logi. Prob. reſol. 1. membram argumenté D. Thom,
cit. Simpliciter & propriè involuntarium eſt, quod
eſt contra poſitivum affe um, ſeu actum elicçitum
Voluntatis; atqui adtus procedens ex ignorantia an=-
tecedente, eſt contra poſitivum affectum voluntatis
operantis: ergo ignorantia antecedens cauſat in-
voluntarium proprié & ſimpliciter tale. Major
patet ex dictis, miner prob. Quia talis ignorans eſt
ità diſpoſitus & affectus, ut ſi haberet notitiam huic
ignorantiæ oppolitam v. ge ſi ſciret eſſe hominem,
quem inculpabiliters & ex ignorantia moraliter in-
vincibili, judicat eſſe cervum: nullo modo pone-
ret eam actionem occiſivam. Ergo. Prob. ſecund.
quod tollit ſimpliciter principium voluntarii, tol-
lit etiam ipſum voluntarium ſimpliciter: quia ſub-
latâ causâ ſimpliciter, tollitur effectus ſimpliciter 54
atqui ignorantia antecedens tollit ſimpliciter prin-
cipium voluntarii: ergo. Major & conſequentia te-
net. minors prob. Cognitio eſt principium ſimplici-
ter requiſitum ad rationem voluntarii: voluntarium
enim non tantùm exigit procedere à principio in-
trinſeco, ſed etiam à cognitione; ùt patet ex de-
finitione voluntarii q. 1. Et hac ſublata volunta-
rium dari nequit. Sed ignorantia antecedens tol-
lit ipſam cognitionem; ergo etiam tollit volunta-
rium ſimpliciter: conſequenter cauſat involunta-
rium ſimpliciter. Notant tamen hic Theologi,
ignorantiam antecedentem cauſare involuntarium
aliquando quoad ſubſtantiam, aliquando quoad cir-
cumſtantiam, aliquando quoad utrumques In ex-
emplo: ſi invincibiliter ignorans objectum viſum,
in quod contorquet jaculum, eſſe hominem, occi-
dat

Gdat howit
ſoplicite
ſed innine
ciſio el in
ſantim cle
jetuf, homm
gond ſ
Hob neſd
lovorantia .
ſhnhliciter
Uliter ſece
Perſe,
Uuntarig,
tium, it
ſutnnten 1
Demn polan
ſec afecks
dontta eli
l inrolun
a. Opete
Qdun Perg
elecum
dolet, 1
cienti ing
ſun, octie
illn Wora
dDVONtun
nonpe on
u i
ſatlne ro
dnodtend
Ile tenhtd in
ed unde
kocellt il

Mtciig el⸗
D. Thord bie
ntiter Theo-
nt0 D. Thon,
lum ell, glof
lum elicitin
morantis ⸗
n voluntatis
nt culſat in⸗
tlt. Mr
notuns elt
Noöian Vuis
elſe hominem,

moralitet .

0 nOd0 do⸗
. Ub. ſum.
olvahri, t⸗
iter golt lh
us Vntſcitet;
Gpleiet nir.
tſeluetiis 1
pium Unplei⸗
voluntatin
orlneſpi⸗ in⸗
t hatet e5 Ei

ore olnt⸗

Akecebelzfie
tollet an⸗
uſat lolur
n ſheobei
. wolontriun
nt, onlch
Ngoe⸗ In 4
eltum nn

⸗
nen,
Olun 8

dat hominem, homicidium quoad ſubſtantiam eſt
ſimpliciter involuntarium, ſi ſciens eſſe hominem;
ſed invincibiliter eſſe clericum, eum occidat, ea oc-
ciſio eſt involuntaria ſimpliciter, quoad circum-
ſtantiam clerici. Si utrumque invincibiliter igno-⸗
retur, homicidium eſt ſimpliciter involuntarium,
& quoad ſubſtantiam, & quoad circumſtantiam.
Prob. reſolutionis 2. membrum, quoad prim. partem:
Ignorantia conſequens, ſive affectatas ſive crafla eſt
ſimpliciter voluntaria cauſa effectůs per ſe, & mo⸗
raliter ſecum connexi; atqui cauſa alicujus effeclts
per ſe, & moraliter ſecum connexzi ſimpliciter vo-
luntaria, non cauſat effectum ſimpliciter involunta-
rium, ùt patet ex dictis: ergo. Prob. etiam qubas
ſecundam part. Quod fit contra aliquam inclinatio-=
nem voluntatis, eſt involuntarium ſecundùm quid:
ſed affeétus proveniens ex ignorantia conſequenti, fit
contra aliqualem inclinationem voluntatis: ergo
eſt involuntarius ſecundàùm quid: ergo & c. Minor.
prob. Operans cum tali ignorantia, ità eſt affectus,
dum operatur, ut ſi adeſſet ſcientia, non ponerst
effedtum: Unde illo poſitò, & adveniente ſcientia
dolet, & triſtatur, ùt patet: cùm quis neglecta ſuf-
ficienti inquiſitione & diligentia, putans occidere
feram, occidit amicum: ergo voluntas operans cum
illa ignorantia habet aliqualem inclinationem ad
oppoſitum: ergo. Ex quo inferunt Theologi;
nempe omne id, quod fit ex ignorantia conſequen-
ti, eſſe mixtum ex voluntario & involuntario.
Prob. reſolut. teriium membr. quoad primam part. De
gatione voluntarii eſts ut ſit cum cognitione illius,
in quod tendit: Nam repugnat, ut aliquis volunta-
rié tendat in illud, quod ipſi omnino ignotum eſt;
ſed quod eſt ex ignorantia concomitante, non ſis
procedit, ùt patet: Sic enim v. g. mors inimici tr⸗
3

