hæc Ron oritur ex ſolo affetu interno, qui nocere
nequit, ſed ex actione externa injuſta, cùm autem
actio externa non ſit peccatum, minus eſt contra

juſtitiam; adeoque non oritur indé obligatio reſti-

tuendi. Ità Sanchez lib. 9. de Matrim. D. 22. u. 26.
Bonacinna D. 2. de reſtit. in genere. 4. 1. punctéô 3. n. 2.
& alii.

QuxksrIO IV.

An metus cauſet involuntarium, vel
voluntarium ?
Crtum eſt primèé: Quod metus, ſeu timor juxta
D. Thomam hic 4. 4r. art. 2. in O. & com-
munem Theologorum ſent. definiatur: Qusd ſit fu-
ga imminentis mali. Proinde ea ſolùm ex metu fi-
unt, quæ fiunt, ut evitetur malum imminens. Hic
autem duplex cſt: Alius ger ſe, ſeu naturalis. 4

3 42 662.
per accidens, ſeu innaturalis, qui etiam dicitur cauſa-
li. Metus per ſe, & naturalis eſt, qui verſatur cir-
ca malum per ſe imminens, dicitur autem malum
per ſe imminens: quôòd fundatur in lege divina;
aut humana, quæ nonnullis actionibus, & omiſſio-
nibus prohibitis, annectit certas pœnas, ut homines
abſterreantur à ſimilibus actionibus, ſeu omiſſioni-
bus prohibitis: ſic lex divina annectit peccato
mortali infernum, lex humana furto furcam. Me-
tus per accidens eſt, qui verſatur circa malum per
accidens imminens, dicitur autem malum per acci-
dens imminens: quod fundatur inmero caſu & for-
tuito eventu. Tale malum v. g. eſt naviganti pe-
riculum mortis proveniens ex caſuali tempeſtate.
Certum eſt ſecunds: Quòd aliud ſit operari cum
metu, & aliud ſit operari ex metu. Operari ex
metu eſt, quando metus eſt cauſa operationis, &
de hoc metu procedit hic quæſtio. Operari cum
metu eſt, quando metus non eſt cauſa operationis;
ſed ſolàùm ſe habet concomitanter ad operationem,
ſic fur v. g. furatur cum metu patibuli, non tamen
furatur ex metu, quia metus patibuli non eſt cauſa
furti. Poteſt autem metus aliquando eſſe cauſa
adæquata operationis, & ità, ut ſecluſo metu talis
actio nequaquam fieret ex alio motivo, ùt patet
in navigante, qui in mortis periculo, merces in ma-
re projicit. Aliquando tantàùm cauſa inadæquata,
ſi nimirum præter metum adeſt aliud ſuſſiéiens mo-
tivum operandi, ex quo motivo adhuc ſequeretur
actio, etſi metus abeſlet: àt contingit in illo, qui
dete ſtatur peccatum ex metu gehennæ, etiam illud
deteſtaturus, etſi non eſſet gehenna: quia offenſa
DEI eſt. Metus ob malum per accidens imminens
conceptus, plerumque eſt cauſa adæquata operatio-
nis, appellatrque etiam violentus. Metus zutern
4

ob walur
tautam

Certur
Cloren t
luali, &
proercens,
Lerelltate:
que ablolu
inmercibus
lento d
Ais citen
Verd a
in becellt
uobus be
Abllinenti
tatur in in
iam cclfel
Wione Pee
Plocecens
ut Cantirg
Poteleng
Utli d
ſatet inon
lemnz.
Prorelens
ſac inee
enn Ner
guitar e
mi⸗ t
Peoratumn
Reſilee
ſirzineen
i ſee
lagten
unanie

n dieitut ſe⸗
zi verlatun ei⸗
Autem malun
lege dirin,
, & omiſſoo.
s,ut homines
en omillioni-
edit peccato
Utcim. Me⸗
A mdlum per
Aan ſelnci⸗
ed end Nir⸗
mnionti pe⸗
ltempelate
Ct opetani enn
1. Cyenri 6
chernions, ’
ODyetalt n
oennionis
4 Cfentionenn
blli vontuwin
wwnekeunt
ndo ele
lo metu tlls
o, dr hatet
nenesinm
1iprlegont,
(aſen.
lue erel
i nlo, gu
, Ctian llu
gli ohenli
ens immiten
ata n
n
Metu⸗/ 5

699 43 Be.

ob malum per ſe imminens conceptus ordinariè elſt
tantàm cauſa inadæquata operationis.
Certum eſt tertiò, Triplex eſſe diſcrimen inter a-
Gtionem procedentem ex metu violento ſeu inna-
turali, & metu naturali. Primum eſt: Quod actio
procedens, ex metu violento fundetur in fortuita
neceſſitate amittendi alterutrum ex duobus bonis,
quæ abſolutè potuiſſent ſimul haberi, ùt patet v.g.
in mercibus & vita: adeoque operans ex metu vio-
lento è duobus malis, minus eligit, cùm tamen in
aliis circumſtantiis, utrumque potuiſſet vitari. At
verô actio procedens ex metu naturali fundatur
in neceſſitate non fortuita amittendi alterutrum &
duobus bonis, quæ ſimul haberi non potuiſſent. Sie
abſtinentia à peccato ob metum gehennæ funda-
tatur in inevitabili neceſſitate amittendi, vel glo-
riam cœleſtem, vel deleétationem, quæ ſperatur eX
actione peccaminoſa. Secundum eſt: Quôd actio
procedens ex metu violento, ſit operanti damnoſa:
t contingit in ejectione mercium. Actio autem
procedens ex metu naturali, eſt per ſe lucroſa &
utilis ad promovendam felicitatem operantis: àt
patet in omiſſione peccati procedente ex metu ge-
hennæ. Tertium eſt: Quòd aétio ex metu violento
procedens conjungatur cum dolore, & triſtitia: ùt
patet in eo, qui projicit merces in mare. Actio-
nem verèò ex metu naturali procedentem potiùs ſe-
quitur ex natura rei, gaudium & tranquillitas ani-
mi: ùt patet in eo, qui es metu gehennæ vitat
peccatum. His ſuppoſitis ſit.
Reſolutio: Adlio ex quocunque metu proveniens eſt
ſimpliciter voluntaria. Attio ex metu naturali, ſeu
qui per legem juſtam intuſſus eſt, procedens eſt per
ſe loquendo „ nec quidem ſecundam quid invo-
Auntaria. Actio autem ex metis violento Eroteckn⸗
6

