cut agentem & patientem, Clericis;au-

privilegio , papali difpenfatione , vel

Uoy

confuetudine) tenenwur dare decimas

Vidi

tem'in quantum (unt miniftri altaris, )

Ípiritualia populo feminanzibus , deci-

ex debito reali, ide(t, Orto ex re deci-

m

m à £delibus- debentur,

Unde tales

mis obligata , antequamad alterius pof-

j

Clerici in quantum Clerici fünt , ideft,

feffionem veniret,

Ita videtur col

[?T

ligi

inquantum habent Ecclefiafticag potíef-

ex citatis verbis $, Thom.

] GN

fiones, decimas folvere non tenentur,

W

Ratio: Factà Diccefium fdiViGone ia

Ex aliaveró caufa , fcilicet propter hoc,

Vil |

Parochias , Parochianorum przdia, in-.

quod poflident proprio jure vel ex fuc-

tra quamvis Parochiam fita , fuerunt

] M?'c ['

cesfrone parentum , vel emptione , vel

[ubje&ta obligationi decima: partis ftu-

MEI

quocunque hujusmodi modo , funt ad

&uum, praftande

arochiali Ecclefiz :

dj

decimas Ífolvendas

*

obligati.

EHixc-:S.

Sed res tranfitcum

j

1

oonere, Ergo.

$ mt&dc

Do&.

XXIL Ex qua virtute/. debentur.de-

g

XXI, Tenenturge Religiofi dare De-

M

cimas?

cimz , easque defraudans cujus. fpeciei

y-

peccato peccat?

Elüqu

D

Dic Y. cum S.Thom ad 2. dicente:

Qb

li

Dico : Debentüur non folätä; ex vir-

Religioti , qui fünc Clerici, & habeant

ll

N

icuram aoimarum

tute Religionis fed & Tuftitiz , adeóque

. fpiritualia pepnlvo

defraudans eas tenetnr Ecclefiz reftitue-

ETU

dilpenfantes , no

ntenentür decimas da-

!

re (tricto jure.

Patet ex. dictis, ^ De-

re, '.*f-em' P(ilï:lï'!]t

€as recipere,

De aliis

fraudantibus etiam meritó annumera-

Oü' l

L

ui

ce Religiois, etiamfi Ínit Clerici,

8 D

dipenfant populo fpiritualia , eft

tur ille,qui ftudiese aslignat partem

lia Katio,

deteriorem ; unde tenetur -boma fide

j at

iph enim tenentür de juce

procedere ,

cCommuni decimas dare: habent tamen

& pattes affignare proutfe

Mi

Offerunt.

.mmn

:;.i;q.uam inmtunitatem 'fecu;,üümdivq-

Áasfa&as i

Nec poteft deducere expen*

«

n culruca agri , ^ nec feminis.

x

L]

hr

p

735

bf Religtone.

Yi

.äjïimatïioncm, nec tributa, aut fimi-

fed quod à Deo per æïe-mam—ejus yo-

lia.

luntatem aliquid obtineamus , non eft

hyi

- Infolvendis Decimis prz jure ífcripto

ex meritis noítris , fed ex ejus bpmm-i

T

te.

txïa'gis fpc&anda eft legitima loci con-

i

M.

fuetudo , ex qua etiam celligi debet , an

Licetme adjurare. demones?

[i

Dico 1, cum $, Thom. a, a. in €, Li-

N

fideles fuis fumptibus teneantur decimas

T

deferre in horrea Clericorum , vel non.

ceteos per virtutem divini nominis ad-

.

(

du

Plura de his vide apud Canoniftas.

]

urare, ad illos tanquam inimicos ( ne

nobis fþii:i'cuaüteï vel. corporaliter no-

(

UA

Votum c Juramentuum.

: De hi; poüþa

fpecialiter.

ceant ) repellendos 'per poteíftawem à

DXXHL. Idjuratio divimi mominis , de

ChriftoLucz 1o.datam: Eece dedi ve-

WJ

qua $./Thom, q. 9o. fit, cüm ad aliquid

bis — poteflatem . calcandi. fupra — fevpentes

Nb

faciendum vel omittendüm , aliquem

( fupev omnem. virtutem.— inimici ,

T.

nibil volis | uecebit,

Non tamen licitum

t

obtcftamur per reverentiam alicujus rei

facrz , veletiam per Deum ipfum , ut

eft eos adjutare ad aliquid ab . eis addi-

$

M

patet ex S, Thom. a. 1.

E& duplex:

Ícendum , vel per eos obtinendum , v. g.

pluviam velgrandines , quia hoc per-

d

Unaimperativa, quá Superior potelt uti

ägagglos fübditos pr&cipiendo , vel ti-

tineretad focietatem habendam eum i-

i

moóremincutiendo , ut f1 adjuret fubdi-

pfis : nififort&. ex fpeciali; inftindu vel

tum per Deum vivum, per Dei miferi-

revelatione divinà aliqui San&ti ad ali-

M

qu

€ordiam , per quinque Vulnera Chritti.

quos effe&us, damonum operatione u-

Wlm h

J

tantur. Sicutlegitur de B. Jacobo, quod

[

"

Et hzc rationeimperii differt ab Oratio-

lt

ne; à juramento veró differt, quia pet-

er dzmones fecit Hermogenem ad fe

MWE

addüci, ait $. Do&. -

illud obligatur folüm ipfejurans. — Al-

jl

tera eft deprecativa , quà precamur vel

Dic: Licitam eít, à damone ho-

f

tIvE

Iogamus non folum fubditos fed & Su-

minem obfidente petere ea ; qnz (pe-

[

vt

é&ant ad obíeffi utilitatem & damonis

jl

eriores, imo & Deum, quem adjura-

j

qp

mus perFilium , per aliquid facrum, fi-

expulfionem , v.g. quomodo vocetur ,

cut Ecclefia orat- per myfterium Incar-

cur ingreflus fit , quantam Legionem

J

ib

mationis , & orationem claudit dicen-

habeat fecum,

Hinc Exorcifte à curio-

Mtds

' p

do: Per Chriftum

Daminum noflrum ,

fs quaftionibus defiftant, v. g. ubi fit

[

&c..

