talesdies includere: Tum etiam, quia

Sacerdos meliüs facit conformmando fe

Wah

NI r |

c;qäyid-ic'-cölgbrgt eam de B.V. Quia

uni-,

x

—

p

y

De Mzfz.

1193

ini

1

ubiverfali Ritui Ecclefi ,Qquæin Rubri-

celebretur Miffa folemnis ae Requiem

T

ca ftatuit ; tunc poriüs non debere ,k'gi

in Exequiis , pofluntne etiam Milífe

ad:yw

Miffam de &e2uiem , quàm non fat ra-

privatz de Regziem dici ?

tionabili voluntati: fundatoris , vel al-

WT

Poffunt. faltem (ubip(is Exequiis,nom

teriuspetentisMiffam votivamobfecun.

poft, velante. Curenim nonconcede-

d

dari, quia fatisfr intentioni petentis

retut Mi(Ta privata, fi (it cenceffa folem-

frtit

r..ätignavbi.li , feu juxta. regulas prudea-

nis de Aegziez in & fab Exequiis , càm

ug,

reputentur pro uno a&u , cui proinde

ial

Nota tamen, quód, utrefert Gavan-

cedit folemnitas fcfti,

budi

tus ,facra congregatio bis declaraverit,

Dixi, :5 Exequiis 5 Si enim fit diee

Quf ïiüï

poffe colerari Miffasde. Rezgnien in du-

Anniverfarius, vel Tertius , Septimus,

n

plici, ut facisfiat voluntati Pundatorum.

Trigefimus, debet (uti & facilius poteft

Hazc tamen confuctado quantüm adfe-

quàm dies Depofitionis) transferri , vel

tumoo.

fta folemnia, non eft facilà introducenda,

anticipari, nec eis cedit feflivitas diei,

aibi introducta non eft.. Quá in remi-

ad quam populus ex pracepto confluit.

dl

nor difficultas eft de feflo, quod eft Cho-

Nota,quód quoad Miffam de Zes;-

T

ritantum ,.jn quo etiam poreft lcgi ad

em celebrandam in die obitüs in feftis,

ioflautiam petentis, ut farisfiar ejus de-

u

debeat attendi confuetudo loci , juxta

votioni erga defun&os , fi ex denega-

quam poteftin eo loco , in quo viget ce-

n mu

tione valde türbaretur.

lebrari Reqüiemin die obitüs infe(to pri-

tsl

Dixi » z duplici ; Quia de Semidupli-

mz claffis ;nifi fitunum ex majoribus,ut

vilit

lt

ci vel Simplici non eft tanta difficultas,

primus dies Pafchz;Pentecofles,&c.Jux-

pl

um enim ex rationabili caufa in eis pof-

ta eandem confuetudinem poteft cele-

d yil

fint dici Miffz votivz, poteft etiam fun-

brari Reguiemin die Cenz Domini & in

dator (cujus difpofitio eft habenda pro

Ssbbatho fan&o, ità tamen, ut in Ceena

L

legc) facere fündationem , ut in illisle-

Domini fiat anteMiffam folemnem diei,

4 Wïm N

gaur KRequiem.

quia per eam tempus celebrandi pro hoc

ii

LXIX. Poffuutze. in fefto Duplici

& fequente die quafi clauditur: in Sab-

Chori , in quapoteft celebraii (olemne

batho fan&o autem potcft dici ante vel

(

nnfd

Requiem,s. g.indie Depofitionis, Ter-

Í

£

poft Miffam folemnem.

Nam iis die-

j

tio , Septimo , Trigeimo , etixm legi

bus Miffz privatz non (unt ab(olut? pro-

n

M'ffz private de Reguiezo?

hibitz, ut patetin hoc Exam. n. f 4. Sed

n 1

ES

Poffaut: Quia Ecclefia videtur hos

NB. ftandumeffe confuetudini loci.

- p

dies fpecialiter infutuiffe pro fuffiagio

LXX. Nvonne Miífa de Requiem plos

i

& folatio dcfun&orum,adeoque Rubri-

prodeft defun&is quàm alia ?

jatf

€à huic inf/ticucioni,cedit.

Et ita fert

Dico: Qmnes Miffzex opereopera--

raxis, -

j

to fünt ejusdem valotis , attamen per fe

Quid fi alicubi

fït c'opfuemdo,ut etiam

loquendo Mifla de Requiem plus de.

Vétfh

m

vel in Dominica

fun&is prodeft ea opere opetantis, quia

ü-

infeftis. de pracepuos

H

Mmm mmm m

&

fpecta-

Nasicor

TKACZAUS M. Examen 6.

E

PU

$

r

&us confurgit ex: precibus

p

LXXL Adifa fpecialiter coscefa unk -

N

Ecc

;15-5: [pecialiter ab eà inflivutis pro

Religioni, v. g. Mifla Rofaiii conceffa

D€ lo

defun&orum fuffiagiis. — Dixi , per fe lo-

noítro Ordini, potefinelegt abaliis?

quendo y quia exeeptio eft , fi Sacerdos

Negativé declatavit facra Congrega-

"t

majorecum devotione fit celebraturus de

tio anno 1622. die z 4. Junii, Unde alit

San&o (cujus. eft feftum). quàm de Re-

Sacc

rdotes: lcgaþt Miflàm vqgi-vam"' de

quiem, & fingulari fervore. pro anima

B. V.

dcfuncti San&um roget.

Nonne(altem. extranei licité eam le-

Yi

a

erin

Ki ard

Ex hoc Celligitur ,quód in feflisSan-

bu

ipfo feftoin corundem R eligio-

pET

ortm Eccleftts.

