alilsque circumſtantiis; hinc tam de actu indiffe-
renti quoad ſpeciem, quàm quoad individuum
procedit præſens quæſtio, circa quam quatuor
famoſæ Theologorum ſunt opiniones: Prima negat
dari ullum adctum indifferentem, neque quoad
ſpeciem, neque quoad individuum. Ità Cardinalis
Palavicinus. Secunda aſſerit dari actum indiffe-
rentem in individuo, non tamen in ſpecie. Tertia
docet dari actum indifferentem in ſpecie,; non
autem in individuo. Ità D. Thomas, Suarez, Bel-
larminus, & plures recentiores. Quarta denique
aſſerit dari actum indifferentem non tantùm quoad
ſpeciem, ſed etiam quoad individunm ità D. Bo-
naventura, Scotus, Leſſius. Cum quibus ſit.
Reſolutio: dantur actus humani non tantuùm ſecun-
dum ſpeciem moralem indifferentes, ſed etiam quoad in-
dividuum. Probatur reſolutionis prima pars, Auth.
S. Auguſtini lib. ſecundò de ſermone Domini in monte
cap. 29. Sant quædam facta media, quæ poſſunt boné,
vel malb animé fieri, de quibus remerarium eſt judi-
8 garxe.

N

S
care. Itèm Auth. D. Hieronymi Epiſt. 89. ità ſori⸗=
bentis: bonum eſt continentia, malum eſt lusuria;
inter utrumque indifferens ambulare. Item Auth.
8. Thomæ bic quæſt. 18. art. 8S in. Q. ubi ità loqui-
tur: Adtus omnis habet ſpetiem ab objecto relate ad
principium actuum bumanorum: quod eſt ratio. Unde
ſi objectum acts incladat aliquid conveniens ordini ra-
tionis, erit aâtus bonus ſecundum ſuam ſpeciem, ſicut dare
eleemoſinam indigenti; ſi autem includat aliquid re-
bugnans rationi, erit attus malus ſecundum ſpeciem, àt
furari, & tollere aliena. Contingit autem, quòd ali-
quod objeétum non includat aliquod pertinens ad ordi-
nem rationis, ſicut levare feſtucam de terra, ire ad
campum &c. & talis actus ſecundum ſpeciem ſuam ſunt
indifferentes.
Probatur ſecundò ratiene. Quædam objecla prima-
ria ſpecificativa aduum humanorum in genere
entis nullam ſecundùm ſe præcisé conſiderata, ſe-
clusisque omnibus circumſtantiis, & fine extrin-
ſeco, habent moralitatem objedtivam boenitatis;
vel malitiæ, illa nimirum, quæ nec præcipiuntur;,
nec conſuluntur, nec prohibentur, ſed puré per-
mittuntur, vel à lege divina, vel humana: ergo
tali caſu objecta ſecundùm ſe nullam poflſunt in-
fundere moralitatem in actus, quibus eliguntur,
aut repudiantur, adeôque per ſe non poſſunt ſpe-
cificare actum humanum in genere moris: ergo
actus verſantes circa talia objecta nec funt mora-
liter boni, nec moraliter mali, in quantùm præ-
cisé comparantur ad talia objecta, & ſecluſo omni
reſpectu ad circumſtantias objecti, finémque ex-
trinſecum operantis; atqui adtus humani, qui nec
ſunt boni, nec mali ex obje do primario, & ſpe-
cificativo eorundem in genere entis vocantur in-
differentes ſecunduùm ſpeciem in genere moris: ese⸗
on=

Co
ſtati
licut
gwi
d e
qui
ſeevn
jedtum
tales
keltue⸗:
nec m

4 fſaenod

bent,
honell
lrunti
huma
bus
mMann
gldcl 1
ſeciem
Us dete

NNW
bon,
Do
iate
Datur
inmed
noſe.
kalis.
num.
VII.
Prope
DeEr
cn,

Klen
ung,
4 ſogt⸗
lan 4
. Uc⸗
i ⸗
ut daft
did e
lieh,
Aud l⸗
Sli⸗
1 i 4
an t

6
e
, E⸗
Strla⸗
latis,
untar,
4
e W⸗
1a! el
OHunt in⸗

9

,. tu
ſolnat, H

lintſhe⸗
18: e
vnt on
thn 5
Jolontl
1 gin
, &

7

cnt
nh⸗

N.

„ 69 275 SB⸗
Confermatur primo. Actus humani ſpeciem mora-
litatis deſumunt ab objeéto primario, adeôque
ſicut actas illi dicuntur boni ſecundùm ſpeciem,
qui tendunt in primarium objectum de ſe bonum,
& ε contrario illi ſecundàm ſpeciem cenſentur mali;
qui tendunt in objectum de ſe malum, ità illi erunt
ſecundùm ſpeciem indifferentes, qui habent ob-
jectum ex ſe indifferens ad bonum & malum; atqui
tales adus plures ſunt, nam ambulare, levare
feſtucam &c. ex obfecto non habent bonitatem,
nec malitiam, ſed ad utrumque ſe indifferenter ha-
bent, unde etiam poflunt ex bono fine extrinſeco
honeſtari, & ex malo vitiari: ergo. Confirmatur
ſecundè. Comuniter dicitur, quod ſint aliqui actus
humani boni, quia præcepti, ùt abſtinere à carni-
bus die veneris; alii verò mali, quia prohibiti, ut
manducare carnes die veneris: ergo ſignum eſt;
quòd iſli actus ſint indifferentes ſecundùm ſuam
ſpeciem, & quòd poſſint ex adjunctis circumſtan-
tiis determinari ad bonum, vel ad malum; ſi enim
ſecundùm ſuam ſpeciem eſſent determinatè boni-
vel mali, dicerentur à contrario præcepti, quia
boni, vel prohibiti, quia mali: ergo.
Probatur ſecunda pars Reſolutionis primèꝑ. Autho-
ritate Concilii Conſtantienſis ſeſtone 17. ubi dam-
natur art. 16. Joannis Huſs, qui talis eſt: Diviſis
immediata humanorum operum eſt, quod ſint vel vir-
zuoſa;, vel vitioſa &c. Atqui ſi nullus daretur mo-
ralis, & humanus in individuo indifferens inter bo-
num, & malum, illa diviſio eſſet immediata, quòd
aſſleruit Huſs: ergo. Item Authoritate Alexandri
VIII. Annô 1690. die §. Septembris damnantis hanc
propoſitionem: Omnis hbumana akctio deliberata eſi
DEI dilectio, aut mundi, ſi DEI; Charitas Patris eſt;,
ſi mundi concapiſcentia carns, boc eſt mala eſt:
L S 2 erge

