ffi .poeriítens ;"füa-v'ïbus non moveatu

guiném ,comm-ï»l!ï gregis de imanu Sá-

cerdotis requiret.

'Tum ne » duni cz-

V6tO.

JPoft

ea tevrendo per penas aternas ,. 5

encen

cus czco ducatum przflat ,. ambo in fo-

fka

dia gebenna qjiend,egdo m «z/fde—

veamcadant. Tumtandem , quiatri-

n

;rit.expe,äire.

Jertia eft bumilitas ,

iquà etiam 'fei:p-

plex offiium Confeffario incumbens

?

-

u

I

atio in R, ad Q. 8.) abf-

til

fum pec

catorem ag

nofcat , ibi fuisque

(cujus fiet me

iffidat , & confidat tantüm

que üngu'lari-pïudentia & Ícientia ad-

Qu

wiribus d

iniBum qui dicit : Sise me mibil pe-

miniftrari nequir,

1on (

x.2. Quanta fcientia in facerdote

li

tefíis facere, ]oan, 1 $.

H

Quartaefl Cbaritas ; qu& eft vincu-

fafficiat, ütfacramentum peenitentiz

lt

f-

lum petfe,&ionis Coloff, 3. & , Finis

fine peccatoadminiflret , per unam ce

hf

tam regulam definiri non poteft , ed

lt

DI

gracepti-Charitas, 1. Timoth. i, Et,

g:

Amanti niliil difficile.

debet relinqui arbitrio boni viri pru-

VT

denter confhiderantis qualitatem loci,

ii

[

Quinta eff ]uflitia , quà dignos fol-

/

ubi confeffionesfunt excipiendz,

tiorgi

at ; indignos liget , in fenfi ante ex-

Ratio, . Quia poreftquis in uno loco

^*licato : »cpgætq-ue Pænïi..tentem , utfa-

ttifa

tituat , quod eex juftitia de-

'N. G. in pago , & pro hominibus fim-

14 t

iat, AC I€

in aliquo em-

ber: nefeinjuftiiz reum faciat,

plicibus effe idoneus, qui

MAT

feu fedulitasin o-

-porio vel loco celebrinon

fubfifleret ob

Yi

L

Sexta eff Oratio ;

?

rando, Nam Oratio eran

sb fubf-

frequentes cafusán contra&ibus , judi-

&t

ciis,matrimoniüis,Xc, Ttem majori fci»

W

dium , Deo facrificium. , desmonibus fla-

entiá debet pollereis, qui exponitur pro

C

£*

llygn, ait .. dugufo, —

Ex di&is & dicendis patet

" ;qlfid fit

totoRegno 5 »quämqui tantüm pro una

[rI

Diccef nonadeó protemsà, Etminor

tcu

zefpondendum quarenti ; Qua & quot

fcientia fufficit in eo , qui exponitur

funrt (przter pote

ftatem abfolvendi)

H

0C

prooco , ubi funt multi vi

ri literati,

C

requifitaex parre Con

feffarij , ut debité

hoc officium adminiftrec ? Et folet re-

quos. offit confulere , quàm ubi nullus

We

efttalis.

Áponderi : ?Tria funt, nim. ASCÍEHHA ,

d

3.3,

IDuplex in prefenti Scientia

W

Prudentia (de quibus ftatim dicetur)

Una eminens &

£$ bonitas, qu€ idem eft acjam expli-

confiderari potefl.

N

perfe&a, altera medioc

ris& fuvaciens.

W

cata fnentisintegritas, com ple&irurque

non tamen eft

przdictas virtutes,

Prima etfi fit optima ,

D

rzeliquas

abfoluté neceffaria :

altera veró omni-

RO V, Quaeprudentia & fci-

entiain Confe

flario requiritur ?

bus neceffaria eft, & (ufficit,

k

— Declaratur, — .Ad pofteriorem fciene

II x 1. Ind

ubitatum eft , fingularem

th

fcientiam in Confeffario

tiam zequiritur , ut facerdos prater e'-

prudentiam &

p

fequiri.

Íentialia ac. integralia facramenti pae-

LU

fationc hujus libri

nitentiz , fciat Prizo dignofcere bo-

ARatie patet ex pr

depram

1

éicafinem, Tum quia Dominus fau-

num )ä. malo, & diflinguere iwrer

du

m

j

De Requif. in. Confeffaria.

5

|LSi-

€9 nom lepram , quiaaliás judicabit bo-

confideret qualitatem peccati & rec-

num malum, & malum bonum.

Hanc

m

cantis , ut , fi eftfenex aut juvenis,aut

veró diftinctionem fcietexeo , an actio

i

dives, aut paupet, debilis aut fortis, fi

I

fit con-vel difformis recte rationi , legi

eft bene compos aut compun&us , &

divinz,przceptis Ecclefiz, &c, — Secundo

DT

alia;& omnibus bene coníideratis im-.—

ut Ícjat difcernere inter peccatum mor-

E

ponat ei peenitentiam , prout arbitrio

ii

tale & veniale, feu, ut Theologi lo-

fuo viderit expedire, — Itatamen,quód

quuntu, zuter depram C3 lepram, — Quia

Juvenibus , maximé mulieribus non

.non cognito morbo infirmum curare

erdot

Terti» noícere debet circum-

imponantur itinera & vagationes pro-

Iu

gequit.

pter etatisfragilitatem : quiain eundo

ftantías fpeciem mutantes, & intra ean-

ne

& redeundo mulier juvenis audit &

dem fpeciem notabiliter aggravantes vel

videt aliquid, per quod colligit vene-

fd

diminuentes.

