(UN

«lz conveniens aliis , & fi ipfe propter

tur ad reftitutionem , quia non damni-.

j F"hft nl

i

hoc vitium fübtrahat quantum oportet

ficat peccat t

amen quia mentitur verbo

| 'ä,v.g.inü

depretio , non tenetur venditor Inapi-

& facto.

,

$

fcfhre.

Ita S. D. ibideminc.

*

"m

4. In cafu quo hofpes pgtïgfinäntï

n

Katio: "um quia emptor (ibi debet

us vendit vinum aquá mixtum , pre-

| V' &'o

imputare , (j man:fcftum defe&um non

tió puri vini, committit injuftitiam , &

, tiäæ,(m&m

obfervet. Tum quia , (i venditor reve.

tenetüt teftituere , ut patet; fecus, fiftt-

4 Ms

latet , fort& emptor de pretio fubtrahe.

vetzquitatem

3 qu

prctiifsnknirum minuendo

Al

fl

1&t plqs ( utait$, D.) quàm oporteat;

"Rs

?ren'um.

o$ Idelþ

!

Mp'zu s

:

p .

De vina Juftitie oppofrtis.

69Y

tüm; |

mittentis , vel metcedem habeat pto la-

Qul

$. Idemeft fivino ( idem eftde alia

bore, tenetur domino tradere exceífum

materia) nobiliori fuiffet admixtum

a !

Vel fi quis vinum

cum pretio taxato,

vinum long$ vilius.

vile arte feu. indufttià perduxiffet ad ge-

Ratio: Namistaxando þretium .VO«

luit quidem , ne infra defcendatur ; non

u'umü

netofitatem vini hifpanici , & hujus pre-

tió vendetet.

Vel fi muftum ex pyris

tamen prohibuit , ne füpra afcendatuf,

Item mercede conducto & famulo datut

expteffum pro vero vino vendat. Et

ol

tes vendenda in utilitatem domíni me-

d

certà oppofita fententia multis fraudi-

bus pandit viam,

liori modo quo poteft, ju(to tamen.

Qu

Kefp, 3. $i Commiffatius non (it fa-

6. Qui triticum ponit locó humido,

mulus,necmercedecondu&tus , poteft

T

ut fic turgeícens plures impleat mo-

exceffum illamretinere , modó fit intta

dios , peccat ,. & tenetur re(arcire

r

damnum, |

fphzram jutti pretii.

d

Ratio : Tum quia eft fru&us pro-

7. Qui triticum jam purgatum ite-

u

(

priz induftriz , que elt pe

rum miícet paleis , illudque vendit eo

1cuniä zítimas

bilis,

. pretio ju(to , quo triticum ex atea colle-

Tum etiam, quia committens labo-

&um cum mixtione palearum, non pec-

tem non folvens, & fciens quód gratis

cat. Purgatum manens tale cariüs ven-

facete non teneatur , cenfetur in hoc

dete poteit , attamen intra limites jufti

i

confentite-

xretii«

37*3 1

9. Siocculte fcias, tuum debitorem

Refp. 4. QuandoSattotes pro iis, qui-

bus veítes conficient , emunt materiam,

non effe folvendo , injuft? agis , f1aliis id

WT

neícientibus debitum illud vendas ordi-

quam mercatotes dicunt fe iis minoris

H

a

.patió pretió , quia non revelas vitium

vendere, quàm aliis, velquia funt eo*

uf

M

intriníecum crediti,

Idem eft , (i aliis

tum Parochiani , ( ut folet dici) fre-

fuadeas, utei mutuent pecunias, utut

quenter ab eisementes, velquia hac fa-

nl

tione volunteos ad officinas fuas allice-

indefolvariss Quia eft dolus.

0

UAROY. Is, cuicommiffum eft,

re, communitet non poffunt partem pre-

tii (ibi remiffam tetinere,

u

uthoc velillud vendat determinato pre-

TL

L

Y

N

Ratio : Quia Mercatores communi-

tio , v.,,.g.infimo vel moderato , vendit

Hl

"Ü

autem fummo feu rigoxofo »pote£ne ex-

tet non fcrió , fed vel jocosé vel fal s di-

cellum fibi retinere?

cunt fe minoris vendere , vel pattem re-

"

LXV, x, I. $i dominus , qui com-

mittere, ut eos ad fealliciant , & oppoft-

j

mifit, confentiat , ut retinear, poteft.

ta fententia eft periculis plena , & palliat

B:

Sartorum]furta,

j

n

Ratio patet ex fe,

o con[ïare:,illos Metca-

[

j

Exceptio cft fiexce

flus eifet ndiabins

Refp.5.Sicert

tores verum dicere , polfent fort

em il«

" d

& dominus non intellexiffet prftium

tel, -

J,

lam , dummodo aliàs fideliter agant , re-

tinere , uti & fi eam computent ratio-

/

Refp, 2, Si vendens fit fam

uïus com.

Síff z

ne

ia

692.

szACTA—TUS Ix. Exaäxm ».

ne perditi temporis aut lucti ceffan-

"

aitad 2.) ultimum finem conftituit,

l

tis.

a

eft peccatum. Ergo.

M

Katio : Quia tunc nemini fit injuria,

». 1.ExS. D.ibid, Nihilprohibe

[

QU ER O VI. Res empta cui pe-

luerum otdinari ad finem neceffirium

D

fit?

vel honeftum ', & fic n

egoq'atio liciq:

f i

B.

