dandas pecunias , velad fe obligandos

nes

e&cänd

1 modos affignare intendam,

Creditoribus pro debitis probono com«.

m

muni non contrac&tis.

j

Íed communiores. Siergo poenitenti fe

recolligenti occurrant.peccata hic non

6. Exvindi&a fubditosad militiams

fpecificata,de illis fe tenetur accufare.

evocando,vel per milites opprimendo.

"d

7

Subdicis jüftitiam non admini-

Peccata. Regum. — Principum . terra

ftrando, eorum , prefertim miferabili-

Alorumque Dominorum.

um perfonarum, pauperum, viduarum,

tempomlmmt

pupillorum caufas negligendo.

8.

Inauditum , vel malé auditum

XXViII. Peccant Primöi KRegiam

condemnande, Juribus Ecclefiz pra-

aliamque temporalem poteftatem, Do-

judicando.

minationem , jurifdictionem ufurpan-

9. Peccata publica & abufus cognitos

'do, idefl,injuftétenendo, — Provinciz

ac impedibiles in fuis terris non impe-

dominium, totum vel ex parte, aut jus

diendo, tollendo, prohibendo, & pre-

Primogenituræ injufté poffidendo,

fcrtim in fua Aula acPalatio, & maximé

2. Injufté bellando,aliena territoria

vetitos ludos , morum turpitudinem,

invadendo , injufle acquifita non refli-

fuperbiam, luxuriam, duella, ufuras,

tuendo, Vide peccata militis & belli

fimonias;iniquos contractus,&c.

Ducis.

3. Interfubditosfeditiones excitan-

10. Contra voluntatem Izfi 1ædenti ,

condenando poeenam.

0 , cos noyis exactionibus , centribu-

11, Noncongregando vel refervan-

tionibus , ve&tigalibus , períonarum

do pecunias pro neceflitatibus publicis,

4ut jumentorum fervitiis onerando.

ut pro bello jufto, reparandis viis, pon-

tibus,&c,

4 In propriam privatam, non boni

e

123. .—llx-*-

b

290

TKLAC"IZ VL Exam, ,

d

12,

ozrendo magis Intereffe pri-

finis re&us, . Vel obtinendo

per üm*ä'-',

n

yatum , prefertim ex bonisin fequeflro

niam;,aut favorem humanum,

du

z.

Sine legitima caufa in

godum

depofitis, vel oppignoratis, vel ex bonis

juntum

qio

Ecclefiz,dcfunctorum,&c,

Pralaturam recufando,

H

12. Faciende prodigas & profufas

j. Subditos novis impofitionibu &

DN

largitiones , quibus bonum commune

litibus infeftando

?

"

pauperum eafs

tibu

graviter lzditur , communiaonera no-

non fat invigilando,

tabiliter augentur ; Rex & Regnuüm

4

Ultimas fidelium voluntates f

a

T

in gravem indigentiam redigitur,

legata illegitimé comrnutando,.

jl

I4. - Idemeft de ruina Regni ex ni-

i.

Gregem perfonaliter deferendo,

mio Principisludo & lutu, quo magnam

ediam metu periculi , cüm fua prafentia

pecuniz Summam perdit,

fit ei neceífaria, nec

D

poflit per äli.—uqm æ-

1«

1;$, Cumnotabili fubditorum peri-

qué bene fuPpleri,

6.

l,

€ulo vel damno fylvas venatorias ha-

Non inquiren

do fabditobae

[

bendo,venationes cxercendo,&c,

fecus, utcorrigantur , dum vel perfa-

lm

16. Arcescontra hoftes & invafores

mami , vel peralium legitimum modum

non muniendo,

[r

Griaffatorum, Latro-

ei innotefcunt. Oves negligenter pe

num &aliorum, viasinfecurasredden-

ij

Ícendo , Magiftros ad docendum non

C

?

[

tium,cxterminationetm negligendo.

inflituendo.

17. Otlciaindebité vendendo ,in-

7. A&us Epifcopales , v.g. Ordine-

W

tionem, Chrifmationem, &c. commit-

dignis conferendo. 'Indignorls pro Be-

neficiis przfentando.

tendoalteri non Epifcopo. — Vel fhitis

iil

18.

Subditos ad matrimonium co-

temporibus fine legitima caufa eos o«

h

gendo,

mittendo, vcl in mortali cxercendo

1

d

i

Hzc funt communiora peccata Re-

fimoniacé,

Q

gum & Principum. Si Princeps fit fi-

8, Scienter confecrando non

kVirg";þ-

t

mulEpifcopus vel Przlatus Ecclefiafti-

nes ut Virgines.

4

H

cus, cxaminet etiam fe ex peccatis Epi-

9. Non refidendo abíque ca

à

Ícoporum & Clericorum.

tionabili,

ula fï/'

Peceata Epifcoporum.

10. Non intereffendo divino Offic

;o;

qi

XXIX. Peeccat Pzzggó Epifcopus Eþi-

Dominicis faltem diebus.

&

fcopatum defiderando ob folos reditus

11. Nonvifitando Diocefin, velin

9

Ecclefiaíticos,ut ob finem principalem ;

vifitatione de Ecclefiarum ftatu debité

lt

eádemque ex caufá pinguiorem appe-

non inquirendo aut providendo. In ea-

l:

tendo, Vel ex mera ambitione , &

dem vifitatione Ecclcfiis vl ,—('ubditis ni-

W

principaliter ob propriam excellentiam

mios fumptus faciendo,

Is

&honorem. Velprincipaliter ob Con-

12, Noninflituendo in Eccle

fia Cæ—

li

fanguineorum utilitatem , & non pro-

thedrali Concionatoresopere & fermo-

ne potentes.

