
l

bD

teri videntur, quando non negant, quód fe-

cundüm ordinarium modum loquendi etiam

Me[x t

id confümptum dici poffit, quod non amplius

A Is r

p

1 ((j

forma/iter extt, fed folüm neganr, quód in

fenfu juris terminus ille confrmptus adhibe-

h

ll

C Mi

ri poffit , nifi tunc, quando eft res omnino

confumpta.

M

[

Refpondeo tamen 2dó. dato, quód explica-

fl

tio illa torta videri poflit, fi lex ifta feor(im

;

ab aliis legibus confideraretur, fi veró con-

AT

formiter ad legem 26. cum fequenti jf. de legibus.

fenfüm illius cum aliis legibus ac nominatim

ür

:

cum cit. l. 34. ff. de minoribus combinemus, haud

n

f0 f

difficulter videbimüs, quód etiam in pofle-

1N D

riori conftruCione iterum fübintelligi poffit

terminus con[umpfit , & (enfus illius didto mo-

i

19 t

[ p

(

do ita reddi: maritus non poteft repetere

fructus, quos confentiente marito uxor pere

j

AS C C

cepit, (i eos confumpfetit, sf ex hac confump-

tione facha fit ditior; (icuti in allegata l. 24. ff.

liM

j

de minoribus Jarisconfultus PAUurus fenfüm fuum

j

exprefferat per has particulas: filiusfamilias

minor, qui à minore creditam accepit pecu-

I

W

Diatn, non tenetur eam reftituere, i confump-

,IE]

ex

fit; miff ex hat confumptione fadtus fit. ditior.

hac enim legum combinatione haud difüicul-

AU

li

ter apparebit, quód confumere & Mocupletiorem

fieri (ibi mutuó non opponantur. & quód par«

ticula /i sutem in cit. l. $. non denotet oppo-

M

fiionem,; fed &quivaleat particulz limitativae

A

A

feu

fj

190

Concl. 2.

If'( [

QUASTIO. 1,

$. 8.

feu exceptivz nifj, & confequenter folüm ex-

(

ceptionem à priori verborum generalitate fa-

ciat. Accedit denique,quód fine urgente cau-

fa dicendum non fit, quód verba in fenfu ju-

Y

ris aliam & reftrictiorem fignificationem ha-

beant, quàm aliàs habent juxta communem

d

j

M

|

hominum acceptionem ; atqui juxta com-

imunem hominum acceptionem non tantüm

id confumptum dicitur, de quo nec formali-

ter nec zquivalenter quidquam extat, fed o-

mne id cosfumptum. dicitur , quod fecundüm

fübflantiam amplius non fupereft, five dein

fuüperfit in pretio five non, Ipfi Adverfarii ple-

rumque diftinquunt inter fructus omnino con-

fümptos, & fructus cum lucro confumptos,

plerumque etiam ítatum quzítionis ita pro-

ponunt cum P. REIFFENSTUÉL mwm. :4$. an

offeffor bonz fidei obligatus (it ad reftituen-

dos fru&tus ante litis conteftationem con-

fümptos, quando ex eis factus eft locupletior.

98. Atque ex his, po(tquàm jam fatis no-

bis probáffe videmur, quód terminus confump-

tum edam in jure promifcué ufürpetur pro re

vel plené vel fàltem formaliter confümpta ,

jam facilis videtur refponfio ad leges illas,

in quibus cozfumptum ufurpatur pro re omni-

modé confümpta; conceditur enim, quód in

omnibus allegatis textibus confumptum fo-

lüm ufurpetur pro re omnimodé confunpta;

id enim vel ex fübje&ta materia vel ex con-

M

textu fatis clarum eíft; ex hoc autem non fe.

guitur,

AU

(j

L

pE FRUCTIUM PERCEPTIONE,

ISI

lter (

&t fr

Xfe

1

i

quitur, quód confumptum non poffit etiam in

(enfu juris promifcue ufürpari pro re, vel om-

V Ufpi

o

B

nino confuümpta , vel faltem formaliter con-

1 It ff

n 1vl0ner

fumpta; aut quód füb nomine generali con-

funptum. in fenfu juris non comprehendatur

m

id, quod formaliter confüumptum eft, & ad-

Q

huc equivalenter extat.

ïm" n

0 n

Ad probationem 2di. membri antecedentis

A

Refpondeo diíft, in aliquot textibus juris ex-

qu

preflé traditur, quód id mon fit abfumptum , quod

Y

in corpore patrimonii vetinetur , quód id, quod in

& fecundüm fe eft abíumptum,de jure non fit

abfümptum aliquando, conc. quód id, quod

in & fecundüm fe eft abífamptum;de jure non

fit abfumptum generaliter & univerfaliter, ne-

:o, Textus oppofiti aliud non volunt, quàm

i

quód aliquando res, qux in & fecundüm f&

ID QO

]

AH

,

cum lucro tamen confümptz funt, de jure

lonup

Wi

f

non cenfeantur confumptz , fed adhuc repu-

tentur, quafi extarent, tunc videlicet, quan-

l

do pretium vel lucrum , quod ex rebus ven-

ditis vel alio modo confümptis fupereft, füc-

cedit in locum rei cum lucro confümptz.

