je&tivà: licét enim ordinetur ad repri-

. Hl. Oppozo r, S,Thom..

,illud'vincu-

mendunmr morbum coneupifcentías quii

lum vocat Sacramentum.. Matrinonii;

fubje&ivé eff in corpore, non fcquitur;.

J

quia hic q.42.a.3. ad 2- ait i 24éLus ex--

quód fubjedtis? fit incorpore, fed quód

tertoves C5 verba exprimentia cou[en s

difponat ad gratiam, à-quá fluit aliquis:

t |

pl

direllé facinmt nexum quendam, quieft

effcQus in corpus vcl io porentias appe-

Satramentum JMatrimoniz, €8 buc nexus

üitivas curpori'aäïxas-,.uti cft vis concue

pm-

fl

ex virtute dvina wflitutionis difpofitvoc.

pifcibilis & irafcibilis: 10 quas à grattá:

J*

eperatur ad gratiam.. Exgo habencidem

(fubje&ivée exiflente ineffentia animz)

conftitusivum formale..

Buit virtus teroperantia & fortitudinis.

l

|:

$s5 s; s$ 3

Aàdir

d

TRAÁACTATUS XFI Exemem w,

3 246

TOU

ii

i

(

Dico, S, Thomam & nostác loquide

i/

Addit idem 'Capreo!zt'ï J Forté fant-duo

ii

eo quod quomodecunque dilponit ad

ficxus, quorum unus fir materialis in

3

l

if

aliquam formam, non vcró de difpofi-

«otpore vel toto compofito íubje&ivé;

l

119

alius fpiritua

í

'sin anima.

tione in toto rigorelogico : itaut necef-

& w

N

Deindedicitur , quó

d no& Gt-qvfici

farió femper debeat effe qualitas facilé

lt

mobilisà fubjecto. Nam & aliqua pu-

phy fi

cum, nec chara&ter,'hícepim pri-

ia

«cis& ordiaatur ad a&us fpiritu

ales, & eft

ra privatio poteft cffe difpofitio ad £. r-

*

00j

án fpecic po*temis;, üt patet 'Tract. 11.

mam , urpatct de remotione obflaeuli

inter Solem & : érem.

lii

Exam.3.n2;. Mauimonium veró ad

Et rclauo pro-

eiden

a&us corporales , eftque relatio, jaxta

pinquitatis poteft. effe difpofitio ad lu-

tolis

cem & calotém. Etïfigura »qua eftde

. Thom.hicq. 44. a. 1. in c. dicenrern :

do r

Relatio eft fecundàm quam aliqua adin-

quia ta frecie qualitatis , poteft effe di-

dr, j

vicem referantur;:Sed perMatrimonium

fpofitio adagendum vel patiendum, Er-

viondi

aliqua adinvicem referuntur , dicitur

go À fortiori id po:cft dicideco, quod

xcdtr

t

enim maritus viraxoris , & uxor mariti

cít difpofitio, non ex natura tei, fcdex

Ditür)

divina inflitutione.

uxor, Ergoeft relatio. *Eþl—icäc/juxra

S.Them. q, 62.3. 3. poffit vocari vela-

QUAER O 1HI. Habetnebomona-

dtm )

turalem inc

L

I

inatioaem ad Matrimori-

f&, [

tio zquiparanuiz,, cüm fit conjuncti ad

li,

conjun&um , poteft tamen dici difqui-

um ? E(tne illud de przcepto? Q. aftio

autem eft de Matrimonio fecundüm fe

pole

parantiz ; quia c(t mariti ad uxorem &

s

écontra.

Et hzc relatio ett üna inter

prout eft in officium. natugg , .quia ut

tient

conjuges,& m ultiplex; uria,r utu ex parte

Sacramenium efl fupernaturale?

Y

Énis, càm ordinentur ad candem nume-

1IV. g, 1, Homo h:bet naturálem

inclinatiónem in Matrimonium,feu,hoc

Mtur;

£o gcnerationcm ; tum qüia CanUngS

efthemini naturale, prout naturale £t

tem,

adinvicem unit & conjungit, puta, con-

iderm ac ad quod natura inclinat , fed

li n

3u,nä5'timnc'forma*'ïi , noneffectivá , hanc

b

W

enim facit confenfus : m-u!tiplex veró ex

mediante libero arbitrio completur, z.

ts

W

paite fubjecti, quia eft relatio & corte-

Non veró prout naturale diftinguitur

contra liberum,

Ita S, Thom, hica, r.

de 5g

latio , adeóque & duo vinculapartialia,

Rl

dicens ex Philofopho: Homo naturae

que moraliter funt unum , & faciunt

lede

nnum matrimonium.

Eft ergo hoc

liter magis .eft animol conjugale quàm

coní

vinculum ( cüm fitin anima ) quid fpi-

politicum : Sed homo eft natuialitet

E

fituale, uti & morale & relatio moralis ,

animal politicum & gregale, ut Philofo-

Veib;

nec tamen hinc infertur, quód àConju-

phusdicit. Ergo & naturaliter cft ani-

Ion

mal conjugale.

Simile eft in naturali

gibus retra&ando poffit tolli. Cujus

fitism

Katic;patet ex probatione fexte Partis,

inclinatione homihis ad fcientias & vir-

tütes,

d

womado illud vinculum poteft cífe

Qusz non fünt naturales prout

naturale diffeit àlibero , nec funt pro-

ti

telatio, (i, ut patet ex addu&tis verbis S.

