majorem à Íe confecraram dividat , &

qui^

comparationem ad fideles Chrifti, qui-

0' Ti

partem det. volenii communicare, fi

bus oportet Sacramenta miniftrari , fed

tatmen effet cafus neceflitaic,

nimirum

du

principaliter per cörpparauonem ad De-

n^

j

in articulo mortis (de quo füpizy v

)u

um , cui per Confecrationem Sacrifi-

Communionis Pafchalis,cujus termimuis

cium offertur.

Ergo.

hic & nanc exfpirat, nec alia hoftia con-

EÉx quo S, D. inferr ; quöd Sacerdos

fecrata haberi potcft, non effet illicirum

M

iil

nOh Cütats teneatur faltem celebrare in

patem hoftie majoris dare. volenti

pracipuis feftis ,. & maximé in illis die-

$

ceïdüs 1

. Ccommunicare.

N

f

9

"bus ; in quibus fiddes communicareé

Es

hÀ li

—Dddddd 2

i

Conf

—

946

TRACTATUS XII. Examen 4.

confueverunt , ut in Pafchate , Penteco-

diderit impotentem. Vigc S.D. HincE«-

"T

fie, Natali Domini, in feftis D, V. &

pileprici feu morbum ciducum patien-

lat

quibusdam Apoeftolorum, ita ut (altem

tes (idem d« Energumenis feu obfelfis)

inii

duodecies in anno celebret.

Cercum

»

tamdiu cenfentur ab officio fuípenfi, uf-

1 l'apn'

judico , mortaliter peccare eum , qui

quedum uaius aoni fpatio judicio Epi-

i

non celebrar in anno ter vel quater. in

Ícopi cenfeanturà fao malo liberati.

iti

principalibus feftis, vel (altem extra illa-

LXVL 5.3. Eflprzceptum divinum

lp

Íta enim przcipitInnoc.IlLin cap.dolea-

de quotidiecelebrando in Eccle(iaspra-

" j

z65. de celebrat. Miff, Kacio patettum ex

terquatn in die Paraíceves.Item eft pra-

tf

dictiscum quia potcft per hoc dari fcan-

ceptum Eccle(iz;utEuchariftia quotidie

d

dalum grave.

conficiatur in. Ecclefiis Cathedralibus ,

X

LXIV. Dixi,zos Curatus ; Nam pro-

Collegiatis, & Conventualibus, ut pro-

3 hore

bat totius Eccleíiz confuetudo. Simi-

babilius eft, quód Parochus teneatur

3 d

frequentiàs celebrare etiam extra fcfta,

liter Patochi-tenentur celebrare vel per

xl

ferviendo füis ovibus. Imà quód fal-

alium celebrari facere , faltem quoties.

K

tem diebus Domiuflls & fcftivis pro iis

populus tenetur audire Miffam, |Nam

^m

teneatur ex Juflitia Miffam applicare ,

inter Parochianos & Parochum (ob id

tnic

adeóQue non poffit pro illis Miffis fpc-

ceditus percipientem) videtur initus hic.

DAT

e

e

cenfetur

tacitus contractus. Vide di&aante R.2,

ciale ftipendium recipere

hu

enim tacité fübeffe hic contractus, Vi-

QU.£RO XIII, Miffa mali & honi

4 [

de R.2. feq.

Sacerdotis luntne ejusdem valoris?

im. &

LXV. Relp. 2, S,Thom. citat. a. 10-

LXVII. g, Sunt,quantum eft ex o-

(b

ad 3. de morbo, lepra, epilepíia Sacer-

pere eperato, non veróquantum eft ex

1

TT

dotio faperveniente fic decidit: Debs-

opere opetantis.

a

litas vél egritudo [upervenient? Ordiíni

Declaras boc. S. D. a. &. in corp.di-

hi

faceraotali Ordinem non tollit : executio-

cens; In Mifla duoceft confiderare , Íci-

Ug

nem tamen Ordints tollir quantum ad

licet ipfum Sacramentum . quodcft

b

Confecrationem Euchariffia : quandoque

principale : & orationesqux in Miffa

kri

qnidem propiey emposfibilitatem execu-

fiunt pro vivis & mortuis, Quanuim

UI

tuonis » fectt. f priverur oculis aut dagitis

etgo ad Sacramenrum non minus valet

i'*de Su)

aut n[u lingua,

Quandoque amtem pro-

Miflfa Sacerdotis mali quam boni , quía

ARU (

prer periculum » fecut patet de eo, qui pa-

utrobig; idem conficituzSacramentum,

uT

titur morbum caducumyvel etiam qua-

Oratiojetiam 442 fit inMiffa;potefl con-

fiderar dupliciter: Uno modo inquan-

"t

eunque alienationem mentis. Qnando-

ag

que propter. abominationeme , ficut patet

«dm habet efficaciam ex devotioneSacer-

i

&te leprofo, qui non deber publicé celeb-

dotis orantis; Et fic non eft dubium ,

T£.

Potefl tamen Miffam. diceee occul-

quód Miffa meliorisSacerdotis magis eft

I)dc'bm

se, niff lepra adeó. inuyuAnertt , quàd per

fru&uofa. Alio modo- inquantum ora-

(Tarr(jjaugm membrarum enm adhec ved-

tio in Miffa profertur àSacerdote in per-

£ iäonæ.

Zm.

949

|

De :Eucbarz'/lia,

ial

Íona to;i-us' Eccefig , cujus Sacerdos

faltem omni quindená, vel meníe. ad

.

1

fuümmum.

