ſe ipfam determinandi, imèô ut ſalvetur ipus li-
bertas, nec ab alio determinari debet ad adlionem
& effectum. Ad Confirmationem ſimiliter dico: quòd
Sancéctus Doctor ſolùm fuerit locutus de principio
indifferenti, quod ſe ipſum determinandi virtu⸗
tem non habet, non veròô de principio indiffe-
renti, qued virtutem habet ſe ipſum determinandi
ad actionem & effectum, quale eſt noſtra voluntas
Dices voluntas non poteſt eſſe cauſa prima ſuæ
determinationis; quia ratio cauſæ primæ ſoli DEO
competit: ergo ratio determinandi non poteſt eſſo
intra voluntatem, ſed debet extra illam aſſignari.
Secundò. Voluntas antequam producat ſuam actio-
nem movetur ab ipſo objecto potiùs ad hanc,

quàm illam actionem eligendam: ergo voluntas ſe
ipſam

eg 156 862-
ipſam non determinat ad adctionem. Reſp. Ad pri-
mum neg. ant. Adhue enim optimé DEO competet
ratio cauſæ primæ, in quantùm DEIIS eſt caufſa
ipſius voluntatis, quæ etiam ipſam virtutem ſe
ipſam determinandi ab ipſo DEO communicatam
habet. Ad ſecundum neg. conſeq. Licèt enim obje=
Gum moveat voluntatem, non tamen illam ne-
ceſſitat: ergo ſtante etiam hac motione, voluntas
adhuc eſt libera, & indeterminata ad hanc, vel
illam actionem: ergo quod hanc actionem potiùᷣs

eligat, quàm alteram, hoc non habet ab objecto,

ſed ex propria determinatione: ergo voluntas ſe
ipſam determinat.
Obzjicies undecimòè. Factam electionem non poteſt
voluntas retractare, nisi ex novo motivo eliſivo
illius motivi, cui voluntas in hac eledtione adhæ-
ſerat: ergo nec voluntas poteſt facere electionem
unius ex duobus æqualibus, nisi adſit motivum
pro uno bono, eliſivum, motivi oppoliti allicien-
tis ad electionem alterius boni, atqui motivum
elilivum debet eſſe majus motivo elidendo: ergo
ſtantibus bonis & motivis æqualibus non poterit
voluntas determinare ad unum præ altero. Reſp.
rranſeat enth. Quia pro ratione & motivo poteſt

ſtare voluntas, ùt dictum ſuperiùs aeg. ſubſumpt.

Quia quodvis motivum proponens objectum ut
Prozimé eligibile eſt in actu primo ſufficienter eli-
ſivum alterius, licèt ſit entitativè æquale, aut
etiam minùs, quàm ſit motivum oppoſſtum, quod

deinde fit eliſivum alterius in actu ſecundò, ſi illi

voluntas cfficaciter adhæreat, & propter illud ob⸗=
je Rum eligat.

Quæ.

An i.

* 4
nitur
ſre le libt
mayi in Ii
Npeciet?
dentia?
Lororn
ſoldm ſ
43 volunt
labet po
Aate?,
Geclnnca a
igue itent
3 (e ag.
un 471.
Rola
eſertici
llen ir/
lerun G
Geciſen
ials &
ſen ad

0ui un
iir a/
ümat
iplicſiere
Uel forme
opinie

Reſb A.
60 conktt
1lSel an
Virtuten 5
nmunicatan
enim obje⸗
ilam ne⸗
luntes
Ctunt, W
lenn pin
) oluin

hon dotl
tiro eliio
ſone Ahe⸗
gerſiopen
wotirum
allicien⸗
DONu
do: elg
non Polee
eo. Reß⸗
Nio wrl
Pectn
zator
hlnle,
1
Mi

⸗

QuxsTrIO XI.
An libertas ſit intrinſeca altai bu-

mano liberè elicito?

Clrea hanc quæſtionem, quæ aliter ſic propo-
nitur: An idem numerò actus humanus polſit tran-
ſire de libero in neceſſariumé vel an diviſio actus bu-
mani in liberum & neceſſarlum ſit diviſio generis in ſuas
ſpecies? adeòque eſſentiali: an vero ſubje&ti in arci-
dentia ? adeôque accidentals, duplex eſt Theolo-
gorum ſententia; Prima docet, quod libertas aclus
ſolùm ſit denominatio extrinſeca proveniens actui
à voluntate elicitiva talis ads, quæ hic & nunc
habet poteſtatem non ponendi talem acdtum: Ita
Suarez, Vaſquez, Molina, Arriaga, & plures alii.
Secunda affirmat libertatem eſſe actui intrinſecam,
eique identificatam & eſſentialem; ità Fſparſa lib.
2. de act. hum. diſp. 14. Gormaz. diſp. 12. ſed. t.
num. 472. Hurtadus, cum quibus ſit.
Reſolutio. Libertas eſt adtui humano liberè elicite
eſſentialis & intrinſeca, proinde actus humanus liber de
libero in neceſſarium tranſire nequit,; ejusque divifio in
liberum & neceſſarium eſt eſſentializ. Probasny primd.
Specificus tendendi modus eſt cuilibet a dui eflen-
tialis & intrinſecus, atqui libertas adus ſecundi,
ſeu actůs humani liberè eliciti nihil eſt aliud, quàm
illius ſpecificus tendendi modus: ergo libertas eſt
actui humano liberè elicito eſſentialis & intrinſeca.
Major eſt certa, ſiquidem modus tendendi eſt ip-
ſiſſima cujuslibet acts entitas & eſſentia, & patet
inductione: ſic modus tendendi cum certitudine,
vel formidine eſt intrinſecus, & eſſentialis ſcientizæ
& opinioni, modus tendendi cum proſecutione eſt
intrin-

