per fe loquendo ejusmodi peenitens iterum

uju

confiteri, recté tamen monet proximé cit, Au-

thor & Cardin. de Luco cit. num. $9. obligari

L

per fe loquendo ejusmodi poenitentem itecum

confiteri illa peccata, quz fine ulla vera at-

tritione narravit, quia perinde eft, non con-

fiteri aliquod peccatum debito modo effentiali,

acomninó non confiteri illud. Notanter etiam

addunt , modó poenitens vel invincibiliter

credat non effe peccatum mortale, ad hocSa-

cramentum accedere fine dolore de omnibus

)

eccatis, vel per inadvertentiam inculpabi-

j

e

m de uno folüm doleat &c.

quod quidem

Qd U

1j

non ideo addunt, quafi per hoc vellent di-

cere , quód inculpabilis hzc ignorantia vel in-

advertentia huic dolori particulari fufficien-

i

tiam ad valorem tribuat, & quafi defectum

doloris

liN

N

14

QUAESTIO 1I.. f.t;

doloris univerfalis aliàs requifiti. fappleat:

quia optimé norünt ignorantiam vel inadver.

tentiam invincibilem tantüm excufare à pecca«

to, non vero fupplere defectum neceffarii re.

quifiti ad Sacramentum, cüm Chriftus non

N

inflituerit, aut determinaverit pro matería

Sacramenti bonam fidem, feu exiftimationem

miniftri, fed re, feu materiam ipfam, àt jam

füpra nüm. 6. diximus &c.

Sed ratio unica;

ob quam hanc bonam fidem, velinculpabilem

W

inadvertentiam requirunt , eíl: quia, qui

fcienter accederet ad hoc Sacramentum abs-

que dolore de omnibus peccatis non remiffis,

iciens, hoc modo non poffe ex illo fructum

percipi, eó ipfo peccaret , & per confequens

non haberet propofitum univerfale non pece

hn

candi de c&tero; fed potius affe&tum ad pec-

catum ,' cüm tamen propofitum univerfale

non peccandi de cztero , vel certé carentia

propoliti contrarii, & cujüscunque aífectüs

ad péccatum mortale, ad valorem hujus Sa-

cramenti requiratur.

Et fic invaliditas Sacrae

menti formaliter proveniret ex defectu pro-

pofiti, non ex defe&tu doloris, qui, quantüm

eít ex parte doloris, íecundüm fe ad valorem

Sacramenti poenitentiz fufficeret,

E

8. Alii autem requirunt, ut dolor ad vae

"

"m

d

orem fuüfficiens extendat fe ad omnia peccatà

confefía; unde concedunt quidem, quö:i poes

U

nitens validé hoc Sacramentum füfcipiat, etíi

de peccatis oblitis, vel etiam deiis, quae imee

inoriue

i

Jf

Van Sacram. Penit. pofit éffe sóalidum & iforme. 1$

Fétufi

moriz quidem occurrunt, ipíe tamen ex ra«

m v

tionabili caufa confiteri non tenetur, invincis

Mf

biliter non doleat: negant tamen ejusmodi

n

confeflionem valere ; fi paenitens non doleat

]

tin (

deomnibus, quz actu conficetur,

Cum qui-

ii

t

bus etiam [entit D. ARRIAGA cGtat, Difp. 13.

y t

fe&t- 3. num. 16, dàm ait: cenfere fe, admitti

zterigmt

nequaquàm debere , fieri tunc validum Sacra-

G I

mentum , quando quis confitetur. quidem

10 Ydi

ómnüia, fed non habet dolorem de omnibus,

rlcu'.

fed folüm de aliquo; ex ignorantia invincibili,

CTAR

quód non (it neceffarius talis dolor, etiam

!

M

fuppofitó, quód hoc Sacramentum poffit ali-

Wilv VÀ

quando effe validum & informe.

Hationem

T

hujus reddit citató locó, quia Concilium Tri«

dentinum feff. 14. C. , de Confeff. eodem plané

modo , quo requirit pro materia ConfelTionem

omnium mortalium, qucrum homo recordae

MM

^re

MUl

tur, requirit etiam eorundem dolorem , ait

enim: debere quem ea omnia dicere cum aperta , 68

verecunda. Confe[fione y..€8 omnium «veniaim querere,

Nemo autem cuim verecunda Confeflione die

cit, nifi ea, qux dolet, Íe male fecifle, ae

proinde, quz odit; (icut némo quzrit veniam;

nifi dolens fe erráffe: ergo Concilium exprefsé

exigit dolorem faltem eorum omnium, qua&

quis confitetur, non minüs4 quàm eorum;

r 1*

que memorie occurrunt, exigic Confeffio«

nem: ergo, ficut cafü, quo confeffio non eft

integra formaliter ; non erit validum Sacra«

mentum; ita etiam non erit, quandó decft

dolor de omnibus , quz confitetur.

$. Alii

16

QUZSTIO II.. $. 1.

