3. Qualis requiritur attentio ad recitandas horas Canoni-
cas? ibid.
24. An attentio debeat eſſe actualis? 193
25. An recitans Breviarium cum voluntaria diſtractione te-
netur illud repetere? . 195

26. An recitans Breviarium tenetur audire ſeipfum? 196
27. An in recitatione Breviarii liceat invertere ordinem? ib.
28. Qhandonam in Diœceſin Auguſtanam fuit introductus
uſus Breviarii Romani? 197
29. An detur obligatio recitandi Breviarium etiam devote?
ibid.
30. Guibus mediis devotio ſub Horis Canonicis excitari
poſſitꝰ 198
31. Qualia fünt præcipua bonarum intentionum genera:? ib.
32. Ad quas Horas obligentur Subdiaconi in die ſuæ or-
dinationis? 199
33. An teneatur ad Horas Canonicas Beneficiatus adhuc in
Minoribus conſtitutus, ſi privetur perceptione fructuum?

200
34. An etiam habentes præſtimonia vel præſtimoniales por-⸗
tiones teneantur recitare Breviarium ibid.
35. An peccet mortaliter, qui in Horis omittit partem
Xεquivalem uni Horæ? 201
36. An peccet mortaliter qui in Sabbato ſancto omirtit veſ-
peras? ibid.

1 227. An

162 Traclatus

37. An omittens Matutinum & laudes committat duo pec-
catas ibid.
38. An teneatur ad reſtitutionem, qui omittit Breviarium
ob infirmitatem contractam ex ebrietate? 202
39. Vel qui recitat Breviarium cum voluntaria diſtractio-
ne? ibid.
o. An teneatur ad reſtitutionem partis fructuum, qui omi-
ſit partem Horæ!? ibid.
41. Quantum teneatur reſtituere Beneficiatus, qui omiſit
unam vel plures Horas? 203

42. An ægrotus, qui non poteſt recitare totum Breviarium,
teneatur ad partem? 203
43. An excuſetur à recitatione Breviarii, qui alioquin non
poteſt commode vacare ſtudiis? ibid.
44. Vel qui impediretur à præparatione ad concionem, vel
ab audiendis confeſſionibus? . 204
45. An coœcus, vel carens Breviario teneatur memoriter re-
citare partem? ibid.
46. An teneatur recitare cum ſocio qui folus non poteſt?
ibid.
47. Qualis requiratur cauſa ad petendam diſpenſationem?
. 205
48. An mereantur diſpenſari Parochi, qui mane habent con-
cionem, confeſſionale, poſt prandium catechefin &c. ib.
49. Quid agendum, ſi quis dubitet, an jam recitaverit veſ-
peras? B 206
50. Qua ex cauſa & quomodo liceat interrumpere Horas? ib.
51. An detur obligatio extra chorum in die animarum re-
citandi officium defunctorum, Litanias in diebus Roga-
tionum, Pſalmos graduales, pœnitentiale, vel officium
parvum B. V. in Quadrageſima? 207
52. An detur obligatio, matutinum & laudes recitandi an-

te celebrationem Miſſæ? 203
H. XVI.
De Titulo.
Vide ſuperius dicta S. 13. qq. 17. 18. 19. 20. 21. 22. 23.
24. 25. .
8B. XVII.

1

nmittat duo ne⸗
.
Nittit Breviannn
ntaria diſtruai⸗
uchuum, quin
atus, i oni

Otum Preiirin
qi TMogunn

d concionemt
1
tur memoriu
Olus non po
14
Giſpenlitone.

mane PabertcA
atecheſin Ke d
Tecitnretit

cre Horg 8
die mimarunn 4
in Ciebus N
le, el OKen
„0

des tecitundi
L

0. 21.44

8. WI

1 Doid eſt D
1 (ue et
(ue ejus
6 An utraque
Oneünt
6 Ouales an
s:
1 An Diacona
1 Oue reqriri
A d hanc
10. Ie keq nii
8 .
I. Anqnirit

4

1n is ec etf
1) Onig et M
1 Oblle erati

1. QAmm ſ
iinen depii
1. A Dincor
Conmidione!

De

1 Mienr 0
Uetdun ei;
6n hie o
Cintim had
Anul e
Uienis ieen
iliie
6 COneion
3 Oi Cone
enlnm,

De Sacramento Ordiuis. 163

§. XVII.
De Diaconatu.

x1. Quid eſt Diaconatus? 209
2. Quæ eſt materia Diaconatus? ibid.
3. Quæ ejus forma!? ibid.
4. An utraque forma ſit eſſentialis? fbbbid.
5S. Quales ſunt functiones Diaconi? AI
6. Quales adhibentur Cæremoniæ in collatione Diacona-
tus? 212
7. An Diaconatus ſit Sacramentum? 2713

8. Quæ requiritur ætas ad ſuſcipiendum Diaconatum? 214
9. An ad hanc legem etiam adſtringuntur Regulares? 215
10. Quæ requiruntur Interſtitia? ibid.
II. An requiritur ſtatus gratiæ in recipiente Diaconatum?
ibid.
12. Ouis eſt effectus Diaconatus? 216
13. Quis eſt Miniſter Diaconatus? . ibid.
14. Quale erat in primitiva Eccleſia officium Diaconorum?
ibid.
I5. Quænam ſint obſervanda à Diacono circa adminiſtra-
tionem Baptiſmiꝰ? 217
16. An Diaconus poſſit etiam adſiſtere Matrimonio ex
Commiſſione Parochi? ibid.

