Thom. cujus verba vide in.Au

jn

fequendam fufticerc,anatheina fit.

bus Lt quamvisnon (it de fidc, colii-

"n

Rat;o de parvulis refpectu Baptitini

gitur tamen fündaté ex irid. Scfl.

z

M

patet ex dictis.Cui adde,quód;Sacra-

citCamn

5

ubi deceruit : 5i quis

1]

menta caufare gratiam ex . opere o-

dixerit, Sacramenta Novz. Legis

Off

perato,eft eam caufare non ex meri-

non continere gratiam , quam Lig-

W

to recipientis , fed virtute pasfionis

nificant , ant gratiamipfam nou po-

lt

. Chriftijam operadá: sed fic eít de sa-

nentibus obicem non conterre ,

1

J

cramentis Nova Legis. Ergo.

quafi ligna taatumexterna. finc ac-

if

Notatamen , id quod diximus, Sa-

Ceptz per fidem gratiz vcl juftitiz ,

]

ln

. eamentaNove Legiscaufare grati-

& notz qurzdam Chrifianz pro-

(

am ex opere operato,non convenire

fesfionis, quibus apud homines dit-

x

ipfis folàm in voto habitis, fed inre

cernuntur fidcles ab infidelibus; ana-

thema fit.

uibus verbis Sacra-

fufceptis , itidocet Sylviushicq. 62.

(

3.1.Quiaalioquin fequeretur, Sacra-

mentis noftris 3ttribuitur major Vii-

ii

j

mehtum bis conferre (num cffe-

tus caufativa gratie quàm morajis ,

il

Gum,femelin voto habitum , femel

quia hac verba debent iatelligi in

jl

inrefüfceptuni

Negari tamen ne-

fenfa proprio , & clare patet ; quod

«

quit, quin habens votum Sacramen-

in fenfü proprioimciïe&a excedant

T

quet

tiaccipiat remisfionem peccatorum

rationem figüi , cauía vero mora-

N

& gratiam, fcd non eam accipit.ex

lis rationem fizni non excedit, &

l

N

opere operato Sacramenti, etfi ejus

effe&um proprié non contiict, nec

effectui valde fit(imilis;& ob hancfi-

confert , fed aliam caufam inducit,

Yil)

Fü

gt

'müitudinem fübiide à Theologis

uteumcaufet. Ergo.

vocetur effedus Sacramenti , noa

Dixi m R

zom Jffvummt,zlitw..

yitl

Mu

quod hic & nunc 3Sacramento cau-

Quia certum eft , qued (olus Deus

fttürfed quia nátus eftab eo caufari,

fit caufa principalis

gratix.

Et

yif

l

&nunc ad vot

umr ejus , & in. or-

humanitas Chríti non fo-ïijxm» fit

. Qiné ad. ilind. datur.

Qualiter in-

caufa moralis & meritoria , fed (i-

Q^ w

] gd[il[

tellipendus eft $: Th

om. quodlib

mul inftrumentum phyficum , nom

3- 4.10. & 4.contra Gentes.c. 72 &

(*

IN

m].Eï

inf

feparatum, uti Sacramenta , fed Di-

*

TIà q..72. 3. 6 ad r & ad 3. ubiim

vinitati períonaliter conjunctum,

yit

9p

qued

a

propendere videtur. -

)

y

a

TRACTATUS

XL /Examen 2,

quod eft nobilius,

Poteft etiam dici,

li

^

5. Quód licét agens princi pale & effe&kus:

quód Paffio Chriti adhucphyfict opere-

debeant effe ejusdem ordinis , nun ta*

tl

tur gratiam , non in abftracto fumpta,

menagens inftrumentale,

€. Quodlli-

f

Jl

ut eft motus quidam , fed in concreto,

cet agens inftrumentale & corporeum,

ut involvit fubje&um patlum , Scilicet

)

ln

fecandàm fe fumptum, non fit ejusdem.

Chuitum, przfertim cüm Paffto Chrifti

h

M

K*

ordiniscum effe&u fpirituali, ut eftgra«

reliquerit in co:pore. Chrifti effe&tum,

tia, benme tamen ut elevatum virtute:

AMt

'pimirum facra Srigmata,

TT

Ípirituali , quam etíam fluentem. &

i/to Obje&ionum folutione Nota 1.

í JIO,C

tranfeuntem . Sacramentum recepit ex

qnod quidem Sacramenta noftra tan-

motione cauíx principalis, fcilicet Dei.

tU

quam res fenlibiles nobiliori modo cau-

7. Eth ses fpiritualis non potlit in füb.

c«'(!'fp

fent gratiam , quàm actus prattantisfi-

u

je&o corporeo 1'ecipi pctman»enter-&

i

matüra virtutam , utpote folüm morali-

1

tj

ftabiliter ( quod enim hoc modo recipi-

ter feu meritorit eam canfantium ; id

tur, ad modumteci pientis recipitur , &

:

veró Sacramenta non habent ex fe , íed

exiltentiam , (i fit accidens;, à fübje&o

tl

ex elevatione Dei.

