fervet Legem naturz in fuccurrendo bo-

potises poff tumicam ;elinquere' patlium,

nocommuni & Innocentis. Tum etiam,

€9 rerum fuflinere . jatluram quam pre

zi

quia irregularitas ex homicidio licito

confervandis vilibus € tranfiteris vebus

FM!

jncurritur. ob defe&tum perfectze lenita-

Er

m

£49 acriter ip. alios exarde[fcere.

tis (eu manfuetudinis : Sed ubi fimplici-

Gloffa in c, 2, eod. tit. ait :

Jr.regulari.r

BM

ter & per feobligant juffitia ,

ET

pietas, &

fatlus eft , quia potius debuit dimittere

7

P

charicas, nequit dici e(fe defeGus man-

fna s quam suterfocere.

dinnin

fuetudinis ,.ne dicatur una virtus alteri

-Ratio uttiusque patet: Ad itregulari-

d

repugnare, Ergo,

tatem non requititur neceffarió culpa,

alo;

Dixi , fpliciter C per [e , Quía mi-

fed confequitar ad a&um homicidii,

(ivin

niftros juftiriz Lex juftitiz ad occiden-

etli fit absque peccato , ut patebit ex

las

dos malefa&ores folüm obligat ex (up-

ftatim dicendis.

Excipiunturfoli ca(us

. MC

jl

pofitione officii voluntarié affümpti , &

anié in Dico 2, & 3. defcripti.

r

d

idco illi &unt irtegulares.-

XLIX. Dzco $. Excepiis ditis duo-

d

^ralim

Ex adducta probationefacilé rejicitur

"um

[crupulus aliquorum , qui renuunt fub-

bus cafibus, omnis ; qui juftd hominpm

occidit vel mutilat; vel etíam licito mo«

tl m

venite alicui zero vel vulnerato , eum

do dat caufam ptopinquam mortis veí

]füm.z.n

levando, cibum ei porrigeado, timen-

accelerationis ejus, fit irregularis , effe-

"rtfnd

tes, neejus mortem accelerent, & inde

&u fecuto.

:

Ita patet ex fnultis Cano«

o

irregulatitatem incurrant; Sienim bo-

nibus quos au&ores adducunt. -

nà fide & (ine dolo procedant,licécforté

RUT

Ratio hujus ftatuti Eccle(iz antea da-

Aut,ey|

in aliquo'erraverint ob rationem - da-

ta eft.

N W'M

tam, omnem (crupalum deponant, pra-

Ex hís Sequitur x quód qui in bello

T4 a(l

fertimad confilium boni víri.

offenfivo (ive juflo (ive injuíto propriá

il

XLVIII, Dico 4. Probabiliüsitte-

maau mutilar vel occidit,Eatirtcgularis

L gj

gularitatem incurrit , quícunque occi-

ob rationem ftaturi Ecclefiz , cujusanté

1 U)Dmngs&

dit vel mutilat aliquem pro defenfione

tnentio facta fuit,

Qui in bello jufto

1 Atily

famz vel honoris , guia judicat fugam

teré defenfivo, certó rali , pro defen-

fibi effe indecoram. Idem eft (i fiat pro

"ts

fione Patriz vel Ecclefiz contra violen-

IT

defenfionebonoram fortunz. — Ethoc

105 aggteffores ex obligatione charitatís

"Ls fs

etiam in cafibus fuprà Track, 9. Exam.

aut pieratispugnant, mutilantaut occi-

Va d

21 28, 29. 20. ttaCtatis

, in quibusocf

dunt, ab irregularitate manent immus.

N []

xidens non peccar.

nes, juxta fenfum in- Dico ;3.datam & -

1. Pars claré. patet ex dicti Clem.

Itüris

probationem ejus 5 fi fint Laici,

iä«CU [j

illis verbis. qui mortem aliter vitare von

] 2

Dixi , £ f£zz Laici $ Nam in.cap, pe- -

RL

valens: Sed in hoc ca(ü non eft pericu-

Hio0. de bomicid. Clericus judicatur it

lum mortís, ut conftat. Ergo.

T

regularis , f1 in bello contra hoftes fie

--

at

2. Pars patet ex. cap. fufcepimas de

l &

dei Cathelicz aläqucm-imc;fedt- Gom-

Mfgs

k

muniter egim non decet Clericos, ma-

homicidio, ibid. - gfæsatam :fxpgdieämr

.

ximé

"r

i

ul

. De Cezfurss,

1087

ejascombuftione. Per ly proxime ex-

!

ximé facris fnïü'aros ; propriá manupu-

u

gnare, cüm per Laicos violenia depelli

cipiuntur ,qui tantüm remoté coopé.

!

potefl, Sitamen effet tanta neceffitas,

rantur; ut qui faciunt aut vendunt fu-

!

