poffe cum Religiofo profetlo, aut facere

i

muniter quafi pattimonialia ) funt , quae

jl tWa

quód Religionem profeffus non fit Re-

Clerici acquirunt occafione ítatüs íeu

0

-ligiofus.

Vetba S. Thom. nimis clata

minifterii Ecclefiaftici , non proxim&

.nuoäï

referentur infrà in Tra&t. 10. de R elig.

titulo beneficii veluti ejus fructus, fed ut

] u

Exam. 1.n. 47. & 48. de Indifpen(abi-

premium & mercedem impenfi laboris,

d

litate voti folemnis catitatis. Ubi, quz

v. g. ftipendia Miffatum , Anniverfario-

; Gmnum,*

dicentur, omnia hic ferviunt,

Vide

rum , vel audientie Confeffionum ,

j

vetba S. Thom.

j Mhsf

f?!ptä Cit. n. 28. poft

Concionum, inde dicta induftrialia, re-

u()üln

J

R r

ditusftole , exSepulturis , Nuptiis, Ba--

"

Ex di&is cölligitur hzc definitio Re-

ptifmi collatione,&c,

LU

ligiofz paupertatis: Eft voluntatia R e-

Tandem bona veré Clericalia- fant

Qm

nuntiatio omnium rerum pofleífarum ,

quz Clerico proximé obveniunt titalo

"

Bene-

Yyy

j

$558

ä" RACTATUS VII. ,Examm 2

Bencficil, v.g. Ptzepofiturz , Decanatüs,

requiritut bona fides fecundüm illud

Canonicatüs, Parochiz, &c. uti funt

l

1.Cor.4. Hic jam quatitur inter dipen-

annua ftipendia fixa, decimz , fructus

fatotes , ut fidclis quis inveniatur. Hac

l

a grorum,öcc.

Ex hzc rutíam debemus

ibi,

gartire inea , qüz ad honeftam Clerici

Ratio: Quianec ex vö—to-.,heqüe'ci

p

fuftentationem funt neccffaria ; &in.ea

difpofiione. juris funt. incapaces hujus

1

Y

quz honcítz fuftentationi funt fuper-

dominii.

Üua ; Erinilla qua Clericus parciüs

. XXXII.. Refp. 2. Idem eft de bonis

d

f

vivendo. de'congrua fuften:arione fibi

quaft: patrimonialibus fcu quafi clerica-

libus, uti & de bonis ver clericalibus

dl

fübrahit, quz vocantur parfimoníalia..

Ex his certum eít , quód'dominium

in quantum. hzc funt neceffaria ad con-

Ti

particulare bonorum;, qua Ecclefiafhica

gruam íuftentationem. , fic ut finguli

diximus. , Íit penes ipfam Ecclefiam

&i

Cletici in particulari habeantabfolutum

Ait

particularem, cui in fpecie funt appli-

dominium eorum ; & non teneantur ea

li

cata., nomine Ecclefim. intelligendo

magis expendere in. pios ufus quàmpae

Ex"

ipfam Communitatem Ecclefiafticarum

trimonialia;

perfonarum. cum. fuo Capite,

Hoc

Ratio 1. p. Quia bona;quaü'patrin&b—

l

x miffo,.

T

t

£

nialia Clericis. dantut ut ftipendium

Kefp. 1. Cletici fünt veri. & abfoluti

quoddam & merces prarftiti fervitii pet-

]

ei

domini bonorum pattimonialium., Ita

fonalis.absque omni pactó expreffo aut

S. Do&, infrà q..185.a. 7. in c, dicens:

tly

tacitó etogandi in pios ufüs. Ergo-

Aliter eft dicendum.de bonis proptiis,

Oppono: 1. Hixzc ftipendia quandoque

I]Cm]

fatij

quz Epifcopi poffidere poffunt , & de

excedunt operam;

bonis. Ecclefiafticis.

Nam:- propriorum. .

2.. Si ergo Cleticus de illis bonis ex-

"l

Bonorum verum dominium habent.Un-

qu l

pendat in pías caufas., poteftne tantun-

[

de ex: ipfa rerum conditione non:obli-

dem reditibus beneficiidefalcare , acde

Ol

fitpe

gantur;ut caaliis conferant ,. fed potfünt

nete ?

eo ,.uti de B*.-'t-nimoniali'bus. diqu»-

A

j

a. vel fibi retinere vel etiam aliis ptoli-

Q

bito elargiti 5 poffunt tamen in eorum

- Ad . dico, nil.] referre ;-,quia;liberä

J VC['U

difpenfatione. peccare propter inordina-

dantur. . Exemplum eftin paupere, qui

&dni,

tionem affects , per quam contingit,

fit dominus pecuniz etíam magna quab-

Wem à

quód vel fibi plura. conferant quàm

titatis, licét nüllam praftetoperam.

À

B

aporteat, vel aliisetiam non fübveniant;

hd 2. A-ffi*rmo-.y

fecundiim- quod requirit debitum chari-

(lcjy

Ratío.2: p. Quia bona vere clericalia

—

DC

tatis; non-tamen.tenentur ad re(titutio-

congruz fuftentationi neceffaria deber

nem.,.quia hajusmodi res tunr eorum

ütyl

tür- Clericis tanquam jüfta merces a

us

"

dominio.deputate 5: fed: Ecclefiaftico-

Ecclefia cui fecviunt, Nam qmi altars d-

J

r

Atith

züm. bonorum:funt. Difpen(àtores: vel

( ferviunt, cum aljari partieipant. 1. Cot.

