4. An debeat eſſe major de uno peccato, quam de altero?
597
5. An peoœnitens teneatur conteri de ſingulis peccatis diſtin-
cte? 597
6. An contritio debeat durare toto vitæ tempore? 598
7. An contritio ſit maximus dolorum, qui ſunt in natura.
599
38. An poſſit ſufficere ad delendum etiam totum reatum poœ-
næ? ibid.
9. Quænam formula conrtritionis ſit præferenda? 600
10. Quæ formulæ fint rejiciendæ? 600
11. An in Sacramento poœnitentiæ ſufficiat dolor virtualis?
incluſus in amore Dei? 602

1I2. An detur obligatio ponendi propoſitum explicitum? 602
13. Quid requiratur ad hoc, ut propoſitum poſſit dici effi-

cax? 603
14. Quale requiratur propofitum circa peccata venialia? 606
7 §. IX.

De Confeſſione.

1. An obligatio confitendi peccata mortalia ſit juris divi-

ni? Diſp. 2. 121
2. Qualis debeat eſſe confeſih o Diſp. 4. - 4
3. An detur obligatio confitendi circumſtantias notabiliter
aggravantes? L 3
A. Saltem ſi de iis Confeſſarius interroget? 1⁰0
5. An detur obligatio confitendi peccata dubia? 39
6. An confeſſio poſſit eſſe Valida G inſormis? 67

Reſolvuntur varia dubia de Confeſſtone.
1. An confeſſio generalis ſine expreſſioné peccati particu-
laris ſ materia Sacramenti & abſolutionisꝰs 935

lum ommnintt.
peccare? 5N
N
lnam de dhen
peccatis ilfir

=

emnpore?
fünt in nanne
tumm reatumn .
fenda? G

dolor Virtmans!

enplium!
h polit dii

tverielut

1, An pecca
Menci?
5. An conkent
ro remiſk
4 An venial
Nuoad rea
Aniilape
ii, de guibr
feſſis?
6 Ar peccztt
litur cohh
Certum!
7. An in caſi
Enbinm, ten
lepreengit
1 A is
Drehenchet,
tenlo, ſe bl
Eeblihchene
Dertun con
9. Anin et,
Alol unen
er minons
Ebnleſlone:
d Emmadh
r. . bl
DR Arneceſn
Ghnd Uree
rchimninn
. te ſui
CMntkiäinen

De ænitentia. — 127

2. An peccata dubia ſe ſolis ſint materia ſufficiens Sacra-
menti? 96
3. An confeſſio generalis habeat rationem ſacramentalem
pro remiſſione venialium & mortalium oblitorum? 98
4. An venialia ſint materia Sacramenti Pœnitentiæ? etiam
quoad reatum culpæ? 100
5. An illa peccata mortalia ſint materia neceſſaria Sacramen-
ti, de quibus pœnitens dubitat, an ea jam ſemel fuerit con-
feſffusgs 107
6, An peccatum, quod quis confeſſus fuerat üt dubium, te-
neatur confiteri ut certum, quamprimum comperit, eſſe
certum 103
7. An in caſu, quo quis confeſſus eſt numerum peccati ut
dubium, teneatur illum confiteri ut certum, quamprimum
deprehendit, illum eſſe certum: 105
8. An, ſi quis erraverit in numero determinato, & dein de-
Prehendat, ſe aliquantulum in humero erraſſe, v. g. di-
cendo, ſe blaſphemaſſe decies, cum deprehendat poſtea,
ſe blaſphemaſſe undecies, teneatur numerum noviter re-
pertum confiteri? 106
9. An in caſu, quo quis peccatum confeſſus eſt ut certum,
quod tamen poſtea deprehendit eſſe dubium, vel notabi-
liter minoris malitiæ, teneatur retractare dicta in priori
confeſſione? . O0Z.
10. Utrum actus externus ex actu interno immediate depen-
dens v. g. blaſphemia, homicidium &c. neceſſario debeat
exprimi in confefſione? 109
II. An neceſſario in confeſſione exprimi debeat effectus me-
diatus directe intentus. v. g. homicidium vel abortus ex
propinatione veneni vel Potus expulſivi ſecutus, ſi effe-
tus ante ſui eventum non fuerit efficaciter retractatus per
contritionem, vel confeſſionem? . ibid.

12. An idem dicendum, ſi talis effectus directe intentu
te eventum jam fuerit efficaciter retractatus?
13. An idem dicendum de effectu directe non intento v. g.
abortu, homicidio, pollutione? 112
14. An quis teneatur ſtatim poſt commiſſum peccatum con-
ſiteri, prima opportunitate oblata? .—R ibid.
15. An

s an-
110

128 Tractatus.

15. An quis teneatur ſtatim poſt commiſſum peccatum con-
tritionem cum propoſito confeſſionis elicere, quampri-
mum occurrit memoria commiſſi peccati? 115
16. An peccata jam ſemel confeſſa ſint ma eria hujus Sacra-
mentiꝰ 116
17. An Lege Eccleſiaſtica præcepta ſit, vel præcipi poſſit
confeſſio venialium? 117
18. Quo tempore confeſſio univerſim præcepta ſit? 119
19. An fub nomine proprii Sacerdotis intelligatur Parochus,
ſeu alius ex officio curam animarum habens? 120
20. An nunc temporis ſatisfiat præcepto confeſſionis annuæ
per confeſſionem apud confeſſarios Regulares Privilegia-
tos? 121
2⁄. Utrum præcepto confeſſionis annuæ coram proprio Pa-
rocho faciendæ ſatisfaciant, qui ſine licentia ſui Parochi
etiam in Paſchate confitentur alteri Parocho non habenti
communicationem privilegiorum cum Mendicantibus' 123
22. An in caſu neceſſitatis deficiente Sacerdote confeſſio va-
lide aut meritorie fiat laico? ibigd.
23. An confeſſio fieri poſſit aut debeat in ſcripto, dum pœ-
nitens ſua peccata in ſcripto legenda offert, ſeque de iis
dolenter accuſat? 124
24. An confeſſio debeat fieri per interpretem, ſi aliter fieri
nequeat? 126
25. An in confeſſione depdegt exprimi complex criminis, ſi
aliter exprimi non poſſit ſpecies criminis, aut circumſtan-
tia notabiliter varians judicium confeſſarii? 127
26. Quænam excuſent ab integritate confeſſionis? 128
27. Quales caſus ad impotentiam moralem referri poſſint?

