Cum 'autem acatbolici fcriptores , deftituti fube

d&

fidio. revelationis & infallibilitatis noftra Ecclefize

in declarando etiam Jure Nature promi(Ie , fepe

halincinati fint in hac re, ptincipia illius catho-

Y

lica adduco.

I, Quia primas partes in ordine na-

le

turz Author nature habere debet : qzod bominem À

el

JDeo avertit , aut ad terreza nimis deprimit ,. Jut-

M

ye Natawe probibitum cen[endum eft.

E

ztod

[

creaturam Yationalem ad figem [uum, ultimum

[n

promooet, amut preceptnüm , aut coufilium dicene

bir

dum eft.

3. Quod perfeciioni Divima oppouitur ,

Ti

illicitum ommnino eft.

4. Quod Ecclefia de materia

Áf

Jauvis Natzralis declarat , indubitato Legi Nature

t

congvuit. $. Quod bomo bypotbeticus aute cafun

&

particularem. communitati bumanue . convenientius

n

;,ig:dzicat , "atura lumine didatum eredi poteft.

lg

lüc

as

a

)e C W5

15

de

Q. 3. Dogmatico - Practica

It

ul.

fl

4n detur differentia intey. peccata ?

fe

1, Pe-

YT.

vit

Aïot

1. eífe quatuor fententias erroneas.

fed

lagii & Joviniani cum Stoicis, quod omnia

ate

peccata fint equalia. Contta hos egit Aug & Hieron.

[de

2. Wicleffi & Calvini , quad detur differentia ra-

zioue perfomavum , ut Deus| pradeftinatis omnia

H

ul

reputet ut levia, reprobis ut gravia.

3. Lutheri

jwt

& affeclarum razioze fidei , ut Deus imputet fidc-

lg

libus. omnia ut levia excepto folo peccato infide-

litatis

4. Gerfonis, Almaini & Roffeníis Cath

g

20

ratione Zzfiite müfericordie Divine , quod in fe

;

quidem omnia effent gravia, condefcendentia ta.

men bonitatis Diving noftrz fragilitati ea ut venia-

t

!I

lía intueatur.

Taceo peccatum philofopbicum , de

quo Arnaldus P. Mufnierium , Falfo tamen , ad fea

o

dem Rom. detulit.

-

doie

t

2. Veniale poteft quatuor modis confidetari.

Y, Ex nzabsra |ua , cujus materià exigit tantum

Catto

ne n

leviter per L. Divinam prohiberi five ratione fui,

€. g veracitatis , fidelitatis merz, five ratione

il

2. Ex

J

quantitatis materig aut damni emérgentis.

caza , ratione ignorantie , fragilitatis, unde fa.

i

cile veniam meretur; non item illud

quod ex

jin

malitia fit.

3. Ex eveutu, quod poenitentia ve«

dlictl

niam jam obtinuit,

4. Em iuterpretatione buma-

Aillll

al

za, vel refpective ad alia majora.

Sic Pharifzei

& Scribe docebant, in V. L. non prohiberi levia ;

at

& folos actus externos adulterii, homicidi &c.;

ajim

graviter prohiberi, non item internos concupifcen-

tie, ire &c. de quibus intellexit ea Chriftus, qus

locutus eft : N7 f abundaverzt yzyiztza veflra plui,

"à

quam

b

us

Q?

16

E o

quam . Scribarum 82c. uon iutrabitis in vegnum ce-«

Jorum. Quioffeudit iu umo , facius eft omnium veus.

49c. 3.

1

X2.

Dico jam : Datzur differentia , eaque z'ntrinjgca

z'izhfr peccata , veniale &5 mortale.

Rat. hanc differentiam manifefte exigit Pro-

[

videstia Dei gubernantis, cozfliiutio naturze hu-

manze, & conílans docfrima Ecclefie : ergo datur,

[

f. a. 19. diverfa imputatio. voluntatis Divinz ar-

gueret in Deo acceptiozem perfonarum in ftatu

zquali, aliter perfonz reatum acceptantis , pen-

!

fantis, & z Geztili, e. g. otiofum vexbum. poena

sterna punientis &c. preterea defecímm . judicii,

cum voluntàs debeat conformari intellectui dictan-

?

ti, hic autem inter equalia mala judicaret unum

l

grave dignum sxterna poena & inimicitiz odio , al-

terum non; aliud autem eít, quod ftante vero

d

utrinque judicio reatus poflit Deus uni gratiam fa-

g

cere venie , alteri non.

p. a. 2. zuatura. bumana

ts

eífet peffime conftituta ad finem fuum ultimum,

)

que cum habeat aliquam neceffitatem delinquen-

]

di: z multis offedimaus omnes. Jac. 3. fepties du

lh

die cadit juflus. Prov. 24. deberet excidere. fine

l

fuo; & cum nefciret homo, an fit predeftinatus,

ageretur perpetuis perplexitatibus , an defectus quo-

tidiani non fint mortiferi. . a. 3. juxta Ecclefie

doctrinam peccata funt izeqzalia tam.| formaliter ,

fecundum Leges graviter aut leviter obligantes ,

ll

quam ;naterialiter fecundum majorem aut minorem

i

repugnantiam cum perfectionibus Dei , bono rei-

li

publice humang & convenientie nature private ,

fü

e. g. blafphemia , homicidium ; fodomia & diftractio

l

fub oratione, impatientia obvia , fenfualitas : Scti-

à

ptura aliqua comparat trabi & cam:lo » alia feftucae

8

1n

i

& ootc

I7

| («

in ocuio, & culici Lzc. 6. Matt, 23. aliqua occi-

[ CMf

dunt animam , id eft, gratiam (anctificantem , qua

.eft velut forma vitz fpiritualis Sap. 16. alia non

Ecci. ?. unde damnata 20. Baji : Nullzum peccatum

:'::jäa

efl ex natura fua veniale &5c. & Trid. S. 6. c. 11.

