lg. An g
traclion
ti teng
20, An be
les rete
11. An be
km
11, An Pe

el Dern
13. 4

De octavo Præcepto Decalogi. 63

9. An & quomodo peccari poſſit per manifeſtationem
criminis aut vitii veri; attamen occultii 191
10. An peccet peccato detractionis, qui alterius pecca-
tum, aut defectum alteri patefacit, boni cujusdam
procurandi aut promovendi gratia? 19
1I⸗ An peccet graviter peccato detractionis qui ex ſo-
la loquacitate absque cauſa neceflaria lædit alienam

famam graviter? /109
2. An poſſit peccari mortaliter ex manifeſtatione pec-
cati venialls, aut defectus naturalis? 200

13. An peccent graviter, qui manifeſtant delicta vetera,
dudum quidem notoria, ſed jam oblivione apud ple-

rosque deleta, aut jam punita & emendata? 201
14. An peccent graviter Hiſtorici, ſi publicent gravia
delicta Principum? 202⁸

15. An & quomodo poſſit graviter per detractionem
peccari, vel detrahens à peccato excuſari circa mor-

tuos. vel alias perſonas audientibus ignotas? 2 203
16. An poſſit peccari graviter veferendo vitia alicujus
urbis, aut nationis? 204

17. Quales dentur modi detrahendi indirecte: ibid.
18. Utrum ad excuſandam manifeſtationem alieni pecca-
ti occulti à vitio detractionis ſemper requiratur boni
promovendi neeeſſitas, vel ſufficiat ſola utilitas, v.
g. inſtructio utilis audientium? 206
19. An manifeſtatio Peccati occulti excuſetur à vitio de-
tractionis; ſi fiat viris prudentibus, aut amicis fecre-

ti tenacibus? 207
20. An peccet mortaliter, qui auditas graves detractio-
nes refert aliis? 208

21. An peccet mortaliter, qui gravem injuriam ſibi il⸗-
latam alteri narrat animo nocendi vel ulciſcendi: arf
22, An peccent graviter infamantes ſe ipſos poſitive
vel permiſive? ibid.
23. An peccent graviter; qui famoſis libellis aliorum
delicta præſertim Parochorum, Concionatorum, Epi-
ſcoporum, aut Principum injuſte traducunt ? 2 14

*

24. An &

64 Tractatus

24. An & quomodo peccetur, libenter audiendo, vel
non corripiendo detrahentes? 221
25. An liceat repellere detractionem alia detractione,
calumniam alia calumnia? 226
26. An & quomodo detractor ſeu calumniator teneatur
ad reſtitutionem famæ ablatæ? 227
27. An is, qui de alio malitioſe falſum crimen ſparſit,
aut falſum teſtimonium tulit, teneatur reſtituere cum
jactura propriæ famæ, fortunæ, aut viteæ? & quid
circa crimen verum? 230
28. Quales reperiantur modi reſtituendi ſamam indirec-
te, ſi reſtitui non poſſit ſine jactura famæ propriæ
aut vitæ? 232
29. Ad quid obligetur; qui committendo homicidium
vel aliud grave crimen prævidet, alium loco ſii ha-
bendum authorem criminis, eumque extremo ſuppli-
cio afficiendum ? 235
30. An etiam teneatur ad reſtitutionem famæ, qui alte⸗
rum jam in uno genere vitii infamem, vV. g. in lu-
xuria„ adhuc infamat in alio genere, v. g. in mate-
ria furti? 237
31. An ad reſtitutionem famæ teneatur, quando reé ipfta
nullum præjudicium ex detractione ſecutum, aut Vul⸗
nus jam oblivione deletum, vel alio modo ſanatum
eſt? 238
32. An detractor excuſetur à reſtitutione titulo com-
penſationis, ſi etiam ipſemet ab infamato paſſus eſt
in eodem genere delicti’vel pari infamationem? 240
33. An juſta compenſatio cenſeatur, ſi quis famam ejus,
cui detraxit, in alio genere augeat, aut cum eo fami-
liariter converſetur? . 241.
34. An detractor liberetur ab onere reſtitutionis, ſi in⸗
famatus ipſi condonet obligationem reſtituendi? 242
35, An Prælatus teneatur ad reſtitutionem famæ;, qui
non compeſcit detrahentem ſuo ſubdito, aut ſubdi-
tum detrahentem extero? 244
36. An detractor non ſolum teneatur ad reſtitutionem
fa⸗

lia detradion
mniator tenenn
18
2 rimen ſn
1r reſtituere dd
t Vite! N

1 famam indn
4 famk Ne.
4
ndo Honicdi:
iurn loco ii-
exten 1

im,
nen; e

, nun ior
ſunn un,
io mnodo in⸗
tione tier n
himnl
cvnationen
quis fment
aut cunn e 4
reſtitut tons,l
reſtituendi. 61
onen ſant,

dir, Aut M

40 elinns

fune.
ru!
77. An 8
fume à1
38. An &
per dete
neficio
99. An ter
lio locc
dilm era
40. Quæn
ſtitution
41. Qic1
42. Qid ſ
63. An omn
tentione
44. An omn
le!
qüüuln rn
( Cdkt
lis
47. Qotnp
48. An OI
49. An ſit
Cubitet,
50. An ſint
ſuntibus y
Dore veri
rint?
S1. An verg
guiin
tinihn,
lcer
Mone r⸗
e. A
Eliroci

