Gg201
author: Ilger, Prosper

L a FUAC

TR

—

21

^j

a

Tv|

"

v

"d

E,I

ä

ab

EX

ig.

ia

dHb

354 )

a

;

i

ts

p

d

A.

k

ia

a

;

r

25

X

iw

o

*

ib .ä

5

*

L

t

MA

2

14

3 f

g^

*

Y

^

NÀ

$4

h

233

&

g

».:ä:

ZX*

2

:

P

u

E

CA

sE

L

^

"

r

A

E

B

M

)

"

R

£

s

£

u

$

:

4

Y

d

:

4

x

&

v

:

A

E

E

:

L

r

;

sf

dé-

L

:

il

?

1*

ha

AU

rA

ä

PRLOMÉ

p

E^

$

A

ls

»

3

i

f'..

x

y

É

n s

PA

k

:

9?

1

:

ä

AÁ

x

E

d

Eu

-ï

3

L.

i n

E

T

v

r

:;',

3

s

?

^

d

h.

':,

*

b

r

"iv

:

A.

"

*

u

u

s

s

a

ä:

!3

45

qr-

Y

*ä(

i

A d

$

A

pE

1

V

»;

Pa

pal

p LL

»

:

k

x

:

*

A

P

"ER

*5

d

^

3

vt

E

LA P

"

AE

7

ALE

z

:

E

f

xite

:

5

de

A

i

n

A

t

[

o

X

5

AAE d

,:

,

n

VAE

x

À

"2

»

n

i

TP

Y

2

D

r

Ve

4

?l

E

'ï-

z

n

A

L

^j

J

zi

x

'ï

,;

p

dde r

$r

e

P

d nl

*

a

:

$

as

Á

v

»

x

6

*X

du

;

^

d

:

Fs

4

N A

A

b

[

h

ol

E

cp

,*7

1

d

g

:

*

T

E&

d-

1

g4

zþ

2

P

u

x

»

AMe

AA

s

Dd

LEU

E

ER

Md

u

$R

ï

$

t

s

r

i

AR

N a

;'.

rA

;; :-

R.

E

;

Y

iE

l :

A

m

AT

sl

r2

ï»

^

CA

1

Y

i

a

b

a

D

N

&

i:

i

r

B.

3

&

]i

H

A

h

x

3.

E.

Y

n

ä

k;:::

)5

&

Y

Y

o

*

—

od

R

as

t

nj

a

h

::

E

i

:

?

od

L

N

A

j

u

t

du

m e

1 E

A

L

x

3 t

W.

d

24

P

;

5 ,ï

M

A

M

u-

z;(

AA

st

*

h

14

Wi

Y

i

T.

i?

r r

1.

MA

38

$a

;.

-:

s

eR

A.

A

d r

ä

d

;

s

n

49,&

l^

Heonr

:

äï

ERE UUR,

d a,

b2

3

NT N

d

n

»

Ra

3

b

us a ais

Is

MC

o asv .

T

"

$

1

R*

p*

A

T

E

d

T

m

V

FU

e

A

:

22

ä

E

2

k

-

U

s

:

:.

i^

NÀ

E

w

.

yot

3

x

"ss

*

'.;:;

t

*5

a

CX

K

DAT

:

1

:

r

as

u

1:

MÉ

E

p

»

at

:

.'-;

7)

i

!

;:

2!

".

[

As

E

2X

-

$5

r

*

^

ia

WUA

5

r

f

:

b

?

E

:e",

*

:

d

"

iv

»

y

«

"

-?

:

$

(B?

;

»

7:;

"

s

M

;ä

AT

1

:—;x

m

E

F

9 «

:

d

z

:ä

Y

ä

WL U

A

d

!

PA

A

M

A E

H

:

VETS

b

.(:

x

m

E

»

x

"d

R

D

h.

Ü

ï:

;

;

3:

DN

P

Pa

d

x

p

at

^s

aRv

"a.

L

of

x

i

P

3 LE

:H

T

i

As

UA

395

3

L

m

ACsE

'äa

E

$ Y u

h

D.

"O

*

Wawiqe

':,

E

zP

M

1

:

d

g

EM

H

L:

r

ab

i

d

At a

N

y*

x

m 554

ï

H

N12«511854475 021

VET TUUE U

UB Tübingen

(l

I

"

j

!

E

|

|

M

J lN

u

(

LL

T

M

!

"]

l

QUAESTIONES

THEOLOGICE

RESITIUTIONE

FRUCTUUM

POENITENTIAE

SACRAMENTO VALIDO

ET INFORMI

IN LIBERO AC IMPERIALI ORD. S. BENED.

MONASTERIO

ELCHINGENSI

PROPOSIT/E

CUM THESES EX UNIVERSA THEOLOGIA

SCHOLASTICA

PRIESIIIRAR

P. PROSPERO ILGER

IBIDEM PROFESSO, AA.LL. & PHILOSOPHLIZE

MAGISTRO, ET SS$. THEOLOGUZ AC J. U. EXAMI«

NATO ET APPROBATO p. t. SS. THEO»

LOGLE PROFESSORE

DEFENDENDAS SUSCIPEREN 7

(ROBERTUS DENZL

SEVERINUS SCHMID

|

MAURUS PFLAUM

Y

Y

RR. RR. FF. À

DOMINiCUS BRENNER

MAKC

IGNATIUS W/AHL

-..-

d

IFRANCISCUS BURNHAUSER

E]USDEM ORD. & MONAST.SS, THEOL, CANDIDATI;

— Anno Cauxisri MDCCLI. Menfe Auguíto.

CU/74 LICENTIA SUPERIORUAM.