Dequibus infrà, Unde

num mortis & infundit aliis : quia non

Pïiï*

S. Thom. in cit, Opüfc. ait: /»quirat

od

folüm ta&u & ejus affe&u fed & afpedtu

diligenter. Sacerdos. circumflantias pec-

quacunque appetitur , & quisque appe-

CAtovHIB , tempus , modum, lorum , €3

Joco

tit concupifcentíam feeminarum. Ma«

cau[am , C$c. ut pemitentes ex. sgnoran-

fculis: autem. injungat poenitentiam ,

sl

1 ]

tia vel verecundia mom celent

eccatte

fcil. genuflexiones , & alias fatisfa&tio-.

10 tf«

-Quart? à quibus peccatis poffit abfol-

nesin Ecclefia faciendas , adtollendam

u

vere , necne,

Hinc fcire debet pec-

malam confüetudinem de non venien-

] ]udl

xl

€ata, cafus, ac cenfürasrelervatas, fal-

do ad Ecclefiam diebus Dominicis & fe-

tem communiores,

Et, fi auditurus eft

flivis.

N PN

Hzc ibid, S, Tho; qui citca

Clericos , debet etiam fcire, in quibus

quantitatem peenitentiz ftatim fubdit:

yount

TU

cafibus incurratur ab iis irregularitas

| Sitautem Sacerdos ita cautus, ut non

acíufpenfio , & quomodo aut per quem

yontid

imponat poenitentiam ita gravem &

hoc vinculum poffit tolli : qualiter ipft

aufteram peenitenti , ut poenitens to-

il

Clerici in hoc vinculo fe debeant ge-

rere,

tum dimittar : ficutadolefcens , quifa«

Aintó Ícite debet, in quibus

Ícem dejecit à tergo , quem fuper hu-

cafibus fit iteranda confeffio , & impo-

metos portare non potuit; ut 26, q, 7,

K

f

nenda reflitutio. Sexio quando poe-

n

Alligant, Sed nec ita levem imponat,

if

Ritenti ab(olurio/üt—dcneganda vel fal-

hepeccator contemnat peccatum , &uc

1fEf

je

tem . differenda.

Septime debet effe.

ex levitate poenitentig relabatur liben-

$u í

inftru&uscirca

peccata cogitatigRisexa-

tiüs in peccatum :. ut fo, dift, c. z. Fa-

gl

1Tninanda, Offavo quas aut quantas

ciat ergo quoddam temperamentum ex

peenitentias debeat. imponere , - sz ex

]

mifericordia & feveritate, ut poeniten-

jl

errore nou imponat falías positentias,

tia non fitnimis diffoluta, nec nimis ri-

Vab

per quas anima ad, infersa trabuntur,

gida : Ut difl, 45. Suntnamque. — Ta-

j

"ut loquitur $, Thom. in Opufc,

6f.

men tutiuseft ponere minorem debito ,

t

Quod ulteriüs fic explicat ;

Sacerdos

quàm majorem ; quia mqlius excufa-

] ]IF" j

u

OU

t

10

Y

TRACT.. À PRO-OEMIAL.

mur apud Deum propter multam. mife-

prudenter admoneat pænitentem,ni fe-

Qu

polite omnihumano timore omnia pec-

ricordiam , quàm propter nimiam le-

natt

veritatem ; ut 26, q. 7. Álligantin fin,

cata cum fuis circumftanuis exprimat,

De

uia talis defectus in Purgatorio fup-

Secundó prudenter.procedat in injun-

f

gendo poenitentiam,fecundüm di&ta ; &

plebitur, 2 . dift. Qualis. . Sed tamen

in przícribendo opportuna. remedia,

q

reiteranti peccatum gravior eft porni-

Jeriib caveat Confeffor, ne enorme

D

tentia injungenda: vulnus enim itera-

tum, fi incurratur, gravius eftad fanan-

peccatum audiens hareat fimilis atto-

['A

nito, velgefiu, motu, fufpirio, aliove

dum, Utdepon.dift.4. Hzc S.D.

i

ANono debet Confeffarius in occurren-

fimili modo eet judicium indifcreta dif-

[

tibus difficultatibus faltem. poffe dubi-

plicentiz , ne hoc pa&o posnitentem.

terreat ab enarrandis aliis enormibus

"x

zare , & in dubio doctiores , vellibros

Yal

confülere, -Si ergo occurrat. cafus in

deli&is, — Qzarzo ne audito uno altero-

Q

uo Confeffarius cx fe ipfo non eft fuffi-

ve peccato , in ipfo limine confeffionis

Ia

ciens ad relolvendum , moneat paeni-

ex ag

re)

ceret

2

feu penitenti exprobret

t

tentem , effe rem non modici momenti,

peccatorum gravitatem,miferum ftatum.

«e

effe eam priüs bene ponderandam cum

&c.hoc enim commodius fit anibus

peccatis recenfitis,

find

aliorum doctiorum confilio, an velit eo-

fün,

E. $^

Scientia in Confeffario requi-

rum judicio ftare , & proximé redire :

fita, five fiteminens, five fufficiens , cft

ts

quód fi affirmet , & abfolutio commo-

triplex, fcil, Scientia poteflatis, Juris,.&

q

dé, acínenoti differri poffit , differa-

"

r

l

facti,.

tur : fi non poffit, abíolvatur pro hac

Qu

vicc cumonere redeundi.

