quam debetadhiberi vclin re , ut Baptif-

Fides efl bumana. [alumis duitium fu

W&u

mus fefpectu patvulorum ; velin voto ;

damentum $ vadix omms jufuificativ

uT

745

&

ut Baptifmus refpe&u illorum adulto-

lu

rum , quibus impoffibiliseft in re. Se-

Ratio 1. Quia Adultus usils ratioris

lt pe

cundà neceffitate pracepti , & cft illud ,

capax juxta curfum ordinarium) non

Tuf, j

fine quo quidem finis abfolui& haberi

juftificatur , nec falvatur , nifi per pto-

[ ,

poteft, fed quia de eo extat praceptum ,

prios a&us rendat in Deum ut finem

^ur

eft obíervatu neceífarium, ut Commu-

fupernaturalem : Sed hoc nequit , nil

*Wsuue

nio in Paíchate.

Ulterior utriusque

habeata&tum internum fidei, quiaz

d

77

neceffitas differentia eft , quód ab his;

volitum quin præcagnimm, finis autem

em

P

H

qua fant neceífaria neceffitate precepti,

fupernaturalis cognofcitur pef

V

elt n€-

dj ff

poffit cxc-ufa'fe ignorantia vel impoten-

Ergo adultis a&us internus fidei

Ceilá»

"n

P

2

d

De acdu Fiäei.

37

Quomedoetgo ex plfcas loca Sctipt

utaz-

ceffarius neceffitate medii, Et quiä.

j

!

a&us fidel eft primus, ac initium totius

& SS, PDP., in quibus fides dicitur effe

forma

vitz füpernatutalis, non poteft in alio

juftificans, & falvificans,& o pera

a&u ptiore , ejusve virtute contineri,

excluduntut ?

Ergonon potcft haberi in voto , fed de-

Explico 1. Intelligi in fenfu anté pto

bet haberi in te ad differentiam Baptis-

R. r.infinuato ex Concilio Tridentino.

- & fimilium refpe&u adultorum.

Secundo intelligi de fideviváà , &quz

Jl

Cümautem amentes & parvuli ejus non

per dile&tionem operatur , feu opeta ha-

X

fintcapaces,eis non eft neceílarius. Quia

betadjuncta. Dum opera excluduntut,

tamen & hi nonpoffünt faivati (ine gra-

fetmo eftdeoperibus nonex gratia fed

tia (anctificante , & huic habitus fidei

folis viribusnaturz factis.

iU

"Theologice inítar ptoprietatis necelfa-

XXIX. Qxauomodo cum R. z.. falvas

tio fit annexus, non falvantur fine ha-

doctrinam S. T hom. de Vetit.q. 14, a.

bitu fideiin te.

1. ad 1. de pueto ab infantia in fylvis

w.2. Contra hareticos: Sola fides

nuttito docentís , quod fi fequeretur

h'lm

adultos nonjufti

, necfalvat , fed re-

du&um rationis naturalis in profecutio-

Enl?l

quiruntur etiam

motus voluntatis.

ne boni & fugamali, certiffime tenen-

;duhis.i

JtaD, facobus in (va Epiftola c. 2. claré

dum effe , quod Deus illum juftíficatet :

dicens :' Qwid prodeft, Fratres mei f

Sed ille puet. nullam haberet fidem,

quis D)

,g,iczïsff

fidem quis dicat [e habere , opera autegm

quia non haberet ullam notitiam my-

fteriorum Fidei.

Ergo adultisad falu-

[

non babeat * nunquid fides poterit falva-

:*

^

f

re etmn. — Ex fubdit : Pidetis quoniam

tem non cft neceffariusactus fidei.

»dd bóc N. min. nam S, D. ibidem

"

ex operibus juftificatur bomo , c non ex

fide. tanthm.

Et tandem concludit :

docet , certiffim? tenendum effe, quód

T

J*

Sicut enim corpus fine [firitu mortuum

Deus talem puerum de myftetiis ad fa-

lutem neceffarió credendis effet illumi«

l

u

efl , ita fides. fine operibus mortua eff.

i

o

Quod teftimoniam tam parfpicuum eft ,

naturus vel per internam infpiratio-

Qu

ut haretici coa&i (intnegare Epiftolam

nem, vel per minifterium alicujus Prze-

illam effe canonicam.

dicatotis, Angceli vel hominis 5 prout

d-, j u ii

Ratio congruentizeft:: Quia homo,

Deus de fa&o fecit Eunucho. Reginz

dum peccat,à Deo pet voluptatem avei-

| Aidlillus

,

Candacis A&, 8. mittendo ei Philip-

m g[al?"

titür. Ergout peccatum & remitiatur,

pum: & Cernclio, ad eum mittendo

;

debet per a&tum voluntatis ad Deum

D. Petrum, A&. 10. EtSS. Dionyf.c, g.

!

