fe&us fecundatius illorum Sacta-

1 jut

VM mentorum , à quibus imprimitur.

3

certum deputatur , con(uevit ad illud "

j 0f Q

confignati , ficutantiquitüs milites, qui

Sicut econtra gratia cfteffe&tus pri-

o

marius.

adícribebantur militiz , folebant infig-

p a

niriquibusdam charadteribus corpora-

. «QUARO I. Quz , & cut non om-

adngl )

. hia Novz Legis Sacramenta imprimunt

libus , quia deputabantur ad aliquod

memb

chara&terem ?

corporale. Ergo cüm homines per Sa-

/*-.

$

[/À

XXIV. Refp. 1. Pé

Equkdam Sacra-

cramenta deputentur ad aliquid fpiri-

u

!

menta Nova Legis insprimitur à Deo

tuale, pertinensad cultum Dei , conve-

:gl

Chara&et recipienti illa.

nienseít, ut per ea ibfigniantur cbaras-

i

. ARatioS. D. a. 1. eft: Sacramenta No-

&ere fpirit

uali.

hu

In R. a

d 3. S. Do&or dat difpatita-

v& Legis ad duoordinantur , nimirum

yonut

ad remedium contra peccata , & ad per-

tem , cur Sactamenta Veteris Legis

ruüne

yti

non imprefferint characterem , nimi

J

ficiendum animum in hisque Pcrtinenxt

quia :

À

PpppP 2

E

$j2

TRACTATUS X Examen 3.

quia non hiabebantin fe fpiritualém vir-

tia ,. ad tradendum . quidem þoten;ia.-

: Mil

tutem, operantem ad aliquem fpititua-

a&tiva, & talisc Chara&ter Otdinisad

li

lemeffe&um. — Sufficiebatergo ibi cor-

E

recipiendum veró potentia paffiva , &

D

poralis circumcifio , quam Apoftolus

talis eft Character Baptiími ; licét enim

fignaculum nominatad Rorr. 4.

L

is alia Sacramenta non fecipiat ut 2uod ,

Wil

Kefp. 2. Per ttiatantüm Novz Leeis

bene tamen ut 440, faciens hominem.

Sacramenta imprimitur Charadter , ni-

L

corum capacem. . Tandem Charader

lo

mirum per Baptifmum , Confirmatio-

Confirmationis,licetpaffivé fe habeatig

du

nem , & Ordinem.

recipieudo divira auxlia, efttamen po-.

d

Ratia 1. $, D. a. 6, Sacramenta , in

tentia activa ad fidem cum tobo

quibus impriímitur Character, non rei-

:

ke profi.

:"ï-J«'J'oqu

tendanm, Ergo.

m d

terantut, eó quód Chara&ter fit indele-

&. 2. Hac fpiritualis. po

teftas tï'()-ti

bilis : Sed reliqua Sacramenta reitetan-

eft principalis fed infrumentalis (u

'iiaalibu

tur , ut conftat.

Ergo,

Per—

*

[o)

natutalis.

Ita S. D.inc,

Ratioz. ibid. in c. & ad 1. & ad Z«

*lw l

Lictt per otrinia Sacratmenta lhomo fan-

Katio : Habere. Charatterem Sacta-

hf

ménti competit miniftris Dei ad actus

&ificetur , ac, fiat patticeps Sacerdotii

füpernatufales : Sed Minifter habet fe

Al

j^t i

Chrifti ut percipieng aliquem effe&tum

pef modum inftrumenti, " Ergo,

ejus, non tamen peromnia , fed perfola

^tüni

t * 3. "Charactér proprié feu dire&é

illa tria homo fpecialiter confecratar feu

non e& in genere vei fpecie fen in pra-

« n

J

deputatur ad divinum cultum ? per Qr:

dinem quidem ad Sacramenta aliis tra-

dicamento ;. fed reduciturt ad ;, fpeciem

1b

qualitatis , fcilicetad potentiam.Ita S.D,

denda: perBaptifmum , ctim is firom-

ibidem.

aj

nium Sacramentorum janua , ad ea re-

Declaratur cam S. Thbm. in Sed

* AL?*ff( li

cipienda : per Confitmationem;ad fidenri

X if

Contta; in corp. & folutionibus argu-

tl tj

fortiterac-con&amer ptofitendám, - Er-

O.

Thentorum :: Charadter eft quid incom»

pletum.- Ergo non ponitur ditecte. De:

nfflädci |

j

XXV.

'CLU./ERO II. Qi& & Chatacter ?

inde in prima fpecie qualitatis fünt di-

Refp. 1. Chara&tet eft potentia

.M "

ghyfica;

Et bene definitut à Thomi:

fpofitiones ( ex natura füa citó tranfe-

Dd

utites , Cháracter: veró e(t indelebilis,

ftis: Quód fit' porefea;

fpiritualie ordi-

mata ad ea , quea fuut di

VIZI CHÍIHEs.

Ita

ütdicetur ) & habirus, qui difponunt ,

WJZM 1

S,'Thom.a. 2. inc.

non folàm ad fübftantiam operationis,.

MT

fed etiam determinaté ad niodum, fcili-

L]r

Àl ;

&atio S. Thom. eff - Charä&cr

per Sa-

cet ad bene vel malé: quia habita virta-

lt

Al

€tamenta imp

timitur , inquantum pet

us nullus utitur malt , & habitumalitia

æf;&am

e2 homo deputatur ad ea quz fünt cul-

nullus bene; Charatterautem non da-

Wffu(üppg

tüs Chriüiani,'qui confiftit in tecipien.

xüm idgö

do aut tradendo divina: Sed ad utruni-

tur ad bene aut malé/operandum , fed

ab hoc abürahit, & daturad finspliciter

", lii

que hg;umv»rcqui;itur quedam poten-

t

*

operandum. — Nam Sacerdos in peccato

li

Nwü

ï mortali

p

ü

De SacY Amniis in Commiuni.

