quàm donationes, 4.

i ifjgrfll

lis Nobili donet ratione joventutis vel

armatz vel togata, ut fi

pater donet 8O

PZ(Iln!om

[le »

ad obtinendum gfadum vel hono

Kj quia

NNobilitatis. .. 6, Si Ipu—Perator donet Áu-

qum J»

A

[

N

&

Es

fvro

De variüis mozlu Mquz'ränd; alomz'nium.-

alis donatio efficitur c;zjhen./z"savel tüm comparant, non minüsac per do;em '

quia t

in quo filiusfamilias habetur pro

vel donationem ad nuptias.

quef ,

QUARO VIII. Eftne certa quanti-

Patrefamilias, habet

que liberam difpo-

a

«. Si Patet

tas, ultra quam donari non pollit?

fitionem , ut fupra dictum.,

á

LXL z. «. Donatio mortis causá nos

ufumfru&um quem habet in bonis ad-

d

ventitiis filii, ei condonet.

eftreltrictaad certam quantitatem.

Ratio: Quiaeft fpecies ultimz volun- -

W

QUJERO VII. Eaqua Pater donavit -

tatis, & ad placitum revocabilis.

filio, (untne poft mortem Patris corfe-

x:. 2. Donatio iüter vivos, absque in-:

zenda in fortem feu divifionem haredi-

tatis?

finuatione Judici facta à privato ad .cau-

j

LX w.T.

Affirmative, fiDonatio

fàm profanam , non debet excedete ; co.

(olidos, fi fimul & femel donentur,

Ita

fimplex facta fit filio emancipato , ut pa-

H

juras quod videre eftin Juri£is , qui per

tetex L. fi liberis Cod, de collat.

Siergo

$co. folidos hodie communiter intelli-

tali filio donati funt centum imperiaies

n

M

pgunt f00. aurcos feu mille imperiales.

poiïimt alii filiiex hareditate etiam fibi

Ec Ratio (tatuendi fuit periculum praci-

applicarc centum irmpex'iales & po?cc.a

pitantie & ja&turz bonorum.

&qualiter dividete.

Dixi r. absque infinuatione , quia cuna.

»

& 2 Negative, fi donatio fimplex fa-

:

illa fubüittit , licét excedat.

&a fit ilio non emancipato , ut patet ex

Dixi 2. 4 private. ; Nam donatio à

h

L. penult. Cod. de collat,

Quod tamen

belli Duce fa&ta. militibus fubfiftit fine

[j

intelligendum eft, nifi pater voluerit , ut

infinuatione, Idem eft de donatione facta

4

computaretur in fortem , vel nifi frater

[0

ab imperatore ,. & aliis di

[o,

nitate quafi

(

autíoror id exigat., eó quod & ipli do-

Quiaindignum ef-

Regalifuigentibus.

nationem (ive fimplicem five ob caufam,

fet; eorum liberalitatem tam ar&tisftrin-

]

v.g. propter nuptias vel dotem confetre

gere terminis.

ceneatur ad divi(ionem,

Dixi 3. ad caufam profanam. — Subfiftit

& 3. Si donatio fa&a fuit ob caufam, -

enim donatio $oo. folidos excedens,fi fa-

g

"

etiam cft conferenda in fortem hzredi-

&a fitad piam caufam , utpote in ordine

y

taus , juxta cit. L. at [iberis.

nifi forte

ad quam nemo cenfetur inconfulto a-

donans exprellerit , velle fe, ut filius vel

ere,

;fntur. Nam exci-

filia hanc partem przcipuam haberet: ita

— Dixiq. ff fimul don

D

tamen, ut non diminuatur Leg

n

itima aliis

1

piturfi donationes fiant diverfis tempo-

liberis debita,

ribus fic ut fimul fumptz di&am íum-

&.4 ldem eft dicendum de aliisdo-

mam quidem excedant , non tamen fin-

j

J"

nationibus, quz fiunt filiis vel nePoti'bus

ulz.

l][

ad ingreflum Religionis , vel intitulum

Ratio exceptionis eft ; Quia tunc nog

(

atrimonii ad fufcipiendos.facros Ordi-

efttantum periculum pracipitantia &

j

mes: quia etiam per eas iïaþihem fibi fta-

jac"turæ.

Cecc à

$ed

Ü

]

5

[143 !

Nüsiseso

$72

J SRACTATUS FIIL Examen 4

Sed, die imibi ,Donatio dictam fummam

LXIIL z. z. D'onatio.qnæefï mor-

excedens,vitiaturne in totum , velíolüm

tis causá, poteftad libitum revocati ob

€n

fecundüm exceffum illum ?

peenitudinem , velobevafion em pericu-

li; ob mortem donatarii.

H

T65

Dira , vitiari folim quoad exceí-

r

fis

füm,

Ratio: Quia in hoc differt àdonatio--

Ratio: Inillis,

neinter vivos.

—quæ fent feparabilia ,

Et fic intelligiturillud:

des

regulariter utile per inutile non vitia-

Voluutas boninis eff ambulatoria.

tur.

