LXXVIII. y. Sunt vatiz. z. Sunt ín-

fa&o vel jure; fa&o quidem, finimirum

f

fames.

2, Non admittuntut. ad facra-

ita palam ufura: exerceant, ut nulla ter-.

ais

menta Confeffionis, aut Communionis,

giverfationeid negare poffint; jure veró,

nec ad oblationes altaris, 3. Privantur

fi Judicis fententiá tales. fint. declarati,

L

fepulzurä*EccleHaüica./ 4. Eorum tefta-

vel peridoncos teftes probati , vel

J

menta funt nulla,

coram Judice corifeffr.

fþontf -

1

;:MO

. Rmpre

E

*

| m

7,

2

SNECONEESN E eN EX

.

"T

iLf

j;.'ämid »

ll

UUR UP RURSUE UE RORU EUR

* p

b^AAMEN.IX

TEUIT

iPogl

3

xion

De Monte Pietatis , Cambio , Uontrattu Societatis , Loecaitone,

Bu

Condutiwne , Piggore , Hypotbeca , Fidejz)]ime,

Ll

J rausaitione, Mandato , D

€,

[p

'bo/zt0 , Com-

Ionts|

modato ; Precario.

ii

(&x)w

(&tt)

UJERO : Qaod eft tuum de

tis curam getunt , pauperibus matuut -

Iu

. his judicium?

petentibus teneantur certam quantita-

O

LXXIX. Re/þa;;deo , juxta

Ug ?

ordinem ,

tem dare, ut v. g. tres aureos , vel tfe$ -

C&!l H

Ir)f

quid mihi videafur proba-

modios tritici,

2. Ut detur folüm ad

bilius.

0 W (C

certum tempus , v.g, annurm , vel PaP!ö

N

JMour Pietatzs elt Summa pecimiæ $

diutiu:; & hoc ideo , ne mons evacut-

Utinen

vel cumulus frumenti aliarumve rerum

ufa confumptibilium , feu mutuabilium

tur , utaliisnon poffit fubveniri, 3. Ut

Al0(em

pro montis fecuritate mutuatarius det

t

m d

&ex publico arario , vel pietate alicujus

divitis fundatusad (übveniendum , vel

fufficiens pignus, ne fit periculum non

*fCUmQ

recipiendi mutuatum. 4. Ut mutüa- —

li

( &C

mutuandum ( erga pignus & modicam

tarius quovis menfe ultra fortem ali-

y

retributionem ) pauperibus & indigen-

lii

quid parüm folvat , non proptet mu-

4 Fl[

tibus, ne ufuratum voragine deglutian-

tuum (ut.fit in ufüra) fed pro montis.

tut.

,üm ll

confervatione , miniflrorum füftenta

K l;

Hic Mo,nsx eft honeftas & licitus » 1

tione , ftipendio , domüs reparatione ,

i

habeachasconditiones. z. Ut qui mon-

E &CQ

[

ts

ciftarum ; granariorum , ferarum

Ü

1&110

coit.

l

n&i

-

-

De variis Cäntra?iäzg.r.

713

Y

I)

tatio, Et hocett duplex: Unum ma-

confe&ione,&c,, quz cedunt principa-

W

liter in utilitatem ipforummet indigen-

nuale, feu minutum , quo pecunia unius

Wf

tium mutuum accipiehïïixum, necnon

fprmæ permucamr cum pecunia alterius

Vi

y

miniftrorum Montis , quilibros ratio-

formz , v. g. autei cumargenteis , gran-

jut

num conícribunt, pignora, necorrum-

diorescum minoribus , veteres cum no«

[

antur, aífervant, pecunias numerant

vis, Alterum eftlocale , quo permuta-

W

w

pro abfente fecun-

pro commodo mutuatariorum,

$. 9i

tur pecunia prafens

L

dümlocum. Quodfit dupliciter: 1. Si

tempore ftatuto mutuatarii non folvant,

ut pignora vendantur jufto pretio(quod

Campfor pecuniam prxfentem det bic,

Wl

y

fit au&toritate publica) & detrahatur

ut Campfarius perfe vel per fuum Cor-

folàüm id, quod debetur Monti, & Mini-

refpondentem accipiat eam alibi. 2. Ut

i

!

&risejus , reliquum reddatur mutuata-

pecuniam accipiat hic , & alibi refti-

tio; cujus. erat Pilgnus. €, Ut à mu-

tuat,

tuatatio non accipiatur plus, nifiquod

Ad juftitiam Cambii requiruntur hae

conditiones,

r. Utcareat fraude & fi-

eft necelfe pro expenfis ad confervatio-

nem Montis, fine ullolucro montis, feu

mulatione,

2, Ut nihil accipiatur pro

augmentos quiaille exceffus daretur vi

fola dilatione.

; . Ut fervetur juftum

mutni,. effetque ufurarius ; quia non

pretium , & hoceft, qued taxatum eft

Lege, vel communi confuet udine,aut

apparet alius titulus , cum indemnitati

montis & minittris aliünde confultum

prudentium judicio , confideratis labo-

fic , ut fupponitur, & cenfequ&näcr fie-

ribus , induftriá, periculis , expenfis, &c.

ecunia enim in cambio fe habet ut que-

ret mons impietatis.

