rum filiorum Dei.

h

nl

Et S. Chry foft. ait:

ceffitatem extremam , dilectio vero ami-

Tantum nobis non praftat pro amicis

ci et de pracepto.

Eteo,

1

eratio, quantam proinimicis depreca-

Ante folutiones audiantut verba $

tio.

Et S. Betnatd. explicans illud,

pl'Opm(

Thom. cit. a. 7.inc. Ratio diligendi

Majorem Charitatem nemo habet, &c,

proximum ex Charitate, Deus eft, Cüm

Problm

ait: Tu, Domine , majorem habuitti ,

.

ergo quarituc , quid (ir melius vel m

quia pro inimicis vitam perdidifti.

Er-

gis meritorium , uttüm di

ligere amicum

ln "

O.

t iftz diledio-

vel mnimicum , duplicite

WCI pfl'

/.4. Ubieftmajor conatusad bonum ,

Uno modo ex

L

t

nes comparari poHunt.

ibi videtur effe majus meritum ; quía

parte proximi , qui diligitu

r; alio mo&

M dl

diligi-

unusquisque propriam mercedem acci-

ex patte rationis propter quam

l

Cmq

piet fecundüm fuum laborem , utdici-

tür.

Primo quidem modo di

lc&.io

:

amic

"À

De Charitate.

— 44l

l

amici præemi'net dile&ioniini:

mici,quia

Charitate) & effe fignutm intetdum la-

l

amicus & melior eft & magis conjun-

tentis majotis Charitatis: nos autem

j

&us,unde eft materia magis conveniens

fupponimus ejus zequalitatem.Hocpta-

jl

dile&ioni.

Et propter hoc actus dile-

mifílo

t

&tionis fuper hanc matetiam tranfiens

"4d. 1. Oppof. N. min. Ád prob. ait

melior ef. — Secundo autem modo di-

S. D. art. cit., Verbum Domini eft per

le&io inimici przeminet. propter duo.

fe intelligendum ; tunc enim diledtie

Primó quidem quia diledionis amici

amicorum apud Deum mercedem non

oteft effe alia ratio quàm Deus , fed

habet , quando ptopter hocfolum aman-

dilectionis inimici folus Deus eft ratio.

tur, quiaamici : & hocvideturaccide-

Jl

2. Quia prafuppofito , qtód uterque

re ,quando fic amanturamici,ut inimici

M

propter Deum diligatur, fortior often-

non diligantur. Eft tamen meritoria

ditur effe Dei dile&io,qua animumho-

amicorum dile&io , i propter Deüiri

')W

minis ad remotiora extendit , (cilicet

diligantur,& non folüm

quia amici funt,

ufque ad dile&ionem inimicorum : ficut

HacS. D.

z

Wittus ignis tantó oftenditur effe for-

-Ad 2:€8 3. patet ex didhis,

Min.

tlor, quantó ad remotiora diffundit fu-

enim eft uttobique vera aliquando, non

"um calorem. — Tantó ergó oftenditur

femper, quia citca duo obje&a, quorunm

l h

Deidile&io effe fortior , quantó propter

unum eft difficilius altero , poffunt ver«

ipíam difficiliora implemus. Sicut &

t

fati a&usintenfive zquales & poteft ob-

( )

vittus ignis tantó eft fortior , quahtó

jectum minis difficileetfe majoris boni-

combutere pote& materiam minüs com-

'gvlfgïä

thoritates,

tatisobjedive. — Etficexplicantur Au-

bcftibilem. Sed icut idem ignisin pro-

Et in eodem fenfü ad Con-

; pinquiora fortiüs agit, quàm in remo-

firm. dift. maj.

iil

tiota , ita etiam Charitas ferventiüsdi-

Imó retoraueri potcft

ex paritate i

i

Jigit conjun&os quàm. remotos.

Et

pinquiora, -

gnis fortiüs agentis iq pro-

&l

[

y

"quantüm ad hoc dile&tio amicorum fe-

.

Ad illud de Martytio eodem modo

U

condàm fe confiderata eft ferventior &

m

j

eT*. ant. , nimirum quód aliquando,

melior quàm dilectio inimicorum. Hzc

non tamen femper fit a&us excellen-

10

$. D. qui per. paritatem ignis fortiüs in

J

tiffime Charitatis ,

ütà ;

impera-

T.

-propinquiora agentis dat aliam ad hoc

" w

probationem : ex ejusque verbis , u &

tusab ea , quia multi fandti Co

nfeffores

funt excellentioris: Chartitati

s quàm

j is)

€x Not. ante R. multa folvun

tur argu-

quidam Marrtyres,

l

j

menta ; loquimur enim de

diledione

Hoc tamen verum

wllf

eft , quód Charitas ,

dum eft valde ex-

ID

amici per fe, fecundàm fe & abíoluté

^

cellens , manifeftiàs oftenditur in Mat-

uPn(

fpe&ato , ac cateris paribus ; necne a-

tytio ,

quàm in alia operatione , quam

j

iUf

Tmus , dile&dionem inimici aliquando

Charita:

- polle effe ma

s imperavit.

Unde non omnis

gis meritoriam ex accidente

a&us virtutis: diffi

M J

(

i

cilior e& femper exe

FW

[

C

f'-pimi:ugn procedat .ex interifiore

cellentior, :

þd!»ü

Kkk

4td 4.

2

TRACTATUS VIL Examen 5,

H4d. 4. eodem modo dift:min. Itaque .