De ;

&orum Capellanus habens Miffam fun-

datam de Reguiem posíii legere de fefto,

g ANegarivé , nifi pet. c«

: ?,'üfef udi-

Átij

fuppofità prafatá devotione majote;quà

nem fata fit interpx.tatio Legis. Quia

fupplere poteft fru&um ex dictis Eccle-

prohibitio Congregationis fa&ta eft ab-

gentem,

fiai precibus confar

o

Suppofito

ífolui&. Ergo pro quocu: que loco.

etiam, quód haredes fandatoiis, aliive

Hinc fub Urbano VHI. qui Decre-

de fundatione fcienres non offendantur.

tum coafirmasit,facra Rítuum Congre-

, Ex hís etiam refolvitur quaftio, an

gatio prohibens omninoMiffas à $,Con»

qui ftipendium accepit, u: legat Miffam

g egagione non a'pprx.;b'ara's,& ngan;cr'

NI

funebrem;eamque promifit , (atisfaciat

Miffas nuncupatas S, Gregorii pro vivis

& defun&is, Miffam r$. Auxiliatorum,

ii

legendo eam defeito: Idem quari po-

tefl de Miffavotiva. Pro horuminrelli-

Miffam de Patre aterno , & quascunque

hO

gentia. vide Rarfonem n, 68. datam.

alias ; ut fupránon approbatas, fubdit,

Atb

Hinc noíter deLa Cruz ait; Optime (a-

exceptis tamen Miflis Rofai, & de

i facril'cct

tisfacis diceado M flam diei;quia fic con-

Monte Carmelo, qua funt permiffa Re-

d

formaris Regule Miffalis, & faluberri-

gularibus quibusdam , & iis duntaxat,

tf

mum confilium: eftita facere. Imo non

nec poffunt ab aliis cclebrari, etiam im

E« l.»derenf

excufazur à peccato; qui ia feflis folem-

ipforum Regularium Ecclefiis. :

EW

nibus omictit Miffim diei , nifi juxta ex-

LXXII, Cujus AMiffalis Ritus eft fer-

'ulh'm f

cepriones Jam infinuatas..

tit: fj

Quidfi Sacerdospromifit Miffam vo-

vandus, praíe:tim à Saccl!alïo-i-n Ecclee-

k

fia Monialium ?

4 Mli)]/m(

tivam certam pro die quocamjuxca Ku-

Servandus «ft Ritus MiffalissKoma-

Uif

biicas legerelicet, & legitoliam?

Peccat convra fid- litaccm. fed nonnifr

ni juxta Bullam Pii V.ci przfixam. Ex-

MT

hm

cipiuntur. illx R«ligiones & loca, qua

vcfaïa;',iter,cüd) »etens nom patíacur dam-

ht

numg.ave filrem, lmó nec venialiret, fi

o

jamá 200. annis utanrur Miff T projtio..

ellani - Monbslium debentcelebrare

D]

ex alio-capite habeát rationabilem cau-

Cap

fam, vel.fi fàcerccideo, ut Miffam con-

i urdo[i [

Miffam ipfarum- Brevigrio . & Miffali

former officio diei , qug cooformitas

conformem , vel faltem (fialia non ha-

[

T

^

"m cor

yalde.commendatur in Rubticis..

beatur) ci valde afiing;m.- :

,;;æea-.

----- —

Dé Mifa. -

rr9r

j

jl

Vx -Sz*i;c*nglz"ym $r Mifa.

Tra&.12, Fxam.$. nam.7&. in R. ad 4,

h

Vl

Oppof. & num.7 7- uÍque ad 79.

De hoc fufficenter.adium c& »(uprä

Ils

j

a

Julcdi

G5oscDOO O HHH IH E

v d

l

.EXAMEN VII.

: famk-

M

De

M

/[/

z'";e ab

ruptone , 2ntärþalatione , far-

dünn omijione. De Cevancniis MulJay €9. defe&habus,

id?

qui n cá ocmwerä po[|ant.

lon.

UERO L Licetne Miffam

fa.f Saccrdoti:ante *cdn'ïe&rat'idne?n

B

inceptam abrumpere , refi-

immincar periculum vitz, non folàm

Congtt

duum omitrendo, vel femel

licité poteftfed & debetMiflam abrum-

$C

captum refumere?

pere & omittere, ne (e & Sacramentum

at

1o VN

LXX)U,&.I. Mortaiter peccar, qui

temeré exponat periculo. Siveióuna

Ípecieseífet jam confecrata, deberet Sa-

V

absque urgentiffima cauía Miflam ince-

n

,

piam abrumpit;eriam anre Canoniem,

cerdos, fi sllo modoeffet poflibile , fta-

tim confecrare etíam alteram, & mox

"

lN

Ratio : Quia eft maxima itreverentia

fumere utramque & abire , omiffis aliis

jl th

& facrilegium.

&, 2. Talis abrgmpehs incurrit pee-

Caremoniis , ad quas intaptopericulo

nonobligatur, Siex periculo & metu

d

nam iufpenfionis, pofitam in c, zz//u.

moitis non poffit alteram Speciem con-

3. de cenf. d. 1 non tamen excommu-

fecrare , di&tum eft fuprà Tra&t. r2. E-

[ d

y

nicatiónem latam, fcd folüm ferendam.

xam,2,n.16,ad ». Etad 3ldiftingu6n-

Quiainc. nihil 7. q.1. de hoccafu dici-

do inter metum ortum à caufa narurali

T Cü (*[

tut: Siqui bactemere prefump[erit, ex-

vel à canía libera , ab intrinfeco vel ab

;o.x;nïik'ä

communicationts. fententiam fuflnebit,

extrinfeco,

Ubi vide.

