indiſer
dertatis
eſſe neg
clinie
morest
Mnajl
as dicat
urle ihl
enim gae
requirit
bebeat
dione r⸗
Ohjii
Cdn a
non oro
Ve non⸗
tſtceus ten
atnor Fiat
ler: 0
eund,
landem,
ainor yia
creetetet
1 hente
aum
(ene, w
tund e
bonite
eſigent
en in
RO;
tatem
tiaſiten
Miinet

H wrpenn.
lor fleſtin
ℳ, teg i
m morien
torium el!
obligzr ſ
leponet,
titen pro⸗
ete abeqe
entet adlim⸗
heti klun
ruegond.
un WMeratt
lrim ſent
Ne, (ün ke
nnioni ⸗
ſeco iegt⸗
atur e
hon ſettn

Alud bumn

s, kuti
votel hlhel

Nim QC

n, kul⸗
tinen etlamn
n kutani⸗
ml
5 ovri 7
nti.
5
Ium
N
men
N ⸗.
46ce

33 139 ..

cúnque judicio rationis, ſed debet dirigi judicio

indifferenti, quod eſt prima & proxima radix li-
bertatis: ratione cujus etiam amor beatificus liber
eſſe nequit. Ad ſecundam prob. diſt. maj. Quando-
cunque ſe movet voluntas, liberé operatur, ſi ſe

moveat tam phyſicè, quàm moraliter conc. ſecùs

neg. maj. ſimiliter diſt. min. neg. conſ. ut enim volun-
tas dicatur liberé operari, non tantum ſufficit,
ut ſe ipſam moveat phyſicè ad operandum, aliàs

enim quodlibet vivens liberé operaretur, ſed adhuc

requiritur, ut ſe moraliter moveat, hoc eſt, ut

habeat dominium ſui actús, & agat ex delibera-

tione rationis, & electione voluntatis.
Objicies decimètertio. Amor beatificus eſt liber,
cùm adferat laudabilitatem ſuo agenti, ſed hic
non procedit à potentia indifferente ad poſſe agere,
vel non agere: ergo. Confirmatur prime Amor bea-
tificus tendit in idem objectum, in quod tendit
amor vialis, ſed amor vialis eſt laudabilis, & li-
ber: ergo etiam amor beatificus. Confirmatur ſe-
eunde, ſi amor beatificus non adferret amanti
laudem, careret aliqua perfeéstione, quàm habet
amor viæ, ſed hoc nequit dici, aliàs enim non
excederet amorem viæ: ergo. Reſp. Ad arg. neg.
J. parte, maj. diſt. ſecundam. Cù⅛m adferat laudabi-
litatem puré objeéctivam conc. formalem neg. maj.
cone, min. neg, conſeq. Laudabilitas formalis vel
tunc eſt, quando agens ex natura ſua formalem
bonitatem actůs eſſentialiter exigit, ratione cujus
exigentiæ actus ipfi perſonæ fribuitur, & in lau-
dem imputatur, qualiter etiam laudabiles ſunt
DRO actus DEI, vel tunc quando quidem boni-
tatem formalem adcts agens ex natura ſua eſſen-
tialiter non exigit, ſed eatn per jus ſuæ libertatis
obtinet. Qùm ergo beati nec liberè elicians illum
amorem

amorem, nec etiam natura beatorum eſlentialiter
illum exigat, conſequenter amor beatificus beatis
non adfert laudabilitatem formalem, ſed ſolùm
objectivam eò, quôd tendat in objectum bonum
& conſonum rationi, ratione cujus & ille ſit
actus conſentaneus naturæ rationali ùt rationali.
Ad confirmationem primam diſt. maj. tendit in idem
objectum eodem modo neg. diversõ modéô conc.
maj. & min. neg. conſ. Nam ad laudabilitatem for-
malem actůs non ſufficit, ut quomodocnque
tendat per illum agens, in idem objectum, ſed
inſuper requiritur, ut tendat ſaltêm liberè: cùm
ergo hoc deficiat in amore beatifico, laudabilita-
tem formalem adferre nequit, ſicut amor vialis.
Ad Confirmationem ſecundam diſt. maj. careret aliqua
perfectione non compenſata per aliam neg. com-
penſata conc. maj. ſimiliter diſt. min. neg. conſ. Nam
amor viæ non eſt poſleſſio hæreditatis propriæ
filiorum DEl, neque unit itâà perfeécté creaturam
rationalem cum DEO, ſicut amor batriæ, per
quam perfectionem amoris beatifici, non ſolùm
compenſatur, imò ſumméè exceditur perfeétio lau-
dabilitatis & meriti reperta in amore viali: ergo.

QukKSrIOo X.

Circa quæ bona libertas indifferen-
tiæ exerceri valeat?

