
effeomnia , quzde fempiterna conjun-

u

Et 1.ad Tim, 3. dicitur colgsena &5 fir-

étione Chrifli cum Ecclefia à Prophetis

)

Ó

qmmamenum veritatis, — Quod non cffct,

- & Apoftolis (unt pradictacum locisan-

té

*]mm*

23

266

TRÁACTATUS FIL Exwamen ,

té cítatis , tum Olee 2, Sponfabo te wihi

quzeft Rome , fed toto 6rbe diffufe

Dj

zn [empitermum, — Sequitur a. Chriftum

juxta definitionem in Refp, 1. datam,

I

aliquot fzculisnon habuiffe Sponfam,

Declavatir : Ynprimis Ecclefia Ro-

I)

fed adulteram. . Seguitur 3. Ex hacad-

mana;id eft , Romano Pontifici pet to-

L0

ultera natos effe Lutherum &Calvinum,

tum orbemadharens, eftuna, Tum

adeóque eos non effe legitimos fed fpu-

DN

Unitate Capitis,ad quod omne dubium,

il

rios Ecclefiefilios , & Ecclefiam refor-

fi quod in materia Fidei ac morum Oti2-

matam effe eorum novercam ac fpuriam

tur,decidendum refertur, Tum Unita-

q.

matrem, — Sequitur 4. Iplosctiam Re-

teSacramentorum, feptenario numero

I'OP

formatos non effe de fua fide fecuros,

comprchenforum.

Tandem Unitate

quod enim fenfim & occulté deficiendo

[

credendorum, — Licét enim Theologi

(f

(ut ipfi menciuntur ) contingit Ecclefiz

circa multain Theologia,qua ab Eccle-

fia nondum funt. definita , in diverfas

l

A

Pontificiz, ctiam inorum Ecclefie con-

tingere poteft,

abeant fententias, non tamen circa atti-

üd

ln

n

XVIIL x. 4. — Chara&teres feu note

culos Fidei, fed circa eos per totum or-

verz Ecclefie funt 4,, nimirum effe (ut

bem eft omnimoda concordia, nififort?

n

L

Concilium. Nicenum agnovit ) s4,

quis ex invincibili ignorantia aliquid

Mil

SantlamyCatbolieam ct Apojlalimm,

non teneretut articulum Fidei, Verüm

Wiy

Prima ver& Ecclefia 'nota cft unitas,

Lutheranis.& Calviniflis deeft nnitas.

n

"j

utpatet Joannis &.

Fiet unum ovtle, c&

&

tum Copitis vifibilis, rum & credendo-.

unus Paflor. Ex Ephef. 4. Unum corpus,

rum ac Sacramenrorum,cüm aliqui

j

Qunus [pivitus , ma fides, unum Bapuif-

tberani duo,alii tria admittant; & ali

i

Á

ma,unus Deus.(oc.

Calviniftz, ut Geneventes, vcrumCh :

[*

Secunda uota cftSan&titas s non quód

fli defcenfum ad inferos ncgent, alii ve-

i

1

nl

omhia Ecclefiz membra fint fan&ta,quia

ró , Anglici nimirnm, credant : ifüRe-

in domo Dei dantur vafa aurea & ficti-

gem, imó & Reginam militantisEcdee-

lia,Virgines prudentes & fatna;fed quia

1

fiz caput effe contendant , 1111 perne

3

ia

ejus do&rina eft puriffima, & omnes

gent,'

qui eam profitentur funt fan&i.; & Sa-

Secundó Romanz Ecclefiz convenit

n

y

cramenta ejus ac cxremoniz nihil redo-

Sanciitas, prout infinuatum eftin x

ïlxïrtg

Jlent nifi San&itatem,

plicatione fecundz nota.

Nam nihi

A

Wj

Tertia Notaeft: Effe Catholicam feu

dlocet , quod non tendatad fandtitatem,

D

BIN

univerfalem , diffufam àSolis Ortu uf-

utpatet; tumin doctrina, quam pron-

ü Of

tetur,tüm in Sacramentis, Confeflione.

i

que ad Occafum.

mügr b

uartaeft ; Effe Apoftolicam,id eft,

Sactificio Miffz, Votis , Profeffienc Re-

A

fundatam fuper Apoftolos, utpote pri-

ligionis, Confiliis Eyangclicis, jejunits,

mos Fidei Chrifti Prezcones.

cultu $an&orum , miraculis , &c« qu£

tm] PO

Hz notz conveniunt foli Ec-

&!sl

omnia recenfere noneft hujus inftituti,

b fm

nt Lu-

A Pma

clefie Romanz , non illi particulari,

4

Ícd quàm fan&te, fcilicet, vixeri

therus.

»ülmntr

De Eaft

367

h

tlierus & Calvinus, quomodo, dum ni-

errate, imó de fato aliqui errarunt,

!

