probatur, & patet in amaſio plurimas moleſtias li-
benter tollerante, ut amaſiæ gratiam acquirat.
Probatur denique quintò., Ideò precisé metus vio-
lentus minuit per ſe voluntarium: quia operatio
procedens ex tali metu, apprehenditur ùt dimina-
tiva alicujus boni poſſeſſi; atqui aclio procedens ex
ſola concupiſcentia abſente omni ignorantiâ & me-
tu, non apprehenditur ùt dimnutila, ſed potius ut
bprometiva alicujus boni: ergo.
Priobatur primò reſolutio quoad ſegundan' partem, au-
thoritate D. Thomæ, hic q. 9. art. z. in O. dicen-
tis: Concupiſcentia magis facit adhoc, quòd aliquid ſit
voluntarium, quàm quòd ſit involuntarium: ergo 8.
Doctor non excludit omnem omnino rationem in-
voluntarii ab adtu ex concupiſcentia facto.
Probatur ſecundè ratione. Subinde poteſt quis a-
Rionem facere ez concupiſcentia, & tamen ſimul
habere adjunétam aliam paſbonem, vi cujus incli-
netur voluntas in oppoſitum; atqui hoc eſt cauſa-

re involuntarium ſecundum quid per accidens ergo.
Minor

Minor patet: Quia talis actio eſt contra aliqualem
ſaltèm inefficacem inclinationem voluntatis: ergo
ſaltèm eſt involuntaria ſecundum quid, & quidem
per accidens: quia hæc involuntareitas actioni non
admiſcetur ex concupiſcentia ratione ſui, ſed ratio-
ne adjiunctæ alicujus paſſonis, quæ non habet ſe per ſe
ad concupiſcentjiam, ſed puré tantuùm per accidens;
ùt explicat Gohet bic n. 123. Major etiam patet in
eo, qui ex concupiſcentia afficitur mulieri, & ta-
men ob avaritiam in danda pecunia, & aliis donis
ſentit renitentiam, dolorem & triſtitiam.
Pkabatur tertiog, Quando aliquis operatur ex con-
cupiſcentia, ſeu ex paſſione, ſaltem hæ aliquando
concurrunt duæ cognitiones: Illud opus eſt mihi
bonum juxta ſenſum: quia bonum delectabile, &
eſt mihi malum, ſecundàm rationem: quia contra le-
gem DEI:; ergo hic operans poteſt habere duas in-
clinationes, ſeu affectus. Unum eficacem, ad bo-
num ſenſibile, quod amplectitur: & alterum inef-
Fcacem ad bonum honeſtum, quod rejicit, quod eſt
operationem fiexi cum aliqua renitentia, ſeu con-
tra aliquam inclinationem voluntatis, conſequenter
involuntarium ſecundàùm quid, ùt patet. Conſeg.
prob. ex Apoſt. ad Rom. z. in perſona heminis cum
concupiſcentia Iuctantis, ità loquente: Video aliam
legem in wembrez weis repugnantem legi mentis meæ, &
cabtiyantem me in lege peccati. Mente ſervio legi DEl,
carne autem legi pezxcati: ergo.
Probatur reſolutio quoad tertiam partem, primd fo:
Quod minuit principia proxima actůs liberi, mi-
nuit liberum què tale; acqui concupiſcentia ali-
quando eſt tam vehemens, ut minuat principia
proxima liberi: ſcilicet cognitionem & indifferen-
tiam judicii, ad actum liberum, prærequiſitam ex
dicendis: quia ità frequenter obfuſcat & obtene-
brat

Prat intel

trare non-
ſenſu a
da petitis
ſoteles 6,
ſienis ledia
ie: ergo.
ob. ſecut
itd vehemen
GHandam a
betationem
tali calu pe
Tationem I

6

irer yi
et, uog
lurtis el do
Nolunte n

am, ſ ſe

Kuln contta
Uis elcitan
beitircite,
doneupilcend
Peni N
tionit; t
Non poteſi
nls in ifla
Notzrij el
olintis Vi
tn hytan,
Mſ Epe
ſubjeco zi
Plius ſube

ontra ligulen
luntatis: ein
1, & qulten
45 ackioni non
i . ſed ruiij
habet ſe per 4
Per cidens,
in oter in
polieti, & ta⸗
Ais doni⸗
un.
opetatut enc
her Aiduant
gopus ell Gln
geſeltebile,
guin contua ⸗
abete Clas in⸗
iten, ad do⸗
altetumm if
reſſen, Gloll 4
tentia, beu ch
iis, conlezlens
t patet. f⸗
hda honiiß n
las 8
ente 11
zgi neu ee
tt ſrnli

:
en, m
0lis leti n⸗
elgſeenti 1
minut hrnohi
n alkee
tteglilte⸗

e, hee⸗

Uleat 1

brat intelle um, ut ſufficienter hic & nunc pene-
trare non poſſit motiva honeſta, retrahentia à con-
ſenſu illicito, & ſufficienter non advertat ad obje-
Ga vetitis oppoſita: ùt dat experientia. Et Ari-
ſloteles 6. Ethic. cap. y. docet dicens: concupi=
ſrentia delectationis ſæpe corrumpit & ſtimationem pruden-
tiæ: ergo.
Prob. ſecundò: Quia concupiſcentia, quandéque
ità vehemens eſt, ut ſæpe hominem redigat in
quandam amentiam. Etem prævenit omnem deli-
berationem: àt ſunt motus primô primi: ergo in
tali caſu penitùs tollit libertatem, in altero minuit
rationem liberi, conſequenter etiam peccati.

