Aug. lib; de mendacio addu&a à S,

/"

j

audientis, non verborum falfitati.

'Thom.a. 2 ad 3. 72 5. Scriptura indu-

Vide fuprà Tta&. $. n, 14. Vetbo,

g

euntur. aliquorum qefta. quaft exempla

»

u

Hypocrifis ; quód poffit committi men-

erfetla virtutis , de quibus non efl effi-

vin

dacium non folàüm verbis, fed & fa&is

mandum eos fui[fe mentitos.Si quatamis

lii

ac fignis , ac nutibus.

$2 eorum diclis appareant,qua mendacin

dj

o 2. JuxtaS. Thom.a. 2, mendaci-

viaeantur , inteligendem efl ea frgurali-

um dividiturin jocofum , officiofum , &

ter €9 propbetice diila effe,

um

)

)

L

perniciofum, — focofum procedit ex mo-

LVIII. Oppozo vl'eriàs 1. VerbaChti-

j lHW

.tivo dele&ationis , ut mentiri joci & re-

fi & etiam aliquorum San&orum fre-

creationis gratià. Quod ob pa:vitatem

quenter unus aliter & alius tetulit ali-

pl

of

eft peccatum veniale; quiatalis falfitas

ter, quorum unus necef(la:ió dicit fal-

la

eftpatvi momenti. Officiofum eft , quod

fum, & tamen non peccat.

Ergo.

f

grocedit cx motivo utilitatis, fivead ob-

2. Nullus à Deo remuneratut pro

1 yt

tinendum aliquod leve bonum , fivead

peccato: Sed obftetrices. ZEpypti funt

t

remuneratz propter mendacium ; dici-

z

tvitandum aliquod leye mal-um ; quod

Ddd dd

P

tut

*

Ruggem

764.

'TRACTATUS' X. Examen 4.

tur enirn Exod r. / £ificavit illis Deus

Eteo.

tut , quia filia patris erat. Unde & ipfe

fetta

domos,

Abraham dicit Gen. 20. Vet? fotor mea

3. In Scriptura de SS. Viris legitur,

trty

eft filia patris mei, & non matris mez

al

«quod fuerint mentiti, de quibus tamen

filia, quia ícil, ex parte pattis ei attine«

dunu

non debet dici quód peccaverint.. Nam

bat.

ES:

Gen. 12, & 20, Abraham de fua Uxore

1 Jun

Jacob vetó myfïicï dixit , feeffc EGu

dixit quód effet (naSoror. Et Gen. 27.

primogenitum Ifaac , quia fcilicet pri-

1

Jacob dixi: feeffe E (àu. Et Judith com-

megenita illius de jire ei debebantur,

vll

mendawur, quz tamen Holofetni eft

fus eft autem hoc rmodo loquendi pet

Ti

inentita.

Ergo.

Spiritum: prophetiz, &d defignandum.

4- Non implere ptomiffum eft men-

pum,

myftctium, quia videlicet minor popu-

Ti did

dacium : Sed non. omnia promiffa (unt

lus fcilicet. Gentilium , fubftituendus

l ig;i llio

implenda , juxtaillud ; Zosyale promif-

eratinlocum primogeniti , (cilicetinlo«

frem

Jis refeinde fidem. Ergo.

cum Judzorum,

$. Mendacium jocofüm non eft cau-

Jujnt

Judith laudatur , non quia tmentita

fa deceptionis, quia-non diciturut cre-

eft Holoferni , fed propter affedum

!u dhy

3medf

datur , fed folüm delectationis gfatià.

quem habaitad (2lutem populizpro qua

|tj, P

Ergo.

peticulis fe expoíuit. . Hec$, Thom.

ld x.N. ant. pro z. p

] tl

. Narh S. Áug.

d. 4. dift. maj, Si, dum promihit ,

à S, Thom.a. 3,ad z. relatus,ait: 4p-

nonhabuit animum implendi , vel ( ha-

| m

paret » non debere nos arbitrari , mentiri

| un w

buit , matavit fine rationabili causá, C.

B

quenquam , fí. pluribus veminsfcentzbus

maj. Si habuit , vel mutavitex caufa ra-

rem quam audierant velviderumt , nom

! diltin)

tionabili, nimirum vatiatis debitis cir-

1 DO&. A

eodem odo atque eisdem verbis eadem

cumftantiis , quas folemus femper (ub-

1 od

ves fueririndicata: quia non loqunntur

intelligere, N. maj. Et fic dift, min. N,

€ontra mentem fuam.

conf. Hoc explicat S. D. a. 3. cit.ad ,

1 n

-Ad 1. ait S, D.ibidem ad 2. Obfte-

hl'uhq

D

lpo

"4d f . at S, Doct. ibid:ad 6 . Opera-

U

trices non funt remuneratz pro menda-

€io, fed protimore Dei & benevolentià,

tio aliqua poteft confiderari dupliciterz

,

Ut w

Uno modo fecundüm feipfam -, alio

€x qua ptoceffitim endacium.

Undefi-

modo ex parte opcrantis : mendacium

ng D

i

gnanter dicitur Exod. . Erzmia timne-

ergo jocofum ex.-ipfo genete operisha-

vunt obfletrices Deurs , adificavit. illis

]i

bet rationem fallendi ; quamvis ex in-

d

At f

d

domos. Mendacium verópoftea fequens

tentione dicentis nondicatur ad fallen-

nonfuit meritorium, — HocS, D. mágis

:

dum; nec fallat ex modo dicendi: E

| ümfl

At

explicat a. 4. ad 4.

j

[

mb

quo patet dift, maj.

