duabium maneat, utrum contrahens alligarit intentio-
nem conditioni ignoratæ?
5. Quid dicendum de dolo, & fraude? 47t
6. Intra quod tempus actionem doli movere poſſit &
debeat deceptus contra eum, qui dolo uſus eſt? 4732

8. III.

Quomodo vis & metus eſiciant contractus
nullos 2 “

I. Qualis vis faciat contratum irritum?
2, Quomodo & quando metus irritet contractum? ibid.
3. quando præſumendum ſit nullum adfuiſſe conſenſum
internum, dum contractus procedit ex metu? 476

An

0 imhiblles
4
ate Titorsd
ntractum id
ntractu ſt lae
contihene!
. 8
ſint jore umn

Outrodn

Mligatt Aſein
1
ibus colie
Aligant inen

64
morere Nt
lo uüs et!/

. ,Antnii⸗

4. An val
cuſſo?
. Qid
pro val
nullum
60. An cc
jurame

De

1. Clid ſit
2. Cid ſit
1. Qlid in
do ante
4. An Pbre
ſüicarum

5 An Pre
ſticarun
Precari
6 An Pre⸗
tarii?
7. 4 guie
Carl co

AAi⸗
3 AA gi

De Contractibus. zr

4. An valeat contractus procedens ex metu injuſtè in.
cuſſo-.. 477
5- Quid agendum, ſi in foro externo ſtet præſumptio
pro valore contractus, contrahens autem ſciat, ſe
nullum habuiſſe conſenſum internum? 477
6. An contractus metu gravi injuſtè extortus firmetur
juramento, pariatque obligationem in conſcientia?

ibid.
De Contractibus in/ſpecie ex Tractatu de
Coutractibus.
§. 1.
De Frecario.
1. Quid fit Precarium: V. Tr. de contrall. 2
2. Quid ſit Precaria? 3
3. Quid in Precario operetur pactum de non revocan-
do ante certum tempus ? ibid.

4. An Prælatus vel alius Adminiſtrator rerum Eccleſia-
ſticarum poſſit precarium conſtituere ſine juſta cauſa?
. ibid.
5. An Prælatus vel alius Adminiſtrator rerum Eccleſia-
ſticarum poſſit ex cauſa rationabili ad quinquennium
Precarium conſtituere ſine requiſitis ſolennitatibus? 4
6. An Precarium ſolvatur morte concedentis vel Preca-
tarii? ibid.
7. Ad quid obligetur Precatarius in caſu, quo res pre-

cario conceſſa perit ? vel deterioratur? ibid.
De Commodato.
1. Quid ſit eommodatum? 5
2. Ad quid obligetur commodans? 66
3. Ad quid obligetur Commodatarius Pid.

f 3 §. III.

8 6G6 Trellatus.
F. III.
De Depoſito.

1. Quid ſit Depoſitum? 9
2. Quotuplex eſt Depoſitum! ibid.
3. An Religioſi, Prælati, Minorennes poſſint in ſe re-
cipere Depoſitum? 10
4. Ad quid obligetur Deponens? i
5. Ad quid obligetur Depoſitarius? ibid.
6. An, & quando Depoſitarii teneantur ad præſtandam
culpam etiam levem? „12
7. cahanam ſint cauſæ excuſantes à reſtitutione Depo-
ſiti? 13

8, An Depoſitarius in periculo incendii, vel hoſtilis in-

curſionis teneatur potius ſervare res depoſitas præ re-

bus propriis, 12
De Emptione & Venditione.
1. Quid ſit Emptio ac Venditio? 15
2. Quotuplex ſit Emptio ac Venditio? ibid.
3. Quænam requirantur ad validam venditionem ac
emptionem? 17
4. Quid & quotuplex ſit pretium juſtum ? ibid.

5. An, & quænam poſſit conſtitui generalis regula pro
taxando pretio juſto ? 18
6. An, & quænam poſſit dari regula pro differentia in-
ter pretium ſummum & infimum? 19
7. Ad quid obligetur venditor erga emptorem? 20

B8. Ad quid obligetur emptor erga venditorem? 22

2. An re nondum tradita dominium & periculum rei

vengditæ ſit penes emptorem vel venditorem? 24
10. Quid juris, ſi emptor aut venditor fuerit læſus in

contractu? 29

11. Quæ-

ofüint inſe n
Ad preſtuds
Etutione Din

4
vel hoſtls 1
epoſttu Dren

Ne⸗

encitionen 1
6

iis ulii
dfereni

toren!

5

I1. Qe
12. Qern
13, Qlic
pretio
14. An r
Indici,
ices
Vendit
15. An
minue
advehr
tio no
16. Cal
ni . ita
I7. An tur
renis pr
fuit Pro
tridus n
rutio?

1. Qid
2 Cot
3. Cinan
* An co
inſcio,
5 An, &
Cent

Abe
t

SS”Z De Contractilus. — 87

II. Queænam læſio cenſeatur fieri ultra dimidium? 31
12. Queænam res poſſit vendi? 32
13, Quid agendum, ſi quis emerit vel emere modico
pretio poſſit rem alienam vel furtivam?
14. An res raræ, v. g. gemmæ extraordinariæ, flores
Indici, picturæ aut Monetæ antiquæ, Manuſcripti Co-
dices antiqui &c. poſſint vendi pretio, quocunque
venditori libuerit?
15. An is, qui ſcit, pretium mercis brevi notabiliter
minuendum v. g. propter copiam frumenti aliunde
advehendi, licite adhuc res ſuas vendat currente pre-

tio non monito emptore. 36
16. Quales actiones ſint annexæ venditioni & emptio-
ni, ita ut juſte intentari poſſint? 37

