dividitur in generale & in fpeciale, . Pri-

mum eft, quo generalis feu totus lecus

aliquis, v, g. totum Regnum;Provincia,

vf/ims F :

Uuuuuu 2

d

ve

rj

s

ïö*/b

TRACT ATUS XIK Examen x.

vck Dioecefis, Civitas, feutota Commu-

clefiz ,id cft; fan&ione Ordinis ficriin

LUR

nitas interdicitur. — Altezrum eft , quo

Ecclefia, nontamen privat facultate

aliquis particulàris locus ,

aur certx

lugrediendi Ecclefiam & recipiendi Sa-

gtl

particulares perfonz alicujus Comma-

i

l

j

cramenta tünc, quando

.OHi*ciqvm dkivi'u

nitatis v. g, Parochia vel Coenobium

num non cek*bratur./

Pïl

alicujus civitatis interdicitur. Eft &

$: Püvat fepulturà Eccfeliafïicä, at*

aliud Eocale & Perfonale fimul, quan-

IQUC

do nimirum interdicitur locus cum

tamen illi , qui interdi&i non funt;pof-

Í

( Iion

pcrfo'ni*s. Item aliud re

fant fepeliri in loco, qui non fubjacet

WU

libe

non refervatum.

fcrvatgxxm, aliud

interdi&o.

il

w.6. InlInterdi&o löcali genetali

y. 3. Interdicere poteft Papa, Epi-

tlioc

fcopus, & Capitulum Sede vacante :

illi, qui funt innocentes, id eft, qui au-

ttm

j

imó regulariter omnes illi, qui poffunt

xilio; confilio, favore, &c. Interdicto

todderu

excommunicare , & Ííufpendere, ut

caufam non dederunt , poffunt divina

audire extra locum inierdiQum..

fiprao

€on(lat ex Jure.

ii nos

R. 4, Ad ferendum gráve interdi-

Ratio: . Quia Interdi&um Jocale con--

tenm d

€tum , v.g. totius Provincie vel Civi-

tinet in feperfozade folüm circa eos, qui

-

t*f b

tatis , requiritur peccatum mortale

?

dire&té vel indire&é funt caufa , ut pe-

ficum fit interdictum,

M. Tfmï

1

sdleve, v, g. ad modicum tempus ,

iudief,

ö

vel quod privat aliquá re exigui mo-

Ex quo Sequitur,quód qui fübjacent

menti , fufficit veniale:

u Vi

interdi&to perfonali; quamvis generaliy

mmm-m

Ratio; Quia debet effe proporüo

cui caufam dederunr, nop poffiat etiam

N

ütibcg

|

inter peenam & culpam,

extra locum interdictum liciié D

x

intereffe.

iv?nis

fläil S/iwju

j

Bz. - Effc&tus Interdi&i funt r. pri-

vare activé & paffivé (id eft, quoad ad-

At Eb,:?m- (

XXV. . 57. Interdido p'c;p'uïo, nom

miniftratienem & receptionem) aliqui-

efl eo ipfo interdi&us Clerus, vel econ-

* )ilei

Fïüæ, il li

bus Sacramentis, v. g, Euchariftiá; nifi

tra: & Clero interdido , non co ipfo-

äP"iüs) 2[

detur per modum Viatici, Sacramento

cenfentur interdidhi KReligiofi.

trc

pecnitentiz, fed folos culp.bilés, perfo-

KRatio: 'Tam quia Clerus non venic

BA

naliter interdictos, nifi fatisfaciant, vel

Vg

intelligendus nomine populi , nec Reli-

cautionem pra(tent: aut Extiemá Un-

N

gicfi (etfi per facros Ordines veré fiant

ïJ,Pcnzr:m[æe

&ione, quz non pote(t conferri in loco

Clerici) communiter intelliguntur no-

interdi&to , aut fpecialiter interdi&is.

tine Clericorum , & maximé io mate-

fr'PïimïïS;On

2; Privat activé & paffivé officiis di-

l ämam "

ria odiosá & poenali, inqua communi-

vinis, v.g.celebrati: ne Miffz;sudientià

i mOdg ü

tec cermint fonr accipiendi fecundüm

Wt

u

ejus, . facultate cantandi ; aut affiftendi

communem fignificatioré. Tum etiant;

hp

divino Officio , Horis, Matutinis, Ve:

f

A nor

quia non facilé oportet recurrere adta-

fperis, Pfoccffionibus, aquá benedictá,

b of

lg

lem inlterprcrationem, exqua torus lo-

&c. Velcetiam folàmprivatingreffu Ec-

r

Mi

lt

CU$.. V. g. civitas; deftituatur. Officio-

diviue

[ ]

LT

B

De Cesfaris.

1997

i

divido tam aþud Clericos Saculares ;

vulis, poteft fiert confectio Chrifmatis.

quim apud Regulares. — Ergo.

in dieJovis fancto, dari Sacramentum

Ponitentiz cam fanis.quàm infizniis,exe

j

X 9. Innocentes non comprehen-

i

dunumr ,

nec puniuntur interdicto:

ceptis excommunicatis, & illis quorum.

;enerali per fe & directé (ed folum pet

culpá interdictum eft pofitum,nifi priüs-

fintabfoluci à cenfura, & fatisfecerint »

ii

accidens, & quamdiu fancin eo loco ,

l

l-

vcl faltem cautionem dederint.

Itegm

fentiuntque damnum quidem fine cu

a, fed non (ine caufa: quo damno fe

oteft conirahi. Matrimonium absquc:

W

poffüat liberare exeundo ex loco inter-

tàmen folemni copulatione & benedi-

di&to.