. .
ergo inter actiones bonas, ſeu meritorias & pec-
caminoſas dabitur actus in individuo indifferens.
Neque dicas. Similes actiones, non eſſe adtiones
humanas, ſed tantùm hominis. Nam contrà eſt;
quia Concilium Conſtantienſe explicitè loquitur de
humanis operibus, non autem de operibus homi-
nis: Alexander autem VIII. explicité nominat
actionem humanam deliberatam, non autem ponit
actionem hominis; item Authoritate ſandti Gre-
gorii bomilid 27. in Evangelia, ubi loquens de di-
lecçtione proximorum, quæ procedit non ex Cha-
ritate, ſed ex affedu cognationis, & carnis, ex
una parte negat talem dilectionem eſſe actum vir-
tutis, ex altera vero affirmat malam non efſe, nec
ei ſacra eloquia contradicere: ergo ſequitur eſſe
indifferentem, cum nec bona, nec mala ſit.
Probatur ſecundò ratione. Si non daretur adtus in-
differens in individuo, hoc eſſet ideo, quia actio-
nibus noſtris tenemur tendere ad DEUM tanquam
ad finem ultimum ſupernaturalem; ſed hoc nihil
facit: ergo. Probatur min. quia hæc lex ratione
cujus habemus, quòd teneamur noſtris actionibus
tendere in DEUM tanquam in finem ſupernatura-
lIem, eſt ſolùm lex poſitiva, & affirmativa, non
verô negativa; atqui lex affirmativa per hoc di-

ſtinguituz à negativa, quod hæc obliget ſemper,

& pro ſemper, illa verò ſemper, ſed non pro
ſemper: ergo non tenemur ſemper, & omnibus

noſtris actionibus tendere ad ultimum finem, etiam

deliberatè agentes: quia etiam deliberaté agens

non teneor ſemper elicere amorem DEI, ſed poſ-

ſum deliberatè omittere, quia lex amandi DEUIM
eſt affirmativa: ergo à pari. Confirmatur. Nullum
datur praceptum nos obligans ad omnes noſtras
actiones deliberatas referendas ad ultimum finem:
ergo

erg
nec
tale
con
G
herle
ſor⸗
cipere
uamer
keeit.
non p
mur,
lant,
Torion
talis
Doß
commo
Imaſa; e
ſhega
NtN
(K:
Ohos
eltbe
nliſe⸗
Drol
doonn
W
eſ de
iſen
eſt o
mié
Part
IIlan
imper
s ne

vntrd el,
glitur e
1s homi⸗
Nominat
n honit
Gi Gr⸗
s Ee ei⸗
der⸗
ll,
Aunn il⸗
ele, ee
tur d
1t
ls i⸗
⸗
quam
ibil
mone
Nortos
etnatunt⸗
li, l
t loe di⸗
4 ſenpet,
ſon
Onrlns
em, alu
ettte 11
l llß,
cik
nei.

00

ergo poterit dari adtio in individuo indifferens quæ
nec ſit bona, nec mala. Probatur ant. prim quia
tale præceptum eſſet naturæ humanæ graviſſimum
contra illud Matthæi 11. Jagum meum ſuave eſt,
& onus meum leve. Secundè licèt DEUsS habeat
perfetiſſimum Dominium noſtrarum actionum, &
ſi præcipere vellet, pro poteſtate Dominii ſui præ-
cipere poſſet omnes actus noſtros ad ſe referri, id
tamen pro fragilitate, & imbecillitate noſtra non
fecit, nec id præcipere conveniens erat. Tertis
non poteſt aſſignari, à qua virtute ad id obligare-
mur, non ex præcepto Charitatis, ùt aliqui vo-
lunt, quia illud affirmativum eſt, & non obliga-⸗
torium pro ſemper, neque ab ulla alia lege: ergo
talis lex non datur.
Probatur tertid, Appetitus commodi, & fuga in
commodi naturalis non eſt in individuo bona, aut
mala; ergo eſt actus indifferens. Probatur ant. non
ſpedat ad ullam virtutem moralem: ergo non eſt
moraliter bona: nec eſt ulli virtuti morali oppo-
ſita: ergo nec moraliter mala: ergo naturalis ali-
cujus commodi appetitus etiam deliberatus aut
deliberata incommodi naturalis fuga eſt moraliter
ndifferens: exgo.
Prohatur quartò. Deliberata nolitio exequendi
bonum aliquod v. g. Paupertatem, aut obedien-
tiam eſt adtus moralis in individuo; atqui ille nee
eſt bonus, nec malus: ergo eſt in individuo in-
differens. Prima pars min. probatur. Quia nolitio
eſt omiſſio majoris boni, nec eſt laude, nec præ-
mié digna: ergo non eſt moraliter bona. Secunda
pars min. etiam probatur. Scilicet non eſſe malum.
IIla nolitio non eſt mala, cujus objectum non eſt
imperatum, ſeu ſub præcepto; atqui objectum hu-
jus nolitionis non eſt imperatum, nec ſub præ-
8 3 cepto:

ecepto: ergo illa nolitio non eſt mala. Probatur mis.
quod eſt merum conſilium non eſt ſub præcepto;
atqui conſilia Evangelica ſunt mera conſilia: ergo
non ſunt imperata, nec ſub præcepto.

