incipilt,

um , i

qui ordinationem Ceciliant Ep. Carth. à Pelice S,

librorum traditore factam invalidam cenfuere. R.

qui. a

ad 1..4. a. ad prob. d. a. Non eft validus ejus«

4i lia

modi a&us , fi ab haretico conferretur fua virtus

& genti

te vel nomine & tanquam [uus C. a. virtute &

pololia,

nomine Chrifti ceu agentis principalis , & hoc

ipfo nt a&us Ecclefie noftre C. a. etiam hareti-

ci poffunt Sctipturam noftram veram legere tan-

m

'Textu 1. nihil

)F[atau (Pü'

quam rem à nobis participatam,

eft ad tem : fenfus literalis eft : Ozi poff tacfun

Bs PWJW

cadaver paurificatur , 3 iterum taugit. ilud , zibil

edi d

prodeft ei [ua purificatio, quia ruürfüs contrahit

oj al

legalem immunditiam , ficut in fenfu fpirituali re-

Qd

labens. 7ex£ 2. d. Arbor mala non poteft bonos

o

fructus facere ex propria virtute C. a. ex virtute

P gllllti J*

Chri(ti z. a. ita Aug. L.2. comtra l. Petil. c. 6.

du iie

4ld 2. d. a. Non dant plenitudinem relate ad

valorem Sacramenti zz a. ad effedízm ac fcientiam

Qd g

Sacramenti C. a. Duo pro hac materia bene di-

g ij

T

ftinguenda,

1. aliquos hareticos formas Baptifmi

a

adulteraffe , velinitio hzrefis vel decurfu , & hos

T

Ecclefia rebaptizari juffit , e. g. Paulianiftas , Mon«

T

taniftas , Bonafianos aliquos ex Arianis, qui ha-

gients (*

refin fuam immifcebant forme, unde non veram

j

Áut

contra

Y

Trinitatem , fed imaginariam aliquam invocabant,

n

2. Aliud effe Sacramentum in fe ,. aliud zw effedun :

xfím i

/

)

j

qui Sacramentum ab heretico accipit, peccat vel

j d

confentiendo hzreíi, vel extra cafum neceffitatis

cooperando ,

& fufpenditur ab executione ordi-

j u (

num; ergo non recipit gratiam ceu fructum , nec

yaxi qui

LA

N

acramentum legitime quoad executionem ; & omis«

Dionyl

fionem harum diftinctionum ait Aug. L. 6. coztra

[ Opt&ïlü

Dozatifl. c, x. collififfe inter fe SS. Cyprianum &

] lb'"hæc

Stepha«

3

eO

A ,

J

&

G

Stephanum.

Deinde Cauomes Zpofl. funt fuppo-

pf

fiitii , delumptirex Conc. Iconienfi & Synadenfi

f (

contra fententiam .Stephani , & tantum approbati

QUH

à CP. Trullano, quod Ecclefia rejecit.

Denique

lt o

Cæfarauguiïanum exigit novam confecrationem ,

n

hoc eft impofitionem manuum reconciliatoriam C.

P

d (ypr

&. Sacramentalem /D4. apud:illos, qui jatn cor-

DA

raperant formam Daptifmi ,

qui fuündamentum

iil a

eíft ad valorem -ordinis C. .a. alitet. 72. a.

d 3.

[

d. a

Haretici non fanctificantur per Baptifmum

X

quoad effectum C. a. quoad rem vel characterem

z

übje

auno;

Baptilfmi. z. a, de $. Doctoribus Billuatt multo

faboiffe

conatu probat zo, r6. Dionyfium ÁAlex. initio cum

fitem f

Cypriano fenfi(fe ,

fed poftea fe fubjeciffe decreto

Stepham

Stephani

reixquos effe dubios; quod autem igno-

Il, t

raverint decifionem Niczeni l.

conjici poteft: ex

firmi

eo , quia Conc. hoc nihil expreffe decidit , fed

WJlfnuq

tantum per confequentiam erui debet ex can. 1g.

quo folos Paulianiftas rebaptizari jubet , qui for«

"10 f&

miam jam corruptam adhibebant

ergo alii non

frobabor

erant rebaptizandi.

DW

la

59,

Dices 2. ex Hifloria: ( 1. Vel hec lis inter

fe tj

m

Cyprianum & Stephanum l. agnita eft z£. dogza

$ Fs

filei, vel ut ves difcipline tantum ? utrumque dif-

patte N

hcile: p. .

Si ut res difciplinze: jufto feverius

Tif (

egit Stephanus cum Cypriano; fi ut dogma : Cy-

dini

Ton [ci

priapus

dicendus

hereticus faltem

materialis.

dfanp;

(2. Cypriazus pro fe babuit traditiouem : p. a.

T'raditio debez e[fe zuzzzeïjalzs diuturma ,& ab ipfo

1 verf

zejipove . Adpoflolorzan ;

: talis fuit Cypriani , cui ad.

UT

horebant zf/rica tota cum Numidia & Mauritania ,

MT

4ifia cum Iconio , Cappadocia, Galatia & Cili-

nltam (

cia:; Eam praxi tenuit Z4grippizus anteceíTor Cy-

priani anuis 40. citciter prius, & Firmilianus ep.

) (]uæ

ad Cypr 'emeztes, quod 4 Cbriflo &^ Apoflolis

avadfzon . nec mennimus boc apud nos aliquaudo

lemf

Tij &

eapilje :

& o

8

it fuppe

cæpz'j]äg:' & S. 'Cyprianus ait* Nos lowga etas iue-

Synadel

£ztr.