$5

otenügä-

mottali veré confecrat , qui charactere

non habentfed à Deo accipiunt , & ficut

iil

facerdotali catet , non confecrat. Hinc

amot ejus non eítmereaffe&tivus fed ef-

hl

lictt Chata&ter habeat objectum bonum;

fe&ivus , trebus bonitatem infundens ,

i

- fubje&um tamen indcterminatum re-

ita & inftitutio. Quomodoautem Cha-

I

linquit, ut eo poflit uti bene vel mal?.

racter vocetur fignum , explicat S, D. ad

ÓQ

Ergo. In 3. fpecie qualitatis non funt

4.. dicens: Charatter babet rationem figni

It

nili paffiones, ac qualitates fenfibiles,

per comparationem ad Sacramentum

wäbalüä' ;

falis autem non eft Chatacter.

In 4.

fenfibile , àqua imprimitur.[ed [ecundiim

fpecie eft figora, qua eft qurdam ter-

fe confideratus babet rationem principis,

m

1118

minatio quantitatis, & proprie loquen-

Quód randem non fit realis relatio figni,

probatad 3. , inquiens: Relatio qua im-

donon eft nifiíin rebus corporeis, in

fpiritualibus autem folàm metaphori-

portaturin nomine figni , oportet quód

lt €&

-

fuper aliquid fandetur, rclatio autem

Oppono 1. Chatacer videtut effz me-

hujus figni, quod eft chara&er,non po-

n

rum ens fcu relatio rationis, nimirum

teft fundari immediat? fuper effzntiam

d

telatio figni: quia eft (ignaculum, vel

animz, quia fic conveniretomnianimae

jf |

faltem folüm denominatio extrinfeca :

natutaliter , & ideooportet aliquid poni

— ficut dum inter homines quis inftitui-

in anima , fuper quod fundetur taliste-

iite&ï 1

tur Judex cum poteítate folàüm mo-

:

latio: & hoc eít effentia Characteris,

tali,-

Hzc ibi,

Ergo chara&tet non eft in ge«

N

at (

2.. Potentia dat

4ümpliciter poffe, ut

nete relationis.

d 2. dift, min. Eo modo » quoid

juM |

[

fine ea nullatenus poffit. elici a&us, ut

|

. patet intelle&u & voluntate : Sed po-

praftatur ex viSacramenti Confirmatio-

n.insnig'ï.

teft quis fortiter confiteti fidem , etíi

nis, & ex Charadere ejus; neg; alio

Ml

non fit confirmatus , nimirum ope vit-

modo, conc. ant. & neg confeq. Vir-

(intotil

dutum fidei,Religionis, fortitudinis,&c,

tutes ergoilla , ut Gonet explicat , actus

( D

tgo,

:

ad propugnandam fidem neceflarios te-

"d Y.s

stb

eg. azt.. Cuaia charaäcr joxta

fpiciunt , ut habentbonitatem moralem

. Concilia & $S.PD, eft (ignum fpitituale

intrà ptoptium obje&tum , atque adcó

T

Wndckäïs:s

impreflum abimz , quod de ente vel re-

detertninate fub ratione boni.

Ergo

atione rationis aut denominatione ex-

retet illas requiritur chara&tet Confit-

ii(ponïf!;þ l

a

trinfecà non verificatur.

Eft autem

mationis ad propugnandam fidem füb

j

3

fatione indifferentis , & abftrahendoà

ul

E

difparitas inter inftitutionem Judicis ab

jot?

omine fadam , quia homo in(titaens

bene vel malé moraliter,

j

udicem fupponit in eoidoneitatem,nec

QUJAERO III. Character imprimi-

"12

dat eam , adeóque inttinfecé eum non

tutue indelebiliter ? & cui fubjecto ? ac

ä

n

eta ?

*

)

(

immutat , miniftti autem Dei tefpe&tu

quz funt ejus mui

-

'Sactamentorum & actuum fupernatu-

COXXVI, - r Chatactet eft perpe-

gidd

Ita S.Da E yo

,Pemlü

tuus & indelcbilis.

Talium tam excellentium idoqei:atcm

Ratio

g

PpppP 3

—

X'TR ACTATUS XI. Éxamth 3.

s

g:ämimz

Fatio ejus eff : Chara&terSacramen-

Ex quo folvitar hoe argumentum:

etri

talis e& quzdam patticipatio Sacerdotii

Ccflantefine ceffat id quod eftad finem:

u p

Chutfti infidelibus ejus , ut fcilicet , ficut

Sed poft hanc vitam ceflat finis chara-

D

Chri&us habet plenam fpiritualisSacer-

Geris, fcilicet cultus divinus.

E:go,

iil

VideS. Thom. ad 1, ubi explicat, cur

wimon

dotii poteftateiri , ita fideles ejusci con-

figurentur inhoc , quód patticipant ali.

gratia homini in hac vita detar delebi-

DI

1

liter ; & non character.

uam fpiritualem poteftatem refpetu

n |

Ex quo fequitut , quod fi Sacerdos

2 li.

Sacramentoruf , & eorum , qua per-

tinent ad divinum cultum.

