rologii alterius probabilitatem: quia hoc manife-
ſtè cederet in præjudicium alterius Legis, cùm lex
Eccleſiaſtica præcipiens communicaturo, aut cele-
braturo jejunium, ſit certa & evidens & conſe-
quenter in ſua poſſeſſione: Utrùm autem primi

horologii probabilitatem ſequens & inculpabiliter
carnes comedens, ſit tamen re ipſa naturaliter ad-

huc jejunus? eſt incertum & conſequenter liber-
tas non eſt in poſſeſmſione, ſed lex. Deinde poteſt
dici cum Suarezio in caſu poſito non licere illam
comeſtionem carniam: quia tung lex abſtinendi
eſt certa, lapſum autem jam eſſe tempus ſabbathi-
num non eſt gertum: ergo poſleſſio non ſtat prO
libertate ſed lege. Ad Confirm. dico, per unicam
wiam, intelligi unicam fidem, quam ſinguli ean-

dem habere debent, qui volunt ad vitam ingredi;,

non autem actiones noſtras, & modos „quibus ad
vitam æ&ternam ingredimur: quomodo enim aliàs
diétum fuiſſet Sap. 19,7 Juſtam deduxit per vias rectas.
Jam ex dictis pro praxi.
Colligitur primè, quòd poſſit ſimul formari aſſen-
ſus etiam praéticus, oppoſitas ſententias eſſe pro-
babiles. Ratio eſt: quia neuter aſſenſus affirmat:
vel negat abſolute veritatem, ſed tantùm probabi-
liter, unde judicium, quod affirmat probabiliter
hoc eſſe verum, non contradicit judicio neganti

illud etiam probabiliter: ſicut de modalibus pro-
poſitionibus dici ſolet apud Philoſophos.

Colligitur
α

S633 256 E82-
Colligitur ſecund, uſum ſententiæ certò & ſuſki-
cienter probabilis, etiam elſlſe licitum in articulo
mortis. Ratio eſt: quia articulus mortis ex licito
non facit illicitum, & Iſi ſententia ſemel fuit pru.
dens ſecura & remota à¾ periculo peccandi, erit
etiam talis in periculo mortis. Hinc Clericus, qui
ſententiam probabilem ſecutus, non reſtituit, quæ
de proventibus Eccleſiaſlicis ſibi fuerunt ſuperflua,
ſed in profanos uſus expendit, non eſt cogendus
ad reſtitutionem, nec mercator ad reſcindendos
contracdtus probabiliter licitos.
Colligitur tertio, quòd conſultus poſſit reſpondere
non tantùm ſecundàm propriam, ſed etiam ſecundùm
alienam ſetentiam verè practice & fufficienter pro-
babilem. Katio eſt: quia, quod quis licitè poteſt
ſequi, hoc etiam licite ſuadet alteri: ſi tamen

conſultans exgreſsè de propria ſententia conſulti,

vel probabiliori interroget, teneretur juxta pro-
priam mentem & probabiliorem ſententiam re-
ſpondere: quia aliàs mentiretur.
Colligitur quariòô, quòd Confeſſarius interrogatus
ſpecialiter ab homine illiterato: an teneatur v. g. obli⸗
gatione jejunandi, vel reſlituendi? &c. tencatur
faltéêm manifeſlare aliorum opinionem deobligan-
tem à jejunio, à reſtitutione, ſi quæ ſufficienter
probabilis adeſt. Ratio eſt primè: quia aliàs non
reſponderet juxta mentem interrogantis, nam
ejusmodi homines, dum interrogant; an tenean-
tur reſtituere, vel jejunare? interrogant virtuali-
ter, an aliqua ratione ab obligatione poſſint libe-
rari? ſecundo, quia rudis homo, dum à Confeſſario
ipſi innuitur obligaio, exiſtimat id, quod ipſi
dicitur, tanquam certum, & ſic conj ceretur poœs-
nitens in periculum formaliter peccandi, ſi exiſti⸗=
mans» ſe lege jejunii obligatum, non jejuneret.
Colligit ur

Ce
ſolv
ei
..
tue⸗
Hili
ler
ltion
ſalbte
clit d
le,
in c
ſodne
Ny⸗
oe
e
bert⸗
ntentio
n ani
in,
leigu
iones
leh⸗ 1
1Ontta
Coli
un
WN
tarac-
opinie

