netur juxta fuperiüs num. 25. dicta; cüm etim

Imperator in allegato , 25. dicat: maturali ra«

tione feu &quitate placuiffe, meritó cenfetue

ftatuiffe juxta vquitatem naturalem j h&c au«

tem folàüm exigit, ut fru&tus omnino jam con«

fümpti, feu nec formaliter nec zquivalentee

extantes, fint in dominio irrevocabili bonz fi»

dei poffefforis.

Antequam meam mentern circa hanc refpon-

fionem aperiam;juvabit aliquantulum fufiüs re«

ferre tum argumenta aliorum, quibus eam im«

pugnant , tum etíam refponfiones, quas ad ea«

dem dare folent, ut ex contrariis juxta fe pofi«

ti$

du

DE,FRUCTUUM PERCEPTIONE.

35

H dtn; "

Jd iUf[ lh

tis veritas magis enucleetur, Contra datam i-

tiny (

gicur Refípontionem

F

n]

28. Dicunt 1nmó cum HauNorpo mum. 25t.

potleffor bonz fidei non liberatur jure naturz

a reftitutione fructuum omnino & fine omni

TA

fl d

lucro confumptorum propter culturam & cu-

ram, fed, quod Theolo

o

[0/

i omnes dicunt, pro-

:umm; :G'lfm.

]

pter bonam fidem , ergo quando Imperacori

j«

Id

placuit huic poffefTori propter culturam & cu-

ram aliquid amplius concedere, illud eric lu-

i ij

fuos inty

M

crum, quod ex fructibus confümptis fupereft,

feu fructus virtualiter extantes; atque hoc in-

& conny

ï

m

à 74

AU m

dicari vult HAuNOLDUS per vetba illa

li ratione (id eft equitate) placuit.

Unde etiam

i

textum $. 3y. fi bene ponderetur, ait, effe efz-

um t

caciffimum.

fhre umn n

Verüm ad hanc inftantiam refpondent dupli-

i d quà

tuee n t

citer, & primó quidem; cam probare nimium,

quod videlicet poffeffor bonz fidei etiam fru-

1j dintit

€tus formaliter extantes non teneatur reftitüe.

a

re (quod tamen pauci dicunt) quia aliàs in ca«

Yrit

quaw

MIMM

fu,

uo fructus adhuc formaliter extant, bonz

j t

fidei poífeffor nihil haberet pro cultura &

mino j

cura.

ææili

Refpondent 2dó talem poflefforem impri-

m

mis babere pro cultura & cura dominium fru-

€tuum revocabile.

2doó habere eumdem etiam

a lt

dominium irrevocabile quoad partem zxftima-

olum d

bilitati culturz & cure refpondentem, cüm

| gbua

poffit deducere pretium induflrie & laboris

v P

impenfi culturz rei alienz , & hoc natur4li as

tione, id eft, ipfo jure naturg.

jj i,

Quel[l. L. De Fruct. Percept.

C

29.

j

34

QUESTIO I. G.2.

Concl. t,

M

29. Inftant alii 2dó. frutctus nu!ló modó &

nec zquivalenter extantes, cüm non (int ens,

haud poffe dici alicujus. effe ergo cüm in cir. fj

j

*

fru&tus dicantur effe ejus fcilicec bonz fidei nos-

fefloris, non poterit ibi fermo effe de fructibus

meré confümptis, fed de fructibus aliquo mo-

do adhuc extantibus.

Ad hoc

Relpondent , textum non dicere, quod fru-

&us confuümpti fimr ejus bonz fidei poflefforis

fcilicet , fed textum habere duo membra, in

quorum prioriloquatur de fruCtibus adhuc for-

maliter extantibus, in pofteriori de confüm-

E

ptis, ita namque habet: Naturali ratione. placuit

frudius, quos percepit , ejus (bonze fidei poffefforis)

effe pro cultura && cura.. Et ideo fi poffea dominus fa-

pervenerit, €à fundum vindicet, de fruibus. ab eo con-

fumptis agere mon poteff.

Unde textus in prima

füi parte folüm dicit, quod fructus percepti &

adhuc extantes (int in dominio (revocabili)

bonz fidei poffefforis.

In pofteriori veró par-

te folüm dicit, quód dominus fundi de fructi-

bus à bonz fidei poffeffore confumptis non

poflit agere.

30. Inítant alii'contra datam mum. 27. Re-

fponfionem 3tió. leges univerfaliter & abfolu-

té dicunt, poffeflorem bonz fidei de fructibus

confümptis conveniri non poffe nullo fa&o di-

fcrimine, an inde ditior evaferit nec ne; ergo

univerfaliter & abfoluté intelligi debent; pr&-

fertim cüm fint favorabiles, ideóque non re-

ftringendz , fed ampliande ex '«ap. odia 1y. de

Regulis juris. in 6.

Verum rurífus Refpondent

Im-

d

DE FRUCTUUAM PERCEPTIONE. 3*

IWIO Wi

Imperatorem fatis declarare, quód in cir. f. 3.

n

U f

folüm loquatur de fructibus, qui omnino. con-

lt ff

fsl

fumpti fint, quia, àt jam fuprà dictum eft, cüm

Imperator d cat maturali ratione. placuiffe meritó

nf

f

cenfetur ftatuiffe juxta 2quitatem naturalem,

HHQUO D

hzc autem folüm exigit, ut fructus omnizo con-

N

fumpti, feu nec formaliter nec zquivalenter ex-

T

h

tantes fint in. dominio irrevocabili bonz fidei

(

j

i

offefforis.

