Lbone fidei poffefferi ,— quàtm predoni ,. dicendum eft.

dicta 1.25.

Atqui hzc illatio non effet bona,

f in fenfü proprio aliquis dici poffet lucratus

efle, qui ditior fa&tus non eft, ergo in fenfü

proprio non poteft dici lucratus, qui ditior fa-

&tus non eft, & confequenter nec poffeffor bo-

nz fidei in fenfü proprio dici poteít lucratus

fructus confümptos, fi ex fructibus confumptis

non fit factus ditior, & ni(i fructus apud ipfum

zequivalenter adhuc extent.

Maj. patet, atque

amplius patebit legenti integros textus dicta-

rum legum. min. patebit confideranti, Malé

enim dicerem: poft fenatus-confültum poffeffor

hzreditatis alienz , qui bona fide confümpfit

xem hzreditariam, ita tractari debet, ut nec

damnum nec lucrum habeat ; quia Sepatus bo-

nz fidei poffefforibus, qui rem hzreditariam

confumpferunt, confuluit, ut in id duntaxat

teneantur, in quo locupletiores fa&ti funt, (i

yevera ejusmodi pofleffor lucrum proprié di-

[(1

&um habere poffet absque eo,quód locupletior

t

ex confumptione fa&tus effet.

Atque ideo

etiam Juris-confultus PAuLvs malé ex allegatis

K

verbis

h

DE FRUCTUUAM PERCEPTIONE.^ "3

f

verbis Senat(üs-confulti in id duntaxat bone fidei

h

poffeffores condemnandos effe ,^ quo. locupletiores fatti

0, Q

funt , intulffet, bone fidei poffeffores ita tracbaudos

t

9'-"

efe , ut nec in damno , nec in lucro fint.. Si vevera

ejusmodi poffeffor lucrum proprié di&um ha-

Mgaf t

bere dici poffet, absque eo, quód locupletior

482 f A

ex confumptione fa&us effet.

Atque ex his

i

Mi

uidem fatis conflare videtur , quód ejusmodi

j m?

poffeffores , qui, licet res alienas lautiüs ac

fplendidiüs. vivendo confuümpferint vel etiam

Füen

dilapidaverint, ad nullam tamen reftitutionem

d

vel compenfíationem obligantur, eó quód re

01

fua abuti fe putaverint, proprié & in fenfu le-

gum /ucrati non dicantur , fed folüm damnum

N

M

non pa[J. üx infinuat PAurus in cit. l. 2y. f. 1 1. ff.

13

de b«reditatis petitione.

VUIDpUS

46.: Contra datam refponfionem eft 2do &

lm

forté efficaciüs. Permiffo etiam, quód in fenfu

t

latiori & minüs proprio dici poffit lucratus effe

s

etiam ille, qui ditior fa&us non eft, adhuc ta-

i, Mi

men cit. à nobis lex 4..f. z. ff. finium. vegundo-

T0

MIVI

ieliny

vwm inalé. intelligitur precisé de fructibus

on

omnino confumptis, fed potius de fructibus

J)

cum lucro confumptis intelligenda eft, ergo

Rnitts r

data refponfio necdum fubfiftit. ant, prob. qui

Yediarit

fimpliciter & indefinité dicit: oportet, ut pof-

| du

feflori bonz fidei, qui fru&tus ex aliena re per-

ceptos confuümpfit , lucrum, quod ex eorum

j l* ]

confamptione tulit,irrevocabiliter relinquatur,

aut qui fimpliciter & indefinité dicit: poffeflor,

qui bona fide fru&tus percepit, 6i eos confum-

p(it; ad nullam reftitutionem vel compenfatio-

nein

€oncl.

l.

Vv»

QUZST. T. .6.3.

ily

nem pro iis faciendam obligatur: is planà, quan:

tumcunque laté etiam verba ipfius fumantur ,

non cenfetur folüm voluiffe dicere: oportet;

ut poffeffor bonz fidei, qui ex.confümptione

fructaum lucruni aliud non habet,. nifíi quod

edendo & bibendo.ac lautius & fplendidiüs vi-

vendo retulit ; ad .nullatn. reftitutionem vel

compeníationem teneatur; & vice vería, qui

przcisé vult dicere, :pofleffor bonz fidei, qui

frudtus ita confümpfit, ut lucrum aliud non

habeat , nifi quod lautiüs & fplendidiüs vivendo

retulit , ad nullam reftitutionem vel compen-

fationem teneatur, is fane, fi quidem fignifi-

cationem naturalem & obviam verborum etiam

utcunque tantum fervare,. & mentem füam re-

vera explicare velit, non dicet: poffeffori bo-

H

nz fidei, qui fructus confumpfit, lucrum, quod

ex eorüm confumptione tulit, relinquendum

eft; neque fimpliciter dicet ;

offeflor qui fru-

&us bona fide perceptos confumpfit, ad nullam

reftitutionem vel compenfationem pro iis fa-

ciendam óObligatur; ergo, cüm Jurisconfultüs

in cit, L. quoad fübítantiam fimpliciter & inde-

finité dicat: pofieffor, qui fru&us bona fide

perceptos confump(it, ad nullam reftitutionem

vel compeifationem pro iis faciendam obliga-

tur. vel: oportet, ut poffeffori bonz fidei;

qui fructus-ex re aliena perceptos confumpfit,

lucrum, quod ex eorum coníümptione tulit,

irrevocabiliter relinquatur, cenferi non poteft

folüm. voluiffe dicere, quód ratione fructuum

confümptorum, ex quorum confumptiene lu-

crum

Il

l,

DE FRUCTUUAM PERCEPTIONE. y

|

ht )

