Romam, quostenetur reddere, finon

ficiati , vitio crapula dediti (nolentes

portet , licécperlethalem infirmitatem

intelligere, utbeneagant ) agnofcant,

L"a

inculpabiliter fuerit im peditus,

fe ipfos fibienm morbum caufaffe , aut

Ti

Sed. qpid judicas de quotidianis di-

eum pravidiffe ftudentes calicibus epo-

flributionibus , feu ( ut vOcant) Prz-

tandis,

(

Hzc de Beneficiatis occafione

fentiis, qua dantur Beneficiatis & Ca-

N

hujas materiz : plura de iis videtum.

[

nonicis, Choro prafentibus, & juxta

de dominio Clericorum in Tract, 8

Y

ufum Ecclefiarum, etiam propter infir-

Exam, 2, n 32. & feqq. tum de obli-

imitatem abfentibus ; lucranturne- cas

H

?

gatione eorum ad horas in 7Tra&. 10

Canonici in R. 3. deferipti

Exam. j, n, 71, & feqq. & n.

f

.85',«26*'

LXXXIV. Dico. Certum efl,quód,

«qq.

K

fi tales Bencficiati, etiam dum func (ani,

l

ftn

L

i

K

1 10(

W

l

EX-

ts

z

A. D: 47cjun;,'0.

t

"

r

diedbdpegkn

BeBedbegbetibegbed

;;.; 1

iil

ul frrg;

A

Pnäkägi.

EXAMEN IV

Q?

Ti

De Tejunio,

JMC

l

j

,

il

L25 , Q

D? que $, Do&tor agit . 2, q. 147. perg, art,

T contraria juxtafe pofita ma-

ab Ecclefiä 1

iturt

i)ræfcrivptarh. /Obh'gat fuüb

CUT

giselucefcant;poftquam a&um

mortali,

fitt

eftde gula & ebrietate , placet

Prima pars & R&gula Ecclefiz pate-

quoque huc ex 2, 2, reducere

relite:

bit ex affignandis ad hoc jejunium re-

licdes

dodrinam $. Thomz de jejunio. De

quifitis,

uo

Katro 2. p, Ecclefia potefl & intendic

on um

QILER O 1.

uid ? cujus virtutis

j ng,?

graviter obligare,

iquit

adus? & quantzobligationiseft? An-

te R.

& 2. Jejunium eft a&us virtutis, nim,

Abftinentiz, lta S. D. a. . & 2,

dl

— LXXXV.. Not.exS.

: Tho. jejunium

g

effe quadruplex, nim, r.

Ratioi.p. Ex hoc aliquis actus eft

pm du

Naturtz. 2, Spi-

virtuofus (ait S. D, a. 1.) quod per ra-

,

ritüs. 2, Virtutis. 4. Ecclefiz. ^ Prip;z

tionem ordinatur ad aliquod bonum

"m

(quod fuo.loco dicetur requiri ad fum-

ii

puonem Euchariftiz ) eftabftinentia ab

honeftum : Sed jejunium ordinaturad

finem honeftum. Ergo. Min. prob.

j L

omni cibo& potu , ita ut nihilà media

Jejunium ordinatur 1. ad reprimendas

u^

noGe fumptum fit. — Seczzdusz eft ab-

concupifcentias carnis,

Unde S, Hie-

D

jj

ftinentia d peccatis, . De quo I^

ig $8.

ron, lib. 2. cont. Jovin. ait: 5Szze Ce-

»rasäï"ä

Hoc eft jejunium quod elegi,diffolu

e colli -

rere & Baccho fviget Fenus , id eft , per

qu -

fatténes impiemti:,

Quod cít jejunium

folüm] metaphoricé.

Tertium eítabfti-

abflinentiam cibi & potüs tepeícir Lu-

nentia à cibo &

xuria,

2. Ad hocut mens elevetur ad

]

potu juxta regulam

contemplanda cxleflia. . Unde dicitur

temperantiz, quz, utpote virtus mora-

lis, confifliti

Dan, 10. quód poft trium hebdomada-

n mediocritatejuxta dicta

rum jejunium accepit à,Deo revelatio-

fuprá, Qu

udrgzm Is

f, de quo hic praci-

« nem. 3. Ad fatisfaciehdum pro pec-

Íé loqui

mur,.

Pro cujus explicatione

catis,Joel. 2. — Zn

Refpondeo 1,

277

cum eít abftinentia

Jejunium Ecclcfiafti-

rgo,

JeJ nnio, fleru, 8 plam-

äcibq juxgalïegulam

Hhz

Notan-

J

TRAÁCT. F.

Exam, 4.

244

temnar , vel hoc modo transgre&idtar,.

