reter BARTOLUM & JASONEM tradunt CARD.

USCUS, DARBOSA axiom. 6o. num. 2. citans in-

füper RoMANUM CONCIL, 392. num. 25. plura

fimilia habet ibidem $. 9. à num. 492« & num.

424*

N

lïl

DE FRUCTUUAM PERCEPT(ONE. I1$

vTLk "

N

494. addit, quód corre&tio jurium in tantum

fic vitanda, ut in dubio , ac ni(i fecus fufti-

IY Znu N

cienter exprimatur,ad inveniendam quamdam

ileti

df

competentem conciliationem recedendum fit

à propria fignificatione verborum, & hzc fint

It 1

improprianda, citátque pro hoc additamen-

URT

'1'2

to gloffam , BarpuM, ABBAT. ,JoANNEM de

gl

LINGNANO , JASONEM , BARTOLUM , FELINUM

M

d

AW

UNT

IMOLAM, ALEXANDRUM, vide eundem etiam

in proémio zzm. 2o:. nec non BAR80SAM ad

J

dictum axioma 6o. & forté mecum fenties,

[

quód ea, quz de odioía correctione legum

dici folent, folüm intelligantur de correctione

j

lr

Ww'

proprié dicta, quz intervenire poteft, & fuüb-

V

ii

inde intervenit in abrogatione & deropatio-

ne legum pofitivarum ; cüm tam rauones

quàm leges, quas Authores pro confirmando

2

hoc axiomate 2fferunt, omnes przcisé pro-

]gl( 'ïflï.*-

cedant de corre&tione juris vitanda , quando

tigus pv

formalis difcordie periculum eft inter ipfas

gentdit

leges pofitivas, de quibus etiam fpeciatim lo-

vtj

r

)

lr

tAna.

quitur lex wuwica Cod. de inofsciofis dotibus, ate

uUV

que id ipfüm etiam intendit /ex: aon eff novum.

[ a;.m-

25y. cum fequenti ff. de legibus. definiens , ad

J o

evitandam jurium correCtionem leges priores

| imexge:»

trahendas & explicandas effe per pofteriores,

iC

& econtra has per priores bis verbis:. sen eff

QQtTd

,,,,, "

novum, ut priores leges ad poflerioves trabantur &c.

du

Sed €8 po[leriores lozes ad priores pertinent nift con-

/ne

TL

trarie fmt. Preterea, quód dicta axiomata non

velint, quód etiam correctio juris improprié

j

U^

di&a tam odioía fit, patet infüper ex eo;,

!u

H

quod,

1]

IIÓ

QUESTIO L. $.$. Cond. 2,

Df

quód, fi corredtio materialis, quz v. g. inter-

venit in jure aliquo naturali, tam odiofa fo-

u

ret, ut propter illam vitandam verba legum

«F

impropriari deberent (quam impropriatio-

D

nem fieri debere, communiter juris Interpre-

tes in explicando illo axiomate admittunt,

imó inferunt) Legislator humanus, quantum-

cunque vellet ejusmodi correctionem indu-

ï'.i?jw

cere , id verbis difficulter omninó exprimere

NN

poffet; & certé Adverfarii fententias , quas

lupra swm. 67. ab ipfis traditas effe diximus,

amplius ex legibus probare non poffent. In-

termitti quoque deberet omnis feré difputa-

tio, cüm enim leges pofitivz raró fint evi-

dentes (vel fi evidentes (int, de iisdem difpu-

tare aliunde erit füpervacaneum) ab omni

ulteriori difputatione abítinendum foret, &

dicendum, quód ftandum (it jure naturali , eó

quód jus pofitivum fit dubium, omnis autem

correctio juris tanquàm odioía vitanda fit.

ex allegatis igitur axiomatibus, prout ea à

Jurisconfultis communiter ufürpantur , infer-

ri non poteít, quód jure naturali ftandum fit,

quamdiu leges pofitive in oppofitum non

iunt omnino liquide & evidentes; neque in-

ferri poteft, quód non liceat judicare fecun-

düm leges faltem long?e clariores ac probabi-

liores, quod tamen probandum erat. vel

certé Adverfariis, (í prefata axiomata in ma-

jori rigore accipienda effe contendant , in-

cumbit probatio.

69. Ad

À

pE FRUCTULAT PERCEPTIONE.

1I

l-t

"

-D

69. Ad alteram probationem ejusdem maj.

l

il

uód videlicet jus certum przvaleat incerto

& dubio, Refp. ex didtis & di(t, jus certum

pra

revalet juri/Zincerto & dubio, quando jus il-

Inmpyg.

j

u

d certum eft, & manet etiam in concurfü

1mitturz:$

juris dubii. Conc. fi illud folàm certum fit fe-

Nantun.

cundüm f& & przcifivé, & hoc quidem omni-

l

t idt.

nó univerfaliter, nego.

