jocando , turpiter loquendo vel agendo.

: 4d 1. probabilius affirmo cum noftro

Ergo Moniales morcaliter peccant imó

dela Cruz , f1 fiat faltem cum licentia

excommiunicationem incurrunt eos ad-

i

—

Prioris de confilio difcretorum , affo-

mistendo,

j; Clantibus quibufdam fzecularibus , ut

LXXIX,

Oppono 1. contra hoc de

grel

(

1c vitetur fcandalum.

amentibus,

Etiam infantes mafculi

Ratio ; Quia obfervantía claufurz

Monialibus,&infauntes femelle —— Mo-

li

folüm eft de I« ge humana, confervatio

nachis poffünt effe occafio peccandi per

; &utem vitz efl de jure naturz,

ta&us, ofícula : Sed hoc non obflante

d 3. R. nc

o

j

o

ativd pro utraque par-

poffunt illi admitti . Ergo & amentes

V

"

te.

Ratto ;

Quia non eft cafus necef-

à Monialibus,

.rcm

^

m

fariusd Trid

entino requifitus , poffunt

2. Admittere aliquem ad claufuram

n

enim tales Sorores ad interim extra

cui ingreffus non eft prohibitus , non eft

Claufuram accomodari. U nde

;.

non pof-

peccatum : Sed ingreffus claufure a-

funt ad claufuram admitti

fine ipeciali

mentibusnon ef prohibitus , quianon

confenfu Sedis Apoftolicz

; & itahabet

praxis Romana.

fant capaces Legis.Ergo.

Forté tamen ad id

3. Hominem ufu rationis carentem

; licentiam daz-

peteft Nuntius Apofto-

admittere ad claufuram, idem eft ac ad-

19 licus iflius Pro

vinciz.,

Coníuli etiam

mitterebrutum : Sed Monialibuslicet

, Poteft Ordinarius loci

» fiforté Ípecialz

oPu;.»

quadam facultate

admittere brutum, Ergo.

polleat quoad hoc,

4« Amentibusin die jejunii nontan-

K

d 4.

de infantibus R. quód poffint

tüm femel fed fzpiüs licet dare carnes;..

»

2

ad claufu

ramadmitti, & Moniales non

& hoc ideo , quia non tenentur Lege:

fm'fr:xl

peceent eos admi

tterido,, puta, qui funt

n d

Ecclefiaftica jejunii autabflinentiz. Er-.

feu diícretione ac ufu

go fimiliter.

doli expfrtes à

j -

,Adh

x

—

JRAÁACI ER

Exam.$.

E

f

4

dift

1

d t

Giii

. maj, Poffunt «ffe occafio

QUAERO XV

. Quid fentis deþ'Legc—

ttibute:um & vect;galium?

pro

xima & perfe, IN. maj. Quia com-

LXXX, Ante R. Suppono r, hec &

muniter & per

(e loquendo ad infantes

j

120n habetur affectus libidino(us.Poffunt

fimilia nomina , vectigal , tributum,

*

[o)

l

efle occafio valde remota , & folüm per

o

abella, colle&a, pra'ftantia, accifa, fli-

gia, &c, licét pro

h

dens , nim, przecifé ex malitia hujus

pendia, talia, peda

r

SC;CX

locorum & occafionum , velrerumdi- -

velillius Monialts infante per tactus aut

veifitate vatientur, quoad prafens ta-

afpectus in partibus fecrecioribus abu-

tentis,C. maj, & conceff1 min, N. conf.

men à DD, pro codem fumuntur, cüm

4

taà

eadem fit ratio tra&tandi de uno acde

Fateor tamen opti

iil

e& prudcntifïïmö

alio,

Significant autem cenfum vel

facturos Monialium Superiores, fifeve-

peníum aliquod. ex fubditorum bonis,

ïä

ré prohiberent maículorum ad eas in-,

)

ere(Tum.

Et eadem ratione in aliqui«-

agris , domibus , pecoribus, mercibus,

&c, vel etiam ratione tranficüs præüaü-

bus locis fan& eis prohibentur catuli,

|

& alia quedam bruta Monialium ufui

dum Principiterrz pro fua ac Keip. ne

Áin

ceffitate.

non neceffaria,

1

Suppono 2.

Ut tributa Gn(ju[ïïa,:tc—

A. 2, dift, maj.

Si ex illa admiffio-

uiri

i

1. Ut fint impofita ab habente

ne non poffinc fequi mala , abfurda, &

;

]

1

udit

*

auctoritazem , v. g. à Capite Reip. ptt-

M:

inconvenientia , uti oftení

1eft magis

fe&tz,aut à confuetudine immemoriall,.

W

erdinarié poffe fequi ex admiffione a-

2. Utnon imponantur ad dirandos Re-

:

mentium quàm infantium ad clauíu-

ges, aut in luxum eorum , vel res vanas,

h

ram, C. maj. fecus, N. maj. Beneenim

^Ul

Ícd ad congruam Principis fuftentatio- -

ftat, quód is,qui amentem ad aliquosa-

?

nem, & communem utilirateim V. g 4

AT

l'l[am

&us

inducitgraviter peccet, licét amens

juftum . bellum, a

d viarum reparauo- —

D!

fànte ceffettti-

[o

j

Legis & peccati incapax fit.

nem , &c,qua cauía cef

s

Ad 3. dift. maj.

