perans alium actum internum fuperat per ſemet-
ipſum omnem prorſus difficultatem adus imperati,
& elidit omnia motiva retrahentia ab eliciende
adtu imperato: ergo actui imperato nihil ampluͤs
ſupereſt vincendum: ergo talis adtus imperatus
non eſt intrinſecé victorioſus: ergo nec liber.
Tertis., ſequitur, ſi tam actus imperans, quàm
imperatus eſt intrinſeee liber, poterit imperans
poni ſiné imperato, quod videtur repugnare: ergo.
Quartò. Actus imperans eſt pro priori ad impera-
tum & conneélitur eſſentialiter cum exiſlentia actus
imperati: ergo tollit indiflerentiam ad oppolſita &
Sonſequenter libertatem actus i nperati-
Reſp. Ad primum, neg. conſeg. Quia licèt adus
externus non eflet efficaciter imperatus, non eſſlet
fermaliter liber,; imo denominationem liberi non
poteſt

ſokelt
ſt ver
trinſe
2n
impen
omten
it uten
t. Lie
gala e
eſſie
ponat
Perati.
D vel
20um
ſine
ropo⸗
inpen
gexio n
Poren
Untats
1ade
Rrar
guia
ſe
ſent⸗
tem.
winn
tar in
gum
mitant
lang &
gun
Lexls,

o opr

olunt

Reniſer in⸗
tamen Wer
d neg
Venominnt
tenene
principi⸗
ellentia.
oglione
Nolnicurdt
npenntd,

6 inſea

ncond,
adlzin⸗
Ute chllt
iupenil

tus N
tatis in
Gter in⸗
ſenet⸗
Zinhen
helcien
Ui anpl
inpeli
Ne Mer
6, Juin
Uheimd
ne:eid
Aiher
uliad
und

poteſt aliunde accipere, nisi ab adctu imperante;
at vero aéctus intermus à voluntate elicitus eſt in-
trinſecèé & eſſentialiter liber inde pendenter ab ullo
actu imperante. Ad ſecundum neg. ant. Quia actus
imperans Religionis per ſe ſolam non fuperat
omnem difficultatam imperati actús ſidei, aut ſpei:
àt patet ex dictis in Reſp. 1. Ad tertium neg. ſequel.
ant. Licèt enim uterque adtus ſit formaliter liber;
quia verò imperans eſt ſupra imperatum reflezgus
& eſficax volitio illius. Idcirco ſi cognitio pro-=
ponat objestum tum actůs imperantis, tum im-
perati, voluntas neceſſitatur ad hoc disjunctive,
ut vel utrumque actum eliciat, vel ntrumque
actum omittat, & ideo imperans non poteſt poni
ſiné, imperato: quia autem poteſt dari cognitio
Proponens objedum adtüs imperati, poterit dari
imperatus ſiné imperante; & inter illos eſt con-
nexio non mutua. Ad quattnm neg. ant, qnoad
priorem partem. Quia licèt aftus imperans vo-
luntatis præcedat pro priori naturæ actus impe-
ratos aliarum potentiarum, non tamen actum im-
peratum ipſiusmet voluntatis. Ratio diſparitatis eſt:
quia aliæ potentiæ non ſunt formaliter liberæ, nec
ſe ipſas determinare poſſunt, ſed determinari in-
digent à voluntate pro priori per actum imperan-
tem. Voluntas autem eſt potentia ſe ipſam de-
terminans per ipſum adtum, & uterque actus orie
tur immediaté ab illa, adeôque tam imperans,
quàâm imperatus eliciuntur ſimul naturâ & conco-
mitanter: unde etiam impropriè dicuntur impe⸗
rans & imperatus: re ipſa enim non funt aliud,
quâm duo àactus liberi, unus directus, alter re-
Nexus. Reſp. ſecund diſt. ant. Actus imperans eſt
Pro prieri ad imperatum ex libera determinatione
voluntatis & ſuppoſitione conſequente gon. ex ſup-
H poſitione

poſitione antecedente & independenter à libertate
voluntatis neg. aut. & conſeq. Ratio eſt: quia prius-
quam voluntas eliciat adum imperantem eſt libera
vel ad eliciendum immediaté actum imperatum
ſinè imperante, vel ad eliciendum utrumque, vel
ad utrumque omittendum: ergo quôd hic & nunc
eligat, elicere utrumque unum dependenter ab
altero, hoc totum eſt ex ſuppoſitione conſequente,
adeôque liberé: ſicut licèt materia ſit pro priori
naturã ad formam & connedtatur in quorundam
ſententia ellentialiter cum exiſtentia formæ, quia
tamen DEIIS liber erat vel ad ponendam hane
formam ſinè materia, vel ad ponendam utramque,
vel ad utramque omittendam, ideo utriusque po⸗
ſitio eſt tantùm ſuppoſitio conſequens & libera.
Similiter licèt actio ſit prior effectu, ſaltèm ori-
gine, & connectatur eſſentialiter cum effectu, non
tollit tamen libertatem effectui ob eandem ratio-
nem. Ex quo etiam patet: quòd ſi in poteſtate
voluntatis eſſer habere prædeterminationem, vel
non babere, non tollendam fore libertatem adtui,
licèt prædeterminatio eſſet pro priori ad aduum &
eſſentialiter connexa cum actu.

QuksSTIO XII.

Luanam ſit prima ſou remota Re-
Cula actionum humanorum?

