fatui non poteft pro omni cafü , fed

"m

non eft neceffario pramittenda confef-

pendetà prüdentiarbitrio, Si Parochus

fic, licet id fit deconlilio,

thabeat Sacella:

gälïtan

.

xum , tenetur illi confite-

tTt

Ratio .

*

zi , fialiumnon habeat , & hoc, etíi

Quia nulum de hoc extat

m

przceptum five divinum five humanum.

cumeo rixas ?häbucrir , eumque fuum

EU

Quod tamen de Euchariítia extat. ( puta,

hoftem exifimet , nifi inimicitia effet

Kitmh)

fi fit copia Confeflarii ) in Trid. Seff,

tam gravis , nt ex ea fra&tionem fieilli

Nctn

13. €, 7. de Euchariftia, verba illa S,

«Confeffionis prudenter timere pollit,

If(llliliflli

Pauli, Prober autem feisfum houto . c fic

Quod eft rarum, — $i Sacerdos apudal-:

ü&m (j

tare ante confecratiopeni recordetur

de pane ille edat, &c. exponente de . pro-

batione per confeffionem facramenta-

peccati mortalis non confeffi , & line

E

s

if

lem & abfolutionem , quantumrvé quis

fcandalo difcedere non poflit

» fufficit

€licere contritionem.

Plures cafus ad

hH

febivideatur contritus,

D

p rqpoïfi»tum vide

W

Exquo Sequitur , quód Sacerdos in

Tradt, 1 2. :,Examf 4

N

E.

"

morali celebrans düplex — peccatum

eähl*

Vr

XXXIX. $. 2. Sacerdos , fi .de

f

committit , unum, conficiendo ; alte.

lüü u[

rum,fümendo ;forte & tertium , fibi j

Confeffarii , in mortali L(d;e.quxo tamem

;a

pfi

contritus fuit

Euchariftiam difpenfando.

Quztamen

f

) mecefftate trgente absque

As

previa confe

one celebraverit , quam pu-

tria non eft opus exprimere in Confes.

!j

l

Gone , fed (utlicit dicere , f& in morrali

mUm covfiestur, lta ftatuit & loqui.

tur Trid.loc.pauló füpri cftato, — .

"U lo

celebrátfe, . Si. veró .elicuit contritio..

In his verbis diffcultas «eft circa ly

A

iem poft confecrationem., ante fui.

quamprinim ; Quod alii intelligunt , ut

"It

ptionem, idexplicandum, quia tunc fo-

Hs

Tüm peccavit conficiendo,

fitidem , ac Qp tespere , aliimtra tti-

duwm , alit autequam iferum — qelelrit ,

M. (4'

alii

m

De Suacramentis 1n Communt,

873

: aliie(fe folàm confilium n

on przceptum;

vocatur ad miniftrandum Sacfament

un

2

fcd tutius & probabilius eft , effeprace-

Poenitentiz moribundo , ut vixhabeat

a

ptum graye , & ly quamprimüm eíle

tempts eliciendi contritionem, -

y

[

idem, ac prima occafione ,. quam ille Sa-

x. Etiamineo cafíu teneri ad contri-

i

cerdos peracto Sacro opportun? tenetur

tionem.

Quia contritio càm fit a&us:

fevlt

quezrere, -Hinc ab Alexandro V.

fpiritualis à potentia fpiritualinimirum

CIM

damnatz funt hz Propofitiones n. 38.

àvoluntate elicitus, peteft haberi inin-

A

Mandatum Tridentini , factum Sacer-

ftanti , aut faltem breviffima tempeotis

um,pe;(

doti factificanti ex necesfitate cum pec-

mora , ob quam bievitatem temporis

tinis

cato mortali , confitendi quamprimüm,

non tollitur potentia ad contritionem,

t

W

licét eam faciat difficilem , difficultas au-

1

eft confilium, nonpraceptum, Étu.39.

du

Illa particula quamprimüm intelligicur

tem non'tollit obligationem , fi przce-

u t

càmSacerdos fuo tempore confitebitur.

ptum abíolut? impleri posfit , cteris pa-

ld

riDus.

Andi&um Tridentini praceptum etiam

[u^

oblizet Laicos , vel Sacerdotes more Lai-

QUAEROTX. Scisne darealiquam

( "r";

corum communicantes , vel. Miffam ab

rationem cengruentiz,cur in Nova Le-

!Diroi

alio cooptam com

plentes , vide R. 5. locg

ge nec plura nec pauciora fint Sacra-

citatoex Tract 12

J ronfi[.j

menta quàm feptem ? Et quisinter illa

j £

!

- XL. w. 3. Ad alia Sacramenta (prz-

ordo. ac preeminentia ? quz necesfitas

ïxueïnuy

tec Euchatiftiam (ine novo peccato con-

eorum? quz diffcrentiz ?

ixdi&af'ai

ficienda ) non fatficit attritío cognita,

XLI. Dixi in ticulo ,. 2/iquaim ratio-

neum congrüentia ; nolo- enim. hic cum

ym !g-ï

nectamen necelfarió , & fub pracepto

rquiriturcontritio infe veté calis, fed

Hareticisinire controverfiam de fepte-

x

n

n

Confesfio

hf

fufficit contritio exiftimata,

nario Sacramentorum numero , utpote

; f05

veró, li fit co

pia C Onff»ïüärii, folünreft de

quzad intentum hujus opetis non fpe-

dl (

confilio,

état, Undead x. p. Quafiti

m Ó

« Ratío. 1. p, Juxta di£ta minifter in

m. :, Ratio à priori eft. voluntas

i d

fan&titate debet conformari àgenti priu-

Chiifti, fcd Ratio congruentiz eft,quam

]ub

cipali,fcilicetDeo : Sed homo non fan-

dat S. Thom. hic q. 65. a. 1. in c. Chri-

Gificatur per attritionem ,. prafertim

ftas Sacramenta inítituit ut caufàs in-

ii

cognitam uttalem, Ereo,

ftrumentales vitz ípiritualis ad. perfici-

"