Sectndo ut gerit publicam Perfonam fu-

l

raculis doGtrinam fuam confirmare, dz-

premi Pafloris & Vicarii Chrifti, & vice

n

mones expellere, mortuos fufcirare ten-

tabant, fuerint delufi, in fpecie Calvi-

Ííeu nomine Chrifti agit, loquens ex Ca-

]ux

thedra , quibus verbis non intelligitur

t

nus, dum évivo mortuum fecit, cx au-

thenticis hiftoriis fat conflat,

materialis Cathedra , fed dicitur Papa

N

Tertio Ecclefia Romana eft Catholi-

loqui ex Cathedra , quando fecundo

tTt

ca feu univerfalis , cüm etiam extra Eu-

modo fe gerit;ac publica negotía, nimi-

FCIRDL

ropam & antiquum Orbem in omnibus

rum in materia fidei aut morum,tractat,

(

quatuor pattibus novi Orbis , nimirum

inque fuis Decretis utitur terminisApo-

m :

ad Orientem in Indiis , ad Occidentem

flolicam authoritatem Iïgnifïcantibus.

i

in America, ad Septentrionem in Japo-

Hoc notato

j

- nia, ad Meridiem in Brafilia , Ecclefiz

B& I. Papafubfecunda formalitate

Is

fumptus feu ut ex Cathedra loquens,

. Romanz fides fit plantata, & indies ma-

503133.[ D

gis per Miffioparios plantetur,& glorio-

etiam fine Concilio , non poteft errare

Ya

Econtra

fis. martyriis confirmetur.

in iis qu jurís funt, quotics aliquid de-

igna(ml

finit , five ad fidem five ad mores fpe-

lum

]

M

Secta Lutherana hzret in aliquo angulo

ctans.

- Germanig, vel Regnorum feptentrio-

Eft de fide.

jiis &

- Balium $ Calviniftica in quodam angu-

Ratio eff — 1. In omnirepublica bene

mm&«

ordinata preter leges fcriptas eft aliquis

(l

lo Galliz, Angliz, Belgii ; Zwingliana

4

inangulo Helvetiz,&c,

animatus Judex, cujus fit leges inter-

d

n

l

z

uartocft Apoftolica , quia probat

pretari , & juxta earum interpretatio-

vt

&tenet fucceffionem fuorum Epifcopo-

nem fententiam ferre. Unde Deut. 17.

'gmsmwgf-'wï

rum & Paftorum(adeoque & doctrinz)

divinalegeítatuitur, ut, quodcunque

f (r€QiL:L,

ab ipfifmet Apoftolis ufque huc fine ulla

ambiguum & difficile acciderit,. defera-

jm müï:?l

interruptíone, De quo nullaSe&a A-

tut adSacerdotes Levitici Generis ; ab

cndänïvï;

eatholica eloriati poreft.

üifqueexquiratur fententia, — Subfimot

Sed nemo Chriftianorum dubitat:R em-

-QUJERO XIV. Papa eftne infalli-

ïæ )

:

bilis regula Fidei & morum , etiam fine

publicam Chriftianam à Chrifto effe op-

J

iti

pi

Concilio , dum loquitur ex Cathedra,

ümé & fapientiffimé ordinatam, Ergo

)

]

non folüm circa ea quz funt Juris,. fed

prater librum Legis, qui eft S. Scriptu-

p

l

etiam quz funtfadi, Item eftne fupra

r4, tanq1am norma & rcgula , dedit ei

Orrf

p

Concilium , & hocabeo , non ab alio

aliquem animatum Judicem , cum au-

thoritate conttoverfias circa fidem exor-

d

congregandum 2 Ante Refp.

D

: XIX, Nota, Popam dupliciter con-

tasdirimendi,

Sub[umo : Sed hic non

p

fideraripoffe. — Prigbux eftprivata per-

eft alius quàm Pontifex Romanus, legi-

timus PerriSucceffor,& hic cft infallibi-

fona , feu ut fcribit aut docet tanquam

Do&tor privatus & particularis , & fub

lis $ quia enim Chriftus volebat fuam

t

M

iit]

Ecclefiam perpetuó duraturam , eam j

' .(!lggf;xatione npn eft dubium, quin poffit

dicendo,

ia

268

TRACT- ATU$ PIL Examen x.

dicendo , Ts es Petrus , &c. non fun-

Ita S. T'ho, quodl. e; a, r&.» in edi-

f

davit fuper folam perfonam Perri, fed

cens: Jm feutentus qu& ad. particularia

]th

& fuper Succeffores ejus; & dicendo,

fatla pertinent,ut cum. agitur de po[es-

qui

Rogavi pro te, Petre,ut. non deficiat fides

Jionibus, vel de créminibus vel de buju-

F!OZU

tua , Q u aliquando comverfus confirma

amodi , poffibile eft , judicinm Ecclefeer- — 1

Fratres tuos , perpetuam | affiftentiam

101

rare propter falfos teftes. — Dixi ad par-

non promifit feli Petro, fed & legitimis

ticHlaria fatla, Quia circa quaftione

Quas

Succefforibus ejus,& quidem indepen-

Tm

fadti, que concernunt publicam Ecde-

denter à Concilios tnandatur enim Pe-

fie inflructienem & utilitarem , ati in«

,. IiS,fE

107

tro, ut ipfeé Fratres fuos , id eft, Conci-

volvitur in Canonizatione San&orum,

lium confirmet.

Ergo Papa ex Cathe-

Papa nequit errare , quia in his affiften-

il

dra loquens non poteft errare.

tia perpetua. Spiritüs S. à Chriflo pro-

A

Dixiin R. t Sive ad mores fpellans,

li

u

miffa facit, neteflimonium hugnanüm

cujus fenfus eft, quód Papa non folüm

alias fallibile fallatur.

x

qu

&u a:i

[

ii

non poffiterrare proponendo credenda,

Ratio etiam cff 1. — Quiaaba

pro vero & revelato approebando id,

potentiam eft bona confequentia; Std

y)lv

quod efi falfum , fed nec in proponendo

de facto quidam Pontifices & Concili

zam

ob malas informationes errarunt.

