triennio à die perceptionis numerando à bonz

fidei poffeffore praícribi inftar aliarum rerum

mobilium Znffit. de ufucapionibus in princ,. fru&tus

L

veró confumptos & folüm virtualiter extane

tes , quamvis aliqui apud cit. SANCHEZIUM do«

ceant , ab ejusmodi poffeffore non ni(i triginta

mhis

"

anncrum fpatio præf'cï-ribi, có quód o

adio

LA

f

2006

OIUESTIO I. S. 9. Concdl. 2;

L j

adio perfonalis civilis rei perfecutoriía , àe

(

primüm diximus , fit perpetua, communiüs

tamen cum cit. SANCHEZ mum, 92. docent,

etiam hos triennio prafcribi, ità, uteo tran-

facto poffeffor ille bonz fidei liberetur omni

reftitutionis vinculo.

non igitur ad aliud cit;

leges videntur Adverfariis defervire, nifi ad

intituendam paritatem aliquam ipter pofleffo-

rem bonz fidei , qui rem indebité folutam ac«

cepit, & inter poffefforem bonz fidei, qui

Ir

juíto ac particulari titulo rem accepit, & ex

inflitura ejusmodi paritate probandum,

uód

etiam adverfus hunc pofteriorem bonz fidei

poffetforem condictio aliqua competat, licet

cxteroquin bzc condiclio in aliis pradicatis

(forté non fine proprio arbitrio attributis )

à condictione illa , qux competit/ adversüs

poffeflorem, cui bona fide res fru&ifera in-

debité foluta eft, mulcüm differat,

Unde

conformiter ad hanc ipforum mentem

u

108. Refpondeo 2dó, Conc. ant. quód pofz

feffor bonz fidei, qui convenitur condidione

l

indebiti , teneatur reftituere fru&tus confümp-

tos adhuc zquivalenterextantes. nego autem

confeq. intellectam de poffeffore bonz fidei,

qui convenitur rei vindicatione , uti contingit

in ca(ü prafentis

useftionis.

Diíparitas eft

illa ipfa, quz in

ata refponfione infinuata

eft, quód videlicet conditlio iudeliti defcendat

7

€x qua(i contra&tu f.6. Inffit. de obligat

z

0nibits g

que quafi ex coutractu ma[cuntury ubi; iemis, cui

quis

lL

A

COM' l

^

DE FARUCTUUM PERCEPTIONE. 501

?

"

A0

quis pev errorem mon. debitum . fokoity quaft ex cone

4 COmp.

mattu debere sidetur.

quando autem a&io ali«

i 51 d)

qua & inde confequens obligatio ex quafi con-

xi) U[[AO

tra&tu naícitur, tunc illa obligatio , üt ele-

anter notat Clariffimus DD. PEREGRINI /. 7;

4di

vud

Infit. ad tu. 28. m princ,

oritur ex confenfu

f

MA

debitoris non expreífo, neque etiam tacito ,

Ix)h,

fed ex confenfu à lege generaliter praefumpto,

feu ficto, vel fi mavis, füppleto, adeoque

obligatio illa etiam ad omne illud reftituen-

dum Ííe extendit, ad quod jura ejusmodi de-

bitorem per confenfüm fuum fefe obligáffe

generaliter (ita videlicet, ut nulla admitta-

tur probatio in contrarium)) przfümunt, vel

fingunt , vel etiam illius confenfum füpplent.

quia igitur is, quirem per modum folutionis

accepit, üt ex objectis legibus patet, pro-

mittere cenfetur, quód unácum re etiam

d M

fru&us velitreftituere, fiapparuerit, nullum

TCR

fuiffe debendi titulum, & jura ipfius confen-

fum in ordine ad hanc reftitutionem faciendam

generaliter prefümunt , fingunt, vel fi mavis

iupplent, quod forté ideo fit, quia revera

rem folutam ex nullo titulo habet, licet bona

pat

fide exiftimet fe titulum habere, üt in (intilhi

fuprà diximus de poffeffore hzreditatis alienz,

mirum non eft, quód fruilus, quos isy cul m«

debite folutum eft, bona fide percepit , uti cit. lex

n

exprefsé loquitur, rveffituere teneatur.

Similem

obligationem ex contrac&tu vel quafi contractu

non habet i, qui z nom domino, quem dominum

effe crediderit , Loua fide fundum emit ,. oel ex dona-

j

tione ,

"

202

QUJAESTIO I. S. 9. Concl. 2.

tione , ali£ve qualibet jufla caufa equé bona fide ac-

m

«pit , de quo loquitur &epe cir. S. 2 . Inffit. de

)

rerum droif. & nos cum illo3 cüm enim inter

f

"

ipfüm & dominum rei nihil actum fuitTe füp-

ponatur, nec conventio expreffa nec tacita

Wi

inter ipfos interveaiffe dicenda eft; fed neque

in ejusmodi bone fidei poffeffore jura confen-

fum alijuem in ordine ad hanc reftitutionem

ructuum confumptorum & virtualiter adhuc

extantium faciendam generaliter przfümunt,

Et i Adverfarii id ve-

fingunt, vel fupplent.

int, ipfis incumbit probatio, tum quiagene-

raliter ei, üàt ait /. z. ff. de probationibus. incumbit

probatio, qui dicit , non qui negat ; tum etiam,

quia Rictio jurís , qualis iatervenit in cafu inde-

biti foluti, non hàbet locum, nifi in cafibus à

]

jure expreffis, przfertim cüm (uti advertit

Clariffimus DD, PEREGRINI /. z. Inflit. tit. 28.

