Ciplaoperationum; quibus proximuslz-

Hl

lï

quaténaturam gencris feu Juftitiz utfic

u

.f

ditmr , & (ub hac' formalitate eas mode-

patticipantes;ficut participant pietas, re-

, matur Juftitia./ Unde verum manet ,

ligio, peenitentia ?

f

BL. afüf-

x

g

x

"

$06

TRACTATUS VIIL -Exam. ].

V. &. affirmando effe fpecies fubje-

bonis vel a&ionibusCo&xmunitati tan-

[j

étivas & petfectas.

tum tribuit ; quantum debct, feu quan-

Rario pto Juftitià commutativà de

tum pro bono communi eft peceffe, Ec-

d

qua id nemo negat: Juftitià qua fervat

go.

3. Ef adalterum. QuodS.Thom,

p

omnes conditiones ad rigorem Juttitiz

q. 78. a. $. in corp. fié explicat : ^ Ad

hl

requifitas , eft (pecies ejus fubjediva &

alterum poteft quis fe habere duplicitet

fb

fur

erfe&ta; Sed fic eft de Juftitià comma-

Uno modo ad altetüm fingulatitet con-

tativá.

Ergo.. Min, prob. Conditio-

lideratum ;

Alio modo ad aliumin

bu

nes ad rigorem Jufitiz requifita funt

communi , fecundüm quod (cilicetille

ll

tres.

r. Debitum legale, fundatum

qui fervit alicui Communitati , fervit

du

in jure tigoxofo proprietatis vel quafi

ompibus hominibus , qui füb comms-

fiá

2. Altetitas.

nitate illà continentut.

fity

proprictztis.

3. JEqua-

Ad utrumque

litas.

Sub[umo : Sed hz conditiones

ergo fe pote habete Juftitia fecandüm

üi

Manifcftum e&

perfe&té fcrvantur in Juftitià commuta-

propriam rationem,

W

tivà,

b

De prima clarum eft cx dictis &

autem, quód omnes , qui füb commue

dicendis.

Deinde adeft perfecta alte-

nitatealiquá continentur, comparentur

x

2

Ia

ritas , eft enim inter privatas perfonas,

ad Communitatem ficut partes ad to-

inter quas nulla eft identitas vel fubor-

tum , patsautem , id quod ef, totius eft.

Kh.np

dinatio. Nomine privatatum perfona-

Unde & quodlibet bonum pattis eft or-

2

(

dinabile in bonum totius,

Hac $, D,

tsj

n

rumintelligo etiam Principes, integras

«Respublicas, Communitates, fi ineant

Ergo Juüitia lcgalis eft ad alterum, fal-

W&.

V

contta&us inftar privatorum hominum,

tem in communi, quod fufficit; licttnon

*unc enim non confideratur comparatio

in fingulari.

A41n

partisad totum, velecontra. Tandem

Hoc pauloaliter alii explicant dicen-

Vlpatym

Titt (

in Juftitid commutativà fervatur equa-

tes : Licétinterpartes & totum, quod' —

Jitas perfediiffima ( utpote arithmetica )

fi&ione juris,non habetur pro diftinda

Wi g

reiad rem , quantitatis ad quantitatem,

períona , non fit vera alteritas ; benet

W j

Ergo.

men (i itafit, Subumo - Scd lictt Com-

lg

Ratio pro Juftitià legali: Nam & in

munitas coalefcat ex partibus feu civi»

peti

Yeru

hac fetvantur dictz conditiones perfe-

bus , fictione juris tamen. habetur pro

&é , licét non tam ftricts,uti in commu-

diftincta perfona |, cüm habeat diftin-

ffl'Vlm

tativà. 1. Adeftdebitum legale & ri-

&um jus , utpote jz aIrum ipbonade

lin ln

s

*

i p

gorofum , quia pars rigorose & ftcicte

vi.m, diftindum , inquam, à jure cí-

obligatur Communitati , & Communi-

vium , quod vocatur j» baffum. . Ergo

lC

tas habet fttidum jus in bona partium

adcft. fufficiens alteritas (uppofitorum,

íE

feu agere potentium , tequifitaà . Tho,

"t D

feu civium , & prevalet juri particulari

ilebrum,2, Adeftzqualitas. Nam qui

a. 2. non quidem phyfica fcd motalisíea

r

tribuit quantum debet , reldit equale:

m

jutidica, quain grä:fc:fati,[ufïicif.«

Sed fub&tus vi Ju&iäæ legalis de fuis

Rati

!

De Jure e ]u/?itid; |

($07

"

Ratio pro Jaftitia diftcibutiva eft ca-

patet , fi homo privatus , eui ex ofhicio

dem: Quia falvantur in illa ezdem con-

non incumbit , non impediat incendium

ditiones.

Primo Communitas feu Su-

vel fimile damnum Reipubl. càm poffit,

erior non folüm ex honeftate virtucis

non tenetut refarciredamnum , ut pat.

fed ex debito Juftitiz feulegali tenetut

ex S. Thom.hícq.62,a.7.ad 3. Idem

fubditis bona communia juxta fingulo-

eft de Principe non d.ftribuente bona

rum dignitatem & proportionem diftri-

communia juxta fübdito;um neceffita-

4 d

buere, & fübditi habent jus a&ivum ad

tem ac dignitatem.

