$. a, 13. agens de. eo qui habet plures

Wicufy

Prabendas, hanc fententiam docet, De

minicanam , Sanciffimz Trinitatis,

"[ heatinatn,

Item authoritatem Ále-

Wi

quo iterum Quodl. 9.a. $. docet , qua-

füonem , an fit licicum habere plures

xandri VII, qui anno 165 f. in Gene-

gl

N

Prebendas , perieulefe determinari ,

ralibus noftris Comitiis Roma publica-

vit vorum ac defiderium fuum ad cate-

Ql

qnia ambigua eft , dum Tbeologs Theo-

ros noftros Theelogos (quotquot in

f

logis , €9 jurifle furjfüis imvemiuutur

P

contraria fentire.

orbe terrarum funt) deferendum , quo

XIl. Sed fi in concutiu fententix

fignificabatur , tedere Santlitatem fuam

t m

probabilioris, cognitz ut talis, liceret in

4

movarum, opiniounni bwjus — füculi h

Qüam

iliori

oraxi amplecti minüs probabilem , nul-

muteria. moral; , quibus. Difciplina E-

lum in hoc effst peccati periculum :quia

i

vangelica refolvinur , ac- con[cientits

Gf

per probabilitatem homo excufaretur à

cum gravi auimarum periculo dlludstur,

Pmbibi],

^f [

?6(?('2(0.

Ergo hzc fententia eft' de

weaximeque velle , à Theologis noftrth

D

ïlamm (

p —

-

De cohfc;gm;a.'

4t

t Gu

in Ec;)ä/ïæ faac' morbo lalerantis veme-

Tlog

mento ; quod aliquibus DD, vifum fuit

dium , opusparari ex- feueriori cj* tuta

prudens &'grave, Sed fundamentum

fun:, i

!

dottrina D. Tboma , quá bec morum li-

cujufcunque opinionis probabilis,etiam

tir Doit

ceutia , qua tndier

graffatur , gzug/z' cïaW

probabilicate tenui , 13llis DD. qui cam

terío cobiberetur,

h. .d

defenderunt ,. fuit vifam prudens &

.XIV, Adducit idém Gonet pro hac

opinimu

grave (ne dicantur à Probabiliflis eg-

refolutione Authoritates S. Scripturz,

íe imprudenter) licétaliis non videatur

od

dj

SS. Patrüm , Gregorii , Chtyfoftomi,

tale, - Sicut eriam fententia aliqua pro-

Bernardi,&c. quz in ipfo videantut.

u

XV,

babilior vidctur uni & nen alteri. Ergo

TU

In cjufdem. noftra" fententize

licet ' fequi ; vel. omnem opinionem

favorem przclariffimum librum anno

probabilem, vel nullam,

I]lgllfl'v"ll

1694. publici juris fecit modernus Re-

gt i

Ex quo cum predicto Gonzalez in-

verend. Prepofitus Generalis Soe, Jefu

fertur,quód licet moderna Probabilifta-

iW j*

Thyrfus Gonzalez , iü cujus Procemio

rum doctrina per decretum Innocentii

feu introductione n, 7. p£obat, ferten-

XL. non fit tacta, videatur tamen illo

$, Dont

tiam illam Probabiliflarum de ufu opi-

infirmatum ejus fundamentum à prio-

Jenfist

nionis benignzin concuríu probabilio-

I

'mgenior

ris perperam appellari Jefuitarum, tan-

yilionia

Ratie 2, Utaliquaoperatio fit licita

tumque abeffe , ut hzc do&rina prodi-

l sl

& honefta, requiritur , quód ultimum

'0!

erit ex Societate, ut potiüs cx Societate

j'idicium feu dictamen conícientiz, quo

os ii

prodierint primi ejus impugnüatores, ut

dirigitur , excludat formidinem , íeu

aitn. 9. imó perpaucos fore in Societate

fit morali certitudine certum de hone-

yot, H

Theologos (n.46, ) qui diftin&iüs in-

ftate & licititateactus , aliàs homo im-

Kusd

a D

terrogad , an liceatin praxi fequiopi-

prudenter ogit , juxtaillud Ecclef, 37.

Bnionem probabilem minüs tutam in

8 DC'

vnte omnia 0[7674 verbun UVeraX præc'e-

concurfu probabilioris , refpondere au-

dat te , C$ aste omnem allum confilium

poniu!

um b

deant , id nobis licere : fed: plerosque

Jfabile.

Subfumoe.

Sed qui relicta fen-

tefponturos,id nequaquam licere.

j t

tentía probabiliore in praxifeu inope-

XVI. Ratio 1, Defa&o non licet fe-

rando fequitur minüs probabilem li-

] Pub:u

qui fcntentiam probabiletn probabilita-

bertati faventem, non habet tale judi-

jadd

te quivis tenui & exiguá , ut patet ex

cium. Ergo peccat, Min,prob. Deil-

xqu

propofitione ab Innoc. X1I. daàmna

ta,PQ-

la opinione non habet intellectus judi-

nl

fia immediaté ànte R, 2,

Ergo nec

cium prudens & certum , contra quam

M:u?

quamcunque aliam in concurfu proba-

rationes magis urgent , quód fit falfa,

ii !

bilioris. — Vel filicet fequi áliquam, li-

j

quàm quód cx fuis propriis motivis fit.

