& I. Totneamentum , ut Sylvefter

qui tautosagitat , quàm qui agitari facit.

" li

ait, ecundàm vulgareItalicum, didtum

Ratio eft eadem , quz de torneamen-

jt

eftà cicuitu & regreffionepugilum. Et

to.

Quia ex hac agitatione communi-

(

e&t ludus , quoad oftentationem virium

ter fequuntur hominum dilaniationes ,

u

& audacie mülti milites ex condi&o

gt

mertes , vulneta , offium rupturz. Item

g[BU d

conveniunt , & temeré congrediuntur ,

ludas hic videtut hominem magis affue-

ii Ab[

ji/

cum ptobabili periculo-mortis , feu ut

facere ad hoftem fugiendum quàm ex-

pectandum,

Ppp 2

»7.

Mmd' j

| æpf mertes hominum inde eveniant.

Y

ag

Y

4$4

TRACTATUS VIL Examen ".

x. 7. Domini qui ferarum agitatio-

vcl cum exceffu debitz moderatlonis fe

)ai

nes pecmittunt , incurrunt excommuni-

defendat , fempet eft peccatum, — Sed

"I

cationem latz fcntentie, Et qui inhoc

veniale quidem, quando aliquis levis

! gl

ludo motiuntur , privantur fepulturá

motus odii vel vindi&z (e im mifcet , vel

gt

Ecclefiatica. Ita Bulla Pii V. quz in-

cüm non multüm excedit moderatam

cipit; De Salate.

defenfionem, — Mortaleautem , quando

;-umöbm

a

obfirmato animo in impuguantem in-

Rixaq. AT. per2.4. Sea'z'ti& g. 42

furgit ad eum occidendum , vel eum

immpt

il

Pv ArÍ.

gtaviter ladendum,

Hazc S. Thomas,

"

X. 2. De Seditione ex verbis ejus-

t qul

QUARO XXIX. Quid fant , &

dem S. DoG. q. 42. a, 1. in c. ubiait:

quantum peccatutmn ?

sl

Seditio eft quoddam fpeciale peccatum,

CXXXIV. x. 1. de Rixa ex verbis

quod quaatüm adaaliquid convenitcum

ïqw'eosfa

N

S.'Thom, a. 1.in c.dicentis: Sicut Con-

bello & rixa , quantüm autem ad ali-

z d

tentio importat quandam contradictio-

quid differt ab eis. — Convenit quidem

li

nem vetborum, ita ctiam tixa importat

cum eis in hoc quód importat quandam

ii

quandam contradidionem in faáis.

conttadictionem. Differt ab eis induo-

AU

d

Uude fuper illud Galat. s. rixz, dicit

büs.

Primó quidem, quia bellum &

Gloffa, quàd rixe funt, quandoex ita

rixa imporrant mutuam impugnatio-

invicem íe percutiunt.

Et ideo Rixa

nem actu : fed feditio poteft dici,fivcfiat

"t

i

W

!

videtut eífe quoddam privatum bellum,

hujusmodi impugnatio in a&u, five fit

quod inter privatas perfonasagitur,non

prapatatio ad talem impugnationtm.

N

Q

ex aliqua publicá au&oritate , fed magis

Unde eloffa 2. ad Corinth, r2. dicit ;

m

ex inordinata voluntate , & ideo rixa

quód feditiones funt tumultusad pug-

Et in eo

femper importat peccatum,

nam, cüm fcilicetaliqui (e preparant;

Nj

T

quidem, quialterum invadit inju(te , eft

Secundódiffe-

IL.:AT

& intendunt pugnare.

peccatum mortale.

Inferre enim no-

runt: quia bellum proprie eft contra ex-

AL z?j

4

cumentum proximo etjam opere ma-

traneos hoftes , quafi multitudinis ad

N

nuali , non eft absque peccato mortali.

multitudinem,

Kixa autetm eft unius

W) VE]n

In eoautem , quifedcfendit , poteft efle

ad unum, vel paucorum ad paucos, Se-

' fine peccato,& quandoque cum peccato

ditio autem proprit cft inter partes unius

( Hlm,

N

veniali,& quandoquecum peccate mor-

. multitudinisintet fe di(fentientes ; puta;

lY

Qu

tali fecundàm diverfum tnotum ani-

N(y'm

^i

Dui

cüm una pats civitatis excitatur in tu-

mi ejus, & diverfum modum fe defen-

multum contraaliam. —Etideo quialt-

p D.

dendi. Nam fi folo animo propellendi

x

ditio habet fpeciale bonum , cui opponi-

injuriam illatam , & cum debita mode-

tur , fcilicet unitatem & pacem multi-

Ws [W

1 Q a Ty

ratione fe defendat , non eft peccatum ,

tudinis , ideo eft fpeciale peccatum,

nec ptoprie poteft dici rixa ex parte ejus,

HzcS.95.

P

*nïelfa&

'lml

J;tionis idcm S

$i veró cum animo vindicte vel odii,

lia

L2 ,3' De peccato fcd

L

AT l

De Rixa c Seditz'ake.

485

D. a. 2. in c. dicit : Manifeftum eft ,

peccandum , & hoc proptié dicitut (can-

dalum.

Nihil antem fecundàm pro-

ubd feditio opponitur juftitiz , & com-

QW

muni bono, & ideo ex fuo genete eft

ptiam rationem difponit ad fpiritaalem

i

eccatum mortale , & tantó gravius,

ruinam , ni(i quod habet aliquem defe-

Ia

uantó bonum commune , quod impug-

&um rectitudinis.