]

l

crum aliud non habet nifi quod edendo & bi-

I U |

bendo &c. retulit, ad. nullam reftitutionem,

p

vel compeníàationem teneatur. ant. mihi qui-

TImptt

dem videtur negari non pofle, cüm enim fru-

hi qu;

&us ordinarié ita confumi non foleant, ut poft

lts v

confumptionem omnino nihil lucri remaneat,

nm vd

üt ftatim amplius dicemus , profe&tó captiosé

C'h, QL!

omnino ac contra omnem modum loquendi

inter homines ufitatum Legislator vel ipfius

vice Jurisconfültus loqui dicendus effet, qui

]

generaliter ac indefinité diceret, quód poflef-

!

at

Íor, qui bona fide fructus perceptos confump-

1 f

fit, ad nullam reftitutionem vel compeníatio-

TU f

nem. domino rei faciendam obligatus fit, vel

n

quód poffeffori bonz fidei lucrum, quod ex

Ts

fru&tuum confümptione tulit, relinguendum

ïïït

TUf

1

fit, (i precise vellet eum ad reftitutionem vel

rl

compenfàtionem aliquam conveniti non poffe,

OLT

q

fi fructus ita confumpfiffet, ut lucrum aliud

j ul

non haberet, nifi quod lautiüs & fplendidiüs

s

vivendo retulit. Cüm tamen legislatores ipfi

COnU)

tam ferió moneant, leges non debere effe ob.

du

Ícuras vel captiofas , fed manifeítas ad caven-

n N

dum omnino nocumentum, quod alioquin ex

j

TET

AV

N

ipfa lege poffet provenire.

m ol

n

47. Et(i igirur verum effe concederetur,

)ni

quód juxta receptum loquendi modum caufam

vel convivium lucratus effe dicatur, qui accu-

fatus de damno dato abfolvitur ab omni onere

reftitutionis aut compenfationis , vel qvi pro

j

convivio, cui interfuit , nihil folvere debuit ,

Sticr:]

fl

[v0)

yl

76

QUASTIO I. $.3.

Concl. d.

€ó quódinlufu pro eodem convivioinftituto via

M

€tor evaferit ( licet ceteroquin ejusmodi modus

loquendi in jure ufürpatus non fit, utut faltem

l

quoad prius exemplum occafio ejusmodi mo-

)"(0

dum loquendi ufürpandi non defuiffet) etfi,in-

quam, id verum effe concederetur , nequa-

quam tamen ejusmodi modus loquendi ufür-

pari poffet, quando agitür de lucro fructuum.

Difparitas enim inter unum & alterum cafum

fatis manifefta efl hzc : quando accufatus de

$

damno dato cauíam lucratus efífe dicitur ex

ipfa fübje&ta materia, fatis conftat, quód de

q

nullo alio lucro fermo fit, quàm de abfolutione

ab omni onere reftitutionis vel compenfàtio-

nis, quia accufatus de damno dato aliud lu-

M

crum faltem per fe reportare non poteft, quàm

utabfolvatur, & (imiliter de eo , qui dicit,

quód convivium, quod conftat jam abfumptum

effe, fuerit lucratus, ex fübjecta materia ma-

nifefté conflat, quód folüm velit dicere, quód

totum fuum lucrum edendo & bibendo retu-

lerit, càm aliud lucrum ex convivio jam ab.

fumpto ferre non potuerit.

Fructus econtra

licet ipfi etiam ita confumi poffint, ut nullum

lucrum quis habeat, quàm quód lautiüs &

fplendidiüs vixerit ,

confümi tamen poffunc

etiam aliter, ut videlicet adhuc aliud lucrum

(

preter lucrum hoc tranfitorium füperfit, vel

etiam ita, ut tantum lucri poft confumptio-

J

nem adhuc füperfit, quantum valerent fructus

ipfi, fi confumpti non effent, atque uno ex

duobus pofterioribus modis plerumque vel

faltem

Thi, |

l,

DE FRUCTUUAM PERCEPTIONE. 77

fs.

