
nare, pertinent ad hetredes Titii , & fructus 2di

ulicatui

femeftris incipiendo à menfe Septembri pertinent

foto ctr

ad dominum directum , cum his ultimis menfibus

folus fundus & fundi dominus attendatur. V. L. 2.

X tempus

yr, fen.

feud. tit. 28. ergo fi Titius vafallus moriatur-2do

Martii , omnes fructus , non attendendo , an pen-

vitas P.

tem al

dentes, aà collecti fint, pettinent e. g. ad duas

filias Titii, fi 2. Septembris, omnes promifcue ad

trandio

cum at

dominum directum. Sic tacita hominum conventio,

falvo tamen Jure Statutarii.

ii

(ententity

ynditiote

- condult

[e dictt:

g m

De Sdcmmen?z's unverfem.

yorir i

jos ao

Q. $. Dogmatica.

lod Y

certa G

De natura 899 mumero Sacramentovum.

a T

: bt. Ervrores novatorum & hæreti&örum in com-

r piri

49.

adex il

pendio hi fünt partim ex S, Epiphanio L. de

beref. Theodoreto L. de bereticorum fabzulis , par-

allegi

tim ex recentioribus Polemicis,

1. Zrcbontici

jebitor

ceu protoheretici fere oppugnabant omnia Sacra-

orna d.eb,].w'

menta , ut àdco applicatio: redemptionis confiftat

7 bonorülïl

Manichbei cum Ga-

gnaom i

in fola cognitione veri Dei.

janis Baptifmum , cum Encratitis matrimonium ,

t fua p*

ANovatiazi eonfirmationem & poenitentiam , Pee

Ut qllG

.Si 6b

£robrufiami cum Joan. Scoto Erigena an. 880. cum

Berengario Archidiac. Andegav. Euchariftiam , 7-

jbito o

bigenfes extr. unctionem ,

'Tbaudemi. ordinem,

4m « a

2. Hos fecuti prztér Lutherum , Calvinum & Me-

et m

lanchtonem Authorem Auguftanz Cenfelífion

is £res

ntad

d

gunu

Süc'?'a-

64

m )og.í m

Sacramentarii Carolttadius |Canonic. Wittemb.

al s

Oecolampadius, Monach. & Zwinglius Paroch. &

lt

quatuor combinatores ,

Cailly Paroch. Cadomi,

aiit

'Thierry de Maixnes Monach. Ellies Dupin & Cou-

D7

rayer, qui ex Ecclefia Anglicana & Gallicana mix-

GUf

tum quoddam fpurium facere conabantur ; ut ni-

ifuna

hil dicam de illis, qui ipfam clavem Sacramen-

figii

torum , feu Baptifmum adulterabant , quales 2zaa-

Qdind

[

tuoy primavii ratione formz fuere : — Paulianiltz :

ij

Baptizatur N. im womine Patris per Filium im

jred

Spiriu. Apoftolici: Baptizo te izm tribus fine initio

hn

principiis , tribus Filüs, €g tribus Paracletis. Euno-

ii

miani non ultimi ex Arianis: Ego Ze zmergo im

Veter;

niofem Cbrifi, & Montanifte : Ego £e baptizo im

fita], Q

Patren , 62 Film Mostamwm €3 Prifcilam.

pio j

Dum ijnterim quatuor alii materiam corrupere ,

traditi

AMarcofi oleum , Zfrmezi quidam lac

Qtem

, Flagellautes

fanguinem ,. & Jacobite ignem adhibentes.

GIæCj;

2. Cum maximu;n hic negotium faceffant

: Diü

Graci, ritus Ecclefie noftre Latinz & Grece re-

r

cenfebo quoad eífentialia materie & forme. Ba-

(tufry,

piHfmi mat. aqua elementaris & ablutio.

Forma

ER

ZLat.

Bapiizo te im womime P. €9 F. €2 -Spiri-

itrin(

ius $. Greca: Baptizetur ferows. Chrifli im suomiae

P. (2 F. C2 $p. $.

( 3.

Cozfirmatiomis mat.

m f

Sin

chrifma & inunctio in fronte.

Forima Lat. Comu-

defini

Jirmo te &3c. Grac. S. prinzum. chrifmate iuun-

1777

geutes, C9 froutem €3 oculos g4 azres Cgc. cou-

&il

Jignautes . dicimus : Signaculum doni Spivitus S.

li j

(5. Eucbariflie mat. Lat. panis azymus & vinum

U Ven

& vite. Form. Hoc efl corpus sneum : bic efl ca-

lix fanguinis mei. Grec. panis fermentatus. Forz.

pray

19' Co

Rogams te Chrifle , ut Sp. $. pauem bunc faciat

corpus S. Jefa Chrili. fic de vino. — (4. Pesiten-

J

flïiq

4

(j

fie mat, peccata perfonalia hominis baptizati &

que

UT

confeíTio dolorofa. form. Lat, deprecatoria ufi

ad

QHO fm

À

P.

f&)o(ä;

65

W/ittem,

ad Sæc. XII. tum indicativa : abfolco ze à pecca-

Paroch, d

zis dwiy. Grec. aliquorum faltem : D. Jefa ! ve-

Cadomi,

gnitte ,- Yelaxa ,- coridoma peccata.

