cap 6, docet omnem motum voluntatis eſſe voli-
tionem, atqui gaudium de re præſenti eſt quidam
motus voluntatis, eſt enim quædam vitalis inhæ-
ſio in objecto cum quadam dulcedine: ergo. Si-
militer etiam triſtitia eſlt quoddam nolle, eſt enim
quædam vitalis fuga & averſio appetitus à malo
præſente, cum quadam amaritudine & afflictione:
ergo. Ex quo etiam patet, cur in beatis poſlit
eſſe nolitio peccati, non verèò triſlitia: quia vide-
licet triſtitia non eſt nolitio qualiscunque, ſed no-
litio cum amaritudine & afflidione, quæ ſtatui
beatifico repugnat.
Objicies decimèò contra quartam partem. Conſenſus
eſt actus ſolius potentiæ cognoſcitivæ; nam con-
ſentire eſt ſimul ſentire, ſed ſentire eſt actus po-
tentiæ cognoſcitivæ: ergo & conſentire. Secundò
quia confenſus non videtur eſſe adus diſtinctus ab
electione. Tertis quia confenfus eſt de fine, non
de mediis: ergo voluntas non verſatur tribus acti-
bus circa media.
Reſp Ad primum diſt. ant. Conſenſus permodum
ſententiæ ſeu judicii eſt adtus ſolius potentiæ co-
gnoſcitivæ conc conſenfus permodum complacen-
tiæx, ſeu approbationis neg. ant. Theologi autem
nomine conſenſus ufurpant pro ſignificanda appro-
batione & complacentia in mediis per conſilium
inventis, quæ haud dubiè pertinet ad voluntatem:
ergo. Eræterea judicium intelledus potis dicitur
aſlenſus;

Aſenſus
citur
tom p
A ſuun
ſtinchus
orlnane
continer
precise
necellarin
non Gilti
Ver die
dondacil
in horu
tamen
ſolam 4
erini,
ſumprus
Ueg. Nam
lbet acte
Dropobdte
roprie!
Rt. de
Vounta
ſliumn 4
conlente
A e W
Ohie
tellec
bus e
H,
tia! drge
Virtas 1
kelp
lectio

feirtent⸗
Im, ſeuintio
t ſ glnt
lte ag
0 aclionibu
teg: Mil. ℳ
(lvitute M
1s ele voli⸗
1el awdn
itals iohe⸗
einl N
olle, dtain
Etitcs 1 nd
afldine
beatis po
, gbin il⸗
le, les 1o,
gun ſatul

Cobleolos
mugn eone
P adus
e, Getalk
iralus
ſie, non
Cbigi,

venolt
lennt
onphren.
i A.
cinn⸗
llu
um
6 Aor
alus 1

aſſenſus, quàm conſenſus, & hinc intelledtus di-

citur aſſentiri, voluntas autem conſentire, in quan-
tùm per ſuum actum conformatur judicio rationis.
Ad ſecundum, diſt. aut. Conſenſus non eſt actus di-
ſtinctus ab electione in caſu extraordinario conc.
ordinario neg. ant. licèt ſubinde & extraordinariè
contingere poſſit, ut intellectus practicus unicum
præcisé medium inveniat ad finem conſequendum
neceſſarium, conſequenter in hoc caſu, conſenſus
non diſtinguatur realiter ab ipſa electione, ſecùs
verô dicendum, ſi plura fuerint media ad finem
conducibilia, quod ordinariè contingit, tunc enim
in horum quolibet voluntas ſibi complacet, unum
tamen præ alio eligit. Reſolutio autem noſtra
ſolùm de iis procedit, quæ ordinarié fiunt. Ad
tertium, diſt. ant. Conſenſus improprié & laxé
ſumptus eſt de fine conc. propriè & ſtricté ſumptus
neg. Nam primô Conſenſus ſumi poteſt pro quo-
libet actu voluntatis ab intelleétu aliquod bonum
propoſitum acceptante, ſed hic conſenſus eſt im-
propriè talis, & poteſt etiam eſſe, de fine, ùt pa-
tet. Secunds ſumitur pro illo actu voluntatis, quo
voluntas ſibi in mediis complacet, quæ per con-
ſilium definita & inventa ſunt, & hic dicitur
conſenſus antonomaſticè & proprié, & ſoluͤm
eſt de mediis ſicut definitio & inventio conſilii.
Objicies undecimò́. Electio videtur eſſe actus in-
tellectůs: ergo voluntas non verſatur tribus acti-
bus circa media. Prob. aut. primò juxta Ariſtot.
6. Eth. cap. z. electio eſt intellectus appetitivus;:
ergo. Probatur ſecunds electio eſt actas à pruden-
tia: ergo elſt actus intellectůs; cùm prudentia ſit
virtus intellectualis.
Reſp. Ad argum. negant. Ratio eſt: Tum quia
electio terminatur ad objectum voluntatis ſcili-
cet