Et proptet

mortuusrefofcitaretur , noneffet rebape

t qu

tizandus, nec reconfirmandus, nec re-

tdri

lioc etíiam Chrifto non competit habere

charactercm , fed poteftas facerdotii ejus

ordinandus. Conjuges tamen refufci-

"at

^i d

comparatur ad chata&erem , ficut id ,

tati effent denuó copulandi, quia vincu-

lum Conjugii morte folvitur ; ut pat

J jj bæ*

quod eft plenum & perfe&um ad ali-

'et

quam fuiparticipationem. — Swfumo :

1 Cot; 7

RAl

Sed Sacerdotium Chrifti eft eternum,

Refp. 3.Licet effentiaanimz fit fubje-

u

utpatetex Pfal.to9.v, , — Ergo omnis

é&um remotum chatactetis , nontamen

lis, Y

fan&ificatio , quz fit per Sacerdotium

immediatam & proximum, fed hoc eft

Yiyle

ejus, eft perpetua , re coníecratá ma.

aliqua potentia animz, — Ita S.D.ad 4.

IT

mente, Quod patetetiamin rebus ina-

Katio ejus eft : Chara&ter eft quode

ifj:&xlm j

nimatis, nam Ecclefiz velaltaris confe-

dam fignaculum , quo animainfignitur

ATU

cratio manet femper , nifi deftruatur.

ad (uüícipiendum , vel aliis tradendum

ET

Sub[imo: Sed res confecrata per chara-

ea , quz funt divini cultüs: Sed divinus

Hl

&erem , feu ejus fubje&um , nimirum

cultus confiítitin quibusdam actibus,ad

N

anima rationalis & potentia intelle&i-

a&us autem proprié ordinantur poten-

[

tiz animz, ficut effentia ordipatur ad

va , €ft perpetua & incorruptibilis. Etgo

Bu

& Charactet.,

ele. Unde Thomiftz in Philofophia

Ul

W.

N

Refp. 2. Character manet in calo &

probant , nullam fubftantiam creatam

M

h

«

in inferno.

effe immediatéoperativam. — Ergocha-

TW

M

Declarat hoc S. D, ibidemad 3. di-

faGter non eft ficut in fübje&to imme-

D li

cens : Quamvis poft hanc vitam non

diato in effentia animz , fed in pgt—cn-,'

;

Y

Q

mmaneat exteriorcultus , remanet tatmien

tia.

"d

lma

Etad 2. ibid

em $. Thom. ait: Effen-

A

finis illius cultüs, Etideo poft hanc

i

vitam rémanet chara&ter , & in bonis ad

tia animz eft fubjectum potentie natue

l!m

h

lew

eorum gloriam , & in malis adeorum

talis, quz ex principiis effentiz. proce-

E

X "

ienominiam.

Sicut etdam militaris

dit, talis autem potentia non eft chara-

ücm&fü

character remanet in militibus poft ade:

&er , fed c(tquedam fpiritualis potentia

tam vi&toriam , & in his qui vicerunt,

ab exttinfeco adveniens,

Unde ficut

Stig

"u

[j [

ad gloriam , & in hisqui funtvi&i, ad

effentia animas, per quam eft naturalis

N

m;

N

a!

paenam,

vita hominis , perficiturper gratia

uá

p

De Satramentis iu Commtunz.

. 855

nis ( ut patet ex S. Thom. infrd q. 712.a.

quá anima fpiritualiter vivit ; it poteu-

M 1

tia naturalis anima petficitur per fpiri-

£. ad2.) inquantumproceditab homi-

figd |

tualem potentiam, qua eft character.

ne deputato ad cultum Dei, id et, ad

fu.

Hzc ibi.

exetcenda opera. externa. fecundüm fe

b

Refp. 4. Immediatum fubjectum cha-

divino cultat proportionata , quztamen.

Cit, (

ta&tecis non eft voluntas,fed iucelle&us,

poffant fieri bene vel mali.

d

non fpeculativus fed practicus. Ita S. D.

Relp, . Munera Chara&teris & quaf

ibidem ad: 3.

proptietates funt : z. Hominem facere

i

Ratio 1. S.D. ef? : Character otdina-

aptum ad divinum cultum. 2. Influere

tür ad ea, quz funt divini cultüs, cultus

in a&us fibi proportionatos,

3. Ho-

t d

od

autem divinus eft quzdam proteftario

minem Chrifo configarate , quia eft

ii

fideiperexteriorafigna. Ergo character

participatioSacerdotii Chrifti. 4, Eum;

T.

immediaté cftin ea potentia, in qua eft

ui charactere eft infignitus, diftinguete

abaliis. $. Indelebilitas eft etiam pro-

an

fides, fed haec eft in intelle&u practico

(fpeculativus enim ab(tzahit ab opera-

ptietas ejus.

U £RO IV. E&nein Chrifto Cha-

Ál

tione)Ergo & charactet.

t

Ratio 2 Voluntas et principiumbo-

facder? Vel pote(tne Character facta-

mentalisdici Chaza&ter Chrifti 2

d !

»zautmalz operationis. Ergo & qua-

litates. ei inhzrentes ( quia. difponunt

XXVH. Refp

D-äd h

Character.

OR In Chrifto nc?"n eft

t quaä-

fübje&um juxta fuam naturam ) petfe

tefpiciunt bonumaus malum. Sa£famo:

Ratío pa'et ex vetbisS. Thom. paulo

(xgnim!

dul !

