Qoooooo 3

[

mrþa-

1214

TRACZATZUS AZ. szzmm. 5j

i

J.

j c

turbatio populi , accipiat Sacerdos vi-

Si verà certificetur fe omififfe aliquid

num , offerat , confecret , fumat (prout

amin

eorum, quz íunt de neceffitate Sacra-

etiam in Miffali dicitur) faciendo hoc

menti , fcilicet formas Confecrationis ,

qualitcrct

omni cautiori modo, ut non notetur à

cüm forma Confcerationis fit de necef-

Qum

populo, Quód autem Sacerdos jam

fitate Sacramenti, ficut & materia, idem

ink

fumpferit aquam, adeóque non fit jeju-

videtur faciendum quod di&um efl ia

atta Q

dl

nus, non obftat , ut patecex dictis. Si

defec&tu materiz ; utícilicer refümatut

in eo cafa Sacetdos velit confecrare no-

s dicen.

à forma Confecrstionis, & catera. per

vam hoftiam cum vino ,debet refumere

ordinem reiterentur, ne mu

titte,di

totum Ganonem: (i defeGum advertat

Sactificii,

Hac ibi.

*

teturlordo

wyligen

ante fumptionem hoftiz , accepto vino

Thom,

luetit j

Nota, quód ex his verbis S.

& admixtà aquá, debet reincipere ab

pateat, ad refumendum in. Miffa non

ii lr

o noni

illis verbis , 57242 z20do, & c, quia ambee

fufficeré quemlibet fcrupulum, fed, ne

Speciestunc fant fimul.

t conf

Ífcrupulis locus detur, requiti. certitu-

XCVI.

Intus s

Si Sacerdos non

dinem : multienim Sacerdotes vexan-

tttit d

recolat, fe dixiffe verbaConfecrationis,

tut talibus retrogradis cogitationibus ,

W. Oa

vel etiam alia, quz in celebratione hu-

Gs orb

dubitantes, vel fe angentes, an dixe-

jus Sacramenti dicuntur.

rint, quz erant dicenda.

Quz cogi-

&t por

In hoc cafu quid agendum, exponit

tatjiones & anxictates funt fpernendz,

Bren

S.Thom. ibidem ad g.dicens: Licét

*5 Penit

Vide fuprà de forma Euchariftiz Tra&.

Sacerdos non recolat fe dixiffe aliqua

12. Exam. 4. n. 27.

j s

eorum , qua dicere debuit, non tamen

Sextus defe&useft, fi contingat pro-

übtt

debet ex hoc menre. perturbari; non

lil tei

pter. frigus, quód Sacerdoti dilabarur

enim,qui multa dicit , recolitomnium,

hoftiain Calicem fiveante fra&ionem,

Hiafl' j Ca

:

quz dixit, nifi forté aliquid in dicendo

five pofteam.

tüitionis

apprehenderit fub ratione jam di&i :

Refpondet S, Thom, ibidem ad 6,

(pndatur;

ficenim aliquid- cfficitur memorabile.

dicens ; Fractio Hoftiz confecrata, &

i ffliniffm,li

Unde fi àliquis attenté cogitet. illud

quód una fola pars mittaturin Calicem,

Ts

quod dicit, non tamen cogitet fe dicere

patteni

refpicit corpus myfticum, ficutadmix-

illud , non multüm poftea recolit fe di-

tio aqu& fignificat populum. Etideo

ob

xiffe. Sic enim fit aliquid obje&tum

horum pratermiffio non facit imperfe-

"rario t

memoriz , inguanrum accipitur fub ra-

Gionem Sacrificii, ut propter hoc fit

tidem a

tione prateriti :

ficut dicitur in lib,

necefle aliquid reiterare. circa cclebta'

i$i

4

by

quisl

dememoria, Sitamen Sacerdoti pro-

tionem hujus Sacratnenti.

Ua

babiliter confet fe aliqua omififfe , (i-

XCVIL, Septimss: Si con'tingat*a

Rüitese (

quidem non funt de neceffitate Sacra-

quód per negligentiam Sacetdoris San-

"lf

menti, non exiftimo , quód propterhoc

guis Chrifti effundatur , vel quód 8a-

"titea

debeat refümere immutando ordinem

cerdosSacramentum fumptum evomat,

«mitatjs C

Sacrificii , fed dcbctk ulteriüs procedere,

9*]-

aut ctiam. quód hoftia coqfccratæ tà

n

g

EE

De M]Zz

1215

ex Concil. Arelatenfi : Qui non bene

dia confervencur, ut "putrefiant , vel

Y

(

etiam à muribuscorrodantur,vel etiam

cuftodierit Sacramentum , & mus vel

H

qualitercunque perdantur.

aliquod aliud animal illad comederit,

den;

40- diebus poeniteat$ qui autem perdi-

Ti

Quomodo in his cafibus proce

i

dum, & qua propter negligentiam poe-

deric illud in Ecclefia; aut pars ejus ceci-

o

nitentia meritó fit infligenda , fuse ex

derit, & non inventa fuerit, 20 diebus

poeniteat. Et eádem poenitentià vide-

lt

jute elucidat Angelicus Do&tor ibid. ad

7. dicens: Sicut legitur , de confecra-

tut dignus Sacerdos, per cujus negli-

-T

DI

tione, difl.2.. ex DecretoPii Papa, (i per

gentiam hoftig confecrate putrehunt.

