poteftate , quantum ex parte ipfius fit , actu uti

du

velit : quia ergo in cafu, quó Sacramentum

" (

W

4

hr

n

Poenitentiz invalidum eft, eoquód poenitens

vel omninó non confiteatur, vel omninó nul-

n

lum dolorem, aut propofitum afferat, aut a-

J

M

u

liàás mala fide procedat, Sacerdos nullam ha-

lWi

bet poteftatem abíolvendi, hinc . etiam forma

m Ü

m $ii

abfolutionis pro ejusmodi cafu falfa, & inva-

dtutamt i

lida eft. feré, ficut fal(a eft forma ordinatio-

VItptats

nis, quando Epifcopus ordinat aliquem inca-

3 ;äfü/urus [j

*

acem ordinis , qui v. g. non eft baptizatus ;

qu

f

1

cét enim tunc dicat: accipe poteflatem €c. feu

l

pitcdt

quod idem eít, cenfero tibi poteflatem &c. quia

lr f

tamen ipfe revera non habet poteítatem con-

à

Wt qubns

ferendi poteftatem ejusmodi fubjecto, etiam

tl &t

RI

non dat poreftlatem ,. & fic verba ipfius vera

DI UP

non funt. Quód veró pro cafu , quó poeni-

tens mala fide procedit, vel quo etiam;bo-

T t

l

oe3

R i

na fide, & invincibiliter. nullum omnino: do-

lorem affert ante abfolutionem, Sacerdos nul-

j at

lam poteftatem habeat abfolvendi, ip(imet Ad-

li

uN Wib

verfarii fatentur:: & rationem pofterioris dat

P. EvsEL hi confereut,. 3. num. á7, quia is, qui

I

omnino

.'-fD Ccmhl's j

|

l VI'

g

4An Sacram. Panit, po[fit effe alidum & informe.Y4Y

RUT

QT

omninó non: dolet de fuis peccatis, non eft

t i

difpofitus

ad fententiam

reconciliativam;

EM

Ratio veró prioris eft, quià ad validam ab-

IT Ti

1 t

folutionem obtinendam : requiritur in pceni-

tente propofitum univerfale, vel certé- re-

namzx:

n t

4

quiritur carentia propofiti contrarii, & cujuss

cunque affectüs ad peccatum mortale;üt fatis

Eít autem formaliter in

diximus 4/m. 70.

quzftione, utrum Sacerdos non habeat po-

't' l)

teftatem abíolvendi poenitentem , qui bona

"

fide:cum dolore meré particulari, nec fe ex«

tendente ad omnia peccata cormiffa, & nec-

liv

dum remiffa confitetur, atque adeo ab Ad-

verfariis probandum, non fupponendum, No-

tandum tamen;-ex hac ipía inftantia patere;

N

L

uem effectum ejusmodi abfolutio implicité

conditionata pariat in noftro cafu; facit nimis

rüm, ut pcenitens , quantüm eft ex parte Sa-

cerdotis , abfolutus-fit, ac ita quidem, ut fi

poftea poenitens,quz ex parte füa requirun-

tür, precftiterit, puta: doloremuniverfalem de

peccatis, vel'etiam folumodó particularem

fuper iis, fuper quibus invincibiliter non do-

luerat, eliciendó : etiam fructum abfolutionis;

& Sacramenti, actualem fcilicét remiffionem

)

peccatorum obtenturus fit; neque obligatus

oqu

amplius fit, peccata in ejusmodi Sacramento

um Qm"l

expofita rurfus exponere ; atque ideo quidem

"

T.)Am

jüxta noftram. explicationem, (i dolorem de

h

omnibus peccatis poft baptifmum corfiflis e-

licuerit, nullo elicito dolore de peccatis ante

baptifinum corhüiffis, remiffionem omnium

;;-,ljm:»:

pec-

XH

u

142

QU.ESTIO II. $.6.

M

n

peccatorum füorum obrincbit,quandocunque

00

l:

dein vel attritionem ex motivo univerfàli, &

Íe etiam ad peccata ante baptifmum corniíTa

extendente , vel etiam dolorem particularem

[ [

de peccatis ante baptifmum corhiflis elicue-

en

iW 53(

MM

rit, Quódfíi tamen unius vel alterius pec-

cati peft. baptifmum corniffi invincibiliter

s

N

oblitus fuiffet, teneretur illud in Íequenti

i

NI

W

confeffione exprimere: cüm obligatio hzc

urgeat quemcunque, qui ei necdum fatisfecit,

)N

N

Jl

l,

etíi ceteroquin peccatorum füorum remiffio-

nem jam obtinuerit per contritionem, vel e-

Y

AV

tiam indirectam per Sacrámentum Poeniten-

tiz, üt omnes docent poft hanc propofitio-

t r

nemr r1mam ab ALEXANDRO viI. damnatam:

" w

peccata in confe|fone omiffa , feu oblita ob inflans

j

qpo

W

E

periculum «oitey aut ob aliam caufamy, non tenemur

d

i fequenti. confe[fione exprimere.

MP

Idem cum pro-

portione dicendum in aliorum fententia; qui

TU (0

in pluribus cafibus admittunt, hoc Sacramen-

0024

tum pofle effe validum & informe. Ve-

(8

W

V

rum

1)

VE btl

ET

Lal

86. Inftabis : Etiam in noftro cafü, in quo

110

ht

videlicét poeenitens folüm füper aliquibus pec-

) omn

catis elicit dolorem . particularem, quamvis

bona fide, Sacerdos pullam habet poteftatem

& dl)u..lk

ipfum abífolvendi: ergo data refpon(io non

fub(iftit.

lts

j!

