n Sacram. Ponit, po[ft effe validum & informe. 3$

h a j

gratitudinem, quam continent in homine Bap-

"r (v

tizato &c. qui cafus utique non eft impoffibi-

lis: imó de fa&o multi docent de fide effe,

w cmninp'ï,

5 Ht

uód fümmus Pontifex fit validé baptizatus,

TR Ql

^

quia aliàs de fide effe non poffet, quód fit ve-

T ma

rus Vicarius Chrifti, & Caput Ecclefie; fi

AVLUUW

(

»

M

jam Petrus exprobratione ad verum dolorem

de fuis peccatis concipiendum motus ex eo-

CA QUf

üri r

dem motivo doleat, & ita dolens contiteatur

?hl

fua peccata poít Baptifmum commiffa, nullo

interea, bona tamen fide, elicito dolore de

) lU

eccatis ante Baptifimum commitflis, hoc catu

I

Mi

Petrus habet propofitum omnino abfolutum,

u

li

]i

atque etiam tale, quod fit füfficiens in om-

Tu)

A

nibus circum(tantiis ((i tunc duraret) ad vi-

tanda omnia omninó peccata, atque hoc mo-

tivum non tantüm in prafentibus circumftan-

tiis, in quibus Sacramentum lufcipitur, fed

etiam in quibuscunque aliis fufficit refpe&tu

Petri ad retrahendum ipfüm à peccatis, quia

v

utique Petrus nunquam poteft deprehende-

re, quód non fit rité baptizatus, & nunquam

poteít peccatum amplecti, quamdiu turpitu-

dinem peccati ftatum hominis

hriftiani de-

decentis efficaciter averfatur: ergo dato et-

jam, quód ad.valorem Sacramenti Pceniten-

tiz requiratur omninó abfolutum propofitum,

ss

atque etiam tale, quod füfficiat ad vitanda

omnia omninó peccata in quibuscunque cir-

cumftantiis (fi tunc duraret) dató etiam, quód

requiratur, ut propofitum füfficiens ad valo-

w

e

fit conceptum ex tali motivo, quod pro

]

0

r?rn

2

omni-

u

36

QUZSTIO Il. $. 3.

omnibus circumftantiis poffibilibus fit fuüf- "

ficiens ad retrahendum à peccatis , adhuc ta-

men motivum hominis Chriftiani ad hzc om«

nia, & confequenter etiam ad valorem Sacra-

menti erit fufficiens: licét ceteroquin non

füfficiat ad univerfalem omnino dolorem de

peccatis etiam ante Baptifinum corniffis con-

cipiendum.

21. Quodfi forté dicas cum P. ARRIAGA:

Petrum poffe faltem hujus motivi oblivifci,

fic autem. vi illius propofiti ex hoc motivo

concepti non vitaturum peccata in iis cir-

cumftantiis: tunc in primis falfum eft, quód

in iis circumftantiis hoc propofitum duraret,

quia non poteft Petrus proponere, vel dole-

u

re de fuis peccatis ex preíato motivo homi-

nis Chriftiani , quando non recordatur fe effe

Chriftianum. Deinde quzío, mihi vel unicum

motivum affie

o

nes, cujus non poffit homo ali-

quando oblivifci! Rurfus: ponamus , quód

Deus, dum revelat Petro, quód fit rité bap-

tizatus, vel dum ei etiam exprobrat peccata

poft Baptifmum commifía, eidem etiam pro-

mittat, quód ipfüm, quoties urgendus eflet à

tem

tentatione gravis peccati, paterné monere

velit hujus fpecialis Beneficii Baptifmatis , an

non faltem hoc cafü hoc motivum haberet

omnia requi(ita ad tale propofitum concipien-

dum, quale à P. AnR1IAGA ad valorem Sacra-

menti requiritur ? & tamen, cüm non füffi-

(te

ciat ad dolorem de omnibus omninó pecca-

5 du

tis etiam ante Baptifnum commiflis non fuf-

-

ficeret

WL

VL

(;

l

L

J]

"HAn Sacram. Pomit. po[fit effe oalidum &2 informe. 37

Wil

ficeret ad Sacramentum Poenitentiz fructuosé

W

tils

fufcipiendum.

22

uód(i dicas, non decere Theologum

A v'al

h

ad ejusmodi Methaphyficationes confugere ;

I?ZICI;;

tunc

Refp. Id haud dubié in quzftionibus pra-

&icis omninó cavendum; quando tamen in

uzítione meré fpeculativa, de poffibilitate

(2 ( P

rei tractatur, tunc ad cafüs etiam meré pofli-

biles confugere licet, prafertim cüm ipfe P.

lia

ARRIAGA mHUum. 7. dicat: dolorem limitatum

CC

( de quo eít praeíens controverfia) non effe

nifi rariffimum. vide etiam, fi lubet f. 22. in-

ffit. de R. D. l. $. ff. fi pars hared, pet. L. 36. T.

de folut. & videbis, quód etiam jura (qux

tamen ea, qua praxim fpec&tant , tractare fo-

lent) fübinde cafus ejusmodi rariffimos attin-

gant. indulgendum quoque aliquid illi eft,

qui, ut objectz inftantiz (atisfaciat, ejusmodi

"l

i

$,0

Ípeculationibus pauló amplius immoratur.

