exiremis relatis. debet efft iatrinfeca,

Qui pofterior. metus sdhuc dupliciter

incutipoteít. — T. Jufté, ut,. fi Index

ii

"Fum ctiam ,. càm fit relatio & cottela-

tio, ratio fundandi debet effe multipl-

homicide comminetur moztem., nió

1 p'iï

in Uxorem ducat filiam oceifi,. 2. lu-

Qu

cata, fewduplex , voluntas.autem. Dei

juf&e ,. ut i talis- metus ad-cam ducen-

i qm

eflunica. Ergo, Utraque hec Op-

Ora.

dam incutiatur À perfona. pziveta., feu:

173

pofitio pluribus Inftantiislimitesm

Sed

herum hic metus po-

les excedentibus robozari poffet.

à non Judice,

teft incuti. vel ad. dire&é- extorquen-

i

folutio: videatur tum in Philofophia in

"Fra&, de violento;.& de.Predicamen*

dum confeníum in:matrimonium,. vel:

ad eum dire&e & per.fe feu. ex inten--

T

to Relationis tum in Theologia de re-

doneextorquendum in aliquid. aliud

i

Iatione- zqualitatis inter divinas Perfo-

nas, & de relatione inter Elumanitateim

& tunc folim per- accidens etdinatuz

p

ad Matrimonium, ut fi.quis.ex: metu

du

€hrifti & Perfonam Verbi ünitamzQuó

qe remitto, ne infpeculativis excedam,

latronis in. Uxoremr ducat filiam. viti

m

& Moraliftas offendam..

fortiffimi, ut ab.eo contra. invaforemo

defendarnr. Hoc P:æmiffm,

fn

U/ER O- IL,- Matrimonia coacta;

feu eximetucontra&ta fuüntne valida ?-

a

RO Maatrimonium exmetuquane-

XXXIH. Dicitur intitulo ,. fz4 &x

30?!*.'

tumvis gravi, ex: causá: natatalt- orto .

ametu3. quia percoa&tionem feuviolen:

contra&tum; ef fat liberünr, adeóque-

of

tiam in- praíenti intelligimus. metam ;

&validüm, Idem eftde Miatritaonio»

lüi&

qui,ut ait S; Thom, q:47.2..1,. in f£ne

[065)'

contra&o ex gravi metu jufté incuffo a

eorp/ecundàm Jurisperitosaff /nflauti:

causa liber&, v. g. à [udice -ad'extore-

,

ggll»r?

wlfxth'psrimli*mwä. amentistrepida-

quendum -Matrimonium;.

zío. . Alia metüs definitio.data eftfüprà

Rakio:1. p Qllia-anä:nuäï;æ vis feus

Tra&3. Exam.p. m 12; Ubi etiany

ja

metus- fuit-divifus in-levem.& in.grae

violentia infertus - ut fi quis ex mera:

f

vem; feu cadentem - in-virum conftan-

gehennz, vel metu«morris. naturalis.

"u

imminentis in Uxorem ducat (uam con-

sem; & explicatum, quid.requiratur ad

cnbás-

i

^

A

YyyyyXY *

Niisiesi

1278

CRACZAZUS.

XZPI. Xxwamem d.

«cübinam.

'"Simile.eftin voto:ex metu

n

f

contrahat Matrimonium eum ejus &lia

;maufragii-fa&to. . Ergo.

o

velforore.. Vel fi/Latro metum incu-

2 Pars.declaratur percafussPrimus

tiat'Viatori ad extorquendam pecuni-

m

-eft y fiGe pofitáLex, quódwiolator Vir-

am;qui, ut hanc vexam redimarpromit-

j 0K

;ginis metu mortis compellatur.eam du-

tit ledu&turumejusfiliam in Uxorem.

Q

cete.velidotase..— Seeundus ::S1 Pater

Rof

ARatío : Mle metus per accidens fe

«deprehendat diiquem-cumfua filia pec-

habet refpe&u-Mairimonii, nec inyo-

Íed

Ccantemycui«ninatur accufationem, nilt

luntarium, quod adcft, ex metu iflo ori-

e!&l

'eam dueat squam:& ducit ex hoc metu,

D

tur perfe...Simile-eft in:voto án tali

Aertéus $i judcx Juveni jufté ad mor-

occafione facto,

"t

item damnato .promitat: per donatio-

* CRefp.3. Matrimoniumex metugra-

J

nem vice;fi ducat Judicishliam, vel ali-

'vifeuin virum conftantem eadente,; ad

Qu

:'am,.eriam merctricem. Inomnibusliis

ali

Matrimoniiconfenfum extorquendum

:eifibus Matrimonium fubfiflir, quia eft

injuftéincuffo contractum, eft ipfojure

NK

fat liberum, — Z» primo quidem., quia

invalidum, non.folum in foto extetno,

&X

«l

dbi mecum patienti-nulla irrogatur án-

feu quoad prafümptionem;fedetiam in

juria, eó quód'isfponte (ua peccando fe

foro.conícientiz , & re ipsà. la S.

ipoena flatute fubjecerit. z fecumdo,

Thom-q.47.2,3.

2

ln

«tum-quiaParec jufté:rninatur ei accufas

iDeclarat hacibidem: Vinculum Ma.

&i

'tionem.

