extrà producere dicendo: volo me ſolùm eſſe, &

nihil aliud præter me. Cui actui libero nullum
correſpondet objestum creatum à parte rei ex-
iſtens; cùm per talem actum DEIIS excluderet
exiſtentiam omnium creaturarum. Conſequenter
poteſt dari reſpeétu DEl aliqua omifſio ex parte
objecti, ad quod terminatur aétus divinæ volun-
tatis. Prob. neg. ſuppoſitum, ſcilicet: quòd actus
divini ſint entitative multi, & faciant aliquam
collectionem: licèt unus idémque actus ſit multi-
plex terminativè, in quantuͤm multa habet obje-
Gta, & terminos. Deinde toti collectioni horum
objeétorum, ſeu terminorum defacto exiſtentium
potuit DEUs pro libitu addere plures, quod au-
tem non addiderit, nihil per hoc omilit es parte
ſui acts, ſed tantùm ex parte objecti.
Objicies ſextò́. Si non daretur pura omiſſio vo-
luntatia, tunc ſequeretur prime: quòd libertas con-
tradiétionis non differat à libertate contrarietatis:
quia utraque eſſer potentia ad duos actus poſiti-
vos, ſibi oppoſitòs incompoſſibiles: ergo. Se-
cande non poſſet dari diſcrimen inter præceptum
pofitivum, & negativum: quia utrumque præ-
ceptum præciperet aliquem acdtum poſitivum. Ter-
tiò.

tiò. Quòd non diſtingueretur peccatum commiſſio-
nis, & omiſſionis: cum utrumque ſaltèm pro

materiali importet aliquem actum poſitivum: ergo.

Reſp. negando omnes ſequelas. Nam primè inter

libertatem contrarietatis & contradictionis eſt hæc
differentia: quoôd libertas contraristatis ſit poten-
tia v. g. amandi, vel amorem directè omittendi
per odium ejusdem objecti. Libertas autem con-
tradiéctionis ſit potentia ad amandum, vel omit-
tendum amorem non directè per odium, ſed tan-
tùm indtrecte per diverſionem ab objedo, ad alia
diſparata, v. g. ad luſum, ſtudium, ſomnum &cc.
Proinde libertas contrarietatis ſolùm datur reſpe-
Stu talis objecti, quod & directè poteſt amari &
odio haberi. Libertas autem contradictionis da-
tur etiam reſpectu talis objecti, quod poteſt qui-
dem amari directe, non tamen odio haberi, licèt
poſlit non amari per diverſionem actualem volun-
tatis, ad alia objecta, cujusmodi objectum reſpe-
Gu viatorum eſt beatitudo. Secunde inter præce-
ptum affirmativum & negativum, elſt hoc diſcri-
men: quôd præceptum affirmativum diredtè obli-
get ad ponendum adctum certæ ſpeciei v. g. audi-
tionem ſacri; & ſimul indirectè obliget ad omit-
tendos omnes alios adtus, cum auditione ſacri in-
compoſſibiles v. g. ad omittendam voluntatem
ſtudendi, dormiendi tempore miſlæ. Præceptum
verò negativum obligat directé ad omittendum
adtum certæ ſpeciei, v. g. furti; indirecté ver
obligat ad ponendum aliquem actum cujuscunque
ſpeciei incompoſſibilem cum furto. Et ſic liceèt
utrumque præceptum præcipiat a dum poſitivum;,
non tamen eodem modo: quia affirmativum præ-
cipit adtum poſirivum direétè, negativum tantúm
indirxectée. Terzis inter peccatum commiſlionis &
omilſſionis,

emiſſion
cochdnil
Qvum,
ſlo acl
autem 0
matiyum
ſo 40
lus Cire
demn utrn
Vum
eodem n
dhick
diata ad
Ppure
amotem
laber b0
chn hube,
nam pote
Giara ad n
Voluntas
mod co
Aud e
Tere amo
len, gl
potells
kern D
Nluntan
omilho.
dendum
od
Mohinar
ttiam n
ahan.
conſ.
guo, d

tum ennniit.
gue ſaln ho
olttizun eg
Nann Frim
Cicllonis he
etati it o⸗
elt onittenl
tti Auen co⸗
An elonid⸗
un, Eel tar⸗
ſel⸗ 1 1
n, ſonmn E.
n datut ⸗
votell nati r
Ciclionis ⸗
s potell gl⸗
luberl, Meit
aleimn volun-
Aunn reſpe⸗
iatet blen
not lt⸗
n Eitelle t
Uiget 1ol⸗
niutenn

