Werüm in his c

afibus not; eft urgens

Timoth. 3. ut Ícias, quomodo oporteat

Ponop]j

te indomo Deicon

fufficiens necceffitas.

Non enim incon-

L

verfari ; que cE'E?-

1 ) cefe

clefiaDei vivi,

"Wtonf

veniens eft, ut Epifcopus defectu cele-

brantis omittat audire Miffam , imó fi

Ratio hujus cft major reverentía hu-

NütEed

dics fcftus fit , ipemet in co cafu cele-

jusSacramenti & dcvotio"Fidclium.Vid?

| i

4

.in à

um

us

- De Miffs.

1183

infrä inhoc Exam. n. 62 in Notab. ánte

deputatis tamen tantütm cultui divino,

s.

tutle

R.ad Q.9. cur E cclefia foleat confecrari.

ut patet ex "Trid. cit.

LVHI. Zzcetze cele

brarc in flumine

hm

h.

L]

Dixi, regulariter ícu ordinaric ; Quia

À

excipitur I. cafus licentiz date ab Epi-

vel mari ?.

p

fcopo, qui etfi olim ante Trid. liberé &

Dico: Non licet propter periculum

(pti

nimt.

absque neceffitate potuerit, nunc veró

effüfionis Sangui-nis ex agitatione navis,

folüm in cà

A

"

d

'neceffitatis poteft conce-

praterquam quód in flumine non fit

ml .

dere, ut celebretur in loco extra Eccle-

tanta neccífitas , quia non eft tàm am-

Konte

fiam, honefto tamen & decenti, ;tfi aliàs

plum , ut non poffit declinari adripam,

d)

rofano,

z

in quo differt àmari, Legitur tamen

" ib

Excipitur2. cafus neceffitatis; utpote

quód Lufitani in praxin deduxerint ,

Legem non habentis, ac tantz, ut licen-

quód cclebrent in mari ccífafte pericu-

j

*

tiaab Epifcopo conimodé peti non pof-

lofeu maritranquillo ; quod navigatio-

fit. Talis eft cafus : 1.$1Catholicis exhz-

nis periti judicare debent.

Etita con-

d

reticorum perfecutione non permittatur

ceffiffe refertur. Clemens VÍIII. uti &

p

Paulus V.

indomo aliquà Divina celebrare, fed.

hd

uid [eutis dc Privilegio Predicato-

TE

fübdio. 2. $1 Ecclefia populum non ca-

ribus & Mineribus conceffo, vi cujus

Diut

piat. 3. In bello licet celebrare in ten-

torjo vel fub dio in defe&u Ecclefiz.

cis licebat celebrare inaltari portatili in

770

[oco decenti &honcefto extra Ecclefiam,

As

4. Pro dando Viatico defectu Ecclefiz

& Monaflerium in cameris Szcularium.

n'llül»m |

licet celebrare in domo privata. Con-

currunt enim hicduo precepta, unum

Dico 1, Certumeffe, quàd non fit re-

j

, $i

de non celebrarido in taliloco , altezum

vocatum quoad loca, infirmarias , gran-

M/illil

de Viatico , quod fecundum videtur effe

gias, (puta , gragaria, (cupredia) &

altioris Ordinis.

Ergo primum debet

Oratoria ipforum Monafteriorum, fed

"

(

€i cedere.

$. In longó itinere , ubi

in iis adhuc poffünt fine liccntià Epi-

Z

templa non occurrunt ,. ut itinerantes

Ícopi ex rationabili caufa crigere aram

cum fuis requifitis, & celebrate.

pbl

audiant Miffam. 6. l'empore peflilen-

tix ad evadendum periculum peftis, qux

Ratio: Quia Concilium prohibet, ne

u

faciliüs contrahitur , dum populus in

Miflz ctiam à-Regularibus celebrentur

templo congregatur. Extra fimiles ca-

omnino extra Ecclefiam in domibus

q.mu"*)'

4

privatis, fed Oratoria & altaria portati-

Samm(f

fus extra Ecclefiam celcbmr;, eft pecca-

&

tum mortale.

liain grangiis & infirmariis R eligioto-

"

i

Nota, quódlicét jure commimi anti-

rum erecta non cenfentur cffe omnino

extra Ecclefiam , quia juxta DD. com-

o

quo non licuerit ( excepto cafu neceffi-

hn

tatis ) celebrare, nifi in Ecclefitsab Epi-

muniter nomine Ecclefiz intelliguntur

u füE»

.fcop,o confecratis, nunctamen ordinarié

etiam monafteria. Ergo. Idem privile-

licet in Ecclefiis , aut Oratoriis tantüm

gium habent R.cligiofi à variis Pontifi-

affnfll ,

benedi&is , aut ctiam non benedi&is , €ibus.

"Dica *.

hum,V , *

T'FL ACT À TUS XV. Examen 6.

1184

Dice 2. Probabilius videtur , quód

maculatam Hoftiam ,& divinum Offi-

d Ecd

Trident. derogaverit di&o privilegio

cium offerre in loco fceleribus contami-

nato, antequam fiat aliqua expurgatio ,

pit in]

quoad privatas domos fxcularium , &

'

vdo ij

extra Monaflceria, ita ut fine Epifcopi

quia domum Dei decet Sanctitudo. Er-'-

O.

pleim

licentia cis non liceat ibi celebrare.

Qttü Y

Ratio: Quia Concil. ( cujus verba

2. Parsexeo conflat ; qgia nihil tale

itrs qu

injure invcnitur.

in R. 1. ad^ Q. 6. funt relata ) expreísé

ia licitum

k Cotrm

mandat Epifcovpisu, ut non patiantur à

Dixi , per fe loquendo ;

eft 1. ex privilegio, fi quod habeatür.