Dd

- 4Notanda hic funt verba S, Tho. a, t.

ut impediatur finis, quem intendit, pec-

P!C!

ad 3. dicentis : Jejunium naturz, quo

reli

quis dicitur jejunus antequam comedat,

cat mort, Siautem ex aliqua rationabili

caufa quis ftatutum on fervet, pracipue

fun

€onfiftit in pura negatione , unde non

incafu, inquoétiam , fi Legislatorad-

p

poteft poni actus virtutis , fed folüm il-

lud jejunium , quo quis ex rationabili

effet, non. decerneret effe fervandum,

nili

hi

propofito à cibis aliqualiter abftinet.

talis transgreffio non conftituit peca-

tum mortale,

Etindeeft , quód non

[

Unde primum dicitur jejunium jejuni,

Íccundum veró jejunium jejunants ,

omnes , quinon fervant jejunia Ecde-

quafi ex propofito aliquid agenus, Hac

fiz,peccant mortaliter, Hacibi,

-

m. 2. Ad'jejunia Ecclefiz omne

ibi L

Omnis actus vit-

communiter obligantur nifi in eisfuerit

J

Ratzo 2, p. €x à, 2.

taofüs , qui eftcirca aliquam materiam,

aliquod fpeciale impedimemun?.a./;.'m

[E

fine c.

z

tj

pertinet ad illam virtutem , quz in illa

Declarat boc S. D.ibid. — Legislaror

j

matetia conftituit medium : Sed jejuni-

um verfatur circa cibos , & in hisabfti-

in fuis flacutis attendit id quod cofiun-

z

W

nentiaconflituit medium. Ergo. -

ter & in pluribus accidit , fi quid autem

Nota tamen ex R, ad 2, quéd nihi

ex fpeciali caufa in. aliquo inveniatar,

[

quod obfervantiz ftatui repugnet, not

ht

Prohibet a&um unius virtutis pertinere

adaliam virtutem , fecandüm quod ad

intendit legisiator talem ad flatuti ob-

Qj

)

X

ejus finem ordinatur, vel imperatur , ut

fervantiam obligare : in quo tament

difcretio adhibenda.

Nam fi caufalit

patet ex di&is fuprà de virtutibus. Unde

evidensper fe ipfum licité poteft homo

jejunium potceft imperative fpectare ad

Kcligionem, Caflitatem, Poenitentiam,

flatuti obfervantiam praterire, praíer-

aliamve virtutem.

tim confuetudine interveniente , velit

E

de facili non poffet recurfus ad Superio-

li

QUAERO II, Tenenturne omnes je-

junare, vcl quibus de caufisaliqui excu-

rem haberi,

Si veró caufa fit dubia,de-

fantur, v.g.pueri, itinerantes , labo-

bet aliquisad Supcriorem recurrere,qut

habet poteflatem in talibus difpenfandi,

N

rantes,pauperes,fenes ?

LXXXVl. Nonomnes, quijejunia

Et hoc eft ebfervandum in jejunus à

Y

Ecclefia ftatutis. Hac ibi.

Ecclefiz non fervant, peccant mortali-

t r.S.D,a.3.ad z.

B.3, Ducrinontenentur adjf-:j,unïï1

Declarat boc .S, D. ibidem dicens:

Ecclefiz.

E

Pracepta qua per modum cofnunis fta-

LXXXVII.

Declarat bocibid. adi

D

tuti proponuntur , non eodem: modo

dicens: In puetis maximé eft. evidens

CUII

cauía non jejunindi, tum propter de-

obligant omnes ,. fed fecundàm quod

0

xequiritur ad finem , quem Legislator

bilitatem naturz , ex qua rovenit,

T

3ntendit,

Cujus au&oritatem . f ali-

quód indigent frequenti cibo , & no?

multo fimul.affumpto : tum etiam»

gms : Fransgrcdiendo&gtggqm , €on-

qun

u

n

De fejunio.

24j

) ts

Poffent eis. dari carnes feclufo fþan-

quia indigent multo nutrimento pro-

tmift

pter neccffitatem augmenti, qaod fit de

dalo. .Rato; Quia chibuercclcfiæ

re(iduo: alimenti.

Et ideo quamdiu

non tenentur,

liqua

i2 ; Deitine-

nlen

funt in ftatu augmenti, quod eít (ut in

LXXXIX, & 4.ad-

rantibus & laborantibus $, D. a. 4, ad

il

pluribus] ufque ad finem tertii fepten-

TT

3. fic ait : Circa peregrinos & opera-

nii , nontenentur ad Eccleftaítica jeju-

| coilis

nia obfervanda.

Coónvyeniens tamen

rios diftinguendum videtur , quia fi pe«

T

eft, utetiam in hoctempore fe ad jeju-

rcgrinatio & Operis labor conimode dif-

ferri poffit , aut diminui abfque detri-

D

nandum exerceant plüs vel minus , fe-

mento corporalis falutis & exterioris

aM

cundiüim modum fuz «tatis, Quandoq;

tamen magná uribulatione imminente,

flatüs, qui requiritur ad confervatio-

a L

tl

infignum peenitentiz ar&ioris , ctiam

nem corporalis vel fpiritualis vitz , non

Sicut etiam

edinei

pueris jejunia indicuntur.

funt propter hoc Ecclefix jcjunia prz-

termittenda $. fi autem immineat necef-

de jumentis legitur Jonz 3. Homines &

fitas flatim peregrinandi,& magnas die-

ib

j

jumenta non guftent quicquam , nec a-

quambibant, Hzcibi. -

tasfaciendi , vel etiam multum labo-

iti

t

il

Ex quo-Colligitur ,' quod pueris uí-

randi , vel propter confervationem vit

|dit , !

corporalis, vel propteraliquid neceífa-

il

ue ad feptennium completum poffint

i

rium àd vitam fpiritualem,& fimul cum

Til

Ine peccato daricarnes, quiaantenon

hoc non poffint. Ecclefiz jejunia obfer-

m

i

obligantur legibus Ecclefiz : eo expleto

Il

ulque ad finem tertii feprennii feu ut-

vari , non obligatur homo ad jejunan-

J

r

dum: quia non videtur fuiffe intentio

ue ad annum 2r, inclufivé. tenentur

l N

Ecclefiz flatuentis jejunia , ut per hoc

! ficit

l

abftinere à carnibus ( nifi alia caufa cx-

If

cufet) poffunt tamen bis comedere ci-

. Ampediret alias pias, & magis neceflarias

?

ii

caufas,

Videtur tamen in talibus re-

iPlf

bos efuriales,

Completo anno 2 1, te-

yter

currendum effe ad Superioris difpcnfa-

nentur etiam ad unicam tantüm refe-

&L

&ionem,

tionem , nifi forté ubi eft ita confue-

bcaulïf»*

LEXXXVIIL

tum , quia ex hoc ipfo , quód Pralati

|orc

Quid teues de juvene

Hec

diffimulant ; videntur annuere.