1 2 7
intrinſecus amori, tendendi permodum fugæ actui
odii: ergo. Minor etiam patet: Quia modus ten-
dendi actus libere cliciti eſſentialiter conſilſlit in

hoc, quôd unum ex duobus bonis limitatis inter

ſe oppoſitis effſicaciter proſequatur & acceptet;
alterum verò efficaciter repudiet, item quoôd uni
motivo eſhcaciter adhæreat, motivum verô oppoſi⸗
tum efficaciter elidat & fuperet, atqui hoc dicit
libertss in adtu ſecundo; cùm libertas in adtu pri-
mo dicat tantùm poſſe unum proſequi, & repu-
diare alterum: ergo. prob. maj. per actum liberè
elicitum potentia electiva, & libera in adiu primo,
reducitur in actum ſecundum; ſed potentia libera
in actu primo potuit unum bonum acceptare alte-
rum repudiare, uni motivo adhærere, alterum
elidere: ergo ut reducatur in actum ſecundum li-
bertatis, per adtum à ſe liberè elicitum, per illum
acceptat unum bonum repudiando alterum, adhæ-
ret uni motivo elidendo & ſuperando alterum:
ergo actus liberè elicitus ex ſuo ſpecifico modo
tendendi eſt proſecutivus unius boni ex oppolitis,
& alterius repudiativus. Confirmatur primo. Omne
exercitium libertatis, ſeu libertas in aétu ſecundo,
eſt quædam viétoria, per quam voluntas vincit
quodammodo ſe ipſam, ſeu reſiſtentiam in am-
plectendo altero ex bonis oppoſitis, quæ victoria
debet neceflario & eſſentialiter ineſſe actui victo-
rioſo liberè elicito, ab hac enim viétoria redditur
actus difficilis, atqui non poteſt hæc victoria in-
eſſe actui, nisi eſſentialiter tendat in objecta con-
traria, unum ampleétendo, & alterum reſpuendo:
ergo exercitium libertatis conſiſtit in ſpecifico mo-
do tendendi actůs liberè eliciti, qui nequit in actu
mutari: ergo. Confirmatur ſecundo. Libertas in actu
ſecundo nihil eſt aliud, quàm quædam electio, ſeu
efficax

Kcax a
notiwwr
E odje⸗
eledio
ratio ſp
objelhun
ſerunco
Miro.
Drobatu
VOunt⸗
tialiter
teſſarius
Mas
diſerun
hecet
Patet in
lberi &
tencengi⸗
Nam aEr
olurtis
ün de
am d
perimn
Gen ol
tendon.
tum moe
enter
rdp
u El
potent
Omittel
Dobea
dri lue
trin ſeoz
,

Um inreck
i motntt⸗
er colichn
mitatis ine
& acceptti
n gud u
40 oppol⸗
ni hoe dieit
in aGanti
i, E neyl⸗
2Qon Aten
1 0lin,
Ntenti en
Ceptate e
te, Aenni
vNRN1
,Per ilun
m ache⸗
Altetom:
6co mot
6me. ON.
Auſeeuttt
1tas Pinet
n in M.
1e fCorir
ei ie⸗
1 chin
Cora⸗
Nelan
urdl

ed⸗

ect

3 159 ee⸗

efficax acceptatio unius motivi & objecti propter
motivum, alterius verò motivi repudiatio e fficax,
& objecti propter motivum; atqui hujusmodi

electio, acceptatio & repudiatio eſt formaliiſſma

ratio ſpecificz, & modus intrinſecus tendendi in
cbjectum acküs liberéè eliciti: ergo libertas in adtu
ſecundo eſt intrinſecca & eſſentialis actui libereo
clicito. .
Probatur ſecandò tunc libertas eſt intrinſeca actui
à voluntate liberè elicito, quando hid ditlert eſſen-
tialiter ab adtu neceſlario, atqui actus liber & ne-
ceſſarius differunt eſſentialiter: ergo. Probatur min.
Adus qui differunt ex ipſo vitali modo tendendi
differunt eſlentialiter: nam vitalis modus tendendi
ſpectat ad ipſam eſſentiam actuum vitalium, oôͤt
patet in deſiderio & gaudio, ſed adtus voluntatis
liberi & neceſſarii differunt ex ipſo modo vitali
tendendi: ergo differunt eſſentialiter. Probatar wmin.
Nam actus liber habet modum tendendi, vi cujus
voluntas potens eum elicere, vel omittere, ſe
ipſam determinat ad illum eliciendum cum qua-
dam difficultate, & quodam conatu vitali, quem
experimur, & cum quadam vitali refiſtentia eun-
dem omittendi, & motivis allicientibus ad omit-
tendum. Econtra adus neceſſarius habet oppoſi-
tum modum tendendi, vi cujus voluntas antece-
denter determinata ad illum eliciendum in ipſum
erumpit ſinèe ulla difficultate & reſiſtentia, vi cu-
Jus reſiſtat inclinationi omittendi: cùm non habeat
potentiam proximam, adeéque nec inclinationem
omittendi: ergo.
Probatur vertiy. Aus liber de libero non poteſt
Heri ſucceſſive neceſſarius: ergo illi libertas eſt in-
trinſeca. Prob. aut. Actus, qui ſemel eſt opinati-
vus, nunquam poteſt ſucceſſivè fieri ſcientificus;
1tem

