i , qui acquifivit : ficut contingit in ra-

alienas , & aliquid inde pauperibus lat«

[

pina, & furto & uturis.

Et detalibus,

giuntur, & putant fe facerequod prz-

cüm hoto teneatut ad teftitutionem ,

i^

-

ceptum eft. " Intelle&us ifte corrigen-

íide

W

tleemofyna fieri non poteft,

dus eft : Sed omnes divitix iniquitátis

a

3. Eft aliquid.illicit& acquifitum,

dicuntur , quia non funt divitizinique

u

j

quia quidem ille qui acquifivit , retinere

nifiiniquis, qui ineis fpem conftituunt,

[j

[

on peteft; nec tamen debeturei ,a quo

Vel fecundàm Ambr. iniquum Mam-

lum];fd[:"

Ll

z

mona

—

]

s

TRACTATUS II gxm i

mona dixit , quia variis divitiarum ille-

ftate conftitutus ;de te , fecundüm quum

cebris noftros tentat affectus.

ItaS. D.

|

]i

Supetiori (ubjicitur , eleemofynam face.

hh

Quid fentis de lucro per aleas ?

re non debet, nifi quatenus ei à Supe.

[

Dicecum S. Thotn. ad 2. In hoc

riore fuerit commiflum,

Si quis veró

n

iufa videtur effe aliquid illicitum jure

habeat aliquid', fecundüm quod pote-

I

divino , fcilicet quód aliquisluctetur ab

fati Supetioris non.fubfit , quantümad

(ha

his, qui rem fuam alienare non poffunt ,

hoc proptii. Juris exi&ens, dehec pptei&

d

ficut funt minores & furiofi, & hujus-

eleemofynam facere; — Hac ibi.

tll

modi. Et quód aliquistrahatalium ex

g. 2. ex R. ad . Monachus fi habet

N

cupidita:e lucrandiad ludum; & quód

J

difpenfationem à Przlato commiffam,,

[

frandulenter ab eo luctetur.

Etin his

poteft eleemofynas facere de rebus Mo-

lr

cafibus teretur ad reftitutionem , & fic

nafterii, fecundàm quod fibi eft come

M

de eo non pote& eleemofynam facere ait

miffam.

Si veró: non habet difpenfa-

t

/í

& D.

Idem fentit, fi alicubiin vigore

tionem , quia nihil proprium habet,

ü

fit jus civile prohibenslufum. Caterum

tunc non poteft fine licentia Abbatis,vel

quidquid ex licito lufulicite acquiritur,

&

exptefsé. habità vel probabiliter prz«

€«ft matetia ex qua poteft fieri elecmo»f

famp 4, nifi fort& in articulo extremg

E

q

fyna.

necefficatis , in quo licitumeieflit füta-

"n

U ZROIV. Fiétus ;T»:tuper peccat-

ti, utcleemofynamdaret, Hecibi.

L

ne mortal:ter tenerurque ad teftitutio-

& 3. eX R. ad z, Si uxor habetalias

pia

nem , fipetat & accipiat eleemofynam ?

b

tcs. ptztter dotem , quz ordinatutad (u-

XCI. y. sffitm. Quando eleemofy-

ftentanda onera Matrimonii , vclex pto«

Itj

nz ei dantur fub conditione faltem ta-

prio lucro , vel quocunque alío licito

(

citá , q«:àd fit pauper, ut fit in amplís

modo;, poteft dare eleemofynas , ctiam.

kllï)r) (

& extraordinaxiis eleemofynis , utlïpe-

irrequifito affenfu viti , moderatas t«

tf

:

tatur eleemofyna ad redimendumcapti.

men , ne ex earum füperfluitate vir de-

ilu,

vum , qui non eft.

pauperetur ; aliàs autem non debet dare

Vs |

Ratio: Quia eftfurtum , fecus frdo-

cleemofynas fine confen(u viti., vdlex-

BN

natio fitabfoluta , ut prefumitut in elee-

prefío, vel ptafuümpto, nifi in articulo

X

mofynis otdinariis, licét fiant ex moti-

receffitatis , icut de Monacho di&um

UT

vo falfo.

eft, Quamvis enim mulier fit aqualis

üm Te

QU.ERO V. Qui eít fabalterius

viro in a&u Matrimonii , tamen in.his

lj

poteftate , potefne facere eleemofy-

quz ad difpofitionem domás pertinent ,

[

9nam ?2

vir Caputeft mulieris , fecundàm Apoft,

r

XCIL $. cumS. Thom. a, 8. in c,

F. Corinth. r r. HecS. D.

? D

dicente: Qui-eft fub poteftate" alterius

QUAERO VI. Eftneeleemofyna ma-

: Tlh

conftitutus, in quantum hujusmodi, fe-

gis dànda propinquiozibus2

[üiïg-

Vj

eundàm Supetioris poteftatem regulari

XCIIIL. Cateris patibus, illis quifunt

D

t

debet. Sic ergo ille; qui eftfub pote-

ügg

nobis magis con jun&ti, magis debemus

Mdj

.

provi-

453-

De Eleemofy2a.

bansex

tovidete. Ita $ D a, 9.id pto

tutionis onere, Ergo & altet fineco-

i

dem onetetenebatur dare.

p

illo z,'Timoth. f« — $s quis faorum &

Wi

maximàé domeflicorum curam non habet ,

Not. tameu femonem bic effe de

l

fidem negaviz , €9 eft infideli deterior.

pauperibus abfolute , & non talibus fr-

cundim quid(olüm , quorum necelfitas

wwl

- Et in R. ad 2; id probat ex ordine

qui

Charitatis, & ex $. Ambrof, in. 1. de

tantüm aliquo tem pore dutabit; eó quod

klisenim condi-

,dcfüg.

officiis , dicente: Ett illa probanda libe-

bona. habeant in fpe.

tionatam reítitutionem imponere ratiov-

ralitas, ut ptoximos fanguinis tui non

n

defpicias , Íi egere cognofcas ; melius eft

ni congtuit.

u-

enim , ut ipfe fübvenias tuis, quibus

Plura de hoc vide Tra&. g. Exam. j

d

m

D. 126.

pudot eft ab aliis famptum depofcere,

d

li

Monet tamen $, D. in c.

