piens , omnes ftultos zítimat, Alio modo

Item fuper c. 4. 1. ad Cor.ait: Jfv

l

provenit ex hoc, quódaliquis male affi-

fpiciones , ficut & in alias tentationes.qua

d

ciatur ad alterum , cüm enim aliquis

origntur ex fragilitate bumana,freguene

D

ter incidunt bominesyetiam jufli €8 timo-

contemnit , vel odit g'liquem aut itaíci-

fALt,

Ydss

tur, vel invidet ei , 'ex levibus fignis

//

opinatur mala de ipfo; quia unusquis-

Sub[imo : Scd pcccata,—fine quibus vi-

que faciliter credit quod appetit. T'ettio

ta ifta non poteft duci, qua vitare non

l

Jf

modo provenit ex longà expetientiá.

poffumus, & in qua etiam homiínes ju-

Wi

Unde Philofoph. dicitin 2, Rhet. quód

fti frequenter. incidunt , nemo dicit effe

Wt

fenes (unt maxime (ufpiciofi; quia mul-

mortalia ex genere fuo ,. fcd folüm ve-

1

Db

toties experti funt aliorum defectus. Pri-

nialia, Ergo.

ä.m

mz autem duz fufpicionis caufz mani-

Deinde S. Thom. hic q. 6o. a. 3. cit.

|

feít pertinent ad perverfitatem affe&tüs,

in c. conftituit tres gradus fufpicionis,

(

"Tertia veró caufa diminuit rationem fü-

& ait; Primus gradus eff , ut homo ex

K

QT

fpicionis , in quantum experientia ad

levibus indiciis de bonitate alicujnsdue

E

certitudinem proficit, quz eft contra ta-

bitare incipiat , €À boceff geniale & leve

Wl

N

tionem fufpicionis. ItaS.Doct. His

eccatum. Quod probatexcit. Áug. &

Tinr

shotatís

.

Glolfa. Secundus gradu efhcitm aliquis

lenpy,

x;, Juxta mentemS. Aug. & S. Tho.

procerto malitiam alterim aftimat ex l-

li |

vibus indiciis, &c. Tertius gradus d!

tobabilius videtur , quód fufpicio mere

flote:

snentalis , plené deliberata, ex genere fuo

cim aliquis judes ex fufpicione prucdit

"]

Ti

ji

feu pracise intra limites fufpicionis ma-

4d aliquem condemnandum.

W (

nens,non fit peccatum mottale , fed fo-

Subfumo : Sed S. D, fub primo gradu

D

Jàm veniale |etiam in individuo, licet

prater dubitationem comprchendit i

Titfe

fit in re gravi , aut etiam graviffimá. Eft

fpicionem proprit di&tam. Ergo. Prob.

quii

xontra divetíos DD. etiam Thomiftas

Mip. fübf. S. D. ibi exprefse agit dc

E

lhdel

monnullos,

fafpicione , cujus ibidicit cffe triplicem

Dote(

Dixi, juxta mentem S. Aug. e $.

gradum.

Etgo fufpicionem propte

r I])on

Zhow. Nam ptior Tra&. 9o, in Joan,

di&am comprehendit fub aliquo horum

Óf a

ait: Jegnofcatur uobis , quod de occultis

graduum. Sedeam non comprehendit

1['4!10

bominum aliquando , imà affidut,non ve-

fubfecundo & tertio , quia uterquecla-

dg

vé fentiamus ,boc enim ad humanam ten-

ré proceditde judicio. Ergo cam cort-

Fori

zationem pertinere arbitror , fine quáifla

prehendit füb primo. Sedde primogrz*

du dicit e

IT

ayon porcfd dneí uita. Ex poft pauca Fab-ï

V d

N

-—

E:go.

Ke veniale & leve j

p

d

,D"e]ure € Jufizia.

ásT

l

tur dile&ioni. Ergo. Miri. ptob. r. Si

li

Iem $. Thom, quodïib. 12. att; 3.

timis clar& pro nobis loquitur, diceus:

conttariatetur , &c. eífet proptet coni«

l

Suípicio el. quid imperfetlum in genere

temptum quem invehit: Sednoninve-

lil

jndicii , eftq, imperfetlus motus , C ideo

hit contemptum cotmpletum & perfe-

N

Ubi non

non efl mortale ex genere [no.

&um , lictt fit dere graviffimá( quia hoe

z

loquitut de dubitatione, ut conftat ; nec

S. D. atrribuit foli judicio temezario )

de judicio temerario, quia de eo eft com-

licét ad eum difponat , ficutaliud veniale

u

inunis (ententia , etíiam $. D. , quód (it

ad mortale. Ergo. a. Effet ratione

l

j

"u

damni feu lzfionis famz : Sed nec hzcin

mortale exgenete.. Ergo de (üfpicione

proprie dicta.

fufpicione eft tanta, quz füfficitad mor-

n

l

12

Refpondent Adver(arii , S.Aug..& S,

tale, quia ejus atfenfus eft valde debilis ,

u

Thom. loqui de fufpicionibus fubrepti-

imperfedtus, cum formidine oppofiti ,

1]

tiis, indeliberatis & ordinariis, easque

carensfirmitate, &c, adeóQque fama pet

otitiex humana fragilitate.ad humanam

eam folüm leviter lxditur, nec ptoxie

)u

] ii

tentationem pettinere , fine iis vitam

mus , faltcm naturam fufpicionis intel-

hanc non duci ; non veró loqui de ple-

ligens, ob eam graviter invitus rationa-

né deliberatis & extraordinariis.