Msf

agenda, turpia pro honeftis, honefla pro

turpibus approbando, adeóque nec pof-

quaftionibus fadi cujusdam partici

ii

L:

fit errare in approbatione alicujus Statüs

ris , & , quod unus Pontifex fi

Religiofi , necin Canonizatione San-

alter revocavit, quorum alterutrum

&orum , quia Religioforum Ordinum

raffe neceffe eft. — Ergo. Min, pateti

li

Áti

approbatio, quà perfectionis via deter-

fpicienti Authores plura afferentes ex

i

minatur , & Sanctorum inyocatio ad

empla, inter cxtera hec: Ad inftantiam

!

univcríz Ecclefiz mores fpe&at, — INec

Monachorum Ratisbonenfium Lco IX.

"at

erge in his Papa errare poteft, qui etiam

pronuntiavir Corpus $, Dionyfii & Gi-

d

DX

ro illis habet affiftenuam Spiritus S.

lia translatum effe Ratisbonam , quo

CTA

h Jiha

]oan.16. llle docebit vos omnem, NB. ly

Gallia negat, — Zacharias Papa periu-

omnem, verztaten. Et aliàs certé Chri-

fione quorundam Cosmographorum

z

ftus Ecclefie fuz non fufficienter pro-

circumventus excommunicavit $, Vigi-

"n

VidiH&t-

lf

lium, eó quód docuerit, dori Antipo-

&. 2. Pontifex etiam ut talis, cum

das,propter quo

d tamen Antipodz non

b

defierunt effe,

Et Cardinalis de Turre

l?l?/!ü [

ceetu fuorum Confiliariorum , & cum

Cencilio Generali poteft errare in quz-

Cremata docet,Patres fexte Synodige-

f&orcü

ftionibus feu conrroverfiis ac decifioni-

neralis erraffe ex falfis rumoribus , &y-

*

bus particularis cujusdam fa&i ( in Scri-

non bene intelle&is Honorii Epifto 15

i

ptura aon revelati ) ad fidem non perti-

Honorium damnáffe & aonumenw* — Qu

nentis., & pendentis ex teftimoniis ac

Hereticis Monothclitis,

D

informatione hominum,

li

jl

n6

m

-

4

De Fide. )

:

369

Mi fatia 5,eft. Suprà ptobatum eft

36'

fti , qui eft faptaC

oncilia, Vicärius,

ab

d Pïä

- dei non potfe fabetfe falfum , uti necid,

eoque habet authotitatem confirmandi

Concilia , ut patet ex citatis vetbis

ii !

quod non innote(cit ex verbo Dei fcri-.

ll

ptoaut Traditione, ab Apoftolis & PP,

Chüfti ad Petrum : .Er £ aliquando

m

u(que ad nos derivatá , quia Ecclefia

conver[us coufirma Fratrestuos, — Exgo

D

non habet novas revelationes fed anti-

eft (upra Concilium.

6

040 1. Conciliut Conftantienfe

"Td

m

quasfolim proponit&explanat, .545-

ul

fumo : Sed quoad quaftiones, non ju-

Sell. 4- definit , Concilium Generale

habere à Chrifto immediatam authori-

« tiss fed facti particularis , in Scriptura

Qne t

non tevelati , decifionibus Summorum

taterm , cui omnes obedire tenentut,

etiar

nf

02293

yutdst

" Pontificum & Conciliorum propter ma-

Papalis dignitatis exiftant. Quod

las informationes poteft (ubelfe falfum ;

& defa&o Joann. XXIIL , Gregorium

u

um

hinc fieri goflet , fententiam damnari ,

XIL , & Benedictum XIIL depofuit , &

clegit Martinum V.

que non deberet aliquem excommu-

nicati, quiapud Deum eft innocens,&c.

2. Ratio dickat, quód totum eft ma-

Qx

n

quamborem etiam de fa&to diplomati-

jus fuà parte , & potentia agendi cft

/. bus pontificiis infecitur clau(ula hzc : Si

Íempet pfincipaliter in toto quàm in

dics d

partibus : Sed Ecclefia (eu Concilium

Q P

preces veritatenitantur. Ftfupponitur,

d fata, de quibus eft fetmo , non

eítquoddamtotum , & Papafolüm eft

ulu (io

r

ig D

ent ex verbo Dei fcripto , nec ex

gars, Ergo Concilium eft fupra &c.

Ttaditione. — Érgo.

4Ad 1. dico , Definitionem Concilii

um dgæ

t

Y

(

- DDixis fattiin Striptura non vevelati.

Conftantienfis intelligi non abfíolute,

2

J )ï

'Si eniminea expte(fum.& revelatum fit ,

fed folàm in certo cafu, nimirum tem-

u

)

ad Fidem pettinet , ut patet 2, Timoth.

porefchismatis ; quando nefcitur quis-

hg i

2, dehetefiHymenzi & Phileti. Ergo,

d

nam fit veras Papa , quia dubius Papa

XX, , 3. Summus Pontifex , ut ta-

habetur pro non Papa. Ergo exinde non

,5 Dif

lis, fimpliciter & abfoluté eft fupta to-

probatur quód Concilium habet pote-

od

tam Eccdlefiam , & füper Concilium

ftatem fupra Papam.

ht

Generale , fecundàm fe & fine Papa

144 2. dift. maj. Eft majus quantitate

g.

