3R Sacramento Peenitentiz remittit pec-

tis fub przcepto?

P

catg mere interna.

2. Subinde ea re-

LXI. Ante R. Not, quód

fínis lj

*

Íervat.

3.Difpenfatin votis puré men-

eft fac.ere bomines virtuofos , utpatetex —

«

talibus, Ergo,

S. Tho. q. 92, a. 1./& finis pracepti €

b

d x. c 2. K.

id fieri authoritate

Charitas r, Timoth. z, v, g. Hincque-

:

Chiiftifeu Dci , quam pro foroPoeni-

flio cft , an fiquis legem impleat que

tentiz datam elfe conftat ex S. Scriptu-

(

R

dem, fed non virtuofé, imó potiüs cum

4

A

ra,non autem conftat , Ecclefiz defacto

intentione malá,ac in ftatu peccati mot-

hi

l

effe datam ( an abfoluté potuerit dari

talis,tamen fatisfaciat, velfit reus tl'flfls;

í

A

non difputo ) poteflatem przcipiendi,

Wtl

gtefïioni,s?' Hoc notato

W

aut puniendiactus puré internos : imó -

&, I, Modusoperandi ex habitu vit-

T

"Q

ex Ecclefiz praxi colligitur , datam non

tutis non cadit (ub pracepto Legis five

W M

effe. 244 3. K. difpenfationem illam

divinefivehumanz, lt2 S D.q. xroo;ï

non poffe fieri, nifi vovens per exterio-

art, 9. in fine corp.

*

xem manifeftationem voluntarié fe fub-

P

lial Q

Rationem dat dicens; Neque

cnïim ab

lI,Tl

mittat Ecclefie: qua tunc haber jurif-

h

homine neque à Deo p

unitur tanquamt

i

ln

di&ionem fuper a&tum internum ex-

j

terné manifeftatum,

pracepti transgreffor , qui debitum pe- -

rentibus honorem impendit , q-u;lm'"f'i.

x'f*m

' Quid ergo fentis de illis Religiofis ,

Xfub

lr

quibus R.egula füa velStatuta pracipi-

:ïuon haþeaghabituna ïietatis.

B

u

P

De Lege bumana.

5

315

u

MTC Modhs operandi ícienter, vo-

cepto, Honora Patrem, non includitur,

lenter; deliberaté & ex intentione cadit

quód honorctur Pater ex Charitate, Un-

fub lege,faltem divinà. Ita S,D.ibid,

de qui honorat Patrem, licét non habeat

p

(

RaHonem, dat, dicens ;. Quod enim

Charitatem , non efficitur transgreffor .

aliquisfacirignerans , peraccidens fa-

li

hujus przcepi, fed illius , quodeftde

cit, Deinde: Homo;dum operatur ut

actu Charitatis, Hzc S. D.

m

homo, debet operari modo humano, id

Ratio daturibidem in Sed Cont. Ex

eft, deliberaté, & ex intentione , ac ad-

(

oppofita fententia fequitur , quàód qui-

vertenter,

Á

cunque non habet Charitatem , peccac

X 3. Plura funt precepta qtiæ homo

mort, inomni opere quod facit, quan-

f

potelt implere,licét non fit in Charitate;

gJ

tumcunque fit de genere bonorum ,

o

feu , modus Charitatis non cadit uni-

quod eftinconveniens. Ergo,

vetfaliterfub lege vel prxcepto. ItaS.

Not. ex S. T'ho, ibid, ad 2. cüm illa

jl

D,cit,q.100.2, 10. ubi fic difcurrit :

duo przcepta ( nim. de Dei & Proximi

w

- Quidam dixerunt abíoluté, modum

dileétione, & de Parentum honoratio-

ia

Charitatis effe (ub przcepto , alii veró

ne) fintaffirmativa , non obligantia ad

dixerunt noneffe; utrique autem, quan-

femper , poffunt pro diverfis tempori-

y

tüm ad aliquid, verum dixerunt , actus

busobligare ; & ita poteft contingere ;

lg

enim Charitatis dupliciter confiderari

(3))

quód aliquis implens praceptum de ho-

poref./ Uno medo,fecundüm quod eft

noratione Parentum , tunc non trans-

quidam a&us perífe, & hoc modo cadit

grediatur przce

U [

Tub preceprolegis, q:iod de hoc Ípecia-

di Charitatis,

prum d? emiífione mo«

m

[

liter datur , (cil, Diliges Dominum De-

LXII.

m5 J

"

R. 4. Finis & intentio Legis-

umtuum, & diliges proximum tuum

5

lateris (qui eflfacere homines bonos &

il

& quantum ad hoc primi verum dixe-

p

virtuofos) non cadit fub przcepto uni-

u

J

runt.. INon enim eít impoffibile hoc

im?

preceptum obfervare,

verfaliter , fed funt diverfa precepta ,

quia homo poteft

quz poffunt impleri , licét operans ha-

A

e difpotere ad Chari

tatem habendam,

W

»

beat malum finem;aut vitiofatn circum«.

«

& quando habueriteam., poteft cánti,

flantiam, ut dareeleemo(ynam, dicere

Alio modo poteft confiderari a&usCha-

horas , audite Miffam,&c. in ftatu pec-

-Titatis, fecundüm quod eft modus actu-

E

ndmh ,

um aliarum virtatar

cati mort, vel exvana gloria,

um

n,hoc eft,fecundüm

Declaratur ex Gonet. Tomuli o&avi

j

qued a&us aliaru

m virtutum erdinan-

Y

tur ad Charitaten

m

parte 1, Difput, 4,a, 1. in R, ad Object.