$. 3. num. 15.. jam hoc quid fpeciale fit, quód

etiam fru&us unácum re in condi&tionem ve-

niant, cüm aliàs in aCionibus ftricti juris,

quales fünt condictiones oriuntur enim ex ne-

gotio unilaterali, quatenus tantüm accipiens

obligatur fru&tus ante litem conte(tatam per-

cepti haud veniant.

nec fictio juris extendi-

al

tur de caíü ad cafum arg. L. ulr. Cod. de lis, qui

veniam «tatis umpetraverunt , üt eft recepra DD.

fententia apud P. REIFFENSTUEL l. :. Decret,

tit. 2. $. 8. num. 193. 9 fequenti.

quin etiam fu-

periüs num. 37. jam cum ipfis quoque Adverfa-

riis diximus, quód leges etiam aliz, quz in

N

fictione juris non fundantur, ab uno calü non

lQ

« |

fint

V (Un

Cj

l

DE FARUCTUUZ4 PERCEPTIONE. 103

[

fint extendendz ad alium cafüm ob identita-

h V,

tem & paritatem rationis, fi ratio in ipía lege

CUT i

non fit expreffa, vel dubium (it, quanam ra-

m f

tione Legislator motus fit ad condendam il-

4 litc t

lam legem, multó igitur minus licebit ejus-

1 IT

Mi

lg

modi exteníio, ubi ratio difparitatis inter u-

W

i

num & alterum cafüm in ipíà lege exprimi-

tur, uti ex dictis exprimi videtur in noftro ca-

W

fü, ut nihil dicam, quód Imperator de poffef-

fore rei fingularis, quam is à non domino bo-

M

nà fide emit &c. expreísé & generaliter di-

cat, eum de fructibus confümptis conveniri

d

non poffe; nomine fructuum confumptorum

autem intelligi etiam fru&tus cum lucro con-

fümptos fxpius diximus.

109. Objicitur 6to. 1. 1 y. ff. de rei «vindicatio-

:

ne $. 1. ubi fic habetur: ff quis vem ex nece[fitate

diffraxit , fortaffis buic officio judicis (uccurretur y ut

pretium duntaxat debeat veffituere s nam. etfi fructus

perceptos diflraxit , me corrumpantur , eque non. am-

lM

plius quam . pretium. preffalit: ergo bonz fidei

poffeífor, qui fru&us perceptos ex neceffita-

te, vel ne corrumpantur, diíftraxit, debet pre-

m

tium ex iis redactum reftituere, fcilicet quan-

tum ex iis factus eft ditior.

Nec dicas cum aliquibus, in hac lege agi de

eo, qui diftraxit poít litis conteftationem ;

UL

hoc enim arbitrarió dicitur fine ulla probatio-

ql

ne; nam lex de hoc mentionem non facit.

Infuper ibi mentio fit S. 2. agri petiti & mili-

tibus aífignati, difficulter autem capitur, a-

grum primüm lite conteftata effe divifum ;

quód

204

OUZSTIO I. $. 9. Cond. s;

D* Iw

quód autem ti:ulus fit de rei vindicatione,

etiam id non probart, quia lex certum, qua mul-

ti ex noílrz íententiz Patronis vel maximé

nituntur, etiam eft fub eodem titulo nempe

€od. de vei -vindicatione.

Refpondeo cum Clariffimo D. P. Bóckuw

num. 33. ad ( 1. dift. confeq. ergo poffeflor bo-

ng fidei, qui fructus perceptos ex necefíTita-

te, vel, ne corrumpantur, di(lraxit, poft litis

conteílationem tenetur re(lituere pretium ex

iis redactum conc. qui eos ante litis contefta-

V

tionem perceptos & fide juridicé quoque bo-

ná ita diflraxic , de quo nos loquimur. ncgo.

Hanc refpon(ionem non effe arbitrariam,vide-

tur patere ex ipfo contextu; ULPIANUS enim

in cir. f. videtur voluiffe dicere, quód in pof-

feflore bonz. fidei, qui convenitur ad reftis

tuendum aliquid pro re à fe bona fide alie-

nata, attendendum fit, an res illa alienata fues

rit ex nece(fitate, an (ine neceffitare, & (i

quidem res alienata fuerit ex neceffitate, di-

xit, ejusmodi poffeffori offició judicis faccur-

rendüm eífe, ne plus pro re diítrracta tenea-

tur reflituere, quàm pretium, per hoc ipfum

autem à contrario videtur etiam voluiffe in«

Wi

dicare, quód poffeffor ille, (i rem (ine neces-

fitate diftraxiffet, ad amplius quid, faltem

aliquando condemnari poílit & debeat: di-

|

ä

Ícurfus autem hic LILPIANI non procedit de

W

ofleffore bonz fidei, qui rem diftraxit ante

QU

f

tis conteflationem, quia poffeffor bonz fidei,

Qii,

five ex neceílitate five fine neceílitate rem

diflra-

b Q:E, W |

i

C/n[

l

DE FRUCTUUAM PERCEPTIONE.