( $. Ext. 1.

jin & C

élionis mat. oleum benedictum,- Forz, Lat. indi-

licara n

cativa ufque ad Szc. Xll. tum deprecativa: per

r ; ul

iflam unélionem indulgeat tibi Deus , quidquid dee

Gacrant«

Jiquifli. Grec. femper deprecatoria , faltem adjun-

ales qui

€ta indicativie : zego £e , ut more miliis agreas

(6. Ordinis mat. Lat.

aylianilla:

golfis faperave potceflazes,

Filium i

porrectio inftrumentorum : Grac. femper impofitio

; fite ii

manuum. Form. Lat. accipe poteflatem vel, accipe

iletis, B

Spirituni $, Ggc. Grec. Diviza gratia promovet N.

jc i

Venerabilem im Prvesbyteyum. (.. Matrimoniü

3uat. corpora habilia, traditio juris. Forzt. accee

ie r

: pj

'"ptio juris mutui in corpora , vel figna externa

traditionis & acceptationis, cui Sacerdos addit ut

| eorripat

Jl

ceremoniam : Égo vos comjuugo ia imatrimonium.

o

Græci addunt impofitionem corong , & orationem,

; Dico jam 1. Sacramentum in genere bene de-

41.

1 (abefïar»'

Gtgce P

finitur : Sigmum feufibile divinitus iuflitutum ad

Unde quia

ymz P

coufecrandum | Jabjecium. Juum . Deo.

Sacramenta V. L. conferebant folum fanctitatem

p Eu

'

"E

extrinfecam feu Zega/em , qua aggregabatur fubje-

&um populo electo , cui credita funt eloquia Dei,

üin i

o P

- Sacramenta .antem internam feu /azdlificantem ,

"

definitur Sacramentum N. L. Sigzzim Jeunfibile di-

"^

if

ii

vinitus iufliiutum ad conferemdam — [ubjeco fuo

]

gratiam Jaucfificantem. Rat. Hec definitio conve-

u "

nit iis, que certo conftant nobis ex revelatis ,

ii ^

convenit omni & foli Sacramento , convenit fenfui

j & m

& praxi Ecclefiz. — Certe Aug. contra Fauttum L.

li *

19. C. I1. ait: lz zullum nomen Religiouis fiwe

!

$ for

verum five falfum coagulari bomimes po||unt , zifs

yi fir

p

aliquorum Sacramentorum. vifibilium conartio col.

Jigastur; & ficut omnes Religiones Deos fuos ali-

aptizat

uS r«

tibug

Ti —0 )

Jquoi facfificia Foluere , ita aliquibus fenfibilib

b

66

NOooCH

tibus velut milites in militiam adunatz funt. In

I

fpecie convenit definitio remedio peccati origina-

gni;

lis in L. Nature, de quo Aug. contra julianum

du

L. 1. c, 11.. Nec ideo. credendzus eft, aute circu-

cifiozem famulos , quibus imerat Mediatoris fides ,

iU

[rità :

zullo Sacramento. Ejas. opitulatos. e[fe parvadis fuiss

quamvis, quid ilud effet, aliqua nece[Jaria caufa

i A

Scriptuya. volucrit.

l fui

Convenit circumcifioni , quz

fub Abrahamo 4o0. annis ante Moyfen orta perfe«

& E

veravit in L. fcripta ufque ad Chriftum petr 20oo.

gti *

annos przter alia Sacramenta purificationum &c.&c.

ftttdug

42

*

&b

Dico 2, Iz L. gratie funt [eptem Sacramenta

precdje , que à Chriflo iflituta. couflaut. vebus

tj

danquam maleria,

Diier,

vevbis tauquam forma, t

virizie can[audi gratiam fandlificamtem. — Rat, 1.

Perpetua traditio Apoftolica ex principio Aug. de

KE

gratia :

Baptifmo L. 4. c. 24. — Ozod zeziverfa tenet Ecclefia ,

3uy,

4zec à Concilis infütutzm, fed fempevr vetemiun

el, mom wifi autboritate Apoflolica 1raditum : cer-

& Q

Lhme cveditur , hoc eft, à Chrifto conftitutum

UUR

& per Apoftolos promulgatum eft maxime, quan-

Qu i.

do Ecclefia opiniones contrarias ftatim , ut natze

t N

unt, ut errores in fide aut haerefes damnavit ;

BUHTTN

hujufmodi eft doctrina de Sacrámentorum nume-

hg

IO.

2, Signa characteriftica Sacramenti conve-

niunt folis & fingulis his feptem Sacramentis, Ba-

.l d

Ej

pémo, Cozfrmationi, Encbariflie ,. Peuitentia ,

Ext. Unciioni , Ordizi €9 Matvimonio, p. a.

Ad,

huj

Hzc figna funt tria, ut detur rizus fenfibilis cone

]u C0l

ftans rebus & verbis; ut promiffrio gratie imme-

Á

diate ipfi actioni cum debita intentione pofitze

fptem

facta; ut zandatzuim Cbrifli ufurpandi hanc actio-

nem ad fignificandam & caufandam gratiam in

Thà dici

mg(m

fubjecto recipiente: fed hec dantur, utex verbo

08 N

fg;ipto deducitur.

li hg

pn 0i

1. De

m

67

(0B52o9C€S

, h

1. De Baþt. Mavc. ult. ritus : Bapzizantes eos,

j onpin

gtatia; qui baptizatus

fueritv, Jalvus erit. mane

,

Jutanit

datum : ze &3c.

1fe Cirttts

doris f

2. Confirm. .4. 8. ritus; lmpomebant maum.

gratia : accipiebazt. Spiritzm S. mandatum ; factum

ulb j

furia aj

ipfum Apoftolorum , qui fine mandato Chrifti non

aufi fuiffent hoc palam facere.

füom, que

n petà

3. Euchar. Joam. 6. ritus : dccepiz pasem

€2c.

uifi

Tcpo

gratia ; qz mardaucave

h

Yit, wz'vgt. mandatum :

munácts

mauducaveri [75. .