4.
Percehron

oemiſſionis, hanc do differentiam: quod pecoatum
commiſſionis, quod eſt contra præceptum nega-
tivum, ſit poſitio actůs direété prohibiti, & omiſ-
ſio actũs excluſrvi, indireste præcepti. Peccatum
autem omiſſionis, quod eſt contra præceptum affir-
mativum, eſt omiſſio actůs direété præcepti, & po-
ſitio adtůs indirecte prohibiti, qui eſt excluſivus
acts directè præcepti. Ex quo patet: quòd qui-
dem utrumque peccatum importet aétum poüiti-
vum & omiſſionem actůs poſitivi, ſed tamen non
eodem modo, & hinc fit, quòd inter ſe differant.
Objicies ſeptimò. Cum Isquierdo. Poteſtas imme-
diata ad omittendum, eſt poteſtas ad omittendum
purè: quia hæc eſt poteſtas ad non ponendum v. g.
amorem ſiné medio actu poſitivo; atqui Petrus
habet potellatem immediatam ad omittendum,
cùm habeat poteſtatem immediatam ad amandum:
nam poteſtas immediata libera debet eſſe imme-
diata ad utrumque oppoſitum: ergo. Conſirmatur.
Voluntas eo modo eſt neceſſitata ad unum extre-
mum contradistorium, quo modo nequit evitare
aliud: ergo ſi non eſſet immediaté potens omit-
tere amorem, eſſet immediatè neceſſitata ad ameo-
rem, quod eſt falſum. Reſp. ad argæm. diſt. maj.
poteſtas quocunque modo accepta con. poteſtas li-
bera neg. maj. Nam poteſtas libera importat vitale
voluntatis exercitium, quale eſſe nequit pura
omiſſio. Prob. adie&. diſt. Eſt poteſtas ad non po-
nendum amorem, finé afctu poſitivo medio ùͤt
quod conc. medio ùt quo, qui fit formæ inſtar de-
nominantis omiſſionem liberam, neg. maj. diſt.
etiam min. Petrus habet illam poteſtatem imme-
diatam, ſiné medio ùͤt quod conc. ùͤt quo neg. min.
& conſ. Immediationi enim non officit medium ut
quo, ùt patet in unione, actione, &c. Deinde
alti

63 92 682

alii admittentes voluntatis poteſtatem immedia-
tam ad ponendum amorem negant tamen volun-
tati immediatam ad purè omittendum. Rationem
diſparitatis dant: quia cum prima poteſtate adhuc
ſtat exercitium vitale voluntatis, non verô cum ſe-
cunda. Confirmationis diſt. conſ. ergo ſi voluntas
non eflet potens immediaté ùt quod, omittere
amorem, eſlet neceſſitata ad amorem conc. ſi non
eſfet potens ſine medio ùͤt quo, neg. conf. Quia
tunc ſolùm impotentia ad unum contradictorium
eſt neceiſitas ad alterum, quando illa potentia non
eſt ſimul potentia ad aliud extremum incompofli-
bile cum aftero contradistorio, atqui juxta
noſtram ſente voluntas habet potentiam ad
actum incom poſſ cum amore, qui adus ſe
habet ůût quo ad omilionem: ergo.
Objicies octavò. Poteſt voluntatt propoſitum pu⸗
rum bonum à cognitione abſtrahente à voluntate
non amari, atqui omilſlio hujus amoris eſlet im-
mediaté pura & libera: ergo. Minor. Prob. Quia
hæc omiſſio fundari nequit in actu poſitivo odii;
quia repugnat odium puri boni, ſed neque in alio
adlu poſitivo: ergo. Secunde. Omiſſio amoris, circa
bonum difficile, non fundatur in actu reffegxo vo-
lIuntatis volentis omittere amorem puri boni: quia
poteſt haberi amor boni, quin habeatur præco-
gnitio reflexa: an bonus ſit, vel non ſit amor, &
ejus omiſſio? neque fundari poteſt in alio actu po-
ſitivo: ergo tunc dabitur pura omiſſio. Reſp. ad
Primum conc. maſ. neg min. prob. diſt. maj. quia im-
plicat odium ſummi boni intuitivè viſi conc. ab-
ſtraétive cogniti neg. maj. Aliàs enim implicaret in
viatore odium DEI, quod eſt manifeſtè falfum.
Min. neg. tum quia voluntas citra odium DEI po-
teſt nolle elicere amorem DEI, qui eſt purum bo-
num „

Rtien

hum, &
1Qos den
Poielt
volitio en

Neh. Aht. 4
potelt eel
Omilionem
E lonate,
oppolto 8
lis, vel in
converſion
Alcitum,
Cutn amon
Ohicie
ſuſheit gari
ele AMuit⸗

(0 non 19

2Gns pohtir
Gun ſalkeir
Lellatem nor
1red erian
Deci
Cufnan,
hconti⸗
Pendet 1
Oniſhd d
NNN A
nds ler
rum m.
ona
atione ſn
ekitiam
atum n
8 ration

lis

latem Innel⸗
tamen Wn.

Um. Natün

vokellate achr
erò cum
0 ſi volunti
d, omitten:
1 Ane, ſi non
g cenſ n
utradioriun
lupotentum
um ineonſal⸗
„ul ſon
et vokentini
e, gli AAusl
.
gupoliun l⸗
ge 1 oluntaie
ons let in⸗
. nt. Cu
doſtke in
ſnegre in ii
motl eirt
. teſex i.
nnt Nrch⸗
ſ Wor
did roſe
lo Nh⸗
Ni n

