an.17. Hac ef vita aterna ,ut cogno-

dam perfonam affampfiffe naturam hi

"ts

feant te folum Deum verum, €9 quem

&i

manam, ut homines liberaret à pecct-

düm

al

wififts Pefum Chriflunz, Idemdocet S,D.

l

-

8

,

tis. . De do&tioribus jam dictum €&1P

-

n

hic q, 2« a, 7:

Not,2,

| L

!

*

4

um

*

—

De acia Fider.

387

MC

B:Z "Omnes Fideles ex praceptote-

Dco petere ac fperate

:

'Idebleat'; Érgo de-

d

-mentur explicite credere 12, atticulos

bet ea fcite.

;

la

fidei contentosin vulgato Symbolo.

Efl4e eademobligatio , nimirum fub

Ratio eff : Quia in iis continentur

mortali ,(ciendi formare crucem?

[

parcipua Fidei Chrifiane ^ myfteria.

"Afirino: Nam nemo non reprchen-

. Hincparentibus & animarum curatori-

deret graviter adultum nefcientem fot-

T

1

[ i

j

^»bus ftricté incumbit , ut pueri Symbo-

mare fignum S. Crucis , nififorte ut puer

ïl[j. E.

erina «f

'Jum (uti & ea quorum fietmentio ) ad-

3 parentibusabftra&tus, & inter barbaros

- difcant.

Interim abfolut& neceffe non

enuttitus füiffet.

ia

- .eft, ut tudiores illud (ciant tecitareme-

2:; 7: Quilibet Fidelis inillo articulo ,

y

:ïr

moritereo ordine & verbis quibus com-

Im X

Credo quidquid [amtla mater Ecclefa

!

muniter proponitur , fed fufhcit illud

credendum praciptt. €$ tradit , tenetut

«t - " « feite quoad fübftantiam , itaut de fingu-

implicito credere omnes Fidei articu-

uH *.&

.. Alis atticulis interrogati recte pofliut re-

los.

i

d

fpondere;lictt non íciant omnes cir-

Ratio : Qgi'a aliàs non eft Fidelis.

)ub

cumftantias , v. g. Chriftum tertio die

eriij

-tefurrexiffe, paffum efle fub Pontio Pi-

QU/ERO IV. Càm przceptum

É

, lato, &c.

credendi (it affirmativum , adeóque non

obliget femper & pro femper , quando

W

7**x, . Omnibus Fidelibus ex przcepto

j

etlam eít neceffaria fidesexplicitaeorum

per fe determinaté obligat ?

(

quz fpe&ant ad Baptifmum, Euchati-

XXXIIL. y. 1. Hec ptopofitio ab

ftiam cum reali przíentia Chrifti in ca ,

Alexandro VII. anno 1665. 24. Se-

& ad Confeffionem factamentalem.

ptembris eft damnáta t Homo zullo u-

icita('i?"ï

Caterorum Sacramentorum fides ex-

quam . vit& [ua tempore teuetur. elicere

- plicita non eft neceffaria , ni(i illis qui

attum fidei , fei & charitatisex uipra-

- €a fufcipiunt vel miniftrant.

Ceptorum divinorum ad eas virtutes peru

u

UAEHLHAum.

e

*:- 6. Idem ( quod in R. £. ) dico de

j Ti ;

lis qua pertinent ad Decalogum & Ora-

R. 2. Preceptum credendi per f& &

l;.dilg»"f

tionem "Domipicam ac Salutationem

ratione fui non obligat in probabiliori

[

L(is f

Angelicam, Non quód quivis homo

fententia , nifi tunc quando homo de

maximé fimplex teneatut ea fcire ver-

aliqua fidei veritate eft (ufficienter in-

Y)

batim , ut funt confctiptas fed quoad

fru&us. Et hocetiamin primo mora-

T

"

.. fenfum & pro modulo fuo , quantüm

li inftanti usüs rationis , ut patetex dictis

( — capaxeft, five craffiori Minervá faltem.

8T

/

D. 3O.a. 31, pofítquam autem femel

i

f

i

Ratro ef^: Quia ex Decalogo & pra- :

a&ualiter credidit , poftea pet (e loquen-

lmeJ»

- €eptis Eccleíiz quilibet: debet difccre ,

do , fufficit habitualiter credete , hoceft

-quid üibi fitagendum;quidve ommitten-

j

quód in promptu habeat fidem , utaífzn-

j

p

.dum. | Deinde ex Oratione Dominica s

fum praftet , quando fuerit necefüa-

tium.

!

" & Salutatione Angelica difcit , quid à

GCcc

P

L 33

um

l

88

TRACTATUS Y 1. Exemth 2

z. 3. Pteeceptum fidei per accidens

hoc non perdit (cientiatn circa alias, Et

/

obligat , quando quis tenetut elicere

hocideo ait $. D. ibidem ad 2,

UiA n

p

contritionem , vel actum» dile&ionis

diverfis. Couclufionibus unius. [cientia

l7

Dei faper omnia, hienim actus elici ne-

fint. diver[a media , pev quaprobantur,

W

queunt fine a&u fidei. Item quando

quorum wunum potef coguo[éi fine alio , &à

liil

urget gravis tentatio, quz videtut non

ideo homo pote[t (cire quasdam Conclufio-

j

polfe vinci fine a&u fidei. .Ttem quando

nesumius fcientia ignovatis aliis: fedome

it$

quis tenetut debito modo & magna

eum fiducia otare Deum , quodnon vi-

nibus articulis fidei inbarerfides proper

dul

unum nedium , [cillicet. propter Verita-

W

detur polfe fieri íne previafide. — Dlara

tem primam.

