euf⸗
ucet
Ede.
enn ſe⸗
num

Nil.
bien
Am
tatch⸗
N A
lhet⸗

.

8

659 291 66.

ſipernaturale ſit id, quod eſt ordinis Divini, debet
eſſe perfectivum, adeêque bonum; ſecùs vero eſt
de acibus naturalibus. Dixi eranſ. ant. quia il-
lud aliqui negant, eò quod dicant aétionem con-
ſervativam quantitatis ſine omni ſubjecto, neque
eſſe moraliter bonam, neque malam Ad ſecundum
tranſ. aut. neg. conſ. EO, quòd habitus ſoluùm fint cir-
ca objecta habentia difficultatem, qualia objecta,
non ſunt objeéta actuum indifferentium. Dixi
tranſ. ant., quia multi admittunt habitus indiffe-
rentes; quoòd vero Ariſtoteles talium habituum
non fecerit mentionem, inde eſt, quia non ità ſer-
viunt ad Poltticam conſiderationem, & moralem.
Ad tertium, neg. conſ. quia obliquitas nihil eſt aliud,
quam caârentia reétitudinis; Atqui inter reétitudi-
nem, & carentiam illius nequit dari medium re-
ſpedu ſubjecti apti, quod eſt linea: ergo. At ve-
rô licèt bonitas, & malitia ſibi opponantur priva-

tivè, hoc tantuùm fit reſpectu ſubjecti apti, ſeu ta-
lis adůs, cui debebatur ipſa honeſtas, cùm autem
adtui indifferenti non debeatur ipſa honeſtas, ſi
quidem objeétum ipfſius non præcipitur, nec pro-

hibetur, ſed purè permittitur, ignum eſt, quod

in genere moris dari poſſit adus medius inter a dum
honeſtum, & inhoneſkum. Secunde, quia bonitas

& malitia opponuntur ſibi ſelùm ratione tertii,
nempe legis, quam reſpiciunt, quæ ſi non exiſtat,
mulla habetur oppoſitio; At verô inter curvitatem,
& obliquitatem non eft puré oppoſitio ratione
tertii, ſed abſoluta: ergo. Ad quartum, neg. couſ.

Diſparitas eſt: quia ſimilia individua ordinantur à

natura vel ad operandum, vel ad ornatum univer-
ſi, adeoque à natura, quæ nihil facit fruſtra, me-
ritô dantur accidentia individuis exiſtentibus pro
fine naturæ obtinendo; At verò non habent omnes
T 2 astus

63 292 6S⸗

actus finem à lege præfixum, qui ſit bonus poſiti-
vé, neque etiam agens tenetur ex intentione ſua
omnes aétus ordinare ad finem honcflum: ergo
mirum non eſt, quòd poſſint dari aliqui actus in
individuo indifferentes.
Objicies decimoquartò. Omnis acjus intellects vel
eſt verus, vel falſus: ergo etiam omnis actus, vel
eſt bonus, vel malus: ergo nullus datur indiffe-
rens. Reſp. tranf. ant. quia dantur apprehenſio-
nes, quæ nec veræ nec falſæ ſunt: Et ſicut Oratio
deprecativa, imperativa, optativa, nec veræ ſunt,
nec falſæ, ità nec actus intellectüs per tales Oratio-
nes ſighificati, & explicati, neg. conſ. Diſparitas eſt:
quia ſi detur affirmativus actus neque verus, neque
falſus, ſequitur objectam neque eſſe, neque non eſ-
ſe, quod eſt impoſſibile; At verô poteſt fieri, ut
non detur lex ſive præcipiens, ſive prohibens: er-
go. Secund: quia actus fünt veri, vel falſi per
conformitatem, aut difformitatem cum ob ecto. &
ſi obje dum exiſtat ùͤt actus enunciat, eſt adlus ve-
rus, ſi non exiſlat àt adtus enuntiat, eſt adus fal-
ſus, inter exiſtere autem, & non exiſtere nullum
datur medium, cum ſint contradiétoria: ergo ne-
que inter veritatem, & falſitatem in actibus judi-
cativis. Actus vero dicuntur boni, ſi conſormen-
tur legi poſitive prohibenti, vel præcipienti, mali
verò ii legi difformentur, lex autem cùm ſit ali-
quid dependens à libera legislatoris voluntate, ſi
nulla lex talem acdtum præcipiens, aut prohibens
exiſtat, neque per conſequens talis actus erit bonus
vel malus, ſed indifferens.
Objiicies decimoquinto. Omnis adlio humana debet
eſſe propter aliquem finem, vel mediatè, vel im-
mediate, à quo ſpecificatur: ergo vel intendit fi-
nem utilem, vel delectabilem;, vel honeſtum; ſi
honeſlum?