1, Si pkoPc traditionem pereat, pe-

teddetur.

[2

ritemptoti.

*

Declarat hoc S.Thom. ci'itens :Sicat

tl

Ratio: Res petrit fuo domino

.

Sed

. cüm aliquis lucrum moderatam , quod

ii

tuncemptor et dominusrei. Ergo.

negotiando quaztit , ordinat ad domáüs

altn

Refp.2. S

*

& fitres dete

i ægïca& ante traditionem,

fuz fuftentationem , vel etiam ad fub-

Yend

Hiesése, v. 9. hocdolium vi-

veniendum indigentibus ; vel cüm ali-

fttend

;

ni, hec domus, vel ager , &c., etiam pe-

quis negotiationi intendit propter publi-

qmano.*

rit emptoti,

cam utilitatem , ne fcilicet res neceffatiz

Ratío: Qui fentitcommodum, fenti-

m

ad vitam patrie de(int , & luctum expe-

(Gtri

re debet & onus : Sed tunc commodum

tit , non quafi finem, fed quafi flipen-

] Weu

feu fructus teiaccrefcitemptori, — Ergo

diutn laboris. Hzc ibi.

& perit illi.

| (

EtinSed Contra $. D, ex $, Aug, ait :

I

Erceptio eft , f1 alitet fitconventum,

vel pereat culpá venditoris , vel venditor

Negotiator avidus acquirendi pro dam-

B

no blafphemat, pro pretiis rerum men-

ob nondum folutum pretium fru&tus

] Wt

fibi refervaverit.

titur & pejetat : Sed hac vitiahominis

! Mf

fünt, non attis, quz Íine his vitiis agi

Refp. . 3. Si resfit indefcrminata 4«.

,

poteft : Ergo negotiari non eft illicitum,

I) )

. ex cumulotriticiduo maldra , exgre-

$

D

R& 3. Pet varios Canones & per Trid,

Rf/þ

boum tres boves , &c, , perit venditori

Seff. 232. cap. r. Negotiatio Reli

aj

ante traditionem.

gidüs

& Clericis eft prohibita.

Hüxfgm, |

Ratio : Quia (imilia venduntur folüm

Ratto patet ex S.D. art.4.ad 7, dicen-

fub conditione fi tradantur,

HiPW[t

te : Clerici non folüm debent abftinere

AW i

" QUAERO VII. Negotiatio feü met«

ab hisquz fünt fecundüm (emala , fed

catura ac monopolia funtne licita , etiati

t':.'»fä!qug "

etiam ab his , quz habent fpeciem mali,

Clericis?

lj

Qiiod quidem in negotiatione contir-

"i

LXVI. & 1. Juxta S. Thom. att. 4.

git, tum proptethoc , quàd eftordinata

'*in c. Negotatio proprié. eft commuta-

D

adlucrum terrenum , cu jus Clerici de«

tio rerum ad denarios ve] econtra , non

Vi

'ob neceffaria vite , íed pracise ob lu-

benit effe contemptotes: tum etiam pro-

Mu

pter frequentia negotiatorum vitia , quia

crum quzrendum , & hoc cuc

E

uandam habet.

pitudipem

dificulter exuitur negotiatorà peccatis

1 Mu

abiorum , ut dicitur Ecclef, 26..

j

Ratio S. D. efl : Quia d*efcrvitkcupi-

mhon»

Eft & aliacaufa, quia negotíatio ni-

ditati lucri , quz terminum neftit, fed

T MM

mis implicat (zcularibus curis , & pet

iïi infinitum tepdit. Imó in lacro (ut

Un-

confequens à -lþi:itualx'bus retrahit.

de

P EE

- De vitil Juffisia oppofetis.

&ga

"T

«d Timoth, 2.

les merces in copia adducere ; Vel fi

a& Apoft;lus dicit 2.

Nemo militans Deo , implicatfe nego-

quis propriis famptibus & induftri tem

iv

tiis fzculatibus.

comparavit , qua de caufa Typographo

j

U

à Principe datur privilegium , utipfe fo-

Subdit S. D. Q«4 tamen Clericrs l-

eeat uti illà commutationis [lecie qua

lus fuis fuzsptibus libros impreffos dcin:

erdinatur ad ueceffitatem vita , emendo

ceps imprimat & vendat,

n

velvendendo,v.g. emendo pecora, ut ea

2. Dum plures negctíatores inter fe

)u"

füis paícuis impinguata revendant , vel

conveniunt de coémendis omnpibus met-

cibus alicujus generis , ut omnes ab eis e-

alendo gregem, ut foxtus , lac , lanam

l

"i

U

vendant , vel fru&tibus maturis agrum

mereteneantur, Vel quandoimped' unt,

ne fimilesaliunde ab aliis adferantur.

emendo, quos fructus poftea revendunt;

3. Quandoconfpirantin pretium, ut

uia non eft propriä negotiator , qui tan-

tüm vendit fui gregis aut agri fructus.

nullus minoris vendat. Hocnotato

Caterlim agros vel aliena przdia con-

x. f. Probabiliuseft, Monopolia per

ducere,ut eorum fru&tus vendant,fpecia-

Principis authoritatem pro bono com-

liter Clericis & R eligiofis eft inhibitum,

muniregulata, cfle licita , quando ni-

Causá 21.Quzft.5, Cap. 1. & 3. .

mirum venditores confpirant in pre«

n

Not. Ut Clericus vel Religiofus dica-

tium quod non eft fupra legale. nec fupra

n

i

tur negotiatot, & mortaliter peccet, non

vulgare fummum : fi autem eft fupra il-

fufficit unus aunt alter negotiationis

lud , peccant contta juftitiam , & tenen-

a&tus , (ed requiritut utaffidue & ex pto-

tur ad reftitutionem.