definit: Licet im bac vita fancdli €9 . jufli im levia ,

t2 quotidiama , que venialia dicumtmurv , peccata

Dr.

cadast , mou propterea deffauni e[je jufH.. ideo Cam.

g lu

25. majus requirit auxilium & /fjeciale Dei privi-

duiut,

N

legium: pro vitandis venialibus,

*

[j d«

f

Dices : Dei Dignitas , peccati zatzra , & pa-

13.

p

vitay probat, non dari peccatum ex fe leve,. p. a.

pona

1. Deus po£efl omnem fui deliberatam offenfionem

ulici,

graviter prohibere , ficut.efum pomi Adamo , car-

qican

nem porcinam Judzis.

2, Deus debzit ex conve-

t Unit

nientia ita prohibere , quia inhonoratio Infinitae

jo,

Dignitatis, & ex hac in Deo difplicentia infinita

fe Vet

debet graviter prohiberi : 3. Deus adfz probibuif

m «

graviter, quia r. & maximum mandatum charita-

*

at

tis praecepit graviter

*

ergo à contrario huic re«

imul

pugnans prohibuit graviter: fed omne peccatum

ingi

repugnat charitati, homo in bono creato & pro-

hibito (tatuit inem fuüum ultimum. — R. s. a, ad

j

u

1. prob. d. a. poteft omnem fpro;mifcue , & ia com-

muni offenfionem graviter prohibere « a. omhem

jf

IU quu-

feorfim , aut aliquam propter &inem & circumftane

Eccleüä

tiam peculiarem £r. a. e. g. ut vino in facrificio

parum aquz admifceatur , quia ex latere Chrifti

at

gante

— fluxit &c. ad 2. prob. z. a. partim quia Guber-

nator providus non debet folum attendere ad fuam

jl

yo ft

Dignitatem, Ífed etiam ad bozzm €2' fragilitatem

)fiVülæo

fubditorum ; partim quia culpa ex Dignitate ot-

fenfi non crefcit aritbmetice feu ita ,

ut tot fint

firduit

d SGfi'

gradus malitie in offenfa , quot funt gradus Di-

gnitatis in offenfo, fed commenfuratio eft geome-

, Of«

fclhlü,ä

irica, ut offenfa perfonz. dignioris fit major

fenfá

18

B ocS

fenfa perfonz dignilfime fuperät omnes offenfas

aliorum , & offenfa Dei fit folum terminative : & fe-

cundum quid infinita , non entitative.

Ad. 3. prob,

d. C. Omne graviter vepzgizaus pxecepto gravi cha-

ritatis prohibuit graviter , feu repugnans prece.

pto quoad fubítantiam C. C. tepugnans leviter tan-

;E

tum , & quoad modum aut perfectionem N. C.

i

fubítantia confiftit in appretiatione Dei fuper omnia,

]

quz tollerent unionem cum Deo. : Dices 2. Natz-

ya peccati venialis eft majus malum , quam omne

)

malum pomnze, etiam inferni: ergo &c. f. a. I,

Ti

Malum culpz eft effentialiter zzeigibile ad quod-

dl

vis bonum obtinendum , & malum vitandum : et-

W

go eft majus.

2. Meretur privationem gra£e ,

vt

[

arcet hominem à vi/oze Dei, & in damnatis pue

nitut pena eterua : 3. Qui ex Deo matus efl, di-

Q

citür I. Jo. 3. z0z peccat : ergo qui peccat, non

j

eft ex Deo, adeoque inimicus Dei.

R. froas . Sk

c!

infernus precife qua peena confideretur N. C. quod

fit equale propterea mortali. ad 1. prob. C. a. z. C.

[

quia ineligibilitas folum facit zzcapacizazem im ra-

Ti

Zione medii, non majoritatem mali , quam fit finis ,

p

e. £. fi quis officiofe mentiatur ad impediendum

r

mortale. ad 2. prob. d. a. meretur privationem

grati adzalis gratzite , €3 vifiomis propter vo-

luntatem Dei fpecialem C, a. Gratiz fanctifican-

fir

tis, & propter abfolutam. privationem finis ulti-

f

mi N. a. juftus habet jus ad beatitudinem , & jux«

[]

ta multos zz damzato finitur poena peccati venia-

Ü

lis , quando fuit tanta, ut alios abíterrere poffet

Iu

ad vitandum veniale. ad 3. prob. d. a. intelligitue

f&

peccatum az£ozomaflice, id eft mortale, aut de

fü

jufto etiam quoad perfectionem charitatis tali ,

d

C. a. aliter zz. a. idem dicendum ad textus Pa£rzi,

la

Dices 3. à pari. Merita Cbriflii propter Dignitatem

m!