Whïu

tevetti,

Etgo non fufficit actus intel-

de ccelefti Hieratch.refert , multis Gen-

nb

le&üs uti eftfidei.Unde Luc. r7.dicitur:

tilibus beneficio Angelorum myfteria

y

Nifi penitentiam egeritis, omnes fimul

«

Fidei fuiffe revelata , eosque falvatos,

"1

perititis, | Ec Apoftolus r. Cor. 12. .5j

Prout etiam patet ex Angelico Do&tore

dhabuero omnem fidem €9c..— charitatena

hic q.2.3.7.ad 3. ubi addit: Invenitue

antem non babuero nibil mibi prodeft,

etíam in hiftoriis Romanorum , quód

m

Bbb

n pore

b —

i

37$

TR /ECTA TUS FII. fx;zmm $.

tempore ConÉantini Augufti & Helen

"4 boc ncgo talem.non peccate , &

Mattis ejus inventum fuit quoddam fe-

qïït

falvari; quia omnis homo ufa rationis

t

pulchrum,in quo jacebat homo, auream

ebtento ftatim fub mottali teneturíe&

fi

laminam habens in pe&ore , in qua fcti-

omnia fua in Deum convertere , at pe

N

N

prum erat ; Chriftus naícetur ex Vit-

tcbit cx ftatim dicendis ad Q. 3.

rquod

[

gine, &ego credo in eum,

ó Sol ! fü

non fit fineactu Fidei.

Helenz & Conftantini tem

QU.EROII. Tenctutneomnis ho- — Y

f

poribus itc-

hr

rum me videbis,

mo in primo inftanti usüs rationis füb

!

]

1

ll

Qamoda cum hac folutione faivarc

mortali per actum fidei & charitatisfe.

fifi

potes comtnunem do&trinam ,quaz dicit,

converterein Deum , habetc'luc ad hoc à

Áiig

omníi homini debere patete aditum ad

Deo auxila fufficientia ? Aote Refj.

;

u

falutem absque miraculo, quia pra'fatus

XXX.Nota, 1. Pervenite ali

uemad — -

ufuta rationis n

]

g

modus infttuctionis videtur effe tnira-

il aliud effe , quàm per-

[l

culofus 2

tingete ad illum ftatum, in quo expedi -

ï.t;m

tam habet facultatem ad difcernendum

p

M

,

I

" Diconon effe ptoptis miraculofum,

inter bonum & ma

licét fit ratus & exttaordinatius.

Rarto

morale feu pec- -

i

catum, quz facul

ueris cunc inelle

ejt : quia ad generalem Dei providen-

li

cenfetur , quando tfialé a.

3.

tiam inordine gratiz fpe&at, nonpet«

fcondunt, vel erübeícunt,

gendo fe l;b-

mittere, ut boni percant , adeóque &

äezam

Not. 2. Per primum inftans gatiobis

hominem in ca(utalis neceffitatis fic il-

m

non intclligi unicum momentum tem-

Vs

luminari , quamvis fit de rató. contin-

geotibus; ficut ad generalem ptoviden-

poris feu inftans indivifibile phybicum

n

feu mathematicunt, fed inftans moraley

u

j

i

tiam Authorisnaturz fpectat, citta mi-

feu morulam illam temþorisk;uæmor-a-

taculum providere etiamin cafibus rató

litec. feu pradentum judicio fufficit , ut »

contingentibus.

Imó ordo gtatiz con-

äh!ts,«

(pto diverátate tamen ingenii in uno

naturaliter exigit , ut non ponentibus

RTT

citiüs quàm in altero matarefcentis )

lt Ü

obicem dentur auxilia faltem füfficien-

puet in co deliberet, ac. fe determintt,

Ws

tia , quando obligatio alicujus prcepti

an ampleéti velit bonum honeftum , ve

fupernaturalis urget: quia aliàs homo

Ptl

ee relidto bonum feufibile fcu deleda- -

dlfc hi

obligareturà Deo ad aliquid impoffibi-

bile?-

;

At ol

le, quod non ftat cum infinitá ejus bo:

Not. 7. Duplicem poHE dati convet-

nitate.

anbush

fionem in Deum , unam explicitamleu

TUte(r,

Quid fentzs de boc : Homo ba ptizatus

formalem , que confiftit in a&u. dile« -

ub

obtento ufu tationis : aliquamdiu vivere

&ionis Dei cogoiti ut talis feu per fidem,

potcft non eliciendo actum fidei , & non

t [j dC

& fic eft fapernaturalis: vel-per lumet

Em

peccando morialiter, & fic mori in in-

naturale rationis , & líc eft converfionmae -

D (

aocentia baptifmali , adeóque filvari,

turalis ; alteram folüm implicitam

& tamenb ellet aduitus?

virtualem , qua fit per propofitam l& —

b

dy

qugn

rä

*

-Deathu Fz:æ'ei.

:

373

Wl

homines auxiliis inttinfecis ; feu auxi-

quendi in omnibus bondm hofietum;

inquo Deus, ut boni hujus Auctor &

liotum fufficientium receptione ptiven-

lt

fiais vittuiliter & implicité continetur ,

tur, non quód peccatum fit ratio necef-

[

i

Nota 4. Cettum elfe faltem in ali-

Ífians, fed quód ex eo fumatut ratio

T

fufficiens hujus denegationis,Nam mul-

Qquo , rimirum in fecundo feníü affi-

gnande, quód Deusomnibus homini-

ti Chriftiani grändiora patrant fcelera

WE

bus viatoribus, etiam reprobis, five ad-

quàm infideles , & tamen Chriftianis

i

plura auxilia dantur : quàm infidelibus.

ultis five patvulis det media feu auxilia

fufficientia ad Salutem , quia aliàs non

Ratio ergo efficax eft divina voluntas

4X

Q

falvaretur illud' Apoftoli 1. Timoth. 2.