Uòôd aliqua Regula diretiva actuum humano-
rum neceſlariò aſſignari debeat, certum vi-
detur: quia, cùm actus humani aliquando boni ſint,

aliquando mali, ratio diverſitatis alia aſſignari ne-

quit; nisi, quia illi aliquando ſunt conformes re-

guülæ, aliquando difformes, üt bene notat PF. Rho-
es

es hic
pota Al
mota

oces
Lulam
cent ⸗
ne ſl
le detu
lis Prre
lendo, 10
ſione in
Mam inte
Relolu
Aunone
cl. i, ſen,
Nihmi
G,
eihian,
Mecciti ſen
Ueſl donſi
dinde
MorNter
Ee cum
morum:
nr o
Plunratis
mnaen
Nerd ed
y terti⸗
mparti
enſarz
Mum in
Conſegue
Kum ſe
Pparti

et ilente
bin in⸗
emn elt Ihen
impefatun
umgue, 7el
lie & nune
deuter ab
nſegnene,
Pto Prdi
Olotuntn
Ormmx,
enemn hin
N utnanete,
rinsgne po⸗
& en
ltem ol⸗
Feckl; N0s
n alo⸗
voteſere
en, VEel
n W,
ahm

moraliter boni &

des hic diſp. 1. q. 1. ſect. 1. Regula autem alia eſt ze-
mota alia proxima., Verùm, quænam res regula re-
mota ſit, variant Authores; alii cum Vasquez, de
Rhodes, Mlozianow'ski, & pluribus aliis primam re-
gulam putant eſſe naturam rationalem. Alii do=
cent eſſe legem æternam, prout ſumirur pro ratio=⸗
ne ſeu dictamine æterno divinæ ſapientiæ, dirigen-
te creaturas rationales ad finem ultimum, quædam
eis pra cipiendo, quædam permittendo, aut conſu-
lendo, nonnulla etiam prohibendo; & de hacç quæ-
ſtione in præ ſenti. Quid verò per Regulam proxi-

mam intelligatur, interirs dabitur.

Reſolutio. KRegula morum origine prima, adebque re-
ſolutione uliima, eſt ſola lex æterna. Ità Gonet de ma.
ral. in communi art. 2. F. 1. u. 29. Probatur Conclu-
ſio primò author. §. Auguſtlin. lib. 2. rontra Fauſtum
ap. 2z. ubi peccatum ſic definit: Didum, fadtam,
concupitum, contra legem æternam: ergo rationem
peccati, ſeu ads humani moraliter mali & inho-
neſti conſtituit in difformitate cum lege æterna,
adeôque per oppoſitum, rationem adtůs hamani
honeſti conſtituit in conformita-
te cum lege æterna, tanquam cum prima Regula
morum: ergo. Probatur ſecuuds authoritate S. Tho-
mæ hic, qu. 7i. art. 6. ità loquentis: Regula autem
voluntatis humanæ eſt duplex, una Propinqua &
homogenea, ipſa ſcilicet humana ratio: altera
verô eſt prima regula: ſcilicet lex æterna. Proha-
tur tertiò ratione: Lex æterna eſt lex prima utpote
imparticipata, & omnium ſuperior, adeéque eſt
menſura omnium aliarum legum: cùm enim pri-
mum in quovis genere ſit menſura reliquorum,
conſequenter etiam lex prima eſt menſura omnium
legum ſecundarum & Participatarum, ut proinde
lex participata tunc ſolum ſit juſta & legitima, ſi
cum

699 176 689
cum lege diéina concordet, injuſta ſi ab ea diſcor-
det; atqui omnis lex participata eſt aliqua regula
morum, cùm quævis leg habeat vim aliquam re-
gulandi ac dirigendi mores, ſeun adtiones Fuma-

nas: ergo lex prima, qualis eſt lex æterna, eſt

prima regula morum. Probatur quartô, IIla eſt pri-
ma regula morum, quæ non poteft regulari, pPer
aliam priorem regulam morum, ſed per eam re-
gulantur omnes reliquæ, atqui fola lez æterna
non poteſt regulari per aliam priorem, & per
ipſam regulantur, ac per ipſam, vim regulandi ac
obligandi participant omnes aliæ leges & regulæ
morum: ergo ſola lex ærterna eſt prima regula
morum, quæ;, quia omnes cæteræ leges ab illa
derivantur & originantur, dicitur origine prima,
quia verò etiam ultimatè in illam refolvuntur, di-=
citur reſolutione ultima. Probatur quinto: Prima
regula morum non eſt ipſa natura humana quâ ra-
tionalis: ergo lex æterna. Piobatur ant. nulla
creatura rationalis & intellectualis eſt per ſuam
eſſentiam impeccabilis, & indefecibilis à prima re-
gula morum; atqui eſfet per ſuam eſſentiam im-
peccabilis ſi eſſet prima regula morum: nam agens,
quod per fuam eſſentiam eſt prima regula morum,
eſt agens indefectibile à prima regula morum con-
ſequenter impeccabile. Er ratio eſt: quia eſſentiæ
rcrum ſutit immurabiles, & indefectibiles, ità ut
quod per ſuam eſſentiam eſt tale, ſemper ſit tale:
Gùm nihil poſſit deficere à ſua eſſentia: confequen-
ter, quod per ſuam eſſentiam eſt prima regula mo-
rum, non poteſt à prima regula morum deficere .
ergo prima regula morum non poteſt eſſe natura
humana etiam ut rationalis, ſed ſola ratio dire-
Rionis creaturæ rationalis in ultimum finem in

mente divina eziſtens, quæ eſt lex æterna. Pro-
batur

aur den
talis en

Acvi
tegula
mmenſur.
Pprimum
fon pote
Halionalie
le; nec

i
oe
ſiio nen
ſotam 1
cioniblt
illet ert
Gonocn l
nerdi
ed e
irſe gui⸗
enlirz
llike
N E nn
Plt donſd
Pad
Cttatum.
utimul
ne entitz
Rolktis
Ulllane
Oliicie
ſio noft

de d
afigta ni
1 4liguan:
ones Hun
terna,
Illa enri
onlart, pel
tinn le⸗

lei WeiN

ſeges
. Pyimi
01 9 i⸗
it. Nul 14
Per uam

Dic R⸗

Eorinn We.