Id , quod additur, quód leges il-

0 M

J

j

a

fint favorabiles &c. (impliciter negant, quin

[ dt conf;:

potius odiofis annummerandss ex eo volunt,

"

z

quód fint in prejudicium tertii, domini fcilicet

us

W !Mi

rei, cui lucrum illud de jure naturz compe-

teret.

Ejusmodi leges autem ab omnibus com-

putari inter odiofas Argumento cap. 0. caitfa

T

1 pl

m

//!

14. quefl. g. cap, 15. de officio Tudicis delegati.

. fim. Inflt. de bis, qui fui «oel alieni juris funt.,

£

jpayt

In quo Ímperator aperté declarat, quód wos o-

V

porteat. cuiquam jus fuum. detrabi, & n l. a. cod. de

!

J

n

;f.ï.

emancipationibus liberorum. inquit:

[ec im cujus-

1

l

l

Ji de n

2H0TÍS

quam iupuriam — benefiia tribuere

eff mo-

Vunpi z

ffri.

Atque hzc feré precipua fünt, qus circa

T

M

refponfionem z. 27. datam pro & contra afler-

k

U

riíolent, in quibus ego negare non aufim,

de Irüdl

;

n

3

multa ab Adve:rfariis refponderi, quz magnam

j

omnino & forte fübinde majorem probabilita-

nylo hx

AC

tem przfefcrant, ac in fpecie quidem utraque

T

AA UV INU

1

INOT

i

DI omnino

d

g

Refponíio ad argumentum E

videtur eidem [atisfacere, ac prior quidem,

lp

TL

quia revera (i poffeffor bonz fidei'à domino

li KCFFW;

rei conveniatur, poftquàm: fructus in horrea

jj

cones

L(z,

/Tu

!

36

QUEST. l. f,»

Concl, t,

congregati funt, vel etiam ftatim poftquam à

folo feparati funt, pofleflor propter culturam

& curam nullüm plané lucrum aliud reporta-

ret, nfi quod deducere poffit expenfas & s.

ftimationem laboris , quod alius, qui culturam

& curam neolexiffet , non poffet.

Refponfio

veró pofterior, quia revera in prima parte cir,

$. 35. aliud non dicitur, quàm quod poffeffor

bonz fidei frutus perceptos (utique interin üt

habet lex 2$. ff. de acquirendo rerum dominio) fuos

faciat atque adeo nihil dicit, quàm quód pro

cultura & cura'naturali ratione habeat domi-

M

nium revocabile fructuum.

Atque ob hanc ipfam rationem Inftantia fe-

cundo loco propofita & ex verbis illis ejus effe

defuümpta per refponfionem ftatim fubje&tam vi-

detur omnino folvi.

3tia inftantia veró etiam mihi videtur effi-

CaX,

Unde refponfionem quoque, qux hic. ad

illam fübjuncta fuit s. 4o. refütare conabimur;

Nunc ad refponfionem principalem num. 27. da-

tam redeundo exiftimo illam non fübíi(tere;

antequam autem eam ulterius impugnem, ju-

ï

vabit integrum textum $. 3;. Inffit. de rerum dis

"ifione conformiter ad mentem /. 22. ff. de legi-

bus. hic ad(cribere; is igitur fic habet: Si quis

à non demino, quem dominum effe crediderit , bona fi«

de fundum emerit , «vel ex . douatione alidve. qualibet

)

jufla caufa equé bona fide acceperit , naturali vatione

placuity fructusy quos percepity ejus effe pro cultura &8

ne

eura, — Et ideo fi poflea dominus. fupervenerit, & Z,

n

h.

l 1

pE FRUCTUUA PERCEPTIONE.

37

]POHW

dum vindicet de fruélibus ab eo con[umptis agere non pa«

n

li

tefl. ex hoc textu jam fic arguo :

ld

f'*p"

31. Imperator in prima parte f. 25. afferit,

Y

quód poffeffor bonz fidei interim fru&us fuos

li ciltürm

faciat pro cultura & cura, in 2da vero parte

« Af

ejusdem f. ex eo infert quod à domino rem

füam vindicante de fru&tibus ab eo (poffeffo-

J

re) confümptis conveniri non poffit; atqui hzc

illatio non fuiffet bona, fi nomine fru&tuum

"1,4

i

confümptorum intelligerentur fructus plene &

omnino confümpti, ergo in cit. $. quando Im-

Tam V

fb

perator dicit, quód poffeffor bonz fidei ratio-

ne fructuum confümptorum conveniri non pof-

fit, intellexit fru&us confumptos virtualiter

adhuc, & xquivalenter extantes, Maj. legenti

textum videtur omnino patere, unde ipfi ad-

IU RE

verfarii füprà mum. 2$. primam partem textus

explicantes dixerunt, quód poffeffor bonz fi«

viden d

dei pro cultura & cura habeat dominium re-

vocabile fructuum.

