expellendus, debitá mercede privandus,

n

enfem , vel nifi ei ad furandum admo«

f

& inde penuriam palfurus,ad mendican.

veas fcalam , non peccas cooperando. -

|

V

dum neceílitatas. Et cettum c& , quód

CXLII. . Q»id fentis de hoc cafu:

lrig

toles famuli ac famulz füb mottali pro

Catholicus qu:dam oppidum vel pagum

Caiholicum vult vendere Haretico, À

; m!nmgï

poffibili teneantur inquirere alios do-

u

minos honcítiores , quibus ferviendo fe

quo fubditi certó cogentür ad hareíin?

1050

fuftentent.

Licetne ? Eítenim res fua.

i

4lit

Not. inter 6j. propofitionesab Inno-

Dico , Non licet , necäpeccato/i?ani

centio XI. damnatas effe hanc n. j 1.

dali excufari poteft , nifi fots urgeret

Wnizzq

II

Famulus qui fubmiffis humeris fcienter

graviffima notoria neceffitas.

adjuvat herum fuum aícendere per fe-

Katio: Quia dominus , etiam tem-

MPM]]

tari

meftras ad (tuprandum virginem , &

peralis, in confcientia tenetur habere

mnultoties eidem fübíervit , deferendo

majorem curam falutisanimz proximo-

Waf

Ícalam , aperiendo januam , aut quid

rum , przfertim fibi fubje&torum , quàm

m

fimile coopetando , non peccat mortali-

bonorum temporalium.

/fen

* ft

ter , (i id faciat metu notabilis detrimen-

Declaratur 3. Quó magispetfe

t d

ti , puta, ne àdomino malé tractetur , ne

quó propinquior eft cooperatio,có ma-

A

toruis oculisafpiciatur, ne domo expel-

jor (cateris paribus) requiritur caufa;

latur.

Et minor fufficit,fi cooperatiofittantüm.

pet accidens five remota , v.g, fundere

Ti

6. Item fuprà oftenfum fuit , licité

Vi

N

ermiui Synagogas &ritus Judzorum,

campanas , vel eneos charadtetes cuivis

Jfetl

vide in hoc Tta&. Exam. 3. n. 42.

licet , eti à quibusdam f(int adhibendi

Atj

Til

uód fideles licité. poffint infidcelibus

ad harefin per Conciones vel librospro-

"

vendete talia, quorum ufus fecundàüm

palandam. : Verüm;ut alicui pro hzre

^ Aff

.| PWG

tlgn

Íe cft bonus, licet fciant, quód eis fint

ticorum Concione campanam pulfate,

A

ufisi ad fuos ritus, & facrificia , que

aut pro eorumlibrisimprimendischate,

3l

!

"

íuntpeccata. — Vide ibid. n. 4«,

Gteres liceat ordinare,long? graviot cau-

. Inlocomixte R el'gionis, feu ubi

fa & neceíTitasrequiritur: quia hoc opus

1'& Ngn l

f ^

Catholici & Hzretici vivufit permixti ,

propinquiüs & magis per fe ordinatür

h

?T t

hofpes Catholicus non peccat Hzretico

ad hzreíin.

,

ln d.

wb&

carnes in die prohibito petenti , easdan-

uomodo ex hoc refolvis hos Ca

[

lltde

'do.

Videatur quarta conditio anté

CXLIV. 1. ZEdituus Lutheranus fit

& N

ofita.

Catholicus , poteftne manere in fervitio

(er

Declaratur 2. ulteriüs: Gravior ne-

Ecclefiz Lutheranz , eam aperiendo, &

"Wi

D

llm]

ceífitas & caufa , imó graviffima requi-

claudendo , panem & vinum afferendo,

Q

ritur , ut liceat matetialiter cooperati

campanam pro Concione pulfando;&e,

!uU[]v

2. Eft Typographus haretícus, cujus

alterius peccato , fi hoc fit contra jutti-

aneie

p

"n lay

filius fit Catbolicus , potcfine m

A

El'üdcf

tiam , íeu pemicigfum 22 homq ita-

apu

LE

Tf

N

)

—

Pa

De $tendalo,

495

m hare-

quod tollete potef coram populo qua-

! ipu&'pzrehïem, & pro libroru

d

ticorum impreffione typum ordinare?

cunque occafiene proteftando , ac infor-

mando , quód actus illos folüm faciat

;

3. Chtiftiani apud T'urcas vel Hate-

ticos captivi poffuntne contta Catholi-

materialiter & ex gravi neceffitate, &c

z?

ï

€os temigare, fortificationes facere , at-

quamprimum potctit , officium illud de-

- ma afpottate, metu verborum vel mortis

fcrere velit.

!

ipfos cegente ?

Zfd z. eodem proportiïonalz;ilitermo.'

-« 4. Idem quaro de caft , quo legiti-

do R. (i filius fine graviffime fuodetri-

h

4l

[

mus Princeps € Reguo cHEcexpulfus ,an

mento patrem tam citó rclinquere ne-

ifabditi Tyrannum poffintfodiendo, ex-

queat.

Unde Lex Ecclefie prohibens

cubando pecunias contribuendo , contra

lzreticorum fctipta tranfcribere , vel

m

legitimum Principem iuvate , imó jura-

imprimere , non obligat in cafu tantae

u

neceífTitatis.