Et qui ab boc medie da

pl

tempora affignantur abaliis. Videdicta

dit , totaliter fide cavet.

F

ditt

L. $I.

Not. Intelligi hoc de materiali di-

d

U ZER O V. Qui negat unicum

verfitate feu mulüplicatioue mediorum

g

X

fidei articulum , negatneac perdittotam

feu motivorum in fcientiis. Negatienim

LU

jri

fidem , vcl retinetne fidem informem

non poteít quód abillisabftrahatur una

[

€irca atticulos, quosnon negat?

ratio formalis fecandüm fpeciem ,iqua

D

XXXIV. g. Probabilius eft, quód

Ícientia habet fuam vwunitatem fpeafí

n

non tetineat fidem etiam informem. Ita

cam.

i

S, Tho. hicq. f. a. 2.

Simi

litet ex dictis patet di&'crcläfä'.

Ratio S. D. Defttucto obje&o for-

£ali fidei implicat manere fidem ab eo

fideidivinz ab humana , qua non per--

b

ditur per hoc , quod quoad unumalicui

li

fpecificatam : Sed per actum infidelita-

homini difctedam,

p

tis citca unicum fidei articulum tefpe-

Katio eff : Quia motivum fidei hufnæ

Afj

€tu ejus de(truitur obje&um formale fi-

nz , Ícilicet authoritasdicentis , nonelt

dei infufz.

Ergo & fides, - Probatur

in omnibus infallibilis ficut divina.

[

)

min,

Obje&um formale fidei infufze

XXXV.O pozo x, Ex data K. l-

hn

eít prima Veritas ; feu Deus, ut infalli-

quitur , Theologum , qui fietet hreti-

Atj

bilis Regula , per Scripturam & Eccle-

cus ,amittete fcientiam Theologie: Scd

Sad

fiz ptopofitionem manife&ata : Sed re-

hoc eft falfum. Ergo. Maj pat. Qui

QM&A

fpe&u ejus, qui (cienter & cum pertina-

articuli fidei funt principia Theologiz

CWlmiu

cia unum etiam fidei articulum negat ,

Min. veró prob. Taliszque potk

mgqu

prima Vetitas, ut per Ecclefiam propo-

"Theologiam defendere ac docere in&

fita non manet regulainfallibilis, fed fit

dICI Pom

fyllogizate ( excepto illo, in quo d

fl

fallibilis ; quia tenet, eam tevelà(fe, &

hzreticus ) acante, Ergononpctdidit

Moreni

Ecclefiam propofuiffe falfum. | Etgo.

Theologiam:

-

[

Ex hac ratione patet differentia fidei

Opporo z. Qui negat unum artítte

l 4

ab aliis habitibus intelle&ualibus , v.g,

lum fidei , reliquis u fitmiter adhz«-

nj

Logices, Phyfices, &c. . in quibus etfi

fet ac ante,

r

Ergo ci?;a z'!los tctincii';

quis erret circaalias Conclufiones, ob — d em.

— d I,lþ

"Mi 0

l4

WSM

N

Deatla Fider.-

».;S'ä

ld

d 1. Concc;ü?æ feq. N. mnin,

Ad

Dico , id fieti , fi pereat tatio for-

li

l

grob. dift. ant. Potet zque in rei veti-

malis objecti , ficut ea refpcctu fidei di-

I

tate, N., putative, feu exiftimate, vel

vinz perit per unicutm actum infideli

d

M

tatis.

A

ex confuetudine , C. Talis ergoalios ar-

Á

U

ticulos tenet (olàm propriá voluntate &

De virtutibus moralibus vide fuprà

nl

judicio feu pet opinionem quandam , ut

T'ta&. 4. Exam. 1. n. g. quód virtutes

TM

ait S. D. loco cit. infine Corp. & ad 1.

morales infufe cum gratía lmbituali

fide humana , non vetó diviná nifz erro-

uj

perdantut per unicum peccatum mot-

r prq:rvi»

We& exiftimatà.

Et ex illa fide humana

tale, acquifita: veró fine gratia & cha-

dlxi

riate vix mereantur nomen virtutis ,

poteft eafdemmet - Conclufiones. de-

)

ducere, quas deducetet ex fide divina,

licét quoad fubftantiam finttales, ciüm

deut

fieamadhuc haberet. In hocenim nul-

retineantfüum obje&tum. — Alia difficilis

TTR

lum invenitur inconveniens , ait nofter

objectio videatur in Gouet hic difput, 4

ais N-

Fetre , nam bene poffunt füpernaturalia

a. 2.$. 3. object. z.

tra&ati naturaliter , ficut fcibilia mul-

T

M

' QUARO VLExtetior confeífio fidei

d

]u

j

toties tta&tantur probabiliter. Ex quibus

eftne ad Salutem neceífaria ?

] us

patetada, — Sed zozue pet ftequentatos

XXXVI. z. 1. In nullo cafulicitum

a&tus talis T heologus genetabitin feha-

bitam ejusdem fpeciei cum habituTheo-

eft verbo vel figno veram fidem negate ,

j p

aut falfam profiteri , etiamr exteziüs

inyq

logiz nofttz ?

tantüm.

