tantüm ponitur ab habente curamCom-

bet habere vim coactivam : Sed hanc

munitatis, prout etiam ex definitione.

[

habet multitudo , vcl perfona publica,

patet;przceptum veró, vel ut actus po-

ll

ad eam enim pertinet poenas infligere.

teflatisgubernativz poteft poniàquovis

i

Ergo. Dicitur j. promulgata , id eft,

Superiore, Domino, Patrefamiliás, &o.

li

publicé , feu per poteftatem publicam

Hinc regulariter apud. Religiofos o«

inimata, De quoQ.;.

lum Capitulum generale poxeft ferte

. ]l.5&.2. Lex varié dividitur. 1, A-

Leges, quilibet autem Przlatus , etiam

|

liaeft zterna;alia naturalis,

Dequibus

inferior, poteft przcipere , ut reflatur

[

Examine fcq.

2, Alia pofitiva , íeuab

praxis in Ordine noftro Pradicatorio,

aliquoliberé pofita; nim, àDeo velho-

3. Lexex natura fus eft perpetua, prg-

mine , à cujus placito hzc Lex pendet,

ceptum véró per fe eft temporale, & ex

Unde dividitur in.divinam & huma-

fpirat exfpirante przcipiente, feucum

nam.

Lex divina alia eft vetus , alia

morte ejus, five naturali, five civili, feu

nova, ideft, Veteris & Novi Teftamen-

dum exfpirat ejus officium feu guber-

ti," Lex humana dividitur in Ecclefia-

nium. . Unde pracepta noflri P, Pio-.

flicam & civilem.

Primaeft lataà Ma-

vincialisexfpirant exípirante ejus Offr-

giftratu Ecclefiaflico ; Unde funt Leges

cio , nifi per Capitulum vel

forem confirmentur,

Pef chccff

1

Canonicz , feu facri Canones, five Jus

Pontüficium, | Lex civilis eft lata à Ma-

- Quomodo intelligitur corunis illa di-

l

giflratu Szcularis Vocatur civilis, quia

vifio przcepti in affirmativum. & nega-

eft probonociviumpofita. Talesíunt

tivum 2

D

Leges lmperatoriz feu Jus Cafareum

— V.. Dica1. Xocatur preceptum at-

fivelmperiale, Datur etiam Jus Gen-

firmativum , quia affirmat, adtum elie

ts

tium, Dequoinfrà Tra&, 8. Exam.z.

*

faciendum, eumque pracipit , explica-

n.3, 'Tandem Leges aliz funt meré

turque per ly Faczes , velfac boc , V« B«

P*ïglo

poenales, aliz meré praceptive , aliz

Honora Patrem & Matrem. — Vocatüt

l

mixtz, De quibus infrà Exam. j

»inhec

a-

SL((

negativum quia negatícu yfohibct

m

JXrad, n. 65, iq Not, 2«

-

:

d

269

à Ige Le;giäm.

cm

d

"

G&um iieti ,& explica;ut. perly As fa-

habeat annexum przceptum negativum

feu virtute includat illud, v.g. przce-

cies v.g. Non moechaberis.

p

Dico 2. S. Yho, 1. 2. q.71, a. $.ad ?.

ptum dile&ionis Dei, (cil. dz/iges Do-

lum

miuum Deum tuum,includitilud: Ae

&q. 100.

a. IO, in c. & ad 2, docet dif-

VN

ferentiam inter hec pracepta

Quàd

oderzs Deum tuum.

Unde 1. 2. q. 100,

[

ii

nim. przcepta affirmativa obligent fem-

a. 4. ad 2, ait

*

Precepta. affirmativa

K

[o)

per , fed non ad femper , negativa veró

diflinguuntur à ne

o

ativisquando unum

Cos

non comprehenditur in alio,ficutin ho-

obligent utroque modo, Et 2.2, q.3.2.2.

in c, docet, quód pracepta affirm. ; etfi

noratione parentum non incladitur ,

femper obligent , nontamen ad femper,

quód nullus homo occidatur, nec é con-

ii

obligent autem pro loco & tempore fe-

verfo: & propter hoc dantur divería

tcun

cundüm circumftantias debitas , fecun-

pracepta fuper hoc,

Sed quando affir-

(

f

mativum comprehenditur füb negativo,

al

düm quas oportet actum humanum li-

du

mitari ad hoc, quód íit a&us virtutis.

velé converfo , non dantur fuper hoc

:

Quod ibi exemplificat in a&u confeffio-

diverfa precepta. Sicut non daturaliud

lii

praceptum de hoc, quod eft, non fur-

reti

nisfidei, Dequo infra in Tra&t, de fi-

de.

*

tum facies , & dehoc, quodeft, con-

Mi

l pozï

Rationem dat ibid.q. 33. a. 2, in c.

fervare rem alienam , vel reflituere

eam,

Et eádem ratione non funt di-

u

Quia prcepta negativaLegis prohibent

actus peccatorum , qui funt fecundüm

vería przcepta de credendo in Deum, &

[ m"ï

D

fc mali, nec utiquam ullo modo, aliquo

de hoc , quód non credgtur in alienos

tempore , vel loco poffunt bene fieri,

Deos, Hzcibi.

Pcfpc;t"i

quia (ecundum fe funt conjuncti malo

. Quipam [unt a&tüs Legis?

:mpüfffj[

fini. -Ergo pizcepta negativa obligant

Vl. JD:co exS, Tho.híc q. 92. a. 2.

