eſ: Guin onn
izelt lanet
ndonn id 5
iclentub
38s Tali
tus Alrerius HM
eſolorioen 4
eriti⸗ 6 .

,gCeA
n; nor ſeo

1 blendin
en ſer woe

7

O

à voluntate elicitus; ſed talis actus eſt violentus
homini quà homini: ergo quoad actus elicitos po-
teſt voluntas violentari. Secundé. Poteſt DEUS
voluntatem creatam inclinatam ad inimici odium,
inclinare ad efficacem amorem illius, & cam de
odio transferre ad amorem: ergo ſaltèm à DEO
poteſt pati violentiam quoad actus elicitos. Tertiò.
Poteſt voluntas neceſſitari à DEO ad aliquem actum
eliciendum, ùt patet in amore beatifico: ergo
poteſt ab illo etiam violentari ad actus elicitos.
Ant. batet & prob. Primò. Quia voluntas ex natura
ſua ordinata eſt, ut operetur liberé: ergo dum
neceſſitatur circa aliquod objectum, movetur con-
tra naturalem ſuam inclinationem, & conſequenter
patitur violentiam. Secunds. Non ſolùm violentiam
patitur res, quando impeditur à proprio actu,
ſed etiam quando ab extrinſeco fit, ut majori pon-
dere tendat, quàm tenderet ſecundàùm propriam
inclinationem. Sic Corpus grave violentiam pa-
titur non tantùm, quando detinetur, nèé deſcen-
dat, ſed etiam quando deorſum jacitur majori
impetu, quàâm expoſtulet ejus gravitas, ſed quan-
do DEUs neceflitat voluntatem ad aliquem adum
majori impetu tendit in illum, quàm ejus natura
expoſtulet; ergo tunc voluntas violentiam patitur.
Probatur ant. Qaartô. Potelt DEUS voluntati ha-
benti omnia ad agendum requiſita, & poſt factam
illius determinationem ad amorem, ipſi denegare
concurſum generalem ad amorem, ſed denegatio
talis eſſet à principio extrinſeco, & contra incli-
nationem voluntatis: ergo violenta: ergo &c.
Reſp. neg. ant. Ad primam bprob. con. maj. diſt. min.
Eſt proprie violentus homini neg. impropriè con.
min. & neg. conſ. ut aliquid ſit proprié violentum,
debet eſſe à principio effectivo extrinſeco. Sern⸗⸗
4

dò debet eſſe contra affectum, & prædominantem,
voluntatis inclinationem: actus autem peccamino-
ſus, non eſt à principio extrinſeco, cùm ſit adtus
elicitus voluntatis, nec eſt contra efficacem & præ-
dominantem voluntatis inclinationem. Nam in pec-
cato inclinatio in bonum delectabile, prædominatur
inclinationi ad bonum honeſtum. Arlii aliter diſt.
min. Eſt violentus ſimpliciter neg. ant. eſt violen-
tus ſecundùm quid con, min. diſtinguunt enim du-
plicem in voluntate inclinationem. Unam, in
ordine ad bonum honeſtum, & rationi conſonum,
quod eſt objectum ejus partiale & inadæquatum,
quam vocant partialem. Alteram ad objectum ejus
adæquatum, quod eſt bonum in communi, prout
abſtrahit à bono vero, vel apparenti delectabili,
vel honeſto, quam vocant totalem. Et ſic adlus
peccaminoſus eſt contra primam inclinationem,
non verô contra ſecundam: Cùm enim nemo in-
tendens malum operetur, ille qui peccat intendit
aliquod bonum, ſaltèm apparens & deledlabile,
ſecundùm ſenfum. Proinde actus peccaminoſus eſt
ſimpliciter naturalis, licèt poſſit dici ſecundàm
quid violentus, in quantum eſt contra inclinationem
inadæquatam, quæ eſt in ordine ad bonum honeſtum.
Ad ſecundam prob. neg. conſ. Nam ſi DEUs ſic
voluntatem immutaret, etiam faceret, ut præce-
denti inclinationi ſuccedat alia nova, ità, ut pri-=
ma auferatur, & ſecunda maneat. Unde illud,
ad quod induceret voluntatem ‚ non eſſet contra⸗
rium inclinationi nunce exiſtenti, ſed illi ſolùm,
quæ priùs inerat voluntati, nunc veroô non eſt,
conſequenter nec eſt violenturn cùm illud debeat
effe contrarium inclinationi, quæ adu elt.
Ad tertiam prob. con. ant. neg. conſ. Quia aliud
eſt neceſſitatio, aliud violentatio: Hæc opponi-
J tur

tor VOunt
Unco. N.
pationem
bus bgen
golur, & nn
Iat prrteren
tim ſubjegli
Dationem.„
enim el,
Cinationem
inelinata e⸗
Idje tum iir
randum ſibe
Tentig: erg
ant. tMyſ. 3
appetitus rat
fionen mtio
mnſoni & ve
m, gvoc
Re, ſed d
wimn in al
Nentli, &
Friun
tnin nhſe
niti Ceort
Ias eNdo
Telis, ſed
vent Phijone
t ab extri
inn ineinat
411 guen,
mnohrie
enin pon
ſtire reti⸗
dprelent

4

tædomiunun,
emn peccano⸗
,cum ſtan
feacem re⸗
Mam in he
Predominatu
. eſt Violen⸗
auat enicn gu.
. Vum, in
tiont cOrdno,
Linadaguncun
d obſellun eſn
hnmihi, hlln
i Celechabii
. Et ſi 30in
nelinationem,
nim nend in⸗
eccat intendin
Ccledadle,
ectelninoſiit
diei ſeonotn
ra inchioni
vopum lnel
ſan Nl
enne