N

ut (ine Clericorum pugna Patría vel Ec-

nes vel gladios. Idem eft de Legislato-

1

clefia liberari non potfetab iniquorum

re ferente Ieges capitales ; de Conciona-

hoftiuminvafione , etiam ipfi ab irregu-

torein genere dicente, malefactores efle

ll

laritate manerent liberi ; ob rationem

le&endoss De Confeffario interroga-

dph

pro Dico 7.datam,

to , an reus fit dignus morte , acrefpon-

- Caterüm fibellam fit injuffum , mo-

dente Judicem poffe facere quod eft fui

li, |

|^

d

dó unicus homo occidatur vel mutile-

Officii, ' Verüm ab Irregularitate im-

"

tur, omnes quiauxilium vel confilium

munis norm éffet is, qui in particulari

dederunt,funt irregulares. Quiaomnes

quid faceret aut diceret;ex quo mors fc-

l- g

per auxilium vel confiliuny concurrendo

queretur; vel acceleraretur,v.g.reum ef-

- ad damnum vel crimen , cenfentur effe

li

fie&citer urgetido , ut fcalam afcendat ;

hu

- unacauía moralis. .. Vide fuprà Tra&.

vel ad hoc eum juvet, vel ( Judici dicat,

i

9. Exam.2. n. 19.& zo., quomodo Cle-

Hic eft ple&endus capite,

Excuf(at etiamin hoc cafu indelibera-

L

ricis przferrim jarisdictionem: (zcula-

A0

rem habentibus liceat fe inimifícere cau-

tio, v,g. fí quis, etiam Confeffarius di-

« fzlanguinis;an poflint judices pro eade-

cat, Properemus ; Vel fi jumentun», quo

putare , eos hortari, executioni interef-

reus vehitar , ftimulet.. Item, quia pa-

al

Íc, . Item vide. Ira&. 7. Exam.^. n,

rüm pro nihiloreputatur;excufat etianr

124 an Clericis & Epifcopis licitumfit

patviras materiz, v,g. dicendo ad reum,

W

bellare;

Gonfcende adhuc unum gradurm..

wi

L. Sequitur 2.Quód in judicioetíanr

"Fandempet illas particulas per at£io-

;ukris

|

- jufto;omnes fiantírregulates, quia&irvé

nemex [(nanatura adidordinatam , in-

T i

& efficaciteriüc proxemé per aGionem

telligitur a&ioyqua'fitcaufa per femore

(uüoï; 1

adidexnaturafud ordinatam fünt caufa

n

tis; quia cffe&us per accidens fecutus

-foris vel mutilationis ; uti funt Ju-

non imputatur agenti ,prafertim danti

ny

- dex , qui fententiam: fert ; Notarius ,

operam teilicitz. Eine fuprà dictum

aliu'g' 1

qui eam fcribit ; Miniftri , qui'eam exe-

cK, quod Judex Ecclefiafticus non fiat

quuntur ; & tefles&c. . Per ly alive

irrepularis degradatunr tradendo bra*

chio fzculari.

Idem eft de Clerico ;

"u

excipituris; qui fe habet folüm paffivé ,

v.g«Confeffarius , qui reum-moner , ut

qui aliquen in caufa criminali accufat ,

weritatem fateatur , ut fententiz juftar

pracisé petens reparationem damni fibi

Á

scquiefcat, &c.. . Per ly efficacirer exci-

illati , modó exprefsé proreftetur , quód.

j

j, pientur (qui executioni (unt quidem.

nonintendat peenam fanguinis,

j

ti-

d

pratentes, fed. quorum przfentia in exe-

De.eo;qui (eipfam caftzat vel mu

«utionem non influit ; vel qui , quando

lat,vide fuprà Tra&-9.

i.

n

[

sgq-

fmim'x eltïfuüzc»atus,'-p'ormnplignaapro»

Quid

108$

ZRACZATUS YIP. Examen x,

LI,

"i judicas de homicidio vo-

non incuttit homicidii reatum nec irre-

in(

ii

luntario injufto, & de cafuali?

gularitatem. — Exemplum patet. fuprà,

Dico 1. Omnis baptizatus, üfu ra-

Secunda eff : Dans operam rei licite &

t

tionis przditus voluntarié ac injufté oc-

nonadhibens diligentiam quam debet,

hn

ab

cidens vel mutilans alium, vel feipfum,

velexiftensin culpa etíam levi, non au-

eítirregularis. —Ita patet ex vatiis Ca-

cem leviffima, per matilationem vel ho:

n

nonibus.

micidium (equensfit irregularis. . Pro

ï:J,lHF:IE

Declaratur : Dixi x-Paptizatusquia

quo vide fuprà Tra&t.8, Exam.6, n.124.

a

ilf

ATE Lf

ante baptifimum homo non eft capax ir-

quid & quotuplex fit culpa.. Zeré£a eff :

regularitatis proprig di&z , hzc enim

Dans opciam rei illicitz, quantümcuns

cft ab Ecclefia, eui homo ante Baptif-

que adhibeat diligentiam,;per mutilatio-

ld

mum non eft fubjectus.

nem vel fequens homicidium fit irrc-

4

^ Dixia. sfu rationzs pradituss quofi

gularis.

EY

careat , patet ex cit.'Clem, quíd dicen-

Exemplum primz R egule eft, fi Ve-

M)

dumit, D'xi vo/uztarie , quia de ca-

nator in fylva volens occidere feram,oc-

li

fuali ftatim aicetur,

lg

cidat hominem cafu prtereuntem , à fe

Deoccifione embrionisac faetus hu-

non vifum, & adhibitá priüs omni dili-

ïmrioju:c]

entiá.

lus

mani animari ac irregularitate per eam

Exemplum fecund& Regulz

eft , (idi&us Vepator nonadhibeat de-

lii

Q

contra&ta vide füprá loco mox cír.n.2 f,

"

tf

26.8 27.

bitam diligentiam. Exemplum tertie

ïä difP

Dico ?. Dum eft fetm

Regulz patet ex dictis fj ex mercatione

EM

'o ín prafenti

glülïiïaxc;

de mutilatione feu amputatione mem-

Clerici fequatur..ccifioalterius. Idem

&-2'101

bri , probabilius eft , quód facri Cano-

eft decafu, quo Monachus vel quicun.