Dico, accufatioxem 6 enim

Ton

ttimonii eft perpettam,unde illud,quod

'minarerur'mortem , &:ex hujus metu

perpetuitati repugnat ,, Matrimonium

b

;Mattimonium coniraheretur,effet nul-

tollit: metus autem., qui cadit in coa-

Qi

lam: -quia effeemetus mortisinjuftéin-

ftantemvirum; petpecuitatem contra-

cuffus, utpote.à perfonáprivará. Tum

if

«&tüs tollit, .quia potcft petí reftitutio in

«etiam quia ille metas non eft ramincut-

ántegrum $. & idco talis coa&tio metüs,

m]h

fus, quàm potiüs affumptus ab ipfo pa-

quz cadit in conftartem virum, tollit

Tib

:tiente:qui liberé dediteccafionem ha-

-Matrimonium, & non dlia:: conftans

W

jns metüs, |. u ter£io, quia malefactor

autem vir judicatur virtuofus, qui 'eft

D

non fuit ad mortem «damnatus eo fine

menfura in omnibus operibushumanis,

q

uccontrahat Matrimonium, fed utluat

ut Philof. dicit in 3 :Ethic. Quidam au-

$i

-delicti paenam:. quamat evadat, libere

tem dicunt., :quàd fi ad(it.. confenfus,

'eligit hoc.medium,

quámvis coactus interiüs, c& Matrimo-

€0

"

& 2. Nonitritatur Matrimonium

niumquantüm ad Dcum;fed non quan- -

YO

gravimctu injufle incuffo.3 cau(alibe-

rüm ad ft:tam Eccle(iz;, quia prefumit,

(05

ra, finonad-confenfum in Matrimo-

ibi non fuiffe confenfum interiorem

At

:nium, fed ad-aliquid aliud, v. g. ad pe-

propter metum. Sed hoc nihil eff, quía

cuniamexterquendum fit incuffus, v. g.

Ecclefianon debeiprefumere de aliquo.

fi Princeps ab alio Principe obfidione

peccatum , quousquc PI'OthUf: peccas

[:i,w

?

-.gin&alxs ad redimendam obüdionem

vitautem, i dixitfe confentire, &,nou.

con-

d

1279

De Mä;rimæäzib:,

lll

eonfénfit. Unde Ecclefia prafamit enm

metus rationecujus admifcetur invo-

N

confenfiffe , fed: judicat confenfum il-

luntarium fecundüm quid,. Ergo etiam:

n

jJam.extortum:non effe fufficientem:ad

ad Matrimonium:.

Tl

"d s. dift; ant; INon:

poteft effe coa--

£iciendum Mátrimonium. : 1ta S. D..

j

Qui ibid; ad 2.ait :: Ad Mitrimonium.

&us (impliciter 8 abfoluté, conc.. cone-

!]

non fufficirquodcunqüe voluntarium;.

ditionaté & fecundüm quid, neg. Et ita:

D

intelligitur: do&rina- Thomift; in- r« 25-

fed' voluntarium completé, quia debet:

[

efTe perpetuum j & ideo per violentum:

& explicaturà.S: Tliom. hic.q. 47: a-I--

in c. ubividéatur,.uti & id quod füprà:

ti

mixtum impeditur... Quibus verbis fol-.

vit hanc Obje&;. "Violentum mixtum

de violentía di&um eft-Tzact, 3, Exam.

I:Dé^II4.

h

juxta Philof. plus habet de voluatario ,

Ad 3. neg; conf. Difparitas.eft: Quia:

(

quàm de iavolüntzrio :: Sed'non: poteft-

in- Màttimonio. a&tus: contrahentium:

du

aliter coníenías effe coa&tus ,. nifiper-

j

violentum mixtum,: Etgo non omnino:

(qui funt etiam miniftri ejas) fant ejus:

a

exclüditurinvoluntarium ,. & ita adhuc:

materia & forma: quos Ecclefia vult cfie:

(t

eft.Maátrimonium;,

completé.& perfe&téliberos, &.nec le--

cundüm quid"'?coa&'oso*Ql,æ—e&'conditia )

]À

Ex quibus paret,. quód in illo vio--

lénto mixto fit.quidem voluntarium &-

fine:qua non ab Ecclefia-ftatuta , ficut à:

m

€on(énfus liber funpliciter; fed libertas:

ari eft.prafentia Parochi & T'eftium,.

non eft in:ea perfe&tone & gradu,quem

OXXXIV. Nonue fáltem: ex:parte co»-

l

Uf

jüra Ecclefiz in Matrimonio requirunt, .

gentis perconfenfüm coa&tum fit. vali--

dum Matriimonium ?.

[u

d

Cujus Ecclefiaftici Statuti;

j

Ratio eff 1. Quia. coa&iones: folent:

Dico;quód non, cum.S. Thom, qs-

[

difficiles frequenter- habere. exitus.. c.

47: ; 4, inc. dicente :: Cüm Matrimo-

lf

nium fit quedám relátio ; & non. poffit:

f

vequifrvir: de-fponfal; Sadverfantur fi-

innafcitelitio ih-unoextremorum fine

li

nibus Matrimonii ,, nimirum ;procrea-

hoc ; quód fiatin alío ; . idco-quidquid

j

Y

tioni prolis; mutuz. cohabitationi;. a--

id

moti:conjugali, paci; &c, nam:quod

impedit Matrimoniümin uno; impedit

j

n

'quis non diligit, facilé.contemnit. 20.

ipfüm in altero :: qgiamonæpotefï:;eüä

uód: aliquis fit: Vir» non Uxoris ; yel

Qd

6; 3:c. prafens,.| Ergo;.