ibid.
ag. An per confeſſionem ſacrilegam ſatisfiat prœcepto Ec-

cleſiæx ?2 130
De Abſolutione. 7

1. Quænam abſolutionis verba ſpectent ad ejus eſſentiam?
255

n peeenunt
leere, Nvnnt
u! Il
Leria Mujus Nn
I
vel preciic⸗
1
Ecepta ſt! I
elligatur Proch
abenst
conkeſtoris n
Allutes iſg

coram pr vonit
licenti fi in
Mrocho HNI he
Mlencicntbe tibss
erdo raniti,

in ſi dunt

eten, 1 8 1

Onger aini⸗
nin⸗ t el imn
rii⸗
nlelons
en 1 lekeni N

☛

iskar pant
“

4 ℳ,

1 Qürnam
cepti rigo
3. An dliqua
to ſuerit
4 An in ver
Dlennem
ſolutionem
6 Utrüm ab⸗
6. Utrum zo
Ceſitatis Ob⸗
An talis zb
ſd etiäm ir
8. An hec ab
Ai, Iuo e
te Declieſi
1. An Aliena
Urtiss Iui
1r (ienp
llentilen

lit
1n Ais mti
UIt cpocr
fnni conite
3) Anib co
i cinin
e Illo e
nigo⸗
An erett
rik, Mereti
Uone 0 in
Krd ſend
initn
Etiinm

1

in
ikerer

De Penitentid. 125
2. Quænam Verba abſolutionis ſint neceſſaria neceſſitate præ-
Ccepti rigoroſi? 25
3. An aliquando gravioribus quibusdam ſceleribus abſolu⸗-
tio fuerit denegataꝰ? 25⅛ 8
4. An in veteri Eccleſia poſt peractam ſemel publicam ac
ſolennem pœnitentiam relapſi admiſſi denuo fuerint ad ab-=
ſolutionem, & ſolennem pœnitentiam 2859
5. Utrum abſolutio antiquitus dataà fuerit abſentibus? 261
6. Utrum abſolutio abſenti licite conferri poſſit in caſu ne-

ceſſitatis ob probabilitatem ſententiæ? 263
7. An talis abſolutio⸗ abſenti collata non tantum ſit illicita,
ſed etiam invalida? ibid:
8. An hæc abſolutio abſentis ſit licità aut valida ſaltem in
caſu, quo confeſſio ſacta eſt præſenti? 264
9. An talis abſolutio ſit nulla jure diyvino; an vero tantum
jure Eccleſiaſtico? ibid.

10. An aliquando- iis fuerit denegata abſolutio in articulo
mortis, qui pœnitentiam uſque in mortem diſtulerunt: ib.
11. Quo tempore illa bumanior diſciplina abſolutionem in-
du—lgentialem conferendi omnibus morientibus invalue-
rit 2 266
12. An iis anticirittis fuerit induita abſoiutié; qui poſtula-
runt advocari Presbyterum, ſed linguæ uſu repente de-
ſtituti confiteri non poterant? ibid:
13. An ſub conditione abſolvendi ſint; qui moriuntur ex
actu ceriminoſo, v. g: duello; rixa, ebrietate, adulterio
Cc. nullo edito externo doloris ad confeſſionem ordina-
to ſigno? 267
14. An peccatores notorii ac e publici, v. g. uſürarii, apo-
ſtatæ; hæretici, concubinarii, abſblwchaf ſint ſub condi-
tione, ſi in articulo mortis obmuteſcant nullo editò ex⸗-
terno 'ſigno doloris? 268
15. An vita chriſtiane acta ſufficiat, ut morienti deſtituto
ufſu ſenſuum poſſit conferri abſolutio ſaltem conditiona-

4

fa ? 27 1
16. An & quando abſolutio conſuetudinariis impendenda,

aut differenda ſit? 275

i EAll.

130 77 vactatus. Aᷣ

§. XII.
De Satisfactione.

L. An Confeſſarii jure divino teneantur imponere peœrniten-

tias peccatis & v ribus pœnitentis proportionatas? 358
2. An ad hoc obligentur etiam tempore Indulgentiæ plena-

riæ vel Jubilæi? 364

„F. XlII.
Reſolvuntur varia dubia de Satisfactione.