Maj. veró prob.

illa, non quidem proprietatis , fed con-

Vera juftitia eft fola illa , qua alteri tri-

dignitatis, cx quo debitum illud legale

buit quod füum eft: Sed fola juftitia, ex

feu Superioris oritut. Secundo adett (uf-

cujus violatione oritur obligatio reftitu-

J

AIW

ficiens alteritas , eo modo quodictum

endi ,alteri tribuit quod fuum eft. Ergo.

e(t dejuítitia legali. 7érzió ade& zqua-

Min. pat.

Quia reftituere eft aliquem

Jitas : Quia Princeps diftribuendo ci-

iterum ftatuere in rem fuam,

3. Patrie reddere debitum non eft

u

j

vibusbona cemmunia,dat cuivis , quan-

tum debet, juxta meritorum dignitatem.

perfe&tz Juftitiz; Tum quia patrig &

Qu

Unde dat cuivis civi quod füum eft, non

parentibus non poffumus reddere zqua-

utjam proprium, fed utapptopriandum,

le : Tumetiam quia ideo pietas non eft

dU

f

feu quod fuum cft , non titulo propric-

perfecta fpecies Juftitiz., quia reddit de-

Tij

tatis , fed titulo condignitatis feu meriti.

bitum pattize

[

.

Sed etiam juftitia legalis

Ergo.

reddit debitum patriz. Ergo non eft veta

VI. Opponoi. JuxtaS, Thom.q.5 7.

juftitia.

a. 4. inter patrem & filium non eman-

d 1. neg. conféq, — Ad prob, dift,

cipatum non eft perfeGta. Juftitia, uti nec

"

"i

tmaj. Ideo quia necetfarió eft aliquid pa-

intet dominum & fervum ; qui eft talis

ttis vel domini, & non adíunt divería

!55& p

u

verá fervitute legali.

Ergo nec inter

jura, fed idem jusquod facit patrem &

t

totum & partes ; confequenter juftitia

filium ( idem eft de fervo & domino )

du

a

l^

legalis & di&tributiva non (ünt fpecies

moralitet & legaliter haberi pro eadem

!

W

perfe&a. Prob. conf. Ideo ptimum ef

fW»"

perfona , conc. maj. ; quia eft aliquid

!

verum, quiafiliuse& aliquid patris , &

pattis vel domini liberé & voluntarié,

us

j

fervus eft aliquid domini , ob quam cau-

j

neg. tnaj. Et fic dift. min. neg. conf. Ci-

[U

fam inter eos non eft perfe&a altetitas :

ves enim liberé dependent à Republ., &

j W »

Sed etiam pars eft ali

fi&c.

qui4 totius. Ergo

domicilium mutando , fine Reipubl. in-

juria poffunt eam relinquere , adeóque

IÀ

2, Ex violatione perfe&tz Juftitiz

adeít( fficiens alteritas : filius vetó non

nw

oriur obligatio reftituendi : Sed hac

poteft à fc abjicere jus paternum,nec fer-

non orítur ex violatione Juftitiz legalis

of

aut di(tributivz

vus jus herile.

E:go hzc non íunt

"44 2.. dift. maj. ex violatione juftitie

j

perfecta fpecies Juidz, — Min, ex eo

j

in re; quz jam eft fua titulo proprieta-

SÍíÍ 2

tis,

N

N

us

TRACT. VIII. Exam. 1.

598

ii,s-l. feu quaz actu ef appropriata , conc.

pattiz dicit habitudinem totius ad pat.

lt

maj., quz eft fua folüm titulo condigni-

tes (eu ad cives, & hi ordinem pattisad

li

tatis, & folàm approprianda , fubdi(t.

totum,neg.maj, Etfub hac ratione pa-

W

maj. ex eà oritur velformaliter feuim-

triarefpicitur à Juftitidlegali , in quá

mediate vel faltem concomitanter, conc,

]

oftendimus falvari omnes conditions

(f

maj, , fempet formaliter, neg.maj. Et

vetg Juftitiz.

De pattibus potentiali-

[

fic dift, min. neg. confeq. Illeergo te-

bus Juftitize vide in prooemio Tra& ro,

f

netut ad reftitut&'onem , qui alterum lz-

Sed cur à d:is fpeciebus Juftitiz ax-

db

dit inre a&u ei appropriatà , qui autem

cludis Juftitiam aconomicam & vindi-

tj

eccat contra Juftitiam legalem , vel di-

cativam?2 .

M

ftributivam , ledit alterum in te folüm

fic;n;icæ

(

VH. Dico primo: Juftitia ceco

| i

!f

approprianda Reipubl. àcive, velcivi à

eft inter patrem & filium , dominum&

- w

Bepubl,vcl Principe :cüm veró hzcap-

fervum : De quibus patet ex didis in

1 r

propriatio non fiat nifi ratione admixtae

Refponf.ad primum Oppon. quàd inter

x

4 äqumc

jofitiz commutative , quz non interve-

eos non fit perfe&ta Juftitia. Item eltin-

«

nit nifi ratione contractüs impliciti vel

ter Maritam & Uxorem , fed nec inter.

expliciti , aut promiffi fidelitatis , quod

cos eft perfe&a Juftitia, quoad gubetna-

Ht

habent Principes & alii Miniftti , quibus

tionem familiz ; licét enim fint aqua-

hia

ex officioincumbit providerebono com-

lesquoad opus Matrimonii , nontamen

"t

muni ; ideo violatio Juftitiz legalis aut

quoad dictum gubernium domüs : quia

Ti

diftributivz formaliter & immediate ex

vit eft caput mulieris , &

qlulicr ub po-.