tif

ri
cipt
r

Ie⸗
l.
llan
one⸗
nl.
hen⸗
nili
Ui⸗
bens
vonis

—

honeſtum? adtus bonus; ſi verò delectabile, erit
actus malus, cùm tale bonum ſit malum, & ſaltèm
non per ſe appetibile: ergo. Confirmatur. Actus
indifferentes ſunt actus permiſſi ob commoditatem
naturæ; Atqui tales actus ſunt boni politive, quia
ſunt conformes reétæ rationi, com hominis etiam,
Üt eſt rationis particeps, ſit conſulere parti ſenſiti-
væ, & vVegetativæ: ergo. Reſp. Retorquendo ar-
Sumentum totum: ad actus indifferentes in ſpecie.
Reſp. Secundò dicendo: quod detur bonum hone-
ſtum tum poſitivè, tum negativè, adeôque actus
etiam boni tum polſitivè, tum negativè; quod at-
tinet bonum dele Rabile dico: illud non eſle appe-
tibile per ſe cum poſitiva excluſione finis natura-
lis, bene verò alids. ℳd Confirmationem Reſp. neg.
min. & cauſalem diſt. ſunt conformes rectæ ratio-
ni permittenti con. præcipienti wel prohibenti. neg.
conformitas autem prima ſolàùm facit bonitatem
negativam.
Objicies decimoſextò. Artifex, quotiescunque ope-
ratur ùt artifex tenetur operari ſecundùm regulas
artis, & hoc ipſo, quòd non operetur juxta illas
elicit actum difformem: ergo. Idem eſt de ho-
mine, quòd teneatur operari juxta rationem bene.
Reſp. primo ſolùm ſequi, quòd ſicuti Artifeæ nihil
contrarium ſuæ arti, ſic & homo nihil agere de-
beat contrarium rationi. Reſp, Secundo neg. conſ.
Diſparitas eſt: quia ars conſiſtit in regulis exiſten-
tihus in mente artificis, adeéque ſi operatur ùt ar⸗
tifex, debet operari ſecundum regulas, quia habet
regulam, cui opus conformare debet; Homo au-
tem moraliter operans non habet ſemper neceſſa-
riò regulam, ſeu legem vel prohibentem, vel præ-

cipientem, cui actionem ſuam conformare tene-

tur: ergo.
T 3 Objicies

Sa 294 Pi⸗ B

Objicies decimoſeptimé. Quod eſt indifferens ad ra-
tionale, vel irrationale; eſt ſolùm aliquid generi-

cum, & non ſpecificum, aut individuale: ergo

etiam quod eſt indifferens ad bonum & malum, non
eſt aliquid individuale. Reſp. diſt. conſ. quod eſt
indifferens indifferentia ſapiente communitatem ad
inferiora non eſt aliquid individuale con. quod eſt
indifferens indifferentiâ reſpectivâà ad legem neg.

conſ. Nos veròô hic loquimur de indifferentia ſecun-

de modéô ſumpta, nam adtus indifferens ôͤt talis
nequit ampliùs eſſe bonus, vel malus, animal ve-
rò ut indifferens poteſt eſſe rationale; vel irratie=-
nale.

QuS”TIO XVII.

Utrum in eodem altu humano poſ-

ſint eſſe plures moralitates?

N duphici ſenſu hæc quæſtio intelligi poteſt. Pri-
mô, utrum in eodem acétu humano poſſint eſſe
plures moralitates ejusdem rationis, v. g. plures
bonitates, vel plures malitiæ; in hoc ſenſu affir-
mativa eſt communis, ſic enim certum eſt Adulte-
rium habere duplicem malitiam, unam oppoſitam
temperantiæ, alteram juſtitiæ, & dationem Elee-
moſynæ ex motivo Charitatis habere duplicem bo-
nitatem, miſericordiæ, & Charitatis, & duplex me-
ritum, & ratio præterea eſt: quia moralitas non
tantùrm cauſatur ab objeéto, quod in adtu non po-
teſt eſſe, nisi unicum, ſed cauſatur etiam à circum-
ſtantiis, præſertim à fine extrinſeco; Atqui poteſt
unus idémque adtus habere plures fines bonos, vel
malos: ergo & plures bonitates, vel malitias,
licèt bonitatem, vel malitiam objectivam, non pel-

1t

gen

6090

go

An.
genie
eg d
n, nol
ocd el
enn 20
od elt

n ſet
ſeel.
r talt
lte⸗
lentis⸗

3 295 59-

ſit habere nisi unicam. Secandé, poteft intelligi
in hoc ſenſu: utrum idem actus humanus poſſit
habere plures moralitates diverſæ rationis, hoc eſt,
utrum idem actus humanus poſſit eſſe ſimul mo-
raliter bonus, & malus v. g. bonus ex objecto ſe-
cundúm ſe bono, & ſimul malus ex fine extrinſeco
aut circumſtantia mala, vel è contra. Affirmati-
vam tenent Salas tractatu . Diſp. 3. numero 124.
Grannadus tract. 9. Diſput. 3. De Lugo tract. de Peæ-
nitentia Diſp. Ir. Sedt. 9. Contrariam ſententiam
Verò docent Suarez, Vaſquez, de Rhodes Diſput. 4.
de affibus humanis quæſt. unica, ſectione z & ple-
rumque recentiores, juxta quos ante Reſolutionem.
Certum eſt prim: Quod eligere medium ſecun-
dùm ſe licitum proprer finem illicitum, cogni-
tum àt talem, ſit penitùs, & totaliter contra pru-
dentiam, & rectam rationem, adeôque contra le-
gem Divinam, idem eſt de electione medii illiciti
cogniti ùt talis propter finem licitum, Ratio eſt
quia quod DEUS vult conjungi, non licet homini
ſeparare, juxta illud Matthæi 9. Qued DEIIS con-
jJunxit, homo non ſeparet: ergo é contra, quod DEus
vult non conjungi non licet homini conjungere;