ninaken-
bul horunn
hokün, n

aſentt

giig eleni

1
etess

W.
Plei

batur denique ſextò: Quælibet creatura rationalis quà
talis eſt ſubjectum regulabile per regulam rationis;
atqui ſubjeétum regulabile quà tale non ell prima
regula ſeu primum regulativum, ſicut ſubſectum
menſurabile quà tale non eſt prima menſura, ſeu
primum menſurativum: quia paſſivum qua tale
non poteſt eſſe primum adtivum: ergo creatura
rationalis, ſeu intelletualis quâà talis non poteſt eſ-
ſe, nec dicè prima regula mofum.

Oppoſitorum Solutio.
iicies primo. Ariſtoteles 106. Metaph. text. 4.
+☛ docet menſuram debere eſſe homogeneam cum
ſuo menſurato; vel menſurabili; item debere eſſe
notam, ſed lex æterna non eſt homogenea cum
actionibus noſtræ voluntatis; cùm ab illis infinité
diftet: ergo lex æterna non eſt regula & menfura
actionum humanarum. Reſpond. explic: maj. cum
diſt. menſura ſeu regula immediata & proxima
debet eſſe homogenea cum regulato & menſarato
tranſ, quia confrarium patet in Phyſicis, regula &
menſura remota & mediata Neg. maj. con. min. ſi-
militer diſt. conſeq. Regula enim & menſura proxis
ma & immediata actionum noſtræ voluntatis eſt
ipſa conſcientia, ſeu diétamen rationis pracicum,
quod diétamen utique eſt homogeneunr; utpote
creatum, cum actibus noſiræ voluntatis, ità tamen;
ut ſimul ſit conforme legi æternæ, quæ licèt ratio-
ne entitativæ infinitæ perfecttois diſtet infinite; à
noſtris viis & cogitationibus, objedlivè tammen non
diſtant: quia idem objetam fepræſentant; & in
idem objectum tendunt.
Objities ſetundo. Non poteſt expliéari: an reſo-
lutio noſtra intelligenda fit de æterna DEl lege na-
N turali;

S63 178 6-
turali, an alia? ergo. Probatur ant. Quia aliàs ſe-
quefetur primo, quôd omne peccatum ſit contra
lJegem DEI naturalem, fed ſequ. eſt inconveniens:
cùm dentur aliqua peccata, quæ tantùm ſint contra
legem poſitivam divinam, aut humanam: ergo. Se=
cundò. Quòd non poſita tali lege æterna & natu-⸗
rali,; ad quam ponendam DEUS non necefſſitaba-
tur: cùm quamlibet fuam legem DEUs liberè po-
nat, nihil eſſet formalitet honeſtum, aut inhone-
ſtum, quod rurſus eſt inconveniens: ergo. Reſp.
ad argument. neg. ant. noſtra enim reſolutio opti-
mè intelligitur de æterna DEl lege naturali, ſeu
in quantùm participabili in creatura rationaht, in
per ſe notis principiis practieis, & in neceflariis
univerſalibus ac immutabilibus dictaminibus divinæ
ſapientiæ, qualia ſunt: deelina à malo, & fac bo-
num: quod tibi non vis fieri; alteri nèé feceris
Sc. ab intellectu creato rationis uſum habente na-
turaliter cognoſcibilia,. Prob. primæ diſt. ſeq. maj.
ſequeretur, quòd omne peccatum ſit contra legem
naturalem mediatè ſeu ultimatè Conc. immediatè
Neg. ſequel. maj. & min. Nam actiones humanæ præ-
varicantes Legem poſitivam ſunt peccata non prœæ-
cisè ideo: quia ſunt contra legem pofitivam, ſed
etiam ex co: quia funt contra legem naturalem
diétantem obſervandas eſſe leges poſitivas etiam
humanas, quæ tanquam appendices legis naturalis,
ab ea totam ſuam vim obligandi habent. Hinc
qui agit contra legem poſitivam ; ideò ultimatè
peccat: quia operatur contra legem æternam na-
turalem, quæ præcipit obſervantiam & prohibet
transgreſſionem legis poſitivæ, & ſic adtus hone-
ſtus vel inhoneſtus ultimatè reſolvitur in naturalem
legem æternam DEI, cui ultimatè difformatur, aut

conformatur. Prob. ſecundeæ Con. ſequel. Nam hæc
conſo-

nlonat
zer legem
liberum
ham na
riis &
enkix
luncono⸗
WN: T.
duoc illie

teer cont

litis, qu⸗
Chjicies
Per ſe hor
honehlztis
lis ſoopor

onelizs

ræcivit n
leveſſatins
Miun D.
ens dduluin
IaIedlc
ne, 1
Guclam
olikin
on et oin
eb⸗ 4
Banta ſe
irhaneſis
inhaneſt
1 racſcali
3 Ney
3
las racie
Eim ſeilie
n ater

uli⸗ ſe⸗
mn Ur ant
noonrentei
ſint contii
1i cto,
na & natl⸗
necelltaba⸗
lbbert po⸗
An here⸗
etgo. deß⸗
ſolutioon⸗
Uorurl,l
Ukionklrid
in berelrit
pibus ftin
ns leterls
ubente a⸗

tta lepem

Gnnelid

Gnmnde d⸗
Ann boupls⸗
gtiran, E
n Detuti ent
lcs chu
einltich
Uoent.
d ufimd
1
1.
le ſchet
NM
uns Me
rbutnt,

