ad ejus damni reparationem pro Pom-

Nl

bili.

ideft, vi vel fraude à Religione retraxi

Llfamn

R4tie: Übi intercedit fraus vel

.vis,

aliquem , ex cujus pratentia Religiont

Ufmz

€

m

jbi eftlocus injuriz,

accrevitlet five ex pet'fonæ induftria, liv

R,9' S]Q]u

Quo autem modo reparabit ?

ne«

N

ex hzreditate -tequporälis utilitas, t€

i

ij

Dito : $i eum vi detineat in 'occafio-

turad ejusreftitutionem.-

'tr

N

ii

ne peccandi , tenetur eum libertati; fi

Ratio: Quia damnum illud tempo-

At

dl

eum metu oppreffit, tenetur eum fecu-

rale eft illa;uin'cqntra j g&itiam.

-

. No&

ltef a

)

X*

»

593

E Re/tlifæfäan?.

"Nota tamen, compen nl;ionem non

LXXXVI. &. 10, 'Qui absque jufta

'effe faciendam zquzliter, fi retrahatur

caufa Novitio nega tvotüm ad ptofeffio-

:Novitius ac. Profeífus.,. fed fecundiüm

'mnem,non tantüm peceat mottaliter con-

quantitátem jutis acquifid Monaflerio,

,'trà charitstem, utex feclarum'eft, fed &

Qui enimretrahit Brofeflum, & fic Cce-

'contra juftiuam,

mobium privat aliquà hereditate , vel

Ratio : Ccnobium & Novitius tacit&

:aio emolumento , tenetur in totum,

ánter (eineunt contractum , Novitids o-

(Qui retrahitNovitium ;;non tenetur in

mnibus temporalibus renunciando,füam

totum : quia hereditas adhuc pendebat

habilitatemrigorofo examini & judicie

exfuturo eventu...^Si retraxit/ Candida-

fubjfcit difcutiendam ; Monafterium ve-

tum Religionis,feu qui in monafterio e(t

ro Judices & Examinatotes conftituit ,

jjam receptus, fed nondum veftitas, adhuc

!

:qui de ea ferixentiam ferant, Ergo fi quis

-minor erit oblieatio.

*'Capitüïaïiu:n non ferat feritentiam juxta

iRep. 7. 'Talis etiam ipfi retra&o te-

"merita Novitii, peccat contra contrae

"n&ur in bonis «iþixiwahbuä reftituere

«tum & ju&itiam.

juxta fuam facultatem, "nimirum impe-

Caufe Novitio'negandi fuffragium ad

'dimentainfüturiim revo« ando, pro ejus

Profeffionem debentfciri ex propriis Sta-

tefipilcentià preces ad Deum fundendo,

tütis cüjusvis Religibnis, v.g grávis in-

'eumferio hortando, ut priftinum propo-

Jf

xicas, mala indoles , defectus «ix?genii,

fitum exequatur,

&c.

R4rio: Ohuiahzc media

| tali fini -fun't

Dii tibi, anNovitiusad fieculum re-

"Proportienata,

i

diens tepcaæürMona&erio folverc-expen'—

;

Dixi in R.6.Qsi vi vel feaude 5 fienim

fas?

en

hac defit, licet &at ex malevolo animo 5

Dice , Non teneri , nili fa&um fit de

'& Religionis odio, graviter quidem pec-

thoc pa&um, quod ; càm juftum fit, fer-

'Catur contra charitatem,non tamen con-

r d

vari debet,

Vel nifi habitum 'Hliïepe-

f

tra jüftitiam: adeo"que non eftonus te-

fütutichis,

rit fraudulenter , id eff, cum anim orede-

eï

'andi ad fcülum.

n:p A

Refþ, 9. Ineo cafuretrahens non te-

Rátie: Fraus & dolus neinini patre-

y

netur isgredi Rciiglonem loco tetracti,

g

'cinantur,

nec fuübítituere alium,

Ratio: Af(hmptio ftatüs religioïi debet

LXXXVII. X.10. Quod hac&enus

(

effe omnine libera, nec ullometa licet a-

" di&um elt, proportionabiliter intelligi

E

j

j

- debet de eo, qui aliquem in

J

üfte impe-

liquemad eum compellere,

R.

dit à confecutione alicujus Officii vel

9. Sidamnum temporale Religio-

Prebenda.

milatum non poffet aliter. re(arciri,

D

quàm fe eitradendo in famulum;ad id te-

Senfu; patet ex verbis S, Thom, hic

Aereturspon tamen in Monachum. .

4 Auad w dicentis : ,AUqui poteff

aliquem .

"6

babeat

Pra-

'— Rdtiepatet -ex*dxöï"gig.-; jr

phpedire

4

FfEf

ben-

»

E.

594

TR .ff"ïVC*T/ITUS VIH. Éxamen y.

&endam multipliciter : Uno modo f/)-

vel'ejus hzredes . patiuntur in bonis ex-

!

Qu

là,puta, ff imtendens. bonorem Dei ,

ternis , ut funt expen(x in medicos , lu-

li

!

velstilutstem Eccleffe procuret,oudd.

crum ceílans ,damnum-emcrgensu ! Hoc:

notato..

dä"ln

deter alicui perfona digniori ; G tunc

p

». r, Probabilius, quód pro dam-

lo modo tenetur ad veflitutionem y

f

no corporali ,. ut pro ablatione vite;,

vel ad aliquam recompen[ationeg. fa-

.(Cm«

membri, virium , &c. ex juftitia in alio.