M

a

9. Alii tandem, quamvis & ipíi doceant,

ad valorem hujus Sacramenti füfficere dolo-

rem limitatum , & non exteníum ad omnia

v

mortalia, ob idque dari poffe Sacramentum

poenitentiz validum & informe íeu infructuo-

jl

fum, volunt tamen eundem ità debere effe

univerfalem , ut fe extendat ad omnia omninó

peccata poít baptismum commiffa , .atque

adeo afferunt: Sacramentum hoc folüm tunc

poffe effe validum & informe, quando illud

füfcipiens preter peccata poít baptismum,

habet etiam alia ante baptismum commiffa ,

& necdum per baptismi Sacramentum remiffa,

quia videlicét eum ficte fuüfcepit;bona vel etiam

mala fide accedendó fineattritione de peccatis

prius commiffis.

hoc inquam folo cafu di-

cunt, Sacramentum poenitentiz fufcipi poffe

validé & infructuosé , fi nimirum peccator ifte

bona fide accedat ad Sacramentum poenitentiz

cum dolore extenfo ad.omnia quidem peccata

poft baptismum commiífa , non tamen ex-

tenfo ad peccata etiam ante baptismum com-

miffa , quod fieri poffet, fi vel penitüs imme-

mor peccatorum ante baptismum commiffo-

h

rum, vel bona fide putans ea jam fuiffe re-

l

ul

i

miffa per baptismum, de füis peccatis doleret

ex hoc motivo , quód fint peccata hominis

Chriftiani, aut contineant ingratitudinem pe-

D

culiariter oppofitam beneficio baptismi anteà

obtenti, vel etiam, (i de peccatis poft baptis-

T Qu

wf

mum commiflis ex alio vel aliis particularibus

W

motivis doleret.

( Q

Ratio

ITH

]

,

]

[

l

An Sacram. Pait, po[fit effe validum & informe.. 17

R&Mü

Ratio ipforum, ob quam dolorem adeó ex-

"t fs

"Metlum

tenfüum requirunt , eft , quia Tridentinum

feff.14. cap.- exprefsé docet, illa peccata mor-

Wf s

talia,' quorum poenitens, premiffo diligenti

WWMt

examine, non meminit, inclu(à intelligiin ea-

( l

(

Wil

dem confeílione: ergo, inquiunt, in omni

confeffione valida includuntur etiam & re-

UY

mittuntur peccata oblita ( intellige illa ,

u

Qtn hr i

vi confeffionis remitti poffunt, qualia non

í

unt

AT, Qu

]

peccata ante baptismum commiffa: üt pluri-

t f

L

bus dicetur mum. $6.) atqui non poffunt re-

ümum

mitti peccata, quorum pcenitens non meminit,

CUU

nifi confeffio illa etiam effet fru&tuofa, & do-

ai;c;t;,bcna-;

lor etiam fe ad peccata oblita, & univeríali-

u

ter ad omnia extenderet: ergo in omni con-

feflione valida debet adefle dolor extendens

fe ad omnia peccata, quz vi confeffionis &

Sacramenti pcenitentiz remitti poffunt, id efty

extendens fe ad omnia peccata polt baptis-

n

mum commiffa.

ii p

to. Confequenter ad iíla principia hujus

J 'ïmfnlï.ï'

ultimaz fententiz Patroni inferunt :5:9, Dolo«

rem de peccatis ante baptismum commiffis ,

etiam cafü , quo adíit, non effe conftitutivum,

partem aut materiam Sacramenti pcenitentize

quia peccata ante baptismum commiffa, circa

^

quz dolor ifte verfatur, non fünt materia re-

Wi

n

mota Sacramenti poenitentie: (icut ergo ob

hanc ipfam rationem confeffio peccati ante

baptismum commiffi non eft con(üitutivum

e

uc

r

vel pars Sacramenti poenitentir, ita n

dolor de peccatis ante baptismum commiffis.

i

B

Cons

J

De Sacramento Ponitentie

18

QUAZSTIO II. S..t.

N

w

Confirmat hoc P. VivA citat, numr.?2. ex eo,

uia dolor de peccato ante baptismum com.-

m

h:

I

miffo non eft fenübilis, neque ratione fui, üt

M

A

patet, neque ratione confeffionis feu per ac-

cidens, quia confeffio peccati ante baptismum

commiíli eft omninó impertinens ad Sacra-

mentum poenitentie: ergo dolor de peccatis

ante baptismum commifhs non poteft confti-

tuere Sacramentum poenitentiz, quia hoc eft

effentialiter fignum fenfibile.

M

Eft tamen dolor de peccatis ante baptismum

commiílis juxta hos Authores difpofitio ad

gratiam, quia peripfüm habetur, quidquid re-

quiritur,utSacramentum baptismi revivifcere,

il

etíc unà cum Sacramento poenitentiz (ibi

juncto gratiam caufare poflit, üt pluribus ex-

n

plicari folet in tra&. — .De Sacram. in generey &

nos pauló inferiüs pluribüs deducemus.

1r. Qui veró dolorem ad omnia confeffa

extenfum requirunt, inferunt praterea 240:

Dolorem univer(íalem prout terminatur ad

peccata memoriz non occurentia; item dolo-

rem de peccatis memoriz quidem occurren-

Is

tibus, quz tamen ex rationabili caufa omit-

tuntur in confeffione, non effe materiam aut

"'cx

partem bujus Sacramenti.