„ℳ
1tn
RMR ſee

conſonat Apoſtolo dicenti: pecratum non cognovi nis
per legem: ergo à pari. Nego tamen DELIM efle
liberum ad ponendam vel non ponendam legem æter-
nam naturalem, tum quia hoc conſiſtit in neceſſa-
riis & immutabilibus dictaminibus practicis fapi-
entiæ divinæ, quæ primô in DEO eontinentur, ſe-
cundariò autem in naturali judicatorio rationis hu-
manæ: Tum quia DEUs non eſt liber ad hoc;
quod illi eſſentialiter eonvenit ; ſed DEO eſfentia-
liter convenit eſte primam regulam omnis hone-
ſtatis, quæ eſt le æterna & naturalis: ergo.
Obiicies tertis,. Quod multas actiones fupponit
per ſe honeſtas & inhoneſtas non eſt prima regula
honeſtatis, aut inhoneſtatis, ſed lex externa natura-
lis ſupponit multas actiones humanas eſle per ſe
honeſtas aut inhoneſtas, ideo enim lex naturalis
præcipit amorem DEI: quia eſt per ſe honeſtus &&
neceſſarius ad ultimum finem, & ideo prohibet
edium DEl: quia eſt per ſe inhoneſtum & abdu-
cens ab ultimo fine: ergo. Confirmatur juxta axio-
ma Theologicum; aliqua ſunt ideo mala: quia probhi-
bita, & aliquæ ideo ſant prohibita: quia mala: ergo
quædam aétiones humanæ ſunt malæ antecedenter
ad prohibitionem legis æternæ: ergo lex æterna
non eſt prima regula & menſura boni & mali.
Reſp. ad argument. diſt. maj. quod ſupponit multas
actiones per ſe formaliter & completè honeſtas aut
inhoneſtas, non eſt per ſe prima regula honelſtatis, aut
inhoneſtatis Con. quod ſupponit multas actiones per
ſe radicaliter & ineompletè honeſtas, aut inhone-
ſas Neg. maj. ſimiliter diſt. min. Neg. conſegq. Nam
lex æterna naturalis ſupponit tantùm actiones ali-
quas radicaliter honeſlas, vel inhoneſtas; in quan-
tùm ſeilicet exigunt præcipi aut prohibefi per le-
gem æternam, quæ poſtea evadunt formaliter &
M Z completé

„3 180 E82-
completè honeſtæ, aut inhoneſtæ, in quantùm per
legem DEI æternam naturalem præcipiuntur, aut
prohibentur, & tali legi præcipienti aut prohi-
benti ſunt conformes aut difformes. Confirm. ex-
plico ſecundam partem axiomatis cum diſt. aliqua
ideo funt prohibita: quia mala radicaliter, ſeu ex
natura rei exigentia prohiberi Con. quia ſunt ma-
la formaliter, & completéè ante prohibitionem legis
tternæ Neg. ſimiliter diſt. conſeq. & Neg. illat. fun⸗
datur hæc reſponſio rurſus in illo Apoſt. ad Rom.
7. v. 7. peccatum non cognovi, nisè per legem: Nam
concupiſcentiam neſciebam (videlicet eſſe malam)
nisi lex diceret, non concupiſcas: adeéôque bonitas
& malitia objectiva, ratione cujus aliquæ actiones
ex natura rei exigunt præcipi, aut prohiberi, eſt
bonitas & malitia tantùm radicalis. Catera au-
tem, quæ prohibentur per legem divinam non
æternam naturalem, ſed ſimpliciter divinam, aut
humanam poſitivam tantùm, antecedenter ad hanc
legem, non fſunt per ſe & ex natura rei radicali-
ter mala, cùm non per ſe exigant prohiberi, ſed
tantùm per accidens, in certis circum ſiantiis, & ſpe-
ato aliquo fine particulari extrinſeco legislatoris.
Obj. 4406. Prima regula morum non poteſt regulari

per aliam ſe priorem, nec poteſt reſolvi in aliam ra-

tionem magis ultimatam, atqui lex æterna natura-
lis reſolvitur in rationem magis ultimatam: ergo
non eſt prima regula. Prob. min. ſi quæratur, qua-
re lex naturalis prohibeat v. g. mendacium, re-
ſpondetur: quia mendacium eſt per ſe malum ra-
dicaliter: ergo. Reſponcd. diſt. maj. prima regula
non debet reſolvi in aliam rationem magis ulti-
matam, quæ ratio ſit regula & principium dire-
Gctivum Con. quæ ſit principium purè objeéctivum,
ſen objectum Neg. maj. diſt. etiam min. Lex æter-
na

da nat
tach,
porèe
Prine
natunu⸗
n !
on iplan
rigit r⸗
Glidem
Lultione,
Hartem G
electis
Hein vole
Uie rinei
EAn hon
ninm hſecl
Cbit zon
Uuni lartg e
unept an
,Clt

l

ſolete i
Pro Gſein
Ul pent
Uere ltemn
Nritlemn
nan t3
Peritt a
Uog
nun ib
, Chiie 4
iceo ſund
Iræ humn
honorr