3 44 682-

eſt inveluntaria ſecunduùm quid. Reſolutio quo-
ad primam & tertiam partem, eſt D. Thomæ
zg. 2. quæſt. 6. artic. 6. & communiter omnium:
quoad ſecundam partem eſt P. Vaſquez, Eſparſæ
Amici &c.
Probatur jam reſolutio quoad primam partem. IIIa
actio, quæ procedit ab intrinſeco cum cognitione,
eſt ſimpliciter voluntaria; ſed actio proveniens ex
quocunque metu, procedit ab intrinſeco cum co-
gnitione; non enim metus in illa tollit rationem
actionis ab intrinſeco procedentis, & cognitionem:
ergo talis actio eſt ſimpliciter voluntaria, maj. eſt
defenitio, min. prob. quia talis actio ex metu pro-
veniens, eſt actus voluntatis elicitus, vel ab hoc im-
peratus, etiam procedit ex cognitione: quia oritur
ex cognitione mali imminentis. Sic enim merca-
tor navigans, ex cognitione mortis imminentis,
vult efficaciter projectionem mercium, & illas pro-
jicit in mare vi illius volitionis efficacis: ergo-.

Probatur ſecunde: Licèt ejectio mercium, quæ ex

metu fit, non ſit ſecundàùm ſe, & ſecluſis his cir-
cumſtantiis, ſimpliciter amabilis, hic & nunc tamen
proponitur ùt amabilis: quia proponitur tanquam
medium neceſſarium ad majus malum evitandum,
ſcilicet naufragium, & ad retinendum majus bo-
num, nempe vitam: ergo licèt non ſit voluntaria
ſpectata ſecundum ſe, eſt tamen, prout hic, & nunc
exiſtit, & eligitur à voluntate, ſimpliciter volunta-
ria. Probatur tertiè: Actio facta ex metu contra le-
gem DEI eſt ſimpliciter peccatum: ùt patet in ne-
gatione Petri, & in eo, qui metu mortis abnega-
ret fidem: ergo eſt ſimpliciter liberum: ergo &
voluntarium: cum liberum fundetur in voluntario.
Probatur reſolutio quoad ſecundam partem. Actio
ex metu naturali procedens, nullam cauſat triſti⸗
tiam,

tiam, ſed
Orn ſit a
ez dictis,
poſtimam v.
ognenco, ne
ſnpliter ve
leni coninge
poſeniend
Eoig per arci
ens aporhe
40nlguente
Vria ſecone
ml ezper
ne, aut habj
netioni, g
clumn ineffe⸗
ernenn pan⸗
ebeat Ceſice
lle Penienle

lhetureſ

emeil eaſt
s tiiti
ninif
ntttun gie
Mejez cont
1dd ed in
An
18 dlreum
Ueri lunt
1e efarum
oann
uſl eſt ege
ſeclienen
efienite
Mümn nolun

delolutio an⸗
eſt D. Ihon
ter omnlun:
Uez, Eſpalle

ztem. II
coonitione,
oreniens ex
teo eunn co⸗
t mionem
ungiiinen:
Uraria, beſ &
ex netl No⸗
,Tel ablvein⸗
net glirottt
ic eninn nertt⸗
is innllente,
n lo⸗
eſteni etgo
reiun, dle
ſeclels tis e
Euur tind
nitur tunguan
n erltancun,
un anſi do⸗
alt wOanari,
ze⸗ K nun
eirt Clur
netu ma d⸗
kurtin⸗
ori hegr
un: elpo
lr clummn
tem. 1
tallit ti⸗