Sed

bilitet dicipoteft. Ergo.

M

Jb

Contta eíft: $, Aug. loquitutde fu-

Dixi, ex genere[zo : fienim fufpicio

fpicione quatenus diítinguitur contta

lL

g(

tranfeat in judicium temerarium, vel fiat

"i

definitivas , fitma:Qe fententias : Sed

ex odio , vel otdinetur à füfpicante ad

füfpicio quantumvis deliberata & ex-

j

,

aliud grave damnum proxitmi , ingredi-

x

traordinatia non cf firma & certa fen-

tur alienas limites, & fit mortale ab ex-

tentia, Ergo de ea S. Aug. loquitur.

W!fü"

trinfeco.

j

Dein fi S. 'Thom. loquetetur de fufpi-

(

XIII. Oppozo 1. Injutia & contem-

mm n

cione indeliberatá , non diftinguetet

htl

ii

eamà judicio temerario , quiaetiam hoc

ptus proximi ef peccatum mottale ex

folàm eft veniale, fi fitindeliberatum:

genere fuo, ucdictum eftinprob. R.ad

T d

[i»

imó inepté diceret, füfpicionem ex ge-

Q 10. n. 11. Sed fufpicioeftinjuria &

).(u

contemptus proximi. Ergo eft morta-

um

nere fuo non effe peccatum mortale,

quia id quod propter imperfe&tionem ac

leex genetefuo. |—.Subfumo : Sed peccae

indeliberationem as eft veniale , bene

tut ex genere fuo mortale , et. etiam

ä ESPICL

poteft effe mortale ex genere , ut conftat

mottalein individuo , quando eft in

u]cll'sz

materia gravi, Ergo & fufpicio fi fic

in motibus indeliberatis luxuriz. z. 2. q

L

j

M

$8, a, 2,

Ergo.

in materia gravi,

Prima Min, eft S.

j j

Thom. in cit.att. 3. ad 2, dicentis: ZZoc

Ratio: Peccatum exgenetefuo mor-

o

tale debet ita contrariari dile&ioni Dei

ipfo quàd aliquis malam opinionem babet

de alis fine caufa fufficienti , indebité

j [

(

& proximi , ut cum ipfa conliftere ne-

p

qüeat , ut pat. ex S. Thom, loco proxi-

contemnit ipfum , €9 ideo dnjmrtatnr ei-

^i

»

j

;

UM

-

f

Ergo.

ini cit, Sed fufpicio fic non contraria,

z

Ttt

3

d

p

z

EC

Pa

$

TRACTATUS VIII. Examn, .

A boc di. maj. Si fubftet firmo ju-

majorem contemptutn veïinjurïmffïbi

dicio, C. maj., fi judicio debili & flu-

illatam , N, ant. , mallent propter alia

MJ

&uanti, N. maj. Ex fic difl, min, , N.

r

majora mala, quz timent ne ex tali fu-

conf. Solutio pat, ex prob. S. Thom.au-

fpicione pullulent , C.ant. , & N.conf.

V:

Mtlg

tem ibi loquitur de fufpicione in 2. gra-

Timent enim ne vel ex füfpicione fiat

du , quateuus exit fuoslimites , & eft ju-

fAte

judicium temerarium , vel ne füfpicio

| don

dicium cectum feu firmum , ut patecle-

coram aliis natretur, & exinde diffa-

p

genti argumentum quod fibi objicit.

mentur , aut perfecutiones patiantur;

Oppono 2. contta datam folutionem:

Ethoc vel maximé, ( naturam (ufpicio-

inte

Majotiinjuriaafficit & magis proximam

nis nonintelligant, fed eam cum judicio

confundant,

1 r

contemnit , qui de eo graviflimum ma-

Quz omnia fidefintne-

s

lum,v. g. inceftum fufpicatur, quàm

to .prudens eujuscunque fit authoritz-

la

qui de eo minora peccata temer judi-

tis,graviffime poteft offendi ex fola (ü-

€at.

Ergo.

Prob.ant. Homines fub.

fpicione mentalí , manente przcist intra

ht

inde mallent petdere magnam pecunia

limites fuos ; imó potiüs cam ridebit f

t

Summam , aut defe haberi judicium te-

ity

innocens fit. Negari tamen non poteft,

[

merarium de tninoribus peccatis morta-

quód

d

vius.

inre gravi fit veniale cateris grg-

QUE

libus , v. g. de (implici fotnicatione,

quàm fufpicionem de deli&is gravibus.

-Ad Confirm. N. aut , ad preb. N,

li

Ergo.

covf. Si quis ergo in cafu pofito füam

ld

nx Mq

Confirmatur: Sufpicio de graviffimo

fufpicionea panderet coram vito timo-

deli&o, v.g. herefi, eftgravior injuria

tatz conícientiz , de quo eft certus,

Mi

dy,

& contemptus proximi , quàm judicium

quód eam telationem fit accepturus ut

temerarium de minori mortali.

Ergo.

dubiam , nec ex mufca elephantemfa-

M d

Prob.ant. Si quis de Clericobonz afti-

G&utus , nec eam hominibus malignis.