;

prer fomBJunc bonum Ecclcfiz, .qui cft

15, Non

Peccata cujnfuis j?a)ä:.

ubtinenda;

29l

tim Sy-

tumam,'

33. Non ceigbrando annua

cando injufté fcu contta jus five huma-

igj; nodum , in caque Clericos non corri-

num, five divinum, non fervando or-

& — geudo,ubi corre&io eft neceffaria.

digem juris , diladiones non neceffarias

14. Non providendo de idoneis Mi-

ii

.

concedendo,vel fuperfluas dando, -

"i

AUMT - "

ftris , Vicario, Confil

2. Judicando temerarià, feu ex ta-

* ribus, Notario,&c.

jariis, AEch-

»

libus probationibus

15. Negligenter exequendo tefta-

non fufficiunt,

;quz ad judi/candumj

um i

!

Qf

menta & pia legata , quorum executio

3. Exercendo judicium ufurpatum,.

ondier

.

, ad Epifcopum eft devoluta,.

feu judicando perfonam aut a&um fibi

16, .Nepoti(nïum fovendo, Confan-

, Qümug

non fubditum ; .vel qui eft alterius fori,

l

j

guineos dirando ex reditibus Ecclefiz,

4- Poenam reo injuíté remittendo vel

! DeC €0$ pro debito di(penfando Eccle-

comimnutando,

n

, pauperibus, fabrice, In vi&u &

idof

Md

1

veflitu. excedendo.

Ex

um ]uf"titiam,præ(c-frïm petitam ne-

proventibus

gando, negligendo , ve] injuflé diffe-

Ecclefix ad fui memoriam coníervan-

rendo.

L i

Non reftitüendo

E

expenfas &

dam fumptuofa palatia zdificondo,

damna ex tali dilatione vc]

(j

1

.

dencgatione;

Éxemptorum privilcgiis przju-

partibus illata,

iil d eando

e

6. Judicando ex odío -

5 amb-irionc, *

18. Infamiam fibi impofitam non

metu,mundano timore,&c,

/5, ? remonflrando effe falfam. -

7. Ácceptando munera.

d &'ufi

19, Claufuram monialium violande,

L

8. Judicandoin favorem confangui-

þopm l aut violari permittendo

*

.per feipfum

nitatis, affinitatis, amicitiz, vcl intuitu

l

14 ingrediendo,dum.non poteft ; vcl aliis

damni aut commodi proprii,

d

ingrediendi licentiam dando,

9. Interrogandoea, ad quzreusre-

20. Negligenter exequendo ea que

pondere non tenetur,

aj F.

pifcopis incumbunt ex vi Concilii

10, Subornando accufatorem & te-

Trid. Dequibus Vid. Tra&, 1 $. Exam.

fles. Judicande nonaccufatos, Reos

jj 8« n. 105, & feqq.

torquendo fine fufficienribus indiciis,

Hac fant poriffima peccata Epitcopi

II. Exercendo ftrepitus forentes in-

iU

! qui fit fimul Princepsterrez, Examinet

"

die feflo, aut loco facro abfque ulla ne-

etiam fe ex anté. adductis peccatis Prin-

ceffirate, . Non fervando interdicta Ec-

J ^

|cipum , uti & peccatis Clericorum 3

clefiz.

j

Item ( f Religiofus fit) Religioforum.

j

'De quibus poflea, ltem examinet fe

12. Judicando, prefertim in re gra-

vi, fine fufficiente fcientia : vel fufci-

ili/

€x peccatis contra Decalogum

quod ob-

- fervandum eft om

piendo hoc oficium , cüm fit ei im-

x

nibus,quorum pecca-

ar,

j

ta adhuc recenfebr

intut,

13. Appell

ation&m,quam concedere ;

Wa

Peccata Tudicum,

debet, non concedendo ; veladmitten-

(

do,dum eam admittere non deber,

/

XXX, Pc ccant rig;? fudices;ju

oA2

14. Exe-

292

TRACT, VI. Exam, 4.

i4. Exequendo fcienter. fententiam

gendo majoresin proceffu caufzadhibi-

tos effe labores, Acceptando munera, -

[

udicis fuperioris nullam , invalidam,

vel continentem errorem intol;r,abi-

$. Inprajudicium Clientis fecreta

j

lem.

gravis momenti rcvelaiid'o parti adver-

Perfonis miferabilibiis aliifque

Íz.

&

(

15.

indigentibus de. Advocato non provi-

9. Nonreflituendo Clienti damna,

dendo , nec incarceratis de ne;e(ï'ariis

five per negligentiam , five per non ne-

vit&.

:

ceffarias expenías vel aliter illata.

16. ConraLegem, Superioris jut-

10, Seryiendo utrique vic

in eadem caufa,

1fïim pitti

fum , aut juftam Partis requifitionem in

fuojudicio admittendo excommunica-

1I. Recufando patrocinari caufis

tum, etiam Á&torem , Advocatum, ve

miferabilium perfonarum alium Patro-

num non habentium,& ob hoc decaufa

| 'Teflem,

4

[

Peecata ddvocatorum s ci Pro-

periclitantium.

