fentur. promittere & jurare juxta come

fz)lyur

Matiimonium promittat , non decipi-

munem aliorum intentionem, & rebus

in

tur,fed ceuferur liberé cedere juri fuo, &

in eodem ftatu moraliter

CWW

liberaliter donare exceffum, ut arguit

bus.

D

perm?ncqti-

Adt;

Perez. Ergo.

Ex hoc felvitur, quod

Ex quo patet, id

em effe diccnäum,(ii

n

pote(t objici, nimirum notabilis inz-

Íponius incidat in notabilem pauperta-

Vc (

ualitas pretii refciadit contractum, ut

tem: eft enim norabilis mutatio.

Si

OCptt

4 quis 100. florenos proinitteret pro

veró uterque notabiliter depauperetur ,

lt(ssn

uno ovo , vel merctrici pro ufucorpo-

paupertas unius compenfatur pauperta»

DI

tisi Solvimf,inquam,quia in noftro cafu

te alterius.

Si veró unus repenié fiat

fs

gihil datur per modum pretii, & excef-

ditior , ob hoc non poteft jufté. refili-

Q9

fus liberaliter donatur, .ut fapponitur ;

re ,quia alter per hocnon cíl fa&qu;ldüjz

a

4 ü

uod non eft ín cafuobje&o , vel fi fit,

terioris conditionis.

V cont

eft paritas, & füb(i(tit promiffio.

2« AXIL. 3e 4« Si Sponíus iníci

T

Qtrad

&:. 3. QuotiesSponfalibus jam con-,

non confentiente. Sponíá difcedat in

L Mäm

-

eractis fupervenit notabilis defe&tus vc]

Patriam longinquam, Sponfa potefl ree

n

deformitas corporis, poffünt , licét in:

filire. licét.Sponfalia fint juramento fir-

&

jäïi*ä?b altetà ?wïdiæem' ka$.D.

mata. — la $. Thom«a. 3«ad 2 dicens:

!

$

Qd

»

EE

|

|

De |ibvifhonio e Sfpony?z?iäüæ.

—

I

Si exparte ejus nondefuit; quin Matri-

fj

tür , quia abfolviturab eo,qui per for-

monium cempleret , poteft licité alteri

nicationem íe Deo o

t

Hec ibi.

à

digfum chdidic.

-

Bubereíine aliquo peccato. — Si autem

ia

pet eam ftetit,quód Matrimonium non

Ratio 1, p. Innocens ex peccato no-

dj

cftcompletum , debet agere poeniten-

centis accepit fufficientem caufam, &

Ml ;

tiam de peccato frac;tæ promiffionis ,

jus refiliendi, ita quidem ut di'penfatio-

iiqi

aut juramenti, fi juramentum interve-

nem oblatam non teneatur acceptare,

Ut

^

nerit? & conttahere poteft. cum alia,

Ergo,

j '

fi vult, judicio Ecclefiz, Hac S. D; ,

Nora : Si innocens velit, ut nocens

"W

movens ibipropofitum cafüm, — Et eft

difpenfationem procuret, &;hic eam $«

i

vera hzcdoctrina, non folüm quando

negravi incommodo & magnis fümp-

&titt

Íponfus vult in alia terra figere domici-

irà

lium, fed & fidiu fit emanfürus ex cau«

tibuseam procutare poflit, tenetuream

petere.

Y

anon neceffriá; (i veró caufa fit ne-

Kario 2, p. Quia zquum non eft, u

BSA Dli

ceflatiá , debet expeétare , ufquedum

nocens ex fuo deli&o commodum, ni-

jdi

caufa ceffet, faltem Jadicio Ecclefiz.

mirum immunitatem à praftira fide re-

j d

Katro : Quia Sponfüs ita diícedens

portet:: Vide infrà n. 26, autc R. 4-

4

cenfetur renunciate Sponfalibus,

uemodoSponfilia poffint claudicare.

lum

— R. f- Si Sponfalibus contractis fu-

XXIII, . 6, Sponfalia etiam. pof-

perveniat affinitas, ut i Sponfus forni-

funt diffolvi propter fimplicem fornica-

en

cetur cum forore Sponfz,Sponfalia dif-

tionem alterius Sponfi, licét fint juratas

u

oivuntut ex parte cjus quinon fuit caü-

fic ut innocens poffit refilire f velir,

.'wa E

fa impedimenti $ nón tamen ex parte

non veró nocens, ]1ta S, Thom, ibi-

jl

ejus, quiillud cáufavit.

ItaS. Thom,

dem ad 6. dicens: Quamvis non dede-

à.cit; ad 4, dicens: Si Sponfus cogno-

rint fibi mutuó' poteftatem — corporis

Il!h(? Q*

vit.confanguineamSpon(æ,velöcofxtra,

Sponfalia contrahentes , tamen ex hoc

d :

tunc dirimi .debent Sponfalia ; & ad

efficiuntur (ibi invicem füfpedti de non

. AE

hocprobandum fola fama fufficit prop-

fervanda fide in futurum : & ideo po-

fetify

teft (ibi pracavere unus contra alium,

terfcandalum vitandü;caufe enim quae

du

in futurum expe&ant effe&us fuosjim-

Sponfalia dirimendo,

Hzc ibi.

pediunturà fuis cfectibus, non folüm

ii

Katiopatet ex his verbis S.Thom,&

Iflï*

exeo quodefl, fedex eo quod futurum

eft adducta pro R. s. Quibus additur:

il

eft. Unde ficut affinitas freffet tempo:

Quia & Sponíalia & juramentum adje-

té contractüs Sponfalium;impedivi(fet

&am habent hanc tacítam conditio-

"

contra&um illüm : ita (i interveniat an-

nem, ni(t alter

"]

peccaverit con-tra Leges

té Matrimonium,qliod efteffeGus qui-

Sponfalium.

l

dam Sponfalium ; prior contra&tus ab

Nota, fi vterque fornicetur, non

j

effe&u fuo impeditur.. .. Nec in hocali-

convénire Do&tores de jure refiliendi ,

t

dum aliqui cenenc. folum fponfüm &-«

quid dftrahi;ur alteri;imó ei confer-

!