nes intelligant abfciffionem alicujus

que Clericus in Sacris conftitutus exer-

LT

Ál

aT

pattis organice, ob quam corpus huma-

cendo artem chirurgicam per incifio-

num notabiliter fuà integritate prive-

nem vel aduftionem :(adhibitá etiam

ub beneä

1

t

tut, & imperfe&tum feu mancum fiat,

omni diligentià ) hominem occidat vcl

uti funtauris, nafus, di

mutilet. — Tale namque exercitium illis

mzl. Q

gitus &c. fccu;

!mm

eft de dente,

eft prohibitnm in Jure. — Quà facit illa

"

Ratio: Quia odiofa

d, "WW

, uti funt poeriz

Regula juris 19.in &. Ion efüfone culpos

jutis, non funt am

quireiqua adeum nou pertinet.fe miftet.

enda.

plianda , fed ïc&rin-

Uümvghdo

Excipitur cafus ncceflitatis ; in quoip*

Dico 3. Circa homicidium cafuale

fum jus naturale id exigit , 'utfi nullus

Bj

utdy,

(feu qnod eft przter intentienem) tres

Chicurgus prater Clericum adeflet; qui

D

generales regule funt norandes ex $.

homini periclitanti fübveniret. ^ ^

ii

tsf

om,

J

Thom.2,2. q. 64.2,8.iín c, Primaeff :

Hac doct:ina patet ex S. Thom in

Temäl

Dansoperam rei licirze, & adhibens dili-

Tty

fori d

Supplem:q3:5, a, 4. ad 4:dicente: Nal-

A

gentiam , quam debet; & non habens

lus facit nifi illud; cujus caufa eft , quod

li

hpuls Q

w.o,!(;tgþntatcm occidendi vel murilandi,

eft volunrarium in-homine.': Ev jdea

j W ill[gm'

. ile

um

De Ceafuris.

j

ille, qui ignorans hominem occidit

5i. 3. Epifcopi & fimiles Prelati ex

j

homicidio caíuali, non dicitur homi-

commiffione ipfo jure Trid. eorum di-

^

cida, nec irregularitatem incurrit , nifi

gnitati fa&a, poffunt in

quibusdam irre.

j

Operam dederit illicitz rei , vel nifi

gularitatibus difpenfar

[2

d

omiferit debitam diligentiam, quia jim

Verba T'id. Seff. 24. de teform, cap,

h

quodammoedo effiitur ! voluntarium,

6. funt: Liceat Epifopis in Irregulari-

h

nonautem hoc eft propter hoc. quód

tatibus omnibus & Sufpenfionibus ex

!j

calpà careat , quia etiam (ineculpà in-

deli&o occulto provenientibus,

i

€à, quz oriturex homicidio vol

exceprá

N

curtitur irr;gularitas.'

üntarió,

& exceptis aliis dedutis ad forum con-

]ts

Difpen[atio

1

1

rentiofum , difpenfare ; Er in quibus-

tatibus.

" Irregulari-.

cunque cafíibus oceultis , etiam Sedi

13 E

QU/ERO XII. Quis eam dare

Apottolicz

refetvatis

delinquentes

n

oteft ?

*

"

quoscunque fibi fubdítos in Dicecefi fua

m

LII. g. r.Solus Papa proprio & or-

perfeipfos , aut Vicarium, ad id fpecia-.

m

dinario jure poteft difpenfare in Itregu.

liter depatandum , in foto confcientig

(d

laritatibus.

gratis abfolvere ; impofità posnitentiá

qui

atfïs

Ratio: Quia nemo Papd inferior po-

falutari. Item & in harefis crimine in

teft difpenfare in univer(ali Jure Cano-

eodem foro conícientiz eis tantum;

yudt

non eorum Vicariis fit

(

tiico feu Ecclefiaflico: Sed tali jure Irre-

Concil.

permim:m. H«e

gularitates funt ftatutz, Ergo.

ld

B^, 2.In quibusdam Irregulatitatibus

R. 4. Ex vi hujus facultatis Epifcopus

qülïi

uv

Papa raró difpen(àt. Primóin bigamia,

non poteft difpenfare füper irregulari-

prafertim vera, in qua, etiam ad tonfu-

tate militis, Judicis, accuftoris, & fi-

Qu

ram & beneficium fimplex , folus Papa

milibus fine deli&o con

o

fe&um lenititis.

traöt-is ob de» ,

mfillü

difpenfat , ut declaravit. Congregatio.

Cardinal, 5o. Januarii 1587. In biga-

&atio; Quia non provenit ex deli-

ii

mia occulta, & fimul ex delito contra-

[e)

j

, 88, uti eftilla, qux oritur ex duplici

&t f Superiores Religionum haben-

ld

Matrimonio, utroque vel faltem alteru-

tes jurisdi&ionem quafi Epifcopalem;

f

tro invalido , poteft difpenfare Epiíco-

W-

pus juxta Trid. ut patebit ex dicendis,

poffunt cum fuis fübditis difpenfare in

j9

iis cafibus, in quibus poffunt Epiícopi

Sectmdo , Papararó difpenfat in Irregu-

cum fuis, Quod illegitimi Religionem

ii

laritate homicidii voluntarii notorii illi-

profeffi ipfo jure difpenfentur ad facros

citi. Zerzió, in Irregularitate que eft

g x

Ordines , non veró ad dignitates, dice-

x corporis defe&tu, caufante magnam

tut infiá in fine Tract. de Matrim, de

Wt

& populo Chrifliano fcandalofam de-

fliis illegitimis, ad Quaft. ult.quid ul-

)

—. ormitatem,

traSuperiores Religionum circa fimiles

f

p

Yy yy yy

cafus

ais

I

iogo0. ZRACZATUS XIF. Exameni, DeRefervatis,

calus pofliat, (cite debent ex proptiis

*

poteft, à Sede Apoftolica petere difpen-

*

fuis (tatutis.

fationem ! füper lrtegularitate, /| Hoc

R

y. 6, Forma difpeníandi in Itregu-

fappofito..