10f

& wj

diftraxerit, numquam àmplius quàm pretium

ftrtii q

acceptum tenetur reftituere, & quidem hoc

ll ve

folüm , fi adhuc penes ipfüm formaliter vel

" t n

«quivalenter extet; procedit autem hic di-

fcurfüs UrPrANI de poffeflore bonz £dei, qui

3

1]

'Wi

(

rem di(traxit poft litis conteftationem , hic

enim , fi rem fine neceffitate diflraxit, utique

obligari poteft aliquando faltem ad. amplius

re(tituendum, quàm pretium acceptum: fi ve-

ró eam ex nece(litate diflraxit , tunc Juris-

confultus hoc loco declarat eidem füccurren-

dum, ut duntaxat pretium teneatur reftitue-

re. UrPiANUS igitur in hoc $. non vidctur

locutus de poffeílore, qui rem diftraxit ante

litem conteítatam, fed de poffeffore, qui rem

Wi

poft litem conteftatam diftraxit.

L10. Sed nec f. z. cit. legis hanc diftinctio-

[

nem refpuit, fed potius exigit: ut enim nihil

J

d

dicam, quód Jurisconfültus in eo $. exprefsé

i

loquatur de agro , qui petitus eft, & militi-

4 0

n

bus affignatus, difcutit is ibidem hanc quze

ftionem, quid pofleffor, qui bona fide agrum

poff«dit, & dum ager ille à Principe feu prz-

cepto principali militibus affignaretur , mo»

m

dicum qua(i honorarium recepit, teneatur re«

n l

!Inp n

lUv U

flituere, an videlicet hoc quafi honorarium

(UM xh(]]

tantiim, üt notat gloffa ad hanc legem, tenea«

tur reítituere, an veró quid amplius? & ree

t d

N

n p

fpondet, putare fe, quód hoc & nihil amplius

teneatur praítare, quia, üt rurfus notat glof

fa, coattus agrum velipquere militibus. debuit, & (ic

m

quafi ex neceffitate, üt ita dicam , diflraxit.

Hic

-

",

206

QUJESTIO I. $.9. Conl. 2,

Hic autem difícurfus Jurisconfülti rurfüs vi-

deretur fuiffe vanus, f1 queftio fuiffet de pof-

feflore bonz fidei, qui quafi honorarium pro

agro accepiffet ante litem conteftatam , quia

fi ager militibus fuiffet afTignatus ante litem

conteftatam,fuiffet extra omne dubium, quód

ad nihil amplius fuiffet obligatus, ni(i ad dan-

dum hoc quafi honorarium domino rci; ne-

que Jurisconfültus ita

uafi dubitativé re-

fponfurus fuiflet ; neque expofitio ifthzc à

gloffa tradita arbitraria eft, quia quaftio vix

aliter moveri potuit, cüm juris aliunde noti

fit, quód poffeffor, qui ex agro alieno ex ne-

ceffitate díftracto factus eft ditior , teneatur

illum reftituere, neque UrriANus quafi dubi-

tativé refpondiffet, (i de hoc przcise fuiffet

mota quzeítio, fed potius id repofuiffet, quod

in fimili in /. 2;. f. 1:, refpondit, quód pof-

feffor bonz fidei qui ante litem conteftatam

rem alienam dilapidavit, vel etiam alteri do-

navit, ad nihil obligetur , imó nec obligetur

ad aliquid reftituendum , quamvis per hanc

fuam donationem fibi naturaliter aliquem ob-

ligaverit, modó revera antidora non acce-

perit. fi tamen anridora, id eft, remuneratio-

nes accepit, plané dicendum effe, eum teneri,

€ó quód eatenus locupletior factus fit, qua-

tenus accepit, Accedit, quód non ita diffi-

Vb

cile captu videatur, agrum primüm lite con-

teftatà fuiffe militibus affignatum ; legimus

M

enim in /|. Lscius 11. de evitiionibus, quod Lu-

cius Titius agrum emerit, & partem pretii

V

intu-

Mu

L

(]

DE FRUÜCTUUAM PERCEPTIONE, 207

Til

intulerit, cüm veró in refiduam quantitatem

füfez g

hares emptoris conveniretur, hunc quaftio-

XODotgrn

nem retuliffe dicendo : has poffeffiones ex

Idtgm,

rzcepto principali partim diftra&as , partim

LOAU

l

veteranis in pramia affignatas: ex quo colli-

Iy,

ere licet , has affignationes non fuiile ità ra-

( di

ras, & forté etiam non ità longa deliberatio-

M

ne indiguifle , ut non à tempore litis conte-

flatx usque ad tempus fententix po uerit

ejusmodi af[ignatio intervenire. Tandem e-

tiam S. . ejusdem legis hanc di(tin&ionem

L

videtur exigere, üt notat gloffa ibidem.

