his legis, nec conítituuo illa poteft extendi

ad alios cafus.

Szpe enim inquit P. Bóckuwv

l. 1. decret. tit. 2. num. 125. ratio particularis la-

tet, quz Principem movit, ut de uno cafu po-

tius, quàm altero ftatueret, quam nos non af-

fequimur, & P. VivaA eurfus Theologico- moralis

tom. 1. part. 1. que[l, 6. avt. 2. num. 3. citans plu-

res alios, inquit; potuit Legislator ob aliquam

rationem nobis ignotam velle , ut unus cafus

lege comprehendatur, non alius, quamvis no-

bis videatur eadem ratio.

Accedendo autem

propiüs ad noftrum intentum non equidem in-

ficias iverim, quód Imperator allegata zquita-

te naturali motus fuerit ad judici injungen-

dum, ut ipíe juberet domino rem evincenti

eam reftitui cum fructibus formaliter extanti-

bus, verüm cüm Imperator pariter pro poffef-

fore bonz fidei aliquam zquitatem naturalem

ftare agnoverit, üt fepius Jam ex eodem dixi-

fr

mus;

:N

Atl

DE FRUCTUUAM. PERCEPTIONE.

15

T

|

mus, ob quam zquitatem Imperatori placuit

»tul GU

n

IM

Ü

u

J,

dominum rei privare dominio in fructus bona

fide perceptos , illádque bonz fidei poffeffori

.

ha

j;

!

[

( d)

adícribere, non ita imprudenter dici poffe exi-

ftimo , quód Imperator utrique aliquó modó

0n

Im j

favere voluerit, domino quidem in ordine ad

fructus adhuc formaliter extantes , bonz fidei

offeflori veró in ordine ad fructus zquiva-

enter extantes ; accedente prafertim & illa

ratione, quód & bonz fidei pofleffori & judi-

ci onus valde grave effet accuraté inter fructus

D nril:

tddim i

confümptos diftinquere, lucrümne reliquerit

pofleffori nec ne.

Certé in foro confcientiz

W

al

via pateret fcrupulis; & in foro externo janua

U

panderetur infinitis litibus, (i taliter inter fru-

&us diftinquere neceffarium foret, Accedit,

quód Imperatori tam difficile non fuiffet fru-

&us equivalenter extantes exprimere , fi eos

voluiffet comprehendi officio judicis ; neque

j

credibile eft, quód Imperatori in mentem non

Qbdi

venerit diftinctio inter fruCtus omnino con-

LOm C

! jï

fümptos , & inter fructus confümptos adhuc

qui

vquivalenter extantes , cüm illa diftindio fre-

*34

enqo a

(

A VU

quentiffimé, imó femper adhibeatur , quando

agitur de poffeffore hereditatis.

Verüm de

ngg ngfECP

d

hoc pluribus infra, nunc ex iis, quz occafione

refponfionis à uum. 32. datz dicta funt.

juc. i

orm eui

38. Confirmatur, quod Imperator in cit. f,

3;. fuerit locutus de fructibus omnino con-

ymall

at p

!

fumptis, Ex una parte difficulter faltem falva-

ri poteft, quód illa illatio ab Imperatore facta

U

in $. 25. fuerit bona, fi dicatur, quód illi fer-

lm ü uvl ;

3

mo

D

54

QULESTIO 1. S. 1. Cond. 5

mo fuerit de fructibus omnino confumptis , àt

patet ex dickis swm. 3:, ex altera veró parte,

fi dicatur, fuiffe locutus de fru&tibus conlümp-

tis zquivalenter adhuc extantibus, illatio hac

€x antecedentibus per fe & quafíi naturaliter

fluit, ergo dicendum eít, quód Imperator di-

cendo : aaturali vatione

placuit. frudus bone | fidet

poffefforis. effe ,. && ideo domimus vei. fuperveniens

de fruthibus 4b . eo confumptis agere mon potefl ,

locutus fuerit de fru&ibus confümptis a-

quivalenter extantibus, Confeq. videtur cla-

ra: ant. quoad primam partem patet ex di-

is à num. 31. quoad fecundam prob: hzc il-

latio bona e(t, & per fe, & quafi - naturaliter

fluit: poffeffor bonz fidei dominium horum

fru&uum & hujus lucri ex jufta cau(a per cul-

turam nimirum & curam fuam, üt ita dicam,

meruit & obtinuit, & hec cauía, quód videli-

cet per culturam & curam füam hoc domini-

um meruerit, etiam pofítquam dominus rei

comparet, adhuc manet, quia etiam, poftquàm

dominus rei comparet, adhuc verum eft dice-

te, quód per fuam culturam & curam bona

fide impeníam illud meruerit, ergo ab illo hoc

lucrum (quod Adverfarii vocant fructus fimpli-

citer extantes vel formaliter extantes, üt vidi-

mus num. 32.) etiam poftquàm comparet do-

WE

minus, condictione fine caufa peti non poteft, Er-

go etiam hzc illatio ab Imperatore fa&cta bona

eft, & per fc, & quafi naturaliter. fluit: pof-

feffor bonz fidei (liceat mihi claritatis gratia

totum difcurfum repetere) dominium horum

^W

fru«

l

|

DE ERUCTUUM PERCEPTIONE.

