ut nonconfümmato Matrimonio pro-

rià , v. g. Contraho tecum fi me fepcli-

j

veris, — Vel,finon defecetisà R eligio-

fiteamur Rcligionetb 2

"

n*5, in qua contrahimus.

Vel, fi toto

R. quód irritet Matrimonium.,

vitz tempore non exiverisé domo?

Ratto; Cum hac conditione non üat

i

j

- DDico, tales conditiones non haberi

coníenfus in fubftantiam Matrimonii.

Prob.ant. Jus

h

pronon adjedtis , fed per eas annullari

Ergo hoc eft nullum.

Matiimonium?

radicale & poteítas ad copulam eft íub-

y

F

Ratio efteadem anté pro Refp, ad-

ftantialis & intrinfeca Matrimonio: sed.

BPPO—

H

ia

1288

ZRACTATZUS XPIT. Examen5.

jneft, nec in.ffexpotcft hæe; üt tepesit-

appofitá in ipfo contra&tu hac conditio-

:

ne,ut uterquc conjunx maneat in pcr-

tur abflinere ab ufu conjugii: quia fic

impeditur iila £tanslatio, adeóque &

ctuá caftitate, non folàm tollitur ipfa

actualis copula carnalis, nec folüm jus

Matrimonium. Impoffibile enim eft

roximum , fed etiam jus radicale &

fimul & íemel fuum corpus tradere

conjugi ad ufum conjug:, & Deo pro-

poteftas ad illam, | Ergo. Prob. min,

mittere perperuam caftitatem. — Dixi,

Obligatio nunquam petendi ac redden-

tradere ; aliud enim de promiffione,

di debitam adje&a in ipfo contra&u,

ualis eft in voto fimplici caftitatis,

tollit dictum jus, etiam radicale: Sed

tales contrahentes fe obligant ad nun-

quod, fi fa&um fitante Matrimonium,

quam reddend

um & petendum debi-

non tollit ejus valorem, fedyfacit folüm

illicicum,

tam. Ergo. Maj prob. Quodlibet

Oppono :

In Matrim;m'ïö ciominþiu*m

tollitur per fuum oppofitum :. Sed jus

feu obligatio nunquam petendi & red-

diftinguitur ab ufü, & à jure ad ufum,

ficut in pluribus' aliis rebus dominium

deadi opponitur juri & poteftati ad co-

dire&um poteft fepararià dominio uti-

fiio

pulam; etiam radicali, fi apponatur ín

li,

"

ipfo contractu.

Ergo.

Ergo.

-4d boc dift, ant, à jüre proximo,

fen

Dixi, ff apponatur in ipfo contractn,

conc,; à radicali, neg. — Quia utrum-

Qtt

pro quo vide num. 40. circafinem, — Si

enim fuperveniat Matrimonio contra-

que in pra(enti impeditur, ut proba-

js

tum efts quod enim uni traditur, al-

&o; non diffolvit illud, imó contractui

matrimoniali tacité ineft hzc conditio,

teri non poteft promitti vel fi pro-

h

mittitur, non fit verus confenfus in

ut poftea poffint, fi velint, vovere ca-

n

(

4titatem, quia fic non impeditur trans-

traditionem, ^ Vide qu& mex 'dit:'cn-

tut,

f

latio dominii corgorum: non tamen

tra

N

Y

Y

ee

:

l)

:

(CRy

q

$

M

þ.

M

1.

"

[

)

u

EX A-

i

"4

PA

/,I':)e Zäatrïmam'o.

izäg

M

p

dirbegpedpudbtihs

ii

j

!

i

EXAMENJIV

ïxi,

j

: De Obje&o confeníus q. 48. per duos art, & de Bonis

7

$,

Ü

Matrimonii q. 49, per fexarticulos.

x

)

UZRO I Quodnam eft

conjugibus qui ex voto vel pacto fervant

i

n

obje&umeffentiale confen-

caflitatem,

füs matrimonialisieflne ipfa

Eu

Ü

RC

Secunda , tertia , efj veliqua Partes

h

s

copula carnalis ? & quid

patenc.ex S, Thom. hic q. 48. a. 1, di-

l

quoad hoc fentis de Matri-

cente : Bene dixerunt illi , qui dixe-

monio B, Vireinis?

runt , quod confentire in Matrimoni-

XLIII. &, Objedtum effentiale con-

um , eft confentire in carnalem copulam

fenfus matrimonialis non. eft. copula

implicité , non explicité, nonenim de-

t

carnalis ,. feddominium fcu jus in cor-

"

ber intelligi , nifi ficut implicité conti-

pus alterius ad. procreationem Prolis,

netür effectusin fuacaufa, — Quia pote-

]

2.. Unde de effentia & valore Matrimo-

ftas.carnalis copulz , in quam confenti-

H

. nii non cefl confenfus explicatus in co-

tur, eft cauía carnalis copulz , ficut

l

pulam carnalem , quo fcilicet contra-

poteítas utendi re ífaá eft cauía u(üs,

]

hentes formaliter intendant eam exer-

Hzc ibi, |Et 3. p. q. 29. a. 2. in c, ait;

cere.

3. Nec implicitus ex parte con-

Matrimonium Íive conjugium dicitur

trahetitium.

4. Bene tamen implicitus

verum ex hoc, quód fuam perfe&ionem

€x parte contractüs,

;

uictiam fuit

attingit.

