Gg169
author: Amort, Eusebius

N12511854008 021

IIINIIIIIIIIIIIII

0 8 Töbingen

—C. W'eiss

85

lo

NWMT

QoassrtKÜN
MORALIUM

IN SEMINARIO PFAFFENHIHSANO
Theologia Fclectica
A. R. D. EUSEBII AMORT

ANNUATIM REPETUNTUR & RESOLVUNTUE.

1. DeCont
¹ De leg
9, De bræc
öbecl
4 Debide,
litate
5 De ſure
6 DeCon-
De Dec
. Dey.
da!
. Dede
Nere
20 De
fr-qma
1I. De
12. Del
13. De)
G 1, 0
Iis.

1g. De )

ORDO
Tractatuum Moralium,
Qui
Pfaffenhufſii

repetuntur.

Tractatus. H Tomuli.
1. De Confcientia III. VII.
2. De Legibus XX.
3. De Præceptis Decalo-
gi & Eccleſiæ. XXI. XXII.
4. De Fide, Spe, & Cha-
ritate . IV. V.
5. De Jure & Juſtitia VI.

é6. De Contractibus
7. De Peccatis L
3. De 7. vitiis Capitali-

XXIII. VI.
VII. VIII.

1 bus XXIII.
2. De Sacramentis in ge-
nere X.
Io. De Baptiſmo & Con-
üirämatione. XI.
I1II. De Euchariſtia XII.

12. De Pœnitentia
13. De Extrema Unctio-
ne, Ordine, & Cenſu-
118. 4
1I4. De Matrimonio,

XVIII.
XIX.

oaviα stuonpavozsjo.νναρπρυoα+ „ u UpuOd AO)

0

2 Biblio-

XIII. XIV. XV. XVI. XVII.

Bibliopola

LECTOREM.

Uamvis hic Elenchus ſolùm ac-
commodatus fuerit pro Exem-
plaribus Iheologiæ Amortianæz, in
Octavo editis, facile tamen ſerviet
etiam pro Exemplaribus in folio,
cùm ipſa Quæſtionum ſeries ad op-
tatum Quæſitum deducat. Hinc
Elenchum iſtum non ſolum Theo-
logiæ Moralis Studioſis, ſed etiam

Examinatoribus, Repetitoribus, Pa-

rochis, ac Confeſſariis peraccomo-

dum fore ſperare licet, præſertim

ſi in charta munda foliis ſingulis in-
terjecta Reſolutiones Quæſtionum

ſignis aut verbis breviſſimè ex ipſa-

met Amortiana Theologia, vel ex alio

probato authore ſuomet ſenſu ad-

ſcribant.

—

ELEN-

m 2

—or

2 0%°S 5
Faenenen AN: M: A A NMASe N

—,¾e⸗ — „½ —— NXX — ½ —

Aantet õ õs

ELENCHUS
8EU
INDEX QUBSTIONUM
MORALIUM.
INZXACI1I AYU
De Confcientia.

. Qma ſit conſcientia? . Fol. 298
1. Quotuplex ſit conſcientia? ibid.
3. Quid ſit conſcientia recta? & quid ſit erronea? ibid.
4. Qnid ſit conſcientia vincibiliter, aut invincibiliter er-

r8der 299
. Quid ſit ignorantia craſſa aut affectata? ibid.
.Quid ſit, conſcientiam eſſe erroneam invincibiliter po-
tentia phyſica, vel morali? 30

7. Quid ſit conſcientia certa, & dubia?
8. Quid ſit conſcientia ſtiictèe dubia, & latè dubia? i34.
9. Quid ſit conſcientia poſitive dubia, & negativè du-

bia? 501
10. Quid ſit conſcientia ſpeculativè dubia, & practicè du-
bia? 303
11. Quid fit dictamen ultimum practicum, & dictamen re-
motè practicum? 304
12. Quid ſit conſcientia ſcrupuloſa? ibid.
13. Quid ſit conſcientia perplexa? 305

a 3 §. II.

6 Tractatus

§. II.
De Conſcientia erronea.

I. An & quomodo peccet, qui agit contra conſcientiam er-
roneam!? ibid.
2. An, & quomodo peccet, qui in re prohibita agit juxta
conſcientiam vincibiliter erroneam? 306
3. Quomodo poſſint ſufficienter retractari peccata igno-
rantiæ? 310
4. An operans ex ignorantia vincibili neceſſariò peccet.
ſive agat juxta, ſive contra conſcientiam vincibiliter
erroneam:? 311
5§. An actus humani procedentes ex ignorantia vincibili
poſſint eſſe meritorii? 313
6. An ignorantia invincibilis ſemper excuſet, etiam circa
Leges divinas & naturales? ibid.
7. An ad hoc, ut adtus procedens ex ignor antia vincibili
ſit peccaminoſus, requiratur actualis advertentia ad pra-

vitatem actionis, vel ignorantiæ: 314
3. An omnes, etiam docti, ob peccata ignorantiæ ſibi rime-
re debeant? 315
9. An poſſit dari ignorantia invincibilis de exiſtentia Dei?
316
10. An poſſit dari ignorantia invincibilis circa Leges na-
turales? 317
II. An poſſit dari ignorantia zuvincibilis circa Leges di-
vinas poſitivas? 320
12. An detur ignorantia invincibilis Legis humanæ:
322
13. An, & quando detur ignorantia invincibilis in quæſtio-
ne facti? 323

14. An ignorantia invincibilis excuſet ab incurrenda pœ-
na, v. g. excommunicationis vel ſuſpenſionis? 324
15. An ignorantia invincibilis excuſet ab incurrendo caſu

reſervato? 325 5
16. An ignorantia invincibilis excuſet ab incurrenda ir-
regularitate? 326
17. An

tiam er⸗
ibic.
it junta
306
ta igno⸗
310
peccet
Ncibiliter
zll
Vincibili
I Clrca
ibid.
Fincibli.
4 adypre-
314
ſtbiüne-
315
ia Dei!
31
eges Ua⸗
zi
eges
320
umnne
322
jneſtio⸗
323
3 4½
do caſi
enda it⸗

1

1,

(6

1. Cic
2. Clia
N
dabil
5 Qu
1G
T
7. QH.
8. Qe
babil
7. Qlir
les!
10, Qu
I. U
as
12. An
thore
80.

1

De Conſcientia.