SEK.
Nanetle
ex
fuit n
g, t
lcus, Oi
it, e
petkot⸗
0ed

indentos

ſiertee
ſekunann
Ntet io⸗
ite polel
/tanel
onli
14 ,l0⸗
n le⸗

enohh
(g⸗
. tenenldl
leopſoer⸗
Keente!
Aiis kl
) m
n len
1 Gitctt,

Colligitur quints, quòd Confeſſarius teneatur ab-
ſolvere pœnitentem de cætero bene diſpoſitum,
qui ſequitur ſententiam ſufficienter probabilem
v. g. quòd in certo caſu non ſit obligatio reſti-
tuendi, contrariam ſententiæ Confeſſarii proba-
biliori. KRatio eſt: quia eo caſu pœnitens ſufficien-
ter diſpoſitus facta confeſſione habet jus ad abſo-
lutionem, neque enim ſequela contrariæ opinionis
ſufficienter probabilis, utpote culꝑâ vacans impe-
dit debitam diſpoſitionem, ſed
Petes: An liceat pœnitenti currere de Confeſſario
in confeſſarium? donec aliquem inveniat, qui re-
ſpondet ſecundàm ejus placitum? Reſpondeo cum
Navarro in Manuali cap. 17. n. 13. Non licere, ſi
hoc faciat non ex affectu inquirendæ veritatis, ſed
ex affectu impunè indulgendi propriæ voluntati &
libertati: licere verô, quando fit recta inveſtigandi
intentione, an ea opinio Gbi favens ſit probabilis;
cum animo firmo nihil mali operandi, ſed id ſo-
lùm, quod ſibi licet, inveniendi. Katio eſt: quia
unicuique jus eſt, jus ſaum protegendi & ad id
tationes quærendi. Ità Sanchez in Decalogo lib. 1.
cap. I. Buſenbaum lib. 1. tract. I. cap. 2. n. 4. & alii
contra Navarrum.
Colligitur ſexté, quòd „ quando in civitate ſunt
plura horologia,; quæ ſolent bene incedere, lici-
tum ſit quodlibet ſequi, in ordine ad penſum ho-
farum jejunium naturale &. quia ſingula fundant
opinionem probabilem, ſed
Petes, an v. g. die Jovis „ dum ſonat duodecima
noétis, an, inquam;, dum eſt ictus v. g. tertius;
vel quartus, adhuc poſſet quis comedere carnes,
vel bibere vitrellum vini,; & mane celebrare! Re-
ſpondeo negativé, ratio eſt: quia horologium, dum
R. incipit

incipit ſonare, non indieat horam elabendam, ſed
elapſam, ità communiter Moraliſtæ.
Quæres, an Advocatus poſſit ſuſcipere cauſam
dubiam ſui clientis, & ipſam ſecundum opinio-
nem probabilem tueri abſque peccato? Reſpondeo
affirmativè ità Sbogar Theologiæ radic. tract. 137. de
probabil. cap. 2. u. 47. Ratio eſt: tum quia Advo-
catus in cauſa dubia defendens jus ſui clientis juxta
opinionem ſufficienter probabilem, quæ ſimul ni-
titur ſundamento magni momenti, procedit ſe-
cundàùm di Ramen rectæ rationis: ergo ſuſeipiendo
cauſam dubiam ſui clientis, eâmque tuendo ſecun-=
dùm ſententiam ſufficienter prohabilem non pec-
cat: tum quia munus Advocati non eſt cauſam
decidere, ſed ſolùm cam Judici proponere, qui
attendere debet, ad eam recté definiendam, né
incidat in damnationem propoſitionis 26. ab Alex-=
andro VII. proſcriptz. Tum quia ſubinde con-
tingit, ut à principio opinio appareat aliqualiter

probabilis, & ſucceſſu temporis indagando ratio-

nes fiat probabilior: ergo. Communiter tamen
annotant Theologi cum D. Thom. 22. 4. 77. art. 3. ut
Advocatus ſi opinionem omnino improbabilem in-
veniat pro cauſa ſui clientis, nequaquam illam
ſuſcipiat, ſed clientem de iniquitate cauſæ cauté
admoneat, eique perſuadeat, ut deſerat, ac com-
poſitionem cum ſuo adverſario ineat citra dam-
num ſui proximi: nam ſi pertinaciter hujusmodi
cauſam tueretur cum ſuper fluis expenſis ſui clien-
tis, tunc reſtituere illas teneretur utpote pravus
defenſor exroris, & injuſtæ litis. Et hæc de pro-
babilitate.

QuxXsTIO

X.

guoc
& co
kenti
llbere
idar
conko
verO
Norun
Uatumn
riis
hadenr
leirr
Jddd
2ion
litiam
elt he
i
gud
je ſu
Ollate
Verò
ab 60
mpa

1

Opine
Ponce
y.
Cro.
ſeser
Git le⸗
pech
. ſan⸗
NAK⸗
allen

Wd⸗
mnen

Henfr⸗
I n
la
⸗
aln⸗
Gonal
i ge⸗

t Nne
Ge

2 G 7
Quksro XV.
Duoanam ſit abtionum humana-
rum moralium altimatum prineipium
obiectium moralitatis
NOmine actionum moralium, licèt hæ à more
etymologiam nominis trahere videantur, eoô
quòôd per ipſarum exercitium acquiri ſoleat mos;
& confuetude exercendi ſimiles actiones, in præ-
fenti intelligimus actus illos, qui fiunt à ſubjecto
liberè operante, & attendente ad regulam rationis
dictantis tales actus eſſe licitos, vel illicitos, cui ſi
conformantur, dicuntur aétus moraliter boni, ſi

verô difformantur dicuntur adus moraliter mali.

Horum moralitatis regulam remotam, ſeu ulti⸗

matum principium direéctivum aſſignavimus ſupe-

riũs Quæſt. 12, legem æternam DEI, à qua ultima-
té habent, quod formaliter honeſtæ, vel inhoneſtæ;
licitæ, vel illicitæ ſint: hie autem aſſignandum eſt,
quodnam ſit principium ultimatum objectivum
actionum humanarum, à quo bonitatem, vel ma-
litiam deſumant, ſeu quænam fit ultimata ratio,
eur heæc vel illa actio ſit ohjectaum hujus, vel illius

legis æternæ, vel cur aliqua actio per ſe exigat

Præcipi, aut prohiberi per legem æternam, pro
guo .
Suppeno primè. Omnia media quà talia participa-
re ſuam bonitatem à fine, & eſſe eatenus bona;
quatenus conducunt ad conſecutionem finis, mala
verò quatenus conſecutionem finis impegiunt;, S&
ab ee abducunt, cùm eadem ſit menfura recti, &
obliqui, & malum non poſſit cognoſci, nisi per
comparationem ad bonum, quo privat; Proinde
K 2 umn