"4d 3. dicitS. T'hom, ibidem ad . ex

LIX. ANonze faltem . licer mentiti ad

!

"i ;v'

& Aug, Abraham dicens , Satam effe

| Vi

fe velalium prefervandum à morte feu

1A

D

:

fuam-Sororem , verítatem voluit celari,

homicidio ? arzo dubiraudi eff : Minus

N PIO

bx

& non mendacium dici,Sozor epim dici-

malum efteligendum ,ut vitetur majus,

/N

icut

LT

De Mthdacio.

765

Ü

ficut medicus prafcindit membrum ; ne

tali, ideft, que n

ullá circumftantiá vel

]

:

Vr

cortumpatur totum corpus: Sed genera-

exteriori figno manifeftatur.

Lt t

Ratio: lum quia eft vere menda-

re falfam opinionem in animo alicujus ,

TE

cium , quod nunquam licet: Tum etiam,

eft minus malum ,quàm mors, Ergo.

$e

quia quod tibi non. vis fieri alteriue feee-

n

n

ris , quod eft principium lumine natara

Dico , non licere.

Ita S. Do&. a. 3.

i

notutn : Sed ille ipfe, qui in loquendo

ad 4. dicens , & rationem dubitandi fol-

uitur reftridione pure mentali , non

ii

vens: Mendacium non íolüm habet ra-

vellet fibi peream abaliisilladi. Ergo.

'le(Wï

l

tionem peccati ex damno quod infertur

nl

Tum tandem, quia ufus tefrictionum

d

proximo , fed etiam ex faainordinatio-

HU

T

ne, ut dictum cít,

Non licet autetmi

pur& mentalium apetit viam continuis

M

fraudibus & deceptionibus , tollitque

[

aliquá illicitá inordinatione uti ad im-

omnem hamanum convi&tum & focie-

d

pediendum nocumenta & defectus alio-

rum 5 Sicut non licetfurari ad hoc quód

tatem, — Sané fi zgré convivimus llis,

quorum linguam ignoramus juxta illud

homo elcemofynam faciat , nifi forte in

cafu neceffitatis,in quo omnia fünt com-

Auguftini lib. 19. decivit.* Libentuss

vivit bomo cum cane [uo , quàm cum bo-

W

munia.

Étideo non eft licitum , men-

mine alieno, , utarguit Contenfon tom.

dacium diceread hoc,quódaliquis alium

0'9-)

-à quocunque peticulo liberet.

Licet

4. Differt. 2, c, 1. /Egriüs certó convet«

tamen veritatem occultare prudcnter

famur cumillis ,. qui fraudes attificio

te&as in fermonibus adhibent.

Unde

n

füb aliqua diffimulatione , ut Auguft,

dicit in lib. contra mendacium. Hac S.

Chriftus Matth. $. v . 37. nos monet:

T

Qu

Doéct. Addo; inter duo mala minus efle

Sit fermo ve[ler , Eft,E( s N on , INon.

Prc intelligentia dicendorum

:

eligendum , fi fint mala natutz vel poe-

nz: fiveró fint culpz, nec minimum

Not. r, Duplex e(t reitrictio : Una

( d-

mentis, alteta dictioris. Prima eft ,

»y

d

licitt eligi poteft.

qua ptacisefit mente, & non ex circum-

lu

(s

. QUARO VII. Tenemarne fem-

flantiis extrinfecis & fenfibilbus, nec

wer dicere veritatem? Item licetne uti

f

d.le

CUM

rehrictione mentali , v

;l æquivef:atio.

cx co., quód vox plures habeat fignifi-

i

ne?

cationes , v.g. inprivato difcuríu aliquis

)

M

m

LX.».I. T'enemut femper dicere

te intetrogat, Feciffine boc , & refpon-

d

des, INo» feci , mente fupintelligendo,

u

vetitatem , fed termini , quibus dicitur,

intetdum fünt clari & intelligibiles , in-

beri , cüm tamenfecerisante octiduum.

ial

(

terdum ambigui & equivoci, habentes

Et hzc cft reftrictio pure mentalis &

]do i

formalis.

Altera, nimirum dzthienis ;

duplicem fignificationem , fecundüm

quod exigit neceffitas & obligatio lo-

fit. 1. quando quis profe

rt vocem qua&

r

uf

ut fiquis à

Vaf

quendi.

habet plures figa:ficationes;

fed

n

[ »

V. 2. Pto

babilius & tutius eff , nüne

te aliquid petit ; quodpote

s facete,

' "

non visfacere & rc(pondes

INon peffum ;

"mmm

quæm': licere uti reftri&tione ?qrä men-

Ddddd 3

quofi

TRACTATUS X. Examti a.

766

m

quod fignifücat germanicé , Cjd) fan

mentalis, fed à vito prudente cognb&i;

gt

pberid) mag nicbt/ INegueo, &, INon

bilis, inque talibus circumfantiis, ut

? hij

plactt,

'Tales di&tiones funt nomiba a-

prudenter exiftimetur, non effc expe-

n

quivoca , utfi quisteintetroget ,an non

diens aliüm (cire veritatem. T'unc enim

vidétis , |vel furatus (iscanem , refpon-

(ait Gonet in Man. Tom. $. Tra. g.

