111
6. An ſubditus teneatur etiam corrigere ſuum Prælatum?
112

7. An etiam ii teneantur ad correctionem fraternam,
ui in eodem vel diverſo genere delictorum rei ſunt?
9 3

114
3. Utrum omittenda ſit correctio, quando timetur, quod
corrigendus ex correctione fiat deterior? 117

9. Utrum in fraterna correctione debeat admonitio ſe-
creta ex neceſſitate præcepti præcedere denuntiatio-
nem!? 118
10. Quid in praxi circa ejusmodi correctiones vel de-
nuntiationes obſervandum fſit: 121
11. An liceant proclamationes publicæ in Capitulo Re-
ligioſorum ſine prævia admonitione privata?“ 123
12. An detur obligatio, ante privatam admonitionem
denuntiandi gravia, quando Superior in viſitatione ge-
neratim? 123
13. Quid agendum, quando dubitatur, an delinquens
jam ſit ſerio emendatus, vel non? an in eadem occa-
ſione potius ſit relapſurus, vel non? an correctio Pri-
vata ſit habitura fructum ſufficientem vel non: 124
14. Utrum renuntiare juri ſuo pro correclione privata
ante denuntiationem ad Superiorem fit omnibus Re-
ligioſis aut etiam clericis commune? an vero id fit ſo-
li Societati Eſu proprium? 126
15. An omnia peccata externa Religioſorum fint nociva
proximo, adeoque denuntiationi fine prævia admoni-

tione privata obnoxia? 130
16. Utrum obligatio denuntiandi delinquentes ſemper
viguerit in Eccleſia? 135

17. An ſuperior teneatur ſub peccato mortali corrigere
defectus veniales, ſi ex defectu correctionis ſequatur
eadem licentia in aliis? 137

b y §. VI.

26 Tractatus

g. VI.
De Eleemoſjna.
1. Quid ſit eleemoſyna? 138
2. An detur præceptum dandi eleemoſynam? ibid.

3. Quotuplex ſit indigentia ſeu neceſſitas proximi? 142
4. Quotuplicis generis ſint bona, ex quibus datur obli-

gatio erogandi eleemoſynam? 143
5. An ad neceſſitatem quaſi extremam referendum fir, ſi
Vir nobilis cogeretur publice mendicare? 143

6. An detur obligatio ſub peccato mortali, conſtitutis in
extreima vel quaſi extrema neceſſitate ſubveniendi ex
nperfluis ſuo ſtatui? 144
7. An detur obligatio, conſtitutis in extrema vel quaſi
xtrema necefſitate ſubveniendi ex neceſſariis ad ſtatus
honeſtatem vel commoditatem? 146
8. An dertur obligatio, conſtitutis in extrema vel quaſi
extrema neceffitate ſubveniendi ex neceflariis ad ſuſten-
tationem vitæ? 147
9. An obligatio ſubveniendi in extrema neceſſitate inci-
piat jam tunc, quando eſt probabile periculum incur-

rendæ extremæ neceſfſitatis? 152.
10. Utrum in extrema neceſſitate conſtitutus poſſit ſibi
providere modo meliore, quo poteſt? 154
II. An etiam conſtituti in quaſi extrema neceſſitate poſſint
uti hoc privilegio bonorum communium? 155

12. Utrum in tali caſu liceat alienum accipere vel ufſur-
pare ad ſubveniendum in extrema, vel quaſi extrema
neceſſitate conſtituto!? 155
13. An gravatus ære alieno poſſit valide aut licite non
neceſſarias eleemoſynas facere cum probabili præjudi-

cio creditorum:? 156
14. An licite aut valide detur eleemoſyna ex male par-
tis? L 157
15. An poſſint erogare eleemoſynam conſtituti ſub alte-
rius poteſtate? 158

16. An & qualem eleemoſynam facere poſſint Religioſi,
præſertim habentes adminiſtrationem bonorum?: 152
17. An,

. lbid
oximi! 144
datur obl-
19
endum ſihl
149
onkhitutsin
Wennienci el
144
mna vel quui
iis ad ſtans
149

m Nel gul
iis ad ſulter
16

eſſtute inc⸗
culuun incar⸗
1

a loch n
i e
. 1

ni Genen
5

t licte 1o
abil 1 iene i.

4
tmi ſi ale
165

vnm 119
11¹ 4,

17. An,
aritus
188. An
li!
19. An c
ſynam
20. An
Prohi
menc

I. An &
exaclio
2. Anſit
ingern

1. AMn im
2. A ſt
Rochn
3. An
Daupe
i
4. An
Dore
e, 1
Minatl
Ciunt?
6 An P
Conmmn
Cinnte
1 An P
oda
n

De Pracehtis DPecalogi &α Ecclf⸗ w. 27

17. An, & qualem eleemoſynam ſacere poſſit uxer, vel
maritus? 16 *
183. An & quales eleemoſynas facere poſſint filii, & famu-
li? 163
19. An conjunctiori magis ſuccurrendum ſfit per eleemo-
ſynam, quam Sanctiori? 164
20. An liceat dare eleemoſynam, ſi à Magiſtratu ſevxere
prohibitum fit dare eleemoſynam vagabundis vel aliis

mendicantibus? 166
§. VII.
De obligatione mutuandi gratis.
I. An & quando detur obligatio mutuandi gratis ſine
exactione cenſus conſueti: 167
2. An ſit peccatum mortale, denegare mutuum gratuitum
in gravi neceſſitate conſtituto? 178
§. VIII.
De Immiſericordia.
1. An immiſericordia ſit ſpeciale peccatum? 179