Rationem ruríus

D

D

reddunt, quia dolor de peccatis oblitis, vel

ex rationabili caufa omiffis per nullam aliam

M

artem ejusdem Sacramenti redditur fenfibi-

is, cüm enim poaenitens hzc peccata (üt füp-

W

F

ponitur)

g ]

p

AT

An Sacram. Pornit. po[fit effe validum && informe. 9

t

ponitur) non confiteatur ,. confeffio unius

t p

eccati dolorem de omiílis non fignificat,

ld

st

Nam confeffio, cüm folàüm fiat de illis, quaz

t anfe

NG

uis tenetur confiteri, non plüs vel aliter fig-

nificat, quàm fignificaret in cafu, quo quis

IN

í

nullum aliud peccatum haberet.

MT

llss n

12. Illi denique, qui dicunt, ad valorem

lt [

U

Sacramenti pcenitentia füfficere dolorem prz-

cisé extenfum ad unum ex confeffis, inferunt

t

ulterius 270: Nec dolorem de omnibus pec-

ïr;:isant

catis confeíTis effe partem vel materiam hujus

lores di

Sacramenti, fed folüm dolorem aliquem par-

A

(]Lw

ticularem de uno peccato confeffo indetermi-

"n

naté fumpto,

) p

Alii tamen volunt dolorem hunc, proüt ex«

tenditur ad omnia peccata confefía, effe par«

W

D

tem & materiam Sacramenti poenitentiz ,

quia veré informat confefTIionem, & fit fenfi-

i oma d

bilis perillam , atque adeó eít pars Sacramenti

fenfibilis, & conjungitur clavibus, ut per eas

r

elevetur ad fignificationem & cfficaciam Sa-

cramentalem, eít tamen (inquiunt) materia

t

(

non neceffaria, nec effentialis , fed libera; (i-

TOU

cut aqua vino mixta veré eít materia ( fed li-

t

bera folüm ) confecrationis calicis , in eorum

, Mu

fententia, qui docent: aquam vino mixtam

ecus

per confecrationem in Sanguinem Chrifti con-

s

verti, etfíi priüs non fuerit converfa in vinum.

r

Pl

U

Omnes hi tres modi explicantes , qualiter Sa-

n

[f w

cramentum poenitentiz poffit effe validum &

p

2

informe;

20

QUESTIO II $.3.

ul

þf,ni

informe, fünt revera valdé probabiles, foz

j

^

retque res difficilis, ad modum refolutionis,

qh

unum alteri ob majorem íüam probalitatem

referre; unde, quia ex una parte ad affir-

"

mativg fententiz ( quam amplector) verita-

üuperiüs

tem füfficit, quód ín cafü particulari fi

in tertio modo explicandi zum, 9. addu

à

0 da-

ri poffit Sactamentum validum & informe;

ex altera veró parte res nimis prolixa foret,

uD

omnes rationes , quas contra duos priores

particulares modos explicandi partim nega-

tivz fententiz Patroni, partim ip(íi Defenfo-

res affirmativz fententiz inter fe pro & con-

tra afferunt, adducere, & examinare; hinc

h

tertio modo tanquam faciliori, & quem

omnes afíhrmative íententiz Patroni reci-

d)

piunt, Sacramenti hujus valorem cum illius

informitate continuare ftudebo. Sit igitur

$. 2.

Refolvitur. Quaftio,

$u

co : Dari poteft Sacramentum poeni-

? I

13.DI

tentiz validum & informe, faltem

ex

defeCctu doloris fe non ex-

),]"'

i

|

tendentis ad peccata ante baptismum com-

M "ng

mifíla.

Pro hac conclufione ftant, quotquot

docent ad valorem hujus Sacramenti non re-

r

t

quiri dolorem univeríalem , quos magno nu-

"

mero

10,4,.n l

Mf

ll n

"M Sacram, Ponit. po[fit effe oalidum & informe. 21

U u

quum Tï[['..1

mero füprà retulimus, licét enim complures

1l

exiis, üc vidimus, in pluribus ca(ibus, . prz-

T i

terquàm illo, quem in noftra conclufione in-

finuavimus , Sacramenti hujus valorem (üfti-

pl

AL ptt tj

neant, omnes tamen in ifto, quem diximus,

YUA

cafü admittunt, dari poffe Sacramentum Poae-

nitentiz validum & informe.

Vi |

,

D

An autem etíam in illisomnibus, vel faltem

5 (0nlr (iy

1

luribus cafibus à nobis füprà jam infinuatis

Dland n

oc Sacramentum valeat, jam dixi, nolle me

y Rn

immorari, ne benevolo Lectori txdium pa-

ib i

h Menmims

"

riam, cüm ad fententiz affirmativz veritatem,

quando de poffibilitate agitur, füfficiat, quód

WT

nteniz m

in unico cafü res, quz poffibilis dicitur, fieri

-

poffit. Sic igitur explicata conclufio

1 ultn

" ,

t p

14. Probatur: Quando in aliquo cafü poffunt

dari omnes partes ad valorem Sacramenti

Poenitentiz requifita , quin tamen poenitens

]

gratiam fanCtificantem ex eo recipiat; tunc

hoc Sacramentum potef(t faltem in aliquo cafüu

effe validum & informe: atqui poffunt in ali-

Md

quo cafu dari omnes partes ad valorem Sa-

cramenti Poenitentie requifitz, quin tamen

f r

poenitens ex eo gratiam fandificantem reci-

.".FOI

m

piat; ergo Sacramentum Pornitentiz, faltem

t

ta

in aliquo caíu, poteft effe validum & informe.