&ione ln Ecclefia, Dequo plura vide-

antur ip» Canoniftis.

Patethoc exemplo belli jufli, in que

x'luïh

X« 10;- Qui violat interdi&tum;mor-

tl&»w

p&rcn—nt—muki Ianocentes , qui nullam

bello dederunt cavíam ; pereunt, ia-

taliter peccat,.

:

ähü

quam, per accidens & fine culpa qui-

Ratio : Quia in re

g

1avi agit ;01xz-ä;aj

dem, fed von fine caufa, quia nimirum

prohibitionem Ecclefia.

f0

g. 1 I* Clericus perfonaliter interdi-

finecorum damno non poteft obtineri

i

&usin facris conílitatus, aut 15 loco in-

finis jufti belli.-

00

4

R. 9. Tcmpote interdidti localis ftan-

terdidto-exercensactum Oxdinisincute

|

dumeft de £a&o determinationi c, 22

rit irregularitatem, inqua folus Papa di-

mater. Vbi Bonifacius VIIH..tem hanc

;ptc'rff .:

Ípenfat. .Patet cap. 45 qui, de fentent.

M

"

/

tpt

Id

Extom.12 6«

ia imitavit, nimirum ut temporein

di&i localis generalis (fecus eft de fpe-

g, »2. Abfolvere ab ínterdi&bo po-

Dd

:;

eiali alicujus Ecclefiz , hoc etimaliàs

te(t is , qui illud tulit;aut ejus Saperior;.

fi &t ab homine ; fi fit à Canone feu &

effet absque oimni cff-&tu & fruftiane-

lt

jure ad certum terminum , eoelapfofi-

][0,?

um)quotidie in Ecclefiis & Moaafteriis

j

(0*

*ä

Mitle, aliaque Offi:ia celebraii poffint

nitur ; fieft poficum abfolut? & condi-

"

ficut priüs, aft fabmifs2 voce, januis

tori Jurisnon refervatum, relaxari po«

9

elaufis, exclufisexcommunicatis , & in-

tefi ab Epifcopo; fifit interdi&tum per-

"1

Íonale , & non refervatum; abfolvitab:

n

terdi&is, ac non pulfatis campanis, in:

feftis veró NatalisDomini, Refurrectio-

eo, ficut & ab aliis cenfüris.non zyeier:--

d

nis , Pentecoftes, Corporis Chii(ti, A(-

vatis legitimus Confeffarius..

(dd

fumprionis, Omnium Sanctorum, etianr

Refp. 1. lnterdi&a à jure funt

gtb

pulíatis campanis, januis apertis ac attá

yatia ,. que videri poflunt in Sum-

voce, tnodó excommunicati excludan-

miftis vel. Canondlis.

Plura addücit

æ/

tur, & illi;. propter quos inderdictum:

Binsfeldius ex quibus frequentiora funz.

jify

€ft pofitum; non appropinquent akari;

hze ,

Juód interdicti fint €leirici ac

b

id eft,.non faciant Offertorium..

Religiofrinducentes aliquem ad voyen-

ls

dum vel promiuendum de fepultura ,. i

pv

Poteftctiam tempore iàterdi&i mini-

inEcclcfia eum fepeliam $ fi non refti-

i?æari: Bapüímus tam. afiultis,qïuäm pat-

tuant.

lluuuuu 5

if

'&!

s

5079

TRACT.ATUS XIFK. Examen x.

züantomníaintra decem dies. Item lo-

'na; fed inhabilitas quedam mora*ïï;;,&

faut

«cüs fpecialiterà jure e(t interdi&tus, ni.

kutn,

poteft e(fe absque peccato , ur patet ex

mirum Ecclefia aliqua, ft fit polluta per

S. Thom.2. 2.9..44.5, 6.ad 3. inJudice

T0

ihomicidium,vel injuftam fanguinisef-

jufté aliquem condcmaante admortem,

AT

£ufienem, aut humani feminis, ftudiosé

Dicitur Cazoricume, id e(t; Jure Cano-

gindi

Item Ecclefia.confccrata

ipprecuratatn.

inico fint:zodq&um , cütm nulla detar Tc-

Mqs f

srcgdlarïiras,quæ ánfacrisCanonibusnon

perSímoniam , wel Princ&païiter.pro

x

quazftu, vel fine licentia Dicecefani,vel

fitexpreff, — Catera particule volunss

msine

dine chILqujis, &c.

quód irregularítas, Ordinum fufceptio-

defiia

&. 14. Ad loterdidtum reducitur,

inem pracedens, facit inhabilem ad fu-

o ad.

eiquefimiliseft Ceffatio à Divinis, que

fcipiendum , & fub hac ratione etiam

«meffe

tamen non eftproprié Cen(ura, fed eft

cadit in Laicos : fubfequens veró facit

«tl

ápfa defiftentia à Divinis feu ipfum fa-

áneptum ad exequendum. — Dicitur au-

du of

£tum,quo, propter aliquam Bravem in-

tem; Zrrell? & n Orvduesfunt, ad diffes

li T

juriam Ecclefiz illatam,divina füfpen-

tentiam excommunicationis, fufpenfips

tnfon

duntür,fiveab eis ceifarur,ut in jurian-

nis,& interdi&i , aliorumque impedi-

tes refipifcant, . Differt ab Interdicto

W quey

mentorum Canonicornm;qua licér im-

iüm r

perhoc , quod Ceffatio non afficiat

pediant Ordines & ufumeorum , — in-

hi f

períonas (ed foliüm locum;adeóque ex-

quantü funt communicatio , Sacramen-

£ta locum (in quo eft ceffatum à Di-

ta, Officia, aut Beneficia Ecclefiaftica

"p

3 f

vinis) quilibet licité poteft audire Di-

nontamen inquantum funt Ordincs fat.

