daretur peccatum veniale, cùm ex communi Theo.
logorum, peccatum, quod ex ſuo genere eſt ve-
niale, ſi includat formalem contemptum præce-
Pti, per hoc ipſum evadit mortale; Atqui ſi om-
nis actus malus ex ſuo intrinſeco tendendi mo-
do reſiſteret obligationi Præcepti, omnis actus ma-
lus eſſet formaliter contemptus præcepti: ergo.
U 3 Reſp.

Reſp. ueg. anut. ad cujus probationem diſßt. min. 11
emnis adtus malus ex ſuo intrinſeco tendendi mo-
do reſiſteret præcepto explicitè illud vilipenden-
do, omnis actus malus eſlet formalis contemptus
præcepti con. ſi reſiſteret abſque explicita & ex-
preſſa vilipenſione præcepti neg. min. & conſ. ſi-
eut enim poteſt quis reſiſtere alterius petitioni,
etiamſi non dicat explicitè, vilipendo tuam peti-
tionem, imèò licet dicat revereor quidem tuam pe-
titionem, ſed nolo facere, quod petis, ità poteſt
quis reſiſlere præcepto, etiamſi non dicat expli⸗
cité, vilipendo hoc præceptum, imd poteſt di-
cere revereor hoc preceptum, ſed nolo facere,
quod præcipit, adeôque poteſt dari transgreſſio
præcepti abſque formali, & explicito contemptu
Præcepti.
Obiicies ſextò. Solus DEls eſt eſſentialiter bo-
nus: ergo nullus actus humanus eſt eſſentialiter
bonus. Reſp. diſt. ant. Solus DEls eſt efentiali-
ter bonus in omni genere, & tanquam ens ùt quod
cos. Solus DEUs eſt eſſentialiter bonus in aliquo
tantùm genere, & tanquam ens ùt quo zeg. ant. &
conf. Nam entia Creata, quæ ultimatè perficiunt;
& determinant ſua objecta, ſunt per eſſentiam ſuam
perfecta ùt quo; hinc ſimiliter recitudo eſt per
eſſentiam recta às quo, ſic etiam actus humani bo-
ni cum ſint entia ùt quo ultimatè perficientia vo-
Iuntatem; ipſúmque hominem moraliter bonum
conſtituentia, ſunt boni ùt quo.
Objieies ſeptimè eum Medina. Ex concluſione no-
ſtira ſequeretur, quòd ille actus ſolùm eſlet hone-

ſtus, qui tendit in objectum ex hoc motivo; quia

eſt honeſtus; atqui hoc non: ergo. Prob. min.
quia, qui amat DEUM, & non ex motivo hoc,

quia eit honeſtlum, adhuc ponit actum honeſtum;,
& bonum?

——

E dor
elt, d
Tar
Conßt
klicer
ut

Clia

ippar
inhon
neſtus
natur
Rel
Auc
ellt ey
Zuſte:
nellat
jullitia
e, „e
ſum,
lonun

WNt

2nn
honel
Mam
ad mo
osel
dus
ſiel⸗
vieu
bi⸗
tegr⸗
ſit 1
e
lar
kohi

ecen

emptut
E er⸗
. ſ⸗

tioni,

1 heti⸗
n pe⸗
hotelt
A A⸗
ele,
teſho

tendrtu

, ho⸗
aliter
tuli.
Koc

icd

—

—-—

16t. K
eiunt,
1 ſuum
bet
l o⸗
lia do⸗

borun

hoce⸗

,4

6,

e,

K,
un:

& bonum: ergo ad ponendum adtum bonum ſatis
eſt, quòd ponatur actus de ſe honeſtus, quin pona-
tur ex motivo honeſtatis, ſeu quia honeſtus eſt.
Confirmat. primò. Quia aliàs ruſtici, feré nunquam
elicerent actus honeſtos, cùm ſuper honeſtate
actuum non reflectant: ergo. Confirmat. ſecund.
Quia actus eſt inhoneſtus præcisé per hoc, quòôd
appareat inhoneſtus, licèt non ponatur ex motivo
inhoneſtatis: ergo etiam adtus honeſtus erit ho-
neſtus præciséè, quia apparet talis, licét non po-
natur ex motivo honeſtatis.
Reſp. ad argumentum primò. Aliud eſſe ponere
acktum honeſtum, aliud ponere actum honeſtè, ſi-
cut ex Phil. 2. Eth. 4. Aliad eſt operari jaæſtum, aliud

juſts: Operari honeſtè eſt operari ex motivo ho-

neſlatis, ſicut operari juſtè, eſt operari ex motivo
juſtitiæ; proinde ad hoc, ut quis operetur hone-
ſtè, non ſatis eſt, quod ponat actum de ſe hone-
ſtum, nisi illum ponat ex motivo honeſtatis, quia
bonum ex integra cauſa. Hinc diſt. ant. prob. quia

amat DEUM & non ex motivo honeſtatis ponit

actum honeſtum honeſtè, neg honeſtum, ſed non
honeſté Cou. ant. & neg. conſeq. Ad Confrm. pri-
mam dico. Quamvis rultici non advertant ſignatè
ad motivum acéctûs boni, exercitè tamen ex motivo
honeſtatis operantur: ſi enim interrogetur ruſti-
cus, quare ſolvat v. g. debifum. Reſpondebit: quia
ſic ſatisſit obligationi, quod honeſtum eſt, & decet
virum probum. Ad Confirmat. ſecundam diſpar eſt.
Quia malum ex ſingulis defectibus, bonum ex in-
tegra cauſa; unde multò minůs requiritur, ut actus
ſit inhoneſtus, quàm honeſtus. Ex dictis.
Coligitar priḿ. Quôd actus inhoneſti, aliquande

