
&

p

LUSS

N

W

-

3

Ícilicet gratis datur alieui , quod ei non

X

W

L Refpondeo 1.. Acee-

debetur.

Et taliseft collatio munerum-

D

5

QO

oW

U

//

A

*

(

z

CU

pto Perfonarum ( qua-

gratiz , per qua peccatores affinnuntur-

Jtenus de ea liic agitur, &

.àDeo;

Et inliac donatione non habet

30

in malum fümitur) definitur; quód fit

locum perfonarum acceptio, quia quili--

t j

vitium, quo.id quod.ex debito juftitiz

N

bet abíque injuftitia poteft de fuo dare:

Yi

conferendum eft uni períonz,confertue

quantum vult & cui vult,(écundüm illad:

alterijnon propter meritum ejus ad rem;

Matth.20.

qua]

Annonlicecmili quod vo--

Titgi

quzs confertur , fed ob conditionem ejus,

lo facere? tolle- quod tuum eft & vade..

qua non congruit ad ipfam rem - ut, f

Aotato

HzcS, Do&or, Ex. quo patet , quod

An

quis Beneficium, Officium , Parochiam $;

Deus non fit acceptotperfonarum, lictt.

velEpiíco

patum conferat Paulo ,. quia

f

Val

gratiam det uni & non alteri.

i

Paulus eft, quia tuus amicus eft,.

quia-—

R. 2;. Áccetitio perfonarum ex genere

[ eh

confapguineus, affinis,

.&c. qua condi-

Tif

tiones nihilfaciunt ad-

fuo, id. eft.,'intra propriam lineam &

t g

effe dignum offi..

fpecienr , etfi nulla. extrinfeca fpecies-

lo

cio, beneficio, &c.

Si^veró ei.conferat.

BN

peccati , v. g. fcandali accedat, poteft effe:

ideo quia àptus & d'ignus-ch' di

gnior eft,

peccatum mortali, & eft , fi(itin regra-

Mmm

hzc conditio facit ut.ei debea.

tür ex jufti-

mm. Xu

tia di&ributiva,.

vi: in individuo tamen potelt.effe ve-

nialeoblevitatem materiz,.

fi f)(b[m (

Notanda hic füntverba.S. Thome lije-

ln g [

Ratio-1, partiseft: Tum quia graviter

articulo primo adtertium:dicentis, Du.

repuenat Juftitiz, Jüri Reipublicz, bo-

of

plex eft datio: Una quidem pertinensad:

ka*(]æ

no communi., & charitati proximi ,

juttitiam , quá fcilicet. aliquis:dat alicui:

&c,

* Qde

-n;aterfæ. ;

ts

gupd, ei debetur;. Erxcirvcamks..datianesl

2 Pnrs.-gfx tetex levitate

ll tijy

QUARO

j

&trcma

ia

-

637

-

D vitiis Tdffitie appoþäæ..

Et $; Thom, hic art; 1. ad 9. ait.

CU ER O II Diftributor fcucolla-

Quantum ad hoc quód ele&io impugna-

tor fpiritualium: dignitatum aut Eccle-

jf

fiafticorum benificiorum, ut. hoc pecca-

rinon poffit in foro judiciali,. fufficit eli-

erebonum ,.nec oportet eligere melio--

tum.evitet ,te

x

neturne in conícientia. &

aut votum fuum.

rem: quia fic omnis electio poilet habere

(ub mortali ea conferre,

calumniam. Sed quantum ad confcien-

dare digniori ?

$;

H, Ánte Refþonfïonem Nota ex.

tiam eligentis , neceffe eft eligere melio-

rem , vel fimpliciter , vel in comparatio-

Thoma articulo. 2. in corp, dupliciter

nead bonum commune. Hac ibi:

unum—poffe ztimari digniorem altero«

Prim) abfolut? fimpliciter & fecundum.

Ratio: Collator vel ele&or vel pa;

tronus., pro caufa accipiens conditio-

fe, & licilledicitur dignior, qui abun-

nem períonz , quz non facit ad nego-

dat majotibus donis gratiz & fanctitatis,

sæundb:comparativïc ad bonum commu-

tium ,. peccat peccato acceptionis perfo-

"

ne ;id eft , qui plus: habet de gratiis, do--

narum; quod; cim fit in re: gravi , eft

j

mortale: Sed qui'ad Ecclefiafticam di-

nis , ac fubdiis, que ad talem. ftatum

(

vel officium. debité exequendum faci-

gnitatem , aut beneficium curatun pro-

unt. Contingit enim quandoque, quod

movet dignum reli&o digniore , pre

"

illequi.eft. minüs fan&us & minüs fci-

caufa accipit conditionem perfonz , qux

non facitad negotium ,. ut patet : Ergo,

iü

€ns ,. pomt magis conferre ad bonum.

commune , vel propter potentiam ,vel

Major probatur : Nullus Patconus ,Ele-

indüftriam fecularem ,. vel propter ali-

&or, Collator , etiam ipfe Papa , eft Do-

minus Beneficiorum , fedfolüm difpen-

quod hujusmodi , v g.praxin, occono-

miam n tali officio.neceflariam, &c Hoc

fator cüm ea non det tanquam dona

notato;.

gratuita & ex mera liberalitate. ( hec

Refpondeo: Probabilius &. tutius eft ,

enim folüm refpicit bona propria) Ergo

tenetur ea- diftribuere tanquam bona

quod fub peccato ex genere fuo mortali,

quod eft acceptio perfonarum , teneatur

communia Ecclefiz fecundüm ordinem

Atb

romove-

u

i

quis omiffo digno eligere vel

juftitiz diftributivz.

