An fides hofti , etiam infideli & hzre-

e e Juflitia. Ex eadem.

: De fur

Secunda Secunda.

pmüfl.

tico, fitíervanda. n. 129.

Reprefflie quid & an licite fint.

EXAMEN L fol. jor.

praxi-

B,130,

De Juflitia, ejus objecfo , fpeciebus,

Duellumquid & quotuplex & an lici-

atti dj* de fudicio , prefertim temf-

e

tum fit. n. 131.

rarioac Sufpicione.

yftet-

Refolvuntur vatii cafus circa ducl-

5ewd

onfeífario neceffaria/fit notitia

lum. n.152.

hujus Tractatüs. n,I.-

yltt-

0C 2

Quid

/

x

"d

$0

dadtn: "i adtituum d Joctmimám.

. Quid & quotuplex fit Jus, & anfit

bus dominium di&'i-ng?üaturaäx ufis;

obje&um Juftitiz. n. 2.

n, 2]'

Solvuntur Oppofitiones,. ibid..

Quid (it Jus Naturz & Gentium;que

utriu«sqzï& diffetentia ?: n. 2.

Defubjecto dominii. n.zz.

C»n

r

Juftitia. , qualis virtus; qua

De dominio Religioforüm. n..23.

:

;

) €

no'Qo

De eorum peculio aut depofito , ac

qux (int fpecies fubje&ive &

annuo pfoventu. ibidem.

JEae. T

J*

pe

Regula cognofcendi an & quando

t

ntur Ob

J

ectio

nes. n. 6.

Raiigioqu peccet contra paupe

'l' tam/m

De foftitia ceconomica & vindicati-

D,24,

y2. n. 7.

x

Quz licentia Religiofo hac ín re fst

De. vaciis diffetentiis inter Juftitiam

necelfaria.. ibid,

cotunüutaüvam & diftributivam. n.

$

BGe

Vatii cafus circa hoc. n. 2 g.

An. Futtitia Legalis fitvirtus generalis

Regule pto dire&ione Pralatt im

vel fpecialis. n. 9,

danda licentia Religiofo citca tempota-

Àn judicare fi: licitum,

& aQtus ]u&i-

lia. n.26.

tiz , & an fit peccatum f fiat in peccato;

Cafus de Religiofo in cujus. camera

n. ro.

q

poft obitum deprehenditur burfamulto-

Quid fentiendum de judicio temeta-

tum florenorum., n. 27,

H

£io. n; 1 5,

De bonis Religioforum beiiefïciato-ï

Quid defufpicione. n. 12,

rum , velad alium Ordinem tranfeun-

Solvuntur Oppofita. n. 13.

tium , eje&orum , fagitivorum, apofta-

tarum. n.29.

An duübiain meliorem partem fintir-

texpfetanda , & quomodo, n. 14.

Àu monaftetium teneatut ex delicto

Circa hoc graviscafüs. n. 1 "Ts

yel debito Religiofi, n. z

AÀn Princeps teneatur femper judicare

T

Àn incapacitas dominii in Religiofo

fecundim verba Legis. n. 16.

otiatur ex natura Voti velex Conftitu-

Judiciumufurpatum anfem

tioneEccleéfix. n. 30.

per Etjn-

validum. n. 17,

De dominio Clericorum

)

» in primis

N

quoad patrimonialia.

n,2T.

]

EXAMEN IL £. jzr.

Quoadquafi Patrimonialia

De Domi^jo.

£icalia,& ver& C

P

]

»quafi Cle--

ericalia. n. s2.

]

Quid & quotuplex fit Dominiutm,

9. 18.

De dominio proventuum beneficii

quoad illam partem quz honeftz füften-

Quid fit titulus, ufüs, ufasfructus ,

p

tationi füperfluit. n, 2*

emphyteufis , fcudum , fuperficies,

ml 190

Quomodo Clerici poffint aliquid do-

fi

nate fuis Confangnineig cgentibus, vel.

Quid fervitus & poffeffio. n.20.

fuis filiis (ive legitimis , five fpuriis.

Aninrebus unico ufü confumptibili-

n 34

An

*sz;äx Tradlatuum ä' Éxaminum.

2

ís

Án poffint teftati ad caufas profanas,

EXAMENIV, folsér,

B.35.

De aequifftione deminii per prafcri-

De periculofo ftatu Clericorum plura.

ptionem, promif[iouem, donatiometm,

fimul beneficiatenentium. n. 24..

: teflamentum , Indum €3

Iir

Circahocaliqui cafüs, n. 3.

; i

Jponfionem,

. De Obje&to dominii . in primis an

Quid fint praícriptio & ufüucapio,

unus homo fit ver& dominus alterius

tdi

quomodo & cum quibus conditionibus

1

Bominis , vel vita fuz aut membrorum.

dominium transferant. n. $?.

n, 58*5

Idemquarituc de promiflione, n, $2*

fi

An famz. n.39,

Quid f1fiat füb conditione turpi.n.$4-

EXAMEN II fol.54g.

Àn promiffio vel donatio mert intet-

De modo acquirendi dominium ve-

na ttansferat dominium. n.j $.

If

9 qua velcommunes [unt , veldomi-

Solvuntur Oppofitiones. n. $6.

vinm amiferunt , vel nmmquam da«

Quid & quotuplez fit donatio, & qui

J

minium babserunt.

donate poffint , an infantes , futiofi,

De dominio animalium manüicto-

amentes, filiifamilis , impubetes , Reli-

X

tum ac manfuefa&orum ftu. cicutato.

giofi, Uxotes, &c. n.$7.

lts

Citca hzc cafüs de Uxore & Matito:

rum fylveftrium. n.40.

f0«

. Quid de Venatione, n.41.

n.58r

De- donationibus in

fct conjuges 5

Ils

DefPifícaiione &'Aucupio.

n.22.

x

fiae

De Columbatiis. n

*

3.

