M

"

V. HacQuzttio non eft eadem cum

ris przfert humilitatem, comparat eam

st

camillis vitutibus,quz verfantut circa

priori; illa enim quafivit , an Religio

:

(5

moderandas paffiones.

a

utgenus non contineat füb fealias virtu-

imperate gt&ibus

W

"

tes ut [pecies, hacveró , an cum nulla a-

w.4. Religio poteft

u

"

aliazum virtutum , etiam theologicarum.

Md

a coincidat,

m

Datebit ex dícendisad Oppo

Ugnroafüem.ad r.partem.

N d

Qtiones con-

g

Ratio eft eadera cum priori ad Q. 3.

tra

3

v

VI. Opposo f. contra 1. R. SS. PP.

v

T

R. 2. Religio non eft virtus theolo- -

i

dicun

t,Sa

hd)

342

n&os coli per Religionem: Sed

gieafed moralis,

H

(

T

— Ratío :. & 2. patti

s eft: V.iz.tuä theo-

San&i coluntur per virtutem Duliz. Er-

Jlegica non folàm pre obie&o cui

fed et-

go virtus Dulie & Religionis funt ea-

dem.

Wop

iam pro obje&o formali debet hobere

(s

Confitm. Proto

iy'k)oxx & imago ce-

[

Deum feu quid pure divinum ; Sed hoc

luntur eodem cultà : Sed Sancti fünt

non habet Religio, ut patetex R.3. ad

Idem pa-

T

Q.2.Ergonon elt virtus theologica, fed-

verz imagines Dei. Ergo.

ectu

tet de Charitate, quz ett unica teíp

ho

A j

pure momï-i-s., :

Dei

Yyyy *

gA D

Viuns

724

TRACZATFESY X. Éxamea l.

Dei & proximi,cur non & eadem virtus

inSanctis,non ipfos San&os ; quotum

ad colendum Deum & Sanctos ?

propria excellentia tunc folüm fe habet

|

3

Oppeno 2. contra 3. R. Virtus imþe-

mereé materialiter,

Verüm hic cultus -

rans a&ibus aliarum virtutum & eos or-

1]

noneft in Ecclefiaufitatus, ad vitandum

:

plom

dinans in füum finem eft. nobilior, quia

periculum erroris , ne videamur creatu-

[

imperare eftfüperioris : fed juftitia le-

ris tribuere honorem divinum, Vide$.

"

y

galis atus Religionis fic ordinat ad fu-

Thom, infràq. 103. a. 3.ad .

ex

um finein, fcilicetad bonum commune.

L

"

Ereo.

Ex hoc colligitur differentía Sand

»

0«

B

"Mj

j

rum ab imagine pi&ta Chrifti, qua poteft

Confirm. Totum eft nöbilius parte:

i

adorari Latria ideo, quia fecundum fe .

n

D

Á

Sed Juftitia legalis comparatur ad Reli-

nullius cultus eft capax;. ideoque."'cïfüt'

gionem ficut totum ad partem., Ergo.

dictum periculum ; San&ti ver

[

W

(

Oppono 3. contra idem : Poenitentia

s

O fpecialis

cultus capaces funt,

Qu

eít ultima difpofitio ad gratiam & recon-

L]

ciliationem cum Deo: Sed hic effe&us

Ad id, quod additur de Ch:iritatc ,

V

i

llc

eft nobilior,q

-l

im colere Deum.

Ergo.

difparitas eft, quia in dile&ione proxi-

M

Min. prob. Plus eft reítituere ablatum

mi ratio formalis diligendi eft folus Deus .

u

feu bonitas divina, in cultu veró Sancto-

Itl

ll

Qu'äm! COIEFC hOllOl.'ClT] COI]R?['V&CUB]. Er-

|

go.

rtum excellentia propría. Nam h.onpl:

j IU

N

Confirm, Peenitentia pro obfedo cui

intrinfece eft teftimonium propriz. vits.

ET

tutis inaliquo, excellentia enim impor-,

EE

babetetiam Deum, Ergo eft faltem a-

qualis Religioni,

;

1

.

tat rationem caufz formalis , nimirum

Uni

Ád 1. R. San&os PD. nonloqui de Re-

perfedtionem , qua unum excedit alte-

^ Al

rum , nihil autem excedit alterum , nift.

ligione, uteft Ípecialis vircus, fed in am-

! Xl

pla ignificatione, :

A

1

per id ,quod formaliter habet in feiplo:

imirum de Religione

! Uj

Chriftiana feu Ecciefia , Sanctorum cul-

bonuni veró , quod eft objectum amoris,

eur

E

tüim pracipi

velic

t. In quo fenfü omnes

importat rationem caufz finalis ; de cu-

EU

jus ratione eft, ut

actus pii dicuntur reliciofi.

propter eam al.P—Petan-*'

Mi

tut alia,

Ad Confirm, dift, Hmj. Loquendo de

culta, qui exhiberur imagini pracis? ob

z4d 2. R, 1. retorquendo, q-ilöd Re- 3

excellentiam. extzin(ecam, Prototypi in

igio etiam imperet ackibus aliarum yir-.

ea x'elncmtem, V4gs Dei In eancus, C.

tatum, etiam theolopicarüm ) ut fi quis

maj. Ob excellentiam intrinfecam pro-

voveatactum Fidei vel

SPei) & orfiiz?ft

priam irbacinis , quamvis participatam à

ad cultum Dei,

Prototypo, N. maj. Hoc fecundo modo

Ex quo poteft fäcundöheäri maj.