cta à venatore, dum adhibita ſufficienti diligentiâ
putavit eſſe feram, omnino ignota eſt: ergo quod
eſt ex ignorantia concomitante, non eſt volunta-
rium. Prob. quoad ſecundam part. Ignorantia con-
comitans non cauſat aliquid, quod eſt repugnans
voluntati; atqui omne id, quod cauſat contrariè,
ſeu propriè involuntarium, cauſat aliquid repu-
gnans voluntati, ſeu contra elicitam inclinationem
voluntatis: ergo Minor eſt involuntarii propriè
talis deſinitio. Major patet: Quia operans ecx præ-
fata ignorantia ſic quoad affeéctum diſpoſitus eſt;,
ut eandem operationem exerceret, ſtante notitia
præſenti ignorantiæ directe oppoſita: ergo. Proba-
zur denique quoad zertiam part. Non voluntarium eſt
carentia voluntarii; atqui ſtante ignorantia con-
comitante, habetur carentia voluntarii: ergo ha-
betur non voluntarium.

Oppoſitorum Solutio.

Bi. primò contra primum membr. reſolutionis: Poteſt
contingere, ut aliquis paratus ad ob ſervandam
legem Eccleſiaſticam de jejunio invincibiliter igno-
ret, hodie eſfe diem jejunii, & comedat carnes; ac
deprehenſa poſtmodum hac præcisé materiali, &
inçulpabili transgreſſione jejunii non doleat, ſed
potiùs gaudeat gaudi ſpeculativé de transgreſſio-
ne ûùt purè materiali, & facia finé culpa formali,
quod gaudium in hac materia non eſt inhoneſtum.
Ex quo caſu, tale fit argumentum: In tali caſu eſt
ignorantia antecedens, & inculpabilis, & tamen
illa comeſtio carnium, ex hac ignorantia procedens,
non eſt ſimpliciter involuntaria: ergo non ſemper
ignorantia antecedens cauſat involuntarium ſimpli-
clter. Prob. ant. quoad ſecundam partem. Ad actio-
nem

dem indol
tuotiamn
Rantir, c
iſpleuk:4
Nmn cxrniumn
Aum: etgo,

niſo catu

neio carniu

Ckond ſubſka
Eſter iarolor
Uldire nen⸗
Wr ſodllan⸗
ſoa cireum

n eſ oo

tirlin atee
ronnegere,
doſ cepolan
Cneſſonis,
0conlerran
e iunſir
forhitet al
Eere eundes
yi ſuni
1tonen ,
Iu ilfert
1olandri,
n idtth
tamen tolln
olin,
boem oln
dauſit 2un
Onpimnodg.
Nin Kmn
imun rn

lienti lienti

le ene n.

n eſt volunn.
Nnorantia oo-
al pugnun
llt contrati,
anz
lhuic neyn
n Uelrationctn
luntri Proprie
openn el le⸗
Elhnuek,
, Hante Min
1
1,eig Mür
oluntstiumn 4
nonunti con.

10
luiork: Lotel
6 bletkanen
ncibiliter o⸗
ſedat meti
i mnriil,
on een,
&e tundel n
cule⸗ ſororld
welun
VN e
le, lamen
i⸗ goetlend

., don ſenne

nem involuntariam ſequitur poſt depulſam igno-
rantiam dolor, nisi mutentur fortè aliquæ circum-
ſtantiæ, ob quas incipiat poſlea placere, quod antè
diſplicuit; atqui in caſu poſito non ſequitur ad il-
lam carnium comeſtionem dolor, ſed potiùs gau-
dium: ergo. Reſp. cum Suarez bic Diſp. 12. ſect. 2.
Admiſſo caſu diſt. ant. formati argumenti: IIla co-
meſtio carnium, non eſt fimpliciter involuntaria
quoad ſubſtantiam comeſtionis con. non eſt fimpli-
citer involuntaria quoad circumſtantiam diei pro-
hibitæ neg. ant. & conſ. In caſu poſito non ignora-
tur ſubſtantia comeſtionis carnium, ſed ignoratur
ſola circumſtantia rei prohibitæ, & quoad hanc ſo-
lùm eſt comeſtio illa involuntaria, ſen contra poſi-
tivum affeétum comedentis ſic diſpoſiti, ut nollet
comedere, ſi ſciret eſſe diem jejunii; & licèt talis.
poſt depulſam ignorantiam, gaudeat de ſubſtantia
comeſtionis, ut poſita ex aliquo fine honeſto v. g.
ob conſervandam valetudinem: non tamen gaudet
de circumſtantia temporis prohibiti, & hoc con-
fermiter ad voluntatem ſuam, qua non vult come-
dere carnes tempeore prohibite.
Obj. ſecundé., Ideò ignorantia antecedens tolleret
rationem voluntarii, & cauſaret invefuntarium:
quia aufert cognitionem requifitam ad rationem
voluntarii. Sed hæc ratio nalla eſt: ergo. Prob.
min. Licèt hæc ignorantia auferat cognitionem, non
tamen toflit, quin actus ex hac ignorantia procedens
ſit à voluntate: ergo neque in tali actu tollit ra-
tionem voluntarii. Secundè. Ignorantia antecedens
cauſat actum voluntatis, ſi enim abeſſet ignorantia
omnimoda, non vellem id: ergo cauſat volunta-
rium & non involuntarium fimpliciter. Reſp. Ad
bPrimum con. maj. neg. min. Prob. diſt. ant. Non tol-
lit, quin actio ex ignorantia procedens ſit à volua-
tate,