17. An tuta conſcientia retrabi poſſit pro trecentis flo-
renis prædium, quod ante ducentos annos emptum
fuit pro trecentis florenis, nunc autem æſtimatur
tribus millibus florenorum, licet nulla acceſſerit melio-
ratio ? „ 138

S. Vv.
De Locatione & Conductione.

1. Quid ſit locatio & conductio? 39
2. Quotuplex ſit locatio? ibid“
3. Quinam poſſit locare, aut conducere *
4. An conductor poſſit rem conductam ſublocare alteri
inſcio, aut invito Domino rei? 4 ¼
5. An, & quomodo locari poſſint res Eccleſiaſticæ ? ibid.
6. Quænam ſit obligatio Locatoris erga Condutorem?
42
7. An locator teneatur conductori remittere mercedem
ex toto vel ex parte pro illo anno, quo conductor
ex re frugifera ſibi locata nullum vel exiguum fruc-
tum abſeſue ſua culpa percepit ? 43

1

88 Tractatus

8, An & quomodo locator poſſit expellere conducto-
rem v. g. inquilinum ante finitum tempus locarionis
9. Ad quid obligetur Conductori locator oper?? 46
10 Quæ fit obligatio conductoris erga locatorem? 47
1I1. An conductor teneatur locatori præſtare damnum,
ſi hoc culpa lata vel levi unius ex famulis cauſatum

eſt? v. g ſi domus locata ex incuria famuli conflag

ravit, vel equus locatus ex ejus negligentia periit?
50
12. An conductor operarum teneatur ſolvere integram
mercedem caſu quo uti non poteſt opera perſonæ con-
ductæ v. g. ob morbum ſupervenientem famulo? ˖51
13. An ſucceſſor teneatur ſtare locationi à ſuo prædeceſ-

ſore celebrat? ? 52
§. VI.
De Emphitevſi & Vitalitio.
1. Quid ſit Emphitevſis?s 54
2. Quid ſit Vitalitium ibid.
3. Quale ſit diſcrimen inter Emphitevſin & Vitalitum
. 151d.
4. Quid ſit laudemium? 5S555
5. Quid ſit Emphitevſis alterata, ut vocatur, uſita-
ta in Bavaria ?² ibid.

6. An poſſit etiam dari Pitalitium alteratum? ibid.
7. Unde veniat Etymologia hujus nominis: Empbitev-
8. Quæ ſit obligatio Emphitevtæ erga Dominum direc-
tum:;

2. Quæ ſit obligatio Domini directi erga Emphitevtam?
8

10. An liceat petere triplex aut omgino quatruplex Lau-
demium ſub titulo diſeeſſus & acceſſus 2 59
II. Ex quibus cauſis Emphitevſis fiat caduca? 60

7 4 §. 7.

e Condubo⸗
locatone
ere!
torem! 4
re damnun,
lis Cununn
muli conſt
entig ein
4
ere integnn
perſone
faunulo! ſ
ſio precet⸗
R

1 Qi ſi
2. An pern
miinatos
32. An per
4. em
ri
5, An reye
cig ineg
beneſici

1. id ſit
2. Comupte
2. Qenam
* Qe ſt
*5 Ex qut
An faſt

—

Ne hG ion⸗
niſor

1. id ſit
1. Cud ſ
„. Caſt
4 „Wtit
*Woto
6Qkna

legim

De Contractilus, 89
F. VII.

De rerum permutatioue.

1. Quid ſit permutatio 61
2. An permutatio numeranda ſit inter contractus inno-
minatos? ibid.
3. An permutatio ſit contractus bonæ fidei? ibid.
4. Qpenatn res permittuntur vel prohibentur permuta-
ri? 62

5. An revera ſit Simonia, ſi permutentur duo benefi-
cia inæqualia cum pacto, ut exceſſus redituum in uno

*%*-

beneficio compenſetur ſůmma pecuniaria? 2 63
H. VIII.
.
Quid ſit feudum ? 64
Quotuplex eſt feudum ? G ibid.
Quænam ſit obligatio Domini erga vaſallum? 66
„Quæ ſit obligatio vaſalli erga Dominum? 67
Ex quibus cauſis vaſallus amittar feudum? 2 68
.An vaſallus in his delinquendo peccet mortaliter? ibid.
F. IX.

De Tignore, pacto Antichreſeos, pacto legis com-
miſſoriæ, Hybotbeca „S& aliis cautionibus.

1. Quid ſit Pignus? . 69
2. Quid ſit Hypotheca? ibid.
3. Quid ſit pactum Antichrefeos? . ibid.
. Quid ſit pactum legis commiſſorie? ibid.
. Quotuplex ſit Hypotheca? 7⁰
6. Qhenam dantur Hypothecæ tacitæ ex diſpoſitione .
legum? ibid.
f §5 1. Quæ

50 Tractatus.

7. Quænam bona comprehendantur ſub Rypotheca ge

T. Qan 71
Z8. Quis ſit effectus Hypothecæ 2 72
9. Quid & quotuplex ſit cautio ? ibid.
10. Quinam poſſint conſtituere pignus vel Hypothecam?
vel accipere? 73

11. Quæ res poſſint vel non poſſint oppignorari? 74
12. An oppignorationi licite adjiciatur pactum legis

commiſſoriæ? ibid.
13. An oppignorationi licite adjiciatur pactum antichre-
ſeos?