Przdi&isautem diebus debet peenitens

negligentiat aliquid de Sanguine fül-

]s

laverit in tabulam, quzterre adharet,

jejunare, & à Communione ceffare.Pen-

TY

linguá lambetur, & tabula radetur; fi

fatis ramen.. conditionibus negotii &

veró non fuerit tabula, terra radetur, &

perfonz poteft minui vel addi ad poeni-

.R

«tv

igni confumetur, & cinis intra altare

tentiam przdi&am. H oc tamen obfer-

J

condetut, & Sacerdos 40, diebus paeni-

vandum eft,quód ubicunque fpecies in-

tegra inveniuntur,funt reverenter con-

jonbs

seat... Si autem fupra altare flillaverit

Calix, forbeat minifter ftillam,& tribus

fervandz, vel etíiam fumenda;Q uia ma-

t d

Z (Ogr

diebus poeniteat. — Si (uper linteum al-

nentibus Speciebus manet ibi Corpus

Chrifli, ut fuprà ditum eft. Ea veró,

Xendt

taris & ad aliud flilla pervenerit, 4. die-

bus peeniteat,

Si ufque ad tertium,

in quibus inveniuntur,fi commodé fieri

zi

9. diebus posnitear: Siufque ad 4 20.

poteft,funt.comburesida, cinere in $a-

diebus poeniteat: & linteamina , qux

crario recondito, ficut de rafura tabu-

) z[[](ü'

ftilla tetigerit, tribus vicibus lavet mi-

lz dictum eft, Hzc ibi.

d

nifter, Calice fubtus pofito , & aqua

Piura de defe&ibus ad longum tra-

fjot

duntur in Miffali à principio, ubi vide-

^

ablutionis fumatur, & juxra altare. re-

condaturs poffet etíiam fümiin potum

antur, nimirum de defectibus materiz;

"

20

à miniflto;nifi propter abominationem

puta, panis & vini; de defedibus forma

dimitteretur, Quidam autem ulteriüis

ipfius miniftri , intentionis, difpofitio-

Cl

partem illam linteaminum incidunt , &

nisanima vel corporis. De defe&tibus

;umfæä'

combutunt & cinerem in Altari vcl

circumftantiarum loci & temporis, vel

; EU

Sacrario reponunt.

Subditur autem

requifitorum, v.g. Veftium , Altaris,

i

ibidem ex poenitentiali Bedz Presbyte-

Calicis, Miffalis, &c. de defe&tu fervi*

d

toris ; De defe&u infirmitatis Sacerdo-

)

ri: Si quis per ebrietatem vel voracita-

ae

temEuchariftiam evomuerit, 40, diebus

tiss De defe&u admixtionis alicujus

peniteat fi Laicuseft : Clerici vel Mo-

nociviin Calice vel Hoftia s De defe&i-

j Onmglh

bus fra&ionis Hoftiz aut congelationis

,

nachi feu Diaconi & Presbyteri 70.die-

ii

bus peniteant; Epifcopus 9o. Si autem

Sanguinis; De defe&u effufionis San-

|

infirmitatis causà evotpuerint,7.diebus

uinis, aut casüs. Hoftiz Qua omnia

jd

Y

videantur in Miffali.

ponitant, Er in eadem dift. legitur

fn[z hm

Vidc.—

d

3

1216

ZTRACTATUS YF, Examen 9

Videatur in eodem ritus & modus di-

lore in Paramentis,

Quando dicen-

cendi Miffam. Item qux & quot de- dum Gloria & Credo, Quz (intomit-

Áront

beant dici Colle&z , quo utendum co.

tenda in Miífis Defuncturum.

gt

aumom

omnes-

zmamwwwww&w&wwæ&wmä

(maes

f&

Kceleft

EX M IN VHDPS

hpolil

De Hieravchia : Ecclefraflica. —.De. Epiféopata.

lunc d

fittiner

Dc quo .A

ng. Doclor agit in du

lolus.i

pplem. 3 p. q. 40. utidc

TE

Jiatu Epicopormn agit. 2.2. q. 158.

tiresefl

Item: de Calibatu. Clevicorum.

tf con

lr , a

fipoft

UJERO I, Eftne in Eccle-

perficiuntur,ut etiam patet ex Pro!ogoj

fia Chrifti vera Hieratchia;

bujus Tra&atüs, ante Examen pí-

lm r

ad quam fpedent etiam E-

mum. Ergo.

i, |

ts i

piícopi ?

Dixi, effe. de fide. Ita claié patet ex

j

XCVIIL». ZAffermativé. Eft dcFide.

Trid. Seff. 23, cap. 4, de Ecclef. Hier-

Et Ratio eft : Hierarchia juxta S.'Thom.

arch. &6 . ordinatione fic. decernente:

—— R—

At popi

lais &

r.p.q.108. a, r.in c, nihil eff aliud,

Quoniam in Sacramento Ordinis, ficut

Vocatione

quàm Íacer principatus , vel multitu-

& inBaptifmo & confirmatione charaá-

qiri uf

do ordinata fub uno Principe, Et Ordo

&er imprimitur, qui nec deleri necau-

fl d

Hierarchig, juxtaS, Thom, ibidem in

ferri poteft, meritó Sancta Synodus

hus

fine corp, , eft, alios quidem purgari ,

damnat eorum fententiam, qui afferunt,

g')ümx N

& illuminari , & perfici t alios autem

Novi Teftamenti Sacerdotes tempora-

t

purgare & illuminare , & perficere;qui

riamtantummodo poteftatem habere ,

funt actus Hierarchici. SzLfumo : Sed

& femel ricé ordinatos, iterum Laicos

Pmptiä t

00 £ed

Ecclefia Chrifti eft facer principatus,&c

effici poffe,fi verbiDei minifterium non

thncs'pfr !