len 1

33 93 662-.
num, & infinitum: ergo. Tum quia debet dari
actus denominans omiſſionem liberam, qualis elſle
poteſt diſplicentia voluntatis in mediis arduis, aut
volitio exercendi ſuam libertatem. Ad ſecundum
neg. ant. quoad ult. partem: Quia voluntas libera
poteſt excludere amorem boni difficilis, ſeu velle
omiſſionem talis amoris, non ſolùm actu reflexo
& ſignaté, ſed etiam exercité, vel actu directè
oppoſito & contrario, hoc eſt, odio boni diffici-
lis, vel indirecte & virtualiter oppoſito, hoc eſt,
converſione, ſeu diverſione ad aliud objedtum v. g.
illicitum, cujus proſecutio non eſt compoſſibilis
cum amore boni.
Objicies nonò. Ad hoc, ut omiſſio dicatur libera,
ſufficit dari cognitionem inditferentem & non ad-
eſſe aliquid, quod neceſſitet ad actum oppoſitum:
ergo non requiritur ad omiſſionem liberam aliquis
a dus poſitivus voluntatis. prob. ant. ad comitten-
dum ſufficit cognoſcere objectum, & babere po-
teſtatem non agendi,; & ponere commiſſionem:
ergo etiam ad omittendum liberé ſufficit cognitio
objecdti, poteſtas agendi; & poſitio omiſhionis.
Confrmatur. Tam actus, quàm negatio actũs eſt
ſub dominio voluntatis: atqui actus voluntatis non
pendet à voluntate mediante alio actu: ergo neque
omiſſio ſic pendet: ergo non eſt neceſſarius actus,
qui ſit direda, vel indirecta nolitio amoris, quod
nos aſſerimus. Keſp. ad argum. conformiter ad no-
ſtrum modum loquendi neg. ant. prob. neg. conſ.
diſparitas eſt: quia exercitium poſitivum eſt vitale
ratione ſui: ergo non eſt neceſſe ad hoc, ut ex-
ercitium illud dicatur vitale & liberum, adſtruere
actum medium; at verò omiſſio nequit dici vita-
lis ratione ſui: ergo debet rationem exercitii vi-
talis & liberi habere ab actu, qui ſit nolitio actus
oppoſiti,

94 S-

oppoſiti, ſive directa, ſive indirecta. Disxi indi-
reita: quia non eſt neceſte, ut voluntas dicat v. g.
nolo amare, ſed fatis eſt, ſi dicat v. g. volo ſtu-
dere, qui eſt adtus incompollibilis cum amore.
Cenfirm. diſt. major. Sunt fub dominio voluntatis
modé proportionaté adús poſitivi, vel omiſhonis
naturæ, conc., ſunt ſub dominio voluntatis eodem
modo neg. maj. & conf. Cùm enim omne negati-
vum fundetur in pofitivo, modus proportionatus
negationi eſt, ut per aliquod poſitivum ea infera-
tur; at verô poſitivum etſt capazx per ſe ſlare: ergo
poſitivum ſui actůs non habet necelſle fundari in
alio a du: ergo.
Objicies decimd. Omiſſio ſecundùm ſuam eſſentiam

ſpectata, eſt voluntaria & libera, quin includatur in

ipſius eſſentia aliquis aéfus poſitivus: ergo volun-
tas poteſt omittere ſiné omni actu. Secunds. Li-

bertas exercitii reſpicit eſſentialiter a dum, & omiſ-

ſionem illius: ergo etiam exercitium libertatis il-
lius poteſt haberi per a dum, vel per omiſſionem
actůs. Tertié. Omiſſio non egreditur à voluntate
ůt agente, ſed non agente: ergo ordo ad actum
aliquem non elt eſſentialis voluntati volenti omit-
tere. Prob. ant. Quia ſi non procederet à volun-
tate non agente, non eſſet omiſſio per ſe ipſam
voluntaria, quod eſt falſum. Confirmatur per omiſ-
ſionem non conſtituitur voluntas agens liberé, ſed
liberé non agens & non volens: ergo omiſſio non
egreditur à voluntate ùt agente & volente quem-
cunque actum: ſed ùͤt non volente & non agente.
Reſp. Ad primum diſt. ant. Omiſſio ſecundùm eſſen-
tiam ſuam ſpectata, eſt voluntaria & libera in ſe
neg. ant. denominativè ab actu tconc. ant. & neg.
conſ. In tantùm enim omillio libera dicitur & vo-=
luntaria: in quantùm actus poſitivus, per gnenn
2 talis

llis orni
ſecundum
dr proce
dmiſſione

ratamn r
timn /hbert
Cmillonen
lira ohit
clußrus co⸗
etiam air
ſbera ſeg.
Gitar V0
dederet,
ſ operatu
apente u
lilſum, g.
Pountri;
ilt Perom
lbert id
non corlin
Nrcepi,
Ohitie
Mulr el
Gl. ins
its
(iets ſh
Radmn
Ainm
ni neſi
10 fount,

ben;

m, Rc
Via ſen

late

3, D a-
ntas Clcarg.
9. v ſl
cum acnore
1o voluntati
elomilion’
tztis eodem
pe negati⸗
dpottionanns
n er inlera⸗
ſeharen etgo
ele iuntaitin