N

vina : & licét Clericusin tali loco cele-

tem directé , ut advertit nofter Labat,

Nutg

Bsrando peccet mortaliter,nontamen fit

Differt ulteriüs Irregularitas à prafatis

árregularis,

cenfuris, quód hz ferantur tamà jure

irouhem

tum ab homine. Illa veroà folo Jure,&

Trveeulavetas.

Tülem gu

quidem Ecclefiaftico ; quia nulla datut

QULERO XII. Quid de ea?

Hb

de Jure divino, quo tamen jure, Ordi-

A

XXVI. . z. Irtegularitas dcfini-

nis incapax eft foemina, & mas non ba-

MM

£ut , qüód fit zpedimentumcananicum

ptizatus , qui tamen non funt irrelguïg-,

direlie impedzens à fufceptione Ordinum

1Cs.

Pt d

li

€$ w[n fafceptorumsut Ordines [unt: ob

Praterea irregularis, eo ipfo,quod e&

reyerentiam, quz requiritur ad Divina,

P: fm'Cü

» Qu

talis, non ptivatur Jurisdi&ione ad ab«

quibus £epugnat ca&fa, nimirum defe-

folvendum à peccatis ficut excommu-

LT

támo

&us vel deli&tum, ex quoorítur. *

nicatus, nifi fit denuntiatus : peccatta-

Exphicatur : Dicitur Jrregumlaritas ,

,h GT

men mortaliter abfolvendo : ipfeetíam

quafi privatio regule $ — & irregularis,

poteft abíolvi à peccatisac Euchatiftiam

Pitttiy,

quafi regulà privatus, — Dicitur zzzpedi-

fufciperead inflarLaici, Quiairregu-

i,;R, t

i. Tüits b

mentum,ex quo patet,quiód non fit pro-

laritas non eft cenfura , ut didum cft.

Tl tan

3

ltOnus

Q

f:ie*ggnfura, cüm non fit proprie p&- Itemíi Miffam celebreo peccat mortali-

t16f,

ä:"fauicä

t

Z

De Cenfuris.

1'67'97

fungiofficio Diaconi, Proquo firhec

i

- fenuon rlar;xen incurrit novam irzcguf

i

laritatem, .

Regula : Deformitas vel debilitas fu-

ii

x 2. [rregularitas. facir bominemr

perveniens Clerico,facit eum inhabilem

il

refpe&u illius officii,quod propter eamr

incapacem collationis beneficii, fic ur

A

collatio ei i illo (tatu fa&a: non folünx

rite exercere: non: poteft.- Poflet etiam:

pastialisirregulatitas;improprie tamen;.

nl

fit illicita feu contra. Canones ac infir-

ln s

manda, fed etiam ipfo jure nulla,ita ut

dici ea qua folüm eft temporalis, v.g;

uz eft dutante infanuá, morbo', infa-

"

du

provifusin confcientia.teneatur reí;gna-

mià facti,&c..

i

te beneficium; ac obtentá difpenfatione

il

de novo: ad.illud habilitari. EFfaacfene

& 4 Irregularitas niagis proprié &

communiter dividitur ineam,quz eft ex:

Til

tentiam effe catiorem & practicé proba-

Wi . bilioremteftantur ipfi Adverfarii,faten-

deli&to, quod deber effe mortale, & in

Iu

tesfüam fofüm effe 'probabil'exm

eamquz eft ex defeétu: ad denotandas

duas-:caufas. materiales: irregularitatis,.

ii

Ratiío : Tum quia hec fententia. ef

|

|

valde conformis. natura irregularitatis ,

quarüm una eft a&tio peccaminofa, ni-

ptl'ä'

mirum deli&um;de quo poftea : Altera:

m

üpote qua: videtut. liominem emnino

Zv

ordinarié fine péccato, : & eft. defe&tus..

(

inhabilem reddere: ad jura. Clericalia.

,d

"Eum quia. fecundum | jura beneficium:

Inregularitas.ex defe&u iterum varié di-

viditur.Nimirum in eam, qua eft ex de-

Af

datur propter Officium.. Ergo inhabi-

lis ad officium

E

fc&u corporis, & ineam;quz eff ex de-

aü'u?:;

,eft ediam talis gd- bene-

ficium..

fe&ur anima,& in eam quz cft ex dcfe-

&u lenitatis ,. & i eamr que eft ex defe-

m

"Nota tamenignorantiam irreguläri-

tatis poffe excufare ,. Qui dubitat fe effe

&u. Sacramenti/ nimirum. Matrimonii

prz[iijï;

feu fignificationis-

j

itrcgularem ,. tenetur. in foroanimz fe

Ju.

uttalem gerere ,. utdi&tum eft fuprà:

Y

.S'þe&ieso

ii

, Tta&. 2. Exam. x. m 1 g.

Explicantu fimgule

(

XXVIIL E, 3. Trregularitas dividi-

Iyregularizatesezrdelitio (unt ; y. qua

n

: mr.i,jmotal'em & partialem.. Primaea-

contrahitur ex infamiá, à facris Gano-

1j

[

Que propti& di&ta.eft , qua privaromni:

nibus,vel à jure Civili; vel' ab hominum:

&ilimatione certis criminibus netoriis:

Oidine fufcipiendo; & fufcepri exerci-

tio, utieft, quz oritur ex homicidio;.

