Gal.6,Alter alteriusonera portate. Sub-

n, t

remar nec demeremur,ita nec fatisfaci-

dens autem ibid, Apoftolus , UInusquis-

n (in

mus. Hinc per flagella feu calamitates

queonus fuum portabicloquitur tantüm

biagpiee

hujus vitz non fatisfacimus quidem, in-

de ratione reddenda.

'Tum hac ra-

nf

x

quantum przcise infliguntur ab extrin-

tione : Penamaximé habet vim latisfa-

ciendi ratione charitatis,& charitas ma-

(eco, nimirum à Deo , cüm taliter non

.

gienid

fint nobis libera ; bene tamen inquan-

poteftapud Deum , quàm apud ho-

gis

l ho^

tum voluntatié a acceptamus & pati-

mi!nes;

Sed unus homo apud homines po-

i n [

enter toleramus: ut patet ex S. Thom.

teft ex altetius amore debitumejus fol.-

o ag

lhic q.1 j.a.2. Hoc notentpodagrici aut

vere, Ergoàdfortioriapud Deum.

vris. P^

fimilibus morbisaffli&iqui fiex impa-

Declaratur ülteriüs hzc r,Pars:De-

« lt

tientia execrentut , jurent, fibi aliisve

bitum peenz temporalis non eft puré

q cffj n

mala imprecentur , merentur majores

perfonale, nec puré reale, fed mixtum ,

peenas in Purgatorio velinInfernoluen-

quod poteft folvi vel ab ipfo debitore,

( fj

AUS

das. Siveró patienter ferant;Purgato-

vel ab alio. In quo differt primoà culpa,

lu?fxcl

a

hT

'rlum in hac vita folvunt. 2, Ut fit o-

quz eft debitum puréperfonale, & ideo

g

u

pus bonum , mala enim potiüs meren-

unushomo non poteft pro altero conte-

;bcxur qo

tür puniri,

3. Ut fit fupernaturale ,

ri vel confiteri,fic ut per hos a&tus alteri*

j

quia debet eífe ex meritis Chrifti & ex

peccatum aboleatur , etiam difpofitivé,

i

A

g

gratiia, 4, Ut fit posnale, quia Satis-

quia difpofitio debet effe in difponibili,

i

fa&dio fit ad peccata commilfa vindi-

Differt 2, à posna aterna , quz quia eft

v[P ,

canda, ea ín feipfo puniendo, & ad fu-

pocna primaria delicti perfonalis, eriam

| ,M..l' |

tura cavenda : non enim facilé redit ad

eltdebitum puré perfonalc;nec ullusnifi

culpam , qui expertus eft penam, Vide

Chriftus pro co poteft condignum ex-

j

[

M

M

Anfrà in boc Exam.n, 13 6. R. . -

hibere pretium ; in quo fenfu intelligi-

"u

[1

Tandem,ex parte Dei. requiritür ac-

tur illud S. Auguft, Tra&t. 84. in Joan.

"m

LM?

Qqq9q44q4 2

t

1044.

TRACTATUS X Exémen V.

In fraternorum PC*CCQIOFUTD remiífio-

risugmentum gratiz , qua eft medinm

sevlufi

nem nullius Martyris fanguis funditur.

efiicaciflimum ad vitandum peceatum ,

füder t

Verüm pocaa temporalis folüm eft poe-

uod mae

e

is eft per modum meriti

a lii pa

na fecundaria deli&i , idcoque cft debi-

quàm fatisfa&tionis," Ergo.

i2

Í

tum mixtutn.

Nota, quód non omnis fatisfactio,

Nec hzc featentia derogat Chrifto,

dpite j

pra(ertim extra Sacramentum , de qua

ïr.qm'riturl.

cui proalio (atisfacere eft proprium; ut

hic eft (ermo , & medicinalis nitilatà,

^lin moi

cauíz principali & univerfali,à qua vim

improprié, & remoté: licét enim fatis-

892 71

& efficaciam parucipat fatisfa&tio parti-

fa&io fiat ad faturorum - peccatorum

cularis; cum quo ftat, quód homo pof-

cautelam , in cam tamen 1ofluxus fatis-

At

fit fatisfacere pro alio tanquam gerens

fa&ionis folüm remoté concuttit: pro-

Auin [

aeindipen

vices ejus, Ut enim quis pro alio fatis-

ximé verà conducit ad reftantis pona

faciat utcauía principalis ac univerfalis,

(EROTL

temporalis folutionem,

debet habere fatisfactionem fupera-

AManenti]

3. Pars patet; Qaia juxta Concil.

bvundantcm; ut vizccs-gcrens autem pro

Trid. & S-.Thom. materia hujus Sacra-

i opate

"üptccato

alio firisfacere poteft , etíi ipfcmer (a-

menti funt ipfi a&us Pannitentis,qui vir-

tisfactione indigeat. Sicutinbumanis

tute clavium ad efle Sacramenti ele-

U9L

E

unus proaltero poreft folvere debitum,

vatitür,

E Uteo..

"d er

Ubi

licét ip(emet debeat,

Oppozi poteft contra hanc 3. partem,

MITT

A

Notaex S, Thom. hic q.1 3. a.2.ad 3.

quód Confcflor poffit imponere poeni-

quàd us ex charitate pro aliomeretum,

v

Mi g ]

tentíam pet alium implendam, fed de

faltem merito congrui etiam frb magis

hoc infrà in hoc Exam.n,139, R.2. ad

Atl

Aalitorim

speretur,nonantem ille,quipro alio fatz-

T

C

"p g in

facit , eram pro [e fatisfacit , quia illa

S(XVII. g. $. Ut fatisfaio unius

quantitas pena non [nffcit ad utrumque

"hiris D

alteri profit, requirunzur quadam con-

"d

peccatum tamen [atisfaciendo pro alio ,

ditiones tum ex parte . fatisfacientis ,

ï«'.

