£a ordinat homincm ad Deum ut ad &i-

K

thic. duplicitec dicitur juftum , fcilicet

gaum ?

nem fupernaturalem & Au&orem gra-

Gmpliciter, & fecundüm quid ; fimpli-

tiz ac cemittentem peccata , & cujus a-

m l

eiter quidem juftum eft inte-t/gqualcs,

&us fant legitima difpolitio ad grati;m,

j

Ggg$288

. elt

|

|:

h—

970

TRACTATUS XIJI. Examen 1.

eft. (upernaturalis, feu per fe infufa: Sed

-tuiffeeffe in Chri(lo, De

peccatis xdltlgbi-äs

d

talis eft Pecnitentia , ut patetex di&tis &

viàe Exam.4-n.53.

S

diceridis.

D

leM

Ergo.

XIV. ».6. Objed

um Formaï;e'vi.m

;rmdzlio

CXEHL & $; Obje&um materiale

ts Poenitentiz eft jus divinum,.lzfom

atb

primarium & principale virtutis Pee-

peroffepfam, utimperfedé faltem tepa-

UE

nitentiz efl peccatnm mortale , przte-

rabile per compenfationem feu fatisfa-

ii Pa

rium , períonale , & proprium , ut

G&ionem, qua fit ab co , qui peccavit.

um

eft o£enfa Dei , aliquo odo , nimi-

Sive; Eft illa imperfecta equalitas,quam-

mog

zum imperfedté faltezn , expiabilis per

poenitens per aQum conttitionis (qua-

21

fatisfa&ionem peenitentis : feu ut de-

tenusordine naturz gratiam juftifican-

Jne t

tcftandam & puniendum in peni-

tem fubíequitur , ab eaQue informatur)

zi otti

gentc.

erga Deum teducit, uti eum poffe pro-

li 5( i

Declaratuy : Dicitur x ,objeGlumma-

batur in Tra&,de Incarn, Hoc propot-

AUE

geriale 5 qpia de formali dicetur poftea.

tionabiliter. intelligitur ficuc id quod

Aoit

1. Primarium , quia peccatum veniale,

TFract.8.Exan. z, n. 2, dictum cft de ob-

!

4ng

l

càm fit offenía imperfecta , eft ejasob-

je&o juflitiz.

U.

jectum minüs principale.

3. Prateri-

Ratio: Quia

hocobjedum,quà fa/ïe;

$5 , quia offenfa non poteft expiari,

à nulla alía virtute refpicitur , perillad-

lts

Atl um

nifi fit commiffa, quia tamen fincera

Qque Peenitentia ab omnibus aliis virtu-

Peenitentianon eft fne piopofito caven-

fpatet &«

tibus diftinguitur , charitas enim dire-

At df

di futüra, circa hzc verfatur fecunda-

&é & immediaté folüm opponitur pec-

1ió.

'ugo.

4- Perfonaie , quiaoriginale cüm

cato;tellitQue illud prout opponitur bo-

non (it peccatum perfona fed naturz ,

ii ]

no divino, non veró ut opponitur Juri

non porcft fatisfa&ione perfonag puri

divino,nifi indire&&.

Ergo.

AT Innteri

"r df

hominis expiati,

f. Proprium , ut ex-

MNora,quód, quia a&us charitatis vit-

Pt E

cludantur ab obje&o Penitentiz pec-

tualiter & zquivalenter eft a&us Poeni-

[

!

cata aliena nobis nullatenus voluntaria :

tentiz feu contritio cafu quo alicui pez-

quia nullüs purus homo porteft fatisfa-

Ritenti non veniret in mentem obliga-

) Pm*g

tio ad formalem a&um Poenitentiz in

cere pro peccato alieno , ut probatur ín

Xract.de fncarnar. , licét poffit pro pae-

hoc vel illo cafi; falvazi poffit per a«

na, * Difparitas eft , quia (ut. difcurtit

Gum charitatis.

Labat) fatisfa&io pro poena temporali

Dixi in R. &. Que fit abeo quipecsa-

fit veluti per externats quandam folu-

qts nifi enim hoc .r.equä;rcracur,potuifüt

tionem debiti , quam unus.poteft pra-

Panitentia effcin Chzifto , ut confide-

ftarc pro alio t At veró fátisfa&io przo

ranti patebit.

eulpa fit p/cz ipfam internam offendentis

Ex di&is Col

ligitur , qu*äd Pænfie-'?'

erga offenfum fübje&ionem;quam unus

tia , atpats. fpecics fe

A

Ü

1 pars poremi:alis.

airi: Eft copftans

homo pro alio facerenequit per Peeni-

Juftitia;

pé

x fic

R—

':*:"

L

tentiam ,alioquin cni'tï peeniteatia: po« - .

J

: g; vistus m

M

& gergem*äfj;olun

(;:E

/

p

;

v

De Penitentis.

97t

U

infufa in voluntate refidens, jus (uum

Chriftus ratione Unionis Hypoflatiez

diï/ïnæ,Ma'jeHati tribue'ns; proponendo

eft & eratab inzrin(ecömcapax peccati.

Wil

emendationem , & punitionem deli&i

Ergorefpectu ejus defuit obje&um pri-

injn '

contra Deum comtiffi,.

marium Poenirentiz, Ergo & Virtus qug

lt

XV. w.7. Subje&um immediatum

fineillo non fubfiftit.

[f

2

virtuds Penitemtig eft voluntas.