[

o

Religiofo qui annur

n 21. non comple-

ibi.

vit ?

De quibus plura poftea dum age-

T

[

tur de caufis à jejunio excufantibus.

Dico./ Sicft Novitius , clarum eft ,

C

XC.x.5. Depaupceribus $. D.ibi-

non teneri ad uhicam refc&tionem , vel

"

dem ad 4, itaait ; Pauperes qui poffunt

ad jcejunium Ordinisfub peccato, Sieft

fufficienter habere, quod eis fufficiat ad

piofcffus, tcnetur vel fub poena, vel fub

unam comeílionem , non excufantur

culpa;, prout ditat & obligat Regula

propter paupertatem à jejuniis Ecclefia:

j

Ordinis , cui pcr Profcffionem fponte

à quibus tamen excu^ari videntur illi,

fe lubjecit, & privilegio tatis ceffic,

at

qui fruftatim eleemofynam mendicant,

104

eis

"

Qua de amentibus ?

quinon Poffgnr fimulhabere; quod

j

)!

z

id

d

246

T R.ACT, F. f-Exam.4.

ad vi&um fufficiar.lta S.D,De quoplura qui excufantur ob

quatuor caufas mor

loco mox dicto.

affignandas,

L

XCl. .. 6. In Senibus (aitvaldebe- — QU/ERO Ill.

Quz & quot pri—

Wi

nenofter Sylvefter) nullum tempus ab cipué funt caufz ex

cufantes à jejunio ?

IQ

aliquo determinatumeft, in quo ab ob-

XCII.

R, Sunt quatuor,nim, Impo-

W

ligatione abfolvantur : unde excufari

tentia, Paupertas, Labor

: Picta;.

1?

k

folàm poffunt eo modo quo infirmi &

fuo ordine explicantur,

debiles ,. de quibus eft eadem retio fe-

p

- Jmipotentia eximit juvenes & fenes in

cundüm lnnocent, & Aflenf; Et hzc

fenfu explicato. Huc referendi funt

Sententia. Antonini, Sylveftri, Navarri,

debiles, & qui incoenati non poffunt

&c. eft tutior & p*'robfabilior& fmeritó

ullatenus dormire , vel fentiunt gravem

practicanda,

capitis dolorem aut vertiginem, — Item

|

Ratio: Quia fene&us non habet ita

definitum tempus ztatis ficut adole-

mulieresgravidz , ac la&antes, quz ta-

men non eo ipío poffunt carnes come-

hh

Ícentia. Nam differentia eft:

uia om-

dere, fed folàm bis refici, nifi petant di-

nes homines per pueritiam & adole-

fpenfationem,

Sine quatameR, fimu-

"

Ícentiam crefcunt & augentur. Ergo pro

lier gravida , ob vehemens defiderium

Y

omnibus debuit definiri tempus , tan-

carnium,

proli timens, carnes comedat,

à

quam adolefcentiz finis, quo per fe lo-

excufatur,

l

quendo incipiant obligari. Verüm

Panperta: eximiteos. (utinR. f.ex-

obligationejejunii femel contra&tá non

[

i

S. Tho, di&um eft qui oftiatim frufla-

i

poteft quis dici deobligatus, nifiob ali-

tim eleemof

ynam colligunt, vel aliunde

]

quam mautationem , v, g. infirmitatem,

habent prandium valde imperfectum,

li

impotentiam , fene&utem, quzctiam

Hi enim non

ü

infirmitas virium eft : Sub[umo : Sed

do,

peccant fzpius comedc'n:-

»

lj

non omncshomines (ficutequé, nim,

Labor, nim, talis , qui cöji'püsncrä—

lt

ad' annum 21, adolefcunt) ita eodem

biliter macerat, uti eft, in Fábriferrariis,.

anno, v.g. 6o.fenefcunt , fed alii ci-

ln

Lignariis, fofforibus, mefforibus, arato-

j

tiüs , V, g. annojo. , q

uofiunt impo-

ribus,feminatoribus, Sutoribus, Lapici-

ll

tentes, aliferiüs, v.g.anno 70; - Bre

go non dcbuit determinari certus &tatis

dis, Curforibus, pedibus iter agentibus,

(

&c.quorum labor cum jejunto flare non

fi

annus , quo fenex àlege jejunii exima-

tur,

Y

poteft, juxta fenfum R. 4. — Idem eftde

(

ilis qui per integram Quadragefimam

Ilf

Nota tamen, quàd fi quis ratione fe-

!

quotidie concionantur faltem per hO'

nii fit exemptus à jejunio , per hoc ta-

ram;quia labor eft magriüs.

men (nifialig cauf accedant) noneo

*

Hinc non excufantur Sartores,Barbi-

"l

ipfo liceat ei comedere carnes , fed fo-

tonfores,Sculptores,Pi&ores, Le&ores,

lummodo fecundam refectionem fume-

d

Confilarii, Scriptores, Senatores, Belli

N

re, Quod idem dicendnm efl de iis,

d- -

N

Duces , &c. idcm eft c-ic)ilhs/.am'ü

us,

l

N

ERN

ER

De

fejunio,

247

[

bus, quoram operz potiàs funt ingenii

enim eft deterioris conditionis quám

Confeffa-

fubditus,

: quäm viium corporalium.