Atqui DEus vult non conjungi ea, quorum unum

vult, & alterum non vult amari à nobis: ergo
non licet ea nobis conjungere amando. Atqui ea
quæ ſunt illicita & inhoneſta vult non amari à no-
Pis, quæ autem ſunt licita, & honeſta, vult amari
à nobis: ergo. Ratio eſt ſecundo juxta receptum
a b omnibus axioma: non licet facere malum, ut eve-
niat bonum, itém non licet bonum facere mal; At-
qui eligens malum medium Ppropter finem bonum
facit malum, ut eveniat bonum: ergo. Dizi illi-
citumn cognitum àt tale, tum ad præoccupandas ob⸗
jectiones, quæ fieri poſſunt ex caſu ignorantiæ in-
T 4 vincibilis;

S33 296 62²
vincibilis, tum nèé opus ſit hanc reduplicationem
ſæpius reépetere.
Certam eſt ſecund’. Quôd implicet prohiberi di-
recte unum prædicatum actús humani, quin reipſa
ſaltèm inditeéte prohibeatur alterum prædicatum,
aut realiter identificatum, aut neceſſario connexum
cum prædicato directe prohibito; ratio eſt: quia,
qui tenetur vitare unum, tenetur reipſa vitare al-
terum, aut realiter identificatum, aut neceſſariò
connexum cum priore: ergo legislator præcipi-
ens unum prædicatum actůs humani, aut prohibens
indirecte pracipit aut prohibet alterum prædica-
tum, aut vealiter identificatum, aut neceſſariò con-
nezum. Jam ſit:
KReſolutio: non toteſt idem actus humanus eſſe mo-
raliter bonus ex objecto ſecunam ſe bono, & ſimul mo-
raliter malus, ex fine extrinſeco, aut circumſtantia ma-
la, aut contra. Ità præcitati Authores.
Probatur primo, Authoritate ſcripturæ Matthæi 6.
Si oculus (id eſt: intentio bona) nequam fuerit, to-
zum Corpus tunm (id eiſt: actiones omnes inde ſe-
cutæ) tenebroſum erit. Itèm hoc etiam ſatis apertè
deducitur ex eo, quod dicit Chriſtus Mathæi 6. vi-
dete, néè juſtitiam veſtram faciatis coram homi-
nibus, ut videamini ab eis, alioquin mercedem
non habebitis: ſi enim ex vana gloria fieret actus
bonus, & ſic actui habenti bonitatem adjungere-
ur malitia, textus iſte non ſubſiſteret, nam illi
actui bono deberetur præmium & merces: ergo.
Huc etiam facit Doctrina Chriſti, ſecundùm quam
nemo poteſt ſimul duobus Dominis oppoſita man-
dantibus ſervire, quæ Doctrina etiam non ſublſi⸗
ſteret, ſi idem actns bonus,; ſimal eſſet malus,
tunc enim per illum eundem ſerviretur DEO, &
Diabolo. Accedit etiam Authoritas S. Auguſtini
lib.

ʒ

–W

tel
ter
vel
ai,
Dy

iis

pri
ſit

8
Uden

berli⸗
Telotn
gtum,
exun
guin
e dl.
larid
cipi⸗
bens
a.
Con.
⸗

e⸗
M⸗

——

633 297 889-
lib. contra mendsçium Cap. 1r. dicçentis: nil poſſe dici
abſurdius, quam opus aliquod eſſe ſimaul juſtum,
& injuſtum: ergo.
Probatur ſecundò ratione. Ut aliquid ſit ſimplici-
ter malum ſufficit unicus defectus, ad bonum au-
temm requiritur, ut omnes circum ſtantiæ ſint bonæ,
Vel certè, ut nulla ſit mala: bonum enim ex integra“
cauſa, malum ex quolibet defedta „ juxta axioma

Dyoniſii commune omnibus Theologis, quod ab
.. . . . . —
iis ſic ſolet explicari, ut actus aliquis, vel effedtus

ſit bonus, integrum complegum cauſarum, ſeu
principiorum debet eſſe bonum, ut autem a dus
ſit malus, ſufficit, ut vel unum Pprincipium ſit
malum, ſeu defectuoſum; atqui 19 01
rantis eſt malus, actus ex tali fine factus habe
circumſtantiam malam, & defectum: ergo eſt
ſimpliciter malus.
Conſi matur. Im poſſibile eſt, ut aliquis adlus ha-
beat omnem perfectionem debitam & aliquam non
habeat: ergo etiam ut aliquis actus ſit ſimul bo-
nus, & etiam malus.
Probatur tertio., Electio medii ſecundùm ſe liciti,
Ppropter finem illicitum, aut viciſſim, eſt totaliter
difformis dictamini prudentiæx, & legi divinæ,
atqui ompnis actus humanus totaliter difformis
dictamini prudentiæ, & legi divinæ eſt totaliter
malus: ergo eleéctio medii fecundùm ſe liciti, &
boni propter finem illicitum, & malum eſt tota-
liter mala: ergo repugnat adtus humanus partim
bonus, partim malus in genere moris.
Probatur quartò. Implicat ut ex duobus prædica-
tis realiter identificatis in aliquo, aut ſaltèm ne-
ceſſaris connexis, unum ſit prohibitum, adeéôque
malum, quin etiam alterum zeipſa indire Aé ſal-
tem ſit prohibitum & malum; atqui illud prædi-
catum

4
1

catum reſpe tivum, quô actus humanus in indi-
viduo confideratus reſpicit obje dum, elt realiter
identificatum, aut neceſſariò connexum cum præ-
dicato reſpestivo, qu idem actus reſpicit finem
extrinſeeum, aut circumſtantias: ergo implicat ut
idem adtus humanus ſit prohibitus, & malus, qua-
tenus reſpicit objectum, & non ſit reipſa prohi-
bitus, & malus, quatenus reſpicit finem extrin-
ſecum, & circumſtantias, aut viciſſim: ergo.