Deomnibus

Declaratur. — Kd fcicntiam peteftatis:

(

didis pun&is redibit fermo in decurfu

fpe&at , ícire , fuper qua peccata cenfu-

ras , caufas matrimoniales, jejunia , ju-

hiujus Tribunalis in propriis locis,

l

lo

Scientia eminens & perfecta ultra

ramenta ; vota folvenda , comtutanda,.

ünt

hzc omnia probé callet totam "T heolo-

vel difpenfanda , habeat poteftatem &

jurisdi&ionem,.

"Ad. fcientiam. juris ,

f

giam moralem & facramentalem , utri-

W

ufque juris peritiam;& Confütutiones

puta, paffivi (per quam intelligo no-

?

Synodäles ilius Rcgionis , inqua con-

títiam obligationis, quam ipfe Confef-

feffiones audit.

Hzc non necefífarió

farius habet ad certa officia in fuo mini-

3

requiritur in omni Confeffario , bené

fterio peragenda ). ad hanc inquam fpe-

tamen in Epifcopis per fe ipfos judican-

&at noffe, an & quande Confeffarus

tibus ac definientibus ; in Vicariis Ge-

obligetur poenitentem de. peccatorum

P

neralibus , in Confiliariis Ecclefiafticis,

numero ae circumílantiis examinare ,.

ad dolorem, fidefit, excitares reftitu-

p

& fimilibus : quiaadhos Clerici & Cu-

zati inferiores recurrunt,

tionem injungere , figillum fervare,,.

&& 4.. Ad prudentiam fpectant diver-

quomodo poffit defe&us in confeffio-

[//

[/

fa à Confeffario Qbfervanda.r Prim) ut

num andientiá for,;g, comimiffos emen-

H

dàie,

i

j

*

- De Requsf. in. Coufeffarin.

IIl

13

dare, Eodem jure tenetur fcire. ordi-

Ratío, Tum quia lex naturalis di-

-

i

narios modos , quibus homo contra

&at, quemlibet teneri tantá. pollere

njun-

Dei aut Ecc'efiz leges, contra proprium

Ícientià, quanta requiritur .ad fuum

fiatum & officium peccare poteft. — Item

1

munus recté obeundum, ut patet ex S.

edà,

quomodo teneatur fungi triplici officio,

Tho. t, 2. q.76.a, 2. inc, Tumetiam,

rf

De quo poftea ad Q. 8.

quia aliàs Confeffarius fe & peeniten-

atto-

Tandem a4 fcremtiame fatli. fpe&at

tem exponit periculo lapíus in foveam

liovt

fcire ampenitens commiferit mortale

zterna damnationis,

Et hac fenten

t»;ia.u

N

:dil-

vel veniale, unum vel plura,

Pro cujus

eft cutiffima & probabiliffima,

cognitione fciat

NI

I, Quibus peccatis

Sequitur ex his,quód SuperioresCon-

mbu

ex genere fuo infit malitia mortalis vel

feffariorum,five Epifcopifint , five Re-

Jtcto

venialis,

2. Quz circumftantiz: fpe-

gulares , füb eodem onere teneantur

lnl

ciem mutent, quz vetó intra eandem

c

fuos fubditos ad illam qualificationem

Xartt

notabiliter

a9gB

ravent,

3. Quz cir-

compellere exhortari importuné oppor-

ml

cumílantiz ex mortali faciant veniale,

tuné. Cateroquin utrisque Vz ! Quia

vel econtra. .4. Unde defümatur di-

j

Superioribus incumbit attendere, ne per

flin&io fpecifica & numerita peccato-

fuos animz pereant.

lls

ram. Dequovide infra Tract, de vi-

INonne illos Confeffarios, qui fe ine-

b

:

j,d

tiis & peccatis.

ptos judicant , approbatio; vel obedien-

—QU.ERO VI.

Teneturne Confef-

(l

tia ad audiendas confeffiones à Superio-

farius (ab mortali fe qualificare;aut pec-

ribusimpofita,coram Deo excufat ?

catne mortaliter, audiendo confeffiones

at

Duo,quódnon, Rate, Quia Supe-

fine fufficiente fcientiá ?

rior Ícientiam non infundit, Scobedien-

cenfl«-

XIL x. Affrmativé, Patet tum ex

tia illa fu

p

ficandi.

pponit obligatipneln fe quali-

:

düdh

illo 1. Cor, 14, Qui ignoraty iguorabi-

&urtum ex S, Thom, Opufc. 6g. ubi ex

?

[4

i

Sed fi quis dubitet de (uà capacitate

fententia Salvatoris adducit illud : .$z

Dico , poteft flare judicio examinato-

]WS )

p Y*

64CHS CACHTI pra[mmat ducere fecum , 'im

rum , qui eum idoneum ceafuerunt,

foveam dutlor primus cadit , in de fe-

vel ut talem approbarunt :. nifi forté il-

;)nfcg"

€utor.. Item ibidem ait, — Cezie czas

lam fcientiam, quam in examine often-

mi'

videbimus: medicos corporusa rewoluere

dit, per negligentiam perdiderit, — Itema

nj

quetidie , €3 legere libros phyficales . €8

(f

poteft fe conformare przcepto Superio-

aedicinales , iz quibus docentur. curare

ris, fihiceumidoncumcenfeat , & fci-

to

corpora morittra , magnua [Haltitia eff ,

at , Przlatum id muncris non injunge-

nit)

zeon legere libros Santlorgon , suedicinales

ditt

re ex pafftone, ira, &cc,

AnUDBAYHM. : AA quibus docemur. curare

Safty

UZERO VII. Quidfentis de eo

g

antaas en aterpum villuras. — Majus ef!| qui tadiofé qusrit i

o

norantem & ftu-

ff

m

damnum uauius anima , quám de morte pidum Confeffarium

aneuarrabilium corporum, Ut à4.