Sed Chata&ter, ut ex di&tis patet , abftra-

fuprà addu&tis in RationeproR. 1. ad

Q; 3. ubi vide.

NU

hitàbono& malo. Ergo non e£tin vo-

fïibüïi

luntate.

Refp. 2. Chara&er (acramentalis ef£

Character. Chrifti , id eft, "patticipatus

r pOKH.' |

Oppono : Deo exhibete cultum eft a-

paut a -

&us virtutis Religionis,exiftentis in vo-

ab eo. Declarat hoc eleganter S, Phom.

hi

luntate: Sed charatet. refpicit cultum

hica.;.ino.dicens: "Charadéer pro-

Dei, Exgoeftin voluntate. -

etit

prià eff ffamaculum quoddam,quo ali-

i

i

Difl. maj, Subraliqua tatione fotma-

n

!

li, eá nimirum, quz ad Religionem

quid inffgnitur ut ordinatumin ali-

31f

uem finem, ficut cbaractere infrani-

fpectat, conc. tnaj. $ fub.omni formali-

np

tatein-eo-actu repetibili, neg. maj, Po-

tur denariusad. ufus commutationib,

teftergoidem a&us fab-divería ratione

& milites characiere inffaniuntur,

i

fpe&tare ad diverías virtutes. Hinc con-

ii jiv

[

queft ad militiam deputati, Homo

"ffiofidei per opeta externa; ut formali-

autem fidelis ad duo deputatur & Pr£-

Ü P[Gf('

- ereft confeffio fidei,elicitutà fide, &

u

d d

mb quidem er þriniipaliter ad frui-

u

tamen etiam elicitur à R.eligione, in-

j

quantum eft cultus Dei celigiost fa&us.

70nem gl'ari:e.

Et ad hoc infianitur-

21

j

4 Eqe-

fianacule gratie fecundum idlu

gl

Item echiLur à Charactere Confirmatio-

14

æþieäs

9

gem

-

$6

TRACTATUS

XL Éxamen 4.

eBielis 9. Signa Tau fuper frontes vi-

£us autem ríitus Chrifliana keligiamä

ln

vorumgementium Q dolentium, Et

derivatur aSacerdotioChrifli Etides

]i di

vt

c4pec.7. Nolite nocere terra & mari

emau'fefhum eff , quod Charatder fa-

ueqtie arboribus , quaadufque. (reme-

eramentalis fpecialiter eft Charadfer

tl

Hl

apus fervos Dei noliri in froutibus eo -

Chriffi , cujus Sacerdotto CoWfiauraB-

vum. Secundo autem deputatur quis-

tur. fídeles fecundim . facramentales

a

1054 (

que fidelis ad recipieudum vel tra-

characferes , qui. nibil aliud funt,

atr t

dendum aliis ea, que pertineut ad

um quedam participationes Sactr-

db

cultum Dei : & ad hoc proprie depu-

dotii Chriffi.ab ipfo Chriffa derivata.

t(glz

tatur. Character facramentalis. To-

Hacibi S, Thoin.

M

1

:

t

t

vj

L

"It

tut, f

EXAMENIYV.

"ts

UT

De caufa principali ,. ac. mimüs. principali Sacramemorum ,

fftlm(m

ejusáue ac veuptentis. intenttoge. - De quo $, D.

V u

q. 64. per. 10. arr.

Et de Sacramentorum

fïFoI?oiumu

^s

aumero , eorümdue ordine , q. 65.

5*

ïï")(fifpona(

ij

"t

: UJERO I. Sacramenta Nove

Ratio 1, Mle folus eft Sacramcnt&-

Mi

Legis funtne omnino à folo

rum inflitutor, qui eis dat virtutem &

i

Deo Chrifto inftituta? eorum-

efficaciam : Sed hanc dedit folus Chri-

??r'""!'irttci

que intetiorem effectum opeta-

fusDeus Homo. Ergo. Min:prob.

E tt

turne Chriftus ut homo ? Item potuitne

Virtus Sacramenti non eft ab eo,qui uti-

D

Wi

Chriftus poteftatem , quam habnit in

tur Sacrámento, quia ille operatut fo-

NY

L

Sacramentis , communicare Miniftris?

3

"

làmper modum minifterii : Sed home

h

ï

"

N Pf.ndfmi;

h

XXVIIL g. r. Solus Deus et om-

folüm utitur Sacramento

; & cftminifter

J

4

niumSacramentorum Nova Legis infti-

7

"

;

A I

tutor, ItaS. Thom. q. 64, a. 2, inc,

e$j Uf. Ergo.

i

Ratio

C

Ut $

—

De ;!)mm:ntis a Communi. -

$77

lii d

kati; 2.2£ , quam dat

S. " Ehom. a:4.

fuprà inhoc Tra&. Exanm, z. n. $. & 6,

^il

ad t. dicens: Chrifus nun ex invidia

conceffimus Ecclefiz , fed (ecundimn fe-

j

l

l

tztermifit poteftatem excellentiz mi-

cit folus Deus in omni ftatu, quia hoe

4äer1

u

niftis 'Eccleiz communicare , fed pro-

idemeít ac dare Sacramento virtutem &t

geet fidelium utilitatem., ne in homine

[j gw

tiàm.

efficaciam fignificandi. & caufandigra-

Ípem ponerent,, & ne e(fent divería Sa-

Ra

cramenta, ex quibus divifio in Ecclefia

x 2. Interiorem Sacramentorum &F.