,/»?

Perfonz operantis fünt infinite bonitatis ; ergo &

p

mi-

L

ggccgtum infinita: maleiätiæ. 2. Üpus bonum ho

Ri8

& o m

19

fag

nis ]'!.ilfü meretur pramium

eternum, etfi fit leve

fe«

e.g. aquz potus pauperi po

rrectus : ergo & pecca-

3. Qui fe mutilaret aut

TA

tum fupplicium zternum.

*

"m

Occideret , peccaret graviter

L

ergo etiam , qui

confcifceret fibi Purgatorium , quod eft majus.

(

Afl«

R. ad z. C. a. 7 C. quia Dignitas perfonz ope-

H

rantis ingreditur intrinfece meritum , non item

d1d,

perfona offenfi offenfam.

ad 2. tr. a. ". C. quia

1. Deus premiatur ultra condignum.

2. Quia

7

iip

E

opus bonum jufti informat gratia fanctificans cum

meritis Chrifti ; peccatum fola malitia naturalis &c.

»"

)d«

ad i. d. a. peccaret graviter precife ratione mali

in fe confiderati zz. a. quia fimul peccaret alias gra-

f«

M

viter hoc malum inferendo , & poffet fe facile ab

eo liberare. C. a. certe ob/igatio gravis vitamdz

P

(le

peccatum leve effet imprudens , quia induceret ma-

a

jus malum per tranfgreffionem , quam effet pec-

catum ipfum leve, ficut fi quis fub peena mortis

h N

Patet etiam ,

prohiberet levem puncturam acus.

gl

quod juxta nos peccatum leve & grave non diffe-

h C'

A

rant per meram Zmpztabilitatem extrin[ecam , fed

per voluntatem Dei amtecedeutem fundatam z

nil$ ,

du

gtavitafe vadicali a&us peccaminofi.

ync

— O. Aa detur adus iudifferems ita, ut licite

14

f 9s

fimul & libere ponatur ex recreatione, quin ree

f

feratur ad finem pofitive honeftum ? R. cum Sco-

jl

tiftis, Viva, Leflio, & plurimis aliis, probabi/izs

JI

dari in iis adbus, im quibus deleclatio mou mul-

nide

ium deprimit amimum ad terrema, e. g. ex mera

offet

recreatione cythera ludere, legere librum ingenio-

gltuï

fum &c.

Rat. pr&tet allegatas in. MoraZ TYip.

t de

eft: obligatio, quam nec za£zra acfus iplius , nec

iil

non debet imponi libertati hue

Afb

lex ulla probat ,

manze: fed hanc referendi om

nia ad honeítatem

iterti

p. .

Actus aliqui funt

pofitivam nec natura &c.

tionali convenienter

20

ijia innocui , Ut creaturz ra

gltli

2

pet-

20

& 500

.permittantur :

Lex probibeus ton adeft, & lex

affirmativa precipieus e. g. charitatis non obligat

pro femper , fed. (ufficit alios actus potiores referre

ä

ad finem. pofitive bonum.

Conf. Sic probaretur

omnino obligatio referendi omnes actus ad fizzem

j

fupernalem per intentionem fupernaturalem , quod

quia nimium,probat, nihil probat.

Si dicas cum

JAmorz. ut actus fit Zicizus, debet homo onerari

]

couforiiter lesi Cj vatiomi: fed hoc ipfo jam erit

Yi

D

L

pofitive honeftus, cum fic procedat ex motivo

Q

bounejflatis genevalis.

( 2, Ejafmodi actus e/? otiofus,

quia non ordinatur ad finem honeftum , 'ac conve-

iij

(illl

nientem creaturze rationali. ( 3. Eft actus commu-

nis irrationali creaturz.

(4. Praeceptum . adeft :

li

ha

Qmnuia im gloriam Dei facite. 1. Cor. ro, unde

Ambrofius in c.- 1. Mal. . Chrifliazzzs ommia debet

taj

in gloriaim Dei veferre ; & hoc praceptum eft fimul

IU

facile.

(s. Pofitive male ageret Rex operando

i

actionem inferiorem [latu , arZifex faciendo opus

inutile ad artis finem , & via£or otiofe quiefcendo.

fe

R. ad 1. d. a. conformiter rationi pofitive aliquid

W

Juadenti, & legi precipienti a. a, utrique permit-

W

tenti C. a. hec non facit opus pofitive honeftum,

[

ad 2. z. a. Otiofum proprie eft, quod non ordi-

fal

natur ad fuzem: €3' pofitive , €3 negative boueftum ,

li

l;

féà neque ad neceífitatem , neque utilitatem , ne-

que rationabilem & moderatam " delectationem ?

f

licet Patres vocem : o£zofzs fumant varie, & fzpe

improprie, ad 3, zz a. Brutum non agit fub con-

«

Ini

ceptu liciti, nec ex cognitione moderationis, &

rationabilitatis. ad 4. d. a. Preceptum zzegatiounts

tür

ne aliquid fiat contra gloriam Dei, & affermati-

Ttg

vzn folummodo quoad actus potiffimos , quos te«

Te

nemur fa/utares elicere — C. a. alitec zz. a. ita ex-

fi

plicat communis DD. cum S. Bonav. z 4. difl. 41,

li

4. 3. 4. 1. alizs requireretur actus etiam femper fu-

citus 5

ünr

pema.turalis, imo omnino ex charitate eli

omnia

21

& ocCS

lex

omnfa opera infidelium & peccatorum Foren;t pec-

cata, quod damnavit Alex. VIIT. prop. 7. . 13.

igt

& Clemens Xl. prop. 44. 45. 5 7^ Quefnelli, a. s.

ferte

reLuT

d.a. fi hi actus fint pofitive indecentes, aut im-

ficit

pediant aliqua , qujæ funt pracepta 'C. a. ÍeCus z2. d.