. 2,
689 45 682-
tiam, ſed potiùs animi tranquilitatem, & gaudium,
cùm ſit actio lucroſa & boni promotiva; ut patet
ex dictis: ergo per ſe loquendo, non eſt contra
poſitivam voluntatis inclinationem: ergo per ſe
loquendo, nec eſt ſecundùm quid involuntaria, ſed
ſimpliciter voluntaria. Dixi per ſe: quia per acci-
dens contingere poteſt, ut adio ex metu naturali
proveniens, poſſit eſſe involantaria ſecundùm quid:
quia per accidens poteſt adtio ex tali metu proce-
dens apprehendi ab operante, ùt ſibi damnoſa, &
conſequenter eſſe contriſtativa: adeoque involun-
taria ſecundàùm quid. Vel etiam in caſu, quo ſi-
mul ex perverſitate voluntatis, vel nimia tentatio-
ne, aut habitu vitioſo cum voluntate efficaci ope⸗
rationis, quam extali metu facit, conjungat affe-
ctum inefficacem, quo vellet oppoſitum: ut, ſi quis
ex metu pornæ abſolutè nolit furari, & tamen fimul
habeat deſiderium furandi ſub conditione: ſi non
eſſet periculum incurrendæ poœnæ.
Probatur reſolutio quoad tertiam partem. Quia aélio
ex metu caſuali, & violento proveniens eſt cauſa-
tiva triſtitiæ & doloris, cum apprehendatur, t
diminutiva boni poſſeſli: non enim ſinè dolore di-
mittitur, quod cum amore poſſidetur, éſtque pro-
Pterea contra inclinationem actualem poſſidendi:
ergo eſt involuntaria ſecundùm quid: quia tamen
esſt juxta aliam inclinationem hic & nune „ & in
his circumſtantiis, prævalentem, ideo manet volun.
taria ſimpliciter. Probatur ſecundè, juxta commu-
ne effatum: Quæ ſcienter „ & effcater volumus 5
Plus volumus, quàm nolumus. Volitio enim tali
caſu eſt efficax, & nolitio ineſſicax: atqui v. g. pro-⸗
jectionem mercium ex periculo naufragii, ſcienter,
& efficaciter volumus: ergo illam magis volumus;-
quàâm nolumus: ergo actio proveniens ex metu vi⸗
olento

olento eſt magis voluntaria, quàm involuntaria:
ergo eſt voluntaria ſimpliciter, & involuntaria ſe-
cundùm quid. Prebatur tertis: Quia ex metu vio⸗
lento operans, itâà, v. g. projicit merces, ut vi præ-
ſentis volitionis, eas non projiceret, nisi projectio
mercium eſſet medium neceſſarium ad finem: vi⸗-
delicet ad conſervationem vitæ, tanquam majoris
beni, hic & nunc incompofſibilis cum minori bo-
no, quod operans negligit; atqui habere hujusmo-
di volitionem eſt aliquomodo; videlicet conditio-
naté & inefficaciter, nolle projectionem mercium!
ergo hæc aliquomodo, ſeu ſecundùm quid, eſt in-
voluntaria. Major eſt clara, & conſtat experientiã,
min. patet cx diéctis. Præterea actiones peccami-
noſæ, quæ ſic ex metu fiunt, non ſolent itâà magni⸗=
fieri, & apprehendi, ùt illa, quæ fiunt absque me-
tu, cenſenturque eſſe digna aliqua excuſatione: ergo
ſignum eſt, ea non eſſe omnimodè voluntaria: aliàs
exchſationem non mererentur.

Oppoſitorum Solutio.

iefe priméò. Ariſtoteles 3. Eth. cap. 1. loquens
de projectione mercium in mare urgente tem-
peſtate, expreſsè docet talem ejectionem mercium
non eſſe voluntariam: ergo aétio ex metu faéta non
eſt voluntaria. Prob. ant. Quia ibi ſic ait: Simpli-
citer enim nemo fortunas ſuas projicit ſpontè. Ergo jux-
ta Ariſt. talis projectio non eſt ſpontanea: ergo nee
ſimpliciter voluntaria. Reſp. Neg. ant. prob. explic.
cum diſt. ſimpliciter nemo fortunas ſuas ejicit
ſpontè, nulla facta ſuppoſitione alicujus mali im-
minentis con. facta tali ſuppoſitione neg. ant. & conſ.
Vel aliter diſt. ant. Nemo fortunas ſuas ejicit ſpon-
tè, id eſt, pura ſpontaneitate excludente omne in-
volun-

Voluntarium
(pontaneitzt
Miciter .
Sio mercium
lieh koe eſt,
Une ſt neys
lis gur ſotd
ſinſchlen ei
igtur au
S ſrilet, 43
erlicandi ſ
olurionem e
Ohi ſen
it zeuhut
t hice int
ſoſa: ego
to. egket
Orincigern
1 uninralig
GBtn 1 lerſ
Nolletien
miinhl
oneſio i
natcnen
lunnti
Nrid:
ili non 0
nelunt oble
Grlot cii
inegtelſo
AMclat e
onſenrin⸗
tanentt

n inwolonut:
involuntatak⸗
in ex metu ſio⸗
tees, ut i pre⸗
b nisj projellie
AA fnem: Vi⸗
Uaram majoris
en Ginori bo⸗
bere hojusmo⸗
ert conditio⸗
honein deniumt
Gümn gil, Ain.
pllitr espetieniin
liodes petemme
ſolent iti nigr⸗
funt lchre ne⸗
Ecuſatiger ein⸗
—