4. Poenit. Joa:z. 20. ritus & gratia: Ororzmt ve-

fnma

sifeviiis. mandatum : ego smitzo v05, Jicut me

ijut p

Pater.

j v

& Mb

-s. Ext. Un&. Jacob. 5. ritus : Oremt Juper ipfum.

pio h

1

gratia : . i peccatis ii , remittuntur. mandatumz

t h

inducat: Presbyteros.

, veftitii

6. Ord. z. "T'inotb. 4. ritus: per impofitionem

fituis 0

manunuum. gratia & mandatum ; refufcites gratiam ;

onfütutl

que n te.

ff qi

NT

4. Matrim. Epbef. g.y ritus : Nfatrimonz'um ide

guuim Sacramentum. gratia & mandatum ; 2z Chrie

du

D

n m

jto

€3 Ecclefta.

Quibus omnibus addi poffunt

.alii a

dhuc textus , e. g. Ephef. s. U£ faucfificavet

nií (

yat, D*

- Ecclefiam | sumdams lavacro. aque 62 verbo. vite.

Ad. 9. Lnupouebast mauus fuper illos. &9' accipie-

Pæiiiïmïü !

bant Spivitum S. ]ac. g. Comfitemimi alterutrum

ii ?^

xb

peccata veftra. Unde tertium Florent. zz decret. ad

Zrimenos una cum Ecclefia Orientali profitetur

ia n

ye p

feptem Sacramenta , & Trid, S. 7. caz. 1. anathe-

ma dicit, /; quis dixevit , Sacramenta, N. L. 91032

anc o

itata , aut effe plura

;ratiam l

fui[fe omuia à Chrifto D. iufi

ldem docent S. PP.

Ti

vel pauciora quam .fepten.

fic Aug. de Baptifmo L. 5. c.

20. Audit Deut de«

H ,

; J

precantem Juper. aquam Baftz;/'mi , Juper ole

uper

68

B 510

Jatper Eucba'r'g)'iz'am, Juper capita eov

;

2 , qg:zþui

x

4 (f

manus anponitar.

Craen

Cf ft

43.

Dico 3. Hac tamen Sacrasmenta. 22ó:

potefl Ec.

Cen (

clefia. fab]lautialiter mutare , fed quadam. accidene

[73

zaliter. circa illa.

Rat. x. Apoftolus 1. Cor, z1. de-

A.

claratis fubftantialibus circa Euchariftiam , de ac-

n p

cefforiis addit : QCezera, cum vemero, difpomam.

UT

Unde Trid. S. 21. c. 2. docet: poteftatem in Ec-

ha br

clefia relictam 'effe z Sacramezzorum: difpeufa-

pua

Zione falva eorum fubflautia mucandi aliqua & fta-

fitition

tuendi.

2. Comveniem: efl, ut Dominus peregre

Á p

abiens adminiftratori fuo relinquat aliquam pote-

D0n j

ftatem pro diverfis circumftantiis ex prudenti arbi-

Cafoorge

trio aliqua difponendi; quod Ecc/efa. fape fecit ,

ldb

quz in his materiis concernentibus fidem aut me-

f r

dia falutis errare nequit juxta Aug. regulam : Noz

Sacran

credereim Evangelio ,. wifi me Ecclefie doceret att-

£boritas.

ülfj, |

Á

if $

ddtgyt

4

Dices coutra x. C. Definitio Sacmmeäiz' debet

Pa

explicáre , Sacramentum effe //ezzn Jlabile inttar

Ut Dtge

legis; ideo enim in ftatu innocentiz nullum fuit

li W

Sacramentum , quia brevi tempore duravit, &

1. d,

Symbolicum , feu fignum habens fimilitudinem cum

fao effectu.

VC

2. Sacrantezía V. L. vel non foe-

Qqua &

runt Sacramenta , vel zqualia noftris, ut !nnoc,

6a

lL. c. zmajores. 3. de Bapt. quia caufabant etiam

finti

gratiam faudlificantem

; ut temedium L. Nature ,

Oiatjor

& circumcifio ; fiquidem remittebant peccatum

Y proy

originale , & omnis remiffio fit per infufionem

gratia.

3. Remedium L. Natuve non fuit Sacra-

. lrifi

ET

mentum. p. 4. Non habuit ritum externum ; &

fides parentum vel" miniftri interna non poteft al.-

M t

lii

teri prodeffe , non agit ex opere operato ex ipfa

acione immediate ,

aut merito alieno Chrifti,

RI Q

t

maxime, Íi parentes fuiffent in: ftatu peccati.

n&.[

4 CiT-

69

moocH

! ngibyi

4. Circuicifio non fuit Sacramentum. . a. Säu

cramentum dehet effe smedisin commune 5 circume

cifio folum parvulis & quidem die 8vo duntaxat.

gf D.

Certe Chriftus Rom. 15. dicitur Mizzifler circume-

à aC

& tamen certum eft, in N. L. non effe

cifionis ,

w 1. d

Sacramentum : ergo mec prius.