Et eodem um. alii icem

qua

1

IU

ex adveríariis exprefsé refponderunt, quód in

& CO

Ui

nE

prima parte textüs fermo fit de fru&tibus per-

3-

ceptis, quód fint bonz fidei poffefforis, neque

n

Ti

credo facilé aliquem contradicturum, licét ali-

qui eum textum putent, intelli

o

gendum efle de

fru&tibus folüm induflrialibus , quos tamen fü-

rà àmum, 1:1, jam refütavimus, neque cum bis

aX

nobis fermo amplius eft, fed cum illis jam agi-

d

mus, qui concedunt , quod poffeffor bonz ti-

( 4

dei fructus perceptos tam naturales quam in-

duflriales füos interim faciat.

Quód veró in

!

fecunda parte textüs Imperator illationem à

nobis

j

«

38

QUZSTIO. L $..

Concl. r.

"

nobis affertam faciat, patet ex particula & ideo

j

&c. Prob. igitur min. non bene cenferetur lo-

:

1i, qui diceret: poffeffor bonz fidei, qui fru-

á

us ex re aliena perceptos plené confümpfit,

ita, ut ditior ex iis factus non fit, ideo non po-

Miv

tLV

teft conveniri, & ad nullam reftitutionem do-

i

mino faciendam tenetur, quia ipfe poffeffor

interim fuit dominus fru&uum, ergo neque

bona fuitfet hec illatio ab Imperatore facta: bo-

nz fidei poffeffor habet dominium revocabile

fructuum perceptorum , & ideo, (i illos con-

fumpfit, conveniri non poteft, (i nomine fru-

&uum confümptorum, intellexifTet fructus om-

nino confumptos. Nec con(equentia nec ante-

!, " NI

cedens videtur poffe necari. nam poffeffor bo-

n& fidei non ideo ratione fructuum omnino

confümptorum conveniri non poteít, quia fru-

&uum pcrceptorum;antequam eos coníumeret,

habuit dominium, fed ne cui fua bona fides no-

ceat, unde de fru&ibus omnino confümptis

conveniri non poffet, etfi antecedenter nullum

eorum dominium habuiffet, üt patet in pos-

feflore hzreditatis , qui licet non aquirat do-

minium fructuum hzreditariorum, üàt infra vi-

debimus,tamen ratione fructuum omnino con-

fümptorum. conveniri non poteft, üàt omnes

fatentur & clarum eít, tum ex ipfo jure natu-

r&, quia videlicet non obligatur ex titulo in-

jufte acceptionis, cüm füpponatur bona fide

omnia egiffes nec ex titulo rei acceptz, cüm

nec fructus nec aliquid ex ipfis relictum habe-

re fupponatur; tum etiam ex clara difpofitio-

he

At "fu;'

Id

DE FRUCTUUM PERCEPTIONE.

39

Tict

)

ne juris pofitivi in 1. 25. f. 1. fl. de hareditatis

Tet

Idem patet in eo, qui rem alienam

petitione,

thz, QUi

bona fide confumpfit, & ex ejus confumprione

* Of

non eft factus locupletior; hic enim, et(i non

UOR

habuerit . dominium revocabile hojus rei, ad

nullam tamen reftitutionem tenetur, üt apud

Mil

omnes cértum efl, & ruríüs patet, tum ex ju-

M.

re naturz tum ex jure etiam pofitivo in /. 20,

£. 6. ff. de bereditatis petitione, atque adeo à pri-

j

mo ad ultimum, quód poffe(for bonz fidei ra-

,

tione fru&tuum omnino confumptorum conve-

u

e

niri non poffit, non eft effectus dominii revo-

cabilis, fed effe&us bonz fidei, & confequen-

ter neque ex eo dominio tariquam ex caulà be-

ne inferri poteft. Unde & communiter tam

)

ll

Theologi quàm Juriftae, dum poffefforem bonz

fidei à reftitutione. fructuüm omnino con(üm-

"l

IOCI

j

prorum abfolvunt , rationem hujus fuz doctri-

mlkl

nz ex jure naturz , uti fuperius jam indicavi-

)C

mus, petunt, neque ullus hactenus, quantum

q

ego quidem fcio, ad dominium iftad revocabi-

W

t

le confugit, ut ex eo probaret, quód poffeffor

m

bonz fidei ratione fructuum ad nullam reítitu-

m

tionem obligetur.

omn

'32, Nec invertas ar

cumentum & dicas cum

o

k

[

aliquibus, falfüm effe, quód domino nulla com-

,

petat actio adverfus bonz fidei poffefforem in

pb

ordine ad repetendos fructus confumptos z

t

quivalenter adhuc extantes, atque adeo lmpe-

1

| 4

(

ratorem in allegato $. 3;. neceffarió locutum

fuiffe de fru&ibus omnino confumptis; com«

| M

)

petere enim domino omnes illas aCtiones, quz

Ü

hml

Fw

4

eidem

4qo

DUIAST; T a.

