licitum, quod tamen in ſe eſt grave peccatum,
obligatur Confeſſarius eum monere etiam quoad
actus præteritos, v. g. de uſuris acquiſitis, vel
confeſſionibus malè peractis, ſi prævideat poœni-
tentem ablatàâ ignorantiâà non difficulter relidurum
id, quod eſt peccatum. Aſt verô, quia præſtat
permittere pœnitentem peccare materialiter, quàm
ut ſciens peccatum, denuô peccet formaliter:
hinc, ſi confeſſarius prævideat non relicturum, vel
etiam licèt ſperet à pœnitente inſtructionem fuſci-
piendam;

piendam, ſi tamen advertat medium eſſe difcilli-=
mum ; ùt ſi ſcandalum, aut infamia indée prævi-
deatur ſecutura, docet Tamburinus: quoòd Con-
feſſarias non teneatur ponitentem monere. Hinc
ſi v. g. Petrus duxit in uxorem conſanguineam
ſuam, & perſeverat ex errore invincibili in bona
fide Matrimonii, ſi judicet Conkfeſſarius, quòd
fada admonitione nen deſeret patatitiam conju-
gem, aut ſi deſereret, judicet tamen indè oritu-
ram infamiam gravem, ſcandala & inéommoda
propter proles ſam ſuſceptas, non tenebitur Con-
feſſatius poœnitentem monere, quod etiam docet
Oviede de conſcientia tract. . Contro verſ. 2. pancto 3.
„. 25. & plures alii apud illum citati. Quod ipſum
varii apud Stephanum à S. Paulo tract. 1. diſp. 1. dub.
4. n. 30. tacito nomine cxtendunt ad ſimile Matri-
monium contrahendum, ipſo tamen verius & con-
trarium docente ex eo; quòd in hoc caſu adhuo
res lit in integre ſlatu, neque pœnitens infamiæ;
gravis damni, candali, aut incommodi reſpe u
prolium excuſationem allegare poteſt, prout po-
telt in priori. Ità Franciſcus Ponæ ſpei traft. 2.
de ack. hun. diſp. 6. dub. 3. n. 36. & 37.
Quæritur tertis: Quanta requiratur diligentia ad
removendam ignorantiam, ut ea culpabilis non
ſit? Reſp. cum communi Doctorum ſententia ſuſfi⸗
cit moralis, id eſt; ſufficit tantùm adhibere ſtudii
& inquiſitionis, quanhtùm conſideratis negotiis
perſonæ, temporis circumſtantiis recta ratio re-
quirit, & praudentis viri judicium ſufficere dictat;
ſic v. g. ignorat aliquis: an in hebdomada occur=
rant feſta, vel jejunia, & ob id curat intereſſe die
dominico concioni, in qua Parochus ea ſolet pro⸗
mulgare, & per oblivionem Parochus non pro--
mulgat fella, vel jejunia occurrentia, vel ſi fortè
non

N

non inter
goi deſe
promulg
excuſatu
Faliter
contulit
Waonm

Aterum,

facert,
cibill omt

lentem
Qdo, Rer

Donacinn
Proximue
non pecc⸗
B y ,
hin nonß
Peerutſryn
koltrarig d
4ontta Nud
eſirmatirt,

lormitet

Tepul
1 ſpecnl
dudd NW
Whori
tnimn
ſitio in
uniyert
and lioe⸗
quendo
liceat,
motiyun
Urſus

n ele iall⸗

1 inde Nn.

go e

opere H
Gſanoninezn

bPili n bont
rins, Cot
tan eolſl⸗
indt or⸗
t incommott
enebieurr⸗
Rcetim e
x uh -
Qod n
Aedn
mile Matli⸗-
usc con⸗
ar achue
inlaanie,

hed

W 0⸗
. to 3

hei rah

temiua
luilſe ,en
gteninl
lbitenkucn

lts eb⸗
eCa MMo
UErer
Ommhie,

*

£ 2,
3 207 69.
non interfuit, rogat tum eos, qui interfuerunt,
qui teſtantur Parochum nulla felta, aut jejunia
promulgäſſe, talis jejunia, aut feſta non fervans
excuſatur à culpa: quia moralem diligentiam mo-
ralirer adhiberi ſolitam ad ecam rem ſciendam

contulit.

Qsæritur quarts? An privatus tencatur monere
alterum, quem videt ex ignorantia invincibili malè
facere, v. g. videat Clericum, ex oblivione invin-
cibili omittere horas canonicas, aut alium come-
dentem carnes die Veneris absque aliorum ſcan-
dalo. Reſp. cum Oviedo, Franciſco Bonæ ſpei,
Bonacinna citatis, & aliis negativò. Ratio eſt: quia
proximus faciens aliquid ex ignorantia invincibili
non peccat; ergo correctio pro tunc non urget.
Pro conſcientia dubia quæritur quintò: An, ſi adhi-
bita moraliter poſſibili diligentia remaneat dubium
ſpeculativum, ſi tamen formetur conſcientia practicè
contraria de honeſtate operationis, licitum fit
contra illud dubium ſpeculativum operari? Reſp.
affirmativè. Ratio eſt: quia tunc quis operatur con-
formiter dictamini prudentiæ, quæ eſt proxima
regula morum. Hoc tamen bic bene anotandum
eſt, quòd tunc ſolùm ſit licitum operari cum du-
bio ſpeculativo, ſi judicium practicum addat ali-
quod novum motivum, ſive illud ſit ratio, ſive
authoritas, ſive titulus poſſeſſionis &c. motivo
enim novo non interveniente, eadem erit diſpo-
ſitio intellects ſpeculativi, & practici, dictaminis
univerſalis & particularis v. g. dubitas ſpeculativè:
an liceat iter agere die feſtivo? etiam per ſe lo-
quendo practicé dubitabis: an tibi hoc die feſtive
liceat, unde, ut tibi ſit licitum, requiritur novum
motivum v. g. neceſſitas itineris. Quia autem
rurſus certum eſt, ex ſuprà dictis: quod non
liccat