ES33 260 6.
cum in linea boni moralis, & honeſti finis hominis
ſimpliciter ültimatus nempe beatitudo obſediva fit
eſſentialiter bona & honeſta; imo ipfſiſſima prima
bonitas moralis, & prima heneſtas objectiva, id-
circo omnia reliqua, per quæ homo ad DEIUbI qu
ultimam finem accedit, eique adhæret ſunt bona,
& honeſta per hanc ipſam habitudinem ad finem ul-
timum. Hla verô ſunt mala & inhoneſla, per quæ
homo ab hoc fine recedit, & avertitur, ſuntque eò
magis, vel minùs bona, quò magis per ea accedi-
tur, & eò magis, vel minùs mala, quò magis vel
minùs ab hoc ultimo fine receditur, quæ verò per
ſe non conducunt, nec abducunt à fine ultimo, ea
per ſe nec ſunt bona, nec per ſe mala, ſed indiffe-
rentia.
Suppono ſecundò: Quod finis obtinendus cum qui-
busdam mediis connectatur determinaté, & abſolute;
cum quibusdam verô vagè, indeterminatè ex hypothe-
f..: ſic qui Pragäâ vult pervenire Romam ei abſolu-
tèe, & determinatè neceflarium eſt, ut localiter mo-
veatur, non eſt tamen abſolutè & determinaté ne-
ceſſarium, ut moveatur velociter, vel lentè, curru,
vel equô, vel pedibus. Similiter ad con ſecutio-
nem finis ſimpliciter ultimi abſolutè, & ex ipſamet
finis hujus natura determinatè eſt neceſſarium, ut
cognoſcatur, & ametur ſuper omnia; ut colatur;,
& per conſequens non contemnatur; aut inhono-
retur, non eſt tamen abſolutè, & determinatè neceſ-
farium ex ipſa hujus finis natura, ut DEUS his de-
terminatè actibus colatur, quæ determinatio non
habetur ex ipſa hujus finis natura, ſed aliunde.
Suppens tertis. Mediorum ex ſe abſolutè, & de-
terminaté non neceſſariorum determinationem ul-
timatè provenire, & pertinere ad aliquam volun-
tatem, cùm ſola voluntas ſit potentia electiva in-

ter

ter
inc
ter

e
m
ſu⸗
Drin
jegul
ſabe
cise
ſpoll
rum
ſupp⸗
1.
maye
eleſi
ſ⸗ G
len ,
ntig
im
ſer ſe
nenm,
Ha h
Loru
Veide
i
Vatu
ad h
d
Ergo
ſoſut.
Uultim
lita,
ſtaten

Mwins
lt
1tn
4, 1
181
bona,
n U⸗
er u
ne
ctil⸗
inne
fali le⸗

N
Hohe⸗
e
Ulola⸗
d⸗
e e⸗

e (vtn 5

leenro⸗
putt
Un, N
gobtur;
Ihnd⸗
e nece⸗

Ne

to
vnde⸗
u

rd

M⸗
4
RN
er

S 261 geg-
ter plura media abſolutè poſſibilia, & ad invicem
incompoſſibilia; quòd, ſi autem plures volunta-
tes inter ſe ſubordinatæ eadem media poſſint eli-
gere, determinatio primò & per ſe ſpectat ad pri-
mam & ſupremam voluntatem, cui cætera ſunt
ſubordinata, & tenetur ſe illi conformare tanquam
primæ regulæ, cum primum in unoqnoque genere ſit
regula & menſura cæterorum. Proinde ad voluntares
ſubordinatas pertinet mediorum determninatio præ-
cisè quoad ea, quæ ipſorum arbitrio, ac liberæ di-
ſpoſitioni reliquit, prima autem voluntas reliqua-
rum eſt Domina, eâsque ſuaâ fapientiâ dirigens, his
ſuppoſitis jam ſit.
Reſolutio: Objedta creata;, adebque & actiones hu-
manæ , quæ per ſe ſunt media abſolutè, & determinaté
neceſſaria ad conſecutionem finis ultimi exigentis, ea per
ſe, & intrinſecò, habent ultimate Jſuam bonitatem mora-
lem objectivam à ſolo fine ultimo. Secund. Ae ver
omnia illa objecta, quæ per ſe impediun: conſecutionem
ultimi finis, & hominem ejus poſſeſſione privant, Junt
per ſe, & intrinſecè mala, ber banc ipſam ineptitudi-=
nem, & repugnan: iam cum ultimo fine, tanquam cum bri-
ma bonitate morali objeſtiva. Ità communior Theolo-
gorum.
Probatur reſolutionis prima pars: Omnia media par-
ticipant aliquomodo ſuam bonitatem objectivam à
fine, ità, ut bonitas mediorum aliquomodo reſol.-
vatur in habitudinem, ſeu aptitudinem mediorum
ad finem, & in naturam finis exigentis aliquò mo-
dé⁶ determinaté, aut indeterminatè talia media:
Ergo illa objecta creata, quæ per ſe ſunt media ab⸗
ſfolutè, & determinatè neceſſaria, & determinatè ab
ultimo fine, qui eſſentialiter eſt prima bonitas, exi-
gita, participant ultimatè, & determinaté ſuam bo-
nitatem moralem objectivam ab ultimo fine „ tan-