cet ad bonum utile, nulla autem potentia po-
teſt exercere actus circa objectum alterius poten-⸗
tiæ, ùt patet. Tum quia electio eſt actus liberta-
tis, ſola enim libertas eſt vis electiva, ſed liber-
tas eſt ſolius voluntatis: ergo etiam eledctio eſt
a das ſolius voluntatis. Ad prob. primam explic. ant.
cum diſt. Electio eſt intellectus ſeu adtus intellects
præſuppoſitivè conc. formaliter neg. ant. & confeꝗ
Nam nihil aliud voluit Philofophus dicere, nisi
quòd electio ſit actus voluntatis neceſſariò præſup-
ponens actum intellectus, quod patet ex eodem
3. Eth. cap. 2. ubi ſic explicat eletionem: quòd fit
a Qus voluntatis præconſiliatus, hoc eſt, prælup-
ponens inquiſitionem, & conſilium intellectus circa
media eligenda. Ad brob. ſecundam, diſt. ant.
electio eſt actus à prudentia direcgtivé conc. elici-
tivè neg. ant. & conſeq: electio enim non eſt à pru-
dentia tanquam à cauſa effectiva, ſed tantùm tan-
quam à caufa regulativa, in quantùm electio, ut
recta ſit, exigit à prudentia regulari;, ut docet
D. Thom. 22. 44. 49.
Objicies duodecim. Electio eſt efficax volitio me-
diorum: ergo ſe ſola erit ſufficiens ad mediorum
executionem determinandam: ergo non erit opus
ufu activo realiter diſlindo ab electione: ergo.
Cenferm. Voluntas per ſolam electionem ſufficienter
applicat intelle dum ad eliciendum imperium ra-
tionis: ergo etiam per ſolam ele clionem ſuſſicien-
ter poterit applicare reliquas potentias ad exccu-
tionem & pofitionem mediorum.
Reſpond. ad argum. diſt. ant. Electio eſt eſſicax
volitio medionum, ſi ad eam ſequatur imperium
rationis, & uſus adivus applicativus potentiarum
executricum ceac. ſecùs neg. ant. & conſeq. Nam nisi
poſt electionem ſequatur imperium & uſus aeiirte,
clectto

tſedtio
loc eſt
aRiVs
diſlinch
Chltaten
Foluntns,
anda no
Gone, l
tate eligt
cxequim
Dices:
idem o
wedii:
cira ide
tate eune
tenglit in
rCinem
eit . 4.
guam habe
r Pertinen
Glirur d.
Orca ne⸗
dio erd
cgereſtio
eltioni,
Atenele
4”C
zr d
Peranc
cet int⸗
lienter
um.
randa
d ean
r

Potedin N⸗
etins ſolr
(us Ibert⸗
, lec ber
cleclio el
ee a,.
iutelelis
d llſil⸗
lcete, W
rio greln
et e⸗ ken
en MA
leckus eltd
„ h d
. elicl⸗
Ali pyu.
tun tan⸗
elo⸗ u
dr Core

voltio gie⸗
nelſorun
elit
ner elgd⸗
hemet
Nenunt⸗
nſilie⸗
1Ad.

S83 125 S89.-
ele tio non erit efficax: nam electionis effcacia in
hoc eſt, quôd vi illius ipſum imperium & ufſus
activus ſequatur. Talem autem uſum ab eleclione
diſtindum eſſe inde patet: quòôd ad novam diffi-
cultatem ſuperandam novo indigeat conatu & adu
voluntas, ſed in executione mediorum eſt ſupe-
randa nova difficultas, quæ non erat in ſola ete-
ctione, media enim frequenter cum magna facili-
tate eligimus, quæ poſtea cum ſumma difficultate
exeq uimur: ergo.
Dices: Eledtio & uſus activus verſantur circa
idem objedlum: fſcilicet circa bonitatem utilem
medii: ergo ſunt idem. Reſp. diſt. ant. verſantur
circa idem objeéctum, ſub diverſa tamen formali-
tate eonc. ſub eadem zeg. ant. & conſeg. Nam elecſtio
tendit in bonitatem utilem medii, t pertinet ad
ordinem intentionis, vel ùt loquitur 8. Thomas
cit. art. 4. ſub ratione proportionis & utilitatis,
quam habet ad finem. Uſus verô tendit in illam,
ùt pertinentem ad ordinem executionis, ſeu ùt lo-
quitur S. Thom. zat eſt à parte rei. Item: Ulſus eſt
circa media ùt conjuncta executioni exercitæ, ele-
Gio verô eſt circa medium ùt præſcindens, ab hoe
exercitio, & hinc quia uſus eſt eonjundtus, exe-
cutioni, ſeu operationi potentiæ executivæ, neon
autem ele tio; ſequitur neceflario illa eſſe diflincta.
Ad Confirm. neg. conſeg. diſparitas eſt: quia ma-
jor occurrit difficultas in exequendo, quàâm in im-
perando. Hinc licèt ſola electio ſufficienter appli-
cet intelledum ad imperandum, non tamen ſuffi⸗
cienter applicat potentias executrices ad exequen-
dum. Nam dum nova occurrit difficultas fupe-
randa, novo opus eſt voluntatis actu,; & conatu
ad eam ſuperandam, & licèt etiam in excutione

nova difficultas non occurreret, tamen adhuc ufus
actiyus

activus & electio erunt actus diſtincti realiter: quia

uſus ſupponit imperium rationis, non autem
electio.

QuESTIO IX.

An homini in ſtatu naturæ lapſæ
inſit libertas indißferentiæ?