» quz eft finis przccc-

pt, r, Tim.

2.Leges funt in duplici diffzrentia , 'ali-

y Nfüx'

I. intentio autem finis eít

quz dantur de actibus humanis pracisé

i

quidam modusactüs ordinati in finem.

yn

thoc modo verum e

quoad fubítantiam & entitatem phyfi- -

wdlbï(

ft , quodíecundi

/|

ixerunt ,

quod modus Charitatis non

cam, vel (quodidemeft) quoad boni-.

M

tatem objectivam materialem, utilunt, -

"

cadit fub pr

,WHS-

&cepto, idcft, inhoc prz-

qua pracipiunt füccurrere. indigenti ,

r

; audi?&

L

ia

TR ACT. VI. Exam. f.

314

neceffarió requiratur,voluntarié feu ad-

audire Sacrum , & fimiles; & hz imple-

J

qui nullam habet

vertenter ponere opus , quod prace-

li

zi poffunt per a&um ,

bonitatein formalem ;

feu ex parte fub-

prum cft, licét non adfit expreffa volun-

I)

tas feu. mentalis fignata ac reflexa in-

je&ti, dummodo circa materiam bonam,

ii

ífcu objectum materialiter bonum ver-

tentio fatisfaciendi pracepto ut tali.

Ratío 3 Lex non plus pracipit , nifi

Q

fcturlicét operans fit& maneat in pec-

hus

cato mortali, Alie fantleges qux dan-

voluntariam operis executionem.. Ergo

ldl

tur de fine & modo predictorum actu-

fatisfit per intentionem ponendi opus,

T.

quod praceptum eft, licetnon adfit re-

um , & confequenter de corum hone-

t

ilate & bonitate formali , uti funt illz,

flexa intentio ponendi formaliter ut

(

qua difponunt de interiori rc&itudine

preceptum eft. Quod exemplificati

Y

»oteft in recitatione horarum , jejunio,

hominis, acdehis, quz pertinent ad

n

directionem cordis , & ad ipfam jufti-

auditione Miffz , &c. v, g. voluntarié

N

audio Miffam in die, qui eít feftus, fed

ficationem & munditiem interiorem,

ignoro effefeítum , quod tame

n p-o'&ea

u

wutifunt dile&io Dei, posnitentia, con-

ire Mif-

:

tritio,&c,

refcio, non eft opus de novo aud

D

Ratio 1. Pattis hujus declarationis eft

fam : fecus, fiinvoluntarié. Videde

à

intentione infrà Tra&, r1. Exam, 4. ,

eadem quz pro Refp. 3.

]

Ratio 2, p. Quiainterna cordis mun-

32. & feqq.

m cen[is de o quiin diefefto av

H'P

dities per illos nequit obtineri, nififint

LQI

ditMiflam, velorathoras, cumabio

boni bonitate formali, feu ex parte fub-

n

je&i;ac Charitate formari, quales etiam

lutà intentione przceptum illo aQu non

Q

funt a&us fidei ac fpei formatz.

implendi, fedaliam Miffam audiendi,

i

& horam repetendi ?

Ex hisfequitur & cum di&is flat,nul-

nifi de novo

A

lius przcepti impletionem eíle merito-

E. Talis non fatisfacit,

Miífam audiat,& horam repetat, Aafin

fitg|

ziam apud Dcum, fitiat fine Charitate;

D

w

Quia primam Miffam

& horam Dto

j

ntprobat S. D.infrà q. 114.a.4.

Sicut ego.

* d

& $. Utfatisfiat alicui precepto; v.

uafi liberaliter donavit.

Tf

ntum impcriales, fidet

g. non occidendi , non meechandi, non

qui mihi debet ce

hum

comedendi carnes , &c, non requiritur

mihi centum, non ani

mo folvendi, i€

it debitum ; t^

k

j

aliqua intentio , fed íolà oriffione 1m-

gratis donandi,non folv

.

fimiliter.

"m.,»;

pletur , licét nulla fuper illud fiat refle-

hi

xio , etiam ab homine ufus rationis

QULERO

VII. P;)teflnc Lex humana,

nia & -

|

fj

compote,

etiai civilis, obligare in confcie

li o

ericulo

Ratio : Quia pro obje&o non habet

quidem fub mortali , ac cum p

l [

Ál

actum moralem & humanum,fed folam

vite ? Ante R,

LXIILI. Nota 1.

Sermonem effe de

M, PI

omiffionem.

afït',,ex-

& 6, Probabiliuseft, quód , ut farit-

Leg: juftá, quando autem juft

icensa

«L;SH

tc

fiat praceptoafürmativo , füfficiat ; &

plicatS.Tho, q. 94 à 4.in

Dicur-

N sïw

m

-

De Legebumana.

