Latimis recedere : contrarium damnavit Conc. Con.

idife-

Íftantienfe prop. 27. W'icleff , Leo' X. 36. Lutbe-

jl pI

Yi, Ilnnoc. X. r. & 2. Janfenii: a/iqua preceptz

ctil ad

juflis comantibus 9 voleutibus [ecumdum. prajen-

; N

te), quas babent vires, fumt impo[fbilia , & ine

feriori gratie im flatu mature lapfe munquam ve.

Jioit:

; alnts

Jiflitur , at ex Ecclef. 15. didicit : veligziz Deus

ea (Ibi

bominem ia mauu confiii [ui, ad quodémmque

nigrt ,

voluevit exteudere manum [uam. Accedit Anathe-

n «

ma Trid, S. 6. can. 4. & s. Qui pofl Ade peccatum

liberum bominis avbitrium amil|um dixevit, &:

n phaï-

j poulh,

avbitrium à Deo motum 93 excitatum qil operari

affentieudo , seque po[fe difeutive , fi veliz. V. Bel-

77

. gt

larmin. zo. 1. de graf, L. 4. c. 9.

Q &NCIGS

j oroitte

- Dices :- Ratio,- & Autboritas eft contraria, p. a.

1. Quod Deus pre/civit ab eterno , & decreto pra-

pter pre

defimivit , debet fieri, cum falfificari hac fcien-

yfae i

um &

tia nequeat : fed omnes actus noftros prefcivit &c.

R. -. a. ad prob, d. debet fieri debito & necelli-

t Maiti

pro

gl

tate cozeqztente, -quam agens libere fibi facit per

actum luum C. JM. azzecedezte , qu&e fit caufa

10« Dä

previa actus N. M. ícientia Dei non eít caz/a

adus, fed hunc fequitut ; neque enim ideo ho-

mo agit;"quia Deus fcit, fed ideo prefcit, quia

T

j n

homo libere aget: neque etiam homo non agen-

do fajfificaret Jciemtiam Dei , íed impediret , &

jj Q

faceret , ut Deus haberet oppofitam fcientiam de

advfïfaïm',

omiffione actus : unde patet difparitas cum illo,

jertm v*

qui Pberi projecit Breoiarium in mare, idque ho-

712 [ æph

unt

die non poteít recitare; figuidem privatio Brevia-

(d 45

rii praecedit hodiernam omiffionem velut impedi«

, pro

i

Y

mentum recitationis , ingrediens actum 1. prokie

imum.

Dic. 2. lpfum dicfamez con[cientie necese

aude

fitat voluntatem 3. quia eft actus intellectus , adeo«

n

p ma

que neceffarius , & voluntas nihil appetit, ni(i

[C famls

quo

n

32

& )0o( X

quod illi intellectus ut bonum appetendum pro.

fhn

ponit.

R. , a. Voluntas poteft agere coz£ra di-

pite

*damen, quia hoc folum proponit , quid homo

L:

pollt , ac deberet appetere ; fed voluntas fepe

[7

agit contrarium , quia nec unum z£ purzim Do.

D

4um., necalterum ut purum malum ei proponi-

p

tur, & Üepe agit pracife, quia f/c Zibere vult:

gt

video meliora , proboque , deteriora fequor. .Dic. 3.

t

Ad omnuem electionem comparativam plurium re-

t

quiritur in uno zzajor vatio objecfiua , ob quam

)

|

L

]

preferatur alteri , & voluntas debet id neceffario

puis.

eligere, quod proponitur ei melius vel in fe, vel

ad finem.

(

R. z.. a. poteft fufficere in bonis & ma-

ibinc

lis mixtis razio fubjeciiva.

Textus varios expli-

h&

co fab dii. loquuntur vel de a&ibus zzde/ibera-

priva

i5* veldeliberatis quidem , fed fuperzatzuralibus ,

froni

ubi gratia Dei dat fimpliciter poffe, vel de arbi-

Qion

trio perdito quoad perfeciiozzem iudifferentia , non

Diy

quoad fub(tantiam indifferentiz , aut fufficientiam,

Tany;

e. g, Araufic, l. can. 15.. Zrbitrium voluntatis in

Tion |

primo bomine ita infirmatum efl, ut mom mifi per

fiill

baptifmum veddi poffít amilJum. ab eo , à quo dae

fürma]

yi poiuit ,. intelligit arbitrium.cum donis gratuie

tis.

Tem :

Paulus: Captivatur [eroms peccati i lege pec-

um

cati: non eft volentis, fed miferemtzs Dei: quod

k &c

s20]0 , boc ago.

Áug. Homo male ztems libero av«

j

bitrio &^ [e perdidit, €2 ipfum. Quando Aug. À t.

&l

2

op. impeYf. 2. xYoo. negat, quod homo habeat li-

€ürt

bertatem parem ad bonum & malum , - loquitur ex

mente juliani, qui cum Pelagio negabat zzeceffita-

£em grátie ad bonum ( quz tamen juxta nos neces-

[j

faria eft ad bonum, non ad malum ) & affirma-

ET

bat fimul , ad effeztiam libertatis requiri etiam ine

AT,

differentiam ad mzillum ; quod nos negdámus.

Bun r

, |

20.

Q. m metus tollat libervtatem ? — W. Neuti-

dieng

quam; cum relinquat indifferentiam quoad fub-

Omo

ftantiam , .