)dl

A

11I. Objicitur zmo. Quoties ipfa rei alie-

NV

nz füb(tantia e(t re(tituenda in feipfa, quan-

dc in fe ipla adhuc formaliter extat, toties

re(lituenda eft in equivalenti, quando adhuc

ii o

extat in zquivalenti ; ergó pariter, quando

fru&us rei alienz re(tituendi effent formali-

concefïgï;r

QUAT

n

W

T0

ter in feipfis, (i adhuc formaliter extarent in

J UM

feipfis, etiam iidem reftituendi fünt in xqui-

valenti, (i adhuc extent in equivalenti; atqui

i

fi fru&tus rei alienz nondum przfcripti adhuc

formaliter extarent apud poffefforem bone

Hmunel

fidei in feipfis, deberent domino comparenti

reftitui , àüt ipfi cum communi diximus num.

,(f.uh

20. & patet ex l. certum. 22, cod. de vei indica-

r

1dus H '

)l

|

tione. prob. confeq. & paritas; (i enim effet

aliqua difparitas, ea unica effet difpofitio le-

p

gum, que talium fructuum in zquivalenti

adhuc exiftentium , non.item ipfius fubítan-

tiz dominium irrevocabile conceffiffet bonz

r

fidei

Ü

«

208

QUAESTIO I. S$.9. Concd. 2,

"TA

AM N

fidei poffeffori, cüm de jure naturz etiam

juxta noftrz fententie Patronos eadem fit

u E

i5

utriusque ratio: atqui de tali legum difpofi:

-—

E

"*

tione non fatis coüítac , fed vel maximé du«

í

;

bium &'controverfum eft, üt patet ex dictis:

ergo ftandum erit in jure naturz,

»- umee m

M

TA

N

LEU

Refpondeo cum P. APoLLoNio HoLZMANN

in cit. Theologia morali uum. 369. conc. ant;

nego confeq. difparitas eft illa ipfa difpofitio

egum, quam etiam Adverfarii diver(am effe

atentur circa rem & fructus rei, nam poffe(z

J

for bonz fidei non aquirit dominium revocae

bile ipfius rei, aquirit tamen ex difpofitione

(f

M

At

juris pofitivi dominium revocabile fru&tuüm

l

perceptorum ex re aliéna.

Quamvis autem

-wm- u.

"

hec difpofitio legum circa dominium faltem

r'th .T

irrevocabile non fit certa, fuficit tamen eam

effe probabilioren üt diximus in refponfios

ne ad objectionem rmam per totam. ubi et«

[.

iam eorum opinionem retulimus , qui exi(ti:

mant, quód in moderna hypothe(i & dilpofi

(

tione juris pofitivi etiam de jure naturz non

1

detur obligatio reftituendi fructus virtualiter

extantes , eó quód ejusmodi pÉifeffor non fit

m

fadus ditior ex re aliena, fed ex fructibus

fibi à lege pofitiva appropriatis. quam tamen

m

obligationem certó habet is, penes quem

res ipfa in zquivalenti extat , quia

ex re aliena factus eft

EE

(

L U

ditior,

M

Ííoye—

II I

H

27 224

NU

7

G]

"

X

-£393 )o( G&3e -

It Tityr

POSEREERIERERPLPIERETHERUNERE IN CRERE

)

)

E

o

du

n

s

i

i.

&

x

ZUIRCRIHURCRHDELRCRER EE

Il

LH»

QU/ESTIO II

An Sacramentum Poeniten-

tig poffit effe validum & in-

forme ?

$.

I.

Exponitur ftatus Controverfiz , & re-

feruntur fententie auctorum.

Acramenta dicuntur vzlidz , qu& ha-

bent omnia füa conftitutiva : informia

'Q

vero funt, quando fufcipiens habet

impedimentum ad recipiendam ex

u

Dicuntur autem isfermia non ex

s d

€o gratiam.

eo, quafi tunc facramenta carerent formà fuá

conítitutivà (fic enim neque valida, (ive ef-

fentialiter completa forent) fed ideo , quia

d

De Sacramento Panitentia

A.

neu

p

l!

2

QUESTIO IH $.

&on producunt formam illam, gratiam vidés

M

licéc fànctificantem (qua eft forma quzdam

animz, eam fanctificans, & ornans) ad quam

formam cau(andam à Deo inftituta, & ordis

Bata [unt. Formata veró dicuntur facramenta,

lA

quando conjunguntur cum infufione gratig.

5. Quód alia Sácramenta, à Sacramento

Poenitentiz diftin&a poffint effe valida & in-

forria, feu infru&tuofa, certum eft apud om«

nes; nàm fi quis Sacramentum Baptifmi fue

fcipiat cum peccato mortali non retractato,

illud quidem fufcipit validé, àt certum eft,

alioquin poffet denuó baptizari, fed tramen fu.

fcipit fine fru&tu , üt pariter certum eft, quia

peccatüm non rétractatum , in hac faltem

^

providentia , non remittitur,

Et eadem eít ratio de àliis Sacramentis,

nam & is, qui Sacramenta Confirmationis &

extreinz unclionisy ordinis, vel Matrimonii

in ftatu peccati mortalis non retractari fufci«

pity infruQtuose illa fufcipit, & tamen validée,

aliàs taliter confirmatus, vel ordinatus poflet

iterum confirmari, vel ordinari, vel in tali

ftatu inunctus durante eadem infirmitate rure

fus inüngi; & denique,; qui in flatu peccad

mortal:s contráxiffet marrimopium ,. poffet

aliud rurfüs iniré matrimonium , quz juxta

I

Sacramentum autem

omnes paradoxa fünt

Euchariítie , quod attinet, eüm hoc Sacra-

litue

mentgm «jvam extra ufum omnia fua conf

tivá

N

a

LY

j

An Sacram. Pouit. po[fit. effe oalidum-& informe, 5

3

ln

X T

t

tiva habeat, certum eft, illud poffe homini

conferri valide & (ine fruCtu, (i nimirum hic

Ottyn

iWl

illud recipiat faltem fcienter in ftatu peccati

M

mortalis.