RY

fe non inducit obligationem reftituendi,

teftate viri.

3

Ib

|

fed concomitantet ratione admixta ju-

Eft tamen inter Vitum &ngrcmx

dilr)y

|

ftitiz commutativz.

Hac eft mens S.

perfe&ior Juftitia , quàm inter patrem

Vfïlmzrf

"Thom. infrà q. 62. a. 1.ad 3. dicentis:

& filium , dominum & fervum ; quiavit

Fff quu l

Recompen[atio , quam facit deflribuens

uti & uxor veré manet domina rerum

H m

ei.chi dedit minu quam debuit , fit per

füarum ; quod tamen dominium ei

"Mi

camparartonem rey ad. vem , ut quantà,

modificatum & limitatumin ordine ad

Ills,m

lg

auinus habus quam debuit , tantó plus ei

confortem , ita ut neuter poffit eo uti,

nj

detur. Et ideo jam pertinet ad Tuflitiam

nifi in ordine ad alterum.

Vide inftà:

€0m

LES

T

«ommutatiu4m. — Vide de hoc infrà de

Tract. 8. Exam. 4 n, 57. & feqq.

r[ö,gap

reftitut. cit. q. 62. ubi plura dehoc.

Dico z. Ce«tum eft , quód vindicatio

Wuäm.

"4d 3. dift, maj. patriz, &c.in quan-

poffit effe a&us ftrictz juftitize , nimirum

tJIcg l

1333

tutmm eft principium effendi ac nativita-

commutativz,in quantum fir à Tudice,

tis, conc.maj. fic enim refpicitur à pie-

qui ex vi officii & pacti ad malefa&ores

Atv ,

lil

tate, quz deficit à ratione ftridtz jafti-

puniendos cum communitate initi obli-

M

x

fu, qu

tiz ex defe&tu zqual.tatis & alteritatis.

gatur,

* r

lo quantum eft quzdam Respubl. vel

Dico 3. Lict Juftiti

a vindfi-cativa,quä

l

MT

locus habitationis,&in quantum bonum,

à Judice delinquenti inftgitur poenade-

T

l

p

De Jure & Juflitia. |

»

$09

li&to æqualfs ; fit fpecialis vi

rtus, cüm

2, Jufitia commutativa eft ad alte-

habeat fpeciale obje&tum ,& ei conveniat

ram períonam quà talem totaliter &

adzquaté diftin&tam

.

*

Diftributiva ve-

definitio virtutisy non tamen eft perfe-

l,

rO ad partem totius , quod ín toto inclu-

i

&a Juft.tiz fpecies , fed foI'üm potentialis

& fecundüm quid, :

ditur , feu adzquat& phyfict ab eo non

y

diftinguitur.

s

Ratio : Quia deficit conditio requi-

hT

fita , eó quód illa zqualitas non fit reo

3. Commutativa refpicit ftridtius jus

dcbita ex jure activo hominis rei , utpote

fea debitutn , nimirum proptietatis , vel

!

d

cujus voluntas à tali peena efl avería.

quafi, quod eft debitum legale& jus pat-

QUAERO VII, Nonnedanturplutes

tistigorose activum: Diftributiva veró

differentiz inter Juftitiam. commutati-

condiguitatis feuappropriandum.

vam & diftributivam,& qua illz ?

4. Commutativa principaliter. fub-

i

VIII. y, Danturvariz , quz ex di-

jectatut in privatis,diftributiva in Princi-

qui

&is omnes colliguntur. Przz ex parte

pe vel Magiftratu bonis communibus

u

materiz, nam Juftitia commutativa &

prafidente.

1,[&4

difttibutiva habent quidem eandem ma-

$. Exviolatione Juftitiz commuta-

teriam remotam , non tamen proximam,

,quoad

tivzotitur obligatioreftitaendi, nonta-

il

üt pat. cx S. Thom. hic q.61,a ;. Ma-

men ex violationed;ftributivz formali-

bOt

teria enim remota Juftirie funtres, pet-

ter quà talis, ut ante didtum,

n

Íonz vel opera , in quibus reperiti pof-

6. Eífentiale dittin&ivum utriusque

unt jus & injuria , que eadem effe pof-

eft T'ertia differentia affignata , ex qua

t

funt refpe&u jititiz. commutativa &

tanquam ptoprietas dimanant, quód Ju-

M(D

dittibutivz : Materia veró proxima eft

ftitia commutativa conftituat medium

Yi

li

J

W

ulus materiz remotz , feu actiones ipfz,.

