l

e

defun&tum, qui fuit una caro cum Uxo-

9 $7.

rerelica,

Ratoz,.p. Etfifit dia naturalis re-

QUUERO VIII,

Quid de hoc bino

&

verentia erga fratrem , non tamen eft

impedimento ?

i

le

LXXV. Ante g, Nor. quód Cogna-

1-

tanta, quanta erga Patrem, ut Matrimo-

nium annullet : de quo anteain R. 1.

tio habeat fe ut genus , fub fe continens

Hinc & Deut 25. univerfim przceprum

tres fpecies , Ícilicet Cognationem car-

je

fuit Ifraclitis,. fifratrum unus fine libe-

nalem, fpiritualem, & legalem, | Prima

risdeceffiflet , ut alter relictam ejus U-

fubdividitur in Coníanguinitatem &

i

xorem accipiat, cx eáque fufcitet fe-

Affinitatem , de quibus jam actum eft,

"

men fratris füi.

Item Innocent, III,

Hic ergo inquiritur de fecunda & tertia,

N

inc,ulr, de divortiis; illis , quiininfi-

Hocnotato

delitate fecundüm gentis fuz confue-

&.I. Cognatio fpiritualis eft pro-

tudinem contraxerant cumUxore fratris

pinquitas quedam perfonarum , orta ex

fine liberis defun&i, permifit, utad fi-

€o,

uód quis Sacramentum Daptifmi

dem converá Matrimonio uti poffent,

vel Confirmationisalteri conferat ; aut

Ffffffff z

; ex

N

1332

TKAC'TATUS XFEL Examen ä.

z

exeo, quód quisillum , cui tale Sacra-

dirimit contra&um : fi fequitur, tunc

mentum confertur, teneat feu fufcipiat,

non dirimit vinculnm Matrimonii. Sed

uti efl Patrinus vel Matrina,

Hoc im-

quantüm ad acum Matrimonii eft di-

pedimentum jure tantüm . Ecclefiaftico

ftinguendum,quia aut firitualis cogna-

oritur, & dirimit tantüm inter bapti-

tio inducitur cauíá neceffitatis, ficut

P« A Ms E IN T TERELS TAE ]

zantem feuconfirmanrem , & inter ba-

cum Pater baptizat filium in articulo

ptizatum feu confirmatum | Item inter

mortis ; & runé non impedit a&um Ma-

Patrinum baptizati feu confirmati, &

trimonii, ex neutrá parte ; aut induci-

inter ipfum baptizatum feu confirma-

tur extra cafum neceffitatis ex ignorari-

tum & parentes ejus ; non veró inter

tià, & tunc, fiille, ex cujus actu induci-

Patrinum & Mattinam , nec interfilia-

tur , diligentiam adhibuit, cft eadem

fttum ( id eft baptizatum vel confir-

ratio, ficut de primo ; autex indüftria

matum) & filios autfiliasPatrini, Nam

extra cafum neceffitatis, & tunc ille, ex

jus anüquum. ( conformiter ad quod

cujus actu inducitur, amittit jus peteri-

loquitur $, Thom. híc a. 4.) vi cujus

di debitum , fed tamen debet reddere f

illa cegnatio ad predictos tranfibat; fab-

petatur ; quia ex culpa ejus non debet

latum eft per "Trident. Seff, 24. cap. 4.

aliquod incemmodum alius reportare,

Videatur S, Thom. a. 1. & 2,

Item de

Hzc ibi,

Patrinis vide fuprà de Bapr & Confirm,

B& 4« Ádcontrahendum hanc cogna-

5:, 2. Hocimpedimentum vel cogna-

tionem fpirituálem fufficit, .quód Patri-

tio nafcitur tantüm ex duobus Sacra-

nus baptizandum tangat & teneat per

mentis , Ícilicet Baptifmo & Confirma-

Legatum feu Procuratorem ; unde Lega-

tione , utpatet ex $, Thom, a. 2. & non

tus non contrahit illam , nec Patrinus

«x folis ceremoniis Baptifmi , quzin-

efficitur,

terdum fupplentur, Hinc etiam. non

Katio : "Tum quia ita haber commu-

oritur ex Sacraniento Confeffionis in-

nis Fidelium períuafio ,. quód nonLe-

ter Confeffarium vel (pi*ritu;lem Pa-

gatus fed ipfe mandans fitPatrinus , &

item & filias confeffionis . quamvis ve-

quod à folis Patrinis contrahatur hzc

.rum fit , quód &i Confeffor cum illis

cognatio. lum etiam quia Legatus

carnaliter peccet , teneatur hanc cir-

nom tenet fuo fed. alieno nomine , &

«umítantiam confiteri , ut di&um eft

alius tenet per illums; ut autem habet

fuprà Tra&, 3. Exam, 2, Q. 2,

Regula Juris : Quifacit per alium

:per-

Be3, — Quomodo cogaario fpiritualis

Et-

jnde eft , ae ff faciat per feipfum.

poffir Matrimonio fupervenire & fal-

go.

tem ejus a&ui przjudicare , explicat

& f« Cognatio lcgalis eft propin-

$.D.a. i, inc,dicéns: Diflin

j

guendum

quitas perfonarum

eft

a

.Proveniens ex ado-

€ fpirituali cognatione , quia aut

ptione, AdoptioádS, T'hom, d. $44 .

preceffit Matrimonium , aut fequitar,

bene definitur

» quod fit exerazeaper-

$i pracceffit;im yeditcontrahendum ( & Lone in filnm ,

Jen filiam , vel nepotem

Jegsrs-

p -

De hapedimenizs Mat;fz"wonii.

