tio dirnifforum ,

amor divifus & non zqualis

lt

tum viri erga plures uxores ,

tum uxorum erga

As,

varios liberos ,

Zelotypia & difcordie uxorum in-

E

ter

]

?ä//). o ( 8

173

ilis pt

ter fe, mala educatio prolium &c, Patuit hoc vel

inter Saram & Agar, inter proles Lie & Rache-

M

u0d ul

lis, poftquam Abraham & Jacob per /peciafem re-

velatiouem Dei licentiam polygamiw agnovere,

umj

y pra

Unde merito Ecclefia 3. pracautiones pro matri-

monii bono, & infauftis eventibus avertendis con-

& tujt

ftituit , fcilicet 17. zmpedimenta dirimenutia matri-

j G.2

monii, ut füa Sacramento ac contractui fanctitas

gui hm

firmius conftet , & 6. cazas divortii quoad thorum

ju, &i

& habitationem ,

fi matrimonium. confummatum

t u

exigeret remedium , & 6, caufas diffolveudi - [pon-

, 2 Qu

falia , quibus forte inconfulte initis mederi ante

qi din

matrimonium ligeat , que omnia 4. verfibus ad

UCR ,T

memorie facilitatem complector.

j Teuuïv-

Rug, at

Érror, wis, crimem, difpar, clam ,

Ilj

i reduxiä-

viuchu , e9 impos.

st i

Imp.

Lex, facra, cogmatus , commixtiio

t, j n

caynis , bonejlas.

;gpimr p

viati G

Div.

Cozfenns , oitium , furor, barefis ,

concadt

«ger , adulter.

it

]i

locus , tempus, mutatio , cul-

"

"Sponf. Ordo ,

X

l19 qül

pa, volumias,

j. Qul (i

us f

1. Érrov comprehendit errorem quoad izdioi.

fam 4

duum perfong , & qualitatem fubftantialem , qua«

lis vel maxime eít fervitus. unius proprie talis.

j ,umltül'

2. Vis violentiam coactionis , metus gravis & ra-

agau

a

ptus.

3. Crimem adulterium cum contractu circa

a

oy cont

matrimonium , machinationem mortis cum inten-

EE

J

tione matrimonii manifeftata , vel utrunique cum

jinde

intentione etiam alteri non manifeftata, 4. Difpar

oriri 047

difparitatem quoad Baptifmum.

s. Clam clande-

l fufkmä

ftinitatem. fine Párocho proprio & 2. faltem tefti-

"

bus.

6. Vinílus vinculum 3. lex , matrimonii

r t

actualis cum alio , profeffionis in religione appro-

jata ,

xonm

u

174.

-ää)ov(ää

bata , & voti annexi ordinibus facris.

v Imþo:

Tatun

imporentiam duplicem antecedentem perpetuam ad

fads

ufum matrimonii perfectum , & ztatem nec natu«

fiven

ralem nec legalem pubertatem habentem. — Re/i-

infm

gl!(l

compleciuniuv «. propinquitates , nempe

Tabil

8. Lex legalem ex arrogatione,

9. Sacra pro.-

QD

pinquitatem fpiritualem ex Sacramento Baptifmi

tedo,

& Confirmationis.

I0. Cogzatus confanguinitatem

& Jj

ex generatione intra 4. gradum.

II. Commixtio

ponif

carzis atfinitatem ex. copula carnali licita in ma«

hg,

trimonio confummato ufque ad 4. gradum inclu-

78

five, vel illicita perfecta extra matrimonium ufque

—

W. di

ad 2. gradum.

12. Honueflas impedimentum pu-

blice honeftatis ex contractu fponfalium de pre-

vcntio.J

fenti ufque ad 4 gradum inclufive

, de futuro au.

Di

tem ufque ad 1.

datar

1, Sin

II$.

Cau[e divortii funt. x. Con[enfus , hob eít

politio

mutuus utriufque conjugis 5

ut tamen fit perpe-

Sacram

iuum divortium , & paublicum ( ficut in adulterio,

2, dE

qu& 2?. fola funt ex (e perpetua) accedere de.

Coluug ]

bet authoritas Ecclefiaftica.

