rapitur in DEUM adu diredio, accedente præſer-
tim amore, ut ſe ſupra ipſum non reflectat, hæc
enim animadverſio, nihil aliud eſt, quàm reflexio
ſupra adtum direstum. Hinc ex eo potiùs colli-
itur ùt notat Leſſius cit. n. 15. obj. 4. quòd dum.
intellectus ſe non advertit & refleétit contemplari
DELIIM, eum attentiſſime contempletur.
Ad quartam C. maj. D. min. non poteſt hoc fieri,
nisi voluntas ante omnem cognitionem claram in
rem poſſit ferti conc, ante omnem cognitionem
etiam confuſam neg. min. & conſeq. Voluntas enim

nequit applicare intellectum ad rei alicujus cogni-
tionem;

L33 106 63⸗
tionem, nisi rem illam intelleétus ſaltèm aliquo=
modo & confusé priùs cognoſcat, ùt rectè docet
S. Auguſtinus Lib. zo. de Civitate DEI cap. 1. in=
quiens: qui amat ſcire, quod non ſcit, non amat in-

cognita, ſed rei cegnitæ ſcientiam, hoc eſt, claram co-
gnitionem rei anté confusè & imperfecté cognitæ.

Et hinc, quia intellectus plurima, imò omnia po-
teſt confusé cognoſcere, poteſt voluntas illum ap-
plicare;, ut quodvis ex illa multitudine cognoſcat
elaré & diſtinétè. Nec obſtat, ſi dicas: quòd hæc
reſponſio non currat quoad voluntatem applican-
tem intellectum quoad primam cognitionem: nam
Reſpondeo cum Suarez bic diſy 6. ſect. 4. Quòôd
hæc prima intellectús cognitio non ſit à voluntate
applicante, ſed vel ab Authore naturæ, vel ab
alia cauſa extrinſeca: ùt docet S. Thom. 1. parte
qu. S2. art. 4. ad tertium.
Ad quintam diſt. ant. voluntas poteſt velle, ut
intelleétus nil cogitet, & ſi ſit efficaz, hoc fiet
in illo inſtanti, in quo eſt talis volitio neg. in illo
inſtanti, in quo etiam non eſt talis volitio con.
ant. & neg. conſ. Nam voluntas, qua quis vult
nihil cogitare, non poteſt habere effectum ſuum
in illo inſtanti, in quo ipſa eſt volitio, ſed ſolùm
immediatè poſt illud inſtans, ſed tunc ſimul &
ipſa volitio ceſſabit. Si verò velit eodem inſtanti,
quo ipſa eſt, intellectum nihil cogitare, eſt ſibi
ipſi contraria & nullo modo ecſicax.
Ad ſextam denique diſt. ant. cognitio objecti eſt
tantùm conditio ad actum voluntatis neceſſaria
eſſentialiter con. accidentaliter, vel etiam ſolùm
connaturaliter neg. ant. & conſ. Ligeèt enim DEUS
fupplere poſſit defeétus conditionum accidentalium
& connaturalium, non tamen ſupplere poteſt de-
fe dus conditionum eſſentialium. Sic appllaiis
ocalis

—

locali
ſped
ſenti⸗
dum
Vert
tats:
In Dke
ita, u
togrin
O
telles
2d al
Volu
mo.
Min.
Rr ca⸗
llis
tauſa
luntat
l go
naf.
das
AAon
eech
gula
Ros
W
im

ſalten len⸗
Ut recke in
WC N
oß, amnit il.
1,olaram c0
e coonla

onmniz 0.

1s Ullun ap⸗
ne copadſet
38! Au N
tenn aphlan⸗
itionenn uun
t 9. Eil

t à voltetn

Urr, vel
M, h, N

velle, ut
boc fet
Colitio kot⸗
4 gig n
ectum kuud
Alin
e hon 4
En inlnt
e, 1
nielni
in eld
lennlin
Glat
ralis

107 883.
localis objedti virtute divinàâ ſuppleri poteſt re-
ſpectu viſionis ocularis, non tamen intima præ-
ſentia materiæ & formæ in ordine ad conſtituen-
dum compoſitum, utpote conditio eſſentialis, qua-
lis etiam eſt cognitio objecti reſpectu adts volun-
tatis: quod ex eo ſufficienter patet, quòd etiam
in DEO actus voluntatis ſupponat cognitionem
ità, ut DEUs nec ſe nec aliud amare poſſit nisi
cognitum.
Objicies ſecundò contra eandem, hi tres actus in-
tellectůs verſantes circa finem eſſent ad hoc, ut
ad actus voluntatis circa finem verſantes moveant
voluntatem, ſed non poteſt explicari, quomodo
moveant: ergo. Major patet ex ipſa concluſione.
Min. prob. quia non poteſt explicari, an moveant
ùt cauſa efficiens totalis volitionis, ùt docet Mar-
ſilius in z. qu. 16. art. 3, an veréô ſaltèm tanquam
cauſa partialis concurrendo effectivè unà cum vo-
luntate ad actus illius, ùt docet Cajetanus I. part.
qu. 8o. art. 2. vel alio modo: ergo. Relſp. Con.
maj. neg. min. ad prob. dico, quòd neque hi tres
actus inteflects, ſicut neque ulla alia cognitio ad
actum voluntatis præſuppoſita, moveant ad illum
effectivè totaliter, nec partialiter. Ratio eſt primô:
quia talis adtus voluntatis, ſeu volitio non eſſet
actus vitalis, quia non procederet à principio in-
trinfeco, ſicut habitus non eſt vitalis: quia fit
immediaté à ſolo adtu & non à potentia vitali;,
atqui omnis volitio eſt adtus vitalis: ergo. Se-
cundé: quia voluntas eſt quoddam pondus anim
in bonurn, proinde tendit in illud ſicut alia rerum
pondera tendunt in ſuum terminum, fed alia re-
rum pondera tendunt in ſuum terminum ſe ipfis,
ſiné alia caufa adjuvante, àùt patet v. g. in gravi-
tate:; ergo etiam voluntas in ſuum objectum. Te/-
tis:

633 108 62-.
zis: quia a Rus unius potentiæ non poteſt eſſe cauſa
effe iva actůs alterius potentiæ, cùm quælibet po-
tentia in ſe ipſa ſit perfecta & completa, vel certè
poteſt compleri perfectionibus intrinſecis, ut ſit
integrum ſuorum actuum principium effectivum:
ergo neque actus intellectůs poteſt eſſe cauſa effe-
Giva actus voluntatis. Proinde dico: quôd præ-
dicti actus, & quæcunque alia cognitio moveant
ſolàm voluntatem impropriè, vel ùt vult Leſſius
hic qu. 9. arte I. dub. 3. n. 11. mediatè, vel ùt Suarez
hic diſp. 6. ſect. 6. n. r. per accidens, in quantùm
ſcilicet applicat & proponit bonitatem obſecti,
quod movet, non quidem inſtar principii effectivi,
ſed inſtar finis. Ratione cujus tamen citati Docto-
res ſimiles actus intellectus ità honorare volunt,
quia illi actus ſe habent inſtar ſuadentis, cùm ſua-
ſio fiat proponendo bonitatem objesti, quòd ſe ha-
beant aliquomodo inſtar cauſæ in genere moris,
non autem in genere phyſico, ſed contra præ-
dicta.
Objicies tertis. Primé verbum divinum eſt pro-
ductivum Spiritůs Sancti, qui eſt amor: ergo
ſimiliter Verbum creatum, quod nil aliud eſt,
quâàm cognitio objecti, erit effectivum volitionis.
Secund idem non potelt eſſe principium activum
& paſſivum reſpectu ejusdem: ergo, càùm vo-
luntas ſit receptivum ſui acts, non poteſt eſſe
principium effectivum illius. Tertiè ſpecies cum
intellectu influit effective in cognitionem: ergo
etiam cognitio, cum voluntate influit effectivè in
volitionem. Quartè ſaltèm objectum cognitum
non movet voluntatem inſtar finis, ſed inſtar cauſæ
efficientis phyſicè cauſantis ipſam volitionem: ergo.
Prob. ant. ex AVerröe 12. Metaph. comment. 76. di-
cente:

——

cente
e

Verb
danc⸗
cun⸗
non e
cadem
illam
tum 5
4
datet
otel
deul
een
proct
poteſ
illamn
44¹
led⸗
edan
Ucd
ſc et
a
,
folant
Ile
on
44
Cun
ſlo,
E.
R
que
u⸗

tellelleui
urlibeiſd
ta, vel cen
cis, ut ſt
fectivum:
aula elle.
uod præ-
d oreant
lt Lelhtes

d Sere.

gintit
n obenl
tatihoch⸗
e volunt,
um u⸗
leu-
moris
tra Pre⸗

L R Po⸗
or: epe
oltonſs
1 AClrumn
n l⸗
Nel E
hteis n
Nen l
lie 11
e ale
geg⸗
. 6.
. ele

63 109 S62.
cente: appetibile ſeu bonum cognitum movere
appetitum effectivèe: ergo.
Reſp. Ad primum diſt. ant. Verbum divinum quàâ
verbum ſeu intellectio, eſt productivum Spiritůs
Sancti nego. quatenus eſt præditum voluntate fœ-
cunda con. ant. & neg. conſ. Aliàs enim Verbum
non eſſet unum principium cum Patre: quia non
cadem virtute produceret Spiritum Sanctum, qua
illum producit Pater, cùm bater producat Spiri-
tum Sanctum voluntate, non intellectione.
Ad ſecundum neg. ant. Nam illud falſum eſſe
patet in intellectu, qui eſt principium effeéctivum
intelletionis ſimul & receptivum, in ſenſibus: ſic
oculus viſionem efficit, & illam in ſe recipit, in
elementis: ſic aqua, dum ſe reducit ad frigus, illud
producit, & in ſe recipit: ergo etiam voluntas
poteſt eſſe principium effectivum ſui actus & etiam
illum in ſe recipere.
Ad tertium neg. conſ. diſp. eſt: quia ſpecies in in-
tellectu recepta agit vices objecti: ergo ſicut ob-
jectum cum intellectu influit in cognitionem juxta
illud M. Aug. ex objecto & intelleitu paritur notitia;,
ſic etiam ſpecies influere debet. At verô cognitio
ex parte voluntatis requiſita non agit vices ob⸗
jecti, ſed tantùm eſt applicatio objecti motivi, ad
voluntatem: ergo ad modum approximationis
nullo influxu phyſico etiam partiali tendit in vo-
litionem.
Ad quartum nego anteced. Ratio eſt: quia obje-
Sum cognitum vel ipſam volitionem caufaret ſe
ſolo, vel cum partiali concurſu effectivo volunta-
tis. Non primum: quia aliàs ſequeretur, volun-
tatem ſe habere meré paſſivè in omni volitione;,
quod eſt contra fidem. Non ſecundàm: quia ad
quamcunque realem efficientiam, proinde etiam
partia-

„.

