actionis, ùt patet: ergo. Ad tertium rurſus neg. Conſ.
Ratio eſt: Quia ad actum voluntarium non ſufficit,
ut ſit à principio intrinſeco qualicunque cum co-

gnitione ejusdem objecti, ſed inſuper requiritur, ut

ſit à principio intrinſeco appetitivo, quod agit mo⸗-
tum à cognitione finis. A tali autem principio in-
trinſeco non eſt tale judicium intelle s, nec etiam
præſupponit primam apprehenſionem, quæ moveat
potentiam appetitivam ad agendum: ergo-
Obji. quinté. Si tradita definitio voluntarii eſſet ve-
ra, ſequeretur, quòôd etiam in brutis daretur volun-
tarium; atqui hoc non poteſt dici: ſiquidem volun-
tarium à voluntate eſt, in brutis autem non dafur
voluntas: ergo. Prob. maj. Quia etiam bruta eli-
ciunt

ciunt a dus, qui ſunt à principio intrinſeco eum
cognitione. Sic v. g. canis appetit offam, fugit fcu-
ticam: quia hanc apprehendit, ùt ſibi commodam:
illam ùt ſibi noxiam: ergo. Reſp. Diſt. maj. ſe-
queretur, quôd etiam in brutis daretur voluntarium
im perfeétum Conc. perfectum neg. maj: Prob. etiam
diſt., ant. Sunt à principio intrinſeco cum cognitio-
ne, hoc eſt ab appetitu ſenſitivo, & cum cognitio⸗
ne imperfeéta Conc. hoc eſt, ab appetitu rationali,
& cum cognitione perfecdta neg. ant. & conf. In.
voluntario duo confideranda ſunt, ratione cujus

habent rationem perfecti, vel imperfecti, ſcilicet

principium, à quo procedit, & cognitio, cum qua;
Vel, ùt alii dicunt, ex qua procedit. Si principium
voluntarii eſt voluntas propriè diéta, per quam in-
telligitur appetitus rationalis, ſoli naturæ intelle-
uali competens; itém fi cognitio finis eſt per-
fecta, per quam intelligitur cognitio intellectiva;
qua cognofſcitur, non tantùm res, quæ eſt finis, ſed-
etiam ratio finis, & habitudo ad media, & propor-
tio mediorum ad finem, eſt voluntarium perfectum.
Si verô eſt voluntas impropriè dicta, per quam in-
telligitur appetitus ſenſitivus, qui etiam communis
eſt naturæ irrationali. Itèm ſi cognitio fihis eſt
imperfecta, per quam intelligitur cognitio ſenſistva,
vel intelledtiva, quæ in ſola finis apprehenſione
conſiſtit, absque eo, quòd cognoſcatur ratio finis, &
Prædicla habitudo & proportio eſt voluntarium
imperfeltam. Ex quibus colligitur primé: quòd
noſtra definitio ſit voluntarii, prout illud abſtrahit
* voluntario perfecto & imperfetto: ſiquidem volun-
tarium perfeitum ſic definiri, deberet, quòôd ſit actus
procedens ab appetitu rationali cum cognitione perfecta
Fnis. Secunde, Quod ratio voluntarii creſcat, vel
minuatur juxta cognitionem magis, vel minùs per-

fectam:

ſe tarm
nis
Volonn
Ah
9,
leche pol
Uis, chm
tegnezt.
Contrahite
Doe none
Fimum
lantari,
Nomine
ſed ctiam
eet as
Ets ol
1e fnals
nlemn
elig copn
rhabet
lunlin N
non ſt v
6 in, i
Piti “
holintz 4
Dretatind 3
ker ent
G1I

„

nfeco cum
fuit ⸗
mmodaß
1 naf. ſe.
untarium
vob, etiam
cohpltio⸗
cognitio⸗
tationali,
corſ n
kone eie
i, lcllcet
o, Lun 91
principiun
1 gamn Ill⸗
x intelle⸗
is el per⸗
gtelleclita,
Kraor-
etielion⸗
ger glun .
. COhnnili
io/
trlin
iatio hblt,
volunmni
in,
Nid blicn

4
tore ſi
cteſeat,
4 1⸗
ninis ſe.

ſl . Cein .

. 82
fectam: Proinde in pueris, amentibus, etiam homi-
nibus Sanæ mentis, defedtu cognitionis perfectæ
veluntarium imperfectum reperitur. Sed contza
adhuc
Obj. ſexiò. Amor, quo DEUs ſe diligit, eſt per-
fectè voluntarius, licèt non ſit cum cognitione fi-

nis, cùm DEUS finem, ſeu cauſam finalem habere

nequeat: ergo. Secande: Peccatum ariginale, quôd
contrahitur à pueris, eſt perfecte voluntarium ſed
hoc non eſt à voluntatè puerorum: ergo. Reſp. ad
brimum neg. conſéq. Quia in definitione tradita vo-
Iluntarii, ùt bene notat Gonet bic art. 1. num. 2.
Nomine finis non tantùm intelligitur cauſz finalis,
ſed etiam objectum actâs voluntatis. Proinde li-
cèt aétus amoris, quo DEUS ſe ipſum diligit, non
fit à voluntate divina cum cognitione alicujus cau-
ſæ finalis; cùm, ob ſuam perfectionem, cauſam
ñinalem habere nequeat: quia tamen eſt cum pex-
fecta cognitione objecti, ſeu bonitatis divinæ, ad-
huc habebit rationem perfecté voluntarii. Ad ſe-
cundum Neg. min. Quia licèt peccatum Originale
non ſit voluntarium pueris per voluntatem pro-
Priam, eit tamen voluntarium per voluntatem ca-
pitis, ſeu primi Parentis, cujus voluntas fuit etiam
voluntas totius generis höumani, & omnium inter-
Pretativè & moraliter poſterorum, ùt communi-
ter docent Theologi cum D. Thom. 12. Juæſt. §.
art. I. in Q.