Xxxxxxx 2

nog

—

Neataccss

1268

TRÁACTATUS AVL Examen 2

non fponíam. poffe refilire , eó quód

nem quód Spenfam non fit finceré

'Dml

qqn

Sponfaper fornicationem ( ut putant)

amaturus, nec fidem fervaturus im-

»

notabiliter fiat vilior Sponfo, noné

pofterum.

du

conta. Alii vetà tenent, utrumque li-

Nota; hoc etíam verificari. de harefi

cité poffe refilire , cüm fibimutno dent

fpirituali,prafertim in locis ubi herefis.

ul

m

fufficientem refiliendi caufam.' Pro de-

caufat infamiam , vel i innocenti fit pe-

cifione.

ticulofa,

It

tUl

&. 7. Probabilius eff, quód ( uterque

XXIV. s. 1o. Sponfalia puberum

validé & licité poffunt diffolvi mutuo.

n

Sponfus forniceturnullus licite refilire

hx

poffic.

Sponforum confenfu:; licité, inquam ,.

Ratio0, :

Tum quia paría deli&ta mu-

ex tationabilí causá,

Ita S. Thom.ci-

f

n

tuá compenfatione tolluntur ; tum etià,

tato a. 3. ad j. dicens: Quidam nonre-.

cipiunt iftum cafum.. Sed contra eos eft:

Y,

quia etfi fornicatio Sponfz fit ignomi-

niofior Sponfo, quàm 6 contra: tamen.

Decretalis, quz expre(sé dicit:. Adin-

d

li

propter violatam . fidem. Sponfus. fit

ftareorum, qui focietatem interpofitio-.

Sponía rationabiliter fufpectus. de. ea.

nc Éideicontrahunt;, & poftca eandem

lii

non fervanda etiam impofterum.. Ergo.

fibi remittunt, poteft in pa:ientiá tole-.

b

faltem eft paritas quoad fufficientiam:

rari,fimutuo.fe abfolvant, qui Sponfa--

At

liacontraxegunt. Sed ad hoc dicunt ,

cauía diffolvendiSponfalia. Ergoad-

Áiy

uc eft mutuacompenfario,.

quód Eccle(ia magishoc fuftinet, ne pe»

T

N8

Sed' quíd fi Sponfa ab.alioper vim fit

juseveniat,.quàm hoc fitde jure. — Sed

deHorata ? Pro hoc..

hoc. non videtur exemplo: convenite 5

p

do

x:- 8. Probabilius eft , quód poffit re-

2

quod Decretalis. adducit, Et ideo di-

filite Sponfus.

cendum, quód non femper eft levitas ;

ül,l

[

Rafío : 'Tum quiaexponitur pericu-

retra&tare, qug priüs firmata funr, quia.

loalendi alienam prolem 5 tum etiam ;

incertz funt providentiz noftre, ut di»

D

citar inlib.Sap.

Hacibi,

quia Sponfain hoc cafu , etfi fit fine cul-

W

pa; fit tamen notabiliter vilior, quia

Ratio x.p. eftilla egula Juris: Aes

W

at

vulgà fatis infame eft, ducere corru-

;

euzis , per quascunque caufasna[citur »,

tam.

per eafdem difflvitur ,. fi nimirum ex.

À

lk

Quid fiSponíus vel Sponfa faciat fo-

füa naturá diflolubilis fit , uti funt Spon--

lüm ofcula, velimpudicos tadus cum

p

falias fccusc(l'de Matrimbnio. /ES-

O.

^

aliis? Pro hoc.

y..9. Probabilius eft,quàd fivehic five

Katia 2« p. Si fiat fine- rationabili:

p

hac faciat,innocens habeat fufficientem

cauía , datur caufa obloquiorum, in-

Yl

caufam rcáliendi, Licét hoc aliqui ne-

curritur nota inconflantig , & agitur:

lls

d

gent de Spon(a, fiid faciat Sponfus. -

conDtra rationetn,.

Ergo.

D

Ratio : Quia etiam Sponfus váolat

Sed quid $

ü

decifionc.

pon(aiiaïtiün:.. jorata ? Rso

Q

fidem & vehementém ;ngcrig fufpicio-

51- xl.

Em

De Matrimonio c Spoufalséts. |

1269

fnti

- x. Ir. Nihrominus poffe mutuo. I4.inmafculo. Ita exprefsé flatnitur c.;

T

- «onfenfu diffolvi,

de illis, de defpon[at, smpuberum, . Et.

Declaratur & Ratto datur: Quamvis,.

hoc verum efllicér unus.contrahentium.

arí

jam fit pubes;

dum res promiffa non cedit in alterius

lat

utilitatem, licétad eum ditigatur jura-

Ratió : Quia privilegium reclamans-

dieft conceflüm: in. fivorem. impube--

i

mentum, afl non respromiffa, ut fi quis.

rum pro tempore pubertatis.

ita juret Juro ibt , me Miffam auditu-

o

rum talidie $ quamvis, inquam., tunc.