D

otiretur , ficut apud illos quidicebant:

feQum operatur Chriftus , & fecundàm

lu

Ego fum Pauli ; ego autem Apollo, ego

quod eft Deus, & fecundàm quod e&

Átrii

y&tó Cephz t, Cor,1. Ergo.

homo ; aliter tamen & aliter,

Ita S.

-* Declarat bocS. D. ulteriàs a. 2. ad z.

Thom. a, 3.inc..

j

inquiens : llla que aguntur in Sacra-

Declarat hoc ibid,his verbis : Chriftus,

mentis pet homines in&ituta ; non(unt

fecundàm quod Deus,operatut in Sacra-

de necelfitate Sacramenti ; fed ad quan-

mentis perauctoritatem , fecundüm au«

L

dam folemnitatem, quz adhibetur Sa-

tem quod eft homo, ad interiores effe-

Cramentis ad excitandam devotionem

&us Sacramentorum operatur meritori&

& tcverentiam in his , quïa facramenta

& efficienter fed infttumentaliter ; Paf-

füfcipiunt.. Ea vetó quz funt de necef-

fio enim Chtifti quz competit ei fecun-

fitate Sactamenti , ab ipfo Chiifto infti-

düm fuam. naturam , caufa e noftrg

tura funt : qui eft Deus & homo. .. Et

juftificarionis ; & meritori & e&edtivs Z

licet non fintomniatradita in Scripturis,

ut inftrteofnentum Divinitatis ejus , fed

tl ;-

habet tamen ea Ecclefia ex familiati

D.

tamen ; quia eft inftrumentum conjun-

Apoftolorum Traditione. Sicut Apofto-

&um Divinitati in perfona , habet quan-

lus dicit r. Cot. 11. Catera, càm ve-

dam principalitatem & caufalitaten re-

nero, difponam. — Hzcibi.

fpe&u ipftrumentoram extrinfecorum ,

— Declarat id 2..ad 3. dicens: Apo&oli

qui funt miniftri Ecclefiz, Etideo ficut

& eotum Succelfores (unt Vicarii Dei ,

Chtiftu: inquantumDeus habet potefta-

quantüm ad regimen Ecclefix , confti-

tem auctoritatis in factamentis , ita im-

a

tutz per fidem & fidei Sacramenta,Unde

quantum homo habet poteftatem mini-

vt

ficut non liceteis con&ituerealiam Ec-

fterii principalis, (ive poteftatem Excel-

;fO!HS(»VT

: clefiam, ita non licet eis ttadere aliam

lentiz. ItaS. D,

d

em , neque inftituere alia Sacramen-

Subdit , quód hzec poteftas excellen-

,beo,qf'?"

t ftd per Sacramenta, qua de latere

tiz Chrifti in Sacramentis confiftat in 4-

j g

Chrifi pendentis in Crace fluxerunt ,

pterogativis, Prima eft,quód meritum

i

dicitur effe (abricata Ecclefía Chrifti,

s

& virus Paffionis ejus operatut in Sa-

"d

zcibi,

ctamentis.

Secunda , quód in nomine

Notandum bíc » quód aliud fit deter-

Chrifti Sactamenta fanAificantur.

Et

[

minare materiale pro Sacramento , aliud

quia ex ejus inftitutioneSacramenta vir-

hii |

vc:þ. inftituere Sacramentum.. Primum

]

tutetn obtinent, inde eft, quód 7erz&

!]

Q34 q4

ipfe,

$;8^

TRACTATUS XI. Examen a.

ipfe, quia dedit virtutem Sacrámentis,

fe&tione; cum quantc fuit in ChriKo,

L

il

poffit inftituere Sacramenta; — Et quiz

S. D: flic a&4. UÜbt flioc ita

pon

Declarat : &hri&us in Sacramentig

caufa non dependet ab cffetu, fed po-

tiüs econverío, ideo

artv: ad potefta-

habuit. duplicem poteftatem $; Unamy

al

tem Excellentiz Chrifti pertinet , quód:

auctoritatis, qua competit ei fecundüny

iil

ipfe potuit cffe&um. Sacramentorum fi-

quod Deus,. & talis peteftas nulli ctea-

j 0

ne exterioriSacramento conferte. EHiec

t

türz potuit communicati ,. (icat nec di--

ibi.

vinaeffentia, — Aliam poteftatem habuit

ii

Excellentiz, quaccompetit ei fecundüm:

tv

Refp: 3. Poteftas minifterialis infti-

tuendi Sactamerta defa&o nulli puro:

quod'honto, &.talem: poteftatem: potuit

$h

miniftris communicare, dando (cilicet:

(ri

hominifuitcommunicata. Undeomnia.

f

Nove LegisSacramenta faetunt imme-

illis tantamoeratiz plenitudinem ,.ut eo

qun f

tüm meritum: operatetur ad Sacramene

b

diatéd Chrifto inftituta,& ab Apoftolis

r

omulgata, Sicut ab Apoftoio faco-

toram effe&tus,uc ad' invocationemnoe

Rn

b

minunripforum fan&ificarentur Sacra-

oin fua Epi(t. c. 5 fuit ptomulgataEx-

don

trema Unctio.

tenta, & utipfipoflent. Sacramenta ime

idne

ftituere; & fine:ritu.Sacramentorum ef-

L.

