folvat ; pignus fit mutuantis?

co tibinon poffe mutuum elfe , quia dans

1$. Vendere cum pacto derettoyen-

pecuniam non pOtC& eam qUOViS tempo-

It Qd

dendoipfi vendenti & non alteri?

re repetere, & confequenter necufüram:

16. Pro fidejuffione tecipere pte-

fed tamen eftibi injutitia ; & eftemptio

tium eftne ufüta?

*

J

m u

jutis exigendi fingulis annis 16. celebra-

4d 1. R. non effe ufutam , quia talis

tà pretio injufto.

!

Qd

nihil exigit ex vi mutui, fed petit quod

Ad 1o. Si maritus pactum fecerit de

g

fuum eft , vel fibi jam deputatum eft.

uxore gratisalendá, & exigat ul:ra for-

"Ad 2.. €$ 3. R. effe ufutam , &i dedu-

tem, ufüram committit. $i pactum hoc

Ü

eatur in pa&tum & obligationem , fecus

non fecerit ,. & dosnon folvatut , ali-

i Pfü g

fifiatex mera gratitudine , vel amicitia.

menta petere poteft proptet onera ma-

ulibfiaï j

44d 4. €$ $. Ef ufura , nifi mutüa-

ttimonii,

Vir. dotem folutam tenetue

fervate falvam, ut ex ejus fructibus uxo-

'tatius fponte id in fe fufcipiat, quia eft

j

pretio z&imabile , non minüs ac illa de

rem alere poffit, idecque prefumitur ,

j2

»

*

quaad 1,& 3.

dos femper manere in re frudiferà

Tttt 5

hinc

i

s

us

792

TRAC TATU $ IyX, fxamenz.

hinc jufit & íine ufurá fru&us exigi

tempore matutitatisfrugum , eoautem

poffe, bene docetSotus; quia non pe-

tempore

[

grando vel inundatio eas Yà-

tuntur ex vi mutui, fed titulo alimenti,

Rä(ï'ct.

p

&cetlantis lucri,

(

444 14. quaftio tangit, an licitum fit

fs

Eadem ratio eft de vidua ,cui dos non

pa&tum legis commifforiz , feu ut pignus

eft íoluta , quz cum fua familia debet

a.

cadatin comrniflum ipíi mutuanti , tan-

ali, licét defacto onera matrimonii non

quam vendibile vel venditum, in posnam

-

u

ferat,

isa|

morz & negligentiz mutuatarii in fol-

"d i1.€9 12.. Si ex vi mutui in iis

vendo? lItem tangit quaftionem, an pa-

o

Ahndh

ca(ibusintendatur lucrum , aut mutua-

&um antichreícos fit ufurarium ,quoni-

tarius. obligetur ,. ut non poffit reddere

hn

mirum creditori datur facultas , usque

ante Majum, aut reddere teneatur me-

ad mutui re(titutionem lucrandifru&us

ET

lius; utfiíuum erat. in via ad corruptio-

pignoris ? Ut hic contra&us fitlicitus, .

u j

nem,eK ufuta. — Si veró relinquatut ei

propottionabiliter dicendum eft , ut di-

facultas folvendi , & mutuanti zepeten-

lii

&um eftad 15,

Ut ergo ufüra non (it

di , quando placuetit, & non exigatur

pignus , debet cedere pro jufto pretio, &

]

i

frumentum méelioris qualitatis fed ejus-

äPIOCEl

frucus pignoris ( fi fit. fructiferum) de-

dem in fpecie & bonitate , non eft ufura,

bent computari in capitale feu fortem,

"od

licét mutuator illud tepetat eo tempore,

five exonerationem fortis , ufquead tem-

m

quo cariüs venditur,. fi ipfe illud fru-

pus prefixum.

Secus, eft ufura;ut patet

'IBim.n

at

mentum erat aliàs fervaturus , ipfum-

ex definitione ufurz,

Qque poteratufque eó durare. Quiaenim

"d 1$. Sinullaintercedat fraus ,n'ec

; W&H

frumentum eratfuum , pretium ei cre-

fubtitulo emptionis ufüra pallietut , ac

fjj

fcebat vel dectefcebat.

Atj

fervetur juftitia pretii ad arbitrium boni

Adde quz anté di&ra funt Exatm, 7,

viri,contra&tus eft licitus ; fecus , cftufu-

E D:Xi4. j

n. 61-Caíu 2. & 4, & ,

rarius.

]

dd 13.

Si pena conventionalis fit

Quid f addatur pactum , uttes pereat

E giül pcr[ä

exceffiva , vel tempus folvendi nitnis

periculo folius vendentis , & non emen-

?

'Wüt,n

breve; feu mora folvendi inculpabilis;

tis?

M

d

velíi fiat in fraudem , nimirum ad ufu-

hws

[

Dico effe ufuram palliatam, Rwatio':

*

ram palliandam ,ut (itub pratextu , feu

Jurz naturz res perit fqodomino

B

Sed

1."2! (r[ rdl'g

titulo hujus penz lucrum fperctur , eft

emptor coipfo eft dominus rei, — Ergo.

'*Mümndo,]

ufuta,

His feclufis contra&tus cf lici-

"44 16. Fidejuffor poteft absque ufü-

-u f

Af

tus, quia Reipubliceintere(t, ut paca

-f recipere pretium ratione periculi , &

MT

.jufta ferventur , & debitoris negligentia

Ui

maximi detrimenti , quod fidejufforibus

puniatur.