. Similia de efu

3, d

agni pafchalis ,

facrificiis pacificis vel pro pecca-

iij poam.

to, qu& fimul fuere tunc Sacramenta. .R« ad 1.

n i E

9. a. Predicatum Szabile effe effentiale negat Zfrza-

ije

ga cum aliis : Symbolieun: fatis exprimitur per de-

finiionem & eít proprietas emanans primum 'ex

yi

Ad 2. z. a. Innoc.

s porept

figno practico fanctificationis.

non intendit paritatem in effódíu, fed in appi

pam [)Ot&

denr a

caiionme, quod infantes merito baptizentur contra

I Áii

Anabazptiftarum przdeceffores, ficut olim circum-

cifi funt. Prob. d. Caufabant gratiam fanct. ipfa

lem at

yim: M

Sacramenta V. L. . a. fides interna miniftro-

rum, quam continebant Sacramenta. C. a. Paulus

d d

ipfe Sacramenta vocat Ga4 4. imfirma €9 egena

elementa, Heb. 7. zibilad perfüclum adducebaut,,

ner;iz' du

PP. azie Aug. circumcifionem valde deprimunt

ut precifam à fide interna , PP. pof? A4ug. attol-

Ti iniïa;

sullom tl

lunt illam propter &idem inclufam. — 44 3. 77 4. a

grob. d. a. Non habuit ritum externum 40bis 110f2

lyrarit,

vel à Deo determinatum , ficut etiam Chriftus ali«

ylinem am

qua Sacramenta non in fpecie infima determinavit

d o *

C. a. aliquem in communi , e. g. elevationem in-

fantis verfus coelum , elevationem manuum cum

pupt eli

oiatione , facrificium z a. fides ob bonum prolis

j, Natr

eccatull

ex promiffione Dei /pecia/; , privilegio , & meritis

Chrifti ex opere operantis operabatur de comgrzo

falionen

jit Sacra

in juftis , £ comdiio in non juftis parentibus ,

fere ut folent applicari zzdzgemtie pet modum

3uftl ;

fuffrapi. d 4. s. a. prob. d. Non fuit univere

pote& J

fale medium , cujus defectus tamen fzppleri po*

|ex ip.fä

tuit per aliud medium

, €. g. remedium L. Natura

Chfi&ïf

a. Chriftus dictus eft Mz-

cciti

C. a. non fupplebile z.

,

3

uiier

h

(

79

ä)O(ä

zifler cireumcifionis, non , ut Minifter Sacramen-

DA

ti, fed ut Pradicator, miffus à Patre ad przdi.

(iqtit.

candam Judzis circumcifionem. Ex quibus patet r.

qufen

rejiciendas effe definitiones hreticorum , L. 5306f

Atl

nianorum , quod Sacramentum fit: Sigmum diflin-

Gnt m

&ivum. Chrifliani à Judaeo C2 Gentili — Anaba.

Tentor

ptiftarum: — 4dnonitio ad vitam bozam.

Zwin-

dl C

glii :

O

.

P

piguoratio [ui ad militiam Chrsfli.

,Cal-

Myaue

vini & Lutheri

Sigillum obfignans promi[frouem

Iilra a

gratie, velexcitams flem i2 Chriflum. Patet 2.

f

Deum nunquam defliruiffe bowiines etiam patvus

Ti$, du

AiNtgnog

los mediis neceffariis falutis, cum remedium pec-

cati originalis vel propriz vel parentum libertati

Qubl

allegarit , , eo

Qüvis e

fqug internis infpirationibus horta-

fus fit,

tbos ,

Vs

45»

Dicer conim 2. C. Non funt feptem præbife

prob, .

acramenta: p. a. Si numerus feptenarius eífet

(9r [

. dogma, deberet ex Verbo £radizo , vel. Jcripto id

oj

conftare : neutrum fit. p. ss ( 1. Traditio ut lit le-

ts Lue

gitima , debet efTe cozlaz; à tempore Apoftolorum ,

ttdes

zziverfalis, per $. P P. propagata tanquam teftes : ta«

att, (

lis non eft noftra, cum Cyrillus Lzcavis Ep. Grac.

Cl

1638. in formula fidei Legato Hollandico tradita

in Ed

cum Ecclefia Orientali duo folum Sacramenta pro-

Sacra

" fiteatur.

(2. Scripiura nullibi a(fignat plura Sa-

lt n

cramenta , & feptem determinate , quod in re fum-

Cite $

mi momenti fieri oporteret.

(3. $. PP. nullibi

prini

feptem Sacramenta enumerant

; imo S. Chryfoft.

4ls,

duo tantum ,

quz ex latere Chrifti fluxerunt,

Trüenta

Jaugais, & agua, hoc eft, Euchariftia & Bapti-

gharin

fmus. S. &mbrof. L. i. de Sacramemti. & can.

Pquenx

sulti. cau[. 1. q. 1. tria, aquam, chrifma, fan-

guinem &c.

üIis [)

(4. Imo vefevumt piura. Cyprianus

Wint.

etiam /otionem pedum in coena ult. L. de cavdizal.

Chrifli operibus. quia habet ritum , promiffionem

l "8

Tin]

gratie ; Ji zom lavevo te ,. 401 babebis partem. im

U

ame,

&52o0CS

"x

acratet.

wre, & mandatum : Jficut égo feci, ita Cg) vos fa»

cum €x opere operato

àd prad

ciafis. ali mariyrium ,

üs patt l

conferat gratiam , alii /acy?fic

ium, utin V. T. alii

diédlam/ vel Sacramentalia , qu& voe

L5

aquam beue

nut. dif

cant myfteria.

