cupletior factus eft, id quod habetur [. item

venit 20. f], de petitione bereditatis: & aliis jam

[

füprà citatis mum, 42. jam fic urgent cum

SANCHEZ,LAYMANN, & aliis.

Hseres ante adi-

tam hzreditatem, & dum alius adhuc eam

bona fide poffidet, tantüm habet jus ad rem,

& non inre, & tamen debent ei, evicta hz-

reditate, reddi fru&tus zequivalenter extan-

tes, feu quatenus prior pofleffor fa&us eft

ditior: ergó multó magis debent fimiles fru-

&us etiam reddi dominpo rei,, qui habet jus

in re, adeóque jus ftri&tius.

Nec fatisfacis ,

fi dicas cum Hauworpo & aliis, . hanc obli-

gationem reftituendi fru&tus equivalenter ex-

tantes , feu in quantum quis efl factus ditior,

N A

effe particularem in petitione h»reditatis feu

M

in judicio univeríali: nec effe extendendam

ad alios caífus.

[

90.

T

DE FRUCTUUZ4 PERCEPTIONE.

1j9

9o. Nam in primis communiter ex /. item

venit. 20. ff. de bareditatis petitione probatur,

quód quilibet bonz fidei poffeffor univerfali-

m

ter exemptus f(it ab obligatione reftituendi

fructus ità confümptos , ut non fit factus di-

tior, ergo leges di&to titulo pofitz etiam ad

Qf

"

/i

alios cafüs extenduntur.

2dó. Si major ratio

& xquitas urget in aliis cafibus, nec claré

(

oftendi poteíL, quód de iis aliter ftatutum fit,

non eft ratio eos excipiendi, atqui ex dictis

in obje&tione urget hic major ratio, & quód

i

clarum non fit, de aliis ca(ibus aliter ftatu-

tum effe, patet ex eo, quód tam multi con-

tradicant, & textibus noftris folutionem fal-

tem probabilem reddant.

3tió. dein f. etfi in

vrem 2. Inflit. de offiio judicis ita habetur : etfi be-

reditas petita fit,eeadem circa. fru&tus interveniunt,que

dixunus intervenire de fimgularum verum . petittone.

Jubetur itaqueé judex eandem fententiam ferre

circa fru&tus in petitione hareditatis, feu ju-

ov

dicio univerfáli , qualem fert in petitione fin-

gularium : unde vicifIim, fiin petitione hz-

reditatis debet judex imperare reftitutionem

frudtuum, debet eandem etiam imperare in

petitione fingularium.

Óf

91. Nec obflat differentia, quam plerique

noftrz fententie Patroni affignant, nempe

effe id peculiare in hareditate, eó quód fru-

&us accrefcant hareditati, ejüsque corpus &

hareditarii cénfeantur.

Nam ficut fructus

&us

bzreditatis accre—fcuut hzreditzi, ità fru

« Àl

alii

160

OUSTIO L, $.8. Cond. z

alii eodem modo accrefcunt patrimonio illius,

cujus res fru&tifera eft, Nec fru&tus aliarum

ä

rerum tantüm augent patrimonium poffeffo-

ris, fed etiam patrimonium domini rei: fal-

i

tem eodem, modo , quo fructus hzreditatis

candem augent.

Neque enim magis poffeffor

bonz fidei aliarum rerum eft dominus fru-

T

&uum ab illis provenientium, quàm pofleffor

hzreditatis fit- dominus fru€tuum ex hzredi-

tate fru&tuum provenientium ; nam & hic

rem habet juflo titulo, fcilicet pro harede;

atque adéó non minus, quàm quilibet alius

bonz fidei poffeffor titulo non improbato

[J

poffidens eft dominus fru&uum , & confe-

quenter meré arbitrarió dicitur, quód exifti-

imans bona fide fe effe heredem, non f(it do-

iminus fructaum hareditatis, ficut aliorum

bonorum pofleffor, & nullum jus hanc ex-

ceptionem facit: & bonz fidei poffeffor vel

etiam eft dominus fructuum hzreditatis vel

nullorum; nam, quód fru&tus dicantur au-

gere hareditatem, plus non probat, quàm

quód eam augeant, ficut juxta noflrz fen-

tentiz Patronos fructus faltem formaliter ex-

rantes augent patrimonium domini rei, &

juxta affirmativz. fententiz Patronos etiam

idem. augent fructus gquivalenter extantes.

Certé allegata difparitas ità certa non eft; ut

epropterea juri naturali certo debeat praju-

dicari.

92.

)

4l

DE FRUCTUUAM PERCEPTIONE, 161

rlm(]r»

92. R efpondeo. tranfeat ant. cujus füppo-

U&USc

fitum verum non eft, quia verum non eft,

n

lüff P

uód hzres ante aditam hereditatem, & dum

Ti r

alius adhuc eam bona fide poffidet, tantüm

5 ltrel

habeat jus ad rem & non 1n re, licét enim

pofi

verum (it, quód hzres (intellige extr;neus ,

«vhinUS n

hares enim fuus etiam ignorans ipfo jure ha«

Mf

AC

res eít & dominus $. 2. Inffit. de bereditate que

nl

"f'ü

ab intef/ato) ante aditam hazreditatem non

VC

habeat jus in re ad illam , .heredicate camen

1

!

folo animo adità mox dominium jure confe-

1 quily

quitar J. fm. Inffit. de beredum qualitate € diffe-

Q0D. If

yentia.