Ízpe evenire tolet, qui utplutimum ( ut

W,utf

Dixi , ff mora fit inculpabilis , cujus

1

Cortadus difcutrit) coa&ticum maximo

m

exemplum effe pote& (i. mutuatarius fe

damno debent vendere proptias domos

Em

obligátftt paenam folvere in frumento

Ó

& Prædia,ut aliena folvant debita , im

d

p

6

"t f

De Ufura.

z

703

Bs

realem & perfonalem ac mixtum : Rea-

r

fepe ad mendicitatem propter hoc redi-

Ergo.

g

ntut.

lis et , qui immediaté fundatur füpet

aliquare fru&iferá, v,g.pradio, agto.

AU

QUZEROV. Quid cenfes de Cen-

fibuscorumque pretio , & in fpecie de

&c. in eoque immediate obligatur fola

lu

res, camque comitatur , etfi vendatur,

"

Ceníü germanico quinque pro r0o.?

. LXX, Ante R. No:a 1. ex veteri jute

vel alteri donetur , & perfona tantüm

D

Romano ly Cez/s derivati à cenfendo,

mediante re, & quamdiu cam habet.

fcuzftimando, & olim etiam tributum

Hincpereunte re , aut redditá i nfru&ife-

m;l!»'

rá;perit -& Cenfus.

Perfonalis cít, qui

Cafati datum , fuilfe vocatum Cenfum.

N

Apud Canoniftas veró & "T heologos in

fundatur füpet aliqua petíona & ( fibo-

p

prafenti famitut fic , ut /r jzs exigendi

na aliqua relinquat , fecus non) fuper

poleris ejus , fic ut períona obligetur

n

aumuam. peufionem: ex ve vel perfona al-

Dd

terim utili feu fructifera.

immediaté , res veró mediaté. Hic

Dixi 1. jz, dum enim ipa penfio vo-

ceníus non poteft conftitui füper perfo-

catüt cenfus , velecontra, accipitur ef-

nam que eft inutile pondus tetrz ; fed

fe&us procaufa,velecontra. — Juri huic

fuper laboriofam. Mixtum eft,qui imme-

"d

diate fundaturfuper perfonam , & rem

m

cottefpondet ex parte altetius obligatio

folvendi pen(ionem,

ejusfru&tiferam fimul,qui manet; quam-

,

W

Dixi 2. auanam ; quia annuatim fol-

diu períona manct , licet res pereat.

»

vitut.

3. Ex parte materiz dividitur in fru-

Dixi 3. fuper re vel perfomlz alterius ;

dkuarium , feu ex quodebentur fructus, .

m l

Y

cujus intelli

gentia patc/bit ex divifione

v.g. frumentum, vinum , &c. &in pe-

lfjaä,

censüs.

cuniatium, ex quo debetur pecunia, Et

hiciterum alius eft certus , cujusquanti-

y

Dixi 4. sutili , fen frulliferá 3 quia

"

ceníus non poteft con(titui fuper te fte-

tas eft determinata , v. g. quinque mo-

rili, aut períona per fuas operas nihil

dii,decem floreni, &c, alius incertus, cu-

jf

fru&ifican:e, nec ulla bona in te vel in

jus quantitas non eft determinata, v. g.

ftré

fpecie habente,

tettia vel quinta pats fru&tuum , qui eo

anno creícunt.

Nota2. CCeníumeffe multiplicem.

"

1. Alius eft refignativus, ut fiquis le-

4. Ex parte tetporis dividitur in

rdom'W :

gando,donando,pe:mutando,vendendo,

temporalem & perpetuum. — Perpetums

j

bonotum fuorum domi/nium diredum

c& , cui nullum redimendi tempus aut

) W"

& utile transferat in alterum refetvatá

pa&umapponitur. —Temporalis , cuiid

M

f[i:lli*i'

fibi ex iisannuá penfione, Aliuseft con-

adjicitur, v.g. ad vitam unius , vel duo-

t

j

j

fignativus, ut fi quis alteri confignet jus

rum, qui vitalirias dicitur.

j

g

annuz penfionis ex induftria fuz perfo-

, Ex eadem ratione dividitut in re-

n

nz, velex (uis bonis, tetento eotum ta-

dimibilem refufo prctio; velirtedimibi-

T!)

d

men dominio , utili & dire&o.

lem, Primus iterum duplexef: r. Ut

j i *

fit redimibilis ex parte folius venditoris,

ut

f' Ex párte fundamenti dividitur i

x

704

TRACTATUS IX. Examen g.

4

1

[

ut hic refufo ptetio ab onere censüs fe

ca licitum eft:emere & vendere jus exi-

g

offitliberare, &inhoc feníu minor eft

gt

difhicultas de licititatecenss, 2. Ut fit

gendi debita : Sed emptio & venditio

n

censüs , five perpetui , five tempotalis,

ts

uttimqueredimibilis, feu fimal ex parte

N

eft jusexi

emptoris , utis refignato ceníu poffit re-

Ergo.

gendi cenfum, qui ett dcbi;q's,

EC LT

petere pretium , & in hoc fenfu major eft

Katio 4. de ceníu irredimibili.

