fuerit in æquivalenti? ibid.

35. An vovens fub conditione poſſit licire ſe reddere
ineptum ad impletionem voti ante eventum conditio-
niss 558
36. An ceſſet obligatio voti, ita ut aſſumi poſſit ſtatus in-
compoſſibilis cum voto, ſi conditio appoſita aut res

promiſſa fiat moraliter impoſſibilis? 560
37. An vovens licite impediat conditionem, ſub qua e-
miſit votumꝰ? 561

De Voto profano.
33. An validum & licitum ſit votum de re indifferenti
v. g. non ludendi cum Titio, non recidendi ungues die
ſabbathi? vel non laborandi in ſabbatho? 562
39. An validum ſit votum de re quidem honeſta, ſed ob
finem malum, v. g. ſi pro recuperanda ſanitate emittat
votum, ut liberius vagetur? 563
40. An licitum & validum ſit votum peccatoris pro re
temporali, v. g. pro recuperanda ſanitate, obtinenda
prole, evincenda cauſa, &c. niſi hæc ordinet ad finem
ſaltem moraliter bonum? 564
41. An licitum & validum ſit votum puellæ impræg-
natæ, ne infametur, aut furis, ne deprehendatur?
ibid.
42. An ſit peccatum mortale, vovere Deo rem profa-
nam? aut venialiter ſolum peccaminoſam? aut ex fine
venialiter peccaminoſo, v. g. non amplius ſe tranſitu-
xum

conditione t
5
conditione n
conditionein
obli Eern lhi
5
erit perft ee 6

cire ſe “ e
entumm Conn i

genii lungu’s 4

ho
toneſd ſi Ei
a ſanitute enin

runn per
Vem?
41. An vor
bilis, tene
44. An det
eſt t

45. An ve
vel boy⸗
rum?

.
N
46,. Qrles
nuta guon
d ohlg
47. An potin
dis Domi
in Jabbato
49. An Getn
Eeublr in
Num!

. C de
tum

o. Qbelis

5. Calis
atm:

K. An Votu
in wwe
Der glios B
ene
mudi, d

De ſecundo Pracepto Decalogi. 4 5

rum per plateam hominis, à quo habet averſionem le-

vem? . 565
43. An vovens rem, ſi impletio totius reperiatur impoſſi-
bilis, teneatur ad partem? 56

44. An detur obligatio fervandi acceſſorium voto, ſi non
poſſit obſervari ipſum principale, ſeu ſubſtantia voti?
. 566
45. An vovens disjunctive unam rem ex duabus, V. g.
vel bovem, vel equum, pereunte uno teneatur ad alte-
rum? 567

De Votorum indeterminatione.

46. Quales regulæ ſint obſervandæ circa vota indetermi-
nata quoad gravitatem, qualitatem, modum, vel tem-
pus obligationis? 567
47. An votum obligans ad determinatum diem, v. g. die-
bus Dominicis audiendi ſpeciale ſacrum, vel jejunandi
in Sabbato, poſſit anricipari ? 574
48. An detur obligatio anticipandi votum, ſi prævi-
deatur impedimentum ad diem obligationi præfi⸗
zum:? . 574
49. Quo tempore incipiat obligatio actu implendi vo-
tum: 575
50. Qualis cauſa ſufficiat ad licitam dilationem voti?

ibid.
JS1. (Qalis dilatio voti ſufficiat ad conſtituendum pec-
catum? 576

De voto per alios implendo.
52. An votum perſonale poſſit impleri per alios? 577
53. An vovens teneatur ſuum votum perſonale implere
per alios, ſi ipſe ad illud implendum factus ſit impo-

tens? 577
54. An votum emiſſum ab integra communitate, v. 8-

celebrandi diem feſtum, communicandi, peregri-
nandi, dandi eleemoſynam &c. obliget ſucceſſores?

578
55. An

46 — Tractatus

55. An fili teneantur votis perſonalibus fuorum Paren-
tum:? r 578
56. An votum emiſſum per Procuratorem obliget man-
datarium, vel Principalem? 579
57. An votum reale poſſit impleri per alium, etiam vo-
vente invito? 579
58. An vovens, ad implendum ſuum votum impotens,
teneatur pro impletione voti realis rogare alios
pro eleemoſyna, vel laborare, aut diſcere artem lu⸗
croſam? 579
59. An vovens teneatur implere votum reale, ſi Mandata-
rius ad ejus impletionem conductus non ſatisfecit obli-
gationi? 580
60. Ad quid obligetur vovens in voto mixto ex reali
& perſonali, ſi alterutram ejus partem implere poſſit:
De obligatione bæredum.
Gr. An & quomodo obligentur hæredes voto teſtato-

ris? 582
62. An teſtator per vota realia poſſit etiam præjudicare
legitimæ aicendentium in linea recta? 584

63. An Monaſterium, Ordo, vel alius hæres religioſi pro-
feſſi teneatur ad vota illius realia, quæ emiſit ante Pro-
feſſionem? 584
64. Quis ſit ab hæredibus obſervandus ordo quoad
impletionem votorum realium reſtatoris? ſeu alias
defuncti? 585
65. Ad quid obligetur hæres, certus de voto defuncti,
ſed dubius, utrum votum jam ſit impletum à de-
functo? 587
66. An plures hæredes teneantur in ſolidum ad perſol-
venda vota defuncti? 587
67. An donatarius obligetur ad vota realia donantis, ſi
donans factus fuerit impotens ad vota implenda; vel

ejus hæredes ſint impotentes? 588
68. An idem dicendum ſit de legatario, quod dictum eſt
de donatario? 589