Oppoſitorum Solutio.
Bjicies prims contra prim. partem reſolutionis. Ex
eo, quòd concupiſcentia cauſet involuntarium. Vo-
luntas eſt domina appetitûs concupiſcibilis: ergo
voluntas patitur ab appetitu concupiſcibili violen-
tiam; ſi ſic perverſo ordine eam ſibi ſubjiciat, &
cam contra ejus inclinationem ex diétamine ratio-
nis elicitam in objectum delectabile trahat, ſed vi-
olentia cauſat involuntarium ſimpliciter: ergo &
concupiſcentia. Secundé. Concupiſcentia ſubinde
penitùs tollit libertatem, juxta tertiam partem reſo-
lutionis: ergo & voluntareitatem. Probatur conſ.-
Non poteſt tolli ſpecies, nisi etiam tollatur ge-
nus in illa incluſum; atqui liberum eſt ſpecies ve-
luntarii: ergo. Reſp. ad primum diſt. conſ. patitur
voluntas violentiam moralem & improprié dictam
con. phyſicam & propriè dictam neg. conſ. Violentia
phyſiea & propriè dicta eſt, ſi agens extrinſecum in
ſubjecto aliquid producat co renitente, & contra
ipſius ſubjecti exigentiam & appetitum, & talem
voluntas

voluntas violentiam non patitur ab appetitu ſenſi-

tivo: quia iſte nibil poteſt effectiv producere in
voluntate. Violentia moralis & impropriè dicta con-

ſiſtit præcisé in hoc, quòd agens à voluntate di-

ſtinétum nihil quidem in voluntate effectivè produ-
cat, ſed ſolùm eam vehementer inclinet ad aliquid
volendum, quod illa anté nolebat, & hanc violen-
tiam poteſt pati voluntas ab appetitu concupiſci-
bili, & fit, quando appetitus ſenſitivus, per ſenſum
internum, vivaciter & intensè, illi proponit bonum
ſenſibile, ejus delectationem; ex quo facilé move-
tur voluntas, ut ([ponté ſuccumbat concupiſcentiæ,
ſe ipſam determinando ad volendum, ſeu aman-
dum bonum ſenſibile, relicd6 bonéô honeſtò, quod
pro tunc in intelleéctu per paſſionem obſcurato val-
de obſcurè relucet. Ad ſecundum. Con. aut. diſt. conſ.
ergo concupiſcentia tollit voluntareitatem, quæ
fuiſſet realiter identificata cum ratione liberi con.
omnem omnino rationem voluntareitatis ueg. conſ.
Nam latiùs patet voluntarium, quâm liberum: fi-

quidem ctiam datur voluntarium neceſſarium, .

patet in amore beatifico: ùt dictum fuit ſuperis.
Ad prob. Cum P. Eſparſa diſt. maj. non poteſt
poſitivè tolli, hoc eſt, deſtrui, ſpecies, nisi ſimul tol-
latur genus in tali ſpecie incluſum, con. non poteſt
negativeé tolli, hoc eſt impediri, ſubdiſt. omnis ſpe-
cies, nisi etiam tollatur genus con. talis determi-
nata [pecies aeg. maj. diſt. etiam min. liberum eſt
ſpecies voluntarii etiam con. tantuùm neg. min. &
conſ. Cùm ratio liberi ſit differentia metaphyſica
afts voluntarii ei realiter identificata ex ſuppoſi⸗
to, quòd talis actus exiſtat, non poteſt talis actus
politive tolli, ſeu deſtrui, nisi ſimul deſtruatur ge-
nus illi realiter identificatum. At verò poteſt,
antequam talis actus in ſe exiſtat, ità impediri vo-
Iuntas,

lVatas, Ne
Ret eclus
nendo zln
ſe ſoren
N Lecung
A Murcen
Creſezt oppol
inuitur vole
luntariumm ne
es Atera
jieiez ſe
ne, & princi
ciplam intr,
ergo concn
tem ſinpliei
guig coneugi
Perturbat rati
n chun elt
klam a0 tatio⸗
ſginlen zafte
ſolunntl en
lun . töge
Ulolit gtione
i⸗ nt n,
Dlentig nin
em Ndure
utuii W
eltatem te
tans tum
lr choniti
eſt, ne r⸗
roomo;,
Eu tequir
onſtten .
elt enich “

appetitu eal.
e prodiueknn
Opn’ Gicit con.
voluntate dl
fechiys prodl
net 0 aligul
,hanc violen.
u concupiſci⸗
e,Per lenſum
oporitbonum
8 he wore⸗
conckgiſcentis
lum, ſen mnn
6 honelt, qun
n obleurato 1
Col ual,
tateitnen, e
gtiore beni

Areitalss es⸗

Uimn TPetum
Neteſirlun i,
un fuit linis
ncj. Non Cole
is; nul tol.
Cgt. Lon potel
Pit onos ſr
n. uls leem.
nit⸗ ſtemn
tan 4 695
entii nenpr,e
Gcnn aliie
otel ui
l Geluumnß
4 ver en

