rationabiliter prafuümere coníen-

evacuat meníuram vini , fciens peream

"

fum ejus : homo autem non eft domi-

jli

"

fibiauferendum effe ufum rationis , fs

iifia

JW

nusrationisfüz , ut dictum efl, Tum

exeatforasinliberamauram , vel ven-

((2

etiam quia ufüs rationis eft in fupremo

tum,norm veró fi maneat domi?

genere bonorum , & ejus carentia ma-

[ cümmL

*

JDaco,

Qui bene difüinguit;bene do-

v

Iua long& gravius

*

quivis enim vir

( ^

cet. Velis,de quo quaritur, priusquam

-roQ-ü

prudens mallet carer

e ufu:plurium au-

ebibit, firmiter conclufit domri manere,

(iha

v—cl non? Si fic? non peccat mort.

reorum , quàm per—breve tempus ufu

RAtieo.

:

TRACT. F. Exan. $.

[

pia loquendo, vel querendo, autblat

Ratio, Quia ex vi hujus propofiti deeft

rcl.i«

omne proximum periculum fecuturz

phemando, domum türbando, uxorem

N

baculando, &c.

carentie ufüs rationis,

Si non? pec-

1

QULERO VII, Peccatne mortaliter,

carmort. Aatio, Quiatunc adefthoc

)

periculum. / Ob quam eandem ratio-

qui ventri, etiam reluctanti , tantum

nem mortaliter peccat, fi propofitum

potüs infundit, quantum fcit ad ebrie-

p

Rïkltef,& vino eyacuato cxeat domo.,

tatem fufficere, fed eru&at , feu evomit,

antequam in flomacho calefiat, & cili-

LXVIL — Quia fentis de eo, qui poft

potum largiorem in recreatione fum-

dos vapores in caput evibret,quo medio

ebrietatem feu ufüs tationig carentiam

prum; licét adhuc poffic difcernere inter

bonum & malum, attamen phantafla

impedit ?

LXX, . AnteR.

duo fuppono, *:.'l;a-

aliqualiter ei eft turbata , fequitur vo-

D.

lem, nemine dubitante , faltem pecce

Ior

mitus , lingua titubat , oculis objecta

duplicantur, domusei gyrari videntur,

re venialiter, 2. Inco cafu pofle rató

»i

in inceffu ad fcamna , fedes, vel parietes

pro certó fciri quód carentia ufüs ratio-

Á

fe tenere debet , nelapfugraviore ru-

nis non fitfecutura : quia communiter

['

at?

tantum íngeritur , ut vini efficacia pt

D

Probabilius videtur, noneffe

vomitum non poflit impediri, Hisfup-

Dico.

D

mortale,

pofitis

ll

À

Ratio,

uia non eft plena & com-

Re. I.

Si taliscertus fit , privationtm

W

Efttamen veniale, &

ufüs rationis minimé effe fccuturam

pleta ebrietas.

)

non peccat mortaliter proprie peccate

ü

quidem unum ex gravioribus , fi delibe-

ebrietatis,

raté fiat.

An alio Pchato, dicetur 1n

R.2 «5

LXVIIL — Quid fentis de ftrepitu reli-

ti

Ratio. (Qlja non

adeft a&tualis totalis

(Imlu

giofo , uti à nonnullis irreligiofé folet

vocari ?

privatio ufüs rationis, nec morale pe-

*

riculum ejus : imó potiüä contrariuim.

Dico, Si limites religiofitatis nota-

biliter non excedas, fed tantüm in cere-

Ql

ia fupponitur vinum effe regeren-

)

ionem ledere pol

bro nonnihil incalefcas , exhilarefcas,

dum , antequam rati

h

illumineris , retineasrationis ufum, etfi

fit.

bfm

fecundüm quid lzfum , non excedit cul-

Confir, Siquis

bibat venenum ; ex fe

lir,

fed certó ab iplo

am venialem.

quidem morüferum ,

M

per medicinam ejiciendum,

vel debit-

Ratio cftqua ante,

Q^

LXIX. Suatne aliquafigna, ex qui-

tandum antequam corpori gravitern

I-

Otl

ceat,eum nemo damnat homici i.

bus completa ebrietas poteft notari ?.

A

o nec ebrietatis in noflro calu.

fs

Sunt, v. g. (i non recordetur, quz di-

m

xerit, velfecerit, aut quomodo domum

Oppoze. Moralia accipiuht peci

js

Ra!n

redierit : fitaliafecerit, qualia facere

ab iis ; quz funt per fe , &non ?

D

!

non confucvit , v, g, preter morem tur»

qua per accidens adjunguntur : ^

]

VRURN

De vitiz Capim hbas,

2235

t

tanra vinicopia perfe , &exle, feu fibi

QUAERO VIII,

Licetne fe vcl a-

relicta ,poffet illos bibones ufu rationis

tbonir

lium inebrigre fanitatis recuperanda:

privare 5 peraccidens autem eft , quód

velíervandz gratiá ex confilio Medico-

AC QU

ille effectus impediatur, Érgo adhuc

rum, aliud remedium non reflare affe-

eccant mort,

udunn,

rentium; vel ad evadendam mortem,

um (c

Difl. zaj. Si illaequa funt per fejnon

quam quis ftri&o gladio minitatur , aut

yhtylen

poffint à libero arbitrio impediri, C,

ad przcavendum aliud grave malum, v,

maj. fi poffint ( utiin prafenti) & hoc

- civitatis proditionem ?