31f

TA

Dicuatut leges juftz , & ex fine , quando

mixta , prohibens actum , & fimul ta-

d

Ícil. ordinantur ad bonum commune,

xans peenam, . Et hzc iterum eft du-

)ïfrïh

non veró ad Authoris propriam cupidi-

plex, una mixta copulativé, qua nim,

a

Qu

u

tatem & gloriam; Et ex Authore,

actüs prohibitioni adjicit poenam , non

addendo particulam diminutivam 7e/

Qu

PL

quando fcil, Lex lata non excedit pote-

ftatem ferentis; Et ex forma , quando

v.g. nemo frumentum evehat fub poena

| ontmi

ltera mixta dis-

Ícil, fecundàm zqualitatem proportio-

decem Imperialium,

pWU

jun&tivé per ly /, v, g. nemo frumenta

Qu

nis imponuntur fübditis oneta , in or-

dine ad bonum commune, | Injuftz di-

evchat, vel pro muléta feu poena folvat

tl)ul'u

od

cuntur exoppofito, Subdit S.D.r.Le-

decem Imperíales, id eft, nifi velit fub-

ges injufte non obligant in foro con-

ire hanc poenam.

AU.

«VT

Íciente , nifi forté propter vitandum

Not. 2, ex S, Tho. 1. 2.q.87. a. 7.

"»

Y.0

& 2. 2, q, 108. a, 4, Poenam poffe du-

Ícandalum vel turbationem , propter

1111&&&6::

quod etiam homo juri fuo debet cede-

pliciter. confiderari.

t. Simpliciter ,

g

re,fecundüm illud Matth, ;; Qui anga-

Ílridé & rigorosé, & fic dicit intcinfe-

cum ordinem ad culpam propriam, eti-

n

novqgüï

ij

riaverit te mille paffus,vade cum eo alia

l.

ul

- duo: & qui abflulerit tibi tunicam, da

am theologicam , feu fupponiteam vel

u

ei & pallium, Subdit 2, Alio modo

actualem vel originalem,

2: Magis

laté , in quantum folüm dicit aliquam.

leges poffunt effe injuftz per contrarie-

u

nt

tatem ad bonum divinum , ficut leges

poenalitatem. vel moleftiam pro bono

W

[45) L

communi infli&am, & fic non neceffa-

"Tyrannorum irducentes ad idolola-

stl

rió prefupponit culpam theologicam

triam , vel ad quodcunque aliüd, quod

l i

Mi

fitcontra legem divinam, & tales leges

(quz eft talis coram Deo) fed tolàm

nullo modo licet obfervare : quia;ficut.

politicam feu civilem , qua eft talis co-

UM

dicitur A&, 4, — Obedire oportet Deo

ram homine. His pranotatis fcitu ne-

nl

magis quàm hominibus,

ceffariis

—

il

"- Not, 2, Leges effe in triplici diffe-

5;. Probabilius eft, quód Lex humana

tentía.

1. EtLex meré penalis, qu&

jufta, non folàm Ecclefiaflica, fed & ci-

n

verbis expreflis nihil prohibet, vel pra-

vilis,poffit habere, & de fa&o fzpe ha-

mvmola

cipit, fed pracisé ftatuit peenam contra

beat vim obligandi in confcientia, feu

Pt

transgreffores , hoc v, g. tenore:

ui

fub culpa Theologica , etiam mortali;

J

hoc & hoc fecerit , v. g. frumentum €

licét fimul conftituat peenam , imó &

LA

Patrià evexerit , vel in eam non invexe-

eum difpendio fcu periculo vite.

(V

«*

rit, foclvat pro peena decem Imperiales.

Eft contra hareticos , concedentes

i

(

l^

2 Alia eft meré praceptiva,vel prohibi-

quidem Przlatis Ecclefiaflicis uti &Po-

liticis , facultatem ferendi leges pro

tiva, przcipiens vel prohibens aliquem

stb

a&um , non flatuendo poenam contra

confervatione pacis & difciplinz inter

j

transgredientes , uti eft illa v,g, de au-

cives , negantes tamen , eas obligare in

p

diendo Sacro dicbus Zfe-üigg j ER Lex

conícientià quam dicunt foli Deo fub.ji.-

€i

l

Rra

usl

316

TR ACT. VI, Exam, j

ci,& ab eo folo pofle ligari, 1tem contra

Dixit in R. Jicer ffroul flatuat penam,

oan. Gerfon, qui legibus humanis, nia-

nim,copulativé, Nam quód Lex hu-

ximé Ecclefiaflicis quidem non denegat

mana ftatuat poenam temporalem, non

[

vim obligandi inconfcientia, vult ta-

eft incomparabile cum obligatione ad

[

1

ien , hancvimeashabere à folo Deo

culpam feu in confcientia, liceteam non

hi

Íeu Chrifto, Legislatores veró humanos

exprimat ; imó appofitio peenz ad hoc

"

lg

obligationem à Deo impofitam folüm

&

tcndit,ut Lex eó accuratiüs fervetur ,

!d

declarare, leges condendo,

Sicutinfir-

a&usprzceptusfiat, prohibitus omitta-

lat

xuus (aitipfe) tenetur obedire Medico,

tur.

