fiteatur , quibs fe. dominum & Deum . [uum mortali-

l

j

n

ter offendiffe meminerit ; veliqua autem peccata, qua

diligenter cogitanti mon occurrunt y in univer[um , ed«

dem confe[fione inclufa effe intelligi.

Similis ratio

non occurrebat, ob quam explicité explicare

debuiffet, quód requiratur, vel non requira.

LEU )

tur dolor univerfilis, isque vel ad omnia pec-

[!

viu

cata folüm memorix occurrentia extenfus,

n

LURT

vel ad omnia poft Baptifinum commiffa, non

veró ad omnia peccata ante Baptifmum com-

miffa. Unde nec mirum, quód de cafu noftro

in probatione allato expreffam mentionem

L

non fecerit, fed przcisé dixerit cap. 4. contri-

tionem, quz primum locum inter dictos poe«

nitentis actus habet, effe dolorem, ac detella-

tionem de peccato commiffo. fi ramen ali-

quam illius. expreffionem explicitam facere

voluiffet, tunc meo quidem judicio inten a*

Gus, quos quaíi materiam (proximam) Sacra-

jïl'iio *-' "

menti poenitentie declaravit, dolorem de

-

—

»i

pec-

f

XoQ

QUASTIO II.

S. f

l

peccatis ante Baptismum comimiffis non com-

putáffet: adeóque nec inter partes ad valo.

rem Sacramenti Poenitentie neceílarias nu«

meráffet, cüm dolor ifte, utpote non verfans

circa materiam remotam Sacramenti Poeni-

tentiz , non videatur dici poffe materia illius

proxima , üt in probatione fufiüs deduximus.

Illud tamen argumento huic non negaverim,;

quód Concilium TRIDENTINUM volens con-

vellere errores hereticorum, debuerit etiam

diruere aliquas fententias Catholicorum, qua

habebant connexionem cum illis , adeóque

etiam fübinde indirecté faltem definierit ali-

quid contrarium fententiis aliquorum Theo-

logorum , üt advertit P. ANTONIUS Mayn

£r. 12, Difp. 1. quefl. 2. art, g. num. 160. & P.

MaRncus MaRniA SrRUGGL hic difp. 2. quaff. 2.

art. 1. num. 17.

verüm hzc doCtrina nobis non

obftat, nifi pofitivé probetur, quód Tmip.

noítram fententiam, ubiubi demum, indire&te

n

W

rejecerit.

j9. Obji. 2do. Concilium TnaiDENTINUM

feff. 14. C 4. loquens de contritione requi(ita

tanquam parte ad Sacramentum P«cenitentiz

alt: ad Dei gratiam in. Sacramento Pemnitentia ime

T

petrandam difponit.

Ergo contritio, quz, quan-

tüm eft ex fe, non difponit ad gratiam, non

Q

elt pars füfficienter in ratione doloris confti-

( h

u

tuens hocSacramentum: fübfumo: atqui do«

lor particularis non difponit, ne quidem,quane

tüm eít ex fe ad Dei gratiam ; ergo dolor par«

f

ticularis, & non exteníus ad omnia peccata;

falcem

MN[

1

h g

)

]

"n Sacram. Ponit. poffit effe wl'ia'un? & informe. rot

u I

faltem nondum expiata non eft pars füfficien-

K ts

ter in ratione doloris conftituens hoc Sacra-

t n

f

ï"" "

x

mentum , adeóque nec fufficiens ad valorem

]

ACf

hujus Sacramenti.

À

Refp. concef&ó primo Enthymemate D.

fubfumpt. dolor particularis, qui adeó parti-

W

At

cularis eft, ut ne quidem ad omnia peccata

L»Qu

poft baptismum commiffa, & necdum expiata

extendatur, ne quidem, quantüm eft ex fe,

V

difponitad gratiam Tr. A. dolor particularis,

qui ne quidem extenditur ad peccata ante

Baptismum commifía , extenditur tamen ad

omnia peccata poft baptismmum commiffa ,

non difponit, ne quidem, quantüm eft ex fc ad

Dei gtatiam N. a. & fie diftin&to confequente

N. coníequentiam,

Supponit hzc objectio, quód TuipENTI-

NUM, quandó prafato loco ait, quód contri-

tio imperfeta , feu attritio , quamrvis [ime Sacramento

ponitentie per fe ad ju[fificationem perducere peccato-

vem nequeat; tamen ewm ad Dei gratiam in Satra-

mento pemitentie. umpetrandam . difponat, non prae

cisé voluerit dicere, quód attritio meré re-

;

moté difponat ad gratiam, eó feré modó,

i

il

quo fides & fpes difponunt ad caufandam gra-

(v

Mi

tiam, quod etiam nos hic füpponimus cum

li

ombpibus feré DD. prafatum textum ita expli-

cantibus, atque ex eo inferentibus, quoód ad

valorem & fructum Sacramenti pocnitentiz

fufliciat attritio fupernaturalis ex metu ge-

j

3

hennz

lol

f

QUJESTIO 1I.