Ad hoc dico, hanc Regulam intelli-

difficilia virtutum opera homines admi-

£i de malis paenz & damni, quorum

rantur, & magnifcant , quia ex illis

unum neceffe eft fieri ab eodem eligen-

[

maximt clarefcit , quód homo diligat

te, ex his enim ample&endum eft mi-

j

nus,

DDeum ut finem fupernaturalem ; faci-

(

liora. verà virtutum opera non ita mi-

y». 2, Bona fpititualia conflii feu(a-

g[

rantur ob rationem oppofiam , licet

pererogationis licet, imó aliquando te-

fotte de fa&to fiant ex majore dilectio-

netur quis omittere pro falute tam fpi-

I

mee

rituali quàm corporali proximi.

d $.

Tmnfeat maj. , N. min. ut pa-

Ratío : Quia ad talia opera aliunde

;

tetex R, 2. n, 76. inhocExam.

homo minime tenetur , ut fupponitur,

4

[

j

: Dixi, zranfeat , quia. poteft negati ,

Ergo,

l

gam S. Thom.infràq, 184.2. 3. docet,

Ex quo fcquitur. r. Preces ex devo-

A

quód perfc&io vitz Chriftianz pet (e &

tione conpfuctas poteft

quis & tenttut

efentialier confitat in obfervatione

omittere ut ferviatinfirmmo.

1

praceptorum diledionis Dei & proxi-

2,DPoteft & tenetor quis omittere

;

(

mi inftrumentaliter autem & fecunda-

ingreffum Keligionis ad fübveniendum

j

zió folüm in confiliis.

Parentibus indigentibus, velfifuftentet

LT

. QU £&RO VIII. Licetne pro fpiri-

multos pauperes; qui ob ingreffumejus

nj

tuali bono proximi fübirc vel optate ali-

in Rcligionem maximam paterentur

'ka

uod malum fpirituale nimirum pecca-

inopiam , nifi in feculo manens vetla-

tum , aut gratiz vel beatitudinis caren-

retut in notabili periculo falmis' fpilï-

tiam ?

tualis.

&i

LXXXI s. 1.Ptobabilius & tutius eft,

x 3. Probabilius & tutius eft non

,mllfzm

quód pro nullobono fpirituali etiam to-

folüm effe illicitum eptare minüs diligi

F' i

2611

tius mundi licitum fit homini fübire vel

à Deo, ut alius magis diligatur, fed

Wmlf j

optare aliquod malum culpa , etiam ve-

effe illicitum , optare perpetuó catte

nialis tantàm. Ita clare S. Thom, hic q.

beatitudine & gratiá Dei, utalii eam

u

Vl

2,6. a. 4.in fine C. conformiter ad verba

obtineant, etfi beatitudinis carentiaop-

düw

Apoft, Rom. 3. E: fieut ajunt quidam ,

tetur falvá Dei amicitiá ; & gratiz pr*

Cfin

sex peccato.-

$05 dicere , Facsammsmala, ut -wm'an;

vatio , ut non provenien

Ilglt t

Bona ,quorum damnatiojufía eft.

Ratio 1.partis , que €

$ S. Thom. d-

DCfeta

. Katie: Implicateffe licitam & fimul

tandi pro 2. parte contra aliquos

At

effc peccatum : Sed hoc fe

quetetut , qt

Quamvis nullo przcepto tencamuf:

Umoncm

patet confideranti, — Ergo.

pgrfe&iorcm Charita

tem, acexceie

üt uuu

—Ex äu&;

nullum fit pec*

Oppozo: Ef Kegula Jutis:

tiores actus ejus , &

On

bus malis minus eft eligendum : Sed

tum, minüs diligere Deu

m , hociamen

ET

«ulpa venialis eft minus malum

oprare eft aliquid defidera

re contta p*

B.

quägj

if«

petditio :o;ius:nungli, Ergo,

do

t li

iä n Chimtims na[ufam,cu ,us P:;:m

M

u

Dé cäurit?tti

445

!u

dinatio eft , hotninem , in quo eftunire

bet magis felpfatm dili

:

gete, x'qu;im: pro

r

Deo , quz unio fit, tam quandohomo

ximum.

Hzc S. D.

i

diligit Deum,quàm càüm à Deo diligitur,

Ratzo patét ex vetbisS, T'hom. quía

wi

Sub[umo : Sed illicitum eft optare ali-

non licet de(iderare bonum divinut

quid. contta naturam Charitatis,. Er-

contra inclinationem Charitatis , quia

Vi

!

O.

hoc effetinordinatum : Sed optare care-

dq.lii*

Confitm, Nunquam licitumeft à Deo

te beatitudine , etiam falvá amicitiá , &

du

etere, ut deneget auxilium ad ipfum

privati gratià etiam privatione non pto-

n

magis diligendum : Sed optate minüs

veniente ex peccato, ut alii eam habeant,

eft contra inclinationem Charitatis, heec

,cg-m"ïi"

Deum diligereeftidem , acoptate talem

wif

denegationem. — Ergo.

enim primó & dire&t& eft ad unionem

" Ex data ratione fequitur , etiam effe

cum Deo, qua fit per gratiam & beati-

hbt-

Allicitum hunc actum: Utinam Deus ab

tudinem , quá unionetalis homo optaret

x

&tetno flatuiffet me minüs diligere

caterec.