: Lic:ita

: r

difficultas,

His notatis

j ntán

eft irredimibilis & perpetua emptio to-

f

1

Refp, 1. Licita eftemptio & venditio

tius pretii alicujus , & omnium jarium

tl

cenfuum tam realium quàm perfona-

ejus. . E'go & pattis prezdii. — Confeq,

[ ?f[l'(

lium; tam perpetuorum ac irredimibi-

i

lium, quàmtemporalium, etiam utrime

patet : Quod enim juriseft detoto quoad

totam , id quoque jufis eftde parte quo-

m

que redimibilium.

ad parterm L. quz detoto ,&f de rei ven-

um

Ratio 1. de cenfibustealibus:Cenfus

dicatione, — Suéfmmo: Sed emptio cen-

"lf

eft jus exigendi penfionem annuam : Sed

sás nihil aliud eft, quàm emptio pattis

P

hoc jus poteflicité vendi & emi, Ergo.

! tils

rei, nam juta rei , v.g pradii , funt pat-

Min.patet : Tum quiahocjus eft tem-

tes virtuales & poteftativa ejus. Ergo.

)

gorale & pretio zftimabile, ''um etiam,

Ratio $. fpecialiter de cenfü utrim-

as (

quia poteft quis titulo donationis in fuis

que redimibili eft : Tum quia contra-

As

bonis con&ituere jus petcipiendz pen-

Ctusex conventione legem accipiunt , C,

iki?iünm(

fionis, ut non negant Contratii,

Ergo

contratius,8 $. de re judicata, in6, "Tum

As

& ticulo emptionis. Confeq. patet: quia

etiam quia contfa&tus accipiunt inter-

Nittin

resnon eft minoris pretii, five ematut,

pretationem ex confuetudine: Sed cenfus

five donetur.

i

uttimque redimibilis eft in confuetudi-

t

Katio 2, de cenfu perfonali : "um

ne totius Germaniz , Galliz , &c. & pra-

ki])

quia juxta notata in cenfu reali involvi-

Gicátur à vitis prudentibus , doctis,pro-

M:

tur obligatio perfonalis, Ergohac ven-

bis & timoratis , Ecclefiafticis

;& Bcli-

hUïJc l

us

diturcum illo.'Tum etiam,quia quilibet

giofis.

Ergo.

rJ N Mu ]

poteít f& obligare ad folvendam annua-

Eodem modo id probatur de cenfa

D

tim pecuniam mercenario pro fuislabo-

ht

perfonali. 'Hzc ratio etiam probat Re

L(E'm]q

tT

ribus. Ergo & mercenarius potett illi

Íponfionem fecundam ponendam.

3l

Af |

fuas operas vendere, & fic füpra feipfum

Ratto 6. ad idem : ZBqua utriusque

conítituere cenfum. Idem patet ex Bulla

conttahentis debet effe conditio , nec de-

MT

Af "

NicolaiV. — SoEcitudo perfonalzs, veno-

bet prohiberi emptori, quod permittitur

vata per Gregorium XIIILin qua conce-

venditori,

Tf

Nam equalitas juftitiz in

dit, ut venditores cenfuum non folüm

commutationibus voluntatiis non con-

IT

fua bona.

NU

íed & perfonas fuas obligare

fiftit in conditione perfonarum |, fedin

goffint.

zftimatione & zqualitate rerurm , in qua

T Q

RTT

- Ratio 3. de cenfibus tam perpetuis;

debeteffe zqua utriusque conditio, .5/-

itotis

"ts f

quàm t;mporalibus;* In omni Republi-

fumo : Sed— cenfui in favorem vend

licité

qul iMf

De Ufura.-

705 -

Er-

ii

licite ap;;dniuir pa&u tedimendi,

Dixiin R. 2.ex natura fua$ poffunt

go etiam in favorem emptotis licitap-

TO

enim ex malitia contrahentium talesaps

ponitut pa&um revendendi jus fuum.

poni conditiones , quz contra&tum red-

t

udi

* Nottamen, tatione hujus pacti em-

dantufurarium, utíi contrahant eo pa-

torem censüs minore penfione debere

&o , ut venditori quidem liceat ab onete

m

elfe contentum , feu pretium censüs effe

censüs fe liberate poft certum tem

eugendum.

Cateroquin certum eft ,

pus ,.

m

ton vero poftea.

quód cenfus utrimque redimibilis non

Ratio V. (it , queeft g. pro R. r,

m

qi. (

Careat periculo ufutatiz intentionis

Ratio 2. Uíura folüm habet locuna

adeóquecaute in eoagendum eft , nobis-

in mutuo veto vel palliato : Sed in hoc

Littg

ue hic folàm fermo eftdeco fecundiim

conttfa&du nullum intercedit mutuutn.

hgt

í

:

e& natutam fuam fum

vt

pto,ut eft 4cmptio

Ergo non eft ufurariu. — Min. prob..

& venditio.