Huljus quæ ſtionis, ſecundùm Theologos, iſte
eſt ſenſus an ſcilicet, ubi concurrunt plura
bona creata æqualia, vel etiam inæqualia, etiam ſi
int ùt talia cognita, & voluntati per intelleétum
propoſita, voluntas circa illa valeat ità exercere
libertatem indifferentiæ, ut minus bonum præ
majori,

ajori,
ſaleat!
bellarmi

Vaſquer
pollbie,
ichantis
pencum,
gat; ſec ſ
Cedet no
Motira in
bonum,
Mientius
mimg bon
quos ſit,
Reloln
ona hen
ſſehene⸗
in ,t zaſ⸗
hun eltel
eg d
1: Nalen
Mehetmn
eit Py
felere al
d Nr
Aalike
Droba
vonting,
oneſto,
lltatione
lud
eglenti
R Virg

n eletlier
tatifcu det
, led Won
ecum bopun
6 & ille
it rationel.
ult nigen
Nold ete,
ltaten dr⸗
oniotocine
Pecon, 1
ſbere oln
laudepliti
zmor ſillr
veret alihi,
, co.
9, Mn
proptis
eatutam
i. Vt
ade Odn
geliohu⸗
Uidlin tlyo

frn.

t⸗ N
n /in

ttlam

teler
tlent

majori, & unum æquale bonum præ altero eligere
valeat? negativam ſententiam cum Thomiſtis tenet
Bellarminus Lib. 3. de gratia & lib. arbitrio cap. 9.
Vaſquez. bic diſp. 42. cap. 2. docentes, eſſe im-
poſſibile, quôd ſtante judicio practico intellectus
dictantis bonum melius & convenientius eſſe eli-
gendum, voluntas minus bonum ,„ vel æquale eli-
gat, ſed ſi velit æquale, ut minus bonum eligere,
debet movere intelledum, ut novas rationes &
motiva inveniat, propter quæ id, quod minus
bonum, vel æquale videbatur, melius & conve-
nientius appareat: hinc ait Bellarminus loco cit:
minus bonum poſſe eligi, ſi judicatur majus, contra
quos ſit.
Reſolutio. Libertas indifferentiæ boteſt exerceri circa
bona inæqualia cognita àt talia, Rcut etiam æualia,
conſequenter poteſt voluntas minus bonum etiam cogni-
tum it tale eligere neglecto bono meliore, ſicut & anum
bonum æquale præ altero: ità Suarez diſp. S. de elect.
ſect. 4. P. de Rhodes diſp. 3. de act. hum. qu. 2 ſect. .
J. 2. Valentia Salas & plurimi recentiores.
Prohatur prima pars reſolutionis, authoritate S. Ber=
nardi de gratia & libero arbitrio, ubi expreſse
dicit: Tantam eſſe voluntatis libertatem, iid, ut, licèt
unquam ſine prævia ratione moveatur, poſſit tamen
ppetere aliquid contra conſilium & judicium rationis:
ergo ſtante judicio de meliori, poteſt voluntas
quodlibet eligere.
Probatur ſecundò ab experientia, quia frequenter
contingit, ut præferatur bonum delectabile bono
honeſto, licèt intellectus practicè judicet per con-
ſultationem, bonum honeſtum eſſe melius juxta
illud: video meliora, probéque, deteriora ſequor. Imò
frequentiſſimè fit, quòd eligatur uſus matrimonii
bræ virginitate, etiam ab iis, qui firmiter anet
unt

2£ *„
23 142 582⸗ R
dunt ex Apoſlolo, meliorem eſſe virginitatem,
quàm matrimonium, & quidem honeflè, ùt conſtat
ex codem Apoſtolo 1. Cor. 2. Nam qui ſtatuit in corde
ſuo frmus non habens neceſſtatem, poteſtatem autem
babens ſuæ woluntati,: &c. ergo ſimpliciter, imòô
etiam honellè poteſt eligi minùs bonum præ ma-
jori, ùt v. g. matrimonium præ virginitate.
Probatur tertio ratione. Minus bonum non eſt pu-
rum & ſummum malum, ut per ſe patet: ergo
voluntas nullam habet neceſſitatem ad illud re-
ſpuendum; ſimiliter majus bonum non eſt purum
& ſummum bonum. Nam hic de ſolis bonis li-
mitatis quæritur, quæ ſunt bona mixta cum ma-
lo: ergo voluntas non neceſſitatur ad illud am-
plectendum: ergo voluntas manet indifferens a
alterutrum ampletendum, vel non; ergo.

Probatur quartô. Libertas indifferentiæ in actu

primo proxiimno eſt potentia ſimultanea ad aétus
oppoſitos potens immediaté erumpere in alteru-
trum ex ejusmodi actibus oppoſitis: atqui electio
minoris boni etiam cogniti ut talis, & electio ma-
joris boni cogniti ùt talis;, ſunt a dus voluntatis
inter ſe oppoſiti: ergo libertas indifferentiæ poteſt
immediaté erumpere in alterutram electionem:
ergo potelſt exerceri circa bona inæqualia cognita
ùt talia. Confirmat. Voluntas divina poteſt eligere,
& defacto eligit minus bonum præ majori bono;
ergo & creata hoc poterit. Conſeq. patet, ant.
prob. Quia DEUS potuit meliorem & perfectiorem
mundum producere; idem dicendum eſt de Angelis
& hominibus: ergo.
Probatur ſecunda pars reſolutionis, primé ab expe⸗
rientias ſi homini famelico proponantur duo panes
quoad omnia pares hac conditione, ut ex illis non

nisi unum tollat, certè adhibita etiam delibera-
tione

ſone ple
tur ſecun
VOlontas
relicdon
dem ſe
alterurtu

gvel

inus bon
etgo. Drol
habentia
ſunt
tios libe
bona ſn
circa bo
ullo O
ſalſum el
Ner
olontasn
ſorl, ant⸗
lere dieg
Dnis 3
ontra
non dar
etiin p
lis ſbe
Eeber ih
d
Wum
Aoa
onun
Dem. .
leio
nee p
Ege,