3

iiie|

elt minifter. Quod quidem minifle-

d)

rium etiam in peccatoribus manet , fic-

Ratio patet cx reverentia Augu(ï'if-

pl

u fuprà di&um eft de minifterio

fimo Sacramento debitá,

lib

Chifti. Unde etiam quantüm adhoc

ib

eft ftu&uoía non folüm oratio Sacer-

&' Z'

Ex generali confuetudine

ia

dotis peccatoris in Miffa , fed etiam

continuó diu no&uque ante Venerabi-

le debet ardere lampas ; cujus curam

iil

omnes ejus orationes , quas facit in

p

Ecclefiafticis officiis , in quibus gerit

Parochus ( & cum eo adituus) uti &

haqmäcä'

perfonam Ecclefiz ; licét orationes ejus

Superior Monafterii gerere — debet.

yidin)

Qui facilé culpam mortalem commirt-

privatz non int fru&uofz fecundüm il-

uf

lud Proverb.28. Qui declinat aures

tere. poffunt, fi nullà causá, v. g. in-

»

opiá, excufante uno alterove die (prz-

T

juss , ne audiat Legem , oratio ejus erít

T

execrabilis,

Hec S,D.

fettim cum fcandalo) Euchariftiam

I-

" Poffec hic quari , an mali Sacerdo-

fcienter. relinquunt fine Iumine,

m quofï* »

dem eft de zdituo; fi relinquat. lam-

i, M

tes , etiam harcetici, Íchifmatici , ex-

f(l ((:D'!:

communicati , degradati pofiïnt validé

padem extinétam per tres dics aut 4.

no&es.

ius

confectate, & an ab eis liceat Sacra-

aneM.

menta vel Communionem petere. Sed

Ratio eff : quræ anté,

at

hzc patent ex di&is füprà Tra&, x1,

X 3. Quod concernit confervatio-

nem lampadis , primó penfanda eft

doti

Exam. 4, ad Q. 7. Et fupráde comme:-

r

umdi

cio cum haretic

E

confuetudo Ecckefiz talis loci ; quz fi

i, Frad.7. Ef:am. 3.

ferat , ut Parochiant ad eum finem

t

m cü [

ad

.IZ-«

'U/ERO XIV. Euchariftia quo-

certas oblationes faciant , vel ut con-

ponh

modo in Ecclefiis , etiam Monialium

fervatio fiat ex ptoventibus Ecclefiz ;

eft affervanda

$

?

vel ut ptro confervatione lampadis

j

Et quid íentis de

lampade , qug ante eam ardere de-

contribuant Patroni , & omnes qui

,quof»'

j

bet?

intuitu illius Ecclefiz fru&us aliquos

LXVlil.

15;. 1. Parochus (ídem

percipiunt , tali confuctudini fandum

: anü[üfi

eft de Superiore Cenobii) ex officio

eft ; i non vigeat, introducenda eft.

ii

!d

)

Mf

tenetur curare , ut Euchariflia inloco.

».4. InMonafleriis Monialium Eu-

decenti & honorifico alfervetus ,. &

chariftia debet affervari in publicaEc-

T ll

[

frequentez (novam Ho(tiam imponen-

clefia, non veróintra Chorum aut fepta

;

do & antiquam fuümendo) renovetur,

Monafterii, non obftante quocanque

st

*

ne Species corrumpantur, Et hoc me-

indulto. — Ita Trident. Scff, 25. de Ke-

m d

T l

gular. c.1 o.

tià debeiet ficri hebdomaglatim , vd,

j

j

Dddddd ;

EXA-

m

l

;[r

N

TRACTATUS XIL Examen 5.

550

s a

T

Ab it F 4022 06 31 4- 9- 4E OH 0ID- 22 OE 032 00 494

yaw

::,&nguis

IOQUEA M LN.V.

-','flumrcn

idtgl

De E

uchariftiaut Sacrificium eft.. ..T bom.

dfait

r

t

!

q.83- per 6. art.

ii

UJERO I, Miffa feu Eucha-

Dei culium , & eft reprafentatioprio-

ä;rccogn

drtam.

tflia prout in Miffa celebra.

ris, ejusque applicatio, nimirum Mif-

fa,

Sacrificium enim alicujus Reli-

Qrfloa

tureftne verum & proprié di-

a,

&um Saciificium? Idem qua&.

ienis debet eam femper comitari. Et

as Crif

rode morte Chiifti, & quomodo hzc fa-

hoc fzpe iteratur, & toties,quoties fo-

crificia differant;quis fit offerens D

Íacelebratur. — His netatisï

at

a de

LXIX. Ante R, Nota r. definitio-

x;. 1, Miffa in NovaLege habctvcï-f

WWSH

nem Sacrificii ut fic , explicatam effe

ram rationem Sacrificii,

E& df.' Hde.

d t

"fuprà Tra&, ro. Exam,2. n. 15, dum

& eft S. Thom. hic a,1, in c.