Duplex autem eft rei perfe-

.in B. Virgine contrah

ente cam S. Joíe-

&io, prima & fecunda, Prima quidem

pho.

6. Cum quo p

verum Matrimonium.

roinde conqaxit

rei perfectio confi(tit inipfa forma , ex

qua ípeciem fortitur ; fecunda vcró per-

Aat;o 1, p. lllud non eft objectum

2

fectio confíiíit in operatione rei , pet

— effentiz

À

le confenfus matrimonialis :

quam res aliqua fuum finem attingit,

quod non cft de effentia Matrimonii :

Forma autem Matrimonii confifüit in

. Sed copula carnalis non eft de effentia

quadat invifibili eonjunctione animo-

Matrimonii , ut probatum eft fuprà n.

rum, perquam unus conjugum indivi-

7. R. 2, ubi vide,

Ergo.

Idem eft de

fibiliter alteri Bidem fervare tenetur, . Fi-

- ebligatione formali & proxima ad co-

nisautem Matrimonii eft proles gene-

pulam , cüm & illa poffit feparari , ut

randa & educanda. .Ad quorum pri-

mum. pervenitur per concubitum con-

Patet'tum li divortiatis , «um in illis

Aaaaaaaa

juga-

j:

1290

TRACTATUS XFL Examen 4,

alem , ad fecundum per alia opcra

ron, dícentem , fofepb. Maria Cuffos fuit

fendi

j

"

Viri

& Uxoris, quibus fibi invicem ob-

otigs , quam marvitus ejus , explicat ,

(rdo

gl

fequuntur ad prolem nutriendam, $ic

quód accipiatur ibi maritus ab actu

Matrimoniiconfummati, Etad2, eun-

uml

igituc dicendum eft , quód quantüm ad

primam perfediomem omnino verum

dem S,Patrem, dicentem , Czzz virum

füm t

lubet

fuit Matrimonium Virginis Matris Dei

anudieris, fu[picio tibi non [ubeat nuptia-

rum , exponit, quód nuptias vocat nu-

folm

& Jofeph , quia uterque confentit in

copulam conjugalem , non autem ex-

pualem concubitum. Videaturibidem

:

ino

reffé in copulam carnalem , nifi fub

ad 3.

AniaY

Unde &

Tandem idem Angelicus Dó&or in

emit

conditione, Si Dco placeret,

4. dift. 30. q. 2, a, 1. q. 2 ad 3. ait ,

quan

Angelus vocat Mariam conjugem Je-

(cph, dicéns ad Jofeph Matth, , Noli

coptlam carnalem cecidiffe fub con[enfu

17

*

.

füití

timere accipere Mariam conjugem tu-

B. Aari&: Et poft pauca fubjungit

Que quidem copula nunquam fuir in pro-

fent

am, Qued exponens Aug, in lib, de

nuptiis & concupifc. dicit : Conjunx

pofito ejus , fed erat ja

m certificata , quid

W

vocatut ex prima defponfationis fide,

atlus nunquam fequi debevet.

Qua duo

Bito

di&a ne invicem fibi repugnent , opus

quam concubitu nec cognoverat , nec

?mpt'

fueratcogniturus. Quantüm veró ad

eft dicere (ait Cornejo ) D. Thomam

Ttef

fecundam perfe&ionem , qua eft per

pofuiffein B. Virgine confenfum im-

N

ac&tum Matrimonii , fihoc referatur ad

ET

plicitum in copulam ex patte contra-

carnalem concubitum, per quem proles

étüs , non veroó ex parte contrahentis,

NQR

generatur , non fu

itillud Matrimonium

fcd potius oppofitam intentionem, Er-

Vil

Unde dicit Ambrof.

[9]

MU

€confüummatum,

b

.K«m'a i,p. Adacushumanos,& m

Ts

fuper Lucam : Non te moveat quód fre-

quenter Mariam Scriptura vocat conju-

gotia humana validé tra&anda (ufficit

&

confenfus virtualis & implicitus,ut patet

gem;non enim Virginitatis ereptio , fed

ia

tum in Miniftro Ecclefiz habente folüm

b

conjugii teflificatio, & nuptiarum cele-

bratio declaratur.

Habuit tamen illud

intentionem faciendi, qued facit Eccle-

V

Matrimonium etiam fecundam pertc-

fia , tum in eo qui intendit contractum

étionem , quantum ad prolis educatio-

facere juxta Leges Patriz , quas ignqzat.

nem. linde Aug. dicitinlib. de nupt.

Ergo,

& concup. Omne nuptiarum bonum

Ratío3.p, Contrahens cum vero ani-

mo fe obligandi , fed animo interno;

impletum eft in illis Parentibus Chrifti,

Proles, fides, & Sacramentum.

Pro-

non manifeflato , ante Matrimonii con-

lem , cognofcimus ipfum Dominum Je-

fummationem, profitendi Religionem,!

validé contrahit Matrimonium ,

z

'fum $. fidem, quia nullum adulrerium $

ä

Sacramentum, quia nullum divortium ;

enim duz intentiones non puguant in-

Í

folusibi nuptialis concubitus non fuit,

ter fe, quamvis una fit affirmans , OC

eodem

Bæcibi. Ibidem ad z, San&um er-

altcra negans, non cnim funt de

fecun-

h3

3 Matrimonie.

1291

il

fecundüm idem : ficut validé fu

Ícipitur

rem aliquis faltem confenfus in copu-

4

Ordo cum animo eum nunquam exer-

lam eft neceffarius, Qui enim confen-

l

cendi.