D

anima hujus vel illius defundi ? quid

du

d

. ANota, quód adjuratione aliter uta-

fenferit Ariftot. de animz immortalita-

"

o ^

mur ad Deum, aliter ad hominem.

te? Ut loquatur diverfis lingais , vel

i

ANam, utait $. Thom. a. 1. ad 3. adju-

determinate Latima 5 in qnibus tamen

)l

Af

1ando homineni , ejus voluntatem per

ä.morær*li exculari quis P'oteiï-. Licet

Xeverentiam rei facrz. immutare inten-

tamen damoni egreffuro mandare, ut

lp

"

dimus, quod non intendimus circa De-

det fignum egreffus;

Y.g. cxti-nguem'za

W"

u

Pulfandüs

j

m

W», äï—i,usivolun&a,s €& immutabilis ;

lumen ; mg?gde X)Um 3

as

ii

4236

TRACZATUS X. IExam?n .

j

campanam, &c.fed fine damno &

',,ï n

Quil dicis ad fa&um S. Bridtit , qui-

[

irreverentiàrzei facra.

pro fua innocentia adjuravit infan«

J

Potefine fola creatura intelle&malis

tem :otdierum , ut ediceret, an ipíe

hi

adjurari?

fit pater ejus, ut quidam fparferat;

n

Affirmo. Ratio: Quia fola illa poteft

Cui infans : Non

fu.

pater meus es

ET

intclligere divina, & ad aliquid agen-

ät'm, 1

dum ecorum revcrcntiäimpelm Er-

Dico : Hzec adjuratio fuit tacita ofa—

stl

go.

tio, quà Deus rogabatur, ut vocem

D

Ex quo fequitur, quód, dum adju-

daretinfanti.

ratur resinanimata , ut, dun exorci-

| ;:Mn, 64

Affumptio divini nominis in. laudem (de

zanturaqua,nubes;grandines , locu-

qua q. 9?1.) quz fit per pfalmos, hy-

ftz,domus &c.adiuratio dirigicur ad

Pinï.qua

imnos, cantica;horas Canonicas , fe-

creaturamintelle&tualem,illis rebus

ftivitates.

De quibus fpecialiter

PT

refidentem , fic Exorcifta przcipit

-

i o

s agerur.-

dzmoniut per tempeftates non no--

»

fcqucnt?bu

Àitr i

ceatfed procul abfcedat.

hd

ääüsl VCh

Htl

1

L

eibed peed od d od Bd oeq 1 fl

It D

j

] ts

EXAMEN IlI.

j n

? ^.

-De ^oto.,

"D

J u

De quo $, Do£f, agit (lu;æ/l.' 88,þer I2, art.

i

Lf

! "m (

üJERO I. Quid ac qüotup?ex

tum aliquid faciendiialaudem Déf,

eft Votum , & que requifita

quod bene Not. propter homines

u mmefcnf

adcjus obligationem?

N t

fimplices propofitum & vorum fe-

Refpoudco v. Votum eft pro-

pe pro eodem fümentes. Undequi

n ,jvm, fj H

—— : niffia deliberata Deo. fatta de- omoliore-bouo

non implet propofitum , etiam fit-

1 Exg,Vosl'eock:

c paflibili.

Ex quo fequitur, quód

miter & efficaciter conceptum, non

( lg]onxS

debeateffe de re licita ; & Deogra-

AL ongi

i

peccat; quia nulla obligatione fe

ta. Tota hec definitio patet ex expli-

älllfum e

i

cata definitione Promiffionis

obítrinxit, Votum ergo debet df

l.rq hac i

füprà

fc promiffio formalis & expreffa, fal-

t

Tra&.g.Exam a.n.53.

f

- Explicaturtamen ulteriüis. Dicitur

tem- mente.

Poteft tamen inter-

V

"

li

1, Promiffo : Quiaad votum,licétre-

dum effe implicita, ut fi alicuiadi

g

quiratur, non tamen (üfficit propofi-

Pjiv»i

"

W

explicité. volito fit &-fciatur a*ä;

*

p

De Voio..

