Jienificat in hist Hic gl filius meus diledius ; Ver-

bum caro facium eft ,/ Dew erat Verbum G9c.. fc

- Dio ]

Paulus r. Cor. ro. addit , Chriftum de perra fpiri-

Mi

tuali locutum 'effe ; idem de vize, & palmiti-

Mf o

bvus &c.

Ad 3. z. a. Lis inter Radbertum &

itih: etc

Ratramnum feu Bertramnum ( fuerunt ex eodem

Üb

Monsfterio Corbejenfi ) fuit folum de z414do exi-

Qrpus (

Jlezdi Chrifti in. Euchatiftia , quod Radbertus cre-

finrui

Illur': [

deret , Chriftum effe ibi ut paífibilem , fenfiti-

vum per extenfionem &c. quod alii negabant ; (ic

Unf cor

etiamnum eft lis inter Scholafticos , an Chriítus in-

a Trj

cipiat, aut pergat

rexiüerel in particula hoftiz in-

It con

fenfibili.

-

caflüncm 1

AAd 4. d. a. Verba Patrum fumuntur in fen-

iif

acczl

u adverfariorum 77 a. Ecclefie conformi C. a.

Carm

&

]

Aten

Ve:ba 1. quandoque fumuntur ampliazive ad aliud

.Xtempus appellando, e. g. quando Tertullianus pa-

C « . iü

nefn djcit Jigaram corporis Cbrifli , "hoc efbirq

ui

1 Blnt

in

M:

II

*

H s.c

in V. T. facrificio Melchifedech fziz figzra : vel:

3 adferil

le carme i

Pauis eft. corpus Chrifli , id eft, quod fuit panis ,

ficut dicimus : ceci vident &c.

2. Quandoque

e mere i

entia CU

formaliter , ad. formam | Eucb. ut immediate ap-

pellent ad fpecies: Eucharifticas, e. g. quando Eu-

aatuor pitta

de Fudta

chariftia dicitur reprefemtatio , imago , jpecies. J1t»

asnitur , boflia. frangitur fecundum fpecies folas ,

s muliplte

3. Quandoque

ji n d

vepre[estatio corporis in cruce,

materialiteY , quando nuda fumptio fine fide &

,uid ]

fru&tu intelligitur. . Quare T'erzz/. loquitur relate

d o rem

ad fpecies , quz funt corpus reprefentative, natura

j p vetit

accidentalis , & quadam externa panis.

.Elvsz)-,

quiti glb

biw , €g mbrofiss imaginem | formaliter fecun-

ntiamus, *

dum.-ftatum externum Sacramenti ,

4dug. autem

jh. Ad 7/ gi, []

materialem manducátionem intelligit ; quod Sy-

! ali ! qUän

zodas CP. am. 754. aliter loquatur , non eft mi-

j i

rum , quia eft reprobata à Niceno II. utpote

al

Vab

Iconocla&is conflata.

3ccfpitdf L

itu ; P*

.Dico 3 Corpus Chrifüi efl prefens totaliter ,

69.

ln B

permanenter à con[ecratiome u[que ad conjumptio-

e p p

nem [pecierum , €2' qnidem per. traus[ubflantiatio-

& gl

zem: eít contra Lutheranos, lmpanatores, Con-

albon/

fubítantiatores , & Balfamonem &c.

Rat. 1. Adeft

j er

corpus Chiiíti ut immortale , quod refzgezs à

d gb

qoriuis eft integrum , impaífibile & jam non mo.

Radbet t

gitur: ergo licet vi verborum (attingatur nunc lo

)

]7

g, E

f

]

lunt corpus immediate , nuncfolus fanguis , jux-

fid äbam; j

ta Trid. tamen $. 13. c. 3. utrobique utrumque ,

j r

& per connexionem anima & Divinitas prafens eft,

j li?

$. Corpus Chriíti coepit effe prefens ante mandu-

cationem Apoítolorum : quando Chriftus in ceena

dixit: accipite, addidit ante fumptionem : Poc ff

ft

corpus meum eác. tanquam formam coujecratiomis s

jantar i

ynfor

mv

& juxta communem Ecclefiz zradiziozem £2 praxim

aiitt al

]i

certa eft ejus permanentia ; $. a. Verba Chrifti fumi

gullians P

non poffunt ; nifi peï Jflatum , & ufus Eccltfia , quciï

; 6

112

Woccm

hoftias confecratas confervat in Tabernaculis , ad

1 hu

vgros defert , per Diaconos ad abfentes olim mifit ,

futen

témporibus perfecutionum fideles ipfi fecum de-

efetun.

tulerunt &c. probat permanentiam realem, cum

fittuiy

ynandnucatio per fidem , aut (ignum morale etiam ab

It i

abfente haberi queat,

3. Verba inflitutionis iden-

* & N

titatem fignificant fubjecti cum predicato, & in

lit: li

fenfu proprio dicunt converfionem : ergo ficut in

lingte: |

converfione aque in vinum aqua non remanfit

li.

cum vino, fic nec panis &c. p. a. Haxc prop. Joc efi

finerenti

corpas inemm , non poteft habere alium. fenfum

fiilig,

quam hunc : coz£estzm f[ab bis [peciebus efü cor-

pbstur-

pus meum ; licut : contentum in hac hydria eft

*

frti cor

vinum; neque enim particula : Poc fignificat pra-

Ihyenitur

fentiam panis; fic quippe effet falfa prop. Pazis

Qgnita a

efl corpus meum , Jfive ütelligitur compenetratum ;

-

Ui Gder

alias dici potuiffet : Lapis fepulchralis eft corpus

Xit 3 pam

Chrifti refurgentis ; ffve bypo/latice ztzitum ; alias

Uit jm'ü;

deberet dari communicatio idiomatum inter fari-

-

IeQt; aj

nam coctam & corpus humanum, quod fieri. ne-

llj g?

quit, nifi perfona communis. adfit, cui actiones

Al p

tribuantur, e. g. hic homo eft Deus , hic nobilis

fitis fubá

eft belli Dux &c.