ſint inhoneſti ex hoc, quôd proſequantur objectum

Prohibitum, quia prohibitum, & cum formali con-
U 4 . temptu

S63 3u2 Se3.
temptu legis prohibentis, & in hoc caſu non du-
bitatur inhoneſtatem eſſe eſſentialem; aliquando
verô inhoneſti, quia tendunt in objectum, quod pro-
hibitum eſt, licèt non, quia prohibum eſt, & in hoc
caſu etiam eſt eſſentialis inhoneſtas ratione præla-⸗
tionis liberæ boni delectabilis bono honeſto con-
tranitendo poſitivèé obligationi, & allicientiæ,
quam habet voluntas ad proſequendam honeſta-
tem, quæ habetur in obediendo legi. ut docet Vi-=
va part. 2. diſp. 7. de Moral. Q. 2. u. 5.
Colligitur ſecundò. Qod etiam actus indifferens
in individuo, ſit pariter eſſentialiter indifferens,
nec poſſit evadere honeſtus, vel inhoneſtus, & ratio
eſ: ſi enim actus honeſti vel inhoneſti, ſunt eſſen-
tialiter tales, ſemper ſunt tales, conſequenter non
poſſunt priùs eſſe indifferentes, & deinde evadere
honeſti vel inhoneſti, ità Viva cit.

QuxsTIO XIX.

An altus externi habeant propriam
bonitatem moralem, vel malitiam ſu-

peradditam bonitati, & mali-
tiæ altus interni?

Omine actuum externorum intelliguntur bic
omnes actus, qui non ſunt à voluntate Pro-
ducti, & eliciti, ſed tantùm imperati, eliciti verô
ab alia potentia v. g. ab intellecta, appetitu ſenli-
tivo, potentia viſiva, locomativa &c. de his in
præſenti quæritur, an habeant formalem, & pro-
priam bonitatem, vel malitiam, adeôque diſlinctam
ab actibus internis, an verò habeant ſolùm bonita-
tem denominativam, ab extrinſece provenicnte
4

iern
N

abe-

4“”“

mmO!

ten
gui

ſed

Pypr,
genen
nalit
1,G
Auth
conde
utali
dat
tame
utf.
fah,
vſih
Heritu

ig
u
penſa
1
talis
Uido
gui⸗
tia
bet
4 49
ham
801
rel

l⸗
gun
Won
inbo⸗
Ptel⸗

) COle

kutie,
nelt⸗

et

fetens

ktent,
C
Lelen⸗
tet non
erabele

e

ab actibus internis v. g. An qui actu ipſo dat elee-
moiynam, plàs, & aliquid novi ponat de bonita-
te morali in ordine ad plus præmii promerendum,
quâm is, qui habet quidem voluntatem efficacem,
ſed ex defectu pecuniæ non poteſt ponerc actum ex-
ternum.
Reſolatio, Aslus externus non babet formalem, &
propriam bonitatem, vel malitiam moralem, ſed tantaàm
denominati vam, ac proinde nihil ſuperaddit bonitatis, vel
malitiæ actui intrinſeco. Ità S. Thomas quæſt. 20. art.
7. & ſequente. Suarez Diſp. 1o. Seit. 4. probatur primò.
Auth. Voluntas eſt: quæ aut remuneratur pro bono, aut
condemnatur pro mala, opera autem ſunt teſtimonia ve-
ritatis Chryſ. hom. 19. in Matthæum. Si cui non contin-
gat voluntas concumbendi cum conjuge aliena, planum
zamen aliqnuomodo ſit, id eum cupere, & ſi pateſtas de-
tur fadturum eſſe, non minus reus eſt, quam ſi in ipſo
facto debrehenderetur. Auguſt. Lib. 1. de lib. arb. caß.
tertio. Ubi aliquid datur, & ubi nil datur, diſferene
meritum eſſe non poteſt,- ſi æqualis utrinque voluntas
babeatur, Richard. de S. Vict. lib. 2. de Sacram.

ag. 14. cap. 6. Exteriora noſtra Domino quantum-

cunque parva ſaficiunt, cor namque, non ſubſtantiam
bpenſat. Greg. beom. quinta in Evang.
Probatur ſecundò ratione, bonitas, & malitia mo-
ralis fundatur in libertate, hinc in brutis, amen-
tibus, puegis, nulla eſt bonitas, & malitia moralis,
quia nulla libertas: ergo major bonitas vel mali-
tia fundatur in majori libertate; nam ſicut ſe ha-
bet ſimpliciter ad ſimpliciter, ſic magis ad magis;
Atqui actus externus per ſe non auget libertatem .
nam hæc tota eſt in actu interno voluntatis: er-
go neque auget bonitatem, vel malitiam, meritum
vel demeritum,
Probatur