qugz , cujus vult , niferetur. & cui vult,

Deus valt amues bomines falvos fieri ,

dona íua gtatuita largitur , vocat , jufti-

qui enim vult finem , etiam vult media.

ficat , falvat , fine injutia alterius.5 per

Vetàm /y.dare pote& dapliciter fumi

hoc enim , quód uni fiat gratia;alteri non

fl

M

W

1. quatenus e& cortclarivum ad recipe-

fit injuria, Hoc Notabile patet partitn

at

te, & dicit receptionem feu impreflio-

in parvulis, velin utero matis, vel poft

i.

nem gratiz five auxiliorum in homine;

ortum , fine Baptifmo decedentibus;

Jj

& fünt vel interna, ut pii motus, infpi-

pattim etiam in adultis peccatoribus

j

T

.fationes , vel illuminationes intetnz.:

motientibus in fomno , amentiá , ebrie.

Qu

vel externa, v.g. Sacramenta recepta ,

tate etiam involuntariá , phrenefi, apo-

um f

. & hec auxilia aliquando funt proxima ,

plexia, in infidelitate. Omnibustamen

1 mott

quz homini dant facultatem proximam

his auxilia oblata & ptaparata non de-

g

operandi [bonum & confequendi (alu-

funt.

His notatis

yi

ln

A

tem; aliquando remota, qua proxime

»;. 1. Tutius eft & Probabilius ,quód

L(»m

quidem difponunt ad aliquosacus pra-

liminares, remote tamen folüm , ad $a-

homo feu puer in primoinftanti morali

1l

usüs rationis fub mortali teneatur fe

a if

lutem; i enim homo a&us illos prali-

convertere in Deum ut ultimum finem

d

minares elicetet , acciperet. ulteriora

gtatiz auxilia ad credendum v.g. ad

per acum dilectionis & fidei, fi fide

cognofcatur, Ita S, Tho. 1.2.0.89. ad 6,

s

penitendum, &c. — Secundó poteft ly

n c, dicens: Czza uíum rationis ba-

dare fumi prout idem elt przparare,

u

bere inceperit , uom omnino excu[a-

ac omnibus in communi offerre, pro

omnibusinftiruere, & , quantum e&t ex

£ur à culpa ventalis c enortalas pec-

"m

yl

(

patte füa , conferte paratam effe ; & hoc -

cati s fed primuusm , quaod tunc homini

g

1

a

modo, ut dixi certum e , quód Deus

engitandum occurrit , efl , deliberare

q

omnibus det media & auxilia (ufficien-

dt f dpfo , e f quidem fe ipfum or-

tia, uti funt Sacramenta ,

'p'aflïo Chiifti,

dinaverit ad debitum fraem, per gra-

pr&dicatio , &c,

u

Nota $. Quód in posmam peccati

ziam coufequitur remtfffonem Oriei-

lt

i J

M

naks peccari.

$2 «eró nom ordimet

i

1[ !

mortalis actualis vgl Qirginalis multi

I )

/Bbbz.

"

4

ais

38e

TRA&TATU& VI. Exameu 72.'4

finem fimpliciter. ultimut omhnium

fé ipfum ad debitum ffaem , fecun-

L

D

diam quod inilla etate eff capax. di-

creatufarum. Ergo ex quo homo eftfi-

nis aliotum , (ibi ptimó occütrit, ex quo

h

féretionis , peccabit mortaliter , nom

D

veró non eft finis ultimas, fibi primb oc.

[

faciens quod i fe eft. — Et ad 5, ait:

cutrit delibetate de fe ad ultimum fi.

liy|

CAb aliis peccatis martalibus potefl

nem ordinato : delibetatio enim mon

)j

quer » iucipiens babere ufum vationis,

hg

e(t de fine, fed de iis qus funt ad finem,

fitk

ptr aliquad tempus abffinere , fed à

de fine veró e(t intentio , & eo intento

deliberatur de mediis.

N

g

peccato omiffionis pradicla non libe-

C

Katto ef? : Homo legemjultam,fuff

ratur ,uiff , quàm citopotefl ,fé can-

[

vertat ad Deum.

Primum enim ,

cienter fibi promulgatam , tenetut fla-

L

tim acceptate , & ei (efübjicete , quia

quod eccurrit bomini diferetionem

i d

aliisnon agnofcit fe. fubditum fed po-

ll

habenti , eff , quod de fe 3pfo cogitet

tiüstebellem , & id pote(t, quianonda-

n

ad quem f c alia ordinet ficut ad

n

:

tur lex ad impoffibile ,^ fed in primo

Mi

ffuem , frnis enim eff prior in iuten-

morali inftanti usüs rationis per dida«

D

zione v ( ideo boc eff tempus ,pro quo

men fyntere(is & lumen naturale ratio-

u)

nís, à Deo intimatur lex naturalis , que

obligatur ex Dei pracepto afftrmati-

3

q0,quo Dominus dicit : Converti-

di&at , fequendum effe bonnm hone«

Wl

ftam | feu conforme rationi , & prafe-

zmiuiad me, C ego convertar ad vos,

p

Zach.1.