Ecundàùm Theologos quatuor dantur libertatis
genera, ſcilicet libertas à miſeria, à peccaio, 4
coactione, à neceſſtate: Libertas à miſeria eſt Li-
bertas gloriæ; cùm cnim beatitudo ſit omnium
bonorum complexio, omnem excludit miſeriam.
Libertas à peccato eſt libertas gratiæ, utpote per
quam à peccati jugo immunes, excuſséque veluti
jugo, in via virtutis, liberi & expediti incedi-
mus, & DEO, qui vera libertas eſt, ſervimus.
Libertas à coaétione ell, quæ tunc contingit, cùm
aliquid fit ſiné violentia & vi extrinſecùs illatâ,
licèt fiat neceſſariò, nec in facientis poteſtate ſit,
ab illius exercitio cohibere, liberum hoc modo
idem eſt, quod voluntarium. Libertas à neceſſtate
quæ propriſſimè libertas dicitur, eſt, qua nimirum
quis fui juris conſtituitur, plenàmque habet ſuæ
voluntatis poteſtatem ac dominium, ità ut poſlſit
rem aliquam velle, vel nolle, ampleéti, vel re-
ſpuere, & vocatur libertas indifferentiæ, ſeu in-
determinationis, & communiter definitur: quòôd
ſit habiti omnibus ad agendum requiſitis poſſe agere,
vel non agere, ſeu quod frt potentia proxima ad
agere, vel non agere, vel potentia proxima ad actus in-
componibiles, vel denique potentia ſimultanea ad actus,
quorum ſimultas repagnat. Et de hac in præſenti eſt
uæſtio, quam poſt Ssimonem magum; Stoicos;
Mani⸗

Manich:
nelius
bus, 2
contra
Relo
Ale in
e/ e f
Alunbus
contta Nl
ſi ineſe
Mhenatenn
Innocen
Aaranir
Tenden
inite/
efta,4,
Cochrinz
glatn her
E rorich
berunn he
eſirt
di gei
un Ge
linh,
ſeneltz
cn Cer
Uihaberi
dn eſt t,
Pohar
ia pror
n hums
an pro
tati oner
Rirun

tealitigti
non Nin

1
4

Ar libettet⸗

4 Peucg!

ſera .
ſt onnun
it mierun.
ltpote hel
Cge elutl
Ii mnced.
ſeryimus.
it, ein
N Ulata,

telnet ,

for gol⸗
4 neteſtt.
rimirum
babet Iie
i Ar⸗
t.
14d N.
ud
Nee
ℳ,

i⸗

.

Manichæos, Calvinum, Lutherum, negavit Cor-
nelius Janſenius Epiſcopus Iprenſis cum ſequaci-
bus, aſſerens voluntatem neceſlitari per gratiam;
contra quos ſit.
Reſolutio. Voluntati bumanæ etiam boſt lapſum
Adeæ ineſt libertas indifferentieæ, ſeu indeterminationis:
eſt de fide definita à pluribus Pontificibus & in
pluribus Conciliis. Nam Pius V. & Gregor. XIII.
contra Michaelem Bajum definiverunt: Operibus uo-
ſtris ineſſe non tantùm libertatem à coactione, ſed etiam
libertatem indifferentie, & ſinè hac non eſſe peccatum.
Innocent. X. & Alexand. VII. tanquam hæreticam
damnârunt hanc Janſenii propoſitionem: Ad me-
rendum & demerendum in ſtatu naturæ lapſæ non re-
quiritur in homine libertas à necelſtate, ſed ſußkeit li-
bertas à coacfione: ſic pariter ante Janſeniam hæc
doctrina damnata fuit in pluribus Conciliis, tan-
quam hæretica, ſcilicet in Arauſicano, Senonenſi;
& noviſſime in Tridentino, Seſſ. 6. can. 5. Si quts
libernm bominis arbitrium poſt Adæ peccatum amiſſum
& exſtindtum eſſe dixerit, anathema ſit. Itèm can. 4.
Si quis dixerit liberum homini: arbitrum à DEO mo-
tum & excitatum, nil cooperari aſſentiendo DEO ex-
citanti, neque poſſe diſſentire, ſi velit, anathemæ ſit.
Revelata Oſeæ 24. Optio vobis datur eligite quod
blacet. Gen. 4. Subter te erit appetitus tuus, & tu do-
minaberis illius Eccleſ. 3r. Qui potuit transgredi,; &
non eſt transgreſſus facere mala, & non fecit.
Probatur primò. Libertas indifferentiæ eſt poten-
tia proxima ad agere, vel non agere, ſed volun-
tas humana in ſtatu naturæ lapſæ habet poten-
tiam proximam ad agere, vel non agere: ergo eſt
libera libertate indifferentiæ. Prob. min. ante ope.
rationem voluntatis ſæpiùs præcedit judicium di-
rectivum indifferens & proponens objectum;, ùt
non

—

non neceſſitans vel ad amorem, vel odium, ſive
ad volendum, ſive ad nolendum, vel etiam ùt
bonum mixtum, hoc eſt, ſecundùm quid bonum,
ſecundum quid malum v. g. bonum ſenſibile qui-
dem & delefdtabile, ſed malum morale & inducti-
vum gehennæ. Rem ſæpiùs intellectus comparat
bonitatem & malitiam. Itèm diverſas bonitates,
& inter ſe incompoſſibiles, antequam voluntas
exeat in adum, atqui judicium & actus ejusmodi

comparativus eſſet per ſe, & ex natura rei otioſus

&& ſuperfluus, (mvoluntas ad alterutrum extremo-
rum ſive ab objecto, ſive ex natura ſua, ſive
aliunde præcisé ante operationem eſſet determi-
nata & neceſſitata ad unum, ſeu ſi non elſſet pro-
ximè indifferens ad agere, vel non agere: ergo.
Probatur ſecund. Quia omnes judicant in ho-
mine quædam opera eſſe prudenter laudabilia:

quædam vituperabilia, & ideo mereri præmium,

vel pœnam, ſed laudabilitas, & vituperabilitas
ſupponit libertatem indifferentiæ: nam nemo pru-
denter laudatur, vel vituperatur de iis, quæ ne-
ceſſariò facit: ergo.
Probatur tertis. Quia omnis homo ſanæ mentis
experitur remorſum conſcientiæx, dum malé ope-
ratur: ergo judicat ſe obligari ad ſic non operan-
dum; atqui ſi neceſſitaretur ad ità operandum,
non poſſet id judicare nisi erroneè, cùm non de-
tur obligatio ad impoſſibile: ergo non neceſſita-
tur ad ità operandum: ergo ità operatur, ut po-
tuerit non ità operari: ergo operatur liberé li-
bertate indifferentiæ: ergo.
Prohatur quarts. Quia de multis a Ribus pruden-
ter à nobis fit conſultatio & deliberatio, ſed de
actibus neceſſariis, ſeu ine vitabilibus, qui in pote-
flate noſtra non ſunt; ut fiant, vel non fiant,
nulla;,

fulla, 1
§ geiih
ergo il
vole
divina,
ſec prae
tnifhont
Dyobate

t tot ſit

ehortatt
ſit hac,
Plura

l Knont
non facit
Nia ud
1 gund l
ini ineſſe
1e ejas el
Iuen, 6
Uid Rom
niſeretit,
, ne
dehh.
kentir,
non hen
ingefibe
E non ſ.
lpoſn
iun. hab
s, a

odion Ge
Vel eiam 1
guid boron
ſenſibile
& indact
CfP
honitates
voluntas
1 eckmodi
4 1coriol
Gin exttend⸗
Ure lin 1
let eetni
on elete⸗
gele: elgt

5

5

mnt in 1o
ucalila,
7rmiue,
pelebillas
end ſi⸗

i e N
ponen
conme⸗
ol ehr
0
Inn ,
tiren!

ler⸗
bun

4
„

S33 129 682.
nulla, nisi imprudenter, poteſt fieri conſultatio
& deliberatio: ergo in nobis dantur aéëtus liberi:
ergo libertas. .
Frobatur quinté. Evidens eſt dari præcepta tam
divina, quàm humana, affirmativa & negativa,
ſed præcepta non dantur reſpedtu actionum &
omiſſionum neceſſariarum, & inevitabilium: ergo.
Probatur denique ſext́. Quia non eſſet ratio: qua-
re tot ſint/ad virtutem ſtimuli & incitamenta, tot
dehortationes à malo, ſi homini poteſtas libera non
ſit hæc, vel illa amplectendi, de quibus videre eſt
plura apud F. Eſparſa hic 4. 12. ergo.

Oppoſitorum Solutio.

S primd. Si homini ineſſet libertas indiffe-
rentiæ, eſſet in hominis poteſtate facere, quod
vult, & non facere, quod non vult; atqui homo ſæ-
pe non facit, quod vult, & facit, quod non vult,
juxta illud Rom. g. Non quod volo bonum boc ago;,
ſed quod odi malum, boc facio: ergo. Secundò, Si ho-
mini ineſſet libertas indifferentiæ, eſffet in poteſta-
te cjus velle operari bonum, prout oportet ad ſa-
lutem, ſed hoc non eſt in hominis poreſtate juxta
illud Rom. 9. Non eſt vol entis, neque currentis, ſed
miſerentis. Itêm jJeretn. 10. v. 23. Non eſt hominiz, via
ejus, nec viri eſt, ut ambulet, & dirigat greſſus ſuos: ergo.
Reſp. diſt. maj. Si homini ineſſet libertas indiffe-
rentiæ, faceret actiones deliberatas, quas vult, &
non faceret, quas non vult con. faceret primos adtus
indeliberatos, & motus concupiſcentiæ, quos vult,
& non faceret, quos non vult zeg. maj. Allatus
Apoſtoli textus juxta S. Auguſtin. lib. 3. contra Ja⸗
lian. habet hunc ſenſum: non quos volo motus pri-

mos, ac indeliberatos, ad bonum licttum femper in
1 me

me experior, ſed quos odi, & nolo motus primos
concupiſcentiæ ad honum illicitum, hos ſentio. Alii
aliter con. maj. diſt. min. Homo ſæpe non facit,
quod vult tantùm inefficaciter, & facit, quod non
vult, etiam tantùm inefficaciter con. non facit, quod
vult efficaciter, & facit, quod non vult efficaciter
neg. min. & con. Ad ſecundum diſt. min. Velle, &
operari, prout oportet ad falutem, non eſt in ho-
minis poteſtate ſeclusô gratiæ divinæ adjutoriéò con.
cum tali adjutorio gratiæ divinæ neg. min. Hinc al-
lati textus ſolà⅛ͤm docent, quòôd homo ſeclusé mi-
ſericordis DEl ſupernaturali auxilié, non ſit ſuf-
ficiens velle currere & dirigere greſſus ſuos in viam
ſalutis æternæ.
Objicies ſecundè. Varia S. Auguſtini teſtimonia.
Primum deſumitur ex epiſt. 1o7. ad Vitalem: Liberum
arbitrium ad diligendum DEUIM primi peccati
granditate perdidimus. Secundum ex cap. 3. Enchy-
ridii. Liberô arbitrid malè utens homo, & ſe per-
dit & ipſum. Tertium, ex lib. de perfect. Juſt. cap. F.
Quia peccavit voluntas, ſecuta eſt peccatum pee-
candi pura neceſſitas. Denique in lib. operis im-
perfecti contra Julianum, impugnat accerrimè bi-
frontem indifferentiæ libertatem: ergo. Keſp. Hæc
teſtimonia explic. cum diſt. Et loquitur S. Auguſtin.
Liberum arbitrium per peccatum Adæ fuiſſe totali-
ter perditum & cxſlinétum etiam per ſubtracétio-=
nem virtutis naturalis neg. docet illud fuiſſe per-
ditum ſecundùm quid, ſeu debilitatum per ſubtra-
ctionem juſtitiæ originalis & gratiæ ſupernatura-
lis, ità ut ſinè gratia DElI non poſſit bene & me-
ritoriéè operari, & omnia peccata devitare con. Cùnm
enim Julianus & Pelagiani docerent: Voluntatem
hominis lapſi etiam ſeclusà DEI gratiâ eſſe à ſe
pronam & facilem ad benum, ſicut erat in ſtatu in⸗
nocentiæ.