2 e.
tur voluntario, non illa, ùt patet in amore bea-
tifico. Nam neceſſitas tantùm importat determi-
nationem ad unum, itàâ, ut voluntas habitis omni-
bus ad agendum requiſitis, hoc unum facere co-
gatur, & non alterum. Violentia autem imoor-
tat præterea actionem agentis extrinſeci, refiſten-
tiam ſubjeéti intrinſeci, ejusque contrariam incli-
nationem. Ad primam prob. ant. yeg. conſ. falſum
enim eſt, quòôd operari neceſſariò, ſit contra in-
clinationem voluntatis: Nam voluntas non minuͤs
inclinata eſt ad operandum neceſſario, quando
objectum ſinè indiflerentia proponitur, quàm ad ope-
randum liberè, quando illi proponitur cum indiffe-
rentia: ergo neque violentum. Ad ſecundanm prob.
ant. tranſ. maj. neg. min. Cùm enim voluntas ſit
appetitus rationalis, ſequatrque duétum & cogni-
tionem rationis, eſt inclinata ex natura ſua, ut
majori & vehementiori impetu feratur in obje-
Rum, quod illi non repræſentatur, ut indiffe-
rens, ſed ùt continens omnem rationem boni,
quàm in aliud, quod illi proponitur cum indiffe.
rentia, & illi repra ſentatur, ùͤt bonum aliquod
finitum & particulare. Dixi trauſ. major. poteſi
enim ſimpliciter negari major: quia deſcenſus v. g.
lapidis deorſum majori impetu, quàm ejus gra-
Vitas expoſtulet, non eſt illi violentus, nec natu-
ralis, fed præternaturalis, ùͤt communiter do-
cent Philoſophi, & ratio eſt: quia talis motus licèt
ſit ab extrinſeco, non eſt tamen contra, fed præ-
ter inclinationem paſſi.
Ad quartam prob. diſt. conſeq eſſet illi violenta
impropriè con. proprie neg. conf. Ut enim ſit vio-
lentia propriè dicts, debet voluntas aliquid po-
ſitivé recipere contra ſuam inelinationem, quod
in præſenti non contingit. Alii ſimpliciter ran.
Cén/„

cenſ. Rationem dant: quia voluntati nulla fit vio-
lentia, fi non poſſit agere non habitis omnibus
ad agendum requiſitis, tunc enim agere eſt im-
polſlibile voluntati, potentia enim violentiam pati
nequit, nisi reſpectu aéctús poſſibilis: ergo illa ceſ-
ſatio voluntatis ab actu, dum denegatur concur-
ſus generalis, non erit violenta, cùm agere in
circumſtantia denegati concurss ſit impoſlibilis,
nec ceſſatio hæc eſt contra inclinationem voluntatis.
Objicies quint. DEUs poteſt ſe ſolo cauſare in
noſtra voluntate actum contrarium illi, quam vo-
luntas habet v. g. amorem, quando voluntas ha-
bet odium Petri, ità, ut, voluntas ſe habeat merè
paſſivé ad actum illum cauſatum à ſolo DEO:
ergo talis actus, quia eſſet à principio extrinſeco
contra inclinationem elicitam voluntatis, erit vio-
lentus: ergo voluntas poteſt pati violentiam. Se-
cunds DEUS poteſt voluntatem neceſſitare ad
a dum, ex quo ſequitur triſtitia: ergo ctiam po-
teſt voluntatem cogere ad actum, ex quo ſequatur
violentia. Nam triſtitia eſt violenta voluntati, &
contra ejus inclinationem: quia opponitur dele-
Gationi, quæ eſt juxta inclinationem illius. Con-
frm. Dolor eſt violentus appetitui ſenſitivo: ergo
etiam triſtitia voluntati.
Reſp. ad primum transmiſſo anteced. quia hoc multi
negant; net. conſ. quia reſolutio hic ſolùm proce-
dit quoad actus à voluntate elicitos, adus autem
talis à ſolo DEO productus non eſſet talis, ùt pa-
tet, & ratis eſt: quia omnis adus elicitus à vo-
luntate eſt ellentialiter vitalis, de ratione autem
sctüs vitalis eſt eſſe à principio vitali intrinſeco,
adeôque ut recipiatur in eodem principio, à quo
emanat: ergo. Ad ſecundum seg. conſ. quia tri-

ſtitia non eſt violenta voluntati, cùm prorenia
à prin-

principi
luontatin.
Alconven
gere, .
naturalem
Nitix contt
porius polon
lem dolor e
lenter ellen

Un,
4
Pe x gl
Pollt a
hhene hiin,
Düratn owil
lig Plan⸗
10enidſne,
Nolle dani
luntlis,
Per oltirn
kunte h
rid ilefect
Umſo l
ſonen ſe
gran
Eiraen
ſnt
d üm,
n nie
nee

nula ir.
Pbitis omunnd
gere el in
iolentiam il
etgo ila eel.
gtut concult⸗
un agere it
inpollbilis,
aoluntatis.
o allate in
u, Juun ſo⸗
9 VOluntes ⸗
ſe aben hent
vio extrinſen
ti, erit hio⸗
ſeptiam. &.
eſſitare 3
0 ctiann po⸗
uo ſeaturn
1eanntt
orirat eer
en Ulis .
eenlitio
rinrtli
ebin n⸗
08;, AAu 8
ſer als deßn
8 ſetns
. uine t
A nnſtn

63 77 S⸗
à principio intrinſeco ejusdem: tum quia eſt vo-
luntati naturale triſtari de ſubjeéto malo, ibique
diſconveniente, ſi objectum illud non poteſt fu-
gere. Proinde licèt objectum triſtitiæ ſit contra
naturalem inclinationem, non tamen eſt actus tri-
ſtitiæ contra illam: ergo non eſt violentus, ſed
potiùs voluntarius. Ad tertium neg. ant. quia iti-
dem dolor eſt actus elicitus à voluntate,; conſe-
quenter eflentialiter voluntarius.