:

12.,

'Teftes

fubornando a ]udicþm

!

CAYALOY MR

corrum

do.

pendo, nimias dilatif)ni:s facien-

li

R XXXï. Peccant Primo,lhoc munus

fufcipiendo & agendo fine fufficiente

13. Cognita caufz injuftitia Clíenti

[

/fcientià. —Caufas fufceptas, vel neceffa-

fuadendo , ut faciat foedus feu compo-

fitionem cum Adverfario , & noncom-

|

tium pro eàrum dcfenfione [ïudium ne-

sligendo,

eníando damna per hoc cenfilium par

[

e

ti adveríz illata; -

i

l]

2.. 2561

enter defendendo caufam in-

14, Pacifcendo de

ialiquotaj partt

Il

juftam. . Vel fufcipiendo tot caufas, ut

D

non poffit omnibus farisfacere,

cauz fireporteturvitoria, Pluravió

de Notariis,

^

lltm

3. Sufcipiendoindifferenter quam-

«unque caufam, cjus merita , feu jufti-

j

Peccata Notariorum, /2;) Tabelii-

X

tiam aut injuflitiom non examinando.

num;Ac Seribartin.

Ru

4. Profcquendo defenfionem caufz

in ipfo proceffu reperta: tanquam inju-

XXXII, Peccant 2r/ó » "Igpörändo

flz.

Violando praftitum juramen-

officii (ai partes & obligationem.

tum,

2 Pejerando,

vel juramentum p

Falfa infirument

j. Clientetrn non monendo de dubie-

flitim violando,

tate. vel periculo caufz, fi deprehendat

conficiendo , vera lacerando :

aut &&

eam effe cilem,

Veleundem, victoriz

conficiendo pro contractibus illiciriä, Yi

reportande caufa , inflruendo ad men-

g. ufurario,fimoniaco,&c.

tiendum,fsllendum,&c.

3.

Inexamine teftium p

Jus vel mi-

l

6. Supra conflitutam mercedem ali-

nus fcribende, quám ipfi edixerunt , Y

h

quid.à Clicnte cxigendo,

qlü

eosinfligando , fiveper fe , five pet **

7. Ad:xtorquendss pecunias fin-

lium;ut dicant,qua non funt dicenó?

u

4.

r:m)m

R

74

d

293

Peccata cujufvis flatss,

A'uf"

i Idüdclitcfjudici referendo , que

$. Calumniosé fe defendendo,frau-

dons

in Examine dicta vel gefta funt;ea celan-

de interrogationem eludendo. Ad fe

NY

defendendum Accufatori vel Judici fal-

li?

do,obícurando,palliando,&c.

$. Tribunalia non frequentando

fum erimen imponendo,

p

cum alterius damno,

4. Miniftris fufliriz poft juflam con-

demnationem refiflendo , cos mutilan-

Cj

6. Negligenter fe habendo in affer-

?

vaudis fcripturis.& ex hoc caufam dan-

do,occidendo,

t

»

«t

do multiplicationi litium.

$. Cuftodes carceris impugnando,

donis corrumpendo , decipiendo , aut

ii

7. Scripturasoccultando , combu- :

rendo, lacerando , in alicujus favorem

inducendo , ut conniveant fibi quoad

fugam.,

moci' j

ineis aliquid immutando ; vel ctiam

lucri caufá.

6,Nullá violentiá illatà fumendo po-

mdit

8.

In litibus morofum & difficilem

tionem mortiferam , ctiam poft latam

T

mortis lententiam,

fe exhibendo , impeditum fingendo ; ut

7. Metutormentorum, etiaäm gra-

Qu

pecuniasa Partibus emungat.

.9. Pacifcendo cum apparitoribus ad.

viffimorum , fatendo crimen non com-

d

faciendas

informationes aut danda

miffum ob quod mutilatione vel morte

unietur,

d

mandata fine mandato Judicis , aut Par-

tium requifitione,

8, Injufté velex vindicta citando Ju-

0

10. Subornando delatorem críminis

dicem vel accufatorem ad tribunal Dei,

jio,

caufa lucri ex mul&ta, velalios docendo

gc a

:

9- Injufté appellando ad Judicem fu-

fimiles lucrandi modos,

periorem , nim, in caufa juftz damna-

tionis,

;il

II, Permittendo , ut Amanuenfes

qï

mercedem exigant ab una

Á "

partey ; quam

Peccata. Adccufatoris . Denun-

altera pars jam folvit.

HALorzs,

Ii. Scribendo tcflamentum ejüs,

n/

llv

.XXXIV. Peccat Przmó accufando,.

qui nOn erat potens ad condendum.

j

Committendo crimen falíi.

quinon habetjusaccufandi , fed ab ac-

13, Recufando opem ferre pauperi-

cuíando eft prohibitus,

LO

us. Pluravide de Advocatis & Pro-

A. Accu[ando per calumniam, pre-

euratoribus.