I. An ignorantia invincibilis excuſet ab incurrendis im-
pedimentis matrimonii? 326
I8. An ignorantia invincibilis de exceſſu damni à damni-
ficante illati excuſet à reſttutione?: 327
19. An ignorantia invincibilis excuſet damnificantem ex
culpa theologicè levi, ſi damnificans ex officio ſui ſta-
tus teneatur ad cavendam culpam etiam levem? v. g.
Judex, Advocatus, Medicus, Caupo, Auriga &c.
20. An Confeſſarius teneatur admonere pœnitentem, ſi
in eo deprehendat ignorantiam Legis divinæ vel na.

turalis? 328
§. III.
De Conſcientia dubia, & Probabiliſino defini-
tiones.
1. Quid ſit probabiliſinus? 330
2. Quid ſit opinio probabilis? ibid.
3. Quid ſit opinio verè probabilis? ibid.
4. Quid ſit opinio tantùm probabiliter, ſeu dubiè pro-
babilis? 321
5. Qnid ſit opinio Theologicè probabilis? ibid.
6. Quænam ſint illæ conditiones, ad veram probabilitatem
à Theologis requiſitæ!? ibid.

7. Quvænam fint ſigna opinionis certò probabilis? ibid.
3. Quænam ſint ſigna opinionis tantùm probabiliter pro-

babilis? 332
9. Quinam Authores dicantur omni exceptione majo-
res? 333
10. Quid eſt Author Claſſicus? ibid.

1I. Utrum author reddere poſſit opinionem probabilem,
cujus quis ſcripta non legit!?
12. An opinio poſſit haberi pro certo probabili: ſi pro
illa in aliquo authore reperiantur citati alii plures au-

thores? ibid.
13. Quid ſit opinio extrinſecè, vel intrinſecè probabi-

lis? 335
V a 4 14. Quid

8 Tracatus

14. Quid ſit opinio probabilis quoad ſe, & quoad n 1
“W ibid.
15. Quid ſit, opinionem eſſe comparativèe probabilem,
aut eam eſſe probabilem tantùm ſecundùm ſe ſeorſim
ſpectatam? ibid.
16. Quid ſit opinio ſpeculativè probabilis, & quid ſit
practicè probabilis? W 336
17. Quid ſit opinio temuiter probabilis? 337
1I8. Quid ſit opinio notabiliter minus probabilis? 338

S§. IV.

An, & quando liceat ſequi ſententiam pro-
“ babilem? .

I. An liceat ſequi dictamen ultimum practicum præciſe

probabile, vel probabilius? 339
2. An liceat ſequi ſententiam probabilem in materia fidei
relicſta evidenter probabiliori? 340
3. An liceat ſequi ſententiam probabilem in materia Sacra-
mentorum, ubi agitur de eorundem valore? ibid.
4. An liceat ſequi ſententiam probabilem Judici?

z. An liceat Medico eligere medicinam probabilem relicta
tutiore? 2 342
6. An liceat ſequi ſententiam probabilem relicta tutiore,
quando agitur de præjudicio tertii? 343
7. An liceat ſequi ſententiam dubiè tantùm probabilem,
ſeu præcisè probabiliter probabilem? ibid.
3. An liceat ſequi ſententiam præciſe tenuiter probabi-

lem? 344
9. An liceat ſequi ſententiam notabiliter minus probabi-

lem? ibid.

10. An liceat ſequi ſententiam æquè probabilem minus tu-
tam relicta tutiore? 345
II. An liceat ſequi ſententiam probabiliorem relicta tu-
tiore? . 346

§. V.

4

ad nos
ibid.
babilemn,
ſeorlin
ibic.
glid ſi
36

337
61 338 3

pro⸗

1 precil

1. Qrid
2. Qis n

E

1. Qer

1. Quid
3. Cid
40 AMn on
A
6 An e
7 A &
timm)

8 A &
9 em

Veratn
II. Unde
atus?
i
11. An
1
3 Cid
clſa
4 Cbi⸗
1n Unde

De Conſeientia. — 9

De C. orſtientia lmipuhtr.
I. Quid ſit ſcrupulus? 347
2. Quis merito dicatur ſcrupnloſus: – 348
3. Quænam ſint cauſæ ſcrupulorum? ibid.
4. Quænam ſint remedia contra ſcrupulos? 349
5. Quenam fſi ſint ſigna ſcrupuloſi? 352
S. VI.

De Actibus bumanis in genere.