Hzc S. D. Ergo.,

In data definitione fub dicto velfacto

1

patur per feditionem , eft majus quàm

"

intelligitur etiam ornitfio alicujus dicti

bonum privatum , quod impugnatur pet

rixam.

Peccatum autem feditionis

vel fa&i , quod.dici aut fieri deberet: eo

fere modoquo füprà T'ra&t. 4. Exam.2.

grimó

uidem- & principaliter pertinet

ad eos qui feditionem procurant , qui

n. 2,9.definitio peecati applicata fuit pec-

cato omiffionis. Hinc fcandalum debet

graviffime peccant. Secundó autem ad

05 ; qui eos fequuntur;perturbantes bo-

efle a&us externus , vel ejusomiffio.

0

Quv

Dixi in definitione, eizzs rectum ,

num commune. Illliveró, quibonum

r

commune- defendunt , eis refiftentes ,

cujus fenfüs non eft , quód fit re&um feu

s

non fant dicendi feditiofi , ficut nec illi

minoris re&itudinis, quàmalius actas,

n

ui fedefendunt dicunturrixofi, ut fu-

fed ly miazseftidemac zoz , Vel , quia

u

p didum et. Hazc S. D.

eft fecundàüm fe malum, ficut peccatum.

qM

vel quia habet fpeciem mali , ficutcüm

W

.Sfandalur;;. Q.45. perg. art.

quis recumbit in idolo , ( ut ait S.Thom..

J

UJERO XXX. Quid cft , quota-

a. 1. ad 2.) quamvis enim hoc fecun-

onne

plex , & qualepeccatum ?

düm fc non fit peccatum , finon fiat ex

inf

. CXXXV. x. 1. Scandalum benede-

corruptà intentione, tamen quia habet

Q

n

quandam fpeciem mali vel fimilitudi-

finitur effe dictum vel fa&um minüste-

M

nem venerationis idoli , potef alteri

h

&um, prebens proximo occafionem tui-

przbere occafionem ruinz.

Et ideo

nz. lt2$, Thom. a. r. qui definitio-

]

x

Apoft. monet z. ad Theffal, ;$. Ab emni

nem fic explicat :

l l'lE ï':lü'

fpecie malá abftinete vos.

.. Quod grecé dicitur fcandalum, nos

Ex his patet fermonem hic non effe

i muhl/

j a

V

offenfionem , vel ruinam , & impactio-

de fcandalo larg& (ampto , ut (ignificat

nem pedis polfumus dicere. Contingit

quodvis impedimentum , quá ratione

ff

enim, quód quandoque aliquis obex

Chri&tus Matth. 16. Petroex quodam;

pohitur alicuiin via corporali , cui im-

ergaChriftum pietatisaffe&tu paffionem

,lq[mrm'e

pingens difponitur ad ruinam ; & talis

ejus impedite volentidixit: Scandalum

ia

ebex dicitut fcandalum.

Similiter in

mibi es , ide , impedimentum.

il

J

procefa viz fpiritualis. contingit ali-

& 2, S:andalum eft duplex, nimi-

u

quem difponi ad ruinam fpititualem per

pl

li

rum activum & paffivum. Quod. S. D.

T

di&um vel fa&um alterius, in quantum

a. 1. ad 4,fic declarat: Di&um vel fa-

p

cilicet aliquis fuà admonitione , indu-

&um alterius poteft dupliciter alteri effe

T

j

caufa peccandi,

Uno modo pet fc,

P

&ione, aut exemplo alterum trahit ad

alio

Ppp 3

h——

486

TRACTATUS YT. Examen 7.

alio modo pet accidens. Perfequidem,

fatiis aptum eft proximo przbere oc-

[

quando aliquis fao malo vetbo,vel fa&to

cafionem ruipz , v, g. die prohibitoco-

intendit alium ad peccandum inducere :

ram alis comedere carnes, licét ruina

ydp

n i

veletiamfi ipfe hoc nonintendat , tamen

a&u non fequatur , nec aboperante ex-

preísé incendatur , & carnescomedens

n

ipfum fa&tum eft tale; quód de fui ra-

4 d

tione habeat áimilitudinem peccati. — Et

fotté ob caufam occultam (it excufatus,

miti d

qui hunc a&um facit , propri& dat occa-

Scandalum per accidens , feu acctp.

fionem ruinz.

Unde vocatut fcanda-

tum , five mere paffivum (| quod in iplis

i n

T

lum activum. Per accidens autem ali-

S. Thom. verbis claré explicatur) dividi

u ]

quod verbum vel fa&um unius eft alteri

peteft in Ícandalum pufillorum vel in-

cauía peccandi, quando nimirum &

firmorum , quod or.tur ex ignorantía

mgulp(

vel infirmitate hominis: & in fcandae

prater intentionem operantis , & prater

] füf;flf[i[ ,

lum phatifaicum , quod ortum habet ex

conditionem operis , aliquis mals difpo-

fitus ex hujusmodi opere inducitut ad

mera malitia hominis fcandalizati , &

y Qu(

Vatur

peccandum , puta, cüm aliquis invidet

nomen habetà Phariízis,qui (candalum

bonis aliotum, & tunc ille qui facit hu-

accipiebant ex bonis operibus Chrilti,

AMatl

;

t

jusmodiactum re&um, non dat occafto-

Dico;ex mera malitia , quia Ícandalum

ET

nem ,quantum in fe eft, fed alius fumit

pufillorum fit quidem etiam ex malitia,

occafionem , fecundàm illud ad Rom,

quia aliàs non effet peccatum ; fed fimul

-;*Lälxää[(ng;

fs

"d

7.Y. $,

Occafione autem acceptá, &c-

ex infitmitate, vel culpabili ignoran-

Et ideo hoc eft Ícandalum paffivum fine

tiá.

nL j

a&ivo , quia ille qui re&c agit, quantum

w. 4. Scandalum femper eft pecci-

tum.

uf

0[![

e(t de fe, non dat occafionem ruinz ;

Ita $. D.2, 2.