) gk&u,l

certó preíciatur, N, maj, — Licét ergo

di&to iínoderato potui infit vis inebrian-

LXXl 5$ uidquid aliqui fpecula-

qtOD

tivé affirmando defendant , tutius &

di,potefl ramen impediri & defa&to im-

practicé probabilius eft , in nullo cafu li

peditur ab hoc effe&u, qui aliàs ad eum

nlupy

fequitur per fe , quz non eft perfeitas

cere, Etfruflrà diftinguunt Adverfarii

y, i

in prafenti inter ebrietatem materialem

in omní rigore philofopbico feu meta-

adij

& formalem , dicendo , effe tantüm

phyfico , fed idem ac quod ordinarié

materialem , eó quód non fierct caufá

j

eri folet,

voluptatís, fed fanitatis, velvitz con-

quia u

8 2.adQ. 7. Tales helluones,qui

d

fervandz gratid ; effet enim ebrietas

iugerunt, utegerant; bibunt, utvo-

formaliter talis,

idem teneo de cafu

'mcdiü,

mant; evomunt, utiterum immodicé

quo quis fe inebriaret ad procurandum

bibant, nevi&i, fed vi&ores videantur,

asl

vix videntur poffe excufari à mortali

vomitum , quem judicat fibi falubrem,

lra colligitur ex $, Tho. poftea citando

c* e(fg j

peccato, tum fcandali, tum contra dile-

in Oppon. 1. quem Ádverfarii putant

erp

&ionem fuiipfius.

Ratí, "Tum quia per illum vomi-

favere fibi,fed magis favet nobis,

Pcwlün i

Ratzo 1.

Ad ebrietatem. formalem

tum , utpote violentiffinum, ftoma-

fufficit voluntarié fe ingurgitare ufque

at

chum & íanitatem graviter lzdunt: tum

[j, 1

quia alios hoc (u

ad completam privationem ufus ratio-

per-beftiali exemplo

tl

ad fimilem turpi

tudsnem ,

& parem

nis , etiam fine voluptate , ut patet ex

grandem violentiam fibi

inferendam

di&is pro R, 2, ad Q. 4, in Ratione 2.p.

1

t

b

Íeducunt,

Et aliunde illa intentio bi-

qu« hic eft applicanda,

bendi,ut evomatur; vomendi , ut biba-

Ratie2. Ebrietaseftintrinfecé mala

p

tur, ne vidus videatur , eft (ecundüm fe

b

at

A

non minüs ac luxuria, Ergo in nullo

üfl

jr

petfima,

eafu licet , nec ullà circumftantià poteft

Es

cohoneftari,

Sicut etfi mollirdes ex

p

3. Sitalescerti non fint, vini fen

potüs

confilio Medicorum effet neceffaria ad

a

dam

poteetiam vomitu effe impedien-

y

»peccant etiam mort,peccato ebrie-

fanitatem vel vitamfervandam,non ideo

i

tatis.

excufatur à mortali.

g"

þ,

Ratío defumitur ex

f

FIL

periculo pfoximo

Ratio 3. Juxta Apoflolum zez fust

juxta dida in hoc Tta

&, Exam. 2,n, fo,

fasienda mala , ut evemiant bona, Nec

u [7L

licet

M]plll

Gg

234

TRACT. V, Exem,3.

licet alíum inducere ad. facienduim ma-

3. Regula, fecundüm quam fumen-

lum;ureveniatbonum. Ergo,

dus efl cibus & potus, cít neceffitas vitz

du

Audiatur S, Auguftinus Ser, 232, de

prafentis , accorporisvaletudo, Ergo

f1in aliquo cafu vita prafens non polli

det

Temp. dicens : Swlent ebrtoft tta fe ex-

cu[are , ut dicant : Per[oma poteus eue

aliter confervari , aut fanitas non aliter

t

coegit, Wt amplius bibam , & inconvi-

recuperari , nifife inebriando , idlid-

foi

d

Yà

vio Regz mon potui aliud facere.

tum eft; eritque ebrietas folüm mate-

excu[andas excu[ationes a. peccatis ifla

rialis,

[v

Prætend;'mu: , G qued implere nolumus,

4-.

Qui ex rationabili caufa narrat

[

zion potui[fe nos dicsmnus, — Nolle , in cul-

peccatum alienum , committit folüm

materialem detractionem. — Ergo (i-

p

p^ «f woffra , 9 non poffe pretenditur.

Etiamfi ad boc veniretur , ut tibi dicere-

militer.

i

|

[/77 0H

zdut bibas aut smorieris , melius

^4d 5 , R. quàd S. D. magis faveat no-

Mu

erat , mt caro tua fobria occideretur,

bis per ultima verba illa : Ez zeo p

1] |

pter. banc cau[am nmom excujaretur ali-

guam pe e!?rz'emtcm ARUmaA moreretur.

quio

LXXII.

quis ab ebiietate, Solàm ergo docet$,

Oppono 1. S. T ho. hic a, 2.