fecundüm zqualitatem arithmeticam ,

n

per quas utimur rebus, peronis velopc-

quod coníiftit in adequatione rei ad

tibus cum jure , ut fit in contractibus

W

um

rem , feu quantitatis ad quantitatem , v,

j 005

egitimis & commutationibus volunta-

g. decem ad decem : Dxftributiva veró

riis ,ut iïgnt emptio , venditio , mutuum,

um

medium fecundüm zqualitatetn geome-

€ommodatum : vel contra jus, ut fit in

at

tticam , quod confiflit in adzquatione

commutationibus involuntariis ; Vg

fccundüm propottionem inter conditio-

Qu

furto , rapiná, detra&ione,&c. Etintet

nem perfonarum , & quantitatem bono-

(

has fuftitia commutativa folüm verfatur

rum communium : Hinc medium in

MU T

j

circaillasa&tiones , qua funt commuta-

commutativa eft , quod nec plus nec

J

t

tiones in rebus propriis feu privatis hu-

linmmm

minus detur quàm debeatur , ut , fi füra-

jus vel illius : Difributiva vetó. folüm

tus es imperialem , reddasimperialem z

T

j

circacas, quzfunt difttibutiones , qui-

fed in diftributiva aliquando poteft di-

1

us res communes di&ribuuntur intet

ftribui minus , quàm quis mereatur , fr

z

pattes Reipubl. Hinc mat

eria proxima

confideretur cum refpedtu ad rem diítri-

]

j

l

uttiufquec&divcxfä.

buendam , càüm fumma bonorum non

J

")

S(f 5

femp;t

Rs

$o

TRA CTATUS VHI. Examen x.

lem & particularem. Si enim c

vömpärg.l

femper fit tanta , ut cuivis poffit dari

tantum , quantum aliàs meiita ejus re-

tur pars Reipubl. ad partem, v,g. civis -

virerent. — Sit Cafus : Mille impetia-

ad civem , ftatuitur Juftitia particulatis:

Í

les fünt d.ftribuendi intet. viginti cives

fi pars compareturad totum , feu ad bo-

It

num commune,eft Juftitia ge:eralis, feu

lu

de Republ.bene metitos, tunc medium

legalis, . Diciturgenzerals , quia ejuseft

)

Jufhuz dilüribudva non eft, ut; fiinter

omnium virtutum actus otdinaread bo-

f

eos fint decem, quorum quivis fe folo

num generale feu commune. . Dicitur

ki

mereiuf centum, cuilibet dentur cen-

legalis , quia hoc à lege & legislatore

j

tum , quia fic alii decem nihil accipe-

dii

tent, fed medium eft ,ut, qui plus me-

rincipaliter e& intentutn , nam bonum

b

totiuseftediam bonum parüum. — Hinc -

AU f

rentur , plus accipíant ; & qui minus

h

merentur, minus accipiant , fecundàm

Ju&itia legalis bene definitur , quód (it

1

conflans €$ perpetua voluntas [eu urtus

^nt

gropoitionem Summ& di&ribuendz , &

meritorum omnium illorum , quibus

communitati tribuendi j faum , om-

M

[

Summa illa dift:ibuetur.

nium virtutum aótus tanquam Kei«

1

Quomodo definies hanc binam Jutti-

publ.debites ad commune bongm ejus .

d

tiz Ípeciem?

ordinando.

(:AF&[

Nota 2. ex $. Thom. hic q. 58 2.6. —

Ifq

Dico , applicando definitionem gene-

dupliciter aliquid dici generale. Uno

li

risfcilice: Juftitiz ut fic , v. g. Jufttia

commutativa esi conflans. & perpetua

modo per pradicationem , ficutanimal.

]i

ef generale ad hominem &equum , &

m yt

voluntas ( ivevirtus ) s parte vel quaft

adalia hujusmodi ; Ex hoc modogene-

lul

dn parte communitatis , alteri compavti

Gd

mribuendi jus [uum , conftituendo zqua-

rale, opottet , quód ficidem effentialiter

cum hisad quz efl gencrale,qu genus

i Pgl

litatem inter rem & tem , five inter da-

tum & acceptum,

ertinet ad. effentiam fpeciei , & cadit

Qütcl

in definitione ejus. — Alio modo dicitut

Diflributiva etk co

nftans €à perpetua

lï"m l

voluntas , íeu virtus in 7Magiftratu vel

aliquid gener

ale fecundüm virtutem ;

At

ficut caufa univet

falis eft generalis ad

Tüm

Communitate partibus communitatis

omnes fuos effe&tus, ut ol ad omnia cor*

f

tribuendijus [uum , ponendo zqualita-

vel immutan*

Vittiy

tem inter proportionem partium , & res

pora, qu£ illuminántur

Ethoc modo.

qUOd 1

d ftribuendas.

tur per virtutem ipfius.

*

d fit idem in

enerale non oportet quo

Pïium 0

D:finitio Juftitiz legalis patebit ex

elfentiá cum his , ad que eft ge'neralc;

dicendis fequente n. 9. in Not. 1.

Pt

uianon eft eadem cífentia caulz- 85 e-

l

1

l.*' MS:

QUAZRO VIII, Juftitia legalis eftne

fpecialis feu diftincta virtus , vel genera-

fectüs.

HzcS.D. .

iye

Nota 3. Juftitiam lega

lem daplici-

hii 3

lis , & ejufdem fpecici in Princ—ipc ac

*

in talem &ride

[

z

[

fubditis? Ante R,

- tet dividi deE DP

rimoó

Attan

dit fecundüm ver?a

f

IX. Nota primó, quód S, Thom. hic

dictam, qua proce

|

f

tfinem ,qum -

ii ano

q.58.a.5, Juftitiam dividatin genera-

vetba

cxprcïlïä Legis ; 2& refpici

*

p

"

$II

De Jure € ]aþz'tä.

