bus Majoribus 12 gmeke , €9 12 fpecte de |

ii

: DeOrdini

I

Subdtaconatu £5* .Dia;wzzzm,

u

j hd

non folàüm Min.o-rï[hrum' fcientiá , fed &

UJERO I. Majoribus Ordi-

qeiti

nibus , in fpecie Subdiaconatu

ampliore circa füum officium pollere

ts

debent,

erbusa

& Diaconatu, infigniendi,quz

debent fcire , & ex quibus fo-

Solent infuper nonnulli Examínato-

audi

lent examinari ?

res Subdiaconando proponere quzflio-

r

nes faltem -Communiores ex docrina

— XXXIV. Xe I. Trid. Seff. 25. de re-

y hubti

orm. cap, 1. ita ftatvit : Subdiaconi &

Fidei, v.g. deEcclefia. Vide Tra&.7.

; debtry

qurvit

Diaconi ordinentur habentes bonum te-

Exam.r.n.17.& feqq. — De Fide divina

flimonium, & in minoribus O:dinibus

vide ibidem n, z. & feqq.

DBe Sicra-

ao

raentis, vide TraG. 1 1. Éxam. 1. & feqq.

probati , ac literis, & iis quz ad Ordi-

wuvgif.;'

nem exercendum pertünent, ioftruti.

De Sacrameatalibus Tract. z3. Exam. 2.

i p

Qui fperent Deo au&ore fe continere

n.2s. De Cenfuris in genere & in

De Itre-

Üj

poffe: Ecclefiis , quibus adfcribuntur,

fpecie Tra&, 14. Exam. z.

inferviant, fciantque maxime decere , fi

gularitate ;

De qua habes in codem

Wl "

|

faltem dicbus Dominicis & folemnibus,

Exam. n. 27, & feqq.

|

f

l

cüm altari minilraverint . facramCom-

Pratcrea Diacono folent ultra przfa-

j ii

D

[

munioriem perceperint. H ec ibi, Debet

tas etiam proponi communiores Quz-

ln

€tiam ícite orare horas Canonicas ; ut

fliones de uliimo fine hominis, De quo

&ï , Sfdl'-i

patebit ex dicendis.

agitur fuprà Tract. 3. Exam. z, n. 2. &

i

.....

Til

Refp. 2. Materiz ; ex quibus folent

feqq. Deadibishumanis, videibidem

$:

examinari , funt, quz hic fequantur , &

n.8. De peccais TraG. 4. Exam. ?,

omnis, que anté di&a funt de prima

De Indulgentiis T'ra&, 14. Exam.3. De

T

yá

u

Tonfura, & de 4. Minoribus. Cüm enim

Legibus Trz&- 6. DePrxcepiis ibid.

| r

Ordines hi (de quibus nunc agitur ) fint

in Exam. 2. n, 15.

De Virtutibus 1n

& dicantur Majores ac facri, & Minores

communi Tra&.4. Exam. r, De V-ii'tuf

in fe eminenter contineant, ficut Diaco-

tïbns"I'hsologïciäfra&. 2.05.

natus Subdiaconatum , ac Clericum in

De Baptifmo , ejus effentia, divifione,

AüPeriori dignitaus gradu conflituant ;

inflitutione , ma:ería, forma, miniflro,

p

z

Hhhh hhh :

-

N

TRAÁACIATUS

rl162.

XV. Examen 4

sälbja&o',,ïh*ï'teraliil*ï'tafeo. De quibus ha-

tp;'poænas, ad. przfata officia perágen-

bes. in Fra&atu: r 1. Exam, 5. De cogna-

4o

uj

tione fpirituali ex Baptifmo vide im

*ttitedo

"Fra&. r6. de matrim. Et exConfirma-

chþ.v 2 Officium: Subdiacont patet

ex data: definitione;

Senfus: autem eft,,

fir)ftca

tione vide ibidem de impedimentis ma-

tiatój

quód Calicem cum vino, & patenam

trimonii Exam: 6. n«7 f

cum hoftia: Sacerdoti rainiffret faltem

«dnitioS

4

Refp.3.. Solent. eriam Subdiae

6nan—-

Dieat

mediaté ,. nimitum mediante Diacono,.

doproponi quzftiones in fpecie: ex prz-

Hinc illa vox

xilcem d

cedentibusin: hoc Tra&,, quarum: fola-

cur prius: ea: porrigit..

Subdiaconus idem: lignificat quod $u5-

Afm,

tiones.omnes ibidem: in- fpecie habes, ut»

minmier ; proximus eninr & immedia-

Apane

€ur dicantur Majores & faeri i Éxam..

tus mintfler Sacerdotis eft. Diaconus»

ibricam,

2.n9. De requifitis juxta: mox di-

'oft eum eft Subdiaconus, Spe&at etiame

&tloribus

eendan,35. De temporibus Ordina-

At y

ad'Subdiaconi officium, pallas.altaris &

tionum ,. fuprà in Exam.1.n.24« . De

corporalia.abluere ,. panem: pro populo:

a tig

interítitiis, ibidem: n.2g-. De Titulo

confecrandum in altari ponere;.

RU Ord

menfz , in: Exam; 2« n.16«& 17... De

Kefp..3.. Materia remota Ordinatio-

.-ïä:ägerezl

obligatione ad' caftitatem:,.. & ad horas

nis: Subdiaconi: eft: duplex.. Una pri-

i, Dip

€anonicas patebit: magis in feguentibus;

maria & principalis, nimirum calix va-

"ripode

Deloris Canonicisliabesfuprà inTract..