Ate

ciendam.

"lllio mado injuffé , puta ff

genere bonorum facienda fit aliqua re-

»

n

i

dutendat ejus. nocumentum, ,

AC

ftitutio iPI'"i lzfo. & haredibus ejus ne-

Mf

gnpedit propter odium . vel vindi

ceflariis,. etiam ante fententiamjudicis',,«

hi

licét ex damno corporali nullum fequa-

&tam, aut. aliquid bujurmadi , d tunc

"

tür damnum in bonis temporalibus..

»h,

/ imþe-dit-, ne Prabendadetur oz'igno,

B

Intelligitur ex $. Thom. hica, ; adi

lst

eon[olens q:zo*d nom detur. antequam

Mg

I. dicente : Quande id , quod eff. alla-

ft, fücimatum , quódei detur , tenctum

tuim , non eff vefiituibile per aliquid eque-

g/;idäm ad aliquam. recompen[atiow

le, debet: fieri vecompenfatio ,. qualit poff--

D. ]71

ll

[

A

mem pen[itz conditiomibus per[ona-

bilis ef ; puta ,. cum aliquis alitti: ab

ftulit: membrum. ,. debet: &i vecompanfare

X

yum.c negotii fecundzm arbitrium

velin pecunia , vel in aliquolomore conf-

.'ïnmüï

á ])imtif ,Ao0n tamen tenetur ad æ&gzra-

J

derata conditione utriusque 'p'e'rfonæ —

de , qiia. illpm: nondum. fuerat. ade-

cundüm arbitrium bonivi? Utrius-

[ 4

pte» d poterat. multipliciter impe-

que, inquam, perfonz , occiforis qui-

lt

quani;

diri.

d verójam ]ïïmæmm L fet, qua'd

dem , an fit dtves vel pauper; diviti enins

IAW Zd[

alicul detir Prabenda, c a!i?uifpra-

majer reftitutio imponenda ef. occilt:

autem, an familiz füz fuerit utilis vel

lt qi

gter iudefitam caufam procuret , quod

inutilis,, anfenex, aníanus, vegetus»

f

revocetur ideg e[l, ac [(fam. Dbabitam

r

infirmus, an do&us, an-ignarus : qllïai

ei auferret , d ideotenetur ad re[fi-

I qu

pro homine juvene, utili , íano, docto ;;

zztionem aqualis », tamen fecundam

&c: major imponenda 'eft- reftitutio;.

dum,

fenm facultatem. MacS. Doctor.

Item attendendus eft modus occifionis;,

fieioj;

Ij d

an facta fit aperto Marte, vel per infidias,,

QUAERO IHI.. Quomodo reftituez ,

t*lgmm

quia ubi ih'üdlæ,"ibi majorin jlur-ia..

«ui-alium. damnificavit in bonis corpo-

Pü'lna

yis,occidendo, vel mutilando ?

Al

Adverfarii, inter quos etiam fünt ali-

LXXXVIIL, Ante R. Nota in pra-

qui Thomiftz , dicunt , vel $. Them.

LT

fenti damna efle duþlicia, l. Natüra-

loqui de: damnis realibus ad' naturae

;ä'*ïü)mfa

lia fcu-perfonalia , ut funt ablatio vitz ,

confecutis, — Vel ly delet ab eo fumi tc-

. V

MY

membri, virium , pulchritudinis, &c.,

ut idem.fignificet, acly decet, eff romt-

l

siens , non verb, quod fit necellarium.

W "

2. Realia, quæ nimirum vel ipfe lafus

[e-

p

-D rfb

$95

W'erhm prima folutio eft nulla; tum

bonis proptiis, 'Érgo. - Min, prob,

"!

- ]quia S, D. expreíse loquitür de com-

Pater refpe&tu filii eft veluti totum , cu-

i

peufatione membri ablati , .quod eft

jus filius eft.quzdam pars, — Vir & uxor

"lamnum naturale.

Tum etiam, quia,

funt veluti una caro., ideoque jure na-

J

"it patet, loquitur de eo , quod non-eft

turg & ex juftitia pater filium, & viruxo-

teftituibile per zquale, fed debet reftitui

remteneturalere, Ergo.

- decundum arbitrium boni viri . damna

*.2, Modus.faciendi dictam refti-

autem realia kfuu* reftituibilia pet .ae-

tutionem relinquitur arbitrio boni viri,

quale,

ut patet ex.citatis verbis $. Thom. ut fiat

ET

Ratio 1. Qui äliuqä injaft occidit,

vel in bonis fpiritualibus vel temporali-

imutilavit, deformavit , ejusque fanitati

bus: intemporalibus, fi baeredes indi-

mocuit, (feclufisomnibus damnis reali-

geant , & occcifus de fpiritualibus jam

.bus) ipfi lef5, occifo, mutilato, &c.

bene fibi providerit,

In fpiritualibus

E—1

J

& ejus hzredibus intulit damnum con-

veró, fi heredes non indigeant tempora-

w2 jultitiam .comraatativam., quia eft

libus, & occifus:fibi de ffiritualibus non

n

«caula injutz inzqualitatis. Ergo lefo

providerit, & eorum judicetur effe capax,

xel hærcdxbus enetur ad re(titutionem,

v.g. Chriftianus,&c. Inutrisque prouc

- groutfueritpoffibilis. Sed non eft poffi-

judicabitur neceffitas, vel opportuni-.

bilis,nifiin aliogenerebonorum. Ergo,

tas : ut explicat Sylvius.