Ex quo fequitur , quód Chriftus pre

nobis non fatisfecerit

:j gecwla'? *

Subje&um 44ed & remotum eít qui-

per Pænitcntiamy

il

(ui

vis homo peccati reus , vel laltem ca-

fed per juftitiam.

h

pa*. 3, Uode non fuit in Chrifto.

Ratio 4, Parta : Quia B.Virgonoa

Yl

;Bene tamen in B,V.. quoad habi-

fuitincapax peccati ex natura & ratio-

dimat)

tum & ornatum, & non quoad a&um,

ne fuppofiti , uti Chriftus, fed folüm cx

waü

Q

j Ud & in protoparentibus in ftatu

fpcciali privilegio.

ht

Innoceniz. , In Infantibus gratiá

Quinta:fexta;$ feptima pars patcmx:

g

;

d»*!

baptifmali preditis. 7. Etin Beatis,

Quia inomnibus illis eftabíoluta poffi-

3. In Angelis non fait five ín via, five

bilitas peccati tanquam obje&i primari

extra viam.

Poenitentiz, nec. funt impeccabiles ex

natura fua fecundüm fe.

Ratio x p.ex a, 4.cft : Quia juflitia

E'rgo.

pl

—quroad oranes partes eft in. voluntate,

Ratio oHfava partis efi: — Quia re-

dist

ut patet ex ejus definitione : Sed Po--

fpecu Angelorumi ex natura eft iin-

ainib l

mitentia eft potentialis. pats Juftitiz.

pofübile primarium obje&tum Peai-

PDS

u

Érgo.

tentie , hoc enim eft peck:atum

à

jyopi

Ratto 2. p

, Ut patet ex R. g. obje-

proprium ut remiffibile : Sed Angelis

Apmirm L. |

Gum materiale Poenitentiz e(t pecca-

peccatum non eft rcmifïïbileA, quia noa

f

tam ut deteftandum & puniendum in

poffunt de' eo delere nec penitere ,

"urlïa!iW'f'. :

penitente, Ergoejus fubjecium non eft

quia ex natura fua inflexibiliter adha-

RU

nifi home peccati capax.

É

x

rent obje&o , cui adharent peft delibe-

p1ic

P&

I

$: Pa

"

i

)

äff&güjtur cx fecunda. '('Qïa

fatam -elc&ioneïm. vErkgox..

tet [U)

q) "

olirg E

A

T

ï

Y

w

[

p

&

"

Dd

6

A

T M

"]

$s

^É

1

r »

i

X

[

$*

Jj

ia

(

i(

n

eon&il j

l

XY

EXA.

smoü

988888.^

g& 1

d

572

Z'RJ-CTJQWS XII Examena. :

imíin

unt

qwum

EXAMEN Il

K

idy

d

De Ef&äïu?ænätentz'æ; S 7 bom.à

dritui

u/queadgganclufive.

4.86. ' !

titpr

imdi

UARO r. Remiffioculpe

fericors eft , & pati'r—.ns. , &-multa

g

efineeffe& as Peenitentiz,vel

mifericordim , & praftabilis füper

danturne peccata per Peeni-

malitiá.

Vincerétur enim quodam-

m

tentiam non remiffibiliaz

Pt ar

modo DEUS ab homine , fi homo

a Ego li

XVI. g. Kemiffio culpz efteffe&us

vellet péccatum deleri , quod DE-

t p

WVS per Peanitentim Sacramentum

D'"Nth

Peenitentiz fecundàm quod eft virtus ,

vel virtutem. dclere non. poffet. Er-

Vil

principaliàs tamen fecundüm quodeft

O.«

Sacramentum. Ita $. Thom.q. 86, a.

Dixi z. modo clavibus: Ecclefia rs-

d lise

6,in c.

e

iM

IGCI"OI

té. [ubjiciasur

LA

Defe&tu cujus finalis

Ratioibidem: COmne Sacramentunr

impeenitentia eft icremiffibilis , nom

Mil

toducit fuum effe&um ratione mate-

ex defe&u Panitentiz , fed ex indi-

tl

ziz & ratione formz ,lict rarione for-

fpofitione fubjecti impeenitentis, — Et

f

de hoc. peccato ait S. Joan., c. f. fug

jl

ma principaliàs;, ex utroque enim fit

prime Canonicz

DP

unum totum : Sed actus peeniteniis,qui

mortem , noB dico

Eft. peecatum ad

AUR es

etiam funt Peenitentiz, habent fe mate-

pro eo ll? oret

Ti

rialiter in boc Sactamento , virtusveró

quis,

Ut

clavium, quz ef przcipud in forma ;

Dixzi 2, »

0do fünm&wyænäm*it

habetíeformalier. Ergo.

Babeatur s; Defe&u cujus Antiochus 2,

Machab.9, non invenit mifericozdiam ;

DI

* z. Nullum datur peccatum tam

rave & enorme quod'non poffit remitti

quia: preces non fudit ex dolorede pec-

l h!a(ph

^bl

»er Paenitentiam , tam u virtus ,. quàm

catis , fed potiüs ex amore prolonganda

ut Sacramentum eft;modó clavibus Ec-

vitz corporalis. Nec invenit Efau quan-

t EX

uN

quam cum lachrymis perierit Hebr. 22.

elefiz rité fübjiciatur , feu vera de co

quianon dolebat de peccaris, fed potiüe

A:H»; P

Ponitentia Babeatur. EÍff de fide, &

deamiffa primogenitura; ut patet ex $.

A0

docetur àS. Thom, 4,86. a. 1.