E

xer pl

Rcligiofis ibi celebrari. Ergo R eligiofis

nllutur.

2. Cum licentia Epifcopi. 3. Ex necef-

id prohibet. Ergoeorum privilegio de-

Aníccla

rogat.

Et hzc fcntcntia fervit ad con-

fitate , ut patet ex S.Thom. cit. q. 83.2.

3. inc. ubi tamen requirit confenfum

10 u

fervandam pacem intcrEpifcopos & Re-

Din 1.

Epifcopi ; quod intelligitur, fi neceffitas

gularcs, eftque tutior & practicé proba-

itm o

bilior. Hinc magis fubtilis quàm vera

nonfit cvidens; fiveró evidensfit , to-

"

tiesd fortiorilicet, quoties licet cele-

i

Jmyelin

eít illa quorundam DD. explicatio ,

:"1'

inr,

uód nimirumR cligiofis id adhuc liceat,

brare extra locum facrum, quia primgm

adhuc eft decentius.

:

hi 1

ufquedum Epifcop: id prohibeant, cünt

LX. &.2. Scx injure cafus funt, ín

üyfyefd

Concilium dicat, Noz patiantur Epifco-

lw

D

i, Sedquidopus eft expectare prohi-

tur j

quibus Ecclefia polluitur : uti fequun-

/

jryndy,

jf

itionem Epifcopi,cüm adfit prohibitio

Primuscít

homicidium voluntarfuth

ägxim'xsgv

"[ridentini ? indubié enim prohibet ,

ln

& injuriofum intra Ecclefiam perpetra-

qUO

?

d pati non vult, ut fiat.

Gatiny,

UJERO VII. Licetne celebrare in

tum quocunque modo , five peroccifio-

nem, five per fuffocationem , etiamfui-

at J

E«cléfia violata feu polluta, & inquibus

cafibus illa violatur ?

ipfius , quod fit publicum & notorium.

( N(m v'l

LIX. Ante R. nota, Eccle

fiam P/ollui

Hinc 1. Ecclefia non violatur, fi homi-

i ü"guil

cidium fit cafuale , vel fa&um ab amen-

V qut

vel violari, nihilaliud effe, quàm in ea

te, ebrio, vel puero. 2. Necfi quispro

,fm,m(tm

]

exerceri certas quasdam actioncs turpes,

1

R'mlem,

indecentes;ac loco facro injuriofas poft-

defenfione fui occidat aggreflorum ,

Mar,

ea nominandas : Etfi enim facraà pro-

quia non eft homicidivm injuriofum.

fanis & turpibus phyficé & rcipsa ma-

3. Nec fiquisextra Ecclefiam valneratus

äflgu im) l

fïfrfmmdl'l

culari nequeant , bene tamen :n morali

aut percuffus in ea moriatur. 4- Ad

Ecclefix violationcm nonnceceffario re-

ilviOIatuf

hominum azíflimatione.

Qo notato

&. I. Per fe loquendo mortaliter

quiritur effufio fanguinis , fed fufficit,

Wi ET

peccat, qui in Ecclefia violata celebrat :

quód ex percuffione intra Eccleliam fa-

non famen incurrit aliquam cenfuram

&a fequatur mors ineadem. $. $i quis

QUs c

i

'v€l irregularitatem.

exiftens in E.cclefia occidat vcl vulneret

NUpfat

. Morali Fidelium exifti-

Ratze 1.

exiftentem extrà , non violatur, bene

at

qüi

W

d Aiec

matic?nc valde indecens judicatur , im-

tamen fi extrá cxift;ns cccidat eum ,

€

-

"ia

um

De AMiffa.

118$

0f

QD

eft ín Ecdefïa.' €6. Si Judex reum fuf-

ftens percutis exiftentem in Ecclefia,

g,

pendat in Ecclefia, viofatur, quia cít

violatur : fecus fi exiftens inE.cclefia per-

« D

occifio injuriofa loco facro. 7. Si quis

cutis exiftentem extra Ecclefiam.

pro Fide in Ecclefia occidatur feu mar-

Tértins Cafus cft voluntaria ac noto-.

tytizetur, verior opinio eft, quód pol-

TT

k

tia pollutio feu cffufio humani feminis

- lüatur; quamvis enim (ut difcurrit no-

five cum five finc complice, Idem eft de

Wal |

fter Corradus ) ipfa Ecclefia fan&ifice-

coitu, Siverà conjuges ex caufa díutiüs

'hqu du

|tur ex paffiva effufione talis fanguinis,

[o)

liuitur t3men ecx ceffufione activa.

in Ecclefia morentur, & conj ugio debi-

Dus

té utantur, Ecclefia non pelluitur , ut£

N

Nam fceleratius eft occidere virum fan-

d

nec, fi fit parva diftillatio feminis, licót

&um, quàm pravum.

ao

fit mortalis ; vel fi ejus cffufio fit invo-

i

Dixi 1. £z Ecclefía vel intra eam.

luntaria , vel fiat in te&o , campanili,

Si enim occifus exiftebat in te&to vel

nrit, t

crypta, &c. Ut Ecclefia violetur, non

[icet t

türri, vel in fpcluncaterra, Ecclcfia non

eft opus, quód à femine effufo contin«

violatur.

iprina

|

gatur, quia violatio fe

b

|

Dixi 2. publicum & notorium, fivc

1oco facro facta.

quitur ex injuria

fint, i

jutis five facti notitià, ut habet commu-

ais fententia.