* Bf

ro; Exam: f.. ex: quo- varis. quaftiones:

cuus cum paxena: vacud fuperpofita ; al-

tera minus principalis, fcilicet liberEpi-

Ms

groponi & folvi poffünt De obliga-

Vinäpcrigm

tione deferendi; habitum: && tonfüuram:

flofarum.. Proxima, cfi utraque utrius-

que materix traditio. Chara&ter im-

T

Tra&.7.Exam.3.n.fj« .

E

primitur im traditione primz' materize

Dfü?/g[m

Sulidiaconatus;.

Cojus Ratio eff -- Quia circa eam habet:

J lii Epf

a&um: primarium , cüm proximids acce-

MU

(LU'A:'RO II.. Quid: eft ? quod'ejus:

dat: ad: confe&ionem Euchariftig. Ex

QO fficrum ? quz matería & forma ?. quz:

lj

qvo fit ,. quód ob rationen? oppofitam

va p D

ebligatio ?

quod: fubj,'e&fgm ? queve-

flis ?

legere: vel cantare: Epiftolam fit a&us:

fun';,&ü

-

XXXV. Refp. r.. Subdiaconatus: fic

minis principalis Subdiaconi. Vide im

M.

Exam. 2.. n; 9: cur in primitiva Ecclefia:

"ts

detinitur :: Eft Or4o: facer- Ecclefiaflicus

. qel O* dinatto:,. q,u-:sï'ï Ordinate datur. po-

Subdiaconatus non: fuerit numeratus ine

i

n core

ter Ordines facros;.

& 60j

ze[tas: . altart: affifiendi P?Esäj*ærw fä:—«

Colligitur ex-his differentia d materiz

ET

erificantis, minifleando e$ Calizeny cum:

uino, c* patenam cum Voflia, ey folemni--

Sacerdotis Ordinandi: ;. Quia illii dantur

LTA

A Cifïin

zer legendi Epiflblamin Mfifaz 'Nelfic s

calix«& patena cumr page: & vino : Subs-

Ef facer Ordo»vel Otdinatio; per quam

díacono: veró:calix: vacuus;.

j'mmmüïiic

traditione Calicis vaeui cum: patenz' va--

Debetue:calice cumy gawnaäeääeonfäæ

MfSI

cratus: 2

i äliundw

D

aud fub: prafcripta: verbosum: fönmæ da-

A

AO

lttat, €

u

p

l

IDe Saevamento'Ordinis.

"

r

.

n

x116$

-

n £f de nerefitate, "Tusa q

uai

É

u

Jq——þ&'r.

R ef»

Negativé. Elttamen peccatum

-nvllo jure przecipitur. T'um etiam, quía

gravius , & circumflaniia in.confeffione

in calice.non confecrato validà ('etfinon

u

ineceffarió exprimenda.

nd,

licité ) fit confecrazio Euchariftiz. Ergo

- jQuid ff Subdiaconus in mortáli.mini-

A

etiam perejus traditionem validé poteft

;

flret, peccatne.de novomortaliter..

[lts

ordinario Subdiaconus.

«diirmo probabilius juxta di&a fupra

Mi

Deletne Ordinandus neceffatió tange-

Tra&t. 11. Exam. 4. n. 37. R. 7. nifi

lia

te calicem & patenam?

priüs eliciat contritionem; confiteri ta-

d

n

h

/|

AAffirmo, effe .de precepto graviter

inen priüs,, Ticét fit.de confilio , non te-

d |

obligante juxta Pontificalis Kkomani

netur, utibidem patetn.38. UndeS$.

CQ d

Rubricam, quz mandat, ut ordinandi

T'homas .hic q. 36. a. $. in . ait: iLex

^

irtit

inferioribus .digitis Calicem tangant, fu-

przcipit, ut homo juíte ea , quz jufta

perioribus veró Patenam. S1 tamen im-

j

funt, exequatur. . Et ideo quicunque

mediaté tangeretur folus .calix .& non

Hoc , quod fibi.competitexQrdine,facit:

ppo

patena, 'Ordinatio effct valida, quia Pa-

indigné, quod juftum eft injufté exe-

tena tangeretur phyficé mediaté,

f

quitur, & contra przceptum Legis£a-

3c.44. Duplici materiz hujus Ordinis

«it, ac per hoc mortaliter peccat, Qui-

ha p

€ortefpondet duplex forma , nimirum

fs

cunque autem.cum peccato mortali ali-

verba Epifcopi ordinantis.

Primatia

quod facrum Officium pertra&at, non

257

& effentialis eft hec : Videte eujusmodi

eft dubium , quin ndigné illud £aciat,

xl

mimflerium vabis tradatur. — 1deo wos

T 18

ande patet, quód mortaliter -peccat.

Admoneo , Wt ita vos exbibeatis , u

Hezcibi. Ubi S.:D; loguitur de Ordi-

frir ]

m

JDeo placere poffitis,.. 'Fotma fecundaria

nibus (acris, ut patet «ex illis, iSacram

ad librum Epiftolarum efthzc: 24ccipite

efficium. Exibidem ad2.ait; Ef de jare

n HM »

yip t

dibrum Epiflolarum , 5 babete potefla-

naturali, ut bomo (antta fantié pertratiet,

tem legendi 4n Écclefra fantla Dei tam

Jdem habet ibid. ad 4,

.l

pro vivis quam . pro defuatlis in nomine

"Teneturzne Subdiaconus fuumofficiumm

Patris, &c.

i d

exercere jejunus?

&& f. Chriftus Subdiaconatum infti-

vl

Tenetur €x congrventiapropterreve-

tuit inultima Coena, quando panem &

rentiam Sacramenti Eucharifliz, hinc

a Ec.fiffï'

vinum confecrandum przparavit.

u

non peccat mortaliter , fi non jejunus

& 6.'Obligstiones , quas Subdiaco-

ainifiret..