I. Quid ſit actus humanus:? 4
2. Quænamſint proprietates actuum humanorum? 5
3. Quid ſit voluntarium? 7
4. An omne voluntarium ſit liberum? 8
1

5. An & quomodo violentia cauſet involuntarium? 1
6. An & quomodo metus cauſet involuntarium? 12

7. An & quomodo concupiſcentia cauſet involunta-
rium:? 14

3. An & quomodo ignorantio cauſet involuntarium?
16
9. Quænam requirantur ad libertatem actus humani?

18
10. Quid ſit, actum eſſe ſemiliberum vel ſoemideli-
heratum? &
II. Unde poſſit agnoſci, an actus fuerit blené delibe-
ratus? vel plenè liber? Vide Trad. de pecca-
27”5. . I
12. An ad libertatem actůs humani requiratur delibera-
tio? 2 7⁷
13 Qd⸗ ſit; actum eſſe liberum in ſe, vel in ſua
cauſa? 31
14. Quid ſit Moralitas actuum humanorum? 34
I5. Unde deſumatur moralitas adcuum humanorum? 35

a 5 16. Quo⸗

10 Trabtatus

16. Quotuplex ſit finis actuum humanorum? 53
17. An detur obligatio, omnes iuas actiones ordinandi
in Deum tanquam finem ultimum? 113 - 126

IN TRACTYTATVU
De Legibus.
§. 1.

De natura & diviſione Legum.

Quid ſit lex? 2
Quotuplex ſit lex? ibid.
Quomodo dividatur lex poſitiva?
Quales ſint aliæ diviſiones legum?
Quid ſit lex pœnalis, & non præciſe pœnalis?
Quid ſit lex directiva & praceptiva?
7. Quid ſit lex afirmativa & negativa?
S. Quid ſit lex irritans, & ſolum probibens?
9. Quid ſit lex favorabilis, & odioſa? lbi
10. Quid ſit jus publicum, & jus gentium?
11. Quid ſit lex Municipalis, & Frovincialis?
12. Quid ſit lex localis, & perſonalis?

§. II.
De natura Legis naturalis.
1. An lex naturalis ſit immutabiliis 9
2. An DkEus in Lege naturali poſſit diſpenſare? 21
An Lex naturalis dubia tranſeat in materiam Legis
poſitivæ: 34
De Lege poſitiva
7. Qunotuplex ſit lex poſitiva? 43
2. Quale ſit obje tum legis poſitivæ? ibid.

A„A £ι *
9

o N FAQ— △£

53

linandi

. 126

— =☛ r*
—
— – —
— -
* S

5

lie 7

21
n Legis

4
bit.

1

1. An

2. An e
eſem
3. An
lum
Wer
4. An!
Nis
5. An⸗
(E
6 An

7 An 8
Cipien

1. An l
2 An

De Legibus. 11

3. An omnis lex humana derivetur à lege naturali?
44
4. Quænam debeant eſſe proprietates legis humanæ?
5. An lex debeat ſe extendere ad caſus frequenter occur-
rentes? ibid.
6. An & quando lex humana ſe conformare debeat con-
ſuetudini patriæ? H
7. An omnia vitia, & quæ potiſſimum, per legem huma-
nam cohibenda ſint? 49
3. An lex humana ſemper ſit mutanda, quando occurrit
aliquid melius? 51
9. Qua regula agnoſci poſſit mens Legislatorum quoad
leges humanas? 52

De Materia Legum,.
1. An materia legis humanæ poſſit eſſe actio indifferens?

/ 53
2. An etiam præcepta legis naturalis vel divinæ poſſint
eſſe materia legis humanæ:? §F.
3. An actio de ſe tantum venialiter peccaminoſa aut ſo-
lum indifferens poſſit eſſe materia legis humanæ gra-
viter obligantis? 55
4. An materia de ſe gravis poſſit eſſe materia obligatio-
nis levis? „
5. An actus interni poſſint eſſe materia legis Eccleſiafti-
cæ? ibid.
6. An Eccleſia poſſit præcipere actus mere internos 2²

57
7. An, & in quo ſenſu, Eccleſia habeat poteſtatem præ-

cipiendi indirectè actus internos? 67
§. V. 8
De Subjecto Legum.
1. An Legislator humanus teneatur ſuis legibus? 68
2. An Epiſcopus teneatur ſtare legibus Synodalibus, à ſuo
anteceſſore in Synodo editis?: 69

12 Trabltatus
3. An peccet Legislator non obſervando ſuas leges? 79
4. An Infideles obligentur legibus Eccleſiæ? ibid.
5. An ebrii teneantur legibus Eccleſiæ, Dei, vel naturæ?
72
6. An legibus Eccleſiæ obligentur amentes? 74
7. An & qualiter infantes obligentur legibus? 75
3. Qunibus legibus Eccleſiæ teneantur impuberes! 76
· An viatores teneantur particularibus legibus locorum,
in quibus tranſeunt? 80

10. An faltem peregrini teneantur legibus locorum par-
ticularium 1 & quinam vocentur proprie peregrini?
33
11. Ad quas leges locorum particularium teneantur etiam
peregrini? 98
12. An liceat egredi ex una Dieceſi in aliam eo ſolum
fine, ut quis poſſit uti privilegio illius Diœceſis contra
legem Diœceſanam v. g. animo dechinandi jejunium
Diœæceſanum? 100
13. An leges pœnales circa peccata, quibus ab Epiſcopo
v. g. infligitur excommunicatio reſervata Ordinario,
incurrantur à peregrino, ſi in eo genere peccati peccet
extra Dicœceſin ſui Epiſcopi? vel ſi delictum commiſ-
ſum adhuc fuerit in Dicœceſi? 101
14. An vagi teneantur legibus locorum particularium, ubi
tranſeunt? & qui dicantur vagi? 104
15. An Clerici teneantur legibus Civilibus Principum?
S 105
16. An Clerici jure naturæ, gentium divino, & poſitivo
à diſpoſitione legum civilium quoad eorum perſonas,
actiones mere perſonales, & congruam ſuſtentationem

exempti ſint? 102
De promulgatione Legum.
X. An promulgatio ſit de eſſentia legis? 119
2. Qualis requiratur promulgatio legis? 120
3. Qualis requiratur & ſufficiat promulgatio circa leges

naturales 2 121

4. Quæ

61 10
Si
H nature!
71
74

locorum,
go
Orum de⸗

peregtl ini
99
nturünm
6
60 ſolun
eſis Conti⸗
jejonim
100
Hihan
Orlin lar,
ati ihecr