1353

!

legitima affamptio,

Explicat hanc defi-

te magiflratüs ; & fic adoptatus non fuc-

d

nidonem $, 1 hom.dicens: Ars imüta-

cedit in bonis adoptantis, nec tenetur

[

tur naturam , & füpplet defe&um na-

ei adoptans aliquid de bonis fuis in te-

Sm-'

turz in illis in quibus natura deficit ;

ftamento dimittere,nifi velit,

Hzcibí.

K

unde ficut per naturalem generationem

9ns 7-

Legibus humanis ab Ecclefia

th

aliquis filium producit, ita per jus pofi-

approbatis flatutum eft, quód cognatio

li

tivum, quod eft ars boni & zqui , poteft

legalis perfecta dirimac Matrimonium,

.'Ci.

aliquis alium fibi affumere in filiumad

$ Thom, a,2,

lls

fimilitudinem filii naturalis , & ad fup-

Katio ibid,

Lex divina illas preci-

"

plendum filiorum deperditorum defe-

pué perfenas à matrimonio excludit ,

3

quas neccffe erat cohabitare, ne , ut

1i

&um , propter quod przcipué adoptio

eft introducia: & quia aflumptio 1m-

Kabbt Moyfes dicit , fiad easlicerer utà

a

portatterminum 2442 , oportet , qvgöd

carnalicopuláà , facilis pateret concupi-

1

ille , qui affumitur in filium , fit perfona

Ícentiz locus , ad quam reprimendam

j

extranea, Hac ibi.

Matrimonium eft ordinatum : Sed fi-

[

x 6. Adoptio eft duplex, ut S, Thom.

lius adoptatus converfaturin domo pa-

ibid. ad 1. explicat dicens: Filiatio ado-

tris adoptantis , ficut filius. naturalis.

ptionis eft quadam imitatio filiationis

Etgo,-

j

naturalis , & ideo duplex cft adoþtionis

&.8, Cognatiolegalis perfecta con-

]*

Ípecies, Una quz perfe&té naruralem

trahitur r, inter adoptantem , & ado-

[

filiationem imitatur, & hac vocatur ar-

pratum, & Plios adoptati ufquead quar-

T

rogatio , per quam traducitur adoptatus

tum gradum. , Inter adoptantem &

5

inpoteítatem adoptands , & fic adopta-

Uxorem adoptati , & inter adoptatum,

tus füccedit Patri adoptanti ex inteftato :

& Uxorem adoptantis,

3. Inter ado-

v

nec potcít eum Pater fine culpa privare

pratum , & filios legitimos adoptantis;

Ve-

quartà parte hzrediratis , íic autem

Prout tradit & explicat S. D. a. 3,

fum tertia fpecies non eft perpetua , fi-

adoptari non poteft nifiille , qui eft fui

u

juris, qui fcilicer non habet patrem,

cüt aliz duz , fed folàm durat , dum

*

*

& hzec

;

AO

aut fi habet , eflemancipatus

alter eorum non emancipatur,

M

adoptio non fir nifi au&toritatePrincipis, .

B& 8. Foemina non poteft adoptare,

x

Aliaeft adoptio quz imitamr/ naturalem

nifi exprivilegio, "Unde adoptans de-

u

filiationem imperfe&é , que vocatur

bet effe mafculus, & quidem fui juris,

& ad minus ztatisannorum 2 f, natu-

B

fimplex adoptatio: per quam adoptatus

non tranfit in poreftatem adoptantis.

raliter non impotens ad procreandos

J

Unde magis eft difpoíiio quedam ad

filios , licét impotens fa&us fitex acci-

;

perfe&tam adoptionem , quàm adoptio

dente;uti funt Spadones, & per modum

l

perfecta: & fecundüm han« poteft ado-

Eunuchi facti.

Item debet ad minüs

f

prarietiam ille , qui non eft fui juris &

18. annis excedere adoptatum , ita ut

fpectatá atate poflet effe pater ejus, cüm

fine au&?ritatc Prncipis, ex auctorita-

Ffffffff 3

filiorum

Nl

TRQACTA*IZ)S X?f. Examen £,

1334

filiorum adoptio fitintroducta ad fimi-

hunt, vel mutuó fibi cömpromïttunt, fe

litudinem. filiorum cárnalium.

Tan-

poft mortem conjugis contracturos Ma-

E

dem períóna exiranca , cüm adoptatur,

timonium , hocautem poftea jure Ec-

clefiaftice eft nullum : dummodo adíánt

debet eífe prafens adoptantà & confen-

hz conditiones, fcilicet ut promiffio fit

si.ge inadoptionem.

acceptata , &uterquefciat alterum effe

Crimen , Culids dz'jjmräm, Vi , Liga-

conjugatum: fi enim vel alteruter igno-

tet,Matrimonium non;dirimitur,

Hoc

meh, Honeflas, . De quibus S, Tho-

impedimentum ftatutum eft ia poenam

as agit locts citandzs.

utriufque hujus criminis , & uttollatur

ea occafio machinandi mortem conju-

Y

!/QUAROIX. Quid de hisimpedi-

gis,

mencis 2

LXXVIL 5&.2, Cultüs difpdrita&f&u

LXXVI &. 1.

