7. Utrum in primitiva Eccleſia in ordine ad pœnitentiam
ſolennem Epiſcopis reſervati fuerint etiam actus mere
interni? 57
3. Utrum reſervetur actus externus nulli hominum notus? 59
9. Qualia habeantur reſervationum. Epiſcopalium exempla
in Conciliis à ſæculo duodecimo uſque ad ſæculum de-
cimum quartum. Et qualis eo tempore circa caſus reſer-
vatos viguerit diſciplinaæz? 60
10. (Walis circa caſus reſervatos viguerit/diſciplina in no-
ſtra Dicceſi Auguſtana à ſæculo decimo quarto uſque ad
ſuæculum decimum ſeptimum? 7 ₰½
11. Quid circa caſus reſervatos decreverit Concilium Tri⸗
dentinum? 7. . —„ 3838383
12. Quid circa poteſtatem abſolvendi à caſibus reſervatis
ſtatutum fuerit à Concilio Tridentinoc)?)
13. An hæc poteſtas Epiſceoporum abſolvendi ab hæreſi oc-
culta fuerit Epiſcopis reſtricta per Bullam Coenæ: 93
14. Quales éxtent Declarationes authenticæ S. Congrega-
tionis Tridentini, vel Epiſcoporum & Regularium circa
reſervationem Caſuumke “ 97
15. An Regulares vi privilegiorum poſſint abſolvere ab hæ-
reſi occultttazzzz 100
16. An Regulares vi Privilegiorum poſſint abſolvere à Ca-

ſibus Ordinario reſervatis? 101
17. An Conſeſſarii ſaltem tempore Jubilæi poſſint abſolve-
re ab hæreſi? IOI

18. An habens facultatem abſolvendi à Caſibus Papæ reſer-
vatis poſſit abſolvere ab hæreſi occulta vel alio peccato
Sedi Apoſtolicæ reſervato, ſi ea hæreſis vel peccata fue-
mnnt ſimul reſervata Epiſcopoꝛ J 102

19. An Caſus Papales in iis, qui impediuntur perſonaliter
accedere Summum Pontificem, ſint reſervati Epiſcopo: ib.
20. Utrum omnis excommunicatio major aliàs Sedi Apo-
ſtolicæ non reſervata ſit ipſo jure reſervata Epiſcopo? 106
21. An reſervationem incurrat, qui ignorabat, Caſum eſſe
reſervatum, ita ut ſaltem prima vice poſſit abſolvi? 1089
22. An peccata venialia ſint materia reſervationis? 114
23. An peccata dubia ſint materia reſervationis? 115

24.

.

26. Quid agendum, ſi peregrinus aht vagus afferat caſum

144 Tractatus
24. Quid agendum, ſi peccatum ſit quidem certo commuiſ⸗
ſum, & certo mortale, dubitetur tamen;, an comprehen-

datur in caſu reſervato? , . 117
25. An poſſit pœnitens peregrinus abſolvi ex alia Diceceſi;
ſi afferat caſum in ſua Dicceſi reſervatume 119

.

reſèrvatum in Diccefi Confeſſarii? 121
27. Quid agendum Conſeſſario, non habenti poteſtatem
abſolvendi à caſibus reſervatis, ſi pœnitens afferat Caſum
reſervatum? ä 1323
28. Qualis ſit effectus abſolutionis novæ, qua Superior ab-
olvit pœnitentefn, indirecte abſolutum à Confeſſario in-
feriore? . 125
29. An poenitens lhabens inter peccata mortalia unum reſer-
vatum poſſit Confeſſario inferiori confiteri ſola peccata
non reſervata; vel Superiori ſolum reſervatum? 126
30. An fuperior, quando Conſefſarius inferior ab eo in ca⸗
ſu particulari petit licentiam abſolvendi à caſu reſervato,
poſſit exquirere nomen perſonæ, aut ſpeciem delicti? 228
31. An Superior poſſit Confeſſarios inferiores obligare ad
imponendas determinatas pro caſibus reſervatis Pœniten-
tias? 129
2. Utrum in articulo mortis quilibet Sacerdos licite & va-
lide abſolvat à caſibus reſervatis? 130
33. Utrum abſolutus in articulo mortis à peccato reſerva-
to, facta reconvaleſcentia teneatur adire Superiorem pro
abſolutione? 131 ²
34. Quid obſervandum, ſi quis in articulo mortis abſolva-
tur a caſu comprehenſo in Bulla Cœnæ? 134
35. An hoc juramentum tantum exigendum ſit, ſi crimen
ſit publicum, ſeu jam deductum ad forum contentioſum?

236. Quænam ſint cauſæ excuſantes ab imponendo hoc one-

re ſe ſiſtendi Papæ ceſſante periculo mortis vel alio im-
pedimento? idpid.
37. Urrum ille, qui non poteſt adire Papam, aut Epiſco-
pum perſonaliter ,nec tencatur illum adire per Procura-
torem, vél per litteras, ſic ut à quolibet Confeſſario in-

n certo conni⸗
an connpreet
It.
X Ain Dileeil
”M
is. Aet CMi
1l
benti ale in
Is Aſkerat Can
a Supefin
Conlelini D
hrtalia unmun l
Steri ſoli en⸗
Vernitum? 1
rior 2 eo
ca teken
ciemcdeicti!,
ores Oblit:
Hervatis den

erdoslicit teli

pereno tn . n
e Fuperiolenk
1

0 onind e

2 ſt, ſt, ſ Gi
I Cen ail

onenco ho⸗ . 4
rtss vel *
11

fn eorum
i poſſt?
uls i
) An quis
nicato, vel
60 Quenam
tum?
,lI. An ad in⸗
(oſunmatn

1.Cuinan C.