E:go cft ferenda, non lata,

j t

g. 3. Exlegitima caufa licitum eft

Tertiacanfa clt.i celebransante Con-

fecrationem recordetur fe non cfle jeju-

u ,

Miffam inceptam abrumpere & omit-

tere,

num,vel fe effe fu(penfum, interdictüm,

d

hp*

Declarantur caufa: Prima eft,f1Sa-

irregularem, que funt impedimenta ju-

n

ris, & ex omi(fione MifIz non fequatur

g

cerdori celebranti fuperveniat infirmi-

,J

táspropter quam commodé & reveren-

fcandalum.

Ouarta , ü excommunicatus non ro-

ü) D J

ter eam complere nequit. Secunda canues

Mmmmmmm 3

lera-

u

r

|

b

'TKJA'CT./?TUS XF. Exam.7.

leratus nolit recedere à Miffa, & Canon

Ratie : Quia e(t cafus cxtremz ne-

hm t

inceptus.non fi.. De quovide Tra&,

ceflitatis proxim exiftentis in periculo

$

: m u

z4. Exam.1. n,14.

damni animz itreparabilis, cui indubi&-

uu'm.,gmi

uinta , fi ante Canonem poriatur

fubvenire vult Deus, quineminem vult

il à

ecílano à Divinis, vel Eccle(ia confecra-

perire.. E:go-

PMV. ï

Nota z. quód; fr intali cafü Miffa

t2 violetur, & confecrans non gaudcat

(ibrat

pivilegie celebrandi in Eccleíta viola-

poft Confecrationem interpoletur , de-

m d

t2. Perró fi inter celebrandum pone-

beat interea aliquis. conftitut, quiSpe-

UT717

cies confecratas cuftodiat, velin defeu

retur interdictum, Mifla effer perficien-

kl

!]

da claufis januis,

cjus reponi debent in Sacrarium,

tlc ff

x.4». Miffam femel ceepram,Canore

Nota 2. quod ia codem catu,fimori-

1joris|

jam incepto refumere , (eu repetere à

bundo minifliandum fit *aciamentum

hg.

principio, vel Evangelio, &c. peccatum

Ponitentiz, miniltrari ctiam poflit Ex-

ttema Undlio..

epuc

mortale eft, quacunque ex caufa fiat ,.

Quia utilitas proximi

niubqa

etiam ob adventum Principis vel Epi-

excufat moram pauló longiorer,fi Mif-.

fit r

Ícopi velaliorum ad Miflam audiendam

fa (eracl rationabiliter fit interpolata..

Dincte a

obligatorum: aít repetere tantüm Epi-

Dixi in R, 2. eriam extra Ecclefiam s

lts

ftolam vel Evangelium eft (olàm ve-

Sienim moribundus fit. intra eam , mie

f etce

üiale. &i fcandalum defit,

not diffcultas cft, poteítque celebraos ;

1 0

Mifsaà etiam poft Conlecrationem in-

Rai;: Quiainprimo cafü eft gravis,.

gtïm*. 1

iníecundo levis irteverentia,

*

terp.latà Viaticum. & Extremam Un-

Ti

QUUJERO II. Licetne Miffam inter-

&ionem dare ; quia tunc non ef* pota«

:

itfecumd

:

olare fcu interrumpere?

bilis interruptio Sacrificit , nec opus cft

Ti

Mi

a

t

vefles facras exuere.

Dixi 2, posi con-

LXXIV. y. 1. Nonlicet absque ju-

fla caufà, bene tamen ex illa,.

fécrationem , ad infinuandum quód À

4

k €R OU

Ratio,p.. Quia effet gravis irreve-

fortiori. liceac ante eam , etiam Viatick

psncm n

yentia,

,

dandi gratiá,

&l

z.. Pars patet ex praxi, quà interpo-

QU/ERO III. Licetoe in Miffa ali-

Conkf

nitur Concio , fiunt Ordinaiiones,&c..

quid ommitterc, veladdere?

t don

Talis jufta caufa ctiam eftinfirmitas fu-

LXXV. g. r. Celebrans in confci-

Ayeim

perveniens,qua Miffam fine interpola-

entia tenetur fervare ritum Mifílx prz-

f ütri

rióne facit moraliter impoffibilem.

fciiptum in Miffili, nibil omittendonec

addendo.

Nam Trid. Se(f. 22. in. de-

At X

5:2, Jufta quoque caufa.interpolandi

tittte p

Miffam etiam pofl Confegrationem eft

cret. de obíervandis & evitandis in

MT

fpiritualis neceffitas proximi, at ei pro-

Mfiffa ftatuit:: Ieve rieur alios, aut a-

videatur etiam extta Ecclefiam de re--

lias caremonias €9 preces in 7Mif[arum ce

fi&fk [in

N

f&w

mediofíalutis neceffario neceffitate me-

lebrativue adbibeant , prater ear qu-wi,!'f

j Ptibno

dii,(i praeter celebrantem nullus.alius

Ecclefia probate, ac frequenti €9. lan--

rYauu-

la

adfir, qui provideat , v.g. de Baptifmo;.

dabili n[n recepta. fpernnt.— Qua

vel Pcenitentia;.

dam

l Com

Xi1

- De Mf

$

E

dam veró Mif[arum 9. candelarien cor-

Ratio est , que anté ad R.z.