Impedimentum cri-

diverfitas Religionis feu Fidei inter

minis(de quoS. D. agitq. 60o. per duos

contrahentes , efl impedimentum ab

art-) comprchendit duplex crimen, quo

Ecclefia ftatutum ,. vi cujus Matrimo-

Matrimonium poftea contractum diri-

nium eft nullum inter baptizatum & in-

i

mitur,

Primum eft homicidium con-

fidelem fcu non baptizatam , v. g. Juda-

jugis ab altero conjuge & alio tertio

am, Paganam, &c,ctiam Catechume-

Z

factum eo fine, ut poflea inter fe Mà-

nam,

Caterüm loquendo de hzreticis,

E

trimonium contrahant, . Et perinde eft,

tanquam baptizatis , v. g. Lutherahis;

five fa&um fit phyficé , v. g. gladio vel

Calviniftis, &c, licét Matrimonia à Ca-

tholicis cum illis contracta fint valida;

veneno ; fivemoraliter , v. g. imperio.

Ut autem dirimat , debet effe occifio

funt tamen per fe fcandalofa & morta-

noníolüm tentata, fedin effectu fecu-

liter illicita, .. Dixi, per fe ; excipitur

tà ex animo contrahendi.

U.ide non

enim 1. fi fit fpes certa. converfionis.

z. In Germania & aliis locis finitimis,

- dirimit , fioccifio fit/quidem acu fe-

:cuta , Íedfineilleanimo, velíi hicani-

ubi Catholici mixti vivunt cum Hxareti-

musadfueritquidem , non tamen fuit

cis, fidefit Ícandalum , & omne pericus

, externé, manifeílatus j'"nec commuhi

lum perverfionis conjugis catholici , ac

utriuíque confilió approbatus , .fed ab"

prolium ífufcipiendarum , de quibus

uno tantüm,nifi adulterium pracefferit :

proinde priüs dcbet conftitui, ut catho-

". fr enim hoc praceíferit., licéc. tantüm

licéeducentur. Hincimpium, fcanda-

'unus (altero neíciente) .cum intentio-

lofum , & irritum eft illud- pa&um in.

ne matrimonii czdem perfecerit, Matri-

tali Matrimonio , ut mafcul Fidem Pa-

, monium dirimitur.

Secundum crimen

tris , puellz fequantur. Fidem Matris.

eft adulterium , quo duo adinvicem

Quia Catholicus in hoc pa&um confen-

carnaliter. commifcentur 'vivente alte-

tienseft íolonómine , non re, Catho-

it2-

licus , quikay credit ( nifi proles forté

rius crjmjugc , & vel deprafenti contra-

tim

De Impedimentis Matrimoniz,

153j

f

tim diibolo confecret pro tempore

LXXXI. y.1. Impotentiain przfen-

adole(centiz ) extra Fidem Catholicam

l-

ti nihil aliud eft, quàm incapacitas exer-

effe viam falutis.

Si dubitetur, an talia

cendi a&um conjugalem feu feminandt

u

mala ex tali Matrimonio fequi poffint,

intra:vas. Et potefl provenire 1, Vel

It

lt

recurrendum eft ad Papam vcl ad Otdi-

exnatura , Gtunc vel cx nimia frigidi-

narium loci ;^ut re bene examinatá li-

f

tate virg& , utpote quz nec poteft erigi,

centiam det ; vel deneget, — Vide fuprà

nec in vulvam intremitti : Vel ex ni-

Exam.4.n. 5 1. R, 3, & 4.

mia caliditate.

2, Poteft. provenire

Y

« LXXVIIL , 2.

Vis eft violentia,

ex arte vel maleficio,

3. Ex defectu

M

feu coactio, five metusgravis. . De quo

«tatis, five juvenilis, fivefenilis. . 4. Ex

impedimento agit S. D. q.47.a, 1. & 2.

(«

eo,quód quisfit hermaphroditus. Ite-

& 3. 4.

Nos de eo egimus fuprà Exam.

rüim hzc impotentii vel eft perpetua,

3.0. 33; & eqq.

vel temporalis,

De quibus fuo ordine,

$l

siüihilalid

q

LXXIX, | 3:.4, Ligame

&,2, Fugiditasteuimpotentia coc-

eft, quàm vinculum Viri cum.Uxore

undi ,. talis ex defe&tu naturz fimplici-

)

poft contra&umMatrimonium five.con-

ter incurabilis feu perpetua ; impedit

"

fummatum ,' five ratum tantümi 3 ea

Matrimoniüm contrahendum ,. & diri-

enim vivente nec validé nec licité cum

mit contractum , ad minus poft crien-

Ita:;S. D,

.

alia contrahere poteft. Idenim probi-

nium , €x Statuto Eccleüæ.

bet Lex divina,pofitiva & naturalis;. Ut

a-d,dhx.

)

patet ex dictis füprà de polygamia, Quo-

Declarat boc ibid. dicens: Sicut in

M

l

modo pollit conftare ac debeat: de-mor-

aliis-contra&ibus non eít conveniens

te conjugis , .ut liceat fecundó nubere,;

h

obligatio . i. aliquis fe obliget ad hoc,

vide in Exam, j n. 61..-

quód non poteft dare velfacere, itanon

lo

: LXXX. R^ f.

