randum, ut det eleemoſynam, vel ad mentiendum,
ut liberet innocentem, quamdiu non mutat hoe
dictamen rationis, neque ad mutandaum adhibet di-
ligentiam, temeréè illi reſiſtet, & actum malum à ſe
exiſtimatum proſequetur. Katio teriiæ bartis: quia
hæc conſcientia, cùm ſic vincibiliter erronea, eſt
voluntaria: ergo etiam malitia ipſius objecli, ſeu
actionis poſitæ ex tali conſcientia: ergo voluntas
non excuſatur à peccato, non obſtante etiam per-
plexitate, quam tunc habet homo „cuͤm hanc ha-
beat ex ſua negligentia, cùm illam teneatur & poſ-
ſet deponere, dammodo vellet: ergo ſequens con-
ſcientiam culpahiliter erroneam, non evitat culpam;
ſolùm ergo in præſenti adhuc reſtat reſolvendum
de obligatione conſcientiæ invincibiliter erroneæ;
in quo controvertunt Theologi, proinde fſit.
Keſolutio. Quisque tenetur ſequi conſcientiam
ineulpabiliter erroneam, ſi dictet aliquam actio-
nem eſſe prohibitam, aut Præceptam, v. g. exiſti-
mas ex conſcientia invincibiliter erronea te eſſe
obligatum ad furandum, ut des eleemoſynam,
teneris furari, alias peccabis ità D. Thom. 12.
74. 19. art. . Suarez hic diſp. 12. ſect. 4. Vaſquez
12. diſp. 9. cap. 2. n. 7. qui oppoſitum dicit hæte-
ticum. Sanchez lib. 1. decal. cap. 11. n. 2, qui eam di-
cit

„ De G£G
83 190 689.
cit eſſe de ſide. Auguſt: Lorenz traft. 1. Theol. ſect.
3. u. 39. & comuniter alii.

Probatur primò. ex illo Apoſtoli ad Rom. 149. qui

autem diſcernit (ſcilicet inter cibos, ſibi perſua-=
dendo aliquos præ aliis eſſe illicitos) ſi manduca-
verit damnatus eſt: quia non eſt ex fide, omne
autem, quod non eſt ex fide, peccatum eſt, id eſt;
juxta communem ſenſum Patrum, talis peccat:

quia, etsi defaéctô cibi lege Moſaica probibiti poſt

Chriſtum non ſint ampliùs immundi & vetiti, ta-

men non operatur ex fide, hoc eſt ex judicio con-
ſcientiæ, ſeu ex perſuaſione, quòd ſibi licita ſit
talis comeſtio: omnis autem actio, quæ non eſt
ex fide , hoc eſt, ex judicio conſcientiæ, pecca-
tum eſt: ergo.
Probatur ſecundò ratione, ſi quis ex ignorantia
invincibili, judicaret fe teneri mentiri ad ſalvan-
dam vitam, aut famam proximi, talis teneretur
mentiri; & non mentiendo peccaret: erge tenhe=
mur ſequi conſeientiam invincibiliter erroneam.
probatur ant. actus voluntatis ſpeceifieatur ab objecto⸗
non prout eſt in ſe; ſed prout eſt à ratione pro-
poſitum & judicatum; ſeu prout illud relucet in
proxima regula: ergo ſi intellectus per ignoran-
tiam invincibilem judicaret aliquod objeétum eſſe
honeſtum, quod revera heneſtum non eſt, aétus
amplectens hoc objectum erit bonus & honeſtus
actus verò reſpuens tale objectum erit malus &
inhoneſlus utpote difformis regulæ prozximæ mo-
xum & erit peccatum contra illam virtutem, ad
quam intellectus falsò judicat voluntatem obligari:
ergo ex ignorantia invincibili judicans ſe teneri
mentiri ad ſalvandam alterius vitam, mentiendo
honeſté operatur, & non mentiendo peccat: erge-

Confixm. ex F. Völker: ſi Titius non ſequatur hoc
dictamen

Sidamer
llantiis

ſnè pr

ſumul e
tiri, in
1. are, ſi
Dubenn
iltter ert
Kulariyws
VIrtute 8
ell pradh

ulleds

S

nlis,
malus,
potelt eſt

iir mnoll

bormatum
eas wolun,
Ium, ciz

Moltbitam
Tin Lore
det,
elronez i
n por⸗

(arcere Ge

tet ſe pen
R. ſie
1

i⸗
„inqpin
llam ellet
peccat

1, Ne ſg.

Vn 1s N
ſbi petun
manduca
ige, omne
s Peceit:
nüwmndo
etitl, U⸗
ulitocn⸗
Gbi keia
Oue t
iir, gecr
jonorunti
shal⸗
lenetellli
lo tene⸗
aiottach
Pebo⸗
hione ſi⸗
reltat
er ronn
ettn e
t in
goiin⸗ 4
ſenten,

Hlienit
lten

23 191 8.