[

!

natus addit fuper 4, Minores, funt duz

XXXVLRefp.7.Subje&om hujusQr-

jgt

r

ex inflitutione Ecclefix. Una.eft ad pér-

dinis capax , eft mafculus,, baptizatus,

uf

petuam ;caflitatem, .altera ad dicendas

confirmatus, non excommunicatis, le-

horas Canoníicas.

i 1

gitimé natus, non mancipium , prima

Quid fi Subdiaconus Relïgiofus pro-

"T'onfurá.& 4.'Minoribus initiatus;: .an-

g

feflus, aliunde jam ad horas obligatus,,

inorum vieinti & unius.completé, /Ex

€as omittat , committitne duplex pecca-

quibus.aliqua funt .de neceffitate medii,

tum?

h

iihhh hhh 23

aliqus

"-

1164

TRÁACTATUS X Éxamen 4.

hbt

aliqua de neceffitate przcepti , ut patet

examinari, fafficieriter di&um eft in hoc

ml

ex pracedentibus.

Examine ad Q 1. T'encniur etiam fcire

à Du

ominia, qus Subdiaconi ob rationem

Kefp. 8. Prater veftes aliis miniftris

ibidem in R. 2. datam.

l

Ammion

Subdiacono inferioribus communes ,

p d

dantur ei aliz. duz , fcilicet Dalmatica,

QU/ERO IHI. Quid eft Diaconatus?

quod ejus Officium ? quz materia à tor-

j pid

in qua convenit cum Diacono, & Mini-

lat

pulus in finiftra manu;

qui eft cjus veftis

ma? que obligatio , quod fubje&um?

uz vefiis ?

i bupt

ropria & effentialis. Ubi

Nota , quód fignificatio manipuli pa-

XXXVIL E. 1. Diac&natu-s defini-

sibase

nir, d

teat fuprà ex S.Fhom. ia Exam. 3. n. 5 3.

tur ic : E& Ordo facer Ecclefiafticus, vl

Ordinatio , quà confertur poteftas pro-

ácetin

adQ.7. Ultra hoc dici poteít, quàd (i-

h Primi

ximé affiflendi Presbytero in minifterio

gnificet patientiam vel frg&um bono-

rüm operum juxta ili

altaris, & legendi Evaugeliam in Miffa.

ttic p

&.2.. Officium Diaconi patet ex data

moffcium

Euntes ibant Qj flebant portantes mam-

defioitione , nimitum Presbytero im-

Mi i

prles féot. — Portatur auiem n finiftra,

quiá bac fignificat v

m przíentem , in

mediaté miniftrare (unde & hae vox,

iltate [

D:aconus, idem fignificat , quod mini-

li Qu

ua debemus patientiam exercere , ut

bonorum operum fructus poffinu: per-

fer) hoftiam in patena & vinum in cali-

titin df

barjfhi

«ipe

IC..

ce ei tradere , Evangelium in Miffa Ie-

gere folemniter , id eft , in veltibus Dia-

triodse

d fi Subdiaconus fuo officio fun-

atur fine veflibus? -

cono ex viofficit competentibus. Prgter

um qu

hzc duo Diaconi officia funt adhuc alia;

DN

Peccat mortaliter , fiid faciatex con-

nimirum rudimenta Fidei fummarié

VOntliopis

temptu vel negligentia.

Subdiaconandus cum qua difpofitione

populo proponere, pfo quo tamen Ca-

ttd Erd

techifmus Concilii Trident. monet ; ut

ac vcfte debet comparere apud Ordina-

LU U!gflt.

tionem ?

id non faciat ex loco füperiori feu ex

n d

B& Debet comparere ut anté exa-

fuggcftu , nifiid ei Epifcepus permife-

fiifead

minatus & approbatus , & ut difpofitus

rit, quia menus prazdicandi non compe-

"Wt g

ad facram Communionem , potulam ha-

tit ei ex officio , fed folàm per difpen-

D

Y

DN

bens Tonfursm . indutus veflibus Aco-

fationem: quà ebtentá poteft lieité pu-

ii

blicé przdicare. — ]tem; quia in Ordiaa-

m, 4 n'6

lytbi fuprà nominatis. Ultra ess debet

fecum ferre manipulum , eumque tene-

tione Diaconi dicitur, Draconum oportet

1 Dfy]

e finiflrà manu s. & Dalmaticam fuper

baptizare & pradicare, Diaconus poteft.

1 pfxfdem,

finilrum brachium geftlans, & dextrà

Íolemniter baprizare ex commiffionc

lk"-l li dnSffm

&creum efzferendum.s

Epifcopi vel Sacerdotis ei fa&á ex ne-

] :

D'iaco;iatu.c;

ceffitate urgente , fic ut fiat minilter fo-

?fi

lt c

lemnis , non ordinarius , fed extraotdi-

".

*

j

XXXVH.-Quania fcientia requiratur

narius. Quod fi faceret folemniter abs-

C catct.

';'ydülm Dia(

"m Diaconandis, & cx qnibus foleant

que commiffione , graviter pe

* Drgg

»x

P'o:räe

--

D: S&:mmemo Órdinis,

1:6'94'

Sacramenti expofitione Ciborium, Mon-

LY

Porró fofempiter przdicare eft id facere

um

cum flola & fuperpelliceo, & ex cathe-

ftrantiam , vel lunulam educunt; & Sa-

cerdoti tradunt.

:

ltiomm |

dra.