Nomine Superioris etiam

10s, ctiam valdegravatos, & eos, qui

m

poteft intelligi propriis Curatus feu

in Quadragefima femcel aut bis in heb-

Parochus , fiEpifcopus adiri non poffit,

istid

ait Corradus.

domada concionantur , abfoluté exem-

$i neceffitas fit evidens,

pros nonjudico, fed ad arbitriam boni

$

difpenfatione o

viri & prudenris,

*

S. Tho, a. 4.

pus non eft , uD

u1d de equitantibus 9

INot. inter Propofitionesab Alexan-

1

li

TU

XCIl. — Dico: Alexander VIl, n. 2 1.

*

dro Vll. damnatas effe hanc n. 2.5. Fran-

damnavit hanc propofitionem

*

Excu-

n

gens jejunium Ecclefiz , ad quod tene-

Jantur. ab[oluté À. pracepto jejunis omnes

tür, non peccat mortaliter , nifi ex con-

Nis)

[

dUl, quiiter agunt equitando , utcunque

temptu vel inobedientia hoc faciat,puta.

r agant , etiamf iter ueceffarium. non

quia non vult fefubjicere przcepto, Et

t

Jit , & ettamft iter umins. diei conficiant,

hanc D. 30,

Omnes Officiales , quiin

szm;

i

Si ergo equitatio fit ad plures dies, & ex

Kepubl, corporalirerlaborant, funt ex-

vitio equi valde molefla , relinquitur

m

cufati ab obligatione jejunii,nec debent

aibitrio viri prudentis,

fe certificare , an labor fit compatibilis

Pietas , que complectitur officia fpi-

cum Jejunio,

(L

ritualia & opera mifericordiz non com-

QU/EROIV. | Quot & quz fünt re-

jl

| patiblliacum jejunio, v,g. perlongum

quifita ad jejunium ?

n?;,:iï

iter pedeftre loca facra vifitare, concio-

XCIV. x. Ttia funt, nim, dele&tus

"

nari, de quo anté didum. Religiofi

ciborum, unicatefectio, & certum re-.

Chorum , etiam frequenter , imó diu

fe&ionis tem pus, Quzfuo ordine ex-

no&uque frcquentantes ; Don excufan—

plicantur,

tur, uti nec Mufici, nifi forté effet Mu-

T

Delettus ciborum eft de effentia jeju-

1

!

; -ficus ex hacarte fe fuosque füftentans,

nii, & fignificat abflinentiam à carni-

H f

& vocem aliter confervare

non valens,

nifi

bus, & ab iis, quaà carne originem tra-

per binam'perfe&am tefe&ionem.

hunt,

Qui tamen cafas eft rariffimus, quia vox

Katio datur ab Angelico Do&ore a,

facilius confervatur moderaté bibendo,

Socs

Jejunium ab Ecclefia eft infti-

"

faciendo tamen diff-entiam in potu.

tutum ad reprimendas concupiícentias

j Und/g eftillud : Cantores apoapi bupo-

Y6O,

carnis , & ideoillos cibos jejunantibus

lu

interdixit, quz in comedendo maximé

$

4Pt4 his addi poteft canfa, ním.

habent delectationem, & maximé pro-

; difpefatio Superioris,, v.

t

g. Epifcopi

vocant ad venerea : Sed hujuímodi

; quoad fuos fubditos

, alteriusve Pzzla-

funt carnes. animalium in terra quic-

| u : que maximé de

bet petiin dubio de

Ícentium , & vefpirantium, & quz ex

, potentia jejunandi.

Potefletiam Pra-

eis procedunmt ficut lacticinia ex greffi-

;Jatus difpenfare cum

femetipío , non

libus, &ovaexavibus Ergo. Min,

prob.

TR ACT. F. Exam. 4.

248

Jprob. Quia talia magis conformantur

maximeé cooperatur vinunt , & alia cale-

humano ccrpori.

Ergo plus deiectant.

facientta corpus,fed ad humorem maxi-

Y

mé cooperatur eíus carnium , ex quibus

ltem magis conferunt ad humani cor-

multum de alimentogeneratur ; altera-

poris nutrimentam , & ideo ex eorum

comeftione plus fuperPuit , ut vertatur

tio autem caloris, & multiplicatio fpiri-

tuum citó tranfit, fed fubflantia humo-

infnateriam feminis, cujus multipiica-

tio eft maximum incitamentum luxu-

ris diu manet.