F. XVII.
De Pradicatione verbi divini.

1. An detur obligatio, ſingulis Dominicis &c. prædicandi
verbum Dei? ibid.
2. An huic obligarioc non ſatisfiat, ſi loco Concionis al-
ternatim habeatur Catechefis? 219
3. An ulli Clericorum Regularium in Eccleſiis propriis vel
alienis liceat prædicare ſine conſenſu Epiſcopi? 220
4. An Laicis aut fœminis poſſit aliquando Permitti facul-
tas concionandi: 221
5. Quid Concionatori potiſſimum inculcatur à Tridentino
cavendum, aut obſervandum? 222
I a 6. Qux⸗

„

184 Trreaablatus.

6. Quænam requiritur qualitates in Concionatore? 224
7. Quem finem Concionator ſibi conſtituere debeat? 225
83. An pro concione adhiberi etiam poſſint hiſtoriæ profa-

næ, fabulæ Poëtarum, & hiſtoria naturalis? 227
9. Quid obſervandum Concionatori circa Hiſtorias, mira-
acl⸗ aut revelationes &c. 228
o. Quid à Concionatore obſervandum circa ſenſum tex-
Stuurn Scripturæ litteralem? ibid.
I. Quomodo à Concionatore tractandus ſenſus Scripturæ
Allegoricus? 229
12. Quæ norma Concionatori tenenda circa textus Patrum
& Conciliorum?: 31
13. Quæ regulæ ſunt obſervandæ in adducendis cemplis
232
14. Quid notandum circa Similitudines? 233
15. Quid notandum circa diviſionem materiæ? 234
16. Qualis debeat eſſe forma Concionis? 235

17. Quid commendandum Concionatori circa actionem 236
18. Quid inculcandum Concionatori circa pronuntiatio-

nem:? 237
19. An præferendæ ſint conciones longe brevibus? ibid.
20. Qualis Concioni præmittenda præparatio? 238
2I. Quid vitandum vel obſervandum circa vitiorum aut
perſonarum reprehenſionem? 239
22. A quibus rebus in concione commemorandis potiſſi-
mum abſtinendum? . 240
g. XIX.
De Presbyteratus natura.
1. Quid eſt Presbyteratus? 242
2. Quænam eſt materia Presbyteratus? ibid.
3. Quænam ejusforma? Et eſſentialis? „ibig⸗
4. An requiratur attactus phyſicus Inſtrumentorum ad valo-
rem Ordinationis: 243
. An poteſtas dimittendi peccata poteſt ab Eccleſia con-
ferri ſine poteſtate conſecrandi, & viciſſin? ibid.

6. (Qua-

ionatofe? A
ere debeat! 1
1t hiſtorie pot
Alis? ,
Hiſtorias, uin
circa ſenſun .
ſenſos Serhent
rca textus in
ucencis enen

.
1
9

terie?

ca ackionen
irce Pronuntin

97

brevibus?
Nratio! 4
circa Wiiorun 4
9½

Emormns ſoi

6. (lales a
ns?
7. An obedie
tumn genera
6. An bresby
bus rebus l
) Ad quos u
Cbedienrie

1. Orid eſts
2. Cuotuplex
1. An Sarriſi
. Cocham
6 binam er
ſeiin
6. Dnde Probal
tünen Chnl
7. An Kcrifici
Nod Chriſte
1 Aam in
) Nreltne er
1 is eſt

e Uleterig
tis

1Qenme
An d v

P Anin del

4. n boteſt
Kiicens

De Sacramento Ordinis. 16 5

6. Qales adhibentur Cæremoniæ in collatione Presbyte-
r.atus? 244
7. An obedientia promiſſa Epiſcopo i in ordinatione ſit tan-
tum generalis, ad qualem etiam adſtringuntur Laici! 250
8. An bresbyteri ſub peccato mortali teneantur in omni-

£π —

bus rebus licitis obedire Epiſcopo. 251
9. Ad quos uſque limites ſe extendat obligatio tam ſtrictæ
obedientiæ Clericalis erga Epiſcopum? 252
De Sacrificio Micſæ.
.Quid eſt Sacrificium? 255
.Quotuplex eſt Sacrificium? ib.
„An Sacrificium pertinet ad eſſentiam Religionis? 256
.Quodnam genus Sacrificii eſt perfectiſſimum? ibid.
Ubinam ergo immolatus eſt Chriſtus per modum Sacri-
ficii? 257
6. Unde probatur illa perpetuitas Sacrificii poſt immola-
tionem Chriſti in cruce? ib.
7. An Sacrificium Miſſæ eſt tantum rememorativum illius,
quod Chriſtus in cruce obtulitꝰ? ibid.
3. An jam in primis ſæculis ſuit uſus Miſſæ privatæ? 259
9. Pôteſtne etiam Sanctis offerri Sacrificiumnꝰ? 260
I0. Quis eſt offerens in Sacrificio Miſſæ? ibid.
§S. XxXI.

De materia, forma, intentione & aliis requiſt-
tis ad validam conſecrationem.

1. Qurenam eſt materia validæ conſecrationis? 262
2. An ad valorem Conſecrationis requiritur panis Azymus?
ibid.
3 An in defectu panis Azymi poſſet adhiberi fermentatus?
⸗ ibid.
4. An poteſt adhiberi panis, de quo dubitatur, an ſit vere
triticeus aut ufualis: 2563

1 3 5. QX-

166ͤ Tractatus .