rendutn bono utili ac dele&tabili (eu (en-

Hzc S. D. &cumeo omnes

fibili,

Unde S. Cyrillus, aliique ,

u

Thomifz nemine excepto, ut ait Go-

[

PP.illud Joan. 1. Jlumzzat omaemlo-

net: licét inhoc differant , an illa con-

minem venieutem ia bhunc muudum,

-le

veríio debeat effe explicita] & formalis ,

At

intelligunt de illuminatione in primo

inftantiusüs rationis , cum enim ineo

hm [

velfufficiat i*mplicitg & virtaalis.

n

homo, incipiat vivere ut homo , dicitut

Declavagtur Qeräa S, T L. ex di&o

rhoraliter venitein mundum, licetphy-

i

Gonet: Venire ad ufüm rationis , non

fic& jam ant$ fitinillo. — Ergo cuncho-

m[[c

l j

.eft difcernere inter bonum & malum in

mo Ítatim ex vi prcepti naturalis lu

D

abftra&to, fed relative ad fe ipfam , di-

mortali tenetur. hanc legem ampledi»

Ri

fÍcernendo quid fibi ut fizicui bonum fit

feque tefolvere ad profecutionem boni.

o

'vel malum, Ergoutünisaliorumque

honetti , fed fic fe refolvendo virtuali-

fantextra ipfum , homo fibiipfi in illo

ter & implicité fe convertit in Deum,üt

EY

I!lf/a L

inftanti primo occurrit tanquamis , cui

patet ex Not. 3. Ergo tenetut fcconvete

bonum profequendurn fit, Verüm homo

tere in Deumfaltem implicite.Su/ um

*Wy' lt

li

refpetu aliorum , qua funt extra ip-

Sed 'hzc convetfio fit per adtum dile«

[

fum, nonefít finisulimus , fed folüm

Nf

Gionis , qui eft a&us voluntatis. Ergo

I(44

'hüüm

lk

A

intermedius; ulttarelatusad Deum , Wt

tenetur in eodem fenfu Deum diligcS

[2

I&M

»

&

7 nagur

4

De aciu Fidei,

38r

Sed. nihil volitum quin ptzcognitum,

acexplicité, Erga amor feeutusdebet

Ergo przíüpponitur a&us intelle&tüs

elfc fapernaturalis & explicitus. Tum

Deum cognofcentis.

Ergo fi fit con-

etiam , quia $. D, citatus dicit, pertalem

iil

l

"

verfio (apernaturalis , de qua ftatim plu-

cotmerfionem hominem juftificari; quod

Ergo debet

!

p

12 , przcedit actus fidei; ad eumque eft

poftea magis explicabitur.

obligatio $ Si naturalis, precedit actus

effe fapernaturalis.

'QTum tandem,

1

un

rationis naturalis , Deum naturaliter

quia fuppofitá elevatione homo in pti-

, il

cogaof(centis.

mo inftanti usüis rationis obligatur vi-

Confirm. Maximé confentaneum eft

vere honefte honeftate preportionatà

nE

rationi ut homo tunc terminum prz-

natufz , non fecundüm fe, fed ut ele-

15

fipatviz , quando viamaggreditur: Sed

vatz , quz eft honeftas fupernaturalis.

u M L

juxta expl:cationem di&i Joannis 1. ho-

Item pet feobligatur praceptis non fo-

(bl

mo in primo inflanti usüs rationispro-

làm naturalibus fed & fupematurali-

w

ptieincipit cffe viator.Ergo ratio dictat ,

bus; & peccando recedit non folüm à

j j Hl

ut in eodem fibi przfigat terminum íeu

Deo ut ultimo fine naturali,fed & fuper-

I

finem : Sed finis ulümus omnis crea-

natutali,

Ergo.

mcnü:ü?

turzet Deus,— Ergo , fihuncfibi non

Dixi, oneflas fupernaturalis , qua et

yra

prafigat , mortaliter peccat.

bonitas conveniens homini fecundüm

du

3 2. De facto, [cu fuppofita eleva-

rationem regulatam infpirato lumine

maton

tione naturz humanz ad ordinem fcu

tranfeunte fidei , &t prudentià fuper-

.c&ek&?; :

finem fupernaturalem , di&a lex de dili-

naturali, velut regulà , que mundo &

; nj

gendo Deo in primo inftanti usüsratio-

naturá fuperior eft , ficut horieftas natu-

f"

nis per fe loquendo obligat ad a&um

talis eft bonitas conveniens, homini fe-

d kf" WA

fupernaturalem , fea ad formalem & ex-

cundàm rationem regulatam lumine

yni

plicitam converfionem in Deum,ut Au-

g

fynterefis , & prudentià naturali,

jj ^

thorem & finem fupernaturalem ,iqua

Ratio 2.p. ef? : Nihil volitum quin

ete t

tamen multi pet accidens excufantur :

pracognitum , & eo modo ( fcilicetim-

| d

aft nemo excufaturà converlione natu-

plicit& vel explicité) volitum vel ama-

j

Lv[t

tali faltem implicita & amore virtuali ,

tum, quo przcognitum:Sed multi funt

& dantur ad hes a&tusà Deo auxilia (n£-

at

yi^

ficientia.

pueti , nimirum in fylvis, & apud bar-

hjrdfgtmþ

Hzc Refp. conciliat duas

barasGente: , educati , qui in primo in-

d ,]Wu,llxm

oppofitas fententias T homiftatum,qua.

flanti morali usüs rationisexplicité non

rum ante fmemini.