( $. Sigua cbavaéíeriftica Sacrae

L

mentorum funt gráàti

s excogitata , partim quia

, Atb

& LW

etiam conveniunt Bapzi[izo ,Joannis , partim etiam

Sacranmentis V. L. que fuerunt actiones Dei, ficut

fi

(.6. De facto zzos zume-

nrrlfouett

nofítra actiodes Chrifti,

vamus plura , Íc. Baptifium faminis & fangui-

- Datet

m pan

nis, duz Enucbariflis in heri , unum , alterum per-

quems in facto effe,. confe[fiouem privatam &

um (f

ordines faltem 3 hierarchicos , quorum

y lbet

publioem ,

quivis cft Sacran

jentum, ( 3. Non omnia conftant

ibus hufe

rebus, ut confe

ffio, autverbis, ut matrimonium.

R. s. a. ad

V. Symopfüs T'beol. tvipayt. moval.

qrob. C. M. s. s. ad 1. C. M. s. m. Cyrili Lu-

m r

narius ei

cari; formula fidei fuit falfo per pecuniam a per-

fido in gratiam Hollandiz o

btenta, unde damnae

] fw'iþto i

onftantinop. & Jerofol.

yinut lt e

tus Lucaris 166g. à Conc. C

tefte March. de Nointel Legato Gall. per Jeremiam

oftplorur ,

Patr. CP, Ecclefia Greca, ÁArmena, JEgyptiaca,

hs

Chaldaica, Ruffa , Moldav

a tefte Nicolao Spadario

b5 6ret

in Enchir. Holmiz 1667. con

feff funt , fe fepterm

jio tradit

Sacramenta, femper. eredidi[Je. A4d 2. d. a. Scriptuma

gmenta

hoc nunquam dicit terminis expZicitis C. a. impli-

; plun ?

cite & quoad rem ipfam z. a. ficut nunquam ex-

jinre lP

primit voces

: bhomoufion , transfubftantiatio &c.

) nl

ZAd 3. d.a. S.

P. finguli non teftantur feptem Sacra-

-

Ch tj [OR-

menta Zy. a, cum ve€

| tunc nulli hzeretici hoc impu-

duxerüt

vel circumftantiz , &: g.

gnarint , dum fcripferünt ,

| & B

loquendo ad catechumenos t

ria folum Sacramenta

. & d

vel &udio ea occul.

ilis explicanda poftularint ,

Chriftia-

fitid fit

tarint ,' ne Gentilib

us anfam profanandi ,

(jpriants

nos vexandi darent.

Non teftantur hoc PP. onnes

| mïdmm"

ml feu collectim fumpti,

& quivis fine exclue

textus ;

niffione?

Jioue xeliquorum Sacramentorum 75 4

ariam l

E 4

Sanguis

1l

72

& ooí( m

Sauguis €g anga vatie explicatar : S. Ambrof

vim g

Aug. Beda intelligunt per fan

o t

guinem virtutem ju-

füficandi ex paffione Chrifti

5

per aquam Bapti-

li p

fmum ceu inftrumentum.

Crili

ZAd 4. 71. a. Quia bic L.

eft Apocryphus$ ab Arnaldo

Bone Vallis fcriptus.

fium (

Lotio pedum pro fine habet exercitium | virtütis

1n [icer

moralis obedientiz à privata Petri perfona obti«

nendum, non fignificationem gratiz ex opere ope-

Dice

fato. Martyrium ptofeffionem fidei, eftque prz-

[

terius,

ceptum per accidens ob injuftam tyrannidem al-

feticul

Sacrificium ad cultum Dei,

Sacraimentae

ftidinis ;

lia dicuntur myfteria in alio fenfu , fcil. Sacra-

!i Wfurp.

mentum concomitantis, vel imitantis ceremonize

TMOt

facrae;

ld $. n. a. Sicut frgua credibilitati fidei

Mutare

collecta funt ex variis locis Scripture & traditios

Tiéntur

num , ita hec ex Verbo Dei & Ecclefia; nec con-

bt

veniunt Bapzifmo Joazmir, qui folum erat mera

wniverf

ceremonia in fignum internz poenitentie ceu vire

Vigue a

tutis , nec Sacramezts V. L. que non fiebant

nomine Dei feu in perfona Dei, cum Deus non

i I

fütitg (

poffit fe colere in perfona fui vices agente , ficut

de Qrdi

nos Deum vices Chrifti Deihominis agentes. 44

Teminit

6. d. a. Nec funt plura Sacramenta partia/ia , quae

Atl

in eundem finem.tendunt, & conítituunt unum

Wg.

Sacramentum 4/oza/e ac completum C. a. plura

Atng

totalia aut difpatata zz a. iz Jpecie : Baptifmus

Qu ]

flaminis & (fanguinis non fünt Sacramenta, licet

Qunc|

ultimus ex opere o

perato producat effe&um, &

bl

Euchariftia zz facfo,

eft idem Sacramentum , quod

petfon

77 fieri ( excepto ter

mino à quo, feu fübftantia

fiàt F

panis, quae eft pars

converfionis, non Sacramen-

t1) cum verba morali

ter perfeverent.

Inpi

a s. d. a.

m D

Non conftant rebus corp

oralibu: , & verbis forma-

dibut C. a.

moraliter & zquivalenter talibus zz. a.

Idefs

ideo Trid.

vocat actus

um

poenitentis qzafi materiam.

Quod autem Chriftas v

DN [

erba pro forma affumpferit ,

fenfts

caufa eft ,

quia verba babent inter figna maximam

0j $

!

vim

^

n

& »oot(iS»

E

Mimbrof

(

vim fignificandi, & in honorem Verbi , Jpler quod

totem j

omnia facta funt.

Quod autem adfio facramerta-

lis peccato faepe infecta &t, non obeft valori , cum

m Bo

Á

ia JJ

Chritus eam acceptet pro fua moraliter actione

folum' füb ratione actionis & ad fSnem valoris,

dipts

n virtitt

non ljc;ntiæ.