Ivota hic ex Engel in Collcgío ]u:;'g

j que

Canonici, quz fuerit ratio Ecclcfix fta-

Secundus cafus eft. effufio humani

tuentis, quód Ecclefia potiüs violetue

dutat

fanguinis publica feunotoria(ut dictum

ante de homicidio ) & mortaliter pcc-

per humani fanguinis & feminis effufio-

lia

uantitate, Ex-

caminola , ac ín magna

nem, quàm per alia deli&a, v. g. blaf-

g

plicant hoc bene Lede

i

ma & la Cruz

phemiam, furtum, facrilegium, perju-

! at

ic: Non violatur Ecclefia per effufio-

rium, &c. Eftergo hzc ratio ; quia hec

gptori|

duo crimina, fcilicet fanguinis & femi-

(lom|

nem fanguinis in propriam defenfio-

]

nem, aut puré cafualem , aut natura-

nis effufionem, pra cxteris vitiis fem-

] e.mm-f

lem , ut càm é naribus cffluit ; aut me-

per facrz paginz à minifterio divino ex-

fiquit

dicinalem, ut càm quis in Ecclefia mi-

cluferunt : effufionem quidem fangvi-

ydont

nuitur. Etidem eft de effuffione proprii

nis , quód contrarietur. manfuetudini

fnjuriof.* j

Chrifüi , qui nuflius fanguinem , fed

fanguinis , nam fi culpabiliter & morta-

nvalnffïuï

. liter effundis tuum fanguinem in Eccle-

fuum innocentiffimum pro nobis cffü-

dit: effufionem aucem feminis , quia

u o :

fia, violatur: fecus fite flagellando pro

o ii

peccatis, aut cafualiter, aut aliter licité.

contrariatur immaculatz Hoftiz &Vir-

( fufäiäv

Et, ut Ecclefia violetur, non eft neceffe,

ginez Proli.

ia*

ut fanguis cadat in folo Ecclefiz. Nam

thrtu: Cafus eft Q(cpu!tum alicujus

Ü

etfi recipiatur in vafe , aut accepto vul-

T d

excommunicati , puta ( poft Concil.

Rere flatim exeas ab Ecclefia, violatur.

Contlantienfc) non tolerati;feu vitandi,

ify bcnq,

Nec eft neceffe , quód percuffor fit in

ut fi publicé acnominatim fit denuntia-

[ cuühq

1 k-cyclcüa : nam fi extra Ecclefiam exi-

tus vel notoriuc Clerici percuffor, per

ecana

z

L'lkl'l 11

TRACTATUS. X, Examen 6..—

1186

LXI. £. Ex difcurfu

Vnoüri, Corradi,

atl

eam víolatur Ecclefia , five fit confecra-

ta, five folàüm benedicta. -

qui fic habet: Loquendo deEcclefia con-

d Di

Quintus cft fepultura hominis infi-

fecrata , poteft eam reconciliare E pifcl'ow-'

liüswgcrc

us, non tamcn fimplex Sacerdos, nili ex

delisíeu non baptizati, etiam infantis ,

Quf

fitàmen fitextra matris uterum j fi enim

commiffione Papz, aquá priüs per Epi-

at

adhuc fit in illo, tànquam pars matris

fcopum benedictà, ut ait S. Antonin,

Jit : |

3. p. tit- 12. cap. 6.. $. 5. ac. Sylvefter

reputatür , & cum ca licité fepcliri po-

ttquat

teít in Ecclefia, absque eo quód illa

Verb. Coufecratio Ecclefra. $. 8. Si verà

:qua;Qlj

violtur. Porró fiquis infidelisfeu non

Ecclefia nen erat confecrata , p,c)ter'itfel-';T

aetürà

conciliari per. fimplicem. Sacerdotcm

baptizatus in Ecclefia fepeliretur, ante-

ii jam

juam facra im ea fiant, & antequam

curn fimplici aquà benedictà, non ;;g;cä

tyon

Catholicus inea fepeliatur , dcbet €ada-

cum aqua benedi&a, vino & cinere mix-

vil f

ià, cum qua Epifcopus reconciliat Ec-

ver ( fi abaliis difcernipoffit) priüs ex-

ii

humari, & Ecclefia vcl Ceemeterium

clefiam confecratam;ut prafaui DD. in-

lt

reconciliari.

quiunt ibidem.-

x

li v

J Verum ex

Privilegio Julii II. poffunt

Sextus cafus eft ; fi-Ecclefiz partes

E ffd dfl

comburantur, aut ita deflruantur, ut

Generalis & '.Pvrovinciaïcs.', corum c'luelyi-,

d

neceffe fit eam de novo rezdificare , fal-

cés gerentes Ordinis Minorum libere

hn

Ecclefias, Coemeteria, Oratoria & Capi-

tem quoad majorem partem. Inquo ta-

tdit; x

;

snencafu nonceft proprié violatio Eccle-

tula eorum folemni benedictione bene-

laW

fix, fed confecrationis deperditio , qux

dicere , acillas, fcuilla , quomodocun-

N

roinde Ecclefia rezdificata non eft re-

que pollutas feu polluta, quotics opus

ii

concilianda, fed de novo confccranda. Si

fücrit, aquá tamen. priüs pér aliquem

Ipferj;

ruat folümteétum, & parietes maneant

Catholicam Epifcopum , ut moris eft

thocail

bencedi&à, reconciliare, &c. Etidem

/

integri, confecratio non amittitur, quia

"btrpi

illa proprie fit & verfatur circa parietes.

concedit Lco X. quod quidcm privile-

ts

n

Si E.cclefia non fit confecrata, fed folüm

gium eft ctiam ín noflro Privilegiorum

tl

libro ; & quod poffunt Fratres Minore's;

:

"

benedicta, non pexditur benedidio per

PA

hoc, quàd ruant parietes : quia benedi-

poffunt etiam , qui funt Ordinis no&ï'ï

fifiy

ï

&io verfatur circa folum feu tercam, quà

Predicatorum.