Si Præci(& confide-

butum:cui confuetudo ctiam immemoe

3. Uc infolve -

!näunï

retur carentia usus rationis , C, maj. Si

rialis obflare nequit.

li

fimul confideretur occafio malorum &

dis tributis fervecur propotti

oinordim

& ad fub*

I'thuy

inconvenientium, N. maj.

ad neceífitatem communem ;

wa

i necelli-

Shl Af

Ad4. N. conf, Difparitas eft :

ditos , itaut pro parva & brev

n

a & dur-.

d

exuno non fequuntur mala, quacx al-

tate non petantur tributa mag

N

Ti

turna : nectantum à paupere,

qu antum

tero. Item imgrefï'us monafterii Mo-

i £0f

àdivire. 4. Ut non imponanty

i Pcf'- |

nialium in amenteadulto non potePc ali-

s fine u-

Ifdï,ilu

fonis privil

egiatis feu exenipti

qua ratione cohoneflari, ficut miniftra-

iofis ucciulque

k"w /,i' [

tio cibi aliàs prehibiti , nimirum velra-

cendaPapz , v.g. Relig

fexüs , aut Clericis major

am Ordinuti»

fa:ig :

tione morbi, vel ne humor melancholi-

veletiam minorum , fi b

encficium Bà-

Faj

cusamentiam augeat, aut vite pericu-

&ad

1um caufet, .

/

beant. Nam ab üs exigentes;

coníi

E

a

De Leg? bumana,

55

confiliantes, auxiliantes,faventes, exe-

qu?a pars juxta virium fuarum propor-

tuonemrenetur in fubfidium communis

quentcs, &c. excommunicantur, Ad-

dunt aliqui infignes Dodtores , ut Caje-

neccffitatis : tum in commutatiya, quà

proptr onera & curam boni pubDlici;

NI

tanus,Navarrus,&c, hanc conditionem,

ut fcil. non imponantur illis , quz ve-

fuo Principi vel Magifh*atgiihbditi de-

huntur ad proprium uíum.

Scd praxis

bent faftentationem & cóngruos redi-

Á

"

huic falutari do&ring obftat ;ut patet in

tus. *Ergo.

RA2

Si communi famá ac populi

j

tributo, di&o 4cc;/a, quod inquibu(-

perfuafione tributum aut veé&tigal cen-

VN

dam locis imponitur vino , olco, carni-

bus ad proprium ufum deftinatis ; uti &

fcatur effe iniquum , autfüb pratextu:

pecoribus domi privatim faginatis ac

congruz fuftentationis, vel alterius ne-

mactatis.

Resfané dura, &, nifine-

ceffitatis impofitum , cedarin ufus non

ceffitas cxcufet , periculo

4

[5

H

" Utinam

neceflarios , v, g. ad nutriendam pom-

faperent , & hac practice intelligerent

pam fuperfluam ,vel ad avaritiam , &c,

nonoblte

at in conícientia : five ad fol-

quorundam Príncipum Con filiari1in ga-

o

vendum, five ad non (olutum rcfütuen-

bellis. excogitandis & Principili fuo

dum.. Ita Sylvefter & alii.

fuggerendis dexterrimi. — His fuppofi-

t15

N

Ratio: Quia Lex injuffa fecundüm

but

.T. Leges juftz tributorum & ve-

fe non ligat in conícientia.

o

DiXi ? —[&"

&igalium non funt puré peenales, fcd

cttudgm [e, quiabene monerdictus Au-

obligantinforo confcientiz, nontan-

(

thor, quód in hoc cafu poffit peccari ra-

tim ad folvendum,fed etiam ad non fo-

tione mendacii, perjurii, vel (candalt,

t

lutum & defraudatum reftitucndum.

& hujufmodi : adeoque ratione fcandali

r

Hac eft. (ententia tutior & probabilior

vitandi , & publice tranquillitatis caufa

rf

— apud Thomiflas & multos extrancos,

quilibet indiftinéte tenetur,

)y

| quitamen non ncgant , poffeinaliquo

E. 3.

Si quisinjufte effet à Principe

j u

cafu àPrincipe cuidam loco in ponam

damnificatus, vel Princeps effet cjus de-

alicujus delicti imponi legem cujufdam

bitor , & non poflet ullà aliá vià à Prin-

i

tributi puré peenalcm.

cipe , hujus dcbiti conftio , rchabere

j ?

— Ratio1, . Quia obediendum eþcjuüis

íuum , poteft fibi , feclufofcandalo &

«

Legil)uS. Unde Apoftolusad Rom. 15.

alie quovis peccato. fatisfacere nonfol-

at Jvecefptate fubditi eflote , etiam

vendo gabellas,licét quidam tertius eas

pka(;ter cov[cientiam , ideo enim. (ubi

emerit ; nifijudicct , hunc emptorem

Y

g

notetur cobn.xio cum eo, quod dxit

graviter damnificandum. Ita Sylvefter,

dc conícientia) ( rribura praffatis,

& alii,

j

P

Q

n

Reddite ergo omnibus debita , cuitribu-

Rato eju[dem eff 1 "Tum quia illi

n

dumsyribatum $ cui veäzjgæl,wäigal.

commun t:r' gabellas. emunt minori

Katto2, Lcges tributorum & ve&ti-

,

pietio , propter fimiles fraudes , quas

D

Íciunt communiter fieri

5

tum etiam;

$

ä

gg*ium fundantur tumin juftitia legali,

quia

V

í

Xh,su»v'

CUR AGELEA ExXAWN $.