Concedimus itaque;

quód is, qui pro íe habet jus certum, quod

etam in concurfíu alterius juris manet cer-

tum, przferri debeat illi, qui habet jus pra-

J

cisé dubium, v. g. qui bona fide cepit rem

poffidere ,'(i fupervenit dubium , an non res

?f

fit aliena, debet morali diligentia i

uirere,

am fit fua vel alterius; fi autem eà

&i

igentià

;r

QU

adhibitá dubium vinci non poffit, non tene-

J^

tur alteri rem dare, fed poteít eam retinere;

Yürdf 6

& (icut in tali cafu judex in foro externo non

!

abjudicaret poffeffionem ei, qui eam jam priüs

TA U

habuit, ita nec ipfe poffeffor debet eam fpon-

te deferere , üt etiam advertit P. ANTONIUS

)FGUIW »44

MAm tratt. $. difput. 4. quafl. 3. art. y. num. 667«

ratio eft, quia poffeffor talis dubius, an res

fit füa, an Titii, duplex habet jus, unum pro-

,

prietatis dubium , alterum poffeffionis cer-

rl

tum: econtra Titius tantüm habet unum, íci-

Av

otó

licet jus proprietatis dubium : igitur debet

|

jus duplex uni przvalere, vel jus certum pof-

hu

d u

n

fefBonis (quod certum manet etiam in con-

a«fjn[ J ]

curfü juris dubii, quod habet Titius) quod ha-

bet poffeffor, debet prevalere juri dubio;

quod habet Titius. & in hoc fenfü folüm ad-

D

Á

mit«

3

"

118

OLLESTIO I. $. g. Comnd. 2,

4

,

mittimus axioma illud juris interpretum;

g

quód veró jus certum , quod folüm certum

eít przcifivé & fecundàm fe fpectatum , in

concurfü veró cum alio jure dubio etiam ip-

füummet dubium redditur, non prsvaleat juri

dubio , faltem fi probabilius fit , quód per il-

lud Legislator voluerit aliquid priori juri con-

trarium, vel potius prater illud flatuere, ita

ut eidem fimpliciter ftandum fit, fatis proba-

j

vimus .ex Magnifico D. P. ZgTL, ex eo, quód

fecundüm leges clariores & probabiliores übi-

que judicari foleat, etiam tunc, quando ejus-

modi leges colliduntur cum jure naturali fe-

cundüm fíe certo.

70o.Adinftantiam primam contra hanc refponz

fionem zum. ;7. fáctam , in qua vis ultimata

totius argumenti tahdem vidctur quiefcere,

antequam refpondeain , boná le&toris veniá

DX ROT UER

aliqua pro clariori tum objectionis, tum et-

iam refponfionis intelligentia notanda duxi,

B

4l

ac Primó quidem , eífe expreffam utriusque

If

juris regulam ,quód i. dubio melior. [it condirio

poidentis, quze vegula procedit faltem in mate-

"m

ria juris, & quamvis non defint, qui cum Lu-

GONE in refp. mor. l, 1. dub. 4. apud P. LAcCRoIX

L. 1. titii. 499. contendunt, quód hoc axioma

non teneat, quando judex vel privatus exi-

;

ftimat probabilius effe, quód jus non fit pof-

[

fefloris, fed folüm, ubi eft par jus & (imilis

;/

caufa, atque ita etiam verba regule tam in

jure canonico regula 65, in 6. quàm civili L. i

j

pati

|

DE FRUCTUUM PERCEPTIONE.

119

fïp*

ari. 128. ff. de regulis juris habeant5 commue-

I) (

niüs tamen Authores de facto docent, quoód

Atiy,

offeffor, qui poft inchoatam bona fide poflef-

! etlam

fionem dubitare incipit, an res fit füa vel al-

»Jlfan

terius, licité eam pofífit retinere, quamvis

lk

poPc

inquifitionem ip(i probabilius fit , quód

1000

res fit aliena: üt teftatur idem P. Lacnoix

«l

Ws

lib. 3. pavt, 2. mum.563. quia , üt ait cit, Author

ex P. CARDENAS 7n t. part. crif. difput. 16. cap. 8.

art, 3. 68 fequenti.. & difput. 64. cap. 3. in poflef-

fione bonz fidei eft verum ac certum jus;

'n

nam poffeífio definitur à juri(tis jus infiffendi vei

A

non probibite po[fderi, ergo , quamvis circa do-

minium fit dubium , tamen poffidens habet

certum jus infiftendi rei ,

donec fit moraliter

Vide, fi lubet,

certus, rem non effe fuam.

nj

cit. CARDENAS. vel Clariffíimum DD,PEREGRIN!

Jl

lib. 2. inflit. tit. 1. part. 1. S. 3. mm. 11, nec non

Otls

lib. 4. tit. 1. part. 1. $, unico , n 3.

$ m

Notandum 2dó. predi&dum axioma hodie

juxta communiorem DD. locum quoque ha-

berc in materiis aliarum virtutum. (icut enim;

qu

inquit P, HOLZMANN tr4d. 4. ntin. $4. in mate-

ria juris dicitur quis poffidere rem , vel jus

.L»L-

p Tae

aliquod , ita etiam datur poffeffio rerum ad

Q2

juítitiam non pertinentium: fic quilibet poffi-

det füuam libertatem, vi cujus licité poteft

quando nec opus

operari vel non operari,

nec operis omiífio prohibita eft; nam licet

olim, pergit cít. author, pofleffio per juris

civilis interpretes a

gnita non fuerit nifi in

L

4

rebus

120

QU.ESTIO 1.

