faltem cafibus dolor de peccatis ante Baptis-

mum commiffis & per baptismum remiffis, uti

K

contingit in

primo cafü , vel etiamy non re«

M

miífis, uti contingit in tri

bus cafibus pofterio«

ribus; ad remiffionem peccatorum poft Bape

tismum commifforum przcisé füfficiat & re»

)

quiratur

T

1

elg

QU.ESTIO II. ' $. 4.

quiratur tan

quam difpofitio, nequaquam vero

fufficiat,

vel requiratur tanquam caufa par- '

tialis ex opere operato in remifIion

em pecca-

torum poít Baptismum commifforu

m i

nHuens,

uis füfci-

nam in omnibus affignatis cafibus fi q

M

pere velit Sacramentum poenitentiz, non re-

quiritur, üt diximus, ut de novo eliciatur

dolor aliquis de peccatis ante baptismum com-

M

miffis, dolor veró, qui de iisdem fuit elicitus,

in przfatis cafibus non . videtur dici poffe,

x

quód tanquam caufa partialis ex opere ope-

rato in remiflionem peccatórum poft Baptis-

mum commiíforum cum czterís Sacramenti

Poenitentiz partibus concurrat; nam in primo

cafu ponitur, quód dolor iíte fuerit elicitus

ante ipfam füfceptionem Baptismi, & nulló

Ti

u

modó amplius requiratur ad . remiflionem

peccatorum poft Baptismum, ficut non requi-

ritur dolor de peccatis jam femel confeífis &

perconfeflionem actu remiílis. [n 2do, & 3tio,

caíü ponitur, vel poni poteít, quód dolor

l

ile 40. vel 5o. annis fuerit elicitus ante fu-

:

Íceptionem Sacramenti Pcenitentiz, etiam an-

tequam ità fidté Baptizatus quidquam cogi-

taverit de füfcipiendo Sacramento Poanitene

tiz : Imó in2do cafü ponitur nulló modó am-

lius requiri ad remiflionem peccatorum poft

MT

M

aptismum commiílorum , cüm peccata ante

Baptismum commiffa jam remiffa fuerint,

u[*,

In 1mo, 2do , & 4to, ponitur fuiffe elicitus

^

etiar

H

Q

antequam unum vel alterum ex pecca-

$h

tis poft Baptismum commiffis, & nunc remit-

n

tendis;

MPU-(. on

lL

T^

44n Sacram. Panit. po[fit. effe oalidum & iuforme. 79

4

m

tendis, fuerit commiffüm: atqui non videtür

W [mqw

( M tam

dici poffe 1mó, quód dolor ante Baptismum

elicitus, vel 2dó dolór, qui nulló modó ad re-

li

N

M

ïmy,; i

miffionem peccati poft Baptismum commiffi

ampliüs requiritur, ad ejus remiffionem ele-

)

vetur, cüm adverfàrii przecisé ideo dicant, do-

&

"

ï*

lorem de peccatis ante Baptismum commiffis

jl

effe partem & materiam primam Sacramenti

ls

Jimyi

'..1:

Poenitentiz , quia & quatenus requiritur ad

remiffionem peccatorum , üt fupra num. 27,

ex P. ManiNo in Refponfione ad noflram pro-

bationem, & nunc per totam hanc objectio-

M

nem fzpiífimé audivimnus. | vel 3tió, quód do-

lor, qui 40. annis ante fuüfceptionem Sacra-

menti Poenitentiz , & (ineulla cogitatione vel

M

i

reflexione ad illud fuit elicitus, cum aliis Poe-

nitentit partibus concurrat ad remittenda

peccata poft Baptismum commifíla: nam licéc

*

à P. CARDENAS crifis Theolog. part.2. differt. 2.

£4p. G. art, 3- quaff. 6. num.$ $. admittatur, quód

ad valorem Sacramenti Pcenitentiz füfficiat ,

fi dolor ad id requifitus. tribus diebus ante

füfceptionem Sacramenti füerit elicitus cum

intentione illud füfcipiendi, ulteriorem tamen

Mi

dilationem adeo perhorrefcit ,' ut num. 95.

dicat, opiniones, que longiorem temporis di-

t

ftantiam admittunt, vel non ad(iruunt virtua-

m

lem relationem doloris ad confeffionem ,

omnes manere fubjectas damnationi propofi-

tionis primz ab INNocENTIO XI.

Sic etiam,

h

quamvis P, MaRINUS putet,, fpeCtandó ratio-

nem,; nullam interpolationem temporis, quz

il

inter

Wi

f

$0

QUJESTIO II. . .4.

inter dolorem , & ceteras Sacramenti parteg

n

intercedit, obílare valori Sacramenti Poeni-

j

tentiz , contrarium tamen defendi non poffe

fatetur ob univerfàlem Eccle(ie confuetudi-

WWW

nem.

Et licét forté dicatur, quod ifthec

confuetudo folàm probet , quód dolor de

peccatis poft Baptismum commiffis non tanto

tempore poffit przcedere confeffionem, dif-

ficulter tamen,mea quidem opinione,admitte-

tur etiam ab Adveríariis, quód dolor de pec-

catis ante Baptismum commiffis, fiquidem

aíleratur effe parseffentialis, G tanquam pars

elevari ad caufandam cum aliis Sacramenti

i

J^

Peoenítentiz partibus gratiam, pofflit 4o. vel

5o. annis elici ante adualem ipfius Sacra«

[

menti füfceptionem , cüm etiam hoc videatut

communi fen(üi repugnare.