683 208 6-
liceat operari cum dubio practico, ſeu juxta con-
ſcientiam practicè dubiam, ſed ut operatio fiat
honeſta, illa deponenda ſit, & ad unum reſol⸗=
vendum, eò: quòd intellectus, ut recté opere-
tur, debeat determinaté judicare hic & nunc id
ſibi licere. Hinc jam
Quætitur ſex?: Quænam ſint regulæ pro praxi
ad deponendam conſcientiam dubiam? Reſp. ſe-
uentes eſſe:
Regula prima eſt, ut occurrente dubio ſeu Juris⸗
ſeu facti, adhibeatur diligentia tunc moraliter
poſſibilis & ſufficiens juxta materiæ gravitatem
& facultatem operantis in iis loci, temporis & c.
circumſtantiis, ut dubium evincatur per aliquam
certitudinem praéticam: indeterminatio enim ju-
dicii evincitur per judicium determinatum.
Secunda eſt: ut, ſi duæ leges ſibi contrariæ
occurrant, ità, ut utraque ſervari non poſſit, ob⸗
ſervetur illa, quæ reſpectivè eſt majoris momenti:
ſic major eſt lex de cavendis damnis ſpirirualibus
quàm temporalibus, lJex divina, quàâm humana;
jex naturalis, quàm poſitiva; & ex legibus natu-
ralibus negativa, quàm affirmativa.
Tertia eſt: quòd etiam deponi polſit conſcientia
dubia per titulum poſſeſonis, hoc enn: inſpicienda
eſt poſſeſſio, pro qua parte liet, cilicet: an pro
libertate, aut innocentia operantis, an Pro debitos
aut legis obligatione? pon enim proßter dua
debet quis jure ſuo ac poſſeſſione ſpoliari: ſiqui-
dem in tali caſu, & dabio melior eſt canditio ofl en-
tis juxta Keg. Juri: 67. in 6. quæ regula valet non
tantùm in foro cxterno; ſed etiam interno: cùm
forum internum ſemper conſormari poſlit foro ex-
ternos quando illud non innititur falſlæ prælum-

ptioni, non tantùm in materia juſtitiæ, ſed ctiam

xi ei
Hium 3

aliarum

arum vin
tlaratio fv
invincibili
etiam locn

ons
Purte ſet .

(o ea pars
nuneſent in

uam ab altenn
oſet, Ut ſe

verlt ken
tur ſgene
AAlbium

Püran iber
e l l in
and ſherler
u lng
Me,

,,
liin in

un Aihitze

Mum Nior
In idene

ihtoſſt

ſun ſbemmn

int, ſ ro

Aun ced
Rerden

M, de

. Itèm infe

tenetur 0
tate ſube
hon debe
bditis
. M. I. 3I.

ſell ſetneon⸗
1t opeliin
4 unußn Mi
ecke 0Nn

„

5 0 N. !

bio ſeahutb⸗
dnc Moltt
gallalt⸗
tenhols be⸗
rſet Adun
lto erin ,
atum⸗
Ntali?
volit, ob⸗
mohegti
erontod⸗
N
ſeabrs uml⸗

ſt ſeenti
. olczieſed
1 5t0
8

e
W R

te Non,
olel
ie
c/M

9
el

4

. & nune

wana

699 209 662.
aliarum virtutum. Katio eſt: quiæ hæc juris de-
claratio fundatur in præſuppoſita tunc ignoranria
invincibili, quæ in materiis aliarum virtutum
etiam locum habet.
Quarta eſt: ſi de hoc ipſo dubites, pro qua
parte ſlet poſſeſſio, tunc meritò cenſeri poteſt,
quôd ea pars ſit in poſſeſſione, quæ onus probandi
transfert in alium, illa autem transfert, contra
quam ab altera parte agitur: ſic, dum libertas dubium
movet, ut ſe ab obligatione legis eximat, præſu-
metur legem elſle in poſſeſſione, & vice verſa, dum
lex dubium movet, ut libertatem hie & nunc re-
ſtringat, libertas cenſebitur eſſe in poſſeſſione juxta
Reg. Jur. II. in 6. càm partium jura ſint obſcura ree

Potins favendum, quàm ackori: ille vero reus cenſe-

tur, contra quem agitur, quod, ut clariùs patcat;
hinc. J
Colligitar primo, qui poſt ſufficientem diligen-
tiam adhibitam, dubitat; an ſit dies jejunii, an
votum, vel juramentum emiſerit? non tenetur vo-
tum implere, vel jejunare. Katio eſt: quia cüùm
obligatio ſit dubia, dubitans manet in poſſeſſione
ſuæ libertatis, & fadtum in dubio non præſumi-
tur, ſed probari debet, ùt colligitur ex L. in bello.
F. facteæ. ff. de captivit. Econtra, ſi quis dubitat, an
votum certéô emiſſum impleverit, an v. g. veſperas

perſolverit? &c. tenetur perſolvere. Katio

quia, cùm certa ſit obligatio, dubia verò perio-
lutio, lex ſeu præceptum manet in poſleſſione.
Itéêm inferior dubitans: an ſuperior jullè imperet,
tenetur obedire: quia polſleſſio non ſlat pro liber-
tate ſubditi, ſed pro authoritate ſuperioris, qui
non debet ſua poteſtate privari propter dubia
ſubditis occurrentia. Ita blatel. barte z. cap. 2.
J. 3. n. J31. Quòôd ſi vero dubitatur de jurisdictione
&£ PO=