K 3 quam

Auam à prima bonitate morali objeétiva, proinde
ad hanc quæſtionem cur v. g, amare DEIIM ſuper
omnia ſit per ſe, & intrinſecòà bonum morale objectivum?
nulla alterior ratio aſſignari poteſt præter hane, quia
amare DEIUM fuper omnia per ſe, & intrinſecè
exigitur à fine ultimo, éſtque medium abſolute &
determinatè neceſſlarium ad conſecutionem ultimi
finis. Confirmatur prinò: nullum obje ſtum creatum
habet ullam bonitatem obſeétivam, nisi participa-
tam à DEO tanquam à prima bonitate: ergo nec
illa objeéta creata quæ per ſe ſunt media abſolu-
té, & determinatè neceſſaria ad conſeçutionem ul-
timi finis, habent moralem bonitatem objectivam,
nisi participatam à prima morali bonitate objecéti-
Va, nempe ab ultimo fine, ex natura ſüua determi-
nate exigente talia media. Cousſirmatur ſocundè:
quidquid per ſe, & neceſlario congfutt primæ ve-=-
xitati eſt per ſe, & neceſſario verum: Ergo quid-
quid per ſe, & neceflario congruit Zrimæ bonitati,
eſt per ſe, & neceſſario bonum.
Probatur ſecunda pars primè. Omne malum eſt pri⸗
vatio alicujus boni: ergo quod per ſe repugnat
ultimo fini, & per ſe ſummô boné privat, eſt per
ſe intrinſecè malum propter hanc repugnantiam
cum ultimo fine. Vrobatur ſecundé. Quidquid per
ſe repugnat primæ veritati, eſt per ſe, & intrin-
ſecè falſum:; ergo quidquid per ſe & intrinſecè re-
pugnat primæ bonitati, erit per ſe & intrinſecè
malum; Hinc ad hanc quæſtionem, caur odium DEI
ſit fer ſe & intrinſecè malum, non poteſt alia alter
rior ratio aſſignari, præter hanc: quia per ſe re-
pugnat primæ bonitati odi haberi, cum haceſ=
ſentialiter cxigat amari; ergo.

Opbe-

Hie
Nti
intel
ſunt
conl.
ſed
tura
ratar
tellen
finis
ati
DE
gli in
let i⸗
condd
Confn
die
ſa
bile
don
mol
Re
hon
alian
malu
ter n
aliam
eſſet
lopt

I

elfn!
e,Yn
tialec
lute &
ultian
ertumn
nicige⸗

1ho Ne⸗

etercl
uudt:

ne Ne⸗

lſl⸗
ltati;

—

633 2623 6%2¾
Oppoſitorum Solutio.

Bjicies primè., Ideo amare DEUM eſt ultimatè
bonum, quia per ſe eſt conſonum, & conve-
niens naturæ intelleétuali, ideo odiſſe DEUM eſt
ultimatè malum, quia per ſe eſt diſſonum naturæ
intellectuali: ergo illa, quæ per ſe, && intrinſecè
ſunt bona, aut mala non ſunt talia per neceſſariam
conſonantiam, aut diſſonantiam cum ultimo fine,
ſed per conſonantiam, aut diſſonantiam cum na-
tura intellectuali. Reſp. Neg. ant. ſi enim quæ-
ratur cur amare DEUM ſit conſonum naturæ in-
tellectuali, reſponſio ultimata eſt, quia DEUsS quà
finis ultimus per ſe, ac neceſſariò exigit amari à
natura intellectuali.
Objicies ſecundé, Si per impoſſibile non daretur
DEUS, non daretur ſimpliciter finis ultimus; At-
qui in hac impoſſibili hypotheſi adhuc homicidium
eſſet intrinſecè malum: ergo illius malitia non
conſiſtit in intrinfſeca repugnantia cum ultimo fine.
Confirmatur primo. DEO non exiſtente adhuc ratio
diéctaret aliqua obſecta eſſe honeſta, aliqua inhone-
ſta: ergo. Confirmatur ſecundé. DEO per impoſ-
ſibile non exiſtente, adhuc abſurdum eſſet dicere:
non eſt majus malum occidere Parentem, quàm
muſcam: ergo.
Reſp. diſt. min. in hac Chymerica hypotheſi DEI
non exiſtentis, conſtanter retenta, & non eliſa per
aliam Hypotheſim Chymericam, homicidium eſſet
malum neg. ſi hæc Chymerica hypotheſis conſtan-
ter non reſervetur, & teneatur, ſed elidatur per
aliam Hypotheſim Chymericam, homicidium non
eſſet malum præſertim Theologicum, quamvis Phi-
loſophicum aut Politicum, adhuc peccatum eſſet
R 4 con.

3 264 82-
eon. min. ſi hæc Chymerica Hypotheſis (non datur
DEUS) conſtanter teneatur cum omnibus legitimis
aut neceſſariis conſequentiis, tunc neceſſariò ſequi-
tur, nullam dari creaturam, nullum finem, nullum
intermedium, nullum intermedium bonum ad eum
adducens, aut malum ab eo abducens, adeoôque nec
daretur bonum nec malum, quia nihil eſt bonum
aut malum nisi finis fit aut medium ad finem con-
ducens, aut ab eo abducens, Si autem hæc Chyme-
rica Hypothefi conſtanter non teneatur quoad om-
nes legitimas, & neceſſarias conſequentias, ſed eli-
datur per aliam Chymericam Hypotheſim: Tali ni-
mirum caſu adhuc dari rempublicam ordinatam
ad tranquillam, & ſocialem vitam, in tali caſu v. g.
homicidium eſſet quidem intrinſecè malum purè
politicè, ſeu Philoſophicè, utpote per ſe repu-
gnans fini Politico, tranquillæ, & ſociali vitæ, non
eſſet autem malum Theologice, quia per malum
Theologicum communiter intelligitur illud, quod
eſt contra DEUM, conſideratum fub aliqua for-
malitate Divina, qualiter eſt DEUS conſideratus
ſub formalitate finis ultimi, ſive in naturali, ſive in
ſupernaturali ordine, quia conſideratio finis ulti-
mi, & legis æternæ in ordine naturali ſpectat ad
Theologiam naturalem, ſeu per principia natura-
lia cognoſcitivam; in ordine autem ſupernaturali
ad Theologiam ſupernaturalem, ſeu principiis Divi-
nitùs revelatis innixam; quod, ſi quis faciat quæ-
ſtionem de nomine: quod peccatum Philoſophicum
ſit contra DEUIM in ordine naturali conſideratum,
tune etiam in tali hypotheſi nec daretur peccatum
Philoſophicum in hoc ultimo ſenſu, ſed vocandum
eſſet peccatum innominatum, aut anonymum: ex
diétis etiam patet Reſponſio ad Confirmationes.
Ohbijicies

