fan per violentiam illatz ; qued ex in-

fuo territotio, in' quo Tridentinum

juriz qualitate penfandum eft.

fcrvatur, vadantad locum, ubi non fer-

XCIL.. Swfüiciustue ad Matrimonii

vatut , Matrimonium etiam ibi contra-

valorem quicunque teftes, licétnon (int

Gum fit nullüm.

Nam & Congregatio

omni exceptione majores , fed potiüs

Cardinalium , interpretáationi Concilii

vitiofi , ideft , qviinjudicio aliàs non

Trid. prefe&ta, & Urbanus VIII in fpe-

admittuntur, utinfames, excommuni-

ciali refcrípto & Brevi Apoftolico ad

cati , parentes, confanguinci , fervi,

familiares, foeminz,imó & infideles?

Archiepifcopum Colon, dato 14. Aug.

1627,talia Matrimonia, utfraude con-

-Afirmo, Ratio : Tum quiain cau-

tra&a invalida effe , declararunt, ut re-

fa favorabili admittunturteftes, alioquin

fert Lugo in Refponf, lib, 1. dub. 37.

inhabiles ,. ficut ob fidei favorem decer-

Quartus : Chriftiani apud infidcles ca-

nitur c. z2 fidei favorem. de baret, in 6,

puvi, uti & Mercarores in terris infide-

cauía autem Matrimonii eft favorabilis

lium habitantes, validé contrahunt fine

c. fin. de fént, * rejud.T um etiam , quia

Parocho & teflibus,Quia decretum illud

admittuntur tefles inhabiles concurren-

velut conditionem petit, ut ebligare in-

tes cum alío habili & fide digno , per

cipiat pofl publicationem in Parochia,

cujus habilitatem .alterius inhabilitas

inillis autem locis non eft publicatum.

fuppletur : & ita fit in pratenti per pra-

Mintus: Matrimonia à Catholicis con-

fentiam Parochi. Ergo.

tractain Hollandia, Zelandia, & fimi-

QUJERO XIL $untne aliqui ca-

libus lecis , ubi Parochi nonfyut , funt

-

velida,

De ?mpeäimmtäf AMatrimonis,

1343

valida, uti Cardinalis Rupertus Bellar- fuit

p;omulgawm& receptum , fateor.

minus refpondit Epifcopo Tricarienfi,

quód fecundüm rigorem decreti debe-

d

u

Ícilicet decretum. Concilii de prafentia

rent Matrimonia judicari effe nulla , ob

Parochi, non extendere fe adloca, ubi

W

defectum veri & proprii Parochi : Sed

nulli funt Parochi, Si autem Parochus

de benignitate Eccle(iz, Germaniz aliif-

j

i

ab hzreticis toleretur , fed gravi poená,

quc terris haerefi infe&tis condefcenden-

mortis vel exilii, illi fit prohibitum, ne

l

ti$, practicé probabilius videtur, ea cffe

Sacramenta adminiftret , fi tunc Matri-

valida.

Et hoc vel maximé ex eo colli-

[

monia cclebrentur coram Magiftratu,

gitur , quód fi ambo conjuges haretici

funt valida, uti Epifcopo Antuerpienfi

fiant Catholici , non denuó contrahant

refpondit, allegando reícriptum Cardi-

coram vero & proprio Catholico Paro-

nalium in quo dicunt, tunc non ebliga-

cho : quod tamen plané effet. neceffa-

)

ri, ut fiat Matrimonium coram Parocho,

rium 5 quia ficuc anté vixiffent , (ic &

l

quando ad eum non eft tutus. acceffus,

poftea femper viverent in fornicatione

àc concubinatu ; nam illud Matrimo-

uti non eft , quando fubeft periculum

mortis velcxiliiz fi veró in illis locis in-

nium (ad differentiam Matrimonii in-

veniantur occulti quidam Sacerdotes ,

fidelium feu non baptizatorum ) nccin

à Papa vel Epifcopo facultatem haben-

ratione contractüs (4quo, ut probatum

tes,fi hi affiflere velint &

eftfuprà Exam. 1,

.7.n,.II.rationem

illis contrahendum eft,

poffint , coram

Sacramenti feparare non poffunt ) fuif-

XCIV,

uid [entis de Matrimoniis

fet validum.

Idemob eandem

Ergo.

hzreticorum , vel celebratis coram mi-

Rationem fentiendum eft de Matrimo-

[

niftro hzretico , Lutherano, Calvini-

nie ab hzreticis clam feu (ine Parocho

fta?

catholico , contracto inlocoubi hzrefis

Dicot $i celebrentur in locis, ubi

publicé non graffatur , nec toleratur,

decretum Tridentini non fuit promul-

fed tamen quidam hzretici negotiorutm

J

gatum nec recepruim,eft eadem ratio ac

vel mercaturz cauíá ibi fe detinent, ubi

El

de terris Principum catholicorum , in

& T ridentinum eft receptum.

ze Sacerdos Cachoficus

?.

quibus non fuit facta ejus promulgatio:

XCV, Poreff

au

vel receptio,

$1 quis de induflria vel

licité affiflere Matrimoniis hzreticorum

ex fraude ad ea loca , Matrimonii coni-

Cc

iníua Patochia habitantium ?

l

j

trahendi caufa fe confcrat , ex anté di-

dffirmo probabiligs, — Ratio ; Sinon

f

é&is cirea cafnm tertium patet effe nul-

poflct, veleffez, neincurratexcommu-

lum.