(3. Stephauus ipfe incidit im errorem , cum

appotá

onmuem hzreticorum Bapti(mum ratum habuerit ,

Deniqi

licet conftaret, tunc jam fuilfe adulteratam for«

Yatongtt

mam Baptifmi ,- fc eftu abreptus Stephanus ep. 74.

atoriam (

ad Cypr. Ubiczque, & quomodocznque baptizete

[ jaft Q

2ur. $3 2. a. quacunque baevefi ad. mos veneriut ,

Qamientu

mibil iunovetur , wifi quod traditum eft ,. ut eis

[ Ad ;"

qmauus impouanutur ad peuiteztiam. Benedictus XI.

fuyilm

ad object. Praticell ait Stephanum erraffe , &

ha.

Launojus, eum Paulianiftarum Baptiflmum ratum

habuiffe.

(4, Oypriauwm , &i non Schifmaticus ,

luut u

a

faltem fzi£ excommumnicatus cum. Firmiliano. p. 4.

Stephanus ei minatus eft cenfuram , eam actu tu-

df d

anen

lit, nec unquam refipuit t p. a. figna hoc probant ?

Firmil. ep. ad Cypr. Execidifi teipfJuri —— ile eff

T

lecidit, 4

Sebifmaticus , qui [e à commmumione Ecclefie wmie

ex n

zatis fecerit. apoflazam.

Ejus Legatis p3x , comimue

nio, tectum negabatur Romz.

Verba. Cypriani

3t, qm [UI'

) alii

probabant animum tenaciorem, fcribit ep. ad Ju«

baian. & Pompej. per doctrinam contrariam defezze

di bervefia , prodi fidem , infamari Apojlolos , fnam

23

effe veritatem fidei, Eoangelicam doécfrinam - &c.

$. Fimis litisnil pro nobis probat 1 p. a. Ex una

TE

gmq P

parte non ceffavit praxis rebaptizandi ( quod non

fuiffet fa&um, fi Cyprianus revocaffet ) ex altera

j (oeni

do m y

non fcitur, quo Concilio fuerit lis decifa ; certe

"

Caranza falfo caz. 19. Niceni l. addit Pauliani-

| matelï

ftis Cazapbryges , cum necin Graeco canone , nec

pm : )

in verfione Dionyfii Exig. fed tantum in Midori

habeatur; & Bafilius. 100. annis poft fc. 378. ad-

'nl', Clli ?-.

W[auritïml?f

huc rebaptizarit.

R. ad 1. C. M. 12 m. Dico,

agnitam effe ut rem difcipline laze talem ,. hoc

j &

1. Quod,

nceiTOf C)"

eít, qua habuit tunc tres conditiones.

pl

quia nihil adhuc definitum ab Ecclefia, data fi£

jlíanus t

D

libertas fentiendi. 2 Varietas in praxi.

3. Com-

An

al

;z/?

amunio & pax inter diffidentes ;; quare Cypr. ad

j

Steph,

uj

82

ä) o ( ä

Steph. Nos oim cuiquam non facimus. d 2. d. a.

Nenm

preler,

Cyprianus habuit pro fe traditionem genuinam

z. a, mere exiftimatam , C. a, quia genuina folum

lu m

illa eft, quz agnita & producta ab illo eft, cui

Trezd: d

4ft df

Chri(tus , & fuccefforibus ejus promifit affiftentiam

contra portas inferi non pravalituras , & juffit

[t p

confirmare fratres fuos ; neque folus numerus pro-

prelüt Pa

bat legitimitatem.

ZAd 3. 4. a. Nam 1. fervari

10 M0 p

voluit, quod traditum eft; fed traditum eft, ut

bo verfis |

U. L ?

folum illi rebaptizentur, qui formam debitam non

obfervarunt: quia ipfe Firmil. ad Cypr. Szepbaziani

ti] ttiter

nom pulamt quavendum e[fe, quis fit ille, qui ba-

Á g,

piizavevit , eo quod baptizatus gratiam con[equi

potuevit invocata T'Yinitate ; & Hieron, dialog. ad

Diio :

Lucifer. vocat Stephanum Zzveterate coz[uetudi-

Til fides

ais defen[ovem.

2. Verba prima : zubicumque . &2

Wib Cont

quoniodocuinque baptizeutur , fudt falfo afficta for«

Juficit f

taffis à Launojo.

3. Benedictus XII. nihil ,. quia

Téquirityr.

hoc fcripfit ut Cardinalis , & rooo. circiter annis

tum (Mþo[

poft, ac de modo Stephani agendi magis, quam

lbt d in

de re.

Ad 4. z. a. Quia tefte Aug. L. de uzico

DT

Bapt. c. X4. intra minas fe continuit ; czm exe

pequc teQi

communicandos ceuferet , im pace tamen permaaufit ;

It itfnte.

dftum(rs

quia Dionyfius Alex. mediator Zetercef//j? pro Cy-

priano, ut poftea Sixto Il. fcripfit fucceffori Ste

T& nen

phani; Legatis negavit contubernium Romz , ne

unuchug

alios hoc errore inficerent & ipíi corrigerentur;

Ut

f

prep;

nec dubium, quin Firmilianus cumprimis & Cy-

&i e

prianus nimium rem z0do /oquemdi, & agendi

ffcis

4dd $. z. a. Quia 1. primo tefte

exaggerarint.

ïia r P' a. I

Aug. ep. 93. c. 10. Oyprianus correxiffe erroren

Ri

22072 iuoemituy , 3s:002 imcomgruenuter tamem exifü-

* Ugp, c

snandzm efl , quod corréxerit ; faltem fanguine fuo

t WTIJEW

Martyr.| eluit.