3 ] Elüfbll"

] n

des , Non fum furatus canem, intelli-

c. 2. $. 3. ) fi de di&o vel fa&o interro-

gendo, czleftem vel matinam, cümta-

gemur , poffumusrefpondere: Noz dixi,

kav)

IT

men furatus fis terrefttem s & fic de cz-

ANon feci. Tancenim pradi&z circum-

teris vocibus zquivocis; v. g. ly Gallus

ib

ftantiz faciunt fübaudire: Scio quide;n

tn r

fignificat hominem & brutum. Hinc

me dixiffe aut feciffe , fed nom [eso tils,

intertogatus occidiftine Ga/lum ? fi di-

Idem eft de re(tri&ione di&ionis.

idhne

dunlf

cas , Ndn occidi , intelligens brutum,

Ratio Goneti eff : Siin hoc cafunon

non mentitis.

Fit fecandó , quando

liceret tali reftrictione uti , nullus effet

vt

aMj

vox ,etíi fit univoca , feu unam tantüm

modus, fecretum ( quod finegravi dam-

habet fignificationem , attamen ad plu-

- qui

no vel incommodo aperiri non poteft )

BEDT

ra fignificanda determinatur à circum-

licité celandi, dum importuné urgetur

ftantiis , v.g. fornicatio ptoprie eftvox

ejus revelatio : Sed hoc humanoconvi-

jnp

univoca, fi tamenSacerdos ( Confeífa-

&ui non minis effet perniciofum , quàm

atihh

rlo ex habitu vel confeffione , quód fit

ipfum mendacium.

Eteo,

3À tl

BN

Sacerdos , cognitus ) confiteatut fe effe

Addit, Chriftum Marci t5. tali re-

fornicatum , fignificat facrilegium : Si

ftrictione ufum fuitfe, càm dixit: De

AC

[

uxoratus, fignificatadulterium , absque

die autem illo velborá nemo [cit , neque

ulla re&rictione mentis : ficutetiam vox

| Tj (

"Angeli in Colo , neque Filiuss puta, Fi-

findan,

aliàs equivoca, per. verba adjunéta de-

lius non fcitad nobis dicendum. Unde:

terininatur ut fignificet unum determi-

Hilartius à D. Thom, in Cat autea rela-

ldl

ET

maté , utfidicam , Cazzs latrabilis,

tusait : /z omnibus , qua Deus ignora-

Not, 2. Quando reus legitim& non

Wü,m, (

ve fe loguitur , sgnoratiene mon. detint-

intertogatus Refpondet, ZVoz fczo, zoz

tutr y fed aut temptis e[E non loquendi, aut

MWMH [

ftci , cüm tamen fecerit, non cít reftri-

L

difpen[atio non agendi,

&io mentis , fed di&tionis,non ex plura-

Favet S. Thom. 2. 2, q. 69. a.2. cujus

?'P""C. t

litate fignificationis, fed ex circum(tan-

Ti "

n

verba vide Tra&t. 9. Exam. s. num. $O.

tiis extrinfecis.

Nam refpondet in eo

Item q. 110. a. 3. ad 4.dicens: Non eft

vm'Pma: (

fenfu in quo Judex interrogat de crimi-

licitum mendacium dicete ad hoc,quód

Pt

ne publico , feu quod poteit in judicio

aliquis alium à quocunque periculo li-

a

M

N

robati. Ergo dicendo, Non feci, id

betret , licet tamen veritauem occultare

*l

um

AU

eít, talepeccatum , de quo puplicé con-

prudenter fub alicjua diffimulatione , ut

m

LT

ftet , non mentitur.

!tte

Auguf. dicit in lib. contra menda-

u- 3. Ptobabilius eft licere diffimula-

cium: Simile eft in Abraham Gen. 2c.

Jh

"n

ro veritaterm ufu tetridtionis non pur&

qui ut confervaret Saram Uxorem fü-

Plge

am,

767

De Meudacto.

non , inquatn , ob

eft, quianon deceptio-

m

[

4 ; dixit eam eífe füam Sotorem , erat

i

MN

nem inducete; fed veritatem occultare

enim veré ejus Soror, nimirum ex parte

bat Chrifus,

Hac ill.. Ergo

um

Patris, licét non ex patte Matris , uit pa-

quatreé

juxtai

llius Authoris mentem licet nobis

T

tet ibidem v. 22. UndeS. Aug. in qua-

Wt

ad exemplum Chrifti, faltem ex rationa-

ftionibus fuper Gen. ait: Abraham ve-

T]

ritatem voluit celari ( fcilicet quód effet

bili xgax:fa aut neceífitate ad magnum

ij

malum evitandum , velbonum promo-

fua uxor) & non mendacium dici.

vendum , uti verbis obícuris & meta-

d

Nota tamen , hacreftrictione, uti &

li

photicis , non' ut quis decipiatur , fed ut

ampbibologià ( de qua dicetur ) non effe

Dpt

veritás occultetur,

utendum nifi ficut mediciná , nimitum

u.. 4- Probabilius eft , nonlicere qui-

17

in ju&ta

neceílitate , ficut erat Abraham ;

J

dem ufü amphibologiz feu zquivoca-

(juia in

differenter utendo hac duplicita-

tionis formalis, bene tamen materialis,

»Nj

te turbaretur focietas civilis;

ut dictum

vetitatem celate in cafu neceffitatis. :

.

