vationis ab ingreffu Ecclefie, & fepultura facra.

7

'Icium fl"['ä:

]

jer

c. omnis utriu[3ue. in Lati lV. & Eugenii IV. Bullaz

£

Fide digna. unde lis enata inter dzzt. dvialdom ,

) Oblatiü "

qui nimis raro , & P. Picbom, qui quotidianam

) n

Communionem defendebat. ($. 4Egris ob tuífim

J

ntiati '

non eft neganda. Bene ob periculum v

omitus S.

J

TA

hoftia ;

hu

126

a »ooccw

E AE

hoftia ; nunqua&x tamen ad egrum deferenda prz.

quis eria

ut decidit

cife ad eam deofculandam , aut venerandam , nec

danda fub fpecie vizi coufecrati , nec fub pane

potel: ub

T. ong)

fimplici in fpecie vini intincto, fed in fpecie pa-

""

nis confecrati per aquam aut pürum vinum mae

fium ip o

Tbri p

defgöta, ut Bened. 14. de facrif.. MilJ. L: 3. c. 9.

i obli

79.

; Q. hic, a zz jejunio Ef feflo pracife localt

QU em |

thitrdae

liceat exire loco boc ad. evitaudam bauc L. pavti-

cularem , ut alibi ,' ubi non eft feftum , poffit la.

dünt G5

borare.

üpulari a

Dico, pracife /oca/i parvticulari , ne ex-

tendatur ad legem perfonalem univerfalem ,

fe-

imm Vl

ftum in Eccleia communiter celebratum &c, R.

d à [

Probabile efl licere exire loco.

Rat. r.

eft aztbo-

tfrontus.

xita; plurium cum lllfung. Suarez. Bonacina cum

jnta , f

Palao & aliis.

-

2. Lex /ocalir inherens loco obli-

! ptüpter

gat folum prefetes i loco [ubditos , & non pro-

&n8 àd &

Wre [pcur

hibet , ne quis declinet vim legis in actu 2do:

f. . lllius tendentia eft abfoluta & fimplex : pra-

LO

YO qpto

Jeutes tenenutur feflo , volo obferoavi fefium im locos

& egreílio nec prohibetur directe à lege,

nec

MIL noi

indirecte ratione fraudis : non directe ; aliter Lex

ittürleg

foret quodammodo geiiza prohibens abfentiam,

Uete t

& przcipiens obfervationem in loco: non indire-

n Wque

Cte ; quia 07 cezjetzv dolo facere , qui utitur ju-

ve [40 ; certe non cenfetur. ab[emzes prius obligare

kge pmm

ad ingreffum loci : ergo neque prius prafentes

mdjo (0

obligare ad permanentiam in loco.

3. 44 pari :

Prop. conditionata non afficit immediate conditio-

V QUeda

nem , fed folum conditionatam , e. g. voveo Reli-

Tnedises

gionem , fi patev cos[extiat : fed talis lex localis

Quia |

eft reipfa etiam conditionata: teneor obfervate ,

N frqugl

d)

fi prefens fim: poffum exiflens in loco legis p»o-

T Qu

czvare privilegium liberans me ab onere legis:

fl

agitu

Q g

ergo & actionem ponere liberantem me à loco

legis ,

ubi lex ne quidem poteít obligare, ex

fer bl

eflentia fua affixa loco,

4. 4b exemplis, Poteft

lg

quis

€$5»0oC $

quis evitare locum , ne in eo incurrat cenfuram ,

erenda p

ut decidit Bonifacius VIII. c. 2. de comflit. im 6.

andum,

poteft fubditus tranfire à loco ad evitandam poe-.

« fb p

nam, onera tributorum , requifitionem feptem te-

in (pectp

| vinon tà

ftium in condendo teftamento, ad alium ubi eft

^

liber à pradictis : ergo etiam à loco ubi lex alias

L Lyor

illum obligaret.

Si dicas 1. Abiens à loco, in

quo eum lex obligaret ,

agit in fraudem legis

eludende : ergo cum zl patrocimari fraus fua

haic L p

debeat €2c. p. a. Abiens à loco Parochice fuz , ut

im, Wq&t h

copulari alibi poífit Z mazrimomium, juxta Ur-

auyri , 6

verfalen,

banum VIIL. az. 1627. agit in fraudem legis :

abiens à fua Dicecefi , in qua inceftus eft cafue

um t

referoatus , in aliam ad evitandam refervationem ,

dub

juxta B. /zperzza. Clementis X.. non abfolvitur ali-

fonacti at

bi propter fraudem : ergo etiam &c.

( 2. Difce.

n ho

dens ad evitandam legem poffet zz gzadragefima

,6m p

adire locum difpenfatum : poffet Italus adire Ger-

jn adu 27

maniam , ut liceat ei vefci JacZicizis,

( 3. Talis

fimplet : P

nocet authoritati Legisjatoris, qui hujus potefta-

fl i hi

tem minuit; & fic poffent omnes exire, ut enere

1

varetur lex localis.

lge, P

(4. Non licet zz aliezo agro

e; al

effodere thefaurum , zz ff. de aqua pluv. arcend. et«

(

£o neque commodum quzrere in alieno loco.

on M

R. ad 1. primo z C. quia non eft paritas cum

iil

!

lege proprie legali particulari, quia à proprio Pa-

qul [

i

JP/

1l Obl

vocbo copulari eft lex univerfalis & perfonalis

u

pro bono matrimoniorum ,

lex ve[eroatiomis me-

prlUS p

m

I

jl

dia quedam lex eít inter. localem & perfonalem,

diare 0

immediate afficiens Confeffarios.