*nfuf

" Oppono.1; Confentus non potcft. efle

quódaliqua:fit Uxor,

.non liabens V-;i-:

rum : ficut nec.mater.non babe

ns fiz

u

coa&us, quia juxta/ T homiftasán 1. 2.

Y

volüntas- noftra. nec-divinitus: poteft:

líum; & ideo communi ter. dicitur; quód

Matrimonium nonclaudicat. . Hic ibi.

(u

[l

cogi feu violentari in a&u elicito: 'Talis

Alitcr:in-p-ræcedemibusadi-&um & di-

p

autemeft confenfus... Etgo.

2; Ad alia Sacramenta ,. v, g. Báptif-

fparitas data eft de Sponfalibus, .

qlm

í

PO

aNumautd : dictum: Matrimoniaemao

13i; Confirmationis, Extreme Un&tio-

rq!m

nis, validé recipienda ,. fufficit volun-

.convalefcit £eu fitmatur (altenrper jàsa- -

"

nol

zarium fümpliciter; licét fufcipiantur ex:

mentum. fponté praftitum; abvaleat.s . fi :

nern.

A

Eawon

1'2.8*0

i

TRACTATUS XFJ, Examen y.

nonintratione Matrimorii/faltem in ra-

tanda, ut fignificent folum ccnfenïüfi

.

atl

tione Spo*«nwfa-!iorum ?

inprzíens Matrimonium, — Quia cüm

Jrtm

Dico,quód non, Ratio: Tum quia

invitus fe obligec, intendiríe obligate

ndo

licét juramentum defe & ex natura (ua

aàm minimüm porefl, nec plàs quam

exterma verba flci&iffime fumpta figni-

Dit

fit obligatorium , defa&o tamen non

mdo

obligat, Aecobligat ad contra&um

ficant. Sed. illa nullatenus Áignificant

suem Ecclefía annullat , dum enim illa

M

Sponfalia. Ergo.

directé annullat contra&um, v, g. Ma-

JNonze ilud Matrimonium faltem

fuat

Dic

trimonititn , ex confequenti etiam an-

convaleícit per fequentem copulam car-

ils B

nullat juramentum adje&um, "Tum

nalem aut per diuturpam cohabitatio-

eriam, quia aliàs Ecclelia non fufficien-

nem ?

tttno

aiils,

te:*providiïfct incommodis ancé di&tis

Dico: Non fmatur per copulam

€x coa&o Matrimonio fequi natis : quia

carnalem, affe&u etiam maritali habi-

R

mend

zqué poteft fieri. coactio ad. juramen-

tam, fcd vi extortam.. 2. Maltó minüs

tum , ficucad Matrimonium.,

er fa&am animo fornicario. 3. Kati-

fiec f

Notandatamen eft differentia decaía

ficatur tamen per copulam omnino li-

Din

ii

in quo hoc juramentum eft fponté feu

beram affectu maritali habitam ab ce

fine omni vi przftitum, licét enim tunc

ui nallitatis Matrimonii fuit conícius,

DT

Gnlcn

non faciat Matrimonium validum, ju-

4. Sicut & perdiutinam (quzdiucurni-

LTA

rans tamen ex vi illius juramenti titulo

tas menfuranda ex atbitrio prudentum)

Religionis cenetur ad validé cum ea ,

fpontaneam, feu omni metu carentem ,

dew

fite

cui juravit, contrahendum novo con-

mutuam cohabitationem,; cum ejusdem

fcnfu maritali ; ut docent Goner ac alii.

nullitacis notitià, & datd opportunitate

mend

Ratio: Tum quia juramentum fpon-

iécedendi, fitecedere placuiffet :- tati-

Atus:

hi

té praftitum obligat , fi (ine faluris di-

ficatur, inquam, non tantüm in foro

fpendio & prejudicio tertii fervati pof-

externo, & quoad prafumptionem, ed

vl

du

fit, uti poteft in prefenci, Tum etiam ,

etiam in iaterno, & quoad veritatem ;

feu infeipío.

Ya

quia tale juramentum non eft contra

bonos mores, vel bonutu publicum,;aut

Rario 1:€$ 4. p. Vl

lud MätrimoniGm

Ms

E«

rohibitionem Ecclefiz , hec enim non

non poteft convalefcere fcu ratificari ni-

prohibet, ne Matrimoniis ex metu ini-

fi per a&um liberum, qui fertur in ip-

Á

ideo

tís & irritis adjiciatur juramentu

?

m, 'fecþl

íum Matrimonium: Sed copula vi ex-

folüm ftatuitea efle invalida,

torta non eftadus liber: &, fi fiat ani-

db

Quód illud Matrimonium nec in ra-

mo fornicario, nequidem implicite fer-

jb

ite

tioneSponfaliorum fiat validum,ex pat-

tur inipfum Matrimonium.

Ergo.

te ejus , qui metum eft paffus :

Ratio 3. E9 4. p. Quia adeft fenfibilis

D

Aan

Ratio efl; Cüm tale Matrimonium

perfe&té libera ratificatio dati prioris

LT

ton(ensüs, vel fufficiens fignum libeti

ul

ex parte. illius fit valde odiofum , ejus

w

Er gO.

J«

Qii

ïexba omnino firi&iffime funt interpre-

confensüs denuó habiti.

u

m

De Matrzmouzo,

iigt

I

Ítn

wSOXXXV. Qui ex di&o gravi metu

contrahentibus. Ergo, Maj. cc;ifht:

(

Qxia Chriftus in Matrimonio non mu-

conttaliir,. peccatne contrahendo, vel

t

Matrimonium .. contradum... confum-

tavit naturam contra&üs, íed folüm

s

elevavit.