2. Quod licet res

emendicat ) bene tamen vialiter & flu-

a

corporea non poffit ut caufa principalis

enteríeu tranfeunter, g. Quamvis illa

i

t

lii

attingere rem Ípiritualem , ficut vifus

virtus feu accidens fpirituale ac indivift-

il

&f

corporeus ab(olut? non potelt videre

bile non poffit recipi in totoSacramen-

j

Deum , quia in a&u vifionis tanqaam

Vif

to, necinejus parte, quia & motus fa-

actionis vitalis fcmper agit ut caufa

cramentalis & quavis ejus ; pars eft

W&w

rincipalis , bene tamen ut inftrumen-

quid fucceffivum & divifibile ; poteít ta-

!qug

-t

"^tum , utpatetin igne infernali refpectu

men tecipi in termino feu fa&to eíle il.

fpiritüs damnati, quem torquet. 3. Quod.

lius , quod eft indivifibile terminativua

;'I'ulllm [

infiuxui phy[ïco non effliciat diftantia

& completivum totius entis faciamen-

"&E &

q

fuppofiti, & (ufficiat fimultas & conta-

talis fucceffivi , exiftitque in ultimo;in-

W

&tus virtutis,

4. Quód licet ad omne

ftantiex trinfeco terminativo, Etinhoc

"w

inftrumentum , etiam divinz virtutis,

ultiimo termino virtualiter exiftit tO-

Ti

"d

u

necellarió requiratur a&tio quzdam prz-

tum *acramentum , quod füfficit, ut per

à

"i

via ( quia alás non effet in genete cau-

illam virtatem fpiritualem fluentem ii

Íz officientis , fed medium purt deferens

ultimo termino receptam dicatur elevati

dwy,],,

adtionem principalis agemtis) fi tamen

totumSacramentunm De actibus. Wniv

*ti

j

fitinftcamentum virtutis divinz utpote

tentis in ordine ad juftificationem vide

j ap

]

infinite , non requiritur necelfarió, quód

infriin proprioloco;

V

&

fititaproportionata, velquód fit difpo-

Hzc, uti & quz dicent

üt adQ;ä

. &IM

(itiva ad effe&um principaliter inten-

non ferviunt quidem ad praxin, bene

1 T

tutbp,

Nam Chriftus volens illuminare

éris jeu

tamen. ad alios fines hujus

j l

cxcum , pofuit faper ejus oculos Intum,

Tribunalis in ejusdem frontifpicio inli*

Af

abi nulla erat Pr»oægtjo vel diípofitio,

nuatos; — Qui poteft ea capere; capitti

onts

b

m

De Saerdmthtis in Communt.

$41

h

'coriïpändiosä telata funt ,. explicantut

mottali fadis , ómni principio vitz ca-

tentibus.

Ergo,

Subfuino 2. Sed Sa-

magis in Philofophia, ubi agitur de cau-

il

Ía in&rumentali.

cramenta characterem non imprimen-

(

XIII, . 3. Omnia Sacramenta No-

tia non exiftunt phyfic&, nec iníc, nec

ii

ve Legis, validé quidem fed fi&é, id

vittualiter in aliquo effe&u à fereli&to ,

fedfolütm moraliter ut dictum eft : econ-

n

eft, indigne , facrilege ; fea in fatu pec-

V

cati mortalis (ufcepta , recedente fi&io-

tta , quz characterem ut effe&tum re-

ge,id eft , peccato per poenitentiam

linquunt , exiftunt virtualiter phyficé

2

"i

füblato, caufant ex opetre operatogra-

inillo. Ergoilla folàm moraliter, hec

1

vetó phyficé caufant gratiam recedente

1

-tiam, tantam , quantam caufaffent , fi

n

N

digné tecepta fuiffent , (1 etiatn tanta ad-

fidione.

Ex hac tatione beneintelle&à folvun-

ul

fit difpofitio: fic tamen, ut Sacramen-

tà chara&derem imprimentia gratiam

tur vatie obje&tiones,

Ulteriüs ta-

[ECIP!

men.

Wh&

—— illam caufent phy(icé, reliqua veró fo-

lüm moraliter. . Ita probabilius eft ad

XIV. Oppono contra x. p. R. 3. Si

jj

Baptifmus habeat füuumeffectum rece-

r l

mentem S. Thom, (-cujus vetba videin

fj IUJ

Auc&totibus,

dente fidione, deberet ante Baptiírmi

— Ratío : Connaturale eft omnibus

opetationem tolli fi&io : Sed anteeam

jl

a

caufis, folàüm impeditis, & percontra-

non poteft tolli.

Ergo Conclufio ruit,

riam/caufam non exclufis ; impedimentó

n

Maj. patet : Quia caufa impedita non

n

remotó producere fuum effe&um , quem

operatur , nifi ablato impedimentoe

& -qualem habuiffent , fi impeditz non

yri

Min. prob. Fi&io debet tolli àSacra-

- fuiflent. Item ut caufent juxta fuaum

mento Pcnitentiz per gratiam (anans

)u

I Ufm

modum exiftendi; caufent phyfice ,

tem ; Sed nequitalicui priüs dari gratía

" phyfice ex ftant; moraliter veró, fifo-

fanans,quàm regenerans perBaptifmume

AT

u

lüm 'moraliter exiftant.

Ita docet (ána

Et2o.

Iuth

n

. Philofophia.

Sub[umo Y.. Sed Sacra-

R. Neg. min. Ad prob. dift, min. z.

Eu

e)lüä

menta Novz Legis fünt caufz phyfice

Non pote& dari priüs prioritate fimpli-

juxta didia , & per fi&ionem à (uo cffe-

citer tali, & ingenere caufz efficientis;

du

Wü!