tate, & juzta ejus inclinationem & affectum nezg.
contra ejus inclinationem & affeétum Con. ant. &
neg conſ. Ad rationem enim voluntarii non tan-
tum ſuſficit, ut quomodocunque ſit à voluntate;
ſed debet eſſe juxta affectum ipſius voluntatis. A-⸗
etio autem, quæ eſt à voluntate ex ignorantia ante=
ctedente, eſt contra affectum voluntatis: quia vo-
luntas häc ignorantiâ affecta, ità actu diſpoſita eſt;
ut ſtante cognitione oppoſita huic ignorantiæ, ta=
lem actionem non poneret, ſed potiùs oppoſitam,
quod colligere eſt à poſteriori ex dolore, qui ſe-
quitur ad ignorantiam depulſam, ùt patet in eo,
qui ex ignorantia antecedente occidit hominem:

ergo licét actio ex hac ighorantia procedens ſit à

voluntate, non tamen erit voluntaria. Ad ſecundum
diſt. ant. Caulat actum voluntatis, & voluntarium
reſpectu objecti cogniti. con. reſpecu objecti igno-
rati neg. ant. & conſ. Poteſt enim actio aliqua pro-
cedere ex ignorantia, quæ voluntaria eſt, non verò
ſecundàùm quod procedit ex ignorantia objecti, ſed
ſecundùm quod procedit ex cognitione objecti: ſe-
cundàùm quod enim procedit ex ignorantia objeci
involuntaria fimpliciter eſt, Sic ſi quis furetur tem
alienam, ſciens eſſe rem alienam, at invincibiliter
ignorans illam eſſe rem ſacram; Actio illa in ra-
tione furti eſt voluntaria: quia provenit à volun-
tate, ex cognitione repræſentante rem alienam, in
zatione ſacrilegii verò eſt involuntaria ſimpliciter:
quia ùût talis provenit ex ignorantia rei ſacræ, con=
lequenter actio proveniens ex ignorantia eſt ſolùm
voluntaria reſpectu objecti cogniti, non verò igno-
TatI.
Obj. tertiò, Si ignorantia antecedens cauſaret in-
voluntarium, deberet illud cauſare per aliquem in-
Asxum, cùm cauſare nil aliud ſit: quàâm inünet⸗
Eeile

elle in alivc⸗
Carentia e
um, re
Nollizietgo.
, all t o
o negue d
Folbotariumn e
Ulplieet: e
ir & dichl⸗
el. Giſ n
Rer incuxun
näiaunte
Diendo i
logvinur d
Plin t en
nnrauſz eſfei
ne ft perit
e notet b
üefert innd
noyens, dro
tiam, rll
lin t
enin Citnr
keanl
leet, lie
Ps wcladt
rlehh
Rin
ymlin
Hean
r ilie 03
te, gue telit
e ohego,
tqni ir uf
Moſlet Cäule

um (on. anS
intarii non tin
It à foluntat,
olntatis. 4
Onotantiz aute

lis: guin o.

Nn Elol el
iGnorurtie, N
in ophelien
Gore, gut⸗
it hatt nn
ccicit honniten
2 Prorelen 4
tin. 4, ſul
, olortumt
en obecti gro⸗
ioalqn pto⸗
tglnetnon ſer
Gta ohecl
tione eciik⸗
cnonintu Nen
s Oretuke
41 tireivllitt
Ctio ile innu⸗
Noroit wolur⸗
Ien Aenmm, 1
tatn hnpline
ir ilt, n⸗
orut el ſſin
ion erd looo

lens caulartt
er Aliguen 1

mn ets
Adu

„623 31 Ec
eſſe in aliud; Sed hoc non: ergo. Prob. min. Nulla
carentia poteſt aliquid cauſare per aliquem in flux-
um, ſed ignorantia nil aliud eſt, quàm carentia
notitiæ: ergo. Secundé. Ignorantia antecedens non
eſt cauſa, ut opus voluntati repugnet & diſpliceat:
ergo neque cauſat involuntarium, Probatur conſeq.
Voluntarium eſt id, quod voluntati repugnat, &&
diſplicet: ergo ſi non eſt cauſa illius repugnan-
tiæ & diſplicentiæ, nec erit cauſa involuntarii.
Reſp. diſt. maj. Si illud cauſaret ſtrictè & propriè
per influxum poſitivum Con. ſi laxè, & etiam per
influxum negativum neg. maj. ſimiliter diſz. reliqua.
Dicendo ignorantiam cauſare involuntarium, non
loquimur de cauſatione ſtricté & propriè tali, quæ
ſoluùm fit per infuxum poſitivum, qualis v. g. eſt
in cauſa efficiente. Sed de cauſatione laxè ſumpta,
quæ fit per influxum quendam negativnm, ùt opti-
mé notat P. Rhodes hic ſect. 1. g. 2. In quantum
videlicet ignorantia ſe habet tanquam aliquod re-
movens, prohibens, hoc eſt impediens eam noti-=
tiam, quæ ſi adelſet, talem operationem impediret.
Ad 2dum. neg. tonſ. Prob. etiam neg. conſ. Ignorantia
enim dicitur cauſare involuntarium: quia ſuò mo-
dé eſt cauſa operis, quod vojuntati repugnat &
diſplicet, licèt non ſit cauſa diſplicentiæ, ſeu cur
opus voluntati diſpliceat ? Hæc enim eſt, ut loqui-
tur Leffius hic dub. I. num. 47. vel conditio operis
naturd ſus repugnans voluntati, vel libertas voluntatis
bro arbitrio aliquid nolens.
Obj. quartô. Si ignorantia cauſaret involuntarium;
tunc illud cauſaret, ùt eſt conjundka eum volunta-
te, quæ taliter non operaretur, ſi haberet notitiam
de objeéto, adeoque cum voluntate conditionata;
atqui ùt conjuncta cum voluntate conditionata non
poſſet cauſare involuntarium: ergo. Prob. min.