QukSrIO VII.

Utrum aliquod voluntarium ſit poſ-
ſihile ſink omni actu?
Pe hac quæſtione aliter ſic proponi ſolita, an
poſſit dari pura omiſſio libera? reſolvenda
ſuppono primè. Non poſſe dari ullam culpabilem
puram omiſhonem, ſine omni actu intellectus:
quia voluntarium ùt ſic eſſentialiter eſt ab aliqua
cognitione, ùt patet ex definitione. Secundé. Non
poſſe dari voluntarium direéctam ſiné omni actu vo-
luntatis: quia voluntarium directum eſt, quod
per poſitivum influgum à voluntate depender.
Proinde ſolàùm procedere quæſtionem de volun-
tario indirecto, ſcilicet: an indiredle voluntaria
omiſſio ſit poſſibilis ſinè omni actu? Teriiè. Omiſ-
ſionem liberam non requirere actum voluntatis
tanquam aliquam ſui partem conſtitutivam &
eſſentialem. Proinde hic non quæri: an aétus
voluntatis puram omiſſionem liberam conſtituat?
ſed ſolùm, an voluntas ad ſuum libertatis exerci-
tium indigeat adtu voluntatis poſitivo, qui vel
ſit ſubſtratum omiſſionis liber?? vel forma ex-

trinſecè denominans omiſſionem liberam? aut, 1
néſi

2 .2 Dr. S
ſinè tali adtu vel antecedente, vel concomitante;,

omiſſio libera haberi quæat? Quariè. Denique ex
Philoſophia, dari à parte rei negationes activas

alicui enti poſitivo identiticatas. Quibus ſuppo-

ſitis ſit.
Reſolutio. Repugnat voluntarium ſinè omni adtu, ſen
ura omiſio voluntaria & libera, ſind omni poſitivo
poluntatis aitu. Ità D. Thomas in ſumma 12. qu.
ZI. art. I. in O Eſfſparſa. lib. 3. de act. hum. qu. I5..
art. 1 7. Gormaz. & plures Recentiores. Prob. autho⸗
ritate D. Thomæ cit. ubi ità loquitur: ſi in peccate
omiſſionis, conſiderentur cauſæ, vel occaſiones omittendis
Iir neceſiè eſt, in peccato omiſſionis oliguem adtum eſſe.
Et paulo intrà: ſi cauſa, vel occaſio omittendi ſub-
jaceat voluntati, omning habet rationem peccati, &
tunc ſimpliciter opertet, quòd iſta cauſa, in quantum
eſt voluntaria, habeat aliquem altum, ad minus inte-
riorem voluntatis: ergo.
Probatur ratione primò. Illa pura omiſſio libera
eſſet negatio omnis acts voluntatis poſitivi: ergo
repugnat pura omiſſio libera reſpedtu voluntatis.
Prob. conſ. Illa pura omiſſio deberet eſſe exerci-
tium voluntatis, ſed repugnat exercitium volun-
tatis, quod eſt negatio omnis acts poſitivi: ergo
ſi pura omiſſio eſt negatio omnis aétus poſitivi re-
ſpectu voluntatis repugnat. Prob. min. illa negatio
omnis actus, vel deberet eſſe negatio paſſiva, vel
ativa, ſed neutrum poteſt eſſe exercitium volun-=
tatis: ergo. Prob. min. non poteſt eſſe negatio paſ-
ſiva, cùm hoc exercitium voluntatis detur à parte
rci, non veréô datur à parte rei negatio paſſiva;
ùt communiter docetur in Philoſophia. Sed etiam
non poteſt eſfe negatio activa omnis omnino actus
poſitivi voluntatis: ergo. prob. min. quia negatio
a Riva cujuslibet adtus poſitivi voluntatis zaerri
catur

leatur:
compoll
Omis:
identife
Ditur ey
non ole
centr,
Mer uum,
Eegtenter n

Conſcerat,

lbere, Ne⸗
Operandt:
Did Dpenrer
ronporin
Poteſtuun
Ptonſne pot
1biteniſe
l aun a
Ihl aind
fun wlunt
Negatid ⸗
tis; cdin
in olunn
Dohtin, 13
luty ir
rrioden
luum “
R 8
Uolunts
Ueplonzt
e omni
lepponat d
ge,
eNelufum
URtrinleez

cntim ale,
Derige
lones adlinn
lbus ſuppo
kbas tupnt.

zri d,
mni poſemn
Nta 12 4.
Pum. N.⸗
. Dicb. altit⸗
ſin banl
ovts oni taid
niterti /.
n ltti, S
1, is utid-
A minm iltk⸗

nio bern
ſitir
6n vobvntin⸗
et ele eitni
itinm folot⸗
oltiri: eod
poltiti ſe⸗
s egto
h
Citnd vn
ſe reuto hin
benn! e
n Att
ombind en
qhii
aus 1
1 alt

63 79 .

