-;bff'aü

|

nabilisus fft , nonfacilà dixerim.

$;

£

f

$

xiputabam illud effe verum, fed pott-

m

quam diligenter inquifivi, deprehendi

W j

"eró

L

2 J

*

1

"

?. blaceat ei Peccatum »fed ex

me dixille falfum. XQuo modo infamato

E

m«

il

Cfimore vel mealigentia, vel etiam

teftituit famam, nec infamat feipfums

nüllaeniminfamia eft dicere, fedealio

verecundia Quadam omittat vepelfe-

Xl

a

dixifle aliguid £alfum s inculpabiliter

Vit

N

ve detrabenteg , peccat.

4

uidem » /Cd

exiftimando effe verum. : iNec mentitut

lig

nmulto weimg.r QuAm detrabens, Q Jþ/cä-

ficdicendo.

Nam verum fl'at,qlmd; &

rj

vYumgue venialiter. k(**?!./.z-zzg'agf'c eti-

AL

[2

quando dixit

Icem verum eit, quod

J - Jj

ayn Poc potefr cfj'fe' peec

20 qiortale 5

!:Jm 1

D

tunc dixerit falfum , quia invenit id

^í

f

-

A

vel propter boc, quód alicuiex officio

dicendo pecc

aL

le

& peccatum dixille;

Vg

incinbit detrabentem corrigere , vel

peccata autem inSeri

*

Mi

fitates,

praris v.ocantqrffl- -

prapter aliquod. periculum conféauens,

fU

2

L vt

y* .

D

M

! '/ [7);7'(

/

rradicesa quiattmor Duma-

Refp. x7,. Potiffimus modus reftitu-

/^

hm".

VAMF QU mdog.zze p

//

*

em - päcc.-ztw;e

endih onoremper contumeliamablatum,

euie

mortale,

€ ft M

valáict

petitie;

WP

M

150

HacS.Do&or,

Ratie :- Contumelie & convi

(s :

l

4j

CIV. no r6. —Ogoä concernit mo-

quibusihonor aufertur., fürt figna con-

1

Ws

j

^i

dum reftituendi famam - fi quis alium

temptüs ,in iisque fe homo evrit ut lt

fY

periorem deprimens alterum , /& iple

infamaverit decrimine falfo, facilis &

* otli

€contraper veniz petitionem fe humie

N

d

conveniens modus eft, utcoram illis, qui

b

lat & deprimit, & alterum honors&

um

|

detractionem ab eo audierunt, dícatfic:

n

. Quanido hoc velillud detali veltali dixi,

Etgo.

lf

iNota tamen, hunc m

odam non cffc

deceptuis id.dixi, modo autem deccp;um

«Ig,non .

ieceffarium in Pralatis, de quibus 8

me invenio, & falfam cffe, quod dixi ,

NU dimm

eumque viruo ho

nne

112

Auguít,in Regula ait: Nom4 vobi exi-

i-

ftumacaofco , &

2

M

I Q'

gitür , ur À vebis fubditus veniam poftc —— .

quod dixi,remco. Quáratione vitabit

*wi

L

Qflmo

detis, me, dum m . faryatur hilfff

f

-

j

DeRejZitm;fiak!,

9

"4s, Yopendi frangatur aucloritas.

Pe-

curiz.affixum, velin plateis fj pärfuä,aut

tenda tamen.eff veni4 ab omnium. Doni-

etiam per- externum publicum :Iignunþ

t , qui novit., quos. plis juflo forto corri-

"ut.cornua apponendo d. alterius janu-

pitis, quanta beuevolentia diligatis, .. 'Uci

m ,quod.eit graviffimum peccatum in

nec in Magiftris & Viris Illuftribus , in

genere detractionis, propter quam in fo-

H

iis enim fufficiunt figna. benevolentie ,

ro fpiritualiincurritur excommunicatio

:

5

falutatio,, benevolaallocutio &c.