Etgo. Major eft

re digniorem , & Ecclefiz uti

j

iorem ad

N€tfa.

y

qg'lLt

beneficium habensannexam curam ani-

j

Dixi 1,. Sub/ peccato , id eft, in foro po-

Hmnl[þ

marum vel.Ecclefiafticam | gubernatio-

li & confcientiz ,.nam in foro fori füb-

A[aühv

nem. Ita Concilium Trid, Seff. 24 . de

fiftit eletio digni , ut patet.ex verbis $;

4

reform. cap.. 1. de Cxeatione Epix—'i:opo-

dlhomz,.

ii

w

rum & Cardinalium loquens decernit,

Dixi 2. Ex gemere fuo- mertali : quia:

a(c'm

mortalitet peccare , nifi quos digniores

fünt cafus ,. in quibus nullum ,. vel ve-

Mi

& Ecclefiz magis utiles ipfi judicaverlnt.

niale eft peccatum.

1. Si difparitas fit:

j M

l

non quidem p;ecibus vel.humano affe-

exigua. 2:Sinon posfit conferri quàm

(böm"x

&u , autambientium fuggeftionibus,fed

illitqui àPatrono ,ideft, ab eo, qui ha-

eorum exigentibus meritis prafici dili--

bet jus Patronatüs feu jus prafentandi ,

genter curaverint. .

pra-

2 QU

'L;ll,äg

-

Z

65

9

E

8

7 RACf ATUS IX. Éxamenm 1.

^

[

praientatur ; tuneenim folus Patronus

b

VL

3f

^

quia in beneficiis pur? fimplicibus, mon

in culpa;

$

Si.nece(làrib debeat

(

COni

« al

videtür elfe mortale, relicto dieniore

Id

]

icui dé gremjo Ecdlefiy, ex

Cel

H

Es

ià au£ civitates dJicet abfolute

promovere dignum f idälue patet ex pta-

[/)

ex

xiomnium Przlatorum, etiam iphusPa-

:

n*u.x-; locis vel familiis potfent haberi

(

il

pz, qui patüm cogitantes de dignio-

Ores, .4. Si fint mülti eligentes, &

(d

ribus beneficia (implicia conferunt dig-

paucotum votainclinent.in digniorem,

nis,

g

quinec meo voto emerget; & eft pericu-

Ratiu

Guia meritá , qua :;d ea iïc;-

qu

lum non eligatur indignus , poflum dare

quituntur notabiliter fe non excedunt,

Cip

votum digno:quia eligere dignum , ton

f

imoóin omnibus fünt equalia: v. g. polfe

eft malum fecundüm fe,fed tunc quando

AT

recitare horas, officium legere, velcan-

adeft dignior qui.effective

poffit eligi.

tare Miffàns,

Excipiuntur hic meritó

i

lh

i

5 Primus fündator beneficii, : etiam pa.

beneficia illa, fimplicia quidem, atta-

H

rochialis, poteft Præ.&ntare dignum re-

men majoris momenti , ut fünt non-

li&o digniore , quia bona füa poteft da-

N

nulli Canonicatus, qui habent füffragi-

tecui vult; & hocipíiab Ecclefia indul

'Ul

um in ele&ionibus ad dignitates Ecdle-

getur , ut fideles eó faciliàs alliciantur

fiz , autad officia curam animarum ha-

l

&t

ad fundanda Beneficia, Quamdiu enim

bentia, vel in regimine bonorum Ec-

rn

d

vivit, hzc bona nondüm fünt fimplici-

clefiatticorum, &c quzetiamnecellarió .

ter & abíolut& communia ,. fed foliim

ftp

conferenda funt dignioribus,

falvo jure, quod de confeníu Eccleífiz

i

Argumenta qua& contra ARefponGö—»

[j

Y

fibi refervat : hoc veró jus non tranfit

nem poffunt opponi , folvuntur tumex.

Mnt; N

ad fuccelffores, fed peculiare eft funda.

Notabiliante refponfionem pofito, tum

o

tori. 6. Aliquiexcufant eum qui Be-

etiam obfervando ex dictis, quod eli-

neficium refignat digno; fed cum Soto

dlr) T

gere dignum fecundim fe quidem fit

probabiliüs dicendun:, etiam eum non

opus bonum &bene fonet , fecus incon-

'lmlfc j E

excufari , quia eft caufà cur beneficium

curíu dignioris, quia fit centra ordinem

$g

detur minüs idoneo . quiveró datcau-

juftitiz diftributive, & contra intentio-

D

íam damni, damnum dediffz cenfetur,

nem Ecclefiz, quz licét non velit à be-

Ing

Quz eadem tatio probat, quod omnes

teneantur Ecclefie

neficiariis officium praftari optimo mo-

n

ad reftitutionem, qui

reli&to digniore l

do, vult camen praftari cali modo,qiua"

[

igunt vel promovent

liter neceffitates Ecclefiz requirunt, five

V

dienum, . Vide Tra&. 8. Exam. g..n.

in docendo ignorantes, five in refutan-

$7.

|

dohzrefes, quód dignus non ita poteft

Dixi 3. Ecclefie utiliorum 5 ad infi-

V. p

nuandum, fufficere ut tal

praítare ac dignior, -Unde Apoftolus

is eligatur, qui

ïfm'snon 1

eít digniorcom

;

enumerans qualitates Epifcopi;ait, quod

parative , h'c*etnon fim-

oporteat eum effe fobrium, prudentem,

ï&l[unuw n

PIiciter,,

Jtfig.

pudicum , Do&orem. &c. loquens qui-

Dixi, 4. . Ad. beneficium mmnf?, &c.

demin gr&du poütiv'b,nogin co

mpara-

m(a.." RC(

tiyo

t

De vitiis ]dflitia appaftios.