mgechit
inpedl
e

luntas, nè ponat talem actum, quem poſitura fu-
iſſet ſeclusé impedimentô, quin impediatur à po-
nendo actu voluntario neceſſario, vel non libero:
& ſic ponere genus cum differentia necefſlarit, quæ
eſt ſecunda differentia voluntarii ſupplens priorem.
Alii reſpondent aliter diſt. maj, ſi ſublata ſpecie non
creſcat oppolita con. ſecùs neg. ant. Nam quantùm
minuitur voluntarium liberum: tantùm creſcit vo-
funtarium neceſſarium in operatione, quæ eſt ſpe-
cies altera voluntarii.
Objicies ſecundéè. Voluntarium oritur ex cognitio-
ne, & principio intrinſeco, ſed & cognitio, & prin-
cipium intrinſecum minuitur per concupiſcentiam:
ergo concupiſcentia non cauſat voluntarium ſal-
tèm ſimpliciter. Prob. min. quoad primam partem:
quia concupiſcentia, & quævis paſſio antecedens
perturbat rationem: ùt patet experientiâ, & aliàs
jam diétum eſt: ergo minuit cognitionem neceſſa-
riam ad rationem voluntarii. Prob. etiam quoad
ſecundam partem. Quia paſſio concupiſcentiæ eſt
voluntati extrinſeca, illamque inducit ad conſen-
ſum, adeôque & conſenſus eſt ab extrinſeco: ergo
minuit rationem principii intrinſeci. Reſp. conc.
maj. neg. min. Ad prob. primæ partis diſt. conſ. Concu-
piſcentia minuit cognitionem neceſſariam ad ratio-
nem voluntarii ſimpliciter neg ad rationem vo-
luntarii liberi con. conſ Et ratio eſt: Quia ad li-
bertatem requiritur cognitio indifferens repræſen-
tans tum bonitatem „ tum malitiam objeéti; &
hanc cognitionem minuit concupiſcentia: quia im-
pedit, nè ratio conſideret attentè difficultatem 8&
incommoda, quæ inſunt objecto. Ad voluntarium
autem requiritur, & ſuſficit cognitio repræſentans
bonitatem objecti, & hanc auget concupiſcentia,
facit enim; ut homo totus ſit in conſideranda bo-
L nitate

Sg 62 E2⸗
nitate objecti concupiti, occultando interim ea, quæ
voluntatem poſſent retrahere ab amore objecti. Ad
prob. ſecundæ parii dico: Licèt concupiſcentia volun-
tati ſit extrinſeca, cùm reſideat in appetitu ſenſi-
tivo, operatio tamen, quæ fit ex concupiſcentia,
non fit omnino ab extrinſeco, nisi mediaté, imme-
diatê autem non fit, nisi à cognitione, & volunta-
te, licèt permodum conditionis præceſſerit concu-
pilcentia applicans intellectui, & voluntati cum
vehementia objectum concupiſcibile trahendo vo-
luntatem, ut tanto majori impetu moveatur ad
objectum proſequendum.
Objiicies tertis. Concupiſcentia, ùt docet D. Thom.
12. q. 43. art. 11. eſt caufa timoris: quia ex concupi-=
ſcentia alicujus boni movetur voluntas ad timendam ca-
rentiam illius. Sed timor ex dictis eſt cauſa involun-
tatii: ergo & concupiſcentia : quia quod eſt cau-
ſa cauſæ, eſt etiam cauſa cauſati. Secando. Quan-
do cxX cupiditate divitiarum eligitur navigatio ad
Indos, tunc talis navigatio fit ex concupiſcentia;
ſed ſi poſtea urgeat tempeſtas, diſplicet talis navi-
gatio: ergo tunc eſt involuntaria, conſequenter
concupiſcentia cauſat involuntarium. Reſp. Ad
primum diſt., maj. Concupiſcentia eſt cauſa timoris
ità, ut timor dependeat à priori, in ſua cauſalita-
te à concupiſcentia neg. ità, ut non pendeat in ſua
cauſalitate con. maj. con. min. neg. conſ. Nam cùm
dicitur: quòd cauſa cauſæ ſit cauſa cauſati: IIIud
axioma ſolùm verificatur, quando poſterior cauſa
pendet à priori in ſua caufſalitate. Timor autem
non dependet in ſua caufſalitate à concupiſcentia:
quia, tametſi hæc non eſſet, adbuc timor ex ſe eſ-
ſet ſu Gciens cauſa movendi voluntatem ad eledtio-
nem mediorum; proinde licèt timor, ſeu metus
poſſit eſſe cauſa involuutarii, non ſequitur hoc
ipſum

iplum de
nin. Dilp
es immine
neg l
cupiſcentin,
ſegyenter o0
ſe, non caul
titens ration
coneupilcem
ennle bate e
bities e
Kathoritate
gal he
minmn ſel
conelpiſer
timn ſeonnel
ſr imolnt⸗
Uetu non ſzeen
lenn ſeletin
ret adlente
do. deſ.
um Felle ere
Wione tr
Den inoſan
lynl
en miſei
lid gu
tir Aorzas
tei Vojunt
tpero Acio
Dehencitur
kitione,
ſeeſel
lneſinin
lanain
iiz

inteticntugue
dre objelin 4
ſcentia folnn.
ppetirn fi
neupilcentin,
ediate, imme.
& volunta⸗
llerit coneu⸗
Oloatadi Cudd
taede ⸗
oNe¹

ceth.Inn.
giiter Grlle⸗

Altitenlin 4

call ſrole⸗

,Owod e A;
Uirglot

gantt
1 mientio 4

itor une⸗
ebls,

chmliſtenti
ſgleetls ui
in, arſeen
um. gefn
cauli ien
in los aali
n Pencdent .
tſ. Wn
1 volerot
, IN uti
tnclſſent
e fn ge
eln 3 ge
tale .