Et dum alius eandem poffidet pro ha-

ll

ml

rede aut pro poffeffore, petirieme bereditatis

:j

(qua non competit nifi illi ,. qui hereditatem

m

adit l. ;. |. 3. ff. de bareditatis petitione. l. 10.

Cod. eodem , quia eft actio realis , vel certé eft

y

a&dio mixta, id eft partim realis,partim perfo-

nàlis) ad obtinendam poffelfionem rerum he-

reditariarum agere potcít. Quia tamen pof-

M

al

MAU

^m

feffor bonz fidei hzreditatis alienz vero ha-

redi tenetur reftituere omnes fruc&tus zqui-

r

"

valenter extantes, five ante aditam, five po[ï:

aditam hzreditatem acceflerint, L 2o, f. 3.

ff. de hareditatis petitione, hinc transmiffo ant.

nego confeq. aliter enim jura difpofu&re circa

offefforem hzreditatis alienz , quàm circa

A

alios bonz fiddl poffeffores: rationem veró,

"i

ob quam difpofitum fuit, quód pofleffor rei

0 d)

alienz non poffit conveniri de fru&tibus à f&

confumptis, infinuavit Imperator in fiepe cir.

f.25. efle hanc: quia naturali vatione fadius eff

Que[l. I. De Frudl. Percept.

i

doiis

162

QU;ESTIO I. $. 8. Conl. 2.

p

douinus fructuum perceptorum ob cultaram 62 curam,

& per expreffionem hujus ipfius caufie etiam

indicavit fe loqui de fru&ibus confümptis vir-

thaliter adhuc extantibus, üt $. 2. (atis proba-

vimus. contrarium omnino fuit difpofiturh

circa poffefforem hazreditatis alienz ob con-

trariam omnino rationem, quia (cilicet pof-

feffor hzreditatis non fit dominus fructuum,

neque. enim. frultus ex bereditate. prrvenientes pere

fone pojfe]fori: Accedunt ,. fed bereditati ,. illam au-

gent, t vere (unt pars bereditatis , àüt habetur

l. 20. - 3« 69 l. 40. . 1. ff. de bareditatis petitione,

|

éftque hzc do&trina communiter recepta in-

ter Juriftas, qui hanc ipfam ob caufam ,

uia

nimirum fructus non fiunt bonz fidei poffeffo-

ris, communiífimé docent, quód fru&us ex

bzreditate aliena. percepti non tantüm ve«

niant officio judicis ( uti füperiüs diximus de

fructibus rei alienze fingularis) fed etiam jure

actionis , adeoque in petitionem hzreditatis

venire, atque etiam adjudicari debere etiam

parte, non petente, BRUNNEMANN ad 1. 2o.

S. $. ff. de bareditatis petititione , HorPius l. 4.

Inftit. tit, 17. num. 1. HUBERUS l. y. tir. 2. de be-

reditatis petitione nitm. 14. SCHAMBOGEN ad lib. 4.

Infüt. tit. ,7. f. 2. — Ratio horum alTignatur in

&it, l. 20. $. 3. quia hareditas eft creatura ca-

pax omnium rerum, & augmenta & diminu-

Uones recipiebs , ut tamen eadem maneat,

ejusdemque naturz femper intelligatur. ne-

que ratio hzc tantüm materialis videri poteft,

cum plura alia ex eadem aliter ftatuta fint circa

refti-

MT

UM

DE FRUCTUUAM PERCEPTIONE.

163

LT.

reftitutionem hzreditatis alienz, & rei fin-

C

gularis alienz. fic v. g. eAdem l.20. f. 1, ftatu-

J D

Wm

latl

tum eít, quód pofleffor hzreditatis debeat

J

vero hzredi reftituere res illas, quas here-

I[pg

ditatis caufà, in commodum videlicet hzredi-

D

tatis, comparavit, etiam fi eas comparave-

il

W

rit.non ex pecunia hzreditaria fed ex propria,

lIt

uia eas non fibi fed hazreditati tanquam per-

í

[9)

ng fictz aquifivit, ubi camen pofieffori re-

L

Sic

!

ftitui debet pretium , quod expendit.

ftatutum eft /. 23. ff. de bereditatis. petitione ,

quód malz fidei pofieffor hxreditatis poflit

lol

deducere expenías utiles, quas fecit in res

r

hzreditarias ( id eft, poteft rem hzredi:a-

N

riam, in quaim im

enfas, ex quibus res uti-

n

lior & fructuofior

j

acta ell fecit, tamdi;u re-

;

tinere, donec fuerit fibi ratione expenfacum

fatisfa&turn ) modó res exillis adhuc fit melior;

d e::amuiu;

quia heredítas fuapte natura, abftrahendo,

fh Dareu

qualis fit poffeffor, per expenfas necetfíarias vel

(eber t

utiles minuitur,

$ic quoque /. 4o. f. 1. de

INX al

condictione indebiti , poffeflori , qui rem hzere-

, Bonts

ditariam reftituit non dedu&is prius expenfis,

conceditur condicdho indebiti ,

quia cüm res

hereditaria per expenías ipfo jure & fua na-

tura minuatur, (íi hzres integram reflituit;

?i crcï:u:;;

indebitum tradidit, adeoque tanquam indebi-

ia & dnt

tum condicere poteft.