-Dum Diaconus folemniter ex

Petefine Diaconus in neceffitate, vel

commiffione baptizat ; debet effe fuper-

Q |

juffu Epifcopi adminiftrare Sacramen-

pellicco indutus , & ftolà per transver-

tum Peoenicentiz ?

34

fum pofià ad differentiam Sacerdotis.

us

Iterum ex Ecck.fix Statuto ad Diaconum

ANvon potefl : Quiia ad id de neceffitate

requiritur chara&ter Sacerdoiis.

-od

'

fpe&at. baptizandos iuflruere , difpone-

m

$ia

T

f

l

1e, veftibus exfpo'iare, bona Ecclefix dif-

autem poffit min/ftrare Eucharit

ms

la

penfare, eleemofynas . diftribuere , ubi

eft difparitas ; quia cam non conficit,

fed ab alio confeé&tam difpenfat : Sacra-

du

adhuc eft in ufu.

]n Primitiva Ecclefía , quando fub

yilti

mentum autem Peenitentiz dgberct ipfe

;M:,üii

utráque fpecie communicabatur ; Dia-

conficeres

,

Potefine a

ffi

iflere Matfïmonio ex com-

rl

coni officium erat Sanguinem Chrifti dif-

miffione Parochi.

u t

penfare , imó & in defe&tu Sacerdotis &

neceffitate cogente ; Corpus Chriíli mi-

ANon poieft : Quia Tri'den-t. Seff.24. de

j n

] ia

nilrare. Quod ctiam de fa&o adhuc

reform. cap, 7. committit hoc munus

foli Parocho vcl alteri Sacerdoii de cjus

in a

poffet in defectu Epifcopi aut Sacerdo-

tis , aut juffu ejus in extrema neceffitate,

liceniia,

Unde fi Diaconus effec Paro-

K l

uD

vt periculosé infirmus communieet, da-

chus , poffet.

J

to etíam quàd non eífet abfolutus nec

Poteflne miniftrare Extremam Un-

confeffus , dummodo exhíbeat fpecialia

&ionem ?

"

ht ij v

'r

eontriiionis figna , & defideriumr fu-

INon potef! , dc quo v

ide Tra&.14. E—

i

n

mendi Eucharifliam pro Viatico, &

Xxam.4.n.T1I 2.

E. 3. Matería remota Ordinationis

pnt; t

mors urgeat. Quo tamen in cafu ca-

vendum eft fcandalum, debetQue Dia-

Diaconi eft liber Evangeliorum; proxi-

LL

| um

|

conus iile adhibere teftes hujus minifte-

ma , traditio ejus. Vel dici poteft, Ma-

;crml d

|

COU

füfide dignos. Si vcró effet cafus, quo

tetiam ejus remotam effe duplicem: u-

communicandus effet infirmus Sacerdos ,

nam effentialem, & de neceffitite Sacra-

1 ddy'n' l

j t

quid agendum patet fuprà T'ra&t. r2. E-

menti , nimirum librum Evangeliorum,

A

?U

xam. 4. n. 60. ante K.. 4.

alterain accidentalem & integralem , ac

l Ofd.;m' g

de necefirate przeepui , nimirum impo-

Poteflne Diaconus licité Euchariltiam

i Wï(p' |

feu pixidem, in qua Euchariftia contine-

fiionem mánuim.

t |

tür, transferre de loco in locum?

Debetne. necetfaiió effe liber Evange-

p rÁ

Borum?

Ti

Affrmo : Quia habet poteftatem fa-

Sufficit , 6 fit alius liber, aliqua tamen

i E

pec Chrüfti Corpus in faeris vafis con-

tentum. [dem probat quotidiama pra-

Evangelia cóntinens, veltota Biblia, fe-

noti

"T.

7

xis, dum Diaconi pro Communione vel

cus fifolàüm Vetus T efamentum fit, quia

in eo aonfont Evangelia : fi veró trade-

ggflfffr

hlsmni'—]?roceiüone' , Aaut Venerabilis

Hhhh hhh

fGLUE

p

N

"166

TRACTATUS XP, Ecamen "

Of

returfiber omnino profanus , Ordinauo

füper C

Uipu5 wv

lirizuin Vale comtentum,

- Jum

.elfet nulla defe&u materis,

Unde ejusnon eft tangere Corpus Chri-

fufedel

O nid efl, quód A&. 6. Diaconi fue-

fti, fed portare Corpus in patena , & dif-

m ?

zint ordinati per folam . impofitionem

penfare Sanguinem «um Calice. Et

M

ananuum?

£,l

ádeo ejus poteftas ad a&tum principalem

MA conc'git fort$ ex. fpeciali difpenfa-

mon potui exprimi, nec per dationem

n

tione Chrifli, quia enim in exordio

zi a

waíis tantüm , nec per dationem mate-

nafcentis Ecclefis nondum erat editus

ri : fed exprimitur poteflas ejus ad a-

m &$

liber Evangeliorum , adhibebatur im-

&um fecundarium tantàm in hoc, quod

itrà Verü

pofitio manuum. — Vel fuit tradita ali-

datur eiliber Evangeliorum; & in hac

h

qua charra continens doctirinam Evan-

;

poteflate intelligitur alia. Et ideo in

- (uid f

Selicam.

«

ipfa fibri datione i

Hezc Xbi.

mïp.rimjtur chara&ter,

335

& 4. Duplici materiz :corr-b'!'pondet

XLIF L

duplex forma, nimirum-verba Epiícopi.

Aliis erct

Refp

45. C'Iafiüus Dïacoþaïugn infti-

Prima & effentialis eft : 4ccipe poteffa-

t£uit in nitima Cena.