"3 Jtiag

mationis ex levibus caufis exteriüs di-

Mi

propalaturus, minorem infertet injuri-

ceret, Íe dubitare, an fit Catholicus ;

am , quàm fi|temere judicaret cum dé

m

vel fufpicari, quod fit concubinarius ,

minore peccato, adcöc';u; nec mortalitet

At

taviüs eum injuriatet & contemneret ,

P(*.CCZICL

zl 1

uàm fideeo mentaliter judicaret,quod

Ratio eft

; quia fama non tolïiti:trniifi

f(m()rem

voluntarit uná dieomiferit Breviarium ,

ab affettore, non veró ab eo qui tei

d l&hug

lic&t illud non affeteret certó & absque

ptoponitut dubiam, — Si veróillefüfpi-

UVE& 0[]

cionem fuam teferret coram hominibus

formidine. Ergo & graviüs peccaret,

if

Mi

et illam füfpicionem folà mentetene-

indifcretis , v. g. garrulis, facminis, C

Lf

"-

i

ret.

Prob. conf Peccatum interius &

de quibus eft moraliter ceftus , quódit-.

l

(lm)

r

exterius funt ejusdem fpeciei. Ergo per

lationem fuam fint accepturi ut certatt» -

€a æqualis irtogatur injuría,

aliisque nattaturi , fcandalum velocca-

M

d

X

"Ad Oppon. 2 IN. ant. Ad prob. dift,

fionem detrahendi fümpturi , non nego -

At5 ]

ant. Homines mallent ; &c. propter

eum peccare moraliter itin re gravi

dtlnnd'

)Mp

^ enggs

g

)

M

D?f]z;re e fa.

r

N

M

Adptob. conf.dift.ant, Suntejusdem

in priori judicio.

Pofitivé interpretari

fpeciei quoad ea qux funt perfe, C.ant. ,

in partem meliorem , eft formare no-

tU

quoad aliquamr circamftastiam adven-

vum judiciim , judicando id quodeft

titiam, N.ant, & conf. Siergoactui

N

melius, v.g. pofitocaft, quód joannes

Y

externo fupervcn:iat fpecialis circum-

comedat & bibatex neceffiatte ,. faciat

bene , &c.

R

Á

u

fantia vitians ( utfit in prafenti cafu )

oteft a&tusexternus effe mortalis, liczt

Not. 3. obligationem interpretandi

internusfolüm fit venialis.

dubia in meliorem partem pofitive du-

Not. Quod di&tum ett de fufpicione,

pliciter intelligi,

1. $ic quód homo

at

à fortiori dicendum eft de dubitatione

oblatà oceafione dubii abfoluté tenea-

T

. 4emefarid, quia hzc nullum affenfum

tur exire in adtum pofitivum judicii de

dicit, adeóque minor ratio culpa in ea

proximo.

2. Sic quód obligatio illa

vt

- gepetitut.

à

W

folüm fit ex füppofitione , ut (uppofito

CEJ!ERO'IXIE. Suntne dubiainme-

quód homo velit exire in a&um pofiti-

liorem partem intefpretanda , & quo-

vum , teneatut exite intalem , quo du-

modo? .

"!

bium interpretatur in partem meliorem;

XIV. Ante R. Not, r. fermonem effe

cüm tamen abfoluté adum fufpendere

Hisnctatis,

de dubio propri& di&o, num. rr. in

poffit.

ME

Not. 2. defcripto , & quidem rationabi-

£, r. Indubium cf£, dubiain melio-

a

li , (eu quod pro uttaque parte. prebet

tem partem effe interpretanda , faltera

qu

fufficientiaindicia & motiva ad dubitan-

qu

negativé,in fenfuanté explicato. Aa-

dum. . Et quoad hoc petitut decifio

ii2 patebit ex dicendis pro ?. R.

E

i

tam de judiciointerno ac fecreto homi-

x 2. Ex füppofitione, quód quis im

fa b*i

nis privati , quàm de publico Judicís cu-

tc. dubià velitexirein actum pofitivum

g

jifeunque.

judicandi , tenetur dubium interpretari

g i

Not. 2, quód quis ttipliciter poffit fe

in meliorem pattem pofitivé , feu habere

; ld)(äns

haberecirca dubia : z. Tudicium füfpen-

actum bonz z(timationis de proximo,

qMW

dendo, 2, Ea imtergretando in partem

Ita $. D. hicq.60. a.4, ubi id probat ex

deteriorem, 3, Inpattem meliorem. Et

illo Rom, r4. Qui non mánducat,man-

m

hoc adhuc dupliciter , nimirum nega-

dacantem mnjudicet, Ubi Gloffa ( ut

10

AT

tivé& POG!iV&. : Negatiyä, eft non in-

ait S, D. ) ait : Daubzain meliorem p^r-

)

u[üu

terpretari in deteriorem partem , & coa-

zesm [unt interpretanda.

jt j

tingit quando quis propter factum am-

Ratio tum ex illo juris naturz ptin-

luhi) ij

biguum , quod de ptoximo videt per(i-

cipio: Qwod tibz non vis fieri , alteriue

ul

ftitin eadem eftimatione, quam habe-

feceris, Sub(umo : Sed nullusrationa-

"

biliter vult , ationes fuas dubiasaccipi

MLCI

at ante , & non format pejorem, v, g.

f

j

j

^

judicat quis Joannem effe virum fobri-

in pejus , fed in mclius,

Ergo.

