ter probabilem, cùm ad hanc requiratur, ut ad-
hibita Iufficienti diligentia nec lex contraria repe-
riri queat, nec aliquid convincens contra catn
adeſſe pro exiſtentia legis. Minor etiam patet: quia
qui ex errore, & in culpabili ignorantia operatur, S
judicat hanc ſuam actionem in his circum ſtantiis
ſibi eſſe licitam, habet prudens dictamen con-
ſcientiæx „ juxta quod operatur, aliàâs enim talis
error non excuſaret à peccato formali, quod ta-
men definitum eſt ab Alexandro VIII: ergo. Con-
ſirmatur. Actio, quæ procedit ex errore, nunquam
eſt peccatum, nisl error ipfe ſit peccatum, ut pa-
tet, ex dictis, de ignorantia conſequente, quæ
ſola facit voluntarium, non verô ignorantia præ-
cedens, repugnat autem peccatum, quod non eſt
voluntarium; atqui adio illius, qui ſequitur opi-

nionem ſufficienter probabilem, non procedit ex

errore, qui ſit peccatum: nam hoc ipſo non
fuiſſet adhibita ſufficiens diligentia, nec bona fides
interveniret: ergo.
Probatur quarté: nulla lex juſta, & à ſapiente
Legislatore lata prohibet abſolutè, & univerſaliter
uſum opinionis probabilis ac tutæ in concurſu
probabilioris ac tutioris: ergo talis ufus non eſt
univer⸗

tiyerlal
ecedens:

gem, qu
ſora ince
COHItIa 1.

ilu otv

E blolut

iatz in c

tet pet ſe
tum quis

ons
iins perpl

ten rudio
JNEdat
dar et oec

ormalitet
lnchi, 41

jorem
cho. unftn

E edi l

lue 3 nge
rgo non
lin Cvini
ar. N,
Na d K
lon

Nunichinni

lencas eſſ

D. Obaty
er Doded
guenein
enter eo
8d
norius

mdiutelut

nenn uſtit⸗
nnte rolr⸗
Nat, ſed in
non gecert:
en opin⸗
ec etdo
lern teen
eblliettt⸗
tut, N
ntratin le⸗
conttiin
,hulet i
Operatlh,
cumlantis
nen ol⸗
lin tals
aad l⸗
idd. Cl⸗
Nondnnn
tum M ,u⸗
lenke,
rtii s⸗
vol 1N 4

univerſaliter ac abſolute prohibitus. Probatur an-
secedens: nullus ſapiens Legislator poteſt ferre le-
gem, quæ Reipublieæ humanæ per ſe adferret ma-
jera incommoda, quàm commoda, cùm hac ſint
contra rationem Legis juxta illud 12. zabularum:
ſalus populi lex ſuprema eſto. Atqui lex univerfaliter
& abſolutè prohibens uſum opinionis probabilis as
tutæ in concurſu probabilioris ac tutioris, adfer-
ret per ſe majora incommoda, quàm commoda:
tum quia imponeret hominibus jugum graviſſimum

& onus importabile: tum quia redderet conſcien-

tias perplexifſimas, cùm dificillimum ſit non tan-
tùm rudioribus, ſed etiam viris doctis diſcernere,
quænam opinio ſit probabilior: tum quia talis lex
daret occaſionem frequentiſſimé peccandi etiam
formaliter, quia plurimi homines hac lege ad-
ſtricti, aut negligerent culpabiliter inveſtigare
majorem prohabilitatem opinionum, aut depre-
henſam non ſequerentur, utpote nimis rigidam:
erxgo. Confirmatur. ſententia docens per ſe licitum
eſle ſequi ſententiam probabilem relicta probabi⸗
liore, magis conformatur legi divinæ & humanæ:
ergo non videtur exſtare aliqua lex prohibens
uſum opinionis veré probabilis relicdta probabi-

liore. Prob. ant. de divina, quia divina lex beni-

Ena eſt & levis, junta illud Matth. 11. jugum meuns
ſuave eſt, & onus meum leve; de humana etiam con-
ſtat: quia lege benignus ff. de legihus, & cap. ſin. de
trans afftionibus affirmatur in rebus humanis præfe-
rendas eſſe opiniones benigniores: ergo.
Probatur quint, ſi eſſet lex pro ſequenda ſem-⸗
per probabillore & tutiore ſententia, vel opinione,
ſe queretur primò, quôd malè, vel ſaltèm minùs pru⸗
denter egiſſent ſummi bontifices, ùt Alexander III.
Honorius II. Coleſtinus II. Clemens II. diſben⸗
an90

ſando in caſibus contra tutiorem & probabiliorem
Theologorum ſententiam, fſcilicet in ſolemni voto
caſtitatis cum Monachis, ut Matrimenium con-
traherent, item in primo gradu affinitatis reétæ
lineæ, ex eo, quôd 8. Thomas ſecunda ſecundæ 4.55.
art. II. & D. Bonaventura in 4. diſt. 38. art. 2. qu. 3-
& alii celeberrimi Theologi id temporis judicave-
rint ſolvi & relazgari non poſſe, nec non, quôd
propter tam inſignes Doctores tunc temporis ſen-
tentia negans fuerit probabilior & tutior. Secundé
quòed ſubditus ſequens ſententiam minùs probabi-
lem & tutam fui ſuperioris, relicta opinione pro-
pria probabiliore & tutiore, imprudenter & illi-
cité ageret, conſequenter, ſi res præcepta 9ppareret
ſubdito veré probabiliter licita, probabiliùs tamen
illicita, teneretur non obedire ſuo ſuperiori, quod
videtur manifeſteè labefactare obedientiam à probis
ſubditis exerceri ſolitam.
Neque obſtat, ſi dicant: ut ſubditus quærat ratio-
nes, ex quibus res pracepta appareat probabiliùs

licita: nam ſupponimus, quòd ſubditus adhibuerit
omnem debitam inquiſitionem veritatis, & tamen
res præcepta non appareat ei probabiliùs licita,
quamvis apparcat veré & ſolidè probabiliter licita.