Procuratores ;. ad difpenfatorem: agtem

Vrl

l()ms

9 v13,. Et diguns esuperarius mereet?

Tlbs-

E

"ER

De Dominic.

[

$39

f9. Luc, 10, v. 7, Et nemo cogitur mi-

Hactenus dicta apud otnesfere (unr

;

litare propriis &ipendiis. Etgo.

communia ; Sed difficultas eft debonis

j

Hinc feqcitur, quàd fi Clericus ge-

congruz fuftentationi redundantibus.

nium fraudando , vivat parciüs, quàm

De quibus

Katum ejus deceat , poteft eaqua con-

XXXIIL. 2;. 3. Poft etecta beneficia

)

gruz fuftentationi fubtraxit ( que anté

& cettos ptoventus fingulis titulis affi-

t'tmf

vocavimus bona paríimonialia ) expen-

gnatos Beneficiatii five Canoaici non

dere in quoslixbet honeftos utus (ive pios

tantüm funt adminiftratores, (ed & veri

five profanos : potuiílet enim ea liber&

Domini fuorum proventuum , etiam

abfümere,

quoad illam partem , quz honeite fu-

Oppono : Si hoc ita eft , cur Concil,

ftentationi füperfluit, hoc tamen domi-

"TTrident. Seff. 25. c. r. interdicit, ne Ec-

4

nium eft ita limitatum , utfecundüm tu-

clefiaftici &udeant ditare Confànguineos

tiorem & teveta ptobabiliorem fenten-

€x reditibus Ecclefiafticis.

tiam, non folüm ex chatitate , fed & ex

Dico , Loqui de bonis congtuz fa-

jufitia teneantur partem illam expen-

M

&entationi redundantibus.

dere in pias caufas feu ufam, id eít, in

Quijd intelligis nomine congtuz fü-

Eleemofynas, fabricam Eccle(iz, cultum

i

ftencacionis ?

divinum, Cenobia , eorum fundationes;

[ü

Dico, Communiter intelligi omne

o

confervationes , pro animabus in purga-

quod Clerico moraliter neceffarium eft

torio, &c,

Si fecus faerint , juxta ean-

U

ad honeftam füi. & familiz (uftentatio -

dem probabiliorem & tutiorem (enten-

1

nem juxta conditionem ftatüs ac digni-

tiam tenentut ad reftitutionem , non fo-

»

tatis, v. g. debitam hofpitalitatem non

]üm Beneficiatii , fed & qui fcienter ta-

folàm erga pauperes & peregrinos , fed

lia bona acquitunt,

u

etiam urbanos, juxta bentficii modera-

Dixi.pos? eretta beneficia , quia, ante-

tionem.

df

Item moderatas donaciones,

quam fingulis fua portio fuit affigna:a,

jj

p

remunerationes , recteationes honeftas.

Clerici vivebantin Communi , üti nunc

yro»

Liberalitas enim maxim& decet Cleri-

Religiofi , & tunc dabaturab Epiícopo

€um, Nec enim tenetut nimis parcé

fingulis quantum cuique opuserat , &,

"'f'f !

]

vivere,nearguatur fordidus avarus ; fed

quod fupetefat, dabatur pauperibus a-

i*

adnrittere poteft liberaliorem tractatio-

liisque piis caufis: poftea veró ob graves

nem , modó maneat intta limites tem-

j

cauías bona Ecclefiaftica fuerant diviía

zf&,ü

perantize & modceftz frugalitatis, Cum

in 4, partes, quarum prima cclfit Epi-

qua claufula etiam Nobilis & Graduatus

fcopo , 2. Clero , 5. Pauperibus, 4.Fa-

j

poteft infümere plus quàm mirüslitera-

u

bricz Ecclefiz: prout explicat S, D. in-

tus & viliorisconditionis. . Dehoc vide

frà q.185.a. 7. in c.

"

r

infà n,36. Sed caveat , ne Nobilitas vel

Vertba S. T hom. funt hzc: Suntau-

Do&oratus ei fit petta. fcandali

tem bona Ecclefiaftica non folüm in ufus

» lapis «

offenfionis, occafio damnationis,

pauperum , fed ctiam in cultum divinum

À

Yvy z

&

w

-

$49

TRAÁACTATUS VIH. Examen 2.

& neceffitates miniftrorum expendenda,

ueceffitas , qua ad. peccdtum-kznrtale obls-

Unde dicitur 12. q. 2..de reditibus Ec-

£tt »ficut nec catera particularia , qua in

clefiz veloblatione fidelium , fola Epi-

bumants attibus confiderantur : borum

Ícopo ex his una portio mittatur : dux

autem determinatio velimquitur bumana

z

J

Ecclefiafticis fabricis & erogationi pau-

prudentia.

perum profaturz à Presbytero fub peri-

Ratío Y. p. eft S. "Fhom. loco mo

culo fui ordinis miniftrentur : ultima.

citato. Juxta Concil. Trid.SefL2 3. c,1.

