ſpeculative per directam cognitionem ante ulti-
mum dictameh conſcientiæ apparet magis illicita:
quàm licita neg. ſimiliter diſt. min. neg. conſeqentiam
licet enim homo in concurſu ſententiæ minùs pro=
babilis cum probabiliore, habeat hoc prævium jus
dieium direétum & ſpeculativum probabilius, pro=
babile eſt hanc operationem eſſe illicitam, vel ſußitien-
ser probabile eſt eſſe lititam. Hoc tamen non eſt
judicium ultimum pfacticum directivum operatio-
n1 „

N, t
ANpe
hon ob

tentiam

eſt, ut
prucentia
Operationt:
& nune
Ointis o
Pradtice

cpta, 27
n tene⸗

Gionem,
Airee a
Don tame
cepta &
Probabifitr

nertz, aliz

Ppobadiite

uhltas
mibu N
hiio r
Premiſſe
Uotürn ve⸗
Als reſe
ntionemn

Eum, d

didamen
UK patet
moraliten

KHine Co
on pote
ate c

299 239 S⸗

ddar nis, ut vi hujus mox profiliret in operationem,
ei, ſed ut poſt deprehenſam ſufficientem probabilitatem
ckeil,, non obſtante majiori probabilitate, ſecundùm ſen-

enken entiam probabilem prudenter operetur, neceſſe
eſt, ut formet ſibi reflexum judicium & dicdamen

ſenar pruden tiale practicè certum & evidens de honeſtate
aom Yerarionis: ex aliis motivis, in partieulari hie
ee nune occurrentibus „ v g. ſic diſcurrendo:
“ omnis operatio eſt mihi bic & nunc abſolute &
““ practice licita 5 adeòque honeſta, nisi ſit cextè ex-
n in; cepta, adeôque certò & evidenter illicita, cùm
R non tenear acceptare incertam certi juris reſtri=
itn. ctionem, ſed hæc actio, quamvis ſpeculativè
tii. dire ctè appareat probabiliùs illicita, quàm licita;,
uf non tamen eſt cert & evidenter per legem ex-
Bn cepta & illicita, cùm lex non obſtante majere
* probabilitate, quam pro ſe habet, adhuc maneat
* incerta, aliàs enim hoc ipſo non haberetur ſuſſiciens
en probabilitas contra legem, & etiam major pro-
znch⸗ babilitas eit obnoxia falſitati: ergo hæc aftio eſt
bicin mihi abſoluté & practicè licita. Quem diſcurſum
id. 4 obinio probabilis non intrat in redio permodum
nin hun præmiſſæ, & minus permodum concluſſionis, ſed
ene tantùm permodum objecti & occaſionis. Nam alii
)fnili actus reflexi moraliter certi & evidentes habent
ie 4)⸗ rationem præmiſſarum, in quibus immediatè fun-
ue datur, & ex quibus immediatè infertur ultimum
ire . dictamen conſcientiæ practiceè certum & evidens „
Uiei ùt patet in præfato diſcurſu, in quo major eſt
Nibeni moraliter certa, minor evidens, ac proinde con-
holsge⸗ oluſio ex illis deducta practicè ſeu moraliter certa.
iun Hinc Confirm. diſt. maj. ex probabilibus & incertis
ls non poteſt deduci judicium practicé certum imme-
diate con. maj. remotè & præſuppoſtivè neg. maj.
1 ſimiliter diſt., min. nititur principiis tantum proba-
tb⸗ bilibus

6

bilibus remotè con., proxime neg. min. & conſeq
Proximè immediate enim nititur his principiis
certis & evidentibus v. g. nemo tenetur acceptare
incertas certi juris reſtrictiones, nemo excutitur
ex poſleſſione certi juris per incertas exceptiones
quantumcünque probabiles. Quilibet prudenter
& licitè utitur ſibi certo priùs jure, quamdiu
æquali certitudine & evidentia non conſtat, ſe
tali jure eſſe privatum: ex quibus per diſcurſum
deducitur.
Objicies octavo. Qui habet dubium praécticum,
quòd aliqua actio ſit illicita, peccat, ſi cum tali
dubio operetur: quia talis ſe committit periculo
peccandi, utpote magis amans commodum tem-
porale, quàâm propriam ſalutem: ergo etiam ope=
rans, qui operatur juxta opinionem minùs proba-
bilem de operatione licita, ſi concurrat opinio ſi⸗
mul probabilior pro lege dictans, quòd talis ope-
ratio ſit illicita, peccat. Conſequentia patet: quia
in concurſu opinionis probabilioris & probabilis
de honeltate operationis, videtur ſequi dubium
practicum, in operante, àt vult Thyrſus Conſalez:
ergo. Confirmatur prin cum eodem, quando con-
currunt tales opiniones in operante, ſemper ade ſt
dubium ſpeculativum: ergo etiam pra Ricum: quia
hoc ex illo ſequitur. Confirmatur ſecundé, dum au-
thores inter ſe diſconveniunt de re, an ſit licita;
an contra legem, nullus poteſt ſibi eſſe certé con-
ſcius, quòd nihil mali agat: hæc enim diſconve-

nientia cauſat formidinem: ergo dubium pradli-

cum. Confirmatur tertis, operans ſecundum opi-
nionem probabilem, quæ dicit operationem eſſe li-
citam in concurſu probabilioris dicentis operatio-
nem eſſe illicitam, æquivalenter dicit: volo hanc

actionem ponere, ſive bona ſit, ſive mala: ergo
talis

—

alis or
curſo⸗
radie
Relp
90 gu
lemn eo
Drobabili
Deccat, in
& diar
neſtate
formare
objed.
Verſatii,
babllem,
lie a0
proxlmna
Aüm ein
Certumn K
nobebiſs,
um K.
und Oreal
Ddb. Ne .
Qum l
ie hoe he
ie aſene
0Peradteſe
Gurlup
Clum dete
Tatio hie
Vis eſt m
Aubium
ell poſſle