De octavo Fracepto Decalogi. . 65

famæ, ſed etiam omnium damnorum exinde ſecuto-

rum? . 245
37. An & quomodo teneantur hæredes ad reſtitutionem
famæ à teſtatore per detractionem ablatæ ? 246

38. An & quomodo is teneatur ad reſtitutionem, qui
per detractionem alium impedivit à conſequendo be-
neficio? 247
39. An teneatur ad reſtitutionem famæ, qui crimen in a-
lio loco jam vulgatum narrat in alio loco, ubi non-

dum erat notum? ibid.
40. Quænam ſint cauſæ excuſantes ab obligatione re-
ſtitutionis in materia detractionis? 248
41. Quid ſit ſuſpicio? Et quotuplex? 249
42. Quid ſit judicium temerarium? . ibid.
43. An omnis ſuſpicio de prava alterius actione vel in-
tentione ſit peccatum 250
44. An omne judicium temerarium ſit peccatum morta-
le? 251
45. Ex quibus indiciis colligatur, an judicium temera-
rium Zrmum ſit? 254
46. Quid ſit mendacium, æquivocatio, & reſtrictio men-
talis 25 5
47. Quotuplex ſit mendacium? ibid.
48. An omne mendacium ſit peccatum? 256
49. An ſit mendacium, quod quis abſolute affirmet, ſi
dubitet, illud eſſe verum? 263

50. An ſint mendacia, quando matres, nutrices &c. in-
fantibus varias fabulas ſpe certa detegendæ ſuo tem-
pore veritatis, quando ad maturiorem ætatem vene-
rint? ibid.
5§51. An vera ſit ſententia P. Caroli Ambroſii Cattaneo
S. J. qui in ſuis concionibus, ſeu ut vocantur, Lee-
tionibus, ſcribit, in cauſa maximeæ neceſſitatis ver-
ba proferri poſſe materialiter ſine ulla ſignifica-
tione formali? 264
52. An aliquando & in quibus circumſtantüs licitæ ſint
æquivocationes, aut amphibologiæ? aut reſtrictiones
non pure mentales, ſed ſenſibiles 26 9
e 53 Quid

66 Traktatus

sg. Quid requiratur ad licitam æquivocationem, am-
phibologiam, aut reſtrictionem non pure mentalem, ſed
ſenſibilem? 274
54. Qualis amphibologia;, aut reſtrictio ſenſibilis licita
ſit confeſſario, uzxori, reo, vel cuivis alteri, juſte
interrogatis de peccato crimine, vel argento occul-

to? 27
55., An nunquam liceat uti reſtrictione pure mentali?
278

56. An teſtis in judicio poſſit teſtari, aut jurare in favo-
rem rei cum æquivocatione vel reſtrictione ſenſibili!
279
57. An licitum ſit juramentum cum reſtriſtione non pu-
re mentali, quando alioquin evitsari non poteſt gravis
damnificatio à latrone, tyranno, vel principe infe-
renda? 280⁰
58. An reus in judicio ſe poſſit liberare à pœna mortis
vel alio graviſſimo malo per negationem vel juramen-
tum ſub reſtrichione non pure mentali, vel &qquivoca-
tione? 2³⁰

SsECTIO X,

De Præceptis Eccleſis , in ecie
jejunandi, &gz dandi decimas-

§F. 1.
De Jejunio.

I. Quid ſit jejunium? & quotuplex? 282
2. Utrum ab ſubſtantiam jejunii pertineat potius abffi
nentia à duplici refectione, quam abſtinentia ab eſu
carmum:? “ ibid.
3. An diſpenſati ad eſum carnium cenſeantur etiam di⸗
ſpenſati ad ſecundam refectionem?2 ibic.

Cationein,
e mentalenm

8
15

o ſenlibils Höln
iris alteti,
1 agento N

e pure Rtl

ut mund
nictione ti

ſtriclkione nun
non horelg etn
gel prin che!

re n emn
onenn velſin

tali 1, Fel nn

“

F
ineet nin
abſti ineni
Oleuntur

un pece
ſima elil
ſumunt
An diſe
ſit in De
K

4 Qlinan
7. Quinan
38. Cuinat

9. An lex
tali?
10. Cenat

nenn jejun
II. An dem⸗
ſolr ibor
Ihtlitias?
12, An liein
Finnm Vel
Ofam
I. An heitn
ſuds, 5
iorem!?
14. An pec
eſculenta
1. An ile,
16. An Eich⸗
Ernibig
ſiit porein
1 Cgic
D” dlum D
tarcding

16 ude

De Praceptis Eccleſiæ, &. 67 V

4. An peccent mortaliter, qui diſpenſato in quadrage-
ſima eſu carnium pro conſuetudine diœceſana inolita
ſumunt ſecundam refectionem? D 283
5. An diſpenſatus ad eſum carnium in quadrageſima poſ-
ſit in Dominicis bis ſumere refectionem in carnibus?