Jdin

faltem equé frequenter ac primo modo con-

fümi folent; unde quando de poffeflore bonz

Ut [

wdi [

fidei f(impliciter & indefinité dicimus , quód

fructus confümptos lucratus fit, feu quód ratio-

) efi,

ne fru&tuum confümptori ad nullam reftitutio-

quua.

nem vel compeníàtionem faciendam obligatus

Ql tfor

tis ipfi

WUO

fit, vel quód lucrum ex fru&tibus confum

cedat, nec ab ipfo re(tituendum fit , id ad

j

it

crum

af

illud tranfitorium , quod ejusmodi poffeffor

edendo & bibendo vel lautiüs ac fplendidiüs vi-

q

vendo retulit, reftringere non poffumus, nifi

(

Y

W

communem ac ufitaaum modum loquendi

bfd!uzïcr::

pern

pratermittere velimus; fed potius ex fubjecta

materia ac communi modo loquendi id in-

iil

telligere debemus de lucro , quod adhuc poft

i, qin

confümptionem füpereft. lInde, üt dixi , ca-

QU d

tiosé omnino locutus fuiffe dicendus effet

(urrpza

egislator vel ipfius vice Jurisconfultus, qui

fert m

generaliter ac indefinité in lege diceret: quód

t qi

poffeffor , qui fru&us bona fide perceptos con-

d f

fumpfit, ad nullam reftitutionem vel compen-

0 jmd.

vel

fationem pro iis faciendam obligatus fit.

Mu

uód poffeffori bonz . fidei lacrum, quod ex

Wt

vl

UL

í

i

uctuum confumptione tuliffet , relinquen-

liuais

dum (it, (i revera vellet, ut omne illud lu-

t pl

crum, quod pofít confumptionem adhuc fuper«

d li

eífec, eidem auferretur,

M

48. Majori cum cautela ac follicitudine leges

confici conílat ex citatis fuprà legibus de pof-

licet enim dubitari

feffore bareditatis aliene ,

It |

vix poflit, quód poffeffores bareditatis alieng

u

pro-

4l

78

QUSTIO L.- $.3. Cond. t,

proniores fint ad lautiüs & fplendidiüs viven-

r;

dum, & (ítatum füum exaltandum poft adeptam

piuguem hzreditatem , quàm poffeffores rei

[

particularis alienz; conftat enim expetientiá,

quód longé faciliores fimus ad expendenda,

vel etiam dilapidanda illa, qu& poffidemus ti-

tulo lucrativo (qualis eft titulus hzreditatis )

quàm €a, quz accepimus titulo onerofo vV.g

.

gt a.i

emptionis &c, ex quó fxpe res particulares

;';:,Mm |

accepimus. Nullus tamen ex tot diverfis Ju-

risconfültis dixit, quód poffeffor hareditàtis

mf

alienz fru&tus confumptos lucretur, nullus

dixit, quód poffeffor hzreditatis , qui bona

fide fru&tus perceptos confump(it; ad nullam

reftitutionem vel compenfationem pro iis fa-

ciendam obligatus fit; nullus, quód poffeffori

hzreditatis alienz lucrum, quod ex confütnp-

tione fructuum tulit , relinquendum fit , fed

potius fignaté femper diftinxerunt inter fructus

confumptos, ex quibus pofleffor ditior eft fa-

Q&us, & ex quibus non eft fa&us ditior, &

ftudiosé omnino exprefferunt , quód bonz fi-

dei poffefforibus hareditatis alienze confuültum

quidem (it, me damno afficiantur l. 25. ff. 1 1. ff. de

Pereditatis petitioite , ac confequenter (quam illa-

tionem Paulus indicat per particulam adverfatis

vam fed) fi locupletiores faéti non. fuerint,

ad nullam reffitutionem teneantur, de reliquo

autem expreffis omnino terminis eis omme u-

eritin auferendum . effe, declarárunc.

Atque ideo

mihi períuadere non poffum , quód idem Juris-

confultus Paulus , ' qui tam difertis verbis in

I2J7.

DE FRÜCTUUAM .PERCÉPTIONE.

F

4

9

$]

Laf d bareditatis fetitione dixerat: omme lu-

4

eriin. auferendum effe tam bona fidei poffeffori ( baere-

Otgy

ditatis) quam pradoni,

de poffefTore rei parti-

L[ent

cularis agens tam illimitaté & abfoluté dixiíTety

)dcndj,

quód poffeffor bonz fidei fructus , quos bona

T0 t

fide confumpfit, lucretur, feu, quod fecun-

!

li )

düm fignificationem naturalem & obviam idem

)

eít, quód ad nullam reftitutionem vel com-

Uns

peníationem pro fructibus, quos confuümpfit,

faciendam obligatus fit, aut quód bonz fidei

poffeffori lucrum , quod ex confümptione fru-

y D

étuum tuülit, relinquendum fit, fi precisé vo-

Qul

n

luiffet dicere , quód pofleflor bonz fidei rei

particularis, qui frud'us omnino confümpfit;

ad reftitutionem vel compeníationem aliquam

non teneatur.

49. Id porró, quod in data refponfione di-

t

&um eft, quód cafüs rarus non fit, quód ho-

ï::l:*;g

N

|Ul

iM

mines ex coníumptione fructuum ex rebus

r

JM

alienis perceptorum non ditefcant ; & quód

forté frequentiüis id fiat, quàm oppofitum, eó

quód homines ordinarié poft accepta bona no-

va vivant fplendidiüs & ftetum füum exaltent;

videtur fané gratisafferi; quamvis enim fatear,

hoc aliquando vel etiam aliquoties contingere,

I

neque dicam, hoc effe inutiliter confümere;

Ü

potiffimüm tamen id continget in iis cafibus ,

in quibus bona aliqua infperató quafi accepimus

ex titulo lucrativo, üt fuprà jam advertimus,

& longé fipiüs , inquit hic Clariffimus P.

v

OEGKHN ngn, 21. prob« 1, WRccidit, ut homioes

aliàe

j

80

OILESTIO 1. $.3.