143 S-

Virchttten, tione plena, unum præ alio eliget: ergo. Probaæ-
ele, Rent tur ſecundò. Inconveniens eſt juxta adverſarios, ut
ſunifninl voluntas neceſſitetur ad eligendum minus bonum
Gaten al relicto majori, atqui; ſi data optione duorum ejus-
leiter, in dem ſpeciei, & æqualium bonorum non poſſet
n pte nr alterutrum eligere neceſſitaretur ad carendum
riat. utroque bono, carere autem utroque bono, eſt
don el pu⸗ minus bonum, quàm habere alterutrum ex illis:
Et en ergo. Probatur tertiò. Omnia bona finita & limitata
Aod r⸗ habentia aliquem bonitatis defectum vel inter ſe
en elniur ſunt qualia, vel inæqualia; ſed juxta e.
is bunl⸗ rios libertas indifferentiæ non poteſt exerceri cine.
Ututn d bona finita limitata *qualia, nec inæqualia: ergo
ild r⸗ circa bona creata finita & limitata non poterit
üiftenl ullo modo exerceri libertas indifferentiæ, quod
“ falſum eſt. ⸗ . W
in A Nec obſtat, ſi dicant adverſarii: Quôd, licèt
111 Ais voluntas non poſſit eligere bonum minus præ ma-
aten⸗ jori, aut æquale præ quali, poſſet tamen ſuſpen-
ickebti⸗ dere electionem boni majoris, &½ per omiſſionem
Neäinne⸗ omnis electionis exercere ſuam libertatem. Nam
Cclleris contra eſt: Tum quia juxta reſolutionem ad qu. 7.
r e . non datur pura omiſſio libera, tum quia permiſſa
gre etiam pura omiſſione, ſic argumentor: ut volun-
e ni tas liberé poſſit ſuſpendere omnem electionem,
e debet illi proponi aliquod motivum ſuſpendendi,
ag & omittendi omnem elecionem. Jam ſic: vel mo-
Gn tivum illud fuſpendendi eſt majus, vel minus, vel
. X quale bonum cum motivo eligendi. Si majus
ſeſ e bonum: ergo voluntas neceſſitatur ad ſuſpenſio-
AA nem, ſi minus bonum eſt: ergo neceſſitabitur ad
e⸗ sledtionem majoris boni, ſi verò æquale eſt: ergo
31 4 nec poterit eligere nee ſuſpendere eledtionem:
en ergo.
tlli
,,ea⸗

263 144 Seg.
Oppoſitorum Solutio.

Otaze⸗ contra primam partem reſolutionis varias

authoritates, primò. 8. Auguſtinus de lib. arbit.

cap. 7. ubi docet, neminem poſle eligere non eſſe:

quia, inquit, eſſe, quantumvi, cum miſeria, melius eſt,

quàm nunquam eſſe. Itêm de moribus Eccleſ. docet:
hominem id, quod eſt melius, ſequi. Secundò. S. Da-
maſceni Lib. 2. de fide cap. 22. ubi dicit; electionem
gus judicium de meliori bono. Tertiò S. Ant. in dial:
de woluntate cap. 14. ubi dicit: omnem voluntat em
elicitivam babere quod, & cur; ſed ſi voluntas pro
ſua libertate poſſet eligere quodlibet, non haberet
qxod, & cur: ergo. Quarté. Ariſtot. 3. Eth. cap. 5.
ubi definiens eligibile dicit: id eſſe eligibile à vo-
lIuntate, quod ex conſaltatione cæteris bræfertur: ergo
eligibile non poteſt eſſe minus bonum: ergo. Reſp.
Ad primum quòd S. Auguſtinus ſoluùm loc. cit. lo-
quatur de voluntate rectè eligente, non autem
de voluntate quomodocúnque eligente. Hic autem
præſcinditur, an voluntas minus bonum eligendo
prudenter, rectè & bene faciat, nécne? Licèt
omnino, ut patet ex prob. ſecunda. Lalis electio
ſubinde etiam honeſta ſit, & eſſe poſſit. Ad ſe-
cundum dico S. Damaſcenum fuiſſe locutum ſecun-
dùm ordinarium operandi modum bominum, quo
plerumque eligunt, quod utilius & præſtantius eſt
ad finem conſequendum, non verô fimpliciter,
quaſi ad talem ele tionem voluntates bominum
neceſſitarentur. Ad tertium dico S. Anſelmum nihil
aliud voluiſſe dicere per Iy quod, & cur, quàm
quoôd omnis elecétio habere debeat qaod, hoc eſt,
objectum materiale, & cur, hoc eſt, objeétum

formale & motivum, non verô quòd objectum
ele ctionis

,

eledtion
guartum
cligi d
Prefert
neg, 4li
Prr it
jore,
letete,
Drecoon
Zritum:
ſoilicet:
Obiee
inncvali
VOlunta
bono; 3
nin giin
Num, pr
wajus bon
foluntas
6teo. Nob.
le: d
at de
Nponn
Teni.
Maſom
1onitun
Malam:
cah
efelit
1s D
Rep,
o thitn
ommn,
minonibe
ſecunas,