dictamen v. g. ego tencor mentiri in his circum-
ſtantiis ad ſalvandam vitam alterius, operatur
ſiné prudenti diéctamine: quia non poteſt habere
mul dictamen contradictorium: non teneor men-
tiri, in his circumſtantiis, atqui operari delibe-
raté, ſiné prudenti didamine, eſt peccatum: ergo.
Probatur tertis, diéctamen conſcientiæ inculpa-
biliter errantis eſt actus prudentiæ; error enim ſpe-
eulativus, ſi eſt inculpahilis, non pugnat cum
virtute prudentiæ, atqui omnis adtus prudentiæ
eſt practicè verus; nam prudentia eſt virtus in
tellectus practici, adeôque ſicut actus virtutis mo-
ralis, ſeu voluntatis non poteſt eſſe moraliter
malus, ità actus virtutis intellectus praclici, non
Poteſt eſſe praéticè falſus: ergo dictamen conſcien-
tiæ inculpabiliter errantis eſt practicé verum, licèt
formatum ex occaſione principii ſpeculativi falſi;
ſed voluntas tenetur ſequi dictamen pradticè ve-
rum, dictans aliquod opus eſſe præceptum, aut
prohibitum: ergo. Adverte tamen hic cum Augu-
ſtino Lorenz cit: reſolutionem noſtram ſuppo-
nere, quòôd conſervetur libertas cum conſcientia
erronea invincibili, ità, ut actio, aut omiſſio ex
illa procedens ſit libera. Unde ſi quis v. g. in

carcere detentus, in quo non eſt ſacrum, puta-

ret ſe peccare, illud non audiendo, minimè pec-
caret: ſiquidem non datur peccatum ſinè liber-
tate, quæ in hoc caſu non daretur. L

Oppoſitorum Solutio.

¶'licies Primè. Si teneremur ſequi conſcientiarn
invincibiliter erroneam, tunc agere contra
illam eſſet peccçatum, atqui agere contra illam non
eſt peccatum: ergo. Probatur min. primè. ex S. Aur
Lulke⸗
—

₰ 2,
633 192 62-
guſt. lib. 22. contra Fauſtum cap. 27⁄¼. dicente: pec-
catum eſſe diéctum, factum, concupitum contra legem
DEI, atqui actio, aut omiſſio contta conſcien-
tiam erroneam, non elſt contra legem DEl;, ut
patet in omiſſione mendacii: ergo. Secundò ut ali-
qua actiò non ſit peccatum, ſed ſit actus bonus;
ſatis eſt, quod ſit conformis divinæ legi, atqui
coütra conſcientiam erroneè dicdantem v. g. obli-
gationem mentiendi agens dicendo veritatem, &
omittendo mendacium; ponit actionem confor-
mem legi divinæ prohibenti mendacium; ergo.
Reſp. ad argum. conc. maj. neg.: min. ad prob. primam
neg. min. Nam actio contra conſcientism ertoneam
eſt contra legem DEI præcipientem, ut nihil mali

comittatur, quod ùt tale judicatur & à ratione

proponitur. Ad ſecundum primoò neg, min. Quia
lex divina prohibet deliberaté operari, ſliné pru-
denti dictamine „ ùt oſtenſum eſt ex Apoſtolo ad
KRom. I4. atqui omittens tali caſu mendacium oße-
raretur ſinè prudenti diétamine; ùf patet ex dictis:
ergo poneret actionem difformem legi divinæ.
Secundò diſt. maj. ſatis eſt, quòd ſit conformis legi
divinæ formaliter, ſeu ùt applicatæ per proximam
tegulam morum cone. quòd ſit conformis legi di-
vinæ tantùm materialiter & puré ſecundùm ſe &
ſecluſa applicatione neg. maj. ſimiliter diſt. min. neg.
conſeq. Actiones humanæ tunc legi divinæ forma-
liter conformantur, cùm immediatè conformantur
regulæ proximæ morum;, ſeu prudenti conſcientiæ
dictamini, primam regulam applicanti & mani⸗
fe ſtanti.
Objiicies ſecund. IIIam conſcientiam tenemur ſe-
qui; quæ eſt proxima regula morum; atqui con-
ſcientia erronea non eſt proxima regaula morum:
ergo. Probat: min. Illa confſcientia eſt proxima ie⸗
gula

ula mo
morum.
10tenn
ſcordat
prohiben
gicium
e mentie
Iiux dicen
41 unen
non diſco⸗
Con, incul

ſt elt cu

terſeh
nobis ſien
ter jogican
robabii,
Perlatirus
Cinſtn.
klulntet Cen
Lon dognoe
ln ſen ci
uun Kſte
clinn g
Wnalri
itut Pree

d. dra

Onnt Drude
äm ciche
encecii
4 1 cen F
Chjteieg
ligtt
o neg⸗
gnort

licele dee⸗
contüken
tra eohlik⸗
em Dll,
Aanls t 1
us honds,
egi, atani
1. o ..
iutene d
emn cobtot⸗
Cium, e
Iuifen
mn eldſemn
Ut nbl nl
& 5 nin
.

poſeol⸗ 4
ciucn ohe⸗
eöets

ſ,
Ooſorniscl
pe rotfel
,mis Ee
ue nmi.
Cothontn

(OIO.

,t⸗

gula morum, quæ non diſcordat à prima regula
morum, ſeu lege divina, atqui conſcientia per er-
rorem dictans v. g. obligationem mentiendi, di-
ſcordat à prima regula morum, ſeu lege divina
prohibente mendacium: ergo. Confirm. hoc ju-
dicium etiam ex errore inculpabili procedens:
eſt mentiendum, diametraliter opponitur legi di-
vinæ dicenti: non eſt mentiendum: ergo. Reſpond.
ad argument. Con. maj. Neg. min. prob. diſt. maj. quæ
non diſcordat à prima regula morum culpabiliter
Con. inculpaâbiliter Neg maj diſt. etiam min. ſi er-
ror eſt culpabilis Con. ſi eſt inculpabilis Neg. min.
& conſeq. Nam lex divina eſt, & DELIS vult id à