3;

San&i celuntur dulia, primo modo pof-

Tertio dift. maj, 1. cum noftro Magiftro

funt coli larría, adorando Deum ejus-

Torre : Si fit imperium proprié, proüt

que excellentiam, ut rationem formalem

idem eft , ac quomodecunque m

overe

actum

l

oA Re'/f!;t;tibne;

725

M

utisad finem alteri-

nem virtuti

sinferioris.

áütum unius virt

Exprima

diftin&ione etiam folvi-

us, vel implorar

e auxilium- virtutis

n

Y

etiam inferior im-,

tur hac Inftantia: Imperium efta&us

vi*

fuperioris, prout

^

intelle&tus feu rationis pra&icasErgo

lorare potelt,

maj Éthocfecundo

[X

modofitin prz

fenti.Sicutergo füb-

non voluntatis vel virtutis in volun-

"

tàte refidentis. Ant. enim eft verum.

Y

*

diti p

E

*

offunt movetre,

P

excitare , implo-

é fumpto.

sare Princi

pem ut fibi füccurrat, ita

deimperio p

ropri

3(9

Ad Confirim.

dift. maj Si fit pars pra-

.

inferior virtus

fuperiorem etiam the-

rié dicta,C.maj

Improprié & fimili-

»

ologicam.

- 2. Aliter cum

JoanàS.Thom.dift.

tudinarió;uti in prefenti; N.maj.V ir-

tus ergo aliqua dicitur pars potentia-

$aaj. Imperaxre

e(t fuperioris fub ea

5

ratione fub qu

a füperior eft, C. Sub

lisin fenfu explicato ia Preoemio hu-

jus Tra&tatus. |

D

quai

nferior eít

, N.maj. & diftincta

pin.

N. conf. Licét ergo virtus ali-

. Ad5. dift. maj

. Eft difpofitio ratio-

a fimpliciter fit u-

nefui,N.Ratione

Charitatisadjunctae

qua v.g.theologic

feu utformata Charitate,

C. maj. Ad.

perior Religione ,

& fecundum fi-

nem füum primarium,

quicftDeus ,.

prob. diftant. Si honorem lefum

h

Deo reftituat fimpliciter, uti facit

n

non poffit

ordinari ad finem Religio-

nisalteriusve virtuti

simmediatc ver-

Charitas &fatisfadtio Chrifti,C.Si fo-

lüm inchoativé & difpofitivée, uti fa-

fantis circa media ; poteft tamen fe-

j

cundumquid effe inferiorillà, quate-

cit poenitentia , ut prarfcindità chari-

tate, N..

nus ciadditaliquam circumftantiam

Ad Confirm.N. conf. Quiaformali-

»

vel formalitatem, ac obligationem,

d

ut fi juxta di&ta quis voveat actum

ter exhibereDeo cultum eft quid

2[(»

nobilius quàm folüm diípofitive ei

j

Fidei, quia&us ordinatur ad finem.

Religionis: hincvirtus fuperior exfi-

reftituere honorem ablatum.

I

E

u

*gc fecundario poteft ordinari ad f-

qu'

li

522

[

ul

ää

n P

J

1]

UM

d

^

^

r

LA

j

OTy ,27 4

72$

TRACTATUS X, Esamenq,

Á

)!

a

[tii

fit

i

m

—— De Zilibu; Rclzgiam'sf 4 Do&, Queft, 82.

6 fegies-

J

tibus,

TC

at

UE R.G) : Virtus

Religionis

votio per fe & principaliter cailfat

«dlis

quos actus habet?

fpiritualem letitiam , per accidens

- n

C

VII. &. Habct internos du-

-

35;.arn

os,quifunt, Devotio & Oratio. Ha-

triftitiam, a.4. in c.

IX. Oratio eftaífcenfus feu elevatio

: t

bet& plures externos, ut fünt, Ado-

mentis in Deum, & definitur à $,

m

ratio, Sacrificium, Oblatio,

Decimz,

Votum,

Thom.85.ubsde eà agit a. . inc. Ze-

L

Juramcntum,Adjuratio di-

titio decentium a Deo. Eft elicitiveab-&

L.

vininominis,ejusque in laudem af

fübje&tive inintelle&tu, Orare enim

| tv

fumptio. Ita $. D. poftea citandus.

eft conceptum internum ad Deum

! itotm

Á&us internos effe principaliores &

ordinare,feu Deo manifeftare.loqui,

h

per f& fpectaread Religionem , exter-

nos veró effe fecundarios & ordina-

exprimere & quafi intimare;hocau-

j iil

tem eftofficium intelle&us. Quz in-

s

riadinternos,

It

Explicantur AGas.

& attentio requiratur , patebit infi

Tnj]

in hoc Tra&, Exam. ;. n. 82. & $3.

VL Derorio juxta S.Thom. hic ubi

Quód Oratio fit A&us Religionis;

ttfnt

de eaagitq.82.a. :.cft volunt

aria qua-

dam promptitudo ad Dei cultum &

probat$ D. q. 84.a. 3. in c. dicens: À2

ET

funularum.