fic enim PAPINIANUS poftquam in l. 7o. ff. fin.

refolvit ,

at las

71. ff. de legatis & fideicommi[s. H.

quéd is, qui rogatus fuit, omnia, quz poft

Lpn r ,('

Iy

mortem fuam füpererunt, reftituere, non cen-

Qp

featur hzreditatem diminuiffe, fi res aliquas

ex illa vendidit & earum loco alias compa-

ravit, eó quód id, quod inde comparatum

eft, füccedat in locum rei venditz, & vice

illius

M 3

F il

u

182

QUJESTIO I. $.8. Cond, z.

illius reftituendum fit. poftquam enim in cir.

l. 72. refolvit, quód is, qui ex pecunia hzre-

diraria folvit proprios debitores, non cenfea-

tur hzreditatem diminuiffe, eóquód debitum

illud activum, à quo (e per hujusmodi folu-

tionem liberavit, tnodó (it in hzreditate , ac

proin haredi fideicommiffario fíatisfieri de-

beat ab hzredibus fiduciarii , poftquam, in-

quam, hzc ita refolvit, tandem pro ratione,

M

ob quam ejusmodi hares fiduciarius haredi-

tatein. non cenleatur diminuiffe, fübjungit,

quia non abfumitur, quod in corpore patri-

monii retinetur, qua(i diceret: in ejusmodi

cafibus,in quibus loco rei fecundüm fe fump-

t& füccedit pretium vel lucrum ex re con-

fümpta relatum, uti fit quando hzres fiducia-

rius ex hzreditate fideicommiffaria res ali-

quas vendidit, & ex eorum pretio alias com-

paravit, vel quando ex pecunia hzreditaria

proprios debitores dimi(it, nihil cenfetur ab-

fumptum, fed potius omnia in corpore hz-

reditario retenta. (imilem omnino cafüm ha-

bet etiam 1. 23. de adimendis legatis , quem fü-

fiüs deducit gloffa ad di&am legem.

W

99. Nec obefít, quód textus videatur gene-

raliter loqui, quia novum non eft, quód lex

generaliter loquens diftinqui ac limitari de-

beat ob contextum, vel ex fubjecta materia,

vel etiam per aliam legem fpecialiter loquen-

tem l. non eff nooum 26. 68 duabus fequentibus ff.

de legibus. & quidem, quód nec textus in ob-

IN

jectione

l

Com[' l

pE FRUCTUUAM PERCEPTIONE.

183

TU erín

j« àio

ne oppofiti, neque ulla alia lex genera-

[ Dectni

liter ve

lit;. quód res cum lucro confumptze

habeantur pro extantibus,eo effectuut perin-

Fsy qon (

QQU [

de, ac fi formaliter exifterent, reputentur, vi-

AOQi

detur ex eo clarum, quód jura, fi generaliter

LT

vellent, ut res cum lucro confümptz de jure

AC

N

(f (

habeantur pro extantibus , tunc etiam gene-

!j

raliter deberent velle, ut pretium aliüdve lu-

(

crum ex re vendita, alióve modo confumpta

füccedat in locum/rei; quia, qui vult, quó

res cum lucro confumpta habeatur pro re ex-

I eoyen

tante, revera nihil aliud videtur velle, quàm

et

quód lucrum füccedat in lo

cum rei; quia non

e] pretium rei fit

U

poteft velle, quód lucrum v

ipfa res; hoc en

im eft impo

ffibile, fed folum

lucrum vel pretium perinde

00

oteft velle, ut

ficut & vicif-

]Af

;

abeatur, ac fi res ipfa adeffet.

Y'el

fim,qui vult, quód lucrum füccedat in locum

rei, aliud non videtur velle, quàm ut pretium

df

vnfetira

Vr

aliudve lucrum rei equivaleat ipfi rei5 atqui

jura non volunt, ut pretium vel

lucrum rei

n

eneraliter fuccedat in locum rei,

ut ipfimet

$

conce

dunt Adverfarii, & quód in judiciis fin»

,R

h

ularibus (de quibus hic agimus). pretium

aliüdve lucrum non fuccedat in locum rei,te-

b

fte SANCHEZ lib. 2. cap. 23. num. 2;. cum giote

.

; vid;ztur

fa notant omnes. neque eni

m, üt jam fuprà

»t

h

[l

articularis,

num. 92. notavimus, poffeffor rei p

IX

qui rem bona fide poffeffam vendi

dit, & de

pre

tio illius aliam comparavit , quod inde

Wv

compa

ravit vice permutati dominii reftituere

uame

debet. neque

(i pecunià aliená rem q

lw

piam

u

184

QUASTIO I. S.8. Cond. z.

y»

piam comparavit, res empta faccedit in lo-

cum pecuniz, fed is, qui rem comparavit , &

accepit, fit rei dominus, ita quidem, ut do-

mino pecuniz in ejusmodi rém non conve-

nlat petitio, àt habetur /. . cod. de vei vindita-

1ione.

G8 L. $. cod. ff quis alteri, vel fibi &c. . nec

deniq

ue, fi quis rem aliena

m vendidit, pre-

L

tium füccedit in locum Teis

fed vendens ve-

ré fit dominus pretii /. 34. 8

-

. Uült. ff. de furtis.