Olid in D
Uunariun
1 Vnie prob⸗
Ir, pre
Quid n Di
uitn NMpit⸗
6 Ouales ſin
oorreert
6 Nulis cire
Huld
7. Oid inrell

ägeni
Ain &
s Prio⸗
Mich, ind
a
dii in
Dlln
. Uirum
de ſit af
I!
n A kra

na,
ine

De Fenitentia. 144
Akgar eorum, qui conſtituti ſunt in articulo mortis, abſol-
vi poſſit? 138
89. Qualis ſit ſorma abſolutionis à caſu reſervato;: 1 39
39. An quis in articulo mortis poſſit abſolvi ab excommu-
nicato, vel hæretico? 140
40. Quænam requirantur ad incurrendum caſum reſerva-

tum? 141
41. An ad incurrendum caſum reſervatum requiratur actus
conſummatusꝰꝰ ibid.
I. Quinam Caſus ſint reſervati in Diœceſi Auguſtana? 78.
- 79. 80.
2. Quid in Dicceſi Auguſtana intelligatur per homicidium
voluntarium . 143
3. Unde probetur, quod homicidæ termino comprehenda-
tur, qui procuravit abortum? 144
4. Quid in Dioœceſi Auguſtana intelligatur per bæreſin reſer-
vatam Epiſcopo? 147
5§. Quales ſint Excommunicationes Papæ reſervatæ? aut
non reſervatæ ? 149
6. Qualis circa has Excommunicationes poſſit ſervari re-
gula? 188
7. Quid intelligatur per incæſtum cum Moniali profeſſa?
189

8. Quid ſignificet concubitus cum conſanguinea, vel affine
in primo & ſecundo gradu? & num hic caſus ſit diſtin-
cctus à priore? S« 190
9. Quid in caſibus reſervatis Auguſtanis intelligatur per ve-
nefſicia, incantationes magicas, maleficia, & artes magi-
cas? 1991
10. Quid in caſibus reſervatis Auguſtanis intelligatur per
abuſum Euchariſtiæ & Reliquiarum ad artes magicas? 192
11. Utrum etiam abuſus Sacræ Scripturæ ad Exercitium Ma-
giæ ſit caſus reſervatus pro Clericis in Diœceſi Auguſta-
na? . .— 193
12. An fractio Sigilli ſit caſus reſervatus in Dicceſi Augu-
ſtana, quando nullus hominum advertit, in verbis aut
factis intervenire uſum notitiæ Sacramentalis? 194

46 Tiasarus.

13. An pro Clericis Dicceſis Auguſtanæ reſervati ſint et-

jam caſus reſervati Laicorum?

195
14. An etiam Religioſi jurisdictioni Ordinarii ſubditi ligen-

tur reſervatione horum caſuum? 1956
15. Quales ſint caſus reſervati Regularium? ibid.
16. Utrum Superiores Regularium non habeant poteſtatem,
ullum alium caſum ſibi reſervandi præter adductos unde-

cim? 199
17. Utrum Regulares tempore Jubilæi poſſint abſolvi à ca-
ſibus ſuo Superiori reſervatis à quocunque Conkfeſſario

per Ordinarium approbato? 200

q.ß XXIV.

De olligatione denuntiandi confe Harios Ffonci.
tantes in confeſſonali ad turpia.

1. Quæ circa hanc rem prodierint Decreta Apoſtolica? 202
2. Quomodo ſoner Bulla Gregorii XV. 205

3. Et quomodo ſonet Bulla Benedicti XIV. 211

4. An hæ Bullæ obligent in toto orbe, ac præſertim in Ger-
mania? 211
5. Quid intelligatur per peccata inboneſta & turpia, ad quæ

fit ſolicitatio? . 214
6. An ſub iſto termino: inboneſta & turpia intelligantur et-
iam colloquia obſcœna? 216

7. An ſolicitans ad actus inductivos ſolum ad delectationem
obſcoenam moroſam comprehendatur in Bulla? 217
8. Quales caſus pertineant ad ſolicitationem immediate ante
: inen⸗ 218

9. Quales ſint caſus pertinentes ad ſolicitationemi in confeſio.

ne? vel in confe WMionali? 219
o. Quales caſus pertineant ad ſolicitationem poſt confeſio-
nen⸗ 220
11. Quinam teneantur dennntigare? 221
12. Quomodo ſit facienda denuntiatio? ibid.
13. Quis ſit uſus, finis & fructus ejusmodi denuntiatio-
nis? “ 222

14. Cui

Teſernati int
V
i
beant pottlin
Adductos N⸗
nt Tbohii
nque Corid

ſirin /in
tunhin.
Apololce! 19

W. 7
preletin 10
11

& nnin A
1
inteligunne

0 deledtnicni
1 Bulla! 11
enn innelim

. (6
jonemmn ntt
16

en . ach
di gennini⸗

1ri

1,. Ciui ſi

aris?

. An Cont

cittio, aut
16. An perto
le ſi ipfame
1,. Cid aren
COnſtitution
Mlre?
18. Anperlon
leituntem.
Mum ſperet

ne
Anpeenit
lu, eum jan
ceione
10 Metinen

n enn en

nlimmeren
1n An Dlii
lien trdi

8 bſihz

1 Clin h⸗
¹Cnnodo
( deelurn
üinel
in Cnſi
ſilinent
,Ateeibis,
Auleclete
gormmudu⸗
ninwali⸗

nnn in

De Peznitentia. 147

14. Cui ſit facienda denuntiatio, ſi denuntiatus ſit Regu-

——

laris? 223
15. An Confeſſarius ſit denuntiandus, ſi aut dubia ſit ſoli-
citatio, aut dubia extenſio Bullæ ad caſum? ibid.