23. Refpondent stió. alii in hoc cafü. do-

lorem de peccatis ante Baptifinum commiffis

effe partem hujus Sacramenti, etíi non cadat

füpra materiam remotam ipfi

us. negari enim

à nemine poteí(t, inquit P. HAUNOLD /. 4.

trall. a. cap. 7. controm. 4. num. 995« quöd Chri-

ftus potuiffet hoc Sacramentum ita inftitue-

re, ut illius pars effentialis effet non quicun-

ue dolor, fed dolor ex motivo univerf(alis

quod (i ergo Chriftus ita inftituiffet, coníe-

quens effet, quód dolor confiftens in indivifi.

!

3

lii

38

QUESTIO II. $.2.

MP

bili, totus eflet pars Sacramenti

, etiam quan-

do fe extenderet ad

peccatum ante Baptif-

mum commiffüm; hinc tamen non recté in.

ferres, quód etiam i

pfà peccata ante Bapti(-

mum commiíla effent materia hujus Sacra-

menti: ergo nec defaCto poteft rité inferri,

quód peccata ante Baptifmum effent materia

hujus Sacramenti, (i dolor de illis, üt nos di-

ximus, effet pars Sacramenti.

14. Sed contra hanc Refponfionem eft,

quoód non ex

efle materia

plicet , quomodo aliquid poffit

proxima alicujus Sacramenti,

quod non veríàtur circa materiam remotam,

quod tamen vel maximé ex

plicandum effet,

Ad id, quod additur

; concedo equidém, quód

Chriftus potuiffet

velle, ut illius pars effen-

tialis effet non quicunque dol

or, fed dolor ex

motivo univerfali conceptus , transmitto et-

iam, quód, (i. Chriftus ita inftituiffet, confe-

M

Tf

quens effet, quód dolor ille confiftens in indi-

vi(ibili totus eíTet

pats Sacramenti, etiam qua-

tenus fe extenderet ad peccatum ante Baptií-

mum commiflum ; nego autem, quód, fi de

ejusmodi inílitatione nobis certó conftaret,

(0

fi v. g. Concilium TRIDENTINUM aut alía zcu-

I

menica Synodus illam inftitutionem nobis

UP

claré explicáffet, dicendo v,g. sarteria proxima

:

bujus Sacramenti dolor univer[(alis eff etiam , prout

l,

n

WU

lty

fe extendit . ad peccata. ante. Baptifmum, commiffa s

de c&tero veró de materia remota abítraxil-

Tater.

VRO

((

fet; exinde non potuiffet rité inferri, quód

euam

Eu Tiefin

(

ll

|

Vzv

An Sacram. Panit. po[fit effe oalidum & informe. 39

hn

i» Cüäï

etiam ipía peccata ante Baptifimum commiffa

effent materia remota Sacramenti poeniten-

tix. legitima enim omninó videtur hzc illa-

ij

tio: omne & folum illud eft materia remota

j

alicujus Sacramenti, circa quod veríatur ma-

Wtsd s

i

teria illius proximas atqui materia proxima

Sacramenti peenitentiz, dolor nimirum, verfa-

bhri

tur etiam circa peccata ante Baptifmum com-

60f

fniffay & quidem, quatenus etiam circa illa

verfatur, eít materia proxima, ergo etiam pec-

41

cata ante Baptiífmum commiffa funt materia

remota hujus Sacramenti.

Similiter legitima

videtur vice vería hzc illatio :

omne & fo-

Tf r

lum illud eft materia proxima alicujus Sacra-

menti, quod verfatur circa materiam remo-

tam illius; atqui dolor de peccatis ante Bap-

tifmum commiílis non verfatur circa mate-

riam remotam Sacramenti poenitentiz , ergo

.

ímum commitílis

dolor de peccatis ante Bapti

ima Sacramenti pceni-

non eít materia prox

tentiz.

"m

Certé Adverfarii ipfi ex hoc principio infe-

runt, quód, quia peccata ante Baptifmum

commiffa. non fünt materia remota Sacramen-

ti Poenitentiz , confeffio peccatorum ante

Baptifmum commifforum , fi fiat, non fit ma-

teria proxima, nec pars Sacramenti Poeniten-

tia.

Inferunt etiam, quód confeffio peccatorum

venialium non (it materia proxima neceffa-

ria, quia videlicet peccata venialia non fünt

af

materia remota neceffaria: ergo etiam nos

I

de

4

40

QUZSTIO Il $.

'[,x

Tho

de facto, quia juxta communem Theologo.

(d

rum (ütífüprà diximus) peccata ante Bapti(-

mum commiífa non fünt materia remota Sa.

€ramenti Pcenitentiz , recté inferimus , quód

dolor de iis non fit materia proxima illius.

