ab hominibus ejusdem conditionis in t

!L

eri folitam, v. g. ne-

EU

Quia non licet abíolvere eum , qui pzu-

proprieyafïäm adhib

1as

denter timetur relapfurus in idem pec-

eligentia ejus , qui pallium vel libramfi-

H

bi commodatum relinquit in publice /o*

)d

catum ficut fuprà Trad. ;. Exam. 2. n.

PT

co. Levis culpa eft omiffio diligentizs

4$. di&um eft de concubinario ,. &'qui-

tiori

ob

dem in préfenti eft ratio à for

CUR

quam folent ad hibere homines eju,säem

g h

1

Vg

|

continuum damnum proxi a, Etquan-

artis feu profeffionis diligentiores,vg-

ii

vel librum commodatum reit

vis Ceafeffarius teneatur credere poeni-

Pallium

J2

quit qui

dem in fuo cubiculo, fedoftium

Al

tenti-pro fe & contra fe loquenti , cum

1 uj

hoc tamen caveri debet, ne mora tempo-

non claufit,

Levifina eft omiffio ejus

7

* kïf.p

jl

m

rs delid&um & damnum aggravet,

De

diligentiz, quam diligen

tiffimi adhiberg-

NES

hoc plurair Tra& 13. de pocnit. de re-

folc—nt, v. g. filibrumin cubiculo füo re--

liquit, oftium claufit, fed feram non.

*l d'an

cidivis, Exam. $. n. 97.

l

tentavit, an effet claufa,

Hac tamen.

"1f

:

Oppono : Peccator non ftatim tenerur

EU

omnia in fingulis factis pen

fanda f.m.lt.

B

(äcisfacere.Deo. Ergo nec homini,

arbitrie

EE

— À

De K(jf/ftgttiane;

625'

atbitrio viri pr—üden!:is aut judicis juxta

inconftientia nullam actionem injurio-

Nemo

fam commifit.

qualitatem circumftantiarum,

Ergo ex nullo- capite ,

enim negabit , majorem diligentiam re-

quia aliud-on datür-

quiriinre pretiofa quàm vili, uti & in

Dixix.im foro confcientia , & , ut. alíá

-

loco, ubi graffantur milites, quàm ubi

addunt; fecimdim jus natura i ante ju-

omnia fantfecura, Notandum etiam eft,

dicis fententiam.

Quia juxta aliquos

[

quod multa fiant fine culpa vera , qux

obligantur virtute legum civilium; Sed

tamen non fiuntfine culpä præfumptä,.

ha quia peenales funt, non óbligant ante

Alii admittentes hanc culpa/ diftin-

fententiam judicis, lta R. ad Legem

dtionem, cülpam latam bene diftingu-

Aquiliam, f objiciatur,

Dixi 2. ex delidio, id eft, feclufo cona

unt, ruríus in latiorem & Jatisf:mam.

Culpa Jztior e& dolus prafumptus vel

tractu ac officio; de quo poftea,

xaïipp.arcns,

Latiffma |dolus apertus.

Dixi 3. & faffeiat. Licét enim homi-

i

-Dolus eft-quavis calliditas, fallacia , &

nés non obligcntll.r adhibere fummam

fhachinatio ordinata ad decipicndum,,

diligentiam, 1mó nec communtter eam,

Calliditas proprie ft tacendo. ^ Fallacia

quam diligentiores folent adhibere; tc-

fit mentiendo, — Machinatio arte verbo-

nentur tamen ad eam , quam alii ejus-

xum, His notatis.

dem conditionis communiter adhibent,

X. I, Probabilius eft, quód, ut incur-

praferiminregravi. Etruneett culpa

ratur gravis obligatio reftitutionis in

lata fimul theologica. -

foro confcientiz ex delicto, ante judicis

Cafüsad quos hec do&trina applicari

fententiam requiratur & fufficiat culpa

poteft, funt. r Homicidium cafüale , vel

theologica mortalis , & non füfficiat

ex motu primó primo factum. 2.Si quis

tantüm juridicacomm

:

iffa ex inculpabili

ex naturali, & ob fufficienrem diligen-

ápadvertentia,

tiam adhibitam, inculpabili inadverten-

Ita clart collipiturex S. Thoni.infrà

tia dedit occafionem incendio,furto, ho-

Q.64.2. 8. in c. dicente : Secundium

';m'icidio »Xc. 3. Si quis occidat homi-

jura fi aliquis det. operam rei- licite , de

nem, putans efle feram, &c. | Si pecus

bitain diligentiamadhibens , Cv ex boc bo-

tuum depafcat fata alterius. De quo vide

siticidium . fequatur , mon. incurrit bomicidii

fuprà deignorantia Tract. ;, Exam. r

*

Tetatum,

Unde'eft lxfio folüm materia-

n. 23. ]tem de aggravatione peccati

lis & cafualis defe&u voluntarii, ac fi fie-

€x damno .proximi "lra&t. 4. Exam, 2,

xet abamente vel dormiente,

n.37,

Ratie: Talis non tenetur ratione rei

Canones;qui objicinnt

lr Qexpli,c:l.ntur

acceptz, cüàm non habeat rem , neclu-

& procedunt de culpa lata, & theologi-

crum, aututiliratem rei ut fuppono; fi

«a , ac ignorantia vel inadvertentia vin-

£nim ex damno dato factus effet locu-

cibili & culpabili; quz facit damnum

pletior, indubi& teneretur.

