"Tertullianus L. 1. aq Mart. c. 1. Pacem qui

Ecclefia

& o i

1457

Ecclefia som babeutes à Martyvibus. in carcere

n

exorare ceperunt. Cyprianus ep. 12. Ov libellum

à Martyrilus acceperunt , 69 adjuvari apud. Do-

li lr

gmiuum po[jumt Cgc, Nicenum l[. caz. 11. monet

Epifcopos, ut vere poenitentibus conftringant terme

pus peenitentiz. De Bellis Sacris conftat , quas in-

jm , af

dulgentias cruce infignitis dederit Urbanus Il &

Innoc. lll.. 1213. Stationes Gregorai M. indulgen-

atis fart

ediofe d

tie Sergii 1I. Templo S. Martini Rome marmori

infculpte 884. & S. Leonis I11. Ecclefiis Germaniz

rf (

vils del

date note funt per Surium, Guilielmum Anti-

fiod. &c. ipfe Martizus V. Concilio Conftantienüà

*

plenariam conceffit. p, : 3. Conveniens eft, ut

( teftpors

poteflas imponendi penas temporarias etiam poffit

niis. ii

temporarias folvere, & zodaus ex metitis Chrifti

Y u pj

& Sanctorum egentibus fubveniendi commendat

m 13j

charitatem mutue communionis SS. & gloriam

Dei.

vf

Dices x. Conceffio indulgentiarum eft fupm

105*

Ecclefte poteflatem. p. a. Tribumal

peniteniie eit

j; o

fupremum in Ecclefia , & folas cuipas & poenam

j pr(] !

sternam delet nomine Chrifti; ergo extra forum

d poteiïas

facramentale nillum datür ; certe hoc effet 47/pez-

j daboþc;lavä

Jare in. Jure Divino..

(2. Poenas temporales re-

m

(olvt

Jfervavit fibi Deus , nec acceptat fatisfactionem pro

( ad j [

iis, cum dicat Pfal. 88. vifitabo im virga iniqui-

j I f OmDW

Zates eorum. ( 3. Ecclefia in indulgentiis non ob-

gelaxato

fervat zi0dzm vemittendi poenas ; hic enim debet

offonts v

fieri per abfolutionem judiciariam , que exigit co-

t ill,

ll

gnitionem caufe. (4. Imdalgentie bodie fumt. im-

T2

uliles: p. a.

Olim remittebant peas ca0micas :

ft"

ergo cum hz non amplius dentur, funt de fub-

JJ

"

jecto non fupponente.

(5. Martyres. ipfi folum

ge

i

p

[f hi

petebant poenitentibus pacem: czm Ecclfía, fÍeu

j ^

reconciliationem cum communitate , ergo non re-

tur per ab-

læz-w

laxatione-m peene; qu& nunc remittun

folutionem

)

jl "

Emu 1

is8

& o0o0s

folutionem & fatisfactionem f. acramentaïcin.- (6. In-

in a

dulgeutie [umt omuiuo noxie, p. a, derogant fa-

Dem

tisfactioni facramentali, quam dimiuunt, & fer-

fom :

vori ponitentieg perfonali , cum ex confidentia

pate

indulgentiarum liberius peccetur.

( 7. Induxere

—

[

anulzos abufus , quia dantur ob /eves caufas , & in

[

zinia copia: fic Alexander lL. Anconitanis dedit

forn D

tot, quot arenas capere manus poífunt , Urba.

panite

nus li. militibus immenfas &c.

(8. Praxis Ec-

Cs n

tlefie male allegatur. p, a. Paulus folum ab ex-

-

—

dititis

communicatione folvit Corinthium, quem tradi.

-

TttorzCi

derat Satanz ad interitum ," neque ei aliquid fa-

Alft a

tisfactionis impofuerat,

(9. S. Zafehmus , . Btr-

libelo

zardus, mo ipfe Gregorius M. nihil in fuis fori.

Md .. ii

filute

ptis de indulgentiis refer? ; lii pofitive eás ope

D

puguaut, ut Aug. tr. z Joaz. 84.. Nullius Marty-

nem j

Ti jauguis fumdituy im vemiffouem peccatorum.

7

S. Leo ep. 81. ad Palaft. Nemo morze Jua alterius

Tatem.

debitzm foloit, Taceo Tertullianum & Cyprianum

, ;

L. de lapfa.

(fo. Praxis primaeve Ecclefie ni.

dülgem

hil probat; alim quippe funt moderne indulgen-

Qrifüy

ti&, maxime cum vivus pro vivo lucrari eas pos«

DA

fit, & per plenarias omnes poenz remitti/ debeant

tss

jilico,

R. ad 1. 32. a. ad ptob. zr. a, z. C. Quia fo-

Smen

rum indulgentiarum pertinet quodammodo ad fo-

& Ur

)2:)». . Dioimum exierunim : indulgentiam autem

nem

concedere non eft proprie difpen[are , fed eft ap-

fitif

plicare alicui fatisfactiones alienas aliquam prius

€ lg

perfonalem fatisfactionem preftanti , (icut non

fini

difpenfat in debito folvendo, qui refiduum ab alio

tis Ma

folutum acceptat; deinde fi effet difpenfatio, fie-

drm

ret authoritate ipfus Dei." 44 2. d. a. Aliquas

piUS (

poenas fibi refervat hoc. niodo Deus, e. g. poenas ex

originali peccato provenientes C. a. omnes z. a.

