vei dominum fequi, . Tta induffrie fructus , etiamfr. fine

v€ n0n procederent , vei tamen non debentur fed poffef-

fori bonam fidem babenti -cedunt.

Atque ex hoc

diícuría concludunt cum HuszRo apud cir, Il-

luft. b. b. pg HERz num, 27. quód illi fructus,

quibus neque fatio, neque curatio, neque per-

ceptio artificialis adhibetur , non fiant potlef-

Íoris.

Probatur igitur min. Non dantur fructus,

qui nulla neque culturà neque curá vel ipfis

fru&ibus: velrei, unde proveniunt, impensá

indigeant, ergo bonz fidei poffeffor etiam in

ordine ad fructus naturales aliquam culturam

vel curam five rei, unde fru&us proveniunt,

five fru&tibus ipfis impendere debet, & confe-

quenter ratio naturalis ab Imperatore affigna-

ta pofleffori bonx fidei non deficit etiam in or-

dine ad fru&us naturales i

fpecie. ant. patet;

quia

DE FRUCTUUZ4 PERCEPTIONE.

13

ku&üï ]

quia-ex una parte vix res aliqua eft, quz fine

. Ukm 1

cultura aut cura faltem aliqua fructum afferat,

QT

nam etiam pratum, quod tamen in 1. 2:. ff. de

,^PC

A

Verborum fignificatione. ex. eo pratum. dicitur , quod

Q fs

paratum fit ad fruttum capiendum, ve fübinde fter-

corari, vel ab inundatione devaítationéve ani-

(

l

malium defendi, vel faltem à lignis, lapidibus

purgari &c. debet.

Ex altera veró parte fru-

€&tus omnes vel parari v. g. per fationem vel

I a

percipi, vel faltem colligi & cuftodiri debent,

10 ng

Neque tamen exinde fequitur, quod nulli den-

tütfem h

lÜ

tur fructus in fpecie naturales, five àt aliqui

at 6n)

Joquuntur meré feu puré naturales , quia per

7

J

1;3

WW

j

fruc&tus naturales fimpliciter dictos, feu in fpe-

cie tales intelliguntur, qui nulla cultura vel

T j

faleem exigua, fed tantüm cura indigent, vel

e era

W

üt alii loquuntur, qui ex re proveniunt absque

li

magna vel etiam nulla induftria hominis, per

n

MM

ii t

W

quod fatis diftinquuntur à fru&tibus mixtis;

Q

me w

! 1«

L

N

quód hi nimirum notabili cultura & cura indi-

eant. vel üt alii loquuntur, fine notabili fa-

fünt p

io, induftria & cultura hominis ex corpore

non naícantur.

An veró recté & fíecundüm

vor f

a 123

rigorem logicum fru&us mere feu puré naturales

i, i

j

vocentur , nolim difputare, quando enim de

mente loquentis conítat, non opus eft calum-

(or um

jm QU

YU)

niari, feu captari verba, ut prudentiífimé mo-

net PAuLus in /. :9, ff. ad éxbibendum.

yprove

13. Nec dicas 1. Fructus naturales faltem re«

bü) MM

gulariter nullà culturá indigent. Neque enim

pratum , ut gramen progerminet, neque gra-

tf

men ipfüm coli debet, fed ad füummum utrum-

jv

que

14

QUASTIO I. $. t.

M

que aliqualiter curari debet: atqui Imperator

in cit,

. 35. de rerum drvifrone , ad hoc, ut

poffeffor bonz fidei fru&tus fuos faciat , exigit

curaim G culturam : ergo poffeffor bong fidei, et-

fi curam aliquam fruGtibus naturalibus media-

té vel immediaté impendat, non tamen habet

caufam naturalem ab Imperatore affignatam in

ordine ad aquirendos fruc&tus naturales. Nam

Refp. nego min.

Imperator enim in cir. S. to

& ufürpat pro vel, conformiter ad /. 29. & y5.

Jf. de verborum | fienificatione ,' quod exinde fa-

tis clarum videtur , quód in cir. [eg. 4$. S. ulr,

expreffe dicatür, quód /eme fidei poffeffor lac

fuum faciat , quamevis oves plenis uberibus *vanierint.

Idemque i lana juris effe.

Ad lac autem & la»

nam €x ovibus , prafertim quas poffeffor ple«

nis jam uberibus, aut ad tondendum jam lana-

tas emit;percipiendam bonz fidei poffeffor nul-

lam culturam fed precisé curam in pafcendis

cuftodiendisque ovibus ac emulgendo lacte, &

tondendis ovibus adhibere debet.

14, Nec dicas 2. Cultura & cura, quz fru-

Gibus fimpliciter naturalibus adhibetur, tam

exiguá eft, ut non fit fufficiens cauía naturalis

aquirendi dominii, ergo etíi permittatur, quód

bonz fidei poffeflor omnibus fru&ibus etiam

fimpliciter naturalibus adhibere debeat ali-

|

quam culturam & curam, adhuc tamen eidem

in ordine ad aquirendos fructus naturales defi-

cit caufa naturalis aquirendi dominii, quam

Imperator tam ftudiosé expetiit, & in qua fe

fundavit,

K. nego ant.

Etíi enim cultura &

Cura

DE FRUCTUUAM PERCEPTIONE.