Minimé , quia illi a&us fetr affenfus

lquoads

Ita docet ipfe Chriftus Matthr. ro.

non habent idem obje&um fotmale, ac

nofiti alfenfus Theologici , ut patetex

Quime negaverit coram bomimibus , ne«

ia

'abo €$ egoeum coram patre meo,& licet

j

probat, UndeS. Dionyfius Cap. z. de

div,nom.ait: 7'beologus effe son poteff ,

exeteriüs folüm fimulet fev.g. Maho-

5ilis!ïcmi"ï

metanum vel Lutheranum, & fic quoad

AU d

qui fidelis non eft,

Remanet ergo &

augetur in tali T heologo quoddam fidei

Deum infidelis aut. hzreticus non fit,

n g^

acquifitz fimulacrum, non verum fidei

mmïlï&

mentitur tamen in regraviffima, Ergo

p

auram, fed aurichaleum. ( ut loquitur

trottaliter peccat.

K

Y

n

Conteufon) non eandem - facilitatem

Hinc & S. Auguft. lib. contra merr-

iU

ingerens fed fimilem, — Vel fort? veriüs

dacium , c. 2. contra S. Hieronymurr ,

ii

M

M í d*ï»

dici poteft, aitidem Author,folüm effz

& alii SS. PP. docent, peccáffe Jelur 4.

1

candem facilitatem extrinfec&m quz

Keg- 10. fimulantem f& vellecolere Ba-

"L

j

provenit ex remotione impedimento-

al, ut faciliüs ejus cultores cognofceret

lh

Elggru

'tum & exercitio a&uum , non veró in-

& interficeret.

iNec ob(tat , quód ibi-

ttinfecam ab habituingenetatam.

dem dicatur ftudiosé egiflc , fueritque a

Mn

q

- Quomodo eft poffibile , quód habitus

Deotemuneratus.

Nam , ut $. T honrz.

yitf

d

þ(

cortumpatur per unicum aótum vitii

infrà q. 1 1 1. a. 1. ad z.ait : Commenda-

? (

cantratii ? ()p

pofitum enim videtur in

tuy G temporalitervemuneratur a Deo y

yinwäþusmqrahbus,

€ec 3

F

w

a

TRACTÁ TUS VL Esamtnt:

290

qon ffro fimulatione , fed pro zelo, 440 de-

Magiftrata ex odío Fidel Chtiftianosve]

li

2

Qruxit cultum Baal,

Catholicos perícquente intetrogatus de

|

s

& 2. Praceptum

de copfitenda ex-

Fide , negat fe eíle Chriftianum yel

Catholicum , vel

1

y

teriüs Fide eft affirmativum obligans

ïacet » peccat morta«

n

quidem femper fed non ptofemper , ob-

litet,

E

li

ligat autem pro loco & tempore Íccun-

Patet tum ex citatis verbis Chri&i,

rl

dàm citcumftantias debitas.

ln

tumex dataratione. — Cui adde , quüd

]

Ita S. D. hic q. 3. a. 2. in c, Übi ponit

in eo«cafu praceptum "T yranni fecun-

4

duos - caíus

obligationis,

Primus

dum fc fumptum non obliget dredit&

PT

eft : Si confeffio fidei fit neceífaria ad

per fe; ad confitendam Fidem publid,

Jdír

honorem Dei, & pet omiffionem con-

fed preceptum divinum in his temporit

| ul

feffionis (ubtrahatur honor debitusDeo.

& loci circumftantiis, ubi honor Deo

N

Secundus eft , Utilitas proximi cxiften-

debitus & prox

.'äl

tis in periculo fidei, cui toà publicá

tut.

z

imi "utilitas gqricrligäj-;

X

confeffione fuccuttere potes.

Dixi Y, Zeterrogatus à Magifiram

'7

:

Ratio uttiusque casüs eft.. Quia pra-

fi enim interroge:urà perfonis priya-

Al

ceptum de cxercitio actüs cujusque. vir-

tis non eft tanta obligatio , nec itape

tutis obligat , quando incipit effe necef-

ticlitatut honor Dei & utilitasproxíti,

farium ad finem charitatis erga Deum,

Quia a&us, qui coram Magiftratu fi

proximum, &etga fcipfum. Ergo fi

unt, multó magis aftimantur,. quim

].

gravideas, ex tua taciturnitate,diffimu-

qui exercentur inter ptivgtas,gbïfq-

2

latione, fugá , &c. fecuturum effe Fidei

nas.

:

Catholicz contemptum , proximorum

Dixi2, ex odio Fidei pe

rþaq;fente; f

,fcandalum, feu ruinam 3 econtra veró

enim períecutio effet ex alia rationt;

ex tua publicaconfcmone magnumFi-

nimirum quia Xyrannus credet

]

1

dei noftra inctementum aut cultum

Chriftianos effe homines fceleratlfl

Dei( cui vita corporalis metito fit poft-

mos, tunc non peccarctmortalitef ,q!

ponenda)

teneris. pubiice Fidgm con-

fce negatet effe Chriftianum , interroga-

fiteri,

tus; Quia interrogatio interpretan?