$. $. Coutl.2.

Y

rebus corporeis , poftmodum tamen ufüs ob-

o

tinuit, ut juribus quoque incorporeis accom-

modaretur, idque ob paritatem imó identi-

tatem ratiohis,

Rationem hujus docrinz

communiter dare folent hanc, quód prafata

regula non meré fit orta ex lege humana, hoc

privilegium poflefforibus concedente , fed

etiam in ipfo jure & zquitate naturali funde-

tur, Regulas porro, ex quibus difcerni poffit,

an pofleílio flet pro lege vellibertate, pro

delicto vel pro innocentía, affignant duas,

quarum una przcipué defervit in dubio juris,

& altera in dubio facti.

PRIMA eft: in dubio

juris oportet attendere, numid, quod poteft

inducere obligationem & arctare libertatem ,

exiflat, atque fit pofitum , antequam dubium

oriebatur vel non? fi conftet effe pofitum

ü

ante dubium exortum, lex ejusque obligatio

eít in poffeffione, (i id non conftet, pofleffio

ftat pro libertate e.g. fi dubites de impletione

voti, quod fcis, te emififfe, votum poffidet,

w

quia ipfius exiftentia tuo dubio prafüpponi-

rur.

Unde non obftante ejusmodi dubio ad

impletionem, voti ob(lringeris. & diverfo, (i

dabites, num votum emiferis, tua libertas ,

utpote quz dubium antecedit, eft in poffef-

fione, ut proinde non obligeris ad folutionem

voti. SECUNDA regula e(l: in dubio facti vi-

dendum, pro quanam parte flet prafümptio

juris & fori externi

nam pro illa quoque

Ítabit poffeífio.

Ratio eft, quia jus nihil te-

meré & absque rationabili caufa prafumit,

€rgo,

L—

1/[,

DE FRUCTUIM PERCEPTIONE,

I2I

i

ergo, dum przfumit in favorem unius partis,

fisq

! [ile

recté judicatur, pofleffionem, de qua eft du-

bium, ftare ab hac parte, utpote quz niti-

d

Ü

tur conje&tura tam vero fimili, ut habeatur

ro veritate ipfa, quamdiu nulla effcacior

QAVT

n

probatio in contrarium affertur,

Unde, fi

Ls

ij

cui imputetur delictum , is tamdiu manet in

poffeffione füz innocentiz , quamdiu delictum

non probatur; quia przfümptio ftat à parte

innocentiz ,. & non deli&i ; quippe quod soz

prefumitur ,. (ed demonflvari. debet.. & affrmanti in-

A

eumbit probatio, l. 2. ff. de probationibus, pariter fi

quis verfetur in dubio editi voti, vel conditi

teftamenti, non e(t cenfendus voviffe aut te-

ftamentum condidiffe, utpote quz, cüm fint

quid fa&i, probari debent, non prafümi juxta

celebre axioma juridicum : facium in dubio non

«0

prefumitur , [ed. demonffrari debet. / Si veró dubi-

)v

tetur, cuinarm partium faveat praefumptio ju-

]l

imy

6130

ris , explorandum eft, quznam illorum onus

l

M

)

probandi transferat in adverfariam , hóc in-

] pou':

ventó, praefumptio juris pro illa parte ftare

cenfenda eít, quae transfert predictum onus,

ita cit. P.HoLzMANN. His notatis in

forma ad

prefatam inftantiam num. 7 7. factam

71. Refpondeo. transmiffó 1mó

enthym.

iUIU

neg. illatum, vel fubfamptam maj, quód vi-

delicet ad hoc, urjus naturale expellatur à

poffeffione, non fufficiat tantüm probabilitas

vel probabilioritas,

Hec enim . propofitio

unicé fundatur in illo juris axiomate : n dubie

m

5

anelior

W

122

QUESTIO. I, $. f.

Concl. 2,

melior.eff conditio po[fidentis. Hoc axioma autem,

W D

quamvis virn legalem habeat in materia juris,

atque ideo is, qui in rpateria juris poflidet,

[

& pro fe regulam hanc juris habet, omnino

tutusfit, & liber omnino ab omni onere tum

reftituendi (ud. re&té probatur & declaratur

inobjedione) tum etiam probandi, nec illud

in íe recipere debeat, faltem (üt limitat

Magnificus D. P. FRANCISCUS SCHMIER lib. z.

trall, 3. Cap. 3. feti. 2. [. 3. num, 6$. ) nifi pof-

feffor prefümptionem juris contra fe habeat.,

Quia hzc virtus & efficacia omnibus regulis

juris competit, quód videlicet is, qui regu-

am. juris pro fe habet , liberetur ab onere

probandi &c. üt docet idem Magnificus Au-

a

thor trat. preamb. cap. 3. fett. 3. f[. 2. mum. 108.

ex l. ab ea parte y.. in principio ff. de probationibus,

l. prevaricationis. 3. S. ult. ff. de prevaiicatione.