VH

Thom. q.84. a. z. ad z. Ex eodem

"p

Ratio ibidem : Quia oppe(itum affe-

defe&u non poffunt per posnitentiam

zere repugnat dívinz mifeticordiz , de

delerbpeccata Dzmonum, & etiam ho-

u Rn

$ co-

Ü Ream

qua dicit"urjoöl 1. quód benignus& mi-

mia»mym Qamn:a—:orum,guia afíetu

sum

De Peenitentia.

973

lnm fünt confirmati ín malo ,ita quód

Ratio: Implicat enim, bominem per

MW

non poteft eis dilplicere peccatum in-

gratiam effe filium Dei, hzredem ater-

n£ gloriz, & fimul dignum aterna

quantum eft culpa , fed folàm difplicet

€is pcená , quam patiuntur, rarione cu-

morte & posná ; fed loquendo de pe&-

na temporali , in quam aterna fuít

jus aliquam peenitentiam fed infru-

£tuoíam habent fecundüm illud Sap. $,

commoutata , certum eít , quód , càm fit

n

finita , poffit àcontritione valdeexcel-

Peniteniam agentes & pra angufliá

fpiritüs gementes. Unde talis peeniten-

lenti, qualis fuit in S.Paulo & S,M.Ma-

tía non et cum fpe veniz fed cum de-

gdalena, adzquari , & per cam cotalitet

, WPJ

telli: id tamen non femper fit, unde te-

dperatione, . ita S.D, ibid.inc.

ftat luenda velin hac vita vel in sltera;

hbl

- Quemodo inteligss , quando dicitur ,

nimirum in Pur

k

ingi

peceata parenrum imputari filiis, Exod.

gatorio; ut patet ex S.

DEIHW i

0. Ego fum Dominus vifitans iniqui-

Thom.a 4

e

"

i

í

Quod concern

H

treIïc;uïäs-pc*ccatï, ait

tatem patrum in filios?.

.

u)

- Dico,vclintelligi de peenatempo

räii,

S,Thoma.j.nihil prohibet remifsá cul-

P()ü[r hw

qua interdum (ctiam in humanis)infli-

pà mortali remanete in anima ex parte

gitur filiis ex culpa parentum. — Vel in-

converfionis inordinate ad bonum

El

telligi ic, non quédad fui veritatem ne-

commurtabile, difpofitiones aliquas ex

ts

ceffarió exigat rei eventum;fed quód fi-

przcedentibus aGibus caufata$ , qua$

Emhs j

nificetur voluntas Au&oris Dei de exe-

peccati reliquias vocamus,

(d uj

querida comminatione juxta prafentem

Dixiex parte comverfionis;quia aver-

j

juftitiam & pre(entem caufarum fecun-

fioà Deotollitur per gratíam.

n s'j ,

darum ad talem cffc&um difpofitarum

Explicat hoc S. D. itzc. diceris:Quàd

gtl

ftaturp, ut explicat Aravio, Qua tamen

tales difpofitiones maneant quidem,ate

comminatio fecum patitur voluntatem

titnen debilitatz & diminutg: ita ut

OWUM

Et hoc ma»

confequentemde oppofiro. — Simile eft

homini nondominentur,

de comminatione fubverfiomis utbis

gis per modum difpofitionum, quàm

g if

hotod

- TNinive & mozrtis Ezechiz.

per modum Babituum:; ficut etiam te«

manet fomes poft Baptifmum, '

fuicu

Quomodoexplicas id,quod de pecca-

jf

10 blafphemie in Spititum S. /div.ci[ug

Oppene : Dominus nunquam aliquem

T

j

Matth. z2, Non remittetur neque in

fanavit, quem non ofntiino & totaliter

dl

hoc (zculo, neque in faturo?

liberavit. Ergo non manent di&ke re-

liquiz,

1l

4d bor patertuprà TraQ. f. Exam;-y.

"]

ä--ï ' o"

Ad boc S.D.a. f .ad 1, Quód Deusto-

HIM

D

XVIIL. AUbil ergo de peccato: poft

qum hominem perfé&écurer, quandoqs

f Mü

veram poenitentiam: in homine mánet ;

uidem fubito, ficut focrumPetri,quan-

1

r

&ulla posna ? nullz reliquiz?

oque facceflivé , ficut cacumillumina-

vit, Íta etiam fpiritualiter quandoque

Dico: Reatus poena atern rollirur

jint

€om culpa.

tantd comimotione convertit cor ho-

Ggg8 58 j

mihis,

TRACTATUS XIIL Exanena.

974

Aff

£ninis, , üt fabità pcrfe&am confequa-

tur inTrat. degraria , per quod tamien

non excluditur Poenitentía.

Dum tan-

li

tur fanitatem, non folüm rcmxfsaculpa

fed etiam fublatis reliquiis, id' tamen

dem dicitur in Scriptura, quàd (ine Pos-

iw Mp

m

non femper facit.

nitentia fint dona Dei,fenfus ef* ; Deum

ï

ia

QJUAERO I1I. Poteftne peccátuin

non paenitet dediffe dona gratiz. .

anoitale remitti fine omni Peenitentià.

