bent péccacum Originale ,

eo mundati. Ergo faltem filii paren-

mum perveniat , & falvetur ; alius veró

qumm

non perveniat & damnetur ; quamvie

M

i

tum baptizatorum non funt neceífarió

Itj

Parentes Baptifmum exoptent , & hune,

Q

baptizandi; quia 1llud à parentibus, eo

carentibus , contrahere non potuerunt,

.quantumeft ex fe, procurent.

i

HocS. D. folvithicq 68. a. 1. ad 2.

Ratio : Dicum fignum externum

ficm

remittens fe ad :. 2. q. 81, ad 3. ad 2,

proteftativum Fidei fuit remedium Leeis

naturz &ícriptz. - Ergo Lexgratizillud

ubiait: Peccatum Originale per Bapti-

E

ii

mumaufertur reatu, in quantum anima

abrogavit.

LVI. Oppono 1. Pueri defa&o dicun-

recuperat gcatiam quantüm ad mentem,

-cafu

turbaptizari in fide parentum. Ergo

remanet tamen peccatum Originaleactu

quantüm ad fomitem , qui eft inordina-

2, Communiter dicitur, quód propter

fl

!

jus paternum voluntas parentum fit vo-

] Wm

M

tio partium inferiorum anima & ipfius

fecundüm quod homo gene-

luhtas filiorum. -

Tif

cotporis ,

Etideo

rat,& non fecundum mentem.

3. Aliásnon falvatur illud Apoftoli :

g/(i0

Deusvult omnes homines falvos fieri,

li

J

baptizati traducunt pcccatumOriginale.

Non enim Parentes generant in quan-

quia non daret omnibus media fufficien-

l pcn

tiaad falutem.

tum fünt renovati per Baptifmum , fed

«t

de

Ad r. R, fenfam efï'c, nen quöd pue-

D

in quantum retinent. adhuc aliquid

Hac

ibi..

vetufkate primi peccati.

ri ver? ctedant , fed quia pet aliorum fi»

&dit

dem ad Baptifmum offeruntur , & per

3. 2. Defa&o & fecundàm ordina-

£iam Dei Legem extra cafum Martyrii

Baptifmum eis cum gratia infunditur

ib

habitus Fidei,

Baptifius, in re fafceptus eft parvulis.

Áit t

fimpliciter ad falutem neceffarius, ita ut

Ad 2 R. intelligi in. foro fori de iis

gt

non fufficiat votum Baptifmi À Parenti-

quz pater facitpro filio nondum eman:

cipato,non veroó de iis , quz concernunt

büs velaliisconceptum , cumaliqua. be-

falutem animz,

qms lu

nedi&tione prolis aut oblatione ejus aà

Zd 3. R. cum Thomiftis ex tract, de

l

Deum cum invocatione SS Trinitatis

i

D

Predefítinatione, ly dare dupliciter poífe

velut cum figno pgote(tativo' Fidei in

(üumi. r Prout e& correlativumad reci-

iqi

Chriftum.

egn

l

ii

pere , de(ignatQue intrinfecam divino-

Ita patet ex generali voluntate Chri-

a

&i Joan, 3. Nift quis renatus fuerit , &c.

rumauxiliorum receptionemi & applica-

tionem.

2. Proutidem eft,ac przpara-

d

füper quz verbaS. Ambrof. ait: Utique

9

, nonali-

re,& in communi offerre , feu paratune

mullum excipit, non infantem

W]I(fl'

quà pteventum necesfitate. ldem clare

efle , quantum eftex parte fua, eadeim

m

conferre.

Primo modo Deus non dat

docet S, Auguft. l. 3. de orig. animz c.

pl

3 qui etiam 1n Epift. 105. & $7. Bap-

omnibus reprobis media 1eu auxilia ad

; dalütem fufficientia , fedin pocnam pec-

A

cati

ttfmum m V.om pare-r-xtm-n excludit di-

"

«:prtot.2

q

$84

TRACT/I?US XI. Examm 54.

cati mortaliswekactualis,vel Origina-

mo dicitur ablutus, tin&us,affjcr&s,* latt

lis,ea multis denegantur,ut probatur

ficut exminimo vulnere homo dici-

F

intra&.de prxdeftinatione, & docet

tur vulneratus ,. ex minima macula

i

S.Auguft.Epift 107.ad Vitalem con-

maculatus ,quaz funt denominatio-

ub

tra Pelag.dicens:Scimus;gratiam Dei

nes extrinfece. Necobítat, quod ex

p

non omnibus hominibus dari,íci-

minimo colore vel albedine fubje-

us

mus,eis, quibus datur, mifericordiá

. &um hnon-dicatur calidum vel al-

n

Deigratuita dari; (cimus, cis, quibus

bnm. Q^ia hec fünt formzacciden-

1

yi

non datur, jufto Dei Judicio non da.

tales inharentcs.

ri Hzc ille. Si veró ly dare 2.modo (u-

t

;

Porró extra caíum ncgcü'itati"s fém-

xtntt

matnr,Deus omnibus reprobis tam

perabluendacf corporis parsmagis — g

parvulis quàn: adultis dat media &

principals, nimirum caput, in quo

agtat

j D

auxilia ad falntem füfficientia;aliàs e-

vigent omnces fenfus, & à cujus ablu-

At

nim Leusnon haberct finceram vo-

tioncindubitate dicitur homo ablu-

t&t

luntatem falvandiomnes homines.

tus. Ita colligitutex $. Thom. q. &8. a.

Vide Tra&t.7.defide;Exam.2. Q. a.n.