Jfiba meretur aliquid majus , quám fit di-

tum ex parte ejus proquo fatisfacit.

.P.W Pg(f[ &

z4i[]t0 paenas [cilicet vttam eternam, Di-

DUEYS

Declaratur ; Ex patte fatisfacientis

fparitatem ibidem dat : Quia in foln-

DN

à

lRo

requiritur , quód fit in gratia cüm hzc

l

tione debiti asteuditur quantuas perma, fed

fit forma dignificansopera.Quodintel-

W

Qum

3x ?2/6Y 1to dttenditur radix charitatis.

j

lige de fatisfa&ione, quæxfic nomine

MOttm

2. PartemS.D.ibidemin c.probar ex

Tj

proprio. Nam fi quisopera faciat nomi-

ïïül (on

€o ;. Quia medicina recipi debet in eo

k Wam fu

ne Eccle(iz, v.g. dicendo orationes in

fubje&o, in quo eft morbus , & cui ap-

Mifla velin Choro , funt fatisfactoria.

"At lT

plicatur, ex jejunio:enim unius non do-

(juxta S. Thom. in 4. d. 4£. q« 2* 24 T«

hg

matut caro alterius,nec ex actibus anius

'""551.

q.3-) licét miniftri finc in ftatu peccati

[t

alius bene agere confuevit , nili fecun-

mortalis: quia tunc nonartenditur mi-

hm

Cramtm :

düm accidens , inquamtum Ícilicet ali-

nifter, fed i5 cujas nomine orat, qu elt

RE

&i

quis per bona opera potelt alicui mere-

i

Ecclefia, Sponfafine macula..2, U« po-

Rtom

nat

—

X

D&Pæm'teiztz"a.

1045

i

mfopus fufficiensad fatisfaciendum. 3.

W

mos effe&tus, ut patet exdi&is in hoc

Ut habeat intentíonem applicandi feu

Q«

Exam,n. r23. pro R.2. & num.2 f. pro

Ereo.

opus fjbi proficuum transferendi. in

R.4.

ro]

&

alium.

.x;m,

Katio 3. p. Pars debet fapere natu-

Ex patte ejus, cui fatisfa&io opplica-

KU

ram toiias, cujus eft pars, eo modo quo

tür requizitur z. quód fitin gratia ; qui

eílcapax: Sed Satisfactio eft pars Sacra-

Vil

enim eftin morrali, eftindignus remif-

menti Peenitentiz,& de hujus natura eft

fione penz. 2, Requiritur faltem vir-

conferregratiam ex opere opcrato. Er-

I

tualis acceptatio, qua cenfetur effe in

80 confert gratiam. Sed non poteft

!

iU

omnibus in gratia exiftentibus,& fatis-

u

caufaregratiam primam, Ergo íccun-

P[U

fa&tione indicentibus,

dam & quafi integralem.

I

u r

QUAERO II.. Satisfa&tio eftne vera

Eandem partem claré docet $. D.3.p.

pars Sacramenti Pcenitentiz, caufans ef-

C0

q.90.a.2.ad 2.

fe&tum ex opere operato? Quid fi im-

Ex hac ratione folvitur illa Obje&tio,

Str

leatur in peccato mortali? ,.

Quod caufat & fignificat eratiam in Sa-

ij

CXXVIIL g, 1. Satisfactio facra-

Item

d-

cramentis, eft pars effenrialis,

mentalis eft vera parsSacramenti Peeni-

Sacramentum , qued caufat gratiam fe-

tentiz, 2, non effentialis, 3. fed inte-

cundam,eft Sacramentum vivorum. Eft

m

gralis.

enim verutm, fi fit gratia effentialis &c

?(EF

Ratto x.€ 3, Partis efl : Hoc Sacta-

[5]:

primaria ; fecus fi integralis & fecum-

mentum et(i primarió fit Judicium re-

daria,

Ml

conciliatorium R ei cum Deo , fecanda-

. CXXIX. 3. Prbbabiliuse&,quöd

tió tamen & integraliter eft vindicati-

punil

Penitentía facramentalis . in. peccato

vuminiuriz Deo intentatz: Sedvindi-

mortali impleta valeat quidem feu füb-

n

Ganon eft fine pona. Ergo,

fiftat, ita utnon fit neceffarió iteranda,

(l y

2. Pars patet ex dictis fuprá in hoc

lt

per eamque fatisfit pracepro Confeffa-

Tra&, Exam.z.n.3.pro R.4.

tii. 2,Effedum veró non caufat. 3.Imó

MCDW

3.,2, Satisfi&tio facramentalis tripli-

poenitens peccat ficimplendo. 4. Non

thlb

ctm habet cffz&um ex Opere operato,

mertaliter fed . veníaliter,

f. Sortitur

ylit

fclicet remiflionem temporalis paenz

tamen fuum cffc&um ex opere operato

nom[w

€x peccatis jam condonatis reli£tz.. 2.

fi&ione füblatá per contritionem vel

u

Atixilia quzdam fupernaturalia ad pec-

attritionem cum Sacramento, Patetex

catiin farurum faciliüs caveada.- j

S./Thom. Q-14-2,2.& 3,

Augmentum gratiz habitualis,

Aatto 1. p.. Quia pornitentia nonin*

,;,[r

-Ratoi.t$2.p. Juxta Tiid, Scff. 7,

Un

jangitur cam hoc onere,ut impleatur in

Can.6, Sacramenta Novz Legis ex ope-

ftaiu gratiz, quamvis confuültiffimum

f

te cperato id efficiunt quoad fignifi-

fit;ut £at.