]

D

laritate eft b

ec VCl

fimilis: Ego difpen-

. 1« Toli

s pera&tá p&:nitcmtiä', quo-

fotecum füper irregularitate vel irregu-

ties abfoluta neceffitas feugrave pericu-

laritatibus; quam vel quas contraxitti

lum mortis vel infamiz exiget, pote--

propter talem caufam. . Ex quo patet,

rit celebrare , modó homicidium fit oc-

*

uód nontellatur per abfoluttonem,fed

cultum..

pet difpenfationem. .. Tollitautem Ja-

Ratio; Jus. natutale ac divinut de

dex tot & illas irregularitates, quas &

defendendá. proprià vità ac famá pra-

uot tollere intendit ac poteft.

ponderat Legi humanz de non cele«

Es di&tis Sequitur quód Confeffarius:

brando in lere

gularitate.

2

[/

[e]

Etgo.

(ni& habeat fpeciale. privilegium à Pa-

g. 2.. Siin eo.cafu non fit facilis re--

po) non poffit in: ulla. irregulatitate: di--

curfusad Papam; poteft licentiam cele-

2 a,

Ípenfare..

brandi in. neceffitate. dare. Epifcopus;

ld l]gnifiw

QUAER O XIV. Nonne Epifcopus:

non quidem fimpliciter tollendo ipíam:

At aniqy

faltem. in. aliquo: occulto: cafu ( in. quo.

irregularitatem fed. tantum: effe&dtum

Atf

"Iltria

nimitum: nifi Sacerdos itregularis cele-

cjus, füfpenfioni (imilem,ufquedum ad--

bret incutrit vita: periculum , vellgrave

veniat difpenfatio Papalis, Dummo--

: ä"MMU 'w

dilpendium famz;, v. g: ob occultum:

do cafusitmaneat occultus..

Ut

t

homicidiam ) poteft in. Irregularitate:

Ratío ; Quia' pro confervando dií&ó

difpenfare , vel licentiam dare , ut-talis;

jure naturz: defendendi vitam & fa-

« Wij

,

celebret , uíquedumimpetretur difpen-

mam . cenfetur Ecclefia. id indul-.

"i itff ln j

fatio: à Papa..

W tüfmny]

. gete, feu non velle fuá lege:

LIII. Ante R. Supponiturs quód ta-

tam. firidté: obli-

1 ïjfgfävg, 6: i

ls irregularis. teneatur , quamprimüm:

£ate.

D

Ab

Al EUR

A a

E r

HOUBUS) D

«e; )o

-QIIOP

Af2

( &

yti, M

ü iojufisdi&,';

A f

D

v «

5

|

A ,

u

» Ti

EXA-

"ii

m* UDIUm PfC

^

4

7ZRACZT. A'TU& Iifï Exama. Dc»Cq/ïäwrc]&;';dtä; 3 159.3

.

)

I æw&äææwæwäwæwæmwwww

P

i

IOXIAGNDESEN .TE

P

w

De Cafibus Refervatis.

[.4

iis validé abfolvere :

W

UA::RO L. Quid & quetu-

poteft Extra mortis

A

3

plcx eft Cafus? quid iefer-

articulum.

vatio? quis potelt referva:e!

. 3. Caufa refervationis eft, tum

J

& quos Cafus?

quia graviores morbi petritiores requi-

LIV, g. z.. Cafusderivaturà caden-

(

runt Medicos; tum etiam , ut Superior

M

do, ac (ignificatcafum (eu ruinam , vel

vel per feipfum cfficaciüs corrigar füb-

!

laptum animzé ftatu gratia $ Vel gene-

ditum,vel ut fübditus verecundiá,timo-

PIJI'

AT

taliter fignificat aliquam quaflionem

re;ac difficultate impetrandi abíolutio-

de materia concernente conícieotiam,

nem peccati g

iide

ravitatem agnofat, &

i

Caíus et duplex : Unus communis (eu

peccandi licentiá detetreatur,

nonrefervatus, à quo quivis Confeífor

LV. y. 4. Refervare poteft Dapa in

ais

abfolvere poteft, —Alius refervatus , à

tota Ecclefia, BEpifcopusin füa DKecefi,

quo non quilibet abfolvere poteft, Et

Et Pralati Religionum habentes juris-

j

l

hic iterum vel Papalis ve] Epifcopalis.

dí&ionem quafi Epifcopalem. In Paro-

Etfi enim nullum peccatum, quantume

chis confüetudo hanc poteflatern abto-

In atticulo mortis nulla eft re-

visgrave, fit irremiffibile (ut fuprà de

gavit.

effe&u Penitentiz oftenfum fuit) atta-

fervario,

men Écclefia per Traditionem ab Apo-

Audiatur Trid. Seff. r4. cap, z. Ma-

flolis accepit , conducere, quàd inter-

gnopere ad Chriftiani populi diícipli-

dum gtaviora crimina referventurSupe-

nam pertinere fan&tiffimis Patribus no-

rioribus,utpote magis intelligentibus.

flris vifum eft , ut attrociora quzdam ,

Dequo plura R. 3 .fequente.

