citationem fervanda fünt ftatuta tempo-

fym.

pa íolvit.

T.

fa , quia ex eorum mutatione faciliüs

|

Prima tepletfputis , dat caufam 7er-

oritur fcandalum , & im

lil

tia mortis,

devotio,

peditur populi

at d

Sexta cruci figit , latus ejus ZVoza bi-

aol

Dixi ; q40ad Chorum 1 Quia commue

[

|

gattit.

nis eft fententia ; quód ille, qui priva-

!

|

g,t

Fefpera deponit,tumulo Corpletate-

z am

onit.

tim hotas recitat , quácunque diei horá

five ante five poft prandium hotas reci-

li

u'.qm'

Hic feptenarius numerus conformis

ed

tet , non peccet mortaliter , dummodo

eft Píal. 1 18. Septies im die laudem dixi

€as abfolvat fpatio unius diei artificialis,

L

tibi.

ET

ideft, à vefpera unius diei , ufque ad

Matutinum ergo & Laudes, c

lm ter-

mediam ncé&tem fequentis dici , ità ta-

: ab

minentut eádem Oratione feu Colledá,

t

men ut in vefpéra diei pracedentis non

funt una hora. : Quidquid (itde antiqua

plus dicat, quàm Matutinum & Laudes,

L

confüetudire ea feparandi , quz non

Peccatum tamen veniale fat gravecom-

| t

robat effe diftinctas horas, utpatetex

mittit , qui fine caufa Matutinum vel

EU

allegato communi Ecclefiz fenfu.

Primam diceret poft metidiem;vel mane

at

x. 3. Hore Canonice non funt de

Vefperas aut Completorium:

cltfm,gug

jute divino, fed ecclefiaftico,

LXViII.

sidjudicas deeo, quiVe-

Gsl

Katio : Quia jure divino

*

nu!lum tale

fpere precedente orat Matutinum , &

nl

przceptum invenitur.

€quenti mane Laudes?

H

gintly

Nec obftat, quód horz Canonicz vo-

Dico , Probabilus mihi videri , fi ha-.

Eu

centur Officium divinum.Hocenim no-

beat rationabilem caufam praveniendi,

d ftn

men babent , non à caufa inftituente ,

v. g. ftudii grat)iä ; quód nec venialiter

boy

fed à caufa materiali & finali , quia ni-

peccet.

T0j

mirum divinas laudes continent & ad

Ratio: Tum quia horz dicuntut

BA

Deum laudandum diriguntur,

etiam tuncintra unumdiem Ecclefiafti-

As x

s 4. Qrod concerpit tempus , Hore

cumfeuartificialem. — Tum etiam;quía

D

p

Canonicz d. principio funt inftitutz , ut

3

hac feparatio fuit olim frequeniiffima,

AMatutina C$ Lanudes cecitarentur mediá

& de facto non datur ulla nova lex aut

6 OI(

nocte.

Prit24 , otto Sole,

Tertía ,

contraria confuetudo id prohibens fub

h.

nonádiei. .Sex/4, circaduodecimam.

peccato , prafeitim fiadfitcau(a. Tum

Milif, v

Nona , citca horam tertiam pomeridia-

:

tandem , quia licét eádem Orationeter-

1l

nam, efpere,inclinante die, Co5-

minentur , habent tamen diftindtum

Mütfem

pletorism fubinitiam no&is, Nunc au-

modum initiandi, In eo tamen cafu an-

N [

te

n

ERE

ii

/

bä äari: Canonicts.

f r

775

te Laudes debet pfæmitti Pater noffer ,

fit, eftlevis, Imo fit (ineomni ctilpa,

fur;tf:iïtf*.

'&c, & Matatiuz ptidie terminati cum

fi favex rationabili caufa,

1!.&

N

j

Q;atione.

Ex quo fequitut , eum qui ad Cho-

Oppono : Ergo idem dici poffet de di-

rum feró venit , pollé cum aliis pro-

AU

ia

midia parte Matutini.

fequi caeptam horam , & poftea repe-

Ad hoc dico poffe quidem hoc fpe-

tere partem negleGtam,licét melius faciat

diuy

culative defendi & probari à paritate

feperendo totum.

Idem eft de eo qui

fab hora ex Choroe vocatut ad. confes-

eonfeffionis longe per no&em inter-

UT

fionale, vel adinfirmum, & poftea re-

hn

füptz , fed in praxi non ita proba-

tüt , cüm talis fcparatio ( quod ta-

ditadaliam horam , priore nondumpet-

folutá.

lmïifbä.*?

men aliqui negant) non fuetit un-

quam in ufu , icat eft de confeffioni-

x. 7. Hota ceepta. non eft interrum-

li

bus; nec habent diveríam modum ini-

penda. Si tamen intetruptio non fit ni-

tiandi ficut Laudes à Matutinis divec-

mis longa, probabiliuseft , non effé nifi

fam habent.