€.2. Donatio inter vivos liber? fadta,

j

QUJERO IX. - Quid judicas de va-

& traditione perfectá per fe revocatinon

he

loredenationis omnium bonorum:

poteít bene tamen per acciden

LA

c

z

ác

in ;cf-

Qu

LXIH. z. Donatio omnium bono-

tis cafibus.

n

süm tam praientium quàm futurerum

Ratio 1.p. Quia peir- eam a&u trans-

i

inter vivos non eft valida, nifi fit jura-

fertur dominiumrei donatz in donata-

Mi

mento firmata , vel fa&ta ad pias caufas.

rium , quem donans, ut talis ,

-ezï. fpolia

&Mw

Prüna pars patet ex. L. flipulatiu boc

re non poteft.

:

WU D

snodoconcepta. EcRatiocfl : Quiailla do-

Secunda pars declaratura

mgnam;ïa: c-

fus

lg

natio eft contra bonos mores, quia aufert

Et hi emergunt vel ingmtitudhïe

Lor

facültatem teftandi, quam tamen decet

donatarii, vel ex. prole fufcepta; vl

elfe in Republica beneordinata. .

quia eft donatio inofiicio"fa, ut Jurittee

Dixi z. e»futuroruns fi enim folüm fit

vocant.

li Ju

g

prafencium, eft valida, quia manet facul-

Cafus ex ingratitudine donatari funt

'tas teftandi de futuris,

li

Ideim eft , & fibi

quinque:

z.eft, Sidonatarius dofiatori inferat

K

aliquid.de bonis vel faltem ufamfru&um

A

xefervet.

impias manus , id eft, nen fine mort

Kíng

Dixi 2.inter vivos, Si namque fit dona-

culpa.

&t C

tio mortis causá , fubíiftit , quia

P?te& ad

2. Si ei inferat atrocem injuriam fcïfi

E

libitum tevocari,

contumeliam,

P j v

Dixi3. vift fit juramento: firma.

izz ; hoc

3. Si bonis .ejus inferat grave dam-

QU g

enim fervandum , fuprà diximus n.46.

mun,

g p

vifi fit contra bonos mores, vel in alte-

4 Velfiipfi periculum vite Rruat,

li

zius prajudicium,

4. 81 n.o.m.—iïmpleveri:conditionem lo«

QIUIS Prc

Dix 4. zifi fit ad pias caufas.

"Tunc

nationi o.ppoiï tai,

O.

mïmvaliäæ e& , euam absque infinua-

.

Sextu cafum addit Sylvefter & alii,

([Ol]fm !

tione.

nimirum fi donatarius domatorem ma-

Ms ,

Ratío: Quia juscivile opera pietatis

gná paupertate preffüm füblevare nolit.

hu

r

& coufilia Evangelica non poteft impe-

Quod obfervent fimplices qui omnia lu2

[ &tj

dire , nec caufis ptis pra'judicare.

bona donant liberis à

4

q-mbus "Poafïj?

5;

i

d Jitis

QUJERO"X. Denatio libere facta

ten

þcgliglmcqn

t

pa&c&nc mvoz;rïä

h [

i

:CUml:

-—

373

De variis maodis acquirendi dominium.

Tn his cafibus donator- habet jus revo-

táconditione, nift proles faperveniant.

€andi donationem , licet fit acceptata &

Nemo enim przfumitur velle extraneunz

xestradita. Sitamen,quiinjuriam Pail.

praferre proprie foboli,

fus eft, taceat. videtur condonare.

Sed. quid fi donatio fit fa&a Ecclefie

Hoc jus tevocandi tranfitne ad hare-

feu piis caufis, & fuperveniant proles,

f

des?-

faltemi non fubfiftit in foro confcientiz ?

-

u

Dito,, quód non ; quia eft perfonale.

Dice, derigore jutis non revocari, nifi

limc contra ingratum donatariuny ab

q;mad: fingäeinentum Legitimæ.

haredibts donatoris nompoteft imftitug

Ratio, Cuia. Ecclefia cenfetur jure

quetimonia, ficut nec ab ipfo: denatore

Bliorum, Auth.. f/ qua malier. C. deSS.

T

contra haredes donatarii potett

'mo»vent

Ecclefiis, - Itemlicét donator non pre-

a&tio ingrati.

fumann(" proptiz fobolt preferre extra-

Ratio: Quia eff unaexiis que defcen-

neum , benetamen D'eum(cui primarió)

dunt ex deli&to, & non tranfeunt ad ha-.

"acanimams, pro €ujus falute donavit ad

xedes delinquentis , nifi lis fuerit conte-

piascaufas. Ergo.

flatacum delinquente ; tunc enim lis pe-

teft re

Opporie : S. Aug. in cap. fin. causi 17.

u

peti, quatenus pe:zvepäa ad hz-

q. 4. relatus refert factum S. Aurelii Epi-

zedes.

Ícopi. quiobfüpervenientes liberos do--

j

Hoc jus revocandi habetne locum in

donationefa&a Ecclefiz *

natoti reftituit id quod Ecclefia donavit.

Et fubdit, quód potuiflet quidem retine-

s

Dito, nom pofle revocari ob Pralati

re jure fori feu externo , fed non jure poli

vel Capituli ingratitudinem.

*

*

feuinterno, Ergo.

EI

- Ratio

Tum quia regulariter delidiunt

1056

erfonz non nocet Ecclefiz.