& BaAn80S4 axiomat. 195,

Citat, ANCHORIUM

dicentem , quód, qui;habet regulam pro fe,

poteft dicere alleganti limitationem , da mihi

textum hoc..dicentem ; quamvis, inquam,

axioma hoc vim legalem habeat in materia

jutis, eó quód fit expreffa regula utriusque

Juris, üt diximus, vim tameu legis vel re-

gulz juris non habet in aliis materiis à jure

diverfis, üt omnes fatentur, & ex eo conítat,

quód multi adhuc negent illud procedere

extra materiam juris, multi autem per varias

diftin&iones limitent, àt videre eít apud P.

VivA in opufculis Theologico - moralibus

opufc, 2. queff, 3. art.1, ii ipfi, qui illud tan-

quam

J

!

DE FRUCTUUM PERCEPTIONE.

123

J

uam univerfale axioma recipiunt, folüm de-

Itj

fendunt illud probabilius procedere in aliis ma-

] PGH'.':,

teriis à jure diverfis.

Adverfarii ipfi denique,

l Oty

quamvis hoc principium fpeculativé tanquam

Offe [

certum vel feré certum allegent, practicé ta»

du

.

"

men ab eo recedunt, üt füperius vidimus.

LU

'

Atque ideo ab eo, qui extra materiam juris

uneE ]

in hoc axiomate Íe fundat, probari debet il-

lud univerfim procedere, vel certé conten-

tus effe debet, (i is, quilimitationem illius

allegat, eandem ita probet, ut ipíius exce-

ptio probabilior appareat, e.g.contentus effe

$Q

debet, íi quis admittat axioma illud etiam

extra materiam juftitiz procedere, ni(i faltem

probabilius fit , quód lex pofitiva pro cafü

particulari aliud ftatuat; nec pretendere po-

teít, ut textum clarum & liquidum pro hac

limitatione afferat.

Unde & in nof(tro cafu,

nl

quando Adverfarii pretendunt , quód jus na-

lum o

turale ob fuam poffeffionem , qua gaudet;

, du

m

praferri debeat juri pofitivo, pofitivé pro-

f

Qu

*Tf*

bare debent, quód etiam in hoc dubio melior

fit conditio poífidentis, & quód jure naturali

!a v

propter füam poffeffionem ftandum fit,. etfi

feclufa poffeffione pro jure pofitivo ftandum

forev: vel certé contenti effe debent, i ipfis

YO

probetur probabiliüs effe, quód in hoc cafü

ob poffelionem jus naturale nullo fpeciali

"

m

favore gaudeat ; cüm igitur hactenus videa-

mur fufficienter probáfle faltem probabilius ;

quód licité pro jure pofitivo, fi hoc fit pro-

babiliüs, judicetur, & quód hzc fit voluntas

egis-

124

OQUJESTIO I. . S. g. Concl. 2:

n

1

legislatorum , ut faltem judices fecundim le-

Ó

j

ges probabiliores & clariores judicent, & in

ejusmmodi obícuritate jus pofitivum vero- fi-

Q

milius fequantur , non obftante pofleflione,

quam habet jus naturale , eo ipío probavi-

mus, probabiliàs in hoc cafu non procedere

axiomaillud, quód in dubio melíor (it condi-

& U

tio pofíiidentis. ex quo dein ulterius fluit,

n

robabiliàs veram non efle. propofitionem

d

illam à nobis negatam, quód ad hoc , ut jus

naturale expellatur à fua poffeffione , non

füfficiat probabilitas ,

aut probabilioritas.

Certé Adverfarii ipfi cum P. ANTON1IO Mayn,

üt fuperius vidimus, admittunt, quód fxpe

legi certz (quz eft in poffeffione) poflit

contraveniri ex ratione probabili, quz reipía

eft dubia , fi aliundé con(tet (fufficit autem

aj

conítare probabiliter vel probabilius, nec re-

quiritur, ut certó conftet, üt patet ex con-

textu ) legislatorem effe contentum probabi-

liter pofita impletione legis, ac ideo nec ipfi

hoc principium , quód in dubio melior fit

conditio legis poffidentis , tanquam univer-

[

faliter certum recipiunt, ip(imet etiam ne-

gare debent hanc propofitionem tanquam uni-

verfaliter veram: ad hoc, uc jus vel lex ex-

pellatur à fua poffeffione, non füfficit proba-

bilitas , aut probabilioritas,

72. Ad 2dam autem inftantiam vum. 5?.

fattam, quód videlicet ex hac refponfione fe-

querctur, quód ex certitudine debiti, legis

C.

"l

l

DE FRUCTUUZ4 PERCEPTIONE.

I2j

Cnf

&c. nihil amplius poffet probari , quoties

ttt,

effet dubium pofitivum de folutione, abro-

I ver

gatione vel confüetudine contraria.

1l

0 pri

"

Refpondeo 1mó. videri mihi, quód ipfi Ad-

BOceden

verfarii fateantur , quód argumenta illa ex

COf

fola poffeffione legis defümpta non fint uni-

[li

n

verfaliter omnino firma, quia, üt primüm

W

diximus ex P. ANTONIO Mavn, admittunt,

u

quód fzpe legi certz poflit contraveniri ex ra-

ul

tione probabili &c.