^nym

Nota,quód $a

CCL

dos celebrans euuz

um numerum, qui magte à fuperfhitofo

li

Subdiacono & Diacono trion rencatur

eultu.quám à uera Religione imuentis eff,

m

fub peccato ipfemet legere Epiftolam ,

amnino ab Écclefía removeant, &c.. Et

& Evangclium,fed (atisfacit ( ea audiat

PiusV. in fua Bulla: ZVegme £m Mife

àMim

Tlr1s

Vr eve

,

celebratione alias caremontas vel preces ,

Nota z. Si Sacerdosomifit aliquany

puam qua boc Ib [jati coutinenimradde-

1&125 l

ve vel retitare pra[umat,

pzrtem, qua non eft de fabftantia Sacrie

ii

m.2. Peccarum ex genete fuo mor-

ficii; v.g. Credo, vel Gloria , non debet

C*am-poüca reperere,

Quia communi-

tale cft, omittere aliquam gravem feu

f

moniam , quales

ter non fitfine nota,

ma j.oris mornenti care

Qd

mixtio aquz cum vino,utriüs-

&.4. Peccatüm mortaic:&,omictärc

fuot v.g.

Lflï»',ïï-

ei clevatio, fra&tio Hoftig,

in Miffa plures partes minüs principaks

1

que Speci

a

hibentus.

gmï

mixtlo ejus cum Sangvuine, &c. Pccca-

exiis, que ordinariéa

Ratio : Quia fimiul fampts faciune

n

tum veró ex genere (uo veniale et, o-

n

notabilem defotmitatem in Miffa.

mittere carcmoniam tninoris momen-

VMH

5::$. Peccatum mortale eff omittere

ti,quales fu.;t inclinationes,

ge:x:x1HCVio-

j,n

norabilem partem Canonis, qualis pare

pes, eruces, benedi&tiones, dec (culatio-

Dfa

fs

eft quzlibet oratio Canonis , vel etiam:

nes, oiatio poft Communionem,Evan-

m u

lium S, Joannis, G.

paucula ejusdem orationis verba , quo»

gC

avl

Ratio: Qjuta in primo cafu graviter,

rum omiffio tollit; vel notabiliter mu-

tat, aut minuit figmfcationem aut re-

f

ja fecundo levirer violatur przceptum

qu

Tridentini & P V.

przfentationem Myfterii, Irem Ora-

uo Dominica, Libera nos , Hac commix-

Bj 3. Peccatum ex gencre Íuo morta-

tio, dgnm Dei , Domine , non[um. dig-

Agl!,'[lu L

E

j Pc:Pc , omittere etíam ante Cancnem

D

Va

|

H

pirtem notabilem feu principalem,;qua-

& da--

les funt 1. Pfalm. Judica vel Confitemin?,

Katio;'Tum que fupráad R.2. e

Confeffio , & preces quz ante gra-

ta. Tumetiam quia Canon efl facratior

Mifu l

h

iicv

fico

dus altarisdicuntur. 2. Epiftola. 7.Ev-

pars: qui ubiincipiat ac definat»

dicetur infiàin hoc Exam.n.87-

n a d

angelium. 4XOffertorium, id eft, Obla-

ódi

H

Nota tamen , probabilius effe, qu

)

Il

tio utriusqueSpeciei, $. Prafatie. Pec-

in omiffione part'mm etiam. Canonis

^

catum veró cx genere fuo eft veniale, o-

A.

detur parvit

as materig excufans imor-

H

mittere partem minüs principalem, ut v.

Religio-

tàli, not minüs ac in materia

j

g. funt 'Tra&us, Kyrie eleifon , Oratio-

s.in praíene

FJ,J/)

l-

nes & fimilia : veletiam partem mobi-

nis, Voti,&c, qu& parvim

hibetur;ali-

ticft, fi folàm omirtantur alic

jua vetba:

[

n i

lem,id eft,qua aliquando ad

(

aut f.ad fummum»

nando non, v.g..G/orza; & c. Credo,plü-

pauca, v.g. qdatuor

71

li

quoram omi(fio non

mutat fenfum O«-

res Collc&tz;plures Le&iones;certa Vet-

bain Communicantes,

Zaticnis.

um

Mmmmmmm j

De

./Mü

ï

—

P

ZKR sz?Zf ZUS

AE

F xameim ,

199

De mntatione materiz & formz ín

Ratio 2.p. Quis que fic dicuntur, ut

at

à miniílro audiantur, cenfentur dici vo-

hat

Sacrameniüs, quód ( illicita, vide fu-

prà Tra&t, 11. Exam, r. n.7.. Quód in

ce non fecretá fedaltá.

2

n Mf

torma Contfeciatlonis omittere ly ezim

$. 8, Si celebrans legeret tam füb.

jliut,

fit mortale, vide fuprà Trad. r2. Exam,

tniffe, ut ipfemet (cüm tamen fatdittet

immyy

4. n-24.

non fit) ea non poffit audire , licét fint

tj

&.6, Miffz novas addere preces vel

talia, qua juxta. Rurbricas fecret funt

lu

cxremonias, etiam fine intentione in-

dicenda , peccat. mortaliter ex genere

ducendi novum ritnm in Ecclefiam, eff

Die /

fuo,

Ratío; Quia eft notabilis deformitas

Quf

motrale vcl veniale juxca materiz gra-

vitatem vel levitatem,

ÍIta patet ex

Miffz.

Md ped

"Trid. & Bulla Pii V. cir. pro R. r.

& 9; Loquendo de mora, quá debet

Juini.

uja caufat eravem vel le-

Ratto t Q

5

Miísá ducare , judico non debere e(fe

d Plæpä

vem deformitatem Sacrificii,

ultra dimidium hora.