& publicis; v. g; Apoftafie , Simonis;.

g

yll

bigamid, &e; Altera eft,. qux folum:

Sodomiz; perjurio: in fadicio, harefi;.

privat aliquo Ordinis minifterio;velfo-

&cimpofita. Ufnde omnes Fixretici;.

d

W

lum aícenía ad: Ordinem füperiotem..

(nimirum externi ) Apoftata , corum:

fautotes,. defenfores ,. credentes ,. funt:

5

V. g. Sacerdos, cui abíciffus eft pollex ,.

5

vel medietas palimz ,. non audet facri-

irregulares, — Trem Irregulares tunt, qui:

officium infame exercuerunt;ut;hiflrige-

"i

)

ficare;bene tamen Confeffiones audire 5:

nes; (itellites, carnifices, & fimilis fari--

j

& Diaconus qui perdidit finiftrum ocu--

"

nz homines 2; Éxiteratiome Baptift

lüm,nequit fieri Sacerdos;poteft tamen

mi

L

»

N

us*

$245

Y

80

ZR AC'?'A TUOS-.XIF, Examen.

*

i

5

mutfen & fcienter, vel ex ignorantia

bigamia, que aliás nihil '.ïämi eft qvm

j Ti

£ulpabili fa&, acfufcepta; comprehen-

réieta&io Matrimonii, quoad pretcus

ditque rebaprizantem & tebaptizatum.,

definitur quà4d fitdefeilneproventensex

L

Es

"

$.

X Vic

id

ic

one cenfürg , v. g, excom-

fecandis nuptiis. V el lic: Eft irreezlari-

i qili

Tni

.usïiïamn,..ucüz(pen(ionis, ut(iinea

taj provenieus ex defetiu Sacramenti

äzslfgirima

iiv

ne

m Ordinis folemniter exer-

numairum Adatvimonit,

»

simlti

A&f aliq

«eat, nilt invincibilis ignorantia excufet.

Quatuor (ant modi bigamiz;, fubdit

DT (09

A4. Ob peceatum quo Clericus ferió &

$. D,ibidem : Primusefé, càm quisplu»

a,v

dcicnter exercet a&dum — Qrdinis facri ;

res habecUIxores de jure fucceffivé. Se-

AudoM

quem non'habet, nt fi Diaconus coníe-

cundus càm (mul habet pluces, unam

gradultcxæ

cret Eachatiftiam , vel conferat Extre-

de jure, aliam de fa&o. " Zertii cüm

At unic

A

sam Uné&tionem. $. Aliqui inter Irre-

plures habec fücceffivé, unam de jure,

, -ïnTexbigam

aliam de faGo.

gularitates numerant illas fufpsafiones,

uartus quaundo vi-

'ttqu|

quz fapià n. 22. de male ordinatis re-

duam ducit in. Uxorem.

Er omnibus

ELOM

late funt, 6. Ex homicidio & mutila-

his eft irregalaritas adjun&a, Hac ibi.

t

tione, qua fexta irregularitas eft non

Ecimpedit omnegn Ordinem, ut docet

* Marig

folàm ex' deli&to fed etiam ex defedta

2« 2. q. 108.a, 4. ad 2, Si quisin LIxo-

d um

jenitatis feu manfuetudinis.

Et Ratio

rem ducae eam , quam ipfemet dcflora-

"lltims

ejus cfi: quia plané indecens videtur, ut,

vit, docet S. D. in Supplem. q.66. cit.

Md

quialienum fanguinem fudic. miciflimi

a,5,ad 2. ptobabilius effc , quàd non (it

EM

Chiifti ( proprium fanguinem pro no-

irregularis, quia carnem (uam non di-

tl

bis effundentis) perfonam in Altari re-

vitit in plures,

Si mulier fornicetut

(Wmäfmm

otrzíentet ,immactulatam & inctuentam

poft matiimonium contra&um; non ef-

5 Ilg'mm HD"J[

Deo Patrí Hoftiam offerens. Sed de

Beitur ex hoc vir irregularis,ut docet $-

^g

hoc plura poftea n. 4 j

D .ibid, ad 4. nifi poft cortaptionem ad-

!

dcfe&i: Sa-

d- 'ätus, Idtö

qu

XXIX. Irregularitas ex

ulterii eam iterató cognofcar, etfi per jus

W

.Ul

cramenti feu fignificationis contrahitur

,compellatur ei reddere debitum ; & hoc

Wt

ex bigamia , in qua deficit reprafenta-

dicit effe probabilius; quia hic nonre-

UM

tio feu fgnificario unitatis Sponfz feu

quiritur quód fit peccatum, fed (;igaifi-

d

WT

W

Chrifti fpititualiter Matrímonio jundti

catio tantüm. Et ibid. a, 3. in c. docet;

&d

eum unicà Sponsá Virgine , nimiram

& probat , quàd vit fiat irregularis, fi

MM I

Ecclefii, bigamus veró corpusfuum di-

ducatcnon Virginem feu ab alio corru-

Vi

[

vitit duabus, ut pulchré explicat Angel.

ptam, puta , nunquam martitatam : !

n i

DoG&or in Supplem. q. 66, a. 1. in c.

autem iple corruptus con.trahae,cxhoc

non fiat irregularis, Ex quibusomanibus

Ro "

quamvisenim tranfite ad fecundas nu-

ptiasnon fit peccatum;deefl camen di&ta

colligitur, quód per matrimonium ra-

lg"ma E

tum non confummatum.non incatratur

Riton g

fignificatio » ad quam requiritur, ait S,

'Thom,ibid. ut Vic tantüm fit unius Vir,

]

Wt

p

bigamia, quiacaronon dividitur ia plu-

m

tes,nifi per a&tualem copulam, Exhis

üiy

1

& Uxor fit tanulm unius Uxor. Unde

z

V

lh

Th-

gl

u

V d&fe

li

RE

- De Cenfura.

