Q. 11. Dogmatico- Theorica.

Dito

Qua materia. Confirmationis ?

QUre p

sT

ico : Materia Confirinationm efl impofitio mae

bapurt

'lm þfimu

nui, que datay in ipfa chrifmatione. Rat. x.

It Pt

" Autborizas hodie communior cum Tournelio re-

Wij, df

ferente ro. alios.

2. Confirmatio d. 8. &2 19.

[

(

Y l

data eft per zmpofitiouem mamus, & adhuc datur

^ Til

À Grzecis valide : ergo cum alia non detur, nifi

hec indiftincta à chrifmatione frontis &c. quippe

Awiülm

1 chy;

inter duas prima non eft impofitio ,. fed exzez/io

fratio

qmanmuuin, & elevatio ad orationem confueta, &

T€ Gite)

in Ecclefia Latina habentut etiam illi pro con-

firmatis , qui primz non interfuerunt , in Graca

T0f

30(80)05

vero non habetur alia , quam chrifmatica , ut

Goarius Zz sotis Eucbolog,

3. llla impofitio ma-

lrafics

nus eft materia dicenda , quam quoad fubítantiam

lIdl d

commendat conftans zraditio, €39 praxis Ecclefiz :

fed hanc docet Tertullianus L. de Baptifm. c. 3.

Ui p

Innoc. [. ad Decemtium ep. S. Leo ep. 88. ad

i

!

i.

cann 20

Bij

LR

Epifc. Floregtinum in decret. Trid. $. ,

anath.

"r

9j

& )o0€ 5

i teloni

anatb, qui non tribuunt oirtautem $. Confirma-

ef de f

tionis chrifimati. & confir. Hzc traditio perpetua

E

falvatur, fi dicatur, in Ecclefia non ritum, fed

Refponon

nominationem fuiffe variam , ut quod hic & nunc

atuti, n

dicitur zzz&/io vel comfirmatio, alibi & alias appel-

m Cuili

latum fit zmzpofitio manus : atqui hoc cum funda-

iate habtt,

mento dici poteft : Innoc. !IT. c. czm veni[Jet. de S.

nferre, Y

Undá. ait; Per fromtis chrifinationem. manus. ime-

ym Chrifut

politio defignatur , que alio modo dicitur Confir-

n

siatio. V. Beda Sec. Vl. in Pfal. 28. /a uncfio ,

u à

que per mamus impofitionem fit ab Epifcopo, vwlgo

Cozfirmatio dicitur. & Rabanus Maur. L. de inttit.

Cler. c. 28. 4d folum Epifcopum pertimet , ut ba-

n n

ptisatum per mauuum impofitionem cum ipfo cbri-

Jmate confignet.

QticA.

Dices 1, Nulla &t mentio chrifmationis zem-

$8.

7

[

?

pove Apoftolorum ; imo non potuerunt habere fem.

)

(2. Initio impofitio manus nuda

per chrifma.

Wo]ïtio ff

fuit primum , poflea sutata in chri(mationem ,

1b Rat' l

ita Florentinum ait: Loco illius manus impofitio«

nis, de qua Adl. g. datur in Ecclefia Confirmatio,

yurnelio t

[8 810

Conc. Mogunt. 1549. c. 18. Confirmatio initio fo-

xdhuc tf

la manuum impofitione exbibita mox [ub ipfis

JApoflolorum.temporibus ex eorumdem traditioue

detur , n

&c u

fub. cbrifinatis undlione cepit couferri. (3. Chri-

Ímatio non fuit agnita pro Sacrameztali , fed me-

(od atl

re caremoniali ; cum ab Ecclefia varie adhibita

onfüdi

Jli o ?

modo ante impofitionem manus confirmativam feu

Sacramentalem , modo preter illam, ut oftendit

j inomd

u

Arauficani l. caz. ?. qui Sirmondum cum Pet.

atiCd *

yofitio f

Aurelio diu collifit: fi confirmandus iz Baptifmo

cbrifmatus 1102 fuerit , moneatur. Sacerdos , st ne-

(ub&antlam

; Bdf

ce[Jarià babeatur vepetita cbrifinatio ; ubi Sirmon-

tiftt. &

dus legit : ut z0:7 neceffaria habeatur &c. unde

Bafilius L. de Spir. S. c. 27. Chrifma im wullo libro

T

nem,

»7'

Mn, Ji

al

Jeripto bt.'b"?r" ( 4 Nec erigo probat traditio

quia

96

9G )ot m

al d

quia tefte S, Damafo circiter 370. à S, Sylveftto

inítituta chrifmatio eft , nec razio probat Sacra-

dit Towm

mentum effe, quia ab athletis Gentilium defum-

Dilut,

pta.

(s$, Poffet etiam pemzmz olezin | fofficere ,

& Amgn

quia Innoc. Ill. c. pattoralis. de Sacrament. non

U pdtafi

iter. ait, omiffum balfamum caz£e po/tea foqpplen-

thitiri ,

dum , uon e[fe aliquid iterandum,

R. ad.x. d. a.

lole ]

Nulla mentio explicite zr. a. implicite 2z. a. dixi

At Con

2r. &. quia 2. Üor. 1. Qui cosfirmat mos , G9 qui

m

zuxitnos Deus , qui 9 Jfünavit sos. Dein Apo-

Tun expr

ftoli parum balfami oleo addidere, & in illis ter-

lm int

ris ubique habere potuerunt.

