li q

vendatut ; Sed hoc eft Gontr;l. S.Thom.

fic tamen ut Franciícanis fureturufut.

g;mm

T

De Deminie.

$22

Quartafequela neg. Ad prob.dit

maj.

guitutàá Dominio. 2.Pet modum actüs;

nifi Dominus velit;ut reftitutio fiat alte-

quem vocant ufum fadti , conferturque

ti, cui conceffit ufum rei, conc.maj. ,

revocabiliter , & eít poicítas a&ualis

1 id velit, uti in przfenti vult Papa;

utendire , dependentertamen , à volun-

neg. maj. Sic(lue interpretamur inten-

tate concedentis.

Vocatut veró ufus

tionem eorum ,qui eleemofynas illis Pa-

fa&ii , non quafi nihil juris habea ( alids

tribus donant.

enim ille ufurarius eflet injuttus ) fed

"d 6. difl.ant. Non eft intentio ex-

quia jus, quod habet, non eft abíolutum

)

plicita conc. , implicita neg.

fed à placito alterius dependens, Etde

]

- Ad 7. neg, confeq.

Ad prob, Re.

hoc eft (ermo, Exemplum primi eft in

I

gula eft vera de iis quae nullius funt tam

pane mutuato, quem cornedere potes

m

quoad ufum , quàm quoad dominium.

etíam nolenteeo, qui eum dat mutuo.

Not.tameh , f1 quis Francifcanis ali-

"Exemplum fecundicft in pane oblato in

LW'

quid donaret hon abfolut& & fimplici-

convivio , quem comedis dependenter

dl

ter, feu non independenter à íua vo-

à placitocjus, quite invitavit, cüm fine

LO

luntate , dominium rei maneret apud

injutía eum tibi auferre poffit. — Hác

fl

Donatorem , & folus ufus apud Franci-

di&incione varia folvi poffunt argu-

r

Ícanos * hicveró eít fermo de donatione

menta, & textus Jutis explicari,

abfolute fa&a non refe

Y

t

rïmo ullo jure

L

l

tei.

Swäjeä?um Dominii.

)

: 444 8, dift. maj. Ufus poffet feorfim

zftimari tanti quanti ces fecundüm fe &

QUAEROIV. Quinam fant capaces

fimpliciter valet , neg, maj. ; effet enim

Domini? num patvuli, filiifamiliás;

uxor, fervi ?

"

uiura, minotis tamen quàm re«ipfa fe-

n

cundàm fe , íic ut ex pretio usüs & ex

XXIL. z. 1. Patvuli ante ufum ratio-

f

;tf

pretio rei coaleícat unum adzquatum

nis (1dem eft de amentibus) habent

pietium , quod juftam rei zftimationem

Dominium habituale , fundatum in po-

j

(ub

non excedat , conc maj.dequo videin-

tentiis naturz rationalis ; non tamen

fràde ufura Tta&t. 9.n. 67. K,6.S, T ho,

a&tuale , defeCtu usüs rationis,ut patet ex

K

(d

cit. loquitur de ufu feu ju:e utendi ab-

epift. ap Gal. 4. cit. fuprà n. 18.

mlmltx;

. 2, Loquendo de filiis familiás füb

quo

folutt tali, & quod cft independens ab

alio,

pattia potcttate conftitutis , quadruplex

,[cf.['l

I. Ca-

J

Not. àquibusdam DD. ufüm rei (five

peculium eft difiinguendum,

fit uf confamptibilis five non ) dupli-

ftrenfe , quod in caftais feu in militia

) hi

i

)

Citer accipi.

1. Per modam habiráüs,

armata, vel occa(ione militia partutm

l.

(

?

quem vocant ufum jutis , confecturQue

eít, ut przda , fhpc:nc!.:'a,-:!ons.tiva,k*-ga'f2

j

alicui ittevocabiliter , & «ft habitualis

in belloaccepta, & omne luccum ex ht$

U'FFA'S

j

acultas utendi re independenter à vo-

ptoveniens , &c. Et h ujus peculii habent

untate concedentis, Ethic non diftin-

u nxon

i

j

'dominium dire&um & utile , fe

oium

V

h

TRACTATUS

FII. Exzzme)z 2

$28

folüm proprietatem fed & ufumfru&tum

przter dotem à fuisaccepit. In aïiqui;

acadminiftrationem, modo habeantan-

bus ita habet dominium, ut matito ce-

nos pubertatis , id eft , decimum quat-

daát u(üsfru&us, qualia funt, qua da-

ll

tumatatis, — INec patentes ex eis quid-

rante mattimonio inter feacquifierunt

l

pto media parte , nifi obftetalia lex, aut

quam ufarpare poífunt , nifi alimenta

T

filii.

aliter fint ftipulati ; de quo vide infrlia

rl

Secundum efk quali Caftrenfe , ita di-

hoc T:a&. Exam. 4. n. $ 7. ubi hocma-

&um, quia gaudet privilegio peculii ca-

gis explicatut.

