caufatur tamen de novo poftea quoad

Mulier poffet re(puere feu nonacceptae

i

d

'!

modum fupernaturalitatis per contra-

te confenfum viri, velà contra, inquo

L

cafu non effet confenfus conjugalis

&umapprobatum, utadeffe Sacramen-

(j

com-

(

126

TRACTAZUS X7L Zwxatnen Y .

completc, fed folüm in potentía, acin-

cramenti, quieft cox.tra&us matrimo-

hi

D

choativé, Ergo. Vide fuprà Tra&.17.,

nialis , ob rationem pro R. 4. datam :

diti

de Paenit. Exam. z, n. ?, qunomodo vet-

Sed foli contrahentes.cfficiunt contta-

[)0]!

ba & a&us hominis, licét fecundütm fe

&um , quia illi foli fe obligant, Ergo.

ftà

fint naturales , attamen, ut à Chrifto

Dixi, contrahbentes baptmattz 5 Qui

if

elevati, fint fupernaturales, fignificent

enim none(t baprizatus,non poteft aliud

pro

rem facram, & caufent grariam.

Sacramentum recipere, nec conficete,

hia

Ex hisSequitur,quód idem utriusque

cüm Daptifmus fit janua Sacramentos

tll

conttahentis con(eníus fit. virtualiret

rum: . qui tamen cum fit exttemg ne»

Y

duplex, & fub una virtualitate habeat

ceffitatis, à quovis validé conferri pc-

13

fationem traditionis ac materizs fub

tcff

jng:

altera veró rationem acceptationis &

QJJ" ergó e/ffmfw illorum vcxbo-

1G

formz, fiatque contrahentium confen-

rüm che:dous ^ Ega Q0$ con;ungo m

fusfibiiovicem caufz, (eu caufa & c£-

nómine Patns, &c. ?

fei]

fe&usin diverfo generecaufz,nimirum

Tnor

marerialis & formalis.Imó prm adQ.z,

Dico: Senfus efl;Ego vos con;ün&de

effe declaro, Vel , Con)uu&:onem ve--

lcpar

di&tum eft, quód confenfas etiam fit

ftam approbo, Unde non (unt de ef-

Xl

cau(a efficiens Matrimonii, fed ut vincu-

fentía, & Matrimoníum effet vahtum

ad

. lum ,non ut Sacramentum eít; ad que

iis omiffis ,

maodoó adeffent mutui ex«-

X

ho

om ma

(ufficít diftin&io rationis, ac vir-

preffi confenfus, Parochus, & Tefles,

fltpx:

tualis.

Hincquando à quibusdam PP.dicitur,

fer,

Oppeni poffet ex cafu illo, quo ante

Matrimoniü accedeate facerdotali be-

Thcn

Trident. & defa&o, ubullud non eft

nedi&ione (an&ificari, Sacerdotes effe

Hoc

rcccptum,Sp onfalia tran(cunc in Matri-

miniftros ejus,&c.non voluntguód Sa*

X

monium per copulam carnaleim animo

cerdos fit caufa gratig ab hoc$3 clamcn-

Qott

maritalifadam , quz fupplet confen-

to cx opere operato caufatz, fed' f'r con-

-fum , quomodo illa poffit effe matcr:a

[ïpi, 1

ditio ffze qianon confertur. Quia M&

n

& forma hujus Sacramenti, . cüm fit

trimonia clandeftina,feu fine Parocho

Is

peccatum mortale. Sed ad hoc. patebit

celebrata, etfi ante Trident. füerint va-

Refponfio in hoc Exam. n, 12. ad. j.

lida ; erant tamen illicita, nec .gratiam

[

Oppof.

caufabax*t, non quidem defe&uahcu-

tüti

p

-

Xf Mlmü:erMammomf etiam

jus effeatialisrequifiti,fcd defe&u Cate-

üun

ut Sacramenti, funt lpfl contrahentes

moniz ab Eccléfia ftatutz, Vocaturer-

baptizati » non veró Sacerdos affiftens

Sacrgl

goSacerdos Miniftet hn)us Sacrameml,

& benedicens;cujus proinde benedictio

Wt [ic

non eft de eflentia, fed: accidentalis cz-

noh quoad (ubftantism , fed quoad fi-

o

tum accidentalem : qw tqmen poft Tiri-

remonia. Ita S. T'hom. locoyro R. 4.

Wien

dent. eft conditio, fine qua non (ubfi- .

CltatO.

Wt

fht fub[ïanna hu;us Sacramenn.

S

Ratío; ldem eft minifler, þu;us Sa-

l, rg(

Ex

p

De Matrzmonzo,

1257

Ex hisexplicatur S. Paulus 1. Cor. 4.

Dixi 1. in K, 2 gtergue fit Laptizatuse

Íolos Sacerdotes vocans difpenfatores

D

Nam fi folüm unus fit baptizatus, v. g

divinorum myfteriorum.

Non enim

Ífiex pontificia difpenfatione Vir fidelis

k

omne Sacramentum ( przfertim fi non

coatrahat cum Uxore infideli , etiam ca-

fit à Chrifto primitus quoad fubítantiam

Ü

techumená , aut & converfo , probabiliüs

inftitutum, fed folum elevatum ) petit

non cft verum feu propriéSacramentum

V

pro Miniflro, ex officio tali, perfonam

Nov. Leg. necex parte utriusque,necex

[

facram ; nam & Laicus inneccífitate po-

parte folius fidelis,nec gratiam confert,

Iu

teft Baptifmum adminiftrare,

Ratio: Quia Ghriftus ad effe Sacra-

ls

Vide fupra Tract. 11. Exam. 4. Q. 7.

menti non elevavit dimidium fed. inte-

(

n. 37. R-4, an & quomodo peccent con-

grum contra&um , qui pro adequatá

juges in mortali contrahentes ; vel Pa-

materiá & formá includirt mutuum u-

li

xochus affiftens.