cet fequi omnem. Prob, conf, Ideo Juxta

vera : Ícd ficeft de fententia probabili

.M/MW

Probabiliflas reli&a fentendia probabi-

in concurfu probabilioris, ut conflat,

j WW' N

liori licet in praxi fequi probabilem,

quia homo manifeflé experitur,fe vehe-

z

l

aliauam faltem , quia nititur fünda-

mentiusinclinariad affenfum fententiae

F

-

proba-

2

Tä.»:cr. 4, PROOEMIAL, Exem.3,

probabilioris, & exercité in ea cogno-

lüm ut motivum , &c.) probabiliüs cft

w

lore te

Ícit majorem verifimilitudinem , feu

ilicita: attamen de licititate actionis

t ef

veritatis apparentiam , & aliunde fcit

pra&icé certificor per judicium rcfle-

duas contradicterias non polfe effe fi-

xum; quodfi diverfis modis, v.g.

«um

mulveras, Ergo.

Prima reflexio fit formando hoc'ju-

tüino:

XVII,

Contra hanc Rationeni in-

dicium reflexum :

ui probabiliter in-

guma

furgunt Probabiliftz Pr;m dicentes,

cedit , tutó incedit, fcu qui fequitur.

OY

eam laberare quadam ignorantià , nim,

fententiam probabilem , tutó operatur :

T

diflin&ionis, quà benignioris fenten-

fed licét fententia oppofita fit probabi-

pl

tiz Patroni fententiam probabilem di-

lior, mea tamen , quam fequor , cft

DPl

ftinguuntin eam , quzeft certó proba-

probabilis. Ergo tutó ago.

)flïi:uqui

2,

bilis, &incam quz eft felüm probabi-

Mihilicitum eftid,quod pruden- ;

qiads,

Prima, dicunr , eft,

ter judico , & quod muldagraves DD.

liter probabilis.

li Tioe

quam effe probabilem eft certum ? Se-

Íentiunt licere : fed hanc fententiam

Áh^.

l

cunda ,

iam effe probabilem ,. folüm

probabilem pro praxi prudenter tenent -

l

Certitüdinem in

ri-

ita pet

eft probabile.

multigraves DD. Ergo.

hquefl

ma , quód fit probabilis , dicunt defu-

3, 1n dubiis melior e

ft conditio pof-,

NT

mi , tumex fundamentis, quibus inni-

fidentis : fed in coni&tu féntentiarum

&l

titur, tumex DD.quicam tuentur, &

fum in poffeffione libertatis mex. | Ergo

TO tj

offum ample&ti fententiam probabi-

fimul ex czteris (faltem pro majori nu-

Ws (X*E hon

mero ) qui etfi oppofitam teneant, affir-

[

e

m mihi placitam,

f5 v

mant tamen eam effe probabilem. Opi-

4. Lex non íufficienter promulgata

qui d

nio folàüm probabiliter probabilis , a-

non obligat, íed lex prohibitiva con-

! lamma

junt.,-efl, queab aliquibus DD. non

traclüs, qui fecundüm probabilemfen-

il

r

1ané pluribus defenditur , & à cxteris

tentiam non eft ufurarius ,. licét fccun-

Pt f

faltem ut plurimüm non judicatur pro-

düm probabiliorem talis fit , non cft

Yal

babilis, Primam fentunt licere fequi

fufficienter promulgata , quia inter

in cencuríu probabilioris , non fecun-

DD, controvertitur. — Ergo non obli-

ia

dam,

Wy

gat. Er

o

go contra legem poffum fequi -

Secuudo infurgunt dicendo, quód ad-

fententiam probabilem libertati faven-

-

Akjfcu'

duéta ratio folüm probe't, judicium fpe-

teni,

UT

culativum & directum noncífe certum

f. Idem judiciu

iu reHe;zum þot*e&

Diten

fieri de ignorantia lcgis , eo ipío enim

&c operationis licititate , attamen judi-

I)

cium practicum & rcflexum de ea effe

quód lex difputetur, anextet, ejuscxi-

H [

ftentia non cft certa.

Sed

N

moralitercertum. — Licétenim in con-

dj

€uríu fententiz probabilioris fpeculati-

XVIIL. 24d 1. Impugnationem in-

Qd (

vé & dirccté judicem , hacactio (v.g.

ftaurando datam Rationem R, quód di-

ïefïïoaj ]

pingere in dicfeílo , offerre pecumiam

C&am diftin&ionem non ignoravcrim,

W

Ij

L

probencficio, non utgrctig-m, Ícd fo-

fed probé noverim cam nihil evincere,

icc

*

"

Be .Caigfi'z'mtz'd.

4*

xbilts 4

gec argumentum lolvere, fed in fuo ro-

"44 3. oftenfutn eft fuprà, quód maj,

Ite ao

bore relinquere. Nam inprimis cer-

tantüm fit vera in matcría juflitie , &

dum vj

tum eft, quód omne probabile fit in-

non aliarum virtutum.

$ W

certum, . Ergo certó probabile eft cer-

4d4.c $. N.min.quomodo enïgi

do hr

tóincertum, EÉcce quàm incertum ar-

eft poflibile , quód tibilex non (it fuffi--

abilitri

gumentum , quod objicitur, Deinde,

cienter prosmulgata , aut quód habeas

üi feur

dato, quàd fententia fit certó probabi-

ejus ignorantiam , fi tu ipfe judices,pro-

yopttr

lis, non tamen- per hec excedit fines

babiliuseffe , quód extet.