.
ianir
le e ant
hon elle
elius eſt
6. koeet:
nde⸗ dd⸗
3 Aleciruen
Aot. 1
0r MMietun
olunta e
aer
3MG
NillN
r .
in
n Men
Un eleentn
e liel
i Aeli
A.
n ſeonn⸗
fouch, 00.
hunrusl
. Nien

inmm.
4,

Un
5 V

283 145 62-

eledtionis debeat ſemper eſſe majus bonum. A4&

quartum explic. Ariſtotelem, dicit eligibile eſſe &
eligi ùt plurimum, quod cæteris ex conſultatione
præfertur con. quod ſemper id neceſſarioò contingat
neg. Aliaäs enim nullus eligere poſſet matrimonium,
præ virginitate, etiam præcognita, àt bono ma-
jore. Alii dicunt Ariſtotelem nihil aliud hic velle
aſſerere, nisi hoc, quòd nihil eligi queat, nisi
præcognitum: quia nihil volitum, quin præco-
gnitum: cùm antiqua Verſio habeat hæc verba,
ſcilicet: quòd ex conſilio præjudicatum eſt, eligibile eſt.
Obiicies ſecundé. Si voluntas poſſet circa bona
inæqualia exercere ſuam libertatem indifferentiæe,
voluntas poſſet eligere minus bonum, præ ma ori
bono; atqui hoc non poteſt voluntas: ergo. prob.
min. primò. Si voluntas poſſet eligere minus bo-
num, præ majori, eé ipsé repudiaret & fugeret
maſus bonum quà tale cognitum; atqui repugnat, ut
voluntas fugiat majus bonum cognitum quà tale:
ergo. Prob. min. Quia objectum fugæ eſt malum quâà
tale: ergo. Secundé. In majori bono ille exceſſus bo-
nitatis non habet admixtam aliquam malitiam: ergo
eſt purum bonum: ergo nec à voluntate repudiabile.
Tertio. Quia voluntas non poteſt velle aliquod
malum què malum; ſed ſi eligeret minus bonum
cognitum ùt tale relido majori vellet malum quà
malum: ergo. prob. min. ſicut tepbidum comparatum
ad calidum eſt quaſi frigidum ùt ait Ariſiot. 3. phyſ.
cap. I. ità etiam minus bonum comparatum ad ma-
jus bonum eſt quaſi malum: ergo.
Reſp. conc. maj. neg. min. prob. primæ neg. ſeq. maj.
Non enim repudiaret illud, in quantùm eſt majus
bonum, ſed in quantùm eit incompoſſibile cum
minori bono hic & nunc efficaciter amato & electo.
Secundé. diſting. ſeq. mej. Voluntas repudiaret & fu-
K geret

7

3 146 662-

geret majus bonum illud odiendo „ & deteſtando,
neg. fugeret illud, ſolùm non amando præcisè,
con. ſeq. ſimiliter diſt. min. neg. conſ. prob. diſt. ant.
objectum fugæ, quæ ſe habet permodum oditi, eſit
ſolum malum con, quæ ſe habet permodum non
amoris, & non electionis, eſt ſolum malum neg. ant.
& conſeq. ſicut enim volitio latiùs patet, quàm
amor: ſic etiam nolitio, ſeu fuga latius patet;
quâm odium, quod verſatur circa malum quà ta⸗
le. Deinde juxta adverſarios, voluntas poteſt eli-
gere majus bonum, præ minori bono, ùt bono: er-
go poteſt fugere bonum ut bonum; licèt non eò
ipsé id oderit. Secundæ prab. neg. ant. Nam qua-
liscunque exceſſus in bono finito & limitato, elt fi-
nitus & limitatus, adeéôque non eſt depuratus ab
omni malitia, ſeu defectu bonitatis, adeôque non
eſt purum & ſummum bonum, ad quod amandum
& eligendum poſſet voluntas neceſſitari. Tertiæ
prob, tranſeat maj. quæ aliàs negatur à pluribus,
WMratione: Quia voluntas poteſt ferri in puram
carentiam, ſeu non efle, uti fit, ſi unus alteri optet
mortem, aut annihilationem: ergo. Deinde;, ſi
DEIIS, ùt liberè potuit, noluiſſet nihil producçere
ad extra, voluiſſet purum nihilum, adeôque malum
phyſicum negativum, ſeu carentiam omnis bonita-
tis creatæ: ergo ctiam voluntas creata libera, quæ
eſt participatio libertatis divinæ poterit terminari
ad non eſſe paſſivum, ſeu malum. neg. min. prob.
neg. conſeq. Nam licèt intellectus cognoſcendo bo-
num minus, quàâ minus cognofcat quaſi malum,
voluntas tamen illud non amat quaſi malum, ſed
uùt eſt bonum: ſic licèt intellectus cognoſcat forni-
cationem ùt malam, in quantùàm ſcilicet induétivam
pœnæ æternæ: tamen illam voluntas non amat;

ut malam, ſed ùt eſt bonum deledtabile, reſpeétu
autem

zwtem
mN
Rinc e
telt a0

con, pe
borun,
mi,
n qud
compare
bonum;
luntate
bje
d, qua

cum ju

Poſtis
Fanda i,
7e litpi
Ciciom 1
lis hie 5
Ntlrirns
untas d
drmetn
negun
iß ni⸗
Uu 1
Contnei
deiſe
eine e
Uenc ze
Toen
ii rid
do
00 d
oppolt
am e

Getennco,
lo pung,
Al n
im ocite
DGum N
n hege al
t, ginn
ls palet,
n gdi ti⸗
oi l⸗

Dono .