E

u

tiusque confenfum, Ergo cüm una pars

QUJAERO VII. Poffuntne F

idclcs

non fit capax Sacramentidefe&tu Daptif-

feu baptizati conttahere verum Matri-

mi, etiam in altera non eft Sacramen-

i

monium pizcisé in ratione contraclüs

tum ,fed folum legitimus contraétus,

R

feparando rationem facramenti ?

Dixi, Sive procedat ex errore; quia

j

XI. Ante R, Supponitur, prout etiam

ertor nonexcludit faltem illam virtua-

NI

ex didis patet , quód Matrimonium in

lem & generalem intentionem faciendi

d

fa&o eíle (nimirum vinculum ejus) non

quod facit vera Ecclefía velalii Fidcles,

.R:r

fit proprié Sacramenrum , fed folüm in

autquod Chriftus inftituit,ut docet S.D..

h

M

fieri.. Quia folam Euchariftie .Sacra-

bic q. $1. a, 2. ad z. & explicatum eft

l

mentum confifit in re permanente,

fuprá Tra&. r1. Exam.4.n. 3$. — Vide

o

Hoc fuppofito.

ibid. Q. 4. n. 23. quód ad valorem Sa-

I

& Probabiliüs negativé, fi uterque

cramenti non fufficiat actus meré exter-

j

contrahens fit baptizatus: five intentio

nus fine ipterna intentione,

Ex his

o«

feparandi procedat ex errore , five ex

Jnferttr , quód valida Matrimonia Lu-

Mi

€erta fcientia, Eft contra Gonet & plu-

theranorum & caterorum hzreticorum,

j

resalios.

utpote baptizatorum, ctiam fint Sacra-

u.v'ï*

Ratio : ln poteftate Fidelium. non

menta, licet non credant dari Sacra«

eft feparare ea , que Chriftus fuà infti-

mentum Matrimonii, habentenim ge-

tutione conjunxit: Sed Chii(tus contra-

neralem intentionem faciendi , quod

d

&um matrimonialem elevando ad effe

Chriftus inflituit : que fufficit ; nec eft

mi[-

Sacramenti , utrumque firmiiter conjun-

neceffaria intentio particularis.

U

xit, fic utratio Sacramenti , licét non fit

XII, Oppono 1. Chriftus elevans Ma-

j

eflentialis contra&ui fecundum fe, fit

trimonium ad effe Sacramenti non mu-

Ti

tamen neceffarió annexa contra&tui ,

tavit naturam contractüs: Sed juxta di-

b

quatenus hic fubftat inflitutioni Ghri-

&a mutáffer. Ergo,

fi.Ergo,

2, Non extat ullum jus quo Chriftus

l

Uuu uuu u

hanc

1258

TRACfA'TUS XFL Exameni. -

opete; eo ipfo enim , quä codtra&um

tij

hanc infeparabilem connexionem con»

tra&tüs & Sacramenti conftituit. Simile

Matrimonii ad effe Sacramenti elevavit;

yis

folemnitatem hzne ut omnino neceffa-

eftinablutione, cui etíam alligavit ra-

J ,

tionem Sacramenti Baptifmi , & tamen

riatn adjunxit.

Quod maximé expe-

titp

poffünt (eparati per intentionem. Ergo

diebat fiii Matrimont & intentiont

fped

Chrifti , volentis fan&ificare conjugia

ubl

3. Ad validitstem Matrimonii in ra«

tione contra&tüs civilis nihil aliud re-

Fidelium. Hzc R efp.fundatur in S,Gre-

p

quiritur , quam fen&biliter expreffa in-

orio hom. 17. in Luc. docente, quód

dfl&: í

*

Chriftus aliquande verbis , aliquando

L

file:

ter perfonas habiles mutua corporum

traditio & acceptatio coram Parocho

fa&oipfo & opere con(tituerit jus feu

jl

& Teflibus, Ergo non requiritur ra-

przceptum, Ádid quod additur deab-

tj

lutione Baptifmi Refp. inprimis in hoe

fio Sacramenti.

li

4. In capit, &nali Ze cozdir. appfit.

effe paritatem , quód nec Sacramentum

intia

$r

habetur, quód conditiones impoffibiles

Maniimonii , nec Baptifmi fubfiflat, [

fiat ablutio fine omni pradidà inten-

quib

& turpes non vitient contra&um, fed

habeantur pro non adjectis » id cft ; acfi

tione, Dimirum tam pärtïcu)ari quim

iWqUC

generali.

Deinde quód illaablutio ex«

rionadjicerentur: Sed intentio non fa-

I

ciendi Sacramentum eft conditio turpis.

clusá utráque hac intentione ,. tamen

bïafph(

Érgo hab-efur pro non adjeda. ,Ergo

habeat effe&tum aliquem naturalem , &

quifua

cum ea intentione fuübáftit contractus.

noncoritiactus matrimonialis, cft, quia

fitm,

$. Ante Concil. Trid. Spanfalia de

ablutio fecundum fe verfatur rantum

T

Vil

futuro tranfibant in. Mattinionium per

circa corpiis , quod , quomodocunque

realiter abluatur , eftablutam : contra-

eopulam carnalem animo matitali fa-

'PCCC.