P. LAcRoix quoque /ij. .

l

i

mum.6oo. docet, quód probabile fit, me non

TON

v

teneri ad obíervandam legem, íi pofitive du-

10

AU

bitem, id eft, fi habeam grave motivum &

Ü

prudentem rationem judicandi, quód fatisfe-

cerim. id ipfüm quoque docet LAYMANN apud

I)

& cum P. VivA cit. quefl. 2. art. ult, num. 7.

l15 CT

UE QU

Relpondeo 2dó. dift. Maj. ex noftra refpon-

Im prod

fione fequeretur, quód ex certitudine debiti,

(o0 noci

legis &c.

nihil amplius poffet probari &c.

j rci:ïqr lt

nifi probetur, vel fatis probatum effe füppo-

natur, quódinillis cafibus particularibus, ubi

videlicet lex certa eft, & abrogatio vel con-

füetudo cantraria dubia, melior fit conditio

i

;

1'ai

n

lao

legis, aut etiam, (i probetur, quód proba«

biliüs eó cafu principium illud non procedat,

ifct p

Conc. (i hoc probetur vel íatis probatum effe

fupponatur &c. nego. Authores illi, qui do-

cent, quód certus de lege , & dubius de

difpenfatione, privilegio , ceffatione legis per

abrogationem vel confüetudinem contrariam,

vel

W

!

126

QU.ESTIO I. $. y. Concl. 2.

vel excufàtione ab ea obfervanda: item quod

n

dubius, an legem pofitivam certam jam imple-

WK

verit, ftante hoc dübio, teneatur obfervare

r

M

legem , feu agere tutius , quamvis fübinde

nullam aliam rationem hujus fuz do&rinz

D

allegent , nifji quód in his cafibus lex fit in

pofleífione , id tamen non faciunt , quafi exi-

ftimarent principium hoc , quód in dubio me-

lior (it conditio poffidentis , effe omnino uni-

veríale, & quód nulla probatione indigeat,

fcd quia aliunde probatum fupponunt, quód

illud principium faltem in his dubiis particu-

laribus procedat.

unde, dum ejusmodi du-

bia particulatim & accuratius examinant,

plerumque aliam rationem probativam ad-

ducunt.

fic Clariffimus P. ANToN1IUS Maysz,

quamvis ciz. tratt. 4, num. 263. hujus ipfius fui

afferti, quód certus de lege & dubius de di-

Ípenfatione &c. teneatur obfervare legem,

nullam aliam rationem affignet, quàm hanc,

quód in his cafibus lex fit in pofleffione, &

pro ea ftet przfümptio; eodem tamen tracta-

tu zum.341,

fatisindicat, quare in ejusmodi

dubiis melior fit conditio poffidentis legis,

dum pro ultimata ratione, quare certus de

lege, & dubius de exceptione debeat ferva-

relegem, hanc allegat; quia 4li2s, ff fufficeret

dubia quavis excu[atioy . (equeretur nimia transgre[]o

legum. id ipfum jam quoque fecerat sum. 2$2.

& alii paffim faciunt. imó, quód hoc princi-

ium non univerfaliter etiam tuncy quando

l

e

L

x certa eft inpofleffione, procedat, ip(imet

Adver-

(LL

DE FRUCTUUAM PERCEPTIONE,

127

N

Adverfarii exercité fatentur, quando, üt fu.

] )qm

pra vidimus, docent, quód pradicé proba-

t Q

bilefit, pofitivé dubium, an legem certam

1. (

fervaverit , ad ejusmodi obíervantiam- non

t d

adítringi; quia igitur in cafu noftrz quaftio-

Sher f

nis non probatur, quód ftandum fit pro lege

( 63;,

naturalí poffidente, quando lex pofitiva pro-

r qua

0 ff

babilius aliquid aliud ftatuit, fed nos potius

probavimus , quód probabiliüs faltem hoc

g

j

principium in hoc cafü non procedat, inter

ih :'*

!

ONnt,

Q:

N.

cafus allegatos in obje&tione & cafum noftrae

)

lls

i

conclufionis non eft paritas.

CJUSTOQ

MT

73. Quod de debito dubio di&tum eft, non

videtur ad rem, quia illud dubium eft in ma-

teria juris, in quo nunquam negavimus prin-

cipium illud , quód melior (it conditio poffi-

[

dentis , procedere.

Áccedit , quód etiam

At

n

plerique Authores, dum docent, quód cer-

tus de debito, & dubius de folutione oblige-

felOne,

tur ad reftitationem , hanc fuam conclu(io-

nem ultimató non probent ex hoc principio,

du

j

quód in dubio melior fit conditio poffidentis,

fed plerumque ulteriorem affignare folent ra-

CErU0S

tionem v.g. quód folutio dubia habeatur pro

nulla per . titie textores ff. de legatis. vel quód

non videatur fervari zqualitas, dando pro re

certa rem incertam & probabilem; & quia

talis videtur efíe intentio contrahentium, ut

pro mercibus certis recipiant pecuniam cer-

tam , non folutionem probabilem.

n

Ulti-

Y

128

OLLESTIO 1. f. $. Concl. 2.

