0 id patet ex

rochianis proceffionaliter conveniunt :

n nin

Pa variarum Diccefi

umo 3

foli autem Religiofi illius loci pro tor

Mmmm mm 2

. peni-

LX

—

XYOIZ

ZRAÁACZTAZUS YII. Examen [

cnirentibus non fufficiunt.

Hinc&

Bullz Cruciatz pofle eligi Confeffatium -

gg:iq'l ]

Parochi non folàm fuarum fed & alic-

non approbatum in. Diecefi , in qua

gj

gt

narum ovium Confeffiones promifcue

Confefliones debetaudize, licét fit ap-

gl y

æcipiu-m,

De quo cafu idem Gobat

probatus alibi..

inm famitur ex-Cle-

f i

bene refolvit, non effe movendum ícru-

Neque contrar

tmentina Dadum. de [epult, Nam in ea

yocic

pulum illis Sacerdotibus, utpote niten-

tibus longá;continuá , notorià confuc-

Religiofis non datur facultas audiends

t q

ii

tudine utique non ignoratá omnibus

Centeffiones ubique;id eft;in omhnibus

Ordinariis ac proinde faltem tacité ap-

Dicecefibus , fed ubique in illa Diecefi

ailm

D 4j

probatá feu nece(litate quádam morali

ad quam prafentantut , auc in locisval-

extorquente,vel impetrante confenfum

de vicinis illi Dieecefi , in quibusindul-

linurio,

expreffüm vel tacitum Ordinarioram ,

gétur,quód poffint audire Confelliones

impul

manifeflum tam diuturna diffimulatio-

EOTRT

fubditorum ejus Epifcopi;à quo fuerunt -

timo

nhe,

Subdic.fore cutiffimum & conful-

approbati.

[x;iu la

|;

ï,w

(l

TO

tum , fi Prafules talium locorum pete-

LXXXI. . Quidfgnficat illa cla

rent exprefsé à Reverendiffimis. DD

(de confenfu Parochorum) qua. folet ine

lt jui

P

Atl

Ordinariis approbationem.

feri teftimonia apprpbaæ-ioni-s data Kee.

ar-

dits, «

Nofter Cerradus in calce prime p

gularibus.

tis adducit privilegium Eugenii IV. qui

Dico:

IN

on cr»edd, quàd Ordinarii

ld iSEpi(

eonceffit ,, Confeffarios. Ordinis noflri

.eam Claufulam tam ftri&é fumant, ut

URUX vt

(per communicationem etiam aliosRe-

velint. Confeffones absque Parochi

lts

U

gulares) in itinere exiftentes, vel alibi,

confenfu à Regulari exceptas efle nul-

las , fedtantüm velle moneri Confeffa-

1777

[f

qu

non potentes commodé petere cafusE-

pifcopales,tunc poffe plenarié uti audto-

tium , ut Parocho loci deferat debitum-

Ui

Mim(er

ritate Epifcopali.

Item Gtegor. XIIIT.

refpe&um, petendo ejus confenfum,.ne

conceífit Religiofis Societ, Jefu. (aiiis

pax turbetur , vel eum pofteainformcet,

* r

" per comunicationem) ut femel appto-

De que vide Bullam Clementis X-$ 4

Tij

bati & expofiti., quando itinerantur per

in fine,infràn.87.

n

libet ys-acer'dos-g

alias Diaecefes,poffintibi audireConfef-

LXXXII, Poteffne qui

P

fiones Fidelium,

Sed quia plures funt

etiam non approbatus abfolvere à VG-—

:

fl[JV.'g.äGm

DD.qui fentiunt hzc privilegia effe re-

.bialibus 2

Ht pr

vocata, nollem in eis fun&ionem meam

Dico : Probabilior eft fententia nega-

MM

fundare, przfertim poft decretum Ur-

tiva Cajetani , Donati , Navarri & alio-

rum, &c.

*

VA.D 1 'cuius (

lt

bani V lL editum 1628. quo revocavit

omnia privilegia & facultates , fi que

Katio : 'Tum quia

J?c&ïr venialia fint

li

materia libera Confeffionis , nec tenca-

fuecunt data ad.audiendas Confeffiones

fine examine &approbationeEpifcopo-

muür'ea cónfiteri, dum tamen quis €&

n

zum Diccefanorum. Unde communi-

-confitetur , fünt matería apta. hujus Sa-

R

bfolutio

Ui

?er docent.AuGores , Be 3uidem.,vixtuc;

cramenzi feu abfolutionis:Sed a

I C.I

*

. requi-

ER

Be Plbnitihile,

1015

larem poffe Confeffiones Szcularium ,

äeqnïrït Minifttum ab Epifcopo ido-

nfcffaüumï

etiam Sacerdotum , audire , &c.. nifi»

NI

:;eum.þudicamm. Ergo, Tum ctiam,

&c.

quia Ézpe ignorat homo , qua peccata

i

x,2. Pralatus R egularis poteft ta-

certó fint v enialia,& qua dubié.

