liad eft

centi, habens cozcomitantem gratiam , & praecee

d n

ptà charitatis , qnorum ope plures evafere fancti 5

4d

ubi mala folum dicitur per accidems propter ab-

*[Uidam fe

uüfum hominum & traditiones perperam introdu-

eliamnur

Qas; certe odium fuge feu abominationis erga

a Nofaca

hoftes Legis, poena talionis à judicibus infligen-

m i,

da &c. non erant mala, & odio babebis imimi-

acoi 0f

cum $3c. folum à Scribis Legem interpretantibus

gibus lt

male expofita funt. — 44 $. s. Juppof. quod Apoftoli

r p

fimulate egerint : Paulus Cezchrzs fe totondit ut

religidi

Nazarmi, Jerofolymis fe purificavit , julfit circum-

;; chortti

cidi Timotheum , quia uterque ejus parens erat

Judaus , marer autem Titi Gentilis

reprehenfio

p

;nba

Pauli fic defenditur ab-Harduino : ( 1. Nec Paz-

yíg. ed

Àus finulate reprehendit , sec Cepbas fimulate fe

iliqua !^

fegregavit à Gentilibus, cum teíte Paulo 07 Yecfe

ndat , nol

ambulaffet , & tettibus Cypriano & &Aug. Cephas

qie hn

patieutie exemplum dederit, quod nomn convenit

süCïuæ'

fimulationi ex . condicto factz.

(2.- Cepbas uom

fuit $. Petrus , fcd unus ex 70. difcipulis, cujus

m&a &' pïü-

d p

focius Apollo: ita aperte. Clemens Alex. unus ex

antiquiflimis, mortuus 217. apud Eüfebium L. z.

c. 12. Hift. Hfloria apud Clementem ait, Cephbam ,

jd at

de quo - Paulus : n faciem €jc. umum ex 70. di[ci-

yblicta &^

pulis eju[Aem momimis cum Apoflolo.

Idem pro-

& gt

yod ii

bant verba Pauli, fadíam ipfum, circumjlantie

temporis & perfong. nam (3. Pazu/ui eod, cap.

ya ibl

Chrilti

bis nominat Petrum honorifce tanquam Petram

& caput Ecclefie : ergo non eít credibile, quo

r dl quj

eum repente Jacobo poftponat, & per defpectum

lene p

erum 1l

dicat , oifzm-effe tantum columnam . Ecclefiz.

(]

(4. Fadhlum mom comvenit S. Petro , qui Z4cf, 1o.

in [UO gr

pae

"

cum Gentilibus manducavit ; qqi c, 1. primus

L

Y

am

48

m o ( N

Ji

lam decidit, circumcifionem non eft neceffariam .

qui confirmatus in gratia à Chrifto juffus eft con-

[

firmare Fratres fuos * quis credat, eum ita er-

Dd

h fj

raffe in materia religionis, ut reprehendi à Paulo

neceífe fuerit ? (/5. Nec comgriüt tempus; cum

diri

1]

eodenz-fere tempore Paulus & Barnabas Jerofoly-

T0 (Iye

[

i nf

mam afcenderint ad Petrum , Jacobum & . Joan-

nem , ut Concilio de legalibus habendo d. 15.

Qs p

intereífent.

ithpen

( 6. Comvenientius ad|cribitur fatium

illi, qui r. Cor. 1, jam à Paulo diftincte poft Fra-

UM

tres Domini pofitus , Corinthi predicans occafionem

tedit D

folvendi

dedit zelotypie inter baptizatos: ego fum Pauli,

ego Cepbe ejc. cum Petrus nunquam OCorinthi

lat lp

predicaverit. Ita Harduin, cum Codicibus Gracis ,

hmat,

Chronico Alexandrino, & Clemente Alex. &c.

chlgffa'

pro honore S. Petri contra opinionem S. Hieron,

tüenda

d cioi

& Gregorii M. tempore pofteriorum.

ceffari

Ya Q

( Ioi

1

Q. 6. Dogmatico ï—- Theorica.

Imperi-

ts d

« poteflas Ecclefiaffica. fi& . diffindla

hat

Tühg 1

à politica ?

fallica

z

LÀ

Jot. Hec.Q. eft contra Acatboficos , qui Magi-

& gk)l

'anqus

ftratui tribuunt fupremum jus tam in facra

quam profana , ut in Principe connexa fit vi di«

C tefl

gnitatis poteftas temporalis cum fpirituali, c. g.

[ern

determinandi in caufis Religionis, ferendis legi-

Brün j

bus, convocandis Conciliis &c. quibus accedunt

Cdergy

Ditris t

ili, qui Principibus tribuunt fupremam infpectio-

nem in res facras, & Immunitatem Ecclefiaftie

Fuli

cam ab iis dependentem dicunt, atque ab eorum

t fer

duntaxat privilegio profectam.

Altlum

Dice.

C

492

& 20o0€389

fiiam,

Dico. Poteflas Ecclg]ïajliba efl diflincia €9. in. 33

Rat.

eft cott-

dependeus à politica. Principum &2 popzis.