pro R. ». j

ufta veró neceffitas eífe cenfe-

tur, quan

do quis interrogatut de te,

Ratío e& eadem quaantt.

quam nontenetut nec

poteft dicere fine

Adhibetur ergo

- Not, Amphibologiam feu zquivoca-

alterius prz judicio.

tionem formalem effe ( ut Gonet expli-

-amphibologia , non ad decipiendum,íed

Wm

ad occultandam veritatem.

cat ) quando non adíunt citcumftantiz,

SNofter Contenfon tom. 4. Di

ffett. 2.

per quas audiens vir prudens poffit vc-

D

Cap. 1. in Corollario, fortiter impugnat

nire in cognitionem fignificationis vel

fensüs verborum à loquente intenti ;

/

reftrictiones mentales , fed , ut ex ejus

verbis conftat , ad mentiendum & deci-

materialem vetó , quando tales circumes

flantiz adíunt , licét audiens etiam

hr

jiendum ordinatas , attamen pauló ant&

j ,

in R; ad Inftabis , explicánsillud Joan. 7.

prudens ob negligentiam conífideratioe

nis talium circumftantiarum nonintel-

Dd

de afcenfu Chriftiin montem, de quo

ligat me

ntemloquentis, Hacequivo-

wf

poftea , ait , Chriftam vetba fübobícura

1] [2

adhibuiffe in quibus potetat vir prudens

catione u

(us cft Chriftus, càm confan-

"d

verborum feníum facili interpretamen-

guineis rogantibusut aícenderetin tem-

plüm, refpondit : Ego soz afcendam s

to apetite, üti autem hoc pa&to verbis

T

figuratis & metaphoricis ob graves ra-

Joan. 7. càm tamen poftea alcenderit.

Nam ex citcumftantia petitionis eorum

nj.m'ü

tiones, puta , occultandam veritatem,

necindignis expandendam,mendacium

( confiftentis in hoc , ut palàm afcende-

p

lum ut in eo manifcftatet fe

1

i

gerperam . appellaretur , fed utiliter &

ret in temp

honefté fit , ut demon(trat S. D. z. p. q.

mundo ) poterant

fi attendiffent , fufti«

,

1.2. 9, Nec obeft quód Chriftus utens

cienter intelligere, Chriftum re'pon-

" q

dilfe in eodem feofu , n

imirum , non

jj

TU

hujusmodi metaphotis , volebat , ut au-

dientes non perciperent , fubindeque

afcenfurum fe publicé ,

fed tantümy in

iil ]

occulto,

"d

adcf: medioce deceptionis periculum ;

- Simili

(

(j)

68

TRACTATU S X, Examen 4..

Simili amphibologia dicitur fuiffe

navit Innocentius XI. qua damnatione : N

ufus $. Francifcus,quando interrogatus,

anía

ufus reftri&ionem mentalium, zquiyo-

an non viderit tranfeuntem aliquem ho-

cationum;ac amphibologiarum damna-

| d

micidam , immiffis intra manicas mani-

tur,'qui tamen in antédata doGtrina fuit

t

bus Refpondit , Hàc non tranfivit, fub.

admiffus.

Pro re(olutione

| hdu

intelligens, non tran(iffe per illasmani-

&. Papa damnando duas illaspropo- :

| t

Cas.

Quod fa&tum approbaur,

fitiones non damnavit ufum reftri&io-

| ln

Loqui per veftrittionemvelquivoca-

num dictionis, vel rettri&ionum, zqui-

L

tionem materialem , eftne mentiti ?

vocationum , amphibologiarum mate-

duj

tialium , fed tantüm formalium, feu pu- -

ANencfé. Ratio : Quianon efloqui

. ]te

contta mentem; vox enim zquivoca ha-

ré mentalium. Qu

tutre

arum exem pla þx c!i- ;

bet duos fen(us, quorum unus eft con-

étis patent.

jBün ,

* forgils menti loquentis, & alius inten-

Hoc manifefte probant authoritates

Aotre

'tigni audientis: Sed nonteneor , nifi fit

& Rationes pro R.2, & 3. & 4.adQ. 8.-

tb

rationabilis caufa aut neceffitas,me con-

addu&z. Quz convincunt, omnes uni- '

indl

* fotmare intentioni audientis.

Ergo,

verfim re(tri&iones & amphibologias

W)APU

Pro majori di&orum intelligentiá

damnati non pofle, Ergo damnatz funt

g

QUAERO IX. Quomodo do&ri-

folz formales & puré mentales.

W

duj

nam hactenus datam potetis falvare ,

Ex his/zguitur 1. damnatum none

J st

fuppofità damnatione harum duarum

modum amphibologis pet verba aéqu

(I:. :

r

gropofitionum?

voca ex jufta caufa occuliandi veritatem..

'mmm

LXI. Prima e[t : Siquis vel folus , vel

Exemplum patetex dictis in voce Canis,

-

d vt

coram aliis, five interrogatus, five pro-

& Gaillus.

