tutó pugaare poffünt, committentes f& defenfioni Prin-

od

cipis, quia nec fieri poteft, necexpedit, ut ratio negotio-

(e

rum publicorum omnibus:de plebe reddatur , nec per-

hil

fcété obediens difputat, fed paret. «i4. B, Ofrand, in H.

Grot.p. 1285.1287. Lamb, Veltbufium, diffevt. d Princip. jufli & de-

e

j

l

eori & -Amef. E. P«E3Z.

. Augufítinus , contr. Fauft. Man. lib. XXII. c. 7;. Ne Z/ud

lb

quidem(bellum;)4uo4 bumaná cupiditate geriturymon [nnm

zucorruptibiliDeo, fed nec f anct is ejus obeffe aliquid poteff,qui-

f

bus potius ad exercendampatientiam ef» ad bumd'iandam anpi-

mamferendamque pater aagn dif iplimametiam prodeffe inve-

mitur efc. cum ergo vir juflus, fe fortà fub regey bomine etiam

faerilega militetyrecfe po[[st illojyubemte bellare civicepacis or-

dinem [ervans,cui quod yubetur, vel mon effe comtra Dei pra-

eeptum cer um effy velutrum[tcertum nom efl ità ut forzaffe

2

4242

T

83 C0 ogale

[.d

asl X tiitagen.

veum vegem fatiat iniquitas imperandi, inmocentem autem

ceam.

militem ofteudat iniquitas [ervoiendi. T-VI. f-m.433.

àMa

$.Luther. d. Militibus, queftionem : An in ftatufa-

tsl

lotis verfentur? ita decidit: Iz dubiopreferendum eff cer-

nitus

tum mdndatum divinum de parenda, incerte quaflioni de

at

objecto licita velilticitod eftin foro confcientix preferen-

dum eft liquidum illiquido. Cum Luthero faciunt Ger-

hard. L. de Magiftr. P. $.399. f. m. 689. Hülfemann.

Breviar. C. X X. 6. XIV.p. m. 689. B. Ofiand.in H. Grot.

poü

p.1285. vid. tamen & Bald. CC. p. 881.

I

9. Idem vult Pufend.d. J.N.lib.VIII. c.x. $; qwis pofzt4 li-

3147 ]

cet juflitia belli, dubitet mum fatius fs injuriam veipl. illa

zAm negligere aut condonare, quam bello exequi 5 i5 [ciat nul-

nf

lo modo videri Tufficere hane cam[arn, quare civis poffet impe-

río civili obfequium denegare, ejusque rigoremin fe irritares

qui

fn.

quiajudicat, ab eo adverus alterum non ob[ervvari virtutem

aliquamycui vis imperfect.e duntaxat obligationis ineft. Adeo-

que tut iffmum fuerit.fretvis bic fEmpliciter pareat fummum-

[(4/77

que imperantem (uper uffitiá belli Deo rationemreddere per-

mittat.p. m. Yo89. Nec aliter fentiuntin H.Grot. Ziegler.

ïn SI

P. $15.ac Illuftr. Kulpifius, p. 123.

4

1O. Ne vero

h3

didum Rom. XIV.23. .9wicg

uid fine fide

R

fít; peccatum eff, hic objicias, fciendum , quód fides nul-

Di&a-

D

libi di&amen conícienuz notet, E. nec h.loco.

men conícientiz & omnibus infidelibus eft commune,

ex quoetiam peccata procedunt. Fidesecontra h.l. lau-

dacür , ex quà nullum peccatum, quà qui caret conde-

àni

mnatus eft, v. 23. que eft z9upoQoe/a , vers. 5. quam habet

non nifi frater, vers. 23. DEO ob id gratus , vers. 18.

$

[in

Adeoque fides falvifica in Jefum Chriftum mortuum &

4l

refufcitatam, vers. 9. inquo unicé cognofcimus , qux

ü

Ut ta-

m-ux-lcia,vpræcic—ptþa;,— Dcoquc grata, nec ne; v. L4»

ccam

IT

d dl

dÉ Cs Hs

Afty

ceam,quod loquatut Apoftolus non precisé de actiónum.

tf-

à Magiftratu preceptarum five executione five omiílio-

J ar.

ne, fed principaliter de actionibus indifferentibus divi-

inti d

nitus mec precoeptis nec interdi&tis , e. gr. comcftione

carnis; oleris, &c.

feren

THBAMIS. EX

t Ger-

Tann,

(irot.

Gaufz Belli juftz przter jam ta&tas,

potfunt effe plures, nempe

jtáli-

I, Salus fübditorum. Jof. X. 6.7.8..— vi4. H. Groi. d.

l. ii

jur. B. & P, lib. H.c. 25. $. . p.m. 618.

( iil-

2. Liberatio propinquorum, Gen. XIV. 14.

-Qu£

z0n Vepellit iujurtam à focio , ff poteft , tam eff im v

210 ,

impe-

f/Afly

quam ille qui facit ; inquit Ambrofius 1. 1.

offie, c. 6. 7.1.

AUR

fmcin

Attt-

3. Accepta contumelia. 2. Sam. X. 7. & (eq.

Til

. lllata noxa, Num. XXV.17. XXXL3. « L.L.

Chema. Part. L. d. vinditlà publica, f.m. u2.c* féq.

titr-

gler

2. Sam. IIT. 1.

. Violenta reialienz detentio. r.Sam. X X.X.. 16. I

6. Pertinax rerum que neceffarie funt gentiumque

ijit

jure debentur, negatio, . gr. tranfitüs. Ex. XVII. $. 5.

