refciverit, dubium veró eft, an jus po(itivum

per leges praícriptionum quoad forum inter-

K

num receflerit à jure naturali, atque aliqui te«

qam

nent oppofitum , & tamen Adverfarii ejusmo«

ln[X

di poflefforem non obligant ad reftitutionem

rei priori domino faciendam, ergo necobligare

poterunt ad reftitutienem fru&uum virtualiter

extantium, cafü quo probabiliüs eft, jus natu«

tale efíe relaxatum per leges pofitivas huma-

U

nas'

94

QUSTIO. i,

$. s.

Contl. 2.

lïl

j

nas,

Pro tertia inftantia addit aliquis: jure

j

naturali certum eft, quód nemo poffitinfamare

proximum füum , dubium veró eít, an pre-

pül

tum divinum de fervanda integritate con-

ü

felt

onis huic precepto derogare voluerit, ut

vi illius quis poffit cum infamía complicis con-

iT

fiteri peccatum fuum, quód aliter integré con-

r

fireri non potefít, üt ex eo patet, quód multi

ac graves DD. teneant oppofitum, & tamen

plerique ex Adverfariis, ütLuco, LAYMANN,

l

Lrssius dicunt, pznitentem non folüm poffe

bl

i

iled etiam obligari ad integram confeffionem

non obílante infamia complicis apud confeffa-

rium.

Q

AU

;7. Verüm & hanc refponfionem pluribus

if

tulti impugnant non tantüm ex Adverfariis,

VA ul

M|

fed etiam ex Patronis noflre fententiz. .Ac

primó quidem hoc modo: jus naturale inde-

pendenter à jure pofitivo eftcertum, ergo illud

e(t in poffeffione: ergo, ut expellatur à pofef-

fione, non fufBicit tantüm probabilitas aut pro-

babilioritas; atqui ad fummum lex pofitiva cor-

rigens jus naturale eft probabiliorj & non mo-

raliter Certa ; ergo jus naturale, etfi in con-

curfü legis pofitive non amplius maneat cer-

tum, manet tamen in poffeffione, & confe-

quenter fervandum, et(i etiam probabiliüs ad-

mittatur effe relaxatum à jure pofitivo.

Pros

batur & declaratur in poffeffore bon« fidei, fi

enim hic incipit dubitare, utrum res fit fua, vel

aliena, etfi habeat rationes probabiles imó

pro-

DE FARUCTUUAM PERCEPTIONE.

25

)

p

iabiliores, quód res fit aliena, " & nulló

l

i |

m* .Ó amplius fit certus de dominio , non ta-

an;

men tenetur relinquere dominium , nec ab hoc

]f

poteft deturbari etiam à judice, nifi moraliter

Ti

certum fit, rem effe alterius: ergó etiam in

$Q

noftro cafu lex naturalis , qua certó fuit in

(

offeffione , manet tamdiu ,

quamdiu non

f

(l

oftenditur lex pofitiva moraliter certa illud

M

ll

corrigens,

N

;8. 2dó. fic arguunt , fi data refponfio eft

bona, tunc ex certitudine debiti , legis &c.

nihil ampliàs poffet probari, quoties cífet du-

bium pofitivum de folutione ,' abrogatione ,

vel confuetudine contraria, fed hoc iterum eft

ij

contra communiorem & multos Adverfarios;

lJ

)

nam juxta ipfos, fi v. g. lex certó dabatur &

viguit femel , et(i dubium fit, utrum non fue-

I

N'Q WJE.

rit abrogata &c. ftandum eft pro lege.

t

q

VM

y9. Ad inftantias allatas refpondent, & ad

r

r

quidem imam: negando [fuppofitum, quód

unquam data fuerit lex certa obligans ad pec-

à

cata tantüm negativé vel pofitivé dubia, aut

ad peccatum quidem cemmiffum , . fed proba-

W

biliter aut probabiliüs jam in confeffione ex-

pofitum , iterum exponendum , nam talem le-

Ó

gem conformiter Tridentino unquam extitifTe

negant graves authores; ideoque negant prz-

ceptum confeffionis füb tanta obligatione im-

pofitum effe in poffeffione contra tale pecca-

tum.

Econtra certó dabatur lex naturalis ob-

ligans

96

OQULESTIO £. f. $. Coud. 2.

ligans ad frudtus virtualiter extantes refï

1

t

endos; & tantüm dubium eít, utrum ex p

a

fa&o non fuerit correcta per jus pofitivum hu«

[

manum , adeoque non effe paritatem.

60. Refpóndent alii 4dó. cum P. ANTOoN10O

MaAyR num. 608. fi verum fit , quód is, qui du-

bitat, an peccatum certó commiffum fuerit

confeffus, non teneatur illud amplius confi-

teri, id inde effe, quód in hoc cafu particulari

(aut etiam in pluribus aliis) aliunde conftet,

legislatorem effe contentum probabiliter po-

fita impletione precepti, ficut contentus eft

fimili obfervatione legis de recitando Breviario

ob nimiam aliàs dificultatem , & orituros infi«

nitos fcrupulos. Hoc autem extendi non poffe

ad quzvis precepta vel leges; aliàs univería-

""

liter (atisieret debito certo per folutionem du-

biam, quod eft falífum; neque deberet obfer«

vari lex certó lata, & dubié tantüm abrogata,

quod iterum non eft verum.