14. Quænam jura conſequitur creditor ex pignore? ibid.
15. Quæ ſit obligatio creditoris erga oppignorantem?

76
16. Quæ ſit obligatio debitoris oppignorantis erga cre-
ditor em? 77
§. X.
De PRe⸗ Fuhſio one.
1. Quid ſit ſdejutho? 77
2. Quotuplex eſt fidejuſſio? 783
3. Quis ſit effectus fidejuſſionis? ibid.
4. Quinam poſſint fide jubere:? 799
. Qnalia coinpetant beneficia ſidejuſſorĩ 2 80
— H. Xl.
De Solutionibus.
1. Quid ſit ſolutio? 8 K
2 Quot ſint modi ſe liberandi à ſolutione perfen
ibid.
g. Qunam gaudeant beneficio competentiæ? 82
. An redaéctis ad incitas abſque ſua culpa beneficium
competat jure naturali? 83

5. An

Hypothect

1
bit
1 Hypotheen
13
gnoraſ!
hallun hi
e.
alkum annche
pignotet h
Ppigvonme
Orantis egton
OWU
18
7
1
“
e.
,3

5. An pen
hofiint
Vel etian
6. An ſuc
Vvere de
7. Qli ſo
ſit dro
bitum
d. An der
qnod
tereſſe
9. In qua
10. Quibn
II. Quis
ferendlus
Ii non do
12. Qalis
leges
19. Quinam
1,. Qenan
Dreroga
5. (inan⸗
Derſonah
¹6 Qnid
tton.
17. Cid
em
13 Cid
hen?
19 id
en?
1. d
o
Un

De Contractibus. 91

5. An perſonæ, quæ gaudent beneficio competentiæ,
poſſint ante ſententiam udicis ſibi ipſis clam ſervare,

vel etiam ſurripere competentiam. ibid.
6. An ſucceſſor in Beneficio vel Prælatura teneatur ſol-
vere debita contracta à ſuo Anteceſſore? 84

7. Qui ſolvit per errorem, quod non debebat, an poſ-
ſit propria authoritate aperte vel clam repetere inde-
bitum? 8
3. An detur in conſcientia obligatio ſolvendi in ſpecie,
quod conventum eſt: an vero ſatisfiat præſtando in-

terefſe? 86
9. In qua moneta ſit præſtanda ſolutio? ibid.
10. Quibus debeat ſolvi ? ibid.

II. Quis creditorum ex obligatione conſcientiæ ſit præ-
ferendus quoad ſolutionem, quando omnibus ſatisfie-

ri non poteſt? 37
12. Qualis ſervetur Ordo ſolutionis in foro externo per
leges? 6 838

13. Quinam ſunt creditores ſpecialiter privilegiati? 89
14. Quænam ſint creditores Hypothecarii ſpeciali Juris
prærogativa muniti? ibid.
15. Quinam ſint Creditores Chirographarii privilegio
perſonali inſtructi? 90
16. Quid ſit, & quomodo fiat ſolutio per compen-
Jationem ?

17. Quid ſit, & quomodo fiat ſolutio per Novatio-

nem? ibid.
18. Quid ſit, & quomodo fiat ſolutio per delegatio-
19, Quid ſit & quomodo fiat ſolutio per aſignatio-
nem ?* ibid.
20. An creditor teneatur ſolutionem recipere per par-
tes? B ibid.

21. Quodnam debitum cenſeatur eſſe expunctum, quan-
do debitor partem ſolvit, non exprimendo, pro quo
illam ſolvat debito? . 22
22. Que

b2 rTrrafzatus.

22. Quo tempore debeat fieri ſolutio? ibid.
23. Quo loco debeat fieri ſolutio? 92
2 4. An liberetur ab obligatione iteratæ ſolutionis, qui
ſolutionem miſit per bajulum, aut expilatum à præ-
donibus? 94
25. Quid agendum debitor', ſi debito tempore & loco
offerat creditori ſolutionem, & is ob frivolam excu-
aaationem nolit eam acceptare?: „95
26. An & quando creditori liceat uti compenſatione
publica, vel occulta, ſi debitor nolit ſolvere? ibid.

. De Donationilus.
1, Qnid ſit donatio? 993
2, Qhoôtuplex ſit donatio? ibid.

3- Quinam poſſint donare? 99
4. Ex quibus cauſis facta donatio revocari poffit? ibid.
5. An omnis donatio, & ob quamlibet ingratitudinem

revocari poſlſit? 100
De Contractu Societatis.
1. Quid ſit contractus Societatis? 102
2. An ſit contractus ſocietatis, ſi mercator ſuo inſtitori
promittat v. g. ſextam lucri parten ibid.

Z. An pertineat ad contractum ſocietatis vel mutui, ſi
quis ad negotiationem conferat ſummam pecuniariam eo
pacto, ut periculum ſortis incumbat cæteris, ipſe ve-
rò loco omnis lucri recipiat determinatam ſummam

pecunizee?? 103
4. Utrum diſſoluta ſocietate non tantum lucrum, ſed ip-
ſa etiam ſors inter ſocios dividenda ſit? 104
5. Quæ regula ſit obſervanda in ſocietate quoad paſtum
fructum pecorum? 105

6. Quæ

1
lutionis, gl
ilatum à e⸗
9
npore Al
frivolam er
umaſt

1
or ſio in

une

en, ⸗ .