ii citt

gunin ſer
piuntn, u
ti aut ⸗
Confin dA
iſ. Alr
lter, len el
is Cnt ma-
onenſegts
Nig la. W⸗
&
erlg N
eſe aln)
Göle ins
ſigur Ane
vohibell, 4
COatera dl⸗
viram Nol
inam, 4lt
er d bune
tadical⸗
ichetl, 81 „»
tip:Kie⸗
Sluotti
olepit 1
votellteguen
nalan ⸗
1tntin⸗

eminn
mmm: e
Urtrut,

. 2
S33 181 89-
na naturalis reſolvitur in rationem magis ultima-
tam, quæ ſit regula & principium directivum Neg.
puré objedlivum ſeu objectum, ſubdiſt. & in tale
Principium purè objectivum reſolvitur lex æterna
naturalis ab homine uͤt Theologo, vel Philoſopho
Con. ab homine ùt honeſte operante Neg. min. Nam
non ipſum, ſed intellectualis cognitio objecti di-
rigit & regulat voluntatem. Unde ctiam poſitis
quidem objectis, ſed non exiſtente intelle duali co-
gnitioneg, voluntas nec in unam „ nec in alteram
pPartem dirigitur, adeéque ſola dicdtamina practica
intellectůs habent rationem principii directivi re-
ſpedu voluntatis, objedtum autem non eſt forma-
liter principium directivum, ſed merè objectivum,
& dum homo reſolvit legem naturalem in princi-
pinm objectivum, facit hoc àùt Theologus, vel Philo-
ſophus, non ùt honeſte operans, nam ut honeſtè ope-
ranti ſatis eſt ſcire, quòd tale objectum aut actio ſit
Præcepta, aut conſulta per legem divinam, licèt non
ſciat, cur ſit præcepta aut conſulta. Inſtantia eſſe
poteſt: ſic homini quàâ fideli ſufſcit fidem ſuam re-
ſolvere in ſolam authoritatem DEI loquentis, &
pro ultimata ratione credendi aſſignare ſummam
DEI veritatem in cognoſcendo & dicendo, reſol-
vere autem ulteriùs utramque hanc veritatem, in
veritatem primam in eſſendo, aut in eſſentiam di-
vinam, tanquam veritatis divinæ radicem „ non
Pertinet ad hominem ùt fidelem, ſed ad hominem
ùt Theologum, ad quem pertinet radicem divino-
rum attributorum indagare.
Objic. quintò, Amare DEIM, honorare Parentes;
ideo ſunt actiones honeſtæ, quia conformantur na⸗
turæ humanæ ůt rationali , êcontra odiſſe DEUM,
inhonorare parentes, ideo ſunt adtiones inhoneſtæ:
quia difformantur naturæ humanæ, ùt rationali:
M 3 ergo

683 182 662-
ergo natura humana àùt rationalis eſt prima regufa
morum. Reſpond. diſt. ant. ſunt actiones hone-
ſtæ: quia conformantur naturæ humanæ tanquam
ſubjecto regulsbili & regulato per dictamen ſapi-
entiæ divinæ, ſeun legem æternam DEI Con. quia
conformantur naturæ humanæ tanquam menſuræ
ſeu normæ regulativæ Neg. ant. & conſeq. ſubje-⸗
Kum enim regulabile aut menſurabile quà tale non
poteſt eſſe prima regula, ſeu primum regulativum
aut menſuratiyum, cùm pafſſivum quà tale non
poſſit efſe primum astivum: Unde ſi quæratur,
quare amare DELCIM ſit conforme naturæ rationa-
li quàâ tali, debet ex parte principii regulativi hæe
ultimatiſfima ratio reddi: quia lex æterna DEI,
ſeu divina ſapientia dictat DEUM eſſe amandum.
Objic. ſexté. Illud non eſt prima regula honefta-
tis directiva, quo ignorato adhuc aliquæ actiones
poſſent fieri & intelligi formaliter honeſtæ, aut in-=
honeſtæ, atqui ignorata lege æterna naturali poſſet
adhuc Atheus facere actiones moraliter heneſlas
aut inhoneſtas, utpote cognoſcens & advertens il⸗
Ias ut convenientes, vel diſconvenientes naturæ ra⸗
tionalt: ergo. Reſpond. Neg. min. Suppoſſtum,
quòd Atheus poſſit legem naturalem ignorare,
quamvis enik DEIM. ignorantia culpabili & à
peccato non exculſante ignoraret, ſub ratione cauſæ
primæ & primi motoris, non tamen poteſt DEUM.
ignorare ſub ratione primæ legis naturalis, ſeu di⸗
Gaminis univerſalis neceſſiarii immutabilis dictan-⸗
tis quædam eſſe licita & illicita. Et hoc nune
omnes Theologi tenere debent poſt proferiptam
ab Alexandro VIII. propoſitionem, quâ admitte-
batur peccatum purè Philoſophicum , quod elſet
quidem contra naturam rationalem, non tamen
eſſet peceatum Theologicam:; ſeu offenſa DEl diſ⸗
ſolvens

