
tamen licite £t oppofitum ,. ut patet in

] Mi

Calicis ob Venenum in eo depre

henfum, .

j

Neomyltis cum Epifcopo celebrantibus,

"d a.

ZAZzZ 2

"p

m

d

935

TRACTA TUS XH, FExguen2.

Ad2. Duplexeft metusy.g mortis,

nemoonfecrandi unä-mSpec'iEm*t:mï

sbl

unus ab intrinfeco, alterab extrinte-

tàm; quod pofterius nunquam licet.

i

'€o.

Primusinferturà caufa naturali

44 3. R. nec

-

tunclicere. Negatur

551

feu nonlibera , v.g. venenom refpe-

enim, quód pr

&ceptum de conimu-

af

&u fumptionis (etfihoc forté à cau-

nicandoin art

. mortis & de fervan-

bt

fa libera fueritappofitum , aft hoc fe

da vita fit maj

usquàm przccptum de

A2

0

habet materialiter & remoté ) vel

cramenti.

integritate Sa

Quia ritum

j

l

ä

jamjam impendens ruina templi ,

pPro Euchariftia confici

At

Ípecie panisconfecratà. Ft talisme-

endaà Chri-

fto infitutum feryare i

ntegrum &

du

tusexcufatin prefenti cafu. Metus

(ubftantialiter immutat

um d

mortisab extrinfeco excutitur À cau-

um , majus

bonum eft,quàm vita Corp

Oralis, &

"T

fa liberasEt hic non excufàt. sicut fi

quàm Communio infirmi in

re,cüm

Machabzi comediffentcarnes (uillas

hic Euchari

p

ftiam potfit habere in vo-

obmetum mortis ( quiaeratab ex-

to; & fic falyari. Sient ob dandum

Y

'ïl'. 1

trinfeco'incuffüm abÁntiocho,pec-

;

4

x

Viaticum ne quidemlicet celebrare,

«affent , non tamen fi eas comedif

ütranmique specie

fent ne fameperirent, quiahiceffet

m *wnfecquo fi-

ne facris veftibiis

Ed

metus ab intrinfeco. Sic etiam,(i quis

il

W

feeundz fpeciei confecrationem o-

Ex quo Sequitur,quod præ&cptum

[

ommmnienis in

agone obligat füb

mitteret ex mcturuing templi, non

hac conditione ,f

P!lh

peccaret , peccarettamen, (i eam o-

debité fieri poteft,

feu fi fit copia Sacr

amenti : quando

U

mitteret ex metu mortis fibi incufío

tcft con-

AU

abhominein contemptum Fidei vcl

Veró utraque Species non po

fecrari moraliter 1

oquendo, non eft

(iy

Sacramenti.Idem eft/fifieretad com-

copia hujusSacra

menti.

municandum infirmum; licét enim

AïV

Nec refert inftare :

"Præccpt;nn

At

tuncille minans explicité velit utili-

quod cedit fimu

T

1

li

tatem proximi,quia tamen fcit Con-

l adDei gloriam &

M

animarum utilit

atem , majus cífteo,

Mi

fecrationem uniusSpecici finealtera

quod ceditin gl

onam Dei tantüm :

effe LegeDivináàprohibitam

implici-

oïummg

1

té & interpretativé vult co

Sed przceptum Communionis ha-

7& [b]

r

lltq

s

ntemprum

oetfe p

jl

Legis Divinz & Dei, à qua implicita

rodei

'nimo modo, przceptum ve-

o

ntegritate sacramenti fe habet

RUE

intentione non poteft ejus voluntas,

fecun

do modo Er

d d'*

intali cafi denndari.Ex quib

us patet,

go Nam major eft

(tg

vera , fi

primum przceptum fitbfo-

aliud effejà princ

ipio habere intenti-

lutum,

non vero fifolum conditi

ln

onem confecrandi utramque Speci-

"Wtb

natum.,utiin przfenti.

Jj

em,& poftea per accidens ob me.

4d 4. Eft cafüsm

if [

tum ab intrinfeco talem impediri à

tamen da

etaphyficus. Quo

NU

li

"

to , populus adhucpoffet

fecundz Speciei Confecratione : &

falvari

,

Per votum hujus sacramenti,

W

* Id

ali g*d , àprincipio haþerc/-?inqtentie-

Qquod per :animarum Curatore

s p*g-*

lp

Pæ

"Ls

n

Ti

—

Y

j

De Zæcäurïfrïd.

$m

cïemmïï

pulo feduló effet predicandum; cui

explicari ad modum precepti affir-

uamlim.ä

predicationi & divinz voiuntati ho-

mativi per illa verba Chrifti:Hzc facite

mines timoratz conícientiz facilé

dn ineam commemorationem ., &c. ficut &

N

C0f

acquiefcerent.O mni ergo necetfitati

contra tantüm eft preceptum affir-

l ms

füccurrendum eft per media ordi-

mativum , quo Sacerdos teneturSa-

cptnd

nati, nog veroó per calia , quzjuri

cramentum,quod fa&tum fuerat im-

divino piadlicant ; uti prajudicat

perfe&um, facere perfe&um. Quod

Mu i

hd)

Confecratio unius Speciet.

proindeobligat quidem femper , fed

featim !

Exquibus Coligitur , preceptum

nonpro femper,ut patet ex dictis de

[u

; nj

divinum de utraque Specie conte-

metu mortisab intriníeco, Tra&.g..

ponls

cranda effe negativum feu obligans

Exam. 1. n. 12.