€am : Sed videtur abfurdum, qué d fiat

&us veró matrimonialis ; etiam fecume

Perat

Sacratnentum ratíonecoitüs carnalis il

düm fe fumptus , habct effectum circa

q

liciti& petcaminofi. Ergo erat

animos (nimirum vinculum) qui de

ttimo

./con-

tractus fine Sacramento.

Lege faltem ordinariá debet effe libcr:

Xl

ZA 1. dift. maj.

Non mutavit in

eique Chriftus tationem Sacraientiad-

[] ba

fübftantialibus vel effentialibus , conc.

junxit per. infeparabilem concomitate

pl

tiam.

X

3n conditionibus vel folemnitate fine

d

ua nonfabfiftit de fa&o, neg, maj, Et

A 3. dift. ant, Nihilaltud requiri«

lim j

fic difl, min. neg. conf. Simile eft in Sta-

tur tanquam thateria & forma contta-

at

&üs, conc. j tapquam conditio & foleme

tüto Tridenrini de prz(entià Parochi &

*

hi

"'Teftium.

nitas /z& q44nou , neg.

d

Q

.Ad z. R. fub diftin&. quód licet

-44d. 4. concello fy.

llogifmo dift. (e-

Ü

iti.ml

Chriftus de intentione celebrandi Ma-

cündum illatum : Si excludatur intentio

|

Wter b

trimoniurn fimulin ratione Sactamenté

géneralis faciendi , quod Chriftus infli

ÉÀ cníitm cx-

henr

nullum.tradiderit jus in Scriptura ex-

tuit, ieg ; fecus, conc.

lk& de

clusà nec contractus nee Sacramentum

preflum, pofuerit tame;? hgc jussacto &

At

erit j

dDe Matrimonio.

A2if9

Üj

erï:,* dum veró illa adeft, dicta particu-

fiz, — Er quod agit Procutator cenfe-

NIl

ei

Bs intentio non faciendi Sacramen-

tur agere ipfe mandans peripfum , cüm

C

*um , ranquam conditio impoffibilis &

agat per poteftatem ab ipfo acceptam;

,

N

l

tutpis habetur pro nonadjedta , tam re-

Ergo,

WP

HIVUI

fpe&tu contra&tüs quàm Sacramenti : &

Nota , requiri aliquas conditiones,

g

U

fubüftit utrumque.

I. Ut, fi conttahatur per literas , vig.

iV

I

-Ad £^ dift, maj. Petcopulam fecun-

Ícribat faeming , fe non modó fui cor-

]Lci

dàüm £e (umptam, neg.maj. ; ut erat fen-

poris dominium de prafenü ei tradere

ii

libile.(ignum confensis & effe&üscon-

(ut Goner explicat) fed ex tunc fimul

jagalis , conc, maj. . Et fic dift. min. neg.

cotporis ejustrajlitionem, cüm primüm

ii

lkxxl

D

conf. Nec obftat,ait Cornejo , quàd ta-

coram Paroehe & teflibus fa&ta facrit,

Il m!

lis copula effst tunc peccaminofa , imó

acceptare: & imulier viciffim viro refcti-

U

intrinfecé- mala.

Cajus rationem dat:

bat, fe viciffim velle illum ia matitum ,

m

Si vir & fasmina faciant hoc pactum,

& corporis ejus traditionem acceptare ,

Id

quód blafphemia vel mendacium ab u-

quo reícripto , vel potiüs utriusque

qui

troque prolatum,fit fignam mutui con-

contrahentis fcripto coram Parocho &

(d

fensüs, eo ipfo, quód mendacium v«l

teftibus le&o, perficitur matrimonium

AT

etiam in ratione Sacramenti. / 2. Si fiat

blafphemiam proferrent (Íi cztera re-

[

gixiüta adünt) fieret. verum Matrimo-

per Procuratorem , pote(t , imà debet in

Porró ineo cafu zatione obicís

nium,

contrahendo uti hac . vel fimili verbo-

mortalis effet& Sacramentum informe ;

rum forma: Titius te permeaccipitin

"

M

B

validum tamen. Si obex folàm eflet

Uxorem. VelAccipiote Tiitio in UIxo-

!

o

u

peccacum veniale, gratiam ex opere o-

rem. Sponfa refpondcet, Ego mediante

r

TUf

teTitium accipio ín Maritum.3 .Ut Pro-

perato non impediret.

a

It

QU.ERO VIIT. Quid cenfes de Ma-

curator non agat cx mandato generali

J

trimoniointer abíentes contra&o?

pro quibusvis cafibus dato, fed ex fpe-

m

XIIL & Matrimonium inter abfen-

ciali pro hoc cafu, & quidemad conitra-

x

'ïf

tes . baptizatos. per Procuratorem , vcl

hendum cum hac determinata períona:

Tilt

x

per literas contradum coram Paro-

agat , inquam, per feipfum, & non pet

cho & teflibus , eft validum , non fo-

fabftitutum , nifi id exprefsé contineas

lüm in ratione contradüs , fed & Sa-

tür in mandato.

4. Ut- confenfus

*

f

«ramenti.

principalium coptrahentium non fic re-

fjl

W

yocatus.