-mento operasfuas , aut fübfidium pro-

M

mittete ?

fs

A

414 s. R. affitm. de oþcribus mate-

j. Patetfamilias poteftne licit& filio

rialiter fütnptis, & defolà quattá condi-

-vel famulo relinquete occafionem fu-

tione fuprá pofitá, Sitamen ftatus reí

ij

tandi, ut eum deprehendat in furto, &

effet talis , ut captiviauxilium füum ne-

"

poftea cortigat , vcl ut graviori malo

Occuttat ?

gando Chriftianis poffent effe occafio

i

vi&oriz , vel eos magno etipere peti-

w

- 6. Pharmacopola. poteftre licité cui-

»

culo , tenerentur vitam perdere pro bo-

i

. vis poulanti vendere venenum , quod

no Keipublicz Chriftianz,

d

prater hominis occifionem ad alium

44d4. K. codem modo fi fit pericus

du

afüm, v.g.ad medicinam , vel colorum

Io

L

- €onfe&tionem non fetvit ?

lum, ne aliis & Regno ejiciantur, vel

bonis omníbus fpolientut.

Cenfetug

i u

Plures cafüs cum . vide fuprà de je-

n

junio Fract. s. Exam, 4.in, R. ad cafum

H

enim legitimus Princeps ir talibus cit-

»

cumftantis confentiread interim.

wl

(

z* & ;. &4"'

"

vtl

4 x K, Non poteft

, nifi f'ort'ä qprc*-

4d 5. etiamaffirmo juxta datasclau-

n

fulas, & in fenfu explicato antea im

"

matür gravi neceffitate, ratione cujus

Ron poteft ftatitm deferre officium, ut fs

Exam. 6.n.103, Sedpecuniamoppo-

sFï[

alils non habet unde vivat:attamen ani-

endo furandi occafronem date , teneo

Jt

mo itadebet effe preparatus , ut omni

elfe illicitum, quia efftt cooperatio ad

dj

peccatum nimis propinqua.

3

"m

J

. offibili modo quaat aliam conditio-

Lü

mem , & cüm primüm potuetit;fervitium

44 6. R. Negativt , quia & hac effet

1

p

)

u

Klinquat , a&usque illos folüm faciat

cooperatio nimis propinqua peccato , &

"

. Wattrialiter , non vetó ut fortnalitet re-

in damnunrproximi,

9

w»üt

fpiciunt cultum hareticum. Et hocfo-

QUJAERO XXXV. Licetne ab al-

le!u

Ü

, im verumett, fidefitfalfe Religionis,

tero petete, veleiconfulere , quod f?fe

"

fine peccato nom eft facturus ?

J

?

Wam yi::ualispl.ä&ffiæ& fcandalum ,

us

Z

6

TRACTATUS Vil. Examtht, 7,

CXLV, Caíus, de 'qui'bus poteft efle

Dixi , ex rationabili caufa, Qqæü

ii

t

uzftio, communiotes; funt hi.

non adfit , ex charitate , qua dictat alteri

non elfe danda in novi peccati occafio-

al

r. Anliceat pctereSagram,cnta à ma-

b

lo.miniftro?

nem , tenetur homot

tali.

äiia non petete i

j

Wt

a. Ànliceat ab ufutatio petere mu-

Md

tuum ?

d 1. Cafum affitm. — In f'enüiwkta;L

J

b

gis

;. An liceat juramentum petete a

men mox dicto x. cum S, Thom, 3..p,

q. 64.a. 6. ad 2. dicente : Ille, quiad

[uo r

eo , qui nofícitur jutaturus per falíos

r

Deos?

[

Sacramenta accedit,fuícipit Sacramenta

4. An liceat juramentum petere à

À miniftro Ecclefie , nonin quantum ct

h

"d

1l

Chriftiano , qui creditur pejeraturus ?

talis períona , fed in quantum eft mini-

n

$. Anliceatà malefico petere,ut ma-

fter Ecclefiz, Etideo quamdiuab Ec-

leficium maleficio tollat ?

cle(ia toletatur in minifterio , ille, qui

MA

€, An ei, quiabfoluté decrevit face-

ab eo fufcipit Sacramentum, non com-

re malum tnajus , v. g. hemicidium, li-

municat peccato ejus, fed communicat

EN

Q«

ceat fuadere malum minus, nimitum

Ecclefiz, qu& eum tanquam mini(lrum.

delumbationem , mutilationem ?

exhibet, Si veró ab Ecclefia nontole-

Mcaty

, I.Simpliciter & direct& petete

ratur , ( puta , cüm degradatur, vel ex«

QUF

communicatur , vel fufpenditur) pec-

1

vel confulere alteti id quod ipfe fine

peccato non poteft facere , femper e&

cat qui ab eo accipit Sacramentutri ,

"d

A

R

ii

eccatum Ícandali, v. g. invitare ali-

quia communicat peccato ipfius. Hiac

uem ad inhoneftas Comaedias.

ibi,

,

T

omö Sa-f

I

Ratio: Quia hoc ef dirc& alteri

Declaratur boc magis: Sih

uT

tzbere occalionem fuinz fpiritualis.

ctamentum petens Àminiftro malo; 4

g

:

Necobftat , quod alter forté jam fit para-

Ecclefia tamen toletato, fit ejus Paro*

Pt

chianus, non peccat petendo ac teci«

IT

tms id facere, quia licet; tuuc non fis

piendo ab ipfo, quia utitur jure fuo, &

4l p

caufa peccati utinten;i , bene tamen ut

|

m

t

executi.

petit rem bonam, quam alter poteft &

x., 2, Probabilius cft ; quód ex ratio-

debet facere.