Lt -

f;mpcn& profemper, licétapparcat

Bs

bdgms -

GXRoORES UE DO ASO $380 5859 SXR O ONES GE O

CEleon

Yando ü';?

EXAMENIII.

rccprumx

De Prefentiacs modo quo Chriflus im Euchariffia,e8 deaccidentibus

lia

P anis (j Vil vemanentibn s. A. 72om.3.75.€-76. 7 77,

o

UJERO I. Eftnein hocSacra-

1. Quia aliàs Chriftus fruftrà diceret,

: quznäli

mento Corpus Cinitti fccun-

dab», fed deberet dicere, dedi, qui pee

ordaul

düm veritatem?

fidem jam pridem dederat.. z. Chri-

jj noacäg

"

XVIL. Hzc Quzíftio ad

ftus fruftià diftingueret inter come-

Controveríiftas fpc&at;ideo breviter

ftionem & bibitionem ; fi enim hz

vt

expedienda.

fiant perfidem, funt idem, nimirum

| gï.om?&

$. Chriftus eftin Euchariftia, non

credere in Chriftum. ;. Eruftrà Chri-

;

g

folümutin figno'& figura, fed vere;

ftus cibum Eucharifticum piztulif-

j n

necfolüm obje&ivé fed realiter ; nec

fet mannz,dicens: Nen ficut manduca-

moni

folüm fecundüm virtutem , ted fub-

verunt Patres veftrimanna. Joan. 6.v. $9.

cqqu

ftantialiter.

Quia etiam illud erat (ignum Corpo.

j

i

Eft defide contraHzreticos, & do-

ris Chrifti veri , & perillud Chriitu,

ID

CeturàS. Thom q.75. a. 1. Patetque

fpiritualiter manducabatur per fi.

mmll

145[0

Ilf

Joan.6. Nam ibi Chriftus ait : Pa

dem : & fic quantàm ad hoc Sacra.

m

queii ego dabo,caro tieaefl r c. Nifi manda-

mentum fideles N.L.non eflentme

Vayeritis Carnem filii bominis ,— c biberitis

liorisconditionis, quàm Veteris Le*

j U

-

4jüs Sanguinem. Sed ibi Chzftus non

gis.

Ergo.

g

Nota, Dum Scriptura &SS,PP.Eu-

g

oquitürde manducationc fpirituali

perfidem,ut putct Calvinus. Ergo de

chariftiam vocantfiguram , fignum,

g

commemorationem , loquuntur de

]

:c-ali'xöc fübitantiallD. Prob. min.

ZzzZzX 3

Te

Z R,.dCT ATE XII, Examen 3.

918

p

3.Corpus Chrifti inEuchariftia cä'ä ï

Speciebus exterioribus, non veró de

;ja[nc

re contenta fub illis.Et dum afferunt,

& noncflcinleco, feu effeinexten-

f

uod.coelum continear Chrifium

fumiocaliter, cum tamen extenfio-

i

ufíque ad tempus Rcetürcienis

ad locum fitcffedusformalis quan-

d

titatis.

D

l

V

mortuorum , quod Chrittus mun-

!

dum xcliquerit ; quód ejus Corpus

4.Idem Corpus(indiviüt;'äiï'n'xane'hs)—

inpofl

manducarià nobisnon roffit, fcrmo

cfte Gmulin pluribuslocisiimóinin-

1]

eft de afpcétabili ejus prefentia & vi-

numeris hoftiis & alt.vibus.

ii

fibili ad humana cum hominibus

z

converfatione , & - manducatione

$. Coipus C hrifti quandoque in

terram cadcere;à muribus derodi, de-

000

fub propriaSpecies quod autem in-

zl

vorari, dentibus teri, in fubftantiam

vifibilitet(fubftantialitertamen ;velit

alifvertiyad motumSpecierum fimul

um

nobifcum effe ufque ad confumma-

furfum & dcoríum moveriputrefce--

*v

tionem Saculi,ipfe promifit. Quan-

re, Sanguinem Chuifti acefccre , in.

[

f

doEuchariftia vocatur Panis & Vi-

üek

ventrem & feceffum ire;&c.

num,nihil obftat; Quia Scriptura fz-

t:C

pealiquidappellat nomineillius,ex

Adi. Apoftolusvuit,cffe candcm

^j a lk

quo fa&um eft. Sicuthomo vocatur

cfcam ex partérei manducate , nom

l,

terraaut pulvis (quia exterra eft fa-

autem ex parte modi manducandi.

i

&us. ) Hinc S. Auguftinus citatus à

Nos Chrifi carnem manducamus

E

ber fidem & fimul rcalites;Patres ve-

Gratiano can. utrüm fübfigura, de

1 Wt A

confecr. dift.2. ait: Cerpus. Chrifli

ró noftri perfidem tàntum: Ad alte-

tX Cor

*Y-2l

1nc

m. hicq.75.à:1.

y

veritasefl , efgtra eft.