nobis fieri, quod practicè, ſeu hic & nunc oruden-

ter judicamus eſſe faciendum, nobisque præceptumg,
ſive id judicemus ex certa ſcientia, we ex opinione
probabili, ſive ex errore inculpabili, qui utpote
ſpeculativus non pugnat cum virtute prudentiæ.
Confirm. diſting. ant. opponitur legi divinæ ma-
terialiter Con. formaliter Neg. ant. Ratio eſt: quia
non cognoſcitur ùt tale. Secundo aliter Nege ant.
quia lex divina ſolàm prohibet mendacium cogni⸗
tum & judicatum ùt tale, non prohibet autem men-
dacium, quod prudenter judicatur præceptum; at-
qui in caſu inculpabilis ignorantiæ prudenter ju-
dicatur præceptum mendacium, non prohibitum?:
ergo. Præterea lex divina præcipit, ut ſequamur
Omne prudens dictamen conſcientiæ; conſequenter
cùm dictamen conſcientiæ v. g. de obligatione
mendacii formatum, ex ignorantia invincibili, ſit
prudens, videtur eſſe conforme legi divinæ.
Obiicies tertio. Præceptum inferioris Prælati non
obligat, ſi hic præcipiat, quod ſuperior prohibet:
ergo neque conſcientia invincibiliter erronea erit
obligatoria, quando præcipit id, quod DEus oro-
N hibet

„833 194 E02.-
hibet. Reſpond. diſt. ant. ſi ſcitur id eſſe prohibitum
à ſuperiore Con. ſi invincibiliter ignoretur eſſe pro-=
hibitum, imô ſi firmiter judicetur, idem præcipi
à ſuperiore Neg. ant. D. Thomas hic q. 19. art. F.
ad ſecundum hujus ſolutionis dat inſtantiam? ſi ali=-
quis crederet, quòd præceptum Proconſulis ſit præ-
ceptum Imperatoris, contemnendo præceptum Pro-
conſulis, contemneret præceptum Imperatoris: er-
go à pari. Deinde negari potefſt ſappoſitum, quòd
in tali cafu, & pro tali eircumſtantia ſuperior, ſeu
DEUs prohibeat id, quod dicdtamen prudens di=
ctat eſie faciendum & à DEO præceptum. Deni-
que falſum etiam eſt, quod conſcientia præcipiat;
cùm hæc folùͤm applicet & manifeſtet præceptum
divinum, quod non obligat in actu ſecundo, nisi
ſufficienter cognitum : conſequenter nec obligat
invincibiliter ignoratum.
Objicies quartés. Conſcientia ſeu dictamen pra-=

Qicum invincibiliter falſum non proponit veram

honeſtatem objecti, quod præcipit: ergo voluntas
amplectens illud non evadet veré bona: ergo agens
contra illud non peccat: ergo neque tenetur illud
ſequi. Reſpond. primeé cum D. Anton. diſt. ant.
non proponit honeftatem objecti veram veritate
ſpeculativa Con. veritate practica Neg. ant. & con-
ſeq. Dictamen invincibiliter erroneum dictans v. g-
furtum eſſe præceptum, eſt ſpeculativè falſum ex
hoc: quòd honeſtatem veram attribuat furto, quæ
tamen illi à parte rei non competit, dixi honeſta-=
zem veram, ſi enim mendacio attribueret honeſta-
tem falſam aut impoſſibilem, tale dictamen hoe

ipſo non eſſet falſum & erroneum, adeôque volun-=

tas ex tali dictamine ſe determinans ad furandum
habet pro motivo veram honeſtatem, licèt falsò

greditam & applicatam. Eſt tamen hoc dictamen
practicè

ſraice
& nunc
& nun
jam hoe,/
ſiye Nlan
ſponloo,
amen or
Lon polſit
bent pod
verum, g
ſat, ſec
e & den
Aingo⸗
Mendagin
vitam Pi
cs pru
Rio & 1

tetur ell

inher hro,

Ut tr
tuti iehee
Relhong. 4
Dnelieun
ſtiliſran
uun donele
h ioh
Dradihnen
ner ſeg
1158: Tom
Precep'
lbente
lenti lic
Uuntia hab
ſe mentie

ele liun
eturcheſd⸗
idem ptnihl
9 h.
tiam? 1
lufss ſtore⸗
ceptum io⸗
etatoriz: el⸗
ſin l
luperiet er
prucen l.
ptum Uii⸗

ir rigin,

et gteceplui
ſeanco,
nre obli

zmen gil⸗
onit Veramn
1O Wlons
e1d Ren
Eetlt l
ton. N
eam leria
. Lat⸗
imn i⸗
6Ge glln
nr lutn
di 9
hvetel hucl⸗
GhmaN

„nr⸗
ooge ii
e eeR

prasticè verum, in quantùm dictat illa media hie
& nunc eſſe eligenda, quæ prudenter judicantur his
& nunc eſſe neceſſaria, aut utilia ad finem, ſive
jam hoc judicium prudentiale ſit ſpeculativè verum,
ſive falſum: Hæc communior eſt Theologorum re-
ſponſio. Quia tamen, ùt aliis veriùs videtur, di.
ctamen pracéticum prudentiale per ſe & quà tale
non poſſit eſſe ſpeculativè falſum, cùm non ha-
beat pro objecto ſpeculativè, ſed præcisè practicè
verum, quod tanquam regula proxima morum cau-
ſat, ſed ſolùm ſic falſum eſſe poteſt præſuppoſiti-
vé & denominativè ab aliquo prævio actu realiter
diſtinéto, quò operans inculpabiliter judicat v. g.
mendacium à DEO eſſe præceptum ad ſalvandam
vitam Patris, quem conſequitur primò ultimus
actus prudentialis, ſeu confcientia, v. g. honeitum