C. deli-

Ad hoc R.S, Auguft.Toqüi de obliga-

LU

étum, 67. de Reg. Juris in 6. Tum, quia

tione honeftatis vel charitatis, non veró

juftitiz ; de quà eft hicfermo. . Unde

il donmatio ceníetur fa&a non intuitu

u

dixi. Nenrevocaride rigore juris.. Simile:

þezionatum ,fed ex pietate erga Deum ,

qui nunquam eft ingratus , fed liberaliffi-

eft de obligatione liberorum quoad de-

a

imnus remunerator..

fpo'nfatio»nem 3 parentibus factam.

Cafüs emergens ex prele füfcepta eft : Si

"Tandem cafus emergensx donatione

(

inoffidiefa , ut^Jurifte vocant, et , &i

quis pr:ole: carens, magnam bonorum

j

j*

fuorunr partenzdonavit , & poftreitradi-

donatio fit tam excedens & immoderata,

Ü

tionem contra omnem fpem nafcitur ei

utprzjudicetlegitimz filiis aut parenti-

j

"

N

bus debitz.

Et hec fecundüm jura po-

mj

proles. — Hic caíus excipitat in L. f gag-

j v

quiaiii, de revocandis donationibus;

teft revocari quoad füpplementum Legi-

i

i

p".

Ratio excipiendï eft: Quia in eo cafi

timze, Vocatur/nofficiofa, quia repugnat

J

ef jufta juris prefümptio ,, donatorem

officio pietatis paternz in fillios s utpote

j

f

h €tis carentenr magnam dbnafionenæ

quos Legitima fiefraudat.-

&i gräï cum hac virtuali fakcm.vehaci?

Teffa-

Ccf:c 2

EE

ss

374

ZRACTATUS VIH. Examera-

y.2. Teftamentum vari? dividitur,

"

Teflamentum.

li

legi eft

1. Aliud eft folemne, quod nimirum

fi

QUAERO XI. Quid & quotup

habet omnes folemnitates & requifita in

u

. quas requirit folenmnitates, & qui funt

ejus capaces? eftne revocabile?

J

jute prarícripta,

Aliud minüs folemne,

[

'Teftamentum ex no-

LXIT. E. 1.

quod iis caret vel non eget , uti eft Co-

i

dicillas ,' teftamentum militis , vel ad.

minis etymologia eft.idem ac feffatio

fü)

mentis ,- & definitur quód fit voluntatis

z

la

pias cauíàs ; Teftamentum patris inter

no[ha gufla fententiade eo , quod quis pof

liberos, ut dicetur poftea.

h

!z;x:

mertem fuam. fieri vult eum. diredda ba-

. Teftamentum folemne eft dup

redis inflitutione. , Et hac difpofitio de

Unum ícriptum feu claufum, cujus fo-

í

Lf

bet efle delibetata , non alieno fed pro-

lemnitates jure communi requifitz funt,

lt

tioarbitrio fa&ia, haereden inftituens,

quoód Teftator Teftamentum fuum , pro-

tzlr

ac morte teítatoris intercedente con-

pria vel alterius manu confcriptum , fe-

[

frmatuür , anteeam ad libitum revoca-

ptem teftibüs mafculis, puberibus, libe-

bilis.

ris, adid rogatis , vel vocatis, omnibus

fimul Præfexïtibus ipfumque teflatoreti

Tetamentum per hzc differt ab aliis

Af

ultimis voluntatibus feu»difþofitionibns

videntibus offerat, profitendo elle füum

i

ad ultimam voluntatem pertinentibus.

teftamentum, — Infüper fi fcíat & poffit

EO

Ut funt 1, Codicillus qui definitur , quod

füá manu coram teftibus fübfcribat vel

£tv

fit ultima voluntatis difpofitio, quá circa

alius pro eo octavyus teftis five fubícri-

i

ceftamentum aliquid explicatur, muta-

ptor adhibitus,

Poftea omnes feptem

X

cur ,additur, diminuitur, &c., itautin

teftes uno eeïemc'ïue—c'ontinuato teInpo-

Jcre;ui

eo non inftituatur hares faltem directe.

re, vel proprio vel alieno figillo ngl'

f"ü"[fïn

nare debent.

!

Ad Codicillum fufüciunt quinque te-

D.

4

JPH

ftes.

. Alterum eft mmmpntiï;um , quando

TNUT

P

4

-

Fidei commiffum : q/uod eft difpofi-

nimirum teftator coram illis 7. tefbbus

lg

tio, quá gravatur barres,ut vel totam hz.

vivá voce hzredem nuncupat, & volun-

I

tatem füam declaret : uc folet fieri f tent-

reditatem , vcl certam ejus quotam coga-

Jn

4

mfl',mg

tur reftituege alteri cuidam , qui per hoc

pus mortis non concedat folemnem [cri-

dl

l

l

indiret? inftituitur hares.-

pturamcrigi'.

!

l

| . Legatum : quod eft uluma volun-

. Ex fine di

viditur in illud , qaodett

fanat.

xa$, quà jubetur hzres rem aliquam cer-

ad pias & illud quod eft ad pro

M& Emb[

tam & p'articularem alica1 tertio pre-

caufas. AÁd primum fufficiunt 4uo t

T

ftare.

ftes, imó fola probatio.

WIZ h

d

f&&m

4. Donatiogiortis caus ; quz eft ultima

4. Exobje&to dividi

tur in tetamen-

Pri-

Rn

l

voluntas,quá alicui prfenti & acceptan-

tum inter liberos, & extraneos,

mum valet cum duobus teftibus five Q9

W.

tialiquid donatur intuitu mortis , ut ex-

4l

plicatum ef fupra n. 57.