Multó minus autem admitti poffe videtur

4tó. quód dolor ille à Deo elevari debeat ;

aut elevetur ad remittendum peccatum ali-

quod, quod longo primüm tempore poft do.

U

lorem jam elicitum commiffum eft, càm nec

Sacramenta ipfa vim habeant delendi peccata,

quz poít füi füfceptionem commiffa fünt;

quia, üt ait citatus MARCUS MARIA STRUGGL

Sacras

parte 2« traG. 2. Difp. 2, Art. 44 nutn. a.

LU

menta non funt ex inflitutione füua remedia

peccatorum füturorum, fed folüm preterito-

rum,.

IT

3

j0. Quódfi. veró concedatur, quód in al-

legatis catibus dolor de peccatis ance Baptis-

n

inum

! "14.

"An Sacram. Panit, poffit effe oalidum & informe. 8

"I m

]

mum commiífis ad remiffionem peccatorum

QU n

poft Baptismum commifforum non requitatur

t t

ial

tanquam caufa partialis ex opere operato in

m

þi

vt (

eam remiífionem influen:, fed przcisé tan-

j Nï'l

quam difpofitio , ut peccata ante Baptismum

V

commiffa per ipfum formaliter reddantur re-

tractata, & diípofita, ut virtute Baptismi de-

ol

lerí poffint , idipfüm quoque concedendum

10

puto etiam in cafü, quo quis dolorem de

eccatis ante Baptismum commiffis usque ad

"

[

u

(ceptionem ipíius Sacramenti Poenitentiz

diftulit: atque adeo etiam(i in homine ficté

baptizato, qui poft Baptismum plura peccata

n

commifit ,. & neque de peccatis ante," neque

de peccatis poít Baptismum commiffis un-

quam doluit, requiratur ad remi(lionem pec-

catorum poRt Baptismum commifforum etiam

dolor de peccatis ante Baptismum commiflis ,

is tamen ipíe dolor nequaquam requiritur

tanquam cauía partialis ex opere operato 1mn

eam remiíGionem influens, fed precisé tan-

quam difpofitio , ut videlicet peccatum ante

Baptismum commiffum per ipfum hunc dolo-

rem formaliter retractatum & di(potitum red-

Á

datur, ut virtute Baptismi, qui (

S

üt loquitur

MARCUS MARIA STRUGGL parte 2. tratt. 10 difp.2»

quafl. 2, art. 4. num. 3.) adhac moraliter perfe-

verat in jure conditionato ad gratiam , & vi

meritorum Chri(ti

habet eandem

virtutem

moralem, quam habet Baprismus exiftens,

deleri poffit.

Et ratio eft: quia dolor de pec-

catis poft Baptismum commiffis non eft mino-

(

I

ris$

Quefl, I1. De Sacram. Ponit.

Í

82

QUZSTIO lI j.4.

r[lï

ris efficaciz, quando fibi conjun&tum a&u ha.

bet dolorem de peccatis ante Baptismum com-

miífis , quàm (it, dum dolor i(te jam dudum

preceffit; ergo, fi folus dolor de peccatis poft

ll

Baptismum commiffis requiritur tanquam cau-

fa. partialis in remifTionem peccatorum poft

Baptismum commiflorum ex opere operato

influens, in cafibus, in quibus dolor de pec-

catis ante Baptismum commiflis jam przceffit,

licét dolor ifte de peccatis ante Baptismum

commiífis adhuc requiratur, & concurrat ad

remiffionem peccatorum tanquam difpofitio,

is ipfe dolor de peccatis poft Baptismum com-

m

miífis etiam folus requiritur & fufficit tan-

quam caufa partialis ex opere operato in re-

miffionem illorum peccatorum influens in ca-

)

m

fü, quo dolor de peccatis ante Baptismum

commitlis dolori de peccatis poft Baptismum

^m

commiílis actu coexftitit ,. & confequenter

dolor ifte de peccatis ante Baptismum com-

mifIis etiam in cafü , quo primüm elicitur, dum

actu Sacramentum Poenitentiz füfcipitur, in

remiffionem peccatorum non influit, fed prz-

cisé fe habet tanquam difpo(itio,per quam pec-

cata ante Baptismum commiffa formaliter re-

L

tradtata, & difípofita redduntur, ut virtute

Baptismi deleri poffint.

j1- Quód(i tamen fortafle Hixc ratiocina-

tio cuipiam minüs efficax videatur , repeto

m

* M& QU

principium illud jam füperius addu&tum,

quód aíferentibus incumbat probatio , ac

P

proin

h

"

U], ]

!N

ZHn Sacram. Panit. poffit effe oalidum & informe. 83

'U Coniwm "

roin ab Adverfariis probandum erit ,

uód

!

u (

m

"m

dolor univerfàlis , adeoque etiam dolor de

i

DT

L

eccatis ante Baptismum commiflis ad plenam

:IUS Mr d W

"

peccatorum remiffionem requiratur tanquam

Ti t

Il

caufa partialis in eandem ex Opere operato

j

cum aliis partibus Sacramenti pocnitentiz in-

P*FO

fluens.