n

Ma: eft explicatio terminorum ad initium

quaflionis infinuata. Mi: prob. adducendó

cafum füperiüs num, ?. infinuatum. — ponamus,

Lm, W

A

3

quód

T

if

22

QUJESTIO. II,

"

IML

l

quód homo adultus, & jam unius vel plurium

eriam peccatorum mortalium reus,Sacramen-

tum baptismi cum debita quidem intentione

l

Cï

W

recipiat , nulla tamen premiffa vel contritio-

ne, vel attritione, eoquód de aliquo fuorum

peccatorum dolore przmittendo vel non fue-

rit edoGtus , vel etiam fciens mala fide eum

omiferit, ponamusprztercà, quódita bapti-

zatus poít aliquod tempus accedat etiam ad

Sacramentum Poenitentiz , ibique omnia fua

peccata poít Baptismum commiffa rité confi-

teatur, cum dolore tamen extenfo ad fola illa

peccata, quz poft Baptismum commifit, do-

lendó videlicet de füis peccatis poft Baptis-

mum commiífis ex hoc motivo , quód fint

peccata hominis Chriftiani , " aut contineant

inrgratitudinem peculiariter oppofitam benefi-

cio Baptismi antea obtenti: omiffo cetero-

quin, bona tamen fide, dolore de peccatis

ante Baptismum commiffis, quia illorum vel

effet penitüs immemor, vel bona fide putaret;

ea effe remifía per Baptismum. in hoc cafü

zx

(qui utique poffibilis eft) (i (acerdos ita pce-

nitentem abfolvat, darentur omnes partes ad

valorem Sacramenti Poenitentiaze requifitae , &

tamen-ifte pcenitens ex eo non reciperet gra-

tíam fanctificantem : ergo poffünt in aliquo

TT

cafü dari omnes partes ad valorem Sacramenti

h

Peenitentiz requifitz, quin tamen poenitens

ex €o gratiam fan&tificantem recipiat. Ant. quo-

l

Atf

ad 2dum membrum , quód nimirum ifte poe-

nitens non recipiat gratiam,admittunt ipíi Ad-

n

mtemlæ

verfarii ?

l;

j

»

"n Sacram. Ponit. po[fit effe oalidum €8 informe.. 25

um

verfariig omnes enim de fa&o admittunt ad

t

ratiam ex hoc Sacramento recipiendam ne-

ii ;

ceflariam effe attritionem de omnibus peccatis

tf w

mortalibus comiffis & non remiffis , quia

j

ld

v';;

!

unum peccatum non poteft remitti fine alio,

M

h

& nullum poteft remitti (ine attritione illius ,

!

(5

'el

quia pocnitentia omnium peccatorum morta-

M

J

lium e(t per fe medium neceffarium ad eorum

JIS 408

remiffionem, atque hinc fit , ut, quamvis

D

quis inculpabiliter omittat attritionem alicu-

ommih

jius peccati mortalis , quamvis de omnibus

AC d

aliis attritionem habeat, non confequatur ef-

mm C

fe&um Sacramenti, üt cum communi docet

W

SUAREZ hic difput. 2o. fek. 2. num. 14.

Quia

lc'h

talis attritio non eft integra, qualis ad homi-

nis juftificationem neceffaria eít. Item: quia

ibi deeft (verba funt Do&toris Eximii) in reipfa

(

T0

medium neceífarium ad remiffionem illius

VN

:

AU

peccati obliti, quod eft interior poenitentia

illias; ergo illud remitti non poteít, fine illo

a ve n ',

autem non poffunt tolli reliqua.

Prob, ergo Ant. quoad i. membrum, quód

nimirüm in hoc caíu darentur omnes partes

ad valorem Sacramenti Poenitentiz requifitz.

Si in hoc cafu deeffet aliqua pars ad valorem

inete

w

Sacramenti Poenitentiz requifita , tunc ve

maximé effet dolor de

eccatis ante Baptis«

ï

rem

mum commilfis: atqui hic dolor de peccatis

ante Baptismum commiffis non eft pars ad va-

m

lorem Sacramenti Pcenitentiz requi(ita; ergo

in hoc cafu darentur omnes partes ad valorem

ln

Sacramenti Poenitentiz requifita.

U

Ma,

4

24

OU.ESTIO II. $. 3.

NI

Ma. non negabunt adverfarii, vel faltem

non videntur eam poffe negare: adeft enim in

hoc caíü confeffio formaliter , vel, fi ita vis

materialiter integra omnium peccatorum

yL n

poft Baptifmum commifforum , adeft abíolu-

t

W

tio veri Sacerdotis, approbationem & jurisdi-

&ionem habentis , adeft etiam

opofitum &

quidem uuiverfàle , nam üt re

i

advertit P.