Ultimató denique nec hoc prztermitten-

dum videtur, quód etiam aliqui ex Adverfa-

riis cum P. LAYMANN apud & cum cit, P. VivA

doceant, quódetiam in hoc cafü, fi videlicet

h

p

debitum fit certum, & dubitetur pofitivé de

folutione , non fit obligatio faltem integrum

debitum folvendi.

Ex quibus omnibus fatis

| M

[

probatum effe videtur,

uódis, qui faltem

extra materiam jufiitize

4

iquid ex eo princi-

"

Mi

f

pio, quód in dubio melior fit conditio poffi-

dentis, probare intendit, prius probare de-

beat, quód illud ipfum axioma in illa parti-

culari materia procedat.

Atque ideó, licet

forté non (àtis efficax videretur noftra proba-

tio (quod non fperamus) quód in dubio ju-

»|

dicari poffit íecundüm leges pofitivas proba-

biliores & clariores non obftante poffeffione

juris naturalis contrarii , adhuc tamen meritó

à nobis negari poffe primam illam argumenti

Y

c-opofiti propofitionem , quód jure naturali

)

andum fit, quamdiu lex pofitiva humana eft

dubia, etíi leges in oppofitum fint longé

Et hzec dicta circa

clariores & probabiliores.

maj. argumenti propofiti fufficiant, nunc

ad examinandam alteram propofi-

tionem ejusdem progre-

diamur. Uuüde

;

fit

f:)

1

5. 6.

n

ll

DE FRUCTUUAM PERCEPTIONE.

I29

Letro,

4

AT

$. 6.

TA

(vi

Vfitiye

Examinäturl, an lex naturalis obligans

Iteymo,

ad reftitutionem fru&uum virtualiter

nis

extantium fit certa,

Q lten

Vtyird.

nf

Oftquam precedenti S. varias refponfio-

fs

P

nes circa maj. objectionis przcipuz vidi-

il

mus, in przefenti jam difcutiemus re-

]

M

[

fponfiones illas, que ad minorem argumenti

i

J

IU

]

J

fuperius allati dari folent. ad hanc igitur

d)

ï

IV

74. Refpondent 1mó, cum Clariffimo DD.

6 pQ

FRANZ lib. z. Inffit. tit. 1. num, 10:. neg, min.

TU

quoad primum illius membrum , quód videli-

ag

cet lex naturalis obligans ad reftitutionem

ye nayd

fructuum virtualiter extantium fit certa; licét

huvanae

enim in thefi, & praícindendo à quacunque

(nt lony

difpo(itione juris civilis lex naturalis obligans

M

ad reftitutionem fructuum virtualiter extan-

MA

Qf

li, u

tium certa fit, quia tunc poffeffor bonz fidei

nyyl

per confumptionem ejusmodi fructaum faQus

(2

effet ditior ex re aliena ,, adeóque obligaws

etiam foret ad reftitutionem ex re accepta,

ex qua toties datur obligatio , quoties cum

lucro alienum confumptum eit, in hypotbefi

tamen, in qua de facto verfamur, poftquàm

videlicet jure pofitivo difpofitum eft, quód

poffeffor bonz fidei obtineat dominium revo-

——

Quaf. I, De Fruit, Percept,

l

cabile

/

130

OILESTIO I. S. 6. Cond. 2.

la

cabile fru&tuum à fundo vel re aliena fepara-

torum, poffeffor bonz fidei non amplius dici

poteft confumpfiffe alienum , adeoque neque

ex realiena, fed ex con

fümptione rei propriz

fa&u$ eft ditior.

atque ideo etiam lex natu-

ralis eundem ex radice rei acceptz ad refli-

tuendum lucrum ex frudibus confumptis

non amplius faltem certó & claré obligat;

ficut etiam juxta ipfos Adverfarios , licét in

thefi, & praícindendo ab omni difpofitione

juris pofitivi, jus nature certum fit, quód is,

qui ejusmodi fructus à poffeffore bonz fidei

€qué bona fide emit , à domino rem füam

vindicante conveniri poffit ad reítitutionem

fructuum emptorum, in hypothe(i tamen, &

poftquàm jure civili poffeffor bonz fidei ha-

bet dominium utcunque revocabile tantüm ,

fi poffeffor tempore bonz fidei fru&tus vendi-

dit, etiam de Jure naturz non poteft emptor

amplius à domino rei conveniri, quia vide-

licet propter hoc ipfius dominium, quantum-

cunque revocabile, valet contractus , per

quem tales fructus in alium interea tranftulit

etiam quoad dominium.

Addunt. aliqui,

quód, quamvis ii textus deficerent, qui ne-

gant bonz fidei poffeflorem de fructibus ab

co confumptis poífe conveniri, ex eo folo

tamen, quod jus pofitivum poffeffori bona

fidei attribuat dominium fructuum revoca-

bile, per ultetiorem confequentiam in prin-

cipio juris naturalis fündatam inferri poffet,

quód non obligetur ad dictam reftitutionem,

quia

hi

DE FARUCTUUAM PERCEPTIONE.