ll

i

Sine prafata enim diítin&ione Minor

argumenti nequaquam ab omnibus admittitur,

fed vel maximé controvertitur;

licét, ütdi-

"»"CZ

li

xi,ab omnibus adtittatur, quód ad remiffios

nem peccatorum requiratur dolor univer£ilis

vel tanquam pars, vel tanquam difpofitio:

Íed ad rem non facit, cüm ip(i Adverfarii fa-

teantur , quód non omnis ille dolor fit, &

"

dici poflit pars materialis Sacramenti Poeni-

tentiz , qui füfficit, & à Deo requiritur vel

tanquam pars, vel tanquam difpofitio ad ple-

nam peccatorum remiflionem, fed folus ille,

(

qui ad éam remiílionem requiritur tanquam

pars.

Malé enim , etiam juxta Adverfíàrios

a

dicerem: dolor de peccatis ante. Baptismum

commiffis dicitur pars Sacramenti Poenitentize,

quia tanquam difpo(itio conducit & requiritur

ad

lenam peccatorum remiffionem ; & fal.

füm eft, quód dolor de his peccatis ideo (it

pars, quia requiritur, ut peccata ante Baptis-

mum commiffa virtute ip(ius formaliter red-

dantur difpofita,ut vi Baptismi deleri poffint:

Similiter malé, dicerem : contritio perfecta,

quando Pocnitens cum illa fufcipit Sacramen-

tum Poenitentiz, dicitur pars Sacramenti Poe-

nitentiz , quia tanquam opus meritorium fuf-

2

ficity

f

84

OQULESTIO 1I. f.4.

i j

lini

ii

ficit, & requiritur ad plenam peccatorum re-

miíTionem,

Quamvis enim verum fit, quód

H

contritig perfecta fufficiat tanquam opus de

Y«

congruo meritorium ad hominem Deo recon-

ciliandum, atque adeó ad obtinendam perfe-

u

25

at

&am peccatorum remiífionem & conferen-

"TL

dam gratiam , non tamen propterea dicitur ,

aut dici poteft pars Sacramenti Poenitentiz,

cüm ad hanc remiílionem peccatorum fuffi-

ciat etiam extra Sacrainentum,

Unde com-

muniter notaüt Authores cum P, GoRnMAz

m

tradl. de Sacramentis in genere Difput. 4. num. 163.

Ms

v

quód, quando Poenitens accedit ad Sacramen-

tum Poenitentiz . cum contritione perfeda,

W

duplicem gratiam recipiat intuitu contritionis;

(q u

& unam quidem intuitu ipfius üt meritoriz

i

a

i

de congruo (quz gratia dicitur conferri ex

11 f

H

2

opere operantis )

& aliam intuitu ejusdem

contritionis, quatenus hzc eft pars Sacramenti

A W

hw

lod

Poenitentiz , qua gratia dicitur conferri ex

opere operato. Et ratio efít, quia requiri, vel

-i'l;ïm'fri tnen

conducere ad remiífionem peccatorum, &

u)

IEM

conferendam gratiam per modum difpofitio-

i

v.w'-r,,.

nis , vel operis meritorii omnino impertinen-

teríe haber ad tribuendam denominationem

la

partis, quia Sacramenta , eorümque partes

lii

n

(

non tantüm per modum difpofitionis vel ope-

ris meritorii ex opere operantis cantüm, fed

UE

A

þxxLJ

ex opere operato gratiam conferre debent.

Et ex his etiam patet Refpon(io ad probatio-

Xeh H

)

nem majoris ex TRIDENTINO defumptam.

A I t

unde rurfus clarum videtur, quód ex prafatis

Ed

n

M

RI«

AO d

n

u

An Sacram. Ponit, po[fit effe coalidum & informe. 8y

t p

'TRIDENTINI verbis nihil deducatur pro adver-

üb v

"um

fariis, nifi alio argumento, vel ex 'TüIDENTI-

wo, vel aliundé. defumpto probetur: quód

item]

dolor univeríalis, adeoque etiam dolor de

p

Ms

eccatis ante Baptifmum commiffis requira-

o d

.:*

tur tanquam caufía partialis ex opere ope-

I t

rato ad obtinendam remiífionem peccato-

Xntr?

rum,

r

N

Mi

1

Thtm

Atque hzc Refponfio applicari etiam pote-

Rn

rit ab iis, qui dicunt , ad valorem Sacramenti

s m P

Poenitentiz fufficere dolorem etiam refpe-

"n

Givé particularem & extenfum , vel ad om-

d

nia peccata occurrentia, vel etiam ad pecca-

ta precise confeffa, aut etiam dolorem ad

W

ünum przcisé ex confeffis extenfum, quo-

usque efficaciter probetur, quód dolor magis

extenfus requiratur tanquam caufa partialis

ex opere operato in remiílionem peccato-

CU

rum influens, üt facilé patebit confideran-

tl.

J

j1. Refponderi tandem poteft 4tó aliter

n'lxi

II ww

!