multitudo ordinata füb uno Príncipe ,

exerceant, Quàd fi quis omnes Chrie

Mdf

vifibili in terris, fcilicct Papa ; invifibili

flianos promifcué Novi Teftamenti Sa-

in Calis; eftque inea optimus ordo &

cerdotes effe, aut omnes pari intert le

QUE

fübordinatio, juxta quam alii purganr,

poteftate fpirituali przditos affirmet,

lmpamm j

illuminant, perficiunt; nimirum Epi-

"ts

nihil aliud facere videtur, quàm Eccle-

(X

fcopi,: alii þpurgallxtur, illuminantur,

fiafticam Hietarchiam , quaeft ut €a-

"if

flrorum

nngulüs 10

tim

l)eläpä?qpatu;

I217

UOR

firorüm acies ordinata, confundere:

ratione à Sede Apoftolicá habent , aut

perinde ac fi contra Beati Pauli do&ri-

alioquin operam füam praftant , hot-

nam omnes A poftoli, omncs Propherz,

tatur & monet (nimirum fan&aSyno-

omnes Evangcliftz , omnes Paftores ,

dus) ut iaprimis meminerint , nihil fead

i

omnes (int Do&tores. — Proinde facro-

Dei Gloriam & populorum falutem

fan&a Synodus declatat, prater cateros

urilius poffe facere, quàm fi bonos Pa-

Ecclefiaflicos gradus, Epifcopos, qui in

ftores, & Ecclefiz gubernande idoneos

Apoftolorum locum (uccefferunt , ad

promoveti ftudeant, eosque alienis pec-

hunc hicrarchicum ordinem przcipué

catis communicantes, moitaliter pec-

carenifi quos digniores, & Ecclefiz ma-

pertinere , & pofitos ; ficut idem Apo-

l

ftolus ait,à Spiritu San&o , regere Ec-

gis utilesipfi judicaverint, non quidem

clefiam Dei, eosque Presbyteris fape-

precibus, vel humano refpe&u aut am--

tiores eíÍe, ac Sacramentum Confitma-

bientium fuggeftionibus , fed eorum

tionis conferre, minilttes Ecclefiz or-

exigentibus meritís , przfici diligenter

dinare , atque alia pleraque peragere

curaverint; & quos ex legitimo Matri-

tonio natos , & vità, etate, doctrinà,

Proly

ipfos poffe: quarum fun&ionum pote-

fatem reliqui infcrioris ordinis nullam

atque aliisomnibus qualitatibus przdi-

) p

babent. . Do:ct infuper facrofan&ta Sy-

tosíciaat, qua juxta facros Canones &

nodus, in Ordinatione Epifcoporum ,

Tridentinz hujus Synodi Decreta tc-

QälCl j

Sacerdoium, & caterorum Ordinum,

quirantur. Hzcibi, Ubi plura ft:tuun-

j

nec populi,nec cujusvis fzeularis pote-

turquez funtfervanda in creatione Epi-

r

ftatis & magiftratüs confenfum , five

Ícoporum & Cardinalium; qug 'videanf

üüii»lï[;

Nocationem ,. (ive au&oritatem ita re-

tur : uti & SelT. 7, de reform. cap.t.

t

quiri, ut (ine ea irrita (it Ordinatio,quin

Idem Concilium SelT. 2 2. de reform.

Cap.2. decernit :

uicuuque poflbac t

" d

potiüis déceinit, eos, qui tantummodo

Syao&

à populo aut (zculati poteftate ac ma-

Ecclefias Catbedrales evit. affamendus ,

iftratu vocati & inftituti ad hze mi-

"u

antea in niverfitate Smdiorum Magi-

niftrería exercenda afcendunt, & qui ca

fler, five Dollor aut Liceutiatus , vel in

gop

17

proprià temeritate fibi fumunt, omnes

facra T beologias vel ia jure Canonico me-

non Eccle(ig tiniftros fed fures & la-

ib

rito fit promotus,amt publico alscujus -

trones;pet oftium don ingreffos,haben-

cademia teffimonio idoneus . ad alios de-

"d

11156

dos eífe.

Hac ibi.

cendos oflendatsr,

uvd fr Regularts

d

i

- QUAERO II Promovendus ad Epi-

fuerit, à Superioribus fue. Religtonza ff-

j

milem fidém babeat.

[

Ícopatam , quas debet habere qualita-

tes? quantam fcientiam?

Item in cap. Qwzes.6-diít.38,, quod

T a

w

um

XCIX. &. Concil, Trid. Seff. 24.

eft defamptum ex Synodo feptimá,fta-

H

de veforas, cap. 1. ficftatuit; Omnes &

tuitur,ut Metropolitanus diligenter in-

ii

ff

fingulos , qui ad promotionem prafi-

quirat;an is, qui ad Epifcopatüs prove-

hendus eft gradum , in promptu babeat

Jcicndorum quodcunquej us,quäcqnqu—e

FRPPPPP

lege:

E

1219

TRAC'ZATUS XF. Examem8,

z

legere fctátabiliter tam facros Canones

precipua omnium rerum apeplarum

ld

Dd

& S. Evangelium , quam omnem divi-

au&toritas, ut loquitur Trid. S.ff. z.