XXV. g 1 3. Sponfalia priora notv

UI

folvuntur per pofteriora, etiam jurata..

non pofïïtä particulari illo hominc re-

"u

laxari, bene tamen ,. fitota.res promif-

Aatio 1. p. Quod folvit,. deber effe:

Ym

fa, licét concernat caufam piam ».cedat:

forrius. eo, quod/felvitur,.ut patet : Sed;

fing

in utilitatem promiffarii. vcl juratarii.;,

hoc non eftin prafenti; ut. conftat. Er-

ul

v, g. Jüro tibi, me pro te auditurum

O.

li

effe Miffam s; juro;. vel. voveo ; quàd.

Ratio 2.p. Juramentumnon eft vin--

x

huicpauperi velim. dare veftem ,..quód:

culum ipiquitatis :: Sed.fecunda Spon-

nb

huicEcclefig velim dare calicem; tunc:

falia fünt iniqua, & illicita. Ergo,.

Sed quid (i priora Sponfalia ex aliqu&:

d

enim ille pauper,vel Ecclefia hoc votum.

Vrf

aut juramentum poteft relaxare; prout:

causá fuerins legitimé foluta , nonnc:

;

cunts

füprà Tra&. 10.Exam. 4. n.g 6 docui-

obligant:pofteriora?- Prohoc

*

mus de juramento ex S, Tliota: ; cujus:

Be.. 145,. Degativ

& Ratío s

Ut habet:

Mp

t

verba & Ratio ibivideantur. Ettunc:

Regula Jutis, Qued ab initio ualidum:

nonm fuittratiu teraporiston.comvale[cit.

Mil

parte condonante etíam.Deus ipfe con--

pb

donare cenfétur;. Sub[um0: Scd:in ca-

feu non:firmatur » nifi. ab. co: qui illud:

V

fü, quo quis juravit pauperi puellz, fe

firmarepoteft, v. g, in præfenzi*- per no-

eam dücturum in Uxorem, licét juta-.

vum:confenfam.. Excipirur tamen, fi

p

d

mentum fir fa&um: in: favorenv caufa-

promittens. promiferit. abfoluté. pro-

quovisterüpore absque ullálimiratione;.

piéxtota tamen ejus materia: cedit. infa-

i

vorem illius. puellz,, & non:aliterà Deo:

vel' promiferit pro. tempore,. quo ad:

contraliendunvcum alíaerit habilis.

T

acceptatur.. Ergo ab.ea poteft relaxari..

Aliud effet, fiita juraret : Juro; quód in:

&; rf. Matrimonium cum fecunda:

u

bonorem Dei velim ducere pauperem.

initum. diffolvit Spoafalia, cum priore::

y

uellam:.

fitamen fitvalidum;,

3 I2, Sponfalia impuberum nom

— Ratio.x.p: . Vinculumy minüs forte:

offunt mutuo eorüm confen(au. diffol-.

i

folvitur per: fortius. :: Sed. Matrimo--

vi, quamdiu tales fünt,, fcu anteannos;

nium: eft vinculura fortius Sgon(ahbusu :

?l

Matrimonio aptos;,. unde quoad recla-

Ergo..

agftli

mationem & Sponfalium diffolutionetn:

Ratie2z,p, puxta Regulam Jaris ;,

debent expectare usque ad pubertatem;,

ANon. praflat: impedimentum, quod. de ju--

)

m qua cit anno2.ataris in fosmina;anno:

re non [artitur effeblum,

XxxxxxX 3

BR x6..

h

u

1270

ZRACTATUS XFL. Exdmens.

. 16. Did&um Matrimonium priora

cáufam, 'v. g, occulrum alterius cri*nicn

W

&

Sponfalia non tantüm fufperidit , fed &

judici mauifeftare 2-

hief

i

extinguit , itaat mortua Uxore non re-

- Dico-: Poteft , (i fervato ordine. fra-

fidi

vivifcant, (eu obligare aon iacipiante '

terng correGtionis nolit acquiefcere , id

dit

ARatío : Vinculum minüs forte. per

efl;(i partem vitiofam priüs de caufaad-

forrius non folüm fufpenditur fed ex-

K

monaetit per fe ipfum , vel hoc non

tinguitur, & obligatio femel extincta

proficieace, per Párentes velalios viros

Ehs,

mon revivifcit : Sed Matrimonium cít

f

honeftos confenfuüm perfuaferit.

qud

vinculum fortius Spoh(a'libus. Ergo.

Ratio: Si tunc infametur ,

fibi impu-

Unde & S, Thom. cit. a. 5. ad 7, ait;

tare debet.

lm ;

.quód "contraétus Mutrimonii- folvac

QU/£ERO V, Quid cenfes de

p

priorem contra&umSponfalium. .Ex-

"antea in. K,7. addu&is?

;au(ïs

um

eipitur , i incentio Sponfi promittentis

XXVI, y. 1. Profeífio emiffain Ke-

tera

ad hunc cafüm fe e

ligione approbata diffolvit Sponfalia. :

LU

. detit.

$

:

xcgtgdat fcu )cx'ten-

Tnori

Ratio eft cadem quas eft data. pro

'&. t7, Dantü

t þlufes caufee ïd;i('ol;

!U*PQ Re I

Áutim

tür.

S' ad Q:4.que hïc-gpplicf-

ventes Sponfalia , ut ingreffas vel pro-

Ui

feffio Religionis, votum caftitatis, vo-

u35 2* Solus Reiigfdnis ingteffus an-

: Qu

tum fufcipiendi Ordinem facrum, . Sed

y

te Profeffioriem , non

diffolvit Spog(aj

Áibtn

de his ad Q. .

lia utrinque.