ſcetmndh
Na M⸗
ro, A.
Ppuratu 3
feogbe on
man
„ Tani
plurbus,
in Pram
tend onen
inden.
Mrollees
gue ulunt
is boult⸗
Pernls
telolial
mit. N.
Nranbtr
1 uuli,
Aun,
nne

teigm

autem malitiæ fornicationi annexæ habet ſe per-

miſſivè & paſſive, non verô activè & electivè.
Hinc ctiam diſt. maj. argumenti; Voluntas non po-
teſt active & eleéctive velle malum, quà malum
con. permiſſivè ſcilicet non repudiando effcaciter
bonum, cui eſt annexum malum neg. maæj. ſimiliter
diſt. min. neg. conſeq. Deinde aliud eſt dicere ma-
lum quà malum, & aliud malum quaſi malum, ſeu
comparative vel negativè malum, boc eſt, minus
bonum; cùm enim hoc abſolutè bonum ſit, à vo-
luntate abſolutè etiam elſt eligibile.
Objicies tertiè. Voluntas non poteſi eligere nisi

id, quod intellectus per ultimum dictamen practi-

cum judicat omnibus penſatis eſſe faciendum v. g.
poſitis motivis pro ineundo matrimonio, & ſer-
vanda virginitate, ut voluntas eligat matrimonium,
vel virginitatem, debet intelleétus per ultimum ju.
dicium practicum concludere, quod omnibus pen-
ſatis hic & nunc ſit ineundum matrimonium, vel
vVirginitas ſervanda; ſed poſité héc judicid, vo-
luntas non poteſt eligere alterutrum, ſed pro quo
formatur judicium praécticum: ergo circa bona
inæqualia non habetur libertas indifferentiæ. Reſp.
neg. maj. Quia ſtante tali dictamine practico vo-
luntas adhuc eit formaliter libera: ergo poterit
contra illud dictamen, oppoſitum eligere, imò ſic
fieri ſolet juxta illud: video meliora; brobéque Syc.
Deinde ex opinione antecedentis ſequeretur, quòd
nemo peccet, nisi priùs incidat in hæreſim & er-

rorem contra fidem: quia nemo poſlet peccare;

nisi priùs formet judicium practicum, quod omni-
bus conſideratis hic & nunc ſit peccandum, ſed
hoc judicium eſt hæreticum: utpote eé diametro
oppoſitum huic dogmati fidei, quo credimus nun-
quam eſſe peccandum: ergo omnis peccans priùs
K 2 debexet

—

deberet incidere in hæreſim, antequam peccet, quod
eſt abſurdum.
Objiicies quartò. Voluntas nullum poteſt bonum
eligere, nisi intellectus priùs judicet eligendum:
ergo nullum poteſt bonum præeligere & eligere
præ alio, nisi intellectus judicet practicè eſſe præe-
ligendum; ſed non poteſt intelleétus minus bonum
cognitum ùt tale practicé judicare, eſſe præ bono
majori eligendum: ergo nec voluntas minus bo-
num præ majori poterit eligere. Reſp. primò neg.
conſ. Poteſt enim voluntas quodlibet bonum eli-
gere, quod ab intellectu illi proponitur t abſo-
Iutè eligibile, licèt etiam ſimul proponatur aliud
bonum majus magis eligibile, ſed minus bonum
proponitur illi, ut abſolute eligibile: ergo. Cu-
jus ratio ulterior eſt: Quia, quæ intrant actum pri-
mum libertatis „ non neceſſitant ad unum ex
oppoſitis: quia libertas eſt eſſentialiter ad plura
ad agere, vel non agere; atqui confilium, & judi-
cium practicum intellectůs de majori & minori bo-
no, intrat adum primum libertatis, ergo ad neu-
trum neceſſitat, ſed eſt vountati optio eligendi
unum præ alio; an autem hoc fiat ſemper lauda-
biliter & prudenter? hic non diſputamus, ſed ſo-
lùm de poſſibilitate inquirimus. Secundò diſt. bPri-
mum conſeq. ergo voluntas non poterit unum bo-
num præeligere, nisi intellectus practicè judicet
præeligendum vel propter intrinſecam bonitatem
objecti, vel propter motiva extrinſeca tranſeat:
quia & hoc nulla evincit ratio; propter ſolam in-
trinſecam bonitatem objecti neg. ſimiliter diſt. ſub-
ſumpt. neg. conſeq. Nam minus bonum eligendi præ
majori bono poteſt eſſe motivum extrinſecum, vV. g.
quod illud faciliùs, citiùs per pauciora obtinibile
ſit, dominium ſupra ſuos actus & ipſum lbertaris
Qnums

honum,

num.
Zumenti
eligere,
dum/
iaim
An nel
Ohitcier
eX More
Lere min
ar min,
Non; ſi
Eed neme
e!igeren
re boni
1, f,
ger ne
amnote
In dligen
legut ex⸗
Iuds, i
. Manro
ſenher e
lnci;
el indi
tſel. N
tadunn
Conttach
ſt, ey
Ucſeren
olun
lbrr ni
contnc
ltionen
Munäi.

Peettzan⸗

oteſt bonm
eligenenn
elten
eſſe grae⸗
lus honmn
Pre bono
Tüons do.
. pim i
hopun 4l⸗
tur Ea ⸗
Patur An
jivus bonmn
Ag l
u pri⸗
Inum
alg⸗
E ul⸗
uoubo⸗
wadter
o cligerl
nper unl
s, Eil⸗

N.