639

" dica,fcu jure requifita;ideft, , conditio-

tivo, ut infinüet , quód illz q,ualitatæ.

diviíive fumpta non fignificent dignio»

nes quasjura ad valorem ele&tionis exi-

rem, bene tamen colle&ivé , qualiter

gunt, inter quas eft legitimus thorus: in

cujus defectuad Ordines facros «d dig-

eas requirit.

Dum veró A.po&olusv T.

Cor..

*

difpen[atoves

nitates Ecclefiafticas & beneficia curata

alt; gæräm* inter

lefie ) t fideles

difpenfat folus Papa : ad: Ortdines mino-

(id.ef , Miniftros Ecc

-quis inveniatur , non dicit , . fidelior ,

res & beneficium fimplex , Epifäopps.

2. Legitima atas. Nam ad Epiícopa-

quia fibi folàm affignat primnm & pra-

.tum'-«requ'iruntun'go. anni completi , nifi

cipuumrequifitumin Miniftro Ecclefiz,,

feu. primam. & principalema virtutem ,

Papa difpenfet :ad beneficia & dignita-

- quam dicit effe fidem.

tes, q'uibus animarum cura anhectitur ,

d

U ZERO: I, Szcularis potentia.

annus z$.inchoatus s ut patet ex Trid.

Seff. 24. dereform., cap. 12. ubi fubdit :

& Nobilitas confertne aliquid ad hoc ,.

Ad eeteras. autem . dignitates vel perfona-

ut quis cenfeatur dignus beneficio Ec-

clehaftico ?

tus (loquitur de Ecclefiis Cathedrali-

& Ratio :-

IH, Refpondeo Affrmativ

bus)quibus auimarum cura nulla fabeft,Cle-

vici alioquin idonei & à 2 Jannis non sninores,

Ü Quiaifta (ut ait notter Sylvefter) con-

adfcifcantur : abi

feruntad honorem Dei , quód nimirum

'inejus minifterio etiam. INobiles occu-

Nota , quód Di)gnxitas-" & Perfonatus

pentur: & interdum etiamad utilitatem

fignificent fpecialem przcedentiam pra

!

Ecclefiz , quia fuá potentià Eeclefiz ho-

zeliquis Canonicis, Unde Barboía de of-

fic. Epifc. parte 3. alleg. 6, n. 70. cen-

ftes,. v. g. heresicos comprimere pot-

Íunt: Non quód fola nobilitas, prader-

Íet ; nifi. Canonicatui fimplici Eccle(ie

enum fa-

i

umcriminolz vita: jun&a,, di

[o]

Cathedzalis annexus fit Ordo Subdiaco-

n

* eiat;, non confert aliquid. przfuppofità:

natus, non inveniti in. Tridentino ali-

wf

[m »

virtute ; proquo fervit illud Poéta..

quid corre&um, quominüs 14..anni fuf-

ficiant. Que ztas à fortiori fufficitin Ec-

J

sint tibi Galloruim: Rex. & Regina. Pa--

clefia Collegiaca,,putaäannus d4. inchca-'

Ji

Yentes,,

tus..

Et imaneat virtts peckore nulla tuo:,

Notands lil etiam fluitverba Triden.

d

POlb

Non;pluris faciam te , quam ribi vufli-

tini ibidemftatuenüs , utmemo ad digni-

T

hh

caMmater:

tatem, Canouicatum, aut portioneim recipia-

(

Srfit. & ignayus; vufricus: ipfo,

tur , nift qui. eo Ordine faeroaut fit. ini-

u

qL

gatez:-;

j

tiatus quem illaDignitas vel' Prabenda. ve-

Ó

IV. Dic nübi , f fola: Nobilitas fan-

quirit ,, Aut. [altem. intra. annum initia-

j

guinis non fufficic, quz prater eam re-

*2 YAleat:

tem «t in Ecclefis ommibus

4

Iul

A4€

quiruntur conditiones ,, que hominem

Cathedralibus:

0nines

Canonicatus

sl

DUVT

Portiones

babeant annexum , Ordinem

bonis fpititualibus dignum faciunt?

)bnum? j

Presbiteratus , : Diaconatus ; yel Subdia-

il]

D('m - -Requ—igitut I. capacitas juti-

€0na-

w,üw!

ts

640

'TRACTATU;C ZX. zg»mm 1.

*

£onattis

?

Item ibidem hortatur etiam

ccelibatu vivendi , peccet cont.inp*ö—'mot-

PT

fantta Symolu: , ut in Provincüs, nbi id

taliter, & teneaturad reftitutionem fru-

*

COU

41

;

ode-fieri poteff . dignitates omnes,

&uum.

gu

(v faltem üimidia pars Canonicatuum m

Ratio: Tum quia talis.

onltinuö de-

t

t

Catbedralibus Ecclefis ,^ & — Cellegiatis

Cipit Ecclefiam , fraus autem .cr dolus

infignibus. couferantur. tautim. Magiflris ,

|

neinini patyocinantur.

Tum etiam ,quia

; QU

vel Dotloribus , aut etiam Licentiatis in

dire&t agit contra intentionem funda-

!