2. Vitium non qua-

Boniom

ROR

lecunque , fed grave, inducens alterum coajugem

Ididt

in periculum animz vel poenz capitalis inftar com-

Titüs

plicis, e. g. latrocinium, furta.

3. Fatror , favie

hiedidt

tia ex odio capitali, dura tractatione.

4 Herefis,

lu

lapfus unius in illam.

$. ZEger feu morbus unius

tràctor

contagiofus, e. g. lepra, lues Gallica. 6. 4dduiter ,

Catam |

aduiterium unius certo co

gnitum,. V. Theol. Mor.

Tlym [

tripart.

fatifica

1. Ordo feu (i

nedi

I16,

Caufe diffolvendi fponfalia.

ol &nt

pars durantibus fponfalibus ingrediatur Religio-

nem, vel fufcipiat Ordinem facrum.

2. Locus ,

Trn

ume[

fi pars difcedat in locom remotum altera non mo-

nita ad tempus notabile fcil. determinanda notae

(

l

bilitate ex circumitantiis,

3. Tempus, fi determi-

natum

hfb

$ 09 C 9

175

. Tipi

natum executioni elabi fua culpa finat, ant pubes

Qand

factus utatur favore impubertatis.

4. Mutatio

eC lt

five'magna in beaum five in malum unius e. g.

m

infamie, deformitas , morbus difficulter plene cu-

netjs

Tabilis, magnz divitiz.

$. Cujpa , uti fornicatio

unius five fuperveniens five prior, fed nunc de.

(ra p

Buptlti

tecta, mala confuetudo contracta inebriationis &c.

6. Voluntas ive mutuus confenfus zqualis prima

yinitaten

pittitn

promiffioni , e. g. li publice facta &c. fundantur hzec

^

in Reg. 98. & de V. O. Etiaim Jegis difpofítio , f ad.

a n v«

um inde

emn ca[um) peroexit , i quo iucipere nom potuis.

fet, defimit obligare: ergo à fortiori libera. con-

iom o

um g

!

j

'ventiq.

"

j d

fotoro &*

Dices coutra 3. part. C. Sine benedictione non

1r.

datur

forma matrimoniü z2 Sacramenti.

J

I. Sine hac matrimonium eft merus contractus

politicus & ethnicus , zbl babet Jacrum , quod

, d

"d

Sacramento competat.

2. Ut fit ra£zm ab Eccle-

fia, debet ratificatio Ecclefie manifeftari. 3. Ni-

adilicit

colaus l, in can. Lozbarius 13. q..2. vocat matri-

cedere o

monium Lotharii cum Waldrada nullum, nifi be-

j non qu

4. Evas

nedictione Sacerdotis fuerit confecratum.

y eonjd

riftus can. a/itey. 1. 30. q. $. ait connubia fine be-

r a

hedictione effe fornicationes &c, — R. z. a. ad prob.

; Ht

'y. 4.a. Sacrum fit per in(titutionem Chrifti con-

4 H;!rfïfl

tractum elevantis ad rationem Sacrementi appli-

jorbus u

catam per intentionem contrahentium, & Bapti-

f. Adz([f('f !

fmum fidelium , ut ait Florent.

ld 2. d. a. Debet

o I

ratificati per legem generalem Ecclefig £v. a. pet

benedictionem Sacerdotis;z a. Licet enim in Ri.

' tuali antiquiffimo Curienfi verba Sacerdotis fuerint :

)

i, f i

Matrüinonium im facie - Ecclefie inter wos contra-

; M

lrl

hum ego autboritate Ecclefie DDei approbo & fo-

" TIE

leunizo ( quod conftitatum jam matrimonium quoad

g m

fubftantiam clare fuüpponit) & in veteri Rituali

jnh n

v0$ COf«

Conifancienü legatur :: Mazrimonium per

f gt

traéíaim

pili

176

-5 ).o ( -

trathum .ego vaiifio C beuedico; in aliis tamen

Vn

locis adhibebantur variz formule , & tefte Pallavi-

MM

«ino L. 20. v. 4. Trid. voluit, utomnia fiant dein-

licit

Ceps jztxta receptum cujufois provincie vitum, (ciens,

À.1,

benedictionem hanc non haberi pro forma effen-

Quoa

tiali.

d 3. C, a. Nicolaus fic vocat ob alias ra.