Et hinc in Concil, Lateran, extat

i

nonutimpcranti , fed folümut decla-

Lex, quiflatuitur , ut Beneficiati, qui

ranti id, ad quod egrotus Lege naturali

poft fex menfes ab obtento beneficio

& diviná tenetur,

AU

nonrecitant horas, fru&us non faciant

li

Favet menti noftreS, fcripturaMatth.

fuos ; quz Lex licét fit ponalis , cüm

W

18. SiquaEcclefram nom audierit. , fft

p

privec fructibus , tamen obligat incon-

tibifrcut , C£e, Luc. 10. Qui vos fpernit,

Ícientia,

Ergo Lexhumana,etiam po-

D

mefpermt. : Et 1. Cor. 1. dicit Apofto-

nalis,obligare poteft fub culpa, nifiLe-

"

lus : Práctpio ego, uom Domiüuws, Et

mg»

)

gislator contrarium exprimat, lrapros

N

&iPct, 2,

Subditi effote omni humana

babilius docent Soto, Sylvefler, Gonet,

4

ereatura , frve Regi quafi pracelleuti , f-

&c, Videin Not, 2. quomodo Lex

m

IN

ve Ducibus ab eo miffis , cic.. bac eff eaim

nalis mixta defcribatur,

D

li

N

voluztas Dei.

N

LXIV. Oppozo 1. contra rationtm

L

Rattoef , quam infinuat S, T ho, hic

I

datam : Si Leges noftrz deriventur à-

q. 24.a. 4.. Quidquidab alio derivatur,

(llul

in quantum hujufmodi . participat illius

Lege zterna Dei, Seguitur L, effe Leges.

lts

divinas & non humanas.

Vel faltem

Mi

virtutem & efficaciam, ficut, quod deri-

Sequitur 2, quód non obligent virtute

1

vatur ab igne, participatcalorem : Sed

acceptá ab homine fed à olo Deo, &fo-

F

omnes leges juflz , tam civiles quàm

lüm declarent oblie

Wlt

OY

Ecclefiaftice, etiam poenales , derivan-

o

ationem Legis divi-

dh

turàLegezterna , ut probatum eft fu-

nz,ut vulr Gerfon , exemplificans hoc

QUs

prà Exam. 2. n, 1Q.

Lexautem aterna

in Medico,utdi&umeft. Ergo.

fC [e(

habet vim obligandi, & obligat in con-

2. Contraz.p. R. Poteflas Princi-

df

Ícientia, aliquando fub venili,

ut patet

pis politici cft meré cemporalis,, ejuíque

hr

in prohibitione mendacii officio

l-a

finis non eft falus animarum , fed tan-

l f)?

quando füb mortali , utconflat in pro-

tum falus Reip. & r;an'quillitas civium,

L Qpf

hibitione mendacii giaviter perniciofi :

Ergo non poteft ligare in conícientia,

N

TIfn

aliquando cum difpendio vitz , ut dum

Prob. conf. Inferior non po:efl ligare -

ts

h

cives & milites pro bono R eip, tenentur

in foro fuperiori : Sedforum confcien-

tenere. ftationem periculofam,

Ergo

tiz ( forum

l,

m;trm

poli di&um ) ceft ft;periqs

hfl

idem poffüntLe

civili, Ergo.

€z & civiles,

ges huxna)tqæ,Ecelefza&i—

t 4d Ii

p

Z

z

' De Lege bumaza.

37

i

-dr, . R. negando utramque feque-

maj. fi accepefir , uti res fe habet in-

lam. Primam quidem , quia ad hoc

prafenticüm omouis Lex jufta à Lege z-

effet neceffe , ut Leges noftra à Lege e-

. terna Dei derivetur , ut probatum eft

ternà derivarentur immediaté, ficut Lex

fuprà, N. maj, & conceffà min, . difl,

u tf

divina & naturalis ab ea originantur :

conf,

Id

Leges autem humanz ab ea folüm de-

QU.ERO VIII.

Obligantne omzi.es

if

rivantur mediaté, nim, mediante di-

i

Leges humanz in conícientia, feu fub

Ícurfu humano , dedu&o cx Legibus &

culpa, finon merrali, faltem veniali 2

principiis naturalibus ac divinis, quo-

dubium enim eft de

(l

quibufídam Lfegibus

rum íunt conclufiones : Cozclufío au-

poenalibus,

b

tem fegniruy partem debiliorega , ut ait

at

LXV. &, Probabiliüs negativé. Ra«

Dialecticus. Ex quofit , quód omnis,

£/e : Quia Conflitutiones Ordinis FF,

suli

qui peccat contra Legem humanam im-

Predicatorum funt verz Leges,ut patet,

lt

mediaté, contra Le

mediaté.

gem aternam peccet

fi eis applicetur definitio legis : Sedilla-

mpl

Secunda Sequela megatur

ideo

ut tales non obligant ad culpam. Ergo.

:ulgz;j-

»quia licét vis obligandi Legum hu-

Min. patet cum ex Conflitutionum no-

ng, 4

manarum fit à Deo feu Lege zternarc-

firarum Prologo , tum ex $. T ho. 2, 2.

velte

moté , radicaliter , & mediaté, & utà

q- 186. a. 9, ad t. dicente : In Religione

ol

Principio univerfali, eft tamen fimulà

poteflate humana, ur à

Fratrum Predicatorum transgreffio vel

principio proxi-

omiffio ex fuo genére non obligat ad

mo & patticulari :

)

p

cüm enim Princeps,

culpam, neque mortalem, neque venia-

tve fzcularis five E

cclefiafhcus,refpectu

; d

lem, fedfolum ad poenam taxatam fu-

j

uorum fabditorum fungatur authori-

Rinendam,q uia per hunc modum ad ta-

tate publica (in quo differt à Medico)eft

m

ln €0 vera

lia obfervanda obligantur , qui tamen

poteftas Legislativa Deo füb-

)bllä ]

Or iaata.

poffunt venialiter vel tortaliter peccare

yi

Exemplum eft in effectu 2

ex negligentia vel libidine,vel contemp-

jo^

qui eft à ca

uía prima & íecunda.

tu.