Sicut & ly fc/o fignificatin-

L

ptiá fponte , five recreationis causá, five

tetdum coenitionem evidentem , ut in

o

X

t

quocunque alio fine jutet fe non feciffe

—

Ícientificis ; aliquando talem ,quz habe-

4

Ti

aliquid , quod revera fecit ; intelligendo

tur ex fidehumará, — Etly ze[cio potelt "

J il cy

intra fe aliquid aliud,quod nonfecit , vel

fignificare carentiam. omnis notitiz &

aliatn viam ab ea, in qua fecit , vel quod-

careptiam folius notitiz clarz & eviden-

! Wua (1

a '!gwflr li

^ visaliud verums revera non mentitur,

tis,

Item hamaná confuctudine ly zos

j h,

neceít perjurus.

fcio facit etiam hunc fenfum , zom fetoy . .-

J

n

(

Secunda : Caufa jufta utendi hisam-

d

nifi occultes zoz fcro ut cormmunicabile ;

LC

hibologiis e(t , quoties id neccffarium

non Ício notitiá utili ad. revelandum,

A tj

antutile eft ad falutem corporis, hono-

In quibusnulla eft reftrictio puré men-

rem , res familiares tuendas , vel ad

talis. Similiter hac vox Eff fignificat Ms

| W,qu

li

18 d

quemlibet ali«m virtutisa&ctum , ita ut

g. effe domi, & fignificatetiam mandu- —

ttlo

veritatis occultatio cenfeatut tunc ex-

:Uk[q

catiorem,

Unde duas fignificationes

n hls

pediens & ftudiofa,

(f

habet hzcpropofitio: Aeus domimus nos

VItttts

Has duas propofitiones Anno 1679.

eff domi; & quidemabsque mendacio,&

m

11. Mattii intet 65. n. 26. & 27. dam-

*

reíttict'one mendis,cum folà reftridtione

dictionis,

]dem

Ü cqu

/&

25

De Mendaciv.

-

769

J

ei noto intetfogatus ab atnico, tefpon-

Idetn eft dc his CaGbus:Qlidam homo

)qlll

tnottificationi catnis intentus, multàm

det ; /Voz féfo s Ut fenfusfit: Nonfcio

TLf

li

ut homo privatuss etfi fciatut Confilia-

togatus ad hos vel illos delicatos cibos

u

in convivio comedendos , refpondet ,

tius.

Ubi non eft reftri&io mentis fed

tales cibos nocete (ibi vel fux valetudini,

ex ipfa circumftantia officii Confiliatif

lts

intelligens hoc de valetudine feu perfe-

ad(ecretum obligati.

T

&ione fpirituali, — Vel, Infirmusintet-

Sequitur 4. Nonelfe damnatum moz

Qf

dum refpondcndi per citcumlocutio-

rogatus quotnodo valeat, refpondet,

Bene s intelligens de fpiritu , non decot-

nem , interroganti nihilaffirmando nec

m"m,rf

y

pore. Item aliquis in convivio obliga-

negando , licét interrogans exiftimet ;

W

ii

iiw

tut laudare aliquodferculum , licet fibi

reípondentem nefcite vel non. habere

infpidum , poteft dicere: Ef bonum.

id, quod petitur , v. g Gratularer mihi;

u

vel, Pergratum mihi foret (i tibi poffem

Quia omne enscft bonum ,nam bonitas

»

eft pafTio entis.

fetvite ,hoc dicere , hoc concedere, Ex

his

]dem eft de hac voce; Zefjgse, INon

pol[um , Apud. Germanos enim fignifi-

LXIL Qvdfentis de Confeffario,qui

cant , C&d) fan ober íc) mag nícbt / ut

fub paenis urgetur, ut revelet etiam fub

antedi&tum, Sic in quavis linguafpe-

juramento , an hoc velillud audivetit ia

ciales inveniuntur amphibologiz.

confeffione ? Vide infrà Tra&. 13,

331—1&

Sequitur. 2. Nonelfe damnatum fed

Exam.7. n. 1 11.in R.ad 2. & 3. Oppof.

licitum modum ex jufta caufa occultan-

de Sigillo confefTionis.

di vetitatem pet metaphotas & allego-

Quidcev[es de xeo , contta vel juxta

rtias, Exem

Jutis ordinem examinato ; an poffit uti

plum eít in hiftoria 4e Ja-

tefttictione?

T

cob & Efau.

Vide füprà Tradt. 9. Exam, $.. $0.

PU

j

Sequitur. 3. Non elfe damnatum fed

tx jufta cauía licitum modum utendi

&;5r.

mg; [uümf 1'

verbis ex fua fignificatione quidem non

Quid de eoqui ozcultiffims novit in-

ambiguis, qua tamen attentis circum-

famcadulterium nobilisfaeminz , quod

t*

c!

ftantiis , loci , temporis & perfonz ad

jurenatoiz tenetur occultare ?

'Emä iij)

aliud fign ficatum trahuntur,

Exem-

-..Dico: Poteft refpondere ex aoté di-

j

unh"

f

plum e& ex anté addudtá locutione S.

&is de verbo zoz fcio , quid fignificet ex

ynn y»

Francifci ,-uti & de Sara & Abraham.

hr

humana coníuetudine , etiam íine te-

lt

Idem.e,fiquis rogetur alteri mutuare

ftri&ione.

j

pecunias , & dicat , Noz babee , faübin-

" Quid judicas de ipía adultetad mari-

;

J

telligendo , ultra neceffarias ; vel etiam ,

to ftricto gladio examinata de adulte-

(

z

j

i

quas in his citcumftantiis tibi mutuare

tio ?