1

6.G

e n

7. Ce ſit
§. Cibus

1, Qlic
2. Qlid
² Qid
4. Qi
5. Qlic
6. Qlid
Cotup
Ee
Iuni ad
9. Qboles
en
10. Cen⸗
Jiraner
UI. Conn
Cillum
I12. Qlid
teſtame

De Contraktilus. 93

6. Quæ ſit obligatio reciproca ſociorum ad invicem?

106
7. Quæ ſint privilegia ſociorum ? 107
8. Quibus modis ſolvitur contractus ſocietatis? 108
g. XIV.
1, Quid ſit Teſtamentum? 109
2. Quid ſit codicillus? R ibid.
3, Quid ſit Legatum ? D ibid,
4. Quid ſit Subſtitutio? ibid.
5. Quid ſit Fideicommiſſum 110
6. Quid ſit legitima? 110
7. Quotuplex ſit teſtamentum? ibid.
8. Quales requirantur ſolennitates de jure civili com-
muni ad Teſtamentum ſoriptum f ibid.
9. Quales ſolennitates requirantur ad Teſtamentum
Nuncupatum? 111
10. Quænam teſtamenta ſunt privilegiata, ut in iis re-
quirantur præfatæ ſolennitates? I112

II. Quales requirantur ſolennitates ad validum Codi-
cillum: bid.

́”MMVUW ibic,
12. Quid ſit, & quid operetur clauſula codicillaris,
teſtamentis inſeri ſolita? 13
13. Quid ſit Trebellianica? ibid.
14. Quid ſit Falcidia? 114
15. Quinam ſint, vel non ſint teſtes idonei in teſtamen-
to iöbbid.

16. An Teſtamentum ſeriptum ſi deficiat in ſolen-
nitate requiſita ad reſtamentun ſcriptum, habeat ta-
men ſolennitates requiſitas ad teſtamentum nzuncupa-
tum „ v. g. ſi deſit ſubſcriptio, & ſubſignatio te-
ſtium valeat etiam ſine clauſula per modum teſtamenti
nuncupativi ? 1175

17. An

17. An teſtamentum nuncupativum, in quo teſtator
non nominat hæredem, ſed pro ejus deſignatione ſe
refert ad ſchedam, in qua dicit eſſe ſcriptum hæredem,
ſit validum? ibid.
18. An valeat teſtamentum nuncupativum præciſe nuti-
bus, vel verbo approbativo factum ad alterius inter-
rogationem? 116
19. An teſtamentum imperfectum, ſeu deficiens in
aliqua ſolennitate ſubſtantiali ſit irritum in foro exter-
no ? „i1bid.
20. An corruente teſtamento ob defectum alicujus ſolen-
nitatis corruant etiam Legata & Fidecommiſſa parti-
cularia? 2“ 117
21. An teſtamentum ob defectum ſolennitatum in foro
externo irritum valeat pro foro interno? ibid.
22. Utrum in codicillo quinque teſtes requirantur ad va-
lorem, vel tantum ad probationem? 118
23. Utrum etiam in foro Canonico ad valorem Teſta-
menti requirantur ſeptem teſtes, an vero ſufficiant

duo vel tres cum Parocho? ibid.
24. Quid requiratur ad valorem Teſtamenti vel Legati
ii 120

25. Qualia teſtamenta aut legata poſſint vocari pia? 121
26. An valeant legata profana inſerta teſtamento pio non

ſolenni? ibid.
27. Quid requiratur ad valorem teſtamenti privilegiati
inter liberos? 122
28. Quid requiratur ad valorem teſtamenti privilegiati
militum? Et qui veniant hoc nomine? 128
29. Quid requiratur ad valorem teſtamenti ruſticorum?
Et qui veniant hoc nomine? 123
30. Quid requiratur ad valorem teſtamenti peſtis tempo-
re confecti? P Pſtid.
31, Quid requiratur, ut valeat teſtamentum ad acta
ſeu apud acta depoſitum? jbid-
32. Quinam poſſint vel non poſſint teſtari? 124

33 Quid

n qud teltn
eſigntionet
tuum herelet
1
n preclent
alterins ins
1
l dekciens
Nin foro ere
alicjis ⸗
conii

nitummin
07 i
gniranen A
aloren 1
1 vero ſſftiu
Pl
neni vel ln
1
ocii hult
amento hon⸗
enti ilen⸗
6
eni pitleh⸗
1
ti nſticonn
1
ipelis tent
1

1tum NN
6

1

3. Cui
tem?
In qr
4. di
45. Cin⸗
36.
quin ne
1I. Qen
tio libe
39. Clina
g9. An tel
Vel ante

40. An 1
interceſ
6
1 An por
redem

44. Quande

ellianica

49 Cibus
tun!?

4 Cotn
45. s p
4
6. Cs
§. Coc
ſi qu
G. An ne
K Qon

51. Gon
lnati

62.

De Contractilus. 95
33. Quid requiratur ad legitime adeundam hæredita-

tem? 127
34. In quot partes ſoleat dividi hæreditas 2à Et quota
pars dicitur legitima? 128
85. Quinam dicantur hæredes neceſſarii? 129
36. Ex quibus cauſis exhæreditari poſſint hæredes alio-
quin neceſſarii? ibid.
87. Quænam requirantur Conditiones „ Ut exhæredita-
tio liberorum ſit valida? 131

38. Quinam non poſſint inſtirui pro hærede? ibid.
39. An teſtamentum conditum ante ingreſſum religionis
vel ante profeſſionem rumpatur per profeſſionem 2
132
40. An teſtamentum ſemper poſſit revocari? etiama
interceſſit pactum, lvel juramentum de non revocan-
2 ibid.
41, An poſſit ſcribi hæres incertus? v. g. volo eſſe hæ-
redem quem Titius poſt meam mortem deſignaverit?

133
42. Quandonam locum non habeat Falcidia, vel Tre-

bellianica? 2 134
43. Qvibus modis reſolvitur 5 ſeu annulatur teſtamen-
tum? ibid-
44. Quotuplex ſit Executor teſtamenti? 135
45. Quis poſſit conſtitui in Executorem teſtamenti? 197
46. Ad quid obligetur Executor teſtamenti: ibid.
47. Quis poſſit commutare ultimas voluntates? 137

48. Quo ordine ab inteſtato ſuccedant hæredes, in ca-
ſu, quo nullum teſtamentum eſt confectum; vel quo

illud eſt invalidum? 138
49. An nepotes & neptes defuncti ſuccedant i in capita
vel in ſtirpes? 139

50. Quomodo ab inteſtato ſuccedant privigni? 2 ibid.
51I. Quomodo ſuccedant liberi naturales 2 ſpurüi, legi-

timati &c. „Fibid.
52. Quis ſuccedat Clerĩco ab inteſtato ibid.