”MU; bid.
6- Quinam diſpenſentur ratione laboris à lege jejunii?
284
7. Quinam excuſentur à lege jejunii ratione itineris?
L 285
8. Quinam excuſentur à lege jejunii ratione ætatis ?*
ibid,

9. An lex jejunii Eccleſiaſtici obliget ſub peccato mor-
tali? 286
10. Quænam materia ſit gravis vel levis circa fractio-
nem jejunii? & quæ licitaas 287
II. An tempore jejunii in collatione prohibeatur non
ſola ciborum nimia quantitas, ſed eriam refectionis
qualitas? 288
12, An licitum ſit, pro collatione permiſcere panem &
vinum vel alium liquorem, & inde coquere velut
offam? . 289
13. An licitum ſit, in Vigilia Nativitatis Dominicæ, Pa-
ſchatis, & Pentecoſtes ſumere collationem ſolito lau-
tiorem ibid.
14. An peccetur graviter, ſi ſæpius per diem ſumantur
eſculenta in parva quantitate? 290
15. An ille, qui ſemel fregit jejunium, poſſit illo die
licite ſæpius comedere? ibid.
16. An diſpenſati ad eſum carnium poſſint ſimul cum
carnibus comedere piſces, vel carnes non ſalubres
v. g, porcinas? 291
17. Ad quid obligetur, qui ex cauſa rationabili tranſit
in aliam Diœcefin, ubi Paſcha ac dies cinerum ob di-
verſitatem Calendarii obſervatur octiduo citius vel
tardius ? 292
1I8. Quandonam celebrandum jejunium vigiliæ S. dla⸗
eE 2 j thiæ

68 Trabtatus

thieæ, ſi incidat feſtum in die Cinerum vel in die

Martis præcedentis? 29u
19. An ſit certa hora præſcripta pro refectione tempore
jejuniii? ibid.
20. Quousque liceat protrahere prandium? 293

21. An & quomodo liceat interrumpere prandium tem-

pore jejunii? 294

22. An liceat dividere juſtam refectionem pro prandio
& collatione? 295
23. An frangat jejunium ſumptio poculentorum? 296
24 Quantum liceat ſumere panis, vel alterius electua-

rii ad potum!? 297
25. An liceat tabacum fumare aut poma, limonia, uvas
&c. ſumere pro ſedanda ſiti, aut fame? ibid.
26, Quales perſonæ excuſentur vel non excuſentur à
lege jejunii 2983
27. An detur obligatio abſtinendi à lacticiniis tempore
jejunii Eccleſiaſtici? & qualibus? 299

28, An, & quomodo graviter peccetur vel non pecce-

tur contra legem abſtinentiæ à carnibus? vel lacticiniis?

3⁰³
§. 2.
De Decimis.
I. Quid ſint decimæ? 419
2- Quotuplex ſit genus decimarum 2 4²⁰

3. An ſolutio decimarum ſit juris naturalis, divini, vel

poſitivi? 422

4. Quo tempore obligatio reddendi decimas guoad mo-
dum præſentem cæperit eſſe juris poſitivi? & cujus?

civilis vel Eccleſiaſtici ? 43 1
5. Quæ ſit origo Decimarum laicalium? 432
6. An decimæ ex primæva ſua inſtitutione ſint tantum
ordinatæ ad ſuſtentationem clericorum? 434

7 Utrum adminiſtratio omnium Decimarum per totam
Dieœceſin ex primæva earum inſtitutione & ex obſervan-
tis

—

n vel in
.5
tione tenpan
.
rändium
4Z

in pro Prn
S
torum! 9
Aterins eed⸗
„ limonidn
e!
n exculenn

ls, C cieii,

nus 1 6
iik ⸗

ne ſn ⸗
1.
mtumn pen m
Aer bn⸗ 1

tia Ecc
lum Epi
9. An peca
fraudant
9 An gra
Viliora!
10, An pr
numera
per om
II. An
compi
Preteri
14, An li
les geci

1

1. Qid
. Coru⸗
8 Cid
Qic ſi
6 Qid ſit
Cid ſ
In quo

De Praceptis Ecclefæ, Ge. 69

tia Eccleſiæ primis decem ſæculis pertinuerit ad ſo-
lum Epiſcopum? 435
8. An peccent mortaliter, qui in notabili quantitate de.
fraudant decimas? etiam pure laicales? 437
9. An graviter Peccent, qui in dandis Decimis eligunt
Viliora ibid.
10. An peccent, qui in agris Decimam meſſis partem
numerant in ſingulis ſulcis, non autem continuative
per omnes ſulcos continuos? ibid.
II. An Parochiani quoad decimas animalium teneantur
computare numerum animalium decimabilium anno

præterito incompletum? 4²8⁸
12, An liceat Parochis, obligare parochianos ad præſtan-
das decimas jam deſuetudine exoletas? ibid,

I.N YTRACT 4 T U
De Virtutibus.

De Virtutibus in genere.