Eff. veritas dim

1um,patet ex S.

i

H

I

Corpus Chrifli & Sanguis ex Panis & Vini

ad x.ubiS.Au

uftinum explicansaitz

2

q

F

ubdit; Sacia-

lt j

fibflantia effecitur: figura vero efl id , quod

Perhocautem

13

- rl

exteritis fentitur.

ment

un

1,quo

j*

commendavt

a

cii

21

i

ter

C

g

UM

XVIII. Oppono 1. Apoft. :.Cor. 11.

[piritu

tum vivificabit

ait: Patresnoftri eandem cfcam fpi-

vos,non intendit,quód CorpusChri-

- Wf

fti fit ia hoc Sacramento folum fe--

Pljtag

ritalem manducaverunt, & cundem

fïïfunjmm

potum fpiritalem biberunt: Sed illi

cundum myfticam fignificationem,

A

manducaycrunt fol fide , & in fgu-

fed fpiritualiter dici;id efl,invifibiliter

& pervirtutem Spiritus S, Unde fü-

Mb inj

ra.Ergo & nos.EtJoan.6.Spirituseft,

W0 (('u 1

qui vivificat, caro non prodeft quic-

per Joan.tra&t. 27.toni. 9. exponens

Mtati

quam.Verbaquz locutus füm;,Spiri-

id quod dicitur , Caro non prode

^i

tus& vita funt;id eft, fpiritualiter in-

quicquam , dicit: Sed quomodo illi

Eanf i

telligenda Ergo.

*

intellexcrunt , carnem quippefic in-

2. Sequituracci

dentia Pahis&Vï-

tellexerunt manducandam , quo-

"*WOHGH

modo in cadavere dilaniatur , aut in

W

li

ni effefinefübjedo , quod fieri ne-

l

modo-

BA

Ul

maccllg venditur,non quo

A

qtïit..

fpiritu

Vil

LE

De Euchariflia.

912

bitur,ut fecundum eundem effendi

f irif-u .vcgefatu,r: accedat fpiritus

d

ad carnem, & prodeft plurimuim.

modum,nimirum circum(ícriptive ,

Eu

nec fit nec effe poffitalibi;juxta Tho-

Nam ficaro nihil prodeffeG;/ Verbum

tl

caronon fieret;ut habitaretin nobis.

miftasin Phyfica: benetamen fecun-

dum diver(am effendi modum ; ni-

u

Hecibi.

A ; R. Id naturaliter quidem fie-

miram facramentaliter,imó plures

fimul habet in. diverfis hoftiis pr-

Tunti

rinonpoffe , bene tamen miracu-

I

losé. -

-

fentias. facramentales,

Ad 3. ita c(t. Nam exten(io adlo-

Neceft eadem ratio de prafentia.

cum (olum eft effz&us fecundarius

facramentali

& circumfcriptiva.

tqrt

J

quantitatis , ab ea realiter diftin&tus,

Quod enim prior in codem corpore.

& miraculosé feparabilis, licét effe-

poffit multiplicari, & non altera, eft

f

&us primarius , qui refpe&u cjus eft

1deo, quia ratio formalis effendi in.

Jmfmi

extenfio partium 1n ordine adfe , fit

loco facramensaliter, eft convcerfio

Pli[iï.*ä-

(

ipaforma feu quantitas communi-

unius fubítantie in aliam in Sacra-

cata fübjecto.

Unde s. D. a. z.cit.

mento; ratio autem effendi in loco

àdj ait : Corpus Chrifti noneftceo

quantitativé feu circum(criptivé eft

zndrþl

modo in hoz sacramento ficut cor-

quantitas Ssbfumo :Sed poffunt mul-

; tot

usinloco, quod fuis dimenfioni-

tiplicari & fecundüm fidem défa&to

n

uslococommeufuratur, fed quo-

multiplicantur converfiones füb-

|

*

am fpecia'i modo, qui eft propius

ftantiz panis & vini in fübftantiam.

huic Sacramento. Unde dicimus,

Corporis Chrifti, nontamen poteft

quod Corpus Chrifti eft in divertis

in eodem corpore multiplicari quan-

altaribus, non fic

nft

vt

in-diverfis locis,

titatismolis, nequeunt énim plura

fedficut in Sacrameato : per quod

accident.folo numero diftinéta fi-

nonintellisimus , quod Chriftus fit

mul effe in codem fübje&o. Exgo.

ibifolüm ficutin figno , licét Sacra-

Vi

mentum (itingenere üigni , fed in-

Ad . exclamo-cum S. Auguft. lib.

J

ll

2.2. de civit. c. 1 1. Ecce quibus argumentis

] u

telligimus Corpus Chrifti hic effe

foun

íecundüm modum proprium huic

emnipotentie Del bumaua contradicit infir-

Sacramento. Hzc

ibi

nimirum

mitas , quam po[fidet vanitas.

Omnia

RU

( if

j

modo indivifibili , ad!ocum inex-

ergoilla &unt in Speciebus externis;.

]

noninCorpore Chrifti , quod non

ww

li

tenfo,fcu admodum üib&äm iv,non

quantitatis.

eft Euchariftia modo paffibili fed

ü

porf

Lo.calittr & cirenmfcri-

impaffibili , unde nec lxdi , nec

yp

v

- Ad 4. dift.

Jl

ptivé ,. neg. 5 facramentaliter & pe

pati ibi poteft. Sicut ergo. dum

yil

corpus cujusvis hominis cadit im

converfionem feu fübftantiationem,

W(m

conced Itaque Corpus Chriftiin ca-

terram,truditur,lzditur.fordefcit;pu..

üsqul

trefcit, non tamen anima dicitur ca-

n u

loeftcireum(ícriptivé , &àlocoibi-

derejlzdi, fordefcere. Ita. fimiliter,

m

demitaconcluditurfem circumferi-

. Item

j

-

H

$20

TZRÁACTATUS XIT. Exanen: 3.