61, Alii denique cum P,HoiZMANN num.368;

re[pondent 3tió: invertendo inítantiam, ut pre«

mat ipfum in(tantem hóc modó: qui certó fcit,

fe peccáffe mortaliter , & dubitat (five pofi-

tivé fivé negativé ) an tale peccatum fit con-

feffus , tenetur illud adhuc confiteri juxta

communem 'Theologorum (cujus oppofitum

proinde non bené fupponitur , utpote quod

non niíi pauciífimi üt probabile fuftineri poffe

exiftimant) quia lex divina, ejusque obligatio

€

pE FRUCTUUAM PERCEPTIONE,

97

"

ü

eft in poffeffione , manétque certa, ficut erat

anté exortum dubium 5 'cüm obligatio certa

T.

antecedens non tollatur per dubium füperve«

niens: ergó eodem modó ratiocinandum in

cafu conclufioníis.

NTONIJ

quidu

füert

'65. Àdinftantiam alteram de praícriptione

refpondent hodiedum tum ex confenfu DD.

j coærï.

tum ex ipfis claris legibus certó conflare, pet

eam legitimé factam transferri dominíum , at-

l

il

E

que ideó meritó poffefforem deobligari à refti-

^

tutione rei priori dominofacienda: aliud au-

ACDLUS C

JBrerii

;:

tem effe in cafu noftro, patere tum ex diffen«

fü & contrarietate tot DD, tum ex oppofitios

WL

he legum relatarum ac referendarum.

2

63. Ad inftantiam 3tiam refpondent, prge«

JIICAK

q)

B

teptum naturale de non infamando proximo

folüm obligare ad non infamandum proxi«

VA

mum ex intentione, & absque legitima cau«

fa, feu dire

C

a

v ]

e

& formaliter, taliter autem

hon infamari complicem in cafu confeffionis;

W

RAT

eó quód revelans in confeffione peccatum

complicis, ex motivo fervandi integritatem

verti

confeffionis, non infamet complicem directé $

quia non intendit infamationem ipfius, fed

m d

confeflionis integritàtem : nec formaliterg

-mw

quià id non facit fine legitima & ftringenté

st

€aufa, qualis eft integritas confeffionis pro4

m

curanda.

64. Mihi, ut mentem meam circa hanc re«

Q

i

:ï!

fponfionemaperiam , allatzinftantiz per fübs

— Duaft. 1. De Frui; Pereegts

G

jectas

y

98

QUAESTIO I, $. $. Coud. 2.

&l

je&as refponfiones non penitus videntur e.

nervari, nam, quod primam & fecundam re-

j

fponfionem attinet , easdem etiam in noftra

W

fententia applicari poffe patebit ex fequenti-

j

bus,

Tertia veró refponfio PD, APorrowtt

HOorZzMANN probat equidem , quód inítantia

illa non fit abfoluté & adversüs omnes effi-

Ccax, verüm nec hoc intendit Clariffimus Au-

thor, cujus intentum folüm erat argumene

tum in Adveríarios retor

ere , ex quibus

non pauci cum LuGOoNE ,

b

ICASTILLO & LA-

GROIX num. 602. docent, quód non detur

obligatio confitendi peccatum certó commif-

fum, dequo dubitatur, anfemel in confeffio-

ne fit expo(itum.

De inflantia veró altera ex

prafcriptione defümpta videbimus inferiüs.

u

Ó

Inftantia denique tertia ex precepto con-

feffionis defümpta per refponfionem allatam

necdum videtur enervata, licét enim prz-

ceptum Chrifti Domini foret caufa omnino

füfticiens revelandi peccatum complicis cum

ejusdem infamia , hoc ipfum tamen dubium

eft, an ejusmodi preceptum detur, atque

adeó, cüm lex naturalis de non infamando fit

certa, lex pofitiva veró tanquam caufaà de«

obligans fit dubia, juxta Adverfariorum prin-

A

cipia omnino ftandum foret przcepto natu-

rali, & peccatum , quod fine infamatione

complicis explicari non poílet , omitten-

hi

nl

dum, quod tamen plerique ex Adveríariis

nolunt,

W

V

[36

DE FAUCTUUAM PERCEPTIONE.

99

lt

ld

65. Refpondet 3tió Magnificus D.P. PAvuLUs

"ZZETL im fuo Clerico «urato part. 3. infhr. 4.

in li

sum. 31. diftinquendo maj. fuperiüs allatamz

Q

jure naturali ftandum eft, quamdiü leges in

OLLON

oppofitum non funt liquidz & evidentes ne-

tlj

gat maj.

uamdiu leges in oppofitum non

Y of

d

funt longé

ariores ac probabiliores concedit,

maj.

fecundüm leges clariores ac probabi-

t

i

liores ubique folet judicari: ergo falíum eft,

uód jure naturali tamdiu debeamus ftare,

U

donec in oppofitum occurrant leges liquide

n

& evidentes ; atqui leges pro noftra fententia

) (Omm

faltem modernó íxculó videntur multó cla-

(

Certé in celeberrima

riores ac probabiliores.

facultate juridica Ingolftadienfi hodie nullus

Juisiy

omnino Profeffor eft, qui non ita fentiat,

confulat, judicet.