Quia

2

Quis involuntarium eſt id, quod eſt contra elicitum
voluntatis actum: ergo. Reſp. diſt. maj. Cauſaret
involuntarium, àt conjuncta cum voluntate condi-
tionata tam ſubſective, quàm objectivè neg. maj.
tantùm objective conditionata, & ſubjectivè tamen
abſoluta con. maj. ſimiliter diſt. min. neg con. Dicimus
proinde, quod ignorantia antecedens cauſet involun-
tarium conjuncta cum voluntate ſubjegtivé abſo⸗
luta, & objectivè tantùm conditionata non operan-
di, ſi adeſſet notitia. Et ratio eſt: quia ſi operans
nec defactò habet ſubjedtivè abſolutum & exerci-
tum voluntatis adtum, non operandi ſub conditio-
ne notitiæ, neque unquam habuit cjusmodi propo-
ſitum actuale, quod nunc meraliter ſaltém perſeve-
ret, certum eſt talem operationem non elſſe hic
& nunc propriè, & contrariè involuntariam: quia
manifeſtè non eſt contra elicitum voluntatis actum,
üt bene lequitur proba objectionis, ſed tantùm eſ-
ſet, quæ futuritio pure conditionata nullum poteſt
præſtare effectum ablohitum: ergo ſolùm eſt invo-
Quntaria privative ſen non voluntaria hic & nunce
ac de præſenti in ſtatu abſoluto.
Obi. quims contra membrum ſecundum reſolutionis,
ejiäsque prim. partem: Illud non eſt vofuntarium, quod
non procedit ex cognitione; ſed actio procedens ex
ignorantia conſequente tam affectata, quàm craſſa
non procedit ex cognitione: ergo talis actio non
eſt voluntaria: ergo ignorantia conſequens cauſat
involuntarium fimpliciter. Secundè. Ignorantia an-
tecedens cauſat involuntarium ſimpliciter: quia re-
movet cognitionem: ergo & illa cauſat involunta-
tium ſimpliciter. Tertio. Qui dat eleemoſynam pau-
Peri ficto, lioèt dubitet, an ſit pauper? ſi tamen non
in quirat, illa datio eleemoſynæ non eſt voluntaria:
ergo talis ignorantia non caufat voluntarium. Ans.

Neb. Quf
ſwam kiem
luntrk N-
10o mn pro
0 pon
ſoluntaria dirt
Crignotantin
tntia Aiguoe
oln Mracoh
ta Nignon
Rionem ſeer
Talla, god
larig incire⸗
10 eg cal.
in oe conre
uens! god
Peditiram 0
uid ignorn
Cohlichet,d
Am wor⸗
Proeecenti
tiorat iib
(in
trſe nis
inefnxtinte
derd inor⸗
et adan
len, rpo
ur horiis e
n aun .
Lipontti
Juiptind eli
anct e. 4,

contra iſiun
.mej. Culitt
oluntate onl--
ectiye ney i
bjectivè tanet
Cn. Dicins
aulet involt⸗
bjeclire le⸗
1 non Opera-
guialloperan
en Aenelel⸗
i b corddo⸗
cſasnelli e
ſaltem pen ſere.
enn hon l e
hluntanum: gi
loctnisecklip
leitmin tl⸗
e ullon pots
) ſolin imo⸗
tari kie Eun

din in,
Ohunt tumnf
lio⸗ Purkus sS
ata, W n
30 tglsio
donleglen 4
8 gummdiu.
„
iin er: Alurli⸗
,llr ppnolunts⸗
uſua ſi
1 talnen ,.
Aalun

mmk

Pröb. Quia fictus pauper tenetur reſtituere eleemo-
ſynam Eleemoſynario: ergo ejus datio non fuit vo-
luntaria. Reſp. ad primum con: maj. diſt. min. Talis
actio non procedit ex cognitione directa & expli=
cita con. non procedit ex indirecta & implicita
meg. min. Diſt. etiam conſ. ergo talis actio non eſt
voluntaria directè con. indiredte aeg. cenſ. Operans
ex ignorantia aliquomodo volita, operatur ex igno-
rantia aliquomodo cognita ; quia nihil volitum,
quin præcognitum. Idcirco operans eg ignoran-
tia aliquomodo volita præcognovit aliquomodo a-
Rionem ſecuturam ex ipſa ignorantia, tanquam in
cauſa, quod ſufficit ad hoc, ut talis actio ſit volun-
taria indireéctε, vel interpretativè. Ad ſecundum pri-
mò neg. cauſalem ant. eſſe adæquatam, nam licèt
in hoc conveniant ignorantia antecedens, & conſe.
quens: quod utraque remeveat cognitionem im-
peditivam operationis, diſconveniunt tamen in hoc,
quòd ignorantia antecedens cauſans involuntarium
ſimpliciter, ſit, & debeat eſſe conjundla volitioni,
ſaltem moraliter perſeveranti, Onpoſiter „ actioni
procedenti ex ignorantia, quæ eſt obje Rivè condi-
tionata, fubjectivè abfoluta; ùt patet ex object. præa-
ced. Cùm de ratione involuntarii proprié & con-
Trariè talis ſit,; ut ſit contra exercitam voluntatis
inclinationem ſaltèm moraliter perfeverantem. At
verò ignorantia conſequens, ſeù volita nullum ha-
bet a dum voluntatis, etiam moraliter perſeveran-
tem, oppoſitum actioni poſitæ ex hac ignorantia;
quæ potiúùs eſt juxta ſubjectivè abfolutum volunta-
tis actum moraliter perſeverantem, quo volita eſt
ca ignorantia, & ſolùm eſſet contra voluntatis actum,
qui primòô eliceretur, ſi adeſſet oppoſita notitia. Se-
cundè, diſt. anx. Cauſat involuntarium: quia remo-
vet cognitionem inculpabiliter & involuntarie con.
G quia