151

Afflje

)

cura, qua frudibus ipfis naturalibus perci-

V

piendis regulariter adhiberi debet, fit exigua

lt

refpectivé videlicet ad culturam & curam,

: 1116!, n

quz adhiberi debet rei frucdtuum mixtorum fe-

TA

raci, vel ipfis fru&ibus mixtis, vel utrisque fi-

mul, non tamen adeó exigua eft, ut fi fimul

confideretur cura, quz etiam rei, ex qua fru-

&us naturales proveniunt, adhiberi debet, fit

infufficiens ad fundandam quamdam zquita-

tem naturalem , ex qua Imperator moveri po-

q

tuerit ad dominium revocabile fructuum natu-

ralium bonz fidei poffeffori adícribendum, prz-

fertim cüm hi fru&us ex una parte uti exiguá

curá digni cenfentur, ita & exigui fint pretii,

ex altera veró parte, uti plerique ex his adver-

fariis dicunt, ejusmodi fructus naturales funt

Dh

Imperator veró dicendo maturali

À

pauci 1mi.

hj

vatione placuit nequaquam denotare voluit, fe

p

MM

jure quodam naturz prxceptivo motum, ad

loX

ejusmodi dominium bonz fidei pofleffori ad-

N&

fcribendum , fed equitate quadam naturali ad

id fe moveri infinuare voluit.

Videtur autem

T

major xquitas elucere in €o, quód poffeffor

fril

bonz fidei fru&uum naturalium;qui,üt dictum,

12 Dà

U

j u

plerumque exigui funt pretii, dominium revo-

hii

W V

i

cabile aquirat pro cultura & cura, quam is

tum rei frugifera, tum fructibus ipfis impende-

dul

re debet, quàm reluceat ex eo, quod poffeffor

m

bonz fidei , qui v. g. oves, qu& jam przgnan-

d

r

Wi

Ti

tes & pauló póft pariturz domino, qui hacte-

fhifi) *"

nus omnem , eámque forte non modicam cu-

ram iis adhibuit, fübrepte funt, dono accepit,

"

ml "

agno-

i

I6

f' UL

QUAZSTIO L. $.1.

agnorum ex iis natorum dominium aquirat,

& tamen Adveríarii, qui hac refponfione di-

M

fpofitionem dictae /egis 74. ita limitant, fzetus

W

hos aliósque fimiles non exigui pretii fructus,

dummodo culturam & curam exigant, etíi hzc

Wi

potiori ex parte à domino , ad quem res ipíà

Ípectat, fuerit adhibita, non domino fed pof-

feflori bonv fidei ad(cribunt , & meritó qui-

dem, cüm ita claré in prefata l. 4$. S. z. aliis-

que fupra citatis decifum habeatur.

1j. Probatur jam ctiam 3tium membrum,

quód videlicet hzc refponfio fiepe dictam le-

em diftinquat , ubi ratio in lege expreffa di-

in&ionem prohibere & porius generalitatem

uàm diftinctionem exigere videtur. Ratio in

lege expreffa, ob quam bonz fidei poffeffor fru-

&us omnes percipiendo fuos facere dicitur, eft

hzec: quia loco. domini pene ef? , atqui hec ratio

ita illimitaté & (ine facta diftinCtione inter fru-

&us naturales & induftriales adhibita (uti in le-

é cit. adhibetur) potius exigit, ut per to om-

nes intelligamus fru&tus etiam naturales, quàm

ut hunc terminum omnes reftringamus ad omnes

& folos fru&us induftriales feu mixtos, ergo &c.

Min. prob. Ad hoc, ut cum veritate ita illimi-

taté dicere poffimus: poffeffor bone fidei , quod ad

fructus attinet, loco domini pene eff non debemus re-

ftringere dominium bonz fidei poffefforis ad

fru&tus tantüm mixtos, fed potius, quantum

offumus, extendere, ergo &c.

Ánt. prob.

Quantumcunque etiam extendamus dominium

revocabile bone fidei poffefforis in fructus, fa-

tis

il

l

l,

bE FRUCTUUA PERCEPTIONE.

17

Dim a

tis tamen difficulter verificatur, quód poffeffor

W

E

bonz fidei, quantüm ad fructus attinet, locó

imimg)

domini pené fit; quantumvis enim eidem et-

preti f

iam dominium omnium fructuum etiam in fpe-

Mpant (

cie naturalium adícribamus, adhuc tamen fatis

quemm;i

magna intercedit etiam, quod fru&tus attinet,

Oi fd

inter dominum & poffefforem bonz fidei dif-

o

ferentia; ad dominum enim pertinent omnes

omninó fructus tam naturales quàm induftria«

aM«

,

les adhuc pendentes, poté(tque omnes omni-

m mendn

nó etiam jam perceptos repetere etiam à bo-

je did

nz fidei pofleffore, (i formaliter extent, & jux-

"

did

ADIC

1l4 V

tà Adveríarios etiam tunc, cüm adhuc virtua-

(rai

liter extant; in quibus omnibus, quz certé fa-

h

tis magna funt, poffeffor bonz fidei eidem a*

1

quari non potefly ergó, ut cum vetitate fine li-

[j

mitatione dicere poffimus, quód pofleflor bo-

W

fit

nz fidei, quantüm ad fructus attinet, locó do-

'

!

