beant. :r. Hzretici /4poflo/ici dicti negabant

üt poüitllï)

omnem fpem veniz lapfis, S«c. II.

2. Monías

: tratat [

jl o

Zzifle, quibus acceffit Tertullianus, docuere in

vico Pepufo, ubi convenerant ,; peccata in homi-

pligtog?

nem poffe ab homine abfolvi & Ecclefia , non

co!ligenöh

item peccata in Deum

E

ajora , Sec. 1.

361N0"

xconclit

vaiiami à Novato & Novatiano dicti Cazba

yi feu

; Seriit

Puritani , Cataphrygzg negarunt Ecclefie potefta-

& ob ov

tem remittendi lapfum in perfecntione, peccata

hod

poft Baptifmum commiffa ,

ut que omnia fint

blafphemiz in Spiritum S. & alia graviora, S«c. 111.

4. Me[Jaliani. fine posnitentia folis precibus re-

| quandoqm

mitti peccata aflerebant , & F/agellautes fanguine,

N

Sec. IV.

[

$

Wiclefffle poft Douatiflas & .Luci-

Y

ferianos Sacerdotem malum degradari ad ftatum

onettl » l

!

l

laicalem , ideo non valide abfolvere.

W'alden-

(

l WWF

hn

jes autem Laicum bonum quemcunque. valide ab-

ID

Mi

folvere, Sec. XV. .6. Latberus modo negat, mo-

do affirmat poenitentiam effe Sacramentum , ejus-

Presyt

que partes effe Legem feu terrores confcientiz &

jtes non

Evaugelium feu fidem in Chriftum , Sec. XVI.

p

ic. B6

*. Caloizu; non effe diftin&tum à Baptifmo Sacra-

Jerici f

p

mentqm , fed hujus duntaxat materiam. ;

cujus

partes

olenté

fit

142

BocA

partes,Gnt mdrtifïcatz'dvitiofum & oioificatio , fcu

ilit, d

ftudium vite nova, Sec. eod.

8. Marcus dut.

Qu

de Dominmh, cujus corpus cum fcriptis poft mor-

bapitai

tem Kome combuftum , Ep. Spalatenfis , fola pec

QUi i.

cata externa ,. & fcandalofa effe clavibus fubjicien-

guals d

da, $ec, XVI. 9. Pet. de Ofma (eu Oxomenfis fo-

lam contritionem: effe caufam remiífivam' pecca.

. Dito

torum, & Pontificem nihil poffe per indulgentias

ii

!t nj

in peenas Purgatorii , Sec. X V.

1o. Joaz. Opfira£t

D

pulfus ex Belgio & Seminario de Malines etiam

fJW Wi

propter venialia abfolutio ignotis poenitentibus nee

M. p

ganda, & cum 2,. priovibus abfolutioni premitten-

Räf. ln 1

"

da executio fatisfactionis :

Miffe wom. profunt

lu

li

il ,

animabus im Purgatorio, Sec. XVAI. y1. His addo

lit &e, ]

alio , quorum zzzzs ait, . Sacerdotem tantum ju.

tilo, c

dicare vel declarare peccata eífe remiffa à Deo,

ia

00 it a

4lter , hominem in cafu neceffitatis teneri. confi-

ditom $

teri Laico vices Sacerdotis tunc agenti, zertius to-

Vif cer

tam rationem Sacramenti confiftere . in fola abfo-

7iü, Qu

lutione, qzarzu; cum Franc. Geneft T7eol. Grae

Gndüm

diaop. exigit ad finceritatem propofiti folum tem-

li d f

pus, e. £. 4. vel 6. menfium in abfíolutionis di-

Clermina

um (

latione infumendum effe contendit , & portandum

jugum peccati, Jam

& as

QR

91,

Dico r. Pæ;zitentïa efl verun Säcrammtuü

dbf

diflinidlum à Bapiifio, 9 ejus memoria im L. N.

Vs p

Rat. 1. Habet omzia cbaradieviflica figna Sacra-

titis &

menti, ritum externum, promiflionem gratiz im-

QU Án

mediate aCtioni factam , & mandatum ufurpandi

d'TPUIam

hoc ad fignificandam & caufandam juftificationem ,

$. !noy

ut Ecclefia Latina & Graca, Conc. Lat. Florent.

live T.

& Trid. $. 14. caz, r. anathema , qui dicit zzoz

effe vere €3 proprie Sacramentum. 2. Quod ante

BU

Novatores Zemuit zwio[a Ecclefia, & impugna-

tores pro hereticis habuit, debet teneri .ut dog-

'

li

n

11a.

3. lllud eft à Baptifmo diftin&tum , quod

il

j

|

T

£o£iej ,

!

m ooc

143

Ü

zotiers , quoties quis lapfus eft , adhiberi poteft, &

iatio , fa

rcui. du

quidem pro zza£eria divería íc. peccatis hominis

baptizati &c. debet effe diftinctum à DBaptifmo ,

pott a.

s , lat

qui nec iterari , nec extra fpharam peccati ori-

ginalis & ante Baptifmum commiffi cgredi poteft,

as (ubjcen

omeofs

Dico 2. Hoc Sacramentzm som confjflit im ter-

92,

ovart pectà

&

^j

[

£

le comfidentiali, aut "ov vi.

indulpentia

vore conujcieutie, f

ie iucboatione , fed dolore de peccatis, & coufes-

hr Oyfri

vlines etiat

Jfoue tauquam materia , ab[olutione tauquam for-

z , G latsfachiome tamquam. pavte integrali.