Ergo.

"

Á

n

1Dando ?

Tl«

Dico 1. Morta

i

liter pecc'.ar confum-

Ex quibus patet differentia hujus als

j

mando, fi fciat Maátrimonii nullitatem.

aliis Sacramentis, in quibus quando,

Ratie :

uia faiens accedit ad non

etiam ex metu mortis, v.g. in Euchari-

s

[

fuam.

ftia vel Poenitentia, forma profertur fu-

(

Dico 2,,. Si contra

Bens tantüm exte-

per indebitam materiam , committitur

ite

fiüs && confíentiat fine confenfu in-

facrilepium ,. quia illa przcisé habent

terno ,

rationem Sacramenti ,

& quidem à

peccat þeccat.o mendacii ve-

a

ia

nialis.

Chtifto etíiam quoad fubftaptiam in(ti-

2'3«'

Ratio: Quiaos cordi non concotdat,

tuti : aft Matrimonium eft fimul con-

Tif

mendaciumtamen pcrnitio(um non eft,

tractus, cujus naturam Chiiftus no&

mutavit, ut dictum eft.

Mi

fiec ipnferc ipjutiam parti, Ergo.

]

-Dico $.. Qui ex przfato metu profert

. QU/ER O III..Quo jure di&um

Pa

éetba in fenfu formali & ut figaificati-

Matrimonium ratione metüs eít inva.

lidum ?

:

1

ya, adcóque prebet verum & fincerum

coníenfum, íciens Matrimonium tam

Mi

(üue

XXXVIL g.z, Non jurenaturz fed

in ratione contractüs quàm Sacramenti

Ecclefiaftico, & Gentium,

)

(f

efíe nullum , voleas.tamen €x parte fua

Ratio 1. p. Quia veleffet ob injuriam,

velob involuntarium, fümendo ea feor-

j

facere. quod pote(t, non peccat peccato

men dacii.

fim, vel fimul.

Itl

2, Nec Sactilegii vel al-

Non primum, quiá in

(

terius (peciei.

cafu quo alicui incutitur metus ex alte-

"

Ratto 1.p, Quia fenfus verborum eft

rius injuriofa a&tione , dice&é non or-

veriflimus, nimirum: Ego, quantum

dinatà ad extorquendum confenfum;

W

eít ex parte meá, accipio te in Uxorem;

intercedit gravis injuria, quz tamen

Nullitas enim Sacramenti non oritur ex

non annullat Matrimonium hac occa-

defe&u contrahentium, fed ex Statuto

jm

fione contra&tum, ut antea di&tum eft,

Ecclefiz itritantis,

Deinde adeft libertas jare naturg fuffi-

1

r

-Ratio 2., p. Si effet facril&äïum, effet

ciens, quia illud Matrimonium cft fim-

[/]

ideo; quia talis verba profert füper ia-

pliciter & abíoluté yoluntarium, & in-

"d

debicam matetiam: (cd bocnon; Quod

voluntarium folüm fecundàm quid , ut

prob. Vetba contrahentium folüm tunt:

patet ex di&tis. . Tandem hzc duo per

if

materia & forma. liujus, Sacrameoti,

accidens conjunguatut, & voluntarium

illud de fe & in .fuo ordine fufficit ad

li

quando fünt materia & forma contra-

&üs. matrimonialis : .. Sed in;hoc cafu

Matrimonium non exiftente injuciá, &

!

mon (unt matetia & forma contraQtüs;

hzc impertinens eft ad valorem aut in-

)flf

uia hic aþ;EgcleQa ;ü irritatus,.non à

validitatem Matrimonii ex' natura rei.

1

H

ZzLtuztr

,

Ergo

w

a

1292

TRACTJTUS— XPFIOExamen 3.

Ergo quód illa duo cencurrant fimul ,

datam, proxim? tamen ex Lege naturali

vodi

omnino impertinens eft.

deducitur ; quia Ratío di&at, zquitati

aX p

2. Pars de jure Ecclefiaftico patet ex

& juri maritali expedire; ut Matrimo- — -

(onbatt

c. frgzificavit , 2. de eo qui duxit in Ma-

nia coa&a irrirentur. Ergo.

qii, t

prim. & c, cim locum, 14. & . veniens.

XXXVIL Opposo 1. contra i. p.

hat

15, & c. con[ultationi tua, 28. de Spon-

verba S. Thom, antea pro R.2, ad Q. 2.

[4l. Übi exprefsé dicitur, quód Matri-

addu&a ex c. a. 2. & ex R. ad. 2. ubi

,uges.c

monia ex dicto metu conttacta fint om-

fation

videtur velle , quód coa&io repugnet

jinit

nino nulla & izríta.

Et quamvis citati

naturz Matrimonii, utpote perpetuitati

A

textus non habeant formam Statuti

ejus, qu& eft proprietas, quod autem cft

viole!

(prout habét Tridentinum de Matri-

contra proprietatem, eít etiam contra

mullo

monio clandeftino) cüm agant dc Ma-

naturam,

Ergo.

deec

trimoniis jam contractis, declarando, fi

- Confirm. x.. Nullum violentum cft

metu inita fint, effe invalida ex vi alte-

perpetuum, ut habet axioma,

2. lllud

m

inyo

rius juris, indubie (ut objici poteft)

non eft perpetuum, ratione cujus poteft

ari

naturalis: ideo pro certo f-UPPODEB-

peti reftitutio iniintegrum:SedS. T hom.

