dente legitimo confenfu illius, qui antea

qü;ï

Ratío ; Cünv coníenfus unius fuerit

l05

confenferat illegitimé , cüm alterius

confenfus adhuc duret,

Referunt alia

legitimus, & revocatus non fit, adeóque

moraliter vel virtualiter duret ,. nihil

qui, quód Clemens VIII, fuerit incon-

iil

€cccecccec 5

trari--

s

1310

TRACTATUS . XVIL Examen $.

traria Sententia, fed eam trenuit ut Do-

Ratioz.p, ^ Taliseft, ficut titübans,

Af

cor

lvatus,

qui autem titubat , hab-crm* pro igno-

du

* QUAERO V. Ut cenvalefcat Matiri-

rante , ignorans autem non confcn:it?

moanium ratione impedimenti dirimen-

quiaignotinullacupido. Ergo.

Á

tis ; perlonas inhabiles facientis, debet-

Rato 3, p. cum. Sanchez ; Vir vel

ha

neconjunx impedimenti hujus nefcius,

mulier tunc non tantüm intendit in

ls

ab altero ejus cenício dc Matrimonii

Matrimonio perfeverare, fed etiam de-

nullitate moneri , vcl fufficitne renova-

W

nuó contrahere , fub ea condicione , fi

q

xe confenfus,tacendo nullitatem 2

prius Matrim, fit irritum : Sed. con-

ft

E. 1. Debet moneri, licét caufa nul-

ditio illa tunc exiftit.

Ergo veré con-

i

2. Non tamen

trahitur Matrimonium.

litatis non explicetur.

u

fufficit in eo cafa dicere:Sufpicor te non

Notar. Quód,licét hicadfit aliquis

P»

effe meum Virum vel Uxorem.- 3. Suf-

error vel ignorantia , hectamen folüm

h

ficit tamen , fi ille confenfus procedat

eft ignorantia concomitans ; quz non

€x cognitione zquivalenti fcientiz nul-

tollit voluntarium,

It

litatis, v.g. fi conjunx nullitatem fciens

Nota . Hoc ctiam poffe fieri per

[

petat ab aliofic: Diligis me ita , ut, fi

Confcffarium, ut , 6 inter conjuges fit

i

non effet inter nos Matrimonium ,. de-

difcordia , hortetureos , utfe ita dili-

T

nuó contraheres , ac ex nunc vis me in

gant , ac fi denuó Matrimonium con-

W

conjugem , ac fi antea non fuiffcmus

traherent , & utex nunc in conjuges fe

V

conjuges , & ille refpondeat , ita , volo ,

recipiant , etfi Matrimonium non fuerit

I!

ita, accepto te in conjugem; & inter-

inter eos.

Sed (ut bene monet. dictus

f

roganseodem modo dicat & coafenfum

Author) hoc magaa circumfpectione

íuum exprimat.

4. Sufficit ctiam , fi

fieri debet : poffet enim vir fufpicari,

YX

conjuges impedimentum ceffaffe fcien-

Confefforem aliquid noffe de Matrimo-

t

tes , affectu conjugali f2 carnaliter co-

nii nullitate , & ideo velle denuó con-

gnolcant, non przflito alio confenfu,

fenfus praflari : quare hic modus per

Aatio l, P.

nod nullum eft, non

Confefforem rariffimé adhibendus eft,

|

poteft ratificari: Sed illud Matrimoni-

Ratto4.

. Matrimonium poteft non

um efl nullum , & coníenfus nullus.

folàm ver

f

is contrahi , fed & fignis :

|

Ergo non ratificatur : $ed conjuges tunc

Sed nullum fignum tam expreffé deno-

Íolüm intendunt ratificare, non veró de

)

tat voluntatem contrahendi, quám con-

novo contrahere , cüm putent matri-

greffus animo conjugali fa&us, —Ergo,

monium efle validum , actus autem non

E

Dixi, animo conjugali ; íi enim fiat ani»

operantur ultra intentionem agentium,

mo fornicario, coram Deo Matrimoni-

W

Ergo nihil faciunt , nifi nullitatem fci-

um non validatur,

ant,

Simile eftin voto etiam folemni

I

LVIII. Ef/ge Matrimonium, ratione

ratificato, cüim an:é fuerit nullum, fed

impedimenti nullum , antea coram Pa-

nullitas non erat nota,

rocho & T*eflibus celebratum , ablato

impe-

De Iospedimentis Matrimomii.

E 3& t

impedimente denuó coram iis celebr

,an-

bium deponere , debitumqQue petere ac

dum ?

reddere. — 2, $i fa&á diligenti inquifi-

Dico ; Sufficit quód conjuges inter fe

tione de Matrimonii valore adhuc ma-

Íolos modo infinuato renovent con-

neant dubii, fine mortali petere non

fenfus, fiimpedimentum ( fit illud qua-

peffunt,

3. Si ambo dubitent de va-

lecunque)occultum fit,. 2, Si veró tem-

lore Matrimonii, prefertim malá fide

pore primi contractüs Parecho aut uni

contracti , poftea veró inveniant ratio-

ex teftibus fuit notum , renovatio debet

nes, ex quibus probabile quidem ap-

fieri coram eodem Parocho & tefte. 3. Si

paret, Matrimoniutn valere, probabi-

refcierunt poft primum contractum, fed

lius tamen ipfis videtur non valere, nec

taliter, urin foro cxterno probari non

reddere nec petere poffunt debitum ,. ut

poffit ,. non eff neceffe ut iterum adhi-

tenet verior Opinio..

beantur,

Ratí 1,p, Licitumreft agere contra

Rattzo 1. p

Quia jam eft fatisfactum

Ícrupulum cognitunt, ut patet Tra&t.

intentioni Concilii Trid, circa clande-

2. de Conícient, Exam, 2. n, 2.