2. An frequentati actus immiſericordiæ de ſe veniales
poſſint coaleicere in immiſericordiam gravem? 180
3. An peccet mortaliter contra miſericordiam, qui rem
pauperum uſibus neceſiariam ab illis in pignus accipit
ac diu retinet? ibid.
4. An peccent mortaliter contra miſericordiam, qui tem-
pore penuriæ victualium frumenta coacervant, cauſant-
que, ut carior fiat annona? 181
5. An peccent mortaliter, qui tempore famis indiſcri-
minatim omnes peregrinos urbe aut provincia eji-
ciunt? 184
6. An peccent mortaliter qui mencdicos in neceſſitate
communi conſtitutos in neceſſitatem gravem conji-
ciunt? 1987
7. An peccent mortaliter, qui propterea ſuperflua non
erogant in pauperes, ut ſic ad altiorem ſtatum aſcen-
dant? 19 4

28 Traktatus

8. An peccent mortaliter, qui ſtatui ſuperflua in frequen-
tes & ſplendidas epulas, in ædium magnificentiam, in
pretioſiorem, quam par eſt ſupellectilem, in veſtium
luxum, in ludos, in curioſitatis lenocinia, aut in volup-
tates neglectis pauperibus profundunt? 195
92. An peccet mortaliter advocatus, qui cauſæ pauperis
in gravi neceſſitate conſtituti patrocinari renuit? 197
Ie. An Medici, Chirurgi, Pharmacopolæ peccent gravi-
ter, ſi non ſuccurrant gratis ægroto, ab omnibus defer-
to, aut probabiliter deferendo? 199
11. An graviter peccent, qui debitori, quem conſtat, non
eſſe ſolvendo, urget & opprimit, ut ſolvat, nec indu-
cias illi concedit? 200
1I2. An peccent graviter, qui agrorum ſuorum aut vinea-
rum colono vel conductori non remittunt penſionem
pro rata damni ex ſterllitate ſeu alio caſu fortuito abs-
que coloni culpa caufati? 201
13. An peccent graviter Canonici, Parochi, vel alii Cle-
rici divites, ſi non relinquant legata notabilia in Subſi⸗
dium Clericoram, vel Seminariſtarum, vel Eccleſia-
rum? 202
14. An graviter peccent, qui alios retrahunt à faciendis
vel ſervandis legatis, fundationibus, aut aliis ſubven-
tionibus piis in favorem vere indigentium, ſæcularium,

vel Regularium, virginum, viduarum? 203
§. IX.
De Scandalo.
I. Quid ſit ſcandalum? 204
2. Quotuplex ſit ſcandalum? ibid.
3. Utrum dare ſcandalum ſit grave peccatum? 205

g. An adh rationem ſcandali activi requiratur, ut quis ad-
vertat, exinde facile oriri poſſe ruinam ſpiritualem pro-
ximi? 2206
5. An ad rationem ſcandali activi requiratur, ut operans
intendat ruinam ſpiritualem proximi? aut peccatum?
207

6. An

in freglen
ificentiann in
t, in velin
aut in volp⸗
19
auſee paupeni
remuuit 4 1,
peccent grri
nibus Leler.
,
n Conſtatyron
Vat, nec incl⸗
10
Umm aut uiner
int penſonen
fortito t⸗
, vel ali e
bilia in Gubſe
cel Ecdelir
101
int 4 ſcgencls
aliis ſobver⸗
; ſeculariunp
1

1
. An ſca
. An ſcan

4b eo:
8. An adt
Gdali, et
9. An bo
de orit
lo. An 1
ſi exe
dala?
UI. Ani
conkeſ
runt o
12. An il
his cant
exprime
ter ſcan

De Praceptis Decalogi & Ecclefi. 29

6. An ſcandalum aéctivum ſemper ſit peccatum mortale?

ibid.
7. An ſcandalum activum ſit peccatum ſpecie diſtinctum
ab eo actu, per quem præbetur ſcandalum? 208

8. An adtus poſſit eſſe peccatum mortale in genere ſcan-
dali, etiamſi in ſe non ſit peccatum mortale? gI0
9. An bona ſpiritualia omittenda ſint, ſi provideatur, exin-
de oritura ſcandala? 214.
10. An temporalia bona vel jura ſint aliis relinquenda,
ſi ex eorum tuitione vel retentione ſint oritura ſcan-=
dala? 216
11. An illi, qui alios graviter ſcandalizant, teneantur in
confeſſione exprimere ſpeciem peccati, cujus præbue-
runt occaſionem? . 219
12. An illi, qui alios graviter ſcandalizant, v. g. obſcœ⸗
nis cantilenis, vel colloquiis, teneantur in confeſſione
exprimere numerum præſentium, qui potuerunt Zravi⸗

ter ſCandalizari? 6 . 220
13. An peccent peccato ſcandali, qui vendunt ac mini-
ſtrant materiam vel inſtrumentum peccati? 22 1
14. An liceat ponere occaſionem peccati animo tentandi
fidelitatem in proximo? 223
15 An liceat petere auxilium ab eo, qui creditur lllud non
præſtiturus ſine peccato? 225F
16. An locantes vel vendentes domos aut veſtes meretri-
cibus aut uſurariis peccent peccato ſcandaliꝰ 226