ſuam eltentin
Nincludetutt
. ergo wMl⸗
4. 1
Selurdi!
um, n
n libenn.
ent

Gute

er id
ur W
,Co a0 Nl
olerti oe
let à oln⸗
et ſe ilan
et neid⸗

α ==,

Ant
ere, 1
els Mhele,

. onilon
ee⸗

llene ale

w elli

0

n n
lbenn i 4

lt.
„ℳ
cter &⸗

euls

talis omiſſio habetur, voluntarius eſt & liber. Ad
ſecundum diſt ant. reſpicit actum & omiſſionem illius,
t procedentem voluntariè à voluntate con. reſpicit
omiſſionem illius ùͤt quocunque modo conſide-
ratam neg. ant. diſt. etiam conſ. ergo etiam exerci-
tium libertatis illius poteſt haberi per actum, vel
omiſſionem illius paſſivam ùt denominatam, ab
activa omiſſione, quæ eſt actus liber potitivus ex-
cluſivus conc. per omiſſionem purè paſſivam, vel
etiam activam, quæ non ſit voluntati formaliter
libera neg. conſ. Ad tertium diſt. aut. omiſſio egre-
ditur à voluntate ùt non agente actum, quem agere
deberet, quem tamen per alium actum excludit,
ſi operatur liberé conc. procedit à voluntate non
agente ullo modo neg. ant. & conſ. prob. neg. eſſe
falſum, quòd omiſſio non ſit per ſe & formaliter:
voluntaria, ût patet ex dictis. Confirm. etiam diſt.
ant. per omiſſionem non conſtituitur voluntas agens
liberé id, quod agere deberet ex præcepto conc.
non conſtituitur agens actum excluſivum aéts
præcepti, quem agere debuiſſet neg. ant. & conſ.
Objicies undecimo. Si non daretur pura omiſſio,
multæ eſſent ſequelæ inconvenientes: ergo. Prob.
ant. primé quia ſequeretur proceſſus infinitus in
actibus liberis: Quod prob. quia Petrus liberè eli-
ciens fubſtantiam amoris, omittit libere aliquem
gradum intenſionis, quem omittere debet per
alium actum, ſuper cujus inftenſione rurſus redi-
bit quæſtio, & ſic in infinitum. Prob. ſecundò quòd
in voluntate nulla poſſet dari ſimplex complacen-
tia libera; nam huic, cùm nullus contrarietur
actus, nequit per aliquem actum czcludi, neque
purè omitti: quod eſt inconveniens. Prob. tertio.
Quia ſequeretur, quòd DEUs non poſſet commu-
nicare Angelo vixtutem ad plures amores ſincate-
gorematice

. 2,
gerematicè infinitos pro eodem inſtanti. Nam
cùm non poſſet tot ponere, quin plures, deberet
aliquos puré omittere: ergo. Keſp. neg. ant. prob.
primæ neg. ſeq. ad bujus prob. dico, quôd cuùm qui-

libet a ds vitalis ſit per ſe ipſum certæ intenſionis,

ſit etiam per ſe ipſum excluſivus intenſionis ma-
joris liberèé: quia voluntas eadem determinatione,
qua determinat ſe ad ſubſtantiam, determinat
etiam ſe ad intenſionem actůs, adeoque non eſt
necefle recurrere ad tertium actum ſpecialem, &
ſic in infinitum. Ad ſecundum neg aut. cum adjeéta
probatione. Nam ſimplici complacentiæ opponitur
tum actus, quo dico efficaciter nolo ſimplicem
complacentiam, tum etiam quæcunque voluntaria

diverſio ad alia objecdta, per quæ impediri poteſt

& excludi à voluntate talis ſimplex complacentia:
ergo. Ad tertium neg. ſuppoſitum poſſe Angelo ta-
lem virtutem & potentiam communicçari, cum hæc
repugnet limitationi actůs creati impotentis ſimul
attendere ad infinita. Deinde Angelus poſſet actum
hunc direstum elicere, quo diceret: nolo alios
actus. Quo poſité redderetur voluntas incom-
poſſibilis cum ulteriori actu, ac proinde per eam
volitionem reliquos actus omitteret, adeôque non
puré.
Objicies duodecimò. Poteſt fundamentum dici re-
latum à termino, qui non eſt relatio: ergo etiam
omiſſio poteſt dici libera per aliquid, quod non
eſt formaliter liberum, adeoque ſinè omni adu.
Secunds amor denominatar liber ab extrinſeco:
ergo etiam omiſſio poteſt dici libera ab extrinſeco:
nempe à cognitione indifferente. Reſp. Ad primum
transmiſſ. ant. neg. conſ. Diſparitas eſt: quia deno-
minatio relati non etit vitalis, adeoque poteſt for-

maliter partialiter provenire ab extrinſeco nempe

à ter-

termino⸗
tis cummn ſi
atqdi non
lntrinſeco⸗
direcke op⸗
ſem cum 4

negznt lerm
nominantem
tuntönn condh
e d hoc, u
leat denomi
o. eg. an

cundé neg

—

Iis tangu
Pe tendent
ſine⸗ neguit
etoo negnit
llet /bertzs
ljiete 1
eſarh, or
tiarn deeſ
Viodis: 6
non 5,
Don egerce
ſeſ /.
i ſu
1 RR
t. R en
adaqunt
te labeat
kentiä pn
Peciri 3
18, Ja
agere lhe
hotelt lol

inſtanti. Nmn

plures, Entt
, eg, A,
uoc cun gll
r intenljoni,
tenſionis mr.

terminatione,

„ eterminat

N
koge don

ſeciaen, 4
an, Con A
entimopkeni
nolo ſiagſen
nque olnm
inhelilpot
ez collgbeeniu
ol ineht⸗
uar,cun
mntert ſl
oletadven