I. Quid ſit Virtus? 3
2. Quotuplex ſit Virtus ? 4
3, Quid ſit virtus Moralis? V 4
4, Qnid ſit virtus Theologica? 4
Quid ſit Virtus naturalis & ſupernaturalis? ibid.
. Quid ſit virtus aquiſita & infuſa?
7. In quo conſiſtat diſcrimen inter Virtutem Theologi
cam, & non Theologicam? 6
8. Qanamm ſint virtutes cardinales aut tranſcendentales?
& quod ſit earum virtutum ab aliis diſcrimen?
2. In quo differant Virtutes Chriſtianæ & Philoſophicæ 2

◻1

1i0 Quid intelligatur per virtutes innatas? ibid.

e zʒ 11- Quid

–—

„0 Tractatus

4

1II Quid ſint virtutes purgatoriæ, animi purgati, & ex-

emplares? ibid
12. In quo conſiſtant virtutes phyſicæ? 11I
1I3. Unde deſumatur, differentia ſpecifica virtutum? 12
14. An virtutes morales ſint connexæ inter ſe? 13
15. An etiam virtutes Theologicæ ſint connexæ inter
ſe? DW 14
16. An omnis virtus conſiſtat in medio? 16
17. An omnis virtus ſit compoſitum ex materiali & for-
mali? ibid.
18. An ad meritum virtutis requiratur actus reffexus ſu-
pra honeſtatem actus? 117
g. II.
De natura & divilione Kidei.
1. Quid ſit Fides? 31
2. Quotuplex ſit Fides? ibich.
3. Quid ſit Fides divina, aut humana 7 32
4. Quid ſit Fides Theologica? ibid.
5. Quid ſit Fides hiſtorica? 33
6. Quid ſit Fides Eccleſiaſtica? ibid.
7. Quale ſit objectum Fidei Theologicæ? ibic.
8. Quotuplex ſit motivum ſeu objectum formale Ficein
ibid.
9. Quid ſit Fides ſupernaturalis, aut naturalis? 34
10. An, & in quo ſenſu Fides ſupernaturalis ſit dommm
Dei? 35
II. Quid ſit Fides univerſalis, & particularis? 36
12. Quid ſit actus Fidei elicitus, & imperatus? ibid.
13. Quid ſit actus Fidei purus, & mixtus? 37

14 Quid ſit actus Fidei immediatæ & mediatæ? 38
15. An hoc modo recte eliciatur actus Fidei, ſi quis di-
cat: Mi DEus credo omnia, quæ nobis per Eccleſiam
credenda revelaſti, quia es ipſa veritas, falli & falle-
re neſcia: 335. 363

§. III.

urgati, At
Virtutum!
ſe! l
connext N
matenitl d
6
As refem

ei.

1. An
dare
don
2
(eſſ
9. QU
culea
4. An
Apo
5. Ce

6. An.
ligion
ramgn
1. An d
Heret
d An
Verar-
ſtratn
Warn
9. Utrn
cipis
dliene
10, An
Domi
dam
11. An
tiro,
ln au
nia!

1 Ci

De Virtutibus. 71
g. III.
De Obligatione Fidei.

I. An homo teneatur ſcire & credere neceſſitate medii
dare DEum, vindicem malorum & remuneratorem

bonorum ? Vide tractatum de conſeientia. 316
2. Quos Articulos Fidei quilibet homo teneatur ſcire ne-

. Cmren prægepti? 7 420
. Quinam articuli fidelibus frequentius explicandi & in-
9. Rundi ſint? 4²1
4. An ſint capaces abſolutionis, qui ignorant Symbolum
Apoſtolicum memoriter? 4²2
5. Quoties in vita homo teneatur elicere actum Fidei?
423

6. An hæreticus poſſit pro ſuo libitu manere in ſua Re-
ligione, aut noſtram amplecti, eo quod credat, ut-

ramque eſſe probabilem? 425
7. An detur obligatio profitendi veram Religionem inter
Hæreticos, vel Gentiles? 42²6

3. An pueri & puellæ impuberes poſtulantes recipi ad
veram Eccleſiam poſſint excludi ob Statutum Magi-
ſtratus hæretici, ne transeuntes ab una Religione ad
. Drn recipiantur ante annos pubertatis? 4²7⁷
.Utrum infideles non ſubditi temporali dominio Prin-
2 cipis, v. g. Regis Hiſpani poſſint cogi ſaltem ad au-
diendam Fidem? aut amplectendam? 42 8
10. An faltem ſubditi Gentiles vel Hæretici poſſint à
Domino territoriali cogi ad audiendam vel amplecten-

dam veram Religionem ? J 42²9
11. An licita ſit captio Maurorum ſylvaticorum ſub mo-
tivo, ut inſtruantur in Fide Chriſtiana! 432
12. An ſervanda fint pacta cum Hæreticis & Gentilibus
inita? ibid-
S§. IV.
De Spe.
1. Quid ſit Spes? 24

72 Tracatus

2 An Spes idem ſit ac amor concupiſcentiæ? 91
3, Quodnam ſit objectum materiale Spei? 115
4. Quodnam ſit objectum formale Spei ? ibid.
§. In quo ſenſu Spes dicatur certa ac ſecura? 116
6. Quoties in vita homo teneatur elicere actum Spei:
119

7. An redte eliciatur actus Spei, ſi quis dicat: Mi Deus,
ſpero omnia, quæ nobis promifiſti, quia es eſſentia i-
ter fidelis, verax, juſtus, & potens? 115

SF. V.
De Cbharitate.