$9 )o0€ &

T

| pro.

ftantiam effe , e. g. martyr ftante metu tormentorum

12 di-

poteft nolle negare fidem; quia tamen fzepe mo-

homo

vet £urbationem aliquam rationis, & excitat ve7-

; (apt

leitatem conditionatam faltem indeliberatam , actus

ii UV

ex metu factus dicitur voluz£arius fünpliciter , &

Xopoti

Jecundum quid involuntarius.

Quare ( 1. metus

b eul:

gravis directe incuffus injufte, faltem Zzva/ida&

Dio

atíum e. g. matrimonium , profeffionem, dota-

Iulti 16

tionem , impofitionem & folutionem cenfure &c.

) quant

(2. Liberat à pena Ecclefiaflica , e. g. i minis adi-

celrio

garis ad fepeliendum hzreticum in loco facro &c.

[e, V

( 3. Minuit culpam e. g. in virgine minis deterrita

; & d«

ab inclamanda ope &c.

(4. Exczujatà lege humae

T

na & Divina pofitiva , qua late funt in bonum

tlb

privatum hominis , e. g. à jejunio, auditione facri,

monitione ignorantis fuam obligationem , corre-

3m'alie'm53

| i

Ctione fraterna &c.

(5. Non tamen excujat à lege

Diviza wegativa , nec à pofitiva Divina vel hu-

jentitt

mana Zmmedíiate lata i bonum communitatis , e, g.

miati

non licet vel. in minimo manifeftare aliquid ex

non fÍimulare Sacramen-

iil

figilo Sacramentali ,

j 0^

formaliter, nec militi in bello relinquere fuam ftatioe

j g

nem, nec ob minas pradonum ad mortem quafi-

TL

] ,W('

tum é latebris extrahere ,

zdes vicini incende«.

re &c. Jicet tamem ex hoc metu predas à furibus

i (

: llþ"'w li

jam factas avehere, fcalas applicare &c. quia ha

actiones non tam propinque, autimmediate con«

) duf ! W

pabeit ^

eurrunt ad actum intrinfece malum , ficut priores.

uítüt &X

21«

odj

4 P E Q:æ boua fides ad agendum. licite vequi-

ratur ? R. In ultimo judicio íeu dictamine ratio-.

og ne&

- af

nis ante actum requiritur zzoralis vel quafi morae

lis certitudo de liceztia aclionis pouende.

Rat " I.ae.

otiam 1

gum reverentia exigit, & Dei Legislatoris dignie

l$;

tas, ut nemo agat cum periculo legem tranfgre-

diendi, aut Deum offendendi : fed hoc fieret , nifi

P i

pad fi

homo certus effet de licentia actionis ; qaod o eff.

E

d

€?8

tanbill»

34

& oolCmN

&x fide bonz confcientizm , peccatum efl, ad Rom, 14.

!

[

(2. La renmmto judicio, quando lex prohibens non

fin

clare innotefcit , fufficit . probabzlitas motabiliter

bil

snajor pro libertate , e. g. traníiens locum acatho-

licum die abítinentie judicat ob circumftantias ,

Íe probabilius licite poffe carnibus vefci &c. Rat.

jná

Suflüicit pro judicio remoto opinio, quz folum re.«

n

mote proponit pericz/zm agendi contra legem for-

[

taffis latentem , & non fatis promulgatam , que-

ücur

ducit hominem z viam , quam Ecclefia permittit ,

& innumer viri docti ac graves fecuram agno-

füre |

Wnc

fcunt, & ipfi ingrediuntur, fed huju(modi eft pro-

babilior fententia favens libertati.

(3. I remoto

'flti, |

judicio fufficit etiam probabilitas equalis , aut quafi

1 Qor

fhi m

equalis, id eft, alquamtulum nmajor ast. minor

(«uod in-moralibus pari paffu procedit) pro fa-

d h

Vari

vore libertatis, e. g. notabiliter damnificans alte-

Kont

rum ex culpa qualicunque veniali judicat fe ime

munem à reflitutione materiz gravis.

Rat, Lex

Ying

telid

pofitive dubia, non fufficienter promulgata, vel

invincibiliter ignorata non obligat proxime in actu

priy

2do: fed , ubi eft equalis, vel quafi equalis pro

quam;

M

& contra legem & libertatem , lex eft hujufmo-

di &c, quia datur privatio fcientie , & obligatio val-

füm n

Don e

de onerofa, ordinarie non agnita à viris doctis fe-

quendi tutiorem, feu agendi juxta legem foret po-

It

tius noxia humano generi, trahens poft fe trans«

T

gl

greffiones plurimas, ntS. Antoninus, & 250. Au-

thores Zz Norma reclà P. Rafsler.

( 4.- Non appro-'

que ;

Quer

bo fententiam , qu£& docet, /ufficere etiam proba-

biitatem motabiliter mimorem | pro libertate in. ju-

Drujs;

dicio feu dictamine remoto , e. g. (i rationabiliter

Opinio

dubitans, an grave peccatum jam confeffus fit,

& la

id poftea non confiteatur.