& graviora crimina, non à quibüsvis ,

p &,2. Reofervatio e(t negatio vel re-

fed àSummis duntaxatSacerdotibus ab-

ftri&io jurisdi&tionis ad abfolvendacer-

folverentur.

Unde meritó Pontifices

tà peccata , fa&ta illi , quialiàs habet ot-

Maximi pro füprema. poteftate fibi in

dinariam vel delegatam jurisdictionern.

Ecclefiaunivería traditá , caufas aliquas

Unde eorum abíolutio refervarur ipfi

criminum praviores füo potuerunt pe-

refervanti, nimirum Papz , fi fit cafus

culiari judicio refervare. Neque dubi-

Papalis, veljEpifcopo, fi fit Epifcopalis ;

tandum cít , quando omnia; quz à Deo

k

funt, ordinatafunt, quin hoc idem E-

fine quorum ptoinde licentia nemo ab

Yy yyyy 2

gi(co«

ERE

3692.

ZTRACTATUS XYIF. Exanen z.

Eifcopïs omnibusin fua cuiqueDioecefi,

debet cedere in ædiäcationem , ten

M

inzdificationem tamen, noniu deftru-

in deftru&ionem. 4. Non folüm de-

d

&ionem, liceat.

Hzc Concil,

bet. effe peccatum inchoatum , fed

QU

Et poft pauca fubdit: Verumtamen

omnino perfedium & coníummatum

frcirm

*

picadmodum;ne hác ipsá occafione ali-

Juxta tenorem Conftitutionis illud re-

lt

quus pereat, in eadem Ecclefia Dei cu-

fervantis, — $.. Probabilius eft, quód

lg

ftoditum fcmpc,rrfuit, ut nulla fit refer-

peccata femel rité confeffa five mor-

D

vatio inarticulemortis,atque ideo om-

talia five venialia refervari non pof-

&if

ues Sacerdotes quoslibet peenitentes à

fint , cüm non peffint fieri materia

^m

quibusvis peccatis & ceníuris abfolve-

neceffaria confeffionis ,

quiar jam fünt

& K

re poflunt,

remiífa,

. Eteadem Scff. de peenit. Can. r r. Si

n

LVIL, Quid ff fit dubium, an pecca-

Abhompis

quis dixerit , Epifcopos non habere jus

tum fit refervatum?

u

zefervandi fibi cafüus, nifi quoad exter-

7** Dico: Piobabilius & tutius eft,quàd

nam poliriam,atque ideo. cafuum refer-

t

debeat cenferi re(ervatum , ut patet in

vationem non prohibere , quó minüs

Tra& 2,Exam.r.n,x

"

g.u"bi id probatum

;miPapa

l

Sacerdos à refervatis veré abfolvat, ana-

eft.

thema fit.

j Tl

Katto alteriss e$fH: 'Tum quia favo-

g

LVI, g.$, Ut aliquod peccatum re-

res funt ampliandi: Sed refervatio pec-

X

fervetur , requiruntur hz conditiones,

cati enormis eft favor & (pecialebenum:

Y Ut fit peccatum externum;nam inter-

mf

Reipublice Chriftiang & animarum;ac

Ws

norum feu mentalium refetvatio. apeti-

medicina magis quàm pona, Ergo.l

Mil

ret viam continuis fcrupulis,

2. Ut fit

Tum eriam,quia ut faprá oftenfüm eft

mortale, quia refervatio venialium (in

ts i

"Tra&t.13. Exam.4. num.5 3. peccatum

"aisb

quz etiam jufliores cadunt) effet ni-

mortale/ dubium cadit füb pracepto:

V H.inc .QU

misgravejugum. Verumtamen pote-

confeffionis moitalium fimpliciter. Ec«

Ílas refezvandi venialia ac peccatacor-

777

go etiam fub refervatione.

Confeq.

tf o

disPapz non videtur deneganda. Porró

pater : Quia non eft major ratío de u-

d

debet cíffe mortale,non folum ex fua fpe-

no quàm de altero..

€ie & obje&o , fed etíiam in exercitio, &

Kl

Quid [f fuperior.non habuerit Iegitig'

TUtt g

cum tanta advertentia ad. malitiam

mam caufam refervandi cafum?

!

Meitum k

l

mortalem , quanta requirirur ad meren-

Dico: Probabilius eft, refervationem

uito.

düm fine ulla excufàtione infernum. | 2.

efíc validam, etfiillicitam..

Ut fit mortalé grave;ut patetex verbis

&atío patet ex dictis (uprà Tradt, 6-

I Pj

amcu;[md a

T'iid, Nàm relervare eamortalía,quibus

Exam. j.n-91. de difpenfatione Legis cx

ex humana fr'agilitate (epe liomines füc-

caufa ille

Cfüü)(g a

gitima;qua eft valida fed non.

cumbunts uc funt juramenta, fornica-

licita..

D

'mPCC |

tiones fimplices ,. effét.contra chiarita.

ttlüms

Addó, etiam i pfäs Adverfarios con»

Af

icm ; referyatio. autem , ut "Erid. ait,

.l

cedere, quód fi dubitetur , an Superior

*

habu!*.e j

t k

AR

693

De Cufibus referontss.