/Deinde zr. a.

)

li

(l

-5. C, quia hi 2. cafus funt excepti fpecialiter pro-

jlis It

T.

pter fequelas, excepéio autem zmius firmat regu-

"T

lam in-contvarium. Denique d. a. in his 2. ca-

u

loco Id

fibus agitur zz fraudem legis proprie & fimplici-

| onele

l9

ter z. a. improprie, & quia exiens jam fecum

14

am me

fert prohibitionem exitus in actu 2do eum obli-

obhgalc !

exeat ,

gantem C,a. 24d 2. . a. Si pr?cifc ideo

partim

vemp 1b

128

8 )0 ( $

partim quia L. jejunii 40malis eft univerfalis .

d d

lex Ecclefie ,

partim in difpenfato locd homo

ts

Tefama

quzrit. libertatem fpecialem à communi onere,

filit, t

nofter exiens querit libertatem communem ab one-

bosProy

re fpeciali. 44 3. z. a. Siquidem Legislator non

681

expre[Je probibezs egreffum relinquit cuique fuam

f dj

libertatem , & fi pro cafu non fufpicabili omzer

(imper

egredereutur , Cormaret aliam legem. -« 744 4.. C. a,

W etam

3. C. Effofffo agri alieni nocet domino agri &c.

a lls

nihil apud nos (imile; certe licet precife ad de-

fücejay

clinandam legem fui territoríi fubdito relinquere

Itediate

Jium domicilium , ut omnino definat effe fubditus :

us &

ergo à fortiori , quin noceat fuo Legislatori, ad

8 ftat

breve tempus difcedere , ut extra territorium exi-

Xlefie

ftentem lex localis hic & nunc non feriat,

Üine: (e

Teccator

.

Pa

ferityi :

—

t of

Q. 16. Dogmätico- Scholaftica.

LT

D Rapt.l/;'

De Paenitentia Extra[acramentali.

Dig :

[*)

lg

$

*

AJot. jhpþono r. Poenitentiam falutarem debere

effe fuperzatzralem ,, cum Trid. S. 6. can. 3.

Al , 7

Y eenex

dicat: aemiuem fime iu[piratiome Spiritus $.. peni-

A opy

seve po[fe ,. ficut oportez.. & Innoc. Xl. prop. $9.

Garin

rejiciat naturalem : probabZe efl fufficeve attritio-

àtt d

sem nataralem.

2. Nullum peccatum grave re-

müttifine altero, cum remiífio fiat per infufionem

ffï [

LT

gratim fanctificantis , quz&. omni peccato per fe

opponitur , ut Trid. c. 7. dicit: formalem caufam

i

juttiicationis effe Jzglitiam Dei, quam im uobis

vecipinus, non qua. Deu juflw. efl.

$1.

Ils

Dico i. 4MHgza Paenitemtia lapfo pev[smaliter

T

l

&f eteceffaria nece[Jitate medii, e(t ( 1. do&trina Ec-

Fédh

clg(iæ

129

E0oc08S

univerfi

clefiz deducta ex hac Providentia, exemplis V.

'leftamenti, & illo Luc. 13. zifi pemiteutiam ege-

ocd hm

i onett

vitis , omzes fimiliter peribitis. & innumetis texti-

em ab at

-busProphetarum, e. g. Joel. 2. v. 14. Ezéchiel. &c.

Selator t

& SS. PP. e. g. Aug. ep. s. zifr egeri penitentiam ,

yiie p

Jadvus e[fe 12022 poterit.

(2. Poenitentia eft me-

dium per fe ordinatum à Deo, & ita neceffarium,

cabili m

Al 64

ut etiam ea inculpabiliter omiffa remiffio peccati

ac falus obtineri non poffit: ergo &c. p. a. lilud

no agti d

scfe d de

conmvexienter flatuitzr ut tale medium , quod im-

p telinqut

mediate debet tollere maximum impedimentum fa-

lutis, & frangere contumaciam rei; &illud adíz

ffefübditr

jihuot, ?

efl. flatutum , fine quo teftimonia Verbi Divini &

Ecclefie non verificarentur proprie in fua latitu-

rtitort d

tiüt

dine ; fed fi fine poenitentia vel unicus falvaretur

peccator, non verificaretur ogmzizm friarilier im-

teritus : quare feqzitur actum . peenitentiz effe Jzt-

.d-'--

vo Nature bypotbetzci fuppolita Inftitutione. Divie

na. (3. Trid. S. 14. c. 2.. eft apfss mecefa

Jaftica

ïiz:m ,

ut Baptifmems sondum. vegeneratis.

'/Dico. 2. Hac pemiteutia de percato mortali efl

$2;

qtil.

Jüla coutritio cbavitaze perfecía. extra Sacramentum.