Aliud eft (i intra eundem.

peccatum veniale licet frat fine rationa-

bili caufa,

diem naturalem feparentur partes Ma-

tutini , quz feparatio culpam venialem

Ratio t. pattis: Indecotum eft , quód

"

"

non excedit.

quis,cum Rege terrefri loquiincipiens ,

A

w. $. Locus pro horis in communi

in medio fermonem abrumpat & homi-

i

ac folemniter dicendis, propriuseft Ec-

ni plebejo loquatur, etiam cum animo

sl

:

f

clefia , quz ad hoc eft conftcu&a , ut fi fic

redeundt ad prius negotium cam Rege

Cathed:alis, Collegiata;R.egularis. Pri-

ccptum. Ergo àfottioti itaeft re(pectu

äiæ):fgrä

yatim horz Canonicz polfunt dici i

KegisRegut,

Ratio 2. pattis:Si intetpolatio (it mo«

quovis honefto loco; modó in debita

attentio non impediatur , uti impeditur

dica , irreverentia non eft gravis & con-

j

15

in frequenti hominum concurfu, cla-

fiftic mgmlis unitas divini officii. — Er-

mortibus , jocís , &c. ubi quis periculo

[07

] V:Rv

non fatisfaciendi fe exponit. Vitandus

z,8.In publica horarum canoniea-

ergo eftlocus indecens ,in quo noneffet

rum pérfolutione fervandz fub peccato

y Ü

decens loqui honorati viro ; quia non

fant czremoniz fatutz.Quia per earum

sb

videtur adhiberi debita reverentia rei

negligentiam Deo denegatur debita re-

i ImF"j/.

facra.

verentia,

Ad privatan: veró perfolu-

cm[mþ

R

3. 6. Ordo fervandus eft in le&tione

tionem fufficit eam fieri fando,fedendo ,

] m]il M

horarum , ut pofterior priori non prz-

ambulando , genufledendo . prout

J

mittatur ,v. g. Prima Matutinis. Quod

occaíio fert , & devotio dictat,

Po-

mï !

n

tamen fi in le&ione privatá fine feanda-

teft tamen in ea facilé committi pecca-

j

(

lo & contemptu fiat, folüm eft veniale ,

tum itreverentig vel fcandali per im-

l

n

quia non eft contra fübítantiam hora-

modefum ac indecentem corpotis;

Tum , & dcformitasac irreverentia , qu

fitum.

"d

.QUARO

Neuus

776

TRACTATUS X. Examtn s.

"QUAROI. Efne mortale omit-

horas, ut quis in eo laborando fervili.

il

tere unicam horam etiam parvam , aut

tet peecet mortaliter, non e(t opusquod

od

notabilem partem ? & quz illa?

Jaboret octo horis, que cft tertia pars,

M

LXVUI. g. 1. Certum eít, quód vo-

Íed fufficit long& minus tempus u patet

^

luntarié & fipe jufta caufa omittensupi-

infrà n. 10s, R. 3. Hinc tutíus & pro-

tll

xam horam,etíi parvam;v.g Primam;vel

babilius docet Donatus, gravitatem ma»

! d

Completorium, vel ptimas VefperasPa-

teriz defumendam etfe ex eo, quód fit

1 u

fÍchales in Sabbatho fan&o, peccet mor-

| tOht

talitet,

*

magna infe , confideratá dignitate cjus,

& dcformitate refpe&u totius,fecundüm

L(fs

Ratio: Quavis hora ctiam parva ju-

prudentiam hamanam.

Unade in Ma-

M

dició prudeutum eft gravis & notabilis

tutipo cum Laudibus unus Noctutnus

o

pars totius Officii,

Item numerus ho-

eft tantüm quarta pats , &tamen ejus

TA

farum eft inprecepto. Etita deniinima

omiffio cen(etur materia gravis: econ«

etiam hora do&iffimos ac prudentifli-

!n aj

tra in hora T'ertía vel Sexta hymnuscum

D.

mos Vitos cenfuifle docet nofter Dona-

primo pfalmo eft tertiapats , & tamen

ET

tus,

non ceaíetur matetiagravis comparati-

f*ïü) dd

w 2. Probabilius & tutius eft idem

véad finem, ait ille, citans Paludan, &

L

afferere de parte notabili unius hora:

Sylvefttam.

| lttm

lic&tnon fit tam grave peccatum.

Ratio: Quia' ita videtur cenfere de-

Ratio ;, Licét enim illa non fit nota-

!G

bere prudens judicium,

| if

bilis parstotius Officii, bene tamen u-

LXIX.

4id fentis de obligatione

B T

nius horz, quz proinde graviter muti-

perfolvendi ea qu& E

f

latur.

Quia licet preceptum Ecclefiz

pifcopus OFdiPaPF

injungit Otdinandis?

]

( 7/(/! /

de horis fitunum , nequit tamen negari ,

Dico : Sivead majores, five ad mino-

ET

quin cadat fuper fingulas boras integre

tes Ordines promoti,non obliganturfub

dicendas.

mortali ea perfolvere, nififorté confie-

Mf"alk

tj

Hec intelliguntut etiam de privata

tudo Diccefeos gravem ebligationem

lj ,

hofarum recitatione , fi enim de publica

induxiffet,. Himc infungi videntut non

loquamut,nimirum de Choro , adhuc

Ui

ex rigido przcepto , (ed ex fola decentia

dili

l

gravius peccatum foret , quod vel maxi-

& honeftate ; cai tamen meritó parene

q"ämcuï

me imputandum illis,

quibus Chori cura

dum eft.

, m [B "0]]

inceumbit.