X 4. Serviproprit di&i nonhabent

&tenfis, etque omne illad ( juxta pri-

[

vilegium à Juftiniano Imp.Clericiscon-

dominiumbonorum fortunzperfe&um

& independens à po.te&zfte dominorum.

lia

ceffum ) quod filius ex Beneficio & poft

Ti

Clericatum acquitit ex militia togata,

Ratio : Quia jura exprefs dicunt,

i

l

ex Officio pubhcolibcrali , fivenon me-

fervos , quidquid quávis causá velocca-

fione acquirunt , domino acquirere, Di-

ul

chanico , v. g. Advocati; Judicis,Ptofet-

l:

fotis Academici , T'abellionis feu Nota-

xiperfetl um. .Quiadominiumimperfe-

&um aliquatum rerum habere polfünt ,

D

ri. t hujus peculii dominium tam

t

proptietatis quàm utile cft apud filium-

ut fi fervis aliquid donetur obinduftri-

am, przftitum fervitium , in compenfa-

fà

familiás, ut di&um eft de Calttenfi.

k

Tertium e(t Pcofe&itium quod pri-

tionem illatz injutie , &c, non intuitu

domini.

Bu

matib à patente provenit , ut i parentes

Ws

&liisconcedantaliquorum bonorum ad-

Dominium Re!zlgia]äiwk. :

SuP

miniftrationem ; vel quod ptincipaliter

uid de eo fentis?

QUAERO V.

& proxime pareptum causá, v. g. O

XXIII. Premiffo , quidquid dicetut

Átnt

amicitiam five obfequium eorum datur,

de Monachis , fentiendum etiam eflc de.

LU

Secus,fi detur ob refpe&tum filiorum. t

Monialibus,

Átei

hoc peculium tam quoad proprietatem

rofeffi in communi

s. r. Religiofi p

Ut

uàtn qu

oad utilitatem totum eft paren-

eu Communitate: Religiofz. (excep ts

tum , fine quotum con

fenfu fiillad ex-

p

FF, Minoribus de Obfervantia & Capu

Thity

pendant , peccantcontta feptimum prz-

h

cinis, de quibusanteadictum) funt ca-

ceptum.

paces veri & ftrit di&ti dominii bono-

Nj

Quartum cft adventitium q

uod filius

rum temporalium. ! Patet ex Trid. Sell,

Mï 1

aliunde quàm ex re pattis , nimitum ex

2.c. 3, deRegulatibus.

ftü

matris vel aliorum hateditate, donatio-

fffiin

z 2, Religiofi folemniter pto

) fg;

ne, opificio ,

negotiatione, fibi quoad

Qnti

d ufumfm&um

patticulari funt incapaces omnis omi-

J proprietatem,patri quoa

nii feu proprietatis bonorum tempora-

,

acquitit,

Uxort

babet liberam difpofitio-

lium; Patetex Trid. ibid. c. 2

lii

g. 3*

nem & p

lenum dominium bonortum pa-

. Ratio: Quja pet. votum folemne pau-

"I[Jlllpc

pettatis fe feceruntincapaces.

taphernalium ; njmimm cotum , quz

Dixi

/ä

De Dominio.

529

l

Dixi t. folemuiter profeffi. Nam Re-

x.. 6. Juxta ptobabiliorem fenten

tiat

ligiofi Soc. Je(u , qui po& Novitiatum

Religiofus ( idem eft de Moniali ) pro-

!u

I

emittunt vota fimplicia , licét juxta Bul-

fellus non peccat. , etiam poft Concil.

T'rid. fi ex Pralati licentiá , fublato omni

i

Jam Gteg. XIII. (int veré & proprié Re-

ligiofimanent tamen (ufque dum edant

abuíu & fimulztione , habeat annuos

Mi

vota folemnia ) capaces dominii tempo-

cenfus feu reditus in Regiftro proven-

ralis: quod tamen ineis etligatum, &

tuum Monaftetii regiftrandos per Cae-

u

nutui Supetioris (ubjectum.

nobii Syndicum feu Procuratorem an-

Dixi 2. £omorum temporalium : (

xe-'x W

nuatim exigendos ; in communi depofi-

enim fermo fit de juribus & bonis fpiri-

to reponendos , & non. ( nifi fervatis

i

-tualibus; ut funt honor, fama , benefi-

communis depofiti legibus ) exirahen-

cium , jus eligendi, manendi in tali ca-

dos: (ive Keligiofüs hos reditus in tefta--

.Wcl,

nobio,eoruüm retinent. dominium , vel

mento ante Profcffionem à fe condito

ab

-.quafi dominium , etiam in patticulari:

fibi refetvaverit ; five à confanguineis

Id

n

poffuntque nomine proprio agere ad ea

vel aliis ci (int legati, five fint empti ex

QUE

'l

tuenda , illis enim renuntiare non con-

bonisa Religiofo jam profefTo acquifitis,

hii

venit, ut colligitur exS. Thom. infrà q.

quorum dominium jam tfanfierat in

s

ht

^186.2.7,ad 4.

Communitatem.

(UD

Ratzo

Refp. 3. Religiofus profeffus in parti-

Quia Comtnunitas poteít

U

culari etiam eít incapax usüs & ufusfrd-

cenfüm annuum ( nomine Communita-

&üs & adminiftrationis temporalis 3

tis fundatum) Keligiofo vel in premium

Ui

Superiore independentis.

laboris , vel pro decente veftitu conce-

fl

h

Ratío et eadem , qu& pro Refpon-

dere, — Et ita patet ex ufu fapientiffimo-

(

fione 2,

*

rum & rimoratorum virotum.