Ratío: Ex hoc aliquid habet rati

äl

L4

Fäl

quam alter patitur.

ib

j

Quandoque ergo contingit , quód fi-

nem peccati , quia deficit à re&titudine:

Al

Sed fcandalum eft di&um vel fadum

" fit [

mul fit fcandalum a&ivum inuno , &

paffivum in alteto, puta cüm ad indu-

minüs rectum.

Eteo.

N

"i

"N

&tionem unius alius peccat. Quandoque

Declarat boc S.D, dicensin c. Duples

t $

veró eft fcandalum a&tivum fine paffivo,

ex fcandalum , fcilicet paffivum in €o

*Jnhq

lp ]

puta, cüm aliquis inducit verbo vel fa-

qui fcandalizatur ; & activum in eo;qu!

U Mfclïg (

Ícandalizat , dans occafionem fuinz.

&o alium ad peccandum, & ille non con-

Jngd

vdtm

fentit.

Hac S. D.

Scandalum. ergo paffivum fempet €

Jmm Qior

x 3. Juxta hanc S. Thom,do&ttinam

peccatum in eo quifcandalizatur. INon

um

enim fcandalizatur , nifi in quantum

clle.fa

aliud eft fcandalum per fe quod dicitur

A

datum , faprà definitum: aliud per acc;-

aliqualiter ruit fpirituali ruinà, qu£ €

t

à 'Sl

(

dens, quod dicitur acceptum Íeu smere

peccatum, Potefttamen elle (candalum

EY

Tlet

paffivum fine peccato ejus,ex cujus ado

" mda[um

paffivum, | Ad Ícandalum datum juxta

cit. verba S. Thom. füfficit exercereta-

aliquis fcandalizat

ut: Sicut cüm alïquis

D] eu

&

lius bene facit.

M

lequid , quodex fua natura & circum-

Ícandalizatur de his qqæ a

Simi le

iM

m

'*'-cnf/

De Scandalo.

487

i

Similitet etlam fcandalum activum fs«

zans comtnittat duplex peccatum,unum

illius fpeciei, ad quod alterum trahit ;

4

pet eft peccatum in co qui fcandalizat :

quia vel ipfum opus , quod facit, eft pec-

aliud fcandali,

kas.IDX a 3.

Ratio : , Speciali virtuti fpeciale pec-

u

catum ; veletiamfi habeat fpectem pec-

cati , dimittendum eft femper propter

catum opponitur? Sedícandalum op-

m

proximi charitatem , de qua unusquis-

ponitur fpeciali virtuti (cilicet charitati ,

dicitur enim Rom. 14. Szpropter cibum

^que tenetur faluti proximi providere.

äm

Et fic qui non dimi:tit , contra charita-

frater tuns contriflatur , jam uon [ecun-

n

l

dgum charitatem ambulas.

Ergo.

tem agit.

Poteft tamen effe (candalum

)

Dixi , fcandalum expre[sà intentioue

u

. &&tivum fine peccato alterius , qui Ícan-

dalizatut , ficut fuprà dictum eft, Hazc

datum. . Nam fi tuina proximi non fit

&i

S'l D.

dire&é feu. exprefse intenta , fed folàm

(

* Oppono: Quodex neceffitate evenit ,

interpcetative , diverfz funt fententiz ,

mM

noneft peccarum , cüm debeat elle libe--

au tunc fcandalum fit fpeciale pecca-

HUH»

tüm : $ed Matth. 18. dicitur: Necelle

tutn.

Verüm,ut Bannes ait , hoc pa-

A

eít, ut veniant Scandala.

Ergo.

rüm tefert ad praxin, quiafive fit, five

u

non fit fpeciale peccatum , tamen juxta

HuncScripturz locum explicat $. D.

j

à, 2, ad 1. dicens: Non eft intelligen-

probabiliorem Íententiam ia Confelfio-

':'

dum de neceffitateabíolita, (ed de con-

ne eft exprimendum , cüm faltem redu-

j

j

&ivé fpe&tetad fpeciem peccati,ad quod

ditionali ; quia fcilicet neceffe eft , pra-

Unde

Ícita vel prznuntiata à Deo , evenire.

ravo exemplo alterum inducit.

fic Ícandalizans eft reus duplicis peccati , -

D

Vel neceffe eft , evenire fcandala ne«

' €effitate finis, quia utilia funt ad hoc ,

proprii nimirum , & alieni, & utrius-

auï

d'nifï

ütqui ptobati fünt , manifeftifiant, Vel

que fpecies et con fitenda.