Item inter parentes & libetos. n, $9.

Dc Lignatione & Daffione. n.

Caíusde donatione àPatre factá filio

[ido

& 43,

74«4«

ar'res donata fit computanda pro lizre-

ditate. n, 6o.

Dcdominio gemmarum & venatum

metallicarum inventarum. n. 46.

De quantitate ; ultra-quam non poteft

iofo

donati. n.6I.

u

- Thefautsinventi. n,47.

De valore donationis omnium bono-

Cafus de fciente latére in agro the-

tum. n,62.

imnis

aurum agtumgue emente

antequam

illum eruat, n. 48.

An donatio liberé facta fit tevocabi-

lis n.65.

(07

Quidfilateat in remobili empta ,

MES

in facco laná pleno. n.49.

Quid & quotuplex fit teftamentum;

quas requitat folemnitates ,. qui fintejus

s

Dedominiobonorum incettorum feu

petditorum, fiinveniantur, m. jo.

capaces ,an fit revocabile, n..64.

uit

. Deacceffione;, álluvio

An fit validum , fi careat folemnitate

ne; inzdifica-

tionc. n. j 1.

jJutis. n,65.

ido

Solvuntur Obje&iones, n. 66.

«

Àn ultima voluntascirca pias caufas»

yus

ac monaftetia poífit mutari & à quo»

i

nig [)

h

XX 3

u-

Index Tratiatuum €i Examinum.

2 .ZQO

tuþlex fithztes, quis hztedum

Quomodo qui alium 1eüt in. bonis

E

ordo in fuccedendo ,

corporis , occidendo , vel mutilando,

qua legitima por-

tiocujuslibe. n. 68

D

1580

filio legitimo pof-

Solvuntur obje&tiones, n.89.

—An Parentes uni

* fint plusre

linquere quàm alifs. n. 65.

Specialitet de compeníatione damnd-

ffio £ratre vel confobrino pof-

rum realium. n. 90.

Àn omi

) fitin teftamento inltitui hares extraneus,

Quibusin cafu homicidii vel mutila-

tionis fit fefticuendum. n. 9r.

n. 70.

Defucce

ffione con/jugum. n, 71.

De obligatione hzredum ladentis.

Decaufis exhzredationis. n. 72.

73*

äid fiambo fe provocáffent. n.95.

De Executoribus Teftamenti. g.

&

Quid fi occifusante' mortem condo-

DïConfeHärio Teftatoris. n 75,

fiavit teftitutionem. D. 94.

De refítitutione in caufa fupri , cum

De Ludo & Sponfionc. n, 76.

promiffione fi&a Matrimonib n.95,

1

De conditionibus jufitie Ludi. n.77.

R

In cafuadulterii. . n. 96.

Àn quis pollïit lucrari in luto vetito.

Circa hoc difficilis cafus, n. 97.

n.78.

Anliceatlu

derepto refpirituali. n.79.

Caíu prolis expofite quz alienis ali-

tur expenfis. ibid.

AÀn qui non poteft perdere , poffit lu-

[

crati. n. 8o.

N

De reftitutionefamaz & honoris,n.98.

Et 103, Ufque adn, 104.

Y

EXAMEN V. fo]..x $90-

Quid fit detra&io. n.99.

De Reffitutione in genere , ev n Qecie

Quid contumelia, n. 100.

?

Quid fufurratio. .n. 10 1.

de eaquoad bona amima , corport,

Derifio. n. 102.

[/

fama , €$ bonorz.

Til

Quis tnodus

reftituendi ,ïfam-vam."

Qu

t Reftitutio , cujus fpeciei ju-

*

&

itie acus ; quanta ej

us neceffitas,

n. IO4.

N

W

,Cum quan

to periculo teneatut diffa-

n. $1.

uem & quot-ünt tadices reftitutio-

mator reftituere, n. 16$.

D

!niS, n.82.

De detractatione per Libellum faxvno-

uomodo reftituere debeat , qui

fum, n. 106.

An liceat fe vel alium infamare ad.e-

alium damnificavit in bonis fpirituali.

bus, n. 85.

vadenda gravia tormenta. n, 17,

l

Quialium induxitad peccatum.n.84,

Qui tetraxità Religione. n.8.

Qui injufts negavit votumad Profef-

I2

)!

. « fonem. n.86.

Qui injufte impedivit à confecutione

EX A

Offici vel Bencficii. n. 87.

"

dl

. ludex dratdatuum e 'Exmþziwmi

213

EXAMEN VI. fol.6ir.

botis

De obligatione e

?c quafi contra&u,

n. I25.

:

hndo:

De Keflitutione in (pecie quoad bona

Quz caufz excu

f&nt, à reüicugioneo

fertuna , nimirum quids cui , atlive &

n. 126, Utqueadfinem Tra&tatüs.

paffrve : de ordine ,quo : de tempore, quo:

fTO«

Cafüus.de debitore qui non potef fta-

de culpa , ex quà veftituendum [rt :

tim reftituere abs

ac de caufis à reflitutione

que gravi ja&ura ftatüs

ütil-

jafté acquifiti. n. 127.

excn[antibus.

Anin ceffione bonotum kpofiït qüi's

jrti.

AÀn fufficiat reftituere (implum.n.1o8

fibiretinete , quantum füufficit ad vitam

R efolvuntut varii cafüs. n. 109.

parcé degendam, n. 128.