4

ſolvede

DERXE
lem 2
pall,
DEl
po ſ
Ahionem
Natute
Ele gra
gkis hr⸗
cictat il
Aatio a
ege zte
conceptn
Mn ell n
Del ven
Rum: e
Oblpene n
lel⸗
nt,
hanar
Wüs d
Crdine
lunmot
ion
niet
Prltengg
ilietun.
Binlin
l
cedens
Tepnlans
conſeien
Juantur
e cjue

primuene
Giones M⸗
anz tangun
amen lis⸗
1 Con, Aui
m menlure
iſeß lice⸗
Intle ton
Ueghaigunn
1 Aerunn
aturt tlnr
rgnüih
Zietni e
ſe mudn
hllz hotefr
e ltione
le, aui Mu
tali pole
4 oriles,
Aetteni de
8s Mrnen
Supollun,
n gnonte,
digneir

HaIN

elde

„83 183 682

folvens amicitiam cum DEO, & trahens reatum
pœnæ æternæ, ex eo, quôd peccans adverteret ta-
lem actionem eſſe diſconvenientem naturæ ratio-
nali, non verò contra DEUM, eòô quòd ignoraret
DEIIM, aut tunc non cogitaret de DEO. Hine
ergo ſequitur, quòd eo ipſo dum quis advertit
actionem aliquam eſſe graviter diſconvenientem
natuzæ rationali, advertit etiam hanc eſſe illicitam,
& ſe graviter ad illam non ponendam obligari, &
quia hæc illicita formaliter non eſt, nisi quia eam
dictat illicitam & inboneſtam lex æterna, nec obli-
gatio ad illam non ponendam poſſit eſſe, nisi à
lege æterna, eo ipſo, tunc cognoſcitur DEUs ſub
conceptu legis æternæ obligantis. Unde peccatum
non eſt purè Philoſophicum, ſed eſt etiam offenſa
DEI pœni æterna dignum conſequenter Theolo-
gicum: ergo prima ultimata regula moralitatis
obligans nos in conſcientia non eſt natura rationa-
lis, ſed lex æterna.
Quares, quid ſie regula proxima morum, ſeu alctionum
bumanarum. Reſp. Regula proxima morum, quæ
aliàs etiam dicitur applicatio regulz remotæ in
ordine ad dirigendas actiones morales & mores
humanos, vocata ab omnibus Theologis conſcientia,
à S. Thom. hic 4. 19 art. ”. & aliis comuniter de-
finitur, quòd ſit dicamen ſeu judicium intelleſtus, quo
Jadicamus aliquid hic & nunc eſſe per legem licitum vel
illicitum, præceptum vel prohibitum, faciendum vel fu-
Siendum, aut quo judicamus, fuiſſe aliquid à nobis bene
vel malè faltum. Hæc in quantùm eſt dictamen præ-
cedens actionem faciendam, vel omittendam, & eſt
regulans & dirigens eleétionem voluntatis, dicitur
conſcientia antecedens, vel dictamen conſcientiæ, in
quantùm hæc conſequitur actionem jam faétam
de cujus bonitate vel malitia judicat, dicitur con-
M 4 ſcientia

ſcientia conſequens, ſeu teſtimonium eonſcientie, vel
ſi de malo eſt remorſus vel vermis conſcientiæ. Ex
quo conſtat conſcientiam primé modé ſumptam
eſſe dictamen ſeu judicium practicum, eò, quod
verſetur circa oraxim proponendo opus, & quo-
modo id fieri debeat, & ſecundé modò ſumptam
eſſe judicium ſpeculativum, eòô, quòd ſit in contem-
platione operis jam facti, an ſcilicet honeſtum ſit,
vel inhoneſtum? Differt autem conſcientia antece-
dens, de qua ſolûm hic quæſtio eſt, à Syntereſi, quòôd
hæc verſetur circa operationes in communi abſtra-⸗
hendo à circumſtantiis, illa vero verſetur circa
operationes particulares, in his circumſtantiis, po-
nendas, vel omittendas, vel ùt loquitur S. Thomas
12. q. 94. art. I., ad z. quòôd Synterefſis ſit habitus
continens prægçepta legis naturalis, quæ ſunt pri-
ma principia actionum humanarum, & ſe habeat
per ſua principia practica, veluti præmiſſæ in Syl=
lJogiſmo. Conſcientia vero habet ſe velut conclu-
ſio v g. in iſto Syllogiſmo: omne peccatum eſt
fugiendum, ſed perjurium eſt peccatum utpote à4
DEO prohibitum, & veracitati religionis, re && que
rationi repugnans: ergo hoc perjurium, de quo
nunc delibero, eſt fugiendum in quo ſy llogiſino
præmiſſæ ſunt actus ſyntereſeos, actus verô con-
cluſionis eſt a dus conſcientiæ: & hinc conſcien-

tia dicitur quaſi concludens fſcientia: quia diécta-

mina practica ſyntereſeos, & ſcientiam univerſalem
moralem concluſiyè applicat ad actiones particu⸗
lares.
Dividitar autem conſcientia primò in peram G&
erroneam; Vera ſeu recta eſt, quæ dictat opus li⸗
citum, aut illicitum eſſe;, quod re ipſa per legem
licitum, aut illicitum eſt. Econtra erronea eſl, quæ
dictat opus licitum, aut illicitum eſſe, quod re ipſa
Per

her lege
neam e.
biliter
egis ie
ſormari,
enlig dr
ente Oici
linis ac p
Pilis dici
tivis prol
pyeceptum

e praci

e; &

ttumn tant
unuantiam,

Mibitum

/W½ Gtare,

lb ai

D n& het

Dividitn

ſenm,

tar Nrice
Conlelentl
r 1e ich
Ultlone.
UIuc 6
ed.