Rat. Sententia , qua&

tf o

praxis fere nullius , & propinqua periculo abufuum,

g

non eft approbanda : atqui hzc eífet talis ;; quia

Vetin

L

j

univerfim vix 'crit fententia una vel altera, qu

it

& 25)ot€ 9

2$

l, 14

fit notabiliter minus , ( tamen adhüc vere theolo.

gice probabilis ; infuper non folide doctis dat an-

non-

fam tenuiter aut dubie probabilia pro vere proba-

biliter

icato«

biliþgs accipiendi. V. 'Peo/. Mor. trip.

intas ,

22v

; Mb

Dices 1. Non fufficit quaf? moralis certitrdo

pro dictamine proximo.

R. zz. a. Pro ratione fuffi-

um re

i fots

cit noffa hujus naturam ; quafi, vel, ut alii , /aze

moralis certiiudo datur, quando homo habet ju-

, Qu

dicium, quod in fe fpectatum poffet quide

m exci-

mittit

tare prudentem formidinem de veritate , hic &

| '&gm-

nunc tamen operans nullum habet timorem oppo-

T

fiti, eo quod vel illi non appareat grave motivum

ht u

in contrarium , vel fe non reflectat ad fallibilitatem

qut (

fui motivi.

Dic. 2. Qui favet fuz libertati , quan-

j n

do habet gravem rationem pro lege Divina con-

)p i

traria, ille 7077 a;na£. Deum fincere fuper omnia ,

As j

contemnit illüm preferendo voluntatem fuam Di-

"230

vine, & eftiniquus judex adjudicans fibi caufam

Qut, Lek

R. 5 a. Quia follicite zmquivens

relicta parte Dei.

i, VV

prius in obligationem legis , parazw fequi eam ,

æeina Ü

quamprimum fibi innotuerit , & j/ciems, quod

ais pf

Deus (icut quivis alius legislator agat, qui fubdi-

jl

tum non obligare vult in actu 2do, quamdiu lex

jpatio Yi*

non eftfatis promulgata &c. retinet debitum amo.

S dOöiS p

rem erga Deum, & tam parum eft judex inter fe

j od

& Deum , quam parum fubditus non putans fe li«

0 fe Dd

gari lege fui Principis nondum promulgata ; deni«

WU »

que judicat, Deum legem ejufmodi dubiam relin-

Dic. 3. Talis actus effet Zm-

Non af

quere inftar confilii.

ii o*

prudess ; quippe

homo prudens non poteft fequi

opinionem , ni

fi judicet illam abfolute effe veram ,

jonbl

fed habens judicium remotum

folum zqualiter vel

feffus !^

quafi zqualiter in

utramque partem probabile, non

m judicare eiie

]tÀ « ]

poteft opinionem libertati favente

3b0fllllma

veram.

R. 5. a. Tres funt de ha

c re fententiz.

itate ,

j; 9

mode

ra, ait, fufficere fujþe;z/ïonemgiudi-cizf de ver

36

$ 2oc$9

ET

modo quis per'ultimüm räüexum judicium judicet

actum fuum effe licitum.

2da, ait , fufficere judi.

V

cium de probabilitate opimiomis, cum fphzra intel.

epi

f

lectus comprebendat verum tam reale, quam ap-

' parens ,. probabile & rationabile.

3a. ait , opinio-

frit

dir dl

nem nixam gravi fundamento poffe adhuc judicari

abfolute veram , partim quia fepe falfa nobis ap-

il :

parent probabiliora verís, partim quia voluntas z2

dnut

obfczyis poteft intelle&tui imperare affenfum al-

ld

terutri parti, maxime fi vatio fubjecfiva , hoc eft

pandit

voluntati bona e. g. ob nimiam forte difficultatem

tttiori

Oppofiti accedat, etfi non adfit major vazo objedfi-

'9à , feu ex parte objecti.

Dic. 4. Deus po£zit nos

(

obligare in cafu dubii ad tutiorem pro lege, &

probal

quod co/zerit, probant tum SS$. Patrer , tum coz-

plurig

zerfi ad probabiliorifmum , e. s. Bellarminus , qui

habii

nepoti tutiora fuafit, Pallavicinus, qui tefte ne-

Qul

ote fuo mutavit animum, Card. Aquirre &- Eli-

exifta

zalde &c.

R. tr. a. quod potuerit, z. «4, quod

lia

voluerit. S$. Patrum textus vel loquuntur de re-

Áite aj

figione, vel de vincibili probabilitate, frivola ,

fttpor

tenui &c. velfunt ex L. Apocryphis, ut eft: Opzs

Waf

imperfecfum S. Chryfoftomi , L. Stromatum S. Cle-

UUN

mentis, qui à Gelafio Pont. rejectus eft &c. Con-

t fw.

verfis oppono a/ios cozverfos ad opinionem beni-

DO

gniorem : Ligorium , Roncaglia &c.

Bellavminus

t

tantum nepoti , futuro Ep. Theanenfi dedit inftru-

aQ'mx

&tionem $. punctis contentam , in qua multa citra

L

rigorem Íícholafticum dicuntur ad melius effe:

rj

Pallavicizus nepos à Patruo fuo nunquam accepit

UT

litteras de mutato animo fuo , qui Patruus ipfe

It

Alexandrum VII. dehortatus eft à probabiliorifmo

g

introducendo, & in litteris folum egit de natura

mw

ignorantiz invincibilis , an ad actum meritorium

.(qu

fufficiat : Zcquzrre tefte Nicol. Monfia faffus eft ,

iliy

zfenon examinaífe hanc materiam fatis.