T

neceffe eft evenire fcandala (ecundàüm

. $. Scandalum etíam per fe acti-

d

hn ri

conditionem homipum , qui fibià pec-

vum & datum aliquando eft peccatum

catis noncavent. Sicutíialiquismedi-

veniale, aliquando mortale. 1ta S. D.

(s

. cus videns aliquos indebità diztà uten-

a. 4«

(candalimenfuranda

t PZ

It

tes, dicat , Necelfe et tales infirmari:

Ratio : Gtawitas

g

quod intelligendum cft füb hac condi-

eft ex gravitate peccati, ad quod indu»

que

Yi*

tione , fidiztam non mutent.

Etimi-

cit: Sed hoc aliquaudo eft veniale , alie

[

uando mortale.

Hinc etiam

jrufi

litec necetfe e(t evenirefcandala , & ho-

Ergo.

fnines convez(ationem malam non mue

4 J

explicaridus eft numeriis perfonarum

j

v

tent.

Hzc S. D. Sicut 1, Cor. 11. v.

€x tuo peccato Ícandalzatarum.

tj

!]

Notandum tamen hic ferióeft , quód

j

.. 19, dicitut : Oportet C barefes effe.

!l

y 4 Scandalum a&tivum , quod per

a&us fecundüm (e venialitet maa'us ex

"

g

Jl

fe eft tale, feu exprefsà intentione da-

citcum(tantiis , & re(pe&tu ad altetum

u

li

;

(cui occafio mortalis ruinz fpiritualis

tum, eft fpeciale peccatum in Cenfcf-

). fiat. pec

catum mortale.

u

&one expcim;ndum ; ita utfic ícandali-

prgbctur *

D

Hinc

TRACTATUS

À 33

VIL Examen T.

tate à Charitate Dei.

Ét in hocj kn*fu;

i

Hinc ficri poteft , quod Religiofus (co-

ftalit

ram fcminis proferens mendacium jo-

explicat illud t. Theff, z. Voluimusve-

cofum in iis circumftantiis, in quibus

nite ad vos , ego quidem Paulus & fe.

j li

AT Of

illa accipere poffunt occafionem pec-

mel & iterum, fed impedivit nos Sata-

i m

candi mortaliter ) peccet mortaliter,

nas.

tgitto

Ildem eft de Adoleícente verbum amato-

x 2. Etiam negativé defcandalo a&i(,

!Uf

rium infinuante mulieri ,- marito valde

vo.- [taS.D.a,6.

lmin

Zclotypo id audiente, ex quo probabi-

Ratio ejus eft : Plus repugnat pätfe-'

n

liter inter conjuges credarut fecutura

&ioni fcandalum a&ivum , quàm paffi-

!imprq

magna diffenfio:(icat& leve mendacium

vüm : Sed fcandalum paffivum non po-

- Biotim

inPrzlato — majus

cauíat fcamdalum

teft elfe in virisperfectis, — Ergo multà

"Itíon

-

uàm in plebejo. Etmagis fcandalizat

minüs a&ivum. ErinC.ait: Adperfe-

ltj Q[

diffidium inter Ecclefiafticos , quàm in-

&os pertinet , ea , quz agunt, fecundüm

RUT

ter mul:eres , utpote per fe litigiofas.

tegulam rationis ordinare.

L

Q 'ZERO XXXI. Cadiine Scanda-

Subdit S. D. Q od licet viri perfedti

Es

interdum ab ordine rationis modicum

i

dxte

lum five paffivum five a&ivum in viros

I

zf

4

At

erfectos 2

& leviter recedant, hoc tamen non fit

Vaj

CXXXVI. s. Negative , de (candalo

tam magnum , ut ex hoc tationabilitet

"fitin

pamvo.

ÍIta S. D.a, $.

offit ab alio fumi peccandi occafto.

"d

Ratio ejus ef? : Qui fcandalizatur,

UJAERO XXXIIL. Suntoe. bona

N

| Wa[w

atvulus eft, ut dicit S. Hieron. fuper

fpiritualia dimittenda proptet Ícandalum

Tif

illud, Matth. 18.

Qui Ícandalizaverit

aliorum ?

unum de pulillis iftis. — Ergo majores

. CXXXVIL &. r. Bona fpirifua-

ffM*Wa

lia , quzfuntde neceffitate falutis , utl

five viti perfc&i Ícandala non recipi-

PJLH' I"büm',

unt,

eft v. g. obfervatio praceptotum Le-

Declarat hoc S.D.dicens:Scandalum

gis nature , non funt pratermittenda

&i fmemm

at T[

N

pallivum importatquandam commotio-

Íub pratextu vítandi fcandali. - »ït?. S,.x

nem animi à bono in eo qui fcandalum

D& 7;

A un]JqIIOI

T of

patitur : nullusautem commovetur , qui

Ratio ejuseft : Nullus debet mortali-

fei immobili firmiter inhzret , majores

tet peccare , utalterius peccatum impee

Ti

llnt lml

| J f('äm

autem, (ive perfe&i , (oli Deo inharent,

diat, quia fecundàmordinem charita«

'

ui eft immutabilis bonitas.