Et mox fubditur:

"dereform,cap.6. Sant Patres & Paflores

tbf

nam Sctipturam.

la

Subftantia enim fummi Sacerdotii no-

à Principibus & czteris honorandi, ut

patet ex Trident. cit. Seff. 2 j. cap. 17.

lind

ftri funt eloquia divinitus tradita , id

eft, vera divinarum Scripturarum difci-

Succefferunt inlocum Apoftolorum, &

ddeg

lina.

precipué fpectant ad ordinem hierar-

t t

Ex his Sequitur, quód Epiícopus

chicum Ecclefiz, ut patet ex Trid. Seff.

iB

qUmd

non folüm (cire debeat , quz in prace-

23. cap.4. Epifcoporum Officium eft

dentibus funt alfignata pro aliis Sacer-

angelicis humetris formidandum ex

pudb

TTrid.Seff. 6,cit. cap. 1. flatuente , utad

; Epifco

dotibus; fed major cifcientia fit necef-

cerd

fariaex Theologia & facris Canonibus,

illad nonnifi qui magis digni fuerint,

l

(f

ut meritófaltem dignus fit Lanreá do-

quorumque prior vita acomnis atas,à

&orali Theologiz & Juris Canonici.

puerilibus exordiis ufque ad perfe&io-

wl

D

'Porró cüm defa&o Epifcopi cligantur

res annos per difciplinz Ecclefiaftice

dul

de gremio Canonicorum talis Eccle(iz,

ftipendia laudabiliter a&a teftimenium

& defa&o etiam multz cauíz foreníes

m j

prabeat fecundüm venerabiles beato-

ad Epifcoporum 'Tribunalia devolvan-

rum Patrum Sanctiones sffumantur, 1-

OWT

(l,

tur , ad quas Jucis utriusque Ícientia re-

temEpifcopi in jure vocantur fümmiS$a-

quiritur;hinc fi contingat eligi aliquem,

cerdotes, Sacerdotum Principes,Legati

r

o

qui ex fe his omnibus non fufficiat, is

Chiifti,à S. Gregorio Aftra Calisà S.

exemplo Moyfis Exod, 18. facratiora

Clemente terreflres Dii. - Ergo neceffe

limior

bih'Us [

Ícu quz funtad Deum , & propiüs con-

eft, ut fingnlaris fan&itas , pruden'tia-&

C

cernunt falutem animarum, tractet ip-

Ícientia in iis effulgeat.

&tam

femet : reliqua veró per Miniflros &

QUAERO IlI.. Quid eft Epifcopa-

ttimp

Confiliarios, fed idoneos,; eruditos, ti-

tus? eftne Ordo diítin&tus à Presbyte-

- W.

ratu ?

]

moratos,incorruptos.

Wi

CI, &. 1. Confiderandoipfam htijüä

T s

C, Nec mirum, quód fingularis fci-

entia requiratur in Epifcopis, quia Tri-

nominis etymologiam, ly Epifcopus esf

a

nomen Graecum (ut explicat S. Tliom.

tojte

dent. Self. G. de reform.,c. 1. ex AG. 10.

eos monitoseffe vult,ur attendentes fibi

lococitando infrà q.7.in fine num.112.)

12

di&um ab Epi quodeft /upra , & fcapos

"m

& univerfi Gregi ; in quo Spiritus San-

&us pofuit eos regere Ecclefiam Dei ;

vel /copi , quod eftintendere , quafi fn-

Irit ;

perintendens, quia füperintendit Laicis

l[HPeriorc

quam acquifivit Sanguine fuo : vigilent

ficut Apoftolus pracipit, in omnibus

& Clericis fibicomm ffis. Vel eft idem

"nf

quod fpcculator, quia fpeculatur fub-

Tnlal

laborent, & minifterium fuum imple-

ant. Itemdebetur eisin Choro, Capi-

ditorum mores & vitatn , & fiin hoc fit

Wmuee

negligens, eftin peccato mortali.. De-

tulo , Proceffionibus, & aliis publicis

acerdos

il d.

actibus prima Sedes & locus; cftin cis

"ais

finiri poteflE pifcoggs fic; EtS

habens

um

De .Epi/&ofam.

1219

(l

habens poteftatem adminiftrandi Sacra- | S. pofiti fint regere Ecclefiam Dei: c-

r

mentum Ordinis & Confirmationis ,

contra , ut habet Concilium Neoczía-

f

ij

confecrandi Bafilicas feu Ecclefias , alta-

rienfe Can, r3, Presbyteri fuccefferune

li

ria , facta vafa,Chrifma; Virgines, appro-

72. Diícipulis , qui fuerunt inferiores

GP jj

bandi ad Cenfeffiones & €Conciones,

Apoftolis: — Ergo Epifcopatus eft jure.

m

delegandi Jurisdi&ionem ad Sacramen-

divinoinftitutus, & eodem jure fupeti-

ot Presbyteratu.

j

tà miniftranda , &c, Et quo patet quid

ux

fit Epifcopatus , nimirum Sacerdotium

Quód Epifcopatus à Chrifto fit infli-

il (

l

cum di&ta poteftate, &c. Hac definitio

tutus, patet ex €o , quia Chriftus ipfe

patcbit ex mox dicendis , nimirum quod

Petrum ordinavit Epifcopum , Petrus

n u

ordinavit Jacobum & Joannem , hi tres

E,M

Epifcopatus non fit Ordo diftin&us à

(

Sacer:ioiio, fed (it ipfe Ordo Sacerdotis

confecrarunt caterosApoftolos in Pres-

hi

cum majori exrenfione & potelítate ad

byteros.

