Gg189
author: Frischmann, Procop andSchneider, Malachias

NIZ2c511852257

IIIIIIIIIIIIIIIIIII
innnnninn
IIIIIIIIEIEIII
0

8 Tübingen

( = H.
, ℳ., lBea.

endk. gi e= enrecfe, 7
Serad , ℳ

S S .

.

4
1 W

„₰

1(ele
p⸗

Ww,

.. N.
Marts 8o
errino

lole

1 Ma
ti Or
. .

Ang M. 1

Ulis,

QlIESTIONES
SELECTIORES

ACTIBuIS
HUMANIS,

In Celeberrimo Archi- Epiſcopal
Collegio Pragenſi ad S. Aaallertum

cvum veliquis ex Univerſa Scholaſtica
, Theologia annexis Theſibus. .—
Aizt, p R ESIDKE. inah
P. PHOCOPIO FRISCIHMANN,
Sacri Candidi, ac Exempti Ordinis
Præmonſtratenſis, Regiæ Eccleſiæ B. M. V.
Montis Sion Canonico Regulari, in Præfato Cele-

berrimo Archi. Epiſcopali Collegio 88. Theo-.
legiæ Profeſſore Ordinario, & Seniore. * 2

Solemni diſputationi Propoſitæ

F. MALACHIA ScCHMEIDER, Sacri, ac Exem.
pti Ordinis Ciſtercienſis, Ducalis Monaſterii
B. V. MARI6 de Waldſaſſio Profeſſo.
nnb M. Doc. XXI. Menſe Auguſto Die 21.
hbori; aute Meridiem conſaetir. S
Pragæ, Typis Woltſigangi Wickhart, Archi- Epiſeo-
Palis, & Inclytorum Regni Bohemiæ
Statuum Typographi.

*

HONORI

ET
VENERATIONI

REVERENDISSIMI,
PERILLUIS TRIS, ac AMPLIöSSIIl

DOMINI, DOMINI

GUILLELMI.

Sacri, & Exempti Ord. Ciſtercienſis
Præſulis Digniſſimi,

Celeberrimi, & Antiquiſſimi Monaſterii
B. V. MARI de EBRACO,

ABBATIS VIGILANTIISSiMI

Statuum Franconiæ

PRIMAͦTIS,
Per eandem Provinciam Ejusdem Sacri

Ordinis

VISITATORIS,
VICARII GENERALIS,

Plurimarùmque Abbatiarum
In Auſtria, Regno Bohemiæ, & Franconia

PATRIS IMMEDIATI,
Domini Domini
Mecœnatis, ac Patroni
ſui Gratioſiſſimi.

REVERENDISSIME,
PERILLIISTRIS,.,

40
AMPLISSIME
Domine Domine

Meccnas, ac Patrone
Gratioſiſſime.

Um poſt eluctata trienna-
lis Theoſophiæ meæ Schola-

Kicæ tentamina in publicam to-
Satæ Palladis deſcendo arenam, quid aliud
inter ſubtiliſſima per conflictum atrinque
diſcurrentium argumentorum certamina
inexpertus mihi ſpondeam bugil, quàm
Tuis ſul Gratioſiſſimis Auſpiciis Reve-
rendiſſime, Perilluſtris, ac Ampliſſime Do-
mine Domine Mecœnas Gratioſiſſime
nαειX ‿ victricem laurum ? Urtpote
qui Te Duce, ac Auſpice pro Theoſophia
wea, & Glorioſiſſimi Nominis Tui hono-
W r6

ze mea inchoo, & auſzicor pralla, ſub quo
auſpicatiſſimo Omine ſtare, minimè ca-
dere, pugnare ſtrenu, non expignari,
vincere denique, nullatenus vinci edo-
ceor: neque timore fatigatur, minus ar-
gumentantium telis concutitur animus,
dum ſaluberrimö eruditus Paternô conſi-
liò ad venerandam micantis ſcientiæ pu:
lentiam appellat 5 fortiſſimis ſiquidem
protegitur ſcutis, firmiſſimõôque defenai-
tur Clypeo. Felicitate proinde frontenz
Theoſophiæ meæ infegnio, dum eam non il-
le in Annalilbus Romæ Commemoratus, mi-
nüus fabuloſas Commentantis Aſfricæ ſuc-
collat Atlas, ſed ea, quæ in Te Reveren-
diſſime Præſul zanquam in humaniori,
veriorique Apolline coronata requieſcit Sa-
pientia, Quæ, uts univerſo ferme innotuit,
obſeura doctrinis illuminare conſuevit.
Non alid igitur, nisi in Te Mecœnas
Gratioſiſſime pro obtinendo victoriæ bra-
vio agonotheta Theologus defigo metam:
ſic enim juſſit Paterna Reverentia, ſic ſua-
t natura, quin imo cœlum ipſum mihi
Videtur impolaiſſe neceſſitatem, ut nulli
praterquam Tibi ſelectiores de Actibus Hua-
manis quæſtiones ciem univerſa annexa
Theotogia Socholaſtica devotiſſimè dicarem.
Paterna Reverentia, Superiores mei in-
quam id juſſerant: gqluia placuit. Natu-
ra commentabatur, utpote cum Præſul Re-
veren-

u
di
mu
uhti
nit
l
Detun
lef
ſuan
di)
ale,
laa,
nne,
tune,
OT
a ne
on
unte
beg
ne⸗
N
fem
il
Rmhr.
ume,
Mhey,

40,

She/

b g⸗
e A-
muri,
dh.
oA,-
mur,
opli⸗

opu⸗
ſen
finli⸗
ften
on d.
t, i
e ſit⸗
Veren⸗
muri,
it e⸗
notuit⸗
it.
eCs
14 rx.
ltin.
N.
n nili
4 uli