1
Pecoat
n boter

Ruſ
1 accen
excutie
Ceptionen
Prugenet
Oumgiu
culnn

Gulien,
6 cv 1l
tit Piel⸗
odon d⸗
etincno⸗

opirid
is he⸗

et: guls
Mion⸗
oNt:
unlo c⸗
npe 1
um: gl

—

Inn .
Cun⸗

4 Wa,
ſ ett
Elene⸗
Fum M'
nlint⸗
ohen
“S
ll
440
lis

talis operatur cum dabio pradtico: ergo in con-
curin ſimilium opinionum ſemper adelt dubium
pPracticum.
Reſpond. ad argumentum Con. ant. diſt. conſeq. er-
90 qui operatur juxta opinionem minâs probabi-
lem de operatione licita, ſi ſimul concurrat oninio
Pprobabilior dictans, quèd talis operatio ſit illicita,

. – . . 4. . . .1 .
peccat, U priüs non formet ſibi judicium reflexum

& dictamen practicum certum & evidens, de ho-
neſtate talis operationis Con. ſi former, & prout
formare poteſt, ùt patuit in ſolution. ptæcedentis

object. Neg. conſeq. In hoc ergo hallucinantur ad-

Verſarii, quòd putent ipſam opinionem minos pro-⸗
babilem, à nobis poni permodum didaninis pra-
Ctici ,adebôque illam afſſignari pro immediata &
Pfoxima regula adlionis honeſtæ, ſed falluntur:
cùm enim omne dictamen prudens ſit judicium
certum & moraliter evidens, idcirco nec opinio
probabilis, nec probabilior poſſunt eſte formaliter
ipſum dictamen pracdticum prudentiæ, ſed tantùm
ſunt occaſio formandi tale practicum dictame
Prob. Neg. ant. dubium enim practicum propriè di-
ctum eſt quæ dam fluctuatio & ſuſpenſio ſudi i
de hac operatione in ſingulari & his cirenmſtan.
tiis: sitne licita, an non?; hoc autem non aſt in
operante ſecundum ſententiam probabilem ingone
curſu probabilioris, ſed potiùs habet hoc ggi.
cium determinatum, certum & evidens “ l⸗
ratio hic &&£ nunc in his circum ſtantiis ex bis moti⸗
vis eſt mihi Licita. Alii diſting. ant. videtu ſeauj
dubium practicum neceſſariè Neg., contj eqal
ſeu poſſe ſequi Con. In hoc tamen caſt Ii za e
rante ſequatur dubium Practicum haui dubtie ii⸗
né peccato ſecundàm aliquam ſentontiam ererf
non poterit, nisi dubium deponat. Conhzn on

Prima

primeæ tranſeat ant. Negat enim hoc S. Antoninus, ſi
ſumatur dubium ſpeculativum propriè, ſimiliter
ùt eſt fluduatio quædam intellectûs, & ſuſpenſio
aſſensůs: Et hinc doccet ſolum in caſu objectionis
adeſſe dubium impropriè dictum, prout ſumitur
pro ſcrupulo, vel formidine. Diſt. conſeq. etiam
adeſt dubium practicum, ſi nulla adſit nova ra-
tio, & motivum formandi judicium certum, de li-
ceitate actionis in particulari, in his circumſtantiis
Con. ſi adſit Neg. conſeq. ſimiliter diſt. caaſalem. Li-
cèt enim admittatur per ſe loquendo, ex dubio ſpe-
culativo ſequi dubium practicum, ot vult Sanchez;
non tamen hoc fit, ſi in particulari adeſt aliquod
novum motivum, cauſa rationabilis, vel circum-
ſtantia, quæ in communi non aderat, puta v. g. in
dubio melior eſt conditio poſſidentis, non teneor
admittere incertas certi juris reſtrictiones, &c.
tunc enim etiam ſtante dubio ſpeculativo nihil
prohibet formare judicium certum certitudine
pradlica de honeſtate operationis hujus hic & nunc.
Confrmationi ſecundæ diſt. ant. nullus poteſt ſbi el⸗
ſe certô conſcius, quòd nihil mali agat materiali-
ter Con. formaliter Neg. ſimiliter diſt. cauſalem &
Neg. conſeq. Non enim exſtat obligatio, ut ſemper
in omnibus habeamus certitudinem, quòôd non pec-
cetur materialiter: tum quia id impoſſibile eſt
ſaltèm moraliter, DEUsS autem impoſſibilia non
præcipit ſecundùm fidem: tum quia aliàs nulla da-
retur ignorantia invincibilis excuſans à peccato
formali, quod falſum eſt: tum quia neque polſſet
quis ſequi ſententiam probabiliſſimam faventem li⸗
bertati, quod damnatum eſt ab Alexandro VIII.
cum nec ſic habeatur certitudo, quòd non pecceé-
tur materialiter: quia & illa eſt obnoxia falſirati.