De

fuotum buen
n obliger mm
ium, eiim
Hr
tum impoten
ogüre i
ſcere anen!

n ſatuͤtelt⸗
.*
mixto eN N
implere d
4

eres relgi⸗
e emnilt imt eß

Ins io d
gtoris: ſen

e woto dein
impleum . 1

lidum 2

G. Ad qri⸗
70. An lige
Contrahat
Religion
TI. Ad qu
gionem:
72. Ad qu
73. Ac qu
74. Ad qu
noſcencdi

76. Clinam

Qid ſit
4 AA
79. An Supen
natimn orn
Tudicanti

0. Qomo
nenn!

81. Qalis
82. Quinan
3. Qinam
1 Qenan
5. Qualiay
tr⸗ ſub n0

n etig

oſint dlie

Annn

An hab
Vota!

De ſecundo Pracepto Decalogi. . 47

De Voto Caltitatis.

69. Ad quid obliget votum caſtitatis? 590
70. An ligatus voto perpetuæ caſtitatis, ſi matrimonium
Contrahat, teneatur ante ejus conſummationem ingredi
Reljligionem habita occaſione? 59 1
71. Ad quid obligetur obſtrictus voto ingrediendi Reli-
gionem? 592
72. Ad quid obliget votum ſervandæ virginitatis? ibid.
73. Ad quid obliget votum non nubendi? 594
74. Ad quid obliget votum non fornicandi, aut non cog-
noſcendi ſœminam: 595
75. Ad quid obliget votum ingrediendi Religionem?
. 96
76. Quinam habeant poteſtatem vovendi? 555

De irritatione Votorum.

77. Quid ſit irritatio votorum? & quotuplex? 599
78. Quinam habeant poteſtatem irritandi vota? ibid.
79. An Superiores Regularium poſſint irritare indiſcrimi-
natim omnia vota ſuorum Religioſorum, etiamnon Præ-

judicantia ſuæ gubernationi? 603
80. Quomodo tollatur voti obligatio per diſpenſatio-⸗
nem? 604
81. Qualis requiratur cauſa ad diſpenſandum? 605
82. Quinam habeant poteſtatem diſpenſandi? 606
83. Quinam veniant nomine ſubditorum? ibid.

84. Quænam vota ſint reſervata Sedi Apoſtolicæ? 607
35. Qualia vota comprehendantur vel non comprehendan-
tur ſub nomine perpetuæ caſtitatis? ibid.
36. An etiam Epiſcopi, vel alii Prælati inferiores
poſſint aliquando diſpenſare in his votis reſervatis?

608
87. Quinam habeant vel non habeant poteſtatem dele.
Satam diſpenſandi circa vota? & quantam; 609

28. An habentes facultatem diſpenſandi in votis
delegatam, etiam habeant facultatem commurtandi
Vota? 610

89. A

498 Tractatus.

29. A quibus, & quomodo poſſit fieri commutatio?
ibid.
90. An facta commutatione detur obligatio redeundi ad

priorem materiam, ſi ſecunda materia ſubrogata red-

datur impoſſibilis? 611
91. An facta commutatione voti liceat voventi redire ad
priorem materiam? ibid.

SsECTIO Iv.
De tertio Praxcepto Decalogi.

1. Quodnam ſit tertium præceptum Decalogi? 612
2. An ſanctificatio diei domimcæ ſit juris divini? 613
3. An ſemper in Eccleſia extiterit mos aſſiſtendi in die-
bus Doininicis Sacrificio Miſſæ? 614
4. An ſeinper in Eccleſia fuerit agnita gravis obligatio,
diebus Dominicis aſſiſtendi Sacrificio Miſſæ? ibid.
5. An in Eccleſia ſemper fuerit præceptum abſtinendi in
diebus Dominicis à labore ſervili 66
6. Quales labores ſint interdicti in diebus Dominicis?
61¹⁷
7. An diebus Dominicis prohibeantur etiam aliæ actiones
profanæ præter opera ſervilia ?¹ 6²20⁰
3. Quænam primis Eccleſiæ temporibus non fuerint pro-
hibita? 621
9. An ludi theatrales profani in diebus Dominicis & fe
ſtis de præcepto ſint etiam jure naturali ac divino pro-

hibiti? 622
10. Qua hora incipiat obligatio feſtorum? 6²4
TI. Quænam cauſæ excuſent à lege abſtinendi à labore
ſervili? 625

12 Quantum temporis in labore ſervili conſtituat pecca-
tum mortale? ibid.

13. Qualia opera vocentur proprie ſervilia? & quanams

dicantur liberalia? 62
14. An tranſcribere lucri ſeu mercedis cauſa ſit opus ſer-
vile die feſto prohibitum? ibid.
15. An

ti commmnm
Atio redeundlt
a fübrogane

4
orenti tein
1

.
9

Decale

caloz
junis Gitiil
aſſiſtenli i

Feno

pkum ie

Gebis bmi
cinn iik i

1s hon lein

Doninics 4
Urali ac aim

15. Anpit
ra ſeryil
6. An ve
die feſtea
IV. An er
lia die
198. An d
ta, c
uietos

19 Qe

20, Qule
aut ſore
21. Qualia
Deum?