Turn

,

um , dein videt eum comedentem & bi-

ex illis Regulis Juris : Czoz- jura fenz

b

p

tem ,non judicatin pejus; (ed manet

i

j

x

aä[wm »reo favendum eff potir»?sg

Of

LO

TRACTATUSVIH. Examtn 1,

Jäori. OYtem: In pari delito € canfa þ

amore , interpretatio facienda eft in fs-

enelior eft conditio po[fidentis. Qua Re-

vorem faminz : fiautem ex bono ani- -

mo , ut nimirum adhibeatut remedium,

gul« etíi procedant de foro fori, pof-

1

Íunt tamen accommodari judicio foti

optimum erit , fufpenderejudicium; fi

[

interni, in quo etiam quilibet eft ha-

autem ina&tum exire velim dubium

D.

bendus bonus , donec ptobetut malus,

interpretandum eftin favoremfaminz,

[

Eroo.

id eft, in meliorem partem : Quia joxta

f

x.3. Perfe loquendo non tenetur

Regulas Jutis, Quando partium jura

Pr

homo dubia in meliorem pattem inter-

funt obfcura , &c. lle autem , dequo

&

pretati pofitive , v. g. in cafü pofito de

dicitut malum , obtinet locum Rci: js-

D

homine fobrio, quem video bibentem,

ra promptiora (umt ad ab[olvendum,

qu

"nonteneor de novo judicare , quodid fa-

quám ad damnandum , ut ait Abulenfis

tid

fupet caput f. de przfumptionibus.-

ciatex neccfïitqte ; fed fateft ; actum fu-

u

fpendere,

Opporo ; Ex hoc (equitur ja&ura in

M

Ratio: Quia per hoc fatis confulitut

honore ipfius tefcrentis.

Dn

famz proximiin re ambiguá.

x Imputet fibi, quia absque fuffi-

&

ciente cau(a proximum diffamat.

Dixi, per fe lequendo : cüm enim in

Eu

talibus dubiis a&tum fufpendere fit diffi-

U/ERO XIII. Teneturne Prin-

&ile, & homini infit magna ad malé de

ceps femper judicare fecundàm verba

inxäfi

proximo judicandum proclivitas,poteft

Legis?

ad vitandum malz aftimationis pericu-

XVI. g. Diftinguendo intet legem

b

lum contingere , quód homo teneatur

naturz & ícriptam.

Patet refolutio ex

di&is de Epiikia fuprà Tra&. 6, Exam.

exire in-actum boni judicii; fed hoc eft

er accidens,

2. num, 14. & ibid. Exam. $. num

omodo tefolvis hunccafüm ?

8

XV, Vit probatz fidei refert de foe-

8'QUAaRo XIV. Judicium ufarpe

mina honeftiffima , quód matito non

tum e(tne femperinvalidum?

fervet fidem.

Nam fi credam viro re-

. XVII. Sepíus quafiti ett, an fenten«

tiz aut judicia, qua ferenturabaliquo

ferenti , & interpreter in partem dete-

)

tiorem , facio injuriam foeminz, que

authoritatem non habente, v.g.à Ty-

rannofeu Principeinjufte per vim Rem-

apud me cit in poffeffione bonz fama:

fi non credo teferenti , & interpretor

publ. occupante, fint. invalida , fic üt

- in pattem meliorem , injutiam facio il-

nonteneatut quiseisobedire, Ex quo

.li,judicandoeumeflé mendacem. — Ad

patet , illud dici jadícium ufürpatum,

hoc

quod exercctur ab co qui ad id non ha«

Dico : Seduló imprimis confideran-

bet authoritatem ; velquod fit in pet

fonam judicanti non fübjectam ; vel in

dum elt, quibus ex caufis ille referens

moveatur ad hoc referendum : fi confti-

tali caufa , inqua

"

ei fub jecta non eft,Pro

fm:m?

: tetit.'flcti ex pamope; odio, inhonefto

quo

x

Not

—X

*

m

—

i

;

94

De]ure d Mzzm

-Not. dupliciter aliquem dici Tyran-

net , quod noneítfuum. — Ergo conti«

num. . 1. Ufurpatione poteftatis ; puta,

nuó peccat , ufque dum legitimo titulo

quiabsque uHlo jure Rempubl. invafit ,

( v- g. praícriptionis) legitimus Prin-

"

ceps evadat,

& opptelfam tenet , quam tamen defa-

&o in pace gubernat , nec Refpub!. ei

Ratio 2. p. Quia alienam po'te»&

mr

zefiftit, & de hoc eftquaftio.

2. Ufu

þate:,n

in

ufürpare peccatum eft.

regiminis , ut fi fit quidem legitimus

x. 2. Sententia talis Tyranni lata

W

Princeps, attamen tyrannic? gubernet ;

J

& omnia comtmoda Reipubl. ad fuam

fecundüm juftas leges, ef valida , &

Íubditi tenentut ei parete

;

utilitatem refetat. Et dehoc cectum eft,

irritecut,

, ufque dum

quód non peccet jus dicendo ; modofe-

Ratío : Licit illa fententia non. ha-

cundüm juftas leges julicet, — Hoc prz-

(

mitfo

beat vim à tyrannica poteftate , beneta-

menà Republ, que ad majora mala vi-

n

&. r. Tyrannus , qu-i eft talisufurpa-

tione poteftatis, non folàm peccat Kem-

tanda , & publice quietis causá , eam

i

u

tecipit, & tacité approbat.