HW
Itio.
e ulgente ſeh⸗
geteiu

ſone
atet laa da
! in⸗
hntanen D
.m A
. aigz eſeit

fN

89 47 682.
voluntarium, etiam ſecundàùm quid con. majori
ſpontaneitate, qui eſt alter ſenſus voluntarii ſim-
pliciter neg. ant. diſt. etiam conſ. ergo talis proje-
ctio mercium non eſt ſpontanea & voluntaria ſim-
Pliciter, hoc eſt, purè voluntaria con. non eſt ſimpli-
citer, hoc eſt, magis voluntaria neg. conſ. Et quòd
hæc ſit mens ipfius Philoſophi, colligitur ex ver-
bis, quæ Iocô citato mox ſubdit: Sed omnes propter
ſuam ſalutem ejiciunt merces, modò ſint ſanæ mentis. Ta-
les igitur actus mixti quidam ſunt, iis autem NB. ma-
gis ſimiles, quos ſpontè homines agunt. Et ſic pariter
explicandi funt textus, qui ex D. Thoma contra re.
ſolutionem datain afferri poſſent.
Objic. ſecundo. Metus gravis v. g. mortis excu-
ſat à culpa transgreſſionem legis. Sic ex metu mor-
tis facta violatio jejunii Eceleſiaſtici, non elt cul-
poſa: ergo metus ſimpliciter tollit voluntariuim:
crgo. Secusde Profeſſio, Matrimonium, alii que
contractus ex metu in virum conſiantem cadente fa-
ti ſunt invalidi: ergo involuntarii. Reſp. ad pri-
mum neg. cenſ. Nam, quod ille metus in præſenti
excuſet à culpa, ſeu peccato, non eſt defe ſus vo-
luntarii ſimpliciter: nam talis violatio jejunii, ſeu
comeſtio abiolutè eligitur tanquam medium ad con-
ſervationem vitæ: ergo abſolute, & ſimpliciter eſt
voluntafia, ſicut ipſa electio; ſed defe tus obli-
gationis: in quantum ſcilicet leges humanæ in tali
caſu non obligant, quando citra grave malum non
poſſunt obſervari, quod tamen non currit reſpe-
Gu legis divinæ, & naturalis ſaltèm negativæ: nam
cransgreſſio illius etiam ex metu gravi facta non
excuſat à peccato. Hinc ſi mulier metu mortis
conſentiat in adulterium, mortaliter peccat, quam-
vis tamen cirçumſtantia metus peccatum diminuat.
4d

239 48 22-

Ad ſecundums, primé indiretté. Matrimonium elan-
deſtinum eſt invalidum, ubi publicatum eſt decre-
tum Tridentini: ergo talis contractus non eſt ſim⸗
pliciter voluntarius, quod eſt aperté falſum. Se-
cundò. Directe neg. conſ. Ratio eſt: Quia in talibus
contradtibus invaliditas non provenit ex defectu vo-
luntarii, ſed ex diſpoſitione juris poſitivi. Jus enim
tam canonicum, quàm civile propter ſpeciales ra-
tiones poteſt apponere contractibus conditiones
contra Rus irritantes & invalidantes, quam quoque
conditionem Eccleſia apponit matrimonio, & reli=
giolæ profeſſieni; ſi fiunt ex metu gravi & caden-
te in conſtantem virum. Deinde ſi prædicti con-
tradus eſſent ex defedu voluntarii à metu cauſa-
ti, tunc omnes cçontraétus ſacti ex metu efſent in-
validi; Quod tamen eſt falſum. Sic enim eontra-
Rus facli ex metu à cauſis naturalibus incuſſo ſunt
validi juxta omnes: v. g. ſi quis ducat meretri-
cem, ut ab ultimo ſupplieio liberetur, valet ma-
trimonium &. atqui in his caibus potell eſſe tantus
metus, quantus eſt,; dum injuſté incutituxr: erge
non invalidatur contractus ratione metús, & ex
defetu voluntarii, ſed ratione diſpoſitionis Juris:
quod actui facto ex metu injuſte incuſſo tollit va-
Jorem.
Objic. tertig. Gravis metus eauſat in astu ex ſe
proveniente involuntarium ſimpliciter: ergo non
aufat ſimplieiter voluntarium. Prob. ant. Dum
mercater metu naufragii projicit merces in mare;
tunc intervenit fimpliciter involuntarium: nimi⸗
rum neceſſitas eligendi ja turam vitæ, aut merci⸗
um: ergo cauſat ſimpliciter involuntariam. Reſß
neg. ant. prob. diſt. ant. Intervenit aliquid ſimpli⸗=
citer involuntarium: ſeilicet neceſſitas eligendi ja=
Quram vitæ; vel mereium, quæ eſt cauſa metús
(0R

.

6ℳn. gon el

onſ. Illg enn
Wr jaltuen,
non caudktur
ſit netum, G
Aalſet proſeci
ſelt amnola.
1, Utpote wmee
ir, imnd elt
Olln hac jahn
(erwatione
lji. i
Wetus v,
Te, Calaret
lablaret mir,
gui hoe von.
non pollet ean
Uenen non pr
Et Kfolitione
Aui dektann
Qin il voli
re iifianun
tur exemnore
ſete operatt
ineſſienei r.
mlun Ra
dnmda ddr
la noner;
trit Kuei
, 1

rimoniun cin
atum ell Eee⸗
los non ell Im⸗

lalſum,

Uia in talibor
ex Gefeclu o⸗
. Jus enin
j eriales ſ4⸗
8 cobditiones
cdan guoue
weri W⸗
1Ai kilen
1 grelli en
nl à mein ell⸗

s getu eleitii
ge eninn colltt
Aibus ielo ſn
Aus ueleit;⸗
etn, Mlet n
Nelele unids
icallo ollti⸗

elet in zdo 1
. elb 4
leiet: elh,
Ph
.
it pelcti .