Thom., fit difpofitio: hzc enim eftim

prietates : fed (unt terminus natucalis

h

primà fpecie qualitatis,

incli-

Em

De Matriiion 70j .

1247

cliaadone & jure naturg , fequitur,

UA

ïïncüäaiibüis, liberé tamen. obiinen-

dus.

uód Virginitas, calibatas; ac.Confi-

ul

Ratio data e(t fupráà TraG. j Excm.2.

lium Evangelicum fint centra naturam;

ol

n,29, ubi probavimus, quó4 fornicatio

adeóQque mala.

Sed, Ergo..

-Ad boc dift. maj

Si illa inclinatio

ia

& vagus.concubitus fit contra naturàm

& intrinfecé malus,

H:oc jas naturaz

& przc,tum obligaret quemhibet in

d fh"

feu Lex. naturalis de Mutrimonio; l;cét

particul.ri quoad exccutionem, conc. $

!

m

(

non fit unam ex primis principiis pra-

lecus . neg;

UR

&icis naturz , tamen ex iis efficaci & ..

Nor, quód quidem Virginitas fecun-

prO-

a

evidenti coofequentiá infertur , ex fiae

düm Íe confiderata femper fic melior

rtl

(

prolis non folàm geneianda, fed & mo-

Matrimonio, ut docet S. D.2.2. q.1 z.

1

ne

alie

do rationali naturz conformi educan-

a.4. poffit tamen rat

AQUijV Xl

vjus cir-

t

dz, &usque ad perfc&um fatum nu-

cümftantie fieri, quód Matrimonium

;m,ï.

wiendz, Quod ctfi interdum fcu per

fit melius,. v.g. ut filius anicus Regis

)

q.'b'

(i

accidens fiat.à. parentibus fornicariis,

nubat propter necefficatem hzredis, ne

patura tamen vult; de hoc habere me:

Regnum devolvatur ad harericos, ne ob

t

i

ESN

9C1

(ucceffiunem criantur

la, fediciones;

1.

. dium perfe.. Sicutetiam per accidens

eít, vel cerà ex natura foliim indivi-

&c. hzcautem obligatio iagis oriretue

nl

DoftOo-

duali , quàd' aliqui homines non.

d

cx praeepto Charitatis Proximi, ac vie

«l

endeantad matrimonium , hic autem

tandi fcandali, quàm ex przcepto Ma-

umv

eft lermode inclinatione homini conve-

trimonii, imó in co-cafu poffe fieri vo-

qulw

niente fecnndüm naruram (pscific;am.-

tum de Matiimonios dictum eft fuprà

&.2. Matrimonium cfl de pracepto

Trac&t. io. Exam, 3- n. 3 1. ahte R. 3.

d

D

naturali, obligante totam Communita-

-Ad quod. D«calc gi preceptum redü-

(

citur illud de Mitrimonio?

jl

s

tem, non tamen quenlibet in. particu-

If

lari, nifi ib cafu quopauciras bominum

Dico : Velad quintum » ANóz occides.

"

-idexigit. Ita S. Thom, e. 2. exempli-

Quia.qui [peciem humanam non-con-

iU

n

ficans hocin prcepto quod aatu:a fzcit

Íervat, occiditeam.. Vel ad'precepruim

oUl

de dilesdtione Proximi, ad hanc enim

de agricultuta, arte edificatorid, &c..

l

jf

Ratio : Quia eft przceptum nacura-

fpectat confeivatio fpecici,

ul

ie de fpecie humaná coníetvanda imodo

Nonse hoc praceptum fakem à prin

Ka

coníono.naturz ration.li-

cipio mundi obligabat fingulos in par-

u

ticulari, etiam in flaiu innocentiz (fi

Ex quo Sequitur;.quód Deus per illa-

verba Gcn. £, Crefcite € multiplicamini

manüüæt) inquo tamen hoinines cï'afm

[

qw

immoitales ?.

]

-mon pofaerit hoc preceptum ,. (ed vel

f

y

juris naturz obligationem declaraverit,

"Affirmo, usque ad fufficientem gene-

T

vel dederit benedictionet;: ac. fecerit

tis humani propagationem.:

donationem faecunditatis.

ft affir-

j Plcm

Ratio: Quia h«c preceptum e

if

matiyum, obligans quidem Íemper, fcd

non

nj

Oæanv. : Si matrimonium eft ex.in-

mdl'

1249

ZJRACHTATUS XFI. Exame:"z 1.

triplex $nis,& triplici finicortefpondeat

Dd

non pro femper, nec fingulos, fed (o-

lüm tunc quando cft neceffitas, Cste-

triplex bonum Matrimonil. | Verba S,

n J

rüm in flatu innocenriz bomines qui-

Thom. ex quibus hzc patent, adducen-

(

tur ftatim pro R.efp. in quibus etiam ex-

dem fuiffentincorruptibiles, nontamen

qnädiri

xer fe & ex natura (ua ficut Angeli, fed

plicat, quid fit, a&ionem aliquam effe

inadio

ratiche (tatüs & pet gratiam ac [pecia-

contra Legem na:ure.. Supponitur au-

& nat

tem ut de fide certum, quod in Legc Ev-

dee,.

lem Dei providentiam: adeoque etiam

effent gehcrabiles & per generationem

angélica Uxorum pluralitas feu Polyga-

dei ,

multiplicarentur, — Quia licet non cí-

mia fit jare divino prohibita, ut definit

Omue:

Tridenr.Scff 24.Can.2.. & pater Matt. g,

DuLis

fent morituri, erant tamen transferendi

ad Beatitudinem.