11ad ..

H

3 .at Oppono 1.

LVIIL Quid fj puer adhuc fit ï n ute-

*'dus

Multa contra

hac objici þoiï'ent;

ro & periclitetur,obftetrix veró pof- -

N

1

tindi

quz tamem habent propriam fedem

fit manu ad intus eum attingere &

in tra&t.de predeft.& tractatur à Go-

abluere?

L

DT

Ra

netdifput. 5.a. 5.& 6. Videatur fpecia-

Dicacum $. Tho q.69.2«11.ad. 1. Nom

p

liter a.5.$.2. 0bje&t. z.

pofit baptizari.probabilius eft. Quia *

- f

Pluraargumenta,quz poffünt op-

utquis baptizctur, requiritur , ut fit:

ponij(olim probant dcabfoluta Dei

natus,debet enim per Baptifmum re--

JUOF

potentia,feu Deum potuiffe ita iníti-

Wt

tuere.

T

nafci: Scd. talis puer non eft natus..

vf

DT

Exgo.

LVII. Quidut Minifter ageres,(iin-

"Non tamen conde

iib illam:

"*hemm«

if

fans periclitàretur in pelle fecundi-

obftetricem, fi fübconditioneillum

na,qua non poteft exui?

puerumin eaneccsfitate baptizaret.

um

Dito: Ba

ptizarem, & baptizaretur

Oppofitum noftrz rcíolutionis te-

validé.

nentaliqui DD.qui nativitatem füffi-

Wi

Ratto :

"l

uia illa pellis pro tunc per-

cere dicunt illam,qua quis de non:

tinetad infantem;ut parsejus.

hominefit homo; fed rmalé;

W

Yi

Quid f ine periculo non poffit ex-

MT

Quid fi mater non posfit proléedere ?

pe&ari perfecta nativitas pueri ?

Dico : Non debet fcindiutpuer ex-

lii

HUR

Dico: Debet baptizari in quacung; ,

AUn d

trahatur & baptizetur. $i pregnans:

etiam minima parte corporis, qua

mRoriatur,& puervivat,den debetfe-

'l*ïltm

xj

prominet,utfunt manus,pes.digitus,

H

Me

&c. mmodófitmoraliter fenfibilis.

peliri,donecextrahatur puer perfcif-

:

onem matris, $i materfit damnata

OWQVU

ad

Batie : Quia perejus ablutionem ho-

ülllluqlü

p

ass

C pe Baptifoo.

Chrifti non hab

bt-, hic non eft cjus

ipe

,; ädmortem : execusio fententie eít

iW

Ü

Nota tamen , non effe idem, effe

différenda usque ad partum.

Chriftianü, & efc Catholicum. Quia

du

Quid faciet Minifter,fi ei pro Bapti-

fRUU

Catholicus eft,qui SaeramentoBapr;-

fnio offeratur monftrum ?

fmi initiatus in Ecdefia Dei pro&ite-

quda

Dico : Sijudicet cffe duas animas ra-

n

i

tur veram doctrinam Chrifti ; íivero

tionales, eó quód habeat duo capita

i

Wie

& peétora;

debetípeciatim baptizare

fit baptizatus, & teneat Se&tam., vel

talifeu

[

alium. siid non poflit di-

opiniones ab Ecclefia univer

unum poft

CatholicaBimirumR omana alienas,

fcecni (ait no

fter Lublino pritts ba-

at

ur unus

determinate,poftea. a-

eft qui

dem € hriftianus, non tamen

ptizet

eft Catholieus.

Hinc Haictici tunt

w

liusfuüb

; conditione, nimirum:Si non

ynqu

uidemChriftiani, fed non funt Ca-

es baptizatus, Ego t€ baptizo in no-

tholici. Omnis esrgo. Catholicus cft

jl -

mine, &c.

E

Chriftianus, non: vero eccont!a-

o2 r

. QUEROIV. Qui

s c& effc&tus Ba-

Dico 2 Signum Chriftiani cft (ignume

lil

: !

tifmi ?

£in&z crucis.Ita tenet tetus Chiiftia-

!

LIX.&;.Conftat ex

fiepe dictis,quód

tia pri-

niífmus.

ftutt- |

effe&us ejus primarius fit gra

j pf

ma fan&ificans,regenerativa,

feu de-

LX Quaread formendam Crucem

1n

inale,cui effectui

adhibetur dextra? curinterdum tres,

m

lens peccatuim Orig,

interdum 5. digiti

?

per íe adjungitur remifio omnis

j NU

Dico 1. Dextra ad:

hibetur ideo,qui&

poenze peccatis debitz, quz remiflio

T

etiam datur, nifi ex parte fabje&ti fit

dignum eft,utad Dei fervitium adhi-

jb

tiamío-

beantur digniora membra: Sed dex-

Obex, v g. affectus peccati,€

tra cft dignior,quàm finittra.E rgo.

at -

Jàm venialisv.g. inadulto. Effcetus

veró (ecundarius eft Character, & fa-

Dico2 Tres digiti fignihicant com-

Ltb :

fcffionem Trinitatis perfonarum m

cere hominem Chriftianum. Vide

u t

du

füprà hic Exam. z. & 3. Vide euam

unitate naturz , quinque digiti cui-

tum Vulnerum Chrifti

gei

Tra& s.Exam. ;. n. 11.

auar

LX. Quid eft effe. Chri

ftianum? &

€ur in cruce majori tangendo fron-

tem nominamus Patrenm;. & Em ,

jof

g

quod fignum Chriftiani ?

il

Dito . E(t effe hominem baptiza-

tangendo pe&us; Spiritum fanctum,

tangendo utrumque

humerum.