4

2 12 2 “*

QuESTrIO II.

An, voluntarium liberum in ratione
voluntarii ſit perſectius voluntario
neceſſario?

Icèt communior Theologorum conſenſus ſit: Vo-
luntarium aliud eſſe liberum, aliud neceſſarium,
liberum, quod ità eſt à voluntate, ut poſitis omni-
bus ad agendum requiſitis potuerit non eſſe neceſ-
ſarium, quod poſitis omnibus ad agendum requiſi-
tis, ità eſt à voluntate, ut non potuerit non eſſe,
non tamen exiguè diſconveniunt in aſſignando,
quodnam ex illis perfectius ſit. Sic Vaſquez bic
Diſp. 22. cap. 4. Cùm Salas Oviedo exceſſum per-
feélionis attribuit voluntario libero. Contrarium
tenent Suarez bic Diſp. 1. Sect. 3. num. 1I. Gonetus
bic Dib. 1I. art. 2. Gormaz bic Diz. 3. Seéz. r.
sum. 4 Cardinalis de Lugo & plures alii attri-
buentes exceſſum perfectionis, in ratione volunta-
rii voluntario neceſſario. Antequam ſtatuatur no-
ſtra reſolutio cum authoribus ſecundæ ſententiæ;
ſceiendum eſt: Ex duplici capite contingere poſſe,
quôd aliquis acdtas voluntarius ſit neceſſarius. Pri-
mô ex imperfectione cognitionis, & in advertentia
v. g. ad malitiam in objecto latentem, quo pacto
motus primo primi & indeliberati in homine ſunt
neceſſarii. Secandò Ex perfectione cognitionis, cla-
rè& repræſentantis bonitatem objecti, ſeu objectum
prout eſt in ſe, in quo nihil mali repræſentabile
eſt, quod poſſet voluntatem dimovere ab actu: quo
Pacto amor, quo DEIIS ſe ipſum amat, & beati
DELUM intuitivè viſum, dicitur neceſlarius, Jam

ſit

Reſo-

Reſo
eſt mag
duatez
MMg
ſiriham
beztifcam
conl
bet aſins
Kione co⸗
Ounm ad
eatibens
leca N
objectan
migtione
ſtat g
lfus ame
um ne
initum,
d ille
J e
Hub. An
1 6 Rn
ſhter
0hntri,
Reälitet V0
uoddarn
ludA
Mmre ſn
le ihſin D
1e, g
. hor in 19

atfiunt
ſrio

sſit: Vo⸗
ceſatinn,
s omni⸗
e decel⸗
nn edl.
it non elle,
lliorando,
2lgber NN
ellum hel⸗
onttäriumn
, Conetus
delt, 1
Alii atttl⸗
e 1Oludta⸗
htuatur to⸗
ſententin,
gele hole,
ſrius Mi⸗
ertentls
,ae n
nocine lun
nltoniten
een
rſentelle
DrCl: n
, ben

atias. /

a

Reſolutio. Acfus voluntatis ex perfectione cegnitioni;,
eſt magis perfectus in ratione voluntarii, qum liber. Ità

Suarez & alii ſuprà citati.

Probatur primò, Amor beatificus, quo beati neceſ-
ſariò amant DEIIM, utpote regulatus per viſionem
beatificam, quæ perfectior eſt, quàm quæcunque
alia cognitio viæ, eſt magis voluntarius, quàm qui
libet alius amor liber in via: ergo adlus ex perfe-
Rione cognitionis neceſſarius eſt magis voluntarius
quam actus liber. Conſeq. tenet ant. prob. Amor
beatificus, quo beati DEUIM amant, eſt ab intrin-
ſeca & vehementiſſima voluntatis inclinatione ad
objectum ſibi propoſitum apparens absque ulla
mixtione malitiæ undequaque bonum, ſed in hoc
ſtat quòd ſit magis voluntarius, quàm quivis alter
actus amoris viæ: ergo. Confirm. prims. DEUS ſe
ipſum neceſſariò amat cognoſcendo ſe, ùt/ bonum
infinitum, creaturas verô liberè diligit cognoſcen-
do illas, ùt bonum finitum; ſed amor, quo DEUSs
ſe ipſum diligit, eſt magis voluntarius, quàm amor
quo diligit creaturas: ergo. Major eſt certa, min.
Pprob. Amor, quo DEUs ſe ipſum dliligit neceſſa-
riò, eſt major in ratione amoris, quàm amor, quo
diligit creaturas: ergo ctiam eſt major in ratione
voluntarii. Prob. Conſ. Amor in ratione amoris eſt
realiter voluntarius; cùm amor nihil aliud ſit, quàm
quoddam pondus, & inclinatio voluntatis, juxta
illud S. Auguſtini in Confeſſ. amor meus, pondus meum,
amore feror, quocunque feror: ergo ſi amor DEl, quo
ſe ipſum diligit, eſt major in ratione amoris, amo-
re, quo diligit ereaturas, erit etiam major & per-
fectior in ratione voluntarii, V
Nec obſtat reſponſio Vasquezii dicentis: quòd ille
amor, quo DEs ſe ipſum diligit, ſit perfectior
amore, quo diligit creaturas, non in ratione volun-
tarii,