Clericis pro fingulorum metitis divida-

de reform. Clerici quinon praftant, que

tur, Siergo diftinda fint bona , qua

jaxta Ecclefiz flatutum praftanda fant,

debentin uíum Epifcopi cedere , ab his

ftuc&tus. non faciunt fuos. Ergo argu-

?

qua (ant pauperibus & miniftris & cul-

mentoà conttario ( quod in jure fotiffi-

L

tui Ecclefiz etoganda , & i aliquid üibi

mum eft) (i ptzftent quz: debent , frudus

tfog

retinuerit Epifcopus de his , qua funt

fäciunr.fuos,eosq;ue lucrantur : Sed hoc

li

pauperibus eroganda vel etiam in ufum

eít idem , ac fieri dominum eotum , arg-

[5

miniftrorum ,. aut in. cultum divinum

cap. un, de Cler. nontefid.in6. Etin

b

expendenda , non eft dubium quin con-

uía Juris Canonici illz phrafes ; fac*

tra fidem difpenfationis agit , & mortali-

re fuurn. & fierü dominum zquipollent,

[

ter peccat, & ad reftitutionem tenetur.

Ergo.

ht

De his autem qua funt fpecialiter fuo.

Dixi , boc dominium e[fe limitatum,,

[:

ufui deputata , videtur effe eadem ratio

teftrictum. ,. & non omnino liberum.

u

quz eft de proptiis bonis , ut fcilicet pro-

Caujus. exemplum eft tum in fideicom-

hY

ter immoderatuts affe&tum. & . ufum

miffo , legato:,vel donato fübcerto gta«

ik

peccet quidem Í: imomoderata. fibi reti-

vamine , v.g. Petrus Paulo Romam pe-

neat , & aliis pon. fubveniat ,. ficut re-

s.

regrinatuto: dat titulo viatici ro0. du--

prai

quirit debitum charitatis

»

- Si veró. non:

Catos , eotamen pacto , ut ,,fiqpid.fuPcr'-

hi

fiat predicta bona diftinida, eorum di-

fuerit, det pauperibus..

[

ftributiofidei ejus committitur, & fi qui--

z. Pars widetur clar& colligi eX

[

dem in modico deficiat , vel fuperabun-

Ttid. Seff. 2 4. de reform. c; r. ubi legi-

At

il

det ,. poteft hoc fieri absquebonz fidei

tut : Omnino eis ( fcilicet E'pifcopisï

4l

Iq]

detrimento , quia non poteft homo in

interdicit , ne ex teditibusEcclefiz con«

[7)

talibus pua&tualiter accipereillud, quod:

fanguineos , familiatesve: fuos augte

llla' [

fieriopottet. Si vetó fit multus excef-

ftadeant , cüm & Apoftolorum Canones

[

füs , non poteft latere : unde videtur bo-

prohibeant ,. ne res Ecclefiafticas , 99

U

nz fidei repugnare, & ideo non eft abs-.

Deifaünt, confanguineis donent, !t 1

fJ?a;/

ue peccato mortali- -- Hc ibi;

pauperes fint ,. iis ut. pauperibus difri-

7

buant , eas autem non diftrahant ntc

Etibid. ad r.loquens deneceffitate &

r

obligatione Epi(coporum ,illa , qua eis

diffipent illotum causá : imó quàm ma-

t

)

fuperfant , paupetibus largiendi , ait :

ximé poteft, eos $, Synodus monet, t

cs; ne«

tf

A?n. potest: detevminari , quando i ifla.

omnemhbhumanutm hunc erga fratt

POWS;-

ER

Md

"

-

De Dom?kia.

j4t

Et ad 3. explicat S. Hi-eronymu

m di-

potes , propinquosQue carnis affe&tum,

unde multorum malorum in Ecclefia fe-

centem : Clericos illos convenit &ipen-

minarium exiftat , penitüs deponant.

diis Ecclefiz fuftentari , quibus paren-

!]

Que veró de Epifcopis dida funt , ea-

tum & propinquorum bona nulla fuf-

dem non folüm in quibuscunque bene-

fragantur: qui autem bonis parentum &

l:

ficia Ecclefiaftica tam ízcularia quàm.

opibus propriis fuftentari. poffust , ft

u

regulatia obtinentibus pro- gradüs fui

quod pauperum eft, accipiunt, factile-

conditione obfervati , fed etiam ad S.

gium committunt. Hzc.verba explicat

Komanz Ecclefiz Cardinales pettinere

dicens : JNon omnia bona Ecclefiarum:

decernit. Hzcibi, Ergo (i Clerici in.

funt pauperibus largienda , nift farté in

notabili quantitate de patte fuperflua

articulo nece[fitatis ,in quo etiam tnre-

demptione captivorum C alizs nece[fita-

erogent in ufus profanos ( quales funt

,

dítate Confanguineos ,. notabilitet: ex-

tibus pauperum va[a cultui divino dicata:

n

cedere in: füpelle&ile, conviviis , ufu,.

diffrabuntur ,. ut dmbrofius dwit. — .Et:

in: tali nece[ftate peccaret Clerícus , fe

€quis ,. canibus. venaticis , largitionibus,,

&c.) faltem certumeft, quód mortaliter

vellet devebus Ecclefia vivere, dummodo

Et hzc eft etiam: commuois.

j

peccent..

baberet: pdtrimoniziläu boza: , de quibm-'

fententia..

viverepoffes.. . Hac ibi S.Do&.

Rano :

: Quia bona ad Dei honorem

Ad 4. ibidemexplicat;an liceat bona.

i

& cultum promovendum ob!lata vertere

Ecclefiatum expendere ad' reditus ea-

rum ampliandos, dicens : Boza Eccle-

li

$o luxum , Fündatorunr 'mtentipm' $ dia-

5

raeiso repugmt'..

frarum ufibis pauperum defervire debent..