Oppoſitorum Solutio.

Bjiicies primo. Sicut Chriſtus Matthæi 6. dicit ſi
oculus tuus nequam fuerit, totum Corpus
tuum tenebroſum erit, ità verſu immediaté præ-
cedente ait: ſi oculus tuus ſimplex fuerit, totum
corpus tuum lucidum erit: ergo ſicut intentio
mala reddit electionem malum, ità ècontra eleclio
bona reddit electionem bonam: ergo. Reſpond.
Chriſtum eo loco reprchendiſſe hyppocritas, qui-
bus nihil deerat, ut illorum actiones eſſent bomæ
zæter bonam intentionem: inde tamen non ſe-
quitur, quòd intentio bona poſſfit honeſtare actio-
nes malas: quia hic tantùm fermo erat de actio=
Hibus ex ſe bonis.
Objicies ſecundéò. S. Thomas ſecunda ſecundæ quæſt.
F. art. k. in CQ. dicit. Redditio æqualis, habet redti-
tudinem juſtitiæ qualitercanque, ſive boné, ſive maléò
anim fiat: ergo. Reſpond. S. Doctorem hic nihil
aliud velle dicere, quàm, quòd in tali redditione

non ſit rectitudo juſtitiæ formalis, ſcilicet in eſſe

virtutis, ſed ſolum materialis, & quantùm ad
fubſtantiam.
Objicies rertiü. Dum quis urgente præcepto elce-
moſynæ Pauperi fubvenit ob vanam Gloriam,
. implet

ill⸗
lellte
mn.
t finen
cat u
. lli⸗
obi⸗
Kttin⸗

ſ

lps

r.
totun
Antio
Gio
Ond.
gi.
ore
oa l⸗
ANio⸗
ACo⸗

impliet Prerteptum, atgoi præceptum de actu bono

non poteſt impleri, nisi per actum bonum: ergo
talis adtus eſt bonus; ſed etiam fimul eſſet malus,
ob finem vanæ Gloriæ: ergo. Reſpond. diſt. min.
præceptum de eliciendo actu, moraliter, & for-

maliter bono non poteſt impleri, nisi per actum

moraliter, & formaliter bonum con. præceptum de
eliciendo actu tantùm materialiter, & Phyſicè bono
neg. min, ſimiliter diſt. conſeq. Quædam præcepta
ſolùm præc cipiunt aétum externum, adeôque ſo-
lam materialem ,„ & hylicam bonitatem, & hæc
præcepta impleri Dor ſſunt per ſolùm adum exter-
num materialiter & Phyſicèe bonum, quædam au-
tem præcepta directe præcipiunt adum internum,
ejúsque bonitatem moralem, & formalem hone-
ſtatem, qualia ſunt præcepta Fidei, Spei, Chari-
tatis, * hæc præcepta impleri non poſſunt, nisi
per actum moraliter, & formaliter bonum.
Objicies quarts. Quamvis homo laberans ex po-
dagra non Ppoſſit dici ſanus ſimpliciter, poteſt ta-
men dici ſanus ſecundùm quid, ſi habeat ſanos
oculos: ergo & adtus humanus potelt ſecundum
quid eſſe bonus, & ſecunduùm quid malus. Reſp.
neg. conſeq. Diſparitæs eſt primè: quia ſanitas corpo-
alis reperitur in fubjedto realiter diviſibili, & in
Ntis fubjecti partibus, adeoque poſſunt una,
Ve R s partes ejusdem ſubjecti habere ſanita-
tem, eliqua autem non habere, & ſic idem cor-
pus dici fanum quoad aliquas partes, quoad alias
autem non. At veroô bonitas ſeu honeſtas, vel in-
honeſtas recipitur in ſubjeéto, hoc eſt, in actu in-
divibili realitor, qui actus hoc ipſo, quod rea-
liter indiviſibilis ſit; non poteſt ſimul eile ſub
forma, & ſub privatione talis formæ. Diſpatitas
eſt ſecundâ. Quia bonitas & honeſtas actuum huma-
norum,

33 300
norum, eſlſentialiter dependet 3 dictamine pru-
dentiæ, ita, ut non poſlit ab objedto ſecundͤm ſe
bono devenire in actum, nisi prucentis dictet, ex
nulla parte, adeéôque ex nulla circumſtantia, i intet
quas elt etiam finis extrinſecus, adeſſe defectum:
bonam enim ex integra cæluſa &c. Atqui non potelſt pru-
dentia dicdtare, quod ex nulla parte adſit defectus,
ſi adlit malus finis extrinſecus, & conſequenter
non poteſt actus ex tali malo fine procedens con-
formari dictamini prudentiæ, adeéôque nec eſfle
bonus.
Objiicies quintò. Virtus intelleétualis poteſt con-
currere effective ad actum malum v. g. habitus
ſcientiæ ad ſpeculationem ob malum finem; ergo
& virtus moralis. Reſp. neg. conſeq. Diſparitas eſt:
quia virtus intellectualis non hsbet pro objedto bo.
num morale, ſed verum, ideéôque non inclinat ad
bonum, neque dat Iuis actibus bonitatem;, ſed ve-
ritatem, unde non eſt opus, ut actus procedens à
virtute intelle Quali ſit bonus ùt ab ipſa procedens;
&, ſi ille aliunde malus eſt, non ſequitur, quod
ex objecto, aut Principio eli ciente ſit bonus; at
verô virtus moralis, cum habeat pro objeéto bo-
num, actus ab ea procedens debet eſſe bonus.
Objicies ſextò., Poteſt unus, idémque acétus ha-
bere duo motiva particularia v. g. poteſt quis dare
eleemo ſynam, & quia honeſtum eſt ſubvenire pau-
peri, & quia inde ſperat vnam gloriam: ergo
tali caſu propter unum motivum potelt eſſe adctus
ſecundúm quid bonus, & Frabter⸗ alterum motivum
ſecundùm quid malus. p. diſt. ant. poteſt quis
imprudenter habere duon molira particularia unum
bonum, alterum malum conc. prudenter neg. ant.
& dico tali calu actum eleemofynæ futurum tan-
tùͤam malum, ſi ſpectetur in individuo; & prout
cſt