633 110 62⸗

partialem requiritur exiſlentia phyſica cauſæ, ut
omnes melioris notæ tenent Philoſophi; atqui ob-
jectum ſæpe non exiſtit in rerum natura,; dum
voluntatem movet ad ſui appetitum, ut cùm in-
firmus appetit ſanitatem, indoctus doéctrinam &.
Sed ſolàùm in intelleéctu: ergo non movet inſtar
cauſæ efficientis, ſed purè inſtar finis, qui ad hoc,
ut moveat voluntatem ad ſuum actum, ſolùm exigit
exi ſtentiam intentionalem. Hinc prob. neg. ant.
Non enim Averrois doctrina, utpote communi
Theologorum contraria, ùt notat Leſſius, tantæ
eſt authoritatis, ut pertrahere valeat ad afſenſum,
præterquam quòd cam vix, vel ſaltèm futiliter
probet.
Objicies quartò contra ſecundam partem. Conſilium
non videtur eſſe actus intellectús, ſed voluntatis,
nam Damaſcenus Lib. z. de jde orthodoxa cap. 22.
Conſilium vocat appetitum. Secunde quia non po-
teſt explicari primo: quidnam ſit illud conſilium,
an ſcilicet conſiſtat in ſola inquiſitione mediorum,
an vero etiam in judicio & ſententia, tanquam
parte conſtitutiva. Secundée de quonam objeécto

& de quibusnam mediis illud ſit dabile: ergo in-

telle tus non videtur poſſe verſari conſilio circa
media. Reſp. ad primum neg. ant. Ratio eſt: quia
communiter homines cum Ariſtotele 3. Eth. cap. 2.
ſentiunt conſilium eſſe ratiocinationem intellects
circa agibile, quàm in voluntate conſequitur
electio: ergo. Quare Damaſcenus dum conſilium
vocat appetitum, ſolàùm voluit dicere, quòd con-
ſilium habeat ſibi adjunétum actum potentiæ appe-
titivæ, ſcilicet electionem, ac proinde ſit appe-
titus actualis confecutive, non veréô quod ſit pro-
priéè & formaliter actus appetitûs ſee voluntatis;,
üt ctiam explicat D. Thomas hec ars. I. ad nimcn

44 ſer
l. Valen
Pletè a
Vone,
lutione
tet ex
gul coni
ratio eſk e⸗
It adus in
daci finlt in
1at, ab iu
tlonem in
Cnſlium.
tellegs .
iilt
tb, ſe
Mer,
onllun,
ſone ſel
Duns condi
iuqrih
1On
Klogni
tonpero
ti
doncliͤ i
ehe tonſ.
goid
e190 ju
lunpt,
nlegente
commune
Rn
SFloe

CAule N
Atquich
Wra, Iln
t Cumn i-
rinam G⸗
et iuſtar
12d hoe,
im exigtt
ſeg. ent.
comdaul
, tanta

1AWeodon,

n Ket

Condlive
volunuti,
Lort
Hcalin,
tatun,
, unenn
en eh
ago .
Ilocin
e c..
nſegiet
rle
⸗
pd⸗
anrath

Ad ſecundum N. primam part. ant. & dico cum
P. Valentia diſpat. 2. qu. 9. pundto I. Conſilium com-
pleté acceptum non tantùm conlfiſtere in inquiſi-
tione, ſed etiam judicio, ſeu ſententia, vel reſo-
lutione tanquam parte conſtitui. Reſponſio pa-
tet ex Philoſopho 3. Eth. cap. 2. ubi dicit illum,
qui conſultat, videri quærere & reſolvere. Et
ratio eſt ex ipſa definitione conſilii, quòd ſcilicet
ſit adus intellectůs, quo ſuppoſita intentione effi-
caci finis inquirit media, caque inter ſe compa-

rat, ac judicat illorum convenientiam & propor⸗=

tionem in ordine ad finem: ergo. Ex quo patet
conſilium adæquaté ſumptum non eſſe adum in-
telleds ſimplicem, ſed compoſitum ex duobus
actibus, non quidem tanquam partibus permanen-
tibus, ſed tranſeuntibus & ſucceſſivis „ ſed
Dices: 8. Thomas hic dicit judicium eſſe poſt
conſilium, & ſæpe haberi conſilium ſinè conclu-
ſione, ſeu judicio: ergo judicium non poteſt eſſe
pars conſilii. Secands Conſilium eſt inquiſitio, ſed
inquiſitio ceſſat accedente judicio: ergo judicium
non eſt pars conſilii. Reſp. Ad primum diſt. ant.
& loquitur S. Thomas hic de conſilio adæquato &
completo ueg. ant. inadæquato & partiali con. ant.
diſt. etiam conſequens, ergo judicium non eſt pars
conſilii inadæ quatè ſumpti con. adæquatè ſumpti
geg. conſ. Ad ſecundum diſt. maj. Conſilium eſt in-
quiſitio etiam conc. tantùm neg maj. con. min iſt. conſ.
ergo judicium non eſt pars conlſilii inadæquatè
ſumpti eonc. adæquatè accepti neg. conſ. Nam etiam
accedente concluſione ceſſant Præmiſſæ: cùm juxta
communem Philoſophorum ſententiam in intel-
ledu plures actus ſimul ſtare nequeant; & tamen