757

xam vétutn ; v.g. caftitatis Ordini fa-

Dividitur . in iegle,' & 'perfon

ales

T

cro.

x

& mixtum ex utroque.. Zotzm reale elt ,

Wir

Dicitut 2.' de

quod concernit rem familiarem feu bo-

uj

liberata ; dequo in Re-

x

fponf. tettia.

na voventis, ut fi quis vovit ex fuisbo-

f

Dicitur 3. Deo fatta. Quia votum

nis extruere altare, eleemofynam dare,

D

eft a&tus Latriz (eu Religionis foli Deo

&c. & hoc votum fi à voventenon fit

debitu: , adeóque ipfi foli fit principali-

inpletum , tenetar hzres fub mortali

(

ter; Sandtis veró fit minüs principali-

implete, & ad id poteít compcelli per

[

ter, fen ut Mediatoribus nos. inter &

hareditatis privationem. orz per[a«

Deum , ficut eis edificamus templa &

uale eft ," quod folàm concernit perfo-

I

altaria. Przlatis non fit votum fed pro-

nam voventis & per eam tantüm imple-

!Hfüüï:þ

miffio, quz eft materia voti,inquantum

ri poteft, & non per alium , ut votum

HWw

homo vovet, feimpleturum quft Pra-

jejanii, continentiz. — Echoc non obli-

d

lato promifit : ut patet att. f. ad s.

gat hzredem, nifi fponte ad id (e obli-

Dicitut 4. de smeliorebozo. Proquo

get.

AMixtum. concernit bona & per-

Not. , dupliciter aliquid: poíle dici

Íonam fimul : v.g. Vovit quis peregrina-

melius, vel majusbonum. Primó com-

tiadtalemlocum facrum , & offerre de-

parativé ad aliud bonum , uti melius &

cem pondo cerz , hoc obligat hzredem

majus bonum eft, omnia poffífa pro-

füb ea rationefub quarealeeft , v.g.ad

i

prer Deüm relinquete , quàm ex bonis

oblationem cerz , non veró ad peregri-

tetentis eleemofynam facere: melius cft

nationem , im ut reale etiam poteft im-

zdificare Ecclefiam , quàm datecalicem

pleri per alium , ut fialius pto me det

Secundó comparativé ad faum oppofi-

eleemofynam quam ego vovi,tuncenim

tum., uti melius eft dare eleemefynam ,

cenfetur is mihi dediífe pecuniam , &

quàm non dare; majusbonum eft fer-

€goper eumeleemofynam.

r

vatecaftitatem , quàm inire conjugium.

Advotum fufficit , (i (itde meliori bo

Oppoxo conttaillud de voto purt per-

:

1-10

fonali.

Eft Regula Tutis: Qzod quis

in fecundo fenfu.

[[BW:

per alium facit , per feipfum feciffe cen-

Qp L

— R. 2. Votum dividitur 1. in abfolu-

/ Xum ; feu cui nulla apponitur conditio ,

fetur. . Ergo poteft illud per aliumim-

)

piete.

gt

—w:g. Voveo eleemo(ynam,voveoingtef-

Ü

'fum Religionis ; Etin conditionatum ,

Ad hoc Refpond.illam Regula!h non

j

- « feu cui condirio adjicitur, v. g. Voveo

intelligi de iis in quibus quisad fefpe-

a

-;me datutum eleemofynam , fi conva-

cialiter mottificandum ( uti in voto pet-

(

n

- luero:ex hac infirmitate. ^ Et hoc juxta

fonali ) obligat ad proprium fadum &

"o

perfonz induftriam, ^ Unde edam non

" communem fententiam obligat condi-

i];sWE

.. tione impletá.

Si quis fuà culpá im-

tenetut per alium: implere , nifl & id

j mgyfn

-- pediat, ne conditio impleatur, manet

intenderit. Quia as zon operantur u-

j

traintentionem agenm. -

Y

| 'Qþ?igi'fgs voto ,ut folvat,

3

)

Qwid

r

f

Áaa aa

L

?RACTATUS X, Ex;:men— Ó

XXV. Ouidfi vovens in voto perfo-

XXVIIL Dividihr 3. Votum in

N

,j

|

nali non ita intenderit propriam morti.

fimplex & folemne, Simplexeft , quod

»

4

j

)

ficationem , fed. magis alterius utilita-

emittitur privatim , remotis arbitris &

i

|

tem , v. g. jejunate vel Miflam legere

teftibus, ac (ine omniexttinfeca folem-

t

:

o animabus in Purgatorio ?

nitate: vel, fi qui adfint, nemotamen

|

Dico : Sententia affirmans , teneti

illam obligationetn nomine Ecclefiz re-

t

J

asl

implere peralium , fi quemfacilé habe-

cipit. Solemne eft , quod fit in facie

m

re poffit, & non poffit per* feipfum ,

Ecclefiz , cum omni folemnitate ,in tma-

e(t confuülenda ut pra&ice probabilior.

nu Superiorisloco Dei illud recipientis,

i Ml

Ratio: Quia in eocafu finis voti po-

Votum folemneiterum aliud eft mona-

'EY

"l

teft obtineri per alium , & cenfetur hæc

chale, quod nimitum in apptobataRe-

Jiin

fuiffe mens voventis.

ligione poft Novitiatum emittitur. . AI-

XXVL Quid fentis de eo qui fecit

teruTfi* Clericale, quo ligantur Clerici

j t

votum ( militando in propria perfona )

ex vi Otdinis facti.

De hac diviftone

L

4 ?r:ïlioc-

fuecurrendi Terrze (an&a recuperandz ,

plura vide T'rad ult. Exam. 6, Q.2.n.

L

fed impeditut impedimento perpetuo ,

66,& 67.

