
A

luri-

viííe olorém quàm ad fru&um, Vide p

bUS)

Mf j

,Dmgm lu i

l

lp

dán Sacrdm, Panit. po[fit effeoalidum & informe, 363

t

bus, fi lubet, P. JacosuM lrisuNG rradi. &.

Krrin

difp, 6. quaf. . art. 6. f. 3. mum. 5 $. in. Confirm,

93. Quod fi forté dicas: obligationem itee

rum confitendi peccata jam femel confeffa

AU Dj

eriatm .dari in noftra fententia " qia peccata,

r s

li

de quibus dubirarur, an fint per confeífio-

rl

nem ren ; ffa, tenentur fideles iterum fübjicere;

& DO2

»

cüm obligentur moraliter certàm remiffio-

nem procorare: atqui etiatn juxta nos du

bium eft, an tale Sacramentum reipfa fuerit

validum propter rationes in utramque pare

tem veré probabiles, ergo etiam juxta nos

datur hujusmodi obligatio,

Reípondent, Majorem hujus fyllogismi ve»

W

ram effe , quando negativé dubitatur, utrum

peccata per Confeffionem dimiffa Gnt , ita

videlicet , uüt nullà habeatur gravis ratio

affirmandi, illa effe rité in confeffione di-

miffa: non veró, quand

o pofitive dubitatur,

i

an pecc

ata fint in confeffione valida expo-

Htaa

Docent enim ipfi Adverfrii cum P.

ed. 2. pum. 25.

ARRIAGA de petit. difp. 21

PiATELLIO hi num. 791,

Etr, üt hic Auctot

ait, comtnuniori, quód, quando veré pra-

I

babile eft, quód quis peccatum grave,

juod certó fcit à fe commiffum effe, fit

rité confeffus , non detur obligatio illud

$

rurfüs confitendi

»]

atque ideo (ür habet

P. CARDENAS Differt. 2.cap. 6.. À um 24« )

i

Quafl. LI. De Saeram. Panit.

quanes

162

QUESTIO 1l. $.7:

[]

quando veré probabile eft , Sacramentum

M

!

(

bona fide jam .íüfceptum valuiffe , pecéata

i

W

!

in illa expofita ex nullà obligatione tenéor

UM

jl

amplius

exponere

in

alia - confeffione ;

qi

quamvis;nequeam hujusmodi folüm ^próo-

4pan o

babiliter validum Sacrametnitum fufcipere^ob

ia

periculum nullitatis " &: damnationem com-

K

prehenfam in prima ex pro

pofitionibüs aþ

u

IxNocENTIO 11mó. profcriptis.

M

od

Imó P. ARR1AGA,;

quamvis 4e! Sacrás

mento in genere- [ect, 2. mum. 7

dicat, éam ob-

W

u

(

ligationem; iterum peccata illa confiterdi,ron

T

|

effe adeo gravem, ut tanta indigeát exagge-

ratione, quantá utuntur D1ANA; & T AN-

(hh

a

NERUS; quorum prior ob fuam (& noftram)

fententiam exclamet;jugum Chrifti effe füave;

j li ]U!

nUm-Com

pofterior veró ^oppofitum - noftre " fenteritiz

vocet nimis rigidum j num: : $. tàmen ait, 'et-

T

jam fe cenfere , quód non-detur ea obligatio

lÓ [

iterum confitendi illa peccata, quia ; cüm li-

lu

ceat fe accomodare fententiz probabili, po-

D

Q rrad

terit quilibec fententiam Suvan 11 fequendó

TM

non confiteri ea peccata, fed dolorem fup-

lere: tunc enim , inquit, in fecunda con-

feffione omnia illa fimul: delebuntur.

94. Refponderi tandem poteft 3tió: Ra-

n fff[

Viet

tionem, ob quam Chriftus Dominus ad va-

lorem Sacramentü Pcenitentize ^non 'requifie-

u

li

AT

mum

^

rit dolorcm. de peccatis agte Baptis

corns

30 flür

Al

LP

U.S.'T.um

u

Il (s

yle

h

n

"dn Sacram. Ponit. po[ft effe validum & informe, 1 63

i

commiífis ( qui tamen:ad hoc, t Sacramens

hhglh'

um — Pocuitentiz . poffit effe; fructuofum;

N

n

certÓ. requititur ,

li

üt- fiepiüs

diximus )-po«

ATU

tuiffe efle hanc ,. quod;dolor.de

peccatis ante

l

Baptismum commiflis ,. modó o

Sx&d fl

A

tHicium fuum;

quod aliunde habet,

pre'fliterit; ad remiffio»