Á

dum eft; aliud jus antiquius Ecclefiz

in verbis allatis dicit, quód ratione me-

tl 1"

aliquando fuiffe, Ícripto, vel viv& vocis

tüs in virum conftantem cadeniis poffit

Wt

oraculo, aut ufu vel coníuetudine in-

peti reftitutio in integrum. — Ergo,

4l

trodu&um, vi cujus primó illa irtitatio

* Oppezo 2. Coadtio, ut anié diximus,

of

fuit fa&a, declaratio enim juris fuppo-

eft contra fines Matrimonii, & contra

i

nit jus,.

:

animorum unionem & amorem conjue

Coni

3. Pars dé jure gentium declaratur,

galem.

Ergo irritat illud jure naturz,

Qu

eujus fenfus non eft, quafi omnes gen-

Simile eft in Polygamia.

tull

tes propter hoc in unum locum, legis

3. Non mipiis Matrimonio repugnat

Ciplh

condende gratiá, convenerint ; . fed

coactio, quàm conditio oppofita fini &

d

quód omnes gentes illud jus lege fcri-

bonis ejus: Sed hzc illud itritat jure

Ww

pià vel confuetudine fervent, vel tacito

matur&; ut dicetur poftca. — Ergo &

tt

illa.

N

aut exprcffo confenfu approbent. — Et

po

ex vi hujus Juris dicta Matrimonia funt

4» Turi naturg repugnat acquirere jus

in,

irrita apud Infideles Ecclefiam non au-

in alerum perinjuríam: Sed hoc fieret.

dic

dientes..: 1mó & apud Fideles. Sicut

E*r O.

*

qui

enim, quod jam eft praceptum lege di-

$. Li

beralis datiö"e:däir fpecialem

libertatém : Sed in contractu Matrimo-

vinà pofitivá vel naturali, poteft adhuc

fitt

praci

nii eff liberalis datio, nimirum Prop-tü

fenti.

pi lege Ecclefiafticá. Íta & in pre-

vll

corporis.

Ergo.

Ratío bujus Partis, — Licét ditamen

Atl

^ Md 1: 3 S.Thoim, velle, quód coa-

nullitatis di&tiiMatrimonii non fit ipfius

&io repugnet folüm : connaturalitati

non

Wt

Rationis naturalis, ob r;tionem aBté

Mattimonii & perpetqï&ati:ejus n

bt

veró

ais

2De Matrimonia.

ET

&t

Ll

"

vetó e(fentiz, feu-— facit quàd ejus natu-

-A4d f . dift. maj, libertatem (implici-

qit

ra & perpetuitas non habeatur tam

ter faltem & abíoluté talem ( nimirum

Vrf

conpaturaliter feu modo tam connatu-

ftando in jure naturz ) que etiam in

rali, uti petit, nimirum cum plena li-

prafenti caufa adeft , conc. maj.; cum

20

!

bertate , racione cujus folet inter con-

omni gradu perfe&ionis, neg. - Simile

*dQl

eflin Voto fivefimplici fivé folemni;fa-

l

ü

yuges cle major amor & pax : idcóque

4

ratione coa

&ionis poffit peti reftitutio

&oex gravi metu, quod non eft irritum

DA

rf

in integrum.

jure naturg fed Ecclefiaftico, | Ex quo

Ad . Confirm. axioma eft verum de

fit, quód, ficut Deus o&'cnditurpcr pee-

m

ml

violento fimpliciter tali; in quo paffum

catum ex metu faQum ,ita de fe acceptec

u

nullo modo activé concurrit, non veró

promiffionem injuriosé extortam ; ad

de co quod eft (ecundüm quid tale , in

injutiam feu iniquitatem habendo fe

w

. Jid

quo paüïlmäai*iivä , etíi fecundüm quid

»ermiffivé, nonapprobando cam.

involuntatié, concutrit;

Simile eft in

QU ER O LV. Poteftne fieri Ma-

i

fervitute perpcmä.

trimonium per confenfum condítiona-

[l

|Ad 2.. Confirm, maj. eft vera, (i refti-

Jf

tum , prefertim adjeQà conditione im-

tutio in integrum poflit peti jure natu-

offibili ?

pf

1&; uti non poteft in prafenti,

XXXVHI, Ante y. Not. quód con-

)0

4Ad 2. Oppof. dift. ant. illos fincs

ditiofolita expticari per particulà ffde-

Anuj

omoino tollendo , neg, ; difficultando,

finiataràSylveftro & aliis.quód fitOra-

cond

feu notabiliter impediendo, corumque

río,in qua id omne, quod agitur, infutu-

(

connatutalirati przjudicando , conc.

vum eventum (afpenditur,

Natura et-

sult

Quód autem Polygamia jure natura fit

go conditionis eft fufpendere confen-

nulla & invalida, non eft przcisé ex hoc

fum vel cffe&um.

Hocnotato,

:ugmz

capite , fedideo, quia Ratio naturalis

W 1. verbis S. Thom. q. 47.a. f.

t

di&at, quód res uni tradita , nimirüm

dicentis : Conditio appofita aut cft de

g

corpus traditum conjugi , non poffit

prefenti,aur de futuro. Si de prafenti,

W

ttadialteri, ni(i fapremo humani cor-

& noneft contraria Matrinionio, áive

oris Domino , (cilicet Au&ore naturz ;

fit honefla, (ive inhonefta, ftat Mtri-

d

in jare naturali difpenfante : non veiró

monium , ftante conditione , .& e3 non

f

ftante non ftat.