In-

inforo civili-poena capitis?

: ^

terdaum etiam contumelia poteft effetam

Dico: Teneturad publicam reftitutio-

:gravis ut neceffaria fit alia compenfatio,

nem velfcripto-vel voce Prxconis,

ut fi quis alium injurios? fuftevel bacu-

2

Ratio : Quia eravem illam-infamianm

lo pezcufferit, &c.

Ot

ert.

(eujus eft caufà eflicax ) aliter tollere ne-

»

Ti

QUJERO . VIIT,

Cum.quant

«quit.

:culo vel damno füo teneta

f

d

tràc

ä:"ä

I!

Oppone : Per. illam-p

ubiican& ( voce

famz teftitutionem ?

R'.Cä'

przconis ) reftitatiornem ille diffamatus

n

"

UCV. . 1. Ordinare non ct obliga-

adhuc ma

[v

gis.di &ämabitur,qgia, quiant&

:itioreftituendi famam proximo cum pe-

non fciebant ,refcient,

axiculo vitz.

Ad hoc R. fà fint talescircumftantiz ,

iRatio: Quia vita eft bonum íu

[9]

erio-

E

in quibushoc prudenter judicetur, diffa-

'tis otdinis quäm fama.

iator tencturin conícientia infamatum

3Dixi. ordizarie, . jNam fgquis proxi-

interrogare ftve.per fe five peïï alium ,

imum injufte infamando vitz periculo

quis modus reftitutionis ipïfi,placeat t eui

expofüit.,. tenetur ei famam. cum pari

refolntioni( fi poffibile fit eam.exequi )

periculo reddere, ut patet ad K R, 4.

(Bfo^

tenetur.parere. Vide tamen caufas àre-

circa tertiam caufäm -EXCE[&HECLD.

ftitatione famz .exc

»ufmates»,, alfignatas

x f. Qui slium de falfo crimine in-

ro R. 4

E

famavit , tenetur cum equali fuz famz

Obligatio re&ituenäi famam tranfitne

difpendio reftituere,

,

ad heredes, utilli teneantur verbis revo-

matio: Qui injulte damnificavit , we-

care, quod detractor dixit, vel afferere

fe d

netur exlege-juftitie.damna compenf-

eumfuiffe mentitum.

-

3

fe, etiam «cum

ja&ura .bonorgm «ejus-

Negativ? dice : teüentur tamen com«

i

»dem ordiriis;

Jynfi

peníare damna íecuta.

». Nota;, :h:sc,intclligen&a i dg infa-

Ratio:

Quia;prima oblieatio eft per-

miaformali & mortali; fienim fit. ma-

fonalis, altera realis.

w

lf

(

- terialis folüm ; aut venialis ex inadver-

QU RO IX, Licetne tibi infama-

tentiaynon eft obligatio reftituendi cum

re teipfum ,'etiam fal(am crimen faten-

iv

,tanto damno,

:do, velalterum, nimitum tuum accufa-

CVI.. Quorodo 'rej&itue& .'täiïgmr, fa-

torem, ejus occultum crimen extraju-

; mam is, qui eam alicui ab&ulicp,er li-

dicialiter detegendo, ut u evadasgravia

tormenta ?

v

$

bellum famofüm ad yaluas Ecclefiz vel

I

34 T.

/Hhhh

aisasis

-

610

TRACTATUS 71[[; Examen 5. V

CVIL .. 1. Ex juíta caufa, v. g. pro-

nemvitz & membrorum , quia norieft

E

ter humilitatem, ob Chrifti exemplum,

eorum dominus, ficut eft fama : Sed per

egc l

ad fugiendos honores & dignitates, &c.

confeffionem | ctiminis non commifli

M

tf

feipfum infamare , v. g. fuum crimen

homo'pofitive cocperaretur ad deftru-

&ionem vitz & membrorüm füorünt,

«f

uod nulli homini eft notum pandende,

utponamluat: veletiam infamiam im-

Ergo. Min. patet: Quia induceret jt-

fon

pofitam tolerare, licitum & meritorium

dicemad infligendam capitis, vel mUFilä'

u

eit,

tionis.