Et dato, quód Chriftus perfe

nullum ordináffec Epifcopum, non pro-

i

3

przf.a Officia. UInde data definitio

f

i

habet genus & differentiam : pec ly

bat , quód non inftituerit Epifcopatum,

J8n

Sacerdos Epilcopus convenit cum omni-

ficut non legitur, quód aliquem confir-

bus Sacerdotibus : per poteftatem ad

maverit, ex quo non fequitut ,

futo

nominatosactus ab eis differr.

inftituerit Confirmationem.

quód non

w 1

waly

CII, R. 2. Epifcopatus eft quidem

Ratio 1.p. eft , quam dat S.'Thom.

t

gradus aliquis & dignitasac poteftas in

3- p- q- 40- a. 4. in Sed Contra, dicens :

Ecclefiafticà Hieratchiá Sacerdotio fub-

Divina minifteria debent effe magis or-

J

n

limior, & quidem jure divino: proba.

dinataquám humana: Sed humanorum

iil

J

bilius tamen eft, quod non fit Ordo vel

officiorum ordo exigit, ut in quolibec

Sacramentum à Sacerdotio diftin&um,

officio preponatur unus, qui fit Princcps

1004

nec imprimat novum chara&erem, fed

illius officii , ficut preponitur miliu-

d

tantum fit extenfio & excellentisfimum

busDux. Ergo& Sacerdotibus debet

complementum Sacerdotii , & characte-

aliquis preponi , qui fit Sacerdotum

ris ejus; Unde eft ipfum Sacerdotium

Princeps ; Et hic eít Epifcopus, Ergo

p

;f 1;

u

ut extenfum feu ampliatum vel au&um

Epifcopalis poteftas deber efle fupra Sa-

mojore poteftatead plura munera,

cerdotalem, Hzcibi,

Alia ratio da-

M

q. Pars eft de Fide,definita in Trid,

J

biturin R. ad mox fequentem Oppoft E

tionem.

!

Seff; 23. Can.7. hisverbis: Si quisdi-

xerit , Epifcopos non effe Presbyteris

Huic do&tinz opponitur difficilislo-

fuperiores, vel non habere poteftatem

cüs ex S. Hieron. in Comment. primi

j

j

Confirmandi , & Ordinandi ,. vel eam,

Gap. Ep. ad Titum dicente; 4em eff

hi

j

jf

lj

quam habent; illis effe cum Presbyteris

Presbyter ,. qui Epifiopus. Et infrá.

communetn, &c. anathema fit. Etcap,

Sicut ergo Presbyteri ifcimt fe ex Ecclefia

anOCJ

4» ibid. docet , Quód Epifcopi in Apo-

confuetudiae ei , qui fi:biprepofitus fue-

J J

"

flolorum locum fuccefferint, & à Spiritu

rit , effe [ubjetlos : ita Epifcopi moverint,

[2

h&bï!

PpPPpP PP 2

at

1220

TRACZATUS XF. Examen$..

autem 2dmitterentut ad civitatem vel

fe magi: confuetudine quàm diffofitionis

fity

Diccefin pro qua ordinati funt, absque

inio$

dominica veritate Presbyteris e[fe majo-

ves , € in commmne debere Ecclefiam re-

nova conceffione poffunt exercere füam

vli f

hrinft

gere. — Ergononjure drvino, &c.

jurisdi&ionem , fubditos puniendo , ex-

4

Omiffis variis Solutionibus R, cum

communicando, &c.

derdi

Gibbon dicendo,immediaté jure divino

Norta híc,quód tempore Apoftolorum,

pittsm

utpatet exS, P'aulo Philipp. x. Hoc vo-

vt

inftiturum cffe , quód Epifcopi fint fupe-

riores Presbyteris, imptimis quoad po-

cabulum Presbyter fuerit commuas&

(

teftatem Ordinis, quia folisillis compe-

Presbyteris & Épifcopis , & Epiícopi

*

poqii.

fuerint vocati Presbyteri

*

ex qllO nett

tonlect.

tit poæï&as Ordinandi Sacerdotes, & fic

enerandi Patres Ecclefiz. Item per mo-

fcquitur , quód jure divino fucrint ejus-

tipibus

dum Miniflri ordinariis confcrendi Sa-

CIIT

dem gradüs & dignitatis,

D

cramentum confirmationis, confecrandi

2. Pars Kefponf. 2, €

ft contta vati-

Q ibfo

templa, aliaria, &c. aft Presbyteris non

osDD. colligitar tamen ex "Trid. Sefl

hoifice

23.c. 1. & z, ubi non recenfentut nilt

deiim

convenit poteftas ordinandi , fed rantàm

baptizandi, à peccatis abfolvendi & ita

7. Otdines, incipiendo à Sacerdotío vel-

fporf

genetandi filios Ecclefiz : Deinde eti-

utí àfupremo, nullà fa&lá mentione E-

litet (

am quo-gid poteftatem ]urisäiäicnis,quäa

picopatüs. Eftetiam S. Thom. cit, s.

d

at di&um eft, Spizitas.S. eos pofuit re-

40. a. f.