Ant. prob. Nullus Sacerdos habet

( i

jurisdi&tionem abfolvendi ab uno mortali tine

li

Dvl

BU

altero, quia neque ipfe DEUS in multorum

1

TUm

fententia id poteíl & ad minimüm de lege or-

"ulin

(

[

dinaria

»

AL 4

El

u

"n Sacram. Poenit. po[fit effe validum & inforflrze. 143

AUM

ld

h,

QV

Ex '7*0»

N)

dinaria id non fieri, certum eft; ergo ubiSa-

cerdos non poteft abfolvere ab omnibus pec-

l" !

W

catis, ibi nec poteft abfolvere ab uno, vel.a-

liquibus tantüám : atquiin cafu, quo poenitens

| )

non dolet de omnibus, fed tantüm de uno

vel aliquibus, Sacerdos non poteít abíolvere

W

u

ab omnibus; ergo neque poteft abfolvere ab

uno, vel aliquibus, & coníequenter nullam

habet poteftatem ejusmodi poenitentem ab-

folvendi,

]ta feré

in . terminis Á2RIAGA. de

Sacrament, in genere Difput, 13. num. 24.

Refp. neg, ant. Ad prob. diftinq, ant. Nul.

lus Sacerdos habet jurisdi&tionem abíolvendi

ab uno mortali poít Baptifmum corniffo fine

alio itidem poft Baptifinum corniffo tranf. de

hoc enim vide infrà sam. $$. nullus Sacerdos

habet jurisdictionem abfolvendi ab uno mor-

tali poft baptifmum coriffo (ine alio ante ba-

ptifmum corniffo neg. ant, & diít, confequens.

X

n

ergo, übi Sacerdos non potelt abfolvereab om«

nibus peccatis poft baptifmum folüm corhis-

fis, ibi nec poteft abíolvere ab uno itidem poít

baptifimum commiffo, tranf. confeq. ubi non

poteft abfolvere ab omnibus peccatis etiam

ante baprifinum corniffis , ibi non poteft ab-

folvere ab uno, vel aliquibus poft baptifmum

coriffis neg. confequens, & confequentiam.

Sacerdotes à . Chritto Domino acceperunt

quidem poteftatem abíolvendi ab omnibus

peccatis poft baptifmum corüiffis, faltem fi

de omnibus fuis peccatis tam ante, quàm po(t

baptis-

j

144

QUASTIO 1I. S.6.

baptifmum corhiffis rité doleant pcenitentes

nullam tamen acceperunt poteftatem abíolven-

Av

di à peccatis ante baptifmum corniffis , etiam

tunc, quando poenitens de iis dolet, atque.e-

tiam ex conícientia erronea in confefflione

cum aliís poft baptifinum corniffis exponit.

üt ex corhuni fenfu feré omnium Theologo-

rum probat P. GonMaz Difp. 2. fel. 1, num. 72,

citátque in fpecie pro ea fententia ExiMrIuUM

m

DocronzM Difp. 13. fctt. 1. de peccatis ante

A

bl

baptifmum commiffis ita differentem: Talia

peccata non tantüm non fünt materia neces«

faria, verüm nec fufficiens, nec debet illa quis

facramentaliter confiteri, cüm ab eis non pos-

fit facramentaliter

abfolvi.

In quo etiam

"'Theologi conveniunt,quamvis fine fundamen-

us

to fentiat oppofitum ANGELUS verbo : confes.

T

fio &c.

Idem auctor pro hac doGrina refert VAs-

[l

Kl

QUEZIUM, TURRIANUM, MARTINUM, PEREZIUM :

refert etiam BONACINAM dicere, boc videri tan-

MUA ens a

quim de fide definitum, ipséque P, GonMaz ad-

m

dit, hoc apud reliquos Theologos adeó cer-

tum effe, ut potiüs hanc veritatem fuppo-

nant, quàm probent.

Ratio autem hujus tam

communis doctrinz defümitur ex TRaiD. quod

ul

pluribus in locis fatis claré docere. videtur:

quód Sacramentum Peoenitentie non poflit

retnittere peccáta ante. baptifmum commifla,

cüm . ad illa remittenda nequaquam fit infti-

tutum.

W

TE

[2

Sic enim Seff. 6. c..14. dicit: Chriffum

P

ESUAM Satramentum- Penitentie infliruiffe pro iis,

qui

Wi

1

lll S' "

"n Sacram. Panit.po[fit effe alidum & informe. 145

i[ä d[)ltan[ ]

qui poff. baptifimum in. peccata. labuntur.

Czm dici-

Utl

TU wmll&

tur: acdpite Spiritum. Sanctums, quovum vemifevitis

peccatay remttuntur eis, C2 quorum vetinueritis , ve-

BLITM

M

.

DEUAM di-

tenta [unt. ^ Et Seff. 14. €.. 1, dicit

AR

eitem in müfericordia illis etiam «vite remedium con-

Utv

zliffe, qui fe fe poflea im peccati fervitutem & de-

H t

mopis poteflatem tradidiffent, Sacramentum. «oideli-

uDj

eet: Penitentie 5 quó lapfis poff baptifinum beneficium

QU » - vero

UEL TT

n

1

iovtis

CHRISTI . apuaur.