&ufolàm impediuntur , non veró exclu-

conc. min. Priüs fecundüm quid , & i&

duntur velut per conttariam caufam;

genere cauíz difpofitive , neg. min. &

jl

"

etfi enim indigna füfceptio Sacramenti

confequentiam. 2.aliter: Nequit priü£

t

ex patte füfcipientis (itopusmortuum ,

dari gratia fanans , ut Formaliter fanans

Wm?u

Apfa tamen Sacramenta , cüm . Paffio

é& , conc. min. Ut e(tremovens prohi-

Y

.. Chritti fit eis applicata , manent (emper

bens, neg. min, & coníeq. Quaz diftin-

WQ

: V

Viva;exiftertia moraliter in divina acce-

&io etiam appliceturad majorem. E

j

. pütione, nec funt mortua per pecca-

ergo mutua dependentia ac ptioritas in-

ter Sacramentum Panitentiz & Baptif-

ao

tum, fed folüm mortificata, in quo dif-

fP

mi ,eorumque effe&us: Pocniteniiz ef-

f

/

i

: ;'..nmt ab opgr:ibus bonis in peceato

fc&us

OOP ooQ

TRACTATUS

X fxamm 2.

$42

fe&us eft ptior effc&tu Baptifmiin gene-

pet gratiam à Sacramento Peenitenti

L

re. caufze materialis & difpofitive , qua-

produ&am, Baptifmus nihil operatur.

(in

tenus tollit fi&ionem ; qua effe&um

K. dift. anr, INon exigit deleri pet

t80.

ejus impedit : Baptifmus vetó eft prior

aliud abfoluté & quomodocunque,conc.

ü Á

in gencre caufz effcientis , nam pro-

ánt, Cum certo modo , fcilicet per íe &

- t

prium ef illi, quod caufet gratiam pri-

dire&é, neg: ant. & confeq, Etiamíi

ï(ü."qllälü

mam &tegenerativam. Datut etiam in

ergo peccatum Originale abfolut fit re-

illo priori nature effe&as pocnitentize ,

miffum.in noftto cafu , uttamen tollatur

"MIIn

non ut formaliter eít gratia fanans, fed.

connaturaliter , requirituropetatio Bap-

lp

t

ut eft removens prohibens.

Quaz foz-

tifmi, eujas effe&u tollatut perfe & di-

smalitates funt bene diftinguenda.

reQe. — Hinc etfi nihil reale relinquatur.

A0

Yl

!

LEI

Sed Cantra: Juxta datam folutionem

tollendum percffe&um Bapt:ifmi,—hfc ta-

|]

ii

o

ante operationem Bapti(mi datur per

men effectas taliseft, ut per fe & in-

Poenitentiam gratia (altem ut removens

quantum dimanat à tali Sacramento ,.

UT

m)&*

prohibens. . Ergo Baptifmus nihil ope-

polleat vi & cfficaciá peccatum Origina-

ratur delendo peccatum otiginale , aut

le tollendi , fi. aliunde. remiífum- non.

"ts

h hahü

aGtualia ante Baptifnum ' commiffa.

fuiffet.

Quz folutio fandatur in do-

Prob.coníeq. Gratia, etiam ut retno-

a [mn(

&tinaab omnibus admiffa , puta , quàd,

vens ptohibens , nequit ftare cum ullo

fi alicui mortalia (int remiffa per contri-

ITPM

k |

peccato mortali , etiam Originali, Er-

tionem , tamen denuó fint. fübjicienda.

go removendo obicem, tollitetiam ori-

clavibus Ecclefix 5 ficut. (ialicui Origi-

"m

iy, W

ginaie.

Ergo Baptifmus nihil habet

nale fit remiflum pet Bapcifm;.im flamie

amplius , quod: operetut..

M

nis , denuo baptizatur,

R. neg. confeq. Ad prob. conceffo

Coutraeff : Quzcunque gtatia , etiam:

u

ftgggs

ant.dift. confeq. Ergo tollitetiam Ori-

minima , zqué diredt & formaliter re-

ginale indire&é & per accidens , conc.

'pugnat uni peccato acalteri , propter e(-

n

Tüngl

confeq. Dire&é & pet fe, neg. confeq.

fentialem | incompoffibilitatem gratiz:

huT

Itaque Originale (idem ef de mortaliz

$N

3

A

babitualis & peccati motrtalis inter fes

busa&ualibus anteBapti(mum commi(-

E-go . nec requizitur in prafenti cafu, ut

,0

b

"d

fW.'Jm,i;,'i) [

fis ) per gratiam incafu , dequo loqui-

peccatum tollatur per Baptifmum dire-

mut , pet Sacramentum Peenitentiz col-

&€, cüm jam fit data gratia per Sacra-

3 u ,

Jatam deletur folüm indire&? & perac-

tmentum Penitentiz;

ii

.€idens; proinde necefle e(t , ut per gra-

R. dift. ant. Quzcuanque gratia re-

tiam baptifmalem tollatur diredé &

pugnat, utpraecise gtatia e(t , conc, ant-

::M*mffïüc

per fe.

ut effeGus talis vel talis Sacramenti .

"ttj

lt

- Sed Contra

.? Peccatum fem&l abuno

neg.ant. & confeq. Itado&é folvitno-

Sacsamento deletum non exigit deleri

fter Labat in 3. p. Tradt. 2. difp. 2. dub,

- M.

adhuc per aliud. . Ergo fi juxta datam

2, docens: Gratiam quidem repugnare

"m

folutionem peccatum originale tollitur

[uápte naturá omni peccato ;. 1

lludque

NI

&

,deieté»

"ll

um

. i)g Sacramtentis z Communpts.