lulr
s
gullen
Aleun
ne he

onun

col⸗
hne⸗
don⸗
d eli⸗
Uill⸗
otamn
1 5
un
ltpy⸗
1, 01
/RH
gnol
or⸗
etatus
ſyeit
6 t.
at 10
atua⸗
nuul
6Dor⸗
1 .
hhien
eratm

Objicies tertio. Si quæratur, cur mendacium per
ſe repugnet fini ultimo, quæſitus debet aliam ulte-
riorem rationem aſlignare: ergo repugnantia in-
trinſeca cum fine ultimo non eſt ultima ratio ma-
litiæ in iis, quæ dicuntur per ſe, & intrinſecè mala.

Reſp. diſt. ant. quæſitus debet aſſignare ulteriorem

rationem ſui aſſerti, quòd affirmet mendacium per
ſe repugnare ultimo fini con. debet aſſignare ulte-
riorem rationem malitiæ in mendacio repertæ zeg.
ant. Si enim conſtet mendacium per ſe repugnare
fini ultimo, eò ipſo conſtat illud eſſe per ſe ma-
lum, nec poteſt procedi ad ulterius reſolutorium
malitiæ, ſicuti ſi conſtet aliquod obje dum eſſe à
DEO revelatum, qui nec fallere, nec falli poteſt,
e ipſo conſtat tale objectum eſſe firmiſſimè cre-
dibile fide divina, nec poteſt ulterius procedi ad
reſolutorium fidei divinæ. Licèt, ſi dubitetur,
utrum DEUs talem rem revelaverit, recurri debeat
ad ſigna Credibilitatis, quæ ſunt tantàùm quædam
præambula requiſita ad formandum judicium Cre-
dibilitatis, & ad acquirendam notitiam revelatio-
nis, non ſunt autem motivum & reſolutorium
fidei divinæ. Similiter ſi dubitetur, an menda-
cium per ſe repugnet fini ultimo? dehet recurri
ad diſcurſum, & rationes, quibus probetur hæc
repugnantia; hac enim deprehenſa nulla ulterior
atio aſſignari debet, aut poteſt malitiæ in men-
dacio. Proinde objedtio confundit rationem no-
titiæ de repusnantia mendacii cum fine ultimo, &
rationem malitiæ; iſta pertinet ad quæſtionem, an
mendacium ſit intrinſecè malum, illa pertinet ad quæ-
ſtionem, aunde innoteſcat mendacium repugnare ulti-
mo ſini.
Objicies quarté. Si illorum quæ ſunt intrinſeeè
mala, malitia deſumeretur ex intrinſeca repugnantia
cum

883 266 689
cum fine ultimo, ſequeretur nullam v. g. furti
malitiam contrahere, qui furaretur, nil omnino
cogitando de ultimo fine & repugnantia intrinſeca,
quam habet fúrtum cum ultimo fine; atqui hæc
ſequela eſt falſa: ergo. Sequela Majoris probatur:
nullum objectum refundit ſuam moralitatem in
Actum, nisi talis moralitas præcognoſcatur: atqui
fur nihil omnino cogitat de ultimo fine, ejúsque
intrinſeca repugnantia cum furto, nec cognoſcit
malitiam furti: ergo. Reſp. neg. ſequelam maj. ad
ejus probationem diſt. miv. fur nihik omnino cogitat
de ultimo fine, nec malitiam objeétivam furti
præcognoſcit cognitione reſolvente illam in primum
principium objectivum Moralitatis, quæ reſolutio
pertinet ad ſolùm Theologum, aut Philoſophum
con. non cognoſcit talem malitiam cognitione re-
ſolvente illam in primum principium direétivum
nempe in legem prohibitivam furti, quæ reſolu-
tio ſpectat ad hominem ùt moraliter operantem
neg. min. & conſeq. Nam jam ſæpius dictum fuit
Quæſt. zz. reſolvere Quæſtionem de principio ob-
jedtivo moralitatis ſolùm ſpectare ad hominem uͤt
Theo logum.
Objicies quintè. Multi dantur actus fſeu media ad
conſequendum finem ultimum tamen conducentia;,
cum quibus tamen finis ultimus detezminatè non
connectitur ex ſola natura ſuæ infinitæ bonitatis;
fed ex libera determinatione divinæ voluntatis, ut
patet veg. in circumciſione, eſu carnium; fed talia
media non habent ſuam bonitatem objectivam ex
fine ultimo: ergo. Reſp. Con. maj. diſt. min. ſod
talia media non habent ſuam bonitatem objecti-
vam à fine ultimo immediatè con. mediante libera
voluntate divina neg. min. & conſeq. Talia enim
media habent ſuam bonitatem objeclivam à fine
ultimo