ficatur alicui alteri acdui poſitive voluntatis in-

compoſſibili cum actu negato. Et ratio eſt: quia
omnis activa negatio, ſeu excluſio, vel omiſſio
identificatur realiter alicui enti poſitivo, ùt ſuppo-
nitur ex Philofophia; atqui hæc negatie Riva
non poteſt identificari voluntati ſecundùm ſe con-
ſideratæ, cùm hæc utpote indifferens, ad quem-
libet ſuum actum, cum eo compollibilis ſit; con-
ſequenter nullum adlive excludens. Nec voluntas
conſiderata, ut eſt proximè expedita ad volendum
libere. Nec ut habet debitum & obligationem
operandi: quia cum tali potentia proxima & de-
bito operandi poteſt re ipſa componi, & ſæpe
componitur, & cöexiſtit operatio præcepta. Nam
poteſt voluntas elicere actum, & ſæpe elicit, quem
pProximè poteſt, & tenetur elicere: ergo neceſſa-
riò identificatur alicui actui poſitivo incompolſſi-
bili, cum actu negato, excluſo, ſeu omiſſo, cùm
nihil aliud ſit excogitabile: ergo repugnat exerci-
tium voluntatis à parte rei exiſtens, quod eſlet
negatio activa omnis omnino adlüs poſitivi volun-
tatis; cùm in terminis inſuper implicet: ut detur
in voluntate aliquis actus poſitivus ſinè omni actu
poſitivo. Conſirm. Nec voluntas ſe ſola, nec vo⸗-
luntas ùt proxima potentia, nec uùt habens obli-
Sationem & debitum operandi; excludit ullum
ſuum actum quoad unionem, & cöeziſtentiam, ùt
pPatet ex dictis: ergo hoc præſtat aliquis actus
voluntatis incompoſſibilis cum adtu omiſſo: ergo
repugnat omiſſio, & czcluſio acts voluntatis,
ſine omni prorſus actu voluntatis, conſequenter
repugnat pura omiſſio libera & voluntaria.
Erobatur ſecundò. Eſſe aliquem actum voluntatis
excluſum & omiſſum, eſt quædam denominatio
extrinſeca ads omiffi & exsluſi; quia nihil ponit
in

Es3 8o Ekg.
in adu: ergo datur à parte rei aliqua forma de-
nominans extrinſecè talem actum omiſſum & ex-=-
cluſum. Conſ. patet inductione v. g. in denominatione
deæxtri & ſiniſtri, ubi forma extrinſecè denomi-
nans, eſt certus aliquis ſitus, vel ubicatio, quæ
dantur à parte rei. Iiem in denominatione cogniti
voliti, ubi forma extrinſecèe denominans, eſt ope-
ratio intelleétůs & voluntatis, quæ dantur à parte
rei. Subſum. atqui nec voluntas ſecundúm ſe, nec
potentia illius proxima, nec debitum operandi
talem actum, nec quidquam aliud præter actum
voluntatis incompaibilem cum adtu omiſſo, po-
teſt eſſe forma denominans actum omiſſum, & ex-
cluſum, ùt patet eàdictis: ergo neceflariô datur
in voluntate aliquis actus extrinſecé denominans
actam omiſſluam, & excluſum, qui cum illo eſt
incompollibilis: ergo repugnat pura omiſſio.
Probatur tertiç. Repugnat, ut negatio omnis
omnino act⁴s poſitivi, ſit vita in actu ſecundo;,
ſeu actus ſecundus vitæ, & actuale exercitium po-
tentiæ vitalis: ergo pura omiſſio quæ deberet eſſe
exercitium actuale voluntatis, & eſt negatio omnis
omnino adcts poſitivi juxta adverſarios, repugnat.
Prob. ant. quia adtu vivere, ſeu vita in acdtu ſe-
cundo, eſt actu agere & movere ſe ipſum ab in-
trinſeco: ergo vita in actu ſecundo elſſentialiter
involvit aliquem actum immanentem, adeoque po-
ſitivum: ergo implicat, ut negatio omnis omnino
acts poſitivi ſit vita in actu ſecundo.
Nec obſtat primò. Si Adverſarii dicant: quòd vo-
Iuntas per puram omiſſionem habeat exercitium
negativum, quod non debet eſſe vitale, nam con-
erà eſt quoad primum. Tum quia hæc verba ſunt
merè abuſivè prolata: tum quia exercitium nega-
tivum eſt negatio exercitii, ſicut vita privativa

eſt

*

l priva
loqueret
Và! ſie
verlarii,
tem Mabe
dum Iele
Et Cinde
Mm non 4
ton tantum
Ner ob
ele liut
ſen, ſenn v
qufa nulin
taltet,
tIum ſi 0
ker ine ⸗
lu Et n⸗
etoguiralen
oppolron
Nt iunum
dattacicde
i cone,e
fum ler
lite 1 ente
flonablltte
rtnaler,
uod darep
Pahen,
Winomn
olto Pep
Mnapoltto
Enltioden
Uhiſo, tr
luntate

va lotmale⸗
piſlum A⸗
enochinat
ecé Genon
icatio, qn
tione cognil
ns, eſt ope⸗
Utur 4 partt
bnn le, nec
n Operaodi
ce Gum
Nonild, d⸗
nilun, Ae
ecelarid n
e Genomaul
1um ilot
omiſio,
atio Om
u ſecun..o
gercitiucn o⸗

r Gebelettn

negntio e
11
nos tenle
Vitrit all
ſe n 4i
atitit

ad
0
ell, lenu .