Ergo.

tisplis debet homo fuam falutemfpiti-

ündalum

Admittit tamenS, D, in R. ad 3.

tiialem diligere , quàm alterius. at

uód viri perfe&i poffint impediri in

foumo : Sed oumittendo ali

quid,quodeü *

;

li

"h.

j

adibus extetioribus , fed in interiori

de jurenaturz,, peccatur mortaliter. E«

n

voluntate per dicta vel facta aliorum

£

k

non impediuntur, quó minüs tendant

Ü dm

&. 2. Dona fpiritualia , qu£ homo

in Deum , fecandüm illud Rom. 8. Ne-

híc & nunc ex Juredivinopofitivo tene-

tYe

"s

"j

que mors , neque vita potctit nos fepa-

tur facere tanquam neceffaria faluti;non

1

POtC .

z

(W/

-

: kbe Sc4ndalo.

483

modi fcandalum eft pu(illofdif,ptopice

poteft fine peceato mortali omittere; li-

h

c&t aliiinde fint ícandalizandi.

quod fpiritualia bona funt vel occultan-

da , vel etiam interdum differenda , ubi

u

Explicat hoc Wiggers : Paftor non

potelt omittere baptizare infantem jam-

periculum non imminet, quoufque red-

j

n

ditá ratione hijusmodi fcandalum cef-

jum: moriturum , licét adfint , qui inde

fet.

capientoccafionem blafphemandiSacra-

Si autem poft redditam rationem

j

hujusmodi fcandalum duret,jam videtue

mentum & Religionem Chriftianam.

Item in atticulo, pro quo obligat prece-

ex malitia effe.

Et fic propter ipfum

non funt hujusmodi fpiritualia bona di-

p

pium confeffionis Fidei ; nonlicet eam

u

emittere propter fcandalum T'yranni, &

mittenda,

HzcS. D.

minifrorum ejus , qui inde accepturi

Sequitur ex bis 1. Si quis intendat

P

fantoccafionem multorum peccatorum,

ingredi Religionem ( quod opus non eft

j

Ratio: Quia fcandalum paffivum in

de neceffitate falutis, fed folàm eft de

Smrä*.'

lhis cafibus non cenfetur datum fed ac-

confilio ) previdens , patentes fuos ex

7

ceptum,

p

infirmitate vel ignorantia indeacceptu-

a

Idem docet S. D

SNilea. 9 dbicitat .

ros occafionem peccandi, v. g. filium

us

Gregor. fuper Ezechicl. dicentem :Si de

aut Religionem perfequendi, damnifi-

u

veritate ícandalum fumitur , utiliüs na-

candi , convitiandi , &c. deberetingref-

x

Íci petmittitur fcandalum , quàm quàd

fum differre , ufque dum parentibus red-

")

vetitas relinquatut. Sg£/umit . Thor,

dat rationem , feu informationem , qu&

Sed bona fpiritualia maximé& pertinent

datá, fi parentes non aliter fc habeant ,

y

-ad vetitatem. Ergo bona fpiritualia

non tenetur ampliüs defiftereab ingref-

ogul

non f'um proptet Ícandalum dimitten-

fu , prafertim fi defiftentia , vel nimia di-

h

a.

latio cederet in notobile damnum pro-

f

17

9. 3. Inbonis fpititualibusqua non

fe&tüs fpiritualis,

funt de neceffitate Salutis,videtur diftin-

Ratio : Quia tunc fcandalum paffi.

u

guendum,aitS. Thom.a.7.inc. Quia

vum patentum erit pharifaicum , acce-

Ícandalum , quod ex eisoritur , quando-

pram , non à filio datum, ait Wiggers.

"

-Que ex malitia procedit , cüm fcilicet

Sequitur 2,- ^ punitione peccatorutm

aliqui volunt impedire hujusmodi fpiri-

ceffandum effe, fiex ea timeatur peri«

n d

tualia bona , fcandala concitando.

Et

Pccül

culum fchismatis , velfimile malum. -

j

hoc eft fcandalum Pharifzorum, quod

Ratio ; Quia posnarum infliio non

j

£ffe contemnendum Dominus . docet

"

e propter fe expetenda , fed poenz in-

u

Matth..| 1 $.. ubi difcipulis?dicentibus,

fliguntut ut medicinz quzdam ad cohi-

j

Scis quia Pharifai audito verbo boc [can-

j

benda peccata , & ideo in tantum habent

"

dalizati funt , Re

f

rationem juftitiz , in quantüm per eas

j

caci [unt , €9. ducescacorum.

pondit: Sizzre i/lo:,

cohibentur peccata j fi autem manife-

Quandoque verófcandalum ptocedit

ftam fit, ex eis plura & majora peccata

üim !

v

on con«

4f

ex ixvxü-:mitat; velignorantià, & hujus-

rum inflidion

fequj, tüncpaena

33

tinetus

:

b

496

TRACTATUS VII. Examtu, , -

M

tinetut füb juftitia, « ItaS. Thom. a, 7.

Unde S. D. ad 3. ait: Cotte&tio fraterz

g

j

Z

|

ad z.

na otdinatur ad emendationem fratris,

f

hi

- CXXXVIIL Oppezo 1. Sacta do&ti-

Etideo in tantum computanda eft inter

na eft de neccffitate falutis: Sed ab ea

fpiritualia bona, in quantum hoc con-

t

ceffandum eft propter fcandalum juxta

fi

Nolite Sanctum date

fequi poteft. — Quod non contingit;

;

lii

illud Matth. 7.

ex cotre&tione frater fcandalizatur, Et

taton

canibus, neque margaritas veftras fpar-

ideo fi propter fcandalum corre&iodi-

hi

gatis ante porcos,ne difperfi distumpant

Y

mittatur , non dimittitur fpirituale bo-

apte,

yos.

