dit tamen citatus P. PrATELLIUS, debere cum

ejusmodi propofito pofitivé particulari abeffe

Wl'

affe&tum ad alia peccata, quia, fi talem affe-

é&tum haberet, tunc ejusmodi peccator non

baberet attritionem,quz voluntatem peccan-

"

L

W

j

AU

di. excluderet.

fwï v

"u

Zi. R

efpondentalii 3dó. Certum effe, quod

attritio tota

liter. & adzquaté fpe&tata poffit

n t

continere duos actus realiter diftinctos, quo-

"i RM tüz

rum unus fit.dolor ac deteftatio de peccato

at

corhiffo, alter veró fit nov vitz: propofitum:

bt i

poterit. igitur, inquiunt, fecundüm unum fui

actum, dolorem nimirüm , attritio effe con-

uf

at

AC j

y m

cepta ex motivo particulari, fecundüm alte-

rum veró. concipi ex motivo univerfali; at-

que ideo (dato.ctiam, quod ad valorem hu-

r

jus Sacramenti requiratu

ropofitum uni-

i

n

"i

aliud fequitur,

li

l

veríale) ex Argumento . ni

30:»4;

« r

H 4

quàm

, 'm:':læï

I20

QU/ESTIO II

ff

U

quàm quód: in cafu , quo pecenitens elicit.do-

N

orem ex tnotivo particulari, debeat przterea

APU

aliud. propofitum uuiverfale:non peccandiex

"

motivo univerfali fuperaddere. Nequaquàm

M

vero: fequitur ,"quód-ipfe dolor- debeat: effe

conceptus ex motivo univerfali. linde etiatn

ipfi Adverfarii cum P, HOXZMANN- num.: $o.

j U

M

Y

i

ultró fatentur - quód ejusmodi dolor ex tho-

m

53

tivo particulari conceptus , ia cafay. quo poe-

"T.

nitens revera nullo alio peccato gravatüs e[t,

füfficiat non' tantàm' ad valorem , fed. etiatn

fi"ï

u

« fovr

ad fructum Sacramenti, modó . ceteroquin -

M

"

jusmodi poenitens propofitum univeríale fu-

peraddat.

72. Neque huic refpon(ioni obftat, quód

n

TaipENTINUM Seff. 14. cap. 2 £? can. 4.. & cla-

i

W

Ü

riüs FLORENTINUM f. quartum dicat: Hujur-Sá-

eramenti wateriam effe actus penitentis , : qui 4h tres

['im f

partes diffinguuntur , quia neque TRIDENTINUM,

ncque FLoRENTINUM dicit , quód raztam:tres

SR )

aCtus poenitentis (int materia aut partes hujus

Sacramenti-: TRIDENTINUM enim 'cap. 3. fo-

5 pon?

lüm dicit,:quód. quafi imatéria bujus Sacramenti

W

fint.| actus. panitentis , contritioy confeffoy fatitfadtio,

iO Q m

!

w

An veró contritio involvat unum vel plures

actus , nihil dicit.

QonQ

Canone- autem: 4t6.: fo-

I

làm. anathematizat eos , qui: negant requiri

CM"S

At

tres aCtus (uti negabant hzretici illius tem-

poris; omnem fatisfaCtionem & medio tollere

«

W

cupientes, & contendentes: culpam: 3 Domi-

Lton Wt

no DEO nunquam remittij quin üniverfa:e-

lm

Q

MU

r

tiam

il C

dul

Wf

W

j

Mu Sacram, Pornit.po[fit effesvalidum & informe. Y21

» pmmgg

)

tiam pcena condonetur , uti patet.;ex e. £.

QUi dl

L

V n qric

Seff. 14. & pluribus aliis, & nos fufiüs dixi-

mus num-3 3-) in poenitente ad integram & pet«

pm* [ Xg

TU

fectam - remiffionem: peccatorum ,. videlicét

contritionem, confeffionem, & farisfationem.

Ov

!

n

P. B

im,

An-veró contritio poffit conftare pluribus a-

&ibus,:;non declarat,

t (i

FLORENTINUM veró-non dicit materiam hu«

TOU r

pitt4o p

jus: Sacramenti effe tres acus panitentis, fed di«

cit effe a&us perirentis , qui in tres partes di-

:

ftinquuntur ,.quod verum effe poteft, etfi re

j æ

ipía a&tus "poenitentis deberent efle quatuor,

"

A

wv

I vj

qüia xitique:duo. aétus poffunt conftituere u-

nicam partem.

Unde nec TnipENTINUM, nec FLORENTI-

REO

l

NUM negant, quód-attritio totaliter & ad-

h

gquate fumptapoflit continere duos a&tus reá-

liter. diftinctos:

Quamvis- veró--hac -utraque refponfio vi-

deatur : valdé probabilis , faciliüs tamien infi-

OE

Íftendo - principiis jam: fzpius datis

73. Refp. 3. cum P. VivA mum. 15; c, ma,

yum u

n

neg..min. ad prob. di(l. ma. contritio , qu&

continet propofitum univeríale non peccandi

VU

T

de cztero debet effe concepta ex motivo ab-

(g a d

foluté,. vel refpectivé univerlali c, - abfoluté

N

n

univerfali neg.maj.& tranf. mi.dift.confequens.

