Gg27_qt
author: Wigandt, Martin

e

7

$

rx-

E

Q'.

E

"T.

É

X-

^ s

—

X5

B-

E.

-

-

-

^a.

-

n

p

.

H

"

E

A

»t

$

P

*

»

n

o

-

vstefiean-

TAT

TU

L r ub od

-^

--

x

.*-'gci'f'*:!: —

E i

EE

E

» '.LT

X

-

a

—

"s

E

a

3

u

E

m

x

ET

"4

1

Ed

R

a

AAAAA "

z

W

LEUTLTIELHDTHETI

N12«511728170

0

!

"À

1

g

l

4

n

:l

UB Tübingen

M

'

TOE

-

r

— — s

——

cicdevesiiaiunastiia.

"

m ts .tän.x»tk..«a.:

u

E - —— d

-

|

P engsue d qee n

- nswscqueissten ais

f

.

—— — Ó Ó

L

st

"

"

—

"

E. a

—

—

EE r n vuï.y -

-

-

.

ä&d

aM

n

-

-

--

—

—

IRIBUNAL

CONFESS

RIORUM

OR

DINANDORUM

. DECLINATOPROBABILISMO,

Compledens ftylo brevi, clará ac firmá Sen-

tentiáomnes ufitatiores materias T lieofo

gico-moralesjuxta pro-

babiliora ac inconcuffa Dogmata A ngelici

ac QQuinti Ecclefiz Do..

&eris, D, Thoma Aquinatis Ord.Pradie,

BServudenss

€jásque invictilimz Schola..

OMNIBUS

THEOLOGIS

v.

MORALIBUS;

Potiffimüm js, qui

five pro animarüm curá, aut Ordinum (üfce-

ptione:five pro imponendá'T lieologize Moralis ffü

dio coronide, vel de-

fendendis Thefibus moralibus;methodo Thomifticà a

rguere, examinare.,,

autrefponía dare 'cupiunt..

Ipfis etiam poeaitentibus ,.

cujüseunque fint conditionis, perutile, . :

Operá ac fiudio:

P. F. MAR TINI WIG 'äi NDT Otd.Przdic. SS. Theoloegiz Ma.

- gifti, ejüsdemdtein celéberr, & antiquiff. Uhiverfitate Vienn; Doctorisac

fLU ^

"iä'*'*

fe

Z

. &e. quondam ftgfiij,Gengmlis in Goavcn-mRrimngdggatgri»s-

3

4 nE

',-v agæ —

t

A T? *mi*Íeu R.egentis;.

C Ra»f

Vi

DI

EDITIO SECUNDA

*

,),cw

Ctt:m Giatia c Prit slegio $. cre Cafárta M.

E

J

.

Aucusr. V indelicorum.,

jellatis s o facultate fS'yP,eïiorum,

Apud JOYANNEM. CASPARUM BENCARD;

V

mo M, meläl'

i

*

t

Requentiffimum ; Cedro dignum , pijffimà ac

(

loriofiffimé nuper defun&ti Eminentiffimi &

[lluftriffmi S. R. E. Cardinalis Hierogymi

Cafanate de dodtriná S. 'Thoma Aquinatis votum.

Felix foret Orbis , . ff uma Angelici Dofloris D. Thome

"lauinatis do&lrina. ubique ebnuneret : unus im Scholis. et»

Academtis "Hhomas Docfor audiretur , ac copfuleretur in ve-

bus dubiis , andleforent, inquiebat , in Orbe berefes , nulla in

morali, que confcientias bominum vegit , velaxatio nulla in

enyfica "Theologia , que. Sauctitati viam [lermt , exerratio ,

Aut Mufro ,. «V.

—

*

*

E

|

P

E

i

3

P5

Je

ls

äx'g

éfo

t5*

B

T

3to st

233

]

dee

wIC w

R

-

ä

d

Y

iC

T

GioSto 3fectoste 3 Gle Gl fe

elocio o o z

g?!'gütä t*?üb

^

GrosteG

aic Gie

d

-,

3.

:«.

1

i&

»

e

ie(

Qic

MM

:

i. Q15

Q1

Gjecioc

350 0:2019 3(6 9]5

P

P x

Ed

à

4

;

E5

9R

;'

3

:

äae,o;eäzi

ER EXX

SANCTO S

£,

N

TORVM.

SACERDOTI IN ETERNVM,

VERBO INCARNATO.

$e &2 verba fua. Aulor conj&cmt.

An&e San&orum , Sacerdos &terne, Judex Supreme; VER-

Qa:

ï

[

BUM CARO FACTUM ; Benignis auribus percipe verba

ib

$)

72)

mea,quibus Sacerdotumtuorum T'RIBUNAL ex fuainfimi-

ta

t

, inaccellibili adrepit, feque humillime fübfternit MAJEST ATIS

'"TUAR Solio.

Felicitatem etenim quzrit in fuo principio & centro,

Reditad fontem, undc exivit.

Ex alieno liberalis; quod tuum eft,

TIBI tribuo,, Verba qua & quot amplectitur, tua funt, quies Dux

omnis Verbi. Do&ttinamea, quz in eiseft, non eft mea; fed eft illius

VERBI, quod é Crucis pulpito paucis verbis, BENE sCRIPSISTI DE ME ,

HOMA , omnià IHoMAE AquiNATIS Verba cenfuravit, approbavit ,

juftificavit.

Tu VEnsuM Patris es, Thomas ( Adverbium Filij )

Verba Thomz àVrznso Pa-

Bzwr tuum eructat Verbum bonum.

tris probata funt, teftimonio indefinito; ideoque univerfali,

Er-

[

o

o absque omni prorfus errore fcripfit , qui cenfuratur, dum nec

fillere, nec falli poteft; qui cenfurat, & probat.