XQQ?.';.'.' 4

diftinguendo fiepé dic'am Majorem. Pars ma-

terialis Sacramenti Poenitentiz ex inftitutio-

iV

ne Divina eft dolor, qui in a&u primo füfficit,

& à DEO requiritur ad plenam peccatorum

remiffionem obtinendam Conc. Maj. qui in

QT

a&tu fecundo füfficit, & à DEO requiritur ad

plenam & perfectam peccatorum remifílio-

nem obtinendam Neg. Maj. & Difting. Min.

Q a

UP E

Sed talis dolor, qui in a&tu fecundo fufficit, &

4 DEO requiritur ad plenam peccatorum re-

u

miffionem obtinendam, debet effe univerfalis

MY

3

Conc;

86

QUASTIO II. $. 4.

a

Conc. Min. qui in a&u primo füfficit, & |

requiritur ad plenam peccatorum remiffio-

nem obtinendam Neg. Min. & coníe uen-

N

tiam.

Ad Prob. Conceffo Antecedente N

0

P

€g.

Confeq. ob

rationem — mox allegandam,

^ n

TRIDENTINUM per íepé citata verba voluit

nobis explicare,

quód, & quo jure ifti tres

actus dici potIiat

partes Sacramenti Poeniten-

tiz, tales autem optimo jure dici poffunt, mo-

-

dó verum fit dicere: iíti a&tus in poenitente

[

fufficiunt, & ex inftitutione Divina requirun-

tur ad hoc, ut Sacramentum Pcenitentiz fit

integrum, & ut ex opere operato fit caufa-

tivum plenz & perfe&tz peccatorum remis-

fionis. Univerfim enim partes Sacramento-

M

) [

Yfét

V

rum dicuntur, quz füfficiunt & requiruntur,

ut Sacramenta lint completa, & ut fint cau-

Imm remi

.....

fativa gratie. nec ad hoc, ut aliquid dici pos-

fit pars alicujus Sacramenti, requiritur, ut in

actu fecundo füfficiat ad gratiam obtinendam.

Sic in Sacramento Baptifmi. ablutio, in Sacta-

Mi

mentis confirmationis & extremz unctionis

W

unclio crifimate vel oleo facta, eorümque for-

? n nrones

mz ideo fünt & dicuntur partes horum Sa-

cramentorum; quia füfficiunt & requiruntur

(i0

ad hoc, ut hzc Sacramenta (int completa &

M

I

u

hm

caufativa gratix ipfis correfpondentis, licét

LU

ex defectu difp

ofitionis in fulcipiente requifi-

t& non femper fufficiant ad

'mt

caufandam gratiam

'1n.,t

le

in actu fecundo.

N Imme

!

Igitur

W ö(ncn

h

D

^W

An Sacyam, Poenit. po[fit effe validum & informe.. 87

Jp»

UMT

Igitur & mehti , & verbis S. Concilii 'Tat-

FACORUR

DENTINI fatisfit, fi dicatur : quód dolor de

11&E

eccato commiffo dici debeat pars Sacramen-

ti Poenitentiz , quia requiritur ad integrita-

Y 4

tem Sacramenti, ad plenámque, & perfectam

"

peccatorum remiífionem obtinendam f(altem

I

W r

in aGu primo füfficit; & quód folus ille (&

non alius, àt loquitur P. ANToNIUs Mavs hic

Art. 4. num, 474.) (it pars & materia ad valo-

rem Sacramenti Poenitentie , qui requiritur

ad plenam peccatorum remiffionem, & ad

M 1.47 P

eam vi Sacramenti Poenitentiz ex opere o-

perato obtinendam in actu primo füfficit. Nec

dici poteft , quód TnipENTINUM per Íxpé

allegata verba voluerit dicere, quód ifti a-

&tus ideo dicantur partes, quia fufficiunt ad

lenam peccatorum remiífionem in actu fe-

uód fola illa con-

cundo obtinendam , aut

tritio, fola illa confeffio, fola illa fatisfactio

m

dici poffit pars Sacramenti Poenitentiz , quz

N

in actu f[ecundo fufficit ad plenam & integram

n

peccatorum remiffionem obtinendam, uti mea

quidém opinione in precedentibus jam fatis

uamvis ve-

efficaciter probavimus.

Imo,

rüm fit, quód íolus ille dolor (& non alius)

mant

Wi

(offl

fit pars & materia Sacramenti Poenitentize,

qui à DEO requiritur ad remiffionem pec-

m

catorum, & ad eam obtinendam in actu pri-

mo Ííufficit, id tamen legitimé non infertur

ex fiepé alligatis TRipENTINIverbis. Alioquin

ex iisdem euiam leg

itimé inferri poffet, quod

á DEO

fola illa fatisfactio (& n

f)n alia) quz

4

requi-

j/|

$8

QU.ESTIO II. $. 4.

du

requiritur ad plenam & perfectam peccato-

AL

rum remiífionem ( quoad omnem fcilicet e-

tiam poenam) & ad eam obtinendam in actu

U

primo füfficit , fit pars integralis Sacramenti

m

Poenitentiz, quod tamen falfüm eft; cüm e-

WWl

tiam Adveríarii cum citato P. Manco Ma-

T

RIA STRUGGL Parte 2. tratt. 11. Difput. 2. art. 1.

la

qum. 12. C 13.