Confirmationi tertiæ diſt. ant. ſi operans non Hime

I1

bi pr
ant. 6
cund
relic⸗
do t
1,
ninus
Antequs
ludiciun
gentiale
his cire
ſen Cond
E nune
quia ſun
Utpote .
glia foe
e: go

lom nin

u ohete
Petatioris

—

ſtopenn
d dorme
2Aionen
riis,
non pone
Obiitie
ed E
lieet ſe
atſale
litas eſt
tqui ho⸗
eritas .
8 Proba⸗

dlrlit 1
E ſue
objeclri
vut funiu.
ſer etin
1t nora td⸗
kum, leli.
arſawtiis
U.

10
lſdn,
bio ſe⸗
ult Ghocke,
Eel mnl
1dcnn⸗
3
Urn l
,on in
Hones, i
lrtito nlit
ceitlline
„ W
WCW
(N

goc en e⸗

Nat
ie
tio, bt SNk

e ſege et

3.
ofcle

.
Nrſa de⸗
distl

ſbi prudens dictamen practicum Coen. ſecuͤs Neg.
ant. & conſeq. Licèt enim prudenter operans ſe-
cundàùm opinionem probahilem faventem libertati,
relicta probabiliori favente legi, priùs formet hæc
duo judicia ſpeculativa, & de actione in communi
v. g. Prebabilius eſt hanc actionem eſle licitam,
minuús probabile eſt non eſſe licitam, quia tamen,
antequam procedit ad operationem, ſibi format
judicium novum, ſive dictamen practicum pru-⸗
dentiale directivum operationis in ſingulari, & in
his circumſtantiis, ſive prudentem conſcientiam,
ſeu concludentem ſcientiam v. g. hæc operatio hic
& nunc eſt mihi licita, v. g. ex hoc principio:
quia ſum in poſſeſſione meæ libertatis: quia lex
utpote probabilis non eſt ſufficienter promulgata:
quia fides docet invincibilem ignorantiam excuſa-
re: Ego autem poſt adhibitam diligentiam non
poſſum vincere hanc ignorantiam legis &c. nulĺ
modé operatur in dubio practico, de honeſtate
Operationis in ſingulari, utpote certus de illa: com
ſit operans ex fide. Proinde ſtante hoc dictamine;
nec formaliter, nec æquivalenter dicit, volo hanc
actionem ponere, ſive ſit licita, ſive non, ſed po-
tiùs, ſi ſcirem hanc adtionem eſſe illicitam , illam
non ponerem.
Objieies nond. Chriſtus dixit: Ego ſum veritas, non
verô dixit: ege ſum probabilitas: ergo nunquam

licèt ſequi opinionem minàs probabilem: quia

opinie minàùs probabilis non eſt veritas. Proh.
canſalis conſeq. ſi opinio minùs probabilis eſſet ve-
titas, eſſet minor veritas, quàm opinio probabilior,
atqui hoc non poteſt dici: ergo. Probatur minor;
veritas conſiſtit in indiviſibili: ergo non poteſt
dari opinio minús probabilis, quæ ſit minor veri-
tas probabilieore.
2 Reſpond.

₰

„639 244 682.
Reſpond. Neg. conſeq. utpote malè illatam ex
dido Chriſti: ſicut etiam per adverſarios, dum
Chriſtus ſe dixit oſtiam, non autem feneſtram,
malè inferetur: ergo nunquam licet intrare per
feneſtram. Deinde Chriſtus etiam non dixit: Ego
ſum major, aut maxima probabilitas: ergo nun-
quam licet ſequi ſententiam probabiliorem, quod eſt
contra adverſarios, neque probabiliſſimam, quod
eſt damnatum ab Alexandro VIII: Prob. Neg. min.
hujus prob. diſt. ant. Veritas ſpeculativa tranf. veri-
tas practica & moralis Neg. ant. ſimiliter diſt. con-
ſeq. & Neg. conſeq. Praética enim veritas habet
quandam latitudinem, eò quòd non ſpectetur pro-
ut res ità ſe habet, vel non habet à parte rei, ut
per ipſam propoſitionem enuntiatur, ſed ex di-
verſis motivis probabilibus, quæ cum plura eſſe
poſſint, vel pauciora, inducere poſſunt majorem,
vel minorem probabilitatem. Ideirco Db. di-
cunt unam opinionem elſe alterà veriorem, non
veritate ſpeculativa à parte rei, ſed praéticâ, pro-
ut ſcilicet eſt in apprehenſione & exiſtimatione.
Objicies decimò. Si eſſet licitum ſequi opinionem
minùs probabilem, poſſet infidelis, duus opinio-
ne minùs probabili, excuſari ab infidelitate, atqui
non poteſt excuſari, juxta Innocentium IX. dam-
nantem, hanc propoſitionum numeré quartam: ab
infidelitate excuſabitur infidelis ductus opinione
minùs probabili: ergo. Confirmatur. Licet in ma-
teria morum ſequi ſententiam minùs probabilem:
ergo etiam in materia fidei.
Reſp. ad argument. diſt. ſequel. maj. Si licitum eſ⸗
ſet ſequi ſententiam minuùs probabilem, quacunque
etiam tenui probabilite,; idque in omni mate-
ria „ tunc infidelis duétus opinione mins proba-

bili, exeuſaretur ab infidelitate. Con. ſi licitum Al⸗
ſet

t ſee
babiler
Qata
hoſſtun
oppinie
lolido
ſuſfojen
Conſrm.
denas in
babilitas
invineibi
Vverò ap
circa obj
len incen
lantem,
Vincibii

bires prar
bbeje mi
Ettitlinen
Ica mide

Urcn
MWere
Uitudinen
inim
in necelt
dr80.
DPini
tüm un⸗
hes eſle
Uuna fihe
Probsbil
motip 0
es cat

um hahe

iltat
ſarios, in
ſeneltun
iutrare
dixit, Dge
elg Hun⸗
ngoleſt
run, N
b. Ne, te

anſ Vell⸗

geeinl d.