32. Cbelia

23. Quimm
octorib⸗
24. An fuſt
ſüficiens
re ſer
2). Qd:
2d lador
26. Qisn
Gum ci⸗
27. An eti
lborang
4 Cide⸗
dopt Ulo P
„
1. A
„Noſin t ex
3l. An g died

dum nbeis

1 lnbe
ii Ain be

pe tertio Præcepto Decalogi. . 49

15. An pingere vel delineare ædificium pertineat ad ope-
ra ſervilia die feſto prohibita? 627
16. An venatio, aucupatio, & piſcatio ſint opera ſervilia
die feſto prohibita? 628
17. An exercitationes militares publicæ ſint opera ſervi
lia die feſto prohibita? L 629
18. An die feſto liceat reſarcire veſtimenta, calceamen-
ta, &c nere, vel alios ejusmodi labores domeſticos

quietos aſfſumere pro ſe vel aliis pauperibus? 630
19 Quænam diebus feſtivis licitæ ſint actiones liberales?
63 1
20. Quales in diebus feſtis Prohibeantur actus judiciales?
aut forenſes? 632
21. Qualia opera liceant titulo religionis ſeu pietatis erga
Deum? 634
22. Qualia opera liceant titulo pietatis erga proximum?
635
23. Quinam labores communiter pro licitis habeantur à
Doctoribus in die feſto? 636

24. An iuſtentatio congrua ſui & ſuæ familiæ ſit cauſa
ſufficiens ad excuſandum à Præcepto abſtinendi à la-
bore ſervili? . 3
25. Quid agendum, ſi fuerit dubium, an cauſa ſit ſufficiens
ad laborandum die feſto? 638
26. Qnisnam habeat poteſtatem diſpenſandi ad laboran-

dum die feſto? 639
27. An etiam Parochi habeant poteſtatem diſpenſandi ad
laborandum vel alii Superiores? ibid.
28. Quid agendum, ſi nimia multitudo feſtorum videatur
Ppopulo pauperi oneroſa & damnoſa? 640
29. Quis poſſit inſtituere feſta: 642
30. An Communitates v. g. Civitates, oppida, pagi &c.
poſſint ex voto inſtituere feſta? ibid.

31. An diebus feſtis detur obligatio esam audiendi ver-
bum Dei? 643
32. An Parochiani diebus feſtis teneantur audire Verbum
Dei in Parochia propria? 644

4 33. Qa-⸗

50 Tractatus

33. Quomodo lex audiendi Verbum Dei ſingulis Do-
minicis & Feſtis reduci poſſit etiam in Civitatibus &
Oppidis majoribus, ubi reperitur neglectus? 646
34. Quales cauſæ excuſent ab auditione ſacri in diebus
Dominicis ac feſtis de præcepto? ibid.
35. Quænam propoſitiones ſint damnatæ circa obſerva-
tionem feſtorum? 647
36. An peccet mortaliter, qui ſinc juſta cauſa ſimul au-
dit duas medietates Miſſæ? ibid.
37. Quinam obligentur ad audiendam Miſſam? ibid.
8. An in omnibus diebus feſtis detur obligatio audien-

di ſacrum? & in quibus non ¹ 649
39. Quo tempore ſit audienda Miſſa? 651
40. An ſatisfiat præcepto audiendi Miſſam in oratoriis
privatis ² ibid.

41. In quibus aliis locis poſſit ſatisfieri præcepto Eccleſiæ
audiendi ſacrum ? „Ez52
42. Qualis requiratur intentio ad Miſſam audiendam?
653
43. An ſatisfaciat præcepto Eccleſiæ, qui ſimul habet
intentionem ſatisfaciendi Eccleſiæ, & concomitantem
intentionem peccandi mortaliter v. 8. furandi, vel la-
ſciva tractandi? 654
44. An ſatisfaciat præcepto Eccleſiæ, qui in Eccleſia per
quadrantem exſpectans egreſſum Miſſæ repente adver-
it, in altari à ſe non viſo dari ſignum ad Sanctus;
& ſic format intentionem audiendi hanc ſolam Miſſam?
45. An ſarisfaciat præcepto Eccleſiæ, qui in feſto Nati-
WVitatis Dominicæ audiendo primam Miſſam pro ſua de-
votione habet intentionem audiendi ſecundam & ter-
tiam, quas tamen omittit? 4 65
46. Cui obligationi per auditionem unius ſacri ſatisfiat,
i quis habens obligationem audiendi tres Miſſas ex tri⸗
bus titulis V. g. præcepto voto, pœnitentia injunéta,
in auditione ſacri non formet intentionem cui oblige-

Roni velit ſatisfacere? ibid.
⸗ 47. Q⸗

ei ſinguls Dr
Ciiutel el
eltus? H
ſacri in Cen
l
e Citca oblen

4 (auſa HZ 4

lhm? 8
igtio ui D
8 E.
D
ſſunn in orinn
6

=

6

n Auclentin
4

receht olct

i ſi mmul 1
(onconmniun nt

. ſirrndi 0

ui in Edeſi
ſe vepente e
um 1 Gndt
lanc ſolam M
in ſeſo)

Miſſan Noſt
ſecun imb

lus ſich ſbi⸗
. ne⸗ Hlilise
Enitend tia i

tionen id

47. Qull
. AQum pr
. 4649. Qual
49. Qal
50. An ſ
ſub Mi
6. i
is Mil
52 An
ducert
Bcclet

53: (La

54. An
Vie ſup⸗

TNA
W.

un,

lI. (om
2. (en
4. Qome
4. Quome
Qomo
bus deb
6. an Elia
malee
7. An li
1ſe
1 Qomd