Bu

lac tria $

ld 2. d. a. Mutatio facta eft quoad:rem ipfam.

p mats

$4 a. quoad nomen C. a. alias Florentinum dice-

re debuiffet Joco il/ius impofitionis nunc datur

cbrifmatio, non vero co

nfirinatio , cum impofitip

-

jam fuiffet conffirmatio.

Q

4d 3. s. a, ad prob. d. a. Chrifmatio frone

TP

talis ab Epifcopo facienda eft variata z. a. verticae

lis in Baptifmo zr, a.. Canon legi debet fine par-

D'W D

ticula z2072, quia antequam per frontalem confit-

Chrif

maret , debuit remittere ad Sacerdotem (eu Pa.

E

rochum baptizantem illos , qui verticalem & cz-

ftfatigna

remonialem nondum in Baptifmo acceperant.. Con-

fdogg ;

firmat hzc profeffio fidei, quam Mich. Palzologus

M .

ad Gregorium X. mi(it, ubi chrifmazionem refert.

hda a (

Défn n

4dd 4. 4, a. Origo ali&ram ceremoniarum elt

1 4 Ioyti

fpiritualis ex opete operantis, bic ex operato:

Ratio balfami etiam cum mixtione aliornm aro-

Trüm d

fl y

matum eít odor vite bonus.

S. Sylvefler juxta S.

T p

Damafum folum przcepit chrifmationem vertica-

Mi p

lem in Baptifmo: ritus Gezéz/izia fimiles. tam pae

rum obfunt, quam eorum íacrificia vel funeralia

J Tortt

noftris,

&t

4ld $. Si oleum pet formam chrifmati

alias

&»octc *

27

alias adhiberi folitam confecretur ,. valere defen-

Sylveli

but Sact

dit Tournely cum multis aliis apud €9 contra

m du

Billuavt. quandoquidem Florent. licet decretum

ad Armenos dederit initio S. approbanze Concilio ,

foffcet,

vhent. 1l

& poftea fo/emmiter i publica Se[[ioue Synodali 1459.

emanarit, cenfetur tamen Ármenis voluiffe morem

ho Jupit

f tliil.:»an

Ecclefie Latinze potius velle tradere ad zeziformi-

PX

iaiem confequendam , quam fingula requifita ad

"

valorem : ergo licet hoc Florent. expreífe balfa.

Dein Apo-

mum expriniat , poteft id exprimere folum ut ma-

E

teriam integralem , & ordinariam.

jungo huic

Sacramentum Ordinis tum ob characterem , quem

hec tria Sacramenta imprimunt , tum ob analo.

d m

A

giam materiag.

ntinut

d

1

muac d

n inp

Q. 12. Dbgmatico- Scholaftica.

[motio t

Quae materia prdxz'ma SS. Ordinum ?

j , Vett

ico: Prababilior iibi videtuv opimio , quod

$9.

bel (ine p

dem (

€hriflu alternative feu. disjunciive inflituerit

f d

vel impofitionem manuum ,. vel traditionem 9. ac-

xem u)

calem

cepiationem inflrumentorum ad. poteflatem. comfe«

vendam m corpus Cbrifl] verum im Sacerdotio.

r U

Rat. x. prater illas zzz Syzzopf; zripart. Tbeol. Va-

h Pal

lida eft Ordzzatio Grecorzm per folam impofitio-

;z'('mem fai

nem manuum fine porre&ione inftrumentorum,cum

à 4. Pontificibus pro tali agnita fuerit apud Mos

guani j

tinum de Ord. p. 1. c. 3. &2 4. Leone X. Clem. VIIT.

; o

Paulo V. & Urbano VIll. (2. Témpore Zdpoflo/o-

fiorun

um (ola mentio fit de impofitione, porrectio ex

eriet IUW

L. Ritus Romamur primum detecta eft ab Alcuino ,

ts

m vt

qui mortuus eft 804. adeoque Szc. VlII. cum de

jiles U

ea nihil adhuc Sacramentarium S. Greg. M. Szc.

[ funt!

i

ivGa

[ni

u

?I. nihil Rabanus Maurus licet. Sc. 1X. refc

rit $

j

f

98

$ 0oocS

rit; ergo quia porrectio inftrumentorum non poteft

1

julee.

conjungi cum impofitione manuum ,' ficut tamen

LU

conjungi poteft inunctio frontis in Confirmatione,

i A

debet fola fuffeciffe impofitio.

(3. Ex adoero

füt m

illud eft materia, per cujus pofitionem confertur

f

ordo, fed per zraditiomem im[rumentorzm confere

laniam,

tuy Presbytevatus : ergo ficut Greci ordinant per

Qu alte

hoc , quod Epifcopus facto ter figno crucis tenens

alioque

dexteram fupra caput ordinandi dicat :

Divina

gratia promiovet Gg'c. ita Latini per traditionem

ial

ilie ,

calicis cum vino, & patenz cum hoftia & verba :

"ccipe poteflatem offerendi. facrificium €3c..— (4. lbi

fit ordinatio , quo. pofito. declarat Ecclefia aliquem

Ài

Tuterica

effe ordinatum ; fed poft traditionem vocat Cleri.

cos ordzzatos, antea folum ordizazdos, & aliud

tigere :

potuit

non invenitur in toto Ritu fignificans poteftatem

Qmaun

Sacerdotii,

Certe fi impofitio. manuum effet. (im-

Uit jenr

pliciter & determinate neceffaria, non potuiffet

d d.

eam omi£tere Florezt. tanquam effentiale punctum,

Wt, foc

Wium M

60.