17. An absque peccato ſcandali munera dari queant con-
cubinæ judicis, ut interpellet apud ipſum pro ferenda
æqua ſententia? . 222
18, An filii, & famuli poſſint ſuis parentibus aut Dominis
miniſtrare ad adtiones peccaminoſas, vel diſpoſitivas ad
peccatum? ibid.
19. An excuſentur à peccato chriſtiani apud Turcas cap-
tivi, ſi remigent in eorum triremibus? vel ſi iis arma
miniſtrent ad chriſtianos occidendos? vel ſi a plicent
ſcalas ad chriſtianorum urbem expugnandam? 22%

SECTIO

E

30 Tractatus
“ SECTIO II.
De primo Pracepto Deæalogi.
§. 1.

De adoratione Dei, & cultu Sanctorum.
1. Quomodo ſonet primum Præceptum Decalogi? 230

2. Quid ſit adoratio in genere? 231
3. Quid ſit adoratio Dei? S 232
4. Quotuplex ſit cultus? ibid.
5. An Chriſtus ſit etiam adorandus ut homo adoratione
Latriæ ?* 233

6. An etiam humanitas, anima, corpus, cor, ſanguis, &
nomen Chrifti Eſu ſint adoranda adoratione Latriæ?
2 234
7. Quid ſufficiat & requiratur ad hoc, ut alicui rei poſſit
exhiberi cultus latrevticus, ſaltem reſpectivus? 235
3. Quales imagines Dei aut Sanctiſſimæ Trinitatis pro cul-
tu publico tolerandæ ſint? 237

2

9. An cultus Hyperduliæ differat ſpecie à cultu
Duliæ? 241
10. An etiam, cultus Duliæ & Hyperduliæ pertineat ad
virtutem Religionis, cujus eſt objectum cultus Dei?
M ibid.
II. Quibus perſonis poſſit exhiberi cultus Duliæx? 242
I2. An detur gravis obligatio, his Decretis exacte inſi-
ſtendi? 259
13. Quid ſentiendum circa cultum Sanctorum, qui poſt
Decreta Urbani acceperunt cultum publicum ſine autho-
ritate Sedis Apoſtolicæ!? . ibid.
14. Unde ſumi poterit moralis certitudo de ſanctita-
te & finali perſeverantia perſonæ, de cujus cultu agi-
„tur? 260
15. Quid ſentiendum de novo genere veſtliendi ſtatuas
vel imagines Sanctorum, vel circa alias novitates ima-
ginum ? 261

16. Quid

lalgi

nckorun.

hecalogi? 1
41
ide
OmnO adottt
4

or, ſinglis

tatione Line:
194

icui rel inek
6 4
initatis ptoc
I
kiie ali
Al

ie einen

nn Clns Dei
ſbid

3 Dule! 4
etis elle n
orun, gihe⸗
cumf nen 4

e 6,
ujus Clli i⸗
„
eliendi ſuns

iut⸗ 4

. 4 il

Cultu San
incertis:
IJ. Cuom
giende
18. Qid
Wis inye

De l.

I. Qlid ſ
2. Cotupl
3. Cic ſi
(icd ſit
E ſit
6. Anhelis
Ckiſinum
1. Qid ſit
8 un
9. (bdleſ
reſnn
10. An n
II. ugli⸗
herels
12. 4 4
(uſet ign
Nelzion
Ckrina ejn
Darticnlan
3 Clles

1. Cdſt

Ckt

De primo Pracepto DecalogiWi. . 31

16. Quid doceat vel ſtatuat Concilium Tridentinum de
cultu Sanctorum: & de actis Sanctorum vel miraculis

incertis? 265
I7. Quomodo ſint exponendæ Sacræ Reliquiæ? aut lar-
giendæ? 269
18. Quid agendum, ſi incertæ Reliquiæ in Eccleſiis ni⸗-
mis invaluerint? 272

§. II.
De Idololatria, Paganiſmo, Judaiſino, &

V Hareſi.
Y. Quid ſit Idololatria? ibid.
2. Quotuplex ſit idololatria: 273
3. Quid ſit Paganiimus? 274
4. Quid ſit judaiſimus? nigd.
5. Quid ſit Hæreſis? ibid.
6. An Religio Turcarum pertineat ad Paganiſmum vel Ju-
daiſmum vel Hæreſin? 275
7. Quid ſit ſchiſma: ibid.
8. Quotuplex ſit hæreſis; 276

9. Quale fit diſcrimen in prazi quoad confeſſionale inter
hereſin internam, occultam, & publicam? 279
10. An dubitans de articulo fidei incurrat hæreſin: a80
1II. Qualis requiratur pertinacia ad incurrendum crimen
hæreſis? 280
12. An ab incurrendo crimine heæreſis ac pertinaciæ ex-
cuſet ignorantia vincibilis, etiam affectata, de veritate
Religionis catholicæ, aut de indentitate articuli cum do-
Grina ejusdem Eccleſiæ, aut de infallibilitate illius circa

particulares articulos? 28 1
13. Quales ſint pœnæ hæreticorum? 283
5F. III.
De Magia, & Malefcio.
1. Quid ſit Magia? 28⁸7

2. Quid ſit Maleficium? ibid.
V 3. Quid

——=rKK

32 Tractatus
3. Quid ſit Veneficium: ibid.
4. An dentur vera maleficia, & vera Magia? 298
5. Quodnam ſit diſcrimen inter magos & veneficos?
ibid.