eſt hic & nunc ponere mendacium; quia mihi vi-

detur eſſe præceptum, & quia dictamen prudens
ſemper proponere debet honeſtatem practicè ve-
ram, ecô; quòd ſit actus prudentiæ, cui utpote vir-
tuti intellectuali non poteſt ſubeſſe falſum: hino
Reſpond. ſecund Neg. ſuppoſitum: quòd dictamen
Ppracticum quà tale poſſit eſſe falſum, conſequenter
dico: quòd dictamen practicum ex errore invin-
cibili formatum, v. g. de mentiendo, proponat ve-
ram honeſtatem & obligationem mentiendi: Tum
quia, in hoc caſu, licitum eſt mendacium, ſeu non
prohibitum vi particulæ exceptivæ reſtringentis
mnes leges, ſcilicet nisi invincibiliter ignorave-
ris: Tum quia pro tali caſu eſt præceptum hoc
Præcepftô divinòô univerſaliſſimê: quidquid agiss de-
liberatè, prudenter agas, ſeu ex fide, id eſt, ex pru-
denti dictamine, atqui ſuppoſita invincibili igno-
rantia habetur prudens dictamen, v. g. hic & nunc
ede mentiendum, neque poteſt haberi ſimul dicta-
N z men

men contradidtorium, non eſt hic & nunc menti-
endum: ergo bic & nunc ex vero illo præcepto
univerſali eſt obligatio mentiendi, & illud diéta-
men eſt practicèe verum, ſeu veram honeſtatem
proponens, imo & verum præceptum divinum ap-
plicans. Et ratio ulterier dari poteſt: quia aliàs
ignorantia invincibilis non excuſaret à peccato
formali, atqui ignorantia invincibilis etiam juris
naturæ in ſtatu naturæ lapſæ operantem excuſat à
peccato formali: nam contradidtorium hujus da-
mnavit Alexander VIII. S. Decembris Anné 1690.
ergo. .
Objiicies qaintò., Si ex conſcientia invincibiliter
erronea quis putaret, eſſe peccatum DEIUIM dilige-
re ſuper omnia, & hujusmodi actum eliceret, non
peccaret: ergo poteſt quis operari contra conſci-
entiam erroneam, quin peccet. Ant. patet: quia
amor DEI ſuper omnia nullum admittit peccatum.
Reſpondent aliqui negando poſſibile eſſe, ut quis
erroneè judicet eſſe peccatum diligere DEUM fu-
per omnia. Rationem dant ex co: quia amor DElI
ſuper omnia;, importat velle omnia, quæ DEUS
vult , peccatum importat non omnia velle, quæ
DEUS vult; cùm omne peccatum ſit contra vo-
luntatem DEI, atqui impollibile eſt, ut ille affe⸗
tus, qui eſt velle omnia, quæ DEUs vult, judi-
cetur eſſe aliquod velle, quod DEUs non vult,
cùm hoc involvat contradictionem: ergo. De-
inde etiam impoſſibile eſt, ut aliquis putans ſe
peccare amando DEUM ſuper omnia, eliciat actum
amoris DEI ſuper omnia: Nam velle peccare, eſt
velle id, quod putatur eſſe contra voluntatem DEI.
Amor autem conſiſlit in hoc, ut nohis pecearen
vel nihil velis, quod eſt contra voluntatem DEI,
At docet Vasquez, diſp. r9. ſnb finem. Alii reſnon.
⸗ en

lent con
lappolit
di Ramen
a Rum
eliclatur
nlvoſs,
obiedtum
Citeumſtan
Objicies
4dgere eſlet
Uter bonl
Dcb. mi,
biliter Pr

mentiri, e

loliſs ſag
Nencacinm
Nefun in n
corſenenter
Curfimemm.
bet lefege
kabtia imin
Aimn e
Keſtone 4.
Nn
tm in
duen e
uls tili
Propter i
er moti
Aum, K
Kricortin
i intrin
elmſtant
oratumn

Ee nne netti⸗
illo pruno
G illod ad.
n honellatn
Givinum a,.
(guii alit
t ¹ peccato
etian itis
ein eslat
um hojn
is Ailiy.
imrirebie
DEN lie⸗
Helieteh
outi cnſi⸗
Fhunri lli
peccalim.
le, nt gos
Dilt .
lamarll
nr D
4 ele⸗ u
Ir tia .
n il i
do Faln
elpo, 1.
ib in⸗

4
.
7

l, d .

dent concedendo ant. Neg. conſeq. Dicunt enim, G
ſuppoſita ignorantia invincibili formetur prudens
dictamen, v. g. hic & nunc eſt prohibitum elicere
actum amoris DEI, quo non obſtante, ſi tamen
eliciatur actus amoris DEI, hic actus erit pecca⸗
minoſus, non quidem ex objecto, aut tendentia in
objectum tale, ùt ſupponit argumentum, ſed ex
circumſtantia ſic moralizante, qui modus operan-
di eſt à lege divina probibitus.
Objiicies ſextò. Si contra conſcientiam erroneam
agere eſſet peccatum, tunc illi obedire eſſet mora-
liter bonum & honeſtum, atqui hoc non: ergo.
Prob. min. Sequeretur enim, quòd, ſi quis invinci-
biliter putaret mendacium eſſe honeſtum, ab illo
mentiri, eſſet adtus honeſtus & conſequenter vir-
tuoſus, ſed hoc non poteſt dici: ergo. Prob. min.
mendacium eſt intrinſecè malum ſed intrinſecè
malum in nalla circumſtantia eſt cohoneſtabile;
conſequenter neque poteſt eſſe virtuoſum : ergo.
Confirmatur. Bonum ex integra cauſa, malum ex quoli-
bet defecta, ſed mendacium factum etiam ex igno-
rantia invincibili deficit, ſcilicet quoad bonitatem
ſaltèm ex parte objecti, ſeu objectivam: ergo.