9U t

hdu

'

Refponfio hec cum priori, prout communis

m n

ter exponi folet, coincidit, addit tamen ali-

A 0my)

quid, quod prior non expreffit, rationem vi-

(

pl

delicet, ob quam negari poffit ac debeat prin-

& d

cipium illud adverfariorum, quód in cafu , in

il

AW

quo jus naturale independenter à jure pofitivo

FiP

A

eft certum , jure naturali ftare debeamus ;

(

jl

etiamfi lex pofitiva aliquid contra vel potius

QU

prater jus naturale ftatuens fit probabiliof.

i

iaf

De(iderabunt tamen Adverfíarii , üt ego

quidem opinor (licét czteroquin neganti non

,M*

,

09

incumbat onus probandi) ut ipfis hoc ipfum

probetur, quód videlicet fecundüm leges cla-

M

riores

lu

166

OUSTIO 1. S. $. Coul. 2;

n

N

tiores & probabiliores ubique judicari foleat;

[

|

M

non folüm in cafibus, ubilleges pofitivz inter

fe collidi videntur, fed etiam in cafu, in quo

leges ejusmodi colliduntur cum jure naturali

certo, cüm oppo(itum principium , quód in

ejusmodi collifione juris pofitivi cum natu«

rali ftandum fit jure naturali, pro certo vel

feré certo habeant; ita quidem, ut non de-

fint, qui negant, fententiam noftram effe

practicé probabilem ; alii veró judicandum

benigno lectori relinquunt, an de jure com.

muni ac czfareo ità in tribunalibus tutó judis

cari poffit, & fatentur, fibi hóc non fàtis li-

quere; alii denique dicunt poffe, forté effe,

quód aliquibus judicibus noftra fententia pro-

babilior videatur: vel quód, nefcio quibus;

reflexis principiis utantur , de quibus, ut

ipfimet videant, judicibus relinquunt: atque

hzc omnia dicunt; üt mihi quidem videtur,

ex allegato principio, cüm plerique de ma-

jori vel tninori probabilitate legum non adeó

fint folliciti, fed contenti fint probare, quód

leges pofitive (int dubie, nec omnino clarae

& evidentes.

atque ideó fi Magnificus hic

Author vel exempla adduxiffet, in quibus

paílim , etiam nonobftante jure naturali certo;

judicari foleat fecundüm leges clariores, vel

legem claram adduxiffet , quód etiam in ejus-

modi collifione juris naturalis & pofitivi à ju-

dice judicari poílit vel debeat fecundüm leges

clariores & probabiliores ,, tuncomnem omni«

H

no tenui quidem meo judicio diHïcultaccm

CXEa

L

/

pE FRUCTUUAM PERCEPTIONE.

Iot

i

exhaufiffet, quia omnino leges pro nofítra

T

fententia mihi longé videntur clariores &

;in'

probabiliores, & plerique Adverfarii, àt pri-

Datt

müm monui, de hoc non multüm contene

Juod i

dunt.

1 faf

d

66. Videtur tamen hec propofitio, . quód

ï:*:

n de

ubique fecupdüm leges clariores & probabi-

liores judicari foleat etiam in cafü, in quo

ejusmodi leges colliduntur cum jure naturali

certo , fi ceteroquin materia talisfit; in qua

Q

leges aliquid aliud ftatuere poffunt , quàm

jure naturali fecundüm fe fpectato ftatutum

fit, difficulter negari poffe, atque ideo forté

Magnificus ifte Author ulteriori probatione

IQ

abílinuit, neganti tamen videtur poffe pro-

bari iisdem feré argumentis, quibus commu-

niter, & in fpecie à Clariffimo P. ANTONIO

Mamn tratt. 4. difput. 2. quafl. 3. art. 3. A numt,

i

304, probatur, quód in praxiliceat fequi fen-

T

tentiam magis probabilem, quamvis minüs

l,

tutam , atque in hunc modum argumentari:

fi non poflet licité judicari fecundüm leges

clariores & probabiliores etiam tunc, quando

D

€J

usmodi leges colliduntur cum jure naturali

certo, fi materia ceteroquin talis fit, in qua

legislatores humani aliquid aliud ftatuere pot-

m

funt, quàm jure naturali fecundüm fe fpecta-

to flatutum fit, tunc deberet admitti, quód

erraverint & errent fermé graviffimé omnes

'Thcologi, & Juriftz , quia omnes ferme tra-

ilv

diderunt fententias plurimas tanquam tutas

M

:j

in

ï'

1o2

QUJESTIO I. $.$. Cond. z.