3
onu
dent
&n
com
elle
4
peral
inpe
ergo
E
llen
ig⸗
rarl
lo⸗
al
ler!
lns,
n
mala
ſeg.
ſier
non
bon
Van
C

639 301 689

eſt à parte rei, & null modéô futurum moraliter
bonum, quia malum ex quolibet defectu, & pru-
dentia non poteſt dictare dationem eleemofſynæ hic
& nunc, & omnibas conſideratis eſſe honeſtam,
cùm honeſtas objectiva eleemoſynæ cognoſcatur
eſſe vitiata per finem malum vanæ Gloriæ.
Objicies ſeptimò. Acus intrinſecè malus poteſt im-
perari ab aliquo actu bono, ſed talis adtus qud
imperatus erit bonus, qui imperatus erit malus:
ergo idem actus poteſt reduplicativè eſſe bonus;
& ſimul ſpecificativè eſſe malus, minor probatar.
Mendacium, & homicidium ſunt intrinſecè mala.
Atqui mendacium, & homicidium poſſunt impe-
rari ab intentione boni finis v. g. promovendi DEI
gloriam: ergo. Reſp. diſt. min. actus intrinſecè
malus poteſt imperari ab adtu bono, ſi invincibili-
ter ignoretur elle malus conc. actus intrinſece ma-
lIus, & ut talis cognitus neg. min. Ad probationem
diſs. min. mendacium & homicidium cognitum ut
malum poteſt imperari ex cognitione boni finis
neg. ſi ignoretur eſſe malum con. min & neg. Conſeq.
Objicies ocavο Confeſſio Saeramentalis poteſt
fieri ez motivo vanæ gloriæ; atqui talis confeſſio
non eſt ſacrilega, & invalida: ergo adhuc eſt
bona; atqui etiam ſimul eflet mala, quia motivum
vanæ Gloriæ etiam refundit aliquam malitiam in
actum Pœnitentiæ: ergo. Reſp. Primo diſt. min.
Confeſſio Sacramentalis ſecundùm actus externes
& per ſe ſenſibiles poteſt fieri ex vana eloria con.
quoad aéctus puré internos, & ſecundùtn ſe inſen-
ſibiles neg. min. actus enim interni, quà præcisèe
tales non poſſunt eſſe medium ad affequendum
ſinem vanæ gloriæ, cùm non videantur ab homi-

nibus, à quibus ſperatur vana gloria; adeòque
licet actus ponitentiæ cxterni, & per ſe ſenſibiles
poſſint

S33 302 E2-
poſſint eſſe aliquomodo venialiter mali ex inten-
tione vanæ gloriæ, ſi tamen actus interni;, nimi-=
rum dolor, & propoſitum ſint ſupernaturales,
adeéque boni, Sacramentum erit validum; nee
tali caſu erit unus idémque actus ſimul bonus, &
malus. Reſpond. Secunde Gonfeſſio Sacramentalis
(idem eſt de converſione ad fidem & c.) dupliciter
poteſt fieri ex motivo, & malo fine. Prime, ut
ejusmodi motivum habeat ſe permodum motivi
potitivi formaliter, & directè influentis in actum
poœnitentiæ. Secundè ut ſe habeat perinodum puræ
occaſionis, aut permodum motivi negativi, non

influendo poſitive in ipſum actum Poœnitentiæx,

ſed purè, ùt dicunt, removendo prohibens, ſeu
impedimentum aliquod extrinſecum poœnitentiæ:
ità, ut ipſe actus pœnitentiæ non attingat intrin⸗
ſecè, & per ſe ipſum tale motivum, ſed tantùm
aliquis alius actus realiter diſtinétus, & actum Pœni-
tentiæ antecedens; proinde ſi vana gloria eſt mo-
tivum polſitivum confeſſionis vel pœnitentiæ talis
confeſſio erit ſacrilega, & tantùm mala, ſi autem
eſt præcisé occalio, vel motivum extrinſecum,
confeſſio erit bona & honeila tantum, licèt a us
præcedens ſit malus venialiter. Deinde hoc argu-
mentum ſupponit, quêd finis malus imperare poſ⸗
ſit actum ſupernaturalem, quòd eſt falſum, quia
aliàs poſſet ſe quis determinare ad actum ſuper-⸗
naturalem ſine gratia: quia finis malus imperans
v. g. pœnitentiam eſſet vana gloria, ad quam non
eſt neceſſaria gratia, ſed hæc eſlet ipſa determina-
tio ad Pœnitentiam, quæ eſt adus ſupernaturalis:
ergo poſlet haberi determinatio ad actum ſuperna-
turalem ſiné gratia, quod implicat.
Obiicies non. Eadem paſlio Chriſti, at cauſata
à Crucikixoribus erat mala; & ùt recepta in Chei-
O2