PlEll

lemper & ad femper. . Affirmativa ve-

Secundüm tres humanorum acuum

Y

ró funt dea&ibus virtutum, ad quos in-

( quos Lex dirigit ) differentias, tres

ii

àn

ducunt , qui non quolibet modó fieri

etiam nominantur Legis a&us. lmperat

debent, fed obfervatis debitis circum-

fiquidem Lex a&us virtuofos, prohibet

Jfah

flantiis, quzrequirunturad hoc, ut fit

vitiofos: permittit indifferentes, & pa-

d

Fn

a&us virtuofus, ut nim, fiat, ubi debet,

rüm bonos vel parüm malos.

wartus

& quando debet, & fecundüm quod de-

autem Legisactus , qui eftpunire , fe-

quib

»

et.. Ergo hacprecepta non obligant

cundüm hocfumitur , per quod.Lex ad

jl

'pro femper , ideft, proomni tempore,

obediendum inducit , quod eft timor

Ííced pro tempore debito & congtuo,

ponz.

rl

Quodibi exemplificatin precepto cor-

Ex quo patet, quód fint quatuor a-

j

|i

,y,f

rectionis fraternz, Dequo vide in pro-

&us Legis, fcil. pracipete , prohibere,

prio loco,

permittere, punire: non quód omnes

] ht i*ü

ili actus fimul & femper conveniant

V

Nota ex $. D, 2. 2,q. 44; a. 3. ad 3.

jefh

n

quód omne przceptum afürmativum uni & eidem Legi, íed toti Legum

COEIG

collc-

M**

*

268

TR ACT. VL Exam. 1:

colle&ioni, Et ab his adibus Leges

Legis? eflne de effentia ejüää aut datne

l

l

denominantur , ut aliz fint preceptivas,

Legi virtutem obligandi?

Ka

aliz prohibitivz, alie permuffivz , aliz

VII. &. t,

Promulgatio eft authori-

i

ponales,

Leges permiffive ( quibus

At

tativa intimatio feu publica & folemnis

permictuntur minora mala ad evitanda

propofitio Legis ab habente authorita-

]s

majora) potiffimàüm habent locum in

tem, facta per vocem preconis,vel pub.

U

humanis & eivilibus, Nam nec Lex

[

licam. & authenticam fcripturam valvís

sterna permittit ulla mala , ut docet S.

affixam,vel Communitati przlectam,

K

Aug. lib. r, de lib arbitr, c. $. & 6,nec

Differt à divulgationeLcgis,hac enim

Lex naturz , utpote quz ea punit per

fit per alterius vel aliorum relationem,.

remorfum conícientiz, ficut Lex divina

aut per fimplicem feu privatam notitiz

punit mala vel in hac vel in altera vita.

communicationem. Hinc fi Lex aliqua

[

27

Deus ergo dicitur permittere mala,quia

jam effet concepta, fcripta, à Legislatore

*

non punit ea in hoc munde, refervans

]

fubícripta , nondum tamen folemnitet

[

eorum poenam pro altero, Vide Tract,

promulgata, attamen tibi privatà noti«

d

3. Exam. 2, n, 40. quód aliqua fit &

tià conflaret, cras effe publicandam,

lig

quid íit permiffio pofitiva, -

imó etfi ipfe inrerfuiffes confilio , non-

m

Solent Opponi plures a&us Legis.

br

i

dum te obligat,ut dicetur, Porró quan-

Verüm illi omnes reducuntur ad illos

ta debeat effe promulgatio , diceturin-

D

quatuor.

Ut z. Taxare pretia rerum,

fràin hoc Tra&. 6. Exam. j. n. 57.

dj

reducitür enim ad prohibere , prohibe-

Y

Secunda þars (Qæfiti movetur pro«

tur enim, ne cariüs merces vendantur.

pter duo Juris Axiomata , fpecietenus

P l

2.. Irritare contractus, nifi fiant fub cer-

(altem fibi contradicentia, Unum cft:

D

tis conditionibus , qui actus reducitur

Leges prims conduntur, quam promul-

Rn

partim adLegem* pracipientem;in quan-

Alterum , à S. Tho. a. 4. in

pr

li

ganmr.

rum prazfcribie formam in contra&tibus

Sed Cont. citatum , eft : Zeges infli-

i

-fervandam; partim ad prohibentem,

IHntur, um promulgantu s firmantum,

*mr.

quatenus prohibet aliter validé contra-

cüm moribus ulentuues 60

[

mprab(nmr.

hi. 3, Actus praícriptionis & ufucapio-

Pro decifione.

K

nisquibus per leges transferuntur rerum

R. 2,ex S,Tho. hícq. 90, a, 4.. Pro-

lil

dominia , illi enim reducuntur ad Le-

mulgatio, faltem aliqualis, eftneceffa-

PW

"

gem pracipientem , in Qquantum przci-

ria, utLex quecunque, naturalis, &-

A

4

pitur, quéd hic & nonille fit dominus

terra, divina, humana, habcat virtu-

fidi

!

rei, Tandemrevocatio Legis; verüm

temin actu (ecundo obligandi: attamen

Aj [f('(

ante eam eft effentialiter Lex.

hac proprié non fpc&atad Legem , quia

Ti

de ratione Legis propriéeft inducere ob-

RatioS. Tho,ibid. Lex imponitut

&

ligationem , hzc autem per revocatio-

fubditisper modum Regule & menft-

"

nem tollitur,

Erg

o

O.

j

N

fe : Sed Regula & menfura a&u non

— QUAERO III, Quid eft prom

ulgatio'

acur feu

!