Aliter fe quoad fin«

s

gula pan&a res habet in poffeffore rei partie

It

cularis, neque enim poffetfor rei particul.ris,

fi in commodum illius rei comparavit aliam

l

T

ompae

€x pecunia propria , tcpetur rem ita c

ratarm

J

164

OQUESTIO 1. S.8. Conc. 2.

ratam reftituere domino rei zrg. L. 6.. Cod. de vei

vindicatione ,, neque poffeffor rei fingularis, (

malz fidei fuerit,. poteft deducere expenfas

utiles, fed tantüm tollere l. 27. ff. de rei indi-

catione l. 2. €2 g. Cod. eodem,

nec denique, qui

rem alienam particularem non deduéctis ex-

penfis reftituit, gaudet condictione indebiti,

faltem (i fciens fibi ratione expenfarum reten-

tionem competere, nulla de expenfis men-

tione facta, reítituit. L. 23. de rei wvindicatione,

Servit igitur allegata ratio ex Z. 2o. ff. de bered,

petit.. etiam. in. nofiro cafü ad diíparitatem

omnino formalem inter poffeflorem haredita-

tis alienz , & poffefforem rei fingularis alie-

nz, quia ex eadem non tantüm à juris inter-

pretibus, fed ab ipfo Legislatore in cir. 1. 26.

£. 2, infertur, quöd pofïäfïor hzreditatis alie-

W

nze'non fit dominus fructuum ex eadem hz-

reditate perceptorum , eó quód fru&tus fint

veré pars hzreditatis &c,

adeóque ad illum

pertineant ,. ad quem pertinet ipfía hareditas

&c,

illud porro, quod addunt Adverfarii

num. 91. , quód fcilicet poffeffor hzreditatis

alienz hxreditatem habeat jufto tirulo, tam

arum extra controveríiam e(t, utpocius Cla-

riffimus D. AuGUsTINUS MICHEL cit. loc. num.

z

22 dicat, ultimatam difparitatem inter pof-

fefforem hreditaris alienze ,. & potlefforem

f

l

rei fingularis alieng re&té à W/ESENBECIO re-

u

fundi in hoc, quód potieffor hzreditatis alienze

non habear titulum , licec dolo careat

"

;]

nec

proprie malz fidei poffeflor fic 1. fe4 etfi. f.fiï(e.

]j*

[

DE FRUCTUUAM PERCEPTIONE.

16j

f. (j

f. de hared. petit.

quamvis eninr non defint,

ii

(e &6

qui cum VozrIo apud Clarkf, D, P. BOECKEN

in tr. de prafcript. part. 1. differt. 4. art. 3. mum. 4«

(pluribus tamen inficiantibus) doceant, quód

.

QU€,

is, qui

veré hares non eít, res tamen hzre-

(

ditarias corpora

les tanquam ad fe hzreditario

U

jure pertinentes poffidet, juífto errore faQi

credens v. g. fe proximum effe, cüm tamen

alius proximior & in fucceffione potior effet

&c. easdem poffitlongo tempore prefcribere,

M

d Q

eó quód titulus exiftimatus , fi modó error

probabilis.(it , ad afucapiouem.| fufficiat 5 is

ipfe tamen VozriUs apud cit. Illuft. D. D. de

HERZ auum. 32. negat, quód ejusmodi titulus

exiftimatus ad aquifitionem fructuum füfficiat,

n

dum docet, quód is, qui deceptus falío tu-

tore authore emit, autis, qui emit przdium

q

fine decreto ignorans venditorem minorem

.

effe, licét bona fide poffideat, titulo tamen

(00U

M

EW

careat ad aquilitionem fructuum füfficiente.

u t

ex qua doctrina nova ruríus difparita

s defumi

lienæ,

poteft inter poffefforem hzreditatis a

& pof

lefforem rei (ingularis alienz.

Quod

eodem mumm. 91:..a

dditur, quód ex eo, quód

fru&us dicantur augere hareditatem non probetur,

quód poffeffor hzreditatis non fiat illorum

dominus, iterum verum non eít, nam fi fru-

N

&us ex hareditate percepti augent hareditas

tem , & hareditas exillis àugmentum recipit,

tunc fructus funt pars hzreditatis, (i autem

funt pars hareditatis , tunc utique pertinent

ad illum, ad quem pertinet ipla hareditas,

"

166

QUEST. L. f. $8

Contdl, 2,

i

n

& confequenter pertinent ad verum hzre.