1

[:

O2

( f,dl

J

ergo contritio, que eít animi dolor cum pr

VU

polito univeríali non peccandi de cztero, &

n o mC

excludit omnem voluntatem non peccandi de

'sc'er.:lea p !)

catero, debet effe concepta ex motivo. abfo-

Fï."

m n

.ïj-

luté;

122,

[j

f

QU.ESTIO II S. 5.

i F,u,

luté, vel refpe&Givé univerfali tranf, ab['olut—e-iL

T.

"U

univerfali,n.confequens & conf. Jam diximus z,

Perobu

Ü

20. quód homo Chriftianus poflit attritionem

elicere , quz (it uüiver(ale propofitum non

u

peccandi de. catero, & omnem voluntatem

: er':.la'; s

peccandi. excludat , licet non. nitatur motivo

hA

J

abfoluté univerfali & fe.ad omnia omninó

1. VM

&i

fs

peccata à fe commiffa extendente, fj videli-

r

NU

il

cét. doleat. quis de fuis peccatis ex motivo,

Y

quód ab ipfo jam Chriftiano commiffa . (int,

n

nam hec attritio includit univerfale propofi-

tum non peccandi de cztero, & excludit om-

"

nem voluntatem peccandi, nam homo ba-

yt r

ptizatus, fi voluntatem habeat baptifinum

VRT

fuum non amplius per ullum. peccatum con-

Tmn g n

taminandi, habet utique propofitum univerfa-

n tbrs ts n

le.non peccandi de cetero: neque tamen ni-

titur motivo abíoluté univerfali & fe exten-

Ti t q

H

t

]

9

ht r

dente ad omnia peccata à f& etiam ante ba-

"NI

VM

TMM

Irifi]

ptifimum corfiffa,

Alia adhuc ejusmodi mo-

i

tiva refpediyé univerfalia adducit VivaA, &

Luco. Prior quidem in homine, qui invinci-

m Cim.

Pa g

biliter. putat .primum peccatum i fe coiis-

fum jam effe condonatum,. & dolet de fecun-

b TT

rf Ptlv

do.propter malitiam reincidentiz: hic fiqui-

dém dolor. virtualiter. excludit. omnem vo-

S tf i

luntatem peccandi , licét fe non extendat ad

OU. (ommi

primum. peccatum.,

LuGo .veró num, 95.. id

MU

exemplificat in-homine Religiofo, vel Sacer-

Yif

dote, qui confitetur fola venialia, & dolet de

req Ti dj

ii X O

illis propter oppofitionem peculiarem & in-

^a.

t i

RU

decentiam, quam habent cum ftatu perfectio-

C Y

hiS,

p ml (it

BN

lss

nE Sacram. Poenit, po[fit effe oalidum &2 informe. 323

il

] M

nis, qualis eff ftatus Religiofus; quod moti-

vum utique fufficit ad excludendam omnem

N

voluntatem peccandi impofterüm, licét non

Ws Wi

T

comprehendat peccata mortalia forté in fi-

WO LND on

culo commiffa ; unde patet, quód etiam ex

. UAl Qp

motivo particulari, & folüm refpectivé uni-

ver(ali poffit elici propofitum univerfale non

atï; f

Quz contra hanc fo-

peccandi de cxtero.

*r B ttye

AU (

lutionem objicit P. AnRIAGA, foluta funt fu-

t

ll

prà mum. 2:.

Ti

ml

d

Wil

74. Ad Confrr. füprà uum. 69. faCtam eft ea-

dem refponfio, üt patebit confideranti. ld,

n

quod in eadem confirmatione additur, quod

motivum propofiti ordinarie fit ipfüum moti-

[vtv

vum dolorís, lubens concedo, verüm nihil a-

liud fequitur, quàm quód ordinarie eliciatur

f WiV*

h

dolor univeríalis, non veró, quód ad valorem

Sacramenti requiratur,

&

4 WUV

7y. Ob

ji. 7tmó.. Cum eodem P. AnnIAGA

o

num. 15.. P. MARIN fedl. 2. num. 11, & P. Gon-

R s

MAZ mum. 2$7. parte z. & mum. 463. paurte r.

s o

Sacramentum Poenitentiz non poteft effe va-

lidum, nifi ad(it dolor faltem virtualis om-

mï*.[äü?th

Vil

AVM

niüm peccatorum commifforum: ergo non

E

al

oteft effe validum,nifi (imul fit etiam truc&tuo-

y

füm. Confequentiaconftat,quia TRIDENTINUM

l

)

Hl

V

eodem modo requirit dolorem, ac propofi-

"m

q

E

tum àd valorem & effe&um Sacramenti, &

€onfíequenter, ficüt ad valorem & effectum

qumr

ale; ita

TAE

!]

Sacramenti füfficit propofitum virtu

fufficiet

J

124

QUESTIO 1. - f«5

)

50051'0 u

fufficiet dolor virtualis.

quapropter admittic

gunet

P..MARINUS . Difp. 7. num.114. propofitum-for-

J

l

T

male ex motivo univerfali cum dolore virtuali

fufficere ad;valorem &. effectum. Sacramenti

ropCil".

dolr d

fine dolore:formali ; citatqdue pro hac.füa

opinione DicAsriL.LOo, MovAM, & VICTORIAM,

ptate p

Don

"T

À. prob, Sacramentum Poenitentiz. non ; po-

A D0n

teft effe validum, nifi ad(it.propofitum uni-

ecCat

verfale non peccandi de cztero; atqui: hujus-

epmoti

modi propofitum eft (imul virtualis.dolor de

tll

m

omnibus peccatis prateritis: ergo hoc Sacra-

mentum non poteft effe validum, nifi adfit

dolor faltem virtualis: omnium peccatorum

isni

commifíTorum,

i r oc m

Mi. prob., 1mó. .propofitum

univerfale non peccandi de cztero s feu vi-

6 od

tandi omnia:peccata, neceffarió vel eft.odium

trrtem, qua

formale illorum . vel. faltem -ex.illo . oritur:

Ce Qetelltto

ergo propofitum univerfale: faltem - eft fimul

t bt ptet

virtualis dolor omnium peccatorum commif-

Oa qu r

tj

forum. . A. prob. qui habet propofitum uni-

li petot

veríale vitandi omnia: peccata ideo ea vult

at at

vitare, quia agnofcit effe mala; ergo quia .ea

At el n

odit, feu quia-ipfi difplicent : atqui- etiam

Scgcdest

praterita:peccata- funt eódem omninó .modó

N (mif

mala, (icut futura,. quia fünt ejusdem ratio-

t at d

nis: ergo etiam illa odio habét:. ergo - propo-

fitum vitandi omnia peccata vel eít formale

"lftte

odium illorum, vel faltem .ab illo-oritur,

Val

m

!

E

NI

l

Tiünh. zadiccemdemosniz Dinldbonx imqsuo

E

univerfali virtualiter includit propo(itum. uni-

W nk

AO (

veríale;.üt omnes-concedunt; ergo etiam

titeti «

pro-

.;-:sa:»u:speccatispn

)H. F'f-

"n Sacram. Patnit, po[fit effe oalidüin & informe.. 12

N

propofitum ex motivouniverfali includit etiam

*Häup 1

IQ

virtualiter dolorem univer(íalem; & illimitatü.

Al dl

tl

iio

"

Confequentia: prob. ideó dolor:ex motivo

V

;

n cimqug |

univeríali includit propofitum virtuale vitandi

futura, quia talis dolor &:deteftatio nequit

LUUTIM

TU t

componi cum voluntate peccandi ; fed etiam

propofitum formale non peccandi conceptum

L RT

ex motivo univerfali non. poteft. componi

hd

(

At

L

cüm complacentia peccati preteriti : ergo

etiam propofitum ex motivo univerfali inclu-

dit deteftationem virtualem illius.

l:

Prob. eadem mi, 3tió. . Qui diligit Deum

füper omnia, & ex hoc motivo proponit fer-

vare Mandata;. eÓ ipsÓ. dicitur habere con-

tritionem virtualem; quia in illo.actu conti-

neétur implicite deteftatio: peccati prateriti ,

qüantumvis homo-puter , fe.non offendiffe

WW

L

Deum: ergo'etiam qui ex metu inferni. pro-

ohit- vitare-omnia. peccata ;; eoquód ei dif-

u ,' d n

pliceat: peccatum:üt inductivum damnationis

a,

sdternz; dicendus eft habere: dolorem . feu

n a

odiüm implicitum;ac deteftationem cujuslibec

m

péccati preteriti — Omiffis variis refponfioni-

bus ;

üs ad hanc objectionem dari folent,

n

A

pl

& füa probabilitate non carent ,' ex primüm

W

ditis,

u

76, Refp. N. A: ad prob. T::Ma, ob dicta

num, 7o. diftinq. mi. propofitum univerfale

M

ncn peccandi de cztero conceptum ex moti«

vO abfoluté univerfali eft fimul dolor virtua-

j

lis deomnibus peccatis przteritis tran(mi.pro-

( n PH.WU ;;g

"

pofitum

J PII' 'h) !

126

QUJESTIO 1I.

$. s.

il 3!!

ofitum univerfale conceptum | ex. motivo

jj

4

folàüm refpectivé univerfali, quale eft propo-

um

ficum conceptum ex motivo turpitudinis fpe-

?

14

u

(m

ITW (

cialis ex eo relucentis, quód homo Chriftia-

"

nus Deum fuum offendat, e(ít dolor virtualis

AR!'-'

n u

um

UlUM

de omnibus peccatis. preteritis IN, mi. NNam

ejusmodi propofitum ad fummum foret dolor

:mlm ii

gn wl

virtualis de omnibus peccatis poft Baptismum

commiffis , üt. facilé patebit confideranti;

Y

Mï j

Idem eft de propofito non comittendi ulluin

I

r

peccatum impofterüm ob .malitiam reincidene

m

q

K

tiz, vel ob fpecialem oppofitionem & inde«

centiam, quam peccata habent cum ftatu Re-

i m

n. Veu

ligiofx perfectionis, vel ftatu Sacerdotali; : de

quibus füprà diximus.

Nam etiam hzc pro-

i,

po(ita ad füummum forent dolor .virtualis de

sl vt

aliquibus peccatis , nequaquàm veró de omni«

£V ub d

bus.

Dixi «d fummum ,. quia non tantüm Au«

tb n

Gores noítrz fententize cum LUGONE aum; $74

vt d

P.VivA inm. 17. verüm etiam plerique ex Ad-

verfariis cam P. HOLZMANN mum. $o 3. negant,

I

M

AUL

uód propofitum- fecundüm fe ,. etíi formale

TU

fit,. dolorem virtualem peccatorum prateri-

Gtttcl

torum contineat. A fortiori autem: negant;

Mv

N

u

t

quód propofitum formale ex motivo univere

m

fali cum dolore virtuali fufficiat ad-valorem

& effectum Sacramenti Pcenitentiz, fi nullus;

m

U. (l j

Ti

"NI

& d

nec particularis quidem dolor. formalis ad-

jan&us fuerit, ita quidem; ut id tanquam

temerarium putet SUAREZ:Difp.2o. fett. 1. mum.zs

N

ü

l

!