Dr ſol

eo di.

a, intte
artim 4

ſtee el
6 fummen
,eo, glil

8, & glo⸗

ſumptam

contem⸗
nelun lt,
ntic anttee⸗
neeſiolth

moni .

let eie

ſtantis .
1r 5ITonn

lt kabltu
ſunt pl.

le habet

lr ingſl.
1 (Ooce
Ccaran e
N Upote
iglellai
n, Eegll
ſlogihne
er l:
4 gien⸗
in c.
Ues uiik⸗

a

ml
el e
1eht
lel 4
e

=

per legem tale non eſt. Hæc ſubdividitur in erro-
neam culpabiliter, & inculpabiliter erroneam; Calpa-
biliter erronea eſt dictamen formatum ex vincibili
legis ignorantia: Incalpabiliter erronea eſt, quæ
formatur ex ignorantia legis invincibili. Conſci-
entia autem vera & recta, in certam & probabilem.

Certa dicitur, quæ deducitur & formatur, ex mo-

tivis ac principiis certis, aut evidentibus: Proba-
bilis dicitur, quæ formatur ex opinione, ſeu mo-
tivis probabilibus. Opus verô licitum dividitur in
præcebtum ſuaſum & permiſſum. Quidquid enim à le-
e præcipitur, ſuadetur, aut permittitur licibum
eſt; & ſubdividitur in re ipſa licitum, & in ligçi-
tum tantùm apparenter, per errorem, aut igno-
rantiam, ſimiliter etiam opus illicitum, ſeu pro-
hibitum dividitur in re ipſa illicitum & in illigi.⸗
tum apparenter tantum, & ſubdividitur in illicitum
ſub gravi culpa & pœna, & in illicitum ſub levi cal-
Dividitar ulteriùs conſcientia in dubiam & ſcra-
buleſam, ubi notandum eſt: quoòd ſi dubium accipia.
tur ſtricté & proprié pro ſuſpenſione judicii, non ſit
conſcientia propriè dicta: Conſcientia enim pro⸗
prié dicta eſt judicium practicum, ut patet ex defi-

nitione. Dubium autem propriè dicdum non eſt

ullum judicium, ſed eſt ſuſpenſio omnis judicii:
ergo. Similiter ſi ſcrupulus accipiatur propriè
pro ſola apprchenſione & inani anxietate orta ex
illa apprehenſione non eſt conſcientia propriè: cum
ſola apprehenſio non ſit judicium practicum: ut
ergo diéta diviſio ſubſiſtat nomine conſcientiæ du-
biæ, intelligendum eſt judicium aliquod practicum
partim determinatum, partim indeterminatum, ſeu
disjunctivum ex motivis dubiis factum, & tale ju-
dicium pracçticum eſlet, ſi quis poſt conſiderata
motiya

683 186 62-
motiva dubia, quæ ad neutram contradicétionis par-
tem ſufſſicienter determinant intellectum, diceret,
ſive hæc adtio ſit licita, ſive illicita, eſt tamen hic
& nund facienda, ſimiliter nomine conſcientiæ ſcru-
puloſæ, intelligenda eſt ſuſpicio & judicium ex le-
viſſimis & ſæpe ridiculis motivis formatum & di-
ctans operationem aliquam eſſe præceptam, vel
prohibitam à DEO, & ſic habebitur judicium pra-
Gicum, de opere aliquo particulari hic & nunc
exercendo, aut omittendo, adeôque habebitur ratio
conſcientiæ.
Alia denique dicitur conſcientia laxa, quæ ſo-
làùm majora mertalia curat. Alia Phariſaica, quæ
magna parvi & parva magni facit. His ſuppoſitis,
apud omnes Theologos.
Certum eſt primèé: Quòôd nemo debeat fequi con-
ſcientiam laxam & Phariſaicam quà tales, imô nee
habere, ratio manifeſta eſt: quia inducunt in pec-
cata & grave diſcrimen ſalutis.
Certum eſt ſecunde: quòd nemo teneatur opera-
ri juxta confcientiam practicè dubiam, imò ſi juæg-=
ta illam operatur, peccat. Katio eſt prims: quia
opus ſic factum non eſt ex fide, feu ex conſcientia
dictante eſle licitum: ergo juxta Apoſtol. ad Rom.
14. eſt peccatum. Secund: quia qui exercet

operationem, de qua ſpeétatis omnibus dubitat;,

utrum ſit peccatum, interpretativè vult malitiam
peccati, de qua dubitat, eo ipſo enim æque vult
operationem ſive ſit peccatum, ſive non. Tertio:
qui ſe exponit proximo periculo peccandi, eo ipſo

. 4 .V

peccat; nam qui amat periculum, peribit Ecole⸗-

Riaſt. 3. atqui ſequens conſcientiam practicè du-
biam ecxponit ſe proximo periculo peccandi, reſol-
vendo ſe ſeilicet ad operationem, non curando;

utrùm licita, an illicita ſi? ergo peccat, & qui⸗
dem

derh
aut v
ſit pr
morta
liten.
Cern
guimn
eſle Pra
tiom ſu
depoſit
formare
ſequent
Conſcien
ſcientig
commmn
prudenti
neo betu⸗
is. Mun
len⸗ ell
perahion
iß. ſel
diis
ſeltmm
ln,
ſare ſan
M
Mraho⸗
kane p
llonis i
ſate
Ptucente
rids,
etrone