Poteftas, qua in fua origize eft immediate à Chri-

n la el.

fto folis Paftoribus Ecclefie conceffa, que fua

j à Pauo

j; qm

digrritate tranfcendit politicam , in fuo fize omni«

no diverfa eft, perpetua £radztioze in fola Eccle-

j

fia confervata ,. & ab zpfis Principibzs ut. foli Ec«

& ]i

debet dici diftincta. &

) As

clefe propria agnita eft ,

fed hujufmodi eft

qr ff

independens à

oteftate politica :

Ecclefiaftica : f

s. : Chriftus immediate Mazz. 16.

st

dedit Petro & fuccefforibus ejus C/aves ligandi &

yciliont

folvendi, ac poteftatem pafcezdi , gubernandique

ii Pal

ffus eft :

Paulus A. 20. af-

(

ficut Ip(e à Patre mi

firmat, Epifropos à

Spiritu S pofitos effe vegere

JUs Gïæclm !

Ecclefiam Dei , &c.

Quia Chriftus Eccleliam infti«

| MCX- Ü

tuendam modo regzzm , modo aciem ordinatam

$, Ht

& civitatem , corpus myfticum &c. nominat, ne-

ceffario propriam gubernandi poteftatem directi

vam unà & coactivam ei concedere oportuit.

n

(a. Poteftas politica intra Juizes zature & fines

[CA,

imperii continetur , Ecclefiaftica ad objecta fpiri-

tualia & fupernaturalia fidei , gratie ac peenz

elevata eft. ( 3. Laica pro fine fe/icitatem matz-

lijkinäa

valem , & honeftatem moralem intendit , Eccle-

fiaftica beatitudinem sternam ab Authore gratiz

& glorie fpectare jubetur.

(4. Quod Ecclefia

: qi

Y

tanquam jure fuo praxi & authoritate Cozzciliorzim

fitt

ac teftimonio Pazrzm ftabilivit, id traditione cone

n i

fervaffe dicenda eft ;

atqui jurifdictionem . pro-

"iL

yli, ^f

priam &c.

p. m. Apoftoli jam d. 15. palam de-

ciderunt : Spivitui S. €9' mobis vifum efl, mibi

accedlfm

omeris vobis ultra imponuere , quam. bac nece[Jaria,

1 infpeä'o'

Paulus 1. Cor, laudat Corinthios, quod ejus pr&-

& inceftuofum ibi excommuni-

Ecdcüam-

cepta fervaverint ,

ab eorum

cat. Athanafius ep. ad. oit. foli

£. reprehendit Con-

ftantium Imp. quod fe rebus

Ecclefiaticis immi-

m.j:

íceat , refertque Hofium Ep.

Cordubæ ei dixi

ib

a p

$9

.ä*)O(ESä

Tibi Deus Inperium commifit , s0bis ea , quue funt

imo];

Kcclefie ,, concredidit.

Gelafius 1. ad Anaftafium

tf

Confrm

lmp. ep. 10. Dzo fzmt, bmperator Augufle! qui.

bus bic maunudus principaliter vegitur ,^ autborizas

d

Jacra. Poutificum ,. £2 vegalis poteffas.

Similia N&

J

colaus l. àd Michaelem Curopalatem, & in Decre.

T V|

THhnio

to Gratiani di/l. 96. ideo rejectum eft. Hezozicum

Zenonis, Ecbiefs Heracli , & T»ypus Conttantis

lngdi

de naturis, voluntatibus & operationibus in Chrifto,

f e

(5. Teflimouium datum ab una parte pro altera

pf

habet in judicio robur maximum; fed ipfi Princi-

Tij

pes &c. p. »s, ut.taceam Conftantinum M. zz Cozc. .

i dya,

Nic. Theodofium Jun. in ep. ad Cozmc. Epbef. da-

julives

za, Honorium Imp. Valentinianum &c. Juftinianus

Til

autbent, quomodo oportet, àt: Maxima funt dona

Gpibus

JDei Sacerdozium &9 Lmperium;, illud dioimis mi-

&Xetol

mifiraus, boc bumamis prafideus. & Bafilius in

Drim;

Conc. VIII. NzJlis Laicis Hücet Ecclefiaflieas caujas

haben,

racfave — boc euim Sacerdotum 3 Pontificum &i

tibis

qui regiminis offiimm [ortiti fuut.

to Jf

Raz.2. Is L. V. longe dignitate inferiori , quam

b

titiano

fit L. Evangelica , non dabatur Laico poteftas in

ti; f

facra, & Sacerdotes habebant propriam jurifdi-

dotm

€tionem : ergo à fortiori etiam in L. N. p. a.

Noz affaumiz fibi bonorem , wifi qui vocatur à Deo

if qy

Teto

dauquam 4daron. Heb. s. Nolems obedire Sacerdo-

Á

3is imperio, morietuy. Deut. 17. Ideo Sazi volens

iUm

offerre holocauftum rejectus, Ozia; volens adole-

1j ,

re thus lepra percuíffus &c.

Chrlfh

!ijtj

34*

Dices 1. afferendo fadía (x. Poteflas Ercläï

Ti if

Jfiaflica faltem independens primum Pontifici con-

ceffa eft à Coz/laztizo M. vel Conítantino IV.

Qd à

lpof

vel Phoca, Hinc (2. Gregoriu M. vocat Mauri-

r

tium Dominum fuum , nec aufus eft legem . de

Ftty l

militibus in Monafteria non fufcipiendis tollere ,

imo

Qug (

& )otCt ä

*s

que fui

imo Leo IV. Imperatores nominavit(fupremos Pon-

aaftafium

tifices, difi.10...9. (3. Imperatores elegerunt ,

jfe! qui

confirmarunt , & depofuerunt Pontifices : Ozzo F.

utboritt

depofuit Joannem Xil. & conftituit Leonem VIII,

wollia J

Henvicus 1V. depofoit Alexandrum ll. & Grego-

. o Detta

rium VIL. & conftituit Godolaum & Guibertum,

Haniicu

Henricus I1I. omnino tres depofuit, Sylveftrum lT.