Eft circa

hoc difcretionis taio adhibenda fecun-

Mendicizas Religiofa,

a

dim differentiam con jup&tionis .. & (an-

De qua $. Thom.2.2. q.187. ar-

Jmpü.

UI

&titatis & utilitatis.

Nam multó fan-

1Hc.3. " 40*

Ya

i

diori indigendam . pátienti , & magis

QU ER O VIHI, T'enenturne Ke-

utiliad commune bonum;eft magis elce-

It

h

ligiofi manibus operari ?

mofyna danda,quàm períonz propin-

XCV, AnteR. Not. ex S. Thom. q.

If

qüiori ; maxim£ fi non fit muliüm con-

jun&ta , cujus cura fpccialis nobis not

cit.a. 3. in. c. quód füb opere manuali

LU

immineat , etfi magnam . neceffitatem

intelgantur omnia humano officia, ex

t

quibus homines licité vi&um lucrantur ,.

mol

non patiatur. Elacibi.

QUJERO VJI. Subfidium .ad quod.

five manibus , fivepedibus , fivelinguá

A.

qf

p

homo obligatur in extrema vel gravi

fianc: Vigiles enim & Curfores & alií

"i

neceffiiate , e&ne dandum donatione.

hujufmodi de fuo labore viventts intel«

j, 0i

abfoluta , aut licetne (üb conditione , ut

ligantur de operibus manuum viveres

pcrff

r

Quia enim manuseít organum organo-

refbtuat , (i. venerit ad pinguiorem

ii

fortunam , vel folàm commodare ?

ram, peropusmanuum omnis opeftatio:

j

"n

ym

XCIV. x;, Probabilius & tutius eft

intelligitur , dequa aliquis victum licit&

T ptlhh

Eac ibi,

Hoc notato

quód teneatur ad donadonem abfolu-

poteft lucrari.

Mi

z;, Cum $. D, a.cit.negative, — Kazio

tam rei , quz (alem eft ufu confumgtie

muhcf 1

bilis..

ejusefl : Labot manualisad quatuor or-

j

(

Ratio: 'Tum quia oppofita fententia

dinatur, Primó & principaliterad vi-

I&WW

videtur valde inhumana & repugnans

&um quarendum. /»fudore vulties tuá

u

J

verz miíecicotdiz , quz debet efle gra-

uefceris pane tuo. Gen. 3- 2, Ad tol-

$,

tuita, — T'um etiam quia proximus tali-

leadumotium, exqnomulta malaoti-

t

ter indigens habet jus, ea, qnibus ex-

upbture

Maltasa malitiam docuit otiow

N0

uU

twéme indiget , fi petendo obtinere ne-

Jitas. Eccle. 33. 3. Ad concupiícene

,mn J

inqvantutn per eump

al

guiv-c:it , palam ac-cigicndiya.bsqduc rcfti-

tiz rcfcenationem ,

maxera

ff;" (f

El

E

—

fRACTATU $ VVII.A Éxamen ó.

454

imiceratut cotpus, | 4. 'Ad faciendas

contrahantut, & tamen non omnes n

LU

eleemofynas. — Laboret operaudo mani-

patticulari cenentur Matrimonium con.

h

bus [Uis , ut habeat unde tribuat nece[fi-

u

trahere , nec agros colete. E;go nec

D!

ratem patienti. Ephet. 4.

Religiofi manibus opetari,

i

Subfamo x. Sed Keligiofi inprimis

Notat tamen $, D. inc. nifi fortt ad

h

non tenentut ad opera manualia ad

hoc þer Statuta fui Ordinis Obligentut,

Id

querendum vi&tum. Ergo, Prob. min.

ficut Hieron.in Epit.ad Rufticnm Mo-

Ille , cujufcunque fit conditionis , tene-

nachum dicit : ZEgypriorum monalte-

f

tur manibus operari ad quztendum vi-

ria hunc morem tenent, utnullum abs-

qu

€&um ,qui aliunde non habetlicite , unde

que operis labore fufcipiant, non tam

frnj

[/

vivat , aut vivete poffit.. Ethoc(ignifi-

gropter victüs neceffitatem, quàm pro-

A t

cant verba Apoftoli dicentis : Qui zon

pter animze falutem , ne vageturpertií»

[

qult operari, »on zoanducet: Sed Ke-

ciofis cogitationibus mens.

Xj

ligiofi aliunde habent licité , unde vi-

Oppono : Seeligiofi, cim profiteantut

vant, nimirumex eleemofynis , ut pate-

ftatum perfe&ionis , debent imitari vi»

E

bitad Q. 9. & 10. Ergo. — Subfumo .

tam Apoftolorum : Sed Apoftolimani-

L

l

Sed Religiofi ad opera manualia etiam

bus laborabant 1. Cor, 4. Laboramus

W

non tenentut , ad vitandum otium , aut

operantes manibus roftris. Ergo.