T d

cognofcunt Deum ut Authorem fuper-

Ratio 1, p.ef! : Tum quia actus vo-

naturalem, nec Evangelium vel myfte-

luntatis , utieftamor, debet proportio-

)

u

J

tía Fidei funt eis predicata , fed invinci-

»

nari a&uiintelledás , ad quem fequitur;

biliter pro tunc ignorant illa.

Ergo ex-

ld

"

Sed fuppofitá elevatione

ol

pet fe cogno-

cufantur abamote explicito Dei ut:Auv-,

"

Tcit homo Deum perlumen füpernatura-

4 " ]

"

lefidei, & ut Authorem fupernaturalem

thoris gtatiæ.

j

| Dico

Bbb, 3

"d

TRACTATUS

VIL Examen 2,

382

Dicout Authoris gratis , quia ut Au-

Ícrapulis obtuere ac intricarépotede "l q

thor naturze non potcft invincibiliter

lege non impleta.

Ergo.

j n

ignorari , ut probavi faprà. Exgo eoipfo,

-A4d hoc dico, ut ex S. Tho. cit. patet:

J d

«t

quód 'cognofcituï bonum eíle aman-

S. Scr.ptura huic legi Zach., r. fatisfa-

dum etiam gognofcitur amandum e(fe

At

vet ; pullum enim aptius tempus legi

ejus Authorem Deum,& ad hoc habent

de conver(one hominis per fidem &

In

auxilium fufficiens,

charitatem in Deum (quo per feobli- — 4 il

Aliud eft de pueris inter Chriftianos

get ) poteft affignari, ut patet cum ex — d ia

& Catholicos , falutis animatum ftudio-

prob. R. 1.. Tum etiam: $i enim quis

n

fos , educatis, qui , antequam annos di-

aífignet tempusmortis, quafiante illud

)7

lii

fcretionisattingant , à parentibus vel in-

non liget , eftferum nimis: Sifolosdies

fttu&oribus de Deo & Fidei noftcz my-

in,

Dominicos & Feftivos, id afferitur fine.

fteriis multa audiunt , ficque in. primo

fundamento : Si pracis& tempus gra-

"

l

usüs fationis inftanti fidei lumine itra-

vis tentationis contra charitatem & fi--

AUf

E

A

diati explicitum de Deo judicium for-

dem , tunc folüm per accideus & omni-

Ergo hi tenentur ad

bus communis e(t obligatio eliciendi

[xphf

mare poffunt.

amorem explicitum Dei ut Authoris

actum fidei & charitatis. Ergotempus, -

Y J

hl

b

ff

gtatiz.

Qaod totum patet ex ipíoS,

quo obliget per fe, eft di&um infans,

Í

Q

'Thom. cit. dicente: Secuzdm quodan

pro quo vide Q. 4. 53. Hinc $. Tho.

illa atate efl capax.

non invenit hanc legem , fed tantàm

d

flf

Vel paulóaliter dico: Omnis homo

affignavit tempus quoliget, Cujusfen-

E

D

peiveniens ad ufam rationis perfe&tum,

tentiam fequuntur etiam mulu extti

nedum intta ordinem natutz , fed etiam

Scholam S. T'ho, Quód veró. lii diffen-

"

Mi

intra otdinem gratiz, quales funt, qui

tiant , eft, vel quia oppofita fententia

(

Evangelio fibi predica:o veunylteriisFi-

ipfis videtur probabilior , vel faltem pro»

r

dei explicatis, à Deode illis i'luminau-

babilis, cujus fequelam elTelicitam/en-

lt

tur, tenetur. in eo inítanti ad. conver-

tiunt; quádecaufa dehujuslegistrane — f*

fionem füpernaturalem ; alii ad natura-

greffione fe non accufanr; Uti necilli

ng

adlg

lem tantüm,

qui hanc fententiam tenent , nam ifup- -

þï,,,

Tertia & 4. pars patet ? ex probatione

ponunt, fe in primo inftanti honellà j us

R.t1.

fuiffe fecutos, ut & (upponere poffünt;

Ctgrd

XXXI. Oppono : Lex illa de fe con-

cüm de oppofito. non conftet; & ideo — uy,

2 E(Omyel

vertendoin Deumin primoinftanti usüs

Ícrupulis locus noneft.

rationis non conftat ex S. Script. fed eft

Sed Inftans illud & lex À puerisetiam

Vgj

à $. Thom. inventa , & plerique ex-

fagaciffimisnon dignofcitur, quomo .Oï

n

I

tra Scholam $. T'hom. eam negant; nec

ergo in eo fe poffunt convettere n

y pi

homines , etiam timorati, de ejuslegis

Deum?2

nii

l

transgreífTione,ctiaui fub dubio , fe accu-

Diflingua : Non cognofci quidem

n

^J&Cg

fant.

Et ceice hac fentenua hominem

a&u íignato , bene tamen €

xetcitïcj,

D

quan 0

m

——

De dcla Fidel- —

385

;F'Il'tl

l

Mn:l

quando & quia in eo inftanti per dicta-

&at, eum etiam de myfteriis füpetna-

')0.

i

men íyntetefis pra&ticé puetis propo-

turalibus gratuitó edocetre , eique dar

At

nitur obligatio profequendi bonum,

auxilium fidei fofhiciens, confftens in

adeóque & amandi ejus Authorem, Fa-

pia cogitatione fupernaturalis cuificone

Qm L

teor tamen hanc, ipfam propofitionem

fentiat , juftificabitur À peccato Origi-

MR

'non reli&o ullo veftigio, cum eodem

nali;fi diffentiat, peccabit/ mortaliter,

m

1

inftanti evanefcere , ut homo finenovo

Quod intelligitur eo modo quo dixi n.