Concl. 1.

aliàs bonis facultatibus inftruCti, & multó izi-

g

is rerum abundantes propter rem alienan

*un

prater proprias poffeffam (ac prafertim titulo

onerofo aquifitam ) non plus erogent, fed, (i

u

diligentes fint, fru&tus ex ejusmodi re per-

ceptos in. convenientes & confuetos fuos ufüs

impendant; imó & in hypothe(i, quód bonz

fidei poffeffor ceeteroquin diligens paterfamilias

credens, rem fuam efTe, lautiüs

ropterea f&

f

habuerit , quàm aliàs facturus fui

et: fuüpponi

tamen non poteít, quód femper intuitu per-

ceptorum fruCtuum ita rem domeflticam libe-

raliàs quis inftruxerit, ut ex illis nihil lucri re-

maneat; dum feré omnes folertiores homines

augendo patrimonio ftudent.

Faciliàs adhuc refpondetur ad id , quod

miü.44. adjectum fuit, quód videlicet hzres

putatitius ex titulo univerfitatis, & poffeffor

male fidei, qui ambo tenentur ad fru&tus

omnino confümptos , fufficienter lucrarenttr ,

fi hos non deberent reftituere, nam poffeffo-

rem hzreditatis quod attinec, ille ad reítitu-

tionem fru&tuum omnino confumptorum non

tenetur, üt patebit confideranti dicta mum. 42,

Poffeffor autem malz fidei baud dubié

9 25,

fufücienter lucraretur ,. fi ex fructibus , quos,

fcit, ad fe non pertinere, poffet lauté ac fplen-

didé vivere, ac genio fuo indulgere (ine obli-

1

gatione reflitutionis aut compenfationis , u-

cratus tamen propterea fecundüm 'communem

modum loquendi non diceretur ; zqué parüm

ac

i

DE FRUCTUUAZM PERCEPTIONE, $8X

mh.vl '

ac lufor, qui tota die genio füo ludendo in-

as

dul(it, Iuratus dicitur , fi finito lufa nec obu-

m t

lum quidem plus habeat, quàm ante. üàt fupra

ex D, HoLZMANN advertimus, multó minüs di-

m

It pe.

ci poffet fimpliciter & indefinité lwratus effe

105 us

fructus , quos abfumpfit, (i xeftituere vel compen-

ho

fare deberet fructus, ex quorum confumptio«

ne aliquantulum faltem ditior fa&tus effet, et-

tum]os

t fe

fi ceceroquin non obligatus effet reftituere,vel

compeníare aliquid pro fructibus omnino con-

i

Ms

fümptis,üt ex di&tis conílat. Quód porro le-

ges & verba legum propter concordiam legum

n

i lum

non fumantur in fenfu ftrictiffimo, libenter e«

quidem concedo, nego tamen in cafu noftro

iotis

ejusmodi cafum neceílitatis, ob quem' verba

in (enfu proprio & rigorofo fümi non poflint,

l, qui

vel debeant, exiítere, imó verba hujus /egis 2.

Qtt hr

. 2. etiamfi in fenfu latiori tantüm accipians

poldit

tur, plus tamen probant, quàm concedere ve-

jd r

lint Adverfarii, üt n 46, probavimus,

RTT

u

ld

al d

$ «

o

h n

Statuitur 2da Conclufio

wyd d

l(

US)&V

co 2dó. Poffeffor bonie fidei, qui rem

jo. DI

jufto ac particulari título poffidet;

FE w 1

7

non tenetur domino, rem füam evin-

;

centi reftituere fru&tus, five mixtos,five natu«

g;.'r.mïï

rales, quos bona fide percepit, ac confumpfit,

uiüifn

Quaft. I, De Frud. Percept,

etfi

V

82

y

QU/£STIO I. $. 4. Conl. 2.

et(i inde factus fit locupletior. Quód & quo-

"

modo hsc conclufio differat ab illa, quàm .

a

2. ftatuimus , patet ex ibidem di&is; differt e-

[:

nim in eo, quód in illa folüm dixerimus , qui

W

Ípectando przcisé jus pofitivam verum videa-

tur, in hac autem pratereà dicimus, quód et-

iam conf(iderato fimul jure naturz, confidera-

tisque omnibüs principiis directis & reflexis

W N

non detur obligatio fructus, five naturales, five

W

mixtos virtualiter extantes reflituendi. Et in

hoc fenfü plerumque fententia ne

gativa defen-

di, & ab aliis impugnari folet.

Probatur autem conclufio in hoc fenfu intel-

lecta ab aliquibus hoc fer? modo : In dubio

favendum eít potius bonz fidei poffetffori : at-

qui in cafü noftro eft faltem dubium, an bonz

fidei poffeffor teneatur re(tituere fru&tus con-

fümptos. zquivalenter tamen adhuc extantes,

ergo eidem favendum erit, atque adeo à refti-

tutione vel compenfatione ejusmodi fructuum

abfolvendus erit. Maj. eft do&trina communi-

ter recepta, fundatürque in regula 65. juris in 6.