Ratío: Quia nomappatet,|quód Epf-

Hl'l [j

J

i

x.3, lettia pats ut

P

lurimum

qui-

fcopus ordinans habeat jus vel intentio-

dem ef notabilis patsobligansad mor-

nem im

Ls

ponendi tam grave onus cone.

mf

Ü

tale , fi veró totum fit valde magnum ,

fcientiz.

etiam pats minor tertià , eft notabilis, Ut

!

hillünfm 4

. Not. QuandoinPontificali flatuitur,

Qs |

qui debet 30o. Impetiales, non folüm

ut Epifcopus otdinansSubdiaconis, &c.

gráviter peccat Íi non folvat 160. fed

"i e

injungat Noc&turnum talis dici , debet

p

TV

ctiam fi neget 20. Diesfeftus haet 24.

Epifcopus diem determinare & expri-

] "n

J

imete;

i

' De Horis Cattonicis.

777

ii

metej fi nom determiinec , intelligen-

Argumenta opponi poffent, fed Autho-

u

dumeltde No&urno, vel uno ex tribus

ritativa Probabilioritas Sz praxisea ane

No&utnis curtentis diei.

nul!at,

Ri u

. 2. Probabilius «ft idem fentire de

hi

W

— QUAZRO Ill Dominicani tenen«

(j

A

turne (üb mortali otare Officium B. V, ,

Officio defun&orum, confentientibus

n

MAU

duin dicitur juxta ipforum Statuta certis

e:iamillis, quioppofitum tenuerunt de

diebus in Choro, dum ip(iprivatim ex-

OfficioB. V.

)

T

;niüïtïx

trà Chotumhorasorant? [dem quzro

Ratio: Quia deillo in noftris Stautis

dift. 1. de Officio Ecclefiz cap. 1. habe-

1 l:":uniïi

de Officio defun&orum quod quávis

l

hebdomadá tecitant in Choro , exceptá

tur prceptum non folüm de Choro , fed

Item

hebdomadá Pafchatis & Pentec.

& deobliga:ione extro Chorum,

de Píalmis Gradualibus in Sabbatho,

Not. Officium defunctorumabillis,

1

dum agitur de B. V. ?

qui ad illud per feptimanam tenentur,

LXX. g 1. De Officio B. V. et(ian-

golfe per dies cjus dividi, ficut uno die

hus

tehac noftri DD. ipfimetinter fefuetint

dicant unum vel duos No&urnos;altero

divifi, defato tamen ego non ampliüs

alterum No&urnum vel Laudes ,. &c.

dubito de obligatione fub moxtali , fed

quia obligatio illud recitandi ftat pre

ut cértam aífero propter Authoritatem

totá hebdomadà; & in tutiori ac ptoba-

Capituli noftri Generalis Rome die 4.

biliori fententia tempus obligationis

completur mediá no&te Sabbathi. Nam

Junii 1656. celebrati, in quo Declata-

tione 34 (ic dicitur : Declaramus ex

dies Dominica non ad prateritam fed

communiori ac potiori Religionis (en[n

tota ad fequentem feptimanam fpe&at.

(quicquid fortaffe paucis hallenus eà in

Quod claré probatur ex numeto fetia-

rum:- Dies enim Lune vocatur feria fe-

fdi

ve libuerit addubitare ) omnues Ordinis

li

noftri Clericos profeffos tenert fürpliciter

cunda : Sed feria fecunda prafüupponit

i

ad recitandum Offic um Beate Virginis

primam.

Ergo.

allis diebus , quibus in Choro vecitatur.

Hinc illud, sedium partieipat: ali-

jigt

i

d

UbiNB.ly fempliciter ; Quaz vocula in-

uid de utroque extremo: in quo aliqui

Tl

dubi& plus fignificat quàm poecam &

Adverfarii fe fundant, nihil probat 5cumm

r

j

quàm culpam venialem , de qna DD.in-

quia Dominica non eft propris media,

i

terfe non difputárunt; Quia Statuta no-

fed iniium fequenüs feptimanz:

ftra obligant füb paena ; & deculpa fal-

tum etiam , quia , quidcunque par-

Ü

"

tem veniali ipfi Adverfarii fe accufant,

ticipet , non participat vim transfe-

]'jïfll"

Uj

Ergo fignificatculpam mortalem,& ob-

rendi obligationes ab uno dieinalium,

du

ligationem ad hocofficium zqué , ac ad

quia aliàs ctiam fatisfaceret , qui horas

(

alias horas. UndeSylvefter docct ; quód

hujus diei diferret ufque. poft mediam

f

l]fs[

li

H

communis confuetudo (quz cum Otrdi-

noctm & tunc oraret ; quia nox

j

4l

nenoftro co»pit ) Officium B.V. compu-

potet dici media inter utrumque

y P

diem.

j

tt intet hozas. Huic- Íententia: varia

Fff ff

E.

E

34

p

L

L

278

TRACTATUS X, Examtn 5'

: y. 3. DeDfalmis Gradualibus proba-

cism , &t dici (olet, & ut füpendium, : u

bilius videtur, non effe obligationem fub

Ergoad Officium tenetur ex juftitia ; Sed

l

znortali.