U

l

nf

ul

mini pené fit, nequaquam dominium illius in

ia atl

fru&us re(tringere, fed potiüs, quantüm poffu-

o

mus, ampliare debemus,

J

lao

ii

16. Neque dicas, etiam hanc ipfam ratio-

m adi

nem in lege expreffam limitandam effe ac ità

legendam : quia poffeffor bone fidei locó domini pené

t enndt

Mdv

A

efly quantàm ad fruélus mixtos attinet non autenz

1]

quantüm etiam fruéctus naturales attiner. Hoc

a'debenäus::»

enim gratis dici, quamvis per fe id patere vi«

deatur, fic probo: fi ratio hec decidendi à Ju-

po& t

hp

AU

risconfulto fuiffet pofita ante ipfam decifionem

(uti poni potuiffet, quia rationes decidendi à

"

legislatoribus eque commodé poni poffunt an-

te quàm poft decifionem) tunc habuiffet eune

B

dem

Quafl. I. De fruit, Percept,

Mf

RIMLU

18

QUSTIO I. $. 1.

dem omn'nó fenfüm, quem habet nunc, quans

do eft poftpofita: atqui (i hzc ratio, quis pof-

feffor bonz fidei loco domini pene eft, fuiffet

pofira ante ipfàm decifionem, tunc plan? non

feciffet (enfüm limitacum, fed omninó genera-

lem extendentem fe ad omnes omninó fructus

tam naturales quàm mixtos, ergo eumdem et-

iam nunc, quando efít poftpofita, facit. maj.

videtur patere. min. prob. Si legislator ità di-

ceret, quia bonz fidei poffeffor, quod ad fru-

&us attinet , loco domini pene eft , fuos facit

non tantüm eos fructus, qui operá ejus prove-

nerunt, fed omnes: nemini mea quidem opi-

nione in mentem ,veniret , quod verba legis

bunc fenfüm faciant: quia bonz fidei poflet-

for, quod ad fructus mixtos attinet &c. ergo.

Confirmatur. Ratio in hac lege expreffa, quód

bone fidei poffeffor, quantum ad fructus attinet, locó do-

mini pene fit.

Alibi in-jure ab alio Jurísconful-

to tanquam principium juris aliis tamen termi-

nis refertur rurfus (ine di(linctione inter fru-

&us naturales & induftriales, nec videtur fatis

credibile, quod utroque hoc loco fine hac di-

ftinctione fuiffet tanquam principium juris al-

legata, fi revera hec diflinctio in jure fundata

effet, ergo dicendum eít, quód ratio hzc, quod

poffeffor bonz fidei, quantum ad fructus atti-

net, loco dotnini pene (it, fine diftinctione

inter fructus naturales & induftriales accipien-

da (it. Ant, quoad utrumque membrum vide-

tur patere: quoad imum quidem ex /ege 2y.

$. 1. ff. de ufuris & frudlibus , ubi tanquam

prin-

DE FAUCTUUAM PERCEPTIONE.

19

MO

principium juris allegatur , quód poffeffor boue

)

WU

fidei in- percipiendis fruckibus id juris babeat , quod. do-

TM

minis prediorum tributum efl , nec verbuló infinua-

4

Cer

tur, quód poffeffor bonz fidei folàóm id juris

IfJ) Dene

i

habeat n percipiendis. fructibus induffrialibus , quod

d

;

habet dominus, non autem in percipiendis fru-

d.

&ibus naturalibus. Quoad alterum vero, quia

AU D)

mirum plané effet, quod duo Jurisconfülti, qui

in fcrinio pe&toris fui infcriptum haberent pla-

num aliquod juris principium, quod tamen op-

timé noflent, cum aliqua notabili diftin&tione

u

accipiendum effe, illud pottea illimitaté alle-

quidcfä w

garent fine ullo vel minimo indicio cujusdam

ver|

ve lo

diftin&ionis , mirum inquam effet, quód duo

fl 'g'ï'ri.';

diverfi Jurisconfulti juris principiis optimé im-

j

n

buti ita fecum cogitarent: poffeffor bona fidei per-

M »'.:.M

J

pl

j

cipiendo facit quidem fuos vevocabiliter omnes fructus

induflriales mon. tamen natuvales ; illimitaté tamen

s

I

d

& diver(is terminis fcriberent, & tanquam pla-

jmen m

num jurís principium venditarent: poffeffor bo-

e ine t

ne fídei percipiendo facit fuos (revocabiliter tamen)

videtur lt

omnes fruttus absque minimo indicio cujus-

dam limitationis.

n t

Atque adeó fitis credibile

non eft, quod ifti duo Jurisconfülti Paulus. fci-

jum j ?

jrefndt

licec & [ulianus ita illimitate diverfis terminis

jo hao qd

per modum principii juris allegáffent poffefforem

(nds

bone fidei quantum ad frudus attinet effe pene loco do-

1

!.T'

; ditün

mini fine minimo indicio cujusdam diflin&tio-

nis, fi revera diftin&io & limitatio illa inter

as a

fru&tus induflriales & naturales in jure funda-

at

ta effet.

cmw»;n,

i Wïc;;f:

B 3

y.