Sed

flinitatem , finisenim ejJus Statuti fuit,

in eocafu non eft dubium , fed tantüm

cavere incommoda & peccata qua ex

fcrupulus cognitus. Ergo,

matrimonio clandeflino pullulabant,

KRatio 2, p. patet ex didio Trad,

€ó.quód non poterant probari cfle con-

Exam, 1. n, 10. ubi probatum eft , quód

ttacta , ut funt defertio Uxoris , adulte-

non liceat operari cum confcientia pra-

ria, &c, Sed hic finis in przfenti jam

&icé dubia propter periculum- peecati

falvatur. E:rgo.

ficut in prafenti conjuges fe exponunt

Ratio 2. p. Si teftes incontractu fci-

periculo adulterii vel fornicationis, fi

verunt impedimentum , non fuetumt

congrediantur, Eirgo.-

teftes valoris,(ed nullitatis. Ergo,

Ratio 3. p. conftat in eodem Tradt,

Katio 3.p, Qujaineo cafu Parochus

Exam, 3. n, r1. ubiprobatur , non lice-

& tefles tunc , quando Matrimonio af-

reim moralibus fequi Sententiam pro-

fiftebant , & Ecclefiam reprz(entabant,

babilem.reli&á concurrente probabilio-—

erant teflesvaloris, & Eccleíia validum

re,cognita ut tali,

Matrimonium judicabat : cujus nullitas

R.2, Probabilius eff,quöd-conjunx;

ignorabatur, Ergo,

qui cum dubio. de impedimento. diri-

4275 QLLERO VL $i conjuges ratione

mente , v,g. de morte alterius conjugis:

alicujus impedimenti dirimentis de va-

contraxit , nom poffit petere debitum,.

lore Matrimonii dubitent, velíicoruny

teneatur tamen alteri non.dubitanti, fed:

unusnullitatem fciat ,. peteflae peri vel

bona fide peffidenti reddere,

Ita ex...

zeddi debitum ?

preffé decíditur inc, Domzsnus, de fécun...

LIX. w. 1.. Si conjuges temerarié &

dis nuptim: , per hec veiba : Nullug,

fine ratione dubitent , debent ad judi-

amodo. ad. fecundas nuptias migrare

cium fui Pafleris. vel Confefforis , du-

prafumat, doncc ci conftet, quàd ab hac

Yvlta

d

1312

TRACTATUS XFI. Examen $.

LU!

vita migraverit conjunx : fi veró aliquis

Ratio :...y. Obligatio reddendi ori-

hocnon fervavit , & de morte prioris

tur vel ex poffeffione petentis , vel ex

hi

&

conjugis adhuc exiftimat fibi dubitan-

Jure juftitie quod habet ad exigendum:

[

dum, ei, quz fibinupfit, debitum non

Sed utrumque hic deeft , non enim fuf-

.denc*-gbtybfculan.tï E quocï -à fe tamen

fragatur poffeffio , quz dubia fide coepta

«

Izc

I

noverit nullatenus cxigendum.

eft & dubia manet.

Ergo.

Ex quo

ibi..

[/

patet difparitàs de conjuge qui habet

Katio Poffeffor bonz fidei non efl

votum íimplex caflitatis , cui petenti

fpoliandus jure fuo. propter 1nalam fi-

tenetur alter reddere , quia habet pof-

dem alterius , ut patet in prafcriptio-

feffionem .&jus juftiziz ad exigendum,

ncjin qua mala fides pofíelloris prioris

& petendum folüm peccat frangendo

non nocet bona fide poffidenti nunc,

votutm, & abutendo r.chfua, fcilicet cor-

Ergo.

pore confortis.

Oppona :

Juxta dicta non licet opera-

BR.4. Siuterque mala fide contraxit,

"

ricum conícientia practicé dubia ; Sed

dubitamdo nimirum de impedimento

talis reddendo operaretur cum coníci-

n

dirimente , neuter poteft reddere vel

entia practicé dubia, ,Ergo pe«caret

petere,

2. Si uterque bona fide con-

Q

mortaliter,

traxit , & poftea ambo de valore Matri-

?E

monii dubitent, & adhibita circa in-

p

"d hocneg, min. — T'alisenim debe-

ret fe determinare quód teneatur ad hic

quirendam veritatem fufficiente. dili-

Q

& nunc reddendum ,. tum ex adducta

gentia adhuc dubii maneant cx titulo

Ratone, tum ex illo axiomate in dicto

poffeffionis, poffunt dubium pradicé

Tiadt 2, Exam, 1, Q. 6. n. i. expli-

deponere , & falva conícientia petere

ä;

cato , Zz dubizs tutzor pars eft. eligenda;

ac reddere , licét fp

eculativé maneant

ille autem reddendo cligeret partem tu-

dubii.