R— 4

l—

Eu

——

R

—

: 11

EIILEJ

AUGUSTISSIM A

COELI TERRAEQUE.

REGINJE

MARIJZE

VIRGINI

DEI DZATRI

IN COELIS GLORIOSAJE,

IN TERRIS DOLOROSEX.,

ELCHING/E

AUXILIATRICI POTENTISSIMAE,

PATRONJAE CLEMENTISSIM &.

DEDICAT!IO.

J

»06

29

At

"

OWP Gu !

OP Ya

i'ï'

j

dHl M IOR RM RURIdAE

MM

-b

3 4

4

H

I

o

E

VN

entt

,J

guaä

)(

j

-

Tf

Virgo Dolorofa

D

Patrona. Clementiffima !

ll

D Sacratiffimos pedes Tuos cüm de-

votiffimos filios fervulósque pro-

À

ftratos vides; id non tam fumma

Tua dignitas, quàm Materna illa tua Cle-

d

mentia, & noftra fingularis erga Te tot ti-

tulis debita exigit, poftulátque obfervan-

tia atque devotio.

Etfi enim adoranda

Summa DEI Majeftas, perditi hominis mi-

feratura, Te ante omnes Adz filias electam,

4

4f

omnium Matrem, omnium Dominam zter-

li,

*(

no Decreto conftituere dignata fit; fingu-

W]lq

larem

i

^

q

DEDIC AT'IO.

)

f

u

VY

larem tamen Patronam noftram fi Te, qua

Qub

fumma noftra eft gloria, veneramur, id fo-

la Tua pientiffima dignatione fa&um effe,

UM

profitemur,

Sed & hzxc noftra Felicitas

i

;

^

tantó major nobis videri debet, quanto

longiori temporum curíu eandem, hzre-

ditario quafi jurejad nos usque fluxiffe co-

gnofcimus, Certé dum fzcula plusquam

tof

Íexcenta refpicimus, ambigere nobis mi-

nimé licet, Tuo non alio nutu contigiffe,

quód, cüm pii Fundatores noftri Elchin-

T

ganasolim horridas fylvas caftrümque,non-

nifi latrociniis ac rapinis celebre, in reli-

giofam domum convertere meditarentur,

fs qind

eandem Tuo Sanáiffimo Nomini fic con-

us

fecrarent, ut vel ex hoc folo, fuo quoque

yun m

infigniretur Nomine, & cum gloriofo illo

TO

additamento diceretur Elchinga ad BEA-

"t Tett

Ü u

TAM, At licét ingens gloria Elchingze

hac ratione accreverit, parüm tamen ad-

gl

a i

huc contuliffe Tibi Ipfi vifa es, nifi Te

M homfïf

Ipfam quoque in Przfidium dares illi Do-

mui, quam ficdevotam effe Tuo Nomini

v du

voluifti,

Te nempe cüm Coeli tenerent,

D

Venerabilem Imaginem Tuam ccelefti mu-

) lt !

)

X 3

nere

j

DEDIC ATIO,

".

füere' nobis donafti, omni utique Palla-

mnl*"o

dio Sanctiorem, & gladiislicét feptem Do-

N

V

lorofam, hoc ipfo tamen contra omnes

(t

hoftes terribiliorem,

Et profe&tó tantó

! IA-S

potentiori prafidio opus erat, quantó ma-

H;S q

joribus per futura fecula illi defüngen-

^ ATUS)

dum periculis; "Ter cum Vulcano, fz.

"

QU

pius cum Marte truculentiffimo & per:

n u

petuo hofte, diu cum ' feptemplici Hy-

dra, quam infandam Harefin dicimus,

LA A

certandum Elchingz fuit; queis malis fi-

ne dubio fuccumbere debuiffet , certam

1

il

in rüinam collapfüra, niü Te, ó Virgo;

d d

f

protegente aut ftetiffet aut Te' fuble:

vante in priftinum fplendorem' furrexis-

sitai

fet : Et quanta gratiarum obíequia pro

Ef'& (;

L

tantis gratiis Tibi debebat . Elchinga?

[ L] Jlll

certé minor erat, ut fola redderet de-

bitum minor devotio, que intra unius

l! 1

I

Clauftti anguftias Ífolveretur à paucis,

tll

A

nifi etiam in obfíequiorum participium

i

AA

vocaretur pars orbis.

Agnovit jam pri-

[

M (0f

[

dem hoc ampliffimum amoris debitum

i

l

piiffimus ille Antiftes nofter ; cui non

M lo

^

üu&rä JOANNIS, dile&i nempe Filii No-

)"Wh O'H

méen,

DEDICATIO.

Itl

pen, Arfit & . cum eo jam dudum.El-

ineij

f

chinga tui amoris flammá ; ut ergó to-

J

It ff

ta hoc igne arderet vicinia, ar&iori ne«

OO Hf

4

xu . per ere&dam Confraternitatem . de

Qu

Maternis tuis. Doloribus, quos ceu u-

|

4 V

berrimos omnis felicitatis noftre fontes

Mi

"

A d

recolimus , ita fibi copulavit , ut laté

fimo V

quaquaverfum .in . dies magis ac magis

tam

'emplicff'»«

facrum . fpargeretur . incendium,

( didn

Tanti.Prafulis . piifümum . exemplum &

vs n

li quoque, quos ad eandem dignitatem

"

er. cemm

Yi

MUW

divina praordinavit Providentia ,. ita fe-

cuti funt, ut etiam novo Íemper amo-

Ts 08

r Te

ris..ftudio inflanmati , priora quoque

At

u

(i

(*)

pulcherrimis .. augerent | exemplis,

vetera omittentes , pofteriora ac recene

dbl !