S, Thom. infràq. 185.2. 7. ad 2. ad,

Et ideo f quis néce[fitate uon imminente

xafens. fic inquit : Boza-Ecclefiarum

providendi pauperibus , de bts, qua [upera

p f

nan [unt folum: expendenda im ufus pau-

fiuunt , ex: proventibus Ecclefia po[[z[fro-

0 »h(

Ü

&

D977772

ues emat, velin tbe[auro reponat in fu-

perum , féd etiam in alios ufin t di

y

e. — Et ideo fi de eo. quod'u[ui. Epifcopi

turum utilitaty Ecclefia €$ neceffitatibus

g

Si veró:

vtl alicuius Clerici e$& deputatum , velit

patperum , laudabiliter facit.

m(

p

aliquis fibi (ubtrabere, €$ aonfanguinete

nece[fitas immineat pauperibus erogaudi,.

vel alits. dave ,non peccat , dummodo-il-

fupgrflua cura. e$i €9 inordinata ,ut ali-

lud:moderaté faciat , id esi',ut non indi-

quis in futurum con[ervet - quod Domi-

Ts

eAnt , nom autem ut: ditiores iude fiant,

nus probibet Matthb.&. dicens : :Nolite

f

h

Unde Ambrof.dicit in hb,de Offe.

Hac

falieitie[fe in eraffinum.. Hac ibi S. Do-

&ot..

g

est approbanda liberalitas . utproximos

J

feminzs tui non de[ficias , ff egere coguo-

3.. Pattis ( que eft de reftitutione)

i

| d

féas , non ramen ut. illos ditiore: fíeri ve-

oppofitum docent quidem aliqui Recen-

AM

p

lisexeoy quodtu potes conferreiaopibus..

*

tiofes , attamen valde timide&, quia li-

cét fententiam oppofitam ut ptobabilenu

Eizcibi S, Dp&. *

'

Yyy3

de ene-

däl

—

N

T

542

TRACTATUS VII. . Exam. 2.

detendant, noftram amen , velut facris

XXXIV, Dixiflianté ex Trid, quód

Canonibus & rationi cooformiorem , di-

Epifcopi poffint faltem de di&is rediti-

Á

cunt in praxi Beneficiatiis elfe confulen-

bus aliquid dare fuis confanguineis , (i

Í

dam, /Eam enim docent communitet

paupetesínt , eftne ergo neceffe

*

gt fint

yn

anüquiores DD. ( e&autem in fenibus

mendicantes ?

li

confilium) quotum catalegum videre li-

Dico , intelligi nontantüm fi abfolu-

cet apud Abb,in c. cüm elles. n. 21. A-

té pauperes vel indigentes int, fed etiam

drian.in 4. dereftit, $. pro clatiore [en-

con(iderato ftatu juxta quem decentet

ä*

tent. Nav. Covar. &c. Unde & S. Betn.

viverenon poffunt.. Ex Cajeranusn, 22.

Epift. 2. ad Canon. Lugdunenfem ait:

q. 43.a.8. & alii bene docent, Éatum

l ffJE

Quidquid prater. necearium vitlum€8

perfonz nonnihil etiam inde exctece-

Df

vejtitum de altart retines, tuum non eit ,

te, quód habeat confanguineum Papahj,

xdä

Cardinalem , Epifcopum, &c.

rapina est [aerileginm e5i s mirum fiin

$

ufus profanos expendatur. Ergo eft obli-

Sit Cafui : Beneficiatus habet filios &

W

4

atioreftitutionis, Idem patet ex verbis

filias,non tantüm legitímos, fed & fpu-

[/

)

Conc.Trtid. cit.

rios, poteftne illos ale

&

te ex reditibqs ch

[

Ratio : Sacrti Canones ajupt , tes Ec-

clefiaíticis?

»

o

äbcanf

clefiafticas effe res Dei ; patrimonium

Dico: Non poteft , fi liberih

At

Chrifti , vota fidelium, pretia peccato-

fufficientia propria bona,v, g. adventitia

[

rum , id eft, fideleseaDeo obtulerant

à Matre , vel i Pa'er habet bonaproptia

d

per manus Pralatorum Eeclefiz , ut pet

patrimonialia, Hoc autem nonob(tan-

y

€os ad Dei honorem & offerentium fala-

te poffet , fi Beneficiatus eos haberet in.

p

tem fideliter difpenfentur, Ergo eo ipfo

(uo fervitio feu familia , quam juxtafta-

d

Ecclefia tacito pacto obligatad hec bona

tás (ui decentiamalit. . QuomodoEpi-

um

Ícopi & alii Cletici teneantur. ad e

e-

nonin ufus profanos fed piosexpenden-

Ape

da. .Ergofiidnon fiat ; oritur obligatio

mofynas , vide fuprà Trad, 7. Exam.6.-

hi

ANT

reftitutionis.