[

tiorem , neinnocentem fuo fpoliet jure,

Ratipi.p. Tunc nulli fuffragatur

0

In quo a&tu fiforté etret , eft peccatum

poffeffio,coepta enim eft mala fide,

materiale, nonfgrmale. Sicut fi quis

Rafio 2, p. patet ex illa Regula ju-

dubitet , an Petro dcbeat. 40, imperia-

ris : Z pari dehitlo vel caufa potior fen

les, non peccat, fcd bene tacit folven-

qutlior. eff conditia poffidentis :: Sed. hic

do , licét forté bzc pceunia deberetur

eft par caufa , nullitatis & valoris Matri-

fi]

heredibus cutn reliqua hzreditate ,. qui

monii, cim non fint fortiora argumen-

tamen privantur ea,

ta deuno ac de altero, & poffeffio Ma-

&, 3. Incafu && 2. alter qui non du-

Y

trimonii bona fide efl ceepta, 'Ergo,

l

bitat, poteft quidem, dubitanti petenti

Vide explicationem iftius Regule in

xeddere,non tamen renetur,

t

Trad. de Confc. Exám. r,

264 0; 124

ARatzo 1.

Eft potfcffor pacificus &

E« fpecialiter Q. 7. & 8, ubi oftenditur;

bonz fidei , E;*go peteft plené matrimo-

quód folàm teneatin matería

nio uti,

ju&itviæ.

qualis eft in przfenti,

R, ;'

s

De lhupedimentis Matrimonis.

,'313

E. $.

$i unus tantüm conjunx fciat

Ex his ruit fundamentum Adverfar,

y

nullitatem Ma'rimonii,certum efl,quód

quotenent, non fore fornicationem

W

faltem non poffit petere, . 2. Imó defa-

aut adulterium formale fed folum mate-

li

&o probabilius eft quód nec. peffit pe-

riale,cà quód tanta neceffitas excufet,

ui

tenti nullitatem nefcienti reddere,ctiam

Oppono : Quod alter juflé poteftpe-

ad. vitanda gravia damna ac pericula

Ph

tere,hoc poffum , imó aliquando tencor

[l

infamig , incontinentiz,

Hujus fe-

ei reddere. (licét juflitia petitionis fit

cundze partis oppoíitum olim graves

tantüm putativa ex errore & perfuafio-

T

IH

DD,tenuerunt.

E

ne hominum caufata) imà interdum

l

Ratio 1. p. Tum quia ex Matrimonio

iniqué petenti : ficut fi quis àParocho

?

*

"

nullo nullum jus petendi confurgit

petat Euchariftiam fibi dari,quem Paro-

X]

Tum etiam quia accedere ad non fuam,

chus privatim fcit eá indignum, tenetur

eft peccatum luxariz, Ergo,

publicé petenti dare , ut diQum eftin:

2. Parsque hoctempore eff com-

Tra&, de Euchar. Ss£fumse : Scd alter

l,

munior, claré colligitur ex c. /zteras. de

conjunx , in boni fide exifleris , jufté

Jj

veftit. (pol. &c. znquifitiont, 44. de Sent,

poteft,quod nemo negat , Ergo &alter

excom, ubi Summus Poncifex reícribit,

reddere,

j

quód mulier conícia nullitatis & im-

. "Ad boc major non eft univerfaliter

pedimenti Matrimonii, ne quidem ad

[«

przceptum Judicis, tub cenfuris emana-

vera;nam exiftens in magna neccffitate

juftéfeu fine peccato poteft ab ufurario,

j

tum, poffit abíque peccato mortali e4..

dere debitum, "Tales enim cenfure non

aliter dare nolente , petere mutuum

j

fub ufura, quod tamen ufurarius fine

ligant animam & conícientiam foemi-

peccato non poteft dare,

Et ita neceft

4

nz, quiafunclata ex falfa prefumptio-

ne (quzlocum non habent in conícien-

vera in prafenti.

V«l dici poteft , maj.

l

M

tia) cüm Judex fori externi , qui de

effe veram , fi isà quojpetitur , poffit

reddere fine peceato , uti in

prafenti

r

occultis non judicat, przfumplferit foe-

minam frivolé allegare impedimentum

non peffe probatum eft,

cujus nullam probationem adferre po-

Quidergoconfili? quod medium pro

lj

teft,

talimuliere, utevitet redditionem de-

4(1

Ratto : In nullo cafu, & ex nullo metu

bici, & evadat illa mala ?

J

licethmmittere peccatum , prælercim

Dico : Omifïï;.diver[ismediis, qüä

u

moitale , ut adulterium , fornicatio-

hic (uggeri folent , oprimum eft vel fta-

nem: Sed fi in cafu pofito liceret ad

tim clam,fi haberi poffit , procurare di-

vitanda gravia damna reddere debitum,

Ípenfationeminimpedimento , utfi fit

Q

juris Ecclefiaftici: vel omni.poffibili mo-

Jl

licitum effet dictum peccatum,imó con-

trà communem Sententiam fornicatio

do fe abfentare, ac fe conferre ad locum

n

ubi fcandalum ceffat,

s

& adulterium non effent intrinfccé ma-

l

la, quia

u

poffent bono quodam fine co-

QULERO VII.

Qualiter debet c,o.n-'

honcílari, E tgo,

Dddddddd

ftare

)

CSumar

Algtq.vr

TRACTATUS. XP1.