Rat. 1. Trid. S. 14. c. 4. poftquam de contritione

mm d

1- sl 6' æn. 3.!

in genere dixit: Fzizqaovis zempore ad. impetrane

dam veniam peccatorum bic comtritiomm wmotus ne«

u m

XT, ptof 59

ceffarizs , & hanc comtritiomem aliquando contin.

geve effe charitate perfeciam , addit , bominemque

f al

JDeo reconciliare , priu[quam | Sacrameztum | acía

qn gl

Jufcipiatur. igitur cum vox : cbarita; in communi

t infuüümï

fenfu tunc indicarit amorem Dei appretiativum

i p

fuper omnia & quidem propter fuam *bonitatem

jem G

intrinfecam , denique cum Zzc/z/fro. zezius fit. ex«

um f

clufio alterius [pecie iuferioris , fola hac contritio

jultificat ; fecus enim mancam doctrinafi dediffet

"'Trid,

(2. Converfio ad Deum debet fieri , 474«

T n

Aitin

rendoq Deun ex £oto corde €3. zota. tribulatione

[//7. P.

dgcstrin:tf r::

130

As »o€ ]5

2:6, Deut.4. v. 29. Eräb cum hoc-fit ex folo

editi, (

precepto 19. 4di/iges. Deuns ex toto corde tuo,

f ij

t2.ex toia animua tuasc.

( 3. Peccator debet

terium in

accedere ad Deum , ficut aut ab initio ufus ra-

qatum flat

tionis acceffit, aut per peccatum à Deo receffit z

&t on

comvertimini, ficut àm profuudmm. vece[Jeratis. , Ma,

pro tepo

31. v. 6 Ergo quia teceffit praferendo creaturam

Deo, & quidem propter bonum illius creatum ,

3. a

VL

debet accedere praferendo Deum &c.. Certe recía

ya£jo exigit, ut bonum pro merito fuo appretie-

äajh C.')m

Jit tetif

tur, & appetatur propter intrinfecam fuam bo-

41 Tentif

nitatem , que quia in Deo eft fumma, debet illa

Mmtyriiv

intendi in Íe z£ smb2iou5 , & fTuper omnia ut

lüt cam

objeciuim waateriale

2

.

aliter non ex toto affectu

de&c Y

cordis appeteretur ; fiquidem fummus honor Dei

in hoc confiftit.

(4. TYid. cóntritionem ex tute

tJe fiae

fifcaret

pitudine peccati conceptam numerat iz£er impere

feclas : fed omnis concepta ex virtute morali gra-

Ti

titudinis ,

religionis ,

juflitig volentis jus Dei

inviolatum &c. concipitur ex turpitudine pecca-

Wdizie/ü

WrAdU inte

ti, oppofita fcil. Dozeflati creaze virtutis moralis ,

unirit, »[

qua eft minor, quam virtus theologica fpei, ad

uLomm

quam pertinet timor , quia cozrariorzm eadem. 6

difciplima. paucis: non fufficit dolor ex fpe theo-

ïf.illiohem t

T$, quia

logica conceptus: ergo multo minus ex quacune

que virtute morali,

Ditrimis 2

lltate «

33

*

d : huj

—Dico 3. Haec contritio iu]ïfcat Jlatim , etfi ve«

CRtenlion

mi[Ja. inteufroe ac brevis , 65 quidem cum rvevivifcene

iia meritorzm ) per peccatzim mortificaorum , t

DéCcaforn

Hagdilen

Íolide Dicaftllo cum :18. aliis zr. 8. 7z. 628.

Büoijr. p

Rat.1. part. qum eít contra Bajum , Guil,

Eflium &c. dicentes , quod juítificet ordinarie fo-

EU

lum in cafu necelfitatis (eu articulo: mortis , quos

dein Jrauc, $ylvius deferuit, x. Ezech. 33. Im

Oj

quacumque die comverfus fuerit, impietas so0: 10-

li Ueq

cebiá

üatlo [u

I

H

I3k

& )0 C

i ex f

cebit ei, Confirmat hoc David Pfal. 3x. Dzxi , con-

Qu fti

fitebor injuftitiam meam ,

€2 tu vemifrfli , ubizprge

ctor debt

teritum indicat celeritatem remifílionis.

2. Pec«

ii lo

catum ftatim tollit amicitiam : ergo ftatim eandem

Jwo recef

etiam contritio reducit

$

*

ego diligemtes me diliga

*f äM ïl«.S, H J

pro tempore prafenti, Prov.8. ad quod S. Leo

Jo oreattrat

ep.9r. apud JDeum mulls patitur veuie moras

Qs Ueatort,

vera comverfio.

1. Ecclefia damnavit 31. & 71.

effe

. Crte rl

Baji, Cbaritas pevfedla ex corde puro — potefi

fio at

Jine. vemiffrome peccatorum. & : Per coriritionem ——

zt02. Yemittituy crimen extra. cafun necefltatis aut

m f D

, d ]i

Maytyrii fine. acluali. [njcep

tioge Sacramenti. igi-

tur cum :. Prop. falfa dicat :

Aliquando: poteft

"Ib

uo d

effe &c. vera eft contradiétoria t szmquam potefs

a honr

ele fime vemiffioze : fed (i non illico contritio ju-

ogem tU

flificaret , effet aliquo tempore fine remiffione.

Lt i

e mord f

Rat. 2. part, que efl contra Adriamum e3

ntis j ^

Lovauien[es, qui fumme intenfam , aut in certo

udine po

gradu intenfam , & Pez. Sotzm , qui intenfiorem

requirit, quam fit dolor de omni re alia aut pec-

ytig rmoral

cati voluptas.