Comnuk
101

hrih,
nincht 4
105
bomü⸗
perſon nl,
ntation en
10

119
12⁰

eca legs
1i

G

. (e⸗

diyine

5. Qal

6. An
mulg
Celih

De

I. An
2. Und.
tolia
. An l
Srapl
4. An
ent
nornn
An k
bedim
6. Ex
Oig

1

1. Quie
2. Cot

Ce⸗

Cid
5 Qis
10ſ .
fingetr

(c
kinn⸗

De Legihus. 13

4. Quæ requiratur & ſufficiat promulgatio circa leges

divinas? 123
5. Qualis requiratur promulgatio circa leges poſitivas?
124

6. An leges Eccleſiaſticæ Summorum Pontificum, pro-
mulgatæ Romæ, ante promulgationem in ſingulis Dicœ-

ceſibus obligent totam Eccleſiam? 125 -130
S. VII.
De obligatione Legum, praſertim in dubio
conſcientiæ. .
J. An Leges civiles obligent in conſcientia? 146
2. Unde colligi poſſit, utrum ſit tantùm pœnalis, ſeu obliga-
toria ſolùm ad pœnam? 14
3. An leges divinæ obligent cum detrimento vitæ, aut
gravi detrimento honoris, & bonorum? 15

4. An Leges Eccleſiaſticæ, aut civiles aliquando obli-
gent cum detrimento vitæ, vel jactura honoris & bo-

norum? 156
5§. An leges obligent ad non ponenda vel removenda im-
pedimenta ad obſervantiam legum? 157
6. Ex quibus indiciis poſſit colligi, an ſit Sravis vel levis
obligatio legum? =W 159
§. VIII.
De Interpretatione Legum, & Epikia.
1. Quid ſit interpretatio legis? 160
2. Quotuplex ſit interpretatio? 161
3. Quæ, & quot ſint principia bonæ interpretationis?
ibid.
4. Quid ſit Epikia? ibid.

5. Quis verborum tenor pariat præſumptionem pro rigo-
roſa obligatione præcepti ſeu legis? Et quis ſolum
fundet præſumptionem conſilii aut inhortationis?
ibid.
6. Quid ſuperaddant legi illa verba, quæ in nonnullis con-
ſtitutionibus reperiuntur: Fracipimus in virtute
obedien-

14 Tractatus

obedientiæ, ſub indignatione Dei, vel Apoſtolo-
rum Fetri & TPauli? 163
7. Quales ſoleant tradi regulæ interpretandi leges? 165
3. Quales reperiantur regulæ in Jure Civili idoneæ ad in-

terpretationem legum? 168
9. Quales reperiantur in jure Canonico Regulæ ad inter-
pretandum leges idoneæ? 175

10. Quid ſit legem extendi ad alios caſus ob ſimilitu-
dinem, paritatein, vel identitatem rationis? 178
II. Quænam ſint obſervandæ Regulæ quoad extenſio-

nem legum ad caſus conſimiles? 179
De vario modo obligandi quoad obſervantiam
Legum.

1. An ad ſatisfaciendum legi requiratur intentio ſatisfa⸗
ciendi præcepto? 182
2. An ebrius, dormiens, vel phreneticus, v. 8. in ſebri ca-
lida, ſi in ebrietate, ſomno, aut phreneſi, recitet, V. 8.

Breviarium, aut interſit Sacro? 184
3. An ſatisfaciat legi, qui invitus adimplet legem Eccle-
ſiaſticam? ibid.

4. An ſatisfaciat legi, qui nec habet intentionem ponen-
di materialiter actum à lege præceptum, nec habet in-
tentionem poſitive contrariam? 185
5. An ſatisfaciat præcepto, qui ponit quidem actionem
præceptam, ſed ignorat, eam eſſe præceptam? 196
g. An is, qui audit Miſſam præciſe ex fine illicito, v. g.
vanæ gloriæ, vel animo videndi, & ſeducendi, ſatisfa-
ciat præcepto Eccleſiæx? 1986
7. An ſatisfaciat præcepto, qui ponit quidem ex bono
fine actum præceptum, v. g. auditionem Sacri, vel re-
cirationem Breviarii cum ſocio, ſed expreſſe intendit,
hoc actu individuo nondum fſatisfacere præcepto?
188

3. An

eges!
Kaut

Z “ inter⸗
„05
ſiniltl.
Dnis? Id
4 extenlo⸗
179

rrantiſß

ntioſtifr
19
in ſebuicr
ecitet, b⸗
184
gemm Pcce
ſic.
ben ponen
hudet ir
i

m 3
li 1o 1
ncd, ſts⸗ i

x 1
cii, er.
ſe int tenii
erunn,

3,

8. An 4
do in
Vel a
9. An

10. An
tapte
fier
Paup
II. An
diger
niten
12. JKi
05 1
Voto,
V po
19. Qan
AEccl
ſinul
I. An (
Deum

De

1, Qen

ne leg

2 Cli
3. Cals

0l, le
4 Cen
m
4 Cone
ibi
lenn 4

De Legibus. 1 5

8. An ſatisfaciat legi, qui adimplet apus præceptum mo-
do indebito, v. g. recitando totum Breviarium diſtractè,

vel audiendo totum ſacrum indevotè? ibid.
9- An unico actu poſſit ſatisfieri pluribus præceptis?
190