Dices 1. ïmpq/z'tz'o manus tacetur à Flotent,

etgo vel inftrnctio eft imperfecta, vel illa non eft

Ctfa D

itio, T. l

materia effentialis ; imo Gregorius IX. c. Presb. de

Sacr. 052 itev. loquitur de ea, ficut folemus de

lo vg| Y

d.ïtur au

ceremoniis Baptifmi poft cafum neceffitatis : ozz//a

5 ml

impofitió in ordinato fzo tempore fuppleatur , mom

itefetur. fatia Orvdimatio,

(2. 44 comtrario por-

diwfun

rectio inftrumentorum fi effet materia effentialis ,

non .potuiffet effe ignota tot Seculis inter S. PP.

* l]

nle d

imo deberet ab Apoftolorum traditione Ecclefiz

innotuiffe ; nulla alia revelatio fcitur.

(3. Tra-

;I!a'

D fiti

ditio inftrumentorum nec eft zeceffaria , nec ab

Vtüm

i, qui de illa fcripferunt primi, aZter agzifa s.

quam ritus accidentalis , ut Hugo Vict, Magifter

Sent. & Bonáv. quod confirmat Cong. S. Conc.

Qp

T t

apud Bened. XlV. Syz. L. . c. 25. ubi ordinatus

l

ftt y p

fme traditione inflrumentorem in Ecclefia Latina

jubetur

"Wflplzc

ij

äjo'(ää

99

nn pott

juiaetur rurfus fub conditioue: iterare impofitionem

jot m

manuum. igitur hac habetur, pro materia effen-

irmaron,

tiali R. ad :. C a. z. C Quia intentio Concili

Ex alhri

fuit non ea referre, que jam Grecis erant nota ,

j confequr

fed qu« fervirent ad zezitatem cum Latina conci-

yntit (t«

liandam.

Gregorius 1X. 'favet noftre fententiz ,

orginatt t

cum alterutra materia quoad fubftantiam fufficiat

Yüds tett

adeoque d. a. loquitur de ea tanquam caremonia

p Duin

in prejeutía alferius (ufficientis ad valorem C. a.

traditionenn

jliter 74. à.

ja vt

"

g m

Az;l 2. tï; M. Quia in inftitutione Chu&l

defa ia

generica potuit Ecclefia (peciem prius incognitam

voat Ut

eligere ; in inftitutione dirzmiva 2. fpecierum

potuit una plurimis effe ignota , quando altera

y p

comauni ufu quafi civitate donata eft. N. & Non

um dl

fuit ignota traditio inftrumentorum ; quippe 1. Or-

pon p*

do Romanus ex Ritu Romano , cujus origo nefci-

ale ponit

tur, Sec. VIII. eandem prafcripit ceu ritum non

novum , fed diuturno ufu jam ufurpatum in Ec-

C'e(ia Latina.

y à F

?. Juxta Resulam S. Zug. e9 Inu-

[ jlla not fh

z0c. l. quod femper retentum , & à nullo Conci«

lio vel Pontifice fcitur inftitutum , certifime cre«*

o r

, foems?

ditur authoritate Apoftolica traditum ; & 1. fzcz-

yds: f

lis multa propter Paganos non fcripta, fed ore-

tenus propagata funt.

3. Ecclefia Latina potuit

leatw"a "

Ü mml 1

1

diverfum à Grazcis ritum affumere, e. g. ut fuos &

fe dicermat à Greca 14. vicibus datam fidem fal-

; efti !

lente à tempore Photii, Mich. Cerularii &c.

EL

; 1f

[o"

Ecgli[læ

4. a. Eft zece[faria, cum iz. Ritu. Latino nul-

»

one

f (;' ,

libi &tis exprimatur poteftas in corpus Chrifti

j

verum.

t. Non in prima impofitione , qua tangie

j

2. Non in 2da,

litet

ais

tur caput fine ulla oratione,

qua tenens Epifcopus manum dextram in aére

(id

, gt

(oté

M

orat : Oremus — Deum , ut fuper bos famulos ,

quos ad Preibyterii snunws elegit , celeftia dona

bi ordin

gefia

Iu

iz.mt D

pl

;mulzipziceg , &2 quod ejuw d;gnatiom Jufcip

ipfuus

ioQ

a xecm

ijg/iw con[equautuy auxilio. Q,uæ' fane verba faj-

T h

sem indifferentia fant ad difpofitionem praviam

& gratias alias Ordinis oneribus convenientes con-

Bu

fequendas: Decifo cozg. plus non probat, quam

Dlto

quod hoc ad cautelam ítatuerit inter tot diverfas

fit

fententias , quarum aliqua utramque materiam

t i

fimul ad valorem éxigit. Hzgo Vi autem, &

JMagifler Semt. &c. fortaffis fuere in fententia ,

Duaad

finig,

quod traditio inftrumentorum fit pars folum prae-

ETE

cepta , aut integrans, quain re recedimus , licet

aliàs Petrus Lombardus fententias PPum, ita col.

fiültste

alittit

legetit, ut qui aze il/um fcripferunt , nomen Pa.

hdie P|

u , qui poft Z/um , nomen Dodorum Ecclefia

tantum obtinuertint.

t conf

füfe

,

| Dieey

iunt,

Que ad

Q. 13. Dogmätico- Scholaftica.

&dminil

thri v

M hm

n detur , & qyalis chavaster Sacramentalis ?

QU feme]

61,

ico 1. Cum character fit fguuz quoddam [pi«

,m Ti s

vittale à cateris diflinclivum anime indeli.

biliter impref]jum , quantum fidem concernit : da.