Qf

habu-rit rattonabilera caufam refervan-

fert praxis.Confeffarioram non abíol-

I

di cafüm, concedendum fir habuiffe,

ventium t2les five rudes five literatos ;

k

QUJERO II. Ad incurrendam re-

etiam finon habuerint notitiam referva-

h3

um

fervationem peccati requiriturne fcien-

tionis peccati. Ergo,

tia refervationis? E:

ir.|

!

quid de pcsegrinä*s*'

&,2. Percgrini & vagi judicandifunt

u

& vagis?

i

juxta refervationem ca(uum illius Dic-

: mc(-ï

LVII. Ante R.Not,Cafum referva-

cefis,in qua verfantur.

(

1

tum latiüs feextendere,quám peccatum

Katio ; /Equitas & Reipublice bo-

mitaäz

telervatum ; Cafusenim fub fe continet

"]

num poftulat , quód peregrini & vagi,

J

h

- peccatum & cenífaram,unde omne pec-

ubi inveniuntur,quoad morum dire&io-

'catum refervatum eft cafus refervatus ,

nem & correctionem fübíint alicui Ca-

Werc

|

fed non omnis cafus refervatus cft pec-

piti, quiaaliàs effent ex leges; ac daren-

- catum refervatum , cüm poflit effe cen-

tur in aliqua Republica membra nulli

rl

- füra celervata , ut patetin. GafibusPa-

Capiti fubjecta : Sed tale Caput pro pe-

a i

palibus.Quia nunquam vel vix un-

regrinis & vagisconvenientius affignari

u ^ quamáPapa (aliudeft de Epifcopis) re-

non potefl, quàm Capur illiusloct; ub£

fervatur peccatum , nifi ratione aonexz

morantur.

Ergo.

f

cenfmæ,v,g..cxcommunicationis vel (u- .

Nota tamen, quód an refervationem

w — penfionis —Hinc caufz quz excufant

à peregrinis & vagis incurrendam re-

ab incurfu cenfarz, etiam excufant ab

)cnw?

quiratur, ut tanto fakem tempore mo-

r

incuríü reletvationis. Cafus Papz refet-

rentut in eo loco , quantum requiritur

lob -

l

i

vati feuper fe Papales, dicuntur per ac-

ad obícrvantiam illorum . przcepto-

f

cidens Epifcopales, eó quód in cafi ne-

rum,quoerumtransgreffio c(t cafus refere

a. eeffitatisEpifcopusab eisabfolvere pof-

vatus.. Videfupra Tratt. 6. Exam. 5. n-

(f

tir.

Hinc ftudiose in titulo dixi, 44

84. R.-6.ufque ad 7. Item in feq. n. 9.

f

refervationem peceati s quia an & que

ubi dicetur ,an & qua refervatio fit pce-

E!.

j

- jgnorantia excufat ab incuríü cenfure,

AA

1

na pernitentis vel non

TU

di&um eft faprà Exam,1. n.Io. . Item

QULERO II Quid fiquis habens

|/— pecialitez Exam.a, ante n.6o, ubi ctiam

cafus refetvatos in (ua Diaecefi, fludio:

iret ad aliam , ubi non funt refervati?

'patet quoad prafens differentia inter

Wf

J

peceatum & cenfi

graxn szefervatam.Hoc

quid fi fit Religiofus migrans de uao

1 d

"À

ROtato

conventu ad aliam *

p r, Probabilius & tutiuseft, quàd

LIX. B. r. Probabiliuseft , quód fi

Caífus refervatus. non habeat annexam

j

adineurrendaám refervacionem peccati ,

('

€ui cenfura anncxa noneft, non requi-

cen(uram , poffit in-alia Dicecefi abfol-

j

1

tatur, ut peccans- habeat fcientiam rc-

vi y fecusfi habeat, v. g. fi fit excommu-

|^— fervationis.-

nicatio refervata..

Ratio: Quia hec *»;id*ctur effe mens

Ratio 1.p. Tum quia Confeffor non:

u

"

' Superiorum peecata refervantium,&cita.

tenetur fcire cafus refervatos Epifcopo:

alienoy

p

Yy yy 1 3

MacaseN

TRACTAÀASUS YIE, Ekamen z.

3094

alieno ,fed tantim fuo.

Tum etiam,

alibi abíolutienem recipiant, Nec iät |

i&e&ra&

quia peenitens. judicandus & abfolven-

prejudicium Epifcopo refervanri, INec

jdj

duseft juxtaconfuetudinem illius Dice-

noton

adeft prohibitio in jure, ficu: adeft de

cefis ,in qua judicio peenitentiali fe fub-

cenfaris, paulà ante «elata.. Dumetgo

ytden

ln:1

jicit.

Tum-tandem, quiahzc eft pra-

Clemens VIII. per Decrecum z6Or. 9,

sidi

xis, quz e(t optima Legum interpres,

Januatii prohibuit,neConfeff:rii abfol-

quam Epiftopi (ciunt & tolerant.

vant à cafibus refervatis Papz vel Or-

Apy

nbl

- Ratío 2.p. Excommunicatio habet

dinariisdebet intelligi de Ordinariisre-

fpe&ivé , nimirum illorum locorum,

Al uti

rationem paenz afficientis ipfum pe-

nitentem : Sed pcna non poteft rolli

ubi illi Confeffirii isveniuntur.

QUA.

"t

nifi ab eo, qui eaminflixic, velexcom-

LX, s.2. ldem eft de Religiofo ob

miffione ejus

?