s Metic
t Mi⸗ le

ottss rnt⸗
ioce her
neigte
Gtann cite⸗
or en
1, d
ſns onni 41
terlen
rilerd⸗
4

64A1hian

3 termino. At verôò denominatio liberè omitten-
tis cùm ſit vitalis, debet provenire ab intrinſeco,
atqui non ſecundùm ipſam omiſſionem provenit ab
intrinſeco: ergo ſecundùm actum poſitivum, vel
directé oppoſitum, vel diſparatum incompofſibi-
lem cum actu omiſſo. Dixi tranſeat: quia multi
negant terminum etiam eflſe formam partialem de-
nominantem fundamentum in ratione relati; ſed
tantùm conditionem neceſſariò requiſitam in ordi-
ne ad hoc, ut relatio reſultata fundamento dare va-
leat denominationem prædictam. Ad ſecundum pri-
méô. neg. ant. Quia contrarium patebit inferiùs. Se-
cundò neg. conſ. Diſparitas eſt: Quia actus ille amo-=
ris tanquam vitalis, habet, quod requiritur, nem-
pe tendentiam vitalem. At verô omiſſio purè paſ-
ſiva, nequit habere tendentiam vitalem, ùt patet:
ergo nequit eſſe exercitium potentiæ vitalis liberæ,
licèt libertas ſumeretur ab extrinſeco.
Objicies 131ti6. Potentia viſiva, quæ eſt potentia ne-
ceſſaria, poteſt non ſolùm neceſſarioò videre, ſed
etiam neceſſariè non videre per puram carentiam
viſionis: ergo voluntas quæ eſt potentia libera po-
teſt non ſolùm ſe liberè exercere, ſed etiam liberè
non egercere, ac pure omittere ſuos actus vitales.
Reſp. diſt. aut. Potentia viſiva poteſt non videre,
ità ut purè ſe habeat paſſivè ad non videndum con.
ità ut ſe non puré paſſivè habeat ad videndum neg.

ant. & conſ. Potentia viſiva, quia habet pro fine

adæquato videre, poteſt ſolàùm viders ità, ut activè
ſe habeat ad videndum. At poteſt non videre po-
tentiâ purè paſſivàâ: quia poteſt ab extrinſeco im-
pediri à ſua viſione: ergo proportionaliter volun-
tas, quæ habet pro fine ſuo intrinſeco adæ quato

agere liberé, vitaliter & activè & determinativé;
. poteſt ſolùm ſe determinare ad vitaliter agendumz

& ad

G

383 98 882-
& ad omiſſiones non puras, ſed fundatas in actibus
vitalibus, ad puram autem omiſlionem actuum vi-
talium, utpote quæ non continetur in fine intrinſe-
co adæquato voluntatis poteſt ſolùm ab extrinſe-
co, adeôque non liberè determinari: ergo pura
omiſſio utpote ex determinatione extrinſeca non
poteſt eſſe libera.
Objiicies 14t6. Licèt omiſſio non contineatur in fi-
ne intrinſeco voluntatis, tamen voluntas poteſt
omittere omiſſione non pura: ergo etiam poteſt
omittere omiſſione pura. Secandé. Potentia agen-
di & non agendi, habet pro fine ſuo intrinſeco non
ſoluùm agere, ſed etiam non agere; ſed potentia li-
bera eſt potentia agendi & non agendi: ergo ha-
bet pro fine ſuo intrinſeco non ſolùm agere, ſed
etiam non agere, ac proinde etiam omiſſio conſiſtens
in non agere, continetur in fine intrinſeco potentiæ
liberæ. Reſp. ad primum neg. conſ. Diſparitas eſt:
Quia in tantùm voluntas omittit omiſſione non pu-

ra, in quantùm per actum aliquem poſitivum vo-

Iuntarium incompoſſibilem cum actu oppoſito cau-
ſat illius omiſſionem. Actus autem ille, cuùm ſit
actus voluntatis, eſt actus vitalis voluntatem perfi-
ciens, adeôque continetur in fine intrinſeco adæ-
quato voluntatis. At vero omiſſio pura non con-
tinetur in fine intrinſeco & adæquato voluntatis,
qui eſt vitaliter agere, & ſe per vitales actus perfice-

re. Ad ſecundum diſt. maj, potentia agendi & non

agendi habet pro fine non ſolàùm agere;, ſed etiam
non agere puréè neg. non agere omiſſione non pu-
ra, ſed fundata in aliquo actu poſitivo voluntatis
con. maj. ſimiliter diſt. min. neg. conſ. finis enim in-
trinſecus & adæquatus potentiæ vitalis liberæ eſſt
ſe perficere per ſuos aétus vitales: ergo omiſſio
roluntatis liberæz finem intrinſecum intrare nequita
nisi

.

iiſcorzun
depora on
poluigum
Objiciet
r ad 0, 9
tione honj,
lunntt, go
ſe Mquod o
40, & om
le polelt lide
dmdis omnin
d potel le
tatione don

tati er, n

neg. nſ. l,

Qeterminttio

ugnare poſu

Albue

guam

Aos in
on,
Ane.
em volu
decuncen
Etur ein⸗
is olitio
Pdm lin
reſcinden
odine 5
l⸗ elt,

latasinadia
n aduun
Ifine inttit⸗
ab extri
exgo l
trinſeca ot

eatur in f⸗
unnes hoteſt
etiamn dore
Oteotin dpen⸗
utriolecon

el dinn .

odi ei
an abere 4
nilo Corin
leo goteni
Imiaß
None vonpl⸗
olliſmn o⸗
onotn l⸗
, le, d
Ubtaten pel⸗
trinleob ed⸗
hura non c
D luatat
10s Pele⸗
gendl 1n

gete; 1 49
N⸗

5
iMien n 5
Bin nd
hinen 4
,slbere

nie conjundta cùm aétu vitali, quod dici nequit
de pura omiſſione, cùm hæc excludat omnem actum
poſitivum & vitalem voluntatis.
Objiicies irt. Voluntas poteſt ſe determinare libe-
rèe ad id, quod ab intelle n illi proponitur ſub ra-
tione boni, ſed potelt intellectus proponere vo⸗
fone n etnn, ſit nedue amare; neque odiſ-
3 jectum, includens bonum mixtum
malo, & omittere omnem actum: ergo voluntas
ſe poteſt liberé determinare ad puram omiſſionem
omnis omnino actůs. Reſp. diſt. maj. Voluntas ad
id poteſt ſe determinare, quod illi proponitur ſub
ratione boni determinatione repugnante ipſi volun-
tati neg. non zepugnante voluntati con. maj. & min
neg. conj. Ex dictis autem ſufficienter conſtat talem
determinationem ad puram omiſlionem liberam re-
pugnare voluntati.