1. Chviflas non potuit talem con-

ja f !

tritionem exigere , quz fepe fit homini impoffi-

! eadcm Eï

a lp

bilis, quia non fita in ejus poteftate; quz dubiis

plurimis ac defperationi fit obnoxia , que in. de-

bilitate moribundi, fuübito metu non exfpectan-

da : hujufmodi eífet contritio intenfionem ,

&

extenfionem quoad zermpus , aut diflizzclam omnium

ajill f&q ïþ

peccatorum recogitationem requirens, qualem nec

g

Magdalena, nec Latro creditur habuiffe, 2. Sicut

uno actu minus intenfo vel extenfo potelft fzzume

4 6

graviter Deus coutenmai & offendi, fic poterit pa-

il

riter fumme appretiative amari , & contritio ex

aumæa

f

doc amore concepta eft converfio ex toto corde

ordinatie

totalitate appretiationis Dei ,' & averfionis ab ommni

motis, ?'

offesf[a Dei in communi ? ergo cum funima appre-

gh. 9

tiatio fummi boni, & fumma averfio fummi mali

jau ?

LA

in&

j

2

/

132

& »otc i

fint 2. cardines , "quibus x. preceptum charitatis

Cefermi

volvitur &c.

femiftio

Mitiur t

Rak. 3. part. x. Mifericordia €3^ grazia Dei

deemo

plus poteft in hominis opera, quam culpa: igi-

adultorg

tur fi culpa ea potuit mortificare, poffunt illa

zefufcitare.

tentj

2. Jam apud Joel. 2. Deus promifit,

difa, Qu

fe redditurum 4mzos , qzos comedi locufla &c,

lf d.

& apud Paulum Gal. 3. 7az;a paffi eflis fize . cat-

flutm n

ja? fi tamen fine caufa. hoc eft, non tamen /f/me

fat: [

Jrdiai , f vefipijcitis , fi. vevo in errove per[zveretis ,

Yi neve

Jine. utilitate veflra, ut exponit S. Hieron. nec tae

d proli

men fequitur, quod etiam peccata priora revie

diqui ea

vilcant quoad numerum & fpeciem.

feere v

lr im

$4

Dico 4. Nox zamem obligatur peccator flatim

Vettenti

pofi peccatums per fe loquemdo ad bauc comtritio-

"

Comflon

2;e , ut hodie communiffima contra Gei/iel. Parif.

u-

Rat. 1. xegativa; nullum habet grave fundamen-

Muitug

Ittonefr

tum gravem obligationem imponendi, maxime

ttiqs d

2. licet acízus celeris refipifcentiz fit melior, quam

oppofitum , non tamen gravis ejus obligatio elt

fl g

fj

melior, quam hujus negatio , cum effet anfa mul.

Qürg N

tiplicandi peccata impoenitentie fpecialis ob ejus

difficultatem.

vt (

3. Obligatio Juris Nature condis

aritag

iionati deberet effe cognita paffim viris piis &

Ti B.

doctis : ergo cum hoc non fit. &c.

.plura V. z

*

Ctptt a

L

Symopfi T'beol, Mor.. tvipartite.

$95

Dig

- Dices coutra 1. C. s. lllud: nyä peniteatiam

egeritis &c. non plus dicit, quam hoc: zifi maz-

ducaveritis caruem füli bommis , mom babebit

( nj

für 1

vitam, & i ifi bumiliamini , ficut paroulus ifle &c.

& tamen nec Euchariftia, nec humilitatis virtus

i

eft neceffaria neceífitate medii. . (2. Vel poeni-

Aïbgna/z'u

ms,æl

tentia effet neceffaria z oirzus, vel ut medium

falutis? vel z re, vel in voto ? Scriptura nihil

H f

deter«

comlïa 1

13

g »ot6S

t chari

determinat ; itio dicit contrarium , quando dos.

remiffionem tribuit charitati Magdalenz : Rermu-

tuntur ei peccata multa , quia dilexit multum. &

gnatin

eleemofyne Lzc. rr. veniz inimicorum Aaz. 6.

onpi: b

adulterz remiffa funt peccata fine pravia poenie

tentia,

pofnt d

(3. Lex poenitentie non eft Juris Na-

g pronil

iura, cum obliget ad actum fupernaturalem. R. ad

I. z. 4. Ex declaratione Ecclefig denotat neces.

: a

fis fut o

fitatem majorem ; & indifpenfabilem neceflitatem ,.

y tamen i

ficut: nifi quis venatus [uerit ex aqua &c. d a.

erjoti

E& neceífaria neceffitate utraque , 7:edi fcilicet ,.

& probabilius zz re formalis retractatio , quamvis

lian, 8

j jrior R

aliqui eam zz voto in charitatis actu inclufam fuf-

ficere velint; precepti autem ut virtus , cui Oppo«

nitur impceenitentia non mere negativa ex inad--

vertentia ad legem admiffa, & confiftens in cir.

virir u

t o

cumftantia folius durationis peccati prioris, (ed

Qul P

po/itiva voluntate commiffa , quz habet fpecialem

inhoneftatem , & conítituit novum peccatum: a

e füdom

j, mf

reliqua dico : remiífio peccati iis conceditut vel

sieve difpofitive tanquam mediis ad illam , vel

ydior, Q?

alligitin €

conjuidm: cum poenitentia ; ad' 3. eft Juris Na-

turg conditionati , fi inftituatur à Deo, & gratiz

ff of

,iis d d

auxiliis fuccurratur. Pa£ez ex bis, quomodo actus

charitatis includat votum Euchariftie , reftitutio-

Nutire 0

j r p

nis &c. in generali propofito fervandi omnia pra

cepta ad evitandam meram offenfam Dei.