Si quz fint loca hzretica , in

nicationem harcíi annexam, vel propter

)

quibus nec Catholicis licet fab gravi

reverentiam Sacrameiti, quodhzretict

*

l

poena aliter contrahere , quàm coram

fuícipiunt indigné

$

Sed ob neutrum

sniniftro haretico,conítlat ex dictis va-

prohibetur: nam pch Concilium Con-

lere,

Si veró ante hzerefin in ea loca

ftantienfe nec in' íacris nec in politicis

nifi

inyectam Concilium Trudent. in illis harcticifub cenfura fum'vigändi á

-

!

Áiunt

1344

TRACTäTü'S XFI, Examen 6.

fint denuntiati,

Deinde Sacerdos non

vané fed fundaté timeatur pcricul;m/t

cft minifter hujus Sacramenti , fed tan-

impedimentiexaliorum malitia, dum-

miodo nullum aliud impedimentum di-

tum primarius teflis , ut ditum eft fu-

rimens adfit,

üg tes à Parocho pri

pà.

exacté eftexaminanda,

üs

ILERO XIIL Matrimonia con-

Quid obfíervandum in proclamatio-

tracta fine proclamationibu

x

S fugtlïe di-

3

Z

cenda clandeftina ?

nibus ?

XCVL. & negativé ; dummodo Pa-

Dico: Juxta Trident, hzc funt ob-

rochus & teíles adfint,

Íérvanda.

I, Urfiantin Ecclefia inter

Ratio

.

*

Illuad Matrimonium jure

Miffarum folemnia , fi tamen ex caufa

ceníetur clandeflinum, & fubjacet poe-

fierent propéEcclcfiam velin loco pub»

lico, modó fit magnus confluxus po-

nis , qued fit clam , & non coram Eccle-

2. Ut fiant

fiá,cui propterea deeo juridicé conítare

puli, non effec peccatum.

non poteft : Sed tale non eft. Matrimo-

àproprio Parocho , velalio Sacerdote

de ejus licentia.

3. In propria Paro-

nium omiffis proclamationibus coram

Parocho & teftibus celebratum, ut patet.

chia, & quidem utriufque contrahen-

tis,utideclaravit Congregatio, 4 "Tri-

E:rgo.

Nota tamen , quód graviter peccent,

bus diebus. feflivis , nen. immediatis,

qui fine difpenfatione vel legitimá caufà

continuis camen , id eft , per nulla feíta

omiffis denuntiationibus contrahunt ;

interpolatis , licét dies feriales interce-

cüm fitres gravis , . Concilium Trid,

dant.

firi&tiffimé eas przcipiat.

Hinc procla-

Licetze poft proclama

contrahere ?

-tiones ff;atixxu

mationum omiffio meritó poteft annu-

merari impedimentis folüm impedien-

"Affirmzo , licere etiam eadem die, fi

tibus,de quibus fuprà.

defit metus cujufvis impedimenti, & ad-

lamationibuse

- Quis difpenfat 1n. proc

fit rationabilis caufa.

yelquz eft rationabilis caufa eas omit-

Ratuo; Quia non extat Lex prohi-

tendi ?

bens.

À

Dico : Difpenfat Epifcopus , vel ejus

[

Vicarius Generalis,

Cauíz rationabi-

Quid f Matrimonium diu differa-

tur?

lesomittendifunt r, Si Matrimonium

Dico : Sinon contrahatur intra qua-

fit inter Magnates, quod nonnifi' cum

magna deliberatione contrahi folet.

tuor-menfes , declaravit facra Congre-

2, Sinon fit metus alicujus impedimen-

gatio denuntiationes fs repetendas,

Imó juxta Rituale Romanum funt repe-

ti & gravis caufaac neceffitas urgeat ac-

celerationem Matrimonii od confulen-

tendz(nifi Epifcopo aliter videatür) fi

3. Ob ma-

dumfamz contrahentium.

differatur folitm per duos menfes.

nam verecundiam eorum, ut fi cgregie

Qzare fiunt. proclamationes. Matri-

nobilis ducat ignobilem, 4. $i non

monii ?

Dice:

um

N

Ib Impm'imenn& AMatrszonié.

ET

- Dice : Ut manifeftentur impedimenta

prum, prout eft impedimentum diri-

fiquz fint inter contrahentes 5 hinc qui

lle

mens , requiruntur hz quatuor condi-

aliquod eorum fcit, renetur poft. pro-

tiones,

1. Ut adífit violentia,

2, Ut

1

clamationes illud illicó denuntiare, etfi

fiat libidinis vel Matrimonii cauff,

eflet fecretum , ut impediar.gravia ma-

?. Ut fiat traductio de loco ad locum.

Q

la, v. g. adulterium, inceftum , facrile-

4. Ut perfona abdu&ta fit honeftz. famz,

gium, &c,

Sitamen ex hoc unus con-

Quz conditiones fi adfint,Matrimonium

b.

trahentiutm exponeretur magno pericu-

intet raptorem & raptum eft nullum,.

