Gg239
author: Wagemann, Ludwig

n

Ro

p i

T

A

A d

Vr

duer

* 3

**

"as

*

"

»

R

:

z

PEOI d

Ls

«

-

e E

255

VE

g

&ï

M d

M

A

B

x

?u—ï,

M.

"

w

o

A.

w

P

b

a

-

E

*

X

$*

r

4

Vs

TK

2v

$

A

Y

-

u

i«

x

39

UY

*

P

]

P.

2

L A

*

A

d

-

D

Mi

z

x

ha

:

»

29 V.

g

3

F

f

25

.

W

J

u

.G'*B

u

As

;

D i

A

x

EUR

:

z

w

P

w

&

E

La A

[

[

TA

2"*..

$

POX

p

t

*

d

WO

6^

*

a. d

DO

"

a s

JH

AK

j

^W

i

s

aE

T

"

"

x:i

ä

1j

fv

R

rl

s

*

t

i

*

9164

A

Pal

av

PU

o

3he

a*

Nucot

*

N

FA MS

&

3f

a

*

4

h

X

»

2

i

WE .ä&

à

u

m

-

u

s

AE

d

zv

ï

5*

DX

DAT

M rv

*

"

*

;

z

H

FA

(

3

d

B

d.

EE

*

r

as

i

E

*

us

pX

i

w

A

E6

Tr A

*f

g

aM

«t

]

"ls

du

MC

M

o

v

;

E

»^-

ii

A

*

ib

IN

d

A

*

3

Ls

&

T

p u

*

N

Md

d

",

rE

A

N

p

C

*

P

LLX

EY d

-;

a

w

v

"

a

[.4)

2

2

ien

t

R

Pee,

4

j

fs.

E

*

u

*

"be

a

AE

ho

A

Ed

m

w

"Ed

:

us

As

a

x*

v

d

E

At

t

i iicu

k

^

we n

R

:»

A

od*

d

m

A

dnot

A

H

r

v

1

!—*)

E

*

D

d

"

x

xf

EM

Ms

AC

x*

,*'3

*

"

FM

.

N

-

$

*

Mi

"s

24

A a

d*

£*

,&.

s

m

^

i* Md

i

?

N

"

i*

r

85

Eo

PA Q

d*

Ut

d

A

a

T

E7

:ä;

u

*

E

las

*

p5

ij

WP

od

d

-0..2

r

Y d

;

*

5

x

2

Wi

AT

As

*

I^

r

L^

P

*

s

i

N^«

r 2303

*

L

E

w

N

5

*

E

&

t

z

4

ä

24

T.

1

25

r

A

P od

*

a

3

V

A

z

A

"

h-

AA

&

p

J

It

3

s

i

u

£ d

ais

;..

$ l.

d

U

E

*

i—

*

*

ii

.

gt

a n d

EY

ad

EX

E

d

*

^F

x

iz

z

$

5

*

A orosé

u

j

v

*

ï

4

n

"

DES

$A

M5

n

Qp

ii

DUE

*

$

5

*

^

AU

$

-u

«vi;

n

cN.

TI4

$

X

a

Ia

$

i*

E

4

?

o

E.

8

d

AW

d

x

v

2

T

vl

h

i

s.

4

3», "

dÉ

;

J fu

E

[*

*

M

E*X

:

«

Á

d

dAT

3*-)

R

H

D

*X

2

b a

:

5

;

Ra

r r

p

As

d

o

d

&

;ïe

*

P

»

y

u

h*s

x

E

AT

b

X NY

z

A

WT.

2

»x:

A

3

k

.

3

:*

H

3 ,

As

db

Á

T$

"

*x

LSEU

k rE

at

-

r

MA

V

P

':

u d

$9

x

u

t".

s gt

d

u

u

-

*

Y

p

LA

£

p

&

"i

*

Ym

T

d

y

As

GE

Y

* :

POT.

Es

.

s

um

T

z

*

ROE

-

n

:

r

$

p

p

M t

A

;

Jg

X

*

E;

/8;

"a

l7

t

H

d

t

3

LE

"

$

d

W

Y

?

l

A

m«

?F*

T

L

r

^

2

UE

*

P&*

^

*

*

9

a N

4

-

x

d

E

La

d

p

j

^

P2

r

A

A

d

s

gl

x

i.

u* u

d

5

'.l-t"

at

P

s

AW

r2

d

h-j

*

r2

AT

:

:j

mv

r

6

3 g

m ha

PA

A *'öf

$a

t

T2

n

:

.

;

*

E'

g

3

4j

T

&

*

3 v* n

7 s.

OM

* ^

s

r

um

N

d

w

;

*5

)

gt

^*

Bs

RA

SACLA

P.

e:

v

is

x*

. d

Bom

"As

"*

2

peh

xX

eu

n

s

4v VO

N

X A

2

5

$

X

lfs

z

d

&

d

a

A

*

£

"*ï

"4 u::'('

U

TE

ER

Mu

P

LE

0

s

*

2

a

d

J

po ?...

ATA

SP

**

*s

-a

ET

k

du

ä*

D i

s

iE

f

d

-

M

E

**

- '»l'-*-,w

*

A

i

Cs

MY

z

R.

o TROPUP L

PX*

14

a

J

p

E

u

1

x

ub

L

2 P

WE

E..

AC

n

d

s

d

s

ïn

E

L:

:'

-

LE

n

s

LE

EE d

-

ss

-

r

i

z

——

—

——

Oa

D

-

Mp asll

——

Cf

m

n

*

/w////æ

EY

"a.