Honeflas feu impedi-

eft conveniens Matrimonio contractus,

mentum publicz honeflatis eft, vi cujus

fi fiat ab aliquo , qui debituni carnale

Sponíus.(.& & converfo) . nec validé

1

folvere non pofhit : & hocimpedimen-

nec Licité poteft (Ecclefia fic ftatuentc)

tüm vocatur impotentia co&undi nomi-

contrahere

cum con['anguiuea

füsx

nc generali , qux quidem poteft effe vel

id

Sponíz, v.g.cum matre, filia, velío-

ex cauía intrinleca & naturali , vel ex

rOre : non tamen extenditur ultra pri-

]

caufa extrinfeca & accidentali , ficut per

mum gradum, .De ;hoc plura dicta

malcficium,

De qua poft dicetur. . Si

o

autem fitex caufa naturali , hoc poteft

"u

funt in Exgm. 2, de Sponíal. Q. 3; n,20.

effe dupliciter: | Quia vel efttempotaz

$i forte coire. neäw'äzi.c ; ideft » impedimen-

h

lis, cui poteft fubveniri. remedio .medi-

17772 z'mpotemiæ,

De quo.S. D. Agit

dnz, vel proceffuatatis 5 & tunenon

olvit Matrimonium. — Velceftperpetua,

; - Quaft, 58. pe quinque art,

& tuncfolvit Matrimonium , ita quód f

(

j«

ille , ex parte cujus allegatur impedi-

: ;gUAïRO bo Cäud de ;1oc andie

tsliith: mjgi-ï

f

Mi

1336

TRACTÁATUS XVI. -a é.

mentum , perpetuó maneat absciue Ípe

Ratio: Quia conjuges in hoc non

conjugii, alius nubat, cui vult, in Do-

poffunt cedere juri fuo, quia Matrimo-

mino,

Ad hoc autem cognoícendum;

nium non folüm ordinatur in bonum

uiüi fit impedimentum perpetuum,

centrahentium , fed & in bonum nat

vel non perpetuum , Ecclefia tempus

rg.- Ergo.

determinarum adhibuit; in quo hujus

x:, 3. Dictaimpotentia perpetua Ma-

rei poffet effe experimentum , fícilicet

trimonium annullans debet effe, non

triennium ; ita quód, fi poft triennium,

folüm refpe&tiva feu refpectu hujus vel

in quo fidcliter ex utraque parte dede-

illius faeminz , fed abtoluta , feu refpe-

runt operam carnali copulz implendz,

&u cujuscunque, nimirum judicio me-

inveniatar Matrimonium non efle con-

dicorum & peritoram talis judicata per-

fummatum,judicio Ecclefue diffolvitur,

ocularem infpe&tionem.

lta pàtet-ex

Ettamen in hocquandoque Ecclefia er-

adductis verbis S, Thom, ex c. art, citca

rat, quia per triennium quandoque non

finein, Idem videtur colligi ex c. /as^

fuflicienter experiri potcft perpetuiras

dabilem. & c, fraternitatis. de frig, €3

impotentiz ; unde Ecclefia fi fe dece-

malef. übi dicitur./.S quis feparato pri-

ptam inveniat pér hoc , quódille, in

ori AMatrimonio inveuuur babilis ad a-

quo 'erat impedimentum , invenitur

liam feminam rédeat ad priara conun-

carnalem copulam.cum alia , vel cum

bia.

Ergo.

eidem perfeciffe , reintegrat Matrimo-

Kefp. 4.De nimia caliditate, quz fz- -

nium przcedens, & dirimit fecundum,

pe etiam copulam impedit, ut, quia fe-

uamvis de ejus licentia fit fàdium.Hsc

men fpargic ante ingreffum.fic ut in vafe *

ibi,

In R. ad r,ait S.D.4pód , quam-

mulieris feminari nequeat , ita loquitur :

vis atlus carnalis copula non fit de effen-

S. Thom, a. 1, ad 2, Caliditas fuper-

a JMatrimoni , tamen . poteutia ad

flua vix poteft effe impedimentum per-

atlum eff de effentia ejus, in pofito au-

pecuum , fi tamen inveniretur, quód per

tem cafu nec potentia ad hunc ac&um

triennium inipediret carnalem copu-

dari poteft

lam , judicaretur perpetuum: tamen

: Notanda hic funt verba S. Thom,

quia frigiditas magis & frequentiüs im-

ibid; ad $, dicentis: Si vir non poffit

pedit ( tollit enim non folàüm commix-

implere carnalem actum cum virgine ,

tionem feminum , fed etiam vigorem

& tamen poílit cum corruptá, tunc me-

membrorum , quo fit conjun&io cor--

dicinaliter aliquo inftrumento poffunt

porumi ) ideo frigiditas magis hic poni-

clauftra pudoris frangi, & ei conjungi:

tur impedimentum , quàm caliditas,

nec effet hoc contra naturam , quia non

cüm omnis defectus naturalis ad. frigi-

fieret ad dele&ationem, fed ad medica-

ditatem reducatur.