Dicy

£uy cbaracter in tribus Sacramentis,

'Mt etg

snatione , €3 Ordine.

Baptifmo, Coufir-

eft contra Novatores. Raf. z.

eü fm,;

Trid. $. 7. cam.

9. dicit anathema negantibus,

Vum aj

Idem Florent.

decrez. Arinez, | docet.

Tiec hon

2. l'erpes

8eant

tua traditio. hoc teftatur Aug. tr. «.

in ep. Joan.

Baptizatus , fi cbavitatem 10 babet , cbaradferen

lr Crplo

babet quidem , fed defertor vagatur.

lniterabili«

Uscam

tatem ex indelibilitate fequentem probat €p. 185.

&nalis K

loquens in perfona Donatifte volentis refipere :

'Lo no

zare me 0m baptizas, ut à peccatis abluas 2

R. Catholicus :

elgb BEqu.

Nonm facio imjuriam cbaradleri

R Ve

mie

vel D

lm

Imperatoràs , Icum errorem corrigo dejertoris, fi

lia

Q ootCEm

XO!

verba i

lia hab&t S. Cyrillus zz prefat. ad Catecb, Àm-

asv

entes QUf

brofius L. de szfr.LS.

t , qui

Dico 2. De qualitate chara&elris e'xträ dogma

62

ot divera

fidei &l qnalitas phyfica, amima imtrim[eca , €9

- froterit

duvamy pevpetuo ultra vitam . mortalem. eft contra

anem, &

QDurandum , qui dum eam docet effe relationem

fententi,

rationis, denominationem mere extrinfecam , vie

folum pra«

detur nimis recedere multis à doctrina fidei; &

m liot

facultate non iterandi &c. & contra Scotzm , qui

m u od

admittit eam eífe relationem modalem , quam

, onen D

hodie Philofophi in fubftantiz habitudine indiftine

j Df

€ta conftituunt.

Rat. 1. S. Th. abfolutam qualt-

iatem , eamque realem eífe docet, ut magis pro-

prie explicet ea, quz Concilia de charactere defi-

st

niunt.

2. Chatacter Zmprinmitur anime , pertinet-

que ad geuus potentie, quz dat fimpliciter poffe

adminiftrare & recipere Sacramenta , ficut lumen

hi.

glorie videre Deum : ergo eft intrinfecum & di-

fün&um quid ab anima ; &2 pérpetuzsm , ut e. g.

ental!

qui femel Sacerdos eft, fieri Laicus non poffit ,

ut Trid. S. 23. cap. 4-

yoddnia fPh

Dices x. De charactere nihil meminit Scvipzu-

jina i

63.

ncetnïtï "

ya: ergo eft inventum mere humanum.

2. Non

eft finis hujus characteris , cum eum ut diftincti-

jj r

([,h

oteS.

vum aliquod hominis ab aliis non characterizatis

ii

nec homines videant, nec Deus aut ÁAngeli indi-

; hu

geant, ergo ficut babitus fidei , fpei &c. tollitur

cin ep. Jganc

in celo &c.

3. Sufficit zmoralis , ficut eft in qui-

busdam graduatis , vel ficut macula peccati ori-

u d

l

niterab

ginalis pofteris moraliter inheret. —4. Sacramenta

hat ep. 185

V. L. non imprimebant ejufmodi characterem :

ergo neque N. L.

s. S. PP. intellexere per chara-

j 1eipet:

) ab

éterem vel gratiam fanctificantem ceu habitum ,

7 WWM

vel ipfam formam Sacramenti ,

e, g. Aug. invo-

Baptifmo.

6. Chrifius

T "ïlf'

cgtionem S. Trinitatis in

non

|

3

102

& ))o.tít x

non habuit characterem, nec eum tribuit Poztifi.

stite C

«aiuí: ergo nec Sacerdotes.

(/4:1,

4. Ext. Unchio pro.

pter luctam ultimam deputat hominem ad militiam

patiop

r

& tamen characterem non imprimit: ergo neque

Baptifmus cbaracferem familie Chrifti , Confirmatio

f0t d

in ob

ebaracferem. militis , Ordo cbaradlerem ainiflcrii,

$. Committitur cireulus oitiofus; ideo hec tíia

LT

Sacramenta imprimunt characterem , quia funt

&t dlterg

initerabilia, & ideo funt initerabilia, quia impri-

f pober

munt characterem. R. ad 1. £tr. a. Quia 2. Cor. 1.

& proa

defignatur fatis clare : Qv zumxit sos , £2 fignavit

fittie lo

2205 Deus &9c. :2 C. fufficit verbum traditum. d

t infit

2. «. a. Finis eft jüxta Trid. $. 23. c. 4. quod

tdeg m

e. g. femel Sacerdos ordinatus Laicus fieri nequeat ,

f oolli

& non omnis Laicus etiam deputatus à Magiltraru

hii

politico fit Sacerdos ( degradatio enim folum con.

?6/0 d)

cernit privilegium fori) juxta AMag Sent. ficut

ttaditior

vas, quod [emel conufecratum . eff , cozfecrationem

aiqua l

uam wunsquam omit: juxta alios fervit ^eazis

&«f ill

ad honorem, dazmatis ad confufionem , denique

tit i

tribuit capacizatem recipiendi & miniftrandi - Sa-

cramenta , ad quamcunque demum fpeciem qua-

ia

litatis pertineat, que lis de nomtne,

Ad 3. a.