Ratto

felfo negotiationem exerccat,

Pretia rerum non pendent

ex libidine mercatorum , fed velex Su-

j

Refp. 4. Clericos negotiati per alios

fcandalquidcm inagno poteft effe ob-

perioris taxatione , vel ex communi zfti-

W

noxium, íi tamen eo careat ( quod vix

matione , facta absque dolo & confpira-

fieri poteít) non eft illicitum.

tione ( fpe&atà copià & raritate merci-

!

[*

- Ratio : Quia non eft interdi&um ,

um) ementium vendentium, &c. Ergo.

iü

&f

ceifantque in eomotiva prohibitionis.

Quid ff ipfi emptores confpirent , aut

. De Monopolio Nota tunc illud pro-

[o:

aliosrogert, ne quidquam jufto pretio

pritelle , cüm unus ve! pauci confpitant

emant fed minortis. "

(

Dico

qup

& faciunt, ut ipfi (olicertum genus mer-

: Faciunt injutiam venditosi-

ul

bus.

i

Vi

cium veudant eo pretio , quo ipüs libue-

tit. Et fitttibus modis :

Ratío : Qaiailli habent jus ad pretium

u

1. Ex Principis vel Reipublic au-

majus, nimirum juftam , faltem infi-

thoritate aut privilegio , ex rationabili

mum ; tenenturqae re(tituere.

um

eaufa probono communi ,v. g. in Cafu,

Plura hic dici poffent , fed

|4]

,

patebuþtþ

quo ob nimias expenfas nemo vellet ta-

fcquenti Examine,

:nymüü ,

a"lia&

S(ff 3

EX A.

if J

[]

—

d

694

TRACTATUS IX. Examen $-

: gzlffm

nj

$384508 x CS SxICS GN cS Gu a axIS

Til

[5

Ub URU VOBRUSSUERURSRUERKINRUERQEREND —

: vimut

Lj

&t

EXAMEN VII.-

TT

De Pecc&to Ufime in mutuis,

eim

| poül"(al

|

Diii,

De quo $. D. bíc 9. 78. per. 4. art.

!

tl

1

UZRO I, Quid ef mutuum?

t2 hujus contradtüs exig

usf

quid & quotuplex cft ufura , ac

tenditur.

N

it, nec'aliud in;

j t

9.

uantum peccatum ?

Palliatum eft , quando verbaüg'nifï;

tris

.LXVII. Refpondeo 1.

Mutuum eft

cant alium contractum , fed mens con-

;n. 14

Vi

contra&us, in quo alteri traditur res ipfo

trahentium five veta five prfumpta i

a

ufu confumptbilís cum translatione do-

tendit contra&tum mutui; quíaliocon-

ET

minii , ut eandem teddat , nonnumero,

tra&u palliatur feu tegitur , ut fi quis

t

"fed fpecie vel valore.

emat minoris jufto pretio ob folutionem

] hütd

Explico: Per ly cwm translatione do-

EW

anticipatam , aut vendat adterminum,

minii mutuum differt à locato, cornoda-

quo ob folutionem dilatam tesvenditut.

Wa

to,& depofito. Per ly reffztuendi differcà

cariüs jufto pretio , eft mutuum palli

"7 [7)

?,c

donatione, emptione, & venditione.

tum, & ufura.

,ï lt ]

Dixi, uf» confumptibilis , pet quod

^ 9. 3. Ufuta definitur,quó

ä fit co&trzï

| ii

diffettà commodato.,

Pro quo

us mutui , inquo cx ftridta obligatione.

[ ltUt

. Nota , resalias effe uno actu. non

feu ex juftitia aliquid temporale, & pretio

L

coníumptibiles , fed permanentes , ut

zltimabile pracisé feu principaliter ex vi

E7

pratum,domus,gladius, equus, &c.. alias

& caufa mutui capitur ultra fortem , id

Ug S]cm

vei ufu confumptibiles , feu pereuntes,

€ft, ultra Summam Capitalem.

| Pfngy

]

v. g. vinum, panis, oleum , frumentum,

Nota ,quód ufura interdum accipia

44l

imó & pecunia, licet enim pecunia in

9Q

tur pro ipfo quaftu feu lucro ufurario,

ij ,

ID

mutuo non pereatinfe, & quoad enti-

principaliter & immediaté ex mutuo

8 U

tatem , perit tamen exponenti , cüm is

proveniente , ultra forcem recepto»

amittat dominiurm ejus.

E

t

^ Refp.4. Ufura cft duplex. Una realis,

EU !

.&& 2. Mutuumet duplex , nirnirum

alteramentalis, Primaeft, in qua dää-a

verum & palliatum.

Tib

obligatio explicité velimplicicé deduci-

] rUO 4

Explico: Mutuum verum eít ,'.quan-

tur in pactum ; fi explicité , vocatur ulu-

m

do tes vcrþ gtatis muf:uatur, prout natu-

ra realis explicita j liæplicitä ,

VOCZSH[

u

palliag

;:

:

N

695

be Ufura.

alliata , ut dictutm eft ante Refponfio-

Ratío2, Que eft S. Do&oris hicart.