10. An obligatus ad reſtitutionem omnium bonorum ex
rapto vel furto in cauſas pias, ubi Domino reſtitutio
fieri nequit, poſſit ea ſibi ipſi applicare tanquam vere
pauperi? 192.
11. An ſi quis det eleemoſynam graviter vel extreme in-
digenti, per hoc ſatisfaciat obligationi ex voto vel pœ-
nitentia erogandi eleemoſynam? 193
1I2. Si centum floreni debeantur pauperibus ex juftitia
ob rapinam bonorum incertorum, & alia centum ex
voto, alia centum ex pœnitentia, ſi tantùm centum ſol-
vi poſſint, cui prius titulo ſatisfaciendum ſit? ibid.
13. Quando concurrunt diverſæ leges, naturales, divinæ,
& Eccleſiaſticæ, cui prius ſatisfaciendum ſit, ſi omnibus
ſimul ſatisfieri nequeat? 194
14. An omnis lex debeat obſervari ex charitate erga
Deum? 1992

§. X.

De caufßis excuſantibus ab obſervatione
Legum.

1. Quænam poſſint eſſe cauſæ excuſantes ab obſervatio-
ne legis? 202
2. Qualis ignorantia excuſet ab obſervatione legum?
ibid.
3. Qualis diligentia in quolibet homine requiratur ad
hoc, ne ejus ignorantiæ fiant vincibiles? 203
4. Quænam ſint indicia ordinaria ignorantiarum vincibi-
lium? 404
5. Quomodo ex ignorantia vincibili reddere poſſit in-
vincibilem, qui neſcit ſe habere ignorantiam vincibi-
lem ?2 206

6 An

16 TJryactatus

6. An ignorantia vincibilis, dummodo non ſit affectata.

excuſet ſaltem à cenſura, vel alia pœna? 20⁰7
7 An aliquando excuſet ignorantia juris humani mani-
feſti? „ ibid.
3. Qualis metus excuſet à lege? 208
9. Qualis impotentia excuſet ab obſervatione legum?
212.
10. An, ubi datur impotentia ad totum, remaneat obligatio
ad partem? 214

II. An excuſetur ab obſervantia legis, qui poſuit culpa-
bilem cauſam impotentiæ, v. g.- projiciendo Breviarium
in mare, aut contrahendo infirmitatem ex ebrietate?

215
12. An peccet contra legem, qui ponit de ſe inculpabile
impedimentum ad obſervantiam legis? 216
13. An detur obligatio tollendi impedimentum pro ob-
ſervantia legis? 217
14. Quid ſit? & quandonam ab obſervatione legis excu-
ſet Epikia? 219
15. An Epikia etiam locum habeat circa leges divinas &
naturales? 220
16. An & quomodo à legis obſervatione excuſet non ac-
ceptatio legis? ibid.
17. An & quomodo à legis obſervatione excuſet defectus
änis? . 221
I8. Quomodo à lege excuſet conſuetudo, privilegium, &
diſpenſatio? 224
Fg. XI.
De Conſuetudine.
1. Quid ſit Conſuetudo? ibid.
2. Quales requirantur conditiones ad legitimam conſue-
tudinem? ibid.
3. Quid requiratur ad hoc, ut conſuetudo ſit rationabi=
lis? 225

4. An & quomodo conſuetudo debeat eſſe rationabilis,
ſ ſit contraria vel præjudicet legibus non adiaphoris,
Z ſed

t affecletn
nani mun.
bbid.
ne legin!
1
at obligtio
21
oſiitl
Prexiarinm
ehretne!
i;
incllytlie
11
umn pro cr
I

elegis ell
11,

es rin
9

uſet non d.
ibid
er ekels
1l

eleziun

mant conſte
5
ſt tonk
ntondd

1 iltn

ſed p⸗
em m
5 Clid
minun
Præje

6. Qua
Litirm
1 Q
Conſt
d. Qual
onſin
9. Unde
animno

Cul
2. Con
3. Qules
ſenlurn
4. s
5 AM i
Cauſa!
6. Qot
7. Com
berſon⸗
3 Com

(en
10, (e

ltgion
l, Clle
ncili
le. Con

De Legibus. 17

ſed poſitivè conducentibus ad meliorationem notabi-
lem morum, & Eccleſiæ? 227
5. Quid cuivis agendum, ſi in ſuo ſtatu vel ſocietate ho-
minum, in qua vivit, vigeant conſuetudines notabiliter
præjudicantes honeſtati chriſtianæ fidei vel morum?
6. Quantum requiratur temporis ad introducendam le-
gitimam conſuetudinem? 240
7. Qualis requiratur ſcientia & conſenſus legislatoris ad
conſtituendam legitimam conſuetudinem? 241
8. Qualis requiratur frequentia actuum ad conſtituendam
conſuetudinem legitimam? S 244
9. Unde poſſit colligi, conſuetudinem fuiſſe introductam

animo iſe obligandi? ibigd.
8. AXlI.
De Privilegiis.
7. Quid ſit privilegium? 245
2. Quotuplex ſit privilegium? 246
3. Quales fint clauſulæ privilegiorum? & quem pariant
ſenſum? . ibid.
4. Quis poſſit concedere privilegia? 249
5. An ad licitam conceſſionem Privilegii requiratur juſta
cauſa? ibid.
6. Quot modis aquirantur privilegia? ibid.
7. Quomodo privilegia ab uno loco ad alium, vel ab una
perſona ad aliam extendi poſſint? 250
3. Quomodo ſint interpretanda privilegia Regularium?
253
„. Quænam ſint obſervanda circa uſum privilegiorum?
„
. . . 255
10. Queæ regulæ haberi poſſint circa revocationem pri-
vilegiorum? 257
11. Qualia privilegia Regularium fuerint revocanda à
Conciliis vel ſummis Pontificibus? 259
I2. Quomodo exſpirent privilegia? 264

„ F. xXlIII.