& 19. Marc: 10, & Luc, 16. ubi Chri-

EXOPCI

Quid ff daretur caus,

quo on;nes

ftus declarat, quod qui dimifsà Uxore

gem ni

maículi moterentur exceptis folis Mo-

etiam adulterá, ducir aliam, meechatus,

adion

nachis, tenerenrurne illi nubere?

id eft, committit adulteriam: ficut &

E

Imó & anre

Affrmo cum Soto, nifi adcffet fpeciae

ile qui ducit relidiam.

log o

Chiifti adventum Uxorum pluralitas

lis revclatio quod adüt finis mundi,

exa/iqao

Ratio: Ubi concurrunt duo przce-

per Legeo aliquam divinam pofiivam

ttimja

pra, implendum eft majus fi utrumque

fuit prohibita. Qua lex implicità conti-

Aligni

netür in illis verbis Gen, z.. 4afcmlum

ámpleti nequeat: Sed p:zceprum Ma-

tl

rimonii de confervanda fpecie humana

€€ feeminam creavit eos, proprer banc vee

Oi

eít fortius, cüm fit puré naturale, votum

linquet homo patrem €$ matrem, €$ ad«

R j

veró fit ex libera hominis voluntate, ac

barebit Uxori fue, €À erunt duo in carne

m.Oüis'. /

involvat hanc conditionem, nifi obítet

u2a, Quibus verbis ftatui à Deo Mono-

ttdifri

jus nature de coníervanda chcie hu-

gamiam feu Uxoiis unitatem, docent $.

'atione

manaà.

:

Hier, in c. 19. Match. & Chryf: hom.6 3.

hls

UJERO IV, Polygamia feu fimul-

in Matth. & alii; eó quod facer textus

guttqm

tanea pluralitas Uxorum (ub uno Viro

non in plurali, fed ia fingulari loquatur,

s

feminams uxori, propter banc , non

e(tne contra Legem nature ?

-

lltopig

V. Ante R. vide ex Tra&. 6, de Leg.

has, &c.

His premiffis

a&,?u |

Exam,2,n.12. Quid fit Lex naturz.

&. Polygamia non eft contra jus na-

m p

turg quoad primarium Matrimonii fi-

Et q.6. n, 17. quód przcepta naturz ad

Operabi

tres claffesreducantur. Et q.$.n.15. an

nem, nec prolibita per priataria Legis.

fOnctpt

&q

ug przcepta Legis natura, & quo-

nature prxcepta. Eft tamen contra jus

itihco

modo fint mutabilia vel difpenfabilia,

naturg quoad fecundatios finesà natura

'*anUc*;

quod fpecial

iter ibidem n. 16. cxplica-

in Matrimonio intentos, qui funt v.g.

ts d

tum.eft dePolygamia, His revifis

pacifica cohabitatio, remedium fedandi

fticttio

Not.ex S. Thom, infrà q.65.a. 1. in c.

concupifcentiam, &c, & ideo prohibita

Wi

quod homini juxta re&am rationem

per fecundaria Legis naturg pracepta.

L

Mauimonium contrahenti prefigatur

1ta $. DoG, cit. q. 65. a. 1.

Wml ü(

Decia-

De Matrimonz,

1249

t

Declarat €à probat hoc ibid, in c. di-

vis, ex príncipiis per fe notis hdem ha--

W

cens; Lex naturalisnihil aliud eft;quáns.

bent: & fic dictaa

:

K

I

naturz effe dicitur.

Gio contra Lfegïs(

"1

jl

[

ig

conceptio homini naturaliter indita,

V

quà dirigiturad eonvenienter agendum

d

Matrimonium ergo haber pro Hrfe

ina&tionibus proptiis,five competant ei

principali prolis procreationem & edu-

TOR

ex natura generis , ut genetare, come-

cationem , qui quidem finis competit

ia

dere, & fimilia ; five.ex natura fpe-

homini fecundüm naturam fui generis,

p

cici , urratiocigari ,. & bujusmodi,

unde & aliis animalibus eft communis,

E

Omne autem illud , quod adionem in-

& fic bonum. Marrimonii affignatur

Á

convenientem reddit Éini, quem natuta

proleszfed.profine fecundario habet in

exoperatione aliquáintendit,contraLe-

Ut

hominibas folis cornunicationem ope-

gem naturz effe dicitur:, peteft autem

rum, que funt neceffaria in vita, & fe-

du

actio non conveniensefle iniy velprin-

cundàüm hocfidem fibi invicem debent:

(

qua cít.unur de'bonis 'Mátrimotiii.

m

cipali vel [ecuddario;& fivefic.ve fic ;

VE

hoc contingit duplicitet- .Uno qmodo

Iabet ulterius alium finem;inquantam

ii

exaliqio, quod omninoimpediz finem;

eft inter fideles fcilicet fignificationem

!