Melle

nnex
aren
ei ir
Nutl⸗
luke⸗
ſerel⸗

verendiffime in excellenti gradu Homo
Humanus ſis, nemini ad invidiam eas LTi-
bi inſeribere pozui, imo oportuit, Qui hu-
manitatem admirabili Tua, ac connatu-
rali affabilitate qua obvios quoſque at-
trahis) planè prepriam Tibi Feeciſſe, me-
ritò omnibus, quibus notus es, videri %
les. Teſtatur id toties iterata Celſiſſimi
Defuncti Principis Herbipolenſis apud
Te frequentia, quem agnata Tua agenai
Ruavitate, grataque morum varietate Ti-
bi penitus devinxiſti. Eloquuntur veri-
tfatem hane adverſarii ibi, quos non juris
gladiö, ut) poteras, ſed amicabili conven-
tzione, dicere volo, aſfabili Tua converſa-
tione, deviciſti, impoſterum jus pro Do-
mo Tua dicere nunquam renuentes; tan-
za nempe aſffabilitatis Tux eſt virtus, ut
non modò concordantes, verum &- diſcor-
dantes animos attrahere, & componere
quent. Depraædicant, inquam, id ipfſum ii
omnes, gaornm naturam velut magnes»
dum nulla vi, ſed tacito naturæ conſenſis
ferrum trahit, ità non terrore, ſed blan-
dé illicié, ac perennaturo affeccwcu Tui in
amorem traxiſti; quos inter licet me an-
numerare non præſumam, Hõ ta.
men aſfectu, debitaque gratitudine eam,
Teen in me pausis abhine annis oſtende-
4s, totus venerabundus conteſtor probatä,
expertiſſimamque Tuam aniat,
. affa-

R
4
4
3
.

aßfabilitatem. Cœlum deniqne Reve-
rendiſſime Præſul ad Te me direxit, ut
vel ipſe Dexteræ Divinæ Digitus mihi
indicaret, cujus ſub auſpiciis Theologiæ
meæ Scholaſticæ imponerem coronidem: Cu-
jus Vertici nimirum impoſuiſſet Abbatia-
lis Ebracenſis gloriæ Tiaram.
Quangquam autem non dedicatoriæ, ſed
panegyris ſtylus poſtulet effari merita, fie-
ri tamen id minimè potuit, quin culmen
ſublimium perfectionum Tuarum tenui
Kyli mei penicillo ſultèem adumbrarem.
Non indignaberis proinde Præſul Ampliſ-
ſime, ſi ſub modulo ſublimitatem ſapien-
tiæ Tuæ Lheologicæ, quam èà ſubtilis Do-
oris profundiſſimis ſententiis in Cænobio
Waldſaſſenſe laudabiliſſimè attigiſti, tan-
quam in nuce lLliadem conſtrinxero, eti-
amnum enim id eloquuntur parietes Wald-
ſaſſenſes, qui nimirum in hoc Theologiæ
decurſa omnis actio Tua ſanctitate con-
Bbicua, eruditione fæcunda, converſatione
germana, recta, & juſta, nullove navö
fuerit temerata. Angelicam praæſeferebat
modeſtiam, nihilque in Te vidit, neque
de Te audivit Walaſaſſtum, nist quod in-
tuentium mentes ſummam pracipitabat
in aamirationem. Unde ut Laurea Tri-
umphis Tuis aptaretur abtior, atque glo-
rioſaon, neckeſſum fuerat, ut univerſam
Theoſophiam Luam ſab außßiciis pientiſ-

me!
MN
tune
ſe
ℳ
hue
oa.
ltiir⸗
amn 4
s,
ulg
jelt⸗
ctm
hria,
ve
Berer
leutia⸗
erit
u jur
erer
vay
llrtit⸗
ein⸗
lenen
Cum,
gfi⸗
an
lalet
velur
minis
lathe

Reye-
vit, At

mihi

lagit

„Cu.
batie⸗

ℳ

; ſe.
lwmen⸗

tend
reren.

Amli.
ſapien⸗

D⸗

nobiua

tm
9, lll⸗

Ellegat

te .
ſatim
140
ſonlu
. ecke
MAd l⸗

jitcher

4
Veſmn
1,.

ſimæ memoriæ Reverendiſſimi, Perilluſtris,
ac Ampliſſimi D. D. Alberti Digniſſimi pro
tunc exiſtentis E'aldſaſſii Abbatis publi-
cæ diſutationi impavidus ingentis ſubti-
lium argumentorum ſtreporis exponeres:
neque defuit Glorioſis Triumphis Tuis co-
rona. Diſponentibus dehinc fatis limina
petiéras Pragenſia, juris utriuſque pruden-
tiam comprehenſurus Theologus profun-
dus, at ſie pro Deo, & populo, polo & po-
pulo ſupremam attingeres ſapientiam, ad-
Jecta ex merito epigraphe: ex utroque.
Launudatiſſimis enim Tuam ex utroque ſci-
entiam eloquiis omnes commendant illi;
qui vel ſemel in juris quæſtione apua Te
Reverendiſſime Præſulmerucre audire ſen-
tentiam » aaeo nempe, at famam ſuperet
eruditio Tua: & ſi alii deforent, Tu So-
lus juris utriuſque corpori grandem infun-
deres animam. Hinc Te Renuente licès
(nam honor etiam invitos comitatur:)
certatim pro Te certabant Dignitatum
efſicia, offciorumque Dignitates,; Directo-
rem etenim Cancellariæ Te ſieſpexit Ebra-
cum, utpote in concellandis actis, juriſque