Gyllogiſmus adæquate ſumptus non tantàm con-

ſiſtit

ſiſtit in concluſione, ſed etiam conſtituitur ex præ-
milſlis tanquam partibus: ergo à pari.
Secundam partem antecedentis etiam neg. & dico
conſilium ſolàùm dari de mediis, non verò de fine,
& quidem de mediis dubiis & alicujus momenti.
Ratio prims eſt ad mentem D. Thomæ: quia illud
cadit ſub conſilium tanquam objectum, quod ca-
dit in inquiſitionem, ſed ſolùm media non verô
finis cadit in inquilitionem: ergo. major eſt certa:
quia conſilium eſt inquiſitio. Minor patet: quia in
omni inquiſitione ſeu conſultatione rerum agenda-
rum neceſlariôò ſupponitur aliquis finis, à quo con-
fultatio tanquam à principio dependet, ſicut in
omni inquiſitione veritatis ſpeculativæ, neceſſariòô
ſupponuntur aliqua principia ſpeculativa, ex qui-
bus talis inquiſitio dependet: ergo ſicut ſub inqui-
ſitionem veritatis ſpeculativæ non cadunt princi-
pia ſpeculativa, cùm ſupponantur, ſic etiam ſub
inquiſitionem rerum agendarum non cadit finis:
ergo &c. Hinc Medicus (inſtantia eſt Philoſophi,
3. Eth. cap. 3.) ſolùm conſultat, quibus mediis in-
firmo ſit procuranda ſanitas, non veròô an ſit pro-
curanda ſanitas? Nec obſtat, ſi dicatur, quòd in-
terdum fiat conſultatio de fine v. g. utrùm pro
fine ſint habenda bona temporalia, vel æterna.
Nam diſt. aſſumpium, fit interdum conſultatio de
fine materialiter ſumpto conc. ſecùs neg. Dum enim
conſultatio fit de fine materialiter ſumpto, hoc
eſt, de rebus illis, in quibus ratio beatitudinis
conſtituenda ſit, beatitudo in communi ſupponitur
tanquam finis. Proinde res illæ, in quibus beati-
tudo quæritur, habent ſe permodum mediorum:
quia de illis fit inquiſitio propter rationem for-
malem beatitudinis, de quo plura infrà. Ratio
ſecundi eſt ipſa experientia: quia ab hac habemus,
quò

guöc ne
Vel arte
citaté,
riamn, 1
terag ho
pru a
unt ,ub e
ine gvia
ſolet mor
non ſolet
lalentia
bjice⸗
Us, non:
imperi
thorit, 5.
cit: woln
Ler eſl 16
lonimati,
Certd. Re
nand li
Reriinere
igihr ,
ſtlanna,
o
Reh. 41
Ndt
Iihpetiam
liter if.
Vemur
7chls ol
dire
mperiun
elt, gur
Bendum

tuitur arort⸗
i.
veo. 4 n
D .
yerô dehne
us momenl.
guia Ilve
, go 4.
ia pon Ver

in elt eitt:

utet: giin i
erw Perc⸗
an⸗
det lu

g. .
r,; petehlart

tira, 1 6
ut ſib ingi⸗
gunt oriucl.
eriam Iu
cadit finis:
Phlolopni,
medtis ln⸗
en ii e
ut, auf.
„ utrüm
re⸗ Alenn
onllni⸗ 3
gdan
ſompto, 3
o benind

,ſspoRN
niPoN.
n ,

quoòd nemo conlſultet de iis, ad quæ per naturam,
vél artem eſt determinatus, àt ait Philoſophus locô
citat. Sic ſcriptor perfecte callens artem ſcripto-
riam, non conſultat, quomodo ſingulas formet li-
teras, homo non conſultat quomodo per cibum ſum-
ptum alimentari debeat & c. ergo media, quæ ca-
dunt ſub conſilium, debent eſſe aliquomodo dubia.
Hinc quia de rebus nullius vere momenti, minimnè
ſolet moveri dubitatio, de bis conſilium inſtitui
non ſolet, neque ſub conſilium cadunt, ùt habet
Valentia cit. punéf. 2.
Objic. quints Imperium eſt ſolùm adus volunta-
tis, non autem intellectus: ergo intellectus nequit
imperiò verſari circa media. Anz. prob. primoé. Au-
thorit. S. Auguſtini lib. 8. Confeſſ. cap. 9. ubi ità di-
cit: voluntas eſt, quæ imperat & c. ergo. Secund.

Lex eſt acus ſolius voluntatis: ergo & imperium.

Tertiè. Ejusdem potentiæ eſt imperare, cujus eſt
dominari, ſed dominari ſolius eſt voluntatis: ergo.
Quarts. Sicut imperium externum pertinet ad per-
ſonam digniorem, ità imperium internum debet
Ppertinere ad potentiam digniorem; ſed voluntas eſt
dignior potentia, quàm intelledtus, cùm voluntas
ſit formaliter libera, intellectus fſolàm radicaliter:
ergo.
Reſp. ad argumentum diſt. ant. imperium motivum
& applicativum eſt ſolum adus voluntatis Con.
imperium intimativum & directivum Neg. ant. ſimi-
liter diſt. tonſeq. Licèt enim imperium, quo mo-
ventur & applicantur aliæ potentiæ ad executionem,
3ctus voluntatis ſit, imperium tamen intimativum;,
vel direétivum eſt actus intellectus, & ralio eſt: nam
imperium intimativum & directivum, nil aliud di-
cit, quàm ordinare cum intimatione quadam, quid
agendum, quid non, quod patet ex ipſo verbo im-
H perativi