Quidni proin

TRIBUNALIS hujus verba;, infinitis Frrur:s Vrega0 DPattis debita ,

fingulari facrarem — Ti81 fubmiffione? Jüdicium namque eft mundi;

e;proptet ad Supremum appellat Judicem. — TRIBUNAL Confeffa-

riorum eft, Tu ligandi atque folvendi poteftatem dedifti, aperis &

hemo * claudit,

Examen - Ordinando-

claudis & nemo aperit.

rumeft; Tu Suummus es Sacérdos , cujus Sponía Ecclefia eft, ficut

cafttorum acies ordimata : t'tique Sacerdotij Chara&ter ncfter eft partici-

pium. Tu VrRBuM divinum cs, munus,

quod oflero, diyina fa

Pit; qllïä

. Theo-

P5

DEDICAT10.

"I'heologicum eft. . 'Tu VExsuw practicum es, portans omnia VERBO

virtutis tuz,quo Cceliirmati funt : ideóque Theologiam:pra&ticam r1s1

dedico.

Tubrevitatem amas, VERBuM es abbreviatum; hinc Theolo-

giam abbreviatam immenfi'qaodammodo rheologici Moralifmi Syno-

pfin Tiarconfecro. ^ T inquam, qui fcientiarum Dominus es,cujus

Sapientiz Ron eftnumerus: qui Sapientiá tuá attingisà fine ufque ad fi-

nem fortiter, .& di[ponis omnia fuaviter in numero, pondcrc, & men-

fura. Trmi, quiícibilis univerfies ArpPHA & OMEGA, "rheologorum

omnium Vox.& Echos Prophétarum infpirators Apoftolorum Magi-

fter: Evangeliftarum Do&or ; Do&orum vita. Do&oresfinehoc Vzn-

20 funtíicutcorpus fine anima, in ipfo vivimus, -movemur & fumus.

Hoc VEnsuM Do&orumSol & radius eft;/fine quo VgR20 funtficutCoe-

]um fine Solejficut Solfineradio. Hoc VERsuM Do&orum ienis, ar-

dor.& flamma eft, fine quo VEno funt ficut ignis fine ardore, utiardor

fine lamima. Hoc VEnsBuM totius Theofophiz.radix, medulla & fuccus

eft, fine quo VERBo rheologi funt ficutatbor fine.radice ,tadix fine me-

dulla,(inefucco. '"T'u, O Suwz SacEnDos! VensuMes, quodDavi-

dem Cithareedum verbis implevit, & in memento Píalmiftam fecit:

VznBuM es quod Àmos Paftori armentatio verba ad prophetandum ;

Danieli abje&o puero verba adjudicandum : Petro Piícatori, Saulo Per-

íecutori, Matthxo Teloneatrio verba ad przdicandum infpiravi. Hoc

Vzn5o ineruditi Pifcateres, nec petritiin Gramatica, nec armati in Dia.

lectica, verbis impleveruntmundum. Hu jus VERBI in catne vifibiliter

nobiícum verfantis verba erant geminulz,quibus nosperditos redemit:

€ragt Lachrymz , quibus nosimmandos lavit : erant rores, quibus nos

aridosirrigavit. Remverbo.

VznRBuM quidem unicum es , 'O Jesut

quod Pater in tota loquitur zternitate , attamen omnialoqueris, omnia

vides, audis omnia, operarisomnia.

Sinequo Verbo quifeputat ali-

quidfcire, nihil fcit, (ed in omni fcibili czcutit ; furdeícit, obmutefcit,

Hxc verba funt, quibusbalbuties mea TE VEnau Patris deprzedicat ;

quoniam autem, O REpEMPrOn SaNcrISSIME! omni laude major cs;

laudet T& pro me (cientiz tuz abyffus infcrutabilis,

Laudet TE pro me

TA altiffima Sapientia, T'uA latiffima Mif ericordia,

Tua profundiffima

] ufti-

34

Juftitia, Tua incircumfcripta Magnitudo,

Tu veró SaxrE SíAw-

CTORUM ; SALVATOR MISERICORDISSIME

; dumexnihilitatismez abyffo

affurgensad Auguftiffimum gloriz tux

Thronum TRIBUNALIS mei

verbaadgeniculatus depono,ea gratiofo recipeverbo. Verba mea T'u-

um petunt alloquium & gratiz Favonium. "TiB1ea'dicata volo & con»

fecrata, qui folus potens es Vetbo.Zoilorum ( quorum infinitus cft nu«

merus) confundereverba, contundereora. 'Oculismifericordiz tux

infpicecordismei fenía, quibus Opüshoc Ti5: fübmittosaffe&tum a-fti-

ma,noncenfüm. Vile munus eft, quapropter àb infinita Superemi«

nentiz T'az clementiapretiumemendicat, Si

TRIBUNALIS nuius

verbaforían aliquo fint afperfa nzvo,

non intres in judicium cum fervo

tuo Domine, fed verbo mitericors abfterge. — -Laboris meimercedem

quzro non aliamnifi TE Domine.

Tu laboremhunc meum propitio

Sideris tui afpe&u irradia,

mequeproeo,

quodoffero in tempore,recipe

ad T* in beata ZEtetnitate,

Sacerdosaterne,

| Itaorat & adgmcï TEtua; :O Jesu Salvator

P

Vilis Creatura, pulvis $ cinis.

Fr, MARTINUS VWIGANDT,

Qr-d. Psræc'lic.k

i

FA

X5

A

Sus

E IN CTOA T

4

E

EUA

ä

COSEDALASIAE E DAR EO ISLÁN RRE

*

'"FEACULT«sÁ45 ET PRIVILEGIO M

CIESAR EU M.