LXXX, Cambium ett permutatio pe-

dam merx, cujus pretium quoad ufüna

i

3

[u

uniz pro pecunia inter Campforem &

primarium quidem eft taxatum à Prin-

u

Campfarium. Differtà mutuo, quia in

cipedum eftcufa, quoad ufuüm veró fe-

yt lfi

eo.per fe debet aliquantifper expectari

cundarium taxatür di&to modo : in quo

i

t *

folutio , incambio vero poteft permu-

differt à frumento , in cujus taxatioue

Jf v

tari pecunia prafens pro prefenti , & di-

confideratur omnis ejus ufus, & ideo

u

hv

latio temporis in eo fe habet. per acci-

ejus taxa licitt non poteft excedi.

dens. lItem cambium peteft feriin fo-

Licitum eft, & omni ufura etiam vit-

m

j

j

lapecunia, mutuum vero etiam in oleo,

tuali caret Cambium manuale , uti & lo-

u

tritico, &c.-

Il

cale perliteras. — Ratie: Quia quidquid

nl

Dividitur in ficcum feu fictum ,

,&'in

daturin eoultrafortem , datur ob titu-

ln [

reale. Fictum eft fi&?. feu apparenter

lum pretio z(timabilem , uti eft 1. puri-

j

[LL*

Cambium , revera autem eít mutuum

tas vel raritas monetz,

2. Labor Cam-

)Wo ?

palliatum adeóqueufurarium, ut fi acci-

pforis in congerenda, affervanda, nu-

^

piatur lucrum przcise ratione' temporis

meranda omnis generis pecunia, pra-

U

g

dilati, & non ratione loci,aliusve tituli,

fertim fi officium cambiendi à Republi-

hr

at

Reale e& legitima pecuniarum permu-

ca ei fit impofitum , & quidem absque

Xx xx

ftipen-

"umf

714

ZRACZI. AZUJ IX. Examen 9.

1 fs

ftipendio, 3. Afecuratio Campfarii de

LXXXLIIL. Locatio & Condittio ï)a.

Gnus

[ïm i

pecunia "alibi recipienda,

4

bent fe correlative ficuc emptio & ven-

transferendi pecuniam. alió.

$. Libe-

Oi

!

ditio, vel fünt unus contra&tus, quo;l-

[

W

£atioà folutione taballarii & periculo à-

teri conceditur res utenda vel fruplïda

mittendi pecunias in itinere. . Luerum

conftituto certo pretio, vocaturque ex

(

ceffans & damnum emergens.

7 Ex-

patte concedentis Locatio, ex parte acci-

D.

penfäe in famulós & fcribas, &c.

pientis Conductio , five res fit mobilis

3

Pretium Cambii variatis circumftan-

five immobilis, modó non fit ufü feu

uüiis poteft variari, crcícere & decreíce-

uno actu confumptibilis,ut ager,domus,

QUE

equus, oper

[

ominis,v

e

o

C

Q.

re, uti fit inaliis mercibus.

- fabri, pi

l4

risfartoris, &c; Locare n

oh poteft, nifi

LXXXI. & LXXXIL Contractus o^

h

[

4

e

qui :

abet pïduun dominium tei,

E

| Siizaftn

ietatis eft duorum velplurium conven-

absque cu

f.nq

:pa

conductotis tei condüdtze

(Ohdu

tio ad conferendum aliquid in commu-

üperveniat aliquod vitium , rationecu-

'ne ]uctum & damnum juxta próportio-

jus meritó eam deferas, v; g. quia domus

nemrerem contributarum.

Fit duobus

a

ruinamminatur , fpe&ris nodturnis in-

modis,

1. Ut fi focietas omnium bo-

,ngj;e,

feftatur , &on tenetur condudor folvere

norum quácunque vià & honefto modo

penfionem niti pro eo tempore, quore

r Sl:on:f;

vel titulo obvenerint five pro prafenti

condu&afuit ufüsvelfruitus. Vide(u-

five infuturum. — 2. Quod magis eft in

prà Tract. g. Exam. 6. n. 124. in R. 4.

W

ufu , ut fi Sociétas certz rei, ut fi plures

Àn idem dicendum fit , fi peftis fuper-

incerto negotii genere conveniant ad

Dic

veniat, fpe&tanda eft confüetudo loci

commune lucrum.

Sterilitas orta nan ex culpa conducto-

Di&us contractus eft licitus . fiveftia-

ris, fed ex temporum injuria , fi eft tan-

tur debitis conditionibus , quarum pri-

tà, ut communi hominurs illius Regio-

h

ma eft , ut negotiatio, in qua fit fecietas,

9s opinione judicetur füfficiens, deobli-

fit licita.

2. Ut , qui ponit pecuniam,

gat àfolvenda penfione , vel in totum

fübeat etiam commune pericelum juxta

EUH

vel in partem , niftantecedentis velfub-

(

iHam Regulam juris : Qti fentit cammna-

equentis anni ferulitate pofíit fterili-

o

diiu, fentive deber & ouns, r econtva,

3.

tas compenfari.

Sterilitati comparari

[

Ut juxia arbitrium prudentum unde-

poteft faperveniensbellum , quo agri va-

:

d

quaque fervetur equitas & ptoportio,

Kantur, vel impediuntur itinerantes, ne

tam,quoad lucri ,—-quzïm quoad damni

hofp

h

d

il

l

itium cgndu&un:» &FquentCth E utä

.

parütionem. .4. Ut pecunia füb pa&to

ids,.