Si celcbrans ;

Wa

Nora ,quód in hoc cfu geavitas non

ita properet , ut notabilem partem o-

Monylr

;oflit aliunde defumi , quàm ex quanti-

mittat, vel gravem indecentiam caufet,

g.x.',ücuat, |

eccat moitalirer.

tate aovarum precum vcl Ceremonia-

d l

tum concurrenteprudente judicio, Nec

Ratio 1.p. cft , ne. nimia motofitas ?

Motesn

iamen hinc fequitur, peccare eum, quí

tzdium pariat diftactibus,

N

ex cauía, ut judicat,rationabili, in Milfa

2.€8 3. Pars patec ex diQis, — Vide

F'l'cctpw í

Tfimïmm

dicit p'ures Colle&as ex Miffali defum-

füprà Tra&, r2. Exam. 4. num.37. an -

ptas, quàm illud prefcribit: quia faltem

forma Conlecrationis in eadem Miltfa

iputaj

fant juxta ritum Miffilis, licétnon fint

potfit repeti.. Quz repetitio c(ï'etquæf

grimg

dam additio.

"

x e(cripte pro hac Miffa,

At lod

Nota 2. Nec veniale peccatum cffe ,

QUARO IV. Ordinanturne ao

6-

[ frfüünd '

fnmptioni premitterealiquam brevem

venienter ea, qua circa hoc Sacramen-

lasl

orationem mentalem ad excitandam

tum dicuntur? & quid fignificant Cz-

EO

lilur hn

devotionem , quia actum banc inter-

remoniz ejus ?

num non prohibent Rubricz, uti pro-

LXXViI. Dequo Quz

fito agit S-.D.

lts de D

hibent otattonem vocalem.

3- q.83.a.

.

4.& $-

Qtatur «

hl

oLXXVWI. , 7. Eaquein MjH3 de-

g, Quei1

n Miffa fäuþt, omnia con-

Eidcffaff' l

bent dici fecreté, dicere altá voce eft

venienter fiunt.

ünrpe;m(

peccatum ex genere (uo mottale, Ea

Hoc S, D.a.4. in Sed Contra piobat

ln SCïi Pm

qua funt dicenda altá voce, dicere de-

fic: Dicitur de Cozfecr. dift. x. Jacobus

lr a

Frater Domini fecundüm carnem , cui

preísávoce;ita tamen,utaudiatur (alem

ütiïcþnci

à miniftro, peccatum non eft,

rimüm credita efl. Hierofolymirana

Ratio x.p, Quia inter alios etiam hic

Ecclefia & Bafilius Cafatienfis Epifco-

eít ritus principalisab Ecclefia inftitutus

pus ediderunt nobis Miffz celebratio-

lf 1

ob reyerentiam facrofandtorum verbo-

nem; Ex quorum audcteritate patet ,

con

"'-&;urk)q

rum,

p —

.D(f Jlrf)(j;(!

1 199-

H'H

converienter fiogula circa hoc dici, Et

tínct commemorationem præ(emis mi-

U

inc. ait :

aia in. hoc Sacramento to-

feriz, dum mifericord apetirut;diceu-

]

ter quidem pro perfona

tum Myfterium. noftiz Salutis compre-

do Kyrie eleifons

Patris, ter pro per

fona Filii , cüm dicituE

henditur,ideo pre& cateris Sacramentis

cum majori folemnitite ogitur.. Nunc

Chiifteeleifon: & ter pro perfona Spt-

fitüs faucti , cüm fubditur , Kyrze elet-

cxpïic«

buntai Cæremoniæ,qgæ in Miffa

licem miferiam , igno-

2

fón ,contra trip

i z

üunz»,

» vel ad ngifl-

ch'U.

rantiz; culpe, & pocoz

Preparatio cr Jatroitus.

candum , quód omnes perfona Íunt in

m

Quia fcriprum eft Ecclefift.4,./ Cu-

fe invicem,

! flodi pedem. tuum ingrediens domum

]

,

J

j

Et Ecdef. 18.- Ante oratio-

Gloriain excelfés.

4

l

I

Domini.

LXXVIII Cemmemoratczlefteni

ü

H

Jl

f

t

, nem prapara animam tuam , ut adducit

Ls

S. D.a 4. Ideo ante celebrationem hu-

gloriam , ad quam tendimus poít pre-

fentem .vitam & miferiam , dicendo»

teme

jus myftcrit , ut Sacerdos illud digné

Gloria in excelfis Deo ; quod cantatuE

ul

conficiat, primó fe prazparat invocando

in feflis, in quibus commemoratut C&

' divinam gratiam . per illam orationem,

qfta

A&iones noftras, &c. z. Pec Conf:ffio-

I-ftis gloria , intermittirur autem in of-

rem,juxta lllud Proverb, 18.. 7mfeus m

ficiislu&uofis , quz ad. commemotratios

nemmiferie pertinent, Ita Angel. Docte

W

,

principio: acci[ator eff. ii . cujus. ustis,

"m

a. 4.cit, Pauló aliter cum alis dict po-

M

nimirum premittende con&ffionis , an-

tcft,,quöd Gloria, &c. cantetur ad imi-

i

li

tiquitas copflat ex Liturgia S. Jacobi;

tationem Ángelorum , qui nato Salvato-

d

K quæ'äboxwatfmoxxc incipit, 7. Praparat

:e illad cecinerunt Paftoribus. . lotona-

- Áeper landem divinam, qua fitin Intro-

tür aniem à Secerdute in Altari, quia ille

w

itu fecundum illud Pfalm. 49. Sactifici-

um audis honorificabit me, & illic iter;.

repieíentat Angelum magui Confilit ,

Tan

& quidem Àftante intmedio , quia dum

Mv

quooftendam illi folutare Dei. Er fu-

mitar hoc (ait S.Thom, ibidem) ut plu-

medium filentium tenerent omnia. Vet-

bum Dei à Regalibus Sedibus venit.