" Plll[a J

8«

Dices contra 2. C. Contritio chatitate perfe.

j j u

jb

fecta mec fola tollit peccatum grave , nec tollit

onuue peccatum grave : ergo. p.a. quoad 2.memb.

j

o gj

j

jj

Dantur aliqua peccata irremiffibilia, e. g. peoca-

77 bdblï

/

&f

ta & maxime blafphemia in Spiritum .S. |lta

qulii

Mitbanafius ep. 4. ad Serapioz, cum enim Orige-

militat

j q

n

zes, Cj Novatiami docuiffent, negationem Chri«

(2 VCI

fli, & omnia peccata poft fufceptum Baptifmum

ve] ut medln

"u

commiffa effe blafphemiam in Spiritum S. adeoque

itfCe

jcriptus

d l,

3

134.

8 )oí(Hm

irremiffibilia , dixit Stus, Si hwc peccata funev

thtfito

blafphemie in Spiritum S. vicere Novatiani: er-

Cation. .

o clare docuit, hanc blafphemiam irremiffibilem

Cettent

eífe. Joam. s. datur peccatum ad mortem, pro

QUi reni

quo nihil prodeft oratio. Heb. 1i2, &c. Peccatum

tibu ii

Efau, Antiochi &c. non obtinuit mifericordiam ,

füttextib

cum lachrymis inquifitam.

Go

uoad. $. mb.,

tie m

etiam contritio ex gratitudine,

religione , fpe

Bifi, *:

concepta eft perfecta, & juítificat extra Sacra-

tia r

mentum, p. a. ex Trid. quod ait r. Zzzev perfe-

n (

Kas contritiones aliquando contingere unam eífe

fecandi

charitate perfectam : ergo reliquas non negat effe

tilain J.

perfectas,

2. d imperfecías folum revocat illas ,

1 d

que ex turpitudine peccati ,

& metu gehenne

fitione

concipiuntur ; ergo omnes alig funt perfectz.

dartate

C3. Ex vatioue. lle funt perfecte , quibus homo

dlitayie

-

€x Zofo cordeíe convertit ad Deum ; quibus Deus

Qun fpe

attingitur z£ fuzis cuz , in cujus honorem cedit

Vr r

actus contritionis ; & quz deteftantur. peccatum

d quam

st offez[am Dei: atqui hac tria fiunt etiam ia

itonefi

predictis contritionibus , e. g. Religio enim qua-

Citque |

rit cultum , qui cedit in honorem Dei &c.. ( 4. Sic

T$ o

plures formule habite pro perfecta contritione

T

rejiciuntur, e. g. concepta ex amore filiali, ex

fitatew

amore erga Cbrz/Inum pro zi0bis pa[Juim $. certe poteft

ho

quis amicum 'amore amicitie amare , quin illum

Á Deu

praferat omnibus aliis.

R. z.4. ad z. prob. z.

ha

Vel d. a, Peccata vere irremiffibilia & quidem du-

ltij, f

rante via 7 a.'difficulter remiffibilia (eu «norali«

j j h

Yer irremiffibia , aut in morte commiffa C, a

905 !

Argumentatio hzc eft ; Si aliqua effent vere irre-

Áimor f

miífibilia in via, vel hoc oriretur ex gravitate

tilate J

peccati ipfius ? fed malitia hominis finita femper

mis 14

fuperatur à mifericordia & potentia Dei infinita ;

tate (

vel ex iufufficiemtia doloris , ut poft certum nume-

RE

rum aut malitiam peccatorum elici non poffit fuf-

l

I þ[g

ficiens ? at mutabilis voluntas adjuta gratiis in

thefauro

ï&)O(ä: 13j

thefauro : omnipotentie reconditis eft par retra-

eata. fur

ratiati : &

ctationi appretiati

ve; vel ex volztate De, de-

cernentis homini non dare gratiam ,

qua confe-

renifiblon

griui, p

qui remi(fionem q

ueát ? verum hoc repugnat tex-

tibus illimitate vocantib

us ad poenitentiam & pro-

». Deccaton

(ricordiam,

mittentibus veniam ; certe d

e morali irremiffibili-

d. Calino

]. 1, i

tate in vita intelligunt interpretes apu

Smm. 7s. peccata im: Spiritzun $. de impceni-

lpone, ff

NI

tentia &inali peccatum ad zmorzem , de peenitentia

non (incera Efavum habentem adhuc animum

ia p

& ünit C

peccan

di: Vemiemt dies ludfus patris mei , &9 oc-

cidam Jacob fratrem. meum.

Gen. 27. V. 41-

ZAd

n next t

i. Ex cona

2. 1. a. ad. prob. 21. à. Sed Trid. ait :

reroca s

ia contingit aliquam effe

g gt

tuütione Z; geeve accep

2

charitate perfectam.