Epiükiam, fpecialis difficultas ; nam maxim? lau-

vetba legïis'pwcfefcrunt. Etin

quz non procedit (ecundum verba Legis

dabile & non levitet difficileeft ; ut quis

ita íe & íuas actiones moderetur , ut

fed refpicit mentem legislatoris , & fi-

nem ab eo in lege principaliter inten-

pereas bono communi invigilet , quia

"

tunr, ecfi pet verba legis non cxprctïhm.

contingit interdam aliquem (ibi bonum

elle , cüm tamen Reipubl, bonus non

d

De hac divifione hic agere non eft ope-

d

fZ pretium.

Videantur dicta de Epii-

fit,

Unde Philofophus 3.polit.c:3. ait;

y

kia Tra&. &. Exam. 2, n, 14. Secundó

Quód non fit eadem . (implicitér virtus

boni civis & boni viri; poteftenim quis

Juttitia legalis dividiturin eam , quz ar-

chite&onice eft in Principe ;& ufualem

infe effsmalus , &tamen valde utilis

D

íeu minifterialem, quz cft in fübdito.

Reipubl. &econtra. Ergo Juftitia lega-

lis eft virtus,

Nam & principis & fubditiet, bonum

Wi

commune promovere.

His notatis

Subfamo 2. Sed Joftitia legalis habet

i

-s T,. Jaftitia legaliseftquidea virtus

objc&t.im formale diftin&um ab objectis

generalis (ecandüm vircutem feu caufa-

formalibus aliarum virtutum,

Etco eft

d

n»

litatem, fed fecundüm effentiam ett vir-

virtus fpeciediftin&a ab aliis. Prob, hzc

tus fpecialis & ab aliisfpecie diftincta.

min, Juítitia legalis proobje&to formali

ItaS. D.a. in 2. not. cit. ubi poft. illa

habetbonum commune, reddendo debi-

D

verba (abdit : Hocautem fecundo modo

tum Communitati feu Reipubl. Sed hoc

gtu»'»

j

Juftitia legalis dicitur effe virtus genera-

quà tale non refpicitur ab ullá aliá vir-

lis , in quantum ícilicet ordinat actus

tute,

Non ab obedientiá , hec enim

i

aliatum vittutum ad (uum finem , fcili-

( praterquam quód principaliter fit in

I

cet ad bonum commune , quod eft mo-

fübditis, Jaftitia veró legalis principali-

vere per imperium omnes alias virtutes ,

tet fitin Principe )reddit immediat? de-

d Wh j

ficut chatitas , qua refpicit bonum divi-

bitum Superiori. Non à pietate, hzc

[j

num ut proprium obje&um, eft fpecia-

j

euim folüm feexrendit ad patriam , qua-

[

lis vittus fecundüm effentiam , licét alia-

tenus eft nobis quoddam effendi princi-

l

V

p

rum vittutum a&us dirigat ad (uum fi-

pium: feu quia hoc eft ei debitum ob be-

lifk

nem. lt & Juítiiia legalis cft fpecialis

T

neficium ortüs: Juftitia veró legalis te-

:

virtus fecundüm effentiam , (ecundüm

fpicit bonum commune Reipubl. quate-

r

r

quod refpicit commune bonum ut pro-

nusfumuscivesejus & membra, (ive fit

,E

prium obje&um, — Et fic eftin Principe

nobis principium effendi (ive non.

Er-

yo

j

principaliter & 'qualï atchite&tonicé ,in

(0 9

yP

fubditis autem fecundarió & quafi admi-

y. 2. Joftitia legalis atchitedbonica

It u

niftra:ivé, aitS. D.

& minifterialis , feu. quatenus e& in

Ratio : Habitus virtutum'ponuntur

principe & fubdito, eft e

j

yitü

ad (üperandas difficultates , & diver(ifi-

infimz,

jusdem fpecj-ci

-

j

cantut fecundüm obje&a formalia, Suó-

-.. Ratio: Qauia habent idem obje&tu

j p

.]umo(ptimo ; Sed pro Juftitiá legali cft

formale,nimirum bonum coómmune , üt

j

"

ada-

s

$12

TRACTATUS VIII. Examen 1.

[j

adzquabile per pofitionem actás legali-

Prim$ , utptocedat ex inclinatione

ter debiti,

Juftitiz.. — Secundó, quód ptocedat ex

fi

Eul

Nota 1. Virtutem aliquam dupliciter

au&oritate przfidentis, quiaalscft u-

pofíc dici archite&onicam : Primó obje-

furpatutn. Tertió , quód profetatur fe-

li

&ive , qua ab intrinfeco refpicit finem

cundüm rectam rationem prudentiz , id

Taj

tf

altiorem , ficut eft ars equeftris refpectu

eft , non ex levibus conjectutis: quia

ton

frenifa&tivz , & ha fpecie diftinguuntur.

aliàs erit fufpiciofum vel temerarium,

Secundó folüm fubje&ivé feu ratione

Qat

Opporo : Matth. 7. dicitur ; Nolie

l

materiz & fubjecti potentias fubditas

judicare, ut nonjudicemini. Ex Kom, 14.