bitu

ipſum de concupiſcentia. Ad ſecundum. Con. maj. diſt.
min. Diſplicet illa navigatio ex concupiſcentia neg.
ex imminente periculo ſubmerſionis con. min. &
neg. conſ. Quia illa diſplicentia non oritur ex con-
cupiſcentia, ſed ex metu mortis imminentis; con-
ſequenter concupiſcentia, quantum elt ex ſe, & per
ſe, non cauſat involuntarium, ſed tantùm per ac-
cidens ratione ſcilicet adjuncti metus: qui ſe ad
concupiſcentiam habet per accidens, ùt dicitur ſe-
cunda parte reſolutiouis.
Objicies quartò, contra ſecundam partem reſolutionis.
Authoritatem D. Thomæ, qui bic 4. 6. art. 2. ità di-
cit: quod per metum agitur, quodam modo eſt involun-
tarium, ſed quod per concupiſcentiam nullo modo: ergo
concupiſcentia nec per accidens cauſat involunta-
rium ſecundúm quid. Secandé. Metus per ſe cau-
ſat involuntarium ſecunduùm quid: quia operans ex
metu non faceret id abſente metu, quod facit præ-
ſente, ſed etiam operans ex concupiſcentia, non fa-
ceret abſente concupiſcentia, quod facit præſente:
ergo. Reſp. ad primum, Sandum Doctorem bic ſo-
lùm velle excludere rationem involuntarii ber ſe ab
actione ex concupiſcentia geſtæ, non vero ratio-
nem involuntarii per accidens: ùt patet ex ipſo S.
Doct. pro reſolutione citato. Ad ſecundum, neg. cau-
Jalem majoris eſſe adæquatam, ſed inſuper, quia illa
actio, quæ fit ex metu, apprehenditur ut diminu-
tiva alicujus boni, & fit cum triſtitia contra bræſen-
tem voluntatis inclinationem, ùt patuit ſuperiùs.
At vero actio, quæ fit ex concupiſcentia, potiùs ap-
prehenditur ùt promotiva alicujus boni, & fit cum
delectatione & jucunditate, neque etiam regulari-

ter per ſe eſt contra aliquam actualem voluntatis

inclinationem: ergo bper ſe non poteſt cauſare in-
voluntarium, ſed pure tantùm ber accidens, At pa⸗-
tet

tet fſuperiùs. Præterea hic obſervant eelosi
quandôque actlionem non procedere cx enen⸗
iſcentia, ſed etiam ſimul ex quodam metu c ju
Ne lis in gratiam Gmaſiæ tolleret quas-
den ims an eati et illam offendere omitten-
enr eſti ein ki inolellam; in hoc caſu, quid-
emacfton n hoc
6i eſt deleclationis in nujusihal diene negela
fundatur in concupiſcentia 5 quie id rmenn⸗
centia, id ſolum provenit & funda

QuxsTIO VI.
An violentia cauſet involunta-
rium ?

vi 4 iſtot.
prtum ſuppono violentiam, quæ, juxta Ari
C 3. Eth. cap. I. eſt à principio ext tinſeco, eſe ni
. C ariam inclinatio-
bil conferenes, hoc eit; per contrariam ind aii
. m ſive activam, five paſlivam, re ſiſtente balt:
zr interpretantur, cum D. Thoma communiter 5
ioni, 66 ſi s: à nu
ontrarié ſumentes:
am ly nihil, contrariè 2
ologi, etia dil, e ſumentes d gute
mediaté volunt
eato poſſe imme i inierf
ens aut- iti & materiali, & his
ntiæ ſenſitivæ, 3 2
bene autem pote ſenfirivre, de mhereriali G lis
. rimi eſt: qu
ianti voluntati. Katio p ſt. .
mediantibus, late agere, & ii
eatum poteſt immed! g
lum agens creatu . L erer de iſ
labi in voluntatem, ùt ſupponitur exn enli e
Angelis. Ratio ſecundi eſt: quia etian er te⸗
voluntate poſſunt potentiæ ſenſitivæ & ee⸗ le⸗
b exercitio ſui actus ab extrinſeco impediri:
patet. Sic enim licet voll ſlicaciſſime impe-
atet. Sic enim liceèt volantas e eianen⸗
. i i0
4 tiæ lo omotivæ v. g. ambula ,
er iemen ab ſt impediri per vincula, &
io boteſt im!
c tamen ab alio vine
e deingem. Eſt autem duplex violentia, R
allis ut . uan-
1 homam; A ia ſimpliciter talis, quæ tance Anori
inſeco poten
do effectus ab agente extri P lubrelus

inpreſſas 6
tem, euin⸗
tunln giͤ
4 ente cnhi
Iia heffere
ſoltenniamn, e
lunn putſenti
Obeſtio ge vie
n tl vioent
Relolutio⸗
ariun ſunhli
lon pers in 4
nas hie g,
1r henſer;
Mahun /,
lipio ertrinſe
eſtlzeen & 4
in Eed olnnis
ice eh l
Ueffbatignen .
euti Mopri
rdo ſſcente
npliter 4
ninx iex
lan ſen
,10. dicent
leytig dliguin
ltoſtennide
lio formatar
ins irratſon
im naturam
Akanlin
enngn
Ahe

lentiz D

y Delſt,
cx ſola conel⸗
n metu cobin.
e tolleret guu⸗
ndere omitten.
oe caſu, git
dione moelt
d verd Gilpli⸗
ur inmetll

N

wolunnt.