oh

⸗
4

eſt privatio vitæ: ergo ſicut abuſivè, imoò peſſimè
loqueretur dicens: mortuum vivere vitâ privati-
và: ſic pariter indebité & abuſive loquuntur ad-
verſarii, dum dicunt: in pura omiſſione volunta-
tem habere exercitium negativum. Quoad ſecun-
dum refellitur hoc ipſum ex dictis, quòd implicet.
Et deinde voluntas, ſeu potentia libera tum agens,
tum non agens eſt vitalis: ergo etiam exercitium
non tantùm poſitivum, iſed etiam negativum debet
eſſe vitale.
Nec obſtat ſecundò, ſi dicant: Puram omiſſionem
eſſe aliquem actum non formaliter, ſed æuivalen-
ter, ſeu virtualiter & interpretativè. Nam contrà eſt:
quia nullum contradicdtorium eſt æquivalenter, vir-
tualiter, aut interpretative alterum contradicto-
rium ſibi oppoſitum. Sic mors non eſt æquivalen-
ter vita: tenebræ non poſſunt eſſe equivalenter
lux. Et vatio eſft: Tum quia ſi contradictorium eſ-
ſet æquivalenter, & virtualiter contradidorium ſi=
bi oppoſitum, eſſet eo ipso virtualiter chymera; ſi=
cut ſi unum contradidtorium formaliter continezet
contradictorium ſibi oppoſitum, eſſet chymera: tum
quia condictoria ſumméè ab invicem diſtant, & alte-
rum alteri opponitur quoad omnia prædicata, ùt
patet in ente & puro nihilo paſſivo, nec poteſt dici
rationabiliter: quòd purum paſlivum nihilum ſit
virtualiter, æquivalenter, interpretativè aliquod ens,
quod carentia viſionis ſit aliqua viſio: ergo.
Probatur quarté́. Voluntas eſt potentia rationalis,
quæ in omni ſuo exercitio movetur ab objecto pro-
Poſito per cognitionem; atqui moyeri ab objecto
propolito præter indifferentiam voluntatis, & co=-
ghitionem objeécti, dicit aliquid diſtinctum à puro
nihilo: ergo omne exercitium voluntatis, præter
voluntatem, objeétum & cognitionem'dicit aliquid
F diſtin-

.„
◻

vitales: ergo omiſſio non continetur in fine intrin-

diſtin cum à puro nihilo, adeôque à pura omiſſio-
ne, quæ eſt purum nihilum.
Nec obſtat. Si dicatur: quòd per puram omiſſio-
nem in voluntate ſit motio virtualis, eo modo,
quo dicitur, dari intentionem virtualem. Nam
ceontra eſt: quia argumentum intorquetur contra adver-
ſarios. Nam intentio virtualis eſt intentio actualis
perſeverans moraliter in aliquo e fectu: ergo etiam
pura omiſſio eſt aliquis actus poſitivus inferens ef-
fectum negativum, ſeu eſt actus poſitivus denomi-
nans alterum actum non elſle.
Probatur quints. Omne quod eſt liberum volun-
tati, aut eſt elicitivè liberum, id eſt, à voluntate
elicitum, aut imperative liberum, hoc eſt, à vo-
luntate imperatum, ſed pura omiſſio non eflet eli-
citive libera: coͤm nullus ſit adtus à voluntate eli-
cibilis, ſed potiùs negatio omnis adus, ſed neque
eſſet imperative libera: quia hoc ipſo jam fuppo-
neret actum poſitivum, ſcilicet imperantem: ergo.
Probatur ſextò. Nulla potentia poteſt immediatè
exercere aliquid non contentum in fine intrinſeco

adæquato talis potentiæ, ſed pura omiſſio non con-

tinetur in fine intrinſeco adæquato voluntatis: er-
go voluntas non poteſt exercere puram omiſſio-
nem: ergo reſpeétu voluntatis non datur. Prob.

maj. & min, per explicationem arg. Finis intrinſecus

adæquatus potentiæ vitalis eſt, ut ſe perficiat per
ſuos actus vitales verſantes circa objectum & mo-
tivum talis potentiæ: ergo finis intrinſecus adæ-
quatus voluntatis eſt, ut ſe perficiat per ſuos actus
vitales, quibus verſatur circa bonum, illud proſe-
quendo, & circa malum, illud fugiendo; ſed omiſ-
ſio pura non eſt adus vitalis proſequens bonum &
fugiens malum, imòô contrariè excludit tales actus

ſece

ſeco a.
ponitu
Vtalite
dere on

Pjieie
1rael
Gn, hi
ol hertan
Ppbe t,
Catt Nen
e inllee
GNeri
iin 16
Him ale
PrN onid
entun en
Rtentin
Zidltefo
Da gore
Dochr
alſabili
N dwi
mmi D
talemn om
un e
Gbc olt
ie nihilonn
nte
ere dch
od hi
dit⸗ el

ra ohihld⸗
m omiln.
,co moln
en. Nant
hltra adyer
lio ackuai
erdo etiam
igictend d⸗
us Cenohl⸗

etuin Wr⸗
, Vlunt
c ell, i⸗
non elet dl⸗
olunut el⸗
3 ad ſegle
ſoppo⸗
nen: elpo,
. omedet⸗
ſe iotrilſn

Go noNN.

ntatis: el⸗
omilio⸗
lt. i⸗
irtioſe
Aun En⸗
ilmm
erun A
ol⸗
1 Elonne
Finn d
4 dales N

nii⸗
ſyenn⸗
1

„ 6
ſeco adæquato voluntatis: ſed contradidtoriè op-
ponitur tali fini, & cuùm habeat pro fine adæquato
vitaliter agere, poſlet per talem omiſſionem exclu-
dere omnem actum vitalem.

Oppoſitorum Solutio.