-f

ltem poteft res per accidens feu ratione

pus meum,qui fenfuseft ilfisimus E N

alterius. fimul moveri furfum. & deor-

Confitim. Siinaliquo facco fimul effet

iif

fum,utianimain diverfis membris,

triticum & lapides, fal(a effet hecpropo-

mb

t T

Vide infrà de forma Euchatiftiz , ubi

fitio:Hocefttriticaum. Ergo. etiàm falfa

dicetur, quód formz verba (int pradti-

eithac propofitio : Hoc eff Cerpus mesim, (i.

ii

ca, & noníolüm fignificent, fed eficiant.

fimul maneat panis, Prob. confeq. Ideo

':"mms, l

rzíentiam facramentalem,

A

li

prior propofitio effet fal(à!, quia deficeret

UJERO.I. Manetne inEuchariftia

idenfitas prædicati & fubjedti ( ex eoe-

U TM

aliquid de pane & vino? & quid illud *

nig,quod res eft,vel non eft, oratio dici-

fo:fjtiæp

— XIX Hszc quafüo etiam. fpedtat ad

tur vera vel falfa) & quiatriticum &la-.

iflg

Controverfiftas,,

pides ornino difparatéfe habent : Sed

Atum ]

z;, In Confecratione Euchariftie fit

idem eft in przfenti,fi maneat panis & yi--

A Det

transfübftantiatio few vera. fübftantialis:

numinEuchariftia,ut patet, Ergo.

z

converfio totius fubftantiz panis.& vini

Ex quibus Sequitur , quod fubftantis: ,

Pt t

in fübftantiam Corporis & Sanguinis

panis & vininon annihiletur , ut docet:

"i

Chriftijitaut necmateria,necforma, nec

$.D.q.75.a.3 ubi fpecialiterad r. ait z

^ (Wl

aliud quid. fübftantiale de pane & vino:

Sabftantia panis & vini fa&a confecratio-.-

T

m

^

maneat ,. fed fola eorum accidentia feu

neneque fub Speciebus Sacramenti ma--

E

d

i

Nontamen fequitur;,

4

-

Species. E(t contra Lutheraros;tenentes:

net,neque alibi.

^g

contra veram fidem , quód maneat fub-

3uodannihiletur : cogvertitur enim im

lm

&antia vini & panis,& Corpus Chrifti fit

Corpus.Chrifti, Etad 3. ait: Licet poft:

Ri

Confecrationem hazc fit fal(a , Subftantia:

fimul cum panefeuin pane;qui inde didti

"m

fuünt Impanatores..

panis e& converfa,eft aliquid.Etideo fub-.

:

».!Z

tl

Ratioeff quaminfinuat S,D. q.7$.2.2.

ftantiapanisnon eft annihilata, Hzc ibi..

'!anm'dcm

Quodautem nihil fübftantiele de pane:

inc. Si maneat panis ,. falfa funt verba:

Wt

Chriftijboc eff corpus meum.Sed.hocnequit

& vinomaneat;etiam fequitur; quiaalías:

à übk

t

dici.Ergo,Maj. prob. Pronomen demon--

non effet perfecta transfübftantiatio..

X

Quód maneant accidentia, congruen--

Srativum Hevfignificat , quod fübftantia.

2

X

füb accidendibus panis contenta fit Cor-

teroftendit S, D. q..7 $. a. s. in c..dicens z

T

J

Is

pus Chrifti:sed fifub eis manet panis, id

Senínapparet: ,. fa&a. confecratione 07

"If

mnia accidentia panis & vini remanete;.

non fignificat. Ergo, Maj. patet : Hace-

4j

h

nimpropofitio , Hoceff Cerpus meuin , eft

Quod quidem rationabiliter per divi--

! M

affirmativa,vera & formalis propofitio::

nam providentiam fit.. Primoó quidem;,

Sed ad veritatem propofitionis affirma-

quiamon e(f confüetum hominibas fed.

f' 3-6 3&

p gl

tivi requiritur identitasprzedicati & fub-

hotribile, carnem hominis conedere & -

tsf

jectiut docetur in Dialectica. Ergo.Min.

fanguinem bibere, Etideo proponitur-

N

weroprobatur: $i panis maneat ,. (enfus

nobisCaro & Sanguis. Chriti füumenda.

M

verborumeft hic, subftantiapanis(utpo-

füb fpeciebusillorum:, quz frequentius

f

u (iabillis accidentibus contenta)c(tCor-

inufum hominis. veniunt , fcilicet. panis:

J,P :

m [l

JQP

h h

EE

De Euchariflia.

92I

dul

&vini. Secundó, ne hoc Sacramentum

ul

&

formam (ubftantialem panis,virtuteige

ab infidelibus irrideretur, fi füb fpecie

nis decoquentis materiam ex farina &

1

propria Dominum noftrum manduca-

aqua confe&tam,

Hszc ibi.

[

remus. Certió , ut dum invifibiliter

tfil

QULERO H Qaid virtute verba-

.li

Corpus & Sanguinem Domini noftri

rum Confecrationis ponitur feu conti-

H

lumimus, hoc proficíat ad meritum fi-

netut fub quavis Specie, nimiram pa-

dei. HacS$,D,

nis & vini? de quoS. D.q.76.a.1.& 2,

( eni

Vide n, 18. ad 2. oppof, quomodo

& 3.

n

accidentia poflinteffe fine (ubjecto. Ad-

XXIl. Ante R.nota ex art.z.fub Spe-

n db

de, quód quamvis accidentiaetiam per

ciebus facramentalibus

)

|S

potle aliquid

abíolutam Dei potentiam non poffint

contineri duobus modis.