Etgo,

p

If

quàm alium,

Non tamen negatar , li-

LXXXII. Oppono 1,contta hanca2,

j

titum e(le gaudere; quód multi ingra-

partem : Moyles Exod. 32. propopulo

il

N

tia& gloria nobis przferantur , quia hoc

ad Deum fic oravit: Disuirte eis banc

fihil aliud e& , quàm fibi complacere de

noxam , at fe uon facis, dele mede libro

yi "

jf

velin otdine divinz pradeftinationis , ut

tuo quem fcripff!i , qui eft liber vitz feu

ille impleatur: fecus eft de primo actu.

pradefinationis,

Et Apoft. Rom. 9.

xl

yo!

p

Ex quo patetalia ratio pto 1. p.

Optabam ego ipfe anathema effe à Chri-

Secunda pars eft contta. D, Betn.

0 pro fratribus meis ; avathemaautem

t

Setm. 12. in Cant, & nonnullos alios ,

eft idem ac excommnunicatio feu fépara-

docetüttamen cum prima parted S, T ho,

tioà Chtifto.

Ergo.

j

q. 26. a, 4. cit. ubi ait: Secundàm na-

lelüï'f*

2. Licitum eft fibi optare malua

i

turam fpiritualem debet homo magisfe

poene pro folute totius populi : Sed per-

l Mill

diligere poft Deum , quàm quemcun-

q f

petua carentia beatitudinis ((eu deten-

que alium, & hoc patet exipfaratione

tio aterna in Purgatorio ) effet malum

j

diligendi. Nam Deus diligitur ut prin-

j

pene,

Ergo..

cipium boni; homo autem feipfum di-

|. Licet optare maius bonum negle-

nit

ligit ex Charitate fecundüm rationem

il

&o minoti: Sed Salus eterna totius po-

focietatis iniftobono,confaiatio autem

puli eft majus bonum , quàm unius ho-

u

j

& ratio dile&ionis fecundàm quandam

minis , &

; qu

unionem inotdine ad Deum.

Unde

plàs facit ;d Dei gloriam.

Ergo.

v

/

ficut unitas potiot eft quàm unio , ita

4. Homo debet eligete potiüis ater-

ytat

f

:quód homo ipfe participet bonum divi-

p

nüm pati in infetno poenam damni &

!

mum, eft potior ratio diligendi, quàm

fenfás , f3lvà Dei amicitiá quàm Deum

0*

, quód alius affocietur fibi in hac pattici-

j

offendere, Ergo idem poteft eligere,

j

p

v;

patione, Etideo homoex Charitate de-

ne totus populus Deum offendat,& pe-

Ieat.

Kkk 2

p

f* Li?l—.

444

TRACTATUS VII. Exa;hen $.

$. Licitus ef hic a&us : Servirem

pus,ut majorem Dei gloriam & ptoximi

Deo ,licétfcitem mihi non efle dandum

falutem procurate potfet, :

f

premium. Ergo& hic: Opto uttotus

-4d 3. Oppof. dift. maj. Licitum eft,

l

mundus fit in gradiá Dei , & falvetur , &

&c, íalvá inclinatione "Charitatis , C,

"

ego loco omnium falvá Dei amicitiá in

maj.; contta eam , N. maj, T'ranfeat.

0

aternum caream beatitudine.

min, , dift. fimiliter conf. Solutio

ex di&is.

d

K

AA 1, S. Hieron.& Gtegor. intelli-

gunt de libro viventium, nonin Coclo ,

444 3. datur eadem ai.&inäio.

p(

fedin prefenti vita, q.-d, — Aut dimitte

«4d. 4. N. conf. Difparitas eft; Quis

f

popule , aut occide & tollemedehac

pet proprium-peccatum homo bonodi-

J

viiá.

Sed probabiliàs cum $. Augaft.

vino derogat & conttariatur , nonveró

It

dicitut , quod intelligatur delibro vitz

per peccatum alienam totius populi,

b

?f

in Cadlo, feu predeftinationis , & fit ibi

proinde ad primum a&um Charitas in-

W

locutio per hyperbolem , quá folüm -

clinat , non ad fecundum.

A

guificatur in Moyfe vehemens defide-

;*?

44 $. N.conf. Difparitaseft: Quía

tium (alutis populi,non quód veré optet

in primo a&u volito eft confotmitas

li

deleri ( hocenimeft impoffi5ile ) aut (a-

cum voluntate Dei , nimirum fiDeus

1

lutem fuam , de qua perrevelationem

ftatuiffet non dare premium , tamen

E

erat certus , cum falutepopuli commu-

fervirem ; hoc enim a&u homo pto«

LT

tati, fed ut hac phrafi aliqualiter pate-

baret , amorem fuum non elfe concu-

[

faciat ingens defiderium falutis eorum.

pifcentiz fed amicitiz : in fecundo ve«

L:

Unde ex fecutitate familiaritatis cum

tó a&u optatut catentia beatitudinisab-

4

Deo fic vitiliter fuit argumentatus: Aut

folut& , quod eft inordinatum. ^ Aliud

i

'dimitte eis, aut deleme ,. fed me non

eít, (i Deus ab aterno decreviffet huic.

aj

delebis.

Ergo eis dimitte. : Ita colli-

homini perpetuam catentiam beaitudi

uT

gitut ex S. Auguft. q. 147. in Exodum.

nis pro falutetotius populi , naminhoc

t

Verba Apoftoli , Abulenfis& alii

complacere , in quantum eft conforme

N

cenfent , effe hyperbolem , qua Paulus

voluntati divinz , licitam eft..