Conflnts

Benedictum IX. & Gregorium VI.

Imo ( 4. potee

v it ib

flatem eligezdi Pontificem , cum negare jus. non

poffet , ultro conceffit Carolo M. 44drzazus L. can.

; go d

i n

Hadriauus, difl. 63. & Leo VIII. O:toni L. caz.

Mi

im Synodo. ib. poftquam Leo IV. à Ludovico Imp.

judices petiit , quorum fententiz fe pariturum pro-

. Eff]?f.d ,

miát.

( s. Coivocatio Conciliorum competit Prin-

; Jolinams

T fm:! W

cipibus, imo & prafidere Conciliis; certe actus

ii

exerciti vel jus oftendunt , vel prafcriptionem.

Bol

Prima 4. Coucilia , que ut Evangelia quatuot

habenda funt ex mente Gregorii M. ab Imperato-

fligat 00j

Nicemum 1. à Conftanti-

iif t

ribus convocata funt,

no M. Cozflautimopolitauum 1. à Theodofio M.

Epbefinzim à Theodofio Jun. Chbalcedonene à Valen-

tiniano & Marciano ; taceo Laodicezfe à Conftan-

tQtl » Gluam

aeltas !

tio; fere ficut Reges in V. T. Synedrion Sacer-

iam June

dotum convocarunt, & (6. zpf/ Pontifices &9 Pa«

tres colledi decreta ibi facta judicio Principum fub-

N j h

jecerunt, prout fa&um in Conc. Ephefino ep. ad

:mmï )

dire u

JAuguflos, in Arelatenfi & Turonenfi erga Caro-

R. ad

lum M. in Moguntino & Cabilonenfi &c.

1. . &.. Conflantinus ipfe vocat fepius Pontificem

ons d

Chrifti Vicarium , quando ei donavit bona sobH/ia,

€2 immobilia circa. Romai , licet ei non donave-

rit ipfam Komam, & iuflrumentum . donationis ,

j /lj üdf'

quod ab aliquibus oftendebatur , corruptum aut

ytilici CO

fuppofititium fuerit , ut ex Baronio,. Gretfchero

n

no !^

cat

Maut

& Spondano probat P. Schwarz, zo. 8. Comflame

tinus IV. ceffavit ab ufurpatione jurium Ecclefiz ,

ceme

qu& fibi arrogabant Imperatores violenter à

Jufti-

p^

niano

1 to]leiïe !

$3

&)O(ä

niano fucceffive ab Eutychianis feducto ufque ad

foleni

Conftantinum ]V. ut legere eft apud S. Greg. iz

Subjn

P[al. $. posit. Pbotas folum declaravit , Epifco.

Yocals

AAàd 2.

Gre-

pum CP. effe fubjectum Pontifici.

qun j

gorius M. explicat clare i illa Epiflola , fe tantum

V ln

loqui ut hominem privatum , nec fuítulit morem

fanquan

milites ad Monafteria admittendi, fed tamen ad-

UT

junxit cautelam , ut non fufcipiantur, nifi prius

qui p

rite examinati & probati.

Epiftela Leozis IV.

Nitün e

probabilius cortupta , vel conficta eft, & vox:

fitnt (Y

Pontifex fumitur improprie pro defenfore Ponti-

ficie fedis.

doga &

ld i. d. a. Conftituerunt & defti-

tuerunt Pontifices per vim , aut ex zelo ultra jus

Dia

extenfo , aut invocati contra Pontifices male in-

lu ii j

trufos C. a. aliter zz a.

O:to 1. joannem amo-

potedat

vit , quia hic patris fui potentia intrufus valde

filtici

male in Pontificatu vixit : Hemrvicus IV. fuit hoftis

liice,

fere maximus Pontificum , duos' Antipapas coníti-

Quod t

tuit: Tempore Hezrici IHl. Sylveftrum expulit

f

Benedictus utpote intrufum, Benedictus & Grego-

al ( l

rius fponte ceíferunt Papatu.

Ad 4. 1. a. Quia

g,

hzc conceffio tefte Baronio ad an. 774. & 964.

& lichr

eft à fchifmaticis affidta Adriano l. & Leoni VllL,

T0 C..

JLeo IV. tantum judicio difcretionis fe fubjecit ,

Ll

non coactionis.

ld s. 1. a. vel difl, Authoritate

ttator

Ífua , ut capita convocarunt Conc. z. a. delegata

Qu

folum, & ut defenfores Ecclefie C, a. Niceum 1.

lrios

de Io. teflatur AAcf. 38. quod convocatum fit fimul

in fl

etiam authoritate Sylveftri. CP. l. convocavit Da-

Ciorj

mafus, quia faffi funt PP. ipfi collecti tefte Theo-

Utrigf

doreto , L. s. Hifl, ex madato literarum Pape ad

"Theodofium miffarum fe conveniffe..

fh'onu;

Epbefinuna

potet

convocatum eft à Caleftino induftria Cyrilli Lega-

Udttor

ti Apoftolici , ut ipfa Pape epiflola ad hunc data

ib ci

explicat,

Chalcedonez[e rogante Marciano per epi-

tf

Jiolam à Leone I. convocatum eft,

Imo ipfi Reges

8?ïele q

dudaici Saccrdotes Íuos amice folum invit

arunt ad

ll!, em

folenni«

j

8 »)o€

fque al

fo!znnitätes , nonimperio coégerunt, 444 6. d. a.