[

2f. Quódíi veró dicas: Chri(tum utique

potuiffe Sacramentum hoc ita inftituere, ut

dolor de peccatis ante Baptifmum commiffis

effet pars Sacramenti poenitentiz , quin ta-

men voluiffet, ut peccata ipfa ante Baptif-

mum commifla effent materia remota illius,

Refp. Id omninó etiam mihi videri veriffi-

mum: fed nego, quód TRIDENTINUM ejusmo-

di inflitutionem fatis expreffiflet per verba,

quibus de facto inítitutionem materiz pro-

W

xima & remote indicavit ; dicendó enim,

quód íola peccata poft Baptifmum commitffa

fint imateria remota Sacramenti poenitentiz,

materia proxima veró fint actus ipfius poeni-

tentis dolor, confeflio, & (atisfactio, anfam

"j

rzbuit DoGtoribus judicandi, quód folus do-

lor de peccatis poft Bapti(mum commitfis fit

l

materia proxima , quia folus ille verfatur cir-

Cca materiam remotam.

ficüt ex illa ipfa do-

&rina, quód fola peccata poft Baptifmum com-

qu

imiífa finc materia remota Sacramenti poeni-

tentiz, omnes Doctores meritó inferunt, &

inferre poffunt, quód fola confeffio, fola fatis-

factio de peccatis poft Baptifmum commitfis

fit materia proxima illius. quia,ut jam diximus,

!

;

K

r

i

'2-

"n Sacram. Pornit. po[fit effe oalidum & informe. - 41

Tüen ,

& etiam notat P. ANTONIUS MAYR tratl. 10. di«

) PKCSI& At

"

fput. 1. q. 2« art, 1, nm. 41.. cüm ditin&io (at-

que etiam defcriptio) materiz in proximam &

9 Ierim.

à Wv

remotam omnibus fit noti(Tima, ex materia re-

T

rM

mota, quando exprefsé affignatur, materia pro-

l MS

F'ïlv

xima facilé poteft colligi.

LC ln

26. Nec dicas:Etiam fuppofità eà inftitutio-

M

ne Concilium non potuiffe eam aliter expri«

mere , quia dolorem etiam de peccatis ante

Baptifmum commiffis neceffarió materiz an-

LY

numerare debuit &c. Nam

Ui

iU

Refp. Negandó illatum. potuiffet enim ex-

preísé dicere, quód non obítante, quód pec-

cata ante Baptifmum commiffa non (int mate-

m

ria remota, tamen dolor de illis poffit effe ma-

i

^ MW

teria proxima, /i requiratur ad plenam vemi[fonem.

vel potuiffet dicere, quód materia proxima fit

dolor univerfalis etiam prout extendens fe ad

peccata ante Baptifmum commiffa, ut faltem

It

Do&ores inde (civiffent, quód hic exceptio-

nem facere debeant, nec illud folüm reputare

pro materia proxima , quod veríàtur circa

materiam remotatm.

Neque dicas: Concilia non debere tam ac-

curatam doctrinam tradere. nam

Refp. Me non dixiffe, quód Concilia ita de«

buiffent explicare, fedquód ita potuiffent ex-

TL

plicare fuppofità eà inftitutione: fimul etiam

probavi, quód fuppofità illà Chrifti inftitutio-

ne, Tridentinum inftitutionem illam verbis,

quibus eam de fa&to explicavit, non potuiífet

explicare,

Cy

27. Re«

T

41

QULESTIO II. f.2.

h

27. Refpondet 4tó. P. JoaNNES MARIN Ton,

IT

[)

3. tratl. 22. Difp. $. fetl. 3. num. 38. dolorem de

peccatis ante baptismum commniíTis non effe

quidem per f& partem & materiam proximam

nm

Sacramenti poenitentiz , quiafola peccata poft

baptismum commiffa fünt materia remota Sa-

cramenti peenitentie ; verüm , cümjuxta TR1-

DENTINUM feff. 14. C. 3. omnis illa attritio fit

pars & materia proxima Sacramenti poeniten-

tiz, qu& in poenitente ad integram , plenam

& perfe&am remiflionem requiritur, & qua-

tenus ita requiritur : & cüm per accidens

in dicto cafü ad remiffionem peccatorum polt

baptismum eommifforum requiratur dolor de

peccato ante baptismum commiffo, ideo per

accidens quoque erit pars & materia Sacra-

menti poenitentiz , non quidem fub hac ex-

preffione, dolor de

peccato ante baptismuim commiffos

fed füb hac, dolor quatenus vequiritur ad plenam

M

5

Q perfeitam vemiffionem peccatorum poff. baptismum

commifforum , quv fünt materia proxima (erit

h

error typi , & legendum materia remota ) Sa-

QG

Ul

fr-

cramenu Poenitentim , quidquid fit de aliis

NINO (

Sacramentis. Ex quibus in ordine ad Argu-

mentum noftrum refponderi poteít: dolorem

de peccatis ante baptismum commiffis per ac-

j

fna

cidens poffe effe materiam proximam Sacra-

) N

menti poenitentiz , non quidem quatenus

verfatur circa peccata ante baptismum com-

miffa, quz utique non fünt materia remota;,

Q ts

fed quatenus veríatur circa peccata poft bap-

n

Mtam

tismum commiffa ( qux funt materia remota )

j

remittenda.

a-

^GH

t

14

U

"anen Sacram. Pænit. po[fit effe oalidum & informe. 45

Tiv

Fateor, refponfionem hanc fatis fübtilem

ï.num.;g' dü*,

Tif r»

effe; & mihi prz aliisplacere, quia ad ipfüm

unctum difficultatis directé refpondet. Ve-

Vaferim s

T

rüm, cüm unicé innitatur huic principio:

quód juxta Docrinam Concilii TRIDENTINI

U r f

Ytin, d

fe(T. 14 0. 3.