MA

J

aic: Conflat certey baptifmi Minifirum. Tudicem effe,

T

i

non oportere, cim Ecclefra in neminem judicium exer-

Mp t m

k

ceaty qui wom prius im ipfam per baptifmi januam

äcicns,pecd

:

m

fuerit ingreffus.

Quid enim mibi (imquit Apoffolus)

Md s

de iisy qui foris funty judicare ? fecus eff de domeffi-

Vl um

cis fideiy quos. Chriffus Dominus lavacro. baptifinis

um

';WV'W

v La DN

füi- corporis: membra. femel. effecit.

Nam bos, fi fe

d

poltea N.B. crimine aliquo. contaminavverint non jam

vepetito baptifino ablui, eum id in. Ecclefia Catholica

DT

Ts

nulla vetione liceat , fed. ante boc tribunal ) tanquam

veos fiffi voluit,

MUU

s n

j nb

l

Et: denique cap. $, dicit: Dominum . aoffrum

y g *

gEfum. Chriftum à terris afcenfurum ad. Gelos Sacer-

dotes fui ipfius vicarios reliquiffe , tanquam prefides

WY mm L

Mu

& judices , ad quos vimmia mortalia. crinina defe-

j

vantur , in qua Chrifli fideles ceciderint,

(

sinclo:

« d v

87. Et quamvis huic tam cominuni doctri-

d

Mi

j

t tun

n Recentiores qüidam apud citat, P. GogMAz

vl

j

num. $7.

contradicere nitantur ,

volentes

25

T u ;

Sacramentum Poenitentiz non folum

efi

wl

eper

M

f

guiy

fe remiffivum peccatorum ab homine Chri-

p

K

ftiano

Quafl, II. De Sacram, Panit;

u

)

I46

QUASTIO II. f. 6.

fl

ftiano commifTorum , fed etiam commifforüm

ante Baptismum , fi pofteà ab homine Chri-

UVA

ftiano . clavibus Ecclefiz fübjiciantur, ducti

n

S Y

hac potiffimüm ratione , quód jurisdictio in

l

foro Sacramentali poffit exerceri in perfonam

fübditam ,. licét deli&ctum fuerit commiffum ab

n

illa perfona ,. quando fübdita non erat, àt pa.

u

tec in pluribus ca(ibus: fic enim, qui Auguftz,

dum (ubditus effet Epifcopi Auguftani, delicta

commifit gravia , & poftea tranfiit Frifingam,

ibique domicilium figit , debet ab illis abfolyi

M

ab Epifcopo Frifingenfi, cui fubditur tempore

confeffionis , quamvis fübditus non fuerit;

quando ea peccata commif(it, Perfona enim

modo huic Epifcopo fübdita, quz extra ejus

d Dowrenin

dizce(im aliquod peccatum . commifit, ;non

Y

poteft abfolvi ab Epifcopo, in cujus territorio

DA N

peccavit, fed à füo proprio, cui fubjeCla eft,

jj

ut pro certo habet SUAREZ Difput. 25. fet, 1.

num,

fic etiam poteft quis in Religione ab

folvi à peccatis, qua commi(it in fzculo;

quia licét non effet fubditusReligioni, quan-

dó ca commifit, fübditus tamen eít, quandó

ea confitetur , üt docet Luco , & AnRIAGA

apud citatum P. GonMAz., ergo etiam ( infee

runt prazfati Recentiores) qui commifit pece

cata, quando non erat fübditus Ecclefiz ,. po-

"tr W

hm

terit. abfolvi ab . illis in Sacramento Poeniten-

Mil

*N]nr,.

tix, quandó jam eft Chriftianus, & fubditus

Ecclefia.

Y

Quamvis, inquam, ita quidam Recentio-

res communi doctring contradicere nitantur,

hzc

Al

lf

"n Sacram. Panit. po[Jit effe validum & informe. 149

1

Eliamwm'

IN

Wl

hzc tamen ipforum do&trina cum citatis texti«

'

At i

f

:

l

bus TRIDENTINI nequaquam videtur cohzre«

Nl

j

re: quamvis enim (üt quidem volunt.hi Au-

t

thores) praefata S. SvNoDUSs nuliibi in ter-

W

WA Qu

minis expreffis dicat ; quód Sacramentum

N

nu

iV

Poenitentiz folim inftitutum fit pro.remittens

dis/peccatis poft Baptismum ,* id tamen 'ex

allegatis texcbus legitimé infertur ,. quia.in

màteria dogmatica propofitiones. praecifivae

equivalent exclufivis, àt paffim docent.Do-

l,

&ores cum P. VivA porte 8. Difput. 4« queff 3.

at r.mum. 3.

ergo cüm TRIDENTINUM in pra-

allegatis textibus folüm dicat, Sacramentum

Poenitentiz inftitutum effe pro remittendis

peccatis poft Baptismum commiffis, & pre-

fcindat ( fi tamen hoc verum fit) an etiam in-

ftitutum fit pro remittendis peccatis ànte

Baptismum commiffis , recté inferimus , Sa-

l,

cramentum hoc inflitutum effe folzim pro re«

Ym

mittendis peccatis poft Baptismum commiflis;

Accedit, quód S. SyNoDUs argumentum hoc

quafi preoccupáffe, & paritatem ab Adverfa«

rüs fadam nullam effe, fatis claré indicatfe

videatur, quandó citato cap. z. dicit, quód

Ecclefia in neminem judicium exerceat, qui

non prius in ipíam per Baptismi januam fuerit

ingreffus; judicet tamen domefticos fidei,

qui Corporis Chrifti membra per Baptismum

effe&i fünt, fife poffez NB. (poftquàm vide-

licec jam Chrifti membra effecti fünt) crimine

aliquo contaminaverint.