1. An detur obligatio gravis, pœnitentiam à confeſſario in-

junctam acceptandi, & adimplendi? 401

2. An pœnitens, ſi illi videatur injuncta pœnitentia nimis
difficilis, poſſit tuta conſcientia ſine abſolutione diſcede-
re, & alium confeſſarium adire? ibid.
3. Quid agendum pœnitenti, ſi pœnitentia injuncta videa-
tur illi irrationabilis ,„ aut moraliter inobſervabilis? 402

.An alius confeſſarius poſſit commutare pœnitentiam à

priore confeſſario injunctam? 403
S. An pro peccatis publicis etiam pudlica pœnitentia in-
jungenda ſit? 404
6. Qualia ſint illa crimina publica, pro quibus publica pœ-
nitentia imponenda ſit? 405
7. An confeſſarius pro crimine publico poſſit imponere pœ-
nitentiam publicam, etiam ſolemme? ibid.
(Wales pœnitentiæ publicæ imponi poſſint à Confeſſa-
riis privatis pro peccato publico? ibid.

9. An aliquando conſultum ſit, pœnitentias à Genetto rela-

tas, imponere peccatori publico? 40⁸8

10. An expediat, ut Epiſcopi certa quædam graviora cri-
mina, notoria notorietate juris aut facti, refſervent ad

S pœnas canonicas? 40⁰9
. Quales pœnitentiæ poſſint convenienter injungi reſpe-
tu. nobilium aut divitum? 411
12. Quales pœnitentiæ poſſint injungi hominibus plebeis?
412
13. An poſſit pro pœenitentia injungi opus jam aliunde Præ-
ceptum? 415

14. An

wonere Peie
Ortioniatis? 6
dulgentie ie
7

tigfichmn⸗
m ofilinl

henit tenieni
ſoluione e

i ninki
lenablisꝓ 2
te petittin

2 perninnin
ibis unlo⸗ ,
hrman, .

n 10n

is SS 4

i, rem

ter iningn 7

minibus 1
3

a Ainet
15

6
1

6

—

14 An w
15. An pro
Nel pro ce
16. Quomoo
e ninia i⸗
tem (um
ugio 1

1. Qid ſit
Colg eſt
Cic it
Cückl
eneng,
A e160 do
En ton ten
3 N (on
S
N

1 Ci ſ
lite?
) Gdſtn
1 id o
IINN

1l.Cid nor
d ua!
MGmm
is in

4 Eule⸗

De Penitentia. . 131

14. An pro Poœnitentia poſſit injungi actus internus? 416
15. An pro peœnitentia poſſint injungi preces pro defunctis
vel pro converſione peccatorum? 415
16. Quomodo intelligendum illud principium D. Chryſo-
ſtomi: MWelius eſſe dare rationem de nimia miſericordia, duam
de nimia Iuſtiria? & illud Gerſonis: Melius ſe, pœniten-
tem cum punv pœnitentia mittere ad Hngaro, mn, quamm cum

magna 44 infer⸗ num? 416
gH. XIV.
. pe l
1. Quid ſit indulgentia? Diſp. VII. 226
2. Qualis eſt diviſio Indulgentiarum? 226
3. Quid fit Indulgentia plenaria, & partialis? 226
4. Quid eſt Indulgentia 40. dierum? 7. annorum? & quid
eſt carena, vel quadragena? 226

5. An ergo pœnitens lucraturus talem Indulgentiam partia-
lem non teneatur perſolvere vel acceptare Pœnitentiam
V. gr. duorum Vel trium annorum à Confeſſario injun-
Gam: 227
5. Quid ſit Indulgentia localis, realis, & perſonalis? 228
7: Qn ſit Indulgentia perpetua, quotidiana & tempora-

lis? 228
3. Quid ſit Indulgentia Extraordinaria Jubilæi, aut Cra-
ciatæ? 229

9. Quid ſit Indulgentia plena, plenior, & pleniſſima? 229
10. Qid notandum circa Indulgentias pro feſtis Sancto-

rum? 2330
11. Quid notandum ſit circa Indulgentias Stationum? 232
12. Quales ſint Indulgentiæ ſeptem Altarium? . 235
13. Sub qua forma ſoleant concedi Indulgentiæ ſeptem Ecc-
leſiarum Urbis? 236
14. Sub qua forma concedi ſoleant Indulgentiæ pro feriis
ſextis in Quadrageſima? 236
1I5. Sub qua forma concedantur Indulgentiæ ſcalæ ſanctæ?
237
16. Quales dentur Indulgentiæ in Dedicatione Eccleſiarum:
237

I 2 17. Qua-

132M Tractotus.

17. Quales dentur Indulgentiæ in ſeſto & per odavam Cor-
poris Chriſti? . 238
19. Quales ſint Indulgentiæ Regular ium? 234
19. Quæ ſint notanda circa Indulgentias Regularium? 242
20. Quales ſoleant concedi Indulgentiæ extraordinariæ prô

en lius 245

. Quales Indulgentiæ extraordinariæ ſoleant obtineri à
viris Regularibus, aut etiam Monialibus? 246

22. An communicatio Indulgentiarum, quæ ſunt conceſſe .

uni ordini, aut loco, ſe extendat ad reliquos ordines, vel

loca rèêliqua ejusdem ordinis? 246
23. An omnes Indulgentiæ Confraternitatum ante Paulum
V. conceſſæ, fuerint revocatæ!? 247

24. Quales ſint conceſſæ indulgentiæ orantibns ad pulſum

campanæ feria ſexta? 247
25. Quales ſint conceſſæ Indulgentiæ pro recitantibus Salu-
tationem Angelicam ad pulſum campanæ mane, meridie

& veſpere? 248
26. Quales ſint conceſſæ Indulgentiæ orantibus veſpere ad
pulſum campanæ pro defunctis? 251
27. In quo ſenfu concedantur Indulgentiæ pro articulo mor⸗
tis. 251
29. Quales ſint Indulgentiæ Numismatum, vel Roſariorum
&c. Benedictorum à Papa!? 8 253