Dixi, fi illud faltem fcienter in ftaz

Jl

tu peccati gravis recipiat,; an enim, fi quis

J

4

D

accedat àd Sacram Euchariíliam bona fide,

dj

v. g. putans fe nullum habere peccatum gra-

ul

nr

ve, ac mortale, quod tamen revera habet, &

Ti

fimul cum attritione fupernaturali de omni-

2

bus peccatis in communi commiflis , ubi jam

tum

l

includitur etiam illud) cujus non recordatur,

an, inquam, talis accipiat tunc gratiam ab Eu*

i U G

chariftia, ac proin Sacramentum hoc, üti vas

n

lidé , ità & fru&tuose fufcipiat , alia qusftio

H

eft in Tra&tatu de Sacramentis in genere ven-

wT,l ]i

tilari folita.-

* Solàm igitur dubitatur de Sacramento Poe«

nitentie , num pofTit validum effe, & infore

Saaam&mï!

me? &

Quzritur: utrum omnia ad ipfius valorem

,Vïx 1

requifita dari poffint abfque eo , quod in fü«

fcipiente detur fufficiens difpofiio ad gra-

tiam ?

3. Opinionem negativam tenent multi, &

graves viri, inquit Clariffimus P. ANTONIUS

MAYR hic Difput, 2. quafl. 1. art. 4. mith. 4695

li

citátque pro ea VASQUEZ , ARRIAGAM , Co-

NINCK , HAUNOLDUM , GORMAZ , GERVASIUMs

N*W[ï .

m

u

MasTRIUM, ac plures Kecentiores; eam ete

iam tanquam probabiliorem defendit Claris-

T

[imus P, PAuLUS MEZGER trad. 18. difp. 46.

)!

"

&fh 3. $. 3. nuim. 10, Reverenditfimus D. MAvs

A2

RUS

hWR

4

QUJ/ESTIO II. .. 1.

V

14

RUS OBERASCHER tr4t. de penit. cap. 4 ff. 9.

W

& Reverendiffimus

DoniNvUS

MURIANUS

m

W

LENDLMAYR part. 2. difp. ?5. art. 4, mum. 242.

eft tamen aliqua inter eos diverfitas, inquit

ronc t

P. ARRIAGA tom. 7. difp. 13. fec. 2. mum. g.

Nam quidam putant, pofita confeffione & ab-

folutione etiam absque ullo dolore conferri

ratiam , & (ic Sacramentum hoc, ex defectu

doloris nunquam poffe eífe infructuofum,

horum tamen fententiam, quoruracunque fit,

inquit proximé citat. Author, debet cenferi

omninó improbabilis ; quia (üt etiam nos pau-

]ó inferiüs dicemus) fine vero dolore hocSa-

cramentum ne quidem eft validum , multó

ergo minus poteít caufare gratiam. Et ideo

alii plerique, imó omnes, quorum Nomina fu-

rà citavimus, hoc Sacramentum validum &

infructuofum effe poffe negant ex eo, quód

contendant, dolorem neceílarium ad valo-

rem abfolutionis , effe etiam füfficientem ad

remiffionem mortaliüm , etiam tunc non oc-

currentium memoriz.

4. Quód autem hoc Sacramentum Poeni-

tentiz poffit effe validum & informe, eft et-

iam opinio gravium Do&orum, quos citat

SUAREZ t0m, 4. in 3. part. Difput. 2o. feit. -

aum. 3. quibus accedunt Luco Difp. 14. fett. 6*

num.$8. WIVA parte $. Difp. 4. avt. 3. NV IE«

i

TROWSKI part, $. C4p. 4. $. 3. num. 688.

Eam

tamen non uno, fed diverfiffimis fané modis

l

AT

explicant, & defendunt. nam

imó.

T

À1

m

ZAn Sacram. Penit, po[fit effe validum &2 informe..

Mi t

1mó, Aliqui docuerunt hoc Sacramentum

MNUS ls

ofle effe validum & fimul informe ex defe-

hd

&u abfolutionis, verüm

$ dl W

!.,3

Conti*a hanc fententiam fic communiter ar-

qQ

uunt cum P. PrATELLIO bic gart. 5. c. 6. f. f-

Jlo

num. 720.

Vel abfolutio confertur á Miniftro

m

habente requifitum ordinem, poteftatem, &

eft i

intentionem , vel non? fi primum, ejusmodi

abfolutio fufficit ad Sacramend valorem: fi

QUib

l, d

2dum , Sacramentu

m non tantüm informe,

fed omninó invalidum erit.