E« ideo magis interdi-

Iiæ. Ergo.

citur jejunantibus efus carnium , quàm

— Nota tamen ex .Refþ. S. Tho, ad 2.

vinivelleguminum , qua funrinflari

va. Hacibi.

a, cit. quód Ecclefia inflituens jejunium

attendit ad id, quóüd communiis acci-

. "d 2. K. . Dato hoc , tamen carnes

dit, efus autem carnium communiter

magis incitant. ad Venerem. Unde

Ecclefia adhuc bene fecit prohibendo

eft magis delectabilis , quàm piícium,

quamvis aliter fe habeat in aliquibus z-

incentivum principale.

qué dclectabiliter comedentibus piíces

XCV. Quid cenfes de butyrojlardo

|

"

quàm carnes. Etcarnes Ecclefia prin-

adipe feu fagimune?

Dico , licere bucyrum & cafeum, ubi

cipaliüs iptcrdixit , quàmova & la&ici-

nia , quia efus carnium interdicitur im

eft confuetudo, fed prä&icö probabilius

(

quolibet jejunio, in jejunio autem qua-

(uti & tutius) eft, non ita licere uum

dragefimali univerfaliter interdicuntur

lardi & fagiminis.

etiam ova & lacticinia, ut explicat $, D.

Primapars patet ex vi con

fuetüd'iniS.

Si tanta in communi

ad 3. circa quorum abftinentiam in aliis

Ratio 2, p, eft.

jeiuniis apud diverfas Nationes diverfe

detur licentia à Theologis , periculum

exiftunt confuétudines , quas quisque

eít, neilla cumgravi fcandalo, &je-

Obfervare debet fecundàüm morem co-

junii Ecclefiaftici przjudicio facilé ox-

rum;quibufcüm vivit,

tendatur ad farcimina , & jufculumex

carnibus,&c,

&

Olvpono l.

Si ratio $. T'ho, aliquid

probet,debuiffet etiam vinum prohiberi

Fateor tamen, quód paupe

ribus ufüs

injejanio;quia de illo dicitur Prov.20,

lardi & adipis facilé permitti pollit (l,"i

Luxuriofa res eft viuum, Et ad Ephef. f

& famulis & famulabus, quibus in die*

Nolite inebriari vino , in quo eftluxu-

bus jejuniorum fimilia à quibufdam he*

11a;

ris folent apponi loco butyri ) ut come-

2, Etiam pifces excirant adVenerem,

dant,& cum iis coquant.

maximé conchylia,

Unde dicitur; Ve-

Nota inter Propofitiones ab Alexat-

[

dro Vll, damnatas effe hanc n. 32. No?

U!z

nus é mari naícitur , luxugia aP'dct in

undis.

eft evidens, quód confuctudo non co

li

"d1,S.D.a, 8.ad z, ait : Adactum

medendi ova & laGiciniain Quadrage

enerationis tria concurrunt, fcil. calor,

fima obliger,

j

pirirus,& humor, Ad calorem Cluidïæ

Exttr

z

"

g

-

De fejuure,

149

XCVl, Exce[atne à mottali parvitas

gis fumitur ad alterationem corpox-iä,&

TU

materix in comcítione carnis , v. g. par-

digeftionem ciborum afflumptorum ,

h

vus bolus ?

quàm ad nutritionem , licét aliquo mo-

It

"Affirme. "Undenon peccant coqui in

do nutriat.

Et ideo licet jejunantibus

AUL

die jejunii guítantes ea quz coquunt ex

pluries bibere.

$i quis tamen immo-

d

carnibus, Nec videtur difparitas , cur

deraté potu utatur, poteft peccare &

du

in aliis Ecclefie praceptis ,. ut de horis

meritum jejunii perdere : ficut. etiam

Qp

canonicis , de audienda Miffa , &c, par-

fi cibum immoderaté in una comeflione

(mu

vitas materiz excufet, & non in jejunio

affumat.

Hzcibi,

H

quoad comeflionem carnis,

Quid [entzs de hifpanica potione cho-

Unica refellio eft ciam de effentia

colate ?

, ub

je)unii.

Namut arguitS. Tho.a, 6.in

XCVIL. . Dico. Si componatur (uti

ncfef

€. Jejunium ab Ecclcfia iüftituituc ad

Auctores eam defcribunt) ex (accharo

i o

concupifcendam refrenandam , ita ta-

& aliis ingredientibus fubftanzialibus

amen ut natura falvetur

*

*

Sed ad hoc

cibis, amygdalis, nucibus, anifo, &c,

lchur

fufficit unicarefe&io , per quam homo

& fumatur in magna quantitate,frangit

peteft naturzfatisfacere, & tamen con-

jejunium, — Ratie; Quiatunc per fe or-

ntt

cupifcentiz aliquid detrahit,diminuen-

dinatur ad nutritionem , habetqQue ra-

gt

docomeftionum vices. Ergo.

tionem cibi,

Unde non folet fumiin-

j i

Oppozoi. Ecclefia jcjunantibus non

terdiu , fed mané &íferó , dum corpus

i

taxat quantitatem cibi,

Ergo nec de-

refe&tione indiget.

Si autem poflct ita

i

J

buit taxare numerum comeftionis,

'u.uv

temperari, ut retinerct rationem potüs,

u

2, Non taxat numerum potüs feu

non frangeret. Ex quo colligi poteft,

Ü

PT

bibitionis. Ergo nec comeflionis,

quid dicendum deLymoenade &Hippo-

j

Electuaria feu confecturg ex Sac-

cras.

f

charo, melle,: &c,

Sunt quidam cibi,

"d 3. dicit , quód ele&uaria etiamfi

E)U

"

;;:

& tamen Ecclefi non prohibet ea fumi

aliquo nodo nutriant, non tamen prin-

poftcomeftionem, Ergo,

cipaliter affumuntur ad nutrimentum,

u

Hac.(uo ordine folvit S. D, a, cit.