D p

tiones, quia Waldrada erat fubfiitata Teutberge

(4.

ptimz conjugi repudiatz, & Lotharius femper

-

GN

variabat in allegandis caufis invaliditatis primi

as

Bylat

matrimonii, voluit, ut Lotharius in facie Ecclefiz

ul

i

Íecundz conjugi copularetur , & Sacerdos caufam

ts ])

indagaret.

ZLd A. 12, C. 'Textus. Evarifti eft ex De-

ordinai

cretalibus Ifidori Mercatoris citc. goo. & Pic Pfen-

probab

do - Evariflus xequitit etiam orationem biduanam,

Í— Á

Noct

pzranymphos ,. dotem &c. &c. quz certe non funt

de effentia.

teram J:

Certe Pallavicinus L. 22. fcribit , re-

dum v

futatam effe à P. Laynez opinionem illam, qua

T

putabant aliqui, matrimonia clandeftina initio Ec-

d(un (

clefie fuiffe quidem valida, fed circa annum goo.

declarata. invalida.

tf

Ergo ante Gzlelium Parij.

anug

1249. noftra fententia erat comnïunis.

dlmtBe

C'. 4, ,

XI8.

Dices contra. 2. p. C. Nec poägamia, nec Jj

àS g

g

bellus vepatáii fuit ex . difpenfationie Dei. p. a. I.

fuiffen

Deus non poteft dzfpez[are in ]Jure Naturali: er-

Ottnan

go fi unigamia & indiffolubilitas funt Juris Na-

Toarit

tura &c.

2. Libellus vepudii erat folum divortium

E

quoad thorum, non quoad vinculum , tum quia

dtyy;

*lias uxor repudiata potuiffet ducere alium oirum ,

, qjro

tum quia fuit alia repudiatio, quam fuit o//n

feng,

iniiio : ergo quia initio fuit licita quoad vincu-

Datator

lum &c.

j. Dimiffa uxor nunquam potuit ree

i

DUIS

dire ad 1. oirzm , (i interea nupfit alteri, & hic

Btie

mortuus eft, vel eam rurfus repüdiavit ; ergo 19.

t

non fuit folutum vinculum. p. C. Ideo non po-

Ugf

tuit redire ad 1. virum, quia Deut. 24. dicitur

UM

polluta, 9 abomimabilis, Ícilicet, quia durante

lm

I, Vil«

& »o0( w

177

i5 Ltf

z. vinculo alteri nupfit.

: 4. Erafmus , Launojus &c.

6? Id

adbuc bodie Judais defendunt hbellum repudii

jant d

licitum propter. fornicationem,

R. . a. ad prob. x.

d. a, Deus non potefít difpenfare in J. Naturali

1i, t

(l

ma 6

d

quoad ea, quz funt zztrzzfece mala, difpenfatio-

b disa

ne. proprza ,

& non cavezdo mahs mde orituris

Toobeg

C. a. in aliis & improprie , . ac .per auxilia pra-

cavendo malis z. a. imptoprie difpenfat, quia

T fem?e

S þm

mutat prius materiam legis , dando homini jus

m Eccue li

communicabile plunbus conjugibus, & ut fupre-

dog cul

mus Dominus avertit mála, qua inde oriri potfent

idiec

ordinarie.

d 2. Quamvis multi hoc defendant ,

&i

probabilius tamen :. a. quia Deut. 24. textus

bidoarit

vocat. dimiffam zexorem, alterius , , non vero adul-

te non u

teram Juxta Leges olim lapndandam , vocat fecun-

(cibit,

dum virum alzerzm amaritum : forma libelli apud.

Tournelium à Scribis conficiendi erat ? Dedi fche-

illact, j

dam. abjciffrouis , f iguaculum. dicifs onis, ui.duci

pofft ab omni wiro juxta conjlztutzmzes Mogf 13

annum

Juntit ho

neque initio licita fnit repudiatio. & hoc defen-

dunt Bellarminus , Sanchez , Tournely &c. . 44 ?