itentbis D

1 pfæmittcu-

Rat.1i. Florent. Qzarizm Sacramentum efl. pemi-

T

Lleutia , cujus quafi materia [unt adims powileu.

m'/l pï'ül

Z ï'

zis &c. Trid. S. 14. c..3. Suut quafi materia con-

1 Ht üdliï'ï

ritio, confe[fo & f[atisjaciio —— forma im verbis :

; tantun. J

2. Quod /emper in Ecclefia cre-

siffa à DCQ »

ego. te abfoloo.

ditum & practicatum eft, ut dogma traditioni Di-

teneri (l

vinz certiffime tribuendum eft ; 3. Z/z4 eff mate-

j, f

Yia, quod à forma magis determinatur ad figni-

? (oha a

ficandum & caufandum effectum Sacramenti; z/-

Tfa), 0

lud efl forma , quod à Miniftro ponitur & magis

folom tet

determinat alteram partem ad exprimendum ef-

dlutionis d*

fe&um c. remiffionem peccati in forma judicii ;

y poraml

fed actus peenitentis. & verba Miniftri ita fe ha-

bent &c.

4. Terrores confcientie funt folum

difpofitioues previe , C2 be 202 zneceffarie ,. cum

S;zm'a;ne;zt;zïg

Deus poífit hominem convertere funiculis chari-

uri b"

tatis & beneficiorum, zec [emper cmm effecfu ,

, f 0

cum Antiochus , Felix coram Paulo de judicio

d

qtici

difputante

fine

remiffione . fuerit

terrefactus,

gm ii

s. Innovatio vitze eft effec/us poenitentize juftifica-

Muaï

(ondts

tiva , & Scriptura pet Joel. 2. & alibi exigit con-

l[]lem-

LL

verfionem z fleta &9 plandu, tribulatio?e £oia

" didc i

€ordzs.

UOd at

( inpi

"

Dico 3. Hac pemiteutia Sacramemtalis. cum

93»

(j

neri Ul

-I/L

o ,

dz'/?z'näq peccazoragm equ/ïtiovze Jemper. fuit im u

E

p

144

kä)O(&

im Ecclefia, | Rai. v. Trid, S. 14. can. 6. & '7.

91!051 Cb

fiei a

anathema , qui zegavevi£ , efje ilitutam jure Di-

(onfl

cizo, veldixerit, jecrete comfiteudi modam foli

Sacerdoti aliemum efe ab inflitutione &2 mandato

Chrlo

"tl y

Chrifli, aut wom e[je mece[Jarium: jure. Divino con«

Eechín

fiteri omnia €9 fingula mortalia , quorum semo«

via e3c.

2. Chriftus Joaz. 20. inftituit Sacrámen-

duirin,

tum pcenit.

per modum judici : qeztorzm vemi.

dümta

Jéritis &c. igitur cum ad judicium requiratur di«

entent

ftincta notitia de delictis rei ; & incognita caufa

il habe

Til n

s&quitas in. poenis imponendis fervari nequeat , ut

T'rid. bic &. $. obfervat &c.

3. Ufu hujus cone

Ewmgelii

dul

Y

fe(fionis à Bellarmino L. 3. de peszit. & Tourne-

lio 5bic q. 6. per Xll. Szcula oftenditur ,

& à

Yit, Jom

li a

primariis Hiftoricis Eufebio & Sozomeno L. $. &2

L. 3. enarratur, imo Actus Apoft. c. rg. teftan-

Aleyandr

tur * Mulzi credentium veuiebant coufientes, 9

& Matty

axmuuniiantes adius [uos. "Tefte Irenao fceming à

Doteffare

Marco feductz fapi/ye comverfe ad. Ecclefiam. Det

-

SDleptja

coufe[Ja funt, L. 3. c. 9. S&c. l. idem docct Ori-

IGlur ín

genes Szc. lll.

Bafilius Szc. IV. Aug. Szc. V.

PCCGam l

Greg, M. Sic. Vl. &c. ergo non eft inventum hu-

"'l B(Wi l

manum, nec ab Innoc. lIl. in Lat. IV. primum

introductum , ut quoad modum noftrum Calvinus

Dits

criminatür L. 3. Izfliz. c. 4. $. 19. certe Jeremias

& Vergn

Vito inft

- . Patr. CP. cum Synodo Bethlem. 1672/ damnavit

Auguftanam Confeffionem , quia negabat fpecics

à$. yj

peccatorum exponendas effe in confeílione.

Cum (ola

94.

Dico 4. Hajus Mincifler eft folus Sacerdos etiam

QU€ verb

mualus. qui grav&f/ma eiiams criminma were vemite

quod p

ái.

Rat. 1. lili foli competit poteftas, cui foli

A. D

di&dum eft : qgazorzsim vemileris peccata : fed folis

Sacerdotibus hoc dictum. eft tefte Ambrofio L. 1.

"p

» Dl

de pen. €. 2. Jws boc ab[uleendi permi[[um ef

LURT

olis Sacerdotibu.

(2. Martinus V. fufpectos de

a

Wiclefü herefi interrogati juílit, 4 crederent ,

BOniger

QHO

& 0o0C€8

145

quod Cbrifl

jauus de nece[['tate jälz?tz's temeatu come

u6l&(i

ergo agnita hzc obligatio à Conc.

in u D«

fiteri Sacerdoti :

Contt.