1 59

1unm /
gice n
mmiue
Miſe
nlunn
ſen D
ſecunnſ
10l

mlne⸗

33 149 82.
bonum, ut oſtendat ſe non neceſſitari ad majus bo-
num. Denique ſimpliciter poteſt negari major ar-
gumenti: quia falſum eſt, quòd voluntas non poſſit
eligere, nisi quòd intellectus judicat eſſe eligen-
dum: quia poteſt operari contra conſcientiam „&
judicium praéticum, etiam quo judicat, ego teneor,
eligere melius: ùt patet in peccante: ergo.
Objicies quints. Quidquid voluntas eligit, eligit
ex amore boni, ſed ex amore boni non poteſt eli-
gere minus bonum relicto majore: ergo. Proba-
zuar min, Minus bonum ità ſe habet ad majus bo-
num; ſicut decem v. g. aurei, ad viginti aureos;
ſed nemo ex amore pecuniæ poteſt decem aureos
eligere relictis viginti aureis: ergo neque ex amo-
re boni poteſt eligere bonum minus relicto majo-
ri. Confirmatur. Ex amore finis non poteſt aliquis
eligere medium minus atile relicto utiliori v. g.
ex amore ſanitatis non poteſt aliquis medicamen-
tum eligere minus utile, repudiato utiliori: erge
neque ex amore boni poteſt aliquis eligere bonum
minus, relicto majori. Reſp. ad argumenium cum
P. Mauro diſt. maj. quidquid voluntas eligit, eligit
ſemper ex amore abſtracti boni & univerſalis neg. Vel
abſtracti, vel contracti per differentias ſpecificas;
vel individuales con. maj. ſimiliter diſt. min. neg.
conſeq. Nam voluntas non ſolùm amat bonum ab-
ſtractum, puta, bonum ut ſic, ſed etiam bonum
contractum, per differentias boni, puta boni hone-
ſti, delectabilis, utilis, etiam deſcendendo uſque
ad differentias infimas, & individuales boni; licèt
ergo voluntas ex amore boni abſtracti non poſſit
eligere minus bonum, tamen ex amore boni ùt
contracti poteſt eligere minus bonum v. g. dele-
ktationem comedendi, relinquendo majus bonum
jejunii. Ad prob. tranſ. maj. diſt., min. Nemo ex
. K 3 amore

amore pecuniæ ùt ſic poteſt eligere decem aureos
relictis viginti con., ex amore pecuniæ ůt contra-
tæ ad differentias neg. min. & conſeq. Nam licèt
ex amore pecuniæ ùt ſic non poſſim eligere decem
reliétis viginti; aſt eg amore pecuniæ contractæ per
differentiam v. g. aureæ poſſum eli gere pecuniam
auream decem aureorum, relictâ argentea valoris
viginti aureorum: ergo à pari. Dixi tranſeat
maj. Quia bonum minus, in quo eſt ratio alliciens
ſpecie diverſa, quæ non eſt in bono majori, non
ſe habet ad bonum majus, ùt decem aurei ad vi-

ginti, nam in decem aureis non videtur eſſe diver-

ſa ratio alliciens, quâm in viginti, cum in viginti
contineantur decem. Deinde ſimpliciter poteſt ne-
gari minor argumenti: Cùm enim voluntas ex amo-
re boni eligens libera ſit, etiam minus bonum eli-
gere porerit, cùm &e illud abſoluté bonum ſit.
Confirmation. diſt. ant. ex amore finis non poſſum
eligere medium minus utile, in quo non appareat
ulla ratio alliciens, quæ non appareat in medio
utiliori con. in quo appareat aliqua ratio alliciens,
non aoparens in medio utihori seg. ant. ſimiliter
diſt. conſeq. Ex amore ſanitatis poſſum eligere me-
dicamentum minus utile, ſi appareat in eo aliqua
ratio alliciens, non apparens in medicamento uti-
liceri: puta, ſi medicamentum minus utile appa-
reat utiliori ſuavius, minoris pretii &c. ergo à pa-
ri. Alii ſimpliciter negant. ant. Sic enim multi ef-
fcaciter amant & volunt ſuam beatitudinem, &
pro medio potiùs eligunt ſtatum matrimonialem;,
militarem, quàm ſtatum virginalem aut religionem.
Denique aliter adhuc diſt. ant. ex amore finis ſum-
mè efficaci non poſſum eligere medium minus uti-
le con, ſecùs neg. ant. Amans enim finem amore
ſummè efficaci, vult finem aflequi optimõ modé, &
per

ger opt
bona:
qMiden
eligin
Ui
horum
chtrahat

num no
ered ve
Majori.
agis
Uum 1
a ſint
ta & in
illuc bo
pßs ne
IN- ,
oluntas
heo, 3
ſlieet
1Gond d
morer
lit
lunts 1
Honum;
D 2R
li RN
miet,
bonum
luntzg
Ou
Miris
i
uthorit
dRtam

ſecen ueot
t cont
Nam l.
ere geeen

tradtæ et

pecunian
ei valori
i nanſet
10 AMciens
aſoti, hon
Aleial⸗
r ele hher⸗
n in
potel
1s eX NN
Vrum el
onum ſt,
hoſun
apdarenn
i mnel’
N Alieir⸗
ſcilie
lgetenn⸗
eo 4lu
end ul⸗
ele e⸗
gn i.
ut 4
eten, 4
orilen,
poung
os ſun⸗
guds
en ℳ

er

„

per optima media, ac proinde non eligit minuͤs
bona: quia tamen potefſt dari amor finis efficax
quidem, ſed non ſummè, ideo poteſt ex tali amore
eligi medium minùs bonum omiſſo meliori.
Obiicies ſexts. Voluntas non poteſt velle unum
bonum præ alio, nisl unum bonum magis moveat
& trahat voluntatem, quàm alterum, ſed minus bo-

num non magis trahit voluntatem, quàm majus:

ergo voluntas non poteſt velle minus bonum præ
majori. Reſp. neg. maj. Licèt enim bonum majus
magis trahat voluntatem, quàm bonum minus, neu-
trum tamen voluntatem neceſſitat: cùm bona fini-
ta ſint & limitata, manétque voluntas adhuc libe-
ra & indifferens in actu primo proximo, ut eligat
illud bonum, quod minus trahit, vel illud, quod
magis trahit. Cujus rvatio alterior eſt: ex D. Tho-
ma in Diſput. de malo q. 6. art. unico in O. Quia
voluntas libera licèt moveatur, aut invitetur ab
objecto, atque ab eodem determinetur ad ſpeciem:
ſcilicet ut actus ſit hujus, vel illius ſpeciei, ad
actum tamen, & exercitium adctuale determinaturg
& movetur ſubjectivè, & ſic principaliter movetur
à ſe ipſa, utpote vitalis & libera: ergo licet vo-
Iuntas non ſit libera ad hoc, ùt actus tendens in

ponum A. ex motivo honeſto, non diſlinguatur ſpecie

ab a du tendente in bonum B. ex motivo deledtabi-
Ii, eſt tamen in poteſtate illius, ut ſe ipſam deter-
minet, & moveat ad adtum amoris tendentem in
bonum A. vel in bonum E. ergo etiam poterit vo-
Iuntas ſe ipſam movere, & determinare ad illud
bonum amandum, quod ſpectata ratione intrinſeca
minus trahit. L
Objiicies ſeptimò contra ſecundam partem reſolutionis
authorit. S. Thomæ, qui hic q. 13. art. 6. ad tertium,
totam rationem eligendi reducit ad conſideratio-

nem intellectůs, quo unum judicatur præeminere
alteri: ergo ſi duo bona apperent penitùs æqua-
lia, neutrum potcrit eligi; Itèm Ariſtotelz, qui 2.
de cæli docet ex ſententia antiquorum, brutum
famelicum ſe non determinaturum ad iſtum cibum
potiùs, quâàm ad alterum ex duobus æque illi pro-
poſitis: quia non eſt majer ratio, quare non mo-
veatur potiùs ad unum, quâm ad alterum: ergo
neque voluntas poterit ſe determinane ad unum
bonum, ex duobus æqualibus. Reſp. ad primum neg.
ant. Quia S. Doctor in loco citato ità loquitur:
Dicendum, quòd nihil prohibet, ſi aliqua duo æqualia
proponantur, ſecundum unam conſiderationem, quin circa
alterum conſideretur aliqua conditio, per quam emineat,
& ber quam magis flectitur voluntas in ibſum, quàm in
aliud: Ubi nihil probibet, non ſignificat idem, quod
ovortet, aut neceſsè eſt, ſed idem ſignificat, ac fieri
poteſt. Hinc S. Doctor non aſſerit neceſſariam eſſe
conſiderationem hujus præeminentiæ;, ſed ſolèm
docet eam poſſe intervenire; ſi nimirum homo
velit conſiderare aliqua motiva extrinſeca, & di-
ſtincta ab intrinſeca bonorum æqualium bonitate,
propter quæ motiva judicet expedire, ut & duobus
bonis qualibus eligatur potiùs unum, quàâm alte-

rum Ad ſecundum, neg. conſeq. Diſparitas eſt: quia

appetitus fenſitivus bruti, caret libertate & purè
determinatur ab objecto, non veroô voluntas, quæ
ſe ipſam determinat. Proinde ex duobus objectis
& æqualiter propoſitis bonis poteſt voluntas eli-
gere quodliber; ſicut ex duobus inæqualiter bonis
poteſt minus utile eligere: quia, etſi ex parte ipſo-
rum non ſit major ratio, ſed æ qqualis, vel minor,
ut eligat hoc & non illud, tamen ex parte ipfſius
voluntatis poteſt eſſe ratio, & motivum magis ma-

lendi unum, quâm alterum, quale v. g. eſſe poteſt
domi-

lomivio

ſ

S

operans
tà Ülud
Ohin
ex bouis
in meco
aſor tat
Cniſkram:
honi appt
Anteceder
& motiy
& motir
40 atgum
rationali
minare⸗
Agluli,
iunatus el
Cuxfimutien
wotirum
te ſan
in. Pin.
atid
er duob
glün
ſo adnn
Olotn
Wuwa
lbeng
Inlhuntt
IMal mo
lult, ſi
ergo ult
Per int
qlale
becli

Prerrirere
nitis u.
leli, Oin
, biutun
uum cibun
ili ro⸗
non no⸗
! ebe
AACN
prinnn
onim
lv eutit
1 gi tt
in eniſenn
Nn gno
,1 feti
n ele
ſolden
wond⸗
a,
honiue,
1 Ache
inle⸗
nn
em
N1s, 0
15 Geiß
nta 6.
7. Mn
enlt⸗
wibot,
in
gren
fſne
Comi⸗