1.in c, & quodl. 3. att. 19. Contra jus

nem 3. Ufura mentalis e& , dum quis

^i

.

mutuat alteri cá tmente , ut aliquid ultra

naturale cft , petere duplex pretium pro

una & eadem ze , aut petere pretium pto

N

,

fortem ex juftitia reddendum expectet

vi mutui,

:

re que non cít : Sed hoc fit perufuram.

&. 3. Defideeft , quód ufura pröpriä

Ergo. Maj. patet: quia fic toltitaring-

qualitas, quam natura rei poftulat; plus

di&a (it peccatum, Patet ex illo Luc. 6;

Mutunm date , nibil inde [herantes , puta

enim recipitur , quàm fait datum. Min.

ex vi mutui.

veró probatur: Kecipiens ufuras veleas

Quomodo ex alio capite

poffit aliquid accipi , patebit ex dicendis,

recipit pro pecunia quam mutuavit , V€

Dixi , ufura proprie di£la; quia in-

pro ufu ejus« $i pro pecunia , Ergo

terdum accipitur methaphoricé pro fu-

recipit duplex pretium pro una re ; u-

perexcreícentia bonorum fpiritualium ;

num , recipiendo fortem feu Summam

p

Capitalem, quz ei ex equo tefunditurs

quam etiam Deusà nobis exigit , volens

ut in iis (ernpet proficiamus, ut ait S. D,

alterum . per ufuram quam accipit ultra

i

:-*,

fortem. — Si veró ufuras accipit pro ufü

bic art. 1.ad t. explicansillud Luc. 19.

Ego veniens.cum ufuris exegffem illam,

pecuniz ,accipit pretium pro re qui non.

e, Quodprobo.: In rcbus ufü con-

nimirum pecaniam mutuatam , ideft,

dona gratiz. — Item in S. Scriptura ufü-

fumptibilibus ufüs earum non poteft

ra intecdumaccipitur pro mutuo , unde

z(timati feorfim à reipfa , ut etiam do-

cuimus füprà T ract, 8. Exam. 2.n. 21.

dumDeut.28. Judzis in przmium fet-

Vs

vatz legis promittitur , faaerabzs genti-

in R. ad Oppof. 3. ubi vides uti & om-

Jpe"

nia quz ibi dicta funt de diftin&tioné

bus multis C$ ipfe À uullo foenus accipies,

n

idem eft, ac mutuabis; nam proinicti-

dominii & usüsintalibus, nam ridicu-

a

tut ibi Judzis abundantia divitiatum , ut

lum & injuftum effet , triticum & ufum

qüü

i

aliis mutuare poffint ; ut explicat Ang.

tritici vel panis diverío eftimare pretio,

i

j

Do&. hicad 2,

Sub[umo : Sed pecunia computatur in-

iOl

ter res ufü confumptibiles in fenfu ant&

Item interdum accipitur pro fpoliis vel

,nwüïw

- utilitace. Sicut dum S. Ambrofias dicit:

explicato. - Ergo.

ulm [

Confirmo: Nummus ex . natuta fua

"db illo ufaram accipes eui meritó nocere

u

defideras,loquens de bonis quz auferun-

eft (terilis, nam, ut ait Arift, r. Dolit. c. 7.

L

j

i

tur à fubjugatis per bellum juftum.

ANon estiuffiutus , ut pariat nummuts

qud

fed. ut commutetur cum mercibus natu-

Refp. 6, Ufura cf etiam jarenaturz

T

ptohibita, & reftituenda,

ralibus.

Ergo,

g

(j

Ratis 1. Quia juti naturz repugnat,

Refp. 7. Ufura eft peccatum tnortale

Ü

J

l

petcipere luctum ex re non fua, resenim

ex genere füo,in individuo tamen po-

T

L

l"L

fru&ificat fuo domino: Sedres mutuata

teft cífe veniale ex parvitate mnateriz , ve

defe&a libertatis,

In

j

non manct mutuantis , fed tranfit in do-

1[51"0 A

miniummutuatari Ergo,

7

i

i Pais

P

w

u

TRAC&'ATUS

IX. Examen g.

696

i, Pars patetex di&tispro R. 6.

8. Qui retento. fibi dominio alteri

2. Pars patet ex patitate de furto , fu-

concedit ufum pecunia folüm ad often-

[

f

prà Tra& 9. Exam. 2, n. 3 1. R. 5. Quia

tationem , poteft aliquid exigere ultta

ufura eftfartum , & prohibeturillo De-

fortem. - Ergo & à fortiori , (i cum ufü

p

calogi, Non furtum facies.

dominium transferat , ut fit in mutuo,

i

Ex quo fequitur, quód etiam minima

^Ad 1. R, Faenetati ab extraneis non

; g

ufura ( ficut furtum

fuiffe Judzis conceffum tanquam lici-

: gltpfO'

tem veniale.

) fit peccatum fal-

m

tum , fed permiffum ad-majus malum

* Obppouo 1. contra Refp, 6. Deut. 23.

vitandum , ne ícilicetà JudzisDeum

lil

Id

Judais fuit quidem prohibitamaccipe-

colentibus ufüras acciperent propter

avaritiam , cui dediti erant, ut habetut

Al

re ufuras à fuis fratribus, ideft Judzis,

fuit tamen illis conceffum eas accipere

l(aiz $6. ItaS.D.att. 1.ad 2, — Uti fü-

"lätodara

ab alienisfeu extraneis , nimicum Genti-

Tnenin

pra diximus de Lupanaribus.

libus. Ergo.