T

u

loinfamiz, cífet ex Charitate priüsad-

nifi faemina priüs fuerit parn reddsta

monendus, ut à tali Matrimonio defi-

£&t&, Íeuinlocotutocollocata; libertati

b

fteret , fiadmonitio profutura effe cre-

reftituta, lta enim expreffó flatuit

atur,

Conc, Trid. Sefl. 24. de reform. Ma-

irim.c.6, Ubi etiamin raptorem &

t

mpedigsentum Raptás.

omnes ei confiliüm vel favorem pra-

De Raptu , inquantum eft fpecies L-

bentes, flatuuntur peenz, nimirum ex-

xurig , agit $, D. 2. 2.q, 1 f4, a. 7, &

commtnicatio & infamia

,acin Clericos

nos deco egimus Tract. g. Exam. 2, Q.-

depofitio.

4.2.3;,

In prafenti autem Raptus di-

&atio id flatuendi fuit ,. ut falvetuc

cutitur, inquantut dirimit Matrimo-

plena libertas in Matrimonio, & ut illud

nium; lUnude de ilto

non fit contra&um.

e

QUAERO XI

Quid f puella volens fit a

bduda, pa-

itimit 2

»

X-' Quid eft,& quando

rentes vero fint inviti ?-

XCVIL- &. i&aþtusin prafenti eft

Dico : Licét fit grave peccatum,nimi-

f

violenta abdu&io alicujus fceminz , in-

rumilla injuria parentibus illata , Matri-

l

vitd illà, atque eriam ejus parentibus,

monium tamen tenet,

aut in quorum tutela eft, repugnamtibus:

Ratio : Quia puella eft plené libera,

ad explendam libidinem, autad contra-

l"

& confenfusParentum non eft de valorc

hgndum Matfiqmnium, Hiüc ad ra-

Mattrimonii;ut di&um eft fupra,

J

29

*

i

ii

N

* £

p

ts

-Aq

s

[) /AXH

l*

[j

Hhhhhhbh'

r i

1246

7TRACT.ATUS XPIL . Examen7.

ibedibegiediagieg etireiifreifedfeife

AMEN VI.

dqe X

Dvïc' quibufdam Matrimonio fup—'crvcnichtiqbus*wl ci annexis,

uti funt , fuperveniens fornicatio , de qua S. D. q. 62. per

Íexart. Redditio debiti quaft, ó4. per 7, art, Bi-

! galþia » q. 66. perquinque artic, Illegitimitas

filiorum ,. q. 86, per 3, art,

UJEROI. ïLicetne viro, vel

Uxerem, nifi ob

J(brnicgtian;m ;e qlim

3

teneturne propter fornica-

duxeritmechatur.

i

tionem dimittere Uxorem,

us

Q

Y

Ratiz,p. Quiavinculum conjugii

[ u h

3

& quidem proprio judicio?

eft ex fua natura infolubile , vt proba-

XCVIIH, R, 1.cx $. Tho.

tum eftíuprà, Ex his

q. 62. a. 1.

Viro conceditur juxta Do-

Pars.

—fequitut tertia

mini verba Uxorem fornicationis caufá

&. 2,exa.2. $i uxorcm- adulteram

repudiare feu dimittere.

2. Non quàód

peeniteat adulterium commififfe , non

diffolvatur vinculum.

3* Sed quoad

tenetur vir ex przcepto illam dimitteyc :

thorum & cohabitationem , feu ut non

fin minüs,tenetamr.

fit adílri&us ad reddendum &€i debi.

P

tum,

Ratio1,p. Dicta rcþx.xdiatio eft que-

ARatio X,

dam pana ad corrigendum «rimen LI-

Tum quia in tali cafu

xoris : Sed pcen1 corrigens non requiri-

non eftobfliri&us fidem fervare ei, qui

illam violavit, "Tum quiahoc Domi-

tur,ubiemendatiojam praceffit, Ergo,

nus Matth, $ ,conceffit in poenam illius,

: Ratio 3. p. eít, ne Vir videatur con-

fentire peccate Uxoris,

qui fidem fregit : & in favorem illius,

qui fidem fervavit, ait S. D, Vide in

B. 2. €X 8, 2, (&anmm'ad thorum

Exam. 4, Q. 4, n, $1. R. 3. ubi expli-

poteft Vir proprio judicio Uxorem for-

nicantem dimittere,quoad thorum veró

cgtur;ille :evxtus ! Qnicunque dimiferit

&

r

Be An:ze.z:tlf Matrimonte,

L

1j4y

faltem ad tem pus,!it mulier corr

1

dicio Ecclefiz.

& cohabitationem fimul , non niíi ja-

gatur,

2. Szvitia Mariti vel UIxoris ad

judicium

4

&atio: Quia prima dimi!iïio eít p&:na

Ecclefiz

,

imó etiam anté poteft dimic-

privata adeóque privatim fieri potefl,

tere fiad(it periculum mortis, 3. Sol-

altera veró . eft publica & cum ftrepitu.

licitatio ad peccatum , v

Etgo debet infligi à Judice,

«£- ad harefin,

veneficium, &c, i

mó tunc vir tenetur

In R, ad 2. docet S. D, quód quando

ad feparationem,fi periculum fit grave,

dicitur de S. Jofeph, quàd voluit occul-

4-Morbus contagio(us, v. g. Lepra, ft

té dimittere Mariam , id non fecerit,

fit periculum infetionis, .$. Hzrefis.

quafi fuiflet fufpecta de crimine , fed ob

vel Apoftafia.