090 OT

Atem lerendi Euangelium in Ecclefía ytam

Ratio: Quia tunc inflituít .Saccïräe*- j

m

gro vivis quam pro defuntlis , n nomint,

rium, ad quod Díaconatus eff uliima

"$ub

JDomini. Altera integralis: 24ccipe Spi-

difpofitio feu proximus gradus.

ä&&&

qitum [antlum ad vobur & ad refiflendum

lt r

Kefp. 7. Obligationes Diaconus rion

Diabolo & teniationibus ejus in. nomine

?

*

habet ultra eas quz affignate funt pro

it tonfg;

dDomint.

Subdiacono; & quz ex vi officii ejus.

Kicet u

-"'ide fuprà Tra&. rr. Exam. 1. n.6.

«olliguntur.

At ; .Dïz(

de diverfitate Ordinationis IDiaconi 4n

Refp. 8. Subjecum hujus Ordinis

chfk:); li

Ecclefia Latina & Grzca.

defcribitur, uti de Subdiacono di&um

"Iu

Trem vide infrà in Exam. 5. n. 43.

eft fuprà ad Q. 2. R, 7. n. 26. dummodo

*rlnilo

R. 5. de duplici matería presbyterii, &

addatur , JEr fübdraconasu initiatus,

duplici gratia per illud caufata , qnod di-

Item , amnorum 22.complere,

&um etiam hic fervit,

*

XL. Refp. 9. Quamvis Diaconus

XXXIX. Kefp. s. Chara&er Diaco-

portct omnes vefles Subdiacono com-

no ámprimitur in traditione libri Evan-

munes, cüm fit Subdiaconus: effentialis

eliorum ,2on veró in contra&u alicujus

reéi facre , pertinentis ad principalem

tamen & propria ejus veflis eft Stola à

finifito humero per pe&us & dorfumad -

ejus adtum.

latus dextrum füb brachio dextro du-

Ratjonem dat S.Thom. bic q, 37. a. $.

&Ga.

dicens : Poteftas Diaconi eft media inter

poteftatem Subdiaconi & Sacerdotis,

-Onid (i Diaconus fine

-1'uä vefte fun-

Sacerdos enim dire&té habet poteflateg

gatur fuo officio?

fuper Corpus Chrifli , Subdiaconus au-

3Dicendupa ut

'

i anté de .S.f:bdiacqnof,

'. 36,

sem fuper vafa .,:antüm: Íed Diaconus

Dia-

De Sacramento Ordinis,

f 1167

3

Diaenandus cum qua difpofidone

Teneturne Diaconus füum Qfficium:

s

& veíte debet cgmparare apud Ordina-

exercere ?

:

d

tionem ?

Tenetur indubi

& fi alicui Eccli;zfïïæ- ad-

e d

Refp. Sicut de Sabdiacono di&um'

fcribatur , ut iafervíat , quis fraftrà ef£

eft, hoc folo-variato, quod: debeat com-

ia

potentia, quz mon reducitur ad a&um z

ttons |

parete indutus veftibus Subdiaconi, por-

T

fed. à mortali. communiter. quis excu-

tans Dalmaticam fuper brachium (ini-

fatut ,. fi cont

i

x

ftrum ,. & Stolam tenens manu firiftra :

fit;.

gmpt*us» & Ícandalum. de-

rl

dextrà veró: cgfcgm—zof&rcndum: Epifco-

u

90;

É

Teneturne officio fuo-fnel jejunusz

— Dicendsm ficut de Subdiacono: di.

ulv

Quid fignifi

Mrsuir, vide p

Cumeft. $i tamen Diacormus juxta ca-

du

Exam.3.m 33 adQ.7- -

XLI.

"d f; Diaconus a

Gum fuii

fum.anté pofitum quafs przvideret: ,. vel

mpo

Ordinis: exereeat im mortali . peccatne

dubitaret , Miffam à: f& perficiendam effe

de novo' mortalirer 7

(.quod tamer rarum eft). peccaret mor-

f

Affirmo probabiliüs juxte di&a & pro--

taliter frangendo: jcjunium . confentien-

do in peccatunr mortale ,. vel faltem in:

| uf

bata de Subdiacono in: hoc Exam.ui 3 $--

poft K.. 6.. & loco ibidem eit..— Accedit

periculunr proximum ejus--

ynus n

fpecialis ratio . Quia (i Sacerdos fa&á

Porefine Diaconus in recitatione Bre-

jam: confecratione. Miffam: mom poffez:

viatii ante Colle&tas dicere,Dominas vo-

fut

perficere, ut fr infrmaretur , ve? rmorc-

Bifitig,

iib

retur ,. Diaconus ( fi alius Sacerdos non:

Potef* , modó: nom fi

t prafens Sacer--

|

adeffet): fumendo: proprià. manu. San-

dos,quoprzfentenon poteft, ni(i de ejus

« Ods

:

&iffimum,. deberet abfolvere. Miffam:

licentia; ut habent Kubricz..

ij Qd

lmol

Wide fimii-ïa»*iärüïxan*. T 9ge

j

|

D

no Cff;'

d

gR Wl

d

d

ul

l

o |

EXA-

)

'13168

TRAÁACTATUS XF. Exaæeix's':

1

)

Qd

t

,

DDeGso 6605 o Go IUb ss ub b o sss

g

(iait i

^»EXAMEN V.