Si tamen commodé pol-

"r

fit habere ab alio , charitas di&tat, utct«

"sf

" pabili caufa liceatabalio peteteid , quod

(

dat dico juri fuo. Si autem illimini«

*mkmadl

fine peccato poteft facere (i velit, licet

&ro ex officio nonircumbat Sacramet-

fine peccato fa&utus non fit , ad pecca-

1 u

N

taminiftrare, fittamen ad id paratus;

b!

V

tum habendo fe permiffive.

»lk

Ratio: Tum quia petens utitur jure

fit rationabilis caufa petendi , licet a?

m

"d

'€Cac petere recipere, quia tunc alterius

* t

füo: Tum quia non confentit in ma-

ii

lum quà tale, fed folàm offert matetiam

peccato non cooperatur formalitet , fic-

L

B

ut ad fecundum cafum dicetur de ult-

ex fe licitam , & permiffive folüm feha-

né

] ml?qe fuy

bet ad hoc , quüd altet cx malitia abuta-

ratio. Secus fi non fit paratus

lQ

nqn. 1t

W

W

tur illa.

detur occafio peccandi) velf

W m alt'

rauQe

V

De Scandalo.

497

em in

xationabilis caufa þetcndi. "Tand

licet ei, qui incidit in latrones, m

ani«

N

caíu extrema necellitatis licetà quocun-

feftare bona quz habet , quz latrones

ue malo

!

v

II

niftto, etiam nontolerato ,

peccant ditipiendo , ad hoc quod non

AK

M.

imó ab haretico , degradato ( íi non

occidatur ; exemplo decem vitorum ;

qui dixerunt ad límacl : Noli occide-

Pofïïtalius haberi ) recipere Sacramenta

hit

ex Jure divine obligantia , wifuntBa-

re nos , quia theíauros h:bemus in a-

TWI

puímus, Pecuitentia, & Fuchariftia in

gro , ut dicitur Jerem. 41. HzcS$.D.

ariculo mortis, quia fine iis decedere

"t

|

J

periculofum et, & aliàs Ecclefia faluti

Ad z. ibidem ait , quód ille qui acci«

MQ»W

hominum non (ufficienter confuluiffet ;

o

pit pecuniam mutuó fub ufütis, non dat

refpe&u aliorum quatuor Sacramento-

occafionem 'ufurario ufuras accipiendi,

il

i

fed mutuandi.

xgn non e& tanta necciïi'ta;,

Ipfe autem ufürarius

que

lh

lt

fumit occafionem peccandi ex malitia

ls. & 3. etiam in fenfujam di&o

cordis fui: Unde fcandalum paffivum

DIf

K.sffiim, cum eodem $. D. infrà q. 78.

D

W

D

[

Inducere homi-

ex parte fua eft, non autem activum ex

3, 4, in c..dicente

patte petentis mutuurm,

Nec tamen

n

nemad peccatum nullo modo licet, uti

propter hujusmodi fcandalum paffivum

0F/^ ]i

tamen peccato alteriusad bonüm , lici-

d

debet alius à mutuo petendo defíiftete ,

.

tum cft , quia & Deus utitur omnibus

fi indigeat

*

quia hujusmodi paffivum

|

peccatis ad aliquod bonum , ut dicitur

fcandalum non provenit ex infictnitate,

1plt y

inEuchirid. Et ideo S. Aug, Publico-

vel ignorantia , fed ex malitia.

«

w

le querenti , uuüm liceret uti jura-

mento ejus , qui per falíos Deos jurat ,

Zl 4. patet R. infrä(Tra&. IO;

»

É

s

in quo manifefté peccat , eis divinam

xam. 4. n, $ 4.

" d

tevetentiam adhibens , refpondet , quód,

44 $. R. cum Cajet. negative , licet

p

qui utitur fide illius , qui pet falfos

aler paratus fit malcficium maleficio

a p

Dcos jutat , non ad malum , fed ad bo-

tollere,

num , non peccato illius fe fociat, quo

M

u

petdzemoniajuravit, (ed pa&o ejusbo-

Ratio : Conia nullá fatione licet ho

)u

no, quo fidem fetvavit : fi tamen in-

minem quantumvis paratum inducere

unt

p

Dch

j

duceret eum ad jurandum per falfos

ad offendendum Deum.

quu

Deos, peccaret,

j

Ita ctiam in propofi-

Nec habet locum in propofito

ait,

to dicendum eft , quód nullo modo li-

ml""mb

[

Cajet.) diftindtio intet induccre ad pec-

ugöle

«t inducere aliquem. ad mutuandum

candum , & uti iniquitate alterius pa-

clc[) ,

fub ufüris : licet tamen ab eo , qui hoc

Ó

rati ad peccandum , ut diftinguitur in

patatus eft. facere , & ufuras exercet ,

ufura & juramento infidelium , quo-

Pcth 1 uf

v i

mutuum accipere fub ufuris propter ali-

wlll

niam illa difin&io non habetlocum

r

Wf

quod bonum , quod eft fübventio fuz

nifi in illis , in quibus actio petita po-

^.

neceffitatis ve] alterius.

Sicut etiam

TU

^

teít gb i)lo pa

rato fieri fine peccato , (i

JWU

Rrr

yult;

&-

anas

TRACTATUS VII. Examen 7.

498

fuaeam facitin norum. Érgofireteiinjuftitla, Ergo

vult; & ex iniquitate

x

PCCCG

to, cui petens non communicat :

non licet,

1]

-

Si enim

[

N.