„S933 210 E6⸗
& poteſtate Prælati, judicandum eſſe in favorem
ſubditorum, docet Joannes à 8. Thoma de actibes
bum. diſp. 12. art. 4. n. 37. Quia in tali dubio ſupe-
rior eſt qauſi pars litigans, at ex parte ſubdito-
rum antecedenter ad legis obligationem militat
libertatis poſſeſſio, quà ſpoliari non debent ex ju-
risdictione dubia.
Colligitur ſecundò: qui certus eſt ſe emiſiſſe vo-⸗
tum religionis, fed dubitat invincibiliter, an in-
tenderit ſirictiorem, vel laxiorem, poteſt ingredi,
quam vult; quia poſſeſſio ſtat pro libertate quoad
electionem. Item vovit quis abſtinere à copula,
dubitat verè an ab omni, an ab illicita tantàùm
voverit abſtinere, tenetur tantùm vi voti abſti⸗
nere ab illicita, non autem licita, ſcilicet matri-
moniali: quia pro hac parte libertas eſt in poſ⸗=
ſeſſione.
Colligitur tertiò: ſi quis ſciat legem eſſe poſitam⸗
dubitat autem, an ſit recepta, vel abrogata, vel
an ab ea eximatur, tenetur lege. Katio eſt: quia
poſſeſſio ſtat pro lege. Itèm ſi cras ſit jejunium,
& poſt examen dubitas, an ſit 12. noétis hora; potes
carnes comedere: quia libertas eſt in poſſeſſione.
Contrà verô, ſi hodie ſit jejunium, & dubitas, an
ſit 12. noctis, non licet: quia præceptum eſt in
poſſeſſione. .
Colligitur quartòs: dubitans, an 21. annum ætatis
explérit, eſt obligatus abſtinere à ſacris ordinibus
ſuſcipiendis, non tamen obligatur ad jejunium:
quia ibi lex, hic verô libertas eſt in poſſeſſione.
Ità Laymannus lib. 1. tract. 1. cap. : g. 4. qui etiam
ibidem n. 36. probabiliter affirmat ſacerdotem du-
bitantem, an poſt mediam noctem aliquid cibi,
vel potůûs ſumpſerit, die ſequenti ex ſola devo-

tione ſacrificare poſſe, licet aliis contradicentibus
eè:

68: qud
ſt in pol
Pro (e

tenkatur
ded; ten
ſim, Led

vendo eam
Emniumn.

Polola eſt
prohibente
s, ſemp

ſoc enim

Varam, le
lenetor ſee
Contemner
Puloſa non
konlojeytix⸗
tlenſio E
unn e
Norir hie
megläſi
tonn t
Sſertio
rnt, n
R WNN
Un o
4 eruprlis
los agere
ſemn
CTüpulum
elle ſen
rologor
Polcere

eſe in utten
homa l Elas
li Cubio ir⸗
varte ſheit⸗
pnem Milin
lebent es/⸗

elile ro⸗
er, An⸗
Porch gtet,
ſbettate in
hete ilii
licin nnin
G1 M⸗
ſollcet Unſ
3 el in

le volun,
eena, l
n eſ n
N peamum
botm fons
n Oaſlon
ubitu, 4
epuun A
cnon
1 nte⸗
l inn,

gne⸗

4

e 211 SS⸗
eò: quòd lex de ſacrificando à naturaliter jejuno
ſit in poſſeſſione.
Pro Conſcientia ſerupuleſa quæritur ſeptimo: an quis
teneatur ſequi ſententiam ſcrupuloſam? Reſpon-
deo; nemo tenetur ſequi conſcientiam ſcrupulo-
ſam, ſed poteſt imoô tenetur interdum contem-
nendo eam, contra ipſam operari. Ità communis
omnium. Et ratio eſt primo: quia conſcientia ſcru-
puloſa eſt vana & inanis de lege præcipiente, aut
prohihente ſuſpicio nixa leviſſimis, & ſæepe ridicu-
lis, ſemper autem imprudentibus motivis (per

Boc ecnim diſtinguitur à conſcientia probabili) atqui
vanam, levem & imprudentem ſuſpicionem nemo

tenetur ſequi, ſed poteſt & ſæpe tenetur illam
contemnere: ergo. Secundo: quia conſcientia ſcru=⸗
puloſa non eſt vera conſcientia, ſed ſolùm umbra
conſcientiæ: cùm nen ſit judicium ſaltèm per-
fectum, àt dicit de Rhodes, ſed ſolùm fortis ap-

prehenſio & formido peccati, vel ſi eſt judicium,
eſt ſolùm ſpeculativum, cum quo poteſt ſtare ve-

rum & rectum judicium pradicum de honeſtate
actionis hic & nunc egxercendæ: ergo. Confirma-

tur: quia ſcrupuli ſæpe mentem turbant, functio-

nes bonas etiam præceptas impediunt, ſæpiùs in

deſperationem, aut etiam infamiæ periculum in-

ducunt, valetudini obfunt, atqui his tenetur ſcru-
puloſus mederi, nullum autem remedium oportu-
nius jugta omnes Theologos & aſcetas eſt, quàm
ſerupulis reſiſtere, iflêsque contemnere, & contra
illos agere: ergo. Pro quo *
Obſervandum, quòd, ut quis licité agat contra
ſcrupulum, debeat ſaltêm probabiliter cognoſcere;
ſe eſſe ſcrupuloſum, poteſt autem, ut ex communi
Theologorum notat Platelius hic cap. 2. J. 4. hoc
cognoſcere. Prims, ſi deprehendat ſe hærere in
Ä2 Prax! 9