Terti, quòd ſequens boni amici conſilium, re-
lid& conſilié propriõ & meliori illicité & impru-
denter ageret. Quartè, quôd in Sacramento poœ-

nitentiæ eliciens attritionem, omiſſa contritione
quantumvis tutiore, peccaret, quod videtur eſſle

contra Trident: ergo.
Probatur ſexts, licitum eſt ſequi viam ſalutis
tutam reliéta tutiore v. g. ſtatum ſæcularem præ

Religioſo ſtlatu; atqui opinio verè probabilis in

materia morum, eſt via ſalutis tuta, ergo licitum

eſt illam eligere & ſequi in concurſu tutioris
proba-

pobabilie
lu. 23. ge
lenetur me
tit. 3. Cf
conſli ,
gel in 4, 4
Conupiſcen
ſemper mot
Dricmam ah
quamvis p

llia tame

Alteram ma
tpd. Cur
1Ose Po
Vig certz
leitum, g
ve omni⸗ .
oo erlamn
llem omiſ

d. (nft

Eendi, gui
lentiendo:
legoitur i
guare 1,
leium non
Drohatur 4
elt Keli
a mirce
eritentn
nihil keit.
ia conlli
teptum d
la, non
Ber ſe Dat
yitangi

hrobllen

ſolemmimt
nopiumn r⸗
nitatis teit
uunde /0
A .2, Gs,
ullcane.
noa, luil
whots ⸗

6or. Rin

ns gotti⸗
iicr ⸗
entet Ell⸗
1 Auent
btliüs tnen
pro

rat tut⸗
Mols
3 Aineit
6, Etunet
hilis leis⸗
lilrerleiin
un Ie⸗
Lioh⸗
pmena ⸗
1. aniime
Eeln
in 1
Nlluen 4
nbe
n

60 7
. eſg &
W

probabilioris. Probatur major authorit. S. Thom.
qu. 23. de verit. art. 8. ubi dicit: bomo non ſemper
tenetur meliora proſequi. Item S. Antonini parte 1.
tit. 3. cap. 10. H. 10. dicentis: eligere viam tutiorem
conſilii eſt, non præcepti. Denique S. Bonaventuræ;
qui in 4. diſt. 21. art. 2. qu. 3. quærens, an qui
concupiſcentiæ explendæ gratiãâ cum uxore coit,
ſemper mortaliter peccet, duas adducit ſententiasz
primam affirmativam, & alteram negativam, &
quamvis primam dicat probabiliorem & tutiorem,
quia tamen in praxi nimis dura videtur, cenſet
alteram magis eſſe præferendam. Minor patet ex dictis:
ergo. Conſirmatur prims; quia juxta adverfarios ple-
rôsque poteſt quilibet ſequi probabiliorem, omiſsaâ
viâ certâ v. g. quando probabilius eſt eſſe opus
licitum, quâm illicitum, poteſt quilibet illud face-
re omiſsâ viâ certâ, quæ eſt abſtinere ab opere:
ergo etiam poteſt quilibet ſequi opinionem proba-
bilem omiſſa probabiliore, eſt enim par utrobique
ratio. Confirmatur ſecundo: Nemo poteſt repre-
hendi, qui ſequitur ſententiam verèé probabilem in
ſentiendo; ergo neque reprehendi valet, qui eam
ſequitur in operando: non enim apparet ratio„
quare id, quod absque culpa poſſum judicare eſſe
licitum, non poſſim absque culpa facere.
Probatur ſeptimo, ex ea ratione, quilibet obliga-
retur ſequi ſententiam probabiliorem pro lege, re-
licta minùs probabili, quæ favet libertati, ſcilicet,
ut evitentur peccata materialia, atqui hæc ratio
nihil facit: ergo. Minor prob., tum quia aliàs om-
nia conſilia Evangelica deberent cadere ſub præ-
ceptum, cùm hæc etiam valeant ad peccata evitan-
da, non tantùm formalia, ſed etiam materialia, ùt
per ſe patet: Tum quia nulla videtur eſſe obliga-
tio vitandi omnia peccata purè materialia: Tum
quia

quia humanæ fragilitati & naturali multorum con.
ditioni ob hebetudinem intellectús eſt ſaltem mo=