[ (;epe :

Bul

Aondilio

aleds,

?De Ordz'fze Presb ytei'ztäs ffve Sdcerda:z'i.

aM

: UERO L Presbyterandus,

d olen

dicandum, nec ad confelïäonu:h audien-

quz debet fcire; & ex quibus

tiam applicati , & his fuificit fcire ea,

gutur, &

materiis folet examinari ?

quz fpe&ant ad Sacramentum ricé pera-

a f

XLII.R efp. 1.Concil. Trid.

gendum, nimirum materiam , formam,

Ailncomr

Self. 25. de reform. cap. 14. ita flatuit:

intentionem , ac difpofitionem requifi-

àde u

Qui pié & Édeliter in minifteriis ante-

tam, & defe&us, qui occurrere pof-

deyect

a&tis fe gefferint , & ad Presbyteratüs

funt, qug ncccffariq fint altari & (imi-

'ioter fn

lia.

Ordinem affumuntur, bonum habeant

t di

D

teftimonium , & hi fint, qui non modóà

" Aleta e(t fun&tio fuper Corpus Chri-

t tj

in Diaconatu ad minusannum integrum,

fti myfticum feu fuper Fideles, quz in-

nifi ob Ecclefiz utilitatem ac neceffita-

cumbit animarum Curatoribus , Pafto-

"C pur

"ittigsie

tem aliud Epifcopo videretur , miniftra-

ribus , Parochis , Confeffariis , Concio-

.A

verínt, fed etiam ad populum docen-

natoribus, qui divina Myfleria , & ea que

E.

dum ea, quz fcire omnibus neceffarium

fuat Fidei, populum docere debent ; un-

-

füminre

eft/ad falutem , ac ad miniítranda Sacra-

de & (quia nemo dat; quod non habet)

Ufctimon

menta, diligenti examine pracedente,

ipfimet ea fcire tenentur ; pro diverfita-

^ g

idonet comprobentur; atque ita pietate,

te tamen gregis commiffi , tenentur ha-

l Q"d h':

ac caftis moribus confpicui , ut pracla-

bere ícientiam majorem vel minorem,

rum bonorum operum exemplum, &

Sienim quis fimplici populo pracit, fuffi-

LL l qu

] Vide i

vitz monita ab eis poflint 'exfpecari,

cit fi poffit, uti tenctur, eum ín articu-

Hsc ibi,

Ms

lis Fidei informare, Decalogum expo-

Refp. 2. Circa Scientiam Sacerdotis

nere, peccatorum gravitatem explicare,

htss ia

diftinguendum eft: Habet enim duas

falutaria remedia prafcribere , & fimilia

functiones

3

.

Prima & prazcipua eft fu-

quz fuum Officium concernunt. Pro

* Quay

per Corpus Chrifli verum ; nimirum

quo vide in Tra&, primo procemiali. Q.

"m

"

confecrandi Euchariftiam feu legendi

j. n. 1 1. ubi plura de hoc di&a funt.

1

! Ubj &

hf,

Miffam, fine cura animarum ; unde di-

Reaniriturne major fcientia in facer-

citar fPmplex Sacerdos ; id eft, non cu-

dote R egulari quàm Szculari ?

i.

ratus , quales non pauci dantur in Clero

Affirmo., cateris paribus; tum quia

^

à quälis !

h

M

l

communiter populus magis & cum ma-

Y (

tam Sæcuiariguäqx R.e—g.ularir, necad prz-

*

jorí

ï

T,'

"s T

'Wü[]m ) ü.:

u

De $acramento Ordzauis:

1169

M

joti fiducia recurtit ad Religiofos quàm

6. Quanta. ptzfentia & quantitas

ad fuos Parochos, unde videtur plus de

materiz requiratur & fufficiat ad con-

fcientia in eis fupponere: tum etiam ;

fecrationem, vide n. ro.

quia ízpe à Superioribus deputantur

7. Quare vino mifceatur parüm a-

nontantum ad plebejorum fed & altio-

qua. n. g.

tis conditionis hominum confeffiones

8. An illa aqua immediaté oonvet-

audiendas.

tatur in Sanguinem Chrifti. n.r z.

, 3. Materiz, ex quibus Presbyte-

9: Anuna Species poffit confecrari

! d |

'"randi (olent examinari , fant quz híc fe-

fine altera. n.zj.

j ore

uuntur, & omnia qua in pracedenti-

1o. An in Euchariflia nihil maneat

- bus di&a (ünt de Clericatu & Ordini-

u

de pane & vino ; in Exam. 3. n.19.

, has

busin communi,& in fpecie de 4. Mino-

1I, An & quando Chriftus fit pra:

tibus, de Sub & Diaconatu, Càm enim

m rcq;*ln"-

fensin Euchariftia, Exam,3.n, 17,

urtt

- Presbyteratus omnes inferiores Ordines

12. Quznam illa fint in Euchariftía

ao

eminenter ia fe contineat, & eis fuper-

ex vi verbortim? quz per concomitan-

emineat die

o

nitate ; praeminere etiam

tiam. ibid, n.2z,

' debet fcieatiá.

p (

Hinc presbyterandus

1j.

uid de cafu;quoin Eachariflia

debet (c parare ad Examen ex omnibus

; Qu il

miraculesé apparet puer vel caro. Ex,4.

"

s, M

matetiisanté in

Exam, 4. R. 2. & $, ad

n.62,

|

|

.. Q. 1. nominatis.

;, Ontt

"n

14. Quez effentialis forma utriusque

oU

r

y. 4« Ptesbyterandus folet fpecialiter

Speciei Confecrationis. Exam.4.n.24.

J

dur;

examinari ex T'radt. r2. de Euchariftia

1f, Anverba formzproferantur fó-

nb

utSacramentum eft , & ut Sacrificium

;

làm hiftoricé, & pro quo fupponant:

ibid. n.26.

odl

ef, Tales quaftiones funt

UL

1. Quid fit Eachatiftia ut Sacramen-

16. Anprima forta habeat fuum

J

tam? in quo efentialiter confiftat ,

effe&tum anre alteram ,ibidem R.4.