€ reg. 128. ff. eodem. quz (ic habev; in pari caufa

poffeffor potior baberi debet, nec non regula. 11. de

régulis juris in. 6. 62 veg. 125. ff. eudem in quibus

dicitur : ;z dubio favendum effe potius veoy quaim atlo-

Ti: 9 boc non probante illum. ab[olvendum effe. Quod

.

juxta plerosque adeó verum eft, ut poffetTor

bone fidei fine plena & evidenti probatione

ar

in contraríum removeri non debeat, üc paíffim

videre eft apud Authores, min. veró conftat

tum

^i

DE FRUCTUU7M PERCEPTIONE.

83

tum ex dictis, tum ex €o, quód adverfarii non

J

AU

audeant dicere, füam fententiam effe certam,

fed eam tantüm defendant üt probabiliorem ,

l0

l Yl

W

üt paffim videre eft, Sed

1 Ql

$1. Refpondet Clariffimus D. P. ANToN1US

MAYR uum. 626, dift. maj. in dubio favendum

QU

eft potius pofleffori, (i omnia fint paria & du-

ul

bia, concedit maj. fecus, negat maj. & omifísá

min. negat confeq. Sint, pergic citatus Author,

Wt

N

jura civilia dubia, tamen jus naturale eft cer-

tum, atque adeo in ma

o

o

na legum civilium per-

if

jlexitzte ftandum eft jure naturali, üt adver-

Et cur non zqué, vel

farii ipfi fzpius ajunt.

magis fivendum eft domino rei, quàm poflef-

fori? certó SANCHEZ in Decalog. l: 2. «ap. 23.

numn. 96. alt, debere preponderare przcedens

15 (

i

rei dominium fubfequenti bonz fidei poffe(Tio-

W

ni munitze etiam titulo onerofo (hoc eft,fi pof-

feflor eam titulo onerofo e. g. expendendo pre-

tium in ejus emptionem acquifivit) eó quód

QR

T

dominium illud fit jus

[

xXenius & perfectius, ac

prius tempore , atque ideo potius talis poffef-

for, quàm dominus rei carere debeat fructibus;

quia ftilicet lex naturalis de obligatione eft

f Q

certa , & ftat pro domino: econtra exemptio

per jura civilia, que flant pro poffeffore, funt

tantüm dubia, ergo dominus eft in poffeffione

juris certi & prioris, à quo non debet repelli

per dubiam tantüm exemptionem , üt omnes

docemus in materia legum. unde licét poffef-

for fit in poffcílione fructuum , non tamen eft

2

in

y

84

QULESTIO 1. $.4. Cont. 2,

in poffeffione juris non reftituendi, fed domi-

nus e(t in poffcíTione juris exigendi compenfa-

tionem: féque res habet, àt in cafü, quo quis

Y

certó debet, at non certó, fed tantüm dubié

folvit: aut fermé ficut in cafu, quo famulus,

qui aliquid ex mutuo accepto deberet domino

fuo , vellet fibi retinere tantum, quantum fibi

videtur plus valere labor füus, quàm falarium,

quem cafüm cit. Author nzum. 5$;. adduxerat,

ubi non minüs eleganter ac folidé notavit du-

plicem dari in hoc caíü poffeffionem : unam

pecuniz in fervo, alteram debiti in dominos

poffeffionem autem rei non juvare in dubio,

nifi dubium fit de ipfa re, cujus fit; üt enim

recté advertit Luco de juffitia difput. 1$..fedd. 1.

num, 1o. licét poffideas adhuc pecuniam , du-

bites autem, an votum certó emiffum de offe-

renda pecunia impleveris, ex communi tene-

ris votum folvere; quia hic non dubitatur im-

mediaté de pecunia, fed de adimpletione voti:

cümque votum fit certum , ejus autem imple-

tio dubia, vincitur jus dubium à certo. jam

autem in cafü hujus famuli, non eft dubium,

cujus fit pecunia ; nam per mutuum ejus do-

minium eft certó translatum in fervum ;

fed

eft dubium, an fervus füfficienter folverit per

fua obfequia debitum mutui accepti; in quo

cafu jus domini antecedenter ad omne dubium

eít certum: jus veró famuli tantüm eft dubium:

& con(equenter pofle(Tio juris certi ítat penes

dominum , quod non eliditur per jus tantüm

probabile fervi: poffeffio autem pecunix non

venit

pE FRUCTUUAM PERCEPTIONE.

8j

^

i

'

Qf

venit ad rem (ficut in eo, qui certó fcit, fe vo-

j

riffe, & dubitat,an votum impleverit, non ve-

n

nit ad rem poffeffio e. g. pecunix, quam vo-

It d

vit) fed ad rem venit poffeffio juris certi ad

'Aämüiu's

exigendum debitum ratione mutui: quz pof-

domiy

tm (j

feflio eft penes dominum. ita ferme cit, Au-

thor. zum. ; $ . qux omnia facilé ad cafum no-

li

firum, in quo in przefenti quaftione verfamur,

applicari poterunt.