Dein nec

aioneffe cafüale. Quod NB. de paren-

J

Aibus tenellos infantes fecum in lecto

j

Feneur ratione injuiz acceptionis,quia

P

Kkkk .

«collo.

ö

RA ERRCiumIT

X*W,(

626

7 RJCT ATUS. HX. Examen 6 ;

collocantibus ,eosque in fomno fuffocan-

quód infligatur pro peccato venisli ideo,

tibus vel opprimentibus.

Quia illi pe-

quia non íolàm ordinatur ad caftivan-

^l

riculum infanticidii facilé poflunt & de-

dum deli&um, fed etiam ad revocandam

ab erroreanimam.

3

' mpmi

bent præviäere.

I d

x.2. Probabilius eft , quod'qui ex

"Ad 2. dico , idfieri ob pra

fumpti&

3 di ;i;»i

culpa levi, ac theologica íeu veniali in

nem doli vel fraudis , & ne in juriüs &ne-

M

tulit damnum grave, nullatenus pravi-

gligentiis detur locus.

3

")

füum, non-teneatur in conícientia refti-

&.3. Katione contra&tüs , fi is fit ín

.

|:

tuere ante fententiam judicis , nifi fuerit

utilitatem folius accipientis , uti eft iu

T

obligatus illud impedire ex contradtu,

commodato, tenetur quis ad reftitutio-

20 f

aut quafi conuractu, vel ex alterius dam-

nem etiam ex culpa leviffima juridice :

m

2

L

1

no factus fit ditior.

non tamen in cafu fortuito , nifi per con-

uid

P

Ratie : Tum quia reftitutio eft q

tractum transferatur dominium

transfertur in muttüo.

vrei,,u'ci.

h;zfm

ponale, peena auteni debet e(le propor-

li

tionata culpz: Sed in caíu pofito pana

Ratie 1. p, JEquitas poftul:t, ut in

ii

elletexceffiva. Ergo. Tum etiam quia

cuftodia reialienz , qua pracise in tuam

non tenetur ratione rei accepte , quia

gratis uteris utilitatem , maximam im-

"h Pal

talis nihil accipit,ut patet, nec (faltem

pendas dili

Em

]l

gemiamxJ ne domino p

l

fuüb mortali) ratione injuftz acceptio-

'Erge,

«?

nis,quia actus ejus defe&u voluntarii,

Ratie2. g. Quavis res, dum perit,

j

At

l

!

: ':ï'ugt*(xu'v

& ob inadvertentiam in ratione injuriz

domino fao perit , fi nulla adfit culpavel

qu'n W

eft valde imperfectus, | Ereo.

pactum: Sed commodans manet domi-

Declaratur - ultevius :

EtA venialiter

nus rei commodatz.

Ereo,

jeci

;;fm Z((.I/i]i

2

peccans fit voluntarius refpectu. operis,

Dixi , ff nulla adfit mlp.i. - Hinctene-

Vi

non tamen refpe&tu damni fecuti , quia

tuür reftituere. commodatarius , fi fine

M ï J

aliás non effet peccatum . veniale, íed

confenfu domini re commodatá utatur

Ab

NJ)

1

anortale, utpote in re gravi.

Ergo.

aliter ac conceflüm eft , v, g, equo ad

Oppouo 1.

contra Rationem : Poeena

certum locum conceffo atitur ad aliuni

/

[

purgatorii eft eravifIrma ,uti & excona-

locum , ubi à latronibus fuit apprehcn-

gmunieatio minor eft pena gmvis Bd

fus : vel f fit iv mora reddendi , Y- £

) d'n

"A r

men incurti poteft pro culpa veniali,

equoad octiduum conceffo, utitur dit-

(

Ergo.

tiüs, & interea fortuitó furripitur : df

hi

2.

Jus Ecclefiafticum &. Civilein-

30tt

autem res eodem modo fuilffet Pemm,

terdum condemnat ob culpam etiam le-

vel deterioranda apud dominum , non

i

viffimam.' Ergo.

tenetur, quiatunc mo.

)

Jhü

rà vel cglpa non.

j

Ad 1. dift, ant, pro r, p.

Peena pur-

eft caufa damni.

N

100

As

l

gatorij eft graviffima refpe&u fori hu-

Dixi 2. ff pen adfit pæätmx'z*,x nimirum

gani, conc. ant , divini, neg.

Ad id

de folvendo conumodato , quocunque

:

V

]

de excommunicatione minori dicitur,

modo perierit,

Ro æï*[ïitu'cn

Y

E

A

- De Rej?imtione.

$27

officio aliquid faciat in alterius &ornnkL

RAti0 3. f. Rcsk'peri(ï fuo dómino,dum

dum, & mercedem non accipiendo, te-

fübitó perit: Sed in eo cafu alter, v. g.

mutuatarius, fatim efflicitur dominus

netur ex d.do & latà culpá, non tamen

ex levi.

rei. Ergo.

Vide infrà de commodato,

Ratío :

Quia non pro fuc;', fed folo

ubi plura dicuntur, Tra&. g. Examï 9.

1.90.*

alterius commodo laborat,

* 2. Sicontradwus fit in utilitatem

IH

Sed quid , i officium illud quaivif-

folius dantis, uti fit in depofito, acci-

fet?

piens tantum tenetur de dolo & culpa

Dico cumSylveftro , tunc etíam tene-

lata

"

Si veró fitin utilitatem utriusque,

ri ex leví culpa,

ut fitin locato uterque tenetur ex cul-

Ratio : Quia tunc creditur promifif-

palata & levi, non tamen de leviffima ,

Íe exactam diligentiam.

iil

nec in cafu fortuito.