-.-Hinc facra Congregatio 1679. die:

xare pornitentiam à Confcífario impo-

"C

Noit

12.Febr.in decreto;cujus fuprà deCom-

nendam ponnitenti Religiofo fibi fub-

dito pro certis peccatis, five refervata

ial

munione quotidianá menrio facta fuit,

ita tatuit: Epifcopi nom permittant ,ut

fint five non,

ioni

jsDiet

venialium confeffio fiat fimpliciSacer-

Ratio: Quia in tali caufa eft Judex

j

ordinarius, — Et patet ex Confticutione

j

dotinon approbato ab Epiícopo aut

X&u

;u

Ordinario,

$i Parocbi & Confeffarii

Clement, V 1HI. fuper cafuum refervatio-

d

Cb

etiam Regulares,aut quicunque alii Sa-

ne, prout habetur in fine Pzologi Cone

ftituttonum.noftratum.

qu )

cerdotes fecus cgerinr,fciant Deo Opti-

mo Maximo rationem reddituros effe :

Refp. 3. Religiofi itinerantes, aut

quomodolibet ex Prelai obedientia

j

neque defuturam Epifcoporum & Otdi-

nariorum juftram ac rigorofam ani-

extra Conventum miífi (nifi propria:

g t

madvetfionem in contrafacientes,ctiam

Regula feu Statuta id vetent) po[fun—::t

;duM

cuivis extraneo Sacerdoti five fecu-

Kegulares , etiam Socieritis Jefu, faeul-

tate ipfis Epifopis & Ordinariis per hoc

lari five tegulart , aliàs legitim2 expo-

i Qd

fito, de licentia fuorum Superiorum

decrecum per Sedem Apoftolicam fpc-

(urutt

Cialiter attribura.

Hzc ibi.

conficeri, fi Confeffarium Otdinis fui

a

QUJ/ERO VI. Quid judicas de Con-

habere non poffint , & fiat fine frau-

TL

gularium ?

de , & Pralato fignificetur : fi veró

feflariis Re

o

u

LXXXilL & . Confeffarius Ke-

Confeffarium Ordinis fui habere pof-

" d

fint, confeffio eft nulla,

Ita deDomi-

gularium (exceptis Monialibus, de qui-

(

fl

nicanis claré patet ex noftris Conftitute

bus fuprà) non indiget approbatione

(f

Epifcopi, fed inftituitur à fuis Pialatis

dift. 1.c, 1 4,Eit, €,

2 ï'!ï

Jurisdi&ionem quafi Epifcopalem in

Quo in cafu licentia expreffa eft qui-

dem optima, fufficit tamen tacita, pra-

faos (ubditos in utroque foto habenti-

hacrs"

bus, v, g-à Gencrali prototo Ordine: à

fumpta, ac interpretativa,

|

!

Ratio : Qui concedit facultatem pe-

b(eWg

Provinciali pro Provincia : à Priore

regrinandi, cenfetur concedere omnia

m

Conventüali pro fuo Conventu : nifi

fine quibus peregtinatio commodé fieri

m»m'("

tamen alicujus O: dinis S-taïguä- aliter

nequit; Sec Religiofo extra Conven-

ïg

ierant,

2

--Ratio: Quia Pralati Regulates id

rum cum licentia exiftenri, & Otrdinpis

" E'

poterant ante Trid. , & hoc Concil. jus

Confeffarium habere nor valenti , val-

Hn

CC (cnü

de incommodum effet, taradiu manere

a

illud commune antiquum. in hoc pun-

"h f

&onon mutavit ; flituit enim. Seff. 2 5.

privatum tam falubri falutis nemcdi-o;

p

?W

!

Er gov

Is

X

(l

:dr&c?grm.v €,If. null«urfï: eiam Regu—

Mmmm mm 4

)

*

1014

TRAC9?ATU$S Xf)!ï Examen g.

In di&o caíu facultas Religioforum

&atio: Namex una parte Trident.in

Á du

abfolvendi datur ex Pontificio Privile-

cit. Decreto requirens approbationem.

J

E

giocligendi Confeffarium, ut patet ex

Epifcopi, noh comprehendit Confeffa-

noftris Conftit, loc.cit,

rios Regularium fed claté Secularings

n f

LXXXIV, y. 4, Illiextranei Con-

etiam Sacerdotum tantüm;: Ex alia veró

li, Q

feflarii non poffuntReli

iil àf

giof?s aþfolvc-

parte Religiofi à Superioribus non re-

xedcafibus refervatis.

At

firinguntur adConfeffarios abEpifcopo

. Ratio: Tum quia cafüs fpeciales, uti

approbatos (alioquin indubié non pof-

'S;:iommpo

funt qui refervantur , non veniunt ín

t

[ent) ergo necà nobis reftringi debent.

concelfione generali nifi exprimantur:

&.7. Siduo Sacerdotes fimplices Re-

- lnfentet

Tum etiam , quia Cenfeffarii extranei

gulares ejusdem Ordinis fimul cum li-

dpt qu

non poffunt plus quàm intranei feu Or-

zi

h p

centia itincrentur,habitäcopiäConfc['-

dinis ; Sed hi nonpoffünt, Ergo nec

foris extranei legitimà expofiti , non

alllari

illi.

ag me

poffunt fibi invicem confiteri (excepto

& $. $i Confeffarius Ordinis Men-

cafu neceflitatis) nifi licentia extra Con-

lii N

dicantium ; etiam ab Epifcopo appro-

véntum manendi eum tacitum Superios

At

batüs, veniat ad Mona(térium alterius

ris confenfum imbibere videatur, Patet

Al

Ordinis,cujus Frater aliquis petit dido

ex di&tis. Coafideranda tamen fünt cu-

(ïfRdigioü,n(

Confeffario confiteri.fine expreffo con-

juslibet Ordinis fpecialia Statuta,

t Re'xigior

feníu Pralati non poteft ex confen(u

iO

Nota;tacitum illum confentum poffe

prafumpto eutm abfolvere, nifi fciente

prafumi, fiita practicetur fcientibus Su-

Pt«

& non cofitradicente Przlato ibi patfim

perioribus, & uterque de fe (it habilis ;

T t i

ità pra&icetur,

TWAIC ff

fecus przfumi non poffe : in no(tro Or-

Ratío: Etfi enim poffim prafumete,

dine' id non pra&icatur.