Keſpond. ad argum. Con. maj. Neg. min. prob. ſimie

liter Neg. min. Cuͤm enim agere ſecunduùm conſci-
entiam invincibiliter erroneam ſit adus honeſtus,
ùt patet ex rationibus concluſionis. Proinde ſi
quis exiſtimat invincibiliter mentiri eſſe honeſtum
propter ſalvandam vitam proximi, & mentiatur
ex motivo miſericordiæ , mendacium erit hone-
ſtum, & opus virtuoſum ſpectans ad virtutem mi-
ſericordiæ. Ad ulteriorem brob. Con. maj. diſting.
min. intrinſecè malum cognitum t tale in nulla
circumſtantia, eſt conhoneſtabile Con. invincibiliter
ignoratum ùt tale Neg. min. & conſeq. Confrw.
N 3 explico

33 198 EF.-
explico maj. enm diſt. bonum ex integra cauſa vel
vera, vel exiſtimata Con. ſemper vera Neg. diſting.
egtiam alteram partem. Malum ex quodlibet de-
fedu, ſi defetus ille ùt talis cognoſcatur Con. ſi
invincibiliter ignoretur Neg. ſimiliter diſt. min.
Neg. conſeq. Licèt enim mendacium in ſe malum
ſit & inhoneſtum, quia tamen hic & nunc omnis
ejus malttia invincibiliter ignoratur, imè putatur,
cognoſcitur, & prudenter judicatur eſſe bonum à
Titio, v. g. TLitius mentiendo malum non facit;,
ſed bonum, non tantùm excuſatur à culpa, ſed
etiam bene operatur. Ità Sanchez lib. 1. in decal.
cap. 11. n. 17. ſed
Objicies ſeptimo. Præcibuè ex eo, 7904d actus volunta-
tis illius, qui cum conſcientia invincibiliter erronea di-
&ante aliquod bonum & boneſtum. quud revera tale non
eſt, operatur, nmon videatur eſſe bonus: ergo. Primò
juxta D. Thom. t. 2. 4. 19. ar?. 6. bonum & malum, à
quo boni atem & malitiam deſumit actus voluntatis,
in hoc differunt, quòd ad malum ſufficiat, ut ſit ma-
lum vel in re, vel in apprebenlione, ad bonum autem,
ut ſit bonum in re & apprehenſione: ergo actus

tendens in objectum malum, licèt cognitum ut bo⸗

num, non videtur eſſe bonus. Secundò, ut actus ſit
bonus, debet tendere in objectum debitum, ſed
actus conformis conſcientiæ invincibiliter erro⸗
neæ non tendit in objectum debitam ſed indebi-
tum: erge. Tertis ut actus ſit bonus, debet eſſe
conformis rationi, ſeu proximæ regulæ recte, at-
qui conſcientia erronea non eſt regula recta, ergo
actus illi conformis non eſt bonus. Reſpond. Neg.
ant. Ad primum, cum F. Sanchez lib. 1. decal. eap. I1.
„. 7. diſt. ant. & loquitur hic D. Thomas de con-
ſcientia vincibiliter erronea Con. de invincibiliter

erronea Neg ant. & conſeg. Nam ſi homo vincihi⸗
S iter

—

llter erx
eſſe von

ratur, pi
quo fun⸗
taria: e
alt in co
cibiſi ope
transfance
tantum 4
lioet ie i⸗
do bonun
dum iſt.
Dectum
parenter
ſtniliter
ace vol
bonus &/
glocathr be
ron ſpee
Pürte ei, 4
tom. 41
laio ſpeen
licet tpim
ſenſait,
le, 40, od
N Wed
R dn
morali
ex errore
onus ſ
clier, li
eleemolt,
tiyum 3
Eng bo⸗
uanti

eri al el
. Ner li
14 ele
gvochibe 1

—

atur Cr

G. it
n le milum
auno onnnis
ind pulatut,
Ne borom!

n on Nen
,

. 4 cule 4

1 Wun
er mMutell
n ,
o. imt
Emalun,
Oluntatlen
ar
Dounn aulehh
giten i i
4, 1
Gebiuumn,
Ctüle eni⸗
1 mden⸗

liter erroneè judicet objectum à parte rei malum
eſſe bonum & & contra, & cum hoc judicio ope-
ratur, peccat, eòô, quòd error, ſeu ignorantia, in
quo fundatur tale judicium, ſit culpabilis & volun-
taria: ergo ad malum ſufficit malitia, aut in re,
aut in cognitione, dum homo ex ignorantia vin-
cibili operatur: ergo conſequenter, ut aliquid ſit
transfundens bonitatem in actum voluntatis, non
tantùm debet vincibiliter erroneè judicari bonum,
licèt re ipſa ſit malum, ſed debet eſſe utroque mo-
do bonum, ſcilicet in re & cognitione. Ad ſecun-
dum diſt. maj. ut actus ſit bonus, debet tendere in
objetum debitum, vel ùt tale à parte rei, vel ap-
parenter ſeu ut tale cognitum Con. ſecúùs Neg. maj.
ſimiliter diſt. min. Neg. conſeq. Nam ad hoc, ut
actus voluntatis in aliquod objectum tendens ſit
bonus & honeſtus, ſufficit, ut illud objectum co-
gnoſcatur ùͤt bonum honeſtum, nam actus volunta-
tis non ſpecificantur ab objecto, prout illud eſt à
parte rei, ſed prount illud eſt à ratione propoſi-
tum. Ad tertium Con. maj. diſt. min. non eſt recta
ratio ſpeculativè Con. practicè Neg. min. & conſeq.
Licèt enim judicium erroneum non ſit recta ratio
ſpeculativè, ſaltém denominativé & præſuppoſiti-
ve, eòô, quòôd non conformetur rei, quam enuntiat,
eſt tamen recta practicè, eò, quòd prudenter diri-
gat voluntatem, proponendo illi ea, quæ adhibita
morali diligentia judicat eſſe honeſta & bona, licèt
ex errore invincibili. Ut autem actus voluntatis ſit
bonus ſufficit, ut ſit conformis rectæ rationi pra-
Gicæ, licèt non ſpeculativæ: Patet hoc in datione
eleemoſinæ, quæ licet ſupponat judicium ſpecula-
tivum falſum v. g. Titius eſt pauper. Eſt tamen
actus bonus: quia conformatur actui prudentiali
regulanti dationem eleemoſynæ praéëticè vero ſci-
N 4. licet:

₰△ „ „
200 2 *
ſicet: honeſtum eſt dare eleemoſynam Titio, quia
mibi videtur pauper.
Obit ies o avo. Si quis occidat laicum putans per
errorem effſe Clericum, non peccat contra religio-
nem;, alioquin enim incurreret excommunicatio-
nem, quod tamen nullus concedit: ergo conſci-
entia erronea non obligat. Reſpondeo Neg. ant.
quoad primam partem: talis enim occiſor laici pu-
tais ber errorem occidere Clericum peccaret con-
tra Religionem, non tamen incurreret excommu-
nicationem contra occiſorem Clerici latam, eô, quòd
16 1 . i in re pſe
bæc non feratur, nisi in illos, qui in re ipfa occi-
qunt Clericum, non verô qui occidunt Laicum pu-

tatum Clericu!

— —
ſtra eſſet vera;, le-

,R c.
putaret ſe eſle Sacer-

S

dotem, & commiuniter pro fa 1 beretur, pni-
tentem validé pollet abſolvere, licét verus Sacer-
dos non eſſet: ſed hoc non: ergo. Confimatuy;
collatio beneficii fata ezcommuntfcato ett irrità per
textum in cape boſtulſtis de Clerico excommun. miniſt.
adeôque talis non eſſet verus Parochus, & tamen
hic poſſet veré abſolvere, ſi per communem erro-
rem putaretur verus Parochus: ergo etiam poſſet
yere abſolvere, qui ex erronga conſcientia, & per
communem errorem putaretur verus Sacerdos, li=-
cèt talis non ſit. Reſpondeo ad argumentum Neg-
ſeq. cum P. Sanchez lib. 3. de Matrim. diſp. 22. 2.
Quoties enim impedimentum eſt juris divini, ùt e
in prædiéto caſu, nunquam poteſt ſuppleri per
communem errorem. Confirm. Neg. conſeq. Diſpa-
ritas eſt: quia defedtus ordinis eſt impedimentum
de jure d'vino, quod Ecclelia, etiam ſi vellet non
poteſt ſupplere. At Veroò excommunicatio eſt im=
pedimentum de jure humano, quos Eccleſia ſuppiere
. po „

hoten, 8
nem, gu⸗
tar baro⸗
impedime
benefeiun
Gnchez
Amn in Pan
ſecalari, d
Djet. Vbi
ſit quidan
habitus,

efure

guod attit
jadicibus,
bent tame

tunc et, 9

1lonem

nlſa, ob

INochmuntc
Dicet. N
Pialnd de
tom per
dyillimeten
ſo enit re
zbente,
16 feſolur
ſhcem
no com
liam Fe
ommur.

Der kegi

qula ad
iis erro

Rtus ſei

n Tlheete

N pultans N
tra telſo
unicztio⸗
co coblel⸗
1 Ne oni.
t bici l⸗

ccalet dol⸗

ele etl⸗
U; Ehl⸗
rlis lel⸗
hifrnttc,
Aurtkaet
nur⸗ ninſͤ
K iamen
1

unen ellb.

eliamn , olt
tin, E hen
Grettod
mtit N

N. 11 11
Ar
Crinhd
ſperi ßr
ſt Ni
thecigtne

639 201 622*
poteſt, & defactò ſupplet conferendo jurisdictio-
nem, quando per communem errorem, quis puta-
tur Parochus, cùm tamen non ſit; cùm habuerit
impedimentum excommunicationis ad obtinendum
beneficium Parochiale. Et hæc doctrina juxta P.
Sanchez cit. diſp. 22. n. F. & alios vera eſt non ſo-⸗
lùm in Parocho, & Judice Eccleſiaſtico, ſed etiam
ſæculari, ùt colligunt ex lege Barbarius ff. de offcio
Pret. Ubi decernitur, valida fuiſſe omnia, quæ geſ-
ſit quidam Prætor ex communi errore pro tali
habitus, qui tamen verus non erat, utpote ſervus
de jure civili pro tali munere incapax ex regal.
quod attinet. 32, ff. de regul. Juris. Itèm in illis etiam
judicibus, qui carent legitimò́ & veré titulè, ha-
bent tamen titulum putativum & coloratum, qui
tunc eſt, quando legitimus ſuperior contulit juris-
dicdionem, vel dignitatem: Collatio tamen fuit
nulla, ob aliquod impedimentum occultum v. g.
cxcommunicçationem &c.
Dices. Hæc doctrina non eſt vera in Judice, aut
Prælato non habente titulum coloratum ſive colla-
tum per legitimum ſuperiorem, licèt communiter
cxiſtimetur verus judex, vel Prælatus: ergo neque
ſic erit vera in udice vel Prælato talem titulum
habente. Reſpondet primé, Diana parte z. zrad.
16 reſolut. 43,., Neg ant. Dicens hanc opinionem eſſe
ſufficienter probabilem & utilem confeſſariis & bo-
no communi, conſequenter ſecundùm hanc ſenten-
tiam Fccleſia dat jurisdicdionem, quando adeſt
communis error etiam ſinè titulo colorato, id eſt
per legitimum ſuperiorem collato. Reſpond. ſe-
cund Con. aut. Neg. conſeq. Diſparitas eſt ex dictis:
quia ad hoc, ut geſta valeant, non ſufficit commu-⸗
nis error, ſed requiritur etiam titulus ſaltèm colo-
ratus ſeu præſumptus, quo caret ille, qui non au-
thoritate