663 49 6-

con. quæ eſt aliquid cauſatum à metu neg. ant. &
conſ. Illa enim necçeſſitas eligendi aut mercium, aut
vitæ jacturam, eſt quidem ſimpliciter involuntaria,
non cauſatur tamen à metu: ſe d antecedit & cau-
ſat metum, & metus ab illa neceſſitate induétus
cauſat projectionem mercium, quæ licèt ſecundùm
ſe ſit damnoſa, in his tamen circumſtantiis eſt bo-
na, utpote medium neceſſarium ad conſervationem
vitæ, imô eſt melior quàm conſervatio mercium:
quia hæc in his circumſtantiis eſt induéctiva mortis,
& à projiciente judicatur incompofſibilis cum con-
ſervatione vitæ.
Obiic. quartò contra tertiam partem reſolutionis. Si
metus v. g. mortis, in projectione mercium in ma-
re, cauſatet rationem involuntarii ſecundòm quid,
cauſaret mixtum ex voluntario, & involuntario, at-
qui hoc non: ergo. Prob. min. Quia tale mixtum
non poſſet cauſare, nisi cauſando volitionem inef-
ficacem non projiciendi merces, ſi periculum abeſ-
ſet, & volitionem efficacem projiciendi merces; at-
qui neutram volitionem cauſat: ergo. Prob. in.
Quia illa volitio inefficax potiùs provenit ex amo-
re divitiarum, quàm ex metu, ſimiliter efficax ori-
tur ex amore vitæ: ergo. Secundé. Poteſt aliquis
facere operationem ex metu absque aliquo actu
inefficaci v. g. ex metu feræ fugere bhic & nunc,
nullum actum eliciendo, quo extra illam circum-
ſtantiam non vellet fugere; atqui tali caſu fuga
illa non erit involuntaria ſecundùm quid: quia non
erit contra aliquem appetitum elicitum voluntatis:
ergo metus non cauſat involuntarium ſecunduͤmb
quid. Reſp. ad primum con. maj. neg. min. prob. diſt.
maj. non cauſaret illud mixtum, nisi cauſando vo-
litionem inefficacem & efficacem indirecte con. di-
rectè neg. maj. ſimiliter diſtinéta min. neg. conſ. Si
D enim

enim metus v. g. mortis abeſlet, nec haberetur à
mercatore, ob amorem vitæ, volitio efficax pro-
jiciendi merçes ad mare, vi cujus illa projectio eſt
voluntaria: nec haberetur nolitio illa inefficax, ſcu
conditionata ob amorem mercium, illas non pro-
jiciendi ad mare, ſi periculum abeſſet, ratione cujus
hæc projectio eſt involuntaria ſecunduùm quid: ergo.
Ad ſecundum dico: quòd ſolùm nôſtra reſolutio
procedat in caſu, quo metus movet voluntatem ad
eligendam aliquam actionem, quæ ſecundùm ſe in-
clinationi alicui elicitæ voluntatis contraria eſt:
qualis v. g. eſt ejectio mercium reſpectu mercato-
ris. Proinde concedere poſſumus totum argumen-
tum nullò modé militans contra nos.
Obiic. gquinto. Repugnat ut voluntas eadem habeat
inclinationes elicitas ſibi oppoſitas: ſcilicet amo-
rem mercium & volitionem illas projiciendi ad ma-
rec; atqui hoc ſequitur ex reſolutione noſtra: ergo
metus violentus facere nequit involuntarium ſe-
cundàùm quid. Secundo. Repugnat aliquam actio-
nem eſſe ſimul voluntariam, & involuntariam: er-
go etiam repugnat ut ex metu proveniat actio, quæ
ſit ſimpliciter voluntaria & involuntaria ſecundùm
quid. Reſp. ad primum diſt. maj. ut habeat inclina-
tiones ſibi oppoſitas reſpectu ejusdem obje ci con.
reſpectu diverſi neg. maj. ſimiliter diſt. min. neg⸗
conſ. Iſtæ enim præfatæ duæ inclinationes habent
objecta diverſa: nam objectum amoris ſunt mer-
ces, in quantum ſunt quædam bona propria. Af
veròô objectum volitionis projiciendi merces ad
mare, non ſunt merces ſub eadem ratione, ſed ſub
alia: ſcilicet in quantum ſunt impedimenta ad vi-
tandum naufragium, & conſervandam vitam. Ad
ſecundum, diſi. ant. Repugnat aliquam actionem eſſe
KAmul voluntariam, & involuntariam reſpectu eje⸗
em

lem alus
Quum teg
Aois de
Vehite oen
a, Auren
Ciunn guarun
Krureg, ell
Agram fere
ſonis mercin
Conditionatz
Titg dheſer.
tut keſpeſin
domorwis
comparetur
luntanin eſt
len eheitam
ltionenn po
Cudon Ouig,
Prenare gign
lunuti ſeur
2s chan
eal nuls z
nulen Moſel
te etul 1
in ind, 0
Wid .
ntanin ſeen
Non niceenr
Mle
N a
entari 4
it 8 60.
Lieet len
ſittultei
alieilan

nec ubetetur i
tio effcan .
la projellodh
lla ineffcan len
illas non n⸗
,tatione cul
n quid: erge
ra reſoluti“
olortiten al
cundön ſe in⸗
cortann elt:
ſpen nenen⸗
otum agonen⸗
6,
eaen habt
leilicet amo⸗
icrnliadn
nolta: ergo
luntarium ſ.
ligvan lo⸗
untatiach el⸗
enitaid g⸗
Karig leeunclin
habeat jnclina⸗
em obſebi Af.
if. nn