NOH, IT3a

quód Prelatus libenter videat profe-

LXXXV. &.8. Probabilius & tutius

fFlmDnica[j i

&um fpiritualem fuorum fubditorum,

eft , quàd Fratres Profeffi Clerici (id eft;

M

AR dom

poífum tamen etiam poriüs przfümere,

non Sacerdotes) Ord. Predicat. in Con-

D ri

eum non confentire, eó quódeà ratione

ventu morantes , nonpoflint validé ab-

iüäq I,Jdm(pri [

vel Religio poffit infamarí, vel diícipli-

folvinifi ab illo Confeffario,qui eis Su-.

(

d

na ac Religiofa pax turbari.

jl

periore exgremio affignatur,

r

aüühus t

m.6. Religiofus uniusOrdinïs,v-,g.

Katío : Quia in Conftit, noflzis dift,

"lr"'üllïmimm'

Predicatorum , cum licentia degens ,

1.c. 14. lit.C. ficdicitur: Frarres noffré

N

nempe Le&urz gratiá,in Conventu al-

«on polfnnt fua peccata confiteri ulli $a«

rW Plura l

terius Ordinis, in defe&u Confefforis

cerdoti , etiam. Fratri Ordinis naffri,

N

Ordinis fui ,cum licentia prefertim fui

abfque fuorum : Pralatoruta | ducentta,

1 oton

Superioris, poteftabfolvi à Confeffario

Cüm ergo in Ordíne noflro jam moris

m

n d

alterius Ordinis , cui convivit, quinon

fit, ut Sacerdotes noftri liberé poffint

Wememisx

ab Epiícopo fed à Pralato illius Con-

confiteti cuivis Patri legitimé expofitoy

Adiin s

eft. de

ventüs pro fuis K eligiofis cft expolitus,

d?q

J r

Fratribug Clcrjcis veró. (idem

Læ'cis)

Q

Vi 1

aR

|

D9 Pendon.

1014

Til :

Laicis) detur fpecialis Confeffatius, ni-

Eccle(iis fuí Ordinis predicare volue-

m

of

mitum Magifter Novitiorum, & in qui-

rint, teneti ab Epifcopo Dicecefano Be-

tcilrin

busdam fcftis per annum alius Extraor-

nedictionem petere 5 predicare tamer

dirarius , qui poft Generalem & Pro-

poffe, quamvis illam non obtinueririt,

Ydioti

WO

vincialem à folo Priore deputari pot-

Quód fi Epifcopus benedi&tioneny ne-

dum non conceflferit, fed etiam contra-

eft; Certum videtur,quód aliorum Con-

,bEpifcopa

dixerit, necin przdi&tisquidem Eccle-

Eompe| -

feflatíorum poreüas,quoad Fratres fitli-

mitata,

fiis licere Regularibus pradieare, eos«

gitt

HacSententía in praxi eft fequenda,;

que contravenientes ab illo tanquamSe-

W E

dis Apoftelicz delegato cenfuris; aliis-

V at

mtpote per quam multa inconvenientia

& mala, peccandi occafiones, ac pericu-

que poenis Ecclefiafticis in vim Confti-

PiäConkf- É

lum,& Regiminis turbatio evitantur, &

wutionis felicis record. Gregorii X V.

fii, n

€onícientiz meliüs confulitur.

i (

Pradeceíforis noftri , incipientis: Zz-

Disi in R.8. Frarre Profeffi.

)uia

Jcrntabili Dei providenti4 , coétceri &

x Co

ati Novitii poffunt à quovis expofito

paniripoffe, Epifcopum tamen abíque

;5upfria- ;

validé abíolvt , cüm enim nondum finc

jufta & rationabili causà comradicere

j, Datt

veri Religiofi,)nondum tenentur legeco-

non debere, & huiusmodi benedictio-

(ünt al«

attivà Religionis, fed tantüm pená e-

nem reneri etíam Regulares perere*,fi ím

I

quibusdamOrtatoriis fuiOrdinis fermo-

jc&ionis ex Ordine, quía Religione di-

mpof

gnus non eft , quía ejusStatuta ( vi quo-

nem coram populo, vel in Ecclefiis ; aut

wl

rum ei ponitur fpecialis Confeffartus)

ad Crates Monafteriorum San&timonia-

i 9

fervare recufat.