Oppoſitorum Solutio.

Oieie primòé. Si daretur actus indifferens in
ſpecie, tunc inter bonitatem & malitiam da-
retur medium; atqui hoc non datur: ergo. Pro-

batur min. Inter privativè oppoſita non datur me-

dium; ſed bonitas & malitia ex objecto ſunt pri-
vativè oppoſita: ergo inter illa non datur medium,
ſcilicet indifferentia ex objecto; Reſpond. con. maj.
neg. min. probationi dſt maj. inter privative op-

poſita non datur medium in principio ſuſceptivo,

ſive in ſubjecto apto con. quando ſubjectum non
eſt aptum aeg. maj. ſimiliter diſt. min. & neg. conſ.
Nam licèt cæcitas, & viſus ſibi opponantur pri-
vative, tamen murus utpote ſubjectum Cæ&ε citatiss
vel viſionis incapaz, & ineptum, nec videns,
nec cæcus dicitur: ſic etiam, quia non omnis actus
moralis eſt principium ſubjectivum, & ſubjectum
capax Bonitatis, aut malitiæ ex objecto deſumptæ,
ſed ille ſolum, qui habet objectum honeſtum, aut
turpe; unde actus neuter aut indifferens, non eſt
ſu jectum aptum bonitatis, vel malitiæ ex objecto,
quamvis ex circumſtantiis & fine extrinſeco bonus
fieri poſſit, aut malus. Si inferas: ergo actus in-
differens non eſt moralis, quia non eſt capax fun-
dare rectitudinem virtutis, vel difformitatem vitii:
naâm contra : quia ad actum moralem ſufſicit,
quèòd pofſſit fundare rectitudinem virtutis, vel
difformitatem vitii ex circumſtantiis, actus autem
ex oby ecto indifferens eſt aptitudinaliter bohus, e
mWalus

mal
tdu
del
1
hon
cimi
finen
cise
bile
aliuc
amor
Objes
per
Zenti
,
venjen
ſprin
eAumm
No
guod
Wde
gue
Cci
dod
gade
Ap
Ven
ven
lare
lito
tur
hon
ſiye

Ncii⸗
rrcen
la: a

teng in
nr⸗
. .
nr ⸗
n .
medium,
t⸗
line o⸗
eplin
MN
cutſ.
t Nti
⸗
itens,
is ans
bjeclun
unpte,
l,
n
.borut
dis
gult⸗
en Nil

»S33 279 682-

malus per ordinem ad circumſtantias, ſeu in quan-
tam referibilis eft ad finem honeſtum, vel inho-
neſtum extrinſecum: ergo.
Dices: Actus eò ipséò, quòd ſit referibilis in
honeſtum finem eſt honeſtus; ſed actus, quem di-
cimus indifferentem, eſt referibilis ad honeſtum
finem: ergo eſt honeſtus, & non erit indifferens.
Reſp. neg. maj. aliquid enim non dicitur ideò præ-
cisé bonum honeſtum, quia eſt utile, & referi-
bile ad honeſtum finem, ſed quia, licèt propter
aliud non amaretur, ſed propter ſe præcisè adhuc
amor ille honeſtus eſſet. Deinde actus, qui ex
objecto eſt bonus, eſt referibilis in honeſtum finem
per ſe & proximè, actus verô ex objecto indiffe-
renti remotè tantùm, & per accidens.
Obiicies ſecunde. Omne objectum, vel eſt con-
veniens naturæ rationali, vel non conveniens:
ſi primum? actus eſt bonus. Si ſecundum? actus
eſt malus: ergo nullus datur indifferens quoad ob-
jectum. Reſpond. Iy conveniens eſſe æquivocum;,
poteſt enim accipi, vel poſitivè, id eſt pro eo;
quod ratio approbat præ oppoſito, vel negativè,
id eſt pro eo, quod ratio non improbat, licèt ne-
que approbet, ſimiliter ly zon conveniens poteſt
accipi vel poſitivè, id eſt pro eo, quod ratio re-
probat præ oppoſito, vel negativè, id eſt pro eo;
quod ratio non approbat, licèt neque reprobet.
Si primé modéô accipiatur ly conveniens, & diſcon-
veniens, tunc nego omne objectum elle vel con-
vVeniens, vel non conveniens rationi, nam ambu-
lare nec approbatur à ratione poſitivè præ oppo-
ſito, nec reprobatur. Si ſecundéô modé accipia-
tur, tunc nego objectum eo ipſo eſſe bonum, &
honeſtum, quòôd negativèe ſit conveniens rationi;
ſive quòôd non reprobetur à ratione; aliud nam-
8 4 que