&

g

R4tio; Homo eft dominus famz, ut

Exhis rüit fandamentum Adverfario-

robatum eft füprà in Exam- 2, n; 39.

rüm dicentium r. Non effe gravemobli-

ubi citatus eft $. Thom, bene expenden-

gationem tuendi vitam cum tanto dolo-

dus. -Item benum minus laudabiliter

re, utpote qui dürior eft niorte ip?ä. 2/

exponitur pro bono majori: Sed fama

Hominem illum non tam mortem fi-

eít rninus bonumbono virtutis. Ergo:

bi procurare , quàim ex jufta'caufa fe ia

&. 2. Sinejufta caufa fe infamare in

terficiendum exponere, ut nimirum cele-

levibus eft leve , in gravibus eft grave

ri morte redimat torienta ipsi morte

]

j

r

eccatum prodiealitatis.

graviora. Sicuti ( dicunt ipfi, fed ego

Ratio: Quia eft irrationabilis profu-

nego) non cepfetuz bomicida , qui le

ln

fio tanti boni , quod eft melius qu-q*.m

hoftium telis vel gladiis interficiendum

divitie multa.

exponit, ne in miferrimam fervitutem

x;,3. Infamare fe de peccatoatroci &

abdu&us eraviífima tormenta patiauir,

randi, v.g. harefi, crimine peffimo,&c.

Nec ille qui judicem rogat , ut fe potiüs

interficiat , quàm tantis: tormentis cri-

velcomplacendo in peccato, vel per fü-

Z

-

aminfamiam aliis dando fcandalum.Item

Clet.

en non nmmifüm.;

intribus cafibus fuprà in boc Tra&, E-

Dixi in R. 4. erim

"

xam, 2. Cit. n. 39. exceptis eít peccatum

non enim peccat fatendo comm!

ffum,

mortale, aliquando contra charitatem,

licet fit occultum,morte dignum,etünon

'aliquando contra juftitiam fimul, .

fit probatum: lic£t enint remote det an

Ratio per fe,

fam fuz morti,eam tamen non fübibitüt

l

x;.4. Probabilius eft, mortaliter pec-

innocens, fed' ut nocens,

hi

fte inferæ&ux

D

«are eum, qui metu tormentorum, éti-

Refp. . Si alicui inju

am gravifïïmorum, fatetur crimen à fe

tormenta valdegravia,

aut certó fint in

t

dendi modiis ,

non commiífum , ob quod mutilatione

ferenda , nec fit alius eva

j Ahfc

ere commil-

tl

Mi

vel morte punietur; teneturque retra-

nifi prodendo occultum' v

étare, licét torntenta renovati prafu-

fümgrave d

elidtum teftis, vel accürato-

m) [fu )

mat. Notent hoc Confeffarii eoram,

ris,in proba

biliori fenteiitia poteft illic

Vi

quiad torturas iahuntur.

detegere, lice

t j'uridicjä'de' eó non intet-

'&»ftnem

[

Ratio : Homo exnuilo metu poteít

rogetur , &a

litet ob hoc fame aut vit4

MA

licit& cooperari Poiïtiyä ad deftructio.

periculo exponatut :

quamvis ex igne-

iqwm

ran*

611

3De reflitutione,

tantia invincibili accufaverit vel teftem

quidem, ut füpponitar, cuns modera-

mine inculpate tutclz,

x

egerit.

fi.revelatio effet contfa

Rati

o: Tum.quia 'homo .non tenetur

Exteptio efh , .

bonum commune Reipüblice : Eadem.

tüm tanto fao difpendio fervare vitam

t

vel famam alterius,

Tum quia alteri

euam revelandi obligatio curreret ad

nonaufertvitam, nec infamat pofitive,

impedicndum grave damnum preximi

li

m

r

nequeejus malum intendit , fed folü

five corporale, five fpirituale, v.. g.fihe-

micidiumimponeretur innocenti.

utitur jure fiio ad Íui defenfionem , &

y

eitee æsæe»awmæ—mw-»ew AH H01)4 40932

if

EXAMEN V.