[

quam cenfetur cuivis

negotia migrante ad alium Conventum

"u lg

" €onfeffario dare Epifcopus excommu-

vel Provinciam , etiam co fine , utibi à

lE r

nicationem non refervans,

Ergo.

cafibus non cenforatis abfolvatur à

L PHWJ [

Min, pro t. parte patet, quia aliàs fiecet

"Shrrtch

Confeffario aliàs rité expofito.

magna pertuzbatioin Jurisditionibüs,

Ratiío ex didtis cft: Quia Confeffa-

"ütt Cs

E:go.

rius debet judicare & abtolvere poeni-

noti

"ts f

Hinc jurte communi prohibetur, ex-

tentes juxta Leges & con(uetudines (ug

communicationem ab uno Epifcopo la-

Provinciz & Conveutüs.

s

d f

tam;nimirum fi fit refervata;ab alio pof-

Oppono : Fraus & dolus nemini pa-

A li

fe abíolvi, ut conftat ex cap. Pafforalz.

trocinantur: Sedin caíu pofito com-

^l wf

$. praterea.

Etex Can.47, Concil.Ni-

mitticurfraus & dolus;

Ergo,

ii

czni Arabici , ubi dicitur: Iwl Epi-

"Ad hec neg. min. quia sl videtur

m! &Nll)[,',

fcopus foluat , quem alius Epifcopus liga-

delo facerequia utitur jure /iio 5 ut ha-

"t »&tT

vit. Etex c.verbum. di(t.x. de pewit.

bet regula jurís. j y, tslis autem utitut

üm It

ubi legitur , Par eff jus folvendi €9 L-

jure fuo & indulto Apoftolico , vi cujus

8 hfs

gandi ; Ex fieret Epi(copo cenfuram re-

poteft confiteri cuilibet Sacerdori. füí

"uitmm

fervanti prajudicium.

O:dinis legitimé approbato (Exceptio

Mb

Ex his patet differentia de cafütim

de Fratribus noftris Clericis profelïïs

Cgtm

I

non cenfuratorum refervatione, hxc

patet füprà Tra&. 13. Exam. j.n.85-)

"RUf

enim non eft poene , nifiimproprié feu

fi tamen ralis veniretadConventum,ubi

"i

indirecté Ífive occafionaliter tantüm

iidem cafus effent refervati, velafferret

lr

fumpta, ex parte fcilicet paenitentium,

peccatarefervata. ibi ubi confitetur , &

"t Eï |

ob difficultatem inveniendi Confeffa-

non in fua Dicecefi, non peffet abfolvi,

Qlltf[cmm

rium, qui habeat facultatem abfolvendi

nift ab habente au&oritatem.

Itf i

4 refervatis, imó e(t folàm quzdam

Ex di&is Sequitur; quód fi ín certo

^v p

)

prohibitio fa&ta tantiim Confeffartis E.

loco, die quadam (it jeiunium,& jcjunii

mdUm Rm'i

pifcopo refervanti fübje&is , ne ab illis

transgteflio;fit cafusibidem re(ervatuss

P m

oinde

abfolvant: non verà ponnitentibus , ne

i quis cjusdem loci incolaftudi

RUP

Tolib

diíce-

p

-

äæ Coffóus Refervatis,

IOg$y

difcedat ad! altum locwm, ubi illo: díe

excommunicati o Jataper modum ftatu-

M

ti id nonhabet, & lioc ideo, quia refpi-

non elff jcjunium , vel ubi jejunii trans-

l

effionon eft cafus refetvatus, nonin-

citterritorium,extraquod (juxra Kegu-

Eïge

eurrit relervationem,.

lam Juris) jus dicenti, inupupär nonpa-

retuüt.

u|

Ratio : Tum quia illa obligatioje-

Ergo.

junandi eft affixa loco;. "Fum etiam;quia

z4d bec. K. eam legem inter cetetas:

!:Uf&'-

(

illud przceprum. non. prohiber exire à

expefitiones intelligi ac' verificari, fi

iít/

tetritorio fno-adaliud. "Fum tandem,.

a&tus przceptus non fit exequendus in»

j

quia calis utitur jare fao..

tta territorium delinquentis;.

QU.ERO: IV. Excommuhicatio

Ad 2 Cafims etiam Refpondctur af-

hd

in territorio- lata contra eos', qui funt

firm. . Katioeff : Quiailli fures proprer:

1

tD

extra ,. li'gamc g

delictumintra territorium talisEpifcopi

ii

EXI. Exphcatur Quefitum pet duos

pauratum , ftatim fa&i funt ei fübditi 1n -

ominibus tale delidum concernentibus;-

T

cafus. Primz: eff, : Epifcopus per ftatu-

tümferar excommunicationem reíerva-

Ergo, nifi prz£xo tempore rc&'ït'u;ïnt;-

tam contra Canonicos & Parochos im

(d

cenfuram & refervationem incurrunt.-

füis Canonicatibus feu: Parochiis non.