Officium Clerici prater alias actiones .

x d

Katio : Tutm quia integté apud nos

compteliendit recitationem horarum,&

- hi

femper dicuntur extra Chorum , nimi-

Ecclefia intendit detetminate obligaré

b

rum in dormitotio,

'Tum quia Statuta

ad illam. Ergo. Min. p:ob. Exanti-

&i

nullum dehoc ponunt preceptum. T'am

qua confuetudine, quz (ic femper fuit

Aitmts

tandem quia de hoc nulla in Statutis

intelle&a & declarata ab Ecclefia im

nec in aliquo Capitulo eft declaratio,

Es

Concil, Lateran. fub Leone X. Seff; ,

itlon

^. Qhid fentisde Litaniis omnium SS. &

€. 9- übidicitut , quód habens bencfi-

1

Pfalmis Pcnitentialibus, qui à Domi-

cium , íi non recitavit horas po& fex -

,l:hud

nicanis: certis diebus in Choro dicun-

meníes ab obtento beneficio, privetar

&uf?

li h

illo, quia beneficium daturprop:eroffi- — —

JDico: Ipfie Rubrics clartexprimunt,

cium ; ubi pet ly offcinm clar& intelli- -

duf

Vanli

quód Fratres extra Chorum -aä hecnon

guntur horz , ut patet. Unde dicifolet:

teneantut,

Md

Datum ob cau[am,sausa mon fecutá juve

QUASROIV, Quinam , & quo, ac

repetitur, Et notenthoc Confeflarii,

nf

quotuplici titulo tenentut dicere Horas

r

Oppono. : Confellaius cum Clerico:

Canonicas ?

hotas omittenté non debet fe gerere ve-

UT

hd

LXXL y. 1. Exttiplicititulo , etiam

lutcum latrone ,quiomne,quodabfta-

feorfim fümpto, oritur obligatio reci-

lit , tenetar reftituere, fed (icut cum

:

tandi horas Canonicas.

r. Ex titulo:

iu;

minifiro alicujus Principis , qui , licst

[2

Beneficii.

2. Ordinis faczi.

3. Pto-

interdum ab officio f1o deficiat,non ideo

d

feffionisrel igiofz. Prout magisexplica-

cogendus ef partem ftipendii reítitue-

bitur in fequentibus.

re.

M('m |

ag

9. 2. In tutiori ec probabiliori fen-

Ad hoc R. effe differentiam intet mi-

tentic Beneficiatus , licst fic in Minoti-

niftrum Principis & Bencficiarium,quod

MT

bus, tenetuz dicere horas Canonicas,

ab.illo non exigitur quotidianum*fäwi-

etiam ptivatim , feu extra:Chotun» five

ly

tium,ficut ab hocquotidianumofficium.

filttüdo(

Ecclefiam, & quidem (ub mortali: & ex

ad lucrandos fructus & ftipendium..

juftitiz

Ka ut fcienter omittens tenea-

Ddf

Confeffarius ergo: cum tali Cleríoox

türin confcientia reftituere fractus pro

non debetagereutcum miniftro Princi-

UM

rata , etiam ante Judicis fententiam,

th]m

pis , fed utcum: condu&to.ad laboran--

etiamfi. tantàm femelillas omittat vo-

dum in vinea, qui fi uno vel medio cie

Tl

luntarié;

non laboret, ftipendiam vel ejaspartem

E*".firl'ong

Katio: Stipendium propter a&ionem

amittit, ac reftitsere tenetur,. . Unde

'WUS Hm

aliquam cuidam ut miniftto datum , ob-

Pius V. ftatuit. quàd tales prorataomif-

M

w

ligatad eamex pacto juftitiz: Sed Eccle-

fionis frucfusnon faciatfuos, — Eftque

Z ln

£a Clerico dat Beneficium propter. OfR-

verum, licét fitbeneficium fimplex-. -

IT

t

"

&

De Horis Casonicis.

773

tndäusiii

habentes , (ub mortali obli

OLXXIL . Quid boc efl , provatai

gare ad hotag

liM

cur non idem in hoc cafu ?

ii

Explico: Qui omifit Matutinas, te-

sid de teftitutione ín eo caíu, fi

metur reftituere mediam partem fru-

*

rj

&uum illius diei, Qui folàm Primam ,

omittat hotas?

»

Di£co , Ex datis fundatmentis cla

[

fextam partem fruduum, — Quiomnes

re pa;

unius diei horas omifit , nihil lucratur ;

tere quód fructus non faciat fuos , adeó-

. Em

1

tj

fed omnes diei fru&tus reftituere tene-

Que eum pro rata tenerireftituere, Nif

dT

forté fibiipfiut ver& pauperi (fitalis fit )

A

iv

tut, ldem proportionabiliter dicen-

:

dum (i omittat riotabilem partem ho-

applicet cum confilio Confeffarii.

m

[2

LXXII Quwid f Beneficiatus nihil

T.

n?bw debet reflituere?

percipiat ?

r,?TI

v

Dito: Siabíque fuà culpá nihil per-

- Dico, Fabticis Eccleftarum, ubi be-

(pxtt

i

ncficia funtfita, vel pauperibus,

cipiat, nec percepturus fit per modum

C

Notandum hiceft, hane fententiam

compenfationis , non tenetut. interia

)d*,

Mi

&b Alexandto VII. eife dampatam: Re-

ad horas titslo Beneficii. Quia non ha-

"d

bet Beneficium fecundàüm omnemeffe-

ftitatio frutiusm ob omiffonem borarum

"

&um.