VASQUEZ apud: P. LACROIX £. 4. parté 2;, 666.

erroneum ; Et.oppofitum, quód videlicet do-

Lt

Or

"

m ]

HI ä

3

n Satram, Panit,po[fit effe validum€ informe. . Yaj

Oütq

xb

tl

t

É lor aliquis formalis , - faltem particularis; re-

W

W

üümom

i

quiratur, tanquam certum habent TANNERUS

Q lp

quaft. 6. num. 73- PLATELLIUS rum. 624, & aliij

Willy

lnde & communiter docent.cum P, Horz-

AT,

li

MANN 7itih.494. quod licét Amor Dei füper

Ws

in]

omnia tam efficax fit ut, cüm in fe contineat

lm

virtualiter dolorem de peccatis, ad peccata

Matiyd,

etiam mortalia extra Sacramentum Poeniten-

d

tie abolenda fufficiat ; haud tamen fufficiat

AC QU

u

lf

10

ad valorem & effectum dicti Sacramenti, fed

requiratur alius a&us formalis & explicitus ,

f

quo poenitens exprefsé doleat, & deteftetur

j wxnr ni

peccata füa, five dein hzc mortalia (int, five

venialia cantüm.

Verüm hzc retuliffe fuffi-

»'ti[fn:izrm.i

Nnsciwy

ciat, cüm , üt di&um , faciliori. modo, üt.

dj m

nobis quidem videtur, argumentum hoc folvi

p

poífit.. Neque huic folutioni quidquam ob- :

i

ho

ítant probationes minoris in argumento ad-

DA

MU.

ducte, üt facilé patebit conüdcrantif

M

PA

MMf

77.. Obji. 8vó. "FRIDENTINUM feff. t 4. C4p.4.

miud

dicit, dolorem. füufficientem ad Sacramentum

Panitentiz debere excludere voluntatem pec-

M

zi

o

U

i

M

"i

candi cum fpe venie, feu remiflionis pecca-

i

torum; & reconciliationis cum Deo: atqui

n

talis fpes veniz debet przfupponere dolorem

u'i u'ac

xüpw

univerfalem ; ergo &c.

AE ;.*,.H

W

n

M

m ]

Refp. C. Maj. D. mi. Spes venig debet

prefupponere dolorem univerfalem in €o; qui

Ícit; quód ejusmodi dolor univerfalis requi-

i

h

ratur ad remiffionem. peccatorum ,' & quód

J QUDC

ipfe

128

QUJSTIO 1I.... $. .

yn F.*Mf'r'.'w

ipfe adhuc plura peccata habeat, de quibus!

hic & nunc non dolet C. debet praíuppo-

g,c

nere dolorem univeríalem in eo, qui bona

fide putat, f& non habere nifi hec peccata, de

]u

"CY

MM

quibus dolet ; vel bona fide putat, fe pofle

PNUD

confequi-veniam omnium peccatorum, modó

u

doleat de aliquibus; vel etiam bona fide putat,

g gt

fe dolere de omnibus, cüm tamen folummodó

D

de aliquibus doleat neg.min.& confequentiam.

uód fpes veniz poflit fubfiftere cum dolore

n

particulari bona fide elicito , videtur fané in-

negabile; certé, fi adultus peccator ficté ba-

4

]

a devit

ptizatus à Confefario ad dolorem füorum

peccatorum excitaretur ex motivo fpecialis

tpimaen]

turpitudinis peccati, & ingratitudinis in ho-

tvl i

mine Chriftiano , atque. hic prz vehementia

slvb i

doloris ex ejusmodi motivo concepti oblivi-

lt d

fceretur doloris univerfalis etiam ad peccata

Cfl.'//imm GÀl

ante Baptifmum cori(fa fe extendentis;

sint: n d

cum maxima fpe veniz Sacra-

Wl ve

mentum hoc füfcipere

o n

poffet.

OR

4

Qf

W

N

o

p

ä

o(

Ws

* C "

n

u

TUf

OC

«(

A

Ym

*40 tf

d

à

3 Ut al

änlhc

Aium,f

$. 6.

!

AR,J.!

T "

1 P:n;;

II

ln Sacram, Ponit, po[fit effe validum&2 informe. 129

A g.

& C IdCbE[ l

QUE

$. 4j

XItt lac

)O'm M*C Qu

Refpondetur ad argumentum : aliud

Qu Wtion

petitum ex formà abfolutionis; & often-

Vitün l

ditur, qualiter hec etiam'in noftra

M

: cumtamem;,"

Mi

Ditl

tj

fententia fit vera,

LUE

"V

fi]

fe

N

1 g

li

umentum hoc in eo confiftit: forma

AU. K

ib

folutionis; abfalvo te a. peccatis, non

xb df

poteft effe valida, ni(i gratiam confe«

[

mr'exmou'

rat: ergo Sacramentum Poenitentiz nunquam

lgt

poteít: effe validum & informe; Prob. Ant.