Vty

voluit fignificare eximium fuum erga

QU.EROIX. Teneturnehomo, &

Mi

Judzos amorem , quo quzvis pro eis

quaudo , exponere vitam corporalem

fij n

patioptabat. S. Hieron. per anathema

pro vita five animz;

[

ximi?

five corporis p

X

intelligitoccifiouem fea mortem corpo-

o

ris,ac martyrium pro Judzis. S. Thom.

LXXXIII, Ante R. Not, 1, Qd

bic q. 27.a. 8.ad r. ait: 24poffolus vo-

fcneruq

ttiplex fit neceffitas, in qua vita fpiri

? as

lebat ad tempusprivari , 1d eft , privatus

tualis proximi poteft ver(ari, 1.INecellt--

iü!m;;;

apanere [ru:tione d. viná ad boc quód bo-

tas extrema, in qua verfatur v, g. Vif

a,

zor Dei procuraretur proximis ; unde

animz fimplicis alicujus hominis jatt-

* Eüu;

folüm;peteba: prolongationem hujus vi-

jam fducendiab hareticis: velalicujas

xl-

m

3

f m'bl

tz,& diläzioncm;bcatitudinis ad tem-

X

filiz ob inopiamaliamve caufam Pfom

j

m

.

N

De Charitate. |

445

mbàpatteptofituendz, — 2. Gravis,in

fpiritualem profundete ( nimitum per

qua ver(atur falus file'ium tempore pe-

peccatum ) pro vita fpirituali alterius?

4

ftis vel perfecutionis infidelium. 3.Com-

Desfparitas eff : Q ia nulla bonain-

K

munis , in qua veríatur falüs hominis

tentio poteft excufare aut honeftare pra-

li

conftituti in periculo peccati;quod facilé

vam ele&tionem ; v. g. furtum eligere

li

potef evitare.

pro medioad dandam eleemofynam, ut

Not,2. Quód vita corporalisptoximi

fuprà docuimus ; nec mala ad culpae pof-

"

poffit dupliciter con(iderari, r, Precise

funt eligi ut media ad quemcunque fi-

1

fecundüm fe, uteft vita & bonum pro-

nem . bonum , hoc enim effet contra in-

u

ximi,

2, Ut eft occaíio virtutis & ma-

clinationem Charitatis , utant dictum

d

tería , circa quam a&us honeftus & vir-

eft.

tuofus exercetur, utli eam fetvem ami-

iij

& 2. In neceffitate gravi nontenen-

1

citiz causá ,etiam cum vitz mez d:(pen-

tur ni(iii, quibus ex officio incumbit

dio.

l

Pco vita proximi primo modo

ptovidere faluti animarum, ut funt Epi-

1

"fumptá nemo potett exponere fuam ,

fcopi, Parochi , & qui i(ubditisacci-

qu

quia (ic plàs diligeret alterum qaàm fe

piun: &ipendia , ratione cujusmagisob.

u

ipfum 5 bene tamen z. modo , quia fic

ligantur , adeóque illi non poffunttem-

t

Mj

- exponit vitam propter fe ipfam ( occa-

pore peítis vel perfecutionis oves (uas

u

D

fione fervandz alterius vite ) virtute

deícrece , fed tenentur Sacramenta ne-

- patficiendum , adeóque adhuc (e magis

n

ceffaria miniftrare , docttiná fidei gre-

:

diligit quàm ptoximum, — Quá ditin -

gem paícere 5 nifi fort& — [ubftituant

(

&ionefolvuntur argumenta , quz co»tra

aliosad hzc munia zqué aptos , ac ipfi

i

dandam Refp.potfunt objici ex SS. P2. ,

funt.

)

"d

& ex illis proloquiis , Cbaritas beneor-

Ratio : llli, quibus animarum cura

dinata incipit a feipfa , Proximus fu.

reni

i

?

incumbit, ex officio magis tenentu£

ii

«gomet mibi.

His notatis

quàm alii : Sed alii , imó omnes , tenen-

p

m

X. r. Probabilius & tutiuseft, quód

tur in cafu neceffitatisextrema, — Ergg

in extrema neceffitate q.uil-.bet teneatut

qui tenentut ex officio, tenentur etiam

Yi

u

vitam corpotalem exponete certo peti-

in neceffitate gravi.

culo pto vita animz ptoximi,

- &. 3. in caíu neceffitatis communis

(

u

Rarío: Aliquis faltem ca(us ef , in

nemo tenetur vitam corporalem pro

quo qailibet pro fpirituali vitá proximi

fpitituali vita proximi exponere : potett

»tenetur profundere vitam , ut patetcx il-

tamen in neceffitate cemmuni & gravi.

N

loJoan.s« Et nos debemuspro fratri-

Katiot, partis: Cuando is , qui eft

hmq

busanimas potere. — Étex $. Thom.hic

UM

in neceffitate , ipfemet fe ab ea poteftli-

It

Q. 26.a. f. ad . Etad 3. Sub[4mo: Sed

berare , nemo tenetur ei fucurrere cum

l [

non eft urgentior cafüs quàm extrema

tanto difpendio, utieft vita : Sed qui eft

j ;;ü*ï

J

neceffitatis vitz fpititualis, — Ergo.

in neceffitate commu ni , poteft pluribus

i

Ü

"

modis eam evadere , ut patet.