focentis
cet vol⸗
cobcuß
Rabile
ſtunn
tin gtut
Ni, nisl
AIt, Pro⸗
Derditam
nom pr.
cöplem
gitia ori
Vel dem
ergo n0.
Authont,
Ir, 1,
ertoe,
glunari
Gtlt, len
Uaderher
ieſatde
Del,
Atifnm,
rile
irſi
Wer!
W
coſ
Inde 1
ipie
dro gen
ſponti
aliqni
tüm

notus irwe
5 ſenin Ni
e non
t, gvod n
n lacit,glil
.
teſſcacite

Velle,

1el in ho⸗
Petorid ene
t. ine i.
ſecloto n⸗
non lell⸗
luoznfam

leſtinonie
1, Libetun
ni geunti
5 Lich⸗
le ſet⸗
. ahe⸗
tumn ſet⸗
h deniſ .
Celrine e
eſy M
8 pllix
ſe al⸗
ſhndio⸗
4 ſile et.
del ſabegt⸗
TMota
en.
.C
lvatten
Ei
plun-
tic⸗

nocentix. Contra hos diſputans S. Auguſin. do-

cet voluntatem humanam poſt peccatum ratione

concupiſcentiæ magis eſſle pronam ad bonum dele-

Qabile ſecundùm ſenſum, quàâm ad bonum hone-

ſtum, nec poſſe illam ſuperare tentationes præſer-
tim graviores, & vitare peccata, ac meritorié ope-
rari, nisi per ſupernaturalem DEI gratiam adjuve-
tur. Proinde nullibi dicit liberum arbitrium eſſe
perditum, quoad innatam facultatem eligendi;
unum præ alio ex oppoſitis, ſed afſerit ſolàùm, quòd
complementum gratiæ ſupernaturalis nimirum ju-
ſlitia originalis & gratia ſit perdita.
Objiicies terti. Ad actum moralem meritorium,
vel demeritorium ſuffcit ſola libertas à coaclione:
ergo non requiritur libertas indifferentiæ. Ant. prob.
authorit. S. Thomæ, qui in 2. ſent. diſt. 40. 4. I.
art. 1. docet: actus humanos eſſe in genere moris
per hoc, quòd ſint voluntarii, atqui ad hoc; ut ſint
voluntarii, ſuſficit libercas à coactione: ergo Se-
cande, Idem S. Doctor in 2. diſt. 25.4. 7. art. 2. ad tum
habet hæc verba: di cendum, etéamſi libera arbitriam Chri-
ſti eſſet determinatum ad unum numero, ſi ut ad diligendum
DEIIM, quod non poteſt non facere, tamen per hoc non
amitteret libertatem, aut rationem laudis ſive meriti 5a
quia in illud non coaétè, ſed ſpontè tenderet, & ità eſſet
adas ſui dominus: ergo ſufficit ad adum moralem
libertas à coadtione.
Reſp. neg. ant. ad authorit. primam S. Thomæ di-
co: ſpontaneum, voluntarium, & liberum, ſub-
inde pro eodem accipi, & ſimul confundi tropicè
accipiendo genus pro [pecie,; & viciſſim ſpeciem
pro genere, & ſic S. Doctor in allato ſenſu accepit
ſpontaneum & liberum. Ad ſecundam reſpondent
aliqui Thomiſtæ, quod S. Thomas in præſenti: tan-
tùm dubitative, non vero allertive fuerit locutus-
1 2 Verùm

Verùm quidquid ſit, de hoc, dico: ſi S. Thomas
eo locô fortè ità ſenſit, eum hanc ſuam ſententiam
in pluribus locis reformâſſe, ùt præſertim apparet
in diſput. q. 29. art. 6. ad primum ubi ad eandem ob-
jectionem ſuam, quam ſolverat in libris ſententia-
rum ità refpondet, dicendum: quod licèt anima Chri-
ſti fuerit determinata ad unum ſecundum genus moris,
ſeilicet ad bonum: non tamen erat determinata ad unum
Kmpliciter, potuerat enim hoc, vel illud facere bonnm,
aut non facere. Ideo libertas in eo remanebat;, quæ re-
quiritur ad merendum, ubi, ùt patet, manifeſlè ad me-
ritum requirit libertatem contradictionis in Chriſto.
Objicies quartò. Juxta Ariſtotelem z. Eth. cap. 2.
ſteut ſe habent prinetpia ſpeculativa ad concluſiones, itd
ſe habet finis ad electiones; ſed concluſio neceſlariò
ſequitur ex præmilſlis: ergo & electio neceſſariô
ſequitur ex fine intento, conſequenter nulla electio
eſt libera libertate indifferenti?. Reſp. explic.
Ariſtotel. & dicit inter principia reſpectu conclu-
fionum, & inter finem reſpectu electionis eſſe om-
nimodam paritatem neg. aliqualem conc. maj. Nam
in hoc eſt paritas: quod ſicut intellecdus nullam
poteſt deducere concluſionem, nisi ex præmiſſis, &
præcognitis principiis; ità voluntas nullam poſſit
facere electionem mediorum, nisi fine præamato.
Diſparitas autem eſt in hoc: quòd præmiſſæ præ-
ſertim evidentes intellectum neceſſitent tam ad ſpe-
ciem, quàâm ad exercitium concluſionis: finis veròô
intentio non neceſſitet & determinatè ad hanc ſpe-
ciem, vel individuum electionis, quando intelle-
tus per conſilium plura adinvenit media, ad finem
conſequendum utilia.
Objicies quintò. Si nulla ſit indifferentia in moven-
te, nulla etiam indifferentia eſt in mobili, ſed in
intellectu movente, nulla eſt indifferentia: ergo
nee