3:. 2. Per accidens & in particulari

Wa

UUIT

XIX. z. 1. Kegulatiter & per felo-

cafu fufficit peenitentia vxrtuahs*mclufa

quendo ad remiffionem culpa mortalis

WWW

in a&u dile&ionis Dei fuper omnia, «

..,»

extra. Sacrgmentum in adultis nccefï'er-

"Declaratuar : Cafus ille eft dup*iex*-

NWI

lr

w'äm

tia eft paenitentia formalis, feu'ádtus éx-

Primus eff. invincibilis 1gnoumnæ vel

phcxzus deteftationis peccati , nimitüm

nàtütalis Oblivionis peccati commiffi,

tf

contritio- Ita patet ex $, Thom. Es

Inquo cafu fuffcict virtualis deteftatio

a.l 4f Vi

'Ratio; Rationi conforme cft, ut,qm

peccau , inclufa in a&u dile&tionis Dei

33» M b

peccando receffit à Deo, in e;us amici-

fuper omnia:quia perfe&usactus chatiz

At (

tiam non rc»:pmzur,mfï cu!pa & oiïchfa

tátis éft ultima difpofirioad grátiam.Se-

ET

«i difpliceat : quem enim non pæmtet

cundus eft cafüsMattyrii;ad quod fiquis

kf

pcccaHe, veniá vel gratiá digous non eft;

ita fabitó rapetetur , ut non fuppeterét

Em

qma moralitercenfetur perfiftere in pra-

tempus recogitandi peccata,ad juftifica-

N t

vÀ fuà voluntate. Ergo.

tionem pariter fufficeret przdi&tus a*

um

Dixi in R. I. extra Sacmmmmm $

&us charitatis.

De que vide fuprà

N

fuppomtur cmm qued m Sacramenco

Tra&.rr.Exam,g,n.73. & 24. ubidi-

m&mg T

Penitentiz (cmper requiratur pozniten-

&ume(ít,an & quomodo ad Martyrium

æmw&

tia & dolor formalis, (inequa Sacramen-

requiratur actus chatitatis.

ET legga n

cumeffet nullum,utpote parte effentia-

XX, g. 2, Poteft Deus per abfolu-

Wmsm

li: dc&ztutum.

tam Iuam potentiam fi fineullo Peeniten-

li,

.Exquo fcquitur, quod dum falus no-

tig tam formalis quàm virtualis adu

&ra attribuitur Bdcu, mteilxgx débet dé

WWmu

horiini femittere peccara..

"i

fide formatá & per dllcöï;xone'n ope-

Ratio: Wemiffio peccáti mortalis eft

i

rante, quz non eft (ine gratia ,charita-

effeQus formalis gratia fan&tificantisut

t€ ; & poenitentia ut patet fuprà decon-

patetex Trid, Sedporeft Deus perab-

T g

nexione virtutum. Dum dicitur quàód

folutam potentiam infundere gratiam

s ^i f

charitas operit multitudinem peccáto-

hommxabsqueomm ejus dlfpolmonc:

fo D "

tum , intelligitur vel difpofitivé , fi fer-

v.g- dormienti, cüm gratiz; infufio non

*mio

mo fit de actu chacitatis, fi cut& elee-

dependeat effzntialiter ab actuliberore-

moíyna redimit peccata: vel in fenfu

(lïnm.üo

cipientis ut difpofitione,ut patet in jufti-

i

LT

formali attribuitur habitui charltatls,

ficatione parvülorum. Ergo.

W

I]mea l j

non pzæcxsc ratione fui, fed ob conne-

Confirm,

uxta S. Thom/1. 2. q. f

'MC

Xionem. cum gratm tatione CUJUS pfï'c-

QM h

Dty

a.8.ad 1, poteít Deus per abfoluam po-

N

Gus.unius fæpc mbuxtut al:en,ur doce-

tentiam peccatoti anceccdcntcr ad om-

nem

L

Éd

p

9-'-7 $

, De Peuiteutia.

lt

- nem ipfius actum reträgïtativuminfün-

femel illuminati p r

f HALUU

vuríus venovart ad pamnmenmtiam : ia

LUf

dere lumen gloriz,& fic elevaread Bea-

j

titudinem ; Ergo & infundere gtatiam

etiam apud. S, T hom.,. interdum fumi-

)i

fan&ificantem.

tur pro difficili , ut patet hic q. 86. a. .

Oppono contra. R. 3. S. 'Thom. hic a.

ad 2-ubi lequit.r. de irremiflibilitate

2,in cait: Jopo[[;ibile eff. , quod pecca-

peceati in Spiritum S. & in:erdum pre

&il |

5

"mm alicsivemitatuy [[ae penttentia fe-

impoflibili naturaliter, ut patet r. p. q.

inc]u:'g

l

1

l,

emdum quod efl virtus. — Sed S. D. per.

477. .3. ad 3. IVon eff poffibile effe aliam

lyampoffibile ibi imelligit porentiam Dei

zerram,quám iflam.

Similiter ergo irr

Hlïï

"

abíoluam. — Ergo. Piob. sz. . S.

loco obje&oS.Thomas loquitur de cur-

vtl

Thom.ibi ftatuit differentism inter Poe-

Íu & Lege ordinaria.

Ditentiam virtutem. & Sacramentum ,

A 1. prob, K, differentiam à S. D.

ii t

x L

dicens, poffibile eft. quód peccotum

flatatam confiffere in hoc , quód fine

rtemittatur f(ine Peenitentia, ut Sacra-

peenitentià , ut virtuseft, in'nullo ftatu

j

mentum eít,nontamen fine ea ut virtus

d

peccatum mortale fecundàm legem or-

eft: .Sed (ine Poenitentia ut Sacramen-

dinariam remitti poflit , potuctit tatmen

fqi

tüm eft , feu Gineordine ad illud neauic

in aliquo ftatu remitti fine paenitentiz ,

x

Mfict "q'

peccatum remitti (ecundüm potentiam.