Examen ,.

. flare de morte conjugis, fi fuperftes ve-

ma , nifi aliis adminiculis , certam pro-

lit fecundó nubere?

bationem facientibus, adjuvetur,

l

COLXLE s.r. Ut conjunx fuperftes fi-

Ratio: Vi allai textüs Juris Canoni-

ü

- ve propriá authoritate, five judicio Ec-

Ci requiritur certzm muntium , ubi ly

clehiz poflit tranfire ad fecundas nuptias,

nntinima lamitur in genere neutro. Sz5-

l

1

non fufficit probabilitas moralis id eft,

fumo 1. Sed nuntium;quod habetar vo-

cauía judicio prudentum probabilis ad

ce unitis, non potcft dici certum ,. quia;

--

credendum quód obierit , fed requiri-

ut Jura inquiunt, Zox ais vox nulluuse

":

tur,certitudo vel per nuntium vel per

Et eflo , íumeretur mafculiné zs»tizs

tefles , ita ut judicio prudentum non

eertus , fub(iflit tamen hzc Ratio: Quia

tantim probabile fed & certum fitquód

nuntíus certus cft, qui nuntium certum

obierir,

Ita patet in c.in prafeatia, de

affert: Sed unicus folus tcftis non po-

Spon[al. ubi fic flatuitur: INoz poffust

teft dici per fe loquendoe afferre nun*

zales d. alsorum con[ortium: convolare ,

tium certum, Ergo, — Subfsno 2, Sed

fola fama etiam non facit certum nun-

mec permittas cas. autboritate Ecclefia

contrabere , douec certum muntiuma acci-

tium ; cüm oriatur ab incerto Áuctore

piant. de smorte "Uzrorums.

uo Juris

& pleramque fallaci, fitque vana vulgi

Canonici Statuto correctum eft jus ci-

vox, adeóque non probart, nifi oriatue

vile,quo flatuebatur,quód fuperftes de-

àfide dignis, Ergo.

!

Ü

beret cxpectare per quinquennium, po-

Dixi, &f adjuvetur adminzculis, quae

Ítea reftritum 'ad

varia à varus affie

q,uadricnn"ium. 3u8€

[s]

nantur, v. g. longitu-

fimilia, &c.

doabfentiz; univeríalis fama de morte

Ratio: In contrahendo Matrimo;ïio

ibiubi commorabatur ; diftantia loci,ob

f

debet evitari omne periculum peccati ;

quam difficulter aliz probationes haberi

Sed nifiin di&o cafu ad(it di&a cercitu-

poffunt; mors qux dudum contigits

do, imminet periculum nullitatisMa-

fene&us. vcl zgriudo illius, de cujas

j

trimonii , confequenter & adulterii

morte agitur; pralium cui interfuit,&

Ergo.

non eft reverfus, forté per annum ex-

Oppono :

Adulterium sBon eft fine

pe&tatuss literx eorum cum quibus tni-

dolo l, penult, ff. 4e a4z/t.Sed Mulier,

litavit ; objiffe referentess captivitas ia

Similiter fa1n» non

quz nubitcum probabili credulitate de

quam incidit, &e.

morte viri, non agitcx dolo, Ergonon

probat, nifi.plene fic probata ( ninurum

cxpor-ïit'fe periculo adutteri,

ad minus duobus teftibus., omni exce-

Sed. neg, min. Ex dolo enim illa mus

ptione majoribus , qui deponant fe au-

:

[ó

lier agit ideo, quia non adhibet diligen-

diviffe publicé, non tantàm ab uno, f€

4

tiam jure requilitam ad fe ecrüificandam

à majori parte po.puii, Item débet ia-

te

de morte viri,

2

nia effe ortacx rationabili motivo,quà

"- fufficit unus

j

8&3. In cafu pofito no

poteft effe t /Pralium, cui interfuit, &

refus rcfrens mortem. 2, Nee fola fa-

pofica , diligenier cti:u,n quægcus n

n

uit

h

Á

(De Lupedimentis Matrimoniu-

1515

fait /nventus. 5. Navigatio maris &

B& 3- Si pornitenslaboret ignorantia

fuborta tempeftas , poftquam nec navis

invincibili fa&i aut juris humani, divini,

aut natutalis ,'fine prejudicio tertii, ac

comparuit, necipíe, etiam perlocave- .

Boni communis , fiveignorantia adfit

rifimilia quafitus, | Plura.de hoc vide-

inaliisAA,

poftMatrimonium jam contractum, five

'Teneturne .Con—

dum eft contrahendum: & ex monitione

]

UJERO. VIIL

nulla , etiam in futurum fperetur utili-

feffarius admonetecos , quosfcit con.

,. ttaxiffe invalidum Matrimonium ?

tas. (quod rarum videtur & difficile eft

LXIL g. 1. - Probabilius eff , quód

judicare ) non tenetur. nec debet con-

feffarius aut alius adimonere de impedi-

Confeffarius de impedimento dirimente

teneatur admonere conjuges, laborantes

mento dirimente , v. g. incafu, quo fe-

ejus ignorantia vincibili & mortaliter

queretur perplexitas vel fcandalum ex

culpabili , fivefa&i, five juris; humani

Íeparacione, veldifficultas, nimirumfi

vel divini.

o

conjonx impedimenti |confcius volet

Ratio : Quia aliàs Confeffarius fci-

cum (candalo alterius.conjugis, impedi-

enter confert Sacramentum indigno,

mentum ignorantis , recedere: vel (i

& non fatisfacit füo officio , cüm fedeat

obtentá difpenfatione volet quidem in

in Confeffionali ut Do&or, & ut Vi-

Matrimonio perfiftere , alter autem no-

let denuó coníentire :: vel certé mane-

- carius Dei, eft enim vel proprius Paftor,

bunt fimulin diuturno concubinatu;

vcl getens vices illius.