Sub[umo: Sed calisin copulam

ticin caufam per fe talem , aliquo modo

Il

carnalem non habet confenfum implici-

confentit in effe&um inea contentum:

Ill

tum ex parte contrahentis , hic enim

Sed mutua corporum poteflas eft per fe

i

habet intentionem oppofitam,

Ergo

caufa juris utendi corpore. Ergo, Prima

]i

folàm ex parte contractüs. Simile cft

min.prob. "T'um quia juxta S. Thom,

in eo qui profitetur. Religionem cum

- poftea adducendum , aliofque DD, B.

animo ejus ftatuta non fervandi , vel

Virgo priüs emifit vorum Virginitatis;

i

emit equum cum intentione eo nun-

Tum etiam, dato quód hoc non emife-

h

quam utendi; quz Profeffio & emptio

rit, videtur tamen talis ( nimirum im-

!l

eft valida,& obligatoria , & tamen non

plicitus ex parte contrahentis) confen-

H

fuit intentio implicita, ex parte contra-

Íus przjudicare ejus Virginitati faltem

[

hentis : fed contractus eft calis naturz,

mentali, feu perfe&a Virginitatispro-

ut ex parte Profeffionis iacludatur obli-

pofito quod habait,cui tamen non nocet

JJ

gatio ad fervanda ftatuta ; & ex parte

confenfus implicitus

l

contractüs, Ergo,

præ;iic*: ex parte

emptionis jus utendi equo , adeóque &

intentio implicita ex parte actüs,

Nota , totum hec intelligi de copula

Nec hzc diftin&io, nimirum ex parte

carnali folàm potentiali. feu poffibili,

aGüs , & ex parte agentis eft noviter in-

h?ec enim fola eft de effentia Matrimo-

is,

venta , fimilesenim diftinCtiones inve-

nii , in cujus tantum effentialia B, V.

|

niuntur in Theolog, & Philofophia,

confenfit, non defuturá, qua eftacci-

v.g. ex parte operis , & ex parte Operan-

dens ejus,

7

tis : ex parte fcientiz, ex parte fcientis :

XLIV, Oppozo 1, contra Matrimos

[

ex fine intrinfeco; vel extriníéco.

Sicut

nium B. Virginis: Qui vel que corpus

fi quis det eleemofynam cum intentione

fuum promifit Deo per votum ad perpe-

fatisfaciendi pro peccatis , nihil ex parte

tuam caftitatem , nen poteft illud tra-

fua cogitans de fublevatione miferiz

dere alteri per contractum ad prolis

pauperum , tamen ex parte operis habet

procreationem : Sed juxta $, Thom. 2.

W

intentionem füblevandiillam,

P. q. 28. a. 4, D. Virgo ante defponta-

- Ratio quarte €9 aliarum . partium fr-

tionem cumS, Jofepho fuum corpusDeo

mul: Utex adductisverbis$, Thomz

per votum promüfit ad perpetuam ca-

!

aliisQue Patribus & Do&toribus conftat,

ftitatem.

Ergo,

B, Virgo verum contraxit Matrimoni-

2.

Hoc Matrimonium ratione con-

um : Sedillaex partefui, feuex parce

fenfus impliciti in copulam carnalem

contrahentis, ne quidem implicité con-

: nocet Virginitati mentali., Ergo, Prob.

fenfit in copulam carnalem, Ergo folüm

ant. cum Gonet : Nequit fieri,ucinten-

ex parie contractus & quafi indire&te.

tio feu tendentia eífcntialiter nec—effariak

foHe

t'ECG,

Conf, pa

Quia ad Matrim/onii valo-

'ex parte actüsnen fit neceffaria etiam ex

ZAa2aadaaa 3

parte

1292

CTRÁACTATUS. XFL. Examen 4.

parteagentis , prout illum exercentis : .conveniens fuit , ut Virginitas ejus ex

Q

Sed juxta dictaad matrimonii valorem voto eflet Deo coníecrata.

Verüm,

Í

IQ

requiritur confenfus in copulam carna-

, quia tempore Legis oportebat genera-

Ír,i

lem implicitus ex parte contractüs. Er-

gtit

uoniinfiflere tam mulieres quàm viros

$0 & ex parte contrahentis,

Sed híc

(quia fecundüm carnis originem cul-

nim|

nocet Virginitati mentali, Ergo, Prob, tus Dei propagabatur, antequam ex illo

Óaj.

'Tendentia aétüs vitalis non eft

populo Chriftus naícerctur ) Mater Dei

pit

alia , quàm tendeniia ipfiufmet agentis

[/7

noncreditur , antequam defponfaretur

feíe exercentis circa tale objectum, Er-

Jofeph , abfoluté virginitatem voviffe ;

qll

£o.

1

fed licét eam in defiderio habuerit, fuper

il

æfcihdit àconfenfu

hoc tamen voluntatem fuam divino

- Confirm. Qui pr

Qu

implicito in copulam carnalem , non

commifit arbitrio. Poftmodum veró ac-

qn

contrahit valide ; & , quinon praícin-

cepto refpenfo, fecundüm quod mores

"

dit, patiturjacturam Virginitatis men-

illiustemporis exigebant , fimul cum co

/fi

[

talis,

Unde 1. Timoth. $.. Foventibus

votum Virginitatis emifit.