C. a, 12 C.. Non poterat redlre ad r. virum , quia

alias ob fpem recuperandi nimium mulnphcatæ

yia, Y

be. .^l

fuiffent repudiationes , aut vnfæ fuiffent magis ad

formam , quam ferio factz : repudiata poft alterum

maritum dicitur po/zza, . abomznabz!z/s vel Zegali- .

n

] o

d.ll

Zer, (icutper tactum mortui, vel 2do repudiata

jum d

dzcorrigibilis , vel in poenam primi adultem, quo.

turm d

eitti

1. viro facta eft izfidelis , ,.cujus memoria facile

j

recrudefceret.

Unde à 2do viro repudiata com-

fr !

(

paratur à Jeremia c. 3. fimilis populo lfraélitico

and [j

(j

fepius Deo foedifrago ; & hec repudii aut. poly-. ,

jni püw

ltf

)

gamic permiífio fuit juxta Bellarminum. etiam

alteri, ^ ,

Gentilibus conceffa , aiias Efther non nupfifet As-

yit; n

fuero, nec Jacob vidiffet eam in domo Laban.

[1

jj

[

-Ad 4. Male defendunt, quia poftquam jus illud

Jt.

4" j

Qu

communicabile pluribus Chriftus fuftulit, eft Jure

qula

j

J

J

Natutz

178

xä)o(ääï

^

Naturz invalidus actus, — Polysamia vero fuccc,ü'.

E[

Hl

v4 ad fecundas, quartas & ulteriores nuptias eft

(ui

omníno licita ; quippe Paulus illimitate z. Cor. 7.

fal

ait: SZ doriierit vir ejus , liberata efl : cui vult ,

fi

subat; quod ob identitatem rationis etiam de viris

Co

intelligendum : confirmant hoc tria Conc. Nicz-

tsj

numl. caz. 8. Laodicenum cas. x. Florentinum

Tica

decr. Zrmei, & LL. Civiles ftatuentes poenam in

Tidt

fifar

Bigamos correcte funt à J. Canonico, C. 4. & fin,

4J

de 2. supt.

fid

qu

119,

Q. 3. quenam judicia formanda de . cenfuris?

tà f

. Cum aliqua gezeralia, aliqua in cafa parti-

tüm

. €ulari formanda veniant, 1. damnata eft Prop. in

n

- Quefnello Prop. 9o. cum Richerio, quod cez/zra

Ied

deleat ferri à tota Ecclefía , etiam Laicos comple«

temp

Ctente : fic evaderet impoffibilis, cum informatio

mi

ad omnes facienda nimio tempore indigeat , &

Tiiun

peífimus quifque femper impunitatis patronos re-

&

perturus fit.

2. Communi repugnat opinio P. An-

m;.

.toine : Iguorantia fimplex pene per L. geueralem

1107 |

Jate non excu[at à cenjuva.

Rat. Cenfura omnis

hr

fupponit contumaciam , , & quidem determinate

QU

contra Ecclefiam : ergo cum ignorans poenam &

€otu

L. Ecclefiafticam non fit contumax.

3. lgnoran-

üiti

tia craffa & fupina non excufat à cenfura fimpli-

J

citer lata.

Bonifacius VlÍL. c. 2. de conftit. in 6.

B

/Ut animarum peviculo oboietuy , feuteutis per

Hien

- flatuta. quorumcunque Ordizariorum prolatis nolu-

d ]

sus ligavi ignovantes, dum tamem eorum ignoratte

geba;

zia cra[Ja nom fuerit , aut fupina : imo craffa excu-

fat ab iis cenfüris, quibus additur: qzi prefumpfe-

tüm ,

vit, qui Jcientev , temerarie audens feceriz, Certe

m

. jam olim Ecclefia monitione S. Petri Dam. beni-

iwa,

gnior facta in ferendis cenfuris, qua ad 200.

Calfg

jam afcenderant.

4. Pefegrinus tranfiens locum

Ton

late cenfure e. g, excommunicatus fit , qui babi-

Lunm

am,

E oocCS

179

autbovenmt CYiWinis ,

u

tum fui fexus mutaverit ,

rit &c.

non incurrit cenfu«

as d

quem Jcit , nom detexe

tus obedire . contempferit ,

Qu *

ram , nifi prius moni

ficque forum delicti cozzzmac

ia contraxerit , ut

j l,

g. peccare non de-

de v

Collet &c. quippe aliud eft e.