-

regulat aut mcnftxrat,niü impon

W*ä

appli-

;;-F'*x»

i

De Legibus,

265

j

applieetur regulandis five menfurandis ;

naDei , quià nulla creatura fuit ab z-.

& ante aGum fecandum menfurationis

terno,cui pottliffet-proxnujgari.

od

in feeftveré menfura, — Ergo licét Lex

i

0]7'00710 2, contra R. 2.

Qiiod poni-

ante applicationem fit veré Lex & obli-

(t 4

turin definitioge rei, eít deeffentia e-

getin a&u primo, uttamen habeat vir-

Q

jus: Sed in definitione Legis anté ex

tutem obligandi in a&u fecundo , opor-

S. Tho. data exprefl? ponitur proinul-

u

tet quàd applicetür hominibus per eam

gatio per ly promulgata, Ergo.

putz

regulandis ; Sed hac applicatio fit per

-dd1, KefpondetS, D, cis. a, 4, ad

st

hoc, quódin fübditorum notitiam de-

m u .

ducitur per promulgationem, Ergo,

I. dicens : Promnulgation Legis. natura

eftex hocipfo, quod Densean mentibus

j

&. 3, Ad prafata Juris Axiomata

xl

concilianda, & rationem $, Thoma ex-

boninum in[erutt naturaliter. cogno[cen-

al

dam , feuimpretfittabulz humanicor-

plicandam , bene dicitur , Legem ante

nent

promulgationem condi & habere fuam

dis. . Unde Pf 4. fizzarusa. eff fiper

mos [nagen ünltis tui , id cft, legis tuz,

i p

effentiam, acrationem Regulzac men-

fure aptitudinalis , cum virtute obli-

Domine. Supernos, inquit, id efl, fu-

'; Pubi;:

eonti

gandi in a&u primo : fic ut verba de-

per omnes homines , etiam fuper illos

Anthropophagos, in Sylvis habitantes,

ij N

finitionis non dicant acum fed poten-

nudéincedentes, humanis carnibus ve-

i, o

dam ; ficut Regula & menfura ante

a&ualem regulattonem- & menfuratio-

fcentes- (ut fuprà di&um) more peco-

m

Ri mf

nem veré habet effentiam , quz confi(lit

rum cum quibufcunque obviis feeminis

j

(& econtra) coeuntes, Hi enim lumini

"um

!

i*"

in poffe menfurare, Dum autem Leges

promulgantur, inflituuntur, & ufu &ir-

fuper fe fignato oculos claudunt , pro-

i v

mntur-in hoc fenfü , quód nim. acci-

mulgationi Legis naturz non parent.

,a

714

Ubi

l

N

piant rationem Regule ac menfurz a-

Notanda funt verba S, The. q. 14. de

2j

Gualis cum virtute obligandi in actu

Íecundo, & perfe&ionem feu firmita-

Verit. a. 11, ad. 1. dicentis: fi quis in

u

j ii

n

tem accidentalem ex ufu, quifacit, eam

fylvis nutritus du&um rationis natura-

per non ufum aut contrariam confue-

lhis fequeretur in appetitu boni & fugà

tudinem non

poffe enervari,

Vel dici

mali,. certiffiné tenendum eft, quód ci

)

"

poteft,

"n

quód actualis promulgatio non

vcl Deus per internam infpirationem

jl

it quide

m de effentia Le

pai»

gis , fit tamen

revelaret que ad credendum funt ne-

conditio neceffarió r

ceffatia , vel aliquem fidei predicato-

lh þ]ï» j

equifita, ut Lex in

a&u fecundo obli

get,

rem ad eum mitteret, ficut mifit Petrum

Ile

lii

VIIL. Oppons

1. cohtra R. 3. Non

ad Cornelium Centurionem — AG. 19. —

[ L(S-

(

apparet

]a

quomodo fit promulgata Lex

Hzc S, D. Videinfrá Tra&t. 7,Exam. z.

naturali

$ an verbo, an (cripto, maxi-

n.29.

W

lt

méillis

hominibus, qui vivuntin locis

Adillud deLe

d j

ge ætfama patebit R. n,

juf)

e cr:,is. Idem Oppono de Lege eter-

9. (equente.

4dd 5

"

Llig

g^

E

270

TRACT. FI. Exam. 3.

[

tatis elfe bonum apprebenfum , appte-

Ad 2., difl. maj.

Quod ponitur ut

henfio non eft de effentia boni velut ob-

qi

pradicatum conftitutivum,C

. maj., fo-

f

lüm ut conditio neceffarió requifita, N.

ject , fed eft conditiointrinfecé necef-

Et fic dift. min. N, conf,. Exem-

farió requifica, lta etiam eft de promul-

lr

maj.

Q

plum eft : Si definiam, obje&um volun-

gatiene Legis.

k

"

adbesiteditedbegpdipeggpeuggdit

z

EXAMEN J

ï;

ff

De Lege xterna & naturali,

p

Ui

De prima agit S. Tho, hic q..9:. perfex art.

tti

(

l

De fecunrda d 94,Palritcr per fexart,

i

Vi

UJERO !, Dubitafne deaz

quzrentibus, quz funt juftiti

x operg?