Quia Ecclefia plus dicit de charactere facramentae

li, ad verba Florent. propius accedit noftra opi-

nio; Zra imprimunt cbavadfevem , id efl quoddam

Jigmum . fpirituale, imdelebile im amima : morale

autem fignum deleri poteft. — 444 i. C. a. z. C.

otl

Cauf» eft voluntas inftituentis.

Ad «. 51. a. Quia

expreffe nominant figillum , fignac

li

ulum &c. S. Aug.

litra 80

dum ferm. 2. ad pleb. ait: 7/le eji

cbavaciey Impe-

1

vatoyis mel. baptixave Gemtes im sonaine

P. t2

Pw Tigy

EuE

loquitur hic de charactere altero

, exteruo e3 caz-

Jali, non interno & formali ;

& cum ait: $i Do.

Utfenf

Ut

eatus in fuo nomine baptizaret , imprimeret cha-

racterem Donati; ergo ( ut ex hypothefi impoffi«

bili probare vult ) cum Baptifmus nofter fiat no-

mine

&ij Wi

103

&5 )»ot€ &

mine Chrifti, Chriftus imprimit characterem. Ad 6

j Ptf

Jufio pt&

C. a. z. C. Quia character eft figaum minifteriale

d niittot

participate pote(tatis ,

& pontificatus non eft Sa-

cramentum.

Ad 3.

C. a. z. C. Quia Ext. Un&io

o nut

Coftma

non deputat homine

m ad ftatum ftabilem , & fo»

t tireri

lum roborat ad pugnam & militiam privatam.

o hec tr

Ad 8. d. a. Sit citculus, fi probetur zuza /pecies

quia fun

ex altera per idem non aliunde probatum C. a.

qua impri

fi probemus fpeciem ex gezere pet rationem alian

&2 t D

de probatam : a. noítra probatio hac eft.. 1. Iz

geuere loquendo dantur aZiqua Sacrautenta , q

uz

, C jgnat

ex inftitutione Chrifti imprimunt characterem, &

lus Àl

ca

ideo funt initerabilia.

2. Ex effetín initerabilita-

tis colligimus, i

lla Sacramenta eífe hzc tria , Ds-

feri nequ

4 agl

ptifmum , Confirmationem. & Ordinem 5 cazjam

vero iuiterabilitatis dicimus characterem , quem ex

n ['plumfion-

traditione &c. colligimus, ficut fi quis diceret ;

i jui t

aliqua creatura in. mundo debet eífe rationalis ,

oiihuri

& eft illa, qua ratiocinatur; fed homo ratiocie

TA

i, &

naturw &C.

aifnd: Y*

ES

(j QU

n

Q. I4. Dogt,,naticä.,

MA

j a

De Sacramento Euchariffia.

? ejf qzædi*lü

.

i

i

11

; Qro

N:

£. De hzreticis oppugnantibus hoc Sacramäm— 64,

Cail

tum fatis (it, .quod tefte Greg. de Valentia

( n:lz an

wltra 8o. expofitiones de folis verbis : Hoc eff. core

&c.S hi

pus meum ab her

eticis facte.. defectus paucos

; I

afferam. . 1. Quidam adnumerant R

d

upertum Ab.

j

qui cum

Joamne. Parif.

0 & m

Tuiden£ Impazatovibus ,

volunt, corpus Chrifti un

iri fubftantie panis &

j

vini per unionem phyficam hypo

ftaticam.

2, Alii

imeret du

qui cum Bereiz-

Durandum conz[ubflantiatoribus ,

w[ lmpo i

gario poftea revocante defendunt ,

corpus Chrifti

jgr fiüt

4

cum

It

104

& )ootc x

cum fubftentia panis & vini e(fe in Euchariftia

[ie

per compenetrationem.

Idque juxta Lutherum

tifu ,

iran[ewrter tantum. in fumptione, juxta alios in

T at

fola confecratione.

3. Balfamom contendit, pa.

MF

nem non prius converti in corpus Chrifti, quam

liti i

fimul cum vino, dum confecratur. . /fmb. Catba-

Tidhfo :

vi724; cum Jeremia Greco , converfionem fieri per

dititiny

precationem adjunctam — verbis

nofire formz.,

clbravi

Pafcba. Radbertus in. fenfu. fuo vere fenfit

. pr&e«

luij, p

fentem effe eundem Chriítum »

qui in vita hac

dibebat

fuit, fed erravit in modo.,

Jit, o

Yefperi

2. Pro tempore Iaflitutionis fciend-u'm' I þafcha

delidera

feu phafe celebraxi debuiffe. La 14£a primi men-

UP

fis dicti Nifan in memoriam, quod "Ingelu pri-

atclor

mogenitis JEgyptiorum necatis lfraelitarum zdes

ede(a

incolumes tranfierit , unde pariter agnus à ftanti-

do ; f

bus feftinanter comedendus fuerat. 2. Lzsa i«ta

Ea

fequebatur folennitas. azymorzum per feptem dies

Dit

celebranda propter egreffum ex lEgyptoss ordina-

bant autem menfes fuos Judzi per curfum Lunz,

Jn, u

Ij

Ut Luna 14ta idem fit, ac dies 14ta incipiendo à

IQUi $, d

Neomenia feu Novilunio immediate fequente fEqui-

noctium Vernum noftto Mattio correfpondens.

^ tme

Vi q

3. Sicut annum ,

ita diem diftinguebant in /ega-

Jem feu facrum

; Qui incipiebat à r. vefperis diei

precedentis ufq

jot

ue ad vefperas diei (equentis , &

Cs v

vulsavem [em c

ommumnem ,

qui vel naturalis erat

giti, q

à media nocte przcedente t

1

fque ad mediam no-

C&tem fubfequentem

V.