—

ulti

Qd
ſol⸗
boni
Rele
Cutn
cone
Aute
aon
le i
Itnd
di
Ddn
tione
tane,
Volei
Velle
der
obſe
Re
Dall
Kemn
volun
voloun
Velle
luts

inle
uihe
ten in
atgli

isgne

doleit
(la!
ti
linn
eſolotis
ſopkun
one te⸗
Mirum
lolu
zutenh
on
o d⸗
inen d

nelin 4
centii 7
te von
aunds,
ncil
Eel l
hen 4
it 4
hek
16 4
ne
Ao

ultimo mediante libera voluntate divina, ità ut
hæc bonitas mediorum ultimaté reſolvatur in vo-
luntatem DEl volentis nos uti talibus mediis ad
finem obtinendnm. Proinde talia objecta ſecun-
dùm ſe indifferentia, & indeterminata evadunt
ultimaté bona per legem DEI poſitivam determi-
naté præcipientem uſum talium mediorum, mala
verô ultimate evadunt per legem DEI poſitivam
determinaté prohibentem uſum talium mediorum.
Quèòd ſi autem lex divina quædam permittat, &
ſola lez humana prohibeat, aut præcipiat, eorum
bonitas aut malitia in legem humanam reſolvitur.
Reſp. patet in exemplo. Si enim quæratur, cur Cir-
cumciſio in lege veteri fuerit bona, & honeſta,
conducens ad finem ultimum conſequendum, non
autem in lege nova: nulla alia ratio ultimata
aſſignari poteſt, præter liberam DEl voluntatem,
quæ in lege veteri circumciſionem præcepit, in
lege autem nova prohibuit. Similiter etiam diſcur⸗
rendum eſt de aliis. Sed
Dices: DEUs liberé multa vult, quæ hominibus
non licet velle, & procurare, vult enim damna-
tionem peccatorum, mortes parentum &c. quam
tamen non licet nobis velle & procurare; ſimiliter
voluit mortem Chriſti,; quam tamen non licuit
velle & procurare Judæis: ergo voluntas DEl li-
bera, non eſt ultimata ratio moralitatis,; quoad
objecdta indifferentia.
Reſpondetur aliud eſſe DElLlM aliquid velle, aliud
DEUM velle, ut nos homines velimus, & procu-
gemus aliquid, aliud item elt DEIIM aliquid velle
voluntate beneglaciti, aliud DEUM aliquid velle
voluntate ſigsi, aliud denique eſt DELIM aliquid
velle voluntate antecedente, aliud conſequente; vo-
luntas igituxr DEl libera; catenus eſt principium
OI-

33 268 S8-

moralitatis objedivæ comparativè ad adus huma-
nos;, eorumque objeéta ſecundùm ſe indifferentia,
in quantum vult nos aliquid velle, idque volun-
tate ſigni, & antecedente, talia autem non ſunt
ca, quæ adducuntur in objectione.
Objicies ſextò. Si finis ultimus eſſet principium
ultimatum obſe Rivum moralitatis, deberet etiam
poſſe aſſignari principium objectivum immedia-
tum, & progimum, à quo aétus humani imme-
diatè deſumant ſuam ſpeciem bonitatis, aut ma-
litiæ moralis: ſed hoc aſſignabile non eſt: ergo.
Reſp. neg. min. nam à S. Thoma hic quæſt. 19. art. 1.
Suarez diſp. 4. ſect. I. aſſignatur duplex objectum;,
ſcilicet primarium & ſecundarium. Primarium autem
appellatur id, in quod actus bumanus principali-
ter tendit, & hoc etiam antonomaſticè, & ſinè
addito dicitur objettam, ac refundit primam, ſeu
ſubſtantialem ſpeciem moralitatis in actum. Obje-
Rum veroô ſecundarium vocantur circumſtantiæ, ſeu
accidentia aliqua aut ipfſius objecti primarii, aut
perſonæ operantis, aut aéctionis, quas circumſtan-
tias actus humanus etiam attingit; & penes eas de-
ſumit ſpeciem moralitatis quaſi accidentalem. Unde
ſi quis furetur mille, hujus a us primarium ob⸗
jedum eſt res, ſeu pecunia aliena: quantitas au-
tem tam exceſſivaâ eſt circumffantia aggravans; &
adaugens malitiam furti, ſeu addens quandam
quaſi accidentalem ſpeciem incrementi malitiæ. Ra-
tio autem aſſerti eſt: quia adtus humani deſumunt
ſpeciem bonitatis vel malitiæ moralis per ordinem
ad objectum, ſicut motus per ordinem ad termi-
num, juxta illud Oſeæ 9. Faéëti ſunt abominabiles,
ſicut ea quæ dilexerunt; atqui habent objectum du-
plex primarium: & ſecundarium ergo deſumunt

ſpeciem ab utroque: ergo &c. ſecunds in hbomine
bonitas

voni⸗
ſubd
uita
ralt
ab
ſtan
ſorm
hum
obje⸗
Zepr
li ſit
1b ol
con
ot d
odiut
obſec
helm.
Deinge
malitian
Human
bonus
Lere
At a
tis el
Perm
nati-
7. 4.
ad h
ſatis
oltu
ſum.
injul
ſed ſ
Votiy

n⸗
fekt,
Ne
on n

eſpiun
etian
Velhe⸗
iome⸗
zut m⸗
. l⸗
6 Gl.
edln
abten
ehel⸗
As
1, kn
Obje⸗
ſel
nc⸗
ensde⸗
n. Uute
m .
11s ⸗
Gnin
Ue

elunmn

ien
0 tent
,
n?
1
e
Gnas

663 269 S62.