6. Quodnam ſit diſcrimen inter ſagas, & magos, & vene-
ficos? ibid.
J. An veroſimile ſit, dari tales Conventus ſagarum? 282

8. Quotuplex ſit maleficium? 292
9. Quænam ſint potiſſimum cauſæ maleficii? 294
1I0. Quænam ſint cauſæ maleficiorum ex parte malefi⸗
ciati? . 22925
II. Utrum in rebus naturalibus detur qualitas naturalis
contraria ſagis, vel dæmoni? 298

12. An liceat tollere aut impedire maleficium per actionem
de ſe ex natura improportionatam ad adhibendam vim

dæmonis? 305
13. An licest quærere & tollere maleficia? 307
14. Qualibus remediis uti liceat & deceat contra malefi-
cia? 2309

8. IV.
De Superſtitione, & Divinatione.

I. Quid ſit ſuperſtitio? 313
2. Quotuplex ſit ſuperſtitio? . 314
3 Quid ſit ſuperſtitio cultus indebiti? 514
4. Quid ſit divinatio? 317
5. An divinatio ſit ſpecies ſuperſtitionis? ib.
6. Quotuplex ſit divinatio? 318
7. Quot modis fiat divinatio per expreſſam invocationem
dæmonis? ibid.

3. Quot modis fiat divinatio per concurſum contingen-
tem rerum naturalium vel actionum humanarum? 319

9. Quot modis fiat divinatio per ſortem? 320
1o. An liceat à demone ſaltem per exorciſmos interro-
gare occulta, abſentia, vel futura? Pbid.
11. An licita ſit divinatio per Aſtra? 322
12. An licita ſit divinatio per ſomnia ²⁷ 334

13. An

NA.
1
& venekcos!
bi
1gos, & ſele
ſagarumd 1
M
parte nlet
—
alitas natun
.
m pertctoner
S

1
34 1
t Conta Prſe⸗
N

tione.

N

19. An di-
cita
14. Coome

I1. id g
2. Qotn
3. Qid 1
4. Qid!
J. Quena
ſipertii
b, An eti
OINni
Tatione e
1. Qenam

Vantiarunm

1. id ſ
2. Comn
. Vuum n
ſen ub
Potius

4 An tema
ber ſit De
An lung

„V.d pro

Culle⸗ ſ
Ctiam ub
lndi

IIUs neSo
rem
in el

De primo Fracepto Decalogi. — 33

13. An divinatio per auguria vel omina ſemper ſit illi-

cita? 336
14. Quomodo divinatio per ſortes ſit licita? 339
. §. V.
De vana Obſervantia.
I. Quid ſit vana obſervantia? 346
2. Qotuplex ſit fuperſtitio vanæ obſervantiæx? ibid.
3. Quid ſit ars notoria? ibid.
4. Quid ſit incantatio? ibid.
y. Quænam fſit generalis regula ad dignoſcendas praxes
ſuperſtitioſas à non ſuperſtitiosis? 347

6. An etiam res benedittæ, vel benedictiones ipſæ, aut
omnino res ſacræ poſſint pertinere ad ſuperſtitionem

ratione circumſtantiæ ſuperſtiutioſæ? 249
7. Quænam ſint celebriora talium ſuperſtitioſarum obſer-
vantiarum exempla? 251
§. VIi.
De teatatione Dei.
1. Quid ſit tentatio Dei? 264
2. Quortuplex ſit tentatio Dei? 366

3. Utrum malitia tentationis Dei fundetur in incredulitate
ſeu dubitatione de attributis aut promiſſis divinis; vel
potius in præſumptione & irreverentia erga Deum?

367
4. An tentatio Dei ex ſuo genere & in ſuo genere ſem-
per ſit peccatum mortale? 368

§. An nunquam liceat implorare Deum pro miraculo,
v. g. pro ſanatione, vel aſſiſtentia miraculoſa? 369
6. Quales ſint conditiones ad poſtulandum miraculum,
etiam ubi reperitur tacita permiſſio, miraculum poſtu-
landi? . ibid.
7. An ſit tentatio Dei, ſi quis forte eligat ſtatum vel ge-
nus negotii v. g. proponendo, ſe illam ducturum in
Uxorem, quæ primo mane prima ingreſſa fuerit Eccle-
ſiam, vel ſe illam Religionem ingreffurum, cujus Reli-
Zioſus ſibi primo occurrerit? 372
c 3. An

34 Tractatus

8. An foret tentatio Dei, ſi quis hæretico ſponderet mi-
raculum, v. g. ex incombuſtibilitate Sacræ Reliquiæ. ſi
viciſſim ad eventum miraculi ſponderet receptionem
fidei? . 373
9. An ſit tentatio Dei, ſi quis petat à Deo miraculum ad
evitandum aliquod damnum bonorum vel honoris tem-
porale? ibid.
10. An liceat à Deo petere miraculoſam ſanationem ex
motivo ferventius & tranquillius ſerviendi Deo? ibid.
II. An ſit tentatio Dei, quando perſonæ piæ motu pro-
prio, vel ad aliorum, præſertim Superiorum inſtantiam,
petunt revelationes non neceſſarias Eccleſiæ ſine ſpe-
ciali permiſſione divina? 374
12. An ad tentationem Dei pertinuerit vetus purgatio
vulgaris, qua explorabatur ſuſpectorum innocentia

per judicium ferri, vel aquæ ferventis? 376
S. VII.
De Blaſphbemia.
1. Quid ſit blaſphemia? 378
2z. Quotuplex ſit blaſphemian? ibid.
3. Quibus modis ſoleat peccari per blaſphemiam? 380
4. An omnis blaſphemia ſit peccatum mortale!? 381
5. An peccet mortaliter, qui ex ira profert verba blaſ-
phema? 382

6. Qualis requiratur deliberatio vel advertentia ad hoc,
ut quis in ira blaſphemans cenſeatur peccare mortali-
ter? ibid.
7. Quid præſumendum in dubio à Confeſſario, an pœni-
tens habuerit ſufficientem advertentiam pro peccato

mortali in blaſphemia? 4⁰⁰
8. Quales ſint ſtatutæ pœnæ in blaſphemos à jure Ca-
nonico? 40²
2. Qualiter in confeſſionali cum blaſphemis agendum
ſit ? 404

10. An ſit blaſphemia, ſi quis ad exprimendam iram ir-
reverenter pronuntiet Sacramenrta, vel alias res ſacras?
4 0
11. An

ſponderern
reᷣ Religun
t recepti lonen
mirachlum
el honoris ten
Pl
ſanationem4
ndi Deo? U
e pir mor
Drumn inſkantir
ccleſiæ ſinne h⸗
yetns unt
Urunmmn innocen
9
3

hhen niam!