Sed fi fit contraria bo«

di&at quàód ad Matrimonii valorem re-

uiratur pleniffima libertas.

nis Matrimonii, non efficitar Matri-

j

444 3. neg. maj. Quiailla conditio

monium; Si autem fir conditio de futu-

(

paturam & bona Matrimonii omnino

ro, aut eft nece(faria ficut Solem oriri

"u

tollii, coactio veró feu metus ea com-

cras, & tunc e(t Mairimonium : quia

patitur , licét non tam connataraliter,

talia futura fant prafíentia in caufis fuis;;

(

.. 44 4. neg. maj. ftandopraciséin ju-

aut eft contingens, ut. datio pecuniz,

j

re naturz, non attendendo ad invali-

vel acceptatio patentum, & tunc idetw

Ó

ditatem ; quam jus pofitivum induxit.

efi judicium de tali confen(u, Gcm de..

LZzz2z727Z2z7 32

ii

con.

ZRACTAZUS

APE Examen 3.

1204

confenfu,, qui fit per verba de futuro;

TE KY conditidues , aþp*ajitæ Mdtrz*kyai

Wt

Heac

i v

unde non facit Matrimonium.

nio,turpes aut umpoffibiles, fuerint,debent

S. Do&or.

propter favorem ejus pra non adjettis ba-

Atimom

tl

g. 2. Certum eft 1. quód conditio

beri, püta, in foro externo , ficut jure

UT

impoffibilis ferió adje&ta jure naturz in-

civili imiles' conditiones in teílamene

validet Matrimonium in foro conícien-

po!ïiï!am

torum legatis habentur pro non adjedtis.

Dixn z» foro externos quiainforo con-

dl nl

dia, v. g. Duco te; fi digito-Celum teti-

etis. , 2, Etiam effe nullum in foro cx-

Ícienriz c(fe nullum , fi confentus defit ;

gtfuus

?

-

widus

terno , ficontahens exprefsé decla-

patet ex. dictis, "

ret, fenollecontrahere , nifi conditio

Ratio 1.

Nemo ptrzefumitu

cvelle

qudec

verificeur. 3. In urroque foro effe va-

peccare , aut in re tam fanótà ac gravi

toodidi

Miaxtin

lidum, fi aliunde conftet, contrahentes

velle nugari: füuumQue a&um facere it-

habuiffe abfolutum confenfum. 4, Effe

ritum.

Ehec

Ratio 2, (&

V(cit conditionem ifme

I

in utroque foro nullum ; fi veré ab!o-

fivor]

luté interné confeniant, fed confentum

poflibilem ab Ecclefia rejici, & Matri-

monium fic contractum ab Eccle(ia va»

Dia

non mahnifeftent.

lidum judicari, & tamen eam apponit

tl

Ratio : In primo cafa nullus datur

confenfus.

In fecundo Ecclefia non

prafumitur velle contrahere eo modo;

Q

poteft verum internum confeníum pra--

quo Ecclefia intendit & prafumit 5 niái

pj

[

lumcre, quia exprefsé conftat de fu-

aliter mentem fuam exphcet. Ergo con-

ditio impoffibilis , quz reli&a fuz natu-

Tiam

fpenfione confensüs , ufque dum con-

ditio impleatur.

Ín tertio nihil deeft

rz eftquidem fignum diffensis, fuppo-

tll

fitá notitiá Statuti Ecclefiz eam à con-

n an

derequi/tis. In quatto deeft

:fcnflbilis

tractu iejicientis, ià. foro externo fal-

ilyde

ex preffio confensis.

- AMMajor imó poti

ffima in præ(chri

tem, con(enfum fupponit.

^

f.äVDH

im Mätri;-

difficultas eft, fi prater illam condi-

Ex hisjSequitur, quód

cu

lt

f

1l|

tionem , non adlnt alia figna diffensüs.

monium «ex uttiusque contrahentís

Pro quo.

1

confeníu conflet , in uttoque requiratur

to

..3. Matrimoe

nium fub conäitione

notitia, non folüm impolffibilitatis con-

uj

ditionis; fed & di&i Statuti Ecclcfiatti-

im

poffibili, fubftantiz ac bonis Matri-

monii non contrariá, initum , in foro

ci , cüjus ignorantia excuíat 3 licét-

hi

externo , feu judicio Ecclefiz prztumi-

enim non excufet igeorantia juris

RU

tur tale, ac ficonditioadjecta noneffet ,

omnino clari. & omnibus. noti , bene

üi

adcóque validum, ficontrahentes ha-

tamen incogniti , vel obfcuri , circa

beant notitiam Statuti Ecclefig eam

quod ipfi DD, in varias -.:bcunt:þScn-

p

conditionem rejicientis , feu habentis

tentias,

W

pro nonadje&ta. 1ta patet ex Gregorio

Oppouo : Ecckfia non potefl

Tfilpi)le.-

io. Ergo.