Hazc ibt.

eni

eaflitatem non folim nuubere fed. &j velle

Etad z, ait : Quia videbatur effe Lege

dili

zubere damnabile cfl;in B. V. autem nihil

prohibitum , non dare operam ad re-

n

fuitdamnabile.

I go.

linquendum (emen fuper terram , idco

libs

non fimpliciter Virginitatem vovit Dei

11

— 3.SiMulier dicat Viro , Cozfeutioin

Genitrix , fed fub conditione , Si Deo

Ti

26 , fed [nb bac conditione , ut non cogga-

placeret,

Poftquam autem innotuit,

€4577e , non eft confenfus matrimonia-

tode

hoc effe Deo acceptum, abfoluté vovit,

R

lis, quiaeft contra fubflantiam Matri-

moni! : Sedtaliseratconfenfus B, Vir-

antequam ab Angelo annunciaretur, Ita

üs

S, D. Ergo B. V. nubendo nihil fecit

ginis, Ergo.

,

contra fuum votum , quia Deus B, Vir-

H

4. Sequitur , B. Virginem fuiffe ad

gini revelavit ut nuüberet.

M

copulam carnalem fimul - obligatam

5

nimirumratione Matrimonii; & dcob-

Ex hác doctrinà S. Thom, bene pene-

Utj

tratá facilé folvuntur he duzinftantiz:

U

ligatam , fcilicetratione voti: Sed hac

1. B. Virgo omnes Virtutum adtus cli-

d

videtur effe contradictio, E:go.

cuit in gradu heroico fcu exceilenciffi-

clin

-fd Y. pramiffo , ex dictis patere,

mo ; Sedvotum eft actus virtutis Reli-

fUPc

quod cüm cum voto fimplici ftet verum

- gionis, & votum abíolutum eft perfe-

lt

Matrimonium, difl.maj. Sivotum fit

* Cius.conditionato,

Ergó ftatitn fecit

fie

abfolutum, conc, ; ficonditionatum ,

abfolutum, . 2,Votum B. Virginis erat

pot

utiinB.V,, Reg,Unde S, Thom.in lo-

perfectius voto cujuícunque Profcfli

co objecto fic ait : Perfectionis opera

Religiofi; Sed ho

HPP(

G Lfi abfolutum, Ergo

fütm

funt magis laudabilia , fiex voto cele-

& illud,

(uig

brentur ; Virginitas autem, in Matre

«4d 2. neg, ant, , ad prob. neg. maj,

D«i precipué debuit pollere ,

enfu,

Tijy,

»& ideo . Ad hujus prob, dift. anc. in hoc f

; Y

gtlöd

JDe Matrimonia.

1295

quódtendentia a&tüs non poffit effe nifi

reddendi non coar&at poteflatem , fed

n

" fimul aliqua fit tendentia agentis, conc, ;

cam dat abfoluté, licét cum animo non

L

- fic, ut pari modo fecundüm omnem ra-

u

exequendi juxta dicta in ratione 2. Par-

tionem fe habeant, neg. Oppofitum e-

tis,

l

nim patet cx Katione 5. Partis,

Nota , quód falvo valore Marrimchii

l(q

-Ad Confirze, detur diflin&io illa , ex

non poflit (folüm intendendo fecunda-

hi

parte contractüs , ex parte contrahentis,

l

rio$ Matrimonii fines) bonum prolis

- Ferbum -Apofloli ( ut ait S. Thom, 3. p.

excludi pofitivé ; ( uti fierecin cafibus

^

q. 28, a. 4, ad. 3.) eff. iztelsgendum. de

przdiéts ) licét poffit negativé , uti fit

r

z , que abfaolute caflitatem vovent s

in fenibus & flerilibus nubentibus,

!

uod quidem Mater Dei non f'ecit, ante-

- 44 4. dift, fequelam'maj, Fuiffe obli-

quam fefeph defpon[aretur : fed peft

]

gatam obligatione radicali, conc, ; pro-

defþanfkriancm ex commumsi voluntare

xima,neg. Beneergo flat, quód quis

Jl eum Spou[o. [uo. votuma virgiuitatis

babeat obligationem radicalem ad copu-

l

emifit, Eàdem datà & bene applicatá

lam carnalem.ratione voti autem habeat

diftinctione folvuntur hz duz inítantiz,

obligationem formalem & proximami

.1, Omnes contra&tus totam fuam vim

abfünendiab illa , ubinulla eft o

habent

ab intentione contrahentis,

ppofi-

tio vel contradi&io , habentenim fc fi-

2. Acusagentium moralium non ope-

cut potentia & vinculum quo hg;u:ur ne

rantur ultra intentionem illorum, Ergo

exeatina&um, Sicutcui pedes fu

nt ?;

ICile

eodem modo fe habenc intentiones ex

4

1

gati, habetpotentiamambulanc

PRLAS

parte contradtüs & cx parte contrahen-

ligatam.

Addi poteft , quód a

u

& ftt;

tis.