5' f-

hennze concepta, uti fufiüs videre eft apud

l

P. ANTONIUM MAYR tradl. 12. à num, 127. Íolidé

j

id probsntem. « Unde eriam nos concedimus,

quód dolor, qui eft pars hujus Sacramenti,

lIY

& neceffarius ad ejusdem valorem, quantüm

eft ex fe non tantüm remoté ( nam remoté

um

MM

Ya

difponit etiam dolor particularis, uti vix ullus

negabit etiam ex Adver(ariis) fed etiam pro-

W

M

ximé debeat difponere ad gratiam , & ( quod

ln

. 0

idem eft) fufficiens effe cum reliquis partibus

T

caufare gratiam, Verüm negamus, quoód

iM

r

.]ON

M

dolor particularis faltem exteníus ad omnía

peccata poít baptismum commiffa, quantüm

M

eít ex fe, proximé non difponat ad gratiam ;

m

& Adveríariis incumbit probare contrarium,

cüm hoc (it id , quod formaliter eft in quz-

um

ftione.

Imó nos fufius probavimus, quód folus

1 t

ii

dolor de peccatis poft Baptismum commiffis

ad Dei gratiam in Sacramento Pcenitentiz im-

petrandam proximé difponat, íeu füfficiens

MA

I

mer

fit cum relíquis partibus caufare gratiam tum

£

YX

ex eo, quia folus ille eft materia proxima hu-

?E

jusSacramenti, uti diximus num. 14. tum ex

J

€0,: quia dolor.de peccatis ante baptismum

commifílis non aliter difponit ad remiíIionem

i Mnc

UWT

peccatorum poít Baptisnum commifforum;

U

TU Dnv

nifi quatenus facit, ut peccata ante Baptis-

mum comirri(la reddantur . formaliter retra-

Qs w

r

i.

Gata, & difpofita, ut virtute baptismi revi-

w

VE

viícentis deleripoffint, ut oftendimus à num.

44. atque adeo dolor de peccatis ante bap-

n

^

tismum

ls

öicïm

L]

,

Ym

M

An Sacram. Pæn?t. po[ft effe oalidum & informe, 13

i

Tatt. i;,j

tismum .commifífis non aliter ad gratiam in

(* as

Sacramento poenitentiz impetrandam difpo-

ä» R^W fï.C: x(/:.'

(

LY D

nit, nifi quatenus difponit ad gratiam per re-

vivifcentiam baptismi accipiendam , quod uti-

l

que non eft proximé, fed tantüm remoté ad

l

gratiam in Sacramento Peenitentiz impetran-

dam difponere. Dixi autem Tranf. quód do-

Afl lul

f:ä

il

lor, qui adeó particularis eft, ut ne quidem

ad omnia peccata poft Baptismum commiffa

D

extendatur, ne quidem, quantüm eít ex fe,

difponat ad gratiam in hocSacramento impe-

trandam , quia fzpiüs dixi, me abítrahere ab

aliis modis defendendi Sacramentum Poeni-

tentig validum, & informe.

6o, Obji. 3tió. Eadem facra Synodus Tni-

DENTINA feff. 14. C. 4. ait : Quód ad Sacra-

mentum pcenitentiz requiratur odium «veteris

vit& , 68 projectio omnitim iniquitatum : mec ait y

tantum proJiciendas effe iniquitates, quarum

quis recordatur, ficut tamen dicit, eas tan-

tüm. effe in confeflione exponendas, fed ad-

m

d

ducit illud Ezechielis 19. v. 31. projicite à

volis omnes preoaricationes (/Concilium legit imi-

quitates ) «veflras ,. in quibus . prevaricati

effis :

adeóque vult omnes omninó projiciendas effes

j

hoc non poteft fieti , nifi per dolorem univer-

nte.

14

n

IN

falem ad-omnia. proríus peccata f& extenden-

tems.ergo &c.

maj. patet ex verbis TRIDEN-

AU

TINEIdeclarantis banc contririonem (quge primum

u

locum inter dictos poenitentis actus, qui funt

quafi materia hujus Sacramenti . habet

) nofi

d

((

Ws

4

folum

l

104

OUAEST- H f. g.

folim ceffationem à peccato , & «ite nove propofitum,

€ imchoationem ,. fed. «veteris etiam odiwm. contineve

juxta illud: projicite &c.. mi. fimiliter clara eft.

Refp. D. Maj. facra SyNopus 'TRIDENTINA

ait: quód ad Sacramentum Panitentix requi-

ratüur odium veteris vitz , quz Baptismum

fufceptum fübíecuta eft T. ma. quz praceffit

Baptismum N. ma. & fic Dift. mi. Confeq.

an|

quamvis autem ipía facra Synodus hanc di.

Ítinctionem explicité non exprimat, eam ta-

W

men implicité fatis expreffit, üt patet ex di-

Cis, & adhuc amplius dicetur numero fe-

uenti; videntürque id plerique Adverfarii

ateri debere : nam (üt objectione fequenti

videbimus) plerique probant dolorem univer-

àlem requiri etiam ex eo, quód TuipzENTI-

NUM C. 5, dicat, reliqua peccata , que. diligenter

ln

cogitanti mon accurrunt , iu univer(um eddem confef-

/ d

fione inclufa. effe intelligi: Cüm ergo certum fit ,

J

peccata ante Baptismum commiffa non inclu-

di in confe(Tione, . etiam dolor, qui ad valo-

rem hujus Sacramenti requiritur, ad peccata

ante Baptismum commiffa extendi non debet.

Iu!