Probatur tevtis. Omnis adiuus bonus, vel malus
moraliter debet eſſe actus humanus (nam bonum,
& malum morale funt differentiæ actus humani,
differentia autem non datur ſinè ſuo genere) actus
autem humanus debet efſle liber, aut ſaltem volun-
tarius; ſed adtus externi non ſunt formaliter li-
beri, vel voluntarii, fed tantùm denominativè ab
actibus internis, à quibus imperantur: ergo neque
formaliter, & ſe iplis, & propriè funt actus humani:
ergo neque boni, & mali: ergo nec dant bonita-
tem, nee malitiam actui interno: quia nemo dat:
qued non habet.
Prohbatur quartò. Actus externus manens in ſe om-
nino idern, fit malus, vel non malus, item magise
& minùàs malus per ſelam mutationem atus inter-
ni: idem etiam furtum factum ex intenfiore vo-
untate eſt majus pegcatum, & cadein ambulatio
imperata à voluntaté fornicandi eſt mala, impe-
rata à voluntate ſe recreandi, non eſt mala; & ſi
vobuntas ſit æqualis v. g. furandi in duobus, five
Cktus externus accedat, ſive non, æquale peccatum
eſt; & quantumcünque adtus exterior videatur eſ=
ſe bonus & conformis rationi, ſi tamen impere-
tur ab adtu interno malo, non eſt bonus formali-
ter moraliter: ergo ſignum eſt, eſſe bonum mo-
raliter per ſolam denominationem extrinſecam ab
actu interno.
Conſermatur primé. Qui emittit ſagittam elicie
aum malum non ſimpliciter ratione ſagittationis,
ſed ratione cædis, ad quam ſagittatio tendit; At-
qui ſagittatio eſlt mala coram DEO, ſive cædes ſe-
quatur, ſive non: ergo. Confirmatur ſecundé. is qui
die non prohibito carnibus vefcitur, eòé, quod
rephtet eſſe diem prohibitum, æqualiter peccat, aeſi
carnes manducaſſet die verè prohibito; Atqui non
ex

un

aſſe
ab

Fn
dat
amn
erg

inte

Aols
onn
Umall,
) ads
volun⸗
ter li.
e
nege
nani:
nite⸗
t,

n⸗
gi
inlel.
e ⸗
liti⸗
e⸗

ex eo, quòd violaverit præceptum effeétivè, ſed
affectivè: erge tota ratio actionis malæ ſumitur
ab affectu interno, non verò effectu externo. Con.
Firmatur tertiè. Quia aliâs ſequeretur, quoôd ille, qui
dat eleemoſynam per famulum, ſi iſte defraudet,
amittat partem ſui meriti, quòôd nemo dizxerit:
ergo.

Oppoſitorum Solutio.

Biicies primè. Juxta 8. Auguſt, actus externus
reddit hominem miſeriorem, quàm ſolus aſtus
internus: uti habet 8. Augufſt. lib. 13. de Trinitaté
cap. F. ubi dicit: wala voluntate, vel Jola quisque mi-
ſer eficitur, ſed miſerior poteſtate, qua malæ volunsatis
de ſideriuna impletur: ergo actus externus auget ma-
litiam. Secand actiones externæ per ſe prohiben-
tur præcepto decalogi, diſtincto à præcepto pro-
hibente acdtus internos: ut patet in 6. 9. g%. & ro.
ergo habent malitias diverſas. Tertie quia afctio.
nes externæ per ſe ſunt difformes naturæ rationa-
li: ergo habent malitiam ſpecialem. Quarté, ſ1
adtus externus non eit formaliter malus, non te-
neremur illum confiteti (quod eſt fallſum) cùm
ſolùm teneamur confiteri id quod eſt formaliter
malum: ergo. Quints. Quia ſi opus externum
nil addit bonitatis, fruſtra fuadentur opera exter-
na, & Sexts neque eflet al opus externum neceſ-
ſaria gratia [pecialis, quod eit falſum. Septemò.
Quia tali modo opus externum, neque addit ali-=
quid ſatisfactionis, ſuprà internum, quod elt fal-
ſum, neque akarve requlreretur ad indulgentias
opus externe eſt falſum, neque ad obti-
tyrii conduceret opus ex-
falſum eſt: ergo.

Spcgame ianir
nhendam laur.

tzrxnunmn
Euinen! „

Reſp. Expl. ant. reddit hominem miſcriorem
occaſionaliter, quatenus dat occaſionem, ut homo
frequentiùs, diutiùs velit malum con. ant. reddit
hominem mileriorem formaliter neg. ant. & conſ.

Nam communiter, dum adctus externus accedit, in-

ternus ſolet eſſe intenſior, diutiàùs durare occaſio-
ne ipſius experimentalis deguſtationis actús exter-
ni, quæ deinde etiam occaſio eſt, quòd per actus
internos valde intenſos, generetur in homine ve-
hementior inclinatio ad idem objectum, ùt patet
ex ipſa experientia. Ad ſecundum neg. conſ. nul-
libi enim prohibetur actus externus ex ſe, ſed ut
eonjunctus cum interno, & proccdens ab illo, un-
de ſimul prohibetur internus, quia externus non
poteſt elſe malus ſinè interno. In alio autem præ-
cepto puta 7. & 1o. prohibetur actus interior, qui
poteſt eſſe malus ſiné externo, non tamen viciſſim.
Deinde licèt in 6. & 7. præcepto implicité, &
virtualiter ſimul prohibeantur actus interni, tamen
propter ignorantiam hominum, qui putare potu-
iſſent actum internum uſurpandi aliena, & retinen-
di, non eſſe ſecundàùm ſe malam diſtinéctim hæc
prohibentur 6. & 7z. præcepto. Ad tertium diſt.
ant., ſunt per ſe difformes objeétivè, con. formali-
ter neg. ant. & conſ. Ad quartum neg. ſequel. cum
ſua caaſali, quia tenemur etiam confiteri, quod
eſt malum denominativè „ & conſtituit cum malo
formali unum totum; Atqui ſic ſe habet adtus
externus cum interno: ergo. Deinde adeſt obli-
gatio externam actionem confitendi, ut intentio
& conſcientia pœnitentis meliùs cognoſcatur, item
congruentior pœnitentia imponi poſſit; Denique,
ut confeſſarios polfit intelligere obligationem, quæ
ex peccato in pœnitentem refultat, vel cenſuram,
quam contrahit, vel medicinam, quâ indiget. d
ITnintum