5. Quænam verba pertinent ad formam eſſentialem Conſe-

crationis in calice? 264
6. Quænam ad formam eſſentialem Conſecrationis in calice?
264
7. An illa werba pronunciantur recitative an vero autho-
ritative? ibid.
8. An verba præcedentia & conſequentia formam eſſentia-
lem poſſint omitti ſine peccato mortali? 264
9. Quid agendum, ſi fuerit commiſſus error in conſecra-
cratione 265

Qualis requiratur præſentia materiæ conſecrandæ? ib.
II. An ad valorem Sacriſicii requiratur conſecratio utrius-

que ſpeciei ibid.
12. Quid agendum, ſi Sacerdos poſt primam conſecratio-
nem moriatur vel tangatur apoplexia &c. 266
13. An etiam prævia infufio aquæ in vinum requiritur ad
valorem Sacrificii? 268
I4. An ad validam conſecrationem etiam requiritur inten-
tio Miniſtri? ibid.
15. Quotuplex eſt intentio? ibid.
16. An requiratur & ſufficiat virtualis? 269

I7: An, ut dicatur perſeverare intentio virtualis, debuit
præceſſiſſe intentio actualis, explicita, formalis aut re-
flexa? 270
19. An ad licite celebrandum requiritur ſtatus gratixæ!? 271
19, Quomodo probatur gravitas peccati in communicante

aut celebrante in ſtatu peccati mortalis? ibid.
20. Quid agendum Sacerdoti conſtituto in peccato morta-
li, ſi urgeat obligatio celebrandi? 272

§S. XxXlI.
De fructu Sacrifcii Mihie.
I. Eſtne Sacrificium Miſſæ infiniti valoris?² 274
2. An Bactiſcium Miſſæ conſert fructum ex opere operato? ib.
3. (Qales ſumt illi fruct us, qui in Sacrificio Miſſæ ex ope-
Ie op rato obtinentur? 275
4. An cuilibet Miſſæ correſpon. deat determinatus fructus
ſine commenſuratione lad diſpoſitionem offer entium? 376
5. An

ſſentialem Con-.
1
AMtionis in calie!
e an vVero Atn-
formnam elentt.
7
error in conſer
Conſecrande! -
conlecratiouni-
imam conkeent
mumn regvinnu:
teuititur ine

1
4

Virtualis, Geh
formnalis autk⸗
ztugrtie!
0 conhmunien
7
peccato nun

0 7
7

.
rthherm 4
Milir er
497
inatus ſuh/
ventium:

5, An noe
Proſit cui
6. Cur ergo
7. Quandon
falm, i
. In quo ſe
ſententin,
infinitum?
9. Quomode
crifici .
lominus en
10. Quomoe
eerdos
II. F fuct
fun, 4d
dinum?
In. An vert:
Nurdinn de
3 A her
iitr unn
14. A ſint
ein Mille

A pplie⸗
Cials

A eerc

De Sacramento Ordinis. 167

5. An hoc Sacrificium oblatum pro pluribus æque de ſe
proſit cuilibet, ac ſi pro uno tantum offeratur? 279
6. Cur ergo à pluribus non liceat accipere ſtipendium? 290
7. Quandonam orta eft illa vulgaris diviſio fructus in gene-
ralem, ſpecialem, & ſpecialiſſimum? ibid.
3. In quo ſenſu admitti poſſit hæc diviſio etiam in eorum
ſententia, qui admittunt, valorem Sacrificii Miſſæ eſſe
infinitum? 181.
9. Quomodo hæc duo aſſerta conciliari pofſſint, fructum
Sacrificii commenſurari diſpoſitioni offerentium, & nihi-
lominus eundem fructum obtineri ex opere operato? 292
10. Quomodo cum eadem doctrina conciliari poſſit, quod
Sacerdos obtineat fructum Jpecialiſſunum 2 293
II. Si fructus Sacrificii commenſuratur diſpoſitioni offeren-
tium, ad quid juvat dare pro Miſſæ applicatione ſtipen-
dium? 294
12. An veritate nitantur fructus Miſſæ, quos recenſet Ber-
nardinus de Buſtis, & ex illo Scriptores alii? ibid.
13. An per Miſſam celebratam in Altarj privilegiato infal-
libiliter una anima liberetur ex purgatorio) 290
14. An ſint deterioris conditionis Sacerdotes, qui Sacrifi-
cium Miſſæ ſemper applicant pro aliis, nunquam pro ſe?
. 293
g. XXIII. .—

De Applicatione Miſſie.
I1. Quid eſt applicatio Miſſæ? 295
2. An applicatio Miſſæ poſſit dici diſpenſatio fructus ſpe-

cialis? 296
3. An illa oblatio deprecatoria Sacerdotis, ſeu applicatio,
habeat fructum diſtinctum à fructu Sacrificii? ibid.

4. An Sacerdos poſſit ſibi ipſi applicare Miſſam? 297
5. An ordinandi Miſſam, quam in ipſo actu Ordinationis
cum Epiſcopo celebrant poſſint applicare Pro aliis? 299
6. An Neomyſta teneatur tres illas Miſſas, quæ in ordina-
tione præſcribuntur, applicare ad intentionem Epiſco-

Pi? 298
7. An liceat Sacrificium offerre pro excommunicato, vel
pro hæretico ſaltem tolerato? idbig.

1 4 1, 8. An

1r698 Tractatus

8. An Sacerdos pluribus promittens Miſſam poſſit ſitisfacer

re per unicam2? ibid.
9. An accipiens ſtipendium à pluribus poſſit omnibus ſatis-
facere per unam Miſſam? 299
10. An talis legens tantum unicam Miſſ⸗ am teneatur ad re-
ſtitutionem? 30⁰
ra I. An liceat ſatisfacere per alium retenta parte ſtipendii: ib.
.Quale eſt juſtum ſtipendium Miſſæ? 301
. An liceat paciſci de ſtipendio Miſſæ ? ibid.