Omnis ille dolor , qui vequiritur. ad

integram ,. plenam. €8. perfetam vemi[fonem peccato-

300 il

vum y fit pavs. €8 materia Sacramenti. Ponitentia ;

i us

nos veró in folutione argumenti ex hoc textu

TM

ul

defuümi foliti oftenfüri (imus , quód verba

t

Concilii TRiDENTINI citató locó alium plané

Vünpe

fenfum faciant, quodque principium iftud ,

faltem proütjacet, plané non fübfiftat, ideo

etiam hujus refponfionis refutationem com-

Ontm

d

modiüs in fequentem G. differendam exiftima-

vimus.

Unde fit

$. 3-

Solvitur prcipua obje&io ex S. Con-

cilio TaipeNTINO dCfuum-

þnn

28. Yy Otifimum, üt mihi quidem videtur,

n

mmisp

argumentum , quo fententia noftra

impugnatur, eft illud , quod ex S.

V

a

u

em d

Concilio TuipENTINO feff, 1 4. cap. ?. defümitur.

|

tb

ex hoc itaque Sacro Concilio fic difcurrunt:

'ml

Ad valorem Sacramenti Pcenitentiz effen-

)'gf

tialiter requiritur dolor univerfalis: ergo Sa-

J

Ccra-

44

OULESTIO II. S.3:

cramentum Poenitentiz in hac providentia ne-

Ev

quit effe validum , & informe. Ant, prob,

Illud effentialiter in moderna providentia re-

quiritur ad valorem Sacramenti Poenitentiz ,

quod ex inftitutione Divina eft ejus pars ma-

terialis : fed dolor univeríalis ex inítitutione

Divina eft pars materialis Sacramenti Poeni-

tentiz: ergo &c. maj. patet, quia partes cu-

1

juslibet Sacramenti debent determinari & vim

habere ex inítitutione Divina. mi.prob. Pars

materialis Sacramenti Poenitentiz ex inftitu-

tione Divina eft dolor, qui füfficit, & à Deo

requiritur ad plenam peccatorum remiffio-

nem: fed talis dolor debet effe univerfàlis :

ergo &c. mi, patet ex eo, quia in moderna

A

providentia nullum peccatum mortale remit-

titur fine altero, üt cum D. THOoMA hic q. $6.

4'. 3. Ccommunis eft Theologorum íen-

tentia.

Unde, nifi dolor poenitentis fe faltem vir-

tualiter extendat ad omnia peccata , quorum

D

eft reus, nullum omninó peccatum eiremitti-

tur, & ille non juftificatur.

Maj. prob. Concil. TRiD. feff. 14. cap. 3. lo-

quens de partibus Sacramenti Poenitentiz,

& aCtbus Peenitentis , ait: Susr autem quafi

materia bujts Sacramenti, ipfius Panitentis adlus ,

nempé contritio , confe(fio , & fatisfattio. — quiy qua«

ll

tenus im pomitente ad integritatem. Sacramenti , 4d

plendmque & perfettam peccatorum vemi[Bionem ex Dei

BV

mfHitutione requiruntur bac vatione Panitentie partes

QUUnturs

í

Ergo

I

!

!

5

»

An Sacram. Pomnit. po[Iit effe validum &2 informe,. A

ith

V Dtoyi

W

Ergo pars materialis Sacramenti Poeniten-

(l

"

tv

tiz ex inflirutione Divina eft dolor, qui fuffi-

cit & à Deo requiritur ad plenam peccato-

us

ld

rum remiífionem. — Conf. patet ex particulis

&l

reduplicativis: quatenus ad plemam, & bac va-

tionc.

ficutigitur aqua, qua hic & nunc non

fufficit ad ablutionem corporis,ex inftitutione

It

Divina non eft pars baptismi; ita dolor , qui

non füfficit ad ablutioném internam, ex in-

DV

ftitutione Divina non eft pars Sacramenti Poe-

ta feré in terminis P. Mancus

nitentiz,

MaRniA SrRUGGL Ord. ferv, B. V. M. Theolog.

univerf.. part. 2 tratt, 11. Difput. 2. avt. 2 mum. 4

29. Proponit autem citattis Auctor contra

hoc fundamentum, quod eft przcipuum ad-

veríe fententiz , fibi ipfi hanc dificultatem

sum. y. Confrm. 2. bhis feré formalibüs: Ad

valorem Sacramenti poenitentiz non requiri-

tur talis dolor, qui requiritur ad plenam &

N

z

perfe&tam peccatorum remiflionem: ergo ex

allato textu TRIDENTINI pro fententia negativa

nihil

robátur. Ant.prob. plena & perfecta

remi

di

o peccatorum etiam in Sacramento Poe«

nitentiz rariffime obtinetur: ergo fi requiree

retur ad valorem Sacramenti Poenitentiz talis

dolor, hoc Sacramentum rariífimé effet vali-

dum,

L]

Ad eam autem refpondet: d. a. ad valos

rem Sacramenti poenitentie non requiritur

talis dolor, qui requiritur ad plenam & per-

fc&tam peccatorum remiffionem quoad cui-

pam

1

M

46

QUAZSTIO lI. $.3,

li

pam & poenam zternam. N. a. qui requirritur

ad plenam & perfectam peccatorum remiffio-

nem etiam quoad omnem poenam tempora-

lem C. a. & N. Conf: ad Probationem eít eadem

Refponfio.