Undelicét

i probib'.:

probibilitatis, nec tollitur , quód ratio-

DD. de legis exiftentia difputent , (i ta-

[rgur, d

ncs contra eara urgeant illam magis effe

men aflerant, & tu cum eis fentias, veri-

falíam quàm veram , ut magis patebit ex

fimiliuseffe , quàüdextet, inexcu(abi-

d prudc:.

dicendis,

Etgo Katio noftrà manet in

lises.

fuo vigore,

t Di)

Ratio 3, proR, 4, — Quod mediat T

(rarentaz

ter duo extrema , fi uni comparetur,

itet a

"d2. lm Pugna—tionem R, cotnmitti

inca petitionem principii, quia hoc eff

videtur effe alterum, fic Angcli qui in-

inquzítione, acdifputatur, an hoc ju-

ter Deum & hominem funt medii, com-

(itto p

dicium reflexum, prout ibi primo modo

parati Dée, funt materiales, comparati

yennanut

*

explicatur, fic moraliter certum,

Quo-

nobis ,. funt immareriales

*

tepidum

x g

modo enim peffum moraliter effe cer-

comparatum calido videtur effe frigi-

; p

tus de honeflate a&tüs , fi oppofita fcn-

dum, comparatum frigido,videtur eíle

calidum,

tentià videatur mihi cértior & verior,

Sed opinio minüs probabilis-

ïmmuïgifl

quz dicit effe illicitum ? Unde nego

mediat inter improbabilem & probabi-

"

illam maj. ari probabiliter incedit , tutà

liorem. .Ergo licet comparata impro-

bilmit

incedit. — Veldift, non concurrente op-

babili, probabilis videatur ; comparata

[ bt

politá fententia moraliter certiore ac

tamen probabiliori , cenfetur impro-

u d

verifimiliore, C. , eá concurrente, N.

babilis,

m intä!

Ex quo patet ad

XIX. Ratio A. (Liu' atnat periculum,

j d

nem.

primam rc*fl-exio-

peribir inillo, ideft, quife committit:

woüum fgqä

: periculo peccandi , peccat pro quantita-

"d [ecnndam dift min;

ut pauló anté.

al

te culpz mort. vcl venialis : fed qui re-

Unde temeritas eft & . non prudentia

li&à fententiá probabiliori , co

o

enità ut

nifi carais (quz flultitia cft apud De-

curi Pülm

tali (prafertim fi fimul fit tutior ) fe-

um) ample&i partem minüs verifimi-

01 f()n

quitur minüs probabilem & verifimi-

el;

guf-f[»

lem, quando ad(unt majora fundamen-

lem , committit fe periculo peccandis

ta ad judicandum, quód fit falfa, quàm

ut patet ex dictis, prafertim ad fecun-

n

&quód fit vera :/ quàd divinz legis trans-

W[ltm

dam reflexionem Adverfariorum, '/F.r-,

h qüüd j

giefloni fit propior quàmab cá remo-

O,.

üor,

nor

?yf(fmi

dt'

Profccdté res hac Pgricuk)fa'

Katio s. fit puré moralis & ad homi-

g

LU

nem ex nominato Gonzalez. Qyi recte

]

k

epera-

Mieme

TRACT. Il PROOEMIAL. Exam.3.

um a

tom a/"jorþi,w ut fe&areris fententiam , cu-

eperatur , poteft coram fupremo Jadice

dinod

juftam iuz operationis defenfionem

jus fundamentum tibi apparuit minüs

verifimile ? Ergo non motus es ad

Miit

epponere , & modum fuum operandi

defendere : fed hoc nequit is, qui fe-

fectandam fententiam tibi favorabilem

aQ

i

yuitur fententiam probabilem rcli&tà

à momentisrationis , neca pondere aü-

s ld

robabiliori,cognità ut tali. Ergo.Min.

thoritatis, quia ipfe agnofccbas majus

H

authoritatis & rationis pondus in fen-

prob. Judici interroganti, cur fecutus

Tl

l

fit fententiam illam , maximé fibi favo-

tentia ftante pro meo pracepto & lege.

Ajll

J

i

Ergo inoperando non meam legem &

hg

rabilem , cüm viderit, oppofitam effe

Árnti

abíoluté & fimpliciter verifimiliorem

voluntatem fed carnem & íanguinem

'confuluifti.

fmi f

authoritate & ratione , firefpondeat,

Cur habens urgentiffi ma

Domine fe&atus fum illam opinionem,

fundamenta ad tibi períuadendunr, ve-

gehb

t ed

quia 12.. Authores graves illam ut gra-

ram effe fententiam, flantem pro mea

lm

vem docuerunt, ftatim Judex opponett

lege, fe&tatus es fententiam tibi favora-

bilem , quam effe falfam illafundamen-

i J

Serve nequam , hzc tibi refponfio non

fislerz]

proderit. — Quid referebat ad . fecurita-

ta tibi urgentiffimé fuadebant , & pro

«ujus veritate minora tibi fundamenta

frantmo

tem tuz confícientiz fcire,quod 12. Áu-

& Dbj

thores contractum illum | defendebant

apparebant comparativé ad fundamenta

gtl

ut licitum, fi fimul fciebas 2o. gravio-

alterius € Quid ad hzc refpondere po-

res docereillum effe illicitum, & autho-

terithomoille ? obmutcefcet plané , (*

PURYIS

]

ritas illorum majoris eracapud te mo-

omnuis iniquitas oppilabit os fuum. — a

kn*».pcx (

ille.