I. Exviver-

n

W

exiftere períe períeitate intrinfecá ,quz

borum , quod nimirum per verba Con.

debetur foli fabftantiz,bene tamen pcr-

"

fecrationis formaliter & exp

refse figni-

feitate extrinfeca, ideft;per excrinfccam

ficatur

d

Dei manutenentiam accidentium fine

»adeóque eft terminus primarius

converfionis, . Qnod alii paulóaliter ex-

TE

fubje&o feu cauf; materiali.

uamvis

f -

plicanxc,dicendo,EHe id

»quo pofito po-

enim Deus fe folo non poffic fupplere

nitur veritas formz,

AE d-

—Caufaliratem caufz materialis intrinfe-

& quoablato tollí-

tüt. 2. Concomitanter, uti eft illud,

squitt

£z íeu materiz primz,per modum pattis

quod etfi per verba non fignificetur vel

eim?

cutn forma totum compofitum. confti-

ag

exprimatur, eft tamcen quid realiter uni-

tuentis , poteft tamen fupplere caufali-

tum termino primario per verba formz

sbl

tatem materialem extrinfecam (qualem

fignificato, Quo notato

u-

habct fubje&um refpe&tu accidentiumy

l Il [ ?*

RI, Ex vi verborum íub Speciebus

non quídem in eodem genere cauíz,fed

panis ponitur folum Corpus Chrifti , &

m

in genere caufzcfficientis accidentia fi-

^

qis

i

ub Speciebus vini folus SanguisChrifti.

-'v,

j

ne fübje&o confervantis.

m&';'.ü,

Ratio: Quia hoc fólum expre(se &

. XX. Opposo: Fotma panis eft acci-

formaliter

per verba forma (i

gnificatur.

dens: Sed illa non manet. Ergo, Prob.

5 2. Defacto füb . Speci

ebus panis

i c!.m

maj, Panis eft quoddam artificiale, Er-

i

per concomitantiam continetur San-

gotorma panis cft accidens,

guis, & fub

f

imu

- hd hoc ne

g. maj, Ad prob. neg. con-

S. Thom.a,2,

pecicbus vini Cerpus. It?.

u

Íeq, Ration

em negationis datS.Thom,

m

&atio: Qug funt conjun&a conjun-

JH

P-7 f« 2.6,2d 1,dicens : Nih

il prohibet

jj

arte fieri aliquid

; €ujus forma non eft

Gione naturali & adequará , ubi eft u-

num ibi eft & alterum, faltem pet con-

p

accidens fed forma fübflautialis,

Sicut

W[WIHN[

comitantiam ; Sed talisconjunctio de-

atte poffint produci rang ferpentes &c.

f

fa&o eft inter Corpus

& Sanguinem

ul

-tlem enim formam non. ptoducit ars

Chrifti,

Ergo,

virtute propriá, fed virtute naturalium

Dixi; Ze factos Quia cümin tridue

à p-rin;ipiommc Ethocmodo producit

mortisChrifti non fuerit ralisconjun&io

Aa 22 2aa

iniet

-

*

222

: TR ACTATUS XIL Examez

$*

riftia. : Idem eft de accidentibus & at-

inter Cotpus &:Sangüinem ejus(fuerunt

H

enim feparata) fi tunc fuiffet facta Con-

ttibutis relativis ad locum, feu depen-

fecratio , füb Speciebus vini fuiffet San-

deatibus ab extenfione locali, uti ftare,

federe, jacere, &c.

guis finecorpore, & fub Speciebus pa-

nis Corpus fine Sanguine, — Quia totus

—OXXIIL. s. Parec & Spiritus S,

)

Sanguis dicitur & creditur effe effufus,

proprié facramentaliter non fünt in Eu-

XXH. g, 3. Etiam anima Chrifli,

chariftia , etiam per c.oncgmitantiam

E

quà anima; eft per concomitantiam fub

mediatam.

utraque Specie, (icuc & Diviniras, &

Ratio fundatur in

S. Thoin- infrà q.

Vetbum divinum. S.Thom.a.r.ad rz.

79.2.7.ad 3.dicenite: Sub. Hoffia mon eff

Ratro patet ex di&ta reali conjunctio-

m totus Chriftus.

Nihil eaim modo

ne. Videinfrà in Exam 4.feq. n,$ 9, uf-

facramenrali per concomitantiam conti-

netur in hocSacramento, nifi fpcet ad

queadfinem, Et Exam.j,0.74.

Nota, hanc Propofitionem , Quande

totalitatem & conflitationem Chrifti,&

duo funteonjunda , ubi eft unum , ibi

dicatüt cum eo cóncomitanter ímmo3a-

«I i

etiam e(t alterum , eff? veram primo de

ri,offerrimanducari, &c. Sed Pater &

Spiritus S.licét uniantur Deitati & Vet-

-t f

conjundione adzquatá , ita utunum -

qué laté pateat, (eu fe non magis exten-

bo divino,non tamen fpectant ad tota-

BUTT

5 W

dat quàm alterum.Hinc quia hamanitas

litatem & conftitutionem Chrifti, qec

Ghrifti & Verbum divinum non uniün-

dicanturimmolari,&c. Ergo.

iT

ftin to-

tur adequate,etfi bene fequatur,Ubi eft

&. f. Totus CHRISTUS €

a

gm'ip:;g

Humanitas ibieft Verbum: non tamen

ta Hofítia, & rotus in qualibet parte Ho-

ftiz, ctiam minima five conjuncta five

d abng

fequitur , Ubi eft verbum;ibi eft Huma-

nitas. Quia aliàs Humanitas effet ubi-

j äïäfi;' ii

Íeparata , fcnfibili tamen,;S. Thom.

nl

que,(icut Verbum divinum eft ubique.

a.