-

Fr. ANDREAS RorH Ordinis Pradicato-

rum SS, T heologiz Magifter, & per Provinciam T'eutoniae

Prior Provincialis omnibus has vifuris & Le&uris

Salutem.

*

N

æ,

Um Sacre Gefarex Majeftatis Decreto Viennz Iy,

t *

MaijAnnoIó666.dato, omnibus & fingulis Ty-

ais

)

pographis, & Bibliopolis ,. alijsque quibuscunque

o

-

-

*) librariam negotiationem exercentibus fub gravi

l

EE

ferió prohibeatur , ne quisquam libros , ab Ordinis Prz-

dicatorum Patribus editos, aut deinceps edendos intra Sacri Ro-

mani Imperij, Regnorumque ac Dominiotum fuz Cefarez

Majeftatis hxreditariorum fines ,. fimili vel alio characteris ge-

There, aut formá; (ivà in toto , five in parte recudere , vel alió re-

cudendos mittere,. aut alibi impreffos adducere , vendere aut

diftrahere, clàm; feu palàm , citrà teftimonium aut confenfunr

fupradi&orum atrum audeat, vel praefumat,

Ego Andteas Roht SS, T'heologiz Magi—fïer , & per Teu-

toniam Prior Provincialis harum ferie & Officij mei Authorita-

teconcedo Nobili ac ftrenuo Domino Joanni Cafparo Bencard ,

OfQa-

ejusque Hæ;cd1bus, & poteftatem facio ; ut T heologiam m

lem

PüI.V:JZEZfGJZZM

Íem A, R. & Eximij 5S, Theologi Magiftii, ejusduc in Uni-

verfitate Viennenfi Do&oris , D. Fr, Martini W igandt, cui Ti-

tulus,

TRIBUNAL CONFESSARIORUM &

ORDINANDORUM, legitimé cenfum & probatum pro bo-

no publico ty pis evulgare poffit. « In fidem his Officij mei i-

gillo munitis proprid manu fubfcripfi,

1702. Die3. Decemhris..

A&um Auguftz Ánno

i^

j

F. e/Mndrear fRotb Magifler 75-7'0i-iæcialiy

Q

Teutonia mppria,

gC

[e

jut

gnt

(

t

1ïd;

vFr.ANw

[UCd

lt

hi

osiecepeesee

*j a BU epbo dU

Gee9bdas "EodGted6da oO o oga ob Jato at

F. ANTONINUS.CLOCHE SS. Theo-

actotius Ordinis Pradicatorum humilis

logix Profeffor,

Magifter chlcralis &Scr,vus Salutem..

" R zfentium tenore,. & munerisnoltriautlioritatc tibi Ad-

- modum Reverendo Patri. Magiftro Fratri. Martino-W/i-

gandt pro.tempore Priori: Friburgenfi: Provinciz noftrz

"Teutoniz Concedimus facultatem , quá poffis typorum benefi-

cio.emittere in. Publicum- TRIBUNAL CONFESSARIO-

RUuM ET ORDINANDORUM DECLINATO PRO-

BABILISMO , prelo jam paratum, düm tamen ab.Admodum

Reverendo P; Magiftro Priore.Auguftano F. V incentio-Dempf-

len,& Reverendo.Patre Prafentato F. Jofepho.DufackerL e&ore

primario., quibus id tenore prafentium. fpecialiter: commit-

timus ,. previ: accuratiffimá revifione cenfum & approbatum

füerit, ferventürque czterade Jurefervanda.. — In nomine Datris,

& Filij, & Spiritüs $, Amen,.

In quorum fidem his Officij no-

ftriSigillo roboratis manu propriá fubícripfimus Rpmæ I5, Maij

IJOQ;,

B. (ANT'O'NIN US CLOCHE

Magifter Ordinis..

; chiftratäl&ittcrä l,

fol. 385.

Er. HENRICUS: EABER.

Magi&cr & So;:ius.u,

APPR(i

(j

g

9

z

od

iE

i.

.;;(:(

Sosmeem:

d

sss

D

5

X

T

N Z9

n

A

GB E

t

,(

Borto

DI E

ää,

L/

Zs

6

» APPROBATIOL

Q

A

N

Y

W

.;;

CA

$.

Uffu Reverendiffimi P. Antonzni Cloche. totius Sacri

LY

i

N

M

u

j

VN

N

|

MZ

FF. Pradicatorum Ordinis Magiflri Generalis cà , quà

u

E

ar eft, attentá mente legi , releo

AE

g

gi Opus, intitulatum

TRIB

UNAL CONFESSARIORUM

& ORDINANDORUM » ab Ádm. Reverendo ac

Eximio Sac. Thcologiz Magiftro P. F. Martino Wigand: P.

Digniiïïmi per Provinciam Teutoniz P. Magiftri Provincialis

Socio feu Secretario elabbratum,;ali quidem verborum clarita-

te; claráfacundià, facundá raritate , rará

periodorum emphafi,

atque qmphäticä Angelici & Ecclefiz D

o&oris D. Thome A-

quinatis teftimoniorum ubertate, ut & intelledtum Confeffa-

RS,

riorum ad bené docendum , ad (alubriter medendum , adqueju-

fté judicandum illuminet, & voluntatem Poenitentium in viam

falutis 'dirigat.

J

Quocirca Opus hoc digniffimum ceníeo, quod

pro maximaConfeffariorum fimul &

S

pesnitentiumutilitate pub-

iciat. DabamAu

licam lucem typis mandatum afp

2

guft« inCon-

ventu $. Marix Magd'al;næg. Decembris 1702.