S ee.
perativi modi, quo exprimitur hoc imperium, ſci-
licet: fac hoc, boc non fac & c. atqui ſic ordinare:
intimare, pertinet ad actum intelleéts: ergo. Itèm
imperium direétivum eſt actus prudentiæ juxta il-
lud Ariſtot. 6. Eth. cap. 1o. prudentiæ eſt imperare, opus
eſſe faciendum; ſed prudentia eſt virtus, quæ perti-
net ad intellectum, àt rurſus docet Ariſtoteles 6.
Eth. cap. 4. ergo hoc imperium eſt actus intelle-
tus. Ad primam prob. ant. explico Sanctum Augu-
ſtinum Voluntas eſt, quæ imperat purè movendo
& applicando Con. intimando & dirigendo Neg.
ant. & conſeq. Et ſic intelligendi ſunt etiam alii
88. PP. Ad ſecundam neg. ant. Lex enim duo di-
cit: ſcilicet volitionem efficacem obligandi fubdi-
tos, deinde etiam vim directivam & ordinativam, ac
proinde actum intellectůs, utpote cujus eſt ordi-
nare & dirigere: ergo lex non eſt actus ſolius vo-
luntatis. Ad tert iam Con. maj. diſt. min. dominari
movendo & applicando eſt ſolius voluntatis Con.
dominari intimando, dirigendo & ordinando Neg.
min. diſt. etiam conſeq. ergo imperare movendo &
applicando eſt ſolius voluntatis Con. imperare di-
rigendo, ordinando, intimando Neg. Conſeq. Nam
dominium non tantùm dicit vim efficacem moti-
vam ſpectantem ad voluntatem, ſed etiam vim di-
rectivam, intimativam, & ordinativam, ſed hæc vis

pertinet ad intelleéstum ùt patet; ergo dominium

non eſt actus ſolius voluntatis, ergo neque impe-
rium. Ad quartam Con. maj. neg. min. Cùm enim
voluntas ſit potentia cœca & fequatur ductum in-
tellectůs, illo præſtantior eſſe nequit.
Neque obſtat hoc, quòd voluntas ſit formaliter
libera, intellectus ſolàm radicaliter, nam præſtan-
tius videtur eſſe radicaliter liberum, quàm forma-

liter liberum, ſicut radicalis calor præſtantior eſt
quam

guan
Verd n
dit vol
tellechin
u ohtu
ppeetin
ſeet enim
tinrum, ir

unndam
titur
E gabern
RKatione
Objie,
tunc regt
alipum,
Ut rolunta
lentias 1
Conſlliö a⸗
Nlititur 1

uobus

md.
den dn
internos
tale inde
mur in 10
mun
Pproher
3us int
Periom
Curſs;
ſene⸗
e
ambo
ation
Kinten

inperim ſ⸗
iſ orünmnte,
6: ergo In
nlie ixtil⸗
inßerre h
6, gue penl
riſtote/ es 6
(us intele⸗
Atun Auen⸗
1e morent.
igendo M.
Un tinmn
erin did
PPgereilde
Crcinfenmt
ane eLon
llus li ij⸗
Gr Anintl
lnbti len
Altanho
Ie oenid
inpernrelk
Coſes. N
arenn Ml⸗
tun iin ,
ſel her is

. “
ociptun

100

. .
quàâm calor formalis: cùm hic ſit accidens, alter
vero ſubſtantia. Conſequenter ſi imperare conve-
nit voluntati, multò magis convenire debebit in-
tellectui utpote potentiæ præſtantiori. Neqke rur-
ſus obſtat, ſi dicatur: quoôd voluntas coammu niter
appelletur Regina potentiarum. Nam conira eſt:
ſicut enim voluntas dicitur Regina aliarum poten-
tiarum, in quantùm illas applicat ad operandum per
quandam motionem & impulfſum, ità intellectus di-
gitur ipfius voluntatis Rex, in quantùͤm eam dirigit
& gubernat, ut ordinatè applicet potentias ad ex-
ecutionem: ergo.
Obiic. ſextò. Si requiretur tale imperium rationis,
tunc requireretur, ut dirigat voluntatem ad uſum
activum, atqui hoc non: ergo. Prob min. ad hoc,
ut voluntas per uſum activum applicet reliquas po-
tentias ad executionem, ſufficit, ut ſolùm dirigatur
conſiliõ uſque eo continuato: ergo ad hoc non re-
quiritur tale imperium, conſequenter intellectus
duobus actibus non verſatur circa media. Confirm.
bprimò. Imperium, quod nos adſtruimus, videtur eſſe
idem cum conſilio: ergo. Confirm. ſecundé. AQus
internos, quos elicimus, experimur in nobis, ſed
tale imperium dirigens uſum adivum non experi-
mur in nobis: ergo. Confirm. tertis. Tale impe-
rium, cm ſit actus intelledus, deberet eſſe, vel
apprehenſio, vel judicium, vel diſcurſus, cùm alius
acus inte llects aſſignabilis non ſit, atqui tale im-
perium nec eſt apprehenſio, nec judicium, nec di-
ſcurſus: ergo tale imperium rationis non datur.
Reſp. ad argum. Con. maj. Neg. min, prob Neg. ant.
Quis eleétio & uſus ſunt actus diſtincti, licèt enim
ambo tendant in media, tendunt tamen ſub diver-
ſa rationc. Electio enim reſpicit medium in ordi-
ne intentionis, in quo eſt ultimum quid & effectus

finis; uſus verò in ordine executionis, in quo elt
primum & cauſa finis: ergo etiam requirunt a Aus
diſtinétos regulantes: ergo conſilium, quod regu-
lat ele dtionem, non poteſt regulare uſum, ſed hu-
jus actus regulativus eſt imperium. Deinde actus
judicii continuatus poſt eleétionem non proponit
voluntati aliud, quàâm ante, aliàs enim non eſſet idem
adus, ſed antea proponebat media eligenda, non
exequenda ſaltem proxime: ergo nec contiratus⸗
ergo requiritur imperium. Ad prima ,conferm.
Neg. ant. quia conſilium eſt tantùm intimatio in-
dicativa expreſſa per verbum modi indicativi v. g.