t Elx

l

,,,,,

T

tia f1 confideremus , profe&à talia con-

H

t

Ípicimus , ut cuncta priorum temporum

erga. Te inflammata ftudia in unum . À-

t

MANDUMPrazfulem noftrum commigrás-

ürip

Íe. videantur,

) pasixdþ

Collegit is nempe,. qux-

cunque praterita egerunt Sacula ,

Cr-

od t

fecit, quz inchoárunt, qux defiderárunt,

x

Solus. ille . Maria-

feliciter .complevit.

num. Saculum non tantüm. vidit, fed &

X 4

eà

DEDICAT!O,

j

eà celebravit pompá, quantam nec prio-

x:

i Y

tà tempora oculis conipexerunt, nec ani-

]

mis concepérunt, Solus ille, ut ater-

D)

naret, augerétque tui Nominis cultum,

w

antiquiffimo " templo tuo eam Magnifi-

centiam per artificum manus adjecit, ut

W

& inde praíentes ad Tui AÁmorem &

devotionem exardeícerent ,

& pofteri

k |

haberent , quod imitarentur,

Mirari

hinc minimé debemus, iis potiffimüm

temporibüs Tuos Gratiarum fontes co-

V

p

iofiüs fluere atque diffundi, quibüs re»

WA Y

Vi

DL

Lln)

nare caepit AMANDI Pietas Tui Áman-

tiffimi,

Cüm veró hunc Praíulem no-

ftrum ac Patrem tam beatum, ó Beata,

l

il

facis, quàm beatam ipíam Elchingam &

nos filios reddis, in ques harum om-

nium gratiarum fluenta derivantur? Sa-

né dum hzc gratiffimà memorià com-

memoramus, indéque nos infinitas Tibi

debere gratias profitemur ; ea nobis er-

ga Te fiducia ingeritur, ut ad thronum

gratie , quem Ipía Elchinge figere dig-

H

nata es, cum fübmiffiffima reverentia, pie-

All,ï

T

AV d

Te

" iynl

na tamen fge accedentes, novam à

gra

DEDIC ATIO,

MT

gratiam petere non dubitemus, Id ta-

TO

. D

men preprimis, ut pauca & exigua hac

C Ut

folia aut potiüs plurium annorum

d-

m :rfrupj

bores , fub 'Tuo Prafidio feliciter ha«

AT

V

l

sl

&enus exantlatos , ad " Tuas beneficas

!

[

Tuísque

honoribus,

aras Íufpendere,

| A

queis unicé ex innumeris titulis de-

m

bentur , confecrare nobis liceat, fuppl.i-

QUf

M

ces rogamus,

Imó veró , quando in

s p

eam jamjam arenam delcendimus , ubi

1

hus d

de fümma rei cum tota Adverfíariorum

ä

Ts

cohorte certandum, Prima es, Ó poten-

/j Tuidnt

tiffima Regina ac Clementiffima Patro-

Yeflen t*

naà , cujus auxiliatricem manum curvato

n ob

poplite imploramus, certi, nos ex certa-

ia

mine palmam reportaturos, ubi fub glo-

riofi Solii Tui umbra protecti fumus pu-

hum d

gnaturi, Afpira igitur ó BEATA, cona.

inau Y

admitte intra Sacrarium

v d

tui noftro j

exauditionis Tuz vota precesque no-

ifnits

ftras; refpice in fervulos Tuos, qui nos,

g i

üt üt jam pridem, novo tamen affectu

TU

Tibi recéns confecramus , totóque nos

fimul pe&ore, imó cum tota Elchinga

THCX*KïüïiAä;::

ejsque Amandifimo Capite: in finum

)

j

Clemen-

26

r

| DEDIC AT'10.

Clementiz Tuz immergimus, & fi per, Te

k

licét, in Thávmaturga lmagine Virgi-

m

À

néos ^Tuos pedes exoículantes, perenna-

l

re cupimus

|

lN

L'M]W

!

YO f

[Timze Majeftatis -

qu

t

MA

Clementi

'Tuez

n

Til

t

i

Á

COA

(

f

^f

-Dcvotifiïmi Clientés & Servuli

(llyc Y

NI

hi

ü

PRAESES & DEFENDENTES,

li

|

M

Ü

dU

Appro-

$5 )o( Gete

A

HHH D HO HO D

QOO000000000000000000000

! Virgï

» p

AUH SESEIERHEEERPE RPE

Approbatio Ceníoris.

G

Eminz hz Quaftiones Theologice Cla-

riffimi Authoris ingenium & laborem

uj

condecorant, proin jure ac pondere fuo-

met digniffimz, que lucem publicam afpi-

ciant, Augufte 24,Julii 175 1,

Ex "Vicariatu Auguftano

Inprimatur.

2$, Julii 1751.

NICOLAUS ANTONIUS SEIZ,

. U. Do&tor, SSmi D, N. Przlatus Domeft,

Ecclefiz Cathedralis Auguftanz Canon, Ca-

it. Sereniffimi & Reverendiffimi Principis,

Epifcopi Auguft. Vicarius in Spiritualibus

Generalis,

mppr.

FRANC. JOSEPHUS de HANDL,

SS.Theol. Lic.Rev. &Serenif, Princ. &

"Ti

Epifc. Auguft. Confil. Ecclef. major.

Poenitent, & Libr, Cenfor, nec non

infignis Ecclef. ad S. Maurit. Canonic.

&Parochus. mppr.

2

a

Appro«

4

-Rd2 )o( gbi-

. 1

jl

1

Xv

.:

255

T

j

BESSSS

Approbatio

Yi

D

Sac. Facultatis Theologicz,

fs

Tramque quzftionem, fcil. De Sacramento

L

I

Panitentis & De Frutluum . perceptione prov-

K

füs operosé elaboratam reperi , oftendit

mi

in iis Eximius Author Ingenii füi acumen,

Íéque in ab(trufiffimis Materiis diffolvendis

dexterrimum , ac fcccundiflimum — probat.