Yj

menti, cur minorem authoritatem ra-

XX. Hujus examinis & judicii rigo-

Tuütq

jori pratulifti ?. nonne fciebas , facilius

li

effe , quàd decipiantur 12. quàm 20,

rem expertus eft ille Philippus Cancel-

fiotiyal

Do&ores ? Si refpondeas : Domine,

larius Parifienfis ,. relictà probabiliore

& tutiore fententiá fequens probabilem

gt ac

fecutus fum opinionem illorum 12.

Do&orum , quia nitebantur fundamen-

& minüs tutam de bencficiorum pluta-

plb

litate,

qi ( ut graviffimi Authores

i

togravi & prudenti , utpote quo moti

Ícribunt) in agoneexiflens, admonitus,

Lv

funt ter viri fapientes & probi , ftarim

Deus reponet:

Serve nequam , exore

ut hancfententiam dimitteret , & oppo-

.dflegih

fiam amplecteretur , dixit , velle fe

&N

tuotejudico, nam illud fundamentum

experiri vim probabilitatis opinionum,,

Nvl

ideo fuitgrave & prudens refpectu illo-

QMW

rum DD, quia ipfis apparuit verifimi-

& videre , an hac fufficiatad damnatio-

lius fundamento fententiz contrariz ,

nem.

Expertus cft , nam poft paucos

Duber

tibi autem. econtra fundamentum fen-

dies apparens in fpecie tctrz umbrz Epi-

fem p

pf

tentim contrarim apparuit abíoluté &

Ícopo Parifien(i, teftatus cft, fc effe dam-

natum ob tres caufas , & inter hasalle-

ha

fimpiciter , ut fentibiliter verifimilius.

Cur ergo contempfifli íententiam , quae

gavit fequelam probabilitatis de plurali-

ob

in tua zflimatione nitebatur fundamen-

tate benefiiorum, Qua experientia

-

De Co»nfsz*mtia.,

4;

i d

utinam multos cum effc&u tetreret , üt

j. Quod licet in fcholis docc&, hoc

Tüit g

alieno damno faperent.

licet fequi , & aliis confulere: fcd opi-

Qus ed

Ratio 6, videatur in probatione R.

nionem probabilem licet in fcholis do-

ordia

ad Q. 8. n.29. in hoc Exam.,

cere. Ergo,

od

Ratio 7. videatur in prob, R, ad Q.

'6, Eadem eft ratio de fententi

apro-

bas m

9. ibidem.n. 30.

babili ac de probabiliori : fed licetfequi

i

lus n

XXI. Oypono 1, contra R. 4. Omnes

hanc. Ergo & illam. Prob, maj. Sen-

'Thomiftz Dominicani jurant in- verba

to &l

tentiáà probabilior etiam non habet om-

Angelici fui Magiftri : fed funt Thomi-

nimodam certitudinem , nec excludit

1 l:ggml*;

ftz Dominicani, qui tenent, quàd licéat

fnydtt

formidinem de oppofito. Ergo. Conf,

íequi fententiam probabilem reli&à

trgen'ti[ämz

pat. quia ideó diétum eft non licere fe-

ndür, Y«

robabiliore , ur Joan. à S, Tho, Bar-

ui fententiam probabilem.

thol. Medina, Ildephoníus, &c. Ergo

ff PIO ls

z

7, In dubiis melior eft conditio pof-

ibi Rol

haceft mens S, Thomz,

fidentis : fed (ententia Probabiliftarum

uodama

2. Jugum Chrifti fuave eft & onus

jam multorum annorum tractu efl in

ejusleve;Matth. 11. Item mandata cjus

( &

Po[fcfïïone, Ergo.

ndamot

gravia non funt, I, Joan. £. Sed fenten-

XXII. 44 1, vide folidas Thomifta-

ydata

tia Probabilioriftarum imponit jugum

rum vindicias in noftro Contenfon

grave & fcrupulis plenum, onusque im-

ondertqe

Tom, 3. Differt. 6. cap. 2. ubi folidé

portabile , imàimpoflibile ; quis enim

p!anä t

oftendit , injuriam 'Thomiftis facere

um D

femper poterit judtcare , maximé fi de

eum, qui probabilimtis Authores , aut

indocus , vel mediocriter do&tis loqpa-

defenforeseos nuncupat; tantam, qua

murjquz fententia fit probabilior ? de-

udici rigflæ

berent enim omnes rationes , omnia

nunc graffatur , laxitatum colluviem

ys C

nullo veterum'Thomiftarum tcftimoniO

fotiva & authoritates pre & contra ex-

fobabf[füff

fulciri , fed expreffé damnari abomni-

u[obluäï

pendi ac librari ; quod Pauciffimis eít

poffibile. E:go,

bus antiquis S, 'Thomz Difcipulis, quos$

um i?