845

g

delete , non tatmen prout confideratur

ftiam ) caufant gratiamin inftanti termi.

fub illa ratione , quá à tali vel tali Sa-

At E

4

nativo exttinfeco , in quo eft verum di.

cramento dimanat , quo fepíü dicitur

cere

Nunc non eft Sacramentum , &

M

immediaté ant? fuit.

3

i

gratia faeramentalis ; fic enim. debet

confottmari naturz illins Sacramenti, à

H

NI

lii

Ratio : Sacramenta non caufant gra-

quotanquam effectus bic & pnunc dima-

tam , nifi quando fünc perfecta feu

tUt

nat.

t

Unde hóc pa&o gratia baptifma-

completa : Sed non funt completa vel

lis habet per fe & dite&te remittere pec-

perfedta in ipftanti intrinfeco fed ex-

ioly

-

H

catum originale , &t a&ualia ante & in

uinfeco , quando verum eft dicere ,

Baptifmo commiffa, gratia veró Sacra-

NuncSactamenta non funt ; & imme-

"

menti Peenitentie actualia

diàtà ant erant,

Ergo.

Maj.ctíicon-

commiffa.

go& eum

d

ftet, docetur tamenà S, Thom. in 4.ad

Sequitut ex diáis, quàd, etfi eratia re-

Annibald. diftin&. 8.2, j ubide virta-

n

generans, & fanans, ac temovenspro-

te productiva gratiz loquens ait : Vittus

)ngmf

hibens, entítativà in pra-fenti fiteadem

140

communicaturSacramento, quando eft

gtatia , habeat tamen diverfas formali-

in fuo termino & complemento., non

d

b

tates , fecundüm quas nom repugnat,

quando eft fimpliciter in fücceffione.

IUO

quód in eodem inftanti temporis cum

Mip, veró prob. . Entia fücceffiva non

ynts

At

prioritate & pofterioritate naturz à di-

habentultimum inftansintrin(ecum , in

verfis Sacramentisattingatur , & fubuna

quo definant , : fed folüm extrinfecum

(v

tatione prefupponatur ad feiplam füb

juxta do&rinam Philofophorum in Phy-

N]

fica docentium, ea non definer

alia ratione , ut à fimili patet in ultima

€ per ul-

difpofiione refpe&u forme.

Itaque

timum fuieffe,

j

fit verum dicer

fcu in tali inftanti, in quo

gratia removens prohibens quodeunque

e, Nunceft motus v, g

Jjttt

peccatum tollit , nimirum obicem per fe

& immediate poítnon etit, quiain unico

w?(tu ,

& dited, alia indire&tt & peraccidens :

&6 Íeu ininftanti non poteft dari (uc--

à gm,

gratia tegenerans

ceífio motüs , ut

er fe & ditecte tollit

pote quz petit partem

Originale & a&tua

j

aante&in Ba ptifmo

priorem & pofteri

ic

Jj

orem , fed definere pet.

commiffa , teliqua indire&é ; gratia fa-

primum fui non effe, feu in inftanti , im

n

D

nans ut talis peccata poft Baptifmum

quo eft verum dicere, Nuncnoneft mo-

K

commiffa diredà , ante commi(la indite-

tus, & immediateapte erat : Sed Sacra-

Qé. Vide infrà Tra&, 13. Exam. €, n,

n

menta in ufu confiftentia funt quzdaaa

l w

IO1. de Confeffione informi , valid4 ta-

entia fücceffiva , ut patet in ablutione,

L

»

men , an illa recedente fi&ione caulet

uncione , abfolutione, &c.

Ergo non

WNI'

gratiam.

habent inftans intrinfecum , in quo defi-

vä«

QU.£RO III. Quando Sacramenta

nant vel perficiantur , fed tantüm extrin-

x']] )

caulant gratiam ?

:

fecum ,. & hoc inftans eft extrinfecum

d

0 XV. g ro Sacramenta in ufa confi-

Säcramento-, dicitur tamen intrinfecum

j

-&cq:ia (uti funt omnia prater Euchari-

inceptionisgratiz ; incoqueSacramem-

p

Qoooo 2

tum

;yï

—

B46

TR AC'TA'IXU.VS' XL Examtn 5.

lint

Dico , talis teciperet gratiam.

pias feu fupernaturales cogitationes eli-

lt

Ratío : Etfi talis pofuerit obicem ,

ciunt.

X.

T

imó facrilegium , rettadávit tamen pet

Dixi ». gratum factens , fca fandtifi-

l

kl

Pænite'ntiam-.

cans ipfum habentem , ad differentiara

lr

Quid [| quis fumat in. Euchariftia

gratiz gratis date , qua primó & per fe

hh

plures particulas ?

refpicit (alutem aliorum , ut funt gratia

Dico : Per fe loquendo gratia caufa-

fanitatum , miraculorum, ]in

LT

guarum ,4

tur, dum ptima particula furnitur , alize

&c.

f j

itt

vetó fumptiones non cauíant novam: &

Nota 2, Gratiam Vhabitualcm effc du«

diitin&am gratiam , quia licet fint phy-

plicem , nimirum primam, & fecundam,

Af

M

fice plutes , moraliter tamen eft unica

Primaiofunditur fübje&o , a&u nullum

L

fumptio & unum convivium. Caterüm

gratiz fanctificantis gradum habenti,

fi contingat aliquem in fumptione pri-

kd;

Secainda datur fübje&to: jam grato , feu

ma particulz non effe difpofitum, bene

eft augmentum gratiz przexiftentis.