Dereftitutionerei futtivz etiam boná

- Decompenfatione , ptacfertim occul-

101

fideacquifitz, n, 110.

ta. n.129,

ondo

AÀn poffitfuri reddi. n, x 11.

Àn & quotnodoá reftitutione cxcu[l'ct

Solvuntur Obje&tiones. n, 1 12,

ingreffus Rcligionis. n.120,

cutt

De reítitutione fructuum rei furtivz.

L

n.112.

Solvuntur que opponuntur. n. 1. 5I.

' Be cooperantibus damno. n.1 14.

TRACTATUS Ix.

Quot modi fint cooperandi, ibid.

; 4l

Quis fit ordo inter. obli gatos ad tefti-

De vitiis Juflitie appofttis. Ex ta-

-tutionem. hB. IIj.

dem Secunda Secunda.

m

Quid fi dominus rei Gtighotus, nior-

tuus, vel multiàm diftans; n. r16.

EXAMEN L fol.6j6.

An & quomodo reftitutio poffit fieri

per Confelfarium , & an hic in quibus-

De acceptione Perfonarum.

dam cafibus teneatur reftituere loco

F *

Quid & quantum peccatum iLla fit.

nitentis. n. 117.

n, I.

;IMS!mv

.' Quo otdine fit Creditótibus teftitu-

An d hocpeccatum ín officiis & be-

endum. n.118. & feqq.

neficiis Ecclefiafticis evitandum , votut

: dïffa-

Àn przferenda fit teítitutio debito-

fub mortali fit dandum di

gniori. n.z,

fumexdeli&o. n, 119.

AÀn Nobilitas faciat dignum Beneficio

fome

Àn cteditor valde egens titulo pau-

Ecclefiatico. n.5.

| pertatis poffit aliis przferti. n, 120.

Qua pratetea fint requifitae conditio-

iil

De concuiíu plutium hypothecario-

DéS. D.4.

yf

füm. h. I2r,

Cafus decoqui recipit Canonicatum

An ftatim fit retituendum.. n.:2 3.

( cuianne&titur Ordo facer )cum inten«

Cafus de péenitente qui reftitutionena

tione Ordinem non fufcipiendi. n. g.

ptomifit , & non fecit. n, 123*

Quid fiin caufà Bencficii Nobilis non

Qua. culpa requiratur ad obligatio-

ita. literatus praferatur non Nobili fed

nem refitutionis, n,1 24.

literato. n, €,

EY

AÀn

i

14

Index Traflatuum d Examititm?-

An & quendo &t acceptio Períona-

Quantum hoc fit .eogum peccatutn,

zum Beneficium dare confanguineo. n.7.

n. 20.

[

We] ad contrahendum Matrimonium

An in aliquo cafa liceat fe ipfum occi-

facilius difpenfare cum divitibus quàm

dere , mutilare , caftrarc, vel gaüm*:l

facere. n.2r,

cum inferioribus. n. g.

Decaftratione fetvanda caftitatis gra-

Aut unum alteri prefcrre ii exhibi-

n. 22..

3

tione honotis & teverentiz, n.9» -

tl2

Vel ad retinendam teneram vocem

Quid de Medico ob majora munera

divites przferendo pauperibusaibidem.

ro mufica ac.divino cultu, n. 25.

Án in aliquo cafu pto bonocommuni

j

Acceptio perfonarum in judiciis.

:

n- ü Q.

liceat occidereinnocentem. n. 24,

In collatio

ne Bïciorum fxculatium.

An liceat pro confervatione vita aut

[

Don li.

famz procutare abortum, n.25,.

Í

£t quid de eorum venditione, ibid,.

&9uo temporte foetusanimetut. n.26.

Si dubitetur an fit mas vel fazmina.

EXAMEN II fol.é43.

5:27.

t

An fitlicitum occidere invaforem

vi;

De haomicidio dv mhtilatione.

An fit licitum , etiam privatz petío-

t , bonofum , pudicitiz, fama , &c.

LU

n. 28.

&i , occidere malefactores ; pratertim

bannpitos. n. 12.

Cafus de eo , qui dedit caufary—n inva-

:

An Tytannum. n.I43.

£oni. n.29.

(P(

Item de eo qui bena temporalia diri-

uid de Alfafinis , & proditorit oc-

cidenübus , quinamilli fint , & an gau-

pit per alios. . n, 30.

deant immunitate Eccle(iz. n. 14.

"EXAMEN II fol.657.

Quid fit illa immunitas, ibid. R, $,

li

De Fuürtg.

Qaz fint crimina non gaudentiaim-

4nunitate, n.Ij.

Quid , quantum peccatum fit , & quo-

il

modo differatà rapina, n. 31-

p

V

Animmunitate gaudeat

js qui confa-

uz materiz quantitas faciat morta-

git ad Sacram Euchatiftiam dum à $a-

cerdote pOft&tüE PC[' plateam ; vel qui

le. n. 22.

t cemiterium ducitur, & in eopro-

Przfertim fiaufctatut ditiffimo, etiam

clamatad immunitatem. n. 16.

Regi, ibid.

- ReusadEcclefiam confugiens, unde

Solvuntur Obje&iones. . n. 33.

alendus, n.17.

De auferente acum Sartori paupeti ;

De comedente uvas in vinea altetius,

Cujus-ah&oritate ex Ecclefia fit ex-

trahendus , qui non gaudet immunitgtc.

De auferente rem modicam fe:d dpmino

lt

n. l80'

pergratam, n. 34.

An Clericis liceat fe immifcere caufze

Àn, quomodo , & quando graviter

fanguinis. n, 19.

peccetur per furta minuta. n ,

pe

Index Tradfatuum Q Examinum.