Vlt Qe b

SIt0 Ca

70

Dices 1,. Solum corpus eft in Euchariftico pàes

fibanis

ne: ergo non integer Chriftus, . a. triplici ratioe

Wiumu:

ne: iz £riduo mortis Chrifti Apoftolus confecrans.

G ii

confecraffet in hoftia folum corpus Chrifti : ho«

die id tantum o

idf-*ntitas,

perantur verba confecratoria , quod.

]ib i

Jünificaut : fed verba e. g. fuper vinum pronune

tiata fignificant folum fanguinem

e

*

fi confugimus

Jem:äc

l A 4, 1

ad connexionem vel concomitantiam , fequeretur ,

P

quod verborum vi

L]

Hoc eft corpus ?neum , etiam

l aïïump,

m, fCI fa]

Verbzm poneretur füb fpeciebus, imo panis con-

Ti

verteretur in totam Trinitatem, & fic verum effet,

t

Verbum, & tota Trinitas manducatur ac bibitur,

^ d

zfean-

( 2. Corpus Chäüi adeít fo/o zzz z;fz, €3 traz

der,

vï,u hdl

!

*ä)ocä/

II3

]

]

ylis , al

ter, p. a. triplici pariter ratione, Sacramentum pro

im milt,

fine refpicit illud tempus, quo folo operatur fuum

com d

effe&um, utpote fignum practicum : vo/ztas in«

em, Oif

füituentis precepit folum & immediate ufum; Apo-

[ etiama

ftolis enim adjecit ante verba confecrationis Matt.

has t

26. & Marci 14. Coinedite : boc .eft corpus &c. . Bi-

g, &i

bite: bic efl fauguis &c. imo dedit tantum condi-

vo fiit i

tionate: fi fumant. Praxis Ecclefie tefte Hefychio

L. 4. im Lew. ef cortecta , ut omnia ftatim cone

y temarii

r lt

fumerentur ex confecratis refidua vel igne, velà

w Cf

parvulis, vel Clericis. . ( 3. Trazsfzibflantiatio nec

ju d r

probatur £radizioze, nec ex verbis iuflitutionis feu

chyi d

forma confecrationis : p. a. Transfubftantiatio non

invenitur in Verbo fcripto , nec in Ecclefia fuit

golict

pmp, PW

cognita ante Innoc, III. imo Berengarii formula,

ubi fdem noftram füb Nicolao II. profeífus di-

spanttrih

j d m

xit, panem in corpus Chrifti converti , mutari de.

aiun; 9

buit juffu Greg. ViI. & Chryfoftomus ep. ad Cz-

fareum ait: Pauis à Sacerdote fauctificatus dignus

J jptet t

Uod HC[i Ya

babitws eft dominici corporis appellatione , . etianyf

zatura. panuis im illo permoufit.

(4. Rtiam ftante

gj 1018

panis fubítantia poteft dici: boc off corpus memm ,

i fic p

ficut de burfa poteft dici; hoc eft aurum; de

ferro candente : -hic eft ignis , licet non definat

fuübítantia ferri: ergo etiam &c.

( s. Nos ipfinon

gaio P

poffumus explicare fezfum: propofitiomis ; quippe

uiglc t

cum inter fübjectum & predicatum debeat dari

u t

onftt

Qhri

f b

identitas, faceret hunc fenfum ; 5boc corpas eff cor-

/

l

gus meum, lmo fi requiritur defhadfio. panis , effet

r ,

idem , ac fi loco Petri produceretur Paulus.. R. a2

um po^

a 4 4, ad Rat. 1. C. a. z. C. Quia corpus Chtie

, cntügi

fti affumpfit in refürrectione , quod prius dimife-

feguit

p

;:at, íc. fanguinem & animam. Ad Rat. 2. d. a.

jptullh

'Tantum operantur immediate & per fe, quod fignie

Ti pal'l

g

ficant €. a. tantum. operantur attendendo vim ope«

n*

(f

randi per concomitantiam propter connexionem

TIA

4,4. AdRat, 3. 44 & Siquidem denominationes

tribuun«

g tm"]fï

114

ä)ö(ää

i

tribuuntur folum termino ad quem immediato ;

MT

fed in converfione pani tanquam termino à quo

prctn

immediate fuccedit folum corpa; ceu terminus ad

*

l

tepdid

quem &c. neque vox

*

mesm , que perfonz tri»

buitur, denominationem cozcerfiozis terminativze

Qun lo

enlur, -

imponit verbo , quia dominus vel poffeffor etiam ab-

fens poteft rem habere pro fua, & corpus figni-

G 0per

f enfur

ficatur prafens ut exiftens , non z& fubfyflens.

ailtiones

Multo minus. convertitur panis z. £otum Tyimi-

Zaíém , licet propter unitatem fummam in Effen-

um |ib

tia omnes perfone adfint, quia non immediate

liead fp

fuccedunt pani.

d 2. 3. a, . ad Rat. 1. d. M.

denomin:

fotelt al

Nifi prater effectum alii fint adbzc fizer, & hic

effecus non exigat ipfe permanentiam C. M. ali-

um eft

D0771777]

ter N. M. ufus oportunus pro viatico, cultus Eu-

|

chariftie etiam extra ufüm , amor Chrifti volentis

lum ajt:

|

ipparent

inter nos habitare: Ecce ! ego vobifczm Jwm &c.