J

ries de pfalmis , velfaltem cum pfalmis

3gil5,

Profequitur illud Choros , quia fubitó

E

cantatur ; quia, ut Dionyf. dicit c. 3-

fa&a cíl cum Angelo multitudo calcftis

j

4 ro]:

Ecclefiaft. Hierarch. pfalmi compreben-

Militiz,

. dunt permodum laudis, quidquid in fa-

9l

h

cra Scriptura continetur-. Additur Glo-

Dominus volifcum.

[

j

w L

ia Patri, &c. qui verficuluseft compoti-

LXXIX. Effilutatio & seligiofa ex-

g,

tusà Concilio Niceno.

citatio populiad atrendendum vel oran-

ygiul

Kyrie eletfon.

dum , defumpta cx more Hebrzorum:

J

j

Luc.r. invicem fe falu-

h

" Idem fignificat quod Domizemifere-

jud. 6. Ruth 2.

4nns: €CHYh. . Veli

u

tantium. dicendo Do:

- pitth

7e; & uiloquitur S. T hom. ibidem; con-

*obis-

eu

U

g200

TRACTATUS XF. Examen 7.

vobifcum, — Senfus Refponf ,quod dat

cens per. Deminnm noffrum '?E;Gz:;n &c.

üitid

quia Salvater dixit : Quidquid perieriris

?opu-ius dicens, Er cum fpirita tsto , eft:

v um

Ptecamur vicifim, ut etiam Dominus fit

Patrem in nomine meo,dabic vobis.Ma-

- Wntur

cum tuo fpiritu ,ribique intanto myfte-

nus elevat & extendit; Naàm & Moy-

fes Exod, 17. cüm levaret manus. ad

n

xióaffillot, Fitaurem allocutioin plu-

tmá

al

1

D

Dominum, vincebarlírzél, cum autem

, quia vel Miffa (olemnis eft, & cunc

Hrido

jam ad(unr plures ; Vel eft Miffa pri-

eásdem paululum remififfet, fuperabat

- — J

wata , & tunc licét nullus adfit; nifi uni-

Amalec,

Per Iftael inielligi poteft Ec-

fl mi

clefia , quz vincit orando.

Populus

cus Minifter, bic tamen gerir perfíonam

Ventut

totins populi Catholici , ex cujus perfo-

N

Relpoudet z4mez , id eft, fiat , prout pe-

dacon

tis,

&a Sacerdodi pluraliter re!PoaldFt, ut

4 Diicor

explicat $. D.a. $. ad 12.

^ m

Notaex S.Thom, a. g. cit. ad 6&. di

Epiffola,

3 b"a di

ceute ; Quinquies feSácerdos vertit ad

LXXX,Eftinftru&io fidelis poþgli;

irio

populm, ad fignificandum quód Do-

quia hoc Sacramentum e(t myfterium

Ynqb

minus die Refurcectionis quinquies fe

Fidei , quz inftru&io difpofitivé fit pet

J

manifeftavit , ut dicitur in tractatu de

do&tiinam Prophetarum & Apoftolo-

Mi

Reíurrectione Chrifti; Solutat autem

rum : quz in Écclcíia legitur perledto-

fepries populum,fcilicet. $. vicibus qui-

res & Subdiaconos, ait $, D. a, 4. cit.

- uj

Nofter Lublino ita difcurrit :: Epiftola

bus íe convertit ad populum ; & bis,

quando fe non convertit (ícilicet càm

apud G:zcos, fupermiflio vel fupereto-

u

Chor

apte Prxfationem dicit, Domizus vobif.

gatio nuncupatur apud Latinos. Prz-

DP

cam ; & càmdicit, Pax Demini fit fem-

mittitur Evangelio , defignans officium

D.Joannis Baptiftz, qui etiam pravenit

KV fPl'n'.'ua

Parkjolygfmm) ad defignandam feptifor-

mem gratiam Spiritus (an&i, — Epifco-

ante faciem Domini ficut vox indcferto

10f

^g

pusautem celebrans in feftis in prima

clamantis, & fuit quafi Subdiaconus, id

:

eft, Subminifler illius , qui de íe ait :

[

tàti

falutatione dicit , Pax vobis , quod poft

Refurte&ionem difcipulis dixit Domi-

Non veni miniftrari fcd miniftrare.

lai]

nus: cujus perfonam reprelentar prg-

Subdiaconum legentem unus comitatur

Refpm

ftlooy

Acolychus, Diaconum veré ram Subdia-

c,quäEpi(topus, Hzcibi. $. D.

conus quàm Acolythus , quia pradica-

quiz o

CoZeda,

tionem Joannis paaci fecnri funt , fed

| dfn[g gL

Eft oratio,quam Sacerdos propopulo

veritatem. Evangelii plurimi fufcepe-

dul

Wi

facit, ut digni- habeantur tantis myfte-

runt, Etquia Joannes fuit limes pre-

riis,ait S.D,a. 4. in c.. Vocatur aucem

cedentium Prophetaram & fequentium

BLUT

Colle&la, quia Sacerdos. fungens lega-

Apoftolorum , medius inter. uctosque ;

- il

tione ad D:um pro populo, cotius fide-

ideo Epiftela neque (emper legitut de

-s

Prophetis, nec femper de Apoftolis, fed

Ptl

lis populi in unum colle&i vota inea

goiligit.