bonitas naturalis non deſumitur tantàm à forma
ſubſtantiali, ſed etiam ab accidentibus, à quan-
titate, qualitatibus & c. ergo etiam bonitas mo-
ralis, & oppoſita malitia non deſumitur tantùm
ab objecto primario habente ſe inſtar formæ fub-
ſtantialis, ſed etiam à ſecundario habente ſe inſtar
formæ accidentalis. Hic tamen à Theologis:
Primè notanda veniunt duo: imprims quod adus
humanus ſumat ſuam bonitatem aut malitiam ab
objecto, àt eſt in mente: bonus quidem ab objecto
repræſentato ùt honeſté & convenienter amabili,
ſi ſit adius proſecutionis, ſi autem ſit actus fugæ
ab objecto repreſentato ùt convenienter odibili,
econtra verô actus malus ab objecto repræfentato
àt diſconvenienter amabili, vel odibili. Et hine
odium peccati eſt actus bonus, licèt verſetur circa
objectum peſlſimum, êcontra odium DEl eſt actus
peilimus licèt verſetur circa objeéstum optimum.
Deinde magnum eſſe diſcçrimen inter bonitatem, &
malitiam objectivam in ordine ad actum voluntatis
humanæ, ut enim actus voluntatis ſit formaliter
bonus, & honeſtus, debet objedli bonitatem attin-
gere, tanquam objectum formale, ſeu motivum,
ut autem ſit formaliter malus, & inhoneſtus, ſa-
tis eſt, ut malitiam objeéti præcognitam attingat
permodum objeéti materialis, & præcisè termi-
nativi: ità obſervat S. Thomas hic quæſt. 19. art.
Z. ad tertium; & docet Philoſophus in z. Eth. c. 4.
ad hoc, ut homo evadat juſtus formaliter, non
ſatis eſſe, ut velit jaſtum, ſed etiam opus eſſe, ut
juſtum velit jaſté, ſeu ideo, quia eſt formaliter ju-
ſtum, ècontra autem, ut homo evadat formaliter
injuſtus, non eſſe opus, ut injuſtum velit injuſtè,
ſed ſatis eſſe, ut velit injuſtum, ſive jam velit ex
motivo honeſto, vel inheneſte. Et hinc ſive quis
furetur

furetur ex motivo dandi eleemoſynam, five ex
motivo ſe inebriandi, in utroque eſt formaliter in-
jurioſus, & fur.
Secundé objecta ſecundaria, ſeu circumſtantias
acdtuum humanorum efle ſeptem hoc verſu recen-
ſitas: Quis, quid, ubi, quibus auxiliis, cur, qusomodos

quando. Explicationem autem ſingularum eſſe ta-

lem: per Iy quis ſignificatur qualitas, ſeu conditio
perſonæ operantis: puta; ſi ſit Clericus, aut Lai=
eus, celebs, aut conjugatus Ec. per quid; aut
etiam circa quid ſigni ficatur eonditio aliqua objecti
Primarii, puta quantitas, qualitas, aut etiam

illius effeétus. Per abi ſignificatur locus in quo

operatio exercetür: puta templum forum &c. per
7 quibus auxiliés ſignificantur inſtrumenta actionis;
F. g. laqueus, gladius, venenum reſpectu homi-
cid. Per cur ſignificatur finis extrinſecus, qui
etiam vocatur finis operantis, eò, quòd operans
ſibi illum ſuo arbitratu præſtituat, adeôque di-
ſtinctus eit à fine intrinſeco, qui dicitur finis ope-
ris, & eſt idem cum objecto primario: ſi v. g. Pha=
riſæus det Eleemoſynam propter vanam gloriam.
Fer quando lignifſicatur tempus in quo exercetur
actio, puta nocturnum, aut diurnum, item mora
temporis, qua durat actio. Hæ tamen circumſtan-
tiæ, ad hoc ut aliquid moralitatis transfondant in
actum debent eſſe præcognita, alias enim non ca-
derent ſub voluntatem; adeéôque nec acdtum mora-⸗
lizarent.
Tertiè. Quod finis extrinſecus operantis ſit præ-
cipua circumſtantiarum, imò non pura circumſtan-

tia, ſed ſimul cauſa finalis, ut notat S. Thomas hie

quæſt. g. Art. 4. Suarez Diſp. 6. Sett. 2. numero I5.
Ratio eſt: quia finis eit præcipuum motivum vo-⸗
luntatis: Unde dixit Ariſtoteles in 7. Eth. cap. 2e
6onſen⸗

cont
guis

ell
mil
eſg⸗
lcet
cipal
Mali
tiai,
nalit
atie

ſua
tiæ 5
liem
ajus
uine
zat ine
Col
enſe
deſn
fni;
Vult

Aus

0We⸗
ſatis
aute
ſpar
ut ſi
mexc
gupl
nim

aſtun

leex
Auns
lamin
recene
omec;
le ti.
nditio
KLii⸗
4, MM
tlimn
1
A⸗ Ne
ioniez
lomi⸗
aut
enaſs
e ll⸗
Re⸗
1 . Aun⸗
Olotlame

