RDM

EXAMENVIL. —

&W

li

Tf

De evitiis Charitati oppoþis , nimirum Odio, Dij?or'dia,f'

Contentioue , Seditione , Scandalo , Schismate,

fjf

ml](

Bello, Duello , Rix&. -

ü

IQ

Suj)

!

Odmm 1, 2. Q. 34. per ö.articu'lbs.

W

Pfüxl

"

Evidenda priüs hic funt que -

tas poteít odiffe, ni(i (b fpecie mali, &

lj

in Exam. $. n. 74. & feqq.

nihil amare, nifi füb fpecieboni,lict

W

R

di&a íunt de dile&ione Dei,

in re non fittale. — Hinc patet, qui

dj

proximi , & inimici.

fpecie fitOdium Dei & proximi, nimi«

?w

rum averfro voluntatis a Deo velpraxi-

Wffg

QUAEROL. Quid &quotuplex eft

?

odium ?

s [ub . [pecie enali J?"' nacig/i;fägïfefgn-

jl

M

CIV. x. 1. Odium in genere e&

£4t0.

?

averfio voluntatis ab eo , quod repraz-

Oppozo : Si folum malu

m 'potc;l;

U

4

t qui

N

.IO

fentatut ut,xmalum; nihil enim volun-

odio haberi , quomodo pot

. difle

,MWI

46

De witiis Charitat oppofttis.

ediffe Deum , càm ille fit fümm& bo-

Sed odium Dei opponitur dilc&ioni

*

nus ?

Dei , in quaconíiftit optimum hominis,

j

Ergo odiumDeieft peflimum peccatum

Explicat hoc.S. D. a. 1. dicens: quód

Deus, ut eft in fe , non poffit odio haberi,

hominis.

z. Defe&us peccati confitit in avere

bene tamen fecundüm quosdam effe-

&us, qui repugnant inordinatz & per

fione à Deo: Sed hzcaveríio major eft

I

2!

peccatum depravate voluntati , ut funt

in odio Dei quàminaliis peccatis. Ergo.

infli£io poenz,, cohibitio peccatorum

Min.Prob. Quod eft perfe , majus eft

p

n

per Legem divinatn , quos effe&tus vitia-

€o , quod eft (ecundüm aliud : Sed aver-

ta voluntas attingit ut fibi males , mo

fio à Deo in odio peccati importatur per

?

?

leftos, &c.

fe, in aliisautem peccatis quafi partici-

W

3 2. Odiumeft duplex, Unumabo

pativé & fecundüm aliud. Ergo. Min.

wxh

-minationis , alterum inimicitiz.

Pl'i,-

prob.- Per odium Dei homoavertitur

jb

-mum eftaverfio voluntatis ab aliquo, in

à Deo, fecundüm fe & directé , inaliis

quanum mihi velalteti , quem amo ,

autem peccatis, puta , cüm áliquis for-

nicatut , nonavertiturà Deo fecundüm:

malus apptehenditur. Secundum eft,

quo volo malum alteti perfonz , ut illi

fe , feo fecundüm aliud , in quantum

M

maléfit, Et per atrumque pote&t homo

ícilicet appetit inordinatam dele&tatio-

exatdeícere in Deum , & in proximum.

nem , quz labet annexamaveifionemá

In Deum ; (i enim avet(etur dictos effe.

Deo,

Ergo.

|

&us ut fibi malos , e(t Odium abomina-

Oppono y. Omnium graviffima funt

tionis i» Deum; fi Deo optet malum,

peccata in Spiritum S. uxpoteirremiffi-

li

v, g. ut deftituatut fuáomnipotentiá, ut

bilia: Sed intet ea

U)D

non eft odium Dei.

^

n

delinat effe', et Odium inimicitiz in

Ergo.

j

Beum. dem proportionabiliter dici-

2. Peccatum confittit ín elongatione

tut de proximo , ut fi voluntas eum at-

iDeo: Sed infidelis , utpote non ha-

tingat ut(ibi nocivum , vel ei optet ma-

bens eognitionem Dei , magis eft elon-

uin.

gatusabeo. Ergo infidelitaseff pecca«

Á

&ed ff proximus nequam eft, nonne

tum gtravius odio Dei.

licet eum odio habere?

3. Odiffe pamam non e(t maximun

j

Í

t

Litet quoad nequitiam , non quoaä

peccatorum : Sed Deus folüm odioha-

]

(

j

naturam feu

betut ratione cffe&uum , fcilicet

eft foprá.

perfonam , ut explicatum

pæn'æ-'-

f

Fü,

Ér$o.

"'.

VN QU ZROITI Odium Dei eftrie pec-

J:

W

Hzc omnia folvít S. D. a, z. cít.

; Ctum,&

44d 1. ait: Sicut. Gregot. dicit : Aliud

1

]

i

) - mum?

quidem qmnium graviffi-

eft bona non facere, & aliud eftbono-

l

TL

- 0 €N. s. affirm, cum S.D, a.2. Rario-

rutt odiiffe datorem ; ficut aliud eft ex

l

(l

&t dat, 1. Optimo opponitur peffi-

przcipitatione , aliud. ex deliberatiore

peccare, Ex quo datur intelligi , qnód

i "mm, 'ut patet perPhiloF ing. Edic.

odire

f

N

Á64

TRACTATUS V. Exameu 7.

odire Deutr otnnium bonorum | dato-:

CVL y. affirm. confidetando feordi..

rem, fitex deliberatione peccare , quod

fttt

naticnem peccati , non damna ex eofc.