Quá de

publ. invadendo & opptellam tenendo

i

(idem eft de harede) íed. & jus dicen-

causá nec fubditi peccant parendo, nec

u

do.

P

Judices infetiores à Tytanno]conftituti

jus dicendo.

T

Ratío s. p, Quia ille Tyraunus teti-

VOR RORV DEU OESURVOS VORUEISINDE 6u

OXBXCA M.ENN iL

fnul

j

De Dominio ez'mq'uze ISuäjeö?o £9 ebjetto.

&üa*

ra»

P o tnD. 4gif in varüs locisfue Summa , ut videre

n

1]

eftim eius ludice , Verbo, Dominium. imaximé a.2

j

g

9266.4. Iff 35

j

-

2

J

lii Ü

UAERO I. Quld & quotaplex

Jum lege permif[nn. .a communiter

eftt Dominium ?

Utb

Theologi & Jutitz , licét quidam ali-

j

9.

XVIIH. z. x, Dominium

quas particulas addant , alii detrahants

|

A

ni

1

definitut, quód fit jus. feu fa.

.attanægri eodem modo explicant,

9

Chltas propria wwdi r£ ad 7?5772!1&:? 4

U uu

Dicitur

p

$21

TRACTATUS VIII. E:Qamen'z. :

Dicitur, /;i; Nam omneDominium

proprietatem tei absque emolumentis ,

eft. jus feu legitima facultas, lic&t non

vel emolumentaabsqueproprieate, -

econtza , ut patetin jure utendirecom-

modatá vel condudtá.

4. Dominium imperfe&um eft du.

Per ly propria

plex , nimirum direcum & utile, . Prj.

Dominium differtà poffeffione,qua po-

mum habet folam tei proptrietatem, &

Y

teft effc Gine Dominio, utpat. in exem-

hinc dicitur Dominus proptietarius,

plo dato, Per ly ad quemilibet tfíum

quale Domininm habet Pri

nceps in

differtab ufüfructu, qui eft jus utendi re

feudis.

Utile eft,

quod habet folam.

falvá ejus fübftantiá , uti &à jure pigno-

rei utilitatem velfrudum,

qualeeftil. :

Y

ris, & hypotheca.

lud

Dominium veró

» quod habet ufafructuarius,, feuda-

[

eft juseam de(truendi , alienandi,dopan-

tarius , emphyteuta , &c. Neautem Do-

[j

di, Dicitur tandem; lege permiffum ,

minium directum Domino fitomnino

lst

quia leges interdum Domino prohibent

inutile, etiam uilitas in certis cafibus

J

certum ufum rei , licét Dominium relin-

redit ad Dominum directum, '

W

quant: fic ad Gal. 4. dicitut: Parvu]us

f. Dominium tam jurisdi&tonis, .

V

mibil difert & ervo , quoad ufum bono-

quàm proprietatis dividitur in a/zuzfeu

Hs

ram füorum , czz fj Dominus OTHHIHIH,

fuperius , quod habet Rex velRefpubli-

fil

puta;'quod proprietatem,

cain bona fubditorum $. &in jusZaffos

Dur

w. 2. Dominium varié dividitur.

feu infetius, quod in eadem bona ha-

i

Nam cüm dicatauthoritatem ve] in

pet-

bent. Domini inferiores , vel ipfi cives,

ll |

fonam velin rem ,

Primutn etiam dicitarDominiumremo-

n

Prip dividitut in

tum , olterum propinquum.

Dominium jurisdi&tionis , feu períona.

J

rum, & ptoptietatisfeu rerum, Przz5

UJERO IL Quid eft citulus; ufüs,

U

eft facultas propria gubernandi ptoprios

ufüsfractus emphytenfis, feudum, lü-

fubditos, cjusc'lue actus funt przcipere ,

petficies , fervitus, polfeffio ?

dl

mm

grohibere, judicate ,

pramiare, punite,

XIX. & 1. Titalus eft caufa mora-

permittere, Secuzdum eft fac

lis, feuradix €$ fuedamentum Darinii,

ii

ultas peo-

pria difponendi d

e re aliqua tanquam

eu ex quà quis fe probet Dominumtei ,

D

Ti

ua in proprium commodum. Ubi no-

v. g. emptio , donatio, legatem , fuce.

mine tei intelligitur quazvis res, v.

ceffio hzreditaria, electio ad Regnum,

[

g-

&c.

T

M

inanimata,vel brütum,

imoó & perfona,fi

i

fit mancipium ; fecus

; non.

Prater. ticulum ad dominii acquifi-

T.

tionem . ordinarieé ianqtlam conditio fe-

*

[f

2. Dominium Jurisdi&ionis fubdi-

quiritur traditio rei, e

Jtty J

viditur in Szculare& Ecclefiafticum,

j

usque apptelen-

fio. Dixi. ordisarié, quia in certis ca-

V fen

d Dominiüm proprietatis dividitur

fibus traditio non eftneceffaria; Utr,

hdj

in perfe&um , quod continet proprie.

in bencficiis, in iisenim fufficit collatio

l

tatem rei & commodotum ejus s & in

& teceptio. 2. In hzreditate fola adi-

F'g ham

imperfcétum , quàd 'tantüm habet vel

tionc & accepéatione ante apprehenlio-

1 USpu

nem

Mi

De Dominio,

-

325

| pem hates acquitit dominium bonorum

& hofpites alere.