eint
quit
tern⸗
une
ops
lacto
Cia
in pri
nalita
tum
berta
brete
penſe
exigi
malit
aus
deloc
zug
intert
e,
abol
iden
auge
abnd
dlus
te,
pert
V08
dett
elt
cen
ictn
1n0

quintum neg. ant. quia volitio efficax interna ne-
quit perſuaderi, quin ſimul perſuadeatur opus ex-
ternum, in quod illa neceſſario prodit, nisi ali-
unde per accidens impediatur. Accedit, quòd
opus externum roboret internum; quòd ſit fatis.⸗
factorium, & his ſimilia. Ad ſexium neg. ſequel.
Quia requiritur talis gratia ratione perſeverantiæ
in prima voluntate, aut alia de novo. Ad ſeptimum
neg. Paritatem, quia in acdlu externo eſt ſpecialis poœ-
nalitas, quam ſequitur ſatisfactio; at verô meri-
tum debet habere laudabilitatem, quæ ſequitur li-
bertatem, quæ propria eſt ſolius actûs interni.
Præterea quia ſatisfactio eſt poſitio exigiti in com-
penſationem; Atqui poteſt in compenſationem
exigi actus Externus: ergo. At vero bonitas, &
malitia ſumuntur à motivo; non habet autem
actus externus & internus diſtinta motiva: ergo.
Reſpondent alii ſecundè dicendo: quod actio exter-
na augeat ſatisfactionem derivativé, fſcilicet ab adtu
interno. Ad ocνoaνο⅓ Reſp. argumentum ſolùm proba-
re, quòôd opus externum ſerviat inſtar conditionis
ab obtinendam laureolam Martyrii, & indulgentias,
idem eſt quoad cenſuras, non vero, quòd formaliter
augeant meritum, hoc tamen non obſtante non
abnuo, quod is, qui re ipſa ſuſtinet martyrium;
pluùs mercatur, quàâm qui ſolàm vult illud ſuffer-
re, co quod martyrium patiens habeat occaſionem
perſeverandi in prima voluntate, & eliciendi no-
vos, & intenlſiores actus, quibus talis magis me-
retur.
Objicies ſecundò. Peccatum executioni mandatum
eſt majoris pœnæ meritorium, ſic enim meretur
cenſuram: ergo eſt magis demeritorium, quàm
actus internus: ergo &c. Confirmatur. Durante
uno adtu interno multiplicato actu externo, mul-
tiplicantur

tiplicatur numericé malitia, ſic & multiplicatur
formaliter. Keſp. diſt. ant. in foro externo, & apud
homines attendentes ſolùm utilitatem, aut nocu-
mentum externum con. in foro interno, & apud
DEIIMA attendentem rationem malitiæ formaliter
ſpectatæ neg. ant. & cenſeg. Nam homines ſolùm vi=
dent ea, quæ parent, DEUs autem intuetur cor,
ac idee homines judicant ac puniunt ea, quæ ex-
teriùs fiunt, non quidem, ob corum merita, cùm
eorum bonitatem non cognoſcant, ſed utilitatem,
& nocumentum, quæ afferunt, & ex ſolis operibus
externis accipiunt; & non ex puris effeétibus in-=
ternis, quos ſolus DELIS intuetur, & judicat. Alii
Reſpondent, quòd cenſura nen incurratur, nisi
adſit actus internus, quod ex hoc apparet, quòôd
actio externa non ſuperaddat bonitatem, vel ma-
litiam in ſe formaliter ſtlantem, ſed derivatam ab
actu interno, unde & pœna imponitur actui ex-
terno prout habenti malitiam derivatam. Cæte-
rùm dicendum eſt, quod pro ſolo adlu externo
poſſit quidem DEIIs deſtinare aliquod maium per-
petiendum;, utpote abſolutus Dominus, licèt illud
malum non ſit habiturum formalitstew pœnæ:
quia hoc ſupponit culpam, culpa autem liberum-
Ad Confirmationem dico, non multiplicari cenfſuram
neque peccatum ob multiplicatum puré actum ex-
ternum, ſed ſemper multiplicari debet actus in-
ternus; licèt non Phyſicè, ſaltèm moraliter.
Objicies iertis. Gloſſam ad Exod. Cap. zo. ubi di-=
citur, qui opus adjicit voluntati, iniquitatem addit
iniquitati: ergo. Reſp. id verum eſſe hoc ſenſu,
ꝗquòd ſicuti dum forma quæ dicitur advenire mate riæ,
dicitur ſubſtantia advenire fubſtantiæ, licèt ambæ
ſint una ſubſtantia tetalis, ità & hic dicitur in-
iquitas

tiplicantur cenſuræ, & peccata: ergo ſicut mul-

wi
for

qui
4
Ch

1X⸗
etge
lon/
fort
ut⸗
exte
oll
0
mer
terr
C
(Xte
ti VIN.
utel
3de
(
tate

ünl
pſicate
apel
noch⸗
4pul
alilet
Yl⸗
Cor,
dex⸗
cn
Aemn,
lus
ie
A
ot
mi⸗
n4b
er⸗
A⸗
ent
el⸗
d
vne,
rucn
Han