J

o

1]

),M

.poffim, lic&tezteroquin babeat. Item

Dico : Inptimis fi jam fi: facramene

ia

quidam Confiliarius fscreto fervando

taliter confeilà , pote&t (ine mendacio di-

u

fr j

cete ; Sum innocens, fum imaunis ab

T

m

(l

ebligatus, de quodam occulto negotio

lüh

p

Eecce

oc

]l

V

P

770

TRACTATUS X. Examtn a.

| yl

hocdeli&o, Verumtamenid jutate non

habet , ne quisinfe&usingrediatur, Et

licet.

idem eft, ait Sylvefter cit. i quis fuit

l:rgädf]

M

Ratioeft : Quiaad fimplicem affir-

quidemin taliloco infe&o , fed non fic,

tnationem fufficit credulitas, confiden.

ut potuerit infici, ut quia non erata&t

I

l?:»kuS,

tia , & probabilitas ; ad juramentum ve-

corruptus & traofivit celeritecin equo,

ró requititur certitudo , quam tamen

U

& generalicer idem eft,quotiestales Of-

n

nemo , finerevelatione Dei , habet de re-

ficiales concederent , aut concedere de-

miffione peccati.

aK

berent ingrefTum , fi (cirent veritatem.

|

Sunt & alii modi quibus in tanta ne-

Quid agendum leu dicendum illi qui

j

ivl

Celfitate uti poteft foemina.

Primóni-

d

injufté urgetut ad refpondendum , &.

mirum per locutionem zquivocam , di-

nonfcit zquivocare ; v. g. puer latrone

lgl

cendo: JVon vielavi fidems fides enim

quzrente patrem ad nece

z

m inte.rtoga-v'»

d

plura fignificat , nimirum fidem conju-

tur,an fit domi?

! Dl

galem , fidem Catholicam , fiduciam , &

Dico: 'Tenetur tefpondere (ecundüm

ii

ctedulitatem,

Secundo loquendo pet

di&tamen éonícientiz,

leit w

Unde fi puer

metaphoram in fignificatione ufitata in

illé ex invincibili ignorantiá crederet in

'an*leig

factis Scripturis , in quibus adulterium

itis n

co cafü licitum effe mentiri, velelfeli-

fzpeaccipitur proidololatrià. — Jerem.

citum eligere hoc tanquam mínus ma-

ht

&j. v. 27. Ezech. 23. v. 37. Ofeez.

-

j ]

lum , non peccatet formaliter,

LXIII. Qzeef tua fententia dequo-

Sacrilegium. — Quefl. 99.per 4. art.

T. j

tidianis illis complimentis; Servus tuus

ia

QUARO X, Quid, quotüplex, &

obedientiffimus ; Mandet mihi feryo

quantum peccatum eft ?

lit

fuo; Omnia mea tua fünt , &c.

LXIV. . z. Sactilegium , di&um

d

Dico : Sunt vetba honoris , qug per

quafi facriledium feulzíio, juxtaS. Tho.

Ál

humanam confuetudinem jam quilibet

-eft violatio rei facrz,

Et eft fpeciale

fl

intelligit dici per metaphoram vel hy-

Mi

peccatum , fi nimitum proprie fuma-

petbolem , adcóQue finemendacio & te-

tut.

iif

frictione mentis.

nf

Katio : Quia habet fpecialem defot-

Quid de veniente ex quocïäm oppido

mitatem , nimitum indignam tractatio-

DT

laborante rutnore peítis, & examinato

anex eoveniat ?

nem rei facrz , ut patet ex S, Thom.a, 1.

àl Pmm

& 2.

Dixi , frpraprie fumatur. . Nam

ftog,

Dico: Siadjuretat. an vcnïiat* ex eo

in latgiote acceptioue, qui lzditcom-

lii D

loco, dequo ef fama peftis fed fal(a, Li-

mune bonum, quodeft quoddamdivi-

M

cité refpondet fc non venire ex eo , fub-

L

num & facrum: aut qui lzdit populum

Atite

intelligendo , ut pefe infecto, ncc in-

tráffe illum locum , puta, ut pefteinfe-

chtiftianum aut Principem chriftia-

mml ülim |

num , qui fimilitudinarie dicitur resfa-

"t

é&um, -Etíic (atisfacit interrogationi

ctà5 populus quidem , inquantum p£t

mfïlldlgng(

coram Deo, ait Corradus ; nec decipit

actamenta eft fan&ificatus; Princeps;

N

ET

interrog?nrem » ille enim folüm cutam

Inguantam eft minifter & defenfor re-

rum

1

6.

De Saerilegio c Maledztlione.

77X

m

tum-facrarum: ille , inquam , lzdens — pugnando,, five fenfum eorum perver-

largé dicitur facrilegus.

tendo, Í[ive eis abutendo addifcurfus

qii

inxt

y. 2. Sacrilegium eft ttiple$, nimi-.

profanos ; maximé ad turpía & obfceena,

rum commiffum z perfozram , uti eft

Eft enim facrilegium.

n t

Clericus; vel Keligiofus ; vel Monialis,

d Tertiam [peciem fpeGtant, qua-

t

cunque committuntur contra fan&títa-

T

aut habens votum fimplex caftitatis. Zs

rem , uteít res Deo fcu cultui divino di-

tem aut reverentiam loci facri , utefftae

(din)

cata , ut Calices , Veftes, Imagines , Re-

&io vel incendium ejus vel altatis , effu-

K

liquiz , Sacramenta, &c. Z /vcuz , uti

fio fanguinis vel feminisin ea ; fepultuta

inli

eít Ecclefia , Coemeterium. Nam eft vio-

iufidelis, vel excommunicati nomina-

umj

tim & publicé denuntiati ; Violenta

"IT

latio perfona facra , rei facrz, velloci

facri , quibus injuriainfcrtur.