Et P, ANTONIO MA3YR citato

tratl. 12. Difput. 2. que[l. a. art. 2. n. 745. fa-

teantur, quód fatisfactio facramentalis , fi ex

nimia conniventia Confeffarii (it minor, quàm

N

juxta leges fapientie , & Juftitiz Divinz re-

ipfa deberet injungi, non tollat totum rea-

T

tum poenz temporalis in purgatorio luendz,

licét talis fatisfactio revera adhuc fit pars in-

,

m i

tegralis Sacramenti Poenitentix, atque etiam

p cin

€ex opere operato majorem vel minorem, fer-

B

vatá proportione, conferat remiffionem poe-

nc temporalis.

Unde, üt dixi,quód folus il-

le dolor, & non alius, fit pars & materia Sa-

,M

cramenti Poenitentiz, qui requiritur, & in a-

L.

&u primo fufficit ad plenam & perfectam

TX

peccatorum remiffionem obtinendam, non ex

d.

prafatis verbis Concilii infertur , fed ex eo

[

f

W

colligitur, quia Sacramentum Pcenitentiz) üt

i em

L

nl

recté ait citatus P. PLATELLIUS num. 722. ) ef-

À

fentialiter completum ex füa inftitutione; eít

em i:JX[Z

m

effentialiter reconciliaivum, üt patet ex

i

V ttn

TRIDENTINI Seff. 14. c. 3, prout quodvis a-

:

liud Sacramentum ex fe, & in actu primo eft

um

collativum aratiz, tale autem utique non fo-

Oi O

Jüt

Ict , fi partes. ipfius effentiam. conftituentes

non

mo P« M

T

UIf ( l

"n Sacyam. Poitit, poffit effe oalidum & informe. 89

& Pfff*i&gm

non fufficerent ad reconciliationem in. actu

U t j

"It r

primo obtinendam,

d h(ggäi

S

AT

3. Nec dicas: Sacramentum Poenitentie

integraliter completum etiam debere effe de

|

ï

fe remiffivum omnis pesnze temporalis, uti

bené notat P. Iursuwc tradl, &. difp. 6. quaff. 1.

WORY

art. a. f. 1. num. 6, evgo etiam fatisfactio ipíam

hanc integritatem Sacramenti con(tituens ad

hanc remiffionem omnis poenz temporalis de-

bet füfficere faltem, (i ceteroquin adfit in Poe-

1

4 u

nitente debita difpofitio , & confequenter fo-

la illa, & non alia fatisfactio erit pars & ma-

teria Sacramenti Pcenitentiz, quz- füfficit, &

requiritur ad plenam & perfectam remiflio-

nem peccatorum etiam quoad poenam tem-

poralem,

Nam

Refp. Argumentum hoc,uti nobis, ita e-

T

tiam Adverfariis folvendum effe; ipfimet enim

MM

"w

(üt pauló ante diximus) pariter admittunt;,

quód fatisfactio juító minor fit pars & mate-

ria Sacramenti Poenitentiz (aliàs enim ex o-

pere operato non poffet conferre remi(lionem

alicujus poenz. temporalis, quam tamen con-

ferre debet etiam juxta Adverfarios füperiüs

citatos) & tamen, uti rurfus dicunt, talis ía-

tisfactio juftó minor ex conniventiaConfeffarii

|

non fufficit ad plenam & perfectam peccato-

1

M

rum remiíffionem quoad omnem poenam tem«

poralem.

Imó juxta communiorem fentens

m

tiam tefte citato P, Manco MaiiA STRUGGL

"

Ff

"a.

if

9o

QU/ESTIO II. . 4.

! V

sinn. 13. etiam non tollit totum reatum poe-

nz,licét confeffarius prudenter judicet poe-

nitentiam effe equalem, fi re ipfa juxta leges

Divinz Juftitiz non eft qualis; quia, t ait

citatus Author, effectus Sacramenti non de-

pendet à prudenti exiftimatione Miniftri, fed

m

ab inftitutione Chrifti, & ordinatione DEI,

In forma D. A. Sacramentum Poenitentiz in-

tegraliter completum debet effe remiffivum

omnis poenz temporalis, fi fit integrum in-

tegritate tam effentiali, quàm accidentali C.

fi folüm (it integrum integritate effentiali,

non veró etiam accidentali N. A. & difting.

confequens: ergo etiam pars hanc ipfam in-

tegritatem tam effentialem quàm accidenta-

lem conftituens ad hanc remi(fionem omnis

"

4

pomnz temporalis: debet füfficere C, Conf,

ars integritatem Sacramenti folüm effentia-

[/,

em conftituens N.Conf, & Confequentiam. Sa-

cramentum Poenitentiz poteft habere integri-

tatem effentialem, quin habeat integritatem

etiam accidentalem: feré ficuthomo poteft ha-

"x

)

I

[

)

bere integritatem effentialem, quin habeat in-

tegritatem accidentalem, cüm videlicét habet

omnes partes integrales, v.g. manus, pedes &c.