ol

non poteft efíe valida forma abíolutionis; nifi

DA5 Q

Chrifti in(titutio cadat füpra illam , fed infti-

tutio- Chri(ti non.cadit fupra illam, fi gratiam

il

TA *)

non conferat: ergo &c, prob. mi. inítitutio

NG

Chriíti non cadic füpra verba , nifi ipfa babe-

r

ant fignificationem impofitam 3b hominibus :

n

"

atqui ea verba formg non haberent fignifica-

tionem impofitam ab hominibus, nifi gratiam

conferrent: ergo &c. coníeq. tenet. ma. au-

h

tem eft certa. .. Sic in Sacramenpto Baptifini

A

u

ifta verba form2: ego te baptizo, five : ego te ab-

Q

luo , -quia juxta fignificationem ab hominibus

impofitam fignificant . ablutionem, quz actu

i

i

[

7)

fit, fignificatio ex inftitutione Chrifti Domini

füpra illa verba non cadet, niíi illa habeanc

füum verum fignificatum, & plané contra om-

nes effet, inquit P. AnRIAGA de Sacrament. in

I

,

Quefl. II. De Sacram. Poni.

4e7

hi

130

QUSTIO II. $. 6.

pl

tl

genere Difput. 13, fetl. y. n. 26, dicere: poffe

abfoluté validum effe Sacramentum aliquod,

etiamíi verba forme non fint vera, mi. veró

h

patet, quia hzc verba: abfolvo te à peccatis Se-

cundum fignificationem, quam habent ab ho-

minibus, fignificant miniftrum remittentem

peccata, atqui miniíter, (i gratiam non confe-

r

T

rat, peccata non remittit: ergo &c. ita feré

in terminis P. GoRMAZ hi Difput. y. fett. 1.

Q

verüm

D

qum. 249.

Refp. 1mó. Retorquendo argumentum in

multos ex Adverfariis, qui docent, quód for-

ma Baptifmi hunc fenfüm faciant: Ego te ab-

luo à culpa originali , €? ab omnibus peccatis, fi que

babes.

& quzro: quomodo in ipforum fen-

«

tentia verificetur hac forma in cafü, quo

Baptifmus validé, fed fi&te füfcipitur, qualiter

Baptifmum poffe fufcipi juxta omnes certum

Mi

€

?

go. Refp. 2dó. N. A. ad probat. C, ma. N.

g

mi. ad prob. C. ma. N. mi, ad hujus prob.

ditíng. ma. hec verba: abfolvo te à peccatis

tuis fecundum fignificationem , quam habent

PUR

ab hominibus, fignificant Miniftrum remitten-

w:

tem peccata quantum ef? ex parte ipfius Miniffri

ac judicialiter C, ma, fanpliciter, 8 abfque-ulla fub*

intelle&&a conditione etiam. intrinfecca ,. atque etiam

exfecutrod N. ma. & diftinq. mi. Minifter, fi

gratiam non conferat, peccata non remittit

WJ

fimpliciter & executivé Tranf. mi. non remit-

tit peccata, quantum eft ex parte ipfius Mini-

ftri, ac judicialiter N. mi. & confeq.

l

Sicut

INUS Q

l^

ji)

W

lf

M

n Sacram. Pornit. po[Jit 'ej]"e validum & informe. 131

h d s

SicutSacramenta novz legis fignificant col-

r

nl n

lationem gratiz, quantum eít ex íe tantüm, &

1 df

LT

confequenter non ita abfoluté, quin implici-

té involvant hanc conditionem : zif fufcipiens

nem,l Qum h*

obicem. ponat; ità & eandem, inquit SUAREZ

: t

ia

Difput- 19. fett. 2. num. 20.. incladit hec forma,

N

& ideo ítante ejus veritate, fieri poteft, ut

7&

Minifter homini non conferat gratiam prop-

ter obicem ejus.

atque hoc, inquit Eximius

Do&or, fignificavit Huco p& $. VICTORE l. z.

de Sacramentis p. 14. c. $.. dicens: banc formath

magis fignificare "virtutem. fuum , quàm eventum.

"

Deinde hzc forma folüm fignificat Miniftrum

remittentem peccata judicialiter, nofi. veró

executivé; quia revera facerdos, dum abfol-

vit poenitentem , etiam rité difpofitum, ipfe«

L

met peccata non remittit & condonat, aut

infundit gratiam , nec fententiam abfolutionis

profert nomine & in perfona Chrií(ti Domini,

PU

N

ficuti facit, dum profert verba confecrationis;

j, QV

fed tantüm tanquam Vicarius Chriíli; & judex

ab eo conítitutus profert fententiam remiffio-

NURU

nis, & ea mediante poenitenti tribuit jus ad

remiffionem peccatorum à Deo confequen-

M

dam, quam virtute hujus juris poenitens in-

fallibiliter confequetur, & quidem imediaté,

fi a&tualis remiffion;s actu capax fuerit, vel, fi

h

hic & nunc capax non fit, eo inftantiquó obex

ablatus fuerit. Hoc jus autem, quod facerdos

poeniteriti tribuit , fundatur in infallibili illa

promiffione Chrifti Domini foam. 20, quam

ub

w

Q

4ca

"

(

infuffans in DiIZ.';ipülOä fuos fecit dicen

Á

2

dápitt

Mu

!

132

QUESTIO IL, $. 6.

j4

cipite fpiritum fanttum , quorüm vemi[eritis peccata ,

-

gemittuntur eis.

quo tam in(igni faCto , üt ait

u

S. SyNoDUS TRIDENT. feff. 14. cap. 1. & vere

Dl

bis tam perípicuis poteftatém remittendi pec-

n

cata ad reconciliandos fideles poft Baptifmum

,5 d

lapfos, Apoftolis, & eorum legitimis fücceffo-

ribus fuiffe communicatam, univerforum Pa«

m quasY

me

trum confenfüs femper intellexit.