Vabl

funt fines permanentiz.

Ad Rat. 2. C. a. z. C.

Quia tunc urgebat ad ufum Apoitolos preceptum

fümajt :

t fgtij

fümendi, quod ante confecrationem datum , fed

ante hanc non eft impletum ab Apoftolis ,

ha-

] füdit, ^ !

1 dicit: |

buitque conjunctam propofitionem abfolutam con-

fecrationis,

Ad Rat. 3. d. a. Praxis Ecclefie eft

tà i R

correcta ex /zppofito , quafi non daretur perma-

Gfte Cb

WO ute

nentia praefentiz realis Chrifti zz, a. z12ata quoad

aliqua & ratione circumftantiarum C. a. adhuc

ltione

tfelig

durabant hi mores tempore S. Gregorii M. , z£ L,

3. dialog. refert , fublati propter Prifcillianiftas ,

lm y

qui fe immifcebant domi communicantibus &c.

Petiojus

4dd. 3. s1.a. ad prob. d. a. Non invenitur quoad

COnVerfi

nomen C. a. quoad rem z. a. profeífio Berenga-

trànfieng

rii prima fuit poftea correcta propter modum lo-

eCles j

quendi , qui videbatur indicare corpus Chrifti

VC fenf

produci ex pane tanquam zzateria componente , cum

folum converfio fiat ex pane tanquam zermino à

V rimun

quo remanentibus tamen fpeciebus ,

Mnjst v

quibus panis

definit fubeffe; an attem fzb/laztia

pauzs deftrua-

oj

tUr ,

li ht Q

$ )ot€ 5

IIj

mediato ;

tur , vel alio transferatur, an corpus Cbrg']?z' fit

o à qu

prafens per adductionem Scoziflarum , vel veram

xtoinus d

rteproductionem Tomiflarum , vel replicationem

erfong t

terminitrd

cum alio exiftendi modo , an zodo smortzo quafs

exiftat, ut propter compenetrationem nullas eli-

oretiam d

ciat operationes ab organis dependentes , vel jux-

otpus gt

ta Cienfuegos in extenfionibus minimis , funt fpe-

i fu.

culationes parvi ufus. 44 zext. Cbryfofl. ait Hat«

o Ti

duin. librum effe apocryphum, vel explicatur re-

mi Es

late ad fpecies, ut fupra.

Ad 3. n. a. Regule de

; imelts

denominationibus ex Dialectica hz funt : r. Tunc

"330

poteft aliquid fimpliciter dici de altero , quando

fit, k

unum eft ex natura, vel communi modo agendi

n ( M, Blil

eontiuems, alterum. conteutum , e. g. oftendens do-

N

lium ait: hoc eft vinum.

2. Quando unum fua

vili vt

apparentia videtur habere fpecialem apperzizentian

717

naturalem ad. alteyum , e. g. monftrans ferrum igni-

6 u h

tum ait: hic eft ignis.

3. Quando in re difpara-

p;æceptum

ta /renificatum per effedius. feufibiles fe fpecialiter

qum , i

prodit, e. g. afpiciens columbam in Baptifmo Chri-

lis, J

fti dicit: hic eft Spiritus S. Jam de panis fubftan-

Jutam c0t

tia in Euchariftia nulla ex his verificatur regula :

&ddie t

h

certe Chriftus panem accepit ut terminum à quo,

r p

non ut continens ; ad $. 7z. a. dicimus in hac pro-

]

pofitione practica, qua eft fimul ezuztiativa ea3

ia

( , 0

effecfiva fui predicati, contineri in fubjecto hoc

ri MMW :

fuum pradicatum in confufo fc. comzeztzun ab bis

rifcillianïlm'

Jpeciebis : productio fola Pauli loco Petri non eft

cantibis

converfio ,

uia deefít comumnue tertium à Petro

tranfiens in Paulum , quale in Euchariftia funt

enitur !

j bete

fpecies panis ; neque forma confecrationis habet

hunc fenfüm : Pazis fit corpus Cbrifli , quando-

modun

(

uidem hzc 19?. converfionem fignificatet, dein-

à

e primum confecutive prefentiam ; forma vero

enuntiat vice verfa obje&um fuum. cezeram 1. ad

" j

nevitatem vocis :

'Tranfubftantiatio , Sacramentum

gwb

on &c.

bene dixit Aug.

yi; dcl*

ex operg operato , homoufi

p4

mnelius

tf

116

.Q)O)ïä

1

suelius eft , ut nos veprebendant Grammatici , quam

i fpca'ef ^

uinou inteligaut populi , in Pfal. 138,

2. Ufus

tots ()

feu fumptio Euchariftiz non eft Sacramentum , fed

hii 6

applicatio, feu comditio, ut Sacramentum opere.

gtit e

tur gratiam.

3. Sacramentum Ífuüb una fpecie eft

m ne

integrum Sacramentum zz£egritate rei fignificata ,

ettt [y

& effectus, quia totum Chriftum continet , licét

t

non fit zzzegritate figgi , & fignificatione explici-

etlanat

lii a

tg convivii peïfe&i. de quo fit .

h.