De tertio Pracepto Decalogi. 1I

47. Qualis requiratur præſentia corporalis ad ſatisfacien-

dum præcepto ibid.
48. Qualis requiratt ur aſſiſtentia ad Miſſam ? 656
49. QQAalis requiratur attentio ad Miſſam? ibid.
50. An ſatisfaciant præcepto Eccleſiæ, qui confitentur
ſub Miſſa ?2 658
51. Quomodo peccetur mortaliter ex defectu integrita-
tis Miſſæ ? 660

52 An habens privilegium Oratorii privati teneatur con-
ducere Sacerdotem celebrantem; ſi non poſſit adire

Eccleſiam pro auditione ſacri? 661
53. Quanta diſtantia loci excuſet ab audiendo Sacro ?
66

54. An excuſati ab auditione Sacri teneantur domi vel in
via ſupplere cultum Deo impendendum in Eccleſia?
664

TRIA4 BREVIA SS. D. M. PENEDICTI

XIV. de Commutatione & Reductione Er ſzo-⸗
rum, & de Wundinis- 664

sECTIO V.

De quarto pracebto Decalogi.

1. Quomodo ſonet quartüm Præceptum Decalogi? 2
2. Quænam debeantur parentibus? “
3. Quomôdo probetur obligatio amandi parentes? ibid.
4. Quomodo poſſit peccati contra amorem parentunmi 3
§. Quomodo poſſit peccari contra reverentiam BParenit
bus debitam?
6. An etiam graviter peccent, qui conjiciunt convitia
& maledicta in parentes jam defunctos? 6
7. An aliquando liceat percutere, vel occidere Daten-
tes ? 7
8. Quomodo poſſint liberi Peccare contia obedientiam?
ibid
. K 2 9. In

F52 Tractatus

9. In quibus rebus liberi non teneantur obedire paren.
tibus?
10. Quomodo poſſint peccare graviter liberi ſi non
ſubveniant parentibus in neceſfſitate ſpirituai? 2
I. Quomodo poſſint peccare graviter liberi non fubve-
niendo parentibus in gravi neceſfſitate conſtitutis? 10
12. An filii catholici teneantur alimenta præſtare paren-
tibus hæreticis in gravi neceſſitate conſtitutis? 11
13. An ad ſublevandam neceſſitatem gravem parentum
fili obligentur ad manendum in ſæculo? ibid.
14. An filii teneantur ſolvere debita parentum, quando
excedunt facultatgs hæreditatis? 15
15. An uxor & filii teneantur ſolvere defuncti ſui mari-
ti vel patris debita, ſi ea contracta fuerint pro ali-
mentatione & veſtitione vel inſtitutione liberorum MRZ
uxoris, etiamſi nihil acceperint ex bonis defuncti?

15
16. Qualis ſit obligatio parentum erga liberos quoad eo-
rum alimentationem? 16

17. An teneatur mater lactare filios per ſe ipſam? 19
I8, An peccent mortaliter parentes, ſi liberos ſuos le-
gitimos vel illegitimos, quos-alere Poſſent, in Tem-
plis vel Hoſpitalibus exponant? 20
19. An parentes teneantur dotare filiam ſpuriam, ſi ve-
lit contrahere matrimonium, vel ingredi monaſte-
rium ?² ibid.
20. An & quomodo peccent parentes negligendo in li-
beris diſciplinam morum, & bonam educationem?21
21. An etiam illi parentes graviter peccent aut excom-
municationem incurrant, qui filiam illegitimam inſti-
tuunt hæredem, ſi ingrediatur monaſterium; ſecus

vero illi ſolum relinquunt, legatum exiguum? 24
22. Ad quid obligetur maritus uxori, & viciſſim uxor
marito? ibid.
23. An maritus teneatur cohabitare uxori? & viciſſim
uxor viro? J 26
24. An maritus teneatur univerſim præſtare alimenta
xori? 27

25. An

Obedire gar⸗
liberi, ün
„

irituali
lberi non ſin
onſtituts,l
Preſtare pun
nſtitutis
rayern paten d
10:
rentum, u Hunt

—

defundti in N
fuerint ool
ne liberorum!
bonis Geinc

lberos glotit
e ſe igln
ſi libbetos ſi
poſen, i

ſyn Uriam, I
vord ta

lh Pen .
ccent ant n
Rillegiern kimm
uſtu jum:
giguunn:
& icfin
ori? 86
eſtane Alinen

43. An'm
e indi
me indi
46. Qom

(ontra:?

27. Qben

29. An
Pauper
29. An C
remn ale
30, Qalis
da ſeryos
regimin,
31. Calis
32. QClinan
Drecepto

De quarto pracepto Decalogi. 53

25. An maritus teneatur potius ſubvenire uxori extre
me indigenti, an vero patri vel matri aut filiis extre-

me indigentibus? 27
26. Quomodo poſſint graviter peccare mariti & uxores
contra amorem ſpecialiter invicem debitum 29

27. Quænam ſit obligatio fratrum ac ſororum inter ſe ?

30
28. An frater dives teneatur alere & dotare ſororem

Pauperem germanam? 31
29. An Clericus Beneficiarius teneatur ſororem paupe-
rem alere, vel etiam dotare ? 32

30. Qualis ſit obligatio Dominorum ac Superiorum er-
Sa ſervos, famulos, & ancillas? vel erga ſubditos ſuo-
regimini ? 33
31. Qualis ſit obligatio ſervorum erga Dominos? 38
32. Quinam alii adhuc comprehendantur hoc quarto
præcepto? 39

SECTIO Vi.
De guinto Præcepto ſeu Homicidio

1. Quomodo ſonet quintum Præceptum Decalogi? 40

2. Wænam prohibeantur iſto quinto præcepto:; 41
3. An permiſſum ſit, malefactores publica authoritate
occidere? ibid.
4. An liceat occidere proſcriptos data cuivis facultate
eos occidendi? 42
5. An liceat marito occidere propriam uxorem in adul-
terio deprehenſam? 43
6. An fœminæ principi aut nobili liceat occideie concu-
binam ſui mariti ? ibid.