Y

ad

endum hominem,tum infe, tum in or-

l df (

—-Ratio 2. p Aliquem | obligare

W

centritionem in fe talem , eft intolera-

dine ad alios , juxta ritum | Religionis

T.

ll

W

lle , &cinfinitos caufat fcrupulos, càm

"Chriftianz: Sed ad hoc funtfeptem ne-

ceffaria,

"

j

conttitio non posiic/ pnaturahiter cogno-

Ergo. MMin declaratut. ex

Id: vel certe homini dat occafionem na-

g

analogía vite fpiritualis ad corporalem,

»a

j

d

Ruraliter judicandi fe etfe in gratia.

N

1

in vita cm*porali homo p-riüs g-eiïe-

T

( $ G 4 Parsícquuntur ex di&is.

xatur , feu incipit eife & vivere: cuiin

al] gt

yita fpiritaali correfpondet ngtifxïïus**,

,ä-.»-.gppüno M/m? ,..'in» quo fubité quis

Sf((£

-Pc...

VM U"*

—

3 -

TRACTATUS XI. z:xmm;,. |

do denuó Panitentia & Euchariftia of

per quem homo fpiritualiter regencta-

at

ür, & accipit primum effeac primam

Extremam Un&ionem , morbó diutiüs

at

vitamípiritualem, — 2. In vita corporali

durante. Quód Ordo & Matrimonium

la

hemo augetur , &ad perfectam quanti-

fint poftrema , eft, quia , ut ait S. Thom,

tatem perducitur , cui i& vita fpirituali

à a.ficut unum eft prius quàm multitu-

jui

|

l

l

ii

eorrefpondet Confirmatio, per quam

do , itaSacramenta, qua ordinantur ad

hominidatur virtus & robur fpirituale

t [j

perfectionem unius períonz , prace-

AU

3. Invitacorporali hemo nutritur , &

dunt ea qua ordinantur ad perfectionem

tnd

huic correfpondet Euchadiftia. 4. In

multitudinis. Matrimonium autem po-

vitacorporali homo per medicinas libe-

sl

nimr poft Ordinem ,. eó , quód minüs

j

i

TT

xatur ab infirmitatibus corporis, & huic

patticipat deratione vitz fpiritualis, ad

t

]

rcfpoädet-l)ænitcntia liberans homi-

quamordinantur Sacramenta.

x

l

nem ab infirmitatibus animz , nimirum

XLIII, , 3. Loquendo de dighitate,'

TT

À peccatis

$. In vita corporali homo

Sacramentum Euchariftix fimpliciter eft

M

er alia-remedia liberatur à reliquiis

potisíimum inter aliaSacramenta, lta

"

motrbi, & reftituitur integrz fanitati , &

$ D.a. 5.

ii

!lagn

huicin vita fpirituali"corrcfpondet Ex-

Ratio ejus efl : Tum quia in eo fub-

mí

trema Unctio, quá,fublatis peccatorum

ftansialiter continetur ipfe Chriftus, in

reliquiis, homo reftituitur priftinz fani-

aliis autem Sacramentis continetur fo«

At

tati fpirituali,

Ethisce perficitur ho-

làm quzdam virtus infrumentalis par-

f

d

mo infeipfo. In ordine ad alios perfi-

ticipata à Chrifto, Tum etiam , quia

citur,velaccipiendo peteftatem r

egen-

alia Sacramenta ordinantur ad Eüchari-

i,

[

fürigy

dimultitudinem , & huic in vita fpiri-

ftiam,ut ad finem ; Ordo ad eam confe-

fozl'ä,,',/ä

tuali correfpondet Ordo , quo confertur

erandam ; Baptifmus ad recipiendam;

poteftas fpiritualis füper populam Chri-

In quo etiam perficitur aliquis per Con-

liv j

ftianum,

Vel perficitur in erdine ad

firmationem , ut non vereatur íe fubtra-

WIIM

here à tali Sacramento: Per Peenitentiam

'*"W

alios , populum propagando , cuiin vita

fpirituali correfpondet Sacramentum

autem & Extremam Unctionem, prapa-

N [

cl

Matrimonii, que populus fidelis auge-

ratur homo ad dign?: fumendum Corpus

Ü

£ur.

Erco.

Chrifti,

Matrimonium faltem fuá fi

/

(

XLIL, z. 2. Ordine generationis &

gnificatiene attingit Euchariftiam , in

28

WW

per fe Sacramenta NovzLegis fe ita prz-

quantum fignifieat conjunctionemChri-

i

cedunt , ut mox explicatum fuit.

Et

fti & Ecclefiz.

"fatti

colligitur ex Analogia vite fpiritualis

Hicoritur difficultas circa hoc, quod

J

ff

T

adcorporalem. — Dixi, per fé , Quia per

dicitS. Thom, hominem per Extremam

accidens bene fumitur Euchariftia,uti &

Undtienem difponi ad Euchariftiam ,

:—;v',ümml

Peenitentia , ante Confirmationem , non

cüm tamen hzc detur infirmis ante il-

W'()-a [

4

tomen ante Baptifmum, quieftomnium

lam, Sed fenfus eft : Quia virtute Sa--

Y

j

Sacramentorum Janua : Item alicluan-

crament Pornitentiz. remittuntur pec-

""lff) [

cata:

fm

N

p

De B$ueramentis in dmmi.