( 3. Poteftas illa ,

que in conceffione à

du j

Chrifto fa&ta non eft/ /imitata, que conceffa eft

f ii

verbis veram . remiffionem fignificantibus, quz ab

Dioiito t

Ecclefia femper fic obfervaza , contraria autem

ttn dl

ceu hzrefis fuit

doéhrima, ilico, ut nata eft,

acráttiote

damnata ,

habet ompia, qua ad plenum judicium

o vt

fed

ponitentim facramentalis noftre requiritur :

quiratut d

ifla habet: qmuacmuque folveritis : quovum veniife-

yylta «t

vitis: Unde Hilarius in Cap. 18. Matt. Femia per

at U

hujs 0U

Evangelii gratiam. fürm modo à Deo mobis efl in-

aulta.

Sic Paulns Corinthium inceftuofum abfol-

& Ture

Hevrefis .. Nova»

i, 8

vit, Joannes juvenem latronem.

liaza ftatim damnata eft Romz in Conc. 60. Ep.

eno ]. 6

Alexandriz in Africa, refutata ab Apollinari Hierap.

1.f ZP'

& Martyribus Lugdunenfibus.

Certe Judex izfevior

nþzenter. i

poteítate ei communicata vere ligat vel folvit per

! freminzi

fententiam fuam : ergo & Sacerdos , qui à PP.

af D

dicitur in tribunali poenitentie Jzdex , remittete

] docct Vi

peccata az£e remilJJouem in cclo, & ficut culpa

gp o

im Baptifimo dimittitur ; & non tantum fpr«co ve

yenton d

imterbres declarans.

(V, r

- Dices contra 1. C.

i. Poenitentia N. L. non

95*

us Gl

eft verum Sacramentum ; neque enim eft Jure Di-

st j

vino inftitutum , aut przceptum , ut docet Hzgo

" dam[leïï

àS. Vicl. Alex. Aleufis. S. Bomav. & Gratianus

anno rss1. in Decreto, DifL 1. caz.

33. de pem.

legabat,fpwö

Ne.

cum fola contritione homo juftificari poffit.

.Fc[üqne'

que verba : fro

bet autem [eipfum bomo , probant ,

hzec debeat fieri coram Sacerdote,

at

,j

i]

quod probatio

1

(2. Pemiteztia im V. L.

non fuit Sacramentum $

.

[

(195;

ergo neque in nova, parti

m quia cozfeffio Magda-

Wt

qg i

leng , paralytici ,

publicani cum remifli

one facta

"

Vab

"Y

non fuit Sacramentum ,

partim quia Pezrus &9' Pau-

zb jj

lus A& xo. & 26. 9. 43. €9 22. affirmant , fe de

l)f? [

5&05 ,

poeniwentia non alit:r docuiffe ,

quam Prophetas

| m,dg/i/);

olim $

/

i

146

d )o0( &

olim ; Nazbaz autem Davidi confitenti nullum Sa.

Tentzlr

cramentum adminifítravit,

( 3. Non datur matería

tilettia.

& forma omni alias Sacramento confíueta juxta

tott Ecd

3llud Aug. accedi£ verbum ad elementum , $&2 f

] of

fionis oh

Sacrainentum. (4. Si eft Sacramentum diftin&um

à Baptifmo, tota fidelium mundatio non adíctibe-

li, vlj

.

?

qui baptizatus

Tedionem

retur foZi Baptifmo : hoc falfu

fuerit, falvus erit : mundans Ecclefiam lavacro vi-

lat eft

hominis [

tz. in quod Aug. L. 1. de nupt. c. 33. Eodem /a-

vacro vegeneva£iomis ommia pror[us sala regeuera-

fionem

zorum munudamtury , non foluns peccata , que nunc

Qnis a

vemittuntur im Baptifmo , fed eiiam qua polleriut

tiediate

conutrabuntur.

Unde, ficut poftea Janfenius , fic

25

Iïlentorux

prius Calvinus intulit : z2e25 efl zfug:

Ti

zuus. (s.Non

mm«

poteft oftendi Zempus , quo Sacramentum peeniten-

quà Ào

tie fit inftitutum.

R, ad 1.2. a. Hugo Victorinus

teflasorq

& Mag. dlezfis ad fummum judicarunt , praceptum

Ditentig

hujus poenitentie eífe in ipfa inflitutione implici-

lififfun;

te contentum ; fi enim Magiftratus judiciale tribue

(Urgig r

nal erigis, dat implicite fubditis mandatum , ut

Dito

S. Bozav. fo«

emergentes caufas illuc deferant.

äfüuntu[

lum ait, non eífe hzreticos, qui aliquando nega:

ET. i

bant , confeífionem eífe determinate precepzam,

R TR

De Graziazo in Editione correcta omiífa eit ejus

t ilütg

opinio, & alii dicunt, non fuiíffe queítionem de

precepto confeffionis , ut quod eft conjunctum Sa-

Wif )

cramenti inftitüutioni, fed, an prius per contri-

&Xperim

tionem contritis Sacramentum adhuc peccata re«

Ng, ]

mittat vel tantum dec/are? remiffa, id quod Ma-

&U ref;

)

gifter Sent. credidit.

Denique licet ex hoc non

M

aICion

probemus fententiam , probazio judicialir debet fie-

Ilj g

xi coram Sacerdote ,

non probatio fui pravia.