boc eſt bonum facere & . Imperium eſt intimatio

imperativa expreſſa per verbum modi imperativi

V. g. fac hoc, buc ſequere & c. Imperium eſt actus

prudentiæ, conſilium adæquatum eſt actus Eubu-
liæ & Syneſis. Denique conſilium vel eſt verum,
vel falſum, imperium nec eſt verum, nec falſum:
quia ad imperium, fac boc, nec potelſt reſponderi
concedo, nec nego, nec diſtinguv. Ad ſecundam diſt.
maj. aliquos actus internos experimur in nobis Con.
omnes a us internos experimur in nobis Neg. trans-
miſſa min. Neg. conſeq. Plurimi enim ſunt actus in-
terni, qui vix à mult⅛ͤm reflexivis viris obſervari
poſſunt per experientiam, quamvis colligi poſſint
per diſcurſum. Hinc D. Auguſtin. cit. ità de im-
perio loquitur: Imperat animus & movetur manus, 22
tanta eſt facilitas, ut vix à ſervitio diſcernatur imperium.
Ad tertiam Neg. maſ. cauſalem illius diſt. quia alius
actus intelleétůs ſpeculativi aſſignabilis non eſt Con.

intelle ts practici Neg. Licèt in intellectu ſpecu-⸗

lativo non inveniantur, nisi hi præcenſiti adtus, in
intellectu tamen practico ſunt alii actus illi proprii
contradiſtincti ab actibus intellects ſpeculativi, es,

quod ordinent ad aliquod opus, nec ſignificant ve-
rum,

kar we

Ones g
1eatio
muniter
licet inp
tamen i
Adeium,
liltem tee
Ohjiirie⸗
epugnare.
nein lup
Tntem:
guo hom
Pugnat,
inperet,
tior, non
eCa: er
Detium tar
11nd den
od Gei
Relon
Cun ego
Perium no
Cln zutenn
A Aads
rdd
Zeuflen
Uperore
Tioenn:
lrickeſt
nine, ſe
I0res
lteri d⸗
Rrell,

8, in gne
gvirund in
, gloc tenr⸗
um, ſed i⸗
heinde adhii
in oropolit
nellet iden
genl, kon
contlapard.
man enin
intientie⸗
ndicatieitd⸗
eſt intinnid
1i inpenlil
um el aln
Cls Bobli⸗
eſt verum,
ec alum:
leſpobeti
nulen ⸗
auobis
Ner. it.
Gt a0us ⸗
65 Ollerial
Meiſolit
i Eein⸗
n niuth
ttr inhene,
47 gi A
uelli
en
lpc⸗
Aleni

eten

rum, nec falſum formaliter, ſüntque tantàm orati-
ones quædam non enuntiativæ, quales ſunt inter-
rogatio, vocatio, deprecatio, imperium, ùͤt com-
muniter docent Dialectici. Ad minoren dico: quod,
licèt imperium non ſit formaliter judicium, in illo
tamen includatur aliquod virtuale & quivalens
judicium, huic judicio: boc tibi faciendum eſt: unde
altém reduétive ſpectare poteſt ad judicium.
Obiicies ſeptimò. Ex eo, quòd tale imperium videatur
vepugnare. Primo: quia Imperium requirit diſtinctio-
nem ſuppoſitorum inter imperantem & obtempe-
rantem: ergo etiam repugnat imperium rationis,
quo homo ſibi ipſi imperat: ergo. Secundé. Re-
pugnat, ut homo ſe ipfum oret: ergo & ut ſibi
imperet. Tertis. Licèt voluntas ſit potentia infe-
rior, non tamen eſt cognoſcitiva utpote potentia
coœca: ergo non poteſt cognoſcere imperium rati-
onis: ergo repugnat tale imperium. Quartô. Im-
peérium rationis etiam dirigit intentionem finis:
ergo ſaltém videtur repugnare imperium rationis,
quod dicimus ſolùm verſari circa media.
KReſpond. ad primam diſt. ant. imperium politi-
cum requirit diſtinctionem ſuppoſitorum Con. im-
perium monaſticum Neg. ant. & conſeq. Monalſti-
cum autem imperium, ab Ariſtotele appellarur;,
quo aliquis ſibi ipſi imperat; ad hoc autem ſufficit
diſtindio potentiarum in eodem ſuppoſito. Ad
ſecundum Neg. conſeq. Quia orare eſt inferioris ad
ſuperiorem, imperare vero eſt ſuperioris ad infe-
riorem: ergo intelledtus, cujus etiam adtus pro-
prius eſt oratio, quique eſt ſuprema potentia in ho-
mine, poteſt quidem per imperium potentias infe-
riores ſibi ſubjicere, non tamen ſubjici potentiæ
alteri per orationem. Secundo. Quia oratio ſem-
ber eſt ad alterum, nam qui orat, petit aliquid,
H 3 quod