tarii, fedex parte objecti: quia ſcilicet BEUIS
amat ſe ipſum, ùt habet omnimodam rationem bo-⸗
ni, creaturas verò ùt aliquod bonum finitum & par-
ticulare. Nam contrà eſt: Quia perfectio amoris
deſumitur ab intrinſeca habitudine qua voluntas
fertur in objeſtum: ergo quò perfectius ſit obje-
Gum, eòô perfectior erit amor, in ratione amoris:
ergo etiam in-ratione voluntarii, cùm amor utpote
pondus & inclinatio voluntatis eflentialiter invol-
vat rationem voluntarii. Præterea quia volunta-
rium eſt, quod ett à principio intrinſeco cum co-
gnitione, non poteſt voluntarium liberum in DEO
excedere voluntarium neceſſarium, in ratione vo-
funtarii, nisi etiam excedat in eo, quod eſt eſſe à
principio intrinſeco cum cognitione; atqui abſur-

dum eſt aſſerere, quoòd amor creaturarum in DEO

ſit magis ab intrinſeco, aut ex perfectiori cognitio-
ne, quàm ſit amor, quo' DEUS ſe ipſum amat ne.
ceſſariò: ergo.
Confirm. ſecund. Voluntarium eſt, quod procedit
ex cognitiene finis: ergo ubi eſt perfectier cogni-
tio finis, quoque erit perfectius voluntarium; ſed
amor neceſſarius v. g. beatorum proc cedit ex perfe-
tiſſima cognitione: quia intuitiva ipfus finis, ſeu
DEI, amor viatorum liber procedit, ex cognitio-
ne imperfecta: quia abſtractiva, ergo amor neceſ-
ſarius beatorum eſt perſectior, in ratione volunta-
zii, quàm amor viatorum liber: ergo.
Nee rursus obſtat reſponſio Vas quezii dicenti: Quôd
perfeclio voluntarii, non deſumatur ex perfectione
cognitionis cujuscunque, ſed duntaxat cx perfectio-

ne illius cognitionis ‚ quæ eſt radix voluntarii, hæc

gutem, t ille loquitur, non eſt cognitio neceſſa-
ria, ſed indifferens, ſen apprchendens objectum
ſab indifferertia boni & mali.
Nam

Nummn on
Knkariie
Odn ſaler
llein
Anlaln⸗
S 1,
tone ine
lon ſien

Uenllio ins

Peledunn”

uN WNR
lemn ihre

end, dt
yhmtg
Loſupt,
lanium, l
Ulo fert
llun neeeſt
innis guin
De lendlit
iſhenltate
konell inr
Maben,
ſi⸗ corit
ſt eſen
len⸗ De
on Re,
Uponht el

n,

lunt ain

kllieet

cet Dels
tionenn de⸗
um pal⸗

fio amorS

4 Voluntis
ſit obſe⸗
e amoris:
hor btpote
ter invol
a NOonta-.
erd NN;
n tatiore ſ⸗
ol ei
Mtumn i 10
rl Chpntio⸗
Un amnt e⸗

.
ocl Torli
klicr cohni/
otariuini 1
elle⸗
elit exp 1
hfius Unis
coppitio⸗
or nert⸗
olumne⸗

es
den

gore

Nam contra eſt: Quia cognitio, quæ eſt radix vo-
Huntarii perfecti, eſt ſolùm cognitio finis perfeéta,
qua ſcilicet non apprehenditur res, quæ eſt finis,
fed etiam apprehenditur ratie & proportio ejus,
quod ordinatur ad finem, ùt dicit D. Thomas 1. 2.
47. 6. art. 32. in O. Atqui hæc cognitio præſcindit
à ratione indifferentiæ, üt conſideranti patet: erge
falſum videtur, quod radix voluntarii perfecti, ſit
cognitio indifferens. Secunde: Quia in tantum ad
perfectum voluntarium requiritur cognitio, in quan-
tum tollit ignorantiam finis, ſed ad tollendam ta-
lem ignorantiam, non requiritur cognitio indie-
rens, ut patet in BEO, & beatis: ergo.
Probatur ſecund: Ariſtoteles 3. Eeb. cap. I. docet
ex voluptate & delectatione metiendum eſſe volun-
tarium. Unde illud plus eſt voluntarium, quod
plus adfert voluptatis, & delectationis, ſed volunta-
rium neceſſarium plus adfert voluptatis & delecta-
tionis, quàm voluntarium liberum: quia hoc ſem-
per tendit in ebjectum, cum aliqua reſiſtentia, &
difficultate in ſuperando motivo oppeſite, quod

non eſt in voluntario neceſſario: ergo.

Probatur tertio: Veluntarium neceſſarium ex per-

feéta cognitione finis, eſt ità voluntarium, ut non

poſſit efſe non voluntarium: ergo eſt perfectius
libero. Prob. Conſ. Qui ità eſt rex, ut non poſſſit eſſe
non rex, perfetiùs eit rex, quàm qui ità eſt IeX„
ut poſſit eſſe non rex: ergo à pari.