160 682 Zr-
itêm a dus amoris DEl non poteſt ſucceſſivè fieri
a Qus odii DEl: ergo etiam actus, qui ſemel eſt

liber, non poteſt ſucceſſivè fieri ſcientificus: quia
non poteſt mutare ſuum ſpecificum modum ten-

dendi in objedum, cùm nequeat mutare ſuam
eſſentiam: ergo etiam actus, qui ex ſuo ſpecifico
modo tendendi eſt liber, non poteſt ſucceſſivè fieri
neceſſarius, & deſinere eſſe liber.
Probatur denique quarté. Entitas acts ſecundi
liberè eliciti dicit ordinem tranſcendentalem &
reſpe um eſſentialem ad actum primum proximum
libertatis adeoque ad cognitionem indifferentem,
ſeu proponentem motiva oppoſita, pro & contra,
& ad concurſum DEI indifferentem: quia actus
primus proximus libertatis eſt quoddam aggrega-
tum ex entitate voluntatis, cognitione indiffe-
rente, quæ proponit objectum cum motivis oppo-
ſitis, & concurſu DEl indifferente: ergo non po-
teſt eadem entitas actůs humani, quæ priùs pro-
ceſſit ex cognitione & concurſu indifferente, ſucceſ-
ſu temporis procedere ex cognitione neceſſitante
ad unum: ergo. Ant. patet. Quia entitas actus ſe-
cundi liberè cliciti non poteſt procedere nisi à vo-
luntate proximè libera quà tali, adeôque ſupponit
& dicit reſpe dum ellentialem ad potentiam pro-
xime liberam quà talem; atqui potentia proximè
libera quà talis eſſentialiter includit cognitionem
& concurſum DEI indifferentem: ergo. Conſeꝗq.
probatur à pari: Quia ſicut effectus vitalis eſſentia-
liter dependens à principio vitali, non poteſt un-
quam produci à principio non vitali, ità effectus
& actus liber eſſentialiter dependens à principio
libero nunquam poteſt produci à principio neceſ-

ſario.
Oepo-

unt.

pkovr ken
ens, ſe
Neceſſariumn
Aos bom.
llertas
tikatiye
ja riatore
1Ros M
Iuenter
IIo., T9
bozdan
45 achibn
Ui proxjn
otutis lib
Pentirite
ee inc
1nd er
roduczn
1 39
Ubezt
Encon.
Nh. 4
Unhſtin
1 Are

eſarii

tum n
pr opte
ſuum

ſuccthie fetl
guiſot
plifolt di
modum 1e
utare ſin
ſo ſpeelfii
ctele fel

Cds Keugli
Nkenwien d
Un Pteginun
diftrunn,
gto nnn
: gliu ⸗
Cam gooretr.
one ireife⸗
tins opo⸗
o rol /o⸗
rins pio⸗
Kle, ver⸗
deceſſnun
ta 1eme⸗
ele dili 4
gre yyon

„S63 161 E9⸗
Oppoſitorum Solutio.

Oerzer Primd. In DEO idem entitativè actus vo-
luntatis denominatur liber & necellarius, liber
prout terminatur ad bonum limitatum & contin-
gens, neceſſarius, prout terminatur ad ſummum &
neceflarium bonum: ergo ſaltèm fucceſſive idem
a Qus humanus potelſt eſſe liber, & neceſſarius: ergo
libertas non eſt intrinſeca actui. Secundo. Idem en-
titative amor, quo homo diligit DEtIM, eſt liber

in viatore, & neceſſarius in comprehenſore: ergo

a Rus liber poteſt tranſire in neceflarium: conſe-
quenter libertas erit adtui extrinſeca & ſeparabi-
Iis. Tertid, Veritas eſt realiter ſeparabilis à qui-
busdam ſaltém actibus intelledús: ergo & libertas
ab actibus voluntatis. Quarté. Libertas adtůs pri-
mi proximi eft realiter ſeparabilis ab entitate vo-
luntatis liberæ: ergo etiam libertas actûs ſecundi
ab entitate volitionis liiberæ. Quinté. Voluntas eſt
de ſe indifferens ad agendum liberé, vei neceſlariô:
ergo etiam aétus voluntatis ſunt indifferentes, ut
producantur liberè, ſi voluntas habeat omnia requi-
ſta ad agendum liberé, neceflario verô ſi voluntas
habeat requiſita ad agendum, non autem ad omit-
tendum.
Reſp. ad primum neg. conſeq. Diſparitas eſt: Quia
ſmplicitati divinæz repugnat realis, & entitativa
atuum pluralitas, adcôque omnes actus divini tam
neceſſarii, quàm liberi identificantur ipfſi divinita-
ti. At verô in hominibus actus tam liberi, quàm
neceflarii funt accidentia realiter diſtincta non tan-
tùm ab anima, & potentia volitiva, ſed etiam inter
ſe propter ſpecificum diverſum modum tendendi
in ſuum ebje um. Ad ſecundum neg. ant. Nam ſi-
L out