0, qwd'

Refp. 4, Religiofus ne quidem per

Et hoc maximé verum eft de Mona«

ia

licentiam Papze poteft habere peculium

fteriis( quorum proh dolor funt multa

omnino independens, ita ut nec per Pa-

nimis ) ex tefrige(cente proximi chari-

fo

fii

pam poffit revocari , & ad certos uíusli-

tute , tanta media non habentibus, ut

yYl

tnitati.

ficutin vi&u , ita & inamictu perfe&tam

Ratio efteadem.

fervent Communitatem.

J

Pa

n

('

Refp. j. Licitum eft Relieiofo profef-

QUJERO VI. Scisne affignate ali-

:

!d

fo habere pecunias in communi Confra-

quam regulam & licentiam pro digno-

AO

trum depofito affervandas ( ad ufus (ibi

fcendo , an & quando Religiofus peccet

aPrzlato conceífos vel concedendos ) in

m

Contta paupertatem ?

(

n]w

quantitate modetatá.

XXIV, Refp, 1. Religiofus violans

Ratio : 'Totum enitn hoc fitad nutum

IM W

votum Paupertatis peccat mortaliter ex

& placitum Superioris: Ergononladi-

genere füo,

U

u

j

j

u:l

tur paupettas.

Ratío: Quia per illud omni reitem-

Ij

;

u

ld

potalis dominio , imó & uíu indepen-

NACXX

' -dente

j

M

d

5

330

TRACTATUS VHL — Examtn 2.

dente fe privavit.

In individuotamen

fampta ad aliquid recipiendum vel dan-

non femper peccat mortalitet, fed tan-

dum. Ita Donatus,de la Ctuz, &c.

tüm venialiter juxta quantitatem rei , ati.

Karto: Tumquia eadem eft vis taciti

contingit in furto.

Hinc quaz ex obje-

& expreffi , peri. cim qtiid , ft. derelgs

€&o eft matcria. gravis pro furto , erit . creZz;zz. Tum quia pra(umptio devo.

etiam pro péccato mortalicontra votum — luntate domini fufficit , ut alienz tei u-

paupertatis,

fuürpatio excufeturà furto , juxta L.jgrer

Refp. 2. Licentia éft duplex : Una

onnes. $. reCte. £. defurtis, Erga& fuffi-

expteffa & formalis ; & hac lic&t fit opti-

cit ad excufandum à violatione Pauper-

ma , non tamen (emper eft neceffaria ,

tatis. Tum taedem quia fubditusin hoc

à

imó nec in quovis cafu haberi poteft , uti

cafu re temporali non utiiur índepen-

if

fiSuperiornonadíi. Alteraeftvirtua- — denterà placito Supetioris , hic enim jufiz

[/

lis feu interpretativa , vel rationabiliter- prafumitureffe non invitus.

(r

prazfampta, Qu vatié poteft intelligi,

Adftipulatur $, Thom. 2. 2, q. 32 2

[

1. Sic,ut fübditus fciat quidem licen-

S.ad 1. ubi docet , quód Religiofus ,

h

tiam , (1eam petat , fibi non effe denegan-

etiam non habens diípenfationem re-

dam ; aft (imul fcit voluntatem Przlati

k

tum temporalium , poffit ex licentía $u-

il

effe , ut nihil fiat (inelicentiacjusexpref. —perioris probabiliter prefumpta facere

't"]g]

Ía ; Ethzc licentia virtualis-vel prz- eleemofybas, | Ad idem facitquódNB.

i

fumpta non fufficit , utpote nimium la-

Superiores alicubi non foleanttam rigo-

N 1

1

xans votum Paupertatis,

Unde eft re-

FOs& petitionem licentiz in cafa , dequo

Wy

gula Juris : Exprefse requifitum. facit

eft (ermo , exigere ab emetitis &gravio»

Al

seffare pre[amptum. 2 Sic,ut ü hoc. — tibus,quàmà junioribus.

I

velillud fecero, librum emeto, aliquid

Hanc doctrinam metító limitat no-

donavero, &c. placebit Przlato , & is fter Donatus.

Wnd

1. Nontenere ,fiinali-

[

Tl

infallibiliter confentiret,fi licentia pete-

qua Religione effet ftatutum vel prace-

mTetut,

eiM

Addi potet 5. nimirum tacita — ptüm , ut licentia petatur expreíse, ut

Vs

fen implicita, quz collieitut vel ex com-

patet ex Reg.ant? cit.. 2. Non habere

ïCSu |

muni confuetudine à Sïl-peti.or;'bus tole- locumin rebus gravibus, ut funtdiftra-

M

fatas vcleft tunc, quando aliusactuseft . &iones rerum Keligionis , pertinentia

Hore]

j

exprefse conceffus , & in eoalius conti-

ad.cultum divinum, &c. iniisenim $u-

H)d[ [

netur ; uti: fialicui exprefsé fit data li-

petior magis pre(ümitur invitus quàm

eentia peregré-eundi , implicité ei datur

W

m

voluntarius. 3. Licentiam prefumptam

Qu

licentia. pecunias ad honefosufusacci. fufficére quidem pro foro poli, non ta«.

t

If

piendi & expendendi. Ex his

men femper pro fota fori , quia ne fiat

t

malaconfe

R*cfþ,,; .. Probabilius e.fï,quöd*lïcerïtiïæ

quentía , tales fübinde fuqm

[ 7)

ca(tig.ndi,

tacita in.fenfu explicato:excufet 3. pecca-

Pt

Ji

Addi poteft 4. Qui op&ratur ex li-

a, co quüd

J'H qllla l

, ui& jyfü;'&u; ;rvgg'gr;xgbiliter pra-

| centia rationabiliter prafümpt

l

Vj

antea

?