IX. c. finali. de conduz, appofitis ftatuen-

te confenfum in Mammon

[

x

Negæ

E

2De Mäz*;*äffz;:nia.

b

[

Mauimonio rejiciuntur, quiiobliganz

A?gatw cogf Nonenim Ecclefia

hat

ad Ficiendum impcflibile ( quod refpi-

fupplet confeninm , tiec facit quód Ma-

hi

trimonium anteillam Ecclefiz conftitu-

cit futurum ) fed rantüm quia impos-

fibiles funt : Sed impoffibilitas reperitur

! j

tionem fub dicta coriditione contradium

n

fiat nullum ; fed facit quód impofterum

in eis, licét (int de praterito ycl pra-

j

oft illam conftitutionem contenfus fub

fenti,

Ergo,

Notanda hitc eft differentia inter con-

C0l

tali conditione pre(titus debear h beri

ditiones turpes & impolfibiles, de qui-

eli,

ütpurus ac abfolutus & Matrimonium

validum. Pctefítenim Ecclefia ( ut pa-

busutrisque , licàt in decreto Gregorit

vdk

tet de clandeltinitate ) pouere quasdam

fiteadem decifio, eft ramen diwerfara-

gravf

cobditiones , quibus fervatis contraótus

tio, ut exponit Cornejo. Nam conditio

d

matrimonialis: fit vel non. fit validus.

turpisnon rejicitur piacisé quia turpis

É: hoc in favorem Matrimonii.

eft, fed quia obligat & incitat ad pec

candum, &cüm hoc folüm conveniat

It

Jn qito , quoad prafens, cenfiftit ille

favor Matrimonii ?

conditioni de füturo , ideo illa duntaxat

d

ye

Dico: Confiftitin hoc; quód Ecclefia,

cenfetur rejici , puia» qua non eft con-

n

eti poflet, non tamen íta difpofuit cir-

traria bonis Mattimonii ; quia, ur anté

LO:

cacateroscontra&dus, utconditio im-

di&tum , nemo przfumitur velle pecca-

il

offibilis in eis hiberetur pro non ad-

te', vel nugariin re tam gravi & fanéta:

j

je&à , difpofuerit autem circa Matrimo-

Verüm conditio impofhbilis. rejicitur

l

nium, pro confervatione ejus, Dum

pracisé, quia impoffibilis ct; qua im-

enim eft dubia contrahentium intentio ,

poffibilitas reperitur pro quavis difle-

Jl

an animo veré contrahendi, vel petiüs

rentià cemporis,

vera non folüm

"

illudendi eam conditionem apponant ,

^ Effne cadem 57 3.

de conditionibus per naturam impoffi-

favore Matrimonii prafertur pars con-

bilibus, v.g.fi digito Calum tetigifti,

u

feivatrix illius, prefumitque verba pro-

(

ferri in fenía abfoluto , in dubio enim

vel rangés ; (edetiam de impoffibilibus

V

pro Matrimonio judicandum elt c, fin,

jüres v.g. f liceat contrahere cum con-

I

de fent, €9 rejud. ut explicat Sanchez.

fanguinea intra quartum gradum; velfi

j

Cüm enim vertatutpericulum anima ;

Pater poflit fine caufa exhzredare fi-

i

fi forté feparentur , qui legitimé funt

lium?

j

conjun&i , & nubant aliis, Ecclefia in

Dico effe diftinguendum cum pratfa-

to Audto:e: Siconditio appofita fit con-

dubio eligit, quod anima eft tutius,

:

Efue w. 3. veade conditionibus im-

tra Jus paturg , debet rejici » inquocun.

ur.

poffibilibus (ive fint de prefenti, fivede

que differeptia temporis apponat

"

- Ratio: Quia femper eftimpoffi

b'lis,

iuxterito, five de futuro ;

XXXIX, .4ffrmo. | Ratio : Condi-

& jus nature

)

femper idem & invariabi-

f& contra jus humanum,

tioncs impoffibiles non precisóideó à leSi autem €

-

Z222222 3

lä[ï

Mil

1286

TRAÁACTAZUS XFI Examen3.

rejicitur folümilla , quz apponitur pro

Mia

num fiddi, non prout hac CH;VïlftllS

tempote, quo us illud viget, v. g. con-

theologica, fedfidclitas ad nonadulte-

fj a

trahendo fic: INubo tibi, & defa&o li-

[

randum. 3. Bonum Sacramenti, id cft,

ceat ducere confanguineam , eft confen-

perpctuitas feu indiflolubilitas , quia

M

füspurus & Matrimonium abfolutum.

hzcei convenit ex natura, & majorcít

psi

Ratioeft quz fuprà. Si autemtadjicia-

libi:

pof confummationem , quàm arté

tur depraterito vel futuro , v.g. Con-

Hectria bona (unt deeffenti: Matrimcs

- ladj

- R,

traho tecum , (i aliquando licitum fuit

nii, on quidem executio eorum , fed

aut crit, condítio noneft rejicienda, (ed

radicalisobligatio fervandi illa. — Unde

4gpon

ilton

fortitur fuum effe&um.

omnis conditio illis repugnans ; repus

Ratio: Quia tollitur à condi

tü i"l]«

gnat fübftantiz Matrimonii , illudque

poflibilitas.

irritat, Exempla patent c& ipfo titulo

quij

ii

QUARO V. Eftne validum Ma-

Qxæü[i.