"Geuf. prob.. Quamvis juftitia commu-

. 3. Licétipfe occifor à Judice pu-

tativa per Íe noninclinet nifi ad tefti-

niatur peená corporali, v. g. fufpendatur,

tutionem.zqualis , per acidens tamen,

nihilominus facienda eft ex juftitia di&ta

: quando zqualereddi non poteft, incli-

reftitntio occifo? & hzredibus 1-3ecc1ïä-

tiis.

nat ad reddendum «quod eft poffibile ;

Q

- ficut qui debetmille, & non habet nili

Rativ: Quia dammum occifo .& hz-

s

. $60.,Xenetur reítituere 500. — Et qui

redibus illatum

er poenam illam. non

extreme indigenti abftulit panem -& pa-

compeníàtur , fed illa publica vindicta

10

nem quem reddat non habet , fed alium

Íolüm eft compenfatio in

[

cibum, is tenetur illum dare , five pane

juri:g ; quam

patiatur. Refpublica,

pretiofor fit , five vilior.

Ergo qui

&.4. Non folàm quilæfït in bonis

0

intulit damnum contra juftitiam :com-

corporis, fed.& ejus heredes tenentur

Ü

xltlx

mutativam, tenetur ad reftitutionem ,

per bona fortunz. ( fi qux (int relicta )

w

n

prout in alio genere bonotum fuerit

«ompenfíare dictum damnum corpora-

poffibilis.

le;

qu

Ratio 2. Specialitet de reftitutione

Ratio; Quia bona , in quibus hzre-

[4

—— haredibus facienda pro damno períona-

des fuccedunt, ex juftitia unt obligata

li. Qui alterum lzdit in bonis propriis

ad reparationem damnorum à lzdente

tenetur ex juftitia ei compenfare : Sed

&orum,

E

homicida haredes meceííarios lmíit ia

i

REff 2

*

596.

ZRACTAFS; FIII Examen: $

z

e

Ex-quo-fequitur, quód Paterjicétfit- tionis vulneris ,.cibos cariores; confilie;

i

f

hzres neceffatius filii, non-téneatut. re-.

medici vel borii viti neceflarios , lucrum

PLP!

ftituere pro damnis.à filio.non emanci-

04

cellans;id eft; quod opifició v. g. feciffet,

patoillatis, .. Quia filius,non emancipa-

filiefüsnon füiffet, non quidem totum,

Ài

tus non habetbona , 1n quibus pater fuc-.

fed quantüm arbitrio viri prudentis [pes

ii

cedat , quafi de novoea fibi acquirat, ex-.

lücti e(timatur : minisenim valet , quod.

ij

n

ceptis bonis cafä*rcniiBus » & aliis,de qui-

eftin fpe; quám quodeft in re; Adex-

bus fuprá.

penfas fenerisnon tenetur, nifi effentex-

ia

aAri

fía

LXXXIX, Oppono . 1.

Leges- dicuht :

ttaordin

dii

x nece

ila.

riz, ut'fi majoribus

(077

Liberum corpus nüllam recipit- eftima-.

fümptibus in alieno fgu peregrino lgco

[

tionem.' Ergo non eft fgcicnda xeftitu..

eflet fepeliendus.

d l

tio proeo. ;

- ordinariz fuit-.

[

N

"

)

!

Ratio:'Quia expenfe

"

p

2. Bona fuperioris ordinis non-com-.

fent etiàm faciendz ,. f

E

1

]

: naturali'.;nxoætg

penfantm' perbona alterius & inferioris

obiiffez,

R

ordinis: Sed bonum vitz & membro-

XCI; Refp: ..

Refïit'mi6 primo fzi-'x.

rum eft fuperiorisordinis,

Ergo.

[:

ciendaeft lo ; f füpervivat;. li obierit.

. Homo non eft dominus vitz &

lieredibus neceffariis, Quinam hifint;.,

i

membrorum.

Ergo éi non fit injuria.

dictum ett füprà Exam, &

.6g,. Unde-

ttty

Ad 1. e* 2.

dico, folüm probari de:

non e£ neceílarió facienda h&rcdiöus

lit:

zftimatione , reftitutione , & compen-

non neceflariis ,. v. g. frattibus , aliisve-

9

ffojots

fatione condigná & ad zqualitatem , non

ii

confanguineis vcl amicis 53 defun&to va-.

veró dearbitraria, Nam pecunia fecur-

ria commoda vel alimenta: percipient

fentey

dàm fe etiam non poteft equiparari fa-

bus , licét occifor illa damna praviderit,

deCR;

x5z,utpote , quz eft melior quam divitie

modoó non intenderit, . Idcm ei d?f-ff:?"

li :

ditoribus occifr.

mrltz,& tamenfama Íape debet reftitui

j'-fïx ülO,,

per pecubiam, fi non poflit in proprio.

Ratio-: (&ia-omncs*-illi—lnon-vccu&h--

V

gCDEL'Co

tur moraliter unum cum:defundto , &

X

^ Ad 4. dico , etiam ufuario pofle fieri in-

dampum eorum folüm fequitur per acd-

fém s

dens,

Untne|

juftitiam,;homo^utem faltem eft ufuarius

;

Vitæ & membrorum.

Jj lütonis

XC I'I.'R*efþ—. 9. Sixill'ek qui lefit, quam-

& $ Certum eft, quód di&us injuftus

diu vixit, reftitutionem non fecit , -

Zriol'llm

à

!