?

ItEcei

durante durat & 1lla.

Quid f feconci

I

iatio Eccleüi m

N

Vantri

Nota, quód fi ceemceterium fit Eccle-

citó conimodé

uon poffit ficri , poffetne

wara

jl

fiz contiguurm, pollutà illá polluatur &

Épifcopus difpenfare , ut in ea hccat di-

vina peragere ?

x

E(luäi

illud ? quia accefforium Xfequitur fuum

Dico: S1i Div

1

defa Y

j

principale , nonautem é converfo. Sí

ina acïhin't"þcxri-m þofl'emf

A. E t

ci contiguurri non fit , tunc Ecclefià pol-

peragi in aliquo. Oratorio cum altarí

luti , coemeterium non polluitur.

portatili, uonpoteft : fin tninüs,poffet i

li

/

Aünt a

)UJZER O VIII. Quis Ecclefiam

cafu neceffitatis , ficut inaliis neceffita-

W

amme

Vütor

pollutam poteft reconciliate ?

tibuspro fgiritualj vel] temporalid

ga-3

*

[d d

ü?g,

i u

De Mif

II 87

ml

l

€ po-

IY

evitando in Jure pofitlvo difpenfar

funt , vel e& ufi fint ad vfus profanos ,

£cft..— Di&a neceffitas difpenfandi faci-

Á

velad reponenda ibi ftramina ,animalía,

j

lo

liis urgere poteftin cafufcpulturz.

&c. inflar diverforii, ftetitque absque

lt

)uid faciet $acerdos, i E.cclcfia vio-

tecto, Januis, &c. debetne folemniter

i

«

Íctur inter celebrandum ?

ab Epiífcopo reconciliari ?

!

DDico: $i Canon jam fit inceptus ,

Dico , non eífe neceffarium , quia ex

|

iT

profequatur Miffam ; fccus, omittat re-

nullo jure conftat , Eccicfiam vcl altare

i Siw'rö

violati per exercitium bayeticum, imà

otei-

liqua: Quia Canone incepto Sacrificium

ceufctur aliquo modo inchoatum , quia

non violari colligitur ex cap. £cclefris.

gT

hoftia jam eft parata ad.confecrationem.

deconfecrat. dift. 1. Hinc fufficit, quód

yatd

Epiícopus vifitet, & infpiciat altaria, ar

Mi

go non debet rclinqui impcrfe&um.

- Quid ff Sacerdos bonà fide celebraret

fint frata, & ipfam Ecclcfiam & altaria

ia

in Ecclefia violata , nonne per hanc ce-

aquá benedi&tà afþergmdo fimplici be-

jDD

febrationem cenferetur reconciliata?

nedi&ione reconciliet ,^ vel Sacerdoti

committat reconciliandam, $i veró cffet

'Dico: 'Tutius & probabilius eft, quód

[ poh'äf

non; fed debet adhuc fpecialiter recon-

neceffitas in tali Ecclefia celebrandi ante

i

ciliati.

hanc Epifcopi vifitationem , debet ad-

ml

Ratio : Tum quïa id ex nullo jure

biberi Altare portátile fecuritatis causá.

:&'Cdpi-

conflat ; nam c. Ze fabrica. de confecr.

«id vero, fi Catholici recipiant ali-

pebcn

dift. 1. quod folet objici, in quo dicitur,

quam Ecclefi

t

*Turcis?

am ab Ipfidclibus ; v. g

;

aliquando totius confecrationis fancti-

$g

ficationem per Miffarum folemnitatem

JDico dcbere fieri, proutanté di

&um

r

]

impleri: illud, inquam , non loquitur

eft ad quintum cafum n. 6o.

m

de hoc cafu,, fed de illo , quando paric-

1id fí Ecclefia fuiffet ab 1pfis Infi-

"Ri

&es per partes reficiuntur, & innovantur,

delibus xdificata, v. g. Mofchæg aTur-

yritl-

'Tum etiam, quiz aliàs etiam fufficeret

cis, Synogoga à Jtdzis.

u

Miffa malà &de le&ta : Sedhixc non fuffi-

Dico , debere corpora Infdelium ejí-

Mi

Cit.' Erpgonec illa. Prob. maj. Quia

ci, radiparietes & ligna, & cüm coníe-

jv

falfum eft, quod ignorantia Sacerdotis,

crata nunquam fuerit, confecrari,

in Ecclefia violata celebrantis , vim ali-

xkfli u |

quam tribuar reconciliationi ejus. Ergo.

Vafes , facra uafa, & aliaad Mifam

.

,i) Pgü,[rie |

Confirm. Si ex difpenfatione Epifcopi

:

"d

»equifrta.

(de'qua ant&) Sacerdos celebraret in

?