Dic mili : Quinam cenfentur quafi con-

Jienti nulla

Ratiot p Ineo cafu accip

tradtus?

fit gratia nec utilitas: ergo non debet

Dice : Sunt alienorum nEgotiorum

gravari ad majorem diligentiam' A quäm

executio , cura , tutela, officium Judicis ,

homines pafïim in propriarum rerum

Advocati, Procuratoris, Medici, Chirur-

f

cuftodia adhibere folent.

gi, Magiftratüs, Confeffarii , Concio-

Excipitur , fi quis feipfam obculerit,

hatoris , "Theologi, Jurisconíulti, Archi-

feu petierit fibi depofitum commmitti,

tecti, Artificis, & fimilium, in quibus

I

quia tunc eft cauía , quód non fuerit

intercedit contra&us falcem tacitus.

Velfi merce-

commiflum diligentiori,

x, 6. Mercedé condu&us aliquid fa-

dem accipiat , vel aliam utilitatem ex de-

ciens exofficio, ut Tutor, Advocatus,

pofito. Quid fit locatum, depofitum,

p

Medicus , Artifex, &c. tenetur etiam ex

Jwf

pignus.

Vide infrà Tra&. g, Exam, 9.

caufa levi.

)

g

1.83. & 85. & 89.

Ratio: Quiailli ex eo opete capiunt

i

Ratin2,?5. J/Equumeft, ut quis in

commodtum: ergo tenentur ad majorem

)f

cuftocia tei, pracise in fuam utilitatem

dilligentidm , quàm f1 nullum commo-

ll

D

concelle, diligentem impendat curam,

jl

dum haberent. Vide, quid fit culpa le-

jl

nl

non tamen tenetur ad diligentiffimam ,

visin hoc Exam. n, 124.

U

W.

quia non ille folüs , fed & dominus com-

Sed quid fi talis. officiarius profe(ïüs

]I () n

modum reportat. Ergo.

- Hac refolutio etiam applicari poteft

fuerit fe diligentiorem & peritiorem a-

l

MT

liis, eá de causá non adhibitis?

ad pignus , ,hoc enim datur tum gratiá

T.

Dico:: Tunctenetur ex culpa etiam

debitoris ,. quó faciliüs ei pecunia creda-

uf

tür; tum creditoris , ut eo tutius fit cre-

levífima.

z

"

ditum..

Ratio: Quia tunc i

mplicite promilït;

n"

f:.

T

, CXXV. y. ;. Exquafi contractu ob-

fe prafticurum plus aliis.

j

qü.

ienz rei cuftos mercede con-

* M

i(igatio reftituendi (ic nafcitur : Si quis eg

Kkkk 2

duc&tus

s

ss

X

628

TR ACTATUS FIHL. Z:.xamen :

du&us cenetur de damno ex 'culpa Ieyi,

níno tollit, fed fmnien vaidgdiæqifem

jj

imo & levisfimá.

reddit propter ipfius debitoris , eivecon-

of

Ratie : Quiavi conductionis videtur

1

i

jun&torum necesfitatem.- Pro quo vide

B

» promififfe maximamr diliventiam, ^ Ét

füprá Tra&& 7, Exam, 6. n. 87. quod

u

hoc maxime , i tescaftodienda fitvalde

triplexfit, & quid fit necesfitas, nimi-

jf

pretiofa,

rum extrema, eravis,communis,

ia

j IP-EZCFP

x 8. Cujus eft,vi officit aut profesfio-

etiam $. Thom. hica. g:ad 2;

Jirim

nis confiliimydare, vel pro idoneo Con-

- $. Necefitas extrema. five- proptia,

Y

feffario fe gerit , & confilio fuo dam-

h

five fuorum, nimirum parentum, filio-

numintulit ,'teretur de culpa lata:" fi

veró fit mercede condu&tus

rum, & conjueis , quamdiu durat, juxta.

ganfzn

; tenetür eti-j

communem DD, fententiam exculat à -

A: [

'am deculpa levi.

hel

reftitutione facienda creditori in

LIIPPI

Ratio

patet ex chnitlio*ne utriusque'

neécesfitate exiftenti.

4

4

-

Afl

culpz,

Ita colligitur ex $. "Thoyn. 'I;n'

af

BU

9. 9. Extra hos cafus fol

üm tgnetqf

4. $, ad 4. dicente: In cafu extrema mes,

('I[«

de-dolo,-

cefrtatis puffet. c deberet- aliquis. etim.

f&l

Ita patet ex illa Regula Jutis in 6.

Nullus ex coufilio , mado fraudulenttim aon

auferre aliena : ut patvi fubyenet, — Vi-

Me

deatur ín S. D, füpri q. 3 1.2,3.i . "

Atl

fuerit, obligatur.

Quz regula intelli

[o]

e1-

uafi

— Ratio c declararia t,. 'Tum quia i.

J

LU

ump

tur de confilio in contractibus, vel q

contractibus: in confilio autem de deli-

eo cafu charitas incipità feipfa, . Tum .

f

Áietyw

quia in extrema neceffitate omnia fünt

, &isintelligitur ctiam de culpa latz, qua

communia faltem quoadufim , — & facit

lt Vfl P[

xpe equiparatur dolo.