. [mperfectam concipl or-

E

dinarie ex metu in

quisinm

ferni, quze ad Jpem. pertinet ,

cum fpei codli, & metus inferni tanquam oppos

- quibus D

zorum ratiofit eadem , aut ex turpitudine peccati ,

morem 3

ad quam fpectat omnis dolor conceptus e€x odio

r pecant

pt etiam d

inhoneftatis oppofite omni Pozeflati create cujus.

cunque virtutis mralis; ergo omnes contritio.

enim QU

K

nes non conceptas ex charitate imperfectas cen-

&c. (4

(fet. .Ad 3. d.a. Si hec omnia fiant propter bos

| comtfx.imu:

nitatem Dei intrinfecam & abfolutam tanquam

i flinf !

motivum immediatum C. a. aliter z. a. adeoque

;; ia

fi Deus amatur ex toto corde propzer Jeipjum ,

yin 1

fi eft fnis cui prop£er bomitatem [uam. eljemtiae

TRU

leim, i actus deteftatur peccatum ut offenfam Dei

g, quidum ?

me boni, erit perfecta contritio. P. Sy-

in fe fum

jà fgu aol

h

azopfia "Ibeol. trip. 1. $2.

Ad 4. eadem eft folutio.

nmifà *

Amor filialis , f

i beneficia paterna deducat ex. bo-

[

snt vat !

nitate patris intrinfeca, tranfi

t in affe&um chari-

e g/du

"

(t amicum. non

tatis ; aicitia amici cveati pote

foino if

amare fuper omnia juxta regulas

charitatis, quia

in eo non invenit bonum fummum ,

aliter in

eo,

DCl ffi nlth

vertul

qute

Errov plebis non obeft, cum etiam Ba

ptifmum fla-

4

fninis

ratis '

d

(

136

/

& 200c5

Á

minis putet effe merum defid

& m

tamen erroneum,

—

*

eri'um Baptifmi , quod

4te atl

pu di

Dices. coztva 3. C. 1. Contritio tantum ope-

etto qi

ratur juftificationem extra Sacramentum

pvo cafa

tür dem

2n0r£:5 , ubi deeft copia Confeffarii :

p.a. Bajus ett

ib: do

folum rejectus ideo

» quia Prop, 31. &c. docuit,

C

quod neque contri

tio jufti&cet , quz ex corde

W 00t0 (

. puro graéia famdificante jam predito nafcitur ,

(eet eti

, aut. Prop. ?1. quod zzzqzam juftificet fine Sacta-

Wt ad a

- mento, niíi in neceffitate aut martyrio , cum fal-

Ttenfion

tem zzzezfiff/ma extra hos cafus juftificet. (2. Con-

deat d

tritio folum juftificat u vorzm. Sacramerti : ergo

Dei, ide

tunc operatur duntaxat , cum Sacramentum u-

h w

£ct, & non poteft in fe recipi; ficut inferior

Vocabani

poteft aliqua pro cafu, quo fuperior adiri non

tritionen

poteft, & ur

gent circumítantiz , e. g. in referva-

minw.

tione peccatornm

; ideo Auguftinus L. 2. de peccat.

merit. c. 76. ait.

: Sandlificatio catechbumeni , fs

!i: n

9071 fauevit baptizatus

, €i 1on valet ad intrandum

1 ii

hjji;

&

Regzum colorum.

& Chriftus Joan.

14. Si quis

Tàtà diot

diligit me, €3 Pa£er memn diliget eum

, pro futu-

fO promittit veniam.

þitiæ pur

Certe Magdalena Lzc. 7.

EO* ( 8-

9. 47. prius dilexit multum , & primum poftea

$. 48. dixit Chriftus ad illam: Remitrustur tibi

Titentian

Ctgo ed

peccata. & filio prodigo poft reditum data eft ftola

Wetcaty

gratie , etfi contritionem jam elicuerit , cum de-

crevit redire.

Xiem q

(3. Trid. z&fle Pallavicimo L. 12.,

QU

€. 10. noluit an

athema dicere contrariz opinioni ,

quia Ep. Calarit

anus monuit effe fententiam ÁAdria-

Oftnitr

ni & Card. Cajetani:

j [ [

ergo Trid. nobis non favet ,

gtip (

cum ctiam Paz/o,

utut prius contrito , - dixerit

Ananias ACt. 22. bapr

i2ave ,

Vj (

€2 abize peccata tua.

V. qu

& S. Gregorii ac Bernardi

effatum fit , abfolutio

facramentalis, feu zzzezzz

t Prop,

diam celi,

ja Petri pracedit feuten.

(4- Contritio non juttificat

,

nifi fit

Ut

valde inten[a : p. a. Sctiptura in omnibus

textibus

V o

/

S2eoCS

137

/

ftti, qui

& exemplis requirit intenfionem : Zoza £ribzatio-

a cordis :. Magdalenz plus fuit dimiffum , quia

plss dilexit. David rugiebat à gemutu, cordis fui

H

Ls

1 intenfe, minus ei dimitti«

um o -

ergo qui diligit min

t pro al

tur de numero peccatorum.

(s. Hoc fuadet va«

tio : dolor debet effe commnemjuratus dilecfioni ,

, Boj

Yc. dnoit

€2 appretiatiomi : igitut cum dilectio debeat effe

ex toto cordis affeda , & appretiatio Dei fumma ;

; er u

o mfatit,

debet etiam dolor talis.effé, quia , quod magis mo-

vet ad appretiationem , magis pariter movet ad

t fine ii

, a

intenfionem.