M

Ob corpotis mortificationem , quia mul-

x, cum S. T'hom. ad «. dicenteQuód

i,

tis aliis modis poteft caro mace:ari , ni-

Apoftoli manibus laboraverint , quan-

[

N

mirum perjejunia & vigilias, Ergo nec

doque quidem fuit neceffintis. nimi-

3

adeatenentur ad dandas c!cemofynas,

tum , quando viétum ab aliis invenite

;060

ut patet , nifi in cafu neceffitatis , in quo

non poterant : quandoque vero füper-

ln

(fi nullo alio modo paupctibus potlet

etogationis , in. quo fupeterogationis

Ity

f

fubveniri) obligarentur fimiliter Re-

opere non tenentur Religiofi Apolto-

H f[f)

ligiofi & Saculares ad opera manualia.

lum imitari, Vide S. Thom. qui

3

hbg

Wy

Etgo.

ibidenrexplicat.

N

Confirm. Licet (it preceptum juris

QUAEROIX, Licetne Rel

"i

naturz , quod Apoft. 1, Theffal. 4. pro-

vere ex eleemofynis ?

i giofis vi-

r

ponit , Operamini manibus veflris ficus

Sermo eft de eleemofynis.

T

latis.

1

f;pon,tä ob;

$

pracepimus vobis,

Hoc tamen przce-

N

t

prum obligat quidem totam Communi-

x cum S. Tliom.a. 4. affitm, Ratie

]Iädf afl

tatem , non tamen fingulos in particula-

ejus eff : Unicuique licet vivere deeo,

ti, fed fufficit quód unus vacet uni offi-

quod faum vel fibi debitumeft : Sed fit

u

lfug

k

cio , aliusalii: puta, quód quidam fint

aliquid alicujus ex liberalitate donantis.

opifices, quidam agricolz , quidam Ju-

li

EÉrgo Religiofi & Clerici , quorummo-

W

dices , quidam Doctores , & fic de aliis ,

nafteriis vel Ecclefüis ex munificenti

"tl

utait $, D. ad 1. Sicut eft przceptum

d

Principum vel uorumcunque fidelium

L

1 m

natürz, ut agti colantur, matrimonia

fünt facultates collatz, pofluntlicitéde

Ihy

$

hü

-

7

De Eleemofysa.

5$

l

eis vivete , absque hoc quod manibusla-

non folàm ab. eleemofynis accipiendis

li

borent , & tamen certum eft, eos de elee-

defiftere, fed etiam fua , 'fi quz habe-

mofyna vivere, Adducit etiam S. T ho.

rent,largiri ad pauperum fuftentatio-

nem,.

Hac ibi.

W

illud 1. Cor.9. Qs altari deferviunt ,

(

de altarivivant : Sed Religiofi & Cle-

-Ad 2.arit: Cateris paribus dare eft

tici altatideferviunr. Ergo.

perfectius, quàm accipere, & tamen

E

Notat inc.att. Si aliqui fint Religio-

dare vel relinquere omnia fua pro Chri-

p

Y

fi , qui absque neceffitate & utilitate ,.

fio, & modica accipete ad fuftentatio-

wit

Qquam afferant , velintotiofi deeleemo-

nem vitz , melius eft quàm darealiqua

íynis vivete;, hoceft eisillicitum. — Uti-

patticulariter pauperibus. Ita $. T'hom.

piu';ï.-

litatem $. D. affignat; (1 nimirum ptz-

QUAROX.Licetne Religiofis men-

(

dicent authoritate Przlatorutm ,. f fint

dicare?

j

miniftri altaris;.

Si. infiftant ftudio S;

XCVI. ss cum S. Thom, a. 5. affitm.

a

Scriptute ad communem utilitatem to-

Ratio ejus eft - Keligiofis competit vi-

vete ad imitationem Chtifti : Sed Chri«

j

tius Eccleiz. — Nam /a£orantem: agrz-

colam oportey primum de fruttibus per--

ftus mendicavit,

Ergo. Prob. min,

id AF

T

eptre, z. Tim«2, Siqui exhocfcan-

Ipfe Clirifus per Píal. 39,aiít: Ego am-

dalizentur ,. malitiofi fant,, morePhari-

zem mendicus [um €$ paupere ExS. Hie-

Jl

il

[

frotum, quotum fcandalum contem-

tom. in quadam Epiítolaait: Cave, ne

nendum Dominus

Domino tuo mendicznte , fcilicet Chri-

yoti

Vd'oclet Mattli. t $. ait

E

fs

$, D. ad. s.

*

fto,, alienas divitias congeras.

Ergo.