]i

Mi

dem; non autem ad poffeflorem hzreditatis,

ficut Adverfarii füpra mum. 75. ex eo

» quód

ü

fr

uctus pendentes fint pars agri üt dicitur

] (

l. 44. ff. de rei «vindicatione. . intulerunt, & id

N

merito quidem, quód poffeffor bonz fidei

illorum certó non fiat dominus.

praterea,

quód ex eo, quód fructus augeant hzred.ta-

N

tem, bené inferatur, poffefforem hzreditatis

alien non effe dominum patet ex l. 40. f. 1,

] RO

ff- de hereditatis petitione , in. qua. fibi mutuó

opponuntur, poffeflorem fructus fuos face-

re, & fru&tus hzreditatem augere, ita, ut

€o ipfo, quód fructtus augeant hzreditatem,

non fiant poffefforis.

Unde & illud , quod

ibidem additur: quód videlicet fructus rei

fingularis Give formaliter (ive virtualiter ex-

tantes eodem modo augeant patrimonium

domini rei, quo modo fru&us hzreditatis

augent h&reditatem, verum non eft, quia per

fru&tus, five formaliter five virtualiter ex-

tent, potius aügetur patrimonium ipfius pof-

fefforis, cüm hic perceptione fiat dominus,

& quod ad fru&us attinet , loco domini pe-

né habeatur.

93. Ad inítantias porro sum. 2o. fa&tas Re-

Ípondeo ad rmàm. quidem trans. ant, diít.

confeq. ergo leges in titulo de petitione h-

reditatis pofit& extenduntur etiam ad alios

cafus (fimiles, & in quibus nulla relucet ratio

dillimilitudinis, fed potius ratio in lege ex-

preua

M

DE FRUCTUUM PERCEPTIONE. 167

"t

preff:

a

eft omnino eadem conc, ad caíus alios;

D ln

jn qu

ibus ratio diffimilitudinis in ipis legibus

u CO)::

exprimitur nego. ratio, quare poffeffor hzre-

u

ditatis alienz non teneatur re(tituere fru&tus

At (

ex illa perceptos & plené confümptos, elt,

lj

Dd

f

ne cui füa bona fides noceat & damnum at-

* Wattr

ferat, hzc autem tota quanta militat etiam

pro poffeffore rei fingularis alienz , imó po-

tius pro hoc,quàm pro illo, quia hic fructuum

confumptorum fuit dominus, non ille. quód

u

iU D)

ver leges in titulo de bereditatis petitione pofi

tz, quatenus poffefforem hzreditatis obli-

gt

ant ad reftituendos fru&tus virtualiter folum

u

extantes, non fint extendendz ad offefforem

d)

rei fingularis,patet ex ipfa ratione difparitatiss

quz incer utrumque hunc poffefforem datur,

& quam illz atis claré exprimunt, üt vidimus

num. przc. Ad2dam. Inítantiam, nego min.

zquitas enim potius poftulat, ut fructus vir-

ndq

tualiter extantes reftituantur vero heredi,

lil f.'t'»

uàm domino rei particularis, quia poffeffor

j'irtuai:

m

rei particularis juíto titulo munitus eft, &

ideo etiam ex naturali zquitate factus eft do-

I

M w

^ fiom

minus fru&uum contrarium obtinet in pol-

feffore hzreditatis alienz, üt diximus ex Voé-

T10 & aliis, & faltem probavimus, quód non

fiat fru&tuum dominus.

Czxterum jam dixi ,

n

uD

vt

quód etiam verus hzres, dum agit petirione

b«vecitatis, debeat habere jus in re. Ad 3tiam.

inflantiam Refpondeo cum Clariífimo P. Prcn-

)!

LER, APPOLLONIO HOLZMANN & aliis,concefIó

I

dem

textu. diít. conf. ergo judex jubetur ean

4

fens

]

n

168

OUESTIO L $.8.

Concl. 2.

fententiam ferre circa fructus

"i

in petitione

:

hzreditatis , qualem fert in petitione fingula-

rium circa fructus formaliter extantes conc.

ï[

circa fructus etiam copfümptos & virtuali-

ter adhuc extantes nego conf. & confequen-

tiam. quód in cit. textu Imperator folüm lo-

quatur de fructibus formaliter extantibus vi-

j

5

detur patere cx ipfo textu; cüm enim Impe-

IU

rator in verbis przcedentibus dicendo : /i in

rem actum fuerit , 68 judex contra . poffefforzm judi-

M

c«verit , jubere. ei debet , ut vein ipfam veflitust. cum

fructibus , folàm fuerit locutus de fru&ibus

formaliter extantibus , üt ex reliquo contex-

tu legenti clarum erit, etiam objecta verba

fubjungendo alios fructus intelligere nec vo-

luit, nec potuit, quàm fructus formaliter ex-

tantes. quin etiam hoc illimitaté verum non

"I

eft, quód eadem interveniant in petitione he-

reditatis circa fructus extantes , quz interve-

niünt in fingularium rerum petitione, quia

fatis notabile diftrimen ex aliis legibus fupe-

rius jam indicavimus , quód videlicet in peti-

tione rei (ingularis, (i frutus periti non fint,

non debeant adjudicari , vel certe, (i nec pe-

titi nec adjudicati fuerint, evicta re feorlim

fructus peti non pollint, üt ipfi Adverfarii

fatentur; in petitione hareditatis econtra ad-

judicari debent, etíi petiti non fuerint, vel

etiam feorfim peti poffunt.