4. 4, quononcítalius?

E -Ve; de cäfu: in

jith

B2

kIII. &

&t habeas, C&rc? fnem,

121

TRACT. L PROOE MIAL.

XIIL m.1, ad r, p. certum effe,

XIV. g. Tria maximé funt, nim.

a

quód graviter peccet illi confitendo.

officium Judicis, Doctoris , & Me-

Ratio. Etfi adfit debita materia, for-

dici.

N äx

ma,& jurisdictio , attamen peenitens

Declarattr. Præäpuum inter hac

at

iUf

videtur effe indifpofitus, ex eo , quàód

tria eft Officium Judicis, aperté à Chri-

fto indicatum illis verbis Joan.20; Qa-

qui

peccatorum fuorum gravitatem videa-

Ex vi hu-

tur velle tcgere , nec de illisex animo

vum reni[erinus peccata, &c,

Wj

doleré : cüm fciens & volens. abíolu-

Jini

jus officii Confeffarius aliquando (ut

tionem petat abeo , quem fcit effeini-

poflea fpecialiver explicabitur ) tenetur

[7/7

TWn t

doneum. Praterquam quód anté pro-

peenitentem de peccatis examinare : an

batum fit, talem confefliones audien-

mortalia, vel venialia fint , judicare :

Ál

do mortaliter peccares cui peccato ille

folvere, velligare : id eft, abfolutio-

h

Ml

€ooperatur, E:go.

nem dare vel denegare aut differre $

&. 2. Juxta S. Anton. 3. p, tit, 17.

poenitentiam , & ( f1 cafus petat ) onus

Álend

c, 6. funttres cafus in quibus imperitus

reftitutionis imponere,

Ur Dotlor te-

&idcl

Confeffarius excufatur.

netur penitentem inftruere in myfle-

fhüti,

Primus eflquandois , quiconfitetur,

riisprecipuisfidei, in reformanda con-

qu

eít fibiipfi valde fufficiens, ad peccato-

Ícientia, ac in requifitis ad confeffio-

!s m

nem, fiineis deficiat,

i

rum fuorum gravitatem cum omnibus

circumflantiis Confeffario explican-

Tandem 4 zedicus tenetur

'vinum

j

dam; eflque vir timoratz conícientiz.

& oleum vulneribus fauciati feu poeni-

g

:tentis infundere , id eft , medicinas

Secundus efh , quando confitentes funt

HW

perfonz fpirituales , lolitz (zpiüs con-

fpirituales prafcribere, remedia curan-

M

fiteri;, & communixr folís venialibus

dis animi morbis opportuna applicare,

Vtent

fubjacent,

Tértius eff , quando poeni-

fi non imperando ( quod non femper

tens eflin articulo mortis , & nonadeft

eft neceffe) faltem fuadendo , monen-

Vs g

do, &c,

alius confeffarius przter imperitum,

Undeà culpá excufabiles non

füdy

Addi poteft , idem effe de cafu. (ex-

funt illi Confeffarii , qui vix implicité

IN

traarticulum mortis) quo non effct co-

velexplicité fe refle&tunt , quo remedio

At

pia peritiorum Confeffariorum , prz-

ponitentem .à talis veltalis peccati re-

Wh'm

ftat enim imperitum — Confeffarium

cidivá prafervent, fed auditis peccatis,

«onfeffiones audire , quàm. populum

etiam grandibus, poenitentem cum uno

h

longo tempore hoc facramento deftitui,

alterove Parer €9 244ze dimittunr abfo-

qlli [

Pariteridem eft de Confeffario Chriftia-

lutum : fi tamen coram Deo. fit abío-

Weg

norum qui vel vincti vel etiam foluti

lutus,

Quales Confeffarii proh dolor !

ütjo j

degunt apud infideles V. G. Turcas,&c.

apudnon paucos habent plaufum & ac-

llnc

curfum, fed ad fuam &

f peritior haberi nequeat.

pesnitentium

lm do

QUAERO VIIL Quz fuünt munia perditionem.

ïkl lhær

Sustae laudandi ili- Confefores qui

Confeffarii ad qua obligatuf $ |

ex

ecwmu

*

De Regtif. in Confeffario.

13

Ni,

ex quadam Zelotypià egré ferunt , fi/ advertat, & boná fide procedat : tunc

X

fui poenitentes confiteantur aliis ?

enim ab auditis direté,& à non auditis

XV. Dico elle meritó vituperandos.

indire&té abfolvitur.

ha

Ratio. Quia nemo venit ad Confeffa-

Eadem eft ratio de Confffario

"-

C

[

luntarié diftra&o.

rium , nifiPater cocleftis traxerit illum,

De muto ex fe pa-

Q:-

qui fi eum trahat ad alium Confeffari-

tet, cüm non poffit proferre formam

m

um,prior conqueri non debet.

Excitpi-

abfolutionis.