; No

tegendo authorem mali, &

aliud , ideo excommue

fficere fubditos prafu«

entinütt

nicari, cum hoc primario a

tamen tenetur

tranfiens

enam i

mater; propter fubditos

interdicdlum — local

e fervare.

s. Similis limitatio

4. & /,'7;1

facta pariter eft o

b etatem , Jexum fragilem &c.

cum perculfio Clerici ab impubere,

fene , foemi-

habeatut

vf

ma facta, etíi mortalis in confcientia ,

6, Similis

tamen pro leviab Epifcopo folvenda.

i p

& gravem injufte incuffum ,

mfi di-

ii

propter vuetz

recdte incuffu

s effet ad agendum aliquid in con-

temptum Religionis Cath. ut docent Authores

y Q?

ao

communiter , aut communicandum cum excor«

municato in crimine criminofo , propter quod altet

hgeat !

excommunicatus eft. V. z. 39. L. V. Decretal. de

jronos

s

fent. Excom, &

B. Martini V. ex Cozc, Confl. qui

pio?

non toleratos à

d 2 folum fpecies reduxit. $2 di-

qneral

fuit nimis fevera erga hereti-

€£as: Eccle(ia initio

MU

cos, & apofítatas.

R. z. a. Aiter fentiet ,' qui

etetrm

jf

j

eorum contumaciam

& malitiam perpendit, e. g.

n

ommnes fere , ut fecu

vius feducereut , meutiebautur

g

"m i.

Hoc teftatur Ori-

Jandlitatem €3 feveritate

(ura [impll'

genes de Marcioniftis ,

Epiphanius de Apollinari ,

onmt, n

Hieron. de Vigilantio , Paulinus de Pela

gio , S. Leo

julit T

de Manichxis &c. Dogmata Jua

claueularie [par«

ii m

gebaut , masxime per fum

imas deim difJeminanda ,

.

j i

enticula pri

vatiffima celebrabant ,

e. g. Ariani conv

(f «t

h

tum Arius tefte

S. Ephiphanio /700. faeminas in

hi

unum coégit :

Prifcillianiftarum L.fuit: Jara, per-

* (et

latibula Hugonotti in

[

juva , fecvetum. prodere noli,

Daf hat

Gallia quzrebant, Eunomiani fimilit

er, dum interim

j m

Montanus Prifcam & Maximillam ,

Donatus Luci-

y

Pau-

g I

liam , Pelagius Demetriadem circumducerst.

[

us

li

J

P d

j

18o

&50oCB

lus Samofat, Zenobiam $ Eufebias Nico. Eufebiam

hi

Imp. Theodorus Cef. Theodoram Imp, errore ine

[

fecit.. Preterea, saores veformare , G. afcefira. purio«

Ini

vem introducere fimulabaut", e. g. Montaniftz fpre-

d

-vere Ecclefiam noftram velut laxiorem , Novatia-

fine

ni deflebant doctrinam collapfam ,. Tho. W'aldenf(is

abi

Wicleffifta Ethicen puriorem , & faniorem Theo-

fif

logiam femper in ore habebat , Lutherus affidue:

p

meus efi Augnulliuus , Calvinus autem ex adverfo

jula

clamabat: zzeus eff, ut cum diverfiffima S. Doctor

Tion

Aug. fcripfiffet , facile cuivis effet, etiam locum

obit

aliquem fibi applicare. &c.. Izfuper. familiare iis

gt

erat , dem corrigebamtur, fe s20n iutelligi clamave ,

d

89 dum. cladem acceperunt ,. vitíoriam | cauere ,

Yotu

e€. g. lic dum. Zofimus, damnavit Pelagium & s.