Ti q

Ald 2. C. à. ?. C. Chriftus illo tempore noluit ree

Wütlceny

mittere poenitentes ad Sacerdotem alium ,

nec

defuit illi poteftas extra Sacramentum remittendi,

9 ilb p

Petrus autem , cum Simoni mago dixit Act. g. age

panitentiaum , remifit eum ad confeffionem facra-

t&s db ha

mentalem ,

447

& ) o

vilum $

mentalem , quia remifit eum ad illud gezw: pe-

tüc mattt

mitestie, quod tunc Chriftus jam inftituerat , &

toti Ecclefia fervandum propofuerat ; Petri & Paue

deta jut

"M

li affmilatio cum Prophet

is erat de 710do remis-

fionis obtinendze z. de é4zfa fc. per merita Chri-

diindoa

onadfcribe

fti, vel fazdamento , fc. fide in Chriftum ,. refur«

redionem C. 44d 3.d. a. Non datur zaterialss ,

| uptiits

y racro. n

ficut eft aqua , oleum C. qzafr materia in actibus

hominis confiftens z, dolor ht fenfibilis per con-

. Bl

feffionem.

Ad 4. d. a. Non formalis smundatio

j gt

omnis adfcriberetur. Baptifmo C. fundamentalis zz.

'- q:i& [

mediate adfícribitur Baptifmo velut janue Sactae

yu p

mentorum & radici fider & actuum fuperfiaturae

yíenis ,

lium.

4d «. Iucboative inftituta eft in ceena ,

i, (

um petit

qua Apoftoli creati funt Sacerdotes , fiquidem po«

teftas ordinis eft fundamentum adminiftrationis pae-

j Vidonot

, J

nitentiz, /eze poft mortem Chrifti, Joan. 20. v. 21.

lu[ufflavit , 9 dixit : , Ecce! ego mirto wos €9c.

jone i

gicide t

quorzm remiferitis peccata €9'c. ut Trid. S. 14. e. 1.

Dices comtra $3. C. Partes, poenitentie melius

96,

ndatort ,

ftatuuntur ferrores confcientiz , fides , & nova vi-

- foum ?

ta, aut impofitio manuum , ut aliqui jam tempoe

gando &

re S. Thomz. f. a. Terrore converfi funt. Ninivi-

; u

tz falutariter perculü , multi in diluvio, ut dicit

& ipfa legis comminatio cum fide pro-

(liort *

j

,

mifTe juftificationis eft.vera 1matatio,: qua homo.

oftj

gt

experimentaliter certus effe poteít de ftatu ani«

"T

i

mam. JDeimde poenitentia à Grecis dicitur smezamoia

feu refipifcentia, de qua Tertullianus L. 2. contra

il

l

Marcion. c. 24. ex Graco Jomo pemiteutie momen

hm

z0 ex delicli comfe[[ione ,. fed ex aiimi demutae

dioue compofitum efl; cum . PP,. nihil frequentius

foi j

inculcent , quam

*

*

optima peuitentia efl vita.tova,

h

yfe nOlUl

nü

ex illo Pauli Gal. 6. zae£zum

valet im Cbriflo 0-

il

va creatuva. Denique Ecclefia olim femper redeune

i

y renti

]

tes ab harefi recepit per impofitionem manuum.

i d

(2. Poenitentie pars non eft do/or , qui u

tpote.

hii

a

actus$

jornen

m

hh

4

148

l oocu

actus internus non eft feriübilis, nec fatzifadíio :

bi(

cum deberet tanquam pars materialis prefupponi

Ms

ad formam , & ex opere operato caufare gratiam ;

Türtqti

& fola abfolutio conftituit effentiam Sacramenti ,

admmini

cum fola ponatur à Miniftro & plane fignificet re-

miffionem. | R. ad :. z. a. ad prob. d. a. Sic de-

& quid

(.Bus

fignantur vel folz difpo(itiones & concomitantia ,

M, &4

vel figna folum ac fructus peenitentie C. a. par-

L. Tefe

tes illius. z. a. Judas fenfit zerrores confcientiz ,

itidolo)

quin remiffionem obtinuerit : ab/!izeztia à pecca-

£j ad |

to & operatio boni funt partes juftitiz , non actua-

Yit etial

lis poenitentiz : zz:pofitio manuum eft fignum re-

Tpavit

conciliationis cum Ecclefia, non effentie poeni-

A. [ni

tentie in foro Dei.

ZA 2.,.22. a. Dolor fit fenfi-

aol |

bilis per confeflionem ; fazisfaciio praefupponitur

il con

logice, inchoative & in fui caufa,fc. impofitione

( B

& preparatione animi ad eam acceptandam, & cazt-

annum

Ja£ ex opere operato remiffionem poenz tempora-

FU C0

lis tànquam aliquem effectum Sacramenti integra-

(ugigy;

liter fpectati; unde docent, eam in ftatu peccati

mortalis impletam ( cum impletio hzc non fit gra-

4

G e

viter peccaminofa) remoto obice denuo revzvifce-

ye; necopus eft, ut oozzon fatisfacfionis propterea

Nenitent

itionis

Sacramentum ingrediatur , ceu pars effentialis,

prout contendit Co/le£, cum fufficiat ejus depez.

lp q

fandal

deutia ab effentia Sacramenti per inftitutionem &

Wt (usg

przceptum Chrifti : abfo/ztio fpectando inftitutio-

nem humanam Ííola indicat effectum remiffionis ,

Conum

futl

non vero attendendo inftitutionem Chrifti, qui

qui (

vult, ut etiam (ignificetur per actus pcenitentis ,

qui Nol

& remiíIio non qualifcunque , fed judicialis, que

requirit confeffionem dolorofam.