Surdus abfolvere validé

I

z4r , i pecnitens negle&o prudente con-

poteft, fi peccataintelligat per figna vel

tUt

Ícflario , iretad Idiotam , ad huncenim

fcriptum.

3

; d

non traheretur à Patre caelefti fed ab

2:,2. Tutiffimum eft, fi Confeffa

a

I»;ius

AC i

Angclo tencbrarum ; juxta dicta ad

x

( vtpote tantz doctrinz) in particulari

ItiO

Q.7.

exacté judicet, quafi determinaté men-

I6 3

[

Quari hicpoffét , qug intentio ad ab-

taliter dicendo

*

In hoc penitens pec-

(M

folvendum requiratur in. Confeffario,

cavit mortaliter,inifto venialiter.

Pro^

-

i

Sed de hoc in Tra&, de Sacram. in com-

babilius tamen eft, non effe tam flrictam

nu&

imurni,

Confeffarii obligationem.

TU

QUJAERO IX, Teneturne Confeffa-

Ratio.p, — Quia tunc perfectius eft

dfo

rius omnia peenitentis peccata audire,

judicium.

?

& in particulari determinate femper

Ratio 2. p, Quia illud eft moraliter

1U/fl

judicare , hoc velillud eft mortale , aut

impoffibile.

Contingit enim, quód vi-

2

veniale ?. Vel licetne fub :confeffione,

ri; etiam doctiffimi, vix interdum pof-

qua

filonga fit, parüm dormire ?

fint tam exactum ferre judicium, , Ergo,

l

It

XVL x. r Tutior & probabilior

" Ex quo fequitur, quod fatis fit au-

fententia efl, teneri Confeffarium audi-

jci

dire & intelligere omniá peccata ( licét

nyt

re ( quantüm poffibile eft ) omnia pec-

interdum dubitetur ,. an hoc.vel illud-

nep

cata, nec licere füb confcffionum audi-

mortale fit). ut in fatisfa&ione impo-

)

eniáà dormire , imó nec dormitare qui-

nendà poffit. pro poffibili -fufficienter

Jiott

dem fludiofé & cx intentione. Unde

reeordari flatum poenitentis.

d

f

Confeffor mortaliter peccat , fiob vo-

&. 3. Non eftopus angi vel fcrupu-

uf

luntatiam dormitationem aliquod mor-

lari Confeffarium, fi eo momento (quo

VAU

tale non intelligat,

ponitentiam injungete & abfolurio-

i

10

Aatio defumitur ex officio Judicis,

nem dare vult) fine fua culpá non ha-

1l

»

qui tenetur audire ca&fam hominis rei,

beat diftin&am fingulorum peccatorum

7)

j

ne erret in ferenda fententia :

& poeni-

memoriam.

tentia infligenda.

J

0f,

Ratto, Quia hoc in Confeffione lon-

H

Hinc ponitens advertens Confefï;a-

gà V,G. generali, prafertim per aliquot

qurti

rium dormitare, tenetur eum monere,

horas protractà , videtur impoffibile.

vel tacere ,. vel hión a

udita repetere ;

Hinc fufficit ,; quàód recordetur majoris

Igcü;-:)on abíolvitur,

"Aliudeft, (inon

partis peccatorum, & cognofcat ftatum

qm

D

pecnitentis,

3

Quid

L À

-

TRAÁACE I P.RCOEMIAL,

14

exfd

Quid fi enga poenitens confiteatur

difcretis.quaftionibus adjuvar&. Pre-

&jon:

Íertim circa illas materias , in quibus

*

peccata mortalia, qua nec ipfe nec Con-

przfumitur illos magis delinquere , ut

faca

feffarius dignofceret , fed tantüm puta-

xeteíle venialia?

faltem fpeciem. & numerum confitean-

Q

Dico: Si poenítens veré de illis do-

tur,licét tam exa&é omnia peccata non

&u

leat,valida eft confeffio & abíolutio,

explicent,

f

Rd!iOo

Bat

Quia nihil decft, quod ad

Ratio, qu& anté eft data pro z. p.

Sacramerti valorem requiritur.

RR

Eu

hii

QUAEROX, Teneturne Confeffor

x.4. Confeffor interrogando circa

resimpuras, cauté debet agere, ne in ea-

Atj

ponitentém examinare ?

Si Confeffarius videat;

XVIL 5 t.

rum examine defcendatur ad partig;illa-

. Dlm

tes modos vel circumflantias : ex quo

ts

peenitentem ín fe difponendo & cxami-

nando moraliter fufficientem diligen-

offetfieri, ut peenitens in confcffiona-

hhre

lt de fimilibus äliquid difceret , quod

tiam adhibuiffe (quod poteft colligi vcl

àn?

€x ftatu Perfonz confitentis, vel ex tem-

anté non fciebat 5 vel caperet occaíio-

Dig,

pore poft priorem confeffionem elapío)

nem turpis tentationis aut ícandali ;

tdid

non eít neceffe eum examinare , nift

vel etiam fufpicionis , quafi Confeffa-

AUf K

Confeffarius certó fciret , vel probabili-

rius delectetur tali notitia & examine. :

b tif

ter crederet , latere grave aliq

-

?

uod peg—

Ita Angel, Do&or cit, Opufc; 6 5, di-

tcifer

catum non expreffum,

cens : Verumtamen du - Sacerdos. in-

ul

Ratio. : Quia. effet miultiplicare entia

quirit de peccatis ,' aut de cireumflantiis

Vi G

fine neceffitate,

?

eccatorum . , 1tà CAute inqHivat , ut mon

du

». a, $ipenitens fitlitteratus, non

sufiruas eum ad peccandum , quia nulli

Bicatyr

eftfacilé examinandus,

Si tamen Con-

debemns parare laqueum. 17. difl. de fuif

POMtqc

fefforadvertat; exinadvertentia otnitti

dais Subónullo,

1?4.':0.

aliquam circumftantiam neceffarió. ex-

Ratío, Tumne paretur laqueus ani-

Vi

timendam; difcreté eft monendus; ut

mabus.

