naturz. fed bonz fidei poffeffori ex jure na-

turz incumbit obligatio reftituendi fructus

&quivalenter extantes, ergo &c. mum. dein

293. directé &.in forma relpondet diít. maj.

ftandum eft in jure naturz abfoluto, & abfo-

loté aliquid imperante conc. in jure naturz

hypothetico feu aliquid imperante tantüm

[

hypotheticé neg. maj. fed jus pofitivum nul-

libi convincitur claré rece(fiffe à jure nature

abfoluto conc. hypothetico neg. min, & füb

data diflinctione conf. nunquam extitit jus

nature abfolutum relaté ad noftrum (aliósve

confimiles cafus) fed hypotheticum duntaxat,

vi cujus tantum imperatur reftitutio fructuum

à poffeffore bonz fidei perceptorum & ad-

buc zquivalenter extantium, nifi lege pofiti-

va aliter difpofitum fuerit faltem probabili-

ter aut probabiliüs. ita in terminis cit. Au-

thor.

Hzc refponfio à refponfionibus in praece-

I

denti . datis differt per hoc, quód illz vel

fimpliciter negent jure aliquo, üt ita dicam,

refiexo ftatutum effe, quód ftandum fit jure

naturáli, quando jus pofitivum probabilius

ab co receflit, vel etiam implicite afferant

dari

3l

i

DE FRUCTUUM PERCEPTIONE.

137

all

J '

dari jüs quoddam reflexum, quód in ejusmo-

:IUTæ, N

It

di,cafü ftandum f(it legibus pofitivis probabi-

lioribus. hzc veró refponfio dicit, ipfum jus

JLf

naturale directum ità conditionatum ac mo-

jull

tedt

dificatum effe, ut fuperveniente lege aliqua

n*r

n

I

ofitiva faltem probabili, vel probabiliori ali-

ter difponente obligare definat, negátque;

quód jus naturale aliquid (tatuat pro illis cir-

cumfítantiis, in quibus probabiliter vel proba-

bilius aliquid circa materiam quamdam di-

ht

u n

fpofitioni juris pofitivi ceteroquià fübjectam

à jure pofitivo (tatutum eít, adeoque vult,

Mi

quód jus naturze quidem imperet v. g. refti-

tutionem fru&uum, (i Legislator humanus

nec probabiliter nec probabilius quidquam

de hac reftitutione ftàtuat; quód vero, fi

Legislator humanus faltem probabiliter aut

probabilius aliquid circa hanc ipfam reftitu-

tionem ftatuerit , tunc jus naturz fe penitus,

N

u

üt italoquar, non intromittat aut immifceat,

íed cum omnimoda füi indifferentia totum

negotium difpofitioni legislative human:

comrriittat, ità, ut pro his circumflantiis per-

inde fe habeat, ac (i hac de materia jus natu-

re penitus nihil unquam difpofüiffet, & qua-

fi hzc materia de jure natur& penitus effet

indifferens.

ii p

De hac autem refponfione füun-

datus hic Author merito dixiffe videtur;

quód, fi bene ponderetur, urgeri non poffit,

ficut illa Clarif&mi D. P. Prcurzm (faltem

prout ifta communiter exponitur; fors enim

non aberraret, qui diceret, quód Clariffimus

j

hic

138

QUAZSTIO I. $.6. Conl. z.

rrF

a

hic Author cum hac ipía refponfione conve-

Mv

niat) quia revera eidem objici non poteít,

Eï'

quód lex naturalis obligans ad reítitutionem

ejusmodi fructuum fit in poffeffione, cüm ne-

get füppofitum, quód unquam data fuerit lex

naturalis obligans ad reftitutionem fructuum

extantium pro cafu, quo jus pofitivum pro-

babiliter vel probabilius circa hanc reftitutio-

nem aliquid confítituiíTet.

feré. ficut füprà

num. 9.

Adveríarii ad inftantiam Clariffimi

P. Pr CHLER ex lege confitendi defumptam re-

Íponderunt negando fuppofitum , quód un-

quam data fuerit lex certa obligans ad expo-

nenda peccata certó quidem commiffa, fed

probabiliter aut probabilius jam in confeffio-

ne expofita.

Quod ideo notare volui, quia

füprà dixeram, inftantiam illam per duas prio-

res refpon(íiones non videri omnino enerva-

tam, eó quód utraque etiam ad cafüm no-

ftrum applicari poffit; alteram enim füperiüs

aum. 7 1. & 72. applicari poffe vidimus, primam

veró hic.

78, Atque ex hoc ipfo mihi omnino folidé

videtur poffe confirmari hzc refponfio : Si di-

catur, quód jus naturz reftitutionem fru-

uum à bonz fidei poffe(fore perceptorum;

& adhuc equivalenter extantium folüm im-

peret hypothetice, niíi videlicet lege pofitiva

probabiliter aut faltem probabilius aliter di-

fpofitum fuerit, de cetero veró indifferenter

Íe quafi habeat, tunc omnes feré difficultates,

quæ

pE FRUCTUUA PERCEPTIONE.