$1. Quzres:

uem ergo juxta hunc mo-

'

f

dum explicandi fententia abfolutionis fenfum

:»

M

faciat?

Antequam refpondeam, noto, circa hunc

q

fenfant$tantam effe difTenfionem inter Docto-

:,';rexf

res, ut Revereudiffimus OBERASCHER hi (.:2.

MAVU

dinn.

$. 5. dicat: tot feré effe fententias, quot capita:

ppm

tres tamen prz ceteris fürit celebres: prima

VT CUT Y

[a

eft DocroRIS ANGELICI quefl. $4. art. 3. ad g«

docentis ; fenfum verborum abfolutionis hunc

VWM MUA

l

effe: ego tibà Sacramentum abfolutionis impendo.

i

J

H

TM

2da. DocroRis Exiwu vult formam abfo-

jl

n

d t0n

lutionis facere hunc fenfüm: Ego confero tibi

jj

d

Ml

gratiam, quautum eft de fes vemi[[roam peccati,

LWSP

q

j

us

Ms

fitor

3tia. Denique LucoNis & multorum Re-

t eipm. d

centiorum contendit, verba illa: abfolvo te à

peccatis tuis iatelligenda effe i fenfa obvio de

:

rf

P

eccatorum remiffione , fic, ut idem: fignifi-

:X;Utp

A uf

"ccnt, ac remitto tibi peccata.

[u

lrl

'Tota diverfitas inter. duas las poüerioreä

]

OC tinden

füam

"Uf cen

Väi'eptentias (D:THOMAM enim quzlibet in

par-

*l fu. q;

H

ii

|

a

"A Sacram. Ponit, po[fit eJfe xoalidum & informe. 133

II v

partem explicat) ex o potiffimüm. oritur,

U tlbni i

l

uód Luco cum füis velit, Chriftum Domi-

-L:l

] M Go

num inftituendó formas Sacramentorum non

GU rf

mutáffe fignificationem verborum ab homini-

b d

bus illis impofitam, fed, eà retentà, verba unà

At

cüm - materia eleváíle ad effe Sacramentale ,

at ij

r

üt patet in czteris Sacramentis; atqui figni-

Iw

[m:H

AW

i

ficatio (inquiunt) ab hominibus impofita his

verbis: abfolcvo te à. peccatis. tuis, non eft hzcz

A um

iMl

h

1

Egoconfero tibi gratiamy quantum eft. de fe , remis-

fruam- peccatis fed. haec s. vemitto , feu condono tib

m M

peccata tua: ergo &c.

!

SuAREZ vero cum. füis contendit, in cafü;s

quo peenitenti vel.per contritionem, vel per

aliam . precedentem . abfolutionem peccata

jam remiffa fünt,cum veritate dici non poffe:

i

coridono. tibi.peccata , five quod idem eft, aufero

J

à-te peccata. tia : de[iruo. peccata. tu4: libero te à

WA

peccatis tüis ;. delea peccata tua &c. . quia, üt P.

ARRIAGA de penitent. difput. 49. [ctt. 6. num. 34»

A LU

argumentatur: quod non eft, non poteft de-

M a

ftrui, nec ullus poteft extrahi é carcere, ubi

A

carcer éft nullus, neque ex albiffima pagina;

ubi nihil eft fcriptum, deleri aliquid poteft.

J

'Tota igitur diverfitatis ratio inter has duas

i

uï. IU

P

fententias, üt patet con(ideranti tam ea, qua

diximus, tum magis ea, patebit legenti ipfos

auctores. Ex hoc tandem oritur, quód pofíte-

El

M

rior contra priorem contendat, per verba ab-

folutionis in cafu, quo abíolvitur poenitens,

cui

T

f

iil r-"

134.

QU/ESTIO II. $. 6.

cui peccata jam antecedenter remiffa fünt,

b

non amplius poffe fignificari remiffionem pec-

catorum , eoquód jàm remiflum ampliüs re-

ï)

Am

mitti non poífit,

eh

QW

Quoniam veró hec diverfitas ad noflrum

jie [

cafum, in quo poenitens habet unum, vel plu-

ra peccata mortalia nondum remiffa, nihil pe-

lt

nitüs ad rem videtur facere; litem hanc me-

t

n Cà

am non facio, ne benevolo le&ori alienam

I

quzítionem immifcendo tedium generem, fed

potiüs utrumque fenfüm, quem .he duz

i

fententiz adftruunt ad. cafum noftrum appli-

co, & ad fa&am quzítionem.

Am T

i (Affi

82. Refp. verba hujus formz: ego te abfol-

;:;rgti'an

vo à peccatis ttis, facere vel iftam fenfum: ego

[-—3

Ü p

fuper te pronuntio. (ententiam ab[olutoriamy €8 ea me-

amp

diante , quantàm eft ex mey ac judicialiter libero te

A

etdos

ll

à peccatis tuis.. vel iftum s ego bac judiciali fenten-

"

Wi

"

tia, quantum eft ex mey && judicialiter confero tibi

449

gratiam per fe vemi[FFoam peccatorum a te- commiffo-

[ veri'F:mI&

vum poft Baptifmum.

refponíio hac ita disjun-

»,fx.pïimz

W

&ive propófita ((altem fi excipias has parti-

!

j

i

culas quantum eff ex me) recipi debet tam ab

"

iis, qui in exponendo fenfu formz abfoluto-

! fonï

ftitad

l

rie fequuntur SUAREZIUM, quàm ab iis; qui fe-

4 t de

quuntur LUGONEM, üt confideranti patebit.