Religionem. proprie pertinet, reverentiam G

N

Vcel, a&us voluntatis

bonorem Deo exhibere j per orationem autem

| Wt

piompté fe tradensad Dei cultum;

;mm

botio Deoveverentian exbiber, in quantum 4

quz promptitudo & fervor (i deeft,

fej þdyicit, & orando pra]?temrfe o indi-

| d

non eft devotio. Caufa

principalis &

DT

extrinfeca dey

gere ficut -audore fuorm. bonorum. — E*

(6,

otionis eft Deus , qui

Wtl

quos dignatur vocat, &,quem vult,

Hic fe offcrt difficultas,quomodo

r

X

rcligiofum facit

,utex S Ambrofio

aitS.Thom.a.4,

Cauíà veró intrinfeca

Oratio,quz cft aQ* intelle&tus, pollit

erp

efié actus elicitus Religionis,quz €

- B

J

ex parte noftra eft meditatio feu con-

in voluntate?Hoc Gonet bene exp'i-

] Rl

templatio.

uod probatex illo Pfa].

cat dicens:Obfervandum eft cumCa-

Memme

y8. m medicatione mea exardefcez ügnis.De-

lts

jetano 2.2. q. 1 art4.D.Thomam i&

-

V

:ql

"

727

De Rehigioné;

non ef ptopriv imperatus : mam actu

"4

'A ignando virtutibus proprios actus,

otiüs refpexiffe ad idenititatem ipfarumi

propriä imperatus ab aliqua virtute di

citurille, qui fit mediá aliá virtute eli-

virtutum ; qu:*im ad identitatem poten-

ER

tiatttm : & ideo omnem a&um, qui non

ciente ; ficut actus , qui elicitur ab hu-

tefpicit nifi unican» virtutem , appellat

militate propter Deum ,dicitur impgmsi

virtutis , in quacunque

i Charitate ; & ideo ubi tantüm eft

. groprium talis

"

potentia fit, Quàd fiplures virtutes

virtus , qualitercunque influat in adtum.,.

dicitur hic procedere ab ca. elicitiv&..

reípiciat, illius vocat proprium; à qua

Hocfíecundo modo Oratio dicitur elici &

habet primam fpeciem boni & virtuofi

actüs, acproinde, cujus finem primarió

Religione, primo-vero Devotio ; qu& in.

T

voluntate exiftit.

Hazc Gonet. in. Ma-

refpicit, Hae ratione idem S.D'o&t, :.2.,

nuali Tra&. 9. c. 3. de R«lig. $. 2.

3- art. 1. confesfiorrem extermam dicit

T

ei

eactum proprium Fidei , quamvis illa

X. Aderatio de qua S. Thom. agit

m

quaft. 84. fumi poteft dupliciter. :.Ge-

"l

fitin potentia exterra , & hzcin intel-

neraliter pro quacunque veneratione

"À

le&u ; quiaprima bonitas talis confef-

alicui in teftimonium fuz excellentiz:

J/

- fionis ex Fide eft, & ejus finem refpicit,

debita , qualiter Abraham adoravit

i^

"

nomn veró ex alia virtute, Et generali-

'ter omnes actus externos , five virtutis;

Angelos Gen, 13. & Nathan Propheta:

^

U

fivevitit , attribuimus ut proprios illis

j. Reg. 1. Davidem, 2. Sumitur ipe-

cialiter & proprie pro reverentia Íeu.

" habitibus, àquibus fumunt primam

N

fpeciem deformitatis , vel re&titudinis,

enltu exbibito Deo ob- infinitam. & -

Et haze eft

ut éomeftionem temperantig , exter-

creatan: ejus excellentiam.

L

numluxumluxurig , &c. non curando,

a&tus Latriz feu Religionis,eftque hac

]

p

an fint in eadem potentia, velin diverfis,

Adoratio duplex: Una interna, quà per

w

a&unr mentis & voluntatis ; 2ltera ex«

Quiaergo prima & effentialis bonitas

j

erationis tota eft à Religione , quia cít

terna(à priortimperata fine, qua potiüs:

i

bonitas reverentiz & cultáüs,Oratio dici-

eft fictio & itrifio ) quà. Deum venera-

TL

tür proprie a&us Religionis,quamvis fit

muractu extetno , v. g ggnwfï&xm&ae,,

T

.in diftinéta potentia. Et ex hoc dici-

corporis inclinatione , pectoris tunfio-

W

tur etianr actus. Religionis elicitivé 5

ne ,. capitis difcoopertione , &c« qui -

y

quia, ut bencobfervat Bannez 2..2. q. 3.

&us przcist fecundüm fe fimz. quiderm

eitata, & Alvarez.i.2. difput, 9:.. du

indifferentes , attamen füuut acbus La-

lyquom

pliciter poteft aliquis actus dici elicitus

triz,prout yefg»ici:m.*; inter.namidewzio-

nems

(

abaliquavirtute ; vel proprit & ftri&e,.

y

quia eft immediata ejusoperatio;ae pro-

Adorationis generaliter fümpte tres

d

kfp.ftq

indemanet in eadem: potentia ; vel lar-

funtfpecies: r. Larzia , quz ht & de-

betux foli Deo ut primo noftso principio:

4?[]2'5

gt , exeo folümquód non fit mediá alià

j

ä

"Nirtute, quamvis zmediet alia potentia;

& ulime fni, 2. Duiia qux exhibe—

, dictur emim talis adtus elicitus ,. quia

sur regnantibus cum Deo Sandtis ob.ex-

H

m

H

£

w

728

H

ZRACIATFS X. Examen 3.

cellentem eorum perfeGtionem ; prout

VOR

Ratione coht-a&üs membrorumChri-

ff

patet ex S."Thom. hic q. 48. a. 1. &q.

fti adoramus .non. folüm Crucem, fed

zi 1'1ia,l

103.2. 3.