"Ad ». eodem modo R. - Unde $. D,

^ lm

2. Leges Civiles ( ut in Jure videre

ibidem ad 3. ait : Leges humanz dimit-

n ;

[

n

eft) conceduntufutas, Ergo,

tunt aliqua peccata impunita propter

h

'zur pj

3. Illud Lucz 6.. Mutuum date , »i-

conditiones hominum imperfedtorum,

b

r

df

bil inde fperantes , folàm continet confi-

in quibus multz utilitates impediren-

lium, nonprzceptum, Ergo.

tur , fi omnia peccata diftridt prohibe-

äl C.m

.4. Pro eo , quod quis non tenetur

rentur poenis adhibitis, Etideo u(uras

tsl

facere, poteft accipere pretium : Sed ho-

lex humana conceffit , nonqua(i tti-

E

monoh tenetur dare mutuum , faltem in

mans easeífe fecundüm juftitiam , fed ne

4 m

quoviscafu. Ergo,

impedirentur utilitates multorum, Hac

4h

£. Pto vafis argenteis alteri commo-

ibi.

v

^ fef,

datislicet accipere pretium, Ergo & pro

-4d 3. ait S. D. ibidem ad

.1..1 Dare

j n rzp

!

tngbi

J

argento monetato,

Prob. confeq. quia

mautu,m mou [emper tenetur bomo;G$ ideo

funt ejusdem rationis & fpeciei,

quantzm, ad boc ponitur. inter confilias

um

6. Quivislicit&poteftaccipere , quod

fed quod bomo lucrum de muruo nm

Wi

alter voluntatié ci dat, quia fcienti & vo -

quarat , boc cadit fub vatione pracepti: .

A

if

r

lenti non fit injuria : Sed mutuatarius

id ett , licéc homo non teneatur mutua-

uä M m(

1

yo]untariä dat ultra fortem. Ergo.

te , fuppcíito tamen quód mutuet, tene-

I

b

7. Obligatio carendi re mutuatá feu

turératis mutuare , ficut etfi non teneat

1 .nfg 0

eanon repetendi intra certum tempus ,

modó orate , fuppofito tamen quó

uj IT

eft pretioacftimabilis ; Idem ett de ufu rei

orem,teneor devoté oraref

q

favam

mutuatz, Ergo pto iis poteft accipi pre-

-Ad 4. dift. maj. Poteft , &c. recipien

Wllnlqg

tium. Prob.ant. Obligatio mutuandi ex

Nl

dozqualem fortem, C. maj.; ultraor

F Oidy

officio cft pretio zftimabilis, & pretium

tem, N. maj. Explicatio patetin S. Do*

xä,

I'ltg

Xat

!

pioca licit& accipitur. Etgo etiam ob-

&ore ibidem ad s.dicente: Quód il

Omumo

-

2[

ligatio ca;endi tead cettumtempus,

qui mutuate non tenetur, tecompenia

li

uo-

P s

D AU/itrxa.

69

fs

i

tlonem poteft accipere ejus, quod

fecit,

QUZER OTI. Nihil ergo licet ac-

"

fed nonamplius debet exigere. Recom-

cipere ultraSortem ? nec ullo titulo pro

[

peníatur autem fibi fecundüm qualita-

ecunia feu retnutuata ?

u

tem juftitiz , íi tantum ei reddatut,

LXVIIL Ante Refponfionem Nota

quantum mutuavit, Unde fi amplius exi-

ex $. Thom, art, 2 in c. , omneillud pro

4

gatproufüfru&urei, quz alium ufum

pecunid haberi , cujus pretium poteft

quu 1

non habet, nifi confumptionem fubfan-

gt

pecuniá menfurari. Quicunqueergo tale

tiz, exigit pretium ejus quod non eft , &

quid ex pa&o tacito vel expreffo.pro re

lj

itaeft injufta exadtio.

mutuata ex vimutuiacceperit. , peccat

1j '-f'

-Ad g. negatur conf.

ula res com-

contra juftitiam , ut anté didtum.

Hoc

l

s

modata ipfo ufu nonconfumitur , &

notato

"

manecin dominio commodantis, fecus

Refp. 1. Recompenfationem,quz pe-

e(tinmutuos res autem fru&tificat fuo

cunià non menfuratur , licet pro mutuo

[

"

domino. Ad prob, neg. confeq. — Quia

exigere, puta , benevolentiam & amo-

accipitur pro cauía

rem ejus , qui mutuavit , vel aliquid hu-

)

quod non eft caufa.

)7

VideS. D. ad 6.

jusmodi.

ItaS, D. loco citato.