Ortale!
fert lele be B

ertentin un
kre3 non

.

lauio, 1n e
ann pto an

4

14

8 igen
hemi

mos jue

nencen un!
alias les te

n6

— — S=S

11. An ſit
luberes
12. An p
tem ine

1. Quid
2. Cott
3. Cid
4. (lid1
5. Quid
6. Au ſit
ſttati
7. Utrum
Alihperit

3 An ſp
cium ſec
9. An infa
10. An ho
Oericd
11. Qan
12. An f
Pütata
ſint mo
13. An ſit
ſi⸗ blein
temn ſel

1 iſt
Cotul
„Cit

De primo Pacepto Decalogi. 3 5

11. An ſit blaſphemia, ſi quis dicat? ſtultus es, etiamſi

haberes pro Patre Deum Patrem? 411
12. An peccet graviter, qui ebrium, ſtultum, vel infan-
tem inducit ad blaſphemandum? ibid.
S. VII.
De Sacrilegio. .
1. Quid ſit ſacrilegium? 412
2. Quotuplex ſit ſacrilegium? ibid.
3. Quid ſit ſacrilegium perſonale ibid.
4. Quid ſit ſacrilegium locale? ibid.
5. Quid ſit ſacrilegium zeale? 413
6. An ſit proprie ſacrilegium violatio ſimplicis voti ca-
ſtitatis perpetuæ? ibid.

7. Utrum actus luxurioſus in Subdiacono, Religioſo, vel
alia perſona ſacra contineat triplicem ſpecie malitiam?
414
3. An ſit proprie ſacrilegium tractio Clericorum ad judi-
cium ſæculare? ibid.
9. An infamatio perſonæ ſacræ ſit ſacrilegium? 415
10. An homicidium, furtum, perjurium &c. perpetrata à
Clerico vel Religioſo ſint ſimul ſacrilegium? ibid.
11. Qualia loca cenſeantur ſacrata Deo? ibid.
12. An ſit ſacrilegium, ſi quis invadat aut tollat bona de-
putata ad ſuſtentationem Miniſtrorum Bccleſiæ, ſive ea
ſint mobilia, ſive immobilia? 417
13. An ſit ſacrilegium, ſi quis alteri crumenam in Eccle-
ſia abſcindat? vel aliam rem tollat, ibi quidem exiſten-
tem, ſed non ſub ſpeciali cuſtodia depoſitam? ibid.

g. IX.
De Simonia.
I. Quid ſit Simonia? 419
2. Quotuplex ſit Simonia? ibid.
3. Quid ſit Simonia juris naturalis ac divini: ibid.

4. Quid ſit Simonia juris Eccleſiaſtici?: 420

Cc 2 5. Quid

36 Tractatus

5. Quid ſit Simonia mentalis? 42²1¹
6. Quid ſit Simonia conventionalis? 4 ²J
7. Quid ſit Simonia reulis 5 ibid.
3. Quid ſit Simonia confdentialis? ibid.
9. Quotuplex ſit pretium ſimoniacum? 4
10. Quibus modis committatur Simonia per munus 4
manu? ibid.

11. Quibus modis committatur Simonia per munus G
lingua? 42²*½
12. Quibus modis committatur Simonia per munus ab
obſequio? 42 6G
13. Unde agnoſci poſſit, utrum temporale pro ſpirituali
tradatur tanquam pretium, vel tanquam donatio gra-
tuita, vel in partem Salarii aliunde debiti? ibid.
14. An detur Simonia pure mentalis, non expreſſa
ullo ſigno externo? 4²⁸
15. Utrum ad rationem Simoniæ realis requiratur, ut ſit
utrinque completa? 429
16. An incurrat pœnas, aut crimen Simoniæ, qui ficte
promittit rem temporalem pro ſpirituali, attamen ſine
animo ſervandi promiſſum? 429
17. An poſſit dari parvitas materiæ in Simonia v. g. ven-
dendo pulviſculum Reliquiarum, aut guttulam aquæ be.
nedictæ pro obolo? ibid.
18. Quænam ſit materia Simoniæ juris Eccleſiaſtici?
431
19. Utrum nihil liceat exigere titulo laboris vel favoris pro
adminiſtratione Sacramentorum? 432
20. Unde poſſit colligi, utrum Sacerdos aliquid exigat
pro adminiſtratione Sacramentorum titulo laboris;
vel occaſione Sacramentorum titulo ſuſtentationis?
434

»
21. Quomodo poſſit committi Simonia circa ſacramenta-
22. Quomodo committatur Simonia in venditione ſepul-
turæ? 43256