13. Licetne anticipato offerre Sacrificium pro eo, qui pri-
mus daturus eſt ſtipendium? 2 302
I5. An Parochi, qui habent pinques redditus tenentur ap-
pii icare Miſſam pro ſuis Parochianis ſingulis diebus? 303

16. An Parochi diebus Dominicis & Feſtis teneantur appli-

care pro Parochianis, etiamſi tantum habeant tenues red-
ditus non ſufficientes ad fuſtentationem congruam? 304
I7. An ſententia, quod Parochi diebus Dominicis & Peſtis
non teneantur applicare pro Parochianis, ſi adhuc pro-

babilis? 305

I8:. An hac obligatio Par vochorum applicandi pro Paro-=
chianis diehus Dominicis & Feſtis ſit juris divini? 309
19. An teneantur Beneficiati applicare pro fundatore, licert

in fundatione, non ſit expreſſa obligatio? 311
20. An in Nativitate Domini datur obligatio applicandi

omnes tres Miſſas pro fundatores requirente applicatio-
nem quotidianam? 312
9I. An in Eccleſiis collegiatis detur Obligatio guotidie ap-=

plicandi Miſſam colleg gialem Pea Beneſactoribus? ibid.

22. An ad applicationem pro I Parochianis in Dominicis &
Feſtis oblig gentiur etiam Vicarii perpetui? 313
23. An eandem obligationem contrahunt Parochi Regula-
res, nec non Curati amovibiles? ibid.
24. An Regulares teneantur applicare Miſſam Conventua-
lem? S 314½
S. XXIV.
De Caremonialibus Mi D.
1. In quo loco poſſint dici Miſlæ̃e ? 316

2. id ſtatuit Tridentinum de Oratoriis pr. rivat is? ibid.

3. An

oflit ſitiskes
ibil
Otmnibus ſat.
1
teneatur ur 1
teſtipendii 3
ro eo, dlii
1s tenentun
teneautun en
eunt tennes
Oneruam! N
1 chuthe

ndi pr 1r
8 Gi
indt Oe, In

Il
3

3. An Trid
jebrandi
4. Quibus,
Fqtis?
5. An liceat
Unterdicte
6. Qandon
7. Quandon
8, An pollun
7

9. Quandon
10. An cenſ⸗
Catus celel
I1. An cenſe
in Kebolun
In. An hcea

1. Qo ter
I4. Eüne de
Klandes
15. Qualis
ründum
16, Qugli
dum⸗
17. An in
ut color
18. An in
Goad c
19, Anin
VI Mlun
20. Qbalig
cite cele

11. An, F
32. Qale

29. An in
tio?
. Cur E
guem ir

7

De Sacramento Ordinis. 169

3. An Tridentinum derogarit Privilegiis Regularium ce-

lebrandi in portatili extra Oratoria: 316
4. Quibus, & quando liceat celebrare in Oratoriis pri-

vVatis?

317
5. An liceat celebrare in Eccleſia polluta, exſecrata, vel
Interdicta? 318
6. Quandonam cenſeatur kccleſia eſſe polluta? ibid.
7. Quandonam cenſeatur execrata? ibid.

8. An polluta cœmeterio cenſeatur eſſe polluta Eccleſia?

319
9. Quandonam cenſeatur exſecratum eſſe Altare? ibid.

I0. An cenſeatur polluta Eccleſia, ſi in ea excommuni-
catus celebret?

ibid.
11. An cenſeatur polluta, ſi tempore belli convertatur
in ſtabulum vel hoſpitale? ibid.
12. An liceat celebrare Miſſam coram Excommunicato?
13. Quo tempore celebranda eſt Miſſaa ibid.

I4. Eſtne peccatum celebrare ante recitatum Matutinum
& Laudes? H 32 1
15. Qualis requiritur præparatio Altaris ad licite cele-
brandum? . ibid,
I16. Qualia requiruntur veſtimenta ad licite celebran-
dum? ibid.
17. An in caſu neceſſitatis licet uti uno colore pro alio.

aut colore mixto? ibid,

18. An in Eccleſiis Regularium liceat ſe accommodare

„ quuoad colorem illi Bcaleſiæ? 1
19. An in caſu necefſitatis licet celebrare ſine Amictu,
vel Manipulo, vel Stola, aut Cingulo: —ibid.
20. Qualia requiruntur vaſa ſacra & intégumenta ad li-
cite celebrandum?

323
21. An, & qualis requiritur Miniſter? ibid.
22. Quale ad licite celebrandum requiritur Jejunium:?
ibid.

23. An impedit licitam celebrationem nocturna pollu⸗
24 Cur Eccleſia utitur aliis veſtibus in Sacrifcio Miflæ,
quam in uſu vulgari? 8825

324

X

.

170 Tractatus

25. Eſtne antiquus hic mos Eccleſiæ, in Sacrificio uten-

di aliis veſtibus quam vulgaribus? 325
26. An veſtibus ſacris conveniat aliqua ſigniſicatio ex in-
ſtitutione Eccleſiæ? 326
g. XXV.
De Rubricis Miſſ.
1. Quid ſunt Rubricæ? 327
2. Quis præſcripſit has Rubricas? ibid.
3. An in Dicœceſi Auguſtana Miſſale S. Pii V. ſtatim re-
ceptum fuerit? 329
4. Quomodo dividuntur Rubricæ? 330
5 An Rubricæ præceptivæ omnes ex ſuo genere obligant
ſub peccato mortali? ibid.
6. An preces ante & poſt Miſſam pertinent ad Rubricas
directivas? L 331

7. Quomodo dignoſcantur Rubricæ Præceptiveæ à directi-
vis? aut pertineant ad materiam gravem vel levem?

ibid.
3. Quid agendum, ſi obligatio Rubricarum ſit dubia?
334
9. An Decreta S. Congregationis Rituum obligent in
conſcientia? ibid.