[

€z

Mulü

dicunt, quis oftendit

L

3

efl , feu de exiftentia Legis

Subjungit :

m

cternz & naturalis ?

nobis bona

? Cu quæüiom relpott-

P.

o

IX, &. Non dubitofed

dens , ait ; Signatum eft fu

per nos iU*

lt

2

.

men vultüs cui , Domine.

Qal ll«

ftr

indubitaté füppoqo ex S.

difcerni

T. hicq.

91,a,1, & 2,

men rationis naturalis ,

quo

P

[tty

Ratio S. D. de exiftentia Legis eternz

mus, quidfit bonum , & qu!

d malumf

q

m natura

]em,nihi

W

eft : Lex nilulaliudeft, quam dicta-

quod pertinet ad lege

men rationis practicz in Principe , qui

aliud fit,quàm impre

ffio di'vinijlumin—ls

h:

in nobis.

ü

gubernat aliquam Communitatem per-

tur fubditis, &

fip*,n

fectam : Sed Deus eft Princeps, guber-

Oppono : Lex impotii

Sed ab atefno

nanstotam Communitatem hujus Uni-

debet effe promulgata :

r

veifi; Ergoin eo eftaliqua Lex , quà

nemo fuit przter Deum.

Efgo nemi

Eï;a

ni ab aterno potuit

Lex Pon

ivel pro

3

[/ P

eam gubernat, Sed divina Ratio nihil

datur Lex *

tet-

concipit in tempore ; fed habet azter-

mulgari. Ergo--þon

$

Nüh [

num conccptum;Próv.8. Eigo ille Lex

na,

"t

eft zterna,

Solutio patet ex S. D.q.

9:0

g, L ad D

Nl.f

le ipü

; non

De exiftentia Legis naturalis fic ait :

fic dicente: Ea quz in

in qüa'fmm

"te

Cüm Pfal. 4. dixillet: Sacrificate fa-

funt,apud Deum :xiftunt,

i

crificium jufütim , quafi quibuídam

d;nata )! *

h

futft ab ipfo cogn;ta& praer

eun

jl 1

EE

a"7l

- De Leg. ater, C 1.

eundüm illud Rom.4. Qui vocat ca

tone dicit vim obligandi , non verà

n-

que non fun: , tanquam ea qua (unt,

providentia,

Idez divine reípiciunt

res uc creabiles, feu earum entitates,

Il

Sic igitur aternus divinz Legis conce-

ptus habet rationem Legis aterna fe-

Lex veró ut

o

euberna

ndas, eorumque

l

cundüm quod à Deo ordinatur id gu-

motus & actiones, ac ordinem illarum

in finem.

:

.

bernium rerum ab ipfo precognitarum,

.

Hzc ibi Et ad 2. ait: Promulgacio

B. 2. Lex aterna cít omni creaturz

j

fit & verbo & fcripto, & utroque modo

rationali nota, Ita S, Thomas q.95.2.2,

Lex atcrna habet promulgationem ex

Declaratur ex codem : Dupliciter ali-

[2

antis,

parte Dei promul

fo)

Quia & Ver-

quid cognofci poreft : UIno modo in (e

l

bum divinum eft «ternum , & fcriptura

ipfo;alio modo in fuo effe&u, 1n quo

Libri vitz eft zterna,

Sed ex parte

alíqua fimilitudo ejus invenitur, Sicut

creature audientis aut infpicientis non

aliquis non videns Solem in fua fubflan-

poteft effe promulgatio aterna. Ita S.D.

tia, cognofcit ipfum in fua irradiatione,

QU

Unde dift.min, Nemo fuit ut phyficé

Sic Legem zternam, fecundàüm quod in

exiftens in proprià durationis menfürá,

fe ipía eft (qualitereft idem cum effen-

L

C, , utà Dco cognitus & pr&ordinatus,

tia divina ) nullus cognofcere poteft;nifi

vcl etiam ut exiflens in menfura zter-

folus Deus, & Beau Deum per effen-

nitatis, N.

tiam videntes: tamen omnis creatura

l

j ]U

- Addo , quàd,ut anté didum , pro-

rationalis ( pro fua quzvis capacitate )

quy Ó

mulgatio folüm fit conditio, ut Lex in

ipfam cognofcit in effe&tu , feu fecun-

u)

J

actu fecundo obliget , & ejus defe&tus

düm aliquam ejus irradiationem , vel

mfl

j

non tollat, quin Lex in fe fit effentiali-

majorem, vel minorem , invifibilia Det

Om],m Ó

ter Lex, cam virtute obligandi in actu

rimo.

J

per ea, qua facta funt, intellectu con-

!

,

Ípiciendo : omnis cnim cognitio veri-

)*

- QUAERO l. uid eft Lex xterna ?

tatis efl quzdam irradiatio & participa-

eftne omni creaturz rationali nota? &

em

tio Legis zterna,quz eft veritas income

4l

l^

omnium altarum Legum caufa?

mutabilis.

Sub[umo: Sed omnes ho-

j

OAX I Lex aterna eft ratio divinz

mines ( etiam dum primó veniunt ad

j

fapientiz fecundüm quod eft dire&iva

ufüm rationis) de quo infrà Trad. 7,

y'

(

-

omnium actionum & motuum, Ita de-

iU

v"üü

Exam. 2. n, 30. aliqualiter faltem co-

finit etiam $, Tho, hic

gnofcunt veritatem,ad minüs quancüm

P

"

Corp,

q-93.2. 1. ig fine

ad communia principia Legis naturalis,

J

a g

j

Not. quàd Lex aterna per rattonem

v, g. benum eft faciendum , malam eft

fi-rat à Providentiá & Ideis divinis,

fugiendum. — Ergo omnes Legem ater-

?