Ículis Hye Fææl:igis.

* tf

!

5.&

498

7

-

3Tr

De variis modis acquirmdl dä;nim'um.

$. Ex caufa efficiente di

viditur in il-

hoc Tra&. Exam 2.n.3 f.ad Q 14. Ttem

lud, quod fit Àmilite

, cive, tuftico,

Teé-

Religiofi tettari nequeunt, nifi de licen-

tia Pap fi habeant beneficium Et hoc

ftamentum militis habet privilegium ,

adpias caufas tantum,

Quod nulla egeat folemnitate ; quod

extenditur ad non militantes, exiftentes

Rcfþ. 4

. Quiob crimen aliquöd eft

inteftabilis a&ive, id eft , t non poffit

in cafttis in terra hoftili, 'Teftamentum

condere teftamentum , eft etiam intefta-

ruri degentium, ubi pauci funt literati,

bilis paffive, hoc eft , ut noz poffit alí-

lex permittit fieri coram 5. teftibus licet

non fübícribant -

quid capere ex teftamento : Quzef te..

[

'Teftamentum coram

Principe factum

o

ula generalis.

folutum eft ifolemnitate teftium.

Reíp. s. Fratres Minores, nimirum

de Obfervantia & Capucini ( de quibus

Tempore pettis fufficiunt in aliquos

a&um eft füprà Exam. 2. n.21.) nonR

rum fententla quinque, juxta alios duo

i

m

poffunt inftitui haredes , puta, abfolute ,

tetes, inter quos pgte& eífe confellà-

I

rius.

ita.ut ipfi acquirant dominium bono-

fus äihibcndæ funt fo-

rum,-& tanquam haredes teneantur ad

Extra hos cà

uni requifitz, nifi

onera defüncti, poteft tamen in eorum

lemnitates jure comm

favorem hzreditas relinqui, utper exe-

in quibusdam terris fit ( uti eft)alialex

vel confuetudo.

Nam notant aliqui,

cutores teftamenti vendatur, eisque pre-

tium detur,vel eorum neceffitatibus ap-

uod Venetiis & Viennz in Auftria fuf-

ficiant duo teftes.

licetur.

Polfent hic multa dici de filiis illegi-

E€. j Teftari feu. tetamentum con-

dere jure Civili prohibente ( eó quód

timis, naturalibus , fpuriis, an & quo-

fui juris non fint ) non pollunt z. Servi,

modo haredes inftitui pomnt, fed hxc

nifi ad pias caufas, . 2. Nec filiifamilias

magis ad Juriftas fpe&tant, in quibus vi-

deantur

Breviter aliquid de iis dice-

Íub patria poteftate conftituti,nifi de bo-

nis cafcenfibus, vel quaft , f fint pube-

tur infrà de matrim, Tract.

.uk Exam.ult.

res..— 3. Quicommiferunt aliqusd cri-

Q. ult.

1

men,cui jureannexa eft poena, quod ipfo

m. 6. Teftamentum per fe & ex na-

j

facto fint inteftabiles,de quibus vide Ju-

tura füg femper eft revocabile feu muta-

bile usque ad mortem ; juxta di&a antea

ritas. 4.Exdefectu rationis impube-

res, furicfi , mente capti.

5.Nec pro-

n.6;.ad Q. ro. R. 1.

jl

digus, & cuüibonorum adminiftratio eft

Quid fi juramento firmatum eft

jd

interdidta, ne quidem ad pias caufas.

" lw

Dire, Non poffe revocari juxta dicta

. Ob defe&tum corporis , furdifimul &

fuprä.

muti , vel etiam muti tantüm, fi fcribere

od ex natura fuac& revo-

(

peíciant.

P

.Oppono: Qu

u

cabile, manet

[

ifi

Exiute Canonico teftari ptohibcntur

fempcr tale: Sed , &c,

j

J

Ergo,

Clerici, infenfu fus? explicato iupràin

Ma-

$76

ZRACT. ziTUS F Éxamen 4.

Major eff vér4, nifiab alio vinculo fiat

il

nec tellunt jusin forointetho » quod pa-

ittevocabile, uti teftamentum fit ex jugä-

tet hocexemplo: Si Judex . abfolvat de-

]i

mento veluti ab extrinfeco,

Quando

bitorem ideo, quia a&or defe&u tellium

Ya

enim teftamentum dicitur revocabile,

non poteft probare debitum , debitor ex

Itf

Íermo eftde eofecundüm fe & nudé con-

hocnon manet immunis in confcientia,

U

fiderato.

fed tenetur folvere.

Subfumo : Sedle.-

n

Quid fi quis metu vel fraude ad jura-

ge teftamenta folemnitate carentía it-

mentum effet indu&us?

ritantes fundantur in falfa prafumptio-

Dito , pofle p

ne. Ergoin foro conícientiz non tol.

ramento.

]

eti (iifygxlïä'tionenu inju-

h

luntjus. Prob.min. Legeshectefta-

pj

UJZERO XII, Teftamentum ad cau-

*

menta nen irritant, quafi velint infin-

w

li

fas. profanäs fa&um fed folemnitate ju-

gere vel invalidare voluntatem teflato-

f

ris pofitivi, v. g. tot vel tot teftibus de-

ris, fÍcd quia putant in eis effe fraudem

D

J

(titutum, e£ne irritum & nullum in fo-

1

H

& dolum,e

b quem ex illis voluntas te-

!Wx

ro poli feu conícientiz ficut in foro fo-

ftatoriscolligi non poffit: Sed hacpra-

l:

li?