Concl. . 1.

yr

FOL

eidem conceduntur in ordine ad repetendos

fru&tus formaliter extantes fcilicet: condiclionem

N

Jine cauf (qua, nempe petitur id, quod quidem

antea ex jufta caufa apud alium fuit,

ceffante c

fed poftea

aufa effe non debet) vel condilione ex

lege (qu& tunc locum habet, quando aliqua

ï

obligario lege cauta eít, nec tamen expreffum

":

eft , qua actione fit agendum) vel etiam poffe

peti ejusmodi fructus implorato judicis officio. Ra«

tionem.autem defümi- ex.1.:22. Cod. de rei vins

dicatione, in qua dicitur poflefforem bonz fidei

preftare fructus extantes, atqui zquivalenter

extantes funt fructus fimpliciter extantes, quia

MM

N

exiftant in cquivalenti , imó cüm pretium fit

fructus quidam mediatus ipfius rei, fructus ifli,

qui dicuntur in zquivalenti exftare, fünt aliquo

modo extantes formaliter ,

eXtat.

Nam

quando pretium

33. contra eft 1mó quod hoc non przcisé

afferendum fed claré probandum effet ; ad hoc

autem probandum non videtur fufficere ratio

allata 5 nam hec minor (fru&us zquivalenter

extantes funt fru&tus fimpliciter extanies) eo-

dem jure, quo afferitur, etiam negari poteft ;

imó quód vera non (itjjam probavimus, eo ipfo,

quód probaverimus, quód Imperator

in d

dicendo , quód poffeffor bonz fide

i de fructi-

bus ab eo confumptis conveniri non potfit, in-

telligendus neceffarió fit de fructibus virtuali-

ter & zquivaleoter extantibus.

Certé (i Impe-

rator in terminis dixiffet

» quód poffeffor bona fi-

dei de fruttibus confiuptis,

etft sirtualiter & aquioa-

leater

l1

DE FRUCTUUAM PERCEPTIONE. 4i

d ïc;

"

enter adbuc extarent , conoeniri non po[ft, nemo ju-

qu

dicaret, quod in /, 22. Cod. de rei vindicatione

quidquam contrarium contineatur, fed omnes

dicerent, quód in /ege 22, Cod. de vei vindicatione

nomine fructuum extantium non veniant fiu-

QUA

&tus confumpti & zquivalenter folüm extan-

i*

tes ; quare igitur nunc tam confidenter afleri-

tur, quód fub fructibus fimpliciter extantibus com-

M

prehendantur etiam fruc&tus confümpti & equi-

W

valenter extantes? Quodli refpondeas & dicas,

quód id eo cafu ideo fieret, quia tunc clarum

VULIT

nte

eflet, quód per fructus exrantes in /, 22. non

intelligantur nifi fructus formaliter extantes,

M

eo ipfo fateris, quód ex ipfa fignificatione ha-

!

rum vocum frudus extantes inferri non pollit,

E

quód etiam fructus confümpti, zquivalenter ta-

m.en extantes, comprehendantur fub fradibus

fimpliciter exrantibus, adeoque jam fateris, quód

aliter, quàm ex ipfa fimplici fignificatione ha-

m p*,ï;ïsä

Iu

er

w

rum vocum probandum fit, fru&us virtualiter

Qu

extantes effe fruéctus fimpliciter extantes. Et,

N

ni fallor, majori quidem Jure dici poterit, fru-

"n

VÀU

&us con[umptos & virtualiter tantum extantes com-

Hk ]W

prehendi fub frudibus fimpliciter. con[umptis, ut

T

forté per decurfum amplius patebit. Inte-

rim

u

34. Contra hanc refponfionem eft zdo. nulla

non

datur actio domino rem fuam repetenti in or-

dine ad repetendos fruc&tus confuümptos adhuc

Mi

vquivalenter extantes, ergo data refponfio

nulla eft, ant. prob. f(i domino rem fuam evin-

centifdaretur aliqua adtio adversüs bona fidei

l.ll.r""i'/;l:' À

C ;

poffeffo-

QU.EST.

M

il

42

—

TORL' $3

Concl. r.

t

poffefforem in ordine ad repetendos fru&us

1 l

confumptos adhuc zquivalenter extantes, tunc

W

nulla alia ei competere poffet niü vel condi-

Ym

Gio fine iau[a , vel condidio ex lege, atqui

neutra datur, ergo &c. maj. eít iplorum Ad-

verfariorum, qui nullam aliam allegant, & me-

ritó, quia ex una parte eidem non poteft com-

perere actio realis, feu rei vindicatio, inquit

Clariffimus P. BÓckHN cit. num. 21. prob. 7. quia

juris prorfus clari eft, quód hzc füpponat rem

exi(tentem in fpecie & formaliter (i à bonze fi-

dei poffetffore (it vindicanda . fi in rem 6. fim

autem 27« S. poffidere 1. l. qui petitorio. 36. princ. L.

à quo ferous y$. ff. de rei vindicatione.

Ex altera

veró parte nulla actio perfonalis, quz vel fpe-

cie aliqua huc aptanda videatur, fupereft quàm

condidio fine camfa, vwel condidio.ex lege. Min.

autem prob. & quidem, quód ei non competat

condicdiu ex lege 22.