336

quia Tr

inceps non p;)te& altäri vendere

nem, Aatio : Quia effet caifo lr

mcum , fed meum eft jus retinepdi mi-

injuftitiz, Siautem minor pars,(ciens,

fe ron confentiente , tributum tamen

hiillid , quod aliàs Principi deberem,

fiille mihi non deberet. Ergo.

effe imponendum, confentirer, peccaret

ï

8&.4.- Sinon aperté conftet de jufti-

mortaliter,fed folüm contra charitatem,

noncontrajufütiam, — Kare; quianon

tia, nec de injuítitia gabellz aut vecti-

alium, feddubitetur, tutius& proba-

eft caufa eflicax injuflitiz , utpete que

Simile eft in eli-

bilius eft, fubditos in confcientia teneri

nihilominus fieret,

D

folvetre,

gente indignum , qui aliunde cligere-

tur,

Vide-Tradt 2. Exam. 2, n, 55

Ratio patet ex illo generali principio :

Ia dubis prefumendum eft pro Principe

quam fententiam teneatur fequi Prin-

feu Superiore ; àquo fi femel rccedatur,

cepsin impofitione tributorum,

Nec

QU/ERO XVL Tenenturne omnes

ruet tota boni Regiminis ratio,

lege humaná , etíam ipfe Legislator, .

valet, quod alii dicunt;hoc principium

-

folüm verificari , quando non agitur de

Princeps, Monarcha ? Clerici & Keli-

intereffe R egis,

Non , inquam, valet,

giofi lege civili vel dicecefaná? & quo-

[/

modo peregrini, vagl, pue;i,amentes?

yuia interefle Regis quàtalis, cftinter-

p

effe ipfius Regni,

Nam Rex propter

vcl danturne homines exleges?

W

Regnum , non econtra ; ut Íuprà dixi,

LXXXIL. z.1, Nullidanturinhac

N

vita homines, etiamjufti, exleges, lta

Undein favorem fubditorum etiam híc

[

non valetillud : 4Melier eff. conditio pof-

S. D. q.96. a, $. in Sed Cont. ficargu-

h

fideutis ; dequo in Tra&. 2. de coníci-

ens : Apoft, Rom. 15. dicit: Ob am-

W

entia,Exam, 1. D. 12, & 13.

ma poteflatibus fublimtoribus [ubdia J

Sed non videtur effe fübditus poteftati

LXXXL. Quomodaetefolvis hunc ca-

l

fum ? In cujüídam Principis confilio

qui non fubjicitur legi, quam fert po

h

tractatur de impofitiene alicujus tributi

ftas.. Ergoomnes homines debente

Y

-

u

injuftiymajor pars Confiliariorum con-

legi fubje&i ? confequenter non

daüt;lg; :

lu

homines exleges. -

fentit ; Quid faciet pars minor, votis

D

hi

inferior ? nonne falvà confcientià eti-

Declarat hoc ulteri

355 D.in n

ül fl

am peteft confentire, quia plurima vota

de fuirationelduo habet:Primó q;1idcn1,-3$

M Q

valent,

quod eft regula humanorum aduum;:

If/!f de

Dico : Non pcte&ünemortalï. Ka4-

fecundó quod habet vim coactivam,Du

t : In nullo cafu licet approbarc ma-

pliciter ergo aliquis homo poteli € e

JP[fm

do,ficut regglaï'

lum,vcl pofitivé ad illud concurrere. Si

Legi fubjeétus; uno mo

(

tum regule , & hoc modo omnes !

minor pars , fciensfe non confentiente

qua

majcrem partem íua vota retractaturam

qui fubduntur poreftati, fubdunturDeg

! W

Alio modo dicitur

tamen confentiret , peccaret non tan-

quam fert poteftas.

J!U[Ma

tüm contra Charitatem,fed & contra ju-

aliquis fubjectus Legi ,

'ficnt coactum

A[[Um

flitiam , adcóque tenetur ad reflitatio-

cogenti; & hoc fecundo mo

do hofp'in*fs'

virtuo-

W

x

"n

d

De Lege humana.

337

virtuofi & jufli non fubduntur Legi , fed

debet voluntarius d nc;n coactus Legem

Fl

(b

foli mali; quod enim eft coactum &

implere. . Eftetiam Princeps fupra Le-

violentum , cft contrarium voluntati j

gem , inquantum , fiexpediensfuerit,

voluntasautem bonorum confonat legi,

poteft Legem mutare , & in ea difpenía-

áàqua malorum voluntas difcordat,

Et

re proloco& tempore, Hac ibj.

';4: (

in hoc fenfíu in R. ad r, explicat S, D.

Ex his patet, quód & quomodo Papa

| WU

n

illud r.ad Tim,r. Jufto non eft pofita

tencatür ad jejunium, confeffionem an-

nuam , &c, & Rex ad certa mercium

Lex. Vide fupràin hoc Traé&t. Exam.

24 1. AT. ad Oppof. P

pretia à fe flatuta.