Licét igitur ad valorem Sacra-

—

menti poenitentiz non requiratur tantus do-

lor, qui füfficit, aut requiritur etiam ad re-

miflfionem omnis poenz temporalis : requiri-

tur tamen ad illius valorem dolor uuiverfalis,

qui requiritur ad fructum.

3o. Antequam ad argumentum ipfum re-

fpondeam, juvabit circa hanc difficultatem,

quam (üt dixi) hic AuGtor fibi ipfi propo-

fuit, ejusdemque folutionem aliqua advertere.

n

Videtur autem hzc refponfio, fi quidem

velit, quód TRIDENTINUM CcitatÓ cap.3. per ple-

nain & perfetlam peccatorum venü[fonem intelligat

folàüm plenam &. perfeQtam peccatorum re-

T

4v

mií

Itonem quo

ad culpam & poenam zternam,

UT

omnino diíficilis , & quidem primo ex eo,

quod ifti termini, plema, & perfecta remiffio

vix non füperflué à l'RIDENTINO adderentur :

nam per iftos terminos plena , & perfecta vemi[[o:

eum nullum «erbum pofitum in aliqua fiviptura debeat

vacare vel fuperfluó poni, üt notat Gloffa in

Can. ff Romanorum V . membranas difl. 19. & in c.

iL

C

folite V. tanquam de majorit. &9 obed, & «verba

aliquid operari debeant, üt habetur in cap. ff Papa

Q

10. de - privileg. in 6. indicatur, quód fermo

fit de tali remiffione; quz poffit etiam in hac

s

L

W

pro-

D

Qf

Lj

"An Sacram. Poenit, po[fit effe validum && informe. 47

ETA Aiï

rovidentia effe non plena ,. non perfetia : qualis

Xf

tamen non eft remiffio culpe, & poene ater-

Wetin

:

pnz; cüm in hac providentia non detur alia

w

ml

remiílio peccatorum gravium quoad culpam

& poenam zternam , nifi plena & perfecta.

At

M

Mi

Quandocunque enim in hac providentia pec-

catum aliquod grave remittitur , omnis culpa

"i

Y

(etiam aliorum peccatorum ) faltem in tan-

mj

1

tum remitti debet, üt non ampliüs reddat ini-

W,

micum Dei, & reum poenz &terne: üt do-

cent omnes Theologi, etiam ii , qui contra

Al |

communiorem Theologorum reatum culpz,

& reatum poenz identificari volunt,

de quo

L.

videri poteft P. ANTOoNiIvS MAYR trad. :2,

Unde nec

Difp. 1. quaff, 6. avt. 2. mum. 390,

ullibi in TRIDENTINO reperies : remiífionem

peccatorum quoad culpam , & quoad poenam

zternam tantüm, vocariplenam & perfectam

remiífionem; Íed potius : Aeconciliationem üt

felfione 14. capite 3. €9 4.. vel etiam juffificationem

üt eàdem feffione 14. c. 4. vel Ztemiffonem tim-

—

pliciter.

31, Secundó : " TRIDENTINUM feff. 14. C. 2.lo«

quens de differentiis Sacramenti Pocenitentiz,

& Baptismi, dum nobis ex profeffo explicare

intendit fructum illum, qui fpecialiter Sacra-

mento Baptismi prze Sacramento Poenitentiae

competat, quz fpecialitas in eo confiftit,

quód per Baptismum nobis non tantüm omnis

cuülpa, fed etiam omnis poena temporalis re-

mittatur , non aliter nobis hanc fpecialitatem

explicat

48

OLLESTIO Il.' $.3.

m

explicat, quàm per hos ipfos terminos, quód

per baptismum plenam 62 integram peccatorum ommum

temi[fionem cenfequamur.

Imó per eosdem nobis

indicat, quaratione per Baptismum Chri(tum

Y

induamus, & nova pror(üus in illo efficiamur

creatura: ergo non videtur credibile, quód

TRIDENTINUM Cap. 3. immediate fequenti per

hos terminos: plesam &2 perfedlam peccatorum re«

mi[fonem intellexerit (olam remiffionem culpa

& poenz «ternz,

32. Tertio. Idem TRIDENTINUM feff. 14. Can.a,

Dum anathema dicit neganti, quód ad iure-

gram &2 perfettam peccatorum vemi[fonem vequirantur

Ires atlus in penitente , "videlicet contritio y confe[Jros

& fatisfattio , qui tres partes panitentie dicuntur

non intelligit per fepé di&tos terminos tantüm

remiífionem quoad culpam & poenam ster-

nam , fed etiam plenàm remiffionem omnis

poenz temporalis: ergo neque in fzpé citato

Gapite $. dum dicit: quód iidem tres actus

ideo dicantur tres

artes , quia requiruntu?

ad plenam & perfe

à

am remiflionem peccato»

rum, intelligit tàántüm remiffionem péccato*

rum quoad culpam & poenam sternam.