23. An

4
t
l
4
ter mMuni
her munl
663
per mn
4
Ale pro h ſpirini
hin Conato
biti N

4

8, non ehe
4
regbinnnb n
4

ronie, gli ſe

Al, artamen
49

Umorid 1

tulann in⸗

3 Eeclet i
irel uh
8
8 Ainicd e⸗ lg
itulo Nhon

ſuſtent gimns
6

irce ſicunen

29. An co
tonem:
cium de⸗
24. An lio
nem!
25. An un
Jli rep
26. An ſi

17. An e
tio!
29. An ſi
fpirituali
29. An ben
fel tantn

30. Qomo

31. An be⸗
geials⸗
12. Cono⸗
Kimonn,
Amüum n
3 3. An
ItOhatus
34. An &
Iitation
N An &
tone den
„Coma
te, veli
1 le
3. Crls

De primo Præcepto Decalogi. 37

23. An committatur Simonia ab iis, qui vendunt obliga-
tionem ad Exequias pro defunctis, Anniveriaria, offi-
cium defun Rorum, vel alias preces publicas? 427
24. An liceat aliquid exigere pro ingreflu in Religio-
nem? 44 1
25. An univerſim ſit Simonia, aliquid exigere pro labore,
qui reperitur in muncre clericali? 443
26. An ſit ſimoniacum vendere ſcientias theologicas?
444
27. An committat Simoniam, qui concionatur pro pre-
tio ? 445
28. An ſine Simonia emi & vendi poſſint annexa rei
ſpirituali? 446
29. An beneficia ſimplicia ſint invendibilia jure divino,
vel tantum Eccleſiaſtico?

44
20. Quomodo Simonia locum habeat in Lenſtonilus?

448
31. An absque Simonia vendi poſſint fructus Penſionis
clericalis etiam ad totam vitam penſionarii? 449

32. Quomodo Simonia locum habere poſſit circa præ-
ſtimonia, Commendas, Coadjutores, Præfecturas Hoſ-

pitalium? 450
33. An & quomode poſſit alienari vel uſurpari Jus pa-
tronatus ſine Simon'a? 45 1
34. An & quomodo Simonia locum habere poſſit in per-
mutatione beneficiorum:? 453
35. An & quomodo Simonia locum habeat in Reſigna-
tione beneficiorum? 45 5

36. Quomodo locum habeat Simonia in componenda
lite, vel impedienda vexatione ſuper beneficio? 457

37. Quales incurrantur pœnæ à Simoniacis? 458
38. Qualis oriatur obhgatio reſtituendi ex Simonia?
460
39. Quis pofit diſpenſare cum Simoniacis 261

Y

e 3 : SECTIO

38 Traäctatus
. SE CTIO III.
De ſecundo Pracepto Decalogi.

§. 1.

De Juramento.

1. Quid ſit juramentum?' 463
2, Quotuplex ſit juramentum? 464
3. Quænam requirantur ad licitum juramentum: 465
4. Quænam ſit materia juramenti? 4 466
5§. Quales in plebe phraſes loquendi ſint habendæ pro
juramento? ibid.

6. An & in quo ſenſu, habeatur ratio juramenti, ſi quis
juret per creaturas Dei? v g. per cœlum; per ter-

ram,; per omnes dæmones?5 471
7. An omne juramentum ſit illicitum? 473
8. An omne perjurium ſit grave peccatum? ibid.
9. An non detur parvitas materiæ in juramento, ſaltem
promiſſorio? 474
I10. An peccet mortaliter, qui jurat de re, quam dubitat
eſſe veram? 475

II. An peccet mortaliter, qui abſolute jurat, ſe audiviſſe,
vel vidiſſe tantum ſit moraliter certus, quod hoc audi-
verit, aut viderit? 475
12. An licitum ſit, deferre univerſim teſtibus juramentum
execratorium, prout in tribunalibus paſſim fieri ſolet?
. 475⁵
13. An omne juramentum ſit peccatum mortale, ſi deſit
in juramento juſtitia, v. g. ſi quis juret, ſe alteri infli-

Gurum alapam? ibid.
14. An omne juramentum ſit peccatum mortale; ſi in eo
deſit judicium? , 477

15. (Qanta requiratur neceſſitas vel gravitas cauſæ ad
licite jurandum? vel quanta deliberationis maturitas?

., 477
16. An

lulgi

4
4

nenmm! 6

n hihete

ramenti,, di
lum; er
4
4
n
mmem n

+

—

e, quam in
4 1

nt, ſe l
Jvoc hoein
4

bus namen
Pin ſei ſle
8

ortale, ſc⸗ 1
t,ſe ri .

,

Mel d

41

ayita
jonis

16. An der
remedlis
randi?
II. An pe
Vocati
ſenſidili

1 8. An ve
ſio exte
19. An v
tortum
20, An p
random,
21. An pal
jecto ſec
eradat de
22. An obli
nneN
eradt
29. An Cin
IMünitaps
COmhwhun
A4. An Ca
e ſerre
l n⸗
co juran
oneten

26. Anjn
Uetlim in
7. An vul
Modandi
4. Anal
ſel non
) Auyal
teum

De ſecundo Pracepto Decalogi. 39

16. An detur obligatio ſub peccato mortali, efficacibus
remediis eradicandi pravam conſuetudinem temere ju-
randi? vel pejerandi? 480⁰
17. An peccet mortaliter; qui in juramento utitur æqui-
vocatione, aut reſtrictione mentali abſolute quidem
ſenſibili, ſed quam jurans certo ſcit non advertendam ?