3. Hyperdulia . quafi füpre-

etiam omnia, quz funt Chritti, Unde

1

ma Dulia , quá fuper omnes.alios San-

Damalc. l. 4.. c. xz. pretiofum lignum,

lr

€tos colitur Beata Virgo ob fpecialém

ul

ut fan&ificatum ta&u (an&i Corporis.

affmitatem, quam habet'cum Deo , iü

& Sanguinis , decenter adorandum , cla-

V

ü

'"quantum eft Mater Dei, ut decet S; D,

vos, indumenta , lanceam , & facra ejus

« 14

Cit. q. 103.a. 4.ad ?

T

tabernacula, qua. funt , prafepe , fpe-

Adoratur cultu verz Latrize Chriftus,

lunca& ejusmodi.

Ifta tamen non te-

[

quia eft Deus , ejusque Humanias, utei

prafentant imaginem Chrifti,ficut Crux.

1 p

«onjuncta, 3. p. q. 25. a. 1. & 2. Huma-

Ideoque mulieribus dixit Angelus : Je-

!

li

nitati precise fecundüm íe fümpta fed

fum. quzritis Nazarenum crucifixum ,

l

per intelle&um à Verbo pracifz, fu.

non- díxit , lanceatum.

Et . inde cft,

J :D dOC(

Premis tamen gratiz creatz donis deco-

quód Crucem Chrifti veneramur in qua-

|

,' ï.qllö(

ratz, debetur fuprema Dulia feu Hyper-

cunque matería , nonautem imaginem

ET

. ^ dulia.

!

.

clavorum vel quorumcunque hujusmo-

(

!

NT

Eodem adorationis cultu.veneramur

di. lta $, 'Thom. cit, a, 4.ad 3,. Nam

tiala

imaginem ut ftalem , ejusque Pretoty-

differentiaeft, quia Crux in quacunque

|

pum,nimirum vel Latriz, vel Duliz, vel

?doral

materia ftatim & quafi primá fronte re-

B

Hyperdulie , prout nimirum debetur

prafentatiplum Chriftum, clavi veró ex

. Prototypo,

Quia idem eft motus in

1 Qj

alia materia facti , non ftatim Chriftum,

| Vs

imaginem & ín rem imaginatam. . De

fed primos clavos repraíentant, . Sita-

; )

imagine Chriftiiddocet $ Thom. 3. P.

men acciperentur cum ipía cruce etiam.

ün],

q.25.a. 3.

i

facta. ex alia materia, fimul conftituunt

| ,äüau't.z

XL Crux,in qua.Ch

riftus pepe*ndif,

unam Chrifti crucifixi

7

| imaginem ,-;pqi;

" d Qu

adoratur Latria ex duplici titulo juxta

fentc'lue adorari,

:

Etaui-

: "Rldin

'S.D.loco mox ex 5. p. cit.a. 4.

"w INot,ea ,

uz Chriftur

n tetiggl;uhi,

HWS

dem 1. inquantum eftimago Chrifti in

ea extenfi.

effe in triplicidifferentía. z. Aliqua te-

nunumel

2, Ratione contactás mem.

tigeruht eum indigné , ut os juda, fa:

brorumejus , ex quoeft fan&ificata , &

Aloren

crilega manus ei alapam impingens: hac

Sütdin

fanguine ejus perfufa, | Ex hoc fecundo,

ratione contactüis. nullam. fan&itatem

V

)

licét non ex primo titulo, lignum, in quo

participárunt , proin nulla eis debetur

ependit , adoratur Latria, etíi ponam-

jl dmflonah

veneraiio. 2. Alia poft Chrifti conta-

j i

N

pliüs habeat figuram Crucis , per quod

"

&um manferunt pervia conmunibusufi-

differtab aliactuce, quz eft effigies di-

bus,v. g.terra, quam calcavit , aér, quo

; p

&z Crucis: talisenim effigies, quamdiu

refpiravit, afina, cuiinfedit, &c.& hac

retinet formam ctücis.poteft adorari La-

non debent adorari Latriá. | $i quis ta-

Ws

ttül'æqb

triaex primo titulo 5 ex nulloautem ,

men veftieium Chri(ti adoraret , quia &

^il

j

j

formam crucis gmifït, ,

9 -utformalitereft Chrifti , nihil maliface-

4

-

fet,

RRR

- De- Religione,

: 729

tet, ait Gabrera in j. p. Tertió funt

B, Virginis éft Hyperdulia. — Vel pauló

*

alia, que ex contactu Chrifti manferunt

aliter dici poteft, quód licet Rex & Ma-

UL

dignificata, etiam in zítimatione fide-

ter, f fint ejusdem ordinis, debeant coli

eodem cultu 5 fecus tamen,fi (int diverfi

]

lium, ac (an&ificata , ut ccux, clavi, fpi-

A

nz,lancea &c. & hzc aderantur La-

ordinis, Rex autem Chriftus eft ordinis

divini, Mater veró creati.

.^XIL Sibec ratiene contacdius adoren-

Cajetanus hanc $. Thom, fententianms

tur Latriá, cur non & Beata Virgo , qua

intelligit nonabfolute & (fimpliciter, fed

MU

V

Chriftum intimiüs tetigit, imó eum in u-

ratione Ícandali aut periculi, quo ceifan-

tero. portavit?

Y

te concedit, poffe B. V. coli adoratione

In R.ad hanc

Quzft variant intet fe

Latriz ratione contactüs,

Nofter Barthol, Medina in

Do&otes.