Fateor hanc refponfionem omnino effe foli-

dam,& adzquatam argumento,prout jacet, vo-

lui autem eam unácum objectione ipfa potis-

fimüm ideo adducere, tum quia magnam Jucem

affert argumento przcipuo fententiz contrariz,

u

od paulópóft proponemus , tum quia obje-

à

io ipfa ex dicendis haud difficulter aliter pro-

poni poffe videtur, ut efficaciüs urgeat.

51. Authores igitur alii plerumque, cüm fpe«

m

ciatim non tractent, uti nos in prcedenti con-

um

clufione fecimus, quid fpectato folo jure po-

iE UOLU

fitivo verum vel verofimilius (it, fed ftatim jux-

ta fenfum hujus pofterioris noftrz conclufionis

[l

generatim dicant, quàd poffeflor bonz fidei

)!IX:H. |i

.........

non teneatur reflituere fructus zquivalenter

extantes , conclufionem hanc probant iisdem

if ij*ï

)ne

fere argumentis ex legibus & jure pofitivo pe-

titis, quibus nos füperius ufi fumus, quod ve-

ró concurfüm juris naturalis attinet, commo-

diüs in folutione objectionum expediri exifti-

wnr il

TL

mant, & quia revera;

fi femel füpponatur, pro-

3

batum

V

86

QU/ESTIO I. *S.4. Conl. 2.

batum effe, quód fpe&ando jus pofitivum pof-

feffor bonz fidei fructus irrevocabiliter fuos

faciat, quod quidem duobus przcedentibus $$.

ro poffe noftro prze(titimus , & amplius prx-

Ítabimus folutione objectionum, tunc in ordi-

ne ad ftabiliendam hanc fecundam conclufio-

m

u

nem , quód videlicet fpe&ato etiam (imul jure

naturz poffeffor bonz fidei non teneatur re-

d

Ítituere fructus zquivalenter extantes , alio

opus non eít, quàm ut accuraté declaretur,

quód vel jus po(itivum juri naturz circa hoc

punctum contrarium non fit, vel quód non ob-

ftante , quod jus pofitivum aliquid contra vel

preter jus naturz in hac parte ftatuat, nihilo-

minus juri pofitivo flandum fit, hoc ipfum au-

tem, cüm communiter & forté commodius in

Q

folutione objectionum fieri con(üeverit, etiam

nos hunc morem imitabimur, atque ideo et-

iam in przíenti omni omnino ulteriori ac po-

fitiva probatione fuperfedebimus, atque ad ip-

fas obje&tiones folvendas pergemus , ex

quarum folutione, àt jam dixi, non

erit difficile pofitivam etiam

probationem defüme-

re.

Sit igi-

tur

iil

I

go ï'

P

l

DE FARUCTUUAM PERCEPTIONE.

e7

(j

lli

$. s.

2

li

CID o

Proponitur przcipuum argumentum ex

Qdf

jure naturali petitum , & examinatur, an

Inul jurg

ftandum fit jure naturali certo, quam-

Wt

i

Al

diu lex pofitiva non claré fta-

tuit oppofitum,

ndn

e0n

Rdo forté prepofterus , quód argumentum

lax]

O

hoc ex jure naturali defüumptum , quod,

uti advertimus , contra folam fecundam

i

conclufionem pugnat, folvendum proponatur;

antequam ulla alía obje&ctio adveríus primam

[ "

? (do0 d

conclufionem propofita fuerit, ordo inquam for-

x

té prepofterus videbitur; duplici tamen ex ra-

d

tione cortutatus, ac primó quidem, quia folutio

Qub d

hujus argumenti fervire debet ad probandam

conclufionem fecundam, ac proinde eidem

o

j

tanquam ipfius probatío fubjungenda. fecun-

dó, quia obje&tiones ille, quz contra primam

conclufionem pugnant, equaliter feré etiam

impugnant conclufionem fecundam. poterunt

igitur omnes proponi contra fecundam conclu-

fionem, & quafi omitti objectiones contra

conclufionem primam , hoc

acto .autem

utique nihil referre videtur, an hzc vel illa ob-

je&io primó vel fecundó locó proponatur,

fed potius argumentum hoc ex jure naturali

peti-

l

4

)

$8

QULESTIO I. S. $. Concl. s.

dh

petitum tanquam

precipuum etiam fibi prin-

cipalem locum vindicare.