N

!

STNOPSIS

RESIDUA

THEOLOGLE PRACTICJE

TRIPARTITZ7E

AD

QUATUOR TRACTATUS

DOGMATICO-PRACTICOS

EXACTA

A LUDOVICO VAGENM ANN

Theol. Doä?ore.

D .

E62

væ&

i

9 3

7

N

N G

Svp

o

C

ï

Y

T ONSeN

Xz

M

«

T

N

Hs

I

j

NT

o

p

3

ääyt?

—— —

—

m

s

—

—

at nwmasc rv

Ev —

COLONIJE MUNATIANAE

-95

d

M DCC LXXV,.

(

u

m

ia

Ql

del

do

Hl

h

at

*

: RAT T.

e

*2

(E96325: (€9682: (E885: 692

* "3

.owRoUe dR deode de dR rR RR

Q84e37: Q 37 4849 Qb 437 Q3 : 7: 0b 9)

APPROBATIO.

erlegimus cum debita attentioneOpufcu-

— lum, cui titulus: Syaopfis refidua Theolo-

gie Tripartita &c. à dilecto nobis in Chrifto

R. D. Lupovico WAGENMANN in

hujate Lyceo Theologie Dogmatice Pradi-

c& Profeffore publico compofitum , in quo,

cum nihil, quod Fidei orthodoxx repugnet,

detegamus, imo cuncda cum tanta metho-

do, claritate & foliditate difpofita invenia-

mus, hinc jure merito ad maximam Theo-

logie Candidatorum utilitatem il

í

lud 'typif

mandari poffe cenfemus.

I

| Dätum Solodor:

die decima fexta Áugufti

1774

HirzRONYMYSs LEONT1US

Ecclefie ad SS. Urfum & Victorem

de Sury de Buffy Regie Collegiate

Prepofitus, nec non Reverendiffimi

ac Celfiffimi Epifcopi. ac Comitis Lau-

fanenfis in Spiritualibus Vicarius Ge-

neralis.

INGRE&

GOMJS Cæ WWHJBWBW CUNJJC& (&Cäitü'a CUDCUJ

INGRESSUS.

onfilium huivs Opufculi paucis habe , amice Lector !

C

Cum Teologia Sebolaffica univetfa duas in par-

tes divi(ía fit

& hodie pluribus. in locis ad annos pau-

Clores redacta , atque alicubi geminos inter Profeffores

ad prelegendum diítributa , quorum alter Dogmatico«

Speculativam tradat ,

alter

Dogmatico- Pradciicam ,

confultum mihi admodum vifum. eft , ut hanc Dogmae

€anme

tico- Practicam Mora/ "Tripartite " adjungerem ,

que in Synopfíin modernze ztati przoptatam redigerem ,

maxime quod- liber, alias prelegi folitus, nimis quam

prolixam hanc partem ediderit.

Complectar itaque

hoc exiguo Opere gzatzor Tradíatus pradíicos , vwideli-

Üj

de Actibus humanis.

2. De Legibus & Jutti-

7

a

3. De Sacramentis in Genere & denique in Spe-

cie, ea per tranfennam attacturus, quz fufius 7'beo-

logia Moralis 'Tripartita pertractat.

Initium dabit fizzs

bonminis (eu Beatitudo , ad quam omnis creatura rationa-

lis tacita voce inftin&us naturalis perurgetur; & quia pri-

tmus eft in intentione , ultimus in executione finis inten-

tus, fequentur zmpedzmenta tollenda , fcilicet ignoran.

.

tiam, peccata & libertatis defectum

?

tum ad adjz-

enta progrediar, Legem nempe, & Sacramenta &c.

non omiífurus hinc inde,

que difficiliorem praxin

concernunt

Omnia fubjicio cumprimis S, Mát. Ec.

clefie, tum tuo , Lector Benevole ! judicio,

Vale. Ad

rem progredior,

Index

Wa (ä

Index Materiärum.

Abfolutio quanrlo(dzf?renda ? Num.marg. 109

Adus bumani econoimia

L.j

m

-

i

1

a-

u

I

Cbharatter. Sacramentorum

6I

j

Circuimjtmtie quaudo exponenda ?

10$

CH

Confirmationis materia proxima

-

17

j0

Confuetudo contra legen pravalens

39

1,

Continenutiam Clevicorum

u-

u»

lIlIO

|de

Contritio perfe&a

--

[J

le

82

Differentia peccatorum

L

IB & $g

d

EucharifTie veritas &c.

-

at

65

Fides minifr Sacramenti

-

47

Qu

Finis bominis

u

2

l-

[ti

Forma Baptifmi

uÀ

$4

-

p

Genius bereticorum

I19

h0

Harefes contra Sacramenta

[/2À

ss

49

lenovontia Juris Nature

r

Iudulgentia vis Qj veritas -

IOI

gt

--

P

(ete

Indifferens a&tus

14

Irregularitas

--

——

u$

IIE

yfalle

uj

Lex Evangelica quando. ceperit .

28

— PDiunoana

-

--

-

&G

36

yin

— localis an evitanda ?

79

lc

— Nature

-

Ll

23

M

— bujus criterium

26

L

Libellus vepudii

II$

Libertas avbitrü

u

16

i

Liber-

---

& ocmÀ

E

Libertas a:J merendum &c.

lod

r8

Matrimonii natura. &C.

-

II3

AMetus

L

[

-

L

-

20

Minifler pænz'teritiæ -

[

94

$9

Ordinis materia proxima

Padobaptifmus

L d

L d

[

$2

-

-

I$. & I06

Peccatorum judicia

Penitentia extra -- in Sacra

mento &c.