Revera perculofiffima

D, $9.

vaf«l

QU RO XIV. Poffa

ntne Clerici

eít fententla oppofita, uti in genere füpe:

Ó

riüs probatum fuit de ufu cujuscunque

de reditibus congruz füftentationi fü-

lig

W

fententiz probabilis concutrente. pro

perfluis pro placito tcftati ad caufas pro-

Vlgtfg

fanas?

babiliore: Quod etiam NB, pro feg. O-

CRelp

14, & Ej*

XXXV. Ratio difficultatis eft,cümita

&5 co

uod di&um eft de Beneficio , idem

pafïïm videamus practicari à Clericis:

M

(entiendum eft de Commendatario , id

Germaniz , (i excipias Epifcoposalios-

tfad,,

eft , cui Beneficium eftdatum in Com-

Que Pralatos , quifolüm babentadmini-

fIctim

mendam.llle enim fubftituitur muner: &

ftraiionem r,cdituum."Supponituiautcm:

üwmæ

commodis Beneficiarii Qui autem fentit

quód poffint de iis teffati ad Caufas pias

11

h[[

m

commodum ,

H

entire etiam debet onus.

in locis ubi ca vigetconfuetudo.

MI

j

n

Item de Epifcopis. Imó totum etiam de

A

4

Refp, 1

ipfo Papa verifiþatur.

,-v"—'x

d

De Dominto.

$43

jot eft

R;fp, I. Tutiot & probabil

non poffitabolere , non v

Erö eamap

pto-

bat ut honeftam , cüm facris Canonibus

fententia negativa , adeóque dicta con-

faetudo eft cortuptela. lta colligitur ex

ac primz Beneficiorum Ioftitutioni fit

contratia,

Uade &tefte Navarro Cle-

verbis Trid. ante cit. & doctrina ibidem

fubje&a,

ricís in Curia Romana decedentibus, li--

Ratio e$t : Confuetudo repugnans

centia de bonis Ecclefiifticis ad caufàs

M

Legi divinz ac naturali , cft cortuptela :

profanas teftandi concellà folüm fuit

Sed fic eftde di&ta confuetudine.

Ergo.

ermiffive & quoad foram externum.

Min.prob. Lex naturalis & Divina (con-

Vel fi Papa fpecialiter quibusdam Cle-

ticis alem teftandi £cultatem concedat,

traquam nec Papa poteft j dictat , dcfun-

&orum voluntates (eudifpofitiones, qua

non debet trahi in confequentiam ; fxpe

':

fa&e (untadcau(as pias , non elle f1ae

enim aliqua in uno alterove caf' ratio-

urgente & jufta cauía convertendas in

nabiliter conceduntur , quz tamen ra-

j

ufus ptofanos.

Ergo.

tionabiliter non polílunt concedi pro

omni cafu.

Dixiézejufla cau[a, qua fi adít , non

eft illicitum , v. g. in remunerationem

Multi etiam Clerici patantut teftari

metitotum & beneficiorumEcclefiz col-

ex fuperfluis , cüm tamen teftentur ex

latorum & Beneficiato vel confanguineis

bonis patfimonialibus ; ind.ftrialibus ,

ejus. - Et tunc licentia tetandi petenda.

patrimoaialibus , quod poffuat , ut ante

eít à Papa , quiquidem habet poteftatem

di&tum eft, Multi veró volunt fe & ani-

bonaEccleíiz difpenfandi, fed non diffi-

mam falvare per ufum fententiz proba-

.pandi,

V&l faltem ( ubi ea con(uetu-

bilis , qualem cenfent oppofitam etfe

do eít ) ab Epifcopo loci.qui difpen(andi

fedinfe'iciter. De

caufam bene examinet , ne communibus

quo fuprà in Tra&.zf

Exam. 3.

:P

L

pauperum & Ezcclefiarum ne-e(fi:aübus

Relp. 2. Hzredes & Legatatii ex di-

j

quicquam detogetur , refponfutus defu-

&is bonis faperfluis fcienteraccipientes,

per coram Tribunali Chiifti.

peccant mortaliter & tenentur ad refti-

t

Oppozo. Papa fcit di&am teftandicon-

tutionem,

Et hec fententia tanquam

M

i'[»

fuetudinem in Cleto Getmaniz paífim

tutior & ptobabilior fequitur ex. jactis

vigete, & non conttadicit. E:go eam ta-

fundamentis,

n

(p

cit& approbat. Prob.conf. Nam, quita.

Ratio : Nam fi di&ti reditus fuper-

e€et, confentite videtur.

g

flui ex naturalilege juftitiz neceffario

3. I. Neg. Conf. Ad ptob, patet R.n.

[

üntetogandi in pium aliquem ufum , eó

2 f.ad 4.Caíum. Vel pauló aliter,dico ef-

quód cum tali onere ac tacito pa&to fi-

ii

feverum , nifi repugnet Legi naturali aut

deles eos dedetint , evidenter fequitur,

divinz , uti repugnat in pralenti , ut

quód , qui e6s accipit titulo donationis

oftenfum eft. — Unde Papa dictam con-

Íeu legati titulo mer& profano , in con-

fuetudinem quidem permittit ac tolerat

fcientia tutus non fit , (zd ad reftitutio-

ad majora mala cavenda , cüm ca facile

nemtenecatutE,

QUA-

*

TRACTATUS VIIL Exam. 2.

5

4(£UJ*ERO XY.

Edic tuam fenten-

buerunt , fan&ta Synodus debitam re.