I. An Charitas recte definiatur, quod ſit amor amici-
tiæ erga Deum fundatus in murua conmunicatione bo-
norum? 141
2. An Deus tanquam ſummum bonum ſit objectum ma-
teriale Charitatis? vide tractatum de virtutibus 4
3. An Deus tanquam ſummum bonum in omni genere
infinitum, non ſolum prout eſt in ſe bonus, ſed eti-
am prout eſt nobis bonus ſit objectum formale ſeu
motivum Charitatis ?² 298
4. An Charitas ſit amor mixtus ex amore benevolentiæ
& concupiſeentiæ! 133
5. An charitas obliget ad actus practicos diſtinctos ab
obſervatione aliorum mandatorum:? 311
6. Quales ſint illi actus practici, ad quos charitas obli-
gat? 315
7. Quoties homo teneatur actum dilectionis exercere er-
ga DEum! 443
8 An mandatum dilectionis obliget ad actum amoris re-
flexum, quo homo ſciat & dicat, ſe amare? 462
9. An mandatum dilectionis requirat actum amoris ex-
plicitum? ibid.

10. Quæ poſſit eſſe formula eliciendi actum perfectæ
Charitatis ²⁹ . 474

11

u
DA.
12, .
ackum el
at: M Der.
es ellenii
i

amor Anik
micatione d⸗
objeclum
tutibu
olmni gete
nns, ſelt
1 fornnlleß

*

beneroleni
1

lincos!
l

charits

1
11

I. Quid
2. Qid
3. Qid
4 Corn
5 Cicd!
(ic

4
Cotup
AIuum,
feum

☛r
E
- 22
=

De Jure & Juſtitia. 753
IN TRACTATVU
De Jure & Juſtitia.
§. I.
De natura & diviſione Juſtitig.

1. Quid ſir Juſtitia? 2
2. Quid ſit Jus 5 3
3. Quid ſit Jus naturale & poſitivum? 3. 4.
4. Quotuplex ſit jus poſitivum ? 5
5. Quid ſit Jus in re, & Jus ad rem? 6. 7
6. Quid ſit Juſtitia commutativa & distributiva 2
„ 8
7. Quid ſit Juſtitia legalis & vindicativa? 6 38
8. Quid ſit dominium? 18
9: Quotuplex ſit dominium Jurisdictionis, Proprietatis,

—

& °

Altum, paſſum, directum, utile, perfectum, imper-
fectum? 19. 20. 21.

§. II.

De Jure & obligatione Clericorun circa
Bona Eccleſiaſtica.

An Clerici teneantur jure naturali & divino bona Ec-
cleſiaſtica erogare in cauſas pias ² 192
Quodnam ſit illud ſuperfluum, quod Clerici tenen-
tur erogare in cauſas pias? 194

Quæ ſumma conſtituat peccatum mortale, ſi eroga-

tur à Clerico in cauſas profanas? 196
Quid intelligatur nomine cauſarum piarum? 197
An Clericus teneatur unam cauſam piam præferre al-
teri? 198
e 5 6. An

74 Trasfatus =

6. An Clericus teneatur bona Eccleſiaſtica erogare in
cauſas pias, dum adhuc eſt in vita? ibid,
7. An ea obligatio etiam ſe extendat ad diſtributiones
quotidianas, & Penſiones? 199

§. III.
De Dominio in bomines.

1. An homo in alium habeat verum dominium, non
tantum jurisdictionis, ſed etiam proprietatis? 271
2. Quotuplex ſit dominium unius hominis in alium? 272
3. An detur Jure naturæ dominium jurisdictionis unius
hominis in alium? . ibid.
4. An ſapientiores atque ad regendum aptiores habeant
à natura jus ad ſimmendum ſibimetipſis regimen? ibid.
5. An licitum ſit dominium proprietatis imperfectum u-

nius hominis in alium? 273
6. An etiam apud Chriſtianos poſſit eſſe licita talis ſer-
vitus in Chriſtianum? 274
7. Quot modis acquiratur dominium in alium hominem?
. 275
3. Qua ratione contrahatur ſervilis conditio ex nativita-
te ? . ibid.
9. Qua ratione quis ſervilem conditionem contrahat
jure belili?; 276
10. Quaratione contrahatur ſervilis conditio ob crimen?
277
1I. Qua ratione contrahatur ſervilis conditio emtione,
& venditione ? 278
12, An liceat ſervis à dominis ſiis fugere? 280

13. An juſta ſit negotiatio noſtrorum Europæorum, de
quibus conſtat, quòd tantùm lucri graria à Principibus
barbaris vel ab ipſis Europæis captos emant in ſervos?
“ 281
14. Quet modis liberentur mancipia à ſervitute? ibid.
15. Quodnam ſit jus Dominorum, & mancipiorum? 283

16. An

erogne i
i
diſtributiones
1

mimium, mn
etalis! il
in dliumi
cictionis n

dtiores Huden
reginent ii
mpertecmm eüm

lcita tals .
um hominen
1
zio er miſ⸗
nen contm
4

tio ob cine
4

nditio eng⸗
P
10 Nronmn, 1
a Pi nohn
n
nutin 4
yitute! 1
cpionn⸗ 4

16

16. An
tis

1.
2.
3

V0

4. Q
(i
Qui⸗
9. An
terclie

„ An e
lun
10, NWE
Alſt d
n.
n.
lati
ga
ſtati
no.
kunt
ſandn
14, An
tis

—

18. Si fera laqueo vel alio inſtrumento à te poſito cap-

„. De Jure & Juſtitia. 75

16. An liceat integras regiones vendere potentiis exte-
ris ? 2928.
§. IV.
De Dominio in feras.
1. Quomodo à Theologis dividantur animalia? 315