Ergo.

gü[k

tant,càam fint figna pra&ica; Sed Satisfa-

Ratío 2.p. Quia cffe&ui poniturob-

p

&io facramentalis fignificat duos pri-

ex, nimirum tam gratiz ut patet ,quàm

g

Qq 3994 3

remif.

N

1046

ZRACTATUS YIIZ Examen 9. :

ia p

CXXX, Sed nonne , oper& bonaextra

remiffioni poenz,quá mortale cum facit

Jfumarci

indignum,

E:go,

charitatem , feu in flatu peccati mortalis

(ER0.

Ratio 3. p. Qai ponit voluntarié obi-

fa&a,qua dicuntur mortua,(alrem alle-

anityi

cem gratiz, peccat,

viant pcenam inferni vel purgatorii?

itium inu

Ratio 4.p. Quia ponitur obex folüm

Dicecum S.Thom.hïcïcï. 14.a.5. Li«

htiqiei

gratiz fecundariz & minüs principali,

cér hec opcra neminem à poena aterna

citead Du

ac effe&ui partiali ; adeóque non eft

liberare poffin. . 2. Nec etiám proprié

0R

matería gravis, nec folent hemines de

diminuaat peenas inferai , fortificando

stb füb

hocfe accu(are.

El'gö.

fubje&um , feu ei confcrendo majorem.

titotre

Ratio $ & G,Partis: ParsSacramenri

virtutem in refiftendo, ut habéat minus

JCH: JUM

debet imitari naturam Sacramenti :Sed

de paffibilitate.

3. Dici tamen pof-

l: Tum

Satisfa&tio eft pars SacramentiPceniten-

Íunt eam diminuerein hoc fenfu;quate-

TT

tiz, & hoc fi fit validum informe, tece-

nusfcilicet perea meritum majoris poz-

Y

"tguodrel

denite Ritione obrinerex opere operato

nginferniimpeditur.

2'utimirm

(üuum effedum.

Ergo & Satisfactio.

Ratío 1. $ 2, p. Nullas liberatur à

AiTum g

Mi».cít probata fuprà de omnibus Sa-

poena , nifi fit liberatus à culpz , & efte-

ccamentis Tra&t.z q.Exam.2.0.13.

bi

&us culpz non diminuitor vel tollitur,

t us ;

t penam

etiam patet , quód illa Bacramenta, quz

nifi & ipfa diminuta fit vel fublata, quia

dftibren,

aliquem effe&tum relinquunr, recedente

effe&us culpe juxta eam roenfuratur:

Atl

ü&&ione fuam effe&um caufent phyfi-

Seddi&a opera non tollunt nec diminu-

NUM

€&, alia vexó moraliter.

Vide etiam de

unt culpam,& poena inferni eít cffe&us

älc!ilti,fc«lf]bu

Confeffione informi fupràin hocTra&t.

ejus, uti & paffibilitas major vel minor

ii "/D"g/ Hfgwj

Exam.6.n-TOI.,

juxta quantitatem ejus.

Ergo.

Ratio 3. p. Tum quia homo pertalia

| 'og li qu

Dixi, exopere operato ; Quod enim

non habeat cffe&um ex opere operan-

opera fecundüm fe buna evadit reatum

NU

98 if

tis,patet cx di&tis fuprà in hoc Tract,Ex.

omiffionis, Tumetiam quia aïïquo mo-

?

V hd

2..37.. Et hoc vult S.Thom,híc q.14-

do difponunt ad bonum ac ad gratiam

laltem ncgativ,& ,inquantum homo non

A lïmmJ

H

lüs

2.3,in c. docens : Quód charitas adveni-

niens non poflit opera extra charitatem

ponit novum gratix impcdimentum ;

TM u

fa&ta facere grata , five quoad effe meri-

fed à pluribus alíis peccatis (qua forté

'ä,äæ"ïïfmiau

5

Pt

torium praimii fupernaturalis , five quo-

commififlet, eaque committendo majo-

»qt li

ad cffe fatisfactorium,

rem inferni poenam promeruiffer) re-

'llalon

Aüder.

r

Dixi , pramii [upernaturalis

3

Nam

uahitur , & non peccat ex tam gravi

"ia

de rémuneratione temporali (quam

contemptu. Ergo 3 parselt vera,

h Pïöbabllm,

l

tnerentut ex congruo,(olüm,quia fic de-

In hoc fenfu intelligitur S. Auguft.

ftepmm au

N et

cet divinam Bonitatem , ut loquitur S.

in Enchitid, dicens , Quód opera bona

O trp

Thom. hícq. 14.,a.4.in c,) jam admit-

adboc profint, ut plena fitremiffio , vel

Siitne

tolerabilior.fiat damnatio, . item in eo«

A E

fum eft fupràin hoc 'Tract.n,27. imme-

l

n

Pt

dem finfü merentar diminutionem vel.

N

IT

diaté ante Ex:am.g.

N

dil;-

um

De Pezuitentza.

X047

dilationem poenz temporalis,ut patetex

lib«us'jam confe(ïïs; 3. Nec poffit eam

j

$, Thom .art.cit,in c,

remitrere ad Purgatorium.