,

|rint

ut nimia füpetfluitas ,. aut defe&us co-

Chrifti & Eccle(iz , & Gicbonüm:Ma-

GQ

me(tionis , impedir falutem corporis.

ttimonii. dicitur Saeramentum,' Unde

717]

quafiprincipalem finem comeftionis; &

primus finis refpondetMatrimonic ho-

j

bonam hibirudinem.in.negotiis exei-

minis, ingneritum eft animal; fegun-

g

cendis, qui eft finis (ecundarius come-

dus, iaquantum efthomo ; tertiüs ; in-

t

ftionis, Alio modo ex alique, quod fa-

quantunmeft. fidel's;/ - pluralítas ergo

at*

cit difficilem aut minüs. decentem pet-

Uxorum üeque totaliter to]lit; , neque

xl

—

ventionem ad finem principalem , vel

aliqualiterimpedit Matrimonii primum

n4)

fecundarium, (icut inordinata comeftio

finem, cum.unus vir- fufficiar pluribus

Ieutu

quantüm ad tempus indebitum. $i er-

Uxoribus feecundandis,: & educandis

us

$o a&io fit inconvenieas fini,quafi om-

£liis ex eis-natis; Sed fectindarimn &-

nino prohibens finem principalem dire-

: neF

nem , etfi non totaliter tollat , tamen

&& per legem naturz prohibetur pri-

sultünvimpedit, :eà quàd non facilé

ius n

mis przceptis legisnaturz, qua funtin

poteft efle;páx in fimilia, ubi uni viro

operabilibus,. ficut. communes animi

ul*

plures UIxoresjungunttir, càri non pof-

a

conceptiones in fpeculativis, . Siautem

fit unus vir fufficere ad fatisfaciendum

j

.litgïinco;mpetqgs'-',tini Íecundario quo-

pluribus Uxoribusad votum, & etiam

jf

cunque modo, autetíam principali, ut

quiacommunnicatio plutium in uno of-

faciens difficilem, vel minüs congrusm

ficio caufat litenw ficut figuli corrixan-

"

ii

perventionem ad ipfum, probibetur

tur adinvicem , & fimiliter plütes Uxo-

j

nonquidem primis praceptis Legis na-

£s unius.Vidii : Tertium:aurem finem

ture, fed fecundis, que cx primis deti-

totgliter.tollit.;. eó quód ficur/Chriftus

gPK&

vahtur, G;üc;qolnclu[ï()nc's.lin;fpegtllagäg 'etinnus; ita &Ecclefia nria; ^ Et ideo.

7l2

(ditttre

patet

I2fO0

TRACZTATUS XFYI. Examen 1.

atet ex ditis, quód pluralitas Uxorum

preceptum Legis naturz de unitate U-

ptæcigc"f

quodammodo eft contra legem naturz,

xoris, Hazcibi, Ex quibus patet di-

cucel

& quodammodo non.. Hzc ibi. Vide

flin&io in forma.

Secundó aliter dift,

liypia

infrà de Matrim.coac&to.

Q. 3- ad 2.

maj. Non fuppofitá diviná difpenfatio-

frsits

Oyppof.

ne, conc.; cà fuppofita. neg. maj. Et fie

a,

VI. Oppono x. Confuetudo Legi na-

dift. min. neg. conf, Non ergo confue-

4ij

turalinon przjudicat: Sed liabereplu-

tüdo ,fed Dei difpenfatio licitam fecit

& |

tes Uxoresolim erat in confuetudiae ,

polygamiam antiquis Patribus proptet

hicigo

quia, ut S. Auguft, ait, habere plures

bumani gene:is neceffitatem feu fideliü

Al onni

Uxorespeccatum non erat,quando mos

paucitatem. Pro quo audiatur S, Tho-

g

erat. . Ergo noneft contra Legem na-

tnas ibid. a, 2.in c. dicens: Lex de uni«

requirt

tura.

tate Uxotis non eft humanitüs fed divi-

wre L

2 Jusnaturale eft, quod natura-om-

nitàs inflituta, nec unquam verboaut

nia animalia docuit :« Sed naturanon

niü qui

literiscradita, fed cordi impreffa , ficut

TMtpti

docuit omnia animalia ,

& alia qua ad legem naturz qualiter-

d bont

'quöd fit una

unius, Érgo,

cunque pertinent. Et ideo in hoc àfolo

hia

3- Specialiter contra 1. p. Contra

Deo difpenfatio fieri potuit per infpi;a-

tl

rima Legis naturz preceptae(t, quód

tionem internam, qua quidem princi-

d'dte

j

omo fe obligetad impoffibile, &ut,

paliter Patribus fan&tis fa&a eft; & per

t

quod. uni datum eft , deturalteri: Sed

eorum exemplum ad alios derivata eo

R w

vircontrahens cum plutibus obligat f&

tempore,quo oportebat przdictum na-

adimpoffibile, quia non poteft pluribus

türz praceprum intermitti, ut major

[ obli

fimul petentibus reddere debitum; cüm

effet multiplicatio prolisad cultum Dei

früci,

tamen teneatur tóties. quoties$ item

educandz, Semper enim principalior

purdir

faum corpus quod .jam dedituni, dat

finis magis obfezvandus eft, quàm fe-

»

'fptap[i

alteri. . Ergo.

cundarius. LInde cüm bonum prolis f

qibtss

4. Contra idem;: Una ex primis na-

principalis matrimonii finis , ubi prolis

Ài

tuta Legibus eft, Quod tibi nen vis

multiplicatio neceffaria erar,debeba: ne-

llid n

feri alteri ne . fcceris: Sed Vir nullo

gligi ad tempusimpedimentum, quod

ln

modo vellct, quód UIxor haberet alium

poflet in fecondariis finibus evenire : ad

lCHigi,g

Virum. Ergo. & vir agit contra prima

quod removendum przceprum prohi-

ttim f

Legis nature pra«ee

pta fupcrduccndp

bens pluralitatem Uxorum ordinatut,

f"bdl'w,il

2liam Uxorem.