E

quod

| circa. : peccata ?

I$«

1

Q. 3. Que judicia formanuda

erati

R Cum 4 praedicata peccati actum ingrediantur,

.erit

nempe /iberta; à coactione & necelfitate ,. quaiz-

ytivo

Litas malitie materialis ex materia , & formalis ex

confenfu, deliberatione , dictamine confcientig ,

iOJ-mq

Qnve

differentia feu diffimilitudo fpecificans actum , &

multiplicitas uumerica , de quibus multa in T 'beol,

jfmue

al

Mor. TYip. addo reliqua. Prop.

pL Nauquam acfus

babenudus efl pro movtali , sifi adfrut plena delibe-

m

vatio , plemus com[eu[us wolimtatü , E diéfamem

, d

f

Jaizem pradiice dubium., de gravitate imortal. Rat,

Non eft credibile , quod Deus optimus aternis poe«

erando

nis & indignatione puniat actum , qui non eft per-

y 0pus

fecteliber, contractus ex fragilitate, maxime cum

;endo,

natura (ic male efTet conftituta ad finem fuum ul-

jl

timum , contra communem fenfum Doctorum ;

vl

Jufficit autem — femipl.

enitas ad vemiale, quia hoc

eltüm

facilius centrahitur ,

& actus- habet adhuc aliquam

, ordie

moralitatem.

$i dicas : non eft neceffe, ut intel-

:g[?um ,

lectus p/eze advertaz malitiam:gravem ; quia etiam

;m P Qs

femiplema advertentia ad bonum fufficit ad actum

jonett

2. nec ut voluntas p/eze

meritorium vitz atetna.

&f

com[eutiat ; quia ad mórtale fufücit. voluntarium

ub C

indire&um in. caufa, ubi voluntas non plene fer-

nj$s

tur in effectum gravem.

R. ad 1. z. a. Plures

u

negant vatiozem , fed zr. vat. quia premium fupra

a

meritum commendat liberalitatem Dei , fupplicium

yo t

fupra meritum faperet crudelitatem. 4 2. 7 4«

j x

Etiam in indirede volito debet plena advertentia

& voluntas illud plene

u

mali gravis connexi dari ,

eol, .. Mor.

er !

ampledi. de. Coufuetudimariis V.. Tb

n

3

TYip.

gmma

22

Sooci

Trip. qui habent tantum tenuem cognitionem

Ü

D

mali ex defe&u intenfionis, non vero defectu ple-

nz advertentie ; & laborantes zgmoraztia cra[fa.

D

J

cognofcunt directe periculum mali, & indirecte

$n illud confentiunt plene.

2, Prop. Sicut diff/ni-

lt

litudo [pecifica peccatorum facilius ex oppofitione

li

Ti

cum virtute, utpote magis nota defumitur, ita

ynultiplicitas umerica ex pluralitate phyfica acfuuim

t

t

|

coujuncia vel cum totalitate objedforum , vel vetra-

&atioue voluntatis, vel notabili interpolatione tem-

am

goris.

Rat. Cum numerica pluralitas inquiratur

d

ali

pro coufeffioze aciuum . peccantium , quando datur

unus actus phyficus, datur unum peccatzim adli-

]s

24115 & quando dantur duo actus, dantur duo

fin

peccata activa ; objecía autem & jura pa[frva vio-

k

lata funt terminus extrinfecus duntaxat actui, fe-

K

)

re ficut eft una datio floreni, licet hic poftea in-

ter plures pauperes diftribueretur, & (i Centurio

cum pecunia inter fuos gregarios dividenda aue

fugiat, eft una infidelitas actus feu concreti..

E

N

an

Q. 4. Dogmatico - Sþecïllativa.

. De libertate €3 requifitis a&us bumani.

Y6.

Toi. x. Ab actu malo tranfeo ad bonzum e3 bo-

gj

nefium : bonus duo potiffimum exigit , Ziber-

datem, & bonam fidem, five. judicium practicum

t

de illius honeftate moraliter certum; fiquidem

d

dubitans aut actu formidans , an actus non fit il.

fe

licitus, peccat fe exponendo periculo violandi le.