Concludit ut plurimüm di-

interdnm fumirurde VeteriTeftamento;

ï'ïcum D

"ánter-

Vs

P

"i Mf2.

1 iOl

Mi

interdam deNovo,Nam Joannes cum

cantatur indiebus jejuniorum. Vocatut

ii

antiquis Patribus Chriftsm pradixit

autem 77455 , quia in fignum meefti-

Wi

venturum , & cam modernis oftendit

tiz tractim feu graviter cantari folet.

N

prefentem.. Qnód autem Subdiaconus

)d

Nota , quód in Miffa concurrant tres

[

f

ü

cum Acolytho ad Sacerdotem poft ledtà

diveríz lin

o

[t4

uz , nimirum Zebra:ca,per

"

n

Epiftolam accedit, illud infinuat, quód

ly Alleluja : Greca , per ly Kyrie elei-

Joaunes in vinculis audiens operaChri-

Íon: & Latina, Et hoc ideo,ut omnis

ER

oput

fti mifit difcipulos, & ait: Tu es qui

lingua confiteatur, quia Chriftus eff in

venturus es? Quarentiautem, cur fub-

Gloria Pattis.

v

— diaconus poft finem fue Le&ionis, &

Diaconu: ante principium ad Sacerdo-

Eangelium.

temaccedit, cique reverentiam exhi-

LXXXII. SicutS. D.dixit; quód pos

bet, dicito: Quuialex accepit finem in

ic,pc;u:i,

pulus difpofitivé inflruatur per do&ri-

Chrifto, (cd Evangcelium fumpfitorigi-

namProphetarum &Apoiïolorum,quæ

ylïsm

nem ab eo. Lex ergo & Prophete ad

t

r

legitur perLe&tores & Subdiaconos,íta,

(,MJ

Josnnem, fed Evangelium & Apofloli

poft ipfum. Hc ille,

ait, perte&té populus inftruitur per do-

rl

&rinamChriftiinEvangelio contentam,

, (l

4

Graduale, Alleluja, Hra&us.

quzà fümmis legitur miniftris, fcillcer

il

à Diaconibus. Cutiofüm de hoc denuo

þyxü

LXXXI.Pof Lectionem cantatur à

upuw

format difcurfum di&tasLublino paucis

Choro Gradzale,quod fignificat profe-

omisfis híc ponendum 2 Diaconus pro-

; t

gæt'ä

um vitz: & //eluja, qued figniRicat

nuatiatEvangelium acceptá priüsbene-

fpiritualem. exultationem; vel Zra&ous

qu

di&ione, 7ube Dopzze, non veró, Dogz;-

ma;lflu

in Officiis lu&uofis, qui fignificat fpiri-

ze , ut quidam impetiti faciunt ; nam

tll

-tualem gemitum : hecenim confequi

loquitur ad hominem, cuius quía im.

debent in popule ex przdicta do&tzina,

du

petfe&a funt opera, appellatio quoque

xmïïf

ItaS. D,art. cit. Graduale vocatur etiam

truncata. Origo iftius vocis antiquif-

Refponforium;quia unus incipit , alter

ormto

fima cft, tefte Baronio ad annum 4 :€,

m

reípondet. Vocatür autem Graduale,

Acolythi antecedunt aceenfis luminari-

M

|

quiaolim cantabatur Diacono afcen-

jl

bus,in fignum fpiritualis latitiz , quía

dente gradusad cantandi E vangeliuim,

ipfius evangelii au&or erat lux. vera,

in['»

uPE

"

— "llelnjaett vox gaudii,& fignificatidem

quz illuminat omnem hominem. Po-

| ii

"]

quod Laudate Dominum. Hoc non can-

ftulatautem benedi&ionem, ad deno-

WEH'

tatur à Septuagefima ufquead Pafcha ,

tandum, quód in Ecclefi;Fideltum nut-

Il

"

i

quia illud eft tempus triftitiz & Babylo-

lus debet pradicare, nifi mittatur: Les

j

- Ricz fervitutis: de quo intelligi optimà

&io namqaue Evengelii przdicationem

af

,

—

zcE

poteft illud,.Quomodo cantabimus can-

fignificat. Etideo olim in loco eminen-

üthsl

ticum Domini in terra aliena? in falici-

m

tiori , quàm. Epiftola , canebatur ,

bas (ufpendimusOrgana noftra. T ractus

juxta illud: Supra montem excelífum

itte

Nunnnunn

aícen-

l

|

"-

1202

ZRACTATUS XF, Examen. *

filte

aftende tu , qui cvan"gelizas Syon.

tanquam divinz Veritati (fecundüm

(

Dum Evangelium legitur, ftare debent

illudJoan . 8. Siveritatem dico vobis,

li

ui audiunt , in fignum obedientiz nu-

quare non crediris mihi») Le&o Evan-

t

datis capitibus prz reverentia. Quod

gelioSymbolum Fidei cantatur, in quo

vhird

eiiam ad Zdagnificat , INunc dimsttis &

populus oftendit, fe per Fidem Chrifti

do&tring affentire, Cantatur autem hoc

gior

Benediclus , in marutinis Laudibus,Ve-

velil

fperis, & Completorio cft faciendum.