[1.

tum, & profiteri fidem Chrifti. De

:

treni di-

]

hocs. Tho.2.2.q. : 24. a. f.ad 1.ficaitz

Dico idco;ut fignificetur,Pa

.

Y

cirerum omnium pri

ne

ipi um,ficut à

g

Chriftianusdicitur,quieft Chriftudi-

rccedit vità

in alia cerporis

g r

Giturautem aliquis eti

e Chrifti . non

capite p

À

qos

membra :.

& Filium ab zterne proce-

olàm ex eo,quód habet fidem c-hri-

dere excorde feu in

tellectu Patris,ac

ul

flifed etiam exco,quod fpiritu Chri-

u

intempore

in utero

Virginis effe con-

veluti

&iad operavirtuo(a procedit.fecun-

ceptunxtan

dem Spiritü fan&ïx

at

. dimillud ad Rom.8 5i quisfpiritum.

a Ine-

Xtttt g

a.

886

ZRACTATVFS XI, Examen 3.

amotrem divinumab utroque procedere

D.

prepria voluntate invitis paventilut

g

velut abuno principio,

Similiter formando pollice .crucem

poffznt. Baptifrum fafcipere ,. ficut.

ii

& Matrimanium contrabere, Et ideo

arvam, fignamus primó ftontem, tan-

tiin

quam verecundiz fedem, ne verecunde-

tafes LIeite moneri poffent d | indyci

»

mur pro Chriftoignominiam pati. De-

ad f'aféipiendum Baptifmum, Si-verd

a(

indeos & cor, ut utrumque cruce velut

lo

zondum babent ufum liberi arbitrii ,

fignaculo muniatut , neex eo quid pro-

sl

fécundisnpus naturale füunt fib curá

xb

«cedat contra Deum aut proximum. Por-

rà tangendo frentem , nominamus Pa-

parentum , quamdin ipff frbi provi-

D

trem ob rationem ant& datam.

'Tan-

dere zon polfeni , unde etiam de pue

4

rmacipiu

gendo os , nominamus Filium , ad figni-

vir aptiquorum . dicitur , quàd falvae

lol

'licandum quódis ex ore Patris. ptocedat,

L&antur in fide paventum. .Et ideo com«

auli

Tangendo fcu crucem formando fuper

tra. juffitiam naturalen effet , fétales

ll

ectus feu cor ,. nominamus Spiritum

pueri imiitie parentibgs Baptizaren-

d

fan&um, quia cor eft fedes amoris , &

£

tur o ficut etiam fi aliquir babens u-

jat,

Spiritus $, etamor divinus,

af

Jffem vationis. baptizaretur. imvitus.

Quare in Cruce dicitur in nomine,

'cïllmtä;

nonin nominibus , cum fint tres

Effct ettam .pericu(oþzm taliter filios

"tl

nz?

i

perfof

tnfidelium baptizare 3. quia. de facili-

lii

Dico : Ut fignificetur trium Perfona-

ad infidelitatem vedirent propter mas

rumunitasineadem natura.

i

turalen affeéium ad paventes. F ideo

RO i

QUAERO V, Licetnà. infidelium

Aogm babet boc FEcclefte confiszäla,

At qi

spueros baptizare invitis' parentibus ?

Et quid fentis de Baptifmo furioforüm ,

quad fili infidelium vevitis porenti-

"W*W

us baptiz.arentur, Hacibi S. D. Et

UM erí

& amentium, aut dormientium.,

JP Tisin

ad 3. ait : Jomo ordinatur ad Deum

LXHL & 1.Dáad :. partem negativ*e',

E

W

etiarn de publica auctoritate , f ferio fit

pervationem ,

per quam Deum coguo-

lm;Q

li

de infantibus infidelium parentum . qui

feere poteft Unde puerautequam [arh

Principi Chriftiano fubje&i funt folàm

vationis babeat ,. maturali ordine or-

Ll

l

civiliter & peliuce , & nen funt vera

dinatur in. Deum . per rationem ga-

ii

eorum mancipia.

VERIHM. » QUorUm cure naturaliter

üïülm, Q

pedarat bocS. D. hic q; 98. a. 10.in

Jftjacet , d fécundino eoyum dt/gaji

l,

C. diceus: Pzuez infdfliümjïlz'i. aut

tionern funt. civca

L

N

i

Dabent

[/4

zP

fi

UP YALÍOMAs , AHÍ MOm Da-

pf dzv'zfzæ..agm

t

do.Hzc $. Thom.

T

deut. d Dabentjam quautzum ad ed,

Vi

dïmvc

Dixi , qui funt -Principi Chriffiato

qua fent jw"if" divizi vcd natualis ,

"A

ts

folàm civilrïrerfu(æ/:ä»þrl'.j " f-?i-'cl:ilim parent

"

xiigczþizt;zl't 9- þatc]fatif fy?,, E ideo

ei

Al

W

um

?

Z

$87

De Bat

£

F.

722

*

4

baptizari voluerint , baptizari pbilïmt

"n :

ei (übjiciantur þmptiä fecviliter, defpo

tict & ut mancipia, nimirum jure belli

etiam in amentia con(tituti, Et debet eis

tunc Sacramentum conferri, fi pericu-

?,M

velemptionis ; &c. tunc Baptifmus illo-

3

rum infantum.-non folüm eft validus

lum timeatur; alioquin melius e& , ut

" ii

(quod & prima pars fupponit ) ied &

tempus expecdtetur , in quo fint fanz

mentis, ad hoc, quód devotius faíci-

A

liius, — Quia tünc Parentibus nulla fit

injuria ;ficutenim Domini eorum filios

piant Sacramentum.