(ütp. j

Ü Q

non acceptavit orationem pro ingreffu Moyfis in

terram S.

biaS u

4ld 3. 9. a. Vivis indulgentias appli«

Em

cat per viam abo/uionis judiciarie geueralis , ficut

E

in

fitiong

$,

H

119

, (6.1i

in cenfuris X Jóre latis, que non exigit cognitio-

nem cau£e in particulari, fed folum caufam ju-

ogant fj

r, &

ftam dantis, & putificationem . conditionum ex

ontdenti

parte accipientis , aliter pro defunctis per. zodam

Induses

Jufjragii.

Ad 4. 227 a. ad prob. d. a. Remittebant

jr, &t

canonicas tantum 77

a. coufecative [altem posnas in

foro Dei C. a. nemo dicet , quod fuftinens e. g.

anis dedi

t, Ut

penitentiam feptem annorum. ab Ecclefia injun-

ctas non etiam aliquid poenz deleverit in foro

r Lt

p ab

Juftitie Divinz. 244d s. z. a. Petebant per pacem

gem t

vecouciliatiouem. hac comprehendebat admi[fio-

nem ad communionem Catholicorum , ut reliqui

ag

habebent ; relaxationem poenitentie nondum per-

hii Ee::-

folutze , & confecutive remiflionem poene in foro

ia us l

Dei d 6. z. a. ad prob. z. a, Quia fatisfactio-

d &t

ffus Marty

mem in Sacramento imponendam non tollunt five

aiédicimalem , vfive oindicativam tum ob integri-

eccotornil

fj at

tatem Sacramento procurandam , tum quia incer-

tum, an poenitens & quantum. lucratus fit. de in«

Cypriüit

dulgentia, & quia pro difpofitione ad iftam re«

Focldit

t2 indole

quiritur previa perfonalis fatisfactio. ' 4dd 7. £r.

4. 4. C, Quia propter abufus non eft tollendus

er as

"ufus: deinde illud de Zexazdro 1II. eft merum

st d

figmentum excogitatum ab hzreticis ; per 2nmue-

, C Qu

fas Urbani 1I. intelliguntur relate ad multitudi-

modo d

:

nem peccatorum ,-fi pro horum //zgulis feparatim

Caafíe in

j um

fatisfactiones canonice imponerentur.

d

fe leviores evadunt fzpe graves ex circumftantiis

hquam pl'llll

finis e. g. cültus Sancti , commendatio beniguita-

tis Matris Ecclefie , adjectio conditionum implen-

juprm

iil

darum, articulus mortis &c. demique Ecclefia fa»

nfatio s j

pius contra quorundam abufus invecta eft, ut

, A

Conc, Lat. lV. egit contra indifcretas indulgen-

tías, Clementina 1. de privil, prohibet fevere du-

n ?^

oc, XL. ftatuit de die femel

bias promulgari, z

V1

ifz

ia

Ll MOFHS f

tantum pro vivis poffe plenariam obtineri per

Ecclefia damnavit dociti-

ntias !

tationem Ecclefiarum.

Bul y

f

nas

160

G ) o ( &

nas varias, e. g. l,ïmn. Angelit. Znimein Purgatos

f

yio fumt de juvijdiclioue Pape &c.

Ad 8 32. d.

inf

Paulus Corinthio impofuit pcenitentiam , & poft

Marl

annum paonitenti , ne triftitta nimia obrueretur,

Uhri

reliquum ad breces concivium donavit; zam 63

hi

ego, quod domavi, fi quid domavi prop£er vos im

ji

perjoza Cbrilii.

ZAd 9. tr. Quod aliqui non fcripfe-

al f

rint de indulgentiis, inde non fequituar, quod eas

lii D

ignorarint, ant negarint, cumipíe Berzardaus eas

ia

Tort,

cruciatis predicaverit, zfzg. tantum volait, quod

fli

remiffio peccatorum à Chriíto fit.

S. Leo loquitur

6, iti

de culpa & poena &terna , quàrum neutra per in.

—

Judi

dulgentias remittitur.

$. Cypriauus carpit 2. ab-

Unus.

ufüs, quod Presbyteri fuà authoritate (ine requi-

du

fito Epifcopo pcenitentias remiferint , & aliqui Mar-

Wt

tyres fine delectu indulgentias petierint etiam pro

Ad

etiam

iis, qui adhuc nullam paenítentiam egerunt,

parto;

3. d. a. MModerna funt aliz effentialiter zz, a. acci-

Reío)

dentaliter , quod per Martyres obtente, fub aliis

C i

conditionibus fubfíidii ad expeditiones facras &c.,

PPEre «

( a.

Caterum

it foy

iiafo

104.

Vivus 05 potefl pro altero vipo lucrari in.

& m

datigentias,

Rat. s. Decifio Cardinalium , quam

Qita]i

refert Amort, L, de Dzuig.

2. Negativa. Non

accep

conftat, quod Deus fatisfactionem acceptet alte-

Ad;

rius pro vivo, ficut poteftas humana delicta pu-

It or

nire vult in ipfa perfona delinquentis juxta R. J.

Pt

delidia [uos autbores. teuent.

3. indulgentie ope-

Dl

rantur €X opere operato /;czu£ Sacramemnta : ergo

damm

ficut non poteít fatisfactio in Sacramento' poeni-

fit:

tentiz impofita impleri per alium , ut Prop. 15

Urtis ,

ab alex. VIL ; dam. ita nec indulgentia.