Ratío À ptioti e voluntas Cfiiri&ï 20

m

T

fe&tumr Sacran;entorum: conferre foló»

A

gatet ex T'rident,Se(f. , Can. 1. ita. de-

imperió: Potef. enimr infttumentuax

finiente:

Kuatiío congruentia: fumitur

L

N

conjun&um: ,. quantó- fuerít. fortius;.

dh

g

tüm ex dignitateSacramentorumJNovae

tantó magis virtutem füam in&rumento:

Legis ; quzin.ea derivatur. ex- dignitate-

dhtm

eparato-tribuere; ficut-manus: baculo;

Mi

infituentis;; "T'umex.motivo. Rationis:

Hzc S$:Di Hümanitas-autem Clirifti eft:

fecundz datz pro- K..1,

t

Iii;, |

infrumentum: conjundum Divinitati;.

tl [

Hinc quando Ghtiftus Joan; 20;

Apo-

Ergo:.

Kolis dixit, Sieut smiftme vivens Pater;

— Ratioergo 1. p:eff; quod nulla fit im--

Wllflünc

€$ ego: mittovos, ly ficut-non fignificat

plicatia,quód poteftos Excellentiz Chrie

Vitttm

omnimodam: zqualitatem: poteftaus

fti:quoad fübftsntiam cum pradictis 4j

*""*i'du 1

€hrifi & Apoftoloram ::uti nec inillis:

dotibuscommanicetut: putes creaturzs-

Aj í

vcrbis-Ch'-riPcid Ioan,.18. Rogey.pater , sr

2, Parrpatet:eiiam'ex $; Thom. ibid:

lijj

unum fint, fsctt €3 nos-moum [umus, V.

ad'x dicente :: Ad' evitandum hoc in*

hcut'non fignifïcatt—an*tam üHnitacem Iu«

tijg

conveniens; nefcilicet multa «apita iti

RUi

ter fidelés,quanta eft inter Pérfonas divi-

Ecclefia:effent, €hriftus-noluit potefta

"

qmas.

r

ceifas excelleatia Minifttis comma*

l'mh

XXDE.ap: 4 Pàtefs: Excellcnidd

nicate; Sitàamen: communicáffet; ipfe

i

x]m&

At

guz fuit in Chrifto, per- áb(olutam Dei

effet Capucprincipaliter, alii vero fecun»

$

potentiam : potuit quoad' fubftàntiaur

daï'iö. El' O.f

t

!

Un

puto hominicommunicari ad'inft tuen-

Ratioeff 1. Quiaditta poteftas Chrl-

nionis

At

&aSae»ramgxgta »fed ROD.cum.tanta- per-

fto conjg,etie- naturaliter ex vi u

*

hypo-

"i

p

N

N

DDe Sacramenits n Competias.

h

ligrpoltatice & ex debito , puro homini

"Dpponocontra x, p. R, 4. Tuxta , Au-

autem , íde& , quinon fimul.eft Deus,

gufb, tra&. 2. in Joan. Juftificatioimpii

Mj

accidentaliter & ex gratia,

2. Chriftus

w

ä

eft quid majusquám creatio ceeli &-ter-

:mon folüm condigné fed etiam .de toto

tz: Sed hzcnon poteft commitii creatue

hia

xigore ju&itiz. fatisfecit pro peccatis .no-

i

z tanquaminftumento

(tris, etiam inguantumilla funt injuriz

nec illa.

phy(ico. Eggo

s

u

& offenf Dei , fübqua tatiene vel.ha-

Ad boc R.. füb dift, dicendo quód ju-

bbent infinitatem intrinfecam & fimpli-

n

«iter., vel (altermn funt fuperioris Ordinis

&ificatio impii ex patte termini (cu effc-

&üs , quz eftgratia & quid fupetnatu-

i

"

tefpe&u atisfattionis puri hominis.

tale, fit quid majus creatione , non veré

t

3. Chriftus .nobis de €ondigno meruit

x patte modi producendi , quia fic dicit

W

gratiam remiffivam peccati fub .di&ta

formalitate , f1.veró per abfolutam Dei

edu&tionem gratiz & fubje&to : econtra

£tcatio ef qnid majusex

parte modi pro-

3A

potentiam purus homo confitueretur

-ducendi

jutr

Caputaliorum, ad fummum poffet aliis

» cüm fit ex nihilo , .eft auteti

quid tminus ex parte termini produdti ,

U d

:de condigno meteri peimam gratiam ,

cümálle fit quid tiaturale.

T

folàm ut eit .£ormaliter fan&tificativa.,

Poteft erga

j

["]

Deus , folus & uuicusg

manens cauía

forma filiatienisadoptiva , & formaliter

j

ut expulfiva peccati in ratione macule

grincipalis & aucteritativa gratie , me-

diante homine .ut inftrumento caufare

Wy

Teu málitiz, fub qua ratione non habet

n

ánfinkatem fimpliciter , nec.e& (uperioris

gratiam., fed nihilcteare ; «ut patet ex;

«tdinis, non ef:malum Dei (e4 malum

8, Thom. 1.p.q.4$.a.g. . Poteltetiam

u

poteftas -excellentim «Chrifti nominari

iil

"hominis, privans donogratie que e&

auctoritas per comparationem ad alios

ii

finita & remifiop

eccati üt offeníz paf-

five Dei fuitlecadjun&a folümex divina

Minifttos, ut aitS. D.híca, 4. ad z. ,non

tamen abíolut,

(tirte

Otdinatione ,- plenam fatisfa&ionem

zchü'

gratuitóremittepte, — 4. Meritum Chri-

Vide in Tract, de ]uf'tifïcatioäe.,'. uo-

mode unus homo pollit alteri mereri

j

i

füi e& valoris 4im.p!ici£erinfiniti & inex-

gratiam , quomodo:conftitui ca

e !