Certé ,* fi facra ali-

qua OECUMENICA SYNODUS unquam definiifleG

K2

quüd

148

QU.£ST. II. . f. 6.

uód Epifcopus v. g. Frifingenfis non poffit

abfolvere fubditum Epifcopatüs Auguftani,

nifi hic priàs per domicilii mutationem in

L

d

Dioecefim Frifingenfem transmigraverit , .pof-

t

fit tamen eundem abfolvere, (i per domicilii

Ay

mutationem ipfius Epifcopi Frifengen(s fubdi-

tus effectus fuerit, & poft hanc domicilii mu-

tationem .crimine aliquo fe contaminaverit,

n

nemo diceret, quód Epi(copus Lrifingenfis

; I

ejusmodi füuum fubditum abíolvere poílit..à

hil

peccatis ante hanc füam . transmigrationem

commiflis,

Et idem proportionaliter dicen-

dum foret de Religionem ingreflo.

LInde .ad

( m

paritatem ab Adverfariis factam facilis eft re-

Ífpon(io;. videlicét in iis , quz precise depen-

j«

dent à voluntate Chrifti inftituentis , non va-

lere argumenta paritativa, eoquód voluntas

t

Chrifti liberé hoc vel illud. volentis,. non-per

n C'Amm

argumenta à paritate, fed per fcripturam,

Concilia , Patres , aut. etiam. communem

Theologorum . do&trinam. nobis . innotefcere

debeat.. Conftat autem nobis tum ex. fupe-

E

riüs allegato CoNciLio TRIDENTINO , tum.ex

iC

communi "Iheologorum doctrina, Chriftum

Sacramentum Poenitentiz. | nullatenus . infti-

bi

tuiffe ad remittenda peccata ante Baptismum

ATl mop j

comrmiffa ,. fed folum Sacerdotibus dediffe po-

teftatem abfolvendi ab illis peccatis , in qua

UT o

i

n

Chri(ti fideles lapíi fünt , & quibüs fe, poft-

quam membra Chrifti jamjam effe&i fuerint ,

U n

contaminaverunt.

Et paritas in his rebus;

m n

inquit citatus P. Gonwaz aum. 9o. facilé viam

W

aperit

(

W

l

D

"n Sacram. Ponit. po[fit effe validum &2 informe. 149

E

aperit ad herefes inducendas, üt patet in

VN

Ti

exemplis ab Adverfariis adductis: etenim fi-

II

delis, qui in aliena dicecefi commi(it peccata ,

quando non erat fübditus hujus Sacerdotis ;

N ixw;

W

aut Epifcopi, tenetur modó conftiteri huic

Sacerdoti aut Epifcopo, cujus fübditus eft :

ergo infidelis , qui commifit peccata, ante-

quam 'effet fübditus Ecclefiz , tenetur modó

L

u

ea confiteri Ecclefiz, cujus fübditus eft,

h AAf

quam.confequentiam tamen ipfi hi Adverfàrii

noón admittunt, cüm przcisé velint peccata

ante Baprtismum commiffa, effe materiam Sa-

cramenti Poenitentiz füfficientem, non veró

QUi

neceéffariam.

Cüm itaque ex una parte pro

indübitato paffim , & quidem, üt diximus,

meritó habeatur, quód Sacerdotes non poffint

ullo modo , àut cafü abfolvere à peccatis

l

ànte' Baptismum commiffis, ex altera veró

A

parte certum fit, quód Sacerdotes à Chrifto

Domino acceperint poteftatem abfolvendi fi-

deles à peccatis poft Baptismum commiflis ,

h&c poteítas abfolvendi à peccatis poft Bap-

tismum commiffis, " faltem fi pocnitens de his

)v

omnibus finceré doleat, et(i ceteroquin non

2.[

doleat de peccatis ante Baptismum commiflis,

tamdiu ipfis negari non debet, quamdiu Ad-

ver(arii efficaciter noa probaverint, eandem

ipfis non competere; atque adeó Sacerdos,

faltem in cafü, quo posenitens habet peccata

ante & poft Baptismum commiffa , & de his

omhibus finceré dolet, licét non doleat de

illisscum omni veritate poterit dicere: ege pro

K 3

potes

1jo

QUAESTIO II. S. 6.

poteffate mea , qüa polleo abfolvendi te à peccatis poft

(

Baptismum commi[fis , ab isdem te bac judiciali mea

lil

fententia abfol-oo.

quod ad noftrum intentum ,

$t initió. quaflionis ' advertimus , fufficit.

4

Y

$

Quid veró ad hanc refponderi - inflantiam

poflit àb Authoribus , " qui etiam in pluribus

a

p

cafibus admittunt Sacramentum validum &

informe, patebit ex mox dicendis.

Sg.Urgöbis: quamvis'concedatur,: quód !