Ofti

- QUAERO 1II.- Teneturne Confef-

Ratio 1.p. Keus juftam poemam tenetur

T

*

for paznitenti Satisfa&ionem jfeu Pac-

fubire & in ea Judici parere.

ii

- nitentiam injungere , & hiceam accep-

Ratio 2,p. Etfitalis peenitentia fecun-

r

düm fe fit reslevis, attamen inquantum

tare,flatiniqae implere ? Vellicetne eam

l ZKC!I?

remitteread Purgatorium?

eft pars integralis Sacramenti, fine qua

prog[k

. CXXXL, m.:. Confcffarius per fe

eít totaliter mancum & mutilum; eft res

hat

loquendo füb mortali tenetur confi-

gravis.

Ergo.

ij

tenti injangere poeritentiam, — Patet ex

Dixi ,totaliter ?24nc um ; i enim majo-

iU

Trid,Seff, x 4.c. 18.

rem poenitentiz- partem perfolvat,omit-

mv

Ratio: Tum quia non injungendo

tat verà levem paítem ejus;peccar folüm

lg

venialiter.

Sacerdos in re gravi agit contra Sacra-

jj

mentum,quod relinquit imperfe&um &

Oppono : Pars illa poteft «ffe major;

mutilum,nimirum parte integrali defti-

quàm aliqua poenitentia totalis. Ergo fi

:

tütum : Tum etiam contra füum offi-

hancomittere üt femper mortale, etiam

y,&ïïïfl

ibi erit,

'cium ut Judicis , cujus eft latá fententiá

vollitt

infligere paenam ; & ut Medici , cujus

"Ad boc dift,ant. Poteft effe major, ma-

ii

eít przíciibere niedicinam. — Ergo,

terialiter,con,; formaliter,neg. Quiain

Sartu:

Dixi,per fe loquendo ; Excipiturenim

præfcntigrav'itas materiz non penfatur

ln

ex quaatitate rej, fedformaliter defumi-

ei(us motibundi poft data doloris figna

ii

abloluti ,fenfibus deffituti, cui peeniten-

iur ex majori nece(firate,nimirum prop-

|

"m

Y W

tia injungi nequit.

ter integritacem Sacramenti,

90

Nota hic, quód fiinfirmus utatur ra-

Ratio 3.p.QuiPaeniteniam remittit ad

p wl

tione, injungenda eft brevis & difcreta ,

alteram vitam, peccat tum contraSacra-

il qii

viribus infirmi proportionata peeni-

mentum,quod mucilar;tum contraJudi-

jliquot"

tentia;y.g.ut pectus tucdar, Crucem of-

€em, cüinon paret; tum contra charita-

j graïi?

coletur,dicat, Jefus& Maria. Vel,Deus

tem propriam reli&o faciliori medio

hoj

fatisfaciendi ,ut funt panz hujus vitz ,

propitius efto mihi peccatori. — Velin-

fimqt

j

jungat poenitentiam fuüb conditione. fi

affumendo difficilimum, Ergo.

(q . — convalefcat, aut ut morbi moleftiss in

Fateor tafmen, quód abíoluié loquendo

i ^ faisfa&ionem demanu Domini patien-

[

l

!]

j

r

b

& fpectata prazcise naturá rei id quidem

g

ter fufcipiat.

poffet , defacto tamen & füppofità tnfti-

t

j ;

3.2, Probabilius eft, quód panitens

tutione hajusSacramenti id non poffit,

dP

ante aecepram abfolotionem (dumodo

CXXXIL .3. Panitentia debet im-

MP

Don fit error ex Parte Sacerdotis paeni-

pleri primá commoditate, aut terppore,

" bfma

tentiam injungentis) füb mortali tenea-

quod Confeffor defignavit, pauló ul-

fälimmvc

tüt eam acceptare , & velleimplere ; 2.

teriüs eam differre, non eft mortglc fed

o

Licét folüm fit dg vcniaþbus,a'ur 1morta-

veniale,

yiui

V

R4-

J

j

y |

Y

1048

ZRACI ATUS AL Examen 8.

* Rater.p. Quia hzc cenfeur jufta

Domini jejunabis , in Sabbathoin hg-

Confeffarii precipientis intentio ,

v

chi

norem Beat. Virg. , cüm tamen ali-

reus parere tenetur,

Ereo.

J!fuf,(ï;

quando non (it alligatum , ^ eó qunód

Ratío 2,p. Przceptum. Confeffarii

T g

prefumatur fabinde Sacerdos magis

D] ölh")l i

communirer magis cadit luper rem pra-

attendete

ad

fubitantium

opetis ,

A p

ceptam» quàm füper tempus, . Ergo.

quàm ad determinationcm temporis ,

Ex quod Sequi:ur, quád fi Confetfor

u BH

1

"

"

& tunc dilatio brevis faltem non eft

r

pcraitentiam limitavit per hebd

I

Omge

mortalis,

Jnfitn

e

Pro documento fit bec Re.

Jitini ad

dam,vel menfem , v.g. ut (em

Iu

l inheb-

gula, dicendo, In honorem diei Vencris

dntah

domade vel menfecommunicet , poteft

quo Chiiftus eft paffas , aut dici Sabba-

- ptterity

eam per aliquot dics diffzrre , v. g. quia

thi qui B. Virgini cft confecratus , jeju-

inflat feftum vel indulgentia lucranda.