Dicitut , falva reí

defuncti,

3. ln legato.

4« Quando

febflantia.

Nam ufufru&uatrius debet

1

uid donatur , venditur, aut relinquitur

rem integram confervate proprietario.

civitatibus , Ecclefiis, aut aliispiis locis,

h

Hinc proptié loquendo , juxta fenfum

f

.yel in redemptionem captivorum; alii

datz definitionis ( quz loquitur de ufu

t

tf

caíus videantut in Authoribus-

terum permanentium) non videtur pof-

Titulus alius eft verus , qui à parte

fe conftitui ufusfructus in rebus uno

n

teifufficitad juftificandam poffeffionem

actu confumptibilibus, v. g. vino , oleo,

vel dominium ; ut fi fes ematur à vero

frumento, pecunia , &c. in quibus

domino, velaccipiaturà tali , qui poteft

tamen utilitatis causá conftituitur quafi

— . donate,

Alius przfumptus feu colora-

ufusfru&us : & tunc dominium trans-

tuseít, qui, licét à parte rei non fit ve-

fertur in ufüftu&uarium (fi fit dominii

rüs, tamen ex bona fide & invincibili

capax,(hic autem debet date cautionem,

Y

ignorantiá creditur effe verus ; utfi ema-

quód finito prafcripte tempore pecu-

il

türab eo, qui noneff verus dominus,

niam vel tei æftimationxem teftituete

probabiliter tamen prefumitur effc, v.

velit.

g. àfuteboná fide. Quitituluslic&tnon

*e 3. Emphyteufis eft cenceffio vei

' fufficiatad dominium , habet tamen ali-

iummolilis ) cum. translatione dominii

quos effe&us ; nam fufficit ad rem bopá

utilis, retento diretlo, [ub onere certe

u

fide pta(cribendam , & ad verum t

s

pen[ronts proprietario [oluende, idá, vel in

lumper eam efficiendum.

u

perpetuum aut ad certum tempus, Ant ad

g. 2. Ufusredte definitut, quód fit

vitam unus velplurium , quod decen-

Jl

Y

- us utendi ve aliena [alvavei fubflantia,

nio nonfit minus,

Differt ab ufüfru-

Ufusftu&tus eodem modo definitur,mo-

&u, quód hic etiam conftituatur inre-

k

:

l

dóaddatur particula & frzendi. Perly

bus mobilibus.

j

1tte2di differunt à jute , quod creditor

-Feudum eft cozceffio reii mmabilz'.r,äi-

|

u

habet io pignus velypothecam , & de-

mirum agrivel p^ti ; €2c. cum transla-

n

;. pofitarius in rem depofitam , qui iis uti

tone dominit utilis , retentá proprietate ,

Qub

nonpoffunt. Dicitur &2 fruendi , plus

ub onere fidelitatis , G ob[equiiperfona-

h

f

enim jüris eftin ufuf'ru&.u,quam in folo

N

lispraflandi, Mi contra&us licét Ízpe

T

uíu. Ille dicitur frui, velufufru&ua-

pro eodem famantur , differunttamen

rius, quiin fru&us habet plenam pote-

quód emphyteutain recognitionem do-

ägmmll [

ftatem , ut poffiteos vendere , donare, &

minii directi teneatur przftare penfio-

yt

rem fru&ifetam elocare alteri ,. reditus

nem rcalem , feudatatius veró perfona-

f

vel penfiones percipere. — Ille veró fo-

7u

le obfequium ; cujus tamen loco folet

üm diciturutifeu ufüarius, qui fru&i-

imponi realispenfio , & tunc parüm dif-

[

4

d

bus íuis poteft uti pro.fe & (uá familiá,

ferunt.

p

Y. g. hortum intrare, in eo deambulare,

Not. quód Vafallus fine voluntate

rrämt'ä*

Domini feudum non poflit alienate, do-

fru&us percipere , iis veíci , & fuos , uti

1

qU

narc,

J

Uu.u 2

$24

TRACTATUS

VIIL Examem z.

nate , impigtierare , necalteriin feudum

Dividiturt Servitusin mere*yer/ä;;,;,/fm.

concedere , &c.

uz à perfona debetur petíonz , ut fi

f

quis ufum fui ferviconceditalteri, Et

Ái

w. 4,Supetficies eft contradtus, quo

fuperficies alieni fundi, feu foli, alicui

in meré realem , queáre immed*»tä de«

[:

( qui inde dicitur fuperficiarius ) con-

betur rei, uti eft jus agrorum,domorum,

W

&c. v. g. jus.quo per uumagrum vado,

W

ceditur ad edificandam domum , plan-

tandam vineam, vel hortum ,-&c. Hic

vel jumenta ducoad meum. — Dixi,im-

e

contractus finítur domo vel vineá de-

mediare , quia mediate étiam debetur

p

petíonz , nimitam domino agti, . Eti»

1n

ftucláà, quia non. conceditur folum fed

tantüm fupeificies foli, nec poteft line

mixtam que àtreimmediate debemr — -

4

novo contfa&u de novo inzdificare.

períonz , quz illà te immediaté poteft -

[

uti vel ftui.