An Confiliarius posfit fuadere ufum

ropría poffidentis ea, qua actu habet,.

d deg

f

fententiz probabilis concurretite proba-

cet aliàs fint alterius,cujus dominiam,

j dj

uüti & praeceptum affirmativur de fadi-

Mfe [ä]l

biliote. Vide füprä in Tra&, 2. de Con-

j

fcientia, Exam, 4.

enda reftitutione, per extremam debi-

f

rfu',)

QUAERO X. - Que caufz excufant

toris, & pradi&torum ei eonjun&torum .

;*'"«Emdum

. reftitutione ?

necesfitatem impeditur & fufpenditur.

:

[

käþim (fà

. CXXVL. »;, Variz fünt,quas asfigno

Quia divifio ferum ea zquitateeft fadta,

J mtfm

utinextrema necesfitate maneat ezrum ,

& explico.

RT

communitas, Pro quo infrà vide Tra&, -

ii

1. lmpotentia phyfica & (implicitet

f

g

talis, ut cüm quis plan? nihil habet,, in

9, Exam. 3.fi. 37.

Df

D

;

quo cafu creditor non poteft effe ratio-

Declaratir 2. 1neo cafa debitor habet.

N d

d

nabiliter invitus , quia ut habet Regula

majus jusad rem quàm ereditor; Ergo,

M

Atj

Jurisin 6, Nemà poteff ad Iupefzbile obli-

Prob. ant, Creditor tantüm habet titu- ;

M

ais

lum necesfitatis , debitor veró prater

] s

CS'M l

2. bupotentia mavalis , & fecundüm

11*

hunc fimul habet. titulum poffesfionis;

Wtio

244

hon ome.e

- quid ta;isv, que refticutione

melierautem cft citulus poslidentis; pu-

"d ii

u

"

/a-&

-

d D quz'-z'tztt;'me.

629

'-natm;ali' intelligitur

.LFJ

t, jaffe: fienim fit res injufté accepta *

Ratio: Quia j'ufe

exceptio pro.extrema neceffitate, f1 ta-

rion eft ptöpriä pö-iïkfïör. Ergo.

men juraret fe reftituturum in extrema

Declavatur 3. Debi;of parenübus &

præfatïs conjundtis temetur-faccurrere

neceffitate, juramentum effet .fervan-

dumob reverentiam Divini Nominis.

U

ex pracepto pietàtis , quod prafertur

4. Necefftas gravis propria vel fuo-

precepto de facienda reftitutione , hoc

enim redacitur ad juftitiam commutati-

rüm,ut fuprà, debitorem excufat, ut

ad eam füblevandam reftitutionem dif-

vati,

U

u eftinferiorpietate, Ereo,

i

ferat, nifi creditor in pari neccílitate

Exhis fequitur, quód fi res fit uf

PEN

confumptibilis , debitor fiat dominus

exiftat.

illius; fivero ufa extremz necelfitatis

Ratie 1.5, Quiatunc äredi tornon po-

confumptibilis non fit)fiat dominus usüs

teft eíle ratiopabiliter invitus, cum ipfe

ex lege charitatis teneatur in gravi ne-

ipüus tei,

ceffitate proximo füccurrere, Ergo.

M

Dixi antea, qmamdiu durat -seceffitas.

Ratio- 2.. p. Si creditor in pati neceffi-

|p

Quia fünt certi ca(us, in quibus eft obli-

tate , eft rationabiliter invitus.

Quia

gatio reftituendi transactà necesfitate.

inparicaufa melior eft conditio credi-

1 Sipoft eam res adhuc extet , fecus fi

J

toris , &præäiþuä fi debitum ex deli&to

non extet,

2. Si debitor non abfolutt

fit contractum.

Sicutecontrain necef-

fed folüm per accidens, nimirum hic &

fitate extrema , cüm hac omnia faciat

nunc, & in hoc loco fit extrem? egens,

communia , melior eft conditio poffi..

habeat veró mediaalibi, posfitque habe-

dentis,

Ereo,

re, vel poftea lucrari. — 3. Si res aliena

CXXVIIL. Qaupmodo refolvis: hun& ca-

jf

habeatur ex deli&o , v. g. furto, tunc

fum : Debitor non poteft ftatim folve-

enim oblieatio reftituendi in tanta ne-

u

re absque gravi jactura ftatüs jufte ac-

cesfitate folüm confopita ( feu

uq*l [.

ingnge

quifiti , poteftne fibi retinere neceffaria

tin&2) revivifcit,

ad illum ftatum mediocriter confervan-

( s

- Notandum , quód data refolutio (üb-

dum, donec fine illo nocumento posfit

fiftat,five creditor ante five poft debito-

M

.hp

reftituere integre, híc & nunc folvendo

remin extremam necesfitatem inciderit:

aliquid , & ftatum folàüm minuendo?

yta

[b

fi enim ante incidit , debitor quidem

Affirinó cum communi fententia, mo-

ï

qut

peccavit non reftituendo tunc, f potuit,

dó creditor non patiatur (imile detri-

g

&ttamen poftea poteft. priüs fub'venirc fi-

^

mentum, & debitor fein hanc imposfi-

bi,quàm alteri,

bilitatem non conjecerit, bona füa malt

u

j

Quid fi juraffet fe cxeditori refticurum

dilapidando.