(

difcut(u denuo non aflequatur. cogni-

29. de puero in fylvisnu:tito; fic ut in

i ad

tionem ejus.

eodem inítraoti tempotis fit cenverfio

— Explica ultetiüs cit. verba $. "T hom.

naturalis & fupernaturalis, & utraque

s

j

dicentis , Hominem per dictam conver-

fiat perauxilium ! fuperpaturale ;. licet

jl dt

fionem confequi remiflionem peccati,

enim per auxilium natrale non poffit

feu jufiificari ; quod certé deconveríio-

elici a&us füpernaturalis, bene tamen

a

T

ne naturali vetificari nequit nifi apud

econtfa. per auxilium fupcmatumïe

atb

Semipelagianos.

actüs na:utalis , & hoc proptereminen-

digt!

Explico , ex R. 2. Senfuseft, quód

tiam & virtualem ejus continentiam.

quia füppofitá elevatione natura huma-

j

u

)

Hzc explicatio admittit aliquid plus,;

dv

nein fenfu compofito feu potenti con-

quàm 2. pats Kefp. 2.

H

Íequente , homo per fe loquendo non

Oppono 1. contra primam explica-

r

petet fe convertere in Deum conver-

tionem

D

.

get

""

Sequitur ex ea, quód nulli,

fone naturali &ne fopernatutali , fini-

etfi reprobo, venienti ad ufum tationis

vl

mirum de myfteriis fupernaturalibus

perfectum , id eft , tam intra ordinem na-

eiu z

jamfit illuminatus ; ideo. S, T ho. dicit:

(

MU

turz quàm gratiz, feu qui'de myfteriis

-Quód homo ( utpote pertingensad ufum

07

u

fidei eft inftru&tus , denegentut auxilía

rationis perfz&tum etiam in ordine gra-

füfficientia: Sed hocnon videtur dicen-

Óof xChW

m

tiz , ut antloquebar ) preceptum tunc

dum , quia illa multis denegantur.Ergo.

N

implens, juftificetur, nonratione con-

[di)

T

!

Oppono 1. contra 2. explic; Sequitur

vet(ionis naturalis, íed füpernaturalis,

ex ea contta S.'Thom., non dariinfide-

:u[lllf 4

»

ad grátiam , quá peccatum tollitur , di-

litatem negativam, quam Thomiftz ad-

w]enl)

fponentis.' Quod proinde nen venifi-

ho

mittunt inillis , ad quorum aures pre-

o V

rM

catur de illis, qui per accidens feu defe-

l

dicatio Evangelii nondum pervenit , qui

&u cognitionisDei ut Authoris gradg ,

habent ignorantiam invincibilem & in-

[ii

j

j

fe convertuntin eum converfione folàm

M

culpabileo; myfteriorum noftra Fidei.

d

m

naturali.

41, ^

Probatur feq.. Si cuilibet homini in pti-

| Kl

Expiz'ca 2.cum quibusdameanui-

moin(tanti usüsrationis detur auxilium

ao

u

!

j u

ftis: Si puer ( etiam apud infideles) ve-

fufficiens, fcilicet illuftratio fidei, cft

)u

niens ad ufum 'tationis faciat quod eft

culpabilis (i einon confentiat, &igno-

(

infe ,& convertaturin Deum ut Autho-

rantia, myfteriorum fit vincibilis; adeó-

gnM 1»'

tem naturg , ad providentiam Dei fpe-

E1g0-

t y?

que eftinfidelitas grivativa.

-Ad .

- TR ACTATUS FII.. Examtn a.

394

detur illaftratio de my(teriis dittint?

[

Ad 1. dift, maj., dicendo, effe veram

de auxiliis fufficientibus fupernaturali-

C. ant. 5 fi folàüm confuse , N. *ant,& J p

st

bus faltem extrinfecis, oblatis, & prae-

conf. Nonergo zqué exptefsé, acdi-

hii

ftin&? cuivispuero ad ufuüm rationis ve-

paratis , non veró femper deintrinfecis,

[

receptis , ive effe&tivé datis , prout dare

nienti reprzíentatur ultimus finis fu-

pernaturalis, uti nec natuaalis. Sipuer

f

ef correlativum ad recipere.

Pro quo

qe

Not. 1. Dupliciter poffe aliquid ali-

circa duos articulos nimiram exillen

N«

cui eífe poffibile.

1. pef potentiam in-

tiz Dei & Providentiz, feu 4404 De

fít : €9 inquirentibus. [e vemmnerator fit,

hg

trinfecam , feu quz ineft ipfi fübjecto,

2. per;potentiam extrinfecam , qua in-

Hebr. r1. in primo ftatuadcredeodum

tin

[//]

eít alteri , per quem poteft agere , reci-

neceffatios ; in primo inftanti fuffcien-

tem accipíat illufttationem , eó quód

p

piendo tamen ab co vites intrinfecas';ad

d

j

quas dandas femper eft promptus & pa-

tunc tam diftincte & expreíst ptoponan-

tur , ut ad affenfum induci poffit, puct

Mp(

a

rfatus, uti eft Deus fefpe&tu cujusvis

hominis.