8o

--

L

-

--

118

Polygamia

[

Principia generalia Theol.

[|

--

39

Privilegii vis quanta ?

L

L d

2I

Probabilitas opinionum

ä

[

98

Refervatio peccatorum

E

-

L

Sacrificiuum Mil

74

Sacramentorum materie &c

. Gmcorum

40

i

À

L

[

L

-

mutatio €$ numerus

43

42

g',entent,z'ci Judic

is an Lex ?

Ll

33

fn

$1

ili

Verba an concionatoria ? — -

Voluntas prefumpta

[

$3

&i

107

dir

Ufus approbationis qualis ?

D7l

eo

. Juvifdiclionis ?

L.j

IOS8

d

H

« - réfervatorum folvendorum

IOO

tà

e - Sacramenti Euchariffie ?

[|

, 78

Vi

po

gu

Cit

O. A. . D. G.

lu

e

Cl

f

II

äää&ææææ?äääïä&äï

De ABhibus Iiumanz'f.

Q. r. Theorico- Practica.

Quis frt fiuis C que media bominis ?

þv

i

&äglf

i.

N L'('& o£. Fiuis efl prinum im intentione, £2 Y« !

ultimzm ia executiome, eft parcemia

wcA OCO oc9». X« « OQr. X —— K RU

AE

civitate jamdiu-ubique donata ; ad

hunc tendit homo per adus Dbumae

N

20$ tanquam media ," hoc eft, per aclus voluntayie

I

40

E2 ZHbere pofitos. cum . advertentia ad. boneflatem ,

quam detegit confcientia,

Oecozoinia fic fe habet,

12

I. Onmmis acíus bumamo modo pofitus fit propter

,

finem.

2. Finis à voluntate intentus femper eft

g

aliquod bonum vel verum vel apparens ; neque

9

enim malum fub ratione mali appetit ab intellectu

directa & beatitudinis cupida voluntas.

3. Bonum

of

&2 aciu morali ett honeftas, malum inhoneftas , ut

o

diftincta à bono utili & fenübili. 4. Hozeflas re-

gulatur à lege aterna Dei faltem implicite intima«

00

ta per confcientiam.

$. Hec con[cientia eft pra-

"

vium judicium de licentia vel non licentia actionie

ponendze, quz proin legem Dei ceu ultimatam re.

gulam honeftatis objectivam agere volenti appli-

cat, & fimul ipfa eft regula proxima fubjectiva

honeftatis. — 6. Si confcientia applicat legem Dei

certam , eft coz/cientia certa, & fuperaddit judi-

cium practicum feu dictamen ultimum faltem re-

(þe&ive moraliter certum ; fi applicat legem Dei

probabi«

2

E DNG-

probahiliter exiftentem , dicitur coz/cieztia probae

bilis, & recurrit ad alia principia extrinfeca feu

reflexa, ut fuperaddere poffit judicium practicum

& dictamen ultimum moraliter.certum , e. g. Lex

201 fatis promalgata s2 obligat , im dubio lber.

tas eji in po[Jef]iose. €3'c.

Si etrore decipitur, erit

con[cientia errouea , fi inani metu peccati obrui-

tur, vocatur coz[cieztia fcraupzlofa , quarum ptior

deberet deponi, hic ultima contemni ; denique fi

eonfcientia obligationem & libertatem , peccatum

ul CIM— RRE

& licentiam omnino zqualiter homini proponit,

ut in neutram partem ferre judicium queat intel-

Mi

lectus, aut (i dubium cadat in aliquid diftinctum

à Lege permittezte aut prohibente actionem feu

licentia. actionis e. g. in valorem a&us , tempas obli-

gationis jam inchoatz vel finite , facfum proprium

vel alienum &c. erit coz/cieztia dubia non confun-

denda cum confcientia probabili.

Quz omnia,

E

cum fint maximi momenti, pro meliori captu

p

exemplo declarantur. e. g. Sexagenzarius pofitus in-

j

ter defiderium falutis & difficultatem jejunii fer-

ü

vandi indagat , an tutà confcientià eximere fe pos-

W

fit à L. jejunii &c.

f

li

2.

Not, 2. Quaftiones funt tripl&cis generis, qui«

ip

bus homo in fuis actibus ad finem ultimum tendit.

li

1, Dogmatice, que materias fide Divina crédene

j

das tractant, v. g. de libertate indifferentiz, Lege N.

)

introducta , & V. abrogata , numero Sacramentoe

li

rum &c.

2. Speculative , quz principia generalia

f

agibilium examinant, e. g. de fine ultimo hominis

lii

feu beatitudine fupernaturali, felectu opinionum

Tei

probabilium , Jure Nature & pofitivo concer-

nente legem ferendam, prefcriptionem , reftitu.

j«

tionem &c.

3. Pracfice , que principia generalia

LE

applicantpraxi, e. g. principia religionis Breviario

p

E

bene-

—

A

$5ot(5À

3

beneficiatorum obligationibus ; principia legis pexr

confuetudinem introducte jejunio , naturam Sacrae

mentorum adminiítrationi &c.