Yaj

Prop. Czleftii, clamavit Julianus Enlamenüs, dunz

P fe«

Innoc. ll. damnavit indiculum errorum Abailardi

fepd

à S. Bernardo compofitum ,. reclamavit Berenga-

Qtm

rius,. dum Martinus V. damnavit Wicleffiftas ,

Ym

reclamavit, N/aldenfis &c. Denique z ./uos errores

Tiort

utiws |parsereut , alias bevefes. impugnabazt , b0-

te m

205 infamübus libellis impetebaut , inpugnadte

Qf

tibus filentium. imponi pollulabamt , mom ut etiam

Tlgr

ipfi promzjJum. filentium. [ervareut , fed i pace fe

In g

armarent. e, g. Ariani vi maxima detonabant in

bene

Novatianos ; Neftorius diu vifus eft maftix hare«

]

&l

ticorum ; Pfeudomonachi Scythze oderant aperte

Q

b

Neftorium; Arius petiit filentium indici Alexandro

did

Patriar. Alex, Rufinus offe

rt pacem Hieronymo,

tay]

fi fileat ;

Monothelitze cum Troilo S. Maximi line

Jorj,

guam petiere fcil. Abb. an. 662. fub Heraclio eo«

lt

rpm opera aerumnis extincti &c. &c.

abío]

126, |

k 'ffg

Q. 4. quid ia cafu

privato ageudzm im cafa

cez[ure ?. R, a.

Attendendum, an cez[zratus. ex«

fhín

cufari : nequeat

per ignorantiam , metum , - tae

tem , aut impedimentum adeundi perfonaliter

Ponti-

[

|

.18I

8 )o€i

febint |

Po;ltiücem vei Epifcopum, /2; Clericus fufpeufios

r t

uzem iucuyreus petat quamprimum abfolutionem 5

t pur

"interea- alium. conftiruat. pro- functionibus. obeun-

iz yre

dis, zria imterim ob[ervams; nempe i à functione

(oVate

fine nota zzfamie vel fcandali occulte fufpsnfus

aldenlt

abeífe nequeat , obeat officium , deinde fciat,

i They

fufpenfum 7207 demumtiatum valide exercere actus

xffidue?

próhibitos excepta electione , imo etiam licite ad

adrero

juftam petitionem aliorum , dummodo fe fponte

non ingetat ;

denique fufpenfum dezuntiatum

. Dodbot

Y locutt

obire actus' Jurifdictionis invalide , nifi caufa.ur-

jlare i

gentilfima eos juítificet; ab eo tamen canonicam

dluithy

electionem folum invalidari tunc,

quando ejus

votum complet numerum requifitum.

3. Si du-

qitts

m &

vante interdidío locali aliquis moreretur , advertat

(is, duf

ad fequentia, Si cemeterium folum fit intérdid'am ,

bl

fepeliri poterit in templo ; Íi zemplzm interdi-

Derng

:

"

-

é&üm , adeoque per-connexionem etiam cceméte.

rium, & mortuus dedit cazfam izterdicío , poft

defilun

—

j

[

mortem tunc abfolvi poteft & debet , quando an-

te mortem dedit figna poenitentie, & in alio lo-

uj , *

i gnait:

co. facro vicino fepelirij mortuus autem durante

interdi&o 72072 -dazs cau[am interdicto debet vel

aj dinf

i p

' in alio facro loco fepeliri ,. vel ejus corpus calce

bene perfufum in fandapila bitumine oblita in an«

ydbint

jftig u*

. gulo cometerii aut alibi reponi, ac cumprimis

curari, ut per Epifcopum mature tollatur inter«

a p

dictum. 4. Excommunicatus occultus & non vi«

Aleganot

tandus fepelitur ut alii ad parcendum fame ; zo«

jeronym

zorius , fi figua penitentie ante mortem dedit , fo-

m

let prius corpore aut tumba per virgam percuffa

irdio *

abfolvi, ac fepeliri ut alii; alii zzozovzi zs07» daste

des f;gua peenitentiz facra fepultura exc

Iuduptur,

Cenfuras notiores adduco,

r

j il i

a

M s

etfo,üam?t

Sujþääx;

pb

182

$ 2500o€1$9

Su[penfiones.

I, Ordmatxo recepta ab Epifcópo alieno fine

dimifforiis.

2. À fuo fine titulo. c. zzezsizem., & jänä't'omm.

&difl. 10.

3. Per faltum omiffo inferiore Ordme. Trzd

F

AR 2; c. I4.