V1VA citat. num. 15. 4d :, qui dolet de pecca-

Wi

to commiffo poft Baptifmum ex motivo, quód

fit hominis Chriftiani, eÓ ipsó vi talis dolo-

ris excludit omnem voluntatem peccandi in

pofterum: adeft denique dolor de omnibus

:

peccatis poft Baptifinum commiffis, unde (i

AW

n

dolor particularis, vel plures pro numero

peccatorum ex motivo particulari de pecca-

yn

tis ante Baptifmum commiffis eliciti, huic do-

lori de peccatis poít Baptifimum coriiffis eli-

cito conjungeretur, Sacramentum hoc non

Pl

lj

tantüm foret validum, fed etiam fructuo-

fum : à primo ergo ad ultimum in hoc cafu

nihil plané deeffet , nii dolor de peccatis

ante Baptifmum commiffis. vide tamen mum.

;. cum fequentibus, ubi, quz forté contra

n

hanc majorem dici poffent, efficaciter refu-

tabo.

Prob. igiturmin. quód dolor de peccatisan-

MM

te Baptifmum commilfis non fit pars ad va-

t

r(H l

loremSacramenti Pcenitentiz requifita. Si do-

lor de peccatis ante Baptifmum commiflis ef-

[EH Q

Íet pars ad valorem Sacramenti Pocnitentiz

T

v!

requiíita, tunc ifte dolor deberet etiam habe-

f

m

re

UM,I

lr

I

DOA

AIn Sacram. Ponit. po[fit effe validum &2 informe. 2$

Wt w

re rationem materiz , vel qua(i materiz &

?gaïf ! ady

quidem

roximz in. Sacramento Poenitentiz:

It vet

atqui dolor de peccatis ante Baptifmum com-

At Wt

miffis non habet rationem materiz vel quaf(i

n

!u

)erv

sateriz proximz in Sacramento Pocenitentiz ;

m y

ergo dolor de peccatis ante Baptifmum com-

miílis non eft pars ad valorem Sacramenti

[I m

Poenitentiz requifita. maj. admittunt adver-

Qu der

farii , quia Florentinum ;» Detreto Euge-

(

í mc:x:

nii dicit omnia Sacramenta tribus perfici, vi-

Y W

delicét rebüs tanquam materiá, & verbis tan-

quam formá, & perfoná Miniftri conficientis

J

Sacramentum cum intentione faciendi, quod

facit Eccle&a, quorum fi aliquid defit, non

perficiatur Sacramentum ; adeóque quidquid

ad valorem alicujus Sacramenti requiritur ;

debet ad unum ex his tribus reduci: dolor

m

autem non poteft reduci nifi ad materiam, ad

quam etiam reducitur tum à Florentino ipfo,

[Ü

tum etiam à Tridentino feff. : 4. cap. 3. adeo-

u Wa C

que, fi dolor de peccatis ante Baptifmum com-

miífis eft pars ad valorem Sacramenti Pceni-

ET

tentiz requi(ita, tunc fané debet in illo habe-

re rationem materiz , vel quafi materia.

Deinde Tridentinum dicit citató locó (for-

malia inferiüs dabimus) materiam hujus Sa-

JFOI .dþe

PECCZ

cramenti effe ipfius poenitentis adus, & hos

actus ideo dici partes, quia requiruntur ad

integritatem Sacramenti, & ad plenam per-

feCdtámque peccatorum remiílionem : ergo

foli illi a&tus, qui fünt materia hujus Sacra-

menti;

B;

26

[

"TU

"T

QIULESTIO II. S.3:

D

menti, dicuntur partes, & confequenter, fi

l

dolor de peccatis ante Baptifnum commiffis

eft pars ad valorem Sacramenti Poenitentiz

JJ

n

Qu

W

(

requifita, etiam admitti debet, quód habeat

rationem materie, vcl quafi materiz proxi-

e

mz inhoc Sacramento. min. prob. illud non

p [ ï-

WW

ewet

habet rationem materix vel quaíi materiz

proximaz Sacramenti Poenitentiz , quod non

m

verfatur circa materiam remotam illius : at-

qui dolor de peccatis ante Baptifmum com-

miílis non verfatur circa materiam remotam

Sacramenti Poenitentiz ; ergo dolor de pec-

catis ante Baptifinum cormiffis non habet ra-

tionem materix, vel qua(i materiz proximz

Sacramenti Poenitentiz.

Maj. videtur plané evinci ex ipfa definitio-

ne materiz proximz ; definitur enim commu-

niter materia proxima cum P, ANTONIO MAYR

174 10. difput, 1. queff. 2, art. 1. mtin. 33. quod

LU

fit ufus elementi, feu. actio, que verfatur circa matee

li

riam remotam. adeoque omne illud, quod ha-

bet rationem materiz proximz in aliquo Sa-

cramento , debet veríàri circa materiam re-

"

"&

motam illius Sacramenti, & confequenter il-

l

lud non habet rationem materiz proximz Sa-

P

L/

N

cramenti Pcenitentiz, quod non verfatur cit-

ca materiam remotam illius. patet id ctiam

hr

u

indu&tione: fic enim in Baptiímo ablutio vi-

)

nó facta non eft materia proxima Baptifmi ,

mar

x

quia aqua, non veró vinum eít materia re-

i ï(ugm

mota DBaptifmi; confeffio peccatorum ante

WT

Baptit-

D .l rurnx

i

An Sacram. Ponnit. po[fit effe oalidum &2 informe. 17

j Qtle

NI

Q

1

lh

Baptifmum cofifforum non eft inateria pro-

N ïmun- Q

Ktti

xima Poenitentie , quia peccata ante Baptif-

(Ihar

M

mum commiffa non fünt materia remota il-

"g Q'nïi;