29. An cruces & coronæ terræ ſanctæ perdant Indulgentias
ſi vendantur? & quænam ſint earum Indulgentiæx? 255
30. Quales ſint Indulgentiæ pro recitantibus Roſarium B.-
V. etiamſi non ſint Confratr es in Confraternitate Roſarii:
256

31. Quales requirantur diſpoſitiones ex Parte lucrantis In-

dulgentiam? 256

32. An fufficiat ad lucrandam Indulgentiam opus aliunde

præceptum vel imperatum? 259

33. An is, qui per ignorantiam, oblivionem, aut impoten-

tiam non perficit unum aut plura ex operibus præſcriptis,

nihilominus lucretur Indulgentiam? 262
34. An is lucretur Indulgentiam, ſi quidem perficit opus

Ppræſcri iptum, ſed non integre, v. g. ſi quidem interſit offi-

cio

er oGavamC
A1
egolarium 4
traorcinniemi.
Meamt Obtiei
Me fünt oNH
luos Ceiniht

Wönn Ante Dun

9

mtibts A

4

recltantibis
2 Mane, Mid

tibus veſpet⸗
11
Pto Tticnlom

1

1,Vl Rotaiorui

rdent Tdllenin
Gulentie: 16
bus Rokium
Aternitate No
1
arte neranil

2

(io diyinc

rliptn
Gem venia
Anittitu
66. Ar is
Eexntin:

. An lis

88. M 18 8, g
ik, aliis d
It vocant )
ne donar
z Raur
prunn per
Got utem
lenen lndn
60. An dt
Tum dies
te Dr
nAn ui;pe
Keckn Um A
. An te requi
is Kdi lonun
giligi

r in
uai
Ukhori dri

N A Srer
Riikzinn

De Peænitentia. D 133
ciO divino in ſeſto Corporis Chriſti, ſed non integro?
26:
35. An ad lucrandam Indulgentiam neceſſe ſit, ut opus
præſcriptum perficiatur nulla interveniente culpa, ne dui-
dem veniali v. g. ut ſub precibus Indulgentialibus non
admittatur voluntaria diſtractio, aut intentio vanæ glo-

rie? 263
36. An quis uno codemque actu pofſit lucrari plures Indul-
gentias? 264
37. An quis poſſit lucrari Indulgentiam vivorum pro alio?
265

38. An is, qui à Summo Pontifice habet multas Indulgen-
tias, aliis diſtribuendas (ſeu intentiones ac Benedictiones,
ut vocant) poſſit eam facultatem diſtribuendi in toto, vel
parte donare alteri? 266
39. An quis poſſit lucrari Indulgentiam, ſi opus ultimum præ-
ſoriptum perficiat quidem in peccato moertali, poſt ali-
quot autem dies de hoc doleat per veram contritionem,
ſeu an Indulgentiæ reviviſcant? 267

40. An in communicatione generali omnium Indulgentia-
rum alicujus Eccleſiæ comprehendantur etiam Indulgen-

tiæ proô defunctis? 268
A4AI. An quis poſſit lucrari Indulgentiam plenariam, retinens
affectum ad aliquod peccatum veniale? 2698

42. An requiratur ſpecialis intentio ad lucrandas Indulgen-
tias Stationum? & num in Eccleſiis Regularium poſſint
à quibusvis Laicis obtineri? 269
43. Quæ ſint notanda circa Indulgentiam Portiunculæ?
. 27 I1
44. An quis Indulgentiam vivorum, quam lucratur, pro-
pria authoritate poſſit applicare defunctis? 27
45. An Sacerdos habens obligationem celebrandi in Altari
privilegiato, ſatisfaciat cum Numiſmate, aut Imagine
habente Indulgentiam transferibilem in Defunctos? 275
46. Quid notandum eirca Altaria privilegiata? 275
47. Quales ſint conceſſæ ſe invicem ſalutantibus hac for-
mula: Laudetur Jlſus Chriſtus? * aut dicentibus Litanins

i 3 48. Quial

134 TITrakatus.

48. Quid notandum circa Indulgentias; & preces confra-
ternitatum? . 285
49. Qua hora diei Indulgentiæ incipiant, aut deſinant? 288
50. Quid notandum circa revocationem Indulgentiarum?

299
51. An & quomodo in materia Indulgentiarum locum ha-
52 63 probabilitas? 293
.Quid notandum de Indulgentiis viæ crucis? 296˙

83. An Indulgentia poſſit haberi pro Authentica, quando
concefſſionis in forma factæ habetur tantum copia au-

thentica? 3 10
54. An fruſtulum panni aſſutum veſti fufficiat ad hoc, ut-
quis dicatur deferre ſcapulare alicujus ordinis? 310

55. An una confraternitas poſſit aggregari alteri cum facul-
tate harticipandi Indulgentias alterius confraternitatis?
310
. An in revocatione Bullæ alicujus, in qua continentur
varia Privilegia, cenſeantuf etiam revocatæ Indulgentiæ
contentæ in Bulla. 311
587. An Indulgentiæ concedi ſoleant pro cultu Beatorum,
aut Sanctorum, aui non ſunt in Martyrologio? 311
58. Quomodo & ſub quibus conditionibus ſoleant conce-
di Altaria Privilegiata? 311
59. Quomodo & fub quibus conditionibus ſoleat Eecleſiis
concedi Indulgentia quotidiana pro Peregrinis? 312.
60. Quid remedii, ſi in Altari privilegiato ſuperſit tantus
Miſſarum numerus, ut omnibus ſatisfieri non poſſit? 312
67. Quænam opera præſcribantur ad lucrandas Indulgentias

Jubilæi? 313
62. Quænam Indulgentiæ & facultates ſuſpendantur in Ju-
bilæo anni Sancti? 314

63. An quis poſſit Indulgentias Jubilæi lucrari ſæpius, quan-
do durant per duas hebdomadas? vel per anmum? 327
64. An quis Jubilæo ſatisfaciat per opera aliunde præcepta?
328
655. An lucretur Indulgentias Anni Sanétt, qui iter Romanum
fuſcipit, ſed occurrente impedimento non perficit? 328

preces conir
Aurt deſinant'an
Indelgenimt

aeg

tiarum locumi
crucis
lthentica, dun
tantum cope?