(hiti f

Yi [

tifiljó.

. Q. 1;. Dogmatico -Spe(:ulativat

litis vjf

& aling

— ddn Euchdrzl/fz'a nece[[aria | fib. utragi

?e

: efgo

fpecie ?

tendit j

tum el

71.

--

JNP*. Vria maxime tempora diftinguenda funt.

lum &i

1. Quo Graci nonnulli docebant, omni-

puti q

bUS

etiam parvulis neceífariam effe Euchariftiam

U ho d

neceífitate medii, & à Chrifto omnibus fub ja-

QUj , A

&tura falutis preceptam fub utraque fpecie ; qui

t o

erroc. per Petrum Dwrefden[em ,

& Jacobellum

'fï ut*ram(

AMifnuenfem: Sec. 14. ad Bohemos propagatus , &

Iteod.

Sac, rg. à Joazue Hu[; maxime, & Hieromymo

dcageri

Pragenf. propugnatus eft, ( 2. Sub Gelafio & Leo-

Queim d

ne Aanuicbai abftinebant à fpecie vini Szc. s.

&Q60 pa

quod à Diabolo procreatum , & fel draconis di-

vd f;'jngl

cebant. (3. Varios complectitur ritus tum prima

Quens,

tum z;oderme atatis, qua nunc permif[m:, nunc

fnajy,

propter hzrefes precepzus , nunc

Jublatus ufus calicis.

proptc-:rþ aþuflfs

trria ts

* Vjpri

.I' li i

d9

Dico r. Euchariflia ik mzio:-ze;,.-S*aJ;';'amenti 42072

debet mece[Jario Jumi fub utraque [pecie jure Di-

M

vizo. Rat. In fumptione nec probat razio, nec

WQS ;

UT

fides, nec prais Ecclefim neceflitatem utriufque

Ípeciei :

Q

117

& »oc€

fpeciei;"ï: p.a. x. Quando habetur fub una fpecié

, quui

2. Uüh

totus Cbri/

]us , tota fzguificatio Sacramenti , mortis

um , i

Chrifti & nutrit

ionis fpiritualis , & totus effecfus

non datur

um optt

gratie ex integra caufa promanans,

*

*

fpeci d

ratio neceffitatis ;utriufque fpeciei

atqui &c.

certe fpecies tanquam fignum externum folu

m

jpnifcate,

net, licit

caufant gratiam propzer venz, quam continent , &

ne explic

exhilaratio fpiritualis pér fpecies vini declarata, eft

quam fanguis

folum exprejfor figzificatio gratie ,

.

D

tantiam ope«

Chrifti fub fpeci

e paniS per concomi

ysgugaa m

raturl P. -a. $ 2.

Hac verba Jo. 6. Nifi manduca-

1101 babe-

veritis cavuem &2 biberitis Janguinem ,

bitis vitam &c. non probant neceífitatem hanc ,

1ativa

& aliud mandatum Chrifti non habetur in Scriptu-

utnpl

ra: ergo. p. a. Chriftus in hoc textu tantum in-

tendit fzmptionem, fimpliciter Euchatiftig , in quane

tum eít medium confervandi gratiam : ergo 1o-

lum exigit Euchariftiam quoad fubítantiam cor-

ootn in

poris & fanguinis fuüi, modus autem quoad fpe-

g, U

Egchoti

cies non determinate przcipitur , unde Trid. S. 21.

cam. 1. ZAuatbema ,. qui dixerit , ex . Dei pracepto

il [ j

vel nece[frtate falutis omues fingulofqu

e Chrifli fide-

;

les utramque Jpeciem fumere. debeve.

Imo Chriftus

v

Juwheüm

ipfe eod. C. v. 52.

de folo pane ait ; Si quis mate

0 agams )

ducavevit ex boc paue , vivet im eterumum : panis,

aM

uem dabo, cavro ia efl pro sundi vita. ut

&j & 19

adeo particula &2 idem dicat ac : ve/, vel panem

iní 986*

jraconi V

vel fanguinem , quod in Scriptura non eft infre-

quens, e.g. maledictus , qui z0:: bomorat patrem

qum f!^

2 matrem. p. a. 3. Praxis Ecclefie eft fepe co

.

u

lilfw ]

j

traria tefte Conc. Matifconenfi, Toletano rx. &

S. Cypriano de /apfis, S. Maximo circa an. 650.

)Pü'f!( 1

(1. Infamtibus olim dabatur fpecies vini , quo

I9)

infillabatut etiam 4gris non potentibus deglutire

j

fpecies panis.

(2. Sole fpecies panis dabantur

p

j j

pueris validioribus , abflemiss ,

qui naufeabant vi-

T

hariítia

m deportaþant

; uttii

fur

num, & Laz'cis, qui . Euc

3

omum ,

1þeciai

YIr8

8 o

domum , ubi panis confecrati partes mulieribus

Gitnes f

dabantur in pura linteamina , viris in volam dex-

Quriltus

tram , cui fubmittebant finiítram.

(3. Tempore

-

lt g

Gelafii propzey Mamicbeos precipiebatur utraque

preegit

fpecies, qui fe immifcebant in Synaxes Catholi-

1lit, f

corum fub fola fpecie panis inftitutas; tempore

Ts

tridon

veto Haffitarum fub fola fpecie panis &c. etíi

W R

Conc. Báfileenfe 1437. Bobemis

e3 Mova«vis calif

cis üfum denuo indulferit.