ut Sacramentum eft , ficut ante Legemm

Dei ordinariam, Er

o

20 de virtute lo-

Evangelicam (ut ipfe S,D.in c.cit.art.ex-

TRE

F

3

t

quitur -fecundàm potentiam abíolu-

plicat) Chriftus remifit mulieri adulterz:

r

ii

tam, Conftquentia patet: QuiaS D. ma-

Joan,8, & peceatrici Luc, 7. quz tamen

jorem neceflitatem attribuit virturi Poc-

remiflio non fait fa&a fine panitentiay

iarryrium

Ritentiz quàm Sacramento. - Pro£,2,. ea-

ut virtuseft,

dem min, S.'Thom.ibi ad remiffionera,

"d z prob. dift, maj, Kequirit muta-

T * :

offenfz divinz requirit'aliquam muta-

tionem vcl actualem vel habitualem,

)ænim' |

tionem ejus quioffendit: Sed hezc muta-

conc. maj.s neceffario aGiualem ; neg-

|is d

tio requiritar per abfolutam Dei poten-

maj. Et fic difl.min. neg, confeq. Mu-

tiàm ; cüm implicer fieri tranfitum à ter-

yulid

tatur ergo innoftro cafü fubjc&tum per

mino 4 2»o ad terminum ad quem (ine

infufionem habitüs gratiz , expellentis

jb

*

muttione utrimsque extremi. Ergo.

fuum contrarium , fcilicet peccatum »

T

Prob. 3. eaders tmin. Implicat privatio-

fine quá mutatione habitaali , etiam pet

Bem tolli , nifi per formam oppoitam:

abíolutam Dei potentiam, non poffe

T d

Sed forma oppofita liberz aver(ioni cft.

peccatum per meram condonationcm

p

ibera conver(io,

Ergo,

extrinfecam remitti ,. doceri: Thomifte

p

« 444 boc R, neg. min. Nam. ficut in

in T'ra&t.de juftificat,

:njüm

l

'acra Seriptuza ly zzpoffibale non fempet

* Ad 3.preb. difting, min, Cppofita

procedit de. potentia Dei abíoluta , (ed

Yiberg avesfioni actuali, conced. mit« 5

M'g'

j ?o-

fumitur aliquando pro difficili , ux pater

habituali , qua folàm eft i noftto cafu,

$X illo-Hebr, 6.

neg, min. huic enim epponitur

gratia«:

,d g

halt-

[

»kü &

(W'äï??k ff £05 . ææa

976

TRACTATUS XIII. Examens.

u [77

habitualis. Vel(ecundó Gc:Eft conver-

in traG.de juftif, Sed omne pcccatum

st

mortale contraiíatur gratiz & excludit

fio, quz fit libera vel adu vel virtute ,

Al

feu eminenter, conc. min.; femper adtu.

eam. Ergoimpoffibile e& , quód unum

df

eemittatur fine alio.

meg.min. Habitusergo gratiz impot-

ialog

rat virtualiter & radicaliter volunta-

Ex quo patet, fermoaem biceffc de

:b vin,

tiam peccati cctra&tationem, facità; ho-

remiffione peceati quoad culpams — &i

enim loquamur de ceffatione quoada-

p

eninem habitualiter & perfe&tiis ad

Ariptem

Deum eücconycrfum,&modo quodam

Gum, non negatar effe aliquos,qui cens

- Uif

eminenriori , magisque fixo & perma-

quadam vitiarefecant , in alus graviter

Atrqiis:

nente,quàm facit a&us liberi acbitrii.

erdsrant , ut loquitur S, Gregor, fupet

34

ulie

Ex quo Sequitur,quod in eo cafu pec-

illud Amos 4. P/ui faper tmam civita-

P

'.ï:'!i:

ME: !

catum non folàm tolleretur, ut. quid

tem , €$ fuper alteram nen plui parsuma .

tlivtfon

hy(icum, fed etiam utquid morale &

complutaeft C pars,(nper q

wam v p

&rutt.

Á

XiDoo,

voluntatium cít: quia receptio gratiz

Aünt &

illi homiai efft virtualiter (eu interpre-

Oppono 1. Peccata funt quxdam de-

"tfnlo,

tativé voluntaria , dum enim fit aliquid

bita , ut patet ex Oratione Dominica *

"m '-0"1',0[1

in utilitatem alicujus, etiam nefcientis,

Sed unum debitum poteft dimitri (ine

Vandtr

is virtualiter & interpretativé cenferur

alio,ut patetex praxi hominum. Ergo.

confentire,

2, Quz non funt neceffarià connexa

N

U d

Cui non obftat, quód macula peccafï

eorum unum poteft colli (ine alio: Sed

"ts W

morralis confiftat in privatione gr; tiz ;

peccata non funt neceffarib connexa,

ut connotante a&um liberz averfionis

Erco.

1 rj

m homin&m

»

tim; t

preteritum, Quia a&us ille aoneft de

3. Poteft Deus eunde

effentia macule (ed folüm connotatur

fimul diligere & odio habere. Ergo-

: ).*an'z:'crlïona

ï-..vb Tütione

ut conditiofine quanon , & (olagratiain

Prob.ant, Deus peccatorem diligic

fa&o effe & formaliter maculz oppo-

uoad naturam, & odio habet quoad

1,'3'90512/11 j

nitur, Ergoper eam folam tolli petcít,

culpam. — Ergo.

dilbd ja

& a&us liberifolàm connaturaliter re-

4- Sepe fit , quó

d Superior audiat

Y W f:'rw;w

quiruntur ut difpofitiones, quibus Deus

tefervata, & abíolvat abillis,& cum re-

,aïr.'/, a [

non eft alligatus, ut patet ex S. Thom.