4. Licet

manere

indulgentie defzzzéfis applicentur per . modum fuf-

fragii à vivis , quia extra ftatum feipfos juvandi

lm l

funt pofiti, ita ex adverfo vivis applicantur fer

Oi à

Jententiam judfciule;n » quz immediate in perfonam

à J

rel

.X61

& )o(95

Purgiti

fei fertur.. s. Chrifli merita non þrofunt iis, qui

$ d

in ftatu. vie conftituti mereri poffunt , nifi appli-

,&

centur induflria perfonali : ergo nec fatisfactiones

rüeretil,

Chrifti, cum Card. Cajetanus contra Lutherum :

itiii d

Non projust iudulgeniie i , qui megligumt per

r od

fripfos fatisfacere , [ed illis folis , quorzm volumtas

Y faript

ad fatirfadlionen: fic efl parata , quod won retare

quod ed

de£ opus, mifi impedita, feu ut Baronius ad an.

ardtur &

1073. ixdulgentie itaque ilis commmumücantuy ,

U qu

qui, quanium. [uppetumt oires, operamtur. Unde

6. inter 1. conditiones lucrandz indulgentie eft

g loqutt

m x

Jiudinm. proprie Jatisfactionis.

Si dicas x. poteft

pit 2!

unus alteri aliquid zmpezrare faltem de congruo t

(ine r

igitur & fatisfacere.

2. Poteft unus pro altero /o/-

vere 'debitum contra&um e. g. fidejuffor

L

.

ergo

gligi V

etiam in foro Dei.

3. Exemplis SS. conftat, quod

t etam plfr

/

qui, 2

partem pasitemtie in Sacramento imponendz ipfi

TE

perfolverint, e. g. S. Xaverius pro milite. R. ad r«

; [ib !]

C.a. z. C De primo conftat, non de fecundo ex

facra V

opere operato.

d a. C. a. 21 C. De ipdulgentiis

- jn foro Dei, ne fpes talis fatisfactionis augeat /ta

bertatem peccantium , & quia injuria Deo illata non

et realis in damno temporali confiftens, fed per.

hucsari d

jium , f

J

fonalis bomori illata , poteft homo ui/e confiderans

,

)

acceptare alienam fatisfactionem , non item Deus.

gatl

0.

[ ]

AAd 3. Non fuerunt proprie fatisfactiones ex ope-

coepte

re operato , fed placatio irz Divinz perviam im*

T

petrationis,

Unde à fortiori fequitur , quod pre«

; juit

cibus bominum wom po[fmt mütigavi cruciatus

P:

damnatorum , licet S, Aug. in Enchirid. fcripfe«

iteint

rit: exifliment , fi eis place£ , peuas damnatorum

mento p

certis iuteroallis temporum mitigari aliquatenus i

nmon

[j

manere quidem iram Dei, & damnationem , fed

i 4

[i

ut in jra fua non contineat miferationes fuas , 7073

od

finem. dando, fed levamer interponendo ; certe fae

f05 j

bula à Criticis habetur fletus S. Gregorii M. quo

[icin!

refertur Trajanum Imp. ab inferuo

j

Rä Joanne Diac.

i

liberafTe ,

162

- MO CQ

liberafe, cum ipfe 'hic Scriptor fateatur , factum

J

hoc ab Ecclefia Rom. non probari , ex monumen-

fimpl

tis quibufdam Anglicanis folum defumptum eífe ;

Ut

cum orafzo de fidelibus def. in qua de eo mentio

fenta

fit, falío adfcribatur $, Damafceno , Euchologia

Cenfa

Gracorum id. referentia fint corrüupta , & revelatio

fit p

5. Brigitte ea de re fit c

4

Yi lg

Mechtildis,

ontraria re yel.ationi 3

Ti

n

1064

Q. adhuc de facrameztali peniteutia 1. quan-

P' gl ig

donam cireumlamtie peccati exponende in con-

Cialter

feffione? R. 1. Quando mutant fpeciem. 2, Quan-

lete |

do poenitens neícit, an non mutent Ípeciem.

Gndi,

3. Quando interrogatur de confuetudine à Con-

Clendo

feffario, ut Prop. ;8. Innoc. XI. 4. Quando cir-

fidic

cumftantia habet annexum aliquod onus e. g. re-

üpnoíe

fervationem, cenfuram.

Reliqua circumítantiz

eQuitg

mere aggravantes probabilius poflunt omitti, ut

( p

Ilfung docet cum 70o. Authoribus apzd Vivain €3.

OR

Ligorium ;

quia Trid. eas ftudiofe omittit in S.

Til

14.C, quod tamen in hujus prefatione [fe pro-

n

fitetur daturum exacfiorem £5 pleuiorem in[Ivucfios

Tellers

2053 de Sacramento poen. & S, Th. in 4. dift. 22.

Qudine

q. r ait; MNoz debet immote[ceve Sacerdoti quanti-

Dicota

1as culpe, Que efl ex circum]lantiis quibu[cum-

lodb

que Íc. à fpecie diftinctis. I/a vero peccata , là

Tibere

poteft, tenetur exponere , qua r. in articulo

do ef

mortis vel alia jufta caufa tantum m gemere ex-

pofuit,

2. À quibus tantum zzdzrec/e eft abfolu-

tus,

3. Quorum ob/izus eftin priori confeffione ,

(1.0,

& quidem ftatim ante Communionem, i ine in«

commodo queat , ut contra Amort, Collet &c.

tuss In

tenet communis.