-£08t

Qf

, '?;iplex eji Bigamia , nimirum vera,

XXX,. Irregularitas e: defetlu cor-

u

Interpretativa;fimilitudinaria. Vera,eft

por?s : contrahitur d corpore vitiatis ,

h

ineo , qui fucceffivé habuit & cognovit

quorum alii fünt debz/itarz,ut qui vella.

h

duaslegitimas UIxores. -Interpretativa;

borant gravi continuo morbo,vel in alí-

.eft intriplici cafu.. 1. Si in uxorem quis

quo membro aut parte ejus talem ha-

u

ducat & cognofcat cam , quz jam cft

bent defe&um;qui miniflerium Ordinis

b

cortupta, five fit vidua, five fornicaria,

impedit; Alii m;zzz/ati qui membro ali-

Ü

2. Quando Maritus reddit debitum U-

quo carent; alii zoraDister deforre;, qui

p

.Xoriadulterz , quiain utroque cafu non

in membris exterioribus tali fünt affe-

aj

«efLunica unici, & jus interpreratur, ta-

&ivitio,defe&u;vel maculá;ut fine fcan-

lma

lemeífz bigamum,;quia duxir & cogno-

dalo, ittifione, vel gravi lhiorrore non

9d

vit eam, qua biscontraxit , velcarnem

poffint confpici. . Cujus inhabilitatis ,

t

— fuam divific., licét ipfe vir duasnuptias

» lh

deformitatis & fcandali irregularita-

(

non fecerit.

3. Dum quisin figura &

tem inducentis

IOMJ

judicium Ípectat ad E-

fpecie. Matrimonii viduam vel plures

ifcopum.

n

mülieres cognovit. tanquam; Uxores ;

- XXXI.

Quid fentis de gibbofo au:

Ofi«

ed Matrimonium ob impedimentum

£laudo?

qu

quoddam dirimens fuit nullum.

Ubi

Dico : Licét videatur effe : deformi-

»it

fuitfaltem fpeeies. Matrimonii,& quan-

tas; fi tatnen Miflam fine baculo cele-

n

tum eftex parte affcctüs feu interpreta-

brare.poffit , non eft: irre

icet

tivé matrimonialiter contraxit. T'andem

?

gularisf c. fi

quis 1o. dift.s j.

ndl

- bigamia fimilitudinariaeft , dum Reli-

Quidde defetia oculi?

giofus profeffus, vel/Clericus Sacrisini-

x

-Dico : Qui ob erutum oculum , five

vll

tiatus , adeóque poft contra&um fpiri-

dextrum five.finiftrum ;; non folüm ca-

«

"tuale Matrimonium cum Deo & Eccle-

rct, vifu, fed. fimul przfefert deformita-

jx — fisin Uxorem ducit& cognofcit vidu-

tem,eft irregularis, licét invito erutus

o [f

"am,velialiàs carraptam,veleriam virgi-

fit; c.fin.dift; 5 $, f tamen eculus finiftec

mem. Hacirregularitas non oritur qui-

(qui dicitar Cazeuss , quia illo legitur

*

[

!

^ dem ex defe&u (iguificationisMatrimo-

Cauon Mi(fz) manfit falyus & integer,

Itf

nii (cüm hoc fit nullum) fed ex delicto.

Papa faciliüs cum tali difpenfat.

ui

' Vecatur veró fzilitudinariaà imilitu-

habet oculumCanonis bene valentem ,

LZA

" dine.,.quam inter fe hab

j

ehtcon jugium

dextrüm veró integrum quidem , fed

" fpiritáale;& carnale, .

z

virtute vifivá. carentem non eft irregu-

»

.* Bigamia ante Baptil"muxh,-contra&a,

laris.

Idem eít, fi habeat oculum

Id

;':Pel' €&m non tollitur,ficut enim. per il-

dextium. bene valentem , canonicum

ii

j

"um non recuperatüt virginitas, ira nec

veró integrum quidem;fed nihil viden-

V

^€arnis indivifio,ut docet $,T bom, dicta

-

"

tem,(i absg; indecora ac deformi facici

j

78:66,2.4-imc, & ad 5,

it

Deriter per. Bap-

converfione poffit Canonem legere :cui

tifmum non tollitur i

rrec

gularitass qua

rei ipfa libri accommodatio fetvire po-

'els^ defeótu natalium.

XxxxXk

tcg?

*«

zo$2

TRACZATUS XIF. Examen x,

D

teft..

1ta docet Ea Cruz citans Navat-

Dice: Siex eis proveniat inhabili-

s

rum & Ludov. Lopez. Proeadem fen-

tas; vel nimia deformitas, efl itregula-

auili

iíis.5 Geteroquin non ell, licét fuper-

23

tentia citantur Batbofa,Layman,Suarez

& alii,

flua abfcindat , deformitate non rema-

xl

Habens oculum fi&itium feu artifi-

nentec.

^

ilillhü. ff

cialem , utvitteum, eft iiregularis, cüm

XXXIV,. Qvuid de Caffrato ?