Alteteh
cd.
, ſe en ſ
n ,Ma dl

zjoleſnmn

9 M d-

Ntenmn, Nonl

Wien lo⸗

neüte
ioyinmnen
uas cind⸗
Selicte, ℳ
lun .

. ,Itv
,m. Od.
len ge,

11 ne g.

en gel⸗

e

63 245 6223.
fot ſequi ſententiam minùs, ſufficienter tamen pro.
babilem, idque præcisè in materia morum, & ſpe-
ctata præcise honeſtate operationis Neg. ſeq. & ſup-
boſitum, quòd infidelis poſſit pro ſua ſecta habere
oppinionem ſufficienter probabilem, ſeu talem, quæ
ſolidò nititur fundamenté, contra quam ctiam poſt
ſufficientem diligentiam nihil convincens adlit.
Confirm. Neg. conſeq. Diſparitas eſt primo, ex P. Car-
denas in criſi Theol. diſſert. . cap. 2. n. 6. Quia pro-
babilitas in materiis moralibus includit ignorantiam
invincibilem, adeôque excuſantem, probabilitas
verò apparens, quæ datur in intellectu infidelis,
circa objecta fidei Catholicæ includit ignorantiam,
ſeu incertitudinem vincibilem, adeôque non excu-
ſantem. Et ratio eſt: quia tunc datur ignorantia
vincibilis, quando oritur dubitatio, vel formido
eirca præceptum, circa quod poteſt, & tenetur ad-
hibere majorem diligentiam, ut perveniatur ad
certitudinem, ſed infidelis habens probabilitatem,
circa myfſteria fidei, dubitat, aut faltèm formidat
circa ejusmodi myſteria, & poteſt, & tenetur ad-

hibere majorem diligentiam, ut perveniat ad cer-

titudinem, quam infallibiliter aſſequetur, ſi ſincerô
animé quærat veritatem : quia DEUsS non deficit
in neceſſariis, & facienti, quod elſt ex ſe, non deeſt:
ergo. Diſparitas eſt ſecund: quia licèt tantùm una
Opinio ex contradictoriis pollit eſſe vera, ſicut tan-
tàùm una eſt vera fides, tamen poſſunt duæ opinio-
nes eſſe verè & evidenter probabiles, cùm econtra
una fides tantùm ſit verè evidenter credibilis ac
Pprobabilis: quia debet habere certa & evidentia
motiva credibilitatis. Unde hoc ipſo, quod alicui
fides catholica appareat probabilior, debet oppoſi-
tam habere ſuſpectum de improbabilitate, nec pro-
inde poterit ipſi ulteriùs adbærere. Aſt ſi una

Q3 opinio

„33 246 662-
opinio apparet probabilior, non ideo oppoſita
amittit ſuam probabilitatem, aut fit de improba-
bilitate ſuſpedta, ùt patet ex dicdlis. Hinc ter-
ti: quia qualiscunque demum ſit probabilitas in-
fidelis, ſemper tamen adeſt aliquid convincens, ſci-
licet, quòd vera religio ſit evidenter credibilis, &
omnis alia ſecta ſit evidenter incredibilis: conſe-
quenter opinio aliqua dari nequit, quæ pro aliqua
feda eſſet ſufficienter probabilis, quod non eſt in
materia morum. Quartè denique: quia certum eſt
juxta Decretum Innocentii XI. damnantis propoſi-
tionem n. 4. Ab infidelitate excaſabitur infidelis non
cvedens dudus opinione minus prebabili, infidelem ab
infidelitate non excuſari per opinionem minùs pro⸗
babilem: non autem habetur certitudo ex aliquo
decreto Pontificio in morahibus non excuſari ali-
quem per ſufficientem probabilitatem, imô potiùs
contrarium eruitur ex ſententia damnata ab Alex-
andro VIII. u. 3. non licet ſequi opinionem; vel inter
robabiles probabiliſſemam: ergo.
Nec obſtat tamen, ſi inferas : ergo non dabitur
ullus materialis hæreticus: Nam diſt. ilat: non
dabitur vi probabilitate oppoſitæ Con. vi ignoran-
ziæ antetedentis & incalpabilis Neg- Nam interdum
contingit, quòd alicui educato inter infideles per
aliquod tempus vitæ nulla dubitatio, vel formido
occurrat de falſitate ſuæ ſectæ, neque cogitatio de
obligatione veritatis inquirendæ: ergo poteſt con-
tingere;, ut aliquis vi ignorantiæ inculpabilis ex-
cuſetur ab infidelitate, non verô vi minoris proba-
bilitatis. Dizi autem per aliquod tempus vitæ: quia
ſecundàm communem Theologorum fententiam
nequit fieri, ut aliquis compos rationis per totum

tempus ſuæ vitæ ſit inculpabiliter infidelis: quia
. DEUS

rIIS

eſt, non
Obiie
ſtineri
illo au.
ſiui,
lo axio⸗
etò in le
Tbeol. Ma
ergo. (
latis tol
nec aliar
ioni hat
ſetirts:
bertate
Peccaret,
Ao.
Reſpona

ſeg. unt. n

Natez. tom.
ANidat

habere lyen

gtunj, ſa
e
Uiftcun.
1). 6. 9
in. Min
ue
dabio o
llinc ſe
ertatiz
dubinm

Pr Udens
llem ſi

eo
ge inpen.
Hino t
hilitzs ir
ncens, ſol⸗
Adbbilis, &
cohle⸗
to igt
oon An
lacettun 4
tis nanl⸗

nücelen 3

iols .