N

F. Vincentius Dem])]?m Ord. P;'æ d.

Magiffer , £5 [-4- di£ti Compen-

ts Prior mann propriá,

X X

APPRO-

o

E

w (

)eneresEcuSS

GE

um um

APPROBATIO II

(s

T

[

X miaundato Reverendiffimi Patris Magiftrí Generalis attent&

d

f

| mente pervolvi Librum hune, FRIBUNAL CON

FESSA-

LN

Cujus

PX

RIORUM & ORDINANDÓORUM. intitulatum,

v.v AW

Authorem emmibus omnia failum ipía (üngularis methodus

oftendit ; (iquidem Stylo brevi, gratádue facundià ex Angelicà noftsi ,

& Ecclefiz. Doc&toris Divi Thomx Aqunatis Summá, pracipua, imó

feré univerfa moralis Theologüe Thicoremata. non tantüm exhibet , fed

& tam erudità , captuque facili brevitate enücleat, ut eorum expofitio

cum guft

u & fru&u nefcientibus fiat cognita , fcientibus non fit- onerofa.

ofasque in genere niorum Qua'ftiones nec: immiti fe-

Implicitas pericul

veritate , nec molli nimi

s&ndulgcntiä ,fedavita veritatis integritate, adeo-

ut in. earundem refolutionibus ab Ortho-

ftudiosé & fecuré pertraétat

doxz fidei principiis ,

ab Oecumenicorum Concilio

rum San&ionibus

tï:

à SS. Canonum Statutis ,à SS. Patrum,

àSummorum Pontificumdccretis,

graviffimorum Virorant folidà tutiffz-

Angelici Praceptoris , aliorumd;

máque doétrinà, deviare nullibi

, bemitatem autem €b difeiplinam &

feientiam andiqué docerefàtagat. — Opus igitur hoc ficut. omnibus veri-

.

tatem exquirentibus animarum Curatori

bus ,ipfis etiam Poenitentibus ,

cujuscunque fint Statüs , utiliffimum fore 5 ita prelo acluce publicà dig-

niffimum effejudico. Datum Eyftadii in Conventu SS, Apofítol

?rum

Peui& Fauli. Dic 4. Decemb. Ànno 1702.

Fr, Jofephus bufk:ka Ord. Prad. $S. Theol.

Prafentatus , & p. v. Prior Eyfladiasus

ándignus. M, P.

Cenfura

r

*

*f

.'..

—

355gteoesdcs

V9

g:.g ;

.O

NG

ao«

ïe*r&ä

*?9

as ä;ä

*5

Cenfum Ordmarzz.

A

Q

c

Um Sobohs Angehcæ Faces & duo SS. Predicatotuta

(g/

24

A5

42

:

Ordinis Luminaria publicà fide conteftentur , huic

d

SS

Confeffariorum & Ordinandorum Trlbunah illud

Pmchd»:s Au&ore Philochoró ;4xo«»« v'aus;, nimirum triplicem

Mercurium , convenire, & inibi prudentem fcientiam , pruden-

tiam fc1em:1fiïmam & dlgmratem in hocan gchco ordine facram

continere , & infuper ex Scripti hujus de(uperà me fubfcripto in-

flituto examine repertum fucrit, e jusdem au&orem in animarum

lucrum totos ingenii ac zeli nervos mtcndlfïc idcirco ad commu-

nemutilitatem typis mandati poffe cenfct infrà notatus, Augu-

fiz 9. Decembris 1702,

Z

:

l*

M

Francifcus Guilielmus 4mair D. Confil.

Canonic. & Penitegtiarins

g.

HARH. propria,

"

X X

PRAE-

p

Í

Nitics

9

EO

.

Bnesss

eossesSeSeS,

Pracfatio ad Lectorem.

Q«acea Uppiam fundamentum e janua virtutum , 0mpdisá, gratia , ae [Diri-

ö

1ualis confolationis principium efl cop[cientia pur itas , ac cordis mun-

25

/4;

ditia, ad quam principaliter & precipue. per puram , veraim , inte-

gram e per. ectam Confe[fronem peccatorum acceditur , merito 74,

quisquis es; Chrifti Sacerdos, in foroPoli]ud'ex , Do&or , & Medicus , con-

fcientiis judicandis , docendis, medendisque prxfe&tus promovendz cordi-

um munditiz, ac virtutibus plantandis deftinatus, meritó , inquam , inhoc

omnium ponderofiffimoSalutis negotiojin. ar&o zternitatis itinere,dictan-

te prudentià,& imperanteCharitate,indubié dogmata & medicamenta cer-

tacliges prz minüscertis ficut iterconfe&urusni defipiat, equum habilem

cligitprz claudo; navim firmam pre cariosá,viam fecuram prz íncertà Hinc

DuceacDo&ore tibi opus eít;ne ingrediaris viam latam, qua ducit ad perdi-

l;ä

tionem. Angclo ergo Cuftodite committe, &hicnon fitaliusquàmilleip-

?

fe, cujusin Opufculi 64. Prooemio ipfiffima funt hzc verba, quibus hancad

j

tePrafationem exordior :Non eft isalius,quàm Azgelicus Ecclefre DotforTbo-

q

suasde Aquino, QuiClementis V III. effato fuosTomos fne ullo prorfas errore

ü

conícripfit, Cujus do&rinamUrbanus V IL.vocat veridicam.. llleTbomasde

d

eujusTomisInnocentiusPapa, Eujus;ait, Dacferis Sapieptinpra cateris, exceptá

d

szmim", tantam babetSententiarum weritatemyut uuuquam,qui eam fenuterit,

t

smueniatur àtyamire veritatis deviáffe -T utiffimaergo funt & inconcufla hu-

für

jusAngeliciDoGoris dogniata;ab co, qui nec fallere nec falli poteft;éCathe-

refp

dràCrucis cenfurata & approbata: Beze /Eripfgïi de meyThasma. QuaSententía

lüq

cftindefinita;ore Dei prolata; xquivalens univerfali; Agnovit hoc przcla-

li

xiffimus illeJe(uitaPetrusLabbein hzcAngelici Magiítri prorumpens enco*

!