Fateor tamen , fi

B.2. Princeps& Monarbha tenetur

Lex effet circa materiam , cujus obfer-

V

fuislegibus quoad vim directivam, eft

vantia conditionemPrincipis dedeceret,

autem folutus ab iis quoad vim coacti-

;

v.g. de non portando gladio, &c. eum

vam,

non ligatet , etiam quoad vim directi-

i

Vam,

Declarat & ptobat hoc S. D. ibid. ad

Hinc data refolutio tantüm in-

(

MM

3. dicens : Princeps dicitur effe folutus

telligitur de materia , qua fubditis &

(

dLege,quantüm ad vim coacuvam Le-

Principi eft communis , non qua fub--

Q&X

gis: nullus enim proprié cqgitur à fe

ditis eHPropria.

ip(o ; Lex autem non habet vim coacti-

Dixiin R.2. Pfincep: e& AMonarcha,

jli

vam , nifi ex Principis poteflate.

Sic

five fit Ecclefiaflicus five(ecularis. Eft

g

l,

igitur Princeps dicitur efle folutus à Le-

autem Monarcha Principatus unius, fcu

(i

ge» quianullusinipfum poteft judici-

quando unus praeft abtolutus & inde-

I

j

um condemnatioriis ferre , fi contra-

pendens ab aliis,

Et hic tenetur. fuis

i

Legemagat. Unde(uper illud Pal. fo.

Legibus quoad folam vim directivam,

ii

Tibi foli peccavi , &c. dicit Gloff. quod

Nam fi loquamur de Regimine Arifto-

Rex non habet hominem , qui fua facta

cratico, ubi Optimares dominantur, e-

m

dijudicet. Sed quantum ad vim dire-

julque Leges vocantur. Sezatusconfulta ;

g

Cvam Legis Princeps, fübditur Legi

velfiloquamur de Regimine Democra-

propria voluntate fecundüm quod dici-

tico , ubi fumma poteílas eft penes cc-

"(

J

tüt, extra de confüit. C. cum omnes:

tum

115)

populi , ejufque Leges vocanrut

o*

Quod quiíque juris in alterum ftatuit,

Plebifcita ; on eft dubium, quemlibet

I

n

ipfe eodem jure uti debet. EtSapien-

tum ex Optimatibus , tum ex populo

tis dicit authoricas: Patere Legem,quam

teneri Legibus,ctiam vi coactiva ; quia

ipfe tuleris, Improperatur etiam hisá

quilibet illorum refpe&u totíus coctüs

qu

Domino:. Qui dicunt & non faciunt ,

eft verus fubditus,

& qui aliis onera gravia imponunt , &

LXXXII. & 3

*

Clerici acRel'gioft

àpfi nec digito volunt ea movere, ut di-

J

Legibus civilibus pro communi Keip,

lj

citur Matth, 23. Unde quantum ad Dei

gubernio latis, fuo flatui ac immuni-

judicium Princeps noneft folutus à Le-

um

tati non prajudicantibus tenentur in-

dire&é , ac fola vi dire&ivá diredté ortà

(

gequantüm ad vim djrc&ivgm ejus, fcd

Uaü

ex

sss

E

1

38

TRACT. F. Exam. $.

Llæ

1

ex Eege naturali & Ecclefiafücà , q

præcedeätia in Proceffionibus vel Se.

[

vult, ut qui fentit commodum ( Kcip.)

pulturis & fimilibus, cffe componendas

fentiat etiam onus;faltem quod fuo fta-

ab Epifícopo , amotáà omni appcllati-

V

Oonee

í

tuinon prejudicat: non veró tenentur

ii dire&é ac vi coa&ivà.

Ratio 1. p. de obligatione indireda

li

Ratio 1.p. eft hic inferta per ly, Ov

eft,

Quia Ratio & zquitas naturalis

u

fentzt. commodum &c.

di&at , quàd pars debeat habere con-

formitatem cum toto,

J

Ratio 2, p. Quia Clerici ac Religiofi

K

non funt fubditi foro civili,

Ratio 2.

D

uia Religiofi exempti

f

&,4, Tutius & probabilius videtur,

non fant fubditi- Epifcopo fed habent

Superiores , jurisdictionem quafi Epi-

quód Religiofi exempti, quoad ea, qux

iuo ítatui & privilegüis non prajüdi-

fcopalem habentes, immediaté fübje-

[

l

cant,& ad communem obfervantiam, |cos Papz.

ïn tet-

3.

ac totius populi devotionem fpe&tant, .. LXXXIV. Refp. j.Qui funt

[j

ut funt,fefla;publice Proceffiones, jeju-

ritorio alieno, five tranfeuado, ftve ii

U

nia,&e. fub peccato mortali inre gravi

morando, non tenentur Leges particu-

lates fui territorii fetvare.

2. Nifi fint

tj

teneantur Legibus Epifcoporum faltem

Ut

indirecté, & ex naturali zquitate ratio-

tales, qui ex officio tenentur effe pra-

2, Licét

f

ne conformitaus cum aliis,

fentes , aut quibus abfentia feu omix o

non directé & €éx vi earum.

moraliter imputatut,

D[q;n

EY

Ita de feftis & cenfuris ac Proceffio-

Ratío t. p. Nullum agens agitexra

nibus Seff. 25.cap. 12, flauitur à Tri-

fuamípharam: — Sed fphara a tivitatis

'dentino decernente :

Ceníura & in-

Legislatoris cft proprium

territorium.

,l

[

terdicta, nedum à Sede Apofltolicà ema-

Unde eft illud ex Jure:

Extra terri-

fitge

nata, led etiam ab Ordinariis promul-

torium. jus dicents mon paretur impunt.