-A4d 6.dit. maj. Si detpuré volun-

Ratío patebit ad Refp. 4.

tarie , C, maj. , mixtoinvoluntario pro-

Refp, 2. Siquisaliquid pretió feu pe-

pter neceffitatem, (ine qua non datet , N.

cuniáà menfurabile pro mutuo accipíat,

maj. Etfic dift. min. N. confeq. ERS.

non quafi exiftens , necquafiex obliga-

"Thomz ibid, ad 7,

tione aliquá tacità vel exprefsá , fed (i-

-A4d 7.neg.ant. Quia obligatio caten-

N

b

cutgratuitum donum , non peccat. Ita

direfua , ícu ad certum tempus eam

S. D. ibid.

non tepetendi , non habet diítinftam

- RatioS.D.eft: Quiaantequam pecu-

li

ftimabilitatem à re mutuó data , eó

niam mutuáffet , licité poterat alquod

T

f

quód illa obligatio fit intrinfeca contra-

donumgratis accipere : Sed non efficitur

PL

&ui mutui , qui ex natara fua eftgra-

pejoris conditionis per hoc , quód .mu-

, n

tuitus, Ad illud deufi upatet : Quia res

tuavit. Ergo,

i

!

fru&ificat füo domino, & ad mutua-

Refp. 3. Si quis expecunia mutuata

ii

tatium fpe&tat ufus ficut ipfa res. — Ad

expe&tat vel exigat , quaíi perobligatio-

| g^

y

prob. neg. confeq. Quiain obligatione

nem pa&i taciti vel expreffi , recompen-

Ti

Inutgandi mutuans cum fua incommo-

n V

fationem muneris ab obfequio velàlin-

)U*

ditate gravatur ad habendas femper pa-

guá , perindecftac fi expeGaret , vel exi-

u

AE

Ita S. T hom. att.

"i

Fatas pecunias , adeóque ad carendum

geretmunusá manu.

.

IMM

lucto, quod poffet habere, 6 applicaret

2,ad 3.

[d

Al

ph

£a5 ad negotiationem : hoc veró non eft

£atio S. D. cft: Quia utrumque pecu-

in puro mutuo,

niá eftimari potefl , ut patet in hisqui

j

4

«

4id $. R, äcut aQ E

locantopetas fuas, quas manu yel linguá

exercent,

j"

Tttt

». d.

698

TRACTATUS IX.. Evamtn &.

Refp. 4- SI munus ab obíequio velà

&o; ut fibi viciffim det mil»chorärï&ei

lingua non quafi ex obligatione exhibe-

meta gratitudine; Nonne ridiculus hic-

tut, fedex benevolentia , licet lioc acci-

effet contractus ? .

;

i

pere & expectate. S, Thom. ibid,

i

Refp. 5. Si mutuans mutuatarigg

-

nl

Ratío S. D. eft: Qaia benevolentia

feu amicitia fub aftimatione pecunig

titulo mutui obligetex juftitia ad confe.

'mulqu

rendum, vel procarandum fibi officigm

f

noncadit. Ergo nihil accipitur ultra

(it

fortem,

aut beneficium, . vel privilegium, v.g,

immunitatem à tributis, aut eum oblj.

q

. Nota, hanc propofttionem ab Inno-

gétadremutuandnm , ad émendumex

D

ventio XI. Num, 42. effe damnatam:

officina mutriantis , ad remitte

Ujura nonest , dum ultva fortem aliquid

ndam re-

| p

ftitutionem famz , &c. eft ufar

4

jum

exigitur , tanquam ex benevolentia €4

Katío :

gratitudine debitum , fed folizg

eftimabilia, Er

Quia hzc onera (ünt pretio

L

ffexiga-

$o mutuans accipit ul-

p

eur tanquam ex jufHitia debitu

7. Cum

tra forten.

qua fententia non coincidit nofira , üit

Dixi,vi mutui $ petete enim ea'ex

t

patet confideranti juftam caufam dam-

nationis didtz propofitionis. Nam nun-

mera gratitudine non eft peccatum , v.

lf

£. fi nolis petenti dare mutuam pecu-

| L.

quid foret ridiculus mod

us palliandi

ufuram ,

procentum florenis mutuatis

niam, nifi tibi mutuó det üumentum,

j "st

officium fzculare procuret , aut alium

Is

petere quinque tanquam debitos ex gra-

contractum juflo pretiocelebret, modó

(UEIM*

titudine? quia obligatio gratitudinis feu

mutuatarius ad fimilia reciptoca nonob-

antidoralis nullam detcrmixmt'quami—

qii

ligetur ex fuítitia feu pa&to , fednolle

[

tatem nec determinaté obligat ad do-

E

aliás mutuare fit mera conditio,

!7

num aliquod materiale

3

vel temporale,

ed ut fe gratum . exhibe

Refp.6. Probabiliuseft, quód, quí

| dient

at quocunque

modo, prout fibi libuerit.

; pet verba vel

mutuum dat , poffit absque peccato in

tidr,

pactum deducere cum eo » qui mutuum

la.

acta, per figna fpecialis lionoris , per

pteces , per. reciproca in cafa occutren-

accipit, recompenfationem damni emer-

Ti

tepattocinia, &c.

gentis, S.'Thom ad r.

i

"2v

T

Ergo. fi mutuator

Ratio x.S. D. eft: Hoc non eftven-

aliquid determinate e

x

[ 7)

bitum , indubie obl

igat tanquam de-

dere ufum pecuniz , fed damnum vitare;

j;

igationi antidorali

lil

novum onus füperaddit ,

& ridiculam

Et poteft cile , quód accipiens mutuum

ip

majus damnum evitet , quàm dans in-

facit gratitudinem

»palliatque ufaram,

cuttat.

( Titog

Patet in exemp

Ergo pote& recompen(atio

Rim

lo: Vir Nobilis habet

peti,

generofum equum m

ille florenis 2fti.

lu

fRaatum , accedit alius ,

&atjo 2, Licit iite exceffus pecaniz.

volens equum

fit ultra fortem nude confideratam , non.

entete,/ Reponit Nobili

$, non decere

Mm] :

xobiles.metcari , nec ve

tamen eft ultra eam , in quantum hoc

lle fe vendere,

O.