f

mia: Aggelorum Difcipulus & pene ezulus fuit ,multa ab Angelis didicit 3 qua-

0

dam Ang

elos docere potuit. — Aut Theologiam ad terras deduxit é celoyaut, /cf'fw':

It

in viá , quod videtur im patria.

lng

Ergo,benevoleLe&or, &Confcientiarum modetator,ne in moderna-

n

um laxitatum lubricitate labaris;ne in infinitarum probabilitatum labyrin-

ly

tho à vero devies, Ecce Azgelicus sofler Praceptoríe tibijungit ut Cuftodem

tibus

N

Angclumin hocTribunaliTheologico-moxali ;in quoremiffis novita

J

anti-

e»

*

Prefatio ad. Leflorem.

b.ntïquidrumPati*um acDo&orum(quorum linguá loquitur)feniora ac fa:

nioratibi porrigit fenfa, Quibusfi parucris,in codonandis peccatis eris fide-

lis fervus & prudens. Accipeproinde & ample&ere hocAngelico-Thomi-

fticum animzTribunal,abAngeloCuftodeTheologiz per me,omniumDi-

fcipulorum ejusinfimum &indigniffimum,tibi eredum. Fateor ultro,quod

in hoc opere meum ett, nihil cftnifi quód in o omnes materias morales ,

CafüumR efolütioni fervientes contraham, ac moreinExamine confüeto,

&;ut dicifolet,proprer Junieres,rudifimplici,imo fimpliciffimo ftylo;propo-

nam: & juxta illius(dequoJoannes XXII. teftatur: Quot Arziculos [eripfi? ,

tet miractila fecit) nimirum alté fatiAngelici Przceptoris mei mentem deci-

dam. Etfi enim plurimasCafüumSummas &Summulas|àThomitftis editas,

riec minüs extraneas, videre fit, &quidem nonnullas nimis fyncopatas , ut

qui eis ftudent, fzpe nec fciti fui rationem reddere valeant: Vixtamen in

hifceGermaniz noftrz partibus invenies unum ThomiftamDominicanum;

omiffis fpeculationibus,moralia omnia eà ferie ac ordine,quo in $u74 Di -

viThome Aquinatis fefefüb & confequunturfuccinüé tratantem. — Ethinc

Fratribus noftris/five ad'Theologiz moralisCoronidem,five ad Animarum

curam rigorofumdque pro ca examen afpirantibus fiepe non modica fe obji-

citdifficultas. Càm namque ex omniimateria moralirigidé fint examinan-

di,vel omnesTra&tatusad manum non habent; vel,fi abent, immenfum

chaos oculis cernunt,quo terrentur,vel fi inScholis eosaudiverint, fpecula-

tivis ad praxin non conducentibus fübtilitatibus(in quibus non omnia pof-

fümus omnes) pbrmixti fünt;imó abundant. lllis ergo hocZzibuzal nolui

xefpergere,quod puré pra&ticum & morale eft.. Si paucula quedam invene-

ris qua tuum (refpe&tivé) captumexcedunt;v. g. de conftitutivo peccati &

fimilia , oculos ad faciliora converte , & perpende quód tefte Operis hujus

J-

frontifpicio pluribus debitor fim , &quód ex his clarcícant alia eisannexa.

Obfervo,paucis exceptis,poft binum brevemTractatumProoemialem;ordi-

!

nemQuzítionum AzgeliciDecforis inSumma s incipiendo à 1. 2, & addendo,

in quoloco S;Do&or de hac vcl illà materiá trá&tet,ut poffis,(i placuerit,ad

aa

fontem iptum;ex quo hosrivulos deduxi,recurrere. Multis multorum DD.

[je

Authoritatibus, Sententiarumque allegationibus (qua juniorem de hujus

vel illiusSententiz amplexu non raró perplexum faciunt)chartam cugm tüa

[

; hifi fors , ubi Quxftiononnihil contro-

naufc?. & finc fru&tu replere nolui.

vería

X X 3

z

Prefatio ad LeBlorem.

ïfcrfa eft, Sufficittibiinvica AuthoritasS. Thomzx & Thomiftarum, — Ia

:

Caufis &Cafibus gravioribus crebró exprimam, qua Sententia mihi minüs

Quz tutior, non tamen femper probabilior ;

qua magis probabilis fit.

nec neceffarió fequenda.

Quz Sententía mihi probabilior , fi & tibi talis

fed Thomifticz Authoritatis ac rationis pon-

videatur,tu , non ob mez,

dus,eam ampleàcere. Sin minüs , cave.

.

bunzalin fedecim T

ra&ätus. Hi fübdividuntur in

Dividitur hoc 772

diverfa particularia Examina. Hæ in Quzftiones & Quaftiunculas pre

materiarum diverfitate.