fumptam : fi autem fumatur Coaci-

molis,& fi fermo fit de corporenatura-

g

, liumGenetale fimul.cumfapa , eft paris

li ,C, maj.; f (ermo fit decorporé mora-

aljxlt )

authoritatis cum ipfo.

li vel politico ac de quantitate virtutis ,

" A

Ratio eft : Paftor eft fupra grcgen&,

fubdift. (i virtus à toto . detivetur in

(

Re&or e& fupta (ubdisos, Caput eft fu-

partes , C. maj,; fie contraab una patte

*(*S k([z

pra membra , & Chrifti Vicarius eft (a-

ptincipali llaat intotum ,uti in praefenti

jís tU

praeos,fuper quos eft Chtiftus , & quos

j

derivatur à Papa, cui Chriftus eam de-

j

' aut quorum Statuta , potcftateà Chrifto

dit, N. maj.; & applicatá dift.ad min.,IN.

j!

b

fibidata , confirmat : Sed Papa eft D4.

i

Conícq.

j

"Ror , Redtor,& Caput Ecclefiz, & Chri-

Áaa

INot.

x

Püigaasi

379

TkAC'I'ATUS F1L Examenm .

Not. has duas propofitiones ab Ale-

periorem in terris,cui obedientim .ræ,.

xandro VIIL 169o. eífe damnata: , ri-

ftet.

Ergo tota ejus caufa refetvatur

[

mitum n.29.Futilis & toties convul(a eft

judicio Dei; Nec poteft à Papaad Con-

l

affertio de Pentificis Romani fu praCon-

cilium aprellari , t patet n. 20

dfi |

cilium Oecumenicum auctotitate, atque

liT

Secunda pars patet ex diverforum

in Fidei quaftionibus decernendis in-

Pontificum fa&is , Sixti 1I. LeonisllI ,

1

li

fallibilirate.

Et num. 30o.

Ubi quis

lür

& IV., Symmachi, &c. qui ,cümaccr.

invenerit doctrinam in Auguftino clacé

farentur, caufas fuas in Concilio Ept-

!

E«

fundatam , illam abfolut& poteft tenere

fcoporam difeuti & examinari volue-

p

& docere ,. non refpiciendo ad ullam

runt. Imoó legitat , quó Leo Papa, íi

i

Pont ficis Bullam.

i

querelis contta fe propofiuis fe fübjecerit

XXI. 3. 4. Nullum €oncilium Ge-

judicio difcreiivo Impetatoris Ludovici- —

s

ferale legitimé congregatur nifiautho-

& Legatorum ejus, non ex neceffitate

ritateSummi Pontificis , qui extra Ur-

]utis, fed virtute humilitatis , ad cotm-

l

r

bem non folet ei intereífe ,vel pra(idere

probandum fuam innocentiam, An&

perfonaliter , fed per Legatos.

Á

quando Papa in foro Posniteatiali , quod

-Hazc K. fequitur ex ratione prace-

eftfavorabile & veceffarium poft Baptis

t

dentis R. Hinc dum legitur, quód Im-

N

mum , fe alteri poffic fubjicere ,videin- ^

peratores Concilia congregaverint , id

frà in Tra&. r2, dePcenit,

E

velattentatum fuit viá fa&i , non Juriss

t

QUJERO XVI. Quidage

Vel ad Papz inftantiam, utbrachio (z-

Do.

cafu , qui poffibilis eít ,quo'lïapa

)

culari ac potentià Imperatoris Concilii

dendo vel docendo ut Do&or patt

libertas & authoritas defenderetur. Si-

h

laris fietet hzereticus, ut contigitHon

militer quód primistrecentisannis non

fuerint celebrata Concilia , non fuit

I & Marcellino, qui thus adhibuit 1

E

lis; Et Petrus Chriftum negavit?

E

*

N

ideo , quia Impetatores non erant Chri-

!flq

n

ftiani , eu defe&u poteftatis;(eu defe&a

XXIII. y;. Non elfet eo ipfo depofi

Ws

|

i privatus , fed

J

opportunitatis ; tunc enim ob affiduas

tus feu auchoritatePapaïx

Ru

poft duas monitiones , niíi refipifceret ;

i

Rhm 1

períecutiones Chriftianis non licebat ex

diverfis Provinciisin unum locum con-

deponendus per Concilium Generale;

COH(Ilw

venire.

non quidem per poteftatem authoritati-

uv

QUAERO XV. Poteftne Papa alteri

vam, utpote quam nonhabeuutdidum 1

.

eft, [ed per poteftarem miniflerialem.

pie f

in foro fori committere judicium fu-

ta fe?

. Ratio 1. part, eft :

Quia dignitis —

ht

XXII. x. Nego de Judiciocoactivo,

Papalis eft de juredivino &poftDeum —

"t

affitmo de judicio difcretivo, feu difcuf-

nemo in terriseftfupra Papam. Ergo ,

ä*"&e

fivo.

folus Deus poteft eam tollereab homi-

ne : Sed nullibi conftat, quód incal

Ratio i.p. eff : Quia ptima Sedesá

Ergo

: m,fk&cï

nemine judicatur, cbm non habeatíu- — harefis eo ipfo Deus h tollat.

. eifte

,4*—"&&

» D? Fide.