Quàm aliter res fe habeat in

judiciis univer(a-

libus, patet ex cir. 7 ;.

ff. de legatis & fideicommis-

Jis. 1. 20. ff. de beredita

tis petitione. && |. 25. G. 1.

ff- eodem.

Videantur di&a cir. sum. 92... Sal-

vas igitur adhucdum exiftimamus probatio-

nes , quibus conclufionem noftram ftabilivi-

mus, ex eo, quód jura generaliter & indiftin-

€té dicant

,

poffefforem bonz fidei rei fingu-

laris de fru

&ibus ab eo confümptis conveni-

ri non pofle, poftquàm f(ufficienter oftendi-

znus, quód etiam in fenfü juris fructus cum

lucro confümpti in judiciis faltem particulari-

bus non tantüm in & fecun

dàm f& confümpti

dicantur, verüm etiam dej

ure pro confump-

tis habeantur. imó in prob

atione rma à aum.

31:. fatis efficaci

ter probiffe videmur, quód

in $. 5;. inffit. d

e rerum divifone Imperator po-

tius fructus cu

m lucro confümptos intellexe-

rit, quàm fructus (ine lucro confümptos

Jogx

quibus etiam ad illationem alteram s.

ad finem fadtam

95«

J

Refpondeo nego min.

nimis enim impro-

prié, inquit Clariffimus P,

BóckuN fructus vo-

cantur

i

|

Chy]

DE FRUCTUUAM PERCEPTIONE.

185

fiteeg

cantur extantes, quando funt confumpti, ut-

Compïh

HILCm)

cunque fecutum inde fuerit lucrum, aut pre-

tium füperfit: ficut plané improprié quis di-

T Qp

l, li

ceret, penes fe extare librum, equum, aut fe

l

habere domum , quos vel quam vendidit, eó

i&o ;

quód pretium habeat. Textus autem /. 22,

N

cod. de rei "vindicatione. dum poffefforem bona

fidei obligat ad reltitutionem fructuum ex-

Jü

tantium, debet fümmi proprié & juxta com-

munem ac receptum ufüm loquendi, juxta

quem, dum fimpliciter fit mentio rei extantis

intelligitur res formaliter, non tantüm virtua-

, t

IT

liter, extans.

100. Quartum fundamentum Adverfarii

r

collocant in illo equiffimo zquitatis natura-

lis principio: quód nemo cum alterius dam-

no locupletari debeat. /. 14. ff. de condictione in-

Il

deliti, quod etiam inter regulas juris relatum

e(t. regula 4$. de Regulis juris in 6, ubis nemo dc-

"

il

5 C

bet locupletari cum . altevius injuria .-vel jactura. &

pat

vegula 206. ff. de Regulis juris : jtre nature equum

eft , neminem cum.alterius detrimento &2 injuria. fieri

M l

locupletiorem. Sic proinde arguunt: eft regu-

la juris, quód nemo debeat locupletari cum

alterius injuria vel jactura, ergo nec poffeffor

m

At

bonz fidei locupletari debet cum injuria vel

jactura domini. confeq. patet, quia, àt jam

Eombm

pï;»ï

fuprà.audivimus ex ANcHoRIO apud BAR20-

|retm us

SAM axiomate 19$. is, qui habet regulam ju-

ris pro fe, pote(t dicere alleganti limitatio-

[is

eniff J

nem: da mihi textum hoc dicentem.

modó

fubfumunt : atqui poffeffor bonz fidei, fi non

eflet

186

OUJSSTIO I, $.8. Concl. z.

effet obligatus reftituere fructus cum lucro

er

confümptos , locupletaretur ex fructibus rei

alienz cum injuria vel ja&tura domini ipfius

rei, licét exceprionem manifeftam ab hac re-

gula afferre non poflit, üt pariter audivimus

n

in objedtione: 1ma. ergo poffeffor bonz fidei

Y

obligatur reftituere fru&us ex re aliena per-

ceptos, & cum lucro, quod adhuc füpereft,

confümptos.

Confirmatur r. Ex praefato zquicatis natue

ralis principio, quód nemo debeat cum alte-

rius detrimento locupletíor fieri, jura dedu-

cunt & inferunt , quód etiam pupilli & mi-

nores Refpublice, nec non Mohnafteria & Ec-

cle(ie teneantur ad refiitutionem, quatenus

fa&i fünt locupletiores , quando negotium

cum ip(is initam eft nullum, vel quando ad-

verfus contractum v. g. emptionem fündi fe-

cundüm fe validum reítituuntur in integrum,

ergo multó ma

is ex hoc principio inferen-

dum eft,

uód

alii bonz fidei poffeffores non

j

debeant fieri locupletiores ex fructibus rei

alienz cum:'detrimento domini ipfius rei, cüm

non fint ita privilegiati, ficut minores & pu-

à0

illi, nec eorum favor tantus fit, quantus in

jure favor eít pupillorum, minorum, Rerum

publicarum & Ecclefiz. ant. quoad pupillos &

minores patet ex /. 3. princ. fl. commodati l. 16,

m

cod. de prediis-& aliis vebus minorum. l, 6, princ.

ff. de negotiis geffis. l. 66. ff. de folutionibus. l. 27.