Ergo.

Dequo

vide Tra&. 2, n, 32. in Exam. 3.

Alia

Hxc doctrína inprimis patet à pari de

Ratio videatur fuprà de Correctione

corre&tione fraterna, quam fuprà Tra&,

fraterna Tra&. 7, Exam, 6, Q. 14. n,

7. Exam. 6, n. 97. R. /6. ex verbis S.

Thom, probavimus non oblig

102, pro R, 1. & z. prefertim axiomata

í

qre , übi

ibiaddud&a.

nulla fperatur utilitas.

&g.2. ldemefifiillaignorantia, five

Ratio : Tum quia D

o&of (V'uti eft

Confeflarius) non tenetur docere , ubi

fa&i, fivejuris, humaniveldivini, fit

invincibilis, & fit probabilis fpes moni-

ex dotrina nulla fperatur utilitas, cüm

tionem prefuturam , fine gravi fcandalo

ordinetur ad utilitatem ejus, qui doceri

& detrimento , v g. in caífu , quocon-

debet, "Tümetiam quianulla Lex ob-

feffarius fcic Mattimonium effe nullum,

ligat ad a&usinutiles & otiofos. 'Tum

& poenitens facilé poteft impetrare di-

tandem, quia, utait Saluflius, Fruflrà

fpenfationem , quem etiam Confeffor

niti , & nihil aliud , quàm laborando

odium quarere , extrema dementiz eít,

credit pro ea impetranda diligenciam

adhibiturum, nec eft periculum;, ut in-

Et c, de viduis, 27.q. 1. INulli laqueuna

- terim Uxore (quamícit non eífe fqam?

debemussnjicere , puta , fine ullo fru&u

fruatur,

A

Íperàto, quod tamen fieret, quia, qui

Ratio eft qu antà , Cui addenda que

propter bonam fidem & invincibilem

loco de Correctione fraterna citato dicta

rantiamerant in bono ftatu,corum-

-

igno

que

,funf pro R.2.

Ddddddfid 2

"

1516

CTRÁACTATUS. XL. Examen f.

que peccatum erat folüm materiale, po-

"A4d z. difl. maj. Si adfit obligatio ig-

nerentur in periculo peccandi formali-

quirendi veritatem, conc, 5 fccns,neg.

ter, Hzc Íané argumenta lententiam

maj —MNonenim renetur veritatem aut

u

iftam reddunt probabiliorem.

juris divini notitiam quarere , quiejus

etiam eft ad mentem S. Auguftini relati.

invincibilem habet ignorantiam,

de pcenit.difl.7, Can. f 2uis3. Si foirem,

uid f; peenitens dubitet , vel ínci-

eibi nen prode[fenon 16 admonerem non te

Terreren.

piat dubitare , vel dehoc Ícrupulum in

confeffione proponar?

Dixi in R. 3. Size pmjudicia tertii

. Dico : Tanctenetur DoGorem quz-

aut Boni communis , Quia bonum cem-

-muhe praferendum efl bono privato,

rere, & Confeffor id advertens tenetur

eum inftruere,

?

v.g. Si Confeflarius fciat effe fcandalum

vel publicam infamiam, de nullitate ta-

Katto $ Tum quia tunc conftientía

iis Matrimonii ténetur. Confeffarius

ejus jam videtur effelefa. "Tum etiam,

conjugesadmonere. Dixi 2,wec zz fw-

quia aliàs peenitens poffet Sacerdotis ta-

citurnitatem interpretari in fuum favo-

2uvUms3 Si enim fcandalum peeniteati

ex admonitione imminens folüm fit mo-

rem , effetQue ejus taciturnitas approba-

tio erroris,

mentaneum;monendus eft; quia prode-

rit in futurum; licét non híc & nunc,

Ex quo , uti & ex & ad 1, Oppon.

rl

il

Oppono 1. contra 3. R, Utiliüs fcan-

colligitur intelligentia illerum duorum

f

dalum permittitur , quàm veritas victa

axiomatum füprá de Correct, fratern.

adducterum , Porezs alios ab errore rt-

1

zelinquatur , ut dicitur in Jure, Ergo.

2, Ignorantia Juris divini nunquam

vocare (5 tacens , fem[mm errare demon-

M

eft invincibilis, nifi quando nemo eft,

Jtrat x Error cui minmé vefifitur , ap-

fi

«ui veritatem docere poffit: Sed in eo

: probangr.

3

caíu Sacerdos eam poteft peenitentem

docere,

Ergo.

Quid fit ignorantia juris & fa&ti, vin-

cibilis,invincibilis, | Videfuprà Tra&,

Z4d 1. Relp, effe verum fi ex mani-

3.Exam.1,.23. An poffit dari igno-

Áecftatione veritatis fperetur aliqua uti-

rantia Juris naturalis & divini, Vide

litas faltem vin futurum.