Si petas ,

qui 4

antumi

t4o

gufd eft ergo verus probabiliorifla , qui non t

fevere

j (

$ »o€C1À

sT

ydicet

fevere docet, & laxe refolvit aut vivit, ad quz-

: jude

vis reponens :

Mibi efl probabilius , ut frequens

R. Ille eft, qui docet, & hinc

jntdd.

experientia docuit ?

wam ap'

fe & alios hoc principio dirigere debet : ? opzizio,

favens nom efl certo & motabilitev probabiltor , da«

opitt«

jdier

.av obligatio ad, tutiorem : ergo quia in folo Diana

bis i*

ultra 3ooo. fententie funt in utramque partem

- difputabiles , & raro doctus quifque aufit dicere ?

intas i

üm d

bec ej cevto ,

& cum muotabili exce[fu probabilior ,

hod

panditur via a

d damnatum ab Alex. VIlI. prop. 2»

tutiorifmum.

xlatett

o oj

Colligo sa£eriam in paucas prop. (tx.

Unf'us'

234

ol o

lg

probabilitatum. in communi eff zecefJarims , quia

plurimz leges etiam circa J

us Nature tantum proe

um EUII:

babiliter nobis innotuere.

(2. Efl licitus quoties

i, l

tec

quaítio: immediate agit de Jicemtia acfiouss , feu

exiftentia legis praecipientis vel prohibentis dun-

e (

taxat; non vero, quando immediate agit de va-

4 qu

Jore acíus feu exiftentia legis irritantis , aut darno

jr de re

. temporali tertii, aut veZgiome continente aliqua

frivola ,

neceffaria neceffitate medii.

( 3. .Noz eft. pericu-

: O

lofu , quia non immediate progreditur ad actionem,

55 Ut

fed ficut fides ex antecedente explicite revelato

&c. COB'

deducit conclufionem , ita hic ex przmiffis certis

"m

reflexis deducit conclufionem certam de licentia

gl

actionis , e. g. Ommis praudeuter agents [ecundum va«

li t

tionem gravem, agit licite : fed im abjentia certitue

yilà citra,

dinis fequens probabilem opinionem , quam Ecclefia

ls &

21012 probibet , pluvimi docli &g timorvati approbant

if HCGFP

£2 fequuntur , agit prudenter : evgo agit licite :

trois !

pe

ubi M. &3 s. elt certa.

Vel : Hodie cervtum 6

jj

licere fequi opimionem ,

que confideratis moralz

dg pati

eozatz omnibus alicui videtuy wotabilit

er proba.

gritorum

bilior: fed illa vegula morum , qua docet , licere Jee

fs

qui equaliter vel quafi

equaliter probabilem , eft opi-

$i p

mio, quae mibi ita videtur notabilitey probab

ilioY :

; tanti

3

evgo

N

38

$ )o0( 5

evgo certum smibi. eft licere fequi.. Certe nunquam

Ecclefia hunc ufum prohibuit , ut Ligorius contra

Patuzzi oftendit occafione. T/?e/um Laviftauarum ,

quz damnatz fuere ob alias cauías , e. g. quod Chri-

fto tribaerent ufum familiarem probabilifmi, qui

tamen fun

ur in ignorantia juris , que in Chri.

l)

ftum non cadit, & quiain globo tantum damna-

ta plura jactantius proponebant.

4 . Eft utilis,

quia peccazzm materiale , fi forte aliquod incurre-

Ma

retur, ab omni culpa purgat, cum ob rationem

directam, & ultimum judicium feu di&amen re-

Bigen

pluri

flexum periculum peccandi materialiter ita immi-

Yer[g

nuat, ut ad id hic & nunc precavendum nullus

g

moraliter obligetur; prodeft infüper i;z/foro ztro-

que, cum bonz fidei poffeffio faveat femper pos-

fidenti, e. g. fi b. £. poffeffor rem alienam con-

fumpfit (ine lucro remanente.

Imo habet locum

Dioi

Yab

etiam Zz comcuv[a quaeflionis de valore , ubi valor

inftar prefuppofiti habetur, e, g. dubium occutrit ,

(

an in certis circumítantiis Zicize zi poffis jurisdi-g

nm! |

ln

€tione ad valorem Sacramenti poenitentiz requi-

fita: docet communis , licere probabili jurisdictio-

l;

D

ne uti, fi hec tria coincidant: pevmi[fio Ecelefia ,

feu non prohibitio: contmumis T'beologorum prasis

penm

ff

& fenfus: cauía gravir non differendi abfolutio-

tel

nem, non faciendi Sacramentum nimis mo-

i

: leftum aut odiofum,

lil

nal

Tttor

COf

f in

e P

äirige

De

titn

39

EEE -

Yquam

contta

—De Legibus &ey- Juftitia.

TET

d Chri-

Q. r. Dogmatico-Speculativa. -

i, qi

a hi

De : Lege Divina naturali & pofitiva.

damtie

! utili,

are quoddam videri hzc materia poffit , in

24

Incurtte

M

quo non "Pro£eflaztes modo in fcopulos im-

stionent

fed Catbolici varietate opinionum viam

pegere ,

M W:

plurimum turbarunt: om

nino I2. reperiuntur di-

ia t

ver(e , & folum precipuz fententiz ,

m nulit

quas dctcf

gent ipfe objectiones.

r i

n p

Dico t. Lexwatzralis

confiflit -im adfu vationis

at t

Divie , que precipit. itec

effario ad. fzem cveatura

et looim

vationalis mece[aria , 3. pro

bibet mece[Jario bzic

ybi rah

oppofita.