Ibidem ad 3. ait $, D. Si ex mazife-

eft juxta animum interrogantis : 3€

fla Fidei confeffione fequatur. turbatio

animus interrogands t

unc no'ner o

iufidelium , non verb utilitas Fidelium ,

Fide, Etgo.

non eft laudabile in zalicafu Fidem pu-

U

Unde Domiuus dicit

&. 4.. Si flmperator 'Turcatum fetta

blicé confteri.

q

Matth. 7. — Nolite Santlum dare cani-

Legem , ut Chriftiani utantur ceo

li

bus , neque margaritas vefiras fpargere

figno quoà Turcis diftinguantür anilo

1

occidendi Chriftianos, adeóque cx o9?

ante porcos , "e canwe—rþ - dirumpant

liter, quiin illis lo*

Md

q0$..

Fidei peccant morta

fene

*mü' (

P

cis figno Fidei coqtc&af&yü nE

SQD g

i

xxxvu,g

3 le á Tytgnno fcu

.

at

De 5&! Fidei.

39t

;

tur, ldem ef. fi Rex Angliz talem

peculiariter inftituta ad hoc, ut pet ea

honor defetratur Se&z vel Authoti ejus,

legem ferret contta Catholicos. — Rafzo

patet ex dictis , quia fa&to negarent Fi-

non peccat mortaliter , qui ob tuendam

W

dem, & pottando fignum con:eftivum

vitam otnittetet fignum Chriftiani ; &

Fidei alienz , etiam folüm.extetiüs,

porcatet fignum Sataceni , vel Tutca.

:

N

mentirentur in re graviffima. .Seg zonae

Patetex di&tis.

hd

licét alicui tunc aufugere ex iislocis?

x 6. Si res Fidei noftre äP;ganis

vel hateticis irrideantur aut. mal& tta-

Tusi

" Affiemo , quia ipsà fugá eftantur fe

efle Chriftianum ; nifi eflet Epifcopus ,

&entur cotam Catholico , tunc hic,

vel imilis Paor animatum , cui nonli-

etiam cum periculo vitz ,. tenetut Fidem

Y

r

]u

cet deferere oves.

publicé confiteri, & pro viribus Fidem

l

23 $.. Si illa lex effet lata ob alias

defendere.

i

«caufas , v,g. ob bonum publicum, ne

- Patet ex ptimo cafi S. Thomaz ant&

hominibus diverfatum Religionum

ofito.

confufis (at dignofci nequeant , ) Re-

[

LE

t

Pluta de harefi in Examine fcqæfenf

ii

fpubfig tqrbctur , vel figna. non fint

yjg

j

D

orati

»zææäamwææææææææææzmæmmææ

ahit

U

j

Pl

EXAME N Il

f

D

tie

fia

De Uiliis-0 "bofitis Fidei z Confejionä eus ,

hw W

vimrum de lnnfidelitate , de qua $. D. agit g. 19. ]De bereftq. 1.

:

NU

mm!

De Zfpoflafía q.12.

De Blafphemia q. 13.€9 14.

1

p

m

de qua iufrá q.39. per4.

«uP

Pe Schifmate : ,

articulos.

"

u tU

üARO 1. Quid & quotuplex

d

Declaratur ex $, 'Thom. hicq. 10.a;

d (UïTu

eftinfidditas ? E&ne pecca-

1. Infidelitas negativa eft nuda carentia

Bl j

Q

tum.

Fidei,ftu. puta negatio in eo, qui nibil

- XXX II

LA

Infidelitas «(

(d

audivit de Fide, vel audivitita obiter ,

catentia Fidci , & eft t;ipl-cx : Negati'va,

ut myfteria Fidei non fintei oftenfacvi-

j

privativa , 'contraria,

Prima non eft

denter credibilia , & hzc non eft pecca-

gf

6'][»[1 ]

peccatum , bene tarmen fecunda & tertia,

tum, fed. e poena peccad. Originalis,

" À

defet&ta

——

392

TRACTATUS V11. VEx*man $.

defe&tu voluntarll perfonalis$ nec pro-

fimiles barbaros , tenentur füBLgrn—Vi k

il

ter eam homines damnantur, fedpro-

precepto adhibere fufficientem diligen-

pter peccatum Originale & alia peccata,

tiam, ut mediante aliquo Do&ote ve-

0I

n

quz fineFide remittinon poffunt, Vide

niantad fufficientem Fidei cognitionem.

dicta Exam. przcedenti, n. 28. Verüm

Si fufficiente diligenti adhibirà adhue

A

iNB, ut inaliquo dicatur effe infidelitas

non habeant fufficientem Fidei cogai-

negativa , non folüm debet carere fide ,

tionem , excufantur à peccato infidelis

fed & omni excellentiore cognitione

tatis.

H

;

myfteriorum fidei : hinc quia Chriftus

Idem proportionabiliter intelligo d

)

& Beati habent excellentiorem cogni«

Qtt

hareticis horum temporum compata

tionem articulorum Fidei , nimirum

vé ad fidem Romano-Catholicam, qi. —

gu

claram vifionem, licétfidem , utpotera-

Airt

tamen utpote nobis vicinior

y

es -diHigiliü;

i d

tione obfcuritatis ftatui beatifico repu-

excufantut.

Ü

z

gnantem, nonhabeant;non funt infide-

E

Ratio eff : — Quia licàt illa imperfeda

1les negativé.

propofitio non fuerit fufficiens ad con«

h&qu

lufidelitas privativa ek carentiafidei

vincendum , fuit tamen fufficiens adre

i

in eo , qui potuit & debuit credere , fed

tionabilitet dubitandum , &ad movene.

ET

"pon voluit, fide fufficienter fibi propo-

dum, ut repellatur ignorantia : $6d

L

-fitá : licét in intelle&u nullum pofiti-

nemini licet manere in tam

tl

sum errorem habeat,

practico. Ergo.