TU

Ratio el, tum qux data eft pro R.

ad Q.7.tura etiam quiaChriftus omnem

XIV, Oppeno 1. Sacramentum P oe«

741

legitimum contractum matrimonialem

nitentiz non poteft adminiftrari inter

abfentes.

Ergo nec Matrimonii. Anr,

nfiülfj?

inter baptizatos: elevavit ad efle Sacta-

ï/l!h-l"'

menti ; tum tandem quia in praíenti

patet

Tract.1 3. Exatn, 4. n. f9.

j a

adeft debita matería, forma, minifter, ac

;2. Tale Matrimonium folet poftea ;

gesconveniunt,coram Paro«

ntu

ibrentio, & conditiones per Jua requi-

dum conju

&ij

Wuuuuuua2

chqt

Ts

TRAÁACTATUS YP Exam.a.

1260

cho & Teftibusratihaberi. Eigoantea

quo-probabiliter credit Mattitmoniuti

piur

nonerat validum,

effe contrahendum , tenetur cífz fiife

ilis

3- Saltem non videtur eaufare gt;a-

conícientia peccati mortalis, faltem per

E

tiam; prafertim phyficé, vel maximé fi

contritionem,

Quom gratíam eriam

nj

principalis contrahens tempore contra-

in fomno recipere poteft , fi.ante eum

m

4&üs dormiret, veleffet in mortali,

habuerit intentionem recipiendi Sacra-

qui

fDentum.

fit. citatio.

"4d . 1. patet difparitas loco in Oppo-

Si fit in mortali, gratianon

D

cau(atur, per aceidens, ob indifpofitio-

dep

«dd 2, neg. conf. Quia pet hoc Ma-

nem fubjeái.

Portó illa gratia non

Til

tríimonium non dicitur iterari, vel de

DN

caufatur phyficé, fi confenfas principa-

novo celebrari ,- fed folàm ratificatur

lium contrahentium (veluti effentiales

K

id, quodantea per alios fa&um eft. Vel

partesSacramenti) phyficé nonexiftant:

miff

certétantüm fupplentur omiffe folem-

scm

nitates.

quia Sicramenta caufant gratiam phyfi-

cé vel moraliter juxta faum modum exi-

HIIHF

! a4d 3. R. quód caufetur gratia;unde

ftendi , ut explicatum eft. fu

pitm

rr, Exam, z. n.12.

prà Tra&

principalis contrahgns, pro eo tempore;

li

fu.

UH IHIHE OH HIHEHE o QH IH D IH II

Tilend

fi

!

[/7

Ünts

EXAMEN II

[5 K

K

De Matrimonio quantim ad Sponfalia. De

(ent

D

| quo $X hom. q.43:per tves artic.

fitrg

UJERO 1. Quid funtSpon-

veté (ive fié promiffi , Vïrgïncm cofs

p

fq

falia?-obligantne fi fint puré

rupit, ordinarié in coüfcientia reneatut'

At

mentalia teuinterna,vel ficta

eam ducere.

Unde ad primam Que-

externa?

fiti partem.

^

DITUIT

XV. Secunda Pars (arisfa&ufh e(t

&, 1. Sponfalia d fpondendo didfa ,

Q

füprà Tra&. 8. Exam.4. n. y g. ubi pro-

bene definiuntur. 4S. Thom. a. 1, quód

Mij

batum eft , quód promiffio & donatio

fint futurarumnuptiarum (cu Matrimoc-

Dj

fneré interm homihi facta non obliget

ittim

in confcientia,

nii promzif/i». Ex quo patet quód hic

definiantur Sponfalia defuturo, fi enim

L

d 3-Parten Cyuzfiti (üfficicriter pa«

fiarit de prafenti, firmt idem, quod Ma-

htfim

tet ibid. Exam, $. n. 9f. ubi oflenfum

trimonitim rattim,non confimmatuti z

!

u

l

xiec

eft qüöq, qui fub fpe Magrimqr?ü, five

& S.jofä4 :

UT

gu;!ï fuxt ir?t?r BA. erg: ner

^i gliadns-

n

LT

*

De.Mzm-z'manio e Spwz/d!z'äw.

126f

phium , unde illahujusSponfa, & hic

'n;m

untur per Sponfalía. 2. Ut homines

t

illius Sponíus vocatur.

Matrimonium contrahant cum matura

v

Explicatur definitios Dicitur 1. Pro-

deliberatione & fine przcipitantia. . 3

ii

$nifo, non enim fufficit voluntas vel

Ut conftec, quód. nulla adíint impedi-

eiu]

propofitum promiíttendi , vel nubendi,

menta.

KT

quia Sponfalia inducunt obligationem

QLLERO II. In qua atate poffunt

ex juftitia ad contrahendum , fecus eít

contrahi Sponfalia; & quanta adilla re-

[ROR

tl

de propofito,

Debet autem effe pro-

quiritur deliberatio? Idem quero dez-

Q0n)

miffiosutzua, feu debet ei cortefponde-

tate requifitaad Matrimonium;ac R cli-

W

realterius com-fea repromiffio,

o

Sionem?