16. An perſona pœnitens teneatur Confeſſarium denuntia-

re, lIi ipſamet ſolicitationi conſenſerit? & quomodo? 225
17. Quid agendum, ſi Ordinarius loci nollet acceptare hanc
conſtitutionem, nec facta denuntiatione ſe illi confor-
mare? 227
18. An perſona ſolicitata teneatur denuntiare Confeſſarium
ſolicitantem, ſi ab eo acceperit plura munera, ac etiam-
num ſperet habere absque malo fine ſive titulo eleemo-
ſynæ? 227
19. An peœnitens teneatur denuntiare Confeſſarium, ſi cre-
dat, eum jam eſſe emendatum? & num prius debeat uti
correctione fraterna? a33
20. An crimen ſolicitationis faciat ſuſpectum de hæreſi?
21. Quænam cauſæ perſonam ſolicitatam, aut olicitationis
conſciam excuſent, vel non excuſent à denuntiatione? 231
22. An ſolicitantes poſſint aliquando degradari, & judici

Laico tradi? 233
De Alſolutione complicit in peccato turpi &
inboneſto.
1. Qualia in hac re emanaverint Decreta? ibid.

2. Qomodo ſonet ipſa conſtitutio Benedicti XIV. cum

ejus declaratione? 236
3. Quid intelligatur per peccatum turpe & inhoneſtum? 250
A. An Conſtitutio Benedicti XIV. jam ab anno 1741. in-
validaverit omnes confeſſiones factas complici etiam in
Dicœceſibus, ubi hactenus promulgata non eſt? 250
5. An Eccleſia ſuppleverit jurisdictionem pro confeſſariis

ignorantibus Conſtitutionem Pontificiam? 251
„An invalida vel ſaltem illicita ſit confeſſio complici facta?
2 252 2

7. Utrum in articulo mortis pœenitens Lonplic confiteri
K 2 M valide

148 Tractatus
valide poſſit, fi non poſſit advocari alius Sacerdos ſine
periculo, aliis de ſeipſo ingerendi malam ſuſpicionem? 259
8. An valida ſit confeſſio & abſolutio in articulo mortis,
ſi perſona moribunda poſſet quidem alteri confeſſario con-
fiteri, attamen, cum ſit hujus Decreti ignara, audiatur,
& abſolvatur à complice? 260
9. Quid agendum, ſi in articulo mortis vocetur quidem Sa-
cerdos ſimplex ad audiendam moribundæ confeſſionem,
ille tamen ſe excuſet, quod non habeat excipiendi con-
feſſiones & abſolvendi poteſtatem, quamdiu haberi pot-
eſt alius Sacerdos approbatus; & re vera in vicinia ſit
Sacerdos, quem moribunda ſcit, eſſe fſuum complicem?
ibid.

Directiones Practicæ Confeſſariorum . variis

Autboribus collectæ.

I. Formula bonæ intentionis & Orationis à Confeſſario exci-
piendis Confeſſionibus præmittenda. Append. part. 2.- 192
2. Quid obſervandum à Confeffſario in principio excipien-

dæ Confeſſionis? 10934
3. Aut ſub ipfa confeſſioneꝰ? 195
4. Et quoad impoſitionem pœnitentiæ? 201
5. Quales perſonis diverſorum ſtatuum poſſint imponi pœ-
nitentiæ? 204
6. Quid obſervare debeat Confeſſarius puerorum? 208
7. Et Adoleſcentum ac juvenum 212
9. Et Ruſticorum ac rudium? 214
4 9. Hoôminis ſcandaloſi. 218
10. Confſuetudinarii ac recidivi? 219
II. Relabentis frequenter in pollutiones? 226
12. Conſtituti in occaſione proxima peccandi? 229
13. Hominis pudibundi, puſillanimis, deſperantis de emen-
datione? 230

1I4. Differre volentis pœnitentiam in ſera tempora? 234
1I5. Nolentis condonare inimico, indurati, deiperantis? 237
16. Cap-=

us Hacercos i
ſpicionem?nn
Aticulo nn .
i confellaioenr
ignara, mMdim
dcetur qlicent⸗
dæ confellon
1t excipiendi en.
Undin huber
vera in Nidnnl
ſuum lie

N
lls

un er ii
.
Conlelnide
pend at,)
Mrincſd eui

— – —

4
1

polint impon

—

peenm

—

16 Captivi
Ij Dbriol ve
16 Converſi
Egti vel
¹ Oklietti -
011 Mnli fürd
1n Deponentis
1 atoluti?
² Conſttentis
Mllierum?
66 ühnun

Defchmun
Vel delole
Hominsvn
1 Knmn lol,
N Delterni,
Kenco?

1
e N

De he⸗

Cit da
huſt ma
5 Ie ſit l
td i ſein
in
nhe illas
N Ccideng
ni ee
i is ſit l
V t

S

De Pznitentig. 149

16. Captivi vel condemnati ad mortem? 240
17. Ebrioſi vel habentis uxorem ebrioſam? 242
18. Converſi ad fidem? 244
19. FTgri vel moribundi? 246

20. Obligati ad reſtitutionem famæ vel bonorum? 249
21. Fatui, furdi, muti, vel loquentis linguam exteram? 2 50
22. Deponentis confeſſionem generalem, vel antehac ma-
le abſoluti? 254
23. Confitentis ſola dubia, venialia, vel imperfectiones? 256
24. Mulierum?