I

gem. Liberzas prout eít hujus loci, una eft à

k

coacfioue, qu& ab omnibus Philofophis definitur:

Q

lImmunitas ab omni violentia exterius illata con-

e /9 qua

tra voluntatem patientis '; altera 2 zece[fitat

defini-

lp C -

23

[2

de&nitur: Immunitas ab omni determinatione ad

unum etiam juxta inclinationem facta , e. g. (i bea-

j

tus in colo fponte rapiatur. ad amorem fummi

af

Boni, eft liber quidem à coactione, non à neces-

ecle

fifie

fitate.. Divifio hujus libertatis à neceífitate eft in

libertatem coutvadicliomis , feu ad duo contradi&to-

one

ta

ri, e.g. contritionem vel omiffionem illius , . &

coxtravietalis ,

feu ad duo conttaria, e. g. ad con-

fih

ad

Íi'ile

tritionem ,

vel a&um pofitive obftinationis ,

amorem vel odium: a

ddunt hodie Ziberzatem per

ftiile

atut

cificationis ad agendum aliud extra fpeciem fube

alternam peccati, 'cum, nonnulli hodie doceant ,

latut

do : neceífitari ad peccandum

ais

peccatorem aliquan

fimpliciter ,

habere tamen Ziber£atem e.

wercitii ad

t o

illud intra genus fubalternum

08 Vl«

agendum hoc vel

peccati., quafi re

o dicat Judex : fufpendi debes,

j «

[j t«

liberum autem tibi eft,

an eïx hac, an altera afe

N

bore.

etitin

y. Omnes

;!da i

Not. 2. Status Quafl, vertitur. in j?qq.

tb

admittunt, hominem in ftatu naturz lap

fz habe-

re überum avbitriuim ; in eo autem diícrepant, an

ad hoc liberum arbitrium fufficiat libertas à coactio-

ne, vel an etiam requiratur libertas à neceffitate,

ra'

2. Janfenius Ep. lprenis , Bajus Doct. Lovanieníis

& Calviuus contra. Pighium folam immunitatem

i.

à coactione requirunt :.. Gatbo/ici exigunt infupet

immunitatem ab omni nece(litate.: — Marziz. Bu

g

€erus concordiam inter hos & illos ftabilire fe pue

t lil

tat unica diftinctione , qua nunc una pars refpon-

acticum

det: Homo e[t liber , intelligendo : 2 coacfione.r al

quideft

tera interrogata pariter refpondet : -Homo.eft libev ,

; fit 1

fed incaffum ; quia in

intelligendo : 2 zeceffitaze 5

ndi :

hoc tei catdo verfatur :. d

.

enique Manicbai liae

;j e

diftin&dione omnia tribuunt

bono vel malo princie

jnitür «

pio; ceu fato cuidam neceffitanti abfolute.

a cor

" qUæ

Not. 3.

dditt-

24

W o

- ANot. 3. Syflema noftrum hoc eft:

r. Liber-

d

tas eft faculzas. proxime expedita ad. agendum vel

f

31032 agendumm.

a. Per facultatem intelligimus po-

fi

tentiam acfivam , & cum indifferentia eleclivám

lo

inter adtum ponendum , vel omittendum , vel po-

D

nendum contrarium.

3. Ád virtutem agendi pro-

[/]

xime expeditam exigimus smozioa pro & contra,

f0

sedia pro utroque extremo , & negationem omnis

od

impedimenti izauferibilis per actum fecundum , & £

.

"m

ut pró implendo przecepto pcenitentiz adíit gratia

u u

fupernaturalis dans fimpliciter poffe , pro libero

hont

exitu é carcere abfint vincula &c.

Syftema vero

L

Jan[enii hoc eft.

1. Ozidquid boww agit mora-

d

Jiter , ex delediatione acizm voluntatis amtecedem.

ltte

te agit,

2. Hac deledíatio ovta ex concupifcentia

&l ad peccatum , oyta eéx cbavitate Patris eff ad

bonzum.

? Que delecfatio oiribus major eft , bauc

u

voluutas fequatuy nece[fe efl.

4. Delecfio mumc mi-

Ten

zor , potefl im aliis civcumflantiis e[fe major 4 vi-

Dus

Yiv $. Unde deledfatio sumuc major inducit [o-

V

]um neceffitatem velativam €3 partialem , non vero

li

abfolutam & totalem, cum delectatio sminor pro

sT

aliis circumftantiis, retineat virtutem a

s

hi

gendi lïqïos

aþtus. Igitur

MP

de

f

i

e

Dico x. 444 cggäntianä libkri avbitrii ve

quürituv

Tri

libertas à seceffitate

Rat. Ea debet libero arbi.

fá

trio tribui libertas, quz fit elecfioa, quae actum

p

poteftati & Z4omiio agentis fübjiciat, & que fit

fol

conformis /zz[ui commumi Ecclefie & Philofopho-

effe

rum: fed hac requirit immunitatem à neceffitate,

üi bh

M. eft S. 'Th. p. 1. g. 83. à 3. Qzidquid vepugnat

ld

eleiliomi, vepugnat libero avbityio. & Scripture

W

Gen. 4. Subzer te evit appetitus tuus , e9 2u do-

d

minaberis i.

ac Ecclef&am damnanti 6 Baji:

So/a violeztia vepugnuat libertati bominis saturali.

h

tig

am p. ;* Homo ad unum. etiam íine violentia

in

dctermi-

4 00o0t€ 39

25

ber

determinatus non poteftalterutrum pro libitu as-

T

fumere , aut rejicere ;; & dominium dicit liberam

$us

facultatem difponendi de:re tanquam fua; fed

J

hoc nequit determinatus in his circumftantiis ad

lp

unum actom , cum non poífit eum hic & nunc

omittere ; denique axze Jaxeuiemn €2 Bajum fuit

p

Qifà,

xomminis fenfus, neminem , qui eft in procinctu

Qtmns

exercitii libertatis fuz , frui poffe ufu arbitrii fut ,

L

fi etiam juxta inclinationem fuam determinetur

ad unum.