Cod, de rei

sindicatione

jam probavimus, quia immerità ex verbis, qui-

bus lex illa domino a&ionem tribuit ad repe-

tendos fru&tus extamtes, infertur, quod etiam

eidem actio tribuatur ad repetendos fructus

confumptos & «irtwaliter extantes quando. Im-

perator.in cit. $. .2 . dicit, quód Dominus con-

tra bonz fidei poffefforem de fructibus ab eo

MW

confumptis agere non poflit, przfertim dum

n

fimul probatur, quód nomine fru&tuum con-

fumptorum Imperator alios non intellexerit,

nifi confumptos adhuc virtualiter extantes; cre-

do etiam, quód ex hac lege 22. HAUNOLDUS non

li

omnibus perfuafürus fit , quod detur condidio

ex

It

DE FRÜüCTUUAM PERCEPTIONE. 43

ïdo;

hw

j

ex lege ad repetendos fru&tus etiam formali-

yame&,';.ä

ter extantes,

Commwuniter.enim docent &t

"3 .fo 1

iam ii, qui ceteroquin oppofitz fünt fenten-

j4l

tiz, fructus bona fide perceptos formaliter ex-

DUET

tantes in rei vindicatione venire officio judi-

t

M

cis, quód tamen, üt multi volunt, exprefsé im-

A CO

plorari debeat füper fructus , eó quód fructus

bona fide percepti non fpe&tent ad illius offi-

cium, nifi petantut 7, 2y. G. $. ff. de A&dilstio

h

a

l

edidio l. 1o. ff. de ufuris.

Docent preterea

ejusmodi fructus venire officio judicis folüm

accefforié & minus principaliter, ita videlicet

jf

w

ut officium judicis in ordine ad reftitutionem

fruCctuum perceptorum formaliter extantium

implorari poffit lite principali pendente, non

WV

autem feor(im & lite principali jam deciíà. 7

n

49. S. unico ff. de ationibus empti 69 -venditi.

V

l

J

COCpeUd

l. 5 4. princip. ff. locati, Atque ideo dicunt, quód

fi aCtor petens rem principalem per impert-

LY

tiam vel negligentiam omifit petere fructus et-

QUi i

iam formaliter extantes , perceptos tamen an-

) WUU

te litis conteftationem, lata fententia füper re

(s 1

principali (vel certé poftquam hzc in rem ju-

0o d

dicatam traníiit üt aliqui volunt) extinquatur

omne jus eosdem petendi /. a. Cod. depofiti. l.

j d

in bona fidei 13. Cod. de ufuris. Quod(i jam Hav-

fer

j

NOLDUS Contendat per dictam 1. 22. domino rei

[

M

Mi

adverfüs bong fidei poffefforem conceffam ef-

fe condiclionem ex lege, ut reftituta etiam jam

n

n

re fru&us feorfim ab eo petere poffit, vel et-

TC

iam contendat hanc cendicionem effe perpe-

tiam y id efficaci omnino argumento perfuade-

w

J

re

If

44

QUASTIO I. $. 3.

Concl. r.

j l

re debebit, quia etiam derogatio legum admit-

tenda non eft fine neceffitate, quaiis hic non

videtur adefle, praefertim cüm ipíà dicta /. 22.

Cod. de rei vindicatione tantüm dicat: certum

eff male fidei poffefforem omnes fru&kus folere cum ipfa

re preflare, bone fidei veró ( fübintellige rurfüs

€um ipía ve) extantes.

Quidquid tamen de hoc

fit, falt-im hoc verum videtur, quod ex di-

&a lege efficaciter non probetur, quód com-

petat condictio ex lege in ordine ad fru&tus equi-

valenter felum extantes.

Wi

3;. Quód veró eidem nec competat condi-

&io fime cauf[4 (quamvis cseteroquin afferenti

incumbat probatio /, z. ff. de prob.)) probatur.

m

Condictio fine caufa non competit alii, quàm

qui aliquid promifit vel dedit, quod nunc fine

caufa apud alterum exiftit. /. ;. primc. ff.

*

de

condidio fine caufa , àüt communiter docent

apud & cum Clariffimo D. P. BÓCKHN hic sum,

31. vel certé non datur, niíi tunc, quando res

aliqua penes alterum fine caufa exiftit, eóquód

ad illum pervenerit (ine jufta cauía, vel quód

cauía jufta nunc ceffet, per cit. l. 7. $. z. ff.

de condicione [ime cauf(a, evgo condi&tio fine

cauía non competit domino adversüs bonz fi-

dei poffefforem in ordine ad fru&tus ab eo con-

fumptos & adhuc zquivalenter extantes, con-

feq. prob. Ex una parte dominus rei nec pro-

mifit nec dedit fructus vel lucrum, quod ex

fructibus confumptis exiftit apud bonz fidei

poflefTorem, üt per fe clarum eít, ex aitera ve-

rà

COHGE, l

pE FARUCTUUM PERCEPTIONE. 4

j kgum "

quuls h

yó parte lucrum hoc ad bonz fidei poffeffo-

DT

rem non pervenit fine jufta cauía, üt rurfüs

| d*þïf : (Hl

clarum eft, quia naturali ratione. propter culturam

&& curam bonze fidei poffeffor aquiric dominium

1

non folüm fructuum fed etiam lucri ex eorum

confümptione , nec caufa illa, o5 quam domi-

nium illud aqui(ivit, ceffat, dam ceffat opinio

dominii, quia caufa, ob quam factus ett domi-

A

nus fru&tuum & lucri ex iisdem provenienüs

non fuit opinio dominii (hzc enim folüm erat

conditio fine qua non) fed cultura & cura,

Q0t]

quz utique non ceffat boná fide effe impenía,

etfi nunc ceffec opinio dominii in rem , nam

etiam poftquàm ceffavit opinio dominii, adhuc

verum eft dicere ; quód bonz fidei pofleflor

s

propter culturam & curam bona fide impen-

fam meruerit, üt ita dicam , horum fru&uum

& hujus lucri dominium.