Thomas (ut explicat Sylvius) quód «

a,

2d 3. ait : Cibus & potuseft moderan-

confilio Medici liceat comedere & bi-

dus, fecundüm quod competit corporis

i

qu

bere ufque ad vomitum,fi ita petatratio

valecudini , & ideo , ficut quandoque

ü,q

fanitatis 2 quia id quod tunc fumitur

N

contingit , ut cibus vel potus , qui eft

abundantiüs , licétíorté fit fuperfluum

«

modceratus fano , fit fuperfluus infirmo :

fano , non tamen eft fuperfluum huic

ü

3ta etiam poteüä converío conringere,

v&groto.

Scd nori dicit $. Tho, quó

ut ille qui eft fuperfluus fano; fit mode-

randus infirmo,

Et hoc modo cüm

propter vomitum liceat fe inebriare,

l

aliquis multum comedit vel bibit fecun-

imó oppofitum exprimit dicens : N

Utl

tamen ad| vosmitum. procurandum reguto

düm confilium medicinz ad vomitum

;

tl

rihr, Xc, ut fuprà,

provocandum , non eft reputandus fu-

tl !

Nec tamen

«4d 2, dift, maj. Sinon impediätbo-

N

perfluus cibus vel potus.

num rationis, C., fecüs, N. Cüm cnim

ad vomitum provocandum requiritur,

|

omnes virtutes morales ordinentur a

quód fit potus inebrians, quia etiam po-

n

confervandum bonum rationis,officiuft

tus aquz tepidz vomitum caufat;& ideo

äf qU(

ropter hanc caufam non excufaretur

temptrantiz circa cibi potusque iüm-

Tj

ptionem verfantis efl, eam ita modet- -

aliquisab ebrietate, Hac ibi. Ubi S, D,

ri,ut bonorationis non prajudicet.

docet , licere fe inebriare propter vomi-

«t 3, dift.ant.

tum fanitati neccffarium,

Conformiter tamen /

ad confervandum. & non turbandum

2 Pbtus fanitati neceffarius non eft

bonum rationis, de quo $, Tho, q. 141*

immoderatus:Sed ille potus effet fanita..

a.6.ait: Bongam bominis eft fecundum Ta-

MT

tineceffarius, Ergo,

cofi,

.

iionem iq[/?,C. ant.,fecusN, ant. &

Ad 4

&

M

De vitiis Capitalibus,

235

m u

n

Ad 4.N.conf, Ideo c—nim ille noneft

fÍcandalo, quod efttunc, quando in ta-

vt

detra&or formalis , quia ad formalem

bernis publicé potatur , clamando, can-

i

tando,íaltando, nugando, &c.

Poteft-

detractionem requiritur detrahendi in-

at

tentio , nim. vel dire&a vel indirecta,

que notabiliter aggravari ex circum-

b

formalis, vel virtualis aut. interpretati-

flantia valde magnz folemnitatis,

i t

" QUERO X, Quid cenfes de prova-

va , quarum intentionum nulla eft in

cafupolito, .In præfcnri autem eft in-

catione ad hauftus equales ?

LXXV, R.

Probabilius , & tutius

di c;»ä

tentio virtualis vel interpretativa fal-

COU

......

tem , fe inebriandi , feu ufu rationis

eft, effe peccatum mortale, fi przvidea-

p

rivandi,

tur completa ebrietas provocati,

Ratie. Quia ícienter inducere . ad

-QUAERO IX

Peccantne Caupones

morrale,eft mortale,

Dani

dando potum ulteriorem — hofpitibus,

TE

quos przvident inébriandos ? ldem

uid f fiat ex urbagitatc& caufá a«

micitiz 2

u i

uzro de famulo refpe&tu Domini ?

Dico, Siinvitatus ex propinatione

03['1

iJ t

lIgP'.

LEXxIll,

&, Probabilius non pec-

Ui

cant, fi dentex rationabilicauía, v.g.

hujus urbani poculi przvideatur veré

inebriandus , eft peccatum mort,

Ita

qt

adevitanda gravia damna, injurias, mi-

S. Tho, a, 1. ad 3, dicens : Sicut ille,

'mm,iiizag«ï:

nas, querelas,. &c. non intendendo eo-

"

rum ebrietatem , fed horum 1nalorum

qui inebriatur , excufatur à peccato , ft

g

l

M

ignoret fortitudinem vini; ita etiam ille,

Jonti

M

evitationem. Praferiüm [i ipfis non

dantibus,darent alii,

quiinvitat aliquem ad bibendum, excu-

5& h.

nez?i

p

Ratio,

Dare ad bibendum eft res in-

fatur à peccato , fi ignoret talem effe

d

conditionem bibentis , utex hoc potu

differens. Ergo fi quis dato potu abu-

la V

inebrietur, Sed fi ignorantia defit ,

tatur, cjus malitiz tribuendum eft, &

P[im i [

neuter à peccato excufatur, Hacibi.

prafuïw'*'*'

evitatio proprii gravis damni eft jufta

Ratio 1. Quia nonlicet aliquem in-

cauía przbendi,

vitare ad peccatum,

.

Sïmu li

Notatamen , totum effe relinquen-

Ratio 2,

Amicusinvi

tans vel pütaf,

(s

dum libertati bibentis , ut bibat quan-

invitatum fuz invitationi acquieturum;

)121

tum voluerir,neclicere inftigare, Unde

vel non ? $i fic2 eft caufa peccati alte-

]i

i

IU

fit quód prebens potum , nonnifi mate-

rius: Si non ? invitando potius agit

(b

rialiter cooperetur intemperantia: ejus:

fimulatorem quàm amicum.