Siautem tempore

al

lucidiintervalli non appareat in eis vo- .

T

licité poffunt vendere aliis , vel donare ,

luntas fufcipiendi Baptiimum, baptizati

ia & Ecclefta: jurisdictioni fubjicere: Ex

m

qao fit, quód etfi jus dominii in fervum

non debentig amentia conftituti. . Qui-.

1

-

dam veró fant , quietíi non omnino ía-

& mancipium dire&te & per fe nonim-

ii

nz mentis exiftant, in tantum tamen tà-

portet facultatem difponendi circa fu-

T

vrnaturalia, bene tamen indire&t,

tione utuntur, quod poffint de fua fa.

- LXIIL x:. 2. De furiefis & amenti-

lute cogitare, & intelligere Sacramenti

f

virtutem.

bus pulchré rem totam explicat 5, D.

Et de talibus idem eft judi-

Jf

cium ficut de his ,. qui fanz mentis exi-

; 68.a. 12 in c.dicens: Circa amentes

hn

& furiofos eft diftinguendum ; quidam

ftant , quibaptizantur volentes,on au-

fs

teminviti.

Hzc S. Thonx.

i

enim fünt à nativitate tales, nulla ha-

(] ffiüi

In R. ad 2.S D. datdifferentiam re-

bentes lucida intervalla ; in quibus eti-

|

iful

amnullus ufüs rationis apparet; Et de

fpe&u Baptifmi inter bruta & fariofos ac

amentes , dicens :. Quod hi careant ufüu

| ?nf y

talibus, quantüm ad baptiími fufceptio-

nem, videtur effe idem judicium & de

rationis per accidens , ícilicet proptet

« Bll

pueris, qui baptizantur in fide Ecclefiz ,

aliquod impedimentum. organi cospo-

o

ralis, nonauten» propter defe&uns ani-

j o

ut (uprà dictura eft : alii veró funt amen-

te5, qui ex fàna mente , quam habue-

ma rationalis,ficut bruta; Unde non eft

li S'D»E.

de his fimilis ratio.

"

rünt priüs, in amentiam inciderunt. Et

4 Dv

&ales funt judicandi fecundum voluntà-

LXIV.z.3.De dormie

ntibus S, TB&..

n a

tem quam habueruut , dum fanz men-

jbidem in R, ad 3. fic inquit : Dormien-

tes non fant baptizandi, nifi periculum.

m i

tisexiterent, Et ideo ( tunc apparuit

in eis voluntas fufcipiendi Baptifmum ,.

mortisimmineat,in quo cafü baptizari

j lf

-debet eis exhiberi in furia & amentia

debent , ( priüsin eis voluntas apparuit

guu

»€onftitutis , etiamíi tunc actu contradi-

tufcipiendi Baptifmum: , ficut & de a-

mentibus dictum: eft.

;;1!!(/1/'4'

.€ant: alioquin. fi. nulla. voluntas fufci-

Sicut Augult.

WW

/,I4

"

|

narrat in 4 lib. ConfeiT. deamico fuc ,

piendi baptifmumin eis apparuit , dum:

ng mentis. effent , non funt baptizan-

qui baptizatuseft nefciens; propter peri-

culum: mortis,

W*

|di. Quidam veró funt,qui etfi à izativi-

tate füerint furiofi vel amentes, habent

Quazri hic poffet;:

zi

ux in

tentio requi-

df

2

(cd de hoc conttat

- tamenaliqualueida intervalla, in quibus

ratur in füfcipiente ,

4 n«

) parr'rl;

| m&ämneuw goKQat;,, Un.d;- litunc

ezdx&xs» fupràinhec 'TraGk. Exosn-

*

2?3

ZRACTATUS XL, Examm s.

346. Uu & quz difpofitio , an attritio,

locis idem privilegiutm pretendunt alij

g at

velcontritio requiratut in adulto bapti-

asfim Nobiles ac Domicelli , qui.moes.

zacaenpf

zari volente, pitet ex. dictis ibid, Exam,

mefrito ab Epifcopis eft reformandus,.

2.1.21.&Íeqq. - Quibus adde,certum

stl

!

cüm enim Clemestina nec ipfis Epifco--

n

e((e, quod talis non veneatur confiteri

pispermittat , ut extra Ecclefiam bapti-

i

11

1

g

peccata a&ualia ante Baptifmum. com-

zent, nec ipfifacultatem habent. id pro

At

mifIa, nec posfit ab iis abtolviante Bapti-

lubitu concedendi,

Excufàt tamen ad:

ii;um:; Tum quia Baptifmus eft janua

st

privatum Baptifmum neceffitas (ut pa-.

omnium Sacramentorum, adeóque &

tet ex Clementina) que non neceffarió

;n'ina Y

,

Ponitertie ; Tum etiam , quia funt

debet etle extrema, fed (ufficit probabile

commifla ab homine jurisdictione Eccle-

3ifiba

periculum , dubium vel prudens timor,

rf

fix nondum ftubje&to. Verumtamen ad-

^nii f

ne infans moriatur ante Baptifmum,nifi

u'ti ante Daptifinum diiigemcr fünt ca-

privatim baptizetur ; vel ne graviter in-

*

techizandi.