Oppono 1. S, Hietori. ad

D;amavf m m-

Notat S D. in c-

Ad mendicandum:

Ir

ji

"

Papam dicit : Qui bonis parentum: &

poteft homo ex duobus induci.Üno mo-

j

p

opibus füftentari polfünt , (r , quod pau-

do ex cupiditate habendi divitias , vel

perum eft, accipiunt, facrilegiunr pro-

vi&tuar otios&, & talis mendicitas eft il-

Mif

licita-

$ Th»

fe&ó committunt , & per abufionem

Alio modo exneceffitate, ut f

talium judicium fibi manducant & bi-

aliunde habere non poteft,, unde vivat .

t

bunt: Sed Religiof polfint de labore

vcl. ex urilitate , qualis eft affignata ad'

Q: 9. & hoc modo mendicitas eft licita.

i

manuum fuftentari , ( int validi,. Ergo

peccant eleemofynas panperum come-

O;p;mm r

uod lege eft prohibitunz

moü'nh j

dendo. ldem argumentum poteft ob-

noncompetir Religiofis: Sed mendica-

f

jici de Clericis & Canonicis.

re eft Logeprohibitum Deut. 15.. Men-

ml*;&ä

dicus non etit intet vos.

jj *

: 2, Religiofi fünt in (tati perfe&io-

Ergo.

nis: Sed beatius eft dare quám accipe-

2. Pfal. 36. ait David : Now vidé

n

te.

AG.20.

Etgo.

( d

juffum derelitium , nec femen ejus qua

ll

44d 1..S, D. dici : Áuthoritates illze

T€z$ panem.

Ergo

f

funt intelïig&ndæ temüporc neceffitatis j

3- Secundüm jura civilia punitur va-

bt*

quando fcilicet non poffet aliter paupe-

lidus mendicans, ut habetur Cod. de

r d

tibus fübveniri , tunc enim tenerentus

validis mendic. tit. 2 £. Sed dantut Re-

If

i

ligiofü

»

456

7A ACTQTU $ V1I. Éxamen 6.

Ét-

f

z

Ip of validi , tob;üï-i, obefi,

et ptoprié fraterna Cotre&rio , de qua

hicagitur, ac definitur, quàd (it ag

OcRe]þand'et S, D. iacit. att. Quód ibi

Charttatis vel mifericordia fmritnalis,

[

PM

non prohibetuc indigentibus mendica-

quoper convenientem [evmonem conamnr

[

te, fed probibetur divitbus , ne tam

frairem, id efl, proximum amalo pe-

! ll

tenaces fint, ut propter hoc aliquiege-

cati convertere ad bouum virtutis, Aia

ftate mendicare cogantur ; avatitia di-

corre&tio eft , ait$. D. , quz adhibetie-

fiy

D

vitum damnatur.

medium peccati delinquentis,fecundüm

lj

AAd 2.R. quod David non viderit

quod eft in malum aliorum , & preciput

Tho

boni communis, Exrhzc e(t a&us jufti-

quarentes panem ex cupiditate & avari-

1

tia , ficut nuncfubinde dantur , bene ta-

tiz, cujas e& confervare redtitudinem

unius ad alterum , & vocatur judicialis;

u

men ex neceffitate,

eftque faperiorem -erga inferiores pu

-Ad *. Tuta Civilia puniuntrobuftos

"

niendos.

N

ex fola cupiditate habendi mendicantes ;

De ea hic non agitut,

Refp. z. Finis Correctionis.

q l

otiofos laborem fugientes.

fratgmæ

l

patet ex dictis,-

Corretlio fraterna.

fraterma ef in

&

Refp, 3. Cortectio-

n

22

pizcepto, & quidem naturaliac Deca-

t

Deé qua $. D. agit. Qudf

*42

| Pff

RU

8 .a4rt.

logi dedile&ione proximi. Ira$. Thom.

a.2. Et patet ex illo Matth. 18; v. 1$.

t

N

QU.ERO XI. Quid e&, quis ejus

Si peccaverit iz te , idelt, i's:ieme [

finis, ene in przcepto, & quando?

A

frater tuus , vade &8 corripe eumintrtt,

tj

XCVI1I. Ante R. Not. quód Corrediio

g ipfum. folum , id eft, (ecrevó ; Sui

Wal

i

fraterna ( ad quam etiam reducitür pa-

andierit , lueratus. eris fratrem tumi

p

tetna, ) fit unum ex feptem operibus

ff autem: te non. atidierit , adbibe teum

n

müifericordiz fpititualibus fuprà affi-

adbuc amntm vel duos , ut inore duormm

gnatis. Aliqui DD. diftinguunt jntet

d'ïlu

vel trium teflium flet omne vertm,

P

cotripere & corrigete , quod corzipete

ud fi nom. audierit eos , dic Ecclfti f

lii

fit reprehendete & inctepare, cotrigete

autem. Ecclefiam uon audierit , fittih

scro fit ipfa emendatio vitz ; folet ta-

W

fieut Etbnicus j» Publicanus, ExEcott

P"lhäz

men hic fumi, & fumitur promifcue,

z

17. Üatcniqu

Hoc Notato

$

e Deus mandffrvii de prosr

*

/

b

750 fio.

lx

m"/fb)ä

Refp. r. JuxtaS. Thom.art, . Du-

Ratio, Quia ex pracepto natufet

e

P

.

Jlex eft cotrectio delinquentiss — una

netur quilibet fratri , id c&,'proxifï??

*r*ïlï!cdtf

qua adhibet temedium peccato;in quan-

gravier egenti füccurrere; dum pi

"

tum eft malum ipfius peccántis, & ad

fine gravi damno.

4

M

*ïls,l

ejus, non punitionem , fed emendatio.

Refp. 4, Preceptan

) 'Frätcmækiïdr'rg-

»

nem & animz lucrum , velut ad finem

&ionis non cft negativum fed affi

mátt«

N

wï,äum

Pra-

il

vum, ka S, Thom.a, 2. dicens:

E

ordinatut , &ccft a&usCþariæa.tis ,& iftf

t

[ d

m

41

Deif Corrtélione þatärmï

cepta negativa aältlg'ant » & ad femper ,

tor admonitionem non fecipiat , fed ad

Corretlio autem fraterua ordinatur ad

pejora labatut , e& ab hujusmodi corre-

fratris emendationem , €8 ideo cadit ub

Cione defiftendum.