K

ni

(j

Hac S. D, fubdens ad .

Non

"d. Oppof. dift. ant,

Ex parte ejus

mïïif*

quod refpicit

omnia;quz continentur ih lege,tradun-

per fe primó , C,ant, per

" BA.

Íe fecundó &

ex confe

tur per modum przcepti , fed quadam

quenti, N.ant. &

proponuntur per modum ordinationis

u

tj

h

dift, fimiliter conf

Principibus etiam

Quiaad pacemReip,

cujufdam , vel ftatuti oblizantis ad cer

ll(

fzcularibus neceffa-.

tam peenam.

»

ria eft potcflas ferend

w

l legcs .obligantes

Oppore : Ergo nonomnis Lex jufla,

in conícientia :

quia multi timOratz

x

e

conícientiz ad T.

faltem pcenalis , obligat füb culpa theo-

cgis obfervantiam ma-

Y C,'

gis urgentur , fo

xlogica,nim. in Ordine Przdic,

pf

rmidine Culpe quàim

-4d boc R, verum effe 1n eo caífu quo

/

peenz temporalis

*

Ad prob, conf, dift,

for!

Legislator exprimit & expreífé decla-

m*-(iï,

L

Inferior non poteft, &c. fià fupe-

9)* zierea

rat, fe pracifé obligare velle ad peenam,

did non acceperit poteflatem, C

*

uti fitin noftris Conftitutionibus,

j

Sex:-

Kr 3

vit

Ws

-

318

TRACT. FT, Exam,f:

f

Opponi potefi : Lex na&uræ didiat ,

lt

vit híc illa Regula Juris : Ui on eff

nift [(nbfit caufa.

Ex

quàd nemo dcbeat condemaati inaudi-

n

cnlpa, non eft puitats

tus,

N

]

qua Regula patet ;

poffe ftatui poenam

Sed hoc verum eft de condemnatione

(adeàque & legem penalem) non pro-

per fententiam Judicis, cujus eft exami-

T

pter culpam theologicam , fed ob aliam

narereum & teftes , non veró de con-

caufam, Siccaptivo ad mortemjufte

[n

damnato , é carcere fugienti gravis fta-

demnatione per Legem ; quz relinqui-

[

tuta eft & infligitur peena. , & tamen

tur conícientic ipüus rel feu condem-

j

Dati, cujus eft difcutere

coramDeo non peccavit fugiendo 8 car-

'a—.n poenam m

h

currerit necne.

[

cere, Item fiquis teneret , irregulari-

tatetm , quam incurrit bigamus, & Ju-

&, 2,Loquendo de poenis adtivis, feu

[

ad (ui executionem requirentibus ali-

dex, jufté etiam damnans reum ad mor

I

quamactionem , ut funt (poliatio bo-

rem, eíle peenam, deberet fentiie , eam

V

infligi fine culpa , & tamen non fine

norum, exilium, poena mortis, &c, pto-

1

babiliuseft, quód transgreífor non.te-

«auía.

Nam caufa eft, quia in matri-

D/

neatur eas fübire ante fenrentiam Jud-

monio bigami non fignificatur perfe&té

4ly)

unio Chrifli cum Sponía Ecclefia, que

cis. ItaS. Tho. 2, 2. q. 62.a. j

Wi

Ratio ; Effe executorem poena, pre-

z

eft univs ad unum : & in actu p—ræfati

)

fertim gravis & acerbz , in fe iploni-

Vl

Judicis receditur à fignificatione man-

fuetudinis Chrifti. — Alia Refponfio pa-

mis durum & rigidum eft, ac naturz I€-

|

tet fuprà n, 65, in Not.

pugnat, & bono communi fufficit , pe-

D

QUAERO IX, Dum agimus de Lege

nam pati po£ fententiam Judicis : Lex

poenali, dic mihi, quando , & quomo-

autem humana, ut fuprà didum eft, de-

bet effe accomodata humanz conditio-

äfm

do transgreffor tenetur fubire poernam

Namit

ln

taxatam ? teneturne ante vel poft fen-

ni. Dixi, gravis G* acerba.

tentiam Judicis , & per propriam coo-

quibafdam Or dinibusR eligiofi pro pa

My

nitentia tenentur tecitare aliquas pl&

Perationem.

miflæ,ew

LXVI.

ch IOK

quuendo de poenis

ces , vel moderaté fe cafligare , & hoo

n

N

licét Przlatus id non declaret.

meró privativislatz fententia , ut funt

RU

&. 2, In probabiliori fentenuia trab

ftig

excommunicatio, irregularitas, fufpen-

fio,privatio vocis a&ivz & paffiveidem

greffor Legis poenalis poft fententiam

li

udicistenetur in conícientia , 1eU

eft de läge Ecclefiz , qua flatuit impe-

Iti]j

peccato, fubire poenam,

etiam adtivaftb

utd

dimentum criminis refpectu matrimo-

lt

nii, &c. transgreffor iis ligatur ante fen-

& in feipfo exercere a&ionem ;

fifit u

VTl

n jur,w-

tentiam Judicis, non veró fi fint fenten-

lis,qua non fit nimis crudelis &1

ut lunt

11

at

tiz ferendz,

fa, & commodiis fiat ab ipfo reo;