371

Dico: Dum Ecccha habet ver

ümac

Declaritur ulteriis bac pars : Papa

cadens in hztefin , cüm vitd fpirituali

certum Pontificem , & hunc Fidei Ro-

(qua eft per gratiam ) ac vitali motu fi-

menz ptofefforem, ab eo folo Conci-

lium generale convocati poteft , & quid-

dei cateat , definit quidem elfe mem-

« d

brum vivum Ecclefie quoad fe,ut priva-

quid fine eo in Conciliofieret effet nul-

J

l

tus homo eft , & fit meobrum putti-

lum: Dum veró Pontifex eft dubius

& incertus, uti efttempore (chifmatis,

dum ejus, non tamen definit effe Caput

:

j

Ecclefiz, in ratione cujus. conftituitue

velà Fide caderet inharefin, tunc fine

"

per authoritatem jurisd:&ionis , donec

.

ejus cenfenfu poteft Conicilium convo-

a inofficio Capitis in or-

cati, non quidem authoritativé perali-

n us

deponatur , qui

iil

dinead Eccleliam non erravit, nec quo-

quem Pralatum patticularem , fed com-

muni confen(u Przlatorum Ecclefiz ,

g&mmïa,

a2d hoc aiiï&exxtiatn divinam amifit,

E:go.

faltem partis eorum. , qui habent jus

t

Ratio 2.. part.

EO ts ipfe: . Gle-

comparendi in Concilio , promoventi-

mlzi.lïm:*

mens tefert , à $. Petro fibi. di&um,

yuet

bus hoc negotium facto Cardinalium

Summum Pontificem ob nullum aliud

Collegio, & (xcularibus etiam Ecclefize

r

crimen effe deponendum quàm ob ha-

Principibus.

(

i iif

refin, & hoc poft duasmonitiones , ut

Colligitur ex his, quód licet Colle-

habeturex Apoftolo ad T'itum 3, dicen-

Dat

gium Cardinalium Papam eligat , non

4e: Havéticum. bominem poft. unam €$

tamen poteft fefolo, Papam hareticum

, Q

teundam. corretlioneza devita indubié

fa&um , etiam minifterialiter deponere ,

eM

ob periculum; hoc autem fotet majus

.

h.

fed hoc fpedtat ad totam Ecclefiam in

T

reípe&u Papg, quám alterius, — Ergo

Concilio congregatam.

s,lll u

flet deponendus petr Eccletiam Ííeu

QUARO XVII. Q.id agendum in

jl

Concilium. Generale; Non authorita-

his tribus cafibus.

1.Si non conftet de

tive , quïa Concilium nonhabet autho -

2. Si Ponti-

fe r

ritatem fupra Papams fed inftrumenta-

legitima ele&ione Papa.

fex detineretur captivus fine fpe libera-

dU

liter feu minifterialiter , hoc eft , cüum ad

altius tribupal in terranon fit recurfus ,

tionis, 5, $i incideret in amentiam pet-

Oüüywhiï

Concilium poteft declarare eum eífe

petuam ?

(

wb

maximé nocivum Eccleüæ,& eífe talem,

XXIV. x. In ptimo cafu effetagen-

quem omnes debent vitare, nec pro Ca.

10

dum (icut quando cft Papa dubius & ín-

pite habere, quia in omnium fententia,

certus; de quo conftat ex diüis, eflet-

"

Jare naturz licitum eft (übditis Supe-

que procedendum ad novam ele&io-

d

tiorem toti Communitati nocivum re-

nem. In fecundo cafuilla detentionon

j

fugere & excludete.

Etgo.

füfficitad creandum novum Pontificems

p

hp

J x[,

Std quisin eo cafü congregabit Con-

ficut nec . fufficiebat detentio Petri per

u |/

cilium, cujus congregatio juxta anté

Hetodem.

In tettio cafu effet proce-

g

J

l

dendum (icut Sede vacante . quia defi-

li

Sicta. fpe&tat ad [f)lum Papam?

nente

X

-Käg p

Nünassó

372

TRACTATUS

FIL. Examtn ,

nente víta tationali ( licét naturalis ma-

clara & perfpicua & ad omnes cofitro-

i

neat) Pontifex moaliter eft mortuus,

verfias dirimendas fufficiens , nec ullí -

i

'UARO XVIII. S. Scriptata feu

falfitati fübeffe poffit) à tot annisintr

lt

Verbum Dei fcriptum Bibliis noftris

fe litigant de va:iis controverfiis, v,g.de

Jl

vulgatis contentum e(tneregalaFidei &

reali prefentia Chriftiin Euchariflia & -

m

fola controverfiarum F;dei jadex ?

tamen Scriptura hanc litem . hadenus .

b

XXV.x. 1. ad 1. queíii partem af-

non potuit dirimere , nec ulla pars uf

g

firmative. Eft de fide juxta Trid, Self.

quehuc falfacft, nec fatebitur, fente« — |

p

4. ubi afïïgnantur otrines libri Canoni«

tiam contta fe eTe latam. Ergo.

li

€i; Etomnia in iis contenta Spiritus S.

Prob, 2. eadem min. S. Petrus Epif, —

lat

locutus eft.

[

2, C- ult. loquens de Epiftolis D.Pauli,

m. 2 Lic&t facra Scriptura ( prater

dicit: Zz quibus [unt quadam dificiliá

r

exteras Kegulas füprà n. 15. affignatas )

fntelleitu , quaindotli & inffabilerdepras. —

(

fit norma & Regula , fecundàm quam

v45t. Etad quidaliàstot Commentaria

L

D)

lr

i

eft judicandum , ipfa tamen íola non eft

füper Scripturas? quis credet eas omni

Al

controverftatum fidei Judex. Eftcontra

D

[

p!gbej-o & cerdonibus effe perfpicuas?