Quód fi jam ex

Al

dictis in prefenti $. confideretur, quàm di-

fpar inter pofleflorem hzreditatis, & poffef-

forem rei lingularis alienz habeatur ratio in

d.

jure

CJHU )

[

DE FRUCTUUAM PERCEPTIONE.

169

Lr

X

jure, & quód illius conditio tum ratione ob-

.'U.y,']w

jecti, tum forté etiam ex defectu tituli tam

Mantes (

favorabilis non habeatur , ut ipfi dominium

fructuum hzreditariorum adfcriptum (it, (icu-

T

l

ti tamen dominium illorum revocabile ad-

[l

fcriptum eft poffeffori bonz fidei rei fingula«

ris, ex altera veró parte etiam confideretur,

quód leges , quandocunque agunt de poflet-

fore hzreditatis alienz,fignate diftinquant in-

ter fru&tus confumptos, ex quibus pofleflor

ditior factus eft, & ex quibus ditior factus

Q d

non eft, & fludiosé omnino exprimant, quód

ad reftitutionem fructuum obligetur, quando

ex iis fa&tus eft locupletior, in poffeffore ve-

ró rei fingularis hoc nequaquam faciant , üt

vidimus à num. 42. quivis ex allegatis in ob-

jectione legibus non folàm nullam paritatem;

no M

fed fatis claram difparitatem faciendam effe

-

inter utrumque hunc poffefforem circa refti-

V0n6, QU

tutionem fruüctuum virtualiter extantium ,

haud difficulter, tenui quidem meo judicio,

perípiciet. quód fi cui etiam ulterius in con-

fiderationem trahere placuerit, quod Impera-

( Y

arta

tor in cit. . 2;. poflefforem rei fingularis, fi

bona fide ac jufto titulo munitus eflet, decla-

raverit effe dominum fructuum, & zdó. quod

1l

« n

ob hoc füum dominium generalitcr & fine

hw]

diftin&tione eum declaraverit, immunem effe

n

à re(titutione fru&uum confümptorum , is

Qu

haud difficulter fortà fibi perfaadebit , quód

u

lmperator faltem tacíté in(inuare voluerit,

quód pofleflor hareditatis aliene , quamvis

y

O

D

170

QU.ESTIO I. $..8. Concl. z.

j

u

ob fuam bonam fidem dignus quidem fit, qui

eximeretur à reítitutione fru&tuum fine lu-

cro confumptorum, ne illi fua bona fides de-

W

trimento effet, nequaquam tamen dignus fit,

ut generaliter & indiítin&é eximatur à refti-

tutione fructuum confümptorum etiam cum

lucro , eó quód, cüm non fiat dominus fru-

N

uum , etiam effectum hujus domini dominii

coníequi non mereatur,

9;. 3tiÓ. argumentó probationes conclu.

fionis noftrz aggrediuntur , eásque ut labefa-

&ent, (ic arguunt: Principalis ratio, ob quam

poffefforem bonz fideià reflitutione fru-

&uum virtualiter extantium deobligamus ,

eít, quód jüra generaliter & indiftin&té di-

cant, eum de fructibus ab eo confümptis con-

veniri non poffe , atqui hzc ratio nihil pro-

bat, ergo &c. min. prob. fructus virtualiter

extantes in jure proprié non dicuntur con-

fumpti, ergo, non obftante, quód jura indi-

ftin&té &

eneraliter dicant, poffeflorem bo-

nz fidei

€ frudtibus confumptis conveniri

non poffe, adhuc à reftitutione fru&uum vir-

tualiter extantium utpote proprié non con-

fumptorum deobligandus non eft.

Confee

J

quentia patet, quia verba legum debent fum-

mi in fenfu proprio, ant. prob. in jure id fo-

lüm proprié confümptum dicitur, de quo nec

formaliter nec virtualiter, (ive &quivalenter

quidquam extat, & id , de quo adhuc aliquid

(ive formaliter, (ive virtualiter extac fimpli-

citer

l

W/! !

DE FRUCTUUAM PERGCEPTIONE.

171

fl

! qui

WL

citer cenfetur extare, ergo fructus virtuali-

dtm

ter extantes in jure non dicuntur proprié

n f

confumpti, fed potius veniunt inter fructus

A6n dj

extantes. ant. prob. ubicunque jus ufürpat

Mnatur

hunc terminum confumptum , eum folüm ufur-

m

pat pro €o, quod omnino confümptum eft,

nec ullum exemplum ex jure allegari poteft,

ii

ll

Tl

ubi hic terminus confumptum ufurpetur pro re;

ux adhuc virtualiter extat. quin etiam ali-

hrth

quot in legibus exprefsé traditur, quód id non

ftt. abfumptum , quod. in corpore patrimonit retineturs

(

ergo in fenfü juris id folàm proprié confümp-

tum dicitur, de quo nec formaliter nec &qui-

l(t

valenter quidquam extat. ant. quoad 1mum.