M

Moribus praterea, ac fidei Regulis cüm in

d

omnibus confentiat, non eft, quód vereatur

;

ublicam lucem. — Prodeat igitur digniffimus

ic partus Theologico - Juridicus, füique Au«

thoris przclarum Nomen commendet.

! S«?is!zurgi H ]tfn. 1751,

P. AMANDUS LUGGAUER,

AV

O, S, B. Monafterii

Sup. Auftr, Garft,

AU

Profeffus, SS, Theol. Doctor, ejusdemque

h'l H

in

Scholaftico - Dogmaticis Profeffot

«13«

Ordin, Cel(if. ac Reverendif, Archi-Epifcopi,

M E«

& S, R, I- Principis Salisburgenfis &c. &c,

n

Confiliarius Ecclefiaft, P« t, Decanus,

Appro-

e£95 Jo( &e2-

J

R

:

W.

SSVESYSV

Approbatio Facultatis Juridicz.

-

"

Rafens materia de Frucduum Perceptione, uti

) a

E

ob fui utilitatem & frequentiam fe ipfam

fatis commendat , ita tum ordine opti-

t

ri, ol

mée difpofitam , cüm folidis omnino funda-

U atürt)

mentis munitam atque inftrudam invéni:

Hinc plané digna eft, ut ad celeberrimi &

dfolrends

m w

antiquiffimi Imperialis Monafterii , nec non

yls ont

& przcipué ad Authoris fui, qui jam ante

U retedt

hac in nofítra Facultate fingularia fug do-

&ring ac.eruditionis dedit fpecimina, peren-

dionifims

fiqut 4

naturam gloriam , ítudiorümque incremen-

atdet

tum in lucem. publicam. prodeat. . Ita cene

fet 11. Jun. 1751.

Q GA

P JOANN, DOMINICUS PEREGRINI,

J. U. D, Celfis. ac Reverendif, S, R. I,

, hii G

Principis & Archi-Epifcopi Salisb. Confi-

p quit:

liarius Actualis Aulicus, Digeft, Profeffor

ais p

Ordinarius, Facultauis Juridicm p. t. Dce

( d

canus mppr,

us "

" Dtif»';ï.

Præfab-

Á

-£32

jo

-T

M"

i

a

p

T

E

*

n

Ut

N

i

À

$

ä

u

!

(

l

Q9

a

ïth

n

Hat

o

:

d

r

^

"

« 39«

94*

ul

j

N

wm M

! Prafatio

J

Ht

n

Ad Le&orem.

p

|

,

Quidem propofitum .mihi. fuerat;

Í MTTA

K

nonnullas ex "T heologia Schola«

d

ftico- Dogmatica , que nunc in plerís-

u

j

que germaniz noftra Scholis obtinere

L

UA

incipit; quzftiones. magis eruditas feli-

d

gere, atque ad breviufculas Differtatio-

nes pro fzculi hujus tmore. redigere ;

verüm tum temporis, quibus vehemen-

li

$i

ter premebar, anguftiz, tum alia mul-

,

AL

ta conceptum hoc prapediére confi-

j'f

i

lium;.ut adcó me ad has quaftiones,

T

aliàs

-&$3 )o( $93-

À

;

aliàs vulgares quidem, contulerim, fed

:

^

nonnihil penüculatiüs elaborandas. Sub

*1

(;;!

A

ipfa autem fcriptione, ac velut calamo

jam non fentiente, ad majorem,quàm

ipfe volueram , prolixitatem . excrevé-

re, cüm in eo eflem, ut tum aliorum

de illis fenfaj tum meam quoque o-

pinionem curatiüs exponerem. De-

!

nique autem fic fore credebam , ut

Difcipuli , quos inftituendos fuícepe-

ram, hauftz fuz do&rinz eó folidiora

lr t

fpecimina edere poffent. Stylo autem

N

utor; quem: Scholarum diíputantium

n plcïis-

mos dudum recepit, & huc usque te-

s bt

nuit, ejusmodi quzftionibus pertra-

st

&andis, & ad argumentorum vim pe-

n

netrandam magis accommodatum;

at

quid autem de verbis, magis minüisve

Achemt

Latio placeat, anxii fumus, cüm de

Q

MO

rebus ipfis, ut magis perfpicué & or-

jj

dinaté, quàm ornaté exponantur, cu-

ra efle debeat, Ego quidem , fi iftud

: ggüm*

.

con-

a^

-9 )C Bw

^

confecutus fuiffe videbor, labore me

non poenitendo defun&um fuiffe arbi-

[

trabor, de plaufu, quem hoc fxculum

captare folet, nil quidquam follicitus,

Ilgnofce, Le&or Benevole, inge-

.nuo candori meo, & huic

V

Yl

qualicunque opufculo

ä

aVe.

QNW

*

T

|

',.-

x

W

r

Mi/fo,

4,

^

[5

A )

S

V

s

Z;ä

il

sSS

!

S

-D

/

SE

ä

—

i

::-l

D)

EM

—

U

A

C

Z

(

/7)

UI

'W'

lil

RA

(

Q

X"O]

x/

d

m

ho d

ül

v C

/.

"

QUJE-

l

Ms

23

)e(

)

Qf

N

g t

7

x

7

QG

eS

Ls

772

s

sV2

t

s

jf

OM

SSSIN

P iL

;

-^

M AEZ

g

M Q

N

Mf m

8K

A

N

P

o

il

mgc-

"

QUESTIO E.