Yuaſtionibus peritiſſiimum guris - Conſul-

tam. Ne verò cateræ nobikliſſima quali-
tates, ſcientiarümque Tuarum facultates
velut unio in concho laterent, Eximii No-
minis Meritiſſimus famoſam Sö. Theologiæ
Cathedram tum Ebracenſem, tum Brun-
bacenſem

bacenſem conſcendiſti Profeſſor Egregius,
quo in munere filios Tibi edacäſti, dum eos
Icientiam & prudentiam edocendo ſolidiſſi-
mä nutriviſti doctrinä; enim verò cui
enim uſui Theſaurus abſconditus à Aut
arcus nunqiam intenſus à In lucem pro-
deat abumbra, quem publicis curis delegit
DEIUIS. Et quia ſapientiam ſiné virtute,
nec virtutem ſinè ſapientia agnotas Tibi
ſorores diviſim menimè amaveras, idcirco
ſuſfragante virtute Prioratum Ebracen-
ſem itaà laudabiliter tenuiſti, ut nulla in-
ter eos, qui ſub uno Domino æualem ſer-
vitutis militiam bajulabant, apud Te
fuerit perſonarum acceptios arguebas, ob-
ſecrabas, inerepabas, optimè Gnarus mi-
ſcere temporibus tempora, terroribus blan-
dimenta, dirum Magiſtri, pium Patris
futuri offendebas aſfeltam , ſic nempe
magnalium Tuorum odore præſagiebas,
quam Perilluſtre Sydus Ebraci Futurus
eſſes, Quantùſque Legum Monaſticarum
Conſervator, ſacræ aſceſeos, avitæq; Re-
ligienis Propagator, bonarumque Litera-
rum & Paladiæ juventutis Meccœnas.
Unde quid mirum, quòd Te zer auſpica-
zi Eligentium Calculi unanimi ſerutinio
vivente adhbucdum, & ſupremos Abba-
tialis Dignitatis Reſignante Honores Reve-
rendiſſimo D. Paulo Anteceſſore Tuo Di-
gniſſimum ſuſpexerint? Quem =
⸗

ryent
y
n 1.
Uinn
and
as
Au
Tuar
nor,
hi e
e
41 Exe
ahieen
Ereler

repins,
Nun ot
iſ.
4 ℳ
Act
Po⸗
git
fute;
Tbi
geitco
ace⸗
Co 1.
lnſcr
ℳ 1e
l 4.
,blafr⸗
Puris
Nenpe
git
Fuuoru
A
lutert⸗
eclenis
in
Ntl
br
Reſe
no
/
ſ

lis Dignitatis Ebracenſis decernerent Suc-
ceſſorem? Ut ſic, in quo Cælum Eximium
ſuum aamiratum eſt Theologu m, populus
erpertus Clariſſimum Juris-peritum, etiam
klii in Te Venerandiſſimum ſuum expe-
rirentur, ac devenerarentur Patrem.
Ex quibus omnibus fieri non poteſt, ut
non perſaaſeſſimum mihi habeam Te Di-
vino potius ductu ac conſilio, gquàm hu-
manb quopiam inventé Abbatialis Paſto-
ralis Officii conſcendißſe ſublimitatem.
DQuid mirum inquam, quòd T'e Virtutum
Tuarum, dotumque (ſublimilbus duntaxat
aſtigiis dignarum) Celfßitudo in culmine
gnoris ac dignitatis collocärit Jupremo?
ſolö, ſaloque Franconicum emenſas es orbem.
ubique Gigantea ſignäſti veſtigia, dum
ad Vicarii Generalis, & Viſitatoris Sacræ,
ac Exemptæ familiæ Ciſtercienſis Gloriam,
apiccmque Primats Statuum in franconia
es elevatus, ſic nempe ſurſfragante Augu-
Kino: honorem non debuit ſequi vir-
tus, ſed ipſe virtutem. Ez congrutbat,
ut tot Pater honoris, Dignitatisque coru-
ſcares titulis, quot Mater delicioſis ſuam
exaltat puerperam ſymeteriis, dum plu-.
rimas antiquiſſimum Ebracum in Auſtria,
tum in inclyto Regno Bobemiæ, tum in
Franconia numerat devotas ſebi filias 5
gus am aham pra cateris hoc ſaculo exi-
KRimat, quaæ nimirum devolutis ci
ecu

ſeculorum luſtris publico cultui educavit
Nepotem (quem Lunato hodie poplite Pra-
gena ſuſpiceret Tripolis Diviniſſimum Pœ-
nitentiarium: Ejuſque ob meritum ſer-
vati confeſſionis ſigilli veneraretur incor-
ruptam linguuam) Monaſterium Nepo-
mucenum.
Gratulatur ſibi nunc Patria de Tanto
conſiliorum Capite, ſcientiarumque Pa-
nathenæo, ſapientiæ Amatore, ſapientum-
que Amore, atpote Cui non ſußficit ſcire
fermè omnia, ſed ut tota Domus Ebracen-
ſis, imo quid dico à Tota Franconia, ſci-
ret ſe ſeire, hic labor, hoc opus Tuum.
Duid dicam Reverendiſſime Præſul de
illis duabus & Sacræ Monaſticæ Ebracenſis
Protogonis tuis Novellis Palladis olivis,
quas annis öuperioribus in Bernardeo Pra-
genſi Collegio in centuplum olim facientes
Irultum plantäſti? Taceo de admirabili
metamorphoſi ſplendidiſſimaæ Aulæ Tuæ Her-

bipolenſis, quam ſtudiorum propagandorum

amore ductus in publicum ſcientiarum
convertiſti Athæneum, dum (ex aula tua

inquam herbipolenſi) Collegium Bernar-

deum Ciſtercienſe pro communi ſtudio to-
tius Vicariatus FHanconiæ erexiſti, ut in
eo ſelectus ac collectus Vicariatüs flos vir-
tzutum, ſcientiarumque ingentes protru-
deret Fructus: Nec Patrem Quaſtorem
quæſtoris tituls paſſus, ſed ut Rectoris no-
mine

, Mntn

mine

hoc:

tan
Ulua
N P
che
dnum
Ng

Mor
ere
S.