Ectlefia violatà; per hoc

]

no

.QUAERO IX, Quid de hís cenfes

n Feconcilia-

n'm POM

!

al

ur. Ergo nec, &c. —

LXII. Ante R. nota; quód, cur in

" d

Ouid fí. Catholici ejectis Hazrcticis

:H

o

febus ( qux in ufum hujus Sacramenti

f

l(l«ir

/

réGipiant aliquam Ecclefiam li. rité

veniunt ) adhibeantur confectationes ,

( n:ct

fit^|

I

?þþfä&fatäm ;fedH

tici ha&cnus in

lizcfit ratio ( ut ait $. Thom. 3. p. q.

4j

AH

ïäpefäg&üfäf*fua' exé

d35in ea fepult

d3. cit. a. 3. Ecclefia, &alia hujusmodi

r

L1I1 111 2

inani

llGl

1188

JRACTATUS.XP. Examen 6.

x

snanimata confeerantur , non quia fint

fum neccffitatis excufari à mortali ob

à Bncä.Thc

iberadt

gratiz fufceptiva, fed quia ex confe-

parvitatem materiz , ut ficelebraret cum

«ratione adipifcuntur quandam fpiritua-

cingulo aut manipulo non benedi&to.

hi &

Deccaretne Sacerdos utendo in Miffs

lofttin

dem virtutem, per quam apta redduntur

divino cultui , ut fcilicet homines devo-

veftibus fordidis feu immundis ac lace-

i qu

ris 2

"

nconhec

tioncm quandam exinde percipiant, ut

ffir

740, f cffent nOtabilite;' tales; ut

lorpota

fint paratiores ad divina, &c. Et inde

eft , quód hujusmodi ante confecratio-

patet cx cit. cap. efhimenta.

amodiy

Nott,

nem emundantur & exorzizantur , ut

Effetne peccatum ex generc fuo mor-

exinde virtus inimici pellatur.

Hac

tale, facris veflibus uti a prqfanoä

Qundo.

:

ufus ?

4

S.Do&. Hocnmotato ,

s uan

&.I. Velles, quibus Sacerdos ccle-

"Affiraso , prepter irreverentiam, qua

dtort,

fit confecrationi.

braturus debet effe indutus, patent ex

Hinc in cit. cap. di-

ii

rxcedentibus. Suntnamque ami&us ,

citur , quàd aliis ufibus fervire non de-

g"

alba , cingulum , manipulus, ftola , &

beant quàm Ecclefiaflicis, . Hinc nec

gonaqe

Janeta feu cafula.

Omneshz veftes

Iicet eisutiin comcediis , ctiatm facris,

A

( idem eft de Pluviali & Dalmaticis )

& in loco facro.

Verumtamen ex yve-

lhpir

funt bcnedicende , eó quód Ípccialiter

flibus profanis licere faccr'ci':rgros , pra-

ii

xisquotidiana docet.

*

gt

prot«m facro minifterio fint dcpu;ntæ,

1

x-'n

Unde & dicuntur veflcs facrx.

Peccatne ?. qu

1

d:is geäiBus; c-ctg-

lia

brot?

1

t

^ x lnl

— Qnomodo facrz veftes fuam benedi-

&

&ionem armittunt ?

Ef

Jiqua. inckccntia,ï fed non

ggxorä

dium'pro

talis.

d

mittunt eam ,

f ita'tumpantukt aut

uperta

lacerentur , ut prior forma artificialis

Nota2, non lrcer

€ S'a&cirdäti v.rc,fïehäg

wndrftpq

dum fe induit, fumcre de altari proce-

in eis non ampliüs apparcat, nec fervire

"a

ampliüspoffint illi furctioni, ad quam

Iebratione Miffarum , cüm 1d competat

hs i

fa&tx funt. -

tantüm Epifcopis, five folemniter iv

fifrun

privatim celebrent : inferioribus veró

ROL

Licetne flola uti pro manipulo. vel e-

habentibus ufum Pontificalium,non mft

contra?

OR (

Licer ig caufaneceffitatis, fi commo-

quando in Pontificalibuscelebrant. Eta

la, a

dé poffit adaptari

decrevit Sacra Congregatio ,. & hocde-

"OTaDtIS

Icbrare in veffi—-

eretumroboravyit Urbanus VIH. —

Effesue peccatum ce

tüdelo.

bus non benedictis ?

EXHI. g. 2.. Plura funcrequifita ad

l. In

Effer de fe moxtale ex cap. veffimenta-

apparatum Ecclefiafticum pro facienda

m Ole

de couftcras- dift. 1. puta , fi fieret abs-

Miffa. Etfunt,ut fequuntur: ,

]

sl

que gravi neceffitate. Hac enim excufat

- Regniritur X. Altare confecratum ab

Ut

inprzícnti, quia Leges humanz ctiam

Epifcopo, vel Abbate, aut alro privile-

"

Ecclcfiaflicx cenfentur in ea non obli-

1ato: altarc, inquam, vef firmum , feu

u

De

gare, Poffet etiam cdebf?ps €xtra €a-

ftabile , V;ilg-mtifcf&uyigigm.'

oc

u

þe | AMiffa-

*

L

1189

itad

at

ld

hoc g.Thom. à. 3. fæpi;ls citato dic

d:judica.; de cafu , quo

quis non.