Nifi fit taliscafus, citca quem

(ki?

fuppleripotef per qnascunque Eleemofj-

alitec ferat Ecclefiz confüetudo. $1verà

QA5 , qUAT antea Beneficiarins de frucli-

n

fructus hujus anni percepturus fit alio

jus fei Beseicis fecerit.

j

tid i Benefieium fit valde tenue?

anno cum aliis, tenetut , ut conftat,

u

uid fi Beneficium e& quidem colla-

. Dxco: ln ptobabiliori & tutioti fen-

qüv

tentia nonexcufaturà dicendis hotis,

tum, fed nondum in poffeffione ?

j

Dico: Pra&ice probabilius videtur,

Ratio : Quia Juta indi&in&é omni

i

j

beneficio onus horatum imponunt,

folàm Beneficii titalum fine poffeffione

& Beneficiatus (ciens beneficio eífe

non fufficete, ut quis obligetut ad ho-

n u

annexum tale onus , fponte illi fe fub-

ras , nifi ipfe Benificatus f cau(a dila-

yliti

jCCiti :

te. poffeffionis, aut fructus poftea fint

t

Excipe , fiintali Ecclefia non fit con-

compenfandi , vcl aliter habeat confue-

tudo Ecclefiz illius.

Wi

fuetudo orandi horas pro tam tenuibus

jó

beneficiis nifi forte in feftis , nec Prz-

Ratio : Antepacificam poffeffionem

u

la:us in Beneficiicoliztione id przcipiat.

non cen(etur quis plene & peitcéte Be-

Vel fi tales Beneficiati in ea Ecclefia

neficium confecutus.

n][m »

04

1091

praftent alia fervitia , in quorum com-

Quoredointelligis , quod ant& dixifti

w

m

pe»fationem per modum flipendii eos

de primis fex menfibus ?

i

u

teditus fundatos effe , prefümi poffit.

Dico : Seníüs eft:: Beneficiatus poffi-

densBencficium , & in primisíex men-

1

Siveró confüetudo orandi vigeat,tenen-

gml-'

tut.

Si enim Lex &confuetudo eccle-

fibus omittens horas graviter quidem

li]

ff

fiaftica potuit Cleticos in facris contti-

peccat , fed &on tenetur reítituere.. Ob.

re(tituendi incipit poft fex

i^

tates; nullum Beneficium vel fruetug

*

äigacio ergo

Ff£ff 2

: nlg;xfï:b

^-

L

i cr

a

*

78o

TRACTATUS X. Examtn 5, ,,gï

meníes numerandos àdieadepti Bencfi-

Officium di

ht

cil.

Ita patet ex Bulla Leonis X, & Pii

ca

.Vinum'.feiq-u Horze 'Cantmiä

-'.» r

l]

"

l

V. Excipe, íi fandationi inferta (it ob-

kcfp. 4. Habäiä Deneficium cura-

il

ligatio oran

tum , omittendo horas non folàm mot.

bus.

a

di eiiam primis fex menfi

:

- lm

taliter peccat, fed etiamtenetur ad tefti-

n

Quid fentis denovis Canonicis ; qui-

H

tutionem fru&uum pro fata. — Verim

PT

bus juxta Getmanig confuetudinem

Capellani (eu Patochorum Cooperato-

yiel

(non obftante Ballá Pii V. eam tepro-

res licét peccent,, reftituere tamen non

! Dia

bantefed non receprá , mandante ut (al.

tenentur.

Áaiun

tem deiur eis dimidia fructaum pars)

Ratio primz pattis ef eadem &;uäpro-

7

primo aut altero anno reditus fubtra-

R. 2. Ubi euam pate: de Beneficiato

huntur, ut Senioribus ad loneftiorem

p

apti

z

limplici,

m

fuüftentationem accrefcant 2

Ratto fecunde pattis :

Quia didti Ca-

Wt

Dico: Si itimmemorialis & cum ag-

pellani ( communiter faltem ) fuum Sa-

probatione Summi Pontificis legitime

"tl

larium non accipiuntex Beneficio eccle-

L

introducta confuetudo, ut primis annis

fiaftico , (ed ob perfonale fetvitium &

At

horas non recitent;non tenentur, Si veró

parochiales fundiones.

ts

non fit , tutius & probabilius eft , eos te-

LXXV, Efize codem modotataomif-

neri.,

i

fionis horarum accipienda de Patocho

(j

Ratio: Ex(i nunc carteant fru&ibus,

ac de Bencficiato fiaplici ?

LT

poftea tamen accipient uberiotes: quod

Dico: Noneft. Namcumin penali-

)dill

autem differtur, non aufertur.

Ethoc

bus & odiofis benignior interpretatio fit

[/

maxime in iis locis", ubi pof mortem

facienda , & zquitas rigori juris prafe-

habentannum 4r4ti« ut vocant , quoad-

m

renda; íí Lex ex zquo & bono ( falvá

T

huc petcipiunt vel profuneralibus, vel

ratione re&i fermonis ) interpretatio-

pro debitis folvendis, vel percipiunt

pi t

nem tecipete poffit; ideo practice pro-

mgm S&ü

confanguinei : Si autemnil accipiantex

babilius videtur, quód ly omnes frauttu,

€0., quód refignent vel moriantur,

dum in Bullis dicitut efÍe ab omittente

yavy]

priusquam accipiant, per accidens cíft.

hotas reftituendos, intelligatur in Pa-

ftgity

- LXXIV . Hatteng; de Beneficiato fim-

Ht

fochis ( imó & alii« Beneficiatis , quibus

"TO

plien ia faevis nonconflituto,

incumbit onus M:ffas dicendi vel Bmilia

& 3. Habens facrum Ordinem fine

agendi) cum refttidione ad fru&us

Beneficio füb mortali tenetur dicere ho-

Brcviatio correfpondentes ,. nonveró

u7

tas Canonicas.