R.atz"(/) S.D.eft: Chriftus füccedit lo-

H.ilia ] lX

Secundo intelligitur de conjun&tione

naturali feu rali,uc illa , quz funt con-

co panis ; Sed natura panisnon folàm cft

jun&a , fpe&ent ad integritatem feu

in toto pane, nec fojàm in parte conjuni-

H

Fa

conftitutionem ejusdem, uti in homine

&à, fedetíam in parte feparatà , eriam

! aj

funt brachia, manus , caput , faqguis

minimá , modó fit fenfibilis, 'Ergg' &

;

naturalis, & alii bumores in fua puri-

Chriftus,

R u

tate confiderati.

'Jifþra&i(

Hinc quia excremen-

Quati hic poffet , a

n quundc')'inlhæoc

Sacramento mitaculosé apparet puer

RE n

ta ,faliva, füdor, lachrymz (idem ef de

veftibus, & cibo) non habent talem

vel caro , fit ibi verà Corpus Chrifti,

-!1'1'0. dfda

QGJI n

conjunctionem cam Coerpore Chrifti ,

Hoc videatut. claré exp!icamm in $.

ln

Thom. hic 476.28.

non f'unrvper concomit'an;iam in Eucha-

ï:!tq]m j

X

?j" 4ttlþ/)

EXA-

EU Quj i!-t

p

De Euchariftia;

923

E&t.;«

i

"

M

-Wä-ä"*käö&* "L3:HC TO EOR HO 300 D-HA EOE H930OP

KHW

»

EX AMEN IV

ii

ii t

Efféllu , Ufu ,& Miniftro

De Forma ,.

T ..

Euchbariftue. -

ii

u)

| STkom à qmjä]S afoue ad 82 -imclufroc.

gu

D

UEROI. Quæ;ïam verba

ti , ufus autem non eft deeffentia hujus

g

de eífenda formx

d

funt

Sacramenti fed folüm conditio applica-

Confecrationis z

tiva quoad effc&um , vel illad -complet

(hi

w E

M

XXIV. 5 1. Probabi-

complemento folüm extrinfeco. Ergo ,

ímit

de effeatia forme Confe-

Deinde an dicendum, verbailla przvia ,

Dacti

i lius eft, 4uód

TA

crationis fint hzcíola verba : ZHec ef?

Quiprid quampateretur, effe de effen-

tia formz, folàm movere poteft hzc

idtot

Corpus meum. — Hic eff Cago Sanguinis

mei, Wel Hiceff Sanguts meni. — Patet

ratio, ut intelligatur, quód verba fignifi-

HQU ) fxf:ï

)

ex $, Thom. a. 1. & 2. & 3.

cent Corpus Chrifti, & proferantur no-

fl:e **;

| Supponitur autem, quódly exzz fine

mine ejus;non Sacerdotis:Sed hac ratio

T:

AUv L

gravi peccato non poffit omitti , & quód

non probat, quia ad id fufficit forma-

[ infHG l

ad valorem fufficiant (ut patet ex fuprà

lis vel virtualis intentio Sacerdotis,

l'unfhüü |

* etfi eam exteríüs in verbis non expri-

di&is) alia verba zquivalentia , fevvan.

& i

dus tamenin idiomate fit mos Ecclefiz,

| mat, ut patebit ex dicendis ex S.Thom,

Ratio: Non alia verba funt de. ef-

a.1.ad4. Ergo.

u;cc&.l& [

fentia formz Confecrationis utriusque

Girca effentialia verba formz Confe-

mï&ïïm

Speciei ,quàm quz adequaté fignificant

crationis vini controverfia eft interipfos

t cf

prafentiam CorporisChrifli fub Specie-

etiam T homiftas, Nam Gonet & alii

alayV

'.

bus panis, & Sanguinis fub Speciebus

volunt , etiam alia fequentia verba , ni-

L

vini, quam proinde & caufant ,' cüm

mirum zovi Tefl amenti, qtii pro multts ef-.

fiat pra&tica: Sed illam przfentiam ade-

^ fundetur , effe./ de cílentia , fundantes

,ïJ«'::Wf

fe in verbis S, Thomz hic a. 3.in c. di-

quate fignificant prafara verba. Ergo.

uT

Min. declaratur: Particula eziz non

centis: Circa haac formam eft. duplex

j

ji4

fignificat, nec efficit prafentiam. facra-

opinio; Quidam enim dixerunt , quod

;'

jl

mentalem,fed verba formz folàm con-

de fubftantia formz hujus eft folàm hoc

ne&it cum illis verbis antecedentibus,

quod dicitur , Hic cft Calix Sanguinis

lcilicet. zccipite €9. comedite , ac reddit

mci, non autem ca quz fequuntut;

fenfüm ggufa!—cm üsüs hujus Sacramen-

Sed hoc videtur ínconveniens ; quia a,

qua

)

"Aaaaaa 2

i

$14

TRACTATUS XIL Éxamen A.

1

quz fequantur , funt quzdam detet-

bujus efl bec folim quid dicitur , Hic eff

Ü

p

ii

minationes przdicati, id eft, Sanguinis

Calix Sanguinis mmei , non autem ea qua

"i

"n

C€hrifti,

Unde pettinent ad integrita-

fequantur. — Etfubdit : Sed bocvidetur

(uit

tem ejusdem locutionis. Et propter hoc

2RCOWUEHIEA S.