*

.....

a&um fuit de a&ibus Religionis. Item

T M

tpít

Ratio: Quia Miffz convenit definis

EU Qu

Sacramentum & Sacrificium diffetre in

tio füprá data Sacrificii, Inprimis eft

At g

hoc ; quód Saciamentum per fe primó

oblatio vei feufibilis, (altem ratione alte-

, fit inflitutum, ut fignificet , nimirum

NT

rius , fcilicer jCorporis & Sanguinis

*nongefa

gtatiam ; Secundarià veró , ut agat , feu

Chrifti ratione Specierum, 2. Eft ob-

of

gratiam producat ; unde ponitur in ge-

latio rei permanentz, quia Chriftus pra-

LT

nerefigni. Sacrificium veró per fe pti-

cepit eam fieti afque ad confummatio-

* gd

15nOo ordinatur ut agat, nimirum Dco a-

nem Seculi, & Hoftía oblata (fcilicet

liquid offerat ; fecundarió autem &

ïir'lf"p!umcu

Corpus Chrifti gloriofurn) eft etiam

confequenter , ut aliquid fignificet , un-

Pt g

de ponitur in genete feu ptzdicamento

permanens, 3. Eft inftitota legidimá

"i

auctoritate, (cilicet Dei-hominis. 4.E

a&ionis , fupponitque pro a&tione ex-

'äïqfäivat dillä

terna.

àlegitimo Miniftro f2 ; fcilicet à Sa-

Pro quo

cerdote, per Dei pöreüaterfi ordinato.

Ua i

M

.'

. Nota 2. Sacrificium fuo modo du-

f Eftfatta tomediate foli Deo ,ut patet

Unum

ä;:ai;mdivinigü

plex in Nova Lege diftingui,

ex Canone Miffe & ex pravio Offcrto-

: Redemptionis ; alterum R-ligionis;

rio. 6, Fitcum realiinimutatione ho*

AMEP

Tif

l

] bxn

* tm

Primum eft, quod Chriftus femel inara

ftiz oblatz, (cilicert Chrifti,non quidem

ve

Crucis obtulit, eoque unico, utpote in-

crueniá fed incruentá feu myfticá, f

mrgg

finito , omnes homines à fervitute pec-

inquantum Confecratio per feloqüene

RVT

cati redemit.

al?'

fkid

lt

m

Secundum fpcáat ad

do, & ex vi verborum Corpus &S

u

í

*

Pt

De Eacäar?]lz'a.'

9jt

ninem Ghrifti ab invicem feparat,& per formali rationeterminändio Nam fub

i

ladium verborum (ut, Cyrillus loqui-

ratione entis ex nihilo (faltem anima)

" tur) Sanguis Chrifti effunditur, & reali-

-terminat creationem ?. füb ratione ho-

ter fepararentur nifi Chrifti Corpus de-

minis terminat generationem; inquan-

"

tum habet effe facramentale , terminat

facto effet gloriofum & impaffibilenam

E

(

" converfionem Eucharifticam.

: poft Coafccrationem per accidens eft,&

ucis ;

folàm per concomitantiam, quód Cor-

LXXL ,3. Sacificium C

Conz, & Miffz ex parte. rei oblate

pus & Sanguis fit fub eadem 5pecie.. .

|

non differunt numero : ex parte veró

Nipt

1

Fic in recognitionem. fupremi Dominii

m Y

Dej ínvitam & in mortem ,qüia ad hoc

modi offcrendi primum ab aliis diffett

J

4 €

ft a Chrifto etiam inftituta.

" quafi fpecie, Íeu fpecie modah.S,Thcm.-

1jgs R

'LXX, &.2, Ultima Domini Cona;

2,I.a

I.

n b

| & mors Chrifti in Cruce fuit etian vc-

Ratío : Quia resoblata eft eadem nu*

Qu

.A.

mero, fcilicet Chriftus: Sed modus of-

^rum Sactificiums, — Patet hoc applican-

tiptzdi&tam definitionenm,

ferendi in ara Cruciserat cruentus & in

fabitie

Oppono : Si Chriflus in Ceena. veré

propria fpecie , in aliis incruentus

! de Eäï» |

* uï

facrificáffet, tunc aliquam a&tionem ex-

fpecie aliena.

[

x:.4^ Licét tres illz facrificationes.ni-

ercuiffet erga fcipfum, nimirum feipfum

,MuE ^ effe&ivé ponendo fub Sacramento:Scd

mirumin Cruce in Cona,& defacto in

Miffa materialiter numero differant feu

riuse L

hoc non potefldici... Ergo« Min. pa-

in effe entis && a&ionis mulriplicentur :

gui^| — tet : Quia jaxta Phyfcosidem nonpo-

teft movere feu producerefeipfum , vel

-formaliter tamen in ratiope facrificatio-

! Sznguin'u

nis feuSacrificii non differunt numero,

,Ii*]

— dependerc à feipfo-

fed funt idem.

/

yilup

AAd boc dift. maj. Exercuiffet erga

feipum fecundüm Íe fumptum , neg.

Rarío x .p. Quia fiunt diverfo tem-

m

" (did :

maj.; (umptum cum novo modo effendi,

pore& in diverfis aliis ciccumftantiis.

df

nimirum Íacramentaliter , conc. maj.

Katio 1« p- Quía Sacrificium Miffz

[

Et fic dift.min. neg. confeq. — Hac di-

eft continmatio Sacrificit Crucis & Coe-

u kg"ïi

;

jnB

FU

ftin&io falvat diftinctionem realem in-

n£, contintiatio autem inducit aliquam

y

tet caufam efficienrem & cffectum, uti

| identitatem , eriam fimpliciter talem ;

d

jl

'non quidemormnibus modis, fed in fuo

(í j

& prioritatem caufz,Hinc etfiidem niom

n

Y

g| — pofficetiam divinitüs producere feipfum

genere & abíoluté, Quod declaratur

(

produ&ione primitiva, abfoluté & fim-

exemplo Comoediz , qux eadem i di-

n&b'*

verfis locis.

temporíbus cxhibetur ,

yu

'- pliciter , bene tamen fub novoeffendi

j

modo. Habetergo in utraque proda-

qua tevera eit & dicitur effe eadem Co-

!

frt

1nesdia j licét actiones matetialiter ru-

/

(j

&ione Corpus Chiifti idem cffe fübftan-

tiale fed diverfum effendi modum: at-

mero multiplicentur.