que eſt eſſe Præcis licitum „ aliud eſſe ſimul
honeſtum. Ad eſſe præcisè licitum ſufficit non
diſplicere rationi, ſed eſſe honeſtum inſuper re-
quirit, ut placeat naturæ rationali, & rectæ ra-
tioni, & evadat materia laudis.
Objicies tertio. DEUs ordinando hominem ad fi-
nem ultimum, nihil fruſtraneum inſtituit ad finis
conſecutionem; Atqui obſeda ex ſe indifferentia
eſſent fruſtranea, nam nibil conducerent ad finis
conſecutionem: ergo talia objecta non dantur: er-
go neque actus indifferentes quoad ſpeciem. Reſp.
neg. min. quia talia objecta indifferentia, licèt hic
& nunc nihil in genere moris actu conducerent,
poſſent tamen conducere per appoſitionem finis
extrinſeci, aut alterius circumſtantiæ ad finem ul-
timum: ergo non ſunt fruſtranea, tunc enim ſo-
lùm eſſent fruſtranea, ſi ipſorum electio, aut repu-
diatio in nullis omnino circum ſtantiis conducere
poſſent ad finem ultimum. Deinde talia objecta
non eſſent fruſtranea, quia poſſent ordinari ad fi-
nem naturalem, & ad ſublevandam aliquam indi-
gentiam naturæ.
Objicies quartò., Objectum actuum voluntatis ne-
ceſſariò eſt bonum, vel ergo eſt bonum honeſtum,
vel utile, vel delectabile; ſi honeſtum eſt? hoc ipſo
eſt bonum morale, ſi dele ctabile? & non honeſtum,
hoc ipſo eſt malum, ſi utile, aut ſiſtit in ipſo tan-
quam fine, & ſic eſt malum, quia perverſitas eſt frui
utendiz juxta Axioma Auguſtinianum, aut refertur
in aliquem finem, & ſi referatur ad finem debitum
eſt actus bonus, ſi ad indebitum eſt malus: ergo.
Reſp. cum diſt. neceſſariò eſt bhonum vel Phyſicè,
vel moraliter con., ſemper bonum moraliter neg-
Objectum indifferens (quod nec eſt præceptum,
nec conſultum, neque prohibitum, ſed puré per-
miſſum

—

miſſa
tia,
circ

hon

le,
cat
1o;
malun
potel
it
tiam,
Die
jel en
Vel p
pract
Ne aun
objech
tum?
Rbonn
Poneſin
lum
eon.
Z
vel n
Nam
At e
oppe
qui⸗
tant
Qun
tant
bon
Hne

ue

fon
pett
eden

1
fu⸗
etertin
A bni
t .
eſ⸗
ſcuki
Geent,
is
gen ⸗

nin ſ0.

keyl⸗
uere
Ah⸗
M⸗

te ke.

nellon
eio⸗
ellun
ſen⸗
4 5 ii
leſenng

Cebiton
ege
5

miſſum à lege) eſt honeſtum, non actu, ſed poten-
tiâ, quia poteſt honeſtari ex fine extrinſeco, Vel ex

circumſtantiis adjunétis, cum hoc autem, quod ſit

honeſtum in potentia, poteſt eſſe actu, vel deleéctabi-
le, vel utile, ità tamen ut delectabilitas non exclu-
dat honeſtatem, quam poteſt habere ex fine adjun-
cto; nec utilitas ſit determinata ad bonum, vel
malum, ſed indifferens ad utrumque, in quantùm
poteſt vel ad bonum, vel ad malum finem referri;
& ità habere determinatam bonitatem, aut mali-
tiam.
Dices: Omne objecdtum in rerum natura exiſtens
vel eſt præceptum, vel conſultum, vel prohibitam,
vel puré à lege permiſſum; Atqui omne à lege
præceptum conſultum permiſſum eſt licitum, om-
ne autem prohibitum eſt illicitum: ergo omne
objectum à parte rei exiſtens eſt licitum vel illici-
tum: Atqui omne objedtum licitum eſt honeſtum,
& bonum, omne autem illicitum eſt malum, & in-
honeſtum: ergo omne objectum eſt bonum vel ma-
lum: ergo nullum indifferens: ergo &c. Reſp.
con. primé Syllogiſmé diſt. ſubſumptum: omne obje-
Stum licitum eſt bonum, & honeſtum, vel poſitive,

val negativè con. ſemper politivè neg. ſubſumptum.

Nam objectam ideo licitum, quia eſt præceptum,
aut conſultum, eſt bonum honelſtum politivè, pro-
ut nimirum bonum malo, & honeſtum inhoneſto
opponitur. Objedtum autem ideo præcisé licitum,
quia eſt purè permiſſum eſt bonum, & boneſtum
tantùm negativè, ſeu non malum, adeôque obje-
ctum tantùm permiſſive licitum opponitur malo
tantùm diſparatè, potéſtque evadere aut poſitivè
bonum, aut poſitivè malum ex circumſtantiis, &
fine extrinſeco, his autem ſecluſis neque eſt dignum
laude, nec vituperié;, nec pœnæ obnoxium, aut
meri-⸗