Sacerdotes non polleant poteftate abfolvendi

W

It

à peccatis ante Daptismum commiffis; ' fed

precisé à peccatis poft Baptismum commiffis,

ilv

non tamen habent poteítatem, poenitenti re-

mittendi peccata poft Baptismum commiffa,

ARU

nifi is aliundé jam remiffionem peccatorum

jl

M

ante Baptismum commiflorüm ; obtinuerit ,

vel eam remiffionem , dum à Sacerdote- à

SJufs fMÉDEHIO

peccatis poft Baptismum commitffis abfolvitur,

[) TU

actu obtineat intuitu Baptismi revivifcentis,

L

atqui peenitens remiffionem peccatorum ante

t

Baptismum commifforum intuitu Baptismi re-

h

il

vivifcentis nequit obtinere, nifi etiam de pec-

I5 00

catis ante ;-Baptismum comrmiffis doleat;- üt

TAR

omnes concedunt; ergo Sacerdotes etiam in

1400 duf

,

cafü, quo paenitens habet peccata ante'&

TU5 ia

oft Baptismum commiffa, noa haberit pote-

j

Rttl i

atem eundem abfolvendi, 'ni(i habeat/dolo-

rem de omnibus omnino peccatis.- mi. eft

MR

ET

clara. Maj.prob. non poteft remitti unum

lf

peccatum fine alio, faltem in hac providentia:

In

ergo Sacerdotes non poffunt paenitenti re-

mittere

Bu

[

"

3

M

'f

"n Sacram. Pæpit. po[t effe oalidum & informe, 1gt

IT

mittere peccata poft Baptismüm commiffa;ni

lii

df

Tüm

ünà (imul remittantur..à Deo.peccata ante

Baptismum commiffa, intuitu-Baptismi revi-

w

AU

MÉ

vifcentis.

N

i

n

W

Refp.-N. Maj. ad. prob. difting. Ant. non

N

pote(t remitti unum. peccatum fine alio ex(e-

A

cutivé C. A, judicialiter N, A. & difítinq.

confequens. ergo Sacerdotes non poffunt poe-

nitenti exfecutivé remittere peccata poft Bap-

tismum commiffa, nifi unà fimul remittantur à

Deo peccata.ante Baptismum commiffa in-

ITR f

tuitu. Baptismi. revivifcentis C..conf. non

offunt. ea. remittere. judicialiter 'N, coníe-

quens & coníequentiam, ^ Jam faüprà diximus,

uód Sacerdos in cafü quo poenitens non do-

let.de omnibus omnino peccatis, eidem non

poffit.remittere peccata exfecutivé, imo $a-

cerdos poenitenti in nullo cafu;exfecutivé pec-

cata. remittit, quia.ipfe peccata.non condo-

N

nat, nec infundit gratiam eorum remiffivam;

judicialiter autem poteft. Sacerdos poenitenti

remittere peccata poft baptismum commitla;

faltem fi de his omnibus doleat , et(i DEus

ere.

eidem non remittat actu peccata ante Baptis-

mum commiffa ob defectum doloris ad illa fe

u

non extendentis; quia proferendó fententiam

hh

abfolutionis poteít eidem tribuere Jus ad re-

miífionem peccatorum poft Baptismum com-

mifforum eo inftanti, quo obex ablatus fue-

vel fi hoc negant Ad-

rit, confequendam.

veríarii, oppofitum ipfis incumbit probare.

Gerté ipfimet admittunt, quód peccator ex

4

Sacra«

u

1j2

QUESTIO II. S.6.

Sacramento Baptismi valido & informi poffit

,j

ríenta

habere jus ad remiffionem peccatorum ante

one, Y

Viv)

Baptismum .commifforum 5 imó aliqui cum

wzdx

nic

Exiwio DoctonEe, quos citat P. MARIN trad,

j Py.orl

219. difp. 3- fell. a. mum.. 32. probabile judicant,

Olterto

quód ex ejusmodi Baptismo poffit habere jus

J

MUU

ad remiffionem peccatorum etiam poft Bap-

p(EUA

tismum commifforum 3 non videtur igitur

absque efficaciratione negandum , quód etiam

ii t

t

QU

h

ri

ex abfolutione facerdotali poffit confequi jus

Q9

ad remiflionem peccatorum poft Baptismum

commifforum , faltem fi de omnibus peccatis

&:0mmn

eret

"

poft Baptismum commiffis (Gnceré doleat.

Dixi autem,faltem fi de omnibus peccatis poft

m

m

ioma

Baptismum commiflis doleat; quia ad meum

Vefüs

n

tieret cffe

intentum fufficit, quód Sacramentum in tali

caíu valeat : nam Authores illi, qui hoc Sa-

ELo rl

cramentum valere defendunt etiam in cafü,

p ve

quo poenitens non dolet de omnibus peccatis

V

fl

95

etiam poft Baptismum commi

íls, concedunt

ven

Mnr

uv

Sacerdoti facultatem abfolvendi judicialiter

Q

d

ab omnibus peccatis poft Baptismum, etiamfi

Y

MA

non de omnibus doleat, unde dicunt: ejus-

Iïïfü ;

v V

elt t

(

modi peccatorem per talem abfolutionem

AL t

A

confequi jus ad remiffionem omnium füorum

UU

ni

)d

& p

peccatorüm , quz tunc habet, quando ita

ATRT an[

confeffus fuit ,

& confequenter inferunt,

Vif 10 mæ

quód, fi pofteà de iis, de quibus nondum do-

]uerat , doleat, Sacramentum hoc revivifcar,

ita, ut intuitu illius DEus omnia peccata re-

Ml

4

1

mittat etiam illa , de quibus antea non do-

luerat: fi veró novum eccatum poft füíce-

ra

ptionem

A

M

"n Sacram. Penit. po[ft effe validum & informe.. 153

libl ii

r

ptionem hujus Sacramenti commififfet, tunc

dicunt ad revivifcentiam illius opus quidem

Ws n d

X Qu P.

fore vel contritione, vel alio Sacramento poc-

A

nitentiz , .quo adveniente omnia peccata fi-

j

W

j

ïagüe

"

mul dimittantur, priora quidem per primum

m

Sacramentum, pofteriora veró per conttitio-

ex

n

nem vel novum poenitentiz Sacramentum,

D!