,collum

Tirfg (

Ratio hujus patet ex ipfo textu Legis,

ícalam. patibuli confcendere ;

be egr€

L

finim. addat , vel non addat has particu-

gladio prebere, é Regno ve* ur

n yero 1

lasipfo fatto,sp[2juree

di, pecuniam iolycrc i &c.- nq

m

Z

?19

De Leg& bumanua,

fit crndelis & meliüsexerceaturdmini- Zwmmas ejus vemmit fubici ordinations

I

ftro juftiriz,fed fufficit effe paratum eam Legis vel Regula , €8ex boc procedit d

u

pati, v. g. ftrangulationem , fufpenfio-

faciendum. coutra Legem vel Regulam :

nem,veneni in feinfufionem,&c.

l

Mi

quando autem à conver[o propter aliquam

Ratiecft que anté.. Et ita docet S.

u

particularem. cau[fam , puta ,| contupi-

Tho. 2, 2-q.69,2,4- ad2, dicens; Nullus

Y

fientiam veliram , inducitur ad aliquid

Q

R

ita condemnatur,quód fibi inferat mor-

faciendum . contra jlamm Legis uel. Re-

LL U

tem, fed quód ipfe mortem patiatur , &

ideo non tenetur facere id , unde mors

gnla , non peccat ex contemptu. , fcd-ex

M

fequatur,quod eft manere in loco, unde

aliqua alia can[a , etiamfi frequenter ex

ducatur ad mortem; tenetur camen non

eadem cau[a vel alia fimile peccatum

m

refiftere agenti, quin patiarur, quod ju-

iteret $ frequentia tamen peccati di[pofits-

luire:;:-

flum efteum pati.

Sicutetiam , f1ali-

ve inducit ad peccatum, Hac ibi. ,

u

quis fit condemnatus , ut fame moria-

FDï'l)n

tur, non peccat, ficibum fibi occulte mi-

Ratio 1. Contemptus Legislatoris

p

niflratum fumat , quia non fumere effet

ut talis,ac poteftatis Legislativa,eft pec-

qu

"

"

catum mortale, etiam in minimis, juxta

fe ipfum occidere. . HzcS. D, puta, in-

T

41

S. Tho. 2. 2. q. 147. a. 3, ad 2. dicen-

direde , ad quod homo non tenetur iü

rep

quoviscafu. Vide Tra&t. 9, Exam. 2,

tem : $: quis. authoritatem Legislato-

&

72

n.zx.

vis , transgredicudo flatutum , contemnit,

dii

pecmt 720rt.

Ethocideo; Quia con-

. QUAERO X, Dic mihi aliqua docu-

yun l

temptus Legislatoris creati , uti talis,

menta & Regulas ,ex quibus cogno(ci

J

ejufque poteflatis legislative cft con-

poflit , transgrcffionem Legis humanz

temptus ipfiusDei, qui ei poteflatem de-

r

efle peccatum mortale ? & quid quo-

um

dit,ut teftatur ipfe Chriftus Luc. 10. di-

ad hoc valeat intentio Legislatoris ?

m,üm

cens ; Qui vos audit , me audir s qui vos

7* LXVII, B. 1. Transgreffio Legis hu-

5?& j

fpermit , me [pernit ; contemptus veró

manz, etià in minimis,fi fiat ex contem-

Dei , etiamin minimis, eft peccatum

Qufie

(2

j

ptu.femper eft peccatum mortale; & hic

mortale,

Subfumo : Sed qui ex con-

m

contemptus femper fp

ii

(

ecialiter in an—

temptu, etiam in minimis, transgredi-

J

I

fcffione eft explicandus,.

turlegem , contemnit Legislatorem ut

W

Hzc efttutior & probabilior opinio,

talem, ejufque ppte&atem, Ergo peccat

mortaliter.

J

ii

intelligitur autem non de contemptu fe-

o

eundüm quid,fed fimpliciter tali, quem

Ratio 2, Conftitutiones noflrz funt

$, Thomas explicat & hanc fententiam

Ü

quid minimum in genere legum , cüm

probat 2. 2. q. 186. a. 9, ad 3. dicens :

sU

fub nulla culpa,five mortali, five veniali

I !d

Tuuc committit Aliquis , vel tragg-

ex fe obligent,ut patet ex dictis antean,

ex con-

mr*»d

of

grediur. ex contemptu , quando ve-

6j. Scd quicas transgreditur

temptu,

")

EUP

p

T

*

E

310

TR ACT.' F

. Exam.$.

temptu,peccat tmortaliter, ut

legere eft

ao

Prima defumitur ex magda utilitate,

in Declarationibus fuper Prologum

quz inCommunitatem redundatex ob-

F

[

Conftitutionum noftrarumLit, N. idque

fervantia Legis, licét ejus materia fecun-

patetex S. Bernardo dicente : INeglectus

düm fe videatur etfe levis : fit enim gra-

Pu

eft f:mper»czlpabilz'x » COleTIpIHS veró

vis ratione hujus circumftantie feu

damnabilis. Exgo,

commodi,

Hinc non cft dubitandum,

l]