Quód fi forté

V(ütetm u

o dolori

dicas : Sacramentum hoc poffe effe validum,

1

& informe ex defe&u abfolutionis univería-

j

LEU

lis, quia videlicet confeffarius vellet tantüm

abfolvere ab uno non refervato, & non ab al-

qunmis

ljil|

tero peccato ob refervationem, eundem re-

n d

VU

mittendó ad füperiorem : tunc fic argumen-

Jn) üH W

tantur cum P. VivA hic Difp. 4. q. 2. art. 3.

l häx.x

(elentem

num, 19. (i confeffarius in ejusmodi cafü ha-

bet animum copferendi Sacramentum à Chri-

jm tunrl

fto inftitutum , habet implicité voluntatem

conferendi gratiam, quz abíolvat etiam a refer-

vatis indirecté, relinquendo onus comparen-

di fuperiori: fi veró voluntas non abfolven-

& I

di à refervatis prevaleat, Sacramentum non

n q

conficitur, nec ullatenus datur abfolutio et-

)

lh

iam à non refervatis: ergo nec ex hoc capi-

te oriri poteft Sacramentum validum, & in-

forme.

y. 2dÓ. aliqui docuére, hoc Sacramentum

u in-

poffe effe validum & informe ex defect

j

A 3

tegriw

J

6

[

u

QUESTIO II. $. 1

tegritatis formalis. confeffionis, afferentes:

Ü

quód is , qui peccata fua confitetur absque

integritate ediam formali, id eft, omittens ali-

É

(

qua ícienter , Sacramentum hoc ipfructuosé

quidem fufcipiat, non tamen invalidé; quia

putarunt integritatem formalem non effe re.

quifitam ad valorem hujus Sacramenti.

I WW

Verüm hic modus defendendi, Sacramen-

j

tum Penitentiz poffe effe validum , de facto

inter Catholicos, paucos, vel nullum habet

patronum, poftquàm omnibus certum eft, ad

valorem Sacramenti poenitentiz requiri con-

feffionem formaliter integram omnium pec-

catorum mortalium ex Tridentino Seff. 12. . .

ita definiente : Iraque dum omnia, que memoria oc-

eurrunt, peccatay Chrifli fideles confiteri feudent, pro-

cul dubio omnia divine mi[ericordia ignofcenda expo-

nunt , qui cveró fecus faciunt , €2. fcienter aliqua ve«

tinent, nibil droine bonitati per [acerdotem vemitten-

dum proponunt.

quibüs verbis declarat talem

confeffionem formaliter non integram, in qua

quis fcienter aliquod peccatum mortale reti-

net, effe nullam; non enim porteft effe valida

confeíTio, de qua affirmat Concilium, nibil di-

vine bonitati per [acerdotem vemittendum proponitur,

inquit CARDENAS Difp. 73. cap. 2. nm, 21. €r-

go confeflio formaliter integra requiritur ad

valorem Sacramenti.

Et ratio ulterior eft,

quód in tali peccatore, qui videlicet fciens

fe obligari ad confeffionem alicujus peccati,

ilud nihilominus omittit, deficiat quoque

UT

Xmad

dolor

!

Mi

4

^

"An Sacram. Pannit, poffit effe voalidum 9 informe, 2

'Qms ) 1

dolor & propofitum non peccandi de cxtero

D

ad valorem Sacramenti requifitum,

!

"n

V 0

m hw

Neque ex eo, quód ejusmodi rudis ,. qui

amïn inx 1l

ícit fe peccare mortaliter in tacendo pecca-

Tnolem

i

tum in confeffione, putet invincibiliter vale-

ts

re talem confe(fionem quoad reliqua pecca-

ta, quz explicat, ejusmodi confeífio evadit

"l

»

H

t advertit CARDENAS ln 27.

f

valida, quia, u

A Yil

id non au

fert defe&tum integritatis formalis,

n

:

d

It

ui folüm tunc aufertur , quando quis bona

Ts CRf

d

de putat, fe non teneri ad majorem contese

ia

EL'

"

fionem , neque etiam hic error, licét inculpa-

m n

bilis, (upplet defe&tum requifiti doloris , vel

L

propo(i

tl.

Cüm autem confeíIio formaliter

füfficiat etiam ad fruCctum, ud pariter

integra

certum €

ft ex citatis verbis Tridenrini Seff. 14,

«4p. y. neceffarió confequitur, hocSacramen-

tum ex defe&tu confe(fionis formaliter intee

gre non poffe effe validum , & informe, Une

de

6. 3ti0. Alii docuerunt, Sacramentum hoc

intent.

poffe effe validum & informe ex defectu do-

loris vel abfíoluto , vel.(üt voluerunt alii) ex

defectu doloris efficacis : quia putárunt do-

lorem prafertim efficacem non effe de effen-

tia, & abfoluta nece(fitate hujus Sacramentig

unde con(euenter afferuerunt, eum, qui om-

nia pecc

aia füa confitetur , absque ullo ta-

fficaci.dolore validé , fed

men, vel (üt alii) c

infrué&tuosé confiter!.

Et quidem eorum ali-

qui admisére, ejusmodi confeffionem absque

A 4

uilQ

3

QU/£STIO II.

$. t.

ullo dolore etiam fcienter factam, validam ef-

fe , nec repeti debere , modó poenitens etiam

hunc defectum doloris confeffus, & iniquus

facerdos defüper abfolutionem — impertitus

fuerit.