5y

Inyi. |

fru&uum & hujus lucri ex juíta caufa per cul-

of N

QOnla

turam & curam füam meruit, & zquitate na-

turali füuadente ( à me tanquam Legislatore )

htio

obtinuit, & hsc caufa, quód videlicet per cul-

AUl

turam & curam fuam hoc dominium merue-

SFator w

Yit, etiam poítquam dominus rei comparet,

/

adhuc manet, quia etiam, poftquàm dominus

ht

rei comparet , ádhuc verum eft dicere , quód

per culturàm & curam füam illud meruerit:

ergo ab illo hoc lucrum etiam, poftquàm com-

A C

à

i

j

paret dominus, nulla actione peti poteft, Confeq.

;

patet ex eo, quia aulla alia 4dio domino rem

)

fuam vindicanti in ordine ad petendos fructus

ul

zquivalenter extantes cum fpecie aliqua veri-

tatis. accomodari potefít quàm conditio fine

i )

I

ciufa & confequenter, fi ex dominio ex jufta

"j

cauía obtento bene infertur, quód domino rei

non competat condictio fime cau(a, bene etiam in-

C

fertur, quód eidem zulla adio competat. ant.

Ir

autem prob. r. illud enim folüm peti poteft coz-

?

iij

diclione fine cauf[4, quod quis obtinuit Gine ju-

04

fta cauía, vel quod quidem ex jufta cauía, qua

!

tamen nunc ceffat, obtentum eft. ita enim ha-

bet /, z. $. 3. ff. de condiclione fine cau[a : conflat id

l

demum poffe condici alicui , quod «vel mon. ex jufla cau-

UM 1

fa. d eum pervenit , vel vedit ad mon juflam caufamy

at

ergo (i verum eít (uti verum effe tum per fe;

pO[

tum etiam ex diéctis conftat) quód poffeffor

bonz fidei dominium horum fructuum merue-

rit, atque ex difpofitione Imperatoria ob equi-

tatem naturalem obtinuerit &c. tunc per fe

& quafi naturaliter fequitur, quód hoc lucrum

(s

4

à pof-

ml

Bþ

$6

QU.ESTIO I, $.23. Coxd. 1;

l

à poffeffore bonz fidei non poffit peti condi-

édione fine caufa.

Probatur 2do. ille folàm con-

q

veniri poteft condidione fime cau[a, , qui nul-

jl

]

lam zquitatem habet ad retinendum, quod ac-

cepit, atqui poffeffor bonz fidei 2quam cau-

fam habet ad retinendum hoc lucrum ex fru-

hj

&ibus confümptis, uti conftat ex dictis, ergo

"

conveniri non poteít condidione fime cau[a.

prob,

3tió

cendichione — fine

caufa : conveniri

non poteít, qui cum alio nec veré nec quafi

contraxit, atqui poffeffor bonz fidei nec veré

nec quafi contraxit cum domino rei, quia jura

ipfius confenfum nec prafumunt, nec fingunt,

nec füpplent in ordine ad reftitutionem hujus

lucri faciendam, ergo à domino rem (üam vin-

dicante ad lucrum hoc reítituendum conve-

niri non potelt condidione — fine

catufa.

unde

à primo ad ultimum, (i dicatur, quód Impera-

tor in f.. 3;. fuerit locutus de fructibus con-

fümptis zquivalénter tamen extantibus, illatio

ab ipfo facta omnino bona eft, & per fe ac qua-

fi naturaliter fluic.

Atque ideo etiam fructus

confumptos, zquivalenter tamen adhuc extan-

tes, intellexiffe cenfendus eft, quando dixit:

& ideo dowinus fuper-veniens && fundum ab co vindi-

cans de fructibus ab eo confumptis agere mon pote[f.

qui textus ad intentum noftrum videtur fuf-

lj

ficere ex dictis uum. 3:. et(i forté ea, qux à

n1un. 34. hucusque di&ta fünt, minus efficacia

4l

forent, neque enim, üt jam przoccupavimus;

nobis probare incumbit, quód hzc vel illa a-

&io

DE FRUC'fUUM PERCEPTIONE.

77

eh

W

&io in fpecie in ordine ad repetendos fru&tus

ln

virtualiter extantes non competart,

QUi

39. Ex his porro, quz prefenti $. dicta funt

Quod;

repeto argumentum in (imili gum. :17. propofi-

DuEPT

tum & fic argumentor.

Hzc refpon(io, qua

! CL

dicit, quód Imperator in cit. $. 35. locutus fue-

d)

rit de fruCtibus omnino confümptis, diftinquit,

ubi lex non di(tinquit. 2. Diftinquit ibi, ubi

non eít ratio diftinquendi, & jtio denique

W

I

diftinquit, ubi ex ratione in lege exprefla colli-

gitur, quód non fit diftinquendum , ergo &c.

lj

Primum membrum patet ex verbis ipíius G.

Cfigon,

2dum membrum prob. tota ratio diftinquendi,

ob

uam nimirum Adverfarii volunt , quód

m H

!

!