At

$- 1. ff- de minoribus,

Quoad Rempublicam ,

que per L 3. cod. de jure Reibublice jure pupil-

lorum

W

M

t

LE

J(l.:

pE FRUCTUUAM PERCEPTIONE. 187

l Qu

j fru&ää'

Jorum gaudet. res patet ex /. . cod. de naufra-

giis. Quoad Ecclefiam & Monatteria ex cap.

domn

m a li

" de vebus Ecclefie non alienandis.

At d

Q]

Confirmatur 2dó. in cit. L 27. ff. 1. de mino-

1

^næ fi

)

en

ribus exprefsé ftatuitur, quód minor, qui fuá

pecuniá pluris, quàm oportet, pradium emit,

aïel[)

dum re(tituitur, & pretium recipit , vendi-

tori teneatur unácum przdio etiam fructus

2

1

reftituere, ex quibus factus eft locupletior ,

ert

ergo multó magis alius bonz fidei poffeffor,

Ml

]!

qui non eft minor, dum res ab eo evincitur,

1 UA

tenebitur reftituere unacum re etiam fructus,

lo

ex quibus factus eft locupletior. confeq. vi-

li

I

f N

!

detur clara; fi enim minor, qui rem juftó ac

veró tituló bona fide poffidet, tenetur refti-

tuere fructus , ex quibus factus eft locuple-

tior, cur non ad id ipfum obligatus fit alius

F t 0 COT

l

f;

bonz fidei poffeffor, qui rem titulo folüm

'Vl'ï

colorato poffidet ?. Refpondent aliqui , fi lo-

[er

quamur de jure natura, neminem debere l

Q

clupletari cum damno alterius, non autem, fi

loquamur de jure pofitivo , quod faübinde in

bonum commune gravibus ex caufis aliter di-

Ml

fponit, üt in ufucapione &c, Verüm hzc re-

norumy

Qr

fponfio non videtur fatisfacere argumento;

pl

prout jacet, quia argumentum pratendit,

pr' .

(

quód (it regula juris etiam pofitivi , quód ne-

mo debeat locupletari cum. damno alterius ,

atque ideo ab ea neminem debere excipi , nifi

qui affzrre poffit textum pro füa exceptione.

pl

[

hinc aliter refpondendum exiftimo; &

l

1OI.

188

yj

OUZSTIO I. $.. Conl. 3,

IOT. Ante refponfionem notandum ex P.

REIFFENSTUEL ad regulam 48. in 6.

controver-

fiam efle inter DD. an regula ha

c fit intelli-

genda in fenfíü dis

junctivo vel copulativo,

GLOSSA fiquidem ir

iquit cit, Author num. z.

poff Dyuum )bic num.. 1

.

vult eam in feníu dis-

jun&tivo effe füummendam » confíequenter non

itlum tantüm contra regula

m agere, qui locu-

pletatur cum injuria alteri

us, fed etiamillum,

qui fine alter

ius injuria, attamen cum detri-

mento & damno illius, locupletatur. ratio-

nem dant,

quia regula in fenfu disjun&tivo,

adhibito te

rmino «vel, exprefsé loquitur illis

verbis ;

$

cum alterius injuria oel jaura.

ubi au-

tem fenfüs fic disjun&tivé ponitur,fufficit unum

verificari l. plané. 94. ff. 2. ff. de legatis 1. l. fi illud

27. ff. de legatis 2. jun&ha l. cim pupillus ff. 1.

ff. de

conditionibus €8. demonffrationibus, ibi: disju

n&rvo

:odo . conditionibus adf[criptis ,. alteram defeciffe non

oberit , altera. «vel, poffea Adimpleta. cum concord.

ficut econtra illa, qua: in copulativo fenfu per

terminum (2 proponuntur, omnia verificari

debent. , i heredi. 5. ff. de conditionibus inflitutio-

n 6 de verborum obligationibus l. fí quisira. — His

non obftantibus refpondet cit. P. RErPFEN-

Inj

STUEL regulam hanc in fenfu copulativo in-

telligendam effe , confequenter illum dunta-

xat contra regulam agere, qui cum damno &

injuria alterius locupletatur; non item illum,

qui quidem cum detrimento alterius , non

autem cum injuria illius, fed jufto titulo lo-

&l

WE

cupletior fit.. citátque pro hac fententia Mav-

NERIUM;

CWI[[. 1

DE FRUCTUU7M PERCEPTIONE.

189

Oandon

NERIUM, MENOCHIUM & alios.

idem quoque

] 6, CUV]'

habet GrLossA ad hanc regulam juris in .. & alia

AC lf

GrLossa invegulam juris 206. idem videntur velle

; COPU!A[

ali, quando dicunt, fenfüm regulzx folàüm

MUOF f

lil

effe ,. quód nemo debeat locupletari cum alte-

l

IU G

rius detrimento injufté , & fine affiflentia ju-

A 0

ris ;

ve

ex re aliena , aut titulo injufto.