25. Perſonarum profitentium devotionem vel perfectionem 1

261
26. Perſoharum, quibus Deus immittit varias conſolatio-
nes vel deſolationes internas? 2
27. Hominis variis tentationibus tentati vel tribulati? 2 273
28. Scrupuloſi, vel meticuloſi? 276
29. Deliberantis de aliqua re, præſertim de ſtatu vitæ eli-
s Cnd 2 277
0. Quid ulterius notandum circa prudentiam Confeſſa-
de 278
TN YR ACTATDU
De Extrema Unctioune & Ordine.
De Sacramento extrema Unctionis.
1. Quid ſit Sacramentum Extremæ Unctionis? 1
2. Quæ ſit materia hujus Sacramenti? 2
3. Quæ ſit ejus forma? 83
4. Quis ſit ejus effectus? ibid.

5. An etiam ſanitas corporalis ſit ejus effectus per ſe? 6
6. An per illud remittantur etiam pecçata mortalia, ſaltem

per accidens? 9
7. Qualia peccata per illud remittantur? 13
8. Quis ſit illius primarius effectus? 15
9. Quis ſit illius Miniſter? 16

1570G Tractatus
10. An poſſit valide & licite adminiſtrari à quovis Reli-
gioſok? 18

II. An antiquitus pro ejus adminiſtratione fuerint adhibiti
plures presbyteri? & quando deſierit ille mos 19
12. Quodnam ſit illius fubjectum? 20
13. An conferendum ſit præ mero ſenio morientibus? 21
Vel pueris, confeſſis quidem, ſed necdum S. Communione

refectis? 22
14. An ſit iterandum in eodem morbo? ibid.
15. An ſit neceſſarium ex præcepto divino vel Eccleſiaſti-
c0? 24
16. Qualis in recipiente requiratur diſpoſitio ad ejus fru-
ctuoſam receptionem? 26
I7. In quibus partibus corporis ſoleat conferri? 27

19. Cujus partis inunctio pertinet ad ejus eſſentiam? 28
19. Qualis ſit forma hujus Sacramenti in latina Eccleſia? 30

20. An omnia verba iſtius formæ ſint eſſentialia? 30
21. Qualis fuerit forma primis decem ſæculis? 3 1
22. An poſſit conferri amentibus aut furiofis? 32
23. An præmittendum ſit S. Communioni? 38

De Sacramento Ordinis.

§. I.

De vocatione & intentione ad Statum Cleri-
calem requiſita.

r. Quid ſſit Sacramentum Ordinis? 37
2. Quot ſint ordines? ibid.
3. Unde probetur, ordinem eſſe Sacramentum?: 38
4. An etiam Epiſcopatus ſit Sacramentum? idid.
5. Quinam cenſendi ſint eſſe vocati ad ſtatum clericalem?
& qui non? . 39

6. An

1 quoris N
1
e fuerint adhint
ile nos?
Z
norientibas? 4
18. Copumuni
no Vel Eechif
A

oſtio Ad ejiun

onkerri!
8 eſſentiam
tina Ecclel
Entialit?
cllis?
joſis?
i?

rdinis

Nutun

gtum!
ſe

me.. .
leici
gtumm 0 H

6,1

7

1. An peccet!
Dlt er motiy
cio curato?

1. Cid eſ T
¹ Ole ett ma
(ue eſt ſor
Ceünt ill
unhrein ſtat
6. (lla fünt i
nkumm Clen
6.les ſunt
do inpree
Csrequir
1 Quilgrenin
NAeeent
ſin imention
n An pollt 3
pemmnet
Il, Aulcent te
ünn cleri
1r Iulss cont
n!
bre kte
Inon deer
1 Dullir fünt
npäionen
6, An Toniur
ln ni
e
1 Culla ſen
lieabantn
Urni
) Unle rol
ad uen

„

6. An peccet mortaliter, qui principaliter Clericatum reci-
pit ex motivo aſſequendi honores vel divitias ex benefi-

De Sacramento Ordinis. 11

cio curato? 42⁷
H. II.
*. Quid eſt Tonſura? 43
2. Quæ eſt materia hujus ceremoniæ? ibid.
44

3. Quæ eſt forma lujus ceremoniæ?
4 Quæ ſunt illa verba Tonſurandi, quibus proteſtatur, ſe
tranſire in ſtatum Clericalem? ibid.
S. Qualia ſunt illa verba Tonſurantis, quibus Tonſuratum
in ſtatum Clericalem recipit? ibid.
6. Quales ſunt illæ benedictiones, quas Pontifex Tonſu-
rando imprecatur?

8. Quales requiruntur aliæ diſpoſitiones in Tonſurando? 46
9. An peccent graviter, qui ſuſcipiunt Tonſuram cum po-
ſitiva intentione non perſeverandi in ſtatu clericali? ibid.
go. An poſſit à Tonſurando exigi juramentum de intentio-
ne permanendi in ſtatu clericali? 48

11. An liceat recipere primam Tonſuram animo expereun-

di ſtatum clericalem? ibid.
12. Quales contrahuntur obligationes à recipiente Tonſu-
ram? J 49
13. Eſtne peccatum poſt ſemel ſuſceptam primam Tonſu-
ram non deferre habitum elericalem? ibid.

44. Qualia funt privilegia, quæ Tonſuratus obtinet per aſ-

ſumptionem ſtatus clericalis? 52
15. An Tonſura ſit ordo? . 52

16. An Tonfura ſit Sacramentum, & imprimat characte-

rem? 553
17. Qualia funt illa communia miniſteria, ad quæ antiquitus
applicabantur, & etiamnum applicari poſſunt ſolum Ton-
ſurati? . 5 4
19. An Tonſura ſit ritus antiquus? ibid.