b

ger modum imperii in füum finem or-

Th quis es qui judicas alieuum fervum

Ec Rom. 2..— Zuexcufabila es , 0 boma

f

dinantis , refpicientis tamen idem obje-

If

étum formalecum virtute ufuali, Eche

omnis qui jndicas , in quo enim alterum

funt cjusdem fpeciei. Et hoc fecundo

judicas ,. te ipfums condemamas , endem

r [

huj

modo Juftitia legalis eft architectonica.

enim agis ,quajudicas, | Ergo judicate

*

l,

Nota 2. Ex dictis , quód in Principe

non e& licitum,

feu Magiftratu a&us Juftitie legalis fit

Hazc folvit S.D; incit.a. 2. 4T,

! hi.

ia

con jun&tus cum actu Juftitiz commuta-

ait: Bominus prohibet judicium teme»

tf

tivz , ficut , fi fuà negligentià Com-

rarium vel judicium , quod non fitex be-

munitati patiat aliquod damnum,tenea-

nevolentiá fed ex animi amaritudine. -

li

jltte

tur ad reftitutionem ratione taciti pacti

"d 2.ait : Judex conftituitur mi-

cum Republ, initi de procutando bono

nifterDei. Unde diciturDeut.i. Quod

W&h *ï

€jus.

-juftumeft, judicate, — Et poftea fubdit,

lii

Tl

QU £RO IX Judicare eftne licitum,

Quia Dei ef judicium. — Vult ergo 3,

& a&tus Juftitie ? &,(i in peccato fiat, eft

Thom:. dicete; verba illa intelligi; non

jl

ne peccatum,& quale?

licere judicium fu

Yl

á

Pe'r alichum(, id efl;

Wt Ctnfu,

X. g, r. Judicium eft a&us elicitus

non fübje&um.,

Juftitiz. S. D.Q. 60. a. r.

- 44d 3, dicit: I

lli;qui funtin gravibus

I

w

Ratio patet ex ipfo nomine ; nam

peccatis, non debent judicareeos , qui

COntt

judicium idem eft quod di&io jutis, &

funtin iisdem peccaus, vel minoribus,

]

judicare cft idem quod jus dicere; & ju-

ut Chryfof. dicit fuper illud Matth, 7.

Et. pracipué hoc

Olend

dex idem , quod jusdicens; ex quo fit,

NNolite judicare.

n

quod judicare fitactus qui verfatur circa

intelligendum , quando illa peccata funt

d

KX

jus :Sed jus e(t obje&tum Juftitiz,ut pat.

publica : quia ex hocotiretut fcandalum

incordibusaliorum, Si autem non lunt

Diyj 4

exdidis, Etgo.

Ptl oy

5 2. Judicium in tantum ef licitum,

publica fed occulta, & neceffitas judi-

|

. in quantum eftactus Juftitiz, ad quod

candi immineat propter officium,pott

' lfmmacr,j

cumhumilitate & timore vel arguereve

Af

lida

requiruntut tres conditiones juxta $.

.d€

à

Thom- a. 2!

judicare, Unde Auguft. dicit in lib

Ms

Sermone Dominiin monte : Siinve

ni-

u «

remusq

w

E

bejll;e e ]i:j?it:'d;

n

reitus nos in eodetn vitio effe.congemi-

lem , ut fipeceatumin quo verfatur, f

Ícamus, & ad pariter conandum invite-

avatitia, judicet autem adulteros; vel (it

n

mus, Nec tamen propter hoc homo fic

trones,

publicus concubinarius, judicet verà la-

j

feipfum condemnat, ut novum condem-

nationis meritum fibi acquirat , (ed quia

. QUAERO X, Quid fentis de judicia

YUs

temertario ?

i

(

condemnansalium , oftendit fe fimiliter

condemnabilem effe , propter idem pec«

lst

3

XL Ante R. Nota primó, quód intet

(

€atum vel fimile.-

Hzc S. D.

temporalia bona primum locum teneat

jl

Exquibuscolligitur quod Judex five

fama qua nihil eft aliud quàm bonade

Ecclefiaflicus five Szculatis exiftens in

virtute proximi in noftris mentibus de-

T

peccato mortali occulto , veletiam pub-

pofitaopinio, Hinc ficutfidus pecuniz

lico a& non fcandalofo,non peccet mor-

depofitarius gtaviter peccat fineconfen-

T.

taliter- ( judicet , uti alidsdocuerat S.

Íu deponentis aut legitima caufa eam di-

i

"Thom.in 4.Sent, Sed hic retractavit.

h

fpergendo , ita quilibet bonam de pro-

Ratio: Quiatalis Judex habet titu-

ximo opinionem à naturá apud fe depo-

"

lum feu auctoritatem , füppono enim

fitam , jure naturz tenetur fervareilla-

U

non adeffe cafüm excommunicationis

fam , donec ipfius naturz feu rectz ra-

d p&(

eam auferentis, item animum tribuen-

tionis didamen infinuet , ob proximil

Til

demerita eam non effereiinendam. Un-

di cuique jus faum , ut fuppono: fi veró

u

judicet exiftens in peccato mortali fcan-

de funtilla Turis A xiomata.