139

U

quz& tam Adverfàriis quàm nobis In hac (quin

etiam alíis materiis) quzeftione occurrunt,

IU

feré fponte corruunt, ergo pro fe videtur ha-

)C

MU

bere praefumptionem , quód omnino revera à

firi

N

arte rei vera fit. ant. prob. difiicultates prae-

if

d

cipuz, quz fententiz negativz in hac qua-

m n

flione potiffimum objiciuntur funt rmó. quód

vitanda (it corre&tio jurium , item quód jura,

wlm

5

quantum fieri pote(t in concordiam redigen-

da (int. 2dó. quód jus certum debeat prava-

lere juri incerto & dubio. 3tió. quód jus na-

Qu

turale imperans reftitutionem fructuum f(it in

poffeffione &c.

Difficultates econtra przeci-

nmïd

puz qua Adverfarios premunt funt in primis

leges multüm clarz, quz, üt etiam Adverfà-

rii fatentur, difficilem quandoque refponfio-

nemrecipiunt, 2dó. quód difficulter videa-

UV MH

n eni

p

tur negari poffe (in ipforum tamen principiis,

cafgm w

negari debet) quód fecundüm leges clariores

mi

& probabiliores licité judicari poflit etiam

D)f

tunc, quando hzc colliduntur cum jure na-

turali, cüm ipfi Adverfarii, üt oftenfum e(t,

id multis in cafibus admittant , atqui hze om-

nes difficultates feré fponte corruunt per di-

&am refponfionem, ergo &c. min. prob. fi

Q

dicatur, quód jus naturz reftitutionem fru-

n

&uum folüm imperet , quousque lege pofiti-

n

va humana probabiliter vel probabiliüs aliter

&

ftatutum fit, tunc 1mó. füperveniens difpofi-

tio juris pofitivi, & probabiliter vel probabi-

liàs deobligans poffefforem bonz fidei à re-

ftitutione illorum fructuum non poteít dici,

quód

140

OULESTIO I. $.6. Contl.z.

P.T'

quód. proprié & formaliter corrigat , emen:

qu

J

det, vel mutet difpoitionem juris naturalis ,

quia non mutat legem ipfam fecundüm fe,

f

nec etiam difpofitionem à jure naturali fa-

&tam circa reftirutionem fru&tuum, eó ipfo,

quód jus naturale folüm przceperit re(titutio-

nem pro aliis circum(tantiis; fed tantüm mu-

Wl

tat circumílantias, & facit , ut non exiftant

"W

amplius illz circamftantie , pro quibus jus

naturale imperaverat fieri reftitutionem fru-

Cuum, uti fuperiüs mzm. 77. explicavimus.

Item jus pofitivum quàm optimé concordat

cum jure naturali , quia jus naturale, quam-

vis przci

piat, ut fru&tus confumpti adhuc

virtualiter excantes à bonz fidci poffeffore

reftituantur domino rei, fi lege pofitiva hu-

mana probabiliter vel probabilius aliter fta-

turum non fit, omnino tamen liberum reli-

quit Legislatori humano , ut ipfe pro bono

4

communi aliter ftatueret, & (i quidem is pro-

babiliter vel probabilius id ftatuiffet, cum ip-

Ío concordat jus naturz, idipfum vult, ac

lege füa firmat, & eodem modo poffefforem

deobligat, vide di&a sum. 65.

2do. (i dica-

tur quod jus naturale certum poffefforem bo-

n fidei folüm obliget hypotheticé, nifi vide-

licet jure pofitivo probabiliter vel probabi-

lius deobligetur, tunc non concurrit jus cer-

tum & dubium, quia jus naturz certum ad

has circumítantias omnino non extenditur ,

fed ad alias, in quibus jure pofitivo nec pro-

babiliter nec probabiliüs quidquam alirer fta-

; L

tutum

DI

DE FRUCTUUAM PERCEPTIONE. 14t

A

tutum foret.

3tjó. jus naturale obligans ad

]

reftitutionem fru&tuum nequit dici efle in pof-

U

feffione, quia nunquam extitit jus naturz ob-

at

ligans pro his circumflantiis, in quibus per

& ])

N

jus pofitivum aliquid circa reflicutionem fru-

NU

&uum difponitur, féd folàm extitit bt obli-

1n

lm

n

gans pro aliis circumftantiis, quod ampliüs

ex eo patet, quód plerique Authores doce-

ant, quód certus de lege, dubius tamen an

lex ad hunc vel illum cafüm fe extendat,

& illum coroprehendat, non teneatur ad il-

N

lam legem in eo cafa obfervandam , eó quod

]