18 Tractatus

S§. XlIII.
De poteſtate ferendi Leges.
I. Quinam habeant poteſtatem ferendi leges? 272

2. An Capitulum ſede vacante poſſit ferre leges? ibid.
. Utrum Abbatiſſæ vel aliæ Superioriſſæ, etiam Genera-

3 ſes, habeant poteſtatem ferendi leges? 273
4. An villæ, caſtra, vel oppida habeant poteſtatem feren-
di legem localem pro ſua communitate? 274
F. XIV.
De PdeLarcue Legum.
Quid ſit diſpenſatio? 275
2. An poſſit dari diſpenſatio circa jus naturale? aut cir-
ca jus divinum? ibid.
3. An Legislator univerſim poſſit diſpenſare in ſuis legi-
bus? 279
4. An inferior poſſit aliquando diſpenſare in lege Supe-
rioris? ibid.
§. (Quinamn ſint caſus, in quibus inferior poſſit diſbenre
in lege Superioris? 2980

6. An Gapitulu⸗ n 3cüc wacante poſſit cum criminoſo pri-
vato voce activa diſpenſare quoad hanc pœnam ad a-

Gtum electionis? 283
7. An Legislator vel habens poteſtatem delegatam diſpen-
andi, boſſi t diſpenſare ſecum ipſo? ibid.
8. An vagi & peregrini poſſint diſpenſari ab Epiſcopo vel
Superiore loci, in quo morantur? 284
9. An Metropolitanus poſſit diſpenſare cum ſuis ſuffra-
ganeis ſubditis? 285
10. Quinam habeant poteſtatem diſpenſandi cum Religio-
ſis circa vota, juramenta & pœnas? 285
1I. Quid requiratur ad licitè diſpenſandum? 286

12. An diſpenlatio ſine cauſa ſfufficiente ſit valida? 288
13. An valida ſit diſpenſatio circa Conſtitutiones Apoſto-

licas? 2299
14. An diſpenſatio facla ſine legitima cauſa ſaltem tunc
ſit

WD

22
es! ihih
un Generr
133
aten teter⸗
1t

15
le? t
in ſis e.
lege Suhe⸗
I0ll.
ciſpenſue
2⁰
rinolopi⸗
veenum 1
266
tatn diher⸗
bi⸗
Pioo
184

n ſi ſiltr
265
cun Neis.
265
286
olica! 4
ones Mpolr⸗

ten
4

ſit va
ditur
15. Cue
16. An
d co
17. An
Ppecun
18. Q
19. Utr
ſola!
preſe
bilem
20. An
ſip et
21. An P
liorem
Cogniti

122. Cal

129. An ot
fonem.
44. An ic
Der mna
uumhli
25. Qe
ſiletuch
*4 Ci
reption
17. Cid
ſitiones
interne

.
1
1Wneh
Eot .
auints

De Legilus. 19

ſit valida, quando à diſpenſante & diſpenſato cauſa cre-

dirur eſſe legitima? 289
15. Quales ſint cauſæ juſtæ diſpenſationis? 290
16. An ſtante juſta cauſa diſpenſationis ſuperior teneatur
ad concedendam diſpenſationem? 291
17. An diſpenſans poſſit diſpenſando imponere mulctam
pecuniariam pro diſpenſatione? 293
18. Quænam ſint ſigna tacitæ diſpenlſationis: ibid-

19. Utrum pro ſigno tacitæ diſpenſationis haberi poſſit
ſola taciturnitas & difſimulatio Superidris, ſi in ejus
Præſentia inferior agat contra legem ab illo diſpenſa-

bilem? 294
20. An diſpenſatio facta absque cauſæ cognitione valida
ſit, etiamſi reipſa cauſa fubſiſtat? 295

21. An pro foro conſcientiæ tuto præſumi poſſit, Supe-
riorem in diſpenſatione habuiſſe legitimam cauſam, &
cognitionem cauſæ: 296
22. Quales ſint cauſæ, ex quibus vitiatur diſpenſatio?
r 297
23. An omnis diſpenſario ſit invalida, obtenta per obrep-
tionem, vel ſubreptionem? ibid.
24. An idem dicendum, ſi veritas aliqua non ſit reticita
per malitiam ? aut falſitas malitioſe expreſſa, ſed per

ſimplicitatem vel ignorantiam? 2983
25. Qualium veritatum reticentia ſoleat de jure vel con-
ſuetudine haberi pro vitio ſubſtantiali? 300
26. Quid delegato agendum, ſi dubitet, an vitium ob-
reptionis vel ſubreptionis ſit ſubſtantiale? 301

27. Quid obſervandum in praxi quoad petendas Diſpen-
ſationes Romanas ex Pœnitentiaria Romana pro foro

interno? 302
§. XV.
De Juprema Lege Charitatis.
I. In quo conſiſtat lex charitatis? 318

2. Quare heæc lex charitatis vocetur ſuprema lex? 3192
S. Quot & quales ſint primariæ obligationes ex lege
charitatis. ibid.
b 2 4. Quid

20 Tractatus

4. Quid velit dicere illa limitatio Per ſe? 321
5. Quid velit dicere illa limitatio; in concurſu? 322

6 Quomodo hæ obligationes charitatis poſſint inffuere
in caſus particulares? . 322
7. Quomodo oſtendatur, legem charitatis eſſe regulam
directivam conſcientiæ in omnibus controverſiis mo-
ralibus circa obligationes legum? 326-331

JN TXKACTYAYDV
De Præceptis Decalogi & Eccleſiæ.
SECTIO I.
De amore Dei && Proximi.
S. I.
De obligatione Charitatis erga Deum & pro-

xrimum in genere.
1. Quid ſit charitas?