L

ufutatius , (i vellet ; poffet mutuum

Dixi regulariter logtendo.

"

ïm

elfet cafus,in quo rationabiliter pofft -

n

dare fine peccato ; & idololatra poílet

przfumi voluntas , feu confenfus illius,

Ll,ll

jurare fine peccato , Deum verum ag-

I

nofcendo, & per eum jurando. In pro-

v. g. ex folo titulo confaoguinitatis,af-

finitatis , vel ar& amicitiz, quód liben-

ofito autem à malefico petitur ut folvat

| [

maleficium eo modo quo non potet fi-

tiüs effet patfurusillud damnum , prz-

.a

J

f

ne peccato,

Caterüm fi fine. peccato

fertim fi fic valdeleve, quàmquód am

,

ïl

ii

poflet illud folvere, fi nimitum confi-

grave damnum inferatur amico ; tunc

liceretita fuadere,

fteret folüm inaliqua ligatura , qu& hu-

maná actione folvi potcít , cuivis homini

&.2. ad6, Si utrumque malum ef -

]tem fi maleficus

liceret eam folvere.

contra eandem períonam , probabilius

poflet illud tollere duplici viá , unà li-

eft,quód liceat confulete minus malum,

citá , alterá illicità , liceret ab eo pete-

non quidem directe , abíolute , & pet

tc ,quia petirio eft de feindifferens, &

íe , fed indire&t & conditionate, v.g.

poteft licité impleri, & in dubio potiüs

poftquam rogatus , & ferià monitusfuit

ut neüttum faciat , dicendo, fifirmitet

debet prafümi inbonum , quàm in ma-

lum.

-

fatuifti voluntatem. tuam explere v -

Ad.€, R. x, Siilla due mala refpiciant

Petrum occidendo, vel eum vulneran-

do ,

diverías petfonas, quibus funt inferen-

füadeo ut faltem ab þonljcido dgg

ii

fiftas:

da, non poteft quis , tegularitet loquen-

do, licité confulere minus malum in-

Ratio : Tum quia in eo cafu obje-

&um & finis confulentise(t bonus , ni-

fecendum uni, adcavendum majus in-

ferendum alteri, — V. g. Titius abfolut&

miram pmximum tetrahete à .maj,oti

dectevit occidere Petrum , vel valnetare

malo & offenfa Dei ad minus malum, —

.Paulum ejusamicum , fic ut ab utroque

quà tale, habendo fe permiffive, Tum

fimul non fit ditfuafibilis ; & confulens

etiam, quia eadem períona in hoc cafü

non elfet rationabiliter invita, cüm fes

non potcft utrumque fimul impedi-

£c.

ejus utiliter agatar. , & ip(afi (ciret , &

: ?

Ratio : 'T'üm quia nulli private pet-

uttumque inevitabile effe£ , minusma ——

fonz licitum eft uni in re magni momen-

lum eligeret.

ti benefacere , malefaciendo alteti in-

Contra hoc Oppozo 1. Non fint f»-

3

pocenti.

Tum etiam quiain eo cafu

cienda ma!a , ut eveniant bona, ut mo-

Paulus v. g. ad yulpis fibià T'itio infli-

net Apofto!üs.. Ergo nec füadendum

;

endum eít rationabiliter invitus , ut-

minus malum , ut vitetur may

us. Prob, .

Conf. Quid confulit aliquid , eftcaufa -

pote habens jusad copfervationem vita,

(nimirum tmoralis)ejus, Ergo.

mtegritatis membrorum., falutis , bau'-

2, Nan

De Smyd;lpk

44;99

j

folàtm eft evitatio majoris mali & offen-

i. Nön licet pe&re vel confulere ,

li

quod alt

et finé peccato rion poteft prz-

írDei. Ejusad quod íolüm fe habet

H

*

pcrmilïïve, N,

ftaie -

Sed quod in hoc cafu con-

litur , non poteft &eri fine peccato,

Ad 3. in primis N. maj. , ut patet ex

:

R. 2. adQ. 55.

gu

li

. Etgo.

WV

Ad hzc patet R.. ex di&tis,

d 1. N.

Deinde N. min.

Quia dire&é nil

aliud confulitur quàm evitatio majorig

FuUnt

conf, Ad prob, dift, ant. — Eft caufa

mali,

J

. ejus quodf—dxi'rc&ä confulit, C,, & hoc

NNISS

IN

e

y^

W*'

!

UI

ts

i

7ÀI

r

æ?

W

Y

U

Z /H.

]Iö

OO

XN

£

277

lh

Qu

EN

$.

N r

jt

U

d

VÁ

vt

E

z

U

N

L

ïïä

5

NU S

M

L

9g

e»

,-;l

d

em

X

JA

Y

/-

x

N

n

N

NS

E

S

)

(

d

"Ll atl

ä

J

C ANNR A ^

iRgigmm tf

t

al

|

pf

ii

j

W

At

Ü

t u

Rrr 2

TRA-

U

TRACT. FII. Exam. 1.

Yf

m

w

d

N

»,

EO

i

)

l e

"

;

C

E

m

ä

$

"

5

**

$598

5

i

D

a

Y

;

&

26909

A

90

€

é

3

N

2

o MC

« 6

MC

FOL

&

N

L^33 1,;».

&

8

IRACTATUS VII.-

De Jure t2 Juffitia.

!