Imo Graeci Szc. 4.

lm f

Linionis

fere fola prefaudlificata fume

bant exceptis Domi-

Óinem |

nicis &c. in 4oma, id eft panes jam ptius con-

Atbitrari

fecratos, ficut apud nos Sacerdos die Parafceves :

dudit Ch

Chriflu ipfein Emaus dedit, & primi Chrifliani

fet, Sig

accepere tantum in fractione panem.

fl ex

4

fumunt

73

Dices r. Chrifla inflituit Euchariftiam fl;b

W g

utraque fpecie : ergo fumenda füb utraque. 5. C.

L ET

ex triplici ratione : sazdato : hoc facite in meam

commemorationem.

exemplo :

ftatim diftribuit

CUhque

Verbis a

Apoftolis fub utraque. /rgzificatioze. ut mors Chri-

fti fignificetur, ubi feparatus fuit fanguis à corpo-

Wpus Ü |

U prel

fe. (2. Speciatim Commumio requirit utramque

fpeciem. p. a. Communio eft inftituta fub forma

LOI

conmvioii; hoc autem exigit etiam fumptionem po-

W

Batia .

tus, & effectus ejus eft non tantum extinguere

Ws effe

famem , fed etiam fizim. . ( 3. Euchariftia füb utra-

N

ne hoc au

que cozfert majorem gratiam : hinc initio Ecclefia ,.

gratiom

gmento privarentur fideles , fuit admi-

niftrata fu

b utraque ,

dabatur panis intinctus vino

Unde ][

confecrato , & Cleme

ceffit die coronationis

ns Vl. Regi Gallie hoc con-

cum addito: ad zuajus gra«

m?tl fþ[l

lie augmentum,

hoc teftantur Gregorius Naz. de

für, Íio

Sta. Gorgonia ,

Ambrofius de

bofir (

S. Satyro, Chryfofto-

mus ad Innocentium

» quod 2cem fpeciem accepe-

Clem. y

zint.

(4. Perba

Scripture indicant neceffitatem

Wtte oy

vini confecrati : Bibzze ex

€0 01465 , quod expreffe

|

tttes.

foli ! fpeöieiï vfini conven

it, & directum eft ad

|

0 p

*

N

Dtg "

N

omnes

&

$

4

AF

X!

ri9

o5

aulteribo

cmnes fideles, (icut : zmanzducate &c.. & Lz?c. 22.

olam der

Chriftus ficut, fumptionem calicis precepit , /rm-

Tempot

litey &2 calicem propofuit bibendum ; fimulque

t um

precepit Apoftolis , ut adminiftrarent Euchariftiam

s Cachl

aliis, (icut iisdem eam ipfe adminiftravit , & per

traditionem ad pofteros hunc modum propaga.

; temp

s & d

rent. R. ad x. d. a. Inftituit fub utraque in ra-

anyis calie

tione facrifiii C. a. in ratione Sacramenti & Com-

«t RC

munionis z. a. manudatmm Chrifti pertinet ad ra-

spis Doni

tionem facri&cii neceffario, & ad Communionem

Exemplum

, privs

arbitrarie pro Ecclefie difpofitione.

rv

dedit Chriftus ut facrificans , & fumens integrali-

ter. Sigmificatio mortis pet folum corpus habetur

"z

,

fcil. exfangue vi verborum :

ergo fideles non

fumunt integrum Sacramentum iutegritaze fignt

vrifiar

zr. C. integritate vez , 62 effedius s. C. d z.

tque. )v

5. a. ad prob. d. a. Requiritur potus quomodo-

citein met

cunque etiam per comcomuütantiam prefens zr. a.

; dilibi

verbis explicitis appofitus s& a. dixi Zr. a. quia

corpus Chrifti e, g. in triduo mortis Chrifti fo-

k mors (

i à p

lum przfens fub fpecie panis, poteft famem: &9

it otradut

fitim fatiare ,

qui fpiritualiter accepte funt una

anima affectio.

Ad 3. m. a. Ubi eft zoza caufa

; h fom

mydoner ^

gratie, & tota ratio Sacramenti, ibi confertur to-

tus effe&us : S. àmbrofius & Bafilius folam ho-

n eyingu

yifia fb

ftiam S. acceperunt in morte, rati , ibi omnem

gratiam dari, ubi fumunt ipfum authorem gratie ;

d

5 füit ad.ml'

unde ipfum Bafileenfe S..3o. ait : Laudabilis ef

coxuetudo comuumicandi laicum populum ub

inindus

zza jpecie , nempe ut vatiis irreverentiis caveas

ul

tur, ficque, ubi fingularis eft devotio vel ratio,

jd if*

poflit (ub. utraque aliquibus. concedi :

dictum

yrnus M

»

Clem. VI. 4ifl. ad

ajus augmextanm gratie ex

05 Cj

opere operantis C. a. ex operato z a. quamquam

peceft

rationes ejufmodi refcriptis adjici folitz fxpe fiett

obvig & qualefcunque. — 4íd 4. d. a. Vetba Scri-

]

yod eitf |

ini, traditionem &e.

(um

ei ^

ptur/æ exigunt fpeciem .v

Corne.

omüf!