quia removet quomodocunque neg. ant. ſimiliter
neg. conſeq. Hinc, quia ignorantia conſequens
removet cognitionem voluntariée, & culpabiliter,
cauſat voluntarium. Ait tertium, neg. ant. prob. diſt.
ant. Tenetur reſtituere ex defectu voluntarii in da-
tione eleemoſynæ neg. ex alio capite cenc. ant. &
neg. conſ. Non enim talis fictus mendicus tenetur
ad reſtitutionem eleemoſinæ, ex eo: quòd talis da-
tio illius eleemoſinæ, Eleemoſynario non ſit vo-
luntaria, ſed ex diſpoſitione juris poſitivi, hanc re-
ſtitutionem in pœnam taliter defraudantium præ-
cipientis.
Obj. ſextò, contraſecundam partem: Quod ſe habet
conſequenter, non poteſt ſe habere ùt cauſa, cùm
de ratione cauſæ ſit prioritas, ùͤt docent Philoſo-
phi: ergo ignorantia conſequens non poteſt eſſe
cauſa involuntarii ſecundùm quid. Secundé. Igno-
rantia affectata eſt conſequens, ſed hæc ignorantia
non cauſat involuntarium ſecundùm quid: quia eſt
expreſsè voluntaria propter ipſum effectum: ergo
ignorantia conſequens non cauſat involuntarium ſe-
cunduùm quid. Tertié. Ignorantia conſequens fa-
cit operationem voluntariam ſimpliciter: ergo nec
facit involuntariam ſecunduùm quid. Conſeq. patet.
quia nec ab cadem cauſa proficiſci nec in eodem
actu convenire queunt, quæ contraria ſunt: ergo.
Reſp. ad primum: diſt. ant. quod ſe habet conſequen-
ter;, non poteſt ſe habere ùt cauſa reſpeétu illius,
reſpeétu cujus ſe habet conſequenter con. reſpectu
illius, reſpectu cujus ſe non habet conſequenter ueg.
ant. & conſ. Duo enim in præſenti interveniunt
actus. Primus Eſt actus voluntatis, quo ſcire non
vult, qua die obliget v. g. præceptũ abſtinentiæ à car-
nibus, & reſpectu hujus ignorantia præfata eſt con-
ſequens & effectus in illo nihil cauſans, ſed ab illo
cau ſata.

Uaalata.
dis die prn
ſpebtu kin
ſec untaete
Uatobe folun
ſio won bete
41ſetunde
Untig alec⸗
talla talis es
bitnz guin
r, Cetedi
Prxſente
holta, ol
voluntzni,
Al in
e Men
Uutrim,
lone. Polu
uree un
Numn auſa;
0Nekori,
nottig di
Alng N
uniin ſenn
1n don Sint,
te Plus de n
n Glnd
becine (
ſe emnſtn
nut ab e
ttione,
Ulitee .
aiend
ſwcine
1,d

at. Uhilte,
tia conſegten
e cukpablilen
ant. ſrob,
untarii in .
e Anc. aut. 6
dicus tenetur
noc talis da⸗
Mnon It r0.
erizhane re⸗
Nartuum ire⸗

vod le Uadet
Or cala, en
rent hiob⸗
1on poteſt AN
lunls. ono.
Ec ignotautis
gicd: gdis 6
ſe Aatn: elg
lantarlumn .
conlequeni
jter: elgo
Colſeh iid
nec in eolen
n woot: eigt
het corſeqe
eſpebll lin
ter un iuſltil
nlglenter e;
nterrenlun
glo ſeire bl
rentir 3 c.

tauſata. Secund. altus, eſt v. g. ipſa comeſtio car-
nis die prohibita, ſubſequens actum primum, & re-
ſpectu hujus ignorantia non ſe habet conſequenter,
ſed antecedenter, & eſt aliquomodo cauſa illius in
ratione voluntarii: quia ſi hæc abeſſet, talis come-
ſtio non fieret: ergo.
Ad ſecundum con. maj. neg. min. Licèt enim igno-
rantia affectata ſit expreſsè voluntaria, quæ eſt
cauſa talis effectus v. g. comeſtionis carnis die pro-
hibita; quia tamen hunc effectum, qui ex illa ſequi-
tur, detectà ignorantiã voluntas non vellet, imô
præſente notitia prohibitionis, de illa comeſtione
poſita, doleret: habet aliquomodo rationem in-
voluntarii.
Ad tertium, Reſp. cum P. Leſſio cit. dubio z. neg.
tonſ. Hæc enim ignorantia & facit operationem vo-
luntariam, & involuntariam, ſed ſub diverſa ra-
tione. Voluntariam facit, in quanrum hæc volun-
taria eſt, oum qua talis operatio connectitur, tanquam
cum cauſa; Involuntariam: quia eſt cauſa talis
operationis, quæ detectâ ignorantiãs, & præſente
notitia diſpliceret voluntati, nee poneretur.
Ad prob. Nego voluntarium ſimpliciter, & involun-,
tarium ſecundàm quid eſſe contraria: ſicut contra-=
tia non funt, eſſe ſimpliciter nigrum, hoc eſt, habe-
re plus de nigredine, quàm de albedine, & eſſe al-
bum ſecundùm quid, hoôc eſt, habere minus de al-
bedine (hic enim ly ſmplicitexr, & ſecundum quid,
ſic explicant Theologi) ergo & procedere pote-
runt ab eadem cauſa, & convenire in eadem ope-
kationèe.
Objicies ſeptimèò conira tertium membrum reſolutionis:
Ut ignorantia conſequens cauſet involuntarium ſal-
tèm ſecundùm quid, fufficit, quòd voluntas ſit itâ
diſpoſita, ut operationem non poneret, ſi haberet
C 2 . ejus