L

x

duo vincula obligare ad a&us inter fe

4d5. ait S,'Thom, hic q. 48, a. z. ad

repugnantes, aliud veró, vin

ala ipfa

3« Mllaconditio explicata uon folum atkui,

intcríe repugnare , fzpec:

»orincipia

- fed enam porcflati contrariatur. coptla

contratiorum actuum p

t. effe

jffe. fi-

carnals. i ( 2deo eff contraria. Matri-

mul, licétipfiactus fimul eífe non pot-

'momie. limónecibiex parte contradtüs

fint ; ficut qui fedet , habet potentiam

datur confenfus in copulam carnalem,

ambulandi , & tamen non potett fimul

Íedere & ambulare.

cüm exprimatur in ipfo contractu, juxta

fuperiüs dicta, & fiat pars cjus, adeóque

QULERO I1I, Danturne quedam

totaliter tollat poteftatem in ordine ad

bona Matrimenii, quibus ejus actus ex-

finem intrinfecum Matrimonii , quia

cufetar, & viquorum illud , etiam ut

poteflas coar&atur juxta conditionem

eftinofficium naturz , Jure naturali fit

appofitam ; qu& facit hunc cffe verbo-

tudiffolubile quoad vinculum 2

rum contrahentium fenfum :

*

Primo

XLV, x;.1, Dantur bona Matrimonii

Bov

quidem comtrabo tecum. ,. [écumdo. non

qua illud. ejufque ufum excufant, &

coatrabotecum, vt explicat nofter Labar,

honeftumac fan&um reddunt,

Sunt-

que tria, fcilicet, Proles, fides, & Sacra-

Verüm inceptio intgrior, debitum non

men-

þAaaaaaaa 3

:

1294

MTRACIMTUS XFT. Examen 4,

4

inentufm , &xpïicata fupräv Exam, 3,ad

bonusingenere, exhoc quód cadit fu-

[

Q.f.n.40.

prà debitam materiam, & fic eft ides,

a

Declaratur X.

Pars ex $, Thom, q,

per quam homo ad fuam aecedit,& non

V

49.2. 1. in c,

Nullus fapiens debet ja-

adaliam, Ubi fides ron accipitur prout

Nità

vin

Guram fuflinere , nifi pro recompen-

eft virtus theologica, ( ait S. Thom. ad

fatione alicujusboni equalis vel melio-

vt

2.) fed ut eít pars juflitiz;quia in Matri-

ris : unde electto alicujus,quod aliquam

monio, cttm fic quidam contractus, cft

li

ja&uram habetannexam, indiger adjun-

quadam promiffio, per quam talis vir

[

&ione alicujus boni, percujus recom-

tali muleri determinatur , ut ( juxta

penfationem ordinetur,& honcftetur ; in

Refp.ad 3. ) neuter ad alium thorum

KOtt

conjunctione autem viri & mulieris, ra-

accedat: & fibi invicem debitum red-

fed

dant.

tionis ja&tura accidir; Tum quia propter

Sed ulteriàs habet aliquam bo-

PGI

vehementiam dele&tationis abforbetur

nitatem, inquantum efl Sacramentum,

qu

ratio,ut non poffic aliquid intelligerein

non folàm ut eft fignum rei facrz faa-

n

t

ipfa, utPhilofophus dicit ; Tumctiam

&ificantis conjuges, fed etiam ( ut patet

üf

propter tribulationem carnis , quam

ex Refp. S. Thom. ad 4. ) uteft fignum

oportet tales fuftinere ex folicitudine

;onjuzüftionis Chrifti & Ecclefiz , que

qui

temporalium , utpatet I,Cor.7. Et

dicit unitatem &indivifionem: eflenim

at

ideo talis conjundionis eledio non po-

Vide

us

unius ad unam infcparabiliter.

teft cffe ordinata, nifi per recompenfa-

circa hzc quz di&ta funt füprà de a&u

il

tionem aliquorum , ex quibusifta con-

Matrimonii Exam,t1 (Q.y.a-7.

tl

jun&io honefletur : & hac funt bona,

8:.2. Certum eft , quód Matrimoni-

Jto

qui Matrimonium excufant,& fan&tum

umcxratione Sacramenti ( quam Chri-

Ute

reddunt.

Ita S. Thom.

fius ei faperinduxit ) majorem habcat

tdi

indiffolubilitatem.

Declaratur 2 Pars cx a. 2. in c. ibid,

ts

Matrimonium cft in officium naturz, &

Ratío : Quia in ratione Sacramenti

eft Sacramentum Ecclefix: Primo modo

Chriftus illud fimul evexit ad fienifican-

o

f

fumptum duobus erdinatur, ficut &

dam duplicem infolubilem conjun&io-

quilibet alius virtutis adus , quorum

nem,nimirum unam , Vetbi cam Hu-

l,

unum exigitur ex parte ipfiusagentis , &

manitate; alteram , Chrifti cum Eccle-

D

hoc eftintentio finis debitij& fic bonum

fia. Proquo

Ttfg

Matrimoni ponitur proles, non folum

Nota , quód quia hec duplex con-

fm'tl

ut procreanda, fcd etiam ut educanda,

jun&io fignificatur per Matrimonium

L

adquam ( ut S. D. explicat ad 1.) ficut

confummarum ( in quo folo Conjuges

bell

ad finem ordinatur tota communicatio

fiunt una caro ) idco illud inter bapti-

[tin

operum , quz eft inter Virum & Uxo-

zatos, addiffcrentiam d rato , in nullo

AiGU

noar

uraliter thefauri-

rem , quia Patres

cafu, viventeconforte, diffolubileeft,

ftti

zantfiliis, ut patet 2. Cor, 12, Aliud

ut patebitex dicendis , ubi & conftabit

D

deMatrimoniofnfidclium,propter quod

"

exigituz ex parte ipfius acrüs , qui eít

dixiyiuter baptiz.atos,

'&- 3.