A C rf

hu

nem, peccatorum poft -Baptismum commiffo«

L rl*

rum omhinó non.amplius requiratur; --mo«

dó enim ille retractet peccata ante Ba

pris-

mum: commiffa , .& . fic formaliter difponat,

A

ut virtute Baptistmi revivifcentis remicti pof-

fint, dolor de peccatis poft Baptismum-com«

mif(Iis . (ufhciens: eft. ad remittenda peccata

ul

poít Baptismum commiffa,. üt fufiüs diximus

ànum.44. Ob .hanc igitur rationem Chrie

ftus

potuit velle ;; ut.folus dolor de. peecatis

poit. Baptismum. commiffis effet pars Sacras

meati. Pcenitentiz, &.ad illius valorem tequis

a

reretur,. ficuti voluit ,. ut folus ifte dolor effet

pars Sacramenti, quando Baptismus: cum.do«

4

lore , debito. .de. peccatis- ante. Baptismum

commiífis

primó rité. & fructuosé (üfceptus

eft,

9f. Àd Confir, 'hur; 91. fadam Refp. AN.

confeq. quz , fi bona effet , tunc hec quo«

(j

que confíequentia -valeret :- fola./ confeffio

peccatorum . poft .Baptismum |.commifforam

füfhicit.ad.. valorem & frué£tum. Sacramenti

(ddn)

poenitentiz ,

ergo - etiam. folus ..dolor

de

M

«b u

peccatis poft Baptismum commiffis füfficit

&

ad

m

164

QIIESTIO I1. $..

f

T0f

ad Vaïbröm & fructum. Poenitentiz ,' quam

tamen confequentiam omnes negant,

Cüm

n

iV

til

enim (inquit P. GoxMAZ Pic difp. 2. fett. z.

num.99.). xoluntas inftituens ad placitum

(

tlf

przfigat fibi liberé hunc terminum & non

alium.,..non quidem pet argumentum à

TUX

J

jatitáte ;

aut ex cerebro noftro ,

fed pet

«

J

ctipturam ,. aut Concilia , aut PP. debe,

V Vatus

quem (ibi terminum prafi-

mus quzrete ,

Conftat auü-

il

M^

xerit ,

quémnam autem nohn,

tem-nobis ex. COoNciLiO TRIDENTINO fü-

^

aX

W

eriüs aum. j. && 61. allegato , " quód- ad

T.l

ructum -Sacramenti

Posnitentie — füfficiat

] b

confeflio formaliter integra.

Etc quód ejus-

l

AQERTS

modi confeífio formaliter integra requiratur

st

etiam ad valorem , pariter conítat eX €o-

2 fs d

:

dem loco TaipbENTINI: Videatur m. .

w Ba)gn':

frür

Quod autem ad valorem Sacramenti Poeni-

D U

db n

tentig non requiratur dolor de peccatis ante

h

W

Baptisroum .commiffis ( qui tamen certó re-

COC[GE 1

quiritur ad.fructum , üt frequenter diximus)

pariter probavimas non folüm num. T4. ex

;;7.1:::(&

a

M

'TRIDENTINO; fed & per decurfum fxpiüs,

96. Argumentantur 3tió. $i dolor particu-

gi-f,,u*.sr;ca Il;q

latis, v. g. de furto, fufficeret ad valoretn Sa-

i

UM

cramenti Poenitentig , tunc poffet illud vali-

dé.fufcipi..cum peccato aQuali v:g. cüm at-

j

Ifg

D

potett ftare;

W

fe&tu carnali, quocum talis dolor

feéd.hoc eft falfüm : ergo &c.fequela?

Maj.prob.

in:tali calü darentur partes effentiales Sácrá-

menti Poenitentiz : ergo &c.

Con-

lo

!

ZAn Sacram, Poenit. po[fit effe validum & informe. Y65

m Pa

Confirmatur: Ex eo, quód dolor de pec-

1 Otes ts

catis perfonalibus non fit pars neceffaria Bap-

LTA

tiími , poteft. quis validé fufcipere Baptifimum

Atpens d

cum.peccato mortali actuali: ergó etiam, fi

du tj

dolor-univerfalis non effet pars técelfaria Sa-

cramenti Poenitentiz , fed folüm parcicülaris;

A Ka

vt nf

poffet . quis validé fufcipere Sácramentum

od

Poenitentíz cum peccato mortáli aQuali. ita

QT ) (2

rurfüs P. MaARCUS

MARIA. "STRUGL

L

if

WU.. 4

!

97. Refpondeo, hoc Argumentum cum fua

confirmatione nos non urgere, quia fo-

làüm defendimus: Sacramentum hoc poffe et-

Íe validum & informe in cafü, quo adeft do-

lor univerfalis de omnibus peccatis poft Bap-

tifmum coffiífis , deficit veró dolor de pec-

catis ante Baptifmum commiífis : dolor au-

tem univeríalis de omnibus peccatis poft

Baptifinum commiffis nequit flare eum pec-

m[xm ' !

cato. actuali, adeoque neque valor Sacramen-

t Poenitenti cum peccato actuali flare po-

terit.