2. Tefte Hieron. /. c. Epifcopi

1

alii re nondum ab Ecclefia concilíariter decifa ad

QIïi ! fldeil

antiquam :confuetudinem revoluti . funt,

3. Lis

Tnt

decifa juxta Bellarmin, Nat. Alexandre &c. per

Nicenum

qUiüejg y

& )otC M

83

Al a d.

Nicenum ]. 325. quod, licet þarum can. I9. eX-

preíferit, egittamen multis de hac materia ; quia

genuinag

huic competunt quatuor characteres ab Aug, enu-

uina folum

o , d

merati : traz[marinum , plenavium toiius orbis,

ante ortum . S. Aug. cui procul dubio ce[furws fuis-

xitentan

, &j

fet. S. Cypriau : & qui hoc fuit Nicenum l. cui

merus pr

prafuit Pontifex per Legatos, quod imzegram. ad

wn05 W0 peroemit, fed ex g8o. canonibus ex hra-

; t, ferit

m dt, U

bico ver(is per D. Pifani &c. apud Caranza 27. Dein

Aug. L.2. de Bapt. c. 14. ait: Trau|mariuum

Jebianu t

vel umiveríale: ícil. vel Nicenum, oe/ Arelaten-

g;gpb(mim'

feI. 314. celebratum , vel utrumque..

l, qui [*Jf

"T

Dico 2 In fufcipiente Baptifh&um 'non Yequie

$1.

n, diak]g- a,

vitur fides atiualis ad valorem , adeoque verba mon

7 canfudträ!-

unt coucionatoria vel promilJovia.

Rat. . Nec

dricu d

fufficit fides actualis ad valorem , nec univerfim

( of

requiritur: ergo &c. f. a. quoad 1. Quia eft tan«

thl! , qm

tum difpofitio previa, non ipfe Baptifmus ficut

rciter anni

calor ad incendendum lignum. — Qzoad 2. Si quis

jgit, quat

folus occurrat zfamti moribzmdo , & baptizet ,

] um

neque requiritur & concio ad fidem 'excitandam

: qun

in infante, quia hujus non eít capax , neque in

circumftantibus , quia nulli adfunt , neque in fe,

gl

Cozf.

gel]ü p

'

J

quia nemo prudens fibiipfi concionatur.

uccet

Eunuchus Reg. Candacis debuit premittere idem

n ho i

ut przeparatoriam difpofitionem , quam primum

;ogrigeremmï

fecutus eft. Baptifmus : ergo etiam in adulto non

jrims

fufficit.

Rat. a. Vetba Sacramenti funt cozfecrato«

NI

via : p.a. Paulus 1. Cor. 10. Calix, cui benedicimus,

rim *

J

communicatio fauguinis Cbifli efl. S. Aug. L. 3-

jfp a

de Bapt. c. 10.. Baptifmus Cbrifli verbis. Evangeli-

Y

u o

f

cis confecratur. S. Ambrof. Per con[ecrationem de

f TTHIS

paue fit caro Cbrifli. 3. Nece[fitas vexbi promise

j EplchV

forii , fidei &c. neque ex Scriptura, neque Tradi-

- deciía f

tione probatur, cum Eccleíia ad Sacramentum re«

lto

^

tantum hzc duo eX

guiüegit pr?eter intentionem

Z

Ug.

e &

Nicc

$4

& »ot( w

Aug. accedi? verbum a elementum , €3 f Sacva-

tittr $

sueHium. fere ficut in confíecratione vaforum,

(ineprd

4« Quod eft fundamentum ifiarum fententiarum :

nj

Sacramemta operanturt ex opere operato ; ut non

[[70777

Ánbof.

merito bominis, fed immediate ipfi actioni pro»

pter merita Chrifli promiffa & alligata fit gratia :

[7077

Ideo Trid. S. 7. can. 6. ait Sacramenta coztiaere

iil ope

gratiam. can. 8. Solam fidem dioiae promi[fiomis.

inada

zon [uffcere, [ed ex opere opevato gratiams com.

fiti pt

ferri. S. Aug. ad Crefconium Grammat, Bapzifrus

fitienta

21072 0Y2 THEYilis, à quibus — €9 quibus mini-

Wt mu

Jiratir ,. [ed. propria. vivtute G9 fanclitate propter

iaf

eum, à quo inflituiws efl, falutem confert. "Conf,

Cifoparat

Acatholici nec Calvinum , nec alios rebaptizarünt,

Telituris

licet fciant, nos non intende:g verba promifforia,

—

teatera

Citeume

x.62,

Dices 1. Effectus Sacramenti pfo radice fua

tüm fig

habet fdem ad verba predicatoria & promifforia,

ff j

p. a. , Verba formg dicuntur fepe verba fidei. p. a,

Deenttent

Aug. tr. 8o. in Joan. Vos muadi ellis propter fer-

MCramren

quouem —— quore 12022 ai£ , musadà eflis propter. Bae

, 0

püfmum, quo loti eflis , fed. propter verbum , quod

Y trinus

Jocmtus [um) vobis ? mifi quia $u aqua. verbum

anuudat — unde ifla tamta vivims aquae , uifi à

ADt

4 Calviga

verbo ? 10n quia dicitur , fed quia creditur —

d NV

boc ef? verbum fidei , quod predicamu. . Hic texe

Gomplet

tus famofus dicit tria. x. Non eftis mundi propter

Verum

Baptifmum , feu ritum , fed propter verbum. 2. Non

fatg fs

propter verbum , quod dicitur in forma Baptifmi ,

£f

fed quod & ia creditur.