1 u

eft peccatum inSpititum $. Undeodium

cuta,

29 guni

Dei maximeeft peccatum in Spicitum S.

Declavat boc S.»D.,a. 4. Peccatum ,

Íecundüm quod peccatum. in Spiritum

quod inproximum comm ttitut , habet

v unil

y!

S. nominat aliquod genus fpeciale pec-

tationem mali ex duobus.

1. Ex deor-

cati.

Ideo tamen non computatur in-

dipnatione peccantis.

! Qimii

2. Ex nocumento:

h

ter fpecies peccati in Spiritum S. , quia

quod infertur ei, contta quem peccatut,

teri m

geneualiter invenitut in omni (; ecie

ut patet in homicidio, furto, adulterio,

? fdzt

peccati in Spiritum S.

Hzc$.D. Ex

&c. Primo modo odium Dei eft majus

£j

quo patct dift, min.

peccatum , quàm extetiotes actus qui

j

&tgtn

."dd 2 Majoreft vera folüm de elonga-

funt in proximi nocamentum, quia pet

li

tione voluntatia.

UndeS, D. ait: In-

odium maxime & ratione fui deordina«

",

fidelitas non habet rationem culpz , nifi

tur voluntas, a&tus vetó externi tan«

in quantum eft voluntaria. Et ideo tantó

tüm fuünt peccata,, quia procedunt à

D l,Pm!

Tinon.

eltgravior , quantó eft magis voluntaria.

quodam odio intetiori , faltem virtali,

if

Quód autem fit voluntatia , provenitex

nec funt peccata, íi voluntas non fit

hoc quód aliquis odio habet veritatem ,

deordinata , puta, cüm quis. ignotan«

Altuptoy

(UhG

quz ptoponitur.

Unde patet ,quód ra-

ter , vel Zelojuftitiz ; homínem occidit,

tio peccati in infidelitate fit ex . odio

Sed quantüm ad nocumentum, quod *

ii

UA

Dei , circa cujus veritatem eft fides. Et

proximo infertur , pejora fünt exteriota

W&m&

ideo ficut cauía éft potior effe&u , ita

peccata , quàm interiu odium.

odium Deieft majus peccatum quàm in-

QU.A£ERO IV. Eftne omneodium

Qp g&

Hoc ibi.

IPAIM ]

fidclitas.

proximi peccatum ?

Ad 3. Maj. eft veta de poena fecun-

CVIL g. 1. Odium abominationis

Wt

düm fe , fal(a deci (amptácum Aucto-

proximi fecundüm ea , qua proximusá

Plütegr

D "

p

re ejus.

UndeS. Thom.ait : Non, qui-

Deo five per naturam, fivepet gratiam.

cunque odit peenas , odit Deum peena-

habet , (empet eft pezcatum.

Wi

*

tale o

À

dio habc

tum auctorem, Nam multi odiunt poz-

Ratio: Bonum qua

DIOMM

nas, qui tamen eas patienter ferunt ex

re, eít peccatum : Sed. proximus füb

J t

reverentia divina juftitiz.

Unde Àu-

di&a formalitateeft bonus. . Ergo.

Yüttr à

UT

[

uft. dicit 10. Confeff; c, : 8, Mala pa-

Quomodo ergo explicas verba Chrifti

D

nalia Deus tolerati jubet , non amari,

Luc. 14. quibus vult , ad fe venientes

Til

odiffe Pattem & Matrem?.

7)

Sed prorumpere in odium Dci punien.

tis , hoc eft habere odio ipfam Dei ju-

-Explico ea; intelligendo, vel utodiffe

bomt&[(

li

ftitiam , quod eft g

idem fit , ac poftponere , relinquere, &e

p

tum

Ita, $. D,

D

ravgfïïm um :pecca-

od

vel ut fermo fit deaffectibusinordinatis

a!u

I proy

QUAERO III, Odium proximi ett-

parentum , quibus nobis impedimento

füb qua

h

iU

ne gravius c&terispe

funt in. progreffu virtutum ,

"o [

gcatisin Päqu?upj

fatione

:;

A

commifts

mllkfmur

.....

De vitiis Charitati oppofrtis.

4ó6g

tatione fünt peccatores , & iniqui, qui

QUARO VI..Licetne ptoximo

uttales odio habeti poffunt & debent,

procurate malum juftis de caufi; & mo-

dis ?

,

"

juxiaillud. Pfal. 158. Pejrfe&'a odto ede-

ram illos,

CIX. &. r. füb dift. Éx iraaut motivo

"

w. ?. Omne odium inimicitiz pro-

vindi&z eít peccatum mortale vel ve-

"

u

ximi cft peccatum,

niale juxta qualitatem odii vel mali pro-

Ratío : Quia pet hoc defideratur al-

curati,

teri malumut malumeft , quod fempet

Ratío: Quia lic&t caufa fit jufta , uti

& módus, motivum tamen eft malum,

te&z tationi repaignat.

Ergo.

g. 3. Odium etíam proximi pet fe

bonum autem confurgit ex integra cau-

Qu

Hinc

feu ex genere(uo cft peccatum mortale.

fa, malum ex minimo defe&a.

jj

Judex fententiam juftam ferens ex ira ,

Ratío : Quia opponiur Charitati.

Dixiper f2 , quia per accidens fit venia-

peccat moraliter ; licét nonteneatur ad .