XIII. Quid fentis de Sanguine Chriti

adhuc apparente in Spinis, Lanceá , Sin-

j p."docct, quosdam non imperite di-

,

cere, quód fi quis ex divina revelatione

done, Sudario?

cognovillet in Utero Mariz portari

Suppofita Thomiftica diftinctione

Chritum,Scadorátfet divinam Prolem,

fanguinis in perfe&um, purum feu na-

eodem Latriz cultu ratione conjunctio-

taralem, & in nutrimentalem feu im-

m

nis adoralet Matrem, cujus pro tunc

erfe&um; Probabilius mihi videtur ,

Chrifus. erat quali pars. . Qu conjun-

quód Sanguis Chrifti adhuc apparens ia

&ionis ratio ceflat poft partum.

Sed

Ípinis, lancea, findone, fudario, &c.noa

h

A

j

S. Thom. 3. p. q. 25. a. $. abfoluté do-

fit fanguis naturalis, utpote qui totus,

cet, Matrem Domini non eíle adoran-

tanquam ad humanz naturz integtita-

j

u u

N

Et dat

j

dam .Latria tatione contactus.

tem fpectans, juxta S. Thom. 3. p. q. 54.

H

j

difparitatem inter ea« & res iufenfibi-

a ad 3. in Refürre&ione fuit reaffum-

les, que Chriftum tetigerunt, hec enim

PL'US

Ef ergo fanguis nutrimentalis,

g

fecundüm íe nullius venerationis funt

qui tamen poteft adorari latria, licét non

t

capaces, & ideo in earum adoratione

fuerit hypoftatice unitus Verbo ; füfficit

A

nullumeft pericutim exiftimandi, quod

enim conta&us cum Chrifto, ut dictum

d

hti-

d

adorentur ratione fui; B, Virgo autem

eft de Cruce & alíis,

nosl j

r

fecundüm fe eft capax cultás ( & qui-

Sed quid de májoribus particulisSan-

D

Pm*zf T

dem, ut diximus, Hyperdulie ) cüm

p l"

guinis,qua in quibusdam Ecclefiis in vi-

fit rationalis creatura, & fic facilt pollet

treis ampullis affervantur ?

Pa [ (]m

j

;putari , quód adoretur ratione fui ; qnod

Dicecum S. Thors,loco mox ex 3. p.

)u

lf

ertoris Pericuïumx omnino. vitaadum

cit, dicente: Sauguis ille, qui in quibus-

]

: C&.'

"

y?

"

dam Ecclefíis pro Reliquiis cowfervatur , non.

j

fluxit delatere Cbrifli, fed miracilosé dicitur

JH

- SubditS De&;ad I'. Matri R&gis nbn

il

debetur qualis honor , honori qui de-

effluxiffe de quadam imagine percufJa, uci di-

betut Regi , fed honor coníimilis ratio-

verfe hiftoriz referunt miraculese flu-

jf

MHQ

xife ex Eucharittia injuriose tractata,,

n

Ab

&

?

L ;ujus«:[am excellentiz;, qui refpectu

d

Lj

Zzzz

Quid

730

7RACTATUS X. Examen $.

r

daMa

M

X

»ud fentis de illa celebri vitrea am-

tione, in quäntu'm*crcdit—eää cärPuä" Hite :

ulla in Ecclefia S. Mariz. Magdalene

ï

jus, cüm tamen fit alterius,

"d

apud $. Maximinum aflervzta, in qua in

XV. Sacrificium de quo S, 'Thom.q.

t

dieP araíceves circa horam exitus Salva-

-u

8 s. Hoe nomen derivatur à faero faciet-

toris fzepe vifus eft ebullire facer cruor ,

do , per illudque intelligitur a&io fa- — p

^ n

«ui tempore paffionis Chrifti dicitur à

cra VC[QIHS circa rem facram j res au-

$.Magdalena exceptus & in Gallias por-

rem facra eft, qua. eft ordinata ad cul- — ij

tatus ?

tumDei:

Definitur Sactificium utfic — i

Dice cum Contenfon in 3. p. conti-

feu in genere, proprie dictum, quódfit

Jimati

mneri in illa ampulla terram. Sanguine

exterma Qw fenfbilis oblatie. vei -alicufas

Mu

Chrifti tempore paffionis nfperfa?n, à

exterioris feui feufibilis permanenth , legi-

PT

thna autberitate inflituta , à legitime

"n

S. Magdalena excerptam & in Gallias

P ortatam.

Minifiro faila immediaté-foli Deo , cum

IN

XIV, Quid judicas de cultu Virorum

veali - ejusdem vei immutatione im puoté-

Miy,

Tluftrium.in fama fand&itatis defuncto-

flationem. Dominii Dei im vitam dv mor-

J &rnd

rum,nondum canonizatorum ?

tem . (ue creatura.