Hecibi, Videfuprà Tra&. f. Exam,

AAd 1, ait S. Thom.-ldcd citato ad 1.

d

2.n.48, quomodo intelligatur Scriptue

dicens: Coníueudo nomprzjudicat Le-

ra dicens,

d (

quód antiqui pp. hgbuerint

at al

gi naturz qnantüm ad príma pracepta

concübinas,

ipfius, fed ea, qu& ex iflis trahuntur ut

m.

"idian

! ld 2. difl. maj, ex verbis $. Tho

cenclufiones, confüetudo auget, &"fi

adductis pro R , Quod docuir vel ratione

Ytupr :

militer etiam minuit. Ex hujusquiïe&

genietis vel ratione fpeciei , conc. maj.;

lg

ptæcisä

-De Matr;mom'o.

ILyY

z

Ptæciæ tatione generis, nep.maj. Et

Viros-eft contra precepta prima Legis

d

conce(fa min, dift, conC ^ Undehomo

naturz , eà quód per hoc quantüm ad

ttdl

Polygamiam averfatur tatiene fpeciei ;

aliquid cotahter tollitur , & quantüm ad

vt

fpecies enim exc

;

aliquid impeditur bonum prolis, quod

edit genus, & eifuppcr-

jb

addir,

eft principalis Matrimonii finis: in bono

Ql

d 3. ait $, D. citato a, r, ad 7. di-

enim Prolis intélligitur non folüm pro-

ii

cens : Vir per Matrimonium non dat

creatio , íed etiam educatio, ipía enim

p[OFl*J

fui corporis pote&:tem Uxori quantüm

procreatio prolis etíi non totaliter tolla-

ii

ad omnia , (ed folüm quantüm ad illa

tür, quia contingic poft imprzgnatio-

Y

qux Matrimonium requirit : non autem

nem primam iterum mulieremimprz-

s

requiric Matrimonium;ut quolibet tem-

gnati , ut dicitur in 9. de animalibus,

ii

tamen mulcüm impeditur , quia vix po-

pore Uxori petenti Vit deb:tum reddat,

ii

nifi quantüm ad id , ad quod Matiimo-

teft accidere , quin corruptio accidat

EHI*,[G

nium principaliter eft in&itutum, fcilicet

quantlim ad utrumq; Éetum ; vel quan-.

ad bonum prolis; & hoceft, quancüm

tüm ad alterum: (ed educatio totaliter

g

p

fufficit adimpregnationem. Requirit

tollitur , quia exhoc quod üna mulier

| inä)irw

autem hoc Matrimonium , inquaotum

PILH'CS tmariros Zmberet, fequerctur in-

eft ad remedium inftitutum (qui eft fe-

certitudo Prolis refpectu Patris; cujus

| gt'm(«

ii

cundarius ip(ius finis) ut quolibet tem-

cura neceffaria eftineducando. Etideo

HO

pore petenti debitum reddatur ; & fic

F

nullà-lege vel confuctudine eft permif-

dmy

patet;quód accipiens plures Uxores non

fum, unam mulierem habere plures vi-

i j)lïi

Íe obligat ad impoffible , confiderato

r65, ficut é converfo.

Hzc ibi, Quód

lus )

piincipali fine. Matrimonii, Et ideo

fetus corrumpatur, vel proles (uti fit

pluralitas Uxorum non eftcontra prz-

in meretricibus) omnino impediatur,

n

9111'/7/ Á

eepta prima Legis naturz. Hacibi. Ex

facit heterogenea mixtio feminum di-

p[chsi"

quibus patet folutio in forma.

vetforum virorum, — Qua hic dici pef-

"Ád 4. S. D. ibidem ad . inquit: 1l-

fent de libello repudii , dicentur infra

M p

lud przceptum Legis naturz, Quod tibi

Exam. 4. n.47.

h*cbazf-ï

non vis fieri, al-éri ne feceris , debetin-

"m

QULERO V. Ufus Matrimonii per

i

telligi,eàádem proportione fervatá,Non

copulam carnalem eftne licitusmerito-

p

enim f1 Przlitus non vult fibi refifti à

rius,vel de effentia aut perfeGione Ma-

jj

trimonii ?

r

fubdito,i que fubdito refiftere non debet.

n

Et ídeo nonoportet ex vi illius precepti,

VIL &. 1, U(us Matrimonii feu com-

j

j

quód ficut Vir non vult, quod Uxor fua

plexus matitalis , qui fir per copulam

"

habeat alium virum , quód ipfe non ha-

carnalem feu corporum cornixtionem,

beataliam Uxorem ; quia unum Virum

non folüm cft aétaus. bonus & licitus,

Thot

habere plures Üxores non eft contra

fed & meritorius,fi adipfum hemines

"

ex amore virtutis ; feu ex virtnte Reli-

r

prima prxcepra Legis naturz;üt dictum

c 9

efl : fed unam Uxorem habere plures

gionis (nimirum ad propagandum Dei

cultum

E

Tttttltt P

Priü" l

ag

1252

ZRACTATUS XF7I Examm i.

cultum per Fidelium multiplicationem)

n

Mattimonii fit tutpis*t&rpïtudihe &ul-

& juftitiz inducentur , & fiatabiisin

pz,non iníe, fed folàm quoad ap-

autali

flatu gratiz & charitatis, Ita S,

/D.' d. 3.

parentiam & fimilitudinem: quá de cau-

fotil.