Oppoſitorum Solutio.
Bj. Prinò: Ex D. Thom. bic art. a. in O. ubi
ait: quòd perfecta cognitio finis, ſequatur vo-
luntarium ſecundàùm perfectam rationem. Prout
ſcilicet apprehenſo fine poteſt deliberans de fine, &
de his,

„
de his, quæ ad finem ſunt, moveri in finem, vel
non moveri: ergo voluntarium perfedtum, ex D.
Thoma: eſt idem, ac liberum, conſequenter nec ne-
cefflarium. Sechhdo: Idem ad 3. docet, quòd illi
actüs labeant rationem voluntarii perfeétam, quos
conſequitur laus & vituperium. Sed tales ſunt a cus
liberi, cùm actus neceſlarius nullam mereatur lau-
dem, vel vituperium: ergo. Tertiò. S. Doctor in
multis locis aflefit actus notionales, in DEO, non
elle voluntarios: quia neceſſarii funt, ergo ratio
voiuntarii non habetur in adtibus neceflariis. Refp.
ad primam Neg. Conſ. & dico: quòôd D. Thom. in tex-
zu cit non excludat voluntarium necellarium, 4
perfecta ratione voluntarii; cùm alibi dividat vo-
luntarium, in necellarinm & liberum: ſed hic tan-
tüm comparat aétus humanos in genefe cum acti-
bus brutôêrum, &eillos dicit habere rationem per-
fe Qi voluntarii; iſkos verô rationem voluntarii im-

perfecti: non autem comparat actus humanos libe-

ros humanis neceſtariis, neque de hoc movet ullam
quæſtionem. Deinde quando ſubdit: prout ſtilicet
apprehenſo fine & . Solùm exempliſicat voluntarium
perfectum in eo, quod nobis eſt notius, ſcilicet in
adtu libero: non tamen negat voluntarium perfe-
Qum ſinè libertate; nec hoc affirmat eſſe perfeétius
in actibus liberis; quàâm neceſſariis. Sicut, ſi quis
dicat: animal differre à planta per ſenſationem, &
hoc exemplificaret per brutum, per hoc non ne-
garet hominem eſſe animal: nec per hoc affirmaret
perfe tiorermn rationem animalis reperiri in brutis,

quàm in homine. Ad ſecundum, Explico maj. cum

diſt. habent rationem voluntarii perfectam ctiam
Con. tantůùm Neg. maj. con. min. neg. conſ. Laus enim
& vituperium conſequitur voluntarium perfeétum,
tanquam proprietas ſecundo modo, quæ conzeni
011

ſli, ſed ne
ſ. ſunt
Ney a.
uuti mMaln
Et uet e
Ubi ulenand
ſenit, per lil
le, in flios
Thonas lepan
tonglidas,
Oli ſetund
wodd opera
Muntarium
Neceſſarimn.
confenit ore⸗
1ur i creztur⸗
noles operen
ttian ckeqtura
ehetſectior
1 tcione co
onis e
ncbuntun
tum Eigir
ditlan Nar
Uligis t
Rlone 0 4
mModed dern
giden ne

in nen, lel
ſedum, &.
lenter nec ud⸗
et, glo
ellellunm glos
ler lutt0s
fetetut lal⸗
6. deor 11
in D0, Jon
ilt, eld tato
Celletis, ep⸗
,Thomn E
veceſſtnin,
HP divtdat ſo⸗
ſec hle tal⸗
e olidn e.
ionen pek⸗
hluntarit c⸗
ainanos ie⸗
noret Gllam
p iu
t foluntatuin
15, ſelleetii
tarium helce
elle etlel
Gcit, dui
elaioren,
er hoc Non 1
ethoe Eomntt

1
gelt ſobruti⸗

ſoli, ſed non K“ 177 Ec.-
⸗. omni. Ad terti
diſt. & ſumit ibi . Ad tertium, Expl. 4
S n:. ip voluntarium pro nbere Cr. der
juxta phr ſin niſiter Dikſt. Conſ. Nam volu riutn
7 .— P 2 IIN ſeripturæ ſæpe acci . intäriutn
d gaer Jac. 1. Voluntarid genuit pitur pro libero,
i voluntariè accipij it nos verbé veritat'.
genuit, periberam & pro libero: quia DEUS nos
Der in kilios eran gratuitam largitionem ra⸗
Thomas negand optivos, qua ctiam uicbatut o.
. 0 ratio : .
tionalibus. nem voluntarii actibus no-
Obi. ſecund:
ο: Modus o .1; 2
modé o ji perandi liberè eſt i
ec eher Andi neceſſariô : ergo rfelrerſg tior
neceflarium re in ratione voluntacii guäm
convenit creat Ant. Modus operandi liberè
tur à teatura irtt kationali in quantum diſtingui⸗
modus oper raltenal ; non verò ſic conve it
etiarn er an i neceſſariò, cùm hic ſit vommunis
eſt perfrctin X* irrationali: ergo. Reſp. Diſt. .
perfecione c mod operandi neccflario , ex zn.
Tionis es cannionie⸗ Conc. ex perfectione co ni.
in quantuin diſti Conſ. Prob. Diſt. I. bart em ein
tum diſtinguit inguttur ſuſſicienter Con. in qua .
unncl n Se ur unicè neg. 1, part em ſicuce & 8
3 . . 2
ſtinguitur à crcakura in r tionalis non tantuùm Ai⸗
gnitionis, ratione n irrationali, ex perfectione co
Batione e ne modi operandi liberè, ſed ctiam
modus operandi perandi neceſſariô, qualis V K
& quidem per “ beati DEuNl in patria Amment
unc tanquam
operandi, per alteru 9 perfectiorem modum
randi minùs perfecium tanquam per modum ope
licèt ſuſſicienter diſtind :ergo creatura rationelis
per modum operandi ſbers. à creatura irrationali
tur unicè 1 lbcre, nou ta iſtingui
&. Inſtanti 2* men diſtingui⸗
ficienter diſti ta 1⸗ Zic h
er d . omo quà animal fuf-
iſtinguitur à lapide, at Ron uni imal ſaf.
8 icè, neque
magis