Pro quo vide infrà de fcandalo,

j

Quid teuesde iis qui gloriantur quod

yofl 1]

LXXIV. Efise movtale , in cauponis

alios inebriárint ?

"

ff

('ontot

fcu tabernis potare fub officio divino ?

Dice, Si glorientur de ipfa formali

) L

Dice. Secundüm fe non eft nifi ve-

inebriatione quá talí , &in ea compla-

niale,

Sifiat ex heceffitate, nullum eft

centiam habeant, peccant mort, toties,

quo*

W)l'l !

Peccatum, — Mortale eft , fi fiat cum

quoties,

)cu);ïyc :

-

Gg2

| &tïe

a36G

TRACT. V. Exam, 3.

Ratie, Ta&arefe de peccato mortali,

etiam , quía alteri vovere feu precari

tttyi

ctmortale. — Videde jactantia fupráin

fanitatem , vel boni amici memoriam

(

hoc Traét. Exam, 1. n, 13.

excitare non eft malum , fed lauda-

Au-iant helluones illi S, Ausufti-

bile,

d&

nu, ubi fuprà : Quicunque ad biben-

&.3. Dictoritui bibendi-poteü ad-

inh

dum praouus fuerit , vel in comvivio fuo

miíceri & (zpe admifcetur peccatum,

u

«l;os adjwvare vuel eogere voluerit , pro f&

Katio: SY enim fiat cum periculo

&j pro illis u judicio reus erit. — Deebrie-

crapule, cbrietatis, invaletudinis, &c,

zate per ambitionem conteudunt , cujus

qua fit gravis lefio,& mortalis, vel ve-

Gt

[

Adutlorem: Legts diabolum babent » vi-

nialis culpa, tunc ille ritus eandem ma-

&orie veró premiumpeccatum,

liiam contrahit. — Quod omnibus bene

f

Eftne licitum bibere

[

QU.ERO XI.

! notandum eft,

in fanitatem aliorum ? etiam Dei , aut

[/i

Be4.. Graviffimé peccant qui potant

San&orum Augelorum aut hominum ?

in honorem vel fanitatem Dei

Aff

ii

» Sandto-

BCS,a

. LXXVl, &. 1. Certum eft , quód

rumvein Colis,

propinare vel bibere in alterius fanita-

lU5

tem eà intentione ;uüt hoc bibendi modo

Ratio : Quiaeft maxima injuria Dei

o

& Sancdorum. lta $. Auguft, cit. ftt

Deus honoretur, & inducatur ad fer-

!t

232. dicens: Illud porró quale pecaa-

vandam vef dandam fanitatem, fit pec-

tumeft, quód jam tranfacto convivio,

fl

R

i

«atum mort. & a&us fuperftitionis.

expletá fii , cüm jam ampliüs biber

Rano : Quia negari nequit , quód

mm

non poffunt, tum quafi novelli , quaf

b

quando quisaliquid facit propterDeum

ipía horá fupervenerint, diver(is nomi-

quod non fpectat ad Dei gloriam, & eft

m

nibusincipiunt bibere , non folüm vi-

h0fl

prater Dei ac Ecclefiz inflitutionem , &

vorum hominum , fed etiam Angelo-

communem ejus confuetudinem , fit

rum , &inreliquoram San&orum ho-

actus fuperftitionis juxta S, Tho, 2, 2, q.

X

norem , .zflimantes , quód maximum

93.a.2.Inc, Sedritus bibendi hic de-

illis honorem impendant , fife in illo-

1

fcriptus eflralis, Ergo.

D)

rum nOminibus nimià ebrietate. fepe-

€£2. Probabilius eft , quód propi-

liant ; ignorantes ,

uód nüllus tam

li

nare vel bibere in fanitatem alterius

I

gravem injuriam Sanctis Angelis &

«um mentali vel vocali voto feu preca-

pl

Sanctis hominibus agnofícitur irrogate,

tione, fanitatem ipfi optando , velejus

quàmilli, quiin eorum nominibus bi-

li

memoriam excitando, fecundüm fe non

bendo, perebrietatem fuas animas pto-

, q

fit péccacum,fed laudabile,

bantur occidere. | Hac ille; ^O flul-

s

Ratio.. Tumquia fiCfert communis

titiam hominum ! qui ebrietatem facti-

li (

acufitaciffima confuetudo , non folüm

ficium putant , exclamat $, Ambro 1U$

M) (

in convivils timoratorum fzcularium,

Íerm, de Elia & jejunio.

ly

fed & Clericorum acRegularium, quos

. QUAEROXII. . Cenfefne Germanes

Uif j

L

muodeftia plurimüm commendat. "T'um :

laude vel vituperio dignos, dum lu

Inpn

j

L

-

con-

-

De vitiis Capitalibus.

237

tte n

OC m

convivia claudunt eum poculo fcu benc-

LXXVIil,

R. Excufat fi fit involun?

dictione S, Joannis?

"N

taria & inculpabilis , & quà minüs eft

LXXVII,

&. Confcquentez ad anté

voluntaria, có magis à peccato excufat:

di&a, quód probabiliusfit, Germanos

aggravat autem, fi fic fimpliciter volun-

xibendi;ü

taria.