7. An ſit licitum occidere proprium Patrem proſcriptum
& cuivis gladio permiſſum? 4
8. An liceat Principi & Magiſtratui, tribuere facultatem
oceidendi certos malefactores inauditos, & ante rite
prolatam ſententiam? ibid.
d 3 9. An

54 Trabtatus

9. An liceat privata authoritate occidere tyrannum? 45
10. An & ſub quibus conditiomibus liceat occidere inju⸗

ſtum agęgreſſorem? 46
II. An liceat occidere injuſtum aggreſſorem, ſi quis ag-
greſſori dederit cauſam injuſtæ aggreſſionis? 47

12. An licirum ſit prævenire eum, qui probabiliter vel
probabilius, aut morali certitudine creditur machinari
mortem? 48
13. An licita ſit ſui defenſio cum occiſione injuſti ag⸗
grefſſoris, ſi injuſtus aggrefſor fuerit princeps, miniſter
juſtitiæ, amens, ebrioſus, exiſtens in peccato mortali?
ibid,
14. An liceat prævenire injuſtum aggreſſorem, præ-
cile conſttutum in, actu aggreſſionis remoto 49
15, An tunc, quando licitum eſt aggreſſorem occidere;
id Hceat fieri per aliuuunu? 51
16. An etiam milites, aut viri nobiles teneantur potius
fugam arripere, quam occidere aggreſſorem, ſi per
fugam ſibi inurant notam dedecoris vel infamiæ? ibid.
17. An liceat injuſtum aggreſſorem occidere pro tuen⸗

dis bonis temporalibus, & pro quantis? 52
1I8. An liceat occidere aggreſiorem pro ablatione unius
aurei? 54

19. An licite occidarur aggreſſor bonorum, quæ licet
necdum habeantur, proxime tamem per teſtamentuth;
legatum, vel jus ad rem exſpectantur! ibid.
20. An liceat occidere eum, qui ſtruit gravem calum-⸗
niam, aut injuſtam falſo teſtimonio evicturus eſt ſen-

tentiamm! 55
21. An & quando committatur homicidium per procura
tionem abortus? 56

18. An virgo licite occidat eum, qui nititur eam vi de-
2 forare; ſi non datur alind medium evadendi Vio⸗
lentiam: . . 58
1 An idem dicendum de alia fœmina nupta, vel alias
2 corrupta * & de juvene patiente violentiam? 62²

20. An

yrannmm4
Occidere in e

4
1

I, ſi gni glis,
onisi 1
probebil terd
dinnn mcfin .
ſone illit
inceps, Cinite
pecctont 8
N
grelſoten,
Feinot?
ſſorenmn ccice
4
teneuntut , po
gieſolen, i
Tel i ifna
cci DR gon⸗

ntis!

10 blat ienen .

Dnoru, Cel
iti

per 4 unven
ntur!
t graren ei,

ul hr

o eſitli urus el

idium per g⸗

nititur en
lium ete 1

1e Dupti:
ſoenimn

De⸗

20, An lie

7 horis
21. An lic
7 Dudic
22. An &
injuſton
nis ali
23. An:
cidere
24. An
tato 0
rit cor
dum pJ
15. An pe
notabili
16. An lie
27. An li⸗
Conſang
18. An li
Mmoleſtia
19. An l
s merh
30. M
Corru
31. An!
tem P
ſpencka
32. Utrun
innocen
ls
DaCla (0
AI. An lie
Petat y
ſonen!
R A
INOdo!

De quinto Pracepto ſeu Homicidio. 55½

20, An liceat occidere injuſtum aggreſſorem proprii ho-

2 nheoris? 63
21. An liceat occidere aggreſſorem injuſtum alienæ vitæ
– pudicitiæ, aut ſuſtentationis honeſtæ? ibid.

22. An & in quibus perſonis detur obligatio occidendi
injuſtum aggreſſorem vitæ, pudicitiæ, vel ſuſtentatio-

nis alienæ? 64
23. An aliquando liceat ſe ipſum directe acimmediate oc-
cidere? 685

24. An ſepeliendus ſit in loco ſacro ſe ipſum præmedi-
tato occidens, de quo dubitatur, an ſufficienter fue-
rit compos rationis, prout requiritur ad committen-

dum peccatum mortale? 66
25. An peccet, qui per indiſcretas macerationes corporis
notabiliter abbreviat ſuam vitam? 67

26. An liceat aliquando occidere ſeipſum indirecte? 67
27. An liceat pro vita temporali proximi, amici, aut

8. m Hoont voluntarie ſe morti offerre? 69
„An liceat abſcindere ſibi virilia ad fugiendas carnis
e alelhies, aut fugiendum peccatum 2 79 2

29. An liceat fibi amputare, vel pati amputationem uni⸗
us membri pro conſervatione totius corporis? ibid.
30. An detur obligatio patiendi amputationem, quando
corrupto membro certo ſecutura eſt mors? 71
31. An parendum ſit tyranno, ſi condemnato ad mor-
tem præcipiat, ut ipſemet ſumat venenum, aut ſe ſii-
ſpendat, ſe mutilet? 72
32. Utrum in expugnatione urbis liceat occidere etiam
innocentes v. g. infantes in utero, pueros ac puel-
las? 73³
33. An licitum ſit, occidere obſides, ſi non ſerventur
pacta conventa!?
34. An liceat occidere innocentem, ſi ejus caput ſolum
petat tyrannus obſidens urbem, & minans ejus ever.