3. Ut autem creda«

Vibderet

tur, neceffario eft illud , qgzod predicamus , feu

D'terea

qua concionatorium.

(2.. Fita fpzritualis homi-

W dl'mm

nis adícribitur fidei foli. ergo in Baptifmo &c. fo-

Qerod,

la fides actualis operatur. p. a. Jzflus sneus ex fde

m

viviz Rom. z. & c. 3. ib. frbitramaur bominein

juflificari per fidem ffae operibus. Jac. $.. Orazio fidei

fat.lïl()mt'.

falvabit infrmum : imo non tantum' nihil ope-

rantur

* & Di

$,

& )o0C€I

i Sat.

rantut Sacramenta iï)fa fine fide, fed etiam nihil

vaforur,

(ine predicatione feu concione: Chriftus Matt, ult.

tentarit:

conjunxit officium predicandi & baptizandi : Do-

; um

cete omues Geites baptizantes eos. quod explicat

Ambrof. L. de initiandis c. 3. 4dqua fize pradica-

xconi o

f gt

tioue-crucis ad mullos ufus efl. . (3.. Sacramenta

nihil operantur per fe, fed tantum ,. qua excitaz-

sta at

| ;y,'omä/ïouäl

zia ad a&us internos fidei , fiducim , & accepta-

tionis promifTionum Dei : p. a

3ci ratione,

Sa.

tütint dU

, Dutijim

cramenta funt /gi/a mere fpecwlativa , qua /fag,

vocat mutabilia, tranfeuntia, materialia inepta ad

g ii

ia p

gratiam fpiritualem producendam; Berzardus autem

afe, 0f

comparat annulo, baculo, clavibus, quz in in»

veftituris non dant, fed indicant (olum datam- po-

daptttt

teftatem.

-Deinde Sacramenta fe habent, (icut

: promi[ïüria.

Circumcifio , vel Baptifmus Joannis , quafunt tan-

tum figna juftitis, Ror. 4. Circumcifio //gaacelum

ro niit

juftis fidei. & jJoannes predicavit Baptifmum

| pmmifïül'lä

poenitentie in remiffionem peccatorum.

Denique

la /.;jg; )

Sacramenra juxta nos ipíos regqaíiramz fidem , do-

i m

lorem, operantur juxta difpofitionem fubjecti plus

ipy P

velminus. (4. Imfantibur im pecie nihil prodeft

ahun, 1

Baptifmus , nifi ac&u interno cooperentur. f. d.

g m

& Caloizo

Ubi datur promiffio gratie , debet

ld » )

elitt ^

dari acceptatio promiffionis, aliter actus non eft

i

completus.

à Comc. Neoce[areenfi: Infans extra

T üc

uterum . non poteít baptizari ideo , quia in hoc

s p

ftatu habet adhüc proprium velle , froprzum emnint

i. ?

cujufvis propofitum. im confeffione e[Je debet ; fecus

m D

ft

e

.

illuderetur Ecclefie dicendo

credo pro altero.

autenm U

W

pretereaà S. Aug. ferm, 14. de verb, Apott. Abfit

figaftlH s

at dicam infantes 22012 credentes. Saltem ut Erafmus

Roterod. docuit , parvuli poft ufum rationis ob-

fio dc

tentum interrogari deberent ,

an ratam habeant

if u

,4&:

fi non

fponfionem à patiíni

s in Baptifmo factam ,

r ho

ratificent , erunt liberi.

R. ad 1. s a. ad prob.

Qraio

objecti«

d. a. Dicuntur verba fidei adfualis &. 4.

| ibil (*

j

VE

gl

$6

8009

gunt.

vae,in quantum funt obieä)um fidei in myfterio,

fin &

quod eít inter przcipua Catholicz Religionis dog.

mata C. a. eadem eít folutio ad. £extzn Augufl. ;

fantür

tt (

Jdm pavie 1. dicit, quod aqua fine vetbis forme

nihil poffit. Iz z. quod verba nude fpectata non

al rb

fufficiant.

(fütteitit

Izm 3. quod operentur folum vt à

lia (

Chrifto inftituta in myfterio , quod extra Bapti-

Ímum predicari & credi debet: ergo Aug. ait:

d redli

gt raler

ficut Apoftoli in ceena mundati funt non per fo-

lam aquam , fed 4i[pofitionem praviam. factam à

101 pot

fermone Chrifti extra Sacramentum , ita in Sacra.

interhum

mento 2707 foja aquta. mundat , fed verbum confe-

QUi pto

craiiomis ab inftitutione Chrifti victatem habens

H [

mifa

tanquam myfterium fidei.

Zld 2. d. a. Vita fpiri-

tualis adícribitur fidei d/pofizive & tanquam fun-

patum «

damento C. a. fovmaliter tanquam caufz imme-

li rati

jure Dj

diatz juftificationis zz. a, verum eft , ubi eft juftifi-

catio, ibi eft fides actualis vel habitüalis ,

non

uam.

vero viciffim. in textibus vel opponitur fides ope-

ribus D. Mofaice , aut agitur de fide adu/torum ,

01

ad quam extra Sacramenta requiritur prius in.

iunty

t o

fiructio : fides ex auditz, auditus autem per Vere

bum Chrifti predicatum. — d. 3. z. a. ad prob.

Üicebat|

dico r. Z4zg. loquitur de verbis Sacramenti zza-

liS, qu

Zerialiter prefcindendo à virtute per inftitutionem

fetod, |

Chrifti accepta.