Greg, ii

Subjecerunt Pape & Patres decreta Comc. ut M.

- pl

vocatis Eccle(ie pro urgenda executione C. a. tan-

2, 6t

quam judicibus pro decifione zz a. ad Carolum M.

fe tantn

ufi funt quidem majori expreffione , fed folum

t moren

tanquam formulà urbanitatis, & quia aliqua Laicos

concernebant ; fortaíTis erant occafío placetz vegi ,

amen d

Caoterum

n prii

quod particularia Conc. exfpectabant.

itir TV

notum eft, quid contra Ecclefiam jam olim atten-

& vor :

tatint Conziter "Tufculani, Adalbertus cum 'Theo-

gt t

do,fa & fil. Marozia.

x ddi

Jp olir jl

Dices a. ex vatioge &3c. — Ct. i—Ton datuy. fla-

35

iup u flatu, hoc eft: non dantur duz fupremz

e; mll

poteftates independentes in mundo: . ergo Eccle-

pner d

fiaftica non poteft combinari , nifi fit fubjecta po-

niis vt

litica.

( 2. Immunitas eft privilegium Jufliniani ,

" fuiriois

as al

quod tolli rurfum poteft , ficut datum eft; certe

fepius-jam fuit variaa: ergo non eft Juris Divi-

ni (3. Eccle(ia Chrifti eft folum zz;o. z fide &2

j Gu

j & QUi

gratia, cujus arma alia non funt, quam preces

& lachrymz , ut Ambrofius oraz. coztra. Auxent.

:

,& 9

]mo c. tributum. 11. q. 1. ex eodem dicitur: J4gri

U

Ecclefie [olowat tributum s. fi agros defideret Im-

s fübjtth

perator , poteflatem . babet, visdicandovum . ita

hothontid

cum Febronio & Lochttein hodie quidam. R. ad t.

, d

Axioma recens fufcitatum d. a. non datur ílatus

yiccm

in ftatu, fi ftatus i(ti (int diver(iin fe & fuis fun-

yn i

&ionibus z. a. fi nuila diverfitas detur, fed eadem

VocaVit »

utriiufque íit dignitas, ratio,- & ordinatio fun-

qede TE

&ionum à Deo introducta C. a. in eadem zavz

g Pa*

poteít dari Gubernator aliquis nauticus & militaris

bþþdfm!m

fun&ionibus diverfis prepofitus ; poffunt in eadem

rilli Le8*

urbe cives fimul effe milites , civili & militati po»

honc oad

teftati fubjedti ; poteft Ecclefiaftica poteftas bellum

n

v

getere contra Politicam &c. d 2. z. a. Chrifti

d«

ipü Reges

ni, etiam Laici jam erant exempti tempore Pauli

X COf.

itarunt ?

3

folctti

$4

& )o ( &

Y. Cor. 6.. Audet. aliquis veflfrusm. bobens, stegotium

el

vlit

adver[us. alterum . judicari apud imiquos, t nom

apud . [ancíor? imo Deut. vy.. Noleus obedive Sacer-

pit

dotis impeyio , smioriatuy &c. ubi Sacerdotibus da.

pitu

tur poteftas ; exemptionem agnovit jam Cozc. Ro-

à

2nasum 200. annis ante Juftinianum cum Carthag.

bis

hd

lIe, cum aliis: Clemezs Pap. 4oo. annis prius cum

aliis. Cozflantiuus M. Lmp. cum aliis 200. annis

tht

prius apud Rufinum Z. ro. vide L. decereimuw,

Qttüm

Cod. de Epifc. audientia ; & quia immunitas eft

Qu p

Jüris Divini in thefi , non poteft faltem ex toto ei

lenfis

Qos 1

praícribi, Dein etiam privilegium , quo concedi-

tur exemptio à Jurifdictione alicujus, perfonis

iliqu

non fubditis , cum confenfu totius Reipublice

Ut tat

Chriftiane , & quidem in remunerationem tranfit

fs O

in pactum, & eft irrevocabile : nempe C. iz qua-

QeinQ

libet. ait lmp. ftabiliens privilegia /ceztes snagis

H

Religiouibus , quam officiis, 3. labore uoflram vem-

ly ,

publicam coutiueri.

Zld 3. d. a. Ecclefia eft unio

etiar

qualifcunque cum Chtifto z. a. fub uno vifibili

Sitici

Vicatio Chrifti cum conceffione jurifdi&tionis vere

At

& fibi propriz erecta C. a. S. Zmbrofius opponit

fole

preces & lachrymas dominatui defpotico per arma

tificb

militaria , non vero coactivo per arma fpiritualia ,

Que |

quibus ipfe ufus effe fcitur : reZigzua loquuntur de

fto :

vi, cui fpe cedendum elfe ad majora mzla aver-

ii

tenda fuadet prudentia : quod vero zzz V. T. a&tum

tam

eit, e. g. quando JofapPat conftituit Jerofol

y,mis

&dh

Sacerdotes , abftulit lucos feu fylvas ,. in quibus diis

de

facrificabatur &c. fecerunt Reges caufa provi/rouis ,

Wzmus.