H

Advertis indubié , Le

&or Benevvole , (copum & intentionem meam,

quz non alió collineat , ni

fi ut T

heologorum moralium pracipué Sacer-

mafpirantium , profe&ui ferviam , ne, ficut po-

dotum, ad curam animaru

lr

pulus, fic fit Sacerdos, rudis,

Legis Dci ignarus, ftupidus charadtere facerd-

otali indignus, -

Audite hec

Sacerdotes & aufcultate judiciumOfee y..Quiatu Fientz'am

vepulift; , vepellamte ,

ne Sacerdotio fungaris mibi. . Ofce 4. ait Dominus ad

Sanguinem commiffi Gregis de manu ejus requi-

Sacerdotem Curatum ,

rens. Utergo labia Sacerdo

tis cuftodiant fcientiamMalach. 2. & ne , dwam

ambo in féveam cadant oternae

catus Sacerdos populo cace ducatum praflat ,

j

damnationis :

Matth, 15. Pro fübfidio cape

hunc meum laborem, qui, fi

tibi placet, be

ne eft ; utereeoad famofiorum Cafuiftarum intelligentiam,

vade tu Zoile & fac melius.

Hocunicum fuadeo , probabi-

Sidifciplicet,

liorifum ample&er

c,non quà meum, fed quà aliorumSen-& Saniorum

lceamentorum folvere.

Caterüm

uorum non füm dignus corrigiam ca

fi quid i

n hoc Opus irrepfiffetà gennino Matris Ecclefia vel

Angelici Do&oris feníu alienum , millies

revocatum efto.

N

€5 )oC $

j

1

Q

duf

U

INDEX ;

(Se

AX

o

ï?

«

ö.

N

"

Do

j

—

*

n

ze«* 3

E

21

SM

"—

E

.,

OR

"

9

m

à

N

x

ääæäää

"W

X

r

aX

5 9S

äa

p u o

*5&

J2 N

18

ü..

j'.

Á

A

h

NS

W

$

G (s;-ää

?At-

vï.',

'MR-

x VA

ïz

a c iC

LL

[2

;-»

9d

P

AE

POO

)

&

LL

:äääää

DINDESXI

Ofcendens Quaftiones & materias quæ

m hoc Opere feu Tribunali tactantut.

Prologus demonftrat fecuritatem do&tinz Dodtoris Angelici,

ratxonem acmethoduma totius Operis.

TRACTAT US I Prooemxahs

De requifitis in Confe jarzo.

EXAMEN UNICUM Pol. s.

De Examimine, Poz*e ateFortutibus, Sczentza

- Officio ,

oä/zgatta,ne Conf jarii.

N fit obligatio fitendi (e examini

Reverentia Ordinis Ptedieat. ià hoc

N

pro Cura , ac Confeffionut au-

dientia,

FolzNI

erga Ordinarios.. N, 5.

Obligatio & onus confcientiz exa-

Quid deReligiofo ? Przlato? Docto

minantium in eodem Ordine pto Cuta

re promoto? N. 2

vel con&ffionumaudientia. N. 6,

LA

An hocExamen fit Epifcopo liberum

Obligatio examinandorum in ecdem

N 2

An illud poffit remittere. N. 4

Ordine de quoties fe fifendo Examirii.

Qäæ in hoc praxis quorundam Otdi-

N. .

patiorum , auc Exatmmtorum ab eisde-

uid. fit Cura animarum ; quld Con-

putatorum. Ibid.

feffio, quid Confetfarius, N, 8.

X

Quid

j

n

2

Index Traddatuum ey. Examinum.

TRAXCGKIAISSTL

Quid fit poteftas Clavium;quotuplex,

& àquo data? n, 9.

& Proæmialis."

Virtutes Confeffatii. n. ro.

Prudentia & Scientia Confeffarii,

De Confcientia.

EXAMEN.I

fol. 18.

uz, quanta, & quotuplex. n. r 1.

Obligatio Confeffariorum indo&to-

De quidditate , divifrone c» 051,1'31'

tum ad fequalificandum , & Superiorum

tione con[cieztia €9 in [pecie de con-

ad compellendum eosad hoc.. n. 12.

cientia erronea ac dubia.

Quid dePonitente ftudiose quetente

Obligatio Confeffarii ad tudendum

Confeffarium ignorantem ? & quid fi

huic Tractatui. n. I.

do&ior haberi non polffet ? n. 13,

Omnis homo hibet confcientiam ;

nolens volens. Circa hoc ridiculum fa-

Munia Confeffarii. n. 14.

Confeffarius Zelotypus. n, r f.

&um Beffi. n. 2.

Obligatio Confetfarii ad judicandum

Quid & Quotuplex fit confcientía,

/

in patticulari e(Te vel non elle mottale.

n, 3. & 6.

n, 16.

An homo melioris ingenii fit melio-

An ei liceat füb confeffione , przfer-

risconfcientiz. n.4.

tim longá ;

An Con(cientia maneat in homine

dem.

.parumpet dormire ? ibi-

dormiente. n, f.

Obligatio Confeffarii ad examinan-

Conícientia ertonea & error quid &

dum poenitentem, n. 17.

quotuplex, ejusque obligatio. n. 7.

Obligatio fe przparandi adh anc fun-

Quid de confcientia erronea circa im-

étionem, n. r$.

offibile. n. 8.

Qu debeat effe difpofitio Sedis con-

Quid fi (it contra Preceptum Przlati,

feífionalis. n. 19.

n, 9.

Aliqua obfervanda in confeffionibus

Dubium vel confcientia dubia quid

)

mulierum. n. ao.

& quotuplex ,an liceat cum ea opetari,

Quantum ncgotii S, Tenatio fecerit

n, IO.

fpitituale gubernium trium folummo-

Quomodo refotmanda. n.1r,

do Monialium. n, zr.

Adrefotmandarm confcientiam erto-

Cur Patres Societatis non foleant fu-

neam & dubiam Regulz & univerí(alia

fcipere curam fpecialem earundem

*

?

ibidem.

principia, n. 12,

Melior conditio poffidentis in mate-

]

ria juftitie, n.13,

p

Non veró aliarum virtutum. n. z4.

li

« OHOE o

Varii circa hoc dubium cafüs

,in qui-

W

bus cft ample&tenda

pats tutior ac Legi

favens, n, 15.