I10. Quid agendum, ſi in aliqua Diœceſi vel Ordine Re-
ligioſo vigeat conſuetudo contraria Rubricis? 338

S. XXVI.
De Cenſuris.
I.
De Cenſuris in genere.
1. Onid eſt cenſura? 340
2. Quomodo dividitur cenſura? ibid.
3. Quomodo differt ab irregularitate, diſpoſitione &c.
341

4. Quid

4

n dacrificio er
31
ſigniſicatio erin

genere obie

nent ad Nlhidh
leptict OArdr
lEyent
Vem vel el
i

—

num oblgen

vel Ordin 1
ubricis! N

one ⸗
ſtione
4

4 (lid et

5. Qibus
reuldæ ſen

(. Quic elt

7. Quale e
ſüram ab
8. Qa ia ſi
9. Habeturn
mitiva Ec
l0. Qlis P
II. Qid r

ſüram?

n. Qlalis.

13. An cen
I4. An vale
Iſ. Coonat
15. An non
I1. Cls po
I8. Cd ſit

1. Oid en
2 7 Corum
3 Corup
1. In dubio
. EEnam
1

Qinnnn

7Qimam!

1
) Qomo
nücatos;

10. Qbele
Aomn

De Cenſuris. 171

4. Quid eft cenſina ferendæ, & cenſura latæ ſententiæ?

5. Quibus indiciis agnoſcitur, an cenſura ſit latæ, an Fe-
rendæ ſententiæ: 34

6. Quid eſt cenſura à Jure, & cenſura ab homine? 342
7. Quale eſt diſcrimen inter cenfuram à Jure, & cen-
ſuram ab bomine? ibid.
8. Qualia ſünt bona, quorum uſu privat cenſura? 343
2. Habeturne exemplum cenſurarum in Scriptura & pri-

mitiva Eccleſia! ibid.
1Io. Quis poteſt ferre cenſuram? 2344
II. Qnid requiritur ad inferendam & incurrendam cen-
ſuram? ibid.

12. Qnalis debet eſſe prævia monitio Canonica? ibid.
13. An cenſura in integras communitates ferri poſſit? 345
I4. An valeat cenfſura, ſi cauſæœ ſufficientia eſt dubia? ibid.
15. Quonam excuſent ab incurrenda cenſura?; 346
16. An non etiam à cenſura excuſet Appellatio? 347
17. Quis poſſit abſolvere à cenſura? 348
I8. Quid ſit abſolutio ad cautelam vel reincidentia? ibid.

II.
De Excommunicatione.

I1. Quid eſt Excommunicatio?
2. Quorum bonorum uſu privat Excommunicatio? ibid.
3. Quotuplex eſt Excommunicatio? 250
4. In dubio ſitne intelligenda Major vel Minor? ibid.
5. Quænam ſunt notabiliores Excommunicationes Majo-
res? B ibid.
6⁶ Quinam excommunicati ſint vitandi? qui non: 35 1
7. Quinam ſunt effectus Excommunicationis Minoris ? 3 52.
8. An Beneficiatus per excommunicationem privetur poſ-

ſeſſione, & fructibus ſui Beneficii? 354
2. Quomodo ſe debent gerere fideles erga excommu-
nicatos? ibid.
10. Quales cauſæ excuſant, ut liceat communicare cum
excommunicato in rebus profanis? 355

II. Quæ

172 Trallatus

1II. Quæ culpa aut pœna incurritur per communicatio-

nem cum e- XCommunicato? 256
I2. Quid eſt Excommunicatio Minor? 357
13. Qualis requiritur cauſa, ut incurtatur Excommuni-
catio Minor: 2 ibid.
III.
De Saſpenß tone &f Interdidto.
v. Quid eſt Suſpenſio? 357
z. Eſtne ommis Suſpenſio cenſura ſeun Pœna Medicinalis?
358
„Quotupl x eſt Suſpenſio? ibid.

3. Quando ukigitur pœna ſuſpenſionis, eſtne intelli-
genda tzotalis? 359
5. Quinam poſſunt, aut ſolent comprehendi in ſuſpen-

ſione? ibid.
6. Poteſtne incurri ſuſpenſio etiam ſine propria culpa?
ibid.
7. Quinam ſunt effectus ſuſpenſionis? 360
8. Quæ licent vel non licent in ſuſpenſione partiali? ib.
9. An ſuſpenſus poſſit recipere Sacramenta? 361
I0. An liceat audite Miſſam ſuſpenſi? aut ab eo recipe-
re Sacramenta? ipbid.
II. Quid eſt interdictum? 362
12. Quotuplex eſt interdictum:? ibid.
13. Quid eft interdictum locale? ibid.
14 Quid eſt interdictum perſonale & mixtum? ibid.
15. Quorumnam Sacramentorum ufu privat interdictum?
363
16. Quorumnam divinorum officiorum celebratione pri-
Vat interdictum? ibid.

I7-. An interdictis neganda ſit ommis ſepultura? 364
I8. Qualis requiritur cauſa ad ferendum interdictum? ib.
19. Guænam loca vel perſonæ involventur interdicto ge-
nerali? , ibid.

commmunucatio⸗

351
r Bxcommon-
bid
licho.
N
ena Mecicimds
, elkne ine

hendi in ſihe⸗
Proprit ni
8

jone petitli

te
ut ab eo iß⸗

S =

E = SS
☛ ☛

= =

ltuta!
ntercickunt
erdi oe
rint 3

.