Hxzc ibi. Et. ad 6.

mentum, Hacibi. Vid.n.85.

dat difparitatem inter frigiditatem viri

:&.2. Dictum Matrimonium eft nul-

& mulieris dicens: Mas eft agens in

lum, licétcontrahentes fciverint illam

generatione , & fcemiria eft patiens, &

' dinpotentiam,

ideo

j

De hupedimentis Matrimonis.

3317

jl

ideo major caliditasrequiritur n mare, fnarius, quieft ge.nemtïo prolis , bene

quàm in: feemina ad opus generationis.

tamen finis proximus & fecundarius,

Wi

Undefrigiditas, quz facit virum impo-

qui eft concupifcentiz fedatio, — Vide

tentem., non faceret mulierem impo-

de Senibus n. 85. ex S. Thoma.

tentem : fed in muliere poteft effe im-

Refp, 8. Loquendo de impotentia

m

pedimentum naturale ex alia caufa, fci-

perarteminducta, quz eftin Eunuchis,

[

licet arctatione.

Et tunc idem eft ju-

feu caftratis , ac fpadonibus , fiilli utro-

yel

dicium de ar&acione mulieris & de fri-

que tefticulo careant , funt inhabiles ad

d

giditateviri, Ita S. D, Pro cujus expli-

matrimonium , quod proinde jure na-

lv

catione

turz eft invalidum ; Ut declaravit Six-

i Y

tus V.

PCA

LXXXIL, B& f. . Si faemina fit tam

q

&r&a , ut fine miraculo , arte magicá,

* Ratio : Ylli non habent potentiam

(

aut fine mortis periculo non poflit ape-

feminandiintra vas, càüm non emittant

p

riri vel dilatari, eft inhabilis ad Matri-

verum femen , fed folum humorem fe-

mini fimilem.

monium , juxta c, ex Jzerzs , de frig.

Etfedatio concupifcen-

!

snalef. Secus eft, íi (ut dicitur in c, fra-

tig per coitum fpadonisnon eft natura-

ternitatis ) per artem medicam aperiti

lisfed violenta, juxta illud Ecclef, 20.

potefl, ad quod ipfa tenetur, etiam cum

Concupi[cemtia — [padomis — dewirgimavst

gravi dolore ,. quamvisnon cum gravif-

juvenctlam , fic qui facit per vim judc-

l.

Íimo,

cinminiquum. 1n quo fpadones diff--

:

5X 6,

runtà fterilibus & fenibus, qui cum e-

f

Si foemina polffit fexheh debité

recipere fed non retinere, quia nimirum

mittant verum femen, & faciant veram

|

i

ex quodam accidentali impedimento

copulam (per quam conjuges fiunt una

i

effunditur , utgeneratio fequi nequeat,

caro ) naturaliter obtinent finem fe

q

cün-

eft habilis ad Matrimonium , nec hoc

^

darium Matrimonii.

X

ideo dirimitur,

LXXXHI. Refp, 9. Deimpotentia

Ju

Ratio ; Quia Matrimonium non di-

ex aleficio S. D, a, 2. inc, ait : Impo-

r

rimitur per impotentiam , nifi talem,

tentia cocundi ex male6cio , aut eft per-

quz impedit feminationem in vafe de-

petua, & tunc Matrimonium dirimit ;

h

bito ; (ienimadfit feminatio, per acci-

aut non eft perpetua , & tunc non diri-

q

dens cftquód non fequatur generatio.

mit: & ad hoc experiendum eodem mo-

9l

Refp. 7.

Sterilitas, id efl; impoten-

do Ecclefia tempus triennii prefixit , fi-

J

tiagenerandi, füpponens veram poren-

cut & de frigiditate didtum efl.. Tamen

hac differentia eft inter maleficium &

tiam cocundi & feminandi, non dirimit

"

Matrimonium,

frigiditatem, quia qui ex frigiditate eft

Ratio efleadem quzanté , emittitur

impotens , ficut eftimpotens ad unam,

,rïn'

enim verum femen , quod peraccidens

itaadaliam, & ideo quando Matrimo-

n

non efl prolificum , & licét bic non fal;

nium dirimitur , non datur licentia ei,

K

vetur fiuis ultimus Matrimonii ac pri- ut conjungatur alteti ; fed ex maleficio

e

Cg8g22288

home

s

1358

il

TRACTATUS m Examen ,

homo poteft effe impotens ad unam &

nium non diffolvitur.

Etidco fi coi

non ad aliam, & ideo , quando judicio

trahentes ante annos pubertatis ante

(

Ecclefie Matrimonium dirimitur,utri-

tempus predi&um carnaliter . fuerint

q

que datur licentia, ut alteram copulam

copulati , nihilominus Matrimonium

Ü

Hac ibi,

quarat,:

perpetuó ftat indiffolubile.

Hac ibi

i

Ín R, ad 2.ait, S. D, Opus Dei poteft

Plura de hoc vide de Sponfal, Exam, 2,

opere diaboli impediri diviná permiffio-

Q. 2.pro K, r. & 3. n, 16,

ne, non quoód diabolus fit Deo fortior,

LXXXV, Refp. r1. De Senibus S,D,

P

ut per violentiam opera ejus deftruat.