4

120

m .52o0't'm

confetvandam in Ecclefia pro Sacerdotibus C. a.

a &

etiam dandam L

aicis zz a. ibi reprefgntabant Apo-

qu nyti

ftoli Ecclefiam

folum hierarchicam ; deinde vox:

fity nyd

Jrimiliter retulit Chriftus ad snodzm fc. accepit fi.

dotoni p

militer , benedixit calicem &c. non ad preceptum ,

N 1

& hoc generale pro omnibus. ergo bene Pius V.

pitatru

fuftulit ufum calicis ,

quem Pius IV. 1564. inftan-

te Ferdinando Imp. &

Qu at

Rege Gall. & Trid, Concilio

-

hh g

rem Papz relin

d predic

*ely q. 6. a, 2.

quente Bohemis conceffit, V. Tomr-

jm db i

r

Dico 2. wUtkmg

Fofertu

ad. facrificium: Mi

^ Jpecies defadfo eft ueceffavia

Ra d

e, quod proim efl veruim veale

b Chril

N. L. Jacvificium.

?. Cujur e[fentia. probabilius

RUPT

confifiit im jola confe

cratione. pro hac Conclufione

Afrolis

Taioxerm

ANota x. In V. T. ratioze materia Füerunt'neä

Jicobi,

facrificiorum fpecies , vidine, ubi animalia ma-

QUàr ap

Cabantur; zmmolatio, ubi panes vel fru&us of.

tibs felj

ferebantur , fimul tamen vel in frufta diíTecaban-

Chriflan

ubi liquor effundebatur.

tur, veligne totrebantur , fal nrebatur ; /ibaszez ,

H prinj

2, Tres pariter vazzoze

d : Q

finis, icil bolocaufi

um ad folum honorem Dei,

dürer

acrificium -pro peccato ad obtinendam veniam ,

Wcrifcin

Poflia pacifica pro beneficiis vel jam acceptis gra-

tias agendo

tte, d

, vel accipiendis fupplicando. Jam

Minijh'a

vero his facrificiis fubftitui debet

facrificium N. L.

quando

quidem nulla unquam Religio inventa

lat

eft, qua caruerit facrificio ceu

Ttonj,

a u.

primagio Religionis

facnäg,,

P. jam 1. pars C. Cui competit zatzra facri-

cii in communi , /auppletio facrificiorum V. L.

Aftote |

At f l

prafguratio N. L. & praxis feu. traditio conftans ,

ls f

ebet dici . verum ac. reale facrificium N. L. fed

MT

hac competunt facrificio Miffze

* etgo. p. z. quoad

;(

. Natura factificii continet

vicdlimam, que eft

fltpan

L

D«

corpus

121

$5205

us C &

corpus & fanguis Chrifti , maäïa.t:;onem vidimz ,

ibent Ap.

que myftice fit per duas formas , per quas fepa-

inde vor,

ratur myftice fanguis à corpore , & fizem fupremi

dominii proteftationem. f. sz. qztoad 2. Sacrificium

. p

prenptun,

Miffz.ut Jatreuticum fupplet holocauftum , ut pro»

bene Pins Y

gitiatorium facrifictum pro peccato, ut Eucharifii-

s infan

cum feu gratiarum actorium & ut Zmpetrazorizum

id, Conolio

hoftiam pacificam. p. zr. quoad 3. Hoc facrificium

eft predi&um à Malacbia c. y.. Mamus nom [ujci-

aA Touf-

piam d

e mazzu veflra — im omuei loco facrificatuy

€2 offertur womini meo oblatio munda.

eft prafi-

EL

guratum 4 Melcbifedecb offerente panem & vinum ,

vt at

& Chriftus Pfíal. 1o9. & Heb. s. dicitur Sacerdos

fecundum . ordimem Melcbifedecb. — Eft mandatum

! Obdblhld

Conchlont

Apoflolis, Luc. 22. Hoc facite im meam commemo-

valionem. p. 1. quoad 4. memb. Liturgie 4. SS.

Jacobi, Clementis, Bafilii & Chryfoftomi neuti-

füerunt t

qnimalia o

quam apocryp

hx probant ( contra, quam Minu-

tius Felix z dialog. a

d Gemtiles falío aferuit )

fru&us 0

dilfecabtt

Chriftianos Templa, aras & facrificia babuiffe,

fed primis temporibus in occulto. S. Jacobus ad

" Jihaniet,

Egeam : Quotidie Deo immolo — agnun in Altavi :

iterratint

orem D

S. Laurentius ad Xiftum ; Nezguam fine iminifivo

facrificium offerre. confueveras. "Yaceo miracula hac

ym venia

de re, & quod ZAdf. 13. Apoftoli dicantur Domino

acceptis J*

siniflraffe , hoc eft , ut Bellarminus ex voce Greca

gando. É

probat, celebraffe,

ficium V

monia.

"atque multa SS RE ;e&i-

j ii

j Kdigi

P. », pars C. In. illa parte. confiftit e(fentia

s*

ubi offertur oiima Divina cum :2a-

facrificii ,

&latioue myftica ad fizern. fupremi cultus Divini :

"m

hoc fit in confecratione fola. p.;». ln confecra.

Qrum. "

h

tione fit traz[nbflantiatio panis in verum corpus

, contant

Chriti, cum Zz ob/atione priore folum adhuc ad-

ALE

u

fit panis : hic fit myftica feparazio fangninis à cor-

j ii (

j

cipali

s offerens o&feïz

,qu'

j

poreï * hic Chriftus ut. prin

$

ieé

o

122

E »oocSH

fe D. Patri , & Sacerdos feu. minifteri

alis per inten.

predidu

tionem virtualem faltem idem facit &

C. cette Cont.

tiin d

N

anunio habet rationem convivii , velique preces

1tt d o

funt accidentales czremoniz , quz fucceílive ab

ns, del

Ecclefia funt introducta.