„S3 212 SczS
praxi, & frequenter angi in rebus ſatis certis, in
quibus videt communiter viros doctos, & timo-
ratos nullam apprehendere culpam, aut ipfemet
ex principiis generalibus ſatis perſpicit ibi nil eſle
mali. Secundo, ſi difficulter acquieſcat prudentuùm
conſilio & judicio. Tertis, ſi poſtquam plures
conſuluit, iisdem aut majoribus angaſtiis impli-
cetur, aut ſi ſit nimius in ſuis reflexionibus, ut
ſi v. g. poſtquam judicavit aliquid eſſe probabile
& in praxi tutum, adhuc angatur timens, nè
fortè non habeat judicium pracdticum ſatis firmum
& certum. Quaris, denique ſi judicetur ſcrupu-
loſus à prudenti Confeſſario. Sed jam
Quæritur octavé. Quid obſervare debeat Confeſ-
ſarius ad cognoſcendum aliquem eſſe ſcrupuloſum?

Reſpond. ſequentia: Primo ſi deprehendat illum in

una materia v. g. confeſſionis, aut pluribus crebrô,

& ſinè fundamento, atque ratione dubitare, an pec-
cet, vel peccaverit, ubi nullum ſubeſt periculum.

Secundé ſi occurrente alicujus præcepti executione,
v. g. recitatione horarum, Sacramentorum admi-
nifſlratione &c. ità turbetur anxietatibus, ut penè
reddatur ineptus, & amenti ſimilis. Teriis ſi
actiones exequendas ob inſtantem ſerupulum mo-
dò intermittat, modò reſumat. Quartò ſi peccata
jam ante per abſolutionem remiſſa, itidem in con-
feſſionibus frivolé repetat, quali antè non fatis ex-
poſuiſſet, aut non ſufficienter doluiſſet. Quints ſi
extraordinariâ cautelâ, motibus ridiculis peccata &£
imperfectiones fugiat v. g. concutiendo caput, ſu⸗
ſpirando cœlum, quaſi in extaſi aſpiciendo, frontem
ſignando, pedibus terram quatiendo &c. Sextô ſi
videt illum triſtem, atra bile infeétum, & vehe-
mentibus imaginationibus impugnatum.

Queritur

Queri
Reſpong
corporit
cholicz,
145, ino

i loſheie

& mnluſhcn

ud qnis
aielcit
iyninſeto
ſs. dert

ſio divin⸗
umiligtie
Hoc tamer
ntura ſen
dere poſit
Nrarart, co
ſentigt, A

Un Amtun

etcuttand
Oni Panin
nontthen,
Cnllsc⸗
ubenn,
71ocari
uts zer
WNN ro
Deccati
liciunt,
Aerir
tupulos
ſat elſel
in lerupa
latur in
1,& n 0

ſatis ti,ir
los, Ai.
Alt igtet
it ibi ale
t prugentin
Ollan glute;
ilis inl.
onibrs, ut
Norble
1 inels,
brs imun
icetur htig⸗

zu
kebeit Cnſdl

ſerupulolun. .

endit Iluntn
bns ctelre,
lare, 40 hel⸗
jetitllon.
eecean,
Wro. adre
is. Vent
upnlun n.
un Ae
füen hiar⸗
Gon libck⸗
ile. Vnn
Geuls pan

(ſa aoh
enlo hn 6

eoloei
Gom, n
tum.

cil

Queritur non. Quænam ſint cauſæ ſcrupulorum
Reſpond. cauſæ ab intrinſeco ſunt primò ex parte
corporis eſt complexio timida, ſuſpicax, & melan-
cholica. Secundò ex parte animæ: Judicii imbecilli-
tas, inconſtantia mentis, ignorantia, acumen inge⸗
nii ſufficiens ad excogitandas rationes dubitandi,
& inſuſficiens ad eas ſolvendas, occulta ſuperbia;
quâ quis proprio judicio nimium fidit, nec ac-
quieſcit alieno, nimius timor peccandi. Cauſæ ab
extrinſeeo ſunt primè converſatio cum ſcrupulo-
ſis. Secunde ſuggeſtio demonis. Tertiò permiſ-
ſio divina in pœnam peccatorum præteritorum ad
humiliationem, patientiam, aliôsque bonos fines.
Hoc tamen bic notant Theologi: quoòd ſcrupulos ex
natura ſeu diſpoſitione corporis ortos, quis colli-
gere poſſit: ſi in omni actione anguſtiari, caput
gravari, cor premi, ſubito horrore membra concuti

ſentiat. A dœmone verô, ſi quieto in aliis, in re-

bus duntaxat ſanctiſſimis, v. g. dum celebrat, in-
tercurrant ſerupuli, ſi in una tantùm ſpecie pec-
cati plurimùm turbetur, neque alia tantopere ex-
horreſcat, ſed ad alia peccata quaſi impellatur, ſi
ſcrupulis de conſtantia animi in bono incepto de-
turbetur, & præ nimia mentis fatigatione ſenſim
avocari à bono incipit, ſi quaſi per vim à² ſpe ſa-
Iutis æternæ ſe repelli ſentit. A DEO verò im-
milh ſcrupuli diu durare non ſolent, odium omnis
pPeccati ſecum trahunt, ad ſui fiduciam & amorem
alliciunt.
Quæritur decimo. Quænam remedia fſint contra
ſcrupulos? Reſpondeo ſequentia; Primò, ut ſe agno-
ſcat eſſe ſcrupuloſum. Secunde, ut ſibi perſuadeat
in ſcrupulis nullam eſſe ſanctitatem. Tertiò, ut ſe-
quatur in omnibus conſilium directoris probi, do-
Ri, & non ſcrupuloſi, quem non facile mutet, nec
3 alios