üidionis,

Ratiox. ex $.T

hom. ibidem : Di-

Vatone

gere Ecclefiam Dei , poteftas autem re-

gendi cft Jurisdi&io,

ftin&tio Ordinum fumitur penes habi-

C0

Hac autem potcítas Jurisdi&ircmis

tudinem, quam dicunt ad Eucharifttam;

tem juf

competens Epifcopis de jure divino fu-

ad quam velur ad finem ordinaptar , ut

lL confy

pra fimplices Sacerdotes eft. univerfolis,

dictum eft fupráin hoc Trad. Exam. 2

ficerdo,

n.8. R.7. óed Epifcopetus non dicit

& quafi in a&tu fignato s ut autem tedi-

li, p

gaturad a&um cxercitum, dependet à

aliam habitudinem ad Euchariftiam

L I

fummo Pontifice, cujus cft illis affigna-

quàm Sacerdotium, quia Epifcopus non

MT

re determinatas Ecclefias, & talesfub-

otcft magis confecrare Corpus & San-

ln EPï(C

ditos Sacerdotes.

Et ideo fupetioritas

1

guinem Chrifli, quäm fimplex Sacerdo*.

Conrttrgr:

jurisdiäionis Epï(coporum' fupra Pres-

Ergo Epifcopatus non eft Ordo djüih-

'Urisdi&j

byteros quoad hanc partem, eft de jure

étusà Sacerdotio,

We eo

Ecclefiaftico, utpote provenichs & de-

Ratio 2. Si Epifcopatus effet Ordo

mäfl'om's f

rcaliter diftin&us à Sacerdotio, virtuait-

pendens à (ummo Pontifice, & de hac

mt:om) ob

ultima fuperioritare Jurisdidtionis in

ter eminenter contineret illud , utpote

li fj

telligi debent verba 5. Hieronymi, $i-

Ordo fuperior, ficut ob eandem ratio-

EM

mile eft in Epifcopïs:itularibus, habenr

nem Sacerdotium contínet Ordines in-

Mi

enim & illi de Jure divino Jutisdi&io-

fetiores: Sed Epifcopatus noncontinet

V

pote|

ncm quafi a&ivam , impeditam tamen,

vittuàliter eminerter Sacerdotium. Er-

h

ïf, (luän,

ob defectum materig & fubditorum; fi

go. Min. patet ; fi contincret ,. &c.

Is

P?.

nmlu

m

1221

De Epitopatmu.

W

Epifcopatusvalide fufciperetur non fu-

cffe, quód fint vera; (idelegatusdecz-

0R

Ícepto Sacerdotio, ficut Sacerdotium

tcro omni Jurisdictione careat, in pre-

! flh

fenti autem Epifcopus alienus jam eft

valide fufcipitur non fufceptis Ordini-

m

bus inferioribus , ut füprà dictam eft

przditus proprià Jurisdidtione, cique

de Ordinatione per faltum : Sed Epifco-

tan:üm decft licentia refpe&u loci qua

Juni

ipfi datur.

patus non eft validus non fufcepto pra-

$

TU

viéSacerdotio, Ergo.

Ratio 3. Fruftà fit per plura, quod

m

Oppozo huicRationi : DantutEpifco-

poteft fieri per pauciora. Etentianon

funt multiplicanda (ine neceffitate, Et

poi

pi,qui non fuut Sacerdotes, nec funt

llli) N

confecrati, ut patet in quibusdam Prin-

Deus & naturaabhorrent á fuperfluo ,

ij

cipibus Germaniz. Ergo.

qux funt communia Philofophorum

CIHIL 4 boc fateor dati tales, eos-

axiomata,quaz vera fünt etiam infüper-

u

'Que abfoluté etíam ab ipío fammo

naturalibus , quia à fortiori

o

gratia à fu-

j

Pontifice fic vocari;ac titulum talem eis

[ldx

perfluoabhorret. Suéfumo:-Sed unus

deberi jimó & in re effetales,non tamen

chara&ter facerdotalis idem manens fuf-

ov

ob poteftatem adzquatamEpifcopalem

ficitad peragenda munia epifcopalia &

facerdotalia,modó accedat coníecratio

ib

fcilieet Ordinis & Jurisdictionis fimul,

du

Epifcopi velut connotatum de lege or-

fed inadzquatam tantüm, tcilicet]utis-

didionis, Quod etiam potet ex deri-

dinaria neceffarium, quo character fa-

cerdotalis extendatur ad confirman-

"m

vatione hujus nominis Epifcepaus exGrz-

H y

co anté explicata. Etob di&am potefta-

dum, ordinandum , &c. Ergo. Miu,

i

tem Jurisdi&ionis tales Epifcopi electi

prob. , Sacerdos licét per impofitionem

& confirmati , f(ed non confecrati , nec

TU

manuum Epifcopi accipiat poteftatem

2vf

Sacerdotío infigniti, etfi quz funt Or-

abíolvendià peccatis, nontamen acci-

) i

dinis, per feipfos exerceie nequeant;

pit novum Ordinem & Chara&terem ,

yiod

poffunt tamen alteriEpifcopo dclegare

fed quandam peife&tionem & extenfio-

& licentiam dare,ut loco füi faciat, quz

nem 'chara&teris przfuppofiti. Ergo

iw& W

lS&s]

funt Epifcopi, v. g. ut Ordiner;Ecclefias

fimiliter, Seczz4o. Quiaaliàstot effent

j

confectet, &c. Quia delegatio eft adtus

admittendi chara&eres inEpifcopo vel

j

li

Jurisdi&tionis: Sed Epifcopus vi Cano-

Sacerdote,quot abipfo exerceri poffunt

il

nicz elc&ionis, inflitutionis & confir-

a&iones fupernaturales & hierarchicz,

02

mationis (eiiam nondum fecutà coníe-

puta, unus Charadter ad confecrandum

(

crat'one) obtinet Jurisdi&ionem. Ergo,

Corpus Chrifli;alius ad baptizandum,

Ó "l

Huic folutioni Oppozo illa Juriita-

aliüs ad ordinandum ; alius ad.confir-

j

j

rumaxiomata : Quod quis per fe non

mandum , alius ad abíolvendum, &c.

n

"l

poteft.tid etiam non poteft peralium.