(AP v

m

BI

Rationem veró, quare non dixerit tantüm

AM]

projiciendas effe iniquitates , quarum quis re-

cordatur ,. vel in quibus quis poft Baptismum

.'pïu.r?

prevaricatus eft, (icut tamen dixit, eas tane

m Y

tüm.in confe(fione exponendas effe, dedimus

num. ;6.

Neque ex hoc , quód TRIDENTI-

AQY hrr

NUM adducat locum illum Ezechielis , qui

A Yeets

lille

db Wie

f

L ]

l

"An Sacram. Ponit. po[ft effe oalidum C informe.. Yog'

UI

(.

illimitaté ait: projiciendas effe omnes iniqui-

,f.'m? tl

Af

du

tates, fequitur, TRIDENTINUM innuere vo-

luiffe, quód etiam ad valorem hujus Sacra-

"

NU

menti requiratur projectio omnium omninó

iniquitatum in feníu abfoluto, five odium to-

F?hïlm !

(b

tius vite veteris ; Concilium enim textum

RUT

illum aliosque plures, quos ibidem citat, &

Es c—

!

T

al ï .'I'ï W

nos ftatim referemus, eum in finem adduxe-

yat, ut ex ipfa Sacra Scriptura confirmaret

Y

A S';p,g

veritatem Catholicam pauló ante declaratam,

uód videlicet contritio non fclum ceffatio-

nem à peccato & vitz novz propofitum &

verüm etiam veteris vitze

inchoationem ,

d)

edium continere debeat, cüm Lutherus tefte

Eminentiífimo

Cardinale

BELLARMINO . de

Penit. lib. 2. cap. 4.

doceret, contritionem

([à

five poenitentiam non eíIe odium vitz przte-

ritz, fed amorem juítitie, & novam vitam,

& penitenti folim in o laborandum effey . quomoda

ATR

vitam bonam ageret s

non quomodo praterita mala

edio baberet , diceretque in u(u Sacre Scripture pu-

niteutiam mon dici dolorem , fed mutatienem. mentis

Ml

& confilii,

Nequaquam veró per textus illos

JUUMMA WW

adductos nobis explicare voluit , qualis vel

intenfio vel extenfio hujus odii vel contritio-

n nront f

l V

nis ad valorem Sacramenti Poenitentiz requi-

U

um

ratur; alioquin przter plura adhuc alia dicen-

j

dum foret, quód ad valorem hujus Sacra-

W

')ä.'h j

menti requiratur odium vitz veteris jam ex-

platz.

Cüm textus à facra Synodo adduci

Y

"lc

N

non tantüm vitze veteris nondum expiata,

et 00 )

fed ctiam odium vitz veteris jarir expiate in-

n U

)J

f

dicent.

-deh

»

106

OUJESTIO II. S. j.

W

lt

dicent. Subjungit enim citato loco : E* cerrg,

UL

n

qui illos Sanitorum clamores confideraverit : tibi foli

MM

j

u

———À

peccavi ,. & malum coram te feci, . laboraoi in gemitt

li

J

meo , lavabo per fmgulas nocles ledum meum.

T€C0-

J

Av Y

gitabo tibi ommes JAnnos meos in amaritudine anime

N u

ï;

Éí

mes, C9 alios bujus generis: facile intelliget , eas ex

vehementi quodam. auteatbe «vite odio ,. €9 igenti

n qui

W

i

Y

peccatorum. deteflatione imanafe: (ficut igitur ob

ejusmodi textus nec Adver(arii dicunt , quód

AW

M

tale odium vitz veteris requiratur , quod

NU

ctiam extendatur ad peccata jam expiata, ita

nk

nec ob textum illam Ezechielis. à Concilio

n

adduCtum dicendum eft, quód ad valorem

hujus Sacramenti TRIDENTINUM requirat om-

nium iniquitatum proje&tionem & deteftatio-

MU

nem.

W

Wil

hi

61. Obji. 4tó. Concilium 'TRIDENTINUM

;:

;

J

WU UUMM Lv

fcff. cit. C. y. ait: reliqua autem peccata , qua di-

Á

ligenter cogitanti non occurrunt. in univerfumy, eadem

Ü

Lcit

[

confe[fione inclufa effe intelliguntur ; fed (i doloc

n

Il

effet folüm particularis, talia peccata non

poflent intelligi in univerfum eàdem confeílio-

WU d

uV

ne inclufa: ergo, ut peccata, quorum quis

L

oblitus eft , poílint cenferi inclufa in confef-

L

fione, debet'dolor effe univerfalis, confe-

quenter etiam ad fructum füfficiens, Mi. prob;

UT

peccata oblita non poffunt effe inclufa in

u

It0

Confeflfione 1mo. ratione ipfius ConfefTonis

nudé fumptz, quia poenitens ea non exponit:

Trb

l í drifi

n(l'«þ

2do, nec poffunt effe inclufa ratione exami-

N

nis prvit, quia hoc non eft pats Sacramenti,

a

A

7,-'«1Lr;c

äþtüa

cüm Sacramentum hoc faltem in moribundo

poffit

-tl

Il (

!j

An Sacram. Potiit. po[fit effe oalidum & informe. 107

;mimo ho

offit effe fructuofüm (ine examine: ;tió non

] :yq?dfrmi: :

M

Ll

poffunt effe inclufà ratione abfolutionis, quia

MAT

Sacerdos non poteft velle, ut cadat fua abío-

u

1

lutio in peccata, de quibus pcenitens non do-

LP

let: nec denique 4to poffünt effe inclufa in

confeffione ratione doloris, fi hic folüm fit

Wi

")

L

particularís, quia dolor particularis ad pec-

fj

cáta illa fe non extendit , & confequenter

M

non poteft illa virtualiter includere, & ordi-

"

VA |

nare ad confeffionem.

b

al

62. Refpondent ad hoc Argumentum

hi

W/IETROWSKI

num. 699.