P
833 214 662.-
alios conſulat ſuper dubiis ab eo reſolutis, neque
tamen ità pendeat à directoris conſilio, ut quoad
ſingula ipſum adeat, ſed paulatim aſſueſcat forman-
dæ per ſe ipſum conſcientiæ ex principiis genera-
libus ab ipſo, aut aliunde acceptis, certus, ſe ad
plus non teneri, licèt rudis ſit. Quarté, ubi judi-
caverit ſe opus malum egiſſe, credat ſe materiali-
ter, non formaliter defectu plenæ libertatis pec-
caſſe, & nisi deſuper jurare poſſit, non credat ſe
mortaliter peccâſſe. Quinié ſcrupulos ſolo actu
voluntatis, & nullo exteriore v. g. frontem con-
trahendo, humeros attollendo, oculos claudendo;
pedtus percutiendo, os contrahendo & c. contem-
nat. Sextés normam aliorum proborum virorum
ſectetur. Septim, laxiores ſequatur ſententias⸗
Octav, Occupationibus honeſtis mentem à cogi⸗
tationibus ſcrupuloſis avertat. Nons, Melancho-
liam medicinâ purget, & indulgeat moderatæ fe-
creationi. Decimò, ſciat illam regulam: certus de

obligatione, & dubitans de ſatis factione, teneri ſatis-

faeere, non habere locum apud ſcorupuloſos, De-
nique ſentiat de Domino in bonitate, neque exiſti-
met illum legislatorem tam durum eſſe, ut homi⸗-
ni bonæ voluntatis peccata adſcribat, pœnam de-
cernat, & ſuis præceptis velit facere ſtultum.
Queritur ultimo. Quid obſervare debeat Confeſ⸗
ſarius ad medendum ſcrupuloſis? Reſpond. ſe-
quentes regulas. Prima, moneat pœnitentem te-
neri deponere ſcrupulos juxta dicta remedia Q. 9⸗
Secunda, moneat ipſum, néè ſe in examine vel fa-
, vel faciendæ operationis detineat, ſed ſi pri-
mo aſpeétu advertat non eſſe illicitam, dicat ei eſ-
ſe, vel fuiſſe licitam: cùm peccata mortalia de ſe
itäà ſint manifeſta, ut primo aſpectu præcipué à
timoratis cognoſci pollint, ita Caſtxopal le⸗ 1.
4

„

8*

ed
teri dob
negge i
main col
Verhe C0.
tila peee
te ſerupi

(Honis et
eccata
. dice
conditione
conkelſione

capiendi

imponetu

Gidorum
lolo, & 1
Nente cayt/
cunciz ler⸗
nz geh
Uin einſe
am umunt
ettat, 64,
dernle
eAne

5,
unfeſaning

MMateria,

pulis ſimn

Conlellzit
oll: hine

uni ſint:
t bond

ſoluteg enne
Glio, gnt
eleat foimi⸗
piis genen
ertis, ( 1

4, ubi jul

nutetill⸗
Nettais Nee⸗
hon Ctet
1os do l
torten e⸗
0 cutelen
Ee aieh⸗
runm fünin
r lelteuts
Nten à 00);
. ſlelncto⸗
Ogerate ſe⸗
as ett 6
telei lar⸗
oſos D⸗
eqbe e

833 215 EE.⸗
diſt. 4. puno 2. . 3. Tertiæg, non permittat confi-
teri dubia, aut repetere confeſſiones præteritas,
neque importunitati confitentis, hanc fore ulti-
mam confeſſionem de præteritis, conſentiat ità Sa.
V'erbe Confeſſ. n. 49. nisi jurare poſſit, ſe nunquam
talia peccata fuiſſe confeſſum, imò attenta quali-

tate ſcrupuloſi non eſt admittenda repetitio con-

feſſionis, etiami jurare velit ſe non, aut non ritè
peccata confeſſum fuiſſe, ità Joannes Sancius diſʒ. 41.
n. g. dicens univerſim talem eſſe ſcrupuloſorum
onditionem. Quarta, non admittat etiam per
confeſſionem de ſcrupulis colloquia etiam grati4
capiendi conſilium, alioquin nunquam ſcrupulis
imponetur finis. Quinta, Confeſſarius non det
dictorum ſuorum ratienes etiam roganti ſcrupu-
loſo, & ſi dicere fas eſt, dicat eum eſſe fatuum, ac
mente captum; ut tali reſponſo confuſus, vere-
cundiæ vexatio det ei intellectum, ità Rodriq.
tom. 3. guæſt. regul. q. 66. art. 2. prope finem. Alio-
quin ex iplis rationtbus majorem ad ſcrupulizan-
dum ſumunt occaſionem, ità Bonacin. diſp 3. de
beccat. 4. 4. punk’t. 8. n. 32. Sexta;, Confeſſarius au-
dader in ſe ſuſcipiat ſcrupulorum periculum, ſpon-
deaâtque ſe pro illis redditurum eſſe rationem in
die judicii. Septima, auditis ſcrupulis interroget
Confeſſarius: an pœnitens paratus ſit recipere ab-
ſolutionem Sacramentalem cum ſola ſcrupulorum
materia, ſi recuſat & timet, ſed voluerit cum ſcru-
pulis ſimul aliam præbere materiam, eum ſinè
abſolutione dimittat ad Sacram Synaxim. Octava,
Confeſſarius attendat mores & qualitates ſcrupu-
loſi: hinc alios reprehendat, alios exterreat, re-
pellat, jubeâtque ſibi obedire: cùͤm nimis impor-
tuni ſint: alios verò conſoletur & exhortetur;, ut
ſint ibonò animéô, non nimis puſillanimes, ſed in