Iteam temporeconttadtüs finito , domus

ul

aut vinca, &c. pertinet ad dominum

XX. Servitus tealis alia eft ruftica-

hi

fundi , nec fuperficiarius poteft eis uti ,

na, quz przdio rufticano , alia urbana

&x M

N

qua przdio urbano debetur. Predium

licec dominus debeat ei folvereatima-

U

tionem illarum rerum, qua fünt melio-

urbanum vocatur quodvis habitaculum,

licét fitin villaaut hortusannexusame-

&T

xameuta jifté facta in re aliena,

Du-

t

nitatis gratiá,

Jusetgo quod habes,ne

rante hoc contra&tu fuperficiarius do-

^;

mum vel vineam poteft locate alteri , fi

vicinus tuus. po(fit alciüs attollere do-

line,

domino fundi non teneatur folvetn pen-

mum, netibi impediat lumen, vel quód

in parietem vicini poffis immiutete -

Ó

fionem : fecus,non poteft; quia tunc funt

ln(tpr,

vera Emphyteufts.

gnum feu trabem , eft fervitus urbana,

Jagpw

y;. $. Setvitus dupliciter fümi poteft:

Przdium rüfticam cft quodvis aliud v.g.

f

horreum, ftabulam,ager &c. unde jus ,

1. Inquantum eft ipía fibjectio & obli-

d

quod habes, ut per alteriusagrum poffis

gatiorei , ad hoc , utalteri fetviat;qui ex

i

Tltt

ta frudtum percipere , ve] eáaliquo mo-

in taum ire , aquam aut jumenta ducete,

V

X

eft Servitus ruftica.

do uti, vel circa eam aliquid impedire

lir [r

z.. 6. Poflcffionomen habetà ped'um;

poffit, ». Pro jure huic obligationi cor-

UT

refpondente , & fic eft jus utendi vel

pofitione , & poteft (ami vel proadtu, &

ts

fic vocator polleffio fa&ti;vel pro jure &

fruendi re aliena, autali

N

impediendi,

quid-circg eam

vocatur pofkffio juris. — Prima eft de

LT

Oppono.-

tentio ves , corpz)ri.rfä' animi d jurisad-

.Ergo eft idþm quod ufüs &

aniniculoiuterveutente , id cft , jurenon

Isj

ufusftuctus.

prohibente,ficut prohibet locum facrum .

quaf

Neg.conf. Licét enim omnis ufus&

& (s

ufusfructus (it fecvitus,non tamen econ-

poffideri àLa:co. — Altera ef ipfumjw

quod quís habetre stendi feu eiinfffete

W atm

tfa

hi

Nam jus & obligatio , ne quis al-

di tanquam [ue , nonprobibita poffideri,

Àl

tiüs z dificet , eft fervitus 5nontamen eít

In hac definitione ly res fumitur ge-

üüdluo

uí(us veLufusfru&us;

am f'CS

udt aPI

n

,nexalitcr,f ut comptehendat. €ti

incot-

j

P E

d

&

d

$14

"DeDominie.

L

incotporales , v, g. cenfus, beneficium ,

QUJERO III. In rebus nnico a&u

a

feu ufu confumptibilibus, v. g. efculen»

fetvitatem,&c. qua dicuntur quafi pot-

[

tis; poculentis, &c. diftinguiturne ufus

fideri, Dicitut, cerporis , quia ad pof-

imq

feffionis faltem inceptionem requiritur ;

feu jus utendi realiter à dominio? Vide

f

utresaliquomodo manibus vel pedibus,

infráà Tract. 9. n. 67.in Notab. intet res

ufa confumptibiles conputari etiam pe-

i*löülï.

id eft , corporaliter appr;hcndatur, Di-

l

citur,€4 4aimi : fi enimnon fit animus

cuniam.

XXI. g. cum communioti fent. af-

poffidendi , res non poffidetur , ut patet

firmativé Rae : quw realites. fepa-

in depofito ; ficut & (olo animo potle(fio

Item (i in tuo agto , te

rantur, realiter diftinguuntut quod ne-

amitti potelt,

I

neíciente , lateat thefaurus, eum' non

mo negat , quia idem à fe ipío realiter

poQïdcs.

z

3

nequit feparari: Sed ufusfeu jus utendi

defa&o in quibusdam realiter feparatur

Poifeffio alia eft naturalis , quá pra-

à Dominio, ut paterin Religiofis , qui

fens iem üt meam detineo ; ,alia civilis ,

.m.'"i

rerum , quibus vefcuntur , habent legi-

quá fecundüm Jutis Civilis zftimatio-

timum ufüc , etiamin particulari , & ta-

1

nem rem femel àme naturaliter peffef-

men nemo ii particulari eft capax Do-

m

lam , etiam abfens poffidere cenfeor , (i

minii,fed folüm in communi : imo Fran-

nemo alius äpoiïef[ionc me dejiciat , &

maneat in meanimus poffidendi,

cifcani,qui f«nt de Obfervantia & Capu-

cini nec in Communi nec in particulari

Apptehenfio , qua eít potfeífionis tei

bonorum fuotum, five mobilium (ive

inceptio , alia eft vera, utcüm rem mani-

immobilium , ediam comeflibilium Do-

bus apptehendo vel pedibusinfitto: alia

miniun habent, fed tantüm ufum , &

eft fi&a , ut (idominus teitalem faciat

Dominium eorum eft penes Sedem Apo-

a&um, quo juris zftimatione cenfetur

ftolicam audctoritate diver(orum Sum-

alteti tradere rei vel domüs poffeffionem,

motrum Pontificum €lements V. Inno-

V. g. trad&ndo.clavcs domüs; Imódan-

centii IV, Alexandri IV. Gregorii IX.ac

tur caíus ,in quibus ex jutis difpofitione

pta(ertim Nicolai LL ( vel utalii volunt

y

acquiritur poffeffio absque ulla appre-

hen(üone etiam ficta.

iV.) qui hoc Dominium in íe.& Eccle»

fiam Romanamtecepetüpt. Etgo , &c.