Couf. Pius V. Gregorius XIll. & Ur-

qaà

|beto.

banus VIIL . damnatunt 3 DBaji: quod volumtarie

fit , eifi uece[Jario fiat , tamen libere fit : ergo vera

a VO

AH

eít contradictoria : quod neceffario fit

j

bere.

: nf)n fit li«

atl

Fjien:ia

Dices x, Liberum arbitrium 207 ;;btg/f häberc

;rhld

., but

indiffereitiam voluntatis : p..a. Si haberet indiffe-

rentiam , deberet ab alio determinari , ficut cor-

nitc ff

g

pus indifferens ad motum. — R. z. a. ad prob. d. a.

Si haberet indifferentiam mere pa/fjivam & infuf-

u

on K

ficientie C. a. fi adfivam ad eligendum , & fuffi-

Cientiam virtutis agendi, & motiva pro & contra

TRU

Dic..3.

Indifferentia

inter fe comparandi zz a.

v fups

deberet dari eo zz/lasti, quo daretur determinatio:

A

fed hoc fieri nequit ; cum effe indifferentem & fi-

mul determinatum implicet.

RICOUM.:N, m.

ztirituf

jp a

Yàf. d. effe indifferentem in potentia feu actu 1.

proximo, & effe determinatum in ipía 4ibera re-

a um

folutione, funt contradictoria z. vaz. utrumque

us Ti

effe in actu r. proximc C. vat.

Dic. 3. Liberum

»fOpho'

(fitate.

arbitvium non debet habere indifferentiam : p. a.

Actus poteft effe z domimio hominis per hoc,

Pugnü:

quod actus procedat ab homine, & ideo proce-

'iptvræ

dat, quia homo hoc voluntarie intendat. R. 7 a.

li d-

Hoc dominium eít improprie tale , merz efficien-

Baji *

ti& & non proprietatis, quia fic nec vo/us/as eft

ial

onge-

Jenti

1in liber; difpofitione hominisj» utpote illi c

».

nita ,

tetlti

26

xkxää)e(gä

nita, nec acizs illius, utpote à prevalente incli-

b

"mationé. irrefiftibiliter dependens.

Dic. 4. Indi£-

li

ferentia nec requiritur ad Zmpazabilitatem culpa:

p. a. Peccatores habituati libere peccant, licet

conífuetudo & habitus tollat indifferentiam volun-

f

tatis.

R. z, a. cum prob. Habitus tollit zzdiffe-

h

veutiam propen[iouis, mon autem electionis íim-

ilii

pliciter, cum etiam contra propenfionenm & pofli-

fe,

mus & teneamur fepe agere potentia tam phyfica

ttt

prefenti, quam morali temota.

Dic.' $. . Sufficit

r

aninor quedam indifferentia , fcilicet in.fenfu divi-

fl]b]w

Jo ita , ut hic & nunc homo quidem neceffario

Ti

agat, poffet tamen pro alio tempore , & pro ca-

&

fu, quo abeífet neceífitas , non agere. . R. d. a.

pæm

SufBicit indifferentia in fenfu divifo, quando vo-

0R

luntas poteft ,. & quidem pro praíenti fe libere

dividere à caufa determinante ad unum C. a.

N

hi

aliter z. a.

Dic. 6. Sola libertas fpoutamuea , ac

&i

voluntaria fufficit, qua removeat folam violen-

le

tiam. p. a. Ex Patribur tres adduco. S. Damafce-

bt

mnus: lübertas mibil aliud efl , quam voluntas : S.

p

Profper. Liberzm arbitrium efl vei fibi placite [pon-

N

Zaneus appetitus. S. Áug. in C. $

ad Galat. Se-

ü

eundum id , quod. amplius nos. deleclat , operemuy

[

ztece[je. eft.

R. «. a. ad prob. dico: Hi textus &

Tu

fimiles loquuntur in fenfu verborum non rigoro-

[i/

Ío, & occafione Novatorum in fcholas introdu-

li

Co, Ííed pro ufu illorum temporum confundunt

voluntarium cum libeto, coacízz: cum neceffario ,

& nece[Javium amtecedens cum — neceffario confe-

Bul

quente feu tali, ut Anfelmus ait , qzod. facit ipfa

di

volumutatis libevtas , e. g. libere ambulans actu non

10

poteft non ambulare. 4. zext. 4ug. Neceífe eít

i

operemur fecundum id, quod magis delectat de-

1

lectatione confequente deliberationem , aut impe-

&t

Yata pet voluntatem efficacem C. £ext. cum actus

imperati juxta plures Doctores habeant folum li-

f

bertatem

& )o0€( Aää

27

indi«

bertatem mediatam , delectatione antecedente vo-

Índif-

luntatis electionem N. £ex£.