Biicies primè. Suthoritatem S. Thom æ, qui con-
☛ tra reſolutionem neſtram videtur eſſe hic 1z.
art. 5, ubi ſic concludit: Verius dici poteſt, quod ali-
quod pectatum eſſe poſſi ſins omni altu. Secands hic
4. 6. axrt. 3. ad primam dicit: Quòôd voluntarium di-
catur non tantùm id, quod procedit à voluntate
dire cte, ſicut ab agente, ſed etiam id, quod eſt ab
ca indireéte, ſicut à non agente. Teretis Rurſus
locò citaté docet: quéòd, at emiſſo ſacri ſit voluntaria:
ſußiciat, quòd homo poſſit, & teneatur ſacnum audire;
& non andiat: ergo ex mente D. Thomæ dabilis eſt
pura omiſſio, libera & voluntaria. Reſp. ad mum
textun cum Salmanticenſibus, quôd D. Thomas hance
ſententiam, in allato, & aliis textibus, traditam
alibi reformaverit, ùt patet ex authoritate D. Tho-
mæ pro reſolutione adduéta. Secunde dico, quòd
S. Dodtor ſoluùm voluerit aſſerere; quod omiſſio
culpabilis dari queat ſne omni adctu poſitivo, qui
ſit de omiſſionis culpabilis eſſentia, non tamen ſiné
omni adtu, qui ſit cauſa, occaſio, aut conditio ad
talem omiſſionem culpabilem requiſita. Ad ſecun-
dum dico, quoôd S. Doctor hic non voluerit dicere:
quôd voluntarium indire dum procedat à volunta-
te nihil omnino agente: licèt enim procedat à vo-
luntate, tanquam non agente id, quod hic & nune
agere debebat, proccdit tamen ab ea, ùt agente id,
quod hic & nunc agere non debebat, quæ actio in-
debita eſt excluſiva actionis debitæ: ſic qui volun-
F 2 taxiè

tariè omittit ſacrum, ponit voluntariè aliquam
actionem, & cauſam excluſivam auditionis ſacri,
quam ponere non debebat. Ad tertium diſt. ant.
ut omilſſio ſacri ſit voluntaria, ſufſicit, quòd homo
poſſit, & teneatur ſacrum audire, & non audiat pri-
vativeè, hoc eſt, ponendo voluntariè aliquam actio-
nem & cauſam, quæ aliquomodo excludat auditi-=
onem ſacri con. fufficit, ut non audiat purè negs-
tive, hoc eſt, nullam prorſus ponendo actionem, &
cauſam voluntariè excluſivam auditionis ſacri neg.
ant. & conſ.
Objicies ſecundò. Omiſſio ſecundàùm ſuam eſſen-
tiam & rationem formalem nullum ineludit actum,
ſed eſt mera carentia & privatio adls: ergo da-
bilis eſt omiſſio ſins omni actu. Secandò. Qui vo-
luntariè dormit prævidens ſe neglecturum ſacrum

die feſlo, peccat omittendo ſacrum; ſed dormi-

endo nullum actum elicit: ergo tunc dabitur omiſ-
io libera ſinè omni actu. Tertid. Multa ſæpe vi=
demus & audimus, quæ nec gaudium, nec triſti⸗
tiam, ullümve alium voluntatis affectum, in nobis
excitant: ùt ſi quis audiat hanc propoſitionem:
bis tria ſunt ſex &c. ergo in tali caſu voluntas om-
nem ſuum actum liberè omittit. Quarté. Voluntas
poteſt liberé omittere aliquem aétum eliciendo;
quod eſt plùs: ergo etiam poteſt omittere nullum
actum eliciendo, quod eſt minùs. Reſp. ad pri-
mum neg. conſ. Nam plura requiruntur, ut aliquid
detur & ſit, quæ tamen non ſunt de illius eſſentia,
hoc patet v. g. in homine, qui non poteſt dari ſinè
quantitate, ubicatione, duratione, quæ tamen ad
ejus eſſentiam non pertinent. Hinc licèt omiſſio
ſecundùm ſuam eſſentiam ſpectata, mera carentia
acts ſit, in exercitio tamen libertatis poni nequit,

ſine omni adtu illius excluſivo. Ad ſecundam diſt.

conſ.

—

onſ. er
aAu ve
omni:
caſu pt⸗
ciutiis,
lie ſimu
Prficeb⸗
proptet
heriat, aut
ſori mot
propoltti
Vam pre
libert en
nem ad
a ument
1 glös
ns. ,
1e & ort
uri
Konrt
tumphen,
hil, ne
Agrid
epo ehn
ltonit
dlen
Vltilenn
Guam
in
4 1cert
Wan ſi
nle
Volunte-
Ctum

arie Agu
tionis luln
. n
guoc honm
aliat li⸗
am a0lio⸗
dat auditi⸗
Ple teg⸗
Oiodend,
dis Leli .

(ham el⸗
elucitadun,
l: eigh ⸗
,06. Cuiſ⸗
rum ſan
ſed cont.
birurom-
.
a ſepe ie
Rd u *
um, I ci
ohohtinen,
oluotci⸗
rto⸗ luluc⸗
lien
nn 6 Dl
giteei .V
„ P
oh te
Uun Aeih
orl an M
len
e e Go⸗
ſektonil