".

De Dominig.

:

: *

antea Supetiorem phyicé vel moraliter

10 poteft. de tep. jutís in 6. Quianeme

adire non potuetit , tenetur ei poftea id

dat , quod non líabet: Sed Przlatus non

dicere daià occafione ; nifi jufta caufa

habet auctoritatem difponendi de rebus

excufet. Hocadlicentiam tacitam ant&

monafterii ad tarpia & inhonefta , nec

explicaam non requiritur.

eft dominus fed folüm adminiftrator

w.4. Utilicentia Superioris ufum rel

bonorum ejus.

Ergo talem licentiam

temporalis fubdito facia:licitum , debet

dare nequit.

Á

efTe libera feu perfc&tt voluntaria,

x 7. Religiofus faciliàs poteft ptae-

(

Senfin efh:. Licentia non debet effe

fumete licentiam Pralati ad alteri com.

obtenta perftaudem aut metum : Unde

modandum aliquid , Communitati vel

fi Supetior fubdito licentiam det ex me-

fibiapplicandum , quàm ad vendendum,

tu , bequetelis vel mutmure tutbet

denandum,commutandum, &c,

À

Communitatem , aut íi obtinetur falfo.

Ratío : Quia commodare non eft actus

A

graztextu , vel reticendo ea , quibus co-

translativus dominii ,

guitis fuiffet denegata , fubditus non eft

donatio, commutatio,

ficute& vcnditjo a

s

t

liber à peccato,

i

Eodem modo potet faciliàs prafu-

Ratio : Quia fraus & dolus netmini

mere voluntatem Ptzlati ad dandum

n

pátrocinantur.

aliquid Fratri de (uo Conventu quàm

Vi

X.. j. , Licentia ergo debet effe ex jufta

Fratti alterius Conventüs vel Otdinis,aut

J

v

caufa, que poteft effe multiplex , nimi-

Szculati. ^ Item ad rem levern faciliüs

^ [rie

um pictasin egentes pafentes , vel pro-

quàtm ad ptetiofam.

n

st

Y

ximos confanguincos, remunetatio feu

Réfp.8. Si fuperior Religiofo

| detli-

gratitudo , utilitas commünis, v, g. ad

centiam ad ufus , honeftos quidem , íed

f

t

hnem docendi , (udendi , &c. utilitas

fuperflaos , ad emendamtem pretiofam

n

privata , non folüm intuitu infirmiratis,

fuperfluam , vafa aurea , argentea , get-

fed & fanitatis, aut necefTatiorum vitz

Q

mas , &c, illa licentia eft quidem valida

j

u

vel vetimentorum,vel ad fimiles decen-

(niüi cederet in grave detrimentum

j

£esufusnon fuperfluos.

Communitatis ) & [ubditus eá utens non

3

Refp. 6. Si Religio(us habeat ÀSupe-

peccat peccato proptietatis ; eít tamen

iore licentiam aliquas pecanias ditra-

u5

illicita; & fubditus peccat contta ftatum

«

p

hendi , ín quos voluectit ufuss fieas ex-

Paupertads , nec minüs Superior eam

pendat ad inhone(íta & turpia , nonex-

!

(

dando, cujus eft zclare regularem difci-

cufatur à mortali violatione voti Pau-

plinam.

amcïz

a

pettatis. Ita probabilius teneo cum Do-

Ratto 1. p.. Tum quia. aliàs venditoc

nato..

j

in eo caíu peccatet mortaliter tetinendo

»

Rano: Tum quia licentia e& inter-

pretium , deberetque reffituere : Sed

dä 1uv

pretanda juxta facultatem: concedentis,

hoc eft contra communem praxin. Er-

um quia nemo poteft plus.jurisin ali-

u

"

go. Tum ctiam quia fubditus non u-

um transferre quàm ipfe habcat, c. ne-

'Wä

titur re temporali au&toritate propriá &

Xxx 2

inde-

532

TRACTATUS VIH. Exam. 2.

& cztetarum itidem

independentet ab alio.

Ergo non fit

qualitatum. - ch

proPrietarius.

ibi.

Katio 2. partis : 'Tum quia Przlatns

QUAERO VII, Quomodo

2

erefolvis

in eo cafu graviterabutitur fuà poteíta-

hos cafus ?

k

te, cim non fit bonorum Cenobii do-

(XXV. Prinu esi: Eft quidam Rdli

minusfed oesconomus,

'Tum etiam ,

giofus, qui pecunias non imponit com-

quia R«eligiofi ex vi voti Paupertatis ob-

muni depofito , fed retinet in cella , cum

ligantut ad hoc habendum nifi neceffa-

firmo tamen animo non expendendi

tia juxta decentiam ftatás. Ergo (inota-

nifide licentiaPrzlati. Peccatnemotta-

liter ?

B

x

N

biliteexcedant; peccant mortaliter con-

tra ftatum paupertatis,

2. Keligiofo à quodam amico fecula-

,gl

Et hzc fententia probabilior eft &

ti offeruntur pecuniz , fed ipfe dominum

li

tutior , tenetque non folüm pro Reli-

u

illum togat , ut eas apud tertium depo-

gione rcformatà fed & reformandá ,

nat, ut cafu quo indiguetit, poffit cum

exceptismilitaribus, Melitenfi , 'Feuto-

D:

Supetioris licentia aliquid inde pro fua

Iy

nica,&c, Exdi&isColligitur, quód

necefTitate accipete ? peccatne?