(

fcítitutionem,

D

le. 3, P'ropter adtás imperfectionem ,

l

Refp. z. Procurareproximo malum

ut,quianon eft cum delibetatione perfe-

Qá, 2. Propter exiguitatem objecti,

ex motivo rationabili , non eft pecca-

)

Vf

üt quia proximo optat malum , fed leve.

tum , ut fi procurando meam folutionenm

Yi

Ü

QUJERO V.Licetne dealteriusmalo

adducam ptoximum in debita , vel fi (ol-

x

audere, de bono dolere ?

licitem punitionem malefac&toris, licét

uf

CVIIL Refp. fub dift. ex motivo

enim isindepatiatur damnam, nonta-

(fti

averíionis & diíplicentiz. perfonz illi-

tnen fum illius caufa.

)

jl

citum eft.

Ratio : Quia utor jute meo, & quam-

En

li

Ratio ; Quia tale gaudium & triftitia

vis tam citó non exegiffem,6i me non of-

conttariantur Chatitati , nec aliunde

fendiffet ; (i tamen rationabile moti-

u

If ^

golffunt oriri, quàm ex internoodio,Ex

vum babeo exigendi, v, g.incommo-

j

"

qüt

motivo honeíto ( quod omni averfione

dum,quod patior ex detentionepecunia

i

il

"

caret ) non eft illicitum , v. g. optate

mez , non dicor vindicare exigendo , fed

u

mortem pradoni , ut negotiatio fiat fe-

potiüs denegare beneficium , quod prz-

ftare nonteneot.

4

g

cura: egritudinem peccatoti , ut. con-

um

vertatur ad Dominum: dolere , quód

QUJERO VIL Licetne fibi optare

.)anr

homo iniquusadeptus (it officium , quia

inortem ?

malé tra&atutüs e& populum.

-

li v

CX. Refp. fub dift, $i fiat ex motivo

p?

1r

Ratio: Quiatale gaudium & ttiftitia

defperationis , eft mortale ; i fiat ex

fuam bonitatem vel malitiam famuntà

Mcm*

motivo bono, v. g. ut quis ardentiüs .

motivo , ex quo eliciuntut, nec feruntur

m[l([nl f

m

Deum amet, ut Deum non ampliüs of-

I

in malum proximifub ratione mali , fed

feadat , &c. peccatum non eft.

j d

LeMfl

füb ratione boni: nonenim defideratur

Qüll

l

o

Ratio: Quiain ptimo cafue&contra -

mots predonis, ut homicidiumcft , (ed

"

[46/

Chatitatem (uipfius , non in fecun-

f

do,

D

j

quatenus eft caufa qu? etis publicz,

Nna

Quia

466

TRACTATUS VII.. Examen, 7.

Quid fi faemina fzepe fibi optet mer-

hii

parentis , à fe in ebrietate perpetrato,

tem , ut evadat fzvitiam matiti, à quo

propter ingentes divitias inde ex hate-

! um

duriffim? ttactatut ?

ditate con(ecutas.

| &A

- Dico , ptobabilius effe quód morta-

QU/ERO IX, Quid fentis de iSHr-

pptt

liter peccet, fi fiat ferió & cum plena de-

mo quiin doloribus clamat

» Coqueri-

. tf

liberatione,

tuf , triftatur , corpusagitat

?

Mi

Katio; Tum quia non eft Domina

CXII. s5 r. fub dift. Si ille ex "

hd

fu$^vite ; tum quia delinquit contra

nz corporis comtnotiones le

,&

r

Qharitatcm fibidebitam in materia gta-

moderatz , & absque alia indecentia,nec

y14

vt.

z

demonftreut aliquam — amatitudinem

ttizi:

- QUAERO VIIL Licetne ob aliquod

fp:titüs, refignationi & regulz rationis

emolumentut temporale altetius mor-

| m" ytunti

W

]

oppofitam, non fünt peccata,

V |

tem optate, faltem cum debita modera-

Katío : Qu'a (unt effectus nature (en-

li )

tione, ut fi uxor marito, à quo duré

übilis, quosanimus, etfi pacatiffimus ,

"nn

tra&atur, optet mortem ut à Deo ei

tegete non Ilmper poteft, prout vellet,

"ndete

infligendam ?

multi enim Sanct

fj D.

CXI. z. Probabiliüs negativé.

verunt.

—i in doloribus clzma-,

w

Katio: Quia tatione precepti Chari-

.. 2 Si motus illi (int nimis violen-

01

tatis tenemur vitam proximi praferte

ti & conjuncti cum indignatione, fünt

u tXþlimm

commodo noftro tempotrali,

Et certé

peccata , fcd nonnifi venialia,

oppofita fententia afTerens , quód. hoc

Katio t. partis. Quia fic conttatian-

"

non tam fit velle malum proximi qudm

tut virtuti patientiz , cujus eft confit

U

bonum inde fecuturum , in praxi peri-

mare animum ad moderandam trifti-

fb

culoía eft , quidquid de ea fit fpecclati-

tiam ex morbo provenientem,

ram(up,gdc'

yé loquendo.

Katio 2. partít; Quia omnia ilh

Ti

Not. Inter 65. Propofitiones ab In-

non funt niíi quidam exceffüs doloris &

Wi

Anocentio XI. damnatas effe & lias:N, 1 j*

triftitiz per talia externa coporisfigna

j

Si cum debita moderatione facias , potes

manifeftatus, qui mortalis efle non po-

j Hllmg?