Rat. 1. zegativa s

relique definitiones

de lege in communi

)ccurrit.,

non fatisfaciunt idez;, quam

g jurisdl-&

& in fpecie habemus :

ergo 2. pofitiva ; Lex de-

g ftqii

bet procedere à fuperiore

& quidem potente fub-

ibufcunque fubditis im-

risdidtio

um ita obligare, ut qu

odf

i

llntibus non liceat recedere à lege: e- £.

in

falfiloquis, gratitudin

e debita, occifione falforum

j p

ile&ione proximi per actum

abfilit

teftium vel judicis, d

yjs n*

internum &c. quorum contrarium

i

damnatum eft ab

Alex. VII. & Innoc. XI.

fed hoc nec netura ratio«

nalis, . néc ratio , nec

fynderefis feu habitus prie

morum principiorum poffunt. p. s.

Natura eft &

concipitur regulabilis , non regulans ;

vatio. eft cau-

. Jyuderefis

fa in(trumentalis & applicans regulam

eft adjumentum rationis ad. fubjectum

regulabile

dirigendum ; ergo.

Dices 3. Lex namraïiä eft intrinfeca nature ra-

9.

tionali : ergo non eft actus tationis Diving. f. a. eX

u

D

i

4

4o

Soeocm

fubjecto: Geztes,

que legen nton. babent , fibi ipfs

D

dex fznt. Rom. 2.

Ex teftimonio: Parrer legem

füa

dicunt conícientiam

. que eft L. fcripta in. cordi-

du

bus noftris.

. Ex ratione intrinfeca: qua zazzre ra-

^il

Zionali conveniumut , intrinfece bona & honefta funt 4

Wt

que difconveniunt, inhone(ta.

Ex praxi: illud

6

experimur honeftum , ad quod nos ditigit: dicta.

D

men conícientiz , Allud inhoneftum, à quo nos re-

&nte

VOCat ,

e€. g. veneratio parentum , cultus Dei &c.

(3. Le

X€

cnfti

ft feparabilis ab actu rationis Divinz ,

quod,

poteft dari

illa, quin hic detur: p. a. Zfmte volz-

[l

£otem Dei aliqua funt bona , e. g. füccurrere mife-

fo&c. &i

quod

pfa voluntas Dei habet pro z:£ivo prohi-

f «

bendi mal

itiam moralem, e. g. mendacii ; imo fi

Di,

ponatur z07 dari Deum , vel quod ad tempus fie-

(icato

ri poteft, fi quis Zgxoret. dayi Deum , daretut ta-

l.a

men actus honeftus intrinfece & inhoneftus in ho-

Itpo

mine, e,

£. agnofceret furtum effe turpe, veniam

deprecan

ti honeftam &c.

lmy

(3.. Non requiritur per.

Jona faperior & diftin&a

ad obligationem legis :

!

ergo. p. a. lpfa moziva zwgeutia in ho

mine impo-

1710

certe homo fe.

nunt ei obligationem fequendi ;

QTE

ipfum poteft obligare per

volum , vel pactum cum

&t Cri

aitero ; imo Deus poteft

permittere malum , quin

lur, q

illud prohibeat.

R. ad t. z.

fd a

a. ad prob. 1. d. a.

Ipfi funt lex, hoceft, fubje

z legis, quam ipfa

0. »

ratio intrinfeca illi promul

gat C. a. lex active

titioe

obligans & dirigens zz, a,

natura naturata eft re.

b

gulata lex in fubdito ut fig

no, ficut ars in pictura.

at

4ld. 2. d. a. dicunt confcie

ntiam effe Jegem zut pro»

Qug

mulgatam , fumendo app

le, |

licationem pro re appli-

Cata C. a. legem proprie

& active obligantem zz. a.

f

4dd 3. €3. 4.

eadem fere refponfio: fant honefta à

p

figno pofteri

ore vel effecdtu legem confequente ,

Em

non à caufa honeftatem formaliter

conftituente ,

Q

quz eft conformitas cum voluntate D

ivina obligan-

te; paucis :

latoris

]

Lex pafïïf'a eft erdinatio Legis

Yénije

nobis

& 50(9

41

ij if

nobis impreffa , fyiderefis eft confervatio & habi-

tualis cognitio hujus ordinationis , cozzfcietia eft

legem -

- cordi«

actualis ejus applicatio individuo particulari. 44d

AU VU

2, 321. a, ad prob. d..a. Dantut aliqua bona radicali-

ha font,

ter, fundamentaliter folum habentia honeftatem.

: ilud

'C. a. formaliter honefta ;; a. Honeftas formalis eft

it did

ipfa conformitas actus cum fuprema ratione diri-

005 It«

gente juxta fuas perfectiones proprias & rectam

Patet ergo ,

Da &c.

conftitutionem reipublice humanz.