0 es Aan

coluti A⸗
ind /otig
1 5 Alex⸗

1 Ml iner

6. Mu:

n
Ni .

iles 1
No
l lon 1.
ortund e

oreſtn⸗

lparie⸗
rolis e
viei
ſentenin

„, 3
is b 1

lels⸗
1 Als

DEHS in neceſſariis non defcit, & facienti quod ex ſe
eſt, non deeſt.
Obiicies zmd. Reſolutio noſtra, ſi eſſet vera, ſa-
ſtineri poſſet ex eo, quia fundatur ſpecialiter in
illo axiomate Juris: In dubio melior eſt conditio poſ-
ſdenes, atqui hoc non: ergo. Prob. min. Quia
hoc axioma ſolúm valet in materia juſtitiæ, non
verô in foro conſcientiæ, ùt vult Baronius 1. parte
Theol. Mor contra Caramuelem diſp. 2. ſect. F. art. 2.
ergo. Confirmatar primò, quia alias poſſeſſio liber-
tatis tolleret omne dubium, conſcquenter locum
nec aliquando haberet axioma juris de ſequen da ta-
tiori parte in dubio practico: ergo. Confirmatur
ſecandè: quia, ſi, dum dubia eſt lex, ſtaret pro li-
bertate poſſeſſio, operans in dubio practico non
Peccareta atqui operans in dubio practico peccat:
ergo.
Reſpond. Ad argumentum con. maj. neg. min. prob.
neg: ant. utpote confictum & falſum: ut patet ex
Suarez tom. . in 3. parte diſp. 40. ſect. r. ubi de illo
axiomate juris dicit: quòd aliqui dicant hoc ſolùm
babere locum in materia juſtitiæ, non verò aliarum vir-
tatum, falſum eſt, & rationem dat: quia non minàs
vitandum eft peccatam in materia juſtitiæ. qudm aliarum
virtutum: Aliam addit Hurtadus tom. 1. reſol. Moral⸗
cap. 6. Quia alids jus dubium vinceret jus certum.
Quod dici nequit, ùt dictum ſuperiàùͤs. Ad Con-
Frm. primam neg. ſeq. Nam primô nos dicimus,
quòd, ſive quis ſit in poſſeſſione, ſive non ſit, in
dubio practico, teneatur ſequi, qued tutiùs eſt.-
Hinc ſecundô aſflerimus ſolùm, quòd poſſeſſio li-
bertatis ſufficiat, ut dubitans ſpeculativè, poſſit
dubium practicè deponere, formando ſibi ex ee
pPrudens dictamen . G& ſequi partem minùs proba-
bilem ſuæ libertati faventem. Ità Sanchez lib. 3.

4 de

„33 248 6-

de Matrim. diſp. a7. Ad Confirm. ſecundam diſt.
maj. operans Iin dubio praélico non peccaret con-
tra legem dubiam con. contra legem certam neg.
maj. diſt. etiam min. operans in dubio practico
peccat contra legem dubiam neg. contra aliam le-
gem certam con. min. & neg. conſeq; Nam qui vult
operari in dubio practico, hunc urget præceptum
naturale certum ſequendi tutiorem partem; néè
quis ſe committat periculo proximo peccandi, cui
ſe committere manifeſte eſt peccatum, non qui-
dem contra legem particularem, de qua nunc du-
bitatur, ſed contra certam legem naturalem: quid
uid hamano more agts, brudenter aga,, contentam
in illo Apoſt. ad Kom. 14. omue, quod non ex fide eſt,
beccatam eſt. Sed
Objiicies duodecimò. Innocentius III. in cap. inqui-
ſitionis de ſententia excommunicationis ad quæſtio-
nem: Utrüum conjunx, paſt matrimonium bona fide con-
tractam, dubitans de inpedimentò matzimonii impedia-
tur ab ilias uſu! Reſpondet: Càm conſcientia pulſat
animum ex credalitate probabili & diſereta, debitum
quidem reddere peteſt, ſed non poſtalare: ergo poſ-
feſſio libertatis non ſuſſicit ad dubium ſpeculati-
vam practicè deponendum, ortum ex contrarie-
tate opinionum.
Reſpondeo primò cum P. Sanchez lib. 2. de Matrim.
diſp. 21. n. 53. ad fnem. P. Auguſt. Lorenz bic diſp. 4.
ſeit. 9. zu. 142. Quôd reſolutio Pontificis ſolum
procedat de non petendo debito, ſi conjung non-
dum adhibuit ſufficientem diligentiam ad indagan-
dam veritatem: ſi autem hæc ſuflſicienter adhibita
eſt, debitum non tantùm reddere, ſed etiam pe-

tere poteſt, Rationem hujus dant cit: Doci: quia

poſleſſor bonæ fidei, qualis etiam in præſenti ſup-
ponitur conjux;, utpote bona fide contrahens, ſi
dubitaret

Aübitat
mine,
tum
poteſt
ceitate,
Reße
x Nis n
uat a
conjux,
en pr.
Drobabi
Gekecu
lune non
ebitum
omhiſſam
jadioinn
l, it,
eclatiy
kccee,
emn coch
Manet en