Kt u

Confirmatur 1, Ad hoc, ut dici poffit, quod

BN

l

l

caufa jufta retinendi ceffet in tantum, ut prop-

Y quis

terea alteri condicdlio fime cau(a competat (feu

ütloquitur 4. ;. S. 3. ff. de condictione fine caufay

| exïuït,.«:.c.

p

ut dici poffit, quod res redierit ad non juftam

caufàm) requiritur , quàd nulla vel feré nulla

(

vquitatis ratio militet pro eo , qui condichione

Jrersis u

jfie caufa impetitur, àt in fequenti confir-

as b Q

matione amplius dicetur: atqui non vic

:

etur

r gt

dici poffe, quód nulla ornnino zquitas militet

s r

pro poffeffore bons fidei in ordine ad retinen-

um (

dum lucrum, quod ex fru&tuum confumptione

percepit. Quamvis enim de jure naturz ftri-

QPHJ fJ»W l

€&o eidem jus ad lucrum illud nom competat

d mg,

ultra

J -vTL

46

OUZSTIO L. $.5;

DA

44

ultra id, quod fuo labori & impenfis corre-

fpondet, negari tamen non pote(t, quód cum

€o, qui jufto titulo ac bona fide rem accepit,

eámque coluit, curavit, ac fru&tificare fecit,fru-

Güsque actu non tantum percepit, fed etiam

tanquam diligens paterfamilias cum lucro con-

füumpfit, in repetitione ejusmodi lucri rigorosé

procedi non debeat, ac veré dici poffit, adeffs

aliquam zquitatis rationem, ob quam lucrum

illud eidem relinqui debeat à domino, cui in-

:

YO

terea ab alio res fua non folüm confervata, ve-

rüm etiam culta & curata fuit, prefertim cum

[

& ipfe in fimili cafü ejusmodi lucrum fibi re-

linqui optaret, zgréque ferret illud fibi auferri,

ita, ut feré mihi videatur dici poffe, quód ex

parte domini adfit obligatio aliqua naturalis

imperfecta (vel üt alii vocant minus plena) vel

faltem talis , quz' ad hanc aliquo modo acce-

dat ; ad relinquendum ejusmodi poffeffori hoc

lucrum, quia licet, fi rigorem juris naturz (prz-

fcindendo ab omni difpofitione juris pofitivi)

fpectemus, poffet lucrum illud exigere, ipfum

E

tamen jus naturz domino cofnendare videtur,

ut ejusmodi lucrum rcliaquat bonz fidei pof-

feffori, adeó, ut rigorofus ejusdem exactor mi-

nus pulchré & minüs juxta pudorem natura-

lem eg

fe cenferi poffet, & plerique id audien-

tes , forté fecum ipfis dicerent illud Juriscon-

fult PAuL: in L 244. ff. de Regulis Turis : non om-

ne, quod licet, boneflun ef.. V erbo: illa ipfà ra-

tio zquitatis, àt jam dictum eft, propter quam

W

ipfi dominium adícribi decuit & placuit, eti'am

R

exi-

DE FRUCTUUAM PERCEPTIONE, 47

Df t

exigere videtur, ut ipfi lucrum illud relinqua-

» QUodt

tur etiam refoluta opinione dominii.

Impe-

UFU

rator certé in cít. f. 25. dicendo : naturali vatione

tf

placuit. frutus. ejus effe pro cultura €8 . cura, &2 ideo

At d etin

&c. videtur fatis claré. dicere, quód lucrum

lfn lqcro Q9

ex fructibus confumptis ex quadam zqirate

]i

3

naturali bonz fidei pofleffori relinquendum fit,

40«*?*»

eó quód ex naturali squitare prop:er caltu-

W

ram & curam effzQtus fuerit dominus fructuum,

ln

h

ergo juíta caufa retinendi lucrum illüd, faltem

QOnlsn

TW

quantum requiritur ad hoc, ut de jure pofiti-

[

yrafe

r[iqw q

vo condicio . fine caufa non competat, non cef-

licrum

fat,dum dominus rei comparet, & confequen-

ii

"n

lii

ter domino rei comparenti non competit con-

di&tio fine caufa.

Q

Plura in hanc rem vide, fi

n

lubet apud cit. P. BóckHN.

LM).

l

W W

Confirmatur 2.