Quilibes

4

dalofo , peccat mortalitet ex genere (uo.

eft babeudus bonusdonec probetur malus.

lu

)

Ratio : Qaia quantum eftde fe , dat

b

A

Quod tibi non visfieri , alteri ne feceris,

materiam fcandali , & facit judicium ac

Honor eft teftimonium de virtute alte«

p r

juftitiam vilipendi à populo , vidente

rius , quod fit honorificá appellatione ,

l

vetificatiillud: Daz ventam corvis ,ve-

corpotis inclinatione , potioris loci cef«

xat cenfuracolumbas.

T2

fione, &c.

Quid ergo faciet Judextalisin cafu ,

Nota 2, Quód hac ttía ínter (e diffez

W

f

quo neceffarió effet ferenda fententia

rant, lic&t àquibusdam Jutiftis & T heo-

"

contra delinquentes in fimili peccato ?

NK;U

logis imrmeritó confundantur, Dubium,

I

«l

Dico: Publice pet peenitentiam priüs

Su[picio , Tdicium temerarium.

Du-

oftendere debet ,

quód abominetur pri-

bium eft , quando animus manet omni--

l u

ftina

peccata , dein ad judicium proce-

dat.

no füfpenfus , nec affirmat necpegat,fed

nrd

€x atgumentis pro & contra moveturin

t

Dixi antt , mortaliter ex geueve fuo ,

u

uttamque patterm ; fed ad' neutram fe

u j)e

poteft enim elfe veniale propter levita.

determinat. — Sufpicio eftopinio feu af-

)

j

l

i

if

temmateriz , (inimirum peccatum Judi-

fenfus debilis de maloproximi ad unam

" u

cis fcandalizet valde patüm , vel non

partem determinatus cum forrmidine op-

fcanc!glizct in ordine ad fententiam fe-

pofiti, Dixi , de smalo proxirzi : pet quod

j

tendam, nec reddat cam contemptibie

differt ab opinione , que efttam circa

Ttt

bonum

p

$9

TRACTATUS VIII. Exammlx.

[

bonum quàmcirca malum. Dicuntur

mortale, wt patebit ex ptima propo?i-

E

leviaindicia ; quz fecundüm zftimatio-

tione fequentis Cofirmationis: Sed ju-

nem prudentiz non funt fufficientia ad

dicium temerarium etiam mentale, eít

[

f

«aufandam perfuafionem. Jadicium eft

peccatum contra ju&itiam , & violatio

determinata & firma fententia , carens

l

alieni juris, quia fit proximoinjutia &

d

l

omni dubitadone & formidine.

Ex

damnum in bonis famz , dum fine fuff-

fn

quo pat, quomodo differat à fufpicione.

ciente causà habetür malus, antequam

Nota 3. Hac ttia dividi in dubium

probetur talis, feu bona exiftimatio in

u

prudens , fafpicionem prudentem , Judi-

animo judicantis depofita (ad quam ha-

qi

cium prudens.

Qxæ nimirum inni-

bet jus) excinguitut ; qua tamen Prov,

tuntur tationalibus & füfüicientibus

22. melior cft quàm divitiz multz, Er

idl

Y

Atl

argumentis , indiciis vel conie&uris ad

07

[

ingerendam alicui dubitationem , fufpi-

Confirm, Hlad ef peccatum ex Tgem:.

cionem , vel judicium de altetius quali-

te füotriortale , quod precise manendo

L.l

tatc.

Etin dubium temerarium , fu-

intra limites fuz naturz feu objeGtiyabs-

fpicionem temerariam , & judicium te-

que eo quód trahatur ad aliam fpeciem,

od

metarium ; quz fufficientibus indiciis

poteft effe mortale, licét aliquando ex

t

non innitunturt $ fi enim indicia fint fu£-

h

inconfideratione vel ex imperfe&tione

ficientia ad perfuadendum , non fünt

a&üs , aut patvitate materiz fit venialez

Em

^

actus temerarii fed rationabiles.

Porró

Sed judicium temerarium etíam puré

ff[l,(xv

imajora requiruntur indicia ad fufpican-

internum, manendo intra limites fuz

my

dum , quámad dubitandum , majora ad

naturz poteft effe mottale, Ergo. Min

Seg

judicandum quàmad fufpicandum.

eft S. Thom, cit. a, 3. ubi de judicie

iliyu

1

His notatis quaftio et de judicioin-

temerario ait ; Er boc ff frt de aliquegrae

u

terno feu purà mentalide fama proximi,

vi , eff peccatum mortale, — Kadonem

fidi

an fit peccatum mortale per fe feu ex

fübdi: « gmantum . non ejft fine conteme

UM E

m

genere & obje&o fuo ,fi fittemerarium.

pth proximi,

Ergo.

PPro refolutione

i

iiü& ^

Ex quo pat. guód,fi judicium temeta-

Vs

z. ]udicium temerarium plent de-

rtium im re levi trabatut ad aliam fpe-

à mm)«

liberatum,etiam pur&mentale, demalo

ciem, ut fi fiat ex odío gravi , fit mor-

D

füy.

tale.

proximi, ex genere füo eft peccatum.

Citng

zortale : defacto tamen & individuo.