D

volatio voti paupettatis fit feparabilis à

3. Prelatus Religiofo dedit licentiam

vitio proprietatis.

accipiendi & fuo depofito unum aureum

lg

Ad przfens optim& ferviunt Refpon-

ad emendos libros , ipfe veroillum ex-

fa S. Congtegationis ad quarita fibi pro-

pendit ad alios ufus , fibi tamen n

lii

ofita.

E

$

ceffarios,

Ó

"4d 1. Àn ex difpenfatione Supetio-

4, Prelatus videt & (cit, fubditum

[//]

rum liceat poffidere vel tenere agros, an-

aliquid diftrahere, vel acquirete , & non

!

conttadicit,

Hac Pizlati tacitutnitas

nuos reditus , aliaque bona immobilia,

&

& mobilia fuperflua , rron obftante Tri-

zquivaletne licentiz tacitz , ita utexc

t

dentino? Ceníuit non licete. -

LF;

fetà vitio proprietatis ?

mea:

Z4d 2.. Àn per talem difpenfationem

Ante refolutionem dico , certum effc,

]

fcu licentiam excufentur à culpa & poe-

hzc omnia faltem effe contra pgtfe&io-

Ti

na? Cenfuit negativé.

nem paupertatis. Quo pramiflo -

D)

-"4d 3. An credendum fitSuperioribus

ZA 1. R. "Talem Religiofuca non

fic

dicentibus, fe poffe date licentiam ta-

flatim condemnarem peccati mortalis:

v

lem? Ceníuit negative,-

quia ztentiojudicat omne; : Hoc autem

tel

-4d 4. AnSupetiorisarbitrio & pre-

folüm verum eft ftando pracise in nz«

[/40

finitioni ftare debzarit Regulares quoad

tura voti paupertatis ,id eft, fi non ob

Tidul

mobilium fuperfluitatem vel convenien-

ftet fpeciale prceptum , & non fiatani-

Efnju[f

tian? Ceníuit,nifi de exceflu. atbitrii

mo pecuniam occultandi Prlato. Cz-

f Yefer

conftiterit , utique ftandum habitá ra-

terüm : (i 3 Przlato fieret fcrutinium cir«

tionePe:fonz , Officii, & Regulz, fta-

[

rlqüi

ca ea quz quivis Religiofus habet , & ni-

li

hilominus in cella vel alibi occultaret ;

Vi

g&s(jpe paupertatis , quam profeffi funt,

pecca-

RE

x

$33

De Domiaio.

-

peccatet mortalitet ex genete

(uo. Dico

fiva: approbativa vetó eft, fi exnullo

ffec

fimili motivo taceat , imà folitus etiam

€x genere [uo , quia in individuo po

ell? veniale ob levitatem matetiz. — 5i

hisoccafionibusirafci, arguere ,clama-

re, non clamet, non itafícatur , non mi-

vetó etiam in re levi adeffet contemptus

netur. Ettunctenetillaregula: Qu ta-

i

obedientiz, vel animus ad majotra oc-

cultanda, eífet mortale.

cet, con[entire videtur.

UJERO VIII. Scisne affiznate

d

AAd 2, Suppofitis claufülis mox infi-

regulam pro directione ipfiusmet Prala-

nuatis , R. quód talis Keligiofus non

peccaret mortaliter contta paupertatem,

tiin danda licentia Religiofo quoad

J

ufum rei temporalis ?

quia nec proprictatem fibi attribuit, nec

XXVI. Refp. Prima Regula patet ad

Y

jus, nec ufüm pecunía fibi appropriat.

Hac tamen praxis non eft confalenda;

Q. 6.inR.6. & g. quód nimitum Prz-

u

quia poteft effe fcandalofa.

latus non poffit dare licentiam , utíub-

ditus re temporali utatur ad turpia &&

Ad3. Si ad(it neceffitas, vel patvitas

matetiz , vel licentia rationabiliter pra-

faperflua , fed requiritur jufta caufa

licentiz-

fumpta ,non peccat,

n

2. Idem debet obfetvare etiam quo-

- Ad a. difficultatem" facit illa Juris

ad (uam Perfonam & Communitatem.,

Kegula : Qu tacet , confentire videtur.

Qu

3. Non poteft fubdito concedere fa-

Sed Domnatus nofter ex' Navarro bene

cultatem itrevocabilem utendi re tetrz-

"

diftinguit duplicemtaciturnitatem: Una

eft permifftva , ficut Deus permittt pec-

porali , quia hoc efftt eum facere .pro-

t etatium,

M

catà ,& hzc non excufat ; aliera appro-

j

bativa, & heec excufate

4. Quomodo fe habete poffitac de-

f»

P

Sed d:c , Quomodo potes (cire eílc ta-

beat in tacituenitate , patet ex antea di-

(ia

Gis,

citurnitatemmerépermiffivam , vel ap-

MN&

$. Prelati Regulates polfunt fibi &

ptobacivam »

(üis concedere licentiam de bonis fibi

Dico , Cettam regulam pto hoc ftztui

jc»

applicatis donandi u(que ad decem au-

non polfe, Prafatus Au&ot ex aliis

Qu

DD.ld Bcne expïicar.. 1. Debere cogno-

reos pro cau(a pia & rationabili, v. g. pro

TOA

fci ex circumfantiis perfonatum , rei,

pauperibus, pto nuptiis cognatorum ,

I

occafionum;, ob quas rationabiliter po-

pro

ratificatione beneficiorum , pro

Non tamen

)FCM

l:c&'pfæ(hmi-voluntasSupetioriso, Item

cultu divino & fimilibus.

p

ex cauía taciturnitatis , qua i fit jatta ,

polfunt amplius infümere fíne licepntia

indubiéexcufat à vitio proprietatis,fecus

Provincialis , aut alterius fimilis vel fu-

u

j

f injufta.