4. De quibus Sacerdos neceffa-

& D

rio celebrans fine copia Confeffarii folum contri«

; Rufe e

tionem elicuit, & quidem gaarmprimun feu intra

RE

.t/riduum , ut Irid.

igipu

m f

Q z

Es

a )o0€ €*€

163

106.

, facun

Q. 2. quomodo judicandum de peccatis ? R. r. De

ORU

fimplici peccato: Si homini alias timorato folum

am el

occurrat rem effe fempliciter illicitam fine repree

fentatione generis fubalterni gravizer vel Jeviter ,

Q at

eholt

cenfendus eft non. peccafTe graviter , cum pro ipfa

r reveltà

ftet prafumptio bona ; fi, licet z coníufo, cognos

latioti

vit fpeciem graviter illiciti, ceníendus in gravi«

tatem. confenfiffe,

2. De peccatis Pabitualiter

perdurantibus (eu habentibus tractum fucceffivum ,

i , U

e.g. iguoramtia culpabilis vei , cujus fcientia fpee

cialiter precipitur, cozfuezzdo peccandi, indeli.

lg in h

0. 20 Quan.

berate pejerandi, blafphemandi , occafio gravis peca

candi, di/atio major poenitentie , reítitutionis fa.

; fj

jj à 4

ciendz , ant alterius obligationis implende vi of-

ficii &c. tunc peccata hac zzcipiust , cum primum

(uondt d

agnofcitur obligatio defectum corrigendi, & non

nus [ g. Id

x

fequitur conatus ; tunc smziplicamtur numeto,

cüm poft notabile tempus denuo recurrit obliga-

omitti ! 9:

] Va

tio, & rurfus negligitur ; in peccatis commafJJouis

indeliberatis, e. g. pejerandi , blafphemandi &c.

mittit n :

juxta Palaum multiplicatio fit etiam. per actus ine

g fe p

deliberatos ; quia funt liberi in caufa fc. confue-

1 ii ]

tudine culpabili culpabiliter retenta : exzra bac

A dïk 2'3:

peccata fpecialia permanentie actus ex ignorantia

rdoti quam"»

culpabili & fcientia eft ejusdenr fpeciei , & actus

; gj

libere ex. confüetudine pofitus , & ejus confuetue

, o

do eft unüm peccatum juxta Gobat,

ET

W

; gt

9l

Q. 3. que praxis vatiome approbationis POR

!07.

, il

( r.

tivis poteft abfolvere accedentes ad fe in

conf

Dicece

*

in, fi ab £pifcopo hujus loci eft approba.

| []üneiü'

tus, in quo fit confeffio. B. Szperza. Clem. X.

(2. Parocbw; habens approbationem vi offcii feu

,,Collct V

à Jure cum Parochiano fuo iter faciens poteft hunc

lu cgntn'

in aliena etiam Dicecefi abfolvere, non vero Re-

ibid. fiqui«

, o

ligiofus iter faciens cum concive fuo.

obationem ab homine,

dem hic. folum habet appr

z

3. Falía

(^

164

& 200octc:19

(3. Falfa hodie eft Prop. ftyli veteris : Approäas

2u5 à juve efl appróbatus pro toto muudo, cum

(1. !

nec Officium reftrictum in uno territorio , nec

"of

Epifcopus conferens Beneficium

curatum ; fcire

gulri

poífit, an quis fit idoneus pro aliis Dicecefibus :

Qarte

quare extra approbationem extraordinariam Pon«

M

lg

tiicis nullus aZezzs im alieuma Diccefi abfolvere

"

poteft excepto articulo mortis.

if

(4. Religiofi , &

CUA

JMoniales iter facientes poffunt abfolvi, (i, ut fie-

rl oportet , indirecte fecum ferant à fuo Superiore

disdi

rlv

regulari poteftatem abfolvendi , quam communi-

fuert,

cant per ipfam electionem Confeffarii.

(5. Ap.

Ui g

probatio Zzdefizize cenceffa non exfpirat cum ntor-

UET

te dantis, ficut nec lex, privilegium , indulgen-

tiz.

titant

Data ad tempus adveniente termino ceffat ,

düm 1

nifi prius jam coeptus fit actus. confeffionis , ubi

cenfetur prorogari ufque ad hujus finem. — (6. Da-

Conmi

€ffe at

ta à Jure ad zzam Parochiam , hac ceffante ces-

tochi d

fat per fe loquendo approbatio , ve/zgzaus tamen ,

r

& manens in loco relignationis. uti priore folet

AYatos

cum confenfu refignatarii,

( . Parochi fimizima- ,

Jirpay,

yum Diecefium ex confuetudine & tacita Epifco-

TT

porum licentia abfolvunt Dicecefanos utrinque.

(8. Approbatio etiam ftudiofe per artem obtenta ,

tüt db

Qri,

Parochi etiam folum exiffimazi valet, (i accedat

error communis , cum Écclefia debeat fupplere de-

&toch

fecum; non autem mere pratenfa injufte repro-

?uliaril

bati. Prop. 13. Zlex. VII. ( 9. Sicut nullus cue

vatus poteft valide pro fua confeffione fibi elige-

1 Noh

re Sacerdotem ab Epifcopo non approbatum etiam

tempore Jubilei, Prop. 16. Alex. VIL. ita ex ad-

Ponite

QUando

verfo valet Zmdirecía , quando Epifcopus mitteret

pro confeffione ad Sacerdotem alias non approba-

tromifi

tum; quod verum eít etiam. pro confeffione o«

Tmiff

sialiun, que indigent fp

eciali approbatione. B,

PnJS 1

Gregorii XV.. Jnzfcratabiis.