1

pro his cafibus dubiis lex non fit in poffeffio-

ne, fed potius libertas contra legem , érgo

n

etiam in noftro caífu, quamvis jus naturz ob-

ligans ad reftitutionem fru&uum virtualiter

extantium certum fit feclufa omni difpofitio-

n

[

ne juris pofitivi , quia tamen dubium eft, an

illud fe etiam extendat ad cafüum, in quo

1

M

probabiliter vel probabiliüs eft , jure pofitivo

r

at

aliter effe conftitutum, jus naturg nequi

LE

di-

NI

ci effe in poffeffione. 4tó. (i dicatur, quód

jus naturale circa reftitutionem | fructuum

p

[

omnino indifferenter fe habeat pro cafu, quo

Legislator humanus probabiliter vel probabi-

l

[Cà, DI Vl

liüs aliquid circa illam ftatuerit , tunc

i

eges

va pr

clariores praferend& erunt minus clàris, per-

inde ac (i jus naturale nullum exifteret, ne-

"

que opus erit ad tam difliciles refponfiones

X

ij

g

& explicationes legum recurrere , ut fa!

tur illarum concordia cum lege naturgz. jtó.

denique fecundüm leges clariores judicari

pote-

DE HI':

142

OUJESTIO I.. S. 6. Cond. 2.

poterit perinde ac fi jus naturale non exifte-

ret.

id quod ipfi quoque Adverfarii faciunt

fzpius in fimilibus, üt vidimus.

L

79. Confirmatur 2dó. modus ille loquen-

Il

di, quód lex pofitiva, quz aliquid aliud fta-

tuit, quàm jure naturali fecundüm fe & prz-

V

cifivé fpe&tato flatutum eflet, fit corre&toria

juris naturalis , odiofa &c. faltem videtur

? W

paululüm durior; atque ideo non amplecten-

dus, fed potius omni modo meliori, quo fieri

poteít, evitandus videtur, atqui per hanc re-

W

Íponfionem modus hic loquendi. penitus evi-

tatur, & modo quidem valdé connaturali,

ergo hec refponfio omnino videtur habere

)

pro fe przfümptionem , quód fit vera. maj.

non videtur póffe negari, tum quia per fe du-

rum videtur dicere, quód jus naturz corre-

Ctionem , emendationem & mutationem fine

addito admittat; tum etiam, quia fecundüm

hune modum loquendi etiam illz leges pofi-

tiv&, qua prohibent a&um ex fe indifferen-

tem ac à jure nature permiffum, deberent di-

ci correQtoriz juris naturalis, ac omnes pené

leges pofitivae odiofz: dicende forent, & vix

non in plerisque, materiis jus pofitivum re-

linqui deberet, & preciseé attendendum foret,

quid, feclufo jure pofitivo, de jure naturz

«(

dicendum foret. imó videtur hic ipfe modus

loquendi, ütüt enim tum hic tum etiam in

aliis rnateriis (2epius ufürpent, ipfismet Adver-

fariis odiofüs, eó quód propter illum in va-

xiis

NVE

DE FRUCTUUAM PERCEPTIONE.

143

t w

tis materiis ad difficiles & non ni(i magno

tMreti

ftudio excogitatas refponfiones confugere de-

lts

beant, ut leges aliquas pofitivas, que jure na-

tj

s

Y t

turali (epe longé probabilius videntur oppo-

fitz, cum jure naturz fecundüm fe fumpto

j« QU

concordare poffint, üt facilé patebit confide-

ranti ea quz num. 66. dicta funt. min. pari-

1 OK

ter videtur vera, quia, fi dicatur , quód jus

& (]W' m

naturz in materiis, quz hominum vel Legis-

) ïuaa n

latorum humanorum dominio fübje&tz funt,

odo melin

fit tantüm hypotheticum; &,;hoc vel illud

ur)

duntaxat imperet, nifi lege pofitiva aliter di-

b"x Wi

fpofitum fuerit faltem probabiliter vel proba-

"

^ln

bilius, tunc perinde eft, ac fi diceretur, quód

i

AV

Deds tanquam Author & cauía efficiens ju-

ris naturalis preceperit quidem reftitutio-

nem frué&tuum virtualiter extantium, de cz-

tero tamen Legislatoribus humanis permife-

dj

&m

rit, ut ipfi pro bono communi aliter ftatue-

m

rent, & fi ita aliquid ab ipfis probabiliter vel

faltem probabiliàs ftatatum fuerit, tunc ipfe

m

non velit amplius obligare ad reftitutionem,

fed potius deobligare, hoc autem modo, qui

nullam dicit inconvenientiam, fed potiüs val-

de connaturalis videtur, quàm optimé evita«

tur, quód jus nature per legem pofitivam, fi

talis ftatuatur, nequaquam corrigatur forma-

liter & proprié, fed precife materialiter &

improprié, quia jus naturz pro his circum-

ftantiis omnino indifferenter fe habet, üt am-

plius patet ex dictis, ergo &c.

nropti

d M J

! AvW]"

8o. Con-

"

P

144

quf'ST, I. 5. 6. Confl. 2e

$0. Confirmatur stio. ipfi Adverfarii in mul:

tis materiis, in quibus ex poffeffione legis ar-

gumentum aliquod contra ipfos defümitur,

recurrünt ad hanc refponfionem , & dicunt,

a

effe dubium, an lex illum cafum comprehen-

dat, & fic negant fuppofitum , quód lex pro

illo cafu fit in poffeflione, ergo etiam in hoc

cafü hanc reípon(ionem non debent rejicere,

nifi bofitivé probent, quód jus naturz poffef-

forem bonz fidei obliget ad reftitutionem fru-

&uum virtualiter extantium etiam pro illo

cafu, quo probabiliter vel probabilius jure

pofitivo aliter difpofitum fuerit, quia revera

faltem dubium videtur, an lex naturz ad hunc

cafüm Íe extendat. ant. probatur induCtione.