Hzc definitio colli-

'anidon

gitur ex S. Thom, 2, 2, q. $5. in eaque

Dico : Certum eft, quód cultu publico

li

ly oblatio poniturlocogeneris,quia ome , ii

3mon liceat eos venerari , donecà Papa in

re facrificium eft oblatio , non tamen e-

Beatorum numerum referantut, fed fo-

hii

contra,

Dicitur exterma , quia factil- — d.

lüm privato. Hinc eorum- imagines li-

cium proprie dictum verfatur cizca fes

&WW.

cet domi tenere, fed non in templo , nec

externas & fenfibiles, eas in Dei cultum

t Qug]

in altari reponere , nifi forté ornatus

Causa.

per oblationem ordinandi , per quoc

j

1b

Similiter privato cultu licet eo-

'rum offa ofculari , veftium particulas

differt ab adorationc fimplici, caterisque

!n i

aCtibus Religionis , quos homo !o üm

i g

fervare, in die natali devotioni vacare,

perficit motualiquo corpori

s, v,g genu-

fàn,

jejunium vel veta offerre, fedfeftum vel

Ob eandem

jejunium pablicum nec Epi-fï:opu-s poteft

flexione , proftratione.

mm,m

ineorum honorem inftituere.

fert caufam additur ly fenfibilis , quia

ii

etfi etiam peractum inteznum , quo; ut

FE

Ratie: Quia ille eft cultus publicus,

dicitur Joan. 4.. Veri adoratores aaot?-

quem folus Papa concedere poteft.

Ndp.

bunt Patrem in fpiritu & veritate; Deo

DGPO jn

Eflne peccatum, venerari corpora Bea-

ab homine cultus exhibeatur, tenetur

mthd

I

torum, de quibus alii afferunt eíle in hoc,

nihilominus homo etiam Deum pet ex-

:al-ii.i,nillo loco:

teriores oblationes venerari; hocenim

A) V([m l

"i. (

Dico pofle coli, maximé fi accedat ap-

exigitur ab homine utpete conftante

$ cum alis -

TU

b&Sg

probatio Papz velEpifcoporum.

corpore &anima, & politic

Ratio :: Quia illecolens non errat in

hominibus converfante..

Dicitur 76

»hq

yid

fubftantia,eó quod illud corpus de facto

alicujus exterioris , qua particula patet .

j '"C

& alicujus San&i,; .&4 Íolüm in condi-

u

ex mox digtis, Dicifux réi lïfrmumm; "

j

z

De Relieione,

731

ad excluden

äas À ratione Sacrifici

i pro-

Mille feu Euchatifticum , effentialiter

Olþïïäl .

- ptit di&ti a&tiones quasdam transeun-

confiftens in fela confecratione , per

Im — 465 v.g, genuüexioncs à Sacerdote fie-

quam Chriftus incruenté immutatur , in

rifolitas.

Dicitur legitima. authoritate ,

quantum ex vi vetborum Corpus poni-

ii

ub 7 dv legitimo minifiro nam non eft cujus-

cur ftne Sanguine & econtra, licet per

libet facrificium inftituere, fed vel Dei

concomitantiam fint fimul.

Et in hoc

J

ytdt

immediat?, ut. patet ín lege nova & ícri-

Sacrificio principalis offerens & res ob-

Kdut

puhivel Reipublica , ut in materia de

latafeu hoftiaeltipfe Chriftus. Sed de

Sacramentis in communi diximus de fta-

hoc alibi,

ingi

T

tulegis naturz. —Mec eft cujuslibet fa-

XVI. Oblatio (de qua S, Do&. q. 86.)

at

ctificium offerre,fed fuerunt omni cem-

ASacrificio diftin&a , eff -aGus Religio-

nis, quo Deo offerimus ves externas. abs-

,F

pete idonei Miniftri legitimá authorita-

tead facrificandum initituti. Dicitur,

que earum wutatione,

Sicat. Levit. . 13.

jv

ii

fatla foli Deo , huic enim foli facrificium

przcipitur oblatio primitiarum, feu de

1

.elt offerendum ratione omnipotentiz &

"

manipulis novarum fpicarum ; five pri-

temi dominii füper omnia.

Hinc

morum fructuesm ; Uti & Deut. 26,

^

p

genuflexiones & fimilia & Angelis

quz inconfumptz & integrz Deo offe-

& hominibus in aliqua dignitate con-

gg&

rebantur , tumad ufüm Templi, tum ad

jw"

u

-- ftitutis exhibeantur, templa & altaria eis

Sacerdotum fuftentationem, uti & pau-

- dedicentur, (acrificia tamen eis non of-

erunm.

W»P

H oblationes juxta $, Thom,

ferantur. — Dicitur , inznediaté foli Deo

a. I, in c, de füi ratione habent, quód

o

er quod Sacrificium differt ab aliis ob-

voluntari? offerantur ; poteft tamen con-

T d

j

a

j

hi

tionibus , que quidem fiuntDeo, non

tingere, quód quis ad eas teneatur ex

tamen immediate, ut conftat in decimis.

quadruplici ratione. - 1. Ex przcedenui

j

-Dicitur ewm reali immnutatione i. prote-

conventione, ficut cum alicui concedi-

j

Q5 y

flationem , &c. quia ad teitandam Dei

tut fundus Ecelefiz , ut certis tempori-

L

omnipotentiam & fquprcmum domini-

bus certas oblationes faciat; quod tamemg

(

um ejusinvitam & in mzrtem, res obla-

habet rationem cenfus, 2. Propter prz-

j

ta debet realiter. imimutari; dum enim

a

cedentem deputationem five promiffio-

hoftia ab etfe ad noii effe tranfit , in fo-

nem, v.g.ex donatione inter vivos ,Ec-

d

lius Dei poteftatem redit, cüm folus ille

clefiz fa&á, vel ex teftamento, 3. Pro-

i i

, €am reproducere poffit : Hinc & in (a-

ial

pter Ecclefiz neceffitatem , puta, f mini-

crificiis Veteris Legis aliqua femper fie-

ftri non. haberent, unde fuftentarentut.