20

QUAESTIO 1. $.

17. Quod fi forté dicas, Turisconfultum [us

LIANUM in cit. l, 25. de ufuris & frutibus, Prae-

cisé dicere , quód poffeflor bonz fidei id juris

habeat in percipiendis fructibus, quod dominis

prediorum tributum eft, non veró, quod per«

cipiendo omnes fructus fuos faciat, qui aliàs

ad dominum przdii pertinerent , atque adeo

Paulum & Julianum de rebus pliné diverfis

loqui, & (ic totam hanc confirmationem niti

falfó fuppofitó. Quod(i inquam forté ita dicas,

facilé probo, quód Julianus in allegata /ege di-

cendo: quod bonz fidei poffeffor id juris ha«

beat in percipiendis fruGibus, quod dominis

prædiorum tributum eíL, nihil aliud intenderit

dicere, quàm quód poffeflor bonz fidei omnes

€os fructus percipiendo fuos faciat, quos do«

minus praedii predium poffidens. Julianus in

&t. lez, confültus fuerat,an bone fidei emptor

füos faciat fru&tus perceptos ex fundo alieno,

in quo alius frumentum fevit.

Et refpondet,

quod ità, rationem reddens: quia ex una par«

te verus dominus fructus illos, qui alieno fe-

mine fíati funt, fuos facit, & ex altera

arte

á

ibus

bonz fidei poffeffor in percipiendis fru

id juris habet, quod dominis prediorum tribu-

tum e(t: atqui hzc ratio non fuiffet conve-

niens ad probandum intentum Jurisconfulti, fi

inter jus percipiendo fru&tus & inter jus fru-

€&tus percipiendi fuos faciendi diftinxiffet, quia

quivis facilé reponere potuiffet, quamvis pof-

feffor bonz fidei habeat jus percipiendi hos

fructus, necdum tamen infertur, quod etiam

per»

d

2I

DE FRUCTUUAM PERCEPTIONE.

lil

il

l(l

L

percipiendo füos faciat, quod tamen Juriscon-

fultus inferre intendit.

item addit Juriscon-

fld

j

W dom

fultus in eadem lege: praterea, cum ad fructua-

vium pertineant. fructus à quolibet fati, quantó magi

Qd )

li

boc in bone. fidei poffefforibus vecipiendum eft , qui plus

n

juris in. percipiendis. fructibus: babent? cum fructuaris

MO

quidem non fiant, antequam 4b . eo percipiantur ; ad bov

fem pertineant , quoquo modo à

ne fidei autem poffeffo

Ubi rurfas ex hac ratione

(

fülo feparati fuevint.

poffeffov bone fidei plus juris habet in percipiendis fru-

ul

N

:

&ibus, quam

fru&tuarius,intulit ergo, cüm fructua-

rius faciat füos fructus ab alio fatos, multó

ul d

magis interim fuos facit bonz fidei poffeffor

M It

percipiendo: quz illatio, üt primüm oftendi-

M ous

mus, bona non fuiffet, fi Jurisconfultus in prz-

fata lege voluiffet diftinquere in poffeffore bo-

]

l

)

ng fidei jus percipiendi fru&tus , & jus eos fibi

firem

"

interim perceptione aquirendi. atque adeó à

jndo n

primo ad ultimum Julianus in allegata /. 25.

t rl

fl de ufuris. dicendo, quód poffeflor bonz

Qu

fidei id juris habeat in percipiendis fructibus,

u d

den r

quod dominis prediorum tributum elt, hnihil

aliud voluit dicere quàm quód bonz fidei pof-

yis ruoa

feffor omnes eos fructus füos faciat, quos do-

fiorm rb

minus przdii predium poffidens, Notanter au-

iftt m

tem femper dixi, quód Jurisconfültus non di-

1riswq[u j

ftinquat inter jus percipiendi fru&tus , & jus

eos fibi interim perceptione aquirendi. quia,

nat N

I

li

QO

üt obfervat P. ANroNIUS MAYR sun, 607. ex

D. D. GrerTLE, Jurisconfultus nunquam di-

q

t

cit, quód bonz fidei poffeffor id juris in fru-

m*Od'

Gibus perceptis habeat, quod dominus, fed fo-

um

22

QUESTIO I. f.t.

d

lüm in percipiendis , üt pauló poft dicemus. nec

unguam dixit Jurisconfultus, quód poffeffor

bonz fidei id juris in fruCtibus habeat, quod

habet dominus, fed folüm

quód id juris habeat

in percipiendis (hoc eft, i eos percepit percep-

l

tione faltem imperfecta) fru&ibus, quod domi-

nus; quia dominus habet dominium fructuum

etiam adhuc pendentium, poffeffor autem eos

fuos non facit ni(i faltem imperfecte percipien-

do, üt jam notavimus.