/

»

j

varicationem, vel tergiveríationem, id

J

Prccxatof Ret féu accu[ati , 63 ap- |

eft, fal(um crimen ex malitia imponen-

E"ll )

do, vcl etiam verum , fed occultum,

pellam(g.

jat?

nec probabile in judicio; vel probatum

j l'ih"

XXXIIL — Peccat reus Prjz;) negan-

perfalfostefles, Inchoatá accufatione

0^ ,

do veritatem;quando à legitimo Judice

colludendocum reo , traudulenter cri-

d

ervato juris ordineinterr

ogatur ,.teties

men occultando , legitimas probationes

j lpfifaly

Qquoties,

non adducendo , falfas exceptiones ac-

[j

Alr

n

2. A fortiori peceat

«n egando verita-

ceptando, Velàcoepta lite prater juris

)P

erdi-

)

tem juridicé probatam,

053

p

OTRÁCT VL Eeems

254

l

ordinem defiftendo , cüm tamen eam

2. Specom penfätïänïs prämenendo

profequi poffit.

eum (ut fibi caveat) de quo capiende

3. Denuntiando vcl accufando, non

habet mandatum, Non prodendo dam-

nificantes,

z

;

(

ex zelo juflitiz , fcd ex pa(ïï;änc, odio,

inimicitià.

jl

2. Qlærendö vel capiendo aliquem:

[

4. Non accufando vel denuntiando

non ex zelo juftitiz, fed vel caufa lucti,

A

dum ad unum ex his tenetur.

vel ex paflione,odio,&c.

-

4. Pratextu füi oficii vexando vd

- Peccata Téflinm.,

[

moleftando innocentes,

In iuftratione

XXXV. Peccant Przmo tecufando

domorum afperiüs agendo ad extor-

dare teftimonium , dum ad id authori-

quendas pecunias vel munufcula,

[

tate Superioris fecundüm ordinem juris

j. Intuitu munufculorum conaiyen-

fe

requiruntur. Veljurando fe nolletunc

do peccatisTabcrnariorum,aut aliorum.

teflari,

Expenfas iu hofpitiis factas integré non

l

2,

Teflando non-ex zelo juftitiz,

folvendo,

Exigendo vel accipiendo

l;

l

fed pravoyaffe&u,odio,&c.

aliquid fuper taxatam. diurnam merce-

E

3. Teftimonium falfum dicendo, vel

em,

V

1

m

verum tacendo , vel fimpliciter teftan-

6, Plura negotia eodem die cxp&di-

do , dum de veritate dubitat ; vel non

endo , &ex hac caufa pro fingulis tan-

revocando,dum reperit falfitatem.

tundem exigendo , quantum debeur

a:,

h:

4. Teflando de re, quam folüm fcit

pro expeditionibus plurium dierum.

Iï;

ex confeílione, vcl per injuriam, vel fub

7. Permittendo importari & expor-

fecreto naturali ; dumresilla nec pro-

tari vctitas merces, praíertim in confi-

j

4

Vel

p

ximo nec bono communi nocet,

nibus Regnorum , Provinciarum, Civi-

detegendo;quod detegere non debet.

tatum,&c,

»

s

4l

$- Teftando contraeos, contra quos

um

Hzc proportionabiliter applicari pof-ï

Md

non poteft , vel dum cít jure prohibitus

fuut Cuftodibus, T'elonariis, &c,

"Mgt

zeflari,

Peccata Militum,

6. Senon offerendo, vel fe occultan-

XXXVII.

Peccant Przm faciendo

do, abíentando, vel fingendo impedi-

turn, aut jure prohibitum, dum cjus te-

fe adfcribi militiz ; ut accipiant pecuni-

i

flimonium ad

juftitie 1nantxtenent;a1n

am & poftea aufugiant.

Tempore ne-

Ftm

eft neceffarium,

ceffitacis à militia fe ablentando

/.nd

L ?

inüï-»

mitatem fingendo,

Id

Peccata Apparitari: ; Cuflodis V;heä-

2. Fraudibus utendo in accipiende

| D)

rum aut Confintum, Telonearat,

ftipendio.

P

?Uffm

XXXVI Peccat Prémo violando ju-

3. Hofpitem fuum vexando ad pecu

y

l

ramentum , quod praftitit de fidelitare

nias extorquendas. Contra Hofpitis

infuo munere fervandá.

L*iffö

tuactamentum injuflé conquerendo.Ho-

i fPitiufn

—

Peccata eujsfvis fLatss,

225

N *?*

fpitiüm affignatum intuitu pecuniz ac-

3. Injuflas pradas faciendo,vel mili-

ceptz deferendomucando,&c,

tibusfacere permittendo, — Sine lïe;:elïi-

alit

4

Injuftas przdas faciendo, vel

tate bellando in die fefto,

Commilitoni auferendo,

Damna in-

4.

Obiatá juflá fatisfa&ione à bello

jufte illata non reftitaendo.

Innocen-

coepto non defiflendo,

Infideles in au-

LOIS

hc

l

tes infeflando , vel dizcété occidendo,

xilium vocando contra Chriftianos,

mutilando,&c.

k

j. Damnaab hofle Ecclefiis vel fub-

!

d

j. Conc

diítis fuis illata fine eorum confenfuabf-

do.

2

uþina; pro Íe aut aliis tenen-

que neceffitate remittendo.

6. Se inebriando , illicito lufa lu-

Qu

6. Fidem publicam, etiam hofti da-

T

" dendo.in lufu fraudibus utendo,

tamnon fervando, Juramentum vio-

x

A

um

7. Superflitionibus utendo , per eas

lando,

n)gm'z:.

fe invulnerabiles faciendo, Blafpheman-

7. Repreffaliasin jtlfias faciendo vel

Mu

iij

do , jurando,, Deum vel Sanctos abne-

concedendo,

ï )

gando.