3

iaj

eft caufa mali jufié vitandi, — Erg

"i,

ftd fe ipfi equum ggggr:

» $0 tamen pa-v

N Ota,

P d

|

—

Á

—b

T

De Ufara.

69*

Nota,damuum emergent vocati, quod

horteo , & in alio ;d feminandum

t

atfato,

ii

quis patitur in fuis bonis , fi ea detalteri,

Refp.8. Probabilius cft, quód ,

á PS,'

v.g.habet quis ruinofam domum ,: nunc

lt

modico zre reparabilem , fi veró nunc

cunia fíit in potentia proxima ad luctum,

& à lucro impediatur contra voluntatem.

l

snutuet alteri , ejus reparatio fuo tempo-

d

te ruiná crefcente majores cxpenfas fa-

domini , poffit mutuator licité exigere

Jucrum ceífans.

J

ciet.

Lucrumcellaus eft carentia lucri,

Ita S. Thomas in hac 2. 2. q.62..art.4.

t

quód , fi alteti rion mutuáffes, ptobabi-

TR

liter ex tuisbonisaccepilfes , v. g. pro

inc. , ubi docet ,quód qui damnificat ali-

quem impediendo, ne adipifcatur , quod

"h

; pecuniis emendo cenfum, vel frugife-

£um przdium , aut applicando eam ad

erat in via habendi, tale dampum non

debeat compeníare ex zquo , teneatur

i

negotiationem , &c. Lucrum ceflans cft

tamen aliquam compenfationem facere

m

ja&ura bonorum , quz quisfolüm habet

infpe ; damnum veró emergens , eo-

fecundüm conditionem perfonarum &

negotiorum. Vide fuprà Tra&.8. Exam,

a

tum ,quz quis habetin re,

Refp. 7. Si pecuniatant

üm eft in Apo-

6.n,. 108. R. 3.

u

Ratio 1. Talispecunia plus valethuic

«entia remota ad faciendum luctum,

,

4|

non poteft mutuator ( five libers, puta,

fuo domino quàmabfoluté fecundüm fe

rogatus feu ultroneé , five coad$ mu-

fumpta. Ergo hizc major utilitas potef

tuec, id ef ,vi vel fraude indu&us ) ali-

à domino exigi & in pactum deduci,

A

quid ultta fortem accipere ratione lucri

Ratio 2. Damnum emergens & lu-

cefantis.

S

crum ceífans cft vert pretio zftimabile:

j

h

Ratio patet ex S. Thom.art. 2.ad r.

Sed non eft zquum , ut quis teneatur

i

dicente: Recompen[ationem damni quod

fubite onera pretio zfimabilia tatione

con[ideratur inboc ,quód de pecunia non

beneficii gratis impen(i in favorem alte-

gt

Etco.

.

lucratur , non potesl ia patl um deducere,

rius.

;

q?

Not. ut fubfiftat do&rina R, 6. & 8

Quia nou debet veudere id , quod nondum

n

babet , & potesi impediri multipliciter ab

requiti. z. Ut damnumemergens à mu-

babendo.

tuante dedacatur in pa&um , deduci au-

m

Declaratur ulteriüs : Ad faciendum

tem in pa&um non poteft, (i mutuatariug

j

Y

- lucrum in pecunia duplex ef potentia:

aliunde fe offerat ad damni compenfa-

!

g

tionem.

2. Utdamnum emergens , &

Af'l

Una remota , quod convenitomni pecu-

Qu

"

, nig inquantam ex natura fua eftinfttu-

carentià lucri non oriatut ex alio capite

g.

fed folüm ex mutuo.

3, Ut zftimetur

mentum ad lucrum, — Áltera eft. proxi-

ma quz pecunig non convenit ex fua

judicio prudentum quanti valeat. 4. Ut

in lucto ceffante folüm acftimetur fpes

IXIBM"

natuta , íed ex induftria negotiatoris ,

j

n

"vl quando jam &ft expofita negotiationi

lucri nonlucrum iníe ; quialucrum ia

nqünü

wd parata ad illam, — Cujus (imile Ca-

fe minüs valet,quàm lucrum inre, $.Ut

j B gü

jeanus dartin frumento cxiftente

in compeníatio lueri ceffantis non fiat fta-

duta.

um

Y

ag

700

VTRACTATUS IX, Examen g.

tim ac datur mutuum ; quia fiob lucrum

Ratío 1.p, Metcator nonminüs afi.

].

ceífans à 100. auteis flatim quis accipe-

mat lucrum , quod ex

pecuni ad nego.

D

ret decem Imperiales ; pretium lucti

tandum paratá fperat

» quàm timeat

cellantis acci

?n

à IOO.

pcretzï 90. auteis , ac fi etfec

( cum eadem probabilitat

€) damnum

-* rl

Refp. 9. Probabilius eft, quód ratio-

emergens : Sed hoc eft prctio zftimabj.

I

le , & poteft deco paciíci, Ergoidem eft.

tl

ne peticuli , mole(tiz , difficultatis vel

de lucroiin cafu pofito.

/

'mpcri:

expenfarum ( qua in recuperanda forte

Oppono contra 2. partem ; Qui non

timentur ) mutuans poffit paciíci , & ali-

-- m

fogatus mutuat, tenetur fcqui natutam

- lsrim

quid ultra fortem recipere.

mautuationis: Sed natura

Ratío: Quia hoc peticulum amitten-

Ergo,

ejus eft, ut fiat

[/7/7

gtatis.