"

—

[ codi

quin etiam quoad prafatas particulas exprel-

sé recipitur ab ipfo SuAREZIO, üt füprà vidi-

gü

Mif

AUE o

"

l

mus. LUGONE difp. !2. fecl, 3. num. 72. & mul-

tis etiam oppofitz fententiz Patronis , üc P.

Tl

OLZe»

n

Jf

)

An Sacram. Penit, poit effecalidum & informe. 135

eter

Iarin

HOoLZMANN tr. 4. tii. 483.. P. LacRorx l. é.

AYf. 2. . 641«

P. ELBEL, de penit. n, 26,. &

itiin

multi ex Adverfariis prefatis particulis faltem

non obfiftunt, üt P. MAv P difp. 2. quaft. z.

X Qs

art, 2, num. y 10. ipfeque P. AnRIAGA vit. fed. s.

Ti

müm. 27. ait, protervé eas particulas immi«

fsj

ícentem facilé non poffe rejici.

Mv

n

Hoc autem modo explicata forma abfolu-

k

tionis vera etiam eít in cafu, quo poenitens

ob defe&tum doloris univeríalis, remiffionis

actualis peccatorum incapax eít; quia, licét

tunc non poffit a&tualiter & executivé libera-

ri à peccatis, aut gratiam remiffivam pecca-

torum accipere , poteft tamen judicialiter li-

berari à peccatis, & gratiam eorum remiffi-

vam accipere obtinendó jus ad remiífionem

peccatorum, aut gratiam peccatorum remis-

fivam. . atque ita Sacerdos veraciter dicere

oteft: Ego te judicialiter libero à peccatis, vels

tibi judicialiter confero gratiam. vel: Ego tibi adjue

ficut veriffimé judex dicere po-

W

dico gratiam.

teft (üt exemplificat W/ 1E TROWSKI parte 1.

Cap. 3. [« 3. mum. 681. & ipfe P. MAYR cir. num»

510.) ego tibà adjudico. libertatem s. g. aut fundumy

quamvis non conferat actualem pofleffionem

.

rei adj

udicatz propter dependentiam hujus

poffeffionis ex aliqua conditione de fa&to non

prefenti; quia judicialiter conferre fundum

&c, non eft conferre ipfum fündum , aut a-

&üalem ejus poffeffionem, fed jus ad rem ad-

n

4

judi-

M

h,

M.

m

/

136

QUUESTIO -1I. . f. 6.

:';[M

ii

judicatam. verüm contra adjectionem harum

l

VU

particularum

D

m

V['-

i

83- Dices 1mó. cum citat. P. GORMAz'.

f

2 QU

verba abfolutionis abfoluta funt, & non lirbi-

L& Mhh

tata eà limitatione quantZm eff ex me; hoc e-

nim verba non dicunt , fed Minifter abfolutà

m

fU.

ait: Ego re abfolvo à peccatis tuis; ergo (i'abfo-

luté non abfolvat, non conficiet validum Sa-

"

llj(-(l

D

l

cramentum,

q

[

QT

Deinde, licét Minifter Baptifmi diceret:

PA

l

quantum efl ex me, te abluo, i reveta non ab-

lueret, non daretur validum Sacramentum

- Eapf:ïr

At ver m

Baptifni: ergo (i Minifter poenitentiz dicit,

!tb fun

quantzin eff. ex mes te abfolvo, fi revera non ab-

folverét, non daretur verum Sacramentum

1 doht [

"

Poenitenti.

tna Jllr,

ltmte :ifzbroad

Mu

Refp. Negandó ant. ad prob, diftinq..ver-

MLC

ba abfolutionis non dicunt:. abfolvo.te quan-

1um eff ex ie explicité C.

G.non dicunt im-

r

TM

P'aforin r

plicité N. hzc verba, inquit.CanpiNAuIS.Lu-

GO0 Difp, 13. fetd. 3. num..72.. ia.0re Sacerdo-

MT

.tis, qui non eft Dominus abfolutus , fed. Mi-

UO L

,nifter cum poteftate limitata, non habent fen-

; L

fum omnino abfolutum , fed limitatum;. ícili-

"ll

ï'äïf.' ff

cét, fi ad(int cxtera requi(ita.

£

Unde

T

11

h

dn Sacram, Panit. po[fit effe oalidum&2 informe, 137

LU

Unde patet difparitas inter formam Baptif-

mi, & formam Abfíolutionis; verba enim prio-

" m. !

u

ris formz fecundüm fignificationem fuam

gramaticalem , & quam habent ex inflitutio-

htl v

ne hominum , (üt. re&té advertunt citat,

ts w

GORMAZ & ARRIAGA de Sacramentis in. ge-

LTMI

nere -Difput. 14,.— fedd..y. num, 27.) fignificant

AE Mj

immediaté , & abfoluté ipfam actionem Mi-

1 n

..