2.. SiPralatus fciens , taceat

periorisPralati.

"i

Ia nofter de la Ctuz citans Cotdu-

UP

ex verecundia vel timore , aliove refpe-

bam & Ludov. Lop.. addens : Etita;ait

j"

&u, quia nimirum homopacificus eft ,.

fubditus veró eit.inquietus , agreftis ,

ifte , prazceptum eft FF. Oxd. Praed, im

tutbulentus; &c. eft taciturnitas petrnif-

Capitulo Pifano.

Am

Xxx2

534

CTRACTATU.S-VIIL Examen s.

An veró Przlatus eandem licentiam

Dico , Peccat contravdt

Á

um pauperz

dare poffit hofpitibus fui Otdinis , con-

tatis.

cludit idem auctor negativé ; quia in

Ratio: Quia pecunias -cxpon'ei'e ludo -

Conftitut. FF. Predicatorum d, 1. c. 14.

eft a&us dominii,

Hinc , quiab eolu-

grohibetur, ne Religiofus pecunias ex-

ctatur , tenetur rcfitüere ,. non ludenti,

Pcnd'at fine licentia fui Przlati: Sed Pra-

fed Monaíterio.

y

latus unius.Conventüs non eft proprié

7. Ptalatus vel Pralata non pqtek

Pralatus hofpitum in fuo Conventu exi-

^ monialem licentiare , ut íuo ( orfcfatio

ftentium , licét ex eatundem Conftitu-

Írequenter det multas pecunias , lickt

tionum. & Ozdinationum difpofitione

as accipiat à fais Propinquis.

in aliquibus 'hofpitcs ci fubdautur. Er-

Ratto

Qiia Superior abuteretur

1l

O,

graviter fuá poteftate in rcbus Monsfle-

fir

6. Poteft Supetior Religiofo fübdito

riicui Monachus vel Monacha acquirit

]

datelicentiam ludendi pro modica quan-

quidquid acquirit , unde & Confellatius

EU

titate , ludo tamen honefto, & intra li-

teneretutad reftitutionem.

D

mites honeftatis manente , feclufo fcan-

QUJAERO IX, Sitcafus: In Camera.-

lj

dalo, & lege prohibente.

KRatio

defun&i Religiofi reperitur burfa mul--

Wt |

Quia ludus omni malá cir-

torum florenorum , eftoe praccise ob hoc

cumftantià carens eft a&tus virtutis Éu-

privandus Ecclefiafticá Sepulturá tan-

d

trapeliz juxta S/Thom.2. 2. q. 168.a.2.,

quam proptietarius?

li

cujus dodrina fuse relata cft fü

prà Tra&.

Refp. Negativé Rarío

; Tumxvquia

Wt

3. Exam, 3. n. 4f.

1

fundamentum p:ivationis Ecclefiafticg

44

Dixi t.i» modica quantitate, pto qua

fepulturz e(t notorium peccatum mor-

k

tamen certa regula ftatui nequit, fed re-

tele( quoad prafens ) proptietatis , in

(l

linquitur arbitrio viri ptudentis confide-

quo défanc&tus deceffit , (ed hoc non Ícis &^

It

tatà Religione , períoná , & d:gnitate lu-

tur de illo Religiofo $ dubia enim inme-

nf

dentis , uti & quantitate conceffi peculii.

liorem partem funt interpretanda , & -

BY

Dixi 2.feclusa Lege probib.nte. Hinc

quilibet e$t habendus bonus , donec probt-

N

Superior non poteft indulgere, ut (ub-

tur. malus s hic autem non poteft pro-

üfj

ditus Religiofus ludat principaliter pro-

bari proprietarius, nam potelt judicati,

AQui

gter lucrum , velaleis , intelligendo pet

quód habuerit licentiam ab alio Supt-

DI

aleas omnem ludutm, qui nititur forte,

tiore, v, g. Generali , vel quód habue-

comïïi

cafu,fortunà magis quàm arte ac inda-

tit füum peculium in Cameta adlufran- —

Hoysl

ftriá humaná. Vide de hocneftras Con-

dum & oftendendum Superiori , fuerit -

i tf[ [

&itutioncs dift, 1. ds: gravi culpa c. 18,

Q

autem morte preventus. - Vel ( quá ta-

li.

)

€ext. r

tione refolutio etiam tenet de Religiofo

UM

Sed quid fi Religiofus luderet absque

fRri&ioris Obfervantig , alioquis pecu-

) W

00

omni licentia ? /

lium non habente) quód pecuniz fint.

o) hæh

pu

Rnæ

At

ER

-I)e Domikio,

$35

apud eum depofitate , aut ei commiffz

ad nutum Przlati vel/Paxtfoni beneficii

loco reftitutionis,eleemofynz, &c,

aufetibile , acquiruntur Monafterio.