!

W

EXA-

ZfPoveYV Af AVET

Y Ls g P Py PP»

[

5

-

*

Pani 74

i'vl

Pium.

EXAMEN II

fol. 28,

Quid fi Opinio judicetur ptobabilis ,

& oppofita probabilior fe non offcrat?

. De Confiientia Scrupulofa.

L

Quid & quotuplex Scrupulus , & an

Licet aliquande fequi Sententiam

fit idem quod conícientia fcrupulo(a,

probabiliorem quz non fittutior. n, 9.

n.I,

An liceat agere contra fcrupulum vel

Ex duabus Opinionibus zque proba-

conícientiam fcrupulofam. n. 2,

bilibus in praxi fequenda eft tutior,

n» IO.

Quomodo in:elligatur. illud didtum

Generaliter tenemur fequi in mora-

Gregorii

Bonarum mentium eft cul-

pam agnofcere , ubi culpa non eft. ibid,

libus & in praxi probabiliorem cogni-

ad 1. Oppon.

tam ut talem , faventem pracepto, dum

concurtit probabilis , libertati favens,

Scrupulorum caufz,effe&us & figna.

n. II.

Q. 3.

Eorum teformatio & remedia, n

[

L

Probatur hoc ex Do&ore An

gelico.

Specialiter

n.12.. ExSubtili, n, 15,

viarium, n

pro fcrupulofo €irca Bfe-

Quodnam eá füper re fuerit votum

Scrupuloficulicem excolantes, came-

Sandiffimi Domini Papz Alexandri VII.

h. 14.1

lumglutientes. n, 6.

De przclatiffimo Opere Rex;erendilïl

Patris Thyr(i Gonzzlez Prapofiti Gen.

ExAMENm.MJ;

De Con[cientia Probabili.

S, J. demonttrantis in eo, Sententiam

Probabiliftarum perperam attribui Pa-

Quid fit confcientia & (ententia pto-

ttibus Societatisut Authoribus. n. 1 $.

babilis ? & quotuplex ?

que & quot

Rationes füadentes fequelam Senten-

principia probabilitatis? n, r,

AÀn unus Do&ot faciat Sententiam

tiz ptobabilioris. n. 16,& 19.

practicé probabilem. n, 2,

Effugia Adverfariorum. n. 1 7*

Quz itmpugnantur, n, 1g.

An faltem refpe&u hominis rudis,

De quodam Cancellario Parifienfi ,in

imperiti, &ruftici. n. 3. & 4.

An ad faciendam probabilitatem pra-

agone vim probabilitatis experiri finali-

€icam principaliüs concutrat Ratio vel

tet volente & damnato, p. 20.

a

Proponuntur argumenta. Probabili-

Authoritas, n, $

fta

rum, n.2I,.

Quid (int opiniotutior , minüs tuta,

tibus.

& fqlvumurin fequen-

probabilior, n. 6,

7

Thomiftz non

j ftint Authores Pr5ba.—

Quid fentiendum de fequela Opinio-

bilicatis. n. 22.

nis ab intrinfeco minüs probabilis fed

probabilioris ab extrinfeco,

Vel que

Quid fi homo rudis confülat duos

infee& minüs probabilis ,

Conteffatios , quorum unus afferit eífe

gï

fed operanti

licitum, alterillicitum. n. 23.

videtur vproba'bilior. n.7

L

Quomodo vir do&us teneatur libra-

a!

2

tc

-

v

*

vecv

d

t;'x'm.,mu:.

TOURACIATUS

| Iiï.

xe fundamenta: f&ntc-:gtxiä. iï:c(;u-endæ.

ibidem.

De ultimo fne bominis. D& volum-

Quid faciet Con

fe(ïärius cui ex im-

tarío €$ involuntario.De atluum bimte

£

2

snorum circmm[lautim. ac moralitate.

provifo venit cafus in Confeffionali

ibidem.

Ex Prima Secunde ZAnge-

N

üz quoad þraxin differentia inter

lici Do&orzs.

Probabiliftam & Probabiliotiftam , qïxm

neuter fitomnino certus, n.2.4.

EXAMEN I fol. f9.

Dantut: cafus, in quibus Probabilifte

De ultimo bomini fne » 4libus bu-

fiunt Probabilioriltz. . n, 2j.

mani ,ac voluntarto cr tnvolunta-

"Quam fententiam teneatur fequi mi-

nifter Sactamenti.. n. 26,

vio i& 105 Veperto, ,

z

Quam Medicus & Chirurgims. .n. 27.

, R:tio cux"(Conf?:iTarikus in hoc Ttadta-

*' Quam Judex , & an hic ftante zquali

tu apprime debeat effe verfatus. n. r.

probabilitate poflit judicare in favorem

Quis fit ultimusfinis hominis, n. 2,

amici. n.28.

2

In quo formaliter con&ftat beatitudo,

Quam Sententiar teneatur fequi Me-

:

1. 3.

dicus & Judex conícientiz feu Confef-

for, n.29.

An poffit confiftere in aliquo bono

X

cteato, . n; 4

An felicite pe

fit accommodate Opi-

Eadem voluntas fimul non poteft cff-

nionipeenitentis, n. 30.-

cacitet tendere in plüres fines ultimos

Prefertim fi is effet do&tiort Confef-

totales. n. $.

1

fario. n. 3 r.

äimulare cum poe-

- Quis fitfiuis u

ltimus hominis m-orta-*

An poflit faltem di

nitente bonz fidei in ufu Probabilifmi,

liter peccantis. n. 6*

Aut venialiter. n. 7..