ARU

Defuttis Uxorum, filiorum , famulo-

E.

Prefertim f ex foga fe falvaverit.

rum, Sartorum; &c, n, 56.

3

ibid.

motd.

Àn liceat furari propter neceffitatem

Àn accufato liceat fe defendete ;:a-

od

8.37,

lumnios? , dolo:&, &c, aut miniftris Ja-

EXAMEN V, fol, 664.

ltitiz refiflere , przfertim fifit innocens,

titgti

De Injuflitia Judicis,

probatustamen nocens, n. $3.

An Judex poffit judicare non fubdi-

Aneiliceatcarceres rumpere, an, fi ad

VOCEH

tum. n.38.

mcftem famis vel veneni fit condemna-

;v

Quid de Clericis refpe&tu Judicis (a-

tus , poffit venenum fumere; aut panem

l

cularis. n. 39,

;

oblatam recufare. n, ;4.

i

An Judex poffit ferrcSententiam con-

EXAMEN VI.

fol. 679.

Qb ant

tra probatum nocentem , quem privatá

Ícientiá (cit effe innocentem. n.40.

De Injuflitia Toflis & Advocati.

M

Qui pollint ac dcbeant teftari aut non,

Solvuntur Obje&tiones. n.41,

D,. 5j

conin

Quid Judex ineo cafutenestur face-

Qui &

quot teftes faciant ptobatio-

re utinnocentem iberet. n. 42.

nem. ibid,

.em vil

AÀn Judex poffit jud:cate aliquem non

Quantum peccatum fit Falmm'teai-

) &i

accufatum , aut non auditum. n. 45.

monium;, ibid,

AÀn poffit remittere peenam.. n. 44.

inva«

Àn innocens morti adjudicatus pec-

An ei liceat acceptaré muneta vel

fportulas. n. 45.

cet provocando ad ttibunal Dei. n,56.

NG

De officio, oblieatione , qualitate ac

Circahoc duo cafus.- n. 46.

Ícientia Advocati, n. $95

EXAMEN V. fol,.673.

Quam caufam poffittueti. n. $8-

"

De ejus ftipendio. ibid,

De Injuflitia aceufatoris ef accufati.

Qid fitaccufatio , quomodo differat

EXAMEN VII, fol. 683.

)2( 12"0

à denuntiatione , & an cadat fub obliga-

tione. n, 47.

De fraude in Contradfu E.

mptionms

Denuntiatio

— €8 Fenditionzs,

fnoftà«

quotuplex & quando

obligct. n. 48,

Quid & quotuplex fit contractus ,

Àn quilibet homo admittatur ad ac-

quid emptio, quod juftum in ca pretium,

, t

n.59.

cufandum , & per quid accufatio red-

daturinjufta. n 49.

Delzfioneultta dimidium. n. 60.

I

Refolvuntut cafus de vendente catíüs

aj

Fide infinein Erratis addenda, 0167 4.

An & quando teneatur accufatus fa-

ob folutionemdilatam , & emente viliüs

atf

ob anticipatam.

De íciente pretium

tericrimen. n; fo,

mercium mox eífe minuendum,

dpminü

Solvuntur Ob

je&iones. ny I.

De

Confiliario Principis id fciente ex con-

Quid faciendum Confeffario , in ca(u

filio, prazfertim fi id revelet [uis amicis.

;ravilcï

quo reus veritatem negat, n, 'EM

'

n. 61:

YXOOQ(

Varii

)

-

-

Index fraäatuum e Examinu;;.

16

Yarii cafus. ibidem. -

licititatem emptionis Censüs; ptzfertim

Àn venditio teddatur illicita ob vi-

j.pro IOO. .D,72.:

tiumnrei, n.62. & 63.

Àn licita (it Olla

fortunz. n j5

* Deautoalchymico, ibid, n. 62.

Àn emptio Chirographorum minori

Refolvuntur vatii cafüs , v,g. de fru-

ptetio fit ufuratia, . n. 74,

tento ad corruptionem difpofito , de

Ancontta&us 7Mobatra fit ufürarius.

vendente vinum Mofellanum pro Rhe-

n-?i. :

nano ,aut vinum aquá., aut vino vilieri

An ufutarii etiam mentales eisque

mixtum , aüt pro veto vino vendente

cooperantes teneantur ad reítitutionem,

cxgre—ifum«ä pomis; Deeo, quitriticum

n. 76.

ponit in loco hamido, ut tutgefeat: aut

Quz fint ponz Ufurariorum. n.78.

illud paleis mifcet. , 64.

Deeo,cui commitfüme

ft, ut hoc vel

EXAMENIX, fol, 712.

illud vendat determinato pretio , vendit

De variis Contradfibus , ut Jfequitur.

autem catioti , an poffit exceffüm reti-

De Monte pietatis. n.79.

nere. n.65.

De Cambio, n.80. -

Cui pereat resempta, ibi

d 6.

De contra&u Societatis. n. 8 1.8 85;

An fnetcatura fit licita, etiam Clericis.

2

DeLocatione & conductione, n.83.

n.66.

Cafus, an famulisextra tempusfervi-

M

.De Monopoliis. ibid. R. 4. & .

D

tlum deferentibus vel egtotantibus , de«

beatur integra merces. n.84.

EXAMEN VIIL fol.é94..

De Pignore & Hypotheca. n.gf.

;

De Ufara in. Mutuo.

De Fidejuffione. n.86.

De Transa&ione. n. 87,*

l

- Quidfit Mutoum , quid & quotuplex

De Mandato. n. 88.

u

wfuta, & quantum fitpeccatum. n.67.