Qu

lucri non detur homini negotiationem

Major fettilitas penfienem resulari-

n

non exercenti, quiaeílet ufüra ex con-

ter non auget, fed ftandumeft contradtui

"Ilino

wadu mutui, & non :iïet contractus

fadto. Dixi regulariter , nam pote& au-

:

SQ;CiSf"EiS..

t du) am

geriin cafu aliquo fortuito extraordi-

Pluza de his fpectant ad Turiftas,

inunda-

AN

DN

N

natio,non gzo.vifd, Y. g fs Eäï'

: tiones

D

i

De variis contratfibus.

| 715

tiones.omnia alia vicina molendina ef-

geat domo , & non pomt aliter fibi

fent detructa, & tuüm ab alio condu-

N

providére, 3. Si domuslocata egeat re-

&umideo multó majores facit proeven-

paratione, qua non egebat temporelo-

)

q

tus,

7

cationis. 4 Si conductor re conducta ,

u

W

5 Exi)exïfæ faciendz. pro re locata vel

v.g.domo abutatur ipdamnum locatoris,

CUU

confervanda vel reparanda ípe&ant ad

v.g. alendo porcos domum fuffodien-

locatorem, nifi aliter fit conventum, vel

tes, veletiam fine damno conductoris ,

aliter obfervetur. ex cor

AiK

d

1etudine loci,

attamen perverse & cum Ícandalo alio-

Etin hoc difert condu&or ab ufufru-

rum , v.g. recipiendo meretrices, alea-

&uario & emphiíteuta ,. qui ipfymet ex-

tores, &c.

1

j:

r

penfas facere de

i.

2t

Mi

nt.

LXXXIV. Dic mibi, quid fentias de

Sinenconfiet , au res conducta per-

famulis & famulabus ante terminum lo-

lerit cafu, vel culpà conductoris, teue-

cationis operarum difcedentibus , an eis

tur condu&or pmbarc Íuam innocen-

debeatur integra merces iftius temporis?

tiam, nifi gravia indicia eam teftentur,

Diflinguo : Vel habent juftam difce-

vel iilifïequenfet talesres foleant caíu

d

ii

ern

dicaufam, velnon? fi habent, de-

perire.

betureis integra merces: quia penes ip-

'"Siconftet,ioc

endium eafa färtuito &

Íos non ftat, quó minüs conditiones im-

N

finecondu&oris culpa e(le ortum , v. g.

pleant, & opetas fuas Præ&cnt. Sinon

pet 't';-:nj.ïim-la

n malitiam , fulmen, mili-

H

habent,non debetur , fidominus ex di-

CC

iGu

ictornectenetur ad dam-

t;ï,

fcetfu famuli patiatur damnum , quod

nico

1i

niaiio

ionem , nec ad penltionem

lV

æquivalec reítanti debito.

Et hoc oþ

"Teneteztame

1

t

rtu

£l

nütexe

]i

$. culp

tadonem oppoiïtam.

il

^

/

x

faitemlevi, Vid

ïï

Oi

uprà de culpa Tr

f

-

ie

Sed debeturae werces

famulis ægfd—

Bbxam. 6. n. 124.

tantibus , autaliajufta caufa. impeditis?

-Durante tempot elocationis non po-

Dico: Debetur, tum ob eandem ratio-

teft ]

ocat

vVLat

or, uti nec hares ejus univer-

nem mox datam ?. Tum etiam, quiaob-

(fa':iïs (cimille cenfeatur eadem perfona

jectum elocationisoperarum in famulis

noncit

£

cum defun&to) pro libitu expellere con-

tam OPUS lt)len! fpecifïcum ac de-

du&orem. Dixi,beres us

erfalis . quia

terminatum, quàm ipfa obligatio fervi-

i"|

fecus eft de (üccellore particulazi, id eft,

endi ad certum tempus ; hoctamen fo-

emptore , donatario, legatario, nifi ali-

lüm verum eft,fi infirmitas non. diu du-

Iet conventum fit.

ret.Ubi attendenda eft confuetudo loci.

r

5,/1

,. Excipiuatur aliqui cafus, :.Si inqui-

Gerte dealimentis interea præfkandis ác

inus feu colonus. fve eondu&or. per

19

modicis expenfis non. dubitatur , (ed ad

m

biennium non folvit canon

ild,

filocatio

j

expenfas majores pro curatione factas

fuit a&aad longum tempus , v.

e

AR flïl-

(cclufo contractu non videtur effe obli-

!^

P

temad $. annos. 2. Si.ipfe locator ob

gatio juftitig, aliquando tamen charita-

l

j

Wuþ;-ïvcni.entcm necem;atemg ipfe indi-

tiis.

d

Xxxx 2

/P?g-

;M

716

ZRACTAT: Us$ IX. lï;m;nm 9.

LXXXV. Pignus £ bypotbeca poteft

jemmota,non finitá, quia poft latam fen-

lt

fumi vel pro contratu, & fic eftactus le-

tentiam non valettransactio , nifiabea

i

gitimus, quo creditor in rem debitoris

fueritappellatum. Dicitur 3.s0n gratui-

i

"acquirit jus, ut ex ea (etiam vendita, )

t4, quia non poteft fieri , nifi aliquo da-

i MH

folutionem habere poffit , (; illa non fiat

to & retento.

Unde diffettab amicabili

hin

átatuto tempore, Vgl pro obje&o feu

compofitione, per quam pars debiti gra-

!f

re oppignorata , que ft eft mobilis, eft

usremittitur, & fic amicabiliter àlite

| i

pignus, requiritque traditionem: fi eft

difceditur,

j tttt

immobilis, eft hypotheca , fitque folá

De Jure Civili non

—pot'sft cranfiei fu-

| 2

conventione partium fine traditione,

per re teftamentó relictá, nifiipfpectis &

Aney

Hypotheca alia eft generalis , alia fpecia-

itde

cognitis teftamenti tabulis, Tum quia

lis ; alia expreffa , alia tacita: dequibus

publicé & privatim intereft , ut ultimz

t

vide Tra&, 8.Exam. 6. n. 118. Not, 3.

voluntates ferventur quoad feeri poteft,

itn

Etibidem n 120. & 121. R. 4, & 6.