4⁸2
18. An validum & ſervandum ſit juramentum metu inju-
ſto extortum? 484
19. An validum & ſervandum ſit juramentum dolo ex-
tortum? 489
20. An peccet mortalirer, qui alterum provocat ad ju-
randum, quem certo ſcit pejeraturum? 49 1

21. An validum vel obligatorium ſit juramentum de ob-
jecto ſecundum ſe quidem licito, ſi oppoſitum ſit vel
evadat de meliori bono:? 491
22. An obligatorium ſit juramentum, ſi quis alteri ſub ju-
ramento promittit obedientiam, vel obſequium, & hæc
ipſi evadant nimis gravia? 492
23. An Civis vel Canonicus, qui juravit antiqua ſuæ com-
munmitatis ſtatuta, teneatur ad nova recenter ex conſenſu
communitatis edita? 493
24. An Canonicus vel civis, qui in ſua receptione jurat,
ſe ſervaturum ſtatuta communitatis, teneatur etiam ad
illa, quæ non ſunt amplius in obſervantia? 494
25. An peccet mortaliter, qui petit vel recipit ab Ethni-
co juramentum per falſos Deos? vel à Turca per Ma-
hometen? vel à judæo per Abraham, Iſaac, & Jacab?

ibid.
26. An juramentum non ludendi ſit licitum? & num uni-
verſim inducat obligationem? ſ 497
27. An validum ſit juramentum non mutuandi, non com-
modandi, vel fidejubendi? 498
28. An valeat juramentum non vendendi minori pretio,
vel non emendi cariori pretio?:? 499
29. An valeat juramentum non accuſandi vel denuntiandi

reum? 499

c 4 30. An

—

40⁰ Trallatus *

30. An licitum & validum ſit juramentum accuſandi vel de-
nuntiandi delinquentem 500
31. An & quomodo Medici obligentur juramento, mo-
nendi & adſtringendi infirmum de præmittenda con-
feſſione? 501
32. An valeat prior promiſſio vel votum, ſi poſteriori
contrariæ promiſſioni aut voto adiciatur juramentum?

502
33. An validi ſint contractus vel actus conſequentes jura-
mentum & repugnantes juramento? idbid.

34. An juramentum factum contra diſpoſitionem legis
civilis vel Eecleſiaſticæ ſit univerſim invalidum?

03
85. Quomodo in dubio explicanda ſint jaramema!
04
36. Quid agendum, ſi dubia ſit exiſtentia, vel Rcened
juramenti? 506
37. Quænam perſonæ poſſint jurare? 507
88. An juramentum poft depomi per Pprocuratorem
502
39. An lex civilis pofſfit irritare juramenta contractibus
appoſita? 510
40. Qualia juramenta poſſint irritari à Superioribus?
ibid.
4 1¼. A quibus Superioribus poſſint irritari juramenta? &
qualia in particulari? 512
42². An Superior poſſit irritare poſtmodum juramenta aut
vota, quæ primitus approbavit? 514
43. An juramenta & vota ſemel irritata reviviſcant mor-
te irritantis? idbid.
44. An ad valorem irritationis juramentorum aut voto-
rum requiratur cauſa juſta? ibid.
45. Quomodo differant inter ſe irritatio juramenti, & diſ-
penſatio ſeu relaxatio juramenti? . 515
46. An ad valorem diſpenſationis à juramento reqnati
cauſa legitima? ibid.
47. Quænam ſit cauſa legidma relaxandi juramenta?
ibid.

48. An

ccuſandiveld⸗
Uramento, Mr
Elnittenda
n, ſi poſein
r juramennu
1
hſequentesin
olſitionem
m intin
7
nt jumamenn
4, Vel ſceni,
4

1
prochtutort

ta contralite
.

1

6
Supenortt⸗ .
l

uanemn
N1
mjuramentt 4

reyiviſcunt n
it

Drum alt r
1
rament,
Uirern

h⸗
uumnen
di jur

ento rel

6

g. An omr
6 habee
49. Anin on
debeat ſin
o. An hab
etiam po
Fl. An lür⸗
mentum
54. Qid
Mataxe

1. Quicd ſt
2 Conple
3, An Hcinn
(o

4. An lieczt
5. Alieen
Qenann
Asgne pe
1 A Rceat
§. Qenam
nis

9. Cenann
lles!
10. An pecc
6 (autelie
. n becce

e ſecundo Fracepto Decalogi. 41

48. An omnis diſpenſatio circa juramenta aut vota ſo-

lum habeat naturam declarationis? 516
49. An in omni diſpenſatione juramentorum aut votorum
debeat ſimul concurrere commutatios? 517
50. An habentes poteſtatem commutandi vota habeant
etiam poteſtatem commutandi juramenta? ibid.
51. An jurans poſſit propria authoritate commutare jura-
mentum? 518.
5Sza. Quid ſit, diſpenſare commutando, aut com-
mutare diſpenſando“ 519
. I.
De Adjuratione.
1. Quid fit adjuratio? ibid.
2. Quotuplex ſit adjuratio? ibicd.
3. An licitum ſit, adjurare aliquem hominem? & quan-
do? 520
4. An liceat adjurare de'mones? ibid.
5. Amliceat adjurare creaturas irrationales? 52 k

6. Quænam requirantur univerſim, ut adjuratio ſit licita
absque peccato? 523
7. An liceat etiam adjurare Deum & Sanctos? ibid.
8. Quænam requirantur ad licitam adjurationem demo-
nis? 524
2. Quænam in adjurationibus liceat interrogare dæmo-
nes? ibid.
10. An peccent adjurantes graviter, ſi omittant unam ex
his cautelis: 525
II. An peccent adjurantes, ſi pro feliciori ſuecefſu ad-
jurationis in contemptum dæmonis ſimul adhibeant
rutam, ſtercus caprimimm & ſimilia? vel ſi obſeſſum
flagellis, contumeliis, alapis, vel ſputis afnciant? 526
12. An adjurans absque peccato poſſit connivere pactio-
ni cum dæmone, ſi ob egreſſum petat rem non ma-
lam? v. g. ſi petat, non cruciari novis fuppliciis ?
non relegari in infernum, vel in deſertum locum?
527
c „⸗ 13. An