875

T j

Cata , Extrema Un&io autem tollit

Confirmatio quodamuteda : perficit: Bapt -

ij E «

U

earum reliquias, ideo pravié recipi-

fimum , Extrema Unilio Penitentiam: Ma-

egdo hecSacramenta,anima infirmi

trinouium . verà Ecclefie multitudinem. per

Ths

wl

difponituradpercipiendum fru&um

propagationemconfervat. HecS. Thom.

Euchariftie. Hinc & antiquitus Ex-

Oppono : Sicut de Baptifme dicitur,

il

trema. Un&io conferebatur ante

Nifiquisrenatus fuerit, &c.ita deEu-

J -

Communionem , quod & defa&to

chariítia Joan 6. . Ni(i manducave-

t E

ritis, &c. non habebitis vitam in vo-

licitum eft:quód autem defadto non

t

femperid fiae eft, quia non fupereft

bis.

Ergo fünt paris neccffitatis.

| mini

Ad hec S, D. ibidem ad ». ait: Illud

tempus aut occafio , nam multis po-

wahï,lll ;

teít dari Extrema Unctio, quibus non

verbum Domini intelligsendum ett

oteft dari Eachamiftia, ut experien-

d2 fpirituali manducatione, & non

J [

tia teftatur.

de fola facramentali, ut exponit S.

a P

Nota, quód Euchariftia non con-

Augutt. (aper Joan. tract. 26. & 27.

LL

ferat primam gratiam , ficut Bapti-

tom.9.De quoinfrà plura Tra&t. 12.

fmus,non cft propter ejus imperfe-

Exam.r.n.4.

jb

&ionem, fed ob perfectionem : quia

XLV.z.5 Sacramenta fpiecie dif-

IS, m |-

tatione excellentiz fuz in fubjecto

ferunt penes effe&tus (uos primarios,

w P

prerequirit majorem difpofitionem,

nimirum gratias Sacramentales,quas

ii

adcoque & ftatum gratiz.

per íe cau(ane.

W qui;

XLIV. »-.4. NeccffitatemSacramen-

Declaratur : Baptifius caufat gra-

Euchzg« '

torum $.D.art. 4 in c expricat,dicens:

tiam regenerante, Confirmatio robo-

m

Neceffarits vefpectu fimis (dequo nuuc. lo-

ragzem , Eachari(tia sutzientem (eu ci-

jl

quisttr ) dicitur aliquid dupliciter 5 uno mo-

bantem , Poenitentia /anantem ; Extre-

"

do, fiue quo iton potef? baberi fizis , ficut ci-

ma Urdio reliquias peccatorum ab-

i

bus eff neceffarius vita buoiana. Et' boc ef

fezentomOrdo caufatgratian:, quie

ial

Empliciter necefferiton ad. fisem. Alio inode

miniftrum idoneum facit ad pera-

M.

pl

dicitur neceffaritti id. , fine quo non baberur

genda Sacra Officiain Ecclefia. Ma-

mCorfi

F

|.

fíniis ita convenieutey

»J

Ó

cut equas aeceffaris

trimonium caufatgratiam,quiCon-

gmfuil

f ad iter.. Hoc auttesa wou efd fimpliriter ne-

jugum animi uniuntur peramorcm,

(j |

ceffarium ad finem. Primo igitur inodo uccef-

& qua juvantur adoncra Matrimo-

yu

fitatis funt tria Sacramenta nece[feris : diio

nii portanda , & ad Ecclefiam fideli-

quidem per[ona fingulari , Baptif-euus quidein

um multiplicandam corporaliter &

T.

fimp;'?qz'tw e 4b/öiutä Panitentia autein F*;?"

Ípiritualiter.

j

XLVLx&.6. Varig adhuc funt dif-

^

pofito peccato inertali poft. Baptifinum. Sa-

,,'jmäml!

Vawentum autem. Ordinis eff neceffarium

ferentiz inter Novz Legis Sacra-

LU

menta.

1. Aliaua confiftunt i» &-

Ecclefia, quia ubinon eft Guberuater , popu-

TM

Ws corruer, ut. dicitur ^roverb. 1. Sed fe-

fu feu

in

aQione transeunte ,

"A

Ondo funt necg[lïzr?g 411'? Sagramæta : nAm

. utfünt omnia pretex Euchariftiam,

S(11f 2

qua

r '

j

sw

876

TRACTATUS XI, Éxamen 4-

:quz fola confiftitin re permanente,

tum fmul, quod fisnificàt & fïgnffïCa-

y

poftquam confecratiotranfiit, nimi-

tur, &eftv. g. Chara&er (in illis Sa-

gt

Tum n fpeciebus coufecratis, ». Ali-

qua fünt initerabilia ;'nimirum tria,

cramentis, quz eum imprimunt*)qï—ii

fignificatur

perablutionem, & figpi*-

M

quz characterem imprimunt; alia i-

ficatgratiam.

terantur,fed Matrimonium nonni-

- Declaratur de. quovis Sacramento.

fidefuncto unoconjuge. - 3. Aliqua

De Baptifmo jam di&tum eft, & claré

funtSacramenta mortuorum lia vi-

docet S. Thom. hicq. 66.a. :.inc.

vorüm ut expiicatum cft in Exam.2?,

Eodem modo dicendum eft de aliis

17

n. 19, Not. 3. 4. Alia neceffaria ; alia

non neccflaria,ut declaratum eft in

duobtus: Sacramentis "Chara&terem

imprimentibus, ntactio, in qua con-

f

R-4. $. Alia formata, alia informia ,

fiftuntfit$acramentum tantümsCha-

übi nomine formz non intelligitur

ra&dter res & Sacramentum fimul ;

effentialis forma Sacramenti ; fed

Gratia res tantüm.