Diing ,

quod , /; «6 exifleret , cui parezdusm seceJarto eft,

o thte

L

fcil. Deus , nulla daretur honeftas prop:ie talis ; &

quod pro tempore, quo ponitur darj peccatum ,

ler mïïe:

feu actus ut culpabilis, non poffit dari zgzoraztia

m i

l; imo

Dei, cum hic jam implicite cognofcatur fub pre-

dicato principii obligantis.

d 3. 3. a. ad . prob.

mpide

lorett t«

d. a. & hec ipfa motiva urgentia , vota libere fibi

impofita, pacta &c. fupponunt dari Legem natura-

tus n *

, yenam

lem precipientem C. a. fine hac lege zz a.

rtur jt«

Dico 2. Criterimm Legis maturalis fumt guber-

26.

1 legis ;

malio &g perfedliouum Dioinarum mauifeflatio ,

je impO-

atque easdenz bouoraudi in wobis obligatio. Rat. t.

jomo /»

Per criterium intelligitur principium , ex quo erui-

tum C

tur, quid L. naturz przcipiatur, aut prohibeatur:

m quiu

fed aliud affignati melius nequit, ut patebit ex

- l. d.' h

ob. 2. Debet hic ftatui regula , ex qua prinario,

van

univerfaliter , €3 füme fequelis umalis dignofci Lex

naturalis queat : fed hujufmodi eft noftra , quz à

i die

natura naturante deducit officium 1. erga Deum &c.

que maximum adjumentum , ne erret tam faci-

in pï&üm-

; 1

le, habet 4 Seriptura , quz vel Heineccio tefte

re 4pp

fumme confonat cum ]ure Naturz , & cóuJenfz

jem 4

-Dodorum , qui juxta Grotium vix erit, ut erret,

pnelta à

& non habet difficiliorem applicationzm , quam alia

uente s

quzvis fententia

tuentes

Dices 1) cum Wolfio : Melius ftatuitur in con-

21.

pbliga

venientia actionum humanarum cum natura ho-

minis

;islutorjt'f

C 5

0005

42

G )ootc w

minis ptzcifa voluntate Dei.

2) Cum Weltbuyfen

atti

&2 Galfezdo in contervatione fui, & utilitate pro-

n al

pria.

3) Cum Heug. Grotio , Paufemdorfio, . "Ebo-

dot

zafi in Socialitate & bona conítitutione reipu-

tg]

blice humanaz.

4) Cum aliz in. recta ratione,

h,

vel. voluntate Dei, vel cultu Dei.

$) Noftrum

Iit,

fundamentum laborat circulo vitiofo : Zdeo fzuzt

detr

inbonela t2 mece[Jario probibemiuv , quia repu-

lu

gnant gubernationi & perfectionibus Dei, & deo

vepzgaast, quia funt inhonefta & neceffario pro-

D

hibenda. R. ad 1. zz. a. Quia hoc criterium 19. non

i i

explicat officium primum erga Deum , ad quem

ii

natura eífentialiter ordinatur tanquam finem & à

2. Omnes

?

quo tanquam principium dependet.

friot

virtutum . actus preciperet, cum omnes conve-

ponu

niant naturz humanz. ' 3. Etiam conveniret atheo ,

foler

& obligaret hominem per mendacia &c. curare &

r

confetvare perfectionem corporis ,. quz fequelz

Ühr

peffimz.

d 2. n. a. Quia x9. non fervant ma-

Chn

ximam Legem naturg: diliges Deum ex toto corde.

$4

29. Qui tantum ex timore mali proprii, & fpe

Thiis

boni agere tenetur, z/] ageve£ pro boso patyie cuui

Tüort

jadura vitz vel bonorum , imo ageret in fuum

1. Sic nihil

pli (

privatum bonum contra focialitatem.

f

effet coutva JJus Nature , quod fui confervationem

Tatut

& utilitatem promovet, e. g. furari in neceffitate

Tet)

quacunque &c. honeftas non mereretur propter

etg

feipfam appeti. — 444 3. s. a. Nam r*. non eít

priucipimm univerfale , cum omittat primum off-

cizi erga Denzm , & hominem extra ftatum focia-

fat:

litatis conftitutum. 29. No e[feut probibita , qu&

ftatui communitatis non nocerent, & eífent pre-

Iu

long;

cepta, que huic prodeffent, e. g. peccata inter-

'oris

na, inceftus primi gradus, precepta occilio Judi-

cis injufti , repudiatio uxotis fíterilis, auxilium

e[lgü

praftitum peffimo , dummodo fociabili ; ut nihil

liy

I

dicam , quqd he regule veram beaziiudine

t non

ftj

att?n—

ä&)o-(æ&

43

Buyfe

attingant, que cum in hac vita dari non poffit ,

te pro«

in altera primum complenda, ad quam naturalis

, The

Ad 4. z. a. Semel in-

inftindus hominem urget.

: rEl

telliguntur forwaliter , deinde vadicaliter inhone-

atione,

fla, & ratio ultimata, cur neceffario prohibenda

Volrom

fiat, eft infinita Dei perfectio ex fe effentialiter

lo Jutt

determinata ad.prohibendum omne rad

b

à [epl«

icgliter in-

honeftum.

&idoo

tio po-

28.