& 4.

f

hdifo

sà indiget excufari, & non potcft etiam

Ratioeju eft : Omnis'.a&us,quo im-

in publico fieri,

Verum quidem eft,

1ii; Scd

pletur praceptum, eft bonus ac licitus,

quódob magnam dele&ationem , quà

mutione

imó & meritorius fi liberéfiat ab homi-

motim

rationem abforbet & quafi eclipfat, di-

ne in gratía & charitate. conflituto

L

*

vidat à Deo s hzc tamen divifio non eft

p

Sed a&us Matrimonii eftactus virturis,

quoad habitum , fed folum quoad a-

uT,

nimirum juftitiz commutativz,quoim-

&um, quzetiam aliquando fit per me-

iítà,

pletur preceptumillud 1,Cor,7. Uxori

dicinam velefüm delicaterum ciborum

Vl

vir debitum reddat.

Ergo.

fine peccato,

e'inra

Vide infrà Exanr 4.

Nota, quód quamvis Rom.8. Deo

(LZ- 004*;'

hereni

placere non poffint qui in carne fumt , (

BA, 2. Copula carnilis a&vali

g- feu

&tj

etiam fecundüm carnem vivant,& con-

Jit,

commixtio corporum non eft decffentia

tra rationis ordinem, bene tamen ficar-

five integritateaut perfe&ione effcnriali

Vr

nalia faciant ex amote virtüdis & juxta

vel primaria Matrimonii, five ut eftin

lena

rationis ordinem , & hoc fecundo modo

officium naturz ; five ut Sacramenium

Cf

debetfieri a&us Matrimonii, ut fit ho-

Q D

eft, bene tamen de perfe&tioneacciden-

neftus & metitorius, & fi ita fiat;eft fu- -

tali & fecundaria. lta S.D. hic qu42.a. 4«

quenq

pernaturalis(non quidem quoad fui cli-

Declarat boc dicensin c. Duplex eft

dnter]n

cientiam, ficenim fit per vires natura)

integritas: Una quz actenditur fecun-

ftvli 7

Íed quoad relationemad Deum feu ho-

dàm perfe&ionem primam, qua confi-

4l fida

norem Dei, quam facitcharitas , nec fit

ftit inipfo effe rei: alia que attenditut

tülolit

fine fpcciali dono gratiz ; prafata au-

fecundüm perfc&ionem fecundam,quz

l]

tem relatio ad minus debet effe virtualis,

4l

confiftit inoperatioae.Quia ergo carna-

& meritó à copnjugibus fzpe iteranda,

liscommixtio eft quedam operatio five

Qp

Item hic actus fub prafatis conditioni-

ufüs Matrimonii, per quod facultas ad

tb i

hoc datur.: ideo carnalis commixtio e-

bus caret omni turpitudine culpz , licéc

U. [

maneat turpis turpitudine peenz , qua

tit de fecunda integtitate ejus, non de-

iätgm';l

provenit ex peccato primorum Paren-

primá.

räf dum

tum, ex eo (ut aitS. D. 2, 3. ad 2.) quia

Ratío patetes his: Nam juxtacom-

&0 (l]b (

vires inferiores , fenfüalitas & membra

mune axioma, operarifeguitur adeff

funtg,

corporis, non obediunt perfe&é rationi

id eft, fupponit caufam effentialiter

ejuíque juffui , ficut obedirentin (tatu

Torigm

con(litutam, nec efl effentiale pradica-

j

Wopi

naturag integrae

» inquoctiam fuiffetge-

tum ejus, eft tamen ejus perfectio acci-

rn[z. ad '

neratio (fi permanfiffet) fed (ine omni

dentalis & fecundaria, Que fignifica-

Ti

fenfualitatis rebellione centra rationem.

turperillaverba Gen,z.. Ergzt dao iu

D Ilmn M

|

CATYA€ H44,

^

Vel pauló aliter dici poteft , quód a&tus

T

Oppono

De Mzzh'z'möizio;

1253

dl

- Oppeno t. contra R, 2. Sine copula

Matrzinonzum us Sacmmmfum;

w]d Pu

earnali non habetur proprietas Matri-

QILERO . VI. Eflne Matrimonium

d

monit.

Ergo neceflentía. Prob, anr.

verum Nov.Leg.Sacramentum,à Chri-

lia

Indiffolubilitas eft proprietas Matrimo-

ind

nii : Sed hec non habetur ante confum-

flo inflitutum , conferens gratiam ex

mationem,

Ergo, Prob. min. Matri-

opeteoperatoiquomodo definiturQuae

A

um

^

1

9j

us matetia, forma, minifter?

f

LI

l [

monium non confummatum diffolvi-

VIII. Ante Refp. Supponitur, quód

Qond

tur per votum folemne Religionis jux-

ta Trid. Sc(f. 24. Can. 6, ut docebitur

Matrimonium (altem improprié fit Sa-

zn

infrà.

Etgo.

cramentum;,id eft,magnum myflerium,

d

velügnum alicujus rei factz fignificati-

d

2. Matrimoníum ut Sacramentum

vum.

Ita enim claré patet ex illo celes

3

eít in remedium concupilcentiz ; Sed

hoc remedium fit per commixtionem

bri teftimonio Apoftoli Eph, $. Sa-

cramentum boc magnumefl, eó quód (it

e

udi

carnis,

Ergo.

reprefentativum conjunctionis Chiifti

z

"Ad 1. diít. ult. ant. Diffolvitur per fe

cum Ecclefia.