(6. Efl indecens , wt homo magis

doleat de jactura rei temporalis , quam offenfa

a, ( U*

u g

Dei, ideo Trid.. dicit, contritionem hanc a/igzazz«

do Deo reconciliare,. & PP. charitatem remiffam

mentum Jf

vocabant debilem, imperfedlam , & Le Drou con-

jcuc inet

tritionem diftinguebat ab attritione per nmagió z

TR

j r

sninus. ('7. Contritio requirit duvationem tempoe

yis: ergo brevis non reconciliat : p. a. A4Ito vulueri

?. de p

lozga medicima mom defit, ait. Cyprianus ferm. de

umf ,

ntyundm

lapfis ; & momentanea contritio nec eft proportios

nata diuturnz malitiz precedenti, nec poenis ju-

l4 $ l[]lfif

flitie punientis, nec plenz mutationi cordis ? €re

m fuütt«

go. (8. Non eft certum, quod peccata per poe«

x D

nitentiam mortificata 22072 vevzoicant per relapfzn s

mm p2

ergo etiam non eft certum , quod opera bona pet

ii ii

d f

peccatum mortificata revivifcant per pcenitentiam j

idem enim, qui Ezech. 18. SZegerit peszitentiam ,

.it, cum "

onuiuim iniquitatusa mom vecordabor ,

ait ibid.

i b« T

R. ad t.

omnium jz/iiarum non recordabor.

íg p

x a, ad prob. 4. a. Neque de cbarizate babitual

niam Mf

gratim fandtificantis , neque de imzem[a charitate

acdtuali quidquam meminit Bajus, fed erravit in

£0 , i

t

hoc, quod actus charitatis , fi etiam juftificet ,

pma

z Prop. a3. doce? , non tamen operetur remiffio-

abf

ohun

4h

nem peccatorum , quz fane male coherent. Ad 2.

yiit f

Contritio juftificat tam ut actus charitatis , quam

j;, 9

l

vt votum Sacramenti fimul , licet ratio meritorum

hi

Chrifti

U$

t

5

x

138

Woocm

Chrifti in' Sacramento contentorum fit caufa po.

p

]

tior. z. C. Religza indicant vel reeonciliationem

tig f

iz foro Ecclefie, ut in catechumenis , vel loquun-

ponis a

tur de dilectione quoad ordinem g/orzficaziouis in

p dt .

ccelo , vel dec/aratioze remi(lionis jam prius ob.

fententi

tenta,

ZAd 3. s. C.. Licet contrariam Trid. no-

o dof

luerit ut hareticam damnare , tamen tenuit no-

frio [

ftram 5 re//gza. loquuntur de remiífione plena

fintür |

quoad culpam & peenàm ,, 2c relictos effectus pec-

tumr f

cati fimul ,. aut de jultificatione per Sacramentum.

Qt in

4ld 4. d. a, Non juftificat juftificatione aceideuta-

Jiter etiam perfedía C. a. fubftantialiter perfecta

nir

z. a. hec ultima dimittit omnem numerum pec-

ftlrger

catorum mortalium , quantufcunque fuerit ; Magda-

eugit ,

lena ultra eífentialem perfectionem | contritionis

COntiny:

doluit, quz folum requirit z10*2oznms ziverjale

t Dei

charitatis. oppofitum omni peccato , propofguum

fe exPog

2uziver(ale cum mediis contra relapfum.

Ad $e

T110 fene

d. a. Appretiatio commenfurat Zztezfionenm Yatios

(ifíang v

zalem, & affectum voluntatis , firmitatem adhz-

rendi Deo per unionem, feu inten(ionem objecti-

1 ;

vam pro dignitate objecti C. a. fenfibilem, inten-

tj d

fionem teneritudinis fod. eft indecens pofitive,

f d

cum non fit ia noílra poteftate femper z. ,nega-

T deber

tive, in quantum intenfio etim fenfibilis effet de-

t P

centior C, . 74 6. patet re[poz[io. 'Trid. vocem:

Jldit f

aliquamdo non adhibet immediate ad reconcilia-

Qüm t

tionem , fed ad charitatem , quz , fi adeft , femper

titris

juftificat. PP. dicunt remiffam debilem abfolute a.

bis: )

fecundum quid & comparative ad alias perfectio-

Fal $

res, ubi major appreheníio de objecti bonitate

VC m

majorem excitat appretiationém & firmitatem ad-

Ton Db]

hafionis C. idem eft de: ;nagzs 3 minus. Ad 3.

z.4 Quia Deus zz momerto. poteft cor mutare,

Wndo

iil

& cum dolor poffit in confufo omnia peccata de-

teftari, non réquiritur diftincta peccatorum veco«

Fufum Pï*

Wi

£itio , qualem fepe rudis, morituriens &c. non

Minir

potelt

139

B 5ot€

ufa p

poteft habere :

S. Cyprianus loquitur de peeniten-

cliationm

tia cazozica Vet. E

veor

,

efie , & Deus in ftatuendis

velloqut

poen

is attendit etiam ad eam quantitatem, quz

fuinti

par fit abflerreudo. alios à peccatis. 44 8. digo ,

y prius o

fententiam hanc ut theologice faltem probabzlio-

3 Trid, n

vem defendi; ceterum difparitas et, major mi-

n tenyit n*

feratio Dei , quam rigor3 peccata non tantum te-

fipre. pl

guntur per remiífionem , nec conditionate remit-

tontur (nb conditione perfeverantiz , fed abfo/ute ,

efedus pto

acratmtuft

ficut in facramentali abfolutione.

ne aniltut

Dices coztra 4. C.. Homo lapfus tenetur flatim

88.

jter peft

ymerom fe

refurgere : ( x Lex charitazis Dei, & fui ipfius

exigit, ut homo illico reconcilietur Deo , cum

"

; cprttns

continuatio inimicitig fit comzemptus iuterpretati-

ou; Dei, & homo nunquam de vita f[za feczvus

"P

fe exponat periculo aterne damnationis. (2. Ho-

, p QU

ino tenetur ftatim ,. cum poteft deponere Zzime?-

itt

"

citiaua cum, bomiue, ei fua ablata veflituere : igi-

jfoitit n

üæ

tur à fortiori cum Deo, cui majorem debet amo-

tatat d

rem & reparationem lefi honoris.