In Euchariftia

Ü5

cffeQdus, nimirum gratia, que per

Species confecrate fünt Sacramen-

antonomafiam vocatur ferma, de-

BU

tum tantüm,- quia fignificant gra-

cor, & paülchritudo animz, quá dcfi-

tiam : Corpus & Sanguis Chrifti res

ciente , illa coram Deo manet infor-

& Sacramentum fimul , quia figni-

n

mis.vel deformis.

Sacramentum

WE

ficant gratiam, & fignificanturà Spe-

ergo formatum eft, quod non folüm

ciebus. In Poenitentia Sacramentum

AO

fufcipirur validé, fed ctiam licité &

BANS

cum fruc&u feu cffe&ü.

tantüm fünt a&us externi poeniten-

n

Informe

tis, quia Iïgnificant.gratiam: res &

€ft , quod eft quidem validum, fed

]II!IOCor

Sacramentum fimul eft dolor inter-

J ye

propter obicem peccati non caufat

nus, qui ab a&u externo fignificat

gratiam.

Hoc de aliis Sacramentis

gratiam. In Extrema Un&ione $a-

Toftet

prater Poenitentiam facilé capitur,

cramentum tantüm efít Un&io fub

W

metd

quia in Sacramento Poenitentiz ipfi

prazícripta verborum forma: res &

"t

a&tus Poenitentis fint difpofitio ad

Sacramentum fimul eft quzdamani-

fl

gratiam, X partes cffentiales cjus.

ln

n

Cujus cxp

mi hilaritas feu interna devotio; qua

dj

!l

rioloco.

licatio patebit mfra in pro-

eft fpiritualisundtio, ut patetex s.Th.

ii

"Mite

- KLVH.z.7.In quo&is Sacramen-

in fuppl.q.50.a.3.ad 3. quz fignifica-

EN

tur ab unctione externa, & fignificat

totria funt confideranda. z.

Id quod

gratiam. Etlicét omne Sacramen-

gt

eft sacrament

um tantum,nimirum quod

hh

tum caufet internam animi devotio-

"m p

fignificat.fcilicetgratiam) & non fi-

nem,non tamem füb rationefpiritu-

Q h

£nificatur, v. g. ablutio cum verbis

alis un&ionis.In Matrimonio mutu-

BI

inBaptifno 2.Res tamtum nimirum

us confenfus externus & contra&tus,.

"o

id, qued fienificatur, & non fignifi-

* ts

eft Sacramentum tantüm. — Vincu-

ln

. €at, & eftgratia, 3. Res F Sacraien-

culum , quod pereum caufátur , ut

Tutm

*

àChri-

E

"

De Baþxzjmä. 32

$77

-Ita S,

g&iüu

»äc;hri'&ö cle?;tüm, eftres &:Sacra- mento restantüm c& gratia-

mcntumümul Etin omni Sacra- Thom.inSupplq4? a-*-4li--ad friuei

t

M

—

Wäää*ä

lodb lnl ol Bd i d n

d

iU

E

-EXAMEN V.

j

h

De Bäptïmo, e]us.v]';/ïingpro, ne'cegïaz!e, fnbjf&o eó 672'070 6

qom

Qu

; cyfä&u Deq'uoö.

(T/aom-q'. 66,&!52&&6 ad 69 7

(

jint

clu zvä,

du

,UJER O I. Quid eft Baptis-

tutem Baptifmus accepit ; quando

TA

mus?

uando inftitutüs ?

Chriftus fuit baptizatus, tefte S Àu-

It g

XLVTII. Refpendeo 1. Bapti-

gutt.dicente:Ex quo Chriffus aquis siiner-

if re

fmus phyficé fumptus,fcu in-

gitur,ex eo omnium peccata abluit aqua.. Ft

r

- "quantü eft compofitum ex materiá

hocfadum eft ante paffionem. Er-

n

, &formá,ut partibus phyficis five qua-

g

-

x

" fiphyficis,definituràS. Thom. hic q.

x. 3. Chriftus hanc inftitutionem

Qahyt

- 66.a-1r.in c. ex Mag.Sent. quód fi ab-

non fecit,aliquem in exercitio bapti

us

;

.. lutiocorporis exterior fa&a füb pra-

zando,fed ina&tu fignato, ejusmate-

J

j

j

- [fcripta verborum forma. Sumiptus

riam defignando,& ad gratiz produ-

f

,mïmt

- Xerómetaphyficé, feu ut conftat ex

&ionem confecrando, formam Ba-

m

adendo,non qui-

- generc & differentia, definitur,quód.

ptitmiDifcipuls tr

fed

TY

fitSacramentum regenerationis feu

dem eam publicé exprimendo,

: n

Sacramentum Novz Legis, ad fj piri-

vel privatim docendo, vel tradendo

A

tualem hominum regencerationem

infigura Ss/'FrinitatisPatris & Fiii &

gt

àChriftoinftitutum.

spiritus $ quierant pra(entes in fi-

qteti

no vifibili, nimirum Pater in. voce;

* tionis.

Ratio patet ex Legibus borz defini-

J

D

qua dicebatur:Hic eft Filius meus &t

j

x 2. Chriftus Baptifium inftituit

le&us.Filius in carne: spiritus $.