3

firmecur.

bl

Quia ptacepta Ecclefiz nom

fentis -dc; loco

-QUAERO VL Quid

ebligant cuim. tanto damno.

N

P[

&tempore Baptifimi, de aomine impo-

gt

Necesitati zquiparatur cafus,quo in-.

;

nendo,& de Patrinis ?

fans non poflet ad Ecclefiam portari fine

& H

LXV *s,15. De loco Baptifmi Cle-

l dnc,

pericule infamiz vel vitze parentum , v,

m

mentiua de Baptiímo fic (tatuit: Praefen-

g. i nobilis

J

i N

]

puella dcü'ogata peperiil"ït

ti prohibemusedi&to, ne quis de cztero

occulte,

f;im.io l

^i

inaulis , vel cameris, vel aliis. privatis

Dixi, pradens timor , id eft, nonlevis;

domibus ; fed duntaxat in Ecclefiis , in

U

in ó in quibusdamDiocefibus in hyeme;

quibus fant fontes ad hoc frecialiter de-

dum eft frigus valde intenfium ; Parochi

Itj átpy

äumzi,' aliquos , nifi Regum vel. Prin-

Gineícin puio domi baptizant.

leeri

1 Dani

cipimyquibus valeat hocin caíu deferri,

E. 2. Sipuer donn baptizetur, bapti-

liberiextierint, aut talis necesfitas e-

zandus imwil eft cura. confüeus cxre-

"& pR

Dv

merferit ; propter: quam nequeat ad Ec-

mohiis , quas feparare , vel inaliud tem-

dlq

U

h

clefiam absque periculopropter hoc ac .

pus dinerre eft gtave peccatum,

m

ceflus haberi, audeat ïäagtizare.

Qui

W

Ratio : Quia dilpenfatio: folum datur

M

'autem fecus prafümpferit , aut fuam in

Ü

kr:

Iii

quoad locum ,. non quoad Xf&paracw-'

corzíentiam exhibuerit , taliter per

nem rituum 3 Baptifmo, nifi fort* in ca-

G

faam Epifcopum caftigetur ,^ quód alii

U T

fu quodam- raro fuerit petita & data

hn

W

propter adventantes llluftres Patrinos,

TE

fimilia attentate non pracfumant,

H.xl

10

ibi,

inquo tamen cafu melius effet ,^ etiam

*&Eq'z

EÉx qu?nus patet; q

5öd Baptifmus pet

ipfum Bapuifinam ad dliquot dies differ-

( ff&]

NU

íe loquendo debeat adminiftrari in Ec-

re, fi^nin

&

PU

H

;

um infans non periclitetur, -

B

^

*7:.0

i

á »" qua eft Baptifterium , & absque

^

Nota, quód fi ob cafüm necesfitarís

nc

"

.

»e & privilegio exura eam bapti-

caremoniz in privato Daptifme fuerint

j Hf

i

za

te

:

í

ä

EZL.

r

J

eccatum mortale.In quibusdam

tiam.

^

hh

Álne

gmi.(fæ j -lï»xat.,po&ga ip-t'EGd&ü& ,€

cum

EUA

MET

m

589 :

De Bapt'fins.

ii

xime

&am exotdifïä'is Tupp'lendæ ; ma

& Mater, attamenad facilem pattui &

qum

convenientem pueri educationem , re-

Yutj

|

quia compertum eft, pueros (ine iis bap-

:guiritur-obü:ctrix, nutrix, & Pzdago-

)

tizatos magis infeftari àdgmonibus.

LXVL . 3. Ín primitiva Ecclefia

gus. Ergo etiam in generatione fpiri-

ïL

tuali requiritur aliquis , qui fungatut

Ll

Baptifmus folum conferebatur in fettis

vice nutricis & Pzdagogi , inftruende

Md

Pafche & Pentecoftes, Nuncautem ge-

mneralis confuetudo obtinet , ut puerorum

baptizacum quaft novitium in his , quae

(uy

pertinentad fidem & vitam Chriftianam:

vulti

B"aptifma non differatur , & hoc propter

Sed talis eft Patrinus vel Matrina ; Ergo

robi)

peticulum , quia non poteft eis alio re-

talis debet adhiberi,

medio fübveniri.

Adulti veró priüs

E quidem non

(

folümin Baptifmo infantis fed etiam ad--

inftruendi funt, & probandi utrüm co-

n

ulti, non enim adhibetur propter im-

t

sum fpiritus fit à Deo, & ne fiAé acce-

dendo Ecclefiam decipiant , prafertim

becillitatem corporalem fed

[þiritqalem,

at ait S. Thom. ibidemad 2,

Wænol |

ciim falvari poffint per Baptifmi defide-

Nota , quód hzc obligatio initruén-

;qþo/n- .

xzium feu per Baptifinum flaminis, fiant&

decedag.

di ceflet in illis locis,ubi pueri füfficien-

atl

65.2. . inc.

Hoc fuse explicat S D. hicq.

ter inftruuntur à Parentibus, Parochis,

m |

LXVIL wm;4. Inconveniens eft, ut

alliisque Magiftris fpiritualibus, Przdi-:

geii&( |

ïb.aptizando imponatur nomen ab aliquo

catoribus,&c. Íed f1 hi deficiant, ;urrït

Hinc Parocho,

obligatio Patrini.

qnlei

Geutili defumptum.

Párentibus, & Patrinisincambit curare,

Refp. 6. Si in peciculo mortis pueri,

n

utei imponatur nomen alicujus Sand

Baptifmus adminiftretur íine Patrino,

hn

nullum eft peccatum.