Rationem autem reddit cit. REIFFENSTUEL

num. 3. um quia regula 2o6. ff. de regulis juris.

A

ex qua regula 44. defumitur , etiam ia fenfa

lao

copulativo loquitur; tum quia terminus dis-

[9 1]

ar!u

M

jun&ivus vel fübinde etiam pro termino c

'(y'w

pulativo & in jure fumitur . czm quidam 4- $.

amelius itaque Cod. de Verborum & verum frgnifica-

tione. ibi; meliusitaque nobis coifum eff , omm bujus-

G

modi "verbofitate explofa ,' conjunttionem. aut. pro

«ccipi, ut "ideatur copulativo modo effe prolata. &

quidem tunc precipué, quando alià$ fequere-

[

tur abfurdum ,. uti in propofito effe videtur;

Á (

TTR

cüm innumeri cafüs ab hac regula effent re-

H

probati , qui in jure pro juitis habentur

quod utique abfürdum videtur; (ic enim, fi

MM

cum folo detrimento alterius fine injuria ejus-

dem locupletari vi hujus regule non liceret ;

l

omnes etiam legitimz pr:v(criptiones eidem

effent contrariz: item omnia lucra in bello

j

y

N

ï

jufto reportata; innumera commoda ex variis

]j um

W

[

contractibus cum alterius detrimento jufté

Qio

aquifita, nec non cuncta illa compendia, quz

2

ob bonum reipublicz uni cum jactura alterius

obveniunt.

FENSTUBEL.

ita feré in termigis cit, P. Rzrr-

M

[

102.

Af

EI

190

QUESTIO I. $.8. Codl. 2,

in

T

102. Notandum 2dó. quód illi Authores,

qui regulam in fenfü disjunctivo intelligendam

effe volunt , tefle eodem Authore cir. loco

z

nmun. 12. dicant, hanc regulam fallere in omni-

bus, in quibusquis cum damno quidem, fed

fine injuria alterius locupletatur, fic ut in

utroque foro fecurus fit, üt in prafcriptione,

ï&

jufto bello , variis contra&tibus ,

privilegiis

«&c.

ut adeo tefte cit. Authore DD. inter fe

in eo non diffentiant , quód quis poffit locu-

pletari cum damno alterius, modoó ifta locu-

pletatio non fiat (imul cum illius injuria, fed

diffenfio illorum przecisé in hoc verfàtur,

quód Authores illi, qui volunt, quód regula

fit intelligenda in fenfu disjun&ivo , dicant,

——

effe exceptionem à regula, fi quis locuplete-

tur cum detrimento fine tamen alterius inju-

ria, Authores veró illi; qui volunt, quód

regula fit intelligenda in fenfü copulativo,

dicant, ejusmodi locupletationem non com-

prehendi fub regula.

Atque ideo argumen-

tum in neutra ex duabus his fententiis urgere

videtur, faltem fi oftendatur vel folvatur,

quód poffeffor bonz fidei non locupletetur

cum injuria domini.

Refpondeo igitur 1mó. retorquendo argue

mentum. in omnibus illis caíbus, quos

num.66. in refponGone ad 1mam objectionem

attulímus.

Certé donatarius , aui à bonze fi-

dei poffeffore fru&tus ab eo perceptos gratis

accepit, & adhuc forté in natura habet, cum

de-

ij

]

DE FRUCTUUAM PERCEPTIONE,. 19i

Uil j

detrimento domini ipfius rei, ex qua fru&tus

'OIntel

ercepti funt , locupletatur, licét nec ipfe ma-

W[hor (

nifeítum jus pro fehabeat , quód fructus illos

A BOR

retinere poffit.

& idem eít in omnibus cafi-

T udem

bus ibidem allegatis.

n

t

Pt

103. Refpondeoc 2dó. dift.ant. eft regula ju-

li

ris, quód.nemo debeat locupletari cum alte-

VU

f

rius injuria vel jactura particulam ve/ fumen-

ln

u

do copulativé ac pro &2 conc, fümendo illam

"

disjunctive nego ant, & dift. coníeq. ergo nec

151

poffeffor bonz fidei locupletari debet cum in-

L

juria vel ja&tura domini, i particula ve/ (uma-

fl m

tur in fenfu copulativo pro & concedo.

fi

Suibfum-

uN

fümatur in fenfu disjunctivo nego.

j

ptam min. pariter diít. poffeffor bona fidei, (i

Ils

D

ll

non effet obligatus re(tituere fructus cum lu-

cro confümptos, locupletarétur cum injuria

CODUARYO,

vel ja&ura dotmini rei,fümendo particulam vel

in fenfu disjun&ivo Conc. fumendo illam in

n f,on a

fenfu copulativo, in quo fumi debet, nego

"

Hj

min, & confeq. quód veró pofleffor bonz ti-

UY

dei non locupletetur cum injuria domini, pa-

yn lk

tet ex diCtis, quia locupletatur cum afliften-

tiajuris, ubi autem eft authoritas juris, in-

quit Gloffa ad cit. regulam 4$. in 6. non poteft

qrnend

dici injuria Cap. qui peccat, caufa 23. quaff. 4. ne-

que etiam locupletatur reclamante jüre na-

turz, quia, üt diximus, fi dicatur, quód jus

naturz poflefforem bonz fidei eatenus obliget

ad reítitationem fructuum virtualiter extan-

AE

tium, quatenus dictat, quód nemo debeat c3

Y6

9

/

iil j

192

QUJESTIO 1. $. 8. Cond. z.