98. Authores illi, qui in pluribus cafibus

defendunt valorem Sacramenti Poenitentiz

absque illius fructu, refpondebunt, in ejusmo-

Mt

di cafu deeffe vel confeffionen formaliter in-

tegram , quia ejusmodi poenitens, fciens fe

MM

peccare mortaliter in tacendo. vel non dolo-

M

TOsé confitendo peccato, quod adu comit-

3

teret,

u

:

166

QU.ESTIO II. S. 7.

i

L

teret, non faceret confeffionem formaliter

J

Vl

Ü

integram, Ut gum, ;. diximus : vel deeffe et-

iam dolore füthcientem

M

» quia requiritur do-

dl

]

lor de omnibüs peccatis memoriz occurren.

M

AW

!l

tibus; vel cer:é in omnium fenrentia deeffet

p'opofitum füfficiens, quia ,

u

amvis aliqui

At

D

N

non requirànt propofitum abfoluté univerfa-

10

le, omnes' tamen re

quirunt propofitum, qüod

P

fe extendit ad vitanda omnia

peccata, qüz

fciuntur effe commiffa,

& in confeffione de-

D

clarata, cum abfentia omnis affedtüs erga

alia, quia (üt mm. 7c. ex P. PLATEILIO

M

diximus) alioquin peenitens ne quidem ha.

14l

beret attritionem, que , negativé faltem, «vo-

N

Mu

luntatem peccandi excluderet,

AW

99. Argumentantur 4tó. Si effet poffibile

«00 &x.

Sacramentum validum, & informe in confes-

fione lethalium, effet etiam poflibile. Sacra-

Wif

P

mentum Poenitentiz validum & informe n

Tl

d

n

confeffione venialium :-fed hoc videtur dif-

A0 f

ficile; ergo:&c, ma, prob.-fi adultus accepe-

at nem

iid

rit Baptifmum informem ex defectu doloris,

At

L

& poltea confiteatur cum dolore: de pecca-

(

Ài

to commiffo poft Baptifinum, propter defor-

ij p

ftn

mitatem, quam dicit Chriftianum mentiri, vel

EURT

aliud quodvis peccatum etiam veniale tah-

tüm committere, daretur Sacramentum 'vali-

i j

I )

dum & informe; quia dolor non extendeba-

tur ad peccata ante Baptifmum commifla.

TU

Refp.

Mi

& .

PINA

(^nt

"n Sacram, Portit. poffit effe validum && inforie, 167

(lonmm

"U* w

' Refp. C. fequelarh ma. que non adeó dif-

W u

ficilis videtur, ut potius DocroR EXIMIUS

W»WOT

Difp. 20. [e&. 6. num. $, eam expreffa conclu-

AOl ln

fione ftatuat, & defendat.

Q u

hm

;31«1

100. Argumentantur denique ;tó. Et ulti-

T hn

mO : ex noftra fententia fequeretur, quód ho-

j

mo cum. Sacramento Poenitentiz valido pof-

fet damnari, fi moreretur, antequam peccata

4

ante Baptifmum commifía füfticienti dolore

N

j

expiaret; confíeq. eft abfurdum , & videtur

Ne

effe. contra promiffionem Chrifti :- quidquid

T.

folveritis fuper terrau , erit. folutum. 68 in. calis.

quod aliquis eternum puniri poffit propter

peccata à facerdote tanquam Vicario Dei jam

]

condonata:.ergo &c.

h

W

Refp.. 1mó. Retorquendo argumentum: in

l M Xlüxïff'!

Baptiímate valido: & informi: certé adultus ,

ROR

ui in. peccato mortali occulto & non retra-

aduï

N

ato-immediaté ante mortem Baptifmum íu-

«

fcepiffet : damnaretur. . Imó in ipfo cafu ob-

V

D

jeGionis ejusmodi pcenitentem, falva promis-

m MP

fione. Chrifti, & percepta abfolütione dam-

j

u

nari .ex -defectu. conditionis, fateri .videntur

AU

VUm um Y

Adverfarii : faltem illi,.qui admittunt, quód

forma. .abfolutionis ; illam . fenfüm- implicité

1

Lv

al

».;rïbac.a

E

n a

cónditionatum , quantum . eff ex mey te. abfoloo ,

faciat..de quo- vide didta qum.. $2.

DA (

La4

Refp,

/

168

" GUESTIO 1. $. .

. Refp. 2dó, C má. N; mi. quia non eft con.

li

tra promiffioném Chrifti Domini , quód ali-

quis damnetur, quem Vicarius ipfius abífolvit

fub conditione implicita : (i ceteroquin ipfe

ad abfolutionem effet di(pofitus, quam di-

fpofitionem tamen: ipfe hic &.nunc (licét in»

f

Iw

culpabiliter) non habet,

Tandem, ut, quo Principio cxplmus, eo

Fine concludamus, hzc omnia ad majorém

f Dr t

Dei, Deiparzque Virginis Dolorofz hono-

u

rem & gloriam di&a & fcripta

fünto,

J um v

AVM

m

?

E

Ezgpeme—]

"o tb

t

TEV

3

C

07

]

z

—X

Lj

* JM

A

K N

T Z

P

"a qt

)

7

p ,:;

j

&N

// li

ER SUS

DT E

/

ER

t

//

L» —

427

b

-

E-

A E

^.

5

f

EE

-9

DA

AT

Nv

ul

-

m

s

Z

,

Z

lxX

SSSSS

p

ul

-

p É

r a,

B TMEAA

hll

!

ïïï'(]ötf, T

i

Parerga

i

]

|

[0 H' 4. ,

42)eCH -

UET

i

i,

T Ms i

h

Parerga RUA

Ra as

i

Ex

T f

)

;

J*Maw

u

"Univerfa Tnheo,*,lr-pg'ia; ;

u ii

«

iij

[ ;(i(tc;ntïa Dei hoxli' e& p;!.;fe n

E

ota quoää

tin f

DA ; nos.

2:

n

.A rationis tamen. compote non poteft diu in-

vindbiliter ignorari íub omni przdicato cum

Deo «onvettibili.

r i ml

-

/;-

t

Deus ab d;:ulo [

orporeo vide

6; non poteft.

4

E

Nec ejus vifio ulli- intefle&tui €teato þoteft effe

naturalis.

7

M

&

*

E

$«

3

Supcrnatui'alitct tame

n etiam in

hac vita videti

potef,ï.

6.

Deus nec de facto videtur-

T*

Nec videri poteft per fpeciem impreffam ftricte

ditium.

Lj

Deus

SOoc

8.

ia

Ef» Tif

Deus & fegpfum,

fu.

; Vi

9-

Ie

li

Et omnia

pofübilia ftrict&. & proprie videt in

fe ipfo.

Io.

tidus

Cognofcit etiam creaturas

m

puré poffibiles in

feipfis in fenfu tamen minus ftr

1Cto,

ia lgt ng

II;

Actus noftros liberos conditionate futnros

Deus cognofcit non

minante.

in decreto pþyüc& prgdeter-

lm mondem t

I2,

d lum

Ncc ;n decreto condeterminante,

13.

u od

^ Sed in feipi.

AUMU

14.

Angelorum ' exiftent

la ratione etiam natutali

probari poteft;

d t

l

n

"

10f

Poffibiles funt AngeüI

foló 'numeró. diftin&,

ET

:iï:.?J l h flï l&*g

htf

16,

'Non - poffunt "natural

iter cognofícere fecreta

E' jj 31: !

ol

cerdium Gng confenfu eli

cientis,

hd

Qj

17, Ef.

d

Ee2oC 2$

l

t7.

: KEffentia phyfica beatitudinis- formalis confiftit

in complexo ex vifione Dei intuitiva, ac amore

amicitia,

TM

!

18.

V

Po[übiiis eft actus moralis in individuo indif-

Cs

!

I

J

ferens,

L

I9.

lf

A&um licitum regulariter pracedit judicium

evidens.

TY

t

W

Wi

20.

Actum moral&m etiam malum pracedere debet

[l

dictamen abfolutum.

Medu)

!d

2t.

!

Hincoperans przcife in dubio praCWico formaz

liter non peccat.

"

221.

VOVECE:

Licitum eft fequi fententiam de licentia a&tie-

nis minus tutam , non folüm, fi fit probabilior ,

r

fed etiam , fi fit eque ptobabilis, quàm oppofita

il

N

tütiór, aut

zoy

Ih

"

Etiam , minüs probabilis , modó5 tamen certe ,

il geglokue

& comparativé , fpectatis omnibüs princïp-iis dire-

j r

L]

?is, & reflexis probabifis fit.

24 U;

d )oCS

14-

u !

) l

. . Ut quis licité fequatur ejusmodiferitentiam, nion

PFM

tequiritur, utjudicet,

2$.

r g at

E;(äijüu

; Vel judicare poffit, illam effe veram.

26.

g,;;;:;:inï.

Malitia formalis peccati commiffionis confïftit

inpofitivo.

hu t

39

Actus tendens in plura objecta totalia proba—r

bilius eft numeró moralt multiplex.

-

28.

delre Gu

Peccatum habituale confiftit in complexo 'ex

st

s.

peccato praterito, & negatione condignz fátis-

fadtionis, & gratuitz condonationis,

29.

:

B. Virgo MARIA non

Ti ml

tantüm fine labe oügi;

6 n

nali concepta cít,

30«

- Sednec debitum

Rilüjn

Hs

abuit,

proximum , illam contrahenäï.

"tl

31.

Adboc, ut leges Pontificie univerfales. obli-

u

lís

31;1 "i d

i'tnentirl

?c-nt, Fegulariicr non requiritur , ut in fmf)

ro-

4

BoX

Drovinciis aut Digeceübus l"ole'mnitel-' proqul.

rl

gentur.

E

32

W

Aétus meré internus poteft effe ob

je&tum legïs

r

Ecclefiafticx,

P

!t

3

)6

VL talfn;

Nec peregrini,

34.

!

Nec vagabundi ordinarie ligantur legibus pat«

t hb d

tvi:cularibus locorum , ubi tranleunt.

k

35.

"Tam jure Canonico, qu

àm Civili lex, verbis

Áhi

lii

pure prohibentibus. concep

ta eft ctiain regularitet

"]

fimul irritans,

^

'«u (

2

N

i

36.

6 lex a£tum (impliciter irritet, éundem — etiam

m W

lt

"

pto foro con(cientiz invalidat.

37.

h

; Giratia fanCtificans com peccato mortali eft :?bf

as at

folute inconjungibilis.

38.

ïh

'/Non- repugnat abíoluté illud..remitti. per.con-

4

f

T uaivcr[il:sxc

d'onationcm extriníécam.

49. Ad

! [gquimh n I

8ooCcde

35,

f

i

i hi

Ad a£tum fupernatutalem liberu

m & meritos

rium, nec ex parte actüs primi,

fecundi neceffaría eft, veldatur

nec ex parte actus

gratia aliquapra-

veniens conlenfum voluntatis ,

[j m

qualitate . fupernaturali effentiali

qua confiftat in

m d

efficaci.

ter.- & intrinfece

40,

Non poteft fibi ipfi

N trin

homo mereri de condigto

Á

gratiam fanctificantem

per aCtusipfius gratiz in.

fufionem przcedentes,

Jhesem um

ais

ln etns u

L

Probabiliüs etiam

digno non meteri

videtur, pcccato.rem de con«

L

primam gloriam per actum i.

um contritionis

J nf

tem dilponit,

quo Íe ad. gratiam fanctieán-

mj tf

42,

à Mij o

n

TO

Objectum formale

fidei. theologicz tam imme.

diatum , quàm etiam

fte &i

4

435.

" "Ultimatum eft infinita

D ó

AL fU

Dei veracïtgs m €ogtos

hT

fcendo , & logtïzc-sndo,

Il Vean

44.

Foty li

IN

r

2

t revelatio ipfius five publica ,

five ptivata,

4j.Si«

x[ä

4S)oCRR

J

45*

" Bs

Sive immediata , five mediata.

| þdmvh T ex?

46.

MTTT

hi.

QU (

Tlluftratio interna ad. actum fidei tequifita pots

MT

eft quidem effe ,

Igl

47*

Non tamen neceffario eft objectum formale

Ils r

illius,

u ii'ï.ïiguui l

48,

3u

Ad omnem actum fdei theologice requiritur

judicium evidens credibilitatis faltem refpective.

f

49,

i

a.

Non tamen neceffarium eft aliquod difcernicuz

H f if

ium, vi cnjus reflexe difcernatur articulus verus

à falío , fed uterque poteft proponi fub apparens

À

tia veritatis difcernibiliter zquali,

i

"n

i

W

:

A

ljetta

50.

'Poteft ftare fides cum evidentia in atteftante,

"

"vt

Affenfus. unice tixus evidentia atteftantis Dei,

a m

evi

dentet infinite veracis, non eft a&tus fidei theo-

logicx, néque habitus fidei in t

alem actum in-

E

HUit'

$1. Eft

jepla n

!

)

?53)45('?5&

,2.

ys

lo

Ett fide divinacredibile, SS, D. Benedictum XIV,

mynori

effe verum Papam & Chrifti Vicarium,

$3.

[

Poteft purus homo

commutativa.

-

Deo obligari ex ju&itï;

yom nbl

$4.

j

Non tamen poteft obligari Deus puto homïnf

;l t d

ex juftitia commutativa fimpliciter,

1

à

flïmcfdilium 5

55.

í

Obligatut tamen homini ad remunetanda tne.

a tine pet

tita ex peculiari virtute , à virtute fidelitatis diftinc-

fa, que virtus comtmodé vocari

poteft juftitia

i, n0n quiden

commutativa fecundüm quid.

vidhlia at

$6,

D)

Reus legitimé interto

Batus non tenetur. fateri

ctimen cum periculo vit

9.

;TI&US tbl

57

1 tuar egla

Judex in eaufis crimi

nalibus majotibus licité

jj

condemnare non poteft

quem ptivatim fcitinnóé

entetn,

publicé probaturm reum,

LT J

LE

"ttni(rum

$8. Nee

N

itg

&)oCd

L

k'SSADIBWdK'

Néc etiam , pet fe loqu;;ndov, in 'caufis civ

F

il?þus

H ia

vel criminalibus minoribus,

f

$9.

t Dd

Non eft poffibile ,falter naturaliter, dominium

-

ftabile duorum in folidum.

l

60.,

:.Cletiei fzculares funt domini- fuorum tedituum

il

proprie beneficialium, etíam quoad partem fu.

perfluam,

»

61,

t i

.:'i'c'nentur t'ame;x fbperHua erogare in. ufus, .86

hm d

x j i

caufas.pias, non quidem ex virtute juftitiz , ed

L

ex lege Ecclefiaftica : partim fcripta, partim non

Ícripta,

lj

65,

:n&gms ww

Cläntra"&us relcindibiles tiletu graäi & injufto

L

extorti, quamvis regulariter de jure pofitivo va-

leant.

SI

63,

ssl t

Arritifunt de- jüre naturali, faltem fi metus ab

s p p

altera parte contrabente illatus fit in ordine ad ex«

s

torquendum contractum,

M

64. Cons

jx

M

3

E )oCS

þim D

Contractus Matrimonii :/erb; uti & Profeffio

ff Pg fl

du

d j

Religiofa ejusmodi metu gravi & injufto extort

juretam pofitivo quàm naturali non valet,

, ii al

654,

Qui rem alienam bona fide,

juftó a€ particus

(lenaus t

lari . titulo poffidet,

fit dominus faltem interim

g dl

omnium fructuum fÍeu naturalium feu induftria-

M

lium perceptorum.

66.

Si eosdem bona fide confumpferit,

ne quidem

eatenus reftituere tenetur,

quatenus factus eft lo«

kl Qudr

cupletíor.

al confient

6/'.

sgulpee d

Promiffio,

uz fit propter turpem caufam, non

L

obligat ante hujus adimpletionem , neque in foro

/

conícientiz retineri poteft pretium ob fimilem

vv m f

caufam acceptum , opere turpi nonadimpleto,

stv at

68.

wï'

t

!".acorpoxis,un

Deli&to autem perpetrató. poteft delinquens

regulariter retinere, quod accepit, & promittens

in foro faltem interno obligatur ex juftitia pro-

^

QOT

miffum folvere, modó opus turpe habeat anüe-

D

xum aliquid pretio eftimabile: pretium veró ipe

D

fum fit indifferens, nec immoderatum , vel extor-

iï(lïl

W

W Eü'

tum per fraudem vel dolum.

ls

69. Qui

o(ä

1

di)ocd

69,

i Wbl W [j

Qui per culpam mere juridicam, extra contra-

MOCTS

LOU

étum, alterum inadvertenter damnificavit, non ob-

ligatur refarcire damnum ante fententiam.

6t

79.

i b

Condemnatus-tamen per fententiam judicis ex

A otins

9L du

i

lege Aquilia obligatur ad illud refarciendum in &

pio foro conícientiz.

L

71

d)

Al Quf a

Neque lex Quadrupedaria ante fententiam iudi-

cis pro foro conícientiz obftringit, quando dam-

/

Ü

/

num à quadrupede absque culpa domini datum

fuit,

M

ais

m

72.

u

d u Q

!

Qui. verá vel etiam fi&ta tantüm | promiffione

j

'.

i wdis

W

matrimonii eblànditus: fuit à Virgine aliàs reni-

W

tente ufum corporis, tenetur per fe loquendo illam

ducere.

Yi

1] '0"11 "V«

j l

73.

)X

jei

j

n

Vnio hypoftatica al'cujus Perfonz Divirix cum

l

h

) Qp

ia

al'aus natura creata intellectuali fuit fimpliciterne-

D

n

vin

ceffaria ex bypothefi, quod Deus fibi voluerit

;

Ti

.1;([ j v

coridigne fatisfieri,

&i

|

M a

74 Li-

J

A )eCat

74.

Licet enim peccatum nec. in ratione

malitiz ,

.'W,f'l('jn bibu;l

hec in ratione. offeníz fit intrinfecé & (i

iil al

infinitum.

mpliciter

[

7f.

Nequit tamen

as lum

[

pura creatura pro peccato faltcm

at

mortali condign

€ flatisfacere,

|

76.,

feetnore g

auia pl

Intuitu fatisfactionis À Chrift

o exhibite Deus

non fuit obligatus ex juftitia co

mmut

l

ativa fimpli-

Giter dicta ad remitte

nda peccata ho

minum.

AMeutetum FA

77.

Chriftus vi przfentis decreti n

On veniffet, (

t Ut

am non peccáffet.

forut,

gw

78.

1 t

Idem non videtur merer]

potuiffe meritó impe-

xtmum,

tratorió omnes gratias Sa

nétíffime Matri fuz ,

aliisque Progenitoribus co

llatas, fed

à

i

79.

Probabiliiis meritus

At J

effe aliquas faltem — meritó

€ompeníativó,

c,ïmi?i" u

$o. Chri-

l

e(&

A

A0oC

H

85,

n Qec a tl

Chriftus non habuit przceptum moriendi come

doum i

minatorium ullius culpx aut pxnz proptie dictz,

fed

!

$1,

l' geirura

lj

Probabiliis folum habuit przceptum minüs ri«

Mi

gorofum.

E

82,

i

Sacramenta nov« legis in ufu confiftentia non

caufant gratiam phyfice.

j ä[bw'ffn tb

t

- 93.

tl

Nec Sacramentum Evchariftiz.

^

84

det t vl

Nec extremz Unctionis per. accidens confert

gratiam primam.

835.

l

Quod ifortiori tenendum . videtur de reliquis

pe p t

Sacramentis vivorum,

lt

T

86.

Ü :hhml [V

Omnia Sacramenta (præfcindendo faltem á Sa-

^

I

9'

cramento Evchariftix ) revivilcunt,

87.

ls n

, Panis ex fpelta eft materia etiam licite confecra-

ilis,

j

880 A'

M 3

L.]

0

z )oo(

n URUE

88.

Áqua in Sacrificio Mif vino confecrando ad-

N

j

milceri folita convertitur in Sanguinem Chrifti, five

priüs fuerit converfa in vinum, five non.

qgicon lt r

89.

j

In confectatione |vini folüm funt effentialia :

)

T

bic eff Sanguis meus,

u & oflen

ais n abfe

99,

woenlent

Effentia Sacrificii Miffe confiftit in fola cona

Adotant ib

fecratione,

; l ia fufe

9I,

9(

Et probabiliter confecratio etiam unius tantüm

Ípeciel eft verum Sacrificium.

1».':1': iblolution

[

9?,

1

Sacramentum Poenitentie poteft effe validum,

"nmonitm in

& informe ex defectu dolorig (miverlglis,

uypHug,

93.

Circumftantiz mere& aggravantes non Íunt maz

teria neceffaria gonchïonisf

T

94.

Nec peccata, feu pofitive

95.

Seu negativé dubia.

96,

|1

Nec eff&&us pofítiv

us, vel 'ncgati&uscx caufa

culpabiliter pofita fecutus eo tempore, quo vo-

luntas

150(3

8 )o(9

j

luntas a€tualiter. non amplius influit, & ab ea

*ï*?*i D) (s

T p (

proríus eft inimpedibilis,

97.

D g, üvtn&.

Etfi caufa non fit retractata.

V

98.

Yi fOlUm Ánj i

Poteft licité abfolví moribundus, qui dedit

figna doloris, & oftendit defiderium confeffio-

h

nis ac abíolutionis in abfentia Confeffarii, faltem fà

Mboffys

confeffario fupervenienti unus aut - plures ex cir«

cumftantibus referant ab zgro petitum fuiffe Con«

D

feffarium , & edita fuiffe figna doloris &c.

o t r

9.

i,

De effentia abfolutionis folüm funt hzc verbaz

h

abfolvo te.

100,

n

à

U

Valet Matrimonium initum fub pacto feryane

da caftitatis perpetua,

D

| ag'gnm'.a L

N

LO.G.D

9!

jid

ff

A

-«

Dd

s

w

'

VN

oU

a um

j t a;-:

l

M

i

0

f

a

opaton

Al

"

AU

0

il

m

li

A

AA

Y

M

li

M

a

"

w U

nf

m

H

3.

il

F

I W J K

i

D)

jj

As

Mwn

]

"

—U

$in1

h

MTTWIA I

h

Ll

i

N

m

1 a, U

Ü T

"1Vj,

MM A I

In 1. Quxftione

menda potiora fic emendanda,

In Approbatione Cenforis lin.7. Inprimatur,le-

ge Imprimatur, pag. 12. lin 7. & 8. licét dominum À

delitto non abfoloat. eg. licét non. dominum à delicto

abfol'oat. pag. 20. lin. 28. percipiendo leg.percipiendi,

& lin. 29. percipiendi leg. percipiendo. pag. 29.lin.

23. non fattus leg, &c, fattus. pag. 42. lin.20, imme-

vità leg. immeritó. pag. 57. lin. 23. fuiffem dicendu

leg. fuiffe dicendus. pag. 6g. lin. 1. eff quantim ex

iis fatus leg. quantum ex iüs fadus eff. pag. 135.

lin. 28. probetur leg. probatur. pag. 137. lin. 16.

quàl veró fi leg. fi eró. pag. 139. lin. 21. bec

leg. b«. pag.157.lin.11. collidantur leg. colliduntur.

pag. 162. lin. 15 frudus leg. fru&tus bereditatis.

pag. '82. lin. 14. fimnpteleg. confumpte. pag. 196.

ln, ulc. obfervetur leg, obverfetur..

In 2, Quzftione,

Pag, 4.lin, 2. Mun1ANUsleg. MaRn1ANUS. pag.

30. lin. 22. amplüs leg. amplius. pag. 59. lin. ult

Concilum leg. Concilium. pag. 72. lin. 7. peccto leg.

peccato.. pag. 107. lin, 21. occurrunt leg. non occur-

vunt. pag. 15 y. lin. 9. Seff. :4. deleatur. In Thefi

63. [rriti funt leg, Irriri tamen fant.

.

M

O UET T

—

—

i

".

T d

i

Mi ii

T

—

-

—

TE

zam

T

"

-^

:J,

n

w

df)

vá

—

m

hs

——

T d 7

:

"st

— . —-—-—

"a

E

u

N

^

A

$

:

s

$

d

Ls

a

9d

:l

:

;

$

D

n

X r

f

A

Wi

5

M

:;

T x

X

.Wïn

E

i

D

$LE

À

wht

7

d

[

(l

*

E

A5 d

d

d

ii

$

A

j

Ct ol

p5

p

i

E

E

v

iee.

e

«x ;;

*

i

Yi

fä

ha

r

sst

*

n

*

s

a

r r

X

A

o2

E

*

15

ub V

$d

:

i

3

X*

p

g 564

-

37

RE

;ï

Est

M

;

E

5

A.

VE

Mi

»

Es

ra

43

A

LA

2

T

^

x

TR

dp

2

&

U n

"o

d

AA

3 iÉ

Q M UE

—

N

5

*

f

ä

H

a

^

"

A

REO

P

A

E

,ï.e-

E.

M

r

3

v

3 v

f

)r,fy

AE in

OE

n

i

gt

P. d

x

1

u

Yl

v

M

x z

li

Vs

2

£

ET

s

dl

NU Q MA

b

P

^

; APE

X 3

m

h

ET

«

E

A.

z PUM

T

d

*

É

:

A

P

s

e i

.

A

v

Dy

Va

i

i*

as

d

P

*

E

ME

4

[*

x s

o

Ls

As

^

Pos

&i

E

E

p

"

P

&

Vi

A

*

r

Ts

As

4 g

AF A

x

.

LT 9

A

v

$

$

.

js

E

s

As

"

v

:4

T

4

»

,

sE

M

:

s

i

x

s

[

*

UEL

u

* d.

(;

t

fcä

d

E o

s

):

x

$05

U

!

4

;

H

i

:? i

s

"

s

$?

Lt

1

-

xj

aes

p

5

D

; $

s

s

^

es.

x

*»A

A ac

*

J

i

BR

.

jcd

ti

Aj

$ia

Es

Me

31

s

v

dv d

3 EPT

Ed

L 3

71

x

M

*

j d

NT

Ts

Piaid

^

?

*

d

Pt

"

E o

ii

VOPUA

a

b

*

u H

p

k

D.

T

12

k

E

E

k

i2

m

n

h

r

A

gt

[ a H

1

-

ff-

at

^

;

die

E

du mb um

.

i K

AR

a

Dhigeuii

d

x

';,

E

—;

19: 20 21

18

17

o

16

e9

QUJESTIONES

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

THEOLOGICH,

15

E

g

O

e

RESTITUTION--

E

ll HHHHWHHHHWHH!

14

FRUCTUUM

13

ä

-

ä

POENITENTI-

12

SACRAMENTO VALIDG

FHH.HIIWIIH

ET INFORMI

11

Q

IN LIBERO AC IMPERIALI ORD. S. B—

MONASTERIO

10

-

ELCHINGENSI

PROPOSIT/E

'IIHHIII)IWHIII.

9

CUM THESES EX UNIVERSA THEOL—

e

SCHOLASTICA

HHU

8

PRIZESIIDE

P. PROSPERO ILGEE ..

IBIDEM PROFESSO, AA.LL. & PHILOSG—

MAGISTRO, ET SS, THEOLOGUZE AC j. U. EX—

ATO ET APPROBATO p. t. SS. THEO»

LOGLE PROFESSORE

——

DEFENDENDAS SUSCIPERENgf]—— o

ROBERTUS DENZL

E-

ISEVERINUS SCHMID

RR. RR. FF. 4

MAURUS PFLAUM

ä

DOMINiCUS BRENNER

2

IGNATIUS NV AHL

I(FRANCISCUS BURNHAUSE—

E]USDEM ORD. & MONAST.SS, THEOL, CANDE—

N:

Ill

HHIIwlliIHIII'HHHIII')!HIIIHWIIIIlHl HIHHWIHIIIIIWIII

HHHIIIIII

4 ) Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

2

3

4

5

"