Tra&.6,Exam.z.n. 17,

i

U

s PT EEE P . Y Rs

N

d

funl

i

(

C

2) 5

^i

r

o

)

[ GU

f

(?8!

f

i

EX-

—

De ]mpedimemü Mfztrz'monü.

J

l

ibetibedbegpedistedindbudtiudüe

d

EX A M.EN Vhk-

De Irfjpedimcntis Matrimonii in fpeciali,

De (itlibus agit

| S, D. à

Quaft, s; ufquc ad 6i.

inclufivé,

UJEROT. | Quid fentis de -

cit. a. L. ad 4 , ex confgnfu, qui poft-

impedimento erroris &

modum accellit ; tamen uterque à pec-

fervitutis ? De quibusS, D.

cato excufatur ratione erroris inviHcCi-

4

igit q. $ t, & 52.

"

m

Bo

bilis,& qu-ia affectu maritali coierunt.

LXIII.

Error perfonz

Dixi 1, in R.errorperfosa , puta , in

- axuf&ccïdcns dirimit Matr

imonium, non

individuoà Sponío cle&z & determi-

folo Jure pofitivo;fed & naturali, etiam

natz, v.g. primogenitz, feu hujus Án-

apud Infideles.

nz;cui fialia fubftituatur,Matrimonium

eft nullum.

Eft autem alius error circa

Ratio $, Thom, q. 51.a, 1. Quidquid

impedit caufam de fui natura , impedit

qualitatem , & conditionem , uti funt

fimiliter effe&um : Sed error perfonz

divitiz , nobilitas , pulchritudo , &c.

antecedens impedit ac tollit caufam

uz non funt de fubflantia Matrimo-

Matrimonii.

Ergo & Matrimonium,

nii. Ethicerror ( excepta conditione

Prob,min.

Caafa Matrimonii eftcon-

lervitutis , de qua poflea) fi przcife fi

fenfus: Sed error impedit ac tollit con-

circa qualitatem , nonannullat Matri-

fenfum,

Con-

d

Ergo,

Prob, min,

monium, ;Nam S. D,a, 2. in c, ait :

fenfus in Matrimonium debert effe vo-

Oportet quód error , qui Matrsmonium

luntarius: Sed errortollit voluntarium,

impedit , fit alicujus eorum » qua fznt

:quia tollit cognitionem , nihil autem

de effentia Matrimonis , uti eftperfona,

volitum quin przcognitum. Ergo,

non qualitas,

Poteft tamen continge-

Ex quoSequitur , quódlicét Matri-

re quód hic error redundet in perfo-

monium facob cum Lia loco Rachcelis

nam , vel quód hzc qualitas juxta in-

fubflituta à primcipio fuerit nullum,

tentionem contrahentis , eam per fe

fucrittamen poftea validatum & perfe-

(& nonalter) cum períona intenden-

&um , nonquidem ex ipfo concubitu,

tis , tranfeatin conditionem perfona :

& tunc zqué annullat, Idem eft , fi

| qui ex errore contigit, fed , utair S. D.

€ohs

[]

Rddddddd P

Negass

1518

TRACT.ATUS Xn Examen 6.

t

contrahens illam qualitatem mente vel

Prolis , qua pejoris conditionis effcituy

Ti

verbo fibi refervaverit velut, conditio-

Tk

ex Servitute Parentis, Ergo dirimit

juré pofitivo. DequoS. D. a. z. ad .

li

nem /ie qua uon , V- g. Contraho te-

cum,fies Virgo,(i esprimogenita , &c,

docet ; Jus naturale dictat, quód peena

ü

ut patet ex. di&is fuprà de confeníu

fit pzo culpainfligenda , & quód nullus

PE

conditionato, fienim hecconditio non

fine culpa puniri debeat,fed determinare

I

verificetur, Matrimonium eft nullum,

posnam fecundüm conditionem perfo-

Dixi 2, error antecedens , id cft , qui

nz&culpz , eftjuris pofitivi , &ideo

d

dat caufam contra&ui , utfineillo non

f

fervitus , quz efl quzdam poena. (habe-

fierct.

Eft autem alius error cozcozz-

re enim Virum fervum ef£ poena Uxo-

l

t415, quahdo nimirum errans eft in tali

ris & € converío) fi ficignorata, eodem

difpofitione animi , ut zqué libenter ,

jure pofxtivo impedit Matrimonium,

vel libentius contraheret cum tali, fi

Dixi, zgmorata , nimirum à contta-

Ícitet , feu i non erratet circa hanc per-

hentelibero;qui fiejus notitiam habear,

ï

fonam, Et hic errzor etiam invalidat

non dirimit , quiafcienti & yolenti non

l

Matrimonium.

firinjuria, ficut nec dirimit , fiuterque

[j]

Ratío $ Quiaad ejus valorem requi-

cenjunx (it fervus 5 quod utrumque ex-

i

riur, quód fit pofitivé voluntarium,

plicatur à S. Thom. ibidem in c,

Iu-

adeóque ut contrahens defa&o confíen-

R. 3. Servus abfque confenfu Domi-

[

tiat in hanc,, nec fufficit quód confen-

ni validé contíahit Matrimonium. — Ità

u

tiret , debet enim effe confenfus de

S. D.a:2.

[

prafenti , Duco te, Accipiote in meam,

Ratio ibid, Jus pofitivum non praju-

l

five Anna fit (ive non.

dicat juri naturali & divino : Sed fer-

vitus cít de jure pofitivo; Matrimonium

?