Ubi

lium, eorum Jurisdidioni fubje&arum,

t -

Nota , quód Novítii non poffint ex-

licét claufis jaruis, & nulíus fzcularis

communícari à Przlato &eligionís ob

ibi interfit, habere voluerint. Poffe au-

gt |

ratioriem datam; necab Epifcopo; utpo-

tem Epiícopum licentiam conceffurumt

j (idC )

te à eujus jurisdi&ione.funt exempti

Kegularibus in Ecclefiis , que fuorum

.inCoe

Item gaudentPrivilegio fori & Canonis,

Ordinum non funt, pradicare volentí-

"

offuntque per Pralatos fue R cligionis

bus illos , quamvisab Univerfitaribus ;

g |

abíolvi à cafibus refervatis etiamPapali-

aut 3 Magiftratibus Laicís nominatos ;

busjillis nímirum, à quibus Prxlatus a-

etiamfi Epifcopi Anteceffores per tetri-

;Büxisdj'ï

lios fitos abfolvere poteft.

pus immemorabile lianc licentíam abf*

lt *ïw

Cüm

lura ha&enus dicta fint de

que cxamine coricedere confuevetint ;

iil |

"n

ConfeffaritsR cgularibusptefertimMo-

quoad doctririarn examinare,fi ia ipfius

"TU

nialium , procorum confirmatione ne-

arbitrio, quod moderatum & difcretum

La

e(fe deber , viífum fuerir, & licentianm

ccfle fait hic adjurigere Sumtmam De-

] u

ereti Clerentis X. de privilegiis Kégu-

przdicandi femel iisdem conceffam ob

jlit

larium, editi 1670. quod incipit Super-

rationabiles caufas , licér occultas, prz-

»KPOII

i

dicationem tamen concernentes , fu-

74;in quo ità ftátuitur,

ET.

fpendete ; rion rameri poffe Epilcoputa

14

N'VILXXIgVI! $3. Regulafres, qui in

geue-

N

1016

TRACTATUS XIZI. Examen 5,

eneratim prohibere Regularibus, quia

tet reperti faerint, ab Epifcopis genera-

ilion

in Ecdefiis fuorum Ordinum pradi-

liter quc quc& indiftin&éabsqt ealiqua.

cent.

gt

limitatione temporis , certorumQue lo-

TOE

LXXXVII. $,4. Adhzc Religiofos,

cotum, aut generis perfonarum in Dice-

diim d

ab Epifcopo ad Confeffiones Szcula-

cefi proptia admittendos: quoad cxte-

rium in fua Dicecefi audiendos appto-

«:-rencriEl

£05 veró, qui non adcó idonei reperiun-

fiiat

batos,non poffe in alia Dicece(i easabs-

tur,fi pctierint feadmitri, arbitrio Ordi-

ijieam

que Epiícopi Dioscefani approbatione

nariorum relinqui , ipfos cum limitae

audire , quamvis Paenitentes fubditifint

tà facultate, prout cisdem Otrdinariis

K Dote

-itt as

ejus Epifcopi, à quo ipfi Religiofi jam

magis expedire videbitur, probare, &

fuerant approbati,& generaliter appro-

nidelidi

admittere , femel autem fimpliciter ap.

batosab Epif.opoad perfonarum Szcu-

probatos poffe in Diccefi Epifcopi ap-

inb]i t

iib

larium confeffiones audiendas, nequa-

probantis, quovisanni tempore , etiam

«quam cenferi approbatos ad audiendas

QüusE.pilïcoPi

Pafchali, & quorumcunque etiam infit-

Coafetfiones Monialium fibi fübje&a-

morum Confeíliones audire abíque ul-

Ü TOi

EUR

rum, fed egere quoad hoc fpeciali Epi-

la Parochorum,vel -ipüusEpifcopi.liccn-

Ícopi approbatione , atque approbatos

tiá : de quà tamen Confeffione teneti

At 4c

Af a

pro audiendis Confeffionibus Monia-

di&os Religiofos eorundem infirmo»

[

lium untusMonafterii,minimé poffe au-

rum Parocham illicó certiorem redde-

j

"nieriner

DL

[|

dire Gonfeffiones Monialium alteriug

re, Et hoc poffe illis ab Epifcopo fub

i

Mainis o

Ptl

Monafterii, ItidemQque Confeffores ex-

poena fufpenfionisà facultate audiendi

traordinarios feme] deputatos , atque

NELIG

Confcffiones, pracipi: fufficeretamen

approbatos ab Epifcopo ad Monialium

ut cettioratio hujusmodi fiat faltem pet

uTT

i

Tlatem

Confeffiones pro una vice audiendas,

Ícriptutam a

pud ipíum inürm:um re-

haud poffe expletá deputatione in vim

linquendam.

ln

A

l

approbationis hujusmodi illarum Con-

LXXXVIII, $. f. Ereos, qui didis

li o

d

* Brfy

teffiones auditre,fed totiesab Epifcopo

Religiofis fimpliciter opprobatis Pa-

effe approbandos, quoties cafus deputa-

fchali tempote confeffi fuerint , confti-

Wepriv

Cateriim in Mona-

tionis contigerit.

tutioni.gu4incipit, Omnis utriusque fe-

(s

"t 9l

fteriisac etiam Collegiis , ubi juxta Re-

xüs , quoad Confeffionem duntaxar fa-

gularia Inftiruta vivitur,po,(ï'e'cäa Pre-

tisfeciffe cenfendos. Kegulares veró ad

*m m ab

r

latos Regulares, quàm Confe(fores R e-

ejufmodi Confeffiones audiendos prz-

1

Mi

ularium eorundemMonafteriorum fea

&!0

Tüt

vioexami'nefïmplici[er, & absque ullá

Collegioram , audire Confelffiones illo-

temporis prz&aitione ab ipfomet Epi-

xmüs

&deA

i umT

rum Seculatium, qui inibi funt veré de

fcopo: fecus aucem ab ejus Vicatio , aut

tide

familia,& continui Commenfales, non

ab AnrecefforibusEpifcopis approbatos

"um tj

autem illorum ,qui tantüm ipfis defer-

nonpoffe ab eodem , qui fic apptobavit,

ltlo

]

-viunt; lllos autem Religiofos , qui ad

iterum examinari;autab.eisdem Confe(-

l!