in praxi etiam in illis materiis & cafibus, in

-1?' ph

n

quibus leges pofitiva colliduntur cum jure

naturali, quia judicárunt, probabiliüós leges

l

[

pofitivas receffiffe à jure naturali; dicendum

quoque eflet, quód effent inexcufàbiles, quia

|

talia docendo doCrinà füà homines induce-

j

rent ad peccatum, deberent quoque , üt

ex quodam Recentiore cit. loc. zit P.ANTONIUS

T

MayR, comburi omnes libri aut lucubratio-

nes, in quibus continentur ejusmodi decifio-

nes morales & juridice ; hoc autem dicere eft

[«

nimium; cüm fapientiffimi quique, üt rurfüs

ait cir. MAyR , atque etiam fan&tiffimi Viri

femper habuerint hujusmodi fcriptores Theo-

logiz moralis magno in pretio &c. ergo &c,

Maj. prob. & declaratur indu&ione quarun-

dam ejusmodi opinionum, quas etiam multi

ex ipfis quoque Adveríariis docuerunt , ac

etiamnum docent effe pra&ticé probabiles;

fic, ut ab ipía hac quzftione incipiamus

1móÓ fententiam noflram, quód poffeffor

bonz fidei non teneatur reftituere fructus vir-

tualiter extantes , tanquam practicé probabi-

em docent non folàm Authores negativz

fententiz fuperius citt, & quorum adhuc plu-

res numerat THOMAS SANCHEZ num. 76.

Ve-

rüm etiam tefte P. Lacnorx cxteroquin ad-

verfze fententix Patrono l. 3. part. 2. num, 21 t.

lerique alii dicunt, effe probabilem, atque id

in fpecie exprimunt proximé citatus TiroMas

SANCHEZ mnui 77, LEONARDUS LEsSIUS l. 2.

64p.

1l

DE FRUCTUUA PERCEPTIONE.

105

((

cap. 14« dub. 2. nuii. 10, & apud Tamburinum

C

L 1. cap. 3. f. 3. M. 24.. JOANNES SANCHEZ

lüs |

difput. 44. à mum. y2.

Alii veró contrariam

ICendy

fententiam folüm defendunt üt probabiliorem,

lt II

5,(]'

alii omnino addunt, quód faltem fpectatis

Ind

lil

(

rincipiis directis ejusmodi poffeffor probabi-

T it

l

üs teneatur etiam reftituere fructus virtua-

j

liter extantes. per quod forté indicare vo-

lunt, quód in noftrá fententiá fpe&tatis prz-

terea principiis reflexis majorem probabilita-

N

|

tem agnofcant, quàm fi confideretur fpectatis

2dó. in hac ipía

n rli"» s

principiis folàm directis.

nj

ugtionealiqui ex adverfz fententiz Patronis

sT

h

n

ocent , quód, fi fru&tus ex re aliena percepti

0^ À

ad tertium quemdam poflefforem tranfierint;

is à domino rei conveniri non poffit, ut illos

14 i

i

fibiadhuc extantes reftituat, vel confumptos;,

u

hzc autem do-

"t d

atenus locupletior evafit.

à

rina tota defümitur ex legibus dubiis, an

:oha»kïl*:»',

N

poffeffor videlicet bonz fidei faltem interim

fiat dominus; hoc enim dominium refpectu

f

fru&tuum naturalium non omnes concedunt;

[

üt vidimus num. :;. & Card. deLugo num, 47.

d

füfpicatur, malé conciliari poffe fententias ve-

terum Jurisconfultorum, & fortaffe non ha-

] !W'

buiffe de dominio ifthoc revocabili eandem

athC» j

mentem. -imó aliqui exiisetiam , quitenent,

l

T0

quód poffeffor bonz fidei omnium fructuum

fiat dominus dominio revocabili, adhuc ta-

men docent, tertium ejusmodi poffcfforem

teneri fructus illos extantes reftituere , con-

;1

Dw"

fumptos autem, quatenus locupletior evafe-

L

4

rit,

j

X04

QU/ESTIO I, .S. $. Condl. 2;

tà !

xit; ficat, inquiunt , tenebatur, qui illos

alienavit, quia ex cap. nemo plus 79. de Regu-

[

N

lis juris in. 6. & L. traditio 54. ff. eodem tit. Nemo.

plus juris. alteri tribuere poteft ,. quim . ipfe. babeat.

B

3tió. licét jus naturz eertum fit, quód res dc-

beat domino reftitui, etiamfiab alio bona fide

centum annis poffeífa fuerit, non omnino au-

tem,certum fit, quód jus pofitivum quoad

forum internum, ftatuendo leges przícriptio-

num, recefferit, atque aliqui teneant oppofi-

tum, ut füpràin fecunda fua inftantia adver-

tit D. PicHrER, . & videre eft apud P. LAcnoix

1. 7. part. 2. num, 470.