Jam

"*X £ L T

a

Dico z. Fimis ultimus /eji beatitudo eterza ba-

3*

l

beuda per po[]effouem Dei fuperzaturalem , ut adeo

Deus fit beazizzido. objecfiva ut terminus, poffeffio

t

Dei zzzegraliter faleem. confiftens in vifione Dei,

(

amore fruitivo Ejusdem, & utriuíque perpetuitate

cognita fit beazizudo forvmalis , reliqua bona gloriz

T

finteffectus & co

formalem,

ufequeutia ad | þänc beatitudinem

l.

j

Rat. 1. Homo tendit ad beazitzdhzem Nvemm i

Jl«

plene fatiativam appetitus innati, ut experimen-

Wi

taliter notum eft: alia beatitudo vera non datur,

fU«

quam Deus ut poffeffus ab homine : ergo &c. p. «n.

j !

Ex una parte Seriptura , experientia ,

& ratio

probat, quod bona terrena infufficientia fint , ut-

tgtu

Ifl»

pote vana & finita, ad explendum appetitum capa-

fet«

citatis infinite , -ex altera habet Deus, quidquid

Ll

ad fatiandum hunc appetitum requiri poteít , cum

[it bonm. faummui in linea veri & boni delecta-

bilis, z/£imwuni, ad quod omnia referantur, &

qi«

ipfum non ordinetur ulterius , flabile, quod nul.

lum jacture metum fecum trahat, qui, quo ma-

qe

jus eft bonum poffeífum , eo miferiorem faceret

poflidentem , & obtizibile , (ecus appetitus inna-

g

yentor

tus foret fruftraneus, qui ideo damnatos miferos

eraüä

facit: unde amnia alia ab Ecclefia(te & Davide va-

nitates appellantur ,. que vel funt extra homi-

niti

norm

nem, vel eundem in ufu deftituunt vel affligunt.

Rat.2. Beatitudo formalis eft ipfa applicatio ob-

j Cete

(ritu»

jecti beatificantis (eu poffeíTio beatitudinis objecti«

v&ícil.Dei : fed hzc faltem integraliter habetur

g;aïia

viari

peg. tres actus , vifionis

, quod ad intellectum ,

À 3

m«

p*

4

35 )0( À

amoris, quod ad vgluntatem, & gaudii, quod

ceu actus reflexus in poffeffionem ejufQue fecuri-

tatem ad fatiandum defiderium pertinet : f. zz. fic

applieatur objectum , applicatur intime , applica-

tur per potentias maxime capaces beatitudïnis:

ergo

$.

Dices (1. czm ng'etyfz's, homo non debet ten-

1

dere ad beatitudinem fuam , cüm poffit quiefcere

in amore definterato; imo eft inordinatum , Deum

referre ulterius ad füoum bonum per amorem con-

(

cupiícentiz.

(2. Cum Epicureis , bona creata fa-

?

tiant perfecte appetitum : ». a. Bona omnia funt

I

l

infinita: ergo licet appetitus dicatur infinitus in

Q

appetendo , fatiari poteft per omhia.

(3. Cum

Pbiofopbis, capacitas hominis eft tantum finita :

$. a. Tanta eft capacitas, quantum eft fubjectum &

actus illius: fed hzc funt finita.

(4. Cam Natite

Il

valiflis , beatitudo debet effe bonum creatum , &

fi

obtineri poffe per vires naturz ; fed vifio Dei &c.

non poteft. p. M. Appetitus ad illam eft innatus,

ài

j

ergo non appetit objectum extra,fuam fpharam ,

& per media à fe non ponibilia. . (s. Cum Hezz-

Ti

vico Gaudavenfi e3. Joanme de Ripa, beatitudo con-

Tu

fiftit in ipfo amore effentiali identificato cum . ipfo

)

Deo , qui amando illabitur in eífentiam beati ,

Q

ficque hunc fua propria effentia divina beatum ef.

Ó

a

ficit, fere ficut apud Novatores ipfa juftitia Chrifti

in fe hominem juftum efficit, vel in ipfa vifione

?i

pl

Dei increata , qu& communicata creaturz in indi«

viduo eam beatam facit.

(6.. Cum Bottio , beatie

d

tudo eft ftatas omnium bonorum aggregatione pere

d

fectus : fed Deus non eft hujufmodi , e. g. non eft

pulchritudo & impaflibilitas corporis, bonum ami-

[

Citi? cum fociis, non eft augmentum gloriz , quod

tu

ja 2

ü

homo beatus magis appgtit, vquam homo in v

qui

&5 »eot€39

$

qui illius notitiam exiguam 'habct; (4. cum T'boni-

Jlis béatitudo confiftit in fola vifione ,. cum Scozzfis

in folo amore , cum receizioribzts in utroque folo &c.

i

a-

R. z. a. hunc finem tenetur aliquoties appete-

)o

re acu formali, ad hunc tendere zmplicite per

actus ad illum deducentes, & nunquam exclude-

re ab babitz (pei.

Nom efl imordiuatum. appetere

T-

(2

Deum ut bonum appetenti, quia Deus fic eft finis

arltimus qii , quia appetitus hic eft Deo boszorzficus,

ü-

cum ordinetur ut bonum perfectivum ad creaturam

perfectibilem , ficut aurum ad deaurandum infe-

d*

nt

rius metallum , quia hic amor concupifcentiz »e«

n

fertur vurfus per amorem benevolentie in Deum ,

cum beatus felicitatem fuam referat ad gloriam Dei.

iil

lta *

4Ad 2. . a.í ad prob. d. a. Sunt ihifinita in ftatu

mere intentionali, objed/ivo , 3 colledfive fumpta.

nX

jiits

C. a, in reali, & feor(im poffidenda z. a. fimul

non polfunt poffideri, & fi etíam omnia fimul pose

fideréntur, 'fupere(Tet tamen adhuc a/ud majus ;

&

ad quod illa omnia referrentur.