D»Cm]g f

]i

b

cenfefliones audiendas idonei generali-

gcn-

i

fionibus audiþfidiglqlgcndi , feu li

tías

l[[

) bfc

"ts

P

VD:* Pæfzitciätiæ',.l

YOI17

Mi

J

;z'ms* illieonceffas revocati , ni(i nová fu-

LXXXIX. 5..7, Et habentes facul-

i

T

perveatente causi ,qua ipfas Confcffio-

tatem abíelvendi ab omnibus cafilus

J

n

nes concernat : de qua tamen haud ne.-

Sedi Apoftolice te(ervatis , non ideoà

ceffariam eífe , ut in a&is conftet , nec

[

cafibus Epifcopo refervatispolfe abíol-

eam tencriEpifcopumpfisR egularibus

Feriu:-

^

vere: poffe autem regularem Confeffo-

fignificare , Íed Sedi Apoftolica dunta-

rem in eaDiccefi;in qua eft approbatus,

1

[

3455 übieam fibi aperiri poftulaverit.

confluentes ex alia Dicecefi, 4 peccatis in

$.6. Porró fi Regulares cum (canda-

J

ipfa refervatis , non aurem in illa , ubi

lo;aut aliàs inhoneftéà vivant , vel ali-

idem Confeffor eft approbatus,abíolve-

KCI&« :--x

juod deli&tum committant , per quod

re, nifi eosdem peenitentes noverit in

hr

gationab,li Epifcopi judicio videanturà.

fraudem retervarionis ad alienam Dicc-

*j

.. Confeffionibus fufpendendi , in quo

cefin pro abfolutione obtinendá mí-

o

ipfius Epifcopi confeientiam oneratam

i

grá(fe: Vigote fuprà didorum privile-

efe volumus, cüm przcipua Miniftri

giorum nequaquam licere Regularibus,.

)!'qlktïlï'

j li

Sacramenti Paenitentiz qualitas fit vitze

etíam fatisfictà parte, abfolvere pceni-

integtitas , ac morum honeítas, utique

To

tcntes à cenfuris quoad cxternum & ju-

eam caufam ad Confzffionis miniítc-

diciale forum, & abfolutos ab eis in foro

o

rium perdinere,ac proinde nihil obftare,

peenitentiali, utiquenon cenferi abfo-

reddt

quó minis ob eam poffit Epifcopus Re-

lutos in extetiori judicio;& conteniiofo,

wl -

ulares à femetipfo approbatos fufpen-

Quinimó Cenfuris Ecclefiafticis irteti-

a

dere, aut repellere à Confeffionibus au-

tos, & denuntiatos ab Epiícopis cogi

u

diendis, attamen Confeífiones audiendi

poflc , gerere fe pro talibus , etiamfi à

t

facultatem omnibus fimul unias Con-

Regularibus fuerintabfoluti. « Quoties

fnunit

ventüs Regularibus adimi ab Epifcopo

exhibitis aliquibus RegulatiumApofto-

inconfulrá Sede Apoftolicà nullatenus

licis Privilegiis coram Epifcopo, ab eo

j i

polle. . Ex facultatibus per Z4are ma-

judicetur ipfa non fuffragari cafui, de

ais l

guumyliave privilegia, Regularibus cu-

r

quo agttur, fi dictorum privilegiorum.:

j

üscunque Ordinis, Inftituti autSocicta-

verba obícura fint & ambigua, non ef-

h

T

tis;etiam Tefu, cenceffis, fa&am eis non

fe ad Metropolitanum provocandum,

d

e(fe poteftatem abfolvendi in cafibusab

fed cüm ejus fir interpretari, cujus eft

T

Epifcopo fibi refervatis,& per confirma-

condere,di&orum Privilegiorum inter-

u

jl

tiones di&orum privilegiorum , quas

precationem Sedis Apoftolice Jüdicio,

It

i

Regulares iSedeA poftolica pofl facrum

prout aliàs Coaftitutione predecefforis

j

Concilium Tridentinum obtinuerunt ,

noflti fel, record. Clem. IV, ftatutum

p

1

nequaquam revix fe privilegia priüsab

)

10)

feit,eff tequirendum. . Hzcex illo De-

eodem Concilio, aut deinde Apoftolicis

Creto,

me[a

&tiam Decretis füblata atque extincta, (i

QU.LERO VII. Ad valorem Abfolu-

g

qu& habebant,abfolvendi à ca(ibus Epi-

tlonis fufficitne praíumpta rarihabitio

yl

fcepo re(ervatis.

ejus quiJarisdictionem delegare poicít?

D

Ante

Nn nnnn

1018

TRJCTATUS Xllf. Exameng.

XC. Ante R. Nota frimó,delegatio-

ratificarurum abfolutionem , & ufürpæ.;

fünmdi

nem jurisdi&tionis dupliciter poffe fieri ;

tam jurisdidtionem,

ldcgta

fens ciuoad fui

hp

Primo dire&é & immediaté , quaodo

Ratio : Kes actu prz

nimirum delegans , fciens quid a

agat ,

exiftentiam non pendet ab eventu fu-

f de

- lrrmintetn

verbo vcl fcripto , aut alio quóvis

Á

g

no

tüuro : Sed Sacramentum eft res adu

atl

externo confenfum faüum.ita exprimit ,

przíens dum conficitur, & di&us con-

ut Confeffarius fufficienter cognofcar;fe.

fenfuseft futurus, Ergo.