I

bat mutatio : f enim res oblata erat. vi-

4. Propter confüetudinem 5 — tenentuc

M[änl

vens, v.g. bos aut vitulus, &c, interfi-

l

enim fideles in.aliquibus Solemnitati-

j

T

€iebazur ; f inánimis & folida, combure-

bus ad aliquas oblationes confuetas.Hzc

J4

batur ; (i liquida , efundebatur, .

S.Doct.qui a. 4.in finec. docet, in nova

Ü

p

In nova lege non eft facrificium pro-

lege,quid vel quantum fit offerendum,

p

definiri per determinationem Ecclefia 5

li

,?tïe««di&"üm externum , nifi Sacrificium

a

4 AA A

ex

ais

"

732

7RACTATUS X,

ÉxaAmen ?.

:J &i

ex qua homines obligantur, u'tþrimitias

Dixi de fure communi, Nam defa&o :

Íolvant fecundum . confuetüdinem pa-

virtute fpecialium privilegiorum & jux-

j ifmis

D

ta multorum locorum confüetudinem:

triz, & indigentiam mi.niüromm Eccle-

1x.

Regularcs nullam Parocho dant portio-

Mopot

XVII.

uid festis de oblätionibus,

nemcanonicam ; vel nonnifi de funera.

L

'que fiuntin Eccletiis Religiotorum,non

libus proprié dictis, nimirum eodem die

/

J

habentibus jura parochialia ? poteft ne

cum funere delatis, ut funt, pannus, can-

Ltf

Parochusloci aliquid pratendere deil-

delz, oblationes &c,

;|

lis:

uoad vhoï: loci

X

?

1 UdUn

confuetudo fervanda eft,

Dico : Nec Locorum Ordinarii , nec

Tb om,

'chond»

XVIIL Decimie, de quibus $,

&ile

Parochi poffunt. Religiofis przjudicare

q. 87. funt decima pars fruluwum ffve

|

in iftis «blationibus.

Ita enim habetur

j "M, (

terra five aliarum verum Deo in — veco-

in c, 1, de Stat, Mon. & cap. nimis ini-

guitionem. univerfalis : domiuii debita , &

titt

qua de excetf. Przelat,

Debent tamen

ipfius winiffris perfolvenda , & quidem

1 '—'tJfï[llï :

A

«avere Regulares ,. ne in Ecclefiis elee-

íngulis annis de omnibus fructibus: in

molynasà fidelibus extorqueant.

Al

equo diíferunt 2 Primitiis , qua tantüm

At No

Sed quid tenes de oblationibus , quz

de primis fructibus novalium agrorum,

fj

t

T Q

fiunt dum Parochianus aliquis , qui fe-

ideft , noviter cultorum, qui antt non

pulturam apud Regulares elieit, qui fe.

colebantur, & animalium, dantur infi-

jn

ul

Ti

pulturam apud Regulares elegit, G:Pcli-

gnum gratitudinis erga Deum :Ud &

tur?

tb

ab oblationibus ; qua dantur ex devo-

Dito: De jure communi debetur Pa-

tione fine determinatione temporis;

5

al

rocho portio canonica, feu à Canonibus

qualitatis, vel quantitatis,

f D

fiatuta ex iis, quz Ecclefiz - Regularioc-

Preceptum de folutione Decimarum

eafionetalis funeris obvepiunt,

(ut explicat S. Do&t, a, 1. in c, ) in Ve-

ltury

W (or

Ratio: Ut , qui Sacramenta. admini-

teri Legepartim erat morale , 'inditum

ftrando cum vivente'habuit onus , ide-

Va

maturaliratione , partim autem erat ju

füuncte habeat emolumentum.

diciale , ex divinainftitutione robur ha-

L

. n queconfiflirila portio?

bens. Quódenimeis, qui divine cultui

| NUC t

Dice:Le jure communi hzc portio

miniftrabant ad falutem populi tonius;

E "ixlinnll'

interdum eft dimidia , interdum tertia,

populus neceílaria vi&tüs miniftraret,

DI

vel quarta pars , juxta confüetudinem

ratio naturalis dictat ; ficut. & bis , qui

ln

cujusvislocl, non tantüm deoblationi-

D

"

"

communi utilitati invigilant , fcilicet

bus, cande]is , panno tumbz, fed etiam

Principibus & militibus & hujusmodi.

"l

u

x[']u

:delegato tali Ecclefiz;fa&o pro animz

Unde Apoftolüs 1.Cor. 9. Quis. nilitat

.

W

li

falute. Éxceptis iis,quze legata fünt pre

füis ['ipendiis unguam , aut quis plautat

i

Wb

fabrica Ecclefiz pro' ornamentis , lu-

vineam ( defruiibus ejus mon .edit ?

A

ïa

minaribus, Anniverfärio,Septimo,', Vige-

Sed determinatio certz partis exhiben-

&Qmm

fimo,Trigefimo,&c. veletiamad perpe-

fed ex ir-

dz non eft de jure gaturali ,

&uuz cultum divinum.

fricuone

-

T

Vi2 N

De Re[igione;- à

torum , Ífylvarum , Vpi*fci'namm', molen-

HA&,L,V tütione divinà. (Und-c'qu'antüm ad de-

Perfona-

terminationem decima partis erat judi-

dinorum , edium locatione,

ini

tl

eiale. Et quidem ceremonialia Veteris

lesfunt, quz pendunturex lucropro-

prie perfonalis indaftriz , puta , exn

e-

It W

.ïl..egis pracepta ilicitum eft obfervare

tempore Legis Nova , judicialia veró,

otiatione , artificio , venatione, mili-

[

*

Tsl

etfinon obligent tempore gratix, tamen

tià, artium profeífione , aliove fimili

exercitio.