:

teneturne fnittere expenfas, quas erat

1 iyre

Quartà dividitur Votum finplex in

! t

fa&durus , & fic votam explete per

temporale , v. g. f;a&iddtis,&' petpt-

|

f

alium ?

tuutm,

'-?

|

Probabilius affrmo, Yta enim decidit

! Nl

mnutp

Pontifex c. quod fuper 8.de voto & vo-

Quinto dividitur in genale & non

:

peenale.v. g. Voveo difciplinam mihi

i

ti redempt.

dare , ícu cilicium pottare , fitalemdo-

J

Ratio; Quia hoc votumannumera-

I

tur votis real;bus vel mixtis: Sedhac

mum fufp

e&am iterum iptravcfo, eft

z

|

funt explenda per alium. Ergo. Prob.

votum peenale.

1 Btgt

a. XXIX. y, 3. Ad voti obligationtm

: Ratn

maj. Votum , in quo principaliter confi-

f

deratur utilitas piz caufz, devotioau-

tria requiruntur, ut patetex S. 'Thom.

tem vcl labor perfonz fe folüm habet

hic a. 1. in c. , nimirum deliberatio,pto-

Pt

accefforis , e reale vel mixtum : Sed fic

pofitum voluntatis, & promiffio. De-

' agf'ndosl

liberatio triplex in prafenti diftingui

eftdeifo voto, utpatet. Ergo.

r

XXVIL Qwomodo vota jejunandi,

poteft ; nimiram femiplena , plena, ple-

peregrinandi , &c, fa&ta à quibusdam

niffima. Prima ef , quz ob valde im-

Eïg(

Communitatibus,Oppidis,&c. obligant

perfectam advertentiam ad obje&tum ,

Mfcund

Succeffores ?

quodammodo pravenit ufum feu judi-

4"1013'0!",

mïfllüio

Dico , teneti ex pactofaltem tacito ,

cium rationis, faltem perfe&um ; & ideo

fiatuto vel confuetudine, vim lcgis ha-

a&us ex ea procedentes non funt perie-

ts

bente : przfertim càm adfit expreffa vel

&t humani, virtuofi, vel vitiofi ; velad

z Nu[,l ld

fummum venialiter culpabiles, utfunt

i

tacita apptobatio Ordinatii feu Epifcopi

loci,

actus fccundó primi , ad differentim

—————-—

gmous

4 "t

W

J

Nj

E fuP

DePote.-

739

X

t ignotantia,

i

motüs primo prithi : de quo fuprà Tradt.

QUARO !L Voi &

hg

ettote , vi feu metufa&a , funtne valida

jl

4. Exam, 2,n, 46. & 47.

Deliberatio pleua ef , dum ratio deli-

feu obligantne?

alb

berat citca obje&um , intenditque ope-

XXX. Ante R. tevideantur que di-

Qu

rarifciens & prudens ,judicio per paffio-

&a fünt fuprà T'ta&, 3. Exatn. 1.n.9.8c

dio

nes nullatenus tutbato, fufficitque ad ra-

11.de volantatio & cauíis involuntarii,

T

tionem meriti &cdemeriti, imoó ad om-

ut fünt vis , metus, ignorantia , &c, ve«

l

J

mem conttatum humanum , ad Baptif-

tum enim debet effe voluntarium.

K

"

L

muüm ,ad Matrimonium : licét non pon-

. I. Votum. fa&um ex metu levi

d

n

aut etiam gravi , jufte incuíTo , tenet.

hu

derentur nec attendantur omnes cir-

cümftantiz poffibiles citca obje&um v&l

Ratío ptimz partis: Quia metus levis

1

debet defpici, & ex eoagensadhuc agit

"It

eventum. — Pleniffma tandem feu per-

voluntarié & libere,

fe&tiffima deliberatio e&, dum maturo

L

Seeunda pars declaratur in cafu, quo

confilio confetuntur media in ordine ad

f

finem , & attenduntur omnes circum-

quismortisreus , utmortem evadat, ju-

ftantiz rei deliberata.

betur à Principe facere votum Religio-

)

"H

Certum ergo eft prim? , quód ad vo-

nis; hic metus eft gtavis,cüm fit violen-

j]

tz mortis & elt juftt imó iifericordi-

j

tum non fequiratut deliberatio pleniffi-

ma , ut patet in multis Religiofis, qui

terincuffus ad extorquendum votum fa-

non (civerunt de omnibuscircumftantiis

lutate, in quod mots violenta commu-

NX

W

Religiofi Statüs , & tamentenentut vo«

tatsr,

Hoc votum tenet.

Cujus

"

Ratio ef: : Quia hic- metus nontam

Qb

tis. — Secuind) ptobabilius cft , non fuff

cere femiplenam,fed requiti plenam dc-

provenit ab extrinfeco;quàm ab inttin-

fv

feco , nimitum à deli&o propriá volun-

liberationem , feu talem que fufficit ad

peccatum mortale. — Nam deliberatio ,

tate commifo, Item qui pfoponit vo«

Ü

j

tum, nontam infert metum ; quàm aus

Mi

que fufficit ad nos obligandos Diabole

j

à

per peccatum mortale , füfficit ad nos

fert, dum parat viam ad majus malum

jl

obligandos Deo per votum : Sed ad pri-

vitandam'per votum. — Nectollitliber-

qmn

mum tequiritur deliberatio plena , &

tatetn , nec invalidat Matrimonium , fi

non fufficit (emi

cum €o cónttaheretur , ut dicetur fuo

jei

plena, ut probatum eft

:l!i)w

fuprà.

rgo.

loco.

o

X,, 3. Vota, etiam

folemnia , fa&ta ex

i

p

k

De fecundo tequi

fito, quod ett pro-

1 J

pofitum voluntatis ; & detertio ; quod

gravi metu d caufalibera injufté incuílo

jl

titpromiffio, in qua perficitur ratio vo-

dite&& ad ea extorquenda, licét jure

r

ti , patetex di&tis in explicatione Refp; r.

naturz non fintitrita, bene tamen jure

y

(j

Not. , ad votum fimplex non tequiri

H

pofitivo ; peteftque feclamari contra

j

ï

pronuntiationem oris , nec aliorum te-

1

a.