!

»przth

quod vide in eedem Tra&. 12. Exam.

17, Quis fit effe&us Euchariftiz Sa-

m

z,n. 1. & leqq.

cramenti,ibidem n,28.

;

2, An fit unüm Sacramentur

o

a

p vel

19, Quomodo profit non fumenti-

ume

M

gplura ; videibidem n.5,

bus, n.29.

:

i

&i

,. 3. Quantdm & quibusfit neceffaría

19. Quotuplex fit

manducatïo vel

tiRd.

h

ejus fumptio, ibidem n,4.

modus manducandi Euchariftiam. ibid.

.ro(:m'l 1

4» Ubi, & à quo inftituta? ibidem

n.30.

&i

f

n.$.

AV

20. An Angcli manducent Euchari-

u

$: Qu (it matería confecrationis in

ftiam? ibidemn.41.

J

- Miffa , qualis panis? an folus triticeus?

21.Quz difpofitio requitatur ex par-

fütt q

anex ,hordeo,[ïliginc » fpelta, fatre,an

té ánimz? an aeceflarió premittenda

& CUm nt

folus azymus?jn Exam.2.n,6. & feqq.

confeffio,fi quis fit in mortali;prefertim

]OI

quale vinum?n.8,

Sacerdoti celebraturo? ibid.n.32.

liiiili

22,Quid-

" s

1170

.TRACTATUS XF. Examens.

gl

22. ænd fi nonfit copía Confeflarii?

De Eucharzffa ut $. qcräfcz'a.

(l

ibidem.

23. Quantum peccatum

fxtaindignä

38. Eftne Miffa verum Sacrificium ?

hn

Exam.5. n.69.

nim d

fumptio;ibid, n.3 5.

39. An moirs C

firn

24. Euchariftia e

fine pcccätori pub-

n.7o.

hrifti in Cruce:&b.'

fies i

lico'vel occulto deneganda. n. 34..

25. Eflne danda non habcntibus u-

40. Quomodo differant Sacrificium

i in

fum rationis ? n. 36.

Crucis, Conz & Miffz? n.71.

14 d

difpofitioex par-

41. Quis fit. principalis offerens in

iqeh

26. Qua requiritur

Miffa. n.72.

te corporis? an cibus aut pollutio prz-

ptel r

viaimpediat fumptionem. ibid. n.5 9.&

42. Inqua a&ione cffentialiter con-

aid Qu

feqq.

fiftat Sacrificium Miffz.n.7 3.& 74.

Qc quhdq

27. Àn

fint cafus, in qui:bus non je-

43. Eftne infiniti valoris. n,7 $,& 76.

tht

44. Anliceat pro unà Milsà accipere

p t

junolicet fumere Euchariftiam. n. 42.

28. Inquaztate obligentur pueri ad

plura ftipendia? n.77.

m a

Euchariftiam, n.46.

A. An quis poffit partem flipendii

Vil

29. Quid deComm

unione pafchali?

dare alteri, ut Miffamlegat, alterá parte

Cretni

fibi retentá, ibidem.

Á C

n;47,& feq.

6. Anliceat anticipaté dicere Mif-

an,

0. Quid de Communione in arti-

culo vel periculo mortis? num. 49. &

fas proftipendio futuro.ibidem,

X

Íeqq.

47. An Mifla propluribusoblata z-

efiris

3- An liceat quotidie communica-

qué ptofit fingulis, quàm fi offerretur

ülpfrCor

r6; vel omnino à Communione ceffare,

rouno tantüm. n,78.

48, Quomodo & pro quibus Sacet-

toyfio

n.5 2,& feqq.

fb j

33. An Chriflusfumpferi

tfüumcor- dos debeat applicare Miffam? ibidem.

W& fin

pus?an dederit Judx.n.5 6,& $7.

.49. Quisnam ex Miffa accipiat ma-

Mctape

33. Quid fi Eucháriftia. fuiffet. fer-

jorem urilitatem. n.72.

ais

$o. Cujusau&totitate

fiant, r&du&ïd)

vata tempore mortis Chrifti ? n. f 9.

nes Miffarum. n.8o.

Bl

24. Quis fic minifter Euchatiftiz ?an

Ab d

folus Sace;dos? ap'non & Diaconus?

j 1. Quos effe&us

habeat Migfrä,-c;g

Dotttsos

h. 60,

opere operato, n,81.

itTod i

3 . Quoties teneatur Sacetdos cele-

$2, An fit urilius

facere Iegi!prb fe

brare,vide n:63.

Miffas ante vel poft mortem, n. 82.

t'4.0.9' j

Ti e n

(

3€. An Miffa mali & boni Sacerdotis

QUJERO II. Quid eft Presbytera-

N q Qf

- fitejusdem valoris? n.67.

n

tus? quod ejus Officium? gue matería

i olverc i

:37. Quomodo Éuch

ari

ftia !Ezr;xägnda

& forma? quz obligatio?iquodj fubje-

fit in Ecclefíis ; etiam Monialium? & — G&um? quz veftis?