Uæ, N Sriet
t inbor ,
. auin rlratſ⸗
ahltnte in
commirlli⸗
Ummebles
Voluntät!
. neletiedi
ate agele,

ahen
6

ar ex matet

116
g eriecn lent
ein 8

. „ .
impreſſus eſt contra omnem, & efficacem volunta-
tem, ſeu inclinationem ipfſius patientis. Altera ſe-
cundùm quid tali, quæ tunc eſt, quando effectus ab
agente extrinſeco impreſſus patienti eſt ſolàùm con-
tra inefficacem illius voluntatem, & aliqualem di-
ſplicentiam, cum qua ſtat voluntas efficax & abſo-⸗
luta patiendi talem effecdtum. Hic autem procedit
quæſtio de violentia primo modé ſumpta, quæ eti-
am eſt violentia propriè dida. Proinde ſit
Reſolutio: Violentia propriè dicta, cauſat involun-
tarium ſimpliciter, ſed in actibus à voluntate imperatis
non verò in actibus à voluntate elicitis. Ità D. Tho-
mas hic q. 6. art. 4. &p. quem communiter ſequun-
tur Theologi.
Probatur prima pars. Omnis adtio, quæ eſt à prin-
cipio extrinſeco, contra voluntatis inclinationem
efficacem & abſolutam, eſt ſimpliciter involunta-
tia: ſed omnis actio, quæ eſt ex violentia propriè
dicta, eſt à principio extrinſeco, contra voluntatis
inclinationem: ergo omnis actio, quæ eſt ex vio-
lentia propriè dicta, eſt ſimpliciter involuntaria,
ergo violentia proprié dida cauſat involuntarium
ſimpliciter. Major patet ex dictis de involuntario,
minor patet ex definitione violentiæ : ergo.
Probatur ſecundò ex authoritate S. Thomæ 47. 6. art.
J. in O. dicentis: Sicut in rebus, quæ cognitione carent;
violentia aliquid facit contra nataram, itd in rebus co-
gnoſcentibus facit aliquid eſſe contra voluntatem. Ex
quo formatur tale argumentum: Sicut violentum in
rebus irrationalibus, opponitur ei, quod eſt ſecun-

dùm naturam: ità in homine opponitur ei, quod

eſt ſecundàm voluntatem & voluntarium, ſed vo-
Tuntario opponitur ſolùm involuntarium: ergo vi⸗=
Olentum eſt homini involuntarium: ergo, cùm vi⸗
olentia cauſet effectum violentum, cauſat involun=-
E tarium.

. S
tarium. Unge fit, ut ea, quæ aguntur, vel pati-
untur ab aliqua cauſa extrinſeca, voluntate repu-
gnante, & renitente, quantùm fieri poteſt & debet,
non imputentur, neque in culpam, neque ad merxi-
tum, quia ſcilicet eſt violentum, proinde nec vo-
luntarium. .
Probatur ſecunda pars reſolutionir. IIli a ſus poſſunt
per violentiam fieri ſimpliciter involuntarii, quoad
quos voluntas poteſt pati violentiam, ſed voluntas
quoad actus à ſe elicitos, non poteſt pati violenti-
am, ſed ſolùm quoad actus imperatos aliarum po.⸗
tentiarum ſenſitivarum: ergo fſoli actus à volun-
tate imperati, non autem ab eadem eliciti poſſunt
per violentiam fieri ſimpliciter involuntarii. Minor
Juoad prim. partem patet ex dictis, & ulterius ex D.
Thoma hic art. 4. Invitus nemo poteſt velle ali-
quid: quia non poteſt velle, nolens velle. Imô &
prob. tum quia omnis actus elicitus à voluntate, eſt
eſſentialiter voluntarius: Nam omnis actus elicitus
à voluntate, eſt à principio intrinſeco cum cogni-
tione, cùm voluntas ſit principium intrinſecum, &
ſinè cognitione prævia operari nequeat: ergo quo-
ad illos actus violentiam pati non poteſt, cùm vio-
lentia opponatur voluntario: tum quia omnis actus
à voluntate elicitus eſt ſecundùm ejus inclinatio-
nem, imé eſt ipſa illius actualis inclinatio: ergo.
Quoad ſecundam partem manifeſta eſt ex dictis, &
patet ab ipſa experientia: ergo.

Oppoſitorum Solutio.

Oÿ*² brimè conira primam partem. Ex eo, quòd ef⸗
fectus poſſit eſſe violentus, quin ſit involuntarius
Primo. Si quis neque volentem, neque nolentem
ſed permittentem trahat, motus ille erit riolenctus,

Hon tamen

Per caulat
guis, volun
idolo ete
ris ſon relt
Non auſat
hecret, non r
Mhor wob
Uidſeco cont
elltni Ciſent
Mrimitur
tzterids non
ralter potel
tanen don
elli peeret n
ornm en
60 iſare cot
Pell ſuppolti
nroluntarig:
ten: tnd
elal
1on eſe on
Glid wnitre⸗
ln r
ln (ſron
4
eſtri
C enezte
cando dolis
4t,don eon
Fkeriis l
ſeujus ile

untur, ſel et⸗
voluntate nl⸗
potelt & in
neque ad hri-
tolnde nec ſd⸗

a0us pofſut
Untarii, glio.
neled 1lantn
pati Nicent⸗
tos iatuin,
I aNus 1
n elietti pole
olontärii. NMut
E ulterised.
telt relle 1
elle, lnit
roluntate,
20us elicita
eo cunn cogl⸗
trialecucn,
eit: elg ⸗
teſt, cumn ie⸗
uizombis
ejus jnclivnd⸗
celionio uſg
ne eihiͤ