Y

An fru&us tam naturales,

uàm mixti percepti etiam c'onfumpti,

vel alienati, extantes tamen in zquiva-

lenti à poffeiTorc bonz fidei reftituendi

fint domino comparenti, &

rem fuam vindi-

cantie

$.

I.

Praenotantur ,. ac premittuntur aliqua

minus controverfa.

, Raenotandum rmó, quód quamvis fru-

étuum nomine, fi in ftridta fignificatio-

I.E

ne accipiantur, folüm veniant ea, quae

ex terra, arbore, animali, vel alio fimi-

li corpore ab ipía natura phyficé prodacuntur

arg- l. 121. ff. de verb. ftgnific. communiter ta«

Queft, 1. De frud. Percept.

À.

men

U

7

l

p

Lt

QUASTIO I. G.1.

men in latiori fignificatione accipi foleant pro

omni emolumento, quod ex re aliqua, vel ejus

occafione percepribile eft. Et in hac latiori

acceptione fructus plerámque à Theologis di-

U

viduntur in naturales, induftriales, & mixtos.

Naturales dicuntur, qui nullà culturá vel faltem

exiguà, fed tàntüm curá indigent, vel üt alii

dehniunt, quos natura producit fine magna vel

etiam nulla accedente hominis induftria. üt

funt (regulariter) poma, pyra, flores, nuces,

f

gramina, ligna &c. Fructus indwffrisles vocan-

tur, quos non ipfíà res ex fe, fed hominis in-

duftria, quz re ceu inftrumento utitur, profert,

üt fi quis alieno ia(trumento elaboret ftatuam,

vel penicillo pingat imaginem. — Aixti funt, qui

partim ex rei natura feu notabili cor

'Poris be-

nefició, partim ex induftria & culturá notabi-

li hominis gignuntur, àt fegetes ex femine fe-

minato in agro alieno, uvz, vinum &c. in qui-

bus labor hominis concurrit & zqué princi-

paliter, vel feré zqualiter operatur. Dixi fe-

ré zqualiter , nam fi notabiliter plus operatur

natura, (impliciter saturales vocantur ; fi autem

écontra plus operetur induftria quàm natura,

dicuntur (impliciter im4affrisles, vel etiam natu-

vales induflriales,

Hinc fit, inquit P. REirrEN-

STUEL . 2. decret. tit. 1 3. num. 112. quódinter fru-

| 4

étus induílriales non pauci DoCtores (quos e-

tiam ibidem citat) numerent v. g. lanam & lac

in pecoribus ; econtrà veró alii (quos pariter

citat) lac & lanam pecorum inter fructus na«

turales computent.

Et hoc ipfüm de fcctibus

anima-

DE FRUCTUUAM PERCEPTIONE.

3

roltz- "

animalium, àt hzdulis, agnis, vitulis plerique

VE '

DodGtres tenent, quód nempe fpectent ad fru-

haF l

l&(

&tus naturales ; cüm magis ex natura , quàm

hominum induftria proveniant. id tamen jux-

ta diverfas locorum qualitates & circumftans

tias judicis arbitrio fore determinandum inquit

apud cit, Authorem z. 172. JoANNES GanziaS

tom. 17. tradkatuum . tract. de expenfis C8. meliorat.

cap. 23. . $.. quia alicubi oves, caprz in fylvis

& montibus absque cura hominum vagantur;

I!

concipiunt & pariunt; sicque meritó eorum

fcetus cenfentur efle fructus naturales.

Alibi

ALry

veró id non accidit absque magno labore &

induftria hominis, qui eas in ftabulis cuftodire,

ad pafcua deducete, ipsáque paícua juxta illa-

rum genium atque indigentiam mutare, plurá-

que alia preítare cogitur: ubi proin meritó

t emite

foetus talium. animalium inter fru&us natura-

s ngi

les induftriales numerari valent.

Idem dicens

i

qu p

dum de herbis, quz alicubi fponte nafcuntur,

r Di

alicubi magnam hotninis indu(triam & cultu-

h

u$

l

ram, ut nafcantur,requirunt; prout przfertim

Ml 3

M

videre eft in horcalitiis.

4. A Juriftis autem fructus plerumque di-

.:Juärüm

viduntur in naturales & civiles.

Naturales XO&

cant, qui ex ipfo corpore phyficé proveniunt,

n

iU

& (i quidem ex corpore proveniant nulla vel

r Q

j

feré nulla accedente hominis induftria, eos vo«

4 4

cant saturales in fpecie.

Si veró à natura pro-

ducantur accedente fpeciali induftria, eos vo«

W

]

canc zaturales induffriales, Croiles fru&tus dicunt;

dU

[j M

qui occafione rei percipiuntur, & fi quidem per»

A

cipian.

i

4

QUJESTIO 1. $. 1.

cipiantur occafione rei vel de fe, vel ex com-

muni bhominum deftinatione ad illum ufum

ordinatz , quales fünt penfiones ex locatione

W

vdium , boum , equorum &c. vocant eos ci-

viles f[pontaneos.

Si veró acquiruntur occafione

rei non de fe, fed ex fpeciali induftria ad tales

fructus ferendos. deftinate vocant eos civiles

adfütitios, Huc pertinet lucrum ex navigatio-

ne feu mercaturá,

3. Reducunt tamen etiam Theologi fructus

civiles ad unam fpeciem fru&uum ab ip(is fupe-

riüs affignatam, prout (cilicet in iis vel corpus

vel indu(tria operatur. eádémque refpedtive

regulà circa eorundem re(litutionem utesdum

efle plerique docent, quá utendum eft circa

reftitutionem fruétuum vel naturalium vel mix-

torum velinduftrialium.