Ergo extra illud non habet jurisdictie-

'Mng

gata, mandante Epifcopo à Regularibus

in eorum Ecclefius publicentur atque

nem faltem a&ualem in fubditum pere-

d

ferventur.

Dies ctiam fefti , quos in

grinantem,fed folüm habitualem,

diccefi fua fervandos idem Epifcopus

Secunda pars patet ex €o, quia Paro-

f

[

praceperit,ab exemptis omnibus, euafr

chus extra Dioccefia vagans peccat com

x

ts

Regularibus , ferventur. Et cap, 13.

tra Leges Dicecefanas, non faciendo

[2

Exempti agtem omnes, tam Clerici fa-

qua funt Officii Pafloralis. Idem €

Vl

Pflü P&W

culares , quàm regulares quicunque,

Clerico non comparente ad $yno um,

& tutius cfb;perte"

Mfd!ü/a

etiam Monachi , ad publicas Proceffio- .. Refp.6. Probabilius

nes vocati, accedere compellanturz iis

grinos & advenas tener

i fervare Leg&

P"'lüis l

Wt d

tantüm exceptis , qui in flrictiori clau-

territoril , pet quod,cmnfeunf, pgh

celebratione fefli audiendo Sacrum, ?

KT

fura pcrpctuö vivunt, Hzc Concilium.

Quod ibi przmittit , omnes Religiofo-

ftinendo ab opere fe

ry

ili,vel à cibis pro*

:,*4.:(.0'.(

fi fn]u— ibi toto m:—c

" [

, um & Ci;:icgrugg conuovcrfas de bibitisin dic jejunij,

&

i ii

: De.Lege bumanuds

339

communi exorbitans,

hu

ne t;efpxe—ö'*cu'fefti ; vd toto die refpe&u

Ergo debet re-

[

di&z abftinentiz , nifi ex alio capite ex-

ftringi ad terminos loci.

Ill

cufentur. Idem à fortiori dicendum

LXXXV. R. 7. Pueridum pcrvrene-

eflde vagis, id eft; nullibi domiciltum

runtad ufum rationis ( quod cenfetur

habentibus vel diu morantibus,

communiter fieri circa feptennium ) fa-

':pneiu

itas d

Natio datur à Gonet ; $i brevis abfen-

tim incipiunt fübiiciLegibus, non folüm

A

tia fafficit ad Viatores eximendos à fub-

Divinis,fed & Ecclefiaflicis,excepta Le-

di-

ge jcjunii & Communionis.Eft commu-

je&ionechis proprii territorii a quo

á

Ícedunt, debet quoque fufficere ad illos

nis fententia,

5Iigx[ j

fübjiciendos Legibus alieni territorii,

Ratio ; Quiaante ufum rationis Le

u

g

per quod tranfeunt : par enim eft , ut

non cenfetur promulgata,

Exceptio à

Lege jejunii & Communionis patet in

melia.

fentiat onus , qui fentit commodum , ut

habet Regula Juris,

propriis locis,

Qu

. Sequitur ex dictis , , eum qui mané

iNot, tamen, quod illud ly flatiz; non

debeat fumi phylicé , fed moraliter ,

us

difcedit ex territorio, ubi ligat Lex jeju-

nii,& vefpere venit ad locum , ubi non

preíertim quoad. Leges Ecclefiafticas.

cLeg

eft jejunium , poffe in caena comedere

'"Ecclefia enim veluti pia mater non vide-

ye !

tur velle pueros ad auditionem Miffz

carnes: Quia non tenetur ad Legem

ena

particularem íui territorii 5 Neccenfe-

v. g. obligare , mox ut funt capaces Ra-

fenti/

turquisex dolo agere , qui utitur jure

tonis, nift ad fammum (ub veniali : &

fuo , nifi ex

preH?:. dolum feu fraudem

hoc ideo, quia adhuc imperfecte appre-

intendat,

hendunt, tum myíleria, tum przce-

|puni

,

Sequitura.Eos à fortiori ftatim fubji-

prum ipfum. Ex quofit , quód facilé

N

i

I^

ci Legibus particularibus loci , qui ad

negligantea , quz ad pracepti imple-

i "

tionem requiruntur,

Hinc & DD, in

eum veniunt animo ibi perpetuó, vcl ad

J

longum tempus, vel ad aliquot menfes

diverías abeunt fententias , dum aliqui

j

aut feptimanas manendi, alicujus nego-

fentiunt, pueros poft feptennium ftatim

pin

tii tradandi caufa, v.g.Legatos, Studio-

obligariEcclefiz legibus,tempus obliga-

j

| h,([]u ,

fos,Mercatores,&c.

tionis expreffé non determinantibus, ut

"

D U

i j

Sequitur 3, à fortiori advenas & pe-

funtLeges auditionis Miffz,annueCon-

regrinos teneri Lcgibus communibus

feffionis, &c, de jejunio enim determi-

loci ad quem veniunt, licétillzin pro-

J

nant, De Confefüqne vide Tra&. 13,

!d

k

pria Patria non vigeant , v.g. quidam

Exam. 4.n, 57.