20H€ 3'7.M

//que ad

(

.,Exz. 2.0qucft

ó 3. exclufave.

quajflinen

z

i

ä

W

tn

?;

|

Uftitia pax popülomm eft;tutamen patriz , gaudium höminum, fo-

latium pauperum, hareditas filiorum,

fpes füturz beatitudinis , ait

u

[

I '

Cyprianus de [2.abufionib. Ergo nunc reddendacft difputatio de

Juftiti , quz ipfa eft famma virtusiaut fons ipfe virtutis ;

l. im

quam non mo-

mömm

dó philofophi quzfivérunt, fed & poétz ,qui multó fué

te priores. - Hi

A

plané intellexerunt abeffe Bianc à rebus humani

bl

s, camque finxerunt of-

7;&[!1]7 Í

n

fenfam vitiis hominum, cesfiffe é terrá

; in Codlumque migraffe ,inquit

T

Laa. Firm. div, Inftit, l. ;. c.

j

^i

5. Incceclum ergo confcendamus, Regnum

U

Deiquaramus , & Juftitiam

ejus cum Angelico & ceelitus inftrüéto di-

M

j

*

vine mentis Interprete D. Thomá de Aquino, qui inter omnes Scholafti-

€os, ait Dannes,unus, quidq

Mi

uid ad fuftitiam attinens cognofcendum erat,

UM

fuis numeris abfolutum de

dit, tamque miro ordinc , clega

'!W,þ

.4]

ntcr & dodé,

2

N

W

ut loquitur Arragon , ut fe ipo in hac re füperioreffe videat

ur.

Ü

Wlp[

h

li

!

W, Min

Mp

l

dj !

) ü(

T

du

EXÁ

f

UT

DL

Wmmm

A

hs

s

-

| De Jare & Juflitia.

jot

i

»

F

-

ET»

d

*

29

24 2

ä

/

*

E

À

*

*

-

$

SS

e f^

æ

CC

zà

N

j

l

BEEEXAMEN L

-

- De3uffitia,e;

v

445 0b;e

[

Judicio pra[ertim temerario , ac Sufbicione.

&o, fBeciebus , t de

J.T/oom. à q.y 7. ufque ad q.6a.

1.

t oMEN,

!)

UERO I.'T'enetutne

DA

ZT

z/ s

mi dupliciter.

I. Generaliter proüt

!(fyïïf?

V

Confcflarius habere

N

comprehendit omnes virtutes ; undedi-

N

bN

3

notitiam hujus Tra-

U

w

axä

&tatüás ?

ac vittuofus.

citur homo juftus , qui eftingratia Dei ,

L.

Et in hoc feníude eo hic

2

NS

A

Ts

l. s. afhrmative,

lu

U

Ug

nonagitut. 2, Specialiter,in quantum

Z! — Ratio eff eadem qua

eftidem ac zquale, & alteri debitum , &c

X

fu

tàTr &:.6*.

data eft de notitiá Legum,

Juftitia et virtus quzdam patticularis,

j

- 'modo id,quodibi di&um eit de Lege , ap-

cajus efi facere hanc zqualitatem, red-

plicetur virtuti Juftitiz.

*

u

deudo cuivis, quod.fuum eft.-

QUARO II. Jus etne obje&um Ju-

i W

Nota 3. Aliud eífs jus ad rem , puta,

. fitiz,& in quo fenfa, & quotuplex ?

habendam , qua nondum eft in noftra

II. AnteR, nota, Jus habere diver-

facultate: aliud jus in re, qu£ acu ut

Djgus

fas fignificationes : lignificat enim r.

-

V

i

W.

i

Authoritatem feu facultatem ali

propria poffidetur. — Vel, utaliicxpli.—

quid fa-

cant , jus ad tem dicitur , quod non tri-

Ciendi. 2. Libertatem , ut cüm dicitur,

buit a&ionem in rem , fed tantüm in

inet,

. E homo(uijuris. ;. Sententiam latam

ecundüm juro, 4. Locum in quo eft la-

perfonam, & tale jus acquititur per fti-

pulstionem , donationem , emptionem,

tà, undedicitur quis comparerein jure.

aliosque contractus , ante rei traditio-

ïg'jjæf&a«

$.Ipíam ]utisprudenïiam » unde dicitur,

nem : Ltem percle&tionem , ptafenta-

ii

omo verfatus in jute.. &. IpfamLe-

tionem , poftulationem ad bencfitium,

gem , nam Leges (ant jura. 7.. Idem eft

ác

petbeneficii collationem , pet fuccef-

acjuftum , quod per a&ionem juftitiz

fionem haredi:ati: ante acceptionem.]us

conftituitur , & ad quod ipfà terminatut,

in te dicitut. , quod tribuit actionem

et eft zqualitas fa&a inter eog , inter

realem , feu quod rem obligatam habet,

quos erat inzqualitas, v, g. inter credi-

l

torem & debitorem,

itaut res nobisobílri&a fit , ad quem-

cunque tranfeat , quiatranfit cum fuo

j

Nota2, Ju&um & Juftitiam poffe fu-

onere

Rrr;

d

Í

TRÁ fTäTUS VII Éxamen 1.

IK

$02

vum fotmale e& honc

ftas dicte æquali:

onete.