Alii tamen id in tantüm limitárunt,

ut folüm admiiferint, ejusmodi non dolorife-

ram confeffiohem"répetendam non effe pro

cafuü, quo poenitens hunc defe&tum doloris

invincibiliter ignoravit. atque hujus fenten-

tiz, etiam absque hac limitatione, fuiffe Do-

éorem Angelicum multi autumant, quando

i. Difl, 17. queff. 3. art. 4. quafliuncula 1. ita

fcripfit i Confeffio etiam potefl effe in e0 , qui non

ef? contritus , quia. poteff. peccata. fua facerdoti no-

tefcere , & clavibus Ecclefre fubjitere: 68 quamvis

func non recipiat frucum abfolutionis , tamen rece-

dente fitione perpere incipiet , ficut etiam eff & in

aliis Sacramentis , unde non tenetur. itevare confe[fo-

nem, qui fidtus. accedit, fed tenetur poflmodim fictio-

nem [nam confiteri.. verüm & hic modus expli-

candi de facto deferitur, eftqüe, üt ait SuA-

REZ citat. Difp. zo. fetl. y. num, 4.

tam im-

probabilis, quàm fundamentum ejus.

Ratio

eft, quia Tridentinum, Seff, :4. cap. 3. inter

partes hujus Sacramenti ponit verum animi

dolorem , ac deteítationem de peccato com-

miffo cum propofito non peccandi de cete-

ZL

Yo; certum autem eít, inquit P. CAxDENAS

Difp. 70. cap, 2. art. 1. num. 23. eum dolorem

cum tali propofito effe efficacem, ergo dolor,

& quidém efficax eft pars hujus Sacramenti,

& confequenter fine illo nequit hoc Sacra-

mentum

Ain)

—

ll

"AHf Sacram, Poenit. po[fit effe -oalidum & informe.

ï&;ïam' u

mentum effe validum: nec poteft explicari

TO tj

(inquit P. ARRIAGA fom. $. difp. 37. fec. 1.

As i

Rmem 5'-:

num. 1.) de parte folüm integrali, ficut eft fa-

tattün

tisfa&io; quia fi effet folàm pars integralis ,

Qu

tunc efto, quód homo per ejJusmodi Sacra-

mentum fine dolore fufceptum non juftifica-

C!*.dl!?ï h

IC (

retur, non teneretur tamen ea peccata fecun-

dó confiteri, hoc autem (üt citatus Au&or

ttqi hj

meritó addit) e(t contra praxim totius Eccle-

t

fis; quandocunque enim conftat hominem

-AUt]

caruifle dolore, eo ipfo ab omnibus obligatur

l

ad repetendam confeíTionem, idqüe non tan-

tum tunc, quando confitens dolorem omifit

culpabiliter , fed etiam , quando inculpabili-

ter non doluit.

J]

Neque enim ignorantia, vel impotentia in-

vincibilis , quamvis. excufet à peccato , fup-

f

plere poteft defe&tum requi(iti neceffarii ad

] o

Sacramentum: ficut nempé (inquit P. ANTO-

[

NIUS MAYR hic sum. 47:.) licét inculpabilis

W

ignorantia excufet à peccato eum, qui vino

m e

AU V

utitur ad baptizandum , non tamen reddit

Baptifmum validum; quia Chriftus non in-

n

ftituit, aut determinavit pro materia Sacra-

menti bonam fidem , feu exiftimationem Mi-

Mi

( V lj

niftri, fed rem, feu materiam ipfam.

j

Aj V

Circa mentem D. TuHowz non conveniunt

Auctores, P. JAcosus IrrsuxG rratl. 6. Difp. 6.

quefl. 3. avt. 6. mum. 47. contendit Angelicum

)

l:

1

có.locó loqui de contritione perfecta, atque

j

adeo

1

io

/ (,1;4»1'1),

, t

4t)

vt

adeó tantum velle, quód confeffio fa&ta fine

vt O

contritione perfedta fit valida.

TO

um

M

Ali cum P. Pauro MezcrR locó citató

m

u

ód

io

qum. 13, lentiünt, $. Doctorem velle,

s

wl

quis ex poft fi&o effet recepturus effe

à

um

i mwsx"**

Sacramenti, (i eidem (acerdoti, cui fua pec-

cata priüs invalidé absque dolore fuit con-

"j.mü

"

feffus, non

TC

etita de novo illorum pecca-

torum confeffione tantüm confiteretur , fe

j

Vi

)

priüs fine debito dolore fuiffe confeffum , &

nunc illa eadem peccata priüs jam confeffa

denuó clavibus fubjicere. P. GORMAZ tom. z.

Difp. 6. [cd. 6. f. 2. mun. 478.

&& fequent :

t

verofimilius exiftimat S, 'THoMAM illam fen-

tentiam retractáffe eodem Tomo in 4tum vi-

!

delicét fentent:. Diffind. 23., queff. 1. art, 4.

quefliunc. 2. Et im Summg stia parte quafl. 9o.

Ptj

li

L^

art. 2. in corp.. Et eadem parte 3. qua[t, 70, art.