VivA num. 1j,

'TRIDENTINUM

P. Jacosus ILLsuNG num. $3.

UE

folummodó docere, quód in confeffione in-

clufa (int illa peccata oblita, (i de illis dolea-

mus ; non veró docere Concilium, quód hoc

Sacramentum non (íit validum, fi de oblitis

non doleamus , vel (i peccata oblita in con-

W

feflione incluía non fint,

d

Concilium enim locó allegató tantüm ait:

reliqua peccata , — qua diligenter cogitanti. occitrrumt y

Y

in unicer[um . eadem. confe[fione inclufa effe ,. intelli-

gunturs pro quibus fideliter cum Prophbeta. dicinus :

ab occultis qgneis unda me Domine.

volebat enim

u

Concilium hóc locó precisé o(tendere contra

Qu COU[(

hzreticos, quód ad dimiífionem peccatorum

occultorum neceffe non fit, ea explicité con»

R

a

mdeti

['!

n

fiteri, & deteítari, fed quód illa remitti pof-

fint faltem indirecté per Sacramentum Pceni«

M

W

dvbl

tentiz, fi in genere de iis etiam doleamus di-

cendó

"T sp a.w:'

[

"7I

1o8

QUJESTIO II.

Ágn

cendó cum Propheta : 4b occultis meis munda

0l

7nc.

Simili ratione, inquit citat. P. JacoBus

MW ]

IrLsuUNG, TRIDENTINUM in cap.4. oftendit mo-

dum perfectz contritionis eliciendz , fi nimi-

rum ea ex motivo Charitatis Dei fupra omnia

eliciatur, nec tamen propterea ad valorem

Sacramenti neceffariam dixit.

63. Quamvis hec refponfio omninó textui

Y

congruere videatur, eidem tamen do&tus qui-

dam Recentior opponit, quód non admodüm

obfervet confequentiam doctrina.

docent

enim plerique hujus fententiz Patroni cum

P. Suarez hic Difput. 20. fecl, y. num. 15. pecca-

TU

ta inculpabiliter oblita, & nullo omninó do-

lore affe&a remitti per virtutem hujus Sacra-

m pee

n

menti,(i po(tea accedat fola attritio de pecca-

tis illis non retra&tatis: atqui peccata oblita

& nullo omninó dolore affe&ta, per virtutem

hujus Sacramenti non poffunt remitti, (i non

fint in illo iaclufas ergo vel dicendum eft,

uód in univerfüm in confeffione inclu(à finc

peccata oblita etiam ea , de quibus non dole-

Pa

10) f

mus , quod eft contra datam refpon(ionem,

fe

vel fàltem contra hanc do&trinam, fatendum

IT6nt

erit, quód peccata oblita & non retractata

5

non remittantur virtute hujus Sacramenti,

I

[

TA

Lt

m&

.

et(i poftea accedat attritio de illis.

Mi. hujus

i';:*;imel T

fyllogismi videtur certa, quia (i virtus hujus

Sacramenti validi f& extendit ad peccata ita

W.W lfiï. ïp

Utf db

inculpabiliter oblita , & inculpabiliter non

peccata

"n

;-*ïm;*tata ; tunc manife(íté etiam hzc

debent

Bu t

UT

']!

Vin Sacram, Pornit. poJit effe voalidum & informe. 109

duj

117

debent in illa virtute & valore Sacramenti

Vi W |

comprehendi, Aliter proinde refpondet tmo-

n

dó citatus Do&tor, docetque etiam ad hoc;

!

üt Sacramentum fit validum , peccata oblita

& non retractata debere intelligi inclufa in

Vi

confeffione , inclufionem autem hanc haberi

non neceffarió per dolorem, fed per volun-

tatem efficacem fe per hoc Sacramentum re-

conciliandi cam DEO, quz fe virtualiter ali-

quo modo extendat etiam ad peccata oc-

culta, & omninoó füfficiat absque ullo dolore

etiam virtuali tantüm ad hoc, ut ejusmodi

peccata includanturin virtute Sacramenti ad

indirectam remiífionem.

Non eft mihi ani-

mbus difcutere, an pofterior hzc refponfio fà-

tis falvet inclufionem peccatorum oblitorum

in Confeffione, vel, an prior fatis obfervet

doctrinz coníequentiam, cüm absque una vel

altera ex his refponüonibus in meis princi-

piis textui abundé fatisfieri poffe exiftimem,

RI

unde

n

64. Refp. concedendo textum, per quod

tamen non intendo. concedere, quód ad vaà-

lorem hujüs Sacramenti requiratur, ut omnia

peccata intelligi poffint inclufa effe in confes-

fione, quia, üt fatis conftat éx laudata jam re-

fponfione proximé nóminatorum Authorum,

textus hoc non dicit.