: À

habere delegatam Jurisdictionem. — z.

yi.2. Ad validam abfolutionem etianm

tun Uné

Mediaié & indireclé, quando nimirum

non fufficit ratibabitio Superioris pre--

&t f

fumpta de prafenti,

w Paroe

Ponitenti conceditur facultas eligendi

fibi Confeffarium quemcunque ido-

" Ratfo: juxta comunem fententiam

Miurias

voluntas interna exteriüs non manife-

ktiano

neum , in quo tamen cafu Confeffarius

ftata non fufficit ad collationem juris-

1l abf

non accipit (uam jurisdidionem à pce-

nitente ,fed Penitens tantüm defignat

di&ionis; in omni enim contra&tu hu-

Üsenr de

perfonam , cui hoc ipfo quód eligitur

á

mano procedendum ceft modo huma-

QUERQ|

confertur

nojid efbfenfibili, Ergo in cafa noftro

s

]

urisdictio à proprio Sacet-

dote, Ptior delegatio , fcilicetimme-

deberet adeffe fignum fenfibile volun-

l «Celmm)*ac,

diata & dire&a , poteft adhuc dupliciter

tatis. internz , approbantis audientiam:

DI

Confeffionum;tale fignum eft vel filen

äm 351()]!' (te|

feri, fcilicet exprefsé feu formaliter, &

tacit (eu implicité ac virtualiter , vel

tium Superioris Ícientis& non contrae

4ti: Qu

interpretativé: uti notatum eft pauló fu-

dicentis , cüm contradicere poffit , vel

R

prà n-64-R. 2.ad Q.2. de approbatione

annutus capitis , aut quodvis aliud fi-

(H)J,U: ('Qmm

gnam x quo confenfus colligi poteft.

V2 nj

quod applicandum eft delegationi Ju-

risdictionis.

ErgO'- :

Reliais o

Notatatmen fi Supetior tacens revera

Nota 2. Ratihabitionem effe dupli-

i

cem: Una eft de prafenti, quando ni-

interné diffenciat, & a&u non impediat

; trtngi

mirum aliquis rationabiliter putat,quoód

Confeffionum audientiam , quia nimi-

n ilj[f!.

l

f

rum vel timet rixas, vel purat illum a-

inprafenti & defato fuum fa&tum Su-

Ti "

liunde haberc poteflatem: vel uni alte-

periori placeat,& ille Jurisdictionenr

Vil

deleget,licét non deleget eam formali-

rive mandavit , uc Confeffarium mone-

zent , ut defiftar ,monitio tamen ab illis

A lfqm $ "

ter & exprefsé. — Altera eftde fucuro,ut

"tl

fa&ta: non eft, abfolutio eft nulla.

quando quis rationabiliter putat, quód

[ llmmab I[]

Superior feu delegans ufurpatam Juris-

Ratio: Quia ptefumptio qualiscun-

Ts

"

A

di&ionem & factam abíolutiouem fit

que deber. cedere veritari. c. nupet, de

bigam. Ergo.

xi.

tam"""]un

approbaturus, quando eam cog,

:jiovc-

(/)*'I,[atio'xzcmZ

OR ti

rit.

His notatis..

$.3. Ad [urisdi&tionis c

NI

& abfolutionis valorem non fifhcit ,

CIICuIG f

&. r. Rarihabitio de faturo nullam

eonfert Jurisdidiionem.Hinc nihil facit,

quódOrdinoiius velParochus ergaalte-

M

Olmi (

a

qui abfolvit , putans , Ordinarium effe

8

Qlü

zum ita fit affc&tus : ut libente: j;uxisl

-

1Qe.

]tm

i

c*

ERE

De Pwaitentia.

ioig

a.

&ionem darct, fiin äcntem venitet, vel

confenfu ejtts, adeóque ab ex fuppleri

fi alte: peteret.

nequeunt; econtra , quia jurisdictio ab

yelli

Ratio patet ex didis : Quia Jurisdi-

Ecclefia dependet, pro animarum filute

vatil

&io non delegatur, nifi per a&um pofi-

cenfetur Ecclefia eam (in cafü tamen

1 d

tiyum interng voluntatis fignoexterno

neceflitatis tantüm) f upplere,dum quis ,

TT

manifcftatum.

probabiliter putansíe eam habere , ab-

Oppono: Advalidé confcrendam Ex-

folvit, Quod magis patebit ex cafu

yentit

ttemam Un&ionem vel Euchariftiam

mox ponendo.

ts p

fufficit Præfumpta futura ratihabitto

8 3. Sacerdos habens titulum c&o-—

i

proprii Parochi,

ratum feu putazivum v. g. beneficiicu.

f

Difparitas e$1: Quiain hisSacramen-

ratiàlcgitimo Superiore coll;tum,& qui

a

tis licentía non requirituretiam ut con-

€x communi errore populi habetur pro

J j*

ditio, ad (übftantiam a&üs, fed folüm

Confeffario vel Parocho,validé abfol- it

udtule

üt (ervetur debitus ordo in Ecclefia.

in fententia probabiliori.