„ 8
263 282 83.
meritorium præmii, adeôque in genere moris in-
differens.
Objicies quintò. Obje dum, quod primam & fub-
ſtantialem moralitatis ſpeciem dat actui humano,
eſt primarium ſpecificativum actůs moralis; Atqui
finis extrinſecus, & circumſtantiæ dant primam
& ſubſtantialem moralitatis ſpeciem illi actui, qui
ecam non habet ex fine ſuo intrinſeco: ergo finis
extrinſecus & circumſtantia ſunt objectum prima-
rium talis adtus moralis: ergo nullus datur actus
humanus, & deliberatus, qui ſit indifferens ex ob-
jecto ſuo primario. Reſp. diſt. maj. objectum quod
primam & fubſtantielem moralitatis ſpeciem dat
actui, eſt primarium ſpecificativum in linea & ordine
morali con. eſt ſimul ſemper etiam primarium, in
linea, & ordine Phyſico & intentionali zeg. maj.
con. min. ſimiliter diſt. conſ. ergo finis extrinſecus;
& circumſtantiæ ſunt tali caſu objectum prima-
rium in linea, & ordine morali con., ſimul etiam
in ordine Phyſico & in linea entis neg. conſ. & ſi=
militer diſt. ilatum. Præſens quæſtio de hoc pro-
cedit, utrum omne objectum primario ſpeeificans
a dam humanum in ordine Phyſico, ſemper ſimul.
ſpecificet eundem actum in ordine morali, utrum
v. g. vinum lege permiſſum ſicut in genere Phyli-
co bibitionem ſpecificat, & diſtinguit ab omni alia
bibitione v. g. aquæ, neceſſariò fimul fpecificet
eandem bibitionem in genere morali, ipsamque
conſtituat honeſtam, aut inhoneſtam præſcinden-
do à fine extrinſeco, & omnibus cæteris cireum-⸗
ſtantiis.
Objicies ſexto. Contra ſecundam partem concluſionu:
ab Authoritate ſeripturæz, quia Chriſlus dicit, 4ai
non eſt mecum contra me eſt, qui autem agit actum

indifferentem non eſt cum Chriſto: ergo. Serundè
quia

]

gula
anir
nat
refe
cens
ſire
Iente
tes v
gue
gol
ladif
Rel
We
Zitar
ſer Pt
ne,
loltus,
labencl
liabolt
win.
natan-
er
cite
decuy
tiatip
N
DhI
que

erer
de⸗
niti
judi
diͤr
beam
lnn

Wtl⸗

K.
numan,
1 4t

Dklmnn

i, gi
do fni⸗
tim.

ut 1nn

es.

ngnel
gen
Kortie⸗
funt,
leels,
Nima⸗
ctiam

El.

Ne W⸗
deincem
Unl
utun

quia jubemur lege divina DEIIM diligere ex tot
animo; atqui non jubemur intenſivè omnem co-
natum adhibendo: ergo extenſivé omnes acus
referendo ad DEUN. Tertis quia Apoſtolus di-
cens: quilibet recepit prout geſſit, ſive bonum,
ſive malum non videtur agnoſcere aétus indiffe-
rentes: ergo. Quarié quia tales actus indifferen-
tes videntur eſſe juxta S. Gregorium otιο, adeoô-
que mali. Quinté quia S. Pater Bernardus ait:
quod in via DEl non progredi (hoc verò fit per a tus
indifferentes) ſit regredi, quod eſt malum: ergo.
Reſp. ad primum Explic. ſeripturam, & intelligi-
tuc ipſum actuale exercitium operandi zeg. intelli-
gitur ipſe ſtatus quaſi habitualis con. ſenſus igitur
ſcripturæ eſt, non quéôd omnis actio humana ſit bo-
na, vel mala, ſed quòd homo in ſtatu habituali ſit
juſtus, aut peccator, adeôque, qui ſecum non eſt
habendo gratiam, ſit contra ſe, quia eſt mancipium
diaboli; quod & nos dicimus. Ad ſecundum diſt.
mwin. non jubemur intenſivè omnem abſoluté co-
natum adhibendo con. omnem reſpedtivè zneg. min.
& conſ. Omnem conatum, quem reſpe du DEI &
circa DEIIM poſſumus habere, debemus elicere.
Secunds debemus ex omnibus viribus DEUM appre-
tiative ſaltèm diligere, non pro omni tempore,
aut omni actione, ſed pro eo tempore, quo amor
DEI præceptus eſt; omnes vires noſtras, omném-
que conatum ad diligendum DEIIM debemus ex-
erere. Ad tertium dico: Apoſtolum ſolum loqui
de actibus, qui ſub judicium præmiativum, vel pu-
nitivum cadunt, adeôque, quod omnis homo tale
judicium ſubibit, eò, quod non omnes adtus homi-
nis poſſint eſſe indifferentes, cùm multos actus de-
beamus elicere ex præcepto, quos non eliciendo,
ſumus hoc ipſo mali. Ad quartum dico illos s
eſle

eſſe otioſos, qui carent juſta neceſſitate, vel pia
utilitate,; quando hæc adeſſe debet, quia verò hæe
non ſemper debet adeſſe; ideô dari poſſunt adus
indifferentes, qui non ſint otioſi. Ad quintum di-
co 8. Bernardum ſolùm aſſerere, quod Religioſus
non tendens ad perfectionem per opera ſibi præſcri-
pta in Religione, regrediatur deficiendo paulatim
ad negligentias majores, quæ ſimul ſumptæ poſ-
ſunt in Religioſo conſtituere peccata contra ten-
dentiam ad perfectionem, non negat autem gene-
raliter actus indifferentes. Vel etiam ſecundùàm alios
dici poteſt S. Bernardum hic loqui aſceticè, non ve-
10 Theologicé.
Objicies ſeptimè, Quia S. Auguſtinus lib. ſecundo de
beccats, & meritis cap. primo, negat poſſe volunta-
tem conſiſtere in medio, ut neque ſit bona, neque
mala; item ait cavendum eſſe, nè cum Philoſophis
faciamus aliqua media: ergo. Secandé quia no-
ſtra ſententia videtur coincidere cum damnata ut
Innocentio XI. ergo. Reſp. ad primum S. Auguſti-
num ſolum aſſerere, quòd voluntas ſpectata quoad
ſtatum habitualem nequeat conſiſtere in medio, hoc
eſt, ut nec ſit juſta, nec injuſta, non loquitur au-
tem de voluntate quoad actum. Altera S. Augu-
ſlini Authoritas, loquitur in circumſtantia, ubi ur-
get præceptum, non verô aliàs, ſiquidem alioquin
non poſſet ſalvari doctrina S. Auguſt. aſſerentis cæ-
remonias legis veteris tempore medio neque bo-
nas, neque malas fuiſſe. Ad ſecundum Reſp. pro-
poſitiones damnatas ſolùm convincere, quògd illicitæ
ſint actiones, ubi finis naturalis alicujus actionis
ſecluditur poſitivè, & intenditur ſola voluptas; non
veréô ſi operans præcise negativè ſe habeat, feili-
cet operationem ſuam non referendo ad ultimum
finem; & hinc haud dubiè optimè ab Innocentio XI.
L damnata