jute defeufionis & cum confez[u,Pontificum , aut

in ctiminibus snmixzi fori, non jure regiminis facri

ac jurifdidionis. Sic Capizs/are Aquifgrani à Ca-

rolo M. factum eft ex permiffu Epifcoporum , ex

li

veteribus Canonibus, & cum Sacérdotibus, unde

mirum non eft,^quod Clericis aliqua prafcribat ;

gliter de Jibris Cavolinis , qui multa zzcorvenientia

N

conti«

$5

GBb »o€ €

eontinent circa cultum imaginum &c. hinc licet

bofit

ultimum Capitulum Hadrian. l, laudaverit, ut-

j o

e at

pote

folum à Carolo M. Epifcoporum Franciz Ca- :

hus di«

pitulis adjectum anno 790.

tamen poftea 1$49.

ab háretico in luce

m protra

&i & muitis falfitati«

ytts M

Carthi

bus corrupti fünt. V. Bernini Zo, 2. ad Jec. 8

rips QUtt

Ex dictis folvitur objecfio Claud. Fleury , qui po»

teftatem Pontificum dicit injuftam ufurpationem

o, ani

d

ori Mercatovis ,

atl

ortam ex falfis Decrealibus Ifi

nins &

qui perpera

m credebatur eíffe M

. lfidorus Hifpa-

lenfis , ex a

bufü Gregorii VII. poftea inter San-

x tolo l

y concad

&os relati ,

& Iunocentii III. quippe licet abufus

aliquando irrepfi

ffet, non ideo negandus eft z/ui ,

perfonis

ut tamen male optat Platina & Mattha.

Paris ho-

p

ftes Pontificum ,. ex quibus Fleury hzc fcripfit ;

em trit

deinde et( I/ídovzs hic, qui vixit circa annum

( n

450 , in fua editione Conciliorum Epiflolas decreta-

jjor

fuppofititias immifcuerit, tamen

jj r

les 4?4. citciter

& omnes fere fo

, eft uni?

etiam genuinas habet azte,

Siricium anno 385.'ele&dtum , & nos

nil ex lfidori

)o Vlübïh

Decretalibus deprompfimus , quia omnes ejus

Epi-

onis vt2

(tole habent ezzdem flylum , quod à diverfis Pon-

ti&icibus fupponi nequit; q

uia adhibent vz/gatam ,

que primum

24. annis po

ft Siricium ab Hierony-

viritul

mo adornata: eft

; quia compilate ex decretis Pon-

gontur *

tiácum & Conciliorum Sirvicio pojleriorum , qua

m

tamen quafià prioribus edita allegat; quia falfas

v' T' 3&0&1

adhibet zz0Zas temporum & Confulum ; quia tacet

irofly

de cozztroverfiis primorum feculorum &c.

uibus t

AA L. ERN

j 0/1)?/1.0115 !

a)

Uf y

Q. 7. Dogmatico - Practica.

ginig lt

rna

cl

orült v

An. lex bumana, obliget. in »—Confcz'entia 2

li

; undt

*

'(Tres funt hic adverfarit.

1, Waldenfes

36.

4 cflbatæ

Not

4

Babyl. eit: C/amo

gt

5; If.utbems de captiv.

4

[

qonti

$6

$ )o0í€89

Jidentev ,. Cbrifliamis mibil ullo jure . po[fe insponi lo«

eedi

gums liberi enim fumus ab ommibus,

2. Joam,

pn

Hufs malos folum Principes excludit à poteftate

;(

ferendi legem valide , quem YVicieffus fecutus eft.

gi

3. Gerfom docuit, hominem non poffe legem pert

E

fe ferre , fed declarare folum legem Dei , qui per

el p

hominem tanquam promul

[cien

gatorem folum loqgi-,

N

þur.

t d

37

Dico. Da£uv lex bumana ex [e obligaus im

gitat

con[cientia five feratuy à Jegitimo Superiore Eccle-

D&

Jfiaflico, five Politico

» eiiam 128lo &5 acatbolico ,

gt

anodo legitime.

temp(

m

Rat. 1. Paulus ad Rom. 13.. Omzis auima po-

la.

teflatibus [uperioribus fubdita fs ;

qui vefilit po-

C' ac

teflati, Deiordinationi vefflit. — f

Z

bditi eflote uon

Tus

Jolums propter iram, fed etiam

propter . coz[cien-

folu

Ziam. Ubi tria dicit Apoftolus : hominem fubdi-

ipo

tum teneri obedire : hanc obedientiam provenire

cond

€x ordinatione Dei : & obligare in confcientia füb

lhges

culpa. 2. Gubernator habere debe£ poteftatem , &

huni

hanc babet participatam à Deo, & ita, ut poffit

Citqu

confequi fizem fauin : ergo poteft legem ferre obli-

[/

gantem in conícientia. p. a, &2 C. Ubi mom efi

medï

Gzbernator , corruet populus , Prov. 11. . Deus po-

a

teft fua poteftate obligare in confcientía , eamque

Quo

Ethnicis Im

fic communicavit hominibus, cum etiam Cafari &

fef

peratoribus Lzc. 2o. jubeamur à Chri-

ln

fto obedire

». & hi non obtinerent obfervationem

tor

legum in c

afu impunitatis ,

cum malus . magifter

diat

fit folus metus poenz , & fub

diti boni privarentur

Ti

merito obedientie , & mali non fatis coérceren-

p

tur , quod vel Machiavello vifum eft,

W

It

38.