Hac ibi,

l]

pracepto , fecundim . quod eft. neceffaria

Tertia.

Opportunitas perfone &

Perfonz , ut non fit alius;

LU

ad iflum finem , non autem ita , quód qua-

temporis,

libet loco cj tempore frater delinquens

qui melius peffit facere.

"T'emporis, ut

WHIV

eorrigatur,

fiat tunc , qüando penfatis circumftan-

Relp, £. Corre&tio

fra'erna de pecca-

tiis diíctetio dictat cum | majori fru&u

to mortali

fieri poffe.

mottali.

per fe loquendo gbh'gat fub

4arta..— Ut cotteptio judicetut ne-

&atio : Qu

ilibct; du;n poteft, tene-

ceflaria , cenfetur autem neceffafia ,

tur avertere grave malum praícrtim

quando peccator peream & non aliter

-ime proximi: Sed omne peccatum

creditur convertendus, ait Cajet.

mottale, utpote mors animz , eftgrave

Quinta. Utcorrectio poffitcommo-

dé fieri, nimirum- fine notabili damno

s

malum proximi. Ergo.

Refp. 6. Probabilius. eft, ut prtzce-

cortrigentis ,damno , inquam,filutis,ho-

ptum Corre&iovis fraternz hlc & nunc

noris , famz , fortunarum,&c.nifi frater

fuüb mortali liget , requiri quinque con-

effetin exttema necellitate.

)

j »H

ditiones, quarum vel urá deficiente ( uti

QUJERO XII. Przceptum fratetnas

ji

z

fepe deficit ) non obligat füb mortali.

Correütionis obligatneomnes homines,

Prima conditio eft : Ut peccatum fit

etiam fübditos ? -vel folos Przlatos ?

:

] lJ!

fectetum. feu occultum ,' & moraliter

Peccatores ?

ün

conftet , proximum peccatfe mortaliter,

XCVIII. . 1. Obligat ompes ho-

i

vel effe in periculo peccati mortalis , aut

mines ad corrigendum idoneos , con-

ll

1

4. .!5'.

ET

recidivz , vel commifitfe veniale peri-

cuttentibus addu&is q

:

uinqqe citcums

il

culofum feu o:dinatum ad mortale.

ftantiis.

,

— Sectrada. Ut fpetetut fractus , feu fic

Conftat ex citatis verbis Eccl. 17, &

L

- ptobabilis fpesemendationis, ne redda-

j

tatione addu&ta pro R.3.ad Q. 11. Eft

tll

tür deterior, Unde $. Thom. a. 6.in

autem hic fetmode corre&tione , qua fit

glz [

i

€, ait: Una t correctio delinquentis

per folam admonitionem.

perünensadPralatos , qua habet- vim

& 2. In. Corre&ione fraterna gra-

coactivam, & talis correctio non eft di-

[JWWI:

viot eft cura & obligatio Prezlatorum,

mittenda ptopter turbationem ejus qui

quàmalioram. — Ita$, Thom.a. 3. ad r.

d

cortipitut, (ed eft cogendus per poenas ,

Idem eítdeParentibus , Dominis, Mari-

J

/

ut peccare defiftat, Alia veró eft Corre-

'f] J lUþ

to, Tutotibus , tefpectu filiorum ; fet«

&io fraterpa , cujus finiseft emendatio

vorum,uxoris, &c.

i

Ge'inquentis , non habens coactionem ,

x.. 3. Praclatus feu Süperior fzpe non

7

td (implicem admonitionem, — Et ideo

tantüm fuüb veniali, fed etiam fub mort.

il

i

tenetur fübditos corripere de venialibus.

t

rl !,,f/

u i, probabiliter gcftimatur ; quod p

quando

»

Mimnm

:

458

TRACTATUS VIL Éxamen 6.

quando nimirum vergupnt in notabile

do & concutrentibus ptadi&is| citeum:

ftantiis, tenetur humiliter fratetne cot-

detrimentum Regularis difcipliuz. Idem

eft de trangreffionibus Regulatum fub

ripere delinquentem.

Ita S.D.a. f.

pona folüm obliganzium , vergentibus

Rationem dat : CorteGtio fratern& per

||

in fimile detrimentum.

fe pertinet ad aliquem , in quantum in

Ratio : Supetior ex viofficiiin con-

eo viget judicium rationis; Sed peccatum

i

fcientia tenetur Regularem obfervan-

non tollit totum bonum naturz , qun — ;

tiam promovete , rationem (tri&am de

in peccante remaneat aliquid de redo

]

fua , & íübditorum , animá redditurus.

&

judicio rationis, Ergo.

Ergo.

Notat tamen $, D. quód peccatum

Ex quo fequitur , quód Superior te-

pracedens , prefertim fifit mamfeftum, — . L

neatur interdum inquirere in vitam

Corre&tioni feu ejus effe&ui poffit po« .

h

Non ergo ille

fubditorum , attamen prudentet, ( ne

nere impedimentum.

h

alios turbet ; impartialiter, impaffiona-

corrigens debet objurgare, fed ad patitet

4

cavendum invitare.