A

vult audire Miffam nift orto Sole, vel

2. Per altare fignificatur ipfe Chriftus.

i

Unde. & confecratio altaris fignificat

cutn certo cereorum nufero, orfcizini' Q

u

fitu, velàtali Sacerdote, qui vocatu&

fan&itatem Chrifli. — Et ad 8. ibidem

173

Joannes, vel habet ftaturam Chrifti ?

docct, quód mortaliter peccaret Sacer-

dos confecrande absque altari , calice ,

Eft. fisperflitio , quia ex fe eft cultus

n

inanis & ad elevandam in Deum men-

& corporali confecratis, & cateris hu-

jusmodi per Ecclcfiam inftitutis.

tem inutilis. — Hic in re fimplicitas &

ul

Nota, Altare cenferi violatum , T.

ignorantia petentis poteft à mortali ex-

dando menfa enormitcr frangitur.

dlaree

nfat

2. Quando lapis fuperior feparatur ab

LXIV. Reqwiritur 3. Minifter fal-

tem unus in Miffis privatis (in folemni-

r

inferiori. .3. Quando frangitur ipfum

?zm,

r

figillum fcpulchri, id eft

, loculus , in

bus duo ) qui vinum & aquam ccle-

i

quo funt facrz rcliquiz, 4. Quando ex

braturoporrigat, eique nomine totius

An t

u

populi refpondeat. — Debet autem effe

ocunque cap;te altare amittit fuam

mhim,

;

ormam. .

mas, non fcemina , ut patet excap. jz—

hibendum. Etpraftat in cafu neceffita-

Q

Requiritur 2..

Ornatus altaris : hoc

tis Miffam dicere fine miniflro , quàm

a

. enim dcbet habéfc tres mappas lineas ,

! , quasetiam decct effe bencdictas. .Si una

fcemini minillrante. . Legitur, quod in

df

uibusdam locis Moniales claufuram

fitduplicata, fufficit pro duabus. Item

debet habere pallium , id cft, antipen-

non habentes Sacerdotibus in ecarum

Ecclefia celebrantibus miniflrent , &in

tf

d

-

:

ium pro decentia, quod tamen f1 ob

Belgio fcientibus Epifcopus ápud Mo-

paupertatem Ecclefiz non adhibetur ,

)r: ;ïüf" '

non cffet peccatum.. Debet adeffe Crux

niales puellz. 10. vel 12. anmorunr ad

idinilru&e. Tranfeat hoc. — Permitti

n

etiam probabiliüs loquendo in tali alta-

ri, cujus imagoó reprzfcntat Crucem vcl

faitem poteft, utfeemina vcl Monialis

n

ín defe&u alterius Miniflri àlongé re-

gt

Crucifixum. Quia Rubricaprafcribit ,

Ípondeat , nom tamem, üt immediaté &

LU

quód Crux debeat collocari inter cande-

n,nonmh

labra. . Crux ergonon debeteffe nimis

proximé Sacerdoti miniflret.

Requiritur 4. fub mortali Calixcum

a

alta, fedobverfari oculis Sacerdotis cc-

vt

lebrantis. . Debentadeffe candelabra &

patena ab Epifcopo vel à fimplici Sacer-

D.

candele accenfz , quz debent effe cc-

dote ex commiffione Papa confecratus.

i

rex.. In neccffitate celebrare, cum Tu-

Dehoc S- Thom.3. p. q- 83- cit- 23*

i

uondam Sacerdotes

j

cerna olci, aut cum uno !umipe,!'æon eft

ad 6, fic difcurrit :

nomaurcis, fed ligncis calicibus ute-

mortalc.

li j

bantur , Zcphirinus autem Papa patenis

- Quanta eff obligatio adhiberelumen

:

vitreis Miffamccelebrare conftituit : de-

u

in Miffa ?

la

verfali

inde Urbanus omnia fecit argentea.

jifly

- Eff fub mortali , at patetexuni

Poflmodumautem flatutumefl;ut Calix

Do-

Mi

ï mwd&æ .ECCfefiæ,

.

Lul Hl 3

Ri

1190 .

TRACTATUS XV. Examen 6.

,

Afijre

Domíníi cum patena five ex auro omni-

Qualites Mif l

[4

ge:;d:c,;

* llb

no , fivc ex argentofiat , vel faltem ftan-

De xre autem

UJER O X. Quid de ca fentis? !

Di-in4

neus calix, habeatur.

aut cx aurichalco non fiat, quia hoc vini

LXV. Ante R. nota, Miffam feu Sa-

li, que

crum aliud cífe votivum , aliud de tem-

gune

virtute zruginem parit, paritetque vo-

pore, velde fefto. — Miffa votiva eft,

tixEck

mitum provocat : nullus autem in ligneo

feu vitreo.calice przfumat Miffam can-

quxcunque ex voto , vel defiderio pe-

NU

tentis , vel arbitrio Sacerdotis legitur

du E«

tare : quia fcilicet lignum: porofum eft ,

alio dic . quàm -Rubrice prafcribant.

entüum

& Sanguis confecratus in co remaneret :

iCantor

vitrum autem fragile eft, & poffct fra-

Miffa de tempore vel fefto eftj qua legi-

tureodie, quo Rubrice Miffais pr-

Metyent

&tionis periculum imminere, & eadcm

AXVI.

xatio eft de lapide.

Etidco propter re-

fcribunt.

Ét hac iterum vel eftpriva-

ta, vel folemnis cum cantu, vel ctiam

li

verentiam Sacramenti ftatutum eft, ut

cum miniftris ; & eft aliquando.conven-

m

Af j

expradictis materiis calixfiat. Hixc ibi.