Lutheranos & Calviniftas,

Et quód privatus Spiritus, qui (utpte

iij

Ratio eff 1. Multa creduntur ut de

tant heretici ) cuivis in aurem loquitut,

i

Fide, qua tamen in S. Bibliis nom fünt

fit phantafticus , jam oftendi faprán.7»

lii

Fateor , aitPíalm. 118,. Lzre

^

fcripta, v, g. de remedio peccati Origi-

LT

nalisante vel pot Abrahamum pro fa-

dibus sneis vevbuza tuunz,. EAP

Wi

[^

mellis, veliis qui non attingebant octa-

Praceptuns Dosuni lucidum iluminum

vum diem ; Uti & de perpetua Virgi-

eculos. . N etüm hoc intelligiturde Ver--

li

nitate Deipare ; Item igfimct hatetici

bo Dei explicato , perfpecto,& cogpito ^.

m

«redunt , certos folim libros etffe Cano-

antequam vetó explicetur ,

à

ts

manct d

nicos, tamen ir Scriptura S. non eft

fcutum.

3

L

expreffum à Spiritu S. quinam illi fint

QUERO XIX. Habentne Ácath

fl

I

& non alii. Uti; necquód baptizatinon

ci legitimam S.Scripturam ?

li

i

Ratío : $l

fint rebaptizandi. Ergo.

XXV. x. ncgative,

li

Ratis 2, fudex inter litigamtes ita

Lutherani & Calviniftz haberentlegiti

T

]

s

debet pronuntiare (eatertiam, ut uter-

mam facramScripturam, ejusque libro«

que litigantium clare intelligat, qua fit

futt Canonem , deberent eam labere. [N

decifio Judicis, utunus fateatur effe pro

per Traditionem , quia immediatéd Deo.—

df(i jum

fe, alter contra fe , aliàs non erit finis

eam non acceperunt : Sed non admit- fujr,

litium : Sed Scriptura lícét in multis

tuntTraditiones, Ergo nec habentlee Ti

fit clata & perfpicua; non tamen in om-

Velcerténo«

gitimam $, Scriptutam,

"

nibus. Ergo. Mitr prob. 1. Ipfi Lu-

lentes volentes debentadmittere Tradi-

Fänt; Q

therani & Calviniftz (qui tamen in

tiones de Fide , quia fide cenent hanc

hg,

hoc conveniunt , quód Scriptura fit

non aliam effe legitimam $. Scripturam, 'äæiinfmw

vclurt

z

De Fide.

375

It

Decl:im uirerifis : Dicunf Acatholici ,

rum hac dicat , ac in diverfis locisipía-

met teftetur , feelfe vetbum Dei, Contra

M

qcód legitimam Scripturam accepetint

Luthero. & Calvitto , feddicant; à quo

eft : Quo pa&o probabunt las ipfas fen-

illi acceperint / Diceat : ab illis qui eo

tentias , quz id a(tceunt effe verbum

Dei?» Etiam Alcoranus Mahometicus

Ti

tempote vixerunt.

Sed quinam illià

j

Étant Catholici Pontificii.

Ergoacce-

& Talmud Hiebraicus hoc fibi davt teíti-

W "HL

erunt ab illis.

Ergo Catholici tern-

toniunt , an propter hoc eis credimus ?

$i cum aliis Refpondeant , S. Scriptue

pore Lutheri & Caivini, &c, liabebant

l, h

legitimam S, Scripturam : Sed nonhabe-

tam faà velut ex fonte & diviná, quam

bant illam quam nunc babentLuthera-

fpirat, indole, agnofci poffe , non fccus

ac Solem ex lumine, itautilla fit, qua

ni, cum à Lutheto fit reformata ; ut ipfi

affecunt,

Ergo.

fimul & cernitur, & quá oculi intelle-

[ qw

&üs noftri irtadiantut,

Vi

J(

Ls

h

Confitnatut : Si Acatholici [egiti-

Contraefl: Baptizato adulto ac pri-

.smtbz

mam$Scripturam acceperunt ab Eccle(ia

Y t

Romanpa , cut eam arguunt harefeos &

imis Fidei rudimentis imbuendohinc li-

bros Talmudicos , inde facra nóftta

u

Apoftafiz? Cur ei quosdam elfe libros

Biblia propone , putasne nativà hzcab

?i[ilïh 33

apocryphos obtrudunt ?

— Si Refpondeant, fe veritatem Sctíptu-

illis luce diftincturus eft » Si ex hoc

n at

st

.t£ liaurire ex. gracis hebrzi«que fon-

Sole tanta lux effulgeat;cur ad eam Geni-

"tibus , manetargumentum , quia admit-

tes non fe(tinant ? aut f folis pateat re-

T

tuntTraditionem , per quam folam eos

natis ; cut eam in his libris nou eque

£t

obíetvat Luifierus & Calvinus, quita-

ij

t

]

fontes accepetupt , & quidem à Cstho-

licis Pontificiis: Item , cur fontes gra-

men fibi in multis contradicunt ? Cut

y

cí achebrei non potuerunt ante Luthe-

ex his nonnullos , quos alii repudiant ,

admittunt alii ?

T X

)

tum ita depravari , uti depravatos aífe«

runt Latinos , cüm pluribus fuerintob-

QUAERO XX. Traditiones füntne

m

je&i & expofiti loftibus , ac totarino-

admittende , & quidem ut infallibilis

H

tum lapfu zque potuerintcorrurmpi ?