Unde fi ex hoc rex-

tu: ( uti reipfa fieri deberet ) formaretur bec

major : ad hoc, ut Sacramentum Poeniteptid

fit validam, requiritur,ut reliqua peccata, qu&

diligen-

IIO

MIl:

OLLESTIO II. $.j.

f

(

diligenter cogitanti nonoccurrunt, in univer-

fum eàdem confeffione inclufà effe intelligan-

tur. Majorem hanc pregcisé tranfmittérem.

u

diítinquo tamen minorem : Si dolor effet fo-

W

lüm ita particularis, ut fe ne quidém exten-

deret ad omnia peccata poft baptifmum com.

miffa, tunc peccata oblita non poffunt intel.

ligi inclufa in. confeffione.

T. mi. quia, üt

li

dictum, aliqui putant, ejusmodi peccata fuf-

ficienter includi in Confeffione per volunta.

tem efficacem, fe per hoc Sacramentum re-

DL

conciliandi cum Deo. Si dolor effet folüm par-

d V

ticularis , extenfüs tamen ad omnia peccata

T

poft baptifipum coriffa , peccata oblita non

poffunt intelligi in univerfum eádem Confes-

AV

i

fione inclufà neg. mi. & difling. confeq. ergo,

I

ut peccata oblita poffint cenferi inclu(à in

Confeffione , dolor debet effe univerfalis u-

niverlalitate refpe&tiva, adeoque exteníus ad

r

omnia omninó peccata poft baptifinum com-

W

T

ä

miífa trans. confequens: debet effe univerf(ilis

!

J

univerfalitate abfoluta, & exteníüs ad omnia

n (;fr

omninó peccata etiam ante baptifmum come

miffa neg. confequens & confequentiam.Cer-

tum eít, quód. Concilium in allegato textu

non voluerit dicere, quód illa etiam peccata,

CTtrenr

quz ante baptifmum commiffa funt, & dili-

PV&

genter cogitanti -non occurrunt, intelligan-

N

INer

tur incluía in Confeílione, quia peccata ante

BRU

baptifmum coimiffa non funt materia Sacra-

; ï'i:l X t

menti Pcoenitenti: , nec ad eorum remiífio-

fiarin

A otolus

nem inítitutum eft Sacramentum Poenitentiz,

üt

ixfamh h )

r

"n Sacram. Ponit. po[Jit effe oalidum & informe. Yt

À

Ut

i

üt omnes concedunt, & fufiüs probatum

ii

num. 14. & amplius dicetur zwm. $6,. voluit

TTl

i

N

N

igitur folàm explicare, quód ad dimiífionem

»10[

peccatorum polít baptifmum commifforum &

VC

i

memorige non occurrentium non requiratur

eorum Confeffio explicita, & quód absque il-

AN

l

J

la deleri poffint vi & virtute Sacramenti Poc-

t T

Ti

nitentiz, eó quód etiam oblita in vi & virtu-

Jv

te illius includantur.

l

l

Quódfi jam Adverfa-

rii contendant, & probent,hanc inclufionem

effe de neceffitate Sacramenti, nec poffe fie-

ri; nifi perdolorem univerfalem; ad füummum

probant, quód ad valorem hujus Sacramenti

requiratur dolor aliquis extendens fe ad om-

nia peccata poft baptifmum commiffa, ut vi-

delicét omnia peccata poft baptifmum com-

miffa, mediante hoc dolore , in Confeífione

inclafa intelligi poffint. non veró probant,

quód requiratur dolor omnino univerfàlis

etiam ad peccata ante baptifmum commiffa,

quia hzec peccata non debent, nec poffunt

intelligi inclufa effe in Confeffione.

Unde

"

potiüs , fi Adverfarii ex hoc textu (uti füprà

€x cap, 3. ejusdem Se[fonis argumentati funt)

]

rurfus contendant, illam dolorem requiri ad

.

valorem hu

jus Sacramenti, & effe illius con-

i

?

ftitutivum, qui fufficit, & requiritur ad hoc,

|

ut peccata oblira in univerfum eádem Con-

feflione inclufa effe intelligantur, nobis po-

u

tiüs favebunt, ut efficax inde argumentum de-

fürhere poffimus ad probandum, quód ad va-

lorem hujus Sacramenti non requiratur dolor

"n

abíao

,*.'H

/;1

ÍÍíx

OULESTIO 1l. &. 5

/ »00[8

abfoluté univerfalis & extenfüs ad omntíaóms

p d

IIWU

nino peccata etiam ante baptifmum commiffaj

quia, cüm ex una parte certum fit, quód ad

ni

s

lh

nece(fitatem Sacramenti non requiratur, ut

"n

peccata ante baptilmum corniffa includantur

VN

at

in confeffione; ex altera veró parte ad hoc;

..f'.ï'»ï t

ut peccata poft baptifinum comiffa in eádem

n

Confeflione inclufa intelligantur, non requi-

W

!

iW

ratur, nec ad hoc quidquam contribuat do«

AW

lor de peccatis ante baptifmum corniffis, fed

M

ad id requiratur , & füfficiat folus dolor de

N

4[i) WW

peccatis poft baptifmum commiffis, etiam fo«

lus dolor de peccatis poft baptifmum requis

p

MMl

en

D

retur, & fuüfficiet ad valorem Sacramenti Poee

nitentig.