ſionem? ibid-
35. An liceat cooperari ad mortem indirecte: & quo.-
modo? ibid

d' 4 26. An

56 Tractatus.

36. An judex poſſit condemnare ad mortem, juxta alle-
gata, & probata mortis reum, quem tamen fcientia
privata ſcit eſſe innocentem? 77
37. An liceat matri gravidæ dare medicinam pro expel-
lendo gravi aut periculoſo morbo, ſi id fieri nequeat

ſine periculo enecandi fœtum ? 78
38. Quid ſit? & num fſit licitum Duellum? 79

39. An acceptari poſſit duellum, ſi non reperiatur Supe-
rior, qui velit judicare in cauſa & eo non judicante
amittendum ſit officium, ac conſequenter recuſans
duellum conſtituendus in gravi neceſſitate! 83
40. An poſſit quis licite permittere, ut caſtretur ad fua-
vitatem vocis conſervandam, qua redditus annuos in
totam vitam lucrari poſſit? vel an parentibus, maxi-
me pauperibus liceat filios ad hunc finem caſtrare? 85

41. An & quomodo bellum ſit licitum? ibid.
42. An fupremus princeps poſſit alteri indicere bellum
ſtante dubio de juſtitia belli? 87
42. An bellum poſſit utrinque eſſe juſtum? 33

44. An milites teneantur examinare juſtitiam belli ? 90
A5. An etiam clericis permiſſum ſit bellum ſuſcipere!
militem agere? ibid.
46. Quænam liceant vel non liceant militibus in bello
47. Ad quem pertineant ſpolia ex hoſtibus capta? 92
48- An hoſtes, qui ſe dederunt diſcretioni victoris, oc-
cidi poſſint? ibid
49. An ſervus bello juſto captus poſſit à Domino ſuo
fugere? 93
50. An reprehenfaliæ ſint licitæ? ibid.
5S5I. An milites licite deſerant ſua ſigna, aut omnino
confugiant ad hoſtes, ſi illis non præſtentur victua-
Nia, veſtimenta, vel Salaria? . 94

S SEC.

tem, juntt
m tamen nſtet
Cinam pio
ſi id feri negle

lum!
nreperigit
e0 non juci
eqbemer eclin .
itate!
1t caſtretur al ſ
edditus aunno
Parentbit, Cu
Anein cilſtine1

N

ri iͦ indicere belr

ſtum?
uſtitiam beli!

belln UIn ſuſe ce

IDI

4
4
7

mmlitibus in be

ſibns yn

tioni Victor rs,

ſit “ 6

De ſext

Deſ

I. Quomod
& nonum
2. ve Enam
Præceptu

3. Quenam

4. Qid ſit

5. An form

n0 poſtti,
An Copll
ſimplex,
An ſt dr
tas dd fon
8. An Prin
ciyi ltate
9, An li licea
in U
1 i,
nicatione
I1 Quid (0
12. A Clar

1n etian,
² Ordinar

1 N Qd ſit
14. A ſit 4

De ſexto & Nono Præcepto Decalogi. 77
SECTIO FVII.
De ſexto é; Nono Praæcepto

Decalogi.

„

I. Quomodo in ſcriptura ſonet vel explicetur ſextum
& nonum præceptum Decalogi? 95
2. Quænam ſpecies luxuriæ in ſcriptura referantur ad hoc

præceptum? ibid
3. Quænam enumerentur à Theologis ſpecies luxuriæ?
. 97
De Fornicatione.
4. Qnid ſit fornicatio? ibic.
5. An fornicatio ſit jure naturali, vel tantum Jure divi-
no poſitivo, ailt Eccleſiaſtico prohibita: 938
6. An copula cum alterius ſponia ſit tantum fornicatio
ſimplex, vel potius adulterium? ibid
7. An ſit grave péccatum, meretrices jam aliunde para
tas ad fornicandum invitare ad fornicationem? 29
8. An Principes meretricibus licite permittant locum in
civitate 2 S picd,
9. An liceat locare meretricibus ſuam domum in urbe,
in qua permittuntur lupanaria? 106
10, Quid ſit concubinatus? & quomodo differat à for-

nicatione? 107
11 Quid confeſſario agendum cum concubinariis ? ibid.
12. An Clerici concubinarii ſint ipſo facto ſuſpenſi? &

quomodo püniendi: D 108
12. An etiam concubinarii Sæculares poſſint puniri ab
2. Ordinariis locorum? 110
De Adulterio.
13, Quid ſit adulterium ? III

14. An ſit adulterium, ſi perſona ſoluta peccet cum per-
d 5 ſona

78 , — Traktatus

ſona conjugata conſentiente hujus conjuge!? 111
15. Quodnam adulterium ſit altero gravius? 112
16. An perſona adultera amittat jus petendi debitum?
= ibid.
17. Quænam ſint pœnæ adulteri ¹ ibid.
18. Quæ ſit obligatio adulterii vel adulteræ? 113

19. An adultera teneatur ſaltem in articulo mortis mani⸗-
feſtare, ſe unam vel duas ſuarum prolium concepiſſe
ex adulterio, ſt exinde naſcatur in hæreditate præjudi⸗
cium aliis liberis? 116