L

t, & nonniít przviá infamiá , velalio

Nec fibi novam.

robabili indicio.

condemnationem corrigendo acquirit,

h

- Concionatoribus quóque cau:& agen-

licét per hoc vel in conícientia fratris,

i

dum; dum & Cathedri: vitia corripiunt,

j

vel íaltem íuá pro peccato pratetito

ne videantur particulares períonas tan-

condemnabilem fe effe oftendat.

lim

gere , aut fcientiáconfeffionali uti, Vel

Oppono: Matth. 7. dicitur: Qudw-

LU

maximé cavendum , ne. Prelatos? fug-

des feflucam im aculo fratrisiuif

ln

geftu cotripiant , nifi fori& effet publi-

. Ad hoc dico, ibi folüm reprehendi —

cum fcandalum ,

v. g. hareís,

peccatores qui alios corcipiunt ex j«

i

quod Íceretà monitione non poffetemen-

'étantia & hypocrifi, velqui, utfejutis — 1l

dati,

ficent , alios temerarié judicaut. Unde

M

LA

&. 4. Przceptum Corre&ionis fra-

fubditur: Hypocrira ejice primümtte — þm-

)

bem de oculo tuvo , &c.

-

ternz etiam obligat fubditos erga Pra-

hu

latos , fic tamen ut congruum modum

QUA&RO XIII. In Corrc&ion

efta-:

N

terua «ítne fervandus ordo , ant &

adhibeant, & non cum protetvia & du-

. Püm

zitia ;; fed cum man(uetudine & reveren-

Matth..| 18. traditus, utnigairumdeiug

tiá fiat.

HaS D. a. 4.

E

quens, fi peccatum fit fectetum , priis

Ào

Probat hoc ex Apoftolo r. Timoth,

moncatur fectetó , dein achibeantut te-

lus

$. dicente : Semiorem, ue imcrepaveris

fles, tandem dicatur Ecclefiz2 -

edobfecraut. Patrem. Exex Regula S.

XCIX. g.affirm. cum S. Thom.

M!O à

Aug. zen foliem veffri fed etiam qpfius,

& *, ita quidem ut peccatum &c;räru

iu p

fcilicet Przladi, miferem:mi . qui iuter

priüs feme] vel pluries ( quamd

i MM

vos , quanto in locofuperiori, tauto in pe-

bab [iter eff ípesemendationis)

fec

vicule majori ver[atur.

af

;

admoniione fit corrigendum , qu

zl .'*j

£0«

n l

4

V, $, Etiam peccator; per fe quucnf

non ptoäcia:,'), -adhibeaniar teftes;

j "

anlJ

»-

ul

d

De Corre£fione fraterua.

459

u

tam quibus verecundetur & refipifcat, &

proclamantut nullá fectetá

'admonitio-

d

& quibus imul admoneatur ; fi nondum

neprzmiff4. Ergo,

3

emenditut , dicatur Eccleüæ , id eft, Su-

. Religiofi tenentut obedite fuis

),A ;

ts

petioti,

Prelais: Sed Prelati quandoque vel

Excipit à

fecreta admonitione S. D.

communiter omnibus vel alicui fþecialïä

g

W

a. 7, peccata publica , & hec dicit

ter przcipiunt , ut eis dicatur; fi quid fit

Plï';ïlx

publicé effe arguenda juxta. Apoft. r.

corrigendum.

Ergo fecteta monitio

jqf';i k

Timoth, $.

Peccantes coram omnibus

non eft de neceffitate pracepti.

argue , Ht À cateri timorem babeant.

^4d bec omnia Kefpondet S, D. a. 7.

De occultis ditinguit:: Quzdam enim

"d 1. quidem: Omnia occulta , funt

W 2

od

vergunt in nocumeuntum proximorum ,

Deo nota, & ideo peccata occulta eo-

MU

Íeu boni communis , vel corporale vel

dem modo fe habentad judicium divi-

at

fpirituale , puta, fi aliquis occulté tra-

num, ficut publicaad humanum. 'Et

iïf)ä

&et, quomode civitas tradatur hofti-

tamen plerumqueDeus peccatotes quafi

bus: vel fi hateticus privatim homines

fecretáà admonitione arguit intetiüs in-

N

à Fide avettat: & in his oportet ftatim

Ípirando vel vigilanti vel dotmienti.

"u

al

procedere ad denuntiationem , ut hujus-

d ». Dominus peccatum Judztan-

dU

modi nocumentum impediatur, nifi for-

uamDeus ficut publicum habebat,unde

o

tt quis firmiter exiftimaret , quàd ftatim

ftatim poterat ad publicandum procede-

per fecretam admonitionem poffet hu-

te , tamen ipfe non publicavit, fed ob-

d

jusmodi mala impedire, Quzdam veró

fcuris verbis eum de peccato fuo admo-

J

nuit.