EI. Exa ml

XLHI, g. 1.Pres

"ts (

| quid de lampgdeä n.68. .

byceraiu's Gq'fle

Ehi:

tur

j ldotis e

r

A

— Deóacvameuto Ordinis,

1171

ïrmr d E/ï—Orda (acer. Ecclofiaflicus , vel

'non ex efficio, ni(ix;-hab'eat cütam anima-

j

rum,

Ordinatio, quá. ordinato confertur pote-

Xiim)

& 3, Materia

fcfnota Ordinationis

flas [uper Corpus Chriféi verum (illud ni-

mirum conficiendi feu coníecrandi) &2

Presbyteri, eft calixcum vino., & pate-

na cum fuperpofita hoftia; proxima, eft

uce?&c;

fuper Corpus Chréfli wyflicum , feu (uper

Fideles remittendi illis peccata,. - Vide

traditio ejus.

Vel dici poteft & debet,

,materiam remotam Presbyteri effe du-

Ti |

fuprà im hoc Tra&at. Exam, 2. n. 7.

[

R. 3. definitionem Ordinis in commu-

plícem ; unam effentialem , que modó

T

ni, qua hic facile, addendo differentiam,

eft affignata ; alteram integralem, & hzc

Vide ibidem R. 4.

:eft impofitio manuum, non quidem il-

eteft applicati.

jf

quód Ordo poffic dupliciterfumi, Ad-

la, qua ftatim à principio ordínationis

(

fitab Epifcopo & aliis duobus Sacerdo-

h

de quód quamvis Sacerdotium & Pres-

7;.&'75,

bytératus paffim pro eodem fumantur,

tibus ; tum quia tunc nulla profertur

j

in rigore tamen Sacerdotium fignificat

forma, tum quia aliàs etíam alii duo

Sacerdotescum Epiícopo manumimpo-

gradum ac poteftatem , Presbyteratus

Hipcndïz;.

veró íllama a&tionem & externam (acram

" pentes effent miniflii hujus Ordinis; fed

ripitt

Caremoniam , quialicai poteftas datur

illa Ordinatio que fit in fine Miffz,

-quando Epiícopus fuper capur Sacerdo-

[*

füper Corpus Ch;i&i y'c.ruþm & mylli-

«N

[

cum.

tis manus imponit , & profcrt verba feu

t

$.32, Du

formam poftea asfignandam,

vplex pote&äs Presbyteri &

ob

Jj w

li h

efficium patetex data definitione, . UIna

4

Quéd prima fola fit effentialis, eft

atf

fuper Corpus Chrifti verum ; altera fu-

ideo, quia in ea juxta S. 'Thom. hic q.

per myfticum, Primum ergo & prin-

37.a $. in.c, imprimitur chara&er, &

us

cipale ejus officium cft confecrare Cor-

caufatur gratia primaria :quia datur or-

fj

dinato aliquid , quod ad proprium &

n

;pus & fanguinem Domini. 2.Miniflra-

d

re Sactamenta , exceptis

rdine & Con-

principalem actum Sacerdotis fpectar ,

PI

firmatione, &c.

3. Miniftrare Sacra-

-quieft confecrare Corpus & Sanguinem

mentum Ponitenriz , folis enim Sacer-

Chrifti..|. Quod altera faltem fit integra-

redil

dotibus data eft poreítas clavium, Qua

lis ; patet : quia per cam datur poteftas

poteftasquid fit & quotuplex, vide fuprà

remittendi peccata, quz pettinet ad in-

in Tra&. 1. procmiali à Q. 3. ufque.ad

tegritatem Sacerdotii , & character an-

kg; Fm (:

Q.4,n.9, lem vide fuprà Trat, 17.

te impreffus (in entitate unus & idem.

manens) ampliatur. & . extenditur ad

[ lh

Exam. £. n. 62. quód Sacerdos , eoipfo

gf

quód eft' ordinatus, non poffir validà

novum effe&um , fcilicet. ad. remisfio-

gm-äfl(.la |

abfolvere à peccatis, Item vide Tra&.

neim peccatorum , caufaturque.novuna

11. Exam. j. n, $ 2, quomodo officium

,augmentum gratiz feu gratiajintegralis

" (f

Presbyteri fit baptizare, 4. Officium

adtalemunüs rité obeundum, ; ;Hoc

Sacerdotis eft benedicere dona Dci.

-enim denotant verba illa Epifcopi : 4c-

"

ul

«ipe Spiritum fanthum,&c,

; Hanc Ti«

$ Prgdicare ; pgta, ex commiffione , &

dent.

liiiiiz

:

13172

ZRACTATUS P. Examen ;.

dent, Seff. 25.Can. 4. ait:: i quis dixe-

ret poteflatem confectandi ; non tamen

177

1 ld

rit ,per (acram Ordinationem non dari

effet peife&us Sacerdos, quia ei decffer

!

Spiritum [antlium ac proinde fruffrà Epi-

complementum ad integritatem Sacer-

Alirg

Jcopos dicere , AAceipe Spiritum fantium,

dotii requifitum, fcilicet poteftas remit-

ii

anatberma fit.

tendi peccata. — Econtra fi ei manus im-

M 1

tato,

Idem docet k?co ante ci-

ponerentar, omifsà primá materiá , non

timica

Ex que fequitur, quàdlicétid , quod

poffec validé abfolvered peccatis : quia

Tiv

cauíat gratiam cflentialem, fit Sacramen-

poteftas in Gorpus Chrifti myfticum

atidem.]

tum , nontamen quod caufat integra-

effentialiter prefupponit poteffatem in

UE

lem. em licét unum Sacramentum

Corpus Chrifti verum ; quia per hanc

tirium j

caufet unicam gratiam effentialem,bene

proptié fir Sacerdos.

;

* Mito: (

tamen fimulaliam integralem.

Eflne ipfa hoftia neceffarió immedia-

2

tdores,

Nota, quód Apoftoli Ordinem fa-

tétangenda?

(TAU

cerdotalem contulerint per folam ma-