Ergo.

y

Dic mibi : Cu;ä parinon licet vitam

Kk

3

Ratio

H

446

TRACTATUS P. Extmth H

vitam afnici , ut eft trateria & occifio

Ratio 2. pdrtis: Licitum cft facere

&&um pertinentem ad perfe&ionem

vittutis , feipfum orti tradere eftper.

i

Chatitatis: Sed cum periculo vitz cot-

fe&:ffimus a&us vittutis juxta illud Jo.

goralis faccurtere fpirituali vita ptoxi-

an. r f. 7Majerem bac diletlionem nem

mi in neceffitate communi & gravi , eft

babet , ut awimam fuam poaat quis pro

talis adus , & eum faciunt. Religiofi

amicis fuis.

Etgo

4

tempore peítis e exponentesad fetvitia

Verüm in eo cafu prudentia e

ft xic-'

infectorum. Etgo.

ceffaria , nec licet cuivis in quovis caft

uemodo peítis tempote - teneantur

pro quovis proximo exponere vitam;ut

'Parochi & Religiofi fe exponere , vide

fi quis fit valde utilis Reipublicz, altet

infrà de Extrema Unctione Tra&. I4,

in periculo exiftens non item. Vel

Exam.4. n.115,& 116. & z17. —

quis habet familiam & filios , qui (ine

&., 4, Nemo tenetur pto corporali vi-

eo educatinon poffunt. Vel i effet vit

ta proximi certo peticulo exponete pro-

illufris, proximus veró plebejus. .

'ptiam vitam corporalem , hoc tamen li-

QUAERO X. EsSacerdosRuri mu-

citépoteft, non quidem pro vita proxi-

lier przgnans, Jamjam parturiens, fola

mi , pracisé fecundüm fe fumptá ,. fed

tibi foli obviat , rogatque te , utagas vi-

i

'proea , ut eft materia & occafio virtutis.

ces obftetricis, aflerens , fe aliàs&pto- -

Ratio 1. partis: Nemo tenetur. ad

lem fecum moríturam in utero, Quid

ages? ——

opera fupererogationis, praefertim cum

k,qn

certo pericülo vitz, quiafolüm funt de

LXXXIV. Probabili

äs eft,quod te-

hs

confilio: Sed cum tanto periculo ami-

t

neot , prafertim ratione prolis lil

citiam & Charitatem oftendere in con-

animá & corpufculo moriturz. -

[ /W

fervatione corporalis vitz proximi , cít

Ratio : Quia cum juxta Apoftolum

ü.ïmp.

bonum fupererogationis.

Ergo.

fint omnia munda mundis , molelta.

Ht«

AKatio 2.

artis ex S. Thom. 1oco

hiec cafto anitmo & fine lapíu in pec-

d N

cit. Ordo Charitatisexigit , ut dilvigamus

tum fàltem mortale fübiri poteft.

groximum ficutnos ipfos , adebque nos

QU/ERO XI. Es Sacerdos; vocaris

üþlw

ipfos priüs; Sed qui pro cotporali vita

fimul , ut baptizes infantem,& utabio"

dï!m

proximi preciss fecundüm fe fumptà

vasadultum , quorum altetuter, fialt

11 gt

vitam exponeret , priüs diligeret pro-

poftponatur , certé motictur GneSactf-

n

ximum quàmffeipfum. Ergo mal£.

tnento.

Quid ages ?

Mi

Ratio 3. partis : Licet facere perfe-

LXXXV, Refponfi

o videatut lnfm

Tj

Giffimum actum virtutis: Sed propter

Trad.ri.n.$4. —

thh

RUT

92 (o)NB

i

:

| z

"

$

Óa

" j

d

EX A:

m

jpe Wäiäu: Charitalis,

42

! s

ï &ææææwæææwææzäwæææwææaæmezil*'

l

.

u

EXAMENVIL.

atüx

W

De. efétiibus Charitatis exteruis , quoad. Eleemo[ynam ,

n

de qua $. D. agit 1. 2. q. 32. per 16, artic. €$. Cor-

WPJ

M

rellionem fraternam, de qua tratfat

b

q. 3. per 8.art.

W

j

Eleemofyua.

tate fitientem , veftite nudum , ciptivos

u

redimere , egrotos invifer , hofpitio pe-

"

UARO I. Quid & quotuplex

!

eft?

regrinos colligete feu recipere, mortuos

qh,lt

Q

-LXXXVI. z. 1. Eleemofy-

fepelire.

!

-

- fa eít a&us elicitus mifericor-

Opera Mifericordiz fpiritualia etian

n

funt feptem , ab codeminfinuata hoc

diz ,quz juxta S. Fhom. hicq. 30.2. 3.

verfa :

Ef virtus smoralis inclinans ad. [able-

j

vandam mi[eriam proximi feu pauperis,

Con[ale , ca]t'iga, folare ,remitte ,fer,

g

era. Id cft, peccantes caftigare , feu cor-

Dd

ex compaffione propter Deum, Ef etiam

rigete , ignorantes docete, triftes con-

actus imperatus à Charitate , ut fifiat ex

folati, offenfam remittere , ferre pa&

PU

motivo amoris; vel à peenitentia , ut fi

f

fiatad fatisfaciendum pro peccatis. Un-

tientet infurias, orare Deum pro falute

i

ptoximi "

Hic agitut de prioribus.

ii

de eleemofyna fic poteft definiri : Ef

QUAROII. Eleemofjna cftne in

opus mifericordia , quo aliquid datur in-

u

digenti ex compa[fione propter Deum ,

pracepto , & quando ?

mfi!ffm

fcu ordinatum ad Íublevandam mife-

. LXXXVII,. Ante R. Not. quoad

umll

przfens triplicem effe corporalem ne-

d

tiam proximi,

ceffitatem. — Primaeftextrema , in qua

t

x, 2. Eleemofyna ef duplex : Una

cenfetur. effe , qui in talieft periculo , ut

*i)

corporalis , altera fpiritualis , ut patet ex

i y

probabiliter cadat in gravem morbum ,

S,Thom. hic q. 32. a, z. Opera Mife-

vel vitz aut membtorum difcrimen , nif

ticordiz corporalia funtfeptem , ab co-

ei fübveniatur.