nec in
Nedp.
nec e

non erl
lein
Mobile,
Nnoreat
morenti
moreatt
mopyentt
phantal
& mate
Lholcit
Voluntes
iplan et
ſeenco
inamanco
6 i
oluntats.
NONeaNNt
miktann
Wuntae
Cir
ktin e⸗
lnleguer
iciraren
N
lioktnte
quend
namn ſit
radlum
tantdn
mum:
bet libe
ceſſar;

N lene
ſentttünn
tim apne
Audem l.
ſententii.
mins Chi.
s Mri,
ie aAunun
7e berum,
t;, u4
fell adre⸗
8in Chle.
Eth tat.
lcſone, 1
neceliti⸗
neceliri
ſ clecho
, Aßle.
Coneſu⸗
ele omn⸗
nai. Nem
8 Döllan
llam t
prumni
nilege⸗
anil ſe⸗
Hnſs ſen⸗
Ahy⸗
Ilnen

noel⸗

☛

nec in voluntate mobili, & mota ab intelledtu.
Reſp. diſt. maj. Si in movente non elſt indifferentia,
nec ea erit in mobili, ſi illud ſit puré mobile, &
non etiam movens ſe ipſum con. ſi ſit mobile ſimul
& ſe ipſum movens neg. maj. con. min. neg. conſeq.
Moebile, quod ità movetur ab alio, ut tamen etiam
moveat ſe ipſum, non ſequitur omnes conditiones
moventis: Inſtantia eſt in intellectu, qui licèt
moveatur à phantaſia, non ſequitur tamen omnes
moventis phantaſiæ conditiones, & idcirco licèt
phantaſia intellectum moveat per mera ſingularia
& materialia objecta, intellectus tamen etiam co-
gnoſcit univerſalia & immaterialia. Cùm ergo
voluntas moveatur ab intelleétu itàâ, ut tamen ſe
ipſam etiam moveat, licèt intellectus in cogno-
ſcendo non ſit indifferens, poteſt tamen voluntas
in amando eſſe indifferens. Cujus ulterior ratio
eſt: Quia intelleétus non eſt adæquatum movens
voluntatis, jcùm voluntas etiam & principaliter
moveatur ab objeco, adeôque objedtum habens
mixtam cum bonitate malitiam, eſt indifferens, ut
voluntatem moveat, vel ad amorem, vel odium ſui.
Objicies ſexté. Qui neceſſarié vult finem, vult
etiam neceſſariò medium unicè requiſitum ad finem
conſequendum, ſed homo necefſlariò vult ſummam
felicitatem & ultimum finem: ergo etiam neceſſa-
riò vult medium unicè requiſitum ad ſummam fe-
licitatem; atqui ad ſummam felicitatem conſe-
quendam unicè neceſſarium eſt medium optimum
nam ſiné hoc homo non conſequeretur ultimum
gradum felicitatis: ergo homo neceſſariò vult non
tantùm ultimum finem, ſed etiam medium opti-
mum: ergo homo nec ad finem, nec ad media ha-
bet libertatem indifferentiæ Reſp. diſt. min homo

neceſſariò vult ſummam felicitatem objectivam con.
I 3 min,

Je
„699 134 682
min. ſummam felicitatem formalem, uneg. min. Vel
ſi objeclio ſupponat, pro beatitudine formali, ſub-
diſt. neceſſariò vult ſummam felicitatem, & beati-
tdinem formalem quoad ſpeciem con. ſummam
quoad intenſionem neg. Licèt enim homo natura-
liter, & neceſſariò deſideret cognoſcere, & amare
ſummum bonum, non tamen neceſſariò deſiderat
ſummum & intenſiſſimam cognitionem ſummi veri,
nec ſummum & intenſiſſimum amorem ſummi bo-
ni: hinc non omnes appetunt prima in cœlis ſub-
ſellia, nec mater filiorum Zebedæi pro utroque fi-
lio petiit, ſedem à dextris. Deinde dico, quòd
idem gradus beatitudinis formalis intenſus v. g. ut
odο poſſit obtineri per plura media, & diverſarum
virtutum merita: ergo licèt quis intenderet ſum-
mum beatificæ viſionis, & amoris gradum, adhuc
liber eſſet, ad hujus, vel illius medii electionem,
poſsétque deliberare, an illum gradum viſionis ſibi
procurare vellet;, vel v. g. in ſtatu religioſo, vel
militari!
Objicies ſeptinò. Aſtrologi ſæpe de futuris vera
prædicunt etiam de iis, quæ à libera hominum vo-
luntate dependent, ùt v. g. de bellis, & victoriis,
de quorundam exaltationibus, & de alierum de-
prelſionibus; ſed talia non poſſunt prædicere, nis
aſtra voluntatem neceſſitent ad ejusmodi operatio-=

nes: erge voluntas humana non eſt libera liberta-

te indifferentiæ ad tales operationes. Reſp. diſt.
maj. & tales prædictiones Aſtrologorum de futuris
ſunt veræ, reſpeétu eorum hominum, qui liberè
nolunt dominari ſuis paſſionibus, & eisdem reſi=
ſtere tran maj. reſpectu eorum, qui liberé ſuis paſ-
ſionibus dominantur & reſiſtunt neg. maj. Nam ùt
loquitur S. Thomas hic g. 1if. art. 4. ad 34. Cam
plures bominum ſequantur palſiones, qui ſunt motas abr-
. betins