]

lius, unde, fi quis confiteretur peccáta ante

Baptifmum commiffa, talis confeíIio non effet

t W

materia, nec pars Sacramenti Poenitentiz,

min. autem concedunt ipfi adverfarii. & me-

UOR

4

ritó, quia Tridentinum feff. 6. De jufificatione

f

WIOGNT

ID

li

(. 14. item feff. 14. de Sacramento Ponitentie

C4p. 1. 2, 4. €? .. conftanter docet, & novem

à at

repetitis vicibus, üt advertit LACROIX l. 6,

parte 2. tratl. 4. num, 5$8. & nos inferius zum.

$6, pluribus dicemus, dicit: Sacramentum Pa-

Ts

mitentie inffitutum effe 4d remittenda. peccata. poff

Baptifmum commiff[a. ex quo proinde commu-

nis Theologorum infert : peccata ante Bap-

tifnum commiífa non effe materiam remo-

tam Sacramenti Poenitentiz , & quidem tan-

h

l

quam rem omnino certam , ita, ut BONACINA,

& Auicus apud citatum Lacnorx dicant: vi«

L

j

!l

[

deri id non obícuré definitum.

Confequen-

tia autem eft in forma.

1. Refponderi poffet ad hoc argumentum

m

1mó. Negandó, quód in hoc cafu nihil aliud

YOX

de(it, quàm dolor de peccatis ante Baptif-

mum commiffis; dici enim poffet, nullum pe-

m

nitüs adeffe dolorem, qui ad hoc Sacramen-

Dim

UM

tum conftituendum aptus fit, eoquód ad hoc

Sacramentum conftituendum non füfficiat do-

Av

lor unus, vel plures e

x motivo limitato con-

derent fe ad

cepti, etiamfi fimul fümpti exten

omnia

» u

f" AL

28

OILESTIO II. $.3.

jt

«

omnia peccata,

qu& poenitens habet, fed re-

quiratur dolor aliquis conceptus ex mortivo

TV

univerfali indivi(übiliter fs extendens ad om-

n

nia peccata à pcenitente commifífa. unde et-

(

j

iam falfüm effe, quód hoc Sacramentum va-

lidum & fru&uofum foret, (i prememorato

MW

hr

dolori extendenti fe folüm ad omnia pecca-

ta poft Baptifmum commiffa adjun&us effec

dolor alius extendens fe ad omnia peccata

fed

poít Baptifmum commiffa.

M

ij

im.

16. Contra hanc refponfionem eft, quód

absque füfficienti fündamento ad valorem Sa-

cramenti requirat non tantüm, ut dolor fit

extenfus ad omnia peccata mortalia commil-

fà , fed etiam, ut. is ipfe dolor ex motivo ali-

h

quo univerfàli, & fe extendente ad omnia pec-

cata commiífa procedat; cüm plerique ex

ip(is etiam Adverfariis cüm P. HorvzMANN hic

num. yo6, ad t. concedant, quód ad valorem

)

Sacramenü Pcenitentie fufficiat dolor con-

PL

n

ceptus ex motivo fpecialis turpitudinis v. g.

luxuriz, (i pcenitens nullo alio peccato mor-

^ wl

tali gravatus fit.

Certé DicasTILLO üt refert

& approbar citatus P. V1v num. 14. exifti-

01

mat, negari non poffe, quód validé & fru-

( 8

&uosé Sacramentum hoc recipiat, qui fciens

duo tantüm pecccata poft ultimam confeffio-

Lü

nem à fe commiífa, de utroque ex motivo

la

a

&

turpitudinis propriz doleret; faltem (i pro-

R

poífitum univerfale adjungeret; veré enim

p

poneret dolorem à Tridentino feff.. 12. cap. 4.

a

,

requi-

^

ü

"n Sacram. Panit, po[fit effe validum € informe. ag

It d

requifitum , ex turpitudinis peccati confide-

TM

ratione, fubjungitqóe non multó poft citatus

" MTt

P, Viva, effe moraliter certum, quód fuffi-

ünnifi v

ciat dolor limitatus, quando moraliter cer-

MOCM

tum eft, quód nullum detur peccatum obli-

tum, cüm in hoc nullus, aut feré nullus Au-

)'E:., 'F P-'ænf*j

At d qg

thor difcrepet; unde in tali cafü etiam lici-

inif

n

tum effe adhibere dolorem limitatum , quia

f dl m

periculum fructrandi Sacramentum eft remos

i (sl

;1

tiffimum (vel meliüs moraliter nullum) unde

nec illud cavere tenemur.

folüm enim illici-

)co—nfvgnem ej: j

tum efl in materia Sacramentorum. uti. opinione pro-

Tmenr

babili omiffa tutiove, üt conftat ex primá Thefi

ld

ab INNOCENTIO 1I.

confixa, non veró illici«

l

!