-

Qu

i

ut univerfäi

Tufidelitas contraría eit carentia Fidei

X 2. Infidelis non tenet

h

ineo, cui etíi Fides fufficienter fit pro-

liter prabere auditum cuivis homini,

ofita, non tamen vult credete , fed ve-

eum de alia Relieioneerudire volenti,

ss

exprefsé ac formaliter aliquam fidei vel

Ratio efi: Quia infidelis non hbt —

D

ritatem negat , vel afferit errorem ei

aliud lumen quam naturale : Sed hot

&l

conttatium,

Utraque hac infidelitas

non dictat, quemvis homineminmat

tít peccatum mortale,

ll

tia Religloniseffe audiendum , quiaalil

T

Ratioeft : QuiaemnishomoFidem,

equé ellét audiendus Judaus autle -

extra quam non eftíalus , fufficienter

theranus,

Erco.

Mi

mfm;l

fibi propofitam füb mortali tenetur ac-

w. 3. Licét infidelis Evangelium ec

[/457] [

ceptate.

plicite audiatab aliquo Pradicatore veb

&(i»

QU.AERO L Infideles & hzretici

Chriftiano, non flatim credendo not

C]itith(

quomodo tenentur in

Fide?

quirere df: vera

committit peccatum infidelitats » n!

Wfdz QOj

predicator edat teltimonia adcredible —

Mitrig,

XXXIX. w, r. Infideles , qui ali-

tatem convincendam fufficientia,

Til

quid audierunt deFide Chriftiana per

Pritna pats patet ex illo Ecclef. 19

MUET

famam , rumorem , vel per aliqualem

Üui cito credit , levis eff corde. Bps8

W

predicationem , nontamen exactam &

con(tat ex eo , quia in re tantimomen

fuffcientem, uti fit inter Turcas , &

i

Qui eft culeis veri D) renur

aR

—

;

as

De vitis FiZei apþ;)jït:':;

gsi-

!

feciui dogma omnium ptobabil (fimum,

ipía manif'e&atiehe veritatis , & fic eft

alias amabit;periculum , & peribit in il-

infidelitas hereticorum,

Ergo.

i

J

lo, Nondeeffein eocaiuauxilium cre-

Dixi , fecundstm comparattonem ad

dendi fupernaturale fufficiens , patet in

fidem. . Nam fi fpecies infidelitatis diz

wlü

Examine przcedente, n, 5 1.

ftinguantur fecundüm errorem in di-

verfis , qua ad fidem pertinentait S.D.

!

"

D2

.QUAERO III, Eftne quzlibet actio

hominis infidelispeccatum ?

tunc non fünt determtnatz fpecies infi«

Y

&i

XL. &. Negative cum $, Thom. hic

deliatis , poffunt. enim errores in infi-

nitum multiplicari.

hn

q.10,a. 4. Ratíoejusef : Quia pec-

ii

catum mortale tollit quidam gratiam

Species, que prater predictas pof-

fant affigaari , funt,

Primó Atheif-

Md

gratum facientem , non tamen totaliter

corrumpit bonum mnarurz: Sed infi.

mus negans omnem Deum, verüm hic

t

reducitur ad Pagapni(mum ut fpecies ma-

delitas (in fenfu ad q. r. dato ) eft pec-

Cauum tnortale,

Ergo ratitone ejusin-

terialis, quia Pagnanifmus aliquando eít

1

cum , aliquando fine cognitione veri

ii

fideles quidem carent gratid fan&ifi..

Dei.

cante, & non poflunt facereopera me-

Sifine; tunceft Atheifmus. .Se«

w

cundo dabitur Antichrifhanifmus , qui

Yitoria vite zterna, cüm hac debeant

xäümuïz

Chriftum negabit , & omnibus fectis,

[ lgü".

dirigi fide infusá ; manet tatmen in eis

aliquod bonum naturz , & lumen ratio

adeóqueetiam Pagnanifmo & Judaifmo

du

adveríabitut , proinde non videtur ad

nis naturalis, Ergo poffunt facercope-

ta naturalitet moraliter bona , v, g. d:re

eos poffe reduci. — Sed 4/co reducendum

u

ad Judaifmum , quia Antichriftus erit

"d

eleemofynam , (olvere debita , &c, Ergo

m

non peccant in quavis actione.

de fangoine Judzorum , nimirum ex

g^

tribu Daz ; ideoquevetus Teftamentum

QUAEROIV,

Quot & quz funt fþc-

L.

n

m

cies infidelitatis ?

admitfurus, fa&das in eo de Meffia pro-

u

miffiones in fe impletas eífe contendet,

2l

XLI, &. Cum $. Thom. q. tc.a. $.

n

o

Nec perfequetur omnes fe&as , (ed tan-

Secundüm comparationem adFidem ttes

tüm eas, quz omnino non convyeniünt

"

3

fant fpecies infidelitatis , fcilicet Paga-

cum ipfo.

nifmus, Judaifmus, & hzrefis; adeas

caterz omnes reducuntur.

Ter;io: Mahometifmus quó reduci-

yi

15Eln

tut? Dico reduciad Pagnani(mum Ma-

Ratio S.D.c(t: Cüm peccataminfi-

hometani enim non renituntur fidei fü-

j

g

dclitatis confiftat in renitendo fidei , hoc

fceptz , velinfigura, vel explicite pto-

n

poteft contingete dupliciter. — Quia aut

fitendo fe habere fidem Chrifti.