Vide ip hoe

:/

:

ii

"tingiturque per plures a&tiones totales,

Exam. n.8

x in fine R, a

d Oppono poft

"m

gl!V

K.5.

Ex

- diveffæ rationis tamen , feu fub divecfa

"

95*

TRAC?ATU& I VExamm h

Ex quo Sequitur , quód etiam om-

Oppono: Sacrificium Crucis cft infi

lu

nia Miffz Sacrificia praterita , przfen-

nitivaloris, Ergononindigemus alio

Af

tíia , & futura non folüm ex parte rei

Sa'CriüCiO-

TM

Ad hoc diít. confeq. ex Not.2, ante

at

oblate , fed etiam ex parre actionis

formaliter fint idem Sacrihicium: quia

R. 1. & patebitmagis infrà ex dicendis

IUP

ad

3027j .

M

pIl

omniía funt rcpræ(entatio & continua-

tio ejusdem Sacrificii Chrifti, & Pat-

QULAERO II, In qua a&ione confi-

1l 4

ftit eflentia Sacrificii Miffz?

fionis, quz eft eadem $ Sicut di&um

1N

eft de cádem Comoediá fzpius exhi-

LXXIIL 5&,1. Oblatio illa quæ-an'tc*

l,

t

bità : appellantur veró divería nume-

Confecrationem fit illis verbis , Sufcipe

PUH

S.Trinitas hanc oblationem , &c, eu O£-

ro Sactificia propter diftin&ionem ma-

E

terialem.

Nec obftat , quàd dican-

fertorium,noneft de effentia;nec dein-

lag

tur numero formaliter pluraSacramen-

tegritate hujusSaciificii, 2. Sicut nec

"t £p1

ta Euchariftie , quia illa ordinantur

oblatio, qua fit poft. Confecrationem

IOUTIE

ad fan&ificandes homines per effe-

illis verbis , Uxde €9 msemorer , Dozine,

Ttnjy

&c. offerimus praclara Majeflatis tua.

é&us gratiz, quos caufant, qui funt di-

i

"tb

verít.

3. Nec fradtio hoftia in tres partes,qua

rum una mittiturin Calicem.

4. Nec

"ii

LXXII, x.f. Chriftus ut homoeft

; -'iïtm tf

principalis offerens in Miffa, Sacerdos

Sumptio Euchariftie , nec confumptio

"

vetó celcbrans eft offerens minüs prin-

Specierumin ftomacho.

Ff

cipalis & inftrumentalis,

Ratto 1.€9 2.Partze: Tumquiatunc

!Niis

1, Parspatetex illo Pfal. 72 e Sacer»

tes offerenda, fcilicet Corpus & Sanguis

dos in eterumm.

Chrifti, nondum eft,

Tum etiam

M l

fxb:rlafiom

2, Pars patet: Quia Sacerdos agitin

(quod probat fimul z. partem) quia

virtute Chrifli.

tunc nulla fit immutatio vi&imz , fed

Vr

R. 6, LicécChriftus proprié non ha-

folüm (implex quzdam deprecatio , ut

«,' i Qois

beat Succeffores in Sacerdotio, habetta-

Ergo.

d Iunc & (

Sacrificium Deo fit acceptum.

"tti

hiij

men Vicarios & Miniítros , & hi funt

Nota : Etfi Sacrificium effentialitet

Sacetdotes,

i Tom $i

fit oblatio, non tamen eft qualiscun-

-Declaratur : Differentia eft in hoc

que feu fimplex oblatio , nec requiritut

| h CO

r

dl

o

quia Succeffor eft equalis poteftatis cum

in a&u fignaro talis, ut v.g. neceffarió

vmb

Przdeceflore , quod quidem eratin Le-

debeat dici, ofro,vel Wfärz'mw,('ed deber

D

t

ge Veteri , Aaroni enim Eleazatus, &

effe oblatio immutativa rei , faltem

E

7!17? Vfll][

Á

huic Phinees fücceffit in juali potefta-

quoad modum,& fufficit , ut fiatin actu

te, quod non eftin Vícario : Sed nullus

exetcito, feu ut fiat non cxpre[lo verbo,

"as

t g

Sacerdoseft Chrifto equalis in potcfta-

fed potids re & fa&o , ipfam hoftiam

1-'41

te,nec Chriftuseft mortalis.. Ergo non

Deo fiflendo prefentem : ficuc Chri-

tbo (c obtulit

indiget Succeffore, fed (olüm habet Mi-

ftus potiüs opere quàm ve

MT

niflros & Vicarios,

in Cruce

Vi

R4

'«tnme

A

um

L

De Euchariflia,

n

lk

"

àdi

R'atio/g- P. Qujä illa fra&io folàm

(ola Confecratio fpbcia"litör fitin perfo-

eft ex inflitutione Ecclefiz tangquam di-

na Chiifti , quia Sacerdos in ca loquitur

fpofitio ad Sumptionem, & fine ea

, fub-

ac fi effec. ipfe Chriftus,

Iteti illa eft

1

fifterer Saerificium,

maximé repizfentativa Sacrificii Crucis,

j -

Ratio 4. p. AGio , in qiva. Saciifici-

obrationem pro 4 p. in probatione R,

im hoc-effentialier confiflit ; &t in Per-

j,adductam. Ergo.