23 202 89-
thoritate ſuperioris, ſed ipſe ſe ipſum intruſit in
dignitatem, aut officium, vel etiam quando collatio
illi fuit ſaésta à ſuperiore, qui etiam ad ſuam di-
gnitatem non habuit titulum coloratum, ità ex L.
Barbarius cit. cum multis probat P. Sanchez lib. 32.
de Masrim. diſp. 22. n. 49. Unde ut valida ſint ge-
ſta alicujus Judicis putativi, quatuor adeſſe debent
conditiones. Primò, ut habeat titulum putativum
& coloratum. Secundè, ut communi errore pute-
tur legitimus ſuperior. Tertio, ut talem titulum
putativum obtineat ab eo; qui poterat illum con-
ferre, licèt defa invalidè collatus ſit: ut tenet
Barboſæ de poteſtat. Parochi eap. I7. n. 33. Aliter enim
non haberet ille titulus colorem, quo verus poſlſet
videri. Qyare, ut Judex non ſit incapax officii
de jure naturali, aut divine, ſiquidem tale impe-
dimentum non poteſt ſuppleri per jus humanum ex
regula 118. de regul. Jur. Hinc eſt, ut non valeant
geſta per Jjudicem rationis uſu carentem, licèt com-
muni errore putetur ſanæ mentis, neque manet
abſolutus, qui putat ſe habere veram contritionem,
aut attritionem, cùm tamen eam non habeat, ne-
que qui abſolvitur ab eo, qui putatur verus Sacer-
dos, cùm tamen non ſit &c.
Obiicies decimò. Si conſcientia invincibiliter er-
ronea eſſet obligatoria, deberet poſſe aſſignari qua-
litas peccati illius, qui contra ipſam operatur.
Itéêm ſecaundè, etiam deberet poſſe aſſignari, quale
peceatum comittat ille; qui aliquam actionem
operatur, quam propter ignorantiam judicat eſſe
illicitam, non diſtinguendo utrùm venialiter, vel
mortaliter, ſed tantùm malum in genere, ſed nec
unum, nec alterum aſſigaari nequit: ergo. Reſp.
eon. maj. neg. min. & dico ad primum: operantem
contra conſcientiam invincibiliter erroneam, com-
mittere

mittere p
& ſpeeien

Per Cicke
Poditur,
aſfechumn 9
goc lbie
cit quantu
Cbjeum 4
opetantem
Ceitate 0
care ſolur
litie in
Petleca
ib.2.
care mort
Uleriorie
cllo pecca
Uigetut ,.
liltein in 00
Drarioris de
Peccae d
AWrertetet
htenum
1et morteli
ienie,
INeRet
Nr
Gienai
nem do
aliz⸗ ler
& Man
Tathenta
tiones,
elm tar
Dreheng

4 4

ſum ünitin
Ouandooltin
n a ſuan t⸗
Um, iti eil
uuchez r3
ic lint ge⸗
lele debent
n Poutun
ertote pale⸗
talemn tiullun
et Ulun e⸗
ſit: Alent
g Alre uin
ferl nllt
neapas olſtel
ile inpe⸗
umanuNe
von valennt
loit on⸗
eae Nenett
Grtithaben,
bebent, ⸗
ells Nel⸗

elliet e⸗
urrich⸗

ernut⸗

ppt,

n Annn
n lrt/
eeniltel, 4
etgh. 6
. et
⸗
An
itts

33 203 602-
mittere pecçeatum talis malitiæ, quoad gravitatem
& ſpeciem, qualis gravitatis aut ſpeciei malitia
per dictamen conſcientiæ erroneæ voluntati pro-
ponitur. Katio eſt: quia talis cenſetur habere
affe tum ad gravitatem, & ſpeciem illius peccati;
quod ſibi erroneè proponitur, quandoquidem fa-
cit quantùm in ipſo eſt, contra præceptum &
objedtum oppoſitæ virtutis. Ad ſecundum dico,
operantem cum judicio generali & confuſo de illi=
ceitate a dionis Navarrus & Valentia putant pee-
care ſolùm venialiter, eò, quòd apprehenſio ma-
litiæ in genere ſit apprehenſio malitiæ adhuc im-
perfecta in genere mali. Alii verò cum Bonacinna
diſp. 2. de peccat. qu. 4. pundt. 6. a. 22. putant pec-
care mortaliter ex eo, quòôd taliter operans, finè
ulteriori examine malitiæ, temerè ſe exponat peri-
culo peccandi mortaliter. Mihi tamen quoad hoc
videtur advertendum ad duo. Primum: An operans
ſaltèm in confuſo fit ſuſpicatus periculum aliquod
gravioris peccati. Secundum: An ſoleat frequenter
peccare mortaliter, fueritque ità affectus, ut, licèt
adverteret gravitatem peccati,; nihilominus opus
intentum perficeret, & tunc talis omnino pecca-
ret mortaliter: ſi verò operans ſit timoratæ con-
ſcientiæ, nec ipſi ſuſpicio gravioris offenſæ in
mentem venit, talis non eſſet condemnandus pec-
cati mortalis. Et etiam praxis quotidiana au-
diendi confeſſiones ſimplicium cogit ſequi opinio-
nem docentem tantùm venialiter peccare: quia
aliàs fere omnia peccata ruſticorum, mulierum:
& aliarum perſonarum idiotarum, præſertim ju⸗
ramenta per DEUM, verba obſcœna;, impreca-
tiones, mendacia &c. oporteret judicare mortalia,
cùm tamen ùt plurimùm talia committentes ap-
prehendant tantùm mala eſſe non cognofſcentes
neque