raliter impoſſibile vitare omnes transgreſſiones ma-

teriales: Tum quia talem obligationem non dari
evidenter evincit error & ignorantia invincibilis:
Tum quia, ſi hæc obligatio eſſet, neé liceret ſe-
qui opinionem, quæ favet libertati; etiam pro-
babiliſſimam, etiam moraliter, imè phyſicèé cer-
tam: quia his omnibus adhuc ſfmpliciter potefft
ſubeſſe falſum;, & re ipſa dari lex, & per conſe-
quens transgreſſio materialis, atqui ſequela eſt fal-
ſa etiam juxta adverfarios: ergo.
Probatur denique octavs; Ideo quis tenetur ſequi
ſententiam probabiliorem, omiſſa minùs probabi-
lIi: quia hæc magis accedit ad veritatem, quàm mi-
nùs probabilis, atqui ex hac ratione non tenemur
illam ſequi: Nam ſæpe, ùt ait Philoſophus: falſa
ſunt probabiliora veris: ergo. Confrrmatar primè
juxta ipſos adverſarios tenemur ſequi fententiam
probabiliorem, fed quèd liceat ſequi fententiam
minùs probabilem relida probabiliori, ℳ ſententiæ
probabilior: tum quia habet pro ſe plures, & gra-
viſſimos Authores: tum etiam quia videtur habere
proſe firmiora argumenta & fundamenta, quam
oppoſita: ergo vel ex hoc ipſo adverſarii tenen-
tur noſtram ſequi & tenere fententiam. Confirma-
tur ſecundè, quia ipſi adverſarii plerasque ſenten-
tias ſequuntur, quarum oppoſitas alii probabilio-
res judicant, ſed hi relicta propfia opinione pro-
babiliore non malè agerent, ſi ſententiam ipſorum
adverſariorum ſequerentur, ùt ipſi judicare debent,
ergo nec male agerent adverſarii, ſi relicta ſuàâ
noſtram ſequerentur ſententiam. Plures rationes
vide apud Auguſtin. Lorenz de conſcientia brobabili
trac. 1. diſp. 2. ſeſt. 6. Honoratum Fabri, Eſpar-
ſam,

im, &
wobabili⸗

‚V
Oxerl.
Ante omhia
umnemn alian
tentia prod
iiſt indabit⸗
Alla: ert
ug haryii
det gof
uiremenz,
lu, gur in
imn, 1ento
hen , eni,
Nerta; tigd
Aone
deſt lbele
lebſentſam
Aud inn
ne Ndre
aind
Iptumn eſ
& nine
nit Opetal
ſekzdhn
1 probebl
intut ſar
. pas
degde
quôd

.

muftolalt.

el ſalttnts
Nelloteit
jem non In
inviacibils
Neret i
eiamn pro⸗
Unlee eet⸗
letter Nd
der .olle⸗
gueln elſ⸗

eteiet ei

ſnis Urrbll⸗

n guin ni.

Non teneNI

hu⸗ s
i,
ſetentiacn
ſetantnicn
leenie
les, ⸗
eetur birl

is
nenta,

elati teven⸗
h. Cußn⸗
sſe Kürr⸗
Zi ptodn
n in
Aatum

len

ſam, & in noviſſimé & concinnè editis legitimi
probabiliſſimi vindiciis Eximii P. Wölcker.
Oppoſitorum Solutio.
Biiciet pris. Varias Authoritates pro ſententia
adverlariorum. Eceleſiaſt. 32%. v. 20. dicitur:
Ante omnia o†era verbum verax præcedat te, & ante
omnem altam confilium ſtabile. Sed opinio, ſeu ſen⸗
tentia probabilis non eſt verbum verax: quia non
éſt indůbitata, nec conſilium ſtabile, cùm poſſit eſſe
falſa: ergo. Secundè ad Ephel. 4. dicitur: non Ri⸗
inus parvuli Rucknantes, & non circumferamur omns
vento doòcrinæ, in nequitia bominum, in aftutia, ad
cCircumventioném erroris, ſed penderé ab opiniani-
bus, quæ indies novæ excitantur, eſt circumferri
emni vento doctrinæ: ergo. Tertiò. cap. Si quis
autem de peœnit. diſt. z. cx Auguſt. habetur tene cer-=

tam, dimitte incertum: Sed fententia probabilis eit

incerta: ergo.
KReſpondeo ad brimum prim: etiam ſententia
probabilior non eſt verbum verax: quia ei po-
teſt ſubeſſe falſum: ergo nec licitum erit ſequi
ſententiam probabiliorem. Secundè, dico textum
nil aliud innuere, quàm quôd nihil inconſide-
raté & præcipitanter agendum ſit, ſed adhibita
cautione & conüilié, vel propriô, vel alienõé, quòd
aptum eſt fundare prudens judicium practicum hic
& nunc eſſe licitum operari, quod totum cönve-
nit peranti ſecundùm ſententiam probabilem. Ad
ſecundum dico S. Paulum non loqui de doctrinis ve-
rèe probabilibus, ſed de falſis ac pravis, quæ adver-=

ſantur ſacris dogmatibus in Sacra Scriptura expreſ⸗

ſis, neque ex hoc ipfo aliquam dorinam efie fal-
. —ð .— 2„ . .
lam, quòd novaà ſit, cúm etiam lex Evangelits ali⸗
b 2