Dixi 2.eranz apnd infideles nam &

hos obligat jus natura.

veró dejure naturali & divino, Ergo.

d

Conditio Servitutis

HincS. D,ibid.ad z.ait : Servus eft res

LXIV.

X .

[

Dominiquantümadea , quz naturali-

ignorata dirimit Matrimonium , non

quidem jure naturz, fed pofitivo huma-

bus fuperadduntur, fed quantüm »axd

no. I[taS.D.q. 52.2, T. inc, & ad 3.

naturalia omnces funt pares.

LXV, Sequumurne Prolesconditio-

Ratio: Tum quia ftandoin jure na-

nem Pariris vcl Matris?

ture tales Perfonæ ad contrahendum

funt habiles,

'Tum etiam quia Servitus

DiecumS. Thom.a.4. Secundüm

-

non eft abfoluté contra effentialia Ma-

Leges cviles. parrus [equitur. ventrem,

trimonii,

Sced , utait S, D. a. r, ad z.

ideft, fimaterficferva ,. filiifuncfervi,

costrariatur. Matrimonio quautüm ad

licétPater fitliber , & écontra, fi Pater

I

fitfervus , Mater veró libera , filii funt

atium , ad queu quis per Matrimoumium

[

liberi,

alteri obligatur , quenz non poteff. libere

exeqtti , dum nimirum occupatur fervi-

Aatzo S, D,

1.Si quis femihat inter-

tiis Domini fui; & quamtim ad bonuis

ra aliena , fructus fünt ejus , cujus eft

terra ;

A

De Impedimmtiä Mateimonat,

x;:ä

mum fextam ztátis annum, in Rceligio-

tefra * Sed venter Mulieris refpe&tu fe-

FW

minis Viri efl ficut terra. refpe&tu fe-

ne approbata,

n

mentis,

Er

o

go. 2, Etiam in naturali-

x.2, Hoc votum jure naturz dirimit

Matimeniun poflea contractum in

"

bus videmus, quód teceptum eft in re-

n

probabiliori fententia Angelici Docto-

cipiente ad modum recipieniis, & non

Alit

li

per modum dantis.

Ergo & femen Vi-

ris , hic q. $ 3.a.2. in c, dicentis:

f

ri recipitur in muliere juxta conditio-

dicunt , quód hoc fit propter Statutum

(s

Ecclefie, fed hoc non fufficit , .quia fc-

nem ejus,

3, Servitus eft quedam con-

ditio corporalis, càm fervus fit inflru-

cundüm boc Ecclcfia poffet eiiam con-

mentum Domini in opemndo:Sed Pro-

trarium ftatuere: quod non videtur ve-

)

rum.

Et ideo dicendum eft cum aliis,

l

les (ubftantiam corporis habetà Matre ,

]1

à Patre autem complementum formale.

c*iiiöd votum folemne ex fui natura ha-

Ergo in liberrate & fervitute fequitur

bet ,quód dtrimat Matrimonium con-

Tmatrem.

tractum , inquantum ícilicet per ipfum

Dixi , z2 libertate €9. fervz-

)

homo fui corporis amifit poteítatem,

£nie 5 quia,ut ait S,D, in his qua per-

tinent ad di

o

gnitatem , fecundüm quod

Deo iillud ad perpetuam continentiam

tradens,

eft cx forma rei , fequitur Patrem, ficut

E: ideo non poteft illud tra-

dere in poteftatem Uxoris Matrimoni-

in honoribus, municipiis, & hzredita-

te, & aliis hujusmodt.

In quibusdam

umcontrahendo, . Hzcibi,

tamen terris, qua jurecivili non regun-

Ratio duplex patet ex his verbis S.

'hom. Przza eft :

Si votum folemne

tut , pattus fequitur deteriorem condi-

tionem, ut fi Pater fit fervus, quamvis

caftitatis religiofz Matrimonium fub-

. Mater fit libera, filii erunt fervi, -

fequens dirimerct ex folo Statuto Eccle-

fiz,, poffct Ecclefia (fi nimirum hoc Sta-

Opponi potef? : Denominatio fit à di-

niori : Sed in generatione Prolis Pater

tutum tollcret, uti tollere poffet ) face-

eít dignior Matre. Ergo Proles fequi-

re,ut Religiofus marens Religtofus con-

tur conditionem Patris. Sed folvitur ex

trahat validum Matrinonium. , & fit

,

uxoratus; Sed hoc eft exprefsé contra

mox di&is,

decretum Innocentii HLc. ezzz ad smo-.

fmpedimenmm Voti, De quo

ne[lerium, quod habes fuprà Tract, 10.

Exam, 3. n. 47, ubi oftenfum eft, quód

$. D. Q. 53-

Ecclefia feu Papa non poffit difpenfare

F.