E

8.

Diffimulando in militibus crimi-

8. Duelland

03 ad dilellum alios ex-

Q

[

na, quz facilé poffet emendare , & fic fe

citando , vel etiam folàm provocando,

aciendo participem alienorum pecca- ,

d

-fecundando,[pe& indo,&c,

torum,

9. Bellando non ex zclo juflitiz.íed

2. Duella, terneamenta, &c, per-

vig

exinjufla vindidiá & odio, utendo illi-

mittendo,

iil d

citis infidiis ve] ftratagematibus.

2:

10, Militibusflipendium fubtrahen-

J d'ïcl'ä-

IO. Refolvendo fe ad bellandum

do, &c.

Ultra hzc Belli Dux fe exa-

yii

à

quocunque bello five jufto five injufto.

minetex peccatismilitum, Ex utrifque

Joiim

. Velbellando cum dubio

prac&tico de ju-

examinare fe poffunt alii Officiales

i - ftitia belli,

«

Belli,

"

)

I1. Exercendotorneamenta, fera-

a

*

;,L'

Peceata. Gubernatorzs , Præfeäi ; Cón-

]

Tum agitationes , periculofa haftiludia,

WE :

&c,

Jnlis., Confiliarii , Senatorzs , vel Sca-

^

bini majeris ,. ei6, rejq;czfïiwä.

H

Peccata Belli Duezs,

XXXIX. . Peccat Przz hunc Magi-

p?- XXXVHL

Peccat Prnz) in juftum

uU bellum inchoan

flratum ambiendo, emendo, vel obti-

Tem

do , vel contínuando,

nendo fine fufficiente fcientia & peri-

)

** Bellando abíqu

€ re&ta intentione, &

tia ; vel perfavores & dona ; noncom-

qu' modis velinfidi

is illicitis & in juftis.

?. Damnanon ne

munis,fed privatz utilitatisgratià..

ceffariaipferendo,

2. Violando juramentum praftitum

jin r d &ïnjtlüä illa

tà , five Propriis five alienis

de fidelis muneris fui adminiftratione ,

übditis , n

on compenfando. . Inno-

eyu

Centes directé. vex

Kegni vel Provinciz Legum , privile-

C

E

ando ,. eccidendo,

giorum , velconfuctudinum conferva-

[

] ^

[

tione,

)9

d

3. Bona

E

TRAC"I'-ï FLo Exam.4.

296

1I. P;rnsittendelatrones,graiato-

l

5. Bona Reip. fibi vel fuis amicis ap-

[

ropriando , vellevioti pretio emendo,

res,maleficos , velalios infames ac fa-

Officia gratis conferenda vendendo, vel

gitiofos homines ; Vl alia crimina in

tabernis, Permittendo publica peccata,

i

indignis dando. Cenfilia vel judicia

a

ne ligendo.

.

v.g. Concubinariorum , Circulatorum,

r

4.

Noni

nvigilandö Officialibus fibi

praftigiatorum ; laíciva fpeéctacula ac

À

comeedias.,

" fubditis,ut jufliuam fervent, fed eorum

leüi aut

,t«

injuftitias diffimulando,

I2.

Ufurpando bona Ecc

$. Negotia publica negligendo, pri-

prajudicando ejus immgnitati ac liber-

2

tatt,

vatis potius commodis inhiando.Fadtio-

nes excitando , alios injuflé turbando,

13, Ácceptando munera in favorem

offerentium vel propinquorum injuft

Pepulum novis oneribus feu exactiomi-

judicando, votando, fuffragando, d-

lg

busgravando, Ex depofito vcl pigno-

re lucrum quazrendo.

gendo. Secretum Reip. non feryan-

f.

do.

f

6, Creditoribus debita, Operariis

mercedem non folvendo , pauperum

14. Se vcl fuos prop

—iiiquos'ä fribqti?,-

L

caufas negligendo , viduas & pupillos

ve&igalibus, vel militum hofpitioiinjt-

flé eximendo : veleis revelando dimi-

il

opprimendo. Non deando pauperibus,

nutionem monetz vel tax& frumenti

j

quz eis relicta funt.

aut vini in Confilio conclufam , utpet

7. Chirographa Creditorum Reip.

[1)

hanc notitiam damnum evitent, Eidem

vili pretio emendo , & fibi plenam vel

l

notitià utendo peccant etiam ipfiConfi

V,

longé meliorem folutionem ex bonis

liarii, vendendo flatim currente adhuc

Reip. faciendo,

D

T

$. Nonprovidendo deannona, nec

majore pretio plus frumentiquàm iliäs

4

attendendo ad ejus pretium, quo vendi-

erant vendituri,

l

tur, nec ad ejus qualitatem Íeu bonita-

. Plura vide fuprà de pcccatisPrinciPü,

t

tem,vel vitium ac defe&tum.

Belli Ducis,militis, ..

h

.. 9. Non vifitando vel fideliter vifita-

T

ri faciendo loca publica pro tali provi-

Peccata . Magiflrorum fvc Dotlorim

€8 Profefforum.