2. Quodnam ſit objectum materiale charitatis? .
3. Quodnam ſit objectum ſeu motivum formale chari-
tatis? 4.
4. Quomodo poſſit elici actus charitatis?
5. Quales ſint actus eliciti charitatis? ibid.
6. Quales ſint actus imperati charitatis? ibid.

7. Quoties homo teneatur elicere actum charitatis?: 6
S8. An detur etiam obligatio eliciendi actum charitatis
diebus Dominicis & feſtis? 7
9. An ad ſatisfaciendum præcepto charitatis ſufficiat actus
charitatis imperatus:? . ibid.
10. An ad ſatisfaciendum præcepto charitatis ſufficiat
quilibet actus elicitus charitatis? an veròè requiratur
exercitium plurium vel omnium actuum elicitorum cha-

ritatis? 8
11. An præceptum charitatis obliget ad omnia, quæ Deo
placent? ibid.

12. Quales

iu
11 32˙
nt ininere
322
ſe regnlam
Verſiis mno⸗
316- 31

cclelie.

imi.

&Sr⸗

3
4 4

male chari
4.

5
ibic.
ibl.
tatis? 6
1 chatitats

ſiciat acn
ſbic,
tis ſiffin
reqiratu
itonimch⸗
6

1, gue e⸗
bi, .

12. QC
chari
12. An
actun
14. Q
talite
1.C
tate
Char
16. C.
tio
17. Q.
Ain,
I9. An
8ore, 4
19. Utru
Vare l
. len

2I. In 1
21. In 3

23. Qa
24. 4An 4
Vütual

De
1 Cic ſ
2 luum
Aladkilig
. In Ino.
ihoit
G ſ.

7

De PFraceptis Decalogi &h Ecoleſta 21

12. Quales ſint actus eſſentiales vel accidentales præcepti
charitatiss 9
12. An poſſit peccari mortaliter ex habituali neglectu
actuum accidentalium charitatis? 10

14. Quales potiſſimùm ſint caſus, in quibus peccatur mor-

taliter contra charitatem? ibid.
15. Quinam ſint alii caſus magis particulares pro diverfſi-
tate ſtatuum, in quibus poſſit graviter peccari contra

charitatem Dei? 12
16. Quomodo ex Scriptura probetur tam ſtricta obliga-
tio charitatis? 15

17. Quid ſit diligere Deum e toto corde, ex tota
anhinia, er tota mente, & totis viribus? 21
I18. An homo poſſit & debeat hoc præceptum in eo ri-
gore, quem ſônat, implere? 22
19. Utrum in præcepto charitatis homo teneatur obſer-
vare quemdam ordinem charitatis erga Deum? & qua-

lem:!? . 25
20. Quales propoſitiones fuerint damnatæ de charitate?
28

2I. In quo conſiſtant errores Baji de charitate? 29
22. In quo conſiſtant errores TPenelonii de charitate?
32
23. Quales ſint errores Quefnelli de charitate? 35
24. An actus ad hoc, ut ſit meritorius, debeat Saltem
virtualiter procedere ex charitate? 25

De obligatione charitatis erga proximum.

I. Quid ſit charitas erga proximum!? 38
2. Utrum ſit una, eademque charitas, qua diligatur Deus, &
qua diligatur proximus? 4

3. In quo ſenſu Apoſtolus ad Rom. c. 13 ſcribat: Qui
diligit proximum, legem implevit? & ad
Gal. 5. Omnis lex uno ſermone impletur, di-

liges proximum tuum, ſicut teipfſum? 42
bẽ 4. An

22 S Traltatus

4. An hac eadem charitate, qua diligit Deum, poſſit &
debeat diligere ſeipſum?: 43
5. An & in quo ſenſu homo teneatur Deum plus diligere,
quam ſeipſum? 44
6. Anhomo ex charitate teneatur magis diligere ſeipſum,
quůam proximum? 46
7. An homo teneatur proximum diligere poſitive per
actus internos? an verò ſufficiat, eum præciſe diligere
negative, non volendo vel exterius operando ali⸗

quid contra charitatem proximi? 50
8. Quandonam ſit eliciendus actus charitatis internus
erga praximos? 51

9. An Concionatores aur Parochi graviter peccent, toto
ferme anno prædicando de rebus non preæceptis, vix
unquam autem aut raro inculcando præceptum & na-
turam charitatis internæ erga proximum in hoc mun-
do!? 52

S. III.

De obſervando ordine chbaritatis erga proxi-
muin.