«

Imperator folim fuerit locutus de fructibus

:«;I! C0

omnino confuümptis, eft, quia, cüm Imperator

/'L D

ibi dicat, naturali vatione feu equitate placuiffe,

Inpen.

meritó cenfetur (ílatuiffe juxta aquitatem na-

QUs QOl

turalem, hzc autem càm folüm exigat, ut fru-

j

-us,iï&ï..ï

&us omnino jam confumpti, feu nec formaliter

(

nec zquivalenter extantes non reítituantur ;

n"

üt patet ex zu7. 27. etiam Imperator de his

uh L

folis locutus fuiffem dicendu videtur. atqui hzc

Ü

0 QR

ratio nulla eft, quia àüt fuprà à nm. 35. often-

(

dimus, pro poffeflore bonz fidei etiam aliqua

M

I

^l

zquitas naturalis militat, ut ipfi relinquantur

|eti

fru&tus naturales equivalenter extantes, ergo

4j

&c. 3tium autem membrum prob. ex €o, quia

1mperator pro ratione füz illationis, vel fi ma-

vis, pro ratione, ob quam ipfe ftatuit, ut pof-

]

feffor bonz fidei conveniri non poffit de fru-

u 1.*1."

ii

&ibus confümptis exprefse affignat hanc , quia

natus

L]

V(n

$8

QUAESTIO I. S.3. Conl. H

"

"n

naturali ratione factus e

D

ft dominus fructuum,

i

atqui hzc ratio fatis indi

cat

» quód mens ipíius

du

"

fu

erit dicere, quód poffeffo

r de fru&tibus con-

fü

J

mptis 2quivalenter adhuc extantibus conve-

niri non poffit, üt diximus mun, 31. ergo &c.

Qu

M

$. s

t

Indicantur breviter alia quedam capitä,

€x quibus conclufio noftra confir-

mari poteft,

Oftquam pauló fufiüs argumentum ex G. ?;.

P

petitum propofüimus, placet nunc alia quse-

pu

dam capita breviüs indicare, ex quibus tum

fi

€a, qux przcedenti . diximus, tum etiam ipfa

conuclu(io fors non inefficaciter

poffet confir-

mari.

40. Primum,quod jam fuperius zum. 30; bre-

viter infinuatum. fuit, fic proponitur : Ex una

parte tam cit. $. 5;. quàm & aliz leges mox

afferendz univerfaliter & abfoluté dicunt con-

tra poffeflorem bonz fidei de fructibus ab eo

coníumptis agi non poffe, eum lucrari fructus

l

confümptos , nullo fac&to difcrimine, an inde

i

ditior evaferit nec ne

; €X altera veró parte iftze

le:

2cs fünt favorabiles, ergo non fünt reftrin-

gceadz ad fructus omnino confumptos, fed

potius ampliandz, (i tamen ampliori interpre-

tatione opus eflet, ad fructus coníümptos a-

qui«

Jl

11

DE FRUCTUUM PERCEPTIONE. $9

:f

quivalenter extantes. Confeq. patet ex Cap. s.

U

de Regulis juris in. 6. odia reffringi &8. favores comve-

&l'b s 'l

nit ampliari. Neque enim videtur poffe negari ,

us COty,

quód, fi verba hzc fructus confumpti in pauló am«

' Eïgo &(

pliori fignificatione fümantur, comprehendant

etiam fructus equivalenter extantes. Ant.au-

tem quoad primum membrum patet, & pate-

bit amplius ex ip(is verbis legum. quoad odum

probatur. Quando conftitutio partim eft favo-

2 (äïïïuï

rabilis, partim odiofa, eó quód, dum uni quid-

Cf

piam favorabile concedit, id alteri adimat , &

favor ab odio fecerni nequeat, tunc ad dignos-

cendum , an ea (it favorabilis nec ne , oportet

attendere ad principalem intentionem difpo-

at

nentis feu legislatoris, & fi quidem lex princi-

K

paliter in favorem alicujus ftatuta fit, lex five

)ä

uitttm

x

conítitutio, aut quzvis alia difpofitio cenfetur

l

!

:

m j

et eantr

omnino favorabilis, (icque laté interpretanda

l

NV WUU

eft, atqui Imperator in cit. $. 2 . aliisque legi-

bus ítatim afferendis principaliter bonz fidei

i.j

j

V

poffeffori favere intendit, ergo licét domino

u Druy

*

rei aliqualiter odiofz videri poflint, fimpliciter

sla

,,l.ï

tamen habendz fünt pro favorabilibus,

Maj.

'däc

docent communiter Authores cum & apud P.

REIFFENSTUEL l. :. Decretal. tit. 2, mum. 437. 9

tius

^

Yari n

cap.. 2. de Regulis juris in 6. ad vegulam v5. à num, 2.

ubi non folüm exempla juris ad id comproban-

Q a'v.v Wf

dum adducit, verüm etiam hanc rationem red-

0p

[un

dit, quód quzlibet difpofitio ex primario fuo

f)]

fine feu intentione flatuentis menfuranda &

yr It

dijudicanda fit. Favent etiam huic explicatio-

Jmp

ni fatis claré /. qui exceptionem 4o. de condiclione

l«

indes

j

60

OUJSTIO. £,

$-.3.

Concl. T.

^

A

indeliti. l. cum quidam.