"i

re aliena ditefcere, hxc lex ipfüm non tangit,

m

quia non ditefcit ex realiena, fed ex fructibus

propriis.

fi veró hec obligatio refticuendi

n

deducatur ex alio principio juris naturalis ,

"

tunc refponderi poteft, illud principium fal-

M

tem eíle conditionatum, & eatenus folüm

D

obligare, quando jure pofitivo probabiliter

vel probabilius aliter ftatutum non eft. Vel

d

denique etiam refponderi poteft, dari jus five

fcriptum five non fcriptum quodammodo re-

flexum , vi cujus in collifione juris naturalis

cum jure pofitivo potiüs juri pofitivo ftandum

fit, f3ltem fi leges in oppofitum (int longe cla-

riores & probabiliores.

Nec dicas poffefforem bonz fidei locuple-

tari cum 3njuria domini, eó quód cum inju-

ria locupletari dicatur , quisquis locupletatur

cum detrimento alterius fine manifeíta juris

affiftentia.

nam, (i hoc verum effet, & ju-

dices caufam nullam decidere poffent cum

detrimento alterius, ni(íi ubi alter haberet

manifeftam juris affiftentiam , tunc omnes ju-

dices, omnes item Theologi ac Jurifte tan-

quam rei innumerarum iniquitatum condem-

nandi effent; utpote qui omnes vel fuá judi-

ciali fententià vel fuà doCGtrinà fiepiffimé ftant

proillo, qui manifeftam jurisaffiftentiam non

)9

habet, etíi inde fequatur detrimentum alte-

rius. & cüm ex una parte impoflibile (it, üt

meritó ait CARDENAS In vrifi tradh, 1. difput. 16.

€ap.6,num. j2. judicem femper dirimere lites

ex

V

Vh UCH

, n

pE FRUCTUUAM PERCEPTIONE.

193

m n

ex di&amine (direQto) evidenti, quis enim

lr r

eft in orbe terrarum judex ifte, qui femper

840 of

habeat evidentia dictamina ( directa)) ex qui«

I$ at

bus fententias judiciales depromat in omni-

LE

M

[

busjitibus , quz occurrunt? ex altera parte

VU

lll fgkx

vixlisfit, in qua non verfetur alterius dam-

"

It

"

num, judices vel nullam omnino fententiam

)!

ferre poffeut, vel certe omni feré ftudio juris

X

:

fuperledere poffent, & tantüm ad id attende-

W

re, an is, quilocupletior cupit fieri per fen-

Wl

W j

tentiam ; habeat pro fe manifeítam affiften«

l

j

N

Ql

tiam juris, nec ne, quód autem poffeffor bo-

RD UOE r

nz fidei in noftro cafü non locupletetur cum

injuria domini, non obítante, quód admitta«

tur, quód manifeftam affiftentiam juris pro

h

o

l

fe non habeat, patet ex dictis przced. num.

& per totam quzft.

Quód íi quis tamen

ljl

UU) IV

r

At

malit dicere , quód pr&fata regula in fenfü

e manfel i

disjunctivo intelligenda fit4 de cetero tamen

f p

admittat, quód omnes ii cafüs ab hac regula

m

(fnt m

excipiendi fint, in quibus quis locupletatur

cum detrimento quidem, absque tamen injus

,K

Vl.

tia, eidem haud gravaté absque prejudicio

i

fententize noftre accedere poterimus, üt fae

o

cilé patebit confideranti.

sl

]u

to4, Refponderi potett 5tió. aliter difling.

ant. eft regula juris, & quidem omnino ab«

(

Jl

I)

«

m

foluta, quód nemo debeat locupletari cum

"

MW

alterius injuria vc!

áCtura, nego ant. eft re«

)

In

gula juris eatenus faltem conditionata, quód

hemo debeat locupletari cum alterius jacturas

DX

d

Quafl. 1. De Frui, Percepts

N

nifi

"]

124

OU/STIO I, S.8. Cond.2;

p

nifi faltem probabilem vel probabiliorem ha«

beat affiftentiam juris pofitivi conc. ant. Sub-

fümptum etiam difl, poffeflor bonz fideilocu-

pletaretur ex fructibus rei alienz cum jactura

domini rei, habet tamen certó probabilem vel

probabiliorem atli(lentiam juris, Conc. non

habet. nego fübfumptum & confequentiam.

refponfio patet ex dictis à num. 77, ubi rur-

fus notatum cupio , quód füpra jam monui-

mus, ipfos Adverfarios in multis materiis, in

quibus ex regula aliqua juris naturalis ( vel

etiam pofitivi, uti in hac objectione fit) argu-

mentum aliquod contra ipfos fit, folere re-

fpondere, quod jus illud naturale ( vel etiam

regula juris pofitivi) hoc vel illo modo con-

ditionata fit, ita ut faltem dubium fit, an

hunc vel illum cafum comprehendat, ac per

hoc omnino folvi exiftimant aárgamentum il-

lud : quando lex naturalis eft certa &c.. vel

hoc: quando regula juris eft certa , & ex-

ceptio dubia ftandum eít regule &c. üt vel

obiter percurrenti patebit.