"h

j fïäili [

tamen dum fumit fecundam , gratia cau-

Utraque fi detur extra-Sacramentum ,

fabitur in fumptione 2, particulz ,. non

vocatut gratia non facramentalis , feu

m

pet fe fed per accidens, — Si autem ant?

commmunitet di&a : (i detur per Sacra-

-g.:?x,ldm«

Ewmamp

remiífiüs , poftea veró meliüs fit difpo-

mentüm , vocatur gratía factamentalis ,

fitus , accipict ia ». fumptione majorem

quajuxta probabiliorem Thomiftarum

"tl

"t

gratiam ex opere operato , & quidem

Íententiam -gratie communiter di&e

non addit novum habitum , nectatnen

At

juxta proportionem difpofitionis , in fen-

fu. füprà explicato n. 11. in Not. 2, &

etiam: meram denominationem extrin- -

D V

'«ää.icm l

infrà magis explicando.

fecam , fed aliquid inttinfecum & per-

QUAERO 1V, . Quam gratiam per fe

*

manens, quod tit visac vigor fpecialis,

caufantSacramenta Nova Legis?

quo gratia facramentalis viget ac valet

H

h 14

XIX. Ante R. Nota r. Gratiam ha-

ad proprium Sacramentieffe&tum, cüm

i*avivomm

bitualem , quz vocatur Sanctificans , feu

otdine habituali ad divinüm auxilium

W&Vïvun

gratia gratum faciens, dcfiniri à Theo-

pet modum tranfeantis collatum. ' Qu

fs

logis 1. Quód fit qualitas fupernatu-

ordo ac vigor eft realis ac intrinfeca per-

lili l E.UF,

|

ralis animz infu(a , per quam reddimur

fectio ab habitu gratie formaliter vel

r

tati & amicabiles Deo.

2. Quód fit

modaliter folàüm: diftin&a ,. conflituens

ï*WcIæ (/

qualitas füpernaturalis dans nobis efle

eum in ratione fpecifica ; per.eamque

LT 1

& vitam fupernaturalem,

3. Perquam

juxta fpecificam Sacramentorum diffe-

x',qlf

efficimur divinz confortes natura.

rentiamr ac plufalitatem multiplican-

N

Dixi T. babitualemz ad differentiam

tuf etia

"

m fpgcics gratize üctamcn;zia

5*4 lr

gratiz actualis , per quam intellieuntur

lis.

"o

»

1

auxilia füpernaturalia tranfeuntia , in

Declaratuy boc : Gtatia [ä&anäentalis

ïd ftclll] d

intelle&u vel voluntate recépta ; qua

per Baptifmum data , eft gratia gratum

"p

!l

dantur etíam peccatoribü$, v,g. dum

faciens., habens (pecialem vim ; perfe-

X

W

Gioneum;

p

De Sacrameutis in communi.

847

ut fi ex natura fua petat eaufaregratiam

&ionem, ac vigorem ad regenerandum

hominem , cum ordine ad auxilia divi-

primam,inaliquo autem particulari cafu

na , tum ad alia Sacramenta rice (u(ci-

caufet fecundam ; quod eft per accidens.

&m.g

His notatis

It

pienda, tum ad vitam, in quam rena-

Ícitarus eft , confetvaudam & exercen-

XX. Refp.1, Sactamenta mortuorum"

M [

i

d E

dam. |In Confirmatione ad fortem &

pet fe conferunt gratiam primam $ vivo-

um petríe fccundam.

FUf

firmam fidei confeffionem datur aug-

-mentuum gratiz cum przdicto vigote

Ratio patet ex Not. 3.

Quia ad hoc

In

Adde , quód

[

& otdine ad.auxilia neceffaria.

primarió funt in&tituta.

Euchariftia ad animam nutriendam , &

pet fefolüm caufent Sacramenta id quod '

j

Af

fpecialiter Deo uniendam par ferven-

Íignificant , quia caufalitas per fe talis eft

Jl

Uores vircatum aótus,cum pari vigore &

adzquata fignificadloni : Sed, &c. Er-

jl

erdine ad auxilia. .Im Poenitentia ad

O.

[tem Éuchatiftia & Confirmatio

j

. peccata delenda , plangenda , cavenda

per fe habent fcficut potentia nuttitiva

2

cum fimili vigore , &c. In Extrema

& augmentativa in naturalibus ; qua

7! - Undioneadtollendas , peccatorum te-

vitam fupponunt,

K

»»

liquias;ad morbum patienter ferendum,

&. 2, Sacramenta mortuorum pet ác-

fie

cidens poffant caufare gratiam fecun-

adanimam praparandam pto felici mor-

[

te cum eodem vigore. In Ordinead te-

dam.

m

Q exercendum caltum divinum & Sa-

Patctin cafu , quo quis pet conttitio-

i

cramenta adminiftranda.

In Matti-

nem jam juftificatus teci

:pic, Baptifmum

amd

monio ad conjugaliter cafte vivendum ;

vel l'enitentiam.