»dPï l

fed ad digcftionem ciborum, Undenon

j

4 1. ait : Quantitas cibi non potuit

folvunt jejunium , ficut nec aliarum

"

qU

eadem omnibus taxari propter diverfas

medicinarum affumptio , nififorré ali-

"l

l qllll'« .

corporum complexiones , ex quibus

quis.in fraudem electuaria in magna

contingit , quód unus majori, alter

quantitate affumat per modum cibi. lta

jurti

ll

minori cibo indiget, ur patet fuprà

S.D.

Tract, 4. Exam. 1. n, 10. in Not. - Sed

qone

Exchfatae parvitas materiz fine care

ut plurimum omnes poffunt natura fa-

i

nibus fumpta extra menfam ?

(

tisfacere per unicam comeflionem,

XCVIII.

A 5 hirmo.

Et ideo famuli

1('[? Ü

n

-4d1, inquit t Ecclefia non intendit

nv,l li

in menía miniftrantes , & Lectores

pracipere abflinentiam potüs , qui ma-

t

menía excufantur , fianjye, yelífubmi-

N

li

hifterio

TR ACI. F. Exam. 4-

250

nifterio fuo. modicum fumant. — Et per

Dico. X Olim fuit mortale notabfliter'

"

[

hoc jejunium Ecclefiz differt à jejunio

anticipare horam rcfectionis , verüm(i

li

Euchariftico,

Ípe&etur moderna Ecclefig confuctudo,

X

quzcoenam mutavicin prahäium ». Uefe

Sed plures materiælparvæ conftituunt-

:

K

neunam notabilem 2

tium illud requifitam , nim. tempus,

Affirmoin co fere fenfu, quo infrà di-

non videtur effe de fubftantia jejunii,

eetur de furtis minutis, eó quód, dum

j

fed vel eft accidentarium, vel requifitum

i

advertenter fit , habeant moralem con-

fecundarium , fic , ut hoc tempusfine

tinuationem.

Unde ab Alexandto VIl,

jutta caufa pravenire, fit leve ; ex caufa,

in

damnata eft hec Propofitio n... 29.

nullum peceatum. — Sed NB,. quód talis

preveniens (nifi exalio capite excufe-

diejejunii, qui fepius modicum quid

comedit , etfi notabilem quantitatem

tvr) teneatur de cztero illo die jejuna-

in fine comederit,non frangitjeiunium,

re, qué ac fi debito tem

pore prandium

!

fumpfiffet,

Prandium debetne effe continuum ?

h

QU.JERO V, . Si de effentia jojunii

zffr!o de continuatione morali,

Y

eft unicarefe&io, quomodo poteftcffe,

Hincfi quis ( non in fraudem jejunii)

n

à medio prandio furgat , cum animo il-

licita ferotina collatio feu collariun-

cula ?

lud refumendi intra modicum tempus,

T

XCIX, sB.r, Poftquam,ut di&um,

non peccat.

i

horarefc&ionisin die jcjunii fuit mut-

N

Tempus vefetliouts olim erat vefperti-

ta, & coena in maturiorem refe&tionem,

num , nim, hora nona (ut patet ex S,

[

nim.in praadium verfa, per confuet-

Tho.a, 7.) que nunc eft Tertia pome-

1idiana.

dinem fuit introducta ferotina refedi-

W

Verüm quia pofterioribus fz-

uncula , ceenula , ac collatiuncula tma-

culis homines ob animi & corporis de-

gis dicenda , quàm c«na vel refedtio,

[

bilitatem in jejunio illo non perícvera-

2. Quz cenula tam quoad qualitatem,

bant, cehà mutata eft in prandium,

quàm quoad quantitatem per íolum

ejufque tempus cft undecima , velcir-

piorum & timoratorum coafuctudinem

citer.

í

eft metienda.^

2 Quandoincipit dies jejuhii ?

Rarioi.p. Quia aliàs difficile cfftt

. Dice. Compumtnrämedian.o&ein

noctu [O mnum capere.

;

mediam. noctem ; terminatur autem

Ratioz.p. Quiadiverfz funthomi-

tfnedia nox & incipit ad primum horo-

num complexiones, ita ut, quod unie

i

logii, etiam quadrantis prmiffi, ictum,

parüm , alterifit multum , & econtra,

f

De co qui die Jovis vel Sabbathi dubi-

Ergo non poteft in praíenti una cert

W

tatantranfirerit media nox,vide Trad,

ftatui Regula,

p

2.Exam, 1, n. 15.

4

&6 z.

uoad qualitatem confue-

W

Hora vefe

eclionrs efine de cffentia je-

tudotimoratorum eít, ut füumatur mo-

l

junü?

dicum de pane, fructibus, herbis, aliisve

M

h1

cibis

,A—æ

t

t

2j

De fejumo.

mortalen: exceffum no&uraz refccti-

: N

cibis levioribus, nt fant fcus; uva paffa,

It

nuces, pyra, poma, confe&turz , &c.

unculz , qui notabiliter excedit quar-

tam parteim illius quaniitatis, qua fuffi-

ecc:;'i.a

veletiam modicum de piíce per fumum

cit ad integram ceenam,

ficcato , autper acetum macerato , de

la&uca aceto & oleo mixta , loco fru-

Ratío : Quia. moraliter talisexceffus

cenfetur effe gravis.