T

funt;|que folüm vergunt in malum pec-

Petrus autem publicavit pecca-

cantis, & ejusin quempeccatut, Er in

tum occultum Ánaniz & Sapphirz,tan-

TU4

his fervandus eft przdi&us ordo,

quam executor Dei cujus tevelatione.

i v& ]i'u(: ,r;

C, Oppono 1, Apoft. Ephef.$.nos mo-

peccatum cognovit. De fofephautem

7

j

net: Effoze imitatores Dei, Sed Deus -

ctedendum eit, quódfrattes fuos quan-

df

intrdum publicé punit hominem pro

doque admonuerit, licét non (it. fcri-

peccato , nullà fecretá/ admonitione

prum. — Velpote(t dici quód peccatum

(Icnw*ïf

premifsà. Eroo.

publicam erat inter fratres. Unde dicit

y; d

2, Chriftus non legitur fecretó ad-

l nïml,-

pluraliter, accufavit fratres fuos. Hac

monuiffe Judam , antequam cum denun-

ibi.

j

tiatet,

Item. A& $. Petrus Ananiam

p

-Ad 3. dicit : Hujusmodi proclama-

& Sapphitam occuli? defraudantes de'

tiones, quz in Capitulis Religioforum

pretio agri publice denuntiavit , nullá

fiunt , funt dealiquibuslevibus , que

(

fecretà admonitione premisá. EtGen,

famz non detogant. Unde funt potiüs

[Puaïiï

:37. Jofeph. accufavit frattes faos apud

quafi quzdam commemorationes obli-

fit

Ótrem crimine pelfimo , nectamen eos

W

tarum culparum quàm accufationes ve

Y

friüs monuie, Erpo.

denuntiationes. — Si tamen effent talia ,

JrrWM

"

terinfamiaretur , conttra

j

" EL In Capitulis Religiöforum aliqui

H

dc qqibus fta

Mmm 2

pra-

X

du

469

TRACTATUS VIL Examen ".

preceptum Domini ageret,qui per hunc

Ad hoc noftet Francifcus *AtakvioPri.'

|

[/

modum peccatum fratris publicaret,

matlus Cathedraticus Salmant, ait; Di-

Hzc ibi.

[

cere quód Corre&io fraterna meliis h. od

l!

4Ád 4.ait: Pralato non eft obed'en-

ciendo eft per Pralatum quàm per fo.

i

dum contta preceptum divinum , (ecun-

d

cium , ut dicit$ua ez , eft erroneum &

li

düm illud A. r.

Obedire opottet

injutiofum do&rine Chrifti, — It ille,

Deo magis quàm hominibus.

Et ideo

kí

D.cere autem , quód alio modo null;

ted

quando Pralatus ptzcipit , ut fibi dica-

Communitas poffit bene gubernari ,eo-

[ua

'tut , quod quis (civerit corrigendum,

dem modo injuriofüm eft Chrifto & juri

f

X

intelligendum eft przceptum (ane, (al-

!

naitz , utpote cujus praceptum ef . |

j

Mz

vo ordine fraternz Correctionis , five

fet Communitati perniciofum , adeà- .

p'aeceptum fiat communitec ad omnes,

hi

Que necin przcepto nec inconfilio,

l

five ad aliquemfípecialiter. — Sed fi Prze-

Quid ff ex timore , tepiditate, vere-

latus exprefsé przciperet contta hunc

cundia , &c. fratetnam Corredionem -

-

k

ordinem à Domino inftitutum,peccaret

quis omittat ?

gracipiens , & obedienteseiquafi contra

Refp. Juxta S. Thom. a. 2. ad 3 ,

ptaceptum Domini agens. Unde non

'",i)u

peccat folüm venialiter, fi tamenitapae

&l

eífet ei obediendum , quiaPrzlatusnon

tatus fit ,quód omnia Charitatifraternz

eft Judex occultorum ( fed folus Deus )

poftponetet , íi probabiliter crederet

M

nifi in quantum peraliqua indicia ma-

fratrem à fe emendandum , & nifi ex

nifeftantur , puta, perinfamiam , vel per

MMI

omiffione correctionis proximo feque-

aliquas fufpiciones.

Ita $, D.

retur notabile damnum animz;ut fiho-

4l

Ex quo fequitur , errarc R eligiofos ,

mo peccaret ex ignorantia culpabili,

h

qui Vifitatoribus denuntiant Fratres de

quá difficulter liberabitur nifidoccatur, -

€rimine corte&tos, vel ordine Chatita-

Excipio fi fit Prelatus , hic enim morta-

tis non fervato,

Optimé proinde fa-

liter peccat , fiex timiditateomitt,

m

35 Cot»

Wi

J

xiunt Vifitatores , qui ante inquifitio-

rectionem.

Ms

mem admonent Fratrcs*, ne denuntient

114 ff peccatum . eílet prateritum,

T

tos, qui de fecretis peccatis cotrecti

nullo rel;&o complacentiz veftigio ,nte

h

funt.

*

damniaut recidivz periculo ? -

T

CI. Quid ergo [entis de Statuto So-

fr

Cum Soto & Bannesdico noneffeobe ]

ll

)

cietatis, quo ( ex rationequód Corte&tio

ligationem corrigendi.

:^

d.

Ti

Ératerna meliüs facienda eft per Prala-

QU!E RO XIV, Tenertisne cort

!

"

WWM ]

tum) defectus Fratrum non premif;á

eum;

fecretà admonitione deferuntut. ad

bili?

qui peccat ex ignorantia mvmd- 1

3

(ij/(' &/ &

«[,U(

T

Pralatum , nonut Judicem , fed ut Pa-

'CHi, Ànte R. vide íu

4

3 x-'l

&rem ,fatáà quolibet Novitio , ante vo»

prà d/c,ign?r'.;';;

1

lt

tia & de lege naturali.

l.

&otum bienniiemiffionem , renuntiatio-

Refp. r. Teneor &tenetur o

[P

"Af

&c juris ad famam ?

h

homo ( juxta ptobabiliorem fenten-

-

uam

* ^ De Correchione f!&atämä.