j

w

AL RL

Q 1N

4

M

d dee

6y. Obji. jto. TRIDENTINUM Seff. 6. ctz

Ocet : Chrifliani bomimis pemtentiam poff lap[um

Ql

HIUD (

multó effe aliam 4 baptifmali , edque contineri. mon

ny m(n

X

I

l

3s0dó cej[ationem. 4 peccaris , && eorum deteffationemy

4ut Cor contritum && bumiliatum ,. verum etiam o

hm

vundem. facramenutalem confe[fonem. faltem n oeto,

h

:opf;iïzon

z:z

& fuo tempore faciendamy, && Sacerdotalem abfolutio-

n

RICE

I

MUAOQRD.

nem, itémque. [atisfadhionem per jejuniay eleemo )nasy

Tmenh

TUl

W

(

It

!

orationess g. alia pia f[piritualis oite exercitia non quis

Mil Ph(:mr

dem pro pkna aterma, que -vel Sacramento , vel Sa-

T etar

cramenti «voto tna cum culpa Temittitur, fed pro pes

Terltinm

Ex qua doctrina Concilii fic

A n

n4 temporali 6àc.

UL

Jimum

argumentantur? 'RIDENTINUM his verbis dos

Jhen

Lmr

VR

cet pceniterntiamà, quam ante baprifmüm a9t

[a

MUl w

oportet, dif

lerte à paeniteptia hominis Chris

lku Q

ftiani in hoc , quód ponitentia hominis Chri-

ftiàní

414 Q

M

l

H

"

u

ifi

hn Sacram, Panit ;po[Jit effe validum & informe. 113

Atf .

4

t

il

ftiani includat etiam confe(fionem, abfolutio-

üDUm(

"

nem, & fatisfactionem, ex parte veró doloris

TC fl

(feu üt TRIDENTINUM loquitur, ceffationis à

7 g YU

eccatis, & eorum deteftationis) nullam dif-

VO vf

Y

ferentiam affignat ; ergo talis omninó dolor

i

NUW

A QUf

requiriturad valorem hujus Sacramenti, qua-

lis requiritur tanquam diípofitio ad juítifica-

IN Y

tionem in Sacramento Baptiími obtinendam ;

T

lj CQnhfii

fubfüm, Arqui dolor, qui tanquam difpofitio

"

ad juftificationem in Sacramento baptiími obti-

fj

J

nendam requiritur, eft dolor univerfalis, üt ne-

mo negar; ergo talis etiam requiritur ad va-

Tif wl

lorem Sacramenti poenitentize.

66. Huic argumento Eminentiff, Cardina-

lis de Luco tam parüm tribuit, ut potius

nut. 96. cexzum hunc TRIDENTINI aflumat ad

probandum, quód deteftatio peccatorum an-

te baptiífmum comifforum non fit pars Sacra-

menti poenitentiz ; quia, cüm 'TRIDENTINUM

citató locó dicat: poenitentiam hominis Chri-

ftiani, feu Sacramentum poenitentiz eorun-

dem peccatorum confeffionem continerequo-

rum continet deteftationem, cüm certum fit,

quód Sacramentum poenitentig non conti-

neat confeffionem peccatorum ante baptis-

mum commifílorum , etiam non continebit

üt partem deteítationem peccatorum, quz

faCcta (unt ante Baptifmum.

N

Exiftimo tamen

hanc argumentationem

Eminentifimi Cardinalis non adeó efficacem

efTe, quia 'TRIDENTINUM citató locó non lo-

quitur de poenitentia hominis Chriftiani fi-

H

&é

Quafl. TT, De Sacram. Ponit.

Wi

fn

114

QUIESTIO 1. .:$. .

/

1/ mi' tcmeq. |

&e baptizati, & nunquam juftificati, fed po.

r;,J d Dlpdlmümn

tiüs de pcenitentia hominis Chriftiani, qui'acz

ceptá juflificationis gratià per peccatum excidit, Does

m

M

ivmjihi Hgo gmf

nitentia autem hominis - Chriftiani per;ba-

ptifmum juftificati , fi acceptá juftificationis

gt a

d

gratià exciderit, utique (inquient Adver(arii)

continere debet üt partem non tantüm dete-

g nt

ftationem omnium omninoó peccatorum; 'fed

ag

etiam omnium eorundem confeffionem; quia

j

N

M

[iï )'Tw

[j

ejusmodi Chriftianus non habet alia peccata;

quorum remiffione indigeat, nifi peccata poft

w

(f

i

N

[

baptifmum corhiffa, quorum omnium 'confes:

fio faltem in voto requiritur. Refpondent e-

Quv t

wtt n

Q

tiam aliqui fequi ex hac argumentatione;quód

peenitentia hominis Chriftiani etiam illius,qui

d. m

tifmum fidté & cumobice füfcepiffet,; non

X dbren g

dcb

eret continere deteftationem peccatorum

tf od u

ante baptifmum corhifforum , nec tanquam

W 0 apa;

difpofitionem , nec tanquanmr partem ; cüm

409 btamen

poenitentia hominis Chriftiani confeffionem

Vr dbf d

peccatorum ante baptifmum corhifforum non

38 t g

contineat nec tanquam partem, nec tanquam

difpofitionem, quod tamen certó verum-non

II

T

Ht d

eft. Aliter proinde

67.Refp, Conc. Textum;ad objeCtionem au-

LE

--

tem ex eo fa&am tranf. ant. quód 'TkIDEN-

TINUM ex parte doloris nullam differentiam

MELTT

"Ht de v

aífignet. dilt. confeq. ergo talis omninó do-

lor requiritur ad. valorem hujus Sacramenti

j

FU meedem

in homine Chriftiano per baptifimum juftifi-

D!