?

Yi

ante füam: Pasfionem , nimirum

fpecie Columbz.

m

- quando in Jordane baptizatus eft.

Oppouo : Comnmuniter dicitur,

x

qnód.

Itas. Thom.q.66.a. 2.

omniaNevz Legis sacramenta Tat-

,J

WmMW

AutioS.D.c(t-T unc videturaliquod

xerint exLatere C

hrifti pendentisin

j

- facramentum: inítitui, quando acci-

Cruce, & habeant efficaciam ex Raf-

Yi

Yt

utem producendi foum effe-

fione Chrifti- Ergo-

j

fcilicet gratiam:-sed. hanc vis-

Ad boc dift. ant. V el

quoad fübftan-

SÍCÉ z

. tlalllw

Nésssss

978

TRACTJTU& XL Exawen $,

uh

tiam,vc! quoad ultimam fuam perfe-

folvere Legem, fed adimplere :Sed Lex nog

&ionem,virtute, & efficaciam, conc.

L

j

fuit adzquaté impleta , nifi quando

a

Omnia quoad faübftantiam,neg. Hic

Chriftusin Cruce exfpiraturus dixit:

il

veró Íermo eít de. Bapritmo quoad

Confummatum eft,

Tuncenim incepitSae

T

:

fubftantiam UndeS.Tho q.66.a.2.ad

cerdotium Chrifti;ut

pote feipfum ia

dv

; ai:apüifmus etiam antePaffionem

ara'€rucis Patri offc

habebatefficaciam àChriftiPaffione,

crentis , coníe.

t

quenter & Sacerdotium vetus cum

10

l

inquantum eam prafigurabat, aliter

Legetransferentis. Ergo,

h IgO»

tamen;quàm Sacramenta Veteris Le-

Nota.quod ly confammatum efcom-

ii

gis.Nam illa erant figurz tantüm,Ba-

prehendat Pasfionem Gmul & Re-

Á.di

priimusautem ab ipto Chrifto virtu-

furredionem; quia ambe intcgrant

ao j

tt habebatjuftificandi, per cujus vir-

tutemipfía etiamDPastio falutifera fuit,

unum totalem Redemptionis no-

ul

T

firz motum, qui duos habet termi-

Hac ibi, Baptifmus ergo tunc fignifi-

BOs,Íciliceta

qu;quieft mors Chritti,

ii

cabat PasífionemC hriftiin fieri & ex-

[

qua deftructum füitp

eccatum, & ad

LA

hibendam.fictamen,ut actualiaC hri-

quem,qui eft Refurrectio,

vitam fpiri-

dcp

iti meritajam operarentur in illo, Et

tualem an

4 i

imz confummans ; hinc

u

ad ..ibidem ait:Quód illaChrifti ver-

Chiiftus ly confezmatim eff vetulit qui-

nqu

baante Pastionem ad Nicodemum

EY

demad mortem,nontamen prafcin-

Atv

dicta;Nifi quisrenatus füerit exaqua

dendoàRefurre&tione Et hocvolunt

")

& 5pir,*. & c. magis videantur ad fu-

n

ü

SS PP. dicentes,baptifmum fuiffe in-

u

h

H

turum refpicere , quàm ad przíens

ftitutum poft Refurretionem , lo-

tempus.. Quiafolumfuit privatum

At f

l

quentes de inftitutione completa,

lj

€um Nicodemo colloquium, prace-

quoad obligationem. Nam aliud cft

ptumautem generale debet poni pu-

inftituere quoad fibftantiam , aliud

1bim, Í

J 'üfri ln

blicé.Vel potceft dici, quód fuerit Lex

quoad obligaionem. — Hoc fecun-

s

prolatafed nondum promulgata.

dum eft actusT.

[u

tdo

gislatoris , non' pri-

X»&U(If

XLIX. 2 4.Przceptum de Baptifmo,

mum ,qua tale.

fcu obligatio & necesfitas utendi ba.

Oppo*o 1.$i Daptifmus ante Chrifti

mw)ä

tifímo, fuitheminibus indi&ta non

N

Pasfionem non fuitde precepto; Er-

antc fed poft Paffionem & Refurre-

go Circumcifio n;ian

fit in praecepto,

m»d

&ionem. ]Ita S. Thom. a. 2. citato,

& Baf"

tiámus folüm de confilio.

hxrmmp&

in c.

*l

2. Baptifmus cft

principium to-

M

Ratio : Preceptum Baptifini non in-

tius fidei Chiifti :

Sed ante Pasfio-

l

'dklm[(

i

-cepit priüs,quàm preceptum Mofai-

Aiem tencbantur Tudai in €hriftura

i

Wil

cum & Circumcifionis ceffavit : Sed

crederc, Ergo. & baptizati.

ii

l,

hoc non ceflavit ante Paffionem &

3- A dveniente veritate ceffatfigu-.

Refurrectionem Chrifti. Ergo. Mia,

u

&Reü;

ra: Sed Chriftus eft veritas.Er go &-

Hl-

prob Chrifius Maitth. jdixit; iNen venj

)

z

$75

Den Bapti 7726.

uga feur'L'cx' Verus ftatim .ccfi*'avi;, C

hri. Jnftitutio relpondet ordini intentionis,

t

fto nato.