4

tum eft etiam in materia Sacramentorum uti

v WU VA

opinione moraliter certa, etiam omiffa tutio-

re.

!pn

T0 6E

17. Nec dicas: ejusmodi plures conjunctos

dolores ex motivo limitato conceptos füffice-

1 a Y

M

re quidem ad valorem & fructum hujus Sa-

cramenti , quando peccata illa funt poft Bap-

"

tifmum , non veró, quando aliqua commiffa

fünt ante, alia veró poft Baptifmum.

J

Gratis enim omnino hoc dici nemo non

(

tü

videt; neque enim vel apparens difparitatis

ratio dari poffe videtur, quare is, qui duo ha-

T

mol

bet peccata poít BaptifÍnum commiffa, hoc

Sacramentum validé & fructuosé recipiat, fi

:aü'f,N

de fingulis doleat ex motivo turpitudinis pro-

pri£, is veró, qui pariter duo habet peccata

unum ante Baptifmum, alterum veró pcft

J

Baotil-

30

QUZSTIO II . 21

J

"

Baptifinum bona fide ficté fufceptum, & duos

pariter dolores ex motivo particulari con-

ceptos, Sacramentum hoc non tantüm infru-

€tuosé, fed etiam invalidé füfcipiat. certé hu-

m

jus nec ex fcripturis, nec ex Conciliis , nec

A

ex Patribus ullum habetur fundamentum. Il-

uiwr

lis veró, qui motivum univerfale requirunt

non ratione doloris, fed potius ratione pro-

Wi

pofiti, numero proximé fequenti fatisfacere

conabimur.

XW

18. Refpondet z. P. AnR1AGA Tom. 7, de

Sacrament : in genere. Difp. 13. fe(. 4. num. 1$,

n

& feq. in przdicto cafü non adeffe füfficiens

ropofitum non peccandi de cztero. Ratio

h

ujus Authoris, quantüm ego quidem men-

tem ipfius penetro , quoad fübítantiam eft

M AU

j/

L

hzc: quia hoc motivum hominis Chriftani ,

feu quia dedecet fpecialiter Chriftianum, non

VV

e(t fufficiens ad concipiendum tale propofi-

tum, quale juxta decretum Concilii eft pars

neceffaria hujus Sacramenti; quando enim

propono & dico: nolo amplüs peccare ex hoc

motivo, quia hoc fpecialiter dedecet Chri-

ftianum, non habeo abíoluté propofitum, nul-

)d

lum amplius penitüs peccatum committendi,

vi hujus enim actüs non propono peccata

Qs b

I

vitare cafü , quo oblivifcerer hujus dedecen-

tiz, vel cafü; quo deprehenderem me non ef-

Q

a

W

fe Baptizatum,

lh qehs

Unde

i «

da

"n Sacram. Ponit. poffit effe oalidum &2 informe.. 31

lt

Unde etiam hoc propofitum his cafibüs, et-

N patígis

iam(i tunc duraret, non füfficeret ad peccata

VN p

vitanda , fed poffem in fenfu compofito cum

l l*lf&hï lt

illo habere voluntatem peccandi; poffem e-

ia Cünc'l

nim turpitudinem peccati ftatum hominis

AU ts

Chriftani dedecentis aver(ari, & tamen, quia

v h

fcirem, me non effe baptizatum , peccatum

A ts nb

ampledi.

d

Nemo autem prudenter confiderans men-

tem Concilii negare poterit, quód ad valo-

M464T

rem hujus Sacramenti requiratur abfolutum

á

omnino propofitum ad omnia omninó pec-

n v

fr

cata mortalia cavenda, atque etiam tale; quod

(

W

Itv

fit fafficiens in omnibus poflibilibus circum-

ftantiis ((i tunc duraret) ad vitanda omnia

omninó peccata abfoluté , & fimpliciter in-

compoffibile cum voluntate peccandi: debet

i Vi

AT,

ergo motivum doloris ad valorem hujus Sa-

"

cramenti effe magis univerfale, quàm fit mo-

Ph

"

iW

du

tivum hominis Chriftiani , & tale, quod ab-

n

ii

foluté includat propofitum, nullum peccatum

mortale committendi, five dein illud pecca-

tum contineat hanc fpecialem turpitudinem

n w

hominis Chriftiani, (ive non contineat.

',rAU

19. Verüm contra hanc Refp. non nemo

g p

fic argumentatur »mó. . Omninó gratis dici-

oU

tur, quód propofitum ad valorem hujus Sa-

cramenti requifitum debeat effe conceptum

ex tam univerfali motivo, quod non tantüm

in przíentibus , fed ctiam in quibuscun

Q

uc

a

|

iis

j

32

QUESTIO lI $.2,

L

aliis circumftantiis füfficeret ad retrahendum

à peccatis ; gratis etiam dicitur, quód propo-

fitam tale effe debeat, quod- (quamdiu non

retractatur) non poffet ftare cum voluntate

peccandi. Cüm enim ad valorem hujus Sa-

cramenti füfficiat, quód propofitum, dum

actu füfcipitur Sacramentum, efficaciter ex-

cludat omnem voluntatem peccandi, & quód

cenitens vi illius propofiti, dum a&u fufcipit

acramentum, fit 1ta conftitutus , ut in nullis

poffibilibus circumftantiis velit peccare; ad

valorem Sacramenti impertinens eft, an idem

propofitum poft annum v. g. à fufcepto Sacra-

mento exiítens compoffibile fit cum volunta-

te peccandi, nec ne. ficut ob eandem ratio-

nem, etiam fatentibus adverfariis, ad valorem

W

W

hujus Sacramenti impertinens eít, quód in

aliis circumftantiis v. g. poft annum à fufcep-

Mi

to Sacramento propofitum hoc à pcenitente

derelinquatur , & retra&tetur.