"

ts

caro, qualis requiritur tanquàm difpofitio ad

d

juftificationem in Sacramento baptifmi obti-

CDunt

nenes

T

du '

ln Sacram. Panit. po[ft effevalidum & infovme, 11g

at vt

Ui

nendam traní.

confeq. .in .homine Chri-

Qs Cb

d

M

g i

ftiano; fed.per baptifmum non juftificato neg,

confeq. . (imiliter - difting. .confequens ultimi

At (bfäftiani

enthymematis: ergo etiam ad valorem Sacra-

r j

wmenti .in; homine Chriftiano- per' baptifinum

R tiey

juftificato requiritur dolor. de: omnibus pec«

t

catisnon remiffis,tranf:in homineChriftiano fed

LO

perbaptifinumhon juftificato;neg: confequens

*m ;A (

i

&:conf..Jam diximus: num. precedente, quód

TU

du

'TRIDENTINUM in:citato textu videatur prge

jl

cise;loqui de poenitentia: hominis: per. baptis-

ä;qecþr.am&(ün;

mum juftificati .quidem, fed tamen poftmo-

um J

dümiterum lapíi, quamvis autem concedatur,

!

gb

uod ejusmodi- Chriftianus in ordine ad valis

Vfrn)

:

& fufcipiendum . Sacramentum poenitentiz

babere debeat dolorem. omninó univerfalem

eja

de;omnibus; peccatis nondum remiflis, ficut

'

,

in:homine -non baptizato ad obtinendam ju-

n

!

As

m*,lvïm

ftificatjonem. per. Sacramentum baptifími . re-

Ti od

uiritut tanquam difpofitio dolor univerfalis

j ia

d

e.omnibus omninó peccatis, nihil aliud ta-

p t d

men:conceditur, quàm.quód ad valorem: hu-

.....

m

jus:Saeramenti: requiratur dolor:de omnibus

w

peccatis poít baptifmum cormiffis, .quod jam

per«totam quezftionem- transmifimus

Quod

m

M V

i t j

f.yeró Adverfarii velint, quód TRIDENTINUM

in citato textu.loquatur de poenitentia homi-

A

ntonts du

j5 r

nis/Chriftiani etiam: necdum per Baptifmum

jüftificati . (üt üt contextus reclamet,. quem-

DA

],h[ïT f

admodüm: füperiori: numero diximus) omni«

NU

1

u

nó- refpondere. debebunt ad Argümentum

H z

Care

u

u

nf

116

OUEZSTIO H, S.f.

W

u

Cardinalis. de Luco à nobis fuprà allatüm,&

y-

oftendere, qua ratione combinari poffit: cüta

R"IU»/

j

'TRIDENTINO ,. quód ad pcenitentiam hominis

W

Chriftiani &te baptizati tanquam pars requis

(

M

ratur dolor de peccatis etiam ante baptifmum

A

YU

cofüiffis, lícét eorandem Confeffio nullatenus

)

requiratur ad poenitentiam illius, cüm tamen

TRIDENTINUM tam exprefsé dicat; quód' pce-

qu

m

nitentia hominis Chriftiani eorundem pecca-

i

torum Sacramentalem Confeffionem- cotiti-

(l

neat, quorum continet deteftationem.

68. Obji. &tó.

Concilium TRIDENTINÜM

»

h

Seff. 14. cap. 4. dicit : ad valorem Sacramenti

poeenitentie requiri talem| conmtritionem, qua " fit

N

]

animi dolor ac deteflatio de peccato commi[foy eum

d':äcne&þ

i

propofito non petcandi de catero.

Item dicit:- re-

104 &

l

UT

quiri talem attritionem ; qme excludat /«oluita-

iL ni f

tem peccandi.idem etiam dicitConcilium FEoREN-

TINUM in decreto EUGENII f; quartum quando

T MT

r y

ait: AMateriam . bujus Sacramenti in. tres. partes di-

l

flinqui , quarum. prima eff cordis contritioy 4d. quam

RUORU Qnem

pertinet, ut. doleat; de peccato commiffo cum propofito

E t

non peccandi de cetero: atqui ejusmodi contritio

debet effe concepta ex motivo univerfali$ er-

P« Xi'

o ad valorem hujus $acramenti requititur

TUl

&540

contritio ex motivo univer(ali conceptái i.

"u hd

r

prob. Contritio, que continet propolitütti u-

MELIT

d

niverfale non peccandi de czteroj debet effe

.