Exemplum fit primó in

talidie, & eadem die incidat in extre-

jf

Nobili qui hic & nunc non poteft inte-

Tam necesfitatem ?

gte reftituere , nifi ftatum fuum haredi-

(

Die: Ratione Juramenti non tene-

tarium, velaliàs jufte acquifitum defe-

-tür tali die reftituere.

rat, & labore manuum viétum quzrat.

2.In

jm":

Kkkk 5

——

M

630

ZRACZTATUS FIII. Examen 6.

In filio adulterino, qui honorificum

pateretur . fimile ftatüs fui- detri

ïnen-

(

ftatum jufte. eft confecutus-., & poítea

tum,

—

[

cognofcit fe effe illegitimum-& poffide-

Excepi . mod) ereditor w patiatur

tcaliena.

;'u;&

3 Ineo , qui non poteft fta-

fimile detrimentum : quia , ut di&um elt,'

4lei

tim folvere,, nifi domum fuam vel prz-

in pari cauía extra neceílitatem extre-

li

diam vendat multó

Kminori pretio quàm

mam potior eft conditio. creditoris.

IQ Y

valeat..

Excepi2. f debiter fe non eonjecerit in.

fitit

Ratio: Tum quia excufat impoflibi-

banc ümpolhbilitatem. dilapidans fua lufi-

s

litas moralis , hoc enim in moralibus

HS, potationibus, &c, Quiatunc non

Aond

cenfetur impoffibile, quod eft valde dif-

meretur dilationem , & ja&uram fuifta-

1

T

ficile, aut honefte ac decenter fieri ne-

Z

!

tüs fibi foli debet imputare,

quit , ficautem eft in przfenti, ut patet

Oppono : Non munus peccatum eft,

'.':['ing?l—(

ex cafbus & exemplis pofitis.

Ergo.

alienum invito domino retinere , quàm

[

Tum etiam , quia per fe loquen.do ne-

auferre: Sed ad vitandum. proprium

fj

mo cum jactura bonorum fuperioris 9)2

damnum non licet alienum auferre in-

ï

ATC

AR

dinis tenetur reftituere bona inferioris

l

h

vito domino, Érgo nec retinere jnvtiwl/ i

L

j

n

ordinis: Sed in eo cafu fieret reftitutio

domino,

tl

bonotum fortüune cum ja&tura famz ,

Ad bec concedo totum

, fed nego, quöci'

tl

,,ï

hono/ris ; & ftatus juft? acquifiti, Er-

in cafu pofito dominus fit rationabiliter

4

O.

invitus , ut pro vitando gravi damno de-

( :

— Dixi juflé acquifiti ; fi enim. (tatum

bitoris re(titutio differatur, Pro c'ïuo No-

ol

A

acquifierit per furta , rapinas , ufuras,

ta, quód , licet preceptum reftitutionis

| &?Gd y

&c. non excufatur.

Quia tunc non a-

fundetur in negatione , notr retinendi

mitteret ftatum , fed dimitteret alienum ;

"

Ícilicet alienum invito domino , ut patet -

J uf

d. [

non pateretur in bonis propriis, fed pri-

n, 122. in hoc Exam. formaliter tamen

t

!

i

varetur alienis.

iNec

»ateretur infami-

eft affrmativum , & ideo ex hac parte-

:

äifän'fad

am deferendo ftatum,

ed potiüs cam ab-

interdum poreft pro reftitutione expe-

Poflet tamen etiam tunc fibi

l XWM dgn

ftergeret.

&arilocus, & tempus, &c.

N

K

reíervare neceífaria alimenta juxta con-

fc

d creditor ;nrdi-

ligo

Ex quo

equitur, quoó

)

ditionem fui prifüni ftatüs, fi in eo bo-

&o cafu in foro externo habeat quidem

ä "n

UM E[

naþropria habuít, fecus non, ^ Primum

jus repetendirem fuam, non tamen in

i

BI

N

patet: Quia aliàs ex iniquitate fuá com-

foro confcientiz , inquoforo ctiam de-

N

modum reportaret.

] Q

bitor à judice compulfus pon tenetur «

1 R

Sed quid i homines putent fatum ju-

obedire, bene tamen in foro fori , pto-

b

l

j

ft£ efle acquifitum ?

pter obligationem injuftitiz legalis.

I!

N

u

n

Dico , Tunc fequi quidem infamiam ,

$. Cau[z excufans à reftitutione, €

fed tamen non tam gravem , quz fufficiat

i

»n([e

creditoris fpentanea remiffo , id. eft, viy

b

N

& exculet: f tamen valde gravis eflet ,

üh

Yer

metu, vel fraudenon extortaa&faäa ab

| 'kml

pollet paulatim reftituere, nifi dominus

€o,qui condonarepoteft, ^.

li

hum

-

LT

é.cdfu.

m

—

4

De | Rcftlitzztibne;

./gg'l'

E Ceffo 50?197»711',- qux à Legiftis vo-

beriadversüs patrem , & econtra Maritus:

catur flebile & miferabile remedium , à

adversüs uxorem , qua dotem repetit ;;

Patronus adyersüs libertum ; Socius ad-

jure ipventum , quo debitor nimio zre

versüs focium.,

De quibus pluza videri

alieo gravatus , bona fua cedit feu. re-

Pro

poffuünt in Juriftis , qui in fuper tradunt,.

linquit creditoribus dividenda.

quo vide, quzdixi de ordine reftitutio-

beneficium ceffionis denegariiis , qui illi.