90uij L

artificialis à folis ortu

Vefperi

ufque ad occafum illius die

l,

Lex hzec erat Exod.

12. 0. 2,

Decima

fvit |

smultitudo filiorum

I,

quarta die immolabit univevfa

Qd di

l[vael ad ve[pevam —— € edet

carnes zodie illa afJa

[^/

$5 gl Cg azy

90 pamnes —— fee

ER

l in I

?tem diebus azyma . comedetis C3c,

E

Dico r.

UM

fd j [

JocmS

10j

hucharit

Dico 1. Chriflus iuflitnit Sacramentum Eucba- . 65.

Lutheni

viflie ,

cum celebvavit Pafcba cum Judeis. Luna

à alios i

444 exeunute. ita communior

Theol cum S. Th.

Rat. z. Trid. S. 22. c. 1. Cele-

edit , j

P.3. 4. 46. a. 9.

(, qui

brato veteri Pa[cb

a z0vum in[lüiuit, cui confentit

[mb: Cll!þll-

Ecclefia: po[fl agmam iypicum expletis epulis corpus

dominicum datum €3c.

2. Chriftus illud Pafcha

w feri t

x fotei

celebravit, quod preceptum erat Exod. 12. &

enit., p

Levit. 23. quod 14. Luna, & prima die azymorum

debebat immolari , quod ip(i petentes difcipul

n vita l

Matt. 26. Marc. 14. Luc. 22. parabant, quod

vefperi in coenacnlo lfraelite cujufdam defiderio

defideravit manducare , quod immediate fecuta eft

m M

j r t

paífio ac mors Chrifti, & cujus negationem in

Matcione maximopere tefte Epiphanio carpebat

figit f*

Ecclefia : ergo &c, 3. Matc. 14. Paraverunt Pa-

ftarum 2

; à

cha : €2 manducantibus accepit pauem — dedit eis

g 7

3 ait : boc efl corpus meum.

Dices 1. Évamgelifle non concordant. fp. a.

66.

iptem d

TE

joan. i3. dicit: ate diem feflum Pa[cbe , que

fum lo

Pavafceve erat feu przparatio ad Feftum , & re-

liqui 3. dicunt, Pafchà à fe preeparatum & à Chri-

p

fto comeftum ipfo die fefto fc. prima die azymo-

gente p

yum. ergo ( a. Vel Chriftus Pafcha comedit 13.

lp

Lusa priw , hoc eft feria 4ta feu. die Mercurii

bt n

d

o

juxta noftra nomina, vel faltem non comedit

vdpe

ce—

K

u s*

cum veliquis Judais : p. a. à Graci &2 Laifio Le«

gioz. cum 4.aliis: ex una parte fic Chriftus fer-

stl

vavit Legemm , quia vefpera 2da diei 132. eft legalis

qediam ?

ä, (Olis [

vefpera prima diei 14x. unde vere adhuc cele-

bravit Luna 14. ex altera combinatur melius ,

( erat b

quod die fefto nil ab Arimatheo Jofepho fit la.

pj um

i

gu

boratum , velin paranda coena , quz erant ve-

tita in Fefto &c.

( 3. Judzi primum feria 6. ad

vtl ,.ff'

2dam vefperam comederunt. p. a. Feria 6. mane

noluetunt ingredi pretorium, zze cozzamimareutur ,

gitur

Jï'd ut comedereut Pafcba, Joan. 18. v 28. 1

E

tunc

|

106

$ )0( m

tunc nondum comederant. nolebant, imo i;o'n"

( qufemp

licebat Fefto azymorum inftitui judicium : Noz iz

| münde

die feflo., se forte tumultws fievet. im popnlo, Matt.

Müftent «

26. v. $, ergo feria 6. feu Veneris nondum erat

[ ad Dom

dies feftus, fed 1. dies azymorum incidebat tunc

tüs n 1

in Sabbatum, ut oftendit computus dierum 5o.

11 Conr

ufque ad Pentecoften , quod Felítum illo anno in-

patüt inc

cidit in diem poft Sabbatum feu.Dominicam , &

Typti

numerari dies à 2, azymorum debebant , ILeozz. 23.

fiom p

9. 15. ita Jofepb. Jaud. Gd Manduit Presb. Orat.

düs, quar

cum Io. aliis.

(4. Chriftus debuit Pafcha come-

itls epre

lm diej -

dere eo die, qui refpondebat egvefjui I[raelis ex

4Egypto ; atqui hic refpondet diei 13x. Lunz, quia

lj 15fg

non potuit fieri una nocte , ut 14ta Guna agnum co-

Qnm, .

mederent Ífraelitz,& 600. millia virorum prater foe-

fs f

minas & parvulos, armenta, veftes, vafa commodato

Tà mmnm

accepta de terra Geffen exirent, ut prima azymo-

ito n c

rum feu r5 mane jam effent foris collecta ; maxi-

&tl

me, quod poít comeflionem agni non licuerit

QO pater

domo exire, £xod. 12.

R. ad 1. s. a. ad prob.

VitaL F

d a, Ànte diem vulgarem Pafche.C. a. ante le-

ttliny

galem z. a. legalis jam incipiebat vefpera 14. Lunz,

Hl arium;

hec intelligitur à Joanne, vvolgaris poft mediam

LUE

noctem ab alis kvangeliftis,

Zld 2. s. a. ad prob.