Bernardus oftendit ibi non vir-

Wür

Ts

tutem fed diverfitatem Sacramentorum ; ficut pet

diverfa figna traduntur diverfa officia , ita pet

fü, t

diverfos ritus diverfa Sacramenta.

2. d. a. Cir-

conftt

cuincifio eft fignaculum fidei tanquam caz/a jufti-

füt ad

ficationis.

Sicut funt noftra Sacramenta zz. a. tan«

Vocayjt

hili jn

quam cozditio, ut acus Miniftri ( Nomo fufci-

pieutis) poffit ex opere operantis operari juxta foe-

declarav

dus cum Abrahamo initüm C. a. De Bapzi[ino Joaz-

htizab

verofimiliot

725 funt quatuor fententiz diverfze ;

Nl en

eft, . quod fuerit quodammodo Sacramemtale dis-

ponens ad Baptii:mum Chrifti, ficut Joannes viam

Bïidme

pgravit

ä)o'(ä

87

þaravit* &c.

3. Sacramenta juxta nos requirunt

myttert

fdem.&c. tanquam

difpofitiouezm , & im adultis

ionis dij

tantum C. a. z£ cazfa

m gratiz fimpliciter ex ope-

v Augili

re operato , & in infantibus z. a.

d 4. . a.

vois for

ad prob. 1. d. a.

Si detur promiffio in ipfo Sa-

2.71./]'1. Lt-

.

petti m

evamezxio £Yv. a.

fi jam data fuerit in ipfa

olum u d

Zioge à Chrifto facta. z. a. lpfa fufceptio Baptifmi

exta Dl

Ad 2. Conc. Neocaefaree ne-

eft realis acceptatio.

o p at

gatvalere, quia vezafci,

qui nondum natus fuit ,

nqn pet l

non poteft per Baptifmum fluminis ,

nec per actum

jn du à

internum e. g.

fidei tanquam Bapti(mum flaminis ,

o

quia proprius

ab infante elicitus actus effe debe-

al n

ZAd 3.

Infantes funt. credentes per patrim?

ret.

yem d

profeffrouem ,. qu

od tam parum illufio eft, quam

; Vi f

parum actus tutoris pro pupt

llo; nec tamen valet

snauam 1

Z

hic ratificatio po/?

um vationi , utpote in re a

ag 1*

jure Divino graviter pracepta fruftraneus , & neu.

iib

tiquam. relictus arbitrio noftro.

tols, Id

cr d (*

Q. hic, an Padobaptifuns , feu Baptifmus

1 adlllfüïllïfh

infautum fit. licitus €3. validus ? R. Omnino con-

T yis V

tra Novatianos , novatores, Mich. Servetum , qui

i p

dicebat Bapti(mum dandum primu

m anno 30. &ta-

& Erafmum Ro-

m

tis, quo Chriftus eft baptizatus ,

p 1

terod. qui exigebat ratificationem. — Raz, 1. Scrie

nf

niverfaliter : zifi quis veuatza [ue-

ptura loquitur u

ibi n

vit. ex aqua &3c.

quz verba debent intelligi in fen-

fu , quem declarat Judex controverfiarum à

Chrifto

conftitutus , qualis etiam in jure humano requiri-

o y ia pFi

ER

tur ad declarandum Codicem Juris.

2. Cbriflus

!

: Mll/k W

vocavit ad fe parvulos jam in infantia ab origi-

capaces

( Jf ^

nali in V. L. purgatos , juftificationifque

at J

declaravit: za/zum efl Regwum. celorum :

Apoftoli

i ipsta f

baptizabant £oZas familias ,

in quibus etiam pare

r ex Éonc. Car-

jfiio Jo!

vuli erant. 3. ZYaditio probatu

erofimlt

haginenfi celebrato z. 25$3.

Milevitano 416.

13. 14 anath.

,m!ale

.. Bracharenfi 578. Trid, S. 7. a. 12.

parvulis

nnes !

pi

88

9 )o(9w

-pärvu;!is negantibus Baptifmum, $. ZAug. peccatuni

1777

originale contra Pelagianos probavit ex . Baptifmo

ha,

infantium , qzem, ut ferm. 1o. de verb. Ápott,

ttanon

Ecclefia [emper babuit , femper tenzuit , à majorum

quieada

fide percepit. Taceo reliquos PP. S; dicas. 1; Olim

"naitia

differebatuy Baptifmus ad atatem adultam , donec

« lica

refpondere poffit baptizatus de fide fua.

2 e Bapti.

(ltr ad

Chrifli ,

mus inftitutus probabiliás ; Bapzifmo

þäfum t

quem à Joanne accepit: ergo cum hoc fà

ctum fit

p

&tate jam adulta &c.

R. ad s. Extra cafum ne-

ceífitatis C, a.

lter has

quod fepe non tamen fempet id

Üit Pa

ïac*tum fit ;

caufa erat, quod aliqui horrerent poe-

nas canonicas , aliqui legem tam fanctam non au-

MF

W. (

derent recipere prius, alii ut fe magis ad illum

Qilentit

prepararent. 44 2. C. a, Cum ibi Pater loque-

quia £a

fetur, Chriftus in Jordane lavaretur , Spiritus S.

EUMIN

appareret in fpecie columbz , & poft hunc actum

Tatüre

difcipuli Chrifti plures baptizarint , quam ]oan-

de futy

nes , fecus non effet orta zelotypia inter difcipu-

los Joannis, Jo. 3. Ecce bic baptizat, 67 onmes

Tàfe. t«

illlfifdi&if

veniunt ad eum. s. C. Quia Chriftus tunc pri-

Titlo m

mum 'cæpit publice viam ad N. L. fiernere.