!

fione deputata , anadfit fufficiens pro-

vifioincarnibus, vino , frumenyo, pa-

Idem eft de neceffariisbellicis,

XL.Peccant Prizz». Profeffi uram 4ff-

ne,&c,

bitiosé vel fine fufficiente dodtrinà que-

H

& Hofpiralibus five militum five civi-

M

um,

Idem eft etiam de vifitatione car-

. rendo & obtinendo per fraudes » pect*

N

ET

cerum , utincarceratis dentur peccffa-

nias,favores : vcl dignioribus eam

1ja,

ripiendo.

ïlqüfuu

10,

Incarcerando inju(ic*,vcl nimis

-2, "Tenendo vellegen

do libros p

hibitos. fine licentia,

Oflentationis

Íeveré acinhumané. Noninvigilando

7

ioía velpro*

D

Vigili,i.svr& Excubiis, an ubiq; rg&ö fiant,

gratià vel arroganter cur

hr

U

7

Peccata

EHjHSUIS j?ati:.

2197

u

hiï»ita tradendo , aut utilia omitten-

Schola diffenfiones excitando, fovendos

do.

"

*

&c, Statuta Academiz violando,

3. Ad fuam fcho

lam admittendo no'fx

. 3. Promotiones dignioribus preri-

i

admittendos, v. g. Sacerdotes vel Re-

piendo , prafertim fraude , dolo, &c,

Iqir

aüt gradum non obtentum fibi arro-

ligiofos ad medicinam , aut jus civile

fine debita licentia.

gando.

geQA&-;

4. Docendo vel defendendo fenten-

4. Pecunias fludiorum causá datas

at

malé dilapidando , per compotationes,

«tias faifas , periculofas , Ícandalofas, te-

TTR

. merarias,&c.

lufus, meretrices,&c.

$ Lcüiones fine rationabili caufa

f. Profeffori non obediendo , eum

"

non honorando, inhonorando , irri-

omittendo. Difcipulorum profe&um

negligendo,fuo malo exemplo eos fcan-

dendo, debitum falarium ei non íof-

illcüh"«.

Se

vendo,

[

dalizando, ad malum inducendo,

6, Contra veritatem contendendo,

T

folum laudando , cateros Profeffores

contemnendo , eis detrahendo: modis

ne vié&tus videatur,

;qumä;

illicitis eorum Difcipulos ad fe trahen-

7. P'ravorum familiaritaze utendo.

do.

n hül?

rati

6. Indignos ad gradum admittendo,

Peccata Téflatoris,

m

alicujus promotionem ad gradum male-

XLII, Peccat ille Prizzó teftamentum

dul

-volé impediendo,

fcienter nullum faciendo.

Solemnita-

(enit

7.In Academia diffenfiones excitan-

tes fraudulenter omittendo.

Vcl illud

do , tovendo , &c. ejus lcges, ftatuta,

condendo , càm non poffit, fed jure fit

etiami

m

aut privilegia , vel fuum juramentum

prohibitus,

pf

violando,

1. Legitimos haredes , prefertimm

!

. &. Exigendo pecuniam ac flipendi-

neceffarios & egentes , excludendo; vel

um ab Auditoribus, dum jam habent

lcgitimam dencgando , aut minuendo,

benefieium vel ftipendium publicum ob

aut exuraneum in haredem inflituen-

do.

J

id muneris' collatum.

7

n

3. Sine juffa caufa uni proli plus

Peccata. Scholafficorum frue

m

quàm alteri relinquendo,

szczþularzm.

4. Exharedando , vel hxreditatem

f

(

fiis five neporibus minuendo ideo,

XLf. Peccant Pr:z;ó ftudendo ob fi-

M iV

quia ample&untur flatum Religiofum.

d

jl

nem ( przfertim mortaliter )malum. Ex

$. Teflamentum. vel legatum . rnu-

causá rnjufta eligendo Magiflrum minüs

m(][lb*l)

idoneum.,

tando , aut in. alium transferendo ex

vindi&a , odio , aliove pravo affc&us

(

2, Studendo neg!igentþer, vel do&ri-

five ob alterius blanditias.

í

nis prohibitis, Condifcipulos ad id fe-

"

b Oln

6.Non jubendo in teftamento ut fol-

"

ucendo(. Vel €os vilipendendo, In

yantur debita ; & reftituantur aliena,

j

2

Pp

Non

—

x

298

T'R.ACT.

Ff Exam, 4.

Non in:endcndo per teftamentum Dei

minorenhis, Sine neceffitate illa 'aiic-.

honorem, & animz fuz falutem.

nando , ea. deteriorando , A&ioneni

)

vel jus ejus culpabiliter perdendo. -

Peccata. Téflamentarii fen Executores

J

2. Res mobiles ( qua fi afferventur,

zeffamenti , Haredis , Legatariis,

nullam utilitatem. pariunt) non ven-

K

XLIIL Peccat Prim executionem

dendo , & pretium in re

nOn convertendo,

m fru&iferam

commitrendo alteri contra voluntatem

:

Teflatoris. Exequendo illud contra

3. Non reflituendo damna per hait

tenorem teftamenti,

negligentiam illata.

Negligendo in-

2, Executionem , prafertim quoad

fiructionem Pupilli in bonis moribus.