-

: De Mntrimom'a.

'Tïyfr

BIL;. Matrimonium ratim,etiam fe-

Ratio 1. ef : Matrimonium ex effen-

cundüm fe fumptum, feu ut eftin offici-

tia & natura füa pro fine primario re-

um naturz, eft x fua natura,ac jure na-

fpicit hoc , ut genus humanum modo

turali, & non folo precepto pöfitivo di-

raüoni recte & rationali nature con-

ä

vino indiffolubile quoad vinculum:juxta

fentaneo propagetur & educetur, cor-

veriorem fententiam, Qua indiffolubi-

pore & animo.

Ergo ex fua natura pe-

litas bene probatur ex bono prolis.

tit medium per fe;huic fini proportiona-

Explicatur: Dixi 1. ratum , id ef

tutn.

Sed hoc medium per fe eft in-

celebratum fervatis. omnibus. debitis

diffolubilitas, conjugibusenim fepara-

:ä

conditionibus , ita ut nullo laboret de-

tis proles facilé negliguntur , & quód

fe&u (ubftantiali , fed tantüm careat

proles interdum in cafu feparationis be-

perfe&ione integrali feu accidentali,

ne educarentur , cffet per accidens , uti

quz cft copula carnalis, quz facit Matri-

etiam fuprà diximus.de prolibus forni-

monium confummatum , quod juxta

cariis ; ficut & per accidenseft , quàd

anté dicta in Not. majorem habet in-

Matrimonium non confummatur, Ergo

diffolubilitatem , etiam ex jure naturze,

ex bono prolis bene prebatur indiflolu-

quia per cjus diffolutionem (inquo dif-

bilitas. Matrimonii,

Vide fuprà de

fert à rato) duplex inferretur injuria,

fornicatione Tra&. g. Exam.2,n.29.

una Uxori, quz deflerata dimittitur:

Ratio2, Propria rei definitio explicat

altera Proli;qua vel ratione copulz car-

eam fecundüm íe & naturam f(uam , &

nalis in ipfo femine accepit jus ad fui

non fecundüm ea quz illi conveniunt

procreationem ; vel fi foetus jam eft in

ex inftitutionevxtrinfecá ? Sed definitio

utero efformatus, aut ex eo natus , ad fui

Matrimonii etiam fecundüm fe fumpti

educationem, $i fors cenjuges fint fte-

acrati ,. (uprà Exam, z, ad Q. 2. tradita

riles,id per accidenseft,

cxplicatindiHolubilitatem. Ergo,

Dixi 2, ur eft in officium natura , id eft,

Confirm. Conditio repugnans perpe-

feclufa ratione Sacramenti; de qua anté,

tuitati Matrimonii , utfuprà probarum

Dixi 5, zoz folo pracepta poftivo Chri-

fli, per Paulum promulgato t. Cor. 7.

cfl ex Gregor, IX, inc, finali, deeozdit,

appof. annullatillad. — Ergo perpetuitas

Pracipio , nonego , fed Dominus , Uxo-

de fübftantia Matrimonii.

rem 4 Fironon difcedere , quod fi difce[-

ferit , manere Innuptam , aut Firo f[uo

Ratio 3. Juxta communem DD. fen*

retonciliayz.

Ubi Chriftrus füblato li-

tentiam Deus ín Paradifo terreíftri Ada*

bello repudii Matrimonium reduxit ad

mo nullum dedit przceptum meré pofr*

primavum fuz inflitutionis vigorem.

tivum, Excepto de efu pomi 5,Sed propo?

Dixi 4, q4044 vinculum , quia poffe

Íuit ei przceptum de indiffolubilitate

fietifeparationem. quoad. cohabitatio-

Matrimonii, dicens: Propter boc relin-

nem, piobat quotidiana experientia.

quet bomo Patrem €8 Matrem (j adhare-

bit Uxori fu& , ubi ND. quód Adam tune

Hoc præfnilï'o

Matxif

d

1 256

TRAÁACTATUS XFL Examen4.,

[

Matrimonium nondum confummave- ^. 4. Quod quis poteft d/,pnax'c*in per-

lt

petuum,poteft eciam donare ad tempus :

rat. Ergo explicavit Deus Adam pra-

Sed.

[l

ceprum naturale,

Ergo.

loc

XLVL Oppono 1 contra R. 3, Deus

Confirm. Sicut fe habet (impliciter

non poteft mutare ca,nec difpenfare in

li

ad'fimpliciter , & magis ad magis , ita

ilis; qua funt dejure nature ; multó

minüs ad minüs, & fecundüm quid ad

»

*

o

minüs id poteft Papa

Sed authoritate

fecundüm quid: Sed confeníus in Matri-

Dei Matrimonium ratum diffolvitur

l

monium fimpliciter , caufat vinculum

per Profeffionem , & confummatumin-

Yet

fimpliciter perpetuum. Ergo confenfus

ter infideles per converfionem alterius

ad tempus facit Matrimonium ad tem-

Qu

t

ad Fidem, juxta dicendain fequentibus,

pus. Sicutfervitus fimpliciter talis eft

ti

Étemh diverfi Papz diffolverunt. Matri-

obligatio perpetua, fervitus vera fecuns

monia rata. . Ereo,

ul

düm quid , eftobligatio ad tempus.