Dices 1. Tim. z. Lex juflo

uom efl pq/ïtä .

2. Lex humana

fui:

Dozininw legifer mofler, la. 33.

qui

cedit

T

$7

BetcH

porri l

cedit in prejadicium Dei, cum fic mon fatis

ommaunitati

humanza.,

, Jntn

profpexiffet. Ecclefie & c

yotetutt

3. Omnis lex bumana dedzicfa

eft ex principiis Le-

utus f

gis &ternz Dei, aut Juris Nature, & omnis oD/i.

gem pi

gatio effectus eft legis Divinz : ergo homo folum

eft preco illius. - 4. Ex parte fubdit forum con«

qupt

fcientie eft forum Dei, quod eft fuperius huma-

m lo

no

$:

x parte legislatoris, hic nec potef liga«

re, de quo non poteft iudicare: fed humanus le-

hgoit d

gislator civilis non poteft judicare in foro intet«

y: E

no &c. nec ozi obligare, quia non

exprimit obli«

audblt,

gationem fub peccato ,- fed ad fummum fub peena

temporali.

6. Ex pavte füzis poteftas facularis fo.

]um intendit tranquillicatem externam.

R. ad 1.

d.a. Lex V. T. & comminativa fponte obedienti

i p

C. a. Lex N. T. & fimpliciter directiva zz a. Chri-

nfili j*

ftus legifer nofter principalis, fupremus fed non

j i

mf[im-

folus eft. 444 2. z. a. Quia poteftas humana eft ab

n [ubd

ipfo derivata , pro circumftantiis vult leges novas

condi, & regi homines per homines : tulit ipfe

yovenire

leges ad fufficientiam pro generali directione com-

entia (üb - |

munitatis , & reliquit poteftatem legislativam pro

aLettl , &

citcumftantiis occurrentibus , quod fatis eft, d 3.

w p l

d.-.a. Deducitur omnis humana à lege zterna Dei

terre ll

mediate , remote quoad poteftatem à Deo parti-

RUE

& normam idealem C. a. immediate

Das

cipatam ,

quoad formam, ejus intrinfecam z a.

licec Con-

n eat]

feffarius habeat poteftatem abfolvendi à Deo, ta-

l Cæfari

men ipfe homo vere abfolvit; ergo etiam Legisla-

Ut äbei-

tor &c.

Ad 4. d. a. Eft forum Dei five imme-

ationdd

j mggi n

diate per fe, five mediate per hominem à fe con-

ftitutum obligantis C. a. tantum per fe immediate

jyarentut

pracipientis zz. a. Legíslator humanus femper agit

ércerett

ut uimier Dei,

fed tamen plus , quam folus pro-

mulgator , feu zzz

dius fünplex voluntatis Domini

fui.

ZAd s. ». a.

Sufficit, quod alium habeat,

ppfit :

qui loco fui tranfgreffores judicet & puniat; nec

homim

$

Ccon«

ci

4

$8

& )ot u

conjuncta effe debet poteftas directiva cum coa.

D

Civa; dein actus externos poffunt judicare. 4/-

[t)ni

Zerum d. Non vult obligare verbis explicitis fub

g

peccato C. a. implicite zz. a. hoc ipfo , quod ferat

fenf

legem , cujus natura eft obligare in confcientia ,

[.qu

jam intelligitur effectus ex faa caufa, à qua na-

Tong.

turaliter defcendit.

Zd 6. d. a. Vult tranquilli-

f0

tatem externam , fed obtinendam per medium obli-

Vilegi

gans in confcientia, adeoque per medium in ali-

filem

quo fenfu fpirituale vel morale C, a. per medium

N

mere materiale z. a. szeqze. dicas : Leges humanz

perii

paj[/m euervantur fugiendo, appellando , fuppli-

idüc

cando, aut per preícriptiones, confuetudinem ,

grübe

privilegium &c. ut vi careant.

R. - a. Fuga

Pt a

hominem-non libéerat ab obligatioze legis perfo-

óm

nalis, confcientia, & Deo vindice; aliter nonni-

fürg.

hi! loquendum de lege merelocali. 2. 4ppellatio

àor

à fupplicatione -differt per hoc, quod appellatio ab

pari,

inferiore Legislatore ad fuperiorem interea fufpen-

ib

dat obligationem legis, uti etiam fententiz judi-

hn

cialis, fupplicatio autem imitetur appellationem à

lltot,

cenfura, quarum neutra. fufpendit interim effe-

ctum.

intro]

3. Pariter eft lata diverfitas privilegii ,

da u

quod habet vim maximam , cozfuetzdizis, qua eft

ttifce

media, & prafcriptionis, quz eít infima.

|Pra-

Jcviptio concernit perfonam privatam, tendit ad

difan

obtinendum vel rejiciendum jus proprietatis aut

privilegium , & requirit pro fundamento habilita.

e[

tem perfong ad poffeffionem rei prefcribendz;

fu.

quod (i perfona eífet inhabilis ad prefcribendum ,

Áint:

habilitati per privilegium poteft: e. g. Laicus eft

inhabilis ad acquirendum jus electionis Ecclefia-

ftice , jus decimandi Eccle(iafticum , jus ftatuen-

Tl )

di impedimenta matrimonii &c. hec inhabilitas

tolli poteft per privilegium, ficut jam dudum Laici

h

à Qr

funt habilitati ad jus nominandi & prafentandi

lt j

cap.