Condiclio fine caufa oritur

ompha

juxta communem DoGorum ex quafi contra-

pofd

&u, atqui poffeffor bonz fidei neque veré, ne-

[

;

que qua(i contraxit, ergo &c. min. prob. ex

na;uræ'gïä-

p

una parte qua(íi contractus perficiuntur con-

fenfü à lege generaliter przfümpto feu ficto

(

vel füppleto, ex altera veró parte jura ejus-

ærdm

modi coníenfum nec przfümunt nec fingunt

a

t

nec fupplent, nifi ita exigente equitate natu-

gorem p

rali, quz ex re ipfa apparet, &, quando etiam

g a

pro parte , quz obliganda foret, adhuc aliqua

t

gquitas relucet, ejusmodi confenfüm nec prz-

Turit

fümunt nec fingunt nec fupplent; atqui etiam

u

in noftro cafü pro poffeffore bonz fidei aliqua

Y

LL d

faltem zquitas relucet , ergo nec in poffeflore

bonz fidei in ordine ad reftitutionem fructuum

H

jf

;

jura

m'ïvT;

48

OUZSTIO L. $.2.

Concl, 1.

jura prefümunt vel fingunt vel fupplent ejusa

modi confenfum , & confequenter bonz fidei

pofleffor, ne quidem qua(i contraxiffe dici po-

teft. [n majori quoad primum membrum, quan.

"]

tum quidem ad rem przíentem facit, omnes

convenijunt, quamvis enim aliqui velint, qua(i

contractum oriri ex confenfü tacito , alii veró

cum Clariffimo DD. PEREGRINI iz prefat. ad tit.

28.1, 3. Iunflit. per confenfum przfumptum, fi-

&um, velà jure füppletum quafi concractus à

veris contractibus difcriminari velint, uti vie

dere eít apud cir, Authorem, qui hanc pofte«

riorem fententiam breviter quidem,fed elegan-

ter,deducit, hzc tamen diverfitas ad rem prz«

fentem nihil facit, üt per fe clarum eft. Quo-

ad alterum veró membrum eadem maj. proba«

tur tum ex eo, quod fi&tiones juris (ine gravi

caufa multiplicandz non (int, imó üt habet P.

REIFFENSTUEL lib. 1, Decret. tit. 2. $. $. num. 193«

ex recepta DD, fententia fictio non habet lo«

cum, nifi in cafibus à jure expreífis ; tum etiam

induclione. fic e. g. tulier fí in ea opinione fit, ut

eredat ,'fe pro dote obligatam , quidquid dotis nomine

dederit , non repetit ; adeoque Jura confenfüm ex

parte dotem accipientis nec prefumunt, nec

fingunt, nec füpplent in ordine ad re(tituen.

dam dotem; fablata en

? inquit textus /. 32,

£. 2. ff. de condicitone indebiti , falfa. opinione relins

quitur pietatis cau[ay ex qua folutum repeti non pote[f.

Licet czteroquin fumma zquitas videretur po-

ftulare, ut ejusmodi fceminz (cujus conditio,

ubi agitur de commifzratione, aliunde in jure

valde

d

DE FRUCTUUAM PERCEPTIONE.

49

Áopl

valde privilegiata eft argumento l.. 22. Cod. qui

(tt D Ü

gpotiores im pignore, C8 -«varüs leg. tot. üt. ff

QUE

Cod. «d Senatus con[ultum | Vellejanum ) faccur-

fmlbr.gm, q

l

ratur. Sic licét aliàs regula juris (6t, quod

401 Q

juris ignovantia fuum. petentibus mon noceat , €$ qued

!dl

iuris error im dammis amüttende vei fue mom moceat.

üt habet 1, 7. & $. ff. de juris &8. fatti ignorantia,

Ac error juris facere non poflit, ut id , quod

n

ll

ex mero errore juris folvitur, apud alterum

ld

i

exiftat ex cauías nihilominus l. 1o. Ced. de jtris

Yé

)

&2 fadii ignovantia dicitur: cum quis jus ignorans in-

QU hn d

debitam pecuniam foloerit , ceffat. vepetitio ; per 1guo-

Jamfed i

[

eantiam enim fatti tantim vepetitionem indebiti foluti

I

I

1

competere tibi notum eff, Quod faltem eatenus ve-

i

rum eít (üt egregié hos textus in fpeciem. fibi

m

oppofitos invicem conciliat Clariffimus DD.

PEREGRINI l, 3. Inffit. tit. 28. S. 3. mum, 14.) fü

UV

f

ro accipiente aliqua equitas naturalis militet,

ex quibus aliisque juris exemplis, qux adduci

poflent, fatis patet, jura ejusmodi confenfum,

It

nec pra'fümere,nec fingere,nec fupplere quan-

.

do etiam pro parte, quz ex ejusmodi confen-

fu obliganda foret, aliqua equitatis ratio relu-

cet; ?quitatem autem aliquam etiam in bonz

fidei poffeffore relucere, atque ab Imperatore

n

m

M

[

agnitam videri jam diximus , quando in fiepe

UMRU

M

dit. $. 2y. dixit: naturali vatione früttus effe bone

fidei poffefforis pro. cultura €8. cura , &2 ideo de frudti-

bus ab co confumptis, evfi adhuc virtualiter extanti«

n

bus contra ipfum (condiciione ex lege, *vel, condictone

MS

fine caufa)) agi non poffe.

qi

h

lMi

illd

D

36.

Quafl. I. De Frui. Percept.

19

QU.ESTIO I. S. 2. Cond. 1.