Tum etiam,ne quis modico Prefente al-

' l&dü

LXXXVI. Eidejuffo eft alienz obli-

le&tus, facilé majora repudiet,

4 Riy

gationis in fe fufceptio , ut deficiente in

Judex abíolute ad transactionem co-

duf

Tolvendo debitere principali , ipfe tenea-

gere non poteft , nifi forté effetlis valde

i

w

f

*uríolvere. . Conditionesad eam requi-

intricata, & diu durans, ' Rerie: Quia

i LUW

fitzfunr: 1. Ut fupponat alium debito-

regulariter nemo invitus contrahere aut

|m

xem principalcm. 2, Ut nonteneatur ad

jure fuo privaripoteft. Eft tamen Judi-

fpity

plus quàm ille,

3. Ut fi illius obligatio

Cis agere , ut ad parcendum mä-gnis &

DN

inveniatur imvalida, etiam fidejulfor

damnofis cxpenfis partes transfigant, vel -

! (f[(lg l

non teneatur, . 4, Ut non cogatur folve-

amicabiliter componant. Si Jadex videat

! inji

ze, nifi fa&á priüs difcuffionebonorum

unius partis jura effe omnino clara, non

1 Qlkl?'quf

debitoris principalis, conftet ; illa non

poteít e1 tranfa&ionem fuadere ; Quia

| ?Ajü(]ng

füfficere.

tenetur cuilibet dare quod füum eft ; nift

m i

Fidejuffor in quibusdam cafibus po-

fort? timerentur nove lites & valde

"ügtey

teft petere liberationem ab hoc onere,

fumptuofa pattis adverfz nimís potentis

'-Zn'jl&[,d]

1. Si tantüm pro certo tempore fe obli-

T

appellatio, etfifrivola. Tuncenim Pogfet;

j

"l

gaverit.

2. Si debitor incipiat bona fua

fuadere ad redimendam vexam,

nm

i

dilapidate, 5.8Si petat Regiones longin-

Diífputant Legiftz, an,(i quis inveniat.

C

quas, 4.3i hidejutfor jam longo tempore

Íe ultra dimidium fuiffe lefüm in tran-

h

Al

perftitit in ea oblieatione, &c.

factione, ea poffit refcindi ficut venditio,

N

LXXXVII. Transatlio eff. de ve dubia

dequa füprá Tra&, 9. Exam, 7. n. 6o.

e litigiofa, lire jam motá , non gvatuita

, "t

AC .

idem cafusfuit motus, |Si quis confide-.

Wffg) E

Dicitut 1. dubia , quienim certó

ret zquitatem naturalem,quam maxime

Ffüa

fcit, ibi nnllum jus competere, nequit

in foro interno attendunt facri Canones,,

(Qk

falvà conícientià tranfigere , teneturQue

& qux dictat neminem deberc locuple-

| D

va ïbh-

äefkicufere,. quodaccepit. Dicitur 2. Jite

tari cum damno alterius, affirmati

ftglm

tentia

um

De varite cóntvatlibus.

712

z

tentia videtur tenenda. Sed hujusdecifio / eam repetenti ftatim reddat , fi tamen

videatur apud Juriftas & Canoniftas.

non petat in fuum vel alterius damnum,

Mi

LXXXVIII.

Mandatum cft gratis

velbona ejus non fint addi&a fifco, tunc

fadia füfceptio aliquid faciendi qued a-

enim ila tradenda funt fifco, vel nifi

lius mandat fea committit. Dixi, grati5,

fciatur, quód (it furtiva. 3. Depofitarius

1

fienim fiat propter mercedem, non eft

fine expfeüä ve, rationabili præfu*mptæ

proprie mandatum fedlocatio. Mandars

licentia domini non poteft (fine Peggata

tenetur mandarium præ&ito officio re-

furii) re depófità uti,

munerare filtem ex gratitudine , licét

Poteft eá uti in his cafibus,

1. Cum

nonex flri&ta juftitia, Debet inter eos in-

expreffo confenfu deponentis; tuncau-

tercedere conventio faltem tacita, ut f

tem ex depofito fit mutuum , fi fit res ufiz

videat in gratiam fui aliquid ab alio fieri,

confumptibilis : vel commodatum finon

fit ufu confumptibilis, Si depofitarius

idque non prohibeat, cenfetur taciit

mandare

Mandans tenetur mandata-

bona fideexiftimet , domino id non di-

rium fervare indemnem , omnes expen-

Íplicere, cui tamen fi poftea difpliceat ,

fàs eireftituendo , imó & rcfarcire dam-

tenetur compenfare volenti. 3.Si depo-

»

num furtuitó ex occafione mandati ac-

ficum fitres ufü confumptibilis, & depo-

ceptum, ut fi ab hofte fpolietur, &c.

fitarius fit certus , fe , dum fuerit repeti-

LEXXXIX. Depofitum aliquande ac-

tum , habiturum tantundem paratume-

)

cipitur proipfare. aliquando pro con-

iusdem menfurz & bonitatis,non peccat

. faltem mortaliter, fi re utatur vel eam

tra&tu quo res alterius cuftodiz commit-

titur, ut integra reddatur , adeóque in eo

alienet, quia deponens nullum patitue

dominium non transfertur, Perficitur

damnum.