4. Cüm venderentur fub auáione

eauíos pias longo tempore diffcrendo,

aliqua Pupillorum bona, ante aliorum

[;

& finejufta caufas & per hoc Legatariis

&t

faciendo expenfas, ac inferendo

.

emptorum adventum faciendo accele-

damna,'

V

eaque non refarciendo.

rari ipfam au&ionem, ut res fibi mino-

3. Priüs exequendo donationes gra-

re pretio maneret, quàm alioquin yen-

tuitas defuncti quàm folvendo debita,

deretur,

1

€um Creditorum damno vel perículo.

f. Pupillis aut viduis non prqvid'en-,—

do de neceffariis,

4. Hares peccat quarendo vel acci-

gw'c.l

Hzc proportio

j

piendo ex hareditate id,quod fibi non

j

naté pomxlït aþpliþa-

Vn

debetur , quocunque modo haredibus

ri Hofpitalario,

[s)

prejudicando, non implendo vota rea-

Peccata Mercatorum,

um

lia defun&i ; non folvendo ejus debita,

XLV, Peccant Przà faciendoinju-

vel damna ab eo aliis illata,

"t

ftacambia, Utendo ufura

$. Legatatius peccat , legata pia de-

palliatà, auï

;

*

variis hujus pallii modis.

*

bito tempore & modo non folvendo,

"

2. Sine licentia Papz ferrum vel

*ti

Non impleto pa&o vel conditione,

ma portando ad infideles,

quam Legator pofuit,legatum retinen-

Y

3,lllicité tenendo monopolia. Con-

x

do , & non tradendo alteri, quem Le-

veniendo cum aliis ne aliqua vendant,

T

gator nominavit , fuppofite quód fit

nifi pretio tanto , vel aliàs pretium ini-

llj

conditio à Jure non rcjecta,

quum exigendo,

l

Haredi applicari poflunt , quz funt

4.Mutuando propter utilitatem pre-

ln

dicta de Teflamentario , Legatario au-

tio zítimabilem , ex vi mutui accipien-

tem, qu& de— utroque,

dam.

A

?. Vectigalia & gabellas juffäs frau- -

ii

Peccata Tütoris , Curatoris , i

dende,

Falfam vel diminutam mone-

Hofpitalaris.

wjfng'o

XLIV. Peccat Przzzó non confervan-

tam fcienter dando pro bonà,

U

6. In focietate cum aliis fideliter non

do ncc defendendo bona fui pupilli vel

r

agendo,(ed ecculta lucra retinendo..

N

7, Utedo

W

N

l

——

l

"

"

Peccata cujufuts jrfzti'i:.

293

N

.7. Utendo dolo(is menfuris,ponde-

3. Mentiendo, jurando, pejerando,

LEF.ES

ribus, &c.

Iu mercantia utendo perju-

aliquid ad certum diem promittendo,&

üch

riis, m:ndaciis; &c.

ex culpa promiffis non flando,

Sf:icnter emendo

res furtivas.

4.Opificium fuum injufto pretio ven-

u

—feftis ne-

dende.

A

$. Sine neceflitate diebus

gotiando feu mercando, przfertim no-

$. Profuo opere plus materis rc-

tabili cempore,

quirendo,ut reliquum fibiretineat , vel

I X

9. Agendo medivatorcm malorum

retinendo quod. aliunde ex datamateria

r

contractuum,

B

ls us

fuperfluum cft,

1o. Vendendotalia, quibus homi-

p

6, Novosmodos vel formas ad ma-

at

nes communiter malé utuntur , quibus

lumfinem excogitando , velirrationa-

n

l

M

j

etiam przfumunt ementem -male: ufu-

bilem propterhoc mercedem exigendo.

l

.1.-

rum,v. g. venenum,larvas,&c,

r

7. dyrones, qui profua inftrudtio-

lI,

Vendendo mercesvitiatas, non

ne dant pecuniam , :non bene inflruen-

i Dd

declarato vitio.

do; velinaliis prater

arrtem occ upane

.12,

Merces cariüs vendendo illis,

do,

wip

qui earum valorem non nofcunt.

Cauparmm Peccn;dw

.13. Merces alicui venditas ftatim ab

offun

eodem iterum. emendo longé viliori

XLVII, Peccant Prim) .-de;tinc.näo in

pretio, Vel venditas merces , antequam

fuavel vicina domo meretrices in grà-

LA

€domocfferantur , deteriorando, ma-

tiam hofpitum adventantium , ob quod

? Eai*.epi :

teriam corruptam admifcendo,&c,

funt incontinuo peccaro mortali,

14. Tritcum ponende ín loco hu-

pl

2. Vinum vendendo ei, quem fciunr

]i

mido , utfic turgefcens plures imple-

certó inebriandum,

j [E

(

at modios,

3. In die prohibito apponendo cibos

[

15, Ordinario pretio alteri vendendo

ili , quemícit peccare comedendo il-

y

Capitile , cujus debitorem occulté fcit

OS,

»

Yal

t

non effe folvendo, ut ei mutuent pecu-

4. Vendendo yinum ( idem eft de

nias,ut ipfe accipiat folutionem.

p

frumento) propter difpofitionem,quam.

16. Nonreftituendo damna in his &

hàbet ad corruptionem , non diuin fua

v

fimilibus cafibus illata,

bonitate permanfurum ; fi vendens fciat

g h

jj

ii

Peccata OP

Sicnm erificum.

vel dubitet illud diu affervari non poffe,

XLVI.