ejus notitiam: ergo etiam, ut ignorantia conco-
mitans cauſet voluntarium ſaltèm ſecundùm quid,
ſufficit, quod voluntas ſit ità affecta: ut poneret
operationem, ſi haberet ſcientiam illius. Secundò.
Ignorantia concomitans, ùt patet ex dictis, habet
ſe per accidens reſpectu voluntatis: ergo nequit
cauſare non voluntarium in actu. Tertiò. Reſpectu
ſubjecti capacis non datur medium, inter formam
& privationem ſic equus v. g. eſt videns, vel coœ-
cus: ſed actus humanus eſt objectum capax, refpe-
ctu voluntarii, & involuntarii: ergo omnis actus
humanus debet eſſe voluntarius, vel involuntarius:
ergo actus ex ignorantia concomitante proveniens,
non poteſt eſſe non voluntarius. Reſp. ad primum,
neg. conſ. Diſparitas eſt ex P. Gonet hic art. 7. g. 4.
n. 139. Quia ad involuntarium ſecundum quid, non
requiritur cognitio: ſed ſufficit, quòd ſit contra
propenſionem voluntatis ipſius operantis. At veréô
ad voluntarium ſecundùm quid, ſaltèm requiritur
aliqualis cognitio operationis, quam omnem cùm
tollat ignorantia concomitans, actum voluntarium
ſecundùm quid cauſare nequit. Ad ſecundum diſt.
ant. habet ſe per accidens ad volendum agere con.
ad non volendum agere, vel ad non explicite volen-
dum cum hac circumſtantia neg. ant. diſt. etiam
conſ. nequit cauſare non voluntarium poſitivè, ſeu
quod eſt, contra actum elicitum voluntatis con. ne-
gativè, ſeu carentiam voluntarii neg. conſ. In tan-
tum autem ignorantia concomitans cau ſat non vo-
Iuntarium;, ſeu carentiam voluntarii: in quantum
tollit notitiam requiſitam ad explicité & actu vo-
lendam operationem talem, cum hac circumſtantia
Y. g. in quantum eſt occiſio inimici, quæ intenta erat
àt occiſio v. g. urſi: quem inimicum adeſſe ope-
rans non cognovit ratione ignorantiæ concomitan-
tis.

18. Ale
Gi adel
luntari 4.
nir .
unte gece
ſenlte voteſt
löm tatio
lubeun
ſitentis, el
Chjieie o
lantatk,
nit, guen
kantice cone
inis ir n
mitans gban
lbo etiam
in grelhl,
cict Ceſn n
eltt geitere
taneonitn
Minohn er
. 5 Coeet
allne, Negne
ault wlnt⸗
alnmmn, 4
A hkt
nlller iig
uts Nl8
hiniei D
u lcet iir
Gwilencun i
Nſto pr
a aAihit ſi⸗
ſittilin,

tuis, l

orantia coneo⸗
cunCün grl,
ut ponelet
ius, Gecunti.
Gictis, habet
eroo neuit
u. Relpecll.
inter ormamn
dens, Tel e⸗
cadas, 1ehe⸗
10 Oris a
jnrolontaris.
nte proſehienn
S. A ginm
ſe n m. ſ
unn guic, no
6c Ut contra
gtis, At verè
em vegpirir
omhneſn cön
Uoluntatin
ſeuunlin 9
Uin agere a
glette ſoer⸗
t, ij. eliam
poltiet⸗ ſel
Cttatkg eot
, tſe N r
cilit n
: I Ouutn
eEan ſo⸗
cäinmſtnt
Geiutentzei
.
n adeſe

“M
onconi
26 3

23 37 69.
tis. Ad tertium, con. maj. diſt. min. Actus humanus,
cui adeſt notitia, eſt ſubjectum capax reſpectu vo-
Juntarii & involuntarii con. cui deeſt notitia neg.
min. & conſ. Actui autem ex ignorantia concomi-
tante procedenti, deeſt notitia, proinde nec illi con-
venire poteſt ratio voluntarii, vel involuntarii, ſed
ſolùm ratio non voluntarii, ſic v. g. ligno: quia non
eſt ſubjectum capax viss, nequit convenire ratio
videntis, vel cœci, ſed ſolùm ratio non videntis.
Objicies ocaορ Aus, qui fit juxta propenſionem
voluntatis, eſt voluntarius, atqui v. g. occiſio ini-
mici, quem quis putavit eſſe feram conjundla igno-
rantiæ concomitanti, fit juxta propenſionem volun-
tatis, ut patet: ergo. Secundé. Ignorantia conco-
mitans quandoque facit actionem peccaminoſam:
ergo etiam voluntariam. Prob. ant. fit caſus: Ti-
tius ex culpabili negligentia putans eſſe feram oc-
cidit Cajum ſuum inimicum, quem etiam ſtante ſci-
entia occideret. Jam ſic: Hæc ignorantia eſt pu-
rè concomitans; atqui hæc facit actionem pecca-
minoſam: ergo. Teriiò. D. Thomas hic quæſt. 7r.
art. 4. docet ignorantiam concomitantem neque ac-
cuſare, neque excuſare à peccato: ergo nunquam
cauſat voluntarium, vel non voluntarium. Reſz.
ad primum, diſt. maj. Si propenſio voluntatis hic &
nunc influat in actum con, ſi non influat neg. maj.
ſimiliter diſt. min. neg. conſ. Propenſio autem volun-
tatis nullé modé influit hic & nunc in occiſionem
inimici conjunctam cum ignorantia concomitante:
quia licèt illa voluntas ſit parata & diſpoſita ad
occidendum inimicum, non tamen hic & nunc ta-
lis occiſio provenit ex illa, cùm ſufficiens diligen-