,

Sacramenium auteim Euchariftiz,gquam-

m

4. Quid fiin die mortis C

br vel visfit poflerius Baptifmo in percepuiones

*

r

Saþbato Íequenti aliquis infans com-

eít tamen prius Bapufmo in

d

"debuit

Subdit $,

pessegunot

j*5

X

Vel

.(, 'ci'

.:

ePiüge

dleviffe: diem o&tavum,fuifletne circum-

prius inftitui,

ii

eidendus ?

oteft dici , quód Baptifinus jam ezat

[]

(

/$. Chriftas Eucharifiam complete aliqualiter inftitutus in — ipfo QChuift

& cumobligatione inítituit ante Paffio-

Bapdímo. Unde& jam aliqui ipfot hri-

nem,Ergo & Baptifnum: quiaperhunc f Daptifmo erant ba prizad ,ut fequitur

ho

homo ad illam ordinatur.

Joan. 3.

&

Al x. dico cum Gabrera , quód Cir-

L. Lex Vetus fuit mortüa , ejusque

i

xtg*grwt |

«umcifio in Veteri Lege duplicem ha- obl

igatio celavit, & LexEvangelica ac

n

LT

bueritfinem, — Primus eft remiffio pec- — przcepcum Dapiiliniincepit, non in díe

cati Originalis ; fecundus profesíio Le- — Pentecoftes , Íed ftatim poft Refarre-

(

n

gisMofaicæ. Ad primum Circumcifio ! &ionem , quando Chriftus Matth. ult,

nonfuit de przcepto , bene tamen ad Íe- Diícipulis apparens , Legem Baptifmi

eundum, Unde ad primum tam Cir- publict promulgavit dicens : Data cít

]

?

f

7

eumcifio quàm Baptifmus erant folàüm — mihiomuis poteítas in czlo & in terta.

Iqi

deconfilie,& per utrumlibethorum me- — Euntes ergo docete omnes Gentes,bapti-

N

diorum poterat deleri Originale.

zantes eos in nomine Patris & Fiui &

vl

Ad 2. dift. maj Fidei Chrifti jam fu- — Spiiitás ian&ti,

ui[fcäl'

fceptz, feu proteftatz five obligantis ,

Ratio patet ex ipfis Chrifti verbis , ut-

mj

conc.íecüs,neg. Tenebanturergo Ju-

Dein

p]üh

dzi & alii credere , Chriftum eíle verum

?Oté preceptuma continentibus.

:

per illud Chrifti Confzmmatum ef!, omnes

T

Mesfiam , fed £iem Chrifti füfcipere &

l dl

profiteri nondum tenebantur,quia Chri-

antiqua ngis äguræ fünt hPPl'etf"'

[

Oppowe i. Ápoftoli Legem Chzifti

ftus idnondum praceperat. Imó Genti-

les tunc. fuiffent. falvati profitendo 1 e-

non propofuerunt populo ufque ad Pen-

.xony»g

tecoften,

Ergo nec Lex Ba

gemnature , vel L egem ícriptam feu Cir-

Pti*fmi þa»mï:

1

cumcitionem.

fuit promulgata,

qi

/ Ad 3 maj. eft vera, fi veritas fit in

2. Ipfi Apoftoli poä Refurrectio-

Y

luotermino & complemento,utieratin — nem fervárunt Circuacifi

onem & quos-

*« Pasfione & Refürrectione,

"

dam alios ritus Veteris Legis : quà de

pib

(l

4d 4.diciturcum Nugno , quód Pa- causá Paulus teprehendit Petrum , citca

t 9

ter, etírpotuillet, oblisatustamen non — Legalia nimis (olicitum , qui tanren ipfe

y

fuiffet illum infantem circumcidere , led (nimirum Paulus ) circumcidit Timo-

potuitlet baptizare &atim aut expectare.. theum. A&. t6. Ergo.

i

uique poft Refurrectionem.

Ad 1. patet R. faprà Tra.

&vöq Exam- 5 ;

(j

A;i;.aits. þ. infrà q. 73. a. j ad4, m j 7.in Not. ,

Al2

o

880

ZRACTATES XL Examen $..

Aj 2.neg.conf. Nam lictt poft Re- — immediate 3 forma feu verbis inFOrhaaä; Mi

fürrectionem Chrifti Lex. Vetus fuerit

tur , eft ablutio.

Ita fentiunt. omnes

li

mortuà , non tamen eratftanim morti-

*

Chriftiani, poteft tamen valide conferi

lia:

** '*lig"f; $

w

espe-

u

erao

f

[2

pe

t faj ufüm indicens pecca-, .-Baptifas vel per

immerfionem , vel per. -

d

tum mortale: nec omnino inutilis, fed

afperfionem, vel per affufionem , vel pet -

d

hominibus bonà fide & ex ignorantia

abfelutionem : ablutio autem nunc eltis -

eam obfervantibus /.ne effent de(tituti

confuetudine Eccle(iz, quz fetvanda eft -

D ;ïmda,

^

omni falutis remedio ) proderat ad fa-

ubifieripoteft : trina ablutio velim-

;

xit,

luzem , Deo ( qui neminem vult perire)-

merfio non eft de necesfitate.

,

d

fic

acceptantc.

Unde Legalia non

i. 2. Si quis intendat alterum occi-

o

inceperunt elfe mortifera, nifi quadra-

dere fubmergendo eum in aqua & fi-

m p

gefimo circiter poft Chrifti mortem an-

mul baptizare , eáque intentione eura

"ataf

no, & templo Jerofolymitano cum Re-

projiciat in lumen vel -

puteum , V'vei? |

ET

publica judaica à Romanis Imperato-

baptizat. :

idiir,

Ratio

H

[

m

tibuseverfo. « Vel pauló aliterdici po-

- Quia adeft. debita materia,

Wa

[

tei,quód ant& Lex Vetus fuerit mortua

forma , &intentio miniftri , qu non -

li

apud [cientes Legem Chrifti, non apud

annullantur per intentionem : ecciden-

^il

invincibiliter ignorantes.