Oppozo; Legitut , quód B. Gregorius

Ratio : Quia tuncperíona Beneficiati

Monachum repercum proptietariutn fe-

adhuc fubet Monafterio, Ergo talia bo-

cetit cumulati in (terquilinio , non ob-

na nec rctinere , nec ufurpare poteft

ftante , quód ante poenituetit.

absque Przlati licentia. Si vecó Denefi-

)

Ad hoc R, fa&tum effe in exemplum

cium fitperpetuum, etiam hzc bona furit

L.

& tertorem aliorum.

Ecclefiz.

i

W

QU/EKO X. Quid fentis de bonis

Ratzo

Qaia tunc petfona Bencfi-

Religioforum beneficiatorum , vel ad

ciati eft Monafterio feparata, quod fuo

Tl

alium Ordinem tranfeuntium , eje&o-

juti circa ipfam ceffit.

T

A:

rum, fugitivorum, apoftatarum ?

Refp. 3. Bonotum Religiofi ad alium

(

XXVIIL. x:. 1. Regulatesad quam-

Ordinem ttanfeuntis , actuale domi-

cunque di

[2

(uó

o

nitatem, etiam Ep:fcopalem,

nium Religioni, qua tranfit; jam acqui-

vel Cardinalitiam evecti , non fünt do-

fitum, manet penes ipfam.

yl

mini redituum beneficii , fed tantüm ha-

Ratio : Quia nulla eftlex , que eam

bent jus eos adminiftrandi , vel difpen-

bonisillis privet; Nec Profeffio fa&a ett

:

fandi: tum ad congruam fui (tatüis fa-

cum conditione, fi manferitin Religia-

E

fentationem, tum ad alias pias caufas,

ne , fed potiüs Lex folüm concedit illum

Ita S. Thom. infrà q, 88, a. 11. ad 4.

tranfitum , utfiat (ine prejudicio tertii,

cajus verba vide infrà in Tra&t. 10, E-

Ergo.

l

lP

xam,3.ad Q.9. .

Refp. 4. Bonotum ,

quoLum fo!àm

Ratio: Qüia votum paupertatis non

fpem & jus ad rem habebat prior R cli-

p

m

eft incompoffibile cum ftatu Ecclefiati-

gio,vivente adhuc pgriore domino;domí-

"

[

|]

€0, imó exornat eum , üt pa:et exemplo

nium acquirit fatà Profeffione Religio

Apoftolorum. Ergo nonett ratio ,cur

ad quam tranfit.fi illa (it capax dominii ;

l

ue

(

non mapeat,

fiveró ejus fit incapax , durante Novi-

&.2, Bona:qus Reguïzrcsbcneüciä-

tiata manent fufpenfa fub dominio h-

!

ti fpicituali titilo Beneficii vel Ecclefiz

redum , & ip(i fecuiá Profeffione fucce-

m

u

acquirunt , acquiruntur ipfi Eccle(iz , id

duntab inteftato,

FO

eft , coctui Ecclefiaico talis Ecclefiz in

Ratio patebitimmediateante R.. 6.

"T

communi, ni(i Beneficium fit Monafte-

Refp. 5. Si Religiofus inft& (it ejc&tus

g

tio vel mienfz Abbatis incorporatum , ut

& tatione beneficii certz Eccle(iz addi-

Vl

patet ex Clement. unica, de füpplend.

étus, bona ejus acquiruntur Ecclefi: ob

$

1l

neglig. Przlat. ut proinde quando mo-

tationem datam immediate ante R, 3. Sí

Y

1]

riuntur , Ecclefia fuccedit ab. inteftato,

autem vagus oberret,cüm bonaejus non

qi

p

Si veró bona fint comparata titulo pro-

fint derelidta aut vacantia. aec primö OC

N

"

i

fano, heteditatis , donationis ; indu-

cupanti permilfa , fpe&ant ad Religio-

WWB

ftriz , & beneficium fit manuale , id eít ,

nem,unde eít egreffus.

Km*f 0

Y

TRACTATUS FHI. Examen 2.

$36

Ratio: Quia convenientior dominus

ftant, in foro externo a&ionem conce-

i

non po:eft affignari.

dendo , non tamen ei refitunt , quin

Keíp. 6; Si fit injufté eje&us , manet

pofficeffe obligatio in cqtnfci.entia.. Hoc

membrum Religionis , ac proinde illi

notato

tanquam fuo cerpotiacquirit,

Refp. 1. Monaftetium ad nihil tene-

Ratio: Nam eje&io injufta vel cen-

tut ex delido Religiofi , etiam ipfiusmet

f

tingit culpà folius P

rxladi , & tunceft

Prelac , nifiin quantum exindealiquid

ad Monafcrium petvenit , vel conyet-

petíonalis , qu& non debet nocete toti

Communitati ; Vel culpá totius aut ma-

fum eft in utilitatem ejus.

Aatto

Quia delictum períonz in

joris pattis Conveniüs, & tuncmetretur

4l

uidcm horum bonorum privationem,

damnum Eccle(iz redundare non debet,

Tif

E

fed ante Judicis fententiatm non incurrit

c. cüm olim 1 4. de Privileg.

cenatn.

Relp. 2. MonaZerium nontenetur ex

Mi

Relp. 7. Si fugitivi& apoftatz acqui-

contra&tu, quem Religiofas poft Pro-

t

feffioneminiit, nifi in quantumipfita-

rant aliqua titulo beneficii Ecclefiaftici,

j

illa fpe&ant ad Ecclefiam , cujus eft be-

cit& vel expref:& fuit commi[fa admini-

l

ftratio.