NU -

ad fidem mutuó fervandam , ad onera

gj 3. Sactamenta vivorum etiam pet

I n

Matrimonii ferenda , &c.

accidens poffünt caufate gratiam pri-

&il |

Nota 3. Sácramenta Nove Legisalia

mam , & facere ex attrito contritum.

s«

elfe vivorum , quz nimirum pro illis,

Ratio ; Juxta Trident, Seff. 7..Can.

y a ;

7. Sacramenta conferunt gratiam non

qui jam vivunt vitá [pirituali animz per

tl

gratiam quz ef vitaanime , funt in&i-

ponenti obicem: Sed peccator mortalis

3

tuta , ut funt omnia prater Baptifinum

boná fide fufcipiens aliquod Sactamen-

u 1

tum vivorum v,g. Euchariftiam;nullam

. & Ponnitentiam :alia mortuorum , quz

jit Ó

funt inftituta (nimirum dicta duo ) pro

habens confcientiam peccati mortalis

j

illis, qui in anima fpiritualiter funt

fed invincibilitet fe putans elfe in gra-

rhortui pet peccatum mortale ; quod eft

a, eó quód poft adhibitam humanatm

^

W

motsanimsa.

in examinanda confcientia diligentiam

if

Not. 4. Dupliciter poífe intelligi ,

nullum mortale peccatum in mentems

f "

. quód Sacramentum caufet gratiam pri-

venerit, & cum tali inculpabili igno-

mam vel (ecundam. | z. Pet fe, quando

tantiá eliciens aitritionem , non ponit

"

nimirum eft primario infitutum , ut

obicem gtatiz. Ergo vi talis Sactamen-

t fit ex atttito contritus & recipi

t gfa-

"I

S*chä talum gratiam. 2 Ter g;cfdeng,

tam,

";igu.*ïïl 1

"-

s

ines

348

PRACTATUS Xb Euumh 5.

l: (

tiam , non (ecundam ut patet , ergo pri-

candàm excceífum perfe&ionis eonim

D

zuam , fictamen, ut non fit duplex fed

inter fe,

ET

unus gradus gratie cum duabusfortma-

Ratío : Qu

ia de Fide eft juxta Ttï;

ET

litatibus ; nimirum nutrientis , que effet

dent., Sacramenta Nova Legisnon eífa

perfc, & vivificantis, qua eílet perac-

inter fe paria , fed unum elIe altero di-

g:wzd:öqc

cCidens. Hezc do&trina eft S. T h'om/. in-

gnius. Unde juxta Theologos Eucha-

DL

|

j

i

i

.M

frà de Confitmatione q. 72. a, 7. ád 3.

riftia excedit otnnia , quia realiter in fé

Tifn, 1

& de Euchariftia q. 79.a. 5.

continet ipfum omnis gratiz fontem &

Aud&orem,

aUlo

Ex quo fequitur, hoc; quod eft , Sa-

Ergo quantum eftex pat«

te ipforum, & cateris paribus , non cau-

A

cramenta vivorum in aliquo cafu con-

ts

fcrre primam gratiam , euam effe ex vo-

fant equalem pratiam.

T a

luntate Chrifti , qui voluit , ut per fe &

Refp. 2, Idem Sacramentumin

f pgcie

ex intentione non fumantur ad obiinen-

in fubje&tis zaualiter difpofitis equa-

n '& p

38

dam primam gratiam ; bene tamen; ut

lem ,in magis difpofitis majorem caufat

gratiam, etiam ex opereoperato.

R

loco íui proprii effedtüs eam caufent per

accidens, & incafu , quo nonadeft di-

Ratio patet ex natura caufz naturalis

L;;no ul

fpofitio fufficiens ad proprium effe&tum,

uniformis , feu unum fpecie effedtum

fufhciens tamen ad gratiam primam ,

per fe refpicientis ,. uti eft quodvis Sa-

; :J)Hfolw

a E;go,

eique non repugnans.

Et ita eft in di-

cramentum ; nam illa ex opere operato

éto cafu,

feu virtute fibi inttinfecà operatut , pro-

Mompin

Unde

ut applicatur magis velminüs,

"tht

Nota : Quód cibus corporalis mor-

S.Thom. hic q. 69.a. 8, id explicac di-

1 l

tuo applicatus. non nutriat eít , quia

cens: Sicut ab eodem igne accipit plus

5

non nutrit , nifi convertatut in fub-

Al

ftantiam aliti pet varias operationes vi-

caloris , qui plüs ei apptopinquat, licet

ignis, quantum eft de fe, zqualiterad

At

tales, quibus cadaver caret; fed cibus

omnes fuum calorem effundat. Ergo.

m

ípiritmalis potiüs alitum fpiritualiter

A

convertit in fe , necfufcipienti defunt

Refp. 3. Ut homoadultus pet Sacta-

n

!

mentum recipiat gratiam primam , re«

5* 'sä

t

- operationes vitales fpirituales fidei , fpei,

W]WJ

hu

dolotis , &c. quos elicit per auxilia gra-

quiritar. quód in eo pracefferit aliqua

E

actualis difpofitio & peccati deteffatio,

*)MM

J

tiz,

B]

Eft de Fide; Ut ex multis S, Scripturz

10Pn

QUZERO V. Quantam gtatiam

locis, & ex Trident. Seff. 6, & 14. pa-

Vthdue

eaufant Sacramenta Novz Legis, & qua

tet

Et docetur $, Thoma 1.2.4. 113.