V

dominium ſupra ſuos actus, bonum libertatis, quod
operans vult oſtendere; Denique ipſa voluntas, jux-
ta illud: Sic volo, ſic jubeo, ſtat pro ratione voluntas.
QObiicies offavé. Appetitus innatus ſe ad neutrum
ex bonis omnino æqualibus determinat; ſic terra
in medio poſita ideo ſtat immobilis: quia non eſt
major ratio, ut moveatur ad dezxtram, quàm ad
ſiniſtram: ergo etiam appetitus rationalis reſpectu
boni apprehenſi. Confirmatur. Appetitus rationalis
antecedenter ad electionem debet habere rationem
& motivum; ſed inter bona &qualia non eſt ratio
& motivum eligendi unum præ altero: ergo. Reſp.
ad argum. neg. conſeq. diſparitas eſt: Quia appetitus
rationalis eſt liber, adeéôque eſt potens ſe deter-
minare ad oppoſita, qualia etiam ſunt bona in-
æqualia, inter ſe incompoſſibilia: appetitus autem
innatus eſt neceſſarius, & ad unum determinatus.
Confirmationis diſt. maj. debet habere rationem, ε
motivum ſemper ex parte objeéti eligibilis neg. ex
parte ſaltèm ſubjecti eligentis con. maj. ſimiliter
diſt. min. zeg. conſeq. Ex parte ſubjeéti eligentis
ratio & motivum poteſt eſſe v. g. quòd melius ſit
ex duobus bonis æqualibus alterutrum eligere,
quàm utroque carere: quia tamen ſtante hoc mo-
tivo adhuc utrumque bonum apparet æquale, &
voluntas adhuc ad utrumque manet indifferens,
ultimata ratio eligendi unum præ alio eſt ipſa
libertas, & ſtat pro ratione voluntas, ſeu quia vult.
Inſtantia eſt in DEO, cujus voluntas ex unico for-=
mali motivo bonitatis ſuæ vult ad extra, quidquid
vult, ſive hoc; ſive illud etiam penituùs æquale:
ergo ultimata ratio volendi potiùs hoc, cùm ſem-
per ratio motiva volendi eadem ſit, quàm illud
Xquale non eſt ex parte objeéti voliti, ſed ex parte
ſubjecti, ſeu libertatis divinæ: quia vult; atqui
libertas

23 14 Eee⸗
libertas ereata eſt participatio libertatis divinæ:
ergo & illa erit ſibi ultimata ratio, & motivum
agendi, quamvis non unicum, cùm ex parte ob-
je i bonitatem ejus permodum motivi formalis
non excludat, ſicut DEUS.

Objicies nono., Juxta communem Philoſophorum

ſententiam DEUS determinat ad individium tam
cauſas neceſlarias, quàm liberas; atqui ſi volun-
tas poſlet ex bonis qualibus unum præ altero

eligere, poſſet quoque determinare ad individuum:

ergo non potelſt ex bonis æqualibus unum præ
alkero eligere. Reſp. con. maj. diſt., min. ſi volun-

tas ex duobus bonis æqualibus unum præ altero

ecligeret, poſſet determinare ad individium, ſi in-
tellectas unum individium ab altero prævié dis-
cernat con. ſi non diſcernat neg. min. & conſeq.
Cùm enim rerum exiſtentium per ſenſus cognita-
rüm intellectus habeat fſpecies proprias per fenfus
acquiſttas, potelſt hæc individua ab invicem dis-
cernere, & conſequenter poteſt volantas ad unum
ex his ſe determinare. Aliud eſt de individuis
poſſibilibus, quorum, cùm intelleétus nullas fſpecies
proprias habeat, non poterit unum ab altero dis-
cernere, nec voluntas poterit ſe ad unum ex his
determinare. Hinc ſi voluntas ſe debet determi-
nare ad media præciseè poſlibilia, cùm ex his in-
telkectus unum individium ab altero non diſcer-
nat, nec voluntas poterit ſe determinare ad unum
individauum, ex his poſfibilibus, ſed ſolummodò
ſe determinabit ad ſpeciem; ſi verô inter media
realiter exiſtentia voluntas unum eligat præ alio,„
cùm rerum hatum materialium exiſtentium intel-
Jedus ſupponatur habere proprias ſpecies per ſen=
ſus acquiſitas, poterit harum rerum unum indi-
viduum diſcernere ab altero, & conlſequenter de
teri

lerit 0
Alio.
Obji⸗
Fup, 4
Dis
diſtrens,
inri, 1
huntur e
UGd: q
2 intel
ponit in
3. tontra
a mol⸗
qum a]
ſegbitur
terminet
ptieſpi
terminare,
etermiat
Peipiun
Nan
detiat,
egech⸗
Kuclns
incickeren
Um nn
1en,
zd ad
Diee
Geterm
compet
Intra ve
decund
em m
im i

tatle bine:
& woinn
er pat ⸗
igi formil

lophorun
Uidium tam
Aeclun.
Oer de
diriclun:
Dau Ne
zr. Koluo.
Srr Nen
Cun, ir⸗
rrrie ⸗
Cgnir⸗
er lenls
tein is⸗
Aono
birtus
l ler
tero eis
numn e5 1
cetetni⸗
x il⸗
on ler⸗
Nend min
lomot
el nd-
t n⸗
c⸗
Ne
R .

„790⸗

rla“
et

4 „. 2,
terit voluntas tale individuum exiſtens eligere præ
alio.
Objicies decimòè. Speciale fundameneum adverſario-
rum. A principio indifferente non fequitur actio,
nisi ab alio determinetur; atqui voluntas eſt in-
differens, & in caſu noſtro à nullo potefſt deter-
minari, non enim ab objectis; quia hæc fuppo-
nuntur æqualia. Preinde non eſt potior ratio pro
uno: quàm pro altero ad determinandum, non
ab intellectu: quia hic utrumque objeétum pro-
ponit indifferenter: ergo. Confirmatur ex D. Thoma
3. contra Gentes cap. 2. Quod indifferenter ſe habet
ad multa, non magis unum eorum operatur;
quàâm aliud, unde à contingenti ad utrumque non
ſequitur aliquis effectus, nisi per aliquid quo de-
terminetur ad unum ergo. Reſp. Ad arg. diſt. maj.
à principio indifferente non potente ſe ipſum de-
terminare, non ſequitur aétio eon, potente ſe ipſum
determinare neg. maj. voluntas autem libera licèt
principium indifferens ſit, habet tamen virtutem