magis perfedtà, cùm tamen diſtinguatur & quidem mun nont
bagis perfecte per prædicatum rationalis: ergo. Da cognit
Deinde falſum eſt modum operandi neceſſarioò, ex Voniblg ea
Perfectione cognitionis eſſe communem creaturæ Uumnm,
irrationali: non minùs enim eft proprius hic mo- , emm:
dus operandi creaturæ rationali, quàm modus ope- gul ineline
randi liberè; ùt rurſus patet in amore beatifico, . Nn
qui (olùm convenit creaturæ rationali, nec ulli al- fine toze
teri creaturæ inferiori convenire poteſt: ergo per 1elltatut 0
talem modum operandi neceſſariò, etiam differt ab t1totd ſod
omni creatura inferiori. inclinadione
Obj. tertis, Voluntarium liberum eſt magis ab Ar nadn
intrinſeco, & ex perfectiori cognitione, quàm vo.p Uto ole
luntarium neceſſarium: ergo eſt magis perfectum in Ppen
in ratione voluntarii. Confrm. Voluntas ſie de- mgſe ib i
terminans ad voluntarium liberum, ſolum ſe de- ronfunckrs en
terminat à ſe ipſa, dum veròô ſe determinat ad vo⸗ tinigton
luntarium neceſſarium, non ſe determinat à ſe ipſa unn Eien
ſola, ſed etiam determinatur ab extrinſeco v. g. ab initenin
obje ſo, ſeu DEO intuitivè viſo: atqui actus pro- u
veniens à voluntate ſe determinante à ſe ipſa ſola Aihchel
eſt magis ab intrinſeco: ergo. Reſp. ad arg. diſft. Frintſei
ant. aliquod voluntarium liberum Con. omne vo- tip lme
luntarium liberum neg. ant. & conſ. Nam volun- S
tarium liberum circa objecta creata magis ab in- un ohent
trinſceco eſt, & ex perfectiori cognitione, quâm alia lemiuir
voluntaria neceſſaria, ex imperfectione cognitionis, linr deiſec
circa objecta creata, qualia hic ſunt, quæ rfeperiun- ben gi
tur in motibus primo primis &c. Ungde reſpecéti= len nn
ve ad iſta voluntaria, voluntarium liberum eſt per- ir otie
fectius in ratione voluntarii, & ex perfectiori co- Amnen

gnitione: quâm neceſſarium. Secus verôò dicen- in gan

dum eſt: ſi comparetur voluntarium liberum, cum rerſing
l.
voluntario, ad quod neceſſitatur voluntas;, ex per- u hi
fectione cognitionis, tunc enim voluntarium libe- u
rum

tur & guilen
Onalis: edd
neeelſari, 6l
Penn creztura
Oprins hieno⸗
mn Nodlse⸗
nore demihro,
i, ver 4.
Nel eg ſi
tiam äfkert i

nͤ el le

ne, Gln 7

ſuntss ſe d
lolͤn ſe ⸗
minat 4do.
inat leißl⸗
nleco de ge
ri Os i⸗
eſe h
h U 4
Cn. oNe n
. Mn aln⸗
1n D

rum non eſt tam ab intrinſeco, nec ex tam perfe-
Sta cognitione, quàm neceſſarium: ùt patet ex ra-
tionibus concluſionis: ergo neque perfectius vo-
luntariun. Confirm. Diſt. maj. Se determinat à ſe
ipſa, cum æquali inclinatione, zveg. absque *
quali inclinatione con. maj. ſimiliter diſt. min. neg.
conſ. Nam quando voluntas neceſſitatur ex perfe-
ctione cognitionis v. g. ad DEUM amandum, ne-
ceſſitatur ad id, ad quod ſua ſponte rapitur, atque
ex toto ſuo conatu totis viribus, & cum ſumma
inclinatione in illud tendit: quod non ità contin-
Lit in actu libero, ac proinde in eo caſu illa ope-
ratio voluntatis neceſſaria eſt magis ab intrinſeco,
quàm libera: ergo. Præterea, quia ille actus eſt
magis ab intrinſeco, qui immediatèe & intimiuͤs eſt
conjunctus cum principio vitali, ſed neceſlarius eſt
intimiùs conjunctus quàm liber: quia inter volun-
tatem & liberum, intermediat conſilium conſulta-
tio, intentio & ele dio: ergo.
Obj. quartò. Reſpedu potentiæ volitivæ perfe-

Rius eſt eſſe indifferens ad quamcunque actionem;

quâàm eſſe determinatum ad unam tantùm actionem:
ergo voluntarium perfeéctius eſt voluntarium libe-
rum: quia hoc voluntati indifferentiam permittit,
quàâm voluntarium neceſſiarium, quod ilflam non
permittit. Prob. anr. Reſpectu potentiæ loco mo-
tivæ perfectiùs eſt, eſſe indifferens ad quemcunque
locum, quàm eſſe determinatum ad unum tantùm
locum: ergo etiam perfectiùs eſt reſpectu poten-
tiæ volitivæ, eſſe indifferens ad hanc, vel illam
actionem, quàm eſlſe determinatum ad unam tan-
túm actionem, conſequenter habere voluntarium
neceſſarium. Reſp. Neg. ant. prob. neg. Conſ. Di-

Bar. eſt: quia per locum unum potentia locomo-
tiva nondum perfectè ſatiatur, præſerxtim ſi ille lo-