1 9. ff. de liberis & poffbumis,

Extendit hanc doctri

]

W

nam cit, Author etiam ad

cafüm, in quo non apparet, an conftitutio fa-

!

€&ta fit propter favorem, an veró propter odi-

um, aitque, ejusmodi coníftitutionem favorabi-

M

lem cenfendam, & confequenter laté interpre-

M.

tandam, citátque etiam pro hac extenfione du-

"TEM.

plicem gloffam Banr. BArp. JasoN. CovAnn. &

P. SANCHEZ. min. veró patet con(ideranti te-

norem $. .toties allegati, in quo Imperator a-

perté indicat, quód id faciat ad remunerandam

m

culturam & curam à bonz fidei poffeffore ex-

hibitam.

41. Ex quibus etiam facilis eft refponfio ad

id, quod ab Adverf(àriis sum. 2o. allatum eft ad

probandum, quód iftz leges potius pro odio-

íis haberi debeant, eó quód cedant in preju-

;

diciüm tertii. Refpondetur videlicet, non om-

nes leges computari poffe inter odiofas , quse

in aliquale prejudicium tertii vergunt, quia

aliàs omnes pené leges, quz uni quidpiam fa-

vorabiliter concedunt, dicendz forent odio(z,

quia üt recté ait P. REIFFENSTUEL l. :. Decret.

tit. 2. . 17. min. 437. plerumque dum uni quid-

piam favorabiliter conceditur, id alteri adimi-

tur, & confequenter in aliquale illius vergit

prejudicium , & hoc videre licet in omnibus

propemodum materiis, que non fünt meré in-

diíferentes abítrahendo videlicet tam à favore

V

quàm ab odio, quod etiam non obfcuré indi-

cat $. AMBROSIUS i5 ill ipfoó cap. to. caufa 14«

gusfl. . ab Adverfariis allegato.

Ca-

d

DE FARUCTUUAM PERCEPTIONE. 6t

h

Canones & leges ab Adverfariis cir. mum. 2o.

[ C

allatze de eo, an lex aliqua pro favorabili vel

[tut

l

odioía habenda fit, nil dicunt, fed hoc folüm

Dtet o

volunt , quód omnes leges non tantüm odio-

tvorgd

Ofa

Íx, fed etiam vel maximé favorabiles ita inter-

Thtetore,

pretari debeant, ut non prajudicent juri ter-

wh']

di

tii jam quzifito, Sic e. g. i cap. fí propter 1. de

»

N

vefiriptis in. 6. ubi Ponuüfex cuipiam Epiícopo

concedebat fructus primi anni beneficiorum in

fua dizcefíi vacantium ad perfolvenda debita,

L'*lnï

non obftantibus quibuslibet confuetudinibus

R ote a.

privilegiis & ftatutis, per quz conceffio hxc

Apoftolica impediri poffet, éxprefsé cavetur,

l

quód Pontificis intentio nequaquam fit, pra;ju-

3fponüg?

]

dicium aliquod per hanc conceffionem gene-

S p 0

r

i

rare, fi forté fructus hujusmodi fabricze Eccle-

-t rj

fiz , vel alteri ufui, feu cuicunque fingulari

V 0T QT«

erfong de ípeciali confuetudine privilegio

fs Qu

vel ftatuto debeantur. Hoc tamen non obftan-

2

tnt, qi

te conílitutionem illam tanquam fimpliciter

Id

favorabilem agnofcit gloffa ibidem verf. primi

nt odif

anni, D AYMANN in cit. cap. fi propter n. 3. apud &

ul

cum REIFFENSTUEL cit. nWi. 439. €x e€a ratio-

U

h

ne, quia precipua intentio Papz fuit, fpecialem

tell

illi Epifcopo favorem exhibere, üt liquet ex

[0 Y

W

ilis cap. verbis: de jfpecdali gratia concedimus.,

licét ceteroquin favor hic conjun&tus fierit

] mj

EE

cum aliquo onere beneficiis vacaturis impofi-

to. unde etiam citt. Authores conftitutionem

4

i

[ 4

illam tanquam favorabilem laté explicandam

(

effe volunt, ut comprehendat etiam dignitates

v. g. Decanatus, Prapofituras vacantes. Atque

&1.

1ideo

lLa

62

QUASTIO I. $, 3. Concl. 1.

M

ideo neque hzc conftitutio, neque . aliz leges

u

ab Adverfariis citatz volunt, quód omnes les

ges, vel etiam aliz difpofitiones, quz in ali-

KV

quod onus tertii vergunt , etiam(i ceteroquin

principaliter in favorem alicujus fa&z, odiofie

fint , neque etiam volunt, quód ita ftricte in-

rent.

terpretandz fint, ut nullum onus tertio gene-

u

Hinc etiam privilegia feminarum circa

"T.

pralationem, fidejuffionem, minorennium circa

reftitutionem commnuhitet inter jura favorabi-

lia numerantur , quia primarió in harum per-

fonarum favorem fuére introducta, efto fecün-

darió & per accidens vergant in przjudicium

creditorum, qui f£eminis debent poftponi, vel

quibus cum debitore principali forte fatis con«

W

fültum non eft, vel qui minorenni rem coritras

&u aqui(itam reftituere debent.