Tum ne Confeffor ex Docto-

Telms

1

exprimat,

'ze fan&litatis fiat Doctor peccati. .

texüd,

Katio 1, p- efl que anté,

BR

n Confefror

&& $. Interrogationes à Confcffario

Ratio 2, p. Quia alioqui

fa&ze non fint moleíte & . longx , nec

le

non fatisfacit triplici ofhicio antó men-

fiant de illis, quz non funt ad rem,

Ontd

tionato»ut confideranti parebit.

Xi

$3. Dum homines rnílici , rudes,

confideratá qualitate &. flatu. Perfonz.

Hinc artifex non eft in:errogändusda

m

& inepti fe fiftunt in confeffionali fine

[ dos

quibufcunque fraudibus, v. g, Sartor de

ullo prius fa&o examine , quod facilé

iis quas alii fartores folent committere,

di CoI]

iuisadvertit, dum fubinde tacent, nec

fi ipfe fit vir timoratg confcienria,

fitdap

-ullum peccatum exprimetent, nifi priüs

lfmme i

-.jnterrogati , non deber Confeffor facile

.. Ratéo eft data pro R.. 4.

p

M

QU.ERQ XI, . Debctne Confeffor,

. eos dimittere igïuditos, fcd brevibus &

con-

x

*

De Regtif. ia Confeflapio.

1j

Dr.

. eonfcffiones excepturus , adhancfun- fpicandum malum, ex fitiifira fufpicios

-

&ionem pié fe difponere ?

ne cordis percutiantur : fedà nullo au-

yibu

XVIIL g. Affimarivé , utdignéhoc diantur, quae ibi dicuntur , ut illud

*

tu

facramentum. adminiflret

5

unde in

judicium foli Sacerdoti Confeffori » 9

fteyt

tl

Q. 4. requiruntur in eo variz virtutes,

peenitenti confitentifit notum, -Suffi-

& anté requifita fuit debita intentio,

cit autemin illo divino officio teftimo-

inferiüs in loco proprio explicanda,

nium Dei & íancorum. Angelorum,,.

H.Pn

Praterea debet implorare affiftentiam

qui illicaffi&unt , & coram quibus i

J Spiritus S.

lud judiciumagitur, HacS. D.

;;

) Qd

Katío patct ex arduitate

&' fandi-

Optime ctiam ordinatum efl ,. quàód'

du

tate hujus functionis,

Coníeffionalia à lateribus Ecclefiz cxtra.

iUl«

-- Debetne. Confeffor (aam. functionem

Chorum ,-locis decentibus, cum fene-

X qui

excrcens ftare vel federe , & pocnitens

flelhs , crate aliquá diflin&is apie

TIont

fle&ere., vel licetne inter ambulan-

N

collecentur, . De hoc vide noftras Con-

,qi

- dum?

flit.

»Difi. I. cag.f Io, lit. C. ciíta fi-

xl«

JDico. Confeflio facramentalis faci-

nen.

^

TAPUR

enda cft Confe(fore fcdente, peeaitente

Efhoe fingulare atid. ob

[äfvzndu;n-Sa-

od

autem genuflcxo, , ac capite difcooper-

eerdotiin confe(fione mulierum 2

mmits

to , nifi gravis neceffitas vel infirmitas

—UXX, Md boe R. eum Angelico- Do-

r

excufet. Sacerdos celebraturus, fi vult

Gore , qui adhuc Novirius à fratribus

ii

confiteri ,. confiteatur antequam facras.

ui$, eum iterum fzcularizare volenti-

z(,zl//»"ä

vefles faltem flolam ac manipulum in-

bus, violenté raptus , carceri inclufus,.

um

duat, Panitens (idem eft de commu-

impudicam mulierem Virginitatis labe-

T

Bicaturo) fi fit gladiatus

4

t

,-.f;gladima' d'e-—

faé&anda cauíà immiífam , titione fu--

i

7

n

ponatadinterim: -

"

a

vit , introphzum.vi&toriz ab Ange-

Katio, Quiaitadece

t Judicisautho-

f

is zoná Virginitatis przcin&us : ille:

ritatem, & peenitentis humilitatem ; ne:

li. anï-

inquamin Opufc, fzpius cit, 65. fic an-

penitens videatur Codlum velle intra- -

gelice difcurrit ;. Caveat facerdos , ne,

'Do&v

I€ , ut dici folet ,. cum ocreis & calca-

hs

dum. audit confeffionem: mulierum ,.

ribus,

reípiciat vultam éátum ,. nec advertat

niew

Requiriturne

p

fpec»iälis-difþoüäoïþüüsï

qualitatem membrorum :: propter quod:

Confcffionalis 2

nt

bonum eft;- & cOngruum , ut mulier te-

l

ln

!