Confirm. 1, cxemplolibelli repudii,

d 1. de difpenfatione Dei in jure

LU

quo apud Judaosex Dei difpentatione

natura patet fuprd in Tradt. 6. de Leg.

C

Matrimonium diffolvebatur ob graves

Exam.2, n;12, quód Deus poffit in eo

Pff

caufas,nimirum vel ob fterilitatem, qua

difpenfare improprié , nimirum mutan-

pi

in Vet. Leg. erat valdeignominiofa ; ve

do materiam , quód & ficrecin przfenti,

ip

ob lepram aliamve morbum contagio-

quia Deustfübtraheret materiam domi-

I

lii

fum perpetuó copulz conjugali obftan-

nii,nimirum corpus conjugis.Ibid.n.1 f,

tem ; ob veneficium,ebriofitatern, mo-

& 16. patet,quód Deus poffitin quibus-

EXI

rofitatem,perpetuas rixas,&c,

dam nimirum fecundariis Decologi feu

fi

Confirm;2, Ad Eccleliz regimen vi-

Legis naturæip[æceptis impropré di-

lus

detur effe valde meceffaria potcftas- in

fpenfare,non in primariis. Ex his fol-

[

certís cafibus. diffolvendi Matrimenia

vitur illud argumentum Adverfariorum:

L

'$ata; Sed Chriftus Ecclefiz non deeft in

Siinfolubilitas ita cffct intrinfeca Matri-

ly

Ergo Eccle(iz dedit hanc

neceflariis,

monio , ejus diffolutio effet per fe & in-

Á

!

trinfecó mala ; non fecus ac odium Dei

facultatem. — Ergo indiffolubilitas Ma-

Y

trimonii non efl ex jure natutz,

& mendacium: Sed hoc non eft dicen-

Oppere 2. Saciamenta non fant de

dum , quia aliàs claré fequitur, quód fi-

jure naturz, & intcr illa qux habentef-

cut odium Dci in nullo cafu potett effe

licicum , itanec diffolutio Matrimonii.

fe&um perpecuuim, imprimunt Chara-

t

CGcrem : Sed Matrimonium eft Sacra-

Ergo.

Solvitur, inquam ; Major enim

ü

mentum,&Choaracterem non imprimit,

eft vera, fi diffolutio fierec non mutatá:

Ergo ex jure nature: non habet perpe-

materià pra'cepti , fecus fifiat ed mutatà

p

tuitatem.,

AU

lo

de quo vide

co ex Trac, de Legibus

]u

3. Qimnaisres , p::ï,qszcr.llnque cau-

cirato. Ad illüd de Papa difpenfante.

te

fas nafcitur;per eafdem diffolvitur; Sed

in Matrimonio rato patet Kefpoufio ex

Qu

Matrim, nafcitur per confenfum.. Ergo.

diáis fuprà Tract, 10, Exam4 2, n, 47-

e

—

De Matrzmonto «

1297

nem Pape in Matrimonio rato datam,

Ya

de difpenfatione pontificis in voto fo-

M

lemni Caflitatis, dummodo bene appli-

colligitur folutio hujus Inflantiz; Illa

centur ad prazíens, & videantur dicta

Matrimonia fuerunt veré diffoluta , vel

loco ibidem citato ex Tract. de Con-

non ? Si fic ? habetur intentum, Si non2

if

V

Ícient.

Ergo fccundó nubentes vixerunt fcmper

r

Addendum eft

., quàd illi Pontifices

in adulterio,

Colligitur , inquam, fi

fuerint valida, inre non fuiffe diffoluta,

li

non in quovis cafu fe offerente difpen-

nl

Íed folàüm fecundàm invincibilem exi-

faveiint, fed interdum folüm declara-

f

verint, tale Matrimonium propter ali-

fümationem.

Unde femper vixerunt

"

quas circumflantias fuiffe invalidé con-

in adulterio tantüm materiali, non for-

mali; defe&u fcientiz ejus,

:

tra&um,' Ex quo colligitur intelligen-

Il«

tia cap. ectavi , lib, 4. Decretal. tit. 17.

XLVII. Ad 1. Confirm. an per Li-

ubi ficlegitur: Perlarum eft ad audien-

bellum repudii vinculum Matrimonii

n

tiam noflram , quod quum H, ad partes

fuerit revera diffolutum, mens Angelici

Conflantinop. tranfiflet, & ibi moram

Dod&oris eft valde controverfa.