T .

fona Chrifli ut principaliter offecentis,

Ratio 2. p. patet in Exam, 2^n. 7$.ad

& fine grandi peccato non poteft fieri

Q. 3, pro 2. X 4, parte,

Ua

extrà alare, & proximé & ratione füi

ExquoSequitur;quód idffer ucram-

"

débet fignificare Paffionem & Mortem

queSpeciem fit major dependentia, lo-

[

|

Chiifti. —.u/fuouo : Scd Sumptio non

quendo deSacrificio, quám loquendo

d

fir in perfona Chrifti fed fümentis, &

deSacramento una enim Species ( ut

itu r

confuümptio Specierum in ftomacho fit

fuprà didum eft) poreft dici & cft. Sa-

Atont «

poftea extra altare , dum fpecies vi calo-

cramentum ,faltem partiale, non tamen

9/'/01"'!

tis naturalis alterata corrumpuntut,

eft partiale Sacrificium. — Hinc etfiuna

h

Item Sumptio proximé per fe & ratione

Ípecies non fit deeffentia alterius, ambas

:S:qu

tamen funt deeffentia Sacrificii.

fui folüm fignificat Scpulturam Chrifti,

d

Moitem veró fignificat ratione altcrius,

Ratío 3,p. Corpus & Sanguis po-

E

ump[lü

Kcilicet Confecrationis; hoc ipfo enim

nuntur inhoc Sacrificio per modum cibi

quód Chriftus manducatur, fupponitur

& potüs; Sed Sumptio eft finis & ter-

jl

Vi vefborum — Confecrationis myflice

minus extrinfecus alimenti , integrans

u

anadatus. - Erco.

& complens convivium.

Ergo. Pro

j d

Ex hac ratione folvuntur auctotitates

quo vide fuprà de effentia Sacramenti

m) qüll

facraScripture & SS. Patrum , quibus

Euchariftiz.

mg,f!d

[

üicitur , Quotiefcunque tmanducabitis

Ex his Sequitur, quód indie Parafce-

AO y

Panem hunc, & Calicem bibetis, mor-

ves defectu Confecrationis non confici.

tem Domini annuntiabitis.

n

atur verum Sactificium ,fed folüm con.

gnnüllff

. K, 2, Tota Sactificii Miffe effentia

fammatio Sacrificii przcedentis. diei ,

li

Onfiit in Coníecratione, 2, Qusz

nec populus eo die cenetur audire Mif-

gqnmM

/ini

ellentialiter debet effe utriufque Specici.

fam , fiquod feftum depracepto in eum

i

3. Cum habitudine tranfcendentali ad

diem caderet , nen translatum ab Eccle-

u

Sumptionem velutadfinem & termi-

fia: nec tenetur Íub peccato intereífe

r d

Rum extrinfecum, fpe&antem ad'Sacri-

Caremoniz , que tunc fir.

Quando

j

. "HWiintegritatem. — Ita S, 'Thom, hic q.

a

ergo SS, PP. dfcunt,quotidie in Eccle-

32.3.4. ad z.. Et a, 10. inc.

fia celebrari , intelligitur falvà exceptio-

l

(u

ne illius diei,

Ratio omiffionis Miffz

&atio 1. p. AGio, in qua confiftit ef.

(hti

ientia hujus Sacrificii, debet'fieri in

eo die eft; ne Paffio myítica & expreffa

ul

perfona Chrifti

ut principalis offerentis,

feu rcalis eadem die repra(entetur,

K[,

k

Teptafentare Sacrificium Crucis: Sed

*

LXXIV. Oppono 1. contra X« 2. Actio

Ecc eco

facri-

"

954

TRÁACTATUS XIE. Examen g«

confectatio eft immutativa & tha&tatiys:

iaf

facrificativa debet hrO&iav*F' pr&fuppone- -

?e : Sed Confecratio hoftiam , nimiruni

vidimae, Erfub hacultima formalita-

p:i:? Je

€orpus Chrifti non prefupponit in Eu-

te haber ültimam differentiam Saciificii

::f:rprin

€hariftia , fed' prodücit, . Ergo,

proprie di&is Oblatio ením; et(i de e(-

&i

2. Sitcafus ,quód Sacerdos aliquis ex

Íentía fit,eft tamen potiüs predicatunr

n

Dui

ialitiá intenda& confecrare, & non fa-

genericum , ratione diflintum d fpeci-

AA

érificate. *

fico«

Aunttt

3. Si, quantüm eftex vi verboram ,

-dd i. optimé diflinguit S;yfvï'us«:':

1iioy

Chriftus iasMiffa immoletur & madie-

'Talis vel habet irtentionem faciendi

atihc

tur, fequitüt, quàd ex vi verborum in

quod £icit Écclefia; aut. qaod Chriftus

E

Éuchaftis ponátur Corpus Chriftt

iüftítuit, vel non habet?. Si habet, cunc

A Chri

inortuuri determinaté : Sed hoc eft fal-

fimul coüfecrat & — facrificar, inrentig

^ j

fum, Érgo. Mirns prob. Ex vi vet-

enit communis & generalis pravalet.

At ii

borum ponitur Corpüs Chrifti u£abflra-

particalori , ut pater füprà Trad. rr,

"iif

hens à vita & d morte, poteft enim ín

Exam. 4, n.32- Si non habet; nec confe-

Adoyt.

Eucliariftjaeffe vivatri, uti eft defa&o,&

crat ;riec factificat defec&tu intentionis.