B 2 cus

S.3 20 3-
cus non ſit terminus ultimus, & ultima perfedtio,
quam appetit, & in quo ultimatè quieſcit: ſi enim
v. g. gravia, vel levia ſint in ſuo centro, in quo ul-
timate quieſcunt, perfectiùs eſt illis locum unum &
centrum poſſidere, & in eo quieſcere, quàm poſſe
ſe movere alio. Voluntarium autem neceſſarium,
ex perfectione cognitionis, eſt ultimus finis, & per-
fectio ultimata potentiæ volitiveæ; nimirum amor
beatificus, per quem voluntas perfecte ſatiatur &
beatificatur: ergo perfectiùs eſt reſpectu potentiæ
volitiveę, quam voluntarium liberum, quod ſe ha-
bet tantùm tanquam medium, ad voluntarium ne-
ceſſarium, ſeu amorem beatificum. Præterea eſſe
alligatum ad unum locum, eſt valde moleſtum po-
tentiæ locomotivæ, adeoque re ſpectu ipſius perfe-
ctiùs eſt, ſe poſſe alio movere. At veròô volunta-
rium neceſſarium, nimirum amor beatificus, ſum-
mam adfert potentiæ volitivæ voluptatem: ergo
reſpectu potentiæ volitivæ perfectiùs & meliùs eſt
voluntarinum neceſſarium, quàm liberum.
Obj. quint́. Voluntarium neceſſarium non vide-
tur dari, ſed tantàùm liberum: ergo nec poteſt di-
ci perfectius. Prob. Ant. Quia ſpontè & ſinè coa-
Gione agere non videtur eſſe aliud, quàm liberè age-
re, ſed hoc eſt voluntarium: ergo. Major videtur
ex 8, Auguſt. lib. 3. de libero arbitr. cap. 3. dicentis:
Quidquid fit, quando volumus, & non fit, quando nolu-
mus, liberum eſt: ergo. Reſp. Neg. ant. Quia hæc
doctrina damnata eſt in Concil. Trident. Seſj. 6.
Can. r. Et ratio eſt: Quia ſi voluntarium tantùm
liberum eſt, non eſt, quare belluis, pueris amenti-
bus negetur libertas: conſequenter ratio meriti &
demeriti. Rurſus ſequitur DElIM ſe ipfſum libe-
rè amare; amorem beatificum eſſe liberum, quod
nemo dicit. Et ratio eſt: quia illud eſt liberum,
quod

godd eſt
GONi9tn
agere in
i, leurt
ſein olontn
1, d i
d contta
1. litenn⸗
gerte
umn, guen
Fenam.
Kum zmen
o vller
olligimr
tune iud el
lun, ind
Center en
lnnter hti
Prehencirur
Utign; d
Knlnegen
ſen imng
do Aterun
rechenn jnt
ia zuit in
dn amd
lane
mnihivclun
lyem,
ltnn
Wntari lun i
On,
uicen t
ne caule;
Galam er

ima peſtio
eſcit: Nuun
, in glo l⸗
cum unund
gndin pi
jnecellarinn

fois, per⸗

imitun anort

Ge laiandn &
de Pentit
n goſ
untariumn
Pretetea tli
woleſtum o⸗
iplins perle⸗
16 volvnti⸗
lcus, iun .

dtem: erO

mebids e
N.
din non Litt⸗
nec dotel ⸗
& Ube
in libere ⸗
Mcr ten
, uul i
ant, Q N
tten. 6.
stium ntin
ers mmerlt,
glio meiit 4
blun li
berum; in
e libetuch⸗

o

quod eſt à voluntate indifferente ad agendum, vel
non agendum, id eſt, quæ tunc, dum agit, poteſt non
agere: atqui omne voluntarium non eſt hujusmo-
di, ùt patet: ergo. Prob. neg. maj. Nam ſpontè,
ſeu voluntariè agere, non eſt tantuͤm liberè age-
re, quod ipſum colligere eſt, ex ipſo textu S. Au-
guſt. contra nos citato: quando enim dixit. cit. S.
P. Liberum eſſe, quod ſi volumus eſt, ſi nolumus, non
eſt: aperté ſignificavit voluntatem tunc eſſe libe-
ram, quando eſt indifferens, ad volendum & no-
lendum. Hoc eſt, non præcisè, quia vult, nam
etiam amens, etiam puer vult, ſed quia tunc, quan-
do vult, poteſt non velle. Petes jam: Quotuplex ſit
voluntarium! Reſp. Voluntarium, ſi ſumatur propriè,
tunc aliud eſt perfectum, aliud imperfectum, aliud li-
berum, aliud neceſſarium: quorum explicatio ſuffi-
cienter ex prædictis patet. Si veròô voluntarium
ſumatur latiſſimè, prout etiam ſub hoc nomine com-
prehenditur volitum, ſeu purè denominative volun-
tarium; tunc prima illius diviſio eſt in directum,
& indirettum. Directum, quod quis vult ſeu media-
tè, ſeu immediatè: ut ſi quis vult ludere, luden-
do alterum decipere, vel ex luſu diteſcere. Indi-
vectam juxta S. Thom. hic q. 6. art. 3. Quod volun-
tas potuit impedire, & non impedivit, V. g. ſi videam
coœcum ambulare versùs foſſam, in quam caſurus

eſt, nisi moneam, ſi poſſim, & cadat, caſus ille eſt

mihi voluntarius indirecté, & mihi imputatur in
culpam, licèt illum non intenderem. Secunda in
voluntarium inſe, & in voluntarium in cauſa. Vo-
luntarium in ſe eſt objectum ratione ſui, & ſignatè
volitum. Voluntarium in cauſa eſt, quod non eſt
quidem ratione ſui, & ſignatè volitum, ſed ratio-
ne cauſæ; in quantum voluntas directe fertur in
cauſam, ex qua per ſe conſequitur talis effectus. Di-
B 3 citur