131

EM

quia jus naturz neminem obligat ad reftitu-

Hmpl

T

tionem lucri, quod quis ex re fua confumpta

i

d

adeptus eft.

Unde etiam pofitivé probant ,

Itl

poffeflorem bonz fidei ex jure naturali obli-

D bt n

atum non effe ad hanc reftitutionem , quia

d

ad illam nec ex radice injuftz acceptionis

QOfümyi

AV

(cüm fuerit in bona fide) nec ex radice rei

i ol

102

accepte (quia nihil habet ex re aliena con-

M

fumpta) obligatur; plures autem radices re-

NU

(e

ftitutionis ex communi Theologorum & Juris-

i

A

t

peritorum fenfu non dantur.

10 rem [

7y. Verüm hanc refponfionem acriter im-

felitug

pugnant Adverfarii argumentó à fpecificatore

Ql ume

n

bonz fidei petito, & fic arguunt : licét is,

Wi

U

j

4llt z

i

qui ex Jigno e, g. vel marmore alieno, quod

putavit bona fide effe füuum, fecit ftatuam,

T0 vt

fiat dominus ligni, aut marmoris per ipfam

Ql r

fpecificationem , & confequenter etiam non

; Quamt

ditefícat ex re aliena , debet nihilominus zfti-

TyQuatn

mationem marmoris priori ejusdem domino

H

,

"

rxílare, üt certum eft apud omnes, & de-

AW Wl

x f

Wi

v

ü;

ducitur ex L. 22. f. 4. & s. ff. de vei vindicatione ,

mnt A

W

Ml

ergo etiam , licét poffeffor bonz fidei fruQtus

ex re aliena perceptos & füo dominio fubje-

W

l)

€&tos confümendo non fiat ditior ex re aliena ;

,a

nihilominus obligatus erit ad reftituendum,

2

REU

3 i4

quantum ex ii

z5

&us eft locupletior, fcilicet,

Füe**r'*[iffl

]

i fpeciem facit, fit domi-

inquiunt, ficut, qu

nus e.g. ligni per fpecificationem ,. ita qui

habet agrum alienum, fit percipiendo domi-

nus fructuum (üt hic & nunc omittitur;

i

nam

2

132

QUESTIO 1. . 6. Cond. 2.

n

nam fructuum pendentium, cüm f(int pars

agri, certó non fit dominus talis poffeffor) fit

Ü

autem dominus cum onere eos refílituendi,

Vif

üt eft clarum, fi extent formaliter: fi autem

Jl

non extent formaliter, fit dotminus cum ob-

l

ligatione eos compenfandi per aliud, ficut in

fpecificatore idem contingit.

*

76. Inftantia hzc meó quidem tenui judi-

cio refpon(ionem datam non enervat. & qui-

dem imprimis folvenda e(t ipfismet Adverfa-

ris; plerique enim Theologi ac Juriftz duas

tantüm radices reftitutionis a(lignant , nempe

vem acteptam , & injuflam. acceptionem ; ipfis igi-

tur folvendum eít, ex qua radice ejusmodi

bonz fidei fpecificator obligetur ad reftitu-

tionem zítimationis materiz, ex qua novam

Ífpeciem fecit, (i tantüm ex re propria fuit

factus ditior, uti quidem hic dicunt. Unde

g

non de(íünt etiam ex Adverfariis , qui fibi ip-

fis hanc inftantiam de bonz fidei fpecificato-

re (nec non & plures alias fimiles de confu-

dl

")

fione, commixtione , adjunctione) objiciunt

in ordine ad magis explicandam do&rinam il-

lam , quód radices reftitutionis convenienter

L

revocentur ad duas illas, nempe ad rem ac-

lh

ceptam, & injuítam acceptionem. In forma

igitur cum iplis

Refponderi poteft, verum non effe, quód

ejusmodi bonz ficei fpecificator non fiat di-

tior €x re aliena; ideo enim is, qui ex alie-

PL

W

na

T

pE FRUCTUUAM PERCEPTIONE. 133

(f.

na materia fpeciem aliquam facit, qua& ad

Ez)

I

E

priorem materiam non poteít reduci, fit do-

minus , quia, cüm forma det effe rei. /. Ju-

LIANUS. 9. . 2. ff. 4d exbibendum. prior res ex-

2

tincta & confümpta videtur. arg. f. 24. &$ 26.

i

* HC

Inffit. de verum divifione , nec non l, 6. S. 1. ff.

de auro 6 argento legatis. in quibus etiam res

adjun&z folüm alteri rei magis principali ex-

tinüe vocantur, & confequenter etiam illius

^

dominium amittitur, ut & aliàs, ubi uulla re-

Jl

cuperandi fpes fupereft, 1. Pomponius 44. ff de

acquirendo verum dominio ; & nova conftituta per

novam fpeciem, quz proin fpecificanti cedit,

quia, üt aliqui volunt, tanquam res, quz pti-

mó producitur, fit fui faCtoris, conformiter ad

K

illud dictum Jurisconfulti PAuL: in /. 3. f. ge-

neva poffe[fionum ff. de aquivenda poffe[fione, quze ip-

iá 1

fi, ut in rerum natura effent, fecimus, vel et-

n

.