DeDepofro. n.89.

Àn nullo, aut quo titulo poffit ali-

De Commodato. », 90,

t

quid accipipro mutuo, n.63.

De Ptecario. n, 91.

Refolvuntur citca hoc fedecim cafus.

m. 69.

-

TRACTATUS X

Quid fentiendum de Cenfibus , eo-

!

De Religione C vitiis ei oppofrtir,

sumqueptetio, & in fpecie quid de Cen-

Ex eadem Secunda Sccunda,

fu getmanico quinque pro 100. n,70o.

&feqq.

EXAMEN 1

fol. 7 20.

H

Ql'o-n

tule emptot Censts redimibilis

De Effentia Relisionts c Objetfa.

( prafertim utrimque ) poffit tecipere to-

Cur Confeffatius teneatur (cire quae

tum Capitale poftquam tantundem vel

in hoc Tract, traduntur. n. r.

[

plusjam recepit in penfonibus.n, 71.

Qoid fit Rli,

Solvuntur vatiz obje&iones contra

ejus obje&um. n.2.

gio,an vera vittus,qugä

DN

Am

2777 Tradfatutum & Examintm.,

An fituna fpecieinfimá virtus, n.3.

An Religiofi, n. 21,

-

Solvuntur Oppofita, n. 4.

An defraudans Decimas teneatur ad

An fpecie differat ab aliis virtutibus,

teftitutionem. n. 22.

bl

an fitvirtus theologica vel moralis, ac

De ac&u Religionis.

moralium praftantiffima. n. $.

divini Nominis. n. 23

H

qui eft gdjuratio

lus

Analiisimperet. ibid,

De adjuratione demonum. ibid. .

Solvuntur Obje&iones, n.6,

D« facto $, Brixii, qui pro füa ino-

jue

centia adjuravit infantem

» qui locutus

'ml

EXAMEN Il

fol. 726.

eum defendit, ibid.

De wAtlibus Relieiong.

T.

- EXAMEN IIL. fil.75&.

Quosactus habeat Religio. n.7.

Quidfit Devotio. n. 8.

De Voto.

If.

Quid Oratio. n. 9.

Adoratio, n. 16.

Quid & quotuplex fit votum. n.24.

Caíus de voto perfonali , in quo

Quotuplex & quibus debeatur. ibid.

alium poteft impleri, n. 2 z.

per

De Adoratione Crucis. n, 12.

.. De voto fuccurrendi Terre San&z,

Q

DeSanguine Chrifti adhuc apparente

n. 26.

j

Ü

t

in Spinis , Lancea, Sindone, Sudario,

Vota à Communitatibus fa&

a quo-

! de

n.13-

modo ligent Succeffores, n. 27.

Vel affervato in vitreis ampullis in

quibu:dam Ecclefiis. ibid,

De divifione voti in fimplex & fo-

y

lemne ; in fimplex , temporale & per-

De cultu eorum qui in fama Sandti-

petuum,im poenale & non peenale, n. 38.

tatis obierunt ,/fed canonizati nondum

5

Quot & qua fint re

funt. n, 14.

tionem voti. n.29.

quifita ad obliga-

De corporibus Beato

-m'm »qua alþii*a['-

Àn obligent vota facta ex i

gnor;;ntiag

feruriteffe in hoc;aliiinilloloco, ibid,

etrore, vi Ícu metu. n. 20.

DeSactificio, n. rj.

Qua fit matetia voti, n. 3 r.

DeOblatione, n. 16.

Dehoc vatiicafus. ibid.

An Parochus poffit aliquid prztende-

Quanta (it obligatio voti , & quid En.

rede oblationibus quz fiunt in Ecclefiis

tiendum in cafuquo quis dabitatan vo-

Kegulatium. n,17.

verit, vel non habuit intentionem íe

'im;;,

Quidin caíu Sepultutz. ibid.

De pottione Canonica funerali, ibid.

obligandi, vel faltem non implendi vel

20

obligandi fe folàm leviter in materia

Mil

DeDecimis. n,19.

gravi. n.32.

Quo jure inquibusdam locis Decimse

Solvuntur Obje&iones. n. 2 3.

equ

fpe&tentad Laicos. m.19,

Ex quo poffitcognofci materiam voti

An Clerici teneantur dare Decimas.

effegravem vellevem. n. 34.

quo&

äo 20-

Ad quid teneatür. qui vovit ingtedi

X OC 2

h

Rceli-

Y

18

'Inde'x Tratlatuum c Examitum.

Religionem , in qua ztate quis polfit

Au in re gravi obliget cum peticulo

eath vovere , quo tempore quodvis vo-

vitz. ibid.

D

tutnfitimplendum. n, 35. -

AÀn teus ex carcete dimiffas , jutans fe

aid faciendum illi ,; cui votum ex

tediturum, teneatutredire. n. $3.

toto vel ex parte eft fa&um impoffibile.

An liceat juramentum exigere ab eo,

qui creditur pejeraturus , vel pet falfum

q1

[j

n'-ääfd«a (olàm difficile, ibid, in fine,

Deum à Pagano. n. $4.

Qua fint caufz voti impletionem dif-

An liceat fic jutare: Hoc tam verum

[

fetendi, & an liceat vacare fuis negotiis

eft, quàm Evangelium , aut quàm quod

temporalibus occafione voti Peregrina-

Deusfitunus. .5 $.

[r

(

tionis. n. 27.

Quomodo juramentum tollatur.n.56.

Quot modis tollatur votum, n.38.