utriusque confenfu, non nudo fed cum

uijd fi depofitarius negotiando re de-

traditione rei,

Nec fufücit rem coram

pofità aliquid Iucretur:

fitarii. Rafia r

lüïfzïl.

alio,velin domo ejus collocáffe , nifi (al-

Dico : Eucrum effe depo

tem tacite vel implicite rem acceperit ad

uia cüm res non fit in fe fructifera , eft

t A

fuam cuftodiam, v. g. fi quis exerceattale

lücrum£oliusinduftriz Sitamen dam-

efficium,cui àánnexa e(t rerum cuftodia,

num aliquod deponenti eveniret, tene-

ut funt Aurigz , Nautz , Caupones, Sta-

tur compenfare,

Ql

(j

bularii, &c,

y

Ex qua culpa teneatur depefitarius,

M

Deponi ordinarié folent res mobiles;

reftituere , vide Tract, g.Exam.6.n.1:4.

Tb

immobiles veró dicuntur fcqueftrari , ut

R.4...

jut

vertente lite circa eas commitantur

XC, Comwmodatum: eft gratuita con-

nj

g"

Sequeftro, earumq; fructus afferventur;

"ceffio usüs rei, qua üfü feu uno actu non.

donec conftet cui pet fentent

p

€entur,

igm anudi-

eft confumptibilis, ut equi, libri, veftes,,

l

&c. dominio non translato, adeóqueea-

(5

Depofitarius obligatur ad tria. r R

dem numero res eft reftituenda; in quoe:

yut

if

seli ertem cuftodire, . 2. 'Utdegonenti

differtimutuo, Dixigratuit4, i enim.

"f

at

Xxxx 3.

asss

. 718

ZRACIAIUS LX. E::æ;ken 9.

fiat pro mercede;eftlocatio, Siresnon-

bxs propriis: Sed quivis reli&tis fuis vi-

nihil atteratur, v. g. veftis , idfit damno

lioribus falvaret res fuas

€&ommodantis.

Nl

Ergo.

pretioliegs.

L^

A.

Ex qua culpa teneatur commodata.

tius, videloco mox citato, R, ;.

Quid fi res tua &

1

aliena fint æqgalcs

LU)

in prezio ?

Quid fentis de hoc cafu: Orto infor-

ä

Dico : Psetes praferte rem tuam, fi

tunio, commodatarius, & depofitarius

:

res aliena apud te fit in commodum al-

condu&or non pollunt fimul. falvare res

terius,

Si.veró. fit in commodum tui

alienas & propries , pofluntne rcs fuas

folius, teneris praferre rem alienam,

»raferre,reli&tis alienis,

Patet ex dictis,

Diflinguo : Sitespropria fit pretiofior ,

XCL Precarium ett grääuit& conceffio

potes eam praferre 5 fires aliena fit pre-

usüsreiad nütum revocabilis. Perulti-

tiofior, teneris praferre illam.

mas particulas dife

itàcommodato, cu j

Ratioi.p. Nemo proalterius minori

AXl

f5

(fff)æ)CC

o non eft revocabilis ad nutum,

|

|

damno vitando tenetur fuübire nlajus

;

iea commoe

damnum.

[

Imp

S.1

n$ tenetur expedlare elabi

|

5

r

u

Ppj^

roquo conceflit, teneturque

Ratio 2. p. Depofito , c.ommodat(l),

L

i

a

2

is commod

DN

atario compenfare dam-

pignori, locato, ea debetur. cuftodia

»

num fi qncd pztiatur, . mifi ipfe patiatur

h

quam quisque prudens impenderet re-

nccdï;ïacc'm non minoris incommodi,

!

i

"

l;

V

Ttpoy

I

h

f.

D

!

u

N

PN

(

A.

i

N

v

s u

t ets

6

lfi

f

N

/7,

-

A

)

——

í

)

W p

N

m

7ra

*

N

2

K

£

— —

R.

N

D

—ÓÓÓ

m

i d

p

p

'/ 2

v

K

— —

um

—

o

M

"us

g———3

;—-

'1

ER

——

n

;

M

" *€e N

d

D

N

—

F

ä

1

fs

!

ü/),,l

-

h

L

2

Wt

i

N

S

j

l

l

$

m

li.

*

f

"

|

1

l

3j

|

)

LU

"t

^

:

t

!

J

|

,

27

| 1

i

il

i

i

x

»

5nj

t

if

Ml ]

[

Ü

]

i

m ,".

h

ii

AR

&

4*/€m

üth

insa

A

LY

IRÀ.

än

Ü

ul

d

a

z C

19 ) 2

s

Wa

i

iU

t

A

rj

koy

a.

,X(

E

At

5

j

3

g

N u

z

E

X

'

1

£

à

i

j

—

»

;

£

,

$

&

Ea

pe s Mre

Og

235

—

Lsl

»

F

[ g

Om

E

9)

336

;

H

v

Y

*s

3j

;

Z

-

ER

du

a

Rs

"

$-

;:Tl

u

*i

OuG

w

:

QoOOQO

u

Ws

&

-

£

:

:

— I

m

L

d

s

&

d

$r

Z

v

*

A

g

NOR

:

X

&

æ

*s

de

E

&

:I

5

ïïjg

*

z

2

À

Q

ä

NT

a

"

RACTATUS X

?