ADndia N

Pparet,
donlee
lentid
lſiie
Minds
tem ber
Cnegere
Amiti:
Eniſen
er heyal

ta de

ſutlail.
eccaltd
Certat,
o pralin
1 4lian le⸗

n ui

Preeptun

rteen; de

eecrnde

,colſtnen

Or A1 At

can ingn
1.
Illlio⸗
guerli
6 ſc⸗ N-
iiugelit
niu zuſi
. el Mr⸗
ſyecvlal⸗

rr

=

—

Coltellie⸗

eet aNi
etiam 1⸗

Do O

lent/,

Ne

33 249 662.
dubitaret rem eſſe alienam, & fado ſufficienti exa.
mine, dubium vincere non poteſt, poteſt non tan-
tùm rem retinere, ſed illa uti; tunc enim ſibi
poteſt formare dictamen practicum prudens de li-
ceitate, ùt patet: ergo.
Reſpond. ſecundè cum aliis; quòd Pontifex „ IUt
ex his verbis texts eſt colligere: cum conſcientia
fulſat animum & . ſolùm voluerit dicere, quod
conjux, quæ ſibi format conſcientiam, ſeu dida-
men praéticum tum ex credulitate ſeu opinione
probabili ſpeculativa de impedimento „ tum ex
defectu motivi pro parte oppolſita v. g. mihi bic &
nune non licet petere debitum, quòd non poſſit petere
debitum. Rationem dat ipſe Pontifex locò citatô
omiſſàm ab objiciente: quia aliàs ageret contra,
judicium conſcientiæ, quod certiſſimè ilſicitum
eſt, ùt patet ex illo Apoſtoli: qubd non eſt ex fide,
beccatum eſt. Marito autem poſſit, imò debeat
reddere, ex ratione, néè ſcilicet Peccet contra le-
gem conjugii, & jus mariti, in cujus poſſeſſione
manet etiam ſtante hoc dubio ſpeculativo, quæ
omnia vera ſunt, nihil tamen faciunt contra nos,
minùs pro adverfariis aliquid evincunt. Hinc non
apparet, quomodo ex hac reſolutione Pontificis
conſequentiam in objectione poſitam bonâ con-
ſcientiâ inferre potuerint.
Objicies deeimotertis. Si liceret ſequi ſententiam
minùs, ſed tamen ſuffſicienter probabilem faven-
tem libertati, Adamus in Paradiſo potuiſſet licitè
comedere pomum vetitum, ſed hoc non poteſt
admitti: ergo. Probatur maj. ſeq. Adamus potuiſſet
ſequi ſententiam probabilem hanc, ſcilicet. Qudd
lex pœnalis non obliget in conſcientia, ſed lex Adamo
lata de non comedendo pomo vetito, eſt lex poe-
nalis, ut patet Geneſ. 2. in quocunque die comeder
ex

4
250 -⸗
ex eo, morte moriers: ergo potuiſlet licitè comediſſe
pomum vetitum: ergo &c.
Reſpond. neg. ſequel. maj. ejsque ſuppoſitum du-
bplex. Primoe, quod illa lex Adamo lata ſit merè
pœnalis, ſicut ſunt plures leges humanæ, quæ
juxta veriorem ſententiam non obligant in con-
ſcientia, ſeu ſub culpa ad actum, ſed ſolùm ad
adtum, vel ad pœnam, ſi infligatur, ùt docet
Leſſias & alii, licèt fuerit comminatione pœnæ
armata, ut in bac providentia habent omnes leges di-
vinæ. Secunde, quod Protoparentes ante lapſum, ſeu
in ſtatu innocentiæ habuerint tantùm opinionem in
kac præſertim materia maximi momenti, utpote ex
qua pendebat totius generis humani ſalus & per-
ditio, ſed ex revelatione DElI tam certam noti⸗
tiam legis divinæ efum pomi prohibentis, ſub
culpa & morte tam corporis, quàm animæ ha-
buerunt, ut plures Patres &r Theologi cenſeant;,
quôd in peccato Protoparentum præter malitiam
ſuperbiæ, inobedientiæ, etiam fuerit tormalis ma-
litia inſidelitatis. Conſequenter hæc objectio ex
Patadiſo deſumpta nihil evincit.
Objicies deeimoquarié. Si liceret fequi ſententiam
minus probabilem, etiam liceret Judici in ferenda
ſestentia,; Medico in præſcribenda medicina, Mi-=
niltro Sacramentorum in conferendis Sacramentis
ſequi ſententiam minùs probabilem, relicta pro-
babiliore & tutiore, ſed hoc non licet: ergo.
Reſpond. prims diſt. maj. ſi liceret ſequi in omni-
bus caſibus, etiam quando agitur de valore actio-
nis, qui non dependet à judicio noſtro quamvis
prudenti, ſed aliunde, ſcilicet, vel ab inſtitutione
Chriſti, ſicut valor Sacramentorum, vel à natura
phyſica, ùt valor medicamenti. Itêm quando ex-

ſlat certa lex prohibens talem uſum, aut pactum

præ&Gαꝶ*

jrecar
hire p
tentia
babili
lle hon
prohibe
erui por
Annò6
neg. con
mento
bilitaten
jus cert
doteſt,
bis caltd
giee pte
Hon liee⸗
bentii I.
ilen be⸗
ing Juli
ninde pren
Woeteten
lore Si
dulo kat
tra reye⸗
trinlecd

RNN

haber
hon ſe
tam:
non in
exX eo
poteltz

tiam m
veli.

a ſt m
n, (
Et in con⸗
(olün 1
it Cbeek
ione ſalt
nelee i⸗
laplun, eu
Pniennin
t, ungeß
los A pel⸗
etuun nll⸗
henti, 1
ine br.
erlant,
naltim
ls n⸗
Nhebioer

Prteninn
A in kernd
eicvnn 1.
Gutwens
elcald⸗
: elah
ſaloten,
ro u
inlttund⸗
ne en

lcde.