[

tiam d illis Beneficiatis , Canonicis , &c.

gendis Ecclefüs diíciplinam reftituere

[

qui plura fimul habentBeneficia? ,

cupiens prafenti decreto, quodin qui-

q

XXXVI. &. Communis, tutiot , &

buscunque perfonis , quocunquetitulo,

YO

ptobabilior fententia docet, quód qui fi-

etiamfi Cardinalatüs honore fulgeant,

D

mandat obfetvari, ftatuit, ut impofterum

ne legitima difpenfatione tenet fimul

[

duo beneficia, etiam folim fimplicia in-

unum tantüm Beneficium Eccle(iafti-

W

compatibilia , vel quorum quodlibet ad

cum fingulis conferatur, Quod quidem

b

honeftam Beneficiati five Canonici fu-

fiad vitam ejus, cui confertur , honeflt

W

fentationem fufficit, peccet mortaliter

fuftentandam non fufficiat , liceat nihilo-

(

fitque in continuo peccato mortali &

minus aliud fimplex (ufficiens,dummo-

tulo

fatu damnationis aternz , nec polfTit in

dó utrumque períonalem fefidentiam

la

foro confcientiz abíolvi, niíi priàs unum

non fequirat , eidem conferri. Hac Con-

i

cil,extendens hocibid. ad omnesEccle-

re(ignet , vclgju&am difpenfationem im-

E

pettet,

fias & quxcurique Beneficia etiam Com-

Vi

mendata.

Ita Conc, T'rid.Seff, 7. c. 2.ftatuens:

1

Et S, Bernardus à S.'Thom, mox ci-

Nemo quacunque etiam dignitate , gta-

i

du, aut przeminentia pra'fulgens, plures

tando citatus ait : Qs o um fed pln-

At

ves e$? in beneficiis , non um fed plura

metropolitanas feu Cathedrales Eccle-

] t

fiasin Titulum five Commendam aut a-

eritin [npplicis,

(ïü'-&xw

lio quovis nomine contra facrorum Ca-

Ang. Do&. quod

l, 9a.15. ais us

Mty

nonum Inftituta recipere & fimul reti-

dam hominis actiones funt, qua habent

polin

nere prafumat. Cüm valde felix fit il-

deformitatem infeparabilitet annexam ,

E

ut fornicatio , adulterium , quz nullo

lecenfendus, cui unam Ecclefiam bene

qucm

& fru&tuosé,& cum animarum fibi com-

modo bene fieri poffunt , & de numeto

Wltlïis;

miffarum falute regere contigerit, Hac

talium non eft habere plures praben-

»

hi

das, aliàs in nullo caíu difpenfationem

Concil. Videquazfequunturibidem , &

irtns

yqt

cap.4. ubi ipfo jute privanturaliis bene-

recipere poíft. Quadam veró funt

i

actiones de feindifferentes ad bonum &

ficiis, qui ultraunam tenent,

[

Af

Ex Self, 24. de reform. c. 17.

Cüm

malum,ut levare fetucam de tetra , intet

h

m.y

i

Ecclefiafticus Ordopervertatur , quando

quarum numerum quidam computant

hïtw ï

habere plures Prabendas; fed non vide-

unus plutima Officia occupat Clerico-

m

;

rum , fandtt facris Canonibus cautum

tut effe verum, cüm hoc plurimas inie

Tlb

fuit,neminem oporterein duabus Eccle-

inordinationes contineat , utpote quia

EE

fiis confcribi, -Verüm quoniam multi

non eft poffibile, aliquem in pluribus

li (ia

improba cupiditatisaffectu, feipfos, non

Ecclefiis defervire , in quibus eft prz-

bendatus, cüm tamen Prabenda vide-

rdïitlün,

Deum , decipientes , ea qu bene confti-

x'h' Ef :

tuta funt , variis attibus eludere , & plu-

antur effe inordinatz, quafi quadam fti-

o "

za ümul beneficia obtinere non eru-

pendia Deo ibidem miniftrantium, Se-

li lt

quitur

f

EE

—À

R

$

"De Dominio.

]

quitut etiam diminutio cultás Divini,

Betnatd. ad Robert, ait: 44

ti;i

blan-

dirze de difhenfatione , cujus con[cientia

dum unus loco plurium infituitur, Se-

quituf etiam in aliquibus defraudatio

tenetur divinà fententid ligata, Juftitia

voluntatum Te(tatoram ; quiad hoc bo-

vetó cauíz fempet eft metienda (ut facri

na Ecclefiiscontulerunt , ut certus nu-

Canones decent) non ex privato com-

merus Deofervientium ibi effet; Sequi-

modo difpenfati , fed ex utilitate Eccle«

L

tur ctiam inzqualitas, dum unus pluri-

fiz , quó etiam fpectat prerogativame-

n

ritorum in Ecclefiam.

bus beneficiis abundat , & alius nec

unum habere potefl. Unde non poteft

"Utilitas vel neceffitas Ecclefiz v, &

contineri interactiones indifferentes , &

et, fi fitidoneorum miniftrorum defe-

&us, v g. in locis ubi Hzretici dotni-

multó mínüs inter eas qua funt fecun-

düm fe bonz.

nantur , vel Beneficiis fe inttudere con-

Sunt veró quzdam a&tiones, quz ab-

tendunt, Item (i unus folus dottiná,

folute confideratz deformitatem vel in-

potentiá , auctoritate videatur plüs Ec-

erdinationem quandam important , qua

clefiz profuturus eam defendendo , ac

támen aliquibus circumftantiis adveni-

Hareticis obíiftendo , quàm plutes alii,

D

entibus bonz efficiuntut , ficuti homi-

Nec fequaturcultis divini diminutio,

nemoccidere, In numero harum a&io-

Merita in Ecclefiam fümuntur ex laz

i

j

num videtur effe , habere pluresPrzben-

botibus quos quis pro Ecclefia utiliter

das : quamvis enim aliquas inordinatio-

geíTit doctriná , (criptione , confilio , le-

nes contineat , tamen aliz circumftantiz

gatione , przdicatione , &c.