2. Hxc pars habet ma.

V C8

ximam analogiam czj bolocauflo ceu primaria fpecie

bt lo

facrificiorum V. T. ubi tota victima fuit igne con-

154X

fumpta , quin pars Sacerdoti aut prefentibus com-

C0000) j

municata fit; ergo poteft intelligi facrificium (ine

plns C.

fumptione; certe c. ve/a£um. de cozfecr.. difl. 2,

li ndb

€mz. 1ir, Conc. Toletanum Z/icite jolum indicat

f m

facrificaffe illos, Sacerdotes

. qui fzpe in die cele.

ht T.

brabant ,

folum in ultimo facro communicabant.

*l delenc

fh, aC 1j

26.

Dices ( 1. Sacrificium Miffie non eft Jinplici-

quibus m

Zer facrificium. p. a. Chriftus femel folummodo

—

( bona

confecit facrificium , fc. in cruce , ita Paulus qua-

Yi tant

ter ad Heb. c. g. & 10.. femel oblatus eft : Jemel in-

tUt non

£roioi im [ancia &c. ^ ( 2. Chriftus ritus externos

fitnitnd

facríficiorum fuftulit in N. T.

Adorabunt in [piritu

22 (

£2 verizate : Jo. 4. Requirit facrificium laudis , &

(it] oj

labiorum &c. Pfal, 49.

(3. Nihil probat figura

T p

-Melcbifedecb : quia hic no

n facrificavit, fed folum

Tif

panem dedit Ábrahz; imo Chriftus illi compara-

Ál w

tur fub alia ratione , quod fuerit Rex (ine nomí-

& feri

nato Patre &c.

( 4. Si Chriftus feciíTet facrificium

Vxödma w

in cona , debuiffet id indicatum effe in Pifloria

Ndchit

Evangelica: fed non eft, cum folum indicetur fa.

Ts btgy

crificium futurum in cruce: corpas, quod pro vo-

Ctifcare

bis tradetur , [anguis , qui effundetur ; imo telte

Dines n

Pallavicino L. 16. c. 2. multi ex Theologis in Trid.

hoc negabant.

Q cum

(5. Non eft verum . facrificium.

tuli hi

p. a. Eft mera memoria facrificii cruenti : oc.

facite im commemorationem,

( 6. In ccena facta

Vrtebarn

PV engi

eft u/tina voluztas N. T. confectio autem tefta-

Wi

menti non eít facrificium

fed nuda expreífio

t

difpoütionis. (7. Non eft fac

riicium à Malachia

f W

pr&di-

S

& )oc i

123

&c. fiat. zbz

predictum , cum non in omni loco

b pet ii

ificium crucis , jan

Certe C

enim fadia. eft. vemiffro pex facr

9203

oblatio pro peccato.

(

$. Si fuifet facrifi-

iqua w

cans, deberet C

hriftus comparari Aarozi, & Le-

üccetied

rs haberm

vitis,

certe ne qu

idem in paífione fua facrifica-

bat, fiquidem folum paffas eft à lictoribus. R. ad

imarta o

foit igne a

1. 4, & ad prob. d. a. Semel oblatus eft oblatione

entibus Q

cruenta in cruce ad offerendum pretium redem-

crifcium (

ptionis C. a. incruenta ad applicandum itllud pre-

tium nobis z. «. neque hzxc oblatio obeft cruen-

nfecr. dil. 1

tz, cum ipfe Chriftus per hanc honoretur & ho-

jiut ii

noret D. Patrem , nobis.fiat victima propitiatiomis

xmaw

ad delendam poenam temporalem ex opere opera»

yonicabit

to, ac zmpetvationis ad obtinendas gratias actuales,

quibus mediantibus agatur peenitentia, & obtinen-

T2

da bona temporalia; ut adeo pro vemffoue cuipe

el folum

Rat, Quia pecca-

vim tantum mediate conferat.

jta Pa

tum non remittitur 6ine retractatione: fic falvatur

TU

fimilitudo facrificii crucis N. T. & ita docet Trid.

ritus exter

$. 22. c. c. & can. 3. ubi arath. dicitur afferentt ,

ho ia r

j li s

quod mom profit boc facvificium vivis € defumdlis

pro peccatis , peenis , fotis[aclionibus &2 aliis neces-

robar fgut

Jitatibus.

Ad 2. s. a. Solum excludit ritus ex-

CL

ternos nude fine interno fpiritu exercitos : ovaio

T

eít facrificium late & improprie tale, cum nulla

x fie 1

victima vel materialis hoftia offeratur, d 3. 7z. a.

ifet bt

Melchifedech Gez. r4. & Chriftus huic compara-

Mfe in Ij

tus predicatur z Sacerdos , cujus effentiale eft fa«

m indice

)

crificare ; neque folummodo Melchifedech dedit

í 4nod [

panes pugnatoribus Abrahz, ut qui prius jàm re-

n s 1

g

fedi cum predis & decimis advenerant, fed ob-

Jogis i 1

tulit Pofiam pacificam , ubi pars in Dei honorem

torrebatur, pars Sacerdoti , pars cedebat offerenti

j Jl

ruentt «

Ü

pro gratiatum actione.