W

absque peccato mortali de vita alicujus

AT n

tef£ , nifi ratione fcandali aut »al'tcrius

ttiftari, & deillius mortenaturali gau-

mali ex tali impotentia fecuti.

IU

dere , illam inefficaci affe&u petere &

QUAERO X.Eftne peccatum de(ide-

"ii

defiderate , non quidemeex difplicentia

rare vel procuraremalum, animalibus

perfone , fed ob aliquod temporale

proximi? De quo $. Thom hic q. 76

Y

BI/ Ildjy

emolumentun,

Et n. 1 4, Licitum eft

a. 2.

H

abfoluto defiderio cupere mortem Pa-

Ufïoblqu

CXIIT. y,. 1. fub dift, Si fiatexodio

tris, non quidem ut malum Patris, fed ut

proximi , malam optatum referendoin

NI

h0

bonum cupientis : quia nimirum eiob-

ipfum, eft peccatum mortale vel veniale

m

ventuta eftpinguislhiereditas. Etn. z g.

fecundüm qualitatem mali defiderat

.

R'ICU

Licitum cftfilio gaudere de. parricidio

feu ptocurati, -

J le

t

Rm'c,:

d ?

De vitiis Charitati appofetts.

. 467

ordinate oftendendum, noftram volun-

Ratío: Quiahoceftodio habere pto-

l

ximum in fuisanimalibus,

tatem voluntatialteriuspreftare. — Vel,

&. 2. Sifiat excaufa rationabili, v. g.

Difcordia eft , quá quis voluntai alterius

l

de bono divino aut humano, cui debet

propter damnum quod animalia infc.

n

funt , non e& peccatutm.

confentite , fcienter & ex intentione

«onttatiatut.

Ratio: Culaad repellendum notabi-

Id

J

le damnum poffunt etíam occidi. Ergo

Kefp. 2. Difcordia Formälis, feu ex

m

&c.

intentione talis, eft peccatum mortale

"

'i:rä.- & paífione in ipfa

ex genere fuo.

A.

&. 2. Si fiatex

Mm

animalia , absque odio vel damno pto-

Ratio: Quia dire&e eft contta con-

ximi, tantüm eít veniale , ratione irz

A

cordiam Chatitatis juxta S;, Thom. Dixi

i

inordinatz, non ratione animalium.

ex geuere [no, quia fit veniale propter

i

Ratío: Cüm enim hzc homini fint

imperfe&ionem a&tüis , vel ex parte vo-

[[l u

fübje&a, potef illa odio habere , percu-

lentis, ut fi fit motus primus difcordiz,

tere, occidete pro libitu ,feclufo damno

vel ex patte materiz, ut fi (itin te levi ;

h

u

ptoximi, De his plura infrà de impre-.

eft autem res levis, quz non eft neceffa-

catione.

tia ad falutem , v. g. non velle fugere

M

. QUAZERO XI. T'eneorne in Confef-

mendacia mer& officiofa.

ii

lV

fione exprimete fpeciem mali , quod

Notantet dicitur in 2. definitione ( ait

proximo o

Cajetanus) cui debet cozfentire , quia

| i

fum?

puvi , vel de quo gavifus

:

TA

completum difcordie peccatum tollit

CXIV. s. Probabiliüs affitmo , 1o-

concordiam, non quamcunque , fed de-

A.

quendo confequentetad fententiam no-

bitam, quia fcilicet ex debito eft, aut

m

ftram fuprà de circumttantiis intra ean-

w

eífe debet inter proximum & fe aut

dem fpeciem notabiliter aggravantibus.

alium,circa bonum divinum vel proximi

1

Et tationes ibi adductz etiam hoc pro-

neceffarium; quód fi unus zftimet effe

f CX(CE?-'

bant. Unde notabiliter graviüis peccat,

tale, alter contrarium opinetur , vel

i

qui alteti optat mortem , peftem , gehen-

fentiat , eft difcordia. Sienim quisno-

monulbä

nam,&c.quàm qui ei optat amiffionem

lit concotdate cum proximo ad bonum

[;-ydiïl

alicujus animalis,vel etiam pecuniz, etfi

fupererogationis (puta , ad ingredien-

"d

in magna quantitate,

dum fimul Religionem ) non fpe&tat ad

p

L

vitium diícordiz , quia ad hoc bonum

l?mü !

'Bifcard'z'æ q. 37. Contentio q.38.

nontenetur confentire.

j

hi

Utrobique per ?. artic.

QU.ERO XIII. Contentio quid &

l.

quando peccatum et(t

QU.ERO XII. Dfcotdia quid &

p

"]

quando peccatum eft ?

CXVI. z. i. Contentio eft vitium

inclinans ad inordinat& altercandum,

f

j

. CXV. g. 1. cum $. Thom, q. 37.

NamS. Thom.q. 38. a. t.ait: Conten-

lmüm W

3,1, Difcordia eft yitium inclinans ad

deteeltcontra aliquemtendere. "Unde

Nnn

2

ficut

ag

468

TRACTATUS ViII. I:'L»mmm "

ficut di(cordia cotittarietatem quandam

hii

Schifma,

itportatin voluntate , ita contentio im-

nj

portat eam in lecutione.