7. Qualis requiratur ætas ad ſuſcipiendam Tonſuram?ꝰ ibid.

19. Unde probatur, Tonſuram quoad ſubſtantiam pertine-

re ad tempora Apoſtolica? . 55

k 4 20. Un-

12 TJTraktatus

20. Unde prohatur, hunc ritum quoad modum introductum

ſuiſſe ſæculo quarto? ibid.
21. Qua de cauſa introductus eſt ille ritus coronæ in ver-
tice? 56

22. Quid ſigniſcat Tonfura, & corona clericalis? 58
23. Utrum à Tonfurandis requirenda ſit aliqua Prævia pro-

batio? 61

24. An ad licitam receptionem Tonſuræ requiratur ſtätus
gratix.

25. Quo loco & tempore poſſit conferri Tonſura? 2 63

26. Quis poſſit conſerre Tonſuram? ibid.
27. An incurrat cenſuram, qui ſuſcipit Tonſuram ſine præ-
via confirmatione? ibigd.
28. An incurrat irregularitatem Tonſuratus, ſi in Excom-
municatione exercear clericale officeium? — ibid.
29. Eſtne irregularis incapaxæ Tonſuræ? ibid.
De Mhiaratu.
1. Quid ſit Oſtiaratus? ð 64
2. An Oſtiaratus ſit ordo? ibid.
3. Efſtne de fide, dari Minores Ordines? ibid.
4. Qualis eſt materia oſtiaratus? 65
5. Quæ eſt forma Oſtiaratus? ibid.
6. Quod eſt officium Oſtiarii? ttrbid.
7. Unde probatur tot miniſteriorum obligatio pro munere
Oſtiarii. 67
9. Quænam adhibentur ceremoniæ in collatione Oſtiara-
tus? ibid.
§. IV.
De Lecoratu.
1. Quid ſi ſit Leoratus? . 68
2. Quæ ſit materia & forma Lectoratus? ibid.
3. Quod eſt officium Lectoris? ibid.
3. Unde probatur, Lectorum eſſe, verbum divinum popu-
lo pra legere; Prædicare? ibid.

5. Cur

tm introddur
ri
coronz in e-
8
ticalis?
lua preyiaht
6
equiratuſan
oninra! G
.
nſuram Une e
s, ſt in Me

41
nid.

=

. Cur dieit⸗
divinum,
6. Unde prol
Leripturzs
1. Quale eſt
. Legebantu
. Erunne mui
s divini
10 Mne por
AAlegendan
i Vipilia
II. Que reg
Goratum:
12. (lis pol
19. An poſſi
citatio publ
14. Urum
techeſes?
18. Cur nune
Epunrur Nye
0. Cr mne
„ I popll
huen,

1 id et
8 Ne eſt n
3 (e ek
( Ain M
ds a Crdi
loninns
(ule eſt
lArla n
tus!

De Sacramento Ordinis. 13
F. Cur dicitur, quod Lectores debeant prædicare verbum
divinum, cum aliud ſit legere, aliud prædicare? 70
6. Unde probatur „ quod Lectorum officium ſit, prælegere
Scripturas divinas modo concionatorios ibid.
7. Quale eſt diſcrimen inter Lectores & Concinatores? 71
8. Legebanturne ſolæ Scripturæ populo? * 72
9. Eratne miniſterium Lectorum reſtrictum ad ſolum tem-
pus divini officii? ibid.
10. Eſtne poteſtas Lectorum hoc tempore ſolum reſtricta

ad legendam ſolenniter ſcripturam i in Sabbato ſancto, &

in Vigilia Pentecoſtes? ibid.
11. Quæ requiritur xetas, alt ſcientia ad ſuſcipiendum Le-
ctoratum:? 73
12. Quis poſſit conferre Ordinem Lectoratus? 24

13. An poſſit haberi pro Exercitio Ordinis Lectoratus Re-
citatio publica Lectionum Scripturæ in Matutino? ibid.
14. Utrum ad officium Tecoris etiam pertineat habere Ca-
techeſes? . ibid.

15. Cur nunc non amplius in officio divino à Lectoribus

leguntur Evangelia & Epiſtolæ? 75
16. Cur nunc raro Lectoribus committitur Lectio verbi di-
vini, & aliorum Librorum authenticorum in Eccleſia co-
ram populo?
17. An Lectores etiamnum Habecant Poteſtatem benedicen-

di panem, & fructns novos? 75
§S. Vv.
De⸗ Exorciſtatu.
1. Quid eſt Exorciſtatus? 277
2. Quæ eſt materia Exorciſtatus? „ 77
3. Quæ eſt forma Exorciſtatus? tid.

4. Si in Miſſali nihil contineretur de Exorcismis uſurpan-
dis ab ordinando aut de poteſtate illi conferenda, an ni-

hilominus eſſet valida Ordinatio? 78
5. Quale eſt officium Exorciſtæ? ibid.
6. Quales ſunt preces & ceremoniæ in collatione Exorci-
ſtatus? ibid.

xk Z. Ar

1v5r4 Tractatus.
7. An revera per Exorciſtatum conferatur quædam ſuper-
naturalis poteſtas in Dæmones? 79

8. An non poteſtas ſupernaturalis expellendi Dæmones eſt
gratia gratis data? 80
9. Cur Exorciſtæ non permittuntur exercere ſuam poteſta-
teßm in Dæmones? ibid.
10. An hodie requiratur facultas Epiſcopi ad hoc, ut Sa-
cerdoti vel Exorciſtæ liceat exorcizare Energumenos? 81
1II. An liceat exorciſmis uti etiam adverfus creaturas irra-
tionales v. g. cibos, mures &c. . 82
12. In quo ſenſu Eccleſia exorcizat creaturam ſalis & aquæ?
83
13. Quomodo definitur Exorciſmus? 84
14. Unde deſumendi ſfunt Exorciſmi? 141
15. Quinam libri Exorciſmorum vitandi ſunt tamquam non
approbati ab Eccleſia? 985
16. An Laici poſſint uti Exorciſmis contra tempéſtates? 96
17. Quibus ſignis Energumeni, maleſicia agnoſci poſſint 2ib.