ï€lllïïü(ï.

in hoc laudandos potiüs effc,quám vitu-

perandos,

Declaratur ex . S. Tho. a. 4. inSed

u n 1

cont, dicente : Loth excufatur ab im-

Ivisils

Declaratur. — Dixiper fe , id eft , fi

ceflu propter ebrietatem ,. ut Aug. dicít

Lnd

Germani obfervent illud ; $s zedws

32 rebus , fiat certi deuique fines , feu a

contra Faufl. lib, 22. c, 44. to,6,

Erin

ts

€, ait $, T ho.

In ebrietate duo atten-

fervent modum, non excedant in quan-

ä()d qti

duntur , fcil, defe&us confequens & a-

titate, attendant ad debitum finem ,

utantur hoc POCUIO tanquam fincerz

Guspracedens, Ex parte autem defe-

p

(

uU

amicitiz fymbolo ,oprando,ut S, Joan-

&üs confequentis, in quo ligatur ufus

nes , affiduus mutuz charitatis Przco,

rationis, ebrietas habet excufare à pec-

fuis meritis eam firmet: & qui venenum

cato, inquantum caufat involunrarium

a

innoxius haufit , benedictionem impe-

per ignorantiam, |Sed ex parte actüs

M

pr&cedentis videtur effe diftinguendum,

tret , ut cibus & potus corpori & ani-

|pom

mzconducat. $i autem bibones pro-

quia fi ex a&u illo przcedente fubfecuta

Ti

pter exceffum pro benedictione male-

eft ebrietas fine peccato , tunc peccatum

jmanp

fequens toaliter excufatur àculpa, ficut

dictionem reportent, eft per accidens &

qulité

ex malitia bibentium , ipfis hoc unicé

forté accidit Loth.. Si autem aétus prz-

erit, t

imputandum. Cape ribi boc, quicunque

cedens fuit culpabilis , ficnon totaliter

ibere, !^

hoc bibendi ritu ufus fueris,

aliquis excufatur à peccato fequenti,

NI

Notum fatis eft, quód. non. femel

quod fcil. redditur voluntarium ex vo-

luntaté precedentis a&us , in quantum

rim 53?&'

haretici, etiam Przdicutii, poft plurima

i, qu

Ícil, aliquis dans operám rei illicitz in-

in aliorum fanitatem evacuata pocula,

at

oblatum à Catholicis $, Joannis pocu-

cidit in fequens peccatum. Diminuitue

nimi

tamen peccatum fequens , ficut & dimi-

j

lum feubenedi&ionem bibere recufan-

$ quöä

tes , repentina iniitinere fubierint fu

nuitur ratio voluntarit. Uinde-&u g. dicit

P-

T

:

plicia,ex equo decidendo,

contra Fauftum , quód Loth«ulpandus

gulam vel ;i-

eft, non quantum ille inceftus, fed

"

biam frangendo, &c,

| enruft X

quantüm ebrietas meruit, Hac S. Tho.

j

.. QUZERO XIIl, ' Ebrietas excufatne

ul

qui, utpatet, Lothum excufat fub du-

àpeccato , feu , a&iones & omiffiones

bio , & Auguftinus eum culpat ex par-

n2 )

(qua,ti fierent ab homine rationis com-

T 4

te,

pote , effent vera

peccata ) fifiant ab e-

Senfus verborum S, Thomz efl: Si

qditi"

briis,v. g. blafphe

mia,

homicidium, o-

ebrietascft omninoinvoluntaria, mala,

c'unio.

ó

miffio Miffz in die fe

Íflo, &c, funtne

d

anté nullatenus volita, quain ea fiunt,

, r

rropriä' peccata? —^ -

"T

guüi! y

noníuntformaliter peccata, necimpu-

e83

tantyus

; .2;8

TR ACI. F. Exam. 3.

imqti

tanturad culpam : cüm enim fint fata-

Ratio dubitandi circa hoc Quafium

PCCCCI :

Vi

ab impotente rationis, non funtvolun- eft, quia nec poenitentes de hoc (e ac

taria.

Si ebrietas fuit quidem volun-

cufant, nec Confeffarii eos de hocexe-

idet

taria & culpabilis , mala autem illa non

minant, faltem apud Germanos , quz

y,

u

fuerint przvifa , necpotuerit prudenter

proinde faltem Natio videturin hocer

cogitari , quód effent fecutura , nec fint

cufabilis , cüm non tam fzpeex prac-

a

folitaab ebriis exerceri , etiam non funt

denti crapula dolores capitis lentir,

p«

formaliter peccata, necad culpam im-

Nec Germanis cedunt Ungari, im jur-

bus

putantur $ qum necinfíe nec in caufa.

ta plurium fencentiam

plurimüm fupc-

funt voluntaria, Secusfi fuerint pra-

rant, Hoc pramiffo

h!

vifa, vel facilé potuerint przvideri , vel

&,1I. Quiezperiuntur ex crapuls &

Q

li

cogitari , quód effentfecutura, velper

ebrierate , fe in graves morbos fapiu

fe foleant fequi ad ebrietatem , autipfe

incidere quàm non incidere , vix àmor-

Qr

eain illo flatu patrare foleat , & fepius

tali excufari poffunt, five fint Germani,

At

N

D]

fe patraffe fciat, — Quia tuné illa opera

fiveU. ngari, five Itali.