membrum probatur tum negativé, petendo

t

videlicet, ut vel una lex oftendatur, in qua

ARU

con[umptum ufurpetur pro re formaliter con-

fumptá, & adhuc virtualiter extante, tum et-

(

r t

iam pofitivé adducendo plures textus, in qui-

(

bus per confumptum claré intelligitur omnimo-

dé confümptum. fic rmó. l. vidimus. 18. ff. de

r

eo, quod metás cau(a.. dicicur, quod a&tio , quod

metás caufa etiam in haredem hzredis de-

tur, tametíi ad eum de re metu extorta nihil

pervenerit, fed primus hzres id, quod ad ip-

l v

Q

füm pervenit confumpferit : ergo per confump-

n j

tum hic intelligicur omnimodé confümptum,

,

aliàs aliquid ad fecundum haredem pervenif-

Ííet. 2dO. l. 24. S. a. de ff. de minoribus vviginti

TU

quinque annis dicitur , quód minor , qui in ven-

ditione bonorum fuorum lzfus eft, reftituen-

.]u

ij

dus lit, ita ut emptor ei cogatur rem relti-

"

tuere,

51

Vs

M n

j

172

QUJEST, I.- $. 8. Conil. z.

M

tuere, minor tamen emptori teneatur pre.

j

tium offerre. fi tamen emptor fciverit, mino-

rem pretium perditurum effe, tunc pretium

n

D]

emptori non effe reftituendum; ficuti credi-

7I

f«

tori, qui mutuat pecuniam minori confimpturo,

yit t

AU

pecunia non. debet reftitui.

ergo con[umere

Y

hA

idem qua(i eft ac perdere, hoc eft, (ine eo,

quód quis ditior fiat, expendere, 3tió. /. 25.

princ. ff.. de donationibus intev -virum 62 uxorem di-

citur: fi idy quod donatum frt perierit , oel. con-

fumptum fit, ejus, qui dedity eft detrimeutum merito ;

quia inanet ves ejuss qui dedir j fudimque vem perdit,

ergo effe confüinptum, & periifIe, aut perdi-

tum efle, pro eodem fumuntur. — 4tó. l. :6. ff.

de bonorum poffejone contra tabulas, . dicitur: ff

fufpeclus acous fity quafi confumpturus boga. nepotis ,

1;

Mi

"on effe ei dandam bonorum , polfeffionem. ubi ite-

m

rum omnimoda confümptto claré intelligitur,

$tÓ. L. $. ff- pro emptore, quritur, an, fi quis,

L.

1l

cum fciret venditorem pecuniam ftatim con-

füumpturum, fervos ab eo emiffet, fit bonz

fidei emptor, & refpondetur affirmativé, &

additur ratio: quod aliàs nec is, qui emit ab

€0, qui pecunias ftatim fcortis daturus eft,

effet bonz fidei emptor; ubi certé non po-

tuiffet effe ulla ratio dubitandi, ni(i intellige-

retur confumptio omnimoda.

6t0. d 25. ff.

1. ff. de hoveditatis petitione dicitur, quód is, qui

rem hereditariam diítraxit, & aliam rem ex

lll

!

pretio comparavit, non quidem rem compa-

ratam, pretium tàmen , quo eàndem compa-

ravit, reftituere teneatur. quód fi tamen rem

j T

::

J

pluris;

Oi

pE FAUCTIUAM PERCEPTIONE.

173

luris, quàm valeret, emerit, tenebitur quo-

a

ad pretium rei zzquivalens reftituendum, quia

, n D

non plus cenfetur effe factus locupletior ;

U

V

Ml

quàm res ipfa valet.

quemadmodum [i confumpe

DI

fiffet. vem comparatam , in- totum. locuplerior fattus

non «idelitur. & eadem l. $. ; y. habetur, quód

v lfe

i$, qui, putans fe effe ex affe hxredem, par-

tem dimidiam fine dolo malo confümpferat,

non teneatur COIT]PCI"EO errore re(iduam par-

N

tem dimidiam re(tituere reliquis cohzredi-

bus, fed fatisfacere, fi partis re(iduz dimidiam

reftituat , quia fcilicet locupletior fadtus non

eft ex conlumptione partis dimidix. additur

etiam ibidem, quód etiam is, qui heres non

erat, fi- totum , quidquid apud fe fuit, cone

fumpf(iffet, fine dubio non teneatur, quafi lo-

cupletior non fz&us, ergo claré intelligitur

Vill

nf

omnimoda confümptio. 7mó. l, $. Ced, de

if df

donationibus inter virum €2 uxorem ita, habeturz

fí fructus eorum pradiorum , qne in. dotem . accepiffi ,

1ïaï»rrrr££

h

matrimonii tempore uxorem . tuam percipere paffus es,

eásque uxor tua confimpfit , voflitui tibi pofé. divor-

tium oportere nulla vatioue. contendis ; ft autem . ex

bis locupletior fadla eff, in tantum . poteff. comveniri

hi perté n !

ubi confümere aperté opponitur alteri, quod

e(t fieri ditiorem feu locupletiorem.