fic enim 1mó. docent, quód is, qui certás

eít fe peccá(fe mortaliter, dubitat autem an

illud peccatum nondum fuerit confeffus, non

teneatur illud confiteri, quia licét lex certa

extet confitendi peccata certa, dubium tamen

€ít, an hzc lex f& etiam extendat ad cafum,

in quo

uis probabiliter vel probabiliüs ea

jam confeffus eft, & hinc negant fuppofitum,

quód lex confeílionis àt obligans ad confes-

fionem peccatorum certorum , probabiliter

tamen vel probabiliàs jam expofitorum, un-

quam fuerit data, & ideo etiam negant eam

effe in poffeflione, àt fuperius vidimus aum.

49*

2dó. cum P. CasTROPALAO :frad. 1. di-

fput. 3. punck. 13. num. 9.

docent, probabile

effe, quod Religiofus veré & proprié dubi-

tans de honcítate rei preceptx, vel an ex-

cedat

PUR

A

la

DE FAUCTUUM PERCEPTIONE.

14j

a

One]e

cedat fuperioris jurisdictionem , non oblige-

tur ad obediendum, eó quód. dubium fit, an

(

A,T

fl

jurisdictio . fuperioris fe ad ejusmodi cafum

)ytxh[

extendat, & coníequenter non poffideat, 3tió

LCOTDDEG

docent cum eodem cit. loco num. 13. proba-

r

bilius effe, quód fübditus non teneatur. obe-

1 hr

dire, fi Íciat . quód füperior dubitet, an res,

K

uam przcipit, fit licita, vel excedens limites

fuz poteftatis, faltem fi & ipfe fubditus dubi-

tet, quia, licét revera Superior fit in poffe(-

T yg

fione jurisdictionis, hzc tamen dubitatio non

Yb

(

attingit poffeffionem , quam füperior habet,

À Va

hzc enim nunquam fuit in fübditum ad res;

EOE d

quas fuperior dubitat, effe licitas, vel ejus

jurisdictionem excedere. 4tó. docent cum

'z;:u: qdc

$0

DicasTiLLO apud P. LAcnorx lib. i. num. y98.in

dubio, an ad(it vel non adf(it cauía füufficien-

& COU

ter excufans à lege, non effe improbabile ,

(

(

quód lex non obliget, fi lex fit molefta, quia

qu

tunc dubitatur, an lex unquam fuerit impo-

jtó, do-

fita pro tali cafa & circumfítantia.

|y

t

cent cum. P, AzoR & CASTROPALAO fra4d. r.,

difput. 3. puncl. 7. mtm. 4. probabile effe, quód

dubitans, an aliqua lex excemmunicationem,

fufpenonem vel irregularitatem imponens

ufü fit recepta, non obligetur, quia tunc

q

non

conítat de lege

ac proinde

non

poffidet.

jtó. denique communiter docent

cum Lzssto lib 2. de juffitia c. 31. dub. 3. num.

D D

10. füubditum non teneri obedire füperiori,

quoties ex obedientia timetur grave damnum

M

proprium vel alienum in honore, fama, divis

] J

J -":

Quaft. 1. De Fruct. Percept.

K

tiie

!

A'

146

QUESTIO. I, $. 6

Contcl. 2.

Y

tiis vel vita, fi fubditus dubitet , an res pra-

cepta fit licita, vel excedat poteftatem preci-

pientis, quia in & pro his ca(ibus füperioris

Jurisdidiio non eít in poffeffione &c. plura

ejusmodi exempla inquirere vel enumerare

non vacat , ne benevolo lectori naufeam cre-

]

;

em. Ulterius igitur data refponfio

8t. Confirm. 4tó. argumentó, quó jam

fiepius ufi fümus. — Fatentibus Adverfariis jus

naturz eft hypotheticum, & obligat duntaxat

ad. reftitutionem fructuum , nifi Legislatores

humani aliter ftatuere & illum deobligare vo-

luerint, ergó, (i Legislatores volunt poffeffo-

rem bonz fidei deobligare, modó leges illo-

rum probabiles vel faltem probabiliores fue-

rint, tunc etiam jus naturz non vult oblica-

re, fi probabiliter vel probabilius lege pofiti-

va deobligetur. fübfümo

H

.

atqui Legislato-

res humani volunt poffefforem bonz fidei de-

obligare ,. modó illorum leges probabiles vel

faltem probabiliores fuerint, aut faltem vo-

lunt obligare judices, ut ejusmodi bonz fidei

|

poffeflores in poffeffione fru&tuum virtuali-

ter extantium manutenceant, (i leges deobli-

gantes ipfis probabiliores vifze fuerint , ergo

etiam jus nature pofleffores bonz fidei ad

reftituendos fructus non aliter voluit obliga-

re, nifi probabiliter vel faltem probabilius le-

ge pofitiva aliter (tatutum füerit. Omnia vi-

dentur clara preter min. fübfümptam, hszc

autem prob. Legislatores humani non pof-

funt

C

DE FRUCTUUAM PERCEPTIONE.