4

conſ. ergo tunc dabitur omiſſio libera ſinè omni
adu voluntatis ſomnum concomitante con. ſinè
omni adtu ſomnum antecedente neg. In tali enim
caſu præceſſit actus voluntatis tendens in ſomnum
diutiùs protrabendum, & indirectèé & interpreta-
tivèe ſimul in omiſſionem ſacri, cujus talis ſomnus
prævidebatur excluſivus. Ad tertium neg. conſeꝗ.
propter ly libere. Ut enim voluntas aliquid liberè
faciat, aut omittat, debent illi per intelleéctum pro-
poni motiva pro & contrà: Cum ergo in allata
propoſitione nullum ullius affectús eliciendi moti-
vum proponatur, indé voluntas nullum affectum
liberè elicit, ſed neceſſariò, ob defectum motivi om-
nem actum omittit. Ad quartum. Im primis retorꝗ.
argumentum: Intellectus poteſt intelligere, quod
eſt plàùs: ergo etiam poteſt comedere, quod eſt mi-
nùs. In forma neg. conſ. Sic enim plus eſt genera-
re & corrumpere, quàm purè corrumpere, quod
eſt minàs, & tamen agens naturale poteſt genera-
re & corrumpere, quod eſt plùs, & non puré cor-
rumpere, quod eſt minùs. Deinde cum omiſſio ſit
nihil, non poteſt dici reſpectu adtůs, poſitivè eſſe
aliquid minus: quia quod minus eſt, aliquid eſt:
ergo cùm omiſſio nihil ſit, non poteſt dici reſpeétu
ads eſſe quid minus. Denique dico, quòd plùs
ſit omittere, nullurmn a tum eliciendo, quàm ali-
quem actum eliciendo: cùm plus ſit potentiam
vitalem ſe poſſe cxercere per actum non vitalem,
quâm per a ktum vitalem.
Objicies Tertio, In ſlante præcepto dile dionis DEr,
& advertentia obligationis poteſt voluntas omnem
a dum ſuſpendere, quo vel adimpleat præceptums
vel impletionem impediat: quia etiam tunc manet
voluntas quoad exercitium libera quoad omnem

actum: erge dabilis eſt peccaminoſa omiſſio ſine
F 3 omnat

omni actu. Secundé. Poteſt DEUs denegare con-
curſum Petro ad omnes alios actus, præterquam
ad amorem Pauli, ſed in hoc caſu Petrus non ne-
ceſſitaretur ad amorem Pauli: ergo in tali caſu
poſſet Perrus amorem Pauli purè omittere, cùm
ex defeést concursûs nullum alium actum poſſet
producefe. Reſp. ad primum neg ant. Nam volun-
tae collective omnem ſuum actum ſuſpendendo,
libertatem non exercet, nec exercere poteſt: Tum
quia hoc ad libertatem non requiritur, ſed ſufficit,
quod poſſit omnem actum diviſivè ſuſpendere: Tum
quia repugnat, ut voluntas omnem actum ſuſpen-
dat: quia voluntas nullum actum ſuſpendere po-
teſt, nisl habeat actum volitionis, quo talem ſu-
ſpenſionem velit; ergo Ad ſecundum, diſt. maj.
Poteſt DEUsS denegare ſuum concurſum Petro de-
ſtruendo ſimul libertatem Petri con. conſervando
indemnem illius libertatem neg. maj. Libertas enim
dicit potentiam proximam ad duos actus incom-
poſlibiles: ergo requirit concurſum DEl ad quem-
libet ex illis duobus aétibus incomponibilibus. Hinc
ſi DEUs nollet, non nisi ad unicum actum concur-
rere: eo ipſo nollet Petrum eſſe liberum, in adu
primo proximo. Diſt. etiam min. Non neceſſita-
retur ad amorem bPauli ſpectando objectum ſecun-
dùm ſe con. ſpectando concurſum indifferentem
neg. min. & confſ. Non ergo erit liber in hoc caſu
ad amorem Pauli: quia deeſt concurſus indifferens
ad exercitium vitale oppoſitum.
Objicies quarté. Prohibeat DEUS Petro omnem
omnino actum pro aliquo inſtanti, tali caſu poteſt
Petrus liberé obſervare hoc præceptum: ergo po-
terit tunc habere puram omiſſionem liberam. Nam
præceptum hoc negativum liberum non poteſt ali-
ter impleri, nisi per omiſlionem omnis omninè
adctůs.

20s.
inſtant
ntatti
olare;
nn/
A ginm
Pletio pr:
creitiumm
Aam lid
glod Dd
ommnino
tI. Rat
Reoniu
cere vn
Tum I
ſertatio
ſabolto /
glaret ihe
Alteumn yeg
Cept, el
Neodne
Uwom v
ſecundun
a
tum eſlet
Polantats
Nadn
Juia N
Gnad
ſe iher⸗
1n000
Rehli⸗
omittit
omiſlio
c O

enegete ⸗
,Ppreteiin
trus nonk
in tali
Hittere, ell
duon pole
Wn volur⸗
chentendo,
e ſorl Nun
Ut, ſed ſlcet
entent lu
un ſier⸗
lulpenten ſp⸗
o talen l
n, .

m Vetio -

corlertang

ſbertäs eninn
QAus todolt⸗
NEl 24 4 8
bhbos
1um am⸗
erumn, 1
NWon tett i
elun ſalll⸗
liheenenn
N
tſs eten

lun nl
ali fote

n: etpo E

ſbetam. .