Jti

j

Conftat ex dictis Tra&t, 3. Exam. 1.

æbllö; f

frificationem , fed poffe ficri folà mente,

ut patetexS. Thom. hica, r,in c, , & di-

n, 16. R. 2. Ubi etiam n- 17, explica-

"

AÀaaaa 2

tum

g

um fuit fuprà,

-

746

TRACTATUS X. Examtn s.

£um eft, quód in caufa coadtz Profeflio-

quis vertfhniliter in [pecie son promiff-

ml

nis Profeffus poffit reclamare.

fet & previdiflec ; nifi fit circumftantia

aT

x. 3. Votafa&ta ex ignorantia , dolo,

valdemodica, velmere áccidentalis , &

E

aut érrore circa fubftantiam voti, vel

folümimpulfiva.

Dequa ftatim

UJ

&itca conditiones & circumftantias rei

x j. Siignorantia & ertor fint tan-

n

fql

votivz , adeó graves ,ut moraliter exifti-

tüm circa quedam accidenua , que non

] lii

nentur pertincre & redundare in fub-

funt.magna.confiderationis , nec notabi-

1 0r

ftantiam rei votive, nonobligant, feu

liter excedunt. exiftimationem voven-

í

[:

fünt nulla: utfi quis voveat , fed per ig-

tis , vota funt valida.

NU

notantiam exiftimet fe ad nihil teneri ,

Ratio : Tum quía ignorantia circ&

!

j

nl

feu obligationem non efle voto intrin-

hzc minuta relinquit voluntarium fim-

Íecam.

Velü Ruficus voveat pere-

pliciter,

Tumetiam , quia parwm pre

l

P

grinationem in Hierufalem , putans di-

nibiloveputatur. — 'Tum tand;m,qüia,li-

L

u

fare folüm 6. vel 7. leucis, in quo cafu

ignorantia circa extrinfeca & acciden-

A It

ijgnoratur gtaviffima circum(tantia, . Vel

talia invalidaret vota , fequeretur mul-

fi quis ex errore putet, quód in mona-

UT

torum Religioforum Profeffiones effe

Jb

fterio non (int crebra jejunia , frequens

nullas, càm vix ullum votum emittae

J i

À catnibusabftinentia , nonmultz aufte-

tüf, in quo przvideanturaut pra videri

xitates,quas (i fciviflet nen vovilfet, talía

| UM

poffint omnes difficultatesfutura in"c;us;

[*

vrota fantnulla.

obfetvatione.

| Ms

Ratio: Quia confenfus ertoneus cft

QUARO IlI. (ææ eft materia feu

EE

nullus, maxime fi fit citca fubftantiam.

tes capax voti?

U

Vg

Et quamvis ptzdicte graves circumftan -

— XXXI. g. 1. cum S, Thom. a.

z, pro«

] It «

tie fint accidentiain ordinead honefta-

pria voti materia funt opcra confilii ,. feu.

xXemfeivotivz, ceníentur.tamen mora-

L

auz aliunde non (unt pracepta;.

liter pettinere ad cubftantiam voti , cüm

Katío :

uia illa funt Deo grata &

E [

WW

J

E

vovens nonintendatillud obje&tum nu-

abfolut& voluntatia..

"

[

L

dum promittere, fed ut füis circumftan-

fl

w 2. Vota conmiisEVangel'icis;cubh.«

2 Myy [ |

xiis veftitum.

Ergo.

tradicentia , antcum eis incompoffibilia,

t

À. 4- $. Antoninus , Sylvefter & alii

ut noningrediendi Religionem , nuben-

eradunt hanc generalemR egulam,quód

O)P)ä; l

di, non mutuandi , &c. fnnt-,nulla jimó

mimirum vovens non obligetür in eo e-

peccata mortalia. -

X

-2 Pt

ventu (puta, gravis circumftantiz mu-

Rttgj

Ratio: Quia funt Deo ingrata , e&

tatz ) quem excepiffet , fi tem poreemif-

lg,

quód ponant obícem Spiritui fandtos

fionis voti deco cogitatfzt,

moventi femperad meliora, Ergo-

) Ign[

j

Ratio : Tum quia virtualitet . cen-

W L/n [

Excipitur quoad mattimonium ca«

fetur. noluiffe feobligare pro tali cafü,

Ti

fusjin quo fi filius Regis unicus non nu-

"Fum quia, ut loquuntut Canoniftz j5

betet , periclitaretur bonum commune

PT

"Vites

in pote-

gexrai promæïaef. 706 VAMIF Vi qua

Regni , utpote cluf)gi deveniret.

-Matem

* lw EXQ

,

:

D:Vaia;..

74X

p

dátém hzteticotum , adeóque teneretur

tur , an peccata fpecie vel numeto mul-

tl

tiplicentur .ex Praceptis fpecie vel nu

tunc nubere : & in eo catu votam de

hdj

Matrimonio omnino effet validum,

mero diveifis. In nofiro autem cafü

iU

h

^g 3. Jaxta S, Thom. a. 2* dere prz-

^

additur novus gradus obligationis ex

QU

novo mouvo , non quidem fpecie divet-

cepia poteft fieri votum..

i gui

fum; qui cafti-

fo., fed numero.