Ex qui-

Áth

bus omnino fatis claré patere videtur, quód,

ml

ubicunque jus ufurpat hunc terminum con-

y

AUA Y

fumptum , eum folüm ufurpet pro eo , quod

r

cüm enim fint

omnimodé confumptum elt.

plures difparate materix & cafus diverfi, in

QG

quibus. to confumptum ia hac fignificatione

d

»

ufur-

M

174

QILESTIO I. S. 8. Contl. 2.

vfürpatur, gratis omnino diceretur, quód jus

hunc terminum folüm in his cafibus particu-

laribus tam rigorosé ufürpárit, licét cetero-

M

quin etiam in fenfu juris ufürpari poffit etiam

pro re formaliter confümpta & virtualiter

AW V|

extante: fàltem nifi pofitivus textus oftenda-

tur , ex quo pateat, quod etiam in jure res

m

formaliter confümpta & virtualiter adhuc ex-

tans fimpliciter cenfwmpta dicatur.

Quoad

2dum. membrum veró idem ant. prob, ex

l. 72. ff. de legatis & fideicommi[fis , ubi ita habe-

tur: »on emüm ab[umitur , quod in corpore patrimo-

rii retinetur. quod etiam repetitur in /. 25. ff.

de adimendis €9 transferendis legatis. mon enim,

eb[umptum «videtur , quod im corpus patrimonii ver-

fum eff.. Ex quibus etiam fequens poteft fieri

illatio: poffefTor bonz fidei lecundüm omnes

tenetur reftituere fructus extantes, atqui fru-

&us confürnpti, ex quibus factus eftlocuple-

tior, zítimatione juris non ceníentur con-

fümpti, fed extantes per citatos textus, er«

C

go

96. Refpondeo conc. maj, nego min, ad

probationem nego ant. ad probationem rur-

fus nego ant. ad ulteriorem probationem ne-

0 ant..quoad rmum. membrum, quód vide-

h

icet jus , ubicunque ufurpat hunc terminum,

eum folim ufürpet pro eo, quod omnino con-

fumptum eft.

Probationi autem & quidem

negativz , in qua pottulatur, uc vel unicus

texcus juris adducatur ; in quo confumptum

ufüre

D

PT

Cin]

^l

DE FRUCTUUAM PERCEPTIONE.

17j

'etür

í

D

ufürpetur pro re formaliter confümpta & ad-

hüc virtualiter extante , ut fatisfaciam , ad«

lii

|

qi

duco aliquos textus, ex. quibus fatis claré de-

Tl poff

duci poffe videtur, quód confimprum etiam in

Y vt l

jire promifcué ufürpetur pro re confumpta

cüm vel fine lucro, & quód füb nomine ge-

IU g

T rE j

nerali confumptum ?qué comprehendantur res

NQUC Q

confumpts cum lucro, quàm fine lucro. Ac

U

1N

1mó. quidem huc defervire videtur textus

)

L

Y

]

ex 1. 32. Jf. de donationibus inter virum & uxorems

'm f m

l

quz $. 9. ita habet: quod ait oratioy confumpfif-

fe» fíc accipere debemus , ne is, qui donationem . acce-

;;itut hi

pit, locupletior faBus fits ceterum fi fatus eff , ora-

tionis beneficium locum babebit. ex hac enim lege

AO

fic lieet arguere : ULPIANUS per citata verba

declaráre intendit, quód Imperator Antoni-

AC

BU

UTR

nus , quando in fua oratione habita de donatio-

,

yc af

U5

1

tb

nibus inter *virtm 69 uxorem dixit, quöd re:, quz

XNGOUQE Q

à marito uxori donata eít; ab eodem non

Q e1tb t

amplius poffit repeti, (i uxor eam confumpfe-

rit , declarare inquam voluit Jurisconfultus ,

uód in hac Antonini oratione terminus ifte

4

j UM

confumpfiffc intelligendus (it de omnimoda con-

M

]

od T

fümptione, non veró de confumptione cum

mbzncn;n'

lücro aliquo remanente facta ; ergó Juriscon-

non Y

fültus pro vero habuit, quód tÓ confumprum

m Q

Wuï

etiam in fenfü juris promifcué ufurpari poffit

hunctam

ro re vel omnimodé vel etiam pro re cum

(

1

Tl

1

ucro confümpta. (i enim aliunde inter juris-

confültos conveniffet, quód nomine confumpti

in fenfu juris non veniat nifi idj quod ita ab-

umptum

176

QU.ESTIO I. $.8. Con. z.

"ll

fümptum eít, t nihil inde füperfit , fruftra

M

^

di(putatum fuiffet, an terminus ifte confumnp-

:D

fiffz in oratione Antonini accipiendus effet

[

pro omnimoda confümptione , vel pro con-

Y

fumptione cum lucro fadta. Deinde Juris-

confültus per hec verba faltem implicité di-

cit : tó confumpfrffe in hac Antonini ratione non

debemus accipere de confumptione cum lu-

M

Y

cro facta, ergo revera agnovit etiam con-

fumptionem cum lucro factam venire pofíe

nomine confumptionis,

Quód veró Juris-

confultus hunc terminum confunpfiffe ceofüe-

rit intelligendum effe de confumptione om-

nimoda,conformiter ad mentem Antonini, hu-

jus ratio in promptu eft; Antoninus enim in

eadem oratione, ut patet ex /. 3. ff. de donatio-

mibus inter oirum 69 uxorem. ideo prohibuit do-

nationem inter virum & uxorem , ne smelior

pats pauperior

üeret , deterior ditior fieret , qui finis

1

utique non fuiffet obtentus, fi non poffet re-

peti id, quod ex re donata confumpta fuper-

h

eft, quia donatarius etfi rem fecundum fe

confumpfiffet, adhuc ditior foret.