Quid & quotuplex fit mendacium ,

Ti

Deirritatione Voti, n. 3 9.

quantum , & an in omni cafü fit pecca-

- De difpenfatione & caufis dilþenfan-

tum. n,$7.

DN

lh

di. n, 40.

Solvuntut Oppofita, n. 5g.

De Votis Papz tefervatis. n. 41.

An liceat faltem mentiri ad fe vel a-

Deinterpretatione Voti- n. 42.

liumà morte preíetvandum. n. ; 9.

Epl(

Decommutatione. n.43.

An teneamur femper dicere vetita-

tem, item an liceat uti reftrictione men-

0f

uz Regulzin ea fervandz. n,44.

Quid Religiofi in hoc poffint. n.45.

tali vel zquivocatione. n. 6o.

Yoy

Àn peccet , quem penitet voviffe.

De duabus Propofitionibus in mate-

n, 46.

ria reftri&ionis & zquivocationis ab

DW

Innoc. XI, damnatis, n. 6r,

lt

Quid Papa poffit circa Vota folemnia,

n.47.

Circa hanc rem refolvuntut cafus de

Confeffario , de reo, deadultera, ftricto

0m

Sowlvuhtulr Obje&iones. n. 48.

gladio. vel fub alia poena examinatis.

Y

n.62.

EXAMEN IV. fol.755.

Aliicafus. n.63.

h

j

pe ]ammmtä, Perjurio, Mendacio ,

Anillacomplimenta , Sum fervus,

Sacrilegio , Maledittione,

Dominus mihi mandet ut fervo , (int

IVH

mendacia. ibid.

Quid, cujus vittutis actus, quotuplex,

& quantz obligationis fit joramentum,

Quid & quotuplex fit facrilegium ac

[

*

& quid fit perjurium. . n. 49,

quantufm. peccatum. n. 64.

j

Quando non obliget juramentum.

g

n.$0.

nn 65'

De maledi&ione feu imprecatione

Quid de jutamento coa&o. 'n, ; r.

H

Àn juratmentum in relevi obliget füb

5

9

mottali, ita utin perjurio non detur par-

i2oC &&

)

vitasmaterie. n.j2,

EXA-

I

N

-

: fndax Tratlatuum e» Examinum.

23

qulo

Specialitet eorum qui ad. Seculum

EXAMEN V. fol.-773.

funt ejc&ti , ad triremes damnati,aad ma-

T0

De noris Cauonics &v celebratione

trimonium difpenfati , vel adhuc Novi-

tiiaut funt Convetfifeu Laici. n.78.

Feftorum.

bo

Quid & quot fint Horz Canonicz ,

Deobligatione Monialium ad Horas,

n. 79.

|fim

quojurcin&itutæ, quo tempore, loco,

erdine ac fitu cotpotis perfolvendz. n.

Equitum Commendatorum, v.g. Me-

66, ufquead 68.

liten(ium, n. 90.

f qm

Canoniffarum fecularium.

n.8r,

quod

Cafus de illo ,. qui

vefpe're ptecedente

Que in & attentio requiratur ad Ho-

orat Matutinum ,4& fcquenti mane Lau-

fas. n, 82.

h.f

des. n.67.

Jm ,

An fit mortale omittere unicam Ho-

Solvuntut Objc&iones. n.

84.

tam, etiam parvam , ut VefperasSabba-

Quàm gravis fitobligatio Religiofo-

CC

thiSan&ti ; aut notabilem partem,; &.qua

rum comparendi in Choro , & quot

illa fit. n.68,

ReligiofifaciantChorum. n.84.

d

De obligatione perfolvendi ea , qu

Quanta fit obligatio Canonicorum

Epifcopus otdinansinjungit. n,69,

ad Chorum. n, 8 ;.

Quid de illis qui per annum rariffim&

ilie

De obligatione Dominicanorum ad

Ille

Officium B. V. ac Defun&orum,& Pfal-

in Choro comparent , cüm tamen pof-

mos Graduales, &c. n.70.

fent. n. 86,

Àn lucrentur diftributiones , f1 fub

ite

" Qui,quo , & quotuplici titulo tene-

X

antur dicere Horas Canonicas. n.71, &

Officio divino legant Miffam. n.87.

Íe

;

Quo Breviario utendum. n. 88.

j de

Quid hocfit , Beneficiatum Horas

An infirmus quinon poteft perfolve-

omittentem pro rata omiffiouis ftu&us

te totum, teneatur ad partem. . n. $9.

(ido

xuits

non faceteíuos, n,72.

- Anqui non potcít per fe, teneatur pet

- Quibus debeat reftituere,quid —fi bene-

alium. n.90,

ficium fittenue. ibid,

Quid de czco & (ürdo , aut de eo qui

Quid fi beneficiatus nihil peteipiat.

habetfolüm Diütnum , non veró Bre-

qü5 ,

1.73.

viatium. ibid.

- fint

Quid (i Beneficium fit quidem colla-

- Arydum eft de feria , liceat orarede.

tum íed nondum poffeffnm ; Quid de

dma

é&tione. n.

San&o, autbreve officium de Refürre-

r

primisfex menfibus ; De primoanno,

quo fruc&us Beneficii fubtrahuntur, ibid.

Quid de pulfanteOrganum , au

It m-

3tiont

Specialia de Beneficiato fimplici. n.

quitente pfalmos fub Horis. n.92..

74.&75.

An excommunicatus teneatur dicere

An,quiliabet duo Beneficia compa-

Hotas. n.97.

tibilia, teneatur bis dicerehoras. n.76.

Quis cum- aliquo poffit difpenfare in

De obligatione Religioforumad Ho-

Hotis. n.94.

f25, n, 77.

A

XOCOCC 5.