Hoc fuppofito.

[

& natura fua, neg. peraccidens & ex

z. 1.Matrimonium Fidelium in No-

; dii

1

difpenfatione ac fpeciali piivilegio

va Lege eft verum & proprià dictum ac

emul

Chrifti,dati infavorem ftats R eligiofi,

l

cum aliisunivocé Sacramentum,à Chri-

8

M

j

conc. Dequo plura infrà; imó in fc-

quentibus dicetur, quód Mitrimonium

fto inflitutum , conferens gratiam ex

)

opere operato, etiam phyfice.

inter Infideles etiam confimmatum ex

lplfx"'

[2

. Pars eft de Fide definita contta

d

fimili privile

o

iodiffolvatur,uno eorum

ad Fidem converío ; & altero nolente

hzreticos à Trid. Scff. 24. Can. 1. &

Izwli'

ii

cohabitare (ïxle contumelià Salvato-

conftat ex addu&to Ephef, s.

ris,

»m,gl"ä

Ratio:QuaMatrimonium eft fï'gnurhq

A

"44 2.aitS. D. citatoa, 4. ad4. Izre

fenfibile pra&icum gratiz fandtifican-

commixttonem carsaleua Matrimoniuua

tis,quà animi conjugum uniuntur Deo,

t fu'f

i

1

u

ef] invemedium ex gratia, quain eo da-

ficat Chrifto unitur Ecclefia, Hac enim

Iuv : QUATIVUIS 0 ex alb qui pertinet ad

gratiá conjugesad muruum amorem &

!ixï'w?

sategritatem fecundam, Nide plura in-

ad portanda Matrimonii onera indi-

014

frà, dum agetut de Matrimonio contra-

gent, Deusaurem non deeftin neceffa-

(

t

&o (ub conditione copulz carnali repu-

riüis, Ergoeam per hoc Sacramentum

gnante,

Item deconfenfu in Matri-

n

v/I

confert. Plura dehis fpe&ant ad Con-

ij

monium,an & quomodo is debeat ferri

troverfiftas,

3

i

in copulam carnalem.Item in hoc Exam,

Hecprima & reliquz partesconftant

ex Tract.de Sacr. incommuni. Videa-

!

«t

n.12. ad f. Libi explicabitur,quomodo.

ante Trid. Spon(alia defuturo tranfie-

tur definitio Sacramenti Tra&; 11: E-

j

)

L]

rintin Matrimonium per copulam car-

xam,Ii. n.2.

Item de numero Sacra-

ii

nalem animo maritali fa&am. Nuric ad

mentorum ibid. Exam. 4. n.41- De

j a GueY a us

caufa-

T

Tittttt 3

ZTRACZAZUS XPFI. Examen 1.

1244

caufalitate phyfica ibid. Exam, 2 n, 12.

rogatus , an liceat Uxorem ex quacun-

;Wt

*

*

Non

$E

& ex opere operato ibid. n. 1. De mi-

que caufa dimittere, refpondit

finm

niftti ac (ufcipientis intentione ac difpo-

legiftis, quia, qui hominem £ecitab ini-

fitione ibid. Exatu,4. n.32: & 38*

tio, maículum & fceminam cteavit eos?

wphy

Sicta

. 2. Quamvisindobitacam fit; quód

*

& dixit, id eft ; Adamum inftigavit ut

Matrimonium i

n officium naturz fitin-

dicetet ; Propter hoc dimittet homo pa-

tifmo

N

ftitutum ante peccatum » quandoEva

trem & matrem,& adhzrebit uxori fag,

WO

fuit edu&a ex cofla Adz , illiqs tradita,

& crunt duo in carne uns,Quz Chrifli

inftitutio non fuit pracis: juuis natura-

[/

pofiquam é fomno fuit excitatus (in

idus!

fomno enim non poterat facere contra-

lis declaratío , (edin(up'er confirmatio ;

liavrt

&um, nec corpustradereEvæ) & divi-

ande Chriftus fübdidit: Quodergo Dem

cozjunxit bomo non feparet. Quafi dicat z

yincu

ni Syiritüs inftinétaindiffolubilem Ma-

Thuá

trimonii nexum pronuntians ; dixit :

Conjunctionem,quam Deas fanxit,ego

Hoc nuncos ex offibus meis, & caro de

Qum

novus legislator & erbis Redemptor

carne mea, quamobrem relinquet ho-

precepto meo copfirmo. Ergo Chriftas

ln

fs lt

mo Patrem & Matrem & adhzrebic U-

Sacramentum: fecit efle id, quod anrea

xori (ux , & erunt duo tn carne una.

folàm crat inofficium naturz,& reme-

ttod

2

Veruntamen de tempore , quo Chriftus

dium concupi(centiz,

Nis f

[otth

Matrimonium, uteft contradus , & in

ExhisSequitur,quód Mafrimonium,

officium naturz ,ad effe Sacramenti cle-

ut formaliítereft Sacrame: tum , fit no-

N

vavit, funt variz DD. Sententiz. Dum

bilius virginitate ; quá tamen ignobilius

Wt

alii tenent , effe elevatum in primoIn-

eft fub ratione ftatüs, nimirum conju-

umilt

carnationis inflanti , Zu»c enim ait S.