XIX, .4dboec R. cum S, Tho, in.

neát ii confeffione locum magis imum,

p

Oputc, cit, dicente : Curet autem . Sa--

,Uaüdh["'

& facerdos magisaltum , ut non de fa-

cerdos refidere in taliloco,

quando au-

cili fe videant mutuó ; ne infidiante

$uf

dit confcffionem

; maximé mulierum,.

n

t

diabelo ,. illa impediaturin Confeffione:

quód ab aliis videatur manifefte , fedá

propter verecondiam;: velfacerdos infi--

ia

acmine audíatur , ne laici,

qui Clericis:

dietur ex illicita cogitatione 1. proptér:

onfef.-

"

: oggic*ldxfm?t. infcfli ,. & funt.

H

preniadíu- :

quod etiam. face-rdos expeditá.c

on

fone-

[

TRACT. L PROOEMIAL.

16

fionejuvenculatum mulierum, nonim-

flem advoco Sanctum Ignatium Lóyo-

lam , qui aliquando faffus eft , tres

moretur illa immifcere verba, qua con-

feffionem perturbent , vel non adju-

Moniales,quarum aliqualem curam fuf-

ceperar, plus fibi ncgotii faccffivilfe,

vent : nec ultra quàm neceffe eft exco-

itare confeffionem earum , inquiren-

quàm totius Socicratis gubernium.

do vitiofé motus membrorum & ufus :

Quamobrem merità cavit , ne fua So-

uia, ubi talis efca jacet, antiqui hoflis

cictas unquam deinceps fpecialem ta-

ftimuli non defunt ad tentandum, 8t,

lium Perfonarum curam — fufciperet.

dift, Oportet, Nec recipiet facerdos

Beatus ille , quiprocul negotiis, — Quili-

inanusmulierum in manusfuas , ficut

bet Confcientiz moderator cordi fumat

|

aliqui: ftulti faciunt vel fecerunt , nec

illud S; Gregorii : 24rs artium regi-

menanimarvtum.

Ergo peccatagenero-

aliquo modo tangat mulierem : quia

bonum eft omnino facerdoti non tange-

Íé arguat, non accipiat perfonas fed cau-

re, Ut 32. dift, Hofpitiolum, Hac

fas, Nonblandiatur;ut neceat ,. quod

3

S.D.

diabolo eft peculiare : fedcorripiat, ut

XXI, Magna ergo prudentia & cau-

. profit , quod proprium eft Dei,

EY

«ela Confeffario eft adhibenda in Con-

- cujus Viearius eft Coa-

feffionibus mulierum , etiam fpiritua-

feffor.

liumac Keligiofum, — In hujgs teite-

"

N

N

A

j

2

ÉN

e

)

*/

-

(

( 57

z

NY

;l

Z

/

"a

N

Q

ia

M

N

M

.T

&Wü. G

N

j

.

Wuof

»

M

C

:

"

Nl

",

it

»n? ,

://

N

U

u2

M

N

N

N

.

Wk:ïu

—

TL

Y M

RO

l

UAS

25

h

Era]i

TIRA:

--

EEE

*9$ ( 17 ) $05

n

, U

N

Z

ES

NI

w

(j

ii

7

4

»

iM

)

N

Ls

Á

Al

7/

w

m

z

Z

zl

ff.

N

N

Z

Z

fl

N

M

L/)

/

u

7

SS

A

Q

N

A 4

A.

NUZ

2

Z

Z

—

TT

A

j

Y

"

fA

p

i

)l

——

i

R

[ $

7

s

:

i

/I.

Z

/

DN

NS

ERE

N TE A

h

//

A t

L d

SSEA

SSS

N

n

a

ipet

l

N

N a

K

"z

u

,

X

N

r

^

|

SN

Is

x

«

l

|

SS

um

Qu

27

!

)

Z

N

MM

R

NS

V

)

e—À

-

7/

[

hÀ

Unij

z

j

COT EY ETH N

V

N

,

j

ib

V

t

j

(I

y Itj

i

;enem-

edcil

, qui

*

lm' W

II.

Yi

| ACT;;&TS

* A PR

OOEMIALIS

De Confcientia,

Onfcientia bona titulus eft Keligionis , ager benedi&ionis , hortus deli-

d

tiarum , gaudiuri Angelorum , aula DEI , habitaculum Spiritüs (an-

- &i., liber (ignatus , acin die judicii aperiendus , ait Hugo Vi&. lib. 2,

dean,c.9. Inhoclibro probé verfatus effe debet Confeffarius, ut rité fuo fun-

gaturofficio : cüm (utex pracedenti Tra&, & Examine cenftat) fit Conícientiz

Moderator , Judex, Doétor, & Medicus, Zawrzt 4

quam cribro , qui di um d

vult fine libro hö; Confcientiz.

De quo Angelicüs-Magiüc

t tractat in Summa breviter I.Pi q.79. »a. 13:6€ 1.2

q- I19.,à. f,

Extra Summam in

E« alibi.

4. Sent. d, 24. q. 2« 4 4,& deVeritate q. 17. pbr quinquc '"ff

N

C

EX-

r

18

TRAÁCT, I PROOEMIAL. Exam.1,

Ef

fiotisc

QOX GOGMSESN .E

d

D& uidditate, divifione & obligatione Confþicntiæ, &in fpe-

jotell

fto ,

-ciede confcientiaerronea & dubia,

E

A

l

RK

g) UERO I Habesne

nominis, & etiaxh ex hisque (ccdnäüm

tl

n

« Confcientiam?

communem ufur loquendi confcientiz

FA

^

attribuuntur,

Conícientia enim fíe-

?