3 162 662.
cut deſiderium tendens in bonum cognitum ut ab-
ſens ſpecie diſtinguitur à gaudio, quod tendit in
bonum præſens cognitum ut tale, & ſicut amor
tendens in DEUIM t cognitum cognitione naturali
eſt ſpecie diſtinctus amor, ab eo qui tendit in DEUIM
cognitum cognitione ſupernaturali, ità & actualis
amor tendens in DEUIM ut intuitive viſum præ-
ſentem & poſſeſſum, eſt ſpecie diſtinétus, utpote
amor gaudii, ab amore tendente in DEUN abſen-
tem, àt obſcurè cognitum per fidem, qui eſt amor
deſiderii. Ad tertium tranſ. ant. quod multi ne-
gant, neg. conſeq. Diſparitas eſt. Primò. Quia veritas
eſt relatio tantùm prædicamentalis aduum ad ob-
jectum, conſequenter ab actu ſeparabilis. Libertas
autem in actibus liberis elicitis eſt relatio tranſcen-
dentalis & eſſentialis: quia omnis actus liberè eli-
citus eſſentialiter connotat potentiam proximam
liberam ad actus oppoſitos. Secundé. Qhia veritas
eſt denominatio proveniens à ſic ſe habentia obje-
cti materialis, ſeu verificativi, non autem à modo
tendendi ſpecifico cognitionis veræ. At verôò li-
bertas eſt denominatio proveniens ex ſpecifico ten-

dendi modo in objedtum. Cùm ergo aliquarum co-

gnitionum objectum materiale ſit contingens, ità,
ut ſucceſlivè poſſit ſe aliter habere; licèt cognitio
retineat eandem repræſentationem, ſeu modum
tendendi, poterit uno inſtanti idem adus eſle ve-
rus & conformis ſuo objecto materiali, altero dif-
formis. Ad quartum neg. conſeq. Diſparitas eſt: quia

libertas adus primi proximi eſt quoddam aggre-

gatum ex pluribus realiter diſtinétis: nempe exen-
titate voluntatis, ex cognitione indifferente, & ex
decreto DElI, de præſtando concurſu ſimultaneo,
& indifferente, quæ ſunt realiter ab invicem ſepa-
rabilia. Libertas autem in adtu ſecundo non
tale

tle aagr
jealiter
ter inſep
nempe:
Præcise
& Rreh
jelbere,
o proxinn
no proxin
Teſpieitur
ſutio, ic
20s.
Objieie
rate, E
cutn amb
ſullo, au
o volel
Cione, gue⸗
io dr ibere
leteſanid
Pricd: e
leeskatian
Ur lbene
Ullez
n ibert
untad gi
ermi Wrd
ſecamn .
imperan
Autem in
intrinſteh
e libero
kus lie
Dicer
s cine

Cnitun it ⸗
nod tenlin
& eutznet
ione paturd
ſſt in DEN

1& e.

ſum ore.
us, Uulpore
IN Rn⸗
W Aman
0d wultite⸗
Qiafentt
Auun⸗
e. Lhens
lto traller
sEbere tl⸗
onen
En kri⸗
eetin ohſe⸗
3 NoNo
RNendl⸗
Pehte led⸗
Ovarumd
gers, ii
1 onlto
I InOoUNKH
le ⸗
. ero⸗ n⸗
eg
Glelig⸗
,6 4
nolrnted,
enn .
4
ale

tale aggregatum, ſed ſpecificus modus tendendi
realiter identificatus actui ſecundo, adeéôque reali-
ter inſeparabilis. Ad quintum neg. ſuppoſitum: quòd
nempe actus neceſſarius & actus liber reſpiciant
præcisé voluntatem, ùt eſt in adu primo remoto;
& ùt eſt de ſe indifferens ad operandum neceſſariò,
vel liberè, ſed reſpiciunt illam, ùt eſt in actu pri-
mo proximo. Cum ergo alia includat in actu pri-
mo proximo libero, & alia in neceſſario, aliter
reſpicitur ab actu ſecundo libero, & aliter à neceſ-
ſario, idque ex ſpecifico modo tendendi cujuslibet
actus.
Objicies ſecundò. Ambulatio, aut locutio delibe-
ratè, & liberè elicita ab homine eſt ejusdem ſpeciei,
cum ambulatione & locutione producta ab homine
ſtulto, aut lunatico, qui ex neceſlitate operatur:
Imô poteſt eadem ambulatio continuari ex coa-
ctione, quæ inchoata fuit ex libertate, ſed ambula-
tio ùt liberé inchoata & elicita eſt actus liber, ùt
neceſſariò continuata & producta, eſt adtus neceſ-
ſarius: ergo eadem ambulatio tranſit de libera in
neceſſariam. Reſp. con. maj. diſt. min. ambulatio
t liberé inchoata &c. eſt acdtus liber libertate ex-
trinſeca, & per denominationem purè extrinſecam
con. libertate intrinſeca, quam habent actus à vo-
luntate eliciti neg. min. & conſeq. Actus enim ex-
terni funt liberi per denominationem puréè extrin-
ſecam: quòôd nimirum ab aliquo actu voluntatis
imperante & liberè elicito ſint imperati. Actus
autem interni ſunt ex modo tendendi ſpecifico ab
intrinſeco liberi: ac proinde adtus liber externus
de libero tranſire poteſt in neceſſarium, non veròô
actus liber internus.
Dices: Poteſt actus internus liberè elicitus in ta-
libus circumſtantiis conſtitui, ut ſecundo inſtanti