9
0 ;

ſeſt

nu

lab

, i⸗
kturlan⸗

n, 1
D
enkals
licite:
1, It
notiri
1Gunn
Put

(o

tle,

3 ſel
eltie,
hltit⸗
Utunt
i⸗
no⸗
gllis
Uen
Cul,
40n
gl⸗
l
el⸗
claot
N
e⸗
lit

14

ll⸗

io⸗

893 303 Bge-

ſto, erat bona: ergo. Confrrmatur. Idem actus po-
teſt eſſe bonus reſpectu unius operantis, & malus
reſpectu alterius operantis, ergo etiam poteſt eſſe
bonus & malus reſpeétu ejusdem operantis. Reſp.
diſt. ant. eadem paſſio Chriſti ùt objectum reſpectu
diverſorum hominum, & actuum erat bona &
mala con. reſpectu ejusdem hominis, & reſpectu
ejusdem a Qs neg. ant. & conſeq. Deinde concluſio
intelligenda eſl de eodem adu humano, & morali;
objectio autem ponit tantummodo idem objectum,
de quo ſinè dubio poſſunt dari diverſi acdtus, unus
bonus, & alter malus. Ad Confirmationem neg.
conſeq. Diſparitas eſt: quia idem adus poteſt eſſe
prohibitus uni, non autem alteri, reſpectu ejus-
dem autem unus, idémque adus non poteſt eſſe
prohibitus & ſimul non prohibitus.
Objicies decimé. Electio boni medii propter bo-
num finem v. g. eleemoſyna propter pœnitentiam
habet duas ſpecies in genere moris; ergo & electio
boni medii, propter malum finem poteſt habere
duas ſpecies, bonitatis unum, alteram malitiæ.
Reſpond. neg. conſeq. Diſparitas eſt: quia in caſu
antecedentis electio terminatur immediate ad ipſam
honeſtatem eleemoſynæ, cui non repugnat ordi-
nari ùt medium ad Pœnitentiam; In conſequente
autem non terminatur clectio ad ipſam honeſta-
tem moralem Eleemoſynæ, quia bono honeſto
diſconvenit eſſe medium utile ad malum finem .
nam eò ipſo, quod Eleemoſyna dirigatur ad ma-
lum finem, jam non eſt conſona;, ſed diſſona ra-
tioni.
Quæres: An pecgatum ſit levius, ſi fiat ex inten-
tione boni finis, quàm ſi fiat ad malum finem
v. g. an peccatum ſtupri factum ob carnalem de-
lectationem LErayius lit, quam factum ad hune
finem,

33 304 G2=
finem, ut ex ipfius pretio poſſint ali inopes.
Reſpond. levius elle peccatum factum ex intentione
boni, quam mali finis. Ratio eſt: tum quia actus
ey ſolo objecto malus eſt minus diſſentaneus rectæ
rationi, quàm adus tam ex fine, quam ex objecto
malus; tum quia peccatum graviùs eſt, quo pejor
eſt finis: ergo levius eſt, quo melior eſt finis:
tum quia peccatum levius eſt, quo minuͤs eſt vo-
luntarium, peccatum autem faéctum ex intentione
boni finis, eſt minus voluntarium; quàch pecca-
tum, quôd appetitur propter ſe: ergo. Hinc
Colligitur primè. Quod levius ſit furtum aut for-
nicatio propter bonum finem, quam propter tur-
pem iplius delectationem, non tamen hoc ſenſu,
quaſi bonitas intenti finis ità minuat malitiam;
ut eam de mortali venialem efficiat, ſed quia mi-
nuitur voluntarium, quatenus peccatum non ex-
petitur propter ſe, ſed propter alind. Hinc
Colligitar ſecundé. Peccatum v. g. luxuriæ fadum
ob alium finem malum, v. g. furtum, minui in
malitia luxuriæ, minuitur enim ratio voluntarii,
ità ut delinquens non cenſeatur ità luxurio ſus, acſi
peccaret ex ſola libidine turpi, ratione tamen alte-
rius circumſtantiæ ſcilicet furti, quæ novam actui
malitiam communicçat;, peccatum augetur.

QuESsSrIO XVIII.

» A
Utrum idem numerb albtus boſſit eX
. , 2 . 5 riſ,
bono fieri malus, & viciſſims
Ertum eſt apud omnes Theolegos eundem nu-
meréô actum extrinſecum poſſe ex bono fieri
malum, tum ob mutatam intentionem, ut ſi quis

ambulationem externam bone fine inchoatam con-
tinuet

ſauet

l
doche
inche
uju
mora
ptoye
lade
in ha⸗
plexe
EClal
EKe
Keie
eünde
ſire it
dam
honos
nalos
loltie
tetno
uatn
s l
ono
huma
ſao ir
3s
tx u
ergo
pote
Viciß
intti
aruy
donel
Umm

e,
tendes
8 ele
obſe
peſot
bis
ellvo⸗
ntione
ſecen⸗
Ut ſet.
et tot⸗
ſenlu,
fliam,
la ni⸗
Nn eh⸗
dom
in
Gtarit⸗
iihell
Ale⸗
Aul

tinuet ob malum finem; tum ob mutatam legem
aut advertentiam legis, ut ſi quis die veneris
comeſtiohem Carnium ex invincibili ignorantia
inchoatam continuet ſubvenienhte adverte ntia; ratio
hujius eſt, quia actus externi ſunt boni vel mali
moraliter per ſolam denominationem extrinſecam
provenientem ab adtu intrinſeco imperante. Pro-
inde quæſtio procedit de ſolo adtu interno. Porrô
in hac controverſia de actu interno voluntatis tri-
plex eſt Theologorum ſententia, prima eſt Cajetani
& Vaſquez citantis pro ſe ſanéctum Bonaventuram
& Scotum, actus internos voluntatis eſſe tantům
accidentallter bonos; aut malos, adeôque poſſe
eundem numer actum ihtrinſecum de bono tran-
ſire in malum;, & vicilfim. Secunda eſt quorun-
dam Thomiftarum docentium omnes quidem actus
bonos eſſe ellentialitet bonos,„ non tamen omnes
maloôs eſſe eſſentialiter; & immutabiliter malos.