l.
4 1 6.
9 cvolurthit⸗
. wen

egbe lod
G.net Nioen,
leert n 4

non tamen involuntarius; ergo violentia non ſem-

per cauſat involuntarium. Secunde. Quando ali-
quis, voluntate ejus renitente, cogitur adolere thus
idolo, ejus voluntas patitur violentiam, licèt exte-
rius non reſiſlat tali violentiæ; atqui hæc violentia
non cauſat involuntarium, cùm talis mortaliter
peccet, non reſiſtendo exteriùs, ùt tenebatur: ergo.
Major prob. Quia ille effectus eſt à principio ex-
trinſeco contra inclinationem voluntatis, cum tali
cultui diſſentiat: ergo. Terzié. Dum puella op-
Primitur à juvene, renitente ejus voluntate, licèt
exteriùs non reliſtat, vel non reſiſtat, quantùm mo-
raliter poteſt, & debet. Violatio hæc eſt violenta,
& tamen non eſt involuntaria, cùm in tali caſu pu-
ella peccet mortaliter: ergo. Quarté. Paſſiones
Martyrum erant violentæ: quia erant ab extrinſe-
co illatæ contra naturalem inclinationem, quæ ap-
petit ſuppoſiti conſervationem, & tamen non erant
involuntariæ: quia non patiebantur contra volun-
tatem: ergo violentia non cauſat involuntarium.
Reſp. ad primum neg. ant. Et dico iſtum motum
non eſle propriè violentum homini quà homini:
quia non fit renitente voluntate, ſed ſolàùm eſt vio-
lentus corpori, in quantùm gravi;: Unde non eſt
mirùm, ſi non ſit propriè involuntarius. Ad ſe-
cundum neg. maj. prob. diſt. ant. Eſt contra inclina-
tionem voluntatis ratione volitionis, ſeu diſſenss
ſolùm inefficacis. con. ratione volitionis ſeu diſſen-
aus eſficacis neg. ant. & conſ. Cùm enim fidelis non
ſolùm teneatur, vi præcepti negativi de non ſacri-
ficando idolis, proinde obligantis ſemper pro ſem-
per, non conſentire interiùs adorationi factæ ido-
lo, ſed etiam omnibus modis, & quantum poteſt
exteriùs reſiſtere; ſi non reſiſtat exteriùs, volitio-
vi cujus diſſentit tali adorationi, videtur ſolàùm in-
E. 2 efficax.

.

* 2
efficax. Proinde adoratio idoli hoc caſu, non eſt
à violentia propriè dicta, de qua hic procedit quæ-
ſtio, ſed ſolùm à violentia ſecundùm quid, quæ
ſecundàùm P. Labat hic diſp. 3. dub. 6. mets cauſa-
litatem imitans, ſolùm cauſat effectum involunta-
rium ſecundum quid; adeoque adorationem idoli
facit voluntariam ſimpliciter ſaltèm indirectè, in
quantum omiſſio reſiſtentiæ eſt voluntaria, quam
ſequitur talis adoratio. Hinc etiam ad tertium,
diſt. ant. Violatio hæc eſt violenta ſecundùm quid
con. eſt violenta ſimpliciter & proprièé neg. ant. &
couſ. Cùm enim puella violentanti juveni non refi⸗
ſtat, quantùm hic & nunc moraliter poteſt, & de-
bet reſiſtere, licèt habeat aliquam inefficacem incli-
nationem, & diſplicentiam talis oppreſſionis, at-
tamen talis oppreſſio cenſetur ipfſi eſſe ſimpliciter
voluntaria, cùm efficaciter velit carentiam debitæ
& ponibilis reſiſtentiæ, quæ carentia eſt cauſa mo-
ralis per ſe connexa, cum tali oppreſſione, con-
ſequenter & peccaminoſa, licèt tamen ſit involun-
taria ſecundàm quid; cuùm tantùm antecedat vio-
lentia ſecundùm quid. Ad quartum, diſt. ant. qubad
primam partem. Erant violentæ reſpectu appetitus
ſenſitivi & naturalis con. reſpectu voluntatis deli-
beratæ neg. ant. Nam Martyres volebant has pal-
ſiones, & tormenta ſuſtinere, quatenus ſe ad illa
DEO offerebant voluntarié, & ad ea voluntas coo-
perabatur, malens illas pati, quàm veritatem nega-
re. Hinc tormenta non dicuntur voluntaria, qua-
tenus Martyres ſe habebant merè paſſivé: quia vo-
luntarium eſt, quod pendet à voluntate aliquomo-
do: ùt effectus à cauſa. Nec ſuſfſicit; quòd illis
placuerint permodum objecti, aliàâs enim tormen-
ta & paſſiones Martyrum eſſent etiam nobis vo-

luntariæ: quia etiam placent ſué modé noſtræ vo-
luntati.

luntati.
VOluntas
Volendo
Titatem
Iua irlin.
Sin ſ.
inpolontaria
l aſcenden
delgnds,
rpatet ene
lentiamn ſind
VOluntario,
altetiume
4 volontate
Ut. ſon.
polto. pel
lini lunt 3 ,
wentie part
port grunis
IUtelenmn h
rcſen inh
tortim er
Kraye,
lin, i 1
ihlls voont
18 no Are
untario
etr
tnlenn
ſie ſimit Pr
tti H
Kennndn
tie in

oe caſo, non
A oecit/
üm quid, gin
mnetis ol⸗
Oum involunti⸗
watonem 100l
en ilregt, n
Alnutia am
un Al 1liun,
n Konnkon qu⸗
optie
ti ieni Mit⸗
er potel, D i⸗
ethcacen i⸗
hopkelſonß⸗, 1
Ale Lnoleſt
renttam Gebits
1eſ cauds mo⸗
tellone, (0l⸗
gen lt inrdid
n Zutecedat 1
n E ant
volobtett,⸗
Olebaut HM

„ *
3 69 682.
luntati. Sed dicuntur voluntariæ: quia Martyrum
voluntas ad illas voluntariè cooperabatur v. g. non
volendo ſe ſubſtrabere, vel non volendo negare ve-

ritatem fidei, cùm ratione hujus habeant, quòd ſint

.

juxta inclinationem voluntatis.