Regula Fidei?

fi

Item ínftamus: Vel fentiunt. ftami

XXVI. g 1. Ttadítio eft docttina

t

textüs greci & hebraici explicationem

riori fcripto fed verbo , feu viva vocis

effcinfallibilis veritatisvel non? Si non ,

oraculo tradita, five deaute in auretrs

éf

ergo totam credentium malütudinem

propagata.

! t

V

decipiunt in negotio falutis & in primo

&t, 2. Traditío eft tríplex, Prima di-

ii

fundamento incertos faciunt,

Si fic ,

vina , quz eft immediate à Chrio , &

i

ergo admittunt dari aliqgos $, Scriptura

cenfewur effe tunc. , quandoaliquid in

x

interpretes infallibiles , & qui errarenon

S. Scriptuta uon expreffum , à tota Ec-«

j

(f !

poffint; quod aliás negant,

cleíia renetur tanquam de Fide , vcl in

m

p

f0

Sí cum aliis Refpondeant recurren-

praxi fervatur , fuperatque omnem m

NA

$

do adipíam S. Scripturam , quód nimi-

manam poteftatem , uti funtaliqua circa

4

Aaa 3

infd«

374

TRACT'AT.US

FII. Emmt;z f

infitotionem & confectionem Sacra.

Canone Miffz Self. 2 2. c. 4. Et de$3.

fi

mentorum;quz Chiitus vivá voceA po-

cramento Matrimonii Seff;2 4.in Proc.

Ws

ftolis tradidit, de quibus patebit poftea

mio, Circa numerum librorum Cano.

ri

ex Trident, 2. Alia traditio eft Apo-

nicorum Self 4. in decreto, Quodenim

Tif

ftolica ottum habens ab Apoftolis cum

hi & non alii fint Canonici, habemus

Its,

affittentia Spiritàs S. , & cenfetur elfe,

pracisé ex Traditione , necin Scripu-

K

tunc, quando aliquid Conciliorum &

ra eft expreffum. — Nam inprimis lo.

Pontificum Decretisantiquiusà tota Ec-

h

quendo de Ve:eri T eftamento multi ejus

clefia creditur , vel in praxi tenetur,

libri perierunt,

Quia r. Paralip. ult,

&

quod Apoftolicam potcftatem non ex-

dicitur: Geffla 4 . David & noviffma

Eu

cedit, utmixtioaque cum vino infacri-

féripta fuut im. libro Samuel Fidentit

[

ficio Miffz, obfervatio Quadragefimz ,

Er in libro Natban propheta, atque in

:

cultus diei Dominicz & nonSabbathi,

Folumine Carad F'idzntis, E 4. Reg.4,

u

quamvis & prior poffic dici Apoftolica

dicitur: Locurus eff Salomon triamillia

r

n hoc fenfu, quód à Chrifto per Apo

Parabolarum , c fuerunt carminaeju

ii

ftolos ad nos fit derivata.

3. Eft Ec-

quimque milla, qua omnianon extant,

clefiaftica , quz poft tempora Apofto-

Deinde f1i loquamur de novo Tdia-

l

lorum invaluitlongo &antiquo Eccle-

mento, certum eft perjilfe EpiftolamD.

fix ufu , ab Ecclefiz Pralatisintroducta.

[

Pauli ad Laodicenfes , cujus ipfememi-

lh

.. 3. De Fidecft, admittendas eífe in

nit Colo(f. ult.. Et unde co:ftat; quod

Ecclefia Traditiones divinas & Apofto-

in Nova Lege non funt plura Evangdlia

vhm

licas, tanquaminfallibilem regulam Fi-

Petri , Andrez , Bartholomazi, Thome?

^

dei , oftendentem credenda Fide divina.

Undeconftas;Evangelium , quod modo

üj

Katio eff : Nam ApoftolusPaulus z.

['1

legitur,non effe fuppofititium,ütdicunt

"

"'Theífal. 2, clar& ait: Zézete Zraditio-

Mahumetani ? veldepravatum , utolim

LU

dicebant Manichzi, & nünc Anabapti-

mes, quas accepiftas ffve per fermonem ,

».iff[w )

five per Epiflolam noffram. Etgofaltem

ftz ? Certé in facra Scriptura bac non

!mnï,e

N

aliquas Traditiones hzretici neceffarió

funt expreffa. — Ergo admittenda: fünt

m

tenentut admittere, & credere aliquid

"Traditiones.

Ri

quod in facra Scriptura non eft expref-

Confitm. 1. Plura funt dogmataFi-

k

Íum. Et indubitatum eft, plura eífe

dei,quz hzretici nobifcum credunt; &

talia.

Unde ante mortem dixit Chri-

i

tamen non funt expreffa in Scripturis

ftus Joan:14.. 24ulta babeo vobis dice-

facris, fed habenturex fola Traditione:

ve , fed non poteffis portare modo , qua

nimirum 1. Symbolum Fidei e(fe vete

Apoftolus docuit poft Refurrectionem,

Canonicum & Apoftolicum.a.Spiritm

E

AQt. 1. Per dies qpatraginta apparens eis,

S. procedere etiam à Filio , habetur ex

€8 loquens de Reguo Dei. Unde & Trid.

Symbolo Athanafii ; quia Scriprura !o-

ad T'raditiones recurrit Seff. r 4. c. 1. de

lüm dicit Joan. 15. Qw2 Patreprett-

Sacramento exttemae Unctionis, Etde

dit. 3. Infantes eíle þapclzaxzdos;& non

9108

i

*

De Fide.