Unde ait Apoftolus: Omia

autem huic vocationi & interno lumini

ü'l[llpc

[

polum i

neo, quimeconfortat.

oculosclaudat & non pateat , nonekaure

Not.2.

ex Godoy , quód ab exttinfe-

fatur, nec manet infidelisnegativé, fed

"l

W

co poffe confequi falutem ftet duplici.

fittalis privativé , & peccatnon creden-

tet; Primó polfe de potentiaabfoluta,

do: (i veró. finis ultimus puerorepra-

t

& hoc modoillud etiam convenit Àn-

feutetnt tam confuse , fit praciseappre-

d

gdis & hominibus damnatis, quod ta-

hendat rationem honcfti fupernamtlis,

quod ant& expofui , & non illufttetur

Ru

men non füfficit , ut quis dicatur effe in

i

flatu falutis.

2. De potentia otdinatia,

circa alia myfteria neceffatió ctedenda:

£v

ideft, fecundüm modum ordinarium

peccat quidem mortaliter , fi illud re-

caufatum naturalium aut moralium,

fpuat , & amplectatur bonum fenfibilt

d

W*) f

quod poffe non folüm fundatur in po-

non tamen peccat peccato infiddlitatis,

tentia Dei , fed etiam tumin libertate

fed manet infidelis negativé.-

X

Ti

arbittii , quá non gaudent Angcli po&

Oppono contta hancfolut. Qui pottt

& tenetut , credete duos prafatos atti-

pem

lapfum , nec hominesdamnati , cümin-

lul

flexibiliter adhreant,malo,& continuó

culos, non credendo fit infidclisprive

Qu

peccent, cüm tamen teneantur pecca-

tivé, feu peccat peccato infidelitatis:Se

omnis homo habens ufum rationis t

3

Uget

tum vitate, & non poffünt vitare fine

h

btreg

auxilio gratiz , fed eo carent. ex fua cul-

netur duos illos articulos credere ditin-

ky di&*a[

a: tum in virtute paffionis & merito-

&é, & poteft. — Ergo. Min. probatit

rum Chrifti , que pro Angelis achomi-

pro . p. Juxta diéta Deus omni homi-

Qpf

r

nibus damnatis nec quoad fufficientiam

ni dat auxilia fufficientia , faltem ex-

earm

UET

à Chrifto fueruntapplicata ; nec à Patre

trinfeca , ad falutem , quibus pote

cociefti pro iis acceptata.

acquirere, & praccepta imp'ere. Ero

At

A

potelt credere,

—Ad 2. N. maj. ad.qub' diftant, Si

M

:

—

/

De aclu Fider.

tentià

]

Aci hoc dift. taj. Qui poteft po

Dico ; preter ausilia extrinfeca &

i

s

h

rtoximàá & intrinfecá qua in prafenti

oblata eis dari intriníeca (altem temota ,.

)U

effet , (iadelfet illu&ratio diftincte circa

!

j

in Not, 4. explicata, in quo differunt

tlt

di&ta my&etia , C. maj. Qui poteft po«

ab infidelibus negativis. Hinc Ttid,

Xï. Jj

N

tentiá folüm extrinfecá , uti eftin pre-

Se(f. 6. c. 11.ex $. Auguft. l. de nat. &

fenti defe&u diftinda propofiuonis

gratia €. 43. dicit: Dems izepoffibilit

credendorum , N. maj. Et fic dift. min.

wer

non julet ,. [éd jubendo monet €$ facere

N. conf, Patet autem ex Not. quód &

quod poffis , & petere quod nonpoffis ; e&

tTt

ob quam caufam aux:lia füfficientia in-

adjtrvat ut po[[rs, Quibus verbis po(-

AU

uinfeca multis à Deo denegantur, qui

fibilitas fetvandi przcepta Dei refundi-

f

tamen tenentut ad a&tum pracepti , quia

tutin admonitionem & adjutoriumDei,

potentià intrinfecá carent ex foà culpá.

quz fignificantauxiliuminternum.

Q06 ,

n

v

Infidelitas ergo negativa non eft pecca-

QU.EROII, Quznamíunt ne-

tum perfonale formaliter , defe&u vo-

ceffarió , explicite velimplicite creden-

lA

Wi

j d

luntarii perfonalis , fed eft poena peccati

da? AnteRefp.

'H

Originalis ; uti & motus primo primi

XXXIL Not. r. Fidem effe dupli-

h]

fenfualitacis.

fddsi

cem , unamexplicitam , quá vetitas ali4

Quia [entis de hominibus juftis. qui

cpew'üï

qua fidei attingitur fpeciatim in feipfa ;

Mullum unquam comriferunt. pecca-

v.g. quód Deus fittrinus & unus: aliam

himsf

tum mortale, an illis Deusfemper det

, lp

implicitam , qui credo aliquid ut im-

auxilia fufficientia intrinfeca proxima ,

plicité aut virtualiter contentum in alio

yiilf

quando urget impletio pracepti fub

mortali obligantis?