Etgo.

num, Hecibi.

Nto

2. Cortectio fraterna, cüm fita&tus

"ii

444 3. N. min. Sipeccatum mof;ale

eharitatis, eft quoddam fpirituale bo-

facieadum eft , jam noneft malum, ne-

lii

num: Sed illa interdum dimittitur ad

que peccatutm,nam peccatumnon poteft

.)lv

ä)lhä,

vitandum fcandalum aliorum , ut dicit

effe cligibile ,aitS. D. ad s. Et quamvis

pl

!

S. Augu&inusin 1. de Civit, Dei, Er-

pet venialegratia non tollatur, attamen

O.

fervor . charitatis per illud fiimi/gqi-

tür.

!Q(

3- Cujuslibet etiam venialis peccati

Ilqllä."

vitatio eft quoddam fpitituale bonum:

CXXXIX. g. 4, Gcneralitet l&juen-

E

DT

i

Sed peccati venialis vitationem poteft

do, juxta probabiliorem fententiam

ltifr

homo omittere, feu pote(t illud com-

Ícandali vitandi causá nihil licet pra-

^Ml

mittere pro fcandalo proximi vitando ;

termittere, quód hic & nunc cadit fub

"tet)

v.g.fi venialiter peccando poffit alte-

przcepto pofitivo, five divino (ive hu-

;

T

tius peccatum mortale impedite.

Et-

mano obligante fub mortali, « E

N

u

ttadiverfos DD. Sed -

-& cott»

,

| "i,

Q.Hæc f'olvit/S.'D. cit.a, 7..44 1. dicit:

S. 'Thom. videtur ftate pro hac fene

[

"

,lr

Citca do&trinam duo fant confideranda,

tentia.

Nam. t. fic aitcit. a. 7.inc. E4

lr

"lnf

fcilicet veritas qua docetur , & ipfe

que [nut de neceffitate falutis , pratermit-

u,mu mfü

"l

actus docendi.

Primum eft de necceffi-

1$ o debent propter [candalum vitam-

tate falutis; ut fcilicet contratium veri-

dum. Subfümo: Sed impktio prz-

At

'üeü, WQ

tati non doceat ( cui incumbit docendi

cepti five divini five hutnani obligantis

ROR

officium ) propter ullum fcandalum.

fub mortali, eft. de neceffitate falutir

d

2 Docet ibidem , in bonisfpirl»

T

rl

Sed ipfe a&us docendi inter fpirituales

Etgo.

mz;' dl&l l

eleemofynas computatur , qua ficut in-

tualibus , quz non fünt deneceffitate (2-

terdum propter fcandalum . pufillorum

b

X*lïilzando

latis; fi fequatur fcandalumpufillorum;

Gmtlonc

occultandz fünt , vel differendz,ut S,D.

efle vel occultanda vel interdum diffe-

&

aitad 4. ita & actusdocendi.Ex quo pa-

renda, non autem dicit effe prarermst-

xæ h) E pr

ter diftinctio min.

Ettalia videntur effe fola, que

U

xlkllfm l

d 2. dift. maj. Eft fpirituale bonum

funt de confilio. . Ergod fortiori fcari-

*

w

hn

ordinatum ad emendationem fratris ubi

dali caus&omittenda non funt,quia fünt

Il

TRU e[fona

illa fperatur, C« maj. , fecus , N, maj.

1 fieri oc-

de -prchptd Si tamen poffin

aqxlp

J

hii

.

De Skanddlo

49t

:

cultt, vel ad tempus diffetri , o

gcultanda

zandum ex quodatm peccato; fi illud ei

H

funt vel differenda,

confiteatur , teneturne illud teticere ?

l

Ratio : Impletio operis ptzecepti nec

: 2. Muliet honefta formofà cogno-

ï

in (e eft mala, nec habet fpeciem mali,

fcit, fidiefetto ad Miffam vadat , ex fui

n

"Etgoíiquis indc (candalizatur , fcanda-

afpectu quendam z»particulari ( dicitue

il

. Jum non eritdatamedacceptum. Er-

in particulari , i enim hoc timeat fo-

n

. go qui inde fcandalizatur, ruinam fibi

làm de quibusdam indeterminate feu im

I

imputet , non alteri,

communi;certum eft , quód non tenea-

Nec obftat, quód fit acceptum ex in-

&

tur manere domi) accepturum ex in-

I— 3

E

ER

E:

-

L-

-

firmitate.

firmitate periculum gravis ruinz fpiri-

--

x

tualis, teneturne abítinere ab audiendo

:-w-

E

- Ratio: Quia infirmitas illa noneffet

*

-

E

*

E

fine malitia, ut patet ex defcriptione

Sacro , faltem femel autiterum.

Dieo ;

E

pE

fcandali P;ufxlllorum faprà in propriolo-

femel aut iterum , quia femper , vel val-

*

[— 3

[3

CO.

de Íxpe debereabitinere , nimis durum

videtur,

.

Lmd

MEMO COme — E.

| .Ofpnizb: Quando concurrunt duo

ptacepta, qua fimul fervari nequeunt ,

.. 3. Uxor ptzvidens, maritumex je-

"l

fervandum e& majus: Sed przceptum

junio graviter offendendum, teneturne

d

denon Ícandalizando proximo eft ma-

fcmel aut iterum ab&inere à jejunio , ad

Db

jus ( cüm fit naturale ) quàm pofitivum

quod fub mottalitenetur ?

divinum & humanum. Ergo.