Jpe:

lice

Dico :; Ad merendum vel demerendum n

^

18.

volure

nece[ita«

jlatu. mature lapfe vequiritur. libertas à

11f

£e. Rat, Ea debet admitti libertas , qualem 1. com-

is (tt

munis bomizum [en[as, ceu vox qu&dam natu-

poti-

rm, & 2. verbi Dioimi declaratio exigit: fed li.

hylia

bertatem à neceífitate &c. p. z:. 1. Omnes fenfe-

ufficil

re femper , nulli poffe proprze Jegem imponi, nifi

j i

fubjecto ab omni neceífitate pro eo tempore im«

ceffao

muni, quo lex obligat ad actualem executionem ;

pod

& neminem feri laude vel premio, vizzperio vel

TT

pana proprie dignum , qui agit, quod non potuit

o Y«

omittere , & omifit, quod non potuit agere ; & de-

e lt

nique ad meritum & demeritum requiri talem actio-

m C, h

nem , quee fit propria agerztiita , ut eam inftar pretii

ïimu L

ad premium dare poffit &c. hzc omnia exigunt li-

bettatem à neceffitate. p. z. 2. Eccl. 3 r. declaratur z

violt

amalte

Beatus , qui potuit tran[oredi, €9 nom efb trans-

gre[fus. S. juftinus in famofa. Apologia pro Chriftia-

Iu o

a

j J

nisad Senat. Rom. Nibil efjet. iz iis laude dignatm,

at J

mifi facultatem . babevent je im utramque partens

vertendi; &nnoc. X. Alex. VIT. Clem. X1. damna-

guti

eit

runt 3. Janfenii. |4d. smerendum vel demerenduns

m flatu mature lap[e mom vequirituw im bomime

y rigt

jptcod

lz?berm à uece[fitate , fed fufficit libertas à coacfione,

fyndun'

:Cgado !

Dices : Non requiritüf libertas indi&'erentiæ ad

meritum : f. a. ab igduditne 1. Deus eft perfe-

j n

&iffime liber fine indifferentia ad agendum, ve

s

aau o

non agendum , cum fit purus actus, & indiffe-

rentia traheret poft fe facultatem | retractandi.

sf d

at de

2. Chviflus amavit D. Patrem neceffario , tamen

amando merebatur. 3. Beazi trahuntur neceffario

cimpe

à vifione-ad amorem Dei, nihilominus.per hunc*

; 405

m,

)lum h'

üul:?t laude digni, ficut dazzati peccant per odiu

a

erem

28

& )0c€

ad quod non funt liberi.

4. Et Bratis fatuuntur

l i

poenz & precepta, cum vituperio & laude trahan-

fit

tur.

5. lpfe bomo tenetur vitare omnia venialia,

pte

etfi non polfit omnia vitare.. 6. Sane adfas exter-

]in

zij funt vera peccata , quamvis nec propriam li.

bertatem, nec maiitiam habeant,

R. x.a. ad k

W

prob. z. a. Dews ab gterno habuit fummam in-

yol

differentiam . e. g. condendi vel non condenudi

p

mundum, & retraciabilitas non pertinet àd effen-

[j

tiam libertatis , cum fit potius imperfectio ex: mu-

qud

tabilitate voluntatis & defectu pravifionis futuro-

[i7]

rum. ad 2. prob. d. a. Chriftüs amavit Patrem ne-

uT

ceffatio amore Peazifico , aut fimpliciter tali. C. a.

Ütr

viatoris, aut cum hac vel illa intenfione zz a. ad

Ifnl

3. C. a. va£. d. Beati fiunt laude digni objecfive ,

lbs

€2 fpeculative, in quantum actus eft ex fe intrin-

t

fece bonus C. a. formaliter & practice , id eft ad

du

meritum , & premium z, a. fimiliter peccant

vl

dammati, & funt vituperio digni, cum habeant

UI

potentiam phyficam non odiendi, licet neccffitate

tuüit

morali neceffitentur ; quod fi ponantur carere etiam

[

libertate phyfica ,

habebunt folum

peccatum

Tj

materiale.& objectivum.

ad 4. Brutis ftetuuntur

FCT

folum leges improprie tales, in quantum figna cet-

Bu

tarum rerum adhibentur folum ad imprimendas il-

r

lis fpecies phantefticas, à quibus in certis circum-

[U

ftantiis neceffario determinentur. ad q. C. a. vat. d.

j

Non poffunt vitare omnia venialia dezevmízate accee

fio

pía, & potentia p5y/ica. z. a. non indeterminate

[

accepta & hac potentia morali C.a. ad 6. Acfas

fin

exterii funt quidem vere peccata, quia (unt facta

lQ

contra L. Dei, & funt confummatio peccati , funt

lii

tamen inferiora ratione libertatis , quam non ha-

itto

bent in fe propriam , fed duntaxat participatam

(

ab actu voluntatis imperante adeoque tantum de-

pta

z20minative libera, V. Mor. "Tripart.

Dices 2. Ad

alii

metita fuflicit libertas non philofophica, fed mo-

Que

talis

*59CÀ.

ifituüt

ralis quzedam inferior. p. a. 1. Sufficit abfoluta 2

yarte

invariabilis ,; hoc eft , que in fe confideretur, &

li,

prefcindat à circumftantiis prafentibus ,^ preva-

bX ÍUT«

lentia delectionis oppolite facit folum re/ativam

t f

£2 vaviabilem neceffitatem ; relativa libertas aut

ad 1.

neceflitas non obeft.