.Nam Lex zterna per fe primó refpicit

nam pro modulo fuo agnofcuut , faltem

r

[

uäm ITI

! bonum communce totius Univer(i, Pro-

in a&tu exercito, fi non in actu fignato.

"

]

, Videntia Dei veró bonum fingulare cu-

Idem patet ex anté dictisad Oppon. z,

,^ :d

n.8,

(

jusvis creatura. Item: ch 1n. fua ra-

V

»e3,

d

271

TRÁ CT. FI. Exem. 2

li

E. 5.

Otnnes aliz Leges derivantur - je&a funt foli actas humani feuinoraies

tionalis.

)ml

áLege zterna.

ia S. D. a. 3. Cujus. creatare ra

T

Ratiot Y

um quia fola cteatura ra-

eft hec

a

Ratio 1. Lex zterna eft Ratiodivinz .tionalis eft c

apax Legis in rigore fum-

Q

Sapientiz,&c. ut fuprà. Subfumo : Sed

p uti & obedientiz , rationeindiffe-

q

rentiz libertatis; tum etiam, quia, ut

divina fapientia Prov. 8. dicit : Per me

Regesregnant , & Legum Conditores

fupràdictum eft , omnesac&tus humani

fuam bonitatem velmalitiam habent p

jufta decernunt, Ergo.

Ratio 2.,

ordinem confortmitatis vel difformitatis

Lex importat rationem

quandam directivam actuum ad Binem :

ad Legem Dei zternam & alias ab &

defcendentes : fic ut illa fit. Regula

Sed in omnibus moventibus ordinatis

faltem remota noftrorum a&uum, Er-

oportet quod vircus fecundi moventis

deriveturá virtute moventis primi, quia.

z o.

i

[0)

onoY, ^ Quod Legc regitur, non

movens fecundum non movet , nifi in

t

eftfortuitum, vel cafuale, necinordina-

quantsum tnovetur àprimo, ut patet in

n

Regentibus fubordinatis: Lex autem

tum : Sed dantur cafualia , fortuitas

dj

inordinata, ut monfítra, & peccata. Er

zterna eft Ratio gubernationis in fu-

ü

go nonomnia fubduntur Legi Dei, —

Ts

premo gubernante. Ergo Omnes ratio-

nes gubernationis (qua funt Leges)

2«

Videntur dari hominzs exlegas

ln

[5

uz funtin inferioribus gubernamtibqs,

quia Apoftolus r. Timoth z. & ad Gil.

.

àLege sterna derivantur,

$. ait

*

Si piritu ducinpimi , nmn g

Y

QULERO IIl Subdunturme Legi

f& lege. Etgo.

l

zternz omnes creaturze totius Univerfi

: Norï eft cafdaile :

l

^ 4d 1, diít, maj,

naturales, infenfatz , irrationales, ra-

fpectu cjus , cuju

slegeregitur ; C, maj,

n

N. Etfcdifl. min. N

tionales,&c. ?

refpectu alterius,

Wl,q

XI, . affirm, cüm S, D, a. 4. & 5.

alia, folum

conf. Que ergo funt cafü

li,

& 6, Senfuseft: Quód,fi Lex fumatur

Íunt talia per ordinem ad caufas lecun-

Ms

laté & ample ( ut cft folüm movens&

das & particulares, refpectu Dei ante

Mf

nihil eft cafuale,

Unde monftra & de

erdinans) oemnes creaturz fubjiciantur

li

Legi zxternz.,

Unde;$, D; a, 4,aXt:

fe&us natutales , ficut funt ex Del pro*

i

Quacunque divine gübérnationi fubdun-

videntia , ita & fubfunt Legi &terne

nOR

M

- Peccata funt à Deo ut permittente,

lil

Iu , f[abjiciuntur etiam Legi &terna :

Sed ommnes res , etiam infenfatze fub-

. utcaufante vel approba

nte..

dim

d 1. N.ant.

Vér

bum illud APO'

duntur divinz gubernationi , ut patet:

]y

unde Prov, 8. dicitur : Legewz ponebat

floli ( ait S, D. a.'6, ad 1.

incelligitur,

y j

qll!

aquis , netraufirent fines (uos, — Exgo &

ut effe fub. Lege intelligatur ille ;

te

nolens obl

tut

Lcgi zternz in dictofenífu. Si veró Lex

o

eationem Legis Íubdi

AT

&terna fumatur proprié & ftridté , ut eft

quafi cuidam ponderi,

Unde Gioià

pracipiens & obligans , materiaelfub- i

bidem dicit : Sub lcge þ&, gui timore

SEEEEN

De Leg. atev. & nat,

27j

habet enim fe

ts

Íupplicit, quod lex minatur, non amore

permedum impetii; Pa«

dooc.

jultiiz à malo opere abítinet; & hoc

mado (pirituales viri non funt fub lege.

Oppone 1. Definitio quz convenit

at

altcri à definito, non cft bona : Sed. hxe

Quia per charitatem , quam Spiritus $,

u

cordibus corum infundit, voluncarié id,

definitio convenit alteri, nim . Con-

ER

quod Legis eft , implent, - 1ta S. Tho.