Nec ad eam neceffita-

dem S. D, infinuata hoc verfu ;

tem requiritur , ut pauper jam agat ani-

Vifito , poto , cibo ,redimo , lego,colligo s

mam mox exfpiraturus, cuncenim elee-

mofynáamplius non eget.

Secunda et

1c/mulo, -Jd eft, pafcere efütientem ; po-

Beeei-

Aem

TRACTATUS VII.. Examtnó.

449

neceffitas gravis feu notabilis , five ar&ta,

ter occurrere poffunt, in quibus futm-

quz cft citraextremam , feu eft, qua re-

ptusfaciendi , funt, prout redta ratio jus

&ucit hominem ad eum ftatum , in quo

dicaverit: qua ftatüs decentia compre-

oportet eum multa pati , licet fine peti-

hendit etiam ea, que fpe&ant ad fu-

culo mottis aut infirmitatis.

Etinhac

ftentationem filiotum , famulotum,

neceffitate verfantur non folüm valde

decentes donationes , hofpitum ttada-

L

auperes mendici , fed & illi, cujuscun-

tiones , &c. Paritet dicitur aliquid ne-

[

que fint conditionis, qui cüm non fuffi-

ceílarium dapliciter, nimirum vitz &

1

ciant familiz fuz fuftentationi,graviter

ftatui , ut ftatim magis explicabiturex

j

affliguntur, carendo mulus , aliàs prö

S. Thom.

Hoc notato

fuo (tatu necelfariis , & officia ab eo alie-

5.2. cum $; Tho.hic q.5 2.a.6,dicente

[/

. fa exercendo,

Tertia ett. neceffitas

Neceffarium dupliciter dicitur: Ua

communis, & eft, quando pauper eft

]

egens, poteft tamen vivere fine urgenti

medo.fne qua aliquid effe mnpuef,

€& de tali neceffario omnimo. eleem-

!

neceffitate, licét non ita commodt:qu&

[

€&t ordinaria pauperum mendicantium

fyna dari mom poteft , puta , fi dliquis

neceílitas, Hoctnotato

12 articulo ncceffitatis conftitutus ha.

h

.. 1. De Fidecertum eft , Eleemofy-

berer folim , unde poffez [uftenari

[ nþ

nam eflein przcepto ; utpatet Lucz 1 1.

Jfliifui , vel alii ad eumpertintnttt.

n

Quod fapereft , date eleemo[yuam.

n

Ratio: De hec emim mee[arin

Ratio 1. Occifio voluntaria proximi ,

ehïï

'etiam indire&ta , eftpeccatum mortale:

eleemafynam dare, eftfibi & [uisvi-

Sed omiífio eleemofynz eft indire&ta

tam [abtrabere.

occifio proximi juxta illud S. Ambrof.

4f

Pa[te fame morientem , [f son

Sed boc dico , ait S. D.mifi fortt tt-

É

pgvz/li ;

lis cafus immineret , ubi fubirahenh

f

ecctdifhi.

Porró ptzceptum eleemofyna eft af-

fibi daret alicui magna nerfona p

[ &i

At

firmativum ; obligans quidem fempet ;

quam Ecclefra vuel Re[publica fuftentt-

fednon pro femper , nec pro omni cafu,

h

retur , quia pro zalis Per[ona liüette

g m

"Unde difficultas eft, in quibus cafibus

zione feipfum eb fuos laudabiliter pt-

obliget.

Proquo

I'rah

viculo amortis exponeret o bunm

Not. Quód, cüm eleemofyna fiat ex

] tj

fuperfluo , fuperfluum dicatur duobus

commune fit propriapraferendum.

"H

modis. z,Superfluum natuta,feu quod

y. 3, Pergit S D, Alio pmodo dicittt

1777

fuperc& mediis ad fuam & fibi commif-

aliquid neceffarium , ftue quo mm p*

forum vitam neceffariis. 2. Superfluum

ï/r(m

tef convenienter vita qranfgi J

l

f

ftatüs eft, quod fupereft mediisneceffa-

DN

riis ad vitam & ftatüs (ui decentiam,

cundgm conditionem € flatum prt"

LT

yfont-

onfiderando fimul cafus, quiprobabili-

pria perfona. & Ó aliarum. p

| Uj

rulliy — :

n

d

De Eïcf.em afyua.