quando fuerit nova, ſed quia nova eſt, & antiquæ
in S. Scriptura expreſſæ contraria: ratione cujus
etiam hæretici novatores dicuntur. Ad tertium „
ex hoc textu S. Auguſtini pro noſtra reſolutione
ſubſumo, ſed in concurſu minùús probabilis faven-
tis libertati, & probabilioris pro lege reſtrictiva
libertatis, poſſeſſio meæ libertatis elft certs, lex
autem reſtrictiva illius incerta: ergo poſſum tene-
re libertatem certam, dimiſla lege incerta: ergo
poſſum tenere ſententiam minùs probabilem fa-
ventem libertati relicta ſententia probabihore fa-
vVente legi. Secund. Dico hanc authoritatem D.
Auguſtini ſe non extendere ad noſtram reſolutio-
nem: quia tantùm in hoc capite 8. Doctor loquitur
de eo, qui differt pœnitentiam uſque ad extremum
vitæ, cujus ſalvatio dubia eſt, & incerta, quia in-
certum eſt, & dubium, an talis verè pœniteat, uͤt
loquitur S. Antoninus parte I. tit. 3. Cap. 10. JH. 10.
Objiicies ſecund. Inter 61. propoſitiones ab In-
nocentio XI. damnatas numeréô tertiò, hæc poni-
tur: Dum probabilitate ſive intrinſeca, ſtve extrinſeca,
quantumvis tenui, modò à finibus probabilitatis non ex-
eatur, confiſi aliquid agimus, ſemper prudenter agimus,
ſed omnis opinio probabilis reſpectu probabilioris
habet tantuùm tenuem probabilitatem: ergo non elſt
licitum cam ſequi. Confirmatur, opinio probabilis
in concurſu probabilioris fit improbabilis, ſed non
licet ſequi ſententiam improbabilem: ergo.
Reſpond, ad argumentum Con. maj. diſt. min. ha-
bet tenuem probabilitatem abſolutè & ſimpliciter
talem Neg. reſpectivè talem Con. min. & Neg. éon-
ſeq: Licèt enim opinio minùús probabilis compara-
ta ad probabiliorem habeat minorem probabilitatem⸗
adeôque reſpectivè tenuem, non tamen babet pro-

babilitatem ſimpliciter, & abſolutè tenuem, D
ulf⸗

luch ient

tatis Ch

patata
Vtpoke!
Inäinitz,
lam achu
mento ma
titi potelt

Nroinde

ſolaäm co
Vlulculis
taſus pro
dabllioris
noe calil
manere ye
Fyumzi
lolats,

r, mit.

ls ineone
Krund
Ret tamn
ter direre
oris proh
omnis E ſ
Idun Aeit
et omdis
Ddteſ ner
nit, won
adrerari
non eg 1
net ſegni

kaliter ce

ege con

l, Emine
rationtuins

AN i,

telolute
,

„p.
,bilis Ath

e eltrichin
celt, ex
Mun tete⸗
etta:
Pbrduenn l⸗
ikiton ,
Goriunn.
n eldlin⸗
ocorlwünt
0 exttennn
, Oli .
enitenn 1
Io. ſele
nes 2bl⸗
we pni .
e dwitſelen
ſtcti mik⸗
lutg aiins
o tel
lam
1¹ b 8
. 1n
Llng⸗

639 229 52=
ufficientem: ſicut v. g. ſanctitas creata humani-
tatis Chriſti non eſt ſimpliciter tenuis, licèt com.-
parata ad increatam ſanctitatem Verbi ſit tenuis,
utpote finita infinité exceſſa à ſanctitate Verbi
infinita, nam nos per opinionem minus probabi⸗
lem adhuc intelligimus hanc, quæ innititur funda-
mento magni momenti, cui ſinè temeritate aſſen-
tiri poteſt, & nihil habet contra ſe convincens.
Proinde practicabilem: damnatio autem Pontificis
ſolàm collimat fupra opinionem talem, quæ le-
viuſculis nititur fundamentis facilè ſolubilibus, &
cujus probabilitas per fundamenta opinionis pro-
babilioris contrariæ eliditur, vel dubia redditur:
hoc caſu enim & nos dicimus talem opinionem nec
manere verè probabtlem, nec praéticabilem. Con-
Ermationi diſt. maj. fit im probabilis ſimpliciter &
abſolutè, ſeu carens omni probabilitate Neg. re-=
ſpective & ſecundùm quid, ſeu negativè tranſ. maj.
Con. min. & Neg. conſeq. Sententia minùs probabi-
lis in concurſu probabilioris fieret ſolùm reſpectivè
& ſecundàm quid improbabilis, in quantùm non
eſſet tam probabilis, ac eſt probabilior, conſequen-
ter diceret carentiam alicujus, ſcilicet illius ma-
joris probabilitatis, non tamen diceret carentiam
omnis & ſufficientis probabilitatis, ſicut minùs ca-
lidum dicit carentiam majoris, non tamen ſimplici-
ter omnis caloris. Dixi zranſeat, quia ſimpliciter
poteſt negari major. Nam comparativus ſuppo-
nit, non deſtruit poſitivum; ſcilicet juxta ipſos
adverſarios: nam opinio tuta in concurſu tutioris
non eo ipſo evadit intuta & periculoſa, imôò nec lice-
ret ſequi opinionem probabiliſſimam, imò nec mo-
raliter certam pro libertate; quia tutior eſt pro
lege contra libertatem.
v 3 Objicies

E63 230 GeF.