Unde nec Juriscon-

fültus Paurus in cit. L 25. ff. de aquirendo. re-

rum domimio dixit,

uód bonz fidei poffetffor,

quod ad fru&tus attinet, fic loco domini, fed

loco domini pese eft. ubi raríus noto, quód,

cüm duo ifti Jurisconfulti allegando fzpe di-

&um principium adeo accuraté aliis tamen ver-

lj

bis notaverint difcrimen, quod intercedit in-

ter dominum & bonz fidei poffefforem , quod

nimirum bonz fidei poffeflor fructus faciat

fuos folüm percipiendo , & interim, cüm aliter res

fe habeat in domino ; fatis credibile not videa-

tur, quód, fi etiam in hoc difcriminarentur,

quód bonz fidei poffeffor ol fructus mduffria-

les (uos faciat, non veró naturales , difcrimen

hoc nec verbulo notáffent.

18. Contra refponfionem num. 11. datam eft

2do. Non videtur poffe negari, quód pecudum

fztus, lana, lac, & pilus, faltem aliquando fru-

&ibus naturalibus in fpecie annumerari debe-

ant, & absque ullius five poffefforis five alte-

u

rius fingulari induftria proveniant ; nam üt (u-

pra ex P. REIFFENSTUEL Git, num. 113. notavi-

f

mus;

DE FRUCTUUAM PERCEPTIONE.

23

C

mus, alicubi oves , caprz in filvis & montibus

i

absque cura hominum vagantur, concipiunt &

Ma

J U

pariunt; ergo cüm Jurisconfultus in cit. 1. 4$.

f. de aquirendo rerum dominio $. 2. & aliis

T^ HICC

füprà allegatis prafatos fru&tus indifcrimina-

tim bonz fidei poffeffori adfcribat, nec diftin-

u

at inter cafum , quo provenerint ex indu-

1

V

ria & opera hominum, & cafüm, quo (ine in-

duítria & operá hominum provenerint, dicen-

M

dum videtur, quód per to omnes fructtus bonz

fidei poffeffori non folüm omnes fru&us mixtos ;

0'511

qui ipfius vel aliorum opera provenerunt, fed

Q0mIQ

omncs, qui etiam nullius fingulari opera & di-

ligentia provenerunt, atque adeo etiam natura-

les voluerit adícribere.

IN

19. Quodfi forté dicas, Jurisconfültos ejus-

modi rerum fuiffe ignaros, vel non attendiíTe

in füis legibus compilandis ni(i ad fuas Regio-

nes, tunc ulterius fic argumentor: faltem hoc

M

m

non videtur poffe negari, quód gramen à Ju-

6000

risconfultis inter fructus in fpecie naturales

4re

computetur , atqui poffeffor bonz fidei gra-

men percipiendo illud facit interim fuum , et-

& Uil

It

ó non videtur pofie negari, quód bon« fidei

poffeffor aliquem faleem fructum in fpecie na-

. drant

turalem faciat füum. hóc autem femel concef-

só nec Adverfarii negabunt id de aliis omnibus

"C

fruCtibus naturalibus. Maj. videtur clara, gra-

i.ïq'»lläf

é la-

men enim in pratis nafcitur fine ullo fer

»

bore, quod fàtis claré indicat ipfa l. 2'. ff. de

jor

verborum - fignificatione dum — dicit s« pratum — ef-

fes in quo ad. frutum percipiendum falce duntaxat opus

iU5

jh i " ;

4

vl('n

24

Iv

QUESTIO I. $.r.

Jits & quid pratum ex eo. dillum fit , quid paratum

Jit ad. fru&um. capiendum. id eft'ut habet gloffa

ad hanc legem 'verb. paratum. quod protinus

peratum. fit, nec magnum. laborem. defideret, min.

prob. pofleffor bonz fidei faci

t füum fenum

quamprimüm illud cafüm,

& à folo feparatum

e(t. L. . 15.

Jf. quibus modis ufusfrudus amittitur , at-

u

qui fenum, (1 confideretur fecandàm fuum e(z

fe, quod habet, quamprimüm cafüm feu à folo

l U

feparatum eft, revera nihil aliud eft quàm gra-

inen, er

j

o bonz fidei poffeffor percipiendo

1N

gramen il

ud facit interim füum.

Dixi autem

ícnum, fi confideretur fecundüm effe, quod

habet, quamprimüm czfüm eft, atque de £xno

ita confiderato loqui cenfendus e

Calvinus ,

dum ait: fenum herba eít in pabulu

m refecta.

quia fi fenuim confideretur in füo

effe perfeéto,

haud dubié aliud quid eft

; quàm gramen, ne-

que ignoro id ab aliquibus inter fru&us indu-

firiales numerari, non multó. minus quàm fru-

mentum , quia eidem feré tantumdem operz

cMEESS u [

curzque, ut in h

yemem duret, impendi de-

bet.

20. Conveniunt ulterius 2dó, quód bonz fi-

dei poffeflor debeat omnes fructus formaliter

extantes, tam naturales, quàm mixtos reftitue-

re domino, fübduétis tamen expenfis & zfti.

matione laboris ;

fi tamen eos needum prz-

H m

fcripferit,

ira. P, REIFFENSTUEL. l. 2. decret. tir.

23. V. 6. nui.. 126. P. PICHLER l.. z.. decret.. tit,

22. U. 11. P, ANTONIUS MAYR aum. 557. V.

!