610
5

iſficiit 1d oen
Ordinis 7
i Alteri cum
6 COnfüatennn Hti

AI
51

in qua coptiren.
cate Idh dulg .
I

culru Derond,
algin 1
bus ſolen kue

bis ſolen
eregnini 14
t0 lhaline

66. An regn
relit di
6GS. (vid rer

(d. Gualis
Uiss Indul
). An ſufte
(dauſe, yel
Concurfüm.
. Cule ie
bilei⸗
11 (lic not
dt
1. Cid or
incareeraos
ſtationem H
Cperum,
1 ulg ſi
A Tmtlet
lamn, Etian
5. AMlnd Nüllre
Mrd dentis in-
kuci f6
4 in⸗ Uilent
1, K. Nor
n tis WI.
Eiikicke 1
Nis herar
1 fans
1 A krink
ltrit, drl
i Neig
1 An ien

tarin Pri
6 uis d
h: 0

Amn conn

De Peænitentia. 135

66. An requiratur devota Viſitatio Eceleſiarum? & quid
ea velit dicere?ꝰ? 329
67. Quid requiratur, quando exigitur Viſitatio Altarium?
330
69. Qualis requiratur Oratio ad lucrandum Jubilæum, vel
alias Indulgentias? 351
69. An ſufficiat orare præ ſoribus Eccleſiæ, ſi portæ ſint
clauſe, vel non poſſit intrari in Eccleſiam ob nimium
Cconcurfum pPopuli? 332
70. Quale jejunium, & quibus præſcribatur tempore Ju-
bilæi? 332
71. Quid notandum circa eleemofynam in Jubilæo largien-
dam2g 335
72. Quid notalidum circa Moniales, Religioſos, Eremitas,
incarcçeratos, infirmos &c. aliosque impeditos quoad Vi-
ſitationem Eccleſiarum; aut impletionem præſcriptorum

operum 340
73. Quales ſoleant aliæ gratiæ annecti Jubilæo? 344
74. An translato feſto, pro quo conceſſa eſt Indulgentia
plenaria, etiam transferatur indulgentia? 351

75. An Indulgentiæ juxta antiquam for mulam conceſſæ de
Pœnitentiis injunctis etiam valeant pro pœenitentiis injurr-
gendis? 353
76. An valeant Indulgentiæ Conſraternitatibus v. g. Roſa-
rii, SS. Nomini Jeſu &c. conceſſæ ante Decretum Cle-
mentis VIII. quo jubentur illæ Confraternitates de novo
erigi, ſed de novo poſt illud Decretum erectæ non fuerint?

ſæpius lucrari eandem Indulgentiam? 354
77. An quis ſæpius eodem die viſitando Eecleſiam poſſit
355

78. An forfmila illa: Præſentibus ad ſeptennium tantum va-
lituris, intelligenda ſit a die Dati, an vero a die Publica-

ti Brevis? 357
79. An liceat recipere onera perpetua, ac fundationes ad
Altaria privilegiata? J 358

80. An quis poſſit obtinere Indulgentiam côneeſſam fub
müla: CONFESSIS, ſi deficiente Confeſſario eliciat
actum contritionis? 358

136 Trlactatus

81; Quomodo ſit intelligenda illa claufula: Volumut autem,
ut ſi aliæ Indulgentiæ Eccleſiæ conceſſe fuerint, præſentes
nullæ ſint? 3
82. An Indulgenriæ, quæ Viſitantibus certam Eccleſiam vel
capellam conceduntur poſſint etiam obtineri ab abſenti-
bus? 360
83 An verum ſit, omnes Indulgentias ex recenti concefliĩ 10-
ne Benediéti XIII. poſſe applicari Defunctis? 361
84 An in Altari privilegiato amittatur -Privilegium, ſi in eo
aliquoties non celebretur præſcriptus Miſſarum nume-
rus?
35:. An Privilegium Altaris privilegiati conceſfuin. cum ex-

Pr eſſione numeri Sacerdotum i in Eccleſia deſervientium ex

tinguatur imminuto eo numero? 361
36. An per aggregationem ad Baſilicam Lateranenſem vel
aliam Eccleſiam cum aliarum Indulgentiarum communica-
tione etiam communicetur Altare privilegiatum? 362
37. Quinam poſſint concedere Indulgentias? G& quales?

ac quantas? 362
89. Quales requirantur conditiones ad hoc, ut quis Valide
ac licite conferat Indulgentiasꝰ? 364

89. An Indulgentiæ omnes expirent morte concedentis? 367

F. XV.

De requiſi, tis in Confeſſario ad licitam & vali⸗
dam adminiſtrationem bujus
Sacramenti?!
1. 1 Jui⸗ ſit Miniſter hujus Sacramentig: Diſp. 8. 3
„Quænam in Miniſtro requirantur ad valide abſolven⸗
gund 4
3. Quænam requirantur in Miniſtro ad licite abſolvendum? 4