Tale jus ett qued habetur pet

Is

tats. Obje&um materiale remotum,

emption&

m &alios contta&us fecutá rei

qlh

ttaditione , ac per col

lationem beneficii,

e(t tes legaliter debita: proximum , eft

V

vel facceffionem

opcratio ^

per.quam zqualitas ponitut ,

?

velper tcftamentum ,

H

ab inteftato , fecutà. beneficij aut hare-

quia fu

peri

llam remott , fupét hanc pto-

xime cadit di&ta honeftas. "Tandem quía

ditatis acceptatione.

| Bi(

Jaftitia ead altecum, habet etiamob«

f

Nota 4. Quó

d obligatio feu debitam

fit duplex.

Primum morale

feu fim-

je&um Cv , & hoc eft períona, cui red»

| Vitl

ditur æq—ualc , non quidem nudé & ms-

!eta

licis honeftatis ;

quod fundatur in ho-

4[.

neftate virtutis , qualiter quis ex Lege

tetialiter fpedtata , fed formaliter ut in-

V

"

formata jure a&tivo, vi cujus in altero

At

charitatisobligatur vitare fcandalum; &

ex titulo gratitudinis fe exhibere gra-

fundat obligationem & debitumlegale,

J

M

t£um crga patronum.

Alterum eft lega-

Vide di&ta fuprà Tra&. 7. anm*. 1,in

W

Suppon. 2. n. 3.

le ,(eu rigotofum , quod oritur ex jure

4723, Dividitur jus'proporti

onalitet

Á

4&ivo alterius , eftque cotrelativaum e-

ficut lex ( unde vide fup. "T radt.6.de Le-

j

jus $ fatione cujusetiam vocatur ju&um

nendo jus , ut hoc hit

Quód autem vocetur debi-

gibus ) pro lege po

Eu

paffivam.

aliud natutale , ali

ud pofitivum , cujus

TAT

É

tum legale,€

& , quia fundatur in legiti-

fubdivifiones ibidem vide, Iterm jus na«

(3

Ws

mà poteftate altetius, feuinjute fundato

tutale aliud e& meré per

miffivum ;

U

inlepe.

His notatis

Item jus 2

liud ad tem

Jusfeu Juftum fpecialiter fum-

quo ibidem.

lirg.

E. T.

aliud in re, de quo ante in Not

3. Dej-

Qs

prum, feu zqualita

s debita inter obliga-

&ivum alterius , eft

te Gentium dicetur poftea.

ftt «

tionem unius,& jusa

UJROIIIL. Qua funt jurisnatufe

obje&um formale 214 juftitie.

fari 5 Pcr Pl?.

Illud e&

poffuntne mut

àri , difpen

lll[ t

A

& Ratio ex $.D. q. j7. 2 1-

Item funtneomna

obje&um fotmale 252 juftitiz. ,

quod

kiam inzerpretati E

au:; po-

üty

Decalogi przcepta jutis natufz :

In

1l

ipía per fe primó per fuosactus intendit:

orumt

Sed hoc eft zqualitas inter rem vel a&tio-

teftnedari ignorantia e

t fi

fid

i

Hacomniarefoluta fun

?uprä Trad.

Atld

[

nemlegaliter debitam & jus alterius, ut

40

atet ex definitione Juftitiz , utpote red-

6,Exam.2.0,13.& I

lts &

*

P]

unde nec

QU ERO 1V. Qu

id

ef jusnaturæ&

Y

dentis cuivis quod fuum eft

e diffetentia?

Gentium,que utriusqu

Gf[]rru

eít actus juüitiæ , nifi hzc adzquatio

IL g.g.

Jus natutal

e eit, quoott

(falem p

topottionalis ) (implicite velex-

xe

lg J

lici:é inten

datut , ad folvendum fe ab

tio naturalis imme

diaté di&tat, vel€

LU O'edn

immediaie fcquitur.

Echocelt m

:

obligatione ,

& exhauriendum jus lega-

de de Lege nat"

m

l fimul vel fucceffive, in

pliciter naturale : vi

[j

le alterius, ve

s natutale, qU?

o

t£otem velin pattem.

Ergo.

rdi, Dicituretiam ju

un

de etiam dati

TUl

otitut ex paturá tei ;

[

Dixi in R. objettum formale. quod ,

inordine gratía feu fupernatu

lï&i) l

quia objctum formalegwo ; feu moti-

4

!

P

—

joj

De]?reä* ]u/?itia,

naturz eft habere media pto fuftentatio-

fuppofïtäk elevatione hominis ad ordi-

nem gtatiz & finem fupernaturalem , te-

ne vitz; Sed fuppofità corruptione na-

netür homo ex jure natura gratie ( feu

türz humanz per peccatum , ratione cu-

.

:

us magis inclinat in bonumpfoptium,

qüod gratie eft connaturale) ad a&tus

]

jare, Gentium fa&a-ef divifio & pro-

vittutum Theologïcarum & Poniten-

z

tiz.

prietas rerum , uti & jus pecuniarum ,

Y

$.2. JusGentium ef qu

od commu-

quia rebus fic divifis neccífe e& fieri com-

ii

mutationes.

Item Mstiimonium ab-

ni Gentium confeníu eft introductum,

J

foluté eft dejure naturz ; Scd fuppofità

feu quod OmnFs",*pafïirryx Gentes obfer-

-

vant ; uti funt, fervitus, divifio & pro-

perfidià hominum neceíle erat

jure

gl

prietas terum, ufüs pecuniarum , immu.