Symbolum in feftis, de quibus fit ali-

Fpenm

Cantatur Evangelium ad Aquilonem,

qua mentio in Symbolo, ficut in feflis x

d of

Chrifti, & B. Virginis & Apoftolorum ,

reli&á paite dextrá Altarisad denotan-

icit :

dum, quód ä]udæis propter eorüm du-

(quihanc hdem fundaverunt) & aliis

ritiam doctrina veritatis debuit auferris:

untit

hujusmodi. Hzc ibi. Cantatur ergo

E& Oblc

& Gentilibus tradi. Vel quiaordinatur

Credoftatim poft Evangelium ; wit popue

ficedi

ad expellendum Dzitronem joxta illud:

lus oftendat,quód corde verbum Evan-

mide

Ab Aquilone pandetur omne malum.

gelii receperint,quia corde creditut ad

Signat (e Diaconus in pectore, quia

juftitiam,oreautem confeflio fit ad fa-

gnüimir

BTRY

corde crediturad juftitiam : in ore;quia

lutem, Sacerdoti Gredo intonantiCho-

ore confeffio fit ad falutem : in fronte ,

rus (olemni tripudio refpondet, ne Mu-

lm

N

quia nullo timoreaut verecundiá(qua-

ficus ille cocleftisobjiciat : Gantavimus -

vobis & non faltaflis. '

Duy

um affe&ionum figna potiffimum in

qu'xbus(

fronte folent. apparere ) debent fideles

Hzc omnia ufque huc olim vocaba-

Yi

à libera Chrifti & ipfius Evangelii pro-

tur Miffa Catechumenorum, qui ufque

feffione deterreri.

li, Q

huc permittbantur effe prafentes Sacrot

llode

Nec fine caufaDiacohus füzLe&ioni

iisautemp

era&tis dimittebantur a Dia-

Erod

premittit thuris incenfum , quia Prae-

cono illis verbis: Zre. 7Miffa. eff ; qua't

dicator debetex fe odorem bonz opi-

dicens, lte, abite, nuncincipit propr'e-

zionis emittere juxta illad Apoftoli :

Miff. Nimirum Oblatio feu Sacri-

-

Chrifli bonus odor fumus.Vlade dicitur;

cium, cui intereffe vobis non li

ets uf-

Cujus vita defpicitur,ceftat ut ejusprz-

quedum facro Fonte renati fitis.

l

dicatio contemnatur,

;

Offertorium.

&t[j4

ld

.. Le&to Evangelio liber fe

rtur ad, Sa-

LXXXIV, Dehoc S. Thom.a

'ït:Sïcv

t yid

cerdotem , quia omnia bona funt re-

igitur populo praeparato & inftructo

Q fpc

ferenda ad eum,à quo bona cun&ta pro-

confequenter acceditur ad. celebrotio-

L(gls /

cedunt, qui eft Chriftus, 24/pba €? O-

nem Myflerii,quod qui

dem & oliet-

*

DO&Q

fecratur & fü-

suega : cujus perfonam in Mif gerit

tur utSacrificium ,& con

tiicat

Sacerdos.

mituruwt Sacramentum. Ulade primó

tl

Syméolum fcn Credo.

peragitur oblatio. Secundó Con(f-cmt,iov

at

.LXXXIII. De hoc S. Thom. íneod,

materig. Tertió ejusdem percepno-

mllr,flc

Circa oblationem veró. duo aguntür»

I

Tine

att- 4. ficait : Et qqiaChi'jRo credimus

C

q

I

p--

De Mifa.

1203 -

l

ju]

fcilícet laus þopuïi in camtu Offertorü — fcilicet perbonum odorem dcp,cllat&r,-(i

(per quod fignificatur letitia offeren- — quid corporaliter pravi odotis in loco

Y

T

i

tium) & orario Sacerdoris, qui petit ut

fuerit,quod poffet provocare horrorera.

! q'lü

oblatio populi fit Deo accepta. Unde&

Secundó pertinet ad reprzíentandum

effe&um gratiz , quà ficut bono odore

d

Jl

ft(

1. Paralip.29. dixit David ; Ego in fim-

n

plicitate cordis tel letus obtuli uni-

Chriiftus plenus füit (fecundüm illud

Genef. 27. Ecce odor filii mei, ficut

d

veríahzc, & populum tuum qui hic

repertus cft, vidi cum ingenti gaudio

odoragripleni ) & à Chrifto derivatur

T

(orp

tibi offerre. donaria. — Et poftea orans

ad Fideles officio miniflrorum fecun-

dicit: Domine Deus cuftodi hanc vo-

düàm illad 2. Cor, 2. Odorem notitiz

tl

luntatem. Hazc ibi. Offertorium ergo

fuz fpargit per nos in omni loco.

Et

n

eft oblatio Sacrificii mox futuri, Porró-

ideo undique thurificato altarí , . per

p

i

Sacerdos ait: Calicem Salutatis accipi-

quod Chriftus de(ignatur , thurifican-

am,id eft, Chrifti Salvatoris, qui eum

turotnnes per ordinem. Hacibi.

[ ':i

*

g

inftituit, non veróait, falutarem , quia

Fithec incenfatio odoriferi "T 'huris

(iCho-.

in eo nondum eít nifi purum vinum ,

ad exemplum Magdalenz, de qua Evan-

gelifta dicit: Maria ergoaccepit libram

wau-

, poffemus eum tamen vocare falutarem ;

puta, futurum.

unguenti pretiofi & effudit. Celebrans

(|mus

Dum hec fiunt, folentFideles in

incenfum ter circumducit , quia etiam

!

quibusdam feftis , przfertim in Ecclefiis

Magdalena Chrifto ter unguentum ex-

od* |

Parochialibus offerre munera tempora-

hibuit, Incenfat totum altare, quia

jut

55(

lu

lia, quia hilarem datorem diligit Deus,

& fa&um Magdalenz exivit in omnem

* Unde Dominus per Moyíen mandavit

terram , ubicunqueprzdicatur Evange-

hDI

Exod. 25, Non apparebis in confpe&u

