Corporis, & Sanguinis Chrifti, nec ad

gis eft fignum fenfibile ratione fii: Sed

n ij

hoc requiritur , quód illa fint pars in..

l,fcdü

Corpus & sanguis in Euchariitia non

d

trinfeca Sacramenti ; Sicut imago Chri-

!

((

Ínnt ratione fuifenfibilia, Ergo, Dum

fti adoratut latriá pracise ratione figni-

.etgo SS. PP. hoc Sacramentum vocant

fite

ficationis , & Humanitas ejus ratione

nb

i

.. Corpus & Sanguinem Chrifti, loquun-

Unionis ad Verbum.

Ex hoc folvün-

j

a

,tur per Metonomiam , accipiendo con-

tur variz objectiones, : Pro quarum ul.

M

j

,tinens per contento, fignnm pro figna-

teriori fslutione

)

il

j

.to ; ficut imago

C :æfag's [spe vocatur

IL. Nota, Sacramentum, & in fpecie

F

oMRat,

N

3

lm)f(]m

Euchariftiám, poffe dupliciter confide-

nfnnc )

R«tio 4. p, Euchariftia

eft ;ibus fpi-

fati;

1, Formaliter & metaphyfice, &

,

. titnalis animz ; | Scd (fþeci&s'fcf?mdüm

fub hac ratione

-

1

przcise eft .in genere fi-

gnj

V'yyryy

*

pit

TRÁACTATUS XII. Exdmen t,

1, Pars. intrinfeca Eucha-

igmu

2. Phyfict & fecun-

-IKConfirm.

fad

ni& non caufz.

riftiz debet fe habere ut cibus & potus,

[)

düm omnia qu& includit ,

& Í1c dicit

i

&

& caufare gratiam * Sed verba non fnnt

M

utrumque, eft

Que fignum practicum ,

cibus & potus. non p

lml

fic virtus cau

Íativa grati& ( nimirum

koHi»mt coxjaedï.

"n

hrifti ) ei eft intrin-

Ergo.

(

€orpus

& Sanguis C

Con

firm, 2. Euchariftia eft Sacramen-

l ?

Át

[

feca.

Hic e& íermo

de Euchatiftia in

Hinc Thomifte dogent,

tum permanens : Sed verba non Petmä.

tim

rimo fenfu.

hyfica Sacramen-

nent, quia tranfeunt. Ergo.

/dit,

uàd de eífentia metap

ii fit fola ratio figni graz ,

nom veró

Ad Oppef. neg. min. Ad prob. dift.

Atf

lunt habe-

min,

Sunt caufa eflicies Sacramenti:

ratiocaufz , quam

; tamen no

lat refl;

er acci

dens ad rationem Sa-

inadaquate fümpti , conceditur , ada-

F

zeíe mert p

fed. efie intrinfecum quen-

quate, neg, Euchariftia ergo poteft fumi

fmiuntia

cramenu ,

dam modum & complem

entum ejus. Et

primó inadequaté , nimirum pro folis.

At

klie

certe , quod i

n Sacramento princ

ipaliüs

3peciebus , & fic verba fuut caufa ejus

atio cauíz,

efficiens , quia effe&tivé eas confecrant,

litg

Íe habeat ratio

figni quàm r

l

J

Qxia no

bilitas Medir de-

2. Vro adaquato figno fenfibili gratiz à

[

Y

"

i

( l

facilé patet 5

.. Sed Sacra-

Chrifto inftituto , importante unum ut

&tione finis :

-al

fumitur ex perfe

dam media ad duplicem

determinabile , alterum ut éeterminans,,

menta funt qua

*ipyi

Primó ad honorem &

& fub hac ratione verba funt fo:mg &

tl

finem , nimirum

rs intrinfeca..

eultum Dei ,.

quemre

[piciunt, inquan-

Pa

Ut cibus

i. W

Ad. 1. Confirm, dift. maj.

tum funt fign

a gratiz ac divinz bonita-

T m

ftram utilitatem , quam

fpiritualis ,. conc.s materialis , neg. Ver--

1du: 4j

t1S..

2. Ad no

ba erge feu realis virtus ab eis relicta:

ib/cenceptu caufíz. Primus

li,

refpiciunt ft

(ftatim magis explicanda ) funt cibus

autem finis eft nobilio

r altero ,. ut claré

2 i

fpiritualis, & cauía faltem partialis gra-

conftat.

Ergo..

t

ultimam partem E. 2.

tiz nutritiva ,. & dicuntur manducari,

Oppono:contra

non inftar cibi corporalis, fed fpiritua-

W N

Sacramenta. Neve Legis conítant non

Qb

liter facramentaliter.

folüm ex rebus , ut matetiá : Sed etiam

i

Ad2. Confirm. dift. min. Verba nom

ex verbis , ut formá , canquam ex parti-

aliter , conc. ;; virtuali-

D

bus. cflentialibus ,.

ut dicum eft fuprà

permanent. form

Ij h

Sed' verba

ter,neg. min. Poteft ergo res proprie

(Tra&, 1z, Exam. 1. n« 3.

?miæl' [

dici compofica- exa

liquo , quod olüm:

.

Coníecrationis non

fünt pars. effentialis

'?Wlitcri

Eucharittiz ,. nec Specierum..

Ergo vel

virtualiter manet ini

Ilo , ficutjuxta Phy-

/

vel

^ ficamelementa foliim virtualiter fünt in:

kfäünum'

Euchári

ftia non eft Sacramentum ,.

D«a,,,,,,

mixtis, quz tamen

mpm'ä dicuntur

efientialiter

non: confiftit in Speciebus.