F. VI.
De Acolythatu.
1. Quid eſt Acolythatus? 88
9. Quæ eſt materia Acolythatus? ibid.
ibid.

3. Quæ ejus forma?
4. Quod eſt officium Acolythi? 89
5. Quæ ſunt Cæremoniæ in Ordinatione? ib.
6. Cur Acolythi non miniſtrant etiam panem pro conſecra-
tione? 90
7. An miniſteria Altaris per Acolythos obiri debeant, ubi
haberi poſſunt? ibid.

H. VII.
De quatuor Minorilus Ordinibus in genere.
I. An Minores Ordines fuerint inſtituti à Chriſto vel Ec-

cleſia? 91
J 2. An

gurdam iher⸗
19
H Demones e
0
e ſuam potelt
it.
1d hoc, ut
ergunnenosl
credturms in-

n ſalis Calen

9
bi.
t tamguamn
ſci polint! 6

=
S=

Sr.
=

EE
==

= = S
i

no oſe⸗
1

Ul
ipie

idebennt,
4 ueri
riſto 7 le

2,

9. An Mino
109. 7
An Minor
ei?
An omnes
colatieige
Nn quibus
Htum, ut
An Minore
. An imprin
Ar funden

Den

1. i quibus
fetlis
1. Qid de he
(id de ho
4 e he
1otlins

1 (id kun
2 Gud dey
endlia?
dger
4 Cd de
Us Agn
5 A Vehes
) Ni col
1 (nli er

([ Cine
la⸗

De Sacramento Ordinis. 1 5?HE
2. An Minores Ordines ſemper exſtiterint in Eccleſia lati-
na? 92
3. An Minores Ordines ſemper exſtiterint in Eccleſia Græ-
ca? ibid.
4. An omnes quatuor Minores Ordines antiquitus fuerint
collati eidem perſonæ, aut ſimul? .
5. In quibus Ordinibus Minoribus antiquitus fuerit diſpen-

latum, ut non fuerint collati? 94
6. An Minores Ordines ſint Sacramentum? 95
7. An imprimant characterem? 99
8. An fundentur in Scriptura? ibid.
g. VIII.

De vita & boneſtate Clericorum.

1. In quibus rebus potiſſimum conſiſtat honeſtas vitæe cle-
ricalis? 102
2. Quid de honeſtate clericali ſtatuat Jus Canonicum? 102
3. Quid de honeſtate clericali præcipiat Tridentinum? I04
4. Quid de honeſtate clericali præſcribatur in ſtatutis Sy-
nodalibus Auguſtanis? 105

De Veſte Clericali.
1. Quid ſtatuitur in Jure Canonico de veſte clericali? 108
2. Quid de vèſte clericali ſtatuunt antiquiora Concilia ge-

neralia? 109
3. Quid de veſte clericali ſtatuit Tridentimum? ibid.
4. Quid de veſte clericali præcipitur in ſtatutis Synodali-
bus Auguſtanis? 110

5. An veſtes Talares præſcribantur Legibus Eccleſiæ? 111
6. Quis color veſtium poſitive improbetur?
7. Qualis erat veſtitus Clericorum in primitiva Eccleſia?

. 113
8. Cujus coloris erat habitus clericalis in primitiva Eccle-
ſia? 114

An Cleriecs deceat veſtis lugubris in propinquorum fu-

'nere? 115
Lo. Quid maxime vitandum i in veſtitu clericali ibid.
1 6G. X.
De privilegio Canonis.
1. Ouid ſit privilegium Canonis? 116
2. Quis edidit illam conſtitutionem? ibid.
3. Quomodo ſonent verba conſtitutionis? ibid.
4. Quid requiritur ad incurrendam hanc excommunicatio-
nem? 117
5. An incurratur à percutiente Clericum cauſa correctio-
nis? ibid.
6. An incurratur ab iis, qui vim vi repellunt? 119
7. An incurratur ab iis, qui occidunt Clericum in adulte-
rio vel ſeditione comprehenſum? ibbid.

B8. An incurratur ab iis, qui percutiunt clericum non de-
ferentem habitum clericaleme „ ibid.

9. An incurratur etiam à pueris vel fœminis percutientibus

Clericum: 120
10. An incurratur etiam à mandante vel non prohibente
percuſſionem Clerici? ibid.
II. An incurratur etiam, quando percuſſio fit in occulto?
121
12. An incurratur etiam, quando Clericus tantum includi-
tur? 122
13. An abſolutio ab hac excommunicatione ſemper Eſt re-
ſervata Papz? ibid.
14. Qualis poteſtas ab ea abſolvendi competit Epiſcopis
pPer Tridentinum? 123
“ §. XII.
De privilegio fori.
1. Quid heſt privilegium fori? 124
2. Eſtneihoc privilegium j juris naturalis aut divini? 124
3. An

Opinquorunte
.. ⸗
ical! i

I
i
excommmunierit
I
1 caula correti⸗
ellunt? I
lericum in adlle
ibi
cſericum non de
ipi
nis Mumiach

lton Mohitt ,
ſic
ſoft n dann

ne ſenmper 4 .
Hin

nhett yi ſhnn 1

1 Aft ur
ſt Laiens
6. Ude con-
s cum
8. An Clerie
Cauſis ciyil

uid regu

1. Olid eſt r
3 Quotuplex
⅞ Ouot annt,
. (bor dantu
6. Quimm aun
6, (rinam fnn
7. Qinnm fun
— (innm fun
) Ouinm fur
Quinum
. An hec
ens recipt