*D

2. Quorum ſit dominium in animalia manſueta? ibid-
3. Quid dicendum de animalibus cicuris, v. g. de cer-
vo cicurato? 316
4. Quid dicendum de falconibus? 317
5. Quid dicendum de columbis? ibid.
6. An licitum ſit habere numeroſa columbaria? 320
7. Quid dicendum de apibus? 320
3. An peccent, qui venantur vel piſcantur in loco in-
terdicto? Et ad qualem reſtitutionem teneantur? 290
B 299. 321.
9, An ea reſtitutio fieri debeat etiam in caſu, quo quis
jam ſubiit pœnam à lege ſtatutam: 323

10. Quid dicendum de animalibus jam ſepto incluſis,
aut de piſcibus ſtagno concluſis?
II. Quid dicendum, ſi feræ egrediuntur & loco inter-
dicto, licetne eas in loco non interdicto capere? 324

12. Qnid dicendum de venatione aut piſcatione illicita

ratione temporis tantùm, aut ratione inſtrumenti :
quando v. g. ob bonum commune ſub ſeveris pœnis
ſtatutum eſt, ne quis certo ami tempore, vel cum
quodam interdicto armorum genere venetur?: ibid.
13. Utrum venari liceat feras, quæ agris aut ſatis infe-
runt damnum, ſi id aliter ſperetur non facile compen-
ſandum? 325
14, An poſſint licitè aliena animalia emi capta à feripe-
tis? ibid.
I5. An taliter ementes teneantur ad reſtitutionem? 326

16. Quales poſſint conſtitui, ac conſtitutæ ſint pœnæ in

eos, qui venantur in locis interdictis, ſeu in feripetas? 327
17. An fera ab aliquo vulnerata, & ab alio capta ſit
vulnerantis, an verò capientis!: 328

12

76 4 Tractatus

ta eſt, an alteri licet eam eruere, vel utrum jam tua

ſit? ibid,
§. V.
De TZbeſauris & aliis foſſilibus.
1. Quid intelligatur nomine Theſauri? 346⁶
2. Ad quem pertineat Theſaurus inventus ¹ ibid.
3. Quid dicendum, ſi inveniatur in fundo Uſufructuarii,
Feud atarii, aut Emphitevtæ? 347
4. An de confuctudine Theſaurus pertineat ad princi-
pem ² 2448
5. Quid dicendum de Mineralibus aut venis metallorum
retectis? 349
6. An liceat, pretio ordinario emere fundum, in quo
ſcitur larere Theſaurus? 329
F. VI.

De Dominio bonorum incertorum,
dereliktorum, & inventorum.

1. Qua ſit diviſio rerum inventarum? 351
2. Qhid proprie intelligatur per bona incerta? ibid.
3. Qunid proprie intelligatur per bona derelicta? 352
4. Ad quem pertineat dominium bonorum, quæ funt

nullius domini? . ibid.
5. Ad quem pertineant bona derelicta? 353
6. Quid agendum cum bonis incertis? ibid.
7. Quanta requiratur longinquitas temporis, ut res, quæ
dominum habuit, cenſeatur eſſe derelicta? 254

8. A quem pertineant bona vacantia Laicorum non pe-
regrinorum, ſi eisdem nullus ſuccedat vi teſtamenti,

aut ab inteſtato? ibid.
9. Ad quem pertineant bona vacantia Laicorum pere-
grinorum? ibid.

10. Quid

Im jam uu
bie

lus.

31
bid.
Ulafrulttnti.
31
at ad hülle
146
metiloruan
9
um, in
19

10, Qui
ex fi
II. Qi
ſtat
duob
12. An
injuſt
Verè
13. An
expen

Qd

2. id
3 An!
tentiam
An te
dam,
ligna
Qud
Mitatig
6, id
muni;
7. Unde
ligna 4

. Cid
(id

Aliis a0
tas legen

Ad
lhu

De Jure & Juſtitia. de 77

10. Quid agendum cum bonis incertis ex delicto, v. g.
ex furto? 355
II. Quid dicendum de bonis incertis, quæ tantùm con-
ſtat pertinere ad unum aliquem ex paucis, v. g. ex
duobus, vel tribus? 357
12. An is, qui habet bona incerta ex delicto, ſive ex
injuſta acceptione, poſſit ea ſibi applicare, ſi ipſemet

verè ſit pauper? . 358
1I3. An detur obligatio, bona inventa, vel aliàs incerta
expendendi in cauſas pias? . 359
§. VII.

De Jure lignandi & paſcendi.

1. Quid de ure lignandi ſtatutum ſit in Jure Bavarico?
365
2. Quid Jure Bavarico ſtatutum ſit de jure paſcendi:? ibid.
3: An hæ leges obligent in conſcientia etiam ante ſen-
tentiam Judicis? ibid.
4. An teneantur ad reſtitutionem communitati facien-
dam, qui, cùm ſint pars communitatis, contra legem

ligna cædunt in ſylva communitaris? . 366
5., Quid dicendum, ſi talis oppidanus vel pars commu-
nitatis notabile intulit damnum? 367
6. Quid dicendum, ſi oppidani furantur ex ſylva com-
muni alterius communitatis? L 36
7. Unde deſumenda ſit gravitas peccati in cædendo
ligna alienæ ſylvæ? 369
8. Quid dicendum de eo, qui depaſcitur aliena paſcua?
ibid.