Contractus emptionis & venditionis ( li«

V

mcm,*mf-

"-EXXI. Dic ergo: Ex quo titulo em-

c&t includat utrinque redimibilitatem )

ptor censüs redimibilis (/prtafertim

ud!ïi,:;ï,.f

veré differt à mutuo: Sed in cafu pofito

.g

üttinque ) poteft recipere Sortem ; fcu

€K contractus emptionis & venditionis,

WJ

Sammam Capitalem fibi poftea integre

in quo non quidem pecunia, fcd jus per-

teftitutam,; quia jam tantundem vel plus

cipiendi inpecunia annuum cenfüm ex

j

J

recipitin penfionibus.

bonis, negotiatione , vel perfoná alte-

444 boc patet ex Ratione 6. proR. 1.

rius cft resempta , pecunia veró protali

[

Nide etiam fuprà, quibus titulis in con-

re data,eft pretium ejus ; quod jus diftin-

i

tra&u mutui poffit aliquid peti fupra

guitur à pecunía , ficut jus percipiendi

fortem,

jl

- x 2* Ptobabiliuseft, anhuos cenfus

tributum diftinguitur àtributo. Ergo.

j

l

n

Maj.patet : quia in mutuo manet pericu-

(

feu contra&us ceníüales in Germania

l

j

t

lum penes debitorem & mutuatarium,

aliisque locis practicatos , ut dentur f.

in contractu veró cenfuali manet.penes

f

&Ms ,9'

'pro 100. , ex natuta fua non effz üfüra-

emptorem. . Nam fi peteat res,ex qua

[ !j

tios, aut peccaminofos , fed licitos , licet

r

fint utrinque redimibiles.

cenfus emptuseft, non poteft repeti cen-

fus , quia emptione perfectà periculums

u

. Explicatur per cafum"fatüs Qua-

a

contingens in re empta portare. debet

fionis: Vir dives, nepecunia fua ma-

emptor. Itemfiexaliqua cauía , infor-

Bp".

(on

j P

li

t

neat otiofa , fed luctum patiat . emitab

tunio , vel fterilitateres cenfualis non fe-

alio five privato;five Principe,fiveCom-

P d

rat fru&us integtz penfioni fufficien-

munitate aliqua füb fecura hypotheca

tes , debitor feu venditor censüs non te-

" IW

penfionem mille auteorum , fic ut pto

netur totum cenfum realetn folvere , nifi

yut Ü

fingulis centum accipiat quinque , &

antecedentium aut fubfequentium an-

p "

cenfus non folàüm à venditore fed etiam

norum fertilitas illam fterilitatem com-

1 (:mm )h'

ab emptore , feu utrinque, ut antz expli-

penfet ; fi etiam perfona cenfualis lu-

, "

«atum eft, fit redimibilis,

crum ampliüs facere non poffit , penfio-

Vo::m ! t

j

Uxuu

nes

-

ss

"

TRACTATUS

IX, Éxamen $.

706

nesetiamannuz non ampliüs folvuntur.

renuntiationem , ut pecuniam ad aliam

N

Á

Aftpereunte te , vel pecuniá mutuaià ,

honefum finem deftinare potlit..

u)

illa adhuc repetitur à mutuatario , feu

& 4. Juftum pretium censüs nonet

d

debitore etiaminvito , imó & ab haredi-

idem in omnibus Provinciis , fed ftztui«

Ergo.

tur patticulari jure aut confuetudine at

lh

busejus.

^

04

Refp. 3. Emptio annui redit

usnon

fi

jusvis Regni, . Hinc in quibusdam lo-

u

ilicita r, per hoc, quód emptori obli-

cis emuntut novem , inaliis oco , in aliis

] Mcm,

genturin hypothecam cetta bona, que

feptem pro centum , in Germania quin-

Q

Summam Capitalem debent excedere in

que pro centum. .. Si quis accipiat plus,

tl

yalote;quzQue juxta pacta conventa,aut

peccat peccato ufurz , & tenetur refti-

tuere,

41

loci confüetudinem poffintdiftahi , i

Ita patet ex Con&itutionibus

debitor fea venditor ftatuto tempore

Impetii.

P

"Itigt

üt d

non folvat penfionem, aut creditor ob

Refp. $. Keditus frumenti,vinijalia-

Indat

talem moram patiatur damnum, 2.Nec

tumque fpecierum juito.pretio emuntut;

m: l

per pactum,quód bona hypothecata,fine

Íinon plus in frumento, vino, & aliis re-

confenfu cenfualittz , (eu emptoris, five

d

busaccipiatur , quàm quàd ( folutis fpe-.

ET

ereditoris non poffint alienari,

3. Nec

ciebus in pretium pecuniz ) nonnifi vi-

u

per pactum, quódante reluitionem me-

ginti florenis unus ematur: ut taxatio fit

| ln

dio anno, aut quadrante, vel bimeftci

facienda habito refpe&u celebrati con-

tl

anté, teneantut eam denuntiare,

tratüs ad tempus , vel ad pretium , quo

"ülyty

Ratto 1. E

Quia ex multis textibus

frumentum & vinum cutrenti anno ven-

W i

Jutis patet ,tale pa&tum pro fecuritate ac

duntut , fpatio 14. dierum poft tempus

lii

indemnitate creditoris poffe apponi alíis

melffis,aut Autumni. -

Dl

contra&ibus,v.g. commodato , depofito,

Ita legitur in. Con&itutione Imperii

mutuo. Ergofimiliter, Quód autem

Ra j

1577. fa&a Francofordiz tit, 19.

Jiidia

hypotheca in valore debeat excedete

Ex quo fequitur , graviffime peccare,

f d

€apitale , non vitiat , quia hypotheca

& ad reflitutionem teneri eos, quidum

Üb

non folüm daturad affecurandum Capi-

frumenta & vinain vili pretiofunt, imn

Tl

tale, fed & ad falvandum verum ac ju-

hujusmodi fpeciebus emunt cenfus , qui

fumIntereffe , przíectim fidebitor fit

durant etiam tempote catitatis anno*

"s

j

(I

in mora folvendi penfiones.

nz ; ita ut quandoque in ptetio recipiane

- Not. quód hypotheca non poffit di-

tut pro 100. decem,autetiam viginti.