e

7

699 319 9⸗

iquitas addi iniquitati, quia materiali additur
formale. Vel Reſp. ſecunds iniquitatem addi ini-
quitati extenſivé con. intenſivè neg. ant. & conſeg.
Objicies quartè. DEUs in Relpiciendo merita
Chriſti non attendit ad ſolum adum internumz ſed
externum: ergo actus externus addit bonitatem:
ergo actus externus habet bonitatem. Reſp. diſt.
conſeq. habet bonitatem derivatam conc. bonitatem
formalem neg, Voluit autem DElUS pro noſtra fa-
Ilute etiam reſpicere bonitatem derivatam operis
externi, quia voluit à Chriſto ſatisfactionem pro
noſtris peccatis.
Objicies quint. Actus imperatus habet diſtis tum
meritum ab actu imperante: ergo etiam actus ex-
ternus reſpectu interni. Reſp. zraus. ant. neg. conſ.
Qhia meritum ſimul ſumitur à motivo, atqui adlus
cxternus, & internus non habent diſtin dum mo-
tivum, ſecùs ac actus imperans, & imperatus, ut
patebit Conſideranti actum Charitatis imperatumi
à pœnitentia: ergo.
Objicies ſexte. Si actus externus non addit boni-
tatem interno, ſequitur voluntatem dandi elee-
moſynam infinitam habere meritum infinitum,
ſicuti dans eleemoſynam infinitam, & volens eli-
cere actus amoris omnium ſanctorum erga DEUM
habere meritum æquale, ac omnes ſancéti, quod
eſt abſurdum. Reſp. Primo cum voluntas dandi
eleemoſynam infinitam Cathegorematicè ſit de ob-
jesto impoflibili Phyſicè, dandi vero eleemoſynam
infinitam ſyncathegorematicè, uti & eliciendi omnes
aétus amoris Chriſti, & ſandorum, qui inclu⸗
dunt aliquos adlus perfediſſimos, ſit de objedlo
moraliter impofſibili, in quale objectum non ten-
uit actus efficax, ſicuti vol ntas effcax adeſlet, ſü
hæe domnia opere præftarentur; hine ſisuti volun-

.„ 8..5
„23 320 E2-
cas efficax, & inefficax non ſunt paris meriti; ſid
neque ilti actus. Secand Reſp. voluntatem illam
dandi Eleemoſynam infinitam non habere meritum
infinitum, eò, quod ſit de objecto confusè cogni-
to, ac proinde nequit habere tantum meritum»
ac quando eſt cognitio diſtin tim procedens; quæ
adeſt; quando voluntas procedit in opus, ſicuti
enim opus procedit diſtinétim, ſic & cognitio;
atque voluntas debet procedere diſlinétim: ergo-
Sed contra primam Reſponſionem.
Dices prims. Hæc reſponſio fundatur in eo,
quòd in ſimplici complacentia non habeat locum
argumentum, ut ejus meritum creſcat pro rata
objecti; atqui hoc eſt falſum: ergo. Probatur min.
ſimplex complacentia de dandis pauperi duobus
aureis eſt melior, & magis meritoria, quàm de
dando tantùm uno Aureo: ergo. Reſp. diſt. min.
atqui hoc eſt falſum quoad exceſſum finitum cone.
infinitum neg. Nam voluntates inefficaces circa
objedtum finitum fieti poſſunt efficaces, nunquam
Vero efficax fieri poteſt voluntas complacentiæ circa
objedtum infinitum.
Dices ſecund. Ergo ſaltèm voluntas amandi
DEIUIM eô modô, quo beata virgo & omnes ſancti
DEUM amant æquabit omnium metita, cum obje-
Qum ſit finitum, & ſimpliciter poſſibile. Reſp.
neg. illat. Licèt enim hæc merita ſint objectum fini⸗
tum & ſimpliciter poſlibile, includunt tamen plu-
res actus perfectiſſimos, quibus videtur impoſſibile
ſaltèm moraliter & quari in efficacia deſiderium bene
operandi, unde illud deſiderium non compara-
tur ad illa merita; ſicuti actus internus ad exter-
num, cui ex ſe adæ quari poteſt. Sed habet ſe
actus ad objectum adeo eminens, & quaſi immen-
ſum; ut ei adæquarfi non poſſit. SS
Objicies

Obj
ſind⸗

conve
litas

Iation

tum e⸗
modur
illad e
ſequinn

zide

dem D
labilit

ui

ſon. mmi
dem
augere
tmn I
extorn⸗
Nritas
Dügare
,
quoc
tun a9
nuls
Occid
onff
terni
prids
Maru
aRu
lont⸗
Micie
form
ladio
rma