À

Q

* Dicmibi, *an'Sponf

us habens .ju's dif-

Ratio: "um quia id nullo

jure th"-

üyïm

folvendi Sponfalia;poffit ea folvere pro-

tuitur; Tum etiam quia nulla per in-

Wen

prid velrantüm judicisauthoritate?

grelfum affertur incompoffibilitas , ut

WCey

Dico: Poteft authoritate proprià at.

dicetur,

tind

tentá rei naturà , fed ne detur occafio

u- B. . Dunä ex S.pon(is unus altero

ln

fcandalt, requirendu: eft Judex.

neíciente velinyito ingreditur Religio-

totel

Ratío 1.p, Tuf quia id nullo jure

nes; Sponfalia ex naturá rei' folvuntur

&

cavetur; Tum quia Sponfalibus ineft

€x parte ejus, qui maner inSeculo , non

lii

:

4

hzc tacita conditio feu racultas refil

V€iO ex parte ejus, qui Religionem in-

jcn-

fépoy

di exjufta caufa.

greditur, fed hic fi iterum egrediatur,

qüe;

- Pars declaratur : Occa(io (candali

tenetur imp

lit,

z

lere Spo'nfal?ä , -altcþve-

-

hlüry

effe poteft, adeóque Judex eft requiren-

his;

dus, quando Sponfalia fant publica , &

'Katio 1. p. patetexd

i&tispro R. ; .ad

ha EM

caufa occulta, fecus quando tam caufa

Q.4. EíLenim notabilis mutatio, item

fallbus

quàm Sponfalia fant publica, vel quan-

grave onus pet integrum annum cxpe-

doutraque fant occulta.

[

&arealteriusnuptias: imó communitet

m

Quid ff Pars vitiofa nolit con

Fcn.:ïrc

vulgó dedecotofum , ducere talem; qui

in diffolutionem Sponfalium, poteftne

vel quz fuit monachus vel monacha,.

WA

iaj

i

innoc;ps jutt?m. occulram tefiliendi

?:iam xjovitia. Ergo.

Con-

o

De Matrimonio Qy Sponfalibus,

1271

M

nem Sponfalia claudicare non poffün: ,

Confirm. Tügrediens:' Religionsm

five fincero five fi&to animo, eo ipfo o-

dicuntenim mutuam promi(lionem.&

i

exindemutuam , ultró cj

ftcádiranimum à nuptiis alienum. Ef'rgo«

.t/,i'öf]u;c. 'ol.)liga-

Xl

tionem.

Ergo.

,

Á

n

cedit juriquod habet in alterüm,

1

ad4d boc dift;ant; Non

pomm:t in Em'i

i

Ratio 2. p. Sþonfus in Sazculo '.:ï'na-i

feuin contrahendo,& hoc ob rationem

viti

nens,non eft fpoliandusjure fuo absque

datam;conc,ant.5 In fa&o effe , (eu poft-

fufficiente causá; Sed hgc in prafenti

quam contracta funt; & hoc ob certas.

n

non datut , non enim de hoc exrat ul-

caufas anté adductas,& in certis cafibus;.

lum jus pofitivum , nec Religionis in-

inquibus deobligatur unüs,& non alter,

Qu

teflus ex naturá eff. incompoffibilis

neg.

lis poteft

cum Sponfalibus,tum quia

í

- *.4. Siatbo Spon

f Religïoncm in-

dU

egredi, tum ctiam quia pot

eit uxoratus

ingredianzur,& ambo egrediantur, ma-

li

Religionem ingredi manente Matri-

nent ambo dcobligati , nifi Íponté ve-

monio , puta,tantüm rato, imó & con-

&

1j

lint Matrimonium contrahere.

fummato manente poft Profeffionem,

P[iü-

Ratto cít di&a notabilis mutatio; qua:

utdicerurinfià. — Ergo.

fe tenetex parte utriusque.

n

4l

- Declaratirr hoc ulteriizs: Jura QUidem

^XXVIIL g. f.Qui Sponfalia jurameh-:

i

habent,quód Profeffioni in favorem fta-

tó firmavit , & vi juramenti non tenetur:

t(s Religiofi fit conceffum privilegium

priüs contrahere Matrimonium, fed po-

1

dirimendi Matrimonium ratum ; id ta-

teít non contra&o priàs Matrimonio li- .

3X

men de ingreffa refpe&u Sponfaliam

cité jngredi Religionem , etiam invità

J

necex Jure nec ex natura rei , ut proba-

Sponsá, nifi urgens cauía oppofitum.

tum eficolligitur.

Nec zquum erat ,

fuadeat,

I)

id.concedere foliingreflui; quia equum

Katio: Sicutipfojure inSponfalibus .

m

non:eft; ut favore Keligionis gaudeat

fabintelligitur cxceptio;nifi ad Religio-

n

is, qui à Religione recedit, (ed. meritó

nem tranfire maluerojito & in illojura-

D

fuas antiquas obligationes ad Seculum

mento,tum quia juramentum eft acceí-.