De Stupro.
20. Quid ſit ſtuprum? 117

2r. An ſtuprum differat ſpecie à ſimplici fornicatione?
118

22. An defloratio virginis contineat proprie rationem
ſtupri, ſi ipſamet in deflorationem conſentiar? ibid.
23. Ad qualem compenſationem ſtuprator obligetur?
119
24. An ſtuprator teneatur ad aliquam compenſationem,
ſi conſenſum puellæ ſolum extorſit muneribus aut pre-

cibus importunis, vel blanditiis aſſiduis? 122
25. An virgo, quæ per Ccopulam fuit corrupta poſſit ve=
lari ac ſacrari ?*⁹ ibid.
De Inceſtu.
26. Quid ſit inceſtus? & quotuplex! 123
27. An ad incurrendum crimen inceſtus requiratur co⸗
pula perfecta? 124
28. An copula à Confeſſario habita cum filia confeſſio-
nis ſit verus inceſtus? ibid.

29. An quatuor genera inceſtuum differant ſpecie inter
ſe 2 125
o. An in quolibet genere illorum inceſtuum ipfſi gra-
dus differant inter ſe ſpecie? 126

31, (eE

e1 in
ii
li debitum!
ſbid.
ſbid⸗
e8 II
mnorts nin.
m conceyl:
litate Preſc⸗
IIl

ſormctiore,
11
opie Tatione⸗
nlentiat!
tor obligen.
l

npenſitionen
eribas alt N
is! 1

tupti Nokit

1
6
4
fllin conte

8 kegtünnm

1

De.

31. Qer
32. Quic
33. C
34. An c
ligiofn
ti0
35. An
na hal
4 pert

36, An
luxurie
religni
37. An 1
Conjoge
39. An co
S, v
39. Quen
Crlleginn
40. Qali⸗
dleſiam

41. Cui
42. Anp⸗
etiammti
ſanitatis
49, An De
44. Quan
nputad
4ſ. An l
ſlvatur
Rratia?
46. Anf
inchoe
8 ſen
r i

De ſexto & Nono Pracepto Decalogi. 79

31. Quænam ſint pœnæ committentium inceſtum,? 127
32. Quid ſit ſacrilegium ? 128
33. Quot modis ſoleat committi tate ſacrilegium? ibid.
34. An committat duplex ſacrilegium, qui ſimul eſt re-
ligiofus, & initiatus ſacris Ordinibus, v. g. ſacerdo-
tio? 129
35. An differat ſpecie Sacrilegium commiſſum à perſo-
na habente votum caſtitatis ſolenne, & commiſſum
à perſona habente tantum votum caſtitatis ſimplex ?
ibid.
36. An committatur ſacrilegium, ſi committatur actus
Inxurioſus cum perfona habente appenſas ad collum

reliquias, vel Agnos benedictos? ibid.
37. An ſemper committatur Sacrilegium per copulam
conjugalem licitam in loco ſacro ? 120
38. An committatur ſacrilegium per cogitationes, aſpe-
„Ctus, vel actus obſcœnos in loco ſacro? 13 1
39. Quænam ſint loca ſacra, in quibus committitur ſa-
crilegium per copulam aut pollutionem:? 132
40. Qualis effuſio ſeminis requiratur ad polluendam Ec-
cleſiam? 133
De Follutione.
41. Quid ſit pollutio, & mollities? ibid.

42. An procuratio pollutionis ſemper ſit peccatum mortale,
etiamſi fiat ex bono fine, v. g. ex Mmotivo reſtituendæ
ſanitatis, vel ex motivo ſedandi carnis moleſtias? ibid.

43. An pollutio ſit jure naturali prohibita? 134
44. Quandonam pollutio cenſeatur eſſe voluntaria, &
imputabilis ad peccatum? 13 5

4 5. An liceat ſumere medicinam, per quam ſemen re-
ſolvatur in ſanguinem vel alium humorem ſanitatis
gratia? 136
46. An ſit peccatum lethale non reprimere pollutionem
inchoatam in ſomno quoad commotionem ſpirituum,
& ſeminis deceſſionem, quamvis ſeminis effuſio ſequa-
tur in vigilia ibid.
47. An

60 Tractatus

47 An licitum ſit, de ſecuta ſine peccato in ſomno pol-
lutione gaudere; vel eam ſic inculpabiliter ſequen-
dam optare ac deſiderare ſanitatis causandæ vel natu-
ræ exonerandæ & moleſtiæ pellendæ cauſa? 141
Es. An pollutiones ſint ejusdem ſpeciei? aut num ha-
peant circumſtantias necefſario aperiendas in confeſ-
ſione? = ibid
49. An procurare magnam ſpirituum commotionem ad
pollutionem ordinatorum, vel ad magnam adiſtillatio-

nem ſit grave peccatum ? 142
De Sodomia.
5o. Quid ſit Sodomia? 14
51. Utrum in confeſſione ſint explicandæ circumſtantiæ
in Sodomia variantes ſpeciem 144
52. (Wænam ſint ſtatutæ pænæ in Sodomitas? ibid,

53. An Clerici Sodomitæ incurrant ipſo facto ſuſpenſio-
nem ab officio, & beneficio absque ulla ſententia Ju-
dicis, etiamſi crimen occultum ſit ? 3 14
54. Qualem ſtatuerit S. Pius pœnam in Sodomitas Cle-
ricos? 146
55. An ad incurrendum has pœnas à S. Pio latas requi-
ratur, ut crimen ſit conſummatum 147
56. An S, Pius in ſua Bulla comprehendat etiam Cleri-
cum, qui tantum ſemel aut bis commiſit Sodomiam?