mr
lere
tum
lam
Cun
tura
tione
guem
cxeloe
kentun
6
guitun

teygarn

dent
tur al
Cutam
us
ure:
ut, gu
endd
homo
iar⸗
verd
re D
Konlie
dete
N
The
erge
tual
lem
tur
viti.
Ril

nr i
tun d
bo
teſeri⸗
uletin
ſol.
n el⸗
gene⸗
lnaor

lon ſe⸗

ltlo
volunti⸗
egue
no⸗
ta ut
kolli
Ard
6o de
tut A⸗
,Al⸗
Ubiul⸗
ſocnen
ti ⸗
e
ſo. M
Ullen
lio⸗
16
4AA
CNN

.
233 285 Sa95.
damnata eſt hæc propoſitio numerô odtava, eome-
dere, & bibere propter ſolam voluptatem non eſt pecca-
tam &c. Itèm numeré nona: Opus conjugii ob ſo-
lam voluptatem exercitum omni penitus caret culpa & c.
Cum utraque hæc actio mala ſit: quia ipſamet na-
tura comeſtioni finem propoſuit ſcilicet alimenta-
tionem animalis, conjugio prolis generationem,
quem finem ſi operans poſitivè ab utraque actione
excludat, peccat contra naturam, & finem ab ea in-
tentum.
Objicies o&c. Si dantur actus indifferentes ſe-
quitur, quod, cûm bruta omni actu naturâ ſuâ
tendant in ultimum finem, bruta magis lau-
dent DEUM, quàm homo. Secund?, quòd den-
tur aliqui actus, quorum DEUsS non habet majorem
curam, quam de adctibus brutorum, quia ambo
actus pertinent ſolùm ad providentiam ordinis na-
turæ: ergo. Reſp. ad primum diſt. ſequelam. Sequi-
tur, quòd magis laudent extenſivè ly magis acci-
piendo con. accipiendo ly magis pro melias neg. quia
homo glorificat DEUM formaliter, & obje Kivè, ſe
ipſum movendo ad glorificandum DEUM; bruta
verò objectivè tantùm. Ad ſecundum Reſp. habe-
re DELIM de his actibus providentiam Majorem
conſiderando, an non à natura actüs indifferentis
deflectant ad bonum, vel malum, quod ſecus eſt
circa actus brutorum.
Objicies nong. Omnia opera hominis juſti ſunt
Theologicè bona: ergo opera injuſti ſunt mala:
ergo ſicut non datur medium quoad ſtatum habi-
tualem voluntatis, ſic neque quoad ſtatum adtua-
lem. Confirmatur. Voluntas de ſe bona contamina-
tur quolibet opere malo ergo etiam opus bonum
vitiatur ex ſtatu malo peccatoris. Reſp. diſt. ant.
ſi illa referat ad DEUN con. ſechs neg. ans. & -

militer

2983 286 S9=
militer diſt. conſ. & nego conſ. Deinde zrauſ. ant.
neg. conſ. Diſparitas dari poteſt, quia per primam
ſummé commendatur DEI milericordia, at verò
per alterum ſummus DEl rigor extollitur, quod eſt
contra omnes Theologos, & 88. Patres aflerentes

magis pronum eſſe DEUM ad miſerendum, quim

puniendum.
Ad Confermationem neg. conſ. Diſparitas eſt: quia
speris mali cauſa eſt voluntas libera, à qua proce-
dit, & in qua recipitur, adeôque omnino ab adiu
vitiatur; At verô ſtatus habitualis malus, non eſt
cauſa operis boni: ergo neque politivé tale opus
bonum vitiatur à tali ſtatu habituali.
Obiicies decimò. Datur præceptum referendi om-
nes noſtras actiones ad ultimum finem: ergo. Pro-
batur ant. primòè. Quia hoc præceptum videtur con-
gruere perfectifſſimo Dominio DEl. Secundo quia
aliàs eſſet nobis permiſſa prodigalitas tot actionum
ſinè fructu. Tertié, quia ſicuti nihil poteſt fieri
ſiné influxu cauſæ primæ, ſic neque ſiné influxu
ultimi finis. Qauartò quia, ut ſaltèm ſpectemus ho=

neſtatem rationis, videtur hoc exigere diſtinctio ho-

minis à brutis quoad operationem. Keſp. neg. ant⸗
Ad probationem priman neg: ant. quia obligatio hoc
Dominium recognofcendi eſt affirmativa, adeôque
non obligans ſemper pro ſemper. A4 ſecundum
neg. ſequel. quia ſi non eſt prodigalitas moderata
donatio fadla alteri, cur ſit transmiſſio aliquarum
actionum ſinè fine poſitive bono. Ad tertium, diſt.
ant. neque poteſt aliquid fieri ſinè finis ultimi in-
fluxu, ſi ſit actio per ſe conducens ad ultimum fi⸗
nem con. ſecùs neg. Secands neg. paritatem. Di-
Sparitas eſt, quia ſublato influxu cauſæ primæ, ca-
rent cauſæ ſecundæ virtute ad agendum, ablato