tia adhibita fuerit, nè homo interficeretur: Unde

materialiter prorſus ſe habet reſpectu illius ùt vo-
luntariæ, vel involuntariæ. Deinde ut propenſio
C 3 volun-

Voluntatis influat in actum, illum faciendo volun-

tarium debet adeſſe cognitio objecti, in caſu autem

noſtro non adeſt: ergo. Deinde
Obſervandum eſt pro pluribus aliis ſolvendis:
Quando dicimus ignorantiam concomitantem, nec
voluntarium, nee involuntarium cauſare: Loqui-
mur de ignorantia concomitante, quà præcisè tali.
Nam ùt docet Leſſius hic 4. 6. art. 8. dub. 4. Li-
cet ignorantia concomitans conjunéta cum antece-
dente involuntarium non cauſet, ſed ſolùm non vo-
luntarium ex eo: quôd effectus ex illa procedens
adhuc non ſit contra actum elicitum voluntatis, nec
detectàâ ignorantiã moveat operantem ad dolorem
& triſtitiam, licèt habeat ex defectu cognitionis ca-
rentiam voluntarii, conjunéta tamen cum ignoran-
tia conſequente cauſat voluntarium, cùm ut talis
ſit direéte vel indirecté volita, & ſit cauſa talis ef-
fectus hic & nunc ſub talibus circumſtantiis facti:
qualis cauſa non eſt ignorantia concomitans, cùm
etiam ea abſente, ſequeretur talis effectus. Hinc
ad ſecundum diſt. ant. ignorantia concomitans facit
actionem peccaminoſam, quà præcisè talis neg. ut
eſt ſimul conſequens con. ant. & neg. conſ. cum
maj. prob. Nam hoc ipſo, quòd ſit culpabilis, uͤt
innuit caſus objectionis, eſt aliquomodò ſaltèm in-
direcdte volita: ergo conſequens. Præterca, uͦt
bene notat Völkerus hic art. z. F. F. hujusmodi
oceiſio eſt ſufficienter ex eo peccaminoſa & volunta-
ria, quod Titius ſive formaliter, ſivè virtualiter &
æ quivalenter, ſic actu ſit diſpoſitus, ut hoſtem Cajum
occideret, ſi ſciret objeétum, quod putat eſſe feram,
eſſe re ipſa Cajum: ſic enim illa actio, licèt ab illo oc-
cidendi propoſito non ſit ſignatè imperata, eſt ta-
men imperata exercité & implicitè in hoc, vel ſi-

mili acu: Volo occidere Cajum, ubi „ & quando-

cunque

unque dote
itd illo
ſus gico⸗
rantian con
Iegle acul.
guo tmen i
1l anteceden
EX cicis
lente. Mien
loum Cneme
andt pane⸗
eenhlon
Catam, P.
eonkiteti!
peccatun,
tota Maliti
ecegtumn:
Atera glor
tefitrg
inen, de
es Culn mar
telztsi
ſriſtgien
EN
lt flit a
Wamz A
aGerdun
Oſßciumg.
abiliter
e ipnora
tentemm de
terdatur l
tiagil
atius lte
e teſtitun

faciendo olo⸗
i, in call uumn

aliis ſolrencit
Mmitantem, hel
lare, Loui⸗
prrciss tali
Wa Cum autece⸗
Ron voavo⸗
da Notecen
wlontztigte
ntem 20 Coloten
cotnition⸗ 645
en oumn rnorn
n, el u l
It calſs is 4.
nliatis kicti
onitns, elgn
eſeo⸗ Uin
ncomitans i
ist thlisg tiecn
lpabllss,
od ſaltem in
Preteres,
. Voſuennl
noli Efolne
enalte
telen Cſu
ar el⸗ ſetamn
liupiſon
D
in boe, 4
, 1