D

fumptioin cafu no&ro eft falía,. Ergo,

ii

LXV, &. Probabilius eft, tale teíta-

Min prob. Quia in ditis teffamentis

L

mentum is foro conícientiz eíle vali-

nulla eft fcaus, ut fupponitur, cum cone

At

:

ftet de vera & libera voluntate teltato-

dum, & licite retineri, quod ex eo pof-

ag

fidetur five titulo hzreditaus, five le-

ris ex caufa rationabili rei füue domini-

Is

gati.

urfi transferentis in alium, licitt. prz-

AR

Ratio: 1. Jus pofitivum folemnitatem,

tereundo eum, qui füccedetet ab ilmyc&;'

tel

v.g.certum numerum teftium in tefta-

to,

n

Ergo,

mento requirit ideo , ut fidem faciat in

Dixi.in R, Teffamentum. fattum al

Y f

foro externo, eviteturque omnis fraus,

canfzs profanat. Si enim fa&tum fit ad

n (IUW

ut dicitur exprefse in L. quaflionem. Cod.

cauíam piam , & folemnitatibus jutis u

)

N

de fideicommifflis,

Ergo ila folemsi

0j

vilis cateat, i utroque foro eft validum,

tas in foro conícientiz non requirizur ,

modo adíint ea quz funt juris Gentium,

diti

fed.fine ea. teftamentum eft validum,

nimirum duoteftes. — Qnia juxta C, re-

ad/ud

Prob. conf. Quia cafus füpponit, quod

latum , de Teftamentis.

Caufa. pie ntN

T d

in foro conícientiz non committatur

fünt trabanda — fecundum. leges , led le-

N

fraus, fed apertt conftat de rationabili

$

cundim. Canones , præfenrx'a vgrö te-

W

Vi

or

voluntate Teftatoris, qaam impl

1,cOn-

ftium eft de jure Civi

li : Imó in foro

COnfCh

venientiffimum eft &quitati natueali, Et

conícientiz iubfiflit teftamentum live

Bu

hoc præfertim,fi folemnitas juris pofiti-

4d cauíam piam fivead profämam fadtum,

Qp

1

^ viomilla fitex oblivione, ignorantia, im-

licét cateat ctiam folemnitate Juris Gen-

LR

M

.potentia,c.

2

tium, nimirum orni tefte, modo habeat

W j

Ratio

-T.

Leges humanz, quae fun-

ea, quz funtjuris nature,. uti funt po*

RU

- dantur in fal(a lïræihmyciane, nec dant,

libertas in difpolt

te(tas in diiþoxxenþe,

tio«

i [

Ü

De variis mdis acquirendi domintuth. .

$77

tiore, capacitas in herede, & certó con-

4. Teftamentum impaberis nom va-

let, licét non (ubfit defe&us prafum-

ftet de voluntate teftatoris five per. pri-

j

pius in lege illud irritante.

Érgo nec

vatum difcurfum , (ive per fcripturam,

j

minüs folemne valet , licét non fubfit

fivepet figna: qualiter etiam. in eodem

fraus vel defe&us verz voluntatis. de-

)

foro poli revocati *pot'e& teftamentum

fundi, quem lex videtur prefumere in

d

ante folemniter fa&um, etiam ad caüfam

viam. Eteo.

tali teftamento.

LXVI. Oppowo t. in L. hac confultif-

« Nihilfübfititfine fua forma : Sed

folemnitas, nimirum numerus teftium,

füna. — Cod. deteftamentis ,& aliis legi-

bus claré dicitür, tale teftamentum etfe

funt forma teítamenti,

Etoco.

5

)

mullum,

:Ergo.

6. Contra&us ab oconomo factus

Confirm. Leges civiles, fi fint ju£ ,

contra formam à domino praícriptam

eft nulius;

Ergo & teftamentum non

yu

'oblieant in«confcientia , ut didtum eft

folemne.

faprà: Sed dictz Legesfüntjuftz. Ergo

xeltamentum annullant , non folüm in

Ad x. R« 'invteäïllig*i de nullitate in foro

forofori fed etiam conícientia.

e

I6

efta-

externo , in quo lex civilis tali -

mento non affiftit, nec tamen ci refiítit,

^

2, Etfi judex fciret, & haredes ab

inteltato faterentur , quód Joannes àte-

Cum quo ftat, quód in hzrede ab inte-

(latote vere inftitutus fit heres, fed fine

ftato nafcatur obligatio naturalis, fi de-

functi voluritatem fciat, ad hzreditatem

juris folemuitate , tasen in confcientia

:

'tenetur haredibus ab inteftato ad

]

udica-

& legata folvendaiis , qui in teftamento

lj

rehzreditatem, & hocideo, quialeges

minüs Tolemni fustnominati: fi nolunt

ficítatuunt. Ergo leges volunt, .quod

illi , poffant uti occultá compenfatione :

[i de voluntatezeftatoris fit dubium , pro

in foro confcientim non poffit retineri

id, quod

offidetut ex veftamento minüs

ratione dubii debet cum iis 'componere,.