60
n ils

eritun

cogni⸗
ritum;
lu
ſicutl
nitlo,
elg⸗

n eo,
oeun
f 1at
ſin⸗,
guobus
in de
1 ir⸗
Anr
circa
dcein
Ldltet

1nettd

8 ſnct
nobje⸗
geli.
in ſoi⸗
e n⸗
ſuli
m bene
mpil⸗
Leutel⸗
bet 17

nm⸗

ieu

Objicies ſeptimo. Meritum & laudabilitas ſunt di=
ſlincta, meritum enim importat obſequium, vel
convenientiam operis in bonis altérius, laudabi-
litas autem importat convenientiam cum dictamine
rationalis ſuppoſiti operantis. Unde ſic: meri-
tum eſt obſequium cedens in honorem, aut com-
modum publicum DEI, vel reipublicæ valentis
illud compenſare; atqui actio exterior auget ob-
ſequium DEI, quia actio exterior conducit ma-
ximè ad excitandamn in aliis cognitionem, & lau-
dem DEI: ergo meritum augetur, etſi non lau-
dabilitas per adtum externum. Reſp. diſt. min.
Atqui actio exterior auget ratione ads interni
con. min. ſecùs neg. min nam ſi quis nollet lau-
dem DEI, & poneret actionem externam, non
augeret per hoc formaliter obſequium, ſed tan-
tùm materialiter: ergo præciſa poſitio actionis
externæ non auget obſequium, ſed tota illius di-
gnitas ſtat in actu interno volendi per hoc pro-
pagare Gloriam DEI.
Objicies octavò. Ibi reſidet ptincipalics malitia,
quod principaliter prohibetur: atqui ſic prohibe-
tur actus externus principaliter, nam actus inter⸗
nus prohibetur ratione actüs ezterni; ſic voluntas
occidendi eſt prohibita ratione homicidii &. ergo.
Confirmatur primo. Moralitas, & malitia actůs in-
terni cauſatur ab objecto, ſeu actu externo: ergo
priùs eſt in actu externo, quam interno. Confir-
matur ſecundée. Si formaliter malitia ponatur in

adtu interno, ſequitur, quòd homicidium, & vo-

Tuntas fint duo peccata formaliter; nam tum ho-
micidium, tum voluntas occidendi eſt peecatum
formale. Reſp. diſt. maj. ibi reſidet principaliès
radicaliter malitia conc. ibi reſidet peincipaliùs
formaliter malitia aeg. nos vero loquimur de bo-
nitate

nitate formali. Ad Confirmationem diſt. conſeq. eſt
priùs radicaliter in adtu externo, & malitia radi-
calis con. malitia formalis neg. confeq. Confirmatio-
nem ſecundam, diſt. & ipſe actus externus eſt tantùm
bonus vel malus denominativé con. formaliter neg.
& hinc etiam non conflatur duplex peccatum for=
maliter.
Objicies non. Delectatio moroſa prout eſt in
appetitu ſenſitivo eſt peccatum commiffionis, con-
ſenſus autem negativus, feu interpretativus eſt
peccatum omiſſionis. Unde ſic formatur argu-
mentum: Peccatum commilſſionis, & omilſlionis
ſunt duo peccata. Atqui delectatio moroſa eſt
peccatum commiſſionis, confenſus verò negativus
eſt peccatum omiſſionis, & tamen delectatio Mo⸗-
roſa eſt actus externus, conſenſus negativus eſt
actus internus: ergo ſunt duo peccata. Reſp. eum
delectatio illa externa ſolùm ſit mala ratione con-
ſenſus negativi, cum diſt. delectatio illa ſecundùm
ſe eſt tantàùm mala fundamentaliter conc. eſt mala
formaliter ſinè adu interno neg. Ad id autem, an
tunc ſimul concurrat peccatum commiſſionis, &
omiſſionis. Reſpondet P. de Rhodes, quòôd dele-
tatio illa ſit peccatum commiſſionis, quia nimi-
rum eſt actus poſitivus, negatio autem illa repreſ-
ſionis, quæ eſt in voluntate, conſiderari non de-=
bet ſola, ſed prout facit unum cum illo motu ap-
petitus ſenſitivi poſitivo , & ſie evadit verum pec=
catum commiſſionis.
Objicies decimò. Si adtus externus nihil addit in-
terno, mala eſſet D. Thomæ peccati diviſio, in pec-
catum cordis, oris, & oper’. Atqui hoc non: ergo.
Reſp. neg. ſequel. quia adhuc ſufſicit quod in acti-
bus externis habeatur ſpecialis malitia participata-

Cætegäm aliæ Antheritates D. Thomæ intelligendæ

ſunt:

ſtat.
aita
Verd
0
inter
teral
adult
Peſp
tiyus
guez
ut h
ver
ſatio
0
ſpec
ſoecei
pecc.
lensh⸗
intern
Leled
litir:
Peœn-
timn
ſpir
num
A

lau
han
min
ve
du
enn
eti⸗

44

ſtel.

ſi i⸗

Mait
tantün
ter S
1 ſol

elt in

col
ſus el
AIl⸗
ors

1 d .
tils

0M⸗

ls

aun
⸗
dümn
ala
,

5, G

el⸗

Digl.