,

occifor vel mutilator teneatur ad reftitu-

eamtenentur hærädes,*,

T

tionem omnium damnorum' realium,

Ratio : Quia.bona defundti tranfeunt

4 d*coy

cum hoc onere.

l

qua patitur lafüs ac haredes neceflarii

Et qui fentit commo-

i-

.0!?

j

ejus.

dum | uti'eft hzres) fentiat etíam onus..

ün

!

?Ifübllg

matio: Quieft caufa damni reparabi-

Refp. . Hac tota docttina eft vera;

jj

lis, tenetur illud reparare.

licét ille, qui lzfit , puniatur pocná legad

i u d

XC, Refp.6. Compenfatio damno-

Atbl

à Judice, v. g. fufpendio ,prout didum,

Ofen

rum realiurm fit folvendo expenías curas

& Ratig data et R, 3.

| "m:ö(()(t

1

Opfanai

-»fä

»

D R?ffz'ilztio'ne:»'

397

z

n

*

Qþpana;:' Non:eft zquum qüöd quis:

Kefp. 2, Probabilius videtur;. quód

uniatur. bis ilïjäipüzxn leu duplici pena:. occifus:nec licite nec valide occifori ppfl

ro.eodem delicto

Ergo.

fit condonare reftitationem- alimento-

- Adbocneg. conf- quia in hoc cafü mo-

rum pro parentibus, uxore ; Jiberis.

raliter. eft. düplex delictum: feu duplex.

Ratio::. Obligatio. dicterum alimen-

n

injüria ; una illata- Reipublice ,. & hec

torum & .. fuftentationis. non pendet ex

o

galem:-altera

libera.volüptate- occifi. fed fandatuc- in

^

compenfatur per poenám le

illata lzfoauthizredibusejus, & hac eft.

jüre naturz ,. quod occifus;à fe abjicere

compenfanda:predicto modo;

non P-Otf'rti

Eigo:

Notatamer; filzfüs velit, ut lfor per-

Oppono 1. Paulb ante affertum eft, fi

provocans ad duellum ,. in eo occidatur,

illam: peenam: corporalem: non tantüm

Reipublicz ; fed & fibi fatisfaciat;ad ni-

ptovocatus nom' teneatur ad reftitutio-

hilamplius tenetur, ut fi ignificet, Íenil

x

nem dàmnofam 5.Et hocideo , quia pro-

aliud defiderate ,. quàm peenam talionis,

vocans damna condonavit , & ceflit juri,

Érgo fimiliter.

vitampto vita, &c. & de ayl'ia:re&icxuzione

emninotaceat;

:

?.. Pater folüm ex:charitate & pïeta-

H

- 'XCIII. Quid fr unus vel ambo f& pros

te tenetur.filiis dàre alimenta:

Ergo

vocallent, uti fitin düello : :

quamvis. illicite, atta

men valide remit—

tit;

Diéo :. Si ;OCCäfä;gAg Xïeï lafus vel'ambo:

provocaverint, nullus tenetur hzredi-

Ante R; vidé Exam;

4..: 9. in Not.

bus reftitnere ;. ficut. nec qui occidit pe--

quid fit, donationem effe validam.

tentenr;, licét peecatum noxreftugiatur..

Ad i. Neg; ant. pro;2. p. Nam ly ideo

Vide R: ad 1. fequenti n.'94..

non dicit ibi veram caufam , cur provo-

Ratio : Tales. cenfentur. renuntiáffe:

catus deobligetur, fed catífa eft, quia

jori: fuo.

Pro:cujus majori iutelligen--

occifio provocantis-in duello-non eft ei

tià;.

if

injurioía ,. utpote -qui'fciexäs & volens

Jl

QUJERO IV:. Si- occifüs:ante mor--

ceffit juri inpropriam vitam, Ündenon

temroccifori condonavit reftitutionem , ,

occifor, fed occifüs hzredes fuos injario-

funtne lizredeseejus liberi ab oncre refti-

se -p.ri'vat Ífpe emolümentórum.

tutionis alizientorum: hzredum: necefz.

Ad/4, N. con.. Nam cüm illa obli-

s

fariorum occifiz:

gatio-pietatis involvat moralem unita-

:OXCIV.; Refp..1... Si precife: in foro»

tem intet occifum;, parentes; liberos , &

anima:condonetinjuriam . certum eft, ,

uxorem (ad do&trinam eorum de quibus

non deobligart hzredes:, , fi-aliud nihil:

in R:7-ad. Q. 1.) illi habent rigorofum

exprimat;

jüs quafitum immediat? ex ipfo jure na-

Ratio: . Quia illó lóquendi: modo ni-

turz, ne perfe, feu ex intentione inju-

hilaliud videtur fignificari , quam:quod t

tiose & .violenter priventur emolumen-

lefus leforem recipiatin priftinam ami- -

ti$; quorum proximam fpere h

abent, à

1tis fibi

&itiam , & o&endat-'fenonfWere,pdium,, fortiori ne Íic priventur alime:

Eff£ 5.

debitis ;

"

2

od

i

598

FRACTATIS PIL Esonn y;

debitis titulo pietatis. Coritra hoc ereo

&

. 3. Qui vi, fraude , vel incuffo me:-

jus ageret Pater condonando talia emo-

tu, ..fed-absque matrimonii promiflione

lumenta, & alimenta , qui proindehoc

D]

virginem cotrupit , juxta probabiliorem

debitum pietatis folvere nequit,

fententiam in foro conícientiz tenetur

h.