HOLZMANN uum. 363. qui dicit, eam commu-

nein

DE FRUCTUUAM PERCEPTIONE.

2j

Ti

"

nem DD. fententiam , diffentiunt tamen apud

)Q*IEI

Clariff. D. AucusriNUM MticnuzrL DoNELLUS;

i PW

& apud cit. Clariff. D. P. P1cHrER multi alii.

.

Probatur autem ex l. certum,

22. Cod. de rei

4f

1

TT

vindicatione qua fic habet : certum eff mala. fidei

TL

po[fcfforem omnes fru&tus folere cum ipfa re preflares

j

bone fidei «oeró extantes : pof litis autem conteffatio-

D.

nem univerfos.

Id ipfüm habetur f. 2. Inflit, de

j

.

of. jud. & in L 48. de aquirendo rerum. domi-

nio Íoprà cr. exprefsé dicitur, quód fru&tus

H

interim (aos faciat, ergo non facit eos fuos irre-

D! L

vocabiliter, atque adeó faltem, fi adhuc extent,

[

AW

tenetur eos re(tituere.

Ratio autem eft, quia

JMIL

ex una parte fpectato folo jure naturali omnes

fru&tus fundi alieni fpe&tarent ad verum do-

minum

fius fundi (nam quzlibet res domi-

no fuo

3

l)

uGtificat) sicque feclufa difpofitione

m D

]

juris civilis, ne quidem interim efficerentur

AUs I

bonz fidei poffefforis, adeóque ab hoc vero

) C'JFR

1

domino reftituendi effent; quia ergo ex altera

dem oyt

parte ex difpofitione juris civilis tantàm revo-

cabiliter & ad interim fiunt bonz fidei poffef-

n

foris, üt conftat ex juribusallegatis, vero domi-

Q DO

no ab eodem reítituendi erunt.

Ex hac au-

u

hUP

tem ratione etiam fequitur, quód poffeffor bo-

nz fidei teneatur reftituere fructus extantes,;

yosreità

fs ( d

etfi eos verus dominus rei non fuiffet percep-

turus five ob füam negligentiam, five ob aliam

M?,mff'

1

caufam, quatenus fcilicet agrum non coluifz

fet; quia íemper manet, quod res fru&tificet

h

Dixi

domino füo. P. HorzMANN mum. 36y.

n (

)mw

L

fubdudlis tamen expenfis & effimatione laboris , quia

per

/'TL

26

W

QUESTIO I. $. 1.

l

ii

per fru&tus aliud non intelligitur, quàm emo-

lumenta rej, que deductis expen(is ad ea col-

W

ligenda. & confervanda neceffariis fuperfunt

QQ

l, 36. $. fiu. ff. de petitione bereditatis.

21. Dixi 2do fi eosdem necdum prafcripferit ; quia

certum eít, fruCtus à bona fidei poffeffore prze-

W

fcribi poffe, & àc quidem communiter docerit

Authores, quos magno numero citat & fequi-

tur Th. SANCHEZ l. 2. cap. 23. num. $7. inítar

aliarum rerum mobilium prezícribuntur trien-

nió, quà prefcriptione completá ceffat obliga-

tio reftituendi. unde ízpius coniingit , quód

fru&us non debeant reftitui, quamvis res ipía,

ex qua fructus provenerunt, reítitui debeat,

quia, fi hec immobilis foret ad fui prefcriptio-

nem longiori tempore indigeret quàm fructus.

|

dum igitur /. 4. S. lama. ff. de ufucapionibus

dicit: lama ovium furtioarum, fí quidem. apud furein

detonfa. effy ufucapi non pote[t ; fi -veró apud bone fidei

emptorem , contra , quoniam in fru&tu eff , nec ufucapt

debet , fed flatim emptoris fit.. praecisé vult dicere,

V

quód bonz fidei emptor ad aquirendum domi-

nium revocabile przfcriptione opus non ha-

beat, non veró quód hac non indigeat ad aqui-

Qu

rendum dominium irrevocabile.

P, PicurER

lib. 2. tit. 12, num. 12.

22. Nec dicas: (i poffeffor bonz fidei tene-

tur reítituere fructus formaliter extantes, tunc

nequit cum veritate dici, quód habeat verum

& plenum dominium in illos, (ed ad füummum

dici debet, quód habeat facultatem revocabi-

lem . iisdem utendi feu ufum fa&ti, üt vocant.

(

Hoc

Pl

——

DE FRUCTUULM PERCEPTIONE,

17

h

!

!

udf

Hoc autem eft contra dicta fuperius à sum. 9.

& contra l. 28. ff. de ufuris & frucibus, in qua

$ li

?

offeffor bonz fidei dicitur plezo jure fructus

perceptos aquirere.