Sed hoc eft (al(um. Ergo,.&c.

u

;Dfiunü

CIV. Opposo 1.contra 2. p. R. 2.

J

Nemo poteft plus joris in. alium trans-

Sanái Patres confecrationem Epifcopi

hllm ,

ferre, quàm ipfe habeat,

W

vocant Saciamentum. Ergo, &c.

[b

. Horum Jurisaxiomatüm fenfum dico

l

PpPppppPp 2

2. Quod

1222

TRACTATUS W Examen 9.

2; Quod confert gratiam & impri-

tenfionis, uti in prafenti, neg.maj. — Et

ltt, (

mit chara&terem eft Sacramentum : Sed

Itaque per

iU

fic dift.min. neg. confeq.

confecratio Epifcopi confeit gratiam, &

Confecrationem Epifcopi chara&keri (a-

jl

of

cerdotali addftur. novus modus exten-

imprimit chara&erem. Ergo.

i

3. Quod in anima caufat fpirítuale

fionis,indelebilis tamen & initerabilis,

lp

indelebile (ïgtium, cau(at characterem :

quia non eft (ola . deputatio moralis &

tjtnd

extrinfeca, fedrealis & intrinfeca habi-

Sed tale fignum caufat confecratio Epi-

:

p

fcopi.

Ergo.

-

tudo ad effe&us Epifcopatui fpecialiter

D

s

telor

4. Quodordinatur ad phyfice in aliis

cotrefpondentes.

caufandum chara&terem, debet effe enti-

Ex quo folàm fequitur , quoddi&e-

yendi

tant realiter non intenfivé, ut ita dicam,

tàs, & non modustantüm extenfionis :

mUdO |

Sed poteftas data Epiícopo in confecra-

feu fecandüm entitatem, fed exter.fivé

L

& fecundüm modum, ftatum vel exten-

tione , ordinatur ad caufandum phyficé

uhed

chara&erem, nimirum O:dinis & Con-

fionem feu perfe&ionem realem moda-

j Ep

firmationis in aliis.

Ergo,

lem. . Vel ut alii loquumur,di&.crunt:

d

- Ad 1. K. Vocaii Sacramentum non

pér modum includentis & inclufi, non

jl

formaliter fed completivà, feu effe com-

per modum excludentis,

Vel differunt

4D

2

lementam Sacramenti , fcilicet Sacer-

realiter inadequaté tantüm , & non ad-

i

Lderf

dotii.

a&quaté.

tiin

a fufficit ills no;

ZAd 2. Imprimis neg, mín. pro z. p.

"Ad 4. neg. maj. Qui

MT

Quiaconfecratio Epifcopi non imprimir

vusrealis modus, ut à Deo affumotur

Vllk St

chatacterem , fed facerdotalem com-

tanquam inftrumentum ad producen-

If&;

]:

dos chara&teresinaliis. Quiaininftrue

plet, extendit , & reddit potentem ad

10n fo

conficienda duoSacramenta;fcilicet Or-

mentis virtutis divinz, utpote infinita;

üt

dinis &NConärma:ionis , qua fimplex

non requiritur proportio interea &effe-

In pah

Sacerdos vi fux Ordinationis conficere

&um, fed fufficit, quód fint in genere

f Ey

nequit.

Deinde neg. maj, pro r. p.

caufz cfficientis(ut Thomifte docentin

1 D

Ad hoc enim utaliqud caufet gratiam,

Phyfica) uti etiam eft in przfenti,quia

Átt i

nonrequiritur , quod in fe formaliter fit

chara&er Otdinis eft potentia aGiva,

OU

Sacramentum, fed fufficit effe comple-

ejusque nataram induit modas intrin-

Atf C

mentum ejus : ficut patet deilla Cere-

fecus ejus.

DI

monia, quà Sacerdoti jam ordinato da-

QUAERO IV.. Quod eft officium

mm ?&m

tür poteftas abíolvendi à peccatis , que

Epifcopi & qua fpecialiter ei fünt ob-

&

cauíatgratiam fecundam, & ramen nog

fervanda virtute Concilii Tridentini ?

eft Sacramentum diftin&um ab illo ,

. CV. y. 1. Officium Epifcopi patet

quod fitin contactu Calicis.

ex definitione ejus data ia R.

z

z4d 3. difl, maj. Si fignum illud

inhoc Examine.

)I.o 3d Q?c

Ilïtacfr

Oi

caufetur de novo quoad entitatem, conc.

&, 2. Virtute Concil, TridEpiíco-

W

vanda

maj, ; fifolüm quoad modum ycalis ex«

pis mglta competunt , & obfer

funþ

luqxï[:ä.

De Fpiopatu.

1223

fant, que ad longum hic referre füper.

ra funt di&a de pluralïtate Beneficio-

]i

fluum videtur , videri enim poffuntin

rum,

n

iofo facri Concilii textu.