ii

Ratie: Quia Sponfalia non funt pro-

XVI. x. 1. cum Angelico Do&ore

ht

miffio gratuita feu fimplex five gratis

art. 2. Potefl homo ip fine primi fep-

n

ac meré liberaliter facta, fed (unc ve-

tennii contrahereSponfilia;ficut in fine

a

rum pactum & contra&tus onerofus,qui

fecundi Matrimonium aut Religionem

[

parem utrimque obligationem impot-

ingredis & in fine tertii, civiliter (e ob-

tat,juxta coptractüs definitionem ab

ligare,

Ulpiano traditam , quód4it u czà5,

Declarat boc S.D. ibid. dicens: Cum

feu reciproca obJigatie. Unde commu-

Sponíalia fint quedam promiffiones fa-

niter dicitur? Spoz[alia claudicare non

turorum, oportet, quód illorum fint ,

p offezz, puta , in contrahendo , feu dum

qui aliquo modo promittere poffunt,

funt$ nam poftquam contradta funt ,

quod non eft nifi illorum , qui habent

ca poffeeffe obligatoria ex parte unius

aliquam prudentiam de futuris , qua

& non alterius, ratione cujusdam acci-

ufum rationis requirit : refpe&u cujus

!

dentis vel circumftantiz , patebit infrá

triplex gradus notatur in r.Ehic.. 7i-

num, 26. R.3. ufquead 4. . Dicitur 2.

"n efi, cüm quis neque ip(cimcüigic

futurarum: muptiarum. qua: (unt hujus

per fe, neque ab alío capere poteft, .Sz-

fié

promiffionis obje&tum fpecificativum,

eundus fawseft , quo bomo ab alioca-

fer quod Sponfalia effentialiter confti-

pere poteft fed ipte per fe non füfficit

ii

Ü

tuuntur , & diflingunntur ab omni alia

ad confiderandum & intelligendum,

mutua promiffione,vel contratu.

Tertita es? , cüm homo & ab alio jam

Quare Sponfalia przmittuntur ante

capere poteft, & per fvip(am confidera-

"

Matrimoium?

re'

Etquia Ratio paulatim in homine

l

(

Dico: Quamvis non . (int de effentia

convalefcit , fecundüm quod quietantur

Matrimonii, pramitruntur tamen con-

morus & fluxibilitas humorum , ideo

D

venienter ideo,

1. Utconftet, quód

primum ftatum Rationis obtinet homo

Matrimonium liberé contrahatur , &

i

ante piimum feprennium; & ideo illo

quód eo contracto conjuges fint jam

temporenulli contractui aptus eft, & ita

obligiti qua(i vivere fub jugo : cujus

nec Sponfalibus.

Sedad tecundum fta.

r

pfobam vel qua(i Novitiauum ingrcdi-

tum iacipit pervenire in fine primi

Uuuuuuu 5

fep-

]2 62

TR ACTATUS YVI Éxameus,

N

feprennii:; unde eriam tunc temporis

fecabdàm Philof, in 2. phyf,

uod

t

ucriad Scholas ponuntur. Sed ad tet-

parum deelt , quafi nihil deeffe videtur,

fudit

tium ftacum incig;t homo puvcniïe in

Hac autem propinquitas à quibusdam

1

frgoin

determinatar tempus fcx menfium ; fed

fiae fecundi feptennii, quanrüm adea ,

1is$y

quz ad perfonam ipíius pertinenrs in

melias eft, quód. determinetur fecun-

dum conditionem contraheptium; qg,i,a

t

quo Ratio naturalis ejus convaleícit :

Terat

in qu'xbu,sda*munagis acceleratur. ufug

Ííed quantüm ad ea, qu&e extra ipfum

at J

funt, in fine tercii feptennii,

Et ideo

rationis, quàm inaliis, .Hazc S. Thom,

I

Á

i contra-

ilth Q

ante primum feptenniam nul

loquens &e(cggïmnio complendo, non

poM:

inchosndo,

&ui homo aptus eft, Sed infinc piimi

lii

eptennii incipit effe aptus ad aliqua

ww D13- Sponfalia ante feptennium in-

choatum contracta funt nulla & mor-

fxdta

romirtenda in futurum , precipué de

idduc

talia ex genere fio: licét malitia fup-

his ad que Ratio nazuralisinclinat ma-

* ptoba

gis: non autem ad obligandum fe per-

pleat atatem,

Ita S.D, z. 2,ad $, dans

-9 (/

petuo vioculo,quia adhuc non Érmam

quosd hoc difpatitatem de Matrimonio

habetvoluntatem : & ideo tali tempore

& Sponfalibus, dicendo: Tempore con-

TT

b

poffunt contrahi Sponfalía, Sed ia fine

tra&üs Matrimonii non folüm requiri-

; lol

fecundi feptennii jam poteft obligare fe

cur difpofitio ex patte ufüis Rationis,fed

Y r

etíam ex parte corporis,üt fit generatio-

de his , que ad perfonam ipfius perti-

Mi

nent , velad Religionem vel ad Conju-

niaptum; & quia puella in 12 anno ad

ib

gium. | Sed poft tertium féprennium

hec venic, ut poflit effea&uigeneratio-

M

his apta; puer autem in fine fecundi

etiam poreft de aliis fe obligare ; & fe-

fequir

cundüm Leges conftituitur ei potcftas

feptennii ; ut Philof. ait in 9. animal ,

fimul autem ufum diícretionis accipi-

Vgl

de- rebus fuis difponendi poft vigefi-

tonfen

unt , qui cantàm in Sponfalibus requi-

imum fecundum annum.. HacS.D. Ubi

- Gnfsn

tamen INB.quàd defa&o poft Trid, non

ritut; ideo in Sponfalibus deternina-

[

goffit quis per Profcffionem fe obligare

tur unum tempusutrique, non autem

in Matrimonio. Hac ibi, Quia in ufü

fny,

H.