In particulari tamen

gnaviter difcernendum monet P. APortoNius

HOoLzMANN in fua Theologia morali parte: 4.

trad. 2. ». 371. ad quosnam hic & nunc perti-

neant ac reducantur.

Vide etiam Haunor-

[l

DUM f0m. t, trai, 3. cape 3,. controvverf. 5. $. 2.

9. 262.

4. Pre&notandum 2dó. Fru&usalios effe pe;-

eeptos, alios mom perceptos.

Non percepti funt

vel pendentes, vel percipiendi, — Pendentes fünt, qui

h]

adhuc inhzrent corpori üt fegetes nondum

demeffz, poma ex arbore pendula, foctus in

utero animalium. — Percipiendi fünt,. qui potuis-

fent honefté percipi, fed tamen hic- & nunc

dn

ob negligentiam non füerunt percepti. /.. 23.

( 62. Jf, unico ff. de vei vindicatione. Fructus per-

!

cepti

DE FRUCTUUAM PERCEPTIONE.

$

X&Ic

"

äh*jm

cepti vel fünt pleu &? perf

edà percepti, velimper-

J

fcite & minus plene.

Minüs plené percepti di-

i QU

cuntur, qu

i à corpore, quo tenebantur, przci-

sé funt feparati, v. g

. fpica czía, gramen defe-

(0h

Fru-

&um foris adhuc jacens , ubi creverat.

étus econtra plené & perfeQié percepti vocan-

tur, qui poft factam feparationem in horreum

reconditi, aut aliàs colle&ti vel ave&ti fuerunt,

ut reconderentur, v. g. fpica trita, fenum ave-

Q

&um &c.

Ex fructibus perceptis alii funt con-

jl

fumpti,

qui apud percipientem non amplius ex-

3

ftant,

(ive deinde ab ipfo diftracti, (ive ufü per-

«f

empti fint.

Alii funt extantes formaliter, quifci-

:

licet adhuc

integri in bonis poffefforis v. g. in

horreis affervancur.

Alii extantes equivvalenters

N

qui quidem non amplius adfunt in fe ipfis for-

ATT

V

maliter fed tantüm adfunt in aliquo zquivae

ABOLONU

lenti e. g, in pretio quo venditi &unt. Deni-

VPT

que fructus alii funt percepti aut confuümpti

Iu

N

"

ante litis conteftationem , alii poft litem jam

f

m Bu

conteftatam. Qu notanda fünt propter infe-

rius dicenda.

j n

circa

$. Prenotandum 3tió.

quadam

hos fructus fatis certa effe inter Authores.

a

Ó

nam

Gertum eft 1mó, Fru&us meré induftriales

um

evtvels t

non tantüm bonz fidei fed etiam malx fidei

i

poffefforem pleno jure fuos facere , ita, ut ni-

hil teneatur pro iis reftituere, quamvis adhuc

b

extent, & ipfe ditior fa&tus fit. — Ratio eft,

quia hi^ non fünt fru&us rei alienz , fed indu-

ftrie propriz,

À 3

Unde

(7

QUASTIO I.. G. 1.

Unde r.

Qui

lucratus eft pecuniá aliená

illam exponendo i

n lufü aut applicando ad ne.

gotiationem, nihil

tenetur reftituere nifi ipfam

pecuniam,

quia lucrum inde perceptum eft fru-

€tus refpo

ndens induftrizg , non pecuniz,

2do.

Quialienó inftrum

artefactum , non tenetur

entó confecit aliquod

reftitaere ipfüm ar-

tefadum ; in(i

piens enim habere

riffimus P. A

xtur

»inquit Cla-

NTONIUS MAYR bic n. y9;.

"l i.

deo, quód alius füo calamo ele

gantiffimam

fcripruram confecerit

» aut alius füo penicillo

pretiofam imaginem

pinxerit, vellet fibi eam

Ícripturam aut imagi

nem vindicare ; ad füm-

mum enim datur obligatio folvendi domino

valorem usüs calami

vel penicilli; vel com-

penfandi damnum,

fi quod interea dominus

pafíus fuiffet ob defe

&u

m penicilli, quo pofles-

Íor mala fide u(us eft.

3tió. Qui alienum triticum al

ió, ubi pluris

valebat, deportavit,

& ideo cariori pretio ven-

didit,

fatisfacit reftituendo (imile triticum &

quanti forté intererat domini, füum frumen-

tum avectum & alienatum non fuiffe, P. Horz-

MANN . 362.

Neque obftat ,.

uód zquum

non fit, quemquam ex re aliena l

commodum ex ífüo delicto refe

ocupletari, &

rre.

nam li-

€ct zquum non fit , ut quis

formaliter & pro-

ximé locupletetur ex re alien

a, habendo fcilicet

illam in füis bonis formalite

r, vel etiam zqui-

valenter, non tamen ini

quum eít, ita locuple-

tari remoté , inftrume

ntaliter, & caufàliter

Mu

prout hic fit ; nec talis

refert commodum ex

fuo

?

DE FRUCTUUAM PERCEPTIONE.

füo delicto, fed ex fua induftria, licét hzc per

M

accidens cum delicto conjun&ta fit; ob deli-

(Ie

&um veró fübjacet poenz, & obligationi prae-

ftandi rei alienz ufüm, & reparandi damnum;

inde fecutum eft. P. Boxav. Lko-

fi quod

NARDELLI in fuis decifionibus

pra&icis cafu 2,

K

um ,

166.

6. Certum eft adó. fru&tus pendentes five

naturales five mixtos ad dominum rei fructi«

ferg pertinere,

ac proinde unácum fundo v

l

l

fis) reftituendos e

fle.