£w f

oteft effe mortuuni, üt fi ín tridüomor-

"Ad 3- dift, niaj. Sequitür, &c, quód

f."mris Áih

tis fuiffet fa&a Confecratío, | Étgo,

i Éuchariftia ut eff Sacrificium ,-qualifr

l E[go "

. -4d i, difl, maj. Prioritate temporis

tér de ca bic agirius, coric.maj.; ut e&

femper,negaturj üatürg, fabdift. Sub

Sactámen

tüm ;

.....

mn(

de quo ut tali convincit

"t Y

€a formalitate fub qua a&io factificans

probatio Minotis ; neg. Maj,"

j

z

$

Ó

) III. Sacrificium leïæ'

YU

eft, conc.s fub alia , füb qua nori eft

QUAZR

Tk

&egatur, Hinc im Cotifecrátiorie (ut

eftrie infiniti valoris ?

ttraduntGoriet &

E

Fs

Labat) tres diflingaen-

LXXV. $. Probabilius eff, quöcf

"t fs

da fint foriiialitátes ; quaromi uria alte-

Sacrificium Miffe quoad fe feu in a&tu

'ïzlitïquqai(

tai préfüpporiat priotitaterationis. Eft

primo;five quoad fufficientiam & effi-

gutem Lie intet easotdo:Primó,inquart.

caciam intrinfecám ,. fir infiniti valoris

E M

h

Wägir l

tum parieti & vinum cotivertit ii Cor-

intinfecé & extrínfecé, nom folüm ex

pus & Sanguinemi CHHGF, fic eft prapá-

parte tei oblat, fed etiara ex parte ob-

"ii

"ttorj

fativa & ptódu&iva V'i&j'mæd à, Quates

lationis , licét defado & in exercítío

iius éadem Victimia ii lionorem & cul-

caufet foliim effe&am finítutii , ob Iiti-

ï

ii X

i

tüni DÉI ipfi DÉO iadtà exeército prze-

tationem ab. extrinfeco adverienterm,

El'ga i

fentatur,eadem Confecratio efl oblatio;

" i

Patet ex S. Thom. füprá q.79. a. f

3. Quatenus ex modo producendi vi&tis

Katio 1.p. Valor Sacrificii nion folümt

n

fnami , (edi quantam eft de fe & cx vi vers

il

"Uhffy j

defumitüra re oblata ( quía alids obla«

Nl

otuti laber ponete Safiguinem Chrifti

tío , quà B. V, ia termplo obtulir fuurn

hinon

sU X dl

3i Cotpote féparatüdifeu modoquodani

Filium;effet infiniti valozis). fed etiani

fnottuó, tiimitum Corzpus per modum

d dignitate offerentis principalis: Sed in

"n

ata , ni«

"um

tibí; Saþgumcm per mo-dm potást fic

tioc Sactificio non folüm res obl

i

1 Erg*

Fnimm

fä

JIDe ,Ez:?;b»mr'/fz*a;

E

L]

gnitim Corpus Chiifti $z Sanguis hypo-

limitaris undein natüralibus mediante

H

ftatic? Vetbo unitus; fed etiam ipfe of-

4nftrumiento, v.g. femine , homo .u£

M

cau(a principalis producit cffe&um à fe

ferens principalis, fcilicet Chriftus , eft

ánfiniti valoris:& dignitatis. Ergo.

intentum ejufdem fecum fpeciei, licét in

M

Declarattr ex diffecentiaEuchariftiz

individuo APGHAJC litmitari ab inftrumen-

j

itSacramenti & ut Sacrificii,« Nam ut

£o; In moralibus veró neque in indiwé-

.duo limitatur ,effe&tus ratione -inftru-

Sacramentum ht per Confecrationem ;

,

qmenti , quía fequitut valorem & digni-

at eft a&io phyfica alicujus produ&iva;

n

fic et à Chrifto uc à caufa,; & quidem

tatem agentis principalis; quantó enim

j

ii

dignior.eft Perfona fatisfaciens, tantó

Áolüm inftrumentali phyfica , a&iones

)

ii

autem Chrifti humanz phyfice fumpre

dignior eft ipfa fatisfa&tio ;Jicéc inftru-

qon fupt infiniti valoris: .aft Euchari-

mentum , quo facic eam , fit inferioris

"l

ftia in tatione 'Sacrificii & .Oblationis

.conditionis, five in.e(fe phyfico, .ut fs

2u

precipu? fpe&tat.ad genus moris;eftque

ifiat mediante linguas five in effe moris,

3 Chrifto ut.à caufa principali,moräli 3

t fi fiat mediante alio homine, ut ex-

"

hi

.offerente. fe DEO Patri, & per modum

;P.lica: Nugno.

L

i

Dixi 507 £

prod

dnferioris fubmittente.fe illi ut Superio-

mitari.ex fm'tä;a'ignimt;

u

M

ti. Ergo

ropter reflexionem .fuper

.Sacerdotts ; quód enim poffit limitari

.effcétus Sacrificii ab intentione Sacer-

Ws

!]

Kuppofitum .Chritti trahit ab eo valorem

Vi

dn genere ,moris infinitum ; ad.meren-

.dotis Miffam alicui a

.

pplicantis ,þpaytctbit

.dum & fatisfaciendum, non minüs ac

ánfrà n.78. R.2.

atahebant a&ionesChrifti Theandrica ,

LXXVL .Oppozo 1, Ergo fequitut r.

MM

iper quas pro nobis fatisfecit in via , cum

Sactificium .à (implici Sacerdote obla-

qm""

wirtute caufandi effe&um fyacategore-

itum ,effe ejufdem perfe&ionis cum Sa-

j d

maricé perfe&iorem in infipitum.