443

YU , Quarum ckm incumbir. Hujus-

id , quod ad decentia

m-/äij?üz?s

per-

ll

]

modi nece[farii. terminus. mon efl in

tinere "videreturut m

ajorí anïta -

iA

dndivifibili conflitutus , fed multis ad-

tí fabveniret. .

li

ditis , non potefl dijudicari , effc ultra

.. &, 4. Dueltuntcafus, iu quibus pta«

£ale pece[Jarium , C emultis fabira-

ceptum cleemofynz obligat fübpecca-

to mottal!,

j

&is adbuc remanet, unde pagfz cea-

Primus , quià reminene-

a

gatur: $i quis habeat fuperfiua naturz ,

vepienter. aluquis p2 ..ti-'a;ngære

M

[

De bu-

& petens eleemofíynam fit in extrema

femw/zäm preprium flatum.

neceíhta:ce.

Secundnus , qui ab aliquis

f/lfiï*;üä'ïi ergo elæmafjnam dare eff

bus negatuc , eft: S quis habea: fuper-

H

iil

bonum , && noncadit ub pracepto fed

flua natuce & ftovüs , licét pauperes uon

fint iv neceffitateextrema , fed aliano-

l

i

Jab cazfilie.

Rao: lpgordimatum emim effet .f

tabil: (engravi.

Ut patétex citatis vet-

n

bis S. T;.;Lulh :

cujus fententia ;»:—»fubabiiägf

l

/l

eliquis tapium fibi de bonis prapray

eft,

Pt

fabtraheret , ut aliis lavgivetur , quàd

Conftat-ex Luc. 1: ubi avat

JUIL!L

de vefiduo non qut vitam traufigere

natut , quia non dedit eleemofynam

i

í

comveniepter [eeundum proprium fía

zaro, qui tamen non patiebatur extre-

un

1um €P wegotia occurrentia. — Nullus

f0am.neceffitatem , quia etat mendicus,

ffi

egnim incomvenienter vivere deber.

. & $, Probabilius & tutiuseft, quód

homo ex bonis ftatui füperfluis juxta di-

(/;/A'»

Sed ad boc tría funt excipieuda,

vitiarum proportionem teneatur ctiam

ait . "Thom. querum. primum ej,

fuccutrere paupe*;ibus commuünein ne-

y

quando aliquis flatusm smutat , puta ,

ceífitatem patientibus, faltem interdum

il

per Religionis ingre[lem , Iunc enim

eis cleemofynam daudo, adeóque mor-

u

omnia [ua propter Chriflum larziens ,

talitec peccaret , qui formare; propofi-

tu nunquam iis dandi,

»

lj

ii

epus perfeclionis facit , fe in alio flatu

]

Ita Colligitur ex $. Thom. hica.5.

jf

onendo. 2.. Quando ea qua fibi fub-

£rabit. etfi fint neceffaria. ad conve:

& infrà q, 118. a. 4. ad 2, & hic q. 66.

TA

a. 9. ait: Res quas aliqui fuperabun-

nientia vita tamen de facili vefarci-

"LE

dantet habent ex naturali jate deben-

và po[[unt ,ut non[equatur maximum

jil

;fmr-

tur pauperum fuftentaiioni, Unde Àm-

àncomeuiens. 3. Quando occurreret.

brof. Serm. 8 1. dicit: E(arientium panís

14

"14

"

exirema . ueceffiras. alicujus privata

eft, quem tuü deuünes, nidorum indu-

M;P

M

mentum ef , quod tu recludis, mifero-

perfona , vel etiam aliqua magnaue-

n

rum redemptio & abíolu'io eft pecunia ,

ym

ceffitas Reipubl. , in bis enim cafibus

quam tuin terram defodis.

HscS. D.

j

laudabiliter

Similia ex S. Bafilio te'eit hica, $. Ah

tprcetermitferet a('z'qui:

kil

uti-

TRACTATUS VIL Examen 6.

45

utinam fapetent & intelligetent hzc ava-

Ratio : Tunc enim cenfetut pericli-

ri & divites hujus temporis : fed no-

tati bonum commune , cum quilibet ex

lunt intelligere ut bene agant.

juftitia legali cenetur fuccurtere.

»; 7. Paupetibus ex amote otii la-

Ratio y. Quilibet ex lege Chatitatis

gg;

obligatur fübvenire proximo in quavis

botem , quo fe facilé poffent füftenare,

miferia exiftenti , fi facil&cam fubleva-

fugicntibus , juft& eleetrofyna denega-

L

te poffix $ nam euivis Deus mandavit de

tur. Patet in Examine hoc;, n. 6.

proximo [no. Ec

clef. 17. ut eum diligat

m g. Magi(ïratus* » qul pcregrjnog

á

ficut feipfum. — Susfume : Sed. divites

aendicos? locisfuis expellunt ,non pec-

& fuperflua habentes, facile & fineno-

cant , fiid: faciant ideo, quia tales fo-

Y

tabili (uo- incommodo commyunium

lent invehere tmorbos, diffidia , prodi-

ä'A

[

pauperum mifetiam polfünt fublevare;

^iones, &c. vcl quia.alids pauperibus

Excotecentur.

domefticis non poffet fu

j

D Of

veniri.

Patet ex fe..

Hïcicmþr (üb«

h

?. Deus divitibus non dedit divitias ,.

uf cas in 'ertam defodiant, ciffis inclu-

y, 9. Tenentur etiam fideles aniäaz-,f

fas tetincant , fed ut per opera mifeti-

bus in Purgatorio luentibus fübyenire

[

DT

cordiz ( uti pauperes per patientiam )

pet eleemofynas , Miffas , Orationes, &

aternz vita mercedem fibi comparent,

aliabona opeta- — Tta deduciturexptz-

'vü

cepto Charitatis..