Si quis tamen renos

u

- Ratíe patet ex ufu eo

vatet votum anté validefactum, nonin-

1371

tatem vovent & tamen aliàs tenebantur

K -

duceretur novus gradus obligationis ,

callà vivete , & tunc contrahitur duplex

fed eílet paritas defurto.,

ebligaió , nimirum temperantie. &

m

Religionis , eftque circumftantia voti

g. $. exS. Thom,exeodema s. Vo-

wb

tum de te mortaliter mala eft nullum,

explicanda in confeffione , f1 fiat trans-

reffio.

& eft in eoduplex peccatum moitale,

nl ;

y. 4. JuxtaS. Thom.a. «.ad 1. Vo-

Rattio : Qia animus peccandi mor-

taliter eft mortale peccatum , necminus

14

tum dc re pracep:a , fpe&tante jam ad

Religionem , v. g. de audienda Mitfain

eccatum eft colere Deutn peccató; quia

i

diefcíto , cft validum, & circumftantiz

eft idem ac aflerere , Deo Eecgamm— plae

Confcflario in caíu transgreffionis ex-

cere.

n

& €. Probabiliuseft cutn $, Antori,

plicanda , faltem ut notabiliter aggrï

H

yans.

Cajet, T'orre , &c, dicere, quód vovens

m vi-rtütis adtu po-

peccatum , etiatm veniale ,

Ratio : De ejusde

qpeccet mote

iil

te(t dati duplex preceptum & obligatio,

talitet,

vel novusobligationis gradus in eadem

Ratio : Licét peccatutm veniale infe

leve quid fit , fittamen materia gravisim

m

fpecie, exprimendus tamen in confef-

fione.

UndeS, Do&. citatusait: 7-

fpecie itreligiofitatis , fiofferatur Deoim.

m

u r

torum quoddam pertinet ad, Religionem

cultum ob rationem datam ad Refp. 5.

Utu &fit refþe&u juramenti , quo Deus

Du g(æf. 1

vatiene folius promiffionis Deo fatle , qua

eff e[fentia voti , quandoque etiam vatio-

vocatctur in teftem peccati venialis,v. g»

ne reiprotmiffa qua c[Fvoti materia. . Ex

mendacii jocofi,

Ergo,

gngelisiff' :

itaelletin hoc cafu.. - Ergo.

'uid fentis de eo , quivovetrem bo-

u

— Oppose: Fut peccat contta ptzce-

nam ob malum finem , v. g. eleemofy-

a.

ptum naturale & pofitivum , & tamen

nam ob vanam eloriam , ob ptofperum:

TUNE

'Bon comrittit duplex- peccatum , nec

fucceffum Babendum in furto , inlite

í

circumftantiam | notabiliter aggravan-

injuffa , vel ob gratiarum a&tionem pro

j lpgüll

gl*

tem... Ergo (imiliter. :

tali fucceffu in re injufta habito2

Dqt inguo-'c am noftro de La Cruz: Sii

f

'll

Difparitas eff : Quiain farto prace-

ptum pofiivum folüm e& explicatio

malus finis inttet obje&tum promiffum

$

j

pracepti naturalis , nec addit novum

quod fit dum intenditor principaliter,

f

gradum in eadem fpecie,

Dequovide

votum e(£ nullum & peccatum : fi vetó

!

d

vovendá

Va 4. Exam. 2« n: 324 ubi explica-

malus finis folüm fit motivum

Jj

extrip-

l W'

Aaa a* $

w

L

TRACTATUS X. Examtn s.

Dd

exttinfécum ; ut fiquisvoveat Religio-

, 9. Votum vitandi omnia venialia

u

i

nem militarem , ut habeat occafio-

colle&ivé , vel tale veniale quod nonnifi

D

J

nem luxutiandi , votum valet. Idem

À perfcriffimis vitatur,ut evagatio men-

D7

e& de co qui vovet Rofarium (i. ha-

tis fub oratione , communiter non te-

[

,

buerit filium ex adultetio.

Eft enim

net. S, Thom. ibidem.

M

jl

votum tei bonz , cui malum jungitut

Ratio :

:

extrinfecé,

,

Quia eft de re moralitcg int-

.qüüd

poffibili,

li

y. 7. ex $. Thom, ibidem : Votum

QUE

RO IV. Quanta eft obligatiä

de te vana ac indifferenti , manentein

"]

voti, & quid íentiendum in cafu quo

1yol

fuaindifferentia, eft nullum, imó pec-

quis dubitatan voverit? Vel non habuit

hi

catum faltem veniale , v. g. votum de

animum fe obligandi, vel faltem non

1gd

non pc&endo crines, aut nonlavando

implendi ? vel obligandi folüm leviter,

b

caput , vel de non filandoin Sabbatho,

in materia tamengravi ?

futen

de non abfcindendo ungues die Vene-

XXXIL s. 1. Obligatio voti ex ge-

'xis, de non comedendo caput animalis

nete fuo eft (ub peccato-mortali , in pat-

n

,

u

in honoremS. Joannis Bapt.,nonite pet

ticulari tamen & in individuopoteft effe

! Mi

talem plateam , non inttare talem do-

fub veniali juxta materiz voti quantitae

L Qq':

mum.

tem, Colligitut ex S. Thom. a. j & 10.

Mi

Ratio: Votum debet eífc de teacce-

ad 2.