ZAd 3. d. a. Capa-

U5 ,

citas eft tantum finita z fe fubjecfive C. a. in tet-

m ,

Htf

mino appetendo & objective, quia inter omne ve-

rum & bonum etiam eft Deus infinitus zz a. &2 ad

qo

prob. tanta eft capacitas in poffeffione fübjectiva ,

ib

quantus actus, feu modus polfidendi C. a, in re

"p

poffidenda z a.

A. 4. 2. a. univerfim, fi enim

T

-

yilt

aliunde fuppeditentur appetitui szedia fzperaatu-

valia & accedat gratuita e/evazio , appetendo bonum

j0ne

jnd

pleue beatificans , appetit etiam fupernalem , quod

eft folum extra fphzram appetitus naturalis non

eatfe

elevati , nec adjuti mediis fupernaturalibus.

Ad s.

LA

7t. a. quia beatificatio fit per a&cum oztalem €9 int-

nek

auauentem ipfius beati , ficut hares fit per acquifi-

affils

Ad 6. d. a.

tum jus proptietatis in bona teftatoris.

luc)d

Hec eft definitio beatitudinis plene & ctiam quoad

vld)

E

0flg

i

6

&)octc m

bona fecusidaria iutegraliter accepte C. a. integta-

l

liter quoad bona folum primaria fpectatze z a. ad *.

eft opus fpeculatone inutili de primario objecto

effentiali, Patet , quod beati poffint etiam intende-

re alios fines fecundarios, e. g. benefacere homi-

nibus, moveri de loco in locum &c.

P

$»

. Dico 2. Priucipia gemeralia dirediioa "Tbeolopica

pro vatioue materiavums dicev[a [umt. Adducere

quadam proderit, (1. Noz omzia , que Ecclefia ut

cería propouit , fide Divima cvedenda pvopomit ;

partim quia daz:7azdo propofitiones ut temerarias ,

Ícandalofas &c. exigit folum , ut ejus decifio ha-

beatur ut abfolute certa, non ut fide Divina cre-

datur; partim quia non omnia deducit immediate

ex verbo fcripto , vel tradito, e. g. quod Bulla Ut-

bani VI1IL z Eminenti non fit fubreptitia a/. 8.

quod non evitetur obligatio denuntiandi follicitan-

tem, fi follicitatus confiteatur follicitanti , a. 7. &c.

funt autem Anno 1665 & 1666. ab Alex. VII.

damnate 45. ab Lzoc. XI.anno 1679. 66. prout

jacent , ab ZA/ex. VIIT. anno 1699. 33. quas Bru-

no Neuffer ab Ep. Mechlinenfi miffus à Janfenianis

traditas ad Alexandrum fere omnes detulit.

]mo

Pontifex poteít quandoque uti poteíftate non in-

fallibilitatis , fed jurifdictionis tantum , vel Oeco.

nomiz, poteft loqui ut caput communitatis, vel con-

gregationis , e. g. S. Officii , que bene Cardenas dis-

cuffit z prop. 1. Lanoc.

(2. Propofitio dogmati-

ca ab Ecclefía acceptata babet eaudem imfallibi-

litatem , Jioe im Comcilio five extra Coucilium.

Quare itrita & illicita eft in hac re appeilatio ad

Concilium generale.

Hac prop. eft contra de La

Milletiere, qui L. Je Pacifigue véritable folam in

Conciliis veritatem Vicario Chrifti tribuit , quafi as-

fiftentia Sp.S. loco alligaretur; contra Eufeb.Amort,

qui

& o

7

qui L. de zurbis Gallie Eccletie difperfze aliquam ,

fed minorem infallibilitztem tribuit, quam colle-

& , fed male; quippe fi loquentem per Ecclefiam

Deum agnofcit,eandem méretur veritatis notam. hoc

. contra appellantes quatuor , fcil. Pelagianos fec. 4-

;;]

Michaezlem Cafenatem fec. 14.. Lutherum fzc. 16.

& Janfenianos Ízc. 17.

(3. Licet fepe adius ali-

quis fit imeliov, guam nen ipfe, som tamen [emper

I

'ejus obligatio efl melior ipfa , quam mon ipja. e. g.

Melius eft omnia ad Deum referre per charitatem ,

t

rt)

ebligatio tamen hoc faciendi foret noxia, cum ejus

ebfervantia prefumi ab humana fragilitate ordina-

$,

[

rie nequeat , & ferviret magis multiplicatiomi pec.

catorum ; ita fenfit S. Th. quodlib. 9. a. 15. Oztado

e-

Id

de peccato. imducendo agitur , difficulter deciditu ,

zifi expre[Ja veritas babeatzr. & S. Bonav. tr. 7.

l:

gl

L.2. c. $2. qui inter duo extrema reprehenfibilia

At

confcientie nimis ftricte & nimis laxz meliorem ta-

qen ait effe Jaxam , que fepe faloat damuandum ,

KC

Regu.

l.

quam Jlriclam , qua dammat. [alvandum.

lam hanc applicant contra Steyartiumr &c. recen-

out

tiores actui indifferenti , probabiliftz probabilifmo ;

jr

cujus Epocha

proprie annus 1577. fub Medina.

ani$

Domin. perfec

ntio 1656. fub Lud. Montaltio

feu

]m

Ni-

I

Blaf. Pafchal. & Wilh, W'endrockio feu Pet.

cole per literas Provinciales &c.