Objicies ſecunde. Quæ à voluntate ſunt, non ſunt
involuntaria, ſed aliqua violenta ſunt à voluntate
v. g. aſcendere ad gradus cum gravi corpore: ergo-
Secundè. Quæ ſunt involuntaria, ſunt cum triſtitia,
ùt patet ex diéctis, ſed homo interdum patitur vio-
lentiam ſinè triſtitia: ergo datur violentia ſinè in-
voluntario. Reſp. ad primum Cum S. Thoma cit.
ad tertium, con. maj. diſt. min. Violenta ſimpliciter ſunt
à voluntate neg. violenta ſecundùm quid, con. min.
& neg. conſ. Diſtinétionis explicatio patet ex ſup-
poſito. Vel aliter diſt. min. aliqua violenta volun-
tati ſunt à voluntate neg. corpori, aut parti, vel
potentiæ particulari violenta con. Nam motus cor-
poris gravis ſurſum, eſt contra inclinationem na-
turalem ipſius corporis gravis, cùm ſecundùm na-
turalem inclinationem corporis gravis, ſit moveri
deorſum: ergo violentus eſt reſpectivè ad corpus
grave. Quia tamen hic motus gravis corporis ſur-
ſum, t ſupponitur, eſt ſecundàùm inclinationem
ipſius voluntatis, quæ vult talem motum, violen-
tus non eſt reſpectu voluntatis, proinde, utpote vo-
luntarius, ab illa eſſe poteſt. Et hæc ſolutio fun-
datur in D. Thoma, qui, præter ſenſum ſuperiùs
explicatum, adhuc in alio ſenſu ſumit violentum
fmpliciter, & ſecundàùm quid. Violentum ſimpli-
citer ſumit pro eo, quod eſt violentum toti, ſecun-
dùm principaliorem partem. Secundùm quid, quod
eſt violentum parti minùs principali, non tamen
toti ſecundùm partem principaliorem V. g. volun-
tatis. Et hine S. Dodtor hic art. g. ad tertium itàâ
E 3 loquitur:

loquitur: Dicendum, cum aliquis inflectit membra,
contra naturalem diſpaſitionem, hoc enim eſt violentum
ſecundùm quid, quantum ad membrum particulare, non
tamen ſimpliciter, quantùm ad hominem, & voluntatem.
Conſequenter licèt ergo, quæ violenta ſunt toti
v. g. homini ſecundàùm voluntatem, nec à volunta-
te eſſe poſſunt, nec voluntaria, poſſunt tamen eſſe
à voluntate & voluntaria, quæ parti ſolàm & qui-
dem minùs principali violenta ſunt. Hinc ad ſe-
cundum con. maj. diſt. min. Homo interdum patitur
violentiam ſimpliciter talem ſinè triſtitia neg. ſe-
cundùm quid, & reſpectivè talem con. min. ſimi-
liter diſt. conſ. Nam poteſt cadem actio, quam
homo abextrinſeco patitur v. g. inflexio membri
alicujus, contra naturalem d ſpoſitionem, eſſe vio-
lenta tali membro particulari, quin ſit violenta ho-
mini ſecundùͤm voluntatem, eò, quòd velit ea pati,
conſequenter nec cauſativa triſtitiæ.
Objicies tertis contra ſecundam partem. Actus impe-
ratus à voluntate eſt voluntarius; ſed repugnat
Voluntarium eſſe involuntarium: ergo etiam re-

pugnat, ôt actus à voluntate imperatus propter vi-

olentiam fit involuntarius. Secundò. Nullus actus
immanens, & ab intrinſeco principio procedens
poteſt eſſe violentus, ſed omnes actus imperati à
voluntate, ſunt adtus immanentes & vitales: erge
non poſſunt eſſe violenti, conſequenter nec ex vio-
lentia eſſe involuntarii. Tertiò. Nullus actus im-
peratus proprius voluntatis poteſt eſſe violentus:
& per violentiam involuntarius: ergo neque actus
imperatus alterius potentiæ à voluntate.
Reſp. ad primum diſt. maj. atus à voluntate ex-
ercité, & in actu ſecunde imperatus eſt voluntarius
con. in actu primo præciséè imperatus, ſeu à vo-
luntate imperabilis, quales ſunt adtus potentisrten
inte⸗

1. 2.2
lnietwrn

Popnat e
in lenſo eo
Tium en
eluils inp
lis tuno ſacj
ippvoluntariun
ejas omillion
le guidem:
le extridſece
ſonem terd
Dloluta
le fropre
Jum. At
11 polonte
oluntzri, el
A ſenngt
DMollus Actus
eigii ikien
em aWun
win. ,. ſn
Odſeom 1
605 E lcan .
1 bon erit
n rllos
Ulan ilori
uſig z30
ele noſenn
kentſ⸗ laber
ſtn ineſnn
Geliencom
Mn d.on
einan ni
abet
Rtunalen,

ifeſik fei,
in vigeri
fartiulart, n
& voluttattt
enta ſunt tot
ee 4 volunti.
nnt tamen eſt
ſolam & gui⸗
Pinc al ſe⸗
etdun ſatitut
Aig ter ⸗
1 or ir U⸗
em 201lo, din
infezio nienil
ſtionemm eleſt
lit Giolenti!
104d Velit ea
.
et. Mus img⸗
, led repag⸗
etgo etian
eratus gror
nd⸗ Nullos 8
nncipio mroe⸗
3 10es in⸗
tes E itleit
apentet ne
NullusaAn