Ecclefiafticum pä: cap. 3. de J'ure patrouat. &

uit.

Cvl

& o

39

« C0h

ult. de c&izcej].' 'pmbend. Con[uetudo | concernit

e' Al'

communitatem , tendit ad introducendam vel abro-

iüs [uh

gandam legem , & requirit pro fundamento con-

od fent

fenfum legalem , aut tacitum Legislatoris; ,quod

pentia ,

fi ejufmodi confsetudo jam prius à lege vel ca-

Qu v

none dicta eífet abufus vel cortuptela ,. poffet in

inqalli

re non intrinfece mala Legislator per quafi pri-

m obl

vilegium hanc legem vel canonem limitare pro cafu -

vin dl

faltem particulari , e. g. quia Beneficiati folum ex

L. Ecclefiaftica juxta probabiliorem tenentur fu-

meedium

huranz

perflua erogare in caufas pias, poteft confuetudo

induci teftandi ad caufas profanas juxta P. Schmalz-

, fuple

vdinet

gruber, zi a6. de teflam. s. 83. . Vatiz regiones

a, f

per confuetudinum contrariam derogarunt quibus-

dam conftitutionibus Pontificiis quoad poenam cen-

Js WFU,'

er nott

fure, quin eafdem abrogarint quoad culpam juxta

axioma : qzidgzid potefl Priuceps per legeya , boc

jj

E

paviter poteft cou[uetudo ratiomalis. — Si aliqui ex $.

PP. petunt abrogari leges humanas, e.g. Aug.

) üfpt

g jude

ep. 119. ad Januarium , Bernardus L. x. de confi-

iorremm à

derat. ad Eugen. loquuntur de legibus noxiis male

introductis, vel de executione legum inconvenien-

m d

joilgi

ti, ubi quidam Ecclefiaftici judicis civilibus fe im-

mifcebant : fediffe Apoflolos judicasdos , Jäul—ggä ju-

z

,

dicanþes 41012 lego , ait Bernatd. z.

d

veni

39*

gatis

»- Q. Pro declaratione materiz bujus oppido ne-

ceffarie quandomam com[uetudo pravaleat legi .

) habiüli'

aut libertati ? quaudonain lex pravaleat privilegio ?

xibendts

fint feqq. propofitiones.

bendüm !

aicus €

fcclelite

Prop. 1. Confuetudo ut prevaleat legi contra-

Yie , tequirit quatuot,

1. Rationabilitatem | Cau-

(latueti

te, é g. liberationem ab onere nimio , modo actus

habiliti

à confuetudine intentus non fit contra legem Dei,

aut à L. Ecclefiaftica dicatur abufus & corruptela.,

(entani

2. Ut populus inducens

&

c. 1. de c?np/hetud. in 6

coniuce

"h

5

60

& »ocu

confuetudinem habeat izrextionem geseralemi feu

tht

interpretativam (ic perpetuo ageudi.

3. Actus

Cf

aptos, & Jiberos cum fcientia dari legem prohi-

10

bentem, & abíentia metus gravis agendi contra

qiijf

legem , e. g. Germani ut inducerent licentiam la.

l lgi

ciciniorum in jejunio , ut Clerici inducerent li-

Q at

centiam teftandi ad caufas profanas ex refiduis

fti fr

beneficialium , ut alique Communitates inducerent

gratu

immunitatem à quarta funerali , & fpolio, licentiam

&ntra

mercatus die fefto &c. debuerunt fcire legem con-

Tütütm

trariam &c.

4. Tempus longum , hoc eft 1o. an-

tj

fhorum.

t 10j

tions

Prop. 2. Ut comfuetudo pravaleat libertati , & in-

judica

troducat legem confuetudinariam , requirit 1. Caze-

Qmm

fam rationabilem.

2. Intenutiouem generalem , ut

Ts r

actus preeter legem perpetuo obfervetur. — 3. Sciem-

Q

diam, quod hic actus introducendus nulla lege

Xime

priore precipiatur, e. g. fi Ulerici fciviffent, aut

1l uj

putaffent ; Breviarium eífe prius aliqua lege Apo-

n

ftolica preceptum , ejus recitatio non foret lex

prelor

confuetudinaría ; idem eft de oblationibus ad aram

nnis ,

alicubi &c.. 4. Tempus 16. annorum. Confuetu-

Ti [

do autem hzo /egizimu probari debet argumentis

Operis

feqq.

I. Si actus ex fe difficiles diu à communi.

Vitute

tate obfervantur, que non prefumitur hoc factu-

inter

ra fine obligatione,

2. Si ejus obligatio valde

amit

conducit ad benum communitatis.

3. Si Superior

n

'

tranfgreffores punit, aut reprehendit.

4. Si; po-

&l

ln

pulus omiífione actuum fcandalizatur. in dubio au-

D

Ut

tem interpretandum pro confuetudine libera & de-

vqtionali.

ln p

ds, |

( Prop. 3. Lex prevalet privz'l&gz"o in tribus cir-

cumftantiis.

lt

I. Si privilegium z20:2. diredie afficit

Iho.

immunitatem à lege , e. g. Cajus in loco interdicto

Gd

exiftens obtinet prixïilegium audiendi facrum , te-

Tilg

netur

6t

$55)9€(9

p fen

netur eo uti die fefto, ficut liberatus à vinculis

, Ms

carceris ,

ut Suarez. Sotus & Navarrus docent.