Alix füunt mixtr ex utris-

OR

pollunt obfecyari absque peccato; & ad

'€orum obíervantiam aliqui obligantur,

que , quz nimirum proveniunt partim '

vll

fiftatuantur an&oritate eorum, quorum

ex induítria.& labore , partim ex prae

diis , ut funtfectus & pulli animalium,

Id

eeít condere Legem. — Sicut preceptum

I12.

eorumque fru&us , ut lac , ;afeus, buty-

ini

n

jadiciale Veteris Legis eft. Exod,

&

"quód , quifuratus fuit ovem , ' reddat

rum,&c.

]

m

quatuoroves. Quod fiab aliquo Rege

XIX, Qua ratieue in quibusdam]locis

u A*h

fatuatur , tenentur fubditi obfervare,

Decimz fpe&ant ad. Laicos?

m

Ttaetiam determinatio decima partis in-

I*cecum $. Thom 3. 3.in c. Circa

f

It

ftitutaeft au&oritaze Ecclefiz , cüm mi-

Decimas duo fünt confideranda , fcilicet

p

j»

& iple

nifri Novi Teítamenti majoris dignita-

ipfum jus accipiendi decimas ;

üsíntquàm Veteris, Hxc S. Do&.

res, quz nomine decumz dantur, us

i

-

quibusdam omiffis,

eft fpirituale ; confequitur enim illud

a

Teneturne bomo doxe Decimas de o-

debitum , quo miniftris altaris debentut

3nnibus rebus ?

fumptus de minifterio , & quo Íeminan-

l

Ajfirmo cam S. Thom.

ä. 2 Ratio :

tibus fpiritualia, debentur temporalia ;

u

[

Rad x lolutionis decimarum eft debi-

quod ad folos C lericos. pertinet , haben-

te$ curam animarum, Ergo illis felis

tum, quo feminantibus fpiritualia de-

( DW*

ben-ur pro fuftentatione carnalia, ut pa-

competit habere hoc jus,. Res autem ,

uj

tet . Cor. 9. Sed fub carnalibus con-

quz nomine decimarutn dàntur , corpo-

l 1 y

tinzntur omnia,qua homp poflidet, Ec-

rales funt ; unde polfunt in u(um quo-

TOU

[*]

rumlibet cedere , & fic potfunt etiam.ad:

n

Not, tamen , hancS. Thom,dodi-

Laicos pervenire..

uon

maninteligi folüm de jure communi,

Sed'quo titulo LQ"ICI fes decimales: ca-

of'll"

Íi enim fpectetuc. coníuetudo locorum

piumt,i nom habent jus2

Ó w

- Kc i, dum legitime eft przícripta , ftan-

Dico: Titulo venditionis , vel dona-

i

g

-dim effe, Jura volunt ). folutio.decimz

tionis , permutationis , elocationis , pri-

n

-porfonalis vixeftin ufu ,' imónec prz-

vilegii, conceffionis Papae , qui Princi-

)

[)

. d ales in pluribus locis folvuntur niíi de

pibus fzecularibus. de Ecclefia bene me-

u

(l

-Ebus majoribus. Sicutautem decime

.titis fübinde decimas conceffit in teu-

Exquo noliinferre z

"

']

|p.&dales , quz folvuntur ex fru&ibus

dum perpetuum

pa& Qtf.um. five agrorumv , funadotum;

"LM

y

Ergo ruit data diftinctio S. Thom, inter

mns(!

bonorum immobilium , vinearum , hor-

ci':

(/

jus & rem.- - Nam: duplex eft jju&gg-

j^

E

Zzzug

piendi

V34

FRAC'T/ITU& X, Examen 3.

N

P:ie:a:äi Decimas

"*

.

Unum primarium,

fas concesfiones eisà Sede

dini

fundatum in fpiricuali minifterio fideli-

Ápoftolica fa.

&as. Hxc S. Thom.

L

bus debito , folis Ecclefiz miniftris com-

:,!JC'ECJTC .po:æ-ns..

Manet ergo de fato in vigore privile-

n

Alterum fecundaríum ,

gium ab Hadtiano IV, & Alexa

fumdatm it titulms alïcgatis ; & hoc

ndro IIf,

tj

conceífum omnilbus Religiefis

in com-

k

X aicis competere poteft.

Tenesturne exiamt píi Clerici dare De-

muniviventibus in c exparte. Ut de

il

E

Cimas?

P

novalibus fuis , que ptopriis manibus

vel fumpcibus excolunt , & de nutri.

E

XX. Dico cum $, Thom. a. 4. ;:ï e.

mentis animalium füorum

dicente: Idem non poteft efle caufà dan-

ln

» & hortis fuxs

di & recipiendi ,

ficut nec caufa agendi

decimas non perfolvant.

st

A.

& patiendi,

Contingit antem ex di-

Dice 2. Omnes , caljtlsoünquþ fint

verls caufis & refpe&tu diverforum ,

EC

Ordinis , Relieionis , Statás ac Dignita-

eunaem effe dantem & reci pientem , fi-

tis, etiam Epifcopalis (. nifi eximantur.

AMyliy