Ícientiz,

Ergo.

m

De quo plura vide infrà in hoc Tra&.

st

2. Lex naturalis fzpe appellatur ip-

EÉxam. s. n. 82, R. 1,

fum lumen naturale,

Ergo non con-

um

fiflitin a&u.

düle

QU £RO IV, Quid eft Lex natu-

ralis? eflne murabilis mutatione pro-

w ii

3. Si Lex naturalis efl a&us , ergo

prié dictá,aut difpenfabilis ?

non manct poflquam a&us traníit, (ed

d

XIL Premittendum, quód Lex vel

extinguitur cum illo,

nl

jus naturz aliud fir meré permitfivum,

Z4d 1. N. min, Differentia eft ,

-qu'ïa

id cítjnec przceptivum , nec prohibiti-

Lex maturalis eft dicdtamen & Regula

qui

vum, Aliud eft pofitivum , fcu pofitivé

generalis , Conícientia veró e(t dicta-

]

6 lis

pracipiens vel prohibens. Hujus fecun-

men pradicum in particulari.

dtem

ul

1

di generis funt przcepta Decalogi, Et

Conícientia eft applicatio Legis natura-

]

&

de his eft queítio. — Primi generis ve-

lis ac divinz .humanæ(lue ad particula-

r lt

10 mutabilia funt, qualia (ant v. g. eíle

rem operationem, ipía veró eft princi-

lom

H

liberum, feu noa effe mancipium , bona

pium applicabile,

) W

temporalia effe divifa vel communia.

"d 2, difl,ant, Lex naturalis caufa-

ii

Itj H

Hzcenim natura non pr&cipit nec pro-

liter fumpta, C, formaliter, N. ant. &

hibet, fed permittit, Unde bonorum

conf.Quando ergo Lex nature vocatur

j d

divifio & ícrvitus introdu&a eft jure

habitus , fumitur caufa pro effz&u fea

cert

gentium, & eodem jure hac funt. mu-

pro a&u , quia caufa cliciensállud di-

Y

tabilia,quà tamen mutatiene non fa&tá

k

&amen practicum feu imperium , eft

fit

Lex naturz. dictat,..nullum in legitima

Íynterefis , quz eft habitus primorum

müd*

poffeffione effe turbandum, Hoc prz-

principiorum moralium íeu practico-

miffo

rum , uti funt: Omne bonum eft fa-

d

j

Refp. 1, Lex. naturalis eft didtamen

ciendum.

Omne malum eft fugien-

quoddam rationis naturalis, à Natura

dum, Quod tibi non vis fieri , alter&

Ícu ab Authore naturz inditum.dictans,

ne feceris.

Ratione cujus cauíz feu

quid bonum fit vel malum

,quid aBR

habitüs dictamen illud manct virtuali-

dum, quidve omittendum,

ter, licet non formaliter,

Ex his

gt

Declaratur. bremiter; — Dicitur zndi-

4dd 3, patet diftin&io.Pro quo vide

tun ab dutbore 44t8r4,quia omnis Lex

u

de conícientia Tra&. 2. Exam. x.n.j.

debet effe lata ab alio ut fuperiore. Di-

XIIL ; 2, ad Q. 4 Probabilior fen--

citur Zi/fazzen, pura; non mere often-

"

ef] ^^

tentia cum S,'Tho,hic a, 5.docet, quód

fivum boni & mali;ed & praceptivum,

fet

Lex naturalis non poffit ullà poteftates

M m

£ iapt

lgü*f* l

Val

v*

274

TRACT.

F

d Exaggz. 2.

etiam diviná, mutari mutatione vel di-

tis fubiacerc oBIigatïoiii. Eegï&'. Que.-

Ml

matatio maximé locum habet in iis,que

fpen(atione proprié dictà, bene tamen

lk

j

improprié,feuex parte matetieg. — Ante

àlibero humanz voluntatis ( quz mu-

Id

prob.

tabilis eff) plaeito dependent, utfunt

D

Not. I. ex S, Tho. cit, a. $.

Lex na-

vora,juramenta;&c. His notatis

!

turalis poteft intelligi mutari duplici-

Ratío 1. p. eff : Quod eft perfe &

K

ter.. Unomodo perhoc , quéd eiali-

intrinfecé bonum, non poteft per ul.

quid addatur, & fic nibil prohibet, Le-

lam poteftatem fieri malum , & econtia,

gemvnasumlem mutari, multtenim illi

uod cflintrinfecé malum , non poteft

ullatenus ficri bonum ; Sed quod Za

funt fuperaddita ad humanam vitam

utilia , nim, tam per legem divinam,

naturg jubet aut vetat , eft per fe &in-

quàm per humanam, Alio modo potcft

trinfecé bonum vel malum, — Ergo per

nullam formalem murationem vel di-

intelligi mutatio Legis naturalis per

modum fübtractionis , ut fcil, aliquid

ífpenfationem poteft fe aliter habere,

li

definat effe delege naturali, quod anté

Min, prob. . Quz Lege naturz prohi-

Y)

erat de illa.