Refp. enim neg. maj. nam fi pofleffor bonz

tong

fidei cantüm haberet facultatem utendi fructi-

bus, feu, üt vocant, ufüm fa&i licitum, cüm u-

fus facti licitus aliud non fit, nifi facultas feu li-

centia utendi re aliena ab alterius nutu depen-

dens,& citra injuriam revocabilis aut impedibi-

("'A*J

lis, poffeffor bonz fidei in fructibus ne quidem

pro illo tempore, pro quo in bona fide eft, imó

nec pro illo cempore, quo fructus actu confu-

meret, dominium aut jus aliquod haberet, fed

przcisé haberet licentiam illis utendi; poffent

roinde fructus ab illo vindicari, quin etiatn fine

ulla caufa aut conditione revocari pro folo libi-

tu domini; neque poffeffor bonz fidei fructus

authoritate propria veadere, donare;alióve mo-

do alienare poffet, üt paíTim explicant autho-

vül

res agentes de ufü fadli feparabili à dominio

ndum d

cum P, APoLLoNIO HOLZzMANN 4 z. (64. eft au-

ny

tem longé melioris conditionis bonz fidei pos-

j*

feffor cum fuo dominio revocabili, etiamfi fru-

;j

&us extantes domino comparenü refticuere

teneatur.

Nam quamdiu fru&tus bona fide

vt

poffidet, verum jus in re in illis habet, poté(t-

jX

(

que eos vindicare à quolibet tanquam verus

dUv

dominus, poteft de iis difponere pro libitu, &

fi eos cempore bonz fidei vendidic non poteft

emptor à domino conveniri P, CasrRAPALAO.

éit, . 9. in fine.

P. ANTONIUS MAYR aum,. 607.

A "

ruríus

yim

28

OUESTIO I. $. 1.

rurfüs fructus non poffunt ab illo auferri

ro

libicu, nec ipfe rei dominus eos ab illo vindi-

care, led implorato judicis officio petere de-

bet, vel àt aliqui volunt cum LAYMANN-X PA-

LAO apud HAUNOLDUM wum. 274. condictione

fine cauía; vel etiam uti addit cir. P. Hau-

NOLD condictione ex lege, videlicet ex cir. l. 22.

Cod. de vei «indicatione,

Neque infolens eít in

jure, inquit P. Mayn, concedi dominium revo-

cabile rerum etiam ufü confümptibilium maxi-

mé fructuum.

Exemplum talis dominii fub-

miniftrat UrPiANUus in . 6. in princ. ff. de in diem

«ddicione: ubiait: Quód, quando füb conditio-

ne refolütiva res in diem addicitur, emptor

interim fructus fuos faciat, conditione autem

meliore oblata rem unacum fruGibus vendito-

ti reddere teneatur.

Clariff; DD. FRANZ num.

99. In rebus veró non confümptibilibus tale

dominium revocabile habet Maritus in re do-

tali, nam hoc dominium foluto matrimonio re«

Vocatur.

Clarlff, P. PICHLER num. 1:2.

23. Dixi etiam num. 20. 3tiÓ formaliter extane

tes, quia fi poffeffor bonz fidei fru&tus fivemix-

tos five naturales plené confümpíit, ut ex iis

ditior fa&tus non fit, certum apud omnes eft,

quód domino rei ad nullam reftitutionem te-

;

neatur,

uia non tenetur ex re accepta, cüm

non am

p

ius extet, nec ex injufta acceptione,

quia proceffit in omnibus bona fide, & cum ex

hac ipfa ratione poffeffor bonz fidei, qui ipfam

rem alienam plené confumpfit, ad nullam re-

ftitutionem teneatur, üt habetur /. 2o. item «ves

d

N

ftililits

DE FARUCTUUM PERCEPTIONE. 55

M

wiunt. f. preter bec 6. ff. de bareditatis. petitiones

ll x

multó minüs ad eam obligabitur ejusmodi pos-

)

e

V

ltre.

feflor,qui folüm frudtus, quorum tempore con-

IN

fumptionis erat plenus dominus, ita confumpfit,

Wi ity

ut ex eorum confumptione non fuerit factus

B

E

b

ditior.

unde in f. z. Inffit. de offi.. judicis. dicie

tur: Siin rem aum fuerit coram judice, €9 bic cone

tva poffefforem judicaverit, jubere ei debet, ut vem ipfam

vefhttuat cum . fructibus.

Poftea veró fubjungiturs

Si poffeffor bona fidei fuerit , non babetur vatio (fru-

J

ctuum) neque confumptorum s neque non perceptorum.

j

"

Similia feré habentur in $. 25. JInffit. de rerum di»

yfr

vifone, in quibus textibus nomine fructuum

T. (

MRU

confumptorum ad minimum intelligi debent

fruétus, qui ita confümpti fünt, ut ex iis pose

UU)

feffor ditior factus non fit. atque adeo faltem

iflos non teneatur teítituere.

Mil

Hj

24. Tota proin controverfia ad hoc demum

devolvitur: An fru&us in fpecie naturales vel

s n

fite

etiam mixtí à poffefTore bonz fidei percepti e«

tiam affumpti vel alienati, extantes tamen in

l

tultr t

&quivalenti, ex quorum nimirum ufü , vendi»

ts vet

tione nen factus eft ditior, & nondum prefcri«

pti comparenti domino unácum ipfa re reíti«

it

Jomis &

tuendi fint deductis tamen expenfis & xítimae

tione laboris? Ubi tamen bené monet P. AN«

Jtionet t

TON. MAYR 7. 59$. controver(iam hanc intele

i

4j

ligendam & agitari debere fecundüm jus come

a

mune ;

uid enim jure aliquo Provinciali vel

Vj

municip

j

i alicubi ftatutum fit, hic attendi non

d

J

"

poteft. '"Monet etiam attendendum effe, an

gl

fruQus ita virtualiter extantes necdum prafcri-

ltb i

n

!

p

W JTl

30

QU.ASTIO I, S.2. Concl. t:

pti (int, notátque non ita certum effe tempus,

W.

nf

quo fru&us confümpti preferibi poffint,quam-

vis füam mentem non declaret.