Peccant Przz;? infideliter a-

& non manifeftet hoc vitium,

endo in executione fui operis , alios

j C&

nj

$. Vendendovinum aqua mixtum

u »

fallendo , gravando, unam rem pro alia

pretio puri vini, vel mixtum vino longé

iA

bgfu

Uadendo , decipiendo in (ubílantia,

viliori, vel per artem dedu&umad ge-

P*O

quantitate,qualitate rei traditz,

l4

2. Aliis artis fi

nerofitatem vini hifpanici. '"Vcl fi fit

u Magiftris inviden-

muftum ex pyrisexpreffum , velfimiles

umifï*'l

C

dQO,dc—ttahendo ,&

fraudes adhibendo,

Pp 2

| é,Non

-—

——

?

EfeTo)

TRACT. TL E?Mm. 4-

. 6. Nonreftituéndo damna per hoc

morbo periculofo, utfibi provideäräeï !

(

illata.

medicinis fpiritualibus feuanims, nim,.

[

J

7. Sevelalios inebriando;ad hauftus

faciamentis : prafettim non aperté di-

equales prevocando,

cendo mortem efle vicinam , cüm fit; &

i

efls fciat,

[

Peccata Mediei , Chirurgi , Pbar-

K

/

9. Aliorum Medicorum, Chirurgo-

macapolæ.

rum,Pharmacopolarum fama detrahben-

Y

XLVIIL Peccant Medicus & Chirur-

do , corum curas aut. medicinas con-

gus Primó , prefumendo mederi peri-

temnendo.

«€ulofo morbo íine fuffictente . ftudio,

Io.

Cum malé habentibus fine fuffi-

]i

Ícientiá, peritià, approbatione, vel non

ciente caufá in Jejunio Ecclefiaftico di-

t

cognità qualitate morbi $ veleà cogni-

fpenfando , vel potiis eos difpenfatos.

l

declarando.

i

1à negligenter fe habendo in curá , non

fludendo, necaliorum confilia capien-

1I. Pauperi alium Medicum izeIChiQ

do , infirmum raró vel nunquam vifi-

rurgum non habenti ,

J

fuccurrere mïuæ

E.

f

zando:prafertim ex pravo affectu, odio,

fando,

&c,

:

h4

f

Hac proportionabiliterapplicari po

2e

Medicinas periculofas , dubias,

funt Pharmacopolz, qui ultra hac pec-

u

-&c, applicando.

Ratione majoris lucri

cat: In medicinarum confectione o-

(

morbos protrahendo.

mittendo aliquid corum , qua Medicus

At P(

3.

Medicinas fupra confuetum pre-

A

lls

prafcripfit, Item non dicendo quódtà- .

tium taxando, &in hoccum Pharma-

les vel tales fpecies non habeat. Po-

M

1

copolis colludendo,

Injuftum ftipen-

nendo unum pro alio, v.g. mel prolac-

ln

charo,

Pharmaca vitiata , corrupto

:

dium exigendo.

4. Infavorem Pharmacopolarum fu-

&c. Vel alienis mixta vendendo ptopl-—

l

I

perfluas medicinas praícribendo,

ris & incorruptis, Venenofa dando v€

Ws

M

$. Infirmi mortem per quaídam me-

vendendo cis , quos fcit vel prafamit,

dicinas accelerando,

Cum notabili vi-

aut dubitateismaléufuros, Invendi-

ln

tz ejus periculo. periculofam experien-

tione aromatum utendo injuftis menft-

Jj

iiam faciendo , imne

ris, vel ponderibus, vel alias malé mene

&c. &c.

flicilïaS' probando,

Pllml

furando, Vendendo pretio irrationz-

6, Confíulendo aliquid infirmo in

bili,

Suübornando Medicos , ut --

prajudicium falutis &tcrna , v.g, pollu-

ciant taxam majorem,;quàm par CH

|

tionem.,

-

Llpd

n

Peccata Parentum erga filis.

7. Wendendo, prafciibendo, vel

"ts

dando pharmacum ad faciendum abo:r-

XLIX. PeccantPrzso , notabilitet

lh

l

b

tum , velad impediendam conceptio-

minuendo legitimam filiorum pet ibe-

bus »t

nem fatüs,

:

D]

rales donationes , velpiolcs fine :legïü-

M

ma caufa exharedando,

$, : Non maturé monendo &grum in x

;—,Noh'

p -

**

5o0tI

Peccata cu]usuis fhaths,

2. Voranon implendo, mendaeiter,

i

2. Non confulendo falud fpirituali

irrationabiliter , aut cum dubio de veri-

eorum per media vitz fpirituali neceí-

HP«

faria, eos non ïpüruen&o , necinftrui

tateJurando, maledicendo, imprecan-

do, aliosinjuriis afficiendo, nomen dia-

qiti

faciendo in rudimentisfidei , in modo

orandi, crucem formandi, facramenta

boli frequenter proferendo.

[

recipiendi, Non adfkingendo €os ad

3. Furando, gule ferviendo & ludo,

(f

Miffam, Coacionem, Catechefin, Scho-

pecunias inutiliterimpendendo , dila-

pidando lufibus aut meretricio,vel com-

u

lam,&c,

3. Non removen

do filios ab occafi&-

potationibus.

QUi

nibus peccandi, connivendo eorum vi-

. Turpia cantando , loquendo, &c,