10j. Ád Confirmationem rmam. dift. ant,

ex przfato principio, quód nemo debeat lo-

cupletari cum alterius detrimento, jura infe-

runt, quód etiam pupilli & minores &c. te-

neantur reftituere, quantüm fadti funt ditio-

res, ex prazfato principio intelle&to in fenfü

colle&tivo conc. intellecto in feníü tantüm

disjunctivo nego. ant, & dift. confequens:

ergo multó magis ex hoc principio inferen-

dum

Y

! CVVUVL

DE FARUCTUUAM PERCEPTIONE.

195

0

abl

Ov

CO"( 2h

dum eft, quód etiam poffeffores bonze fidei

ln fd

non debeant fieri locupletiores ex fructibus

ïWTH

rei alienzee cum detrimento domini rei, fi id

WO

inferri poffit ex hoc principio intelle&to in fen-

hij

["i|

C(nf )

fü copulativo, in quo hoc principium intelligi

debet Conc. fi id inferri non poffit ex hoc

Ml

en

Tl

ij

principio in fenfü copulativo intelle&o, fed

L

tantum intellecto in fenfu disjun&tivo , nego

!l

confequens & confeq. Quód pupilli, & mi-

UAR

nores &c. teneanturad reftitutionem, quate-

nus facti funt locupletiores , jura non inferunt

J

ex hoc , quód nemo debeat locupletari cum

detrimento alterius, fed ex hoc, quód nemo

]

debeat locupletari cum damno & injuria alte-

rius, &hoc omnino meritó, quia,üt notat cit.

m dub

P. REIFFENSTUEL , regula in fenfu colle&tivo

accepta extendit fe ad omnes etiam aliàs pri-

vilegiatas períonas & cauías; quia hx quoque

( &c: u

jurinaturali, in quo regula fundatur, fübjecte

m

funt; indeque jus fuum cuíque tribuere & re-

n d ith

linquere, neminem lzdere , ac confequenter

cum alterius injuria & ja&tura locupletari non

debent.

Quód veró jura id folüm velint,

m

patere videtur ex ipfis legibus ab Adverfariis

«dductiss in illis enim pupilli &c. folüm di-

cuntur obligari ad reftitutionem, quatenus

(D

«

fa&i funt locupletiores, quando negotium,

ex quo locupletarentur, eft nullum, uci inJ.7.

ff- commodati. l, 13. Cod. de predus & c. L. 6.. princ,

ff. de negotüs. 1. &6. ff. de folutionibus. vel quando

negotium quidem e(t validum, ipfi tamen re-

p

ftituuntur in integrum , üt in l, 27. Jf, . ff. de

i

2

vebius

n

w W

196

OULESTIO 1. f.8. Concl. 2,

vebus minorum.

quando autem negotium cum

pupillo vel minore initum eít nullum, utique

iniquum effet, (i pupillus ex ejusmodi nego-

tio locupletior evaderet ; quia evaderet locu-

Similiter

pletior (ine ullo prorfus titulo.

etiam, quando pupillus &c. re(tituitur in in-

tegrum, iniquum effet, ut pupillus ex eo ne-

otio lacrum aliquod haberet, cüm jus nul-

um ipfi a(Iiftat, quia ex difpofitione juris tam

naturalis quàm pofitivi effe&tus reftitutionis

in integrum eft, quód omnia ex utraque par-

te in priftinum ftatum reponantur /. uzic. Cod,

D.

de reputationibus, que fiunt in judicio, l. 24. ff. 4. ff.

Eadem etiam

de ininoribus «iginti quimque annis.

e(t refponfio ad cap. r 1. de rebus Ecclefie non alie-

nandis. in l. 1. Cod. de naufragiis fimiliter folàm

dicitur, quód, quando naufrggïo navis ex.

pulfa fuerit ad littus, ad dominos pertineat,

& fifcus fe non debeat interponere, eó quód

fifcus nec ullum titulum, nec ullum jus ha-

beat in aliena calamitate , ut de re tam lu-

&tuofa compendium fzétetur.

Quód veró

poffeffor bonz fidei, etfi locupletetur ex fru«

Gtibus rei alienz cum detrimento domini rei ,

non tamen locupletetur cum illius injuria,

jaim diximus.

unde nec ex hoc principio, fi

intelligaturin eo fenfu, in quo intelligi debet,

copulativo fcilicet , nihil contra ipfüm in or«»

dine ad obligationem reftituendi früctus ine

ferri poteft.

106. Ad 2dam Confitmationem Conc. ant.

& nego coníeq. quód magna obfervetur difpa-

ritatis$

d ii

j

AIf), n

pE FRUCTUUM PERCEPTIONE.