. ⸗
3 51 882⸗
dem actus voluntatis con. reſpeétu diverſorum a-
Kuum neg. ant. & conſ. Quando ex metu violento
aliquis operatur, quatuor actus communiter inter-
venire ſolent; ùt bene notat P. Labat. diſp. 2. de
actibus humanis dub. 7. Primus eſt amor v. g. mer-
cium, quatum projectio ex metu mortis aſſumitur.
Secundus eſt amor, ſeu volitio vitæ efficax, cujus
jacturam veretur. Tertius eſt volitio efficax amiſ-
ſionis mercium. Quartus eſt nolitio inefficax, &
conditionata projefctionis mercium, ſi periculum
vitæ abeſſet. Jam ſi projectio merdum compare-
tur reſpedu tertii acts, voluntaria eſt: quia eſt
conformis inclinationi elicitæ voluntatis. Si verò
comparetur reſpectu primi & quarti acétú⁴s, invo-
luntaria eſt ſecundùm quid: quia eſt contra aliqua-
lem elicitam voluntatis inclinationem. Præterea
rationem voluntarii ſimpliciter, & involuntarii ſe-
cundùm quid, reſpectu ejusdem actionis, non re-
pugnare dictum fuit fuperiùs.
Obiis. ſexio. Licèt aétio ex metu fadta eſſet invo-
luntaria ſecundàùm quid, juxta nos requireretur
actus voluntatis conditionatus, qui ſit nolitio inef-
ficax talis actionis v. g. talis actus, quo navigans
nollet projicere merces, ſi non adeſſet periculum
vitæ; atqui talis actus non requiritur: ergo. Prob,
min. prims, Quia juxta Qurielem hic dub. t. g. 2.
Hæc actio v. g. projectio mercium redditur invo-
luntaria ſecundàùm quid ab amore mercium: ergo
non videtur requiri talis actus voluntatis conditio-
natus. Secundo: Quia non poteſt explicari; utrum
ille adtus, à quo projectio mercium redditur invo-
luntaria, ſit conditionatus objectivè, utrum ſubje-
ivèe: ergo. Reſp. ad arg. neg. min, ad primam prob.
Licèt aliqui doceant hunc amorem mercium eſſe
virtualiter illum actum conditionatum. diſt. ans. red-
D 2 ditux

Atur involuntaria remoté tantùm & radicaliter
con. proximè & formaliter neg. ant. & conſ. Sicut
enim projectio mercium remotè tantùm & radica-
liter redditur voluntaria ſimpliciter per adum, quo
mercator vult vitare naufragium, formaliter veròô
& proximè per volitionem efficacem projiciendi
merces, à priori aétu cauſatam: ità amor mercium
poteſt quidem remoté & radicaliter reddere ean-
dem projectionem involuntariam fecunduͤm quid,
ſed non formaliter & proximè: ergo omnino po-
nendus eſt alius actus ortum habens ab amore mer-
cium, qui proximéè illam projektionem reddat in-
voluntariam ſecunduùͤm quid. Ad ſecundam prob. di-
co: actum illum eſſe conditionatum objectivè, ſub-
jectivé verô eſſle abſolutum, ex quo tamen non
ſequitur, ùt vult Curiel citatus, talem actionem
etiam eſſe abſolutè involuntariam, ſi ly abſolutè ſu-
matur pro perfeété & efficaciter Katio eſt: quia
licèt enim hic actus ſit ſubjeétivè abſolutus, adhuc
tamen eſt ine ficax, ùͤt diximus: effectus autem non
poteſt eſſe perfectior ſuà causà: ergo.
Objic. ſeptimò́. Obſervantia legis divinæ orta ex
metu inferni eſt purè voluntaria: erge metus non
cauſat involuntarium ſecundùm quid. Prob. ant.
Quia ſi hujusmodi obſervantia eſſet aliquomodo in-
voluntaria;, eſſet peccaminoſa, ſed hoc eſt contra
Concilium Trid. ſeſſ. 6. can. S. ergo. Reſp. diſt. con.-
Jeq. metus naturalis & juſtè incuſſus non cauſat
per ſe involuntarium ſecundùm quid con. metus in-
naturalis & violentus neg. conſ. Theologi autem lo-
quuntur de ſolo metu violento, quando dicunt à
metu cauſari involuntarium ſecundàùm quid. De-
inde dici poteſt: metum non ſemper cauſare in-
yoluntarium ſecundùm quid, ſed ſolùm quando
objectum eſt malum ſecundùm ſe ſumptum, & non
tantàùm

tantam 1

Projedlio
& nune i
utemn aoll
n Anand
ſed ablolur
Wam nolt
ci oljeſßi⸗
el her le bi
hendo 3 P
etiang kack⸗
ſecunddmn
Colegie
Perantis ey
Doltir,, X
Ctinun pon 6
in grans net
Grneliur
Getr Gdiet
Cligin
eronſer
Abimn eoceſ
tllehzei⸗
11, t an
tne ee n
Em Uante
d ia tad
eni, ſejun
ibiu
6 ne
eryadie
Jun ne be
Ptaparibe
5 ſlen,n
Vtibis.

& mdiclle
Ga In
ln & ale
racſun, Go
maliter vend
proſieieni
0r. mercium
ebere ean.
Cuhino po⸗
amote wer⸗
ein eddat in.
undenhb. 1.
bſelie, ſob.
10 tainen non
tlen akionen
atolteſi⸗
Natit l Gain
ſclotn, ah
Gos autenn uIl
O.
Gtrine otud
186 petun 8
id. Dl
boc elt
Gus non
an muliſ.
Dlri en .
unt kon
n gic.
, caulatt
olun gin⸗