147

, at

funt previdere omnia dubia, qus oritura funt

Itelatem

circa fuas leges, adeóque non poffunt non

(s (i

Tone i

velle deobligare; fi circa ipforum leges deob-

ligantes tantüm aliquod dubium notabiliter

Vd enp;

minus probabile oriatur, üt füprà audivimus

Yi madfem

ex P. ANTONIO Maxn tratt. 4. num. 358. ergo

ponfi

Legislatores &c.

Atque hzc in confirmatio-

nem hujus refpoufionis dicta funto.

fi forté

Irent), qi

minus folida fuerint, per ea nequaquam ipfi

s Adye

fed

X ob

[

il

refponfioni quidquam prejudicatum ,

'

Iiga

potius refervatum volo favorem juris , quó

,

W CQ

actore non probante abfolvendus eft, qui ne-

Ü

gat. argumento /. z, ff. de probationibus.

3 mlïqnt W

, moio le

$82. Ex his porro, quz prafenti $. diximus,

l

HSI

Y probd

jam & illud fatis explicatum efle reor, quod

? non vil

in noftra fententia nulla interveniat correctio

dbabilus eg

vel mutatio juris naturalis proprié dicta, quia

atqui Le

juxta priorem quidem refponfionem lex hu-

rem bont

mana deobligans à reftitutione fru&uum vir-

ges proba

tualiter extantium non derogat legi naturali

y, aut fl

generaliter precipienti reftitutionem illius lu-

umodi b

cri, quod ex confümptione rei alienz füper-

eft, fed tantüm facit, ne quis dici poffit fa-

[ L;Fuum 1

i, d ]6265

&us effe ditior ex re aliena, üt explicavimus.

Sin veró obligationem illam re(tituendi! fru-

vile fuern

'e5 DOnz

&us virtualiter extantes ex alio quodam na-

frer volut

turali principio univerfali , vel etiam magis

particulari dedücere velis, tunc fervire pote-

em probd

füerit, Ont

rit hzc refponfio pofterior, & dici, quód &

illz leges naturales fint didóio modo hypothe-

[u[*,tuwiiïï.

humai W

ticz , fi nimirum Lcgislator humanus faltem

2

pro-

LT

m! 1

148

QULESTIO 1. f. 7. Conc. 2

probabiliter vel probabilius non obliget, per

n

uod rurfüs omnis evitatur correctio juris

naturalis proprié didta, üt oftenlüm

eft. Nunc fit

E

$ 7

"

Examinatur, an leges pofitivae deobli-

gantes à reftitutione fructuum virtualiter

extantium fint dubie; & tandem

circa przcipuam obje&ionem

concluditur,

Uàm verum fit illud: quot capita, tot fen-

tentiz : patet ex hucusque relatis re-

ífponfionibus , füperfünt tamen adhuc

aliz, quz etiam alterum membrum minoris

ac

negant.

$3. 1mó. quidem aliqui funt, ità referen-

te Clariffimo DD. FRANZ cir. utm. 101. qui

refpondeant, jus pofitivum hoc in pafla circa

reftitutionem fructuum virtualiter excantium

perípicué fatis receffiffe à naturali in textibus

[

pro noftra fententia fuprà adductis , feparan-

dam quoque efíle probabilitatem extrinfecam

l

|

ab intrinfeca, ac imprazfentiarum dicendum;

fententiam contrariam effe faltem probabilem

ab extrinfeco; à principiis intrinfecis non et-

jam.

|

h

D«E FRUCTUUAT PERCEPTIONE. 149

Obli;i; "

tiam.

Clariffimus quoque D. P. BoEckEN

Trelns

dát. numn. 33. Yefpondet , fibi fpectatis füis ra-

Oj

tionibus , nifi melius elidantur , nequaquam

rem dubiam .videri, (éque eisdem convictum

effe, féque , quod fibi certum appareat, ex

füo , non alieno judicio metiri.

Clari(Iimus

quoque D.P.ANTONIUS MAX tratl. 4. num.37 y.

ait , In cafu probabilitatis notabiliter majoris

Ü

h

M

W

Id

legem effe fufficienter,certam ad hoc, ut li-

W

bertas hominis, etiamíi permittatur effe in

Jf

Min

offeffione, ab ea deturbari poffit, eó quód

:

MM

habitá notabiliter majori probabilitate jam

QU

cenfeatur haberi certitudo moralis latiüs dicta.

Verüm quia prior refponfio forté durior vi-

debitur, quàm ut placere poffit, pofterior

veró non omnium principiis in trac, de adib.

f

hum, congruere, eas-in medio relinquo , u-

LU

tramque tamen eo fine retuli , ut appareat;

imon at

quibus principiis judices forté hactenus uti

QEm TU

potuiffent in fequenda noftra fententia : &

poíteriorem etiam ideo, ut appareat, quód

propofitio illa fuperiüs à nobis negata , quód

I

videlicet, ut jus naturale expellatur à pof-

J

fc(llone , non füfficiat tantüm probabilitas aut

probabilioritas etiam , non in omni rigore ve-

tel

rafit, faltem fi intelligatur de próbabilioritate

j

notabiliter majori.

aliter

)

YIT

Q

O.