hautibilis ,. (ecus eft de metito puri ho-

putalio-

minis, cujus etiam fatisfa&io & meti-

rum. — Ét in tra&.deIncatn,

quomode

u

vel alienis

j

uf

tum in S$acramentis Operarentur cam

purus hemo poflit pro fuis

peccatis fatisfacere,

j erll

fübordinatione & dependentiaad Deum

& ad Chrifum , totius viruitis & effica-

QU RO II. Quinam (unt Sacta-

ntW

cig , tum homini Sacramenta ibftituen-

mentorum Miniftti , (untne foli Viato-

ul

äl*t ï[*e

, tum Sacramentis inftitutis collatze 5

165, veletiamBeati & Angeli?

h

fundamentum & ptincipium , mane-

XXX,. , 1. Solus homo Viatot elt

retque homo ille inftrumentum fepara-

Sacramentorum Minifter de Lege Doi

T

tum, Humanitas Chrifti veró e& infru-

ordinariá, (eu ex vi.modernz inftitutio-

;

g

nis, Gcordinaczius.

mentpmconjuxw&um; - Ergo.

o

Rdt i&ji

: Qq-q'q.q E

promcr

N

4óo

TRAC 7;A'TUS- Xl Examts 4.

IT

Katio *

uia Chriftus inftituens Sa- — tét;, nori competetet ei füprema juris.

gut

etamenta , & eorum minifterium com-

di&tio fimul cum alio Viatore;

bf

snittens , fuit allocutus folos viatotes ;

"Ratio : Quiatepugnat , quód jutisdi-

&tio füpféna ftct penes duos in folidum;

"i.

Ergo.

*

t

k

Hoc et

H

am intelligiturde homine de-

ficut dominiunr penes. duos in folidum

-dutt

fun&o, miraculosé refufcitato ; & pu-

ftare riequit.

r

zum iterum viatorenragente.

w.3, Angeli poflunt de potentia &

dul

£, 2. Homo beatus , etíi nulla nova

Lege extraordinariá Dei conficer

1

t;& ad-

ei ficret commiflio , etiam de Legeordi-

miniftrare Sacramenta.

a (l

'njta

patia feu ex vi inftitutionis Chri&i , eífet.

Ratie patet ex $, T hom. hica. 7, in c.

idoneus Sacramentorum Minifterin re-

dicente : Sicat Deus vírtutem füam non

puuy

E

affumpto corpote , extraordinarius ta-

alligavit Sacramentis , quin poffit fine

Saciamentis effe&tum 'Sacramentorum

-f

men; loquendo de Sacramentis jutisdi-

étionem non requirentibus.

conferre, ita etiem virtutem fuam norm

aj

Urfupqi

Ratio ; Quia licét Chriftus miniftros

alligavit Ecclefiz Miniftris, quinetiant

inftituens folos Viatores faerit allocutus;,

Angelis poffit virtutem tribuere mini-

^g

3 dy

utpote quia eos folos habuit prfentes :

ftrandi inSacramentis. Ergo.

attamen nullam fecit reftrictionem ad

t f

Nec obeft , quód in Angelis non fit

g'aSzmmg

f£atum viz. - Ergo.

character, ille enim non eff neceffarius

E

- Dixi t« 4n reaffumpto corpore : quia

refpectu potentiz Dei abíolutz , per

:

anima, utpote folüm parshominis , non

quam Angeli effent mini&ri.

poteft effe minifter Sacramenti , licét

i D

- g 4. Sacramenta hoftra ab Angelis

D,W f/ll:f [

chata&terem: habeat , mam prater eum

confe&ta , effentejusdem rationisac fpe-

Qd

requititur organum corporeum , quo

cicicum Sacramentis ab homine confe«

vox aut alia actio vitalis exerceatut,

&IS-

;

* umof

Atl

Dixi z. extraordinarius tamen ; non

Ratio : Licit Sacrame

n

ita þno&ra *ef;þ

quód ad hoc fit opus potentiá extraaigdi-

Vrf

natiá Dei , aut fit neceffatia immutatio

fentialiter conftent rebus & verbis , non

*l

tamen eft de elfentia , ut fint vera verba

[j

in ufü Sacramentorum , ficut dicétur de

R

veritate vitalita.is feu vitaliter prolata,

ngelis $ fed lic&t fit de Lege ordina-

Hnumcok

ria, id eft, ex vi modernz inftitutionis,

quz non poffunt dari in Angelo corpus

tj

affumente , fed fuflicit ; quód fint vera

quià tamen foli Viatores ordinari& Sa-

Iw

cramenta conficiunt , effet extraordina-

verba veritate fignificationis , feu fint

; nmrl

t

figna fenfibilia g:atiz fan&ificantis : Sed

D

rius.

ii

Dixi3 d Saepamtntis jurisditlionem

pet abfolutam Dei potentiam polfunt ta-

h lt

l

m

x[[

non requirentibus 5 Scrmo enim hic eft

lia verba dari in Angelis corpora affu-

&

10

mentibus,

Ergo.

de fola poteftate phyficá , non de morali,

M

uti eft Jarisdictio , quz per mortem ex-

XXXI. -Quid-/änii: de rece

ptlänc Sa-

hod

cramentorum rcfpe&u-Bcati ?

ípirat. — Hinc fi Papa moztuus refurge-

Dice:

p

De Sacramentis in Communi.