L

renuntiarunt per juramentum

3

Qui

nisinhoc Exam,n rz1g.& feqq. Effe-

bona fua dila

r

pidando. quafi ex induftria.

étus hujus remedii eft, ut debitor, qui

non.eft folvendo, non poffit ob debita

fe impoflibilitárunt ad folvendum ; De-.

bitores ex deli&to:

Hi enim merito in--

incarcerari,

Qui tamen fi. poftea ad

carcerantur níguedum reddant novifli-

pinguiorem fortunam veniat, manet in

mmn'qnadrancgm, fi ullatenus (it poffi-

conítientia obligatus reftituere , licét

bile.

bono cefferit per actus more patriz igno-

miniofos - illa enim ignominianon tol-

CXXIX, 7. Conmgn/atio , quz duplici-

lit jus creditorum , fed infligitur in pa-

te: fieri potell: Prino utíi debitor & cre-

n*

iaa

ditor ibiinvicem: debeant, & debitum

W

nïæxqä*. przfu

pte culpz debitoris in con-

trahendis debitis ultra vires , & in terro--

debito compenfent,vocaturque à Juriftis:

zem aliofum,.

Y

debiti c crediti inter fe

ributio, ad: cujus.

CXXVUI.: Sed sonne calis debitor fal-

j,uüitiam requiritur , quod debita fint.

*& confcientià poflet oceultare, fibique

zque liquida & ejusdem rationis, v. g.

fi Joannes Philippo debeat 100. florenos

zefervare tantum faltem , quanto opus ei

eft ad vitam parce degendam?

pro equo, & Philippus Joanni 100. flo-

Afíirze. Ratio paret ex dictis de ne-

tenos pro frumento empto. Nonautem.

ceíTitate gravi , qua , cüm fit mortaliter

valet fine mutuo utriusque confenfu , ut

fi Joannes Philippo debeat roo. Borenos;.

i

certunr periculum mendicitatis , excufat,

& fufficit ad re(titutionis dilationem..

& Philippus Joanni egregium equum in

00

Nonue d«ntur aliqui, debitis vires ex-

naturà , poteft enim effe, quód Joannes

a

It

eedentibus orierati homines, hoc mifera--

magis egeat eqó. quàm pecunià

(

bilibeneficio non egentés ?

Ulterius ad hujus compenfationis ju-

j

ftitiam requiritur , ne inde ladatur bo-

Affrme, — Es (ant qui muniti funt be-

neficio compotentiz , id eft , privilegio,.

num Reipublicz , ne violetur depofitum,,

D

Reultraid, quoad commodam fuftenta-

vel commodatum, & ne res fit aliena ex:

Q^

furto debita.

tionem egent , poffint conveniriaut mo-

leftari;

Quales funt Clerici gaudentes

Secundó fieri poteft compenfatio Oc-

h

privilegio fori , Perfonz Nobiles & Illu-

cultafic, ut cteditor infcio debitore ex

fires, Do&ores , Profelfores , Mulieses

ejus bonis tantum fürripiat , quantum ei

j

(

DI

honneft viventes , Milites armatz mili-

debetur. . Ad cujus juftitiam requiritur.

. Ut fiat fine fcandalo.

2, Et fine ul-

i

tiz; ltem illi , qui fibi mutuó debent

i

(/)

teriori damne debitoris, temporali nimi-

alimenta ,gaudent hoc benefiico,. ut li-

( 6

É

as

632

2RACZATU$ Il.f. Examen6. .

li

rum,ne adhuc femel folvat ipfe aut hz-

ilud . licité þræteräittere fa?uïmt: £xi«

redes: & fpirituali, ne putet fe nondwm

flente.

Et ideo fi Aliquis fit obligatus,'ut

p

folvitfe.

Unde caut? momendusieft,

Alicui rationem ponat, vel ut . certum de-

Ti

d

eum à debito effe immunem, ne maneat

bitwn reddar , nom potefü boc lidbo pra-.— -

inconícientia erronea,

3. Ut fiat fine

1ermüttere , ut — Religionem inguediattir,

h

dasano vel periculo tertii, v g. illius, qui

Si tamen. debeat. aliquam pecunam , &

ai

0a

habet jus pralationis inbonis debitoris ;

qon babeat undeveddat , teuetur facere quod

&.]

& ne habeatur aliqua fufpicio furti,4, Ut

poteft , ut fGilicet cedat bo

aip,

uis füis ;redifoïi.

X

2

debitum ficliquidum & certum ( quia in

HzcS, Thom;

At ï

!)j

dubio melior eít conditio poffidentis )

Rationem S. D, dat fibdens: Prapt

pecwniam perfona. liberi hominis focundim.

i

&fitex juftitia, non veró folàüm exgra-

titudine, vel debito antidorali,

5.Ut,

jura civilia son obligatur ,. fed, folim sesz

lt

IT

quod fübripitur, non fit depofitum vel

quia perfona. liberi boninis fuperat omntm

aflimationem. pecunia.

Ergo bonis cez

)

commodatum, fed (i;pïopxium ipfi de-

*:hl

bitori.