4

ibiadducit, probatque omnes Thomi-

P

ura inquiunt ; Opinio benignior

i Autho,'i

flas ufque ad finem Saculi decimiquin-

daonit

& fuavior praferri debet, l, benignius,

ti nofirz fententiz addictoseffe , & de

Íf. delegibus, Ergo.

, U

Angelica Dominicani Ordinis Schola,

. Non tenemur ampledi id quod

: vde

fi melius, fedfufficiramplecti id quod

ejuíquefenfu, non effe ferendumjudi-

pinioi

cium cx fingularibus privatorum honmi-

eft bonum , quia aliás nemini liceret

du

num, &juniorum DD. fententiis , fed

nubere , fed deberent omnes Religio-

OW (

mem profiteri, quia ftatus religiofus eft

cx Thomiflis antiquioribus, utpote ipfi

j

j

Angeiic

o Praceptori vicinioribus, Unde

perfe&ior: fed quamvis id , quod eft

"

d

dif. min,

fed funt Thomiftz ; pauci &

probabilius, fit melius ; quod tamcn

i hmh

probabile c, bonumeít, Ergo

junioreg Vranfeat; multi & feniorcs ac

jglin

: íufü-

*

&it,

faniores,N. min. & cont.

D

j

F5

yt

ii

46

TRACT. Il. PROOEMIAL. Exam, 3.

Dixi, £ranfeat,

Quia etíam pauci

malé fuadendo ex malitía vel ïnägli Cf

d quo

illi. 'TThomifiz (inter quos funt tres

tia, Rufticus v, g. aut vetula , confu-

lions f

&li nominati ) tot claufulis , exceptio-

lat fuum Parochum aut Confcffarium,

nibus , ac Regulis fententiam fuam af-

ut di&um eft ad Q. 2. ante R. 3. in hoc

ficiunr, ut re ipíi à fententia noítra

Exarm.

ui fi forté erraret in. confa-

fenpt

tetel

non differant , fed fequelam fententiz

lendo , confilium petens & juxta illud

fuo jjudicio verifimilioris tradiderint.

agens ,—effet in confcientia exewíatus

fidilos

Sxpeenim aliqua opinio fpecificativé ac

ipfe autem Confeffarius, fi fibi non fi-

diiget

deret, deberet ea de re doctioresconfu-

li

iníe eft minüs probabilis , attamen ut

j

fubje&tivé exiftens in. mente operantis

lere;

tj du

citra culpam videtur magis probabilis

XXIIHI Sihomo rudis confulat duos

i

ex motivo , quod fuo judicio pravalet

Cenfeffarios, quorum unus dicit rem

M chl

motivis fentendz oppofitz ; item fen-

effe licitam , alter illicitam , fequatur

quzdicit,q

tentiz,quz uni mogis,alteri videtur mi-

fententiam illius, cujus authoritas in

ddi,

nüs probabilis ; aec enim eundem in

ejus zflimatione przvalet , iflius enim

gdo

quovis intelle&u habet ftatum.

fententia erit quoad ipíum verifimilior

]m me;

z 4fd 2. Imprimis objecto textui oppo-

feu probabilior, five fit pro, five contra

t : [

no altium ex Matth, 7. ubi dicitur quod

Caterum uc vir do&us huic

d del

legem.

t arila via €9 augufla porta que ducit

obligationi faciat fatis , non requiritur,

d vitam

*

*

effcr veró lata & omnino

ttis e |

quód omnes rationes anxié conquifitas,

lu

ampla in fententia - Probabiliftarum.

pro & contra libret, Authores utriuf-

t aj

Caterüm jugum Chrifti& ejus manda-

que fententiz diu & (crupulof? expen-

jl

ta, utexplicat $, Aug. son. [unt. gravia

dat quantz fint auchoritatis , fan&imo-

rf*ilcmpt

ananti, [cd nou amanti gravia [unt.

$i

niz , ac pietatis, ( hocenim effer onus

Tat,

quz in eis fit difficultas , uti eftin dile-

grave) fed fufficit , quàd fa&tá diligenti

- Utyd

&ioncinimicorum , in Confeffione au-

veritatis inquifitione , & fundarnentis

At i

ricular , &c. merira Chrifti nobis col-

utriusque fententiz expenfis , hecíen-

It eg

le&a & parata cam alleviant.

tentia (licet fic benignior & libertati

g

Deinde N. min.

Nera0 enim negat,

faveat ) ipfimanifefte appareat verifimi-

At |

quemlibet hominem doctum & indo-

lior,

j

& ,

&tum, promodulo fuo , & juxtafuum

Unde obje&io folüm probat, non te-

Og

captum teneri fufficicntem adhibere di-

neri nos ad fequelam fententiz proba-

pl

ligentiam , an rcs quam vult exequi (fi

bilioris, quz abfoluté & in fe fit talis,

Thintg (

dubium vel fufpicio mali de ea illi oc-

ad hoc enim requireretur di&à ratio-

jlsipfl't'gl

currat) prohibita fir necne ? quam fi

num & Authorum libratio : nos verà.