[

AT.

&rahi ,nifi jufto pretio , nec emptor de

LXXII, Oppono 1. contra 1. & 2. R»

€a plus fibi attribuere , quàm ( dchi-

"(

n u

tum,

Pecuniam pecuniá emere, eft ufutarium

'*'Z,fub

Sed hoc fit in emptione censüs tam rea-

W

Ratio 1.p. Hocfervit, & folüm fitad

-ltmem hq

lis quàm perfonalis , etiam germanici,

ándemnitatem creditoris.

quinque pro centum. — Ergo,

0 t |

Katio 3.p. efl eadem , quzanté ; con-

b

fol

u

*

m ;

A bwm d"

2, Áccipere , imo

fpetare ex

fulitur enim indemnitati creditoris pet

ufura-

Pj

mutuo gliquid Íupta fortem cft

ziumz

l

*

| Dec U Qural

707

ib

xum : Sedin ehdptlone cujuscunque

paliter jtts perciplendi pecuniam , non

k.

veró pecunia , ut patet ex RationeR, 2.

censüs (peratur aliquid ultta fortem , &

m

infuper fzpe datur hypotheca. Ergo.

ubi ND. quód quamvis pecunia nume-

Md

retur inter bona mobilia, illud jus ta-

Min. pob. . Si emens cenfum numeret

At

z000.autfeos , utannue tecipiat $9. ,

men computatur inter immobilia.

Et

buir

illud jus a&u datur emptori.

pof viginti annos accepit jam totam

X

fortem , &aliquid amplius recipiet , imoó

Contra hanc R.Propter quod unum-

"

iterum zqualem Summam ; fi cenfus flt

uodque tale, & illud magis tale ; Sed

u

zedimibilis.

Ergo.

illud jusemitur ptopter pecuniam. Er-

gt

3. In emptione & venditione censüs

go pecunia magis emitur.

Ri

"Ad boc patet ex Philofophia , Axioma

uttinqueredimibilis, & mutuo fub veta

ufura dato videtur eífe idern commo-

folüm effeverum , quando poteft fieri

t

dum dantis , & idem incommodum teci-

reflexio cffe&tüs fupra caufam, ut Luna

A?

pientis, nec apparet differentia. — Ergo

eft lucida propter Solem ; & , Sol eftluci-

dus: Ergo eft magislucidus. Unde ficut

m

ficontractusmutui fub ufura eft illicitus,

)i(k U

ttiatn cenfus,

nontenet: Medicina emitur propter ía-

t

J d

" 4. Contra&us cenfualis eít caufa

nitatem ; Ergo fanitas-magis emituf,

lul

j

multorum malorum. r. Avocathomi-

Ita necin przfenti, quia non poteft re«

2. Exhautit

La

nes à laboribus ad otium.

fle&i dicendo : Etpecunia emitur.

a

multotum fübftantiam , & egenos bonis

"Ad 2. dift, maj. Vi mutui , C. maj.

N

[e

exui. 3. Ufurariis otiofam pecuniam

ex aliotitulo, N. maj. Et dift. min. Spera.

habentibus optatam datoccafionem am-

tur aliquid ex titulo emptionis , C, min,,

"T

pliüis cortadendi pecunias , & evadendi

mutui, N. min. Cujus explicatio patebit

ex mox dicendis.

TuUdd

ponas ufurariis taxatas , & pälliandi

H

»

generaliter omnes ufüras. — Ergo.

"Ad 3. dift, ant. Per accidens & ex

.lfüm

d

$. Martinus V, & Calixtus III. in

malitia hominum , tranfeat ; per fe , & ex:

h

fuis extravagantibus tit. deemptione &

patuifa contfactüs cenfualis , N. Unde

(

venditione declatárunt , folos cenfus

reiod

per ea folüm probatur, multos homineg

realeseífelicitos, | Ergo perfonales funt

ceníuabuti, eumque meritó (olüm eíle

j t

illiciti,

wmlli

permittendum hominibus prudentibus,

6, Cenfum utrinque redimibilem

honeftt negotiati (cientibus , ad fpiti-

u

? 1

aperté damnat Pius V, in Bulla , quz in-

tualia, vel ad ftudia, aut gubernationena

)u

Cipit: Czz onu. ltem Conttitutio Ca-

gnfll j

Keipublicz vocatis.

p

tolina , fub tit. Ze sfurarizs contrattibus,

"A4d 3. N.ant. Diffetentiaautem cen«

[f)CM

D

du

"m

ad ceníum licitum requirit, ut ejus re-

süsámutuo patet ex Ratione R, 2. Un-

demptio non fit inatbitrio emptoris fed

de in ceníu bene intelle&o nec virtua-

T

gd

folius venditoris,

H

Etrgo cenfus ab em-

]e quidem mutuum involvitur. Porrà,

E[IJ

ptote redimibilis ef illicitus.

quód emptor censüs poft multosannos

j

l

d

d L N. min, Emicur enini ptinci-

accipiat plus quàm dederat , non probat

u

p

Uuuu 3

cile

Z0o8

TRACTATUS

lX. ExaAmenS.