Verô influxu finis ultimi, non tollitur agentibus
mora-

wora
is eſ⸗
mæ?
Crea
At v.
finis

peccat

ſinche⸗
Conkort
etiam e
non co
teouli
fant ſin
gaia ſi

Proſerl
on e
nt, ſe

Meer
16 bon .

(odes

cnd
N
flaxe 1

pledti

Pracel

Mrs
Cork
Prope
Prine
ad
tem
Ut in

,

giott

3

4

. Glin

ant
1proet⸗
3D ad
nonel
e ou

nlion⸗
do. M⸗
ur con⸗
, gi
onu
feri
Guxu
Rbe
fonn⸗
es Ct
lio hoe
leoge
Oulin
ORetan
cberc
let,
mi

.
1

un

ere

moralibus vis agendi moraliter. Secundè, Diſpaxri-
tas eſt: quia ablato immediato influzu cauſæ pri-
mæ aufertur perfectifſimum ejusdem Dominium in
Oreaturas, ut docent Philoſophi contra Durandum:
At veroô ablato influxu finis ultimi, nulla perfectio
finis ultimi aufertur, ùt patet tunc, dum homo
peccat venialiter. Ad quartum dico: ad hanc di-
ſtinéctionem ſuffcere, quòd ſaltem debeat homo
conformare ſuas actiones rationi permittenti. Item
etiam ex eo, quòd operetur liberè, quod bratis
non convenit. Denique quoòd opera fſua rationis
regulâ metiatur, antequam illa ezerceat, ut ſcilicet
fiant ſine aliquo exceſſu, & temporis diſpendio,
quia ſic evaderent otioſa, quia modus à ratione
Præſcriptus in exercitio actuum indifferentium,
non efficit, ut ſint opera honeſta, licèt mala non
ſint, ſed remaneant in ſua indifferentia.
Dices: de lege naturæ eſt, ut amplectamur no-
bis bona, atqui tale bonum eſt referre omnes
actiones noſtras ad DEUIM: ergo. Secundé Prin-

cipe dignum eſt ſolùm operari digna principatu:

ergo & heminis eſt ſemper referre omnia ad ulti-
mum finem. Reſpond. diſt. maj. de lege naturæ
laxe ſumpta etiam pro Conſilio eſt ſemper am-
plecti bonum conc. de lege ſtridè diéta, ſeu de
Præcepto hoc eſt neg. maj. & conſeq. de lege ergo
naturæ hoc eſt, non obligantis, ſed permodum
Conſilii aut ſuaſionis bonum ſolummodòè nobis
Proponentis. Ad ſecundum neg. ant. quia etiam
Principi congruunt aliqui adtus indifferentes, v. g.
ad levem naturæ recreationem, & commodita-
tem, qui aftus tunc non carebunt omni utilitate,
ut in otioſos degenerent.
Objicies undecimò. Rationem S. Thomæ: rationis
sſt, actus ordinare in finem; ergo ſi intenditur finis
bonus

bonus eſt adio bona, ſi malus mala. Reſp. conc.
totum, ſed dico, quod detur etiam finis indifferens,
ſeu bonus negative, & malus negativè, ad quem
ſi adum ſuum referat ratio, habetur actus in-
differens.
Dices: indifferens res non poteſt finalizare:
ergo nulla ſolutio. Probatur ant. indifferens ùt tale
nequit habere rationem bonf convenientis: neque
mali diſconvenientis, quòd ſolet finalizare: ergo.
Refſp. diſt. ant. res indifferens, & non habens ratio-
nem boni vel mali tranſcendentalis nequit finali-
Zare con. res indifferens & non habens rationem
boni aut mali poſitivè talis nequit finalizare neg.
ant. & conſeq. argumenti, & probationis.
Objicies duodecimo cum Patre V'ölcker ex Pallavi-
cino. Omnis actus deliberatus in individuo ſpe-
Gatus, ſeu cum circumſtantiis, vel eſt juxta, vel
non eſt juxta prudens diétamen; atqui omnis actus
deliberatus, qui eſt juxta prudens dictamen con-
ſciertiæ eſt honeſtus, quia honeſtum eſt id, quod
eſt conforme rationi. Omnis qui non eſt juxta
prudens dictamen eſt inhoneſtus, juxta illud,
quòd non eſt ex fide, peccatum eſt: ergo omnis actus
in individuo ſpectatus eſt vel honeſtus vel inho-
neſtus: ergo nullus datur indiffetens. Confirmatur.
Operatio in individuo ſpectata;, vel elicitur à vo-
luntate directa hoc judicio, operatio bæc eſt illi-
cita, & tunc actio eſt mala, vel directa hoc judi-
cio ſaltem virtuali, hæc actio eſt licita, quod ju-
dicium ſequitur voluntas ſaltèm virtualis: non
facerem , ſi hæc actio eſſet illicita, atqui vo-=
luntas talis eſt bona poſitivè, quia involvit adum
obedientiæ: ergo. Confirmatur ſecundé. Qui elicit
adum indifferentem ex fine bono, facit acdtum
lonum: ergo etiam opera facta, quia licent ſunt
ona.

hon.

mer
bor
eſt
dor
bor
tion
Min.
ſtus,
ſtus
libet
ltiye
dativ
kente
nega

Dein

Uloch i

ittent

Mam. D
at 3
illleit⸗
bitual!
Aligre
elis
ſi eſ
Le.
quèd
hon
tet!
lt a
Nacep
Mece
1

nlere,
luns,
A
us In

— —

lizate:
bt tale
heqle
eigo.
tati.
t ful.
tlonen

e x

NAA .