EEb

De -Rxelligz:ofzxe-) 9 vit

Qgquïtia; Ex2i.21.4 Quaff, 8. ufque ad

Quefl. 1oo. indlafroe,

Xplicatis fpepi&! us fuftitiz, quas partesejus f&bje&ïväs vocamus;

eóquàdperfectz juflitierationem. habeant (de quibus Tract- g.

4Exam. 1. n. j.) uti& partibus ejus integralibus, qua nimirum, etfi

eam entitativénon componant, tamenvelut conditiones ad perfectio-

À

nem cjusconcurrunt , utijuxta S. Thom. q 79. a. L. lunt, Faceme bo-

num & declinare Amalo; His, inquam, explanatis S. Doct. exponit par-

tes juftitiz potentiales,quz timirumin aliquo cum ea conveniunt , &in

aliquoà perfecta illius ratione dcficiunt. Nam cum jufüitia fit ad alte-

rum, rigorofum reddat debitum , rigorofamque ponat zqualitatem , vel

P

ta

non poffuntreddere xquale, licé

Iteri reddant debitum , ut pietas erga

parcntes, obfervantia erga Superiores (

Vi

equa videTract, g. Exam.r. n.6.

ad3.oppof) Vclrigorofum dchitum non habent.licét zquale reddere

p"ofïïnt, utliberalitas & affabilitas erga proxim

um qux perfectum jafti-

tia debitum non refpiciunt, fed tantüm honeftatem. virtütis. — Inter has

potentiales juftitiz partes ut poftea patebir. primatum tenet omnibusque

7

praeminetReligio , ut virtus, c

-

i'tum Deo ecibens quen: debet ,. fed

nonpotens exhibere, quantum debet, Dequa Lactantius lib. 3. div.In-

ULC.IO,.— Frooeepiren Dowinis Lonusa m fola Religtane efl..— 52 Religio tol

T

LA

Átur , nullanobis yatio cuzzcelo qi.— Quamqui nom fnfcipit , vitam pecu-

[

720

TRACTAf U$ IY. Examen 9.

dum fecutus, bumanitate fe a£dicat.

Et Eugubinus l. 1. contra Valläm s

[

Ui P/u.r eft pz'c(atz'f e Re/z;gionz'f,

(

Vi lus efl felicitatir dr leatitudinis, '"De' -

i

hac crgo-ommum virtutum mor

alium praftantiffima virtute fit.-

ll

-

A

; o$9. oQe

ln

260008

i

ääæäæææ

d

,i*ä äää i

:

EXAMENL

Cl"';'llu

Wi

A0

De E]&wzq Religtonis , €8 Oä]eo'ïo,

L. qfn*m,'

qþhfa/f. 81 N

per 8. art,

D.

LE

z UZRO 1 Teneturne

QUAERO II.

ud

- Quid ef& ,Räigio 3

n

N

Confeffarius fcire quain

Eftne vera virtus ?

LA

hoc Tra&atu traduntur?

&um ?

fa.

& quod ejus obje-

A C

x

N

I. »;. Hoc indubitatum

IL. »;. », Religio bene definitur,quód

IN Da

3

cile. Rario

i10: Nam Con-

h]

" dl

fit virtus debitum. cultum. tvibuens Dto

PA

feflarius , ut ex Ízpe me-

3::) t

moratis tribus

tanqtati prino ompium principio ,. feu fu.«

ejus officiis patet, eft Do-

premo orsnium Domino

Quod pra-

Vib

&or & Presbitet , eftidemac prabens iter

n

dicatum ei convenit ob fingularemj &

ad Deum & Codum. .E rgo virtute Re-

infinitar excellentiam in omni gencre

JnlN

ligionis infignitus fit, oportet; Homo

4b

perfe&ionis. Patetex 2. Thom. a. 1. -

enim percreationem, & dein per pecca-

hodj

Dixi 1. Pirtus , ut

tam à Deo fejun&üs, per debitum cul-

dis.

patebic ex dicen-

t

tum ei religatur,

Unde Ang. Dot

[

Ym

t

-'.-::JP

híca,. r.in c. ex Ifidoro dicit : Religio-

Dixiz. debtum culttm, id eft, hohc-

i

us à Religione. appellatus eft $. qui. vetra-

ftum & congruentem, ut excludatur cul-

tf

Gat C otanquam relegit ea que ad divi-

tus falfus & füperftitiofus, àChrifto vel

Wie

;

D

l

Unm cultum. pertiuent.

Et ideo Religio

ab5 Ecclefia damnatus; qualis videtur in

!

la

Id

videtur dicla a relegendo ea que fuut divini

Idololatris, Magis, Judais, H

[e.

Mi

"

gereticis $

l

lu

cultus, quia bsc funt frequenter im. corde

Turcis, Ethnicis, &c.

"-

æg

T

vevolveuda.

Pl

Quamvis etiam. poffr. intel-

Dixi j. Wt prime omnium pïiäiä?10',

IQ;E

00

Hgi Religio ex boc didla juxta 8.A9g. quod

ad di&erentiam à pietate, qua exhibet

-*

b

o

Deum veeligere debemus ,

quem amifera-

cultnm & honorem Deo ut ratri & prin-

" t

us nogligentes, — Vel poteff. intelligi Re-

M

cipio originis noftrz; & À gratitudine

l

ligie à religande ditta.

Unde Aug. Keliget

qua colitDeum formaliter ut Bencfacto-

Wfbr

l

ges Reiigio u mzm'pafgnri Deo.

rem,

h?mk

uw]

u',tum

p

De virtute Religisnir

721

V

rem, Religio fic explicata eft idem,quod

di&z zqualitatis feu ejus. cotivenientia

71

latria feu virtus latriz.

cum re&a ratione. , Objedtum materiale

. 2. Religio eft vera virtus S.