&

niftri: Ego te lavo in Nomine Patris &c.

nihil. aliud.

undé, fi Minifter revera non

ablueret ;; quamvis diceret, quantum eff ex

ho

me, abluo te &c... forma- fecundüm fignifica-

7

M

tionem fuam grammaticalem falfa foret, &

fic Sacramentum Baptifmi non conferreretur,

At veró verba formule abíolutorie , quam-

vis fecundum .fuam fignificationem grama-

ticalem abfoluté fignificent ipífam actionem

externam Miniítri, pronuntiationem videli-

cét fententiz abíolutorie , przter hanc ta-

men etiam fignificant abfíolutionem inter-

Pj

&

yo d

nam.à peccatis ,

non quidém abfoluté ,

MW!M

fed- conditionaté ;

quia, üt diximus , re-

Wm üno

Tniflio: peccatorüm non pendet à fola pro-

nuntiatione fententiz abíolutorie Sacerdo-

uf.. t

tis ; fed etiam à prarequifitis ex parte poe-

u 5&?3

p

nitentis,

unde Sacerdos abíolvens recté

y

fübintelligit : quantum eff ex me abfoluo te à

li

nWU

pecmtis tuts,

"

n

L5

Et

138

QUZSTIO II.. $. 6.

yf

1&4'1-/,'/*

lJl

Et hinc libenter fateor, inftantiam , quam

m

aliqui noftrz fententiz Patroni defummunt ex

l

ju

formula Baptifii, & per quam probare inten-

MU

j

dunt, quód, ficut formula Baptifmi, quamvis

fignificet (uti ipfi quidem volunt) internam

n

n

[2141

ablutionem , (it vera etiam in cafu, quo Ba-

ptifmus fufcipitur in peccato; (ic etiam vera

j

Mi

poífit effe formula poenitentiz, abfolvo te 4

peccatis tuis: vemitto tibi peccata tuu, quamvis re-

vera pcenitenti peccata non remittantur;

xi

quia videlicét in utroque cafu femper füb-

intelligendum fit , quantum eff ex me,

NUS 1

Libenter , inquam, fateor inftantiam illam

) VW

WU

non effe, abíoluté loquendÓ, :efficacem; eít

W

fe

tamen efficax ad hominem, quia multi ex

'V:IP

li

[

noftris Adveríariis ultró fatentur , formam

O

Baptiímatis non folüm fignificare ablutionem

U

externam, fed etiam ablutionem internam à

peccato originali, & aliis peccatis.

" ':digs.rf

Wil

Pa

M

84. Dices 2dó: Si forma abfolutionis face-

ret fenfum à nobis allegatum, tunc quzlibet

m

U AItO el

abíolutio foret conditionata: hoc eít abfür-

dum, ergo &c.

N LU & GT

If n

Refp. cum P, HorzMANN tratf. g. num. 484.

neg. maj. quia modificatio , quz fit per pra-

M

ä

?

fatas particulas, quantum eff ex me, ad f(uÁmum

importat conditionem generalem; conditio-

Wl

nes autem generales non extrahunt actus, in

quibus ex natura rei vel difpofitione juris

x:]xm]

imbi-

"M

r?

* 1

21 (

"n Sacram. Pornit. po[Jit effe oalidum 8 informe. 139

3 ls

£

dew

VL

imbibitz fünt à ratione adtuum abfolutorum,

üt omnes admittunt,

Tu N

X i

[

8r. Dices 3tió: Si forma abfolutionis fa-

ceret

rzfatum fenfüm, tunc etiam vera es-

f wi

^i (

u

"!fi(."

fet, & valida in cafü, quo revera Sacramen-

tum poenitentiz non effet validum, puta in

iil

cafü, quo poenitens fcienter & mala fide o-

mitteret aliquod peccatum, vel nullum pe-

nitus dolorem eliceret five bona five mala

fide: atqui hoc eft abfurdum; ergo malé ad-

ftruitur fimilis fenfus formule abíolutoriz,

Mi. patet, quia utique abfürdum eít dice-

re, quód Sacerdos, quantum eft ex parte fui

veré abfolveret poenitentem facrilegé confes-

fum, feu quód penitens facrilegé confeffus,

quantüm eft ex parte Confeffarii, vere abío-

lutus fit à peccatis, quódfi enim hoc verum

effet, tunc ejusmodi poenitens nulla ampliüs

illius abfolutione indigeret ad obtinendam a-

&ualem remiffionem peccatorurm, modo ipfe

pofteà preítaret ea, quz ex parte fui requi-

N

runtur, quod certó eít abfürdum , nec ab

ullo admitti poteft, & ex ipfis terminis patet

efle falf(um.

Maj. fimiliter videtur clara ; quia

utique etiam, dum poenitens nullum habet

dolorem, vel facrilegé confitetur, Confeflarius

&

veré dicere poteft: Eeo te, quantüm eff ex pars

1e inea, abfolo te 4 peccatis tuis &à«.

(ni

Refp. neg. maj. Nam fi fenfüm formulz :

ego, quantum eft ex parte mea, te ab[olvo 4 pee-

U

catis

Lt

um

T CUU

140

QUESTIO II. $:6.

l]

"T.

&atis tuis. finceré exponamus, tunc non przs

iv

[

ij

cisé fignificat, quód Sacerdos füper poeniten-

(

tem pronuntiet formulam abíolutionis, &

dnend

quantum ex parte ipfius fit, ea mediante e-

t u

tiam abíolvat, alioquin enim non tantüm Sa-

at r

cerdos, fed quivis omninó, imó etiam foemi-

na veré dicere poffet, quód quantum ex parte

aüci:üs,g

D

ipfius fit, À peccatis abfolvat : fed infuper fignifi-

Áv

cat, quód poteftate abfolvendi gaudeat, & ea

Wa

U