N
eh
imry,
nint 49
ſan
un
fihe
Urtun
n,
Proru
itio
tzue
ii,
ien

eesvit
tebya.
m De-

, ſer.

noor.

ſepo⸗

anto
la-
ntum.
t ide.
Hulep
, .
Fuun.
ſl
enſi
Nlivis,
PrA-
ciental
eMr.
Noruß
iatußß
No tu
NB.
.

1, Vir.
prot
Anie
i/.
iMt

mine intitularetur amäſti, quaſi jam ex
hoc innuere placuiſſet, ut æconomiam to-
zam in Studizg & Scholas Converteret.
IUInae ſi non majore, certè gtali jure lau-
datiſſimam illam Regis Siculi ſententiam,
gqua Patriarchæ fidenter juraverat: mul-
t6 chariores ſibi eſſe litteras, quàm Re-
gnum, Tibi approprias.
Neque neſcio: quanto in rei litterariæ
munuſcula etiam minima Tibi inſcripta
amore ferre conſueveris, dum Lſe in Ses
Rare non deſinis, quin potias publicis in
diſzutationibus Tuos non dediguaris clien-
ter ſapientiſſimé erudire argamenté. Ne-
que ſecialiori amore Tuo dignos ſe exi-
Niment, nis] qui ſe excehlentis ſtudii nove-
rint amatore.
„Jam verè ſi A ſolſequio argumentum
deſumptum probat: Rringitur hoc ſolis
fulgore, & dum ſol in idem lucis derèivat
virtutem, prabet ſe radiantis ſolis comi-
em, ſequitur ſolſequium ſolem, Principem
2Wrorum. Sotſequium ſiquidem in genti-
itio gno Luo pro Ginbolo amas, Tibi
vtique Reverendiſſime Præſul per excel-
lentiam ex triplici merito optimè conve-
niens, nam-

Conveniunt meritis Symłlola
ſæpe ſuis.

lſequium Te laudat; quia Tumine

—

de Lumine initium, ac afluentiam trahis

Sapientiæ Tuæ, in quod viciſſim magneti-

cæ acuùs infix Polo, aut potins ſolſequii
infixi ſoli inſt ar immobilem figis obtutum.
Heliotropium Te veneratur: quia ut oti-
osè luceas nunquam, ſolem Ciſtercii (Mel-
lifluum Doctorem noſtrum inquam) ve-
nerabundo ſemper defixus ſequeris animo,
Cui Te filiali obſtringis pietate, Quem
veneraris quotidièe ſtadioſa imitatione, 4
uo ipſa terra Ebracenſies bonum Chriſti
Paaſ odorem, dum primum Sac. Ordinis
Ciſtercienſis plantäſſet fliorem. Solſequium
denique Te dixerint omnes quia in de-

arandis profudioribus Jacra Teientis
wmyſteriis Clarô Solis Aquinatici nites Ra-

diô, dam ſinè verborum pondere nihbil pro-
fers unguam, nist quod ſpargat Angelica
ſeientiæ ſplendorem.
Sed quoniam laudum impatiens eſt Tua
Tibi innata Reverendiſſime Præſul mode-
ſtia, de muſivo fabrefacti pro Abbatia E.

bracenk opere quod erigis longe elegan-
tiſſimum, cujuüsque parietes ipſi vocaliſſi-

mos etiamnum agant vigilantiæ Tuæ ſten.
tores) aliis ominandum relinquo; ego im-

bellem calamum ſtringo, ubi aliunde ſum-

ma Dignitatis Claritas, incomparabilis in
Divinis, ac profanis laudata Sapientia, pro
nominis immortalitate explorata, ac inte-
gerrima morum Gravitas, pro exempla-
ri,

ii, nu
lari⸗
Peon

de.

M⸗
Gau⸗
14
a/
ln;
Cls4
ex
6.

mmle

M.

ſtrahi
ageti⸗
Mſegui
uluht.
utott.
(er.
1, U⸗
nimno,
QeN

.

fione, 4
Ci
Oralnis
Mvien
in de.

ſeuntu

erke.
ilyr.
ngelies

u
noce⸗
Alegan⸗
e A.
n.
ſanr.

il 5

p.

ri, publicaque vitaæ fanckimonia Pro ſingu-
Varis Comitatis Tuæ paſſin, decantste
Eminentia avidiſſimè, copioſiſſemégae ceis
Pro Laureola orbe arbitro digladiantur.
Mirari hoc licet, non loqui, nam defecit
dicenai facultas. Izerinm, in reverens de-
bitæ venerationis actus megs humanos cum
t annexa Theologia conflagro bolocau-
Rum; & ut ſub Faventiſſimis TPuis Auſpi-
ciis doctè reddam, quod triennali labore
cohegi, jube Domine Benedicere, i quæ
ex præſixo Tuis ſub auſpiciis Gol;n pdem,
lero conflictu, ea Glorioſiſſimi Nominis
Tui, ac Honorum Tuoruin Coloſſo, ali-
unde ſapientiſſimis andequaque illuſtri tro-

phais in Petennaturum appendam anathe-
ma.

Reverendiſſimæ, Per-
iüilluſtris, ac Ampliſſimæ
Dominationis Tuæ

Aumihiman, de Devotiſimas S
Eliens

F. MALACHIAS.

CENSIIRA

Reverendiſſimi Pragenſis
Archi- Epiſcopalis COcii.
Uæſtiones Selectiores de Aélibus
Hamanis revidi, cumque fi⸗
dem orthodoxam, probôsve mo-
res non offendant, imèò potius
claritate, ac ſoliditate doctrinæ
Sacram Theologiam illuſtrent,
prælò digniſſimas cenſeo. Pra-
gæ ad S. Benedictum in Hrad-
ſchino die 4. Maji 1722.
D. JoANNES MARIA ZIEGLER,
C. R. S. Pauli Barnabita
Conſiſtorialis Aſſeſſor.
è
CON-EDIZ UR FACULZAS
IMPRIMENDI.
JOANNES FRICK, Director &
Cancellarius, pro Reverendiſſimo
& Illuſtriſſimo Domino Vicario
Generali, & Officiali.