Pæm'--

Confrrmatut ex co , quód fi.caufa in:

L

&l

tefidentes , fed extrà fe detinentes. .Se-

aliquo tribunali jam inchoatá reus mu-

eundus eff,, fi Excoramunicatio teferva-

tet domicilium, poffit tamen in codem

t* de reftitutione intra. certos: dies fa--

tribunaliconveniri; imó &, nifi compa-

iife

)uj

cienda , lata fit ab Epifcopo contra fures

reat , excommumcati. c. prope/2/fz. de

in fua quidem Diccefi furatos ,. fed ex-

férocompetenti. & Lf quis ff. dejudiciz..

teros, & tunc; quando Excommunicatio:

i

Et hocideo; quiatalis jam fuit fa&us:

*1

fertur , extra Diaecefin exiftentes, an; fr:

fubditus ralitribunali:Sed etiam in ca-

L

1

prafixo rempore nomreftiruant, & ha-

fu pofiro reus ratione delicti fuit fa&us:

beant cenfürz' ac refetvationis noti-

D

fubditus Epiftopi. Ergo:

dni

tiam; incurrant illam?

QUARO V,R efervatio cafium;aut:

i W

- X d 1 Calumaffirm. Rario: Quia

dàta ab iisabfolvendi licentia, ceffatne L.

]

juxta Legem , qui nomfacir. lbitalis

]ljd

permortem Epifcopi referyantis, vel eo:

&linquere cenfetur;ubia&tus przceptus:

ecxcommunicato ?

).D!l

:umSH

exercenduserat :: Sed Canonici & Pàro-

EXIT.. & , Refervatio Cafüum Epi-

chi tenentur refidere in (nis Ecclefiis &

jj*

Ícopalium extinguitur per mortem vel

Patochiis.. Ergo fi ibi non refidcant;-

amotionem Epiícopi; nifi fint referva-

q1)

j

ji

moraliter cenfentur ibidelinquere;con-

ti per Synodum;.

Íequenter incurrunt di&tam cenfüram;.

tra fe noti extenx;-

- Katio y.p; Quia ul

Oppono :: Licét excommunicario lata:

dit inrentio vel poteftas Epifcopi-.

Iumt

| per modum fententiz liget extra terri-

Ratio 2;. p. Quiain eo:cafu refervatio»

Á

g

rium, cum:refpiciat perfonas przci-

habet rationem Legis, que duratetiamr

fü-

;mtþ

[

mortuo Legislatore.De-cenfura vide.

, Weni eu prohibenti fübjeétas, attamen:

J

l

grää

Rs

TRÁACTATUS XIFK. Examcn a.

1096

ff

prà in hoc Tra&. Exam, r.n. 2. R. 6,an

tiam illam peeuitens poffit petere vel pet

A r

exfpicet exfpirante eo , qui eam tulir.

fe, vel peralium , & maximé per Con-

ii d

. 2. Facultas abfolvendi à referva-

feffarium, qui debet eam petere non no-

iij

tis (idem e(t de licentia eligendi Con-

minato poehitente , nec indicato cafu,

AA ,

feffarium ) per mortem Epiícopi vel a-

ne perfona extra Confcffionem proda-

. Ut

motionem cjus ab officlo, non exfpirat;

tur.

Hoc notato

3, Ml

:e adhuc integiá , id eft, illà facultate à

& 1. Si licentia petatur per Confef-

1;;3?(77 (il

Confeffario nondum in a&um reductá.

farium , communiter expedit, ut Supe«

"N

i

Ratio: Gtatia fa&a non exfpirat pet

rior annuar petirioni , & fidat prudentie

mortem concedentis , aut per amotio-

Confeffarii,

(SP

Tpeti

m

nem ejus ab officío , re adhuc integrá c.

Ratio: Quia Confeffor ftatum ani«

dte

mz peenicentis melius novit, quam Su-

]

fí nulla. de prabendis. in &. Sed in utro-

que cafu illa conceffio cft gratia jam fa-

petior.

MS, [

&a,nonfacienda. Ergo. Vide fuprà

& 2. Certum eft quód Superior non

Ti

Ta&. £, Exam. $. n, 92. ubihoc fufiüs

teneatur femper date licentiam. | Hinc

AT,

explícatum cft.

fi habeat graves rationes , ob quas meri-

m Qui

g. 3 Facultas ab(olvendi à refervatis

tó prefumere poteft , facilltatem dandi

"uedi

data ab Epiícopo non exfpirat pet ex-

di&am licentiam cedere-in malum poe-

^ ntg

communicationem vel fnfpeniïoncm

nitentis, ut (ifors inde caperet occafio-

timidai

Epiícopi.

nem liberius peccandi , aut in peccato

Mu

Ratio: Licét talisEpifcopusin eo fta-

perfiftendi v.g. (i idem Confeffor pro

:UW Y

tu a&tus fuos validé exercere nequeat,

eodem caíu valde frequenter licentiam

"

At

l

H

quostamen femel cum omnibus fuis re-

perat; veli (ittale peccatum, quod ver-

'tum Jii

quifitis antea cxercuit , illi fübüftunt.

gatin damnum Communitatis.

ïïïffr quati

Ergo.

Ratío patet tum ex dictis fuprà dere-

cidviis Trad, 1 ?, Exam. f. n. 97. & 98,

5 norl

Éx quo Sequitur, quàód etiam Epifco-

e jum )

em

pusin illo ftatu now poffit revocare fa-

tum ex eo, quia refervatio debet cedere

in edificationem.nonin defiru&tionem.

ILTM

cultatem abfolvendi alteri conceffam,

Tum tandem , quía alias refervatio nul-

T t

uía per hanc revocationem exerceret

MT

a&um fuz poteftatis.

lius effet momenti vel effe&tüs,

A0 bj

QZERO VI. Debetne Superior

À. 3. Si Superior ex denegatione li-

effe facilis in danda licentia abfolvendi

centiz timeat majus malum fubditi, ut-