De R e/r':-thtione ip fpecie quoad bona fortune , mimirum quid ycei

allicué , $ paffrvé . de ordine , quo? €$ de tempore , quo s de

- eulpa, exqua refüituendum [it2 ac. decanfis

f

À vefliiutione excu[antibus,

Dequo d D.,,Ql. 2.4. 62. ab art5. u]äue ad ..

[M []

;Lzzcluþ-w.

a

lj

j

(

J

UäRO'I' Su&i&ithc /re&ituere

fit frumifera , Etiam fructus rei effe refti

9

fimplum? Senfíus eft ,an fit obli-

tuendos , .deductis neceffariis expenfis;

MHWI'[

gatio reftituendi plus,quàm alie-

De quo poftea,

num,eft?

4

,,,,,

Ratio 2. p, Judex condemnando pe-

j m]ïh

CVII

L . Refp. 1. cum $; Thom. hic

teft aliquid amplius imponere loco e-

P

al;

Antequam quis fit condemnatus

mendz & penz: Sed reus juftz judicis

h

u

per judicem , fatisfacit reftituendo fim-

fententix tenetur parere, Érgo. Hinc

Exod 22. pro Veterilege legitur : S$

l

^

il (V

plum, feu non tenetur reftituere plus,

J

quàmaccepit , fed poftquam condemna-

quis furatus fuerit boyem aut ovem ,. eF

"j

tus eft, cenetur & poenam folvere.

occiderit Yvel vendiderit , quinque boves

yif

i

Ratio 1. p.

uia fic fufficienter repa-

pro uno bove ve[lituet , & quatuor ovespre

|

j

"42 oyc.

$i

ïatflr &qualitaslgía. Notatamen, fi res

Hhhh 2

?b

r

Oppone

—

»

TRACTATV$ VIH Examen 6:.;

612'

^n

Oppomo contea 1. p.

Luc

Áiin

?.Zacheus — digno, confülens quó dnon detur, ante--

dixit ad dominum : Siquemdefraudavi, quamfit fipmatum quód ei detur, tene--

u

reddo quadruplum, ^ Érgo non füfficit

tur quidem ad aliquam compenfationem,.

WO

fimplum,

]

penfatis conditionibus perfonarum &

b

AÁd hoc S. D. hicad 2.at: Zachats

negotii ,. fecundàm arbitrium prudentis

&t

id dixit., quaft. f'uperevagare volens.

Uude

viri,non tamen tenetur ad zquale , quia.

I?fc |

e» premifevat : Eece dimidium bonorum 11eo-

illam nondam: fuerat adeptus ,. poterat

li,

j

vum do patperibus.

multipliciter: impediri z

1 veró jam fir--

U

Reíp. 2. cum S, Thom. a.4. in C;

natum fit , « quód alicui detur Preben-

deli

Qui alium damnificat , auferendo , quod

da ,. idemeft, ac fi jam habitum aufer-

4ridi

a&tu habebat, v.g. diruens domum ejus,

ret , & ideo tenetur ad' reftitutionem

Atj

teneturdamnum compenfare , reddendo

zqualis , tamen fecundüm füam fzcul*

ij

tatem.

equale v. g. quaptum domus valet.