R eligioni;nifi poft ,co.,mpletum I6 .ætg;is

annum.

Matrimonii mas fe habet ut agens; Íce-

! übif

, 2. Noneft de neceffitate velpre-

mina ut patiens , nobilius autem eft &

ld [

cepto gravi , ut didtam feprennium fit

majores vires requiritagere quàm pati,

mathematicé completum : unde non

Ratio : Lex inmateria gravi gravitet

daii

ftdir

obflat; an o&o; decem, vel 1 , dies de-

obligat ,& quidemfecundüm id; quod

G[:ggl

fint , quod eft effe moraliter c'omplï-

regulariter & communiter fit, ac vià

tum.

!

ordinariá: Sed ordínarié ufus Ratiotiis

? n q

j

Ratio daturà S.Thom, a. 2, ad 7. di-

non folet adeffe nifi feprennio come

fi vetb cítiüs ade

( E

ecnte: In Sponfalibus fi appropinquant

pleto, vel in fine ejus;

contrahentes ad tempus fepterinii,con-

fit; five miraculosé five na;grgl—i;tet:

eít

"g

Ln

per accidens, -Ergo. -

&ractus Spon(aliunj habstggþur : guia

/

À

Not,

1263

De M'at;-z'mom'o e , lüazzfa(iäm.

d

Nota; quód malitiam fupplere ata-

quódillePuer , de quo Gfegoriüs nat«

rat ,non füit damnatus , nec mortalitet

tem nihil it aliud, quàm quód citiusad-

fit diferetio feuufus Rationis : mal'tia

T

peccavit, fed'vifioilla fuit ad Pauém

d

contrifiandum ; qui ib puer

o illo peccas

IN

ergoin prefenti fumitnr pro ufu Rario-

Sed hoc eft

nis. Supplet proinde refpc&tu Matrimo-

verat, non cerrigens €urm,

Áett

"

»

[

nii, nimírum cum prafentia potentiz ge-

expreísé contra intentionem Gz.,gorii

u

nerativz , non veró refpe&u Sponfalium

dicentis , quod Pater pueri , animam

Ethoc

]

ante inchoatum feptennium.

parvuli fui negligens non parvum pec-

catorem Gebenna ignibus notrivir. Ét

n

ideo, quia Jura ; dum ftatuunt ztatem

pro Matrimonio, excipiunt cafum ma-

idco dicendum, quód ad peccarum mor-

lirig ztatem fupplentis, non autem re-

tale fuficit etiam confepfus in praíens,

r

fpe&u Sponfalium.

Difparitas patet ex

5

fed in fponfalibus eft. confenfus in f

]

türum ; major aütcm difcretio Kationi$

"

addu&tis verbisS. Thomz, & füb

:

gu&ä

£

tobatione.

requiritur ad providcndümin futnrum,

--— XVIl. 5;, 4. Ad Sponlilia requiritur

quàmad confentiendum in unum adium

nl

e

illa plena deliberatio, que requiritur €

piafentem, |. Et ideo anté porcft home

[

il

füfficit ad peccandum mortaliter : rec

peccare mortaliter , quàm poffit fe ob-

j

li

D**

Osr

e ad aliquid jn futurtim-

Hac

l

n

J

É

tamen hzc fufficit , fed major rïgt&iri-

tur.

ibi.

J

d

"Ratio 1.p, Quia Spsnfaha obligant

XVHL Qurd fentis de Sponfalibu

Wu

al

[223

l.

üz Parentes vcl Tutores contrahunt

A

J

fub mort

j

ro filiis ante (eprennium?

u

Ti

s

Ratio 2.p. Ad Sponfilia non tantum

LAd bec S. 'Tliom, ibid. ad . ait«- $i

ia

requiritüt , quod fint a&us humanus

& voluntatius quomodocunque ,&cum

ante annos pubettatis fiat contractus

p

f.

confenfu. ín przfens , fed ctiam cum

Spont

alium per alium , ambo vel altet

st

Unde nihil turic

D

confcnfu in füiw.'üü"l H ad pecsamm au-

reclamare poflunt.

tem mortale fofficit coníe

a&um eít, adeó quàód nec aliqua afhini-

N

-nfus in pra-

fens,

Ergo

tasex hoccontrahatur ; & ideo Spon-

n»

Hanc Rationem tradit S. D. cit. a, .

falia qua intet aliquos pet perfohas alias

m

übi fibi objicit hoc atgumentum : Sicut

contrahuntur , robur babenr; inquan-

i fl'ï

ad contra&um fponíalum requiritur

tumilli, inter quos contrahuntur , à

g

ziatem debitam venientes ; non recla-

aliquis Rationis ufus , ita ad confenti-

[

i

ijieii

ifent

ire

endum in peccatum mortale:

3eG nc

:nt

fhant: ex quo intelliguntur cor

(nA

Gregorius narratin 4, Dialog. qui

Md

m

de his; quz per alios fa&a fant. -Hae

(n

puer quinque annorum ptopter blaf-

ibi, Undeibidem ad 4. docet, quód

j

iiiot

nía

liaeft in pae«

r

phemia peccatum à Diabolo extin&us

elacentia quz circa fpo

0

ris ante feprennium , non ptocedat e

j A

di. Ergo & ante feptennium poflunt

contahi fponfalis, Ad quod Refpondet:

erfe&o vfü Rationis, cum nondum

D

/

cip

ling : Scd

fafceptibiles fint pku dif

ap

Ad 1. dicendum , qued quidam eicunbit

3?'357.-

Ó

"st

ZRAC?2A427U$ XV[V Examm 3.