"Theología vel Jure Canonico.

torum & Ecclefis.

Ergo,

j

T

tf

1. Requiritur à Concilio Tridenti-

Dico :. Idem e& de eo, qui benefi-

no hone(tas morum , feu probitas vitz,

; li

'cium curatum recipit , cumanimo dubio

:

ut non fit criminofus, id eft , vitiofus per

1]

&ancipiti, num intra annum Sacerdo-

modum habitüs & confuetudinis,nec ob

tium velit fufcipere.

"

crimina infamis, - Quamvis enim col-

Ratio: QuiaJura in Cap. comuifft :

"t

latio teneret (feclusá faltem irregulari-

:7]

in tali provifo tanquam neceffariam -

tate) effet tamen fcandalofa, && morta-

conditionem requirunt intentionem in-

w

Aiter Peccam-inofa propter gravem irre-

tra annum à die provifionis fufcipiendi

i D

verentiam in Deum & Ecclefiam , & obi-

Sacerdotium , nifi legitime impediatur :

Jf

«em falutis animarum.

Sed , qui dubius & anceps eft, non habet-

UT

4.- Competens ícientia, feu quanta

talém intentioném , ut patet — Ergo,

"m

ad officium beneficio 'annex&xm eft ne-

nifi tatim animim mutet , tenetur reiti-

(

«elfaria.

tuerefru&us, deductis tamen iis , quos

'fähtm(xau

$. Prudentia feu indaítria in rebus

Vicario Ecclefiam adminiftranu fïþdit

Iragcmm

Lagenäis juxta officii exigentiam.

vel celiquit.

QU

V, Pono Cafum : Dixifti antea ex Tri-

Dico 3, Quiabinitio , quantum eft de

X

At 4

dentino , Beneficiarum teneri intra an-

fe , habetfirmum animum Clericandi,&

ïgül.flfo l

num füfcipere facrum Ordinem Benefi-

Ordinis fufcipiendi,rec Clericatum de-

N

€io annexum, £1 quis reciperet Canoni-

ferendi, niíi variatis circumftantiis, &

: 4 lüïamf hl(' :

catum fine intentione recipiendi Ordi-

ex jufta caufa, v. g. ad Familiam-cogkt-

J

t0r

nem annexum , & Ordine non fufcepto

vandam , ad graves lites fopiendas, vel

l

Qu

xu.iignfarcc beneficio, peccaretne morta-

quia ftatus hic videtur efle non pro 1l -

t

liter, cum onere reftitutionis fru&uum?

vocatione, exiisque caufis poftea Cleri-

- "ts

Dico 1. Tutius & probabilius eft ,

catum deferat, probabilius eft quod non

Wa €R (

4quód fi quis ab initio pofitivam & frau-

peccet mortaliter , nec teneatur ad refti- -

MT

dulentam habeat, vel intentionem ha-

tutionem.

Il

MM

buerit , Ordines non fuícipiendi, feu non

ä-aus, M.

Ratio : Tum quia non adeft ulla

A

)lt ga

Clericandi , fed beneficii (five hoc (it

dolus, vel fi&io, fed fincerus animus, ut

j

It

implex , fivecuratum ) fructibus ad fe

üpponitur. ^Tum quia Ecclefia non

füosque ditandos aliquo tempore perce-

Ti

damnat talem | intentienem deferendi

ptis refignandi, uxorem éucendi , ivein

beneficium im 4i&is circumftantis.

à

'&dlft

nl

Vic—lc— h

hi

ul

|

m

De vitiis Tuflitie oppofitis.

641

1

. "Videia ngaä. 15. de Sacfa:n, Ordinis

alii, . Et fic licité poteft äbsqueþerfo;

narum acceptione confanguineos fuo

an ad recipiendos licit& Ordines requi-

ratur ànimus Clericandi, Sed pro majo-

prafesre: quia faltem in hoc praemi*

nent, quód de ipfis magis confidere po*

(

ti intelligentia q. 3.

teft , ut unanimiter fecum negotia Eccle-

4

QUAERO IV. Elfetne ergo acce-

t

-xtio Perfonarum , fi concurrerent duo

fiz tractent,

Effet tamen hoc proptet

il j

-

fcandalum dimittendum, fi ex hoc ali-

to.Prebenda , quorum unus et Nobi-

;

)

is fed non ita literatus , alter non nobi-

quid exemplüm fümerent , etiam pratet

lis, fed literatus, & nobilis przponere-

dignitatem , bona Ecclefiz confangui-

3

neis dandi.

Hac ibi,

tur ?

Sylveftro Verbo,

QUAERO VI. Eftne acceptio perío-

VI. Refpondeo cum

ACc'eptio-pe,r(onarum: Licet literatura

narum in gradibus prohibitis faciliüs ad

contrahendum Marrimonium difpenía-

"nobilitati fimpliciter praferenda fit, ut

re cum diyitibus quàm cum pauperibus

"patet ex Cap.- eneratilis, de prbend.

-Qujus Rario eft: Quia eft neceffaria in

vel inferioribus?

VIII. Refpbndeo cum S. Thom, ibid.

Regimine Ecclefie: poteft tamen dari

ad 2. dicente, quod difpeníatio Matri-

eifus ,in quo praferenda effec Nobilitas,

fi nimirum ita effet neceffead arcendos

monii contrahendi principaliter fierí

ab Ovili Chrifti lupos per potentiam &

confuevit . propter focdus pacis firman-

affiftentiam nobilitatis , dummodo (u£-

dum. 'Quod quidem magis eft neceffa-

fragetur nobilitadi morum honeftas.

rium communi utilitati circa perfonas

excellentes.