46i

"

tiam)à proximo tollere ignorantiam

conqueti de denegata fibi abfolutionein

culpabilem feu vincibilem cujuscunque

cafu Kefp. 1.

t

jutisnaturalis, divini & humani;dum

Confideranda etiami hic funt

Fs

i

eít in periculo peccandi mortal.ter ; uti

meuta & Axiomata illa Juris: (rilize

T

& iguorantiam facti contra talejus ; fi

feandalum permittitar , quam Qeritus

fit (pe; emendationis , v. g. (i Petrusac-

vitla re»linqlit//zmr.

Potens alios ab er-

p

cedat ad Mariam,vincibiliter pu'anse(fe

rore revecare & tacens, feip[um errare

ä

[

füam uxorem , cüm tamen non fit.- Vel

demon[lvat. Ervor cui minime refiflitur ;

r

i

fiSacerdos ignorantet vellet confecrare

approbatur. Yem illad: A lex ob-

I

n

2

inaqua.

ligat ad a&l us inutiles ,€8 otiofos, Magna

Ratibe. eadem quaz data eft proR

ergo prudentia eft neceffaria , nec potef

$,& ; ad Q. r 1. & Eccl. 17. citat.

una certa regula (tatui proomni cafu.

(

Nota: banc & fequentem K. deomni

Cafus qui denullitate matrimonii in-

d

quidem homine, fed in majoti rigore

vincibiliter vel vincibiliter ignoratá pof-

veram effe de iis, qui gerünt alioram

fent preponi , refolventur. in proprio

j

cutam , ut funt Pater, Maritus, Domi-

loco, nim. Tract. ult. Exam. 5. Q. 8.

Ti

mnus, Princeps, Epifcopus, Pralatus ,.

ubi multa dicentur quz hicfetviunt.

C

&c.

QU.AERO XV. Licetne aut expe-

v

'&, 2, Idem teneo de ignorantia in-

dit interdum , hominem perditum non

u

Jf

vincbili (quz an refpe&u juris naturz

ftatim corripere, (ed permittere labiin

fspt

dati poffit;/hic non deciditur, fed expli-

pejora, uteó magis confufus faciliüs

s

eatum eft füprà de Legibus) fitamen fit

emendetur & refipifcat?

li

fi

Ípes .enïcndat;onis , fdkem in futu-

rum.

CIHI. Ante R. Not.. Quód Deus da-

jiu

plici ratione. permittat mala.

Primó,

IS»W*-,"

Conftat ex cit. Ecclef. 17. Unicuique

In poenam prtiorum peccatorum ttadens

jl

mandavit Dens de proximo [uo..— Hac

peccatores in reprobum fenfum,ut Scri-

in re maximtattendere, & paeaitentes

ptura loquitur. 2. Ut homoferventiüs

inftuere tenentur. Confeffarii , utpote

T

refurgat , && poftea cautius vivat ; ficut

uüsgentes nontantum officio Judicis,

forte permifit peccatum Petri, Hoc no-

Ícd & Do&otis , ne Sacramentum con-

tato

*

"

ferant indigno, uti fieret (iltem in prio-

nnlgsdicowï

x. Licet tutior fit fententia negans ,

j

ricafü. Etcopitandumeft , quód licét

probabilior tamen videtur affirmans ,

admonitio & inftructio non videatur

quó1 liceat permittere talem hominem

fortt^

prodeffe hic & nunc, proderit tamen ad

labi, eá intentione , ut ferventiàs re-

f 1ng"

oc r. Ut

proximusliberetur àfua igno-

fürgat , ut fenfus fit quód cotrectio dif-

l

1

(

rant. — 2.Utmalum ftatum in quo eft,

feratur ad tempus, & permitta:ur po-

jf

cognofcat , & forte aliquando re(ipifcat :

tiüs non (tatim refurgere, ut eliciatur

lhl

& fic in futurum proderit

3

patietur

pl

"

ex malo bonum, quàm quód permitta-

sng'x'q.remotfus conícientiz, 3. Ne poffit

tür peccatum,

rl

Hzc

Mmm j

"ts

nb

62,

TRACTATUS VII. Exaäm, 7

Hac,R.fupponit, quód homini non

li, bene tamen ex. intentlone aliäujusk

liceat peacatum;quod evitare poffumus,

boni , ratione cujus poteft eriam ipfi

1

permittete in paenam. prioris peccati ,

peccanti evenite utilitas , uti & aliis

hocenim modo peccatores punire folius

Unde fuprà oftenfum fuit , rationaabili.

Deieft.

k

tet permitti Lupanatia.

Item à data R. excipitur cafus ,' quo

Not. quód licét nen fint faciendamz-

[

timetur ,ne proximus cadat in graviffi-

[:

murn peccaturm , y. g. ne fiat Hzreticus,

la, ut eveniant bona, bene tamen pet-

m

Apoftata , ne communicet in mortali ,

mittenda, De quo vide füprà, an ex

&c.

Hoc fuppofito

duobus malis culpz poffimus cpnfülcrg

! p

minus.

:

[

Ratto ef? y. Correptio fratetna pro f.

j

ne habet cmendatigncm fratris.

Ergo

Quati hic poffet , an homo teneatut

LI

facienda eft eo modo , quo meliüsad

proximum corrigere cum periculo vitz2

Wl

hunc finem conducit,

2. Licét non

Sed ad hoc patet ex ditisinhoc Tradt,

W

debeat permitti malum fub ratione ma-

-Exam. jcm83.

X

X

þ.- 5 ;

AIJAP

nj

VORDRIOESDEIQSRDS DA Ed E ID Q

i

ul

T