LP

?. [uppof. Quod in Fefto azymorum nihil licuerit

emere aut agere in parandis cibis pro Sabbato,

Tito

cum id folum in ipfo die Sabbati magni. prohi-

Paj

bitum , quod ex eo etiam palam fit, quod difci-

tia i

puli , quando Chriftus dixit Jude, quod facis, fac

85 &

cito, putarint, eum loqui de neceffariis ad Sab-

af[if l

batum coémendis & parandis.

4ld 3. s. a. ad

81 (erf

prob. d. a. & per Pafcha Judzi intelligebant azy-

& , p

ma & alios cibos ex victimís per totam folenni-

tlete

tatem feptem dierum manducandos C. a. ipfum

L Denm

agnum paíchalem initio folennitatis comedendum

*. a. aliud. PafcPa ,

D

aliud ;agmum. Sabbatum

lnüïmuom

Pafche , áliud zoza epz

endialis foleumnitas Paíche,

qua

Y

S&)o(?&ä'

107

4

Mu m

quä femper. azy

ma.comedenda, & plures victimz

n: Notir

mactande fuerant ; dein Cazbolicorum computus.

h, Nat

numerat go. dies incipiendo à Dominica F'alcha-

li ad Dominicam Pentecoftes , Judzeorum compu-

Yidum ed

Ad 4. C JW.

idebat türi

tus tunc. incidebat in; Sabbatum.

s; . Comeftio agni & egreffus primus Judeorum

dierum g0.

lp amqo it

potuit incidere in eandem noctem , qua ctiam ab

IEgvptiis urgebantur ad exitum propter necem

tinican,, d

o

fuüorum primogenitorum , non item exitus fecun-

dus, quando in loco quodam collecti inftar exet-

Pre t

P

citus egrediebantur ; primus oontigit ante folis ore

tum diei rgtz , fecundus ad folis occafum diei

"NI

. lung, d

hujus 15tz , unde falfum effe apparct (yftema Grge-

corum, qui Cbriftum mortuum eífe contendunt

n ag

at

fetia g. feu Luna 14ta, cum feria 6. fiacta fint cru-

ra latronum, ne eorum corpora manerent in Sab-

j o

bato in cruce ,

& triduum Chriifti in fepulchro

xima aj

explicari fine hac mortis anticipatione poflit. Ex

leda ; ?

quo patet, Ch:iftum z azyints confecraffe , cum

yon ficoen

g at p

juxta L. Exod. :2.. feptem diebus fermemtum non tte

venietur ia domwibms veflris, & Leo VX. contra Cee

q, ante ?

rularium ?. jzxta. Legis prafcviptum Chbriflus ex a2y-

21 Lt

gnis vetus Pafcba adimplevit , €9 protinus ex. a2y-

gt medit

wus novum dijcipulis tradidit,

; ii

aiti lt

Dico 2. Dazzr iz Eucbärzjlia vera &9 veali«

63.

(0 sabbElW)

Rat.

l.

preJeutia corporis & fauguimis Cbvjü.

magn

j f J

via ratiocinii : Ubi verba promif[omis , iuflitatio-

u d

ifgiu

ais & sltime voluntatis funt clara, & executioni

" joi

affiftit ipfa exmziporentia , non debent deto:queri

yiis 00 9*

ad fenfum improprium ; fed funt &c. p. s. famofo

ln'all

€. 6. Joam, ubi quidam fcandalizati retrorfum

irebant 9

y-

]

abiere, quia videbant Eum carnem fuam veram

g f

ad manducandum promififfe, ait Chriftus : Pazis ,

Cn ( ipfum

a

quem ego dabo,

caro 3ea eft pro muni vita.

omedend"m

inftitutione Maz£. 26. clare ait :

Hoc efl corpus

, ajb

aeum , comedite ; Hic efl famguis ineu5,. bibite &o.

uDi

u Pafchïa'

108

'ä).o(ä

ubi Apoftolis exponit fubítantiam cibi & potus,

tsd,

Vierenfe

& eos invitat , ne quacunque de caufa à come.

füione averti fe patiantur , aut à füumptione. Ul.

tienf con

ples ünt

tima voluntas teftamenti fui exprimitut clare r.Cor.

Yr. Hoc efl corpus meum , — quod pro vobis trade-

Chr (

£ury

& Matt. 26. Marc. 14. Luc. 22. Saungauis

17 if

mens N. Teflameni ,

qui pro vobis ( & smultis)

Tit f

effundetay :

igitur cum Chriftus in ultima volun-

Itl figie

fl fad

tate paulo ante mortem non poffit prudenter. prge

fumi locutus metaphorice, & ne2ari omnipoten-

linem G

tie nequeat; quod id efficere poffit, quod fumma

cjus veracitas edixit , fentiendum plane eft , melius

-Diy-

loqui Catholicum.: boc eft de prefeti verum cor-

i morgli

pus Chrifli , quam Lutherum : Zoc erit corpus Cbri-

X fdem.

JH in fumptione : aut Calvinum :

boc fignificat

Iis (ape

covpus Chrifli; quia jux

—

ta regulam S. Aug. L. 3.

^ ego[

C. IO. de doctrin. Chrift. verba Scviptzre im fen-

Orfram e

J proprio zatelligi debent , quaudo sibil comtinent

tilli dici

Vepugnamy bomnis moribus

; aut fidei , aut aliis ejus-

felat ci

dü

em . clavioribus teflimoniis ; & juxta regulam com-

) Hlag i

munem interpretum : emfus metaphoricus colligi.