cunque potuero; atqui nunc poteſt: erge impli-
citèe illo caſu vult nunc occidere. Ad tertium. Rur-
ſus dico 5. Thomam nihil aliud velle: quàâm igno-
rantiam concomitantem per ſe, ùt concomitans eſt,
neque accuſare, neque excuſare à peccato, cum
quo tamen ſtat; quod poſſit excuſare à peccato, ùt
eſt antecedens, & accuſare ùt eſt conſequens.
Ex dictis colliges pro praxi pro ignorantia antece-
dente. Priw. Nemo tenetur confiteri adtum ma-
lum, quem commiſit, ignorans illius malitiam, eti-
amſi poſtea reſciat malum fuiſſe, & prohibitum. In
exemplo: puer neſcivit in pueritia aliquid eſſe pec-
catum, poſtea veròô id reſcivit, non tenetur illud
confiteri: cùm enim per ignorantiam non fuerit
peccatum, non eſt materia confeſſionis. Secundé Si
tota malitia actůs ignoratur, nullum committitur
peccatum: ſi verô una pars malitiæ cognoſcitur,
altera ignoratur, illius ſolům malitiæ ſpecies con-
trahitur, quæ cognolſcitur. In exemplo: occidiſti ho-
minem, quem neſciebas eſſe ſacerdotem: fornicatus
es cum muliere, quam neſciebas eſſe conjugatam,
reus es quidem homicidii, fornicationis, non autem
ſacrilegii, aut adulterii. Teriiò. Judex, conſiliarius,
medicus, qui in ſuo officio, ex ignorantia invinci-
bili fuit alteri cauſa damni, non peccat contra ju-
ſtitiam; adeoque non tenetur ad reſtitutionem. Sed
advertant iſti, quòd teneantur ea ſcire, quæ ad
officium ſuum rectè exercendum pertinent, nè cul-
pabiliter ignorent. Idem eſt de confeſſario, qui,
ex ignorantia invincibili, non inducit ſuum poœrni-
tentem de reſtitutione facienda, quòd videlige
teneatur locò ſui pœnitentis reſtituere.
ti probabiliter docent: quoòd non teneatur confeſ-
ſarius ad reſtituonem locò ſui pœnitentis, ſi illum
de reſtitutione facienda etiam deliberaté & adver-
C4 tenter

23 40 g8-
tenter non monuit. Katio eſt: tum quia confeſſa-
rius non tenetur ex juſtitia proſpicere bonis tem-
poralibus aliorum, ſed bono ſpirituali pœnitentis,
cujus cauſam agit, & non alterius. Tum quia
confeſſarius nullam actionem injuſtam exercet con-
tra tertium: adeoque illi reſtituere non tenetur.
Ità Baſſæus verbô confeſſarius n. r. Rexginaldus
lib. 2. un. 43. Diana part. z. tract. 2. reſolut. 1. &
alii. Omnes tamen docent, quòd confeſſarius non
monens ſuum pœnitentem, de reſtitutione facienda
tunc, quando debuit, peccet mortaliter contra cha-
ritatem. Quartò. Qui in judicio ex ignorantia in-
v ncibili dedit ſuffragium, quod re ipfſa eſt injuſtum,
licèt id faciat ex paſſione, contra perſonam con-
uie „ non tenetur ad reſtitutionem. Katie
Quia non peccavit contra juſtitiam, quòd ve-
10 oerit odium, aut alium pravum affectum con-
tra illam perſonam, peccavit tantùm contra chari⸗=
tatem: Violatio autem ſolius charitatis non in-
ducit obligationem reſtituendi. Unde ad ſummum
tenetur ex charitate provideres ut damnum reſar-=
ciatur, quod charitatis præceptum non obligat ſtan-
te gravi incommodo.
Colliges ſecundò pro ignorantia conſequente : Quôd
videlicet tale ſit opus ſecutum ex hac ignorantia,
qualis eſt ignorantia. Unde ſi ignorantia vincibi=
lis tantùm eſt mala venialiter, opus ex ea fecutum,
tantùm eſt malum venialiter. Ex culpa autem ve=
niali non oritur obligatio gravis ratione parvæ da-
mnificationis: Nam ſi à parte rei eſſet magna da-=
io⸗ quæ per parvas ſucceſſivè factas damni-
s, tantûùm venialiter peccaminoſas conti=

Liſſet, deinde tamen magnam ſummam totalem at-
eigiſſet, tunc reſtitutio ſub mortali eſſet facienda,
at patet eg damnata propoſit, Innocentii XI. n. 38.
2074

zon tenett
auod ablan
agne n
CAliet
ceet hac
lritte,
ls aectas.
MNotamunie
leſa non li
1 interaos
Reccaruſn
Oitante
us inten
Lon incurn
Utemn ex
lrnat ohli
tee onori
legult, ſec
1lo enterne
lltim; 44
tuenci, I
Donucine, .
di

net

Waun .
0. Th
nluen Th.
Uht . r
Uutem a

1 gguia cofeli⸗
ere bonis ten⸗
lli pornitentit
„ußm qlit
exetcet con⸗
hon tenetut.
Repinaldus
feſtlet,l.
glellatius aon
Kone Uieni
tet colttach,
ignorantir
aekinjultn,
erſonam con⸗
oten. Nls
n, guo le⸗
edum col⸗
ntka chari⸗
tis non in⸗
e ad ſommun
tanomn kelat⸗
vobligat Iu⸗

Mue Cul
1 norautla,
Unta nehi⸗
eNe ſecutui
lon uen d
vteut i
lragn ⸗
Gannt.
1 olss cobli⸗
, botaletn /
hlet laieli
uiil

£ 9
233 41 62.
non tenetur quis ſub pœna peccati mortalis reſtituere,
Aquod ablatum eſt per parva furta, quantumcunque ſit
magna ſunma totalis.
Colliges tertiò pro ignorantia concomitante: quòd vi-
delicet hæc excuſet ab excommunicatione, irregu-
laritate, & obligatione reſtituendi, etſi adſit pra-
vus affectus, circa id, quod operatur. Katio de
excommunicatione & irregularitate eſt: quia Ec-
eleſia non ligat, nec ligare poteſt propter actus me-
rè internos: nec propter externos, qui non ſunt
peccatum; atqui opus factum ex ignorantia con-
comitante, non t peccatum, licèt adjunctus affe-
Gus internus ſit peccatum: ergo taliter operans
non incurrit excommunicationem, aut irregulari-
tatem ex delicto. Quòôd autem non inducat & in-
currat obligationem reſtituendi, etiam patet: Quia