At

MT

Q. 4

RUT

& 5oC3

165

Appiis

Q. 4. quis ufu legitimus Juyi[ditfionis ? R, 108:

l, qu

(1. Delegare hanc poteft , qui habet ordizariam

i,

vi officii, e. g. Fpifcopus, Parochus , Supetior re«

um. (on

gularis in fuos Regulates.

(2. Delegatus fztbdele-

voelibu:

gare eandem nequit , nifi in duplici cafu ; fi fit de-

jam Dut

legatus à Papa, ob hujus preeminentem dignitatem ,

abfolven

& & fit delegatus, ut ajunt ,. ad uuiver[alitaten

ligifi A

caufarum , feu totalitatem officii, e. g. fi Paro.

( utft

chüs difcedens diceret delegato : committo ipfi to-

Sopetot

tam Parochiam , agat prout prudenter ei vifum

conmute

fuerit,

(3. Jurifdi&tio data per fe non exfpirat

cum morte dantis; ( limitate data (it , durat us-

(s d9

: Qum r

que ad terminum temporis vel circumftantize li«

mitantis; ( Z//imitate ab Epifcopo, durat ufque

, induge

vino Celdh

dum revocetur à dante vel ejus fucceffore ; . fi

fions , U

communicata alicui. approbato & Parocbo , folet

n (

effe ad breve tempus, & exfpirat cum morte Pa-

cffntt &

xochi dantis.

(4. Si Jurifdictio fpecialiter alicui

(l tam??»

detur , zz£uitu Beneficii, e. g. in. cafus etiam ree.

iore 1*

fervatos, dillinctione opus eít ; &i Beneficium eft

hi fuiin

perpetuum ,. durat Jurifdi&tio , quamdiu hoc durat ;

sdia p

6 eft Bene&cium Vicarium , & Vicatrius conftitua«

tur ab Epifcopo , tranfit etiam ad fuccefforem Vi.

05 u

g o

catii, (i conftituatur à Parocho, durat ufque ad

( at

Parochi mortem.

culiarti.

Hzc falvo Ratutayio forte pe-

fipplet

Q. $. quaudonam diferemü a?:jblutio ? R.

109.

e f d

1. Non eft differenda ob (olam zomdam zmnpletam

poenitentiam. Prop. 16. &2 17. A4lex. VIII. 2.Sed

batom gl

g^

quando occafiomarius , vel obligatus ad reftitutionem

à

promifit executionem , &.culpabiliter non ftetit

)pus quit

promiffo.

3. Quando cozfuetudizarius fzpius re«

yon af

p

p

lapfus non dat figna extraordinaria poenitentiz.

feffioe ^

4:Quando Confeffarius dubitat extra atticulum mor-

wbamne' j

tis de fufficienti difpofitione peenitentis. s. Quando

one confultius vidwe

ftante eþiam fufficienti difpofiti

3

tf

"

166

$20065*

tur ad ingenerandum

d $

peccati horrmj'em majorem

aliquantum differre.

jni

9 j

-

717

—

bt

m ]

Q. 20.- Critico - Pca&ica.

enis.

tht

De Ordine Matrimonio €$ Ceufuris.

lice

penur

! Ipl

um plurima ex LfL. Decretalz'z?m in Theologia

L

Mor. tripart. dicta fint de Ordinibus, an

fonen

omnes Sacramenti rationém participent, quis fit

(f a

Minifter Sacramenti matrimonii &c. aliqua Qta.

titm

adjungo,

jj

( P

Pgrati

Q. r. que difciplina circa coutiuemtiam . Cle.

Cus Y

vicorum ? R. 1. |n Ecclefia Grzca & Latina poze-

Voluit

sant Minovifle tranfire ad matrimonium , per hoc

"aii [

tamen, fivalidum fuerat, amittebant ipfo facto

Ü n

Beneficium , fi quod habebant.

Rat. negativa ,

E

j D

quia nulla adduci poteft prohibitio, . 2. Po/;iva

tefmo

ex c. feriatim. 14. dift. 32.

(2. Probabilius Sub-

Teliane

diaconi jam: anmte Gregorium M. teuebamtur ad

vetl

continemiiam, antequam hic Ordo inter majores

n

relatus Szc. 11. eft. Raz. Conc. Eliberit. can. 31.

Q n

Placuit im totum probibere — . Diacoms €2 Subdia-

Ende

' €onis abflineve fe à conjugibus. Similia habet Tue

Htj

ronenfe !, Aurelianenfe |II. &c. Innoz. l c. 9.

f

ad Victricium , Leo L. ep. $2. ipfe Juftinianus

COf

lImp. Novel.6. c. $. Soli Cantores €3^ Ledfoves sut-

Hrüdy

püas /coutrabamt , reliquis omnibus interdicimus.

dir 'Hm

(3. Prius ordimati im majoribus mom poterant. ini-

fES, Ll

ve matrimonium licite, & in Ecclefia faltem La-

Wt ef

tina zec valide. Rat. Innoc. l. 3us Smcl. ante

f dr

Trullanum univerfaliter loquitur ep. x. ad Vidti-

atj «

cium c. 4. dift. 31. T'ezere debet ommis. Ecclefia,

Tefer ^

zut

8 0o00H

167

uj -

at Sacerdotes C Leoite cum mwxovibus won i.

feeamtur.