3Q

oculus naturalis veré fit erütus, & de-

- Dico: Probabilius eft, quód qui fcie-

tn,

formitas facilé apparere poffit.. Lufcus,

ens & volensáfe vel ab alio five ob fcr-

d

id.eft,habens oculos obliquos, fi defe-

vandam caftitatem five ob fervandam

us,

€&us fit tantus, ut ad legendum fe valde

pro mufica vocem eft caftratus (de qua

lts

inclinando populo tifüm feuillufionem

ie áctum eft fuprà Tra.9. Exam.2. n,22.

Ug

pariat,eft itrceularis; quá tamen in te

& 23.ubictiam di&um eft,an debeatta-

ïiml t

ftetur judicio Epifcopi, Idemeft de eo,

lem partem abíciffam pulverifatam pot-

A

t ob

qui habet lippos.feu continaó lachry-

taread collum fit irregularis.

y.i*lf ; c.

mantes ocules, — Cxcitas absque culpá

5' Ratis: Quia eft voluntaria matila-

Jt m

fupetveniens!facit irregalarem feü in-

tiofui, & quidem,utloco cítato proba-

A or

tum eft; probabiliüs illicita.

habilem ad ea,ad quz peragenda requi-

U linet

£itur vifussunde et(i calis non poffit cele-

Dixi, fciens £$ volens,Quia Eunuchus

natus velin cunisante feptennium & a-

-"Fll us:llf l

brare Miffam,poteft tamen audireCon-

Ptl

feffiones; pfallere in:Chorc';,bcneücium

füm rationis , vel per violentiam invi«

:mmï. m

(fi coadjutorem babcat)retinere, &e;.

tus- (etiam: potu fomnifero: adhibito)

042

:XXXMS,

aut à Medicisob zgritudinem ca

kid de babente impedi-

7

ifïat,ufy

m aj

gnentum lïnguæ 2$

nón eft irtepularis.

XXXV. Quid:d&mutilato?

J,:tcbiït pb

Dico : $i (it tantum , ut verba ; que

!

du

profert, non poffit explicare, e(t irtega-

Dico x. Qui feipfum absq;caüfá mu-

Nj

(1

laris, adcóQue non poteftordinaris eft

tilat,étiam in paryo membro;v.g.in par-

eita: Tj

enim incapax ad baptizandum , abfol-

te cojusliberdi giti,eft irregulariss non

vendum, confecrandum,&c.

:

gitixaxis, xl

ità Propter defedum quàm próprer Íz-

XXXII. pid de Hermaphraditoiéu

vitiam ,quá fibiipfiaudet ferrum injice-

mm;g n

HOP Ohtahäm"

. án quofuntme

"

:

re. c. qui partem in 6, dift.p$. ..

fexüs:

mbra ge.:ji taliaf,utïigsq;.:e

Dico 2, Qui ex jufta caufa , vel non

. ub]ino)VEI

ll

Dico: Si uterque fexus in o eft equa-

'volens abalio eft mutilatusin membro

ad Ordinisexercitium neceffatiórequi-

lis ; eft itregularis; quiaeft mcaftrum.

P'.Ql

B

. Imó eiiameft irregularis éfi fexus viri-

fito, vel fecütá notabili deformitate. «t

h

If

nafus, &c. : i.

umd,

li

lis przvaleat;quia adhuceffmagna mo-

fi amputetur manus , vel

ralis indecedentia & monfttofitas : licét

ïrregulatiä*; & non eft or

diaandus »- €-

D

V ma

Thitt

riatis. Ái vero

enim fit vir, non ramen fimipliciter , fed

equ/;üjft j tit. d

€ corp, vt

Pt ]

D

habet (imul naturam feemitiae;

E

ge

"o

d

jlli exercitionon obftet.

j ;"M t

"du A

gan " ««egï*f?fte

À

j

"U Fü '

n

1 2415 habeat a;jfïmemb-rä fü- "Jaris.

:frH'ua.

P m

De C*cü/äträ*.

. 1083

XXXVI, Quidde epileptico feu labo-

lium, ac Przbendis Canonicorum Ca-

[l

xante morbo caduco, íeu, utalii vocant,

thedralium,

l

:

comitiali ?

XL. d srregularitatem ex defeGin,

M

fa-

Dico: Non poteft ordinari , etfi

corporis reducitur illegitimitas & fervi-

netur, ut La Gruz probatex argumen-

tus, ac defe&tus ztatis, & ca(us prolis

to cop. fin. 1 . q. 1. & dicit itacommu-

expofitz, ac in platea, velante januam

nitr doceri, |Si jam eft ordinatus, &

[

Ecclefiz aut. bofpitalis inventz., cujus

non fanatus , non permititur miní-

parentes ignorantur.

l |

flrate propter periculum,

Si emnino

ztid de bis cen[es?

i

Afl

eft fanatus; & ab ultimo malo per an-

-- Dico. 1,lllegitimitas eft defe&us na-

1

num probatus, poteft permitti,

talium inducens irregularitatem. Unde

M

XXXVH, Qowid de Damoniaco: feu

omnes illegitimé pati ex fornicatione,

f

Arreptitio , feu energumeno, ideft, qui

ftupro, adulterio, facrilegio , alioveil-

mpaï-

à Demone ob(idctur, íeu corporaliter

licito concubitu/five notorii,five occul-

»

aripitur, &c. -

ti, funt irregulares , tum ob dignitatem

Tü

Dico: Si non eft ordinatus , nun-

Ordinis, tum ob fcandalum , tum ob

L

quam poteft ordinari, tanquamirregu-

periculum incontinentiz , exemplo pa-

tfentum,

latis: fi jam eft ordinatus, eft ab officio

iW

fufpenfus , ufque dum uniusanni fpatio

Notanda funt bic verba S.'Thom, in

m&ü;

probatus judicio Epifcopi cenfeatur effe

Supplem. q. 39. a. j. in c. ubi explicar,

p

liberatus, c.commuziter. 3. dift, 3. c. z.

cur illegitimi expellantar ab Ordinibus

ii

B

þ )

Can.7,q. 2.