Tertia eſt fecentiorum aſſerentium omnes actus

internos humanos tam bonos, quàm malos eſſe Per
ſuam eſſentiam & immutabiliter tales, cum qui-
Bus lit
KReſolutio. Nullus actus bumanus internus bot ex
bono fieri malus, & viciſſim. Probatur omnis actus
humanus internus, ſi ſit honeſtus, eſt honeſtus ex
ſuo intrinſeco & eſſentiali modo tendendi; & omnis
actus humanus internus inhoneſtus eſt inhoneſtus
ex ſuo intrinſeco, & eſſentiali modo tendendi:
ergo idem numeré actus humatus internus non
poteſt ſucceſſive de hioneſtò fieri inhoneſtus „ &
vicifſim, cùm nullus actus poſſit mutare ſuam
intrinſecum, & eſſentialem modum tendendi. LPro-
batur hoc ipſum: omnis aétus internus humanus, &
honeſtus per ſuum intrinſecum, & eflentialem mo-
dum tendendi liberè, conformatur dictamini pru-
U denti,

683 306 2.
denti, & eligit ex hoc motivo, quia omnibus
conſideratis eſt honeſtum. Proinde ideo eſt ho-=
neſtus, quia aut implicité, aut explicité dicit: vole
boc, quia omnibus conſideratis vides eſſe licitum, &
honeſtum. Omnis autem actus internus inhoneſtus
per ſuum eſſentialem modum tendendi liberé re-
ſiſtit obligationi per dictamen prudens Conſcientiæ
propoſitæ, & ideo eſt inhoneſtus, quia ſaltem
dicit: Volo boc, quamvis ſciam eſſe brobibitum: aut
nolo boc, quamvis ſciam eſſe præceptum. Atqui non
poteſt actus jam hoc, jam illud ex allatis oppo-
ſitis ſucceſſivè dicere: ergo nec poteſt mutare mo-=
dum ſuum intrinſecum, & eſſentialem tendendi.
Confirmatur. Quoties mutatur objectum formale
motivum, ſpecificativum actus, toties entitativé
mutatur actus voluntatis; ſed quoties actus vo-
luntatis tranſit de bono in malum, toties muta-
tur objectum ſpecificativum adtus voluntatis: ergo.
Min. probatur. Objectum ſpecificativum acts boni,
eſt objectam honeſtum dired movens volunta=
tem ad ſui proſecutionem, objectum ſpecificati=
vum acdůs mali eſt bonum ſenſibile habens con-
junétam inboneſtatem, ſeu difformitatem cum re-
gulis rationis, quod ratione ſuæ delectabilitatis
directè, ratione veròô inhoneſtatis tantùm indirecte
fit volitum; ſed iſta ſunt objecta formaliter di-
verſa, utpote in ipſa virtute, & efficacia movendi
inter ſe differentia, quorum unum eſt intrinſecè
referibile; alterum verò irreferibile in DEUM:

erge.

0
intel
mas
intell
lter⸗
tatis
kon,
aus
mele
30n
Tant.
in⸗
ſit,
ſolis
miiti
N
Ns
Lider
ſint .
ſpeci
ſee ſ⸗
Wina
0
in
in
Man
lis,
Talis
dent⸗
oteſ
nba

te n
n, 6
oneltas
1e le⸗
lentlæ
ſaltemn
al
li not
oppo⸗
le h⸗
endi.
Ounel
ntiis
s 10⸗
Muli?⸗
epo.
honi,
onta⸗
hrai⸗
s COl⸗
cun 1e⸗
Piligrin
hlieeck
ler.
went
gnrinbes

Deun

7

693 307 822-

Oppoſitorum Solutio.
H prin., Eo medo ſunt actus voluntatis
— moraliter boni, vel mali, quo modo adctus
intellectis ſunt veri, vel falſi, ut docet S. Tho-
mas hic quæſt. 19. art. z. in Q. Atqui aliqui ads
intelledts funt tantùm aeccidentalèter, & mutabi-
liter veri vel falſ: ergo etiam aliqui actus volun-
tatis funt tantùm accidentalter, & mutabiliter
boni, vel mali. Refſp. diſt. maj. eodem modo
actus voluntatis ſunt boni vel mali, ſiout actus
intelleétús veri vel faki, eodem inquam modo
adæquato neg. maj. eodem modo inadæ quato con. maj.
tvans- Win. neg. conſ. proportio actuum veluntatis;
& intellets quoad præſens pun dum in hoc con-
fſtit, quod ſicut veritas, & fallitas conveniunt
folis acdtibus judicativis inteflectûs, ità bonitas &
malitia conveniat ſoelis actibus voluntatis Hliberæ,
& deliberatæ, differentia autem eſt in hoc, quod
qRus voluntatis fint beni, vel mali per ſuum ſpe-
cificum tendendi modum; actus vero intellects
ſint veri;, vel faſſi, non ex modo tendendi eorum
ſpeciſico, ſed per folam ſic habentiam, vel non
fſic ſe habentiam objecli materialis, & puré ter-
minativi. Multi tamen zeg. ant. min. ſimpliciter
Objicies ſecundé. Non poteſt eadem res eſſe ſimul
in dauplici ſpecie eſſentiali, licèt poſſit eſſe ſimul
in duplici ſpecie aceidentali; ſed idem actus hu-
manus poteſt eſſe in duplici ſpecie malitiæ mora-
lis, àùt patet in furto ſacrilego: ergo matitia mo-
ralis non eſt ſpecies eſſentialis, ſed tantum acci-
dentalis in adu morali. Reſpond. diſt. min. non
poteſt eſſe in duplici ſpecie eſſentiali infima trans.
ſubalterna neg. min. ſpecies autem furti eſt ſubal-
U12 terna,