97. 2dó. id ipfum probatur ex l. 32. ff. de

sminoribus. ibiz fü mümor viginti quinque annis filio-

familias minori. pecuniam. credidit , inelior eff. caufa

confumentis ; vift locupletior ex boc imrveniatur, litis

conteflate tempores is qui accepit,

quz lex fatis

claré videtur indicare, quod etiam in fenfu

juris is, qui rem confumpfir, ex re confump-

ta poílit ditior evadere. fen(íus enim hujus

legis

Wt

;Ii

(

Ll, l

pE FRUCTUUAM PERCEPTIONE.

177

j

le

N

Vs t

legis fatis clarus videtur effe ifte: íi minor

pl

viginti quinque annis filiofamilias minoti pe-

YX h

cuniam credidit, melior eft caufa confumentis;

D;&n

nifi coufumens locupletior ex fua confumptione

mi

:

V

[

inveniatur tempore litis conteftate : atqui

i

is&e

hunc fenfum hzc lex non poffet facere, nifi

n

MV

qu

etiam in fenfu juris is, qui rem confumpfit

V

cum lucro , comprehenderetur fub termino

confumentis, ergo &c. maj. videtur clara; par-

n viny

ticula enim feu limitativa feu exceptiva zif

non pote(t referri ad alium cafum, quàm ad

Wl

cafüm , in quo filiusfamilias minor pecuniam

fibi ab alio minore creditam confümpfit, cüm

QU

J

alius cafüs non precedat; & confequenter

fenfüs illius legis non videtur poffe effe alius

quàm ifte: fi minor viginti quinque annis

filiofamilias minori pecuniam credidit, melior

^

eft conditio confumentis, excepto tamen ca-

l

Vi

fía,quód confumens ex füa confumptione lo-

n

t2 n

[ RL

cupletior inveniatur &c. min. autem prob.

J wnäün, N

caíus exceptus debet comprehendi füb regu-

n

la, adeó , ut, fi exceptio illa non poneretur,

regula de ipfo perinde ac aliis cafibus intelli-

nr Bï

TET

geretur, üt notat Magnificus $ CH MIER rrad,

preamb., cap, 3. fect. 3. ff 3- num. 114. ang. l. nam

quod liquidà 4. $. ult. ff. de penu legata. citátque

RoTAM ROMANAM , BARBOSAM de axiomat. juris

[

axiomate $j.mwim.6. SABELLUM, quam ob rem,

veWT

üt ex CovannuviA addit Magnificus ille. Au-

eY

thor, perperam quis orationem ita con-

nl

T

Ciperet : lego fervos meoss excepto equó albos

Q

aut: ommes bomines currimt, excepto equo. &c. ut-

Quefl. I, De Fruct. Percept.

M

pote

PUl

178

QULESTIO I. $.8. Cond. 2,

)

pote cüm equus in utroque exemplo à locu-

l

tione generali exceptus füb regula feu nomi-

ne generali fervorum aut hominum non com-

prehendatur. ergo etiam citata à nobis lex

przfatum fenfum facere non poffet, nifi etiam

confumens cum lucro in fenfu juris compre-

henderetur fub nomine generali con(umentis.

Confirmari id ipfum quoque poteft ex /. g.

Cod, de donationibus inter virum & uxorem , qux

ita habet: // fru&dus eorum prediorum , que in do-

tem accepifliy matrimonii tempore uxorem tuam per-

cipere paffus esy eosque uxor tua con[umpfit , veflitui

tibi poff drvortium oportere nulla vatione contendis:

fí. autem ex bis locupletior fatta eft, in tantum poteff

conveniri. rurfus enim dici poteft, (enlüm hu-

jus legis effe hunc: maritus non poteft repe-

tere fructus, quos confentiente marito perce-

pit uxor, (i eos confumpferit, nifi ex frudti-

bus confumptis facta fit ditior, ergo etiam

in fenfu juris illi fructus habentur pro con-

fümptis, ex quibus con(íumens fa&tus eft di-

tior.

Nec dicas, explicationem iftam hujus legis

tortam effe, tum quia fenfus non poftulat, uc

etiam in pofteriori conftructione fubintelliga-

tur iterum terminus confumpfit : imó poftulat

contrarium, quia confumere alteri, nempe /ocu-

pleriorem fieri, opponitur: tum etiam, quia pun-

um majus interpofitum hanc explicationem

non patitur.

nam

Refpondeo 1mó. hanc explicationem non

ita tortam videri pofle, cüm fit vel maximé

con-

AA

1

m

pE FRUCTUUAM PEACEPTIONE,

179

Yemplo

conformis faltem communi & ordinario mo-

TM

do loquendi , àt vel ipi Adverfarii tacité fa-

RUT

1144 m