explicité credito. Sicut quid explicite

profitetur, fe credere , quidquid credit

v

"Affirmo: Quiainiis non efttatio de-

t

Ecclefia , implicit credit omnesejus ve-

negandi , nimirum peccatum , five Ori-

ritates,

/ bon;*»;;'

einale, five actuale mortale; fisamen

.Not. 3. Non omnes zqualiter teneri

eqcuqf-

Deus vellet denegate ex alio capire fibi

ad fidem explicitàm , fed majores, v.

g'.

x 4

noto , v. g. ad oftendendum fuum fu-

remum dominium, & creaturz infir-

Epifcopi , Magiftri, Do&ores,

Superio-

ii

(i

tes , Paftores, &c. cüm minoribus my-

| dugi

p

mitatem , poteít,

A

)t

fteria fidei debeant explicare , debent

aM

Quidergo cepfes depeccatoribus,dum

abete majorem credendorum noti-

"

ii

urget preceptum ? Si enim dicas eos

tiam, &

, QUf "

habere auxilia meré extriníeca & obla«

pluta explicite credere; prout

S. Thom. hic Q. 2.2. 6. in Sed Cont.

n

( (P

z

ta» dicam ego eos non poffe culpari.

frd

explicat ex Job. 1. ubi dicitur , quód

M

Nam infidelibus negativisideo infideli.

boves atabant , & afinz pafcebantur

[lD

[t

tasnon imputatur ad culpam , quia licst

i

juxtaillos, quia videlicet minores , qui

1:161.11 ]

abeant auxilia extetna & pra»parata ad

fignificantur per afinos, debent injcrez

,

y

credendum, non tamen habent interna ,

Yi

if

dendisadhzrere majoribus , qui per bo-

aFime

üimirur internam fideiilluftrationem,

yes fignificantur , ut exponit$,

EX R

Grggor,.

Cee

in2,

l

—

l

:

396

TRACT Af]x' US FI. Examen 2.

in2.moral, Et incorp,ait: Explicatio

Ratio 1.p.eft; Quia perfe&iotfidcs

«redendorum fit per revelationem divi-

ls

in Chriftum requititur poft adventum

"

ll

nam ,credibilia enim rationem natuta-

Chrifti, quàm anté: Sed anté fufficie-

lem excedunt , tevelatio autem divina

batimplicita. Ergon

:

unc rcciuiritug ex.

N

Pa

ordine quodam ad inferiores pervenit

plicita.

ln

per foperiores, ut ibi magis explicat.

Quid dicendum

"de 'illis , qui habenf

li

His notatis.

invincibilem ignorantiam Evangdii;

ln

.. T. In omni ftatu fuit ad vitam -

quia tefpe&u eorum perinde eft adi

ternam neceífarium neceífitate medii

*

l

i

non etlet füfficientet promulgatum? -

d

explicité credere , quod fitDeus , & re-

Ita

- «Ad hboc patet ex di&is, quod proptet

Ti

munerator fit bonorum operum.

invincibilem ignorantiam non peccent

J

"

S. Tho. q. 2. a. 5. citans illud ad Hebr.

peccato infidelitatis , eosque ( ft ferva-

M

xr.-dccedeutem ad. .Deum eportet cre-

vetint totam legem naturz , &cexauxi»

dere , 4ttia efl , €9 quia inquirentibus fe

lio fupernaturali eis dato fecerint to-

vemnunerator eft.

tum quod eftin fe) à Deoilluminandos

(

Ratio ef] : Cüm nihil volitum 'quin

efle , vclab ipfomet interiüs , vel pe;vcjx,-*þ

i

4f

praecognitum , ut aliquis tendat in cer-

ternam pradicationem.

:

i

/

M(

xum finem , debet eum cognofcere: Sed

Ratio z.p.eít: Quia mylt

eium

bl

:DDeusut Remuner:tor & Glorificatot eft

Vetbi incarnati (utpota fecunde perfo-

L:

finis ultimus hominis, Ergo.

na ) non poteft explicite credifiremy-

W

Not. In hoc, quód Deus fit Remu-

fterio SS. Trinitatis.

b

arator, implicite continentur & cre-

li

I.

uód Deus ha-

B. 3. Fides explicita *myücrïi;l'S*S-.

duntur hzc ttia.

Ttinit, & Incatnationis e(t omnibusfi-

(s

beat omnium rerum providentiam. ; 2.

delibusetiam neceffatia neceffitate pra-

wnü[

Quód opera noftrabona ei placeant , ma-

cepti divini, Itaconftat Marci ult. übi

Á m[tlw

3. Quód anima noftra

3Ja difpliceant.

Chriftus de. myfterio "Trinit. loquam

M

fit immortalis,cui poft hanc vitam Deus

ait:

iverà mon crediderit , condemmt.

lm(æg,

d

opera;bona temuneret.

bitur, Et 1. Joan. 3. dicitur : Hoc df

Áitgm

xX. 2, Po& fufücientem Evangelii

Angg j

mandatum , ut credatis in nomine Fin

x

M

promulgationem, adSalutem zternam

ejus Jefu Chriffi.

-

Vg

hii

cujusvis hominis , &des explicita Chrifti

Not. tamen , quód t

adibus fufiïöfilt

Salvatotis, fen Verbi incarnati, uti &

[

fcite , in divinis effetres perfongsdiin-

myfterii SS. Trinit, eft neceffaria necef-

&as , fub nomine Patris, Filii , &Spiti-

at

fitate medii. 1ta colligitur ex illo Jo-

fm

t(s S., easque effe unum Deum,& fecun-