Item a/& ezelizs dicunt ,

x

T

funt alii, qui meliüs dicunt, quód omnia

quod omuia fequentia funt de fulff antia

TT

B

fequentia func de fabftantia formz uf-

forma, — Sab[umo ; Sed in his ültimis

xtiot

que ad hoc, quod poftea fequitur, Hec

verbis 'S, D. per fabflantiam intelligit

il

quotiescunque feceritis, quod pertinet

effentiam. Ergo. Prob.min. S.Thom.

il

ad ufum bujusSacramenci.

Undenon

in eodem (eníu accipit aomen fubftan-

UT

£ft de. fübftantia formz.

Erindeeft,

tiz, inque Au&ores, quosimpognat,

1]

quód Sacerdoseodem ritu & modo, fci-

illud accipicbant,quía aliás equivocaret,

fhtno

licettenendoCalicem in manibus,omnia

& nihil dicerer ad propofitum,nec bene

u

hac verba profert,

Luc,etiam 22.iu-

€05 rcfutaret: Sed illi Au&ores nomem

L

N

$T

fubftantiz .. acci

terponuntur verba íequentia | verbis

p

piebant pro eflentía.

"j'f.;clarä

præmifiis, cüm diícitur, Hic Calix no-

Etrgo.

i

"u

vum Teftamentum eftin meo Sanguine.

Confirmant 3.

$. Thom. in 4. d. 8.

At mf

Dicendum eft ergo, quódomnia przdi-

q. 2- a, 2. q. t, ad 3,

argumcntum

Tntt

&a verba fant de fubítantia formz: fed

(quod fic habebat : Proprietstes natu-

drtige

per prima verba,cüm dicitut,Hic eftCa-

taliter. confequuntur fubftantiam tei:

i Q

lixSanguinis mei, fignificatur ip(acon-

Sed illud, quod confequitur fübftan-

3

dl

verfio viniin Sanguinem ; eo modo quc

tiam, non poteft effe factivum trans-

Wi

dictum eftin forma Confectrationis pa-

fubftantiationis. Ergo , cüm illa verba;

nis. Per verbaautem. (equentia defig-

YO Efg

quz conlequuntur , dcfigneat aliquas

g 1 SDHI

at virtus Sanguinis effufi in Paffio-

proprietates Sanguinis , in quem fit

D

nc, quz operatur in hoc Sacramento.

transíübítantiatio , videtur quód non

Hec S. T hom,

Aj

Ífrat deforma) ad hoc, inquam', refpon-

A

1.

Confirmant hoc 1.Ly fubítantia

äpnd

det ficS/Thom. Quamvis illa verba qua

iM

S.Tbom. idem fignificat quod effentia,

fequuntur , defignent aliqnas proprietates

L

tcllf

nam Íuprà q.60-a.3.agensde fubftantia

Sanguiuts , z'ngluamum' bujusmodi, junt

"us

forme Sacramentorum pro eodem ac-

tamen effentiales Sauguimi , inquantum

A

30j

cipit , effe de fubftantiaac effe dee(fen-

eff per Pasfionem effufns,

Subfumunt:

"r

tia5ait enim ibidem ; 52 dwminuatur ali-

Sed Euchariftia eft inftituta non folàm

U ndæ

euid ilerum .que [unt de [ubflantia for-

per modum cibi & potüs fpiritualis,fed

a [scramentalis, tellitur debitus feufi

t

etiam ut exprefsé ranquam Sacrificium

«(

verborzm. Imó(ait Aravio) nunquam

fignificet Paffionem Chrilli, que com-

Ms

invenirur apnd ipfum , fabítantiam non

. pleta & confummata fuit in effüfione

Nl dlen

accipi proc(lentia,. Ergo.

'Sanguinis.

Ergo,

. €onfirmant 2. S. T hom. ait ;

Z-

Jnon POH

Confirmant 4. — Pius V. oppofitam

slam eixerunt , quod de [ubflautinforma

ani ;

'-lusp

(

Sententiam ex Commentariis Cajet

At

qui

p

|

De Euääar;y?iq.

925

effe fallum , Llia Canon Miffz non eft

m [ "äui hac in þar:eä S.Thom, recefferat ,

u W |

juffit expungi. — Ergo.

idem apüd omnes, nec fecundüm omnia

77]

Gonfirmant f. Ecclefia Latina tam

tempora;(ed divería funt àdiverfis appo-

[

neceffaria judicat illa verba fequentia ,

fita. Unde dicendum eft, quód fi Sacer-

ur in. Rubricis Miffalis precipiat; for-

dos lola verba predicta profertet cum

Ay

mam ex integro effe repetendam, fi con-

intentione conficiendi Sacramentum ;

n

tingeret aliqua illorum verborum omit-

perficeretur hoc Sacramentum, — Quia

Ts

"

tíi, Ergo funtdeeffentia, Prob.con-

intentio faceret, ut hac verba intellige-

fr

rentur, qua(i ex perfona Cbtifti prola-

feq. Quia aliàs non effetopus omitfa re-

:P[*gm[:

petere.

tà, etiamíi /verbis p.gæcedcmibus hoc

M(äæ[)

His non o.

b&antiBüs probabilius ma-

non exprimeretur,

HacS,Thom.

g

net, quód Sententia noftra attingat

Quibus verbis S; D. non (olüm ab

s od

mentem $. Thomz. Prob. r, Quia S.

effentia formz excludit illa verbaante-

d

Thom.claré ait: .$e4 per prima verba,

cedencia , Qui pridie €c. fed etiam fe-

eum dicitur , Hic efl Calix Sanguimis

quentia, zov; €9 aterni Teflamenti, &c,

l

lj

n

mei , fignificatur 1pfa. comverfio viui in

Tum quia ait, Si Sacerdos fola illa verba

mentu

Sanguinem €o miodo , quo diclum eft. in

pradiéla proferretcum intentine ,&c.per-

RAl

Confecratione panis: Sed verba Conle-

ficeretur Sacrameutum , veiba nimirum

p $

. ctationis, cüm fint pra&ica , efficiunt

in titulo articuli pofita: Sed verbailla

Qu

- quod fignificant ; & in forma Confecra-

funt fola hzc , Z eff Calix Sanguinzs

g

tionis panis alia verba non fünt de cf-

sei, Eteo. Tum quia S, D, adcit;

j

ï

fentia. Ergo.