Mediolanenfis veniens in. Germaniam

T QW n

Hac ut plurimüm determinanda funt

j

st

primis quatuor diebus Quadragefime

judicio prudentum, Confeffariorum ac

((

i

(

tenetur ad jcjunium

Parentum; qui Ícient, uti tenentur , at-

e(fet immunis,

; àquo Mediqlani

j

tendere, an pueri difcernant bonum áà

]i

j

Ratio : Quiailla immunitas eft con-

malo , an erubefcant de mendacio , aut

fuetudo vel privilegium locale à jure

.«ommiífa impudicitia , &c, aliis enim

&l

] m(w

Uu a

citiüs,

340

TRACT. VT. Exam, $.

citiüs,aliis tardiusjudicium maturefeit.

agnofcant fe lubditos Papz & Ecclefiz,

D)

1llis firmiter affentior, qui tenent , pue-

hoc fitviáfacti , non juris,

Item licét

Wt

r

ros poft vel etiam ante feptennium obli-

in ponam fuz rebellionis ab Ecclefia

l

f

Al

gari precepto divino Cenfeffionis in ar-

fint ejecti & excommunicati , poffunt

ticule mortis, pofito quód aliquid com-

tamen ab eacogiad redeundum: &ipfi

af

miferint , cui peccatum mortale fubeffe

continuó redire tenentur. - Hinc toties

j

n

poffit , ,ne exponantur periculo aeterna

peccant , quoties Leges Ecclefiz trans-

damnationis,

grediuntur, nifialiqui , nim. haretidi

4

LXXXVI m.8. Amentes & lunati-

materiales, excufentur ratione invincde

b

KK

ci habentes lucida intervalla obligantur

bilisignorantiz,

omnibus Legibus pro cotempore, quo

Hzc doctrina fcitu neceffaria eftCon-

[

utuntur ratione.

Idem efl de cbriis,

fefforiin cafu quo aliquem hareticum

k

dormientibus ,. ignorantibus culpabili-

vultreducere ad Ovile Ecclefiz Roma-

DT

lt

ter,pro tempore ebrietatis, dormitatio-

nz, utcum erudiat pro facienda

Primaj

nis, &c,

Confeffione facramentali,

á

Ratio: Quia non efl rationabilis

QUAERO XVII, | Poteftne fübditus

j

fl

caufa deobligationis , cumebrii, dor-

interdum uti Epiikia , feu agere contia

Mil )

mientes , ignorantes, culpabiliter tales,

k

D

?

verba Legis ?

fuà culpà fe conjecerint in eum flatum,

LXXXVIIL &. affirm, cum S. Tho,

Ef

in quo Legis obligatio eis eft impoffibi-

q. 194- 3. 6.

Declaratur & Rarío datür

;

lis,

ex eodem ibid, Omnis Lex ordinaut 9-

W

TW

Sicut etiam nón apparet ratio, cur

amentes, lucida intervalla habentes pro

communem hominum falutem,utfuptà

illo tempore lucidi non teneantur : ad-

dicum eft, & in tantum obtinet vin &

l BU

funt enim omnia ad obligationem re-

rationem Legis : fccundüm quod vcró

ämm

quifira.

ab hoc deficit, virtutem obligandi non

Ü

B 9.

Qui permanenrer carent ufu

habet : Sed contingit tnultoties, (IUö

tj

)

rationis,nullis tenentur Legibus, &ze:

aliquid obfervari communi faluti €

A

il

Quia juxta S, Tho. q. 17. de verit, a, 3.

utile utin pluribus, quodtamenin ali-

Cf

Lex eft quoddam vinculum rationale,

quibus cafibus eft maximé nocvut

& Ix'ü (

Tenuenturne infideles & hzretici Legi-

cim enim Legislaror humanus non po

i&lh*

bus Ecclefiz Catholice?

fitomnes fing

o

ulares cafusintueri, pro-

ET

LXXXVIL4ffr mo de hereticis,nego

ponit Legem fecundüm ca,qua in pl

f?'fs & ]

de infidelibus.

Katio : Quiainfideles,

busaccidunt. Ergo ficmerganr e2u5

lg |

cüm non fintbaptizati , Ecclefiam non-

in quo obfervatiota lisLegis fit damnola

^U.14

*

?

& Ecclefia nullam

dum funt'ingre[ïi

communi faluti,non eft obfervanda,

Q

adhuc habet in eosjurifdidionem. Ha-

Explicat hoc exemplo : Siin civiti-

N

Do

retici veró per Baprifmum veluti janu-

te obfeffa flatuatur Lex, quód pott& d-

N

f

li

vitatis maneant claufz , hoc eft utile

A

am, Ecclefiam funcingreffi & ejus ju-

[

V

i

amen

v

rifdictioni fubjedti. Licét kcnim non

communi faluti ucin pluribus: fit

con-

R

De. Legebumana. '

341

V

contingat cafus , quód hoftes infequan-

minum vnfitutum ,' quod )»10 I;ege fufei-

[

tur aliquos cives , per quos civitas con-

püur. cum deficui Lex.

Linde confue-

2 ft;g !

fetvatur, damnofiffimum effet civitati,

tudo proprié non eft ipfe frequensho-

TT

Rificis portz aperirentur.

Ergo in hoe

minum ufus, fed jusex co ortum ; unde

ï:.

cafu effent portz aperienda contra ver-

diflert à corruptela feu abufu , in quo

2

H

ba Legis, ut fervaretur utiliras commu-

non eftjus,

Dixb, czzz defieit Lex, qua

nat

Subdit

tripliciter potefl dcficere.

.

Cüm

nis,quam Legislator intendit,

i -

deinde S, T ho, Si periculum non fit fu-

plané non eft Lex.

2, Cüm fit inuülis.