4. In cenfura

c. cum illorum. de femt. excoin,

$. Parochus jungens fponfos alienz Parochiz,

Tvid. $.24. c. t

6. Celebrans fine Communione. c. Epifcop. de

privil. im 6.

Simonia in ordinatióne commilfa, Ex£rav,

Pazui. Í. b. £.

$. Jungens fponfos fine denuntiationibus, eff

D

ferend, fent,

u

«f,

Inteydicla.

7Ih

1. Dantes caufam interdicto locali, c. 16. de

12—

ent, Excom, im 6.

L)

2. Celebrantes in loco interdicto. c. Epifcop.

de privil im 6.

3. Fornicarii in facris conftituti, c. J' qui.

1

difl. 81.

LE

u

4. Alienantes bona Ecclefiz fine debita forma.

lg,

Extrav. ambitiofa. de veb. Eccl, s2 &3c.

Excommunicationes non vefervata.

1. Contrahentes in gradu prohibito, C/eru,

un. de con[ang.

B. Sepehentes mortuos in mterdxcfto. Clemn. 1.

de fepult,

3. Sepe-

& »octciS

183

[

|

3. Sepelientes hereticos in loco facto, €. 3.

l

de bevet. in 6.

lB

4. Trahentes & retrahentes feeminas à Mo-

nafterio. Tvid. S. 25. c. 18. regautlar.

Jf

s. Extorquentes abfolutionem à cenfüra. c. 1.

bis, que vi. in 6.

6. Fovens ufuras Magiftratus , aut cogens ad

m.

matrimonium.

I

xctíh

odl

j t |

LECTOR

»

Erraia

i cerrige.

"N

[|

Pag- — - lino

*

42. —- 14. tanquam pr

incipium — tanquam prim;ipio.

us J |

— Seriptura latere 0«

|:

66., --- 9. Scriptura voluerit

Ieterit.

21 — 11. duz Eucbariflia — — duo Eucbatiflia.

— HBzc funt plura.

*2. — 23. Nec funt plura.

—— —— jntra uterum.

'

st

$85. — 26. extra uterum

— — 28. in hoc ftatu habet — in hoc ftatu non ha-

etl

gj

103. — 7.fit circulus — —— —— fit circulus.

141. — fin. duntaxat materiam —— duntaxat menioriam,

j

(147. — 25. dicit/ —

—

—- dicit S. Hieronym.

152. — 2. aliifque

— - aliique fe oppofuere.

] fonttt

s i

u

N

Quur "

Ti

n ——

—

-

Y

—

—

-

*

PINT

u

— —

-

E

EU

DN

TE

as

NI r n

a

—

N

j

4

*2

e

d.

p

*

A

*

r u

J

Mi

$

u

E

BP

U am M

v

3

d«

Xv

"t

*

.;

v

!

a

z

L. s

r

f

t a

p

4

v

s

N

2

UM Es

(.*

:.

P

[3

e

T2

3e. 6

d

A .

t

U

ï

'r:'

ER

kv

REU

u

m

A

d

';Q

g

r

.

A&

*

T«

7-

w6

5

A

LX

-

v

EY

d

o

l L

o

n

Ug

t d

^

£

[

34

Y

y

bS

HA

E

T d

2

)N

w

U

::

d.

p

*

a.

1S.

:

E

35

u

A

É.

1

*

.

PUA

24

Gi'

j

$

n A

$

j

at

*

us

x

-

5*

i

—

3

s

s

Ed

$

z

Dd

d

«

Es

*

h

ss

ä:

LE

R.

—

s

E

,

a

*

Yi

x

C

*

39

P^

A

s

."

d

*

..

a

s

*

t

N

gg&

:

Ms

s

5

x

ïl

6t

*

r

R.

&

s

)".'»

P

i

b

X 2

:E

E

Vs

L . ortasu

U s a

v

A.

?-*&æ

m s

^ g

&

b s

m

h

ï

u

"t

5 n

C 6

N

:

d

z

*s

E*

Y

*

M

2

f

--

AUE

d52 y

Ms

H od

UX

X

E

s

*.

*

A

E

MEN

yi

D m

zil

« x s

n

)'.