(

4. in corpore ait: le ibi retractare fententiam

DL

m

concþariam, quz priüs ipfi placuerat.

i

Reje&is igitur bifce, pluribusque fimili-

um

l

bus explicandi modis, quos, (ne LeGori

*)

CUR

tedium pariam) ftiens praterco, quique

IN

videri poffunt apud citat. P. VivAM gum.

u

19, & LUGONEM num. 69,

Moderni mo«

hl

um

D

Hï

T

7. 4tum

h)

Wt

j'ïl

VHhu Sacram.Poenit, po[fit effe validum &2 informte, 31

tf

d

". atum excogitárunt, docentes : Sacra.

mentum hoc poffe efle validum, & informe

ex defe&u extenfivo contritionis, üt loqui-

hi

t h

CY

tur SUAREZ citat. num.7. vel, ütaliiloquntur,

u Lrnm Y

ex defectu doloris illimitati.

docent enim ad

e

valorem Sacramenti Paenitentiz non requiri

d*v(

dolorem penitüs illimitatum , & extenfum ad

Uf

ud

omnia omninó peccata, qua habet penitens,

nov

fed fufficere quandoque dolorem limitatum

m

de aliquo peccato ex motivo fpecialis turpi-

tudinis ,. & quia cum tali dolore limitato de

|rüs jm

uno tantüm peccato commiffo confiftere po-

teft peccatum aliud grave non retractatum ,

"i Gom;

& incompoffibile cum infufione gratiz , con-

fequenter docent: dari

offe Sacramentum

hoc validum & informe, leu infructuofüm.

J

ütüt autem hi Authores, qui hunc modum

!

defendendi ample&tuntur, inter fe quoad füb-

Ifl,

h

ftantiam conveniant, docendó videlicet: non

fel

il n

iil

requiri ad valorem Sacramenti poeniten*iz

dolorem illimitatum & extenfüm ad omnia

Av vt

omninó peccata: adhuc tamenreperitur quz-

dam inter ipfos diverGitas, ad quot, vel qua-

nam peccata dolor ifte, ut ad valorem futh-

QU , U w

ciat, fíe debeat extendere? aliqui enim cum

Jr

P. SuanEZ cvitat. Difput. 20. . [ect. 4. mum, 26.

jh

Y

LucoNE Tom. 6, Difp. 14. fctl. 7 uum. $9. & P.

lh Y

VivA parte $. Difp. 4. de Sacvam. penit. q.2. art.3.

nuTm.12.

docent; füfficere ad valorem hujus

Sacramenti dolorem pracisé extenfum ad

unum ex confeffis, & confequenter dicunt :

um

ad valorem hujus Sacramenti non requiri, ut

iotor

IZ

QU/STIO II.. $. 1.

[/14

Y

dolor fe extendat ad omnia peccata oblita,

CI)!

Q

(

vel etiam illa, gaarum quidem poenitens re-

cordatur, ex rationabili tamen caufà non te-

Di

netur exponere; imó nec requiri, ut exten-

j

dat fe ad omnia, quz tenetur hic & nunc ex-

ponere, vel etiam a&tu exponit, modó pce-

nitens (üt exprimit Doctor eximius citat.

m

Difp. 20. fe&t. 4. num. 26, cam citat. Cardinali de

Lugo ) vel invincibiliter credat, non effe pec-

catum mortale, ad hoc Sacramentum acce-

dere (ine dolore de omnibus peccatis etiam

confeflis , vel per inadvertentiam inculpabi-

lem de uno folàm doleat, nonautem de alio,

quod etiam confitetur.

Ratio horum Authorum efít, quia attritio

eatenus przecise eft pars hujus Sacramenti, &

ad valorem illius requiritur, quatenus requi-

ritur ad informandam confefTionem ,. ut hec

fit dolorifera, & fufficiens ad validam abfolu-

tionem; quia dolor per confeffionem fit fen-

fibilis, & propter ejus veritatem requiritur,

atqui hoc totum przftat dolor etiam de unico

peccato contfeffo , (i dolor de aliis peccatis (ive

confeffis five non copfeffis bona fide omitta-

tur, quia non obftante, quód confeflio ejus-

MT

!

modi poenitentis, qui unum tantüm pecca-

tum cum vero dolore confitetur, cetera ve-

ró (ine dolore narrat, quoad illa peccata , ad

quze attritio fe non extendit, non (it dolori-

qui

tera, nec vera & facramentalis confe(fio, ad-

d

Vg

huc tamen dolor ille de illo unico peccato fa-

Cit;

QU

)

l,

n Sacram.Pienit.po]fit effe voalidum &8 informe.. 13

A t

cit, ut confeffio fit vera confeffio , & forma-

s PP*-

*m»n CQLV

liter integra , adeóque fufficiens ad validam

abfolutionem ; ergo &c.

Carentia ergo at-

M

hr

T

C

tritionis circa alia peccata, inquit Doctor

eximius cit, mum. 27. folüm eft defectus qui-

At

dam materialis integritatis , qui non eft con-

Ifm C

AUl

tra fubftantiam Sacramenti ; etenim, (i peccata

illa faiffent omninó oblita tam in confeflione

'Cd:u l

M

uàm refpectu doloris, quia videlicet ad illa

nullo modo extenderentur, confeffio fuiffet

IU ?

l

valida; ergo à fortiori, licet fuerint oblita,

ULUITI

l

ut fic dicam, refpe&tu verz attritionis & non

UP

"

refpe&tu exterioris confeflionis, feu narratio-

nis, fi oblivio zqué naturalis & inculpabilis

fuit, confeffio erit valida.

tenebitur tamen

q.