«tificio Crucis, immediaté oblato à folo

( en

Ratio 2. p. Caufa univerfalis in exer-

Chrifto; quia utrumque eft infinitum,

Xl

citio nonagit ultramenfuram difpofiti-

.unum eró infinitum .non .,c&,mgjus;a,!-,

qnte

vonis fübje&i : Sed Sacrificium .Crucis

1!6!'0;

t

& Miffz in ordine (upernaturali eft cau-

3 linico MiHTæ.jSacriäcio,poH'e.c'VA«

t

fa univerfalis ad merendum & fatisfaci-

,cuati totam.Purgatorium.

J

«endum, ' Ergo in exercitio producit ef-

3- Fruftrà offerri plura Sacrificia pro

j

fe&um limitatum juxta :limitatam di-

'una perfona , quia unum .ef infiniti va-

fpofitionem fubje&ti, cui applicatur.

loris.

j

J

Declaratur. nlterizs , effe&am Sacri-

.4. Eandem 'Miffam (pro .quo da-

13

fieii Miffz non poffe limitari ex finita

ttum eft (tipendium , poffe applicari pro

aliis innumeris , imoó infinitis homini-

)

.dignitateSacerdqtispartïc,ularis-. ;Càm

um

'&nim caufa principalisopererur per pro-

bus;fi darentur.

fi

i

ppriam formam ., per eam effe&tum fibi

A 1. dift..Ejufdem perfe&ionis e(2

jf

fentíalis, defumptz à principali offeren-

jf

Alümia. Ergbtantüm Per,i?lam'debcx

Eec ecc 2

» WE

u

956

ZRACTAZUS XYZI. Zx&mm s.

te ,& ex opereoperato,conc.; acciden«

niti valoris ) a'ccipei'e plura Gipend*;ï:a, et-

ii

talis, & ex opere operantis , negatur.

iam applicando alteri:

n

ructum f, pec'ral.i—fï

1

Ff

Nota,non effe dubium., quin. eciam

fimum Sacerdori. debitum, quia incer-

valor Miffz proveniens ab Ecclefia , &

:

tum eft, an ille fru&tus. ( cütn. videatur

ex merito Sacerdotis ac miniflrantiam,

h'ifapph

effe beneficium perforale) poflit alteri

dleiut:

fic fimpliciter. finitus, cüm fundetür in

dati,Et hoc verum eft,five fint plura fti-

Q

corum dignitate finità,

pendia adequata; five parva unum totas

j

tapwd

4d 2,. Eft verum quoad virtutem &

le ibtegrantia , ut. patet ex dcclaratione

j

[Q

fufficientiam Sacrificii , feu in a&u pri-

$. Congregationis Concilii, editá juff

AULX

mo; in a&uautem 2. nen fet ,non de-

Alexand, Vil ,& oppofitum faciens te-

i

f

fectu Sacrificii; fed quianon omnesani-

netur ad tcfticucionem, Caterüm dato,

mz, pto quibus offertur,ad remiffio-

ontion

quód fru&us ille fpecialiffimus fit alteri

Awn&

nem totius peenz fünt difpofite, Simi-

communicabilis , prob;bilius eft , quód

EC

liter per unicum Sacrificium quantüm

poffit alíis faltem grauis applicari, modó

eft de fe ; poffet fatisfcri

1 lj

pro pocna inügi-

fiát raró & prudenrei;ait Nagno, habebit

te intenfa,

:t;:;'onemj

enim Sacerdos alium fructuim ex opere

3. f

-Ad 3. neg. Nafif effc&us Miffz li-

operantis ,cüm faciat actum excellentif-

l

[

Adores

mitatur juxta devotionem ejus pro quo

fimz virtutis. Nec tenetut eum Sacerdos

5.

;

r

ii

offerturz Sed ille non femper eft , vel

applicare illi, qui ftipendium dedit,

fakem non fcitur, quód fit tam execl-

lti: Uf

Secundo. luxta declatationem. . S;

knterdifpoätus, Ergo.

Congreg. Concilii $. 4. füb Urbsno IIX.

i q

AR

dd 4; K. poffe applicari ex charita-

—

162j. Sacerdos qui Milam fuícepit cee

rdüäm j hn

te , non acceptís pluribus ftipendiis ;

lebrandam cum certa. eleemofyna, nom

modó in particulari applicetur, qui fli-

lii m

poteft eandem Miffam alteri committere

pendium dedit: ftipendium veró non

legendam. parte elcemofyoz fibi reten«

itd f

datur pro Miffa , aut valore ,aut fructu

tà Etoppofitum faciens tenetür ad re-

ïïälfffdc! j

*tlng

€jus (quiaeffet Simonia ) fed vel pro

ftitationem. .. Quia nullum habet tit:;?-

abore corporali , vel pro fuftentatione

lum retinendi; nongratuitum, quia pes

ag

Ainiftri $ & tixainr ejus quantitas ex

cuniam non acccPit per modum donati-

Fütiyin

éonfuetudine Datriz vel (tatuto Ordina-

5

onis, ut fuppooitur ; neconerofum, quia

"r

fil,

s

"ts

ipfe onus non fubir.

Dixi ; pro fvffeutat

ione Minifhi, oli-

"i.

Excipitar Deneficiatus , qui (nifi ít

us nimitum , honeftá & Fmgali 41

fundationie aliter caveatar). fuas-Miflas

MLC

unum diem , nec poreft plus exigi titulo

poteft committere alteri , datá eleemo-

Minfe

famuliii: domeftici , cognatorum , atit

Íyná juxta morem Patriz , licét reditus

"It i

dcbitoruni contra&ortim.