Similiter ins

ftitutio hzredis,licét in prejudicium heredum

ab inteítato vergat, favorabilis tamen habetur.

Atque ideo tam ipfàm quàm etiam przfata pri-

vilegia ampliori etiam interpretatione juvari

debere omues fatentur. Ratio autem difpari-

tatis, quare omnes omnino leges & difpofitio-

nes ita interpretari debeant, ut non prajudis

cent juri tertii jam quzefito, e(t, quia non po-

teft Princeps etiam füpremus neque vi pote-

ftatis ordinatiz, neque vi abfolutz fine cau(a

J

jus füubdito quxfitum auf

erre, cüm ipfum jus

natur& , cui etiam fupremi Principes fübjecti

funt, precipiat , aeminei ledere , jus. fuum . cuis

que tribuere ,

bosa [emel acquifita iwvitis non au«

ferre &c. üt pluribus demonílrat Magnificus

D. P.

li

DE.FRUCTUUM PERCEPTIONE.

63

N

D. P. FRANCISCUS SCHMIER l. :. tracl. 1. cap, 1.

Oftny

ed. 2. f. y. 4 num. 196. quodfi tamen id fiat ex

It jn

caufa neceflitatis vel utilitatis, ut uni vel al-

li

teri de communitate jus adimatur (uti ecGam in

?Iel'Oq

) IQdIsz

ejusmodi cafu licité fieri poffe demonftrat idem

TE f

Magnificus Author z. 209.) illud proportio-

fs

nata contributione ab ompibus de communi-

Ml

um

tate refarciri debet , üt habet idem mum. 2:7.

cjrca

poteft tamen ex jufta cauía jus uni vel alteri

quaréndum impedire, quia hoc pacto proprié

lt

M

nemo gravatur, neque odium patitur, cüm fibi

o ts

à damno, quod forté pati poffet, eó quód v. g.

feminz fidejuffionem acceptaverit, vel cum

PJudictn

It t

minore contraxerit, cavere poífit: vel etiam

j 51'5«8 [

feri poflit, ut hic favor, qui hic & nunc pet

jl

accidens à lege alteri competit, & quo ipfe

ladi

ld

nunc gravatur, alia vice ibi obveniat , & alter

laredun

inde gravetur.

Ex his igitur (ut ad propofi-

hst

tum noftrum , à quo forté paululüm difceffi-

R r

mus, redeamus) inferri quidem poteft, quód

etiam leges noftre , quz poffeffori bonz fidei

j

in fru&tus perceptos extantes dominium revo-

d

Vil

cabile, in fructus veró confumptos irrevocae

j!

W

bile tribuunt , ita Interpretandze fint, ut non

prajudicent juri domini jam quaffito, ac proirt«

de (quod jaim aliàs cautum cap. 2, & cap. ult.

(vl

de conflitutionibus , nec non L z. Cod. de legi-

(ine

p

bus) extendi non poffünt ad fructus, qui jam

ante promulgatas has leges petcepti, vel non

omnino plené confümpu fünt,

uia in ordine

ad hos fructus dominus rei ex lege anteriori

naturz jus jam quazfitum habet ; nullatenus au-

teim

H

f

J

J

64

QUJESTIO I. S.3. Cornd. $;

tem inferri poteft , quód ödiofæ fint aut ftri.

Q interpretandz , fed potiüs inferri debet,

quód, üt ad initium hujus probationis dixi-

rnus , inter leges fimpliciter favorabiles nume-

M

lu

rari debeant, & ideo per ampliorem interpre-

R

tationem ((i tamen ampliatione opus fit) ex-

WCC&

tendendz (int ad fructus confuümptos etiam-

num zquivalenter extantes.

42. Secundum argumentum non multüm ab«

j

fimile illi, quo jam mum. 16. ufi fümus, efthoc:

quando leges agunt de pofleffore hzreditatis

alienz ejusdemque obligatione circa reftitutio-

nem fructuum, fignaté diftinquunt inter fructus

confümptos, ex quibus poffeffor ditior factus

eít, & ex quibus non eft faGus ditior, & ftu-

diosé omnino exprimunt , ' quód ad reftitutio-

nem fructuum obligetur, quando ex iis factus

eít ditior; quando veró agunt de poffeffore rei

particularis, nunquam diítinquunt inter fructus

confumptos ,. ex quibus pofleffor ditior eft fa-

Qus, & ex quibus non eft factus ditior, fed

fimpliciter & indefinité dicunt, quód de fru&ti-

bus confuümptis convenirinon poflit: atqui non

eít credibile, quód hanc diftin&ctionem , & li-

mitationem penitus intermitterent, fi poffeffo-

j

rem rei particularis alienze eodem modo vellent

obligatum ad reflitutionem fru&tuum confüm-

Ti

ptorum zquivalenter extantium , quo modo

obligatum volunt poffefforem hzreditatis alie-

n&, ergo non eft credibile, quód poffeffor rei

fingularis, qui bona fide ac juflo titulo muni«

t eodem modo obligatus (it ad reflituen-

'tus eí

dos

l

DE FRUCTUUAM PERCEPTIONE.