„ 8
citur per ſe, per quod non intelligimus tantuͤm con-=
nexionem metaphyſicam, aut phyſicam cauſæ cum
tali effectu, ſed etiam cauſam moralem, quæ mo⸗
ralem connexionem habet hic & nunc, in his cir-
cumſtantiis, cum tali effeétu. Sic v. g. Titius ſcit
ſe in ebrietate plexrumque occidere, & tamen ſe in-
ebriat: tali caſu, licet non feratur ſignate in ho-
micidium, adeoque homicidium illi in ſe non ſit vo-
luntarium; eſt tamen voluntarium, ùt effectus, in
cauſa morali diredte volita, ſcilicet in ebrietate.
Tertia , In voluntarium formaliter tale, & volunta-
rium interpretativò tale. Formaliter tale, eſt id, in
quod expreſse & explicité fertur voluntas. Iuter-
Pretativs tales eſt id, quod quis judicçatur velle pru-
denti alterius interpretatione, vel præſumptione.
Hoc autem voluntarium interpretativè poteſt eſſe;
vel abſoluts, vel canditionats. Abſolutè eſt, cùm quis,
ex certis ſignis, & indiciis, prudenter & abſolute
exiſtimat, hoc alterum acta velle: Ut ſi parens co⸗
ram filio potente contradicere, nec tamen contra-
dicente, contrahat nomine filii ſponſalia. Talis
contraéctus cenſetur filio eſſe voluntarius interpre-
tativè: quia prudenter præſumitur, quòd filius ab-=
ſolutè conſentiat: quia non contradicit, cùm tamen
poſſit, & deberet contradicere, ſi non conſentiret,
Conditionaté eſt: quando prudenter præſumitur,
quod alter hoc, vel illud vellet, ſi poneretur hæc;,
vel illa conditio: ſic ſi Religioſus ſubditus vellet
viſitare amicum, & non haberet aditum ad ſupe-
riorem, pro facultate petenda, tunc ſi prudenter
judicet, & præſumat ſuperiorem conſenſurum, ſi
facultatem peteret, & viſitet amicum: tali caſu hæc
licentia eſt ſuperiori voluntaria interpretativè, ſub
conditione, ſcilicet: ſi peteretur. Hæc tamen di-
ſtinctio, ùt bene docet Völker; cautè notanda e ſt.:

—

Nam ao!
da, imf
etiam vl
AN, glin
Prelare eff
ſoletum: p
ſalots oraſt
loolhie:
Dretationem
Eeheat ſim
oti: gia!
1dn conſe

Ai

6

(di
Ptam el
Qa Mem
luntario:
Elle D
eui, en
irhnuumg
19 lyide,
tentia
ntil, Net
ppetitum
lgrtenign,
ln hi
Atontra
folotetis,
troit ſn
K, guin

s tabtincob⸗
dam cault enn
em, qu m⸗
ine, in bis 4
Elunen lei⸗
anate in N,
ſe on l
lt hltin
et in enletnte.
le, E Wanr
ſale, eſ 1
luntas. tr
tur velleſl⸗
reſumprione
potelt ele,
el,cun guin
8 Alolati
1 darens .
tachen CObii⸗e
holalin
Crios intene
ud fliil⸗
lcl cintu
roncolette
ter rinlu,
povettn n
ſubcitn⸗ de

9 . 8
Nam abſoluta interpretatio poteſt excuſare 3 cul-

7

pa, iméô facere actionem non tantùm licitam ſed
. . — 2
etiam validam, non verò conditionata. Cujus ratio

eſt; quia voluntas purè conditionata, non poteſt

præſtare effectum ſe ipsà perfectiorem, ſcilicet ab=
ſolutum: poteſt autem abſoluta, & prudenter ab-
ſolutè præſumpta. Pzæterea inſuper notant Theo-
logi hic: quôd talis actio quæ conſequitur inter-
pretationem conditionatam, neque ſit, neque dici
debeat ſimpliciter voluntaria interpretativée Superi-
ori: quia reverà Superior non conſentit., ſed tan-
tàùm conſentiret, ſi facultas ab ipſo peteretur.

QuksSsTrIO III.
An ignorantia cauſet involun-
. tariunz-

Cte" eſt primd., Involuntarium generatim ſum-
ptum eſſe omne id, quod oppoônitur voluntavio.
Quia autem aliquid poteſt triplieiter opponi vo-
luntario: hinc etiam triplex eit involuntarium:
ſcilicet negatiyè, brivativè & contrariè. Involuntarium
negativé, eſt pura negatio voluntarii, & invenitur

in quocunque ſubjecto a dus voluntarii incapace,
v. g. lapide, ligno, &c. Involuntarium privativé, eſt

carentia voluntarii, in ſubjecto capaci adtůs volun-

tarii; licet talis carentia non ſit contra actualem

appetitum. & elicitam inclinationem ſubjedi. In-
voluntarium contraris & proprié ſumptum, de quo

ſolàùm hic procedit quæſtio, dicitur illud: quod

eſt contra poſitivum affedtum, ſeu actum elicitum
voluntatis. Affectus autem, cui involuntarium
contrariè ſumptum opponitur, duplex eſt: Abſolu-
64ℳ, qui recté explicatur per verbum nele, & cons-
B 4 ditio-