4. Ad quid obligetur confeſſarius? ibid.
5. Quid ſit poteſtas ordinis? 2 ibid.

6. An poteſtas in corpus Chriſti myſticum poſſit conferri
ſeparatim à poteſtate in corpus Chriſti phyſicum? ibid.

olhunin ts
eiiſt, greſ
n Eaklmt
tineri ab alen
ecenti coneelt⸗
nctis? N
ilegiumn, Aind
Miſſarum u

Inceſſum cund⸗
gelerwientime
Lateranenlen 1
NuntcoMi⸗
Uegiamm?
ins? &

, t Ge

reknidil

itann 6 ⸗
Diſp⸗e
Valide 4blole
1
blolyen n

ſt oli

1

⸗

hoſte
lcum

=

.
1I (id ſit
1 An Yprol
lutionis?
. Urum 4,
UIs non 4
Anpaleat:
eſt, dum:
idonheum?
656. Mpalidil
feſſarium el
6. Utrum ad
ENunen;
Mad val
n eripto
Anad vdlor
Gymrit?
N. An ſücheiat
itit Minns
10. Umnmad v
täim Doctor
len Ledtore
Eglares ſi
1 n Nori
Pprobatione
4 Urum 1
U leſigne
oonleſkie
) Ummobt
Mrodans
iient UoVa
15 Uirum
iecels,
4 Uinumn

De Penitentin. 137

S. XVI.
De Approbatione Confe Surii.
1.: Quid ſit approbatio? 6
2. An approbatio Contfeſlarii requiratur ad valorem abſo⸗
lutionisꝰs 7

3. Utrum approbatio fuppleatur ab Eccleſia, ſi confeſſa-
rius non approbatus excipiat confeſſiones? 9
4. An valeat approbatio Epiſcopi facta ſine judicio? hoc
eſt, dum approbat Confeſſarium, quem ſcit, non eſle
idoneum? e 10
5. An valida ſit approbatio, quando Epiſéopus judicat, Con-
feſſarium eſſe idoneum, qui reipſa non eſt idoneus: 12
6. Utrum ad valorem approbationis requiratur Prævium

examen? 12
7. An ad valorem approbationis requir atur, ut conferatur
in ſcripto! —iibicd.
8. An ad valorem approbationis requiratur, ut concedatur
graris: 2 ibid-
9. An ſufficiat approhatio tacita, dum Epiſcopus alicui com-
mittit munus Parochi, vel Confeſſarii? 13

10. Utrum ad validam abſolutionem approbatione indigeant
etiam Doctores graduati in Theologia vel Jure Canonico?
Item Lectores, Concionatores aliunde approbati? aut

Regulares ſine ulla exceptione? I4
1II. An proviſus de beneficio Parochiali indigeat ſpeciali
approbatione? Z 15

12. Utrum approbatus ad beneficium curatum, poſtquam
illud reſignavit, adhuc maneat approbatus a excipien-
das confeſſiones in loco beneficii? 16
13. Utrum obtinens beneficium Parochiale cenſeatur eo ipſo
approbatus pro tota Dicceſi? 17
I14. Utrum Parochus tranſiens ab una Parochia 4 aliami in-
digeat nova approbatione? 18
15. Utrum Religiofus approbatus pro uno loco Diceceſa-
no, ſi à Superioribus mittatur in alium locum ejusdem
Dicceſis, indigeat nova approbatione? 19
16. Utrum approbatus tantum pro loco particulari, v. g.

i „ pro

138 — Tractatus.

pro Parochia determinata, tempore Jubilæi poſſit 2 quo-
vis Diœceſano eligi in Confeſſarium? 19
17. An virtute Jubilæi vel alterius privilegii pœnitens ha-
bens facultatem ſibi eligendi Confeſſarium ab Ordinario
approbatum poſſit eligere Confefſarium approbatum ab
Epiſcopo alterius Dicceſis? 20
18. An Religiofus in itinere migrans in aliam Dicecefin poſ-
ſit in Dioceſi, per quam tranſit, abſolvere poenitentes,
ſine approbatione illius Eniopi? 4 22
19. An approbatiò ſemel ab Epiſcopo Sacerdotibus ſæcu⸗⸗
laribus ſimpliciter impenſa, poſſit revocari, quoties Epi-

copi voluerintꝰ ibid.
20. An ſufficiat ad valorem ablolitionis approbatio præ-
ſfumpta- 23

21. An cenſeatur tacite Approbatus, ſi Confeſiarius feipſa
non approbatus, vidente, & contradicente Epiſcopo au-
diat Confeſſiones?. 24
22. An etiam Regulares indigeant approbatione Epiſcopi
ad excipiendas conſeſſiones ſæcularium? 24
23. An ea approbatione Epiſcopali Regulares indigeant et-
iam ad excipiendas confeſſiones Regularium? ibid.“
24. An Regulares ſine approbatione Epiſcopi poſſint tem-
pore Jubilæi abſolvere alium Religioſum ejusdem Mona-
ſterii à caſu Sedi Apoſtolicæ reſervato, ſi cœæteroquin ſint

ex Confeffariis deputatis a Prælato? 26
25. An approbatio Ordinarii reſpectu Regularium poſſit li⸗
mitari? aut oimnino revocari? ibid.
26. An Regulares ſine approbatione Epiſcopi poſſint audire
confeſſiones Sæcularium de famflia? 2
27. An Regulares poſſint ſine approbatione Epiſcopi audire
confeſſiones Monialium ſui Ordinis? ibid.
28. An Regulares approbati in una Dicceſi cenſeantur ap?
probati pro alia Dicceſiꝰ 30

29. An quilibet Sacerdos, etiam ab Epiſcopo ſpecialiter
non approbatus, poſſit quosvis pœnitentes abſolvere in
8o, thun mortis? 31
0. Quandonam cenſeatur dari articulus mortis? 31

31.

e

lei polt ⸗
59
gii peenitens
uun ab Ordinnth
Approbetum 9
am Dicrcennpe⸗
Wwere peenitents
1
cerdotibus ki⸗
Ai, quoties 4

rrobuib
3
Onkeſſaris tii
gte Lpilcoxr.
.

atione Pyint
nes incigenne⸗
riun?
ſcopi buc int
n eisken Mn
li canmnnn,

= =

telr

☛t ☛

latium Poltl 1
e

pi pohiutan n
,
7
Lpiſeopi nin
aanſuim 6
s pe

5 ni lVere 1
7
95

tis!
. I.