De boc occaftone Hærqþ*f&j Atofla-

Hl

Refp.2. Contratietas locutionis po-

fía , ad quas Subi[ma prop? accedit,

jdm

D

tcft attendi dupliciter, ait S. T'hom ibi-

atfum efl [oprà Tradl. 7. Exam. 3,

dem: Uno modo quantürn ad intentio-

2. $9-

| onda

nem contendentis ; fi enim contrarie-.

thim

tut vetitati , eft vituperabile ; fifalfitati ,

Bellum..

! lum

eft laudabile.

Alio modo quantüm ad

jidicio

modum , & fic confiderandum eft, an

De quo $. Thom, queff. 404 p;r 4.

177

ATE

talis modus . contrariandi conveniat &

| Wh! 0þ0n

períonis & negotiis , quia hoc e& lauda.

QUAERO XIV. Bellum quid &quo-

j n

bile: vel an excedat convenientiam

tuplex , & quá ratione licitum?

lg.

petfonarum & negotiorum, & ficcon

CXVV. x, s. Bellum eft congrö(ïïo'

A ptüet

:

plurium. vi & armis fatacontra extra-

tentio eft vitupetabilis.

ncos,

i

Differc à duello , quód hoc fít

*uthin

Refp. 3. Si Contentio pugnet contra

paucorum contra paucos , fiveconcives

Veritatem cognitam , quoad gravitatem

fint five exrranei, Item à editione, hac

itrol

peccati judicanda eft juxta aaturam veri-

enim eft plurium contra pluresineadem.

TT

tatis 5 hoc eft, ( veritas impugnata , cft

At

Repübli(:æ

g d.

vetitas Fidei , aut neceffaria ad falutem

. z. Bellum aliud eft defenfivum

alicujus, (ive quantüm ad animam ,five

"Oi

Y

quod affumitur ad in juria:ix( qua mo--

i,

quantüm ad corpus,five quantüm ad res

raliter cft in fieri) repellendam : aliud

feu famam ; & breviter, five veritas eft

"g, p

offenfieam , quod affumiturad obtinen-

Fl! Eæa [

talis, utejus mendacium elfet pernicio-

dam (atisfa&tionem pro

Iu

X

injuria jafni il

du

fum , Contentio pugnans contra eam

ta..

4

m

eft perniciofa, ideoque peccatum mor-

3 3. Utrumque bellum pet fe

hi

—veäæ

P

[

il

talc ; fi veró non fit mendacium perni-

licitum.

I:a $. D.a. 1.

dy

ciofum , erit venialeutexplicat. Ca-

A

j

jet-

;

Raro: jure naturz ommnibus con

Ti Ij m

P

ce(fum cft vim vi repellere.Ergo ifcitum

f d

Hoc intelligitur de Contentione for-

eft bellum defenüvum.

Dein, fi non

D

ddtfg

fs

mali , feu de eo qui ex intentione pugnat

effet quandoquelicitum bel'um inferte

Contra veritatem , fi enim fieret difpu-

( quod cft offenfivum ) poffet Princeps

Zïfm '

V

tationis vel exerciui gratiá, eft laudabi-

abfolutus feu Respublica Supetiorem

lis , nifi forté effet exceffuüs in modo ac

5 Q clhü

non agnofrens alii imponc infettt

Dfom

T

clamore, ratione cujus poteft fieri pec-

quamcunque ínjuriam : Sed hocneme

t

catum veniale , imó mortale, fi

admittet,

Ergo.

li

A

adeffet fcandalum trahens

Dixi in R. 3. pe

r [e : Quia bcIl'uni

ET

Jl c

llicitum ex de-

jl

ad mortale, :

(j

WT

per accidens potca;Aäsrii

"gt

IF

um

t

De Belle.

469

-fe&t u conditionum requifitatum ad bel- 1. 22. contra Fanftum : N

Voc;ïndi

cupi-

ditas , ulcifcendi crudelitas, implacatus

lum juftum. — Proquo

T

& implacabilis animus , feritas rebellan-

s.4. lria requiruntur ad bellum

!

juftum , quz affigoat S. Thom, cit. a. 1

di, libido dominandi, & fi qua funt

inc.

fimilia: hzc funt quz in bellis jure cul-

IL

Primo au&totitas Principis,cujus

mandato bellum ef gerendum, — Non

pantut,

enim pertinet ad períonam privatam

Qnarta ab aliis affignatur conditio ,

bellum niovere , quia poteft jusfuum in

ut nimitum in bellando debitusfervetur

Similiter

judicio Superioris profequi.

modus , puta , ne parti contrariz alia in-

T

etiam convocate multitudinem , quod in

ferantar damna , nii quz necelfaria int

bellis opertet fieri, non pertinetad pri-

ad omnimodar fatisfactionem pro in-

n

vaam períonam, Cüm autem cura

jutía illata, & expenfis toto belli tem-

Reipublicz commiffa (it Principibus , ad

porefadtis, Item ut media , que in bel-

eos pertinet Rempublicam tueti, Et

lo adhibentur , non prziudicent Reli-

ficut licit eam defendunt materíali gla-

gieni, Juftitiz , Charitati, &c. — ltem,

0i

dio contta interiores perturbatorcs,dum

ut ante bellum petita fuerit fatisfadtio ,

05;"

puniunt malefa&otes, Rom. 13, . JVop

& à parte adversà äenegatg.

us

fint cau[a gladium portat ,mimfler emim

Affigna quasdam injutias notabiles ,

"

Dei eft , vindex in iram eiqui male agit :

quz fint jufta belli caufa , fatisfactione

ita etiam ad eos pertinet gladio bellico

petità & denegatà.