;

L

fa. efficiens non eft pars

enmpoiïca ex illis..

Verbaergo

'Spæi';bil&

Min. prob. Cau

inationem palitvanv

x t'Jnvflllum,,

effentialis feu intrin

feca füi effeétüs : Sed

impr&iïerunt' determ

funt caufa efficiens

ac modificationem ,.

(eu modos reales;.

it& Wi

verba Confecrationis.

d fenfibiliter fi-

Sacramenti Euchariftiz ,. ut patet. ex S.

quibus dc:grminanmn a

gn

ïhæn..mfmä.c;:—za.a.4;a Erg?"f-

9

"

puntur.

»

-

De Eubbariflia. .

s9oy

perfe&tionis , ad cujus integritatem con-

^ nixficandum cibum fpiritualem animz,

currunt omnia , quz requirunturad ejusg

fimirum gratiam , five Corpus & San-

finem , ficut homo integratur ex omni-

EULLA | 3

uinem Cheifti per modum cibi & po-

[ 3

bus membris ad operationem vitz ne-

tüs. Quimodi funtreales virtutes ver-

[ ïlïi'

borum , & multiplicantur jüxta diver-

ceffariis, & domus ex omnibus partibus

neceílàriis ad. inhabitandum;

Subfumo z

q

fitatem hoftiarum, 61 plures fimul con-

Sed Euchariftia , licet plurain fe conti-

fecrentur ; Licét enim forma Confecra-

Af

tionis fitformaliter una, eft tamen vir-

neat, nimirum Speciem panis & vini,

uti & habet duplicem formam & mate-

]

j

x

tualiter mul tiplex".

Item modi illi func

fed

ríam , hxc tamen funt neceffaria ad ejus

fenfibiles, non quidem ratione fai ,

finem,

p

ratione verborum, ad quz ut ad caufam

Ergo.

Min.prob. |Hoc$a-

cramentum eít inftitutum per modune

um

dicunt refpe&tum elfentialem, Nam &

r, d

convivii fpiritualis , quod conformatur

contritio eft efientialis pars Sacramenti

Penitentie , & tamen folàm eft fen(i-

corporali ; Sed ad hocrequiruntur duo.

ul A'L"Ff

jl

nimirum cibus qui eft alimentum fic-

bilisratione alterius.

:zäfz

g

cum , & potus , qui eft alimentum humi-

Nec licet inferte: — Ergo Euchariftia

at

dum, Ergo& adillud, &c.

componitut (olàm ex rebus ex modis.

In solut.ad r. declarat hoc ipfum ex

gmliz.

Quiaille modus non e& verba, |Non,

num Ut

Colle&a Ecclefiz , in qua primó diciruc

"

inquam, licet.

Diftinguitur tamen al-

DI :

Modus non eft verba

luraliter ; Purificent nos Sacramenta,

tetra propo(itio E

uz fumpfimus. — Et poftea fingularitec

g

formaliter, conced, Virtualitet, nega-

tur

(nbditur: Hoc tuum Sacramentum noms

A

Illi ergo modi (unt reales verbo-

U

"

rum virtutes ; Unde Sacramentum hoc

fit nobis reatus ad paenam, &c. ad often-

dendum, quod hoc Sacramentum quo-

ngv W

adhuc abfolute dicitur componi ex illis,

g

i

dammode eft multa, fimpliciter tamem

uti 4 pari di&um efti de elementis, feu

unuim.

yt a

cum Speciebüs faciunt compofitionem,

[it

QUERO II Euchariitia eftne de

jl

elevantarqae cum ilis ad. caufandam

d

neceífitate Salutis , etiam refpe&u par-

gratam , ut fic falvetur , materiam &

vulorum ?

Y

w

9|

formam fimul caufare illam.

IV. «, Euchariftia eft omnibus ho-

QU.ERO IL.. Euchariftia e&ne u-

Mu

"l

mimibus ad falutem neceífaria, diverfi-

gum Sacramentum, vel plura ?

C)"r

EL g. Sacramentum Euchariftiz ma-

mode? tamen, adultis in re , vel (firea-

liter cam fümere non polífint) in vote

jj)

H

terialiter quidem eft plura Sacramenta,

d

proprio , parvulis in voto Ecclefiz ; ma-

qüv [

formaliter tamen fimpliciter & perfecti-

j

veeftunum, S, Thom.a.2.

is tamen eft neceílarius Baptifmus.

Declarat bec. palchre & fuse S. D. a.

k

- Declaratur ex eodem : Unum dicitut

( j

j

3. inc. dicens :

In hoc Sacramento eít

non folüm quod eft indivifibile, vel quid

fum Sacra-

continuum., fed etiam quod eít perfe-

duo con(iderare , fcilicet ip

ste

mentum & rem Sacramenti: dictum eft

)Qï'

um ; c& autem ualïqg.id unum unitate

YxyyY *

autcpu

a

p

r

998

TRACTÀATUS XIL . Examen 1.

autem,quod res hüjus Sácrámenti eft

per contequensrecipiunt rem ipfius :

m

ünitas corporis myfticifine quànon

íed. ad Baptifinum non ordinantur

L

»oteft effe falus: nullieniti patetadi-

peraliud. precedens Sacramentum.