QU.AERO V, Quomodoteftitaetqui

ad alterutrum, nimirum vel eam ducere,

refp(

tüm

alium damnificavit per injuriam fRupri

vel damna puelle & parentibus illata.

cum vel fine fraude , .cum vel fine pre-

Ó

füll

immiífttone

Matrimonii?

compeníare per bona fortunz, augende

Mit

dotem, prout ftupratori placuerit.

XCV. AnteR. vide fuprà Tradt, ;,

d

R«rio: Quia illa damna fünt per in-

Exam, 2, n. 3 , deadultetio & de ftupro

juriam illata, & peralteruttum horum

Tyf

n.3$. quomodo per has duas luxuriz

compeníantur, Ergo.

f0 J

li

Ípecies alteri inferatur injuria.

Nota tamen , hoc folim vetum effe

wm.1, Probabilius eft, quód quiinvi-

á

L

L

J

ante fententiam Judicis, nam.poft cana

tis parentic

us violavit vireinem volen-

tenetur obedire.

Poitó fi puelle zque

id

t

tem vel folàm leviter rogatam , adhuc

bene nupferit, ac fi violata non effet, itu-

[

fub patris potäfï:ate exiftentem , nec vir-

prator deobligatur à compenfandis aliis

Ptj

gini, nec patri teneatur ad reftitutionem

damnis , excepta injuria violationis, pre

m

:

in foro confcientziz,

qua tenetur juxta arbitrium viri pru-

tj

dentis,

ul

Ratio 2. p. Quiaícienti & violenti non

fit injutia.

& 4. Probabilius &

al

m eft, quod

Ratio 1.p.

IpíA virgo db amiffam fui

qui corrüpit virginem fub fpe matrimo-

E

N

alauítri violationem, non tenetur aliquid

nii, fibi veró five fi&o animo promifïi,

reftitueve patri, Ergo non violator. Hinc

tenéatur ordinati& in conícientia eam

j

TE fe

dato quód parentibus fiat ip juria,filiz eft

ducere, etiam ante fententiam judicis,

D

Odpf(

imputanda.

Ita clare colligitu-r ex $, Thom,in Sup-

3 n

13642, ln

"n

foro fori in .dä&o cefü patri

plem. q. 46. a. 2 ad 4. dicente : Iu t4l

Ra

vel tutori puelle contra defloratorem

cafu fpon[uss antequam aliam duxerit, tent-

T

n

competit actio,& ftuprator àjudice con-

tur eam ducere in uxoreu , ft frnt aqualisco-

M

1

demnatus tenetur in confcientia przfta-

ditionis , vel fi fponja fit melioris couditioni:

quii J

re patti fatisfa&ionem fibi per modum

1

Jtd fi aliam duxerit, qam factus eff impotens

beeng injunctam.,

I ta patet ex Tract.

d (olvendum illud ud quod tenebatur, d lt

toll

aLO

de Legibus. Imó anre fententiam judi-

fujjicit , fi ei de nuptiisprovideat. — Et adhtt

C gft

cis uterque tenetur parentibus ad ali-

m'a lg.

etiam non tenetur (ut. quidam . dicunt ) )

uam (atisfa&ionem , nimirum eos fin.

fponfus fit multà melioris conditioris , aut al«

Plæ/llandu

ulatiter honorando, vel veniam ab eis

quod. figuum . fraudis. evidens fuerit : quia

r

1]

petendo, nifi jam remiferint.

prefumà probabiliter poreft , quod fpenfa ntm

[/

Ratio ; Quia parentes fünt cuftodes

fuerit dec

«c

s

u*eFU()n»

epta , fed decipi fe fmsarit.

n

yix*ginitatis filiz

$. Thom.

A ali

qþüdlmm.

Quod

lts l

*2

T

P

D'eR'eþïttttibn!;-

i

E

$99

QuoódS. Thom. hic loquatur de foro

voti, utpote erga Deum:, fit Förtichuaim

€on(cientie & violatione mulicris fub

promiflie homini fa&a, etiam jurata,

Ípe matrimonii. conftat ; quia aliàs nom

3. Si lequantur gravia mala vel fcanda-

Ie POBdülICU COI]EOI'D]iCCL" ad argumcn-

la. 4. Si puclla fornicetur poftea cum

tum, quod dictis verbis folvit , & fic

alio. $. Si finxerit fe vir

ginem, & d víro

"

onat : Non dimittitur peccatum;nifi re-

deprchenía fit non eíle;

£ituaturablatum : Sed: aliquis non poc-

Quain R. 5, & 4, di&a. funt decor-

eft mulieri,. quam deilozavit, fübfpecie

ruptiene virginis, proportionabiliter, in

U

matrimoniireftituere ablatum;, nifteam

otdinc ad tepatanda damna, dicenda

sonjugio ducat,

Ergo.

funt etiam de co; qui per vim vel. frau-

Ratiío. :

In centra&u innominato

j

dem feduxit viduam , alia mve jam cor-

futio ut fatias , qui eftonerofus feu. (ub.

ruptam., honeftam: tamen..

l

E

€onditione onero(a, fiuna. pars feu unus

Nec in ullo horum cafüum corrupter

i

«entrahens contractum: implevit, etiam

fatisfacit ingrediendo Religionem, etiam

: akcm pars ex juftitia commutativa eum

D

l

pof matrimonium- contractum , ante

|

Amplere tenetur , przítando id,. quodin

ejus confummationem,. Quia aliis non

Klmi

contradtum eít dedu&tum : Sed inter

tollitur infamia.