Adverfarii tamen ejus-

modi poffefforem , fi ceteroquin omnia fer-

vanda fervata fuerint, à reflitutione deobli-

i M U

gant, Dicunt quidem aliqui, üt fuprà jam

notavimus, ex ipíis claris legibus cerr? con-

flare, per przfcriptionem legitimà factam

transferri dominium, verüm, an leges ha tam

claré dicant , quód etiam pro foro interno

ejusmodi dominium transferre velint, mihi

tam certum non videtur, & forte mecum du«

bitare incipiet, qui legere voluerit P. PrcureR

1. 3.tit. 13. um. 2g.

cüm enim Clariffimus hic

Author omnes feréleges , quz ftatuunt, quód

alienatio rerum Ecclefiafticarum fine debitis

folemnitatibus jure pofitivo requifitis fa&ta

mullius omnino roboris €2. siomenti effe debeat ; quod

item ejusmodi alienatio, nec jus aliquod. tribuat s

sgnec preferibendi etiam caufam p4ret. dicat, intelli-

gendas effe in & pro foro folüm externo, non

eutem in & pro foro etiam interno.. dubitare

—..'.'l

Wf

forte

"

DE FRUCTUUM PERCEPTIONE.

10j

f

forté incipiet, quisquis eum legerit, an non

etiam leges prefcriptionum hanc diftinctio-

lif,

nem reciperent.

quidquid tamen fit de ipfa

Jt li

prafcripaone fecundüm fe fumpta, quam fal-

dress

tem ob communem DD. fententiam juítam

Ona fs

in & pro foro interno etiam de fa&to feré

1ino a.

omnes docent.

dubium tamen, & fatis in-

uqai

tricatum eft, an de jure pofitivo cum dubio

fpeculativo tam pofitivo

jiàm negativo

(modo deponatur dubium pra

d

icum , & adfit

juftus titulus) poffeffio , & prafcriptio in-

M

choari valeat ;

id enim negat MOLINA,

AR

)

D

Lzssius, CovanRuViAs, PigRHING, MEZGER,

]

INNINGER apud & cum Clari(fimo DD. FRANZ

hoc tamen non ob-

l. 2. Inffit. tit. 6. uum. 49.

y li

ftante docent aliqui ex noftris etiam adver-

lj (

l"

fariis, quód veré probabile fit, id poffe fieri,

n fidm

& confequenter veré probabiliter fufficere ad

&l

C U

inchoandam pr«ícriptionem fidem negativà

bonam. 4tó. juxta multos ex Adverfariis de

xg»i

Jint, m

jure natare certum eft, quód teftamentum

TC

debitis folemnitatibus

deflitutum ,

valeat

?

ro foro interno, modó ceteroquin de vo«

Yif

]

u

ntate defuncti fatis conftet 3 an res autem

D

ita fe habeat etiam de jure pofitivo, com-

fnt

f&

muniter controvertitur , & multi contens«

Qul

dunt ejusmodi teftamentum in foro interno

de jure pofitivo adhuc valere: hoc tamen

1[1*(0

non obftante.etiam multi ex Adverfíariis;

üt CovanRuvias , AzoR , LucO ,

Dicas

j

f. 264

$TILLO apud P. REIFFENS?EUEL l. $. decret. ti

1'C/

OUULESTIO I. $.$. Concl.2.

y!

"i. 95. docent, probabiliüs effe (& plerique

X

m

alii admittunt effe practicé probabile) quód

heres ab inteítato licité poffit petere & reti-

[

n

nere 5&reditatem alteri in ejusmodi teftamen-

to relidtam, & omittere folutionem legato.

rum reli&torum (modó non fint ad caufas pias)

idque, etiam(i ei conftet contrariam fuifTe vo-

luntatem teftatoris, hzredem veró in ejusmo-

di teftamento inftitutum uti & legataríos ob-

AW

ligari ad cun&ta relinquenda, vel i jam rece-

perunt, reftituenda hzredibus ab inteftato,

5to dubium eft,an alienatio rerum Ecclefiafti-

]

carum , quz facta eft ceffante omni fraude ac

dolo, atque in cafu ceteroquin à jure permif-

fo, nempe ex jufta cauía neceffitatis vel uti-

litatis Ecclefiz aut pietatis, authoritate füpe-

[

[

rioris , aliorümque, quorum intereft, confen-

fu , pretermiffa tamen formula juris, ectiam

de jure pofitivo in & pro foro confcientiz

valeat, ficuti valet de jure naturz ; multi e-

nim cum P. PécHLEmn locó füperius cit, P.

PinRuiNG ad tit. 13. l.. 3. decret. num.. 36. ne

gant, ejusmodi alienationem in & pro foro

interno efTe irritatam per leges pofitivas, ni-

hilominus multi ex Adverfariis, àt Covarru-

vias, Molina, quos citat & fequitur CasrRo-

I

PALAUS fom. 2, tracb, 12. difput. unica, punct. 1y,

$. 6. , s. dicunt, quód is, qui ex ejusmodi

alienatione aliquid accepit, teneatur ejusmo-

di rem malé alienatam füb obligatione gravi

reftituere etiam ante judicis fententiam, 6to,

jure natur& certum eít, quód pupillus puber-

tati

T

pE FRUCTUUAM PERCEPTIONE. 107

i

tati proximus,& judicio pollens,obligetur con-

l

CF ,

tractibus à fe fine tutore initis; neque certum

"

eft , quód jure pofitivo in & pro foro inter-

tll

no aliter res fe habeat, cüim multi graves DD.

J

CPdly

cum SANCHEZ & KRIMER l. 3. decret. tit. 13.