Gentium inttoduci , ut flat coram tefti-

nita: Legatorum , mos contrahendi ma-

bus, Ergo. Ex hac diftinione folvun-

tur multz objc&tiones,

ttimonium coram teftibus, &c. non

Subfumo 2. Sed qu& funt juris Gen-

quaíi omne: Gentes ad condendum hoc

n

jus in unum locum convenerint , fed

tium,non funt ita bona , ut eorum oppo-

quia exprefTo vel tacito omnium con-

fita fint intrinsecé mala;quia in ptímitivá

Ecclefiá, uti & in Religionibus appro-

fenfü eft approbatum.

I

batis non eft divifio rerum, fed commu-

x. 3. Jus Gentium fimpliciter non

iÉ

fpectat ad jus naturale , fed ad pofitivum

nitas , & capti in bello inter Chriftianos

non fiuntfervi,

humanum , cujus eft pars. Ita , Thom.

Érgo.

&.4. Jus Gentium , licet ob datam

q' ï7' ai 30

Ratio : Sol

fadionem proptié fpe&dtetad jus pofiti-

a illa fpe&ant ad jusxna-

tüurz, quz vel funt prima principia pra-

vum , attamen eft quafi mixtum ex na-

' g

TA

Cica , aut ex illis per bonam & cviden-

tutali &civili, & cam utroque magnam

habe: affinitatem,& ideo in infttutisin-

?

tem confequentiam deducuntur abfola-

tetdum vocatut naturale, intecdum civi-

ZM» É

tà, id eft, nullà fa&à fuppofitione , qua-

y

lia funt, qua fimpliciter funt neceffaria

le, Quátatione diverfz ,. quz ininfti-

d

«"

í

ad comparandam rectitudinem natura-

tutis inveaiuntur , locutiomes poffunt

conciliari.

g

lem, naturá hominis abfoluté confide-

"i

Declaratur : Sicut jus natutrale om-

Aff

fat4 , ita ut fintinttinfect bona, etiam

antequam per leges pofitivas przcipian-

nibus hotninibus eft commune;, ita & jus

(

tur, & eorum oppofita fint intrinfece

Gentium.

Sicut jus paturale- non ha-

d

mala. Subfume 1. Sed quz funt juris

betut in fcriptis , nec fcitur tempus in-

lf;

Gentium , antenominata, non fant pri-

ftitctionisejus, necad illud condendum

P

,

ma principia practica,ut patet : necex

fequiritur convocatio hominum , fic

j

Differunt

u

fis dedacuntur abfolute, fed fa&á quá-

idem eft de jure Gentium.

h

dam fuppofitione , feu fuppofitá tali vel

veró, quód qu« fünt de jure nature , ex

H

»aturze fequantut ab-

j

i^

'tali hominis conditione , v. g. naturà

ptimis principiis t

fo-

hominis abíoluté: confideratá de jure

foluté , qua veró dejure Gentium ;

i W

*

làm

-

updf"

p

$04

TRACTATUS VIL. Exam. .

1

làm ex fuppofitionc.

Cum Jure civili

tionis; verfatur immediate citca adiio:

l

'l!

convenitineo , quód utrumque per le-

nes, non paffiones.

gem civilem abrogari poffit ,licét ad ab-

Prima pars patet applicando defini-

r

t

rogationem juris Gentium non fufficiat

tiones virtutis datas fupià Tra&t, 4. E-

voluntas folius Principis, fedtotius po-

xam,r.n, 2. Etn. 3. de fubjc&o virtu-

uli.

i

;

tis, Etn. 7. de divificne virtutis. Item

I$

QUARO V, Quid eft Juftitia, qua-

n. $. anin homine jufto prater Juftitiam

lis virtus, & quz fpecies ejus ?

infufam feu fpeciale

Vg.

m 'fit ketiam acquilia

cidi

]V, x, I. Juftitia bene definitur ,

& naturalis.

En

quód fit conftans & perpetua. voluntas

Ratio 2.p. Habitus virtum diverfi-

4l

jusfüum cuiquetribuendi. Ita S,Thom,

ficatur fecundüm objecta formalia: Sed

tiez

q. $8. a. 1. ubi definitionem explicat

Juftitia habet fpeciale obje&um formale

dicens

*

H

Dicitur voelzztas , ad oíten-

Eur

ante affignatum , quoi nulla alia virtus

A

As

dendum ,quód actus juftitiz debeat eífe

tefpicit.

Ergo.

Nxmg:,g

voluntatius; additur autem de conftan-

&atto 3. C2 4 p. Tum quia Jo&itie

tiá & perpetuitate, ad dcfignandam actüs

convenit definino virtutis moralis fe-

tm;«! (

;

M'«Hn

fitmitatem ; & feníus eft , quód requira-

cundo loco dataloco citato, Tumetiam

M

tur propofitum & intentio femper &

quia ( quod eft proprium virtuti motali )

t

perpeuo feu in omni eventu tribuendi

confifit in medio , quód autem hoc non

f

cuiquejus funm. — Et ideo eftcompleta

fit medium rationis fed rei , oftenfum

j

definitio juftitiz nifi quód a&us ponitur

fuit fuprà loco anté citato n, 10.

Asl

mxe I

pro habitu , qui per a&um fpecificatur,

Ratio f .p. Intet Juftitiam & aliasvit-

K

H

Et fi quis velleteam in debitam formam

tutes morales appetitüs fenfitivi elt hac

, d

dcfinitionis reducere ; poffet fic dicere:

differentia , quód Juftitia difponat ho

i oj

l

Juftitia eft habitus, fecundüm quem ali-

minem ad alterum , aliz veró, v. g. Tem*

perantia , Fortitudo , difponant eum if

As

quis corftanti & perpetuá voluntate jus

fuum unicuique tribuit.