Quia Canon AMiffeuon eflidem apsd om-

í

aA

s S.D exprefsé ait , a/ja verbaperti-

nes Cb . fed diver[a funt à diver[es appoft-

yd

nent ad integritatem ejudem locutionis 1

t4,&c.

Sub[ídmo : Sed euam verba fe-

jl

|

^. Sed partes integrales non funt effentia-

quentia, nimirum,novi & arerni Tefta-

n

"

It

. les, Ergo.

menti;à diver(is funt omifa, ut patet cx

71 i

3. S- Thom, in art. 1, quetens an

Le&ioneLiturgiarum,tam moderparum

hac fit forma hujasSacramenti, Hoc eft

"

quàm antiquarum ; illa veró , Hic eft

Corpus meum , & , Hic eft Calix San-

Calix Sanguinis mei , ünt eadem apud

wd'x d

»

j

guinis mei , fibi objicit argumentum ,

Ornnes.

Ergo,

XXV. Hinc ad fundamentum Go-

)

iUf

j

1

quo vult probare;etiam illa przvia ver-

(b

-^ ba, Quj pridie quàm pateretur, &c. effe

gui

neti & aliorum R efp, quód S.Thom. ibi

. de effentia, ut intelligatur formam pro-

per fubítantiam non intelligat. effen-

r

u

i

- " fertínomine Chrifti, & non Sacerdoris.

tiam ,fed iptegritatem ; ait enim , per-

g

Et Refpondet: Ad 4. dicendum , quàd

tnent ad integritatem locutinis tan-

quidam dixerunt , hoc Sacramentum

il

ï

quam declaratto, e'x'prelïio, & explicatió

perfici non poffe pradiétis verbis prola-

formz effentialis , prolata codem titu

pl

tis, & aliisprztermiffis, precipué que

& medo. Exemplificat lioc nofter Con-

tenfon in forma Sactamenti Peeniten-

j of[dm'

. fünt in Canone Mifïæ. Sed hoc pátet

AÀaaaaa 3

qL

*

tieg,

Em

-

*

926

| TR&CTA??IS YL Examen 4.,'"

xik;-quæ licét effentialiter confiftac in

feparatum & mylftice feparant. Proinde

-

ly abfolvo te, tamen illa verba, z peccatrs

ratio Sacrificii non tollitur. Dum veró

du

£ui5 ,cX ulu Ecclefiz addita, poffunt dici

S.D.dicit, quàd etíam fequentia verba

il

effe de fubítantia fermg, quia eandem

pertineant ad vim effe&ivam , loquitur

t

propo&:ionem integrant ; eodemque

. de virtute fübítantialifeu ingegrali,nog

T

e(fentiali,

"

À

ritu. & modo proferuntur. Idem eft

Wal

in Eccefia gezca de illis verbis , QuoZ-

"44 4. Confirm. W.cum Contenfonie

fb

pro vebzstradetur,

fa&um effz ideo, quia Cajetanus ger-

quil

/ 4 1. Confirm.

dift.ant. 'Ali—quandd ;

manam D, Thom, mentem non attige-

g

conc., femper,neg. Unde ly fubflariia ,

tat , vir alioquiningeniofiffimus & eru-

1

[

ficuc in Philofophia , ita & in Theologia

diriffimusad Purpuraim jam affump:us ,

sttre

aliquando accipitur pro effentia , ali-

fübindeque fui juris factus & propriis

d :

'opinationibus plüs zduo indulgens. Et-

quaRdo pro integritate, .Primo modo

E

accipitur à $. Thom. q. 6o. ut patet ex

enim arbitratus eft, S. Thomam exifti-

ii Ch

mareomnia verba illaeffe formaCalicis

textu; infinuat enim, quód per diminu-

inle

tionem fübítantiz intelligat: mutatio-

' effentialia,quibusdam articuli tertii ver-

;JW li

nem , qu4 tollitur debitus fen[us verbo-

bis ab aliorum contextu divulfis decep-

tus,

Hzc ille,

^Hiid,

ram, Secundo medo fümitur 3 S. T ho;

444 $. Confirm.

Refpondet bene

A

in przfenti,quod etiam claià patet : di-

«duhlg x

citenim (pectare ad integritatem. Ua-

idem Au&or, quöd Ecclefia per hoco-

ftendat füam cautelam & folicitudinem

n

de negatür, quod dicit Aravio,

W

add 2 Confirm.neg.min. fubfumptam.

fe&ans fecuriora in Sacramentis; cüm

ETA

Ad prob. iterum neg.min. Quia Audto-

enim omnia illa verba ad effentiam defi-

"Ri n

resaS.Thom impugnati volebant;quód

derari multi Do&ores teneant, illa pr-

ferrim ,qua effüfionem Sanguiais figni-

X

verba fequentia sov; €9 eternr , &c. in

Mi

nullo fenía (pe&ent ad. fubftantiam for-

ficant, & aliunde in po[ïe(ïïon;./illius