Refpondet 2dó. cit. P, APorroNiUS

D)

Ho1izMANN , quamvis forté jus pofitivum non

convincatur, hic claré receffiffe à jure natu-

rz , fi illud jus (némpe potitivum) fpe&tetur

h

3

prae

)j

1jO

OLLESTIO I. $.. Concl. 2,

quy

j

przcisé fecundüm fe, & fejunCtim à praxi tri-

bunalium, aliter tamen fe rem habere, fi fpe-

&etur conjunctim cum praxi tribunalium.

S.D*f

]i

nam praxis tribunalium , cüm fit optima le-

guminterpres , evincit, jus pofitivum in cafü

refponfionis certó recefliffe à jure naturali:

(

quód autem ejusmodi praxis vigeat, non fo-

lüm noítrz , íed etiam contrarim fententiz

Patroni ultró fatentur ; àt. CovanRUvias

A

apud SANCT- GALLENSES , SANCHEZ & RE-

BELLUS apud HAUNOLDUM &c. hanc refpon-

V

fionem citatus Author expeditiorem exiítimat

illà, quam fuperius à nur. 77. ex eodem addu-

ximus.

Praxin hanc univerfalem ac juri communi

pofitivo ac czfareo innixam negant oppofitz

fententiz Patroni, quin potiüs afferunt hanc

fibi favere, ità teftantibus CovAnRUviA , Lu-

GONE, TAMBURINO , CARPZOVIO, PISTORIO,

HorPrio, ScHAMBOGEN &c,

unde, inquiunt,

praxis tribunalium plerorumque mceliüs ac di-

ftintiüs probanda foret, quàm tres vel qua-

tuor Authores adducendo, qui id nudeé affe-

runt non exprimendo in particulari ea tribu-

nalia, ubi de jure communi ac czfareo ità ju-

dicetur aut judicatum fit: aliud enim eft, fen-

tentiam hanc negativam fatis communiter

tradi, fatis communiter ac probabiliter de-

fendi à Recentioribus & modernis Juriftis ,

& aliud ,

uod in tribunalibus fecundüm eam

judicetur loquendo de jure communi ; nam

quo

:

DE FRLZC;IUUM PERCEPTIONE. Yjt

ln

uód in nonnullis tribunalibus id fiat de jure

lr t

muünicipali ac particulari teftantur 'THoMAs

SANCHEZ h. $. & HAUNOLD, ille de jure Ca-

ffl'bur]aï« 4

0pt

D

flellano quoad — fructus mixtos ifte de jure Ba-

T.h

«UAYLCO 5

&3 naturales

uride mirum non elt ,

AL

uód hzc fententia in Bavaria vigeat, & in

(cholis & in tribunalibus.

Quodfi aliqui

etiam Authores affererent praxin univerfa-

lem, id non ftatim credendum effet paucis

Authoribus, qui doctrinam fuam non facilé

l

AT

robarent : & fané non eft facilé credibile ,

quód tot Canoni(tz & Jurifte , qui affirmativz

U

fententiz patrocinantur, non plures ex judi-

cibus habeantíequaces. Quódfi tamen alicu-

bi hzc praxis legitimé introducta fuiffet, con-

füetudo vim legis habere poflet , przfertim

ad denegandam actionem in foro externo:

quód autem etiam aliis in locis non femper

judices cogant pofleflorem bonz fidei ad

U

fru&tus reftituendos , poteft inde provenire;

üt docet SANcHEZ lib. 2. in Decalog. Cap. 23*

nwm.96. quód ipfis non conftet poffeflorem

bonz fidei factum effe locupletiorem ; nec

hoc in judicium deducatur: necab actore vel

obetur, cujus tamen effet, ütait,

petitore pr

probare.

*

Accedit, üt ait SANCHEZ ibidem,

| en

Inu

qucd me

lior fit conditio poffefforis , adeóque

in dubio, an ditior fit factus, non f(it ipfe con-

W

flringendus ad reftitutionem.

-

A

(

! axioma denique illud, quód praxis &

ajunt,

con(uetudo fit optima legum interpres ,

enfüm

4

152

QU.ESTIO I. $. 7. /Coml. H

I"T

M

fenfum effe, quód confüetudo quidem opti-

mé interpretetur obligationem legis hic &

nunc vigentem , pro iis tamen folüm locis,

ubi eft confüetudo, non autem verum effe,

quód confuetudo optimé interpretetur verba

legis; nam confuetudo aliquando abrogat le-

gem, velei derogat; dein contrariz confue-

tudines etiam contrarié legem interpretaren:

tur e. g. legem jejunii aliter interpretaretur

confuetudo [talorum, aliter confuetudo Ger.

manorum, adeóque (i con(uüetudo interpre-

taretur verba legis, tunc utraque ex his con-

trariis interpretationibus effet o

ptima, quod

eft per fe impoffibile.