Íolemni

*

eu jü'

ita leges nullo. Prob

Quiacüm neutra pars cosperit adhuc bo-

J

&onf $iin cenfcientialicite illahare-

FOU

nà fide poffidere , in dubio par eft eo-

ditaspolfetretineri, Judex inique eam

rum conditio.

adjudicaret heredibus ab inteftato, eis-

Ad Coufirm. conc. maj & min, dift,

Q;ii;,ï

que daret occa(ionem retinendi alie-

conf, Inhoc fen(u quód taleteftamen-

s u

/

j

mum: $ed hocnequit dici, Ergo.

tum non debeat cenferi publice & legi-

"

?

3. Si teftamentum non folemme in

timéprobatum, conc.tonf, Quia Íe-

cundüm conícientiam fateri debemus,

confcientia et validum, fequitur tuto-

illud in foro externo non eífe fufficien-

rem non pofï'c licite contra illud agere

pro pupillo, qui effet heres ab inteffa-

ter probatum. In eo fenfu quód licit&

to: Sedhoceftdurum. Ergo. Ptob.

retineri non pofïit id quod ex eo poffi-

min, Situtor non agat pro pupillo, con-

detur,neg.conf. Ethoc clare conftat ex

eo , quód lex civilis tali tekamento non

demnabitürad compeníandum damnum,

€càm eüm teneatur fervace indemnem.

- xefiftat , (ed folüm non affiftat.

"

Dddd

-*4(!2:1

Ergo,

Em

57$

TRACTATUS VIIL Éxamen 4.

Ad 2. conceífo ant. neg. conf.

Quia

Ad 6. n&g. conf. Difparitas eft; quis

y

.Judex debet agere juxta præfcriptum Le-

&conomuüs benorum , qua-alienat, non

D

e(t dominus , ficut eft teftator , ut (

: «gis: unde tunc non adjudicaret haredi-

P-

qll'

:tatem hzredibus ab inteftato, quaii veré

pon,itur.

ü

: ad illos pertineat , & abfolutt frteorum,

QUJERO XIHI,

Ultima voluns

tit

d

fed quód fiteorum , quantüm apparet ex

circa caufas pias poteftne interdüm com.

k

",Frobatin jnibus , quz jure admittuntur,

mutari? Età quo? Etiam circa Mone-

-

ql

fteria ?

" quoad forum poli relinquens eos fua

[*

:confcientiz.

LXVI. . r, Poteft commutari,

d

Ad pwb. neg. maj. pro r. part, &

non nifi ex rationabili canfa, & quidem

h

dift, pro2. part. daret occafionem per fe

jate communi à folo Papa , nunc veró

! 'fä

5 «& ex intentione neg. maj. per accidens,

etiam ab 'Epifcopo , tanquamSedis Apo-

(j

-cenc, maj.

Si ergo hares ab inteltato

ftolic del&gato , Ut pátet ex Trident,

h

-tetineret alienum, pracise effet adícri-

Sef, 22 dereferm, c, $.

o

" :5bendum ejus malitiz, non legum difpo-

Juttz caufz funt, v. g. (i pecuniacer-

e

. edificationi Ec-

fitioni , utpote qua folüm refpicit forum

to uínui deftinata , v.

o

Isj

:externum,

z

clefiz , non füfficiat.

Si volantas fun«

!ï'

;

Cur Legesufacapíonis & prafcriptio-

datoris omnino impleri non poffit , utfi

fite

VMT

*

nis tenent etiam in foro interno, & non

pauper cui aliquid eft legatum , jam ftt

Tmoriuus.

Si ufas non fit necellarius, &

At

ille , de quibus hic eft (ermo?

NXXW

Dico.

Difparitas claré patet ex ratio-

res poffit alio modo udiliüs applicadi , ut

htaa

fi quis le

[0j

affet mille imperiales ad pir-

'nibus pro noftra fententia anteadductis.

o

li

Ad 3. conc. fequelá maj. neg. min.

gendam Ecclefiam , qua ruinola eft, $

QUapt

"Condemnabitur, &c. ita tamen ut pa-

Ecclefia , cui quidlegatumeft , in adim-

ft&q

-pillusteneatur in conícientia reftituere ,

plenda legatoris voluntate fit negligens,

V

velipfe poffit uti occultá compenfatione,

ucfi Mifías nen per(olvat,

IM

'conc. , fecus , negatur.

*.2, Siinaliqua Ecclefia fit tantus

[

Ad 4.neg. conf, Difparitas eftz quia

Miffarum numetus, ut illis pro fingulis

hii

xeftamentoimpuberibus lex non folüm

diebus pra'fcriptis nequeat fatisfieri, ve

tür

ob fündationis tenuitatem non faciltin-

;non affiftit, fed & refifit , feæus,efï* de

abu

teftamento nos folemni,

veniatur, qui velit huic fe muneri fubii-

tein

Ad $. dift. maj. J Sineformafubftan-

cere, ait Trid. Se(, 24, dereform. c. 4

Pt

:tiali & intrinfeca, conc, maj. , acciden-

anca $ynodus -cnpicns,'hæc-ä ad pies

",

tali & extrinfeca, neg. maj ; & fic dift,

ufus relicta , quó pleniüs.& utiliüs pe.

n J

!

min,neg.conf. Tpfaergo difpofitio per

?