T

ta Deo : Sed nullum opus Deo eftacce-

Ratio: Probatum eft fuprà Tra&. 8.

lii

tum , nififit virtuofum feu acus virtu-

Exam, 4. n, $3. quód promilTio hominl

Vat

tis , utinon funtilla vana & futilia. Er-

fa&a, ab eoque acceptata , obliget fub

lfj

O.

mortali ex genete fuo , eó quod ratio na-

tutalis di&tet , fidem etiam hofti effe

ftóetà

- Dixi , manente in [na indifferentia ;

Mi n

Si enim addatur aliqua conditio que

fervandam, * Ergo idem cgt rc(pc&u

rem ttahat ad fpeciem virtutis , tenet

Dei.

Wtl

Ti

votum , ut fiquis voveat non ludere , ut

x. 2, Dubitans de votoejusve obli-

yitet occafionem peccati ; vel non ire

gatione, tenetut voto: necei favetpol-

m

Wt

per talem plateam , quia in ea. obviat

feffio libertatis in dubio.

Patet , ac

perfona , qua eft caufa peccandi; ceffa-

probatum eft , fuprà Tra&, 2, Exam. 1.

Ug

ze in Sabbathoab operefetvili, ut polfis

n, 15. Si dubium fitutrinque zque pro«

meliuüs vacare divinocultui , &c.

babile, adhuc tenetur. Ita

[

probftum ei

t

8:.8.Votum nunquam peccandi mor-

ibid.Exam.5.n, 10,

taliter aut vítandi certum veniale, v.g,

—— Profequenti Refp. Nota, in quadrue

leve mendacium , veletiam omnia ye-

:

A

plici fenfu poffe aliquid dici materiam

nialia divi(ivé, eft validum. $, Thom,

levem voti.

1. Ut fit pars modica ma-

V

Ht

I]llp(

ibidem.

d

1N

teriz. voti, v. g. unus Verficulus tefpe-

W

- Ratio: Quia eít de re

&u Pfalterii ; unum Ave Mariarefpectu

Y

Deogtata öc

a. Utfit.

poflibili.

Rofarii, i Kofatium vovit:

ow,m

obj. um

ä

De V.

714

tis, quod in omti matetia , etiamilcvi 3

obje&um tö!ale. Et hoc( 3. ) vel non

Wh. li

erdipatur ad utilitatem proxim! , ut ,

eft mortale , ob injuriam prima Veritati

m

illatam.

x

unum Ave Maria , quotidie in honorem

r

Beatz Virginis perfolvendum. Vdí(4.)

Ad Cornfitm. Refp.; S. Thom.loqui

n

de voto, quod habet perfe&tam ratio-

cedit faltem fecundarió in proximi, v.g.

nem voti,

hu

paupcris,commodum , ut unus denarius

Ratio tertiz pattisin quarto fen(u eft :

quotidie pauperibus dandus, — Hocno-

tato

Quando in eo cafu devenitut ad matee

i

rtiam gravem , graviter leditur proxie

05'»

3. Probabilius e& , transgfcfi'ïo-

v

nem voti in materia levi in primo;fecun-

mus, ficut fuprà Tra&. 9. Exam. 3. n,

!

J

3f. di&um eft de furtis minutis, licet

do & tettio fen(u effe (empet venialem $

if

hac fiant Communitati , & non lzdatur

ii

in quatto veró fenfu , fi fiat femel aut

ierum , edam quidem venialem effe ,

graviter aliquis in patticulari. Ergo

fi autem ita multiplicitetut, ut petvenia-

etiam gravitet offenditur Deusinnoftro

7

cafu. Prob. conf: Quia ille vovensex

n

1

tut ad materiam gravem , efíe morta-

;

lem.

vi votitenetur colere Deum benefacien-

. Ratio 1. pattis, quam nemo negat,

do proximo.

7

$. 4. Prob

abilius eft ( cum Torre &

h

eft: Quia tam modicum omittendo ex

Soto , &c. contraextraneos ) quód non

3

1

totali materia voti, modioca feu levis it-

reverentia Deo irrogatur.

fitin poteftate voventis, in matetia. gra-

Ratio 2. pattis juxta tertium fenfum,

vi fe obligare fub peccato veniali , sut

"

in materia levi füb mortali.

quam etiam omnes fer& Do&ores tenent

L

contra Cajet. , eft: Quiain aliis prace-

Ratío 1. Licet fit in poteftate homi-

Wie

du

tis etiam divinis & naturalibus , ut pa-

nisvovere vel non vovere; nam , utait

Iqll

pb

tet in przcepto denon mentiendo, levi-

S. Do&. híc a.5. ad 3. Obligatio voti

) "

tas materiz excufat àmortali. — Ergo fi-

ex ptopria voluntate & intentione cau-

] Ü IE.I

$

fatur. Unde dicitur Deut. 22.. Qw2

militer.

fémel egre[Jumn eft de labiis tuis , obferva-

n

Oppono : Si Juramentum promiffo-

rium ,etiamin releviffima, nonimplea-

bis, CÀ facies ficut promififhti Domino Deo

3

tuo €8 propria voluntate j ore tuo locutus

3.

tür, mortaliterpeccatut. Ergo fimili-

s

ï& MW

ter.

es: attamen fuppofito quód homo vo*

Confirmatut

($. ']i'homQ dicit , majus

veat, quantitas obligationis dependet ex

1ql15

d

efle vinculum voti quàm juramenti, Er-

quantitate objc&ti fecundüm fe,

quod ab

upwa-V

(0]

intentione hominis non dependet.