„663 24 g3
ditionahen, qui rectè explicatur per verbum nollem⸗
qui tamen, ùt notant Theologi: non eſt adtus ſub-
jectivè conditionatus, ſed objectivè. Ers ratio eſe
quia contrariè involuntarium eſt, quod eſt contra
poſitivum actum, à voluntate elicitum; fed actus
ſubjective conditionatus, non eſt actus pofitivus à
voluntate elicitus, ſed qui primô eliceretur, fſi po-
neretur conditio: ergo. Contrariè involuntarium,
alio nomine etiam dicitur noluntarium, vel invo-
luntarium poſitive. Negativè & privativé involun-
varium, aes voluntarium. Involuntarium tamen non
eſt Synonymum, cum neceſſario: Nam amor, quo
ſe DEUsS amat, neceſſarius eſt, & tamen volunta-
rius, nec cum violenzo, cùm violentum etiam con-
venire valeat rebus inanimatis, non tamen invo-
luntarium. Deinde quia involuntarium non eſt
neceffariò à principio extrinſeco: ſicut violentum,
cùm involuntarium pofſſit effe à voluntate, ex de-

fedu cognitionis, ùt inferiùs dicetur. Dividitur

autem involuntarium pro prié, in ſimpliciter & ſe-
cundum quid tale. Primum eſt; quod vel nihil ha-
bet admixtum de vofuntario, vel plùs habet de in-
voluntario, quàm voluntario. Secundum eſ: quod
plus habet de voluntario, quam involuntario.
Cenmam eſt ſecundé. Quòôd ignorantia, quæ hic ſa⸗

mitur latiùs etiam pro errore, inadvertentia, vel in-

conſiderantia, ſecundàùm Theologos ſit triplex: ſci-
licet antecedens, concomitans, conſequens. Antece-=
dens eſt: quæ ità antecedit, & cauſat actum vo-
luntatis, ut nullum actum voluntatis præſupponat,
per quem ſit directe, aut indirectè volita, ad hanc
autem ignorantiam, quæ etiam invincibili dicitur,

requiritur prævia fufficiens diligentia, ad vincen-

dam & deponendam talem ignorantiam, adhibita.
Itèm, ùt operans ſit ità quoad affectum conſtitutus,
aut

it nollet ſel
tadur ey ien
eN: .
dpengtne,
ntio poeell
ſekeum,
keelente &
lalſi e oee
keöle zuier,
Olan hrec
imptirnis e
ſuine ine
Cümſkantie
Poterat b
inlieen, /.
Cſecha, G
Len expreſt
Abet iuſie
Potel Etene
ſhin 8 G
dlis l, E
n netk e
Ckvn oſun
Dten ner
Akecte icl
n detai
eiet,
tans elle 1

tlen N .

Dfanten,
. leſlliid
ium Pohnt.
4 aPec⸗
ehi n

vetbumtmlem,
n eſt adnſch.

. Ei tatn 4,

guoc elt n
jtum; ſecilnt
us poftimn
iceretur, i
inroluptariun,
juin, rel ime
Patiyt ivolan⸗
kionm uwen non
Wam zmot, n0
tamen vojonnr.
uin etiann (l⸗
n tamen inid⸗
ariutn nel
cut violemum
uutate 4
tar, MMſar
ntinl 1
litiiſt n⸗
s labet tein⸗
rn
ſantario.
1 gud lelk⸗
genc ei.
Ettihlen
,uesn. A
uſet M ⸗
elgaun
ita, 40
5 dieitun
9 Ainon⸗
m, AWhbir

W “

„

ut nollet ſcienter operari id, quod hic & nunc ope-
ratur ex ignorantia; cujus aflectus evidens ſignum
ell: ſi poſt depoſitam ignorantiam doleat tam de
operatione, quàm de ignorantia, ex qua talis ope-
ratio proceſſit: fic ſi filius occidat Patrem, putans
eſſe feram, talis occiſio procedit ex ignorantia an-
tecedente & invincibili. Counſequens eſt, quæ ità eſt
cauſa, vel occaſio alieujus volitionis, ut ſimul ſit ef-
fectus alicujus alterius volitionis præviæ, per
quam hæc ignorantia fuit volita. Poteſt autem;,
imprimis efie volita diree; ſi videlicet homo po-
ſitivè impediat notitiam alicujus præcepti, aut cir-
cumſtantiæ in objeéte, per quam notitiam abſtereri
poterat ab operatione, juxta illud Pſalm. 3. Noluie
intelligere, us bene ageret; & hæc dicitur ignorantia
affeltata. Secundo indirectà, quando homo non qui-
dem expreſsé & pofitivè vult ignorare, non tamen
adhibet ſufficientem diligentiam ad ſcienda ea, quæ
poteſt & tenetur ſcire. Et bæc ignorantia dicituæ

fſupina & craſſa: Utraque hæc ignorantia damna-

bilis eſt, & imputatur in culbam. Concomizans eſt,
quæ merè per accidens, & impertinenter ſe habet ad
actum voluntatis: adeoque nec movet ad operati-
onem, nec ab ea removet, ſed homo tali ignorantia
affe tus, ità eſt quoad affectum diſpofitus, quod ta-
lem operationem exerceret, licét ignorantiam non
haberet. Sic, qui in venatione occidit vulpem, pu-
tans eſſe leporem: perinde occiſurus vulpem, fi
talem eſſe cognoviſſet, habet ignorantiam conco-
mitantem. De omni hac triplici ignorantia proce-
dit hic quæſtio: Proinde ſit
Reſolutio: Ignorantia antecedens cauſat involunta-
rium propriè, & fimpliciter tale. Ignorantia conſequenss
Kye affectata, ſive craſſaæa & Jupina non cauſat involun-
tarium ſimpliciter. Ged zantam ſecundum quid. Conco-
mitans

mitans ee cauſat voluntarium, ner inveluntariapz bpro-=
priè, ſed tantùm non voluntarium, Ità D. Thomas hic
6. art 8. in OQ. Suarez, & communiter Theo-