ua de

4l

poffunt fupetvenire , ita honeftantes

caufa talis de reditibus ecclefiafticis plus

a&um , ut inotdinationes illz totaliter

infumere poteft , quàm alius ejusdem

V

evecuentut , puta , fi fit opus in pluribus

ftatüs fed Ecclefiz: minüs utilis,

Sicut:

Ecclefiis alicujus obfequió , & poffit is

l

)u

»)

etiam plus poteft infumere Epiícopus

plis fetvire Ecclefie , veltantundem

quàm Decanus,plus EpifcopusCardina-

; Fm

!l

abfens , quàm alius praíens,.

Hzc S.

T

u

ïr

Dod&or.

lis vel qui &mul eft PrincepsImpetii aut

illufti vel regio Stemmateortus, Hinc

)u

Katíones patenteex verbis Tridï. & S,

Conc.Later. Seff.7. de refotm.c.4. dam-

l

T'hom.praíertim quód oppofita fenten-

nans pluralitatem Beneficiorum , maxi-

j

m

j

tlarepugnet juri natutz , quia (ine jufta

m$ curatorum & Dignitatum , fubdit:

caufa defraudat ultitnas Teftatorum vo-

Circa fublimes tamen €3 liberas Per[onas,

LWf"

luntates.

qua majoribus Beneficizs [unt bonoranda,

QW*

Dixi 1. in R. fize legitima difbenfa-

TM

cEm rátio poflalaverit , per Sedem ldgo:

Til

tioge , quz à folo Papa cum cognitione

ffolicam potevit difhenfarz.

j

u

& relatione jufte caufz impetrari po-

)

i»

ANonne eft jufta caufa difpenfandi in

tet, — Et nicaufa fit jafa, difpen(atus

pluralitate Deneficiorum, propofitum ac

j

in con(cjentia non eft tutus , licet fort&

promiffum füperfluos reditus etogandi

in foro fori non moleftetur, Unde $,

in pios ufus2

Zzz

- ANesm

?."RAC'TA TU.s VII. Exdmen z.

546

D

Non es? : Quia per hoc non evitantur

Dixi $. Qued talis martafite;rpecæt,

4

abíurda ex Trid. & S.Thom,adducta,

Quód etiam verum eft de amicis & aliis

Dixi 2. etiaw: folim fimplicia : Quia

adidcooperantibus. —Quia ad Rom. r,

E

d cufatis feu curam animarum , fivein

Digni [unt vaorte non folim quifacint

fü

foro con(cientiz , uti eft Parochia, five

Jed etiam qui confentiuut Facientibus

etiam £oro fori , uti eft v. g. Décanatus,

i

XXXVIIL |S;z Cafus : Peitus fineju-

Y,

annexam habentibus, res eft clata , quia

fta caufa & difpenfatione tenet plura B-

fingula eotüm requirunt perpetuam refi-

neficia, quorum unum congruz fuften.

dentiam , nemo autem poteft in pluribus

Ecclefiis tefideze continuó.

tationi fuflïcit,, nonne is eodem dictes

D

netur pluries dicere horas?-

-fhirmeo cum Ferrarienfi dicente :

p

Dixi 3. Zucompatibilia , id eft , quo-

um fingüla per fe, vel naturali jute, vel

Ufus hus feculi fervat , ut , qui habet

| w

faltem Ecclefia&icá Con(itutione exi-

plura Beneficta , femeltantzm lurat di-

2unt continuam refidentiam , ut funt

cat , néfcio autem an nfus futuri idem

duo Epifcopatus , due Abbatiz, duz

Jeruet. . Idem habet Reg. Jutis., Qui

Parochiz , duz perpetuz Vicatie ; [tem:

fentit commodrum , fentive delat &f ousa.

E

duo Beneficia uniformia fub. eodem te-

Hinc talis femel tantüm in diehotas te«

W

éto , v.g.duz Canonicatus in cadem

citans ex duplici capite teneturreftitue-

Ecclefia, (unt incompatibilia.

te fructus,

iij

1. Rationeinjufiz pofleí-

W

Dixi4, Qwerum quodlibet fuffcit ad.

fionis Deneficii, 2. Quia nonrecitat ho-

doneftam [uflentationem s. pote(t enim

taspro multitudine Benefciorum,

Thiy

«uis tencre duo Beneficia fimplicia refi-

Quormiodo refolvis hos Cafüs ?-

Qu

4entiam non requirentia ,. quorum neu-

i. Suppofito , quód in quibusdam

ttum congruz fuftentationi fufficit, Imó

u

Ecclefiis Cathedralibus Germaniz fit ,

U

alicubi adhuc in ufu effe legitur, quod

uti e&, immemotrislis confuetudo, quód

E.

duz patvz Parochie fibi vicinz,. quorum

tantüm requifatur re(identia medii an-

neutra fufficit congtuz fuftentationi ,

ni , ve] triut menfinm, nonneduarum

M

[

jungantur & uni. conferantur..

Item.

v.g. Ecclefiarum Praebendze dicendz

tliy|

cum. Beneficio perpetuo poteff teneti

[unt Beneficia compadbilia ?

Commenda temporanea , id eft, uteam.