Nec

y yd

tzenititur Fidei nondum füfceptz , & ta-

obftat ( uti opponi poffet quodin mul-

jn

lisinfidelitas et Paganorum , fiye Gen-

m

i

tis articulis cum vera Fide conveniant;

tilium: aut renititur Fidei Chriftiana:

hoc enim non eft ex eo , quafi Maho-

M

fufceptz vel in figura, & fic eftinfide-

iL

l

metani eam Fidem , ut À Chriftiana deri-

ji

vatam ptofeffi (int, fed

j

T

ntas Judeorum A;. vel explicit& feu .-in

quia eorum Dux

l

d

pro

j

DA

ä*-—--i*'/

3

TR ACTATUS F1I. Exmen 3.

ro libítu ea illis pr

2

opofqit ut ample-

Ecclefia habet teftimonium veritatirs

étenda.

fatentur enim Meffiam efft promiffam,

üz)«

! n

uartó: Poffibilis eft quedam infi-

& admittunt Vetus Teftamentum, ex

! Chri

delitas philofophica , uti aliquibus lo-

quo nos probamus

qui placet , quz cffet in eo, qui effet

pron?iaïpngm illam

Dii

eíIe impletam.

C

conditus in puxis natutalibus , & vellet

x. 2. Petmiffio hzc non eft

; liciiä,

colere unum Deum pracisé ut ratione

ls

nifi cum certis conditionibug. 1. Ut

! C

naturali cgonitum , qui certé videtur

Judai fuostitus non exetceant cum (can.

nec effe hareticus , nec Paganus;nec Ju-

l loci

dalo Chriftianorum & bla(phcmïa Chri-

foli

deus, Sed, 4ico hzc infidelitas phi-

fianinominis, 2. Ut novz Synagogz

lofophica manifeftt eífet Paganifmus,

non etigantur , nec quz femel in Eccle-

Q

qudl

quia adverfatur Fidei , nullo adhuc mo-

fias confecratz funt, reftituantur , fed

lii

do fufcepta.

antiquz folüm conferventur,modó non

du

uinto: Sit cafus, quód homo ba-

fint vicinz Ecclefiis Chriftíanorum,

mpffllw

ptizatus deficiatà toto Evangelio , uti fit

3. Ut indie Para(ceves in publicumnon

W

All

in Renegatisapudinfideles. — Dijco, ta-

exeant , fcd januas & feneftras clanfas

lem formaliter fore hzreticum , quia

habeant, 4. Ut utantur figno aliqio

3

m^

1j

renititur Fidei femel explicité füfcepta ,

diftin&ivo, quo à Fidclibus'difj:c';gm-

Vtny

manetque in eo character baptifmalis ,

tuf.

imoó & aliorum Sacramentorum , fi ea

H

g, 3. Faciliüs permittuntur in[ïdcl'&f; !

recepetit :erit tamen in eo cafü materia-

v. g. Judzi quàm haterici.

5

liter Judaifmus, velPaganifmus$ quód

Katio : Quia hatetici inducunt

*miQ

WRX

fs

fi ad quempiam ex eis deflexerit peeni-

jus petverfionis periculum quàm Judzi

tens, in Confeffione tenetur exprime-

a

vix enim auditum eft , Chriftianum

re , in quam fpeciem infidelitatis lapfus

tranfüílead Judzos, Ergo.

—

!

*

1t.

& 4. Infideles quinunquam

Fidem-

(

3ut

NU

.QUJERO V. Licetne Chriftiano aut

Chrifti. fufceperunt, uti funt Gentiles

Catholico Principi.in fuis Provinciis

& Judzi, non poffunt Chriftianis

tj

permitterelibertatem confcientiz , tole-

Principibus dire&é compelliad Fidem

D"mm

rando infideles & hzreticos?

noftram: poffünttamen cogi ,ut Fidem

k/ä&

x

XLil. w. r. Principes Chriftianili-

non impediant blafphemiis , vel malis

u j

cité quandoqué permittunt in fuis Pro-

perfuafionibus, vel etiam apertispetit-

U

vinciis infidcles , id cft, nunquam bapti-

cutionibus, nec refiftant prædicarion.

h ts

zatos , v. g. Judzos, nimirum negativé

Evangelii: vel etíam poreft eis neget

habitatio in terris Chriftianorum ; n!

m '7

Íe habendo, non veró pofitive appro-

mmalz [

bandoetorum ritus.

fe convertant. ItaS. Thom, hicq.10

Ratio : Qaia permiffio rituum Ju-

art. g.

"ftdio

dxotum affert Ecclefiz fpecialem utili-

Ratio 1. p. Quia , qui non

Vcü"baþf/ïf

Qj

N

Tion

tatem , nam ab iis ftiap) ut ab inimicis

zatus, ( cüm baptismus fit janua : Cf e

t

J

1

2

De vitit Fidei oppofttis.

j

'

i

a m

R Flu

fiz) quoad animam, & füpernaturalia

íequeretur diffidium & fchifm

pos

n

non fubeft Jurisdidioni Ecclefiz vel

pulo & Proviucia , Fideliumoppreffto,

Chriftianorum Principum, fed folius

&c. hoc effet majus malum , quàm eo-

ls

Dei. Ergo.

rum permiffio, & corre&tio fieret fine

3

w

Confitmatur,

Omneä quidem to-

fru&u,

Etgo.

tius mundi homines tenentur. legem

Confirm. . Licét Principi Chriftiano

u

Chriíti fufcipere, adeóque poffünt ad

incumbat, de vera Religione in fuore-

KH

hoc compelli , at non a quolibet , fed

£no promovendo effe follicitum , id ta-

ahfgï:z?:.

folüm ab eo qui ad hoc habet jurisdi-

men debet fieri (ecundüm Regulas pru-

r

&ionem: $ed qui non funt baptizati

dentiz , & absquedetrimento Fidelium.

vt

ii

quoad fupernaturalia, non fübfünt Ju-

Ergo.

risdi&ioni ullius hominis.