Er.»

r

.Di/þarim ef : Qaód enim illocafü

go fi materia fit gravis, vovensnon pos

jl

teft ejusobligationem limitare ad levem,

jii"

"d

«f

jutamenti peccetur mortaliter, non eft

folüm ptopter excellentiam virtutis Re-

vel econtta ; ficut à pari patet dc indi(-

[[!mm l

"M[ugïf

ligionis, fed quia cemmittitur perju-

folubilitate Mattimonii.

tiun , Deum vocaado in tcltem falfita-

J

Con:

l

j

D

'J

744

TRACTATUS X Exameus. —

N

- Confirmatur: Licet. de effentia voti

"

6. Vota Tettiariorutn in communi

E

in communi non fit obligatio fub mor-

non viventium Otdinis noftti & Fta-

D

tali, eft tamen effectus infcparabilis à

tcum Minorum, ne quidem füb veniali

voto, fifitin talimateria , nimirum gra-

J li

obligant, ut conftat ex eotum Staturis

x

jl

vi.

Ergoficut votum abfoluté non po-

à Papa apptobatis.

Ergo.

[ [

teft reperitifine obligatione, fic voram

"Ad x, patet Refp. ibidem.-n.8.

adé,

in materia gravi nequit effe fine obliga-

44 z. patet ex Confirm. | Rationis

tj

fei

tione gtavi,

rimz,

!

T

Ratío 2. Ex oppofita Sancbezii &

"44 3. dift. maj, Ubi poffunt agete,

f

Suarezii fententía fequitur , elfe in po-

conc. Ubi non poffunt, nego. Didtum

teftate hominis , vovere caftitatem &

['/2'«", (

eftadtem, quód quantitas obligationis

! NDI

vota folemnia emittere , & fe folüm

penfetur in votoex quantitate & natura

:&:provcn

obligare füb veniali; quod cft abfur-

obje&ti, & voluntas voventis folüm

*

4

A

dum, & contra Ecclefiz ufüm. Ergo.

habeat prefuppofitive,

r

l ïsli

ï L )[IECEICI

XXXIIL Oppozo 1. contra Refp. 4,

"4d 4. N. conf. Quia tempus imple«-

Suprà Tra&. 6, Exam. $. n,67. admif-

tionis mere extrinfece íe habet ad vo-

'*1:*-3):»5; [

LUR

fumfuit, quód Lex humana in matetia

tum; fécus eft de oblicatione; utpatet

ravi ex intentioné Legislatoris poffit

LT

ex Ratione 1. & Confitmatione. -

obligare folüm fub veniali : Sed Votum

^4d . . dift. ant. Ad poinam ín con-

L l

eft quedam Lex propriá voluntate pofi-

fcientia tamen fübeundam,conc. ; fecus,

IUS

ta.

reo,

N, ant,& 'conf. Si quis etgo faciat vo«

] VWW&V

2. Obligatio füb mortali non eft de

W n

tum papale, v. g. Voveo jejunate , &i

eífentia voti , quia alids conveniret o ni

non jejunaveto , fubibo talem poenam,

PUICqug

voto. Er

; Aj

go pet inxenti'ongm poteft ab

v:g. difciplinam feuflagellationem cor«

eajfeparari.

poris , vel cilicium auteleemofynam, ibi.

| iOücay (

j. AGus agentium moralium non

eft duplex. votum , & duplex obligatio:

M

agunt ultta intentionem illorum: Sed

Una abífoluta ad actum, altera conditio-

vovens eft agens quoddam morale, E

natà (finimirumprior violetur ) ad pe-

(*

T—r—

nam, etiam in conícientia & fub more«

.4. In facultate voventis eft , fuá in-

tali, fi res gravis fit; folvendam: ptz-

i, Tur

1 hd

tentione detetminare tempus impletio-

fertim quia non folvendo , utramque

nis voti , ut patetex S, "T'hom. a.3,ad 7.

obligationem violat. —Videdele

Füty

i

jl

Etgo & gravitatem obligationis,

nali Tra&t. 6, Exam. g. 66.

gb

. Vovens fuüá intentione poteft fe

-Ad 6, Refp. 1. cum de la

Crui m í

"Is

D

1u

folüm obligare ad peenam, Ergoctiam

przfenti, ifta non-effe vota perfedt &

[

T'tin

ad culpam folàm venialem in materia

As

fimpliciter , de quibus hic loqnimur, |

h

gravi. Confeq. patet: quia facilius vi-

neceüm, qui illa violat, formaliterface-

Qhi

detut effe , minuere culpam , quàm eam

*

A

re cohtra virtutem Religionis, Unde

Om-.,

q.

dq

cgn;mqggre in paanam.

L

& Donamä nofter T

E

A d

4-':: a&-:-

"r

nj

u

p —

— :

De Vot&.

f

'N74$

Of

n. t. ait , quód Status Tettiatiorum S,

arbitrio prudï:mi;— telinquendu

m ef,

lL u

z

Dominici & S. Francifci ac fimilium ,

i

quz Monafteria & in qua diftantia de-

non fit veté Religiofüs.

beat adite, attentá conditione petfonz,

m

w 2. Quod , ut ex Statutis eorum

quz tamen debet fic obligati , ut in voti

2

!

p-ate:, obligant fe folàm fub pana,

impletione fentiat aliquam difficulta-