hon
tumn,11

tantùm t hic & nunc conſideratum: ſicut v. g

. .
Projectio mercium eſt bona mercatori, ſolùm hig
& nunc ut medium ad conſervandam vitam, mala
autem abſtrahendo à ſimili circumſtantia. Cæte-
rùm quando objectum non eſt malum ſecundùm ſe,
ſed abſolutè bonum, voluntas non poteſt habere
actum nolitionis circa ipſum, & hoc reperitur in
caſu objectionis: quia obſervantia mandatorum DEf
eſt per ſe bona, & nullo modo mala, etiam abſtra⸗
hendo à periculo gehennæ, & ideo obſervantia hæc
etiam facta ex metu gehennæ non eſt involuntaria
ſecundàm quid. Ex dictis pro praxi
Colbigitar brimè: Metus gravis ſtante libertate o-=
Perantis excuſat ab obſervatione præcepti divini
poſitivi. Katio eſt: quia tale præceptum quâ po-
ſitivum non obligat pro ſemper: ergo in circumſtan-
tia gravis metůs non obligat: quia tunc obſervatie
legis redditur moraliter inpoſſibilis. Sic non ſem:
per obligat præceptum de integritate confeſſionis,
Colligitur ſecund: Quôd metus gravis à fortiori
excuſet ab obſervatione legis humanæ tam civilis,
quàm eccleſiaſticæ, quando illius violatio non ten-
dit directe in contemptum totius Religionis Catholi-
cæ, aut damnum boni communis. Katio eſt: quia
tunc recte præſumitur, quòd lex nolit obligare,
cum tanto damno ſinéè neceſſitate boni communis:
ſic in caſu prædicto excuſatur aliquis ab auditione
ſacri, jejunio cc.
Colligitur tertié: Quòd metus gravis non excuſet
ab oblervatione legis divinæ, & humanæ. Primo,
Si obſervatio reſpiciat directe bonum commune:
Juia tunc bonum commune tanquam majus debet

Ppræponi bono particulari. Hinc non licet ſimula-

re fidem, in caſibus per ſe, & directè fidem concer-
nentibus. Secand, Si metu in præcepto, vel lege

exprimatur: quia tunc præſumptio debet cedere
veritati. Hinc non excuſatur Carthuſianus ob me-
tum ab abſtinentia à carnibus. Tertio, Quando me-
tus incutitur eo fine, ut quid fiat in contemptum
legis: quia tunc etiam ratio boni communis exi-
it obſervantiam cum jactura boni particularis.
Colligitur quarts: Quòd gravis metus non excu-
ſet à peccato in his, quæ ſunt intrinſecè mala, ſeu
quæ cadunt ſub præceptum naturale negati vum. Ra-
tio eſt: Quia talia ex nullis circumſtantiis poſſunt
fieri bona, cùm non poſſint mutare ſuam naturam;
tum quia per hæc præcepta ſpectatur bonum totius
naturæ. Ungde nuſlus metus etiam mortis forni-
gantem excuſat à peccato, aut ficte conficientem
Sacramentum: quia tam fornicatio, quàâm ficta Sa-
cramentorum confectio eſt intrinſecè mala. Quare
ſi minetur alicui Sacerdoti hæreticus mortem nisi
omnem panem, qui apud forenſem piſtorem ven-
ditur, conſecret, non poteſt ſinè peccato proferendo
formam non habere intentionem conſecrandi. Ka-
tio eſt: quia proferre formam ſinè intentione con-
fecrandi, eſt fingere ſe diſpenſare merita Chriſti:
àùt docet Cardenas diſputat. 26. cap. 2. num. 20. at-
qui taliter fingere, eſt illudere Chriſto, illudere au-
tem Chriſto eſt intrinſece malum; ergo-

QukSTrIO V.

An concupiſcentia cauſet involun-
tarium?

vOncupiſeentia hic ex communi Theologorum ac-
cipitur pro qualibet paſſione, & motu appeti-
ts ſenfitivi, quæ ad bonum aliquod ſenſibile incli-

nat. Actio autem procçedens ex concapiſcentia à
a ſione

None -
Mcker 4
Piſcentir,
tatis iuin⸗
taliadoni .
teſent inoli
ti inelinat
ſetitls ſent
ſentiat donett
tl iolento
Poluntatis
od eperzt
dperans eun
tione; Opere
iii,
cebent cpprel
Oſenetio ex n
in t Einine
Kinhellchen
On drcup
Melan, lel
0llent ute
ſethen, 4
Gomn ln
n kerſe
an W
n leſen
it c1o
at na
hlig eſt
DPoted D
ſlunndi,
core⸗ ſeytie
iliter Alge

o gebet glen
Uſianus ob n.
6,Qlandone⸗
in contemptum
onmmhunnis e⸗
Uticularis
tis nonn el⸗
ceci mnala, lel
egttrun. Na-
ardis dollunt
om MMnnn)
uutbopumn Gli
m mortb ſoln
le confcehten
glin fcedr
inat, Cur
us noten nül
Nloten ver⸗
an Pbleene
Mſetald.
iNenichect
werit Uni
„ Wn. 41.5
lor lludene⸗

iio⸗

1.

eogorun 1
notdl gre
ſenlbie
ſertc
D An

. . „.
aétione procedente ex metu præſertim vielento tri-
pliciter differt. Prims: Quòd actio ex ſola concu-
piſcentia procedens non ſit contra actualem volun-
tatis inclinationem, & diſplicentiam cocëxiſtentem
tali actioni, & licèt quandéque in voluntate præ-
ceſſerit inelinatio in oppoſitum, illa tamen volun-
tatis inciinatio jam per paſſionem vehementem ap-
petits ſenſitivi eſt eliſa, ut voluntas ſuperata con⸗
ſentiat concupiſcentiæ. Actio autem ex ſolo me-
tu violente procedens eſt contra inclinationem
voluntatis, quà operans mallet non operari id „
quod operatur, ſi metus abeſſet. Secundo, Quôd
Operans cum concupiſcentia operetur cum delecta-
tione; operans verò ex metu violento operatur cum
triſtitia. Terei, Operatio ex concupiſcentia pro-
cedens, apprehenditur ùt promotiva alicujus boni:
operatio ex metu violento procedens, apprehendi-