148
5, Quid ſit beſtialiras? & quotuplex? 149
58. Qualis ſit pœna beſtialitatis? ibid
§„9. An detur etiam congreſſus cum de»emone? 150
60. An'& quomodo poſſit peccari mortaliter per mo-

dum concumbendi innaturalem? ibid.

õ

*

SEC.

in ſotmno po
piliter ſelte-
andez vel un
auſa! I
4 aut nunn
ndas in Colſe
minotionen ¹
narm Ctlne.
I

1
2 Crcunnhnt
mitas?
ſallo ſen⸗
la fentent
14

Godomitus

Pio lins e⸗

9
1

dat etiam
iſit Gocdonni
18

4
D
none!⸗ 4

ttaliter len

l,

De

.

I. Quon
Præcel
2, Quen
3. Qvid
4. Qid
5. An fur
ule
6. An fun
7. Qknan
dum pec
8. An K
cidens
. Quomo
lo. An de
furtd de
tempor
Mium
II. An
fiant d
12. An p.
uidem
lecorcdan
intenum
3. An de
10, dan
VI
14. A
Srayi Vel
K An lürn
fintione
Nexit

X

De ſe ſ¹ ptimo & decimo racepto Duangi. Er
8 E S TI O VIII.

De ſ ptimo SS decimo Precepto
Decalogi.

r. Qhomodo i in Scniptura ſonet ſeptimum & decimum

: pinceptun- Decalogi? 152
2. Quænam viria referantur ad furtum? 153
3. Quid fit furtum? ibid.
4. Quid ſit rapina? ſ 154
1. An furtum aut rapina ex ſuo genere ſit peccatum mor-
tale? ibid.
6. An furtum & rapina differant ſpecie? 155
7. Quænam materia ſeu duantitas ſufficiat ad conſtituen-
dum peccatum mortale furti? ibid.
3. An & quomodo levis materia furti fiat gravis per
accidens? 16 1
9. Quomodo poſſit peccari per furta minuta? 162

Io. An peccet mortaliter, qui ſucceſſive quidem per
furta parva devenit ad ſummam gravem, ſed longo
temporis intervallo, v. . intra biennium vel trien-

nium ? 16 ⁸
An parva furta conſtituant peccatum mortale, ſi
Hant diverſis Dominis? . 164

12. An peccet graviter, qui per fürta rmuinuta aſcendit
quidem ad ſummam gravem, ſed in ultimo furto non
recordatur furtorum præcedentium? ?* vel ſi pœnitentia
interrumpit furta priora? 16 5
13. An peccet graviter, qui aufert rem levem Donu-
no, damnificato ſimul à pluribus aliis in materia le-

Vi 2 167
14. An & quomodo licitum ſit ſürripere rem alienam in
gravi vel extrema neceſſitate? 168

I5. An ſurripiens in extrema necefſitate teneatur ad re-
ſtitutionem rei ablatæ, ſi ad Pinguiorem fortunam ve-
nerit? 1370

16, An

62 Tractatus

16. An licitum ſit, aliquid ſurripere alteri ad ſubvenien-

dum extreme indigenti? B ibid
17. An conſtituto in extrema neceſſitate liceat potius
mori, quam fſurripere alienum; 171

18. An ſurripiens in gravi neceſſitate peccet, ſi alioquin
incurreret periculum delabendi in neceſſitatem extre-

mam!? L ibid.
19. Quomodo, & circa quæ bona peccent filii ſurripien-
do ex bonis paternis? 172

20. An peccet peccato furti filins accipiens clam à Pa.
tre auſtero & avaro, quantum ſubminiſtrare ſolent
ac indulgent Patres ejusdem conditionis fuis filiis?¹
174
21. An filius committat furtum, ſi pecunias ſibi à pa-
rente conceſſas ad emendos libros vel ad alia neceſ-
aſaaaria comparanda, inſumat in uſus illicitos? 179
22. An filio in paterna domo laboranti debeatur ſalari⸗
um ? & num illud poſſit occulte compenſare; ſi nege-⸗
tur, vel pudeat petere? 176

23. Quid ſine crimine furti liceat uxoribus ?7 178
24. An & quomodo poſſint peccare famuli in materid
furti? . 182

S ECTIO H,
De oaaν Pracepto Decalogi.

I. Quomodo in ſcriptura ſonet octavum Præceptum?

185
2. Quænam vitia comprehendantur hoc præcepto? 185
Quid ſit detractio? ibic.
. Quotuplex ſit detractio? 186
Quot modis poſſit fieri detractio ? ibid.

. An detractio ſit ex genere ſuo peccatum grave 7 187
An omnes detractiones ſint ejusdem ſpeciei? ibid.
S. Utrum in Scriptura nomen detractionis ſumatur potius
pro imputatione falſi criminis, vel intentionis ma-
lignæ, quam pro manifeſtatione criminis occulti? 188

¹ ad ſbrene
e licent on
cet, ſl Mi⸗
eſſitatenn en

nt flli ſütii

diens chn 1
inikrare in
otis ſus ii
.

cunias ſbit
el ad dn lin
ctos!
debentur 4
enſate An
dus !
Amuli in
Daly
7.
n biecc

“
receyto
Precehl

9. An &
crimini
10. An .
tum,
procur
II. AMn
la loe
famnan
12. An
cati ve
19. An
Gudun
rse
14. An P
delicta
15. An §
Deccari
tuos vel
16. An p.
utbis,
17. Qale
18. Utun
ti oct
Proma
8. inſh