6. Nec fit diverfz rationis feu

dendo de fua Pcrfona,-qucmcunqü:fm'

Ut

RW

Ípeciei à debito , in cofeníu, quoant? de

tumam

compenfation

e priori dictum eft,

eít.

ple&tendo, Magrädifpongä??;j

At

9. Selutio

ó.

diteri Creditoris: fadla ,

Aliaratiopatebic ad Dícó g. —

d

l

modoó fitcertum , quódiilli vere debebar,

Ex quo patet differentia intet talem

i

& fint debita ejusdem qualitatis, nec

debitorem ex una , & mancipium (idem

& df

magis inde damnificetur creditor, nec

eft de marito confünímato matrimoniü)

i w.

anteriores crediteres.

J| It

exalteraparte. Quia perfona mancipii

9. Aulloritas juris vel judicis , rem

At

eft fub jure & proprietate dormini, perlo*

elle ufcaptam vel przfcriptam,aut aliás

na veró debitoris non eft fub dominio '

i [

"

A

non folvendam , fecundum allegata &

creditoris, Etmaritusper matrimon?

probata judicantis,

confümmationem libertati & privilegio

U

ln

IC. Interitus rei debitz pet cafum

transeundi ad Pcrfc&iorgni ftatum 1*

u

/

Ui

fortuitum juxta di&a in hoc Exam. n.

muntiavit.

lmm)d

124.circa R. 3.

nature. de E

lt

j

Dixi, stemdo im jure

r1. Ingre[fus Rel

fit de jure pofitivo, patebit ex dicendis,

Pt

igzonis. - Pro;cujus

ïïtli,

intelligentia,

Dico 2. Si debitor brevi tempore, v

x

M r

k

tilg

CXXX. Dico x.Probabilius eit, quód

€.uno vel duobus annis per laberes con-

ftando in jure naturz debitor, quinon-

fuetos posfit fatisfacere creditoribuste-

lt

I

ulll

nifilongo tempore in fzculo manendo,

netur ingreffüm usque eó diferre f

dr

fpem folvendihabet, bona fua credito-

tamen ante reftitütionem ingfcffuä p

"

i li

ribus cedendo, poffit licitt & valide Re-

fiteatur , profesfio eft valida, eumque à

AU

f

n

ligienem ingredi,

Ka S. Thom. infri

reftitutionis onere liberat.

J

ü

q.. 189. a. 6. ad 3. dicens : 1lle , qui eft

Ratio 1. . Tum quía turc debitor eii

; lm

ebligatus ad. aliqid certsum ,— son poteft

(Jui-

N [01*

in poïeaatiaprox?mz ad folvendum,

1/ e

-633'

3De -Reflimt'imä;

libet amtem tenetur fatisfacere quantum

-Nota,*quöd necS*i:fus"VZ fuo decreto

pote. Tum quia tunc creditores fünt -

comprehenderit illos , qui habent gran-

rationabiliter inviti: fecus eft in. priori

diadebita, qua tamen non füpetant eo-

cafu, Ergo.

rum fübftantiam , uti nec eos qui (u-

-Ratio 2. p. Patet ex veibis S. D. anit

creditores folvantur) bonis fuis cedunt,

Pa

addudtis ex a, 6. Et Confirmatur : Quia

nec habent fpem ut manendo in fzcule

ideo non valet Ptofeffio fervi invito do-

tam citó poflint integr? folvere: eà eninma

mino , & uxoris inyito marito , quia non

ceffione quantum poffibilee&, confuli-

funt perfonz liberz, feu non fünt fui

tur creditoribus , & cavetur eorum prz-

juris, fed alterius.

Ergo cüm debitor

judicium; qui erat finis decreti.

fit & maneat fui juris, &c.

CXXXI. Ojpono 1. contra 1. Quili-

Ratio ;.p. cüm 5. Ántoónino, Sylve&;

bet jure naturz tenetur folvete omnia

Hlud mo-

| " &c. contra alios extraneos.

debita, Ergoab hocnon eximitur pec

rditer eft. impoffibile quöd eft valde

Religionem.

difficile, ac hone(tà & decenter fierinon

2. Qui facit alteri,, quod fibi nollet

"

poteft: Sed in Religione teneri cumli-

fieri, peccat contrale

centia Pradati ( f1 debitor artem quan-

Ergo.

gem ,naulu'æ : Sed.

dam calleat ; horis fucceffivis laborare,

3. Quod folüm eft de confilio, non

ut acquirat , unde debitum folvat, eft

debet prz;judicareilli, quod eft de pra-

valde difficile.& honeftt ac decenter fieri

cepto : Sed ingredi Religienem folüm

nen poteft. E1go eft moraliter impo-

eft de confilio , folvere debita eft de prae-

]

tens.

Ér go.

CICPEO.

Ergo.

Notatamen, quód Monafterium te-

4. Nen licet facere malum ut eveniat

!

neatut creditoribus (atisfacere , f intuitu

bonum: Sed non folvere debita eft ma-

j

»

debitoris per hareditatem , le ;ationem,

lum, nimirum damnum temporale cre-

u

aut donationem aliquid acquifivit.

:

diteris.

Ergo id non licet, ut eveniat

Dico 3. Sixtus V. quidem füis. Con-

lucrumfpirituale. Quod idem patet ex

j

d

ftitutionibus ad Religionem inhabilita-

illa regula juris: Neminilicet cum alte-

yiteos, quizre alieno fuprà vires erant

rius injuria locupletari.

j

- -gravati: Clemens tamen VIII. ad ter-

?. Non licetaliena rapere, ut pateat

jit

Dd

fminos juris reduxit quoad' eam partem ,

facilior ingreffus Religionis, Ergo nec

jl

-.quà Profeffio decernitur nulla, eamque

licet non folvere.