10
ſen

uneten cadi
Aagid hote
un, lind,

Flotatis

tr
kl; gii
Alu dr ga
vilmniaiun,

4
A
.

Cihu
ve ſe

Ne Mo⸗

Pors
NCrin?
Uſtrent,
Prr.
Prad-

ZizO
Patnabin

iſ. ſ. l.
EG
54

liſinno

ciri⸗

S53 1 ge 2.
DPe S e Ve :6 6 6 36 36 366 Pe

QUESTIONES
SELECIIORES
D E
ACTIBUS HUMANlIS.
QdꝰXSTI 0 I.
uiad ſit Voluntarium?

Allia voluntarium, ut patet ex ipſa
“ voce, à voluntate deducitur: hinc ut ob-
ſervat Zuarez bic Sect. 1. Quidquid ſub vo-
luntatem cadit, voluntarium dici boteſt. uia autem
aliquid poteſt cadere ſub voluntatem tanquam obje-
dtam illius, aliquid tanquam effobtus, ſeu adtus ipfſius
voöluntatis: Aliud eſt voluntarium objectivum, & eſt
id, quod voluntas ſuis actibus attingit permodum
objecdti; dicitůrque voluntarium ſolùm improprid:
quia id, quod permodum objeéti per actus volun-
tatis attingitur, potiùs dicendum eſt volitum, quàm
voluntarium. Aliud eſt voluntarium formaliter, vel ut
loquitur Suarez citatus principiativè ſeu cauſaliter, &
eſt id, quod eſt à voluntate tanquam à principio
ſeu cauſa, proceditque ab illa tanquam effeclus ſeu
actus, & dicitur voluntarium propriè, de quo ſolum
hic procedit quæſtio, ad quam ſit
Reſolutio. Voluntarium eſt: quod eſt à principio in-
trinſeco cum cognitioene finis, ùt colligitur ex D. Thoma 12.

quæſt.

S 2 S
Juæſt.ö. art. 1. & communiter ſentiunt Theologi conera Al-
mainum in ſuis moralibiis cap. I.
Probatur i. Quia hæc definitio voluntarii explicat
eſſentiam definiti per genus & differentiam: erge
eſt bonea. Ant. declaratur; nam primé dicitur: quôd
eſt àâ principio intrinſeco, per quod lieèt diverſificetar
à violento, quod eſt à principio extrinſeco, habet ta-
men rationem generis, in hoc enim voluntariumeon-
venit cum omnibus aliis operationibus, quæ quidem
ſunt à principio intrinſeco, ſed non cum cognitio-
ne finis, quales ſunt motus puré naturales, ut plan-
tarum vVegetatio, animalium nutritio, motus lapidis
deorſum, prima cognitio, qua homo apprehendit
finem & aliæ ſimiles actiones. 2 dé. Dicitur cum ce-
gnitione finis, quôêzd habet rationem differentiæ, nam
per hoc voluntarium differt ab omni eo, quod qui-
dem eſt à principie intzinſeco, voluntarium tamen
non elt.
Probatur 2. Cum P. Verano pic difßß. 9. Sect. 1. Vo-=
luntarium propriè dictum debet per eſſentiam ſuam
ſufficienter diſtingui, & differre à naturali & violen-
to: ergo debet definitio veluntarii, ut recta ſit &
bona, hanc differentiam exprimere. Atqui noſtra
definitio hoc ipſum facit, nam dicendo voluntarium
eſſe id, quod eſt à principio intrinſeco, ſuſſicienter
illud diſtinguit à violento, & dicendo id, quod eſt
cum cognitione finis, ſufficienter illud diſtinguit à
naturali: ergo allata deſinitio voluntarii eſt recta
& hona.
Probatur 2. IIIud eſt voluntarium proprie, quod
in ſua eſſentia importat proprium modum operandi
ipſius voluntatis, ſed modus operandi proprius vo-
luntatis in hoc conſiſtit, ut actus ipſius ſit à prin-
cipio intrinſeco cum cognitione finis: ergo volun-
tarium in ſua efſentia huncg modum operandi debet
impor-

Importa
guoc eſ
tſ bon,
Clintus,
ler Cpekat
Entum, 5
dnide i⸗
io date

Piie⸗
e
nah ,
on eſ i
nntore 6
bemn guoc
Uiizns eſt
doteſt hr
ari. Nen
lungti
i agni
der; po
Cnn uid
mne Volur
Aen s
ſeihai
lher, le⸗
etat,
nalii
mne⸗ ſemn ſe
m. N.
ntion U
kireclo e
derm a

icnnnt

ii expliea
m: ergo
lt: gu
erliftce tur
labetta⸗
zincneon⸗
e gvidemm
chitio⸗
GVgn⸗
oturſchiis
aport cheod
tur ℳ
entie, Nalnt

vod gi .

jumn tatnen

del. l. Vo⸗
Cthen ſuam
li & Noler⸗
1 lelte ltb
Nqri voſu
7oluntatlon
,ſuftcknne
gelal
Gllinrut 3
gri cl rin

n ohelulll
broptius .
lit
eteo
erand C

9 3 Peg-

importare: ergo definitio dicens voluntarium eſſe,

quod eſt à principio intrinſeco cum cognitionè finis,

eſt bona. Major eſt certa. Minor patet: tum quia
voluntas, utpote potentia vitalis ſolùm immanen-
ter operatur: tum quia nihil volitum, quin præco-
gnitum; & hinc operatio voluntatis circa id, quod
omnino ignoratur, voluntaria eſſe non poteſt, ut
magis patebit inferiùs: ergo.