Requiritur $. Corporale , de quo S.

tualis , có quód major pars Conventus

däunäi;, :

It y

Thom. ibidem ad 7. (ic ait: Corporale

vcl Cleri vel populi ad eam conveniát. *

fitde pannolinco, quo Corpus Chrilti

RI

ux & qualis Miffa quovis die

Pute

fm)&DOfT

fuit involutum, Unde inEpiftola Sylve-

fit legenda, debet quilibet Sacerdos fci-

re ex Miffali; quo utitur. Certum enini

P»al vidie

fltri Papz in eadem diftinctionc legitur:

Confíulto omnium ftatuimus, ut Sacrifi-

eft, quód per fe loquendo feu ordinarié

o

T (

cium altaris non in ferico: panno aut

legenda fic Miffi,: qua co'die in Miffali

prafcribitur. ^ Unde noftrum Miffale

fj deq.

intindo quisquam celebrare Miffam

Ttmor.

praíumat , fed in. panno lineo ab E-

ita flatuit : 7Miffa quotidie celebrari de

bet fécundum or

i, deq

ïi"t: ilà

pifcopo confecrato , ficut Corpus Chri-

:

dinf'm ojic

;

155001

?

i

Á

u

ftiin indone linea & munda fepultum

illo die.

itipoef

onfin

fuit.. Competit etiam pannus .lineus

Ratio: Quia Rubricx fruürä-vn

£550112

& &

factz, fcd üt ferventur.

W)VC! l

propter fui munditiam. ad fignificandam

conícientiz puritatem , & propter mul-

R. 2. Poteft interdum. gravit&i'*?þ'eä

IN

cari ordinem dierum & Miffarum in

:

tm d

tiplicemlaborem , quo talis pannusprz-

Miffili przfcriptarum - non: fervando ;

Qdoafts

paratur ad fignificandam Chrifli Pafïïof

[/

ncm. . Hazcabi.

:

prafertimfi Miffz Convcitüales àMit

'a)

x lmeo æ

fali difcrepent, ut fi quis in Pafchatecez

meïqum

Requiritur 6.- Palla etiam €

& purificatorium lineum ,. in'cujus de-

lebraret de Reguzem y velex proprio ca-

ht

pritio quotidie Miffamwotivam. ^ ^ "

l] t

fc&tu poffet adhiberi ftrophiolum, quod

s

tamen poftea cx decentia non cffet am-

Ratio: Tum quia potcft oriri gravé

El:um Q

pliüs adhibendum ad tcrgendas nares.

fcandalüm. -"Tum quia (altcni 'c;gnlixef

l]lm]qs

tudo introduxit majorem obligatiónem

NT

'Tandcm regui—ri;ur Mifüale, &

P

circà Miffas Conventuales ; quam circa

b

"u

de eelébr;

1

puvatas, Imoóirne quidams

WDM

Mf

)

De 17/!;]772. ' w

I119Y

quibus diebus

'("ojlakpmpria Miffa di

AMiff. pracipitur , ot in f.&cl&his Cathe-

dralibus, Collegialibus , & Conventua-

;efï. Hzcex Miflali.

niy

libus in. Communitate. dicatur Miffa

Diciturin hac Rubrica, quöd poffint

u- |

dici, qua proinde cadit fub gravi obli-

dici M:f Votiva approbara , & hz funt

ett

gatione ex Éne perfc&e. obícrvationis

)

uz babentur in finc Miffalis j quibus

jnd,

ritüs Ecclefix.

in noflro Miffali przmittitarhzcR übri-

Nota, maxinié incumbere $

upefio-—

m l

ca: AMiffa feguentes votiva dici pote-

ribus Ecclefiarum , Capitulorum , Con-

lgt

runt infra bebdomadam juxta populi de-

a

ventuum , corumque vices gerc)ntibus,

votionem, quando fzflum duplex aut. (u»

ulp

& Cantoribus, &c. curare , ut on:;nia tité

prnon occuvrit, feesndum vitumtaumn

ebferventur.

Qui ritus de-

i p

is&

dici ,de quo fit Offcium.

eüPriw

— LXVI. gB. 3. De.Miffis Votiv

fcribitur in prima Miffa votiva , qua cft

dti

Requiem noftrum Miffaleficftatuit ; Pro

de SS. [rinitate , nimirum quamdo in

onyt

Miffis. privatis non. folüm . Miffz pro

ea debeat dici Glerza , Credo , A/Jä!uja P

n

defunclis, fed etiam quzcunque Miflx

Tta Miffa efl, vel Benedicamus Deomznv.

ithi

Votivz approbate poflunt indifferenter

Quod ibi videatur. Plurcs Miffe votiva:

jj d

dici (praterquam in £fefto duplici & fu-

innoftro Miffali funtapprobatz , ut pa-

l t

prà, & Dominica vel Octava folemnitfi-

tct infpicienti ; quia diverfzfunt Mifo,

m2; vcl die octavà folemnis Octave , &

af

poftquas notatur hzc Kubrica : Quardo

ditil

infráàtotam octavam. Epiphanim, & in

er Anmum ex votovel devotione. de boc

M T

feria4. Cinerum ) cum memoria tamen

Santlo celebratur Officium , fiat f , &c.

ejus, dequo factum eít offcium , & alia

j f

Ubi videre eft in feflo SS. Angelorum

memoriavel memoriis , fiquz eccurrc-

Cuftodum.

Item. San&orum canonmi-

gmrii"

rint: idautem paíffim nonfaat, ut quoad

zatorum Ordinis noflri , nimirum $.

in *

fieripoteft, Miífa cum Officio concor-

Raymundi de Pennafort, $. Thomz A-

det. .. S1 Miffa folemnis Votiva prore

uin. S. Vincentii , B. Agnetis de mon-

/

,

!

gravi,vel publicá E cclefiz causá in fuprà

tePolitiano, $, Petri Mart., S. Cathari-

di&tis dicbus exceptis petatur , poterit

Vit?r?*

nz Scnenfis, S. Antonini, S. Hyacinthi ,

etiam dici cum una oratione. tantüm ;

& $. Ludovici Bertrandi.

ff

ial

modoó altera etíam ( nimirum folcmnis

Miffa)) dicatur dc illis feftis vcl diebus.