Qdl

bitum , fed patiatur moram , non perti-

3.Dum efl dubia vel obfcura.

R, 2.

net ad quetlibet, utinterpretetur, quid

Confuetudo efttriplex, r.Se-

dl

civitati fit utile vel inutile , fed folüm ad

cundüm Legem, & hzc Legem vel con-

al [

Principes, quiin hujufmoedi cafibus ha-

firmat, velíaltem interprecatur, ac de-

clarat, fifit dubia, velobfcura.

Unde,

E.cd'fii

)l

bent authoritatem in Legibus difpen-

fandi, -

ut anté dictum,eft illud ; Coz(metzdo ef

I

ss

*

l

Not, quàd fit triplex interpretatioLe-

optima Legftm z'nterpres

*

& fic. valet

Altera eft

!)

d

gis.

i, Authentica, qua fit authoritate

contra tertium defectum,

Mlius , qui Legemtulit ; & habet vim

RU

prater Legem , feu inducitur moribus

Legis. 2, Ulualis, qua fit ufu & con-

utentium, ubi Lex non eft, quaz praci-

rm o

fuetudine, quz inde dicitur optima Le-

piat; aut prohibear ; & fic valet contra

u&l

&um interpres, — 3. Doctiinalis, qua fit

primum defe&um. — Teitia confaetudo

per doctrinam feu interpretationem

s

cftcontra Legem , feu qua aliquid ob-

Do&orum, & non habet quidem pro-

tinct, quod repugnat przcepto vcl pro-

Veo

.

prié vim Legis ; nontamen ei deefl pon-

hibitioni Legis

P

& Ífic valet contta fe-

mxc-ba

dus authoriatis.

cundum defectum.

Ti

Et de hac potiffi-

Cujus virtutis aCtus eft interpretatio

müm eft difficultas,

$

m

Legis ?

R, 2.

Confuctudo habet triplicem

t

n

Dico; Efta&tus virtutis , quz efl fpe-

vim , nim. interprctandi, abrogandi,

cies jt)üitiæ , juxta S. T ho, 2, 2. q. 120.

ac inftituendi Legem,

Ita fequitur ex

3. 2. 11 C, cul virtuti nofnen , Epzzki'a,

di&tis, & doccturà S. Tho, q. 97, a. ?.

in c.

di&a latiné 225/;745 , quz eft virtus diri-

lhijlmllïïï'

gensactionesin cafibus , in quibusLe-

Ratio S. D.eft: Lex proficifcitur à

es & Regule operandi deficiunt. Plura

rationeac voluntate Legislatoris : Scd

quuz

de hoc vide fuprà in hoc Tract, Exam,

»-

hecnon tantüm manifeftatur verbo;íed

2. n. I4.

& fa&to.

Ergo ficut Lex poteft declara-

QU/ERO XVIII, Quid eft confue-

ri, abrogari, introduci verbo, ira & fa-

Üv

fo

tudo 2 potcfine abrog;zrc, autinducere

&o, feu a&ibus multiplicatis.

Etad 2.

Legem,feu habere vim Legis?

oflendit, quód is, quiincipit primóa-

LXXXIX. R. r.

Confuetudo bene

*

*

gere contra legem,non agit male,dicens:

"T

: efinitur

fus quoddam | moribus bo-

Legcshumanzin aliquibus cafibus defi-

TA

ciunt

"

Uu 3

A

342

TRACT. VL Exdm, £.

Y

ciunt ,

utfüprà dictum , unde pombiïe

à duabus partibus populi,fi eum dividas

eft, quandoque prater legem age:e , in

in tres , loquendo de folis, qui Lege te-

caíu fcil,in quo deficit Lex , & tamen

nentur , ficque non compurantur infan-

ac&us non erit malus; & cum tales ca-

tes,amentes,extranel,&c.

fus muïtiplicancur propter aliquam mu-

Sexta: conditio efl,ut confuetudo non

tationem hominum, tuncmanifeflatur

inducatur ex fola devotione, fed cum -

animo fealiosque obligandi: quia aliis

OT. eUNUE EC APRUMDRSMECHPUE M 22 RNEGE

per confuetudiunem, .quód Lex ulterius

noneftutilis. Haxc ib

nunquam erit Lex, ad hancenim inLe«

R. 4. Utconfuetudo Legem abroget,

gislatore requiritur intentio obligandi,

Exemplum confauetudinis ex devotione

:

& ipfa vim Legis obtineat , diveríz re-

eft in receptione cinerum in feria 4, ante

1

quiruncur conditiones,

Primaefl , utíit jufta ac rationabilis,

Dom. 1. Quadr.

Itemin more quoti-

|

$

ita ut non ficcontra aliquam Legem na-

die ter pulfandi propter Salutationem

turalem vel divinam , ut patet claré ex

Angelicam , & audienditres Milfas in

ï

cit, S. Tho, ad 1. Unde (i quid fiat con-

Natali Domini,

In dubio, àn fit mera

l

tra has Leges;eft corruptela , ut patet in

devotio , an veró Lex fub peccato ebli-

gans, quid fit faciendum, videin Tradt,

D!

toleratione Lupanarium, de qua fupra :

2. de confcientia;Exam. r, n, 1. 7.Ut

ngl

item ut non ptæjudicet communi utili-

uj

tati,ut conftat ex definitione Legis,

non fit precife inchoata , nec percon- -

Actus confuctudinem non

uia alis de

[*

Secunda.

trarium actum interriipra (q

introducunt , nifi fint externi, à populo

novo effet reincipiendum ) fed w fit-

ac Principe cogniti.