änlm |

difpofitio requiritur ex patte recipien-

tis?

a. 3. Eftque contra Lutherum , quí

T

omnia peccatoris opefa , ante Sacra-

ET

XXI. g. 1. Sacramepta Novz I.e;gïs ;

menti fufceptionem fadta , affereps effe

N pe»e

inter fe comparata (abfrahendo à di-

peccata , in fermone de Petti Pifcatione,

1&(, dw

fpofitione fübjeti non caufant zqualem

Íceleto oreait: Quantó fcelcftior es,

lt

'gratiam , fed fr:ajorem vel minorem ; fe«

tantó cclerilis Deus tibi gratiam infun«

Nj

det.

Ratio :

De Safmmmtis 1 Commtst.

949

]

Rd?ia : Quia forma non recipitur

Ratio 1. p. Tum quia juxia Trid.

fii in materia difpofita & depurata à

Sacramenta conferunt gratiam nonpo-

Ti

forma oppofita, prefertim in morali-

nentibus obicem : Sed qui cft attritus

bus,dum forma oppofita eft volunta-

(prafertim exiftimatà contritione ) non

i

tla, adeóque voluntarit jretraCtanda.

ponit obicem, imó pofitum retractat.

hd.

Ergo.

ul

Ergo. 'Tum etiam, quia (i femper re-

Nota , hic effe fermonem de Lege

quiritüt conttitio ; Sacramentutn mor-

tit

G

Ordinatia , non enim poteft negati ,

tuorum nunquam caufabit gratiam pri-

tnam, & ficdefinit e(fe mortuorum &

3

quód Deus homini dormienti per abfo-

lutam potentiam fuam poffit gratiam

fit vivorum, contritio enim nunquam

nas

infandere , eumque juftificare. -

eft (ine gratia , quia eft ultima difpofitio

/ Dixi autem in R. 3. adz/tu; . quia

adillam.

Ergo.

il

inpuetis & perpetuó amentibus nulla

Ratío. 2. p. Quia difpofitio, atten-

u E

tio , intentio, deVotio, &c. virtuàlis eft

a&ualis difpofitio requiritur , quia non

u

funtejus-capaces , uti nec peccati a&tua-

cffe&usex a&ualirelidtus , eique zqui-

[

:

udi

is,

valet, ut patet ex di&is fupráde inten-

-Oppouo 1. Homo non juftificat fe-

tione requifitaad horas, &dicetur infrà

hm p

ipfum, fed folus Deus cft caufa juttifica-

de intentione miniftti confïciencig Sa-

o r

tionis.

Ergo.

ctamentum, — Ereo.

d L

2. Homo in füa juftificatione fe ha-

XXII. y. . Ad pétcipiendum effe-

QUA.

Ui E

bet uti lutam in manu figuli , jut patet

&um.primarium & per fe cujufcunque

Rom. 9. Sed lutum fc habetmeré paffi-

Sacramenti vivorum non neceflarió re-

j |

VEQ uEx O.

quititur aliqua difpofitio actualis, ne-

j

i r

[^4

- 4d 1, difting. a

nt. Ut caufa prínci-

que vittualis, fed fufficit & requititur

b j |

palis, conc. ; difpofitiva, neg. Et hanc

habitualis per ftatum gratiz,

Undefi

Jl P

difpofitionem non facit ex vitibus patu-

quis accedat cum diftra&ione veniali-

m

tz , fedex ouxiliis gratiz,

ter.culpabili ; id eft , ex negligentia

d

-4d. 2, dift. maj. Ut fit paritas adz-

five inculpabili feu naturali, recipit il-

q;t

quata, neg.; aliqualis, conc. ; nimi-

lum effe&um, — Ita claré S.'Thom. in-

À alif?;

tüm in hoc, quód ficut lutum fibi reli-

frà q. 79. a. 8. retractans id quod do-

a

Gum feu propriis vitibus formam atte-

cuerat in 4. dift. 2. q. 2. a. 1. q. 3.

v

fi&ti in fe inducere nequit, ita necpec-

Ratío patet ex dictis:: QuiaSacta-

&

menta.confecunt fuum effe&tum non

d

cator formam gratiz.

a

u

i

-& 4. Non eft neceffe ; quód di&ta di-

ponenti obicem: Sed peccatum venia-

j vqæ

fpofitio fi contritio, fed (ufficit attri-

lefeu diftra&io venialiter culpabilis non

u

N

do. Nec neceífarió requititut , quód

eft obex oppofi:us habituigratie & cha-

"d

Mglub"

€aa&u fit, dum Sacramentum recipi-

ritatis fed folüm fervori ejus , inquan-

j

tüt, (ed fofficit

quöd EæceiJT,erit ,&ma-

tum . tetardat a&um ejus, nimis inbz-

wf [7]

rendo bono cteato, ut ait $. D. primó

;'Ff;ï"llalüer'

loco

jl »

Ppppp

[

|

m

$850

TRACTATUS XI. Examen 3.

loco in Oppeso 1. infràcitando, ^ Etgo a.z.inc. ait z babentibns ufum libeys

nontollit omnecjusaugmentum. .. .Ne-

Hs

arbitriiwon contigit effe infufonem gra- .

gari tamen non poteft, quöd: quandam

tia feue atlnali motu. libevi avbitrii in

adu

intenfionem impediat ; quia Sacramenta

Deum $ in peccatum. Etq,80. a. 8.ad

4j

ex opereoperatocaufant majorem gra-

fs

6. de Euchatiftia ( agens de effe&tu cjus

tiam, fiadíit major difpofitio ; qua fift

primarto) ait : AMaxima devotio reguiri-

,äadgra

actualis,eft major habituali.