4. 1,ad $.ait; Sencs quamvis quando-

Y

Et ad 4, dicit: Maleficium poteft quan-

que non habeant caliditateni fufficien-

doque przfare impedimentum ad om-

tem. ad gencrandum, labent tamen ca-

nes, quandoque ad unam tantüm; quia

liditatem fufficientem ad. carnalem co-

ï

diabolus voluntaria cauía eft , non ex

pulam: & ideo conceditur eis Matri-

neceffitate naturz agens, Et praterca

monaiutn , fecundüm quod eft in reme-

l

impedimentum maleficii poteft effe cx

dium,quamvis non competat eis fecun-

f

impreffione demonis in imaginatiene

düm quod eft in officium naturz,

Hec

p

hominis , ex qua tollitur viro concupi-

ibi. $i ergo in aliquo five per fenium

Ícentia movens ad talem mulierem , &

j

ífive per morbum potentia generandi

d

non ad aliam.

Ita S.D,

effet ita deftru&a,ut copulam carnalem

ü

LXXXIV, Refp. 10. De imþotentïa

facere feu feminare non poffet , nec ulla

hi

ex ztate juvenili $. 'Thom. a. f. fic con-

humana artead boc reflaurari, cüm nec

(ludit: Matrimonium , càm fiat per

finem fecundarium fcilicet concupifcens

giodum cujusdam contra&tüs , ordina-

tiz remedium in hoc Matrimonio affe-

tioni Legis pofitivz fubjacet , ficut alii

qui poffet , effet jure naturz nullum.

contractus.

Unde fecundüm jura de-

Qubíifit autem , frintra vas Íeminare

terminatum eft, quód ante illud tem-

poffint,

z

pus difcretionis , quo uterque poffit de

Ratio cít data pro R, €. & 7.

;f;

Matrimonio fufficienter deliberare, &

ANota tamen , quàd mulier contra-

debitum fibi invicem reddere , Matri-

here poffit in quacunque ztate, comple--

monia non contrabantur , & i non ita

xionc , ac difpofitione ( ut loquitur Syl«

facta fuerint , dirimuntur; hoc autem

vefter) modó poffit pati ingre(fum viri

tempus, ut in pluribus, cft in maículis

ad clauftra pudoris , quia foliim habet

in quarte decimo anno, in foemina au-

fe ut patiens: fecus cft de mire, quia

tem in duodecimo:quia tamen precepta

is habet fe ut agens, nobilius autem ett

& ma

Juris pofitivi fequuntur id , quod in

]

pluribüs eft,fi aliquis ad perfectionem

jores vires requirit agcre qgäm

pati; ut jam fuprà dictum eft.

debitam ante tempus praedictum per-

LXXXVIL Refp.12. Hermaphro-

veniat, itz quód vigor natura & ratio-

ditus , id eft, utriufque fexüs genitali-

Ris defcétum atatis ïüPP!ca.r: Masfäæg:

bus membris inftru&tus , fi in eo umás

fexus

n

De Impedimentis Marrimeus.

—

fezus prevaleat (càm ob prevalentiam — ram uterque vel unus laborat abfolurá

g

cenfeatur illius fexás effe ) poteft fe-

perpetua impotentia,pezant non feparati

M

cundàm - illum

inire . Matrimonium.

fed cohabitare faltem uti frater & fo-

!

Unde f1 contrahat fecundàm fexum in-

ror?

i

feriorem, Matrimonium jure naturz eft

Dico : Hoc Judex de facili non debet

D

nullum.

permittere,prafertim fi juvenes fint,

Rato : Quia pïoï;a:cr genitalium de-

Rauo : Ne exponantür continuz

)

&cientiam non adeft potcatia generati-

occafioni peccandi, feminando extra

va illi fexui proportionata. Si vcró

vàs , dum- a&um tentatent,forté ad fc-

l

neuter prevaleat , fed uterque fit equa-

dandamconcupifcentiam. Poffettamen

la

lis, contrahere potefl fecundum quem

id cam maturo confilio permittere , fi

g

Íexum voluerit.

non fint juvenes , & de corum piecate

[

Ratto :

uia &deft potentia ;genera-

conftet , ac uterque votum caflitatis fa-

(a

ciat.

tiva utriufque fexüs, Porró Medico-

g

zum velperitarum Matronarum cft , ex

Nota, . aliquos Do&ores praterim-

d

partium íecretarum infpe&tione ferre

pedimenta dirimentia füperius per vere

judicium, quifaam (cxus przvaleat, In

fus affignata, fpeciatim. ponere impedi-

dubio autem Medicus flare poteft affer-

mentun amentiz, & aliud ztatis,

Un-

tioni ipfius Hermaphroditi, cüm is om-

de tertium Verfam alii incipiant fic,

nium optimé flatum fuum difcernere

"dmens , affnis , fi forté, &c. aliific, «-

,

poflit,

Elec&tione fexüs ab Hermaphro-

ta5, affinis , f£, &c. fed impedimentum

h

dito (in quo fcxus eft zqualis) femel

ztatis S, D, reducit ad impotentiam,

fa&i, & Matrimonio fecundüm illum

Impedinientum amentix reduci potef

li

fexum contra&o , non potefl isabíque

ad impedimentum errorís, de quo fuprà,

gravi peccato ele&ionem mutare , &

Quia amens , dum hoc morbo a&u la-

mortuo conjuge fecundum alium fexum

borat, continuó errat , & fic nulli con-

contrahe:e ; effet enim valdeindecens,

tractui aptus eft , adeóque nec Matri-

la

modo hoc,modoifto fexuuti, Sitamen.