Et de hoc fecundo modo

bentu: vclitoperantur ,. non idcofunt

5

D

eft difficultas, Pro quo

mala , quia prohibentur

,

nec idco be-

Ti

Not. 2. mutationem (idem eft de

na,quia imperantur $ fed prohibentar

D.

vel impcerantur, quia per fe & ex natura

difpenfatione ) Legis dupliciter poffe

["

fieri, 1. Formaliter & proprié, utíi ob-

fuo funt mala vel bona, ita ut bonitas

r

je&um Legis maneat in iifdem circum-

vel malitia actus non pendeat ab exttio-

W

flantiis , in quibus terminabat inten-

feca voluntate Dei, fed ex naturaipfius

b

tionem Legislatoris , & tamentollatur

obje&i fuis circumftantiis velliti, ut pa-

?. Materialiter & im-

n

obligatio ejus.

tet in praceptis de henorando paren-

L

proprié,ffimim, Legis objectnm , mate-

tes, de non mentien

.

do , non fornigan-f

ria, & circumflantia iea varientur , ut

do,&c,

Leg

Confirm.

o

islatoris inrentio , confequenter &

Lex naturz mon eftad

u

Lcgis obligatio ad illud non ampliüs fe

tempus lata, nec potcft fieriinjua , nec

|

extendat.

abrogari feu aboleri per contrariam le-

Alii cum Gonet paaló aliter hocezz

gem , confuetudinem veldefuetudinem,

|

plicant , dicentes , mutationem Legis

& hocob rationem mox datam.

Efgot

(

proprié didam effe, (iipfa mutetur 1n

Vide intrà de difpenfatione in hQC

?

fe,ut fiexfpiretfinito tempore, y.g. uno

*

'Tra&t. Exam. $. n. 90.

)

anno; pro quo przcifé eftlata

[2

velfi de

AKatio. 2, p. Miateria

Legïs natu;ræ

If

jufta fiat injufta ; vel fi àaSuperiore ab-

non femper eodem modo fe babet, ied

Á

ob occurrentes interdum alias circum-

rogetür , aut per difpenfationem ab eo

bur

re Pcrin'g'atur.'

Mutatonem Legis im-

ftantias variatur.

Ergo et

iam tuncic-

*

proprié vellargé fumptam dicunt effe,

quitur ; ütid, quódanteaerat de Lege.

:

h fiat mutatio cx patte materiz defihen--

natura, non ampll'üsifït'., | Ant, déclata-

d

T

A7$

De Lg. ater. & tat

ij

$ hic ventilati fo-

capionis, quá non accipitur alienum ,

n

j

tur ab exemplis, qu

"ent,

Primum elt

de Ifraclitis . aufe-

fed pro tranquillitate Reip. & ne do-

us

Exod. 12.

minia rerum fint incerta, fupremusg

d

&

rentibus bona /Egyptiorum,

Secundam de diípenfatione Dei cum

Magiftratus dominium rei de uno trans-

of

fert in alium, Dequo infrà,

Abrahamo, ut interficeret & immola-

dd

ret filium fuum Ifaac, Gen,. 22,

Ubi

XIV., Nonne Lex natura patitur in-

| yo:cll !

Deus fuà poreflate mutavit materiam

terpretationem vel Epiickiam $

m

j

1j

Ante R, Nota, quód licét interpreta-

Legis, id eft, bona ZEgyptiorum dona-

1,

W

vit Ifraelitis, transferendo corum do-

tio & Epiikia in largo & vulgari fenfu

l

[

minium in illos, Item erat Dominus

accipiantur pro codem , proprié tamen

dy

idem non fint : quia interpretatio e&

vitzinnocentis Ifaaci, Ergo alteri po-

Wl

terat dare facultatem occidendi,

Ter-

fimplex declaratie regis, ac verborum

3uontt!

um eff: Deus & authoritate Dci Papa

quibus lata eft, quorum fenfus non eft

lii

omnino clarus,

Epiikia veró juxta

, goteft mutare materiam juramenti, ac

C mu:rf

Philofophum f. Ethic.c, 10. proprié eft-

" voti (faltem fimplicis) quz eft funda-

n

mentum obligationis : hac enini mate-

emendatio Legzs ubá deficit propter umi-

n

verfale,

Nam cüm rex fit univerfalis,

ria eft a&us humanus ac liber voluntatis

"

noftrz, fuper quam Papa habet. pote-

Lcgislator autem non peffit omncs cafus

"

fltem, Ergo poteft eam mutare , ac

pravidere, fit utin aliquo erret, & tunc

,in

contra verba Legis ex prafumpta vo-

Legis obligationi fubtrahere, obligatie

nl

quoque tollitur fublato fundamento,

luntare regislatoris utimur Epiikia, eó

Sed hzc eft materialis mutatio ac ime^

uód ille cenfeatur nolle ia hoc caíu

[35

propria difpenfatio Legis, Ergo, Quar-

obligare : &itafe explicaret, fi adeffet.

j Viäl

Hoc notato

;nomncf'ï

ium. Lexnaturz di&at, depofitum vel

Díice. Lex naturalis patitur quidem.

,U

arma effe reddenda, fi autem petantur

indamnum tertii, per hanc circumflan-

fimplicem interpretationem feu decla-

ii

üam mutatur materia Legis, & depofi-

rationem, non tamen proprié didtam

p

tarius non tenetur reddere,

Solet hic

Epiikiam,

f

o

(fb

v

etiam adduci exemplum de Ofea, cui

Ratíe. Epiikia eft emendatio legis;

j

Deus juffit ut acciperet uxorem forni-

ubi deficit, &c. & interpretatur men-

p

cariam, & de libello repudii, fed. de

tem regislatoris,quando ab ipfomet non

;daï

m[lünï

1

primo vide fuprà de fornic, Tra&. $.

poteft haberi, | Sed xex naturz nequit

émendari, necdeficere, ob rationem

Exam. 2. n.29. De fecundo vide Traa.

g

16, Exam, 4, n.47.

n, 13. R, 2, pro r, p, datam.