Objicies tertis. Juxta regulam Juris ex capite ad
audientiam: In dubio tutior parg eſt eligenda. Et in
cap. Juvenis, de ſponſalibus dicitur in his, quæ du-
biæ ſunt, quod certius exiſtimamus, tenere dehemus, at-
qui dubium eſt, an liceat ſequi opinionem proba-
bilem faventem libertati relicta probabiliore, quæ
favet legi, cùm id multi negent, non eſt antem du-
bium ſequi opinionem probabiliorem relicta minus
probabili, cùm id omnes affirment; ergo in hoc
dubio tutior ſententia eſt eligenda.
Reſpond. primoé. Neg. min. Quia ſententia affir-
mans, licitum eſſe ſequi ſententiam minùs proba-
bilem relicta probabiliori, non eſt dubia, ſed pro-
babilior,; quàm opoofſita. Deinde licèt certum ſit,
quôd mihi liceat ſequi ſententiam prohabiliorem
non eſt tamen certum, quòd tenear eam ſequi: cùm
non habeatur certitudo de exiſtentia, promulgatio-
ne ſufficiente talis legis reſtringentis, ſed potius
adeſt carentia certitudinis. Secunde diço, illa ca-
pita Juris eſſe intelligenda de dubio propriè dicto;
q ando nimirum homo eſt ità conſtitutus, ut nu’=
lum formare poſſit judicium prudens de honeſtate
acttonis eoô, quòd ſit deſtitutus omni prudenti m o-
tivo: Non autem intelligenda ſunt de ſenten ia
probabili, quæ nititur motivo magni momenti, i-
cèt habeat carentiam certitudinis. Et hinc expl.
mai cum diſt. & hi textus intelligendi ſunt de du-
bio proprie dicto Con, de ſententia verè probabili
Neg. ſimiliter diſt. min. Neg conſeg. Tertié expl.
aliter majis cam diſt. & hæ regulæ ſemper babent vim
præcepti Neg. habent ſolàùm vim conſilii Con maj.
Nam regulz Jutis non ſemper habent vim præce⸗-
pti, ſed etiam çonſilii. Vim præcepti habent, quan-
do ex una parte certa eſt exiſtentia legis, ejusque
poſſeſſio aut præſumptio, ex altera veròô parte in⸗
certaà

letta S
bitem,
ſtringer
non ext
ſum, 4.
certx le
Aolſtj
& incert⸗
ſamptio
furis reg
Uncde in
dubium
lione, n
Lontingi
Die,
Kerce, 9
non tanto⸗

etce igen
don geher

eſcei

Neg an.
Auando l
m tſ ge
Cnel,
llitg, H.
64 Obol
RNren
annis .
alterin, .
de præc
Ohiiei
ententi⸗
rumpit n
deg illioi⸗

entum

er t ad
zenledin
is, gle⸗
Gebenn d
nem prohr
iliore, gi
alenn.
ich winis
eido ane

Nenti A
ben eimn
e cettinih
obabilioen
omulont
ſe goriu
, ſaa a.
Nie co⸗
AN⸗
e orelede
Adenti 6
e ſenten 4
vomnerth 1.
ive
1 nh
JTelſiͤ e
Ce
in ic⸗
bectpu
91s, 4

3
ze

,

33 231 82-
certa & dubia poſſeſſio libertatis: ut v. g. ſi du-
bitem, utrùm non aliqua certa communi lege ad-
ſtringar, vel utrùm aliqua certa communis lex ſe
non extendat ad hunc, yvel illum particularem ca-

ſum, ad has, vel illas circumſtantias, vel utrùm

certæ legi & obligationi ſatisfecerim. Vim ſolius
conſilii habent, quando eſt certa poſſeſſio libertatis,
& incerta ac dubia exiſtentia, poſſeſſio, aut præ-
ſumptio legis, Tunc enim prævalet illa notiſſima
Juris regula: in dubio melior eſt conditio poſſidentiz.
Unde in dubio tutior pars ſolùm eligenda eſt, ſi
dubium eſt verum & propriè tale, & lex in poſleſ-
ſione, non autem ſi in poſſeſſione eſt libertas, ùt
contingit in caſu noſtræ reſolutionis. Sed
Dices, hæc regula Juris: in dubio tutior pars eſt eli-
genda, Solùm videtur habere vim præcepti, &
non tantùm conſilii: ergo. Prob. ant. quia ly eli-
genda idem ſignificat, quod debet eligi, atqui ver-
bum debet, juxta cap. ſæpe audivi f. de officio
Præſidis, importat neceſſitatem: ergo. Reſpond.
Neg. ant. prob. diſt. min,, & hoc ſolùm verum eſt,
quando ſubjecta materia eſt neceſlitativa, & ſer-
mo eſt de præcepto, ùt habetur in dicécto cap.
Concedo, quando ſubjedta materia non eſt neceſſi-
tativa, & ſermo eſt de conſilio Neg. min. & con-
ſeꝗ Qod enim ly debet non ſemper ſignificet ne-
ceſſitatem præcepti, patet ex illo dicto Chriſti, o.
annis 13. ad ſuos diſcipulos: Erz vos debetis alter
alterius lavare pedes, & tamen lotio pedum non eſt
de præcepto. .
Objiicies quartò. Sententia affirmans, licitum uſum
ſententiæ probabilis relicta probabiliore, prims cor-
rumpit morum puritatem, utpote omnes ferè actio-
nes illicitas reddens licitas. Secunde éſtque com-
mentum diaboli inventum ad enervandam vim le-

* 4 gum,

R e,
6893 232 E82-
zum, t dicit Antonius Merenda. Tertiè inducit
caſiſtas, ad excogitandas novas opiniones, omnia
ferè probabilia reddentes. Qaarto tollit inquiſi-
tionem veritatis: Cur enim deberet inquiri veri-
tas? ſi ad honeſté operandum ſufficit probabilitas:
ergo.

.