diiaen⸗
kum, Cran,

eſt taende

ſejenti ſen
feium ex
tum & G⸗
eptam, el
dieium prr⸗
Me K ume

beditur atſe

at . i⸗

gis Cppolln

tlegni Nr

es, Imd ne
nnt in ee⸗

r ddeld⸗
imd du⸗
in: n
ſetn
Nol 11RN.
i antet

dem juxta qualitatem dubii peccat aut mortaliter;
aut venialiter: nam ſi practicè dubitet, utrùm adtio
ſit prohibita ſub mortali? exercendo ipſam peccat
mortaliter, fi, utrùm ſub veniali? peccat venia-
liter.
Certum eſt tertis: Conſcientiam tam certam,
quàm probabilem obligare, fi didet aliquod opus
eſſe præceptum, aut prohibitum, ſi tamen contra-
rium ſit vere ac ſufficienter probabile, poterit quis
depoſita conſcientia probabili contrarium dictamen
formare, idque per ſe loquendo ſequi, ut esg quæſt.
ſequenti patebit, Natio manifeſta eſt: quia utraque hæe
conſcientia eſt prudens. Nec obſtat, quòd omnis con-
ſcientia prudens ſit moraliter certa & evidens, ut
communiter docent Theologi, cùm omnis aéctus
prudentiæ ſit evidens & certus: conſequenter
nec detur conſcientia prudens, & tantuùm prohabi=
lis. Nam diſt. aſſertum: omnis conſcientia pru-
dens eit moraliter certa & evidens de honeſtate
Operationis conc. objecti operabilis neg. ſimiliter
diſt. ſeq. Nam cuin confcientia prudente, quæ pro-
babilis dicitur, poteſt ſtare hæc formido: forte hoc-
objetum, quod hic & nunc prudenter judice eſſe
licitum, re ipſa non eſt licitum, licèt non poſlit
ſtare formido iſta, fortè hic & nunc me conforman-⸗
do meo dictamini prudentiæ & prudenter operande
operabor inhoneſté, adeôque nemo prugenter ope-
rans poteſt habere formidinem de honeſtate opera-
tionis ſuæ, licèt aliquando poſſit formidare de hone-
ſtate objecti operabilis, & ſic habere conſcientiam
prudentem & probabilem, ùt magis patebit inte⸗
riùs, Jam autem controverſia elt de conſcientia
erronga; de qua fit

S3 188 622-
QuksrIo XIII.

An teneamur ſequi conſcientiam er-
foneaäam?

Uxta omnes Theologos unanimis doctrina eſt:
quôd, ſi conſcientia eſt erronea vincibiliter ſeu
Sulpabiliter, teneatur homo adhibere diligentiam,
indagando ſcilicet notitiam legis, ex cujus culpabi-
li ignorantia procedit, ut eam deponat, quòd ſi
hoc non faciat, etiam illi obediendo non evitat cul-
pam. Procedit autem aſſertum de conſcientia di-

Gtante aliquid eſſe faciendum, quod tamen re ipſa

malum eſt. KRatio primæ partis eſt: quia ſi hujus-
modi conſcientiam homo voluntariè retineat, non
adhibendo debitum conatum eam deponendi, quid-
quid fecerit peccabit, agétque imprudenter, ſive
eliciat adtum tali dictamini erroneo conformem,
ſive difformẽ; ergo tenetur illam deponere. Prob. ſeq.
quoad primam partem: quia ſi homo eliciat actum tali
dictamini conformem, peccat. Tum quia actio con-
formis dictamini culpabili & peccaminoſo, non
poteſt eſſe non peccaminoſa, ſicut actio confor-
mis dicdamini recto eſt recta: Tum quia talis ad-
vertens ſuam ignorantiam culpabilem operatur
cum aliquali contemptu legis & legislatoris: quia
non curat legem illam reſcire, quam advertit ſe
culpabiliter ignorare, & contra quam bic & nunc
operatur ſequendo ductum conſcientiæ erroneæ.
Probatur ſeq. quad ſecundam partem, quia, qui omit-
tit v. g. mendacium ſtante conſcientia culpabiliter er-
ronea de obligatione mentiendi, non habet dicta-
men prudens omittendi mendacium: ergo bic &
nunc operatur finé omni conſcientia prudenti, at-

qut

.

R

gui orm
ſcienti

od

patet,
denter
ptum,
Ahrman
no ſecane
& ſecune
Tationen
Tandum,

u liber
dickamen
igentiat
cxlſima

læc cofſ⸗
oſuntari
Gionts 90
lon exenſe
ſeitne,
lent e⸗
e Gepon
Klentiaen
ſoln et⸗
leolliet
Nqlo ⸗
mtellel
Nem el
Inas e
obligar
teneris
1 19.
12, ,
lcum

I.

ame.

rinn ell:

bilitet ean
AGigentam,

s ellonl.
ut, il

oneritnen

ſäen .

e
nien teh

lt N
tineit

rnl,l
Alter, re
Moten,
uͤſt.
nun
1ocr
nolo⸗
fo Nr.

tis .

n deinlt
ntb⸗ ⸗
Arettlt
,hiebn
lir en
pauie
Aret
Aee
“ 1.

N

„ 2,
233 189 682.
qui omne quod fit ſinè dictamine prudentis con-
ſcientiæx, eſt peccatum juxta illud Apoſtolicum;
quod non eſt ex fide, peccatum eft: ergo. Major
Patet, nam cum conſcientia culpabiliter & impru-

denter affirmante mendacium eſſe à DEO præce-

Ptum, non poteſt ſimul ſtare conſcientia prudenter
affirmans mendacium eſſe prohibitum à DEO. Ka-
tio ſecandæ partis: quia homo debet ratione regi,
& ſecundùm illam operari: ergo ſi hic & nunc per
rationem judicat ſe teneri ad aliquid, v. g. ad fu-