33 204 8682.
neque potentes diſtinguere eſſe venialia, vel
mortalia.
Bre vis diſeuſſio eorum, quæ in materia de conſtientia
tanquam pro praxi ſervientia à Theologis attinguntur.
Pro conſcientia erronea, quæritur primè: An ſit gra-
vius peccatum agere contra conſcientiam vincibi-
liter erroneam, vel eam ſequi? Reſp. hoc debere
colligi ex materia, circà quam verſatur conſcien-
tia erronea. Hinc gravius ſubinde eſt operari con-
trà, quàm ipſam ſequi: àùt ſi quis putet, ſe hic
& nunc teneri ad mendacium ſub mortali, ad grave
damnum innocentis vitandum, talis ſequendo con-
ſcientiam peccaret venialiter ratione mendacii, non
ſequendo peccaret mortaliter contra charitatem:
& ſubinde gravius eſt eam ſequi, ut ſi quis vin-
eibiliter putet ſe ſub veniali obligatum eſſe ad fu-
randum ſummam notabilem pro ſublevanda pau-
perum miſeria; eo enim caſu peccabit mortaliter
ſequendo conſcientiam, & ſolùm peccabit venia-
liter operando contra illam.
Quæritur ſecunds: Quomodo Confefſſarius ſe ge=
rere debeat ergà pœnitentem conſcientiâ erroneâ
laborantem? Reſpond. Si conſcientia pœnitentis eſt
vincibilis & graviter culpabilis, tenctur illam
amovere Gonfeſſarius. Ratio eſt: quia talis pœni-
tens non eflet redtè diſpoſitus ad ſuſcipiendum Sa=
cramentum pœnitentiæ, ipfiusque Confeſſio eſſet
ſacrilega, ſiquidem talis non poſſet habere dolo-
rem efficacem de peccato, quod actu committit:
tum illam ignorantiam ſuſtinendo, tum cum illa
operando, ſi autem ignorantia eft inculpabilis, ſer-=
vandæ ſunt ſequentes regulæ. .
Regula prima: Si pœnitens dubitet prudenter ſeu
ſerupulose angatur, & interroget Confeſſarium:
an, & quale iit peccatum, vel an ad aliquid, &
quomodo

guomoè'
Veritaten
Rionem,
Reenlu
liter ali
pollt neh
lem, aut n
medii! tal
V offeii
ablolrere.
tiva prop

concepiſſe

titea prar
thalitet,
non cſpe
lerhale eſt
Reodet
ertone gin
ile crod

tantünn vei

eritatem.

Dodor,
Deccato
Poenitent,
. Kegula
Cem,
Dgard
confeſſ
tentem
ic, que
Permitt
ut ſeie
line, ſi
tiam

Teniihn de

e nſin
attngunn
An lit ra
n Hinetbi.
ſoe bebete
1 Colſtien⸗
Npenetidn⸗
net, le he
ul, 10 mne
eegtenben⸗
endri,bon
4 Chuntten
1l gnd in⸗
ele ⸗
eunci ll⸗
1morller
,bit ena

lnsſe g⸗
eutii clove
Evitenti'
enetur lan
a1s het⸗
gendunde⸗
riehi⸗ 8
abert ar⸗
Conmin
tu unl
Apliß

N
eter
lellm,

,4.
M,
nnid

quomodo obligetur? tunc Confeſſarius tenetur ei
veritatem apperire: quia aliâs omittendo inſtru-
Rionem, errorem tacité approbaret.
Regula ſecunda: Si pœnitens ignoret invincibi-
liter aliquid tale, quod validæ abſolutioni obeſſe
poſſet v. g. ignoret requiri dolorem ſupernatura-
lem, aut non ſciat neceſſaria ad ſalutem neceſſitate
medii: tali caſu tenetur Confeſſarius ſub mortali
vi officii pœnitentem inſtruere, neque poteſt eum
abſolvere, quousque illum diſponat doloris mo-
tiva proponendo, & talem dolorem pœnitentem
concepiſſe prudenter credat, eumque ſufficienter
circa prædicdta myſteria inſtruat, aliàs peccabit le-
thaliter. Ratio eſt: quia adminiſtrare Sacramentum
non diſpoſito ſufficienter, ad illud recipiendum,
lethale eſt.
Regala tertia? Si pœnitens ſive ex conſcientia
erfonea vincibili vel invincibili judicat peccatum
eſſe, quod non eſt, aut mortale eſſe, quod eſt
tantùm veniale, tenetur Confeſſarius illum docere
veritatem. Katio eſt: quia Confeſſarius utpote
Doctor, Judex, & Medicus tenetur pœnitentem à
peccato liberare, & magnum damnum, quod aliàs
Pœnitenti immineret, avertere.
Regula quarta: Si pœnitens judicat aliquid eſſe