89. Dices denique 4tó. forma abfolutionis

faltem non verificatur in cafü, quo pcenitens

poft Baptismum commififfet mera venialia,

etfi ceteroquin illa omnia cum dolore confi-

teretur, fi non doleret de peccatis graviori-

bus ante Baptismum commiíflis : ergo &c.

Ant. prob. fenfüs formz abfolutionisin ejus-

modi cafuü deberet effe i(te : ege tib? confero

volitionem IDEI ex fe eondonativam . iflorum. pecca-

torum , quia peccata venialia non remittuntur

.

.

per gratiam

atqui fenfüs ifte non verifica-

retur; ergo non verificaretur fórma abfolu-

tionis in ejusmodi cafu.

mi. prob. non vi-

detur: credibile, quód DEus pro ifto cafu ta-

lem volitionem velit concipere: ergo &c.

hanc difficultatem tangit P. MAYR mum. g10.

t

ubi tamen addit,:fe fententiam de poffibi-

litate Sacramenti. Poenitentie validi & in-

formis ex capite formz abfolutionis non im-

pugnare.

Refp. N. A.'ad prob. N. Maj. fed fenfüs

foret: ego confero tibi jus ad «volitionem. Dei con-

donativam iflorum peccatorum.

vel: ego tib con-

n?

í

fero

l

f

u

"l

U4

OUZSTIO H, S.6.

fero jus ad. gratiam. vemi[Jroam . iflorum. peccatorum,

"

Refponfio patet ex fupra dictis,

« tindem

Dixi autem' ruifus disjunGivé, quia non

defunt Authores, qui cum Reverendiffimo

i wiit

OBÉRXSCHER ; quem a. $7, citavimus , di-

ü

!

cunt, quód forma abíolutionis etiam in cafu,

quo poenitens non habet nifi peccata venia-

vt Ady

lia, adhuc hunc fenfüm faciat : ege, quautum

eft. ex -me , .confero gratiam , qua eff ex fe expulfrva

sftuem

vibrem Sacr

peccati.

quia, üt ait ibidem ad 4.

licét ve-

niale non o

ponatur gratiz fanctificanti ab-

&i 9. $

á

v hüità Chrl

folaté fpe

ate ; eidem tamen opponitur,

prout h&c vi Sacramenti datur,ad. veniale

idtlnum h

delendum:

Verüm, üt jam citato numero

Airum, t

$1. dixi , litem hanc meam non facio, vi-

TUN, hORÍD

deri etiam poteít P. HorzMANN h

HJ l

hþif?us p

"Ui 486.

Nobis hzc de ifta ob-

QR

jectione füfficiant.

situs

Attm : at

Atita lss

"t hr wniver

t m

A

3-)o(

--

rb UT

TU

eN39

30«

.

MP

"a*

1]

«

AW f

TU

H

ifvife

len

h)

ii

$. 7-

V& L'Fr'z

m Qm.

Ti M

n Sacram, Parnit, pof]?t; effe validum €à informe, 15

TT

J

Yi

$ 7

il

Solvuntur tandem argumenta ex ra-

J am d

n

Y

Q

tione & variis congruentiis pe-

l

1

n

tita,

X ratione Adverfàrii , ad probandam

» E

nece(litatem doloris univeríalis ad

"b

valorem Sacramenti Poenitentiz , fic

argümentantur 1mó. Sacramentum Poeniten-

pter

Al

tiz Seff. 14. füità Chrifto Domino pro fideli-

bus poft Baptifnum lapfis ipfi Deo reconci-

liandis inftitutum, üàt pluribus in locis docet

'TRIDENTINUM , nominatim Seff. 14. cap. 3- 69

cdi. 1. ergo Chriftus pro conftitutivo requi-

fivit dolorem,qui juxta leges modernz provi-

dentiz requiritur, & fufficere poteft ad re-

conciliationem : atqui ad reconciliationem

cum Deo juxta leges modernz providentiz

requiritur dolor univerfalis ; ergo etiam pro

iA

conftitutivo Sacramenti Poenitentiz, Reliqua

m

nequeunt ab Adveríariis negari przter pri-

J

mam confequentiam. igitur prob. coníeq.

Chriftus inítituit Sacramentum Poenitentiz

;a

A

tanquam medium per fe proportionatum ad

lJ

finem, feu caufandam reconciliationem cum

Deo, fed,nifi requiiviffet pro conftitutivo do-

lorem .qui juxta leges modernz providentiz

requiritur, & fufficere poteft ad cautàandam

reconciliationem cum Deo , Sacramentum

Poeni-

Jegt tf f(æ

ry6

OUEZSTIO II. f. 7.

dolor

UF

Poenitentiz non inftituiffet tanquam mediüm

egten

per f& proportionatum ad finem , ergo &c.