33 164 G82.
ſuæ durationis non poſſit deſinere; ergo adus in⸗
ternus, qui primo inſtanti fuit liber, in ſecundo in-
ſtanti erit neceſſlarius. Secundé. Si quis injuriatus
per motum primô primum appetat vindictam, non
erit actus liber; atqui poteſt contingere, ut ſecu-
ta plena deliberatione perſeveret in eodem numero
actu vindickæ: ergo idem numero adlus internus
de neceſſario poteſt tranſire in hliberum: ergo eti-
am viciſſim. Reſp. ad primum diſt. conſeq. talis in
ſecundo inſtanti erit neceſſarius quoad durationem
rranſ. erit neceſſarius quoad ſpecifieum tendendi
modum nego conſeq. Hic autem tantum controver-
titur, utrum idem entitative adtus poſfit amittere
modum tendendi liberum, & aſſumere modum
tendendi neceſſarium. Dixi tranſeat: quia hæc du=
randi neceſſitas eſt tantàm ex fuppoſitione conſe-
quenti, non antecedenti, quæ non opponitur li=
bertati. Ad ſecundum neg. min. Nam appetitus vin-
dictæ procedens ex deliberatione rationis habet mo-
dum tendendi intrinſecum ſpecie diverſum, ab ap-
petitu vindictæ indeliberatæ, & ex motu prima
primô concepto: quia appetitus deliberatus debet
eſſe victorioſus & vincere motivum retrahens, &
potentiam talis vindicæ omiſſivam, in quæ acétus
indeliberatus non tendit.
Objiicies tertio. Actus liber voluntatis v. g. quo fe
voluntas determinat ad laborem propter illius ho-
neſtatem non eſt repudiativus motivi, quod volun-
tati proponitur pro omiſſione laboris: ergo liber-
tas non sonſiſtit in ſpecifico tendendi modo actus
liberé eliciti. Probatur ant. alius diſtinétus actus
voluntatis eſt repudiativus motivi, quod voluntati
proponitur pro otio, & alius diſtin dus actus eit⸗
quo voluntas ſe determinat ad laborem: ergo.
Keſp. ueg. utrumque ant. Quia voluntas liberè ope-
rans

kans te
cere,
eri
lariun
uniug,
nige e
1tolclia
lens &
Iepudi
Ohii
per ſe
licitir
lai en
tentia
etho i⸗
non hal
dam1
inamo
ler be
etd
Rac
tenn re
lho⸗ 1
tencl,
morit
Wr A
Frmeng
produt
tiam
tali zbe
Potenti
Acicden
Mmare,
m n

Ans lu⸗
econddin⸗
injarmn
am, non
ut ſeel⸗
nimmeto
internus
1 eti⸗
talis in
tationem
lenceno⸗
nnleet⸗
t awitete

e golen

bec A⸗
e conle⸗
iur I⸗
s Vin⸗
et no⸗
ahap⸗
Pricne⸗
8s dedet
hens, G
15

(00 ſe
1
Mosvo⸗
Ol olun⸗
io Ike.
,A
1 AM
utai
uich
tho
oee
1

rans tali modo non poſſet unum ſolum acdtum eli.-
cere, ſed ad minùs duos ſimul. Deinde licèt id
Rieri poſſet per duos actus, id tamen non eſt neceſ-
ſarium, ſed poteſt voluntas eodem actu & motiva
unius partis amplecti, & repudiare contraria. De-
nique etiam tunc, quando voluntas diſtindo adtu
repudiaret motiva contraria, adhuc actas ample-
ctens & proſecutivus virtualiter & implicitè ſaltèm
repudiaret motiva contraria.
Objicies qtar. A us v. g. amoris liberè elicitus
per fſe & eſſentialiter connotat ſolam potentiam
elicitivam fui, non autem potentiam omiſſivam
ſui: ergo per ſe & eſſentialiter non dependet à po-
tentia omiſſiva ſui, ſed à potentia elicitiva ſui:
ergo idem numerô actus eliceretur, licèt voluntas
non haberet potent'am proximam omittendi hunc
actum, ſed ſi voluntas non haberet potentiam pro-
Ximam omittendi hunc adum, iſte adtus amoris non
eſſet liber: ergo libertas eſt ſeparabilis ab hoc nu-
meré actu. Confirmatur primd. Ut voluntas cliciat
actum amoris fufficit motivum alliciens, non au-
tem requiritur motivum retrahens ab actu amoris:
ergo nec requiritur, & connotaätur potentia amit-
tendi. Probatur ant. ad eliciendum liberum actum
amoris, non poteſt requiri id, quod per ſe ordina-
tur ad impediendum actum amoris: ergo. Con-
Frmatur ſecund́. Si idem agens habens potentiam
Pproductivam caloris ſimul haberet annexam poten-
tiam produétivam frigoris, tunc reſpectu caloris à
tali agente producti purè per accidens ſe baberet
pPotentia productiva frigoris: ergo etiam amori per
accidens eſt, quòd procedat à voluntate potente
amare, vel non amare, vel à voluntate potente ſo-
làm amare.
I. 3 1 Reſpond.