T M

-

;1

$st

N

x

$:

:

L

$6

*

i.

*

'ö.'

3

at

x

:

X

gs

$24

t

. Cf

v

w

3

A

"A

T r 19

A

*

n

LT

ww

L

»

p

-

aj

a

*

$e

*

E

Ws

*

u

deuv

d

*

33

-

W.

WE

l

"d

N

;nx!

CT

Qi

RA

A

R

f

A

J

$

ha

z

hr

p RL

r p-

f

a

p

s

* w

&

CQ

d

»

$

A

ious

N

t

Ms

CM

-

g

i,

N

"

TO

a

ol

v

E.

A

ET

P

R

7

Bs

um

iT

v

t

15*

$

st

D

m

3

b /

-

"

-

p

)*4

x

F*

n

n

!

**

E n

i

-

A

'.qf-u

4

-

LA

*

X

*»

.

i

E

:

45

C*j

a

Ms

$5

r

*

i

i

23

r

t

RA

A

od

Ab

s

-

,:

*

E

n

AT

*

A

3

t

Mi

aE

ben

É

*

R

UR

rx

:s*:

3A

ei

ho

2

"

5

"s

")

z

4l

A s

E

EY

eTN

u

*

$

a*

LO^

"

d

E

Vute

^

u

n

2

a

;

*-

:

A

í

^

P

X

A dd

"i

.S

a.

*;,

Bs

üi-

2

EOR

j

o

x

4,

d

A

*

-

3

"j

1

M

- 9.

z

2

Y d

L2

r

w

C

2

h

ER

R

:

ä

rl

x

2

$t

i.

P

r

"

W.*

*

doike

LM

£

n

Pafs

E6

E

n

A

EC

i

x

&

*

P a

z

b

P

2

E.

NOUNC

-

p*

s

x

-

s

24*

$

s

Cl

ia

&

u a

x

i.

D5

94

VA

ES

;

2

d

E

Y«

Y*

Y

*

AUR

L:

g

N u

"T

A

.

AÉ

$

3

; x

(

Xs.

N

"m

L.

4

d

a

*

2X d-

X

5

E EU

d

Cs um

"

E

m

3F

i

Qu

z

d

gl

A

*

E

r s

[2

-

A

i

a.

x

5te.

D

du

aE

d

Q&AQ

3

Ra

b

*:

"E

u

m

$.

A

M

.:

*

Bu

L

*

l

A

;

* d-

d

As

3

-

".

:

H

u

*

E

As

x*

1

8

R

-.4:

E

d

?

'.

At

x

"d

X

H

2

&

AT al

"

t-

A

"

3

P.

a

i

k

x

*

E

k

3

T

]

ss

2

cy

u

x

]

t

d

x $r

AX

.

W.

d

w*

E

EK

P.

,

s

E d

"

',.

s

vj

-

s

w

J

£^

$*

x*

g, d

Pt

5

4 T

£E

:,-

(:

;

d

d

*

"

A T o

E

M

J

ss

Y

-::

u

l

Y

d

&A

J

A

x

T&

— MA

*

:

d

$U

'&-"'9

Y

Ms

"o*

4

t

AU*

:

av

P;f'

;

?ás

A

P

À

i Ne.

i

TM

ä

K

AUR

*

32

TE

p

d

5

m

:!

";

X

f

j

x

"

Wt

"T

2

x

l

H

:l'

&

ib a n

-

C at

x

iM

a

m

E

9

p

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

—æ

s

ä

E

!

SïNOPSIS

RESIDUA

15

ä

THEOLOGUE PRACTIC/E

TRIPARTIT/E

E

AD

13

QUATUOR TRACTATUS

12

| 10

DOGMATICO-PRACTICOS

11

EXACTA

10

A LUDOVICO WAGENMANN

d-

Theol. Doä?ore.

p

—

ER

«6

E 3

f

E AL. aim,

x

P

y . x*;

N

fes

b

REO

?

?"3"*'-

A WrEIe.

m

x&

N

2

^.

-

9.

/F

AT

p

SS

7

r

ey-

F

a-/

;

—

p -

COLONIJE MUNATIANAE

6

Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

90P

M DCC LXXV.

E

o m

ä