Videinfri in hoc E-

u)

puellam & f*c.upracorexh in cafu pofïto

xam.n 13 1. ad.7. Oppof..

- füit talis contra&tus ,. & puella corporis

QU ERO VI. Quid & quomodo

Y

füi iufum: prabendo.contractum imple-

'lb

reftituendum ex injuria adulterii?

vit: Ergo- ftuprator in conícientia im-

j iC;A'

XCVI. Ante R- Neta,damna , quz ex

plere tenetur:— Sed. non poteft implere

adulterio & füppofitione- filii fpurii or-

quod promifit nifi przltando. confen(üm

dinarit fequüntnr ,. eíle hzc.

i, Quód-

i

i matrimonium,

Ergo hunc in con-

proles adultera educetur

ex' bonis patris

")

fcientia prattare tenetur,

Ma, patec:

putatitii, cum quilibet pater teneatur

l u

Quiafi promiflarius füb- conditione o-

alere prolem fuam à tertio statis anno,

;.»*mgau

nerosà ligatus conditionem impleat, ac-

2.Quodaccipiat dotem aut fponfalitium;:

j

(ïuirit jus contra promittentem,.

Imo.3. hzreditatem , ac fi cffet legitima

Ex quo patet ,. quód illa fiio non.

iM

/

role.Hincproleslegitimz , vel n ea-

tollat obligationem. in confcientia : quia

ul

hzc eft natura contra&us onerofi, uc

rum defectu. legitimi hzredes damnifis

L

cantur,

Hoc notato:

!

wtraque pars ex juftitia.fe obliget . ad

&. I. Si ex adulterio proles non na-

J

[

praftandum id,, quod. contra&u fignifi-

l1/

-«atur,

fcatur , nec ullum aliud damnum, adul-

j

ter nihil tenetut. reftituere marito adul-

"

Dixi, erdinarie, feu períe ;; nam dari

m

terz pro violatione thori.

Si tamen

[j

exceptioncs patet ex ipíis verbis S. Tho.

17

maritus reíciat de:adulterio , tenetur u-

quibus. addo, non a.ncti.

1. Si adlit

z

terque adulterad fatisfactionem per fi-

impedimentum. dirimens,

2. Votum

gna doloris , veniz petitionem , &c. ille

pro injuriá, illa pro injuftitia & infide-

——

R«ligignis aut.Caïïfitatis ;cum obligatio

lizate..

lta

-

600

TRACZATUS TIIH. Em»zens *

N

Itaprobatpraxis.&-comméünis fenfus —— E. 4. 'Si proles fit nata, -&(aäkult'eïfa

fidelium & confeffariorum.

tin

teneat ; eam noii effe fui mariti , obliga-

27 2. Communis fententiaeft, quód,

tur in conícientia ( quantum fine vitz

al

fiadulter fit moraliter certus , pto'icm "

velfamz difpendio poteft ) laborare, ne'

ti]

li

il

e

adultetio natam , eífe fuam., teneatur

legitimis prolibus 'vel/ haredibus obye-

:

Mt

mlalipfe quàm adultera re&tituere .dam-

niat damnum : teneturque ad ejüs repte -

d

narealia patti putatitio , ejus legitimis

rationem, juxtaomrium fententiam,

Ratio: Quia'injufte eft caufa efficat

. pf

prolibus., vel hzredibus inde illaca:

uterque quidem prorata, alterutro au-

hujus damni.

Sed difficultas eft demo.

: s

tem deficiente quivis in folidum, five

doreftitutionis, "Proquo

adulter mulieri fuafzrit, ut fuum filium

,.

t f

»;, $. Modusreltitutienis elle po

nimirum, íimulier habet bona .pa-m-'

1

fpurium pro legitimo fupponat , five

non.

phernalia; feu liberz ejus difpofitiomi -

. Jm

Ratio : Quando piures efficaciter

reli&a, debet.ea fliis illegitimis dare,

concurrunt ad damnum injufte-inferen-

vel compenfare 'extraordinario láborey

dum, finguli pro rata , & aliis deficien-

b

& lucrum inde acceptum iisdem tri-

buere, ornatum muliebrem misuere,

u

tibus quilibet in folidum tenetur repa-

rare damnum:

Sed fic eit in hoc ca(u.

velfilio adülterino , fi capax fit, ftattum

t

De adultera patet. - Deadultero fuppo-

Cleticalem , vel Religiofüm fuadere, fic

M

*

fitionem non fuadente.

Prob. . Eo

tamen ne hareditatem fecumferat, Vel

ipfo, quod is faciat ex fuofemine & alie-

Ó du

agere , utab extraneo, vel fao vero pa-

na uxore naíci prolem , quam maritus

tte adoptetar , icque honefto timloR-

adultera.ex errore putat elle faam, fup-

miliam & hzreditatem exeat. — Velage:

2, Dum adalter videchanc

ponit eam,

re, ut causá occultatà ei detur ;minfn'

fuam prolem inaliena domo mediisalie-

hzreditas, &c.:

3

nis fültentari, quam ipfe tenetur alere ,

&. 6. Siuno, velplurib

us ex 'h'l;sv mo-

eo ipfo eft caufa. per fe, faltem indire&ta

dis , prolibus legitimis totum dammnum

z

deceptionis & damni fecuti, Ergo.

re(irciatur, velnullüm inferatur, potek -

L/] )

& 3. Si adulter non fit moraliter

lius ill'egitimgï

mulier permittere , üt I

E

certus, fed rationabiliter credat prolem

cum legitimis füccedatin þona pattis pu-

s

non effe fuam, eo quód mulier putet elle

'tatitit,

!

fui matiti , vel.alias fic levis, vel foleat

Ratio eft,

"t confervet f:;mam , que

M

li

rem habere cum pluribus,&c. non tene-

ll

eft altioriserdinis, quàm bona fortung,

"

"i

n

tur ad di&am reftitutionem.