Hi pofteriores defe&tus

dicens ; Ordinati in quacunque digni-

1

j

etiam ad dcfe&um anima fpe&ant, ut

tate prz aliís conflituunturjideo ex qua-

patebit poftea.

dam honeftate tcquititur in eis claritas

E

xE

i -Qtjd de eo,

quadam non de neceffitate Sacramenti,

n

mulat 2

qux fe Dæmonïacuml fi-

fed de neceffitate przcepti , ut fcilicer

W&(

Dico : Tra&andus eft in caufa irre-

fint bonz famz , bonis moribus ornati,

risi

4'.

gularitatis, ac fi reverà Demoniacus e(-

non publicé pornitentes, Et quia ob-

DPW

fet , uti ex 6; Synodo Generali Conftan-

fcuratur hominis claritas ex vitiofa ori-

tinopolitaná in Trullac. 60. probat no-

Fmi&äf :

gine , ideo etiam ex illegitimo thoro

flerLublino,Verbo; irreg

Qlaritas.n.3 $.

nati à fufceptione Ordinum repellaa-

"

J XXXVLIL & XXXIX, Quid de ab-

cur, nifi cum eis difpenfetur: & rantó

mmw

flemio .

eft difhicilior eorum difpepfatio, quantó

Dico; Eft

i

'i-rregula;'is tefpectu Sacer-

corum origo eft turpior. Hacibi.

n

dotii, ut ad illud admiítti non poffit, po-

Defilisilleeitimis, eorum fpeciebus,

T.

fr

teft tamen admitti ad. Subdiaconatum

ac legitimatione dicetur infrà n. 107.

h

-

Exam. 7,in fine Tra&. de Matrimonio,

üwö

vel Diaconatum, - Nec novum quid cft,

aliquem Diaconum non:fieri Sacerdo-

XLL Dco 2. Mancipium feu fervus

d

xem., ut patet in variis Titulis Cardina»

eftitregularisfic,ut absque licentia Do-

XAxxxxx 2

mini

p

—

ïRdCfATUS .flV. Examen .

vt

bt

mini ordinari non debear,nec licità pof-

eft fortior,

Ergo.

Aliud eft, fi fint

n

fit,. Sicumlicentia ejusordinetur, ma-

expoüti à parcntibus propter inopiam,

net liber & ingenuus; Si (ine , etficha-

& peítea ab eis agnofcantur ; tanc enitm

TU

deofn

racterem accipiat, & fe redimere poffit,

ad Otdines poffunt admitti.

fitameu fe non redimat, fatisfacit do-

XLIV, Zrregularitas ex defetlu ani-

5 dü

mino , exhibendo ei fervitía , que non

97RA preveniens incurriturab amentibus;

ntpet

dedecent perfonam Ecclefiafticam.

phreneticis, Damoniacis feu arreprie

sl

- XLIL 2Dico 3. Itregularitas ex defe-

tiis, dequibusantea diétum.- Item ab

i

&uatatis contrahitur, quando Ordines

infanis & furiofis, qui lavá vel atrábile

- g

D.

fufcipiuntur ante &tatem à jure & in

ita abundant , ut eá aduftá, & caput pe-

"Trid, Seff. 23. c. 12. flatutam, nimirum

tente , eos faciat infanire ; hominum

DT

,prima'l"onfura antefeptennium, — Sub-

confortia fugere, ac inlocis defertis mo-

; DO

diaconatus ante 22, anhum Diaconatus

rari.

Item à Lunaticis, id efl;in inter-

Alontcidi

ante 23. Sacerdotium ante 2f inchoa-

lunio natis, & cum Luna, acinftar Lunz

jeidtom

tum.

mutabilibus acinconftantibusjin(anietie

Mienit

Epifcopatus ante trigcümum

complerum.

tibus, mente alienatis, Item à Neoph

leticum

i

Posna otd

inati ante legitimam ætar-

tis, ideft, recenter baptizatis vel ad

Ü btiqs

"htajtr d

tem , eft fufpenfio ufque ad illam, ut fu.

dem converfis ; ufquedum judicio Epi-

pra dicitur de fufpenfionibus. Dum

fcopi fufficienter fint inflru&ti.

Et hoc

- "titidiur

legitima etas adeft , non ftatim eo ipfo

ideo, ne quis fiat Magifter, antequam

LT

€effat fafpenfio fcienter incuría, fed ne-

füerit difcipulus, & ne exinde; ut'S,

fs

ceflaria eft abfolutio ac difpen(atio :

Paulus loquitur $z fuperbiam elatus i

li lo

quam difpenfationem ,. fi deli&um fic

judicium. aclaqueum izcidar. Dialoli

lib

occultum , Epifcopus dare poteft.