Reſpond ad primum Neg. ant. quia morum pu-
ritas non corrumpitur per actiones honeſtas, quæ
formantur ſuxta dictsmen prudentiæ, ex occalione
quidem opinionis ſußcienter probabilis, funda-
tum tamen immediate in illo certo principio, li-
bertas non tenetur ſequi incertas certi Juris exce-
ptiones. Ad ſecundum, quod éſt cenſura Meren-
dæ, dico, ſi hic loquitur de ſententia vere & ſuf⸗
fcienter, licèt minùs probabili, videat Merenda, nè
diabolus majus intereſſe habeat, ex ſua ſententia
tantis rigoribus, ſcrupulis, obnoxia, quæ jugum Chri-
ſti ſuave, facit onus importabile. Ad tertium Neg.
ant. licét veràùm ſit, Caſiſtas multas opiniones no-
Vas tenuiter probabiles invenire, adeoque impra-
Gticabiles & in praxi illicitas, non tamen ad hoc
inducuntur vi noſtræ reſolutionis, hæc enim adhuc
exigit probabilitatem opinionis veram & ſuffici-
entem innixam fundamento magni momenti, neque
quæ habet contrà aliquid convincens. Ad quartum
Neg. ant. non enim juxta noſtram ſententiam paſ-
ſim licitum eſt ſequi ſententiam probabilem, ſed
ſolàm tunc, quando poſt ſufficientem inquiſitio-
nem & indaginem veritatis, non poteſt haberi cer-
titudo de exiſtentia & obligatione legis, adeôque
in illo tantùm caſu, in quo habetur certa liberta-
tis poſſeſſio, incerta verò reſtrictio & exceptio li-
bertatis, ſeu incerta ſeu dubia poſſeſſio legis re-
ſtringentis libertatem: ergo non tollit, ſed potis
exigit inquiſitionem libertatis. Sed

Dirces,

Dices
elle cer
lex eſt
quiſitio
erpo gl
libertas

Fata: gil
notat ca
ergo Re
Wokalis
ſecundöm
hollte eo
rehtia le⸗
Va kegis
dlenter
llens prol
gatione le⸗
gbando had
flentin
eallat.
Adni cet
ſelione,
llt ezen
ey icſis⸗
ie, t
Lerütuli
Certitudo
ertas elt
Ohiiie
pecczt
Vente D
t, erge

633 233 B2-

Tuti it Dices, libertas moralis & illius poſſeſſio nequit
ones dn eſſe certior, quàm ſit carentia legis, atqui quando
ollit in lex eſt dubia & incerta etiam poſt ſufficientem in-
inghinin quiſitionem veritatis, non eſt certa carentia legis:
robabilts ergo quando lex eſt dubia & incerta, non eſt certa
libertas moralis & illius poſſeſſio: ergo. Major
porun h⸗ patet: quia libertas moralis, ejusque poſſeſſio con-
reſts, le notat carentiam legis utpote reſtrictivæ illius:
otrilte ergo. Reſpond. prim diſt. maj. poſſeſſio libertatis
, imir. moralis nequit eſſe certior, quàâm carentia legis
inczi, ſecundum ſe neg. carentia legis ùt ſufficienter pro-
eits. poſitæ conc. maj. diſt. etiam min. non eſt certa ca-

rentia legis ſecundàm ſe conc. non eſt certa caren-
tia legis, ùt ſufficienter propoſitæ neg. min. &

ſNertlot eonſeꝗ. Cùm enim repugnet, ut, quando lex ſuffi⸗
ſuleneni cienter Ppromulgatur & Proponitur, habeatur ſuffi-
ihuml⸗ ciens probabilitas de non exiſtentia, aut promul-
mun Nr gatione legis; conſequenter eo ipſo certum eſt, ut,
niesto⸗ quando habetur ſuſficiens probabilitas de non ex-
inhte⸗ iſtentia &α privatione legis ſuſficiente, lex vel non
e üle exiſtat, vel ſaltèm non ſit ſufficienter propoſita,
Ne b atcqui certum eſt, quòd libertas moralis ſit in poſ-
ſeſſione, quando certum eſt, aut non dari legem,
a aut eam non eſſe ſufficienter propoſitam, ut patet
ge ex dictis: ergo. Reſpond. ſecundò neg. maj. nam ad
44,. hoe, ut poſſeſſio libertatis ſit certa, ſufficit, ut
tunmnn poſt ſufficientem inquiſitionem habeatur carentia
e certitudinis de exiſtentia legis, licèt non habeatur
n ennn certitudo carentiæ legis, cùm nemo teneatur ad in-
nblee certas certi juris reſtrictiones.
es, 11 Objicies quinto. Qui ſe exponit periculo errandi
* peccat, ſed qui ſequitur opinionem minùús proba-
eee

8 bilem faventem libertati relicta probabiliore fa-
eſio⸗ vente legi exponit ſe periculo errandi: ergo pec-
in e⸗ cat, ergo nec licité eam ſequitur. Confirmatur pri-
, mô „

£ 2
„283 234 882.
mé ; error vincibilis, à peccato non excuſat, ſed
ſequens opinionem minus probabilem, ſi eam con-
tingat re ipſa eſſe falſlam, habet errorem vincibi-
lem: quia poterat hunc errorem præcavere ad-
hærendo ſententiæ probabiliori, quæ omnino vera
eſt, ſi oppoſita eſt falſa: ergo. Confirmatur ſecundé,
cum Gonet. in manuali Thom. tract. 3. cap. zI. ſe-
quens ſententiam probabiliorem habet ſoluùm in-
vincibilem errorem, & conſequenter non peccat:
quia is facit totum, quod poteſt, ſed ſequens ſen-
tentiam minùs probabilem relicta probabiliori;
non facit totum, quod poteſt ad veritatem attin-
gendam, cùm potiùs ſpernat & fugiat ſententiam
probabiliorem, quam judicat magis accedere ad
Veritatem: ergo ſequens ſententiam minus proba-
bilem habet errorem vincibilem: ergo &c.
Reſpond. Ad argumentum primò indirelts, etiam
qui ſequitur opinionem probabiliorem exponit ſe
periculo errandi, & cuùm hæc poſſit eſſe, & ſæpe
ſit falſa juxta Ariſtotelem, & experientiam, falſa
ſuat ſæpe probabiliora veris. Secands diſt. maj. Qui ſe
temerè & proximo exponit periculo erraadi, pec-
cat con. qui ſe exponit prudenter & remoto neg. maj.
diſt. etiam min qui ſequitur opinionem prob bilem
exponit ſe periculo proximo & certo errandi &
ſormaliter geg. tantùm remoto & materialiter con.
min. & neg. conſeq. Et ratio utriusque eſt: tum
quia, qui ſequitur opinionem minus probabilem,
poteſt formare judicium practicè certum, & evi-
dens, licitum eſſe ſibi operari, ut probant ratio-
nes ſuprâà allatæ, ſtante autem tali judicio non eſt
periculum formaliter errandi & peccandi, cùm
nullum adſit dubium de operatione hac licité ope-
tanda: tum quia, licèt opinio minus probabilis
poſſit