QuksrIOoO VIII.
Duibus abtibus tam intelleltus,
quàm voluntas verſetur circa fi-
kem, & media?
Arios in præſenti intervenirte adtus docent The-
ologi, qui ab iisdem ſequenti explicantur or
dine. Primus Omnium eſt adtus intellectůs, qui .-
nem voluntati repræſentat, ùt bonum ſecundlen ſe.
Secundas Eſt adtus voluntatis, quo voluntas der.
ſatur circa finem cognitum, diciturque à Th dlo⸗
Eis volitio ſeu amor ſimplex, eoô quòd Habeat b.
jectum ſimplex, ſcilicet finem ſolirarie peclatu
reindende ab ejus præſentia, vel abſentia abha-
itudine & reſpectu ad media, & viciſſim . “R
Acus eſt, quo intellectus proponit finem dt poſh.

. 62 bilem

33 100 62.
bilem acquiſitu per habitudinem ad media. 9 .
tus Eſt intentio finis, ſeu actus, quo voluntas ten-
dit in finem. Quintus eſt conſilium, quod eſt qui-
dam diſcurſus rationis practicæ duos includens
actus, ſcilicet conſultationem, ſeu inquiſitionem, de
mediis neceſſariis, & utilibus ad finem conſequen-
dum, & judicium, ſeu ſententiam de mediorum ad
finem proportione, & convenientia in particulari.
Sextus eſt conſenſus voluntatis, quo ſcilicet volun-
tas ſibi complacet in mediis per conſilium, ut eſt
conſultatio, ſeu inquiſitio inventis. Septimus eſt
acdus electionis, quo voluntas directa per conſi-
lium, ùt eſt ſententia, ſeu judicium unum medium
eligit præ altero. Octavus eſt imperium rationis,
quo intellectus imperativè intimat voluntati medii
jam electi eſſe faciendam executionem, & exprimi-
tur per verbum modi imperativi v. g. fac hanc rem,

boc ſequere. Nonus eſt adtus ille, quo voluntas

potentias executivas applicat ad operandum & ex-
ecutionem mediorum, qui actus voluntatis dicitur
uſus activus, ipſa verò executio & operatio dicitur
uſus paſſtvus. Decimus eſt actus intellectůs, quo per
media jam obtentus finis repræſentatur voluntati,
ùt jam præ ſens & poſſeſſus. Undecimus tandem eſt
gaudium in voluntate, quo gaudet de fine poſſeſſo
& præſente, habétque pro objecto finem ùt jam præ⸗
ſentem & per media perfecté poſſeſſum, diciturque
à Theologis quies ſeu fruitio finis. Ex his jam eſt
Reſolutio. Intellectus tribus actibus verſatur circa
Ffenem. Primo actu, quo finem voluntati proponit, ut
bonum ſecundùm ſe, & eum movet ad volitionem ſimpli-
cem. Secundo, quo proponit finem voluntati, àt poſ-
Kibilem acquiſitu, & movet eam ad intentionem Finis.
Tert io, quo finem jam præſentem & poſſeſſum voluntati

repræſentat, eämque movet ad actum gandii, & duobus
altibus

7*

ANius circa
s verd cin
liione ſind
veroͤ ititen
ali. Re
elle ment
Merur u
aMiomna, nihi
ndd nuſhus
deſn habert
Precedat e⸗
Nero tendl
intentione,
cem diyerſt
Cedere acfn
finem uͤt bo
lto ſimnpken
Aulltu poſit
gle Aus rer
lelem glen
üleus w
Dahetn
1as exeat i
Priz itele
lulet &
Auebbiltene
Uignor
anteqaann
Tequiritin
„ intimat y.
ctom ci
intelletrs
al mn
ig elt in

10 voluntuer-
, groc eit
Guos inchie
ullitionen
en conlege
Ee neciotun:
in mtüenl
olelles dd⸗
cokblim, ii
. Sien
ſregt Krnl
m mhumnri
perun t
voluntat ie
en, & ei
far ulil
guo volund
ucum he
ntatis eitl
hendi leir
les, gro⸗
gtur olunehn
tuntent⸗
eſne polen
n dtfungtt
Erlisn
Gihm
hinnſi
Nttitn 6

„S33 101 E82.
actibus circa media, ſcilicet conſiliõs & imperiô. Volun-
zas verò circa finem verſatur tribus actibus, ſcilicet vo-
litione ſimplici, intentione finis, & fruitione, circa media
weréò itidem tribus, ſcilicet conſenſu, eleitione, & uſu
adivo. Reſolutio hæc ſecundúm totum videtur
eſſe ad mentem D. Thomæ.
Probatur quoad primam partem. Juxta receptiſſimum
axioma, nibil volitum, quin præcognitum: hoc eſt:

quòd nullus motus voluntatis in objectum ſeu fi-

nem haberi queat, nisi ejusdem objeéti ſeu finis

præcedat cognitio, ſed voluntas triplici motu di-

verſo tendit in finem, ſcilicet volitione ſimplici,
intentione, gaudio, ſeu fruitione: ergo hunc tripli-
cem diverſum motum voluntatis debet triplex præ-
cedere actus intellects, ſcilicet actus repræſentans
finem ùt bonum ſecundùͤm ſe, quem ſupponit vo-
litio ſimplex. Itèm actus repræſentans finem ùt ac-
quiſitu poſſibilem, quem ſupponit intentio, deni-
que actus repræſentans finem ùt poſſeſſum & præ-
ſentem, quem ſupponit gaudium, conſequenter in-
tellectus tribus actibus verſatur circa finem.
Probatur quoad ſecundam partem. Antequam volun-
tas exeat in conſenſum & electionem mediorum;,
pris intellectus per conſilium inquirit media, &
judicat & diſcernit de eorum convenientia & con-
ducibilitate ad finem, per quem actum voluntas di-
rigitur ad conſenſum & electionem mediorum, &
antequam voluntas exeat in uſum activum, priùs
requiritur imperium intellectůs, quo imperativè
intimat voluntati mediorum executionem, per quem
actum dirigitur voluntas ad uſum activum: ergo
intellectus his duobus actibus, ſcilicet conſiliò &
imperiò verſatur circa media. Confirm. ſpecialiter
quoad imperium rationt. Præter electionem ponen-
dus eſt in voluntate uſus activus diverſus actus ab
6 3 electi⸗

233 102 66 e
electione: ergo præter judicium practicum ante-
cedens electionem, ponendus eſt alius adtus diver-
ſus, quo voluntas dirigatur in uſu activo, ſed hie
eſt imperium rationis ſuperiùs explicatum: ergo.

Probatur quoad tertiam parten. Quia finis poteſt

eſſe obje tum voluntatis tripliciter: Prime Secun-
dum ſe præſcindendo ab abſentia & prælentia &.
& ſic eſt obje tum volitionis ſimplicis. Secunds ùt
eſt abſens & per media obtinibilis, & ſic eſt obje-
Rum intentionis. Tertiè, ùt eſt præſens & jam ob-
tentus, & ſic eſt objectum gaudit & fruitionis: er-
go prædictis tribus actibus voluntas verſatur circa
finem.
Probatur quead quartam partem. Quia voluntas ver-
ſans circa media, primèò in illis inventis complacet,
quod facit per conſenſum. Secundè Ad unum me-
dium præ altero ſe determinat, quod facit per ele-
ctionem. Tertiò Tandem ad poſitionem mediorum
potentias executivas applicat, quod facit per uſum
activum: ergo voluntas his tribus ackibus, ſcilicet
conſenſu, electione & uſu activo, verſatur circa
media.

Oppoſitorum Solutio.

Biie. prim. Cantra primam partem reſolutionis: Si
intelleétus prædictis tribus actibus verſaretur
circa finem, hoc ex eo ſequeretur, quia voluntas
nequit habere aliquem motum ſeu actum finè præ-
via cognitione, atqui voluntas poteſt habere mo-
tum ſinè prævia cognitione: ergo. Minor Prob. pri-
mé, quia poteſt continuari & perſeverare motus vo-
luntatis, absque eo, quod perſeveret cognitio in-
tellectůs: ergo etiam poteſt ſimpliciter eſſe motus
voluntatis absque cognitione. Secando. Quia 5. Die-
ny fius

nNylus
ſuptem
1em, 1
nen o

et
poligvam
amorem!
Platione,
Gbidqquan
16, Volu
libet cof
a in:
ſollit l
Utt intel
ax, it
te/ſecki
objechie
eſariar
Nehon
INta
as di
applient
hotel el
liei, ſr
gbiair
oet 1
RW
ſopita
noxe⸗
Patrix
Praſup
liett d
Verlari
nayent

prackbin ne⸗
jus aclus ier
Alivo, Al
atum: e
la fnis N
Dyims Sel
Ntelentia
8. Lecltc l
e
Aens Eme⸗
ktvitoniter
Felltnnen

ia voluntat
zntis nne
9 Ad un
od lacit
nemn MMeiis
Alacit en
Gibus
Vetſiui

nyſius Areopagita cap. 1. de myſtica Theologia docet
ſupremam unionem cum DEO, quæ fit per amo-
rem, eſſe interdum per ignorationem & ablatio-
nem omnium operationum ſensú⁴s & intellectús:
ergo. Tertis. Experientia dat in probis, quoòd,
poſtquam per contemplationem excitati ſunt ad
amorem DEI, amor perſeveret ceſſante contem-
platione, cùm in his intellectus non advertat ſe
quidquam ampliùs de DEO cogitare: ergo. Quar-
25, Voluntas poteſt intelleqtum applicare ad quod-
libet cogitandum, atqui hoc fieri non poreſt, nisi
ipſa in rem illam ante omnem illius cognitionem
poſſit ferri: ergo. Quinté. Voluntas poteſt velle,
ut intellectus nihil cogitet, &, ſi ſit voluntas effi.
cax, ità fiet: ergo tunc voluntas habebit velle in-
tellectu nihil cogitante. Sexté. Denique cognitio
objecti eſt ſolùm conditio ad actum voluntatis ne-
ceſſaria: ergo ſaltèm divinitus poteſt abeſſe.
Reſpon. C. maj. neg. min. Katio eſt: tum quia
juxta S. Thomam hic, voluntas movetur ad ſpeciem
actüs ab intelleétu, in quantum videlicet per actum
applicat ipſi voluntati objectum: ergo ſicut non
poteſt eſſe actus voluntatis, qui non ſit certæ ſpe-
ciei, ſic non poteſt eſſe ſinè intellecdtione. Tum
quia, ſi non requireretur cognitio intellectůs, non
poſſet reddi ratio: cur non poſſimus v. g. amare
DEUM, vel mereri, dum dormimus, & mens eſt
ſopita, neque, cur voluntas potiùs ad hoc objectum
moveatur, quàm ad aliud. Tum quia amor DEI
Patriæ, qui tamen perfectiſfſimus eſt, requirit &
præſupponit cognitionem: ergo etiam amor viæ,
licèt perfectus & intenſus. Canſeq. patet: quia Ad-
verſarii, inter quos eſt Gerſon eradt. 66. & D. Bo-
naventura eract. de myſtica Theologia. 4. ult. pro ra-
G tione