! 4

dz , vel difficultatis recuperanda fortis

non eft mutuó intrinfecum ; nam poteft

"d boc y. íolüm probati , quód mu';

ïlifqufc

tuans gratis teneatur fübire pericula &

"

mutuum effe (ineillo, ut patet, (i detur

orera intrinfeca mutuationi , uti eftob.

pignus,hy potheca, fidejuffio, vel mutua-

4 W!I.M

tatius fit integrz fidei, & notus perex-

ligatio carendi re, feu non fépetendi ad

Bu

certum tempus, &c, non veró ea , qua fe»

perientiam, unde fequitür non ex natu-

l fj

quuntür per accidens, ut (antdamnum

P

ra matui, fed mutuatarii, v. g. ignoti , re-

emergens, & lucrum ceffans.

moti, debitis immerfi , aut qui difficulter

Il: M

potef conveniti.

QU £R O III.

Quomodo r,cfolvis

L

Ergo hoc periculum

hoscaíus? ,

eit pretio eftimabi

le, nec tenetur quis

i

LXIX. r, ä&n; ufura , adeóque pec-

W

illud fübire ratione beneficii alteti

gratis

impenfi,

catum injuftitiz , mutuare alicui ad alli-

lj

ciendum , ut antiqua debita folvat, Vel

Kefp. 10.Probabilius eft, quód , qui

A Hj

Kegi , ut jam conftitutam gtatuitam re-

: Wndztio,z

fponte füá & ob propriam utilitatem pe-

€uniam à negotiationé transfert ad mu-

compenfationem accipiat?

lyt, h

2. Ut debitum remittat

» liti cedat?.

tuum, non poffit à matuatario exigere

..3. Mulicri

12/

lucrum ceffans , benetamen fi hoc faciat

E gt fui corgori; ,pfum' con.-

Á

cedat 2

IF [

rOogatus à mutuatatio.

ld

Ratio 1. p. In co cafü

:4. Mutuate alicui mille ïmperialcs,

D

[

l

pecunia poten-

Ut eos extor

Tel

(

tiam proximam &artific

ialem lucrandi-

totis?

queat à debitoribus mutua-

As

amittit , retinetque folàm remotam &

r

naturalem, & hoc ex libera voluntate

$. Mutuare alicuilfrumdntum, utex

loco diftante illud advehat?

xüg&, Vc]f]

domini. Et fimile eft in framento ad

feminandum parato , quod fi

uis fuá

6. Mutuare alicui , ut prd pecunia

26,

computerntur vcftes, ani

;

!t

fponte ob fuam utilitatem veli:

vende-

malia, equi , &þ,

reddendain pecuniis ;

ï"wlmm ]

Te, non poteft ex'gere majus ptetium ,

W

quàm valeat fecundüm fe,

s

7. Mautuare alicui partim in þccum'a

h

H,&c.

Ergo à pa-

pattim in mercibus , uttotumre

fFümc Í

*

Y

ddfu in

patata pecunia ?

ln

d;&;

8. Mu«

m

De U/ura.

LT

"

& .V 9. Mutuate alicui cum pa&o, ne mu-

- d 6. & 7, Eft ufuta , fi obligetur

li

tuatori noceat ?

mutuatarius , utpote qui in iftis femper

9. Eftne ufura monafterio dare cen-

afficitur aliquo damno,

Aliud effet , (i

'ä.

(

tumImperiales hoc pa&o, ut mutuator

mautuans diceret , íe non poffe totum

a

mutuare in pecunia,& mutuatario relin-

non poffit eos repetere quamdiu vivit, &

lj

monaftetium annue illi folvat fedecim

quat libetum , velitne medietatem in

*

imperiales , & poft mortem mutuatoris

mercibus projuíto pretio necne.

Summa Capitalis maneat penes mona-

d 8. Non eft ufuta, fi intendatut

fterium, & hoc habeac facultatem con-

amicitià,ut fupta, Unde nofter Cor-

p

tradtumreícindendiad libitam ?

tadusait, effelicitum pro benevolentia

10. Simatitus dote non folutá rece-

captanda mutuate feu etiam in pactum

pitaliquid , quod non repatat in for-

-

deducere, ut ejus figna demonftrentur,

tem? -

puta, ut mutuatarius mihi non noceat

injufté ; uti aliunde tenetur non nocere.

1r. Mutuare frumentum in menfe

"44 9. Contractus ille nunquam eft

Septembti (quo tempore viliüs vendi-

j

1

tur )ut folvatur in Majo, quo venditur

coníuülendus , quia prafefert turpis lu-

Catids? -

y

cti fpeciem ex parte utriufque contra-

I2;. Mutuare frumentum vetus , ut

hentis, utfcribit Corradus noftez, nam

a

feddatur novum?

Monafterio fpe lucri datut occafio op-

tandimortem mutuantis : mutuans veró

13. Apponere mutuatatio poenam,

ut fi tempote (tatuto non folvat , eam

eft cupidus diutiüs vivendi, ut eó plus

luctetut. cum damno monafterii.

De

fubeat folvendo aliquid ultra fortem ?

14. Accipere pignusà mutuatario, eà

juftitia hujus contta&usloquendo , bene

n

conditione , ut fi tempore ftatuto non

refolvit nofter Sylvefterdicens: Ego di-

gr