I1. An avilit
ſhrere qu
6
a. An Relig
lis conleſl
kones,
ſio Supen
19. An Drelat
ota Diccen
6 ſuo Vic⸗
ſtinterer,
Der ſepfm,
Krxeriliter p
Vel Ateran!
4. A Deroct
Concurin po
obatione
1 W
(e An prock
irtem ünpl
. Aulad l lici
b, ſan and

De
1.C ſt n
1 An drisdi⸗
AE
An E na
Pnpta
Aumg )
Aerins Da
Dpie⸗
uuni
ihhg

D.⸗ Penitentia. 139

31. An quilibet Sacerdos etiam non approbatus pòſſit ab-
ſolvere quoscunque à venialibus, aut jam aliàs confeſ-
ſis? 32
32. An Religioſus, approbatus a b Ordinario ad excipien-
das confeſſiones Sæcularium, poſſit horum audire con-
fefſiones, & eos valide abſolvere, ſi hoc ipſi prohibeatur
à ſuo Superiore Regulari? ibid.
33. An Prælatus, generaliter ab Ordinario approbatus pro
tota Dicceſi, i in Parochia pleno jure incorporata defun-
cto ſuo Vicario Regulari aliàs ad nutum amovibili, poſ-
ſit interea, donec alius Vicarius Ordinario præſentetur,
per ſeipſum „ vel pêr alium Vicarium ſuum Regularem,
generaliter pro Diœceſi approbatum, exercere ad unam
vel alteram hebdomadam curam animarum? 3
34. An Parochi vel Confeſſarii vicini alterius Diœceſis in
concurſu poſſint vocari ad audiendas confeſſiones ſine ap-
probatione Ordinarii, ſi hæc praxis paſſim vigeat, & ſcia-
tur a viſitatoribus? 3
33. An Parochus poſſit ſibi in Confeſſarium eligere Sacer-

dotem ſimplicem non approbatum ab Ordinario?: 36
36. Anlad licite abſolvendum ſufficiat approbatio probabi-
lis, ſeu dubia? 36
De Jurisdictione Confeſſarii.
1. Quid ſit jurisdictie ordinaria & delegata? 36

2. An jurisdictio ſit neceſſaria ad valorem ſacramenti? 37
3. An & quando Eccleſia fuppleat jurisdictionem?: 37
4. An & quando liceat uti jurisdictione dubia, vel præ-
ſumpta? 3
5. An unus Parochus habeat jurisdictionem in Parochianos
alterius Parochi? 39
6. An Epiſcopus aut alius Conteſſarius habeat jurisdictio-
neuym in Dicceſanos alterius Epiſcopi? 40
7. An Regulares habeant jurisdictionem in omnes Ngeleef

8. An.

140 TYTYrabkkatus
8. An Epiſcopus poſſit limitare jurisdictionem quoôad lo-

cum, tempus, ſexum, perſonas, &c. ibid.
. An Prælatus Regularis poſſit ſuis Religioſis limitare ju-
2 risdictionem in Sæculares? 42
10. An jurisdictio collata exſpiret morte aut. deſtitutione
e demie ibid.
. An Conſeſſarius excommunicatus aut irregularis valide
abiolvat? 43

12. An Religiofus poſſit valide abſolvi à Conſeſſario Sæcu-
lari vel Regulari non habente Jurisdictionem: à Superiore

Religioſi pœnitentis? ibid.
13. An Parochi poſſint ſibi eligere Confeſſarium ab Ordi-
nario approhurum, quem voluerint? 44
F. XVIII.

De Statu Eratte, ſeientia, & prudentia in in
Confeſſario requifitis.
1. An Sacerdos exiſtens in peccato mortali teneatur conſi-
teri ante adminiſtrationem Sacramenti Pœnitentiæ? 263

2. Qualis requiratur in Confeſſario ſcientia? 265
3. Quid agendum Confeſſario, ſi occurrat caſus difficilis, in
3. dubitare poteſt, an recte reſolvat? 266
4. Qualis requiratur in Confeſſario prudentia? ibid.
g. XIX.
De recto uſu clavium. .
1. In quo conſiſtat rectus uſus claviumꝛ? 268
2. Quibusnam abſôlutio ſit differenda? 268
3. Quibusnam deneganda ſit abſolutio?ꝰ 270
4. Quid obſervandum i in pœnitentiis injungendis? 271

De obligatione monenat & inhruendi paænitentem.

I. An Confeſſarius teneatur pœnitentem monere, ſi adver-
tat eum laborare ignorantia circa legem naturæ, Dei, aut
Eccleſiæ? 274
2. An

nem quoed h⸗
*
olis limitnej

t definiii
.
irrepulrigttit
4

ihik “

ſarium: PGu

udentin in

i teneatur Coll⸗
Enitentie? 21
lus Cifielib

tia? e

1a An Conkfe
tione demn
3. Calia fint
4 (lid reqi
Genuntianch
(ini
An etiam 1
Eitantes in
66. An Conteſ
Onn commli
Ub benedich
Elqlirant S.