;ihs g

ficut igitur Chriftus ob hanc rationem noluit

; D Ant.adt

pro parteSacramenti Paenitentiz fufficere do-

j od

lorem naturalem , ita neque füpernaturalem

; ii ver

folüm particularem.

ita feré P. Mancvus

MaARIA STRUGL citatus zum. 4.

yum pars

: qoam pat

atem prime

Refp. Ex dictis sum. y 2. c. a. diftq. confeq. er-

go Chriítus pro conftitutivo requifivit dolo-

Nautem füp

nverlis 6Q

rem, qui juxta leges modernz providentiz

20 Deo, (

requiritur, & fufficere poteft ad reconciliatio-

nem, fi ceteroquin adfint debitz difpofitiones

um reqa

extenfüs a

ad reconciliationem requifite C. fi non adfint

N. Ex hoc, quód Chriftus hoc Sacramentum

3 coftifra, do

tl comm

inftituerit pro fidelibus Deo reconciliandis, &

pro parte i

bfius conítitutiva etiam aliquem

üpoftio, Q

i

dolorem inftituerit, non fequitur, quód do-

od Corius

lor ille, quem Chriftus voluit effe partem Sa-

:3ngz;zm I?TCIS!

ILI

c'amenti reconciliativi, debeat effe propottio-

,Q

i

natus & aptus ad caufandam reconciliatio-

f

)

n2m, etiamfi czteroquin abeffent debitz di-

amenti D

f»ofitiones ex parte poenitentis : fed przcisé

0$ COntt;

f2quitur, quód dolor ille; quem Chriítus vo-

M 4

luit effe partem, debeat effe proportionatus,

& YOlo, t f

& aptus ad caufandam reconciliationem, fi

-

c&teroquin adeffent debitz difpofitiones ''ad

hanc reconciliationem ; hoc autem habere

1,&PrL

IN

poteft etiam dolor particularis, faltem (ifit

0i B

extenfüus ad - omnia peccata poít Baptifimum

IN D

W

cofniffa: quia, fi preeter ipfüm adfit, tanquam

.

v WU Tj

CO;

difpofitio, dolor de peccatis ante Baptifmum

com-

W I

45

h

"n Sacram. Ponit. po[fit effe oalidum &8 informe.. 157

ïïf Ezgqum

corhiffis , caufabit dolor ad peccata poft Bap-

? &Dfm, j

tifmum commiffa extenfüs cum reliquis Sa-

Ut tdons

cramenti partibus . gratiam.

unde ad füb-

ofei

fumptum : D. Ant. ad reconciliationem cum

Deo juxta leges modernz providentiz requi-

W g

ln

b

j!

ritur dolor univerfalis, vel tanquam difpofi-

tio, vel tanquam pars Sacramenti Pcenitentiz

C. femper tanquam pars N. Ant. &. confeq,

ad prob. autem primz confeq. C. totum fyl-

logifmum, N. autem füppofitum, quód dolor

abíoluté univer(alis requiratur a4 caufandam re-

conciliationem cum Deo , quia ad hanc caufan-

dam ad fummum requiritur dolor refpe&tivé

univerfalis, & extenfüs ad omnia peccata poft

eno

Baptifmum cofhniffa, dolor veró de p

m

atis

ante Baptifmum commiflis folàm requiritur

tanquam diípofitio.

Quodfi Adverfarii prae-

tendant, quod Chriftus nullum dolorem re-

quifiverit tanquam meram difpofitionem, fed

omnem dolorem, qui ad reconciliationem re-

quiritur & fufficit, inftituerit pro parte con-

ftitutiva Sacramenti Poenitentiz, ipfis incum-

bit probatio; nos contrarium fufficienter vie

demur probaffe à num, 44.

Certé, (i Chriftus

ita dixiffet: volo, ut Sacramentum Poeniten-

tiz (it reconciliativum fidelium, qui poft Bap-

tifimum lapíi fünt, & pro partibus conítituti-

vis. volo abfolutionem, confeflionem; & dolo-

f

J

rem de peccatis po(ít Baptifmum . commiflis ,

;

dolorem autem, de peccatis ante Bapti(inum

corhiffis, fine quo reconciliatio obtineri non

poteít) volo tanquam difpofiionem: utique

oas

J J(;VF

158

QUEZSTIO II.. $, 7.

l

i

Sacramentum Poenitentiz inflituiffet tanquam

J w Pon

!

«

medium per fe proportionatum ad finem, feu

l 'nn

caufandam reconciliationem cum Deo, requi-

í * i, 20

l

fiviffet etiam' pro conftitutivo dolorem,

ut

li

WIE

[

ninlz

.q!r;

fufficere poteft ad caufandam reconciliatio-

s; gualion

nem cum Deo, quia utique dolor ifte de pec-

s; pattéy

catis poft Baptifinum corniffis füfficeret cum

fmtione C

reliquis partibus Sacramenti ad caufandam

i rationibu

gratiam, & quidem folus , licét eam caufare

jem, & lib

non poflet , nifi adeffet etiam dolor de pecca-

m regir

tis ante Baptifmum commitffis tanquam difpo:

fitio.