T:?l;þ

adhibeat , legem implevit, à peccato ,

contendimus folüm de ea , qua nobis

UV I.ndf ;

faltem formaliexcufatus, Virindo&us,

ratienabiliter apparet probabilior. $i

"igmmin

ut huic obligationi latisfaciat , debet

Confeffori in ipío Confeflionali ex im-

N

lia

g(;mfuläre doctos, fibinoníufpectos de

provifo cveniat cafus, circa quem tam

|

Y

*

cité

"

1 (]ll

w

A

-

| Be Onfisentia,

47

1 nägïigq.

eitó quoad fequelam opinionis probabi -

cularicafu , non prævifo, nequir)'uxra

"MT

lioris fe refolvere nequeat , diffcrat &

M LE

verborum rieoreim obíervari , ut pate-

hfs furur

pesnitentem redire jubeat.

bit in Tract. 6, de Icgibus, Exam, f. n.

p

N

d 3. R. 1. Regulam exponi in 1.

88.

tf od

femper, ff. novitas, de Reg, Juris, nim,

«fd 4, dift, min. pro 2, p. — Probabile

juta d

tenere in dubiis facti feu deli&i, v. g.

eít bonum , przciíó ac fecundüm fe

eutlis,

faGi homicidii, & in infligendis poenis,

fumptum , feunon concurrette proba-

fbi ii

aliisque cafrbus ibi expreflis; quiain du-

biliore., C., concurrente illo, N. Patet

Qres ol

ex anté di&is ad i, & 2. reflexio-

bio reo favendum potiüs/efl quàm acto-

rj, ut di&um eflin hoc Tra&. Exam. r,

nem,

Yfulst

ad Q. 6. Regulá tertiá. Id ipfum pa-

"44 £. dift. min, eodem modo,

Vel

dicit t

tetex Regula fecunda ibidem adducta,

pauló aliterfic: Si illa opinio Profeffo-

quz dici,quód in. dubiis tutior pars fit

fcquat

ri appateat verifimilior quàm oppofita,

yoritas 1

eligenda , tutius autem eft , favere reo

C, min, ; fecus, N, Dixi enim antea,

lius efut

quàm actori ; fienim faveo atori , ex-

quód opinio, qua unias judicio eft mi-

vimig

pono me periculo condemnaandi inno-

nüs probabilis , alterius judicio inter-

ive coltt

centem ; fi reo, fum in periculo abíol-

dum fit probabilior.

ydus l

vendi delinquentem 5 fecundum veró

XXIV, — 446, N. maj. ad prob, dift,

tutius efl primo,

Sicut faciliàüs ,Deo

fcquititlm

ant, Non habet certitudinem fpeculati4

poffumus reddere rationem de exceffu

vam, C.practicam, N. — Eftergo diffe-

ul

«5 Qf*

in mifericordia quàm de nimio rigorc

rentia inter Probabilioriflam & Proba-

juftitiz

*

^

f eqt

Deo enim proprium eft miíc-

biliflam , quód primus facit quantum

fundunt

rerifemper & parcere , uti Ecclefia o-

eft infe , fequendo fententiam quá ve-

Iat,

yefttont

rifimiliorem non invenit ; qui autem

idligis

Secundo dico , Juriftas non in eodem

facit quod eft in fe, feu quantum poreft,

feníu intelligere opinionem benignam,

licét erret , in omnium fententia excu-

adamanti

in quo eam inrelligunt Theologi : hi

fatur ob invincibilem ignorantiam. $e-

ha fet

y od

enim per eam intelligunt opinionem

cus eft de Probabilifta- qui ultro fateri

faventem libertiti & concupifcentia

debet , veritatem magis urgere contra

contralegem : Juriflz veró intelligunt

fe,quàm pro fe.

;f *

opinionem piam , id eft, faventem cau-

Addi poteft,non nocere , quód nec

fis plis, teflamento, Religioni, Sacra-

tiz p

"

Probabilioriftaomni formidine careat ;

J

mento, Orphanis, viduis, cgenis, pupil-

vult enim Deus , ut in timore & tre-

f ii

lis,peregrinis.

more Operemur falutem noftram : aft

A

tnajores$ conícientia remoríusmeritó &

: p W

Tertio dice, fenfum effe , quód leges

fubinde patiantur Epikciam, id eft, be-

rationabiliter psti debet Probabilifta;

"

nignam interpretationem , attendendo

quia non facit quantum eflin fe, expo-

:büior'. :

yule !

otilis ad mentem quam ad verbaLcgis-

nitquefe periculo formalis peccati , ut

)u

- athis , quando inin-l. in aliquo par-

CceDflat cx dicus, Ime illi objectio

qü(

gl

piobar

48

TRACT, II, PROOEMIAL, Exap. 3

robat nimium , nim, nec probabiliffi-

probabilior. Pro qudvidexdïcendaad

kec f

.ir.inhocExam,

fum ;

mam fententiam fequ; licere ; ob ean-

dem rationem,

Ra&o, lllafolàm opinio eft pra&icé

gonux

trum.