833 2 51 He2-
præcavens damnum proximi, quod ex tali uſu eve-
nire poſſet, ac proinde in iis caſibus, quando ſen-
tentia probabilior & tutior eſt ſolùm practicè pro-
babilis con. ſi ſolùm liceret ſequi, quando agitur
de boneſtate actionis, itèm ſeclus pacté, aut lege
prohibente talem uſum, quæ prohibitio ſufficienter
erui poteſt, ex ſententiis ab Innocentio XI. damnatis
Annòô 5679. ſecundâ Martii. Neg. maj. ſimiliter diſt. min.
neg. conſeq. Nam ſententia favens caſibus in argu-
mento poſitis, licèt ſpeculativam quandam proba-
bilitatem haberet de liceitate, neque tamen vi hu-
jus certum aliquod dictamen practicum formari
poteſt, de actione hic & nunc licita; proinde in
his calibus nulla datur opinio ſufficienter & pra-
Sticè probabilis. Et ratio eſt: quia certum eſt hos
non licere quoad praxim, tum ex decreto Inno-
centii XI. damnantis has propoſitiones: Non eſt
ilicitam in bacramentis conferendis ſequi opinionem bro-
babilem de valore Sacramenti. Item: probabiliter ex-
iſtimo Judicem boße judicare, juxta opinionem etiam
minàs probabilem. Tum ex vatione primo: quia, ſi
teneretur ſententia minùs tuta & probabilis de va.
lore Sacramenti, exponeretur Sacramentum peri-
culo rationabili fruſtrationis, quod eſt per ſe con-
tra reverentiam Sacramento debitam, adeôque in-
trinſece malum. Secnudò: quia Judex & Medicus,
ùt docet Eſparſa hic lib. 3. de actib. hum. qu. 13.
habet quoddam pactum & obligationem certam
non ſequendi ſententiam mins probabilem & tu-
tam: quia agitur de damno proximi, ad quod ſibi
non inferendum proximus habet jus certum, quod
ex eo colligere eit: tum quia nullus judex accipit
poteſtatem à populo judicandi ſecundùm ſenten-
tiam minús probabiſem, cùm nemo præſumatur
ità velle damnari, tum quia nullus Medicus ſol-
vitur

vitur ab infirmo, ut ſibi det medicamenta minùs
probabilia, aut minùs tuta, quando habet tuta &
pProbabiliora. Totum autem ſe habet aliter in caſu
noſttæ reſolutionis.
Reſpondeo ſecundò negando paritatem, diſparitas
eſt: quia in caſibus in argumento poſitis, dum
quis ſequitur ſententiam minùs probabilem, per
hanc non impeditur mors innocentis, aut infirmi,
& nullitas Sacramenti; proinde ſemper damni-
ficatur proximus. At vero dum quis ſequitur
ſententiam minùs, ſed tamen ſufficienter & pra-
KRice probabilem de honeſtate operationis, verè im-
peditur peccatum, t ſatis jam dictum eſt, proinde
nullum nocumentum imminet ſequenti: ergo.
Objicies decimoquinté. Si licet ſequi ſententiam
minùs probabilem relicta probabiliori, ſequitur
prins: quôd quis poſſet ſuam propriam opinionem
Probabiliorem delſerere, & juxta aliorum opinio-
nem minuùs probabilem operari, ſed hoc non poteſt
dici: ergo. Probatur min. quia talis agendo contra
propriam opinionem, sgeret contra propriam
conicientiam, ſed hoc non licet: ergo. Confirma-
tur, qui agit contra propriam opinionem proba-
biliorem, vel illam retinet, vel deſerit, ſi retinet:
ergo habet duos aſſenſus contradictorièe oppoſitos:
nam judicat aliquid ſbi licere & non licere. di
delerit: ergo agit contra propriam conſcientiam:
ergo. Sequitar ſecunde: quôd quilibet conſcientia-
rum director poſſet reſpondere contradictoria v. g.
uni pœnitenti affirmare id,; quod negat alteri,
atqui hoc rurſus dici nequit: quta alias in materia
morum nil eſſet ſtabile & conſians, quod elt in-
conveniens: ergo. Reſp. ad primum con. maj neg-
mein. prob. neg. maj. Neam ut bene notat Rhodes
hic ga. 2. Ject. 2. J. 2. aliud eſt agere contra pro-
priam

hiam (
Agere
contra
qu
titan,
ltolum;
opinion⸗
Gicium
gligmid
cumlſlan
mentit
talis op.
ſeg. Nar
Priam,
le d. ha
les heon

liam, N,.

igie,

d Utrun

Uncher ta

liRone
Rodier
U poi
Ariro che
n N
Jr M
Wnd
dle N
li &
nem elſe
tentiam.
guenter

in mater

Uerlarii,

men riuns
babet rd
Aliter nilr

6, 5,i
ſtis, Nn
blem, pet
n nfimi,
net Amt.
i ſeglitt
ente zn⸗
tisrin⸗
el ſrtin⸗
i a.
ſantentlnn
, ſehnißi
Opinoneni
Opli⸗
von fotel
d (JNX
o. CMfſe
ven gor⸗
reiiel
onſe
ſoen.
lckenem:
conſärnte
Aidetuſ⸗
let⸗