Nam

:

Q

per decennium & ampliüs faciens, ad

h'c in Supplem, ( quod eft defumptum

[l«

primam Uxorem fuam non rediens , ipfa

ex l. 4. Sent,) q. 67. a. 7. utramque

Opinionem ut probabilem defendit, &

h

apud bonz memoriz Vincentinum Epi-

fcopum adversüs eum querelam depo-

utriusquc argumenta fOlVit :,quia tamen

s'

fuit , & quód eum non poffet diutiüs

Íententia negans co tempore;quo S.'Tho,

"

expectare , nihilominus allegavit. Epi-

libros Sent, fcripfit ; erat communior ;

W

Ícopus veró ficut vir providus & difcre-

magis inclinavit in illam. Unde citatum

Id

tus, Parentibus Viri rnandavit, ut pro eo

articulum fic concludit:

Dicunt ali,

J

enitterent , & ipfum ad propria revoca-

quod quamuvis repndiare 'Uxorem per f&

)

rent,

Cümque elapfo longi temporis

t malum., tamen ex. permtffione devina

1patio vir non remearet ad propria;Epi-

licitum fiebat ,€$c.. t quamuvis hec pro-

u—

Ícopusin confpe&u Ecclefiz;auditis ra-

babilter dicatur , tamen primum com-

M

tionibus mulieris, inter eos fententiam

umniss [uflinetur : ideo ad utrasque va-

jl

divortii promulgavie , & mulieri, ut

uones refpoudendum eft, ^ H&c ibi, Idem

].

alium duceret,facultatem indulfit. Ideo-

probabilius judicat in Summa contra

Que mandamus , quatenus , fi confli-

Gent, Verüm in c. 19, Matthzi magis

l

[

terít, quód Epiícopus inter eos fenten-

inclinat in fententiam affirmativam, di-

tiam divortii tulerit,filios quos fuftulit

cens, quód licét repudium zwordizatuns

de alio, ad cujus copulam authoritate

quid fit , noluit tamen Dens , quod u-

predi&i Epifcopi migravit , legitimos

dais tmputaretur ad culpams idque pro-

!

judicetis,eos hacoccafione ab hzredita-

bat ex Chryfoftomo , dicente; quod

te non paientes excludi, Hzc ibi ; eft-

ff peccato ab[lnlrt peccati. culpam , pu-

que hoccorum anté citatum Capitulum.

fa difpenfandoin lege naturz. .ltem

I, 2. q. 102,a, $. ad 3. expreísé docet,

Ex priore folutione circa 4ifpenfatio:

Dbbbbbbb

! q&löd.

L]

1358...

TRACTATUS. XFT, Exdmen 7 H

quód ideo in Vcteri LegeMatrimonium

imperfe&tioni ac fragilitati Judeorum

DP

non erat Socramentam coniunctionis

condeífcendentis, Ergo adeft caufa ho-

nefta.

-4d 2, mulier illa dicebatur

Chrifli cum Ecclefia, 4uia dabatur in ea

*

libellaa vepsudi

»

guod eft. contra rationem

polluta non pollutione eulpz , fed lega-

t

Sacrazaentz.

tio

Quaz ratio non valeret (ut

liter , feu per legem , unde ly ceram Do-

VA

bene arguit Gonet) nifi per libellum

minoidem eít,ac per legem Domini. De

repudii Matrimonium tunc fuiffet diffo-

hoc vide T

f«

Z

ract, 11, Exam, r, Q. 2, n. 2

lutum , nen felüm quoad cobabitatio-

R,2.

qu

nem &thorum , fed etiam quoad vin-

d 2, Confirm. neg. maj. 5 qüia ni-

culum, S$ola enim diffolutio quoad

mium probat, idem enim probat de

&f

vinculum adverfatur rationi Sacramen-

Matrimonio confummato,quia cjus dif-

j

ti, cüm in Lege Evangelica Matrimonia

folutio etiam Ízpe muliüm conduceret

Ti

diffolvantur quoad therum & cohabita-

ad bonum Ecclefiz , v. g. in cafu.quo

tiohem , & tamen hoc non fit contra

Kex duxiffec Uxorem fteiilem, cique fi-

I

rationem Sacramenti ; aliàs enim fieri

ne hzredibus defunco fuccederet Prin-

j

Pc[

non poffet,

Ergo per Dei difpenfatio-

ceps hereticus vel infidelis vel certé pro*

nem folvebatur vinculum, &licité re-

bat , quód Papa in eodem caíu pollit

al

d

pudiabantur Uxores,

Que fententia

concedere polygamiam; hac enim na»

lr

cüm fit conformis ulim« Angelici Do-

ture Matrimont minüs repugnat, quàm

&oris voluntati;efl probabilior,

Wi

dilolutio ejus , quia rclinquit vincu-

Contra hanc Solut. inftari peteft 1.

Ium,

20d ergo tunc Màtrimonii in-

1

Difpenfatio debet fieri propter hone-

diflolubilias cedat in damnum boni

ftum- finem. : Sed. facultas dimittendi

communis, v. g. totius Regni, effzt per

Uxores in Vet. Leg, non fuit conceffa

accidens & 1n cafu particulari ; Lex au-

f

propter honcftum finem,

Ergo, Prob.

tefn confiderat ea quz funt per fe , feu

&

min, ex illo Chrifli Matth. 19.

AMoyfes

quz regulariter & ordinarié fiunt, Peri-

culis ergo rerum humanarum obvian-

f

ad duritiam cordis veftri permifit vobis

dimittere Uxores.. Ergo. 2, Mulier

duni eft per rés humahas , de quo vide

repudiata & alteri nupta, Deut. 24. v.4,

fuprà Tra&t. 16, de Rchg Exam-.* 3. de

voto n,47.

dicitur , polata f abouminabilis fatla

coram Domino , & idco prohibetur ibi-

-4d 2. Oppof. dift, maj, pro . p. Sub

.dem ne prior maritus cam recipiat in

ratione Sacramenti , conc, maj, 5 fub

Uxorem, fi fecundus moriatur, vel.eam

alia, neg. Matiimoniumautem prater

pazker dimiferir,

Sed non poflet dict