6, Mutuus confenfus.-

3

reverentiam fan&itaris ejus timens co-

Poffuntae Vit & Uxor poftdivortium

T

habitare ei.

reconciliari?

Excipit $, D. in a. z, feptem cafus,ín

- Dico cumS, Thom. av. 6.in c, Si Uxot

quibus vir non poteft Uxorem forni-

poft divortium de peccato peenitentiam

cantem dimittere, cüm 1n íis vel mulier

agens emendaa fuerit , peteft eam fibi

fit inculpabilis, vel ambo fint equaliter

culpabiles,

virreconciliare: (i autem in peccato in-

Primus efl: Siipfe virfi-

corrigibilis maneat, non debet eam re-

militer fornicatus fuerit.

2, Si ipfe

affumere, eádem ratione, qua non lice-

Uxorem proftituerit. 3.Siuxor virum

bat eam , nolentem à

fuum probabiliter mortuum credens

peccaFo defiflere,

retinere,ait S.D,

propter longam ejus abfentiam alteri

^ Poffautne Vit & Uxor in caufa divor-

Jl

nupferit, 4, Silatenter cognita eft ab

tii ad paria judicari?

"

aliquo, fub fpecie viri lectum fubintran-

- Dico cum S.D. a, 4. ín. c. In caufa di-

i

te, — $. 5i fucrit vi oppreffa.

6, Si re-

vortii Vir & Uxor ad paria judicantur,

conciliaverit eam fibi poft adulterium

utidem fit licirum & illicirum uni,quod

perpetratum carnaliter eam cognoícens.

alteri non tamen pariter judicantur ad

7.Si Matrimonio in infidelitáte utrius-

H

illajquia caufa divortii eft major in uno,

T

que contra&o Vir dederic Uxori libcl-

quàm in alio, cüm tamen in utroque fit

lum repudii

,,& Uxor alteri nupferit,

fufficiens caufa ad divortium. — Divor-

PUR

tunc enit, fiift

erque convertatur, tene-

(«

Hz: ibi,

tium enim poena eft adulterii , inquan-

tur cam vir recipere.

tum eft contra Matrimonii bona, Quan--

j

XCIX. Qwibus ex/ caufss : poteft

tüm autem ad bonum fidei , ad quam

fieri divortium ?

conjuges zqualiter fibi invicem tenen-

f

Dico: Variz fünt cauíz.

I. Ex di-

tuf, tantüm peccat contra matrimoni-

[:

&is , adulterium culpabile , quó etiam

um ,adulterium unius, ficut adulterium

Ípectat beflialitas,Sodomia, inceftus,(eu

alterius: & hzc caufa in utroque fuffi-

.

citad divortium.

quzvis fpocies Luxuriz,in qua caro di-

Sed quantüm ad bo-

viditur' cam alia, ^ Pollutio , oícula

?

num prolis plüs peccat adulterium Uxo-

rtis quàm viri , & ideo major eít cau(a

[

ifnpqdici ta&us dant caufam fcparandi

Hhhhhhhh 2

divo;*-

Znn.

Ra

TRACTATUS. XPT. Examen 7,

1348

divortiiin Uxore quàm in Viro : & fic

fuz, 6. Necquicum uxoris confangai-

adzqualia, fed non ex zquali caufa ob-

neafecit copulam imperfectam, 7. Nec

ligantur , non tamen injuflé , quiain

qui cum confanguinea in tertio vcl

i

ütroque eft cauía fufficiens ad hanc poe-

quarto gradu.

nam : ficut eft etiam de duobus,qui dam-

Ratn L. p. patet. ex definitione in-

nantur ad ejufdem mortis poenam ;

ceftüs Tract, g. Exam. 2, Q., 4 n, 32.

quamvis alius altero graviüis peccayerit,

Secunda Pars pater cx cxplicatione de-

Hac ibi.

finitionis ; ffinizatis fuprà Eximb, 6,n,72,

QULERO II. Adulter & incefluo-

Tertia Pars patcbit ex feptima,

fus ratione fíui fceleris. perduntne jus

Ratio 4, p.. Quia per talem copulam

petendi debitum ? & quando ? & quis

non contrahitur affinitas , ut patet ex

3n hoccum ipfis difpenfare poteft ?

affinitatis definitione.

Siadulterium unius con-

| . C, v z.

Katio $.p. — Quia eftinceftus impro-

jugis fit alteri notum, & hicfit inno-

riétalis , uti & im

propri&/eü affinitas

€ens , poteft qpidem reus alterum fim-

refpe&u adulteri,

pliciter feu amicé rogare , non tamen

Sexta Pars de copula imperfe&ta ,

poteft exigere, ideft, tanquam ex jufti-

cüm per eam non contrahatur affinitas,

tia debittim,

2, Nifi forté Uxorineo-

patet etiam ex di&is fuprà circa defini-

tionem affinitatis,

s

C

'dem genere peccáffet,. 3. Siautem Uxo-

ri notum non fit;poteft exigere.

Septima Pars juxta hodiernam pra-

Katio 1. p. . Quia adulterium privat

xin eft emnino certa, quia ita declaravit

fureexigendi.

Congregatio Cardinal.

Ratio2. p. Duo adulteria mutná com-

Notatamen , quód inceftuofus hane

penfacione tolluntur,

ponam ( fcilicer privauonem juris pe-

Ratio 3. p, Conjunx nocénsjure exi-

tendi debitum ) incurrat , licét inceftus

gendi non privatur, nifi per voluntatem

fit occultus, & alteri conjugi non notus;

*

.