S. Leo M. l. 2us Szcl. ante Trullanum

ad Rufticum Ep. Lex coutimentie

ep. 9o. €. 3.

eadem . eft altavis. Miniftris,

que Epifcopis €9' Pres-

Lyteris.

ldem ftatuit Trullanum caz. 6.

S1 dicas

permifit Dia-

cum Tournely , Conc, Ancyre caz. 10.

conis uxores poftea ducere, fi in ordinatione COrl«

feftati funt, non poífe fe continere. R. d. a.

itif.

Hoceít, cum iis difpenfavit quia iis indigebat ob

penuriam Cleri

corum C. a.

(impliciter. conceffit.

&t, a. Vignatell

i exponit To. 8. com[ult. 81. Ca-

Theolot

L

bos, d

nonem f(ic

tales conj

ugandos feparandos quidem

€(fe ab uxoribus ,

fed tamen ob hoc attene

, ii

tatum non privandos eífe ab Officio &

Beneficio.

igi (

a

femper. fe-

(a. Prius coujugati im./ Latiua Eccle

parati fumt ab uxoribu:, quibus €

tiam Bonifa-

cius Vlll. c. zuz, De voío i2 6. votum annexum

ginm 0

voluit. Izm Greca jam amte Gregovium M. fepae

atna t

vati [unt ab uxovibus, fed per Trallauum

Can. 12,

miffas

€3 poflea ab Ecclefía coutumaci populo per

Allata

jpo

efl u[us uxovum

exceptis, Epifcopis. Rat.

aenaditd

teftimonia ex Conc.

Elibetitano, 'Turonen(i , Au«

? Pofliva

relianenfi, ex Innoc.

[ & Leone l. fuerunt unie«

jiliu

verfalia, & qu

od Siculi & Calabrienfes ufque ad

gt !

tempora Greg. M. egere, actum illicite.

2. Grze

"T0

cis nihil propterea obje&um eít in unione cum

ii an

Ecclefia Latina.

Unde fequitur: (s. Lex contz-

& Slfbdm'

awntie non efh Lex Naturalis, meque Divina,

fed

j

scre Ecclefiaflica. vel ab ZApoflolis lata , vel ab

eorzm exemplo derivata , pev. com uetudinem . im.

troduéia ,

t9 jam amte Sirici

um jcriptis decve-

)ta Binet p. $.

contra Walden-

[f

&is firmata.

1. lile

gydicif

fes, Lutherum, & Cat

h. Do&orem. Rat.

gt P

non eft L. Natzralis €3

Diviua, in qua Eccle-

ra illam przfcribi z

(l

fia difpenfavit & patitur cont

Sgd, if

atqui apud Gracos &c. 2. l

a Lex Ecclefiaftica

Vidn

referenda eft ad £empora poflolorum v€

| iis

4

proxi-

i Wæj

168

B 20o(m

proxima ,

cujus executio femper urgebatur, &

non fcitür

origo pofterior :

epdi

talis eft Lex lconti-

foleim

nentie Clericorum :

3. Ratio hujus Legis eft

vel (

convenientia , quz de

il

fumitur ex S. Paulo: qui

,

(0.0

cum uxore eft, follicitus eft,

ut placeat uxori,

citate

& divifus eft, qui fine uxore

eít, follicitus eft ,

liom,

que Domini funt. Hinc ut Ec

clefia haberet Mi.

pl

niftros Eccle(i dignos & (ine macula, 10. irre-

yroyi:

gularitates intreduxit, quos his verfbus com.

plector, rus irre

Q off

gulares ex deéfecfa , 25. ehde.

ii

fijts à

Hidio inmdicat.

ulone

XI !,'

Def'. Noä lenis, natuwa

» Pborur, bigamia,

Di

ligamen.

omtib

prohib

Del. Ordo, Baptifmus, jäcrafw'zä'io , Crümi-

Herti

44 ,

2205 .

l Ti

Ttaque prbhibe—tur à fufceptione Ordfnum-dire-

(4.By

e, & indirede ab ufu fufceptorum , ac per

Que y

3225

conz[equens inhabilitatur ad Beneficia ( x. zom. le.

P resbyt

Defectus lenitatis incurritur per notabilem ,

proximam , voluntariam & authoritate publica

777 ä

Uxore |

efficacem cooperationem ad juítam alterius mor-

foinifie

tem, e. g. Syndicus in proceífu criminali, miles

r

in bello jufto occidens non mere ad íui indivi.

$.

l,

dui defenfionem , Sacerdos criminaliter accufans

impon

furem &c.

(2. Nature dcfedus, cujus judicium

in dubio eft

ünde

penes Epifcopum.

(3. T'hborus ille-

90,

gitimus , nifi naturalis legitimat

us fit per fubfe.

quens matrimonium aut difp

vel d

riore Ecclefiaftico.

enfationem à füpe-

Qum

^(4. Bigamia five realis , lfive

docgr.

interpretativa ,

five fimilitudinaria.

( «. Ligamen

olis p

actualis matrimonii, five fervitutis 2

five officii ad

fatiocinia deputati.

(6. Ex delicto. Ordo futtive.

ll

D

fine approbatione 'in

examine ,

nominatim cenfurato ,

.aut ab Epifcopo

AA

foit

aut duo facri eodem die

C7. Baptifims: fcienter , abfolute , &

fufcgpti.

progs

culpabi«

169

ä)'o(ïä

(8. Sacra fundfio eft actus

t &

eulpabiliter: iteratus.

y korli

folennis Ordinis majoris, quem quis non habet ,

vel fj habet , esercet iü fufpenfione ab Ordine.