Et ideo cum eis faciliüs

QUA:" RO V. Eftne acceptio pet-

fonarum , adeoque peccatum , dare con-

difþmfatur absque peccato acceptionis

"anguineo beneficium ?

p'crfonatum, Ita S. D.

Y

- NV. Refpondeo füb. diftin&ione cum

QUAERO VII. Acceptio Perfonarum

(f

S. Thom, hic art; 2. ad r. dicente : Circa

habetne locum in exhibitione honoris

Ts

"z:oufanguincos Pralati diftinguendum

& reverentiz, praferendo virtuofum

yll

3

eft: Quia quandoque funt minüs digni,

laicum virtuofo Przlato, pauperem di-

TOPW:W & [impliciter,& pec refpe&um ad bo-

viti, juvehem feni ?

ji Wi

num commune É fic fi dignioribus pre-

IX. Refpondeo cum $. Doct, hic art.

uiis?ülfbl

"

"feruntur ,- eft péccatum perfonarum ac-

3.in corp. dicente: Honor eft quoddam

1 Sa*k

- €eptionis in difpenfationc fpiritualium ;

teftimonium de virtute ejus, qui honora-

tur.

Etideo fola virtus eft debita cau-

qu

d Quorum Przlatus Ecclefiaíticus non e£

fa honoris; fciendum tamen , quód ali-

; Dominus,ut poffit ea dare pro libitu;fed

]

J

difpenfator : fecundüm illud . ad Cor.

quis poteft honorari non folüm propter

i

4. Sic nos exiftimet homo ut.miniftros

virtutem propriam , fed etiam propter

p

virtutem alterius. Sicut Princeps & Prz-

Chriti, & :difpeníatores myfteriorum

"L

Dei.

Quandoque vero coníanguinei

lati honoratur, etiam fi fint mali, i

h

Mw

Pralati Ecclefiaftici funt equt digai; ut

quantum gerunt pc.tfonam Dei &com-

Mmmm

muni-:-

:

A

642

ZRACTAMATUS 'IX., Exameni.

À

munitatis, cuipreficiuntur. Et eádem

P'rihdpun'm ;

ratione Parentes& Domini funt hono- Etvo..

: quan*)-;" qui* ipfcribfibu:;

:Fuhc

randi, propter participationem divinz

2. Ecclefiaftici; 4. dicitur. In judf-

;(ïan:

M

dignitatis, qui eft omniufn Pater & Do-

cando efto pupillis mifericors, Ergo,.

minus.

Senes autem funt honorandi

(äfält

Ad 1. Kefpondet S, Do&t.art, 4 ad 1,

ropter fignum virtutis, quod eft fene-.

dicens:- Quod cum punitur aliquis gra-

nj

d

ctus, licet hoc fignum quandoque--de-.

Vius:propteriihjur-iam in: majprem';, per-

ficiat. Unde,; ut'diciturSap.: $; Sene-.

nl

fonam commiffam , non eft perfonarum

&us Venerabilis'eftjnon diuturna;; ne-.

acceptio., quia 1pfa diverfitas Perfone

n

Mij

queannorum numero computata. Cani

facit;, quantum ad. hoc ;; div,erfï;atcm;

autem funt fenfus hominis & ztas fene-.

1

Qu

YCh.

&utis vita immaculatà. '^Divitesautem.

d4.

Al 2. R efpondet ibid: S;.Do&?'a

ebet:

g

henorandi funt propter hoc, quod ma-

dicens :; Quod: homo.:in judici

:

jorem LEocum in Communitatibus obti..

auperi fübvenire quahtum fieri potelt:

nent. Siautem folum intuiti divitia-.

tamen fine lafione juftitiz. - Al-iþ'qpfus

rum honorentut , erritvpecc,ac,um acce-.

Bhabet lócum . illid: quod: dicitur. Exodi:

tionis Perfonarum. '

m

23. Pauperis quoque: noni

*

uifcgcücgis ;

Quid fentis de Medico pauperes defe--

ih iudicio,.

iib

735

4

u

s ! äe.aazc,c*-.

xente prz divititibus ei majora. munera,,

- "QU/ER OTX; - Qui fem

tione Perfonarum- in- Collatione offi-

& plus pecuhia, tribuentibus,

Affirmo peccare mortaliter , nifi ex aliis:

ciorum. fecularium; ! & de :eorun:ï.lvenz-.

p

caufis. honeftis excufetur;,

ditione?:

Ratio patet ex dictis.,

XI. Refpondeo3.. Qu

ui eligun t,I vel (uti

.

JUAERO, VIIL. Peccatunr acceptio-.

Principes ) in gravis niomenü

. officio:

nis Perfonarum poteftne: committi n Ju...

ficculari conftituunt, ineptum , vel di-

] M

diciis ?:

gniori relicto ómnibus confideratis mi-

lii

X. Refpondeo. cam: S..T

hoóm.; hic a.rt.

nus dienüum,moraliter peccant: & tenen--

li

Al

4.infinecorp. dicente:: Manifeffun eff ,,

tur- Rei

r

publicz refarcire: omnia, damns.

indeíecuta« lta

Vr

quod per.Per[onarum. acceptionem Tudicium:

liabet tutior. ,&'P-mb?'"

s

«orrumpitur.

bilior fententia; .