& quafi fententiam innocentis

qui hic

in quo ob majorem fuam gravitatem

differt ab adulterio.

lNNon tamen eam

tenet quafi locum Judicis. Ergo.

R. 2,

Omnes quidem,qni cum pro-

incurrit ille, quihoc delictum commi-

priis cognatis & affinibus u.fque ad quar-

fit cum ignorantia jurisKfacti ; fadti

vl :

tum gradum inclufivé perfectam copu-

quidem , utíinefcivitfuam complicem

lam carnalem exercuerunt vocantur &

fuz uxori effe confanguineam in grada

tunt inceftuofi ; 2, Türe tamen petendi

ram propinquo : jurisautem , ut fi ne-

debitum folus ille inceftuofus privatur,

Ícivit , quód huic deli&o cx Ecclefize

.qui cum cenfanguinea fuz uxoris di-

Statuto tam gravis peena fit annexa ;

ABftam copulam habuit. 3, Et quidem in-

tam gravem enim poenam non i'nc*um'i:.

tra fecundum gradum, ^4. Hinc non

ignorans,

privatur , quirem habuircum propria

*&.3. Cumiis qui piopter inceftum

jrum.

Yel. adulterium. jure. petendi deb

«ognata, — j, Nec qux cum affine uxoris

funt

A

: De annexis Mqtrimmü;

1545

:

fant privatidifpenfare potefl Epifcopus.

ex genere [uà 5 quia in individuo poteft

Przter eum Religiofi mendicantes ex-

efle veniale , nimirum ex parvitate ma-

£—— €

Unde

pofiti , fed ex commiffione fuorum Pro-

teriz vel ex alia caufa,

vincialium, &tantüm in foro confcien-

^. EK. 2. Negare debitum conjugale po-

tiz , ut docet nofler de La Cruz citans

teft offe veniale in quatuor przcipucca-

z'

1

Bullam Pii V. & ex cadem docens, quód/

ibus, z.Ob patvitatem materiz,putas

lidem Religiofi ex corundem Provin-

"

fi redditio parüm differatur, velfi nege-

cialism commiffione id pro eodem foro

tut rató, dum pctiturfrequenter. Ex-

poffint cum iis , qui ante Matrimonium

ceptio eft , ficx parte petentis adfit peri-

voverunt caflitatem, qui tamen, ütfu-

culum incontinentiz, pollutionis, &c.

prà di&um , mortuo altero conjuge non

2, $i felüm fimpliciter , feu amicé ac

póflunt denuó contrahere Matrimoni-

benevolé, feu ut amoris ac benevolentize

um:fi contrahant , non poffunt ànovo

fignum petat , fi veró exigeret flridte,

conjuge petere debitum fine nova di-

feu velut debitum ex juftitia , mortale

Ípeníatione, Quz quoque nunquam

effet negare : nifiex alio capite effet ex-

danda eff nifiex rationabili caufa , que

cufatio, Ubi , ut patet, diftinguitur

fufficiens effe poteft periculum inconti-

interpetere & exigere, 3. Si alter fit

nentiz,feu fi nonpoffint continere.

nimiusinpetendo, feu petat nimisim-

Not, ex Gobat in Theol, experim..

portuné , acninris frequenter , & fine

Tra&. 10, cafu 15. n, 604, quód cüm

neceffiate, & abfque periculo inconti-

Regulares hac facultate polleant, poffint

nentiz: tuncenim non femper eftobli-

etiam extra Sacramentum Penitentix

gatio reddendi,

4- Si non petat arden-

difpenfare,etiam cumabfentibus. Hinc

ter,&inflanter , fedremiffó ; ita ut vel

fi Parochus per literas pro quodam id

Proquo

leviter ab altero rogatus petere definat,

:

petat (tacito etiam nomine ejus pro quo

petit) & Religiofus refcribat , difpenfo,

"x« 3, Velfemel ncgare/degitum eft

res erit falva : dummodo fubfit rationa-

mortalefi fimul conconcurrant hz tres

bilis caufajque vix deeffe poteft.

circumftantiz , nimirum fi perat feráa,

*

QU.ERO HII,

Quid fentis de obli-

snflanter , & vationabiliter.

Porró ir-

M

gatione reddendi debitum conju

gale ?

rationabiliter petitur, & rationabilirer

CI, z;, 1. Obligatio hzc eft fub pec-

negatur pracipué ín his fexcafibus. Pr;-

]

cato cx genere fuo mortali.

museft ; Sipetaturin phrenefi , ebrie-

Ratio:Quia cft obligatio juflitie com-

tate ; amentia , &c. quia tunc petitut

mutativz,utpote ex contra&u, & per fe

beftia, non ut homo,

Exceptioeft, fi

in re gravi : cujus juflitiz violatio ex

in petente effec periculum pollutionis,

genere fuo mortalisef. De quo vide

Quia valde egenti reddendum eft debi-

tum, -

fuprà in hoc Tradt, Exam, 1, Q. $.n.7,

quód ufus Matrimonii per fe fit a&tus

" Secuudus ca[us efl : Si 'co;xjunx red-

licitus:, honcftus & meritorius. Dixi,

dendo exponetur

periculo contagionis,

Hhhhhhhh s

quia

*5

1350

TRAÁACTATUS XVL, Examen 7.

quia nimirufà petens laborat . morbo

pam originalem , quám quód omnino

contagiofo , v, g. pefte, l?prä, cum quo

non cxiftat; ut colligitur ex $. Auguft,

periculo non tenetut vitare peccatum

lib, $. cozzra ?4lian, c..8.

alterius (f&i quod forté. timeatur ) cüm

. Ef ne licitum negare. debitum ex me-

mon fit in neceffitate fimpliciter, eó gu*öd)

tu nimiz multiplicationis prolium? &

ob difficultatem fuftentationis ?

per aliamedia fpiritu

afiia e jüv:'tr,ejpäf-.-

fit.