Ergo.

z. 6. Infideles qui quandoque Fi-

Fal

Secunda pars patet exemplis diver-

dem Chrifti fu(ceperunt ficut hzretici

iisQChf

j

forum Principum nimitum Sifebuti Re-

& omnes baptizati Apoftatz, corporali-

gisHifpaniz , quoad Judzos; Conftan-

ter polfunt compelli , utimpleant, quod

i krl

tini, quoad. Paganos ; Caroli Magni

promiíerunt ; & teneant , quod íemel

utt d

quoad infideles Saxones. Et Razzoe/? :

fufceperunt. lta S. D. art. cit, in fine

f

quiá omnis Refpublica bene ordinata

Corp.

debet habere poteftatem | reprimendi

Ratio : LicétPrinceps non poffit com-

mutttd

füos impugnatores & hoftes. — Ergo.

il

;

ellere fübditos ad- fervandum legem

w. 5« Hareticis & i Fide fufceptá A-

uperioris ordinis quam nondum re-

1ætctitiþ-5

po&a'ti»s licité quandoque ad vitanda ma-

ceperunt, bene tamen quando eam re-

:ricuhl'ïf

jora mala negative petmittitur libertas

cepetunt: Sed omnesFideles in Baptis-

conícientiz.

fl thw

mo fe obligáruntad Fidem Chrifti , vel

s H

Colligitur ex $. Thom. a, cit,ad r.

per fe ipfos, ut adulti; vel per Patrinos,

; quinüfl*,';

Ubi refpondensad exemplum Evavgelii

utparvuli; in

I^l

de parabola zizaniorum ex fententia

bus.

quo differunt aþ infideli-

N» un

Ergo,

j

Auguít, Epift, 48. fic ait : Qzo4 evgo

QU/ERO VT, Licetnecuminfide-

ATUL

Dominus dicit , Sinite utraque crefcere

libus difputare vel communicare, feu

yd

ufque ad me[Jem , qualiter intelligendum

commercium habere? Ante R.

u

i .,:

j

$i J apparet ex boc quod [abditur: Ne

XLIII. Nota, duplicem etfe commu«

duf

forte colligentes zizania, eradicetis fonul

nicationem ; unam civilem & politicam,

€Um eis T triticum.

feu materialem|; alteram formalem,

;c IHW

Rario efl : Prudentia di&at ,non fa.

du

qua poteít fierific, vel quód Fidelis in-

ms Lh[x j

làm mala effe cohibenda, (ed etiam di-

gerat fe operibus infidelitatis, velquód

&at, ex duobus malis minus ff elisen.

infideles admittantur ad exercitia no-

4

dum; & ordo charitatis.xpo&ulat , ut

ftrz Fidei,

Hoc notato

corre&io non fiat fine fru&u: Sed fiex

x I. Qui fidem Chrifti femel fufceZ

ll!m j

coactions hareticorum & Apoftatarum

pit, & ex motivo dubitationi; Fidei fuz

j

Ddd z

cunm

396

TR ACTATUS FII. Examen s.

cum infidelibus difputat , mortaliter

erroris confrrmmatio, Unde G?eg'afi& L

peccat, & eft infidelis.

Ita S. T'hom.

|

q. 1O. 2-9.,

in [ecundo Paflorali : Sicut incauta

locutio ig errorem. pertrahit , ita in

Katio : Quia dubius in Fide eft h-

Wi

difcretum fllentium eos qui eruditi

n

reticus, ut patebit in fequentibns..

&. 2. Ex patte audientiumaliquan-

poterant , in errore derelinquit.. d

"ll

fecundo: veró cafu. periculofum qf,

[u

do licet, aliquando non licet publicé de

Fide difputare cum infidelibus.

publice difbutare de Fide coram fim-

pa

plicibus , quorum Fides ex boc offfr-

Declarat boc S.D.q. 10.2.7.in c.dicens:

Si difputet aliquis de. Fide ad copfau-

mior , quia mibildrver[um audierum

j

qlläl

zandum errores , vel etiam ad exer-

ab eo , quod credunt, Et ideo m ex-.

i

pedit eis ut verba infdelium audian-

citium , laudabileeft.| Ex parte verà

Wi

audientium confiderandum eff ,. u-

difputantitim comtra Fidem.HacS.D£

[

D

eriüm illi qui difputationem audiunt ,

Quomodo non liceat difputare cum

Hateticis, vide infrà in hoc Exam, m

[

ff inflructi e& frrmi im Fide , aut

[o)

Jrmplices && titubantes, & quidem

.Rc(p. j. Comitiucicalig 'f'ormaïis"i

[

€oram fapientibus ip Fiae frrmis , nal-

id cft , in operibus infidelitatis (idemeft

lum periculum efl difputare de Fide.