Beneficii : plus imporrent, Difparitas

* g

'

LXXVII, Ex his Colligitur quorua-

eft .quia habet titulum Bencficii, cui alia

!

i Pw

dam cafuum refolutia, nimirum Primo:

"h.

|

oncra annedutitur, v,g. ïeeïf,and? ho«

Von licet pro üna Miffa. ( licer iji: infi.

tas Canonicas ; &c.

i ï&whr Q

*

: Z'ï;rfiä,

«-.RCT WR& fu

p

m

a

D.

92$7

De Euchargfia. :

Tertà. "Non licet anticipaté dicere

applicare.

1. Generaliffimà quádam

[j

ratione offerendo pro tora Ecclefia ; Gc

Miffas pto iis, qui in futurum. Miffas

peccaret Sacerdos fi à fructu Sacrificit

petent , iisque poftea petentibus lectas

Miffasapplicare- . Et oppofita fentcntía

aliquem exciperer, licét exceptio cflct

&t damnata à Clem. 1IX. 160f.

valida. 2. Quodammodo in particu-

QUARO IV. Miffa pro plaribus

lari, ut fi applicet pro illa civitate, pro

m:ca;v

oblata prodeftne zqué fingulis, quàm fi

fuis vel familiz fuz benefactoribus; pro

u

3.

offertetar pro uno tantüm?

ommbus.pctcntibus in communi.

LXXIIX, g. r. Probabilius eft,

Omnino in parti.ulari ;nominando v.

qud Sacrificium Miffe quoad effentiam

g. Petrum , Paulum, &c. Quantó par-

& fübftantiam fuam , etfi pro pluribus

ticulariüs ergo Miffa applicaaur,tamö

A

magis prodeft, cateris paribus ( (i nimi-

nominatim & zqué fpecialiter offeratur;

fingulis feu cuivis in particulari zeque &

rüm is,pro quo offertur , magis fit di-

u)

tantum profit. (juxta cujusliber tamen

fpofitus ficut quavis caufa, quantó me-

hiit

liüs applicatur , tantó meliüs operatur,

difpefitionem ) acfi pro unoofferretur

onti

tantüm. Sicut fiex Mari five plures fi-

Pro eo, qui eleemofynam contulit, te-

laiia

1

ve pauciores ümul hauriant, nulli ali-

tetur Sacerdos tertio modo feu in parti-

Cfüof

culari Miffam applicare, & pro poffibili

quid deperit.

TR

- Ratio: Quia Miffa eft infiniti valo-

conati ; ut in Memento expreffam ejue

m /

memoriam habeat.

Poteft tamen fuffi-

ris, Ergo ejus fructus per applicatio-

aol |

cere meimoria virtualis, ut fi Sacerdos

nem etiam Ípecialem , zqualiter pluribus

g

factam , hon minuitur,

ante celebrationem compofuit Z4emen-

i 468 |

- Dixi 1. quoad effentiam fuam ; Non

t, & pofteaobliviícatur, vel inipfo 7Me-

enim eft fermo. de fru&u orationum;

ni;ltïü |

emezto dicat DE Of Offero pro omni-

fettle

"quas Sacerdos perfolvit nomine Eccle-

busillis, quorum antea memoriam feci,

z

die

fiz vel fno.

LXXIX. Quwifmam ergo ex Sactificio

t t

Dixi 2. 4448 fpec;gzliter; fi eoim pro

Miffz majorem recipit utilitatem?

aliquibüstántüm in commun! & ii coa-

Dico: Cateris paribus, id eft, fi ad-

m

| donäfi* ^

fufo offeratur , pro aliis veró nomirma-

fit etiam. major difpofitio fubje&i, Sa-

:iïmra,ü &

tím & Ípecialiter ; his tmagis prodeft.

cerdos; & poft eum is , qui contulic

Quia applicatio Miffz fit per intentio-

eleemofynam , cujus collatio eft fpecia-

nem cclebrantis.

liffima devotio erga Miffam ; & confe-

h

& 2. Men(ura effe&tüs hujus Sacri-

rentis fit fpecialis memoria in Miffa,

"

[In-'

— ficiieft dupl&x ,nimirum intentió Sacer-

Poft hunc illi qui Miffz affiftunt.

iU5

dotis ut caufa cfficiens & applicans, &

de in Canone fit eorum expreffa niemo-

j

"

devotio e

]

ria pet ly ; Eromninm circumflantiuga-

p

us pro q'qo o&"eftur,ut cauía

á

$i Miffa pro pluribus zqué fpeciali-

| lo

- Declaratus cury Nugro : . Sacerd

os

teroblataequé profit , cur ptobi Sacet-

-dotes pro Miffis, quas fpecialitet pro fe

Tjr!l ]

x;iglicitg?' poteft faurá Sacrificium alicui

Ece eec

j

aut

ao

9,8

ZR AVC?ATUS XIL Examen -5'-'

aut, fuis offerunt, non acceptant flipea-

tibus fit magna neceffitas & paupertas;

P

Jir

dium?

quando numeras Miffarum fundatarum

ï

L

Dico, Optímum e(le conülium ita fa-

excedir namerum Sacérdotum , aut non

4

w 4

cere , & fecundüm ptudentiam , ait Nu-

fuit datum juftum flipendium. .. Hinc

tigto

gno ,ut quando quis maximé vult bene-

non debet concedi illis Collegiis, qui fa-

lt

facere fratri aut amico , pro tali M;ffa