. Dico;: Ordinarié non eft licitum fe-

Jirtüu: : Si Ícemina fittam debilis

clufo mutuo conjugum juri fuo utrin-

complexionis, ut ex copula fibi timeat

qae cedenuum confenfu,

periculum. mortis , 'vel aliud. grave in-

Ratío: Tum quia multiplicatio pro-

c«ommodum.

lis eft prímarius finis Matrimonii. um

MAYIMS : Slex redditione debiti ti-

quia proli melius eft ut vivat inops,

meatur futura mnors proli in utero jam

quàm ut omnino non habeateffe, Tum

concepte.

tandem, quia non oportct effe cam mo-

Quintia

: Si abíque juftá cauía pctd-

dice fidei, íed confidere in eum , qui

turtempore menítrui, Imó tunc petere

etiam volaiilia coeli paícit.

DiXi) Or-

per fe non caret culpá : docet enimSS,

dinaries Si enim effet cafus in quo. ob

Bonaventura , ex coita cali proles conci-

novz prolis generationem exttema pau-

pi miferrimas. Dixi, J6 ab(qme jufla

pertas immineret parentibus , aut aliis

can[as5 utifiex negatione non timeatur

flüs, liceret ; fed hic cafusinter Chri-

majus malum , v, g. odium Uxoris,

flianos eft rariffimus & inaaditus,

oliutio,&c.-

. QUZERO IV. . Quz peccata in ufu

Sextus: Si petatur ex merá lafcivia,

conjugii

bus?

-

poflunc .cqmmi-tti à conjugi-

i

—

& hoc nimis frequenter, utpote diu no-

étuqQue, [temfi pctens in ipfo a&u ni-

CIII, R. Potiffima colli

gungur ex his

miam petulantiam faciat; $i afferat oris

duobus Verfibus :

faetorem cx pridiana vel feré quotidiana

crapulaortüm , &c, in quibus circum-

Szt modþ, Qfinis, fine damno,

flantiis Uxor non peccat mortaliter,

fotve, cob&re,

imó interdum nec venialiter ; feclufo

$i locus, Cb tempus , tallus , nec

femper periculo majo:is mali,

fperm'to 7777

CIL Qvzidf; Uxer fciat , quódfoleat

edere proles imortuas, teneturne ob hoc

E.xïplicaktur fuo/ ordine. . $z madm:-

t

abítinere ab ufu conjugii? ,

Per hanc particülam infinuatur, fervans

Dico,quódnom. Ratie; Lum quia

dum in conjugii ufu effe dcbitum fitum,

conjugcsurunrur jure fuo , & defectus

Íeu naturalem congtedieadi modum;.

fequitur per accidens : Tum etiam quia

nimirum ut vir in-& mwlier fuccum-

bat.

melius videtureffe paero , quód habeat

Qui fitus , fi non fervetur , eft

peccatum,

Congrxflus. ille indebito

elle , etiam pr.ivat"us V,iiï()nf: Du ob cul-

Á

X

»

E

m odo

De annexis Matrimonie.

13f5

i

modo fit. 1. Si ma(culus füccumbat fe-.— peccat ; q*uia reddit , ad quod tenetur-

minz, 2,. Si maículus accedat prepo-

Quomodo Conjuges fub a&tu fibi ima-

fteré fcu retió. , in vafetamen naturali.

ginantes aliam perfonam , five folutam

Inor-

3. Si fiat fedendo,

4.Si ftando.

five'ligatam, confanguineam , facram

dinatus ergo congreffus femper eft pec-

eu monialem, &c. peccent peccato ejus

catum mortale , quotiesinordinatio eft

fpeeiei, cujus eft qualitasperfonz , aut

tanta,ut fequi nequeacgeneratio, Qux

fi fe dele&ent erga fe abíentes , patet

etfi fequi poffit , attamen fine jufla fiat

cx dictis fupra Tract, 4. Exam, 2, Q.19,

caufa , graviter reprehendendi [unt

n.60,

ll

conjuges, committunt enim faltem gra-

Sine damno : Si enimex c'olpuila Care

viffimum veniale, - Imo ratione pravz

nali,vel inordinato ejus modo, timeatur.