extractio perfonz gaudentis immunita-

»Wg&k

Declavatur nlteri&s : Ad. grimam

te, Huc etiam fpe&at furtum inloco

- facto , fivereifacrae, fivé profanz , fal-

facrilegii fpeciem. fpe&tant , percuffio

"]

Clerici vel Rel giofi ; Fornicatio Cleri-

tem intuitu afyliin eo pofitz. Unde in

"

i

iil

ci vel Religiofi ; Violatio Monialis , aut

€. Quisquis. 17. q. 4 fummarie fic

alrius puclle vinculo fpirituali per

habetur , eífe facrilegium , auferre

hn

Baptifmum vel. Confirmationem con-

faerum de facro , INon facrum .de [a«

i

jf

erb 5 facrum . de non facro, Ytem huc

jundz. Dc quibus a&um e& fuprà

"Traét. ;. Exam. 2, n.37. Item pertra-

pettünent, mercature , deambulatio-

e[( «. W»

&io Ecclefiatticorum ad ttibunal fzcu-

pes, rixz , confabulationes , quaz fiin

o

lare , & exa&tio ve&igalium ab iisdem

templo fiant cum gravi exceílu , ut

fa&ta per. poteftatem fzcularem.

officium divinum inde notabiliter pet-

lü'vt&t

Ad fecundam fpeciem fpectantia. .

turbetur, mortalia effe poffunt.

De

Y

j

gradus habent, In primo gradu funt

Nundinis in caemeterio , ^ attendenda

j

eftloci confuetudo.

*

'Sacramenta., quorum precipuum eft

j

(nta

Euchatiftia , in qua cüm Chriftus fit,

Not. Si crimen fit tale quo Ecclefia

non in forma propria vifibili , fed in for-

polluitur , fi oimirum fit publicum , Ec-

". ,

s

ma cibi & potüs , irreverentia ejus non

clefia indigeret nová benedictione fim-

v

ad primam fed ad fecundam ípeciem

plicis Sacerdotis , fi Ecclefia non fit con-

W

il

pertinet , uti eft, indigna ejus admini-

Íecrata, ut notat Corradus; fi veró (t

"h

fkratio vel fumptios ejus itrifio , con-

confectata , ad Epifcopum fpectat,

lul lzü "

f

culcatio, projedio , &c. In 2.gradn

Ex quo fequitur, fornicationem , a€

eft irteverens tra&tatio facrorum . vafo-

pollutionem occultt in Ecclefia aut Coe-

u

"

tum, etiam corporalium , v, g. potate

metetiofactam , uti & ta&tus impudicos

"L

ex calice confectato.

Huc etiam tedu-

in Ecclcfia cum pollutionis periculo ha-

p

(f

citür indigna tra&tatio verborum S,Scri-

bitos effe facrilegia, & circumftantiam

t

loci neceffarió in confeffione explican-

güiü

pturz , ea enim fünt facta , & reprzíen-

^

Mil

:dam, Verbatamen, &afpectusi

Q?Pu-

tant fuum þuthorem ; &c, fivefiatim-

Eeece 2

5fg jl

j

dici-

—

772

*

TRACTATUS X. Examen 4-

dici in Ecclefia non inducuntrationem

alicujus mali proximo expfeffum pet

[

facrilegii ,licét mortalia fint.

verba obtativi modi ; Seu , Eft impree

TT

3. 2, Sacrilegium ex

enere fuo eft

ln

E

catio mali ,v. g. Utinam cvllum frange-

l

peccatum inortale; inin

ividuo poteft

res; Diabolus teauferat.

bt

e(fe veniale , fi nimirum irreverentia,

Patet ex di-

X.. 2« eX S. Thom. a.5. inc.dicente:

UI

Ded

quz infertur , levis fit.

Maledidtio fecundàm genus fuum c&

| luPl'-')f(

&is.

I

^ 6 L

l

peccatum mortale ; & tantó gravius,

Ex di&is Colligitut :. nomine Loci

quantó perfonam, cui maledicimus,mae

facti intelligi Ecclefiam confecratam vel

Uide

in

»uü'(llän

gisamare & revereri tenemur.

30 Id

benedi&am , Coemetetia , & Otratoria

diciturLevit.20. Quia maledixerit patri

"m

authoritate Epifcopali conftituta ; & ad

Íuo & matri , morte moriatur, Con-

ALeR

divinum cultum deputata , & ad libitum

tingit tamen , verbum maleditionis

ad ufus profanosnon convertibilia. Se-

prolatam , eíÍe peccatum veniale vel

cus eft de Monafteriis , dofmitoriis, cu-

propter parvitatem mali, quod quisal-

ïj

L

^

biculis , Sacerdotum vel Religioforum :

teri maledicendo imprecatur ; veletiam

-hacenim loca, licét fintfacra, cóquód

propter affectum ejus , qui profert male-

immunitate gaudeant , non tamen funt

dictionis verba, dum ex levimotu, vel

j

tam facta, ut. copula vel pollutioin iis

4

ex ludo, autex fabreptione alíquátalia

habitz ; fpecialem contrabant malitiam

veibiprofert. Quia peccata verborum

factilegii,

maximé ex affe&u penfantut, HaecS, -

Ü

Ex quo Colligitur ». Copulamcarna-

Do&.

lem habitam in Ecclefiá per authorita-

x« 3. Maledi&ioni feu imptecationi

tem Epifcopi deftructá , non effe (acrile-

foletinterdum admifceri jutamentum ;

gium, utinec eft, fi copula vel pollutio

di&tum execratorium, de quo f uprà. Si

fiat fapráad te&um Ecclefiz, vel 43 can-

ergo jurans fibiipfi imptecans utatür

cellos parietis extra eam ; vel in loco

LT

terminis propriis & convenientibus ad

dübtertaneo ,' modó talialoca cn fint

u

fepulturz. deputata nec in turri, vel

divinam juftitiam in fais creaturis ( i

pet eas jutet ) relucentem invocandam,

Ui

«ampanili Eccle(iz.