2. Sufficitzaediaza libertas;

1 D

profluens nece(fitas ex peccato Adami, aut pro«

jendi

prio pracedente non obeft,

3. Proveniens ex jze»

(fen«

dicio pradlico , quo intellectus imperat voluntati,

.3,

fiü

quid modo fit agendum , cum libertas fit faczuzas

|tüto«

agendi, quod magis placet ez.Jufficiemti vatione ,

(] fite

ut Thomiítz aliqui.

R. s. 4. ad 1. prob. z. a.

(

Omnino tenendum eít, requiri libertatem acfza-

(l. ad

lem pro tempore , quo datur formale exercitium

'W&:L"v'e !

liberi arbitrii, cum contrarium fit damnatum con-

, 'mtfif]'

tta Bajum & Janfenium. ad a. z. a. Alex, VIII.

jdii

dam. i. d demeritum [ufficit zlla libertas , qua

eccin

eoluntarium €j liberum fuit. in canja fua peccato

abeant

originali, €3 coluutate Adami peccaniis; unde

effitaté

ruitillud moderni écujusdam : Peccazum , quod eff

eetam

pena peccati , mwom exigit libertatem. aéfualem ,

coautt

fiquidem vel nullum peccatum differt fubítantiali

ytuuntit

ter ab altero, vel differens in libertate non foret

imputabile peccanti, licet ex peccato ptiori ine

gni u

endii

ftar poenz fecatum. ad 3. d. a. Sufficit libertas ex

iudicio pradfico , &i hoc. voluntas poffit libere im-

Giit.

í, 1 ^

pedire , etiam poft acceptam illuftrationem & fua-

fionem avertendo intellectum à concipiendo judi«

yz/ftlf[fl'

iinate

cio hoc practico , ut Bellarminus defendit. C. a.

:

L d

fi non poffit impediri, ut Thomifte defendunt . N. a.

^

gt a

Atque ex his & feqq. apparet, quo fundamento

u

Illuft, de Saleoz , & Lauguet: damnarint|fyf/lema

"n

moderzi cujusdam velut jan(enianum, quia is

;on f

1. falfum affezgit Jaz[ezio €9 Caloimo , ut fub

1pat3m

pratextu refutationis id ipfum fecurius docere fub.

jm ^

aliis parergis queat, qui mos hodie non infie-

stA

quens; nempe a&üngit illis ,. quafi negarent indif-

,j 10

ferentiam

g

30

»fä.)OCïä

ferentïam judicii , & voluntati auferret omnem

e,

actionem cooperationis,

(2.. Tria mirabilia pro

lilii

fant

falvanda libertate peccatoris combinat : Z4iffe-

veutiam judicii , licet voluntas debeat fequi pre-

fi, |

valentem delectationem :

libertatem exercitii ad

ii

hunc vel illum actum peccati, etíi habeat neces.

lil (

fitatem fpecificationis ad peccandum fimpliciter:

fttity

capacitatem: potemtie ad recipienda media falutis

Jilin

omnibus preparata, tametíi via ipfis defit ea fibi

lii

Ug

applicandi ; quafi liber fit oz;z&fus propter (omnium ,

quo. fe ad ambulandum expeditum fomniat, vel

tTt

lanus fit eger , cui falubre remedium eft in phar-

ll

macopolio , quam nec ipfe afferre id fibi poffit ,

liil

nec alium afferentem habeat, aut videat ocz/a-

ao

Zu; , licet in tenebricofo loco lumine careat.

Iarmip

( 3. Exaggerat flexibilitatem volumtatis pro diverfis

circumftantiis , quix tamen pro prazfenti circum-

ftantia nil homini prodeft &c. ut adeo propter prz-

T

fentem irrefiftibilem determinationem excufare zzz-

difuj

saicuy fuum odium , adzi£er fuum adulterium &c.

tiä neq

imo Wiclefffla quilibet fuum fatum , aut. Mazzi-

À g,

cbans necellitatem praetenfa indifferentia pro aliis

fite Q

circumftantiis queat. . V. Zacbarias ad. Fra.. Dofi-

m

&beuwm, Monetam $3c.

Dv

R&ug ,

19,

Dico 3. Hazc libertatem à nece[fitate babet bo-

Rat. Quod declarat

BuU) q

zb i flatu mature lap[e.

hümq

1. intimus cujufque /ezz ,

2, experiemtia quotie

dof;

diana omnium , 3. ipfum Zeffimouium. adver[ario-

faccre

vum , 4. decifio Ecclefie ex verbo Dei , verum eft :

Omi[f

atqui &c. p. i, Quilibet fentit , fe deiberare fepe ,

Qu f

quid agere velit; omnes agentes aliquid agunt

lg ln

ita, ut potuerint id o/i£ere , az£ ce[Jare pro li-

1 btg.

bitu ; concieutia infinuat tacite, fe ligari proprie

n

aliqua lege Superioris, fe fieri agendo laude vel

Tnüm

repreheníione dignum: ergo cum hzc fint mani-

affus

fitaz

que I

fefta figna libertatis &c. "flcinde Calvinus ipfe £.

€it ,

V

3I

& »oot€ 34

Tncm

eít , þfe negando libertatem à Pazribus Grecis €g

i pro