eptel
E⸗
nih⸗
P e⸗

lti⸗

1 ⸗

ſunt, quòd aétus externus ſine interno habeat be-
nitatem, vel malitiam objectivam propriam, non
verô quaſi haberet per ſe formalem.
Objities undecimò. Si actus externus nihil adderet
interno, ſequeretur, quod adulterans, non adul-
teraretur, ſi haberet talis actum internum: nolo
adulterari, ſed fornicari, quod eſt falſum: ergo.
Reſp zneg. ſequel. quia actus internus ille proteſta-
tivus eſt ſolùm inefficax, cùm in actu interno ne-
queat dari præciſio, neque voluntas poſſit facere
ut hæc, cum qua agit, non ſit conjugata: ſi
verô talis ſeparatio fieri poſſit, valet talis prote-
ſtatio interna
Obiicies duodecimèa. Peccata externa puniuntus
ſpecialiter à EO pœna ſenss: ergo ſunt peccata
ſpecialia. Reſp. quòd pœna ſenss etiam propter
peccata interna infligatur. Congruit autem pœna
ſensůs peccatis externis ùt informatis ab actu
interno, ùt ſicuti per actum internum captata eſt
delectatio poſitiva, ſic quoque habeatur pœna po-
ſitiva ſcilicèt ſensůs, & non puréè negativa, nempe
pœna damni; & hunc loquendi modum eſſe legi-
timum inde conſtat quia pœna ſensůs torquentur
ſpiritus, & affliguntur, qui ſolùm peccatum inter-
num commiſſerunt.
Obiicies decimotertiò. Juxta ſolutionem ſæpias datam.
Actus externi habent ſe purè inſtar conditionis ad
laureolam Martyrii, indulgentias, &c. Atqui non
habent ſe inſtar puræ conditionis: ergo. Probatur
min. Actus illi externi ſunt veré voluntarii: ergo
vera cauſa moralis meritoria: ergo non habent ſe
purè inſtar conditionis. Confirmatur primo. Quæ-
eunque pœnalitas externa eſt bona moraliter, uti
etiam quæcunque exterior ſuſceptio ſacramenti,
ità quod ad ſuſceptionem gratiæ ex opere opera-
X 2 tO 2„½

to, non fufficiat ſola voluntas ſuſcipiendi Sacra-
mentum: ergo. Confirmatur ſecundò. Ut actus fi⸗
dei ſit bonus, & meritorius ſufficit eum imperari
à voluntate libera: ergo etiam, ut actus externus
ſit bonus, hoc ſuſficiet. Confirmatur tertis. Actus
indifferentes fiunt boni ab actu imperante extrin-
ſeco: ergo etiam actus fidei. Reſp. ad argumen-
tan. diſis. min non habent ſe purè inſtar conditio-
nis reipeéte concreti, cui taxaâtur premium con.
non habet ſe puréè inſtar conditionis reſpectu tax-
antis præmium neg min. & conſ. Actus ergo ex-
terni non habent ie purè inſtar conditionis, ſed
inſtar ſubiſtrati, in gepere moris, quod reſpicitur,
idque verum eſt repecta concreti, cui taxatur
præmium, licét reſpectu taxantis præmium dici
poſſit ſe habere purè inſtar conditionis. Confirma-
timnem primam diſt. eſt bona denominativè con. per
ſe, & ratione ſui neg. quoad Sacramentum etiam
datur diſparitas, quia cum Sacramenta non ope-
rentur ex merito fuſcipientis, vel miniſtri, non eſt
neceſsè, ut reſpiciatur actus internus harum per-

ſonarum, ſed ſuſſicit reſpici meritum internum il-

lius, ex cujus opere ſacramenta procedunt; At ve-
r16 ſecùs eſt in ſuppoſito Theſis, ubi loquimur de
merito operantis. Ad Confirmationem ſecundam. diſt.
ant. eſt bonus formaliter per ſe, & ratione fui

neg. objestive, & denominativè con. ant. & neg.

conſ. Deinde dici poteſt actum fidei habere ſpecia-
lem bonitatem à ſuo motivo, quod eſt ſpeciale,
ſécùs verô eſt de actu interno, & externo. Et
binc ad Confirmationem tertiam neg. conſ. Diſpari-
tas eſt: quia actus indifferentes ex ſuo objecto bo-
nitatem deſumere non valent, ùt patet, quam ta-
men ſides, habet ex ſuo objecto formali, ut rur-
us patet.
olijicie:

ter
bat

dik
Re⸗
exst
len
har

Pri

„

d.

us .

Deti
teltu

A0s

ttrin.

ner.
ltio.

0%½%

14.

eH
44
u

ei

.⸗

er
a
e.

eſ

Gel⸗
ni⸗

S.

1ne
i
h⸗
cl⸗

de

1

z. .
.
I 0

1

ciet

Objicies decimoqnuarts. Alia eſt integritas actus in-
terni,; & externi: ergo eſt diverſa bonitas: pro-
batur ant. quia actus externi ſunt ſubordinati legi,
& regulis morum, quibus conformari poſſunt, vel
difformari: ergo habent ſpecialem integritatem:
Reſp. neg-. ant. ad prob. diſt. ant. & tamen adtus
externus, & internus, faciunt unum totum mora-
le con. Secùs neg. ant. & conſ. Et hæc de actibus
humanis ſcripta cedant honori aduum noſtrorum
primæ Regulæ DEO ter optimo Mazimo.

E63 86 25 5 . . 8: 26 e 6 6 06 E Ee-
PARERGA.
Reliquarum Theſium Theologi-
carum.

1. TFeolosia habens pro objecdto Dsux
ſub ratione Deitatis non eſt ſcien-
tia ſtrictè talis. 2. Exiſtentia DEI non
eſt nota per ſe quoad nos. 2. Eſt tamen
non tantùm demonſtrabilis à poſteriori per
effectus, ſed etiam. 4. Quaſi à priori ex
conceptu objectivo entis Optimi. 5. Eſ-
ſentia DEl metaphyſica conſiſtit in con-
ceptu entis ſimpliciter. 6. Eſſentia DEI
inter prædicata abſoluta excludit omnem
compoſitionem realem, virtualem intrin-
ſecam, & formalem ex natura rei. 7. So-
lam tantuúm admittens diſtinctionem ra-
tionis

.