hofſit
tamen
Dieg
probal
ait in
negolz
a
committ
naxigant
i parn
gele
hem mit
heculzt
ſoon in⸗
gui ſe
Pponat

Hex m

entig

Ctranct Pe⸗
6 gie
Clam d
Wuc zud
ene
Prackies⸗
lone dre
Dtineipis
kioze, el
tonis
oriyis
Et ie ſo
Dentz ur
44 Cen

vinibis

gatio N

Ult Eel
ſenmn.
n Nti.
aete
pnino ven
, ſeunnl

G.u. lt.

ſolben in⸗
n e
gueti le⸗
Obelon,
ten alld⸗

enumim

eettete
nds tohe
,
G, kli
ont ſ.
Elee
, i⸗
c. Oe

kauli ſee⸗

000 1e

jnb i

Nanit
ellie eu.
zuulen
eſ⸗
N,
Nont al⸗
ionne⸗
ncl,
leie
ole,

„9 237 682⸗
poſſit quandéque fallere, puta materialiter, non
tamen plerúmque fallit, ſed contraâ
Dices; Ex dictis, qui ſequitur ſententiam minús
probabilem, poteſt quandoque falli: ergo talis
agit imprudenter, ſic imprudenter ageret, qui ſua
negotia committeret Procuratori infideli, Reſpond.
Neg. conſeq. Nam ſicut non agit imprudenter, qui
committit negotia ſua nautæz plerumque feliciter
naviganti, licèt interdum poſſit aliter accidere:
ità pariter in noſtro caſu.
Reſpond. tertiò aliter diſt. qui ſequitur opinio=-
nem minus probabilem, exponit ſe periculo errandi
ſpeculativè con. pratticè neg. maj. Pro hujus me-
liori intelligentia notari poteſt primé, quòôd; licet,
qui ſequitur opinionem vere probabilem, ſe ex-
pPonat remoto periculo errandi ſpeculativè, quan-
do ex motivo tali format judicium abſolutum de
carentia legis, nulli tamen ſe egponit periculo
errandi per judicium modale ſub modo probabilita-⸗
zis: quia modale eſt verum, licçèt falſum fſit judi-
cium abſolutum. Secandé licèt quis, dum format
illud judicium abſolutum v. g. non datur lex, re
ipſa erret caſu,; quo lex datur, non errat tamen
practicé:; quia ultimum judicium practicum, occa-
ſione præviæ opinionis prohabilis formatum, ex
principiis: Nemo tenetur ad incertas certi juris reſtri-
Giones, eſt certum & evidens de honeſtate opera-
tionis à tali ſubje do in his circumſtantiis, ex his
motivis hic & nunc in hoc individuo, ponendæ.
Et hic ſcopulus eſt, in quem communiter argu-
menta adverſariorum impingere ſolent.
Ad Confirmationem primam Reſp. diſt. maj, Error
vincibilis morsliter, & ad quem vincendum eſtobli-
atio & eſt culpabilis, non excuſat à peccato con.
metaphyſicé, aut phyſicè tantum vincibilis, & ad
quem

quem vincendum non eſt obligatio, & eſt incul-
pabilis neg. maj. diſt. min. neg. conſeq. Hoc argu-
mentum videtur laborare malâ intelligentiâ erro-
ris vincibilis & culpabilis: nam hic non dicitur ille,
qui quacunque potentia phyſica, aut metaphy ſica
poteſt vinci; ſed qui humana & potentia morali
vinci poteſt & debet, ſeu qui adhibita ſufficienti
diligentia in inquirenda veritate, ad quam quis
tenetur, vinci poteſt: talis autem error non repe-
ritur in ſequente opinionem ſufficienter probabi-
lem: ergo. Præterea, quamdiu ab Eccleſia tolle-
ratur noſtra ſententia, ſequendo illam, non eſt
periculum ullum peccandi mortaliter teſte S. Tho-
ma qu. 9. aft. I. dicente: illud quod vergit ad
commune periculum, non eſt ab EKccleſia ſuſtinendum,
ſed Eccleſia ſuſtinet noſtram ſententiam: ergo ſe-
quens illam non exponit ſe periculo peccandi
mortaliter. Ad Confirmationem ſecundam Reſpond.
prime, ex hoc argumento ſequi, nec licere ſe qui
ſententiam probabiliorem; quia adhuc talis non
facit totum, quod poteſt, quia adhuc poteſt ha-
bere probabiliorem & probabiliſſimam, donec at-
tingat certam, aut certe ſequi tutiorem, quod docuit
Janſenius ab Alexandro VIII. cenſurãâ fulminatus.
Secunds neg. cauſalem majoris, ſed ideo: quia facit,
quod debet, hinc minorem diſt. ſequens ſententiam
mines probabilem relicta probaliori, non facit
totum, quod poteſt, & non debet con. quod po-
teſt & debet neg. min. & conſeq. Nam qui adhibita
ſufficienti diligentia pervenire nequit in cognitio-
nem de exiſtentia legis, & qui habet ſufficientem
probabilitatem de non exiſtentia legis, jam fecit,
quod debuit ad veritatem attingendam, & eſt cer-
rus de poſſeſſione ſuæ libertatis moralis, imòô eſt
certus practicè de formali, licèt non ſit certus de
mate⸗-