habent virtualem influxum voluntatis,

(

Jv

Ratio : Quia ícienter ( experienti

adeóque funt voluntaria, "Vide fuprà

do&i) fe conjiciunt in proximum ptti-

D

'Trad, 8. Exam. T. n. 21, & 23. quo-

culum talium malorum , nechabent jus

M

modo excufet paffio& ignorantia. ltem

j

Íeeis fubjiciendi , càüm non fint domini

"Tra&t, 4, Exam. 2, n, 37. de gravitate

valetudinis fuz,

fin

peccati ex damno,

$

&.2. Qui (cujufeunque &

quáti«

d

[

tümcunoue fitibunde Nationis fit)pre-

QUJERO XIV, Ebtietas præteþr

[ s

peccatum contra fobrietatem contrahit-

videt, ex fuo intemperante potu fibi e-

venturam fnagnam ftomachi nautear

hi

ne fpecialem malitiam , in confeffione

à

aut magnum capitis dolorem, pet odo

exprimendam , feu. mortalem , ex eo

q

quód fit cau(a multorum morborum

velfex dies duraturum , is juxta prob?-

biliorem fententiam tmortaliter peccat:

cqrporaliunu?

teneturque id Í

pgcialiter exprimereit

.

[

N

LXXIX, AnteR.Supponitur ut cer-

confeffione,

l

tum ex lamentabili experientia , quód

Ratio.Quia fibiipfi graviter nocet.

ebrietas multorum malorum fit foecun-

0

[No. — Si poenitens id non expritttt,

K

da parens.

Nàm memoriam aufert,

Confeffarium id fcientem vel advertere

[7

feníum diffipat, corrumpit fanguinem,

tem , fub gravi onere teneri eam mont

infirmat nervos, cerebrum onerat, vi-

I

re,& conícientiam peccati facete..

Ícera refolvit, balbutire facitlinguam,

B-L' 3-

Sitalema

lum nonnifi unodit

Tij

li

confundit intelle&um , oculos caligan-

. durare foleat, non aufim talem catt

Q

tes,& lippos facit , caufat vertiginem,

nare peccati mortalis,

j

capitis dolorem , membrorum tremo-

Ratio: . Deus & naturan

on vixdentllï

D

tam rigide imperare coníctv

ationcm

göm,podagfaïn?chit?graln,&c,

/

A:

RR

a

De vitzzs Capz'mlz'bu:.

239

direa

integra valetudinis,ut omnis ille mort. — & e dezuozzebria, ratus, omnestante

?

; peccetex eo , quód rei inutili & illicitz

tetts

obrui dolore , eumque fat gravem effe

* vacet, przvidens valetudinem füam ex-

poenitentiam ,

hr

)

pro tancilla vini Àllece-

* indeturbandam per unicum dieim.

bra ?

1G OC

B& 4. Probabiliusac tutius eft, con-

ol

Dico. Dato' quód. non fit fabula vel

"! tra charitatem propriam morraliter pec-

jocus , quirefertur , Confeffarium il-

"U* care eum , qui nimio potu fibi caufat

lum in Theologia morali , quz fuffici-

;5 1* podagram vel chiragram, octo vel pluri-

E

enter tra&at de intemperantía, gulàá,

U bus diebus duraturam,

ebrietate , &c. non fuiffe fat exercita-

m ^ Rat: Tumquia homo non eft do-

)

minus membrorum fuorum.T um etiam

tum , ut officii ratio exigit , adeóque

nonnifi ex craífa ignorantia eum latuif-

ii quia in omnium fententia mort, pecca-

Íe, quód ifnodcratus potus fit peccatum

ïax'gsnzcrï ret, qui hoc grave malum ( quo tot

faltem veniale.

Hinc peccavit 1, fe

corporis & anima functiones impedi-

voluntarié inebriando ; peccavit 2, Sa-

)

IX

5 untur ) peraliquam medicatam potio-

cramento gravem irrogando injuriam,

l,

nem alteri caufaret,

Ergo à fortiori fi

per tam inful(am poenitentiam , qua

u ! fibi caufet. . Et hac in parte Confefla-

aliàs eft pars integralis Sacramenti. Pec-

gppsrü monmendo & increpando tenentur

cavit 3, poenitentes denuó ad immode-

i, officio (uo fungi,ut di&um proR, 2,

rantiam potüs adftringendo.

j

LXXX. Qmwid[entzs de Mo Confef-

ario Hifi

QULERO XV. . Poteftneebrio mo-

pano , qui, quid crapula vel

ebrietas

ribundo dati Euchariflia, cique fic mor-«

fent:

hit, nunquam expertus, perfzpe

tuo facra Sepultura ?

s

,y;; &utem Germanos poenitentes de immo-

LXXXI. &. 1.

Si ebrietas fit com-

;Pcm;ej'

ico potu fe inConfeffionali accufantes

&

pleta & voluntaria,non potefl ei licité

ln

Iagz audierat, abífolveratQue, aftcan-

dolt

dem quid recicationis hiclateat, difcere

dari Euchariftia , benetamen , fifit in-

)

cupiens, curavit fibigenerofum afferri

completa, relinquens ei potentiam dif-

cernendi inter bonum & malum: licét

mo[ï.«')

i

vinum, cum bellariis fitim exafperanti-

bus, evacuavit non modicam quantita-

forté pedibus ftare nequeat,

J

tem ; fcd füperato hoc liquido labore,

Ratio t p. Quia tuncnon eftdifpofi-

, incipiebat ex fumigante vino intelle&us

tus, cüm firin peccato mortali ebrieta-

" obtundi

"