Ua

reportat, Quamobrem vota quacun-

forium ad promiffionem , adcóque fe-

A

que-ante ingreffüm facta in Novitiatu

quitur naturam íui principalis ; tum.

folüra manent fufpenfa, & reviviícunt,

[

etiam , quia jurare nemo deber id , nec

fiad Sxculum regrediatur.

prafumitur , quodeft contra copälium

»

2

r

— Exhis Sequitur, quód.

licéc in Spon;

Evangelicum,

Ergo,

[j

falibus utrinque tacité fübintelligatur

rb- jnä- :

zDixi sifiurgeus can[a oppofitu

kF('

hzc conditio , 2Vf perfetliorem flatum

deat ; qualis e(le potc&,ut.prævjö COn-,

elecere non: tamen hzc , nifi tranfiero

trahendo. coníulatur. fama. & honori ;

j

ad Religionem per Novitiatum, quia

Sponía, fifit in periculo infamiz. 2; Ut..

"

"

hic ftafus non eft : flatus enim à flando

lcgitimetur. proles: füfcepta ex Sponfa.

di&us, dicit permanentiam.

2

3. Si previe contrahcndp poffit evirari .

l

-

alterius occifio, &c.

Opporo: Juxta 3ponfalium

De-

i

X272

TRACTATUS XVA EÉxamen ».

IDeclaratur ulteriàs & tacité folvitue

ceditQue juri, quod habet in alterum,

an

quzdam obje&io, Juramentum etiam

cui'etiam per hoc vorum daturjufta cau-

p

àn alterius utilitatem praftitum , poteft

farefiliendi ob notabilem mutationem

yni

Sponfalibus fuperveniemtem, ián eo fi-

wj

favoreReligionis commutati in melíus.

Quod ex eo patet ,quia alioquin ille, qui

t115, quod onera Matrimonii , quz quo»

gui [

poft contraótaüm Matrimonium jura-

Erin

ad debitum conjugale debent effe paria,

vit; fe illud confamatarum ; non poffet

effent imparia, uterque etiam conjunx

&icit

debet reddere & pete:e , ille autem vo-

de

id Religionemn sranfire. .. Si ergo ante

qnattitmonii confummarionem . liceat

vens folüm poffec reddere. Ergo Idem,

lii

iconvolare ad Religionem, à fortioti id

etiam de fponfalibus juratis probat Ra-

h

:

llicecpoft Sponfalia.

tio data pro R. 3. ad Q.4.

$

XXVIH, Refp.é. Votumingredien-

* Refp. 8. Licét minorum Ordinum

pent

Íufceptio non diffolvat Sponíalia cen-

idi Religionem aon folvit quidem Spon-

gl

falia ex parce voventis , que ante illud

tra&a , bene tamen fufceptio alicu-

Á

;

jus O:dinis facri , uti & votum fufcipi-

thz

funt contracta, bene tamen votum pro-

éndi Ordinem facrum.

modi

fitendi; (altem per fe loquendo.

Ratio x, p. Votum "ingrcdifcnäi non

Ratto. 1, P Ordines. minores cum

diiti

m

habet majotem vim diffolvendi Sponfa-

conjugio non funtincompoffibiles, five

lia, quam ipfe ingreffus : Sed hic non

ex fuanatura five ex fta:uto Ecclefiz,

piti

Ratio 2, p. Ordo facer facit homi«

Ti

folvit illaex parte ingredientis. - Ergo

nec votutm ex sp'attc*vovcntis.

neminhabilem ad Matrimonium, ut pa-

qui

Rátio 2, p. Per votum inducens fta-

tebitinfrd, . Ergo à fortiori Sponfalia

lipi

dirimit.

tum cum Matrimonio Plan& incompof-

qur

fibilem folvuntut Sponfalia ex parte u-

Ratio 3, p. patet ex di&is pfo R, 7

pit

D

TEf

triusque ; Sed per votum profitendi per

de voto fimplici caftitatis, quia vorum

fe inducitur;talis ftatus.. Ergo,

in facre Ordine per. fe & ex natura fua

«tl

eftfimplex, &' diciur folemne folüm

hi

Dixi in R. $. Saltemper fe loquendos

quia forté peraccidens ex pate alterius

per accidens, nimirum ex (latuto Eccle-

pol

voffetoccurrere. rationabilis caufa con-

fiz, Ergo.

R.

ttahendi Matrimonium, ante Religionis

Ccinttahentä Sþon*Q

ingreffam: justá ex

falia pofluntne apponere poenam fran»

tll

factam.

cgprion'etn pie R. A

genti fidem? & frangentes injufte fidem:

Tytt

XXIX. Refp. 7. Votum fimplex

poffuntneà Judice compelli ad eam fet-

W

animo manendi in fxculo factum, ex

vandam?

o

&tur

parte utriusque diffolvit Sponfalia priüs

^ XXX. Refp. r. Non poffünt Sponfi

Vr

contra&a, licét fint jurata, Ita S. D. hic

Sponfalibusapponere posnam , etíam.

J

; $ 3.a- 1. ad r,

modicam , quz liget jufté refiftentem:

ir.|

— Ratio patet ex didis: Nam vovens hoc

quam proindein nullo foro tenetur fol-

tei

W

vere, Ita $. Thom. h203 1-ad 4. dicens;

f

119[6 oftcndit animum änuptii;alicnum,

-

p

De Matrimouio Q Sponjalibus,

1271

Mf

uandogne apponitur conditie pecumia

re(ilienti , fed confetvat, quia füb mor-

tali tenctur liberé contrahere, nec ullus

üt

p* nodum paue , €Ó tenc, quia Matri-

1q]

monia slebent effe ltbera , talis vonditio

habet libertatem ad refiliendum injufte,

1

won fLat , nec poteff exigi paima ia ab eo»

quia id nonlicet: inJure autem illud

dicitur impoffibile, quod licité ficti ne-

Qu

qui non vult Matrimonium coutrabere.

il

Etincgemma, deSponfalibus, ubi

uit.