I)

n

$3. Argumentum autem ifthoc in hunc ferà

modum. communiter ab Authoribus affirtmati-

v& lententic proponi folet: quando lex natu-

ralis obligans ad re(titutionem eft certa, &

lex pofitiva humana deobligans eft dubia, tunc

ftandum eft jure certo; fed lex naturalis obli-

gans. ad re(titutionem fructuum virtualiter ex-

tantium e(t certa, & lex pofitiva humara de-

obligans ad minimum eft dubia; ergo ftandum

eft jure naturali certo. Maj. videtur innegabi-

lis ex ipfo. jure communi. certó nihil eft fre-

quentiüs apud ipfius interpretes,quàm : omnem

corre&tionem juris effe odiofam ; jura, quan-

Q

tum fieri potefl, in concordiam redi

genda; jus

certum przvalere incerto & dubio &c. min.

veró quoad primum membrum pariter vide-

tur conftare; nam juxta Adverfarios , qui te-

netur jure naturali re(tituere fübitantiam rei

formaliter extantem, etiam jure naturali tene-

tur refticuere fübftantiam virtualiter extantemys

ergo qui tenetur reftituere fructus formaliter

extantes, etiam jure naturali tenetur fructus

virtualiter extantes ; nam ficut f& habet füb-

ftantia formaliter extans ad fübftantiam Virtua-

liter extantem, ita fe habent fructus formali-

ter extantes ad fruc&tus virtualiter. extantes.

nec hoc folent etiam negare Adverfarii, & ha-

betur ex !

fic habet:

ege 14, ff. de condictione indebiti , quz

nain boc natura equum effy neminem. cum

altes

DE FRUCTUUAM PERCEPTIONE.

89

[

alterius detrimento fieri locupletiorem. 1dum mem-

brum min. pariter videtur verum ; quia ejus-

modi lex clara & indubitata nunquam hade-

nvl

nus fuit o(tenfía ab Adverfariis, & fi foret hu-

Em

jusmodi lex, mirum effet, quód omnes fere

Dat

'Theologi ante HAuNorpuM & Ilfung cum

ï?

T.

plurimis Juri(tis eam nefciverint, cüm tamen

ln

eorum plurimi in puncto juris fuerint perfpi-

büq

caciffimi, uti Sorus, PANNEZ, THOMAS SAN-

CHEZ , AZOR , MoriNA, Lzssius, Luco, Lay-

MANN, DICASTILLO , VASQUEZ &c. & ex Juri-

Íüs AsBAs, INNocENTIUS, Camp. Tuscus,

BanroLus, MzNocuivs, CuJAcius, Covan-

RUVIAS SCHAMBOGEN &tc. difficulter etiam

capi poffet, quód tot prefítantiffimi viri tam

conftanter tanquam fententiam probabiliorem

defenfterint falíttatem certam , feu do&trinam

ul

oppofitam certz veritati. Et utique interim

non fuerit lata nova lex in jure communi , de

uo folo fermo eft, & hoc etiam debent fateri

ipfimet Adverfarii, ex eo, quód ipfe primus ex

al

IN

"'Theologis Adverfarius HAuNoLDus fateatur

jura effe valde intricata circa hanc rem; fic

'WIV"

enim ait tom. :. de juflitia, trad. 3. cap. 3« um.

r

;

27 . intricati[fma ves eff. de. jure cefareo; tumm. ex

l

eo, quód Adverfarii non audeant dicere, fuam

ub

fententiam effe certam, fed eam tantüm defen-

Accedit, quód legum

dant üt probabiliorem.

ab Adveríariis adduci

folitarum

intellectus

L

valde difficilis fit, & ez fibi videantur oppofi-

lil

tz, ad.o, ut multi, non tantüm Theologi, fed

Mi

etiam Jurifte defperent , unquam fore, ut in

con-

l

Y

7

90

OUJZSTIO I. $. y. Conc. z.

concordiam reducantur, nec ipfe HAuNoLDus

audeat, eas ab omni antinomia- excuf(are,

Et

M

b

certé, ficut occurrunt textus aliqui, quibus nos

non omnino facilem refponfionem damus, ita

1

etiam fünt alii, qui Adverfarios &qué premunt,

Va

ut & ip(i debeant ad difficiles, & aliquando ar-

M

bitrarias refponGones confugere, ac exceptio-

nes, limitationes, modificationésque adducere ;

!

quzi pracipué ideo excogitate fünt, ut fenten-

tia oppofita poffit defendi; ex quo patet, leges

has valde dubias effe,

s

Neque dicas: jus naturale effe quidem cer-

tum, fed duntaxat conditionatum, fi nempe le-

gitimi Legislatores aliter non difponant, ac fta-

m

tuant juftas ob caufás, üt patet in praícriptio-

ne ;nam efto id verum fit, per hoc tamen non

hn

enervatur vis argumenti propofiti , ficque ali-

ter proponendi; etiamf(i jus naturale certum fit

conditionatum , fi tamen non certó purificatur

conditio , manet jus naturale certum, donec

ea purificetur; atqui in przfenti hac quazftio-

ne conditio non certó purificatur, cüm 7el ma-

ximé dubium, & controverfum fit, an Legisla-

tores ita difpofüerint, üt patet ex dictis. Ali-

ter rem fe habere in prefcriptione patebit ex

pauló po(t dicendis mum. 6:. aliud ergo eft,

quód leges potuerint ita difponere in hac pra-

fenti quz(tione & controverfiá

; & aliud quod

de facto ita difpofuerint ac flatuerint, & quod

id fatis ex legibus nobis innotefcat.

14- RC-

DE FRUCTUULA4 PERCEPTIONE,

-

9r

U

$4. Refpondent aliqui ad hoc argumentum,

uód, licét in aliquare jus naturz fecundüm fe

QOU

& przcifivé fumptum fit clarum, poffit tamen

ID

ipfum jus naturz effe dubium & obfcurum in

Yem

concuríu juris pofitivi, à quo non raró modi-

.