(4. Rer per com-

«

ofv

Juetudiuem nata ad con[uetndiuem. iuterpretanda

eft : quibus enim res nafcitut , iisdem confervatur ,

T

habet regula Juris ex legislatoribus defumpta ; vel

itülh«

Brocardicon à Doéctoribus collectum.

Applicant

Jilts

explicandz obligationi jeiunii in multis locis di-

7110

verfie , recitationi Breviatii privatze & publicz , ob-

K

fervationi feftorum , ubi per ufum vel non

ufum ,

[a

El

vel ufum contrarium introducta varietas.

(5. Le-

»

ges, qua in kuiforinitate potif/mum fundautur ,

| $

2011 femper violautur graviter , mifi per piu

yes Yad$e

TU

4

EH

ve[fiones.

q

8

&Botítg

greffones. — Applicant mutationi unius Breviarii in

alterum otdinarium , abfentiz in choto, rubricis

communioribus &c. quia notabilis difformitas uno

TT

alterove actu raro inducitur.

(6. Sicut coutracius

ex convenutione legem accipiuut , ita 10n opeyanta

zliva eorum intentiouem.

ZIpplicazur voiis, qum

EC

non ligant in difficultate , quz (i initio cognita

abíterreret communiter homines à vovendo , coz-

fracíibus, qui ad cafus fortuitos praeftandos non

[;

obligant, nifi expreffe conveniatur : fid/a promif/ro

fponfalium aut matrimonii ex fe non ligat , nec ma-

[

ü

ritus debet fequi fuam uxorem , nifi expre(Te hoc

l

matrimonio addat contra curfum ordinarium : De-

Ü

pofitarius poteft fe obligare ad culpam levem prz-

h

ftandam , & mandatarizs ad latam &c. CT. Prior

k

fempore potior jure locóm habet apud /»potbeca-

[

yion in proceffu edictali , zzezzztem fpoz[alia aut

U

emptorem equi, nifi fecundo contractui traditio &

jus in re przvalens accedat; provifum z bezeficío

ante alios.

(8. . datboritas Docforum , zubi uec

J

H

autboritas irvefrapabilis Ecclefte , mec evidens va-

il

?io in contrarium poflea detegitur , efl maxime az-

Q

dboritatis, cum ipía Ecclefia eorum opinionibus

[

fepe utatur, & juxta Palao ob externam Providen-

li

tie affiftentiam impoffibile fit,' ut omnes errent ,

?

& ipfe Utbanus VIII. ad dubia ad eum delata

U

refponderit: mentem fuam juxta prudentum Theo-

logorum judicium intelligendam effe. 4pplicazio :

ï

Clerici funt veri domini redituum beneficialium :

ita 1oo. apzd P. Diesbacb. Confeffarius non te-

netur monere poenitentem de reftitutione ignora-

!

ta, fi non appareat fpes profectus. ita $6. üm

L

«ollecfan. "Taberae. Circumftantias folum aggravan-

D

tesi non tenemur confiteri. ita 72.

apad Vivam €3

ALigorinuat,

t

Q. 2.

/

& »ots

?

Q: 3. DogmatiCQ-Pra&ica; :

^

.' 4n C5 qualis detuv Iguorantia Jityis

Natur«a 2

[j

A

Not.

Priori fzculo erat frequehs ertor in hae 6.

u

re: Noz datur ignmoranutia Juyie: Nature :

ergo quoiies peccatur comtra legem matuvalem ,

0

Jemper peccatay. formaliter , hoc eft, ícienter &

de

Contenfon Saci

culpabiliter.

lta Van Efpen ,

0O

le Maiftre , Daelman.

2. Janfeniani 6 converfo ita

Jf«

dicebant: JDatar ignorantia Juris Natuve , not

a

iamen excujat à'peccato formaliter cilpabili; quia

1]

hec ignorantia efít poena peccati originalis , &

((

actus eít fatis ad peccatum damnabile liber in caufa

U

culpabili feu peccato originali. lta Janfenius de

o &

Jlatu zat. lapf. L. 2. c. 2. Sinnichius in L. Sazl

Exvrex. c. 96. Pet. Nicole z fiz. ep. $. Montalt. 3.

feio

[

alii antiquiores apud Vafquez docebant, etiam as

f'fle

diviuum pofitiuum invincibiliter ignorari non poffe,

Qils

cui tamen repugnat Ecclefia per Pium V. definiens

ibus.

contra Bajum, zzzfidelitatem negativam. in iis , qui-

bus Cbriflus 101 efl pradicatus, uom e[]e peccatum.

det

ent ,

Porro Leges Nature poffunt ver(ari vel circa prin-

cipia generaliffima Juris Nature: saken ofb fu-

plata

"bt«

giendum : Deus colemdus : quod tibi som vis fie-

Yitjc. velmedia, quz ex prímis principiis aperte

TR

jum

deducuntur: : occides: mox furaberis , vel re«

n &

mota, que primum difícurfu longiore ex illis de-

10rde

rivantur ; Zeef defemdeve fua. etiam occifíone injuftz

, n

invaforis , fi aliter Jervari uequeaut: dubius, um

Va«

debitum [olverit , tenetzr adbuc ad Jolutionem €9c.

n D

/-Dibo : Davi potefl ignoi*mztz"a Jaris Nature

T

circa pracepta mediate privuum per difcuv[um &

$

primis

h

io

A5 ) owi( m

primis priucipiis dednila. 2. 3 bælc excufat à pec-

cafo. feu : datur aliqua ignorantia Legis Nature

invincibilis fimul & inculpabilis.