Jértia,

Debent

frequentia actuum continuata , &tan-

?

eífe a&us. voluntarii,

Unde fi alicubi

dem completa;ac perfe&a.

l

e(fct confuetudo celebrandi feftum ali-

lii

Oclavo requiritur certum tempus ;

cujus San&i, quia corpus ejus ibi cre-

hinc fi confuetudo inducatur à popuo

D

lg

ditur effe fcpultum , fi poílea reícia-

cum confenfu Principis folüm tacito fett

X

tur , noneffeibi fepultum , confuetudo

prxfumpro (nam fi(t expreffus , cot

4. Si Princeps,

fuetudo illico obtinet vim Legis) fet-

1j

non amplius obligat.

vel qui przeft Communitati , reclamat

vandum efl tempus à Jute requifitum ;

:i'füfüdj

contra confüetudinem , uon obtinet

Princeps enim prafumitur velle fervate. ] &j

[o4

at ; adeo-

ea,qua jure communi ftatata funt, Cz-

N

vim Legis, nec Legem abro

[e]

terüm , cüm nec injure civili , nec 1n

lg

que requiritur ejus confenfus faltem ta-

H

citus feu przfuuiptus , confiftens in hoc

Canonico ullum certum tempus lega-

uód non contradicar, cüm tamen faci-

tur determinatum pro inducenda cof- (Pfou:

fuetudine ( uc difcurrit Gonet) hine!ib — Jui ;

lé poffit. Quamobrem Leges Ecclefiz

in iis locis , ubi Catholici & haretici

quàd tempus à Jure req uifitum ad pte

f.ü Wa

funt mixti, non abrogautur percontra-

Íctipiionem (de.qua infrà Tra&. $. E-

g

riam confuetudinem hazreticorum,

j

xam., 4.n, f2. ) requiri cenfeatur à

A

Ut ferveturà majori parte populi, nim,

confüetudinem, — Unde juxta hanf1 I:C- LT

&4

74

h.

De Lege —F)zmam.

343

!

obligatione refþeö*alï ceterorum, Differt

Tl

gulam confuetudo contra Legem civi-

ab irritatione,ut patcbit infrà Tract, 10.

lem requirit decem annos ; cobtra Es

Differt 2ó

hd

cléfiafticam , quadraginta. Sed hoc eít

de Relig. Exam. 3. n. 39.-

abrogatioge, quia per eam tota Lex;5 &

pro foro fori ; nam pro foro poli fufhi-

À derogatione, quia per eam aliquid Le- .

'.'uau;;

citfivideamus , prudentes & timoratz

Yi

confcientiz viros plerosque talem. vel

gis tollitur refpe&u omnium, 24b Epii-

N

talem morem fervare.

hia feu Legis interpretatione,quia hac,

ut anté di&um, poteft etiam fieri à füb-

Pore(lge per actus illicitos Lex huma-

na abrogari 2 Dixi abrogarz, quód enim

ditis, falem ufualis: difpenfitio veró

j2

per eos non poffit inflitui , patet ex pri-

eft a&us jurisdictionis , adcóque Supe-.

mà condiuone?

rioris. Differt à frssplict licentia,qualis

t

"Affirmo cam Cajetano & Soto. Et in

eft v. g.in monaíterio , ut nemo exeat

n

nifi cum licentia, hec enim nihil ahud

1

,,,,,

eo caíu licét primi , qui contra Legem

1

eft, nifi pofitio conditionis , quam Lex

t

d

- juflam egerunt , peccárint ( nifi ex alio

requirit,quz conditio eft pofitio & con-

jo,!

capite excufcntur) attamen confüetudi-

ne jam completá non ampliüs erit pec-

cellio exitüs ; difpenfatio autem eft dire-

ubpm

Differt a abfo-

catum, Et ita efl de illis locis , ut in

&a exemptio à Lege.

ud

MOS

Iutiane,jquia'difpenfatio eft con:ra Le-

235

Belgio, in quibus à fefto Nativitatis Do-

o

mini ufque ad feftum Purific. B, V. ve-

Fo]

em communem , ut patet ex ejus de-

g,l

Licét

Y

Ícuntur carnibus in Sabbatho.

Bnitione: abíolutio veró ( fi abfolven-

lr (*1

dus fit eà dignus) non «ft contra , fed .

ergo medium, quo con(uetudo fuit in-

lim)

ducta, non fuerit rationabile , ipfa ta-

fecundümillam, "Tandem Z przvilegzo

pdhmü:

:

méen poflea eft rationabilis , fi habcat

differt, quód hocaliquando fit prater &

:

$

jà

,l

non contra jus; fiautem fit contra jus,

. prafatasconditiones, — Etin hoc difert

gl '

preícriptione; ad hujus enim etiam

tunc eft idem, quod difpenfatio, Qus

at

inchoationem requiritur bona fides; &

quia debet effe ex caufa, non veró pri-

jl

"

hoc ideo , ne daretur occafio rapiendi

vilegium neceffirió,ex hoc patet altera

i

j

aU.

differentia.

Hoc prarnotato

rem alienam , eamque flatuto tempore

n

retinendi , & ia praícribendi; quod

Re.

I,

Le

o

gislator humanus. potefl 77

j ]ufï ïf'*ï:

