tisfeciffes anathema fit.

7)

/ V

38. Confirmatur: TRIDENTINUM Seff. 1 4.(4p.2,

ait, quod Sacramenta Baptiími , & Poeniten-

ä

tim etiam per hoc inter fe differant, quód

Mv

fer detiþnum plenam, €&9 integram peccatorum vt«

smiffionem confequamur, ad quam tameu integritatem

per Sacramentum. peuitentie fine magnis noffris flem

"ET

M

tibus , €$. laboribus. Divina id exigente Tuffitia. per-

venire nequaquam po[fumus.

)

Lt

Et in ipfo cap. s. ait : Effe&um Sacramenti

"m

M

Poenitentiz , quantuc ad ejus vim & effica-

ciam pertinet,effe reconciliationem cum DEO,

Wl

cujus nomine venit remiffio quoad culpam,

lklahx À

& forté etiam quoad aliquam pocnam : ergo

non videtur credibile, quód in illo ipfo ca-

N

W

K

pitulo

W

Lf

ij

n Sacram, Pornit, po[fit effe validum & informe. 17

!uj

iM

T I

n

itulo voluerit dicere, quód iíti tres actus i-

RUT

WUP o

T

deo folüm fint partes ,

uia & quando fuffi-

ciunt ad plenam remiffionem peccatorum

V1

quoad omnem pocnam, etiam temporalem.

39. Dixi autem füprà: meo judicio poffe

etiam pofitivé probari, quód (íxpé adducta

pan

li

J

verba 'TRIDENTINI: Qui quatenus &c. & bacra-

l

tione &c. illam fenfüm, quem volunt Adver-

ï];

farii, non faciant; in quo, etfi forté benigno

Lectori defecifle videamur (quod non fpera-

mus) non ob id causá excidimus; quia, (i

Mi

reus nihil afferens, jure tamen füo fretus ul-

tró probationem in fe füfcipiat, etfi in ea de-

ficiat, adhuc Au&tore non probante abfolven-

dus eft, üt habet communior DD. ex l. 1 4. verf.

fí. quis autem ff. De probationibus. Cüm ergo Ad-

verfitii prefatis verbis hunc terminum /fuff-

"n

L

; quem ipfüm 'TTRIDENTINUM non habet, in-

TWQ»

neétant, atque inne&ti debere velint, ip^fïs in-

cumbet probatio , nósque tamdiu causáà non

cademus , quamdiu convicti non fuerimus,

quód przfatum f/uffiit innecti debeat. Nunc

h

tandem in forma ad argumentum . 2$. al-

latum.

40. Refp.Neg. Ant. ad Prob. Conc. Maj, neg.

M

Min. Si feofus fit (uti effe debet , alioquin e-

nim argumentum nihil probaret) quód folus

dolor univeríalis ex infticutione Divina fit

pars mat-rialis eflentialis Sacramenti Poeni-

tentix. Ad Prob. Neg. Maj. (qualiter etiam

difingui poffet, patebit ex inferiüs dicendis)

P

Mi

Ad

y

$8

QUESTIO II. S. g.

Ad Prob. Conc. Ant. Neg.Conf: Quz mihi ne-

quaquam inferri poffe videtur ex Anteceden.

te: ex iftis enim particulis redupplicativis: qua-

tenus ad plenam, €jc.. & bac vatione &c.. nihil a-

liud inferri poteft, quàm, qnód dolor, confes.

fio, & farisfactio ideo dicantur partes Sacramen-

ti Poenitentiz, quia requiruntur. ex . inftitutione

Divina ad integritatem hujus Sacramenti, &

ad plenam atque perfectam peccatorum re.

miffionem; item, quód folus ille dolor (& non

alius, uti argumentatur P, ANTONIUS Mavyn

üitat, nit. 474.) it pars & materia Sacramen-

ti Poenitentiz , qui requiritur ad plenam & per-

fe&tam peccatorum remiffionem. Nequaquam

veró inferri poteft, quód ideo ifti tres actus

dicantur partes, quia fuffiiunt, vel quód folus

ille dolor fit pars & materia Sacramenti Poe-

nitentiz , .qui fuffiir ad plenam & perfectam

peccatorum remiffionem,

$i TRIDENTINUM ita definiret : Sunmt auten

quafi materia bujus. Sacramenti, ipfius Penitentis a-

&us, quiy quatenus in Penitente ad. integritatem Sa-

craienti, ad plenmque €2. perfettam peccatorum re-

T.

migïgnem requiruntur & fufficiunt, bac vatione. Pomi-

tentie pavtes dicuntur.

optima foret hzc illa-

tio: ergo ide» dicuntur partes, quia fuffiiunt :

ergo folus ille dolor eff pars && materiay qui fufficit,

& à DEO requiritur ad plenam peccatorum

remiffionem : Cüm autem, TRIDENTINUM nee«

quaquam ita loquatur, neque cetiam (ex fz-

pe dictis) verba à TRIDENTINO ufürpata hunc

fenfum faciant, quia (uti przfertim num. 37.

&

5' Zl

"n Sacram. Pornit. posfit effe validum €8 informe. $9

r 'a-

AE q

& 35. oftendimus) falía foret ifta propofitio,

m

quód iíti a&tus eatenus dicantur partes , qua-

W

n

renus fuffiiunt ad plenam & perfectam pecca-

j

torum remiíIionem ; fic. & modo ex verbis à

'TRIDENTINO ufürpatis negamus inferri, quód

rnïï

Al

!

folus ille dolor fit pars materialis Sacramenti

Poenitentiz, qui f//ffcr , & à DEO requiritur

l4

u

ad plenam peccatorum remiffionem,

m

:

41. Ut autem adhuc clariüs fiat, quód ne-

ÀN

ata à nobis confequentia nequaquam ex Tni-

DENTINO inferri pofTit: liceat nobis paululum

mutuare modum refípondendi adverfariorum

in hac materia non infrequentem , & à nobis

num. 23. infinuatum : Chriftus potuiffet iníti-

tuere hoc Sacramentum ita, ut ad valorem

ipüius fimpliciter fufficiens fuiffet dolor de

peccatis poft Baptifmum commiffis; hoc enim

plerique admittunt ex ipfis adverfariis: üt e-

"

nim redté advertit P, HAuNOLD lib. 4. tradh, 4.

€4p- 7, Cüit0'U. 4. Tif 997. €X meris congruens

tüs efficaciter probari non poteít, quód re-

quiratur dolor univerfalis, & quamvis alii ex

adverfariis dolorem particularem rejiciant

tanquàm improportionatum fini à Chrifto in-

tento (quod poftea sum. 9o. refutabimus) non

credo tamen,

quód hanc improportionem

"l

w

tantam afferant, ut propter illam Chriftus do-

lorem particularem nequidem potuiffet infti-

tuere.

Ponamus ergo, quód

,hriftus ita in»

füituerit, & quod TRipENTINUM, vel aliud

Concilum Generale nobis in terminis cla-

W

zi([imie

60

QUJESTIO II. $. s.

tl f'" ,/j

riffimis declaraverit, quód ad valorem Sacra-

fl

menti Pcenicentiz füfficiat dolor de omnibus

peccatis poft Baptifinum commiflis, etiam

pro cafu, quo poenitens haberet peccata an-

te Baptifinum commiffa , & necdum remiffa,

T

jím

Hác inititutione po(ità TRIDENTINUM potuis-

fet, nec verbuló quidém mutató dicere: Sunt

autem quafi materia bujus Sacramenti ipfius Pomniten-

tis abusy qui, quatenus in penitente ad. integritatem

Sacramenti , ad plendmque , & perfeckam peccatorum

l

vemi[onem vequiruntur , bac ratione ponitentie par-

tes dicuntur.

Et tamen nemo ex iisdem omni-

no verbis TRIDENTINI tunc potuiffet inferre,

Wt

quód ifli a&tus ideo dicantur partes, quia fuf-

ficiunt, vel, quód folus. ille delor (it pars & ma-

teria Sacramenti Pcenitentiz , qui fufficit ad

plenam peccatorum remiffionem , àt patet:

ergo neque de facto ex iftis TRIDENTINI ver-

bis inferri poteft hec confequentia: ergo pars

materialis Sacramenti Poenitentiz ex infítitu-

U

tione Divina eft folus ille dolor, qui füfficit,

UM

& & DEO requiritur ad plenam & perfe&tam

peccatorum remiffionem.

t

Confeq. Hzc videtur meliori jure dici pos-

Mu

fe patére , quia confequentia, quz ex ipfis

hm

terminis antecedentis patet, quandocunguc

dantur terminiillius antecedentis omnino im-

Q

mutati, inferri poteft. Atqui in illa facta hy-

ii

M d.

p othe(i exiipfis terminis antecedentis,nimirum

€x verbis à TRIDENT. ufurpatis, non poffet

n AC[I]"*

u

in ferri confequentia ab adverfariis illata, ergo

neque

|

A!l

"n Sacram, Ponit, po[fit effe «oalidum & informe. 61

DL

neque de fa&o confequentia iíta ex ipfis ter-

M QO de .

minis à TRIDENTINO ufurpatis patet vel in-

of

ferri poteít, uti tamen patere ait cit. Author.

li

W

hïäerp

rdm

Ant. quoad 2. membrum patet: quoad

tNTNUY

imum prob. Etiamfi omnino certó, & claré

Ur'n;:av)v d

nobis conftaret, quód ad valorem Sacramen-

ti Poenitentize fimpliciter füfficiat dolor de

peccatis poft Baptiífmum commiffis , adhuc

'TRIDENTINUM potuiffet dicere: qui, quatenus

&c. imó TRIDENTINUM in uno eodémque

Am

contextu (quàm aliter fe res habeat in adver-

fariorum fententia, vide füpra num.43.) po-

n

tuiffet ita loqui: fust autem quafi materia. bujus

Sacramenti ipfius Penitentis adus, nempe contritio de

Wl

pecatis poff. Baptifmum commi[fs, confe[fo de üsdem

peccatis, fi tamen memorie occurrant , & denique [a»

tisfaclio illay que à confeffario injungitur , [roe dein

fit. deliclis proportionata , fFve etiam ex mimia conni-

n

ventia. confefJarii minor , qaum . fit ea y qua juxta le-

a

ges fapientie & juffitie Drvine. deberet. corre[ponde-

v& Te4tui totius pena.

qui aitus , quatenus in pamie

tente d integritatem Sacramenti Pamnitentia , ad ple-

námque , ac perfeckam peccatorum remi[Jonem ex Dei

inflitutione requirumtur , bac vatione Ponitentie pare

H

tes dicuntur,

Effet enim etiam in hoc caíu ve-

riffimum , quód actus ifti eatenus dicantur

artes, quatenus requiruntur ad integritatem

il

:

1

acramenti Poenitentiz, ad plenamque & per-

feCtam peccatorum remiflionem. üt claré pa-

veeqer

n n

tebit confideranti.

if

4 Zv EX-

N

fj

62

QUESTIO Il $.3i

41. Explicemus tamen rem adhue claríüs :

ponamus, quód Petrus fidé baptizatus cum

mu

dolore illo de omnibus & folis peccatis pott

Baptifmum commiílis accedat Sacramentum

Poenitentiz , ibique rité confiteatur omnia

M

N V

peccata poít Baptifmum commiffa, atque et-

1

iam, poft obtentam abfolutionem , injuntctam

à Confeffario Poenitentiam juftó benigniorem

perfolvat: in hoc cafu, pofitá illà Chrifti in«

ititutione ita claré, üt infinuavimus; à Con-

cilio quodam /Ecumenico declaratá, dubitari

non poffet, quód Sacramentum effet validum

j

(

& integrum, & confequenter habeat omnes

fuas partes effentiales & integrales, veriíli-

mum przterea effet, quód ille dolor de om-

nibus & folis peccatis poft Baptifmum cornis-

fis fit pars hujus numeró Sacramenti, & qui-

00

u

dem quatenus requiritur ad integritatem il.

lius, & ad plenam ac perfe&tam peccatorum

remiffionem. hic dolor enimveró omnino re«

'lrrv-lT W

quiritur ad integritatem , imó ad effentiam

hujus numeró Sacramenti ; aliàás enim non ad-

VML

effent omnes partes (quia ponitur, quód nul-

lus alius dolor ad(it) requiritur etiam hic ip-

( 0

fe dolor ad plenam & perfectam horum pec-

l

catorum remiífionem ; fine hoc enim dolore

;

[

l

Sacramentum hoc nequaquam effet. remilli-

E

vum peccatorum five quoad culpam, five quo-

ad poenam, cüm tamen Sacramentum hoc ex

fua in(ítitutione effentialiter debet effe recone

l ]"tv«

ciliativum, üt recté ait P. PLATELLIUS parte. .

E

€ap. 6. [. $. nilin. 722.

Deftis

Neque peccata in hac

Cconfese«

d

b

^

"n Sacram. Panit. pofjit effe «oalidum 3 informe.. 63

&t a

iU

;

;

confeffione expofita vi hujus numeró Sacra-

C OM

W

1

menti remitterentur, quantumvis per fuper-

Ye

LU n

venientem dolorem de peccatis ante Baptif-

N U

mum commiffis obex tolleretur, cüm tamen

U

communiüs Theologi:etiam czteroquin in

hac queftione contrarii dicant : quód Sacra-

n

mentum Poenitentiz, fi poffer effe validum &

informe (quale in data hypothef(i certó effet)

remoto obice revivifcat , & remittat peccata

in confeffione valida fed informi expofita, üt

refert & confentit P. MARcus ManiA STRUGGL

part. 2. trati. 10. Difput. 2, queff. 2. avt, 3. num. 9.

circa finem, Et expreffe docet P. ANTONI1US

j

MAXR traii, 10. Difput, 3. queff. 3. art. 1. mum.

396.

ubi füuam quoque fententiam pluribüs

probat. ergo veriffimum effet, etiam in illa

hypothefi, quód dolor ifte particularis à Pe-

tro elicitus fit materia hujus Sacramenti , &

quód, quatenus requiritur ad integritatem

Sacramenti, ad plenamque & perfectam re-

g

mi(fionem peccatorum, hac ratione hujus Sa-

cramenti pars dicatur.

Et eadem eft ratio de confeffione, & fatis-

faCtione nimis (üt ponitur) improportionata,

imó de fatisfactione ita nimis improportiona-

ta jam fuprà oftendimus, quód illa (etiam non

permiffa noflra hypothefi) przcisé ideo dici

poffit pars Sacramenti Poenitentim ,. quatenus

regtiritur ad integritatem. ejusdem Sacramen-

ti, & ad plenam, perfediamque peccatorum

remiffionem confequendam; non quatenus fuf-

fiif

bl

L

64

QUESTIO Il $. 3.

ficit :ergo à primo ad ultimum etiam in hypo:

thefi, quód Chriftus dolorem extenfüm ad fo-

la peccata poft Baptifmum commiffa inítituif-

fet pro materia & parte Sacramenti poeniten-

tiz, & hoc nobis certó conftaret ex defini-

tione alicujus Concilii generalis, adhuc veris-

6

L

imum effet, atque à "Tuip. Concilio dici po-

j

tuiffet: funt autem quafi materia hujus Sacra-

menti ipfius pcenitentis actus, nempe contri-

tio, confeíTlio & fatisfactio, qui, quatenus in

poenitente ad integritatem Sacramenti, ad

Bs

namque & perfectam peccatorum remi

nem ex Dei inítitutione requiruntur, hac ra-

tione poenitentie partes dicuntur.

43.Quodfi fortead hanc inftantiam declinan-

dam abfoluté contendas ,hanc hypothefin ef-

fe omnino impoffibilem, velisque, quód Chri-

ftus ne quidem potuiffet inftituere dolorem

particularem tanquam fufficientem ad valo-

rem, cafü, quo is infüfficiens foret ad fru&tum,

hoc faltem fatearis, neceffe eft, quód hac in-

ftantia hoc argumentum ex ízpé allatis TRi-

DENTINI Verbis defumptum omnino enervet;

robat enim, quód hzc eadem verba in pe-

Ql

h

tita à nobis hypothefi potuiffent à 'IRIDENTI-

NO ufürpari; ergo nifi aliunde (adeoque ar-

[

U CO

Wf

gumento penitus novo & diverío) probetur,

quód pr&fata hypotheüs fit impofiibilis , ex

rgallegatis TRIDENTINI verbis (quz tamen

fibi unicé favere adeó fecuré exiftimant , ut

muld rem iis folis confectam putent) nihi

(f

i

pro-

"Ml P.(

I

"n Sacram. Ponit. po[fit effe voalidum & informe. 6$

imum etim "

10 r

robatur.

Rationem veró , qua ad afferen«

D if

dam hanc impoflibilitatem forté movere po«

us

tuiffet, infrà num. 9o. di(càtiam.

Hoc folüm

i nl

hic repeto: Adverfàrios ex di&is, prefertim

numero 3y. €tiam non permiffa illa Hypothefi

ts

X g

debere fateri, quód fatisfactio deli&tis impro-

portionata, & ex nimia confeffarii indulgen-

lm j

tia juftó levior precisé ideo dici debeat pars

!53&51 Y

Sacramenti Ponitentie , quatenus requiritur, feu ne-

L qi

5

ceffaria et &c. ecfi non fuffciat ad plenam, &

CH

perfedtam peccatorum remi(Iionem.

Quam-

o x

vis autem in hac refponíione femper locuti

i

fuüerimus de cafü folumodó hominis adulti &

h d

ficte baptizati, haud difficulter tamen tota re«

fponfio poterit applicari étiam ab iis, qui di«

cunt füfficere ad valorem Sacramenti poenie

tenti: dolorem etiam precisé exteofumn. ad

oninia peccata memoriz occurrentia , vel'et«

iam ad peccata przcisé confeffa, aut etiam

d

dolorem ad unum precise ex confeffis exten«

m

fum , üt facilé patebit experiri volenti,

interim fit

; t

Mil

go 46

AW

Alia folutio ejusdeim argl;mentï-,

Nv

Uamquam objeGioni s; 25. facte praeces

denti f.abunde fatis féciffe videamiur,quia

tamen f&pé contingit, quód inter plures

M

refponfiones; qux ad idem argumentum dari

Quafl. II. De Saeram, Panit.

E

pof*

66

QUASTIO II. G. 4.

[ [

T

poffunt, una placeat, altera difpliceat ; fiepe

W

etiam contingit, quod is, qui propofitionem

aliquam controverfam fimpliciter & nudé ne-

gat, parüm laudis referat, eó quód ratio ne.

gandi, quam ipfe habet, non omnibus pateat,

qui tamen, fi diftinctione aliqua eandem pro-

po6tionem paululum explicáflet, omnem tu-

liffet plaufum, ad celebrem hanc obje&tionem

"us 2$. factam.

45. Refp.3tió. N. ant. ad prob. C.maj. N.mi.ad

rob. dift. ma. Ille dolor ett pars materialis Sa-

cramenti Peenitentie , qui fufficit, & ad ple-

nam peccatorum remiíTlionem à Deo requiri-

tur tanquam caufa partialis ex opere opera-

to in eandem influens : conc. maj. qui fufficit,

& ad plenam peccatorum remiílionem à Deo

requiritur tanquam mera difpofitio, vel tan-

quam meritum operantis feu poenitentis n,

maj. & diftinq. mi. talis dolor debet effe uni-

verfàlis, id eft, dolor ille, qui ad plenam pec-

catorum remi(ílionem füfficit & requiritur, &

tanquam difpofitio, & tanquam caufa debet

effe univerfalis & extenfüs ad omnia pecca-

ta c. mi. dolor ille, qui ad plenam peccato-

n

rum remiflionem in füfceptione Sacramenti

Poenitentiz requiritur tanquam caufa partia-

lis, ex opere operato in eandem influens de-

bet effe univerfalis fubdifïinq. univerfàlitate

re'pectiva, id eít, debet efTe extenfüs ad om-

Ate

nia peccaca poft Baptifinum commiffa & nec-

dum remifIa Tranf, mi, debet effe univerfàlis

uni-

l

;

T.

Á

6H2 d

"n Sacram. Ponit. po[fit effe oalidum && informe, 67

-Alk,

It

0Y

bqi n

univerfalitate abíolutá, & extenfus ad omnia

NT

ld

omnino peccata etiam anteBaptifimum corhiffa

d WJu

& nondum remifTa n, mi. & confe

q. Ad hoc,

t npj

ut Poenitens, qui

peccata gravia ante füfcep-

W d n

h

tionem Baptifmi, & alia iterum poft B

)

Jle

aptiíf-

lfjx

N

Jïï, 0

mum ficté füfceptum commifit

, nediante Sa-

cramento Poenitentie ^obtineat

O D

plenam &

perfectam peccatorum remiífion

em poft Bap-

tifmum commifforum (ad qua

fola remitten-

da Sacramentum , Pcenitentiz inflitutu

tfb Cs

m eft)

requiritur haud dubie dolor

de peccatis ante

Slfi T

& poft Baptifinum commiffi

S,

j 5.]

üt bené pro-

batum fuit in objectione,

& nos ipfi diximus

num. 14. alite

r tamen requiritur do

lor de pec-

catis ante Baptifmum commiffis,

& aliter re-

quiritur dolor de peccatis poft Baptifmum

commiffis :

"d

nam, etfi permittatur, quód dolor

N

de omnibus peccatis poft Baptifmum commis-

WUV

W

fis requiratur tanquam caufa partialis e

X Ope-

re operato in eam remiffionem inflüe

TT

ns, ne-

Yi

quaquam tamen permittitur, quód ita etiam

iV

requiratur dolor de peccatis ante Baptifmurmn

D

corniffis, fed hic foluhodó requiritur tanquam

difpofitio ; Dolor enim de peccatis ànte Bap-

tifinum corhi(Tis przcisé requiritur ad hoc,ut

peecata ante Baptifmum commiffa reddantur

formaliter retra&tata & dilpofita. ut virtute

precedentis Baptifini deleri poffin:

*

; quam-

diu enim peccata hzc anre B

aotifmum come-

miíTa non fünt ita retraCctata, & difpofita, uc

virtute Baptifmi precedentis delert poffint,

"

W

tamdiu Sacramentum Poenitentiz, etiamfíi ca-

A

tero-

^i

;!

68

lN

QUESTIO II. f. 4

Mnf

teroquin etiam millies validum foret, expe-

ditum tamen non eft ad remittenda peccata

poít Baptifmum commiffa, quia videlicét ex

una parte Sacramentum Poenitentiz inftitu.

M

N

tum non eft ad remittenda peccata ante Bap-

tifmum commiffa: ex altera parte veró pec-

cata pofít Baptifmum commiffa remitti ne-

queunt, ni(i fimul etiam remittantur peccata

ante Baptifmum commiífa; quando autem

peccata ante Baptiífmum commiffa per dolo-

rem de iis conceptum femel fünt retractata,

& difpofita, ut virtute Baptifini praecedentis

IN

remitti poflint; tunc dolor de ip(is peccatis

I)

ante Baptiímum commiffis ad nihil amplius

requiritur, nec habet, quod agat, fed pceni-

tens'cum foólo dolore de peccaus poft Baptif-

Mi

mum commiífis elicito, hzc eadem peccata

confitens, eorundem remiflionem confequi-

l

tur, perinde, ac eandem confíequeretur, fi

peccatoram ante Baptifmum comifforum re-

miffionem jam antea confecutus fuiffet. , [d

M (f

quod totum, quamvis inficias ire non videan-

MA V

tur Adverfarii, licebit tamen pauló explica-

It

tiüs ex communiter receptis principiis, & in

tractatu de Sacramentis 1n genere , dum de

n

revivifcentia agitur , tradi folitis, deducere:

MT

E"

quia fi aliquantulüm clariüs oftenderimus,

quód dolor de peccatis ante Baptifmum com-

miffis, ad remiffionem peccatorum polt Bap-

üifmum cornifforum , przcisé requiratur tan-

AL

V k

quam difpofitio , non veró tanquam caufà

partialiter in eam remiíIionem influens, eo ip-

fo

là

T. t

h

[

An Sacram. Poenit, po[fit effe woalidum 2 informe. 69

fo dolorem hunc à ratione partis Sacramenti

V Rn

Poen'itentiæ fatis claré exclu(iffe videbimur.

N Qu v

V Onltent

Af. 1mO. Tgitur ab omnibus, vel feré om-

V

nibus conceditur, quód is, qui quidem ali-

A n [ui

uando ante Baptifinum peccavit morta iter,

ta.mm;ïa !

j

h

ante füuíceptionem tamen baptifmi verum do-

lorem de füis peccatis elicuit, adeóque & va-

T

lidé, & fru&tuosé Sacramentum Baptifini fu-

m

Ícepit, non obligetur poftea , dum peccata,

nf

qu£ poít Baptifimum ita fructuose füfceptum

lj

:

wp[

commifit, dolorem de peccatis ante Baptif-

j

j

mum commiffis concipere; neque enim dolor

de peccatis ante Baptifmum commiffis , fed

per Baptifmum jam remiflis requiritur ad va-

lorem Sacramenti Poenitentiz.

& ratio eft

M

""

clara: quia (uti jam füpra nmum. :6, ex P. Vi-

VA advertimus) moraliter certum eft, quód

3

u

j

M

ad valorem Sacramenti Poenitentixz non re-

WUM

N

quiratur dolor ex motivo indivifibili fimul at-

tingente omnia peccata commiffa, nec pru-

s

denter negari poteft, quód validé & fructuo-

'E

sé Sacramentum Poenitentim recipiat, qui

fciens duo tantüm peccata poft ultimam con-

feflionem à fe commiffa, de utroque ex moti-

vo turpitudinis propriz doleret: ergo mul-

tó minüs requiritur dolor de peccatis ante

Baptifmum commiffis, (i cui moraliter certó

conttaret, quód hzc fibi per ipfum Baptifinum

I

jam remifTa fint.

E 3

46- Zdöa

[

QU.ESTIO II. $. 4.

46. 2dó. Pariter, à communiori f.

:

altem,

oft Ba

TM

i

conceditur, quód etiam is, qui p

ptif-

mum cum materiali & inculpabili fi&tione fü-

fceptum adhuc, antequam aliud peccatum

committat , de fuis peccatis ante Baptifmum

corniffis attritionem elicuit, poftea, dum pec-

M

A

Ws

cata, quz ex poft fa&o commiffa fünt, confi-

tetur, novo dolore de peccatis ante Baptif-

mum commiffis opus non habeat ad validam

& fructuofam confeffionem , ratio eft, quia,

u

cüm in ejusmodi homine, qui videlicéc attri-

tionem de peccatis ante Baptifmum commis-

fis elicuit, antequam aliud peccatum morta-

]

le poft Baptifinum cum fidione meré mate-

riali füfceptum commiferit, Baptifinus ftatim

revixerit, & omnia peccata priüs commiffa

dcleverit, perinde ac cadem deleviffet, fi an-

te Baptifmum vel in inflanti actualis Baptif-

mi elicuiffet attritionem univer(alem, üt com-

L

n

muniüs Auctores cum P. FnANCISCO SUAREZ,

quem citat & fequitur P. ANTONIUs Mayn,

P

traci. 10. difp. 3. quefl. 3. avt. i. num.

5

72. nul-

u

la plané videtur ratio requir

endi novum do-

lorem de peccatis ante Baptifmum cormiflis ;

W

dum ejusmodi homo poft obtentam jam Bap-

W& VILIQUC

tifimi revivifcentiam in aliqua peccata lapfüs

Sacramento Poenitentiz fé cum Deo recon-

ciliare intendit. cüm peccata ante Baptifmum

commiíla ipfi jam remiffa eífe fupponantur.

Id ipfum multi concedere debent etiam in

m

€o, qui de unico füo peccato v. g, blafphe-

m

( &

MU

miz antc Baptifinum commiffo dolorem par-

d)

ticu-

l

(

;

T

"

An Sacram. Poenit. po[fit effe oalidum & informe. 7t

m

ticularem. adhuc ante füfceptionem Baptifini

!Q y

elicuit, füb ipfo veró Baptifmo dele&ationi

N

v. g. Venerez confenfit 5 concedere, inquam

H ld q

debent, quód ejüsmodi baptizatus , fi ante-

Stye

quam novum peccatum committat, attritioe

nem de fuüa dele&atione venerea elicuit , po-

flea, dum alia peccata, quz poft Baptifmum

hn

commifit, clavibus fubjicit, novó de duobus

illis peccatis dolore opus non habeat, fed fo-

lo dolore de peccatis poft Baptifmum corhis-

fis elicito , validam fimul & fructuofam con-

feffionem depofiturus fit.

Cüm enim multi

y

& graves omnino Authores quos citat P.

OANNES MaRIN. Theol. tom. 3. tr. 19. difput. 7-

fett. y. num. 38.

imo,ut loquitur citatus Au-

thor, communis Thomiítarum, quam citant

& fequuntur SALMANTICENSES tradf. 24. difp. z.

a. $4.

doceat, quód Baptifmus füfceptus

cum peccato in ipía fufceptione comiffo ad-

huc per folam attritionem reviviftat , & pec«

cata tam przcedentia Baptifmnum, quàm et*

iam fimul exiflentia cum Baptifmo remittat,

nulla rurfüs videtur ratio requireadi novum

dolorem de iftis peccatis, dum Sacramentum

Poenitentiz a&u eft fuüfcipiendum.

47. 3tio. A communiori etiam mihi con-

cedendum exiftimo, quód & is, qui

ft Bap-

tifmum cum fictione meré materia

EO

fufcep-

tum unum vel alterum peccatum grave com-

mifit, fi de folo peccato ante Baptifmum

cofniffo femel attritionem elicuit, quocunque

n

dein

4

7|

OUSTIO II. S. 4

dein tempore Sacramentum Poenitentiz fu.

fcipere vellet, non opus haberet novo dolo.

re de peccatis ante Baptiímum commiflis, fed

cum folo dolore particulari confitens pecca-

ta füa poft Baptifmum commifla, omnium re-

miffionem con(íequi poffet, ratio eít: quia

dolor de peccto ante Baptifmum commiffo &

nedum remiflo ideo precise requiritur ad re-

miífionem peccatorum poft Baptifmum com-

mifforum, quia ex una parte peccata poft Bap-

ti(mum commiffa remitti nequeunt , nifi unà

limul remittantur peccata ante Baptifmum

commiíTa, & ex altera parte peccata ante Bap-

tifmum commifla fine dolore de iisdem elici-

to remitti nequeunt: ergo dolor de pecca-

tis ante Baptifmum corniflis precisé eatenus

requiritur ad remiffionem peccatorum polt

Baptifinum corhifforum, quatenus requiritur

ad remiflionem peccatorum ante Baptifmum

commifíforum. fübfumo: atqui ad remiffio-

nem peccatorum ante Baptifmum commiffos

rum non requiritur, ut novus dolor de pec-

W

catis. ante Baptifmum corniffis eliciatur tunc,

D

càm fité baptizatus vult füfcipere Sacramen-

tum Poenitentiz, fed fufficit, fi dolor hic fe-

mel faerit elicitus & non amplius revocatus

ante actualem peccatorum illorum remiffio-

*j

nem ; ergo is, qui poft Baptifmum cum fictio-

N

ne meré rmateriali fufceptum unum vel alte-

J

rum commif(it, & de peccato ante Baptifmum

commiffo femel attritionem elicuit, non opus

habet

lcä

W

DI

n Sacram. Pomit. poffit effe oalidum&2 informe. 73

»n[um P(In!

lh

habet novo dolore ad validé & fructuosé fu-

W habcre[ 1

fcipiendum Sacramentum Poenitentiz.

m Qv

VAUt con£

[X.

n

Ant. videtur plané effe omnium. certé in

Ti Ut

à r

ipía obje&tione mum. 2$. allatá, nulla alia affer-

t

tur ratio, quàm hzc ipfa à nobis allegata. fi

) me "

T

enim peccata pofít Baptifmum commifla re-

f

pcügn

il

mitti poffent , quin remittantur peccata ante

Baptifimum commiffa , nemo ad remiíBionem

"

»;

]i

At

peccatorum poft. Baptifmum corhiflorum re-

quireret dolorem de peccatis ante Baptifmum

»ndi Á

commiflis,

vel, fi peccata ante Baptifmum

4

corhiffa remitti poffent (ine dolore de illis eli-

cito, nemo ad remiflionem peccatorum poft

T

Baptifmum comifforum requireret dolorem

j

de peccatis ante Baptifmum cornitfis.

Confequentia videtur non minüs clara. Min.

veró füb(umpta à communiori faltem videtur

concedi: dolor enim de peccatis ante Baptif-

mum comiíTIis ad eorundem peccatorum (in-

Q

tellige ante Baptifmum corüiflorum) remiffio-

(m

nem przcisé requiritur ad hoc, ut peccatum

ante Baptifinum cofniffum reddat formaliter

retractatum & difpofitum, ut virtute prece-

non a

dentis Baptifmi deleri poffit: atqui ad hoc

preftandum non requiritur, ut dolor ille eli«

jnum a

ciatur tunc, càm fiQe baptizatus vult fufci-

I

pere Sacramentum Poenitentiz, fed fufficit, fi

(

dolor ille femel fuerit elicitus & non amplius

retra&atus ante actualem eorundem peccato-

rum remiílionem: ergo &c. maj. hujus fyllos

j

giími

74

f

QUJESTIO: II $. 4,

M

gismi fubfumpti fané videtur ne

W

gari non poffe.

:

Certé P. Mancus MaRlA ST

RUGGL parte 2,

e

trach, 10. Difp. 2. quefl. 2. art. a. num. 7,

in Refponf.

4d object. ( Refponf. ad Confvm. 2

. jn terminis

ita loquitur: MAm attritio ne

que in receptione Bap-

tismi, neque in ejus receptione, neque in ejus revicoi-

feentia delet per fe peccatum , fed illud folüm veddit

W

formaliter vetratkatum, & difpofitumy ut virtute Bap-

M

rismi po[fit deleri , - - adeoque non eff opus , ut attri-

tio 4 Baptismo elevetur, Et certécüm inomnium

featentia dolor de peccatis ante Baptismum

commiffis folüm requiratur tanquam difpofi-

tio ad eoruadem remiffionem, vix aliquis di-

N

cere poterit, quód ad remiíTionem peccato-

V U

rum ante Baptismum commifforum aliter re-

quiratur, quàm przcisé ad hoc, ut pecca-

tum formaliter per illum retractetur, & fiat

AUL Uv WA

difpoGitum, ut virtute Baptismi deleri poffit.

Unde quamvis Adverfarii videantur, debere

docere, quód dolor de peccatis ante Baptis-

COntht

mum commiflis ad remiffionem peccatorum

poít Baptismum commifforum requiratur tan-

i

NH

U

quam pars , ad remiffionem- tamen peccato-

rum ante Baptismum commifforum non vi-

lWT

W

dentur poffe docere, quód aliter requiratur,

[

"h

quàm tanquam difpofitio , quod hic adhuc

i

unicé volumus, min. veró pariter videtur ex-

Pav

tra controverfian: Nam peccatum femel re-

(

tractatüm , femper manet retractatum , fal-

AUL

tem (i dolor non amplius revocetur. & con«

VE Qte D

d

fequenter (emper manet difpofitum;ut virtute

I

rn

Baptismi

Wt j

'

l

l

An Sacram. Poeit. po[frt effe oalidum & informe. 73

UI

IN

&

N

ï

:

Baptismi deleri poffit. Certé, fi attritio de

;4

m

^

eccatis. ante Basptismum commiffis fuiffet

centum annis ante füfceptionem Baptismi eli-

n

L

n

"f

cita, peccata tamen illa per attritionem illam

V

l

* I

fuiffent fatis difpofita, ut virtute Baptismi

poftea deleri poffent , modo attritio illa nun-

L

quam fuiflet revocata; ergo etiam hec pec-

cata per attritionem de iis quocupque tem-

ore anteà elicitam femper funt, & manent

6l

difpofita,ut virtuteBaptismi revivifcentis,quo-

cumque demum tempore id fuerit , deleri

poffint, modoó attritio illa interim nunquam

fuerit revocata.

Quamvis autem Baptismus

in cafu, quo fidlé baptizatus habet peccata

etiam poft Baptismum commiffa, peccata ante

Baptismum commifla non ftatim tunc, quan-

do dolor de peccatis anteBaptismum cofniflis

elicitur, remittat, vel etiam remittere poflit,

fed omnino ad ipfius revivifcentiam actualem

requiratur ufüs legitimus Sacramenti Poni-

T

tentiz, vel faltem contritio, prout docet

hm

communiffima cum S. 'Th. 5. parte. queft, 69.

At^ 10:54d22:

Aut fufceptio alterius Sacra-

W

IU

menti cum attritione univerfali in eorum fen-

tentia, qui concedunt etiam Sacramenta vi-

vorum per accidens caufàre gratiam primam,

N

id tàmen non inde provenit, qua(íi virtute

;)

u:; [

W

hujus doloris particularis de peccatis ante

Baptismum commiflis, peccata hzec non fint

"!

UM

fatis difpofita, ut virtute Baptismiremitti non

av

poflint, vel qua(i Baptismus virtutem ea re-

l

mittendi non habeat , fed pracisé ex eo ori-

l

turs

j

76

OLLESTIO II. $.4.

[

lN

T

tur, üt ipfemet P. Mancus ManiA STRUGGLE

Gt. parte 2. tratl. 10. Difp. 2. art. 4. num.4. & P.

ANTONIUS MAYR tradl. to, Difp. 3. quafl. 3. avt.z.

t

N

sum. 373. indicant , .quia Baptismus ex una

parte non habet vim delendi peccata poft ip-

lum commiffa, ex altera veró parte peccata

ante Bapiismum commiffa remitti nequeunt,

nifi una-fimul remittantur peccata pol(t Bap-

tismum commiffa, adeóque totus defectus ,

quare elicito folo dolore de peccatis anteBap-

tismum commi(lis , Baptismus peccata ante

Baptismum commiffa non ftatim remittat,

!

oritur ex abíentia alterius caufie potentis re-

AT

mittere peccata pofít Baptismum commiffa,

quzs quamdju non adeft, tamdiu etiam pecca-

ta. ante Baptismum commiffa à Baptismo

dv|

remitti nequeunt , quia videlicét unum pec-

p

in

catum remitti nequit íine altero: quampri-

M

müm autem talis cauía advenit, Baptismus

[

auferet culpam & reatum omnium peccato-

L

rum precedentium Baptismum, üt loquitur

W

S. Th. hic quafl. 69. art. 10. ad 2,

Ubi etiam

totum hoc, quod immediaté diximus, his

n

verbis explicat: & ffc ad Baptismi effe&kum confe-

V, N

quendum (intellige ad. aGtualem remiífionem

p

peccatorum ante Baptismum commifforum )

[n"

AC

concurrit Baptismus , &$. Pomitentia s fed Baptismus

Jicut cau[a pev. [e agens, ponitentia ficut. caufa. per

V DO

remoyvet

j

4cidens , id eff, vemovens probibens.

n

videlicet peccata poft Baptismum commiffa,

A. Y

quz unicé, üt diximus, impediunt & prohi-

QUs

N

bent, quo minüs Baptismus peccata ante Bap-

tismum

TU N

T

H

5

T

n Sacram. Poenit, po[fit effe validum €2 informe. 77

NN V'V

TT

tismum comtriffa , fi femel fuerint retractata,

potlic remittere,

Qi)

T Denn

8. 4tó. Ob paritatem rationis conceden-

PAU

dum mihi arbitror, quód ita fidté baptizatus,

J?l

fi poft

quam unicum peccatum , g. Blasphe-

ft baptismum cornifit, de peccatis ante

U

miz po

rurfus alia

baptismum. comm

iffis doleret,

eccata corfhitteret, poítea ad validam & fru-

&uofam füfceptionem Sacramenti Pcenitentiz

hn

4 d

1 M

opus non haberet,de novo dolorem de pecca-

tis ante Baptismum commiffis elicere , modó

doloremillum particularem , quem de his pec-

catis femel elicuit , non revocárit per pofte-

riora peccata j

quod quidem fic poffet con-

fi dolor ille; quem clicuit,

fuerit

tingere ,

conceptus ex motivo particulari ,

quod ad

nullum aliud peccatum ex poftea commiffis

fe extenderet.

Ratio eft omnino eadem cum

illa, quam pro cafu 3tió dedimus , üt facilé

W

patebit confideranti.

, quz velrevera commue

49. Ex his autem

niter conceduntur ;

vel faltem ob rationes

allegatas concedenda fore exiftimo , ulteriüs

n hisce

legitime inferri poffe autumo ; quód i