96 “ Trabctatus

53. Quomodo ſuccedant uxores ab inteſtato? vel ma-

riti? 141
H. XV.
DVDe Mutuo.
1. Quid ſit mutnuum? L . 1465
2. Quid ſit uſura? ibid.
3. An licitum ſit exigere auctarium ex mutuo, præciſe
titulo mutui? ibid.

4, An mutuans poſſit aliquid ultra ſortem exigere titulo
Benevolentiæ exhibitæ, alias indebitæ, vel fitulo

gratituainis? uin ecj ld 1147
5y. An titulo damni emergentis? 148
6. An titulo lucri ceſſjantis? n 149
7. An titulo periculi de ſorte? 10

g. Quænam requirantur con litiones ad hoc, ut poſſit
aliquid accipi ultra ſortem titulo damni emergen-
tz5 5 ibid.
9. Quales conditiones requirantur ad hoc ur mutuans poſ-
ſit aliquid exigere ultra ſortem titulo lueri ceſan-
tis ? 151
10. Quales requirantur conditiones ad hoc, ut poſſit
mutuans aliquid exigere ultra ſortem ob periculun
ℳKrtiss ibid.
II. An mutuans poſſit aliquid exigere ultra ſortem ob

Katutum principis taxantis moderatum ſenſum in fa-
vorem mutuantium? . 152

12. An mutuans in caſu, quo non tenetur mutuare gra-
tis, poſſit licite exigere auctarium ſortis titulo emp-
tionis cenſus ex re vel perſona frugifera? 154
13. An mutuans aliunde non obligatus ad mutuandum
gra⸗

ſtato? ſel n
1

Mutuo,
1

n eigere iil 1
bite, dn
1
4
1

4

d hoc,
mnvi oMeſe
ocur! mmm
Muni

R—

=

ltra Crni
um ſenin 1
e
1

ur mMtur
ttis nha
Gin
Hen 6,

Srtis p
lenſil

tlans por
traclus ge

1. An lici

l Nirendun
Cblari titn
Pericui 10

1
1. (id ſit Z

1 A ſi lic
3 Auhepoti
6. An Hitun
6 Cid e
7. Un Ludus Us
9. Qndon
ldo!
) An detut
tbilite Uter ex
10. Qange
Ile An pecc
hiit tis

Den⸗
re
um, Ve

1. A

De Contractihus. 97
gratis Poſnt aliquid ultra ſortem accipere titulo
Cenſiss germanici: 2 . 56
uuid ſit contractus cenſualis germanicus: ib.
uales requirantur conditiones ad hec, ut mu-
tuans poſſit exigere guctarium ſortis ex titulo con-
tractus germanici? 159
16. An licitum ſit. Celebrare contractum trinum ad ac-
quirend dum aucta arium ſortis Rllo Conhcurrente pa arti-
culari titulo damni emergentis, lucri cefſantis, vel
periculi ſortis? . ibid.

g. 19.
De Negotiatione & Ludo.

I. Quid ſit Nesgotiatio?:. Vide Track. de Juſtitia.
462
2. An ſit licitas ib.
3. An Negotiatio ſit etiam licita Clericis & Religioſis? ib.
4. Quid lit Luduss 648
5. An licitum ſit ludere? 46᷑6ͤpbid.
6. Quid requiratur ad hoc, ut Ludus ſit licitus? 650%
7. An Ludus ſit licitus etiam pro pecunia: 652
3. Quandonam detur obligatio, reſtituendi lucrum ex
Ludo? bbig.
2. An detur obligatio reſtituendi, ſi quis alterum no-
tabiliter excedat in arte ludendis 654
10. Quandonam luſus ſit peccatum mortale? ib.
II. An peccent graviter, qui tenent domum pro ludis
prohubitis 654

JIN TR ACTYAZYTYU

De peccatis.
. I.
De natura & proprietatibus pecenti.
1. An peccatum recte definiatur, quod fit dictum, fa-

ctum, vel concupitum adverfüs iegem Dei. 3. F.
g 2. An

98 Traktatus

2. An peccatum rectè dividatur 1I: in actuale & habi'
tuale? 2Z. in veniale & mortale. 3. in Philofophicum
& Theologicum. 4. in perſonale & originale. 4. 6.
.9. 10.
3. Quid ſit peccatum actuale & habituale? 7 4
4. Quid ſitpeccatum Philoſophicum & Theologicum? 9.
5. An peccatum mortale ſit, quod graviter, venia-
le, quod leviter offendit Deum.
6. An peccatum perſonale rectè definiatur eſſe illud,
quod propria voluntate, Originale, quod aliena
Adami voluntate commiſſum & contractum eſt?