4² ðð Tractatus

13. An adjurans poſſit absque peccato petere à dæ-
mone ſignum egreſſionis v. g. fractionem feneſtra-

rum? ibid.
§. III.
De Voto.
1. Quid ſit votum? 528
2. Quotuplex ſit votum? 529

3. Quale ſit diſcrimen inter propoſitum & votum? 531
4. Ex quibus indiciis colligatur, an quis potius fecerit pro-
poſitum quam votum? ibid.
5. An quis in dubio facti teneatur ſervare votum, ſi du-
bitat, an potius emiſerit, votum vel conceperit præciſe

propoſitum? 532
6. Qualis requiratur libertas ad votum? ibid.
7. An quis teneatur voto, ſi dubium ſit, an præceſſerit
ſufficiens libertas, ſeu deliberatio? 533
83. An vota metu extorta valeant? 534
9. An validum ſit votum ex errore vel ignorantia emis-
ſum? 538

10. Ex quibus indiciis poſſit agnoſci, utrum intentio vo-
ventis fuerit alligata qualitati aut circumſtantiæ igno-
ratæ? 540
II. Utrum in votis regula illa vera ſit, ex errore vel igno-
rantia circumſtantiæ & qualitatis invalidari votum, de
qua ſi vovens explicite cogitaſſet, votum non emiſiſ-
ſet? 541
12. Quid agendum in dubio, quando dubitatur, utrum
intentio voventis fuerit alligata alicui circumſtantiæ,
conditioni, vel qualitati? 542
13. An vota dubia ſint reſervata Sedi Apoſtolicæ? 543
14. An teneatur voto caſtitatis, qui ſuſcipiendo Sacros
Orcdines habet expreſſlam intentionem non vovendi

caſtitatem? 545
15. An votum fieri poſſit Soli Deo? an vero etiam San-
Etis: ibid.

16. An

detete 1
lem fenelne

& votum

6
51
NI
Cius fecerithi⸗

e vorin i
ceperit Nrei
N
dH
n prtreli⸗
G
gnorintin enn
6

n intentioſ
Unſtantie⸗ gn
R

errore jei i
ldari tuni
tumn non en⸗

ubitunn, u⸗

i arunſt i⸗

16. An Pr
cie diyen
alt hom

17. An va
non m
moſyne
19. An li⸗
19. An li
ſationen
20. An li
Piſopat
21. An lici
moninm;
121. An con
Autie pee
tdinum
23. An hcit
iecenn
24. An bei
Aencdi,
26. An lie
bns prot
Der Ilten
36. An ſi;
tatis luch
lum Denp
77. An liei
Pionen,
oſarin
nan min

4. Ann

De ſecundo Pracepto Decalogi. 43

16. An promiſſio facta Sanctis inducat obligationem ſpe-

cie diverſam ab ea, quam inducit promiſſio Deo facta,
aut homini? 546

De materia LVoti.

17. An validum ſit votum non ingrediendi Religionem,
non mutuandi, non fidejubendi, non erogandi elee-
moſynam &c. 546
13. An licitum & validum ſit votum non vovendi? 547
19. An licitum & validum ſit votum non pPetendi diſpen-

ſationem aut relaxationem voti? ibid.
20. An licitum & validum ſit votum non acceptandi E-
piſcopatum? vel aliam dignitatem?: 548

21. An licitum & validum ſit votum contrahendi matri-
monium? “ ibid.
22. An conſuetudinarius in mollitie vel aliis peccatis lu-
xuriæ peccet mortaliter, ſi emittat votum caſtitatis per
religioſam profeſſionem vel receptionem Sacrorum
Ordinum? 5 49
23. An licitum & validum ſit votum nullum committen.
di peccatum veniale? 550
24. An licitum & validum ſit votum ſemper eligendi vel
agendi, quod eſt perfectius? R 55 1
25. An licitum & validum ſit votum quotidie in virtuti-
bus proficiendi? ſeu in via chriſtianæ perfectionis ſem-
per ulterias progrediendi? aut ſuæ voluntati jugiter
obſiſtendi? 55£
26. An licitum & validum ſit votum, ſi quis motivo pie-
tatis ductus dicat: Promitto Deo, me duécturum puel-
lam pauperem, vel meretricem?: 553
27. An licitum & validum ſit votum non ingrediendi Re-
ligionem, niſi dererminate hanc? vel non recitandi
Roſarium, niſi flexis genibus? vel non dandi eleemo-
ſynam minorem decem aureis? ibid.

De votis conditionatis.
28. Quotuplex ſit votum conditionatum? 554
29. An

44 Tractatus. L

29. An licitum & validum ſit votum ſub conditione re-
pugnante quoad ſübſtantiam voti? Fibid.
30. An licitum & validum ſit votum ſub conditione tur-
dis⸗ 5”55
31. An licitum & validum ſit votum ſub conditione im-
poſſibili 556
32. An votum ſub conditione neceſſaria obliget ſtatim
necdum impleta conditione? .
33. An obliget votum, ſi conditio non fuerit perfecte Vel

adæquate impleta? 557
34. An obliget votum. ſi conditio appoſita ſolum impleta