Rat; 3. þart. Quod factum fape, fieri poteft :

ergo quia ejufmodi ignorantia fepe data eft, da-

ri poteft. Certe 1 multi credebant szezdacizun eíle

licitum ad evitandas difcordias vel falvandam vi-

I

tam cum Caffiano,

2. S. Thom. docuit, Jadicem

[

poífe damnare, quos privatim fcit innocentes , fed

[

per allegata reos , non teneri /apfzm ftatim ad.

l

poenitentiam ; S. Bonavent, negat.

3. Non rPauci

ü

dicebant , izveafzn ab injufto aggreffore vítz te-

j

néri fugere , fi fuga licet ignominiofa falvare vi-

q

tam poffit, hoc tamen negant 104. Doctores apud

viudicem Gobati &5 "Taberne.

4. Alii: non li-

cere, etigm fervato moderamine, ob bona etfi

magni momenti temporalia confervanda occidere

furem , & tamen hoc defendunt 101 Doctores apzd

E

ziuzd. Gob.

c..Durandus & Caramuel fornica-

q

tionem Jure Nature licitam a(lerebant , alii ufu-

[;

ram , adulterium uxoris confentiente marito mo-

j

dernus jurifta ; cum tamen Innec. XI. prop. 48.

M

Aug. & Th. 2. 2. 4. 153. a 5. & ipfe Paulus inter

I

Gentiles Ga/. $. & 1. Cor. 6. dampabilem dicat, quod

eï

inducat cecitatem rationis, tzdium seternorum ,

vim effrenem concupifcentize oppofitam oneribus

& bono matrimonii &c. deiz [ciemtia totius Legis

Naturalis 72022 debe£ztr. bomini, cum non fit neces-

faria ad falutem , necad vitandum peccatum for-

male.

Iä

Rat. 2.p. Mex. VIIT, damnavit hang 2. &ametfi

i

detur igmovraumtia iuvinucibilis ais Natuve , bec

N

n flaiu uature lapfe operautem ex ipfa móm excue

Jat à peccato fovmali.

Jam vel fumitur in fentu

[

docentiqm

&»5oci8S

II

[j

docentium hanc doctrinam? vel in dialectico ,

I

dicit : ce/ zoxz datur ignorantim , vel fi datur,

210:: excu]at à peccato. cui contradicit afirmativa :

t9 datur, £9 exemjad à peccato.

2. lgnorantia

eft:

invincibilis tollit oo/zzz£arizim , quod exigit cogni-

da.

tionem ejus, quod dicitur voluntarium . fed in-

efTþ

voluntarium excuíat à peccato : Aug. L. de vera

Vle

relig. c. 4.. Nzulo sodo efl. peccatum , quod 201 eft

I)

voluntarium, G2 boc ita manifellum eft , ut nulla

fed

docforzin paucitas , sulla. imdoctorum tuvba difJen-

E

ziat.

3. Si effet peccatum , quod ignoranter fa-

"d

cit homo, Deus preciperet impo[[rbilia , necetfario

$

peccatis fe exponeret Coz/Aiarius , Dodor , Judex ,

[e Vi-

qui multa ignorare poífet, ( tamen peccaret &c.

| pm'i

hos autem , qui docuere contra Legem Naturze

o

aliqua hactenus , arguere negligentie in inquiren-

jj a

do, eft nimium , cum tota Schola Thomiftica do-

cidete

ceat plura Scotiflice contraria. 4. Vel in proba-

: pltd

bilibus tenemur femper zaziorem fequi, velnon?

HniCde

quidquid dicatur , fupponitur femper ignorantia ;

ft

certe Alex. VIll. damnavit prop. ut eas detulit

) o«

Bruno Neuffer, & docebantur in Belgio, fed do-

)p- 48'

cebatur in Belgio utrumque , quod non detur igno-

g intet

rantia Juris Naturz invincibilis , & quod hzc non

3 qu

excufat à pecca(to,

QU

ne[ibüs

Dices tontrà primam part. Non datur ignoran-

9.

; I

tia Juris Naturz. p. a, 1. Chriflusilluminat omnem

hominem Jo. r. & promifit : Spiritus S. docebit

jiti fot

vos omnia.

.2.. Deus. debet dave notitiam Legis

Nature, aliter natura humana eífet defectuofa.

3. Deus acíu dedit notitiam , ipfa enim natura

if

horret, fi qua fiunt contra leges illius ; & Deus

neceífario obligat ad illam, homo vero tenetur

; hat

4. Omnis ignoran-

t

eam obfervare: ergo & fcire.

tia de facto eft oicibilis; facienti, quod eft in

i fenfb'

ES

e5

of

12

G )o0€ w

fe, oranti &c. Deus non denegat gratiam; 5. fe-

queretur , quod melior foret conditio ignorantis ,

quam fcientis, cum non tenereturlege , nec pec-

caret; imo praetextu ignorantiz poffent omnia fce-

leta palliari. certe S. Th. quodlib. 3. q. $. a. 2. ait:

u

i fequituv erromeam opinionem Magi[li , peccat.

K

j

. 4, à. ad 1. d. a illuminat in iis , qua funt ne-

[r

ceffaria zece[fitate smedii wel falutis C. a. in aliis

neceffario zz. a. promiíTio doctrinz Sp. S. directa eít

ü

ad Apoftolos pro predicatione N, L. 444 2. d. a. effet

Ti

-

pofitive defectuofa , & defectu redundante in Deum

1

p

71. a. Hegative , in quantum non eft perfectior C. a.

W

Caufa defectus negativi eft limitata capacitas in-

di

tellectus , & peccazzum originale , quod poft fe trahit

[

ignorantiam tanquam . defectum mere phyficum.