4ps d

ilo:

(9. Crimina infamantia vi legum pubíicata publie

5

t tsl

citate facti, aut famz , aut gravia per fententiam

jtos &f

latam. (10, Puzus eft homicidium graviter cul-

ertt Mi

pabile , e. g. abortus procuratio, mutilatio notabilis

10, Ittà

proprii aut alieni corporis, ftudiofa aut ex negle-

&u offidii fecuta abbreviatio vite aliene , aut

Qu Con.

s d

mors à Clerico non fatis callente Chirurgiam ine

n

cifione vel aduftione procurata.

Dices ezm . Acatbolicis i. Matrimonium efï:

II2.

gattihy

omnibus Jure Nature liberum: ergo non poteft

(5. Paulus z. ZZm. 4. vocat

prohiberi Clericis.

: (rifls

Haereticos , qui negant aliis matrimonium. (3. ldem

x. "Tim. 3. vocat Epifcopum unius uxoris virum.

um d

( 4. Pracipit r, Cor, 3. propter fornicationem - quis«

C s. Can. 6. Apoff,

n

que uxorem fuüam habcat.

Presbyter non abjiciat uxorem fuam.

(6. Caz. 3.

r, ii b

otabilet

Caribag. V. tantum jubentur Clerici abftinere ab

uxore in ordine vicis fuz , cum eos ordo tangit

à pub]iG

minifterii, ( 7. Sacerdotes V. T. erant uxorati.

o m

(8. Cum Nicenum l. £ Tozrmely ex Socrate ,

ji, n

L. s. c. 31.. bifl. vellet Clericis legem continentiz

[ji i*

imponere , diffuafit hoc Patribus $. Papbuutius $

T0

unde tantum prohibuit, ne fubiztrodzuéias muliee

ls judicium

yes, hoc efít, concubinas domi fuze detinerent ,

rj i

vel alias fufpectas excepta matre , forore & amita ,

gr 0i

1]

cum Paulus tantum dixerit, licere forores circum-

bma

(ü)

ducere. ( 9. "Trullazum permifit uxores exceptis

j'CäHSi L

folis Epifcopis caz. 12. imo Sinefius factus eft

, D

Epifcopus , licet contra continentiam proteflatus

TL

fit.

(xo. Cum Natal. Alexandre, Siricius primus

" furift -

fuit, qui de continentia legem/tulit, cum Epipha-

T5

nius teftetur , quod Clerici liberos fuo tempore

BOdcm lï 3

procreaverint. Tertullianus fuam uxorem , quam

ante

[olule y^l

L 5

a

170

& »ocH5

ante habuit, folum hortatus fit ad continentiam,

fit 0

ï

quin legem aliquam allegaverit. R. ad :. d. a.

It

kít iiberum illi, qui non fponte fufcipit Clerica-

Ij

tum C, a. aliter z. a.

ld 2. d. «, Qui negant

?u/lian

tanquam illicitum fimpliciter, à malo Deo intro.

ductum , ut Marcionifte, Manichzei C. a. Clericis

[

illlicitum z. a. cum de folo Petro conftet;ex. Apo-

E

ftolis, quod prius habuerit , quam factus Apofto-

N

lus dimifit. unde peccaffet dicendo t- Ecce! veli-

If2 (

quimwus ompmpia ,

DXOIÉS ,

patrem ,

matrem &c.

fantial

Jdd 1. d. a, Intel'igendo hoc de actuali cobabita-

feoga

tione cum una tartum uxore z. a. ne prius fuerit

titem (

Bigamus, & uno Epifcopatu ceu 3ponfa conten-

dinand

tus fit C. a,

Add 4. Yextus loquitur de converfis

Cenda

conjugatis , qui uxores volebant dimittere , & iis,

—/"EN RRP CRRA

af

Qui fe nequeunt contínere.

44d s. Canones hi

ditione

fuppofititii fünc, & fen(us eft de fuftentatione ,

Q extr

ut uxores prius habitas fuftentandi cüram non ab-

? Or

jiciant C. a. de cohabitatione z. a.

A:Ad:6,.2, .

Doy

Aug. qui interfuit , teftatut , ibi omnem ufum uxo-

dit if

rum vetitum fuiffe Clericis: verba Conc. non funt

Drof

allegata, fed hec: fecundum propria flatuta. — d

Qtqf,

?. C. à. 71. C. Quia Teftameutum novum perfectius

Eplïcow

in Myfteriis etíam perfectiores exigit Minifttos.

N

4làd 8. De Papbuutio fabulam refutat Biner, quia

lila e

200. annis poft Nicenum fcripfit hoc Socrates &

Sozomenus Novatiana hzrefi infecti , cum interim

TWüttür |

f()]'rl n

32. Scriptores nihil de hoc retulerint , & Novatia-

peu

to

ni error juxta Epiphanium P«refi $9. fuerit: qua

Operte

Sacerdotio tributa [unt , ea ad omnes communiter

Tnstic

pertinere judicant.