monio, Si lucida intervalla habet,

E-

contraherec, Matrimonium teneret,

dum ratione utitur , ficut alios contra-

Ratio : Quia per illam ele&ionem,

&us; ita &

4matrimonialcm inire po-

I

etiam juramento firmatam,non aufertur

teft.

i

potentia naturalis generativa,

J

.. Ex hoc Sequitur quód Parochus non

Claudeflinitas , nimirum: .S; Pa-

W

poflit affiflere Matrimonio talis Her-

rocbi d duplicis defit pre[entia

maphroditi , in quo fexus eft zqualis,

ejetó.

donecis coram Judice Ecclefiaftico cum

juramento fit conteflatus , quem fexum

QILERO XI, Quid de hoc íen-

fequi velit.

i

tlendum ?

LXXXVIII. && I. Hoc impedimen-

! QQSZSX!L Quj f Conjugesquo-

tum;

'Qggäggggv&

r

1240

4

D 4/31: 4'r7)0

4«4AC 4 244

XVL Examen6.

EE

tum flatutum eft jure novo ' Concilii

rolium delertic; s homicidia;—ckgfitvinu—a

Trident, Seff. 24. de veform, matrim.,

adulteria , &c,

Hisergo malis Ecclefia

cap. 1. etfi enim ante hoc Concilium

mederi volensillud decretum edidit.

Matrimonia clandeflina fuerint femper

Quirintelligitur nemine Parochi ?

fub mortali prohibita & illicita, fuerunt

J Diéeot.

Papain tota EcclefiajEpifco-

tamen valida : uti etiam adhucfunt in

pus in füa, Diecefi , ejufque Vicarius

illislocis , nbi hocdecretum non eft re-

Generalis, & Capitulum Sede vacarite;

ceptum 5 ubiveró promulgatum & re-

Ítem illi qui habent jurifdictionem quafi

ceptum efl,funt irrita & nulla, -

epiícopalem, uti habent quedam Capi-

R.2. . HocStatutum Ecclefia potuit

tula & Abbates exempti , refpectu fuo-

facere,& eft rationabile, Potuitiinquam,

rum fubditorum. Tandem quivis Sa»

prafentiam Parochi & Teftium requi-

cerdos à Parocho delegatus feuab eoli-

zenáo velut conditionem f/ve qua soz.

eentiam habens,ut patet ex T'rident.

Declaratur: Matrimonium;ut ex fepe

Dzco 2,

Non eft de neceffitate,quód

di&is conftat, cfl contractus quidam,

Parochus fit Sacerdos , fed fufficit quód

non fólum à jure naturali , fed etiam à

habeat titulum & officium Parochi, jux-

civili & Ecclefiaftico dependens, Ergo

ta declar, Cardin. Sitamen velit alium

pro temporum neceffitate & circum-

delegare , ille delegatus debeteffe Sa-

cerdOs , ut patet ex Trident. cit. , aliàs

ítantiis à quovis tali/jure poffunt ipfi

apponi quedam condidones , quibus

Matrimonium erit nullum, Debet etiam.

fervatis fit legitimus , iis veró omiffis fit

de neceffitate effe proprius Parochus,

nulus. Necper hoc hujus Sacramenti

Ratto bujus eff:

Quia, ut ex Trident,

materia mutatur formaliter , fed folum

conflat,ille Parochus debet adefle , qui

materialiter, Sicut. enim femper fuit

poteft alteri Sacerdoti dare licentiam :

verum ,.ita & nunc'eft , quód materia

Sed hanc dare poteft folus proprius Pa-

hujus Sacramenti fit contractus legiti-

rochus , quia aliás certe plurima feque-

mus : utautem legiumus fit, requiritur,

rentur inconvenientja, Ergo,

ut ferventur Leges per Jura ftatüta.

LXXXIX, guä Parochi

pïæfexïtia

Porró rationabile eft di&um Ecclefix

requiritur & fuficit ?-

»-

Dico, Humana, non veró

naturaliä

Statutum , quia fa&um eft ex gràviffima

caufa, Nam Ecclefia videbat , quód

quze etiam in brutis cfl,

teflibus.

Idem eft f?c

Matrimonia paflim contraherentur clam

fineteflibus , & quod fic contrahentes

Ratio ? Quia Parechus nemine'Ec-

Ízpe'Uxore .elicta. eáque vivente ad

clefiz quam repraféntat debet advertete

fecundas tranfibant nuptias, qua poftea

& fare quid agatur,&

tefics, ut dere g/:-'

in foro confciertiz tenebatur manere

ftà poffint teftari.

?

innupta, quia viro negante, Matrimo-

w Poteffne

Parochus Parochianorum

nium fuiffe contradtum , non poterat

fuorum Matrimonio affiflere extra. fu-

"am Parochiam fine licentia alterius ?

E ;;'u-dicio probari e;x—que Feqlfeþantu;

": fvmo.