*;;:e:exfæ

tüs falutis extraEcclefiám,ficutnecin

Etideo ante füfceptionem Baptifmi

:.Pm,ql

diluvio absque Arca Noe,quz figni-

non habent pueti aliquo.modo Da-

A

ficatEcclefiam , ut habetur z. Petr 3.

j

ptifmum in voto, fed foli adulti ; Un-

Di&um eftàutem füpràquód res ali-

de-rem Sacramenti non poffunt re-

gt

m

cüjus Sacramenti haberi poteftante

cipere fine perceptione Sacramenti.

perceptionem Sàcramenti ex .ipfo

Et ideo hoc Sacramentum nonhoc

*ionc

modo eft de necefhtate falutis, ficut

VOto Sacramenti percipiendi. Unde

säna!tu

j

ánte perceptionem hujusSacramenti

Baptifmus. Hzc$S. D.

"

1

IH

In Solutione ad ». S.D.ponit

dific-

simm

potett homo habere falutem ex voto

percipiendi hocSacramenturm : ficut

rentiaminter alimentum corporale

Todm

&ante Baptifmum ex voto Daptifmi ,

& fpirituale,quod corporale conver-

i

ut füprà dictum eft. Efttamen diffe-

titur in fubftantiam ejus, qui nutri-

rentia quanttimad duo. Primó qui-

tur:& ideonon poteft homini vale-

'

re ad vit; confervationem alimen-

dem, quiaBapti(museft principium

x

fpiritualis vitz, & januaSacramento-

tum corporale;nifi realiter fümatur z

rum : Euchariftia vero eft quaficon-

fed alimentum fpirituale convertit

Di lil

fummatio fpiritualis vitz , & omni-

hominem infeipfum, fecundüm il-

ümSacramenptorum finis (ut füprà di-

lud quod Auguft.dicit in lib. Con-

U

&um eft) per fandificationes enim

feff quod quafiaudivitvocem Chri-

Ü

ftidicentis fibi:Nec tu me mutabis

omnium$Sacramentorum fit prapa-

[

tatio ad fufcipiendam vel confecran-

in te, ficutcibumcarnis tuz , fedtu

imutaberisinme: . Poteft autem ali-

&

dam Euchariftiam Etideo perceptio:

UT

Baptifini eft neceffaria ad inchoan-

quisin Chriftum mutari, & ei incor-

AACQQVO

dam fpiritualem vitam,perceptio au-

porari voto mentis, etiam fine hujus.

Y l

tem Euchariftie eft neceffaria ad

Sacramenti perceptionc.Etideonon

T

e(tfimile. HzcibiS. D:

z

confummandam ipfam,non ad. hoc

RU

quod fimpliciter habeatur;fed fufficie

Depreceptofümendi certis tem-

VlEUd]a]

eam baberein voto ,ficut & finisha-

poribus & cafibus. Euchariftiám; vi-

quafi

beturin defiderio & intentionc.Alia

deinfrà in hoc Tra&t. Exam.. 4: m 45;.

1tlig

J

diffcrentia cft , quia perBaptifmum

Q6 —

Aütmrm

ordinatur homoad Euchariftiam, &

QUAERO 1

V.. Tnffitutio-lujüs

idco ex hoc ipfo quód pueri bapti-

Sacramenti füitnecenveniens? -

Ahto.

iil

Tiifga

zantur, ordinantur per Ecclcefiam ad!

V. z.. Chriffus inftituitcenvenien-

Vl li

Euchariftiam; & ficficutex fide Ec-

tenthSacxamenz

na;

umm ultimgïjgæ»

*

M CO

clefie credunt, fic exintentione Ec-

W

Onu'a

&lefiz defiderant Euchaxiftiam , &

-

nfws

N

De Ezzr/j;zrz'flm

999

Wi

^k. Pars , qiod fcilicet Chriftus Eu-

am;,utpeream fpiritualiter alimen-

Wnt)

clàiiftiaminftituerit ; eftde fide, ut

temur

Á

T00)

j

patet exfiepe didtis.

j.Pars, quód nimiru

iii

inftirutio

2. Pars,quód illud inftituerit conve-

factain ultima Coena , patet Matth,

J

NY

tlienterpatet ex convenientia $.T ho.

26. Luc. 22. &c. quód autem tunc

tilt f

Namificur ad vitam corpora'em re-

conveuienter facta fit; patetex variis

[

quiritur gerieratio, quà homo vitam

congrüentiis S. Thomx hica. .in c.

Yib -

accipit: & augmientum , quoaequirit

ubi videantur.

"

o

perfe&ionem vitz & robur corporis;

InSolut. ad 4.oftenditS. D.Ouar

L

" &alimentum; quo vita confervaturs

Euchariftiz inffitutio przcefíerit in-

Itaetiá vita fpirituali renafcimur per

ftitutionem Baptifmi Quax do&rina

d

Baptifmum ,. fpiritualiter augemur

adducta eft füprà Tra&. 11. Exam. 5.

w r

perConfirmationem. Ergo conveni-

1 49., in R. ad 5.

ott

ensifuit.ä ; ctiam inftituere Eucharifti-

!l

L

£5

j

Bo i Dd bt

&«

p

T

j |

EXAMBEN II

vetit -

im* hs

üb?""?æfe/ia' remota Euchariflie, $, I lom, q,74. per 8.art.

"-

"UERO I. Quze . eff materia

r

fcum , dicentes à primis hominibus

n

|Confecràtionis. Euchariftiz?

oblationes de fructibusterre & ovi-

um füiffe celebratas , ut refert S.

ii d

" quanta poteft, veldebet effe,

fs

& qualiter prefens ?