°4 infi⸗

6299 216 K⸗

infinitam bonitatem DEl confidant, quæ non vult
mortem peccatoris, nec delectatur in ejus perdi-
tione: Cùm omnibus agat reſoluté & claré, non
dubiée & obſcurè, nè augeat ſcrupulos, dum vult
ſanare. Nam juzxta cujusdam Poëtæ dictum: daæ-
biam ſalutem qui dat affliétis, negat. Denique Con-
feſſarius nunquam de ſalute ſcrupuloſi deſperet, ſed
curam ejus in omni patientia proſequatur, non
tantùm pre'didtis regulis, ſed etiam fuis precibus
& aliis remediis & conſiliis, quæ Spiritus Sanétus
ſuggeſſerit, eundem juvet. Ità KRoſſel de ſerupul.
coufß cap. 14. Vlatelius citatus, Auguſt. Lorenz tratct. 1.
Theol. diſp 3g de conſcientia ſerup.
Adnotant tamen hic communiter Theologi, ut
Centeflarias prudenter diſtinguat inter conſcien-
tiach ſetupaloſam, & inter teneram & prudenter
timoratam, quæ cx amore DEI & virtute fugit
etiam umbram peceati. Diſtinguitur autem facilé
ex eo; quôd ſcrupuloſa ſit perturbata, inquieta;
ſuperba, pertinax teſte Caramuele: Limorata ve-
rô tranquilla, tractabilis, obediens, humilis. Pro
timorato tali in ſua conſcientia rurfus docent The-
ologi, ſi inquam talis in externa non, aut rar0
labatur, & interim de internis angitur v. g. an con-
ſenſerit cogitationi venereæ &c. ſecuré poſſit, &
ex prudentis Confeſſarii conſilio debeat judicare ſe
iis non conſenſiſſe: quia non eſt morale, ut, qui
esz amore DEl nunquam labitur in externa & ue
ipſi libera, ùt ſunt aſpectus, taéctus impudici &c.
internis conſentiat: cuùm enim talem amor & ti-
mor DEI præſervet à majori delectatione morta-
li, etiam indubiè præſervabit à minori, ùt docet
Platel. cap. 2. in fine.

QuIXS11ο

An li
5

11 ae
119 Au
4 t. 6. à
aſguez.
lerè omn
kerè omt
e ac in
moltum
liani Dil
roprium
cere inter
bram prob⸗
im keſdech
Ianquamn de
Drimd:
wid
Wotir 1
2leögne
tate Partis
Fumn adelt
Reennde
tur Uled.
Non tant
comhant
Tans Corn
Tertid
aliuc int
trinſecun

, gut tonit

in ejis i
& chie,n
los, n
gichum: 4
Demue oy.
leheret ſec
Cuumt, mon
ſuis Nltälgis
irtns Anlin
Nll Aſen
mren ,,1

Theoloi,
er oleiel
Eimuet
iimnee uft
zuten lall⸗
1, ingtienn .
Gnor K⸗
Mumiu. 83
uCcorutlte
vor, zut 1I
urrg inch
ante ſoll,
Hent len
notge An
slyhtl ,
ln n
tiobe i

1, 1e

orl,

IeIN

QuxEsrIO XIV.

An licilum ſit ſequi ſententiam pro-
babilem relieta probabiliori?

IN hac celebri controverſia pro affirmativa parte
17/9 Authores celebres adducit Eſparſa hic q. 22.
art. 6. affirmant eandem Suarez dſp. 12. ſect. 6.
Vaſquez, Valentia, Sanchez, de Khodes, & alti
ferè omnes poſtremi hujus ſæculi Authores, hoc eſt,
ferè omnes, qui hac dere egerunt diligenter, debi-
te ac in propriis terminis, contra quam tamen
multàùm cum fſuis ſtomachatur Gonet hic in pecu-
liari Diſſertatione Theologica, quam dicit ſuum
Pproprium partum, licét non ſatis videatur diſpi-
cere inter probabilitatem tenuem, ſeu potiùs um-
bram probabilitatis, & inter probabilitatem ſoli-
dam reſpectu ſolidioris. Qui pro affirmativa ſtant,
tanquam certum tenent.
Primòè: Quòôd ſententia verè & propriè probabi-
lis nihil aliud ſit, quàm opinio, ſeu aſſenſus nitens
motivo magni quidem momenti, fallibili tamen,
adeôque fundante aliqualem formidinem de veri-
tate partis oppoſitæ, pro qua tamen nullum moti-
vum adeſt convincens.
Secund: Quod motivum magni momenti dica-
tur illud, cui prudenter, & absque temeritate ali-

quis aſſentiri valet, quod tamen cenſiderari debet

non tantàͤm abſolute, & ſecundùm ſe, ſed etiam
comparativé, ad motivum partis oppolitæ gene-
rans formidinem.
Tertis: Quòôd ejusmodi motivum ſit duplex,
aliud intrinſecum, ſeu à ratione petitum, aliud ex-
trinſecum ſeu petitum ab autheritate. Ex quo fit,