3 166 K92-
Reſpond. Ad argumentum primò neg. ant. Quia actus
amoris liberè elicitus eſt eſſentialiter victorioſus, &
pugnando vincit non tantùm potentiam omiſſivam
ſui, ſed etiam motivum retrahens à tali actu, adeoô-
que non tantùm connotat potentiam elicitivam ſui,
ſed etiam potentiam impeditivam & omiſſivam ſui.
Secund́, Cum P. Gormaz hic Diſp. 12. Sect. 2. n. 48.
diſt. ant. Eſſentialiter connotat ſolam potentiam
elicitivam tanquam potentiam effectivam con. tan-
quam potentiam, quam egx ſuis intrinſecis vincit
neg. ant. ſimiliter diſt. conſeq. Nam adus liber non
ſolùm habet ex ſuis intrinſecis, quòd phyſicè pro-
ducatur à ſuis principiis effectivis, ſed etiam, quòd
ſit victoria comprincipiorum allicientium ad oppo-
ſitum. Ungde licèt ratione primæ formalitatis non
pendeat, neque connotet principia ad oppoſitum:
ratione tamen ſecundæ formalitatis illa connotat.
Confirm. primæ neg. ant. prob. diſt. aut. Non poteſt
requiri directè, & ùt influens con. indirectè tan-
quam impediens, retrahens, & conditio eſſentiali-
ter requiſita neg. ant. & conſeq. Acdus enim liber

electivus & victorioſus non poteſt dari, nisi princi-

pia & motiva allicientia ſequendo, retrahentia ve-
r, & quæ alliciunt ad oppoſitum relinquendo, in
quo ſtat dependentia indirecta actüs liberi & clecti-
vi à principiis retrahentibus, tanquam diſpoſitio-
nibus requiſitis ad ipſum. Quòèd autem adio in-
trinſecéè victrix difficultatum, non poſſit exiſtere,
nisi præexiſtentibus iis, quæ conantur impedire
exiſtentiam ejus, pluribus exemplis patet: ſic in-
gratitudo non poteſt exiſtere, nisi exiſtente bene-
ficio: quod tamen ex ſe non movet ad ingratitu-
dinem, ſed ab illa retrahit. Itèm tentatio demo-
nis ordinatur ad impediendam victoriam talis ten-
tationis; licèt ad illam eſſentialiter requiratur: ſi-
quidem

quiden
PMra
cunde
Vitori
eyſoe
Crdlyx
gll pote
AM Vet
ſus, wun
diſpara
odio,
1 , ne
quod
amoren
tfuſſro⸗
Ohiri,
Corioſo
intellecſi
ANmittit
Ronie
ecbeen
e 00
eſeit,
Uepuli
donſene
ant. 41
ſenlu
nebit
diſlent
alterut
ell vole
Va evich
ſenſus
karii,
Aerere

t. Cnlis
victorohn
n omilkin
iad, en
lcitivamn lu,
pilliram ſh.
.2 he S:
otentiem
n tot ⸗
olecis finet
Nus lber on
hingo⸗
Getiam,ld
umn Ad opr⸗
altatis non
opro ſtum!
Connolat,
von pote⸗ I
lelle tan⸗
chemriae⸗
enin iht
nis hiin⸗
tahentis ⸗
Uenc, 11
1ell⸗

lnſtir.

don⸗
St celet,
iſel
e: lil.
nlnu
ioder⸗
1 ltne

u
lüilen

⸗

683 167 689.
quidem victoria dari nequit ſine ea tentatione.
Plura vide apud Gormaz cit. n. 496. Confirm. ſe-
cundæ neg. conſeq. Diſparitas eſt: Quia licèt calor ſit
victorioſus & debellativus frigoris, non eſt tamen
ex ſuo eſſentiali conceptu debellativus potentiæ pro-
duétivæ frigoris, quia poteſt calor produci ab igne,
qui potentiam produéctivam frigoris non habet.
At verô adtus liber amoris eſt formaliter victorio-
ſus, tum reſpectu potentiæ elicitivæ odii, aut acts
diſparati, tum etiam motivorum occurrentium pro
odio, aut aéctu diſparato incompoſſibili cum amo-
re, nec poteſt amor libere produci à principio,
quod non habet ſimultaneam potentiam eliciendi
amorem & odium, aut ſaltem actus diſparatos ex-
eluſivos amoris.
Objicies quintò́. Si libertas conſiſteret in hoe vi-
ctorioſo tendendi modo, ſequeretur, quòd & actus
intellectůs eſſent formaliter liberi: ſed hoc nemo
admittit ergo. prob. ſeq. quia & illi habent hune
viorioſum modum tendendi in objedum: ergo.
prob. ant. Nam dum proponuntur intellectui mo-
tiva contraria pro aſſenſu & diſſenſu, ſi intellectus
eliciat aſſenſum, iſte eſt adhæſivus uni motivo, &ι
repudiativus alterius: ergo etiam eſt victorioſus,
conſequenter eſt liber. Reſp. neg. ſeq. prob. neg.
ant. Ad hujus probationem dico: ſi motiva pro afſ-
ſenſu & diſſenſu ſunt tantùm probabilia, tunc ma-
nebit intellecdtus indeterminatus inter aſſenſum &
diſſenſum, & utrumque ſuſpendet, donec voluntas
alterutrum imperet, & tunc victoria attribuenda
eſt voluntati. Si autem pro aſſenſu habeat moti-
va evidentia, pro diſſenſu tantùm probabilia, aſ-
ſenſus erit victorioſus, & repudiativus motivi con-
trarii, ità tamen ut non potuerit huic motivo non
adhærere, & alterum non potuerit non repudiare:
L 4 Voluntas