quod dependet à voluntate alterius, ad quem ora-
tio dirigitur. At veròô imperium non ſemper eſt
ad alterum, ſed etiam in ordine ad exercitia poten-
tiarum, quæ ſubduntur intelledtui imperantis.
Dices: Imperium habet vim coërcitivam, ſed in-
tellectus non habet talem reſpectu aliarum poten-
tiarum in eodem homine: ergo neque illis intelle-
&Gtus poteſt imperare. Reſp. diſt. maj. Imperium
habet vim coërcitivam ſemper & ſolùm Neg. etiam
directivam Con. maj. con. min. Neg. conſeq. Inſtan-
tia eſt in lege, quæ licèt obliget ſubditos, & Legis-
latorem, ſubditos tamen obligat per vim coerciti-
vam, Legislatorem veròô tantùm per vim directivam.
Sic pariter imperium, quando illud eſt ad alios
habet vim coërcitivam, quando verôò eſt ejusdem,
ad ſe ipſum, habet tantùm vim directivam. Ad
tertium primò. Retorqueo argumentum: voluntas non
eſt cognoſcitiva: ergo neque cognoſcit conſilium,
neque quidquam aliud, conſequenter ad quid re-
ceptum omnibus hoc axioma: nihil volitum, quin
præcognitum Hinc Secundé. Con. ant. & prima Con.
Neg. ſecundam. Licèt enim voluntas non cognoſcat
tale imperium, cognoſcit tamen illud homo me-
diante intellectu, & deinde mediante voluntate ap-
plicat homo potentias executrices ad ponenda me-
dia: principium enim cognoſcitivum & volitivum
eſt ipſe homo, intellectus verò eſt principium, quo
homo intelligit, voluntas eſt principium, quo ho-
mo vult. Ad quartum dico etiam dari poſſe im-
perium circa finem intermedium, non in quantùm
habet rationem finis, ſed in quantùm halet ratio-
nem medii formaliter, & in quantom eſt materia-
liter & ſpecificative tantùm finis. Deinde ſecun-
dùm multos eit quæſtio de voce: an actus intelle-
Gs dirigens ad intentionem finis, debeat dici im-
. perium.

getium.
hrimd)
gue 20
manus
Cinioens
Iecls aut
lig ſi
gbitcatun
intelledhu
ciendarn
ſtio.
Objie.
ileantu
1 /e1. M,
gllem fi
ellncem
minatione
ſatig. 5
nem, dt
ſin
anrut e
Udo i
lint
benn argn
le tele,
War
N
finenn
nodi
Mm
Meram
alibu
circa
lienten

2 guindlt⸗
non lenputk
ereitia pont
perantis
lyamn, ſed in⸗
Arum potel⸗
ills intelle⸗
. Inperium
n Ney cWan
onſel⸗ lollzn.
1os, Elai⸗
Vim cetti⸗
in Eirecltun.,
el Ad
el eſsken,
Gimm. 4
lunras ſl
oNdlium,
6tum, günn
pin
on .ogroſt
d omo ne⸗
oluntate 4.
Otenga Ml⸗
Noltieum
ehlunn o
un, gid
, lt u
üguntin
Mai, .
Amen
leſe⸗.
inck⸗
Ne⸗
vean.

„

1

perium. Si enim, ut loquitur Valentia hic pands
Primé, imperium ſumitur laxé, ſcilicet pro quocun-
que actu intellects, ex quo aliquis alius actus hu-
manus conſequitur, utique & ille actus intelleétûs
dirigens ad intentionem finis dici poterit imperium.
ſecùs autem dicendum: ſi imperium ſumatur ſtri-
éctiùs, ſcilicet pro illo adtu humano, qui propriè ſi-
gnificatur per verbum modi imperativi, per quem
intellectus imperativè intimat jam eleéti medii fa-
ciendam exeçutionem, de quo hic procedit quæ-
ſtio.
Objic. Svòâ. Contra tertiam partem. Ex eo, quéd
videantur dari plures actus voluntatis eirca finem, quàns
tres. Primò. Quia voluntas etiam poteſt odiſſe ali-
quem finem per ſimplicem diſplicentiam, averſari
eundem per diſplicentiam efficacem, vel per abo-
minationem, denique habere triſtitiam de ejus præ-
ſentia. Secundé. Eleétio etiam verſatur circa fi-
nem, ùt patet ex illo Deuteron. 26. DEUIM elegi-
ſti, ut ſit tibi DElS: ergo plures actus voluntatis
dantur circa finem, quàm tres. Confirm. priméò. In-
tentio finis eſt idem cum electione mediorum: er-
go ſi intentio, etiam eledio verfatur circa finem.
Confirm. ſecundo. Media ſunt eligibilia propter fi-
nem, atqui juxta axioma : propter quod unum quod-
que tale, & illud magis tale: ergo ſi media ſunt eli⸗
gibilia propter finem, finis eſt magis eligibilis.
Reſp. ad primnm, diſt. ant. Voluntas poteſt odiſſe
finem quà talem ſeu quà bonum Neg. ant. ſi ejus-
modi finem apprehendat ùt ſbi malum Con. ant.