(Xj/ERO II.. Quid de eo refolvis

in Voto Religiofi profeffi , ut Uxorem

ducat. Ergo. Dixi in maj ZMatri-

ad propolitum?

monium fub[equens ; quàd enim Matri-

LXVI g, r, Per hoc impedimen-

1'onium pracedens per votum foleinne

.. tum intelligo vorum folemne caftitatis,

fubíequens non diffolvatur jure nature,

emiffum juxca formam à Concilio Tri-

nec ecclefiaflico fed divino feu ex privi-

- denr. prafcripram, elapío integro Pro-

[]

legio Chrifti, Probatqm eft fupraà

Secun-

batisi?is-anno, & poft gomplecum deci-

E L ln

"

—

TRACT-ATUS XV1. — Examen ,

1329

Secunda Ratio eft .. jus naturz didats

Confirm, Acceptatio traditionis fadte

uód qui rem fuam alieri totaliter &

per vorum folemne fpe&at ad etfen-

A

abfeluté donavit , àquo donatio eftac-

tiam ejus , cüm fit diflinétivum illius à

li

$o

Ceptata , non poffit eam donare alteti,

voto fimplici $ Sed'hzc acceptatio fit ab

rxferamin ufum oppofitum & incom-

Ecclefia, Ergo folemnitas voti etiam

pofïibilem t Sed homo per vetum Ío-

effentialis eft ab Ecclefia,

3. Vota Jefuitarum fimplicia faciunt

f

lemne caftitatis poteftatem fui corporis

à fc totaliter abdicavit, illudque abíolu-

zqué veros R«ligiofos ac vota aliorum

té ad perpetuam continentiam donavit

Religioforum , ut patet ex Bulla Gre-

i

Sed illa

ac tradidit Deo, àquo donatio per Pra-

gor. XIII, Afcendente Domize,

latam eft acceptata,

Ergo jus natur&

Matrimonium |fuübíequens dirimunt

[

di&tat, quódillud non Poïïït donare al-

tantüm ex Statuto Ecclefiz , ut di&um

Sed ufus ma-

Exam.£.Q.2.n.f4. Ergo & alia,

teriin ufum oppofitum,

trimonii abfoluté eít. incompoffibilis

4. Votum(olemne& fimplex cafli-

cum caftirate rcligiofa , uti eft luce cla-

tatis funt ejufdem fpeciei , cüm utrum-

que fit promiffio Deo facta,& actus vir-

rius : in quo difert à ttaditione in fer-

vum feu mancipium , fervitusenim &

tutis Religionis , qua eft virtus una

conjugium fimpliciter fe. non exclu-

fpecie infima : Sed fimplex non diri-

dunt,ut patetex dictisantea, Ergo.

mit Matrimonium jure natutz; Ei:go

B

:

Confirm.

Ob ratíonem in maj. ad-

nec folemne,

ductam nullum eft matrimonium con-

uomodo aliás Summi Pontifices

$*

potuiffent di

fpenfare , utidifpenfarunt

« 2- , MEPPUEENCEN UPE E RRU ERE n

tractum cum altera , vivente prima U-'

xore.

cum quibufdam Monachis & Mona-

chabus, ucnuberenr. ? Item non ita ju-

Quid itvotum? quid fimplex? quid

folemne , five monachale five clericale,

renaturz dirimit votum folemne clerí-

vid, Tract, 10, Exam. 3.

cale,cur ergo monachale ?

A :. R. difl, ant, Matrimonium

LXVIL. Oppozo 1, contra 2, R. Ma-

trimonium poteft ex natura rei flare

antccedcns flat. cum voto fübíequente,

cum voto (olemni Profeffionis , uti fi

conc, ; Matrimonium fubfequens cum

poft confummationem Maritus vel U-

voto przcedente, neg.. Vorum ergo Ío-

xor, aut ambo ingrediantur & profi-

Jemne ftat cum Matrimonio non oppo-

teantur Religionem. | Ergo non diri-

fito,uti non opponitur fi precedar, quia

mitur per illudjure naturz,

V€l unus conjunx ex culpa POEC& Pl'i-

z. Matrimonium dirimitur per vo-

vari jure utendi corpore alterius , vel

tum caflitatis, inquantum eft folemne:

fponté poteft unus aut ambo illi cedere:

Sed,ut loquitur BonifaciusVIII. de voto

& tunc poteft fieri translatio dominii

& voti redemptione in 6. . Solemnitas

corporis ad perpetuam continentiam.

Voti ex [ola con[litutione Kcclefre eff. in-

"A. 2, dill. maj, inquantum cft fo-

"wenta, Ergo.

$

lemne folemnitate eflentiali , conc, ;

acci-

p

n

De Impedimentis Matrimonii.

s X$21

aécidentali , de quá loquitur Bonifacius,

244 4. difl, maj, Sunt ci'ufdcm/fp ciei

neg. maj. Et fic difl. min. neg. conf. inquantum pracife vota funt & a&us

Solutio pate

i

tfaprá Tm&i 10. ,Examf ,

Virtutis Religionis, conc, maj, ; Ut

»

Q 9.1.47.in Not,

unum formaliter folemne eft, q.uod ha-

A Cenfirm. dift, maj.

Acceptatio

bet cx a&ibus importatis , nimirum ex

formaliter prout fit à Deo , ftaiüs Reli-

totali & abfoluta traditione & accepta-

tione, neg, maj.

Et conceffà min, dift.

giofi Au&ore, cujus Ecclefia vices ge-

rit,conc, maj, ; formaliter, uteftáfola

fimiliter conf.Quód ergo votum folem-