Hoc notato,

trimonium contcactum fub conditione

Aatio efft Quinon confentit in fob-

At

turpi repugnante fubftantie ac. tribus

ftantiam Matrimonii , non confentit in

hi,

— Wl

bonis Matrimonii, v.g. Duco te, fj pro-

illud , adeóque nihilfacit: Sed qui con-

curaveris tibi fterilitatem per venena,

trahit cum condirione turpi contrarià

mp

fi te obligaverisad cffandendum femen

fubftantim Matrin onii juxta exempla

prmt

extra vas, ut non poffit fequi generatic ,

dltcs

anté data, non coníentit in fubüamigm

vel ad te exponendam quaftui adulteri-

ejus,

Ereo.

(

-R

no, vel, ut non maneam tibi obligatus

Declaratur à fenili: Nàn eft votum,

nifi ad 10.annos , vel, ufqueduminve-

fi quis habeat animum non fc obl gandi;

fïm', i

niam pulchriorem. Vel, Contraho te-

valet tamen votum, fi adfit animus fe

tutd

cum , ficramen , ut dominium corporis

Ergo

Íisin

obligandi , aft non implendi.

mei non transferatur in te; ut non fim

etiam nullum cft Matrimonium ,fi con-

tim,

obligatustibi fervate fidem, ut non fi-

trahentes habeancanimum non fe obli-

Qu

gandiad tria bona Matrimonii , vcl fi fe

f

dum debitum?

mus obligati ad petendum & reddcn-

ex pa&to obligentad oppofitum eorum$

7 ICIW

ii

XL. x:.. Effe jure naturz irritum, li-

füb(üflit tamen , fi habent animum ad

X

cét conditio apponatur ab uno tantüm

ila fe obligandi , cum intentione in

polt

contrahentium,

executione non fervandi.

Tà, v

Ante prob. Nota, ut fuprà dum age-

Exhoc folvitur quod folet opponi de

Yetis

batur depolygamia Exam. z. n. , & 6.

B. V. quód nimirum illa, cüm anté

T n

infinuatum fuit, tria effe bona Matri-

emiferit vorum Virginitatis.contmxerit

Vg t

monii.

i, Bonum prolis, ut fcilicet

cum conditione nunquam confentiendi.

Di;

hzc non vitetur pofitivé per media illi-

in copulam. — De quo redibit fcrmoin-

JI0to,

cita, & non folàm generetur, fed & fe-

43. & 44. inExam. 4.

UY

cundüm legem Chrifti educetur. 2. Bo-

Declaratur sulteris oftendgndo cut

l

ifta

t

De Matrzmonzo.

1287

m

ifla conditio iiritetMatrimonium dum — dudta, qua híc applicetur, — Quia eft

lul

fit, non veró fi füperveniat ei jam con-

confeníuserga períonas inhabiles , ut-

dd,

wa&o. Nam fraddaturin ipfo contra-

pote mortuas.

Senfus enim illarum

coüditionum eft, Contraho tecum poft

qu

&u Matrimonii , apponitur tauquam

d

parsipfiuscontra&üs, quo folo modo

mortem ; fepeliri enim non poteft nifi

ii

fubítzntiz Matrimonii eft contraria ; at

mortuus fit, & alterius binz conditio-

il

fi adjiciatur poft contractum Matrimo-

nis oppofitum totá vitá fieri poteft , a-

j Md

nium , cüm hoc fit indiffolubile, non

"deóqQue facit eundem fenfum.

-

]ná

apponitur ut pars ipfius.contradtüs: &

Oppogo : Ideo ut di&um eft antea n.

WW

ideo non repugnat fübftantiz ejus.Hiac

38.tejicitur. conditio impoffibilis non

eft illud commune proloquium DD.

contratia bonis Matrimonii,quia nemo

ii

t

quéd aliquid poffit nocere Matrimonio

prz(umitur velle peccare vel nugari in

in initio, cüm contrahitur , quod veré

re tam gravi & fan&tá: Sed idem pro-

]

non nocet fifiat poftea,& ita fit inpra-

bat in prefeni, |Ergo.

ii

fenti , uti& in cafu conditionis ho-

"Ad hoc dift. maj. Ideo przcifé, neg.

f0

neftz bonis Matrimonii contrariz : de

maj.; ideo & propter aliam rationern

jl

qua póftea. Sicut & videmus quódim-

ibidem fecundoloco adductam , conc.

]

n

pedimentum dirimens Matrimonium

maj. Cüm exnatura rei hicnihil con-

antecedens ; illud annullet : non. au-

vincatur , ftandum eft decretoEcclefie

j

tem fi Matrimonio contra&to fuperve-

qua nihil ftatuit circa hanc cafum, bene

niat.

jf

Hinc illud ,

uod tollit rezm in

tamencirca priorern. Unde aliqui DD.,

freri, toliit €8 infailoe]fe , non verifica-

nimirum Abbas, Prepofitus, Lancelo-

Tj

T

tut de eo, quod in facto efle ex natura

tus & alii citatum c, finale. 4e cozdit.ap-

g

fua indiffolubile eft, uti eft Matrimo-

- pof. itafummant : Conditiones turpes 3

n

nium, per hoc differens ab aliis contra-

empo[fibiles , qua mon [unt. INB. contra

Ji

Gibus, hienim à contrahenrium con-

fubflantiam Matrimonii rejiciumtur.

i

fenfu nonfolüm in fieri, ed & in con-

XLII. Qrid feutis de conditione ho-

ervari dependenr,

neftà, bonis Matrimonii contrarià, V.g.

uj

m!J

XLI.

utid judicas de conditioneim-

Contraho tecum, fed hac conditione »

]

poffibili fbftantia Matrimonii contra-

ut vivamus in perpetua caflitate, Vl