Ecg" [v

[llll

Jl

dicitur : C izaque lbera Matrimionia

Refp. 3. Judex à parte lasà requifi-

Id

tus, Ecclefiafticus apudChriftianos,Se-

ejfe debeant , &$ :deo: talis fiipulatro pre-

0 im-

dcnï.

pier pena interpofitionem fit mevit

culatis apud Infideles, regulatiter & per

fe loquendo tenetur in foro externa

i^

prabwda » mandamus , quatenus , fi ita

efl, eundem , ttt ab exterfiome pradita

corppellere injuffé reilientem, ut fervoc

j

pana defiftat , EcclefiaflicA cenfurá cam-

fidem praftitam in Sponfalibus, five

hzc jatata fint , five non.

a

gellas : Exhis.

Ji

(]

Ratío patet , ne

ledatur 14iberrtas Ma-

Ratio: Judex ex officio tenetur fuis

fubditis petentibus adminifttare juiti-

íi

Fu

trmonii, Quz etfi, ut dum poena eft

modica, aliquando non lzdatur. v, g.in

tiam, & injuriam eisinferentes cogere,

a

divitibus modicam pecuniam non zfli-

ut ab ea defiftant ,. & jus íeu debituns

tribuant.

)

[

mantibus , id per accidenseft, & cafus

a

particularis, qui non cadit fub confide-

Dixi ; regulariter €9 per [e$ quia per

accidens , óbgraviaincommoda, dam-

Qor

'gatione Legis, Lex enim attendit ad ea

na, fcandala, perpctuas diffenfiones ,

u

qux per fe feu ordinari? fiunt, Necob-

j

ligatio Legis ceffat,ex co, quódin ali-

Uxoris defertionem , &c.qua pruden-

ter.preevidentur vel timentur,non debet

quoparcicuïari caíu ceífet ejus finis ; ut

patec in Lege jejunii, cujus finis eft tc-

cogi refiliens, fed permitti debent ma-

M

Ia minora, ut caveantur majora.

]

refrenatio paffionum, àqua tamen non

eít liber, qui Pa'fïïonibus caret.

Oppono : . Qui contrahit ex metuin

T

virum cohítantem cadenre, non con-

)

M

** g. 2. Poena pradenter modersta;ap-

fentit feu non agit liberó ; Sed, cui im-

«

pofita injufé refilienti, probabiliüs te-

net , & obligateum, .

ponitur gravispaena , v.g, excommue

nicationis, agit ex metu cadente in vi-

Ratio: Tum quia non eft prohibita

Y

ullojure; nonnaturali, ut omnes ad-

rum conílantem. E:go.

j

;

mittunt, quia folum invitat ad id, quod

Ad boc dift, maf,. 1. Si (ic metus in-

jufté incuffus conc, maj, ; fijuíté, ut

d

eft honeffum & ex juflitia debitum : non

canonico ,quia omnia jura, quz ab Ad-

fuppono fieri in prafenti , neg, Vide in-

frà de Matrimonio coacto. — Et fuprà

i

ver(atiis objiciuntur, nimirum ex cit. c,

TraG. ; Exam. r.num. [j. de metu.

a

gemma. Ex Lege , Tiria. Ex Leges »mu-

2, Alitec dift. Non confenrit liberéfor-

lier. Voquuntur de paena impofita ju£é

jd

maliter & explicité , conc. $ virtualiter

T

teflienti, Tum etiam, quia per eam

& in cauía, neg. Quia liberé confen-

(

powam non minuitur libertas ipju[t&

tiens

D

Yyyyyyy

3374.

ZTRACZTATZUS YFL Examen 3.

tiens in Sponfalia , liberé&eriam confen-

Quem nifi renovet ,. & interiüs potis

goni

titinMatrimonium, velucin:effe&um

diffentiar ,. Matrimonium fecutum in

d

&cobje&umeeorum... 3. Dicitur , quod

con(cientiaeft nullum.. Hinc , fi publi.

W

Sponfüusiinjufté refiliens compellatur, ut

céconftec , quód eim re

Rovare nolit;,

M

libet& confentiat ,. vel confenfum in

qui

cogendus.non cft..

debt

Sgonfälibus,fnytä;etra&auum,xenovc;o.

gu

[

li

QUMD U DUMDLORD E ORSCNDUMDUMDUNOU

Tiott

ST

— EXAMEN IIL

Li

À

tiby

illis

äï' CO

97

jfc

nf fäcändäm, fe. Qs r quinque azrtz'q;; !

-

&l

e

qui

; .Da; confen[as c

oatlo €9- com.lz'tz.omto.- 2 7

VN

pe þ..,c; avtic..

tbl

Ratzó. .--«Mätrimonïum-e&'"contmäüsc

tl

UERO'T, Confenfus;. & quis.

füti

dem. verbis expreffas ,. eftne:

Eiumanus & obligans;Sed homines nom:

Ts

caufa efficiens Matrimonii, fic

poffünt contrahere nec fe. obligare nifii

&a

ut fineeo illud nullatenus. pof-

fuam voluntatem. fibi invicem manifee

flando... Ergo..

^

Tnd

fit fieri. per. quamconque füperiorem-

It cafum Jä

Wicd

oteftarem; etiam divinam ?:

In R.ad 3. S. Do&or foly

Ton

"XXX, . I- Confenfüus eff caufa c£-.

puella tacente pr verecundiá , Parenti-

At

buscam. Viro.tradentibus: Gait : Kos;,

ficiens. Matrimonii. Ita S. T'hom. q..