Hetitts
ſa crle,
ſionibn
Prxdiet
tem in/
öberum:
l Are
netur all
Wonub
bjien
eodern
non fae
bertas
decund⸗
aere
poteſt
Relp, ad
neteſſri
iten non
lben,
inde N
Wen!
Nenie,
kobenn
Dollt
ſenger
Nta
Prober
apere,
late
enimn
aas,
Catur
pollt
tir.

er in l
ſorcnit ſe⸗

em, & bei

,. Cummat
O Naturà
,& amatt
dellgerat
Ummi veri,
umcni do.
1cels lub⸗
utlogle .
Gco, Ad
olus ſg⸗ 1

Giwetſatran.

leret un⸗
n, un
edhionen,
goſo⸗

9
foturis het

hMinun e
ieruiK .
Aeere
inenir
Nnſden
ge nn
1 lies
na⸗
4,00
⸗
ſtis

S3 135 -
betitis ſenfitivi, ad quos motus cooperari poſſunt corpo-
ra cœleſtia, pauci autem ſint ſapientes, qui ejusmodi paſ-
ſionibus reſiſtunt. Et ideo Aſtrologi in pluribus vera
Prædicere poſſunt, maximè in communi, non au-
tem in ſpeciali: quia nihil prohibet hominem per
liberum arbitrium paſſionibus reſiſtere. Unde &
ipſi Aſtrologi dicunt: quòd ſæpiùs homo domi-
netur aſtris, in quantùm fſcilicet dominatur ſuis
paſſionibus.
Objicies oKWv Implicat, ut idem manens idem
& eodem modo ſe habens in a du primo proximo
non faciat idem in actu ſecundo, ſed ſi daretur li-
bertas indifferentiæ, hoc poſſet contingere: ergo.
Secundé., Voluntas non poteſt ſimul agere & non
agere: ergo non eſt libera. Probatur ant. Non
poteſt ſimul ponere duo contradiétoria: ergo.
Reſp. ad primum diſt. maj. implicat reſpectu agentis
neceſſarii & carentis potentiâ electivâ, ùt manens
idem non faciat ſemper idem con. reſpectu agentis
liberi, & pollentis potentiâ electivâ neg. maj. Pro-
inde hoc oppoſitum eſt petitio principii: qui enim
aſſerit & probat in homine dari libertatem indiffe-
rentiæ, hoc ipſo probat, dari aliquod agens, quod
codem modo ſe habens in actu primo proximo
poſſit agere, vel non agere, adeôque poſſit non
ſemper facere idem: ergo dum adverſarii aſlumunt
contrarium, petunt principium, nisi id aliunde
probent. Ad ſecundum diſt. ant. non poteſt ſimul
agere, & non agere ſimultate potentiæ neg. ſimul-
tate aſtuum con. ſimiliter etiam diſtinguo prob. Cùm
enim libeztas fit potentia proxima & ſimultanea ad
actus, quorum ſimultas repugnat: Ut voluntas di-
catur libera, ſufficit, & ſolùm requiritur, ut illa
poſſit ſimul agere, & non agere ſimultate poten-
tix.
14 Objicies

X

Objicies noné. Quisquis id vult & agit, quod hie
& nunc videtur optimum; ſed quòd hoc, vel illud
videatur alicui magis, vel minùs bonum, non eſt
in hominis poteſtate: quia, ùt inquit Philoſophus,
quælis unusquisque eſt, talis fini videtur ei. Unde
iracundo bellum videtur melius quàm pax: é con-
tra manſueto videtur melior pax, quâm bellum.
Quòôd autem tales, vel alii ſimus, non pendet à no-
ſtra poteſtate, ſed provenit ab influxu cauſarum
particularium, quæ adfuerunt noſtræ generationi:
ergo homo non eſt indifferens ad volendum, vel
agendum. Reſp. neg. maj. ùt patebit ex dicendis.
Quando autem dicitur, quod tale cuivis appareat
objectum propoſitum, qualis ipſe vel à natura, vel
ab aſſuefactione eſt: non debet ità intelligi, quaſi
verô illud ſolàùm videatur homini bonum, & præ-
eligibile, ad quod vel à natura, vel ab habitu in-
clinatur, ſed ſolùm eſt ſenſus, quôd illud, ad quod
quis ex ſe propendet, ſoleat apparere ſimpliciter
melius, quàm ejus oppoſitum, quo tamen non ob-
ſtante adhuc oppoſitum apparet bonum, & ſecun-
dàùm quid melius, adeoque præferibile bono abſo-
lutè meliori. Cujus ratio alterier eſt: Quia incli-
natio naturalis, ſeu habitualis hominis non impe-
dit vim naturalem intellectůs, per quam is adver-
tere poteſt ad objecta ſibi propoſita, & conſequen-
ter ad rationes boni, vel mali, per quas unum ob-
jectum excedit alterum objectum, adeôque non
obſtante hujusmodi inclinatione, manet voluntas
libera ad unum alteri præferendum.
Obiicies decims, DEIIsS eſt veré liber, & tamen
non habet indifferentiam ad agendum, vel non

agendum, cùm DElIIS urpote immutabilis, quod

ſemel voluntate ſua ſtatuit retractare nequeat: er-
30 ſtat libertas ſinè tali indifflerentia. Secundé, Si
DEIS