effe ufutam ; quia accipit in titulo em-

Ratío 1. p. Ufura non committitur

ptionis, non mutui ; aliàs enim emptio

H

nifi in mutuo: Sed in Olla fortunz non

agti vel prezdiorum etiam effet ufuratia,

e(t contta&us mutuus , fed reduciturad

mgl:;ä

quia eorum emptot fucceffa temporis

Atf

contra&um emptionis & venditionis , in

D

etiam accipit plures fru&dus , quàm fit

quo pretium eft pecunia data , merces

valor pecuníz, qua emitilla. Cur detur

T.

empta eftfpesrelaccipienda, — Sicut, fi

hypotheca ; patet ex dictis.

d

quis à pifcatore , vel aucupe pro aurco

3 lii

"44 5, R, quód illi Pontifices appro-

emat ,quo uno die capiet , íi nihil vel

bárint quidem folos cenfus reales , quia

ii

patüm capiatur , tenetur folveres fi

| n

|

de illis folis fuerant intertogati , per hoc

capiens capiat plus pretio autei, tenetur

tamen non damnárunt petíonales.

iil

tradere. Ergo non eft ufura in Olláfor-

"44 6. K. Conftitutionem Pii V. &

tunz fecundümfe fumprá,

i«ïml,qll;

Caroli V, quoad hoc in multis locisnon

; tsl

Ex quo patet 2, pats: Quia contra&ii;s

Alhi

effe receptam. — Et

quotidiana praxis

emptionis & venditionis fecundüm fe

st

prudentum & timoratorum fpeciem

non eftiniquus,

mali tollit juxta Rationem j.pro R. r.

datam.

, Not, quód in hoc contta&tu pretium

Jttuni

tei non menfuretur juxta valorem rei

QULAERO V. Eftne licita vel ufura-

RUT

tradite, fed juxta fpem & incertitudi«

D

tia Olla fortunz , in qua fepe quis pro

nem lucti vel damni.

paucis ctucigeris extrahit (chedam nota-

1 Uyfn

QUAERO VI. Emptio Chirogra-

A N

tam ptetio rco. florenorum quos Prz-

phorum eftne uturaria veliniqua , fifiat

fty

fes Ollz tenetut ei folverc ; Vel pro 20.

minoti ptetio , quàm fit debitum Chiro-

florenis extrahit fchedas vacuas?

grapho, feuSyngrapha infertum, v.g. fi

tl

attdi

LXXIII. Refp. 1. Certum eft, quód

emens faciliüs poffit obtinere. Capitale

Olla fortunz meritó patcé, vel nun

quam

quàm creditor?

X

[

fit à Magiftratibus concedenda,

LXXIV. z. 1. Certum eft,quód ob

W.

Katio: 'Tum quia in ea fraudes cotn-

d)

luctum ceífans , damnum emergens, fo-

mitti poffunt in fignatione , impofitione,

lutionis incertitudinem vel periculum li-

'ämon

extraCione (chedarum. Tum etiam,quia

Ht

ceat Chirographa emere minori pretio, -

fi

multi in ea pecunias prodigunt cum (uo

Ratio : Cüm enim hac (int pretio

u

"

uoremque damno, & pecunia

bj mwm

ttia alienatur.

ex pa-

zítimabilia , juxtaeorum propordionem

Tum etiam,

quia non

Ya

multàm abeft À lufu alearum

gecrefcit valor Chirographi ficut & alia-

d

; uni in ju-

tum merciutm.,

"

dl

re prohibetur.

z5 2- Áctionem feu titulum alteríus,

"tb

&, 2. Olla fortunz fecundüm fe , id

five debitum illiquidum & litigiofum

s

eft, feclufis fraudibus & pravis circum-

h

emere, feveré eft Jure prohibitum , & it-

W

flantiis fümpta ; non eft ufüraria, nec

ritum, Ita patet in Jute & Intetptetibus

I

fitd

x

ejus. Sermo ergo hic eft de dcbitisli-

Ttrje

quidis.

"f

Refþ- 3.

ais

De Ufura..

709

lu

i

Refp. 5, Si alicujus debitifolutio pez

w 3. Tutius & probabilius eft;chi-

NUOR

fc egieà Principe h

aberi poffit, emptoz

l

A

rographa non poffs emi minori pretio ,

d eum pollet ,

f communi hominum arbitrió nulla fit

autem ex fpeciali, quà apu

J

gratiá , eam facile poffit habere ,

poteft

diffizultas nec ex parte ementis nec ven-

44

dentis.. Necullus titalus damni , diffi-

chirographum minori pretio emere » 3

. d

communis prudentum opinio illud mie

cultatis, &c.

]

J

- Ratío : Quia nullus adefttitulus mi-

notis eftimet.

j

u

rei 'penfä.'

nuendi pretium.

Ratío ; Tum quia pretium

(l

tut cx morali prudentum etimatione,

Oppono : Titulus eft , quia pecunia

dl

u

TTum etiam ,quia fpecialis favor Princt-

U

praíens Gc habere rem ipfam pluris afti-

matat , quàm pecunia futura , & habere

pis non debet aliquem facete deterioris

folàma&ionem ad rem, — Ergo.

conditionis , quàm fit alius eofavoteca-

il

Ad boc difk. ant. Si pecunia

fit futata

rens : Sed alius poteft talechirographum

Wt

emereminoris, Ergo& ille,

& abíens non folüm phy(icz fed & mo-

hifpani«

raliter ,. concedo ant. , fi moraliter feu

UAERO VII. Conttactus,

c& AMobatra di&tus , feu pactum vene

communi &ftimatione fit prefens , N

ant. Pecuniaergo, quz fineomni diffi-

ditionis & ftarim reciptoca emptionis

eftne ufuürarium?