Z

Ergo.

*

à

& neto tcheaturj

QUAERO II. Epifcopi, & propot-

Eu

Fateor tamen, quo

VR

etiam fub veniali cuivis communi pau-

tionabiliter Parochi, Canonidi, aliique

peri petenti eleemofynam dare , unde

Clerici , nonne ftritiàs quàm alii ex

fatis efE, (5 pro exceffa bonorum inter-

Charitate teneptur dare eleemofypas.

Ann

li f

dum det qvasdam eleeinofynas , prout

ex beneficio , patrimonio, &c.?

xrudéns Charitas di&taverit.

LXXXIX. x, affrm.-Raro : Quia

u

LXXXVHL Quvd feztis , fi quis

tatione ftatis debent ut Magiftrialios

,

docere non folüm verbo, fed & exem-

V,

conmunenr pauperem inhumaniter &c

plofeu opete, juxtaillud Matth. g. sir

D

afperis verbisà ferepellat 2

At

Dico, nifi afperitas verborum fit ni-

luceat Iusc ve[fra coram lominibus ,

,"t

videant, &c-

i

- mis exceffiva, peccat fo!üm venialiter J

Ü

Y

& interdum nec venialiter , (i mendicus

Qnuid ergo ageres ,

$ ad Confcfïïonäi;

^!,

"effet nimisimportunus. — Qaód peccet ,

tuum veniret unus ta'is, qui hmcdof

h j

Grinam operenon fervat ?

?

Ratio eff , quia afflicto addit afflitio-

iCqu

neme.

Dicocum noftro de la Cruz,

th ab-

ul

Og

x 6. Quando füntmulte neceffita-

folcerem illum nifi faltem quartam pat-

tes. gtaves 5

divites tenentur minucte

tem redituum etogaret pauperibusetiam

) hg 1

in communibus neceffitatibus.

Nam

i

fumptus , aliàs ad decentiam ftauis nom

d

in gravibus , qua folent efle tempore

A

üldem j

pertinentes, in cibis, veftibus , famuli-

tio , &c.

peftis , famis aucplurimarum agritud-

üfetcüuïll

numf |

E

2

De Eleemofyna.

45

tiäm

l

um ,ad ;mp'lius tenetut, juxta pto-

acquifivit , quia fcilicet

contta 'idüi

pottionem neceífitatum ovium, Et ali-

accepit ; & alter contra juftitiam dedit.

þ.

d

quando ex fupelle&ile & vafis fuis at-

Sicutcontingit inSimonia , inqua dans

gentis eleemofynas faceretenetur.

& accipiens contra juftitiam legis divi-

W

IUnde non debetfieti re(titu-

[ik

Tenerurnue Épifcopus inquitere pau-

inz agit,

tio ei , qui dedit, fed debet in eleemo-

Is

geres fuz Dioecefis , vel Patochus fuz

;

Patochiz ?;

Íynas etogari.

h

3, Eftaliquid illicité acquifitum,non

LAffirmocum nofttoBannes , adeóque

&on fatisfacit dando occurrentibus pau-

quidem quia ipfa acquifiio fit illicita ,

peribus.

'.ïh

w

fed quia id ,ex quo acquititur, eftillici-

Ratío : Quiavocantut Patres paup&-

tum; ficut patet de.co, quod muliec

[

"

rum , pra(ertim ovium fuatum.

acquitit per meretricium. Ethoc propriz

vocatur turpe lucrum , quód enim mu-

j

Oppono : Epifcopusvel Canonicus eít

Dominus fuorum tedituum. 'Ergo non

lier meretticium exerceat, turpiter agit ,

tenetur tantá curá alere pauperes.

& contra legem Dei , fed ineo , quod

us

Admiflo ant. dift. conf. Ergonon te-

accipit, non injufté agit, nec contra le-

3510*

netut ex juttitia , conc, conf. ,ex miferi-

gem. Unde quod ficillicité acquifitum

cotdia & Charitate N, confeq.

eft , retincti poteft , & decocleemoly-

d

na fieri. Hzc S, D.

Qhui ergo in cafu ptacepti .omittit

dare eleemofynam, teneturne ad refti-

Addo ex S. Thom.in R. ad 3,cut ex

jf

tutionem?

tali turpi lucto non fiat Sacrificium vel

(

x., negativé. Quia onus reftitutionis

oblatio ad altare , jaxta illud Deut,23.

dust

non inducitur per violationem charita-

JNon offeres mercedemproffibuli in dome

d

tis , fed juflitiz , peccat tamen talis mor-

yi

taliter.

3eiru, Nam difpatitas cft, tum pro-

pter fcandalum, tum

3. 1

- QUAERO III. Poteítne fieri elec-

feverentiam.

Iprxoptcr Sacrorum

K

l!

u

mofyna ex injuftt acquifitis ?

Opposo contta primum modam illud

ab

Luc. 16. Facite vobtis amicot demam-

l

-.XC. v füb dift, cum S. Thom. a. g.

ylu

dicente: Tripliciter poteft aliquid effe

onainiquitatzs. Exgo,

jl W

illicité acquifitum.

1. Id quod illicite

Ad hoc S.'Thom. a. cit, ad z. Sicut

ab aliquo acquiritur , debetur ei à quo

Auguft. dicit: Illud verbum Domini

(

ii

tft acquifitum , nec poteft ab eo retine-

quidam male intelligendo , rapiunt tes

5[' 5

q»*