tur ùt diminutiva alicujus boni poſſeſſi, & ſolàùm

ut impeditiva majoris mali. Hinc concupiſcens

aliquod bonum, tollerat libenter aliquod malum,

bono concupito annexum: metuens autemn aliquod
malum, deſerit libenter aliquod bonum. Concu-
Piſcentia autem dividitur in antecedentem, & con-
ſequentem. Antecedens eſt, quæ præcedit naturâ
asctum voluntatis, inclinando, & trahendo ad bo-
num ſenſibile. Conſequens eſt, quæ conſequitur

acum voluntatis. De prima procedit hic quæſtio,

non de ſecunda, de hac enim certum eſt juxta om-
nes: quod nec minuat, nec augeat voluntarium. Et
ratio ε manifeſia: quia concupiſcentia conſequens
quà talis eſt effectus voluntatis: ergo quà talis nec
poteſt augere, nec minuere voluntarium „ ſed eſt

ſolummodò ſignum magis, vel minùs voluntarii.

Conſequentia Patet: quia concupiſcentia non poteſt
aliter augere, vel minuere voluntarium, quàm mo-
D 4 vendo,

693 56 -
Vendo, vel removendo voluntatem, & conſequen-
ter aliquid cauſando in voluntate & mediante vo-
luntate etiam operationes ipſius; effectus autem
quaà efſectus nihil poteſt cauſare in fuo principio:
ergo, Jam ſit
Reſolutio: Concupiſcentia per ſe loquendo non cau-
ſat involuntarium ſimplicier; ſed potiùs cauſat & auget
voluntarium, licèt ſubinde per accidens cauſet involun-
zarium ſecundùm quid ex aliquo adjuncto, imò quandoque
minuit, imò etiam totam homini zollit libertatem, per
conſequens etiam minuit, & tollit rationem pectati. Ità
D. Thomas, Suarez, Eſparſa, & communiter alii.
Probatur reſolut. quoad primam partem, authoritate
D. Thomæ hic q. 6 ert.7 in O ubi elariſimè ait:
Dicendum, quòd onckpiſcentia non cauſat in voluntarium,
ſed magis facit aliquid voluntarium. Dicitur enim
aliquid vo'untarium ex eo, quòd voluntas in id fer-
tur, per concupiſcentiam voluntas inclinatur ad vo-
lendum id, quod concupiſcit: & ideo concupi-
ſcentia magis facit ad hoc, quòd aliquid ſit volun-
tarium, quàm quòd ſit involantarium: ergo, Au-
thoritaté Ariſtotelis 3. Eth. cap. 7, dicentis: ſi quis
jucunda, (ſeu de iis, quæ fiunt ex concupiſcentia)
violenta (hoc eſt involuntaria,) eſſe dixerit, ejus ſen-
zentia erit violenta; hoc eſt, ùt interpretatur Eſpar=
ſa cognitioni experimentali contraria.
Probatur ſecundo ratione. Concupiſcentia tanquam
paſto appetitůs concupiſcibilis ità inclinat, & exci-
tat voluntatem ad bonum ſenſibile, ut voluntas ar-
dentiùs illud appetat cum paſone, quâm appeteret
ſinè paſſone; àùt quotidianâ conſtat experientiâ v. g.
in vehementi amore;, odio &c. ergo concupiſcentia
per ſe non cauſat ſimpliciter involuntarium, & a-
Rionem voluntatis inclinationi contrariam, ſed po-
tiùs auget voluntarium; cum augeat voluntatis in-
elina-

clination
untatis
Dbuir i
Dalamn
vne eſl
cut dolor e

ens excot
guicem gue
lor et gele
lonum con-
ſeentia eſt
Mobatur
tia rekundi
ligvam ,
exconcupi
Pyalamnr, 4
henter tolle
Dbarar 4
lentus Winn
Drocdlens
tiye Aeujn
ſole concn
1l, don 49
Feonorina 43
Dehae
thoiinte
Con
ahutein
ocpor 0
lnczr
ulat,
ogen
labete 8
netur
1e inyolun

, corſelleh.

mediante ſo.

effeckus auten

ſno principhnl

Ulenco kor eil
lſit Galgs
alſet inylun.
ind gverlugu
beneten, e
oben ſettct. W
rpenuniter Ai
vem, Athotiit
tlartime dt:
ltifyylurtmnin
. Dieitur eni
untas in ifer
helioator AAn⸗
leo conehl⸗
iguil ſi nliu
: elgo⸗
entis: /1
onelpihjeniil
lperineſe /n
Ntetnat Eler

A
Tenrid ung
veſomn Ke⸗
,t rClNt
yertls
lin i,
neeebt ,

,

1

P63 57 Eehr
clinationem in bonum ſenſibile, & ſuperet illam vo-
luntatis inclinationem, quàâm forté priùs voluntas
habuis in contrarium.
Probatur tertio. Delectatio & complacentia ex a-
ctione eſt ſignum actionis ſimpliciter voluntariæ: ſi-
cut dolor eſt ſignum operationis involuntariæ, ſed
agens ex concupiſcentia, agit cum delestatione, &
quidem quô intenſior eſt concupiſcentia, côò inten-
ſior eſt deledtatio ex operatione, qua adipiſcimur
bonum concupitum: ergo actio facta ex concupi-
ſcentia eſt ſimpliciter voluntaria.
Probatur quartò“. Actio procedent ex concupiſcen-
tia refundit in ibſa media per ſe acerba & moleſta,
aliquam deleftabilitatem, & ſuavitutem: ergo aéctio
ex concupiſcentia eſt ſimpliciter voluntaria. Aut.