Y

30

Index Tradlatuum v* Examinum.

An Sacerdos ante. Miflam teneatur

Item an liceat Ho -

Pythones, Geomantia , Hydtomantia,

fdf

dicere Matutinum.

A&romantia , Prromantia , Hatu

ol

H. 1I2.

fpicio.

&

ras privatim dicere fub Miffa pracepta,

n.94.

De Afttomantia feu Aftrologia judi-

fs

Qua fint caufz excufantes à Brevia-

€iatia, de Chiromantia & Phy

foogrno-

xio. n. 96,

mia. D. 113.

[

Quid fi: Feitam , à quo inftitutum,

De Augurio & Omine. n. 114..

j

quando incipiat , quodnam deeo prace-

DeSo:tülegio, 115..—

prum,tumadagendum , tum ad omit-

De Vana obfervantiaejusque fpecie-

tendum, n. 97.

bus, n. z16. & f&qq.

1

fcfto ex præceptö fint

De atte Notoria, ibid.

Qu opeta in

facienda. .n. 98.

De obfervatione Sanitatum. n. 117.

]o

Eventuum. n. 118,

Cujus partis Miffz omiffio fit morta-

i

lis. n. 99.

De Incantationibus. n. 11g.

Cl

Caíus de eo, qui audit medietatem

De Magia. n. 120.

rl

duplicis Miffz. n. 100,

De Invulperabilitate, n. z2.T.

:Decorfabulatione ; aliave occupatio-

m

De T'ranslatione Sagarum & equita*

Mien

neíub Miffa. n. 1o1.

tioneearum. n, 122.

D

De garritione fub alioofficio divino,

De TentationeDei. n. 123.

n

v. g.fub Velpetis, n. 102,

Caufz excufantesab auditione Miffz,

DT

hi

n. 105.

EXAMEN wa&üg

Ya

À quibusoperibus ex precepto fit ab-

De Simonia.

ftinendum inFefto. n. 104.

Quid ;quotu

(l

Quid fit opusfetvile, n. 10f. —

"

tum fit.. n. 124.

plex, & quantum pecéa-

Cint

Qua fint legitima caufz excufantes

Quzcjus materia ac pr&tium. n.I2f.

l:

àcelebratiope fefti. n. 106.

Qua ratione licite accipiatur pretium

Li

An fefta obligent extra territorium , &

pro adminiftratione Sacramentorum ,

ï;]l

itinerantes, n,107.

N

pro Miffa; precibus , benedictionibus,

Klm»

aut actu J urisdictionis fpiritualis. n.126.

EXAMEN VI.

fol. 799.

ProSepultatis. n, 127.

-

$

De vitii oppofitis Religioni,

Proingreffu Religionis. n. 128.

Til |

uid fit Superftitio ; & qua fpecies

An Novitius egrediens teneatur Mo-

E

ejus. n. 108. &Íeqq.

nafterio folvere expenías pro ipío in

Deidololatria, n, 109.

vicu , veftitu ; aut medicinis factas,

De Divinatione. n,r1IO.

D, 129.

De Praftigio & Divinatione fomnio-

Derenuntiatione bonotum à Novitio

f£um,accaufíiseorum. n. I11I.

fadta. n. 120.

An Novitius de bonis fuis ante Pro-

De Necromantia , Divinatione peg

feH/io-

Index TraGlatuum & Examinum.

j1

TOf

feffionem diíponens teneatur adhibere

PRACTATUS xr

diplcn

folemnitates Juris civilis, n. x 2 1.

De Sacramentis ia communi, c^ im

Quid fit Profeffüs nullam fecerit

,di-

äiï pi-

fpofitionem, ibid.

[peeie de Baptifsmo €9. Confirmatione.

Ex Jertia Parte. Dotlorzs

yhogno-

Quid fi anno Probationis non expic-

to inlethali morbo. faciat Profeffionem,

" dAngelicz,-

"

4

ibidem,

-

f

EXAMEN I

fol. 826..

Quomodo Simonia committatut in

fyecit

De Effentia cr nece[fitate Sacra-

Beneficiis. n. 132. & íeqq. ufque ad

7Z2€ZtoYu".

n. 135.

An & cut Confeffor teneatut. fcite

Quid deillo pa&o ,

Egote clri'ga,m in

N

Pgovmcialem » fic tamen ut me eligas

docttinam "T'heolo

inPriorem, n. 133.

tis, n, r.

gfurum de Sacramen-

Cafus, quo quis Collatori dat pecu-

Quid fit Sacramentum- , quod , &

niam eo pacto ut obtineat Beneficium

quotuplex ejus fignificatum. n, 2.

rl

pro fao confanguineo deSimonia nihil

Àn Sactamenta con(tent ex detetmi-

Áciente. n. 134,

natis rebus fenfibilibus ut materiá , &

quie

De Jure Patronatüs. n. 13 j.

verbisut formá, Et quotuplex fit eoram

- An Papa polfit incurrere Simoniam.

materia. n,j.

i

h. 136.

AÀn abíolutt fint poffibilia Sacramenta

90

infenfibilia. n.4,

Anfit Simonia , dare p;:cuniam pto

Mattrimonio, vel pre Decimis, .n, 13 7.

Àn omnes Sacramentorum Novze

Legis materiz & formz fint à Chrifto

Vel pro do&ione Theologiz , fun-

E

mpem-

&ione Ludimagiflri, ZEditui, Or

eterminatz, n. ;

Cantoris Laici. .. 158,

gaxxi&æ,

Specialis difficultas de Sacramento

'

M

De horum officiotum venditione.

Ordinis. n.6,

pfetit

ibid.