(;' FQMw

Tem ïmi*

$3-

Q. 2. Quandonam voluntas prefumpta. vel ta-

cita locum babeat im ve Sacramezntavia ? R. z. In

Ittitat

B'ompt

Ext. Unuéfione etiim non petenti danda quivis

prafumitur velle chriftiane mori ,

qui eam non

i& D

Of

pofitive recufat; in Baptifmo fuffici

t volumsias bae

Ditüalis, ut baptizandus adultus eum petierit ,

Fettos

10, 1'3

antequam in morbum vel amentiam inciderit, ut

vituale &omauum Pauli V. praxis extendit ad

eum , qui prius petiit ConfelJarium, quem hic ad-

veníens reperit fenfibus deflitutum ; in fponfalibus

fufficit £acita, (i parentes

contrahant pro liberis

prafentibus & tacentibus,

modo hi in animo non

Qu,

pofitive diffentiant : univerfim tamen recepta eft

regula; zmvalide vecipit Sacramenta. adzltus aut

Ne:.

l

01T44140

-ä" '5' o ( 8

89

peccatum

onmimo moleuy, at wmteve megaiive im animo fe

fapufto

babeus , cum Gregorius X1lI. expungi gloffam con-

ib Àpdl

tratiam in c. 3. de Baptif. jufferit. , ( 2. Ad ac-

f

r

i mojti

quirendam poteftatem requiritur coz

J

[2

s Superio.

; r (t

yiraut Zacitur, aut prajumptus de prejemti, quan-

Á

m dont

do hic actioni$ hujus infcius ex fignis praviis cre«

2, i

ditur acu ita affedus, vt ea ipfi fit grata ; ad

. Chri

'afum: vero poteflatis jum. prius acquifite. fufficit

- factumil

wprefumptus de futuro , quando creditur probabi-

cafom t

liter hanc actionem poftea ratificaturus. e. g. vi-

femped

det Parochus, quod Sacerdos mere approbatus pe-

Yrterett pre -

tatüur, aut fe accingat ad audiendam confeílio-

interius non abfíolute

m 0010

nem,

& tacet exterius ,

. diffentit, cenfetur communicare jurifdictionem ,

gj at d

Idena

Pater I

quia £acizi £ exproff idem efl judiciumn.

eft, fi Sacerdotem aliàs hortatus effet prius, ut

, Sirin

in przfumptione vero.

bonc d

mature praxi fe applicet ;

uam J

.de füturo, qu& coincidit zzerpretativa conditio-

nate tendente: dare£t, fi vogavetur , poteft petita

fet di(Cipu'

( at

jurifdi&io non fequi , ficque actus exponitur pe«

riculo nullitatis, e. g. affiftentia in matrimonio &c.

T

trete.

(3. Facultas fabfequens tunc vetrotrabitur per fictio-

piem juris , quando habet rationem probationis aut

fitmitatis actus pofiti,'e. g. abfolutio cenfure in

,nPt

(welfi';

"

N lt

promoto ad Epifcopatum , difpenfatio in acceptane-

-te Parochiam &c. non vero, quando conítituit

anda quiïïs

forman e[fentialem actus , e. g. in Sacramento non

yi eim m

retrotrahitur approbatio fubíeq

3

uutei

uegs , nec | jurifdi.

y petitl

&io, intentio &c.

'Gfäefit 1

nsRRe.

xtendit d

,mhica'

Q. ro. Dogmatico -Theorica.

l

onfalibut

r libei

— Que frt forma Baptifii Effeutialis ?

jtimo Ql

[

Hodie funt 2. fententie celebriores.

$4«

ftus dis-

1 ddlicujus vecemtioris , quod Chri

ii ?

5

junctive

oitif!

90

ä)o'(ä

junctive feu alternative inftituerit ve/ in nomine

itti f

S5. Trinitatis , ze/ in nomine Jefu, ut adeo initio

fi r

& hodie adhuc valeat etiam in nomine Jefu, et(i

hs in

illicite conferretur, quia quod femel à Chrifto va-

faiu m

lidum declaratum eít , id femper ut tale agnofci

tije f

debeat.

2. Quod íola & femper fuerit tantum-

t de fort

modo valida. forma collata /zb zmvocatiose SS.

t qu

Tyinitatis explicite, Plures numetavit adhuc tem-

poris Authores 5 ideo

lj con

& i,

d. Apol

$5«

Dico: Probabilius folum valet, €2' femper va-

Ó vjf

luit forma. Baptifmi Jub imvocatione SS. Tvinitatis.

Rab,i. dutboritas Sacra. Certo habetur forma

Dicel

Apoftolis precepta : Jte, Daptizamtes eos i z0mi-

(xi fl

we Pat. E3 Fil t9 Sp. S. & non habetur certo

tfem, (

alia forma : imo Paulus Ephefios ignorantes Spi-

fitet tor

rirum $. arguit: 77 quo ergo baptizati eflis ? Quafi

Qs &c,

diceret : Daptizati eftis non tantum fub invocatione

at form

Nonünis Jefu, fed etiam Sp. S.

2. "TYaditio 2

'ineam f

praxis perpetza Ecclefie tanquam optima interpres

inftitutionis : Quod in re concernente falutem ubi-

Ti

que obfervatum eft ,

& non ícitur ejus origo à

D

Wsf

Concilio vel Pontifice introducta , ad traditionem

Divinam referendum eft:. atqui &c. p. s. à Simonet

Ap QRI C-

e[u, T

12. Smcula percurrente, deinde à Conc. damnan-

tibus alias formas & rebaptizari jubentibus aliter

P' 3' q-

baptizatos , e. g. Nicezmum I. Paulianiftas , CP.