(ona. obti

Dices coutra 3. C. Ecclefia vel mutavit multa

46.

opere opt

(ique gre-

fübflantialitim in Sacramentis, vel expofuit illa

videm d.

periculo zzul/izati?, & homines periculo zmcerti-

Ocr d

fudizs; cum Chriftus ea . inftituerit cozdztiouate ,

fi ufurpentur juxta fuam infütutionem , & fzpe

(cil

cerefion

incertum (it, quid ad fubftantiam pertineat. p.a.

Mutare partem effentialem Sacramenti , eft Sacra-

vlitati t

& r

mentum mutare fubítantialiter : hoc facit Ecclefia.

p. .

I.I

zoad uetevias. "Tviua imumerfio duravit

m

erat m

univerfim ad Szc. XIII. & fpeciatim in Occidente

ufque ad Sec, V. tanquam profeffio S. Trinitatis

jp ceu n

i Bapti[mo. Im Coufirimatione Latinorum znpofitio

x fiebant

Deus n01

s14n; ufque ad Sxc. VIl. quo Alcuinus primus

de Ordine Romano , & ex hoc de chrifmatione

nte , ltit

ntes

meminit, & ipfi chrifmati Orientales 35. fpecies

aromatum immifcent.

In Ordiue olim ubique, &

alia , Q*

at vt

hodie apud Grecos zzmpofitio matzum viget , apud

Latinos porrectio inftrumentotum adhibetur à Sz-

:- h

tlf

culo Xl. olim tres tantum ordines hierarchici ,

Baptif[lws

nunc feptem.

In matrimomio nunc conztracfus pu-

o I

blicas coram Parocho à Sec. XVI. prius quicunque

fecurts

perfonarum habilium. p. s. 2.. Quoad formas.i Va-

tülfl , qx]l!l

l

riat Ecclefia zz Baptifo; valebat olim formà :

fbf

Baptizo te im Nomiue Jefu, ut ipfe Nicolaus !.

Gacramele

eam Bulgaris ratam habüerit.

In Conjirmatiomne

TL

Ecclefia Latina olim adhibuit deprecativam , ut Or-

is form-

do Romanus refert: Sigza eos Domjnue,figso cvtu-

|bus t (

cii, & Grece poft s. fenfuum inunctiones 4.

*

aferiati

fenfüuum in -capite addunt folum

$

Siguaciliom

impfefifi

s

bariflia forma apud G*

ia

doni Sgiritw S&. Iu Euc

Es

n

yn

74

u

o € À

cos eft depvecativa , apud Laiinos indicatioa ; certe

il

Grzcis verba indicativa : Habeo ze abfolutum ab

t &

Arcudio & Goario afficta effe zz pozitentia docet

filom d

Morinus; de cetero , forma abfolutionis eft apüd

cie af

Gracos deprecatoria, apud Latinos fuit ufque ad

3 füce

$zc. XIll. quod contra. naturam jJudicii videtur,

defa f

Paritev im Ext. unclióne apud Grzcos femper de-

à Chril

precativa , apud Latinos zzdicaziva ufque. ad Sac.

e

Sitilnt

XII.

Iu Ovdine formz rurfus diverfz

*

denique

ettündat

forme conditionatz primum introductz Sxc. VIII.

Jropter

cujus veftigium habetur in Capitulari Caroli M.

fantum

& iberatio ext. ztüifiouis primum tempore Pii il,

Tmerfonr

cui petenti hoc Sacramentum in ultimo morbo

fl, Q

2do Cardinales obftitere , fed fruftra , z coxzin.

Fili t

JFleury 10. 29.

R. 1. ad. bec. amiver[aliter. .21. a.

tnfta p

Vel Hcclefia habuit fundamenta certa ex traditio-

fe, f

ne, velcerto affiftentiam Divinam , ne in re tan-

pet

ta mutaret aliquid effentiale: Ergo quod ut vali.

bifa f

dum approbarunt Ecclefiz Grecz vel Lating , fuit

t£ jn |

validum.

244 .« RU MC

fi vera funt, con-

futdsty

cernebant folum partes Sactamenti accidemzali-

'ratora

&er , vel indirecle, ut i aliqua peccata fibi refer.

n fenf

vat, fupponitur, quod Chriftus determinarit pro

dfengi

materia peccaza [ubditi €g'c. C. a. fubftantialiter

4). Du

& directe zz a. Subllamtialiter mutare eit aliam

e&xn

materiam vel fenfum formz dare , quam Chriftus

hs; l

determinarit, & illi'addere vim fignificandi gra-

Vettic

tiam ; potuit autem Chriftus has partes determi-

lisini

naffe Zz aliguo gexere, füb quo implicite conti-

Undii

nentur.plures fpecies, e. g. ordinem fub actione

Tüffj 4

indicante poteflatem minifterii conferendi , matri-

Tiüg )

monium fub przedicato coztraéfus legitimi Gac. vel

fititg

alteyuative fub fpecie alterutra hac vel illa nomi-

(tig

natim , e. $. Cozfirmaziozem dandam fub impofi-

ftint;

tione nuda manuum aut chrifmatione

?

aut

Cfmne

utraque fimul ; formam exzreme zazcfionis fub for-

1 Bdargy

ma indicativa (qu& ex intentione inftituentis fit

&

impli-

$&5 ) o ( &

75

) cetl

implïcïte deprecativa ) aut füb explicite depfecai

uturt d

toria &c. electione penes Écclefiam relicta ; ubi

T

folom dubitatur, an ele&io Ecclefie pro una fpe-

s elapi

cie aífumenda fadia, é. g. abfolutione indicativa

in Béclefia Latina &c.- altera faltem pro eadem Ec-

t ufgued

i vidett

clefia fit zmvalida, wel tantum probibita, utpote

à Chriito jam conftituta ; de qua Simonet mu'ta.