E. Trad. DE ORICINALI. 19
7. Qualis requiratur libertas, deliberatio, & adver-
tentia ad peccatum? 33

8. An peccata ignorantiæ, conſuetudinis, vel inad-
vertentiæ ſint peccata formalia, etiamſi non ſint

libera in ſe, ſed tantùm in ſua cauſa? 50
9. An detur peccatum Philoſophicum? 9

Quomodo peccata mortalia transeant in ve
nialia, & viciſſim? L

1. Quot modis peccata mortalia transeant in venialia?
2. Quot mo dis peccata venialia transeant in mortalia?
127
3. An idem numero peccatum poſſit tranſire de mor-
tali in veniale? 132
4. An omnia peccata ex ſuo genere mortalia poſſint
tranſire in venialia ex defectu plenæ libertatis? 128
5. An omnia peccata mortalia poſſint tranſire in ve-
nialia ex parvitate materiæ? 129
6. Quomodo peccata ex ſuo genere mortalia poſſint
tranſire in venialia ex tacita intentione Legislatoris?130

7: An

Qntle A hi
Philofophien
bliginale.
4 n
heologicun
Nviten luit

tur elle N⸗
, (odl d
Ontrachum 4-

tio, & 1
Ainiss, ſe
etialni non

24 3

teont

ant in ſenil
4
1
gnt in ont!
1
nlire E 1
nor talit .
Uibertalt titzin
anre 13

ortali 8
toiſli
gisl⸗ 1

7. An pec
transeant
9. Quomoe
flis vel

Ne
1. Unde d

2. Unde d
3. Wena

De

1. An Ad
tur circa
2. An atus
liemn ſint
temmptio

De Pecatis. — 99

7. An peccata venialia univerſim per multiplicationem

transeant in mortaliaꝰ? 130
8. Quomodo peccata venialia transeant in mortalia ratione
finis vel effectus? 131
F. III.

De differentia ſpeciſfica peccatorum.

1I. Unde deſumenda ſit differentia ſpecifica peccatorum?

155
2. Unde deſumenda ſit differentia ſpecifica legum 157

3. Quænam ſint potiores ſpecies peccatorum? 174

De diſpgerentia numerica peccatorum.

1. An Actus phyſicè unus ſit moraliter multiplex, ſi verſe-
tur circa objecta numero diſtincta? 182
2. An actus continui circa objecta coordinata ad unum fi-
nem ſint moraliter unum peccatum? L 183
3. An & quando multiplicerur numerus peccatorum per in-
terruptionem actuum? 184

De vario genere peccatorum.

1. An actus bonus fiat malus, ſi fit tempore, quo urget

alia lex? 77
2. An etiam motus prim oprimi ſint peccatum veniale, quan-
do ſunt liberi in ſua cauſa? 267
3. An detur parvitas materiæ in delectatione morosa circa
objectum graviter prohibitum? 294
4. An ſit peccatum mortale, ſi quis ad inſurgentes motus
venereos ſe habeat negativè ? 322

S. An detur gravis obligatio vitandi periculum prôbabile
ineidendi in determinatum grave Peccatum formale? 334

g 2 in

100 Tractatus
1N TRACTAT U
De 7. vitiis Capitalibus.
§. I.

De VUII. vitiis capitalilus in genere.

1. An iſta feptem vitia ſint peccata mortalia ex ſuo gene-

re? 2
2. An hæc ſeptem vitia, quando dicuntur eſſe peccatum
mortale, fümantur in actu, vel habitu? 3

3. Ex quibus indiciis poſſit agnoſci gravis malitia horum
ſeptem vitiorum? ibid

F. II.
De Superbia.

1. Quid ſit Superbia? 4
2. Juot ſint ſpecies, ſeu potius primarui actus Super⸗
biæ? B ibid.
=. Ouinam ſint actus imperati, ſeu ut vocari ſolent, flic

3‧
ibid.

Superbiæ?
4. Quid ſit vana gloria?
An ſemper ſit peccatum, quærere loriam in hoc mun-
P
1510..

do?
6. An, & quando operari ex vana gloria poſſit eſſe pecca-
tum mortale? 3
7. Quid ſit jactantia? 13
3. Quomodo poſſit peccari per jactantiam?2 idbid.
9. Quid ſit faſtus, ſen pompa inanis? 14
10. An;, & quomodo pofſſit peccari mortaliter per faſtum?
5 15
11. Quid ſit Hypocriſis? 19
12. An hypocrifis ſit ipeciale peccatum? ibid.
13. Quid ſit contentio? 22

14. An

7 U
libos.

enele.

Hia ex fo e

ne elle pecen⸗
6 maltin he⸗

14. Ancont
I. An Dee
titatem l
10. An &
e
7. Qvid!
6 An,
19. Aui
20. An dit
11. An di
tale?
22. Qui 4
23. AM Pr⸗

n K nii
In 1 Iu ce
Y. An bi⸗
dr ad pron
. Ouomoct

1 rgüt ar
1 M ariti
N 1 . 00
4 Chenmn!

1 Glibu
Dkiie

1 Cui ſtt

De 7. vitiis Capitalibus. 101

14. An contentio ſit ex ſuo genere peccatum mortale? ibid.
15. An peccent mortaliter, qui contentioſe impugnant ve-

ritatem levis momenti circa res Spirituales? 23
16. An & quomodo contentioſa impugnatio falſitatis ſit
peccatum ?² ibid.
17. Quid ſit pertinacia? 25
18. An, & quomodo poſſit peccari pertinacia. ibid.
19. Quid ſit diſcordia? V 27

20. An diſcordia ſit ex ſuo genere peccatum mortale? ibid.
21. An diſcordia ſemper ſit peccatum? præſertim mor-

tale? 28
22. 2. Kua ſit præſumptio? 380
An præſumptio ex fuo Senere ſit peccatum mortale?
ibid.
24. In quo conſiſtat malitia pr ſtunbtionis? ibid

25. Quomodo peccari poſſit per Præſumptionem? 31
26. Quid ſit ambitio?
27. An ambitio ſit ex ſuo genere peccatum mortale? ibid.