Ita dictat confuetudo

L H

Ecclefiz obtinens vim Leois.

correfpondentes aliis oneribus paro-

chialibus , ut funt, concionati , Sacra-

MIT

Ratiocft , quá utitur S. Thom. quodl,

Ht

mentaadminiftrare ,&c. Ratio ergo pro

Rthl

£.2.9. MNam factis initiati ex vi füge

Parocho facienda eft arbitrio boni Viri ,

p

"ultdurm

confecrationis fpecialiter funt dicati di-

dividendo v, g. reditus in tres partes ,

W, if

vino cultui , cujus principalis pars eít

quarum duz correfpendeant labotibus

H

] QU

par 0-

WMS,Q

3

4898

De Horz;:'Canaixicis.'

zi

ad horas, qu

od tamen non eft.. Nec illa

atochialibus s tertia horis:ut, i quoti-

tadix e(t Pro

feffio & infitutio, quà , ut

die habeat 3. florenos, prototo Brevia-

*

u

tio

(emel omiifo reftituendus fit unus

profe & tota Ecclefia orent , ad Chori

"

i

florenus.

fequelam funt vocati.

fequeretut qgiöd

r

iii

LXXVI. Qui ex difpen[atione Pape

Ratio: Quia ex hoc

Vi

privatim non tenere

ntur ad horas; quia

habet duo Beneficia compatibilia ; tene-

i

H

yns

4

turne bis orare horas?

illi obligationi fatisfieret pet Communi-

tatem in Choro congregatam, etfi aliqui

i

Dico: Pra&tice probabilius eft , fatis-

effent abfentes.

Sicut dum aliqua Re-

fieri unicà recitatione.

ligio inftituitur ad prædicandu-m & mi-

d

. Ratio: 'Tum quia unico a&tupoffunt

alb

litandum, non tenetur quilibet io par-

impleri duo pracepta , ut patet ex pra-

ticularipredicareaut militare.

cedentibus in co qui orat horas fub Miffa

T

Probabiliusergo eft , quód radix illius

pracepta ; Velex voto jejupat in die,

r

quo etiam ex przcepto tenetur , & in

obligationis fit immemorialis confue-

tudo ex ipía profit

entium praxi vim le-

j

Reigiofo orante hotas ex obligatione

Summis Pontificibus

d -

Profeffionis & facri Ordinis. Tum quia

gis obtinens , & à

non cenfetur effcalia mens Papz difpen-

ut obligatotia declatata. NamPius V.

in teformatione Breviatii Romani ju-

T

fantis.

bet, ut juxta ejus ritum omnes etiam

i

Oppono : Pet unicam Mitfam non po-

tet quis fatisfacere pro duplici ftipen-

R-eligiofi tencantur orate; nifi qni àdu-

centis annis ex apptobata infitutione

p

dio , etiam inadzquato. .Ergo fimili-

ter.

N

alium ritum habuetint. . Et pro Otdine

n

Pïïln

noftro Clemens VIII. juffit , ut omnes

p

N. confeq. Nam ftipendium pro Sa-

l)

cerdote celebrante eft Lege vel confue-

juxta Breviarii no&ri reformationem

n

if

o

&udine taxatum , q

uo majus ex juftitia

tam in Choro quàm extra tencantur

N

i

Si fit

otare.

tht

exigete Sacerdos non poteft,

parvum vel minus jufto , & fponte ac-

UZERO V. Religiofï ad fzculum

puf?

eiecti, 2. Ad triremes damnati, 3. Ex-

pon

ceptavit ,imputet fibi, quia fciens & vo-

4. Ad Matti-

lenscontta&um iniit. Dequo alibi.

tra Claufttam degentes,

gt !

Ü

monium difpenfati, , Novitii, 6. Con-

14

—— LXXVII. ». $. Religiofiprofeffi ha-

bentes Chorum tenentur füb mortali

vetfi feu Laici. 7. Moniales, tcnenmrne

j

jd

ad hotas ?

N&'

tecitare horas Canonicas , etiam ptiva-

tim.

Eft certum,

;

LXXVIIL x. ad omnia quod mihi

s,nE'

1 [lbïs

[

x.. 6. Radix hujus obl

igationis non

ptobabilius videwur, 1. ad r. affitmati-

vé.

ij

yil d

eft quia Religiofi vivunt ex fundatio-

J

If

nibus & eleemofynis, & eo pacto,ut ho-

Ratie : Qu

lia Reügiofl eie&i—?manent

nec eorum

mh

fübftantialiter Religiof ;

"i

fasorent ; Afidelibusaluntur.

ficut tenen-

u

Ratío : Quia hzc ratio tangit omnes

Profcffio extinguitur. Ergo

ita & horas

L

tur fetvare vota. eífentialia ;

R«ligiohes , adebque omnes tenerentür

2

3

recitae

K

£ ff

792

TRACTATUS X. Examen $5,

h

fecitàte , aliàs enim ex fua iniquitate

ricorum Monafterii, Sií tameh R&!-igäob

il

Ieportarent . 'commodum & alleviatio-

fus Conver(us fieret Clericus , teneretut.

nem.