M

Rempublicam tueri ab extetioribus no-

CXVIIL Dico:Sunt r. Denegatio

r]dm

ftibus, Tales Principes funt Papa,Im-

perator , Rex Hifpan'iæ, Galliz , Res-

innoxii tranfitus , & fimilium , qua jure

d

Gentium debentur omnibus ;ficut enim

jJmo

publica, v.g Veneta , Supetiorem non

r

aenofcens.

quilibet privatus poteft tranfire pet tu-

»

me

Secundo :. Requiritur caufa jufta , ut

vm agrum , fiis habeat fervitutem viz

.irr

fcilicetilli, qui impugnantur , proptét

publice , ita & gensex zquitate & jure

aliquam culpam , impugnationem me-

communis humanz focictatis pet vias

"T

2. Ptetioía

[

feantut , v.g. ut vindicare neglexeriut,

publicas alterius Regni.

jf

quod àfuis improbe fa&um eft; vel

Principisdetenta , Civitasinvafa, etiam.

i

"

teddete , qucd pet injuriam ab-lagum.

garva ob periculum amittendi majora.

eit.

u

-

jl

qkl if

3. Suppetiz latz inimicis. 4. Publica

í

l

Tertio : Ut i"rïtcmiïä bellantium fit

Principis contumelia. 5. Kebellio Sub-

W (

t1ecta , quá (cilicet intenditur, vel ut bo-

ditorum, 6. HarefisSubditorum.7. De-

WW' |

mum promoveatur, velut malum vite-

fenfio malcfa&orum ; ne pornas Iuant,

if

o

ii

tur.

NNam lic&t adfit authoritas indi-

$. Feedus violatum. 9. Negatuslocus

&dicationis vetaz Fidei.

r

centis &jufla caufa, fi tamen intentio

pr

]

l

non fit tecta , bellameft illicitum.

Pto

Oppozo 1. contra R. s. & 4.Matth.26,

t

(l

wæ'l

quo $. Thom, ditat $, Auguft, dicentem

Chri&us. dicit Omnis , qui accepetit

|

í

Nnn 3

;

güm

iib

470

TRACTATUS FII. Examen7.

gladium, gladio pedbit. Ergo bellum

pacis utilitatem vin

4

non eft licitum.

Hzc ibi,

cendo petducas

Iu

D

2, Bellare contratiatur divino pre-

Not. Siex bällo/injüüo facilepravi.

- p

CCPIO.

Ergo.

Prob. ant. Matth, . .

deantur eventura damna longt exce-

feftyti

dicitar : Ego autem dico vobis , non

dentia zftimationem tei debitz, fit illi-

jrinf

refiftereimalo. Ec Rom. 12. Non vos

citum. Hinc boni Principes, etiom

* á

defendgixtes, Chatiffimi , fed datelocum

H

fuperiorem non agno(centes, folentaf-

ft inj

ire. Ergo.

fumere alium . Principem ut' Judicem

Iterdu

3. Quod conttariatur virtuti , eft pec-

compromi(latium aut atbitrum , & non

f(

€atum: Sed bellum contrariatüc virtu-

cruento bello vindicatejusfuum.

It pl

ti, nimirum paci,

Etgo eft peccatum,

QU ZE R O XV. Licetne in bello j1-

A at m

Hzc folvit S. D. art.cit. ad z.

Sicut

fto hoftes fpoliare, occidere , in fervitu-

W

ht

Auguft.dicit: Ille accipit gladium , qui

tem tedigere, etiam innocentes ?

onftt

nullá fuperiori aut legitimá poteftate

CXIX. z. 1. In bello jufto tam de-

Db

x

aut jubente vel concedente in fanguinem

fenfivo,quàm ageteffivo licitum eftho-

Al

alicujus atmatut; qui verócx authori-

ftibus ( etiam par.á vi&oriá ) ufque ad

tate Principis vel Tudicis , fi fit perfona

4 ällppay

plenam fatisfactionem inferre damnayt

&Idhcm;

privata, vel ex Zelo juftitiz , quafi ex

atces deftruere ,. provincias occupare,

h

auctoritate Dei , f1 fit perfona publica,

thub

teosoccidete.

A t

gladio utitur, ipfe nonaccipit gladium ,

Ratio. Quia hic eft finisbelli,

MMW

fed gladio ab alio fibicommiffo utitur ,

Bu

undeei posaa non debetur. Nec tamen

g2 Licitum eft in bello jufto holtes

bouis fuis fpoliare , etiam innocentes,

?!wm'

etiam illi, qui cum peccato utuntur gla-

dio, femper gladio occiduntur, fedipfi

fifint pars. Reipubl. delinquentis , &

6////&!/ Em

maxime illis bonis; quibus hoftiscontra.

IUW» l

fuo gladio femper pereunt , quia pro

peccato gladüi zeernaliter puniuntur ,

juftüm bellum gerentes poffunt uti, ut

.....

!

l

Ita S. D.

füntarma , equi , &c.

-

iv

nifi poeniteant,

lil

A4d 2, R. eodem modo.

Ratio eff : Quia horumbonorumfpo-

*tho(

Alia R. yi-

M

deatutr inS, Thom. ibidem.

liatio eft. jufta quzdam defenfio.