Oppoſitorum Solutio.

iries brimo. Cum Almaino citato, Volumarium
eſt actio, quæ poſitis omnibus ad agendum requiſitis

poteſt ab hbomine ſieri & non feri: ergo voluntarium
non eſt id, quod eſt à principio intrinſeco cum co-

gnitione finis. Confirm. Voluntarium videtur eſſe
idem quod liberum: ergo ſi liberi conceptus defi-
nitivus eſt actio, quæ poſitis omnibus ad agendum
Poteſt ab homine fieri & non fieri, etiam erit volnn-
tarii. Reſp. N. aut. Quia ſi hæc definitin eſlet vo-
luntarii, eadem eſſet ratio voluntarii & ratio libe-
ri; atqui non eſt eadem ratio voluntarii & ratio li-
beri: Voluntarium enim latiùs patet quàm liberum.
Omne quidem liberum voluntarium eſt, non tamen
omne voluntarium eſt liberum: ſic enim amer bea-

tificus eſt perfeε voluntarius, & tamen nec quoad

ſpecificationem, nec quoad exercitium in beato eſt

liber, ſed neceſſarius. Item affe us noſtri indeli
berati, & motus primoò primi non fſunt liberi ſed

neceſſarii, & tamen ſunt voluntarii ſecundàùm com-
munem ſenſum Theologorum, ergo. Hinc ad Con-
Frm. N. ant. & ratio ilterior eſt: Quia ad volun-
rarium fufficit, ut ſit à voluntate, ſeu ab appetitu

directo & moto per cognitionem præviam finis. Ad

liberum autem requiritur inſuper, ut ſit à volun-
A 2 tate

—
. n0
tate ùt indifferente ad operandum, ve
, ,n Si voluntarium eſſet id eget 3 prin⸗
. ij oluntarium .
. . . i0, Olonev . “ eſt
rinſeco princip ntariu .
iio intrlaleo doe erge Pros, oaltione di-
incijpic, ineri ergo. Prob. min. Drinzipio
Fia ſumt voluntariæ, ir ne Rir ar re au lon
. . . roducantur: ergo. an.
intrinſeco, cùm non p 1 riæ: Vola
Dnlitgnen DEI ad extrà ſunt olunta v. 19. Sed
Pe im nos genuit verbo veritatis Jac. I. 80. Ter-
tariè enim nos g . eu immanentes: ergo. .
bæ non ſunt ab intrinſeco, ſeu im ii, ſed non ſunt à
3 Actus humani ſunt voluntarii z/ t. Quia omnes
Prine io intrinſeco: ergo. Ale 7* tan-
Dri cuz adeoque etiam humani il d Joann. 15.
. 2 U * 2
uain à principio effectivo, Remn ab objecto appeti-
dine me nihil pot ipi ivo, atqui tam 5
bili tanquam à principio ſunt tantbunprincipia ex-
1 ibile ſunt tantù pia c-
ile ſu . io
Qum appeti à princip
Juam obje ergo ac— humani non ſunt à ſam ell à
frinſeca Reſp D. maj. Omne voluntar lener C.
1 . 200 * * . . uiva
principio Intrinſsco vel realiter, vel c atqui non
Princ „ a, diſt. etiam min. õ
ealiter N. Mmaj. incipio intrinſeco rea!
ſemper alantärium eſt à principio i. ſiniliter
Grne n, Xι qquivalenter N. mir. Sees enim
ctiam 4 ½. r. prob. min. cum conſeꝗ. ealiter eſſe
ertam ge. . ntia realiter incauſata, r prin
ivinæ utpote e dalite men à -
dirin 4 rincipio intrinſeco, ſunt ta quiva-
nequeunt à p . er, in quantum X quiv
cipio intrinſeco rquiualenter: is à principio in⸗
z8ioni liter productis m
litionibus rea uſis, eoru
enſece àùt ſunt volitiones creatæ, ſerl C. maj. N.
trinſe te tionibus, Aliter cum alus. Re Pecr abin-
n, Piob primæ C. maj. diſt. prodacionem C. ne-
trinleco poſitivè & per realem cxtrinſeco,
vai e, hoc eſt, in quantum non nut enim vo.
ative, Sõ . fſicu
Hcut motus violenti N. min. & Conf. litiones

ſitiones
winſece
ratione⸗
ſo obe
ct d
Procockin
les
Ottinſeco
Uer imma
inmanent
lutet ad
Pio inrti
inmanen
lliopen,.
lnt voe
dionen
ibes o
Nul moc
Uune tanth
Uenlte pot
4Iſere
Volartar
olg enin
cp. 2
ſli
eNni ſolce
ipl 1
tg imper
e
80 N vol
4 r.

.
.

eipio intt
nſe

non de⸗

Uod ell ’
et à prin.
jum elt à
tiones i⸗-
prineſpio
geturco
. Volun-
1. 1. ded
do. Ier.
gon
Qnin opne
—
DVO tal-

oann. lj⸗

6o Pppell⸗
ineſa er⸗
princſolo
Nun di
relentet
. tqui N
leco rell
4 ſmillet
liones eniſt