Nam nos hic cum Angelico Doctore tantom enu-⸗

meramus actus proſecutionis circa finem, omiſſis
actibus fugæ; tum quia actus fugæ non verſantur
circa finem quà talem; tum quia ca diviſio ſuffi-
cienter innoteſcit ex actibus proſecutionis, cùm
H 4 contrariaæ

120 SS .

eentraria juxta ſe poſita magis eluceſcant. Deinde
actus proſecutionis ſunt radizx actuum fugæ, ideo
enim homo aliquid fugit & odit aliquod malum;
quia amat aliquod bonum illi oppoſitum. Ad ſe-
cundum diſting ant. Electio etiam poteſt verſari cir-
ca finem formaliter ſumptum, feu circa finem in
communi Neg. ant. circa fivem materialiter ſum-
ptum, ſeu circa finem in particulari Con. ant. Ele-
Gio enim eſt de his, de quibus deliberamus & con-
ſultamus, ſed de fine in communi & formaliter ſum-
pto non deliberamus, nec conſulramus: quia bo-
num qua tale finè confultatione & deliberatione
appetimus. Quia autem ſæpe deliberari poteſt: an
in quodam particulari objecto re ipfa ſit ratio finis
formalis conſtituta: Idcirco de fine materialiter acce-
pto, ſive de ſubſtrato materiali finis poteſt eſſe de-
liberatio & electio: prout autem hoc in tali caſa
ſub deliberationem & electionem cadit, eſt finis
tantùm materialiter ſumptús, & ſe babet àt purum
medium ad finem formaliter ſumptum obtinendum.
Ideo enim hoc, vel illud bonum in particulari eli-
gimus pro fine: quia in tali bono ſperamus nos re-
cepturos illud bonum beatificum, quod ſinè deli-
beratione appetimus. Et bine uando D. Thom.
& Ariſtotel. docent: quòd intentio verſetur circa
finem, electio circa medta, intelligendi ſunt de fine
rigorosè & formaliter ſumpto. Ad confirm. brimam,
diſt. ant. ſi cognitio regulans intentionem fiuis pro-
ponat mul diſtiné & clare tam finem, quàm me-
dia conducentia ad finem, queod tamen rarô contin-
git Con. ſi, ut plerumque fit, proponat media tan-
tum confusè Neg. ant. & confeg. Reſolutio autem
noſtra de diſtinaione a duum procedit juxta id, quod
ordinarie contingit. à conſerm ſecundam Con. maj.
explic, min. cum diſtinct. & hoc axioma ſolùm valet,
quando

Juando
gue com
Patatio,
min. &⸗
ni, M
Int eloib
55 ioibil
Objities
let alkut .
finis vide⸗
ergo. prol
Rellatuar
frultid n
ſed ell ſe
ipſa non
iyn S,
elieitus gi
uale eſt r
te prelentt
Reais habe
le As,
citor 3
Atll hoe
Olig inten
WAdtd
M
tun ie
Peſn
Mn n
nomine
non

1

aß,

t. Nenle
fuge, n
uod malen,
n. .6*
yerſati cit.
ei fiemn in
aller ſum.
6 itt, Ple⸗
hus N CNd⸗
nditerun.
1e: gn .
Geltbenumne
ri potetin
ſt tatio htt
eeliteraclt⸗
tel elee.
iytati
,el ſinis
R poronm
oobevdun

3

colari
mus boi
o lel.
10 Nmn
lleut eNe
nt tn⸗
t. zintnn
büßid⸗
,AiNe.
corlin⸗
geli.
60 due
dnian

699 r121 E⸗
quando illud, in quo eſt comparatio, convenit utri-
que comparabilium Con, min. ſi id, in quo fit com-
paratio, non convenit utrique comparabilium Neg.
min. & conſ. Et hinc, quia eleclio non convenit fi-
ni, ùt patet ex dictis, non valet ex eo, quòd media
ſint eligibilia propter finem, quòd ipſe finis ſit ma-
Egis eligibilis.
Obiicies nond. Ex eo, qud videantar dari paucio-
yes actus voluntatis circa finem. Primo quia intentio
finis videtur effe actus intelledtús, nen voluntatis:
ergo. prob. ant. quia intentio finis in ſcripturis ap-
pellatur nomine oculi & lucis: ergo. Secand
fruitio non videtur efle adtus à voluntate elicitus,
ſed eſt folàm paſſio impreſſa voluntati ab objecto
ipſa non concurrente: ùt videtur docere Scotus
in 1. diſt. 1. qu. 2. ergo. ant. prob. adus à voluntate
elicitus dicit velle, ſed gaudium de re præſenti,
quale eſt fruitio, non dieit velle, ficut triſtitia de
re præſenti non dicit nolle, quod patet: quia in
beatis habetur nolitio peccati, non tainen triſtitia
de illis.
Reſp. Ad primum neg. ant. Tum, quia intentio
dicitur ab eo, quod eſt tendere in aliquem finem,
atqui hoc eſt proprium voluntatis: ergo. Tum
quia intendere v. g. Lucrum, fanitatem juxta com-
munem ufum loquendi, nil eſt aliud, quàm velle
hæc per aliqua media conſequi, atqui velle con-
ſequi eſt adtus voluntatis: ergo. Prob. expl. ant.
cum diſz. intentio appellatur nomine oculi & Lucis
præſuppoſitivè conc, formaliter neg. ant. & conſeꝗ.
Nam juxta D. Thom. hic Ju. 12. art. 1. Intentio
nomine oculi aut lucis metaphoricè appellatur,
non quòôd intentio finis ad intellectum pertineat;,
ſed quia cognitionem præſupponit. Ad ſecundum
neg. ant. quia fruitio eſt adus vitalis, hic autem
non

S 122 W☛

non poteft provenire à principio effective extrin-

ſeco, ùt patet, ergo. Deinde gaudium, ſeu fruitio
poteſt eſſe meritum vel demeritum, ùt ſi quis v. g.
habet gaudium, vel deledatur in virtute &c. atqui
meritum & demeritum fundantur in actionibus
liberis: ergo. Prob. primæ conc. maj. neg. min. cum
ſua prob. Nam S. Auguſtin. Lib. 14. de civitate Dei