1264

magis ex motu naturg , & ideonon fuf-

quit à confeflatio abfolvi , quia fciens

ficiat ad fpeníalia.

perfiftit in peccato mortali.

Teésenturae filii in. fimllibus obedire

b

Ratío: Quia fponfalia obligant ex

af

juftitia, utpote excontra&tu ; & fant in

(

Parentibus, & rarificare Fofica talia

Sponfalia?

matetia gravi ratione. Matrimonii ad

f

"Affrmo de debito honeflatis , quia

quodíliingunt. Vide füprà Tra&. 10..

tiou

valde honeftum eft , ut filii Parentibus

dm

Exam. 3. n. 32. R. 4. & n. 33. quódis

obediant: nego autem de debito necef-

poteítate voventis non fit, in mareria

Han

fitatis & precepti , quia filii in eligendo

gravi fe obligare füb peccatolevi, Quod

&t

ftatu funt fui Juris... Hincob rationabi-

idem de fponfalibus verum eft.

lm f

les caufas poflunt non ratificarc. Vide de

W. 2. Sponíi utriusque fexüs ex vi

iSpt

Matrimonio infrà Exam. 3. num. 0.

XX

Sponfalium tenentur. fe fervare aptos

R.3.

ad gencrationem , & ab(tinere à forni-

tl Q

catione.

QU.ERO IIL . Quamobligstio-

Si cum alia perfona carnaliter

m

nem, vel quos effe&us pariunt (ponfa-

107

lia?

peccaverint , committunt. fpeciale feu

alterius fpeciei peccatum, redu&tivé fpe-

$pon

XIX, s. 1. Spon(ália de fe & ex ge-

&ans ad adulterium , ut tenet probabi- -

DT

nere fuo obligant fub morrali , feu pa-

lior & tutior fententia,

Sponí

riuntgravem obligationem Matrimonii

&ario 1, Sponfi faltem mediatécbli. -

A

re ipsácontrahendi. Ita S. D. a. 1.ad 2.

ganturad abftinendum ab omnibus iis,

fifil

[

dicens : Ex tali promiffione obligatur

quz à conjuge in Matrimonio fa&a cf.

M

l

unus alteri ad matrimonium contrahen-

fent contta fidem Marrimonii , & exci-

Vl

dum, & peccat mortaliter non. folvens

piuntur tantüm illa quz jure concedun-

hT

promiffum, nifilegitimum impedimen-

tur ; uti eft ingreflas Religionis, &c,

trimi

tüminterveniat: & fecundüm hoc Ec-

Ergo. Prob.ant. Sicut in Matrimorio

ditre

clefia cogit injungendo pornitentiam

corpora mutuó traduntur , ita in Sponfa-

DT

propcccato: tamenin foro contentiofo

libus promittuntur ; & traditur jus t^ ——

tism

non compellirur , quia Matrimonia coa-

motuminea, Ergo, Dixi, faltem me«-

N

&ta con(ueverunt malos exitus habere,

£

diaté ; Quiaimmediata Sponfalium ob-

L

niti

P

orté juramentum intervencrit, quia

ligatio eflfolàm ad Matrimonium inee -

$n

tunc cogenduseft, qui promifit, utqui-

undum,

dam dicunt; quamvis aliis non videatur

Rarto,

2. Licet pet fþon(alia fponfus .

W

propter caufam pradictam , przcipue fi

non habear jus in re ad corpus Sponíe

[/

de uxoricidiotimeretur. Hxc ibi; Que

(hoc enim traditur per Matrímonium) — —

Ts «

intelligantur de Sponfalibus puberum.

habet tamen jus ad rem ,. uti in quavis

'ilitg

Ex quibus etíam patet ; cur in R. z. di-

promiffione acceptatá datnr ad rem pro-

mpræ

muïr,exgeners* [to, ad excipiendum , fi

miffam : eff enim in Sponfalibus pro-

adfit juftacau(a dilfolvendi: quz fi non

miffio faciendi fuum corpus alteri pro-

on]

adfit , Sponfus vel Sponfa refilicns ne-

prium , & non tradendi uni tertio,

*

[

*

Ergü

b

um

*

De Matrinonio d) $ponfalibus,

1265

a (ci:-:*l

E.rgd foraicandonon folàm peccat pec-

" Ratío: Quia non apþaret » Cür po-

Bam v;-

cato fotnicationis (ed & adulterii redu-

tiüs uno quàm alteto diflolutionis mo-

m

&ivé.

Dixi, redutl;té 5 quia. adulte-

do tollatur.

Qu d

rium proprié definitur ; quod (it viola-

QU/ERO IV.In quibus cafibusSpon-

u

falia funt nulla vel falteim folubilia»

tio thori alieni, quz in prefentinoneft,

quii

cüm nondum habeanteundem thorum.

XXI, De nüllitate Sponfalium ez

Ti

Hancob cáufam S.Thom. 2.2. q. 154.

defe&tu tatis ; patet ex di&is,

enumctans omnes fpecies Luxutiz, nul-

V. T. Sponíalia contracta cum impe-

Wi, Qu

lam facit mentionem peccati commiffi

dimento perpetuo, Matrimonium verà

u

à Sponfo fornicante,

fub culpà impedicute,v.g.cum voto fim-

(

XX. g. 5 .Ex Spon(alibus validis & cer-

plici perpetuz caftitatis, fant nulla. VIdi

!

u

tis oriturjure Ecclefiaftico impedimen-

& Sponfalia clandeftina de Marzimonio

n

tüm publice honeftatis dirimeasMatri-

clandeftine contrahendo.