H

"

cultate baberi poteft , moraliter cenfetur

LXXV. Senfus (luæfïti €

ft: P&ttus

efe.prafens, Ideo ergo pecunia adtu

cunià , nec u

lum

n

numetata communiter pluri's zftimatur ,

indiget prefente pe

v

t, Ut neceffitati con-

quia communiter adeft unus faltem ex

invenit, qui mutue

titulis in R, 1. addu&tis, & communiter

fulat,À mercatore

emit creditó. merces

j

KU

attenditur ad id quod commuaniter

fummo pretio, v.

g. 20. Imperialibus ,

accidit.

quibus tamen non eget »

easque ftatim

j

Refp. 4. Tutius & ptobabilius eft,

eidem mercatori revendit infimo pretios

pecunia.

"T

Officiales Principis przfe&os folvendis

quod accipitin parata

lis. |

debitis ;non pofle minori pretio chi

Refp. Eftufura palliata & virtua

T

TU

E

Ratio : Mutuo vittuali &lucro ex

i

p

grapha emete.

fficio tenetut fol-

viejus fecuto corre

fpondet ufuta virtua-

mf*

9

; Rati : Quia ex o

Sed fic eftin eo calu»

h«t

were totum, — Et. fi fibi poffint folvere

lis, & palliata :

$

?

Et

l [oPOIU

totum , curnon & creditoribus

Ergo.

Hinciinter Propofitiones ab Innocen-

;Phl WS

dato, quód hi aliquid fponte remittant,

tio XI. damnatas eft hac n. 40-

otn-

remittunt Principi ; cujus proinde zrario

accreícit.

tractus Mohatra licitus eft , etiam refpe-

ii

iil

. —. Not., i quid À cteditore tali Officiali

&uejusdem perfonz

, & cum contradtu

u

inten-

J

9)

M

detur pet modüm doni omnino gratuiti,

retrovenditionis pravie inito catm

& fine omni exa&tione;poffit id accepta-

tione lucri.

i

[nrc[P!lE/

i,etiam men-

l:

, modo fcandalum defit.

QUAERO VIII. Ufutati

vdw

Uuuu 3

ales

I

y

J

we

710

TRACTATUS IX. Examen &.

fD

tales, eisque cooperantes, tenentutne ad

ut domus , ager, &c, tenetur ufuratias

[

reftitutionem ?

cum iis reftituere etiam fructusinde

Ufuratius non

PCff

o

LXXVI. Refp. 1.

ceptos.

S. T hom. ibidetn,

acquirit dominium lucti ufüratii , five

Ratío.: Quia funt fru&tus rerum,

lsj

.'W D

hoc confiftat in tebus ufu confamptibi-

quarum alius eft dominus.

libus five in aliis.

Tta S. Thom. hic art.

debentur.

- Etgo älli

; Mul

MH

3. in c, & ad 5.

Confequenter tenetüt

&& 4. Itriti funt , nec rei dominium

]

zeftituere.

L

i

transferant illi contra&us, quibusufü-

Ratio: Dominium acquiritut vel au-

tarius vendit vel donat rem ufutá acqui--

! WM

D

&oritate Legis ; vel privatá domini vo-

fitam ufu non copfümptibilem

»v.g. dq-

luntate; velex vicontractüs : Sed ufura-

mutm, agrum, &c.

z

»inf

hu

rfius nullo horum modorum acquirit

&ario : Quia talis tes eft obnoxia re-

dominium lucri fuperexcedentis.

Non

3 L

flitutioni obligatione reali , qua facit

i

primó : Quia ufura eft contra legem , üt

eatm effe reftituendam eandem numeto,

patet in hoc Exarn, n. 67. R, $. & 6.

!'m'u.g

tranfitque cum ipfa re , ad quemcunque

1 lidone

Non fecundo modo , quia mutuatarius

devenertit.

ufütario lucrum non dax voluntatie , fed

J r

Refp. $,

Validi funtcohtra&usiier

involuntatié, & ad redimendatn vexam :

eosque dominium transfertut & acqui-

LU

ficut dum viator metu mottis fua bona

ritur , quibus ufuratius ex re ufu con-

[ u

dat latroni , qui tamen non fit corum

fumptibili , v. g, pecunià , emit aliquid,

luity

ln

dominus. Necvicontraátüs , quia do-

v.g. vineam , ex/quo fufficienter poffit

minium non transfertur per contra&um

fieti reftitutio.

Ita S, D. a. 3. d 2. &

i

.

.

Lege nullum

Sed talis eftcontractus

ad 3.

Rdþ, /-

ufurarius. Etgo,

t j

Ratio : 'T'um quia talis res eft reftitue

g. 2. Si bona perufütam extorta fint

tioni obligata obligatione folàm pcr?