2. Quando privi

| proli

legium 'cezfetur — per abufum | e[fe

1 conti

amifum vel utendo privilegio ad malum , e. g.

pam li

fi figillo proprio à Superiore conceffo ad res offi-

erent T.

cii utaris ad infames literas; vel tranfeundo Zmi-

. tefidi

£es privilegii , e. g. fi ex colle&ura eleemofynee

ndoceret

gratuite facias exactiones obligatorias ; vel agendo

contra fuzems privilegil, e. g. Ói oblationes ad or-

icentim

em Q

natum templi datas impendas ad ornatum domus

e o at

tug. 3. Quando privilegium babetzr pro amijo

ex non u[u, ad quod requiruntur quatuor condi-

tionts:; Ut privilegium fit odzofz/m , hoc elt pra-

yji, E

judicans Juri communi, aut pluribus, aut uni ex

communitate , e.g. privilegium colligendi decle

iit 1. Qu

rilem , Ut

mas novalium, aut eleemofynas in certo diftri-

&u, exfpectativum refcriptum ad beneficium pro-

i $r

ulla t

xime vacaturur & juxta caufidicos jus afyli. Ut

non u[us fit diuturuus, hoc eft, tanto tempore

Hbüt& al

lege 4p*

durans, quantum requireretur ad hoc jus pofitive

prafcribendum , e. g, fi decimas non colligas 40.

foret leX

, ad arat

annis contra Écclefiam , &i non colligas 1o. an-

nis eafdem contra Clericum privatum , non utaris

Confaet

atgument!ï

operis rufticorum , preftationibus annuis, aut fet«

vitute I0, annis contra dominum privatum. Ut

conmu

; fb

interim da£a fit occafio utendi, e. g. civitas non

amittit jus gladii , (i per mujtos annos non fit

".

$ Superi!

comprehenfus reus, nec familia jus fepulture ia

alieno loco facro, fi diu nullus fit ex ea mortuus,

m

, dubio?*

Denique ut acfw coníra privilegium forte exerci-

£ui non fuerit Z cafa extraordinario pofitus, e. g.

ibers &

non perdis privilegium immunitatis à tributis dan-

dis, fi ea dedifti ingruente gravi reipublice ne-

ribus CIf

ceffitate , nec immunitatis à decimis , fi eas Pa«

rocho folvifti tempore , quo hic vi&tu neceffario

if aj

carebat ; nempe dormit interim privilegium , &

ld

finito cafu rurfum currit,

Et horum , que hic

ful s

£ecene

gat

62

BolX

recenfita funt, ignoratio non

;

rato partes älige in-

i

utili inter fe collifit.

Á ver

piend

Prop. 4. Probabile eft, quod fezteztia Judi-

Tire,

cis legithne lata, fi traufeat ia vem judicatam

fenel

juxta Jui flatutarium , locum habeat in foro cone

&d don

fcientiz zz/iav legis, adeo, ut fi poft hoc tempus

fsf

aliquod inftrumentum contrarium eruatur, fen-

fl 1

tentia tamen fub(üftat.

Rat. 1. Authoritas P.

lhoti

Wieftner, Schmalzgr. Pichler cum feptem aliis.

Centes

2. Si caufa eft finita per tranfactionem , tranfa&tio

flig T

in hoc cafü fubfiftit: ergo & fententia, cum con-

domint

clufio in caufa ante fententiam facta fit quafi li-

lio t

bera pártium conventio in eventum fententiz ,

nifi facta eífet. cum refervatione, conditione ,

o

proteftatione , quo cafu non procederet conclufio.

3. C. 13. dé feut. €3' re judicat. exprelfe dicitur:

Jus ex Jententia facfum efl, poflquam im vem

D

tranfít judicatam , etfi. contra jus. litigatoris lata

fuillet.

Certe ficut prefcriptio transfert jus abfo.

lutum poftquam completa, eftque introdu&a , ne

lites multiplicentur ; res non maneant incertz &c.

J

fic fententia fudicis authoritate publica lata. 4. For-

maliter juftum pro foro externo cenfetur pariter

tale in interno &c, Zpplicatio. 1. Si Judex adju»

Not.

dicat debitzzmi folvendum ili, qui ex allegatis &

haj

probatis in proceffu pravalet.

2. Si debitor nóu

üm [

folvit, immittit Judex creditorem in bona debito-

Ceu p

ris primo quidem decreto zz cuflodiam bonoram

Tiént;

debitoris,

fecundo autem decreto poft annum z

polJeffiosem

it fj

» ut ca debito tempore velut füa pra.

Jüti

fcribat , vendat aut retineat , ita'tamen, ut, quod

füperat debitum, debitori reftituatur,

)'Wütlt

;o Si f. gï

h-obn!/]';

"Titius cozdzxit bomitim vitaliciuan

; & fubito mo-

riatur, fructus hujus boni per fententiam , aut

Metga

lia

confuetudinem (ic dividendi veniunt ; fi eft z/fur-

" os

tad do.

frucius , fruäfus pendentes adhgc pertinen

minum

li

a ootcCm

€5

minum directum , jam collecti ad hæiedes Titii ;

ïlitle i.

fi vero /it feudum , fructus primi femeftris inci-

piendo à meníe Martio , quo incipiunt progermi-

jj Juli