1. 2
Ntel eſe W
8: ege lellen

.„ . 2
inferiorum seg. maj. con. min. diſt. etiam conf. re-
pugnat actum à voluntate exercitéè imperatum, &
in ſenſu compoſito actualis imperii eſſe involunta-
rium con. adtum imperabilem, & in ſenſu diviſo
actualis imperii neg. conſ. Violentia ſimpliciter ta-
Iis, tunc facit actum inferioris potentiæ ſimpliciter
inyoluntarium, quando voluntas abſolutè imperat
ejus omiſſionem; tunc enim talis actio imperabi-
lis quidem à voluntate, ſed hic & nunc ab agen-
te extrinſeco, v. g. violenta manũs motio ad occi-
ſionem tertii ab alio impreſfla, eſt contra actualem
& abſolutam inclinationem voluntatis, quod eſt eſ-
ſe propriè ſeu contrarie & ſimpliciter involunta-
rium. At verò operatio ùt actu exercitè impera-
ta à voluntate, ſeu in ſenſu compoſito imperii,
Voluntaria eſt, non violenta.
Ad ſecundum Reſp. brimo cum Durando diſt. maj.
nullus actus immanens eſt violentus reſpectu prin-
cipii elicientis con. reſpectu principii nolentis ta-
lem actum elici à potentia inferiori neg. maj. con.
min. diſt. ſimiliter conſ. ſie ſi homini nolenti aliquod
objedum obſcœnum videre, & ideo claudenti ocu-
los, diducantur per violentiam palpebræ, viſio ta-
lis non erit violenta potentiæ viſivæ, ſed voluntati,
quæ oculos voluit eſſe clauſos, & deſiderat caren-
tiam viſionis. Secunde Cum Medina aliter diſt. maj.
Nullus actus immanens potentiæ elicienti poteſt
eſſe violentus ſpectata incfinatione, quam talis po⸗
tentia habet ad ſuum objectum, & actum con. ſpe-
tata inclinatione, quam talis potentia habet ad
obediendum voluntati neg. maj. Nam juxta doctri-
nam D. Thomæ, & Theologorum: ſicut voluntas,
ex natura rei, eſt domina inferiorum potentiarum,
& habet appetitum innatum, & exigentiam con-
naturalem, ut id, quod Voluntas iis efficaciter &

63 72 662.
abſolute imperat, exequantur, imô nè impediatur
in dominio, gubernatione & imperio, reſpedtu po-
tentiarum inferiorum: ità hæ ipſæ potentiæ con-
naturaliter exigunt, & habent naturalem inclinati-
onem, ut ſubſint voluntati, eique pareant, & ſe-
cundùm illius imperium moveantur. Proinde ſi
motio, vel aétio aliqua fiat contra imperium ipfius
Voluntatis, in potentia inferiori v. g. viſio obſcœ-
ni objecti per violentam diductionem palpebra-
rum; licèt hæc immanens ſit & vitalis, tamen erit
violenta ipf etiam potentiæ viſivæ: quia erit con-
tra naturalem inclinationem potentiæ v. g. viſivæ
ad obediendum voluntati. Tertiò. Reſp. cum P.
Suarez adhuc aliter diſt. maj. Nullus actus imma-
nens eſt actus violentus, ùt eſt præcisè actus ho-
minis con. in quantùm debuit, & potuit eſſe adlus
humanus neg. Quando homo contra ſuam inclina-
tionem cogitur elicere actum immanentem, talis
actus deſinit eſſe actus humanus: quia homo non
operatur ùt homo: ergo talis actio eſt violenta &
involuntaria homini quà homini.
Ad tertium neg. conſ. Diſparitas eſt: quia omnis
a dus imperatus proprius voluntatis, eſt etiam actus
elicitus voluntatis: ergo ſicut ſecundùm dicta actus
elicitus voluntatis non poteſt eſſe violentus, ſic nec
actus imperatus proprius voluntatis; TLalis autem
actus non eſt à voluntate imperatus alterius poten-
tiæ inferioris. Ex quo patet reſolutionem ſolà⅛m
eſſe intelligendam de actibus imperatis, vel impe-
rabilibus potentiarum inferiorum, non veròô de acti-
bus imperatis propriis voluntatis-
Objicies quariò. Volustas poteſt pati violentiam
quoad actus elicitos voluntatis: ergo per violen-
tiam poſſunt ſimpliciter fieri involuntarii. Proba-
zur ant. primò. Actus internus peccaminoſos eſt actus
à volun⸗

hatn ant.

i voluntat
homini gn
teſt volun
Vvoluntatem
inelinunte 20
olo transfert
Poreſt pati vi
Poteſtyvolunt
ciendum
Potell ab ill
Ant, datet G
lua ordinate
neceſſitatur
tra naturalen
Patitur pioſe
Piiur tes,
at,
uiulanen
kur on tant
t, del er⸗
npenn, g
60 Delleer
nai inett
eſ oſlle er
bentiomiin
illius letern
Loncurlin
lgls ellt 3
Nationem N
deh. eg.
Nrd

1
Ke .

ne imhelun
io, elpelluſo⸗
potentie col⸗
Alemn inchinat⸗
Mezdt, & t⸗
1. Doindde!
npenon ſohu
N ohſe⸗
Nen Piehla⸗
ieltg mnenerit
1. Conent.
Ntir ⸗ rr
6, Belo. nn 3
us Ars inn
rcjse alis
ortlit elle N
ſuumn inelini
mentemn, 11,
via bomo pon
de ilenda d