861

Dico : Si quis defup&tus tefütgeret &

QUARO Ill. Quid & quotuplex

viveret vitá mortali ut anté , indublum

eft intentio re

quifita ad Sacgamenti con-

fcétionem ?

j

eft, quin poffet recipere Sacramenta , ut

aliushomo; fed fimaneret fimul Com-

XXXIL, g. r. Quid &quotuplex fit

fl

intentio , nimirum actualis , virtualis,

(l

prehenfor uti Chriftus ; poffet recipere

Sacramenta ftatui füo non repugnantia ,

habitualis, & quid fint , explicatum eít

ficut Chriftus in ultima Coena. tecepit

fuprà de horis Canonicis 'Tra&. 10. E-

ii

Euchatiftiam. — In quo cafu etfi non re-

xam. £. n. 82, Not. 3. Quibus addi po-

teft interpretativa.

De qua poftea R. 2.

ciperet ( ficut nec Chriftus recepit ) cf-

fe&um principalem Euchariftiz, fcilicet

Vide etiam fuprà Tra&. 3. Exam. 1, n. 9.

i 7,1116

& 10.de voluntario quid & quotuplex

Puf

grati augmentum , quia jam effet in

fit,

ff

tetmino ; reciperet tamen effe&tum mi-

- müs principalem , ícilicet dulcedinem

Nota, Quód intentio i

;1 Miniftto Sas

gauu

ctamenti adhuc poffit effe duplex. Una

Qul

quandam 1piri-tualcm , dequa mentio fa-

Ga fuit fuperiüs Exam. 2. n. 22« Exquo

communis , quà fcilicet intendit facere

Jf

id, quod vera Ecclefia facit & quod Chri-

d

patet, quód aliud fit recipere Sacramen-

ftus inftituit.

tum , &aliud fit ecipereftu&umSacra-

Altera privata & patti-

menti Sicut&aliud eft poffc , & aliud

cularis proprio & patticulari ipfius mi-

10 Uf

actu Sacramentum conficere, poreít qui

niftri judicio regulata,

Prima eft prin-

]

charadetem habet five beatus fit five

cipalis & fübftantialis , totamque actio»

Z)W :

damnatus ; fed utactu conficiat, requi-

nem miniíri , quoad Sacramentorum

ritur. Dei permiffio & concurfus. . De

fübftantiam regulat , & alteratn , fcilicet

) Angtlu

:

|

quo Qs cognovit [en[um Domini?

intentionem privatam , corrigit , limitat,

uód Angeli fan&i quibusdam San-

& (ibi fubjicit.

Hoc. notabile maxime

gt

- &is, ut nofirz S. Catharinz Senepfi, &

m

fervit pro Quaft. fequentibus.

. B. Agneti de Monte Politiano admini-

E, 2,

In miniftro Sacrament

iaci

Kraverint (acram Euchariftiam , fundatas

valorem ejus necelfarió requiritur ali-

at

j

habemus hiftorias.

Uti & rarum & ex-

qua iotentio , quz tamen non cít pars

V

intrinfeca Sacramenti , fed conditio ap-

üa u

traotdinatium eft , quod Thomas Staple-

lu

tonus in Colle&aneo de S. Thoma Apo-

plicans ffze qua uon.

«

folo ex aliis Auctoribus refert , quód

Prima pars patet ex

Conk. Florent.

ht

decernente (ic

i

jl

Ànno 1120. quidam Iodorum Patriat-

Omnuia Sacramenta

cha nomine Joannes, Romam venetit ,

tribus perficiuntur , videlicet rebus tane.

n

ibique Calixto II & Cardimalibus in

quam materiá , verbistanguam formá ,

u

Confiftorio teftatus fit . S. Thomam

c per[onà miniftvi conficientis Sacra-

j

d-

mentum , cum . intentione faciendi quod

Apoiolum , omni anno folitum com-

municare populum, . Propriá manu di-

facit Ecclefía.

Ergo.

£n

Ratio eff. ex S.'Thom.

hica.8. Tum

Ais porredà , ab indignis veró retra-

j

6à.

quia , quz funt preter intentionem ,

Q4444 3

ünt

j

x

Eä

P.

862

TRACTATUS XL.. ÉExamen &.

kái

funt caufalla ; quod non eft dicendum

Difl. maj. , velexplico; eameffe ve-

de operatione Sacramentorum.

Tum

ram , fieo pofito, velablato responatur,

zl

ld

etiam , quia quando aliquid fe habetad

vel tollaturà ptíori, & perlocum intrin-

multa, oportet , quód per aliquid deter-

Áecum, ut ojant ; fecus i perlocumex-

ww

minetur ad unum, fi illud cffici debeat :

il

trinfecum, velà polteriori , vel folüm

Sed quz in Sacramentis aguntut , pof-

"ut per conditionem neceífarió requit-

j g

funt diverfimodt agi , ficut ablutio a-

A

am 3 & hoc 2. modo eft de intentione,

quz , qua fitin Baptifmo , poteftordi-

X 3. ln.minifro Sacramenti inten-

E

nari & ad munditiam vel fanitatem.cor-

tio habitualis vel interpretativanon fuf-

[ pn'vgl

poralem, &ad ludum , &ad.multa.alia.

ficit, a&tualis eft optima , fed non necef-

& (

faria$ virtualis faltem neceffarib te

B-

Ergo oportet quód per abluentis inten-

tionem determinetur ad unum , fcilicet

fitur & fufficit. dta

i i

ad facramentalem effe&umm.

miftz.

probabilits Tho-

g

Katío 1. p. Chtiftus Dominus infti.

4 [

i