(sf

monium cum Confanguincis alterius

Kario : Quia promiffio ceiillicitz,feu

U

Sponfi: idd; inprimo gradu tantóm , ut

cujus impletio cít illicita, non

obligat

YU

cum rmatre, filia velfororeSpenfi' vel

fed jute naturz invalidaeft, -

Sponfz, Ita patet ex Concilio Trid.Seff,

M

Dixi 1.in R, c»ums inpedimente perpe-

feox

24.cap.2.ubi etiam hocimpedimentum

tHo. — Si enim fit temporale, ut votum

.

Jus

fuftulit àSponfalibus invalidis.

caftitatis triennalis ,' vel defe&us pu-

Qf

- Ratiocongruentia:Quia Sponfalia fant

bertatis, poffunt. contrahi Sponfalia ,

N

irüitium feu inchoatío Matrimonii. Er-

etiam abfoluta , obligantia protempore

ytit

g9 conveuiens fuit,quód ficut per Ma-

quo impedimentum eritablatum. Vel

jj d

trimonium inducituraflinitas, ut impe-

fi hoc fit tale quod per Papam fit difpen-

j

dimentum dirimens , fic per Sponfalia

fabilejlicét &t dirimens, poffunt contra-

h

ïponl'm

inducatur aliud vinculum conjun&io-

hi Sponfalia fub conditione , fi Papa

(

a

nis, minüstamen perfe&um.

difpenfaverit: quzverd obligant, De

jj

ANonne hoc impedimenturn tollitar

Sponfalibus conditionatis S. D. a. z. ad

jmo

Worte alterius , nimirum Sponíz vel

4.fic ait: Conditio, quz apponitur , non

ni

Sponfi ?

tollit Matrimonii libertatem, quia ficft

Dico , quód non ; uti videtur defini-

inhonefta , debet abjici: fiautem hone-

tum à variis Pontificibus.

£ta , aut eft de bonis fimpliciter , ut (

fposli

f

SPC':'»I

Ratio a'pari : Qaia foluto per alte-

dicatur; Accipiam te , fi placet parentis

tius conjugis mortem Matrimonio non

bus$ & hec conditio nontollit liberta-

»onïimji

qüaü

tollitur affinitasex coorta. Ergo nec

tem Sponfalium , fed auget ei honefta-

tem;:aut eft , deutilibus, utfi dicatur,

j

m prafenti eafa publicahoneftas,

j

4id f& Sponfalia valida mutuo

Contraham tecum; fi dabis mihi cen-

Sponforum confenfu fint foluta ?

türh, & tunc hoc non ponitur quafi ad

j

[

Dito contta quosdam , hon per hoc

vendendum confenfum matrimonii,fed

8

xolli illud impedimenturm.

iutelligitur ut promiffio dotisunde Ma-

Xx XX XX X

trimo:

d

1266

TRACVATUS XFZ. Exameu 5,

ttimonium libertatem non perdit. £a

3. 3. ad 3. dicenst- Siante contradum

jap

ibi. De condicione poenali dicetur p

oniu

*

?-

Mattimonium aliquam gravem infirmi-

flea n. 29.

tatem incutrat alter eorum; inter ques

nbere

Dixi 2. IDe 7Matrimonto clag

defliné

funt contra&ta Sponíalía ,. quz ipíum

jcen

contrabendos . Quia Sponfalia clandefti-

«lcon

debilitet nimis, ut epilepfias velpara-

na de Matrimonio in facie. Ecclefie

lyfiss.aut eum deformet , ut abíciífio

ia

contrahendo , non folàm funt valida ;

na(i, vel orbitas oculorum , vel aliquid

Eu

cümnon extet.Lex Ecclefiaftica irritans

hujusmodi; aut.qua fit contta benum

ert

illa ; ficut icritat Marrimonium .clande-

prolis, utpote lepra,quz folet prolem

(nilt

Rinum: fed etiam ex cauía cationabili

inficere , poffunt . Sponfalia dirimi , ne

Tiovei

poffunt effe licita: communiter tamen

fibi invicem difpliceant, & Matrimo-

yera]

nium fic contra&um malum exitam

practicanda non funt; eó quód in iisac-

fponí

cidere poffit imprudentia , & incircum-

fortiatmr. — Nec pro paena punitur ali-

lium,

fpcctio,

quis , fed ex poena damnum repottat ,

fanor

. B& 2. Nota

bilis dif pari:tvas inter con-

quod non eft inconveniens.

ItaS,D.;

cefuri

ia ov

trahentes hujus: difparitatis . conícios

petr ultima verba folveus hanc objeáio-

TT:

nenirtitat Sponíalia, nifi magnum in-

nem: Pro poena nullus debet puniri: Sed

Mi

de oriatur fcandalum: licét poffit ea fa-

infirmitas vel deformitas eftpana, &

cere illicita;

[

pro ca infli

-Jï-f.

Ratío x,p. Cüm contrahens .fit. fui

E:go.

gct?tur diffolutio fpomfalium,*

Fs

]-ufis, ac Íciens , feu notabilem dif; pati-

Ratio:Ptotittentes

)& jurah&cs ccn-

R

tatem & exceffum videns nihilominus