Dico 3. Lex Divima Evaugelica N. T. iucboa-

.38, n

zive introdudia efl i nltimo tempore vita e9 mor-

a qui

L Chrifli, €g tuuc L. V. T. imchoative abrogata.

m 4

efi. Rat. Tunc L. inchoative introducitur , &

;, Qrno

prior abrogatur , quando fucceffive difpofitiones

,

mulgationeni

. uf

ponuntur ad confiitutionem & pro

retatins

folennem legis contrariz legi priori: f:

e

z

d hoc fa-

curae v

€&tum ultimo.tempore &c. p. s. BAnte mortem

; [

Chritti inftitutus eft Bapzifimus probabilius , cum

vant f

Chrifus à Joanne eft baptizatus ; Apoftoli juxta

xto cord

S. Aug. ep. 108. ante paffionem Chrifti funt bapti-

, &l

zati; inítitüta Ezcbariflia, & Sacerdotium ; pet

irie Qu

mortem Chrifti azztiquam Sacerdotium in velo Tem-

; in [ïmm

pli fciffo fundamentaliter fublatum ; per crucis$

facriicium priora Sacramenta veluti figura per figue

, iil

yvaponed

ratum finita, itatamen, ut adhuc aliquo tempore

d

retinuerint ob/igationem 64 efftélum in actu 2do:

ergo inchoative &cv.

[ n()net

Dices 1. Mäteria Legz:s Veteris adhxucdum du.

29.

fitith U

proxi«

itott (*

tatt p. a. L. diliges Deum fuüper omnia:

mum tuum ficut teipfum : honora patrem, ut fis

'M&l: qüæ

fent p*

longzvus : folennitas Sabbati in memoriam: Crea-

[

toris &c.

(2. Natura Legis V. fuit perpetua:

j i

d.

p. à. Baruch 4.. Hic

dfio h

-ergo non potuit abrogari

liber imandatorum Dei , €2 L. qua eft i eternum.

aum".]m

Lex jejunii ,

& imoralia durabant etiam ab Ápo»

. r

Rom. 3.

"I

Pco!is( commendata & obfervata funt :

att

Legent

44

8 ol

Legem evgo deflruisaus per fiden: ? abfit , fed legema

díi

Jiatuimus, imo tefte S, Leone Serm. 6. de Jejun.

colig

&octrina legis multum authoritatis prebet Evange-

w

lio.

3. Modus. abrogasdi non probat ceffatio-

fttü

nem inchoativam L. V. p. a. Lex durat tamdiu ,

Bul |

quamdiu non eft expre(le abrogata , fed moralia

Tl

& judicialia precepta funt abrogata, de ceremo-

nialibus nihil certum ; ad Gal. $.. Cirezemcidens. fe

Di

debitor efW wniverfe L. faciemde , hoc eft, obliga-

torty

tus. R. ad t. z. a. ad prob. d. a, Durant iftz

)7

leges ut Leges V. Teftamenti , & quoad promiffio-

Chrf

nes felicitatis temporalis , e. g. longzvitatis hu-

Aftetj

jus vite z a. ut leges naturz , & fub proómiffione

10 el

vite fupernaturalis zternz C. a.

d 2.d,a. hoc

Qum |

perpetuum , aternum dicit longum tempus, &

oniti

qua przcepta naturalia non deftruuntur per fidém,

Qati o

imo Leges V. T. juvent. ad difcernenda intrinfece

&der

bona & mala C. a, aliter zz. a.

ld 3. z. a. ad

prob. N. M. quia poteít lex variis modis abrogari ,

Pa

Jam j

e. g. iapfü certi temporis, ceíffante fine , Gal. 3.

(4 1

inftituta L. V. donec veriret femen , cui promifzvat.

üQfe

Heb. 7. TYanslato Sacerdotio uece[Je efl , st etiam

JLegis tramslatio fievet.

L.

Circumcidens fe eft debi-

Jiatig

tor Legis pro hoc tempore, non ut remedizi pec-

Itini

cati necetfario ( cum Baptifmus jam fuerit inftitu-

tus ) fed ut profeffio Le

Wra

gis V. & pro cafu ignoran-

Tep

tie vel omi(Ti Bapti(mi.

f

3o.

Dico q. Lex Evaugelica primum cdpit obligave

fed |

à die Pentecofles , quo L. Vetzus efl mortua. Wat. 1.

l,

ex parte Legilatoris, tunc incipit Lex obligare,

quando folenniter promulgatur; & ex parte Legis ,

fubir

Dopu]

Lex prior moritur, quando ceffat ejus finis , ma-

& Pm

teria , tempus, & nova oritur : atqui utrumque

fa&um in die Pentecoftes, ubi Apoftoli. przdica-

tilihug

Mütiæl

bant neceffitatem Baptifmi &c. .2. Si una L. gff

l

coutraria Alteri , 'ortà unà ceffat altera : atqui :

P. L. V. evat figura: d umbra u0u2 ; tantum

&

dedi

diftin-

4j

ä)O(vä

i eget

diftinguebat ;Tzzdæos à Gentilibus, nova utrofque

Jejun.

colligebat ; erat zzegazve imperfedla, nova autem

bvange

per feipfam conferebat gratiam S. hinc Jer. 3r.

ceffatio

Feriama domui I[rael teflameutum zovum , n quod

amol,

Paul. Heb. 9. dicezzdo z:0v4m , vetracíavit prius. &

mordi

Ephef.2. Legem mandatorum decretis evacuans.

- Certit

nidnn Jt

Dices 1. Lex V. jam prius eft mortua: f. a.