Z lddo : contra

tjca 4

s Y

Lugonem : Peccaza non conftituunt intrinfece Sa«

cramentum , quia fuünt materia circa quam per

"lnt, l

lioi f

ipfüm Sacramentum deftruenda, & eft contra per-

fuafionem , quod totum tam íanctum intrinfece

M

Onta

qonftituatur à. pcccatp.

JDices

füollie

149

& »otc

fatif dUl

ijz'ces contía 3. 63 4. C. Si Confeffio noftra 97.

prefüppat

effet Sacramentum Jure Divino ad remifTionem quo*

g grauün

rumcunque peccat

orum inftitutum per Sacerdotes

acrament

adminiftrandum, de

beret fenrper in Ecclefia exftitiffe

jgnifiq t

& quidem zziform

iter : fed hoc non fuit? fp.sm.

fe extendebat ad. onmmes pazizeite

|.a, Sict

(1. Ejus virtus non

ormitanti,

tey, & omnia peccata 3

Tertullianus L. de pudzczt.

(fe veniam lapfis

C

! c. s. refert, fub Zepherino negatam e

I.

yt(cientiz,

in idololatriam & homicidium , quod dein Innoc.

anum nega-

ii d

ep. ad. Exetper. correxit. Cozc. Eliberit

, 0 u

vit etiam multis communionem caz.

r, utramque

fia Africana.

Lfgnum re

negavit ante S. Cyprianum Eccle

donec medio

entg poti

(2. Initio nulla vigebat confeffio ,

Szeculi 11L. introducta eft fola puib/ica; neque enim

j f nb

rdüpponit

illa confeffio 4c£. 19. fuit facramentalis fecreta.

(3. Publica fuit /zb/ata à Nectario Arch. CP. circa

. impolttt

at i

annum 390o. & cum hac omnis diffizdla peccato-

ng tem

yum: confeffio , & unufquifque pro arbitrio fuo 24

Comnauitionem accefüit. unde teftante Socrate L. $.

enti intep

fiato pet?

,€. 19. & Sozomeno L

D

4. c. 16. magna libertas pec-

candi enata eft, un

de S. Chryfoftomus fucceffor

o non r

Porro cauía fub-

o r

- peenitentiam . publicam reduxit.

lationis fuit, quia Matrona publice

confeífa eít

yiis p

l efnió

jftupri confuetudinem cum Diacono , cum magno

fcandalo & populi exacerbatione adverfus Clerum ,

a ii

fritut

gne^

ut fuadente Eudzmone Presbytero Nectarius Dia-

conum Ecclefia ejecerit, ac munus Poenitentiarii

ydo 0

ftiwt'!:-

fuftulerit.

, renrio

(4. Celfavit denique onmzis confeffio

apaud Orientales , ut plebeji Greci nunquam , reli-

Chii, &

Nobiles & Clerici rariffime .confeffi fint 5 1n

. gceniteti

qui

Africa Alexandrini Patriarche Joann

es & Marcus

jcidit, "

Szc. XIL confeffionem publico judicio fuftule-

(iido : *

N

rgunt, ut tefte Vitriaco Coptitis & Jacobitis vix

ii

iflindía peccatorzm ett in-

qui "

-nota fit: ergo confeffio 4

ventum mere humanum ,

ut paublica occafione

:&C

gnt[üpa'

j

Montani & Novatianorum nimiam Ecclefiz noftce

n mmü

mollitiem criminantium primis temporibus , fecreta

vero

3

plsü

d

3

140

W 5o0cí1

M

vero abþþ Innoc. IIT. Sec. XIV. fuerit introdb&a.

( 5. , Sacerdotes non funt fo/i Miniftri, quia (iepe

flitenl

pb

JDiaconi tefte Cypriano ep. 12. excipere juffi funt

exbomologefrg manu im peniteutiam impofita. imo

f[fcïïh

ttij

& Laici poffunt Minittri effe confeffionis ,

quia

if n

Jac. $. confitemini alterutrum peccata ve[lra omni-

panik

bus infirmis dictum eft ; cerze licet. Apoftolis folis

dictum fit: zte , baptizate , tamen in neceflitate

P

quilibet poteft. baptizare: ergo etiam, licet folis

Ál

Apoftolis dictum fit : gzuecunque folveritis , tamen

fublic

in neceffitate alii poffunt folvere , maxime cum

Tiénta

tunc non omnes Apoftoli fuerint prefentes, fed

pterea

'Thomas defuerit.

( 6. Sacerdos non remittit vere

fiit,

peccata. p. a, Eo modo remittit, quo Chriftus

praco

Luc. ?. v. 48. Magdalenz dixit dec/arative folum:

foblat

privat

vemittuutur tibi peccata, licet illi o. 47. vere jam

prius remi(Ta fuérint ; vemittuntur ei peccata mul-

publi

i, (

Za, quomiam dilexit multum , vel quomodo tefte

Aug. Serim. 65.. Chriftus prius jam refufcitavit La-

Tenit

zavzmi, difcipuli autem folum: folvebant vincula

tentian

linteaminum , aut quomodo leprofi à Chrifto mun-

! ]tef Ü

Cis',' p

dati debuerunt fe oftendere Sacerdotibus, de qui.

bus Hieron, zz c. 16. Matt.. Apud. Deum non qua-

Cotfen

vitur Sacerdotum feuientia , fed reorum vita , unde

Tones

Tém

polJumt Sacerdotes modermi in peccatoves , quod olim

veteves poteraut im leprojos.