Hac $. D. a, 2.ad.4.. Quod

n

Ratiopatet ex natura juftitize commu-

dixi de Przbenda, intel

ligc etiam de alio:

;

n

tativz,

officio;

j

* Refp. 5 cum S, D ibidem :; Qui dam-

2.Qui pedibus, curru, v;l'alici modo

BI

nificat aliquem impediendo, neadipifca-

deftzuit gramina , femina , vel fegetes -

Wt

tur, quod eratin via habendi , non tene-

agrorum , hortorum;, &c. tenetur refti-

ol

tur compenfare:ex a quo ,. fed arbitrio

tuere, non quantunryalerent fi.jam el--

Afl

prudentis , juxta quantitatem fpei s. ad

fentdemeflz,. & horreoinvetta, nec 1o--

ii

conditiones peïfonarum & necotiorum,

làm quanti fecundim fe valent eo tem-

Atf

Ratio. $, D. Minus eft habe.re»aïiquid

porequo conculcantur, fed qpanti ztfti--

Polälmug

in virtute, quäm ima&u: Sed qui eít in

mantur omnibus confideratis & dedu-

Dur

viaadipifcendi aliquid, habetillud folüm

&tis expen(is in eorum colle&ione faci-

Q

endis. Ut patet ex S.Thom; a; 4 dT«

q p()mdc

fecundüm virtutem & POE*C&HWI?), Er-

O».

3. Si debitor. detineat pecuniam cte-

L

&

" jNeta tamen. quód. intezdum: poffit

ditoris ultra præHXum terminum; ex quo

(X.M

äïgquiäï h;äberi in poteptia tam propin-

creditor ineurrit damnum,, quo:ei fub-

Qu

RI

[

*q—*u'ä ,ut&quivaleat ei

Xquoea

habetur a&u,

trahitur aliquid ,. quod.a&tu habet , vdd.

[

] ^a.

& tunc reftitutio debet. fieri ex xquo:

haberedebet, v. g,üpecuniäicgetg,.&ex;

1 r!f.iIS'c[I (

interdum veró im potentia remotiori &

debitoris.mora: agrunr vel: domum vene

M

iterum remotiori , & tunc nomn eft. refti-

ditiminüs quamvaleat , vel aceipit pect-

Atye

1

tuendum ex zquo fed habita ratione pe-

niam füb ufüra ,. debitor tenetur dame

i

1 "

Qu

ziculi vel fpei..

*

num refarcire ex quo.. Si vero-daninifie

Md

- Ex quovefolvuntur hi Cafus :

cetur: in lucro ,. quod: habuiffet exelo--

CIX, !

lui injufte,id eft; non ob Dei

É Qll li

cationerei ablatz , v; g; equi, vel'ex pecu-

um

honorem & Ecclefiz utlitatem,, fed ex

nia negotiationi vel-Ccnfui'exponEnda!'

r

hi

al(*lu-

l

odio ,. vindicta , intentione nocendi pro-

proter- pecuniam: reftituendüm etiam

Wij

zimo,&c. impedit , nePrebendadetur

,qui

&l

c&lüc;um: gclïä:xs , nom ex equo,

Qium

—

-

—

X

^

. Dïe Eg/zfiz*gtibæz

'613

E 3.- Si poffeffor bänæ*üdbfrem für- —

ü.ä C

"

| - féltim eft in potentia,. fed fpe&atis cir-

cumf(tantiis juxta. S. 'Thom. loco moxg:i-

tivam.jufto pretio emptan ftante bona

tato..

fide equali vel minori pretio vendid

nihil tenetur reftituere, -

-

Oppono: ,. ;Pröbando* aliquenr teneri

etiam. reftituere id' quod nen accepit:

Ratio ; Quia tunc apud eumres necin

Ipfe Deus Matth. 25. defedicit . Scie-

fe necin zquivalenti extat,.