5
eyeteeiut

ten n0

uole⸗
chrl
don e
n Nole
1

1

0

Nuntti

oN

S. 6,
cenfentiente S. Thoma hic quæſt. 15. Art. 6. Cum
quis furatur adulterandi causàâ, magis adulterum
quàm furem eſſe, cujus ratio ulterior eſt: quia id
magis tale eſt, propter quod unumquodque tale
eſt, ut ait Ariſt. in lib. Poſt. cap. 2. Atqui huic ho-
mini furtum voluntarium eſt propter adulterium:
ergo adulterium eſt magis voluntarium: Cæterùm
licèt talis finis in operantis intentione ſimul prin-
cipale objectum ſit, ideôque actui interno ſpeciem
malitiæ addat, eſt tamen accidens, ſeu Circumſtan-
tia ipſius peccati furti, quod propriam ſubſtantialem
malitiam ab objecto ſuo, ſcilicet rei alienæ contre=
ctatione deſumit, & ad adulterium accidentaliter
& præcisé ex operantis arbitratu, non ex natura
ſua refertur. Sunt tamen adhuc aliæ circumſtan-
tiæ mutantes ſpeciem, ſeu addentes novam ſpe-
ciem moralitatis, ùt circumſtantia guis, quid V. g⸗
Cajus fornicatur cum perſona ſacra, aut conſan-
guinea, additur fornicationi nova ſpecies ſacrilegii,
aut inceſtůs &c. ex dictis:
Colligitur primo. Quòôd univerſim electio medii
ex ſe mali ad finem malum ab utroque malitiam
deſumat, adeoôque duplicem ſpecie, ſi medium &
finis habeant malitias ſpecie diverſas, ùt cum quis
vult furari ad fornicandum. Ratio eſt: quia ipſe
actus eſt volitio efficax duorum malorum, unius ut

objecti formalis, alterius ut objecti materialis, quod

ſatis eſt, ut utriuſque malitiam acquirat, quod ſi
autem habeant malitias ejusdem rationis, vel di-
ſparatas v. g. per ordinem ad diverſas perſonas,
ut ſi quis incendat domum Petri, ad comburendas
merces Pauli, in illa contentas, electio contrahet
duplicem numeré malitiam injuſtitiæ: reſpicit
enim diverſas damnificationes, quæ proinde non
poſſunt coaleſcere in unam, ùt coaleſeerent, ſi per-
tinerent

tinerent ad eandem perſonam, ùt ſi quis incende-
rxet domum Petri ad comburendas merces Petri.
Colligitur ſecundò. Electionem medii habentis ho-
neſtatem ab honeſtate finis diverſam, eique non
ſubordinatam, nullam participare bonitatem ab
honellate medii, quando appetitur præcisè ut me-
dium, & nullé modéô propter honeſtatem ſibi pro-
priam. Hinc actus quo eligitur v g. jejunium
præcisè ad ſedandam libidinem, tantùm partici-
pat honeſtatem caſtitatis, non temperantiæ: actus
enim non accipit honeſtatem ab objeco, nisi ap-
petatur expreſsé propter illum, ùt contingit, cùm
eligitur ab aliquo eleemoſyna ad placendum DEO,
cui ſcit placere honeſtatem Eleemoſynæ, quo caſu
eleemoſyna amatur formalites ùt honeſta, licèt non
ibi ſiſtendo. Unde eſt quidem proprium honeſta-
ti poſſe amari propter ſe inſtar finis, non ſic ta-
men, ut non poſlit etiam inſtar medii amari pro-
pter aliud.

QusTrIo XVI.
Utrum detur abtus bhumanus in-
aiſfferens?
Uia indubitatum eſt apud omnes, quòd poſ-
Qlint exerceri ab homine aliqui actus non hu-
mani, ſeu absque advertentia, & deliberatione
rationis, qui nec moraliter boni ſunt, nec mali,
adeôque indiferentes, v. g. ſi quis in delibe raté
mordeat ungues &c. proinde de his præſens quæ-
ſtio non eſt, ſed ſolàm movetur quæſtio de actibus
proprie humanis, & morahbus, ſeu qui fiunt
cum deliberatione „& advertentia rationis, utrum

ſeilicet ejusmodi moralis,„ ac humanus actus in-
differens⸗

liller
Valea
Ultru
aleg
temu⸗
Hima,
ritſen
ſelunla
diſſeren
Tari,
acus
honitat

matio,

quoadl
malitie
enti 9
Procecht
lunoſe
lan W
lpeciem
RRai
kenten,
docet
ltem
lirmin
Wert
lpecie
Nayen
el
dim
dipic
5 Au
cap. 2
e⸗ tma

3hetn
eptise
Ole
lten 4
Ut me⸗
bipo⸗
inlum
punthl
1 a0
il /⸗
l,tn
1 Ro.
o A
cet non
Ponell⸗
Het-⸗
1o⸗

differens, ſive qui nec bonus, nec malus ſit, dari
valeat. Quæ aliis terminis ſic ſolet proponi:
Utrum diviſio actùs bhumani in bonum, & honeſtum ſit
adequata? Itêm utrum aliquis altus humanus ſive in-
ternus, ſive externus dari poſſit, qui neque ex objecto
primario, ſeu ex fine intrinſeco operis, nec ex fine ex-
trinſeco operanti, aut alla alia circumſtantiæ & objecto
ſecundario ſit honeſtus, aut inhoneſtus; cùm enim in-
differentia adtus humani poſſit dupliciter conſide-
rari, vel quoad ſpeciem, vel quoad individuum,
actus indifferens quoad ſpeciem eſt, qui nullam
bonitatem, aut malitiam ſumit ex objecto pri-
mario, & fine intrinſeco operis. Acus indifferens
quoad individuum eſt: qui nullam bonitatem, aut
malitiam moralem deſumit ex fine extrinſeco,