Tla 0.

funt actiones internz & externz, q'ui»bus

a- 2)

Deuscolitur, & di&a equalitas imper-

| gqui

Objettum cui eft Deus,

$

Ratio ejus eft : Virtus eff habitus,

fe&a ponitur.

benum. facit. babentem v opus

etus . bo-

prout proportionabiliter de jufitia ex-

;

!

mum reddit , -ut explicatum e

r(

Tuprà

plicagum eft loco mox citato.

Tra&, 4. Exam. 1. n. 2. ad q. 2. ubi

QU.AERO HI Religio e&ne una

ein

Vil

funa virtus ? vel. continetne tan-

etiam plures virtutis definitiones addu-

fþeci

cuntut.

Sulfumo :

Sed hoc praítat

quam genusalias fpecies fub fe?

IIl, Ante R. Not, non effe bic quz-

]

Religio, ut patet ex data d'tflinitimm- Er-

90.

"

o

ftionem de Religione , prout abftrahit

&um "FO['H]?!C quod Reli-

o8. 3. Obje

ab infufa & acquifita , nam has fpecie

gionis eít:zqualitas illa imperfedta ,

diferre, certum eft;licetenim habeanc

15

Je!

1

3

quam bomo inter fe & Deum ponit per

idem objecum cui fcilicet T.

Z2v

m , habent

debitum cultum Dei, íeu peractienes,

tamen diftincta objecta formalia, forma-

quibus Deum colit , Deo fe fübjicit ut

liter fümptas quia Religio infufa reípi-

jl

fuptcmo Domino; eireverentiam exh i

cit Dei excellentiam , ac pro obje&to ha-

i

bet, ut primo principio feu ratione be-

bet cultum ei exhibendum ex motive

neficilcreationis,

iupernawrali ,ut nimirum eft primum

Aliificrefolvunt; Obje&um formale

principium & fupremus Dominus in er-

quod Religionis eft cultus & henor Deo

dinegratiz : acquifita veroid pfæ&at ex

debitus. — Sed explicant in fenfu jam po-

motivo naturali , ut nimirum eft pri-

fito, diftinguentes cultum ut eft actio, &

mum principium & fuüpremus Dominus

d

uteffe&tus; ut effedtum dicunt effe di-

in ordine naturaz,

Hic ergo fermo eft

&a'mimpcrfe&am zqualitatem, -

de Religione disjun&ive, nimirum vel

n

Ratio: Juftitia imperfe&a & perfe-

&

deinfufa vel de acquifita; Vide TraG., 4.

A

&ain hoc effentialiter differunt , quód

Exam. r.n.8. Hoc notato.

XCIUUE

l

(

prima ponat zequalitatem imperfe&am ,

, Religio eft una virtus fpecie infi-

)*

altera perfectam: Sed, ut probatum eft

u

ylii

1na.

Tra&, 8. Exam. r. n. 2. obje&um for-

; u

Ratio $. 'Thom. a. 3. in c. Virtutes fpe-

maïäju&itiæ peffe&æ e(t zqualitas per-

feda. Ergo imperfe&a refpe&u jufti-

cificantur & diverfificantur penes obje-

y

tiz impäffe&æ: Sed Religio eft juftitia

&a formalia : Sed Religio habét obje-

&uüm formale , quod nulla alia virtus

1)

qu

imperfe&a , ut. patet ex Prooemio hujus

rentiam

A.

;e&vicit ,nimirum exhibere reve

g

Ita&. Ergo, Confeq. p-rgb". Quia idem

& cultum Deo füb unica fpeciali ratio-

j

vt

eft conftitutivum & diftin&tivum

j

ne, nimirim ut eft primum Principium

UIBW »

Dix in R, objettm formale , quod 5

,

rnationis rerum , &

E

ft hpneüas

-

cr:at'ioxïis & ;gubfz::

in.

quia obje&tum formale qus e

*TYT

s

—

732

TRACTATVS X, Éxanen 1.

ju quantum ejus excellentia in infinivun

b

1.:

tem ejus . N, maj fecundüm VirttiafiL

i,

tranfcendit omnnia.Ergo..

tatem fibi correfpondentem ,C, maj Er

^

Éx q:üo-fï.e*quitur,qub& actus Rcfi'g*iö-

fic dift.mrin. N. conf. Idem ergo habiu

s utfunt , vovere , juraze , facrificare,

tus Religionis habet diverfas virtuali-

uti

ndn

orare , Deo fe fubjicere ;; Deum colere,

tates , juxta quas plures actus refpicit,

| g

licet materialiter inter fe differant , nec

quorum quivis perficit füam virtualirz-.-

D

€onnexionem. Babeant vel fubordina-

! ln

tem, v.. g. votum füum, & non eam, quz-

xj

tionem, Conveniunt tamen I unica ra-

eít jaramenti..