„S3 308 62-
terna, quia poteſt prædicari de pluribus furtis
ſpecie differentibus, nempe de furtis ſacrilegis, &
non ſacrilegis. Species itèm ſacrilegii eſt ſubal-
terna, quia poteſt prædicari de pluribus ſacrile-
giis ſpecie differentibus, nempe de furto, ſacri-
legio, & Confeſſione ſacrilega. Præterea quamvis
adtus poſſet eſſe in duplici ſpecie eſſentiali inadæ-
quata intrinſeca, ſi particulares illæ ſpeciei difſe-
rentiæ eſſent aut ſubordinatæ, aut diſparatæ, non
poteſt tamen aétus eſſe in duplici ſpecie eſſentiali
inadæquata, ſi partiales ſpecici differentiæ ſint
ſibi oppoſit?, & ſui excluſivæ.
Objicies tertié́., Idem numeré actus eſt indifferens,
ut ſit meritorius, vel non, præmii, vel poœnæ; ſic
idem actus elicitus ab Angelo viatore eſt merito-
rius „& continuatus in comprebhenſione non eſt:
ergo idem numerò actus eſt indifferens, ut ſit
bonus, & honeſtus, vel malus, & inhoneſtus. Reſp.
tranſ. ant. neg. conſ. Diſparitas eſt: quia ad actum
meritorium præmii non fufficit ſola bhoneſtas, ſed
requiritur inſuper præter alia ſtatus viæ, qui, cùm
non conſtituat formaliter ipſum modum tendendi
actus interni, ſed tantù⅛ͤm extrinſecè connotetur
ab co, idcirco poteſt variari ſtatus viæ remanente
codem modo tendendi acts interni, adeôque po-
teſt idem numeré actus honeſtus, qui fuit merito-
rius, deſinere eſſe meritorius ob mutatum ſtatum
viæ.
Objicies quartò́., Poteſt DEUS prohibere Petro
perſeverantiam in aliquo actu honeſto, non tamen
externo, ſed tantùm interno; Atqui tali caſu Pe-
trus, ſi perſeveraret contra præceptum in eodem
numeré adctu interno, idem numeré actus internus
de honeſto fieret inhoneſtus: ergo. Reſp. con-

maj. neg. ſubbeſuaum min. nempe quòd Petrus tale
præceptum

rec
dem
petle
nu5
tis
bebat
ſtos,
ogni
Merxo
Ptam
ſec te
talem
lent
Petto
impo
nuan
et h.
loch .
lbile
UWN 3
l
mod
malun
ergo
nas.
malis
iret
logo
niale
Dti
Nis
on⸗

—

ej

8tis
ezin
lbl
lactle.
ſaetl.
lamdis
nade⸗
Ciſk⸗
no
entiull
1 ſot

ſttens,
; ſc
etito⸗
n el:
t ſt
gelh.
Qom
, Ed
1 Gin
Pteto
nenlte
le o⸗
etio⸗
Cnrun

beio

tan

l le⸗
Oben
tern
.

60.

n

5 309 69-⸗

præceptum poſſit transgredi perſeverande in eo-
dem numerô aétu interno, quòd autem non poſſit
perſeverare idem numeréô actus voluntatis inter-
nus » Katio eſt: quia iſte actus internus volunta-
tis ante cognitam prohibitionem Præcepti exer-
cebatur ex hoc motivo formali, quòd eſſet hone-
ſtus, & ex nullo capite prohibitus; Atqui ſtante
cognitione præcepti non poteſt exerceri idem nu-
meréô actus internus, quia non poteſt tale præce-
Ptum liberè violari perſeverando in eodem actu;
ſed tantàͤm poteſt liberè obſervari,; abrumpendo
talem actum per alium actum liberum diſparatum,
ſicut juxta ipſos adverſarios, ſi DEUS praæciperet
Petro abrumpere adtum amoris DElI ſuper omnia,
impoſſibile foret hoc Præceptum violare conti-
nuando cundem actum amoris divini, cùm impli-
cet DEIM amando ſuper omnia peccare, & ali-
quod præceptum divinum violare, ſed tantúm poſ-
ſibile foret tale præceptum obſervare abrumpen-
do adum amoris divini, per aliquem alium libe-
rum actum diſparatum.
Objicies quintòè. Licet omnis actus bonus ex ſuo
modo intrinſeco ſit bonus, non tamen omnis actus
malus ex ſuo modo tendendi intrinſeco eſt malus:
ergo ſaltém poteſt idem actus ex malo fieri bo-
nus. Probatur ant. non omnis actus malus eſt for=-
malis contemptus præcepti, aliàs enim nullum