&uum, Nec refert quód " herbz ad

tollendam cruditatem fint priüs elixa-

Refp. 6.Probabilius eft;peccatum fal-

V IEW»E[

tem veniale effe , in meridie fine jufta

ltyat

tx, ;ün;;.' tamen afihibitione condimen-

caufa fumere collatiunculam,prandio in

t1

N e

vefpcrum refervato : fi autem fiat ex

i

.'Re(p. 3 Cibis proprié coctis & condi-

[

dis, prefertim calidis , ctiam fine excef-

rationabilicaufa, v,

g. obiter, obdebi-

ilo

fü, abíque jufta amen caufa , in colla-

liratem,&c, nullum eft peccatum.

RatíoY. p.. Quia efl contra confue-

APOIE

tiuncula vefci , eft peccatum , fed non

plüs quam veniale, $i caufajufta adft,

tudinem Ecclefiz, cujusmorem oportet

ia

efíe uniformem.

v. g. flomachiinfirmiras , nullum eft

nqdo "

PCCC&tllm.

2. Pars patett (&ia—ju&a caufa ex-

at

'ia conco&io ignis cum

cuíat.

Ratio 1, p. Qu

condimentis , &calor, materiam fub-

QUJAERO Vl. Qui eft difpen(atus ad

efum carnium , eftne totaliter à jejunio

at

je&am plurimum mutant , & ex ea fa-

ciunt cibum nutritioni magis fervien-

liber, itaut poffit eodem die pluries co-

tmitid

tem,

medere carnes ? ltem qui ex malitia

,E

Ratío 3. 9 3. p. — Quia vel exceffus

comeditcarnes , peccatne mort. toties,

ie

quoties eas comedit, yelfolàüm in prima

non eft gravis,vel jufta caufa excufat.

. Refp. 4. Quoad quantitatem certum

comeftione,

u

efi,quód debcateffe modica. De catero

C. Refp. r. Dum in detagefïmä ab

t

L

una proomnibus Regula flatui non po-

Epiícopo datur generalis difpenfatio in

A

teft , fed cft habenda ratio tum R egio-

efu carnium , tutius & probabilius eft

«

;(

num, quarum alie funt frigidiores,

cum Medina & Corrado contra Caje-

aliz calidiores:tum perfonarum , qua-

tan. dicere , difpenfatos ( fi falvà fani-

rum aliz funt magisabftemiz , aliz ma-

tate cum unà carnium comeftione poí-

5 (i

gis edaces ; alie robuftiores , aliz tene-

fint contentari ) ex vi difpenfationis

gt

riores ; aliz otio(e, vel faltem gravi

tantüm femel poífe comedere carnes, &

qu

labori nondeditz , aliz diurnis aut no-

teneri fumere collatiunculam in cibo

[un

&urnisOccupationibus gravata: ut pro-

efuriali, ldemeftde co, qui in parti-

IIl y

r D

inde neceffe fit , pro quovis in indivi-

culariad carnes difpenfatus eft ad. pra-

duo quantita

fervandum fe ab infirmitate , cüm de

Fexxx decerni p;*udenti judi-

cio.

prafentifanusfit , ut fit. in Principi-

j

x

Ti li

Refp. 5 .Probabilius efï,ciuöcfïlle (11iü

bus,

[

J o

Jj

Ratie

ex a—li-a jufta caufa excufetur ) faciat

D

It2

2j2

TRACT: V, Exam,4.

Ratío 1.. Inprefenti ftandum eftin-

nitur ex duabus partibus effentialibus,

tentioni difpenfantis , difpenfatio e-

fcil, ex abftinentia à carnibus, & unic?

f

nim tantüm fit , ubieft jufla caufa , &

refectione.

l

Ergo unàá v, g, folà abfti-

non ultra - Sedaà quovis timoratz con-

nentià à carnibus fublata aufertur to-

fcientiz viro hec meritó cenfetur effe

tum jcjunium , confcquenter dictus di-

rationabilis intentio difpenfantis , ut

fpenfatus non tenctur vefpere. jeju-

vefperi fiat. collatiuncula, Ergo. Min.

nare.

Pïl

prob. tum ex ratione fccunda ftitim po-

d boc R. maj,-efïerv,cram'inphylï-

nenda, tum etiam , quia mertem di-

Cs , exquibus eft exemplum de homi-

fpenfantis oportet fic intelligere ad ca-

ne: fecus in moralibus , in quibus eft

vendos nimios abufüs, adícandalum

jejunium , votum , hore canonicz, &c.

tollendum , ad xdificandos & confir-

de quibusin proprio loco dicetur infrd,

[

mandos eos, qui carnibus abftinent.

D

quód,qui non poteft totum,tencaturad

Ergo,

partem fibi poffibilem.

D!

Ratzo 2.

Qui prezceptum non poteft

Cl. g. 2, ad Q6 Probabiliu'scfï;

fervare in totum , tenctur in quantum

toties mortaliter pcccare aliquem, quo-

li

poteft , ut infrà dicetur de recitatione

ties in die jejunii comedit-carnes fine

i

borarum, quamobrem etiam Ruflici,

juífta caufa,

ltacommuniter DD.