Econtra fi Religionis Clericus fieret

Ll l

T

Exceptio eft , i Profeffio omninoex-

Converfus, deo

3

þligarctur , hificfletin

n

l

facris,

x

tinguatur , uti fit in aliquibus cjedtis &

lgt

Societate.

Oppono : Noftta Statuta Convetfis

ul

». 2. Damnati ad ttiremes , licetob

praícribunt pro horis Canonicis certas

3

labores plerumque excufentut, fitamen

orationes, Pater & z4ve. — Quid dehis

ilb

habeant tempus & Breviarium , recitare

cenies?

ttiatl

teneptur id quod poffunt , obrationem

Ad hocR. Non prefctibi füb prace-

datam,

pto fed ex Statuto Regulz , unde tenen-

mi, n

tytt

V. 3. Idem eft de degentibus ex di-

tur ad eas, non ut ad horas Canonicas ,

.vl,[l" f.ll h

fpeníatione extra Clauftrum.

feá ácatad alia noftraStatuta, quz ex vi

lt ton

z. 4. Loquendo de Religiofo difpen-

Kegulz nonobligant füb culpa.Quodin

t

fatoad Matrimonium (dato & non con-

Ordine meo indubitatumeft, ait nofter

ER

ceífo , id fieri poffe) vel manet fimul

Donatus,

De quo vidc Conftit.loc.cit,

. Religiofus, & fic manet obligatus. ad

Idem eft de Monialibus Convetfis.

LO

ul

horas: (i non manet , deobligatur. Quia

LXXIX. Refp.7. Moniales folem-

fublato ptincipali tolluotur & acceíTo-

niter Profe(lz Choro deputatz in tutio-

s

fria.

P

Quód (i talishabere: Ordivem fa-

re & prtobabiliore fententia , fub mortali

crum , manetet ex vi illius obligatus ,

tenentur ad horas Canonicas etiam ex-

W

w

nifi przter. priorem adhuc fpecialem

tra Chorum. Oppofita fententia noftro

quoad hoc habetet difpenfationemsQua

Donato videtur carere probabilitate ;

f

ob cutras tei domefticz forían facileim-

L

Non dicam , ait , temeraria contrà com-

t

pettaretur.

lf:ulni:s

odiofa.

munem, fcandalofa,'& faluti animarum

j

lij

&. $. Novitii non tenentur füb pec-

€ato ad horas Canonicas , nifi fintin fa-

Ratio elt eadem quz de viris Profeffis

i

W*msü

€ris vel Bencficiati , fed obligatio inci-

ad Chorutn deputatis , nimirum Tadix

Totey

it cum ProfefEone. Nihilominusno-

hujus obligationis eft immemorialis

ftrze Conítitutiones de noítris dicunt

Mj

univerfalis confuetudo , obtinens vim

Di£&. 1. Cap. 1. lit, D.quód Novitius pro

Legis ex ipfa praxi Monialium profella-

Qutoy [th

Eleemofynis loco Officii debeat dicete

Mp

rum, fi horasomittant , fub mor«ali in

aliquas Orationes pro fatisfa&tione,

Confeffione fe accufantium ; &autho-

.. 6.. Converíi noftri non tenentur

"

rita'e Sedis Apoft.firmata, Ergo. Un-

*

"ii

Xd horas Canonicas.

de Clement. Grav;, de celebrar. Miff.

At v

Z

Ratio : Quia Ordinem nen profiten-

LT

füpponens obligationem divini Officii

p

tur , ut vacent Choro (ed operibus ma-

fub mortali, abíoluteloquiturde Regu-

ftn

nualbus, ut in füdore vultüs fui ve-

latibus, fub quorum somine etiam ve--

fmïllm Cï*

fcantur pane fao, & fintfervitores Cle.

niunt Moniales,

"'"Wn,l

: Oppont s

783

De Horis Cautnicis.

0- eit0: Confuetudo accéfforia ad

LXXXI. Refp, 3., Quod concernit

Canoniífas Szculares confiderandum r.

Reg

ulamnon poteít obligare plüs,quàm

.

Md

Regula i

pía: Sed confuctudo . recitandi

ad inhabitent Collegium quod antehac

vf

füerit verum Monatterium Moni

alium,

hotas Canonicas eft accefforia ad Regu-

Sific,

[

lam, Ergo non obliga: plüs , quàm

gaudeantque eatum rediribus,

6 ft ictior eas tenet obligatio.Qui enim

Regula : Sed Regula aliquorum Ordi-

t

num nonobligatíab culpa. — Ergonec,

fuccedit in locum , fuccedit in ju: & ob-

Confiderandum 2 vel po-

juti

&c,

ligatiooem.

tiüisexaminanda e& CanoniIa peenitens,

!id i

Ad hocN: prima Minor. Nam dicta

an non fit communis Confororum fui

confuetudo non eft accefforia , fed potiüs

Collegii fenfus , quód horas privatim

p

previa , przambula feu antecedens om-

etiam omittendo peccent mertaliter.Le-

[

nempatticularem Regulam per modum

gi namque , quód in quoda

m fimili Col-

ii 'r

"

Sacrificii laudis inttodu&ta ad Dei Glo-

lmx ]

riam & commune bonum ac ornamen-

legio Illu&riffima Antiftita folita fuerit

admonere fuas fübditas, quód mottalitet

lu

tum totius E.cclefiz,

T

.QUERO VI.Equites , Commenda-

peccent Breviarium omittendo. Siergo

communis ille fenfus fit , jud-icand.um

Ef';t'rä

toresdidi,v.g. Mclitenfes & T'eutoni-

!