At Soc.

debet vel ex vecepto bomiuum ufu , el comtextu

m .

Jerimomis , vel expofrtione ipfiu loquentis.

Quorum

fofuere

nihil datur ,

ubi fermo eft deï pane & vino Eu-

Atofi C

chariftico,

Wülarius

Nitni

P. 2, via preJcriptionis ,

feu poffeffionis per

traditionem. Quod femper cre

FU Q

ditzim in Ecclefia , &

LE

coztraria doctrina illico dam

nata ut herefis, eít

Veliren

genuinum dogma univerfalis

Ecclefize : atqui, p. s.

7

Non poteft oftendi tempus,

quo doctrina de reali

Lf ilï!a j

manducatione Chrifti fuerit

nova; jam initio Ec-

cleíc diftribuens Eucharift

Ül (;

iam

dicebat: Corpur

[ &

pu

Chrijti ! & populus acclamabat :

ZAmen, feu: ita

LT

i

eft im veritate.

coepit realem pr

Vix Szc. XI. Berengarius negare

&fentiam Chrifti , tefte Adelman-

Qui fo-n's

no condifcipulo

€jus à rs. Conciliis condemna-

UT

tus

LT

435 200 € $

109

& potu,

tus eft. Taceo Cozc. Nicenum L & IL G. 6.

Viennenfe de Fefto Corporis Chrifti ,

Conftan-

fa à cot

tienfe contra. Wicleffum &c. & S. Patres, de quo

fione, U

clare 1 t

pleni fünt omnes libri.

Aug. tr. 25. in ]oanm.

Corpus Cbriflü &2 Jaugmis ex pauis Q9 vini Jub-

pobis trad

22. Sutgi

flantia efficitur , fipura vero efl ilud , quod exte«

vius fumitur : S. Cyprianus de coena D. Pazis i/le

& il

520m effigie , [ed matura vautatus ommipoteutia

tinta volt

dentet j

verbi facíws efl caro, que fimul negant impana-

tionem &c.

omnipot

quod [nti

«;

y eft,neli

- Dices 1. ia c. 6. Joaz. loquitut. metaphorice,

aut moraliter de carne fua , & fumptione carnis

fj oetim t

per fidem : Spiritus efl , qui vivificat.

( 2- Chïia

i u

flus fepe locutus eft de fe ? fezfz, zozz literali,

d

e. g. ego fum pera, vermis & non homo fecundum

S Mp od

formam externam in paílione &c. Imo de Eucha«

p i

riftia dicitur effe Mazzza , quod tantum fapore re-

jfil at

ferebat cibum ,

quem comedens optabat &c.

yut al

(3. Hac doctrina introducta eft ab /4zaflafío Si-

gulan 00

zaita Sec. VIl. ccepit ergo traditio an. 636. aut

vicur ol

faltem à - Pafcbafio Radberto Sec, 1X 818. cui fe

gl curextt

oppofuere ftatim Ratramnus Abb. Orbacenf. juífu

j Qu

Caroli Calvi 850, fcribens: Rabanus Maurus, &

Iu

Amalarius Metenf. ita Blondellus & Claudius Cal-

viniani.

(4. S. Patres fepe figüram folum agno-

fcunt corporis Chrifti in. Euch, Tertull. ait: Crz-

ffefio

ni r

uj in paue corpus fuum vepra[entat. Eufebius

n ECC[

Cüa»&

Cafareenf. Chrifius juffrt. difcipulos: corporis. proprit

herdi, ^

imagizem facere, S. Ambrofius : Uimbra eff im Le-

« gt h

ge,. imago im Evanugelio, oevitas im cmlo, bic ofe

jrina de t

fertur Chriflus in, imaginue. S. Aug; tr. in Joan. 25.

ff imtio j

Hic efl pamis de ce/o —— quod pertiuet ad virtu-

p O

zenr Sacramenti, mon quod pertimet ad vifibile Sa-

, :

crameutum ; qui manuducat imtu) ia corde, mom

arius ff

gä!d

qui foris premit dente, & alibit Crede, &2 mam-

t adelti

éucafli; ubi effedtum , virtutem & fumptionem

Sacra.

condet

Ui

XIO

E o

Sacramenti invifibilem dicit ,

& fidei adfcribit,

BVT

R. ad :. d. a. Loquitur moraliter de carne in

Duig

Sacramento contenta zz. a. de homine mere ad

fie d

frmlir.

fenfum externum judicante , feu fapientia carna.

li C a. No£. hoc Caput 6. Joan. in quatuor partee

—

gt ad

dividitur.

1ma, eft occafio loquendi de Euchari.

djla di

ftia, de paze mazeriali in $. panibus multiplica-

ttür, ]

to per 25. verfus.

2da. de fpiritzali feu fide in

Ti

Thlral

Incarnationem fub figura panis vivi, qui de coelo

defcendit, ficut olim Manna ufque ad 52. verfum.

It inte

jtia de paze facramentati ufque ad 61. verfum.,

d pecies.

&lental

4. Propter murmur quorundam fequitur adbor-

fatio, ut non fecundum carnem fentiamus, fed

li, 2

lm-da

fpiritum : Caro zzoz prodefl quidquam. d 2. d. a.

Locutus eft de fe ip fenfu non literali ,

quando

ateriale

fenfum metaphoricum indicat vel ipfa Scrptzra ,

ia

li E

vel zmateria, vel cireumflantie C. a. a'iter & ubi-

tüm , Qu

que z. a. alias dici poffet : vox eff accipitar pro

lconqclafl