'Fhom.a::. item contra Cataphrygas

g

VLs4 r.Panis& Vinun fünt ma-

& Pepuzianosinfantis fangninem de

ER

H

AUKU

teriaconveniens hujus Sacramenti..

toto ejus COFPOrC nu

hutis punctio-

Ratio: Quia Chriftus Matth. 26. fic

numvulneribus extorquentes, cunmy

p

RU

. jnftituit Cujus diver(asS. D.a. z. dat

fatinz miícentes, & indepanem fa-

congruentias.Una eft defümpta ex u-

cientes, & quafi Euchariftiam fuam

risto

füEuchariftieficütenim inBaptifmo

conficientes. Item contra Aquarios

[

aqua aflümitur ad. ufüm ablntionis

fub fpecie fobrietatis folam aquanx

lhqdfälü'

" fpiritualis , quia ablutiocorporalis

inhocSacramento offerentes. Hos

communiter fitin aquazitain hoc Sa-

omnes errores S. Thom:. refutat ex

j

'cramento ad. ufam: manducationis

cit Math: 26. -

!

,

fpiritualisaffümitur Panis & Vinum,

». 2. Materiavalida Confecratio-

m&

"

H

ia illis homines communiter re-

niseft folus panistriticeus , & vinumy

jut

tur corporaliter. Ergo:.

devite.ItaS; Thom. a. 3. & $-

"d

. Eftcontra A rtotyritas , qui in hoc

Rationem dat : Juxta di&ta. ad: ufunr

! acrae-

. Saciamento oficrebant panenx& ca-

Yyyyy 5

"n

X

.

f

N

TRACT. AT US$ XIk Éxamen 2,

919

Sacramentorum afiumitur talis materia,

frumenti , poteft exinde confici panis,

qui fit vera materia confecrationis ; fecug

st

quazc

ommunitet apud hominesin talem

[L'b (

ufum venit :

Sed inter alios panes ho-

Íi admixtio fit magna , puta ex zquo,

[ li

(

mines tommüniter utuüntur triticeo,

vel quafi,

Itaa. 3. ad 3.

-

sares videntur efle introducti

Ratio ibidem : Quia in fecundo cafi

?(,

(

nam . ali |

(

inhujus parisc

efe&uni , ficut & proprie

permixtio Ípeciem mutat, non in primo,

J

vinum dicitut ,

quod de vite fumitur,

quiaid quod e& modicum , quodammOf

do abfumitur à plurimo.,

li

alii vero liquores dicantur vinum fecun-

. B. 4.. Quando eft tanta co

i'ruptio pi—

düm quandam fimilitudinem ad vinum

180

IH

vitis.

Ergo.

nis , ut folvatur ípecies ficut cüm per-

w

ditur, vel mutatur fapor, color, & alia

L

li

Nota ex $, Thom. a, 3. ad 2. Quia

[*

;enerans generat fibi fimile, lic&t vel

accidentia , non poteft exinde coníci

TA

[e]

m

ropter materiam , vel propter debilita-

Corpus Chrifti: aliquando veró non eft

tanta corruptio , quz f[peciem folvat,

g

tem

virtutis generativz fiat aliqua dif-

H

fimilitudo quantüm ad accidentia; Ideo

Íed eft aliqua difpolitio ad corruptio-

z

l

fiqua

ftumenta fünt , qua. ex femine

nem , quod declarat aliqualis immutatie

—

unt (ficut ex grano

faporis,

Et ex tali pahe poteft coifici

x

tritici generati poiï

-

tritici in malis terris

feminato nalcitur

Cörpus Chrifti , fed conficiens peccat

I:fgequia

il

£1lig

o ) ex tali frumento panis coníe&us,

propter irreverentiam Sacramenti, Ibid,

ad 4.

Subdit $. D. Et qüia amidum

ET

Ooté

( eife materia hujus Sacramenti,

aod tamen non videtur haberelocum

(Mn)/lqm) eft ex tritice corrupto , nox

( T

etiam

Cs

inhordeo , nequein fpelta , neque

videtur , quód panis exinde confedtus

.potfit &ieri Corpus Chrifti : quamxviS.qi!i-

JIcen

in farre ,

quod inter omnia eft grano

dam contrarium dicant.

F

fimilitudo autem figurz

*

ccon

tritici fimilius:

VII. z:. $, Non eft de neceffitate Sa-

UM

in talibus megislvide

tur fignficare pro-

dentitatem fpeciei.

cramenti , quod fit panis azymus vel fer-

füttug

insj

uitatem , quämxi

Sicut ex

fimilitadine figurz manifefta-

mentatus , quia in unoquoque confici

- lt

wir , quod canis

& lupus funt pro-pinquæ

&

poteft: conveniensautem eft, ut unus-

T

usdem,

Unde ex

quisque fervet ritum fuz Ecclefix, — |ta

UT

fseciei, non autem ej

calibus frumenti

is, qua nullo modo pof-

5. IX a, 4. 1 C,

D

funtex femine tritici generari, nonpo-

Declarat hoc dicems : Saper hoc fupt

n

diverfz Ecclefiaruma confuetudines. Di-

Cr'irif!/,g

teft confici panis , qui fit debita materia

hujus Sacramenti.