R.ad . C. M. Si

Tum

indi

de uniformitate /acramemtali &2 jJubflautiali fit

fermo , z. . noftra enim propofitio hac eft: Fi-

lt Y

feff

deles Jure Divino debuerunt femper confiteri ,. &

N

coufeífio eorum femper fuit in ufu , non autem Jure

fenfy

ib ,

Divino debuerunt confiteri publice, &.confeffio

publica non femper fuit in ufu; imo Trid. S. 14,

tum,

€. $, ait :

ET

Nom fatis cou[ulte bumana. aliqua

Jege praciperetur , z delidla, prafevtim fecreta ,

& de]

publica e[Jeut confe/foue aperienda.

AAd prob, d. a.

inpe

Hac facta concernunt poenitentiam fi

[0)

lum publicam

Mp

C. a, fecretam facramentalem ;& 4, cum ipfe

C

S. Leo

ä&)h(ä

I$l

S. Leo l. ep. 58. Confe

(Tarios indifcretos, qui poz-

toduds

nitentes adigebant , u

t pecca

ta fua libellis notata

quia (5j

pubiice proponerent ,

corripuerit $ czmveabus CoHe

e uf u

Jolis | Sacerdotibus indicare

pf t

Jeientiaram Jufficiaz

llo tempore negata eft,

confe[fioze Jecreta; neque u

j qu

in morte faltem ,

abfolutio

facramentalis fincere

frra o

1 'Ibeo

l. tripart, moral,

poenitenti. V. de hoc Syzopfr

Ytolis fo

p. 3. 0. 28. E2 29. exempla

Siricii, Melchiadis &c.

necelfit

& preter confeffionem

Ad 2. 53. a. Quia ante ,

licet foli

publicam ac poftea femper

vigebat privata facrae

jjy, n

quod Pagani pro-

mentalis , quod ex eo patet,

illa A. 19.

axitre at

pterea. infultarint E

cclefiz ,

qualis

entes, It

imi fideles Chrifti

Yuit, cum maxime Apoftoli & pr

d. a. Publica fuit

'emittt o

preceptum obferva

ünt, d 3.

QO Chrl

fublata à Nectario ex toto, &

(imul cum illa

ica conjuncta erat 7. a.

iioe fl

privata, que cum publ

j wl

uoad aliqua acce

(foria officio Poenitentia«

publica q

ua.

Officium

CAU mrf-

Yil G. d

diftinguenda hic funt aliq

ymodo t

Penitentiarii poterat im

iponere pu

blicam poeni-

-

.

(dtavit I

forum externum j

UdiCia-

tentiam delictis ad ejus

jnt vinty

liter delazis, vel ad i

nternum d

elictis jam pztbz-

is occultis poterat , fed cum

hriffo !

cir; praterea in deli&

y, f0

confenfu poenitentis ,

deli&a Canonica feu per Ca«

ibita ad publicam confeffio-

yn a

nones fpecialiter proh

"R ünff

nem deferenda feligere ;

denique debebat confene

n

!

fum dare ad $. Symaxim.

Occafione Matronz ex

v;, quoi

i

. CH

indifcreto fervore publice

ftupra confitentis fuftue

util

lit Nectarius officizzm. Peen

itentiarii publici, cone

yb)fþl

occaltorum ,. cone

hæc eüc rk

feffionem publica

m peccatorum

coniter

fenfum pro fume

nda $. Eucbariflia ,

& probabi-

In

dicialem ad forum illius extete

y atten

lius delatiomem ju

& .cott

:

num, unde licentia aliqua

itrepfit in populum ,

$

in poenitentia publi-

frid

& S. Chryfoftomus perrexit

ii a

li

!,l

ca deli&torum publicorum.

interea .obfervata eft

peccatorum confeífio

j j

femper privata & diftincta

& hzc optima videtut

jj

apud inferiores Sacerdotes ;

Pt

oticarum relationum.

m pu

combingtio de hoc facto hift

4

4

cum P

$l

r

8 050otc &5

ld 4. 9. a. Siquidem his Patriarchis illico Mar-

eu5 Monach. & Marcus Presb. aliifque , ut adeo

non incognita fuerit Szc. Xll. confe(fio faltem

miajori parti Afrorum fidelinm. — 42 $. d. a. Non

Ái

folis Sacerdotibus competit abfolutio facramenta-

is, feu communio per Sacramentum poenitentiz

Dmo

s. a. Zibfolutio vetonciliation cum Ecclelia , feu

commauiio Sacramentorum , que nihil aliud. eft ,

Don

quam declaratio facultetis reciplendi Sacramenta

in Ecclefia, (icut hodie fit per declarationem fo-

M

lut» excommunicationis minoris C. a. De Diacomis

1 jli

dico; vel eorum abfolutio fuit tantum extrafa-

[

ftjroa

cramentalis reconciliativa ad communionem Sacra-

1i; ol

Inentorum participandam: vel ,ut Amort. Diaconi

Cetdur

tantum erant quoad minifterium ,

reipfa autem

fiong |

erant Sacerdotes ,

ficut de Cardinalibus Diaconis

Ilj c

hodie notum eft.

Confeffio facta Laicis fuit vel

(b']frl'a

fola cónfeffio Pbumilitatis ,

vel declaratio recon-

11]

ciliationis a4 pacem cum Ecclefia , vel vox : alter-

Fi?ll;s [

utyum dicit,

ut confiteatur homo homini, non

foli Deo.

—R

Tiigis j

Denique illud :

quecunque veimi[eritis

Qm dj

directum eft ad corpus Ápo

ftolicum , cujus maxi-

t qu

a pars tunc aderat, non quomodocunque, fed

Is ls

privat?ive, ut conftans traditio declarat, non ve.

t0: baptszate.