tione excludendi cognitionem reſpectu amoris, po-
nunt perfefctionem amoris: ergo.
Ad primam prob. min. neg. ant. Ratio eſt: Quia ejus-
dem rationis eſt actus voluntatis in primo inſtanti,
dum elicitaur, & reliquo tempore, dum continua-
tur: ergo ſi absque cognitione inchoari nequit,
nec poterit continuari. Deinde non magis actus
voluntatis dependet à voluntate influente, quàm
ab objecto cognito: ab illa enim dependet in ge-
nere cauſæ efficientis, ab hoc verò in genere cauſæ
quaſi formalis, cùm ab objeéto cognito trahat ſuam
ſpeciem; ſed actus voluntatis nec quidem uno mo-
mento exiſtere, aut continuari poteſt ſiné volunta-
te actu influente: ergo neque ſinè objecto actu co-
gnito: ergo ſinè cognitione intellectůs nequit con-
tinuari actus voluntatis. Ex quo tamen contra
communem Philoſophorum ſententiam non licet in-
ferre, quaſi talis cognitio per ſe & ratione ſui ſe
babeat ad actum voluntatis, tanquam aliqua ratio
ſpecificativa, nam ùt notat Suarez hic ſect. 4. u. y.
Cognitio confert quidem ad diverſitatem & ſpeci-
ficationem aétuum voluntatis, non tamen per ſe &
ratione ſui, adeéôque non ùt ratio diverſificans &
ſpecificans, ſed ùt conditio applicans diverſa obje-
Ga formalia etiam eidem objecto materiali, ùt pa-
tet, ſi v. g. concipiatur & repræſentetur voluntati
una eadem etiam res, jam ſub ratione boni hone-
ſti, jam ſub ratione boni delectabilis.
Ad ſecundam explico: S. Dionyſium cum diſtincti-
one & intellexit per ignorationem abſentiam omnis
cognitionis neg. & intellexit per ignorationem co-
gnitionem DEI, quæ habetur per negationem om-
nium perfectionum, quæ à nobis concipiuntur, &
eo modo, quo à nobis concipi poſſunt. Con. Nam
t bene notat Leſſius q. 6. de mot. vol. art. 1. dub. 4.
n. I8.

4. 18. D
Primè pe
Vibatum
eſſe poren
Glunti e
à 1obis,
ſint, ut
ſuantiam,
Ailicet es
ſec elle ge
cognition
jode dihi
hrc ſecn,
maxime
rem D0
tem 40
Al nia
feri neguit
anorenn oo
Pebet. Dein
telledlus re
epicn non
templator.
rapitur in
tin amote
enich 2wic
ludn
ditur u
intellecht
DtuN
41
nidl voln
rem ol
tiam 00
guit a

.

u zoit dr

.: Quiaeſi⸗
rimo inſtant;
m continua.
dari neguit,
nugßs Actus
ente, Gpinn
endet in d⸗
Keere calſ⸗
O trahar ſn
dem uron.
ſive volunn.
eclo Actuc
Negutt co.
nen vontti
on ſeetin.
one ſi ſ
iqa nti⸗
ſl nſ⸗
n hheer⸗
en hel ſet

erifcins E
erli ⸗
iall,dt hd.

Cr Wlontad

eMoni hone

An Ani
i N
tenco⸗
ſoen⸗ .
gbnnhe
CN
611
lilg

u. 18. Dupliciter DEUsS à nobis concipi poteſt.
Primò per affirmationes ſeu conceptus poſitivos di-
vinarum perfeétionum, ùt dum concipimus DEIIM
eſſe potentiſſimum, ſapientiſſimum, optimum &.
Secunds per negationes omnium perfectionum, quæ
à nobis, & eo modo, quo à nobis concipi poſ-
ſunt, ùt quando concipimus DEIM non eſſe ſub-
ſtantiam, non eſſe vitam, non eſle ſapientiam & c.
Scilicet eo modo, quo à nobis concipi poſſunt,
ſed eſſe quidquam omnibus his eminentius, & hane
cognitionem vocat S. Dionyſius ignorationem. Pro-
inde nihil aliud voluit dicere S. Pater, quàm quòd
hæc ſecunda cognitio, utpote ſublimior primâ,
maximée idonea ſit ad hoc; ut ſupremè per amo-
rem DFEO uniamur, licèt alteram ut minus ſubli-
mem ab hoc non rejiciat.
Ad tertiam neg. ant. cum illa experientia. Nam
fieri nequit, ut intellectu nihil cogitante voluntas
amorem continuet, ùt patet ex dictis ad primam
probat. Deinde licèt perſæpe fiat in probis, ut in-
tellectus non advertat ſe cogitare de DEO, hoc
enim non ideo fit, quia intelleétus adtu non con-
templatur DEUIM, ſed ideo: quia intellectus itàâ