;

t

V

10

ftitia tenentul

d Of-

i

—." Ratio; S.. Docl. eff :- Quia. Judex:ad a-.

Ratio: Quia! ex Ju

nnnm

ni.

bona Communia:

Ti

ualitatem Juftitia: reducit ea quz pof-.

ficia publica tanqua

s

xm

funt faceteoppofitaminzqualitatem,fed.

fübditis conferrejuxt

aïlïegcs-;]u&'iti-æJ j

f/þall l/(

acceptio Perfonarum habet quandámin-.

ftributiva,, & fecundum eorum metità.

E

f0 ]

4

aqualitatem , in.quantum tni Petfonas,,

Item Communitás inde privatur magnis

1*

præter-fuäm proportionem,, aliqui

emolümentis ,, feu: patiturygmviaw'

?m. .

1

R

.dïat,.A

)

tribuitur, Ergo.

1a: ,

quorum. iRGi funt; caufa. é car-

li

Oppono x. Ex juftitia gravius puniün-. E:go;.

x

LU

"lf q

tur qui injüriam. inferunt. Perfonis

Not.

P t

4

?

E

D;J Fitür JTuflitie oppofitis.

64

- Not. tamen hic proportionabih'ter

falaxiiadlabores, & Occafio

1Luci'a

ndi;

' applicari polfe diftindtionem: & exce-

fed haec vere fünt pretio zftimabilia,

Ergo.

v

priones, traditas antea. n. 2. circa Q. 2.

Ratio2.p. Valis Venditio eft

Pc&i;

x 2. Officia fzecularia vendere ex na-

o

turareifeu fecundum fe, id cft, feclu-

& tuina Reipu'bïi'cæ ? di

o

niores enim ,

(is malis circumftantiis,quidem illicitum

quorum operá Refpublica poteft firma-

non.eít, . e(t tamen illicitum tatione

ri, confervari , (tabiliri, &c. relinquun-

fcandali , aliorumque- damnorum . Rei-

tür, & emptores feu conftituti pro pre-

ublicz inde obvenientium.

tio ,. fubditos tremend? exfügunt, &

emungunt, ut pretiumà fe folutum re-

Ratio 1,p. In officiis pablicis reperis

cuperent, Etgo,

m: dignitas , exfïeg'us preui, nintui-rum

.

eSo

Go

aï a.

'xQ'.

GX5

$$

&æäææää

$90000000t:

EXAMENAL.

- De bomicidio Aquad oppouitur Juflitia commutaticva.

W

64. þer 9. art.

De"-gügo'.S. D. 7git Q

Et de mmfi-latiom

« OS per A. art,

n

g

E Re&itütione ex homicidio &

ut imperfe&um ad petfeä:um, & propter

j

(

mutilatione bello & duello a-

hoc videmus,quod fi faluti totius corpo-

I s

&um eft in præcedentibus: uti

1

ris humani exPcdiatLpræcilïo alicujus

videre in propriis loci

it u^

niembri , puta, cum eft putridum , vel

g

QU

JRO E.. Occidere malefa&tores

corruptivum aliorum membrorum, lau-

f

ptæfe'rtim bannites, eftnelicitum, etiam

?

dabiliter, & falubriter abfícinditur; Sed

rivatz Perfonz.

dmm[![

E

Bnguïaris Perfona comparatut adtotan

y

. XIL Refpendeo. Licet ; non private

Communitatem ficut patsad totum: Er-

p

Perfonz , fedhabenti publicam autho-

go fi aliquis homo fit Communicati Pe-

j u

ritatem, Ita$. D. art. r. & 2. De ban-

(

nt"

riculofüs & Corruptivus ipfius; propter

aliquod peccatum , laudabiliter occidi-

In.']c

i

j

nitis, qui illi int, vide R. 1 Qppon.

MUIU

)

..

tur, ut bonum communce COII(CI.'V&'CU[' $

[P

] lüw

[

Ratio ejus e[f. Om,ni's pass naturaliter

inquantum per id confervatur. Sabfumo

ex $. D. art, 2, in Cotp.

Sed cutá boni

elt propter totum, & ordinatur ad ;1lttd

Mmmm 2

Com.-

644.

T RACHATUS IX. Exæmek 3.

Comminis commiffa eft l'rincipibus ha-

occidendi aon fit. privata vindida , 'fed

4

bentibus publicam authoritatem. Ergo

Zelus Juftitie, — 2, Ut non fiatpenden-

j

folis illislicet, &c.

j

l

te appellatione, ut, fi bannitus à lat

XIII. Oppono 1. contra 2. partem. Cui-

contra fe fententiá banni appellayerit

IPPI(

vislicecoccidere latrones & alios male-

(n

ad füperiorem & appellationem profe.

quatur. 3.Ut non occidatur €xtra ter-

d

fa&ores publicé profcriptos feu banni-

tos, Ereo.

.ritorium profcribentis, - 4. Ut bannitus

3 I6

Ti

2. Idemeft de Priucipe qui Rem pu-

non fit conjux , frater , Parens, Filius, à

quorum occiítone abhorret Natura ,cn-

tlj

blicam Tyrannice invafit & occupavit.