36. Contta id veró, quod di&tum eft de of-

ficio judicis , quód videlicet ejusmodi fru&us

poffint peti implorató offició judicis, eft, quód

hocipfum non przcife afferi, fed' probari de-

beret. Licét enim; üt eleganter advertit Cla-

riffimus DD. PEREGRINI l. 4. Inffit, tit. 17. num,

3. Óffició judicis quandoque plus contineatur

quàm jure actionis , àt patet ex jam dictis fu-

perius zum. 22. In rei vindicatione enim fru-

&us formaliter extantes à bonz fidei poffeffo-

re percepti jure aCtionis non veniunt, üt ad-

vertit proximé cit. Clariffimus Author li, 4.

tit. 6. num. 23. Obfervandiffimus meus in Dige-

ftis Profeflor, cui utique nihil magis volüpe

erat; quàm ejusmodi quzíliones ac juris effe-

&us fuis inculcare difcipulis, quod gratiffima

mente recolo , & quoad vixero recolam ; in

rei vindicatione, inquam, fructus formaliter ex-

i

tantes à bonz fidei pofleffore percepti jure

adionis non veniunt; neque enitri dominus rei

fru&us à bonz fidei poffeffore perceptos vin-

dicare poreft,

uia non ipfe fed potius bonze

fidei poffeffor i

]

orum eft dominus.

Veniunt

tamen officio judicis S. z. In/lir. de officio judiciss

licet;inquam,plura veniant offició judicis quàm

jure actionis, hoc ipfüm tamen officium judicis

egredi non debet terminos legis princip, inffit,

de offio judicis.

Neque aliam nifi legibus

communitam edere fententiam g. movell, $2

€4p. 13. 69 cap. 3. difl, 4. ex legibus autem pra-

cisé conítat, quód judex poílit jubere bonz

fidei poffeffori, ut domino rem füam cum fru-

ibus

D

L

DE FRUCTII7M PERCEPTIONE,

$i

lum d.

Gibus Formalitef extantibus reftituat, non ve«

INmod r

S! Cl?y Q

ró, quód etiam jubere poffit, ut fru&tus zqui-

t nl

valenter folüm extantes reftituat, fed potius;

üt vidimus num. 2:, & pluribüs in fequentibus

f ïüïfr[ï[

D

videbimus, conftat contrarium.

lvl

37. Nec dicas: eandem rationem, qux mi«

litat pro domino rei, ut ipfi reftituantur fru&tus

AL

formaliter extantes, militare etiam, ut ip(i re-

fticuantur fruc&tus equivalenter extantes; zqui-

I

V

n

tatem nimirum naturalem expreffam in cap. « $;

$ Authy i

de Regulis juris in 6. & veg. 206. ff. eodem nec non

l.. 14. ff. de condictione indebiti.. Nam boc matura. &-

Vnets in]

!

,;

m

quum eff , neminem cum alterius detrümento fieri locu-

:zaïs

n

pletioreim, atque ideo judex ; cütn ipfi manife-

ftum fit, quod propter di&tám zquitatem ex

H

| WUU &

officio fuo debea

ubere, ut domino rei refti-

]

tuantur fruCtus formaliter extantes , debebit

sormalier

ü

etiam officium fuurn extendere ad fructus equi-

perce u

valenter extantes. Jom enim inquit /, 12. ff..de

jr domit

legibus. Poffunt omnes articuli fiugillazum aut legibus

yercepto vt

aut fenatus-con[ultis comprebendi , fed vàm im aliqua

ü

pots u

g Vi

causa, fententia eorum manifefla efly is, qui jurisdittio-

i praefl , ad. fünilia procedere , arque ita. jus dicere

debet.

Similia quoque habentur l, 1o. l. 13. ff.

eodein l, 9. S. 2. de edendo. &9. 1. 32. ff. d legem

m

ZAquiliam ; unde etíam axioma eft, quod eft di-

$ p

)l

[

fpofitam in uno cafuü, extendendum eft ob iden-

um n

ji i

titatem vel paritatem ràtionis ad alios cafus.

t

ln'l')l

Refpondeo enim diftinquendo hoc axioma:

s d

n

quod eft difpofitum &c. fi in lege ratio legis

UMV

fit expteffa, vel maüifeftuin fit, quód legislator

g

hon nifi uhica ratione motus fit; conc, fi ra-

i

2

tid

/

I r

$2

QULESTIO 1. f.5. Cond, 1.

tio non fit expreffa in lege, vel dubium fit, qua-

g^

nam ratione ipfe legislator adductus fit ad con-

dendam legem, ac prefertim aliz leges clario-

res & probabiliores in altero cafu ftatuant op-

pofitum, nego. vide dicenda à num. $ $, ità axio-

ma hoc (etiam abftrahendo à legibus in oppo-

fitum) plerique Authores diftinquunt cum D.

Auguftino Michel Theol. Canonico-moralis tract, 4.

quafl. 6, f. 2. num. 7, P. REIFFENSTUEL l. , de-

eret. Dit. 2. à nIm. 429. d in reg. 1y. de veg. juris

in 6. nti, 23. quando enim ratio in lege expre(-

fa non eff, aut dubium, quanam ratione Legis-

lator motus fuerit, non eft recedendum à ver-