ägflz/æ

nabis, hac expreffione videtur facerdos

Atl j

Quia Coofeffirius non ceníetur. tam

Con(ultids facict

opus alligare diei.

immobilitec prafixiffe terminos.

poenitens , fi Confeflorém de intentio-

u , f

m.4. LicetPoenitens non teneatur ,

ne interroget , & Sacerdos mentem

hi m'qm'

it,

etiam dum poteft,pa nirentiam implere

faam claré explicet.

ante facram Commurionea,renetur ta-

s. 6. Differreimpletionem poenitens

Matt lg

menantequam de novo cobfiteatur,

tiz per annum,ficut pote(t differri con-

;:viüimis Hagit

Ratis: Ánte novam Sacramenti Poae-

feffio,eft peccatum mottale,

TET im

&ilit

23f

pnit

ig receptionem tene:ur przce-

Ratio patet x di&tis: Quia Sacramen-

"t

dens perficere,in quo p

oenitcm-cs äCon-

tum tanto tempore relinquere muti-

iA V[&Q mï

feflaciis fant inftruendi,

lum eft res & irreverentiagravis,

Qu

CXXXIH, 5&, f. Quando Confeffa-

Rt.7. C&mrum dilationís tempus in

h Dyi

;ius determinat diem , feu opusalligat

prefenti requiratur ad morrale ,. ftan-

AOf M "

diei, peccat. poenitens mortaliter diffe-

dum eft acbitrio vi

ff

ri do&i &-—pru:

p

rendo, & teinpore clapfo deobligatur,

dentis,

"t d

& peccatum omiflionis nová confeffio-

Pll

j

Ratio: Quia pofïunt occurrere cite

'äu [ 1ifj

ne eft expiandum.

.

cumftantiz rem immutantes,

lu

Ratio patet à' pari

de aliis þræceþtis

A. QU/ERO iV, Quantam &qualem

' Htj p

,mmd [

Poenitentiam tenetur Confeffor ponni-

d'ï.ci alligaFis, v.g.Jejunii, Miffz , Bievia-

n

n Mma

tenti injungere? & qualia opera?

^

tl

Ex quo colligitur , fi opus fit injun-

M Áedin

CXXXIV. z. z. ex Concil. Trident.

&um abfoluté & non alligatum certo

À implgal

cujus verba , Cedro digna , cujusvis

tempori , eo elapfo adhuc fub peccato

Confeffarii animo aluiffimé ipprimen-

" b EU

e(fe-perfolvendum. -

da , Se(l. 14. c. 8. Debent Sacerdotes

ln

Difficultas eft , quomodo fciatur , an

t

Domini , quamtiem Spiritis & Prua-

AUs frt

opus alligecur dieis iaterdum enim vi-

dentia fuggefferit , pro qualitate cvi-

Ptl Tr. l

detur effe alligatum,utfïConfc(Brius di-

minum €9 penitentium. facnltate falu-

PAMthg

T n

cat; Die Veneris in hoqokcm Paffionis

táres C$ . convenientes Satisfatliones

Ld

1Hjtite

De Boeauitentia,

1049

dnjungeve , me fü fortà peccati conni-

faculate. pornitemium , vt pauperi non

veamt , €9 indulgentiis cmm poniten.

injungatur eleemolfyna ,. fed. diviti ;

sl

tbus agant, leviffima quadam opera

Operario non injungantur jejunia fed:

ug&

pro graviffimzs deliétzs : smjungendo , a-

orationes , cum fuo fabmc comgati-

"m

djemorum peccatorum . pavtuctpes : effici-

biles

H

,

X

Saperbo imponat a&us hu-

ARU ,

Habeant autem pra ocults ,

militatis , atramen conditioni propor-

Ul

tionatos

L

utfatufatlm , quam impouust , won

5

diviti avaro eleemofynas ;

fit tantzmi ad nova vita cuflodiam €3

ebriofo ,

luxutiofo ,

jejunia , &c.

infirmitatis medicamentum , [ed etiam

fingulis. enim | morbis . convericatia

i

l

ad. prateritorum peceatorum — vindi.

funt - adhibenda remedia.

juxta di-

:,)(]A"

INam. claves

Uam €9 cafligationem.

cenda Refp. 3.

Pro quo ctiam vide

i

Sacerdotum nozm ad folvendum dun-

in Tra&t, primo proemiali ad Q. f.

taxat , fed €9 ad hgamdum con-

n.II.

1

ceffas , antiqui. Patres €$ eredunt. €3

Mi

docent.

Qua in re Confcffario magná opus

eft prudentiá, ^ Poteít namque mino-

nitene

. Notent hoc Confeffarii , qui pro

rem posnitentiam injupgere intuitu in-

QU

gtavimmis flagitiis nonnifi pauca Pa-

dulgentiarum hic & nunc;lucranda-

ter CQ A4ve imponunt.

Qui red.

rum , ac intuitu impedimentorum &

dent rationem villicationis fux in illa

laborum , quibus poenitens quafi quo-

tAt

,,,,,

[

dic.