$

Jj

M

tem , nec hzc fine illis eft (affic

iens Re

d

[

folosadultos. 4 Baptizatos ab hare-

ticis non effe rebaptizandos,

f.In Da-

gulaF.dei. Traditiones pur& Ecclefia-

pifmo pronuntiari debete hanc for-

flicz , licét rion fint paris- authoritatis

cum Apoftolicis , meritó tamen à Chrie.

mam : Ego te baptizo in nomine Pa.

tris, &c.

6. Deiparam manfille fem-

ftianis funt fecvándz , nec (ine temetita-

Wi

pet Virginem, etiam poft partum. Er-

te poffunt negati, vel ín dubium revos

Diy

O.

cati.

l

Confirm. 2. Rítus Écclefiz nonnifi

. Ratio prima partis ef : Neibum Del

n

ex Traditione habentut , v. g. quód

vivà voce prolatum & fcripto non ex-

Exotcifmus & aliz cztemoniz adhibe-

preffum eft zqué infallibile acfi effzt lit-

antur in Baptifmo; & quó4in eo fiat

teris exatatum , quia fuam infallibilita-

trina immerfio.

tem abatramento aut characteribusnon

Quoód Chrifma fia-

gulis annis renovetur.

Quód in Calice

fortitur, Ergo poteft aqué effe infal-

Euchatiftico aquavino mifceatur. Quód

libilis Regula Fidei ac Veibum Dei fcri-

ï

à

:

Euchariftica fumatur à jejunis, — Quod

pium.

OU.

in Sacrificio Mitfe otetur pro defun&tis,

2, l'ats patetex probation

e -R, 2.8

Quód fignum Crucis formetut in fron-

;an« 27;

te, Quódaquab:nedicatur. |.De qui-

3. Pars patet exanté dictis,

t

; büs& fimilibus Tertull. in lib, de Co-

Oppouunt hzretici aliqua. Scriptutae

jo! fona militis c. 4. ait: Harwm c alia-

loca, quibus dicitut , Verbo Dei nihil

guu Y9m ejusmodi difciplinarum , f legem

addendum effe, mandatum Dei pet T'ra-

mïlm' Hf[w]iule; Seripiurarum , uullam iave-

ditiones irritum fieti , & juxta SS. PP. in

j 7 Traditio tibi pretendiur autirix,

Scrptura S. inveniti omnia qua ad Fi-

Vcrüm in iis Scripturz

ii Confuetudo confirmatrix , €9 Fides ob-

dem fpsant.

n

4 Jérvatrie, — Ét licét multorum titaum

lecis fgrmo'eü de Ttaditionibus Scri-

1

D

» Obfétvatio non

&i

fit fimpliciter ad falutem

pturz contrariis, SS. DD. veró ficlo-

nece(faria,eft.tamen ad cam neceffarium

st

€a non contemriete

quentes , Scriptutam non accipiunt ftci-

» &. ctedere , ea eífe

&é pro folislibris canonicis, fed ampl&

] d

bcne infituta.

pro verbo Dei , ptout complc&itur ome

Y

VA. 4. Traditiones Apo&oii.:æ habent

nem vetritatem à Deorevelatam. Plura

n

porem Cllm facta Sctiptura authorita-

hzc.dc re vide in Controverfiftis.

GLT"

j

jn

"

l

J

2 NS

';ïäääv(

^

d

f

l

EXA.

M

T[(-/AC TATUS VII. Exammz,,.—

376

[

[;

æææææäw&æm&æzeaæaææzmæææmæ ,

Ti

"

EXAMEN I.

EIg«

ht

^

De atfu interuo $. exterzo Fidei , ac de credendis.

Qu

fint

De quibus S. Thom. bícq. a. e83. —

Ti

&

Uplex eft a&us fidei , nimirum

tia , ut patet de Communione Pafchal,

]ul

internus, qui fola mente ; Ex-

fine Salatis difpendio ; fecus eft deiis,

D

ia

ternus quiore yel opere tanquam

qua (unt neceffaría neceffitate meii , üt

x

l

patet in Baptifmo , fine cujusreali füs-

turl

fidei interna pro feu copfeiïïo petfici-

M

ceptione patvulus falvari nequit. Hoc

Z

UJERO I, Fides cítne necelfatia

notato.

E

Tut

& Íola fufficiensad falutem.

&. r. Omnibus adultis ufum.

ritiä&i

i

XXVIIIL Ante R. Not. dupliciter

nis habentibus, aliquis a&tus intetnus.

1 )

aliquid poífé ad falutem eife nece(fa-

fidel divinz: Theologicz cft neceflarius

bl

tium, etiam fimpliciter; & non folüm

neceífitate medii in re ;; Adultsamene

N

ad melius efTe,

Primo neceílitate me-

tibus , uti & parvulis neceffaría in fenea

/

dii, & eftillud, fine quo finis. v. g.fa-

ceffitate medii cft fideshabitualis, lu

r

lus, fimpliciter obtineri nequit: & hzc

Apoftolus Hebr. 13. dicens : se fidt

M

neceífitas velex natura rei , — preptet

impoffibile efl placere Leo , nimitumwve

M

inttinfecam «connexionem talis medii

habituali vel actuali juxta fenfum hujus

cumtalifine: velexinftitutione , juxta

1. R, Unde Ttid, Seff. &. c. $. definitz

IIWFL

Mi