Ratio 1. €$ 3. partis : Licit pcrfeld'-

Jj

ion femper eft mortale , licet fit depec--

quendo & ex genere fuo emne pecce-

wfl)d] [

&atomottali : & econtta poteft eífe mor-

tum mortale fit materia gravis, & venia-

(iär;

tale, lict fit de peccato veniali aut malo

le fit matetia levis ; inindividuo tamen

maturali.

Éta communisfententia cum

Üitttr i

funt quzdam peccata mortalia,qua quo-

S.Thom.hiíca.3.

tundam hominum jud icio non habentur.

Rtan

MT

Ratio 1. p.Peccatum contta Juftitiam,

pro infamibus , nec committentes pet &2

Num l

feu violatio alieni þ;rfs ex genere (üo eft

famam fuam ladi exiftimant; imo glo-

fjaDe

coDeJurt & Juffizia.

ziantut in malitià , qui potentes funt in

Hac dotlrina

functos ?

Ae&ngixte*ndehd'a ad de-

z

iniquitate, V. g. quod de homine vilis

conditionis & ebriofo quisjudicet , quód

Affrmo : Licete

nitmilli non ämpliüs

N

fe inebriáric: De procace juvene; quod

vivant vità corporali . bene tamen in

lafcivé amet puellam: Demilite ; quod

honore & famá poft ferelidà , qux eft

a

aliquem occiderit in duello : contta

quafi vita pofthuma in pofterorum me-

1 i

(s

funt quedam venialia, que quorundam

moria. Hinc fiquis dequodam defunc&to

judicio habentur pro. infamibus, ut fi

emere aliquid probrofum judicaret ,

quis de viro illuftri judicet, quód fit ex

mortaliter peccatet & teneretur ad refti-

gente hebtzá , vel ex i

o

€»|

nobili gepere :

tutionem modo mox dicto,

Derefti-

)

vel de viro honorato , quód habeatcon»

tutione fame & honoris. vide infrà

k

fuetudinem mentiendi , quiid egriüs fc-

'Tra&. pref. Exam. $. n,98. & 103. &

tent, quàm fi de iis temere judicet

lo

t

Wt

quód fint fornicarii, Ergo.

QJA*IRO XL. Quid cenfes defüfpi-

H

M

cione mentali remeratiá ?

lL

Ex quo fequitut t, quód in difcer-

nendo ,an matería fit gravisrefpe&tu ja-

XII, Ante R. Nota r. dupliciter pof-

l

ji

i

Ml

dicii temerarii , femper debeat haberi

fe aliquem fufpicari malé de proximo.

qu

Primbtantümex errore intelle&üs,quo

am

tcípe&usadconditionem perfonz , quz

judicatur, & ad malum, quod illa zgriüs

quis apprehendit figna ad fufpicandum

u

fert ; five dein malum,de quo judicatur,

effe fufücientia , cüm tamen nen fint ;

rf

fit mottale, five veniale, *

paratus fufpicionem deponete depre-

3

(

hensá fignorum infüfficientià. — Et de

«mä [

Sequitur. 1. Si inter Religiofos fint

hac fufpicione non quzritur ; certum

p*

aliqua, que, licét fecundüm fenon (int

enim cít, eam( idem eft de judicio te-

J

ii

magni momenti, tamen refpe&tive ad

merario ) non effe peccaturmn , quia non

conditionem ipforum maximéad eorum

jih "

l

eft plené deliberata , adeóque nec teme-

ul

famam conducunt , mortaleeft cos de

taria.

Secundó non tantüm exetrore

illis temer? judicare , v. g. de Religiofo,

intelle&ts, fed etiam ex pravo affe&tu &

quód nullam gerat curam ceremonia-

i

i

malevolentià fufpicantis , deprehenst

[2

rum , de Le&ore vel Do&tore quód pa-

ptlf ??d

rüm intelligat , de Carthufiano quód

etiam fignorum infufficientiá in fufpi-

j

gm' !

cione perfiftentis, vel faltem de illa in-

catnes comedat,

Y

fufficientiádubitantis, ac figna examina-

2

Effne pro injutià judicii temerarii fa-

te nolentis, aut voluntarie negligentis.

cienda re&itutio ? & quomodo?

j

(

Et in hoc fen(u eft fufi picio deliberata ,

n fl

ffrmo .. Quia.qui eft caufa damni ,

de quà hic eft quaftio.

5

^

i

. mlnd

"a

tenetur illud reparate, quatenuspoteít,

Nota 2. ex S. Thom. cit. a, in

c.v fic

repatatautemin przfenti, tale judicium

"

Gmhk[r

Yetactando ,. &

difcurrente : Sufpicio importat opinio-

P

nem mali ex levibus indiciis.

Ét con-

.

petverfum vo.l,umat:is

;COWM

D

afíedum mutando,

tingit ex tribus. ^ Uno quidem modo

ex

"d

*

T'tt 2

TRACTAÁTUS VIII. Examen 1.

Q ó

ex hoc, quód aliquis ex feipfo malus

dit: Jg bis vevum bamanarum tenelris

€&: & ex hocipfo, quafi confcius fuz

etff n[piciones vitare non po[fumus , quia

malitiz , faciliter de altis malum opina-

bomines [umus , judicia tamen , id ei,

£ur,fecundümillud Ecclefiat, vo.. In

definitiones , firmas, ententias continee

J

via ftultus ambulans , càm ipfe fit infi-

re debemus'*s neque ante tempnus judicare,

L