1n)

4Ad 3. 21. a. Natura horret in iis, quaz funt contta

Y

leges Zmmediaze €2 clave ex primis principiis de-

k

ductas C, a mediate per difcurfum deducendas

p

AN..a. imo licet aliquz leges medii ordinis clare

0b

deducantur, e. g. 720z farabevis opere , tamen n

Q

internis peccatis non adeó patentibus addidit Deus

fpecialia prcepta : 2072 cozzcupifces. Preterea Deus

Qu

li

tantum obligat ad ea, qux homo fcit, feu ad to-

T

tam Legem Naturz iz acfz primo, non autem ad ea,

j

qua non fcit, feu zz bypotbef ignorantig. ! — Zld 4.

2:.a. quia Deus tenetur providere, ne ZoZa Lex

t

Natura iguoretur , aliter enim non confequeretur

l

fnem fc. gloriam & manifeftationem perfectionum

p

fuarum , non autem, ut Zo£a fciatur ; dein orazti

:

etiam non tenetur dare notitiam in omnibus , quia

nec promi(it, nec faluti hominis obeft ignorantia ,

(or

cum peccatum in hac re fit folum mazeriale. d s.

7. a. melior effet abfo/ute ,. €2 per fe fcientia , cum

dii,

tür

ignorantia fit defectus; per acczdes , &2 fecumdaumns

quid eít melior quandoque ignorantia , quia libe-

d

Ti

rat à culpà tranfgrefforem ; in foro intetno non

eít

)

& )otc $

13

rl

eít locus palliationi, & S. Th. exprefTe addit : coz-

r

c-

Óa 'exp?'cjjizin tajz'z'monium Scripture 82 "Ecclefie.

ia

Dices conutra fecundau part. Tgnorantia J. Nat.

9.

Ü

non excufat à peccato. p. a.

1. Deus dicit : ozzieis

.

peccaws ipsovans : ergo & viciflim: omnis igno-

Y

rans peccans ; qui enim aliquid nefcit , quod opor-

Jis

teret eum fcire , /za »wegligeztia nefcit, maxime

[

cum L. Nat. fit fcripta z cordibzts zoflris. . 2. lgno.

Jlel

rantia facfi , non Juris excufat, quia etiam fzrres

Qftt

puniuntur fruílra allegantes ignorantiam poenz:

T0

ergo & culpa.

3. Synodus Diofpoli in Paleftina

Y

damnavit hanc Coeleftii : Ob/ivio 62 zguorantia snon

t

Jabjaceut peccato , quia fecumdum nece[fitatem ,

xcum'

20mÓ volumtateni evewinmt: ergo contradictoria eft

ont

vera; nam etiam Chrifins ait : fervus, qui non

j d

fecit voluntatem Domini, quam nefcit, vapz/abit

andas

paucis, vapulabit tamen , & David rogat veniam

dure

ob ignorantias fuas.

4. Ubicauja eft culpabilis ,

n n

etiam effectus erit ; fed caufa ignorantie noftra,

[JeUs

quz eft peccatum originale, eft culpabilis. Siquidem

[JeUs

Ambrofius can. zzrbatzr. cauf. 1. q. 4. ait: Zg0-

"n

yantia Juris Nature omzibus adultis damnabilis

d&

ei.

s. Exempla : Zíbimelecb Saram uxorem Abra.

ll )

hz advocantis, Jozatbe, Jaudaorum crucifigen-

lt

tium. R. ad 1. d.a. Omnis peccans ignorans forma«

eut

liter, aut invincibiliter zz. a. moraliter vel zzzer«

jonur

pretative , in quantum agit imprudenter,

qua(i

0l ii

ignoraret, quid (ibi e(fet agendum C. a.

Lex

; qma

Nature folum q4zoad 1 priucipia eft fcripta in

ntld ,

«ordibus noftris, & in neceffariis neceffitate me-

di. 44 2. d. a. pro foro exterzo , ubi prefumi«

Ál s

curt

tur fcire legem 'delinquens C. a. pro interno z. a.

deinde in fure agitur de ignorantia poene , quc

du

[ibe-

nonexcufatà culpa , hic de ignorantia legis. .7fd

AG.

| nor

$ d &. Agitur bic de ignorantia eizeibil C.

ho

H

14

$o

invincibili z. a. Coeleftius Pelagii affecla egit de

ignorantia, qua v2z62 po/J;it per vires gratiee , quam

culpabiliter negavit cum Pelagio, reliqui de cul-

pabili.

ZAd 4. d. à. fi caufa fit perfonalis, & con-

juncta cum pravitione effectus peccaminofi per fe

fecuturi ex illa. C. a. originalis zz, a. hoc damnavit

Alex. VIII. prop. 2. Textus non eft Ambrofii , fed

E

collectoris canonum ex ferm. 11, fuppofititio ; quate

W

Decretum Gratiani non habet majorem authorita«

P

tem , quam fontes, ex quibus colle&um — d s.

fj

JAdei culpabiliffime ignorarünt Chriftum effe Deum

K

& Dominum gloriz : .Jozatbas à pluribus dicitur

& I

injufte damnatus , ubi folum erat ignorantia legis

ll

humànge: Zibiselecb vel peccavit invitam cognoe

It

fcendo , vel ob defectum ioquifitionis debite ob

fit

nimiam amoris excecationem , .vel peccavit. tan«

W

tum materialiter : cui merito refpondere potuit

W

li

poena temporalis propter exemplum aliorum.

Qu

YO.