Porro Trident.

wel Veceris Teftamenti, v.g. Abrahz,

Eliz, Daniclis , &c. vel novi.

Nonta-

Seil. 2.4. cap. 2, circa Patrines ftatuit, ut

f bäpä'v

men et peccacum ,iDAPGUQFC nomenm ho-

unus tantüm , five vir five imulier , vel

j a

ad fammmm umis dv una baptizatum.- de

minis, quem Ecclelia nondum canoni-

j m&ï

"zaNit.

Baptifino fu[cipiant , mandat deinde Pa-

h

[

I

LXVII. x, 5. In Baptifmo debet ad-

rocho , uf eorum nomina in libro defiri-

hn

|

bat, doceatque eos , quam : contraxeriut

f

hiberi aliqua vel aliquis ,. qui baptizan-

dum levet de facro Fonte, exinde dictus

cogaationem.

De qua infràintract, de

rl

Ne ignoranti&

Patrinus vel Matrina,

Matrim de Cognatione.

"u

excufari yaleant,

Subdit : 52 al ultra

Ratio ef!, quam dat S. D. hic q. 67.2.

jera

1

7. in c. & ad z. Spiritualis tege:

jf

tio,

defignatos baptizatum tetigerint , cogna-

" r

j

"

qua fit pet Baptifimum , affimilatur quo-

tionem — fpiritualem. mullo . modo : contra-

À

p

j

j

li

haut.

»dammodo'genetation'i-camal-i. AJnde r,

jint.

Péti 2. diciur : — Sicut mod? genitiin-

Ex quibuspatet

; quód non poffint effe

esíti

duo Patrini unius fexüs.

Et & plures,

fautes vatiouabiles fene . delo lac - couca-

) fl]e[f.f:

quàm unus & una, adhibeantur (uti im

piftite : Sedingenerationecarnah, licet

, CUIAAl

quibusdam locis. pauperes faciunt ,. ut

il

ex nccciïïtaxse nos requiratut ni&i Pater

iJuuuu

'

&iPemf

r

$90

TRACTATVS. XI, Examen f

ftipem lucrentur ) tcliqui folüm debent

LXIX. z. Ad 1. Sipet teftes conftet

fitri

afliftere, fed infantem non levare, nec — obítetricem omnia externa rite adhi-

eorum nomina libro infcribi.

buiffe, proles non eft rebaptizanda; fi

- t

IN

&.7. Excduditur à munete Patrini

2. Crimi-

conditione.

hoe non conttet , reþaptizandagü Íub

m

z. Qui non eft baptizatus.

tb

;, Monachi

Ratio: Quia non habetur moralis

nofus ac publice infamis.

lo

& Abbates,

Circa Abbates tamen in

' certitudo de valore Baptifmi ; facile enim

a

quibusdam locis contrarium practicatur. — mulier in tali caí(a ex ignorantia vel mu-

4. Tutius & probabilius eft, quód Ca-

liebri tutbatione defectum committere

ia

itutjt

tholicis non liceat. ullatenus : adhibere

potett,

8ecus eft , fi id per teftes cen-

ftet,

PT

Patrinos hareticos , tum ratione fcanda-

li, tum etiam quia effet quafr protefta-

d 2. ( a. patet R, de confecratio-

Vr

LL

tio falfe Religionis: quia indubit non-

ne. dift 4.. cap

;

Ái revera. ubi diciturz

mf

nifi de fua fecta fpon*furifunt. - Sife o£-

Qui de Hareticis confitentur. fó. haptiza-

férat cafus aliquis extraordinarius , in

tos foluminodó im memime Demimi , fine

VN

uo id videatur conveniens vel conful-

dubitatione 4d Catbolicam fidem. venientes

. tlici

i.

tum infitendo sententix Laymanni,

n mowine Triuitatis baptizalis : fi verà in

viderint illi & judicent ( quorum inter-

nomine Trivitatis fuerint baptizati , folave-

f!lüch() 5

In locis

eft ) caufz rationabilitatem,

cenciliationis gratid impeu[A y Catbolite fi-

Sub[uina :

Sed Hretict

n

wiüxte Religionis , v. g. in Germania,

dei faciabis.

faciliüs excufatur Catholicus , fr agat

defacto baptizant in nomine SS, Trini-

li fv

tatis

r

Patrinum prolis parentum Acatholico-

Ergo ab iis baptizati non fuünt

etiam füb.conditione rebaptizandi , nifi

59

z tf

xum baptizante Przdicutio, proteftans

«quód infantem fufcipiat juxta morem

occeurrant aliunde motiva dubitandi.

DEU

Ecclefie R omanz.

Quia in hoc cafu

Recolligantur bic di&a fup

P

rfi Exam., 4.

UT

n.33.& 5 s.

t

3minus malum timetur, imó fperati po-

teft majus bonum circa prolem , cafa quo

Ad 3. Sita

les tenelli pueri tion: ha-

illa Parentibus deftitueretur, In his om

j Wgandï

b

beant appenfam fibi fchedulam colfati

nibus pro circumftantiis loci, temporis,

Baptifmi teftem ,. certum eft debere ba-

N

lt

& Perfonarum requiritur prudens judi-

ptizari fub conditione,

adeft moralis.

!

«ium, & x*mpofnbilïe eft , unam certanm

Ratio eff : Quia non

fzjr;numm

|

pro omhnicafu ftatuere Regulam.

certitudo de Baptifmo.