Ut

Eadem Sælï'.7.ca'p.ä.mandar,ut Bene-

g

1. DePizdicatione Epifcopi, fi non

ficia inferiora, przfertim curam anima-

li

er ipfum.faltem per viros idoneos fa-

rum habentia,conferantur perfonis di-

m

cienda. — VideSelf. g. cap.2. & SeíT,24,

gnis & habilibus, & quz inloco refide-

lii

eap. 4-

:

rc & per. feipfas curam ipfam cxercere

ii

lN

2.UD

c Epifcopi devotione ac Miffze

valeant:aliter autem factacollatio five

celebratione, ac obligatione promo-

provifio omnino irritetar.

i

vendi pictatem, Seff, 2. in Decreto de

Ibidem cap.4.Plurium Beneficiorum

Im

Qu

modo bene vivendi.

retentor contra Canonesiis privatur, Et

j

ln

3. De exercitio pietatís in Ecclefia

cap. . ftatuit , quódilli qui plura benefi-

k b

ou

Cathedrali promovendo,ibidem. De je-

cia curata, vel incompatibilia obtinent,

nl

junio Epifcopi ibid. .De fo£rzetate ejus ,

teneantur fuas difpenfationes exhibere

10

da lc&ione ad menfam , de iz/fzzutione

Ordinariis, qui (necura animarum ne-

, I

fauuiliarium cjas, ibidem.,

gligatur , & bencficia debitisobfequiis

d

(

4. De rcfideniia Epifcoporum Seff.

minimé defraudentur) provideant Ec-

d

€. de reform. cap. r. Verba Concilii vide

clefiz de Vicario , congruá fru&uum

infràin hoc Exam. n.116.

portione ej affignatá , etiam fuper re

o

$. De exemplari Epifcoporum vita

certá, Et quód ralia Beneficia Ecclefia-

W

flica unita debeant ab Ordinariis loco-

j

f

vide Seff.24.de reform.cap.1.De fupel.

lt

J

le&ile Epifcopi ibid.

rum fingulis annis vifitari , decernitur

"De JVepotifmo

il

non fovendo ibid. Epifcopi non fervi-

ibidem cap.7. Qu veró beneficiorum

uniones cenfeantur valide , declaratur

finit

ant z Curits Principum,cüm finc Princi-

(f

pum Parres, Seff.a y.cap.17.

ibidem cap.7. Videatur textus citatus »

U

. 6. Epifcoporum cura circa Studia in

uti & Se(f.2 1. cap. f.ubidecernitur,quo-

al

fua Diccefi Seff. . de reform. cap. 1.

modo Epifcopi poflint facere perpetuas

Circo Seminarium Sclf. 2 3 cap.18.

uniones Ecclefiarum aut Bencficiorum

j

curatorutm s vel etiam non curatorum

Qam*

CVI. 7. Circa. Beneficia ac. Parochias

ftaruta. Concilii fufiüs referenda funt.

j

cum curatis propter earum pauperta-

Na& Se(f, 7. de reform. cap. 2. qui te-

tem , & in cateris cafibus à jure pet-

miffis.

omüm

nent plures CathedralesEcclefias,juben-

tur omnes exceptá uná, certo modo &

Seff. 2 1. de reform. cap. 3. ttaditar ,

"

mlml]

tempore dimittere ; Cüm valde fclix

curBeneficia fint conftituta,nimirum ad

fitille cenfendus, cuiunam Ecclefiam

divinum cultum, & Ecclefiaftica munia

P' Pa(f

bene ac fructuosé & cum animarum fi-

obeunda , & explicatur ratio , exfeque-

u

bi commiffarum falure regere contige-

ftrata tertia parte provenruumomnium

(

rit,

Hzc & alia verba T rid. adducta

Canonicatuum,Dignitatum Offidorum

al

jj

Ecclefig augendi diftributiones

quoti-

funt Tract, -8-,713xam.,z., n. 36, übi plu-

dianas,

futi

Ms

TRACTATUS XF. Examens.

Y224

.

dianas. Laudatur confuetudo quà non

Patronat(üs, nifi Ecclefiam aut Capellam

de novo fundaverit, & conftruxerit ,

ibns

re(identes, íeu non fervientes, nihil pec-

$.

cipiunt , vel minus tertià parte fru-

Íeu jam ere&tam , que tamen finefuffi-

tr

&uum : & abfentium contumacia pu-

ciente dote fuerit de fuis Pcop:iis& pa-

Carem

nitut,

De hoc etiam Concilium agit

trimonialibus bonis competenter dota-

Áruand

vetit,

In cafu autem fundationis aut

Scíf. 22. cap. 3. ubí decernit, quód fi

M.

dotationis, inftitutio refervetur Epifco»

qui (uum fervitium non praftent, eo-

h(

rum diflributiones fabrice Ecclcfizx

po.. Cui (ut ftatuitur ibidem cap.13.)

1f 8p,

(quatenus indiget) auc alteri' pio loco,

debet ficri prafentatio , aliàs preefenta-

Ut CXtt

tio & inftitutio foiían fecuue nulie

arbitrio Ordinarii; applicentur, Exci-

4

lo

fint,

pit etiam , quàd fi cui , qui dignitatom

on-

j.(

obtinetextra civitatem in Dicecefi, cura

De Jure Patronatüs agit etiam C

lres, $

animarum ímmineat , cui incumbere

cilium SefT, 2 $. cap. 9, & ftatuit; quód &

quomodo ex authentico docümento &

u

voluerit, tunc pro tempore, quo in cu-

lu$ etjan

rata Ecclefía refederit ac miniitraverit ,

aliis jure requifitis fit probanduim, five

Mar.a

tanquatm prxfens fit, ac divinis interfit,