^il

w!ïbC(

4d 3. Min, eft vera de bello injufto.

x 3. Aliis bonis innocentes fpoliari

(f(s;

Unde S. D. ad 3. ait : Etíam illi qui ju-

poffünt per accidens, in quantum ha

o

i .h

fté bella gerunt, pacem intendunt , &

fpoliatio eft neceffaria a confequendum

'»bn

At

ita paci non contrariantur nifi malez ;

finem belli. Hinc juxta mandatufit ,

antuu

quam Dominus non venit mittere in

vel voluntatem explicitam aut impli-

ü,Qll

hn

mal

terram , ut dicitur Matth. ro, Unode

citam Belli-Ducis in bello- jofto po*

[

Auguft, dicit : Non quzritur pax , ut

funcmilites frages defttuere, pagos evere -

M

EY

bellum exerceatur , fed bellum geritur,

li

.d'*nlisü

tere, utbes fpoliare,

As

Ut pax acquiratur.

Efto ergo bellando

Ratio: Quia funt executores juftz

LT

! .in f

T

|

j

^C

pacificus, ut eos quos expugnas , ad-

fententiz & vindi&a.

«l

in

£. .wipllü ,

um

lg

De Bello,

471

]

Excipio, f Dux;ad patcendum hofti,

autetn fint nocentes, & adfit cul pamote

id vetet , tunc enim damna inferentes

te digna , polfunt occidi,

peccant contra juftitiam , & tenentur ad

3 f. Stando in jure. Gentium in bel-

10[1

teftitutionem , quia cunc hoftiïs tetinet.

lo jufto licet captivare hoftes, imó &eo-

m

jus infua bona , uti anté,

rüm infantes tatione carente«,

0

m. 4. In bello jufto per accidens,

" Fatio : Quia infances compütantur

d

feu indire&& , ac przter intentionem

inter bona nocer tum & Keipubl. contra

HI«J

interdum licité occiduntur innocente: ,

quam jufté bella:ur.

Yi

vt fi Civitasalitet capi , vcl hoftis ali-

Reíp. G. Infideles, ideít, non bapti-

I

ter prelio vinci non poffit.

Hinc

zatos, uti & à Fide apoftatas, contra

il

turtes ac moaenia tormentis vel fuppo-

Regem Chriftianum bellantes , licetre-

&

fito puIvcrc lickéevertuntur , quamvis

digere in fetvitutern.

as

certó. conftet quosdam ipnocentes fore

Rat:o: Quia d fpenfatio in jure Gen-

l

l

occidendos,

tium de non efficiendo mancipiainter

0]

li

Ptobat hoe praxis p?brum acpruden-

Chriftianos in belloju(tocaptos ( Chri-

tum. Supponitur autem, quód nun-

i J

ftiani enim à Chrifianis capti, folüm

d

i

quam id liceat per fe & ex directa inten-

detinentut , ufque dum pecunià redi-

yito

tione; Respublicaenim nonhabet do-

mantut ) faGta eftin favorem Fidei: Sed

miniam in vitam fübditi,ficut habet in

hanc non habentinfideles , & Apoftauz

onatemporalia , fed folus Deus,

De

eam reliquerunt. Etgo.

ii

quo alibi.

Quid f inter hos (intinnocentes, co

inbdfq

Quos zntelligis per innocentes ?

z

gniti tales 2

,aig.:.ïïf

Intel/igo Ecclefiafticos , qui nec funt

Dico, von fieri mancipia licit fint

u

pats populi , nectractant arma vel con«

adulti, bene tamen innocentes ratione

u^

filia belli. Item pueros ac mulieres ,

carentes, ob rationem antédatam, — Eit

fimplices tufticos , & externos » cafu

hoe prafertim , fi Belli- Dux tuliffet poe-

d

?m Po:la-

verf;ntes inter hoftes » & attnis eos non

nam, fi ipfi rebellent ; etiam ipforum

Xjuvam €s.

wïumbfg':":

infantes mancipia futuros.

j

- Quid fi in urbecagta fint multiinno-

Quid fentis de teis feu nocentbus

centes , G pauci nocentes ?

g

jufto bello captis, poffuntne occidi?

n(]ilif

Dico : Non licet expugnate eos cum

(b

ij

Dico , Poffunt , fpectato rigote jufti-

(l

J

^

peticulo inpocentum.

tiz 5 fed charitasexigit, ut falvobono

(j

u

Katio: Quia major pars trahit ad fe

communi Belli Dux fanguini parcat.

minoretm :

Dixi , falve bono communi.

Si enim

'&e*vw

"Not, quód etiam obfides dati , l'cét ex

contta hoftes valde pertinaces fecuritas

3

j d[&

fl

patte dantis fides fit violata , non poffint

aliter obtineri non poffet, vel damnati

occidi , fiin caufa belli fint innocentes:

aut convidi effent de magno crimine ,.

f

poltunt tamen captivari , imó & ( G in-

v. g. perduellionis , aut]zfz Majeftatis ,

4

deles fint). in fervitutem redigi ; f

occidi poffunr.

W. ,

Servs

472

TRACTATUS VII.. Examen. 7.

l

Áj

bellatur , fed fiant capientium,poftquam

Servi in bello etiam .ju&o capti pof-

iilb

':

(untne fugere?-

ad locum tutam delata. fuetunt,

It

gaad

Affirmo: ficutalibi docetur de juttt

enim Jure Cafareo ftatutumeft , & vi-

Trrg

s

incarceraco. «

detur e(fe & re boni communis, tamad

ia à militibus

lites vitandas , tum ad militesaniman- -

pj

QU AR O XVI. Spol

Aj f

capta cujus funt ?

dos.