de Harefi) Jute divino & maturali cft-

E

Sed circa fimplices efl diffinguen-

prohibita. Patet ex multis texibus

t:('

dum $ Quia aut. funt follicitan feve

Scripture & Juris,- Raro ef: qua

talis communicatio

"

j

pulari ab infidelibus , puta, Judais

intrinfecé mala,

eft fupcrüiti»o*—k—&

M

l

vel hareticis ,ffve Pagants nitentibus

Refp. 4. Jure naturali prohibita e

"n

eorrumpere ineis Fidem: Aut omni-

omnis illa communicatio cum infiddi-

Wa

;

« non funt follicitatifuper hec , ficut

bus & hzreticis, ex qua imminet peti

hst

àn terris , in quibus non [unt infide-

Wi

M

des.

culum petverfionisin fe, autinaliis pe*

Ip primo cafa neceffarium eft

ticulum fcandali,

Ratio efl : Quia;

tff,pg

public difputare de Fide , dummodo

qui amat periculum, peribit in illo,

Lj

LT

inveniantur aliqui ad. boc fuffcien-

Sequitur ex hoc, male agereillospa-

Id

zes C* idonei , quierrores coufutare

fentes , qui praetextu mercatura , ftüdio-

Pili,

poffat.

Per bhoc enim fpplices in

rum , aut politice converfationis proies '

hi

fuas mittuntad Hareticos,communitef -

Fide firmabuntur , & tolletur infide-

uf

enim aliquid de moribus ex fermento.

"tf

libus deciptendi facuttas , e& ipfa taci-

eorum imbibunt ,

& cottumpuntut«

zuruitas eorum qui vefiflere deberent

DL

Ml l

Pariter maléagunt,qui Hareticis amu

Aj

zerwmntiäw Fidei veritatem, effet

lontur, cüm apud Catholicos u* Z' ;

"

,

z

"-4;,? í

D

e vitiis Fidei 'appa[z'ti;.

397

lii

fere equ& commode famulatam : habere

. 7. Lege Ecclefia(ticá ptohibitum

offint,

eft: Primifub excommunicatione;ne-

f

Refp. f. Communicatio infidcli.

Fideles ineodem domo cohabitent Ju-

ii

dzis aut Saracenis, id eft , quibufcun-

um,etiam hareticorum , cum fidelibus

!t qïl:

in tebus divinis quandoque eft Juredi-

que non baptizatis. C. /s4«; per quod

T

vino naturali ptohibita tanquam in-

Xamen non prohibetur habere fervos

Puw j

trinfecé mala , ut patetin admiffione ad

Judzos, ut pat. ex c.. Ezff /ud«os.

?. In Concilio Agatheníi C. 40. in-

fs

participationem Sacramentorum , pet

"T

eam enim Sacramentis maxima infertarc

hibetut , ne Fideles accedant ad convi-

via Judzorum , & ne hos invitent ad

n

injuria: quandoque eft permiffa tan-

vam indifferens aut etiam conveniens,

fua. Non peccattamen qui cafu & pre-

li

ff

ut i fperetur eorum conveifio, juxta

ter intentionem convenitcum Judais in

!

u

E

mox dicenda,

eadem menfía.

T

Sequitut ex hoc r. Licét infidelis con-

3. C. nullus 28,- q. r. prohibetur ,

(

)v

'verfus ad Fidem poffit manere in priori

ne Fideles, comedantazyma fudezorum

matrimonio cum infideli , (ine contume»

4. lbidem neutantur Medico Judao ,

f

u

lia Creatotis cohabitante : attamen ba-

nifi ellet cafus gravis neceffitatis-

ptizato non licet cum infideli. Matti-

f. Ne in eodem balneo cum Judzis

m

monium contrahere, tum ob pericu-

laventut , nimitum per modum focie-

Yi

lum perverfionis , tum ob itteverentiam

tatis, id eft , ex intentione focietatem

i &

"Sacramenti Matrimonii.

De quo in-

quarendo.

jX mü[x"

&ä'

6. In C. ad hzcde Judzis vetatur Fi-

P

2. Judzis & hzteticis poteft

-k ttibui

délibus, ne famulentur Judzis , nifilo-

d Wi

panis & aqua benedicta, &c. (i abfit pe-

cando operas ad modicum tempus, &

--

riculum irreverentiz.

3. Potlunt ad-

ne Judzos eligant ad officia.

Id

At

mittiad Concionem noftram,& ad Mis-

7. Ne nutrices Chriftianz nutriant

D

t

fam , faltem ufque ad Offertorium ex-

Judzaorum infantes intra domos ipfo-

clulive, fi non fit hareticus publice , id

rum.

In his cafibus levitas matetriz ex-

gx]lix

iib

eft , per fententiam Judicis denuntiatus;

cufare poteft.

If

h

& de(it di&um peticulnm, ac fperetur

. Refp. 8. Turcis aliisque nominis

wl

N[Ib['

utilitas fpiritualis. — 4. Licet privatim

Chriftiani inimicis vel hareticis perSe-

mk ^

pro eisorate , ac de myfteriis no(tre

dis Apoftolice fententiam exprefse &

Fidei eosinftruerc.

t

nominatim declaratis deferre vel trans-

x. 6. Communicatio civilis ac poli-

mi-terearma ,ferrum,chalybem , equos;

Qu

E

'tica cum infidelibus & hareticis non eft

j

milites, naves vel navium ligna & fi-