Quoad principalem autem quzftionem affir-

mativam fententiam; quz videlicet poffefforem

bonz fidei ad ejusmodi fructuum reftitutionem

obligeat tenent Clariffimi PP. Pautus MEzGER

Theol. Schol, tra&k. 12. difput. 23. avt. 2. $. 1. num.

9. ANTONIUS MAXYR cit. num. $9$.. LAYMANN;

SANCHEZ cum communiffima Theologorum.

Negativam autem fententiam tenent HAuNOL-

DUS traít. 3. cap. 3. Controvverfia y. . 4. ILLSUNG

tradl, 4. Difput. 3. quafl. 1. art. $. num, yo. Magni-

ficus D. P. PAuLUs ZETL in Clerico curato Parte 3.

Clariffimi PP. FRiDERICUS

Inffrud. y, m. 20.

ININGZER de reffit. quefl, 2. art. 4. ffV. 2. concluf. y.

jl

L

AUGUSTINUS MICHEL fheologie canonico - moralis

«volum. 2, part. 1. tTAG. 1. fec. 3. n. 2 1.

APOLLOe

NIUS HOLZMANN $part. 4. tradi, 2. num. 367.

Jurisperiti Recentiores communiffimé.

$.

2.

Statuitur prima Conclufio,

CO I.

Qui rem alienam bona fide ju-

2j DI

fto ac particulari titulo poffidet de Ju-

' [

re pofitivo irrevocabiliter facit fuos

f

fru&us mixtos & naturales, (íi eos bona fide

confümpfit, licet adhuc virtualiter feu zequiva-

lenter extent.

WT

Ane

lt

DE FRUCTUUA4 PERCEPTIONE.

53I

(f u

Antequam conclufionem hanc probem, no-

!

J

to, fenfum illius non effe, quód poffeffor bonz

hO".F'r j

fidei ejusmodi fructus virtvaliter adhuc extan-

tes fimpliciter loquendo non tencatur reflitue-

(n

re, fed per hanc conclufionem folàüm volo di-

cere : quód faltem probabiliüs jus pofitivum

ejusmodi fructus poffeffori bonz fidei irrevoca-

biliter tribuat, & confequenter, quod fpectan-

do precisé jus pofitivum non detur obligatio

ejusmodi fructus reftituendi, feré ficut, dum

i

dicitur, & dici folet, quód de jure civili mala

fides fuperveniens przícriptioni non noccat;

i

& coníequenter, quód de jure civili poffeffor,

qui bona fide prafcriptionem alicujus rei in-

choavit, rem illam irrevocabiliter poffit füuam

facere,etíi mala fides füpervenerit, fenfus non

eft, quód ejusmodi poffeffor fimpliciter loquen-

AROLLOs

do poffit przfcribere, quia certum eft, quód jus

W

Canonicum, cüm in Capit. fin. de prefcriptionibus

I

in hoc pun&to exprefsé deroget juri civili, uni-

verfaliter pro tota Chriftianitate abroget pre-

fcriptionem malz fidei, àt loquitur P. ANTO-

NIUS MAYR mum. 360. in fi. fed lenfüs folüm

e(t, quód fpectando przcisé jus civile mala fi-

duf

"n

des fuperveniens prafcriptioni jam inchoatz

non noceat,.

Conclufionem hanc ita explica-

tam non folüm tenent omnes authores füpra

jbona Y

(

num.24. pro negativa fententia citati, verüm

W

etiam forte multi ex Patronis fententiz affir-

j

«

mativz eidem non multüm obfiftent, cüm ple-

rique de hoc non fint multüm folliciti, an jus

r

pofitivam probabiliüs recefferit à jure naturali

nec

32

OU/STIO 1. $. 3. Concl. t;

nec ne, fed unicé vel fere unicé üt s. 52. vl»

debimus; in hoc fe fundent, quod juri naturz

tamdiu ftandum (íit, quamdiu cdarum & cer«

tum non eft, quód jus pofitivum ab eo recese

ferit.

26. Probatur autem hoc modo: Tn f.55. Iu«

flit. de rerum. dioiffone Imperator generaliter &

indi(tinCté dicit, quöd dominus fuperveniens & funs

dum -vindicans contra bone fidei poffefforem. agere not

po[it de fructibus ab eo confumptis, ergo de jure

ofitivo poffeffor bonz fidei, qui rem juíto ac

articulari titulo poffidet, facit fuos irrevocas

ä

iliter fru&tus mixtos & naturales confümptos

etiam virtualiter extantes.

27. Relpondent plerique ex Patronis affirs

mativz fententiz ad hoc argumentum , textus

hos loqui de fructibus à poffeffore omnimo cons

fumptis, feu ex quibus non eft factus ditior, quos

utique poffeffor bonz fidei reftituere non te.