1, Au une
ltii enm
ctiinine dan
l. An hane
üpliei
ihn
WI Conkeſt
ii Ian
6 An hmn
iener
lici
R Nonoe

De Sueramento Ordiniis. 1 77
8. An ſit juris divini in cauſa criminali non politica, ſi actor
ſit Laicus? . 2 ò 127
4. Unde competit hoc privilegium Clericis in cauſis civili-
bus cum laicis? 1299
§. An Clerici compelli poſſint ad ferendum teſtimonium in
cauſis civilibus: 130
6. Quid requiritur, ut Clerici privilegio fori gaudeant? 131

4

7

S. XII.
De irregularitate.
1. Quid eſt Irregularitas? 138
u. Quotuplex eſt Irregularitas? ibid.
3. Quot dantur Irregularitates ex defectu? ibid.
4. Quot dantur Irregularitates ex delicto? 133
S§. Quinam funt Irregulares ex defectu animi? ibid.
6. Quinam funt Irregulares ex defectu rorporis? ibid.
7. Quinam funt Irregulares ex defelétu Natalium? 134
3. Quinam ſunt Irregulares ex defeltu libertatis? ibid.
9. Quinam ſunt Irregulares ex defectu Sacramenti? 135
10. Quinam funt Irregulares ex defectu lenitatie? 136

TII. An hæc Irregularitas incurritur à Prælatis, qui circa
reos præcipiunt officialibus, ut procedant juxta juſtitiam?
. * ibid.
12. An hanc Irregularitatem incurrant Clerici deferentes
Judici reum pro obtinenda ſatisfactione, ſi reus ex eo ipſo

crimine damnetur ad mortem? SßMU 132
13. An hanc Irregularitatem incurrant Principes, ſtatuen-
tes ſupplicium mortis in certa crimina? 138

I4. An hanc Irregularitatem incurrant Curiones caſtrenſes,
vel confeſſarii adhortantes aut obligantes ad ea, quæ ſunt
officii, quamvis reſpicientia ad occiſionem hominis? 138
15. An hanc Irregularitatem incurrat Clericus procurans
Nincarcerationem malefici, qui dehinc extremo afficitur
ſupplicio? 1339
16. Quomodo incurritur Irregularitas ex reiteratione Baptiſ-

Iyzx. Quo⸗ *

17. Quomodo incurritur Irregularitas ex indebita ſuſceptio⸗
ne vel miniſtratione ordinis? 140
18. An celebrantes in ſuſpenſione fiant Irregulares? 141
19. An ab Irregularitate hac excuſet ignorantia ſuſpenſio-
nis aut cenſuræ? ibid.
o. Quid requiritur ad incurrendam Irregularitatem, ſi quis
Srempore Interdicti vel Excommunicationis celebret? 142
I. Quinam incurrunt Irregularitatem ex occiſione vel mA-
tilatione illicita? I.
Aaz2. Unde probatur Irregularitas ex homicidio injuſto: ibid.
23. An incurratur Irregularitas ex homicidio fortuito in
dantibus operam rei illicitæ? ibid.
24. An incurratur Irregularitas ex homicidio occaſionato
per negligentiam? 144
25. An incurratur Irregularitas ex occiſione injuſti aggreſſo-
ris non ſervato moderamine inculpatæ tutelæ? ibid.
26. An incurratur Irregularitas ex procuratione abortus? 144
27. Quid ſtatuit Tridentinum circa homicidium caſuale vel

defenſorium? ibid.
28. Quinam incurrunt Irregularitatem ex infamia? 145
29. Quid eſt infamia facti2 ibid.
30. Quid eſt infamia Juris? ibid.
31. Quinam fünt Irregulares ex infamia facti? 146
32. Eſtne hæc Irregularitas perpetua? ibid.

33. Quinam incurrunt Irregularitatem ex infamia juris? ib.
34. Quid requiritur ad incurrendam hanc Irregularitatem?

35. Quis poſſit in his Irregularitatibus diſpenſare? ibid.
g. XlIII.
De Subdiaconatu, &G- TLitulo.
1. Quid eſt Subdiaconatus? — 1453
a. Cur vocatur ordo ſacer? . Ppig.
3. Quæ eſt materia Subdiaconatus? ibid.
4. Quæ ejus forma? ibid.
5. Quæ funt verba formæ? idbicd.
6. Quod eſt oficium Subdiaconi? „149

7, Cur

debita fuſcenth⸗
1
regulares?
Drantia fuſpeni⸗
ularitaten, iti
nis celebret! u
occiſone iin
idio inuſon ti
cidio foruini
cidio Oecalone
1
e injuſti ge⸗
Utele? i
one abortls
idium clünkeſs
bin
infamia? 1

lD.
ibil
4 16
i?
1.
infamia irilc⸗
Imexnlaiumm,
1

hellie i

Cl Inter.

Nis Epitte
9. ue fünn
9. QCue reqn
10. Que re
II, Que teq

in Ouis eſt

13. An Subad
14. An impri
15. An Leclet
Corum phyii
16. An Ecclel
niniſtrandun
Conatum, ſi

j. Quam Pck
1l Subchize
ins Ge.
19. id &
lh. (id ſt

0. lid eſt

41. id et

20, (o tempe
1,. Cuid gecen
Ordin

Aun Dnan
36. Alefiam

Ehat Orii
(onen reſtit

etiam

endur

oräluns e

nlgee

. De Sacramento Ordinis. 159

7. Cur inter munia Subdiaconi non numeratur lectio ſolen-

nis Epiſtolæ? 150
8. Quæ ſunt cæremoniæ Ordinationis ibid.
9. Quæ requiritur ætas ad Subdiaconatunm? 1592.
10. Quæ requiruntur Interſtitia? ibid.
II. Quæ requiritur ſcientia? ibid.
12. Quis eſt Miniſter conferendi Subdiaconatum? 153
. An Subdiaconatus ſit Sacramentum? , 155
13. An imprimat characterem? 158

15. An Eccleſia poſſit diſpenſare circa attactum Inſtruméd

torum phyſicum? Et quomodo? ibid.