[i

Dixinotanter, Coztemptus Legisla-

valereleges , queapud quofdam Reli-

zoris ut talis, — Quia aliud. eft contem-

l

giofos pro certo. tempore füb mortali

nere rem preceptam , fecundüm fe. &

precipiunt filentium , aut prohibental-

IU

!

materialiter fumptam , & Legislatorem

terius camerz ingreffum. — Item efus

ut privatum homjnem, hoc enim poteft

Jl

unüus pomi Adamo prohibitus fecun-

effe veniale & contemptus levis:& aliud

düm fe eft reslevis, erattamen resgra-

|^

efl, contemnere rem formaliter ut prz-

vis fub ea formalitate, quà fubftabat legi

Ój

ceptam , quiafic involvit Legislatorem,

divinz, qu& eum prohibebar in fpecia-

ejufque poteflatem,ut talem; & eft con-

li

lefignum fubje&tionis , & recognitionis

temptus fimpliciter ac mortalis, Et hzc

fupremi dominii ac beneficiorum.

4

transgreffio habet duplicem malitiam,

Secunda Regula. fumitur ex appofi-

quarum una eft contra virtutem, contra

jl

tione gravis poenz , utiin fpiritualibus

quam eft ransgreffio , v. g, contra vera-

eft excommunicatio major , privatio fe-

citatem , fi quis ex contemptu Legis

pulturz Ecclefiaftice , poena fufpenfio-

nj

mentciretur officiofé: altera contra vir-

EY

nis, interdicti, irregularitatis, &c. — In

tutem obedientiz,& remoté contra vir-

temporalibus pcena mortis , mutilato-

Xx,&

tutem humilitatis : quia omnis con-

nis, infamiz, cxilii, acerbi cruciatus;

&

remptus nafciturex fuperbia, Hinc tale

confifcatio bonorum,&c, .

mendaciumnon folüm effet officiofum,

Bu

Tértia eft prudentum virorum exifli-

Ííed & perniciofum , utpote cedens in

matio.

hlbm

gravem injuriam proximi , nim. Supe-

Quarta fumiturex tenore verborum,

dy

ls

rioris,imó & Dei,quiin Superiore con-

quibus Lex ponitur , y, g. Pracipimusin

temnitur,

h

virtute Spiritüs S. & fancte ebedieni,

E. 2.,

Ut Lci humana obliget fub

& fub formali przcepto, qui eft mos no-

p

^.

din

mortali,requiritur materiagravis , nec

flri Ordinis, velíüb interminatione di-

EI'O(

poteft materiam levem pracipere fub

vini judieii,fub indignatione Dei &San-

iortali,

Corum,&c, nam materiz levi non cen-

4

Ratio $ Quia oppofïtuth videtur effe

feturapponigravispoena, Hinc folus

*l

inordinatum & irrationabile.

Vide R.

lfj g

ufus verbi imperativi non indicat ma-

ad 7. Oppof. n. 68.

"'LUH

st

teriam gravem fub mortali obligantem:

R. 3.

uatuer folent affignari Re-

quia tale verbum eft commune omni

Vr

gulz cognofcendi gravitatem vel levita-

materiz, Nam $, Augult, in Reguia

! Rïhv

n ob-

n

tem materie refpectu Legis human,

Vi

ait : Hac [unt.que pracipinms ,

ferve-

'J] [

m

De Lege humana.

221

*

fervetis: im monaflerio. conflituti

?

& femperobligant 'fub mortali, fed fzpe

tamen non omnia illius Regulz prace-

folàm fub veniali , lieét fint de re ad

mortale fufficiente , fiftrictius przcipe-

pta obligant (ub mortali.

"4

&.4. Adobligationem (nb mortali

retür, v.ge de jejunio certis diebus , de

in lege humaná prater materiz gravita-

audiendo Sacro , &c.

Ergo. Prob. 2.

tem requiritur intentio I.egislatoris,qui,

Hz Religioforum Leges verfantur circa

lDf

licéc materia in fe

o

egr

avisfit , fi tàmen

eandem materiam , circaquam efl Lex

non intendat obligarefub mortali , fed

Ecclefie , nim.circa audittonem Sacri

folàüm fub venialiadque declaret, & fit

& Jejunium : Sed Lex aliquorum Reli-

in materia pracisé dependente à fuo

gioforum quoad fimilia folàüm obligat

placito, Lex fub mortali non obligat.

fub veniali, ut patet ex $. T'ho. 2, 2. q.

Hac fententia eft contra aliquos intra &

186.a. 9-ad 1.

Ergo & Lex Ecclefie

exttafcholamD, Thoma,;videtur tamen

oteft, -

j

(f

mihicam G

.

Confirm.hzc fecunda probatioMiho-

X

uU

Oneto & aliis pþa&icö pro-

bobilier,

ris t Lex Ecclefiz & Keligioforam ver-

fantur circa eandem materiam & eodem

IQrà

Ratior, Acus agentium moralium

hon operantur ultra intentionem ipfo-

modo,

Ergo fi,&c, Prob. ant, Si non,

m

Wi

rum : Sed Legislator humanus , legem

&c, id eífet ideo , quia prout in Reli-

o

n

[04

(islt

condens , a

o

itutagens morale : Ergo

gione precipitur,non efl res gravis, ficut:

N

lex nen obligat ultra ipfius intentio-

eft, quatenus przcipitur ab Ecclefia ;

hem,

Sed, quatenus przcipiturin Religione,

[LIS,

Ratio2. Qui poteft majus , poteft

etiam reseftgravis. Ergo. Min, prob.