"Vide in Exam. f. num. 98. an-

tidie diflahitur, aut i posnítens det

7

te Q. 12,

extraordinaría figna excellentis Con-

tritionis,

Hinc optimé facit Confef-

Y

&. 2, Dusz illx benigniorum Con-

feffariorum Maximz ; 7atiz eff ani-

farius interrogando poenitentem (prz-

.,h,

[

fertim fi fit timorate conícientiz) an

4

mam cum parva pemitentia impleta

mittere ad purgatorium , quám cum

fidat fibi penitentiam hanc perfolve-

IC, illumälüc hortando , ut agnofcat ,

m

MAEHA non Vnbleta. mittere. ad. ifer-

ndZIUL,

Facilius eft veddere DEO ra-

hanc poenitentiam refpe&tu peccatq-

rüm effz parvam, & ut id, quod de-

u

Hionem de nimta mifericordia , quám

T

de nimia juflitia , non (unt totaliter

e(t, fuppleat per fna bona epera ad

eum fcopum applicanda,

Item ei i&

(

abjiciendz , fed in fano fenfu intelli-

memoriam révocet . olim pro uno ma-

fb

gendz & ample&endm , ctiam in

praxi:

jori peccato mortali 7, annorum per-

Pro quo vide Refp, 5 num,

nitentíam fuiffe injunctam , imó de-

/

uf

cem annorum pro apoflafia à fide ,

*

) Fm-

-Hic fanus fenfus indicatur ab ip-

eriam metu perfecurionis fa&á.. Qui ta-

lo Concil. Trident. cit, , quod ftatuit,

lm'

men Canones pænitcntialcs non funpr

üt penitentia injungatur non folüm

anapliàsin ufu. Hine bene facir Con-

!j:"

li

fc(lor addendo poít abíolutionerm illa

j u

pro 7ualitate eritiinum , Íícd & pro

Rrtrr r

Vet-

W/,iaï'

1950

ZRACZT AZUS XIZI. Exaimen 8,

verba : thcqyid boni feceris , aut in-

ld

tentam animz Íanitatem 'confcrvexj $

tendis facere , &e, qu& non effe meré

quz remedia funt prafcindere peccato-

n

rum caufas feu occafiones , talem con-

us n

deprecatoria , fed facramentalia , varii

AA. colligunt ex S. Thom, quodl, 5,

verfationem, cohabitationem;hujus vel

p dfen

a. 28.

illius domüs ingreflum, &c. — Caven-

slaipen

Idem S. Do&or in eodem quodlib,

lt dieri

dum etiam eft, ne imponatur peeniten-

a,29- docet, quàd fi quis poenitens ad

tia , cujus implerio poeenitentem poffit

*itle,

r

L

horas obligatus omifiller uno die to-

manifeftare , aut fcandalum parcre , v,.

ii p

tum Officium divinum, pro poeniten-

tlitrágte

g. impenere jejunia puellis; diebus ex-

1ia eicífe ipjungendam utorer 7.Pfalm.

traordinariis fervanda

At prattbi

v perquae vcniannl

Ponitentiales ; aut plus fecundüm qua-

in fufpicionem,

: ltnde k

litatem Officii divini.

r-

Ara, ur

R. 4. Poteft ex przfatis caufis Sace

CXXXV, . 3. Quanta & qualis

dos interdum uni poenitenti pro culpa.

Attdupo,

fit pro peccatis imponenda Sarisfiáio ,

minori vel pari majorem panitentiam.

A.

Íciet Confeffor, (1 curet, ut fir com-

l vhi

imponere quàm alteri, v.g. Juveni pro

meníurata his tribus, nimirum pecca-

fornicatione majorem quàm Seni ,

"nf Daus i

tori ,."pcc'cato,& fini ;; Sicut medicina

quamvis Juvenis minüs peccet.

*tnt poug

debet cífe proportionata infirmo, infir-

Katio: Quia hoc peccatum in juve-

"nf a

gnitati, & intentz fanitati.

n€ habct majus incentivum quàm in

At

Declaratur ex Cajexano : Oportet vi-

fene, ait Lublino, De quo vide lu-

i d

derc , an penitens fit animo debilis , vel

pzà de caufa involuntarii Trad, 5.

;E&:

x

* ii

fortis, ac promptus ad farisfaciendum.

am,r n.21.

P qn

Sicut enim homuni corporaliter infirme,

€XXXVI. xm.f, Saüsfactio facra-

Til

fi fortis fir & viret habeat , poteft dari

mentalis non folium debet effe medici-

?MM;nlïïrr/'ab(

fortis medicina , nen tamen debili, ira

nalis, fed & paenalis. — Opera fatisfa-

F** tà r

ecnitenti robuftianimi ímponenda eft

étoria peenalia funt. potiffimüm triía ;

77 tlj

fatisfactio, qnam meretut ; ille veró ,

Ícilicet eleemofyna, jejanium , & ora-

tio.

:m ü»'bffahim

ui eft debilis animi, parva,juxra animi

Ita patet ex S, Thom. hic q..1

ID [d

debilitatem , ut parvulusiguis foveatar

b

2,1.& 3,

ha bon

appolità paleà , nec fuffocewur magnis

Prima C 2, Pars patentex Trid.cig-

M [

Wdahqu

lignis detupeta Ppo.(ïcisc, Pro quo vide

& aliis jam dictis, ac probantur 4 S. Tho--

W

R, 2, anté polita.

Mütad dll

E

a, I. in Sed Contra , hoc Syllogifmo z:

Tieres

Confiderandum ulteriüs, quo morbo

Per fatisfa&tionem oportet peccati vul-

j Danrce

penisens laboret : luxuria enim jeju-

nus fanari perfecté : Sed. peccatorum.

L&b

Ts

mic,avaritia curatur eleemofynà , blaf-

medicing funt. poenz;, ut Philofophus

i Oriïlühem

phemía divinis budabus. Ut pluri-

dicit in. 2, Ethic.