Sufficit igi-

tur etiam ad valorem hujus Sacramenti, quód

propofitum (t conceptum ex tali motivo ,

I

quod de facto, dum poenitens actu Sacramen-

tum fuícipit, ferviat ad excludendam omnem

voluntatem peccandi de ca&tero, & nequa-

ü

quam requiritur , quód fit conceptum ex

tam univerfali motivo, quod in quibuscunque

aliis circumftantiis moveat, vel movere poffit

ad non peccandum.

Nec

Ll

NU

!

l],

l| if A

n Sacram. Pomnit. po[ft effe oalidum & informe.. 33

TR d t

Nec dicas: communiter ab omnibus dici ,

Wt qui,

QU (qus

quód propofitum debeat fe extendere ad om-

nes circumítantias poffibiles.

E(t enim hoc

Autt Qu

A Woren

veriffimum, fenfus autem non eft (üt re&té ad-

vertit P. Jacosus ILLsUNG trad. 6. difp. 6,

^A Wvf

kün[';m] CEEL

quafl. 3. art. 6. ff« 2. num. y0.) quód propofitum,

Wt

n

quod eft pars con(titutiva hujus Sacramenti

y:wäï;

in omnibus poffibilibus circum(tantiis effica-

AUR

N

m

citer debeat excludere voluntatem peccandi

n

(nam (i poft annum à faQa confeffione in pec«

Vil u

(

cata relabor , utique Sacramentum priüs fu-

Isl

i

fceptum non propterea evadit nullum) fed

tantüm fenfüs eft, üt diximus, quód poenitens,

V

0

dum actu füfcipit Sacramentum , ita fit con-

ftitutus , ut in nullis poffibilibus circumftan-

A

tiis velit peccare.

40, Contrà eft 4dó. & efficacitis: Dato et«

iam, quód ad valorem Sacramenti Pceniten-

i

tiv requiratur ablolutum omnino , atque et-

1j

r

iam tale propofitum, quod fit fufficiens in

n

À Wi

ormnibus poflibilibus circurmftantiis ( fi- tunc

duraret ) ad vitanda omnia peccata ; & confee

av at

quenter datÓ etiam; quód requiratur, ut pro-

n

pofitum fit conceptum ex tali motivo , quod

(0

non tantum in przfentibus circumftantiis , in

juUu

quibus Sacramentum fufcipitur, fed etiam in

:

:k ?TW:

quibuscunque aliis füfficiat àd rétrahendum

2

à peccatis, adhuc verum eft, quód hoc mo«

tivum hominis Chriftiani faltem aliquando ad

hzec omnia fufficiat , licét ceteroquin feme

per infufficiens fit ad dolendum de omnibus

Quafi. II. De Sacram. Ponit.

9

Qp

r/

34

QUJESTIO II. . $.2.

omnino peccatis patratis, etiam iis nimirum,

quz ante Baptifmum commiffa fünt: ergo ad.

huc ex motivo allegato, faltem quandoque

concipi poterit propofitum omnino fufficiens,

licét dolor inde elicitus tantüm fit particula-

ris, & confequenter adhuc dabile erit Sacra-

mentum validum & informe.

Coníequentia

patet; quia ipfe P. AnRIAGA non cx alio ca-

pite negat in przfato caíu dari Sacramentum

validum & informe, nifíi ex eo, quód hoc

motivum non fit fuüfficiens ad abfítrahendum

peccatorem ab omnibus peccatis in quibus-

cunque poffibilibus circumftantiis, & prop«

terea etiam fit infufficiens ad concipiendum

propofitum, quale ad valorem Sacramenti re-

quiritur.

Et veró , nec aliud deeffe poteft

huic motivo; efít enim, àüt notat C. Luco

citat. z. 93. hoc motivum hominis Chri-

[

ftiani motivum dolendi optimum comprehen-

dens plané omnia peccata poít Baptifmum

commiflía.

Unde & confeflarii fepé poeni-

tentem excitant ad dolorem ex tali motivo;

proponendó fcilicét obligationem hominis

Chriftiani ad fervanda precepta divina, &

turpitudinem peculiarem ingratitudinis , &

gravitatem peccati in homine Chriftiano &c.

Ant. autem explicatur : ponamus , quód

Deus Petro v. g. ita ficté (üt füpra defcripfi-

mus) Baptizato revelet, quód ipfe rite Bapti-

r

Zatus fit, aut forté etiam peccata poft Baptif-

mum commiíla exprobret ob fpecialem in-

gra-

W tl

M

UI Nj' ZI