Ita$S, Thom Verüm

cit enim B, Gregorius in Regiftro: Re-

ltebbry

in € uibusdam locis far,

elta, & filigo

mana Ecclefia offert azymos pancs', pro-

T

do diéta ) figni

i

[o

ant felectum

pterea quód Dominus fine ulla commix-

vt

o

(à ieïigcü

triticum ,

cjusäue Ípeciem: inque fcn-

tione fufcepitcarnem, fed graca Eccle-

W J

Ü

4

fu non eft

dubium de valore,

fiz offerunt fermentatum proeo, quód

m: btl

L

Si ad multó májorem qantita-

Vetbum Patrisindutum eft carne, ficut

ima. sl

cei uritici fiat modica admixtie alteriue

fermentum mifcgtg; fï?a?, ;

?Iaje ficut

li À

y

x

"T

91i

p EQCäM(ä/?Ed;

i

de pane

t Presbyter in Ecclefia Latinorum,

! corrugtiorieti, ficut in. R. 4.

is*,fwl!ï

Pec&a

ntato, ita pecca-

dictum eft.

celebr

ans de panefcrme

Agreíta noti et niateria cc

yafe-

La

Ecclefia Graco-

x. 7

set Presbyter Graecus in

crabilis, bene tamen muftui

od

zum celebrans de pane az

ymo, quafi per-

u Thozlh;

Et tamen

a, $. ad 3.

veitens Eccl

e(ix Ínaz ritum.

itpis

Ratio: hgt

efta folüu eftin. viagenetra-

ol

- confüetudo

de pane azymo celebrandi

3

1

1 habet fpeciem viiis

rationabilior eft.

Primó quidem pro-

tionis, & nondut

«quamtamern h'&bet, p aftum..

Ergos

jtutioneim

Chrift , qui hoc S$a-

g ^ pur inft

Notaex $, Thom. ibid. qui;-r;ïv uvg m-

Qin p

cramentü

m inftituit primá die azymo-

t huic Sacramento: mi-

r Matth. 26. & Macc. 14.

tegra non debean

n là

rum(ut habetu

ellet ibi aliquid kpfære:

&Luc, 22. ) qu

4 die nihil fermentatum

Íceri, quia jam

^ cni|

fie debebat , ut

vinum.

Prohibetur edi

am, nemuttum

imd. .

indomibus Judzorum e

Secundó quia panis

ftatim expreüm

n de uyain:calice offera:

a,

habetur Exod. 12

tum Corporis(quod

tur: qu'ia hoc e

ft indecens prepter im-

cormpüa

eit ptopriä Sacramen

uritatem. naufti..

Poteft tamen in. né-

fine cortuptione con

ceptum eft) magis,

m

»

, ut infrà patebit.

ceffitate fieri.

Dicitur enim À JulioPa-

j il

-quàm divin

itatis ipfïus

pa: Sinecelle fuerit, botrus in calice

s t

"[ertió quia

hoc magis competit Íynceri-

"tatifideliam , qua requir

itut ad ufum

prematur..

"

&. 3. Vinum miraculosé fa

&um v. g:

m&uu '

-hujus Sacram

e

n&à fecandümillud primz

Pafc

ha noftrum immolatus eft

exaqua , uti in Cana Galilez , eft. mate-

, n

: €or. $.

"Chrius, itaque cpu

lemur in azymis

ria confecrabilis, etiam licite.

euit

- ! fynceritatis & veritatis. Habet tamen

Ratio: Quiae& vinum de vit$ , noB

ns- natu-

mmviiä,i'?t

quód creverit in vite ,. fed: h abe

— hatc confuetudo Gracorum aliquam ra-

cit

Sive

ram veri vinide vites quod-ih&i-

db

tionem , & propter fignificationem ,.

IX. z. . De näcei*;iæo té pïæce'g'ci de-

YUs vllgïlï-,

. quam tangit Gregor. & in deteftationem

betvino, quod in hocSacramento offer-

harelis Nazarzorum , quia Legalia Evan-

i u

elio mifcebant,

Hzc S, Thom

In

tur ,, mifcerimodica naturalisaqua. non

l

,u&lll

tamen de neceffitate Sacrament..

ldit, /

[

- S$olut ad: z. ait $; D. Conficientes ex a

. gymo non intendunt ceremonias Legis

Rati» 1, p. ex a 6. fündaturin infïi'—

tutione Ghrifti ; creditur enim , qoc

- fervare , fed. conformare fe inftitutioni

7

- €hrifti, & ideo non judaizant, alioquin

Chiriftushoc Sacramentum inftituerit in

ul f*-'

. & celebrantes in pane fermentato judai-

viho-aquá permixto fecundüm moreumr

oilim: l

Unde & Prov. g. dicitur.

-zarent, Quia Judei panes.primitiarum

illius patriz;

yt

- fermentatos offerebant. . Hacibidem;]

Bilite vinum quod mifcui vobis..

Quia iliz:

j

VIH, &.6. Acetum non poteft con-

Cong«uentia

nr dat S. D.

( Eidf'

mixtio eft conveniens a

d fignificandam:

- fecrari, benetamen vinum aceícens. S;

«

effectum hujus.Sacramenti qui e£ anio:

gl

. Thom,a.s.ad2.

n

Batio: Acetum eft vinum corruptum,

opuli Chriftianiad Chriftum 5 quia , ut

videmus in aqua po-

]ulius Papa diciz..

s

jdnum vexo aceícens eft in. via folümad.

BuLum'

*

-

-

912

TRACTATUS XIL Examen2.

:

ulum intelligi, in vino veró oftendi

TNota tamen , E.

tayiii peccaturum:

Hma'fq"sl

Sanguinem C hrifti.

&Trd.

Sacerdotum, qui fi;

à poteftate quoadjhog

Ratio 2, p, Quód fcilicet aqua de-

irrationabiliter ute:

beat efemodica, nimirum una & altera

tetur , hoftias nimis

ln väjeu

multas, aut materiam ni

[j

j

gutta fenfibiliter adiixta,

Quia aliàs

mis magnam,.

vel nimis parvam , etfi

fat fenfibilem,

j

nonpoflet converti in vinum, uti con-

confecrando,

p

verti debete poftea probabitur,

QU.ERO L Aqua Calici admiix-

t 1

if

Nota ex S. Thom, a. 8. ad 3.