Cateroquin potcfl eum vel

neficium , ut habetür c, cüm in Novi-

ttyj

tiis.de Tetam. Si veró aliqua acquitant

ratificare vel refcinde:e,

hl

:titulo quodam perfonali , illa veteri qui-

Ra : Quia Rcligiofus' Profeffüs

al

tantum facultatis non habet.

n

dem jure cífent Religionis, unde excel-

ferunt , ficut bona fetvi fagitivi perti-

Dixi, pos? Profe[[ronem. Certumenim

Sh

eft , quód debita ante ingrellum à Re-

ly

nent ad hetum. L. prima, $. 1. deacquit,

ligiofo contracta Monafterium tenea-

Tij

poffeif. Sedex nova Extrav. Greg. XIII.

tur folvere ex bonis per Religiofum

f foris moriantur , quocunque titulo

b

p

acquifita cedunt Camerz Apoftolica.

acquifitis.

D

ia nemo debet vd þote&

Quod fialiam Religionem ingrediantur,

Ratio: Qu

&O

ex te aliena diteícere: Sedineocalubo-

W.

& per ignorantiam boná fide recipian-

tut ; eadem Religio acquirit dominium,

na Rcligiofi jam etant debita & obfid-

ol

(icut dominus borá fide emens fervum

&a aliis.

E:go.

dam conttaduex

Qu

rofugum , fed firecipiantur malá fide,

Refp. 3. Si in quo

Boff

K

dum nimirum fcitur quód tranfitus. fit

parte Religiofi intervenit culpa theolo-

V

illegitimus , quz acquirunt ; fpectant ad

'gicainjuflitiz, ipfe naturaliterobligatut

*

teftituere , & damnum datum pro polit

pri

orem Religionem,

?

ltyn

UJZRO SXI, Ten

eturne Monä&e-

bili, quantum ftatus patitur,compentare

At

rium ex delicto vel debito Religiofi?

etiam ex iis, quorutm ex Pralati liccqti?-

lt g

XXIX. Ante R. Not. duplicem effe

habetliberam difpofitionem.

L

obligationetm. Una cft Civilis, ad quam

Ratio : Quia ftatus Religionis non

h dlal

cotTi-

.nimirum datur adtio in foro ex:etrno.

m

impedit naturalem obligationem

licét

ii

Altera nátutalis , cuilicét Legcs non a

.penfandi damnum injuftä illartum ,

um

k!:

illius

d

X

[

De Domisio.

"

UM

illiusobligationis & reititutionis execu-

omnisque jutís poffidendi per folem

hé

3

tionem ad tempus excufet.

votum facta in Religione apptobata 4

Wa

fanc&ta Sede.

Refp. 4. Sinullainjuttitiz culpa in-

terceífit , nulla contrahitur obligatio.

An Religiofi poffint teítati feu teftaz

lmml

Ratío : Quia contradtus ex natura

mentum facere , vide infrà n. 64. ante

| )tm

tei fuitnullus, & fupponitur, quód non

R, 4,

""b

Ut

ad(it ullus alius titulus vel tei acceptes,

Domintum Clericorum.

?

L

vel inju(tz acceptionis.

Dvl

QU/ERO XII, -Incapacitas dominii

QU/ERO XIII. Quid de eocenfes?

m

annexa voto paupettatis , oriturne ex

XXXI, Ante R. Not, diftipguendum

IU

ln

natura voti vel conftitutione Eccle(i ?

eífe inter bona Ecclefia&íca, & Eccle(ia-

IU

XXX. Refp. Juxta mentem Ang.

fticorum feu Clericorum.

Prima funt

Do&. probabilius et ; quód oriatur ex

Qu I

quz immediaté feu proxime fpe&ant ad

Ml

"

natuta voti , jure naturz eiannexa.

ipfam Ecclefiam, v.g.vinez,domus, agri,

Ratio

i

l

Si incapacitas dominii voto

horti , &c,

Secunda proximé fpectant

folemni paupertatis folüm eífet annexa

ad ipíos Clericos ii particulari. — Haec

J

x conftitutione Ecclefiz, Ecclefia potfet

fübdividuntur in bonaSecularia & Cle-

nq'm

gdet

inea difpenfare: Sed non poteít; nam in

ricalia; Clericalia rurfum tn vere & quafi

d

€. ad monaíterium , Innocentius Papa

talia. — Boza Secularia Clericorum ( di-

,mnh

ait : Abdicatio paupertatis ficut etiam

a communiter Patrimonialia ) íünt

cuftodia caftitatis adeó eft annexa Regu-

quz eis obvenerunt ex -quadam caufa.

f

!

[

lz Monachali ,ut contra eam nec Sum-

profana feu titulo fzculati absque ullo-

g

mus DPontifex polfit licentiam indul-

(

À W

refpe&tu ad. Ordinem aut Beneficium

gere.

Ecclefiafticum , fed v. g. ex donaiione,

)

Onl) V(I j

Dixi , juxta mentem Ang. Dotl. Ylle

hateditate, ufütcapione , inventione;

enim infrà q, 88. a. rr. citans prafa-

proprià induttriá, vel arte.

T2

k

0f

tum caput , negat Papam difpeníare

Bona 4z4fi Clericalia (dicta com-

)

"