5

intentionis vel cujufdam gravis circum-

damnum mulieri vcl proli jam conce-

Neceffitas

"

ftantiz poteft effe mortale,

ptz , eft peccatum ut paterex dictisad

vel jufta caufa excufans eft, fi vir propter

Qg- RO 3« ad 2.&

l

;3;& 4. & f. cafum

pinguedinem non poffit aliter cum fe-

propofitum n, 101.

mina congredi in vafe naturali quàm à

. Solve, pata, debitum, de cujus red-

retró. | Vel fifcemina fit gravida , & eb

dendi obligatione jam ante dictum eft,

id non poflit aliter; guäm eo modo pra-

Qujbus adde , Quàd faltem ad melius

poftere, -

efle debeant conjuges corari , utfimul

Finis $ Circa hunc fciendum , quód

feminent. Quam ob caufam Uxor ad.

inter Propofitioncs ab Innocentio XI,

feminandum tardior poteflfe tactibus

adcopulam preparare , ut fimul cum

le

damnatasfit hzcn, 9. — Opss conjug p ob

folam wlupmtem exercitum , ommui petni-

viro poffit feminare : velpoft viri retra-

?A5 caretculpa, ac defetin veniali. De-

&ionem íÍe tactibus excitare ufque

bent ergo Conjuges fe cognoícere ex

dum feminet : quia hi tadus ordinan-

motivo Juftitiz & Rcligionis, utdidtum

tur ad complendum actum conjugalem,

eft füprà Exam, 1. Q. f. n. 7. , intenden-

Hoctamen non licet viro , poft retra-

:do hoc faltem virtualiter : quz intentio,

&ionem fominz fe polluenti ; & hoc

meritó Ízpius renoyanda , debet. ferri

ob rationem oppofitam. lImó hzc &

I

in prolem proecreandam & honefté edu-

quzcunque inter conjuges pollutio ex-

candam ad Dei gloriam , qui eft finis

tra vas debitum habet fpeciem & mali-

primaríus : vel faltem debet intendi re-

tiam adulterii,

lh

medíum: concupifcentiz , qui eft finis

Ratio : Qaia cenjunx non fervat fi-

ld

fecundarius,

Si proinde finis fit fola

dem alteri datam de ejus corpore cafté

cuftodiendo,

24

!

delectatio fenfualis , licét fiftat intra li-

J

"mites Matrimon , feu non feratur ad

CIV, Cebére, intelligitur de cohz-

aliam foeminam , etfi non fit peccatum

rentia quoad copulam carnalem perfe-

j

mortale, efttamenveniale. Conjunx

&am , fcu ufque ad feminationem in-

U

akteti fe folüm dele&antü reddens , non

dufivé , &fic ejusfenfus patet ex mox

(

diäüs

N

r2$X

TRAÁACIÁTUS XVL.— Examen 7.

di&is. Intelligi etiam poteft de cohz- -

antecedente fe catnaliter cognoverunt

rentia quoad cohabitationem & tho-

die fequenti fit abftinendum ab Eucha-

rum , &in hoc feníu aliqua de hoc di-

riftia fumenda ; faltem ex confilio , de-

&a funt in hoc Exam, ad.Q. 1, de di-

votione, ac reverentid ; praíerim f

imiffione . Uxotis.

His adde r. quàd

relictus fit aliquis affe&us ad res vene-

Vic non teneatur ubique cohzrere U-

reas,& aliqua mentis divagatio.

Limi-

xori, hinc fi alió proficifcatur flatim

tandumtamen hoc eft , nifi jufta caufa

£editurus , vel nullibi notabilem mo-

fuadeat eo die Communionem fumere,

zam faéturus, fed variorum negotiorum

ut f firfeftum valde folemne , dies Jubi-

1z1, &c. aut fi Communio commodé

caulàad divería pergatloca, nontene-

tur feceum ducere Uxorem $ effet enim

differrinequeat, |De hec plura vide fu-

hzc magna meleftia & impedimentum

rà Tract, f 2. Exam. 4. Q.7.n.40, In

jn itinere,

Votum tamen longz pere-

die feflo , vcl in Quadragefima actum

grinationis in prejudicium Uxoris fa-

conjugii exercere, nullo jure prohibitm

.

«ere non poteft. Excipitur votum iti-

nerandi in fubfidium Terrz Sanctz , qui

CV, Tathu, Hac vox infimuat, quód

cafus defacto ceffat.

Adde 2, quod

tactus inter cenjuges fint. mortales, fi

conjuges teneantur fibi invieem alimen-

fiant cum periculo pollutionisextra vas:

ta przftare, idefl, Vir tenetur alere

feclufo autem hoc periculo ta&us. &

Uxorem , ideo enim dotem accipit, ut

ofcula à mortaliexcufantur, non tamen

onera Matrimonii fuftineat : tenetur,

àveniali , fifolàm fiant ob dele&tatio-

inquam , fi Uxor Vire cohabitet.

$i

nem, &fineintentione copule. . Idcm

enim difcedat ex propriá temeritate, feu

eft de verbisobíceenis & afípectibus. |. Si

abíque culpá viri , vir non tenetur eam

fiant ad przparandum íe ad copulam,

alere ; tenetur tamen fi difcedat ob ex-

vel ad fovendum amorem conjugalem,

ceffivam cafüigationem 5 fecus, fifit

nec venialiafant ; quia tunc adeft debi-

moderata.

tus finis,

'Sit Locs , nimirum huic a&ui pro-

Nec [pernito votum , intelligitur de

portionatus ; ut nimirum inprimis nOn

cafu quo unus conjugum eft obftri&us

fit publicus, vel talis in quo hoc opus

voto fimplici caftitatis, qui propter hoc

ab aliis videri poffit, & hoc ad caven-

non poteft adzquaté uti. Matrimonio:

dum ícandalum.:

Item non fit. locus

quia poteft quidem reddere, non tamen

facer , nifi forté conjuges ex neceflitate

petere, Jure enim petendi fe privavit

fimul habitent feu fe detineant in Ec-

per votum , quod quia alteri non debet

xlefia;

De quo plura vide (uprà de Sa-

nocere , necjusab eotollere , reddere

crilegio Tract, 10. Exam, 4. Q. 16, R. 5.

tenetur.

n.64.