Ita $. D. Ex

ícipfo. Ergo fola Juftitia ipomediaté

L

la lltq

.quibus patet , quód Juftitia, ut virtus ,

veríatur circa operationes & tes, qu.bus

fit in'appetitu rationali feu voluntateut

homo ordinatur adalterum , velut citca

AN

TR

Hsb

infubje&o. Item quód cuique reddat

propriam matetriamà fe recüficandam:

Dixi, immediate : Quianon nege

nf 7

jus fcum , absque omni refpe&u huma-

no , & perfonarum acceptione , unde

tur , quód circa paffiones verfetur indi-

iL d

ltm "

optimé dicit Caffian, in PÉ. Z»ffiria non

redt & mediait, nimirum per virtütes

novit patrem ,non novtt matremy,verita-

annexas, comites & auxiliares. Videfu-

i ff

t9. novit , perfonam uon accipit ; Deum

prilococitaton.5,& 6, Quid & qllfll"f

WOI]:(

"d

Spoitatitr.

plex (it paffio,

y. 2, Juftitia cftvirtus , & quidem

Oppono 1. contta $. p. . Cu

'pälii)ct

Tl

fpecialis, feu à cateris fpecie diftin&ka,

vittutis eft deftruere impedimenta €jus

*ï

hi

"at

€5

f

ac motalis , habens mediumrei , non ra-

operationem im pcdientia: Sed paliton

VE

fiuxj

ii

d

V

De Jure & Juftitia,

jeg

v. g. cupiditas, ia , &c. fzpe impediunt

quód hzc immediate verfatur circa a«

1

operationem Juftitiz ne reddat zquali-

étiones, non veró paffioncs ut tales.

tatem.

Ergo.

y. 3. Tres (unt fpecies Juftitiz, . Ju«

L

2, contra Rationem : Dantur paffio-

ftitia generalis feu legalis; 2, Commus

VW

T

tativa. 3. Diftributiva, ItaS/T'hom,g.

nes ,quibushomo ordinatur ad alterum,

"

$8.a. 6, & 7.

A

v.g.ira injuriofa, quá intenditur homi-

Ratio : Virtus Juftitiz eftad alterum,

j

cidium, item cupiditas alienz uxoris.

& proprius ejus charater elt , operatio-

Ergo tatio illa eft nulla,

nes hominis re&tificare in ordine ad al-

v.urz-';-,

"44 1, dil. Maj. lmpedimenta vel in-

terum , tribuendo ei jus fuum.

Ergo

ii

ttinfeca velextrinfeca , C, maj. , femper

d

. exttinfeca, fubdift, Maj. Vel mediate vel

totuplex eft fpecies juftitiz , quotuplex

ll

in aliquá Republicá vel Communitate

. immediaté , C. maj. ,femper immediate,

e habitudo ad alterum , tribuendo ei ,

. N. maj. & concefsá min. dift, fimiliter

*

quod fuum eft

*

Sed habitudo illa eft

confeq, Obftacula etgo quz directeim-

mï;f"i

Triplex.

Ergo & juftitia,

Min, fübf,

pediunt operationem virtutis, feu quze

rob. In primis in Republicá feperitur

"Y

funt citca proprium obje&um, v. g, diffi-

at

habitudo pattis ad totum , & pro hacre-

cultatem intrinfecam in reddendo alte-

&ificandà ponitur Juftitia generalis feu

)

"

i

u

ti quod fuum e& , ut. voluntatem non

"

legalis , cujus et bonum partium debite

KK

reddendi zquale tollit. Juftitia imme-

ordinareád bonum totius.

J

2. Reperi-

diaté perfeipam : difficultates verb,qua

tur habitudo totiusad partem, & pro eá

lii

reípe&tu obje&i Juftitiz oriuntur ex irá,

M

odio , amore, &c. funt extrinfece , &

ponitur Juítitia di&ributiva, cujuseft,

partibus feu civibus difribuere bona

il

has tollit mediat&, feu per virtutes fibi

ach

annexas,

communia, dignitates , beneficia, &c,

Mi

juxta ptoportionem in-eis repertam.

Ü

l

"

V

M

" (

M

i

"44 2.. dift. ant, Qlibusfccundüm fe

3. Datur habitudo pattis ad partem (cu

jf*

fumptis ordinatur ad alterum , N. ant.,

civisad civem, & pro eá ponitur Juttitia.

)[165&'5

ut habentibus adjunétas externas opera-

commutativa , cujus eft fervare zquali-

nutt Y

, tiones faltem intentas , C, ant., & N.

tatem in commutationibus , & mutuis

(

€onf. "ialesergo paffiones poffunt con-

contra&tibus , quos homines privati , aut

Qll

h

fideraridupliciter. — r, Secundüm fe, &

quafi privati inter fe ineunt.

j

BOHCS l

fic nec profunt nec nocentproximo fed

QU.J£RO VI, Hz ttes Juftitiz

foli opetanti , earumque rectificatio fub

m'»lfllm f

o

funtne fpecies perfe&z & (ubjectivz,

wxlhlï

" haeratione fpe&tat ad illas virtutes , qua-

feu conceptum generis participantes u-

Jj

tum eít difponere operantem in ordine

Á

nivoce, & adzquatt; vel folüm fecun-

adfe ipfum.

2. Inquantum funtptin-

düm quid, feu potentiales , id eft ;inadz-