! Chrilg

CXX. Ante R. Supposo 1. quód fi

Excipiunturbona; quægaudentjur& i

Gd

alicubi fit moris , utomnia fpolia defe-

poftliminii , v.g. beftiz, boves;equi , nt-

!t tmo

ves, & curtus onerarii, vehentes com.

]

rantut ad Ducem, ut is ea pro meritis

D

diftribuat , illum motem Ííervandum

meatum ; fi ho(tis, v. g. Turca , talii

Yaf

eíle.

fapiat, per noftros miltesvecó tecüpe- ——

n

It

Suppono2. Quaftionem effe de bonis

teutur , debent ceddi lllis, quorumäntä *

erant.

E h

mobilibus, & immobilia pertinete ad

Pro quoex Sylveftto

M

Principem , cum hactamen differentia,

Not. Poftliminium elfe jus; quo te-

ii

uód i inter eafint aliqua ab hofte( cui

ftituitur alicui res ufucapta vel prafcii-

rl

auferuntur ) injufté polfeffa , reftituen-

pta , quam propter captivitatefm velfet-

*iníf

da fint primis Dorinis , fi illi non fint

vitatem amiferat , à qua revet(us eft.

hoftes,

His fuppofitis

Item jus pottliminii eft jusamiffe reite-

f:viläla'i!ïb;'lis

s.'dimjmx.

Refp. verbis $. Thom, infrà q.66. a,

cipiendz ab exttaneo in ftatum priüi-

ï«ï-yi'lm !

$.ad r, Circa ptedam diftinguendum

nüm reftituendz , moribus, legibusque

WNMW

et: Quia fi illi; qui depredantur ho-

conftitutum , ut, fi quísaliqua perdidi

At

in bello, illiteftituantut , fi poftea recie

ftem , habeant bellum juftum , ea quz

Wfpam,

er violentiam in bello acquirunt, eo-

piantut.

M

Pt Àj |

Princeps ;

ram efficiuntur, & hoc non habet ra-

QUJAERO XVII. Poteítne

.]l]]

4f[],

tionem rapinz ; unde nec ad reflitutio-

tutá confcientiá citca indictionem 5& i,

i

x

il

nem tenentut , quamvis poffint in acce-

lfj

ejusque pfofecutionem íequi lent»

t

tf

Atb

j

ptione przdz, j.u&um bellam habentes

tiam probabilem ac mi

nüàs fecuram reli-

TOA

U.

$

endutt.

»

peccare proptet cupiditatem ex prtava

&& probabiliore ? & quid 2

l s,d

i

intentione , (i (cilicet, non propter ju-

militi in cafu quoci?tdu'bium&c

ftitiam , fed propter przdam principali-

, jq?:itia'

["

r

df

belli?

ter pugnent.. Dicitenim Auguft. inlib.

'4

lu

de verb. Dom. quod propter predam

CXXI. . :.Wad* T. 'pgft-em

Is

Ti no

probabiliiis negativé,

militare peccatum eft, Si veró illi qui

u

Jnecal

Ratío hujus patet in Tra

&.» Ea

i

At

przdam accipiunt, habeant bellum in-

3. .0,33.

jitum , tapinam committunt , & ad re-

ftitutionemtenentut.

HecS.D,

Refp. 2. Miles

g;ïcun

m

um

tatüs bE

aein -

)mml

Ex quo patet; quód bona mobilia in

cialis , five gregarius pa

i

bello jufto &

li.

hi

bello jufto in ptzdam capta non com-

l n m 0

L

- w

tu.

Iu

putentur in fatüfa&ionem rei, pro qua

X

Ratit: - Mm

Es

; De Bello.

7j

Ratío : Qui amatpericulum , peribit

CXXIT. Potef!ue dati belluti ex utra-

3

in illo: Sed talis exponit f& periculo

que patte juftum ?

peccati. mortalis.

Ergo.

2ico , impoflibile effe per feloquen-

Intelligitur autem refolutio , (i ex

do.

Quia juxta Dialecticos ex duabus

YUf

us

patte ejus,contra quem movetur bellum,

ropofitionibus contradictoriis una ne-

etiam fit fententia probabilis, Hinc inter

ceffarió eft Falfa.

Poteft tamen efle per

Chriftianosjufta bellum indicendi cau-

accidens , propter invincibilem ignoran-

nglüiï

(a debet , omnibus rect? ponderatis , (al-

tiam juris alterius partis.

d

ht

tem moraliter loquendo effe certa &

QUJERO XVIII. Teneturne Prin-

(

evidens,

cepsoblatá juftá fatisfactione,à bello (li-

44

Si cau(a fit dubia & agatur dereab

cét jam ceeptum fit) defiftere.

|

u

CXXIII. », Probabiliàs afhtm. Ra-

alio poffeifa , melior eft conditio poffi-

li,

dentis, nec poteít pet bellum pofleflio-

Ho: Quia fublatá injuriá & a&ione,non

du

lh

ne fpoliari. « Si res à neutro fitpoffelfa ,

reftat belli cauf2: Sed jaxta Jutiftas per

l i

"debetper Jurispetitorum fententias du-

dignam fatisfa&ionem tollitur injutia

& a&io.

Ergo,

u

bium decidi. Si uterque habet zqu&

rapu

"

multos pro fe (entientes, debet res divi-

Quidfiilli , qui bello impugnantur ;

ma