wv cn (amptione bujus Sacvamenti , quia

hp

Dixi t. adefafhzm primarium ; Cruia

£unc perespitur Sacrameuti effetius, . S

X

-

Euchariftia; qua eftSacramentum vivo-

máxima, ergo actualis.

ii

tum , duplicem habet effectum $ unus

2, Neceflarium requifitum ad omnem

A

eft peimarius, nimirum augmentum gra-

a&ionem, adeóque etianr ad gratiz

-t

tiz habitualis; Et dehoc fuitfermo: Al-

infufionem ef& mutuus conta&tusagen-

m

ter cft mipiis príncipalis ,. confitens in

tis & paffi: — Sed mutuus conta&usin--

? t o

fpitituali quadam refeGione ac dulcedi-

ter Deum. & inter hominem adultum

M

ne,animam exhilar2nte & qualiinebtian-

non fit nifi pet aQuelem devotionem.

H

uxta S.

te: & ad hanc tecipiéndam

L

Ergo.

"Thom. a.. g. cit. neceffaria eft actualis

3 Gratia, quz infunditut, meníüra-

L

devotió , five circa Sacramentui

m five

tuf per proprium acum & ditpofitio-

eirca Deum.,

P

nemrecipientis. Ergo.

- Ratio - Yalisdulcedo eftactusvolun-

4. Quieltindignus gratiá , non ctefcit:

tatis , confecutusad a&tum intellectüs,

ingratia: Sed voluntari& diftra&tus eft

a&uremconfiderantis; necenim actu

indignusgrati. Ergo..

l

quis lztatur de re; quam actu non confi-

$. Per actum, etiam folüm venialiter

derat. Ergo.

malum, non poteft quis ficti fanctus &

Dixi a. JVoz meceffarió: vequiritur ;

fanctior. Ergo.

$

INemo enim inficiabitur,actualem devo-

ld V, R. ,S. Thomam in primo loco.

m

tionem elfe valde utilem & decentem,

loqui de infuüfione gratiz extra Sacta- — - (sf

prafertim in Euchariftia ob realem pra--

mentum,& quidem delege Dei ordina-

- Mif

fentiam majcftatis Chrifti.

Ex quoin-

ria,

Dequoplurain Tra&, de Ponit.

äfcconn

ferti potet debitum morale decentie

In 2.locovelloquitur de debito. morali'

d

fpecialis, ac fingularis devotionis, di-

ant&explicato , velde effecta äd-æquato,

- 01

fpofitionis, amoris, reverentiz, &c. imó

nimirum

principali & minüs prfncipali:-

(j

& legale (altem fub veniali obligans.

fimul.

Vg

Hinc fi quisfzpe ad Euchatiftiam acce-

d 2, dift. maj: Ad infufionem ä&a-ï

um

f

dattrepidé, meritó graviorem lapfumti-

tiz ex opere operantis, conc. maj.; eX -

mere pote&. Ex hocexplieantur SS, PP.

Mu

opere operato, neg. maj. - Tunc enia» -

*

fiquiopponantur.

fufficit conta&us habitualis pet fatuax -

j

lll

l

LU

XXHIL Oppose 1. contra 2. p. R. 4,

gratiz refpe&tu. Sacramenti vivorum;

A

& contra R. $. S,Thormwhac 3. p- . 87.

refpcétu autem Sacramenti mortuorum

D. im

"ittn

u

AF

D:

N

U

m

Dé Satramentis ia Commnni.

8T

| M

URU

foffcit conta&tus vittualis, dum nimi-

rato , conc. ; ex opete operahti; , nega-

iil

.. gum actualis atttitio ptaceffit,

tür,

JAd «. dift. ant. fub iisdem terminis,

il

" A 3. dift. ant.ficut ad 2. uti & hec

Hinc

hijb

W

gropofitio , Contritio eft uktima difpo-

ex-opere operato & operantis.

Admittitur tamen

idem a&us poteft effe venialitet malus,

ii

fitio ad gratiam,

m

ulttó, qiïöd f quis ad aliquod Sacra-

v. g.fatusproptqy vanam gloriam ,. &

mentum vivorum fine devotione etiam

tamen per cum conferri gratia ex opere .

h

operato , hoc autemei conveniet fub :

virtuali, & cum fola habituali accede-

1et, minimam gratiam Sacramento cor-

diverfis xationibus. Nam quoad fub- -

otta

ftantiam , feu ut libera volitio ef , fic ef&

gmüz

refpondentem accipetet.

gt

"Ad 4. dift. maj. Qui eftindignus in-

conditio requifita ad recipicndam gtra-

dl

diguitate mortali , conc. maj. 5 venia-

tiam ; ut veró caret debità rcvcrcmiä ;

eft a&us venialiter malus.

ii

li -fuþdi&; Non crefcit ex opere ope-

iQug

»

i

At

wæwæwæææwæwæææææææææwæ

oflte

4 E XAMESN Il

od

du &

! De effeiiu Sacrarhektorähz qm eft Charatfer. Deque -

Ü jl

S. Tbom. . 65. per G. art,

j

, : Upponitut ; quód Charsdtet fit ef-

ad cultatn.Dei fecundàm ritum Chri-

rlmüm

|

s

ftianz vitz: Sed quicunque ad aliquid