&t

Refpondeo.Habeo,

lmpfæ |

[31

& habet eam omnis

cundüm proprietatem vocabuli impor-

sholon

quE &

homo , quantumvis

tat ordinem fcientie adaliquid, Nam

LPP

fceleratus. Confczen-

conícientia dicitur cum alio ícientia.

n tih

£

NCNS

«ttyi

tíagrave pondus, ut

Sed applicatío fcientiz ad aliquidfit per

agnovit ethnicus Cicero 3. de nat. Deor.

a&tum. Ergoexratione nominis patet,

Á

Tobtis

FE pel

quod onus nemo non fentit. Conícien-

quód confcientia fit actus.

titdo (

tia piorum folatium,impiorum carnifex

Idem apparet ex hisquz confcientia

eft. Hac rodit, hzc mordet, accufat;te-

attribuuntur,

Dicitur enim conícien-

iis r

Collig.

ftificatur,

Con[cientia mille tefles , ait

tiateflificari, ligare, vel infligare, vel

bonarg

Beroaldus, Pro quo fervitillud de Beffo,

etiam accufare , vel etiam remordere,

quem poft occifam matrem, refert Plu-

five reprehendere,

Ethzc omnia con-

i d

[

tarchus , hirundinum nidos haftá dc-

fequuntur applicationem alicujus no-

turbáffe : quód diceret, ab eis Parrici-

flirz cognitionis vel Ícientiz ad ea qu

lt

Ms

dium fuum evulgari & garriri.

agimus. Qug applicatiofit tripliciter,

vifi,

^QUERO II.

Quid & quotupllex»c&

Uno modo fecundüm quod recegno-

Confcientia ?

fcimus aliquid nos fecifle , vel non fe-

lf&ds j

IIL m.r.

Confciehtia bene defini-

Cifre,'

Et fecundüm hoc confcientia

j ü&un

turà Thomiftis., quód fit dicfamez ra-

dicitur teflificari,

Álio modo applica-

I6,

tonis [em judictum . intelletlus prattici,

tur , fecundüm quod per noftram con-

il

m.jlgm(

ditlans quid bic & nunc fit agendum vel

Icientiam judicamus aliquid effe tacien-

omittendum : ly bic efy nunc idem eft, ac,

dum,vel non faciendum.

Et fecundüm

Vi

penfatis. omnibus circumflantiis.

Ita

hoc dicitur confcientia ligare vel infli-

Vlük'm

fittj

colligitur ex S. Tho, 1. p. q. 79. a. 13.

gare, Tertio modo applicatur fecun-

tis adu

in c. Ut patebit ex referendis.

düm quod per conícientiam judicamus,

R, 2. Confcientia proprié loquendo

quód aliquid fit bené vel non bené fa-

n

It S, D,

&um. . Et fecundüm hoc confcientia

£t ng

non eft potentiaíed a&us.

loc.cit,

dieitur excufare vel accufare ; íeu re-

UT

Ratio datur ibidem tum in Sed cont.

mordere.

Subfumo,

Sed hac omnia

Ui

quia Confcientia poteft deponi, non au-

dicunt a&tum. Ergo.

lr

*cf potentia:tum. J& corp, ex ratione

Ws t

Ef-

"pR

Da—C'anjäientia, x

15

Effne bomo melioris ingenii etiam me-

primo principio,, fcil, ab habitu primo-

lioris confcientiz? Videtur, quód fic,

rum principiorum , qui dicitur Synte-

dixifti enim , quod conícientia fit actus

tefis,

Unde fpecialiter hic habitus in-

1ïpu

intelle&üs , :fed homo quó eft ingenio-

terdum confcientia nominatur, : Hx»c

fior , eó meliorem habet intelle&tum.

ibi.. Pro quo vide in Philofophia,quód

Ergo & có meliorem conícientiam,

Synterefit x habitus primorum princi-

ii

IV. Dslnguo dicendo , poffe effe

pioram practicorum, feu attingensilla s

jeti

melioris confcientiz naturaliter, phyfi-

uti funt :

od tibi non vis freyi ,. al-

] f

cé, & in fe ipíà fumptz , non veró

teri ne feceris, — Osne Lonum . eff faci-

fumptz moraliter , & cum extenfione

pv

endum , omne malum efh fugiendum.

N

ad voluntatem , qualiter híc debet fu-

Sicut habitus attingens illa prima prin-

jenti

mi: eftque a&us intelle&üs , non fpe-

cipia fpeculativa, . Qwodlsber eff vel zon

culativi fed practici , voluntatem con-

frpe

efi:- Omne totum . eft snajus [ua. pavte,

SPMH)

notantis,

Hinc homines doctiffimi fz-

vocatur intelligentia.

pé peíffimas habent confcientias in fe-

Subit S, T ho. in fine corp. Quia ha-

cundo fenfu: in primo autem perfe-

bitus eft principium a&üs, & confue-

(jemt

i -

Gas. Exquo etiam

tum eft, quód caufz & effe&us per in-

Colligitur, cur confcientia dicatur

vicem nominentur , nomea conícien-

gl

rdert

ona veltnala , cüm tamen bonum non

tiz attribuitur primo habitui naturali,

fit obje&um intelle&üs íed volunta-

|COfe

r

fcilicet Synterefi, Etad r,ait: Quan-