Prg.

4ld 6. :.a. Ex fenfu. Ecclefig &

aolv

traditione habetur , quod

idem peccatum poffit

hi

)

remitti bis, femel per con

tritionem , deinde per

la

Sacramentum ex opere ope

rato, ficut Magdalenz

peccata femel interne ,

tfüffl,li

dein per externam de-

jro le

clarationem Chrifti ,

& quod inter Sacerdotes V,

& N. T. detur cozve

Zienutia

figuratiomis ad figurae

.Dh

& modi z. a.

tum C. a. Wtitas Yationis

lii

Utgre

Pt

Hs

Déeus

Q. 18

tfey

153

OM EE 2

lito. Mm.

, ücadi

Q. 18. Dogmatico - Pra&ica.

o G

d. a N

E ;Ecclefz'a—poj]'z't refervare aliqua pecbat:a ?

acramente

98.

yonitenta

Di&o t pote

f .

€9 merito dcfc;c'ïo vefervavit. eft

la, fei

contra

NV/icleffum & W/aldenfes afferentes ,

aliud ef,

Deum utpote ÀAuthorem conf;füonisiid folum poffe.

yacratienta

Rat.x. Trid. $. 14.. €. 7- 62 lcan. L. Anath&.

jionem -

D« Diatut

ma ili, qui dixerit , -Epifcopum mom babeve jus

2. Quod Ecclefia femper. pracfica-

m exd

vejervandi &c.

onem t

vit folo uno & altero heretico contradicente ,. di-

cendum eft, poífe, à Spiritu S. in his ex promis-

t Diacoi

fione Chrifti ditecta : atqui &c. fic Conc. Carzbag,

aipft aj

Ili. can. 32. Zfricauum can. 10, teftantur, fic S.

yus Diacont

jcis fot v

Gypriauus ep. 11. Benedidtus XL 'Extrav. 2nter

cuucia, de privileg. Clemezntiza 1. de privil. 3.

at 100

vor :

j

Fiwis eft convenientiffimus , vt gravitas delicti

magis inculcetur, & fubditi magis abfterreantur ,

omini, nl

p nanjirit

cum difficilior fit peccati abfolutio , cum & poli-

tica gubernatio graviores caufas & poenas capitae

cuiuS ag

les foleat altiori poteftati refervare. Unde Alex. VIT.

a, ^

Prop. 12. decidit , quod mendicantes non poflint

gt t*

abfolvere à refervatis Epifcopo, & Trid. l. c. mo-

; Bd

net, z£, um extra articulum mortis im veferva-

atum p

£a Sacerdotes veliqui mibil poff/gt , id usum peni-

deinde P*

tentibus fuadere uitantur , ut ad. fuperiores judices

Magdtlet

pro bemeficio abjolutionis accedant.

ternam Ü

cerdotes "

Dices 1. Refervatio reþugnat Chriflo: . a.

99.

j; ad gl

Jurisdictio conceffa eft Paftoribus à. Cbri/lo fimpli-

2. Re-

1

citer : ergo non poteft ab homine iis tolli

quod requirit integram con«

puguat Sacramento ,

felfionem : ergo & integram abfolutionem omnium

peccatorum ; & jurisdictionem

3. Repugnat poe

sitentibus , quibus onus uni determinato confiten-

0.

K:«

di

154

$ )otc:

di immenfum augetur. 4 Eftin prajudiciztm Pa-

[

vocborzin s quibus non potelt tolli beneficium pro

*

*

J

arbittio Epifcopi

ergo nec jurisdictio.

s. Non

(af

poteft dici, qualis hxc/fit Lex , que ejus mate-

lom

ria &c.

R. ad x. z. a. ad prob. d. a, Eft con-

ttanj

ceffa à Chrifto zmdepexdenzter 3. a. ut dependens

alli«

ab Ecclefia C. a. fimiliter 4, C. :non poteft tolli

dQ

iofaliter ," cum aliqua jurisdictio fit de effentia Pa.

tis

ftoris C. C. quoad partem limitari zz. C. fíic dici-

Qia

tur alibi de immunitate Ecclefiaftica.

d 2. d. a.

i, -

Integram zezi, non habenti jurisdictionem in fin-

hts :

2ula pecczta, faciendam confeílionem z. a. uni

ha vj

habenti plenam jurisdictionem C. a.

ZAd 4. d. a,

fovi

Aggravat onus poenitentis /jze cazía, & mitigae

vl j

tione z. « ex gvavi caufa & vemediis mitiganti-

p a

bus, e g. ia caíü mortis, impedimenti adeundi

H

fuperiorem judicem , petitione facultatis-per ipfum

Quivi

Confetfarium inferiorem tacito peenitente &c. C. a.

joro

A ..n. fuppof. quod feue gravi caufa aut ex mero

]

'ro, |

arbitrio refervare fuperior peccata polfit ,

ficut

Wa

ex gravi caufa poteft alicui tolli Beneficium, — Bel.

4 1

larminus ipfe hac Clem. Vllivo propofuit, &

i, 8

multum ex eo tempore mitigate refervationes. 44

5. 74 à. Eft. Lex media inter perfonalem & mere

LUgQ

3 .I)eïcq

localem : non eft pzre pevfozalis , quia in aliam

Dicecefin ex alia caufa abiens , ubi non eft refer-

Nà

Ti

vatio hec, à quovis abfolvitgr , nec mere localis,

trib

quia fertur directe in inferiores Miniftros poeni-

!