—

*

134t

De Jmpedimemif JMMaivimóns,

ld

"firmo , fed non poteft. folemnirer

Quid de vagabundis fedem certam

"

nullibi habentübus ?

benedicere.

iia contractus poteä fieri

XC.Dico: Sicut Sacramentum Cofu-

Ratio ; Qu

privarim ; benedictio autem folemnis

nionis & Confeffionis folent participare

ibi ubi fe detinent, ita & in prafentia

ul

fit cum quodam ftrepitu, n»imirum inter

Iu

Miffarum folemnia.

illiusParochi contrahuntMatrimonium,

"

Parochus autem tenetur de eorum con-

Debetne adeífe Parochus Sponfi vcl

afx

Sponíx ?

didone folliité indagare , ut monet

l«

Trident, an fcilicetalibi fint conjundt,

a Do-

Commimitef folet adeffe Pä'-

u

&c, & poftea petere ab Epifcopo licen-

rochus feeminz , fufficictamen quifcun-

!

tiam afliflendi: fine quà etfi affiflat va-

ll

queexillis duobus, ctiam in Parochia

I

alterius contrahentis,

lidé,grayiter tamen peccat.

Eftze idem de peregrinis?

Ratio1.p, Quiacommuniter in do-

j

Dico ; Si cx caufa modico tempore

mofceminz celebrantur nu püz,

domo abíint , non poffunt contrahere

*

a

Ratio2.p. Quia affiftere Matrimo-

*

poffunt, fi habita-

coram pgrocho loci

l

nio ; vel non cft a&us jurifdi&ionis,

tionem hgant promajori partc anni,aut

.

quia hzc affiflentia validé etiam potet

€ó venerunt animo manendi majori

ficriab invito , ut patebitex dicendis;

parte anni , quamvis poftea cafu con-

j

nullus autem actus Jurifdi&ionis validé

tin

[o)

gat fubttaneus difceffus; tales funt,

:

poteftfieri ab invito , & contrariamin-

Studiofi famuli;ancillz,&c.

lh

tentionem habente,quiaactus agentium.

Ratío 1 Quia in primo cafu ille non

non operantur ultra intentionem ipfo-

cft verusillorum Parochus, bene tamen

j

rum. Vel faltem non eft a&us jurif-

infecundo, quia contrahuntibi domi-

di&ioniscontentiofe , contradidtorem

cilium parochtale,

l.

habentis , & in qua actor agit contra re-

XCI.

Eflane validum Matrimonium

um , aceriam in invitosexercetur , fed

fi Parochus & tefles adfint vi

—vcl doIq

;

d

tantüm jurifdictionis voluptariz, Ergo;

adducti2

Obíervanda hic eft praxis.. Sienim cons

-Affirmo.. Ratio : Quia' tunc adhue

trahentes fint ex diverfis Parochiis , &

falvatur finis decreti Tridentini, fcilicet

IIS,

Matrimoniüm contrahitur 1 Parochia

[

ut de tali Matrimonie confítet Ecclefiz,

Spon(i , adeít Parochus Sponfi : fi in

poffitque .de eo teftimonium dati , ne

Parochia Sponfz, adef Parochus ejuf-

conjuges eo fpreto aliud contrahant,

(s

k

dem.

Unde authoritativa przfentia Parochi,

(j

4

«id fí unus contrahentium ratio-

ut Ecclefiam reprafentantis, eft quidem

jaffu Tridentini neceffaria neceffitate

ne düpiicis domicilii habeat duos Paro-

chos?

praceptrifed non neceffitate medii....Ín

Dice ; Sufficit quód adfit is, in cujus

hoc ergoca fu Parochus adeffet tanquam

Parochia Matrimoniurm celcbratur,

tcílis principalis & qualificatus , & pol-

"

Gg88g8g88 $.

d ;ens

1342

TRACTATUS . XFT,

Examen 6.

fus in quibus validé contrahitur Matri-

lens dignitate Parochi , fub qua ratione

ejus prafentia cft. neceffaria. neccffitate

monium fine przfentia Parochi ?

inedii.

XCILL, g, affirm. — Prizems cít fuprà

addu&usinExam. j.Q. $.n. $8.— $e-

Notatamen , mortaliter peccate eos,

cundus : Si omnino nullus Parochus aut

qui centtahunt coram Parocho' vi de-

tento , vel per dolum vocato, autcafu

Epiícopus vel eorum vices gerens poffit

habeti, nimirum vel quia Ecclefia cft &

tranfeunte ; & hoc tum propter inju-

diu manet viduata , vcl non fcitur ubi

riam, quz ei fit,dum vi detinetur, tum

Parochus fit inveniendus , cüm lateat

propter contemptum Ecclefiz, quia tunc

*

metu perfecutionis

*

-velfaltem non eft

non contrahitur authoritate Eccle(iz;

fecurusad eum acceffus. In quo caíu

agiturenim contra przcepcum ejus, Cae-

terüm rationeteftium , fic adductorum

fufficit decretum Tridentini fervare pro

poffibli , nimirum adhibendo teftes,

vcl detentorum , videtur folim etffe

veniale, cüm non adífint nomihe Eccle-

Tertius 3 Si contrahentesex loco , ubi

fizficur Parochus , fed tantüm ut pof-

Trideninumfervatur , migrent ad lo-

Poteft tamen etiam

cum ubi nen fervatur; tnibitamen fcien-

fintrité teftificári,

intervenire mortaleratione injuriz for-

dum , quód fi qui deindu(tria & ex fine

contrahendi fine Parocho & teflibus ex