£eft impleri , dat facultatem Epifcopis,

R»'Im

ultimam voluntatem facta eft. fubtau-

ut in Synodo Diecefana, iemque Ab-

xialis forma teftamenti , folennitas veró

batibus , & Gereralibus Ordinum; utin.

l d(,äm

4uis Capitulis Generalibus , ce diligentet

& numexus teftiuu eft forma acciden-

Müm

,jsalis.

petfpectá , poffint pro [ua confcientia in

p

*

579

De warit: æo:lz'f a&q14iren:!idamfniuw.

pradi&is Ecclefiis , quas hác proviftone

QUJERO XIV. Quotuplex eft ha-

indigere cognovetint, ftatuere circa hac,

res, & quis ordo hzredum in fücceden-

do? Quaz legitima portio cujuslibet?

quidquid magis ad Dei honorem & cul-

tumatque Ecclefiarum utilitatem vide-

LXVIIL z;, 1. Hzres eft alius ex te-

tintexpedire, ita tamen, ut eorum fem-

ftamento, id eít, in eo inftitutus, alius

per defun&orum commemoratio fiat ,

ab inteftato, id eft, qui fuccedit ;fine te-

famento, Primus iteruim alius eft ex

«qui pro Iuarum animarum falute legaca

e2 ad pios ufus reliquerant, Hac ibi.

affe, ideft ; univerfalis : alius partíalis

Quid þoüea'ülb Urbano VIII.à S$.Con-

feu ex parte , nimirum ex triente, vel

Iterumalius

regatione circa tedu&iónes Miffarum

dodrante, aut quadrante.

j

fic ffatutum, Vide infrà Tra&. :2. Exam,

efthzres neceffarius, feu qui,non poteft

$. n. 80.

prateriri, ed neceffario debet inftitui

M

&.. 3. Si Monafterii alicajus , quacun-

in portione l

itima , uti funt omnes in

que ex caufa, Religiofi deficiant, non

linea recta d

eícendentes , pofthos autena

Y

u

poffunt eo ipío ejus reditus incorporati

afcendentes, nififitjufta caufa exhzre-

menfe Epifcopali , veldari Clericis (z-

dandi. Dequo poftea, Alius non necef-

cularibus, aut Laicis, fed alii Religiofi

farius, quam non tenetur inttituere, licet

ejusdem , vel t tales haberi nequeant,

pomt.

Si

alterius Ordipis (unc füb&iruendi.

3:.2. Morienti ab inteftato füccedunt

)

nullus Religiofus Ordo locum illum ve-

hzredes hoc ordine, prout deícribit no-

litacceptare, poteft dati Clericis fzcu-

£et de la Ceuz.

laribus , ut prima fundatie fervetur,

1. Defcendentes, 2. Pater & Matet

quantum poffibile e&,

zqualiter & uno iftorum deficiente, fuüc-

Itacnim ftatuit Clement. 2. de R elig.

i

a

cedit alter, & nen aícendentes aut de-

»

Íícendentes deficientis,

liV

domibus: Quelaergitiene fidelium ad cev-

3. 9uccedunt

tum ujnm deffinata funt , ad eum debent

avipaterni in bonis à patre habitis, &

äuï,: |

j

C non ad alium applicari, alva. Sedis Apa-

avimaterniin bonis habitisà matre, &

ffolice autoritate, — Imb nec Papa cenfe-

lucra iforum bonorum zqualiter inter

tur

velle

transferre

Monafterium

eos dividi debent.

4. Deficientibus

"i

ab uno Ordine ad alterum, alterá par-

pradictis füccedunt fratres, & loco ifto-

te inaudita , nifi ex caufa graviffima & ex-

rum jam defüncterum filii eorum.

His

«

primatur Claufüla ex certa fcientia C ple-

deficientibus przdictis fuccedunt proxi-

1].

uitulise poteflatis, beneattendendumeft,

miores confanguinei collaterales. 6. Mo-

an Bullanon fit obreptitia,

rienti fineconíane

uineis , etiam collate-

o

Ratio : Quia zquitati naturali üihi

ralibus, füccedit Rex, Breviter dicendo:

magis confentaneum eft , quam ut ulti.

Patentes:catentes filiis tenentur. bona

me defunctorum voluntates, modo,quo

diltribuere. inter cognatos & propin-

poffunt, meliori impleantur.

quos, fi egentes fint, fervato ordine cha-

Ddd

?.

d

rita.

W

580

7 RACI ATFS FIIL Éxanen 4.

titatis, honeftiores,propinquiores, pau-

Si veró non ad(it caufa , mortaliter pec-

periores;aliis praferendo,

Si egentes.

cant contra charitatem, licet non contra

non fint, licite bona fua convertunt ad

[

juftitiam, ait nofter Corradus. Exce-

D

pios ufus,

ptio etiam eft, nifi fit lex patrie id pro-

m. 3. Legitima filiorum eft diveríà

hibens , utilegitur effe Bruxellis, ubi

ro diverfitate locorum,

Unde lex vel

POW

non licet chariores

E

confuetudo loci .eft attendenda,

Lay-

filios.,

: ut vocant, procteate

í

mannus docet,jurenovo legitimam por-

Ratio eft per fe.

tionem defcendentium ( fi fetmo fit de

QUARO XVI. Pote

ftne in 'teüa-

€£

bonis ptivatis , loqueudo enim deprin-

mento inftitui hzres extraneus , omillà

cipatibus communiter fuccedit primo-

fratre,vel confobrino 2

*

mn]u

genitus , & aliis datur fufficiens fuften-

LXX. Sermo eft de collateralibus ut

ttil

tatio) efletrientem hzreditatis, fi non

atet ;; aliud enim eft^ de afcendentibus

[

D

fint pluresquàm 4. liberi: femiflem ve-

& deícendentibus, imó etiam de bis lo-

b

16 , fifint plures. Pariter afcendentium

quendo, non obttante, quód quis ha-

l

^i

portionem, licétunus tantüm íit, efífe

beat filios, qui tamen non fünt epentes,

i

trientem hereditatis, idque absque ullo

poteft Pater alicui charo amico aliquid.