8*. Non eft mihi animus pluribus difcutere,

quanam pars hic verius loquatur : ütüt au-

tem praxis noftre fententiz faveret, data

tamen reípon(íio mihi nimis multum videtur

concedere ; cedit enim omnibus retor(ióni«

bus, que ex cafibus fupra allegatis fieri pof-

funt, concedítque, quód in omnibus cafibus,

ubi jus pofitivum eft dubium, (ítandum effet

jure natürali, nifi jus pofitivián (imul (ibi fa-

ventem praxia haberet, quod ex dictis vide-

tur nimium,

Quia tum in objectione tum in hac ipfa fe-

fpontione fa&ta eft mentio maximz authori-

tatis , quz ftet pro oppofita fententia, etiam

circa illam ,' antequam circa hanc obje&io-

nem concludam, aliquid dicendum eft, Re-

fpondeo

ä»

j TM

i

DE FRUCTUUM PERCEPTIONE, 13

Jülqon

0

fpondeo igitur, tantam authoritatem me rc-

lm

DI

vereri pro meritis, folámque hoc nego, quód

convincens aliquod argumentum ex illa con-

Ym

tra noftram fententiam defümi poflit; certum

enim eft multas fententias cum tempore fuiffe

o

magis examinatas , magisque elucidatas,

QOf

adeo, ut quge olim.erant minüs, nunc (int

Fl

magis probabiles, aut viciíTim.

Neque hoc

folàm.contingere poteft in fententiis, qua-

rum refolutio ex rationibus potiíTimüm de-

i s

pendet ( uti quidam ex Adverfariis tacité infi-

nuat) verüm etiam in quzítionibus , quz to-

Jtty,

tx dependent ex legibus & ex earum i1ntelli-

gentia, quamvis enim recentiores Juriítz nec

leges novas conditas afferant, nec oftendant,

EULT

oteft nihilominus fieri, ut jura, quz anti-

AT U

AUE

tre

quioribus vifa fünt valde intricata, per va-

UI

A d

rios interpretes fiant , aut faltem videantur

m

"

Certé licét LucoNw:i & aliis

longé clariora.

MK

leges adfcribentes dominium, etiam revoca-

bile tantüm, fuerint vifa valde intricate , üt

jam füperiüs ex ipfo audivimus , plerique ta-

n

iU

men ex Adverfariis de faCto tenent, & qui-

dem tanquam longé probabilius, quód pof-

)

feffor bonz fidei fiat interiim dominus omnium

fru&tuum etiam naturalium.

Sic quoque li-

cét HAUNOLDUS fom. 3. de jure &2 juflitia tratt. g.

od

de contratku pupilli cap. 3. num. 192. dicat rem effo

intricatam, an pupillus (ine tutore contras»

enf

Wi

hens obligetur naturaliter , Adverlarii tamen

A

de facto. communiter longé probabiliorem

m

cenfent fententiam, quz pupillum etiam na-

j

turas

ä

rr

14

QUASTIO I. S.7. Contl. .

turaliter non oblisatum aflerit ob clarum

m

textum 1. 59, ff. de obligationibus 8 actionibus ,

Ü

.V

üt nonnemo ex Adveríariis afferit ,. quem

ipfum textum tamen HauNorLDus jam & ipfe

noverat: plura ejusmodi exempla occurrunt

paílim.

Accedit , . quód Adverfarii plerique

non amplius fe fundent in textibus, nec mul-

E

tüm difputent, quid de jure pofitivo proba-

bilius difpofitum fuerit, fed precipué laltem

ij

fe fundent in argumento illo ex jure naturz

petito; poterit igitur etiam in hoc qafu con-

tigiffe, quód fucceffivé per exactius examen

hujus ejusdem argumenti illud tam efficax

non amplius videatur, quàm efílicax vifüm

fuerat primitüs. atque ideó etiam noflra fen-

tentia, quz aliunde per leges videbatur pro-

babilior, etiam per clariorem hujus argumenti

folutionem majorem adhuc poterat aquirere

probabilitatem.

Perea, qua hactenus , licét

nimis fusé, üt timemus, diximus, fatis ta-

men claré patere fpero, quaz nobis ad argu-

mentum hoc precipuum placeant refponfíio-

nes.

Reftat, ut paululàm adhucinfinuemus,

qualiter ex his folutionibus etiam argumen-

tum aliquod pofitivumi pro noftra fententia

confici pofhit.

id igitur fic conficio:

86. In dubio, & quando omnia funt dubia,

etiam ipfüm jus naturale, favendum eft po-

tius bonz fidei pofleffori , atqui hic omnia

funt dubia, etiam ipfum jüs naturaie, ergo

&c. maj. patet ex dictis mum, 5o. min. prob.

imo.

M

DE FRUCTULM PERCEPTIONE, ij

0

1mó, dubium eft, an lex naturalis obligans

ad reftitutionem fructuum virtualiter extan-

m[, ^L

n d

tium extendat fe ad cafüm , in quo faltem

.

probabiliter vel probabiliüs j

ure pofitivo ali-

ia

ter difpofitum eft , quia faltem valde proba-

bile eft, quód jus naturale fit hypotheticum

.