fervatis peenitentem mittarad Sagcrdo-

Uum

p2.9.113.2.3.in c.& ad 3.

seminferiorem. Ergo.

ts

bïcaï tei cü»

QULERO Ilj. Potef

inc per i?ænï-

d 1. dift. maj, Sunt de

M

:i!l qu!

jusdam exterioris, v, g. pecunia , neg.

tentiam, aut alio mode unum peccatum

n

ï-;nilm

hquia

mortale remitti fine alio?

snaj, ; funt debita culpe, conc. maj. Pt

EM

W

iS, l

fic dift, mín. neg. con(eq. Ita $.D.ad 4-

XXL 5,aegativé, etiam loquendo

:

r

dé abfoluta Dei potentia, Ita S/Thom,

dicens; Debirum . culp

« contrariatur &-

^m

Qd

sicitia, €4 ideo mna. culpa vel

en[a

hic q.86-a.5.

? ridiculum

'ffïiOneV

(s

Katio ibid, Nullum peccatum mor-

son remittitur fene. alteva.

^i

o

À

tale poteft remitti fine gratía, ut docetur

euim videtar , gujd etiam ab bonei.

"e ali.-

AU x

gque

m

m

De Peuteutza.

977

i

qu |

qui ventam peéteret de una offenfa , €$.— licét non ('ccundümin—-tcjnfïonem.& Vide

ZA

non de altera.

infrà in hoc Exam, n.30.

s

710

'.dumua |

- A4d 2. dift.maj, Que fab nulla ra-

- 4d 3. dift.maj. Dile&ione naturali ,

tione font connexa , conc, maj. ; fub

conc,; grarie, neg. — Unde S. D.ad r.

aliqua, etfi aen fub emni, neg.maj. Et

"

ait : Diletio quà Deus diligit hominis

fic dift. min,.neg. confeq. Quamvis

natutam, nonordinatur ad bonum glo-

LT ;

ergo peccata non (int eonnexa quoad

qu !

riz, à quo impeditur homo per quod-

converfionem ad bonum commurabile-

libet peccatum mortale, fed dile&io

ia

t

feautomnia fimul committrantur, pot-.

gratim per quam fit. remiffio peccati.

eltenim quis effe homicida absque hoc,

morfalis,ordinat hominem ad vitam

l

quód (it adulter, fuppofito tamen,quód

&ternam,ad Rom,6, Gratia Dei vita-s-

i at

fint commiffa; neceffarió funt connexa

terna,

Unde non eft fimilis ratio,

l WJW

- quoad averfionent à bono incommuta-

Hac ibi,

2 d

bili feu.à Deo , in qua omnia moralia

"4d 4. K. Si hoc fiat, cenfendum eft,

r

conveniunt, & ex hacparte habent ra-

-Superiorem nihil aliud facere, quàm

gun

gpie s

tionem offen(z,quam opottet per paeni-

quód abíolvat à cenfuris & tollat re-

tentiam tolliut loquitur S.D. cir.a. 3. ad

1ttl

(tt

fervationem;adeóque omnia peccataad-

3. Quamdiu ergo manet,etiam unicum

Y

mortaleminec averfioà Deo. Hinc im-

huc iunt confitenda alteri, Nec peteft

d

Superior dare abíolutionem facramen-

plicat dari veram & perfe&tam contri-

talem;, niíi omnia mortalia audierit.

Ü

tionem de uno mortali & nonde altero

ennre

dehoc agitut.

Vide infrà Tra&, 14. Exam.2 n,63. ubi

&i conjundto, cüm contritiotanquam

ultima ad grefriam difpofitio tollat om-

onind

Pro diétorum intelligentià revideci

nem averfionems aliud eft de auritio

poteft cx Theologia fpeculativa ex r, 2.

) H

?

ne; ob ratiogem oppofitam,

q.113. in Tradt, de juftif.an gratia &

fl lhgxc

Iu hoc fenfu S, D. 1. 2.q.7 2.a.x. ex-

peccatum mortale poffint fimulftare in

i qum

plicar illud facobi 2. Quictsane to-

.eodem fabjecto. | [tem fuprà Tra&. 5,

tatlecem [ervavertit, offendat autem in

Exam. z. n.f. an eadem voluntas poffic

"T.

tto , fatius e3T omnium veuss nam pet

fimul ferri in plures fines ultimos tota-

n

üunicum peccatum dicitur omnium reus

MASW

les. | Iem Tract, . Exam. 5, n, 47.an

quantüm ad averfionem & reatum poc-

idem a&us polfit effe. (imul bonus &

nz zternz , in quibus omnia mortalia

:ï

malus. | Item ibid.n, $6.de Polirico,

l þm g

conveniunt , quia omnibus aliis man-

- QUZRO I V.

«

I^

Quomodo remit-

datis fervatis, uno violato , homo verà

tuntur peccata venialia per Peenitene

m(,üu/'

]

à Deoavertitur & incutrit peenam zter-

tiam , aliaque Sacramenta aut. Sacra-

j

nam, damni quidem , quz confi(tit in

,,,,,/»r

mentalia ? De hoc S. D, agit q--87- per

privatione V ifionis beatifice , ac fi mil-

4- ait.