[o

:

di, Nec de necesfitate. Baptifmi pet

immeríionem collati eft emerfio.. . Si

pl

S. Àugutt & Angel. Do&or optimam

obfervantie Legalium pro tunc dant

veró puer & manibus tuis cafü. decideret

A

t

congruentiam, Quia ficut - homines

infontem , & proferres formam , non

i

mortui aliquantulüm fervantur , utho-

effetbaptizatus defe&u intentionis.

norificentiüs fepeliantur , ita Legalia ab

QU

2 3. Materia remota Baptifmi eft fo-

n (

antiquis pïc obfervata, À poPcoli (omni-

la aqua elementaris, unde Baptifmus:

t

bus omnia fadi , ut omnes falvos.fa-

poteít fieri valide in qualibet tali aqua, -

^l

cerent ) aliquando retinuerunt, tum ut

qualitercunque transmutata, modó non

A

mortua mater Synagoga fepel-irctur cum

Íolvaturfpecies aqu , fecüs fifpecies -

li

honore , tumetiam , ne Judai , qui pa-

aquz folv

2

atur, Ita c:l:olcvqt S...Th(om.; Rjj

D W

"ternas Traditiones cum quadam amu-

& 4.

D

lii

Ratío

.

Quia Chriftus Gaf:inüi-tuit.

latiene colebans , exafperarentur: tum

j

M

[n

il

)

tandem , ne Lex icripta, tam fübitó re-

Notatamen,quódextra necesfftatem fub

"]

PU

jecta, putaretur fuiffe ex fe abominabi-

peccato mortali adhibenda eft aqua. de

fonte facro & benedicto,

ïwm'?aæm

lis, ficut eítIdolorum cultus. . S. Pau-

lus aucem S. Petrum reprehendit ideo,

x.,4. Forma Baptifmi eft hzc * Ege

" t

21

calibus

t

€

(

ia in Le

o

prz feferebat Zelum

"

te baptizo in nomine Patris & Filii & -

u

quodammodo excesávum,

SpiritusS, In quocunque idiomate pro-

* ^ QUAERO II Quz materia, qüa

:,':jïïfiünis

;

feratur, — Servanda tamen eft confüetu-

*

£orma: quis Minifter Baptifini? ^

9t

i

LL . r. Materia proxima, feu qua

dg Ijläclcüæ Plïo posbb:l(r,

wl

NOFZ

—

P N

d

.88i1

De Baptifmo.

infum ['.x

Wota híc, inter Propofitiones ab Ale-

m.6. Hzc do&hrina intelligitu: de

!". — gandro VIIT. damnatas num, 27. etiam

miniftro Ífolemnitatis & baptifmo |ío-

t COR

elfe itam : Valuit aliquando Baptifmus

lemni.

Nam minifter neceílitatis eft

MM* — fübhacformacollats : In nomine Pa-

quilibet homo , non folüm..Clericus,

ht tris, &c. P'l-æ'termilïïs illis , Ego te bapti-

Íed & Laicus , imó Paganus & mulier,

nuncd

Zo,

ut patet ex S Thom, a. 3, & 4. & f.

a :

Notandum , quód de effentia hujus

modo adhibeant debitam materiam, for-

wlb ïormæ* fit, ut exprimatur actus bapti-

mam,& intentionem faciendi quod fa-

cit vera Eccleíia, ve] quod Chriftus in

.. gandi , períona baptizanda per ly 1e',

UW . — Wos, vel Dominationem veftram ,& di-

Sacramentis inftituit.

W — regt? tres perfong divinz , ut gaicc ex

Ratio : Cüm hoc Sacramentum fit

ml "vecbis Chriti Matth. ult..— Non. tamen

maximz neceffitatis , — conveniens erat,

n

ut haberet Miniftrum valde communena

efl de necesfitate, ut exprimatur perfo-

nà Minitri, — Nam Grzci validt bapti-

& obvium,maximein articulo necefífi-

tatis,

t

zamt fübhácformài : Baptizetur -fcrvus

s

Rs 7. ÜOccurrente necesfitate inter

( 10l

Chrifti in nomine,&c.

ia

Hic revidendum ef& ex p

ræäcdcnti-

Miniftros fervandus eft ordo.

f K

bus, qualis requiratur intentio in mini-

Declarat hoc $.. D. a. 4. in c, dicensz

[o

flro, que in eodem diípofitio anima.

aia caput mulieris eft vir , & caput viri

«t

eit Chriftus. 1. Cor, r1. non debet mu-

uz mutatioeicam annullet Sacramen-

m

tum, De Baputmi initerabilitate, Qua

liecbaptizare ,. fiadfit copia viri, ficut

i

:

requiratür fimultas materie & formu.

nec Laicus przfente Clerico , nec Cleri-

fnidi

Dequa (ciendum, quod tuttor. modus

cus præ(&n:s Ssacerdote , qui tamen po-

teft baptizare; prafente Ep'ifcopo , eo

Bzyüïfnïï

baptizandi fit, ut baptizans priüs inci-

TEU

iatabluere, & ic for:nam proferendo

quód hoc pertineat ad Officium Sacer-

dotis,

A

ncdömï

profequatur ablutionem , àqua non de-

Ergo.

ikat , nii formáfinttà. — Breviter dico,

Nota. Polle interdum effe expediens,.

f

Ablutio debet elfe ante &

poft formam,

ut mulier de modo baptizändi inftru-

hpm.i-þi

|

.LH. & $. Bapuzare

ef proprium

Cka v. g, obttetrix baptizet prefente vito

T

officium Presbyterorum , & quidem eo-

Íxculari ignaro , imó interdum etiant

;(&iïtüf

qum, quifuntpropriiParochi , & ha-

pïæfente Parocho propter decentiam ,

bent poteftatem jurisdictionis in bapti-

ut fifetus non posfit integer ex utero

:[läe;?*'

Iia: fta-

mattis educi.

zandum, eorunique Vicarii.