Voluntas autem ità amplectitur unum motivum,
ut potuerit non amplecti, ità repudiat motivum,
ut potuerit non repudiare: ergo.
Objicies ſextéô. Si voluntati proponatur motivum
pro proſecutione objeéti, ità, ut etiam voluntas
ex hoc motivo objeétum proſequatur; poteſt con-
tingere, ut voluntati pro oppoſito actu, aut omiſ-
ſione nullum omnino motivum proponatur. iIn
hoc calu proſecutio ell libera & tamen non eſt vi-=
Gorioſa: cùm non ſit repudiativa motivi contrarii:
cùm enim oro oppoſito nullum illi motivum pro⸗
ponatur, nullam poterit repudiare: ergo. Reſp.
neg. ant. quoad hoc, quod in hoc caſu proſecutio ob-
jecti eſſet libera. Nam 1i voluntati pro oppoſito
nullum omnino motivum proponatur, nec qui-
dem ipſum exgercitium libertatis, quod poteſt eſſe
motivum ſufficiens pro oppoſito. Tali caſu pro-
ſecutio voluntati non erit libera, ſed neceſſaria:
cùm defe cdtu coguitionis aliquorum motivorum
in oppoſitum voluntas per accidens non ſit indif-
ferens inter duo oppolſita, cùm illi per intelledum
nulla proponantur motiva pro oppoſito: cùm
ergo voluntas ferri non poſſit in incognitum erit
detezminata ad unum eztremum: ſi cnim proſe-
cutionem talem voluntas omitteret liberé, debe-
ret eò ipſo habere motivum omittendi, quod eſt
contra ſuppoſitum objectionis.

Objicies ſeptimé. Voluntati elicienti amorem, quo

amet Petrum per duo inſtantia, potell DEUS dare
pro primo inſtanti concurſum indifferentem, pro
ſecundo vero concurſum determinatum tantùm ad
amorem, ſed in illo caſu n inſtanti per-

ſeveraret idem amor, qui erat in primo inſtanti,
& in ſecundo inſtanti non eſſet liber: ergo actus

liber non videtur efle intrinſecè liber. Reſp. diſt.
maj.

Muj. N
tru
adivi
wah.

Geg
Poſunt.
lvllanti
minds
terit pe
pro in

inltant

dio
tor; r
edin
minar

gno
ro ind

. nlegt

AWnas
lje
Noer
Wllis
inde 4
peccan
tel e
Halur n
Per ad
ttinle
Peccan
lialiter
alllio
ni; de
iſehe
Uicelit

n Min,
1t motem,

Ir motlru

n volunt;
poteltcor⸗
antomll⸗
Nrot, In
don N Nr
contrarit
Ntluumglo⸗
etgd Neſ
,lſetted⸗
o opuln
ter u⸗
potel ele
lu gro⸗
reſſalia:
Ctiroton
ſa nlil⸗
nnellecte
1to: en
gitun eln
in nol⸗

got C

olen, I
Nα
len, 4
ntun

5

839 169 669
maj. Voluntati elicienti amorem,; quo amet Pe-
trum per duo inſtantia &c. ità, ut eodem amoré
indiviſibili amet Petrum pro ſecundo infſtanti ueg.
maj. pro primo inſtanti con. maj. ſimitkiter diſt. min.
neg. conſeq. Explico diſtinction. & ſolut, atgumenti:

Voluntas in inſtanti A. liberè amans Petrum, ſi in

inſlanti B. non habeat indifferentiam, & nihilo-
minus divinitùs confervet illum amorem, non po-
terit per illum denominari amans liberé Petrum
pro inſtanti B. ſed in inſtanti B. amans liberè pro
inſtanti A. ad eum modum, quo DEIIS dicitur
odio habere Petrum pro inſtanti, quo erat pecca-
tor; non veroô pro inſtanti, quo eſt juſtus. Adus
enim liber, cum ſit electivus, ſolú⅛m poteſt deno-
minare voluntatem amantem pro eo inſtanti, pro
quo denominat eligentem; cùm autem voluntas
pro inſtanti, pro quo eſt necellitata, non eligat;
conſequenter nequit o illo inſtanti denominari
amans per illum amorem.
Objiicies odavd. Si libertas eſſet adiui intrinſeca,
poſſet dari adus pecçccaminofſus eſlentialiter inevi-
tabilis absque auxilio gratiæ intrinſece, ac pro-
inde connexus cum ente ſupernaturali; arqui actus
peccaminoſus utpote intrinfece natufalis non po-
teſt connecti cum ente ſupernaturali: exgo. Pro-
batur maj. peccatum infidelitatis nequit evitari, nisi
per afdtum fidei pendentem ab auxilio gratiæ in-
trinſecé ſupernaturali, neque poteſt talis actus eile
peccaminoſus, quin fit liber: ergo I eflet eflen-
tialiter liber, eſſet inevitabilis eflentialiter, absque
auxilio gratiæ intrinſece ſupernaturali. Keſp. zeg.
maj. prob. diſt. ant. nequit evitari nisi per adtum
fidei vidoria ſalutati con. non ſalutari veg. ant. &
conſeg. Nam ùt loquitur hic Gormaz cit. peccatum
infidelitatis evitari poteſt per actum naturalem;,
quo

53 170 882-

quo homo naturaliter aſſentiretur rebus revelatis.
Homo enitn non ſolàm potelſt his aſſentiri per
actum ſupernsturalem, ſed etiam per actum na-
turalem: ùt patet in hæreticis adtu naturali cre-
dentibus Sanctiſſimæ Trinitatis myſterium. Hinc
in caſu hoc peccatum infidelitatis ex intrinſecis
ſuis ſolùm requirit principia per ſe neceſſaria ad
ipſius effedionem, & motiva in contrarium alli-
cientia, quibus reſiſtat, ſive hæc pertineant ad
lineam naturalem, ſive ad lineam ſupernaturalem,
adeoque conſlituentia voluntatem, non ſolùm in
ratione potentis evitare peccatum, ſed etiam, in
ratione potentis evitare peccatum per victoriam
ſalutarem.
Obiirties non. Actus internus voluntatis effcaci-
ter imperatus eſt neceſlarius; atqui idem numeréô
actus potuit eſſe liber, vel neceſſarius: ergo liber-
tas non eſt eſſentialis actui libero entitativé ſumpto.
Reſp. prims cum P. Suarez Lib. 12. de gratia cap. 11.
num. II. Haunoldo Lib. z. tract. 1. cap. 3. controverſ. 4.
J.2. n. 20 , neg. ant. Rationem dant primo, quia, ſi quis
emittat votum v. g. caſtitatis, per actum voti effi-
caciter ſibi imperat alios adtus non tantuͤm exter-