16. An Eccleſia poſſit ob gravem rationem diſpenſare ad.
miniſtrandum in Subdiaconatu, vel ad ſuſcipiendum Dia-

conatum, ſi ex incuria omiſſus fuiſſet attactus Phyſicus?
159
17. Quam pœnam incurreret Ordinatus per ſaltum v. g.
ad Subdiaconatum non prius receptis Ordinibus Minori-

bus Ec. ibid.
18. Quid & quotuplex ſit ziule; ad Ordines? 160
19. Quid ſit titulus beneſcii? ibid.
20. Quid eſt tirulus patrimonii: ibid.
21. Quid eſt tizulus paupertatis? 7ibid.

2. Quo tempore necefſitas tituli fuit introducta? 161
35. Quid decernit Concilium Tridentinum ratione tituli? ib.
24. An Ordinati ex ficto titulo Patrimonii incurrant ali-

quam pœnam? 162

25. An etiam illi incurrant ſuſpenſionem, qui promittunt,
ſe poſt Ordinationem Patrimonium vel penſionis obliga-
tionem reſtituturos? ibid.
26. An etiam ille incurrat fuſpenſionem, qui promiſit ſe
non exacturum portionem ab Eccleſia ad cujus titulum

ordinatus eſtttd 16⁸
5S. XIV.
De oatione ad œlibatum rereptionen
Suüubdiaconatus.

4. An lex cœlibatus ſemper fuerit annexa Subdiaconatui? ib.
2. An

160 — Tractatus

a. An D. Udalricus ſcripſerit Nicolao Pontifici Epiſtolam
pro tollendo cœli batu Clericorum? 166
3. An conſtituti in S. Ordinibus obligantur ad caſtitatem
ex præcepto Eccleſiæ? an ex voto? 167
4. Qualis permittenda præparatio animi ad tam fublime
votum? 1375
6§. Qualia funt præcipua media conſervandæ caſtitatis? 176

H. XV.
De Horis Canonicis.

4. Daturne in Subdiaconatu obligatio recitandi Brevia-
rium? 179
a. Unde probatur obligatio ad recitationem Breviarii pri-
vatam? 190
3. An omnes Clerici antiquitus fuerint obligati ad recita-
uionem Breviärii publicam? 191
4. An obligatio ad recitationem privatam ſit antiqua? 182
5. An recitatio privata Breviarii reperiatur alicubi præcepta

in conciliis ſaltem particularibus? 1983
6. Quando incipit hæc obligatio? 185
7. An heac obligatio ſit gravis? —Pbicd.
3. An ad recitationem Breviarii obligentur etiam Beneficia-
ti in S. Ordinibus non conſtituti? ibid.

9. An idem dicendum de Beneficiatis S. Ordinibus non-
dum initiatis, ſi eorum Beneficium non habeat annexam

curam animarum?: 186
10. An tales Beneficiati obligentur ad Breviarium etiam,
quo tempore vacant ſtudiis? 197
11. An Beneficiati non recitantes Breviarium tenentur re-
ſiituere fructus ante ſententiam Judicis? iibid.
I2. An talis in reſtitutionem computare poſſit eleemoſynas
antecedenter factas . ibid.
13. An Beneficiatus obligetur ad Breviarium, ſi fructus non
ſufficiant ad congruam fſuſtentationem? 1988

14. An dilata recitatione Matutini in veſperam poſſit ſatis
fieri etiam in ſequentem diem? iibick.
. 15. An

nitci Nſhin
1
uur ad catinn
d tan ſhin

le caltintil

1
recitndl Dei
nemn Breninig
oblizxti e⸗
aſt Autiga
ur alicnbirten
1

tur etiun dee⸗
8

5. Orainibuune
on habeit mer
4

Previriun
1
gium len
.
8 ſs
Nt eleeno/

4
16

mſi ſtu

66. An in du
(ei in Pa
16. An impedd
l partem?
1 Ad qrid
3) An Religi
Nentur ad re
5) Quante pe
11. An omiſſi
ſcione Brey
n. 1 Ape ccet
in äihne?
1. Ouilis reg
11
141 An mentie
15 Alrecitans
Netnt ilud re
¹ Anrecitang

1. Ki U recita

Eun ucdodun

r. laſft künt
N NA las
innti onis
39. 3. A N teneatr
Minori ibus

1. An etimn
fones te tene

86. An ecc
.N ladlem

A Decce
Derng 4

De Sacramento Ordinis. 161

15. An in duplici, vel Dominica ſatisfiat per recitationem

officii in Paſchate? 199
. . .
16. An impeditus a recitando toto Breviario nec teneatur
ad partem? ibid.

17. Ad quid obligantur Penſionarii & Stipendiarii: ibid.
18. An Religioſi in Sacris Ordinibus nondum conſtituti te-
nentur ad recitationem Breviarii privatam? ib.
19. Quantæ partis omiſſio conſtituit peccatum mortale? 190
20. Qualis infirmitas excuſat à recitatione Breviarii? 191
21. An omiſſio Breviarii ex præcedente ebrietate vel ab-

e ione Breviarii ſit peceatum grave? . ibid.
. An peccet graviter recitans Breviarium cum voluntaria
rain actione? 192