PT re,

, fenfus confundi , oculi caliga-

tis, effetque Communio facrilega , &

]

caput vertiginegravari,

&des ipfi vi-

mitteretur canibus.

i

"

, debantur

gyrart,vellabefcere : & altero

Rato 2, p,

uia tunc non conflat

snfuf!ï

, dietantum

,'rf

1 expertus eft capitis dolorem,

quódfíitinmortali, Prafertim hoc ve«

J^ triduo fzv

ientem , ut vix effet tolerabi-

. dis.

ruf eft fi priüs fuerit confeffus (tunc

Malo fuo edo&ns , redeuntibus

enim ftandum effet judicio Sacerdotis)

5* cum

fimili materia Germanis,non aliam

& defit omne perieulum irreverene

in

junxit penitentiam quàm hanc;Pade,

tie.

j

R 2«

y

N

40

TRACI. E. Exam. 3.

mö zo

Anei, quiin plena, volunta-

LXXXlL. s. aerm.cumiprobabi-

nt

riaadeóque culpabili ebrietate mortuus

liore fententia, — Azzo, Quia volun.

TT

eft , debeat denegari fepultura inloco

tarié fubtrahunt aliis,fiveComtnunitati,

«

facro , fervanda efl praxis cujuslibet

aut Ecclefiz id , quod velut ex jufliti

lie

Dicecefis quiaalicubi denegatur , ali-

debitum tenentur preflare, ldem dl

cubi conceditur ob graves caufas , v.g.

W

de iis qui fcienter comedunt aliquid no-

X

ad cavendäm offenfam magnorum ag-

ciyum , quo fciunt fe im

natorum.,

pedicndo'&aþ

officio ex juftitia debito,

Notanda híic breviter illa hi&öria de

- Sed quid i Profeffor , Concionator,

Ludima

helluone jam morituriente , ad quem

accurrit facerdos & clamavit: Divisa,

gifler , &c, PT)HE: fupplere Pc:

D

a»lium 2

divina , refpondit Echo exebrio : 7z4;

d

444 , & mortuus eft.

ualis vitaymors

Dico, Siprzíciat ,. vices fuasabalio

lu

promptiffimé, & cum Auditorum «

efl ita,

Fuit&alius, qui in Balznam,

DN

Superiorum fatisfa&tione, nontantüm

belluam marinam capaciffimam conver-

qüow

ti optabat ,modó Mare Creticum in me-

fuppleri poffe , 1ed & fapplendas efft;

probabiliàs excufantur à mort, peccuo

rum Creticum aut in Euripum vini con-

N

(u

verteretur, fcil; id unum in votis ha-

injuflitiz,

Q

bens, uttale mare vinofum no&es dies-

Katio patet ex Regula 62 Juris TA

l

Qui facit per alium ( nim.in fenfumor

Que influeret inos ejus.

E

explicato

QUAERO XVl, Quipro ftipendio

] perinde ?H,ac fi faciat perft-

ipfum,

adeóque cum induflria tenentur. agere

fuum officium, v.g. BclliDux, Confi-

Teneuturne ergo ad re&ïtution&m illi,

de quibus mox fuit fermo ?

liarius Principis,Senator,Profeffor Aca-

Dico, Simorbusex nimio potu cat

demicus , Ludimagifler , Parochus ,

Concionator fiipendio condu&us[idem

fatus non fit diuturnus vel creber , vd

eft de Medico alicujus Monaflerii, raró

videnturnon teneri , velcerte videtur

infirmos vifitante , falariato tamen ) fi

ab Ecclefiá, Communitate, vel Princpe

Si veró fit diuturnus, aut

ex vini intemperantià, & exinde orta

condonari.

corporis infirmitate, jam uno, jam duo-

valde frequens , probabilius videtut,

bus, jam pluribus diebus atque feprima-

quód fpectatá rei naturà teneantur à

nisfint inhabiles ad peragenda fua offi-

reftitutionem Reip. , Principi , Ecddli

cia, cofnittuntne prater peccatum con-

damnum paffz faciendam.

[

t;a fobrietatem etiam peccatum contra

Ratio $ Ex contractu , do st fAtnt,

juftitiam, fpecialiter in Confeffione ex -

1

lex juffitiz illos veré ac rigide obligatà

)

plicandam , f1 previderint hanc infir-

munus fuum cum morali diligentia ob

mitatem , & inde oriturum functioni

eundum. Ergo fihzc moralis diligen-

impedimentum, & aliorum damnum?

tia defit, tenentur ad reftitutionem 5:5

d

De vitzu Cäpimlibu.r.

24I

itran

i, (

ratà temporis negïe&i, - Disi , fpettata

& fimiles BeneEciätos ( quorum totus

vel feré cotus labor confiílit in recitatio-

dm(y f aaturd , ideít, perfeloquendo, fi

enim Íciant, vcl fundaté aut racionabi-

ne Horarum Canonicarum ) per fe íeu

!d v

liter przfumant , eam noa fuiffe men-

fpectatárei naturá , teneriad reftitutio-

vl

nem fructuum , dum Breviarium omit-

J

tem eorum , qui fpendia fundárunt j

tuntratione morbi ex ebrietate contra-

tleimi

vel condonari à Prinlcipe,Rep. ,Ecdeüä,

&c.non tenentur,

&i , cujus certum periculum przvide-

jtt,

runt,& ramen feinebriárunt,

Oppono : Flzc reflitutio cft inaudita,

f Q

& nullatenus in praxi.