1
4

DEUS i
gudd ſe
verit,
angeli,
ad illum.
ſec ſenel
N, Nn
lenel alie
tis, dolle
DEs di
non velle
Cteaturas
chariam
nen. ſen
honine
Ut, nu
ionorum
Iangamn P
lenſfolm
ſt wolanns
nldtemn,
oc tmen
Aiina cire
tumn
Prineſpii
Coltione
eIRArAN
PaRet v
ämorem
Chiee
Morjencl
Dotllit
Lare; er
Oppoſit
on pece

4

dei g
hoc,alad
P 5
um, non
Philolophn
ei,. Uod
r: e eo⸗
in bellum.
eudet 1no⸗
CANlaru
genetationi:
R
eodon,
ez Cielli⸗
vis aprurd
4
3 nature,t
ellei, gui
n, & Ple⸗
Habitu il⸗
,Mqro
mnplieſtet
4
N0. 00e

5

lſeſite
N .

bege n

t ſolnt

Eunc-
6nn
Neli,
l
S

X Kervo⸗
ln irel⸗
Non iNpt
Salen

DEUsS ideo dicatur velle liberé v. g. creaturas, eò
quòd ſe ad volitionem illarum liberè determina-
verit, ſequitur etiam amorem beatificum reſpeélu
angeli, vel hominis eſſe liberum, eò, quod ſe etiam
ad illum amorem propria libertate determinaverit,
ſed ſequela eſt falſa: ergo. Reſp. ad primum neg.
maj. Nam licèt DEIS, ſuppolſito hoc, quòd jam
ſemel aliquid voluerit, ratione ſuæ immutabilita-
tis, poſlea ampliùs non poſſit velle. Ut tamen
DEUS dicatur liberè velle, ſufficit, quòd abſolutè
non velle potuerit; ſicut utique ab æterno voluit
creaturas, cùm voluntas divina nullam habeat ne-
ceſſariam habitudinem ad creaturas. Ad ſecundum
neg. ſeq. Nam licèt amorem beatificum in angelo &
homine præceſſerit voluntas libera permodum me-
riti, in quantàùm ſimul fuit principium actuum me-
ritoriorum, quibus meretur amorem beatificum,
tanquam præmium, non tamen præceſſit amorem
beatificum permodum principii elicitivi, cùm hoc
ſit voluntas regulata cognitione determinata ad
amorem, & nullo modo cognitione indifferente,
quod tamen exigit libertas. Secùs eſt in volitione
divina circa creaturas: Nam hanc ſecundùm no-
ſtrum modum concipiendi præceſſit permodum
principii voluntas verè libera, utpote directa co-
gnitione indifferente & repræſentante bonitatem
creaturarum t non neceſſariò amandam, ex quo
patet volitionem divinam eſſe liberam, non verô
amorem beatificum reſpedtu beati.
Objiciet undecimò. Chriſtus adimplevit præceptum
moriendi liberé: quia meritorié, & tamen non

potuit illud non implere: quia non potuit pec-

cçare: ergo libertas non exigit indifferentiam ad
oppoſita. Secund́. Voluntas Chriſti fuit libera in

non peccando: cùm in non peccando meruerit, &
tamen

33 138 8e2-
tamen non habuit indifferentiam ad non peccan-
dum; cùm ratione unionis hypoſtaticæ fuerit im-
peccabilis: ergo. Reſpond. Ad primnum, neg. ant.
quoad ſecundam partem: quia præceptum moriendi
Chriſlo impoſitum non erat comminatorium cul-
pæ, & poœonæ, quod fſolom inferiorem obligat ſub
peccato, cùm illud reſpectu Chriſti repugnet,
utpote ſupponens in inferiore peccabilitatem pro-
ximam. Proinde illud poterat non implere absque
peccato, & mortem recuſare, conſequenter adim-
pletio illius à Chriſto facta veré fuit libera. Plura
vide ubi explicatur: quomodo ſtante præcepto mo.
riendi concilietur impeccabilitas cum libertate
Chriſti. Ad ſecundum neg. ant. ſi ly non peccare
ſumatur præcisé permodum negationis, cùm hæc
neceſſariô fuerit in Chriſto ratione unionis hypo-
ſtaticæ, quæ illum reddidit ab intrinſeco inpecca-
bilem. Licèt, ſi ly non peccare ſumatur poſitivè:
ſcilicet pro bene operari, Chriſtus in non peccando
fuerit liber: poterat enim hoc, vel illud bonum
operari, vel non operari: ergo.

Objicies duodecimo. Actus voluntarius, licèt ad

unum determinatus, eſt liber: ergo poteſt haberi
libertas ſinè indiflerentia. Prebatur ant. prin. Quo-
ties judicium rationis dirigit voluntatem, hæc li-
berè operatur, ſed ad actum voluntarium etiam
ad unum determinatum dirigit judicium rationis:
ergo. Secunde, quandocänque voluntas ſe ipſam
movet, libereé operatur; fed voluntas omni actu
voluntario ſe ipſam movet, utpote potentia vita-
lis: ergo. Reſp. neg. ant. prob. primæ diſt. maj. ſi
illud judicium rationis eſt indifferens conc. ſi non
ſit indifferens, & omnino determinatum neg. maj-
fimiliter diſt. min. neg. conſ. Nam, ut voluntas
liberé operetur, non fufficit, ut dirigatur quo-
cunque

tünque