F

ficatur

.

hoc autem tunc fieri, (i fic dubium ,

Xtnfi

an jus pofitivum receflerit à jure nature ; ubi

'*"'Srs;

neceffarió etiam dubium eft, an jus naturz ad-

huc fit in fuo effe, & (i in tali cafu collidatur

jus naturz cum jure pofitivo, neutrum effe

clarum, nempe in illa hypothefi mutui concur-

süs ; ac proin Cinquiunt) tunc licebit cuivis

eam fententiam fequi, quz ipíi verifimilior ac

robabilior videtur ; five quod jus pofitivum

probabiliüs recefferit à jure nature , five quód

ti

non receflerit ; &, fiquidem textus graves ha-

beamus , qui equidem non funt abfoluté evi-

dentes, vero fimiliàs tamen & probabiliüs vi-

dentur à jure naturz receffiffe , nihil obftare,

quin & illis liceat recedere, atque id ample&ti,

Llinde etiam retor-

n

quod eft vero (imilius,

quent hoc argumentum quzrendo , an adver-

(à fententia, quód jus pofitivum non receflerit

à jure naturz, fit certa, nec ne? fi dicunt cer-

tam , opponunt , quód repugnent authoritates

gravifimorum DD. & leges ac rationes magni

ponderis, quibus nituntur ; fi fateantur , effe

dubiam; ergo non eít major ratio , cur ipfo-

rum fententiz zqué imó magis incertz & mi-

nus probabili fübícribi debeat.

( Na

j;. Hxc

« Y

)

92

QU/ESTIO I. S. $. Concl. 2.

[

jj. Hxc refponfio omnino adzquata effec

M

argumento, (; quzftio przcisé in eo verfare-

W

tur, an jus pofitivum recefferit à jure naturz,

vel non? in quo fenfü noftram primam con-

l

clufionem explicavimus; üt facilé patebit con-

fideranti. atque in hoc fenfu videtur procede-

re tum refponfio, àt patet ex illis verbis: tunc

licebit cuivis eam fententiam fequi, quz ipfi

vero fimilior ac probabilior videtur, five quód

jus pofitivum probabiliàs recefferit à jure na-

turz , five non recefferit. tum etiam retorfio.

Verüm adverfe fententie Patroni, dum hoc

A

argumento utuntur, non hoc folüm petunt de-

clarari, an probabilius jus pofitivum de refti-

tutione fructuum recefferit à jure naturz, nec-

ne? fed potius hoc, quid in cafü, in quo pro-

babilius vel folüm probabile e(t, jus pofitivum

recel(fiffe à jure naturali , quód fecundüm fe &

przcifivé fumptum clarum eft, faciendum fit2

an in hoc caíu fructus confümpti potiüs adju-

dicari debeant v. g. domino rei,

o

ui pro fe ha-

bet legem naturalem, que fecundüm fe & pra-

cifivé fpectata certó dictat, quód ip6 fructus

confümpti compeníari debednr, an veró ab hac

obligatione compeníandi potius abfolvi debeat

pofleffor bonz fidei propter probabilem vel et-

iam probabiliorem exemptionem , quam habet

per jura civilia? & hoc füo argamento evinci

exiftimant, quód in hac collifione jurium prz-

ferri debeat potius dominus rei , quia pro fe

habet legem fecundüm fe certam , cüm poffef-

for bonz fidei taatüm dubié ab illa exemptus

Y l

n

fit per jura civilia.

$6.

DbE FRUCTUU74 PERCEPTIONE,

93

V

Y

y6. Explicatiüs igitur refpondet Clariffimus

D. P. PICHLER, cif. mum. :4. 4d 7. dum dicit,

2m—

quód, quamvis.aliquo modo dubium fit, an jus

m (

ofitivum

recefferit à jure naturali in hoc

)bl

ta

pun&o, probabiliüs tamen jus naturale per le-

chn,i:

uód autem in eo

es pofitivas relaxatum fit;

l

Al

cafu, quo probabiliüs eft jus naturale effe re-

Qp

hi

laxatum per leges pofitivas humanas, bonz fi-

dei poffeffor non fit obligandus ad reftitutio-

nem fructuum; quia pro his circumftantiis jus

Ws

naturale non ftringit , vel faltem non certó

R

exiftit. Retorquet etiam argumentum in in-

yet

m

ftantiiss v.g. certum eft, jus divinum , quód,

E

qui peccavit mortaliter , hoc peccatum debeat

contiteri , & tamen cafü, quo quis dubitat du-

T

bio pofitivo ex ratione probabiliori, vel etiam

probabili tantüm , quód jam fit confeffus, nec

ld

juxta plerosque Adverfàrios tenetur confiteri;

uia pro his circumítantiis jus divinum non

QUs

1

ringit, vel faltem non certo exiftit. ltem

.

xl

ure naturali certum eít, quód is, qui etiam

N

|

ougiffimo tempore poffidet rem alterius, ean-

dem teneatur eidem refítituere, poftquam id