Cám proinde frequen-

E

titarin Jure ,. & doceturà S.. Tliom.,

ter co:atingat puer'os in mecesfitate exi-

Is

ff

' q.67. a. 2. Diaconus (ut ex formula

ftentes ab obítetricibus baptizari , pro-

/t

u

Ordinationis ejus patet ) ex proprio füo

babilius & tutius eft, eas fub mortalite-

(ití

neri difcere & behe :callere formam &

j il

officio, & vi confccrationis fuz habet

poteftatem baptizandi ex commisfione

materiam baáptizandi cum debita inten-

tione. Cui rei ipfi etiam Parochi ,

EPifco,p-i vel Presbyceri,

eor um-*

Arttt

-

$82

K TRACTATUS XL fiamen $.

p

eorumque Coopcratores invigilare -

L1V. Quid faciet Sacerdos fimul

téenentur.

*

W

:

vocatus ad baptizandum infantem,

]u

-&. $. An& quomodo pl

ures pofïï?it

& abfolvendum adultum , quórum

m

[

b.lpl

fimul unum baptizare, explicat S.

alteruter (qui alteripoft ponitur)cer-

jux

TTho.a 6.in c.dicens: Cafuü quó con-

tómorieturfine Sacramento? - :

-Dico: Curet, ut infans baptizetur

nb

tentiosé uterque aliquem baptizare

M

conaretur, manifeftum cft, quód ille

per fzcularem, ipfe vero fuccurrat

À

moribundo adulto.

ttiti

qui priüs verba proferret,daretBapti-

rl

fmiSacramentunm,alius veró nihii fa-

Sed fi nemo cft,

d

qui videatur poffe

m

ceret; & fiverba pronuntiare prafü-

recté baptizare?

rrmp:mq

merct, effet puniendus tanquam re-

Dice, quod Sacerdos in eo caíu de-

vt

baptizator. Siautem omnino fimul

beatinfantem praiferre.

t

ambo verba proferrent,& hominem

Ratio : Quia juxta S.Tho infià q. 83.

immergcrent,aut afpergerent, effent

a.6. occurrente difficuitate femper

t

i,

póniendideinordinato modo bapti-

arripiendum eft illud, quod habet

zandi,& non de iteratione Baptifmi ;

minus de periculo: Sed adultus (ciim

Atton

iguai

Quia uterq; intenderet non baptiza-

per contritionem & Sacramenti vo-

ET

tum baptizrae,& uterq; , quantum eft

tum falvaripoffit)eft in minori peri-

tl

de fe,baptizaret :Nec traderentaliud

cilo quàm parvulus,quia hic certo

& aliud Sacramentum, fed Chriftus ,

cribit, nifi baptizetur. Ergo.

b

UJEROIII.

vl

qui eft unus interius baptizans, u-

Quanta cft n;cc(ïïtag

L^

num Sacramentum per utrumque

Baptifmi?

M

conferret. Hac ibi. Agerent enim

LV.x. r. Omnes

homines (üb pe-

fn ]

tanquam materialiter plura inftru-

riculo difpendii eternz Salutis te-

lt

mentà

T

nentur fufcipereB

inirja

invirtute uniug.,gäpfæ Princi-

gptii-mum,li—c

:'öt Hnþ

ivifig

palis, fcilicet Dei. ^

inutero fanéti

Cati.

LIII. Quid festi de Chrifto

M

E

1

a

EPT

an ipfe

4rsexillo Chrifti, Nifi quis re-

Wi

períealiquos baptizaverit? -

"natus fuerit cx aqua, &c.

" Adhor dicocum $. Tho.infràq 84.a.

2. Pars docetur & probaturà s.Tho.

T

7. ad 4.ubiait : Chriftus non eft ufus

hic q.68.a.1.ad 3.dicente: Illi qui funt

i'l';ïl(am

Baptifmo;quem ipfe inftituit;fed eft

fanctificati in utero, confequuntur

(

baptizattis baptifmoJoannis.Sed nec

quidemgratiam emundantemáà pec-

Whapam

ctiam active ufus cft fuo minifterio,

cato Originali, non tamen ex hoc ip-

H mï.

quiaipfe non baptizabat communi-

fo confequuntur charadterem, quo

ï?f[ quæ,

ter fed difcipuli ejus, utdicitur Joan.

Chrifto configurantur. Et pfopter

äïlüm &t

4.Quamvis credendum fit, quód Di-

hocneceffe eft eos baptizari, ut per

ütne

fcipulos fuos baptizaverit, ut S. Au-

füfceptionem Charaderisaliis mem-

NT

"

ft.dicitad Celeucianum. Hzc ibi.

bris Cþxifti conformentur.

i

D

:

ti& yf-ham charisfumam Matremux

9ppe-

De detzfmü.

383

!

f d |

Oppbn

o : Parentes baptizati nonha. cens, teferendum efe ad occulta Dei ju-

i

'cüm fit ab

dicia, quód parvulorumalius ad baptif-

,fantcmg