Ts

4,5.2, z. loquensde Matrimonio ut vin-

quicunjunguntur, fic oportet: confes--

v

culum ,. nori ut. contra&us vel Sacra-

tire, ut invicem fe fpontancé recipiant ,

dai

mentuüm.eft:quia fic habet confenfam:

quod judicatur fieri, fiin defponfatione:

o

noncontradicantiundeverbaParentum.:

pro cauía materiali & formaliz wut in:

:

&i

pracedentibus di&um: eft..

computantur.in cafá: illo ,. ac fi effent-

(en

Ratio. dateeft inhocFra& Exam. ..

puellz; eft enim fufficiens fignum,quód:

tilha

Q 2; pro r. p ubi quzcunque dicta (unt:

nl

Ge vinculo, hic revideantur..

funt ejus; éxquo-non coniradicit, Hzc:

W

b

8&.2. Confenfus debet- effe fenfibili--

äräefp;. 3—6. Ad valorem M'ätti»rhoniäi

ku:

ger expieflus ,. five verbis peorié di&is:

nen-fufficit folus confenfus Parentum; .

fvinutibus. Ya $, Thom, ibid. a;2..

imó (ine o validà contrahitur; nec pof-.

"j

nc.& ad.2..

';EMätIi'-:, :

Yi

£int. Farentesilium,cogere ad

W

: monte-

dDe Matrzmonmio.

"

i12g7$

Qd

soniut : bene tamen ex quadam ra-

f Proles.prz alio tatm ad matrimoaia"

I

tionabili causá inducere, JuxtaS.Thom.

lem fe jam refolverit,

il

XXXL &,4. ONullpoteftashuma-

q. 47: a. 6.

"

4Ratío S, Thom, -In Matrimonio eft

ia civilis, vel ecclefaftica poteft fine

quafi quedam fervitus perpetua. Ergo

«conjagum cerifenfu in iis.cflicere viu-

'culum Matrimonti,

debet cligifponte fuà, Item filii in cli-

Ratio; Quia ellviaculumaaimotrutn:

gendo flatu funt fai jaris. Unde inc.

jj

cum virum, de Reguinrzäw, dicitur.,

Sed nullapoteftas humana:hábet domi-

i

filium in ele&ione propofiri Parentum

"nium fuper anímos fubdtorem; inià

nec fupet corpora ut.pater cx di&tis fuprá

non cogi fequi voluntatem. | Hinc &

S, "T hom. cit.2.6, ad z. explicans illud

"T radt, 8. de Jur, & Juft. Exam. 2.n.28-

Apoftoli CololT. 3. Frfirobedire Paren.

'Ergo.

tibus per omnia, ait: Non intelligitur in

Hinc dum Ariítot. dicit, quód civis

fit plus Reipublicz, quàmfaüi ipfius, in-

l

li

illis, in quibuseftliber (ui, ficut Pater:

& hujusmodi e(t Matrimonium , per

telligitur.quantümadrem familiarem ,

quod etiam filius fit Pater. Hzcibi.

& bona fortanz pro comodo Reipubl.

exponenda, imó & viram ipfam pro-

Notatamen, quod filii absqueratio-

nabili causá inconfultis Parentibuscone

fundendam, fi necelfe fuerit., caprivi-

trahentes Matrímonium ordinarié pec-

tatem., fervitutem, (übeundam, varios

m

cent mortaliter,

contra&us ex naturatamen nonindiílo-

Quia Parenrum mu-

RSW

lubilesfaciendos: non veró loquitur de

nus eft, non folàm proles educare íed

gie;j:'

& ad przrfe&tum ftatum deducere. Non

iis qux exnatura fua libertatem petunt.,

yull

tamen propter hoc poffünt exhzredari,

& elfentialiter vel per fe indiffolubilia

nec dos. ( conditioni faltem mariti, (i

fant & perpetua: atieft Matrimonium,

ámi

non filiz, proportionata, quia Uxor íe-

Qnuod proinde dependerálibero contra-

".

jalk

quitur conditionem mariti ) multó mi-

heniium confenfu, puta,in fieri, non in

LW

nüs alimerita denegari. . Quia in No-

confervari.. Dequovide in Tra&zhoc,

ou&?

vell. 115. recenfentur cauíz exhere-

Exam, 1, Q. 2. n.2, pro. p. Ulade non

j !

dationis, nec inter eas refertur Matri-

Sequitar , quód mutuo diffenfu pofüt

(tii

monium inviris Darentibuscontractum,

diffolvi. Ex quo folviturillud; Omnis

u

"d

& in penalibus ac odiofis exten(io fa-

res; per quascunqve caufas naícirur,per

!

[

cienda non e(t, adeoque non decbet fieri

casdem dilolvitur: Sed Matrimonium

;

exhzredatio nifi ob caufas ibi expreffas.

nafcitur perconfenfam. £rgo. Pro qno

Ti

l

N

Caufz propter quas filii vel filiz Daren-

videatur Ratio z. p. R, 10.ad. Q.4. £-

tibus certum Matrimonium fuadenti-

Xatn, 2, n. 24.,

j

bus pareretenentur, funt v.g. fiex tali

XXXllu, $. Vinculum Matrimo-

if

conjugio fequarur inimicitiarum com-

nii poteft per abfolutam Dei porentiam

*

fieriinter V1

mm. & Mulierem absque

rch!^

pofitio, Parentum in extrema neceffi-

'JïQPIiO eor

um confeníu., »fca-ï.mer-:äg..

vhüi(

tate exiftentium füftentatio,&c.Et hoc

Ícios

d

Xyyyyyy *

"iciser

ZRACTATUS XPI Examen 3.