*

li,

j

MILU

ex motivo univerfali

atqui contritio, qda

)

..!:l

V Q (

eft animi dolor de peccato commiffo'cüm

K

1 Tw

propofito non peccandi de cetero, & exciu-

dit

"A meo;ïr.

i

li

M

"An Sacráim, Ponit« po[ft effesvalidum & informe. 117

b

dit. voluntatem peccandi &c. continet pros

m

oficum univerfale non peccandi de cetero:

A N

N

at

A

ergo. ejusmodi contritio debet effe concepta

n

hnn

AU

m

ex motivo univerfali. Maj. eft clara, quia pro-

FR a

n

pofitum ex motivo tantüm particulari elicitum

s

non-potelt efle propofitum univerfalenon pec-

candi. de cztero , fed tantüm effet voluntas

tf EGH[V

articularis non. cofnittendi impofterüm pec-

cata;ejusdem turpitudinis cum retractatis,ne-

ue.ex.motivo particulari pote(t fluere pro-

lls

VAWAMMA

pofitum nifi.reftrictum ad hanc peccatorum

fpeciem, cüm utique voluntas fe non exten-

(j

n

]7

dat.ultra füuum motivum. Min. prob. ejusmo-

di-dicliones : babere. propofrtum mon. peccandi. de

&etero: Vtem , excludere -voluntatem. peccandi, fant

indefinitz, fed. di&tiones indefinitze in materia

do&trinali gequivalent. dictionibus univerfali-

//

^M

bus:. ergo etiam, ifte. 2equivalent univerfali-

bus,-ita ,. ut fen(us fit, inquit P, ManiN hic

difps 8 fell.2. num, 11, requiri propofitum non

peccandi .de. cxtero ullo modo , & attritio-

)

maus

nem;.qus excludat. omnem voluntatem pec-

candi.in quacunque. materia.

69... Confir. cum P. Man14. MancO STRUGGL

M aT

ntii. 4« Dolor fufficiens ad Sacramentum pcé-

nitentig debet vel per fe. efle propofitum

t O

virtuale, vel ex ipfo debet emanare propofi-

.

tum..formale

.

atqui propofitum debet effe

a d

X * jl

q

univerfale ; ergo ctiam dolor.. Min, patet,

quia.talis dolor juxta. TuiDENTINUM locó ci-

tató debet elici cum propofito mou peccandi de «««

£

terüo

u'll À

!

d

118

OUESTIO II $..

fatl

terc. Confequentia prob. proprietas non poteft

T

effe perfedtior & univer(alior,quàm radix illius,

M«

ergo &c. praterea motivum propofiti ordi-

gb p

"

T

narié eft ipfüm motivum doloris, àt ab éxpe-

L.

rientia patet, ergo &c.

MU.

7o. Refpondet ad hoc Argumentum Dica-

u

QO

STILLO apud P.IrrsuNG sum. 5o. etiam juxta à-

j 0v

liquos ex Adveríariis , inter quos eft etiam

P. PLATELLIUS mum. 62:. füfficere ad valorem

a

j

li

Sacramenti poenitentiz propofitum non pec-

candi de cxtero, (i ad ea, quz fciuntur com-

lrv

mifla, ron iteranda, adeoque etiam proxima

Hï

m

pericula, quantum fieri poteft, vitanda fe ex-

DI

tendat ; & abí(it affectus omnis erga alia,

"

ii

w PKCT&.

Neque plüs probari ex TaiDENTINO, vel Fio-

ä

1

ENTINO locis citatis: quia, cüm propofitum

Fl MUU

Y 8

non peccandi. de cztero preícindat, an fit

"mapar

at

propofitum non peccandi in. ullo peccatorum

AV Wi

genere, aut tantüm in uno deinceps, etiam

Concilium loquitur precifivé, & nec unum,

ia (

nec alterum decidendo: totum relinquit füb

i t ütyu

opinione Theologorum,

Sic etiam Cohei-

n dts

"

l

»cn'e

lium, dum dicit: attritionem debere éxclüde-

ul dolqr i

re voluntatem peccandi, prefcindit, àn áttri-

df v (tnoa

tio' voluntatem peccandi debeat exclüdére

Vtitriny

per actum pofitivum oppofitum ornni -volun-

D i.

tati peccándi, an veró fuüfficiat, quod attritio

UTO gt

eam voluntatem excludat negarivé per'ne-

^

M

& m

Y

gationem 'feu carentiam voluntatis peccatdi,

à ümu i

cüm veriffimum (it , etiam per. ejusmodi ne-

I i

'gationem excludi vo'luäntatem peccandi. Imó,

[

h

SM

cum

TOSDLQ v

l

Tg

n Sacram, Parnit. poffit effe alidum & informe. 19

l

T0pte

4

cüm TRIDENTINUM. citatum dicat: etiam il-

VIBNU

làm attritionem , quz ex turpitudinis peccati

OU

metu concipitur,efle difpofitionem ad gratiam

W d

Y

in. Sacramento. poenitentiz impetrandam, (i

voluntatem peccandi excludat, inquiunt, TR1-

DENTINUM Íupponere, quód ad valorem 5a-

Ilïlg

cramenti füfficiat, (i habeatur propofitum non

Y

l hJC gm

NH

pec

candi in illa fpecie peccati, ex cujus tur-

!

l

il

1tu

.

dinis motivo. attritio illa. concepta eft,

:

l

s

cüm attritio ex motivo ejusmodi turpitudi-

Vi

nis particularis concepta non poffit aliam vo-

AL6 t f

luntatem pofitivé excludere, nifi in determi-

nata illa fpecie, de qua peccator dolet. Ad-

Id

lM