MU

I5w*. Eunomianos & Sabellianos.

Laodicenum

m,

p2

Montaniftas feu Cataphryges ; 4relaz, L. juífit

ss

omnes hzreticos ad Ecclefiam reverfos interroga-

ET

Itole al

re, an in nomine P. & F. & Sp. S. baptizati fint.

Pelagius I. idem fenfit cam. 30. fiveveva.. dift, 4.

fa fujt

tamlm

de confecrat. Idem Innocentius llI. c. firzniter. de

Ss. Trinit

3 Ratio zegativa ; non poteft aliud

ln tofi

convenienter oftendi ; certe Apoftolornm formam

M dtife

per adjeclionem Nominis Jefu explicant 3. teftes.

Cyprianus ep, 73. ad Jubai: Jefu Chrifli mentio-

Bo

n"enz

Á Pf

Eä)-ov(ïä

91

n o

aem facit Petrus , 02 quafi Pater omittevetur ,

adeo ititt

fed

Patri quoque Filisu adjumgeretur. "Theophy-

e felu, al

lacus in c. ult. Luc.

Quando dicimus Baptifia

! Chrillo v

tdle ag

fieri im momine Chrifli , uon dicimus ia Jolius Cbrifli

sominue fievi oportere ; ubl loqui videtur in 2. par-

erit taolit

te de forma , cum aliunde certum fit , actiones ad

ocatitit 9

extra quoad virtutem toti Trinitati adfcribi Aug.

tadhuc tet

L. 3. contra Maximum c.17. Noz zominuatis P.

£2 Spir. S. ju[fi fumi baptizari ( 1. Chriftiani in

Act. Apoft. ) 83 zamem iutelliguntur :0m. boptiza-

4

j jenp v

i, ni 1 in uomine P. €9. F. €9 Spir.'S.

s

o Trini

joetor t

Dices 1. Scriptura non probat intentum. f. a. 56.

TP

Qui filium nominat, eo ipfo nominat etiam Pa

habetur

trem , cum ve/ativum non poffit intelligi , ni&i pa- -

morante

riter correlativum declaretur, e. g. fervus & domie«

"m

nus &c. & reprebenfio Pauli Ephefiis data non pro-

jb inodt

bat formam , quia per pronuntiationem momen-

qiaint

taneam formz non potuiífent addifcere myfterium

Trinitatis, . ( 2. JApoflol prefumendi fünt obedi-

ia intet

fülutem?

viffe mandato Chrifti : ergo forma non eft unice

ejus orip

neceffaria fub invocatione Trinitatis. p. C. z Adf.

"Apofl. c. $. tantum dicuntur baptizaffe in nomine

j traditiot

PENI

jefü, quin mentio fiat de Trinitate; ideo S. Th.

onc, du

p. 3 4.66. a. 6. ait: difpenfatum cum illo effe,

eo quod nomen Jefu tunc fuerit Judeis fcanda-

gatbn

janils ^

lum, & Cyprianus l. c. affirmat : 4poflo/i bapti-

J aol

2arunt ium nomine Jefu Judaos ,

Geztilés. autem

in uomiue P. €3 F. €9 Spiv. S.

(3. Traditio

725.

male allegatur pro hac fententia: p.a. hec igno-

(os jntelt?

paptiit

f

ta fuit S. Ambrofio, Magiltro Sent, qui PP. effa-

ta in unum collegit, & Cajetano Card. aliifque:

gprd.

i

Ambrofius L. 1. de Spir. S. c. 3. ait : 52 um

a

odl !

jl

in formone cosmprebendas aut. P. aut. F. aut Spir. S.

qtl

fide autem nulum weges, plemum efl fidei. Sacva-

,j f0

f

[

mentum — quia , qui unum dixevit ,

Tyinitatens

Valet

VZHZ [

il

i

Jignificavit. Magifter Süent. L. 4. dift, 3. ait :

apti-

92

ä)cö(iä

Baptiftmus , nodo zxzam Per[onam e. g. Spiritum

& hi

Sancium womines baptizando, €4 nuullam fide me-

à f

findo

ger Licet autem Cajetani fententia erafa ex. ejus

operibus fit, ea tamen in oper. Hadriani V]. ad-

foumo

hucexftat. (4. Praxis Ecclefie non eft perpetua :

1 drige

quippe forma moderna à Gregorio M. introducta,

fitit im

nec in Baptifmo Ezuchi Candacis Reging adhi-

"TU

bita eft , ut qui juxta fidei fuz profeffionem in

M.

folo nomine Chrifti collatus eft, nec ab ipfo Sée-

p]mlta 31

pbano I. obfervata , qui tefte Cypriano 73. ad Jz-

4, CüIt

bai: ep. noluit rebaptizari à Marcione Pontico

li mv

baptizatos, fed ipfe in;crypta Nepotiana fepe in

friur Y

nomine Chrifti baptizavit, ut i adfis paffiomis le«

ij dici

gere eft.