eft , as füb mortali teneri.

|

ci, obliganturnead horas , aliasve preces

'lem-

in Regula prafcriptas fub mortali ? Idem

Refp. 4. Communitas dictatum Ca-

wlv

Quxro de Canoniífis (zcularibus? —

noniffarum ad Chorum publicum , ubi

eftin u(u ,tenetur füb mortali,

«

LXXX. Refp. r Licét di&i Equites,

int

Ratío : Lic&t enim non fint Religio-

.wtpote vota folemnia Religionis emit-

jl

tentes fint veré Religiofi, nontamen te-

fz , nec , exceptá Antiftitá ( habeant vo-

"

ta) uti nec proprie Bencficia vcl Pre-

1

nentur ad horas Canonicas , etíam priva-

a

tim recitandas.

4

bendas , habent tamen fundatos reditus

Prebendis quodammodo affines, Item

-animälïl

Ratio: Quia ex vi Profeffionis non

deputantut ad Chorum, fed tantüm ad

videntur obligari ex confuetudine. Ac-

cedit quód fi Chorum publicum vel fe-

yté

militiam ; Nec Regula eis hanc obliga-

tionem imponit,

mel omitterent , cílet magnum Ícanda-

j

lum.

yiti

Refp. 2. Ad precesin Regula prarfcri-

Dixi, sb eff i» u[z ; legi namque;ali-

yn

[mlh

ptas non tenentut füb mortali , omni ta«

cubi ab iis nec Sacrum , nec Horas pet

j 1

men modo eis confülendum , ne illas

hebdomadam cantati , fed tantüm die-

p

negligant,

!

v;)

Ratio : Quia

Regul aid non exprimit,

bus Dominicis Miffam , Vefperas , ac mi-

b

nores horas. . Sed tunc matur? perpen-

D

li

bec utitur verbis fub mortali obliganti-

m

bus fed. potiüs confultivis. Nec illze

dendum an non fit abufus.

Reíp. 5, De morta

liobligatione Ca-

,

,U

preces polfunt. dici Officinm divinum

;[Jt M

(j

eceptum Canonicum,fed Religiofum

noniffarum fzcularium recitandi Bres

f;tun-

T

eon(ültivum , utloquuntur DD.

Il

vxarmm iprkiþvja(nt'qn $ v:-täk-l-e' timid ,h)q

tür

W

—

u

284

TRACTATUS X. Examen g.l

tur Do&ores, Neuffer in (ua Polyan-

lus

A

nia; hac jus quodda'm,quö alicui Vitgini

thea morali dicit effe probabile quód.

vel faeminz , ex eo quód affütnatur in

B

non óbligentur, ob tationem dandam.

DPH

Sotorem, competunt certi proventusac ^

Citat profeLeffium & Gobat. Hic po-

locusin Choro & Capitulo. ^ Canoniffa

jf

fterior in Theol. Experim. Tra&. s. n.

i

dicitur quz factà hac aflumptione vivit

63 3. fic difcurrit : Peccant mortaliter

juxta aliquot Canones , fpeciali vefte

?h

ille quarum culpá evenit, ut aliquo die

utitut , & cuidam Abbatiífze vel Prepo-

omittatur publicum Officium Canoni-

fitze fubji'q.ätur. Dicitur Szcularis , quia

i

cum , non tamen delinquit mortaliter

tria Relig

-

nis.vota non facit,fed Cano-

t

u

qua biduo aut triduo negligit Chorum ,

4

nianlïïrg[i

1

x;gfo.f*n;' V

non neceffaria ad illum , aut etiam , qua:

bitu.

até & nubere potcft proli-

pu

uno altetove die nec domi nec in Choro

QUAZERO Vli. Quz intgntio&a:-

Bipm

tecitat.

tentio requititur ad Horas?

hij

Rationem dat : Non enim fuit prima-

LXXXIL Ante. R. Not, quód licét

Em

tia intentio Fundatorum aut Fundatri-

At

intentio & attentiointerdum pro eodem

cum , vel Ecclefiz , obligare has ad oran-

fumantur , proprié tamen differunt.

At q

dum pro Ecclefia tanquam miniftras hu-

Quia intentio eft actus voluntatis , ni-

1l

jus ; fed ut Chorum haberent & honefté

(':I.'.iüdum,

mitum affectus , volitio, feu propofitum

piäflue educatentur, Nihilominus ta-

aliquid faciendi , v, g. Sacramentum

n

men credibile eft , eas.delinquere mot-

conficiendi , vel orandi , À Deo aliquid

u

taliter , fiuná integrá hebdomade, omit-

petendi: attentio veró e& a&us intelle-

dul

tant: nam tunc videntur repugnare

&tüs , nimirum confideratio & advertene

lllä!m

graviter menti Fundatticis , at non id-

circo tenentut ad teftitutionem.

Nec

tia mentis ad Orationem exteriüs prola-

Á

tam , vel ad obje&um ejus,

iB

enim Ííunt proprie Beneficiales , etíi

Not. 2, ex $. D. (upràq. 83. a. 13.in

g

4

|

poffit feri (tatutum , ut (i per multos dies

c. quód attentio ad Orationem vocalem

i

abfint, nequeant accipere fractus