2lis. Secunds., Si præcipiat DEUS Petro, ut pre

inſtanti A eliciat aliquem indeterminatè actum vo-
luntatis: Hoc præceptum poterit Petrus liberé vi-
olare; atqui non aliter, qum omittendo omnem
omnino adtum liberum voluntatis: ergo. Reſp.
ad primum neg. ant. quia libera obſervatio, & im-
pletio præcepti eſt quoddam liberum voluntatis ex-
ercitium: adeoque requirit neceſſariò aliquem
actum liberum. Deinde neg. Simul ſuppoſitum:
quod DEUS pofſit ferre tale præceptum omnis
omnino acts prohibitivum liberé, pro tali inſtan-
ti. Ratio eſt: Tum quia hoc præceptum eſſet nu-
gatorium, utpote, ad quod ſubditus nec poſſet di-
cere volo, nec nolo; Conſequenter repugnans Dgo:
Tum quia vepugnat præceptum, cujus libera ob⸗
ſervatio repugnat: quia præceptum non datur nisi
ſubdito libero, quà tali; atqui in allato caſu repu-
gnaret libera præcepti obſervatio: ergo. Ad ſe-
cundum neg. mæj. Quia etiam libera transgreſſio præ-
cepti, eſt aliquod liberum voluntatis exercitium:
adeoque neceflario includens aliquem aétum poſi-
tivum vitalem. Cæterùm licèt hoc præceptum
ſecundum non pollet liberè violari, poſſet tamen
quoad modum liberé adimpleri: quia adhuc libe-

rum eſſet Petro huic præcepto ſatisfacere per actum

voluntatis intenſum, vel remiſſum. Proinde nece
repugnat hoc præceptum ſecundum, ſicut primum:
quia obſervatio primi, nec quoad ſubſtantiam, nee
quoad modum poſſet eſſe libera; ſecundi poſſet eſ-
ſe libera quoad modum, licèt violatio illius nullo
modo poſſet eſſe libera: proinde impoſſibilis.
Replicabis, Dum voluntas elicit actum remiſſum,
omittit liberé adtum intenſiorem: Conſequenter
omiſſio intenlioris ads eſt omittenti libera;, ſed
hæc omiſſio acts intenſioris nec identificatur actui
F 4 remiſſo⸗

remiſſo, nec ulli actui poſitivo: ergo. Minor patet:
quia gradus remiſſus non excludit pes ſe unionem
cum gradu intenſiore: Cùm gradus remiſſus ſit in
potentia ad intenſiorem: ergo. Reſp. neg. min. &
bprob. neg. Juppoſitum. Nam actus remiſſus per ſe
ipſum eſt excluſio aclus intenſioris, nec poteſt idem
actus voluntatis ex remiſſo fieri intenſior, nec li-
mul poſſunt componi in eodem ſuppoſito circa idem
actum actus intenſus & remiſſus, quod tamen ſup-
ponitur in prob. Et ratio eſt: quia intenſio actu-
um voluntatis, ſicut & intelleéts non fit, ſicut in-
tenſio aliarum qualitatum, per additionem grads
ad gradum, ſed quilibet actus voluntatis, ſicut &
intellectũs per ſe ipſum, & ex intrinſeco & eſſen-
tiali modo tendendi, eſt determinatæ intenſionis.
Hinc dum voluntas ex minús amante, fit magis
amans, non retinet priorem actum remiſſum, etiam
ſpecificative ſumptum, ſed ipſum abrumpit, & eli-
cit novum actum intenſiorem, id eſt, majori co-
natu, & modo ſibi eſſentiali in objectum tendente.
Et quando voluntas elicit liberé adum amoris in-
tenſum, ùt duo, co ipſo liberè omittit actum in-
tenſum, ùt tria, omiſſione non pura, ſed identifi-
cata adtui intenſo ùt duo: utpote ex ſuo intrinſe-
co & eſſentiali modo tendente in obje ctum incom-
poſſibile cum a cu intenſo, ùt tria. Idem cum pro-⸗
portione dicendum eſt, de actu efficaci, & inefſica-
ci, magis, vel minùs efficaci.
Objicies quints. In DEO datur pura omiſſio li-
bera: ergo & in nobis. Probatur ant. toti colle-
ctioni actuum divinorum defacto exiſtentium, vel
potuit DEUsS adhuc aliquem actum addere, vel
non potuit? ſi potuit: ergo defacto DEUs ali-
quem actum pure & libere omilit; ſi non potuit:
ergo coarctatur divina libertas ad certum & de-
terminatum

tetminat
e190.
in DEO
oMNiS 1
cata rohin
tatiye unie
inplicat i
ckui pohit
Ktnncs hie
Darte acid
Ant. Naw
eStra pro
nihnl Ain
corteſpon
ilens; e
exiſtentian
potelt Car,
dbſedi, a0
utis Drdb.
Colleione
Derderm
6a, 8 te
ohecprun
oruit Del
temn IN
li 0s,
Ohiicie
Untatiz,
ia utra
d ſci
cund nor
bohttirun
Eptam

teo. Mikkee:
peß le Ulmm
remilus Nn
l. teg nin
lemills per i
rehotelt icee
telot, tee
wlnc Glgem
gvot tamen lu.
i interlo M.
nonft lettin
Citoten als
ntats, lanl
jnlero & eler
te intenlors
lte, fi ugk
miln, etam
umpit, E eli⸗
, wajoni
Nm lenden

cn AAnoti

jittit adlunt⸗ .
t,, c itii
ex ſuo hunt.
bſeltun u⸗
ldenn ir
6 caeh ludei

as,
tun,

1

.
Rele,

terminatum numerum adtuum, quod diei nequit:
ergo. Reſp. bprims neg. ant. Quidquid enim datur
in DEO eſt realiter idenficatum DEO; adeoque
omnis libera omiſſio in DEO eſt realiter identifi-

cata voluntati divinæ, quæ eſt adius purus enti-

tativè unicus & identi ficatus eſſentiæ divinæ: ergo
implicat in DEO talis omiſſio pura, quæ nulli

actui poſitivo realiter, & entitativè ſit identi ficata.
Secandè diſt. ant. datur in DEO omillſio libera ex

parte actûs neg. ex parte objecti terminativi con.
ant. Nam poteſt DEUs liberè nihil omnino ad