)

licétob labores non teneantur abflinere

Ratio : Quia fündató & rationabili-

"

Aíecundá rcfectione perfe&tá , tenentur

ter hzc cenífetur effe mens Ecclefiz cr-

N

M

zamen abfítinere d carnibus : Sed tales

nes prohibentis, ut prohibitionis fenfus

j

difpenfati poffunt ( utfuppono ) fe con-

fit: Ne comedamur carnes , id eft,

II

tentare cum unica carnium refedtione,

nunquam comedantur in ulla diei parte,

li

fine fanitatis przjudicio, Ergo.

Dixi;

ica ut fit przceptum ncgativum obligans

Qui eff difpez[atus ad fe pra-

ineo fenfa femper & ad femper, Eigo

X

fervandn

m ab infiymitate , ut quia ciba-

licét quis mané carnes comederit , pra-

)

ria quadragefimalia nocent : nam fiquis

|

ccptum. adhuc obligat , & obíervatu

fit difpenfatus ob infirmitatem przíen-

poffibile eft pro »liis diei paribus, Nam

J

tem , vel ad fanitatem recuperandam,

qui preceptum non poteft implere in

]

poteft pluriesin die carnibus refici Con-

totum , tenetur in

fllio Medici, ut docet Corduba , &vi-

anté dictum,.

quantum potcü;' ut.

detur colligi ex verbis S. Thomz rcl

ati;

R, 3. Probabilius etiam videtur,eum,

h

proR. 2, ad Q. 2.

qui poftquam in uno die jejunium per

ij

Opporo cum Cajet, Quando res com-

Jf

fecundam plcnam refectionem fine car-

ponitur ex duabus pàrtibus effentiali-

nibus jam fregit, adcóque mortaliter

l

bus,earum uná deftru&à. deflruitur to-

peccavt, intertiarefectione (idemcft

LT

tum, utpatet in homine compofito ex

anima & cor

de quarta) etiam fine carnibus de novo

lg u

pote, quorum uno pereun-

mortaliter peccat, Eft contra diverfos.

tj

mo

.

L

te perit ho

DD. precedens affertum admittentes.

y

[

' $ed 'jejukni.um compo-

- Karto

Em

—

De fejunio.

2j2

Ratio eft eadem , que pro R. z.

veniat, etiam folüm ut itinerans , po-

!h)

modó bene applicetur. Cui adde,quàód

tefl frui eodem privilegio , juxta illud ;

*

1

J

Ecclefia fecundam refe&ionem non

Si fueris Roma , Romano vivito more

H

"

Ts

n

prohibueric folüm limitaté, feu pracise

quod fi fis alibi, vivito ficut ibi, Unde

li

lWs

quatenus per eam violatur illa pars con-

S. Auguft. in epiít. 118, c, 2, adducit

!

d

["

pf

flitutiva jejunii , nim. unica refectio,

Ambrofium fibi refpondentem his ver-

quà violatà impoffibile fit ainpliüs je-

bis: Cüm Romam vtnio , Sabbatho

imy

junare;adeóque non obliget ( quod eft

jejuno, càm Mediolani fum , nonjeju-

|

s

fundamentum — Adverfariorum ) fed

no, Sic &tu, ad quamcunque Eccle-

Ya

pfphibuir Éccleíia fecundam rcfectio-

fiam veneris, ejusmorem ferva, fi cui-

A0

J

nemabíoluté, feuabtolute praecepic u-

quam non vis effe fcandalo , nec quem-

ii

nicam tefectionem.

Ergo quoties fit

quam tibi,

m

nova plena refectioin unodie , coties

E&.2. Sidies Natalis Domini cadatin

violatur preceptum,

teriam 6, ob fefli exccllentiam licitus:

QUAERO VII,

Proiti

Quid tenes de jeju-

eftefuscarnis , ut patet inc. explicars,

ao

nio Feriz 6, & Sabbathi , & de cafu,

de ob[erv. jejun.

Et à fortiori fi cadit in

dl

tal

"

uo feftam Natalis Domini incidit in

Sabbathum,;ob eandem ratzezezz.

ulaà

;

yuer

1UCE

eriam 6. praíertiim an Religiofi tunc

ubi efteadem ratio, eft eadem Juris dit-

polfint comedere carnes, ficut Szcula-

n

pofitio,

N EG

U

res ? & quid de aliis temporibus , v.g.

&.3, lnillo cafu Religiofis , qui-

Bitons

Rogationum, Adventüs, Quadragefi-

bus ex fua Regula cfus carnium eft

mz, de Cena Domini, Vigilia Paícha-

i

prohibitus , non licec. comedere car-

tis,quatuor Temporibus?

nes,

j uïïi&f

CIl, R. r.

In feria fexta & Sabbatho

1tix'u»"«:*'

^

tenemur fub mortali ad abftinentiam à

Rato : Quia ibi excipiuntur, quibus

fit

carnibus.

Bis autem rcfici cibis efuria-

ex voto vcl Regula Pl'(.'hibitus eft efus

carnium. Pro quo

M

libus, peccatum non eít, nifi votum

j^

vel Regulaobftet,

. Nota., quód aliquorum Religiofo-

l!

Y

ln quibufdam Gal-

liz partibus confuetudo permittit efum

rum Kegula ac Statuta non obligent fub

J[cü

carnium 1n die Sabbathi à Natali Do-

culpa, fed fuüb pena trantüm , u eft

A Pü*o

mini ufquead Purificationem B, V. 1n

in Ordine noftro. Quàá de refi Domi-

Hifpania conceffuüm c&- comedere in

nicanus illo die privatim extra Com-

muütï

Sabbacho inteflina & extremitates peco-