Etgo,

Ratio aliaàS. D. datur in , Satisfa-

W S-Thup

müm etiam obíervet Confeffor, ut pec-

D ean

mienti prafcribat rgmsqiä'; quibus ob-

€io reípicit offenfam prateritam ut

'ïimgll

"

€9m& «

i, j

--

—

De Paenitentia,

Y05x

eompenfandam ; & faturam , utabeo

Bagellationes, &c.

N

Deinde quicquid

(

pralervet : Sed ad utrumque requiritur

expenditur in utilitatem proximi, haber

rationem eleemofíynz , ut funt Mileri-

l

[

pennalitas.

Ergo- Min. prob. Com-

penfatio. offen(z illatz ht per hoc ,

cordiz , (ive corporalia , five fpiritualia.

jud

A

quód compenfanti aliquid (ubtrahatur

Similiter quecunque latria Deo cxhi-

Pl

& detar alteri : Sed per epus bonum

betur , ut vorum, Sacrificium , genule-

precise at tale , opéranti nihil [ubtrahi-

XiO , &c. reducitur ad orationem.

Ex

yplt

1]

tur, fed is per illud magis perfcirur,

ideo etiam unum opus poteft h.beie

lst

fubtrahitur autem per illud, ut eít poz-

plures rationes (atisfaciendi.

nale, ut patebit ex dicendis pro 3. par-

-An flagella hujus vita (int fatisfacto-

Vetid

te, Deinde paná etiam prafervatà

- tia; vide fupràin hoc Exam, n. 12 .

Déclaratur ulteries$ cum S. Thome

s

culpa futura , ut patet cum ex Philofo-

pho anté citato, tum ex diótis fuprà in

ibidem,latens in his tribus operibus me-

9 dit

icoti

Exam.n.12j. Ergo.

dicina peccatorum ; Nam extirpant in

g

In R.ad r.ibidem S. D. docet, quód

nobis tres peccatorum radices ; Ora-

quamvis Deus non dele&etur in poe-

tio, quà nos & omnia noftra Deo fulb-

dul )

nis ut funt paenz, dele&atur tamen in

mittimus,comprimit fuperbiam ; Jeju-

€isut funt

| 'xch-

jufta, & fic faci;fa&oriæ effe

nium concupifcentiam carniss Eleemo-

poffunt.

fyna concupifcentiam oculo:um feu

m i

idcl

3. Pars declaratur.à S, Thom. a. 3.

avaritiam.

Etgo.

inc.

Sarisfactio , ut dictum eft , debet

CXXXVII. Oppozuo: Homini aliun-

"a

effe talis, per quam aliquid nobis fubtra-

de temperato & valdemodicum come-

hamus adhonorem Dei, nosautem non

: denti poteftinjungi a&ustemporantiz:

ob

habemus uifitria bona , fcilicet bona a-

mcdift' |

- Sed hic a&tus non erit illi peenális, nec

nimz, bona corporis , & bona fortuna

medicinalis, ut patet.

Ergo.

figie

fs

Ícilicet. exteriora,

Ex bonis quidem

«d4d . boc difling. min, Pér accidens,

koti*|

fottunz fubtrahimus nobis aliquid per

conc,; per le, neg. Velfic: Nonerit ex

eleemofynam, fed ex bonis corporis per

parte fübjecti; conc.; ex parte objecti; &

To

jejunium : ex bonis autem animz non

quantüm eft ex natura acüs neg, Hoc

Trdde

oportet quód aliquid fubtrahamus no-

lecundo inodo aliqua pazaalitasteperi-

li

bisquantümad effentiam, vel quantüm

rurin omni actu virtutis;etiam in comees

addiminutionem ipforum , quia per ea

ftione ciborum delicatorum: hazcenim

)Zl]flior

non eft a&us virtutis,ni(i fit moderata,

A

efcimur Deo accepti, fed per hoc quàd

€3 fübmittimus Deo totaliter , & hoc

juz modceratio & à pluribus cibis abíti-

fit pet orationem, — Ergo.

nentia jam eft aliqua poenalitas & medi-

apvï*

Nota ex S. T hom, ibid. ad 3. ad je-

cina. - INefasautem foret, imó mortale

;'/

fjde

junium rcferri quicquid corpus affligit,

peccatum ,' pro mortalibus peccatis in-

y u

ut funt vigilife n þcrcgrina;ion;s, cilicia;

jungereexprefsà comeftionem ciborum

|

Krrrsr 2

ddi:

o

ääsx

1052

ZTRACZAZUS XZIII. Examen $.

delicatorum , etiam moderatam , atta-

jejunando omni die Veneris toto anno;

men ad.faturitatem. Veniale veró effet

Eqic gt 5

ac przcepro Ecclefig dejejunio Quadra-

nppopot

fi fieret pro- venialibus. . Quia eft opus

gefimz eodem die. Tum ctiam ,quia

u hod

fimplicker deleGabile,,;& folim fe.

tale opus poteft adhuc habere omnes

x de

cundum quid panale,

conditiones fuprà in hoc Exam. n. 12 .

lu Ton

Dixi ; 44 faturitatem 3 fi enim Con-

R.4. ad fatisfadionem requifitas , ad

vit;hdton

feflor , (ciens paenitentem delicste co-

quas accedit nova obedientia ,tanquam

as

medere , de eo camen nihil exprimens,

porna ex przcepto Confeffarii , quz non

- Tom qi

ei injungat , ut comedat infra faturita-

potuiffet ab homiae exi

tem, aliquam velaliquas portiones fibi

ginifi p:gcäflcr.

-Xátftum.