33. Ant. quantüm quidem mihi conítats

conceditur ab ipfis Adverfariis, &

TIME

Prob. 1mó. Quia TRIDENTIN

UM

feré nihilita

cordi habuiffe videtur4 quàm explicare, &

fidelium mentibus infculpere neceflitatem fae

tisfactionis in ordine ad obtinendam remitfio-

nem

ll 5

d

Vin Sacram, Ponit ;po[Jit effe validum €2 informe. 49

Dintmi

nem pcenz temporalis adhuc poft remiíf3m

[ '.75,'

jam culpam & poenam eternam re(idug, quam

fatisfaétionem Hzretici illius. 2eacis fortifIrmé

x

&0tls

urk

u

jmpugnárunt, dicentes : Culpam à Domino

Vi

n

AA

DEO nunquam remitti, quin univerfa etiam

iL ere

e

II

poena condonetur. Unde, ut hunc errorem

$

AHR

L

1.

penitüs & fidelium mentibus eradicaret , Ses-

;

fione 14. €. 2. €. $. & Can. 12. £ 15. fzpius

rh;'n ffm

E

nobis neceffitatem fatisfactionis in ordine ad

obtinendam integram & períectam peccato-

"

rum remiífionem quoad poenam etiam tem-

oralem inculcavit, üt patet ex citat. Seff. 14,

yf

€. 2. C. 8 8 catn, 12. 46 15.. ut proinde credi non

poflit; quód citato Canone 4tó. aliud volue-

rit definire, quàm quód przdictí tres actus

fint neceffarii ad obtinendam remiíTionem

peccatorum etiam quoad pocnam tempora-

]em.

j

Prob.idem Ant;2dó Et quidem principaliter.

Certum eft juxta omnes, quód fatisfactio in

MU

re non requiratur sd remiffionem pleram &

3j

perfectam peccatorum quoad culpam & pae-

nam gzternam tantüm , üt definit ipfum TRr-

"

DENTINUM Seff. 6. de Tuffificat.can. /4. cujus ver-

ba infra num. 36. dabimus ; ergo TRIDENTINUM;

1

dum przfato Canone 4. anathema dicit illi,

um

qui negaverit ad integram & perfectam pec-

catorum remiífionem requiri tres actus in

poenitente , videlicet contritionem, confe[fionem;

& fatisfaiionem per (gpe d:€tos terminos inte-

gram 3 perfectam peccatorum. remi[foneim, non ine

telligit tantüm plenam & perfectam remiffio-

] (X

Quafl, IT. De Sacram, Poenir.

D

netrmi

l4

$o

QUA£ST. II f 3.

Hl

nem quoad culpam & poenam zternam , fed

etiam plenam & perfectam remiffionem pec-

catorum quoad poenam temporalem.

34. Confequentia autem primi enthyme.

P

matis etiam dupliciter probatur, & quidem

1mO, Canones Concilii funt quafi com

.

endia,

l

j

us fu-

& explicationes eorum, quz in capit

my

fiàs dedu&ta fünt, üt advertunt communiter

Doctores ex C. :6. Seff. 6. de Tuffificat. in fine.

ergo, quando conítat, quód aliqua verba, que

€x capitibus defümpta fünt, & canonibus in-

ferta, in canonibus debeant fümmi ip certa

fignificatione, dicendum efl, quód eadem ver-

ba in eadem fignificatione etiam intelligi de-

beant in ipfis capitibus.

Prob, eadem confequentia 2dó. Memorata

vocabula capitis 3tii. qui tres acus &c. quatenus

vequiruntur, àlva veritate debent poffe fübne-

&i, ubicunque przdicti a&us virtutum partes

Sacramenti Poenitentiz vocantur, atque adeo

etiam in citato Canone 4tÓ. falva veritate de-

bent poffe fubnecti poft illa ejusdem canonis

verba: Que tres pamitentie partes. «vocantur : ate

qui ita fubnecti non poffunt, (i in ipfo Cano-

ne per hec verba: istegra 62 plena peccatorum

d

remi[fo intelligatur plena & perfe&ta remi(fio

peccatorum quoad omnem poenam etiam

temporalem , in ipfo veró cap. 3. per verba:

W

plena 62 perfeta peccatorum. vemi[fio intelligatur

tantüm plena & perfecta remiffio peccatorum

quoa

b

0

Ti

(

n Sacram. Poenit. po[fit effe oalidum & informe, $1

D ff

t

quoad culpam & paenam eterpam: ergo fi

TM

'TRIDENTINUM in przfato Canone 4tó per fie-

!

e dictos terminos non tantüm intelligit ple-

J

i

nam & perfectam remiffionem peccatorum

rx

lt

du

quoad culpam & poenam eternaim, fed ple-

L] uü'.

Jl ln

nam & perfe&tam remiílionem peccatorum

Qu t

y

*l

lt

etiam quoad poenam temporalem, tunc ean-

N

a

COU]

i

AL

dem etiam intelligit in cap. 3tió.

4n

Maj. plané viderur innegabilis, fi enimr ve-

UM

fl

V

rum fit, uti veriffimum eft, quód hi tres a-

H

€tus dicantur partes Sacramenti Panitentiz

AU.