6j

0a

dos fru&tus confumptos,eft quantüm ex iis fa&us

tt g

ditior, quó modó ad eosdem reftituendos obli-

Ionj

atus eft poffeffor hareditatis alienz , & con-

ls t

Ánterys,

equenter nec eft credibile , quód leges poffef-

forem bonz fidei rei fingularis voluerint obli-

5 [f) x

are ad reftituendos fructus virtualiter extan-

0 Cl

tes. Maj. quoad 15nnmum membrum patebit le-

hr

genti tirul. de bereditatis petitione tam in ff. quam

kk

Cod. in fpecieautem hzc obligatio irfinuatur in

4

)

w

d

L. fed etfi 25. S. confuluit 1 1. l, poff Senatusconful-

um 28. ff. de bereditatis petitione , & in l. illud quo-

J

It

que 40. S. predos ff. eodem. dicitur: im bone fides

«utem pojfefJore bi. (fruCtus) tantum. veniunt. in re-

UT

ffitutione quaft. augmenta bareditatis, per quos loguple-

tior fattus eff.

]tem /. r. Cod. de petitione beredita-

tisita habetur: fradius boue fidei poffeffores veddere

cogendi mon funt, mifi ex bis locupletiores extiterint.

*!chïore;;

|

Secundum membrum maj. partim patet ex di-

terfdur

Gis, partim autem patebit ex dicendis;prafer-

tior d

tim zum, go, ubi folvemus S. z. Inffit. de officio

dior, i

judicis, quem contra nos producunt adverfarii ,

d defrd

& in quo videtur parificari poffeffor rei fingu-

laris cum poffeffore hzreditatis quoad obliga-

Yem

M )

I

tionem re(tituendi fructus. min. autem patetc

ex di&tis cir.sum, :6, Mirum enim omnino effet,

(Q0

quód leges, qusz toties & tam follicité expri-

f C

munt, quód bonz fidei poffeffor hereditatis

qu z

alienz obligatus fit reftituere fru&us, fiex eo-

rum confümptione fit factus locupletior, hanc

obligationem in poffeffore rei fingularis nun-

quam expreffiffent, (i eam eidem voluiffent in-

dU

jungere.

Mirum eflet & quidem adeo mirum,

($

Qua[l. I. De Frud. Percept.

E

ut

66

QUAZSTIO:1^ & 5.

Concl.. 1.

ut credulitatem humanam füperare videatur,

quód in uno cafu toties & tam accuraté di-

Mi

ftinquerent inter fru&us confümptos . ex qui-

wwwww

bus poffeffor factus eft ditior, vel non: in alte-

ro veró.cafu quafi hanc diflindjonem exprime-

re oblitz toties,quoties fimpliciter & indefinite

pronuntiarent, quód de fructibus confumptis

"

conveniri non poffit, fi pro utroque cafü ean-

dem obligationem vel agnoícerent vel indu-

cere vellent; atque ideo credibile non eft,

quód leges poffefforem rei fingularis, qui bona

fide ac juíto titulo munitus eft, eodem modo

obligatum velint ad reftituendos fructus, quan-

tum ex iis factus eft ditior; quo modo ad eos-

dem reftituendos obligatum volunt poflefforem

hzreditatis alienz.

Quis, meritó hic inquit

Clariff. D. P. BOECKHN num. 31. prob. &.. fibi pro-

babiliter perfuadeat, quód leges; quz toties

tantáque curá. id exprefferunt de eo, qui hz-

reditatem bona fide poffidet, (i voluiffent rei

fingularis poffefforem boná fide munitum fimi-

liter obligaread reftituendos fructus,in quantum

factus eít locupletior, femper fimpliciter, ac

indefinité pronuntiaturz fuiffent, non effe il-

lum cogendum reftituere fructus confüumptos,

& quód non etiam adje&ture fuiffent limita-

tionem pro eo cafü, qui, üt z. 49, videbimus,

tam frequens eft, quo fcilicet aliquod lucrum

füperfuerit, Plura ad efficaciam hujus argu-

menti facientia dabimus in , objectionibus

titti. 9 2« €9 duobus feqq,

43*

li

DE FARUCTUUAM PERCEPTIONE.

67

V

"

43. Tertium, ídque fatis efficax argumentum

»y

defumitur ex /. fed & loci. 4. $. poft litem. . f. fi-

* Iaj

nium vegundorum. ubi diciturs fructus ante judicium

&t

percept? mon omni modo boc im judicium -veniunt : aut

enim bona fide percepit , & lucrari eum oportet ,. ff eos

Irdefnie

nlumyi

cor fumpfit , aut mala fide €2. condici oportet. ex hac

enim fic argumentari licet.