T

j

levelomnia commififfetipasnam fensüs

XXIL g. z. Sacramentum DPeni-

,a

autem , faltem fecundüm fübftantiam ,

pl

tentig venialia legitime clavibus Eccle-

Hhhhhh

fia

d

978

ZTRACTATZTUS XZI. Examen 2,

fie fabjecta tollitexopere operato. Pa-

Ratio : Quia S. Thom. a. . ad re-

x

lQ

siliti

set ex S. Thom. a. 1.

miffionem venialium .requirit motum

- Ratio : Quia venialia funt etiam pro-

ponitentiz formalis virtualis , id eft,

BRRT

tia mareria Sacramenti Peenitentig ;

a&um contricionis vel charitatis;Sed de

gl

fola contritione orta ex dilectione Dei

iil

(altem fufficiens, licét non neceffatia, ut

verificatur quàd fit aGus formalis perni-

gïiä!ll.'n.

fuprà dictum fuit.

»

&2, Sicutpeccatum merta

le remiti

rentiz, delolo veró a&u charitatis quód

A g

P

non poteft, quamdiu voluntas ei adha-

fit poenitentia virtualis, Ergo.

ret, ita nec veniale, S.D.ibidem,

XXIIL x. $. Alia Sacramenta , pra-

lfhf'(f' j Vd

Katio : Manente causá manet efte-

ter Peenitentiàám , etiam habent vimre-

irlomo

&us: Sed adhafio voluntatis ad pecca-

mittendi venialia ex opere operato; Ita

"titt id,

"

sum eft caufa peccati, Ergo.

$.D. 2.3.

liny,

Rattío: Venialia faciliüs remittuntue

y.3. Adremiffionem venialium non

^

lil

fafficit difplicentia habitualis,qua habe-

uám mottalia : Sed omnia Novz Le-

W

Md

!

tur per habitum charitatis vel peeniten-

isSacratnenta tollant mortalia ex ope-

LE

tiz virtutis, S.Dibidem.

teoperato aliqua quidem per fe, ut, Sa*

^40, t

Ratio:Quia fic charitas non compate-

cramenta mortuorum ; aliqua veró pet

T:Jl i]l]fih(

retur peccatum veniale;quod eft falfum.

accidens , ut, vivorum : ficut fuperius

LA

Tra&, r 1.Exam,2,n.23, explicatum fuite

Ex quo S.D.infert, quódad remiffio-

Qdtes

nem venialium réquiratur faltem di-

Ergo.

[j Hmcn fel

fplicentia quedam virtualis , puta;

cüm.

Nota tamen ; quód remiffio venias

A ï&&m'x,

lium per alia Sacramenta nonm fiat im»

ln

aliquis hoc modo fertur fecundüm affe-

&um in Deum & res divinas, ut quid-

medizié , fed mediaté , co modo quo

i

lii

quid fibi occutreret, quód cum ab hoc

poftea R.11, dicetur de Sacramentali-

:

2$ fa

motu retardaret , difpliceret ei,& do-

bus,

m cOmP

leret (ehzc commififfe, etiamfi a&u de

g.6. Ut tollatar peccatum veniale,non

dl

requiritur quàd infundatur aliqua nova

Wj.

illo non cogitaret.

Quod tamen non

il

fufficitad remiffionem peccati mortalis,

ratia habitualis, fed fufficit aliquis mo-

Pt

nifi quantümy ad peccata oblita poft

cusgtatiz vel charitatis, $ D. a.2.in €.

1

LILQ[ [

Ratio ibidem : Uaumquodque tol-

diligentem inquifitionem, HzcS, D,

dU

Et ad 3.sit ; Fervor chatitatis virtuali-

litur per faum oppofitum:Peccatum au-

Bu

tem venialenon contratiatur kabituali

ter implicat difplicentiam venialium

t

peccaterum.*

gratiz vel chatitati , fed retardat actum:

MT

K, 4. Ad remiffionem venialium

ejus, inquantum homo . nimis inbaret

ü C

extra Saeramentum non ínfficit attti-

bono steato,

'cét non 'Com;a- Delïm«

hm [

àio ,. nec opus alterius virtutis achari-

Érgo-

Nyen

sate & peenitentia diftin&z ,licét ficin-

9. 7. Quan

docunque defacto de novo

ratia in

funditur , peccata venialia. re-

MU

formatum charitate & meritorium Vita

ilrms

At

SREGTDSE. —

mitsuutur, S.D.ibidem-

4

S d

z

*De Puwniieutia,

979

d

- atio: lea in habentibus

ufum li-

tant pium tnotum voluntatis, 3.nonex

t Iot

beti arbicrii , in quibus folispoffunteffe

opere opetato probabiliàsloquendo,(ed

i)'ïd[ä)

peccata;etiam venialia tantüim,noncon-

ex opere operantis: five confecrationem

t

tingit efTc infafionem gratiz fine a&u-

quandam Eccle(iz habeant;five non.

d

ali motu libeti arbitrii ia Deum & in

Ante probationem nota, aGíones vel

u

peccatum.-

res facras, quas vocamus facramea-

ia |

:

XXIV. &8. Dile&io Dei poteft effe

tales, vel facramentalia ,

tanta, ut omnia venialia tollat,(i omnia

Veríu:

! indicari hoc

»

p

explicit? , vel virtualiter deteftetur, ad-

Oraus Jtnd us ,edens ,confefus,

n

t

3

eóque homo fit fine omni peccato ve-

ai&li,licéc id affirmare non poflit.

dat5 , &enedzcens.

g l

Ratiot.p, 'Tam quiaunumquodque

QOran: , id eft, Oracio Dominica, vel

oratio in Ecclefia confecrata.

enrau j

tollitarper fuum oppofitum: Sed dile-

Tiatlus

N

&io Dei poteft effe tam fervida,utexpli-

aqua benedida. —E4ews, Panis bene-

ULL N

cité vel. virtualiter opponatur omni

di&tus, qui elimloco Euchariftiz daba-

peccato , etiam veniali.