(3. Conti-

m 00j

suaye ftatum peccati eft equivalenter eum inchoas*

)iïem D intt

ens v()(i'l'Wf»

re, eft approbare caufam , quam per fe reproba-

re'deberet , ficut fubditus fovens rebellionem con-

ooet 1 .mgþ

(4. Homo tenetur ad . correcfio-

tra Principem.

TL

uem frateruam : ecgo magis ad correctionem fui ,

Tid, vf

cum tempore impoenitentie privet fe meritis plu-

d recgncnü'

rimis.

(5s. Hinc plena e(t Scriptura monitioni-

R;

etti

bus: Netavdes comverti, me differas de die i diem,

piit d

jj

Eccl. $. &c.

R. z. a. ad 1. prob. 33. 4, Cum enim

Jias p

laec materia pertineat. ad precepta affirmativa ,

jehl bontd

non obligant femper & pro femper , fed tunc ,

bt

quando probantur actu urgere certo, aut adeft

UM

ii

periculum-proximum mali: atqui non adeft peri-

cor iif

eulum proxinum damnationis, & mere negativa

l eccalà

impcoenitentia fine pofitiva volitione. continuandi

catori uiti 1

inimicitiam non eft cortenipzas 10045 Dei.

Ad 2).

2 (

jens o j

140

ïääJO(ä

N

d. a. Tenetur inimicitiam 27 ad/z quïtf&;o perfeoe-

fitria

vautem deponete C. a. negative períeverantem fbd.

i, n

dent,

tenetur hoc fub reatu novi peccati; & przciíe ob

negationem meram reconciliationis ;z. ex precepto

$. UC

fpeciali, ne alter, qui non intuetur cor, putet,

? M

durare primum actum odii pofitive, vel fcanda-

nmorta

lum, aut damnum ex re ablatà C. a. d 3. d. a.

Puceorsees

Continuare pofitive eft quodammodo inchoare &

approbare C. a. folum zzega£ive , . nuda . omiffioue

?2. a.

Jid 4. C, a. vel d. & hoc precepto. fpecia.

li, quando proximo inde imminet frequentior aut

repetitus actus malus C. a. aliter zz, a. etiam te-

netur fe reconciliare Deo, f(i relapfus proximum

periculum ,* aut obftinatio ex dilatione nimia fe-

j,

'd

queretur ; & quia non eft certum

s

ut ponitur )

beä

quod continuatio hujus ftatus poft fe trahat fec-

Ofnem

catum determinatum aliud , aut periculum certum

fijfa )

peccati indeterminati, ita non datur obligatio gra-

*ico ]

vis hoc tempore smerita falutavia colligendi ,

Tf pof

donec recurrat tempus e, g. annuz reconciliatio-

liem pec

nis, mortis &c.

d s. Admoniziozes Scripture

tj à

vel funt tantum fua(ive , vel przceptive ob nova

Urianj.

peccata, impoenitentiam finalem , vel hortativa ob

V tem

:

mala ïemporalia.

p a

R

b

MT

89.

Nor. Qui diz berent is peccato , " quandoque

& Mi

ab Ecclefia habentur ut Parvetici. e. g. excom-

Qüiti

municatus in caufa hzrefis, fi per annum infor-

M ]y

defcat in cenfura & non petat abfolutionem , habe-

Ui

tuür ipfo juye baveticus.

2. Sufpecii de bervefi funt

lijcen

fautores , receptores &c. hzreticorum. 3. Blafphe-

* dUfer

mias herefin olentes evomentes.

4. In Miffa non

fo Vere, :

confecrantes.

$. Celebrantes fine Presbyteratu.

af

6. Audientes confe(fiones, fi Sacerdotes non fint.

Q6 port

*7. Sertilegi , ope Dzemonis utentes &c. &c. Pri-

1. Clerici notorii

MOttpel

vautuy autem Jepultura facra

: hr

concubinarii ufque ad mortem.

2. Nolentes con«

fiteri

Tnte ,

&»ot(i

141

fiteri aut communicare femel in anno.

3, Ufura-

? perfe

ntem fHl

ri, nifi reftituant , - vel cautionem reftitutionis

dent.

4. Morientes in duello aut torneamentis,

praclt

6. Religiofi proprietarii.

x pratspi

5. Suicidz de induftria,

7. Recufantes decimas.

9. Publice blafphemi , &

t pud,

i feanda

in mortali notorie fine poenitentia morientes.

Al d

indvre &

; if

Q, 17. Dogäatica.

yto fpt

quentior jl

, em t

De Pægqite?zt;'a Sacramentali.

; prosiut

o£, Errores in hac re, ne fæþius repeti dc.

go.

ve nimia lo