Verba hujus legis

&2*.;&35,

al

W

eportet poffefforem bone fidei lucrarifrudtus confumptos

in fenfu naturali & obvio nihil aliud fignificanty

quàm poffeflor, qui bona fide fructus

percepit,

» Qitoy

fi eos confümpfit, ad riullam reítitutionem vel

dtm mj

compenfationem pro iisdem faciendam obliga-

' US) q::,',-

Q 4609

tur; vel fignificant: oportet ut poffeffori bonze

fidei, qui fructus ex re aliena perceptos con-

fumpfit, omne lucrum , quod ex fru&ibus

confümptis tulit, irrevocabiliter relinquatur,

l

[

ïllævi

Oi

»;SI

ergo juxta hanc legem in fenfu obvio & natu-

w ls

rali intelle&tam poffeffor bonz fidei, qui lu-

en v

crum aliquod tulit ex eo, quód fru&tus ex re

aliena perceptos confumpferit, & exinde factus

eít ditior, non tenetur illud reftituere.

nq

1]

J

M

44. Refpondent ad hoc argumentum, legem

banc intelligendam effe de fructibus omnino

DO

i

confurnptis , ita ut feníus fit: Poffeflorem bo-

II

nz fidei lucrari fructus omnino con(umptos.

q

neque enim implicare, utquis dicatur lucratus

vidoo

efle, etfi non fit factus ditior.

od

AROR

Sic enim juxta

receptiffimum modum loquendi dicitur quilibet

lucrari caufam , quando quis accufatus de da-

mno dato abfolvitur ab onere reftitutionis, aut

compenfíationis: & tamen in hoc cafu non fit

uo luferunt pro hauftu

ditior. Rurfüs quando fj

2

vel

IV

68

QUAZSTIO I, S.3. Coul. 7

i

M.

vel convivio , quod aliàs non fuiffet inftitutum,

fed tantum occafione ludi paratumeft, (j victor

convivio interfit, & poftea nihil pro eo folve-

Wï "

tedebeat, ex omnium fententia dicetur lucra-

tus convivium , etiam poftquam jam fuit ab-

fumptum, & ipfe non amplius ex eo ullo mo-

do e(t ditior: pari igitur ratione dici poteft,

v

uod pofleffor bonz fidei lucratus fit fructus,

quos abfümpfit , e, g. lautiüs & fplendidiüs vi-

vendo, cüm nihil debeat

ro iis reftituere,

lucratus eft enim, dum fructus omnino con-

fumpfit, eam voluptatem vel honorem, quem

percepit ex fplendore victüs, veftitüs &c.

quod utique aliquod lucrum vel aliqua utilicas

efi: & quidem de novo aquifita atque per

omnimodam confumptionem irrevocabiliter

percepta absque onere ullius compenfàtionis.

Neque hoc eft decifionem textuum cafüi ra-

roapplicare, cüm forte frequentiüs fiat, quód

homines ex confumptione fructuum non dite-

Ícant , quàm quód ditiores fiant; ordinarié

enim homines poít accepta bona nova vivunt

Íplendidius & ítatum fuüum exaltant.

Neque

etiam hoc eft ftricté inutiliter confumere , uc

propterea dici poffit, quód jura tantüm expli-

centur de cafibus, in quibus res inutiliter con-

fumuntur, fed potius eft confümere uriliter.

Addit Clariffimus quidam Author: hzres putá-

titius ex titulo univerfitaus, &

ofleflor malg

fidei, qui ambo tenentur ad re

t

ituendos fru-

&tus omnino confumptos, lufficienter lucraren-

tur, fi hos non deberent reftituere, Neque

l

refert,

DE FRUCTUUAM PERCEPTIONE.

69

lüit;.'

refert , etfi lucrum non fümatur in fenfü ftri-

Í

&itfimo, uti fzepiusleges & verbalegum propter

€0 []

concordiam non accipiuntur.

lr t

. Verüm contra hanc refponfionem eft r.

t

Verba legum fumenda fünt in fenfu proprio ,

quamdiu nihil obftat, atqui verba hujus legis

pllo 100

! otel

fümpta in fenfu proprio non poffünt intelligi de

H

fru&tibus omnino confümptis, ergo &c.

aj.

l

eft recepta inter DD. inquit P. REIFFENSTUEL

l.:. Decret. tit. 2. num. 390. & defümitur ex I.

RLT

non aliter ff. de legatis. I1I, ibis mom aliter à fígnifi-

catione «verborum recedi oportet , quam cum manifeflum.

em, q

ts d

eft , aliud fenfiffe teflatorem: & 1. 1. ff. licet 20. ff

Y

de exerdtoria adione, ibi: im re dubia melius eff

|

Uþa tl

W y

edidi -erbis flare, accedit ratio, quia Legis-

AO

lator debet uti verbis manifeftis, feu claris in

OT

)

]

editione legis, ne aliquid per obícuritatem in

captionem contineat Cam. z. diffin, 4. . ergo is

T Cf

füt qui

ctiam uti debet verbis in fignificatione propria,

1 Don d

ac proinde hzc fecundüm propriam fignifica-

u

tionem intelligi; alioquin nihil firmum ftabili-

F)rdï

retur, fed omnia plena forent cavillationibus,

Qv v

t

min, prob. in fenfü proprio non poteft dici lu-

cratus fructus confumptos, aut habere lucrum

zïuxe:-;(n

ex fructibus confüumptis, cui ex frudtibus con-

It

fümptis nihil remanet, ex quo factus fit ditior,

& nifi fru&tus apud poffefforem adhuc zquiva-

au

hn

lenter extent, ergo &c. Ant. prob. r. ex com-

muni perfüafione hominum , juxta quam, üt ad-

vertit P. HorzMANN bzc num. 367. malé dicerem:

;

boc lucratus fum, fi idem penitus confumptum

malé dicerem: /adendo nuper

j

o

fit , aut nihil fit,

M

E 5

lucratus

79

QUAEST.. I« «f..3.