A . dico 1. ex fupradictis confta-

probibilis, ex qua poffum formare cer-

tam conícientiam de honeflate, & depo-

te; illam regulam folüm habere locum

qi

in materia juftitiz , nonaliarum virtu-

nere practicam formidinem de formali

& proba,

tum.

inhoneftrate operationis: fed talis in

quawnql

Secundo dit, maj. Sifit poffeffio Ie-

propofito eft fola opinio tutior,

Erge

hn

itima & quieta , utpote quz fola titu-

hzc íola eftample&enda, — Min, prob,

if

Formalis inhoneftas in hoc ca(u confur-

lum facit, ut dicetur in Tract, de Jure

d

gitex proximo pericule damni proximi

fi iO

& Juflitia, C. maj. fecus, N, maj. & fic

dift, min, N, conf; Probabilifmus au-

& invaliditatis Sacramenti , vel fimili

aliztio

tem nunquam fuit in poffeffione quie-

capite : fed qui in cafu notato non fe-

ktnpofi

ta , (ed ubiqueterrarum à viriserudi-

quiturfententiam tutiorem, committit

fdeten

d-

A

tiffimis & fanctiffimis, Epifcopis , P

Íe tali periculo proximo , cüm non fit

ttpactp

rochis, Doctoribus, S&c.fuit turbatus,

certus , ne ex fua aCtione fequatur dam-

prücadlum

oppugnatus , imó é diverfis Dicecefi-

num vel invaliditas Sacramenti.

Ergo.

Chrft, d

bus profcriptus : uti ad longum often-

Maj.prob. Eadem lege charitatis, juiti-

fhüt vitar

ditnofter Contenfonius cic, Differt, 6,

tiz, velReligionis, quà damnum pro»

ul qu

£. K,

xim1 prohibetur, vel veri ac certi Sacra-

hia ise

)U.ERO IV. Nonne funt aliqui

menti confectio przcipitur , etiam proe

CUv

hibetur proximum periculum damni

o

cafusin quibus benignioris fententie

Patroni nobifcum tenenr , fequendam

inferendi , aut verum Sacramentum

QUe n

non conficiendi: [ed datur certa cha-

effe probabiliorem actutiorem ?

&b

XXV.&, Sunt; nim, fi queftio vcl

ritatis, juítitiz , vel Religionis obliga-

ii

opinionescontrariz verfentur citca va-

tio ad damnum proximi vitandum, &

Wi

lorem Sacramenti,aut exifltentiain facti

ad verum Sacratnentum conficienduttt,

ii

deli&ti , v. g. homicidii , quod à talt vel

& pro certá lege flat poffeffio. Ergo cti-

Wt

tali effe commiffum alii reftes affrmanc.

am eft certa obligatio a

tgfxa:qqf

2

ericulum.

'd' vitandum tale

alii negant,

Dequo vide anté di&ta ad

m

3.oppofit, Item ubi ibtervenit fpecia-

QUJERO V, Quam fententiam te-

Ts

le praceptum charitatis , juftitiz , vel

netür fequi minifler Sacramenti in con-

al

fedtione ejus ?

Itd;

Religionis , quo tenemur abftinere ab

h

actione, quà próbabile proximo, vel in

XXVI. ,

In confe&ione Sacra-

D)

jl

temporalibus, velinípiritualibus, pe-

fenti extra cafum neceffitaris non licet

Tirguy, ;

riculum ingminere pravidetur : tunc

uti materiá velformá probabili, incettá,

&DC C

€nim Ádverfarii nobifcum fentiunt, te-

vcl dubiáà , v, g. in adriiniftratione Bap-

ibplcre

nendam effe partem rutiorem, quzífo-

tifmi adhibendo aquam rofaceam , v€

Mi

cerevifiam valde tenuem-'( pofito quóc

'IMQ Pæ

lain tali cafni cft practice probabilis , &

E

De Coe[cientia..—

49

-&ic&ndm

hzc fit tiateria dübia) aut hanc for- — tur, quöd,üquïsfacerdoä habeat ]uris;

dictionem folüm probabilem , cum tita-

mam, quz éfl dubia : Baptizo te in

e&pxa&i&?

nomine Chrifti : fed citca Sacramen-

lo colorato à legitimo Superiore colla-

ETE G

torum fabflantíam tenetur minifler fe-

to , necdefit aliquid ex jare divino re-

o kp.

quifitum , valideabfolvat.. .In quo ca-

qui fententíam certiorem , tutiorem,

de forni

& probabiliorem. . Quod verum cft de

Íu Ecclefia feu Papa fupplet defe&um,

d ul

quocunque Sacramento,

id eft, tribuit Jurisdi&tionem.

o n

Rarí. Tum quia oppofita fententia

Oppeno.

Ergo in aliquo faltem cafi

Vin, prà

inter 6j. ab Innocentio XI. damnatas

juxta Probabilioriftas licet alicui (nim.

at conte

eff prima. Turm etiam quia valot Sa-

di&o Confeffàrio ,. qui & ipfe fors Pro-

ii r

cramentorum non dependet à niorali

babiliorifta eft ) fequi (ententiam pro-

d d

zítimatione miniflri , fed requirit phy-

babilem defua Jurisdi&tione.

3t0 DI i

ficam pofitionem eorum, quz à Chriíta

«4d boc K, fub dift. fententiá prob4-

committi

!

Junt determinata.

'Tum tandem, quia

bilióre cencurrente,N. ; fecus, C, Vide

j l

ex pracepto Religionis tenemur cavere

dicenda lococitato.

m

peticulum — fruftrandi

inftitutionem

;uluxx&.- !

QILERO VI, Quam fententiam te-

u b

Chrifli, &ex przcepto Charitatis tene-

netur fequi Medicus vel Chirurgus i

xatis j*

mur vitare damnum,non minüs fpiri-

curando zgrotos ?

tuale. quàm temporale proximi ; cui

moum po

XXVIL g. Perfeloquendoin con-

erti ach

tamen isexponitur ex dubio valoreSa-

fcientià obligantur, relidis mediis in-

cramenti.