Idj p

f. 1,num. 1080. teneant, etiam hodie oriri ob-

M

[j

ligationem naturalem ex alienatione ab cjus-

modi pupillo facta; hoc non obftante mul-

[

j*

ti ex Adverfariis quoque, üt Covarruvias,

Cujacius , ac in id quoque inclinare Dicaftil-

lum teftatur HauNorpus l. 3. tract. $. cap. 3.

C

li

W

"

num, 193. tenent ejusmodi pupillum non ob-

LT

»Iiv

ligari ex fuo contractu in conícientia , fed , fi

ex eo locupletior fa&us non f(it, falva con-

fcientia poffe fe gerere, qua(i nunquam con-

*

f

traxiffet. 7mo. jure naturz certum e

ft, quód

feminz ex fidejuffione pro aliis interpofita

«qué efficaciter obligentur ac viri, non au-

tem omnibus certum eít, an

rivilegium ,

2;

quód illis competit ex fenatus-confulto Vellejanos

vi cujus, cafu, quo ad folvendum convenian-

tur, obligationem fuam elidere, vel fi jam fol-

viffent, lolutum condicere poffunt, etiam pro

foro interno obtineat; hoc non obftante ple-

"n

rique etiam ex Adverfariis, üt Lessrus, Mo-

H

LINA, REIFFENSTUEL ejusmodi fzminas etiam

in p

in foro conícienti& tutas pronuntiant, fi ad

a

folvendum conventz exceptione fe tueantur,

iï*i]ï f

vel folutum repetant. adhuc magis contro-

verfum eft, utrum fzmina hoc privilegio gau-

m

deat, fi de eodem edoGta, eidem renuntiave-

rit extra cafüs fpecialiter in jure expreflos ;

Sl

ainre

408

-QUJBSTIO I. $.$4. Conl, s.

D

affirmat enitn, fzminam huic favori renuntia.

Y

re pofle, Engel, quem citat & fequitur P.

REIFFENSTUEL l. 3. tif. 22, nut. 24, nihilomi-

nus etiam in hoc cafü &eminam, quz huic

W

privilegio ita renuntiavit, in foro confcientiz:

tutam eíle multi graves Authores füftinent

cum Clariffimo P. BÓckHN, quem citat & fe-

quitur Clariffimus DD. PEREGRINI iz appendi«

€€ ad tit. 21, l. 3. Inflir. & ex Adver(ariis quo-

que idem docent MoriNA, CovARRUVIAS a-

pud cit. P. REIFFENSTUEL, faltem fi renuntia-

T

tio facta fuerit extra judicium, 8vo jure na-

L

turz certum eít, quód filiusfamilias, uti. in

omnibus caufis, ita etiam ex mutuo tanquam

paterfamilias efficaciter obligetur; an veró

.

filiusfamilias, qui mutuas accepit pecunias, v

H

Senatuscon[ulti /VMacedoniani fecurus fit, ita, ut

neque in foro conícientiz ad folutionem te-

neatur, non eft certum, fed multi negant, in-

*

quit Clariffimus f

?. BOÓCKHN l. 3. tit, 15. mum,

37. nihilominus eum etiam in & pro foro con-

Ícientize à reftitutione abfolvunt multi. imó

üt ait P. PICHLER l. s. tif. 19. mtmn. r4. come

munis Theologorum, & ex adverfi fententiz

Patronis eum in fpecie abfolvunt P. MotiNA

cit. à P. PicHLER cit, loco. LAYMANN , SAN-

CHEZ , quoS citat & fequitur CASTROPALAO

fout, 1. tratl. 33. difput. 4. punt. 2. gum. 6.. Plu-

res ejusmodi opiniones, in quibus jus naturz

cum jure pofitivo collidqitur ; nolut quzrere,

aut numerare, cüm paíIim occurrant, tum in

j

"Theologia morali, tum in utrogue jure, plu-

Uf

res

"|

DE FRUCTUUA PERCEPTIONE. 109

[j

tes, inquam, ejusmodi opiniones tradunt Aus

]H

thores ram Theologi,quàm Juri(tz paffim tan«

nihi:

Ut ;

uam tutas in praxi, quia judicant probabi-

lius, leges pofitivas recefTiffe à jure naturali,

(

U l

[Linew

nec dubitari poteft, quin judices ejusmodi

BUv

fententiis à jüventute imbuti, fecundüm eas«

tf

dem etiam in praxi judicent, & confcflfarii

füos poenitentes fecundüm eas in(truant &c.