9. Quid dicendum de eo, qui depaſcitur loca ſibi cum
aliis ad paſtum communia, attamen contra præſcrip⸗
tas leges? 370
10. Ad quam oporteat reſpicere regulam, dum in ſimi-
libus quæritur de præſumpta dominorum voluntate ?
ibid,

§. 8.

78 Traétatus
§. VIII.

De modis acquirendi dominium Jure Gen-
tium, præſertim de Præſeriptione.

1. Quid ſit jus Gentium? 370
2. Quot ſint modi jure Gentium acquirendi rerum do-
minium? 371
3. Quomodo acquiratur dominium per nativitatem ? ibid.
4. Quomodo acquiratur dominium per alluvionem 4

ibid.
5. Quomodo acquiratur dominium per ſpecificationem?
=U 372
6. Quid ſit acceſſio, & quomodo per eam acquiratur
dominium? 373
7. Quid ſit confuſio, & quale per eam dominium acqui-
ratnr? . 374
8. Qnid juris in commixtione? ibid.
». Quomodo acquiratur dominium per inædificationem?
12375
z0. Qnomodo acquiratur dominium per plantationem
37

11. Quomodo acquiratur dominium per ſationem? ibid.
12. Quomodo acquiratur dominium per ſcriptionem aut

picturam 377
13, Quomodo & quando acquiratur dominium per tra-
ditionem? ibid.

I4. Quomodo acquiratur dominium bonorum naufragio
ereptorum? 378
15. Cujus dominio cedat nova inſula in mari vel flumi-
ne? ibid.
16. An id, quod pet alluvionem, aut novam Inſulam,
aut alveum agro accreſcit, intelligatur accreſcere non
ſoli domino proprietatis ſed etiam uſufructuario, em-
phytevtæ & feudatario, ita ut habeant idem jus ad il-
lud incrementum patens vel latens, quale habent in
agrum ? . 379

§. 9.

ve Cen-
iohe.

di rerum d
B Inn
witaten ht
Allarionen
ecficttonen
N
eatn acguinn
. 71
DInüniumn dae

=.

i
Edifiatone

Aumime

gfonen !ii
ſoipti uce⸗ 1

minium be⸗

orumn ulhi
)

ari ſel ig

ovalñ luſlln,
orlet⸗
fructuu nti,,,
iden js 1, l
vale Puben!

.

De⸗

1. Quid
2. Qod
quirene
3. Anpr
4. An is
tuit, p

Ne

1 Or ne
üöonem
1. id ſr
5 Quls lee
fonenm)
4 Wlere
tonis
fonen de
A &g
ſceſſon;
Mreſcriptio
Elln mala
Uncdi Moce

De Jure & Juſtitia. 29
F. IX.

6
De modo aquirendi Dominium per pra-
Wriptionem.

1. Quid ſit præſcriptio? 380
2. Quod fuerit motivum introducendi hunc modum a-
quirendi dominium? 3383 1
3. An prœæſcriptio valeat etiam pro foro interno? ibid.
4. An is, qui ex ignorantia juris rem præſcriptam reſti-

tuit, poſſit eam repetere? ibid.
De conditionibus ad praſeriptionem
requiſitis.
1I. Quæ requirantur conditiones ad legitimam præſcrip-
tionem?: ibid.
2. Quid ſit bona fides? ibid.
3- Qualis requiratur bona fides ad inchoandam præſcrip-
tionem:? 383

4. Qualis requiratur bona fides ad continuationem poſſeſ-
ſionis?

343534
5. Qualis ignorantia, juris an facti, culpabilis tollat ra-

tionem bonæ fidei? ibid.
6. An & quomodo mala fides authoris noceat etiam
ſucceſſori? 984

7. Utrum mala fides Prælati aut Rectoris in ordine ad
præſcriptionem noceat monaſterio aut Eceleſiæ? ibid.
8. An mala fides quoad unam partem rei poſſeſſæ, v. g.
fundi noceat bonæ fidei quoad alteram partem fundi?

385
9. In quibus caſibus poſſit aliquo modo præſcribi cum
mala fide ?² ibid.

I0. Utrum bonæ fidei obſtet, ſi quis poſſidendo rem a-
lienam peccet contra charitatem, non verò contra ju-
ſtitiam.

80 Tractatus

ſtitiam, v, g. ſi quidem putet rem non eſſe alienam,
ſibi tamen ex charitate incumbere, ut eam relinquat

alteri? 4287
11. Utrum bonæ fidei obſtet conſcientia rei alienæ ve-
nialiter tantum culpabilis? ibid.
§. XI.

De Poſſeſſione & Titulo ad praſeriptio-

nem requiſitis.