Concl, . 2,

lucratus füi . fifinito lufa neunico quidem obuló

plus habuerim, quàm ante; licet cztero ;..in

ertiam hoc cafu lucrum illud tranfitorium ab

Adverfariis allegatum , voluptatem videlicet

aliquam & recreationem habuerim absque ulla

obligatione reftituendi vel aliqüid pro ea com-

peníandi, ergo nec poffeffor dici poteft lucra-

tus eífe fructus omnino confumptos ,

& qui

nunc nihil funt.

Prob.2, idem ant, fi in fenfu

proprio dici poffet lucratus effe fructus con-

;

fümptos , aut habere lucrum ex fructibus con-

fumptis etiam ille, cui ex fructibus confümptis

nihil remanet, ex quo factus fit ditior, tunc

etiam poffeflor hzreditatis alienz dici poffet lu-

cratus efle fructus omnino confümptos, vel ha-

bere lucrum ex fructibus, quos ita confumpfit,

ut ex eorum confümptione voluptatem ali-

quam & dele&ationem hauferit, licet cetero-

quin nihil amplius ei fupereffet, neque ipfe per

confumptionem illam rebus fuis peperciflet,

€ó quód recreationem &c. illam non inftituif-

fet, ni(i fru&us illos percepiffet &c. atqui hoc

dici nequit, ergo &c. min. prob. fi in fen(ü

proprio dici poffet, quód poffeffor hzreditatis

€x fraGtibus ita confumptis lucrum aliquod ha-

beat, tunc ejusmodi poffeffor deberet tantum

reftituere, quantum valerent fructus illi, quos

confumpfit e. g. lautiüs & fplendidiüs vivendo,

vel quantum zflimari poffet voluptas illa &c.

quam ex ejusmodi confumptione hauferat: at-

qui hoc dici nequit, ergo &c. — Min, patet ex

fupra num. 42. didtis, & ex legibus claris, nimi-

rum

DE FRÜCTUUAM PERCEPTIONE. r

*

rum 1.20. S. 6 & Lay. $. 11. f. de beveditatis pe-

li

titione , in quibus exprefsé habetur, quód bonz

IIl

Yid

fidei poffeíTores hzreditatis alieng en zd. dunta-

xat teneantur, in quo locupletiores facti (unt, Et quod,

!

£ u

quemcunque. fumptum. fecerint ex. baveditate , ff quid.

4 (0f)

dilapidaoerint ,. perdiderint , dum re fua. abuti putanty

Wt

non teneantur preflare: meque fi quid donaverimt ,

rüW

quam-vis ad vemunerandum fibi aliquem naturaliter obli-

gaverints 10dà) antidoras id efh , remunerationem. v&»

Wi

Nec non ex aliis legibus fu-

ipfa non acceperint.

perius jam allegatis. maj. fimiliter clara vide-

Onfor

Y

"

iO

I'x

tur ex l. 24. fj

de bareditatis petitione, in qua exe

*)

prefsé Juris-confultus PAuLus dicit: omme luerum.

of

(feu quidquid lucratus eft) auferendum effe. tan

bone fidei poffeffori. (hereditatis) quàm pradomis

2fem

ergo fi in feníu proprio dici poffet, quód pof-

Íeffor hzreditatis lucratus fit fru&tus omnino

confümptos, feu quàd ex fructibus, quos lau-

i2 nel

Q

tiüs & fplendidiüs vivendo confümpfit, lucrum

j

aliquod habeat, tunc etiam fructus ita con-

fümptos teneretur reftituere, feu teneretur

lucrum, quód ex illa confümptione retulit,come

penfare, ac tantum faltem dare, quantum eíti-

mari poteít lucrum illud ac voluptas &c. quam

Prob. idem

ex illa confümptione hauferat.

ant. 3tio ex hoc, quód inSenatus-confulto de

fio

xul,

peti

LU

ne hareditatis relato in l. 20. $. 6. ff. de

bereditatis petitione.. dicatur , eos qui juftas caufas hae

M

buifent , quare bona bereditaria ad. fe pertinere exiffie

máffent , usque eà dtntaxat. ( condemnandos effe)

quo lo.cp'etiores ex ea re fatti effent. Juürisconful-

«reditatis

tus PAULUS l. 25. $. 71* (4& l. 28, ff de b

^

petitioue

Y

9l

OUXSTIO I $.3.

Concd, ,

N

petitione ánfert , quód poffeffor bonz fidei b»re-

FNVF

ditatis alienz ita tractari debeat, utnecin lu-

cro necin damno fit id eft, utex eo, quód

/

aliquas res hzreditarias confumpferit , nec

damnificetur confuluit Senatus bone fidei poffe[foribus

me in totum damno adficiantur, fed in. id duntaxat tc-

meantur , in quo locupletiores facti funt.

di&a l. 25.

A

4.::, Neque tamen etiam lucretur , pof! Sena-

zus-confulrum enim omne lucrum auferendum effe tam