1 5bi,

tioneformali, quz eft , folvere Deo de-

Ad z. N. conf. Tum quia, quæ*fnj im--

T

bitum , . quod creatura incurrit vi erea-

ferioribus funt difperfa , in fuPerwriBusp:

1 Eu

"onis& 'gubemmtitmis, eumque revere-

tht

füntunita. Tametiim , quia refpectir

xi obejusexcellentiam. Quam rationem

Deiett eadem ratio formalis ,. nimitum: -

P tdbra

formalem magis preimar-io & principali..

excellentia ;Dei. nullauuy. commodum 3

n

*ter refpicitunusactus quàm alius ,. v

noDis poícentis ; aff debitum, quO&" crez«-

o

"maeis devotio quàm oratio, &c. Etlicet

curz folvitur,. nen. refpicit neceffarió:

j a

dicta vatio debitivideatur.variani in acti-

excellentiam perfonz, cui folvitur ,. fedi

L

bus Religionis ; aliter enim Deo debetur

ultimat& commodum Hhominis vel aliud:

min

aliquid ex promiflo vel voto:, aliterex

motivunm ,

1. Q

. Hinc. conüi-awntin': diverfe:

accepto beneficio :: eft tamen folum va-

virtutes;.

4 atf

'riatio materialis,manente eadem ratione

| t

N

ZAd. 3. dift. ant. , itatamem atin omni-

formali

Bus illis fit eadem ratio formalis /u£:

a

IV, Oppone. Y.. Si. dicti a&us fþe&ä—

qua primiptincipii creantis , C. ,. fecus;.

| m

rentad. anunmr fpecie habitam. deberent

N: ant. & conf, Nam opera ad extrafünt

u

einnes: eundem habitum: intendere feu

communia omnibus tribus Perfonis, Et-

p i

perficere : Sed hoc non fit,. quia. actus

Íi Deus ('cujus Scientia eft caufa rerum):

3 Wi

frequentati;jurandi non dant.facilitatem

non*effet íapiens ,. noir poffetdici Crea--

tf

vovendi:

Erao..

j

tor; f noneflet juftus & mifericors ,.

'*xnincidf.:

2.. Diverfa. ratio. debiti- erga proxi-

n

AT,

fir

mon poflet congrue&gubernare. Nullurn-

'Anum- conftituiv diverfas. virtutes circa

ergo atcributumfolitarie fumptum , &

Mpe

NU

le

tpfüm ,.nam debitum ex pacto —folvi:s;u.

ut.rationeab alio diftinctüm fedutreli--

UM

fkitia;ex promistione fidelizas ,. ex.bene-

quain fe includens , petefteffe adzquata:

^

Ml

ficia ;g.raciu.ido, ex--dignitataperfonæoü-.

ratio divinicult

H

Lt

$57

!

L

fervantia.Ergo etiam circa Deum..

!l &

Nec ebeft diftinclio: rationis ,. quia-

| um

4.. ln Deo fünediver(à attributa ,. uc

aliàs déberet etiàm poni'aiia Chliáaritas;.

:| '-E i

"Sapientia, Bonitas.,. Mifericordia , &c,

ua dilititur Sapientia ,. alia; qua Mi*

3 l

dHiem ttesEerlonz realitec. diftinctz. . Ej

ericordia; ^ Aliud'eft^ de- diftinctione:

l N

«go iis correfpondetdiverfüs cultus.

Charitatis & Spei, cüm'Häbcantxciüïhii-

*äl.Ergo X

Ad1. dift. maj; Deberet: perficere lia..

birum. Ícepndiun. quamlibet.virtualita;.

&amxmionem- fqrmalbmi«

j n mraþ;

Wot.

725

De Religione, :

Hic ferviunt dica Tra&. 4 Exam. .

, ANot. ex S Thom, infrà -q. 103. 2. 7.

n. 2.de definitione virtutis moralis,

€

vk;z*:

ad 1, qubd ficut. Religio per excellen-

tj

ibid. a, 3. & 9. de fubje&o virtutis mo7

&iam dicitur pietas,in quantum Deus per

ji

ralis. Etn. 10. & r«. & 12. quomoda

D

excellentiam eft Pater, ita & latria per

virtutes morales,& an theologicz cofit-

excellentiam dicitur dulia, in quantum

5 !rrr'

ftantin medio, Ubiqueque idde Rcl,i-

Deus excellenter eft Dominus ; Unde

ts

gi

one explicatum eft.

lli non funt cultus fpecie diveríi refpe-

&

&uDei , fed unus cultus zquivalet utri-

s. 3. Religio eft nobilior cateris vit-

tutibus moralibus, imó omnium mora-

ue, Adlatriamergo fpe&at, non tan-

u

lium nobiliffima.

tàmcolere Deumn ut fic, fed colere ut

Cteatorem, Salvatorem, Dominum, Be-

Ratio S. D. a. G. Inter virtutes mora-

fiefa&torem : qui in omnibus his forma-

les illa eft perfe&ior qux propinquius

ai;

acceditad Deum? Sed ficeft de Religio-

litatibus ratio formalis colendi, eft ejus

j

ne, ut patetcx ejus obje&o. Etgo.

erfectio & excellentia increata, perfe-

&iones autem & beneficia hominibus

Ex quo fequitur, quod,dum $. Thom.

collata folàm funt motiva extrinfeca ad

fupràq. 58.a. 12. inc. docet , Juftitiam

legalem elfe nobiliorem cxteris,/ com-

eultum inducentia.

QUARO IV. Religio e

Gnc virtus.

parat eam folüm cum illis virtutibus

j

fpecialis feu di(tin&a fpecie ab aliis? Eft-

moralibus, que verfantur circa bonum

humanum , non veró cum ea,qus vería-

tie theologica, vel moralis & moralium.

cur ( uti Religio) circa bonum divinum.

n

gratantilfima potens imperare actibus

MA

Aliarum vircutum ?*

Similiter dum infrà q. 16 t.a. 5.inc. cate-

n

uä,