1 A & uan

1 det tſi
1 Unde de eroe
un lceat
llmen
MIun Imi
Aherio
Uun Pubern
A Dro. Uſi
Denitentis
N A Pro un
Mnikentis
A lieen⸗ 1
Arelat &
A retere;
Cone
Menitenti,
Aqun e
g. recul
Uine Ee⸗

De Peænitentiae. 141

2. An Confeſſarius teneatur poœnitentes monere de obliga-
tione denuntiandi ſeductores, aut ſcandaloſos; 277
3. Qualia ſint illa crimina denuntianda vi hujus Edicti? 278
4. Quid requiratur ad hoc, ut peœnitens poſſit obligari ad
denuntiandum ſeductorem, idque vi juris naturalis aut
divini; ibid.
5. An etiam in Germania detur obligatio denuntiandi ſoli-

citantes in confeſſionaliꝰ 276
6. An Confeſſarius debeat pœnitentem interrogare de per-
ſona compliciss . ibid.

Bulla Benedicti Papæ XIV. ne Confeſſarii à pœnitentibus
exquirant Sociorum in crimine ſeu complicum nomina

7. An & quando deceat à Confeſſario fieri interrogationes?
F. XXI.
De Sigillo Confeſſtonis.
1. Quid fit ſigillum confeſſioniꝰs 295
2. Unde probetur hæc obligatio? ibid.

3. An liceat uti notitia ſacramentali in gravamen poœniten-
tis ſaltem tunc, quando alioquin pœnitenti longe majus
malum immineret? „ ibid.
4. An Superiores uti poſſint notitia ſacramentali ad exter-
nam gubernationem? 292
5§. An pro uſu licito notitiæ ſacramentalis ſufficiat licentia
pœnitentis præſumpta? ibid.
6. An pro uſu licito notitiæ ſacramentalis ſufficiat licentia
Pœnitentis zacira aut implicitaas 293
7. An liceat uti notitia ſacramentali ex licentia pœnitentis
expreſſa? & quales ad hoc requirantur conditiones? ibid.
8. An veteres Theologi tradiderint eandem doctrinam? 294
9. An Confeſſarius teneatur occultam tenere reſolutionem
Pœnitentis, qua ſtatuit, ſe occiſurum Regem aut Papam?
aut qua declarat ſe manere obſtinatum in impeœnitentia,
v. g. recuſando reſtitutionem, vitationem occaſionis pro-
ximæ &c, 8383819
10.

142 Tractatus

10. Utrum in violatione Sigilli detur parvitas materiæ? 319
II. Quc cadant, aut non cadant ſub ſigillum Confeſſio-
12. An ſub ſigillum cadant etiam defectus naturales pœeni-
tentis, qui potius videntur, audiuntur, vel obſervantur,
quam ex confeſſione agnoſcuntur? v. g. quod pœnitens
fit Balbutiens, rudis, icrupuloſus &c. 323
13. An & quando liceat loqui de peccato complicls? 324
14. Quid agendum Confeſſario, ſi interrogetur à conſcio
delictorum peœenitentis, an confeſſus ſit hoc vel illud pec-
eatum? 325
J5. An confitenti ficte, aut manenti in impœnitentia, dan-

da ſit conſueta ſcheda teſtimonialis de confeſſione? 326

16. Quinam obligentur ſigillo? 327
17. An Confeſſarius, ſi commiſerit defectum in adminiſtra-
tione Sacramenti, aut monere quidpiam neceſſarium obli-
tus ſit, poſſit ea de re tractare extra confeſſionem? vel
ſaltem in proxima confeſſione 228
18. Quænam ſit poœena fractionis ſigui? 331
19. Ex quibus cauſis Confeſſarius poſſit excuſari à peccato
mortali, ac conſequenter à reſervatione caſus, vel incur-
ſione pœnæ quoad fractionem ſigilli? ibid.

De reſervatione Caſuum in genere.

1. Quid fit reſervatio caſuum? . . .
2. Quotuplex ſit reſervatio caſuum ibid.
3. Cui competat poteſtas peccata reſervandi? 51
4. An hujus reſervationis reperiantur exempla primis Eccle-
ſiæ ſæculiss 5 2

5. Unde factum, quod à ſæculo undecimo, & duodecimo

tot caſus reſervati fuerint ſoli Papæ? 33
6. Quibusnam argumentis probatur, reſervationes caſuum
Papalium à Sæculo duodecimo non ſundari in ſuperba
uſurpatione Romanorum Pontificum jurisdictiones infe-
riores in ſe abſorbentium, ſed in ultronea prorogatione
jurisdictionis facta ab Epiſcopis, & reis? 754
7. Utrum

itis mitetielgn
gillum Contek-
us Raturales pen
, Vel obſernun
g. quod penitn

11

0 complick 4
trogetur a cnnt
hoc vel illuſte

1
4.)

mpeenitenti 4
e conleſſone ,
Ctumin alnini
mn neceſiniumndh
conletonen:
excularii decd
le cAlis lin
i

risdicin

7, Umm I
ſolennem
interni?
. 9. Urumren
9. Qualia he
i Conclli
(imum qu
vytS Vigu
. (Lalis e
in Diccel

en

in id ire
Tinmumn in
Alr flerit
11. Orlleze
iinis Tiſe
rKr,ttionen
65 AnNegl

in Ceculta

De TLenitentia. 6 143