t

s, 3 218 SS=⸗
ut aliquando ex opinionibus oppoſitis una ſit &
intrinſecè & extrinſece probabilior, aliquando au-
tem, ut una ſit probabilior intrinſecè, non tamen
extrinfecè, & viciffim. .
Quartè, quòd omnis opinio verè & propriè pro=
babilis ſit ſimul tuta: nam omnis opinio verè pro-
babilis eſt prudens: ergo eſt virtuoſa, ſed omne
virtuoſum eſt tutum: ergo. Ex alio tamen re-
ſpectu opinio eſt tutior, ex alio probabilior: Tu-
tior eſt, quæ magis removet à periculo peccati;
non folùm formalis, ſed etiam materialis, Proba-
bilior eſt, quæ videtur magis accedere acd verita-
tem: Unde fieri poteſt, ut aliqua opinio fſit tutior;
& tamen minùs probabilis, ùt patet in fententia
D. Bonaventuræ docentis lapſum in peccatum mor-
tale, teneri ſlatim ſub præcepto ad confeſlionem, ſi
adlit confeſſarius: Quæ ſine dubio tutior eſt, li-
cèt communiter cenſeatur minùs probabilis.
Quintò, quòd opinie alia ſit ſpeculativè proba⸗=
Pilis, alia practicè. Speculativè probabilis eſt, quæ
nititur motivo ſpeculativè probabili, boc eſi, tali;
quod ſe ſolo conſideratum habet apparentiam ve-
ri, & t tale aptum eſt moverc ad aſſenſum cum
formidine tamen non attentis circumſtantiis. Pra-
Gticè probabilis eſt, quæ nititur motivo tali, quod
hic & nunc conſideratis omnibus circum ſtantiis
apparet verum, aptumque eſt movere ad aflenſum,
atque penfatis aliis motivis ſive intrinſecis, ſive
extrinſecis: puta tali lege, contractu, vel conven-
tione, declaratione, vel damnatione pontificia:
ſcandalé, periculô, damnéô tertii, ac aliis rationum
momentis, practicari valet; quia præter has cir=-
cumſtantias particulares, quas conſiderare ſolet

prudentia, poteſt formari hoc prudens dictamen
practicum⸗

radicur

Operatio
Sexis
uiye pro
V. g ſpel
Neptilnun
in nomine
gudcd hac
nem, gu⸗
tamen pr.
Cipientis

i homin

deptim
Opinioni⸗
tate zie
Telggente
Pralippol

0 elncein

(pentiam
Enper ſecn
Ktand dar
Aeos in
tenii, :
Prktere, e
Pbitor ni
n to a
leſiin,
ſin d 4

lalißn, 6
ii,
(ore iein
Medtorbrd
ſe habet.
5
Dobatn
Uuuenten

olttis wtt E
n Aigunhn.

ſet, tn

Eproprerd
Hirig ele
0h, Ed once
io unen E⸗
Lbebliote r⸗
totio venii,
erills, Mr.
Pere Kii⸗
inio ittulgt,
et in Enenig
Peetatun m.
nleſſovenn 1
tor elh l
Nili.
rr grobe⸗
el, gue
e Gei

tentrn E.

enamn cumn
ſautiis⸗ Pir⸗
o tiie lo⸗
Gteunkutis
Allkelin,
nirſteg,
4, cant⸗
le ſonifet
is ie
1rtet ui⸗
lerat 5

lens Gihe

e

praticum, & ultimò directivum operationis: hae
operatio mihi bic & nunc elſt licita.
Sexis. quod poſſit aliqua opinio eſſe ſpecula-
tivè probabilis, quin ſit praéticè probabilis; ſic
v. g. ſpeculativèe probabilis eſt ſententia dicens ad
Baptiſmum ſufficere hanc formam: ego te baptizo
in nomine Genitoris, Geniti & Spirati, ex eo,
quoòd hæc habeat æ qquivalenter eandem ſigni ficatio⸗
nem, quam habet forma communiter uſa, non
tamen practicè propter circumſtantiam legis præ-
cipientis Baptiſmum cum hac forma: ego te baptizo
in nomine Patris &c.
Septime denique, quòd, quando probabilitas
opinionis non eſt immediatè de honeſtate, aut licei-
tate actionis, ſed de aliqua conditione actionis
reddente eam utilem, vel nogiam v. g. de aliquo
præſuppoſito pertinente ad valorem Sacramenti;
ad efficaciam, aut inefficaciam medicinæ, ad jus
litigantium &c. probabilior & tutior ſententia
ſemper ſequenda ſit. Hine ſacerdos in admini-
ſtrando Sacramenta, Judex in ſententiando, Me-
dicus in medendo &c. cùm in his præjudicium
tertii, & alia gravia mala emergere poſſint, &
præterea certa lex exſtet, ſententia tutior & pro-
babilior minùs probabili, & tutæ præferenda eft.
Jam ergo cum his ſit
Reſolutio, licitum eſt, per ſe loquendo, ſequi ſenten-
tiam verò ac proprie probabilem, aut tatam relicta pro-
babiliori & tutiori: Ità ſuperiùs citati Authores.
Dixi, per ſe loquendo, hoc eſt, ſpectata præcisè ra-
tione liciti in operatione: quia in valore Sacra-
mentorum Judice, Medicõò, damné tertii aliter res
ſc habet, üt paulô antè diéctum.
Probatur prims cum Eſparza cit: qu. 22. Qui agièe
rudenter, agit licit? & honeſlè, atqui ſequens
opinionem