44d becaffirmativt Refpondentetiam

Ti

f

"d hoc dilk. maj, Servandum ef& ma-

quidam Thomiftz, qui noftrz Senten-

jus; li fic preceptum abfolutum,C.maj.

tiz contrariantur, fundantes fe infun-

u^

refpe&tivum vel conditionatum, N.maj.

damento in Oppozo,

Etfic dift. min. N, Conf. Lic&tergo pre-

s

Sed confequenter ad pofitam fenten-

d

eptum denon fcandalizando fit natu-

tiam , ejusquefundamenta, probabilior

rale, nontamen eft abfolutum, fed obli -

t

VP

mihi videtur refolutio negativa omnes

i

gans folüm in certiscircumftantiis , qua--

illos ttes Cafus,

Nam in Confe(fario

Tum una eft, ut opus , ex quo timetur

jint

& illo qui fcandalizzturex afpe&tu ho.-

u1

fcandalum,-non fit de pracepto obli-

ne&z mulieris, uti & in dicto marito,

gante füb mortali, Secundóclariàs R.

verum eftillud:: Perdzrotuaex te,

Et

Wflim)

i

conce[sà maj. dift, min. Preceptum de

mulier in triplici hoc cafu habet jus &

rm,

non fcandalizando formalitet feu per

obligationem parendi Deo & Ectlefiz.

1 ii

$

€, & exintentione, C. min, , per acci-

Et quiin iis cafibus fcandalizatur , liberz

u

dens folüm , ac prater intentionem,

peccat;

Ur

uti effet in hoc cafu

Sitamen in primo cafü Con-

p

; N« min. Quia. tali;

feflio poteit differri , diferenda eft ; &i

1:1!'ä

^il

utitur jure fuo. .

j

L

alius Confeffarius haberi poffit,quzren-

M )

- Quid ergodicisad hos Cafus ?

duseít. Etin fecundo cafu lafcivusille

j

,. SXL. 1. Perfona quzdam cognoftit,

j

ji

f

juvenis previdens ex afpe&tu fuam rui-

W

nam , aliis mediis fe juvare potef ; & te-

Confcffarium fuum [grav'itgg Ícandali-

petut,

F

Qgqq z

A

ii

7TRACTATUS VIl. Examek 9.

452

petur, nimitum Miffam alibiaudiendo,

tut Pralatis, &bona communia quibus-

(i

velíiid non poffit ,oculos fuos averten-

cunqne Reipublice Re&otibus. Etta-

|

li

do.

Vide faprá deornatu veftium , fu.

lium confervatio , ficut & depofitotum,

II

€is, &c. Tra&t, £. Exam, 1. n. 16. 17.

imminet his , quibus funt commiffa ex

(UI

& 18.

necefífi:ate.

Et ideo non funt proptet

güöd n

Onppono : Maxima illa communisef :

Ícandalum dimittenda , ficut nec alia ,

ID

Concurtentibus duobus przceptis, quo-

qua funt de neceffitate falutis. T'empo-

i, m

züm utrumque non poteft fervari , fer-

ralia vetó bona , quorum nos fumusdo-

"um

vandum eft majus.

Undetenetin Ca-

mini , dimittere , ea tribuendo , (i pents

. üfri,)

fibus,v.g. 1. Die fefto infervit quis

nos habeamus ea , vel non repetendo, f

-. deii

infürmo , qui folus non eft rclinquen-

apud alios fint;propter fcandalum quan-

EL

dus , non tenetur audite Miffam , fed

doque quidem debemus,quandoqueau-

TT

manere apud infirmum.

2. Miles die

tem non.

Si enim fcandalum ex hoc

1l

fcfto agit excubias , nec datut alius, qui

oriatur propter ignorantiam , velinfire

COT

gro eoexcubet, nontenetur ad Miffam,

mitatem aliorum , quod fuprà diximus

"ts

2. Die feto domus meavelproximi eft

eífe ícandalum pufillorum , tunc vel te-

*Klfito

in periculo incendii ab inimico excitane

taliter dimittenda funt temporalia , vel

VO pO

di , quod polTum evitare, fi maneam do-

aliter fcandalum eft (edandum , Fcilite;

UM

mi, nonteneor audire Miffam,&c,Quo-

per aliquam admonitionem.

zum ominium ratio ct addu&a Maxi-

Unde S. Aug. dicit in lib. deSerm,

T

£02.

;

Domini inmonte; Dandumek, quod

W U

Dico: In his & fimilibus Cafibus te-

nec tibi nec alteri noccat, quantum ab

VIH

ll W

l

net dida Maxima.. Difparitas autetn

homine credi poteft, Et cümnegavetis

Ptl

eft: Quia in iis malum , quod fequi-

quod petit, indicanda eft ei juftitia: &

W gmïbl/[gm

melius ei aliquid dabis, càm petentem

tut, non fequitut ex malitia & libera.