LUD

1

am tanquam res , qua adhuc nullius eft, fit

|qu

primó occupantis, vel àt volunt alii, quia

LUC

forma prevalet materie jam extin&z, unde

N

etiam is , qui ex aliena materia fpeciem ali-

quam facit, quz ad priorem materiam redu-

W

ci poteft, non fit dominus materix , quia ma-

QQIl

teria, quz ad priftinam fpeciem facilé reduci

LL

poteft, non videtür eam mutáffe aut ami(if-

n ii

fe. l. quafitum 38. $. 4. de legatis III. & ideo

nec conlüumpta cenfetur. atque hzc eft com-

munis do&rina tum Jurisperitorum tum et-

d

iam Theologorum. unde non eft paritas in-

ter eum, qui fpecificatione fit dominus, & in-

ter poficflorem bone fidei, quia, üt dictum,

Q

3

fpe-

*

vt

134

OU.ZSTIO 1. $. 6. Conl. 2:

fpecificans veré tenetur ad compenfitionem

a

priori domirio faciendam, quia per fpecifica-

et

33

tion

v

n, quz revera eft confumptio rei alie-

E

nz, cvafit ditior, pofterior veró per confump-

tionem fru&uum perceptorum non fuit factus

locupletior ex confümptione rei alienx fed

propriz, quia non primüm confümendo fru-

Cus fuit tactus dominus, fed percipiendo.

unde refponfio num. 74. data, faltem quate-

nus precisé negat, quód lex naturalis obli-

gans ad reíticutionem fru&tuum virtualiter

extantium fit certa, oinninó folida videtur, fi

certitudo ifthzc deducatur ex principio illo

generali juris naturalis intimante, quód is,

qui ex re aliena factus eft ditior, teneatur re-

Íituere, quantum ex ea factus eft locuple-

tior; per hanc enim legem naturalem non

imperatur poffeffori bonz fidei , ut ipfe refti-

tuat, quantum factus e(t ditior ex fructibus

ex aliena re perceptis & confümptis , poft-

quam Legislator humanus, qui, üt commu-

nitatis Princeps difponere poteft de bonis pri-

vatorum, quantüm expedit bono communi,

flatuit, ut ejusmodi fructus fint in dominio

poflefforis & ipfius proprii, nec amplius alie-

ni, quia revera per hanc conftitutionem le-

gis pofitivze fructus ita ex materia & objecto

prafatz legis naturalis extracti füerunt, ut

non amplius comprehendantur füb rebus alie-

nis, fed fub propriis, & confequentur is, qui

€x eorum coníümptione ditior faétus eít,

non amplius dici poteft effe ex re aliena lo-

cuple-

DE FRUCTUUM PERCEPTIONE.

155

)e!

tf

cupletior factus, adeoque nec vi dictz legis

&r (s

þ

naturalis reftituere obligatur, quantum , ex

li

l0 el

eorum confümptione ei füpere(t, Poffet hzec

n

Qon

refponfio pluribus confirmari ex iis, quz

It

W

IH

'Theologi communiter docent, dum agunt

| Uf

WW

de reftitutione, vel etiam de modis aquiren-

vmnd

di per fpecificationem, acceffionem, confüfio-

nem, comixtionem ; quia tamen contra eam

forté excipi poffet, quód refponfio hzc pro-

cedat quidem de fructibus mixtis, non tamen

I

de fru&tibus naturalibus, eó quód ex una par-

te non adeó certum fit, quód hi per difpofi-

tionem juris civilis extracti fint à materia &

obje&o di&tz legis naturalis , cüm non adeó

certum fit, quód hi fiant etiam ad interim pof-

fefforis bonz fidei , üc ipfi ifupra faffi fumus;

la

ex altera veró parte etiam in dubio, an fru-

&us naturales pertineant interim. ad bona

fidei poffefforem vel dominum, ftandum fit

uiïþm, )

jure naturali, de quo rurfus certum eft, quód

C CT

pertineant ad dominum rei, quia qua ibet

: da

LUV

res fructificat füo domino, hinc nein eadem,

J

quz jam fufius diximus, per quemdam quafi

circulum relabamur, in ea amplius conhr-

manda non diutius immoror, przfertim quia;

qui negat aliquid certum effe , tamdiu tutus

eít, quamdiu ipfi idj quod negat, non certà

probetur.

77. Refpondet 2dó. P. APorrowius Horz-

MANN in fuo jüre Canonico- praQtico ad rir.

12. lib. z, decret. num. 293. cum enitn mum. 292.

fibi

l4

136

OQU/EST. . d. 6.

Concl, 2,

l

fibi hoc argumentum fub his formalibus pro-

[

pofüiffet: flandum eft in jure naturz, quan-

üc

do ab hoc jus poitivum non convincitur cla-

ré recefTiffe, atqui jus po(itivum nullibi con-

n

vincitur claré rece(fiffe à jure naturz, fed tan-

tüm probabiliter, ergo ftandum eft in jure

il