63 220 62-
epinionem verè probabilem & tutam relicta pro-
babiliore & tutiore agit prudenter: ergo agit licitè
& honeſtè. Major eit certa: quia omnis actio hu-
mana juxta diéctamen prudens conſcientiæ elicita
eſt honeſta, quod patet ex Apoſt. Rom. 17. Omne
quod non eſt ex ſide, peccatum eſt: ergo écontra.
Min. probatur, ille agit prudenter, qui aſſentitur
motivo magni momenti, ſeu tali, cui prudenter
ſeu ſinè temeritate poteſt aſſentiri, atqui ſequens
opinionem verè probabilem aſſentitur motivo ma-
gni momenti, ſeu tali, cui prudenter & ſiné te-
meritate potelſt aſſentiri: ergo. Confirmatur; quia
poteſt contingere, ut opinio probabilior re ipfa
ſit falſa,; cùm conſtet complures olim probabi-
liores nunc cenſeri improbabiles, aut falſas, uͤt
ſententia docens ſolemnitatem votorum Religio-
ſorum eſſe juris divini, non Eccleſiaſltici, & eſſe
de eſſentia ſtatůs Religioſi, olim erat communiſſima,
& videbatur probabilior, nunc eſt falſa ex Bulla
Sreg. XIII. aſcendente Domino: ergo opinio probabi-=
lior non eſt regula certa, neque 'neceſſaria actionis
humanæ.
Probatur ſecundò: humana voluntas ex natura
ſna habet libertatem, non tantàm phyſicam, ſed
etiam moralem, hoc eſt, jus exercendi ſuam li-
bertatem, ſeu poteſtatem licitè agendi vel omit-
tendi quodlibet ,nisi lege, aut præceptéô reſtrin-
gatur. Nam omne illud licitum eſt, quod non
eſt contra ullam legem: cùm illicitum, ſeu pecca-
eum ſit, quod eſt contra legem, proinde leges
ſfunt quædam reſtrictiones libertatis humanæ, &
quædam hujus juris certi exceptiones; atqui re-
Urictio juris certi non obligat, nisi fit ſaltem
Aqué certa, ac ipſum jus reſtrictum: nam nemo
zeneeny admittere incertas certi Juris reſtrictiones
exceptiones;

1 65 i⸗

uls Ntrſtn
i olun

aleptiones
certuð

certum: e

gem reltt
obligatur
gem eilleent

iet in polle

terit eam lici

bet tamcin

Morals, glel
(ciplentis &

ut leg len

une lelo

Insrerentn
eſtensconin
füinin i

033

Nlhil N 1D

Eeps nun

eqdens .
babien
botell liei
ate haber
Conſtrmat
nenn nul⸗
obliontio
qu habe
ſegenl
dlatur,
10 hatet
guomoge
ere neg

vientir elti

n. 5, On
roo cortt,
l Mentimut
li prllenet
gli ſeluen
1r motiron⸗
nter Eſel⸗
enun li
blior t ie
Olin Publde
Alt alas,
U Relged⸗
i, &d
nmuniimz,
a er bolla
gohrobah⸗
Unatianis

38 er Utu
tam, 1
li un ,
d Aolt⸗
ctotd cene
l, got 1
Ple n
panle 6
Humun?
; gi
el NY.

. 221 82-

exceptiones; debilius enim non elidit fortius, adeôque
incertum non elidit, & ex poſleſſione deturbat jus
certum: ergo quamdiu non eſt certum exiſtere le-
gem reſtrictivam libertatis, tamdiu voluntas non
obligatur tali lege, licèt probabilius ſit talem le-
gem exiſtere, quàâm non exiſtere, conſequenter ma-
net in poſleſſione ſuæ libertatis, ac proinde po-
terit eam licité exercere. Confirmatur. Homo qui-
libet tamdiu manet in poſſeflione ſuæ libertatis
moralis, quamdiu poſt ſufficientem indaginem le-
gis, non habet certitudinem legis reſtringentis
excipientis & limitantis libertatem moralem, ùt
patet Leg. idem LPomponius p. ſff. de rei vendicatione,
nemo poſſeſſione bonorum excutitur propter alte-
rius prætenſum & incertum jus; ſed quilibet homo
ſequens opinionem verè probabilem, hoc ipfſo poſt
ſuflicientem indaginem non habet certitudinem
talis legis: nam opinio verè & fſuſbcienter pro-
babilis præſupponit debitam diligentiam & invol-
vit ſolidum fundamentum, adeôque contra quod
nihil eſt convincens, quale utique eſſet certitudo
legis reſtringentis, ſi adeſſet: ergo quilibet homo
ſequens opinionem ſibi ſufficienter & verè pro-
babilem, manet in poſſeſſione ſuæ libertatis, hoc eſt,
poteſt licité ponere actionem, pro cujus hone-
ſtate habet opinionem fufficienter probabilem.
Confirmatur ſecundò. Ante ſuſſicientem promulgatio-
nem nulla lex obligat in adtu ſecundo, ſiquidem
obligatio legis fupponit notitiam legis in ſubdito,
quæ haberi nequit ſinè promulgatione, atqui lex
ſequendi opinionem probabiliorem & tutiorem, ſ1
datur, non eſt ſufſicienter promulgata: ergo. Mi-
nor patet: tum quia promulgationem hujus legis
quomodo, per quem, & à quo factum eſt, oſten-
dere nequeunt adverſarii: tum quia lex tamdiu
non

S63 222 662.
non eſt Iufficienter promulgata, quam diu creditut
probabiliter non exiſtere: ergo.
Probatur tertid: qui ſequitur opinionem ſufficien-
ter probabilem, ſi errat in lege dictante proba-
biliorem ſequendam, inculpabiliter errat, ſed is,
qui es incuipabili etrore operatur; non peccat:
ergo qui ſequitur ſuſſicienter probabilem opinio-
nem, etiam reliéta probabilioti non peccat: ergo
eſt licitum ſequi ſententiam probabilem relicta
brobabiliori. Major batet: ſi enim culpabiliter er-
raret, hoc ipſo non haberet opinionem ſufficien-