. Quid fi petatur Miffa votiva de ali-

Md ?

uo Sanco, dequo in Miffali non eit

Praterquam t2men in Dominica prima

ach |

nifi Miffa £fti, nec alia Rubrica ,. v« g.

Adventüs, Ferià 4. Cinerum, Dominicà

$(0?;1:061: v

de S. Jofcpho , $. Antonino Paduano; &

Y

n

prima Quadragefimx , Dominicá Pal-

aliis , &c.

marum cum tota Hebdomada majori ;

jl gr'zvä |

Dominicis Kefurre&ionis & Penteco-

Poteft dici Miffa Fefli, fic tamen, ut fi

j (l ld

in ca occurrant hac vel fimilia verba ,

,

fles cum .duobus diebus fequentibus ,

die Nativitatis Domini, Epiphaniz &

Cujus Natalitia , aut Nativitas , &c.

"d

loco eornm dicatur , . Cufes comzmeme-

Wldfra

äfcïejnfwgis& fcfto Corporis Chrifti, in

-

VALO 5

|

i

TRACTATUS XF. Examen 6.

1

xip.

rAtÍo, memoria, ueneratio, &c.

Velfiin- faltem unus dies ob humanas infirmita-

av

fertum fit ly bodie, omittatur.

tes debet Sacerdotirelinqui vacuus. Et.

a hu

ita patet ex Cap. .Significarum. de pra-

Mmde

- Nora , fi petatur Miffa ex Feftis B.V.

extra illa cjus fcfta ,. vel fi petatur de

bendis.

:

qubili v

- Teneturne Sacerdosin die Animarum

[:

P'entecofte, de Fefto Corporis Chrift ,

I.'IHSFC[IC!

. dc Paffione Domini ,. legantur Votivz

Miffamofferre pro omnibus defundisin

li, qi

x

D

faislocis notátz, non veró Miffz fefti.

gcnere 2

iondbll

Dico, confultum effe , ut fiatita, &

l

Poteftne dici Miffa votiva dc quovis

Sancto Canonizato?:

praéticetur : unde & Ecclefia in ea Nf

Icha |

fiade co concef-

fa fecit Colle&am pro omnibus defun- -

t act

"Affirmo: Quia Eccle

fit publicum cultum. -

&isincommuni ; Preceptum tamen

nfe ol

Nota, li fit Bcatus feu non Canoniza-

non cft, adcóQue ad libitum applicari

Ti ut

tus, ejus Miffa non potcft dici extra Nä—

oteft.

thcner

talem cjus.

l

Ratio: Qui

ahoc þræþeptum hüllibi

lob

N

.LXVIL. Va

letne Statutum, ut quoti-

extat.

inrod

die fiat Sacrum de B. V. , prefertim per

'Qnuid fi Sacerdosin Miffa de Requiem

xdicul

unicum Sacerdotem , ut quotidie eam

omittat Sequentiam Dies áre, 'c. pec-

T

catne ?

&

Miffam celebret ?

ilitàm |

— Peccat folüm venialitér , quia eam

VU r

Ad 1. Quafiti partem affirmo , poffe

Statuto , confuetudine , vel Fundatoris

omittende Miffa proprié non mutila-

Vrv

voluntate confílitui , ut praxter Miffam

tur, quia fimpliciter non eft pars inte-

VW

egralis Máffz. — Imó nec venialiter peé-

d yrl Sin

principalem de fefto occurrente cele,

bretur altera Votiva in fefto qua:ntuzm'-

cat , dum Rubrica dicit, quód poffit dicí

tufhenjm

vis folcmni de B. V.. etiam in certo altari

próarbitrio Sacerdotis? p

omittat ex caufa,

:ræcipqä Iïcam

än!di(i M

ad cultum Dciparz amplificandum vel

( Q ((U jl

LXVIIL Qzsjex fundatione tenetür

confervandum. Et ita practicatur in

!:?'") fien

Cathedrali Ecclefia Conítantienfi quo-

cetto die ; vcl quotidie legere Requiens,

W quw

' sidie di&tis Matutinis, itautnec in Pa«

teneturne i conícientia ctiat in. fe&ifr '

L

fÍchate omittatur. Nec hanc praxin im-

folemnibus ?

lat

Y

Non teretur, fcd meliüs facit infeflis —

Éprobat Pius V. in Miffali dicens : 57 frat

Xf'q'/lü)] [

Officiem duplex vel fémiduplex , Mif-

folemnibus, v. g. Duplicibusac Domi-

":SE

[

h

fam principalemopartere effe de die, quia

nicis, uti & in Feriis p—r-iviläg-ia-tis,xid eft,

"EU

illis verbis fatisindicat, quód altera mi-

quibus fefta. duplicia cedunt , uti funt

(f

nus primcipalis , €tiam 1n fefto duplici

feriz Hebdomade fan&z , Pafchatis ,

i IPCCI.

ffit effe V otiva.

Pentecoftes, &c. legat Miffam de die.

po

J.f()lmo d

d 2 Quafiti partem R. quód fta-

Ratio : Tum quia prudenter prz-

LO ulC mf

tuto vel confuetudinc non poffit indu-

fumerc poteft , quàód Fandator noluerit

, i

ci obligatio, urunus idemque Sacerdos