CVI,

tozaodo fe habere debet Con-

Circa hoc eft communis

Tempus.

feffarius erga puellamin omni pudiciriä

educatam , & noviter nuptam,; quz. (ne

fententia , quód conjugibus, c?ui noce

contra

ts

-

CO Wiibexi DMasbrmo d

j

135j

contra caffitatem conjugalem. peecer)

que extra

legitimum Matrimo

:

i.

U.

nium pro-

l.

confulit Coafeffarium ,^ quomodo fe

creatur.

JndeS$, D. híc-q.68. a, 1. in

debeat haberein actu conjugii ?

r

€,ait ; Quadruplx flatuseft fifiorum;

I

* Dico cum Gobat preclaré hocespli-

Quidam enim fübt naturalég & legiti-

cante : Sipuellahabeac matrem fuper-

il

mi, ficucilli, qui hafcthiturex vero &

ftitem , bonis verbis jubeatur potidsin-

legititio Matrimonio, Qüidám natu-

(i

terrogare illam , quàm Confeffarium,

$

rales & non legitimi ; ut filii qui nafcun-

hoc enim decentius efl, Si matre c areaty

tüt ex fimplici forticatione. Quidam

ls

dicatur'ei, uc mariro obediat, etianin:

legitiimi & non natürales; ficut filiiado-

iftis. Quififorté petataliquid, dequo-

püvi. Quidaninec legitimi, nec natu-

ipíadubitat, anfitlicitum, verecundà:

1

rales, ficat fpurii nati de adulterio , vel

deprecetur : fi deprecando nihil effíciat,

deTlupro : tales ériim nafcuntur & con-

idcirco , quód matitus afferat , (ejam.

tra Legern pofitivam , & contra Legen

offe quid permittantleges connubiales,

naturz expreffé, Hacibi, Etad 2.ait:

tünc obediat , certa fe nonoffenfüram

llli, qui conveniunt boná fide in facie

Deun, dum in dubio. paret rarito, tan-

Ecclefie , quamvis fit impedimentum,

quam Superiori 7 proxirná deinde occa-

dum tamen ignorent

:

fione quzrat ipfa ex Confeffario , uttum

» Doh peccant , nec

filii (ahtillegitimi,

illud, in quo obedivit 'onjugi , licitum

Nota, citca hzc , quód Jute Canoni«

fit necne ? Adparticularia Confeffarius

co filii natutales vocentur omnes illi

non deícendat , nifi fingulariter inter-

qui nati funt ex talibus parentibus ; qui

fogetur de illisz incerrogatus prudenter

tempore conceptionis vel nativitatis eo«

[

réípondeat. Poterit.pro re natà ( ait

tum; nullum hab-ebantixnpcdixnentum,

idem Auctor) (üggeri tali , ut fequatur

qued inter eos irritum potuiffet reddere

exemplum nonnullarum, qua , przfer-

Matrimonium , feuqui (unt nati ex fo-

*im quando nubunt viduis, his primá

luto & folutá, ab omni impedimento

: vice debitum petentibus dicüntfic : Me-

Matrimonium dirimente, flli verà ui

um corpuseft in tua poteflate , quisufus

funt nati ex viro conjupato & foemina

fi: licitus vel illicitus , plane ignofo, ro-

foluta dicuntur »oz4; , à nota, fcilicet ab

£ote,fic utaris, ut

poffis in die Judicii

infamia , quia effe natum ex adulterio,-

reddere Deorationem,

hominem valdeinfamat, Quifünt nata

Titulus hujus Examinis cbmpiehcn-

€x coitu aliqua lege fpecialiter damna

'

dit Quzftionem de Z

L

Ed

g4"4iA y dequaS.

to, v.g.ex ftupro, raptu, facrilegio,

Thom, hic Q. 66. agit,^ . Sed de ea fuffi-

inceftu, velfoeminaconjugata, vocan-

clenter a&um eft fu

Prä Tfæ&. 14.' Exam.

tur/psr , quafifpurci , áfpurcitie in-

3,Q:12.0,29.

tontinentis,

Qui funt nati ex virofo..

— QUAERO V. & ulnipo

*

*

Qid tee

luto & fcorto feu meretrice aliave fce-

Tolvis de filiis illegitimé natis-?

mina fornicaria, "voeantür mancteres,

| FVIL X I» lllegitimus effj Quicurr

Quód omnés hi fint

"

LiiiWnii

ir'r;gulares & ar-

$can-

—

1354

TRACTMIUS XFT, !:'xam ?.

ceantur À fuícipiendis Ordinibus , di-

Obfärvanda híc bene eftilla chtxï?'

! juris : J» generali conceffione non vens-

&um eft fuprà Tra&t, 14, Exam, 1. Q

i

12.n,40,

WHl ea y quaquismon effet verifimiliter i

CVIII &,2. Deablatione illegiti-