tealiter ſ

cen Ptie⸗

W nin 1
lneſno ir⸗
s cvrle
lunt adi⸗
onech 0 e
exttileeh
t ebin ⸗
ues

litiones divinæ dicuntur vitales: quia ſunt ab in-
trinſeco negativè, ſeu non ab extrinſeco, licèt ope-
rationes vitales creatæ ſint ab intrinſeco poſitivè:
ſic ob eandem rationem dicuntur eſſe voluntariæ,
licèt ad voluntarium creatum requiratur, ut ſint
productive & poſitivè ab intrinſeco. Aliter denique
Reſp. Diſt. Maj. omne voluntarium eſt à principio
intrinſeco vel per immanentiam realis identitatis, vel
per immanentiam realis productionis C. tantùm per
immanentiam realis productionis N. maj. ex quibus
batet ad reliqua. Voluntarium enim eſt à princi-
pio intrinſeco, præſcindendo ab eo, quòd ab illo ſit
immanenter per identitatem, vel per realem produ-
ctionem. Proinde volitionibus divinis, licèt hæ non
ſint à voluntate divina immanenter per realem pro-
duétionem, utpote quod ſoluͤm competere poteſt
actibus procedentibus à voluntate creata, quibus
nullô modé eſſentialis, nec propria eſt aſſeitas, ſed
purè tantùm per realem identitatem, optime con-
venire poteſt ratio voluntareitatis.
Ad ſecundam Prob. Operationes DEl ad extra ſunt
voluntariæ denominativè C. formaliter & ratione
ſui N. maj. ſimiliter etiam explico textum Jacobi:
Sola enim volitio ſeu appetitio ùt notat Haunoldus
bic cap. 2. controv. l. n. 5j. formaliter & ratione
ſui eſt voluntaria. Proinde operationes DEI ad
extrà ſolùm voluntariæ ſunt denominativè, ſcilicet
ab ipſo actu voluntatis, vi cujus ponuntur. Inſtan-
tia eſſe poteſt in actionibus externis à voluntate cre-
ata imperatis v. g. in motu digitorum, vel manuum
&c. quæ voluntariæ tantùm ſunt denominativè &
ab actu voluntatis imperante.
Ad 3. prob. Con. Maj. diſt. min. Non ſunt à prin-
cipio intrinſeco adæquaté C. inadæquaté Neg. min.
& Conſeq. Sic etiam diſtinguo reliqua :ö. Nam ad
A 3 actum

actum humanum non tantùm concurrit DEIUIS &
objectum appetibile, ſed etiam voluntas, ſeu poten-

tia appetitiva. Ergo, licèét acdtus humanus non ſit

ab intrinſeco, in quantum procedit à DEO, & obje-
to appetibili, eſt tamen ab intrinfeco, in quantum
procedit à voluntate, ſeu potentia appetitiva, quod
eſſe ab intrinſeco ſufficit ad rationem voluntarii, in
actu humano. Et ratio eſt: Quia, in quolibet actu,
ratio voluntarii non deſumitur penès ordinem ad
DEIM, tanquam cauſam primam, aut objectum

appetibile tanquam principium mots, fſed penès
ordinem ad voluntatem, feu potentiam appetitivam:

ergo ſi hæe ſit principium effeéctivum intrinſecum
actus humani, habebit quoque rationem valuntarii.
Objic. 3tid. Dantur actus, qui ſunt ab intrinſeco
cum cognitione, & tamen non ſunt voluntarii: ergo
definitio data voluntarii non eſt bona. Ante prob.
primò: Primus actus intelleclús eſt ab intrinſeco cum
cognitione, imò eſt ipſa cognitio, & tamen non eſt
voluntarius, ùͤt omnes fatentur: ergo. Secundée
Actus voluntatis circa malum, àt nolitio, odium &c.
ſunt ab intrinſeco cum cognitione ſcilicet mali, ſed
talis actus non eſt voluntarius: ergo. Prob. min. Imd.
Objectum nolitionis, ſeu odii, quod eſt malum, non
eſt voluntarium: ergo neque ipfſe actus nolitionis,
ſeu odit.
Prob. minor. 2d. Quia illud dicitur voluntarium,
qued denominat objeétum volitum, atqui actus no-
Iitionis, ſeu odii, non denominant obje dum volitum,
ſed potiùs nolitum: ergo.
Tertié: Nam dolor & triſtitia demonam & dam-
natorum ſunt actus voluntatis cum cognitione, &
tamen non ſunt voluntarii: ergo. Prob. Ant. Quia
quod habet rationem pœnæ, non eſt voluntarium:
haæc enim elt contra voluntatem, ſed dolor & tri-
L ftitia

litia d
PGeN:
copſ. N
ene ſo
mus acos
tgo. De
Als ſetun
eni cum
lebent eſl
itioipla
ſttutlun
cinnden 4
cum ſubi
Hationen
inperio v
in. Hout
Uuntate im
Mtoptig in
1id mi
Prinem
dit 8 D
Vero fole
guoc Poon
ene et
ull Cr
int. 1ed
Doltvn
ſime
lto tgli⸗
tiis cOnfo
eidn leet
imnolenar
lo gean
Dotiös

t Duls E
ſeu polel-
us non lt
0, & obje⸗
nqpantum
teira, gaod
Untarii, in
ibet actu,
dinem ad
Iſeoim
ſed genis
hetüicmer
intrinlecumn
n voluntmi
b inttinleco
lntarii: eigo
Ant er
rioleco cun
wen non e
0. Ketutie
odiun e.
det ali,l
o nielti
malumm, ll
nolition⸗

oluntetien,
gi 10l.o⸗
Aum toliunn

, dam⸗
en ban

tione⸗ 4

ſtitia demonum & damnatorum habent rationem
pœnzæ: ergo. Reſp. Neg. ant. Ad primam prob. neg.
conſ. Nam actus voluntarius debet effective depen-
dere à voluntate, ſeu potentia appetitiva, ſed pri-
mus actus intellectus non ſic dependet, ùt patet:
ergo. Deinde falſum videtur, quòd actus intelle-
Stus ſecundum ſe fiat cum cognitione: Nam aliquid
fieri cum cognitione, importat hoc, ut id, quod fit,
debeat eſſe aliquid per cognitionem direétum, non
vero ipfa cognitio. Proinde nullus actus intellectũs
ſecundum ſe ſtat ſub definitione voluntarii. Dixi ſe-
cundum ſe: Quia aclus intellectůs, quoties ſumitur
cum ſubjeétione ad imperium voluntatis, participat
rationem voluntarii, ſicut v. g. actus externus ex
imperio voluntatis exercitus. Ad ſecundam prob. uneg.
min. Sicut enim volitio & amor boni procedit à vo-
luntate immanenter cum cognitione, & quidem ex
propria inclinatione illius, ſic pariter procedit no-
litie & odium mali contrarii: ergo ſi uni conve-

nit ratio voluntarii, conveniet & alteri. Ad prob.