. 269 253 Geg

briam opinionem, aliud contra propriam conſcientiam.
Agere contra propriam conſcientiam, eſt agere
contra proprium dictamen prudentiale practicum,
quo quis judicat banc actionem bic & nunc eſſe illi-
citam, & hoc haud dubiéè illicitum eſt juxta Apo-
ſtolum; quod non eſt ex fide, &-. Agere contra

opinionem propriam, eſt agere folùm contra ju-

dicium ſpeculativum, quo quis probabiliter judicat
aliquid eſſe illicitum, hic & nunc tamen in his cir-
cumſtantiis, ob hæc, vel illa motiva magni mo-
menti judicat eſſe licitum, & hoc licitum eſt, quia
talis operatio ex fde eſt. Confirm. neg. primam ron-
ſeq. Nam talis, qui retinet etiam opinionem pro-
Ppriam, non habet hæc duo judicia contradicétoria
V. g. bæc acfio eſt licita,; bæc actio non eſt licita
ſed hæc duo judicia modalia, actionem hanc eſſe Ii-
citam, eſt probabile, hanc allionem non eſſe licitam eſt
Probabile, quæ contradictoria non ſunt; utpote
cùm utrumque ſit affirmativum. Et ratio eſt ex
Sanchez cap. 9. n. 12. ſicut enim ſinè ulla contra-
dictone duæ ſententiæ oppoſitæ ſunt probabiles
Ppropter diverſa motiva & rationes, ità etiam ni-
hil prohibet ex iisdem motivis ab intellectu ſpecu-
lativo cognoſci & judicari probabiles. Ad ſecun-
dum Neg. maj. Nam doctus conſcientiarum dire-
Gor pœnitenti de liceitate actionis quærenti re-
ſpondebit; propter has, vel illas rationes, proba-
bile eſt hanc adtionem eſſe illicitam, & propter
hæc & alia motiva rurfſus probabile eſt hanc adtio-
nem eſſe licitam, poteſt autem ſequi utramque ſen-
tentiam, & hoc dicet ſemper & ſingulis, conſe-
quenter nulla ſequitur inſtabilitas & inconſtantia
in materia morum, ut nobis appingere volunt ad-
verſarii. Itàâ citat., de Rhodes
Objicies

Objicies 16t. Si liceret ſequi ſententiam minuús
probabilem reliésta probabiliori, multo magis lice-
ret ſequi quamcunque cx duabus ſententiis æque
Probabilibus, ſed hoc admitti nequit: ergo. Pro-
batur min. Si hoc admitteretur: tunc poſſet quis in-
ter duas leges copalative & fzimultanes obligantes,
licitè alterutram transgredi; ſed hoc admitti ne-
quit: ergo. Sequel. prob. Si ſint in urbe duo pu-
blica horologia, quorum utrumque regulariter in-
Cedit, ità tamen, ut nunc unum, nunc alterum præ-
cedat: hoc poſito, ſi circa dimidium noctis ſab-
bathinæ unum ex his horologiis ſonet duodeci-
mam, licebit mihi ſtatim comedere carnes, quia
hoc horologium ſe habet, inſtar ſententiæ probabi-
Iis, adeoque illi me potero conformare, poſt car-
nes verò comeſtas, ſi ſonet duodecimam in altero,
potero probabiliter judicare, me adhuc elle jeju.
num, adeôque mihi licitum futurum manè Sacrum
celebrare, aut communicare, atqui in tali caſu vio-
larem alterutram ex duabus legibus Eccleſiaſticis,
vel de non commedendo carnes die Sabbathi, vel de
non communicando die dominico à non jejuno
naturaliter: ergo. Confirmatur. Unica via eſt, quæ
dacit ad vitam; ergo non poſlum pro libitu ſequi
quamlibet ex opinionibus æque probabilibus.
Reſpondeo Neg. min. ſi enim per ſe loquendo &
ſpectata præcisé honeſlate operationis licet ſequi
quamcunque opinionem fſufficienter, ctiam minùs
probabilem, quare non æque fufficienter tamen
probabilem. Prob. Neg. ſeq. maj. hujus bprobationis
rurſus Neg. maj. Ratio eſt: ex P. Haunoldo hic
lib. 2. ract. 1. cap. 4. Conerov. 3. u. 259. quia opi-
nionem probabilem ſemel acceptatam non licet de-
ſerere & adhærere oppolitæ in fraudem certæ le-
gis, neque prudentis eſt mutare conſilium in cer-
tum

lum e
prob⸗
Mee
men
neor.
Alr ca
ologi
ſte edl
Eeccleln
Dratur
ente
horolo
carhes
hu ſe⸗
1ta no.
Giei ei
omel
eſ cert,

Dun non

bettate
Fiacn,
A de
don i
Fltam
ickum
lam ey
Col
ſus t
habil
vel 1
litet
hoc 4
Ulud
boſitie

tin niels
ntiis ei
g0. R
t gllis i⸗
ligautet,
nitti ne⸗
(o P⸗
atiter i⸗
ctoſa pi⸗
(lolett⸗
tes glil
eohme
on
inalero,
.lſe ſeſl.
Gerum
a io⸗
licis,
ce
Dn ieon⸗
n leglt
enn
an l
n Clons

let lani⸗

etatßi

vol
nin

863 255 og-

tum certæ legis præjudicium. Hinc licèt ſequens
probabilitatem primi horologii poſlſim licité illi
me conformare carnes comedendo, poſiquam ta-
men me ſemel ad carnivorium reſolvi, eo ipfo te-
neor me reſolvere ad omittendum altera die Sacrum,
aut communionem, nec poſſum ampliùs ſequi ho-