^

unum tamen, vel alterum digitum pauló mi-

norem quàm juíta ceteroquin proportio cor-

MVU

t

poris exigeret : quodaliis terminis dici poteft,

m

habere omnes partes integrantes, fed non

integraliter,

ATT

TMRT

d

n

Porro

h

NDI

N

VMT

^5

l

4n Sacram. Ponit, po[it effe-oalidum & informe. 91

CU t

Eï?*,dem.er hi

PorróSacramentum Pcenitentiz folüm tunc,

K

D

Àl

cüm integraliter integritate etiam accidenta-

T2 y (

li completum eft, remiffivum e(t omnis pos-

V

d

n« temporalis , atque ideo etiam fola illa fa-

MT X'

tisfactio, quz integritatem hanc ipfius acci-

J"MJW

dentalem conftituit,füfficere debet ad plenam

& perfe&tam remiffionem peccatorum quoad

D P

"

1 FW d

ómnem poenam etiam temporalem. non ve-

l

f5 illa etiam fatisfactio ad hoc (füfficere de-

bet, quz integritatem Sacramenti effentialiter

confüituit, licét ceteroquin etiam iíta fatisfa-

&io veré fit, & dici poffit pars integralis Sa-

cramenti Poenitentiz,

j4. Atque ex his tandem colligitur etiam

Refponfio ad id, quod in objectione ab Ad-

verfariis allatum eft, quód fcilicét, ficut aqua;

quz hic & nunc non füfficit ad ablutionem

externam corporis, ex inftitutione Divinanon

eft pars Bapti(mi ; ita dolor, qui non füfficit

àd ablutionem internam animz ex inítitutio-

Q

ne Divina, non efít Pars Sacramenti Poeni-

tentic.

Refp. Nimirum, ideo aquam, quz non füf-

T

ficit ad ablutionem externam corporis, non

effe partem , vel potiüs materiam remotam

Baptifmi , quia ablutio actualis & in a&u fe-

"

eot

A

( !

cundo talis eft pars effentialis Sacramenti Ba-

ptifmatis, & confequenter aqua, qua ad hanc

ablutionem in actu fecundo talem npon (uffi-

cit, neque ad ablutionem internam vi Sacra-

menti

92

QUASTIO II, $. 4.

/':VSA',*.':"';L';;?/J

j

menti Baptifmatis obtinendam in actu primo

"

lu

fufficit, & confequenter nec ad effentiam Sa-

cramenti Baptifmatis; unde nec mirandum

eft, quód ejusmodi aqua non fit pars Baptis-

WW

mi: Dolor econtrà de peccatis poít Baptis-

mum commif(lis, quamvis non fufficiat in actu

d

fecundo ad ablutionem internam obtinen-

Nj

dam , quando poenitens habet alia peccata

ante Baptifmum commiffa, necdum remiffa

aut per dolorem füpernaturalem retractata,

fufficit tamen ad obtinendam ablutionem in-

ternam animz in actu primó, & confequen-

ter etiam füfficit ad eflentiam Sacramenti in

actu primó reconciliativi conftituendam. Un-

de reGtius forte pro nobis paritas fic inftitue-

l IN

M

retur; ablutio externa veré eít pars Sacra-

b qd s d

menti Bapti(inatis,licét non füfficiat ad obti-

p eu, d

nendam ablutionem internam in a&u 2dÓ,

paits d)

quia faltem fufficit in a&u primo ad ablutio-

Itj

nem internam obtinendam: ergo etiam dolor

de peccatis poft Baptifmum commiffis ex in-

ftitutione Divina erit pars Sacramenti Poeni-

tentiz, licét non fufficiat ad ablutionem in-

M

^i

ternam animz in actu fecundo modo faltem

fufficiat ad remiffionem peccatorum in acu

primo & tunc obtinendam, quando videlicet

^

ejusmodi poenitens , qui Sacramentum Poeni-

tenti cum dolore particulari fufcepit, poft-

modum per attritionem de peccatis ante Ba-

tifmum commiffis elicitam, obicem remove-

rit. Quódíi veró Adverfarii contendere vel-

lent, quod dolor particularis nec in actu pri-

mo

ll

m

n Sacram.Penit. posfit effe validum & informe. 93

mo ad hanc remiífionem peccatorum ob-

TC df

tinendam füfficiat, id non ex communi, &

j uf m

certa Theologorum féntentia (utpote quz

Quom r

folummodó ad remiffionem peccatorum in

V t o

a&u fecundo obtinendam requirit dolorem

st r

univerfalem) neque ex citatis verbis 'T'ai-

KO i,

DENTINI, fed aliunde prgbandum erit,

Fs f d

if m

Et hzc refponfio etiam fervire poterit iis,

ui Sacramentum Poenitentiz ex defecu

Rttim r

li

Vi

doloris univerfalis in pluribus cafibus, quàm

;

l ) d a

f

-

przcisé in cafü hominis fiQ'é baptizati ad-

m m

mittunt.. uti facilé patebit confideranti. no-

bis enim ultra immorari huic objectioni

D

n

non licet, ne benevoli Lectoris patien.-

tià, quà aliàs diutiüs jam, quàm

ar erat, abu(i fumus;

penitüs abuta-

mur,

" gl

r

iv

n«

M

i m

s d

» m

CA

D

E^

KO

d

&3 )o(

A

»

^

i

vv

M

iE on

lll

"

NI

J

ii Fufgepilew

n

n

M

AM

D 1

j

$.

j*

jl

j

94

(l

/U- il

QUESTIO ;1. $. f-

lll

i

$. ;.

Solvuntur reliqua. argumenta

tita

m

ex Authoritate SS, Concilii TRI-

n ,vv« Mif är/(' ü.