& reftitutionem ej

usmodi.fructuum duntaxat

li

imperet, nifi lege pofitiva aliter difpofitum

fuerit (altem probabiliter aut probabiliüs, üt

|

( u

oftenfüm eft à sum. 77. ergo in prafenti fiatu,

in quo certum eft, quód jure pofitivo faltem

MM

robabiliter vel probabiliüus aliter ftatutum fit,

)

€

x naturalis imperans reftitutionem fructuum

virtualiter extantium non eft certa fed dubia,

& con(equenter jus naturale dubium eft;

quia üt omnes docent cum P. ANTONIO MAYR

trall. 4. ntm.26y. par e(t ratio , five dubitetur,

anlex omnino fit lata, five an fit univerfalis

Pro-

& aliquem cafum per fe comprehendat.

batur min. 2dó. dubium efít, an jure naturali

ftandum (it, quando illud concurrit cum lege

pofitiva oppofitá probabiliori faltem, adeo-

que dubium eft, anlex naturalis non obftante

fua poffeffione obliget , quia faltem probabile

j

eft, quód, quando leges in oppofitum funt

probabiliores, potiüs his, quàm jure naturali

Íftandum fit, üt probavimus à nwm. 66, ergo

nl

eft dubium, an jus naturale etiam per fe obli-

get in his circumítantiis, in quibus de facto

u

verfamur.

Probatur min. 3tió, dubium eft,

an lex naturalis obligans ad reftitutionem lu-

cri ex re aliena confümpta percepti obligaet

""

y

176

QUJ.ESTIO I. S.7. Conl. 2,

ad reftitutionem lucri ex re, quz quidem

Ípectató przcisé jure naturali erat aliena , per

Vil

a

difpofitionem tamen legis pofitive ante con-

fumptionem pleno jure illi füit appropriata,

i

(

qui eam coníümpfit, quia clarum videtur,

quód per hanc difpofitionem ejüsmodi lucrum

"

non amplius comprehendatur fub lucro illo,

quod dicta

lex naturalis jubet

reftitui,

ln

N 'E')

ergo &c.

87. Atque ex his etiam patet, verum non

efle , quod dominus rei, ex qua fructus per-

|

cepti funt , (it in poffeffione juris certi &

rioris exigendi compenfationem pro fruci-

us confumptis , /quia à lege naturali, quz

vel in pofleflione non eft, üt diximus $. 6.

j

vel quz, licét permitteretur effe in poffeílio-

ne, ab illa tamen licité propter majorem fal-

tem probabilitatem deturbari poteft, üt dixi-

mus $, j. dominus rei jus aliquod certum ha-

bere non poteft, & coníequenter nec eft in

nem.

poffeffione juris certi exigendi compenfatio-

Ex quibus etiam patet refponfio ad re-

liqua, quz num, ;1. allata (ünt,

88. Confirmatur; faltem judex debet ftare

M

legibus probabilioribus & clarioribus in cafu ,

[j

^l

ubi jus naturale de re nihil difponit , atqui

probabiliüs eft, quód lex nature in noftro

calu, quo per legem pofitivam aliter proba-

biliter vel faltem probabiliüs ftatuitur, nihil

ampliüs difponat circa reftitutionem fru-

&uum;

M

DE FRUCTUL7M PERCEPTIONE.

157

s

&uum, fed meré indifferenter fe habeat, üt

li

diximus à uum, 77. ergo judex in ejusmodi

E

cafu ftare debebit legibus probabilioribus &

DrOnr

clarioribus.

Subíumo: atqui leges longé pro-

Y

Vi

babiliüs & clarius deobligant poffefforem bo-

NI

]

li

nz fidei, ergo faltem judex illam deobligare

It

debebit.

: Mi

Confirmatur 3dó. ex una parte probabiliüs

eft,. quód judex debeat judicare fecundüm

lii

leges probabiliores & clariores etiam tunc,

quando hz collidantur cum jure naturali , üt

If

diximus $, $. & ex altera parte leges deobli-

u)

gantes poffefforem bonze fidei funt longé cla-

riores & probabiliores, üt diximus $. 2. & 3.

ergo judex non obflante collifione illarum

cum jure naturali poffefforem bonz fidei à

reftitutione fru&uum virtualiter extantium

l

'

fü) Il

^

deobligare debet. atque jam fatis & utinam

at

non nimis fusé , de hac objectione.

o e

r[n

ux]

Á

Nunc fit

her t

&5 )o( X

YO

m

$. 8.

]

E

158

QUJESTIO L. $.8.

Concdl, 2.

$.

8.

J

Solvuntur alia argumenta,

N

Rgumentum fecundum efformant contra

—

À

iententiam noftram Authores contrarii

ex paritate de pofleffore hareditatis hoc

modo:

1

N

89. In petitione hzreditatis fatentur omnes,

(

ii

debere poffeflorem bonz fidei reftituere non

tantüm rem, fed & fru&tus, in quantum lo-

V