d hum

QUU/ERO VIII, Quid tenes de ju-

Dixi z, 2 legitimo Superiore ; Nam

dialto

risdictione dubiá, probabili, aut ex titu-

nulla effet abtolutio z. Si titulus cffzt

|rvoltt-

lo celorato, acertorccommuni,

datus ab alivquo dare non potente. 2.$j

Q

XCl, g,1, Cum jurisdi&ione dubia

titulus effet datus alicui non Sacerdoti ,

licet abfolvere in extrema neceffitate,

bvllit

quia Ecclefia non poteft fupplere defe-

Katio: Quia in illa melius eft con-

on g

&um ejus , quod requiritur jure divino.

ferre Sacramentum dübium quàm nul-

3-5i (implexSSacerdos,dicens f: effzCon-

cpo(ïlhff

lum,ut communiter dicitur.

j d

tefforem, cüm non fit, abfolveret $ quia

non adeffercituluscoloratus, -

T

Re2, Probabilius eft, quód in caíu

neceflitaris etiam non exttemz fed ora-

Dixi 2. Ex communi errore;. Quia

qngtel

vis, validé abfolvat Sacerdos cum Juris-

privatus error non fufficit , fed debet

jin

di&ione tantàm probabili, id eft, quam

omnium vel plerorumque putantium

.uian'ïmu

probabiliter

(erroneé tamen) titulum effe vere. ta-

putat fe habere, licét revera

j n*

j

non habear,

lem cüm tamen non fit, ut quia in-

vjj

ju

. Ratío cft cum Gonet & aliis; Etfi non

validé eft collatus , v, g Bencficium

iceat (equi Sententiam probabilem in

parochiale eft datum alicui excommu-

g

d

materia & forma Sacramentorum (cujus

nicato , vel non praíentato à Patro-

nu[

"

P

oppofitum ab Innoc. XLinterg. Pro-

no; Velíi Ordinarius absque inten-

pofitiones damnatas damnatum eft n.1.)

tione intetná feu fi&ié dederit alicui

0f

p |

"

»ene tamenin Jurisdi&rene, D,fpatitas

Jurisdi&ionem; Vel fi quisanté quidem

P

€ft: Quia in primo cafü minifter fe ex-

faerit legitime approbatus, fed appro-

q

ponit periculo faciendi Sacramentum

batio fuit revocata.

Quam. revoca-

f

nullum , nonautem in 2..

Quia mate-

tionem, executionem , praíentationis

!

( MWJ

tia & forma (cüm fint ex inltitatione

illegitimitatem , i&ionem, &c, omnces

, i

vel plerique ignorant,

N

Chrifti) non dependent ab Ecclefía vel

'Nnnnnn a

Ra

——

102Q

TRACTAZUS YIIL Exanen s.

Ratio: Tum quia fimplex Sacerdos

furevon

Ratio pro R. 3.. Communis error &

titulus coloratus à legitimo Superiere

nonnifi ratione necefiotis habet po-

[u

collatus au&oritate Ecclefiz , puta ; Pa-

teftatem abíolvendi in artdiculo mor-

j CMMEHI D

p&. vel, Sede vacante, Collegii Cardina-

tis; Sed prafeute approbato non cft ca

ijos d

neceffitas.

Ergo-.

Tum etiam , quia

bcierdo

lium, dat jurisdictionem non quidem

babitualem fed a&ualem ad fingulos

Ttident, folüm .ccnfirmat id quod 4

vt

a&us neceffariam , ut coníulat faluti

Ecclefia Dei cufloditum femper fai:Scd

hpuver

laborantium invincibili

animarum ,

Ecclefiz praxis nunquam fuit, ut prze

o deinf

fcnte approbato abfolveret (implex Sa»

iguorantià, quz nemini nocere debet.

dnmfrue

Ergo.,

:

cerdos,

Ergo.

U FWJZW [

An fic abfoluius à refervatis & cene

Idem commu

nitcr admitritur de Ju-

"igd tel

dicibus fzcularibus; de quibusapud Ju-

faris , (i periculum evadat , teneatur ea

yintia

riscon(ultos viget hoc axioma: Comu-

denuo confiteri , decidecur infrà Tra&-

Alcttord

st error facit jus,

Et2o.

14. Exam.2, n.76.

3

i Undi

Nora tamen,quódSacerdos cum titu-

XCIIL g. 3. Certum eftapud om-

li $g

nes DD., quód abfolvi.poffit moribun-

lo colorato abfolvens (fi nullitatis ejus

[f &

fit confcius) graviter peccet ufurpando

dus,qui, dum plura non potcft, falcenx

itibent

alienam Jurisdi&ionem. Vide di&a

confitetur unum pCCCä[LHD;GVC in (pCCiC

At (

Tra&.2. Exam.3.n,26.circa finem.

infima v.g.dicendo,Sum fornicatus; Si-

::.'.Im. E[ 0,

ve in fpecie fübalterna , dicendo v. g»

QUARO IX. Poteftne quilibet

"trnlon

Sacerdos à quibusvis peccatis ab(olvere

Peccavi contra caftitatem; Sive inge-

ESCNNN

in articulo mortis ?. Item poreíftne

nere,dicendo; l'eccavi moitaliter.

DRe

Confeffirius abfolvete moribundum ,

Ratio: Quiaadlunt c(fencialia Sacra-

Pernerpi

menti,& talis facitquod poteft,

qui in fua. prafentia nulla dedit figna

!l;m f/&l CO[ ffï

«ontritionis?

g. 4. Probabilius eít; abíolvi pc.H'ä'

Atfle i

XCIL x.1. Trid. Sefl. 14. c, 7. fic

moribundum , nullum peccatum in 1n-

flatuit: In Ecclefia Dei cuftoditum fem-

dividuo, fpecie , vel genere exprimere

M

itütefpor

porentem,fed tautüm per figna gencra-

pet fuit, ut nulla fit refetyario in articu-

:

&j & d&

lo mortis;atque ideo omnes Sacerdotes

lia in prafentià Sacerdotis demouftian-

*m moxibund-l

uoslibet pecnientes 3 quibusvis pecca-

tem,fe peccáffe,& de peccatis dol.re.