Et in dubio:

3 h

' QUARO: VH. Debetne rebapti-

femper inclinandum eft in favorembap-

"g

zari proles i neceffitate baptizataab ob-

tizandi, ne falus ejus periclitetur, Ob

j

"t

ftetrice ? 2, Vel extra neceífitatem ab

quam eandem rationem füb conditione

[

: .ïr()th

hzretico miniftro *

3. Vel expofita ad

funt rebaptizandi , fi prater illam fche-

T

ortam Ecdefi» aut Hofpitalis ? — Vel

dulam nullo alio modo poffit haberi

AW

itm

etiam adultus Hareticus ad fidem Ca-

certitudo ,. quia illa fcheda. non facit

u.dn

n

cüm non

üm

tholicam converfus ln. nemine folius

certitudinem etiam moralem,

t

Iciatug

EU

Chcifti baptizatus ?

IN

.jml-n

D

821

]

De Bapti/- 726.

nl

fciaturà quo fit appen(a,vel quo mo-

necad prodenduminducere: prs ( -

lii

n ls

dobaptifmus collatus, vel à quo, an

tim,quia poffeteffe concubitus idul-

n

terinus,facrilegus,inceftaofus, ratio-

abobftetrice, de quaantea.

agüfïb —

- Dixi.fib conditioze , quia eàm appo-

ne cujus poffet infligi poena capitis

-

vel relegationis.

*

m

nendo occurrente neceffitate & cafu

dubio,, videtur non irrogari irreve-

x..2. Anilla puerpera i

neocafü pc;s-

j

fit uti equivocatione & reftridione

n [

*rentia Sacramento.Unde S, Tho. hic

q. 66 a. ;.ad 4 ait:De quibus dubitm eff n

mentali, colligi poteft ex di&tis fuprà

t P

Tra&. 10.Exam. 4. n.£o.&feqq. .

i QU

laptizati fuerint , baptizentur bis verbis pra-

muüfjs : Sibaptixatus es,ego non te baptizo,

»..3. 5i Parochus juffu MagiftratusEc-

féd fi pondui baprix.atuses , Evo te baptizo

clefiaftici dencgetBaptifimum puero

ecii

( aliunde de vita non periclitanti)nifi

dicur E

gnnonine crc.Non enim videtur iterari quod

aefcitur effe fadium.

edatnomen Patris, non peccat.

þgpriu-

Ratio:

uia Epifcopus loci propter

L

?z:

h

UARO VIII. Quidfentis de ma-

trisex illicito concubitu parientis ob-

nimiam copiam prolium fornicaria-

aiattu

irum,& difficilem earum füftentatio-

gt

ligatione ad nominandum patrem,à

Parocho baptizaturo interrogata ?

nem poteft habere caufam rationa-

iin-

bilem ita ftatuendi. :

LXX,AnteR Nor;,QuódParochus

"a

$&.4. Simulier aliuminnocentem

keret |

obgraviaincommoeda,quz aliàsori-

rip .ffunt, teneatur füb gravi obliga-

nominet effc Patrem prolis, cui ex il-

TU EE

la nominatione imminet grave ma4-

"T

tioncin fpeciali libre ahotare omni-

um baptizatorum,eorumParcntum,

lum in honore vel fama;peccat mot-

ndl ; DiF |

taliter,& teneturad. refhitutionem.

p r

ac atinorum nomina & coenomi-

na,annum ,meníem,ac diem Bapti-

Ratio: Quia effet vera cauía damni,

n

fmi,adeoque Parochus hábet jusin-

Excipiturramen nifiille rogatus con-

terrogandi Puerper

fentiat, ut alterius dignioris fama il-

j i

:

gnx de Patre. Hoc

fRotato.

lafà permaneat.

] eui

t.t Siftepratorfit occu'tus;cui ex

»,*. Non bene faciunt Parochi,

N

nominatione fii immineret grande

qui ex fola matrisnominatione , ma-

damnum in fama & honore;non po-

rem (fe patrem effe negantem) libro

n

teftPuerpera eum nominare, fed de-

baptifimali infcribuntabfoluté.Unde

ïillw ,

in eo cafu deberent. infcribere cum

bet ejus famz parcere, eumque reri-

orlml&'F'

cere , quantum fine peceato poteft :

claufula, v. g. Natuseft patre NN.

1]

ut mater ait.

nec Parochus propter hoc potcft

j JJW

u

1eo

Pv d

are

z. 6. sola nominatio puerpera

j ilv

. propriaau&orirare puero de!

nec femiple-

wl

Baptifmum , nec puerperam ad no-

nonfacit plenam imo

|u

namfidem in Judicio ,

qued hic fit

í, It

minandum angariare.

Ratio : Quia nemo audet occultum

pater prolis; hinc plura adminicula

jm

funt neceflaria.

fj

alteriuscrimen , proximo autbono

Unuuu 2

Ratio,

Pommuni non nocivum prodere ;

ii

$92

TRACTATUS. XI. Examen s.

sudip

Ratis: Cyuia experientia teftatur ,.

Ratio: Quia ut arguit S Thom. cfru

"N

äuöd muliercule &ngantaliosPatres.

a. 11:ad 2.Sacramentum habetratio-

ii

&. 7. An pater à muliercula no-

'nem figni:Sedilla duo cumBaptifmo

zninatus Tudici interroganti tenea-

aqua non conveniunt quantüm ad'

ï;ife?:Q

sar faterife effe Patrem, colligi poteft

rationemfigni (quia non habentin-

zgäfifi

1

ex dictisfuprà Tract, 9.Exam. 5.n. 0.

ftitutionem à Chrifto) fed folüm

"

àgtt

&

"

J

quantum ad effc&um Baptifii.