Ergo,

wrdemane

fübtrahendo , hoc non eft improban-

iNotanda hic eft difparitas, cur non

2 cumen

dum; Cateris tamen paribus, qua de

poffimus fatisfacere homini eodem a&tu

ualitate poenitentiz dicta (unt.:

f

pro duobus debiiis ;ut fi Petras debeat

' *QU/ERO V, Operainjun

o

genda de-

"itanis;d

Paulo roo. Imperiales ratione agti ob

^W E 0.

bentne eíle externa ac fupererogatoria

€0 empti , & 160, ratione mutui, non

feu confilii, (ivealiunde non debita? I-

;0 I

fatisfacit uttique debito , numerando

DI

tem po(Tuntne impleri eodem tempore,

centum priores.

Difparitas esf : Quia

quo alius actus cadit füb przcepto , v.g.

Deus bonorum noftrorim non eget,

inlai Vg

"uideter

Kofarium injun&tum orando fub Miffa

nec ullum ex eis habet iutereíTe,córum-

"tv d

precepta? aut injuogi Defundtis appli-

1

c'luc valor provenit ex gratiä& accep-

canda?

tatione Dei, opera noftra infinitisaliun-

8 Vilns

ï

CXXXVIIL, g. 1. Sarisfa&io facra-

de titulis ei debita fic acce

WY !

Ü

ptando ; (ec.us

í

MT

menialis regulariter & per fe-debete(-

cít de homine.

fe opus exterbum , 2.& confilii feu fa-

Ratio4. p. Quia a&us ille internus,

": tlrj cy

pererogationis , five aliunde non debi-

V.g.meditatio pro peenitentia injuncta

x

tum; fed folàm obligans'ex precepto

fit fufficienter (enfibilis per Sacerdotis

E"WQUiaïmen

UI

Confeffarii: 3-potelt tamen aliquando

impofitionem , ac peenitentis accepta-

ex fpeciali ratione injun

tionem , voce vel figno fenfibili fa&tam;

t iid:

gi opusjam d?-

bitum, 4. ac internum,

ficut contritio fic fenfibilis per Confef.

TIt g,

j

S

-'W; N

Ratio 1, $ 2. p. Quia communiter

fionem : & tamen eft

BN

ita habet praxis Ecclefig & Confeffa-

Sacramenti.

Ereo.

pars cflcntiali

r

NUCEerks

riorum injungentium opera aliàs non

& 2. Probibilius-eft,. quód fi

opug

ïlfmenmaxxctc

E

pracepta, & fenfibilia feu externa : eà

aliunde praceptum & pocniteritia fe

bl Áit

i

diemo

uód ilis maximé competat poenali-

non excludant , poffint eodem tem-

jj

tas.

Et hec in praxi fervandum eft,

pore perfolvi , ut Rofarium pro peeni-

"poet

Dl

d

Raiío.3.Partzsest : Tum quia poteft

tentia injan&um íaob Miffa þfzcepxa;

E Pccm

quis cod.m aé&u f(at;facere duobus

De confilio tamen eft , pcrfo»lvcfe'a!io

facxa; j

pracepis, v.g, voto, quod: . ás fecit de

teibpore,

P

| bft t

Ti

KRatio

tnte [mfc

p N

De Peniteutia.

1053

It

/R.a'tia patet füprd Tra&t. ro, Exam.5,

pocnitentiam peragat, orando, jejunan-

d

do , &c. id fsceret ut caufa principalis;

n.9j. li proportionaté applicetur.,

qu'lx |

g. 3. Probibilius eft pofrc-initmgi

& ut dominus a&ionum fuarum,

1

penitentiam defun&isapplicandam.

&.2, Probabilíius cft , quód Confef-

!Zit

for poffit peenitenti injungére Poeniten-

L

Ratio: Tum quia tale-oþus.habet

omnes cenditiones fuprà ad Satisfactio-

tiam per aliüm exequendam ad ipfius

qui

nea requifitas , & eft eleemofyna fpiri-

panitentis petitionem.

a

Ratio declatatur ex Gonet: Tn eo ca-

l

tualis. . Tum qui: fatisfactio facramen*

talis habet füum effe&tum ex opere ope-

faillud opus fatisfa&orium, fi confide-

tato , & hic manet proprius poenitent! ,

retur przcifé u fit ob alio; non eft pats

I

Sacramenti, fed folüim ut fitex petitio-

[

"

flcflqe Sacramentum non fruflratur fuà

parte vel effe&u iritegrali; & etiam ex

ne ipfius poenitentis; Quare talís peti-

l

A

tio effet formaále in.tali fatisfaQGione,

opere operantis , & hic poteft app[icarfl'

uglü

defun&tis.

El' [0 1

opus autem fatisfa&orium alterius ef-

, n

- QUAZRO VI. . Potefine Confeffa-

fet materiale illius, ordinatum ab ipfo:

rati

Tius 'imponcre pænitentiam per alium

penitente, . Unde formale illius fatis-

Ill

gl

peragendam? Vel liberam feu arbitra-

fa&ionis facramentalis adhqüc eft a&us

rtiam feu indeterminatam ,à poenitente

ponitentis,

"

Q

determinandam, dicendo, Pacias hoc fi

BR.3. Pro

babilius efl; quód Conf?:f.

(5

or poffit penitenti. injungere talema

NU

ootes? Velfi non potes, facillud?

CXXXIX. x r, Panitens non po-

penitentiam indeterminatam , qua in

1

d

(»

teft. poenitentiam fibi injun&dam fine

Quafito. defcribitur. Ita Ang. Do&G.

quodl. 2.3.28.

Vr

Confeflarii confenfu implete per a-

*.