DENTINI & FLOREN-

.-VPJ:]1 numgm (

Ed

IMuw

,;

TINI,

g W

Uoniam plerique ex Adverfariis,

üt

jam num. 4:.

advertimus , fatentur,

ex meris

congruentiis

efficaciter

probari non potefít, quód ad Sacramentum

Poenitentiz requiratur dolor univerfàlis, ple-

V

raque argumeuta ex Authoritate Concilii

p qod

'IRIDENTINI & FLORENTINI defumunt

..

at-

At hatmad f

que ita ulterius

$. Objiciunt 1mó, Dolor, qui füfficit ad

n dajnln

valorem Sacramenti Poenitentiz, fufficit et-

(£1js]

[

Injere

iam ad fructum, & qui non füfficit ad fru-

étum, etiam non fuffücit ad valorem: ergo

]

W

impoffibile eft in prefenti providentia Sacra-

Ts h

mentum Poenitentiz validum, & informe ex

defe&u doloris univer(alis. ant. prob. Scrip-

turz , Concilia, & PP. non faciunt ullum di-

Hdp

)

T

fcrimen inter dolorem requifitum vel füffi-

UT

cientem ad valorem, & inter dolorem requi-

.:ï:aTn.Imphcit-c'n..a.

fitum vel füfficientem ad fructum: ergo ne-

y

li

que nos debemus facere ; quia in quaítioni-

& COR "m

l

bus circa rem, dependentem przcisé à libera

h, 1

' Q

(

inftitutione Dei (quz nobis per folam reve-

E

ihil de-

Yi

lationf:m innoteícere poteft, ac debet)n

bemus

Ui

B

]U

l,

!

j

"n Sacram, Pannit, po[fit effesoalidum & informe.. 9

h

bemus affirmare fine fundamento ex Scriptu-

ris, Conciliis, Patribus, vel communi autho-

TU

ritate.

Refp. 1mó. cum P. WizTRowskr parte. $.

| d

£Ap. 4« D. 4« num. 698. per retorionem. Con-

iE

N

cilia. etiam nunquam exprefsé identificant

duas illas attritiones, ita, ut dicant: omnem

attritionem. fufficientem a4d valorem , effe etiam fuffi-

q

cientem ad fru&um, ergo nec nos debemus iden-

tificare & dicere, quód dolor, qui requiritur

ad fru&tum Sacramenti , requiratur etiam. ad

valorem illius. videturque hzc retoríio me-

liori jure niti, quàm argumentum Adverfario-

rum; quia ipfis tanquam afferentibus incum-

bit onus probandi, quód dolor üniverfalis re-

quiratur non tantum ad fructum (quod aliun-

de certum eft ex jam fepé dictis) fed etiam

ad valorem Sacramenti: nobis veró non vi-

detur aliud incumbere onus, quàm folvendi

rationes, quibus probari folet, quód ejusmo-

di dolor univerfalis requiratur etiam ad va»

lorem Sacramenti.

$6. 2dó. n. a. ad prob. diftinq. a. Scriptu-

r2 , Concilia & PP. nullum faciunt difcrimen

explicite tranf, implicité n. a. & confeq. Quód

Concilium TRIDENTINUM faciat difcrimen in-

ter hec duo, fatis conítat ex noftra proba-

Certum enim

tione pofitiva zum. :4. allata.

eít ex una parte, quód ad fru&tum hujus Sa-

actualem videlicét. remiffionem

cramenti ,

peccatorum poft Baptifmum cornifforum, re-

qui-

d

96

QUAZSTIO. H, $. .

quiratur dolor univerfalis etiam ad peccata

ante Baptifinum corhiffa fe extendens: ex al-

tera veró parte dolor ille de peccatis ante

Baptifinum commiílis non requiritur ad va-

lorem Sacramenti poenitentiz. Neque poteít

effe pars, vel materia illius proxima, quia uni-

veríim nequit effe materia proxima alicujus

Sacramenti , quod non veríatur circa mate-

riam remotam illius, üt fufiüs citato Numero

diximus.

Unde, dum negamus, requiri ad

valorem Sacramenti Peenitentiz dolorem uni-

verfalem, etiam ad peccata ante Bapti(inum

commifla extenfum , nihil affirmamus vel et-

iam negamus fine fundamento ex Scripturis,

Conciliis, PP. vel authoritate defumptó. quin

du

9G

J

otius, fi authoritate, & comuni fenfü Theo-

j

ogorum agendum fíit, eam pro nobis ftare

Wi

teitatur DIANA 3. parte tract. 4. Refolut. 6y.

unde potius fic nobis licebit arguere: inflitu-

^ h

tio Chrifti valdé probabiliter nobis innotefcit

ex communi fententia DD. (icut enim, ait D.