primam min. nego, Quòôd malam, quod voluntas fu-
git & rejicit, propriè dicatur involuntarium, bene
veròô voluntariè rejectum, ſeu nolitum, ſicut bonum,
quod voluntas proſequitur, non dicitur voluntarium,
bene verô voluntarie proſecutum, ſeu volitum. Se-
cund, Cum P. Gormay bic Diſp. 1. Sect. 2. Tranſeat
ant. neg. conſ. KRatio eſt: Quia malum qua tale pro-
poſitum voluntati, quêdque voluntas fugit, eſt dif-
forme voluntati, & ab ea rejectum. At veròô no-
litio talis mali non eſt difformis voluntati, ſed po-
tiùs conformis voluntati, neque ab illa rejicitur,
ergo licet objectum nolitum, ſeu malum poſſit dici
involuntarium ſaltèm objectivum, non tamen noli-
tio, qua tale malum fugitur, erit involuntaria, ſed
Ppotiùs voluntaria, eo quaſi modo, quo homini in-
A 4 firmitas

2

—

263 8 82-

per quam infirmitas expellitur, ei involuntaria non
eſt, ſed potiùs voluntarig. Ad ſecundam Neg. maj.
Quia voluntarium non ſolùm eſt illud, quod deno-
minat objectum volitum, ſed etiam quod denomi-
nat nolitum: Cùm enim voluntas agat non tantùm
proſequendo, ſed etiam fugiendo objeétum, Volunta⸗
rium in comuni abſtrahit ab actu voluntatis elicito
proſecutionis & fugæ, & nihil aliud dicit, quàm eſſe
actum immediate procedentem à voluntate, à quo ob-
jectum denominari poſſit, vel volitum, ſi talis a ſus eſt
proſecutivus, vel nolitum, ſi talis actus eſt fugæ, Vel
odii.
Ad tertiam Prob. ant. neg. ant, prob. diſt. maj. Quod
habet rationem pornæ directé & propriè, non eſt
voluntarium Canc, ſolùm indireésté & conſecutivé
neg. ſimiliter diſt., min. neg. Conſ. Nam in dœmonibus
& damnatis dolor & triſtitia eſt propter pœnam il=
lis illatam, ſcilicèt privationem beatitudinis: Non
tamen & contrà propter dolorem & triſlitiam infer-
tur illis prædicta pœna: ergo dolor & triſtitia non
habent propriè & directè rationem pœnæ, ſed tan-
tàùm indireété & conſeçutive. Unde pœna aut in-
voluntarium, ſeu potiùs nolitum non eſt reſpecétu
actus doloris aut triſtitiz immediate à voluntate eli-
citi, ſed reſpectu objecti, de quo voluntas dolet &
triſtatur: quia actus illi doloris & triſtitiæ, veré
voluntarii ſunt, cùuùͤm verè ſint à voluntate, tan-
quam à principio intrinſeeo cum cognitione ma⸗=
li pœnalis.
Objic. quarté. Definitio voluntarii non convenit
ſoli voluntario: ergo non eſt bona. Prob. ant. Quia
hec convenit actui intellectus, quo aſſentimur con-
clufioni: hic enim utpote vitalis eſt ab intrinſeco,
atque procedit ex cognitione præmiſſarum, ſed ta-

lis

firmitas eſt involantaria, ſumptio verò medicinæ,

alenle

nes conet
bitüseh⸗
cvmnto
vn Tr
Pricrioio i
Ulil ertal
Ma Appre
men judie
1o. Relo,
lia allata
Poliet vo
funglite,
jerſatun ea
ns intee
lelter igen
ac enimn h.
10 ille (01
eeundn.
bitis Ptce⸗
2Aionizi
ub .
NN ſt 4 pri
Piire en
1tihiei
un coen
tr inſeco D
Nerſapponi
Potentiam
, dhgin⸗
Niimen
„„nz ztel
tiun ol
lantag er

meciene,
ntaria non
Nop. dj

od deno-⸗

denomi-

Dntantm
Volunta⸗
is elicito
Juimn cle
1 ⸗
isadluse
l fugr, il

„₰◻

/ Cbl

. non 4
hnleeutiye
Pmonibus
enalnil⸗
dis! Non
thacn inlet⸗
idirin 1n
*; l n.
Genn aut in⸗
Al helt

lis aſſenfus non eſt voluntarius, ùͤt communiter om-
nes concedunt: ergo. Secund: Actio effestiva ha-
bitůs eſt à principio intrinſeco, & poteſt procedere
à cognitione, & tamen non poteſt dici voluntaria:
ergo. Tertiè: Judicium intellestus itâà procedit à
principio intrinſeco cum prima apprehenſione, ut
nihil per tale judicium cognoſcatur, quod per pri-
mam apprehenſionem non fniſſet cognitum, quod
tamen judicium intellectus non eſt voluntarium: er-
go. Reſp. ad primum, neg. ant. prob. primæ neg. ant.
Quia allata definitio debet in hoc ſenſu intelligi: ut
ſcilicet voluntarium debeat eſſe actus, qui verſetur
formaliter circa illud ipſum objeéstum, circa quod
verſatur cognitio dirigens ipfum actum; atqui a-
us intellects aſſentiens concluſioni non habet for-
maliter idem objectum, quod cognitio præmiſſarum:
hæc enim habet connexionem duorum cum uno ter-
tio, ille connexionem duorum inter ſe: ergo. Ad
ſecundum: Neg. Conſ. Licèt enim actio effedtiva ha-
bitůs procedat à cçognitione, tamen non eſt idem
objecdtum, ſeu terminus cognitionis, qui eſt illius