Si verà

)

bas , Crc. quód meto: ,. ubi nou femino 5 &

venditit majori pretio ; tenetur: reftitue-

reillumexceffum feu lucrum.

congrego, bi nen.fparfi.. . Exgo idefo. eft

de liomine, quia juftitia humana deriya-

Ratio : Qxia in eo. res: equivalenter

j

tur à divina;

extat,

J

f

Ad' hoc $. D! a. 4,ad 3. ait :: Verbum

sed quid. fi ile exc

um

fru&tusinduftriz ?

ï:irus pracise fit

M P.

illud. vel intelligitur fecundàiam. pravam. exi-

ffünationem fervi pigri , qui exiftimavit fe 4b

Dico ,. ad: nihil teneri, quia res in eo

alio- non. accepiffe: ut.ly fiiebas fiamificet

nonextat equivalenter , cüm non fit fru-

idem quod exiftimabas , tibi imaginaba-

&us-rei, fed fpecialis laboris,.

tis,. - Pelintelligitur quantism.ad qud Deus

Quid fj tem fartivam dono'acceperit,

vequirit à-nobis frudus donorum: ,. qui funt:

& bonà fide vendiderit ?

& ab'eo & à nobis, quamvis ipfa dona à

Dico , teneri domino. reddere totum

11

.Deo fint. (ine nobis.

Kequirit ergo à

pretium íq

Ut

ia ineores equivalenter ex-

nobis nonfolüm ez,. quz a&u in: nobis

tat. . Excpe 0i don

jinus z'em füuam aliter

fint ,. fed & qua virtute, feu qua facere:

recipere poffit..

poffümus & tenemur, & non.folüm

w.4. . Qui Íciens vel dubitans rem

actu facinms;

efle furtivam ; modicó. eam comparat

at

QUERO II Qlidïcenfe's de eo;.

retió. eoanimo ut illam reftituat vero

qui poffidet rem fürtivam five bona five

domino ,. poteft pro fua.induftiia ab.eo

[^

gala fide acquifitam ?

lhocmodicum pretium repetere.. Si veró

CX,w.1.. Communmis eft fententia,

eodenx eamy comparat juftó. pretió , non

quód de refurtiva , qux. velin fe vel i

pot&(ï totum pretiumrrepetere, fed folüm

j

fuo zquivalenti (puta in lucro: ex quo:

Päftïm' g

uam. arbitrio- P'!.'UF!CDT..UIT) pro-

fa&tus eft ditior) extat, pofleffor bona:

meritus fuit;

:

n

fidei teneatur totum, & non: plus refti-

1

t

]uti-

Ratio; Quia emptorin primo«caí

Uere vero domino; dumeum cognofcit,

liter geffit negotium domini, nonveró

Ratio : Quuia poffidet

in fecundo:

qpïodï non eft

füum,& fcit cujus fit..

5.

Qui

emit-rem fürtivam bö/nä

q!üv

fidefz

y 2.. Qui ficreftituit;jarenon poteft

unefciens , poftea veró cognofcens

"

V,

3 domino repetere: pretiumij fe furi. pro

eíle furtivam; ut fe indemnem fervet; po-

re furtiva folutum;

j

teft receptopretio licit& eam furi redde-

(

Ü

Ratio ; Qu

.iiau;s,:þrrfer&t;

1e , fimoraliter.certus fit , fuzem elle re-

ia alias. ill'e':dbm

&

*

füitu-

/

memr füf.m;.

&

Hhhh.5;

1

?

TRACTAZTS VIIL. Examen $.

€;1f$

D

tot tenetur eam dogiino reddere ,:h:ibet

firuterum, vel dominum eam facilt à

Ht

tamen actionem contrafurem , ab eóque

fure cífe recuperaturum.

aidi

Kafie: — Quia ille emptor hacratione

pretium repetere poteft.

A

utitur jure fuo ad confilendum fuz in-

Ratig j. Emptor rei furtive falvà -

al

demuitati, & confulitfamz furis

confcientia non poteít eam & ftatu me-

üjd

CXI.x.6. Major difficultas eft (rin

liori redigere in deteriorem , "ficut qui

38