(dedu&is tamen expen

Ratio eít, quia frudus pendentes pars

fundi. effe

vf,

videntur ; prout loquitur textus in lege fructus

pendentc

$ 44. ff. de rei vindicatione,

4o€

ertum eft 3tió. quód poffeffor bonz

t n

fidei non teneatur re

ftituere fructus percipien-

j Quopols

dos, feu illos, quos honeftépercipere potuiffet,

epit five dein eos dominus

ipfe tamen non perc

five non. f. z. inflit. de of-

, i pus

percepturus fuiffet,

cio judicis. in. quo. gene

ratim dicitur , quód il«

pv

[l

W

[

lorum fructuum , quos cu

lpa füa poffeffor, fi

üm

bonz fidei fuerit, non percepit, non habeatur

[ m

Ie.

ratio. Et cüm ejusmodi poffeffor fru&us per-

una n

Ü

mnimodé confümpfit, non

n

ceptos, quando €os o

Czr CUl

xö—

teneatur reftituere ;

quantó minüs reftituet,

& nm

Accedit, quód fitlocó do-

quos non percepit.

r n

mini, cui liberum e

(t ex re propria plures ve

lle percipere. aliud obti-

endo [

pauciores fructus ve

net in

offeffore malz fidei,

de quo vide, fi lu-

.eyïm

bet, C

ariff. D. P. ANTONIUM MAXR tratl, $. »

mum. 631,

nn

ww

df

9. Cer-

l

À 4

a

QUAZSTIO I, $..

Ll

8. Certum eft

4tó. quód poffeffor bonz fi-

FOU

dei, qui rem alien

am part

iculari titulo poffidet,

J

ructus mixtos ex re illa

Md

perceptos fuos interim

jnh

faciat, adeoque domini

um illorum faltem re-

vocabile acquirat,

Atque ita fentiunt omnes

adeo, ut Ill

uftris D. D. FRANciscus JosEPHUS

de HERnz in

N

Herzfeld in beato cive parr. 2. c, 5.

$. 3. nus. 26. dicat nemi

nem dubitare, quin

poffeffor bonz fidei,

p

qui rem opinione domini

[

poffidet,fructus perce

ptos induftriales (quo no-

mine intelligic fructus

mixtos) füos interim fa-

ciat. ^Authores in fp

ecie vide, fi lubet, cita-

d.

tos à P. REIFFENSTUE

127.

L lib. 2. decret. tit. 1 2. num.

Ratio defümitur ex dU2 9.

Inflit. de verum

divifione. ubi:

Si quis. à mon domino , quem. domi-

num effe credider

it, bona fide fundum . emerit , el ex

donatione , alive qualib

ei jt

(la caufa «eque bona fide

acceperity naturali vatione

placuit , fruthus, quos perce-

pit ; ejus effe pro cultur

4 & cura. ltem ex l, $.

princ.. . de acquirendo- verum. dominio. mox . alle-

anda.

Preter hzc ,

unt

quz omnibus certa

9. Conveniunt ulterius rmó.. Saltem leri-

que, quód is, qui rem alienam

bona fide jufto

ac particulari titulo poffider,

fruéctus perceptos,

etiam in fpecie

naturales (üos interim faciat.

Atque ita tenenc

non tantüm illi Authores, qui

poffefforem bonz

fidei à reftitutione ejusmodi

fructuum ,

E

fi. virtualiter adhuc extent, deobli-

ii

gant, fed etiam

plerique ex iis, qui eundem

obligant ad re(titu

'."'"/(fm 'i

tionem eorundem, inter quos

L [

ER frad. 12.

funt Clarifiïmuvs P. PAusUs MrzzG

m

Al

difput,

DE FRUCTUUZ2M PERCEPTIONE.

9

difput, 33. art. 2. f. 1. 1.7. MagnificusD. P. Orro

NU pOh "4"]

ScHARZ l..2. decret. tit. 12. n..34.

PALAO fpart. 7.

AU

oper. mov. tradi. 31. difp. unica puntto 24. mum. 9.

Viem

SANCHEZ l. 2. in decal. cap. 23. n. 6$.

P. RzirE-

COoVARRUVIAS l, 1. 4«

lu s

FENSTUEL (if. M. 135.

[

viarum vefolut. cap. 3« n. 6. corclufione 1. € 2, nec

"

(l

(

m

diífentit P, ANToNIUS MAYR, uti patebit ipfum

y Qur

legenti 2 num. 606, usque ad num. 610. inclufivée.

ii

M

Dicitur autem 1. Qui ju/ffo titulo po[fidet: pos-

d

fidens enim rem alienam titulo à jure repro-

À ln

bato non acquirit dominium fructuum in fpe-

ib

cie naturalium , ne quidem revocabile per cit.

IN

S. ;; Infl.de rerum diwijiqne aliéve qualibet jufla

CAl $s

"m ii

l

Dicitur 2.

Particulari titulo, quia qui rem

Tl

poflidet titulo univerfali hzreditatis, non ac-

4l

j

quirit iftud dominium fru&tuum /. zo. $. 3. ff.

fj t f

de petitione bereditatis üt pluribus inferius ex-

a ldl

plicabimus.

, r d

Quoniam autem doGrina hzc numero ex-

nibus (tà

plicata multüm conducit ad ftabiliendas no-

ftras conclufiones, opus erit eamdem paululum

m t

fufiüs probare.

a ide o

Probari autem folet rmó. ex jam cit. $. 3.