"um

hoc autem utique fine graviffimo errore fieri

non poffet, fi certum vel quafi certum eflet,

quód jure naturali tamdiu ftare debeamus ,

donec in oppofitum occurrant leges liquidz

& evidentes, & nifi etiam in ejusmodi colli-

)f

Al

fione juris naturalis. & pofitivi licité fecun-

düm leges clariores & probabiliores judicari

Wil

poffet. neque credo, Adverfarios dicturos ,

ij Md

quód de omnibus opinionibus , quas etiam

an

ex ipfis

ttulimus ,

dubitari poílit ,

aA

licité fecundüm illas judicetur. licét cz

teroquin lex f(tripta, & omnino liquida

afferri non poffit ; Neque enimy,inquit Juriscon-

fultus JuriANUS 1n l. :2. ff. de legibus, leges ne»

que Senatuscon[ulta ita. fcribi poffunt , ut. omnes. ca«

füsy. qui quandoque inciderint (prafertim claré &

h

evidenter) comprebendantur. nec forté negabunt,

quód etiam in ejusmodi collifione juris natu«

xx,;?

ralis cum pofitivo judex judicare debeat fe-

cundüm jus pofitivum, fi leges fint clariores

& probabilióres, quamvis cxteroquin ex pro«

hibitione Pontificia Innocentis XI. qua pro»

hibet hanc num.; 2dam propofitionem: proba«

iniüa

&jüfer exiflimo , judicem po[fe judicare juxta op

WS

nei

)

':v

iIO

QUEST. .. f. f:

Concl, 2

nem etiam. minus probabilem, fatis conftet , quód

y ?[[

judex opiniones probabiliores fequi debeat.

W

67. Confirmatur : fi Legislatores humani

MU

volunt, ut in collifione juris naturalis cum

jure pofitivo in materia , in qua ipfi cztero-

quin aliquid aliud ftatuere poffünt, quàm ju-

re naturali fecundüm fe fpectato ftatutum fit,

i

faltem à conítitutis judicibus judicetur fecun-

düm leges probabiliores & clariores , & de

hac ipforum Legislatorum voluntate fatis

A&

conftat, tunc in ejusmodi collifione fecundüm

ipforum leges clariores & probabiliores judi-

ces non folum licité judicare poffunt, fed et-

iam judicare debent, prius eft verum , ergo

&c. Maj. non videtur poffe negari; ficut enim

in ejusmodi materiis potuiffent per legem di-

rectam claram aliquid aliud ftatuere, quàm

jure naturali ceteroquin ftatutum fit, atque

ita obligare judices, ut juxta leges pofitivas,

non veró fecundüm jus nacurale fcorfim fpe-

Catum judicarent, ita & per voluntatem hanc

fuam reflexam id efficere poterunt. min. au«

tem prob. Legislatores humani non poffunt

pr&videre omnia prorfüs dubia , quz oritura

iunt circa fuas leges, adeóque non poffunt

velle non obligare, (i tantàm aliquod dubium

11

notabiliter minus probabile oriatur: üt in

terminis tradit P. ANTONIUS M^a4YR tra, 4.

difput. 4. quaft. 3. art. 1 4. ntim. 3 $. circa finem,

ul

exinde inferens , quód. non liceat fequi fen-

tentiam minus tutam ac claré notabiliter mi-

M

nu$

"

DE FRUCTUUAM PERCEPTIONE. 1r1

lt

]

d

nus probabilem ; ergo ( liceat mihi inferre)

fatis conftat, quód Legislatores humani in

ejusmodi collifione juris naturalis cum pofi-

5 lm

tivo velint obligare judices (quidquid fit de

ils ca

aliis, quod ad tractatum.de actibus humanis

- Cfeto

pertinet) ut ipfi fecundàm leges clariores &

QUäm N

probabiltores ab ipfis conftitutas judicent, &&

^j

confequenter etiam ifti in ejusmodi collifione

REU

fecundüm leges clariores & probabiliores

^

non folüm licité judicare poterunt, fed etiam

MW

!

)

judicare debebunt.

e&cung

i

lii

Atque ex his omnino exiftimo faltem val-

m g.

de probabilem effe refponfionem horum duo«

rum przclariffimorum Authorum, volentium

yu

y

(em

in eo cafü, quo probabiliàs jus naturale obli-

] Wi

gans ad reftitutionem fructuum virtualiter

pa

(I/

Afl

v,tt.(

----- a

extantium eít relaxatum per leges pofitivas

1[)

».lh

humanas , non effe obligandum bonz fidei

us

poffeforem ad reftitutionem ejusmodi fru-

a( f

Quum. atque ideo major argumenti zum.. $2«

propofiti, quód videlicet, quando lex natu-

mxe;ni::

J Qf d

ralis obligans ad reftitutionem eft certa , lex

DI

pofitiva humana deobligans eft dubia, tunc

Qu

ftandum effe jure certo , folóm vera eft,

nifi probabilius it, quód lex pofitiva huma-

n p

i d

na deobligans à jure naturali recefferit.

aQUr

àY

68. Ád probationes, autem ejusdem maj,

ibidem infertas, & ad primam quidem, quód

lo

videlicet nihil frequentius fit apud juris in-

terpretes , quàm ewnem «orredionem juris effe

edie-

p

112

OUEST, l $. $. OConl z

ediofam &c. Refp. dift, omnis correCtio juris;

formalis & proprié di&ta eft odiofa, conc. mas

terialis & improprié di&ta, nego. jura, quantum

fieri potefl , in concordiam funt. vedigenda , f difcor-

dia foret formalis, & proprié dicta Conc. fi

tantüm foret materialis, & improprié dicta,

nego.