Si*aqua

ta convertiturne immedià

ib in Sangui-

2

[j

ER

antea apponeretur dolio, non füufficeret

nem Chritti, vel priüsinvi

nüm?

1

ad fignificationem hujus Sacra.l.ne/nti, fed

tf

m

XL Refp. Probabilius eft, quódaqua.

oportet aquam vino apponi circa fip[äm

priüs convertatur in vinum » & mediante

AtCt,

Sacramenticelebrationem, .

vino in Sanguinem,

f

at

1l Efg

Ratio 3« p. exa, 7. Appofitio aque

Ita Angelicus Do&or e

kpräfï& bic ä. ;

:fmäinvin

ad vinum refertur ad fignificandam par-

8 in c, fic difcurrens:

A ^.

ticipationem hujus Sacramenti à fideli-

Circa aquam ad-

Junctam vino ,

licut Innoc. TIT, dicit in.

bus

uoad a2dunationem populi cum

quadam Decretal

n

Chrifto :

Sed ufus fidelium non ef& de

i, triplex- eft opinio,

"tl

Q

uidamenim dicunt , quódaqua adjun-

» Conf..Pa

necesíitate hujus Sacramenti ,. fed quid

&avinoperíe manet, vino converío. in

confequens ad illud ,. ut ex fzpe dictis

"tl

atet.

Sanguinem. . Sed hac opinio (tare non

Atf

Ergo.

poteft, quia in Sacramento altaris poit

T ii

Ex que (equitur, quód, qui in Sacri-

confecrationem nihil eit nifi

Cofpus &..

! lm

ficioaquam non apponeret, valide qui-

Sanguis Chrifti :

alioquin non totum

"

Tl

dem confecraret ,. fed non licit? , gravi-

adoraretur veneratione latrie — Et ideo

f ,K

terque peccaret,.

*

X. Refp. :o. Nulla Euchariftiz ma-

aliidixerunt , quod; ficutvinum conver-

At

ütur in Sasguinem , ita aqua convertitur

teria eft tam magna vel parva, qua validé

"mf

inaquam, quz de latere Chrifti fluxit.

"isd

n

4 Qf

confecrari non posfit, modóà fit Sacerdoti

Sed nec hoc rationabiliter

1

dici. poteft, —

MW

VU

f

faltem moraliter prefens : quz prafentia

quia fecundàüm hoc aqua fe

orfum. con-

A

eft de necesfitate ,. & moralis. fufficit.

ts ]

fecraretur 3 vino 5

licut vinum à pane,

A

Patetex art.2. S. Thoma.

Et ideo , ficuti

Hng

ple dicit , aliorum opinie

)&(ämmn

Ratie : Tum quia Chriftus Apoftolis

probabilior

dedit peteftátem abíolute, nullá fadi ]i-

eft, qui dicunt, aquam con-

|

Xtg

r

vertiin vinum , & vinum in Saneuinem,

i

miiatione, | Tum etiam quia particulz

li

Hoc autem fieri non poffet, nifi adeó

N

demonftrativz Hic & Hoc in forma con-

Cmän

modicum appoueretur de aqua;, -qlifbd

li

Ti

fecrationis fignificant. confecrari quod

converteretur in vinum. - Hac$, Thom,

e(t prefens ac materia debita , & , .nifi

j ïtaeuam

Ratio :. Nihil convertitur. immediatt

moraliter ptafens feu aliquo lenfu per-

NUvl

in Sanguinem Chrifti, nifi quod ex Chri-

ceptibilis fit , per di&a pronomina de-

l mïamm

ftiinfitutione eft idonea materia confe.

h

monftrari non potett, Ergo.

es

b

Wam

crationis ; Sed juxta. pctigmam Eccd

e

D Eucäærä[fi*d;

973

IQMä»

fie Traditionem & Conciliorum, Flo-

in Phyficx ir r. de Generat. f qua ex

Ui)ad;b((:

rent, & Trid, definitionem , talis materia

miícibilibus in fe invicenr agentibus &

lsf -

etfolum vinum de vite, feu habens na-

reagentibus , ac à fe invicem corttrptis.

türam veti vini de vite, tale autem non

generatur "unum: tertium , fed' quà

Wpa-

m

il

As

eft aqua manens in fuà natura , etiam

unum abaltero predominante in ipfum'

convertitur.

Sicut non diffitear in Eu-

yirio juxta pofita.

Ergo.

at

v

Confirm, z, Ratio cosfecrabilis non

chariftia dari d'uas transfubftantiationes,

folàm debet repeririin toto confecrabi-

unam: fupernaturalem & miraculofam,

] Sauää

Ü

li, fed etianv in quavis ejus parte fenfi-

nimirum panis & vini imCorpus & San-

guinem: Chridi, que fola-fit vi verbo-

quig

Dii: Sed in aquà ut viuo lolàm jun&tá,

tanquam parte, non reperitur ratio con-

rum; alteram naturalem , nimiruna a-

ag l

fecrabilis. Ergo, ut confecretur , debet

quz in vinum,.

ii

priüs vertiin vinum.