Tandem ab illiteratis feu ignaris, id eft;

PLOnT

XLIII. Dico 4. Probabilius eftquód

carentibus fcientiá pro fufcipiendis Or-

* fl

di&z proles invente , quarum parentes

dinibus neceflarià./ De qua T'id, ngï;

djddi

ig

o

nerantur, fint habendz pro illcgiti-

23. C. 4. & rr, & 14.

t Lio

mis, nec fine difpenfatione admittendz

XLV. Jrregularitas ex defetiu deni-

. At Q

ad O:dines.

tatis incurritur ex licità ac illicità mu-

"h'ïfCQ(fatial

Ratio: Quia in dubio debet prafum-

tilatione , homicidio; in bello, in judi-

UM

puo defumi ex iis, quz communiter &

cio: Ratio hujus ftatuti Ecclefiz eft :

Bu

quafi certó accidunt : Sed communitet

Quia vult utSacerdos utpote gerens per-

Xtonef

& ordinarie (tefte experientid) expo-

fonam Chrifti, qui nullum unquam le-

ïlaclar&haf,

nuntur proles illegitimz. Ergo.

fit; ei conformetur in lenitate. Utau-

Mïto/ At

Nec obflat opponere : In dubio prz-

tem incurratur , neceffe eft , ut occifio

PL M

fümendum eft. pro legitimitate prolis

vel mutilatio a&u fequatur, nec (ufficit

L

"r

tanquam parte favotabiliori ; non; in-

propofitum , nec fola vulneratio etiam

1

Ttfeny ]

quam , obftat : Quia una prafumptio

gravis. " Porró tripliciter poteft contin-

Vo-

[

[

Wm, ];1

eliditur per aliam fogtiorcm :Sed noftra

gere homicidium; vel mutilatio, 1.

unt

!

UA

p s

1095

De Ceaufuris.

y

Jüntarie & ju&té, ut dum minifter Jufti-

Hujus oppofitum de Cletico teneba:

JJ

tiz reum morti adjudicatum occidit,

tur tempore S, Thomz, etiam ab ipío

2, Voluntarid & injuflé , ut fi privatus

S. D. claris verbis 2.2. q. 64. a. 7- ad 3.

homo fium proximum occidat delibe-

& inSupplem.q. 39.a, 4.ad 3. Et hoc

J

raté, velexira, odio, &c. — 3. Ca(uali-

ideo qui» , utair Sylvefter , tunc ifta

Clementina nondum emanaverat;

ii

ter & prater intentionem , ut fi Vena-

tor in fylvis volens fclopeto interficere

Notanda hic fünt verba S, Thom.in

j |

neb |

feram , occidac hominem cafü przter-

Supplem,q. 59. a, 4« in c. ubi explicat,

l

euntem , à fe noa vifut,

cur homicidz repellantur ab Ordinibus,

W

dicens: Omnes Ordines referuntut ad

"XLVL. Quid featis de homicidvio vo-

Euchariftiz Sacramentum , quod eft Sa-

j

luntario & jufto?

j

cramentum pacis nobis fa&z per effu-

Dico 1.Quantüm ad irregularitatem

J

ex homicidio contrahendam, non eft in

fionem Sanguinis C hrifti,& quia homi-

lt

Jure vel communi Do&rina Canonifta-

cidium maximé conttariatur paci,& ho-

rum invenire differentiam inter Laicum

micidz magis conformantur occidenti-

i

l

& Clericum, fed ubicunque irregularis

bus Chriftum;quàm ipfi Chrifto occiío;

!

4

i

eft Clericus , etiam eft & Liicus, &

cui omnes miniftri prdi&ti Sacraimen-

M

econtra;ut ait nofter Sylveíter, excipiens

ti debent conformari: ideo deneceffiva-

0

jd

i

homicidiuin cafuale, ubicft aliquando

te przcepti eft , quód non fit homicida;

qu l

irregularis Clerícus, & non Laicus, &

qui &d Ordines promovetur ; quamvis

non fit de neceffitate Sacramenti.

Hzc

st'

econtra; quia aliquid eft illicitum Cle-

TIJ

rico, & non Laico, ut nercari & ludere

ibi. Et ibidem ad 2. ait : Irregularitas

Jitó

lado Clericis interdi&to, vel medeii ; &

non incurritur propter peccacum tan-

econtra, ut celebrare Divina, Uadefi

cüm, fed principaliter propter ineptitu-

il

i

ex mercatione Clerici fequatur occiíio,

dinem perfonæadSacramentumEucha-

j

adhibitá diligentiá, eft irreg

riftiz miniflrandum, Etidco Judex &

.ularis; non

omnes, quiin cauía fanguinis ei parti-

aurem Laicus.

j

Dico 2, Qoi five Clericus five Laicus

cipant , fund irregulares propter hoc,

Ti

ob neceffariam vitz fuz (eu corporis de-

quód cffafio fanguinis non decer mini-

fenfionem cum moderamine inculpatz

ftros di&i Sacramenti,

Hzc S, D.

J

tutele factam , alium occidit vel muti-

XLVIL .Dico 3. Qai injuftum Rei-

i

g

lat, non eft irregularis,

publicz vel hominis innocentis invafo-

' Jtaclaré habeturin Clem. un.dehom,

rem mutilat vel occidit, cüm ad hanc

j

$i furiofus, autinfans, feu dormieus , bo-

defenfionem naturali & divina Lege te-

il

minem mutilet veloccidat, nullam ex boc

netur/five Laicusfive Clericus;non ideo

Et idem de

fit irregularis,

j

Srregulavitatem incurrit.

yu)

illo cenfemus , qui mortem aliter vitare

Ratio: 'Tum quia nen eft credibile,

jl

* Valens, f(mm eceidit vel mutilat in-

quód mens Ecclefiz fit; aliquem afficere

maculáItregularitatis propter hoc;quod

h

3

-

aforem. :

j

Xxxxxx 3

fervet

"

ï0ä6

ZRACTATUS$ XIF. Exanen i.