Correctio juris proprié dicta tünc in-

tervenit, quando correctio, emendatio vel

mutatio directé afficit ipfam legem vel oblis

gationem ejus, ita, ut ipfa lex vel ejus oblis

gatio in fe mutetur ; fic proprié mutatur lex

1mO. per derogatiouem, cüm pars legis tollitur;

alterá vim.füam retinente.

2do. pét abrógas

tionem , cüm lex omnino tollitur per expref-

fam revocationem Superioris, vel per taci:

tam, puta per confuetudinem contrariam. vel

3tió. etiam per difpen[ationem , cüm obligatio

legis relaxatur refpectu perfonz particularis.

ejusmodi autem correctio proprié dicta fos

lüm locum habet in legibus pofitivis; jus e«

nim naturge correCtionem , emendationem ;

aliámve mutationem proprié dictam non ad:

iittit; fed folüm admittit mutationem íme

proprié dictam.

improprié dicta autem &

materialis, üt vocant, mutatio juris tunc da-

tur, quando lex ipía nullatenus mutatur, fed

materia five objectum legis ità mutatur ; ut

ad illud Legislatoris intentio & legis obligas

tio jam amplius fe non exrendat, & hanc fo«

üm impropriam videlicet mutationem jus

[

pature fubire potelt , ac fübit y. g. in legibus

przfcriptionis ; legibus teflamentariis &c;

hamj

4

DE FRUCTUUAM PERCEPTIONE. 115

dU

nam, üt explicat SIMONNZT trad. $, Difput. 2.

Ml

«art. 4, per legem humanam prefcriptionis non

eft derogatum legi. naturali prohibenti, ne re-

jl di

tineatur alienum invitó dominÓ, quia lex

i n

preícriptionis ab humano Legislatore lata

WL

Mi

non facit, ut alienum manens alienum reti-

At

A

[

neatur invitó dominÓ, fed folüm facit, ut id,

) yd

quod erat alienum, jam non fit alienum, fed

J

li

proprium poffidentis, quatenus Legislator hu-

n'x.lï,v[)ïj

l

manus, qui, üt Comrmounitatis Princeps, di-

n

T

]

fponere potelt de bonis privatorum , quan-

tum expedit bono communi, ftatuit, ut, qui

M

bona fide & certo tempore poffedit rem alie-

Kf a

nam , aquirat dominium illius , eóque domi-

M

nio privetur prior dominus; lex autem natu-

nm

ralis neque prohibet unquam hoc ftatui, cüm

m

hoc ftatui bono communi multüm expediat ;

neque precipit unquam rem alienam reftitui

MUU ;«]i

priori domino, poftquam defiit effe aliena, &

ad priorem dominum pertinere.

Lex igitur

Tj

r

d

Tonem

VMU

przfcriptionis legi naturali non contraria, fed

QUE

confentanea eft. ita cit. Author. qualiter au-

W

tem in noftro caífu correctio vel mutatio me-

n

M

ré materialis & impropria interveniat, expli-

M.

r

D

mr:"

cabimus S. fequenti. hic folüm declarare ju-

fiut

FD

?nt,

vabit (id enim probare nobis non incumbit)

m

dictum axioma, quód correctio juris fit odio-

fa, folàm locum habere, quando correctio

vel mutatio legis cít formalis, & proprié di-

T

&a; hoc autem mcelic

1

"

s fieri non pote(t, quàm

adducendo ipíos juris interpretes, qui hoc

axioma adducunt & explicant,

Liceat igitur

2

H

mihi

g

Que[l. I. De Fruc. Percept.

114

QUSTIO I.

S. $. . Concd. 2;

It

mihi exícribere verba P. REIFFENSTUEL, qua

LL

in hanc rem /. 1. Detret. tit. 2. S. 17. de egi«

l

bus in interpretatione legum obfervandis af-

fert num, 419. 1s igïtur c&t. loco ita habet: cor«

ï

rectio legum , utpote odiofa, non eft facileé

prefümenda , ffmlque expedit. concordare jura. jue

ribus, & corum. correciones. (fi. fuflineri oaleant )

j

evitari, üt dicitur in cap. cum expediat. 29. de

elettione in 6. (ubi tamen exprefseé fermo eft de

correctione juris fcripti) & meritó pergit cit.

REIFFENSTUEL , me alioquim jura tot «vigilis fa«

bricata. unico *oerbo tollantur , €8 quidem adhuc du«

bio , neque exprimente. Cap. Ecclefía -veftra s7. de

Elediene. infertur proinde cum gloffa $. fe4

bodie V. pro qualitate inflit. de fatisdat.

& alia

gloífa /. fciendum V. non compelli, ubi JASON num.

4.€ f. BARTOLUS & alii ff. qui fatisdare cogantur,

quód lex nova, quantumcunque generaliter

& indiftincté loquens , tamen debeat intelli-

gi, ac diftinqui fecundüm leges antiquas fpe-

ciales: & fimiliter, quód lex nova generaliter

corrigens non intelligatur corrigere leges,

qu£ in cafibus fpecialibus loquuntur. atque

id ipfum etiam effe notandum & obfervan-

dum in ftatutis & reformationibus noviter

factis , adeó , quód femper eorum interpreta-

tio ità debeat fieri, ne fequentia corrigant

precedentia, i his expreffe non contradicant,