ANTONIUS MAYR tratl. 10. difput. 3. queff. 1.

art. $. num. 203. ficut communis fenfus Dhi-

M

lofophorum in naturalibus, ita coimunis fen-

füs Theologorum in füpernaturalibus magnam

;

j

Md

vim habet: atqui pro noflra fententia ítat

communis DD. doctrina, nam usque ad Vas-

QUEZIUM conftat fuiffe plurimos, qui noftram

g

ï[

hi

fententiam tuebantur, uti etiam poft illum ;

|m

é contrario ante VASQUEZIUM de nullo certó

U

MU

confítat, tefte Dicaftillo apud P. JAcosuM Irr-

TRf ve

REIV'W

SUNG num. ;$.qui fuiffet in oppofita opinio-

VK

ne:

il M. P»z').irk,'

[

9

"Án Sacram. Penit. pofit effe 'oalidum & informe. 97

li t n

|

DI

A

ne: ergo etiam tàlis fuiffe inftitutio valdà

Il de j

P/«&

robabiliter credi poteft, przfertim cüm , uti

A [

i

plerique Adverfarii fatentur, Chritlas Sacra-

mentum hoc ita potuiffet in(tituere.

Quóàd

" Xeq

xeró Concilium 'TaibENTINUM vel aliud ex«

AT

A u

prefsé non diftinquat inter dolorem requifi-

tum ad frudtum, & requifitum ad valorem,

non obítat , quia non debet facere.de omni

caíu veró contingente expreffam mentionemy

!N

üt loquitur citatus P, W/1ETROWSKI.

21

ll

77'. Urg. tamen cum P. Urroa difput. 7:

f

i

£4p. 3. à num, 26. Concilium voluit dare cla-

ram & explicitam docGrinam de partibus efs

fentialibus, & ideo de confefTione frequentis«

L

fimé, & quidem eodem cap. 4. dixit: son effe

neceffariam. confe[fonem circa illa peccata , qu& poft

diligens examen. inemorie non occurrunt, de contri-

tione veró hoc non dixit, fed indefinité, ac

univeríaliter protulit effe neceffarium , quód

W

fit de peccato commiffo : ergo Gignum e(t, quód

voluerit docere nos, hoc difcrimen inter has

duàs partes effentiales Sacramenti effe, nimi-

rum: quod non eít pars effentialis confeffio

omnium prorfíus peccatorum, fed eorum dun-

taxát, quz poft Baptifmum cofniffa funt, &

quz memoriz occurrunt: eft autem pars ef-

fentialis contritio omnium prorfus peccato«

m M

rum non condonatorum.

ita feré in terrmi«

nis citatus Author.

Verüm

O ex

Refp. turfus per tetorfionem ; & quar

G

Ad«

Qua[l. 1. De Sacram. Paniti

1

f

98

QUESTIO IL $..

a

£

Adverfàriis : (i TRIDENTINUM tam explicatam

QuorQr

voluit tradere do&rinam , quare non expref-

sé dixit: quód ad valorem Sacramenti requi-

""

B

ratur dolor tam univerfalis, quàm 'ad fru-

&um? .Certé, (i unum exprefsé definire ne-

ceffe fuiffet, debuiffet potius noftram fenten-

N

tiam expreíTis terminis rejicere , utpote ma-

gis libertati faventem ; przfertim cüm illa

tempore Concilii TAIDENTINI, üt teftatur Di-

N

CASTILLO; fuerit communis inter Auctores , &

AV

facilé previderi potuerit, quód Doctores no-

flra fententiz ex ipfo TRIDENTINI filentio,

vel non fatis expreíla oppofita decifione, in

UL

fua fententia confirmandi effent, & tanquam

ex principio univerlali, üt. illud nominac P.

Jacosus ILtsUNG mum. 49. quód nihil fit re-

quirendum ad valorem Sacramenti, cujus non

n

probatur neceffitas: illaturi , non effe requi-

rendum dolorem univerfalem ad. valorem ,

cujus neceffitatem "TRIDENTINUM poít tam

accuratam doctrinam nobis non intimavetit.

in forma

$8. Refp. 2dó. D. A. TRipENTINUM voluit

A Q D)

tradere accuratam do&trinam de partibus ef-

fentialibus , quantüm neceffe erat ad hoc, at

m [

demonffratisy €& convulfis upiverfis erroribus Catboli-

Vi

ca vveritas perfpicua, &. illuffris fieret , üt loquitur

ipfa S, SyNoDus.in Procemio Seff. 14. conc.

In omnibus etiam, quz inter Catholicos Do-

Ommif

Gores controvería, nec ex Íípeciali neceffitate

W

AU

explicanda erant. Nego.

Ex qua diftinctio-

Q Quidim

MT

b

i

ne patet ratio difparitatis, quare 'TRIDENTI-

Fng

NUM

| *-Mïiæ

k

4

l j

H

/

HEn Sacram. Penit. poffit effe oalidum &2 informe. 99

TUf t

NUM tam claré & expreffe dixerit, neceffariam

:

A

i

effe confaffionem folorum peccatoram me-

Q

RA

morie occurrentium ; objecerant nimirüm

ln e

"wel

^C

hzretici Catholicis, exigi ab illis confeffio-

"

Fnu

nem omnium peccatorum, qude tamen ob

[r

T ftn

W

lapfüm memoriz fepé fit impoffibilis, h's pro«

t

inde Concilium reípondere neceffe habebar,

j

1

:

[

& do&trinam Eccle(ie Catho!ice explicatiüs

L

i

tradere, unde & relpondet , vibil aliud in Fccle-

fía Catbolica à penitentibus exigiy quam, ut poffquam

V UN

quisque diligenrius. fe excufferit , &9. confüentie. fue

1

Jfinus omnes & latebras exploraverit, ea peccata cotia