( $. Nicolaus I. clate decidit disjundti-

fitus

vam inftitutionem , qui ad Bulgaros fcripüit , zzzum

Q de

idemque e[e, an judeus quidam baptizaverit iz

Vtore f

szomine SS. TYinitats ,oeltautum in zomime Cbri-

n dea

JH : dicere autem : quod folum ut. Dodfor privatus

A Ciien

locutus fit, eft miferum effugiüm , & contra cir-

cumftantias hujus cafus,

Tion u

R. ad 1. . a. ad prob,

fiiore

d. a. Nominat ctiam Patrem 4iredfe, & expreffe ,

rf

quod ad formam requiritur C. a, indiredte,

&

ibe, |

implicite , quod non fufficit C. a. dein Spiritus S.

Q |

imulto minus attingitur.

Reprebenfio Epbefiorum

f.8. Q

probat formam non folitarie pronuntiatam , fed

Quodog

plene una cum przvia inftructione & profeífione

Pagaim

fhidei à Catechumeno edenda [þeötatam.

Ad 2.

?ütij,

7.. C. ad prob. d. a. "Tamtum dicuutur baptizaffe

ætzf;,

fine exclufione reliquarum tamen perfonarum C. a.

Ql!lp])e ;

dicuntur Zazezm baptizaffe in nomine Chrifti , &

]7

cum exclufione z. a. ne ad difpenfationem in

Iodyg,

ipfa legislatione cum perfonis Apoftolorum praci-

puis L. hujus fubjectis recurrere debeamus , de-

clarant fupra Cyprianus , Theophylactus, & Hila-

Wij (

A

QU

rius L. de Synod. zze Zpoflo]i vepeviauzur im cviminue

ll

f

qui baptizare im Nom. P. €4 F. & Spir. S. juff,

Al

llO(h

tan;um ia Nom. Jefu baptizqrum ; Íc.in virtute

& o tX

93

&Baptifmoä Chrifto inftituto, & in tnodo , quo

Spiriium

in f w

à Chrifto inftitutus eft, ac à Baptifmoó Joannis di-

ifa ex &j

ftincto,

ZÁd 3. ubi fortaífis aliquorum opinio i2

i VJ, a

folum voluit ,. Baptifmi valorem in adultis neceffa-

; perpetti

rio exigere fidem Trinitatis. N. /upp. a. quod

introdidi,

fuerit ignotum illis, eos, qui in nomine Trinita«

eginz d

tis non fuerunt baptizati , femper rebaptizari de«

eflionem it

buiffe; fed loquuntur.de fide in Trinitatem ex.

plicita, & profefTione. idei ante Baptifmum/eden-

b ifo 3

al

da , cum etiam abfolutionis incapax habeatur igno-

one D

rans myfterium Trinitatis.

ld 4. 3. a. Quia Gre-

am lp t

gorius M. refert hanc formam ut veterem : Ezzz-

j yaJWlif k'

cbus dicitur credidiffe in. Chriftum, non vero ba-

ptizatus eifc in folo nomine Chrifti : Cypriazus ait

ji; du

ripli, i

folum de Stephano l1. dicuzt aliqui , vel erravit

errore facti.... 44 $. 72 a. Quia dzbizm fuit mo«

pinavet !

tum de duplici fide, an neceífaria in dante, &

yorit Uf

f r

accipiente: Baptilmum , & 4ecifjo Nicolai I, eam

non requiri, fed attendendum folum effe ad in-

; conttà

T adpm.

tentionem Judai baptizantis & virtutem Baptifmi

à Chrifto inftituti, ut erudite Hardzim. Res ita fe

& n

habet.

Dulgari recens convetfi 106. dubia ad Ni-

1diï€ä€1

jn $p

colaum 1. deferebant. Textus hujus ex Labbee

10.8. Conc. & Bibliotheca PP. anno 866. eft: 4

; Df

quodam Jjudeo, me[citis , utrum Cbrifliano, an

3tat «

Pagauo multos baptizatos a[Jevitis -- fi ia momine

g p

Tvinitatis , wel tantum in uomime Cbvifli bapti-

dl

zeti umt, couflat , non e[[e vebaptizandos -- uuzm

h

quippe , idemque efl , ut exponit S. Ambrofius , fed

fonarunt

primum , an Paganus vel Chriflianus fit , vel pofl-

e Chflml ;

modum factus fit. Chviflianus ,. eft invefligandum ,

xfationen !

cum ug. dica? ; ad Baptifmum , quà Evangelicis

for p**

verbis com[ecratur ,

105 pertimere oel damtis vel

bæmns

Til

accipientis errorem , five de Patre,, five de Filio €3c.

aliter fentiat ,. quam - dodivima coleftis infinuat,

j r

$ n

Ad quod tria ait Harduinus, r. hunc Judzum fuis-

J

fe megotiatioue talem , feu circumforaneum vendi-

ngl

rtil

torem ,

94

& )5)ot( &

torem , qui tunc dicebantur Judei, ficut telona.

rii olim pubbicani.

2. Dubium motum effe de fide

m

fiti t

damtis €9 accipientis, eo quod Pagani tunc riti.

i,

bus -fuperftitiofis ufi paffim (int.

3. Refponfüm

[77711)

Nicolai fuiffe, non nocete errorem privatum, mo-

m

(ictt t

do fudzus zztezderit conferre Baptifmum Chrifti ,

lm f

quia eirtztem à Chrifto, vel tota Trinitate habet,

ho dic

& quia idem efl Baptifmum Chrifti conferre, vel

U at

baptizare in nomine SS. Trinitatis, cum Chriftus

-

Mib dj

fuum Baptifmum aliter non inítituerit, quam fub

fiti, V,

invocatione T'rinitatis,, ut.adeo rés, & smodus à

9 q

Chrifto defcendat. fimul.

(urfrroot

n

(it, (

Misatum

IlAe Coi