2, In quibusdam locís Beneficia cu-

quas

adminiftret , & ad tempusfructus perci-

rata confetuntur Canonicis , Przpofitis,

& Decanis Ecclefiatum Cathedralium,

1:j

piat . ac fi effet Beneficiarius , quod.

*j

«ommuniter fieri folet, dum non ad(int.

adminiftrantibus ea per Vicarios pefpee

alii ad' ejus Beneficii admini(trationem.

Hffn

tuos,, quibus datur competens fuftenta-

idonei, Tandem Parochia B:neficio fim-

tio; Eftnehoclicitum?

4d Cor

Ifct(ipe

plici;v«g. Canonicatui unita reputatur

d 1. Dico a«äirmativä.Qlia;refïckni

pro uno Beneficio. In his omnibus cafi-

"i

tia in utroqueloco, utpote fucceíliva »

bus difpenfationcopusnon cf£.

icité te«

: hüm l

non e&incomgqüibilisï, Hinc]

mentu£

z

ER

d

De Dominip.

7

J

gentnt tales Prebendz , f1 neceffariz fint

Refp. 3. Prince

l;

ad congruam fuftentationem.

habet Dominium.

psvel Refpubl/ica no

-Ad 2. Dico ,fi fiat

fine jufta caufa ,

- Rario: Weri dominii pmprictaä eft,

aut cum damno Ecclefiz , &ulla.con-

pofle rem ad placitum deflruere , etiam

j

fuetudo idlicitum reddere poteft. Li-

volup:atis causá ( etfi id non fiat inter-

I

citum tamen-eít, fifiat ex jufta caufa,

dum fine peccato) fed Respublica nom

v. g. quia Canonicatus, Przpofitura, vel

poteft ad placitum deftruere vitam ho-

Decanatus , exiguos habet reditus , &

minis , przefertim innocentis.

De qao

Ecclefia per Vicarium zqué bené admi-

cumS.Thom.infrà q.64.2.6,. Etgo.

niftrari poteft, ' Vel Canonicus illcaut

- Opponot, Respublica occidit malefa-

Gores.

Decanus habet fingularem . praerogati-

Ergo.

l

vam mgn'toru«m in Egclcäa :de quq anté,

Difl. aut.ut dominus neg, , ut cuos

causá publicz quietis , quà ratione etíam

vitam fubditorum in b

1

s

Objedum Deominis.

:

ello exponit pe-

riculo, conced.

j

! P,QUAERO XVI. Quznam tes ca-

Oppono2. contraR. 2,& R. ;. Po-

dunt ub Dominio hominis?

tek homo ( idque poteft ei à Principe

DL

XXXVIIL x. 1. Jutenaturz homo

mandati ) pro amico vel patria exponere

l

T.

nonhabet Dominium in alterum homi-

vitam, Ergo vita noneftres aliena fed

u

nem , fcu nemo ex natura fervus eft.

fub dominio hominis.

- Ratio :

uía conditione omnes fu-

JNeg.Conf. Quiahoc non eft Eipfnm

mus pates ; NNec in ftatu natutz inte-

OCcidere , auc vitá uti , acfi homo elífec

gra faifecfervitus, — Quo jute ( nimi-

illius dominus , fedeft opus virtutis ,

tam Gentium) . fit introducta fervitus,

v. g. fottitudinis vel charitatis tauquam

r

vide fuprà Exam,

I.num,. 3. R22,' &

bonum majus preponere vitz corporali

feqq.

velutbono minori , idquefacit confor-

qu

Refp. 2. Homo non et dominus vi-

miter ad dictamen tectz rationis tan-

g

t2 füc aut membrorum, fed folüm ufuaz

A

quam poteftatem coníecutusà Domino

d

tius& cu&os. -

(

vitz, Ícilicect Deo : ficut Depofitarius vel

Ratio: Dominium eft fuper illas res,

alienz rei cuítos ex coníenfu domin

?

i

d

uas indufrià. noftrá potfümus acquite-

poteft rem diftrahere,

re: Sed vitam & membra non

n

poífumus

XXXIX. .. 4. Homo etft dominüs

Q

acquitere noftiá induttrià, Ergo.

famz íuzx. ita pacet ex $, Thom. infrà

Ti

.. Hinc tenemur vitam & membra no-

Vi

q-73-a/ 4. ad r, dicen:e: Sui arburris

Éta conferva:e quantüm poffumus , nec

an.üL

licet (ine magna neccífitate , uti eft con-

63 , detrimentum fue famapati , nifi boc

vergat in bericulum alsorum.

»

fervatio totius, ea ampatare,

Kattó : Quia homo . famam fuá

: in-

Dd

De quo

N

duílid acquitit , & (i e& ab alio l-

S..Tþoxf:.infrä 46445

J

Zzz2

fas

b

;

$48

TRACT. VHL. Exam. 2.

fa ,

pote& condonate re&ituti»oncm.

Ergo, Min, ptob. Fama nihileft aliud,

Ereo.

quàm bona opinio, quàm alii in fuis

Dixiex S.Thom.m'fi vVergat in peri-

mentibushabent de homine. | Ergocf

eulum aliorum.

Nam fünt certi cafus,

depofita in mentibusalioram. Ergo,

ET Ym

in quibus homo tenetur famamfervare,

Dift.maj. Potcft poffideti eo modo,

& contta juftitiam peccat , fi (e infamet,

quo ef capax, conced. maj. , fecus,

Y. Si ex tua infamia fequatut infamia