Á

vel improbabilifmi. n. 32.

Quid fint a&iones animaleshumanz

. Quam Sententiam. teneatur. fequi

hominis. n

8

PU

Princeps in bello , in tributa imponen-

Pecqu

ho

a»

do,in mutatione monetz. n. 33.

acÉones ub*.negtur finis ül-

timus, ibideme

Quam fübditus , dum circa rem

Quid fit $oluntarium . an fit ídem

preceptam funt £ontariz. Opiniones.

«7*

[]

n.34.

quod liberum. n

Qaotuplex.'n 10.

; Qmm»Advocan

&

s

)33'

Q.atuor caufe invóluntarii. Prima;

I9

m

z

3-

EO

»NR

violeptia. n.11.

*

7

joC

Secunda, metus, n, I».

V

1

ol

-

SS

Q

u

!

otupl

CA

it metu

is, & qu& requï—-

:

AA

a

rantur ad metum qui cadit in viram con-

ftantem. ibidem,

; Quo-

p ——

p

D

Index ?mæmæ e Exltmz'imbz.

Quomodo , quxzex m

Ü

etu fiunt , Qnt

gravantes Antrà eandem fpeciem , fint

j

voluntatia. n. 12,

neceffarió confitendz. n. 26.

h

Quid de obíervantia mandatorum

Proponuntur argumenta Sententiz

affitmantis. ibidem.

Deiex metu. n. I4.

Solvuntur argumenta Adveríario-

De omiffione jcjunii vel Miffe ex

metu, n. I5,

fum.

n. 27.

Dejaramentis, votis, teftimoniis, pro-

Refolvuntut vatii cafus ex . citcut&-

fantia Oxz , nimitum de explicandu

miífionibus , contractibus , ex metu gra-

$

vifaclis. n. 16. & 18.

ftatu poenitentis., de annexo voto Pro-

fellionis vel facriOrdinis , de circum-

l-

De Reclamatioué vouua Piofefflo-

ftantiaSponfalium cum iam alio contra-

nem exgravimetu f2gam. n. 17.

De réftitutione eorum qua funt ex-

&totum in peccatocarnis, de ttiplicico-

torta permetum levem. n. 19.

gnatione, de circamftantia infidelitatis

i

Metus reverendalis an fit gravis. ibi-

in peccato carnis : de Confelfario cogno-

dem.

fcente filiam confelfionis- n. 28.

Remedium Juris contra atroces mi-

Decteta Pontificia contra- Confeffa-

0.

nas,qua funtcaufa metüs. n. 20.

riós follicitantes. n. 29.

Tertia involuntatii caufa , fcilicet

An Confeffrius »poffit . sbfolvere

o

concupifcentia , quid , & quotuplex fit2

fuam complicem carnis. ibid. Not, z.

quomodo caufetinvoluntarium ? n. 21.

Refolutio plutium cafuum ex eadem

Àngraviüs peccet, quiä accedit ad de-

citcumftantia , nimirum de annexo voto

f

formem quàm qui ad pulchram, |n.22.

itriufque complicis , vel unius; de con-

W

Quarta. involuntarii caufa , fcilicet

fanguinitate;, de peccatis parentum in

filios & & contra.

n. 20.

g

ignorantia , quotuplex fit ? nimirum ne-

gátiva , privativa , Juris & facti , antece-

Circamftantia Q»id explicatur.n. 3 T.

dens & invincibilis , concomitans , con-

Ubi;n. $2.. Quibis auxilizs n. -;.NCm'.

ia

fequens, & vincibilis, n.2 3.

n.34. Quaemodo.n.3 $. Quando.n.36.

Quz & quomodo caufet involunta-

An fcientia Confelfarii fit . mera cir-

rjum. n; 24.

cumf(tantia officiiejus..n 37.

;ül

MEXAMEN IL fi.j.

EXAMENÁJIH, fol, 87.

den

De aciuum bumanorum moralitate.

De Circuäiantik bumanorum

3uid formaliter fit moralitas & in

AG um

]

quoconfiftat. n. 58.

rày

Qaid & quot fiht circumflantiz , ex

Qu & quot fint regulz morum.n.29.

Veríü , Quis,quid ,ubi, quibus auxiliis,

Quaz & quot principia moralitatis,

&c. n.2j.

ibid,

iuie

cor

-Explicaturly Qwuz. ibidem.

Quot, quz , & quid fint fpecies mora-

litatis. n, 4C.

Quz circum ftantiz , nimirum anag -

X 3

An

Q

m

6

Index Tratfatuum c Fxaminum.

Àn detut (pecies media, ibidem.

TRACTATUS

ay.

AÀn motalitas ut fic reípe&u fpecie-

De virtutibus , vitis , e peccatis,

rum fit quid univocum vel analogum.

-Ex eadem Prima Secunda.

s

H lr

Datur actus hatnanus indifferens fe-

EXAMEN I

fol. 103«

cundüàm fpeciem. n, 42.

Nontamenin individuo, n. 43.

De effentia , [(ubjcto, divifione , at

proyriemtc Irtutz.

- Solvuntut argumenta Adverfario-

rum. n,44 &leqq.

Ratio cur , Confeffarius teneatur ha-

Cutr homo interdum egeatrecreatio-

bere notitiam virtutis & vitii. n. T.

ne etiam corpotali , & quid de hoc fenfe-

Quid fit virtus , varig ejus definitio-

rit $. Joan. Evang. n. 45.

nes. n.2.

Ejus fubje&um. n,3. & feqq..

- Circa ludos eftaliqua virtus ; nimi-

rum Eutrapelia, n,46.

Quid fit appetitus fenfitivus & quotu-

Idem a&tus humanus potefl quidem