Ratio esf quz anté: Quia Dcus noti

*"1( Uï()&cndJ

tis & cenfuris abfo'vere poffunr, Idem

MR

"

dacet S. Thom a.6.cationem dans;

ula

exigità nebis alíam confeffion

em, quäm'

Q

M me

.

neceffitaslegem non habet.. Per articu-

qua hic & nunceft nobis poffibilis : Sed

K

li

ifti

lum mortis fimul intelligitur pericu-

in co cafu fit Confeffio ,. qualis hic &

D

ium mortis moraliter inevitabile. De

nunc per fignaeft poffibilis, — Ergo.

'ï-:u&imonïrm

quo fuprà de Communione pafchali,

x.f. Probabilius eft, poffe abíolvi

?P o

ïij[;vd Bn N

x.2. Probabilius eft, quód prefente

((ub conditione camen)illum moribun--

E*l*ü i liod

Sacerdote approbato fimplexSacerdosin

dum , qui in ab(entia Confeffarii petiit

ado-

di&o cafu non poffit abfolvere validé,

confüeri,& coram adüantiþus fign

1

Vin

loits

P**hlif&

l6

LE

-

|

—;

De Peeniteutia,

102

at

j

:&mï

- fotis Gve voce fivealio modo dedit, pri-

per modum interpreris : Sed licitum &

i

vatur autem fenfibus ante adventum

validum eft in neceffitate confiteri per

]o nj

Confeffarii , cui deinde teítes de da-

interpretem. — Ergo.

[

W

a

tis fignis teftantur , five teffimonium

Declaratur ülterids : Licét per fe &

li

- detur Sacerdoti in prafentiainfirmi, fi-

regulariter ad confcffionem requiratur

| quii

vealiter.

diftin&ta cognitio caufz & peccatetüm

r j

Ita patetex Rátuali RomanoPauli V,

in particulari, per accidens tamen & in

r üpe

in quo deinfirmo dicitur : 7 eonfitendi

neceffitate fufhcit talis , qualis homini

ii

eft poffibilis : Sed in ca(u pofito fit con-

defiderinm frue per fe frve per alzos offen-

derit , abfoluenáms eii.. Vlbi non excipi-

feffio,qualishomini per interpretem eft

N zeg- j

tur, quàd te(timonium debeat. deponi

poffibilis , & Confeffarius pornitentis

axif

n

in præfcntia'Saccrdotis coram infi- mo,

praíeatis difpofitionem . & confeffio-

paTad

- ]dem docetur à S. T hou, opu(c.ó g. $.de

nem examinat ac cognolcit ex teflibus;

Extrem.Un&ione, infine.

quantüm poffibile eft, | Ergo.

apud [

Ratio: Si quid obftaret vàálori talis

Nota; in eó caíu füfficere teftimo«

muribit

Confeffionis & abíolutionis, eft, quia

nium uníus prudentis hominis , etiam

f llct

fiererabíenti, & per. internuntium con-

non jurati , & lioc tum ratione ne-

icis

ia Decretum Clem. VIlI.| Sed hoceft

ceffitatis. tum eram,quia non agitut

T

faíum. Ergo, Min.prob. i. Cle-

de pra;judicio alterius, nec e(l pericu-

d VP

mens folàm oquitur de particulari pec-

lum irreverentie , eó quód . abfolutio

ii

catorum Confeflione & "accufadione

detur fub conditione , v.g. Si cap

ax CSP

s

itt.

peccatorum fa&8 abfenti pei literas , vel

abfolvo té,

u

* perinterpuntinm , in noftroautem cafu

&.6, Probabilius eft; ne quidem fab:

"

"

[

. folüm eft Confe(fio confufa & iimperfe-

conditione abfolvi pofïemoribundu-xm-

"m

&a corfiflens in oflen(ione doloris &

etfi aliàs probum Catholicum , qui nul^

j D

defiderii confitendi. Irem Cletnens in-

la dedit figna doloris vel defiderii con-

feffionis.

?i

i

tetrogatas refpondit,quód fua intentio

non fuerit eo decreto. comprehendere

1 gmälï'

KRatio: Quia defant. effertialia Sa-

cifum moribundi Confeflatíum advo.

cramenii Peenitentig. Quod prob, Name

gxgnfläü

.öüïnh

cantis, ut oftendir Sylvius hic q, 9. in

et-iïdinpriimi's admittatur ; quód non fiat

j Dku« f(

dub. fuperart. 3. in R, ad 1. Pro. ea-

itreverentia Sacramento, eó quód infir-

12

J

dem Min,2. Impeife&a illa & pro ca(u

mus abíolvatur fub conditione ; Itet

NI

d

)

Jf

4

neceffitatis fufficiens Confeffio non eft

etfi detur ,quód habeat dolorem inter«

j

illud tcftimonium teftium , quo teftan-

num , attamen effentialiter reqairitux

Ey

n

tut , quàd moribundaus Coufeffarium

aliqua peccatorüm (5 non in fpecic,-fal-?

^

—