Et ratio

i

l] Í

An hzc materialis mutatio cadat in

naturalis, quz eft regislatrix, etiam eana

)

omnia Legis naturz pzecepta, patebit

explicat, íiquá declaratione indigeat,

negative ex dicendis poflea ad Q. f.

) qu r

Eadem materialis mutatio eft in ma-

ut patebir inexemplis mox dandis. Er-

mm

t

g9.

L 4

y

g;imogig ?lan(ieüino, Item inzege ufu-

Mm 2

anürnh

276

T R.4CT. VI, Exam, 3.

Confim, Non omnia Legisnaturz

2. Largé improprié feu fubje&tivé,id eft

[j

pracepta font zqué facilia intelle&u &

ab omnibus gentibus velut fubjetis ob.

nota, fed aliqua funt declaranda , v.g.

fervatum.

$i

Juriftz loquantur de Jure

zligu

Lex natutz dictat , fuum cuique relin-

p

gentium in fecunda acce

ptione (quia fie

ti

uendum, non effe occidendum , fecre-

idem eft

» quod jus naturz ,. juxta illud

Và

tum effe fervandum , alienum efle refti-

Tullii : Inomnire, omnium gentium

V

tuendum , &c. & tameni pfa ratio natu-

confenfus Lex naturz putanda eft) li-

ralis, qua haslegestulit, eas declarat,

benter teneo cum illis , hon

i

veró in pri-

nim, in extrema neceffitate licere ab

ma fignificatione.

alio accipere neceffaria vitz , licere oc-

&R,2. Omnia Decalo

gi præcepta' fünt

cidere aggrefforem cum moderamine

fimpliciter indifpenfabi

lia , nullocxce-

inculpatz tutelz , fecretum non effe

Paï

pte.

Ita $. D.q.100 a. 8,

E

fervandum,fi vergat in perniciem Reip.

Declarat& probat hoc dicens:

Sic';lt

D

alicnum non effe reftituendum , firefti-

di&um eft, tuncin pracceptis debet ficri

n

tutio cedat in damnum tertii. Ergo.

difpeníatio, quando occürrit aliquis

[j

QUAERO V. Speéctantne omnia De-

particularis cafus, in quo, fi verbumLe-

fl

«alogi przcepta ad: Legem naturz , ut

gis obfesvaretur, .centrariaretur inten-

.

E

LT.

fint immutabilia & difpenfabilia 2 -

tioni Legislatoris

ÉC

intentio autem cu-

XV. & 1. affirm. ad 1, partem Que-

juslibet Legislatoris ordinatur primó

Efïllll

fiu, €xcepto tertio pracepto de fanciifi-

quidem & principaliter ad bonum con-

ngl

catione Sabbathi , pracifé quantüm ad

muüne, fecundó autem ad ordinem j

li

determinationem tem poris.

ftitiz & virtutis, fecundüm quem bo-

jut

Rati? ; Omnia quz in Decalogo prz-

cipiuntur , vel prohibentur , funt. in-

num commune confervatur,& ad iplum

[l

pervenitur, Siquaergo praxepta den-

L/

trinfecé bona vel mala, ut patet in cul-

tur, que contineant ipfam conferyatio-

üþï

tu Dei, honore parentum, furto, adul-

nem boni communis , vel ipfum ordi-

u

terio, &c. funtqdue prohibita, quia ma-

nem juftitiz & virtutis, hujufmodi pra-

[

la,vel przcepta,quia bona. Ergo.

cepta continent intentionem Legislato-

l

De íanctificatione Sabbathi vide

ris, ideoindifpen[abi)ia funt, puta, fi

[

Tra&, 10, Exam, $. n. 97. Hzc dodtri-

poneretur hoc praceptum in aliqua

hxt (

na eftcontra aliquos Juriflas,fentientes,

Communitate, quód nullus deftcueret

W

prima principia pratica per fe nota effe

Remp. neque proderet civitatem hofti«

i

tantüm de jure naturz, conclufiones ve-.

f

bus,five quód nullus faceret aliquid in-

pa

ró ex iis deductas , nim. pracepta Deca-

jufté vel malé, hujufmodi pracepta el-

D

logi, effe de'jure gentium. Qu fenten-

fentindifpenfabilia. Sed fi aliqua alia

tia poteft cum noflra conciharidicendo,

pracepta traderentur , ordinata adifla

ls

jus gentium dupliciter. aceipi poffe,

przcepta, quibus determinantur aliqut

1.Proprié,flriclé, aceffective, id cft, à

b l

fpeciales modi, in talibus praceptis di-

ly

?Gcmibus effe&um fcu inflitutum,

Ípenfatio poflet fieri , in qmntunï pet

A

em

R

F

De Leg. eter. €8 nat.

A77

lcdw

li

otniffionem hujufmodi przcepterum in

Timoth.z, Deus fidelis permanet.negare

aliquibus cafibus non fieret przjudicium

fe ipfum non potefl , negaret autem (e

Fintd]

primis praceptis, quz continent inten-