düm

galis,qui dicitur effe imperfc&orum: &

Gtegor. hom. 36. in Evang. Dew Pa-

raüone hujus flatüs melius eft temere

Sici

p

zer Filio fuo uuptias fecit , quando bunc

vitam celibem,quàm fufcipere hoc Sa-

4f

in utevo Virginis humana natura conjut-

cramentum,non obftante quódex ope:e

xit.. Al fentiuat effe fa&um, quando

operato caufet gratiam,

Vide fuprà

inj,

d

Chriftus fuá prafentià & primo mira-

Trad. 16. Exam.57, n. 137: an & quo-

V

culo cohoneftavit nuptias in Cana Ga-

modo fit Simonia pro Matrimonio da-

i

li, Alii, contigiffe poft Refürre-

re pccunïam.

ilor

[rm

&ionem fpatio 40. dierum , quibus

IX. & 3,. Matrimonium phyficé vel

Chriftus difpofuit de (tata . militantis

quati phyfiee fumptum, inquantume

fä&m

Ecclefiz , & de eo Difcipulos inftruxit,

compofitum ex:matería & forma, defi-

Ál

Sed

nitur quód fit mutuus viri & mulieris

tl t

Probabilias eft , inftitutum feu ele-

ln

con(enfus extcrnus- ad perpeiuam vit

vatum effeà Chrifto quando Mattb. 19,

focietatem.

Sumptum metaphyfice ;

ETAR

dixit:/ Qwo4 Deus conjunxit. , (aamo Hon

Íeu,ut conftat gencre & diffcrentiá, d-

fülitg

feparet.

D

finitur , quàd fi fignum fenfibile evatia

* Raties Chriftus ibià Pharifeis intei-

collata Vire $. AMplieyi logsttmo confen[n

Uma]

6 6*)7?4-

De Marrzmono.

1255

u

copslatis ad perpetuam vita. focietatem.

tielevatum , ut explicat Gonet; & fub

t

Seu, Eft Sacramentum Nov. Leg.colla-

hac ratione eft res & Sacramentum fi-

Il

tivum gratiz, &c. ut anté. De definitio.

mul.

w

nephyficà & metaphyficà vide de aliis

&, 4. Materia pt(;xima Sacramenti

H

Sacramentisin proprio loco, ut de Bap-

Matrimonii efl mutuus confenfüs utri-

k

tifmo, Penitentià, &c.

usque conjugis , fenfibiliter, nimirum

!

li

Nota , quódficut in quovis Sacra-

verbis, nutu, aut feripto, expreffus ,

mento, ita & in hocdiftinguuntur hac

prout habet rationem traditionis : for-

l

li

ttia , Sacramentim tantim quod funt

ma veró eft idem mutuus confenfus fen-

fibiliter manifeflatus," ut habentratio-

]

a&us externi: reszaztzzz,nimirum gra-

tiaires C Sacramentum fimul, nimirum

nem acceptationes, v. g, dicendo: Acci-

D

li

vinculum , . ut explicatum eft fuprà

pio te in meam ,. accipio tein meum,

sj

Tra&t, 11, Exam. 4. Q. 9. in fine. n,47.

lta $, Thom. q. 42, a. r.ad r, & ad 2.

Quamvis autem hoc vinculum non fit

ubi addit, quod. benediáio Sacerdotis

p

[I

fenibile ratione fui, bene tamen ratio -

non fit forma hujus Sacramenti, fed fit

ne alterius, fcilicet confensüs externi ,

AR

quoddam Sacramenrale.

co modo quo in Penitentia dolor inter-

Dixi, maseria proxima , quia mate-

21

nus manifeftatur per externam confcf-

riaremota funt corpera conjagum qua

fionem,

Y

iplifibiwadunt, Vide Tra&t. 1 1.

nÉ

Circa hoc difficultas fe offett de caíu,

aüomodo materiz & forma Sacramen-

J

ll

l

jn)

quo conjugesInfidcles fiunt Fidelcs, fu-

torum finr à Chiifto determinatz.

Ratio: Eadem«ft materia & forma

)

umque Matrimonium approbant fzcun-

düm Leges Ecclefiz , ita ut incipiat cffe

hujus Sacramenti, qua efl contradtüs

nl

d

Sacramentum , quomodo tunc vinculü

matrimonialis,huncenim Chriftus fub-

poffit efferes & Sacramentum fimul ?

ftantialiter non mutavit ,. fed elevavit :

M

Namid, quod eftres & Sacramentum

Sed mareria & forma hujus contra&üs

u?M

fimul,, füb ea ratione, fub qua cíttes ,

funt confenfus conjugum füb dicta for-

p

debet caufariab eo, quod eft Sacramen.

malitate.

Ergo. Prob. min. lllud.in

qHC

tüm tancüm, quod in hoc cafu de vin-

aliquo contra&tu habet rationem mate-

j

culo non verificatur : quia jam cft antea

riz, quod per formam determinatut ;

caufacum per contractum in Infidelitate

& illud eft forma quod determinat; Sed

*

Z

fi&um.

confeníus fenfibilis, ut eft traditio, de-

"A4d quod dicendum , verificari de vin-

terminatur peracceptationem ,. & ante

culo etiam in hoc cafu, etfi enim vincu-

eam non eft completus nec perfectus in

lum ptzcedat, ut e(t quid naturale ,

a&tu fecando, fed incompletus & adhuc

ylt

Át

caufaium per contra&um naturalem ;

ina&u primo. Ergo. Declaratur min.