;

A^

quatemus equiruntur - &c.

tunc ubicunque

WU

dicitur, quód fint partes , falva veritate füb-

pf

necti poteft : dicuntur autem. partesy qnatenus vt«

quiruntur &c.. Dico, falva veritate, quia non ne-

go, id femper repetere, fup;rfiuurn fore , ac

prorfüs odiofum.

Min. veroó prob. exponen-

"

dó przecisé fenfüm tum Canonis ati. quàm

capituli 3tii.

Nemo falva veritate & absque

J

N

ï

contradidione poteft ita loqui : ad integram

N

& perfectam peccatorum remiffionem quoad

culpam & poenam &ternam non . requiruntur

tres a&tus in poenitente, fed folàm hi tres a-

&us requiruntur ad integram , & perfectam

peccatorum remiffionem quoad omnem etiam

penam temporalem, & hi tres actus dicun-

tur tres partes poenitentig , dicuntur autem

[*

eatenus partes Sacramenti Poenitentix, quae

w

tenus requiruntur ad plenam & perfectam

peccatorum remiílionem. quoad culpam &

poenam azternam tantüm: ergo fi in ipfo Ca-

none 4tÓ per bxc verba: iategra & perfedta vc«

M

2

mi[Jio

f

5

QUASTIO II $. s.

lM

W

ani[fio peceatorum , intelligicur plena & perfecta

!

remiílio peccatorum, quoad omnem poenam

etiam temporalem, in capit. veró 3tió folüm

d

remi(fio peccatorum quoad culpam & pcenam

£ternam; tunc prememorata verba cap. qui,

quatenus vequiruntur €&c. non

offunt fübneGi

prefato Canoni 4tó. Unde (üt initio dixi)

hzc refponfio, qua ait: in citato capite 3tió

per plenam & perfectam peccatorum remis-

fionem intelligi (olummodo plenam, & per-

fe

e

&am remiffio

nem peccatorum quoad cul-

am & poenam szternam , videtur omnino

difficilis.

Atque ut difficultas, quam fibi hic

Author ipfemet propofüit, magis appareat

u

35, Refp. 1mó. Hóc argumentó probari,

uód Sacramentum Poenitentiz non (it inte-

[

Jr

rum, ni(i tunc, quando Sacerdos imponit, &

bt

?cnitens exíequitur fatisfactionem & pceni-

l

tentiam peccat:is fuis omnino proportionatam.

Quod tamen abíoluté falfüm videtur, & vix

admittendum ab Adverfàriis, quia aliàs vix

unquam hoc Sacramentum effet integrum,

M

& haberet omnes fuas partes integrales; Sa-

cerdotes enim aut ignorant, quznam poena

fit proportionata, aut certé Poenitentibus,

lii

nunc temporis, valde delicatis imponere non

audent, üt fatetur ipfe P. ANTONIUS MAYR.

cit:to tractatu 12. difput. 2. queff. 1. art. 2. n.483.

Ilte

Sequela autem probatur facile,repetendó prz-

W

Cisc ver^a ad Advcriaris in objectione allata:

u

AT

ad integritatem Sacramenti Poenitentiz re-

quiritur

f

D

l

n g.

An Sacram. Parnit, po[fit effe oalidutm 2 informe.. $3

hr W t

juiritur fatisfaQdio peccatis, & delictis pro-

UO s.

OR vet

portionata: ergo quando Sacerdos vel talem

1

non imponit, vel Pcenitens non exfequitur,

odl

Sacramentum Pcenitentiz non eft integrum.

WOb vet

Ant. prob, Illud in moderna providentia re-

ial

01

ïïun :

quiritur ad integritatem Sacramenti Poeniten-

M

t

tiz, quod ex inftitutione Divina eft ejus pars

dl in ïi'»?&U (

materialis integralis: fed fatisfactio peccatis

m ts

roportionata ex inítitutione Divina eft pars

r g

Al

materialis integralis Sacramenti Pcenitentiz :

PetQrm g

ergo &c.

m

Maj. patet. Quia partes etiam ine

Tl vt

tegrales tantüm debent determinari, &

vim

Min.

füam habere ex inftitutione Divina.

WU [

Ms f

rob. Pars materialis integralis Sacramenti

cenitentiz ex inftitutione Divina eft fatisfa-

&io, quz füfficit; & à DEO requiritur ad

lenam peccatorum remiífionem : fed talis

fatisfaCtio debet effe peccatis proportionata:

ergo &c. Min. patet ex terminis, & admit-

titur etiam ab adverf(aàriis.

'XIWG

Maj. prob. Con-

cilium 'TRIDENTINUM &eff. 14. €4p. 3. loquens

NI

de partibus Sacramenti Pcenitentiz , & acti-

TU

bus Poenitentis ait: Sunt autem quafi materia bu-

M

jus Sacramenti , ipfius Pomitentis adus, nempe. cone

tritioy cenfe[fo , && fatisfactioy qui, quatenus in pami-

i2

tente ad integritatem. Sacramenti, ad. plendmque, 68

Aïp

perfe&tam peccatorum vemi[Jonem ex DEI inffitutione

requiruntur, bac vatione. Penitentia Partes dicuntur.

ergo pars materialis integralis Sacramenti

Pcnitentie eft fatisfaCtio , quae füfficit, & à

DEO requiritur ad plenam peccatorum re-

miffionem. Confequentia patet ex particu-

j

I$

if

$4

QUESTIO IL, G.5.^

n

lis reduplicativis ; quatemus ad plenam perfectdsi.

que teccatorum vemi[Jonem G.. bac ratione &c.