femper

ye ad Gu

Siusilatim. R. x). La Baptifo Chriftus inftituit

x denia

emundationem corporis aqua elementari ; hzc

; Sur. V

propter Sabellianos, qui dixere , Trinitatem effe

x Caro

tantum tríia nomina, non perfonas, fub trina im«

merfione data eft, & ceffavit rurfus propter zfrza»

yac p li

rumo. m

z0r, qui propter fecundam immerfionem nomine

Filii tarbabant plebem.,

2) Iz Ordiue,.de quo

,l Qu

infra plura, in Ecclefia femper feptem oidines fues

ul i o

re, fed alicubi diftincti folum z fzis officiis , non

ex iil

ye in d

femper z perfogis, cum ab uno altiore miniftro

obita int. 3 ). Forme alique fueruut deprecati-

jgd d WA?'

ating , .

ve in fenfu Jaziore , in quantum omnis forma

fundatur in meritis Chrifti habentibus vim impe«

[ont, C0

m

tratoriam , aut in fenfu grammaticali, non iteui

in fenfu minifteriali , ut Simonet acriter ex S. T.

(ibi v

qinarnt p

defendit contra Morinum de forma poenitentie ;

4). Pro confufioue suclionum vitanda; Íciendum

abüandaliw

eft, non omnes apud Grzcos fuiffe Sacramenta-

; d at

les; fex zmiverfim lego illorum unctiones: Przma

L

m O

verticalis chrifmatica in Baptifmo

»

. Alia fronta-

ifcam f*

Jis in Confirmatione chrifmate data: 7eréiain Ext.

ps ditt

Unctione oleo facta: Qzarta in reditu hzretico-

cite &*

rum ad Ecclefiam reconciliatio , de qua S. Grego-

(ub ad0F

rius M. L. 4. ep. . fviamos per mamws impofe

di qtatt

tiowemi Occidens, per ssmiliouemi wevo S. chrifimatis

i B^

QOrieus ad ingre[fJum Ecclefie Catbolice veforimat :

E

b m]püll'

Qniuta quam ponitentibus fine alia fepe fatisfa-

dl

étione in confeffione imponebant, propterea c€os

redarguebat Ecclefíia Latina.

Sexía paílim fanis

1 [Ub fOf'

& zgris data mere caremonialis , fortaffis ad lu«

ituenti

crum ,

j

76

WO.

/

02

crum, cui inhiabant Greci.

Sini

&tb

v fex Impo.

&t í

fitioues manuns: erant ufitate in Ecclefia. Prima

Phryga

rcciplendis catechumenis.

ZAlieya in Confirmatio-

Condd

nc

Tertia in Ordinibus.

Ji05 non

Qzarta in reditu he-

reticorum.

Quista in reconciliatione poeniten-

tongm ?

W t

tium. Sexta egris & obfe(fis : Swper «gros mas

9

anus impoxeut, 6

$

beze babebunt. Mavc.ult. De

Ab leret

catechumenis refert rem Aug. £. 2. de peccat,

bäïg/;' ad

sHeYi4. C. 2. quod juverit notaffé pro decurfu.

(n] i

Quando autem à Cregorio 1X. per Legatos, à

jrotegtg

Gregorio X. per Conc. Lugdunenfe Il 1274. ab

lthopi

Eugenio lV. per Conc. Florent. tentata eft re.

frtroren

conciliatio Grzcorum. 1438 , & poftea Coptorum ,

UI

& Rufforum, fola proceflio Spiritus S. à Patre per

110 otbis

Filium, & ufus fermentati obftacula fuere praci-

Atehten

pua unionis: probabilius tamen Joazzzes Jejunator

jj Bithy

ob negatum [fibi à S. Gregorio M. Occumenici

Patriarche titulum Sec. 6. fermestato uti coe

2: (11

pit, & Latinos per contemiptum azymitas nomi-

Atlerp

nare-Mich. Cerularius , continuator fchifma

P

vis

a

-

V du

Photio Szc. 9. conflati.

fl

Pt

j

u

HCCE;)II

Aftnit

At

Q. 9. Dogmgtica.

& d

du ad valorem Sac*r'amentä räquimtur fdet

Diy :

minfvi aut vecipieutis ?

Atrtfpg

e

&C Ver

47

ef

o£. Ád r. anfam dedit inter S. Cyprz'amä::

cihis, ex

Atchiep. Carthag. & $. Stepbazmm I. Pont.

Áttlt ]

[

an. 255. qui uterque an. 257. fub Valeriano marty-

riumfubiit. Res ita fe habet: /4grippizus anteceffor

3. [ap

Bat r

Cypriani annis 40 circiter prius rebaptizavit baptiza-

tos à Miniftro hzretico. Cyprianus cum Firmiliano

3. ly

42 y.

Ep. Cmfarez in Afia idem facienduin cenfebat ,

eaque

Jnoj, j

f ao

à$50t(5

fe: Tup

éaque -fuþe'r re poft Conc. leonii & Synodis in

m Pt

Phrygia Carthagine tres Synodos collegit/ idem

onfirma.

concludentes , ac Legatos Romam mifit.