a«

etiam minusin eodem genere : SedLe-

Sub mortali nihil poteft obligare nifi fit

T]

"m

;

gislator ad rem gravem poteít obligare

grave :. Sed dicta materia, v, g. jejunii,

n V

(

(

fub mortali, ' Ergo & fab veniali,quod

etiam prout in Religionibus pracipitur,

eft peccatum minus. . Item Ecclefia rem

obligat quandoque fub mortali,ut patet

m

&pe proponit folüm fub confilio ; item

injejunio Francifcanorum à Fefto Om-

UE

poteft eam prohibere fub fola pcena (ut

nium SS. ufque ad NativitatemDomini,

nae

Ergo.

patetin noftris Statutis) licct res fecun-

o

W

düm fe aliquande ad mottale fufficiat.

' LXVIII Oppozo 1. contra R, 4, Jux-

jl

Ergo & fub folo veniali,

ta dicta obligatio legis humanz deriva-

77

ii

&atio 3, Lex Ecclefiz de jeJunio &

turà Lege zterna & naturali , ad certam

d

Á

auditione Miffz certis diebus eftin ma-

(

materiamapplicata : Sed Lex eterna &

(

teria eravi: Sed in poteftate Ecclefix

efl,ut illa Lex . fol

naturalis in materia gravi femper gra-

Eon il/

üm obliget fub venia-

viter oblipant. Ergo Legislator crea-

jb

) jf

li, Ergo. Min.prob. 1, Conftitutio-

tus non poreft ejusobligationem reftrine

Tf

nesReligioforum funt verz Leges , ut

gere,

Aun]',

uprà probatum , & quidem apud quof-

2, Legislator humanus folüm fe ha-

j

j

am non meré poinales ; & tamen non

bet per modum conditionis, obligatio-

St

nem

Nüspass?

522

TRACT, VI.

Exam. $.

nen: Legis natutalis ad certam materiam

N.maj Adomnem ergo legem,eräam'

applicantis ; Sed conditio applicans non

meré peenalem , fcquitar aliqua obli-

*

f

poteft minuere virtutem agentis, ut pa-

gatio ; quód autem fit tanta vel talis,

li

tet in applicatione ligni ad ignem, ignis

poteft impediri , & defa&to impeditur

enim agit naturaliter , non liberé,

Er-

in noftris & aliorum Religioforum Sta-

li

3

00.

tutis ; licét enim proprietas phyfica

abfoluta non

[

3. Quodadlegemíequitur natura-

liter, feu ut neceffaria proprietas , non

men moralis,

poffit im Pedir? , benete-

Ht

poteíta

b

ea feparari : Sed obligatio fic

n

d 4. R. ficut ad r.

(s

fequituradLegem. Ergo.

d $. N.ant. Si enim idafferatur dt

[

«

Quia aliás radix peccati venialis

aut mortalís poffet effe voluntas homi-

homine, à fortiori. afferendum eft de

W

nis , nim, Legislatoris, cüm tamen fit

Dco, fi fermo fit de iis qua pracile à

ipía natura oDbjecti, Ob quam ratio-

placito Dei dependent, non veró decis

!

nem

quz ex natuta rci prohibentur , utpote

|

)

f. Deus non potefl rem gravem pra-

quia habent intrinfecam & effentialem

(

cipere füb obligatione levi. Ergo multó

gravem malitiam, v. g. fornicatio ,&

tminüs homo,

&

quz Deus non

potcft prohibere fub ye-

6,

In voto non poteft materia , /fe-

niali.

V

lg

cundüm fe obligans fub mortali, ex vo-

-dd 6.. conceffo ant. de quo infià

l

ventis intentione obligare fub vqhiaii,

Tract. 10, Exam, 3. n, 32. R. 4 dátut

N

ce,

difparitas.

u

Ergo nec inLe

[o]

!:

Quia votum fit Deo,utSu-

Q

7. Juxta dicta res levis ex intantio-

periori, perillud acquirenti novum Jus

lum

ne Legislatoris nequit obligare graviter,

in voventem juxta naturam promiflio-

s

t

Ergo necres gravis leviter,

nis, Ergo fine placito Dci non potf

W

voti obligatio relaxari, nec à Pralatis

il

-a , patet. R. fupràn. 64. ad 1, Op

RL»«

Ol.

rclaxatur , nifi in poteflate Dei : Lex

o

-

o

NU

-4d 21, Tranfeat maj. & dift, min.

veró refpicit fubditum , quem proinde

t

Non poteft à priori, C, min, à pofte-

Legislator poteft ftripgere moderatius

a

vel arctius,

Preterea Obligatio 'v.o'ti

riori, N, min, & conl. Nam & ap-

Tety

plicatio ligni ad ignem prout eft major

quoad confcientiam , licét voluntatem

tby

vel minor , facit lignum magis vel mi-

hominis fupponat , eff tamen magis H?ï:

üUSJ

nüs,feucitiüsaut tardiüscomburi, Di-

turalis & divina, eftque immediaté à

VU

xi, Zranfeat , propter ea quz dixiloco

jure divino ,quia homo non habct jurit-

lo

mox citato de differentia Medici àLegis-

dicionem in feipfum: econtra obliga-

u

latore.

tio Legis humanz folàüm remod lt

Jtoj

"44 3. dift. maj.