36. Hzc refponfio videtur omnino folida,

neque illud reponi poteft, quod ad difficulta.

tem fuperiüs g. 29. allatam réfponfürm eft,

quód videlicét TxiDENTINUM Seff. 15. capite 3.

n

dicendó, quód materia Sacramenti Pceniten-

tiz fint ipfius Poenitentis actüs &c. non vo-

luerit dicere, quód fola illa fatisfa&tio fit pars

integralis, quz fufficit ad plenam & perfe-

am peccatorum remiffionem quoad ompem

poenam etiam temporalem; fed folüm, quód

illa fola it pars integralis, quz requiritur ad

plenam, & perfe&am peccatorum remiffio-

nem quoad culpam szternam.

Nequaquam,

inquam, illud reponi poteft ;

um juxta om-

nes certum fit, quód fatisfa&io in re non re-

quiratur ad rc:niffionem culpz, vel poenz

l

eternz,fed ad remiíTionem poenz temporalis,

quz poft remiffam culpam remittitur. Ut in

terminis docet P. ANTONIUS MavR, dum hic

i

1, 745. lt : Per priores partes Sacramenti (cili-

D

cet contritionem , confe(fionem & abfolutio-

nem remitti culpam & poenam eternam.. At-

a

que ita aperté definit TaiDENTINUM Seff. 6. De

n

Juffificat. can, 14, quando ita loquitur : Ünde do-

m

cendum eft,Chrifliant bominis Peniteutiam poft lapfum

multo aliam effe & Baptifmali, e&que contineri ton ino-

d

Y

dà ce[fationem 4 peccatis, & eorum deteflationem, aut

cor contritums €9 bumiliatums verüm etiam corundem

Sacramentalem Confellionem [altem in votoy62 fua tem-

ivl

I m

pore

)j

Il.g

!d

An Sacram, Ponit. po[fit effe validum & informe, $3

I

14l

[

hn y

$t hi M:

pore faciendam, 69 facramentalem. abfolutionem s

utémque fatisfactionem per jejunia, Eleemo[ynas, Ora-

[

( Of

tiones, 69 alia pia fpwitualis "vite exerctias non

Ml

a

quidem pro pxna eternay que "vel Sacramentó , *vel

ÀQ fl

Sacramenti «votó unà cum culpa vemittitur, fed pro

l

pana temporali, qua , üt facre Littere docent, non to-

i

ta femper , àt in Baptifmo fit , dimittitur ilis, qui

gratie DEI, quam . acceperunty ingrati Spiritum San-

éum, contrifleoerunt , €8. templum. DEI *violare non

funt. veriti.

l"

37. Videtur mihi przterea tum ex hac re-

fponfione, tum ex fuperius di&tis, etiam pofi-

) ]l.!( ff;, ,':

tivé probari poffe, quód f:pé memorata ver-

ba TRIDENTINI: Qui, quatenus in Ponitente 4d iti»

tegritatem; Sacramenti , ad plendmque , & perfeitam

peccatorum vemi[fonem ex DEI inflitutione requirune

tur, bac vatione. penitentie partes. dicuntur nequae

! omg

257

quam fenfüm illum faciant, quem laudatus

Author in fuo argumento eisdem tribuit:

quód fcilicet ifti tres actus eatenüs pracisé

fiot partes materiales Sacramenti Pcenitentig,

quatenus fuffiiunt , &8 4 DEO vequiruntur. ad. ple-

nam. &2 perfetkam peccatorum remi[Jionem. Nam, fi

dicatur, per plenam & perfe&tam peccatorum

remiffionem intelligi fola plena & perfeQta

remi(lio peccatorum quoad culpam & poe-

nam zternam; tunc falíum eít, quod ifti tres

aé&tus ideo dicantur partes, quia ad eam fuf-

ficiunt, & 4 DEO requiruntur, cüm fatisfa-

&io ad hanc. plenam remiffionem nunquam

j)i;'«»,:[v"' ,

requiratur, üt primüm audivimus. $in au-

D4

tem

m

il

$6

QU/ESTIO II. $. 3.

TU

tem dicatur

;» quód in illo textu per plenam

& perfe&tam remiffionem intellizatur plena

& perfz&ta remiffio peccatorum etiam quoad

W",m' í

n

omnem poenam temporalem ; tunc ruríus

falfum e(t, quod ifti tres actus ideo, &2 eaténus

dicaniur partes , quia ad banc remiffionem fufficumt :

cüm certum (it, quod omnes ifti tres actus

poffint adeffe, & etfe partes Poenitentiz,

quin tamen füfficiant ad plenam & perfectam

remiflionem peccatorum quoad omnem poe-

nam, etíam temporalem. | Utipíi fatentur Ad-

ver(ar i & fatis deduci videturex TRIDENTINO

SeJ. 14. De Peitent. can. 12. ita definiente: $i

quis dicat totam penam frmul cum culpa vemitti fem«

ym

MA

::

per & DEO, fanitification&mque Penitentium non effe

aliam , quam fidem , q

u

VILIMM

mmm

u apprebendunt. Cbriflum. fae