Stepha-

redita t

nus non admifit. Legatos ,

minatus etiam fepara-

tionem à communione ,

nifi à fententia recede-

; p

* 4grür m

rent, tenerentque validum e(fe Baptilmum etiam

-ab hzretico collatum , id reícribens: à qzacunque

t.t D

. lh gt

bevefi ad 0s vemnerint ,

nibil imuovetur , if

J dewr(q.

quod iraditum efl, ut mauws ili impouamtur ad

aff

peuitentiam, S. Aug. 96. annis poft

[^-23!

irmat, L. 3.

[s, d

L m d

de Bapi.c. 4. duo obfervat : Uyprianum rationibus

firmiorem fuiffe, Stephanum authoritate traditio-

u d

; Coptit

nis, & litem hanc de&fam effe à Concilio p/era-

yio oibis totius ac £rax[marino, quo paffim vel

Eu

foere p*

Atelatenfe in Gall. an. 3 14. velNicenum l. Oecutm.

p J

in Bithyn. an. 323. ccleþratum defignati credunt.

Qécuntat

2. Anfam ad 2. dedera Nalvmforef, qui cum

/0 üti æ'

Luthero verba forme fÍacramentalis conciozatoria

ia 000

effe dicunt , ut in. recipiente fidem in Chriftum

of 1

excitent, ut quz fola juftificet , vel cum Calvino

promifloria , ut recipiens in memoriam revocet,

& acceptet promiíliones Chrifti. — Mitius in hac re

--'-

Kemnitius verba concionatoria ut zsere acce[joria

admittit, Omefius pr

pmiü'oria etiaim . conjecratoria

elfe dicit.

Dico 1. A4d valorem Sacramenti nom vequiviiur

48*

ir&!ltk W

aecefJario fides im miniflro.

Rat. i. Definita eft

hec veritas poft S. Stephani mortem à 1o. Con-

ciliis, ex quibus Oecumenica quatuor. Sunt auteni

Ój ao

"Arelat. l. caz. 8. anno 214. Nicen. l. caz. 1g.

, , V

325. Laodicen. 364. Conftantinop. l. caz. 7. de

00 mratty

*.

Bapt.381. Capuan. c. 48. 389. Alexend. de ord.

antecelo

392. Ephefin. acfioze 7. 431.

Arelat, Il. c. t6.

jt bapt

452. Nicen. ll. acioze 3. confirmat priores fex

rimilia?

ixerit,

'Synod. 781. Trid. S. 7. eaz. 4f bapz. Si quis d

cenfebt

Bapti-

gaquc

CT

78

l?&)ö(ää

Baptifpaum ,. qui ätz'am datur ab bereticis — cum

Opito

iutentioue faciendi , quod facit Ecclefia , wom . effe

fnipnot

fl D

verum Baptifmum , anatb. 2, Minifter , qui agit

ex virtute divina , feu inftituentis principalis ,

tan jf

Q tdin

poteft exercere actum caufantem gratiam , fed

hzreticus &c. quia Joan. z. Supra quem videris

lm

Spiritum S. de[cendestem ,. bic efl , qui baptizat

ii g,

Chriftus,

3. Tvaditio, eaque legitima & genuina

tl addu

confervata in depofito Ecclefiz & fede Apoftolica ,

f n

ut S. Stephanus l. teffatur.

;iomine (

1 at a

1

Q polfunt

Dices contra b. C. ex vatione Gt36. . t. Baþti-

* (m

us ab hzretico, ordo collatus ab apoftata, con-

QUf ten

firmatio &c. collata non valet: p. a. Ex perfoua

E

muüsifivi, qui non habet jus conferendi Sacra-

dgger

menta, aa£ura Sacramenuti, quod foli Ecclefiz

joio

leeolem

Cath. concreditum eft, & effedía Sacramenti ,

gratia ab haretico dari non poteft: ergo &c. cer-

ibens,

Tücus |

te Eccl. 34. Ozi baptizatur à mortao, quid pro-

ficit lavatio ejas ? & Matt. 7. Nom poteft arbor s1a-

if ;

la bonos fruciws facere,

2. In Decret. Gratiani

4l i

lonoc. l. de Ordinatione : Q pervfedfionem Spiri-

UTR

z. quem acceperau , perdiderumt , non ejus dare

ï.lcr amen

plezitudiuem po[[umt. Cam. Apoftolorum 45. & 46.

Topuend

poena fufpenfionis indicitur iis , qui admittunt

Mlterg

Baptifmum hereticorum, Conc. Cafaraugufte Szc..

Colefg.

VÍl. habitum :

Clerici ab Arianis venientes con-

tahïüag |

fecrationem novam recipiant. Similia contra Moz-

Itin (

taxiflas feu Phryges aut Cataphryges, & Nova-

finitate

2ia:0$ Íeu Catharos.

3. S. Patres paffim idem

^. lg

docent, e. g. Leo L, ep. ad Niczetium : HLevetict

qUi Sücræ

nom jauciificantur per Baptifium.

Pelagius [I,

Wifenrie

apud Gratian. Scbz/matici corpus Chrifli 011 come

Vpetnd

j

ficiumt, Rebaptifmi neceffitatem etiam praxi quan-

i &t

doque confirmarunt s. magni nominis , Dionyfius

N

Rn

Alex. S. Athanaüus , S. Cyrillus Jerof. Optatus

ts p

Millevit. & S. Baülius Ep. Cafar. Jam Jic: hec

D

opinio

( $')oeo (

79

P (

opinio non fiit damnata à Niceno I cum hoc

DI

nonignorare poterant Doctores ifti, quia caz. 1o.

folum Paulianiftas propter aliam caufam rebapti-

, Qquiag

zari juffit ; ergo &c. ita poft Cyprianum Donatiftz ,