*roo.

jus jara lex Civilis nequit immutare :

t

3. Jus Civile permittit Patri adulte-

imodictant, prafatis alimenta deberi,

LT

i

wtnug

l

zum vel filiam in adulterio deprehen-

Porro di&ta occitio non fieret äquovis

famoccidere: & Marito , occidere ad.

uütà privatä

H

Ti

gerfona;feq utà manQatarie

ulterum (fi Perfona vilis fit ) cum uxo-

Reipublicz.

u

Ad 1. Vide

W

re deprehenfum,non tamen itfam uxo-

fuprà Tra&. 8. Exai*h.k

rem. Ergo.

n. 17, alium e(ie Tyrannam- ufürpa-

n

Ad 1. Promitto, bannitum vecari,

tione poteftatis , alium uíu Regiminis ,

lN

il

cujus oecidendi poteftas à Principe feu

pro utibi explicatum eft, ' Unde dico,

Magittratu cuivis public& concelfa eft.

quod cuivis privata Perfon& liceat oce

A

Dc quo eft quxítio an talis occifio cui-

cidere Tyrannum in prima fignifica--

T

j

tione; nonin2,. Nam vim vi tepelle-

a

Q

vis,.noón folum in foro externo, fed

etiam in conícientia fit licita s Cum

relicet; fed in primo Cafü non folum

l ogt

Magiftratus facultatem occidendi male-

Refpublica fed & quivis privatus àtali

RWLV IP/C

ftg]

j

fa&ores poffit aliis committere , & ju-

Tyranne patitur vim. Ergo. — Verüm

!

ftum mandatum Sacularis poteftatis eti-

in 2. cafü Tyrannus habet legitimum

TT

;L

am in & proforo politeneat ; ideo com-

jusad Regnum. Ergo eo fpoliari non

j

munis eft fententia affirmans.

Verun

Q

poteft, minus occidi, antequam caufa.

;«'[Lïrp 1

tamen inter Chriftianos non facilepra-

publicá autoritate difcernatur & Judice-

lQ (

€ticanda, nifiin cafu raro, eó quod per

tur,

!m

Not. tamen etiamad Occi'fïonem' Ty-

talem oceifionem ille bannitus , utpote

Y

facramentis Carens , pereat corpore &

ranni in prima fignificatione requiri.

anima in aternum, quod indubie à Chri-

4. Conditiones,

i. Ut certo conftet.

$05 f

ftiana pietate alienum eft.

quod Tyrannus nuHtum babeat jus. 2,Ut,

hJ ':Hh Y

Dixi, uiff in cafü varo.

Nimirum in

pulluaalind fuapezfit temedium , autà

l

'fU)Hg

quo Refpublica 5 tal-i præfcripto quafi

Superiore Auxilium, 4. Ut Refþüb- iü

E

J pr

quotidianum pateretur damnum, tunc

talem Tyrannum. nondum confenferit,

IY

E[ ll)v

enim occidi poteft, uti quivis hoftis, ob

4. Ut ex occifione non R-quantuf Pä-'l'ia

*'P&ltgn f

AM

falutem R,cipublicä : dummodo fálven-

velmajora mala, .

É

t

würhascondiiones, — X. Ut motivum

Nl

D

Ad 3.

De Fiü: ]ufh"tï:e '02?0/&[!.

645

4d 3. R, Leges illaseiviles non effe

Affalinatus , malefactotes tales , Affaí;-

nli.

juftas, quamvis etiam dici polfit eas id

Refp. 2.- Homicidium proditorism

permittere, non politive , Íeu factum

?

approbando, fed folum negative, id eft,

committere dicitur, qui aliquem nullà

ob nimium dolorem condonando.

Si-

pravia rixa vel rancore, fed potius fimu-

Cutà pari de jure Canonico non incur-

lata amicitia occidit Veneno, velà tergo,

velaliàs nihil tale metuentem, feu in iis

rit excommunicationem!, qui violentas

"

circumftantiis: ubi pracavere non de-

ib

manusinjicit in Clericum cum metre,

filiá,uxore,vel forore deprehenfum.

buit. Exquo patet, dici proditorium à

Ratio cur dickxleges üint injufte, &

ly Proditor, qui eft (imulatus amicus.

àjure Canonico reprobata , patet ex di-

Refp. 3. Immunitas localis,de qua hic

agitur, folet etiam vocari j«5 Afyli, com-

&is de bannitis, quia non folum Gorpus,

Íed & anima occiíi periret.

petens malefa&oribus cfonfugie-n tibus

QUAERO HI. Quid fentis de Affa-

adlocapiapublica, nimirum ad Eccle-

finis, & proditorii occidentibus ? qui illi

fias, Cameteria, monafteria, & Autho-

füng gsudentne immunitate Ecclefiz ?

ritate Epiícopi erecta hofpitàlia, ut. ex-

XIV, m, r. Hic termunus- Affafinus

inde (licet gravia crimina commiferint)

duas habet. fignificationes.

I Proprie

violenterexttahi , aut poena corporali

fignificat quandam gentem in Syria, leu

Íanguinis affici non poflin, Hazc tamen

immuniras non eo tendit , ut malefacto-

infideles , qui facile inducebantur ad oc-

resnullatenuspuniantur , fedutperna

cidendos Chiiftianos, imofas effe puta-

bant, occidere quofcunque inimicos fui

corporalis commutetur in pccuni-ariam

i

Regis ipío jubente.

Qua in re Inno-

vel Ecclefiafticam, & damna illata. civili-

n

u

centius IV, in Concil, Lugdun. promul-

ter compen fentuxr,

i

il

"

gavit excommunicatienem in Chriftia-

Reíp.4. Preter delicta excepta ,de qui-

bus poítea, omnesrei, quorumcunque

n

nosmandantes per €os occidi Chriftia-

num, etiam morte non fecuta.