Ratio ; Juxta Canoniflas & Turiftas

i PO

l

M ll.5

f

il ".'.

&. Tranfeat, Hoc namque effe poteft

datum ob cauíam , caufánon fecutá re-

ideo , vcl quia non omnino liquidum

ftitui debet : Sed, uthabet cemmune

i, at

efl, illos diuturnosaut frequentes mor-

Axioma Canoniflarum. & Theologo-

- bosoriri ex potuimmoderato, Vcl quia

m A

rum, Beneficinm datur propter Officiume,

extraordinarià diligentià compenfant,

Íeu propterrecitationemOfficii fcu penfa

Jj d

uod neglexerunt.

canonici,

Ergo recitatione horarum

h

QUAER O XVII,

Bencficiatus, v.g.

non fecutá, fru&us Beneficii debent re-

r f

Canonicus, ratione morbi ex ebrietate

fundi, ldem clariüs patet ex defcri-

'contraéi impotens ad perfolutiohem

puone.Sententie tutioris data fupra

z Ó

penfi canonici feu horarum , teneturne

"

'[ra&, 2. Exam. 3. n, 6, Vetüm confi

Tifi

ad reftitutionem ?

Í

lL

"

deretur fequens 4. R,

t

LXXXIll. zx. r,

Eprobabiliis eft;

Refp. 4. Practicé probabilius eft,Ca-

quód, qui prater horasíeu penfum ca-

nonicum habet ratione beneficii fui la-

nonicos inR. 3, depictos non obligari ad

1& r

f

proventuum diei vel diebus , quibus in

em

bores tantos , ut cenfeantur facilé eífe

cafu pofito horas omittunt, correfpon-

er n

digni univerfis beneficii frudtibus , non

dentium reflitutionem,

teneatur quidquam de fru&ibus refti-

[

tuere , modó , ut fieri folet, tempore

Ratio 1, Bulla Pii V. edita fuper ob-

r

L

N

morbi ex ebrietate contracti labores il-

ligatione reflitutionis in caí(u negle&i

n

los peralium fupplear.

penfi canonici, illos folüm ad reftitu-.

!

&atio : Dignus eftoperarius merce-

tionem obligat, qui Officium divinum

[U)) n

de fuá , & qui altari feu Ecclefiz

non dixerint, ceffante legitimo impe-

4

fervit,de altari vivat.

-

h

dimento ; Sed gravis infirmitas eft le-

Ph

i

& 2, Quiinfraudem penfi canonici

gitimum impedimentum , in fententiá

1d;mv

Íc inebriaret, utinde concraheret infir-

omnium;qui agunt de caufis Beneficia-

Ü

)l

mitatem , nec à peccato nec ab oncre

tos Officium non recitantes à reflitutio-

wcl

(

i

reflicutionis excufaretur, Raro: Fraus

.ne excufantibus,

Nec facilé invenietur

l

Ul

ls

& dolus nemini patrocinantur,

aliquis Do&or , qui difiínguat inter

&0 .36

'Tutius eft, Canenicos Eccle-

n

eum, quiíuáculpá, & eum, qui culpa-

"

!À

bilitet infirmitatem gravem contr axit,

; äa:uäþ Cathedralium & Cgllägia;grgm

uU dees

H .

F-fg?;

242

TRACT. F, Exam, 3.

Ergo. Quidfit decafu , quo fieret in

chorum non frequentent , nullas *ræ..

fraudem,patet ex R, 2.

E

entias lucrentur , dum funt infirmi, fi-

Ratío 2. | Licétindubitatum fit, Pa-

ve culpabiliter five inculpabiliter, 2,$i

am dictis Canonicis reftitutionem im-

veró aliàs chorum feduló frequentent,

perare poffe , Germaniz tamen praxis

& ifle przíentiz conflituant magnam

eítendit , reipfa impetatam non effe,

proventuum partem , practicé probabi-

Vel certéEccleíia eis hanc reftitutionem

lius videtur,quód eas lucrentur in mor-

condonat , ficut & condonar illi , qui

bo , etiam culpabiliter (ine fraude u-

primis fex menfibus omittitBreviarium,

men) contracto,

ut patet in Extrav. Dii V. quz incipit ;

Ratiorp. Quiarunccaufa abfentiz

Ex proximo Lateranenfi.

potiüs efl prava voluntas , quàm infir-

Quid erze Kefpondes ad fundamen-

mitas,

tum Refponf. tertiz ?

Ratto 2, p. Defumitur tum ex Eccle.

Diffinguo z2aj. . Debet reftitui perfe

fiz benignitate, tum ex eo , quia licét

loquendo , & fi alter reflitutionem non

tales Canonici recté poffint dici effe

condonet, C. maj. Si ceftitutió remitta-

"caufa impedimenti, recüiffimé temen

tur , utiin noflrocafu Ecclefia remit-

j

poteft & debetDeus dici effe caufa cjus,

tit, ut di&um efl,N, maj. Simile cft de

Nam veré Dominus non tantum vivifi-

cafu quo Tabellarius 20. aurcos acce-

1

cat/íed & mortificat, . 1. Reg, 2, Ad- ,

pit, cum oblieatione literas portandi

uT

de, rarum videri effe quód tales Bene