Poffeffio iterum alia e(t bonz

; alig.

Oppono i. Joannes XXII. hoc Do-

"n

il

malx fidei.

miniumà feabdicavitexceptis Ecclefiis,

qm

- Potfeffio habet diverfos effe&us , þ&

Officinis , habitationibus, libris, & ve-

j

g,ld

quali privilegia , ut quód poffeffor bo-

ftimeentis factis in Extravag. 444 Condz-

Zorem.

nz fidei poffit rem pre(cribere , poffit

Et O,

li

eam armistueri, lite motánon teneatut

m

[

2.Idem Papa ibidemillud Dominiu

Jf

probare rem e(fe (uam; quód fit melior

vocat pattim nugatorium , partim ju-

«onditio poffidentis« De q:ibus plura

ti repugoans, Quis enim fanze mentis

!]

[

ctedere potetit ( ait ) quód intentio fue-

p

vide apud Jufi&as& Canoniftas,

Uuu

3

Kit

526

TRACTATUS

FIH. Examen 2.

tit tanti Patris Nicolai Antecelloris

hicq. 78. a, 1, in c. dicentem: In tali-

unius ovi feu cafei & frufti panis & alio-

bus non dicitut !'cerfmïcdmpt.xtan u(us

rum ufu confumptibilium Dominium

À re ipfa : Sed cuicunque conceditur

Romanz Ecclefie , & ufum-.Fratribus

-

fus, ex hoci

pfo concediturfes. — Etgo,

tetinere ?

;

dd 1. &i Quód quamvis ita fit, alii

ä

3. Q.irem poteft permutare , vende-

tamen Pontifices illudDominium rur(ug

te ,donare, &c, habetdominium & non

[

admiíerunt , ut conftatex Privilegiisdi-

t

folumufum : Sed hoc poffünt & faciunt

&i Ordinis , Verb. Panwpertas — Hinc

Francifcani.

Etgo.

ftante illa abdicatione Joannis XXII,

4. Ufus definitur effe facultatem

Pl

Dominiam illarum rerum manfitapud

utendi re, fal«à rei fubftantiá, ut ant&

Donatotes ob non acceptationem tum

diximus: Sed intebus unico a&u con-

)

Papa tum Francifcanorum , acceptan-

W

famptibilibus non poteft effe ufus (alvà

tium folum ufüm.

earum fübftantià, cüm per ufum pereat

d 2.*. Joanném XXII in ea Ex-

fubftantia.

Etgo.

tfavag. errá(fe, non uterat Papa oquens

Hac fünt fundamenta Joann. XXII,

ex cathedra in materia Fidei vel morutm,

)

$. Ergo verüm eft dicere; 1, Quód

Íed ut Do&orem privatum,

s.

Papa quafi quotidie Francifcanos invitet

"d 3. dift. maj. Qui poteft indepen

Aj

ad prandium &tra&et. . 2. Quód Fran-

denterà placito alterius , conc, maj., de-

il

cifcani , dum mendicant , mendicant

pendenter,neg, maj., Et fic dift. min.neg.

[

proPapa,; quód fi fcirent haretici , Pa-

conf. Franciícani ergo totum hoc fa-

pameíle Antichriftum blaterantes, nihil

ciunt dependenter ab inter

E

Prctatixfa

Al

eís darent.

3. Quód quifuratur Fran-

voluntate Papz.

flmpl;

cifcanis, furetur Papz. 4. Quód &

-Ad 4. maj.eft vera de ufu nongene-

V,

Papz teneatur refituere;non ipfis. Prob.

raliter fed fpecialiter fumpto , prout-

i

feq. Quia reflitutio debet fieri vero Do-

precisé comprehendit res permanentes,

[

mino: Sed hiceft Papa. Ergo,

In genetali debet definiri (ic : Eft adus

]i

$. Noneftintentio eorum, qui Fran-

vel jus , quo quisutitut re aliena dealte-

cifcanis aliquid donant,

: ut*»tran(eat in

rius(ad quem fpeótat ) confenfu.

lii

Dominium Papz.

- 4d .. Admitto primam (cquelam&

Clt. !C

. 7. Ergo fi Papamodernusillud Do-

gratulor felicitati Convivarum.Secundá

minium à fe abdicaret, bopa Franciíca-

m

fequela vera eft in fano fenfu , hoc nimi-

al

notum fierent primi occupantis. Prob.

rum , quidquid Francifcani colligunt &

l,

conf. ex Reg. Juris. Qua nullins ;fiunt

acquitunt , Dominio Papz acctefcit ,

,

primz' oacuym;tis.

etíi res minima fit. Nec hoc Dominiutm

Wt

&tj

$. Sequitur ex hac fententia , quód

eft inutile, quia conducit ad falvandum

uíus réi, utpote à Dominio feparatus;

perfedtiffimum modumEvangelica pau-

As

Vl

poffit feorfim appretiari & vendi , fi res

pertaris.

Tertia fcquela non negatut;