Il pf!f(p[DS-

Iufl. de verum dirvifione, quem tamen nos commo-

a t

Unde

diüs irferiüs expendemus.

utost

1o. Probatur 3.

ex l. 48. princ. ff. de acqui-

vendo rerum donünio-, abi Jurisconfültus PAuLus

ye rj

igen

ita fcribit : Bene fidei emptor non dubié percipieudo

j WR

frutius etiam ex ve aliena fuos interim facit non tan-

tüm eos, qui diligentia €8 opera ejus pervenerunt , fed

a

[

16 rmü;

j

onscs: Qquia quod ad frucius attinety loco. domini peue

[ 1; l

J

€[t«

J

T1o

QUSTIO 1. .S. 1.

M SE'

ef. Ubi claufula illa inquit P. RerrrENsTUEL

€it. num. 136.. fed omues vel maximé ponderanda,

qm N

VM

nam qui dicit omnis, nihil excipit cap. folite f.

au

nolis de majoritate & obedientia. cum fimilibus, ac

"

r

(f n

oinde füb claufüla illa comprehenduntur fru-

:

[

us etiam naturales.

T

Confirmati, Clariffimus P. PauLus MEzcER

V

ex f. z. ejusdem legis, qui (ic habet: Er ovium

fetus funt in fru&u , && ideo ad bone fidei emptorem

pertinent, etiam[i pragnantes. -oenierint , vel fubrepte

Jfint: &9 fané quin lac fuum faciaty quamevis uberibus

tw

plenis coenierinty dubitari non poteft, — Idemque in la-

ftia juris eff.

Confirmatur 2dó. ex l, fequitur 4. $j. lana. ff.

de ufurpationibus &à ufucapionibus.

Lana ovium fur-

tioarum , .fi quidem apud . furem. deton[a efl , ufucapi

non potefl : [f -oevó apud bone fidei emptorem; contra:

Quoniam in fru&u eff , nec ufucapi debet, fed flatun

emptoris fit.

Addi meretur l. 2$. pr.ff. de ufuris.

ibi: im pecudum frudu etiam fotus eff : ficut lac &

;

pilus &2 lana.

Itaque agnmi €9 bedi &à. vvituli flatim

pleno jure funt bone fidei poffefforis.

Quz confir-

mationes omnino efficaces fünt. contra eos fal-

tem, qui generatim admittunt, quod lac, pi-

lus & lana in pecoribus (nt fructus natura-

"

les.

11. Refpondet equidem Gloffa ad cit.leg. 4 $.

apud cit, P. REIEFENSTUEL num. :37. fenfum cit.

legis 4$. effeiftum: bonz fidei emptor nontan-

tum facit fuos frudtus illos , qui fua propria

i

induftria, (ed etiam, qui diligentia alterius pro-

Wsf

j

ructus mixtos feu

V

venerunt: atque ita ogmnes

Vb n

indu-

URU

DE FRUCTUUAM PERCEPTIONE.

T1

T

Ond

induftriales, Verüm hzc refponfio non vide-

tur fübfiftere r1mó quia diftinguit, ubi lex non

diftinguit contra vulgatum Juriftarum axioma

n

0Uf »

defümptum ex fümmario /. de pretio ff. de pulli-

nfyr ff

dana in vem attione. quod fic habet : ubi lex non

diflinguit, neque nos debemus diffinguere.. 2dÓ. Quia

Et

diftinguit, ubi nulla eft ratio diftinguendi.

3tió denique, quia ibi diftinguit, ubi ratio in le-

ge exprefía diftin&tionem prohibet , & potius

generalitatem quàm diftinctionem exigit. Pro-

//

/

bantur omnia tria membra. Et primum mem-

(

! *

g

brum, quód diftinguat ibi, ubi lex non diftin-

guit, videtur clarum , quia lex nec verbu-

"

]ó indicat diftin&iionem ab adverfíariis ufur-

atam.

12. Probatur autem 3dum membrüm.

Si

effet aliqua ratio di(tinquendi, & iftos terminos

I

omnes frudius, quibus Jurtsconfulcus in cir.leg. 4$.

ä* J

utitur , reftringendi ad folos & omnes fructus in-

jarü

duflriales , tunc potiffimüm effet hzc , quia in

D

offeffore bonz . fidei in ordine ad fructus na-

Qug (

turales in fpecie tales deficit caufa aquirendi

r d

naturalis, nimirum cultura & cura, quz eft u-

nica ratio , in qua jus civile fe fundat in S, 5;.

YU

( u

Ti

de rerum drvifione ibi: propter. culturam &2 curam:

atqui hzc ipía ratio ab Imperatore affignata in

i d

IU

bonz fidei poffeffore etiam in ordine ad fru-

ï

&us naturales non deficit: ergo nulla eft ra-

tio diftinquendi &c, maj. eft Adverfariorum ;

W

u

dicunt enim , quód poffeffor bonz fidei, ad

:E

hoc, ut fructus fuos faciat, caufam aliquam

pofitivam ex jure natur& petitam habere de-

beat;

——

I2

QUAASTIO-E - $5 1.

beat, cüm Imperator claré dicat fructus bonz

fidei poffefforis effe naturali vatione,. talem au-

tem caufam eum quidem habere refípec&tu fru-

C&uum mixtorum, non autem refpe&u fru-

€&tuum in fpecie naturalium ; nam bona fides,

quam aliqui volunt effe caufam principalem

aquifitionis fructuum , líicét dominum à deli-

&o nen abfolvat, caufam tamen dominii non

praftat, abfurdum enim foret opinionem alte-

rius meum jus minuere vel mutare,

In ordi-

ne veró ad aquirendos fru&us mixtos bonze

fidei poffeffor omnino caufam naturalem ha-

bet; ficut enim jus naturz dictat, ait GRor1IUs

l. 2. c, 10. $. 4. frutus vei , id eft, meré naturvales,