Ad &. d. a. Nihil c/are

3 cuni

indicatur ibi verbis C. a. re & fenfu Ecclefiz z. a.

, autem "

commemorationem facrificii prcepit Apoftolis , in

; ex

effun-

a

textu originali dicitur.: quod tradituy , qui

177:

D pf j

124.

21 N-

ditur : comparatur propter hunc actum cum Mel-

Biigt ar

chifedecb qua Sacerdote , prediciio Malachiz huic

nen fjbl

foli actui convenit &c. deinde lis Doctorum Trid.

Dyficam,

non fuit, an fuerit facrificium , fed an dicéndum

fatim (f

etiam propitiatorium propter facrificium crucis

pl

fecutum.

4d s. 2, a. ad prob. d. a. Eft memo-

Sdten t

ria nuda z. a, realis & fpecialis C. a, poteft faci

Tnitgt imr

enemoria feri vel fola narratione, vel exhibitio-

puludjo

ne per alias perfonas , vel exhibitione ab ipfa

D

períona reprefentata , quz factum patravit. d 6.

C. a. ?. C. Quia poteft coniungi Teftamento fa-

Ti

cri&cium tanquam compatibile, 4d *. z. a. Suc

ltlnur G

ceflive fit in omni loco; certe facrificium à Ma«

W. le

lachia predictum non convenit facrificio crucis ,

ttbit qua

quia in uno tantum loco, & inter Judzos adhuc

tem fufbul

peradum, nec a/i5 facrificiis bonorum operum,

It Pacerd

quia bec non à folis Sacerdotibus fiunt, non funt

fubflituta V. T.

—

Onüm d

non funt fimpliciter facrifcia

M

sninba, fed . cum addito /Jazdis &c.

Ad 8. . a.

eürren:

Quia Aaronis facrificia non fuerunt prafigurativa

ftt (

facrificii incruenti, qui folum quandoque panes

um Yi

& oleum acce[forie inftar condimenti addidit fuis

Mi D.

facrificiis , & facrificia L. fcript& averfatus apud

Wif g

JMalachiam repulit.

Fint) Qu

*

R, (

47

Dices comtra 2. pavt. ( x. ObDlatio eft ;;rim'a-

(it tee ]

rium in facrificio : ergo offertorium eft effentiale.

erinjos

(2. Debet offerri panis & vinum juxta finram

£. ) ftri

Melchifedech. — ( 3. Sacrificium "pro fuo comple-

ama in]

mento exigit Conmunmumionuem , ubi fit confumptio

J 2, ii

fpecierum.

(4. Poffet fieri. facrificium fzib. una

Jpecie: ergo in quavis Communione.

faltem [

( s. In die

Ti

Para[ceves fit verum facrificium MifTe, licet ibi

non fiat confecratio.

R. ad t, d. a. Oblatio me-

! t Aiiy

* n

ra 4. a. conjuncta cum deflrucliosze feu mactatio-

T t t

ne C.a. d . d. a. Panis quoad fubftantiam.z, a.

quoad naturalem ejus fpeciem C, a, — d 3. d. a.

Ommuüf()n,

Exigit

o

1v5

E

n curm

Exigit cozfznptioiem fpecierum s. a. confümptio-

dachia b

nem fübitantiz fub fpeciebus contente, & hanc

torum Ti

myfticam, cum fit facrificium incruentum , figu-

n dicinit

rativum cruenti C. a. Communio indicat potius

oom i

fepuituram &, habet rationem convivii. 44 4.

Saltem utraque fpecies füb gravi precepto c/arius

a, Bf m

; poet f

indicat immolationem myfticam. 4d s. s. a. Eft

i exhibit

prefauclificattm ,| & complementum priduani fa-

ctificii.

me 2b ii

i. 4

Praxis circa Eäcbärz]äiam hec eft. ( 1. Olim

78«

efamento ?

IT

legebazt Sacerdotes Millam in die, quoties vole-

bánt.

Leo lll tefte Daronio ad az. 940. cele-

ficum i

ifcin at

brabat quandoque fepties eodem die. Hunc mo-

rem fuftulit Alexander Il. an. 1073.

( 2. Novel-

fujgr i

lis Sacerdotibus Sac. 1o. dabatur grandis hoftia

rüm op:

g, n

domum deportanda, à qua fumebant quotidie pat-

ticulam per 40. dies ,

donec r.

facrificium

jter f

J n

celebrarent , ut tempore $. Fulberti Ep. de Cbar-

ires.

(3. Primis Seculis in. quavis urbe zezica

Pfg)/;güïtltiï

tantum Miffa eodem die celebrata eft tefte 7'5o-

vdogue pu&

ma[fio P. 1. L. 2. c. 2. ( imo Grzci etiamnum

jaiidi

unum publicum facrificium in una Ecclefia cele-

veus 2

brant) fub qua communicabat populus fub utraque

fpecie.

(4. Olim comnaszicabast fideles quoti-

die tefte Hzerozysmo ep. ;o. & quidem jejuni, ut

ao d

yit

Tevtulianus ad ux. Catb. Etbuico sptam L. 2.

U el't [ entïa

l

4j

€. 3. fcribit; deinde debebant communicare £er ?s

j f

i

anuo, in Nativ, Chrifti, Pafch, & Pent. cas. 16.

]

difl. 2. de coz[ecr. denique preceptum , ut femel

fit n

faltem in Pafch. fuüb pcena ferenda fententice pri«