GOq

tentig , quibus reftringitur Jurisdictio, & extra

tem

locum ftringit, fi e. g. Parochus cum poenitente

tione

fubdito alio iter faciat, fere ficut fententia ob cul*

pam juridicam in aliquem lata nec eft mere poe-

nalis, nec mere conftitativa, Reliqua vid. zz T2eo/.

2nor, zripavt,

Xo0.

Addo praxin : Si refervatur exponitur Confes-

ene

fario non habenti fpecialgm Jurísdictionem , att

dat

153

[ RE NG

itiuti D

dat ( ", an fit cevto mortale , exteruum , £2 z'h]äm

jcutt pf

1

fpecie confammatum ; e. g. fi relervetur peccatum

o

carnis cum filia confeflionis, aliqui volunt per B-

ejus tut

liam confeffionis intelligi , que tantum femel quafi

27

tranfeunter alicui confeffa eft,. alii qua fzpius,

dependat

alii cujus fragilitas ex confeffióne cognita ; li in

aliquo ex. his r£ dzibizm , abfolvit quivis Confeffa-

pote& tol

ffentía P

rus. (2. Qualis fit veevoatio ; à penali ignorata

^ (c did

quacunque abfolvit quivis, contra Ántoine ( qui

AMa ea

ait, ignorantiam 'non excufare à cenfura generali

m nl

lata à lege ) hodie communis ; à zedicimali pti«

ii [ ll W

ma vice incuría addita admonigióne juxta plures abe

i i

folvit quivis. (3.. Quale fit. tempus ; an. mortis ,

vel impedimenti adeündi perfonaliter fuperiorem

, &mtg

j; ii

per annum, aut ultra ratione ftatus , conditionis ,

e.g. militis, matrisfamilias ,

&gri &c. abfolvit

at adell

iis i

quivis fimpliciter , cum reputetur Zmpedimentun.

perpeiuum.

Si fit Zemporavium ad menfem aut in-

nte &

gut ex U

tta, fed caufa non differendi

S. Myfteria, abfol-

vet cum obligatione fe poftea fiftendi fuperiori.

f , b

at

k

(4. A. penitens mon fit. confel]as interea. [uperiae

t0p0 il

yi, & hujus peccati bona fide fit oblitus, juxta

&

Lugo & alios abfolvit quivis.

(s. Si in fpecie

V

qt00

n d

n

percufffo. Clerici notoria nondum facta fit ex facto

d

vel jure, abfolvet habens poteftatem in commu-.

qül

4n

nem excommunicationem tolerati ;

alii omnino

r e

( i

tribuunt etiam habenti poteftatem. communem ,

"

[ros p

eo quod aliquorum refervatio neceffario publicita-

if 105

tem exigat, fere ficut pollutio Ecclelie profana-

"d

EY

tii

i

tionem publicam.,

j

n

T

eft t P

[J

11

fil

tot (f

f

Q. 15.

a[ff

[l

d«l

156

& 2)oc1m

Bul

Q. 19. Dogmatico - Practica.

QUia

iM

An fit xpotejlas i Ecclefía danïclz' I-

fit)

dulsentias ?

pusp

dilra

Xon JNP9I- 3. Aliud. fabflantia indulgentiarum , aliud

]uo;

"odus eas largiendi, quod non fatis fcivit

Kemnitius indulgentias in tria tempora odiofe di-

fig f

ftinguéns, ut omnes rejiceret.

2. Pevfecuti fant

iftil

indulgentias r. T'erzzlliazus ad Montaniftas defle-

ditg

Cens, quas ut Catholicus przdicaverat. 2. Wal.

fod. j

denjes ,

Wiclefüíte & Huffitz medio tempore.

ylena

3. U'timo Lazberus , Calvinus, Kemnitius.

His

—— —— ——

ff

acceílit Pet. de Ofma , cujus Prop. Papa z2oz poteft

ttmyc

vivo inünlsee peuam Purgatorii :

& f

nodo Compluti.

damnata à Sy-

chari

D

102

Dico. Datzv &2 data femper fuit poteflas 'l&r-x

giendi Imüulgentias im Ecclefia.

Rat. Poteftas ,

]

quam Scrzptiura declarat, Ecelefía data occafione

01

D H

exercuit, & ipfía razio convenientiffimam probat,

prem

dari omnino creditur : fed hujufmodi eft poteftas

lerna

haec. p. z. 1. Chriflus Matt. 16 . 'Tibi dabo claues

dctan

üre

vegni celorum , €o quodemmque ligavevis -- &j fol-

veris iz terra €gc. funt verba generalia ad folven-

Ov

da vel ponenda ea, quz impedire vel promove-

lls

4

re ingreffum in coelum poffunt : fed relaxatio vel

lafej

impofitio poenarum temporalium hoc poffunt ; un-

feig

de Trid. $. 2s. Decr. de Imdulg. Mnath. illi, qui

&

dixerit Dedu/gentias effe inutiles, aut im Ecclefia

gnitio

22072 e[Je poteflatem eas corcedendi : & Conftantieufe

ljiley.

14 damnavit Prop. Huffii : Induigentie Pape

f0 (

Jfive Epifcoporum. mibil profuut. Carthag. 1V. Ancy-

Jl |

ranum &c. Szc.

PC

P. ". 2. Paulus remifit

Eths

Corinthio inceftuofo refiduum peenitentiz 2. Cor. 2.

Iety

dam imu

läxati(