*f

A Pl'l'm

ufu confumptibilia , puta , denarii , tri-

fonali, quz non tranfit cum re, fed fo-

ticum ,vinum, &c. nontenetur ufüta-

lüàm adillos , qui lóco perfonz vel ufüe

Wü'mbs)

tatii füccedunt.

rius ad reftituendum nifi id quod acce-

Tum etiam , quialu-

Pl

pit,non veró id , quod per ea lucratus

crum , feuid , quod pecuniá ufurariá

i

eft, S.D.a.5. in c.

emitur , non eft fru&us pecuniz (cüm

1 R n

Ratio S,D. Quiaid , quod de talire

ipfa fit ferilis ) fed induftriz,

- eu,

H

eft acquifitum , non eft fru&us hujus-

pecunia fecundüm fe non eft radix talis

1 tyn

modirei, fed humanzindufttiz,

lucti, fed ut fubeft labori ac induftriz,

1 Pl

Excipit $. Thom. »iff fort? per deten-

& ut expofita negotiationi ; ad quampt-

Tnt

Qu

tionem talis vei alter frt damntficatus a-

cunia folàm (e habet ut materia. Ergq-

T. N

mitteudo aliquid de bonts (uis , fic enim

Vide Tra&t $.Exam.6,n.113.

*

l

l

tenetur ad compen[ationem nocumenti.

1

Oppeao : Nemo ex iniquitate fua de-

T0 t

&. 3. Si didta bona non füntufü con-

et reportare commodurn : Sed hoc fit

üllmtomt

fumptibilia, fed habent ufumfguäum,

incafu R. j. Ergo.

qu] d milül

—

AN, tf

p

E

7Il

De Ufura.

.Numin. Nam ufararius tenetur refti-

permittunt ufutatios ; nifi fott& eistan-

vt

tueretem , quam pet ufuram accepit ,

ta imponant oneta,ut cogantur augere

2

ufutas, tuncenim fant cau(a hujas aug-

faltem eandem fpecic , ufü. con(umpti-

menti.

T

bilem ; lucrum veró ex ea fa&um non

04

li

Ratío patet fuprà Tra&. 8. [Exatn. 6,

reportat ex iniquitatefed ex indufiria.

Notanda eft exceptio poft R. 2, fa&a,

n. II4.

Refp. 8, Ufürarius mentalis (de quo

ln

&. 6. Hzredes u(utatii tenentur ad

omnía ejus debita perfolvenda , non ta-

n.67. K.4. inhoc Exam.) etiam tenetu£

d

ad reftitutionem.

men ( nii fuerint cooperati ) ultta fa-

u

:

cultates hzreditatias , nec alter pro alte-

Ratío : Quia poffidet alienum,

nj

z

ro , feu in folidum , fed fingulitantüm

Kefp. 9. Simutuatarius det ex gtati-

tüdine vel amicitia , mutuator veró acci-

Ls

pro *ata.

Ratío 1,p. Quia veté poffident alie-

piat utdebitum ex vi mutui , tenetur re«

]i

num.

ftituere ratione confícientiz ertonez s

Si veró mutuata-

y

ia

Ratio 2. p. Qui refituere tenetur fo-

quamdiu illa dutat.

(

ij

lüm ratione rei acceptz,tantum tenetut,

rius detutdebitum , mutuatof vetó ac-

quantam res illa valet : Sed fic eft de h-

cipiat ut donum , tenetur refituere non

ratione acceptionis , fed tei acceptz, fi

tedibus ufuratii , i nullatenus fint coo-

perati. Ergo.

teícietit.

Ratio3.p. Quia finguli feorfim fo-

1. Pars patet ex Tta&. de confcientía,

Mim fuüccedunt in parte hareditatis.

Secunda ex dic&tis.

M

UJERO IX. Licetne petere mu-

Ergo.

m

l

Refp. 7. Ad reftitutionem damni mu-

tuum fub ufura?

tuatario illati tenentut etiam cooperan-

LXXVII. Refp. Probabilius eft,non

tes ufütis , ut fünt 1. famuli, nomine

licere petere mutuum ub ufata fine ulla

ll

i

fuorum Principalium facientes contra-

neceffitate , licere tamen ex neceffitate

&usufutarios, vel cum auctoritate co-

& tationabili caufa pe'ere ab ufurario ,

Q^

p

l;

"d

gendi judicialiter miffi ad exigenda de-

ad id parato,

Yta S. Thom. hic a. 4.

Cujus ratio & verba videantur fuprà

T0

1»4

bita ufuratia, fecüs i folüm fimpliciter

"ls

J

infar nuntii mittantur ad ea petenda.

"Fra&t. 7, Exam, 7.n, 145. in R, ad z.

Cafum.

*

"s

9

2,famuli , qui pignora recipiunt , vel af-

fetvant, aut pecuniatn numerant. 3, Qui

Sed licetne faltem pecunias apud ufu-

t

(

d

inquirunt mutuatarios fub ufuta , & in-

rarium deponete ?

.

ter eos ac mutuatorem formant pacta.

Dico

N

Si non habes alium , apud

" ;

il

if

4.]udices, Confiliarii, aliique Officia-

quem deponas, non peccas, quia nec

dire&t? nec indirecté vis damnum tettii «

j

p

les, qui compellunt folvere ufüras , vel

folutas non tepetere, — Qui etiam ipfo

quod cum tanto tuo damno vitate non

ulb i

fa&ofunt excommunicati, Secus eft de

tenetis. Secus i alium habeas, obra-

yn

WU

SAH,

li

j»h,, qui ad majora mala vitanda folüm .tio—nemxoppolïtam.

QU?ERQ

j

ub

712

TRACTATUS 1X.— Examen 9.

QUZERO X. Qu& funt peenze ufu-

Nota tamen his poenis folim fübjaz

a

rariorum 2

cete ufütatios manifeftos , qui funttales

lii