Quare

criminum, gaudent immunitate, V

».

m

j

eenfüra non comprehendit ipfos Aflafi-

Eures,facrilägi,per juri, fufpenü , interdi-

u

nosaut eorum P.egem,utpote infideles :

&i,excommunicati, Monomachi , id eft,

occidentes in duello, Homicide , Cleri«

nec defa&tolocuin habet, cüm illi popu-

Qd

li nonamplius gradlentur.

2,. Sumitur

corunvoccilores, Parricidz , feclufa pro-

^

Vulgariüs, (eulatius, & eft nomen vitii

ditione velaífafino.

Sodomite , Adul-

qu

quo Jurife intellieunt. quemcunque ,

o

teri , Monialium defloratores, raptores,

quiadalicujus in&ontiam. mercede con-

blaspheri, Simoniaci, Religiofi, Apo-

xb

du&us, feu pro. pecunia occidit homi-

ftatz, fi confugiantad Ecclefiam alterius

J

nem. Ethos et&à graviffimet puniendi

R.eligionis.

Clerici, fi comiferint gran-

fint di&a cenfuranon concernit , quia

dia , obquz torqueri, degradari, Curiz

| dw;ul

meminit de folis illis,co témpore notis.

Seculari tradijad triremes vel perpetüost

Carceres deberent condemnari, (ecus

Crünenillud, vocatur Aflafinum , vel

:

Mmmm ,

ett;

?

j

d

—

t

"

646

TRACIATUS LY. Foumen 2.

eft,i agatut folum de poena eorum mert

ceres; vel ftatuamRegis, vel diglxitateiïï :

]

Ecclefiafticá, qua potius Correctio ,

Regis, v. g. cudendo falfam monetam,

item

i

uam fori externi vindic&ta eft,

aut faciendo fe 'Regem , .cum non fit,

j

L

judai & Gentiles feu Pagani juxta Syl-

Quiainhis non offenditur Pcrfona Re-

r

veftrum,

*

;

gis ( de qua loquitur buila) fed digni-

(nl

XV. g. 1. Criminaexcepta, íeu im-

tas.

Item juxta bullam offendens debet

W

t

munitate non gaudentia funt,

effe Vafallus Regis lzfi, vel ratione Oti-

u

E

s

i;Harelis, id eft , hzreticus forma-

einis, vel domicilii,

N

litet fumpvltus-x, (eu pro deli&to harefis

6. Publici. Latrones , id eft , qui in-

ab

tancum, non gaudet immunitate , bene

terdiu & pa;lam publicas vias,armati ob-

j

tamen pro aliis delitis.

fident, tranfeuntes ag

o

erediu

-

Mi

liant, refiftentes vulnerant.

ntur &- [Pöf

2. Hemicidium c tutilatio fa&a phy-

LU

AA

fict inEcclefia, vel prope Ecclefiam cum

Item Pyratz, & qui incolunt caftra €

3 6

fpe smmunitatis , id eft, quo citiüs poflit

quibus erumpunt, ac Vicinos aut pere-

LE

in Ecelefia fe falvare, cum textus in cap.

grinantes damnificant.

fin. tit. de immunit. Eccle, hzc duo

l 4q

7. Nourui depopulatores. agrarum ,

MW

ideft, qui no&urno tempore & laten-

copulec: &in Pænalibus nonfit facien-

Bo D

da extenfio.

ter vaftant fegetes, damnificant rufticos ,

L

Alii quidem tenent hanc copulam non

aliosve itinerantes in viis 'publicis.

B

requiri, fundantes fein hoc, quod ficut

Utrumque hoc crimen requirit violen-

Iu

fruftralegisauxilium invocat , quiin le-

tiam, & affiduitatem , id eft, frequen-

BU

em delinquit , ita verifimile non fit ,

tiam,

p

:

uod Ecclefia ! protegat illos, qui eam

XWI.. Pono duis cafus.. 1.

*Malefaäör

confugit sd facerdotem, qucni videt per

) li,

homicidio polluunt. Sed quo ad hoc

: ;*ïu!rnu

diícerne ex uberiori Canonittarum do-

plateam p ortare Euchariftiam, feu allo-

Srg

&rina, quam vide.. Ubi inveniens,quod

ciat fe comitantibus , gaudetne immuni-

Y

t

i

alia Crimina v. g. furtum , Sacrilegium

tate? Idemquzto, i Euchariftía affera-

reale,&c. intra. vel prope Ecclefiam co-

tur alicui ad carcerem , quá occaíione

| ;-A'ï'ä li

E

-

Bol

o

mifla,non privent reum immunitate,

reus arripit ftolam facerdotis vel cibo-

53 4

4

i

3. Hemicidium praditerium. effe&u fe-

rium,

L)

2. Homicida ,

aliusve 'Malefa&bzl

I m

cuto ante explicatum.

lih,

vinc&tus ducitur per Ecclefiam vel Came-

(

4- Affafiniumin fecunda Hgnifi;atio—

NU

lte

neante tradita in Refpon, r,

m

terium , in quo proclamat ad immuni-

m

$. Crimen Le[e -Majeffatis commiffum

tatem, gaudetne ea?. Quid ad hos caíüs

:

l

dite&t in Perlonam Principis , puta, Su-

rcfpondes E

lïdh

premi, feu in temporalibus Superiorem

Ad 1. pro T. parte cum comnmuni &

[En&[

N l

non tecoenofcentis,ut Ícilicet Keges, &

pra&ice verio:i fententia affero, pto ?.

k

D

fimiles, — Dixi diredié , fecus enim eft

.