tür Catechumenis , vel etiam fidelibus

/';J lIüSi'ä

Ergo. Tum

[

etiam , quia licét mendacio, v,g. jocofo,

non communicantibus, Cozfzf[z»,id cft,

| fquüS *

[

Ron opponatur charitas fecundüm ratio-

Confeflio gcneralis ; qua fit in principia

Rumfu'lb ä

nem ejus fpecificam, fed fola veritas, be-

Mif[z, vel in Completorio;& in Prima.

|

|

Be tamen fecundüm rationem generi-

Huc reducitur cunfio peGoris , quá ma-

f

Ergo.

u

j

gvewï;-g

cam geccati venialis.

nifeftatar interioranimi dolor. . Dass,

n fgi g

Ratío 2 p. Quia homo nonefl certus

id eft, eleemofyna, que peccata redimit.

m F

de fufficientia fuz difpofitionis.

Huc reducitur jejunium religiosé fufce-

d ;

X^9. Veta dile&io Dei peteft fta-

ptum. — Zegedicens d eft, Pontificis feu

fé cum com

Epifcopiaut Abbatis benedi&tioifolem-

placentia a!icuj-us peccati

iil |

venialis.

ni riu ac figno crücís populo data.

Ratío: Quia veniale eft offcnfa leyis,

jquà f

Ex his aliqua habent fpecialem con-

g

Qua non folvit amicitiam.

fecrationem feu benedictionem Eccle-

jui

&.Io, Licét contritio perfe&a,coi pío

fiz ad noflram fan&ificationem, V.. a*

quàd fit de uno morrali, (it deomnibus,

j T

d

qua benedicta, benedidio Epifcopalis :

qium

ideoQue unum finealio remitti neque-

alia non habent, uttunfio pz&oris,&c.

&t; lecustameneft de venialibus.

T

Vocantut autem Sacramentalia, vcl quia

j

g[;M

Katío patet ex di&is: Quia omnía

ad Sacramenti confe&ionem adhibca-

At

jl

mortalia conveniunt ineadem incom-

tur , vel quia vererum Sacranentorum

J

poffibilitate cum gratía & amicitia Dei,

genium quodammodo zmulantur. Hoc

non veró veníalia. . Ergo.

notato,

d

XXV. y; 11, Venialia etiam remit-

Prima €8 2. Pars eft S. Thom. a, 5.

AU

tüntur per Sacramentalia: 2. nonimme-

id c.& ad z. fpecialiter ait:: Omnia ifta

djaé fed mediaté, inquantgm exci-

caufant remiffionem peccatorum venia-

»

Hhhhhh 2

liam

n

090

TRACTATUS YIII. Examen z.

lium, inquantum, inclinant animamad

operato per Sacramenta, non veró ex-

A

motum peenitentia , qui eft dereftatio:

tra illa. Ergo.

Mut C

peccatorum, vel implicité , vel explici-

Idem eft de Exoreifmis ab Ecclefid

u

té. Etad 2.ait: Omnia ifta, quantum

inftitutis, qui inter Sacramentalia cen-

apt Í

elt de fe, operantut. ad remiffionem

fenturà S- T hom.füpra q. 7 t, a.3. ad 2.

::::gofac;

emnium peccatorumvenialium,quibus

qui cffe&us quosdam [upernacurales

Eu

mens

a&ualiter . inhzret,

Et ad 5.

contra Dzmones habent ex opete ope-

i, u

Non per quodlibet predi&torum fem-

rantistantüm , & pet modum impetra-

nipic

per tollitur tetüs reatus paeaz, quia fic,

tionis; quz impetratio non fundatur in

villact

qui eflct omnino immunis'à peccato

privata fan&titate Miniftri,fed in oratio-

afd

mortali , afperfus aquá benedi&tá ftatim.

ne totius Ecclefiz ; qua cosinflituit, &

n vell

evolaret ad coelum. — Sed reatus poene

Dazmonibus imperot.

amal

remittitur per przdi&ta fecundüm mo-

'Fateor tamen, quód illa Sacramenta-

niytta

dum fervoris in Deum, qui per pradi-

lia, quz confecrationem quandam ha-

V

trtánd

lf,u

Qaexcitatur , quandoque magis ; quan-

bcm,majorcgn habeintvim,fed & hanc

Tit of

doque autem minüs,

Hzc ibi.

nonnift ex opere operantis. Sicutactus

LOAT

Aatto: Nihil immediaté tollitur nifi

unius virtutis , nimirum excellentiotis,

*)oua

per fuum oppofitum: Sed venialia pro

v. g. chariratis majorem €x. opere ope-

tprelüpd

oppofito habent fervorem: charitatis

rantis habet vim merendi & impetran-

zl

(quem diminuunt) & formalemeorum

di , quàm atus virtutis minüs perfe&a.

A w

deteftationem,

Ergo per illum & il-

XXVI. Oppono contra2. p, R. 11. Si

lam folàüm immediaté tolluntur : Sed

COV

Sacramentalia folüm tollünt. venialia

mediante a&u contritionis aut charita-

T Donj

eum excirant Sacramenta & Sacra-

:

Atj qubj

menralia.

Ergo.

tis.

Ergo valde improptié ca tollunt,

ikt j

Necobftat, quód Sacrameata imme-

Prob. confeq.

Quia fic tota vis incft

Jl

D ?

diité & ex opere operatorollant pecca-

illi a&ui.

Etgo.

ta mortalia. Difíparitas enim eft , quía

lt

2. Contta 3.p. Si Sacramentalia tol-

i. [