Ere

xiam pr

o

o tenenda eft fententia

certisac probabilibus;applicare certa ae

w d

tutior, feu de valore Sacramenti certior,

probabiliora,

1crameuw£

quz nim, Ecclefix praxi eft recepta ,. &

Ratio eft anté data ad Q. 4. quz híc

reeraur

hzc folaeft pra&icé probabilior , licét

applicetur.

nis dl

forté o

Ex bec fequitur,graviffimé peccare il-

tivé.

ppofita elï;:t probabilier fpecula-

;

andurm

los medicos , qui divitibus vcl potenti-

j C'Rndu'(

Dixit. extra cafum uece[fitasis, Quia

busparcentes, medicinam aliquam (de

, bg*

in caíu neceffitatis (uti praxis Eccleíiz

cujus virtute flu&uant ( primó probant

du

teflatur) favor & reverentia Sacramen-

in infirmo non extremé decumbenre in

ti cedit favori periclitantis animz , ac

hofpitalí, auc in

paupere monacho alif

n

mcelius eft ,. (alutem hominis niorituri

cujus monafterii.

n

facere dubiam, quàm o:

nnino rclinqpe-

Dixi in R,

er fe loguende. . Nam i

re de(peratam,

cafu , quo fa

^

us zgroti eftïomnino de-

Dixi z.. eirca. fubflantiam Sacrameite

Íperata, isque certó przfumitur mori-

10l l

Vls nOp

tórum , Ícu circa matcriam & formam,

turus , poteftei applicari medicina, de

hanc enim Ecclefia fupplere nequit, uti

qua dubitatur , an fit ob-vel profutu-

bth, m(f ]

fupplere poteft. Jurisdidionem , hanc

Ira,

4dol

[

nBamque dat Écclefia.

Hincin Tract,

acfäm ]

Ratio, Quiadubia & probabilis fpes

falutis cftpraferenda cert& merti, Porré

yli

T

/I«XB-d—c: pecuit, Exam. $. num. 91, dice-

G

/]

49

TRACT. ILPROOEMIAL, Exam. 5.

girpta

fi eo non obftante n:gt:o'tus moriatur ,

Rate. Tum quzeft data pro R. z.

iferend

per accidens eft refpe&tu. Medici, ac

Tum etiain quia hoc judicium effet

tiute,

Ícandalofuni; totiReipubl, damaofum

prater intentionem éfus: quia aliund;

Confr,

certó crat jamjam moriturus.

judicibus corrumpendis ac pervertendis

R

i n

QUJAERO VIL Quam fententiam

aptiffirnum.

Effet ergo in eo ca

fa: (fi judexaiiud

qui

tenctur fequi Judex? poteftne judicare

amveti

in favoremamici , prafertim ftante -

medium non videat) partüibus litiganti-

^ qunj

«uali probabilitate ?

bus impomnenda traníaétio , ne Judex

turdel

videatur eíle acceptor Perfonarum , feu

XXVIIL &.1, Judex five inferior

tntat

refpicere carnem & fanguinem.

lfs

Xive fupremus (quando opiniones ver-

fantur circa jus ) tenetur femper fequi

Dixi in. R. 2, qued vix unquam fet.

proun,

Vix enim fieri poteft , ut ex una parte

probabiliorem.

Mcob

non fit plenior probatio , teftes numero

Ratie. Omnis Judex ( càm non fit

Quietor

plures velintegriores, . Sed de hoc plu-

tb

dominus rei , dequa controvertitur, v,

ratradunt Juriftz.

$£ agn , velmajoratüs , fedfolüm rai-

It

Not, inter 6$. propofitiones ab In-

nifler juftitie ) tenetur rem adjudicare

noc, XI. damnatas effe hanc n, 2,

Pro-

Iu

Alli pro quo ftat plenior probatio, fortior

ftrampr

babiliter exiflimo , Tdicem poffe judica-

zitulus, clarius jus, melior conditio pof-

jl

ve juxta opinionem minds probabilene,

fidentis: fed hzc non habentur , nifi

QUJERO VIII,

uam fententiam

Retpr

ubi eft fententia probabilior. Ergo,Vid,

um

tenetur fequi Medicus & Judex confci-

pro R. 3. Not,

entiz feu Confeffarius ?2

"t

AMji(

R. 2. Si favor amicinon fit privatus,

CXXIX, m.

Probabiliorem,

kativ

T0 ero

fed juris , certum eft Judici licere in fa-

fufficienter conftat ex omnibus proba-

yorem ejus judicare,

qllff dx'll'ü

tionibus pro R. 4. ad Q.3.1n hoc Exam.

Ratie, Quia jura docentiin dubiis

pofitis.

Specialem veró dat nofter

Itam j

Rn jn

xco potius faveridum cffe quàm actori,

Mercorus d pari ad mox dicta; Medicus

sneliorem effe conditionem poffidentis,

fenoln

in applicandis medieinis , & Judex in

judicandum cffc y*ro caufa pia, pro per-

ferendis fententiis tenetur fequi fenten-

Wmf»,eml

fona miferebili, pro valote matrimonii,

Q

tiam probabiliorem , ut Adverfarii ad-

Sed talis titulus poteft flare pro amico.