I. Quid ſin

1. Culia ve
Iiſſionen

3. An deti

dubiis

13. Quid

4. Oam ol
Ii fich
5. Quam 0
(0 fac
6. Ad Iue 0
Docd repre
romniſſto
ororig

. An delor

bit Ade
3. An Vdlear
9. An, & 1
10,. An, &
dien?
Il. An hi
dent im

DKeadi

Oligrin
. An, 5

Cntrad
16. An
licit in
lih

pe Matrimonio. . 173
TNYRACTYTATYDY
De Matrimonio.
De Sponſalibus.

I. Quid ſint ſponſalia? 2
2. Qualia verbo aut ſigna ſufficiant ad exprimendam pro-
miſſionem ſponſalitiam? 27
3. An detin obligatio ſponſalitia ex verbis aut ſignis
dubiis?

4. Quam obligationem pariat promiſſio matrimonii futu-

ri/ ficti? 4
5§. Quam obligationem pariat promiſſio ſponſalitia ex j0-
Cco facta? 4
6. Ad quæ obliget ficta promiſſio matrimonii fine reci-

Proca repromiſſione alterius partis in caſu, quo ficta

promiſſio induxit puellam ad concedendum uſum ſui
corporis? WW
7. An deflorator teneatur ducere virginem, quam cor-
rupit absque ulla promiſſione matrimonii?
3. An valeant ſponſalia gravi metu injuſte extorta? 8
2. An, & quomodo valeant ſponſalia ſub conditione: 9
10. An, & quomodo valeant ſponſalia inita ſubmodo vel

ad diem? 10
II. An hic modus loquendi: Nullam ducam, niſi te, ha-
beat vim ſponſalium? 1I1

12. Quid ſit Arrha appoſita ſponſalibus?: Et quæ ejus

obligatio? 182
13. Quid ſit ſponſalitia largitas? Et quæ ſint illi annexæ
obligationes? L 13
I4. An, & quomodo ſponſalibus poſſit adjici pœna? 14
15. An ſponſalia clandeſtina, ſine teſtibus & Parocho
contracta, ſint valida, & licita? ibid.
16. An ſponſalia perſonæ Catholicæ cum hæretica ſint
licita in locis, ubi heæretici ſunt permixti cum Catho-
licis? 15
17. An

174 Tractatus

17. An ſponſalia perſonæ Catholicæ cum hæretica ſint
valida? 17
18. An ſponſalia poſſint contrahi per proxenetam, pro-

curatorem, vel per litteras? Et quid in ejusmodi con-

tractu obſervandum? 18
19. An valeant ſponſalia contracta à patre vel matre no-
mine filii aut filiæ præſentis ac tacentis! vel a tutore.

ibid.
20. An valida & licita ſint ſponſalia inita ſine conſenſu
parentump 21
21. An ſponſalia neceſſario Prærequirantur ad matrimo-
nium? 23
22. An ſponſalia contrahi debeant coram Parocho, &
teſtibus? ibid.
23. Qualem obligationem ſponſus & ſponſa contrahant
per ſponſalia 24

24. An perſona deſponſata, ſi contumaciter renuat im-
plere promiſſa, poſſit compelli per excommunicatio-

nem ad contrahendum matrimonium? 25
25. Quid ſit Impedimentum publicæ honeſtatis? Et quo-
modo oriatur ex ſponſalibus? 26
26. Quibus modis diſſolvantur ſponſalia ? ibid.
27. An mutuo conſenſu diſſolvi poſſint ſiponſali ja etiam
jurata? 27
28. An mutuo conſenin poſſint diſſolvi ſponſalia confir-
mata per ſubſecutam copulam? 28

29. An peccent mortaliter, & teneantur ad reſtitut: 0⸗
nem, qui à comparte per minas extorquent conſen-
ſum mutuum ad diſſolutionem ſponialiuum: 22
30. An perſona deſponſata teneatur petere diſpenſatio-
nem, ſi per copulam carnalem cum conſanguinea per-
ſona compartis in ſecundo gradu contraxerit impedi-

mentum affinitatis? eiibid.
31. An ſponſo liceat poſt contracta ſponſalia ſuſcipere
ſacros ordines? ibid.

32. An perſonæ deſponſatæ liceat ingredi Religionem-
& emittere profeſſionem Religioſam invita comparte?
30
32. Que-

heretica ſin
1
Lenetan, Nr
ejusmocicon
18
vel matre no
1 vel a tuore
ſine conſenlt
11
1r ad mattin-
1
n Paoocho, &
i
nſa commchen
4
ter rennat in
ommunicaie
14

ſtatis! Er
4

2

ponlili cian

onſalia conit⸗
49

40

ad reſint⸗
lnent Couler
n;
dienſti,⸗

Angninet Ner
xerit inhet⸗
enore
lia ſuchhen
bit
geligione
4 compit
21. Cr⸗
*

939. Quomo
pedimente
91. Quenan
35. An perl
poſitionen
mittat co
S. balis
beat jus re
J. An contt
ſare ſuum
Mherito abſt
88. An diſcen
He breyis
ſlibus? en
9). An ſolyan
Ttiatum 0.
60. An forni
lel noviter
ſalidus
VI. Mihabes
Dard cornn
. An tach
ſim reſil
Eexerceantt
66. An que⸗
lel onſ
ott contr
ſtlia, inci
Qnls 1
Clentis 4
l. Qomo
A Drxfig
. 4. Qonm
buberes

De Matrimonio 175

33. Quomodo diſſolvantur ſponſalia ſuperveniente im-
pedimento dirimente:? bid.
34. Quænam ſint juſtæ cauſæ reſiliendi à ſponſalibus? 31
35. An perſona deſponſata habeat jus reſiliendi, ſi poſt
poſitionem & cognitionem ejusmodi canſæ adhuc ad-

mittat copulam carnalem? ibid.
36. (Qalis dolus in contractu ſponſalitio commiſſus præ-
beat jus reſiliendi à ſponſalibus? ibid.