226 69-
tionis. 8. DEUs nec ab oculo corporeo.
9. Neque ab intellectu creato naturaliter
intuitive videri poteſt. 10. Poteſt tamen
ab intellectu divinitus elevato. II. Quæ
elevatio licèt defactò fiat per lumen glo-
riæ intrinſecum. 12. De potentia tamen
abſoluta ab extrinſeco ſuppleri poteſt. 12.
Eſſentia divina poteſt videri per ſpeciem
impreſſam. 14. Beati videndo Deum in-

tuitivè formant Verbum mentis. I5. Dsux

beati non comprehendunt. 16. Datur in
DEO ſcientia media. I7. DEIIS creatu-
ras poſſibiles nullé6 modò amat. 18. Præ-
deſtinatio ad gloriam ut coronam fit ante
merita abſolute præviſa. 19. Non fit tamen
reprobatio poſitiva ante demerita abſolu-
té præviſa. 20. DäEuM in perſonis Trinum
nullus intellectus creatus naturaliter co-
gnoſcere poteſt. 21. Præter ſubſiſtentias
relativas, datur in DEO ſubſiſtentia abſo-
luta communis. 22. Relationes divinæ quâ
tales nullam dicunt perfectionem. 23. Spi-
ritus Sanetus ſi non procederet à Filio, ab
co non diſtingueretur realiter. 24 Ange-
los dari fides docet, ratio ſuadet. 25. Solus
DEUS eſt beatitudo noſtra objectiva. 26.
Sola eſſentia divina ſiné attributis & rela-
tionibus non eſt ſufficiens objectum beati-
Hcativum hominis. 27. Dantur in nobis
virtutes

7

— —

o,
al
en

e.

Virtutes morales, tum acquiſitæ, tum infu-
ræ. 28. Peccatum formaliter conſiſtit in
privatione rectitudinis debitæ. 29. Nul-

lum peccatum eſt malitiæ ſimpliciter infi-

nitæ. 20. Gratia efficax conſiſtit in entita-
te auxilii ut connotantis füturitionem li-
beræ cooperationis ſub hoc auxilio præ-
viſam. 31. Virtutes Theologicas in homi-
ne tres ſtatuimus, ſcilicet Fidem Spem &
Charitatem. 32. Objectum formale fidei
divinæ eſt ſola veritas prima ut revelans.
Hinc 33. Authoritas Eccleſiæ non eſt mo-
tivum etiam partiale fidei divinæ. 34. Re-
velatio puré exiſtimata non ſufficit ad fi-
dem divinam. 35. DEus etiam de abſolu-
ta potentia non poteſt infundere errorem.
36. Veritas formaliter implicité revelata
ſufficit ad fidem divinam. 37. Objectis fi-
dei adnumeramus INNOCENTIIM XIII. 28.
Revelata damnatione ſalus ſperari non po-
teſt. 39. Habitus charitatis realiter d'ſtin-
guitur à gratia. 40. Dominum duorum in
ſolidum repugnat. 4I. Incarnatio non nisi
ex ſuppoſitione condignæ ſatisfactionis
neceſſaria fuit. 42. Merita Chriſti inge-
nere moris ſunt valoris ſimpliciter infini-
ti. 43. Chriſtus non potuit ſibi mereri
ſubſtantiam Incarnationis. 44. Redem-
ptio noſtra non fuit unicus adæquatus fi-
nis

nis extrinſecus Incarnationis volitæz. 45.
Cum impeccabilitate Chriſti ſtat præce-
ptum rigoroſum, non tamen rigoroſiſſi-
mum de ſubeunda morte. 46. Sacramen-
ta novæ legis cauſant gratiam ex opere
operato, & quidem Sacramenta mortuo-
rum per ſe gratiam primam, Vivorum
verò gratiam ſecundam. 47. Peœniten-
tia eſt virtus ſpecialis. 48. Contritio per-
fecta non juſtificat formaliter, ſed tantum
diſpoſitivé. 49. Merita mortificata poſ-
ſunt reviviſcere. 50. Inter B. Virgi-
nem & S. Joſephum verum fuit
Matrimonium.

. A. M. D. G.

Na.
pſll.
men.
pere
t.
In
ten⸗

Nl⸗ .

Irin

ä

9

—„

QESTIONES
SELECTIORES

ACTI
HUMANIS,
In Celeberrimo Archi- Epiſcopali
Collegio Pragenſi ad S. Aaallertum
cuam reliquis ex Univerſa Scholaſtica
Theologia annexis Theſibus.
Aeuz P R ESIDE.
P. PROCOPIO FERISCHMANN,
Sacri Candidi, ac Exempti Ordinis

Præmonſtratenſis, Regiæ Eccleſiæ B. M. V.

Montis Sion Canonico Regulari, in Præfato Cele-

berrimo Archi. Epiſcopali Collegio SS. Theo. ℳ

logiæ Profeſſore Ordinario, & Seniore.

dolemni diſputationi Propoſitæ

F. MALACHIA SCHNETDER
pti Ordinis Ciſiercienſis, Ducalis Monaſterii
rii
B. V. MARIX de Wald ſaſſio Profeſſo.
Annb M. Dooαäö’. Menſe Auguſto Die 2t.
— bor eute Heridiem conſuetis. ð
Pragæ „Typis Wolfigangi Wickhart, Archi. Epiſco-
palis „ & Inclytorum Regni Bohemiæ
Statuum Typographi.

*

„Sacri, ac Exem.

10

S

OO Balance

Focus

18 19
VierFarbSelector Standard*-Euroskala Offset

17

1¹ 12 13

10

Copyright 471999 VXyMaster Gmbh wwwW.yXymaster. com