; nul

Deut. XXV.19. Num. XXI. 23. 24. Judic. XI. 21.

)ida-

7: Rebellio: 2.Sam. XVIIL 1. X X.21.22.

unt,

8. Tributariorum defeio. 2. Reg. III.5. 6. t9. Jer.

lat

XXXIX. $. ad quem locum B. Hülíemann fequencia

nde-

abet

annotavit: Tjpum equilpmi judicis geffft Nebucaduez.ar ,

s Ig.

quod Zedekiam in prefentilfEmo rebellionm flagitio deprehen-

fum judicialiter tamen comvincere l- copdemnare vvoluit ,

m&

«d imitationem [upremi illius judicis , qui quauquam na-

quv

t

vilfet , Protoplaffos moftras lapfos fuilfe , primum tamen ci-

vt

Ceanl

Tévit illos ; Adam uli es ? Gen. I 9. Deinde inquifr

quis

*

.;Q»zs;s(,zz)sæ«»

-

quis indicavit tibi ?. v

eys. 11. 3. €omvicit per proþriam

confiffonem , u. 12. denique condemnácvit , vers. 1. feqq.

Commeut, p. 788.

THESIS X.

Econtrario illa potiffimumarma funt

maxime iniqua, quz

I Temeré arripiuntur ac fine juftà cauää, P( XXXV.

7. CXIX.161. tantum ex cupidine przdz. 2.Par. X X XII.

I. vel gloriz 2. Reg. X. 17.31. Hof. I. 4.

Vel 2. Vertuntur contra Principem à meré fubditis.

Potcftatibus enim , etiam a/oAuie , qualis illo tempore

erat Nero,omnem fübjici apimam,& Paulus voluit, Rom.

LJ

.

Ppesxam o f Z À M. X ——

XIIL r. & Petrus r. Ep. ll. 18. Hinc & Tertullianus

Chrifliautus uullius eft boflis medum Imperatoris ; quem fci-

ens à Deo fuo conflitui neceffe eff, ut & ipfum diligat e* re-

vereatur c& beuoret & ([alvum velit cum toto Romano Im-

perio ; adScapul. £. m. 552. quibus illud Bellarmini re-

tundimus : Jvog licez Chriflianis tolerare Regem infidelem

vel bereticum , f£ ille conetur pertrahere fubditos ad fnam

hareffa vel iufrdelitatem.

Lib. F. d. Pontif.c. 7 f. m. $91.

Vel 3. in poenam civis adhibentur alieni, posna enim

exigitur ab inferiore , bellum inde ejusmodi punitivum

Dn. Buddeo merum eft figmentum, iz Seletlis p. 105. C&te-

rumBello David Amonitisnon tam inflixit paenam,quam

à fe ab&erfit contumeliam , 2. Sam. X. 7.. Benjaiitas

veró Ifraelitee plexerant armis, Judic. X X. 18.. fed ut fub-

jectos. Sienim aliqua fit Respublica XII. conftans par-

tibus , unam fe fübmittere reliquis procul dubio oporte-

bit, ut taceam mandatum Dcei peculiare accefliffe. »iz.

Ofraud. ia H. Gret.p. 605.

FINIS.

pe..

::

"n

If

U

[

d

(s

b

3 |

"

É

orina:

95

7

!3

||

7

f

i

RERUET i.

i

:

X

iuf,

M

ïl

j i

1

ä

ä

«sl

2

—

-

TE 61 d

L

d

»a

X

—

A

E

d

N a

—

a

TY

dUm

z

u

P

*

E

Wi

m

s

F.

$

"

i

d

N

^

&

*

v

ii

Es

R—

axdk

o

w

,

2

J

Pa 4

*

L:

N

P

P

T

x

F

E.

d

El

»

$&

E

T

k

e

,

P^

k

N

du

-

n

U

*

4

x

za

a

2

*

*

HMM

$

E.

x

3

5

»

L

r^d

3

a

L^

3

,

jo

a

"

v

ds

t

4

hr

)

i

v

Lj

w.

[

pR

"9

h

z

s

O

»

*

K

A

lhwmw.

d

T

w

d

us

.wu«

F.

E

—ww.u

Y

w

*

[

.

z

g

*

a.

...

D

X

&

P.

*

p

j

*

25

r

j

u

»

a

—

*

E

-

»

f

E

m

*

.

r

"

E

p

J?

"

E

E

A

d

-

d

d M

d

v

A

4

H

4

b.

38

s

T

A

^

V

[

)

k

Pi

od

i

) j

$

i

;

Ed

-

L.

[

L

Á

al

us

*

: d

p

"d

"

Ms

4

h

—

w

v

As

H

*à

-

"

ÓÉ

"

L

9

d

j

23

isemd

e

—

x

i

RE

-

EH

E

E

us

E

x

H

E

D

UE

i

n

dH

zdkn

u

EE

Y

-

——

"

E

AA

"i

ii

x

;

Z

Y

X

W

Ed

HEOLOGICARUM

9

DE

en

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

E^

i

L

; *

BE

Quas

z Otó

s

E*

-

PRZESIDE

e

TOPHORO PFAFFIO

1col D. & P- P. O.

el«

ommilitones propugnabtt

7t

Refpondens

DER. HARRSCH, Amlishaga Francus,

? l'heol. Stud. &Seremf btlp

4

WuLL

Sept. MDCCXIF.

3

TUBINGAE,

ris JosEzHI1 S16MUNDI

(,opy ight 4/1999 nyMaste r GmbH wwwyxymasie .com

-