"ut pàatetex citando Proverb.22.

l 1

Ratie: Tum quiain dabio melior eft

Nec obftat, quód illegitimi pet leges

li

|

:'

3ir

conditio pofidentis, ut explicatum füpri

inhabilitentur ad. fücceffionem in hare"-

'P'Oï(v

L)

Tra&, 2, Exam.1.n. 13. & 14.Tum quia

ditate. . Quia 'incclliguntur,quandefcs

t

nemo tenetur luere, antequam coriftet

eft notoria, nec adelt periculum infamiz,

eum efle debitorem,

& !

*

i

velgravioris mali, vel nifi damnum a itet

U

cmüpenfetar.

p.7

m

2

De Reflitutione.

603

75,7. Si adulter adulteram ad adulte- — fateti tmet, & competentem fatisTattio-

rium feduxit, ipfe in folidum obligatur

E

nem per difcretum Sacerdotem effe àn-

ad omnia damna compenlanda

.

€o ta-

jangendam.

!

men deficiente; adultera adhuc tenetur

in folidum,

Ratio z Tum iquia ',bonumþ?amæ pu

fe loquendo prevalet bonis fortunz,

Ratio 1.p. Quia adulter feeminam fe-

£

Quia wmelius eff nomen bonum , quam divi-

'ducendo cenfeuithoc onns in fe (u

ice-

ia Wte. Prov.22. Tum etiam, quis

ipifte.

in cafa extremzineceffitatis nemo tene-

n

Ri 2.,p. elteadem quz pro R.3.

turreltituere : Sed qui non poteft refti-

»c 3v 8. IProbabilius-eit quód, licet ad-

uere fineypericulo famz vel viteyeftin

extrema neccmmte.

ultera nullo -dicterum modorum poflIit

Ergo.

damnum r:ccmpen(äve » non teneatur

Ddj x.anlier bone fama , 61 enim

;pxdligJel matitofuam crimen revelare,

"ae

f

prudensi judiciomulieris fama fit parvi

Ratio : Quia in-dubio r

liot .condi-

ttloel poffidentis; Sed mülier et.in pof-

momenti refpeciu hareditatis , wut ( jam

fit fufpecta converíationis,tenetur cum

fellionefuz fame., & femper vel fere

periculo famz ( fi.defit periculum «ot-

1emperhabet rationem dubitandi,, an fua

poris & animz ) impedire, :ne illegiti-

xevelatio t profutura. Ergo. Prob,

mus hzreditatem «capiat.

snin, pro 2.. p.Filius mstri dicenti fe effe

Dixi 3. per fe loquendo mon ttenetuw.

Íputiam, nontenetur redere, licechoe

l

Quia : peraccidenstenetur.

I. Si hzete-

icat exiftens in mortis axticulo & polt

ditas, v.g, Principatus, 'Coniitatus,, i&c.

'fump:tam'Ettdhafi&inm, ut fatentur Ca-

nonifte: Ün

prudentum judicio pluris .zftimetur,,

de eit Regula Juris : a]le-

E

quàm fama feminz,

iNam in certis

qauti faam tu.

4

H

d

pitudinem cum alterits pra-

circumftantiig bonum inferioris ordigis

judicio ( ucific hi

€, eim filius communi

in zftimatione poteft przvalere bono

opinionefit leoici

mus j-aalln eft babenda

mW(

judes.

-

fupetioris -ordinis,

2. Si periclitetur

bonum «cotmmune ,. tenetur -reyelare

Refj, 9. antacunquc fit haredi..

etiam.cum periculo vitz, t fi fpufius

"tas,mulier, fi it honeftae conditienis, &

f

effec harefi, vel peífimis moribus imbu-

paflimbonz fanye, perfe loquendo non

'tüs;& velut primogernitus in prircipatu

tenetur cum fama pdbhcæ velvitze peri-

ulo revelare crímen » licet fitmoraliter

fucceflürus,ratione cujus bonum corn-

mune, przfertim fpirituale fidei, peri«

«erta, libictedendum,& damnum legiti-

litaretur, legitimus vero effet 'Catholi-

j?

anis hzredibus avertendum,

s

M

cus & optimz fpei.

d

vt habetur

ex ref'cnpto Innocentii

,l

XCVIL Quomodo e[olvi buuc «a-

Al in €ap. off.