nos, ſed etiam internos, quibus hoc votum im-

pletur, atqui tales actus interni etiam efficaciter
imperati ſunt actus liberi: quia vovens poteſt vo-
tum ſuum liberé violare: ergo. Secunde quia
omnium virtutum ackus interni poſſunt ſaltèm à
charitate efficaciter imperari, ùt etiam fatentur
adverſarii; atqui omnium virtutum interni actus
ſunt intrinſecè liberi, utpote formaliter laudabiles
ac meritorii: ergo. Tertié quia ſi peccator in
mortis articulo conſtitutus, & confeſſariô deſtitu-
tus ſibi eſficaciter imperet ex motivo charitatis
ontritionem, & imperatum deinde eliciae⸗ be⸗
unc

hune
Aus
R we
tentio
rancdi
tani e
Clilega
dillind
deniq
aum
ergo a
ſupera
Aioqu
tus ſ
Rel⸗
nus ef
ſuam eli
. quo⸗
one con
We:
4orſe
eel
ſegten
enim
inlanti
holtd
ſanti
chleg
ho l.
toe en
Pro illo
tiam d
Juan h

bus teſthii.
Alentiiy
r Adu
turali re
um. Hn.
intripſecß
elariz ad
Atiun Ai⸗
igennt l
tvaturgen
On ni
A aim, i
et Nlboten

alis elhen⸗
genn onen
elo er
tiſelnptn
AA1.
pliſ,

n ot efi.
n extel⸗
okumn im.

eicee

dol 1
Ueetl 1
nt lin
ſernn.
n s
entol in
dele⸗
, her
W

hunc contritionis actum juſtificabitur: ergo talis
actus imperatus contritionis eſt formaliter liber,
& meritorius. Quartò: quia poteſt aliquis ex in-
tentione ebrietatis ſibi imperare volitionem fu-
randi rem DEO ſacram; atqui hæc volitio fu-

randi eſt formaliter peccaminoſa, & quidem ſa-

crilega: ergo eſt formaliter libera per libertatem
diſtinctam ab effectu & intentiene ebrietatis. Quini6
denique quia actus Religionis efficaciter imperans
actum ſpei Theologicæ, non attingit motivum ſpei:
ergo aétus ſpei efficaciter imperatus adhuc habet
ſuperandam propriam arduitatem & difficultatem,
alioquin non eſſet actus ſpei: ergo actus impera-
tus ſpei eſt victorioſus, conſequenter liber.
Reſp. ſecundò diſt. maj. Actus voluntatis inter-
nus efficaciter imperatus eſt neceſſarius quoad
ſuam eſſentiam & ſpecificum tendendi modum neg.
maj. quoad exiſtentiam, idque ſolùm ex ſuppofi-
tione conſequenti, non antecedenti con. maj. Quòôd

autem aliquis actus neceſſarius ſit ex ſuppoſitione

conſequenti, non ſequitur illum non eſle intrin-
ſecè liberum: cùm neceſſitas ex ſuppoſitione con-
ſequenti non tollat, nec lædat libertatem. Aliàs
enim quivis actus elicitus, dum elicitur eodem
inſtanti, non eſſet liber, & meritorius: quia, ſup-
poſitò, quòd fit eo inſtanti producstus, eodem in-
ſtanti non poteſt deſtrui, & ſic ex ſuppoſitione
conſequenti neceſſariò durat, & exiſtit: ſimiliter
ergo licèt actus voluntatis imperatus ex ſuppoſi-

tione conſequenti efficacis imperii neceſſario exiſtat

pro illo inſtanti, pro quo eſt imperatus, tamen
illo ipſo inſtanti liber formaliter eſt quoad eſſen-
tiam, & modum tendendi ſpecificum, acſi nun-
quam fuiſſet imperatus.

Reſp.

Keſp. tertiò aliter, diſt. maj. Actus eflicaciter im-
peratus eſt neceflarius extrinſeceè & tamen liber
intrinſecé con, eſt neceſſarius intrinſecè neg. maj.
Actus enim imperatus voluntatis non denominatur
neceſſarius ab intrinſeco & ſpecifico tendendi
modo, nec ab intrinſeco ordine ad ſua principia
tam eflectiva, quâm directiva, à quibus eſſentia-
liter dependet, videlicèt à voluntate, cognitione
& concurſu DEl indifferente, ſed denominatur
neceflarius ez ſola fuppoſitione actus imperantis,
quem actum imperantem entitas actus imperati
puré per accidens, & extrinſece tantùm connotat,
adeôque denominatio neceſſarii reſpectu adus im-
perati interni eſt purè extrinſeca, ſicut è contra
denominatio liberi, reſpectu acts externi imperati
eſt tantum extrinſeca; ſed
Dices: Actus externus efficaciter imperatus non
eſt intrinſecè liber: ergo nec actus voluntatis in-
ternus imperatus. Secundé. Actus efficaciter im-