XHE Oppony r.. Chriftus appöfui'tr

- Confirm; 2, Sub aqua immediate norr

aquamimmagnaquantitate. Ergo nom

quià

peteftSanguis Chrificonfervari, Ergo

poterat priüs in: vinumr converti.. Pzob,.

ii

|

l i

|

|

ia non poteft immediate& in eunr con-

ant. Chriftus aquam'appofhir juxta mo--

rem Patris :

Sed juxta morem Patriaz

ia2

verti. —.C'onf.,patet : QuiaSanguis Chri-

veto

flidebet poffe confervari in materia im-

( qui refpiciebat temperantiam:) appo-

OUU

tüiediate confecrabili.-

nebaturinmagna quantitate. Ergo;

us d

- XII, Ex quibus Colligitur: fenfus SS..

2. Siaqua priüis fit vinuny ;. Ergo ma-

DP. dicentium ,. quód aqua offeratur &

teria Confecrationis noneft folüum vinum

ul

confecratione mutetur in Sanguinenv

de vite, fed etiam deaqua..

n k

, Euifü k

Chrifti ,. & quód con(ecretur Calixa-

.. $; Nen eftaífignabilisqua

litas diffyen--

J o« :

quà mixtus: loquuntur enim de oblatio-

bola ,. per quam vinum.iu fe convertat-

ne & confecratione: nom immediatá. fed:

aquam..

at

ii d.

mediata, nimirum: mediante vino', iv

4. Saltem illa converfio: non poteft:

" porcfu;

qu'o,d' aqua priüs convertitur. Exemplunr

fieri in. cafu ,. quo aqua ,. ex oblivione

fitde elementis;. hecenimin mixto nom

not appofita;. efiétadhuc apponenda im-

n

manent formaliter, fed folüm virtuali-

mediateante Conlecrationen;

nit|

]

j

ter, & tamen vera eft heclocutio : Cor--

AU r. neg; ant, , admittitur tamen;

t Q

ushumanum eft mixtum ex elementis,

u

quód Chriftusaquam appofuerit in ma-

]

euelementa funt in homine;

Item hoc:

jori quantitate quàm nos, & hoc ideo;

i?

mixtunr cum: elementis convertitur in:

qui» tanquam perfe&iffimus naturacum:

, j

"

caver, finonimmediate , faltemme-.

omniunv comprehenfor: fciebat ,. quan-

dité: Itaetiamlicet aqua non maneat

tamoaquaz poffet converti in tantum vi-

zcï.ïïem;

formaliterin vino, quoad füam fübftan-

i, Adprob.dift. maj. Juxta morem &-

j

od

tiam, efttamen verüm dicere, Aqua eft

etiamex eadenv caufa ,. ob quam erat de:

more Patriz ,. fcilicec ob temperantiam;.

j (oic

vino; vinunre(t aquz mixtum,; fed, quod.

negs.maj, : ob: aliam: eau

famj, nimirunu

Jj EC(;('

IN5 non: illa mixtione ,; de: quia: agitur:

Y

myíti-

,]

lez.;z:

Vi

9!4

TRACTATZUS XIL Examen 2,

myfticam fighificationem unionis populi

confecretur materia idonea ,

a

cum Chrifto , conced. maj.

Quz unio

lum vinum de vite,

qus eft foz.

j

ficecfolüm fit mora?is , pet hocnon tolli-

Quid. fi ille cafus contingeret in Nati-

p

w-*fih(

tur, quód converfio aque in vipum fit

vitate Domini ,

poteftne Sacerdos legere.

d

vit

infe píyfica. — Quia bene ftat, aliquid

Ífecundam miffam? Ratio dubitandi eft,

(u

iníe ele quid phyficum., fub ratione

quia videtur folviffe

jejunium, fumcndo,j ;

l

támen figni ad placitum , feu ut ipftita-

illam aquam? Calice.

il

4l

tum, effequid morale, ut patetin fignis

Dico , poteft. - Tum

quia non ;Eit,; :

À Deo velhomine inftitutis.

quód non fit converfa,

Hinl

Tum etíam quia

iI:QqUOï

zd 2. patet ex R. 8. ad Q. 1. in hoc

talis aqua fuümitur per viam Sacramenti

sfütm.

xamine,n. à

ob conjunctionem cum Speciebus, in quo.

U

Ad 4. neg. ant. quia illa qualitas eft ca-

differtab ablutione, quzideo jejunium.

11, u

lor vini, qui non eft quidem formalis

folvit, quiafumitur feorfimà Spe

cicbus: *

iufà 00

fed virtualis calor. eftque ipfa naturalis

& fine conjunctione ad illas,

acrimonia vini, formaliter in eo exi-

t ]

Cur vos Dominicani in Miffis privatis

ftens, fuáadtione aquam alterans, cor-

aüptti

aquam apponitis äpn'ncipio Mifiz?

rumpens & quafï abfotbens. Exemplum—

Dico, ldeo, ut fimus eó ma

z Wj

gis cerä

Attque

calotis virtualis patet in Sole, in pipere.

deconverfione aquz in vinum.,

Ad ,. neg.ant. Sufficit enim brevis

UT

QU £R O III. Poteftne in ali uo.

"d

mora, Sitamenin eo cafu aqua ob vini

cafu faltem Papa difpenfante, una

*

cies licit? con

*

SPC- E

r à

debilitatem non converteretur in illud,

ecrari fine altera?

fed maneret in fua fubftaptia, eílet per

icllla

XV. w. Lictt una Species poffit fine

accidens; Uti & tunc per accidens to-

altera confectari vslidé ; 2, Nuu

DSTOAT

uam ;

hn

tum, quod eft in Calice, non po*iïfet ado-

tamen licit? , quxcunque fit nece

1taS;.

ratilatriá

90 dj

3. Nec in hoc potett Papa difpen

fare,.