37. An contrahens ſponſalia teneatur comparti manife-
ſtare ſuum occultum defectum, quo cognito poſſet
merito abſterreri à contrahendis ſponſalibus? 32
38. An diſcenſus ſponſi vel ſponſæ in terras remotas ſine
ſpe brevis reditus ſit cauſa ſufficiens reſiliendi à ſpon-
ſalibus? etiam juratis? 33
39. An ſolvantur ſponſalia per ingreſſum unius in No-
vitiatum Ordinis Religioſi? 35
40. An fornicatio compartis ſponſalibus ſuperveniens,
vel noviter retecta præbeat cauſam reſiliendi à ſpon-
ſalibus? 36
41. An habeatur jus reſiliendi, ſi poſt ſponſalia utraque
Pars commiſit fornicationen? 7
42. An tactus impudici vel oſcula præbeant juſtam cau-
ſam reſiliendi à ſponſalibus, ſi à ſponſo vel ſponſa
exerceantur cum perſona tertia? ibid.

43. An quælibet mutatio notabilis ſuperveniens ſponſo
vel ſponſæ præbeat jus reſiliendi à ſponſalibus?: 38
44. An liceat reſilire à ſponſalibus alterutri parti, quæ

poſt contracta ſponſalia fit notabiliter ditiox: 9
45 An ſponſi, ſi velint mutuo conſenſu diſſolvere ſpon-
ſalia, indigeant authoritate Judicis? 40
46. Qualis requiratur certitudo de exiſtentia cauſæ ſuf-
ficientis ad reſiliendum à ſponſalibus? 41
47. Quomodo diſſolvantur ſponſalia per lapſum tempo-
ris præfixi pro finienda obligatione? 42
48. Quomodo diſſolvantur ſponſalia contracta inter im-
puberes adepta pubertate? 43

§. II.

F. Il.
De Matrimonio in genere.
X
1. Quid ſit matrimonium? 44
2. Quotuplex ſit matrimonium? ibid.
3. An matrimonium ſit Sacramentum? 46
4. Quænam ſit materia hujus ſacramenti? ibid.
5§. Quænam ſit forma hujus ſacramenti;? ibid.
6. Quiſnam ſit Miniſter hujus ſacramenti? /ibid.

7. An a fidelibus poſſit celebrari validum matrimonium
in ratione contractus, quin celebretur in ratione ſa-

cramenti! 52
8. An valeat matrimonium ſub modo ſervandæ perpe-
tuæ caſtitatis? 7 ibid.
9. An valeat matrimonium à parentibus loco liberorum
præſentium & tacentium contractum? 54

9
10. An requiratur conſenſus parentum ad valorem ma-

trimonii? ibid.
II. An parentes graviter peccent, ſi abſque juſta cau-
ſa per ſuum difſenſum matrimonia liberorum impe-
diant? vel nimis gdiu differant? 55
12. An Princeps vel Magiſtratus Civilis poſſit irritare ma-
trimonia liberorum ſine conſenſu parentum vel matri-
monia Nobilium cum plebeis inita? 5
13. An matrimonium ab infidelibus, vel Judæis contra-

Rtum difſolvatur per unius converſionem ad catholi-
cam fidem? 57

14. An idem dicendum de matrimoniis hæreticorum:
vel ſchiſmaticorum, qui contrahunt matrimonium diſ-

ſolubile? 59
15. An valeat matrimonium contractum per Procurato-
rem: ibigd.
16. Qualis requiratur conſenſus ad validum matrimo-
nium? 60
17. Ad quid obligetur, qui ficte contraxit marrimo-
nium?: 61
18. Quales poſſint eſſe cauſæ recuſandi conſenſum etiam

poſt

176 Tractatus S

= = =
S

2—

=

= =

n mmimoin
n in Latione
6
Trwande penye

loco lberonni

d valoren i

1 que juſti
beroruum
5

oſſit Ttitnen.
ntuum geln,
4

Iudeß 6s Conur.
leln adl ctol⸗ e.
1

ereichl,

tiit moniun nine⸗ G

e

Humm matime⸗
60

1 Muomn .
ſbie

Lit Matin.

ſenſiun n
dol

Poſt ſente
trimoninn
. An fike
er (eſſam
tera parte
90. Utrum c
iis conſen
1. An matr
lccleſie?
n br quüb

De nye⸗
1 guid ſt
1¹1 Quod nunn
Pedimenta
13. Qüomode
Grratimn te
46. Quomod
Eecloſe 1

Comoe
( An ſpon
1 An prio
dis ſpon
Intio?
8 Mroon
rior ſhon
urciri ner
9. An in de
neatur

(o? vel

De Matrimonio. 177
Poſt ſententiam Judicis in eo, qui ficte contraxit ma-
trimonium ratum? 6%
19. An Ecte, vel invalide ex metu contrahens ſufficien-
ter ceſſante fictione aut metu ponat conſenſum, al-
tera parte nec monita nec renovante conſenſum? 6
20. Utrum conſenſus novus in ſupplente defectum prio-

ris conſenſus debeat ſigno externo exprimi? 64
21. An matrimonium ratum ſit diſſolubile authoritate
Eccleſiæ? ibid.
22. Ex quibus cauſis poſſit diſſolvi matrimonium ratum?
. H. III.
De Impedimentis impedientibus matrimonii.
1. Quid ſit impedimentum impediens? 70
2. Quod nunc poſt Concilium Tridentinum dantur im-
pedimenta impedientia? 7