Mj

gravamine , modo, & conditione, quz ,

xelinquere, prafertim fi egeat, uti & fa-

b

;

fiapgonamur, habentur pro non appo-

miliari qui ei fideliter: fervivit. Áflines:

ftoji

fitis,

etiam nullum jus fucceffionis pratende-

*

RQNS [

Quid ficuidam de afcendentibus , vel

repoffünt. Hoc pramillo :

N

defcendentibus non reli1

z

R. I, Siin aliqua Provincia fit fpc»

ff

ma?

1qtfatuf Legiti-

cialis lex , uti fcribitur effe in Flandria,

lp

5 pr

Dico: Si jufta exharedationis caufa

ne taliter difponatur, nifi de tertia parte

Aunej «

teftamento non fit-inférta & probata,

bonorum , certum eft , in illis faltemlo-

nj of

competit ei aCtio quà petat legitimam

cis collaterales licité przteriri non poi-

WRN ]

^

compleri, vel teftamentum , ut ipfoju-

fe.

1

Jite m

ré nul'um, refcindi.

h,

Ratio; quialegi parendum,

Sed quid fi teftamentum fit fa&tum , &

T. 2 Si inttituendo excraneum col*

VCI& [l C

l

Y

nafcatur filius pefthumus, cujus in te-

11;'a'tem

ies. ot

i

ttantur ex inordinato afe-

dcce,

Q

ftamento nulla fit mentio,

&u,odio, &c. vel teftator nonfaus-

perles

Dico : Rumpi zeftamentum.

ciat obligationi , quátenetur eorüm ne«

mf Dion

UJARO XV, Poffuntne parentes

«ceffitatibus füccurzere , uc fifint egen*

IC]PAan

€1

ia

lr

uni filio legitimo relinquere plus quàm

tes : vel f extali difpofitione oriatuz, utt

i

Ino

u

aliis ?

C

"

t fcandalum, taletefta-

ficil&oriri poc

LXIX. x Poffunt, fi alii'in portio-

ientum. cít

ücitum,

ll oj

-

Á

v

4

u

pelegitima non damnifieentur, & jufta

Ratie.elt n

adfit caufa, v. g. fihabet majora merita,

m. 2. Secinfis. omnibu

s. vitiofis cit«

d

fi parentibns majora prafütit obiequia, cumfantiis, feu per fe, non

yidetur 1*l«

&t

*s

&

-

De variismodis äcqai;endz"dbmiiziuw..

mu»mi-n(fifuere extraneum haredeim, & — quantum unus filius vel confangui.

;

uineos collateralesnon, | neus,

l!

praterire confang

Obfervandum hic eft ,

eegentes..

an fuper&&s

J

matio : Nullum jus naturale , nec — pauper conjunx fuccedat cum filiis , vel

(

xofitivum divinum , velhumaaum affi- um aliis confanguineis. Si primum, ac-

]i

ul

gnati poteft, per quod oppofitum pro-.

quirit tantüm ufumfructum, proptietas

El' O

veroó bonorum manet apud liberos,

Si

betur.

QUARO XVII.. Quid fentis,dexfuc,-

fecundum , acquirit plenum dominium,

ceffione conjugum 2

QUARO XVIII, Suntne caufz, ob

T.

LXXL Refp. 1. Solent interdum — quas Pater, Mater, avus, avia, licit? pof-

funt exharedare filios & nepotes?

conjuges dum contrahunt , facere r acta.

[

uzdam dotalia vcl nuptialia , ut ( abs-

LXXII z $unt,

Quas nofter Lub-

queliberis unus eorum przmoriatur, lino fic adducit ex R ofella:

Gmnia vel certa bona fiant conjugis fu-

Si filius manus violentas injecitin pa-

rentem, eiq«e gravem injuriam vel con-

perftitis , fic ut. .c.anfa.nguinrci excludan-

*

Si in gaufis criminali-

£ur.

£umeliam fecit.

Ddhis pa&is Mynfingerus cent.2, bus patrem accufavit , przterquam de

Qbferv. 3 3.n. xo. teftatur , quód valeant crimineleíz Majeftatis, harefi, vel de

]s

€x notiffima Germanie praxi, (intque — offenfa contra Communitatem fuz civi-

r

Si filius maleficus cum maleficis

Íxpius confirmata in Camera lmperiali. tauis,

q

*. 2. Si Conjuges nallamtalem di- converfatur, |Si machinatur in necem

f

Mi

fpofitionem fecerint, & ex familia con- — Patris. — Si calumniost litem movet Da-

jugis przmortui nulli extent confan- £tri, 3 quafi Pater defecerit , oportet

j p

guinei, conjunx fuperftes ; conjugi de- . eum damna grandia fuftinere. . Si ro-