'valere voluit, fed valente profeffione

6. Filius,qui in feculo manens pau-

jam debitor fuis bonis cedit,

Ergo ab

peri parenti (quia alio modo fuftentari

Q

onere reftitutionis liberatur.

nequit) poteft luccurrere , peccat contra

Fateor tamen , fi contingeret talem à

jus naturz , ingrediendo Religionem.

eigione quomodocunque dimitti, ut

Ergo fimiliter,

poflit Gbilucrari , debita revivifcerent x

7. Juxta dicta in hoc Tra&t. n.;.

-quia erant folüm fopita, npn extincta,

Quifub fpg promiffi matrimonii deflora-

vit

&

634**

TRACTATUS 8. Zixamen. 6.

*

vit virginem ,tenetuream ducere adeó-

Ad. 4 dift. maj. utiad z

que non potef ingredi Religionem ,

Ad- s. INe

o

g

$-

. conf. Difpacitas eft , quia

quin ingreffüs cederet in ejus injuriam

aliena rapiendo ( extra extremamrne-

& detrimentum: Sed ide

xp eft in. noftro,

ceffitatem; dire&e & politivéinfertur

cafu, Ergo.

damnum , & dominus ad. id rationabili-

lt

fs

Ad a,

dift. ant, Si moraliter fiwt,Po,a

ter eft invitus; fecus in noftro cafu,

tens , conc., fecus , negatur.

Ad 2. neg. min, & dift, maj.

Qui

Ad' 6. neg. conf. Difparitas eft ,. quia

przceptun: fübveniendi parentibus eft

facit pofitive. conc. , negative folüm,

tatr

VRR

Et fic dift. min neg. conf.

pie

is, ex ip(à naturali origine ortum,

neg. tmaj,

Quiergo alteri pofitive & dire&t aliquid

& eft ftridtius quàm juftitiz ad folven-

[03

dum debitoribus,

aufert, peccat inle

o

emnaturg, debitor

)

veró in noftro cafu infert damnum fo-.

44d:7. neg. coníeq. Dïifpa:riftasr cü. Tum

lüm indire&tt & negative, nimirumnon

quia corrüptor virginis videns non fü-

reftituendo dum moralter & abíque

Pareüfäï aliud. medium . obtinendi ufum

magna difficultate non poteft , necfine

€orpotis ejus ;, promittendb-. matrimo-

majori füo damno , quod iscurreret fe

niunr cenfetur ceffiffe juri & libertati

|

rivando datá cuivis à Deo libex:tgte ad

eli gen d'i-p erfectioremftatum, Tum etiam:

erfectiorem ftatam transeundi, in eo

quia non eft moraliter impotens ad fer-

Deo ferviendi, laqueos fzculi evadendi ,,

vandam fidem,, fed: poteft implere fine

ttg

animam intuto collocandi , &c.,

difficultate & boneftéacdecenterutiup-.

N

j

R

Ad 3. dift. maj ex di&is , fi , quod eft

ponitur, & loco cit

fs

de przcepto, moraliter poffibile fit im-

;it-.Q explicatqmi f& ]

Íe c.u; in gnægmari;.

TC

plere, conced, , fecus, negatur;.

x

GD

- upr,

?h

;

"m

]

C

L

ch

u

D

Jf

s

NSAS

27

N

7,

b

?&

a,

P i

TRA-

-6 2)MM G

j

"

A

2

pd

a

NU

hu

n

:

UY

E

E

D

"

i

E

N

j

3

"

E

ts

$»

-

15

AE

ÉR

2

T

em

E

ä;

*2

e

b

-

o000€

0030029:09000005

d

C

—ä

^

Q3

g.

C

2

d

as

&fæï

e

AE

Q

d5

2

d

e

à

M*

8

4 s

::

Vs

$

TRACTATUS IX. .

o frtis

X n 2.d .QM.B/Z.' 65 qqua ad

be yitus fu/litiæ oppo

ucelt, 78

4

: 'inclü/ïväf

t

T contraria juxta fe pofita magis elucefcant, poftquam exami-

navimus Juftitiam , fpecies ejus & actus, libet vitia ei oppofita

V

t

difcutere, ut pateat; quód, ficut Juflitia eft virtus jus fuum cui-

que tribuens , ita. ;zjuffitia frt vitium, jus fumm cuique auferens , quod

diverfimode fit , ut patebit ex decurfii hujus tractatus: in quo. Confef-

farium debere effe verfatum , probat eadem ratio ; que pro Tractatu

pracedenti.

ooO0

:

ä

| LlII &

EXA:

f

ii

6

36,

Z RACTAIUS JX Éxamem .

a

oSo

4

)

.... .j,'

o

[

£

222029 226

$99990

f

i

&i

fi

EXAMENIL

ET

HAYHMI , Qu

B

»

a acceptione .Per/ö

diffibutiye,

oppoutur 7tf/fztm |

U

* hi

J

De;lua*&- D. queft, 63 per q?mm.or articidos,

!' lu

a

, ULEROT,

Quid'& quan-

I

ii

92;'3:0

M

j

attenditur perfonarum: acceptio; Alia

W

(

E

tumt eccatum eft àccep-

W

&

jj

LA

;

E:cloPerfonarum,.

eit datio ad liberalitatem pertinens, quà

Ü

E