XIV. Quomadb in hoc cafü evitaretur

vel Legem interpretari.

-Unde utrius-

ïli]üi:ls Sg(;

i)criculum Idololatriz ?

que Specei confecratio eft de jutedivino, -

F iïaïig'(i N

& non tantüm Ecclefiaftico.

Dico, bec snodo: Quia adorari dirigi-

"us

tutfide, quz docet, inCalice nihil elfe

Ratío 1. p.. Forma Confecrationis u-

Q

adorandum , nifi Sanguinem Chrifti,

niusSpeciei non dependetab altera,

r

quia -

Idem patet incafu, quo mufca cecidiffet

indeperdenter ab

illa fignificat Corpus

il lj

i r,C'J.BceFQ.

Chrifti. Ergo & ponit ; Quia verba

:

föfam,

Quoinodo fubfiftit in eo cafu forma

fünt practica,

l

Confecrationis , & Ípecialiter particula

Ratio2. &* 4. ». . De jute divino cfli,'l

?'ämmm;&m

Hic?

quód Confectratio Euchariftiz fit fimul

.j' fgenmm'

Dico , fubfiftit ; quia ly Hic iv;forma

Sacrificium, puta, incruentum , de quo

Uf

Coníecrationis tantüm defignat conten-

infrà, ut patet ex inftitutione Chrilti :

u

tum fub Speciebus vini, & intentiotum

Sed non poteft effe Sacrificium nifi con-

* Áing

Chþäüi , um Sacerdgtis folüm eft , ut

Iäc'rïtur utraque Species, Ergo, . Min,

MTA

2

prob.

*k

*

D Euchariflis.

915

TU

! rob. Sacrificium incruentum ex fua

2, UnaSpecieslicite confervàtut fine

alte1a.

inftitutione eft reprafentatio Sacrificii

Ergo & copfecratur, &c. ,

E

.

Sed hoc non

Ad £. dilt. ant, Ut celebrans princi-

ctuenti in Cruce obladi :

iosicgqvl

|

palis , quieft Epifcopus ordinans, con;;

ii

fuilldperfedtum fzd. mutilum fine effu-

»"1

. fioneSanguinis. . Ergo.

minäls principalis , utteft Sacerdos ordt-

Ítny)

qatioj.p. Papa etiam vi univerfa-

natgs neg

- Ad 1. neg. confeq. Quia unum jure

lis poteftatis Clavium fibi datz non po-

m 4

divino probibetut , aiterum non.

EU Vi

teft difpenare in jure divino abfoluto,

I) gu

velineo quod fpectat ad fubttantiam auc

hujus precepti una Species ab altera ma-

KTUBR

integritatem Sacramentorum aut Sacri-

gis dependet iu fieri , quàm in fa&o

ene,

ag

. " fiii Miffi: Sed, ut patet ev Trid. SelT.

XVI.

D ^11.c. 2,, qua circa hec poteft , folüm

Quoirodo ergo. velolvis hons ca-

qeli

oteit falva eoram fübítantia , nec po-

fus?

teft, u

tpote inferior , di&um jus Dei,

1.8acetdos confecrat aquam loco vini,

b . ütpote füperioris , auctoritative inter-

H

quod deprehendens , vinum abíolute

fre

non poteft habere, vel faltem non fine

retari. Subfumo : Sed, ut probatum

evidente periculo vitze?

QU — eft, utriusque Speciei Coufectatio c(t. de

L. fübftantia & integritate Sacramenti &

25 il quis ex metu mottis certo im-

diqu)

Sacrificii Eucharittici.

Ergo.

minentüs confecret unam Speciem fine

Nam

altera?

t

Confitm. de interpretatione.

hgc fo]im habet locum tunc, quando

3. Siquis Sacerdoti minetur mortera

il

jus eft obícarum , vel e& dubium , an ad

nifipro Communione infitmi confecret

Nam

Nuga

L- talem cafüm fe extendat:. Sed nos fub

^

Speciem panis fine Specie vini.

11l

t

e&tio-

n pracepto divine-obligari ad co

|

ibiconcurrunt tria przcepta , nimirum

de Communione Íumenda in articulo

jjeln *

memhujus Saeramenti , utíubftantiali-

jcittt

ter integri, non eft obícurum fed luce

mortis, de fervanda vita, & de integritate

us

clarims,ut patetexdictis. Ergo.

Sacramenti: Sed duo prima pracepta

Quomodo Papa poffit ( nimirum im-

ífuntimajora tertio. Ergo ia íunt [er-

nuttc

vanda.

proprit) difpenfare in juramento , voto

d

lt

iimplici , & juxta aliquos , etiamin ma-

4- Poteft effe cafus , quód ad

ïüïnv

4

iaf

trimonio rato , quz hon funt de jure di-

dam Provinciam non psHät QïþOïig*.Ii

Quj; gt

vinoabfoluto, fed folüm ex fuppofitione

vinum,& nifi Species panis coníecrare-

adürhumaniliberi; Vide fuprà Tra&.

tur , effet periculum , netota debceretà

fide?

T :

6.de Legenaturali, Exam, 2.n.13.. Et

MW

ibid, Exam, $. n.9c.

Ad 1. Tunc]non effe obligationera

l]

W&

.. Oppeno 1. Jus divinum

þræcipit ; Ut

coníeerandi Speciem vini

propter' impo-

] (MU

celebrans fümat utramque Speciem, &

tentiam phyficam vel mora:em. Eadem

Ts

de caufa excufaretur quis À fumptione