Ergo»

l

[ x

z äü £RO IX. Quotuplex eft Ba-

non funt Sacramenta,

2

ptifmus?

Refp.3. Baptifmus. flaminis fü

hi

n

LXXI. Refp. 1. Triplex eft Bapti-

pletBaptifmum ftuminis ex opere o-

fmus;fcilicet Fl'uminis feuaquz, Fla-

perantistollendo peccata,dando gra-

minis & Sanguinis.

tiam fandificantem , & remittendo

ä»s.n.(

"usf

Declarat loc S. D. hic q. 66.a. 11. di-

poenam zternam , fed non femper

cens : Baptifimus. aqua. efficaciam Dalet 2

totam poenam temporalem.

At

Prima ParsdoceturàS 'Thom. bic q.

Paffone Chrifli , ci aliquis configuratur per

ul

Baptifium, Q ulteris ut À. prüna caufa. à

69.2. 2. inc. dicente : Quibus Sacrameg-

toyent

Athifo

Spiritu S, Licit autem. effettus dependeat 4

tum Baptifimi deefl ye c voto, [alutem confc-.

primacaüfa , caufatamen fuperexcedit effe-

quinen poffunts cui auteim dee[l ve fed mowyo-

ziz g

&unmnec dependet abeffedtu.

Et ideo preter

to , ficut cüm aliquislaptiz.ari de[iderat., fed:

at

Baptifinum- aque. poteft aliquis confeqti Sa-

pravenitur morte ,talis [aluteu confequi po-

r w

eramenti effeum ex V affone Chriftiin quan-

tefr propter defidcvitm Baprifnii quod proce-.

Bw

10 quis ei couformaiur pro Chriffo patiendo;.

dit ex fide per dile&ionem operante,per quam:

[l Jn Bal

Weritr

Uide Apoc.77. Hi funt, qui, drez d laverunt

Deusinterius bominem [aniliicat,

ffolas füasin fauguiue agni.. Et: bic eft Bapti-

Ratio ljujus parris eft,ut patetex: ver--

dtmro)

AUl

tB

fénus Sanguimis feu martyzium.Eademratione

bisS. Thom. Baptifius Flaminis eff

aliquis per virtutem Spiritus [antti confequi-

votum Baptifmi , procedens ex fide

m

"WA]

zur effetium Baprifimi,non folim [IneBaptifino:

perdile&ionemDei fuper omnia o-

n

4que. fid: etiaim. fine. Baptifimo Sangui-

perante;& cum perfecta contritione:

d ij

Z

mis , Muquantum: alicufus eor per. Spiti-

Sedjuxta Trid, Seff: 14. c..4. perillam:

(

ttm S. movetur ad credendum: e: diligen-

remittitur peccatum & poena ater-

um

diam Deum;,c penitendum de peccatis A/nde

na,datutquegratia. Ergo.

etiam: dicitur. Baptifmus penitentie, Et

Exquibus patet ,illud Chrifti, Ni£

t

hic eftBaptifmus flaminis feu defide-

quisvenatus fuerit;cíle verumynimirum

i

|

rium vcel votum Baptifmi cum yera:

re vel voto:.

j

]

",

|

contritione &. dile&ioneDcei füper-

2. ParscftS; Thom.

in:-eodlart;z; a(iä

fü'm-tm'hä

emnia..

2 dicentis:Si quis Catechumenus fit,,

?i."ünin

Refp.2. D

1;0*- illa Baptifmata Fla-.

Babens defiderium Baptifmitalis de--

s

£inis & Sanguinis ,. non füntSacra-

cedens non ftatim pervenitad vitam:

m pro:

,W..

,m.emz;.nscim primuntcharacterem,.

ætcmaini » fed patictur pocna

peec

893

ll:

JDe Bafït?fmm,

'Quia in ratione figni & Sacramenti

H

peccatis przferitis ; ipfe tamen falvus

ii

Ti

erit , fic tamen quafi per ignem.

Baptifiusaquz pracellit: imó. & in

1.Cor. 3.

N

modo caufandi ex opere operato

pt(lf

ll

p

Rarioefl : Quia con

tritio non femper

phyfieégratiam, quz phyfica cau-

attingit illum intenfionisgradum, ut

falitas eft privilegium Sacramento-

I)

I

adaquet totam poenam temporalem.

rum Nove Legis , & nog& conve-

P

eccatis preteritis debitam.

nit Martyrio , licét virtus caufan-

ll

I

j

LXXII. y.4. Interillatria. Bapti

di gratiam ,. nimirum Pasfio Chri-

fmataBaptifmus Sanguinis,quantum

fti & Spiritus fanctus ,. perfe&tiüs

m

ad effe&tum , habet preeminenti-

U

in. co: operentur modo , explicato.

u

Ex quo folvitur illa obje&io contra

amlgafi'o:sz D. q. 66.a: 12. in c.et: Ba-

t

fequentenr R. Caufàre enim gra-

ptifimus Flaminis & Martyrii dicun-

tiam: ex opere operato. eft przro-

r

mrBaptifmam',in quantum. efficiunt.

gativa. Sacramentorum. Novz: Le-

-

hica

efícttum Baptifmi aqux , cujus vi-

gis.-

£

cemfüpplent,& qui tuam efhcaciam.

atity- V

LXXIIT z. 5. B"a ptifmus Sanegui-

(I]jj

habetàPaffione Chrifti & SpirituSS.,.

que duz caufzin quolibet horum

nis fewu. Martyrium. moraliter feu

u-