4276

&i

fcios & relu&antes, Dixi, Psralum s

lum conjugale fermaliter non ef quid

uia non eft hic fermo de contra&tu vel

vitale, icgteft confenfus velaQus me-

s

N

Sacramento.

ritorius, qui per abfolutam Dei poten-

PIO |

Ratio: Deus habet abfolututn, inde-

tiam fine a&uali influxu proprii prin-

Vi

endens, & fapremum dominium, in

cipii vitalisponi noa poteft, nec poteft

vl

j

ominum corpora & animos; & , ut

effc fine libertate ; fed eft quid morale,

S. Auguflinusloquitur, magis habet in

fecundàm.legem ordinatiam coofecus

pot

fua poteflate: volunrates. hominum ,

tur ad actum. vitalem bumanz volun-

p

tatis velut ad fundamentum,, adcóque

dic

quàmipfifuas. Ergopotcft pro libitu

fuo dominium corporis viri ad finem

libeeum quidem, fi proveniat ex pro-

d

Matrimonii dare muliezi, & é contra,

Da

prià contrahentium voluntate; fecus, fs

imó ab. uao viro transferti in. aliud.

ex voluntate aliená, Hinc etiam forma-

ex

Tu

uod eft caufáre viaculum. Et,ne quid

lirer feu effeptialiter non eft quid libe«

t0,

dcfit de ffatu. & perfc&ione, poteft faa-

£um; quia aliásà conjugibus liberé pof-

viter & fortiter corum animos ,, falvá:

fet diffolvi.

Nec effeniialiter confiftig

[

d

lu

libertate, ad mutsum amorem. conju-

in unioneanimorum per amorem, quia

galem excitare, — Sicut à pari, ratione

maner in diffentientibus & divortiatis.

yái

dicti füpremi dominii;poteft in homi-

Ergo.

ln

$,€, Mattit

hlyi

neminducere vinculum fea: obligatio-

monium fic factum eiïz&

nem Keligionis, lictin eam non con-

ejusdem sationis cum moderno,.

Tud

D

fenferit, ut fit obligatus ficue alius eam:

Ratio. 1. De effentia & ratione for«

profeffüs..

tali vinculi conjugalis nihilaliud cft,

tl

, Confitm, Sicutalfcurinfeio & invito.

quàm dominium radicale füper corpozar.

ts

Q

ii

goteft jusaliquod'auferri , ita & acqui-

Sed. hocconjugibus coaferri potcfe omm

1i, nam Lege 32.8,4e 4cquir. rer, dom,

voluntate propria, quämDei,uEZFmbä—F

Wtte

dicituc , Esiam zuvitis: nobis per feruos

tum eff proR, g. Ergo.

UM

Ratio 2.Sola vatietas cau(z ab cffe&ui

q

noffros acquirisuy domimium. | Si ergo

Jurahumana & Principes bujus Szculi:

non colit identitatem-íeu conveniene

i

in invitum po(fint tzansferre domini-

tiam in Baturá ipeciäc&»,nam homo prce

uim, fortiozr id.poteft Deus..

dudctus per creacionem; & homo pzo-

Notanda ergo bene eft diffcrentía in-

dn&us.per gencrationcm, funtejusdeam

Erh

qu,

ter dominium: morale qualeeft inpre-

fpeciei s idem eft de calorecauf: atoà So«

fenti,. & phyficum ; quod primum ac-

le, & caufato ab igne. Sibfumo Scdi

quiritir non: folàm: voluntate propriá

in preefenti.folüm: eft. diverfitas. cauü&i

"h

fed & Saperioris,. prefertim füpremi::

efcientis, . Ergo..

*

L

alterum-vetó foldim.

. Oppeui potef? 1, contra: K. -

Licie

lm

nem cum fofma,

pcrgghy..fïx"cam üRiO-

Wtus

voluntas humana poffità Deo neccffita-

Decdlaratur ulterizs & exclüditur

ri ut paretín. amore bearifico, nonta

Yl

lentia-

men poreftci à. Dco. infegri: viol

kl

fandamentum. Advgrfauomm,, Vmg.u-

Sed

et

g

A

—

um

De Maiezinonzo. :

hoc, u metus fit gravis; q-u»æ ibividean-

[

Sed ïn cafu poäw— inferretur violentia ;

du

tür, Sicut & illa; que ibidem n. 1x.

violentum enim eft, quod eft à princi-

Ut

io exteinfeco paffo non conferente

de violentía fünt dicta. Flisadde, quod

l Pmu

vim, feu refiftenre, fed. con-jugdsakinvä-ci*

metus gravis feu cadens.in virum con»

u

ftantem. poät'ianfenzi« à duplici caufa,

d

xefiftunt, Ergo.

(cilicet vel à caufa naturali; ideft, ne-

Ti

s

u

2 Pez abíolutam

Deiipsfen;ti-amnon

ceffaria feu rationis experte, v. g. àánaue

Y

d

pote(t da

ti relatio fine fuo fundamento

voli

roxifo

feu tatione fundandit Sed hac

fragio, gravi morbo, pefte, Scc, & tunc

dicitur metusab: intrinfeco.. Velàcaufa

eft confenfus copjugum , & non poteit

k

libera & extrinfeca, v. g- ab aliohomi-

u ?W'

e(fe voluntas Dei,, Tum quia: voluntas

Daielt extrinfeca, ratio verà fundandi-

Be, & tunc dicitur metusab extrinfeco,

f

s