Qu muratio matetiz & formz inva-

E

XEOftrt y

De Simoniacotam oblig&tionc ad re-

lidet Sacramentum. n. y,

onibus

fituendum, n,139.

Z

-

Àn in omni Statu homini neceffaria

;.n.xzä»

De poeois eotum.. n..146.

fuerint Sacramenta.n.g.& 9. & 10.

Specialiter citca ingreffum Religio-

EXXAMEN II.

fol.836. .

28

Dis. n, I41.

t

De Sacramentorum: Vet. c Nov.

ull' W'

EtSimoniam confidentialem. n.14.

ii

Legiscau[alitate €$ efetlu.

«6X ob5

15 fg&ai.

Quomodo Sacramenta Ve:.Leg. cau-

faverintgratiam. n. I1T.

,

Novi!i0

QuomodoSacramenta Nov.Leg.ea

caufent, nimitum an phyfice. n, r2.

ycro

Quomodo tecedgntc fidione. n.

13,

ff

Sol-

Iudex Ti ra&ktunm e» Examinum.

Selvuntut Obje&iones. n, 14.

An poteítas inftituendi Sacramenta

petuerit. puro. homini communicari.

Quando Sacmmenta—caufent gratiam.

n, 1 j ufquead 19.

n.29. —

Qui fint Sacramentorum miniftri , a

Specialiter Euchariftia. n. 16,

Cafus quo quis in ea fumit plures

etiam Beati & Angeli. n. 30.

An Beatus poflit tecipere Sactamenta,

particulas. n/:8. in fine,

L

Quam gratíam per fe

caufent Sa;:ra-

n.5t.

Quid & qu

otuplex fit intentio äd Sa-

menta Nov.Leg.n.1 9 & 26,.-

^ Quid fitgratia ; & de cjus divifione

cramenti confe&ionem fequi(ita. $,32,

An ad Sacramenti valotem fufficiat

in gratiam gratum facientem & gratis

datam , in habitualem & a&tualem , in

fola exterior máterie & formz applica-

facramentalem & communiter di&tam.

tio,mentaliter eam annullando. n. 35.

-

i

Eodemn. 19.

! Solvuntur obje&iones, . n. 34.

AÀn intentio introducendi novutn ri-

Quantam gratiamr caufent,& que di-

tum in Ecclefiam invalidet Sacramen-

f

fpofitio requiratur ex parte recipientis,

n. 21. &leqq.

tum. n. 35.

Specialiade effe&tu Euchatiftiz.n.2.2.

. Que intentio requiratur in fufcipien-

D

Solvuntut Objedtiones. 5,23.-

te, n.36,

d

An mali miniftti co

nficiant cha Sas

EXAMEN II fol.8;r.

cramenta , liceatque ea ab ipfis petere,

De Charactere.

&c, n,37.

W

Que, & cir non omnia Nov.Leg.

Qu difpofitio requiratur & fufficiat

Sacramenta imptimant Clara&terem.

in miniftro Sacramenti , & non peccet.

n

L]

!

D. 58.-

'cafus deSacerdote celebran-

Quid fit Chata&te

r, in 4ue fit preedi-

Specialis

[

camento. n. 25.

te, n.39.

Animprimatur indelebilitet , cui füb-

De aliis Sacramentis ptatet Euchari-

T

fiam. n.40.

je&to; & qua Gint ejus munera. n. 26.

Anin Chrifo fit (Ehara&cr. nai7. -

Cur.in Nov, Leg. non fint plura nec

fol. 856.

pauciora Sacramenta quàm feptem.

-E£XAMEN IV.

D. AT«

De eorum ordine, n.423.

f

pe caufa principali ac mintis princi-

pali Sacramentorum.

De intentione

*Praeminentid, n.43.

Neceífitate, n.44.

Miniflri. De Sacramentorum

gumero,ordine , C$c.

Differentiis. n.45. & 46.

tfüc

Anomnia Nov. Leg. Sacramenta fint

Ttia in quovis Sactamento confide-

À

3 folo Chrifo inftituta , eorumque effe-

randa, testantüm , Sacramentum tan-

lyir

ftum operetur Chriftusut Homo. n. 28.

tàm, utrumque fxmql. n. 47.,

Ü

U

EXA-

Index Tra&atuum (Ch Examiuum.

ent

$Y

(cti

EXAMEN V, fol.877.

Dormientium. n. Z4.

In quo loco

De Baptifino , ejus Mini/t'ra : zf&g/]z'.

dus, n. 65.

Baptifmus 1?: confcrea-

m

tate , fabjetto , 9 effettu, Cic.

Quo tempore. n. 66.

ucu

- Quid fit Baptifmus, n. 48.

De nomine im

ponex;do Baptizato.

uando inflitutus, ibid.

n, 67.

. Quando incepetit obligate. n. 49,

DePatrinis. n. 69.

al

$o.

MA

An ptoles in neceífitate ab Obftetrice

Xficiat

: Solvuntur Oppofita, ibid.

baptizata debeat rebaptizati. n, € 9.

Quando ceflaverit Lex antiqua. n.e0.

Vel& üt baptizata à miniftto hzreti-

plicee

- Qus fit materia & forma Baptiími,

CO, vel expofita ad portam Ecclefiz aut

n.51,

x

3

Hofpitalis; Vel i fit Hareticusadultus

i r«

uis minifter, n. $2.

ad fidem convetíus. ibid,

An Chrifus aliquos baptizavetit,

De mattis ex illicito concubitu þari-

mete

n. fs.

entis obligatione ad nominandum P.

Sacerdos vocatus ad baptizandum

taoribundum infantem, & ad abfolven-