&i de peenit. & remilf,

fum: Filius ille adulterinus, patative le-

ubi generaliter

dicit , abfolvendam efle

gitimus, fa&usadultus vult nubere filiz

mulierem, ,

qua ignorante marito de

fui parentis adulteri., qua eít fua fotor

adulterio pi

olem fufcepit, idque vire

j

ex patre, quod ipfe nefcit: quod matri-

^

6g92g

"IOR,

N

602

TRACTATUS VIII Éxamen 5.

monium efiet nullum : ad hoc malum

alterius poffe ledi fa&o , ut fi ad jantam

f

præcavendum teneturne mater L'eve!.are

ejus appendantur cornua ; vel verbo,

fiveante matrimonium, five poft matri-

nimirum per detra&ionem: qiïæ iv

y

monium centractum , etiam contra pa-

Thoma infrà q. 73. art. 1. definitur,

Adit

t

TU

yentum voluntatem ;

quàd fit ingufla denigvatio aliena. famaper

;

D

1j

Dice: Inprimis certum eft, quód pa

verba occulta. Dicitur V. inpuffa ; unde non

TA

[

rentes id refcientes , nimirum uterque

peccant, Judex legitim& reum damnans ,

adulter, tenentur , adulterio non reve*

teftes juridice deponentes; revelansale-

DAT

lato, omni poffibili modo hoc matrimo-

rius crimen, ut vitet damnum proprium,

j

pium impcdire.

Deinfi aliter impedi-

vel proximi , fervato ordine fraæmz

chatitatis.

re non poffint, tenentur faltem uni eo-

Dicitur 2. «lieua fama, hxc enim eft

rum fcilicet filio, vel, f aliter fierineque-

at, utrique revelare,

obje&tm detractionis, ficut alienus ho-

z

Ratie eft : Quia convenientior modus

nor eft obje&tàm contumeliz, & detra-

ad tantum malum impediendum non oc-

&or loquitur. contra aliquem occulié,

contumcliofus marifefte , ait $, Thom,

"

j

currit; &faciunt parentes, quodpof-

u

fünt,

loc. cit.

D

l

Quid [i Mater prolem expofuit?

Dicitur 3. perverä:z five proprie didtz,

if

j

Dice: Si adultera fine inftinctu ad-

five zquipollentia , ut fünt nutas, ge-

n

X

)

SN

j

ulteri pfolem expofuerit , ipía in feli-

ftus, fcriptura , imó aliguand?etiam :

lentium,

NU

dum tenetur expenfas folvere domui vel

1

/I'm [

hofpitali prolem nutrienti, Si uterque

Ca?ztuii:zlïæ.

muütue cenfenfu fine inductione, tenetur

" /E&ï/m

uterque juxta fénfum R.2.

C; Nota 2. Contimeliam exä dictis

ter adulte-

J

Ratio patetibidem : fi adul

definiri pofle, quód fit , injufla dcum-

zatio féu lefio bonoris alteriws per verla

]

ram adid induxit, dicendum , quod di-

1

&um eft R. 7.

manifefl4. Contumelia fieri poteft fy

n

.QUAZRO VH. Quando & quomodo

€&o, exanimo injmïand*i procedent:,

L

reftituet, qui alium exterius damnifica-

v.g. fufte percutiende, alapam inligen

vitin bonis famae & henoris?

do. Dividitur in contumeliam ftade

di&tam, v. g. quando alteri objiciuntur

à

G

XCVIIL Quid fitfama,quid honor,

b

& quomodo quoad hoc mentaliter feu

crimina füa animo injuriandi, vocan

Ug"i r

if

interiüs injuriando peccetur per judici-

eumadulterum , fodomitam, &c. &in

i

n

ii

um & fufpicionem temerariam, vide

convitium , quod fit akteri objicienda

dü') N

fuprà in hoe Tra&. Exam. 1. n, 11. &

injrriam, quaineo peccatum none/»

Jm

v.g, eum vocando Judeum, cxcum,clau-

*u«uPcW

d

feqq.

Detvadlio.

dum,&c &in in opp

robrium , quod fitin*

'fszïä'äïïlr |

beneficia ab «o

juriose alteri objiciendo

"t'fou&P

U)L

recep Ua

XCIX. Nota 1. Eamam & honorem

m

p

De Reflitutiont. '

/iäog

Chriftus Apeü:olos' vocavit Pcul't/os Y &

2

Sufzrratto,

L:

CI. Nota 3. juxta S. Thom. infrà q. Apottolos Galatas infenía

tos: nifi modgs

excedatur.

74.3. 1. detra&tio differc à fafurratione.

Derifío.

Sufurro , ait , £v detrater im muateria

cowvenitnt , Cv etiam in forma , five. m

CH, Nota s. ex-S. Thom. q. 7 $. 4. 1;

721

sude logucudi : 45

j

d

4 WETqe

"malm oc-

Speciale & à praedictis diftinctum pecca-

tum efle derifienem.

Na«m convitiando

culté de proximo dicit.

Dferumt antes

z

*

er inteudit de

4T€

imjfime, quis detre

intendit — euis .convitiati bonorem - depri-

D

717]

0 aHten . igteudit

mere , detrabendo diminuere famam , füt-

dfumatm proxi

, fufiri

H

uuicitute

j

"

epat 410 ,

feminando j

1àd8

fürrando tollere — amicitiam

,

ivvridenda

u

difcocdias

Unde art, 27 docet, th,zöd

intendit quis , — quod ille qui. irridetur ,

fufur

ratio ficgravius peccatum quimde-

erübefrat , ait $.. D. Porró irrifto ( a. 2.)

tra&io & contumelia, quia infert ma-

mon ef| mifi de «lique malo vel defetiu,

jus nocumentum , tollendo majus bo-

malum autem fi fit magnum , non pro ludo

. mum, fcilicet amicitiam , quia aico fí-

accipitur , fed. feriosé , fí. in ldum vel vi-