28. In quo conſiſtat malitia ambitionis? ibid.
29. An ambitio ſit grave peccatum, ſi quis honores quæ-
3o. ad promovendam majorem Dei gloriam2? 34
O. Quomodo poſſit peccari per ambitionem 35
§. III.
De Avaritia.
1. Quid ſit avaritia? 37
2. An avaritia ex genere ſuo ſit peccatum mortale? ibid.
3. In quo conſiſtat malitia avaritiæ? ibid.
4. Quænam ſint filiæ avaritiæ? 38
5. Ex quibus ſignis agnoſcatur latens morbus & gravitas
avaritiæ? ibid.

De Luxuria.

1. Quid ſit luxuria? 4⁰
g 3 2. Quæ-

102 Tractatus

2. Quænam aſſignentur filiæ luxuriæ? 40
3. Quænam ſint remedia contra luxuriam? 43
§. V.
De Invidia.
1. Quid ſit Invidia? 86
2. An invidia ex ſuo genere ſit peccatum mortale? ibid.
3. In quo conſiſtat malitia invidiæ? ibid.
4. An triſtari de bono alieno ſemper ſit peccatum? præ-
ſertim mortale? . 62
5. Ex quibus ſignis agnoſcatur latens morbus ſeu radix in-
vidiæ graviter peccaminoſæ? 65
6. Quænam ſint filiæ invidiæ? ibid.
7. An odium proximi ſit ex ſuo genere peccatum morta.
le: ibid.

9. An ſint capaces abſolutionis & S. Communionis, qui
fovent odium, præſertim manifeſtum ac ſcandaloſum?

& quænam ſint ſigna talis odii? 67
9. Quid ſit ſuſurratio? 73
10. An fuſurratio ex ſuo genere ſit peccatum mortales
ibid.

II. Ex quibus cauſis oblocutio poſſit ab omni peccato, vel
ſaltem mortali excuſari?
12. An ſuſurratio ſit majus peccatum detractione? 77
13. An quædam fuſurtationum genera ſint aliis graviora?

&S quænam illa? ibid.
14. Quomodo poſſit peccari per detractionem, vel exulta-
tionem de malo alieno? 79
g. VI.
De Gula, & ebrietate.
x1. Quid ſit Gula? 90⁰

2. Quid ſit ebrietas, ſeu crapula? & quotuplex? ibid.
3. An gula & ebrietas ſint ex ſuo genere peccatum more.
le? ibid.
4. In quo conſiſtat malitia gulæ & ebrietatis? An
5. An

mortale? !1

pecenun 1
tbus ſen nil

peccimm
Ormmmnicni,
1ae ſenilin
pecenuun NNE
onnli eln

eracine! .
lnt is ni

fonen, ſelc⸗

tupler .
pecc⸗ ,
.

—

9 An pee
ſtentatie
non pri
itum?
6. An ſit
Vatione
Pparticrl
Catl, n
7. An et
cho co⸗
g. An pe
cogunt
9. An co
Volupte
10. Ouxn

1. mid ſt
1 A irre,
3. Aetiam
Glando ecl
4 Aſt pe

TIn ineo

9 A 1
A Uraw
vel Aher
tent Deen
7. N nel
läine
IüIre!
4 Dar

9. (uic

boſſit:

De 2. vitiis Capitalibus. 10;

§. An peccent mortaliter, qui graviter ultra congruam ſu-
ſtentationem naturæ excedunt in cibo & potu, etiamſi
non priventur uſu rationis, nec repleantur usque ad vo-
mitum? 82
6. An ſit peccatum mortale , ſeſe inebriare usque ad pri
vationem uſus rationis, aut vomitum, etiamſi in caſu
particulari non concurrat periculum alterius mnali. pec-

cati, neque id fiat ex habitu? 90
7. An ebrioſis, niſi ſe emendent, poſſit denegari à Paro-
cho communio Paſchalis? 92

8. An peccent mortaliter, qui alios ad vquales hauſtus
cogunt!?
9. An comedere & bibere usque ad ſatietatem ob ſolam

10 braen ſit peccatum? 98
o. Quænam ſint filiæ, ſeu effectus gulæ? 102
§. VII.
De ira.
I. D ſit ira? 108
2. An ira ex ſuo genere ſit peccatum mortale? ibid.
3. An etiam ira cum appertitu gravis vindictie poſſit ali-
quando eſſe peccatum veniale? 110-

4. An ſit peccaminoſa ira cum appetitu gravis ac juſtæ vin-
dictæ, ad correctionem peccantis, gloriam Dei, vel alio-
rum incolumitatem à legitimo Superiore inferendæ?
112
5. An ira ex Zelo ſemper careat peccato 117
6. An gravius peccent Sacerdotes, Parochi, Confeſſarii,
vel Superiores, quam Laici, ſi ex immoderata ira trac-
tent pœnitentes parochianos, vel ſubditos? 149
7. An melius ſit omnino non iraſci, quam iraſci cum præ-
ſentiſſimo periculo excedendi in modo ob proclivitatem
naturæ? 112
3. Quænam ſint filiæ iræ? 134
9. Quid ſit rixa? & quomodo per eam graviter peccari
Ponit . 124

104 Traäctatus

10. Quid ſit tumor mentis? & quomodo per eum mortali-
„ter peccari poſſit? 124
11. Quid ſit contumelia, & quomodo per eam poſſit pec-
cari graviter? 125
12. An detur obligatio reſtituendi pro illata contumelia,
convitio, vel injuria? 126

„
2

13. Quid fit clamor, ſeu clamoroſitas?: Et quomodo per
eam mortaliter pPeccari poſſit? 127
14. Quid ſit indignatio? Et/quomodo per eam poſſit pec-

O„
cari mortaliter? 1298
15. Quænam ſint remedia contra iram? 130
§. VIII.
De Acedia.
1. Quid ſit acedia? 132
2. An acedia ex ſuo genere ſit peccatum mortale? ibid.
3. In quo conſiſtat malitia acediæ? 34
4. Quænam ſint filiæ, ſeu effectus acediæ? 136
5. Quid ſit iſta malitia, acediæ filia? ibid.
6. Quid ſit rancor? 137
7. Quid ſit puſillanimitas? ibicd.
8⸗ Quid ſit deſperatio? 139
9. Quid ſit torpbpor? ibid.
10. Quid ſit evagatio mentis? ibid.