T

voluntate ejus , cujus e malum,& pra-

injufté correxeris. ^ Aliquando vetó

fertim in fecundo cafu periclitatur bo-

fcandalum nafcitur ex malitia , quodeft

: Jl,deffff f

7)

ü

num commune. In cafibus autem prio-

fÍcandalum Pharifzorum, -Et propter

eos,, qui fic fcandala concitant, non fünt

U.'lw"" c

xibus malum feu peccatum five fcarida-

P& »pu

lum paffivum fequitut ex malitia ac li-

temporalia dimittenda , quia hoc & no-

.

ceretbono communi , dareturenimma-

Ra (

bera voluntate fcandalizati , quod NB.

pro intelligentia R. 4.

lis rapiendi occafío, & nocetet ipfisra-

, ^ t

]j

Dray

QUARO XXXIII. Suntne tempo-

pientibus , qui retinendo aliena, in pec-

& 'hïmd

Og

yalia bona propter fcandala dimittenda?

cato remanerent. — Unde Greg. dicit in

d

CXLL £. cumS. Thom. a. 8. dicen-

Moral. Quidam dum temporaliaànobis

t : Circa temporalia bona diftinguen-

rapiunt , folummodo íunt tolerandi :

r

!X to

dum«eít; autenim funt noftra , aut funt

)

D

quidam veró zquitate fervata , pfo ie

^

QW

mobis ad. confervanduim pro aliis com-

bendi ; non folá curá ne noftra fubtta-

5 n

t

) llc

mila , ficatbona Ecclefiz committun-

hantur , fed nerapientes nonfu

*

ipfos perdant, Hac $« D.

"QUE

Ti

—

— d

De Scandala..

455

:j

08 (LU/ERO XXXI?, E&xie peccatum

3. Peccatoti etíam excomtriunicata

(l

- fcandali , matetialiter cooperati peccato

fcu haretico occulto publicé Euchatifti-

alterius?

1

am petenti tenetur Parochus eam date.

j

CXLH. g. Pra&tict probabilius eft ,

Idem eft de eo , cujus indigaitatem fcit

J

ex fola Confeffione facramentali , & pe-

quód materialiter tantüm — coopetari

cri'ï***'f»þcccato alterius , exhibendo v, g. obje-

tit etiam privatim, Ergo.

y

&um , materiam, vel occafionem ( ad

4. Suprà Tra&t. 5, Exam. 2, n. 42. &

o

peccatum quà tale habendo fe meté pet-

43. probatum fut , poteltate publicá

poffe permitti , lupanaria, & à privatis

hi

miífiv? , ) interdum fit licitum, fiadfint

Wf

hz conditiones:

domos eis elocari poffe, ad peccatuns

ii

Prima: Si tua coopetatio ex fenon

mete:ricii permiffive fe habendo.

fit mala, fed bona , vel faltem indiffe-

f. Famulz iftatum meretricum lici-

"

"

n

-gens. —.2, Ut fiat rectá intentione fcu

tt eis inferviunt januam amatotibus ape«

1

-ex tationabili causá , feu ex motivo ali-

riendo , eas ad peccandum euntes affo-

n

cujus virtutis , v. g. obedientia , velex

ciando, le&um cemponendo, dum ta-

amore ordinato fuiipfhius, &c. 3. Ut

men hoc non intendant; necin eo fibi

n

u

peccatum proximiex vi officii impedire

complaceant , ut ait nofter de la Cruz ,

'on tenearis , & motaliter feu fine pro-

quia eft cooperatiore mota.Quód famuli

T

yl

ftio damno nequeas.

4. Ut, tenon

deferant litteras ad ea mala invitantes ,

vel amafium autamafiam vocent verbis

LP

.€ooperante , peccatutm tamen commit-

teretut, quia nimirum non deerunt

à Domino vel Domina prolatis,expre(si

j

uv

alii , qui materiam vel facultatem fub-

nihil mali fignificantibus , licét aliqui

miniftrabunt. Qui fi non adeflent,

negent effe licitum , fed fpeciemlenoci-

[[Elk

lcQ'ä'IE

gravior profedtó caufa & neceffitasre-

nii continere aíferant , fi tamenres bene

quiteretur , ut peccatum permittere , feu

confideretur , & deferentes,vel vocantes

U

Al

ei materialiter cooperati poffis : velab-

miniméad peccatum incitent , necin eo

ftinendum eft.

complaceant , videtur juxta didum de

yilàt

Declaratur Cafibus & exemplis.

Ia Ctuz elfe eademtatio ac de prioribus.

I

j

1, Deus ipfe , per effentiam bonus ; ad

Nec video rationem difparitatis , càm

otmale peccati fe habet permiffive, &

adfint di&z conditiones , ut fuppono.

hquw

W

ad matetiale peccati in genere cauíz ef-

Verüim domini pedem füftinere, ícalas

cientis, vel przveniendo , vel faltem

admovere , ut poffit per feneftram in-

ynocm"

concomitando juxta Theologos coope-

troire ad fornicandum feufurandum ,

m

u)

Xatuf,.-

non eft licitum , quia nimis propinqu&

li g

2. Conjunx conjugi voto caftitatis

€oopetatur peccato,

)WW

ligato ; debitum exigenti ex juftitia te-

Anté dida emnia non juftificantue

T

j

netur reddete; fi non poffit eum àpro-

per communem rationem famulitii nec

u Wj !

pofito avertere , lic&t conjunx votoob-

W&u

licent cuivis alteri , fed ( przter. 4. eon-

i

ditionem ) requiritur, ut aliàs

famulo

ug!nï 4

Kicus pl gescchiuqe

grave

I-D'

Q*Z*lki

asss

TLR ACTATUS 71. ;ïxmm-;-.

494

tavedamnum immineat , v. g. quod fit

tus vel furiofüs certó te occidet nifidesei |