Plura de Sactile-

[

gio vide fuprà Tra&t. ;. Exam. 2. num.

& adíint conditiones debitz juramenti, -

non cít peccatum fed actus Latriz.

Si.

lhh

87

fti

vetó utatur cerminis impiis, (candalofis,'

N

ineptis, ut, diabolus me rapiat,peream

Maledictio V feu Imprecatio. Quafl.76.

RU [/

p* 4 artic.

eternüm , damnet, &c, peccatum mor-

taleeft, fi ferium fit ; fecus, venialeimó -

"tl

lLHml

- QUARO XI.

fi (erium non fit , poieftetle mortale ra-

b i

gatum eft?

Qyid & quale pec-

tione fcandali,

! at

x. 4- Si quis aliisimprecetur demo-

r

LXV. z, r. Maledictio juxta $, Tho.

"U d

nem, fulgur, grandinem, patet, ex R.

2 f, prout bic (umitur , cít deliderium

cetu£

q'sw

li

*

2 digingucndqg effe, Siimpre

[r

illis,

V

De Sacrilezio e Malea'z'e?/'ane, '

273

UT

illis,Aquas amat, & hoc ex fubita ita ,

tus maledicat Superiori, &c. Vide fu-

prà Tra&,, g. Exam. z. n. $ 2. deconfue-

li

absque ferio defiderio ut fequatur effe-

al

&us , eít venizle, defe&tu vol.ntarii , ut

tudine jarandi;blafphemandi,&c. Item

fatentur fe refle&tentes, defupet inter-

Vide T'ract, 7. Exam. 7. n. 108. & r10.

cu

togati & fpe&at ad verba otiofa. Licàt

quantum fit peceatum fibi velalteriop-

nl

tare mortem. . Et n. 114. anin Con-

i

autem proferanmc"üne intentione effe-

) grz-:ï,

i

&üs , eft tamen res chriftiano homine

fe(fione exprimenda Gtþ fpecies mali pto-

manfuedffimi Salvatoris Sanguine te-

ximo optati.

?

!

Àn & quom

odo liccat maledicere

f

dempto indigna , propter fcandalum ,

]

hotrorem & impictatem vetborum. Ág-

brutis , vide ibidemn. 113.

?rava;ur etiam valdeex hoc quód fubdi-

vivDevDsievges aE OE ROR DN RORINRISUA

Onfh

EXAMEN V.

Dpe Laude Dei feu a[fumptioue divimi nominis per

Orationem €9 Laudem.

Sue ff. '91.,

Peï' 2. Art.

j

)P

Dicunturautem Cazozica ,tum (iuïa pet

: Uöiagveiadum de haris Canonicis c

facros Canones funt inflitate ; tum

j

celebratione feflorum.

"

UZERO I. Hore Canonice

etiam , quia certam & determinatam ab

:mmf«f?

Ecclefia habent Regulam; Canonenim

m

quid, & quot funt, quo Jure

ipfttuce , quo teinpore ; loco ;

grzct, latine idem eft , ac Regula.

j

jitt

otdine, ac (itu corpotis petíol-

. 2. Septem fünt hote Canonicz ,

[u

vendz ?

necplures nec pauciores. — Pretzofa non

;Piï[;lmä

LXVI. Refpondeo 1, Horz Canonic

e(t hora , íed Commemoratio Sanctorü,

qu*

funt quzdam laudes & pteces ab Eccle-

Eftcontra quosdam Canoniftas, poneu-

| vcïïil*!iïj

fiainftitutz , ad Deum fingulis diebus ,

tes octo, eó quod Matutinum diftin-

"d

tettis & (tatutis horis, laudandum. Éx

&uant à Laudibus, Sed comunis Ecclefize

quo patet , cut dicantut bore , nimirum

Et funt r, Matuti-

ufus ftacuit feptem.

gu[fw

quia certis diei horis correfpondent:

num & Laudes.

2. Prima.

3. Tertia,

quasetiam ( at dicetur R,2.) myfterios?

4 Sexta, . Nona, 6. Vefpetz. 7 Com-

T m

j

r

circa Patfionem Domini repreíentant.

pletorium. — Et hoc ad reprafentanda 7:

Eee ce

;

Pfæ-

;1!1,5

774 !

TRACTATUS X. Es&mm g.

zcipua Paffionis Chrifti myfteria his

tem diverfarum Ecclefiatum Aiverfæ

verfibus contenpta :

funt confuetudines.

g[lüdö

Qua funtfervan-

Hacfunt , fept

/

enis propter qua p!äzl-

de, Etqvuidem multó ftri&ils quoad

T

limus hotis.

& (uite

Chorum feu publicam Officii divini re«

7Matutina lVigat Chriftum , qui crimi-