3. Quomodo impediatur contractus matrimonialis per
Jacratum tempus? ibid.
4. Quomodo impediatur contractus matrimonialis per
Eccleſiæ vetitum? Et quid ſit hoc veritum? 772
5. Quomodo per ſponſalia impediatur contractus matri-
monii? 7
6. An ſponſalia priora ſolvantur per poſteriora, ſi ſpon-
ſalia poſteriora ſint jurata? ibid.
7. An priora ſponſalia ſolvantur poſterioribus, ſi ſecun-
dis ſponſalibus acceſſit copula carnalis, vel impræ-
gnatio? JMd 74
8. An priora ſponſalia ſolvantur poſterioribus, ſi poſte-
rior ſponſa fuit imprægnata, & damnum illi aliter re-
farciri nequeat, niſi per matrimonium? Et ſi fuerit
ignara priorum ſponſalium? üüüübigd.
9. An in poſito cain imprægnans ſecundam ſponſam te-
neatur eam ducere, ſi prior ſponſa ultro cedat jure
ſuo? vel ſi moriatur? aut ingrediatur Religionem? 75
10. An ſponſalia diſſoluta per matrimonium cum alia
periona initum diſſolvantur abiolute, vel tantum ſu-
ſpendantur uſque ad obitum conjugis alterius? 77

7

1

178 Tractatus
11. Quænam vora impediant matrimonium? Et quomodo?
77
12. Quid juris, ſi quis impeditus voto perpetuæ caſtitatis
nihilominus contraxerit matrimonium? 78
13 Quid agendum, ſi quis ligatus voto non nubendi, vel
ſuſcipiendi ſacros ordines, vel ingrediendi Religionem
contraxit matrimonium? 79
14. An poſt contracta ſponſalia emittens votum ingredien-
di Religionem teneatur contrahere matrimonium, & de in

primo bimeſtri nondum confummato matrimonio ingredk

Religionem?: 31

§. IV.
De Impedimentis dirimentilus.

1. Quid ſit impedimentum dirimens? 9
2. Quot ſint impedimenta dirimentia? ibid.

De Impedimento erroris.

3. Quid ſit error? ibid.
4. Quotuplex eſt error? ——R ibid.
5. An error circa perſonam ſemper dirimat matrimonium? 83

6. An error circa qualitatem accidentalem perſonæ, v. g.

nobilitatem, divitias, probitatem &c. aliquando dirimat

matrimonium 94
7. Quid agendum, ſi conſideratis omnibus circumſtantiis

dubium ſit, utrum intentio contrahentis fuerit alligata

ejusmodi qualitati? 86

3. An valeat matrimonium, ſi contrahens exiſtimet, ſe la-

borare occulto impedimento dirimente, v. g. conſangui-

nitatis, quod tamen re ipſa non ſubeſt? 987
De Impedimento conditionis.
9. Quid ſit hoc loco conditio? 98

2. Utrum inter Chriſtianos reperiantur Nervi Kricke di⸗ 4
ſeu mancipia proprie accepta? .

II. Quale fit diſcrimen inter ſervum ſen mancipium rri
dictamz, Einter ſervum ache Pnmm, ſeu daian D 89
. 2. Qua.

pether Caltigrti

70
79

n Mubenil, ſ
ndi Religioren
Dtunn inget
oniumn, Eei
rimonio inel
1

u.

19
i
aninonimn,
erlone, 1
iquunde —

fuerit Uin
4
0

eviſtimet,
H.g. cOolin
nin⸗

mun
12,C

impedim
1. An co
re natun

14. Quule
I15: An vo
trahendn
Metum,
16. An ve
trahendr
vel cum
De lnpe
17. Quid
19. Ac
guinitat
19. Quom
“ , Oem
1 (V
A. Utrun
W
22. An
du line
23. Ad
Luinit
tnatrin

/ Ddeo

451 Inte
tioni⸗
46. An
Vel
Wor⸗

. De Matrimonio. 179

12. Qualia matrimonia dirimantur vel non dirimantur per

impedimentum conditionis ſervilis? ibid.
13. An conditio ſervilis ignorata ab altero contrahente ju-
re naturæ dirimat matrimonium? 90
De Impedimento voti.
14. Quale votum dirimat matrimoniun? 91

15: An votum ſolenne caſtitatis dirimat matrimonium con-
trahendum in eo, qui ſacros ordines fuſcepit coactus per
metum, vel abſolute invitus: 92
16. An votum ſolenne caſtitatis dirimat matrimonium con-
trahendum in eo, qui ſuſcepit ſacros ordines in pueritia?
vel cum ignorantia de annexo voto caſtitatis? ibid.
De Impedimento Cognationis ex conſanguinitate.
I7. Quid, & quôtuplex ſit cognatio? 93
1I8. Ad quotum gradum ſe extendit impedimentum conſan-
19. Quomodo ſunt computandi gradus conſanguinitatis? ib.
20. Quomodo computantur gradus confanguinitatis de Jul⸗=

re CWwili? 95
21. Utrum etiam in linea recta conſanguinitas tantum diri-
mat matrimonium uſque ad quartum gradum 96

22. An conſanguinitas in primo, ſecundo, vel tertio gra⸗
du lineæ rectæ dirimat jure naturali matrimonium? ibid.
23. Ad quotum gradum ſe extendat impedimentum conſan-
guinitatis jure naturali in linea transverſa? 97
24. An, & quam pœnam incurrant, qui ſcienter attentant
matrimonium contrahere in gradu ſanguinitatis prohibito?
De Impedimento cognationis ſpiritualis.