R
Rů
R

naterie
errat 1
argume
dilem,
attinge
cbm ce⸗
ſila ſa
matetial
tatenn w
fallumm!
Chie
dentis e
negotiis
ſRlis en
tuta, e
Lotlo 2
ſiel, “

Umplechzt

iye &

tenletut
ler ig.
Ulharit
nocet e
luß, D
Prorant
finis der
Cenn,
Dtodt
Dda exi
hon z
quiret
rum 4
adeo
ſive fe
conſej

& Aierl
Hoe i⸗
gentii tn
bicitur iie
hetohyle
ltia monl
ſoſhcient
vin gri
non ltſt⸗
er proleli⸗
lela ule⸗
N, ol
eledl
d reteiti
1 eoo 1
pellalti
ehotl,
ele ſeui
s W
Noclbr.
loteeſ
o Cocvl
lrinass
lilei⸗

ſin ſecl
ℳ%0
En
5
6, 5
. nds 6
Nate⸗

S 237 ⸗
materiali honeſtate operationis: ergo ſi errat,
errat ſolùm inculpabiliter. Neque verum dicitar in
argumento, quòôd ſequens ſententiam minùòs proba-
bilem, ſpernat & fugiat veritatem: ſiquidem hanc
attingere poteſt etiam opinione minùs probabili,
cùm certum ſit etiam juxta adverſarios, quôd
falſa ſæpiùs ſint probabiliora veris; & quèd à
materiali errore quis non liberetur per probabili-
tatem majorem etiam maximam; cùm omnibus his
falſum ſubeſſe poſſit.
Objicies ſextò, In negotio magni momenti pru-
dentis eſt ſequi tutiora, hinc etiam negotiator in
negotiis v. g. mercaturæ, militiæ, ſi, ſpretis con-
ſiliis tutioribus, amplectaur ambigua minusque
tuta, eenſetur imprudens: ergo à fortiori in ne-
gotio æternæ ſalutis. Reſpond. primò, neg. aut.
prob. diſt. negotiator in negotiis ſæcularibus, ſi
ampleclatur minùs tuta, cenſetur imprudens ne-
gativè & comparativè, id eſt minùs prudens con.
cenſetur imprudens abſolutè & poſitivè neg. ſimi-
liter diſt. conſequens. Reſpond. ſecundéò neg. conſeq.
diſparitatis ratio eſt: quia in negotiis ſæcularibus
nocet error materialis, non verô in negotio ſa-
lutis, ùt patet in hæreſi materiali & invincibili
ignorantia. Et ratio ualterior eſt: quia aſſecutio
finis per negotium mercaturæ v. g. vel militiæ in-
tenti, dependet à poſitione & efficacia medii,
prout eſt in re independenter à communi huma-
na exiſtimatione. Quare, ſi miles, aut mercator
non adhibeat media ex ſe proportionata, non ac-
quiret intentum, nec ſatis eſt ſola prudens medio-
rum applicatio, nisi media in ſe ſint eſficacia & apta,
adeoque in his error æque nocet ſive ſit materialis,
ſive formalis; in rebus vero ſalutis, ſen ad forum
conſcientiæ ſpectantibus finis aſſecutio ex judicio

& pru-⸗

23 238 662
& prudenti exillimatione operantis dependet, quams
vis interdum à parte rei ſic ſe non habeat.
Objicies ſeptimò. Ut aliquis honeſté operetur, ad
hoc requirit certitudinem, ſaltèm moralem de ho=
neſtate operationis, atqui qui operatur ſecundùm

ſententiam minůs probabilem, non habet talem

certitadinem de honeſtate operationis: ergo non
operatur honéeſte ſeu licité. Probatur min. Operans
non habet certitudinem moralem de hone ſtate ope-
rationis, cui talis operatio magis apparet illicita;
quach licita, atqui hoc contingit reſpectu illius;
qui operatur ſecundúm ſententiam minùs proba-
bilem, cùm hic habeat majofa argumenta & mo-=
tiva pro exiſtentia legis talem actionem prohiben-
tis, quàm pro liceitate operationis: ergo. Cônfir-
matur; ex principiis tantùm probabilibus & in-
Sertis non poteſt deduci judicium practicè certum
de honeſtate operationis, cùm ultimum judicium
practicum non poſſit eiſe certius principiis, in qui-
bus fundatur; atqui ultimum judicium practicum
nititur principiis tantm probabilibus: ergo.
Reſpond. Ad argumentum Con. maj. neg. min. probe

diſt. operäns non habet moralem certitudinem de

honeſtate operationis, cui talis operatio practicè
& reflexè per ultimum dictamen conſcientiæ ap-
paret magis illicita, quàâm licita, con, cui tantùm