197

Mtpofi

ritatis ratio inter unum & alterum cafüm,

tl

fatis indicat ipfa probatio confequentiz in con-

VJUSmod n

firmatione allata; certum enim eft, quód in

(ere

rei vindicatione is, qui rem jufto ac vero titu-

Afj

lo bona fide poffidet ( uti contingit in minore;,

[l

ui re(tituitur) nec rem nec fru&us, quan-

VOR

tum ex iis fa&tus eft locupletior, teneatur re-

l

flituere, cüm ret vindicatione ne quidem con-

Jl

!

veniri poffit. difparitatis autem ratio eft illa

ipfa;, quam primüm dedimus, quód nimirum

RC

ex clara difpofitione juris, dum minori per

fntur

yeftitutionem fuccurritur ,

reftitutio ita fa.«

cienda (it, ur unusquisque in integrum jus [uum ve«

D

éipiat. cit. l. 24. $. 4. ff. de minoribus vviginti quine

que annis , 69 qui veffituitur in integrum ,. ficut in

damno morari mon debet , ita nec in lucro cit. l. um

Cod. de reputationibus , qua &&c.

& ideo, fi mi-

nor, dum re(íticuitur , retineretid, quantum

[7]

ex fru&tibus factus eftlocupletior, non folüm

cum damno, fed etiam cum injuria alterius

'

loc pletaretur , quiainjuriafit, quod fine jure

fit, princ. Inflit. de injurüs. At veró poffeffor

U

]

bonz fidei (ive minor five major fuerit, qui

folàm tenetur

véi «vindicatione convenitur ,

reftituere rem , cujus alter eft dominus, &

e2, quz veniunt oflicio judicis, fru&us vide-

licet formaliter extantes. quia ver? maturali

ratione placuit. fru&hus effe bone . fidei poffefforis , ff

Y

TU

quidem is rem juflo titulo po[ideat , pro cultura 69

cura y de fru&libus verà ab eo confumptis ex ipfa di-

fpofiticne juris conveniri mon potefl , fed eos lutra-

lmn

tur, üt diximus, & ideó, quamvislocuplete-

10

tur

j

Pl

128

u

QU/ESTIO 1. $. 9. Cencl. 2.

tur ex fruGibus confümptis cum detrimento

domini, non tamen locupletatur cum illius

injuria, fed cum afliftentia juris.

$. 9.

Solvuntur relique obje&iones.

YO O

Bjiciunt ulteriüs jtó. /. 15. & L. z6. ff.

de condiclione indebiti, quarum prior

ita habet : indeliti foluti condiclio natu-

vAlis eff , &2 ideo etuam , quod rei folute ACCE[fit , "ve-

mit in condiclionem, ut puta partus, qui ex ancilla na-

1u5 eff , -vel quod alluwvione acce[ft ; imó €8. frudlus ,

quos isy ctti folutum , bona fide percepit , in condiclio-

nem 'venient.. , in pofteriori veró S. 22. dicitur:

ur puta fundum indebit/um'dedi & fructus condico.

Certé hic fermo eft de fructibus perceptis,

üt ex 1 :5. & etiam ex a6. patet; aliàs enim

pendentes , cüm effent pars fundi, non con-

dicerentur quafi feorfim. Sed & leges hz in-

detinité loquuntur de fructibus extantibus &

non extantibus.

& GLossaA in /, 15. mox cit.

T

ait, eos fructus condici, per quos locupletior

eft - - - locupletior eff. autemy fi tautüm de fuo evat

Ht

erogaturus: qu& utique debent intelligi de fru-

Ms

ibus cantum zquivalenter extantibus: ergo

pofleffor bonz fidei tenetur reftituere fructus

*W)&t,

*

perceptos & confumptos adhuc virtualiter

TEN

j

extantes, Nec dicas, poflefforem bonz fidei

equidem

hi F[w

(in] l

pE FRUCTUUA PERCEPTIONE.

199

m dï[ï'

equidem teneri refticuere fructus virtuaïiter

Ut Q

extantes , quando convenitur condictione inde-

Ó

biti, eO quod accipiens indebitum cenfeatur

romittere, quód rem & accef(fiones cjus velit

reflituere, nam unde probas talem magis cen-

fendum effe iftud promittere quàm alium bo-

nz fidei poffefforem? & quare non etiam ne-

Is

L

gotium aliquod eodem modo agitur implicité

& «quivalenter inter hunc & dominum,

uàm inter illum & folventem? Refpondeo

1mó, ipfos Adverfarios debere fateri , quód

ex praallegatis textibus dire&té: inferri non

It 4

poflit, quód poffeffor bonz fidei, qui rem

jufto ac particulari titulo bona fide poffidet,

teneatur reftituere fructus five formaliter five

virtualiter extantes.

cüm enim condictio fru-

[D

&uum five formaliter five virtualiter extans

tium , quam cit. textus concedit, fit perpetua

per /. 3. Cod. de prafcriptione triginta «vel quadra-

Ms

ginta annorum ; eft enim conditio in iftis legibus

ll

concefla actio perfonalis civilis rei perfecuto-

ria, illa dire&té bonz fidei poffefforiin noftro

4 1

cafü accomodari nequit, cüm ipfimet Adver-

(farii fateantar cum P. THOoMA SANCHEZ l. 2.

(.22, À num. $7. fru&tus formaliter extantes

Üy