1I. Quænam ſint indicia acediæ lethaliter peccaminoſæ?

IN TR CTATV
De Sacramentis in genere.

§. I.

De natura, materia, forma, & proprietatibus
7 Sacramentorum.

1. Quid ſit Sacramentum in genere? 11
2. Quid

r eum monl.
eann poli .
i
I
quonoch K

eum pollt N

10
150

70
nere,⸗

1

„G

4. Quot de
§. An om

De m

I. An mun
reddxt i
2 Quenan
3. QOuxnan
4. Quxnan
mentorun
5. Qurne
fKanti en
% Quenal
Cantialen
7 Ouenan narn
lem!
9. Ouenan
len⸗
tilem?
10. An pJ
lübet n
II. Anp⸗
formi3
12. Drxſe
1 An &

1. A da⸗

—

De Sacramentis in genere. 105

2. Quid ſit Sacramentum Novæ legis? 192
3. In quo differant Sacramenta V. & N. Teſtamenti 12 798
98
4. Quot dent ur Sacramenta? 55
5. An omnia Sacramenta conſtent materia & forma;: I22.

§. II.
De mutatione materiæ & formæ Sacramento-
rum.

I. An mutatio fubſtantialis materiæ & formæ Sacramentum
reddat invalidum: 163
2. Quænam mutatio materiæ ſit ſubſtantialis? 163
3. Quænam mutatio formæ ſit fubſtantialis? 165
4. Quænam debeat vocari materia vel forma dubia Sacra-
mentorum:? 167
5. Quænam transpoſßi⸗ tio verborum inducat mutationem ſub-
ſtantialem in formis Sacramentorum:? 168
6. Quænam imerruptio verborum inducat mutationem fub-
ſtantialem? 168
7. Quænam omiſſio verbor um, inducat mutationem fübſtantia-
lem? 169
9. Quænam additio verborum inducat mutationem ſubſtantia-
lem: 170
9. Quænam corruptio verborum inducat mutationem ſubſtan-
tialem? 173
10. An peccet mortaliter, qui extra caſum necefſſiratis ad-
hibet materiam vel formam dubiam? 175
II. An peccet mortaliter, qui deli beratè utitur materia aut
forma accidentaliter diverſa? 175
12. Præſertim, ſi id fiat ex incuria? 17
13. An & quando licitum ſit uti forma conditionata? 285

S. III.
De cauſalitate Sacramentorum.

F. An Sacramenta phyficè cauſent gratiam? 261
g 5 2. Qua-

106 Tractatus

2. Quales in Sacramentis conferantur gratiæ!? 290
3. Quid ſit gratia habitualis ſeu Sanctificans 2 291
4. Quid ſit gratia actualis? 291
5. Quid ſit gratia prima? quid ſecunda? 292

6. An Sacramenta inæqualiter diſpoſitis conferant inæqua-

lem gratiam?

494

7. Quænam Sacramenta imprimant characteren;: 322
8. An aliqua Sacramenta remoto obice reviviſcant? Et quæ-

nam illa!

504

9. Qualis requiratur diſpoſitio ad reviviſcentiam Sacramen-

ti?

§. I.

507

4

De Authore & Miniſtro Sacramentorum.

1. An Chriſtus immediatè inſtituerit Sacramenta? 353

2. Qlis ſit Miniſter Sacramentorum?

383

3. An in Miniſtro requiratur intentio faciendi, quod facit

Eccleſia?
4. An ea debeat eſſe actualis“

392
398

5. An ſufficiat intentio, faciendi folùm materialiter, quod

facit Eccleſia? 195
6. An ſufficiat intentio habitualis? 401
7. An requiratur intentio ſaltem virtualis? 399
3. An requiratur intentio explicita? 398

9. An error Miniſtri circa fidem obſit valori Sacramento-

rum?

200. 209

10. An ad valorem Sacramentorum requiratur fides aut pro-

bitas Miniſtri?

—4531

1II. An ad licitam adminiſtrationem Sacramentorum requi-

ratur in Miniſtro Status gratiæ:

434

12. An idem dicendum, ſi Miniſter non ſolemniter admini-

ſtret Sacramentum?

13. An liceat petere Sacramentum à Miniſtro evidenter con-
ſtituto in peccato mortali?

444
441
g. V.

=☛ẽ

5
.
Il
9
ferant ined
eremn! U
iſcant! Vt.
tiam Seenanet
Mentorn.
enta!
di, dMd in
rerilltet, 1
6
1

Gti Genam,
100.9

turſides Autſe⸗

De aera

1. An etian
Baptistmn
1. An per
3. An ad
bus inte
4. Aut ſie
4. Culis
ceptionen
6. An eade
tir!
7. An ad!
ratiæ?
l. Anadfi
Dinnur!
Aerament
9). A Kerz
len gat⸗

de S.

N Matu

1. Quid f
1 Qon
1 An dap
Uns deſ
4 An da
ſtte 1

De Sacramento Baptiſimi & Confirmationis. 107
H. V.
De recipientibus Saeramenta.

I1. An etiam in infantibus requiratur aliqua diſpoſit tio ante

Baptismum:? 470