Deinde non dicit Conc. zb

introducías , led zevoduóa , quse funt maxime

N

t[ip

uxores , & Paulus per fovores intelligit pias foemi-

nas fuftentantes Apoftolum , ut Chriftüm Lzc. 8. 3-

A 9. Trulamum reje&um à Sergio limites fuos

exceflit adeo, ut ex eo tempore abufus Grecorum

!

hn

ld

tolli non potuetit. Sine(ius pratexuit incontinen-

ttz

$n

N

171

$ oocIS

tiz occafionem , ut à fe ex humilitate amoliretur

nentit,

InTTI

E pifcopatum.

Ad xo. s2 a, ut patet ex probatione,

t Clero

Epipbauius deplorat Clericorum facta illicita , T'er-

yi n

tullianw uxori diffuafit fecundas nuptias,

Jeo ii

j, Clerid

Roges hic, an. Ordinationes Anglicazzæl, quas

ex Apo

authore Th. Crammero Eduardus Vl. circa annum

us lol

y550. prafcripfit, & poftea Synodus Londinenfíis

fue! d

1:62. confirmavit ,: fint valide ? /via quippe fub-

I. Ordinandus in-

item &

ftantialiter in iis peraguntur.

j cohibit

tertogatur , an credat fé gocatum e[Je juxta volun-

tatem Chrifti , & conftitutionem Regni ?

2. Or-

priis fienl

ia n

dinandus debet juramentum deponere de agno-

je n

fcenda fuprema Regis poteflate in fpiritualibus , &

u d iiS,'

affirmare : credo folas Serzptzmras fufficere fine. tra-

ditíone , paratufque fum omnem conatum adhibere

Canones 1l

Penkatiotts

ad exterminandam peregrinam doctrinam omnem.

3. Ordinans ei zmpomit mazui füb hac forma:

m 00 d

DL

z.

Dew , qui banc tibi voluntatem conceffit, conce-

dat infuper vires & facultatem ad hec efficaciter

s ufüm oj

j 9 p

greflanda , ut opus iflud, quod incepit in te , ab-

/

folvat. R. Etfi ponatur, ordinantem e(le verum

iniulh

" perïeüius

Épifcopum , ut fzltem aliquamdiu poft mortem

Henrici VIIL. adhuc aliqui erant , 7077 £aymen pae

; Jl

Biders qma

lida efl ovdimatio ; Raz. Ex uma parte non expri-

mitur per ordinationem poteftas accipienda , fed

Socrate *

fola imploratio gratie generalis ; ex altera forma

m i

petit opem à Deo ad executionem voluntatis &

& Norati

operis coepti : ergo. cum hec tantum fint exter-

(yerit: P

minatio doctrine Romano - Catholice , & ftabilitio

mmmuïl?lf'

conftitutionis Regni , qua Rex vel Regina Caput

Conc. //

Ecclefig Anglicane conttit

Wuitur , forma eft inva-

ynt n

lida.

: jds fofi

n LZ[[- 8' ;'

Q. z. quale fuerit olim matrimonium fiue

113

fipites "

benedidione Sacerdotis imitum ? R. Fuit verum &

O.

, Gract

ex natura fua zudi[Jolubile , & wnigamum , ade

jncon

g

ut

uf

172

S )oí(5

t

ut 2. Polygamia 62 libellus vepudii probabilius per

difpenfationem Divinam permiffa fint.

3. Nanc

inta

autem nullo aduiterio dilloloi poffit.

l,

Quod ulti-

mum eft contra Lutherum, Grzecos & Launojum

D7

de Reg. Potefl.

Ünd

Rat. 1. ln z. inflitutione pradi-

catur de matrimonio duorunt identitas, & major

moni

fiii

conjunctio , quam inter/ patrem & filium, Gen. 2.

Jam 10n fmut duo, [ed una cavo : xelinquet bomo

mmoni

fimio

patrem €3. matrem ,. 63 adbevebiz uxori fu. & in

ratione Sacramenti ea eft indiífolubilitas matti-

d

monii , qualis inter Chriftum & Ecclefiam.. 2. Quan-

exiger

do Chriltus Marc. 1o. Lzc.16. ait: qui dimise

il

fam duct, & qui fuà dimiffa aliam ducit , mo-

tüntri

chantur, iv juxta S.. Juftinum Zdpolog. 2. Tettul-

Wi

limum coztra Marcion. Bafilium & Aug. matri-

monium ad nativum & primzvum ftatum reduxit.

3. Poygamia tefte Tertull. L. de exbort.- caft.

In

€. $. Hieron. & àug. erat prohibita initio, & pri.

ius Laámech paulo ante Diluvium carpitur pro-

pter plures uxores, quando corruperat viam caro ;

Dh

& libellus vepudii permiffus à Moyfe ex conceffione

-Divina folum eft propzer duvitiam cordis ]udeo-

rum , cum o/m. 3202 fic fuerit, Matt. x9. quare

NN

Tud. S, 24. caz. s. €2. 7. anathema illi , qui dixe-

nt. diffoloi po[fe matrimonium confummatum pet

harefin, affectatam abfentiam

; moleftam eoha.

bitationem, aut adulterium,

4. Deus debuit con«

du

venienter in pritna fua inftitutione conjugium ita in»

lis ;

jj

fütuere , ut fimul confuleretur propagationi ho-

minum , & obviaretur malis facile ex contraria

ptus,

inftitutione orituris : ergo quia ex polygamia, dis-

Tütrj

folutione vinculi per adulterium , prafcindendo à

tione

circumftantiis privatis populi Judaici, oriri poffent

Ttent

falfe prefümptiones adulteriorum, mala fuftenta-

iDar