Ad paritatem, addu&tam de dolore na-

tinquam r

aniltos Jun

turali, difparitas eít, quód dolor naturális, et-

iam pofitis omnibus difpofitionibus ad recon-

non. erubait

j men & j

ciliationem requifitis, non fuüfficiat ad eandem

D) nj

obtinendam, àt fupponit ipfa objeCtio; dolor

MAEIQIAS COT

veró particularis füpernatutalis faltem ad om-

n n

nia peccata poít Baptifimum commiffa exten-

fus füfficit ad obtinendam reconciliationem,

u 011'

pofitis ceteris difpofitionibus requifitis.

tdent d

hr

91. Argumentantur 2dó. Non apparet ul-

AU

ULl

Jb D

la ratio, cur Chriftus ad valorem hujus $a-

m patitim

cramenti requifiverit minorem dolorem;quàm

W [uw»;i*aæ

(

ad fruCtum; ergo dicendum eft, eundem do-

Itl qhäf'

lorem fuiffe inítitutum pro effentia, qui pro

fructu.

] (tan

m

n

Confirm. Sola illa confeffio , qua füfficit

l AFL)

th

ad fru&um Sacramenti Pcenitentize , füfficit

ü bor4

il

ctiam ad valorem: ergo etiam folus ille do-

n

À CQ

i

lor; qui fufficit ad fru&tum, fufficit ad valo-

rem,

11

[ern

v

l QQ

Ref

IATR

»)

hn Sacram, Pomnit,po[fit effe oalidum €2 informe.: 1$9

Ilv

A L

01 Ya

Vf

Refponderi poffet ad hoc argumentum id,

i

quod in fimili refpondet P, AnRIAGA Tom. $.

T com

de penit. difp. 31. fed. 5. mum. 42.

P. MARIN

tvAG. 22. feil. 3. ntm., 29. €9 21. P. ANTONIUS

iil

T t

MAYR trad. 12. difp. 2. quafl. 3. art. 9. num. 677.

n

W

fruftrà in hac quzftione quzri rationes pro

una aut altera parte, cüm tota quanta pen-

deat ab inftitutione Chrifti: non obítantibus

J

enim omnibus rationibus pro una & altera

parte fuit liberum, & liberrimum Chrifto Do-

mino ad valorem requirere zqualem, vel mi-

T

norem dolorem,quàm requifiverit ad frudtum.

Et (i Juris-Confultus JuLiANUS n lib. 20. ff. de

leg. Ícribere non erubuit: ANon ommium, que 4

majoribus (qui tamen & ipfi non nifi homines

fragiles. erant) «confhtuta funt , vatio veddi poteff :

4 nobis certé rationes eorum, qua (à Chrifto) con-

fluuta. funty inquiri mon oportet, üt ex citata lege

intulit NERATI1US lib, 21. ff. eodem.

92. Refpondent alii 2dó, N. A. & di-

cunt, rationem Chrifto Domino fuiffe, majo-

rem facilitatem participandi valorem hujus

Sacramenti, & [uavitatem jugi ac oneris füi

fidelibus impofiti, quam ipfam rationem ha-

buerit, inflituendi etiam alía Sacramenta.

Facilitatem autem & füavitatem hanc expli-

cant 1mO, per hoc, quód in noftra fententia

poenitens, qui ita bona fide cum dolore par-

ticulari peccata fua confeffus eft, unius veró

invincibiliter oblitus, non teneatur poftea jam

femel detecta iterum confiteri, ad quod ta-

mincn

o J "M

160

QUZSTIO II $.7,

J

WWW

men obligatür in fententia contraria, eó ipsó,

quód ea nurnquam expolüerit in Sacramento

^ E""/i'f' 4

Poenitentiz yalido.

ii

.',Qï""g

^

j gl

2dó. Etiää þer hoc, quód (üàt jam num,

63. advertimus ex P. SUAREZ Difp. zo. fedl. y.

PL :

s OU

sum. 15.) hoc Sacramentum ablato pofteà obi-

ce revivifcat , &ad illius revivifcentiam fufz

Pal Tia.urr::ug;

"

a O

ficiat fola attritio de peccatis prius oblitis

& non retractatis , fi poft fufceptionem hujus

M

]i

w l

j

Sacramenti peccatum mortale commiffum

nonfíit, unde (inquiunt) non modó peccata

fs

prius cum dolore expofita , verüm etiam

rzb:ie;, :

,

p

4 vd.l Obhg

A

peccata oblita remittuntur, modó poenitens

atcitionem . de peccatis ita oblitis eliciat,

j

cüm tamén in fententia Adverfariorum vel

MM

n

t

Mitm

nova confeíffio , vel certé contritio ( ubi

10 Gu

Sacramentum f[ufcipi non poffec) requirae

tj af

tur.

[

li )

k: t

Hxc aütem comtoda utique jugum Chri-

[

j

Qiuti

fti longé füavius & facilius reddunt, cüm

i

1ht f ofe

revera negari non poffit, obligationem con-

Mi

& UI

nl

Ffe

M

fitendi peccata bona fide jam femel expos

.

i )

fia, non effe admodüm facilem

H

erpo

1L M o Hii

cüm ob hanc rationem , ut videlicec jugum

UT

ipfius fuave effet , & onus leve , Chriftus

i

il

etiam ob hanc

WV g

inftituerit alia Sacramenta ,

W

AR

ipfam rationem credendum eft , Chriftum ad

f qe

valorém ,hujus Sacramenti minorem requifi-