1. Quis ordo charitatis obſervandus ſit erga prox-imum?
57
2. An Salus animæ in proximo ſemper ſit præponenda
incolumitati aut vitæ proprii corporis 58
3. Quinam poſſint eſſe caſus practici, in quibus homo
tenetur vel non tenetur exponere vitam ſuam pro ſa-
lute proximi? 6 1
4. An omnes proximi, ſaltem quoad affectum internum,
ſint æqualiter diligendi? 63
5. Utrum teneamur magis diligere meliores qùam con-
Junctiores? 64
6. Utrum inter eos, qui nobis nullatenus, vel æqualiter
conjuncti ſunt, debeamus magis diligere meliores?
65
7. Utrum magis teneamur diligere conjunctos ſangnine,
quam

lus dlligere,
44
ere ſeipſin⸗
4
ltive e
ciſe dligert
perando
5
Atis intetnns
eccend d 1010
rcehiig i
eptun Knr.
in hoc mm-
1

lve jrui.

e Pwene⸗ ol
t p z,

lübus
ſuam

umm int Emmn⸗
4
Ss ganm ⸗

vel AAluin⸗
ne nli

ns lgi
G

quam

8. An h
lium:
9. An P
10. An
trem
II. An
quam

1. An de
mento
1 An eti
kligen⸗
3. An ob
naturk,
4. An lie
emends
inſellat
5. M h
licet

6. And
. An de
leclion
1e hega
n
Cionis
9 Oali
tom
1 An
klag

De Praceptis Decalogi & Eccleſivx. 23

quam conjunctos alia Socijetate civili aut ſpirituali?

66
8. An homo teneatur magis diligere Patrem, quam Fi-
lium!? 67
9. An Pater ſit magis diligendus, quam Mater? 63

10. An homo teneatur plus diligere uxorem quam Pa-
trem & Matrem? 0
II. An homo magis teneatur diligere ſuum benefactorem,
quam beneficiatum à ſe? 72

S§. IV.
De dilettione inimicorum.

1I. An detur obligatio diligendi inimicum in novo teſta-
mento? 7

2. An etiam in veteri teſtamento jam extiterit obligatio

92

diligendi inimicos? 75
3. An obligatio diligendi inimices jam extiterit in lege
naturæ, ac conſequenter ſit legis naturalis? 76

4. An liceat inimico optare malum temporale ad ejus
emendationem, vel ad propriam libertatem ab ejus
inſeſtatione? 78
5. An heæc regula; quod liceat inimico optare, quod
lecet inferre, univerſim ac illimitate admittenda ſit?

. 86
6. An detur obligatio, erga inimicos determinatos elicien-
di actum dilectionis particularem? 87

7. An detur obligatio eliciendi erga inimicum actum di-
lectionis poſitivum & particularem in gravi tentatione
odii, vel utrum ſufficiat, ſe ad ejusmodi motus odii habe-
re negative? 838
8. Qualia inimicis ſint exhibenda ſigna & obſequia dile-

ctionis ſub peccato? ib.
2. Qualia ſint illa figna & officia dilectionis communia, quæ
homo tenetur exhibere inimico? 90
10. An, & quando homo teneatur inimico exhibere Spe-
cialia ſigna dilectionis? ibid.
b 4 TI. An

24 Tractatus

II. An teneatur offenſus aliquando ultro quærere recon-
ciliationem cum inimico?: & quando?- 9 1
I2. An læſus aliquando teneatur aliquid de jure ſuo re-
mittere, aut ferre damnum, ſi aliàs congruis mediis re-

conciliatio cum inimico ſperari non boffit? ibid.
13. An detur univerſim obligatio, inimico petenti conce.
den di veniam? 93

14. An derur obligatio petenti veniam etiam condonandi
ſatisfactionem?
15 Quomodo differant inter ſe donatio veniæ & dona-
tio ſatisfactionis? 96
16. An ejusmodi ſatisfactiones ſemper & univerſim poſſint
exigi ſine læſione charitatis? 97
17. A Superior ſubdito petenti veniam teneatur ſtatim
demonſtrare priora ſigna benevolentiæ? 93
18. An Pater poſſit licite in pœnam denegare reconcliatio-
nem filio eam petenti ob indignas nuptias cum dede-
core familiæ celebratas; & deneg are ſuæ familiæ, ne
conſuetudinem & familiaritatem. cum eo habeant?
99
19. An etiam perſonis privatis, v. g. uxori, fratri, vici⸗
no &c. liceat in Pœnam aliquamdiu denegare ſigna
reconciliationis poſt petitam ab offendente veniam?
100
20. An ſemper credendum ſit inimico petenti veniam in
OoOrdine ad renovandam cum illo familiaritatem priſti-

nam? 101
21. Quis prior teneatur veniam petere, aut reconcilia-
tionem queærere, ſi ambo ſe mutuo offenderint? 103
g. V.
De Correctione Fraterna, & denuntiatione.
1. Quid ſit correctio fraterna? 105
2. Quotuplex ſit correctio fraterna? 106
3. An correctio fraterna fit Præcepta lege divina & na-
turali? ibich.

. . 4. An

rere teco-
jure ſoo e⸗
§ mecdis ke⸗
lbi.
tenti conce,
99
condoninci
mie & Con⸗⸗
ſetſinpoſit
V
Reatur ſitin
teconcliiti⸗
8 cunn Lele⸗
, fimnili, ie
eo abeant!
99
ſiati, Ul⸗
egare ſgni
nte Vemamm.
0
i venin n.
tatenn Piſk⸗ .
j0l

reconcil⸗
im! 10

tictinn⸗

10
ſo⸗

in En
bih

4

3

4. Anpre⸗
li erſen
5. An con

6. An ſübe
7. An et

ui in

3. Utrum
corligen
9. Utrum
Creta ex
hem?
10. Qlid in
ntigtion
IIe An lice⸗
lgiotorum
12. An (etn
denuntiane
neratim!
13. Qnd D
an ſit en
one dor
. Vata ſit h.
14. UVtrum
Ante gen
ioi e
Societe
Ah OmI
Droximo,
one hin
§. Unm
7bveri i
an per
Eteckr

De PFrateptis Decalogi & Ecclefie. 2 5

4. An præceptum correctionis fraternæ etiam poſſit proba-

ri ex ſenſu Paſtorum Eccleſiæ: 108
5. An correctio fraterna pertineat ad ſolos Prælatos?