Aro e.
Na;
Saus
1con⸗
goc
Rſbte
14 a,
Pisabr
el no⸗
ftnul.
Uti
el
loeſol⸗
cir
4lsi u
zol
t
ein
a⸗

6 2989 See=
bona. Probatur conſ. quia agere ſecundàm dida-
men prudens, & ùt licitum, eſt ratio Generica
boni: ergo. Reſpond. diſt. min. atqui actus, qui
eſt juxta dictamen prudens, eſt adtus honeſtus, &
Ohus pro rata illa ùt dictamen didtat a Rum eſſe
bonum, adeéôque honeſtate, & bonitate propor-
tionata dictamini cone., ultra hanc menſuram neg.
min. diſz. etiam conſeq. ergo omnis adtus eſt hone-
ſtus, vel poſitivè, vel negativè, ſeu non inhone-
ſtus con. ſemper polſitivè neg. conſ, nam non quod-
libet dictamen didat actionem eſſe honeſtam po-
ſitivè, ſed etiam aliquod dictat eſſe honeitlam ne-
gativè, quale eſt dictamen regulans actum indiffe-
entem: ergo etiam ille actus regulatus eſt ſolàm
negativé honeſtus & bonus, adeôque indifferens,
Deinde dicdtum Apolſtoli ad hoc ſolùm ſervit, quòd
id, quòôd fit contra conſcientiam, ſit peccatum,
quod lubens concedo, malè autem hie infertur,
quòd ſemper id, quod eſt juxta conſcientiam Per-
mittentem ſit bonum poſitivè. Ad Confirmationem pri-
mam. Reſp. quoad majorem, quòd non ſit neceſſe, ut
adft actus talis: nollem facere, ſi adio hæc eflet
illicita; ſed ſatis eſt, quod voluntas talis ſit ha-
bitualiter, qualis volitio habitualis non facit adum
aliquem eſſe actum obedientiæ. Deinde iſta habi-
tualis volitio non dicit nolo facere hanc actionem,
ſi eſt prohibita, ſed tantùm dicit nollem facere
S&c. proinde ſolum concipitur ex parte operantis,
quèd iſte actus eſſet, jam autem actus;, qui eſlet,
non poteſt immutare operationem, quæ eſt, uat pa-
tet: ergo. Secund trans. maj. neg. min. quia ut
ſit actus obedientiæ, ſatis non eſt, advertere ad
præceptum, ſed oportet operari ideo, quiaeſt
Præceptus, ſicuti inobedientia vera & perfeta non
eſt, agere actum Pprohibitum; qui eſt prohibitus,
T

ſed

ſed quia eſt prohibitus, atqui operans adtum in-
differentem non dicit ſe operari talem actum, quia
licitus eft: ſeu ſic, ut liceitas ſit motivum (ut
vult argumentum) nam etiam aliàs operans adum
malum ſemper deberet illum operari, quia eſt
malus & prohibitus, quod falſum eſt, càùm non
quilibet adus malus ſit inobedientia formalis, ſed
operatur actum, qui licitus eſt: ergo non elicit
acnm obedientiæ. Ad Confirmationem ſecundam.
neg. ſuppoſitum conſ. quòd adus indifferens debeat
elici, ideo, quia licet; ſi verò conſequens loqua-
tur laxé de actu, qui licet, neg. conſ. Diſparitas
eſt: quia cum media ſpecificentur à fine, actus in-
differens elicitus propter finem bonum, eèò ipsô
ſortiri debet bonitatem à fine bone; at veròô ratio
liciti, neque eſt finis operationis, neque operatio
eſt medium ad illam: ergo operatio non ſpecifi-
catur à ratione liciti. Ad probationem reſpondet
Maſtrius, quod ratio liciti ſit ratiò magis gene-
rica, quàm ratio boni honeſti, & quod is, qui
agit ex caulſa liciti, revereatur ultimum finem, re-
verentia quadam negativa, non verò poſitivàâ,
atque ex hoc poteſt ad Confirmationem primam, &
ſecundam alia reſponſio formari.
Objicies decimotertiò à pari. Non dantur actus ſu⸗
pernaturales indifferentes in individuo: ergo ne-
que naturales. Secundò, non dantur habitus indif-
ferentes, nam juxta Ariſtotelem omnes habitus
voluntatis vel benè, vel malèé afficiunt ſubjectum:
ergo neque actus. Tertié, non datur linea mathe-
matica indifferens ad rectitudinem, & obliquitatem:
ergo à pari. Quartè, non datur individuum ca-
rens omni quantitate, vel qualitate: ergo nee
actus carens omni malitia, vel bonitate. Keſp.
tranſmiſſa ant. geg. conſ. Diſparitss eſt: Jai cùᷣm
uper⸗

———.,.——————

—

—

ſi
rit
ſn⸗

lt⸗
,
n 1
AA
nin el
n non
, 1
elcit
enn.
ebeat
bogne⸗
16

6 in⸗
did
nti⸗
herel