3

fmortua eít tempore Joannis. Lzc. 16. L. &9 Pro-

obligie

ant z

phete u[que ad .Joaunem , vel cette tempore mortis

romio:

Chrifti, in qua translatum eft Sacerdotium , 7*//a-

as T«

zuentum N. coufirmatum cfl. Heb. g. (2. L. V.

oniffo

non eít z1ortzta à die Pent. p. a. potuiz etiam poftea

cum frudu adhiberi, imo circumcifio pro cafu

r

w d

omiífi Bapti(mi deDzi£ adhiberi in remedium pec-

cati orig. ( 3. Si L. V. eft mortua à die Pent. etiam

yer ts

intridix

eodem tempore facta eft morzifera feu prohibita.

DA i

-

$.. Varie due Leges comivavie excludunt fe :

pbrogati ,

jam zozi mzdo promulgata eft N. L. in die Pent,

(4. L. V. evat pofitive imperfecia , & mala , ad-

, Gl

eoque neceíffario quamprimum prohibenda. p. a.

iij cth

yi i

L. Heb. 8. zz0z vaca£ calpa. 1. Cor. 3. eft. mmimi-

firatio mortis &g' damnuationis : permittebat odium

et debi'

odio babebis imimicim izum ,

n [

inimici Matt. $

ufuram erga exteros, poenam talionis, libellum

rit ii

repudii &c.

( $. Si L. non ftatim cvafiffet morti-

h ignüm'

fera , «dpo/loZi z0x fimmiate obfervatlent legalia ,

fed potuiffent ine peccato ferio ea obfervare : fed

j ol

; Mb

hoc non facum eíft, & g. Paz noluit Titum

fubire circumcifionem clam ,

licet prius propter

pbligatt:

je L

populum Timotheum jufferit circumcidi , & Cephas

feu Petrus Antiochiz fimulate fe fegregabat à Gen-

1i5 j D

tilibus, .& acceífit Judeos cum iis legalia ablti-

tromque

nentie à fanguine & fuffocato obfervans, unde

prædica-

Paulus ei iz faciem ve[litit , quia reprebenfibilis

a L.F

atqu! :

evat , &2 Gentiles cotgit judaizave , Gal. 2. hoc eft ,

dedit occafionem , ut Gentiles crederent, legalia

tantom

cum

diftit

46

&5 0o0tí€

cum Evangelio neceffaria effe, & Judzi ipfi tur.

Lh!

barentur.

R. ad s. 3. a. ad prob. d. a, Mortua eft

fdom

tunc quoad prophetias de Chrifto , & obedientiam

p t

D. Patri à Chrifto exhibendam C. a. quoad obli-

77

gationem legis & quidem plene z. a. aliud eft,

,

quod prophetie de adventu & factis Chrifti fint

J dha

implete , aliud , quod L. ceffet ipfa.

Ad 2. "1. a.

b ma

ad prob. d. a. potuit adhiberi ut ritus quidam re-

Efllm b

ligiofus Legis V. C. a. ut obfervatio legis etiamnum

(;

obligantis zz, a. pozzit adhiberi , ut fic Lex Mofaica

hls ]

cum honore fucceífive fepeliretur , 202 debui? ,

i c,

quia obligatio ejus ceífavit , & pro peccato oti-

Qi £

ginali tollendo fufficiebat apud illos, quibus Lex

Nüleer

N. nondum eít promulgata, fides interna paren-

(imglat

tum cum figno quocunque externo religiofo ut

Va

remedium L. Nature , apud alios actus charitatis

ddi T

vel contritionis , ut votum Baptifmi , fi Baptifmum

Juleg

non poterant reipfa accipere.

Zd 3. s a. ad

Pal

prob. d. a. Leges quoad omnia contrariz , exclu-

hy j;,ï

dupt fe invicem C. a. tantum quoad aliqua zz. a.

&Bregm

eo ipfo, quod una viam ad alteram pandat , non

funt ex toto fibi contrarie : deizde in die Pent,

QU

ftaut

fuerunt folum »auci Greci & Gentiles ac Judai

Iqlti

prafentes, hinc L. N. fzcceff/v? introducta & pro-

mulgata per orbem univerfum eft, quod proba-

ii $.

(clus

bilius completum eft poft 4o. annos, quando poft

Apoftolorum martyria predicta à Daniele ever(io

autiqu'»

Jerofolymas contigit & per orbem. publicata eft;

61,

d qu

tunc folum Lex V. facía eff imortifera , & paritet

ul ,

vemedium Legis Nature fublatum , quod. interim

int ;

valuit, licet Chriftus jam advenerit, quia fubftan-

tia fidei in parentibus non fuit adventus Chrifti hoc

t?mpori

determinato tempore , fed Eum wveztzrum aliguo

I5 to

p

zempore à Deo predefinito , & nobis plene pro-

mulgando, quod durante boc temporé verum fuit.

4dd 4. 9. a. L. V. erat pofitive perfecfa in füo gra»

n

du, & tantum énperfedía uegative relate fcil. ad

L. N.

M GF!

& »ot€ X

47

pf u

L. N. illud eft enim fimpliciter feu abfolute per-

toa ed

fedum, quod ma/zon probibet, deducit ad bozum

diendam

per timorem tanquam initium fapienti& , accome

oad oDl

modatum ftatui ab imperfectioribus ad altiora du-