1. Quid ſit poſſeſſio ad præſcriptionem requiſita? 388
2. Quoruplex ſit poſſeſſio? J ibid.
3. Qualis requiratur poſſeſſio ad præſcriptionem? 389
4. Utrum poſſeſſio debeat eſſe continua, vel ſufficiat

etiam interruptaꝰs 390
5. An ad præſcriptionem requiratur poſſeſſionis continua-
tio ab uno eodemque poſſeſſore? ibid,
6. An ad præſcriptionem ſufficiat, ſi quis rem poſſidet
alieno nomine? 390
7, Quid ſit titulus? 3091
3. Quotuplex ſit titulus? ibid.

9. Qualis ad præſcriptionem requiratur titulus? 392
10. An ad præſcribendum tempore ordinario ſufficiat

titulus præſumptus? 559 ½
11. Qualis titulus requiratur ad præſcribendum tempore
extraordinario ? 394

De tempore ad praſeriptionem reguiſfito.

I. Quotuplex ſit tempus in ordine ad præſcriptionem?
399

2 Quanto tempore præſcribuntur res mobiles cum ti-
tulo: ibid.

3. Quan-

eſſe aliemm,
cam relingun
G
tei aliene
di

ſerihti .

eqiſin

3
35
4

pti oneni
a, 1l iti

N

Gionis coni
N
nis rem lt
N

80 .

atulus 9
nano ſifi
6

endum lenho⸗

nſuiff

bihi

mobies

4

9. Qanto

o color
4. Qanto
biles co
5. Cante
titulo e
6, Qant

eccdeſi
7. Qant

mana

8. Qant
immob

9. Qant
fiſeum

10, Qan

inprimis
II. Cuante
12. Quante
te
19. Quand
Clones
onte ex
14. Qunno
dod iin

erdelig

Cenn
haſi⸗

60

. Qren
. Cennn

3 Qenan
Oinntie

De Jure & guſtitia. 81

3. Quanto tempore res mobiles præſcribantur ſine titu-
bo colorato aut exiſtimato?

400
4. Quanto tempore præſcribantur res corporales immo-
biles concurrente aliquo titulo? 401
5§. Quanto tempore præſcribantur res immobiles ſine
tititulo exiſtimato?é ibid.
6, Quanto tempore præſcribantur res immobiles contra
FEccleſias? ibid.
7. Quanto tempore præſcribatur contra Eccleſiam Ro-
manam? . 402
3. Quanto tempore præſcribantur bona tam mobilia quam
immobilia contra civitates? 40 3
9. Quanto tempore præſcribantur bona vacantia contra
fiſcum? 402
10. Quanto tempore preælſcribantur res incorporales, ac
inprimis Officia, Beneficia? 404
II. Quanto tempore ræſcribantur ſervitutes: 405
12. Quanto tempore præſcribatur immunitas à ſervitu-
te? 406

13. Quanto tempore præſcribantur, ſeu extinguantur
actiones civiles civiliter intentatæ? item obligationes
ortæ ex contractu? 407
14. Quanto tempore præſcribatur actionibus criminali-
bus criminaliter intentatis? item obligationibus ortis
ex delico ?? 408

Quanam res, & d quibus, & contra quos
Poſſint præſoribi? Et gquibus perſonis
concedatur reſtitutio in integrum?

1. Quænam res poſſint præſcribi? 409
2a. Queænam res abſolutè nunquam poſſint præſcribi?
P ibid.
3. Quænam res præſcribi tantùm poſſint tempore extra-
ordinario? — . 6 4¹⁰

4. Qux,

8682 Tractatus

4. Quænam perſonæ poſſint præſcribere? 411
5. Contra quas perſonas poſſit præſcribi? ibid.
6⁶ Quando præſcriptio dicatur currere ? 412
7. Quando dicatur præſcriptio dormire? ibid.
8. Quando interrumpi dicatur præſcriptio? 413
9. Quando concedatur reſtitutio in integrum adverſus
præſcriptionem jam completam è 4¹4
HB. XIIII.

De Reſtitutione.

1. Quot ſint Radices, ſeu Tituli reſtitutionis?
2. An detur obligatio reſtituendi ex culpa tantum Juri-
dica ? 483
3. An per ſe independenter à ſpeciali contractu detur
obligatio reſtituendi ex culpa Theologica ſolùm venia-
li 2 491
4. An ex culpa Theologica gravi detur obligatio reſti-
tuendi exceſſum damni invincibiliter ignoratum? 495

H. XV.

De reſtitutione circa lona animæ, corporis,
E& fam. .

J. An detur obligatio reſtituendi & reparandi etiam dam-
na animæ, v. g. data per ſcandalum vel ſeductionem?
2. Qualis detur obligatio reſtitutionis ex homicidio? 502
3. Quid reſtituendum ob mutilationem, debilitationem,
deformationem, &c. ? ibid.
4. An, & quomodo reſtitui debeat honor aut fama? 503
5. Quandonam cenſeatur ſervari debitus ordo in propa-
latiene criminis alieni? 504

6. Quænam excuſent à reſtitutione famæ?

fonis
alpa tunm

li conn ra
ogicn ſoln 5

tur ſizi⸗ .
er bm

ammmi

unndi tini .
vel bllin.

3
n, Leblimn nn

vr uin

ne! .

4

1. Ad q
intalit
2. Ad q
intulit
3. Ad
damm

4. Quom
40 dam
5 Cos
Poſleſſoꝛ
6. Qlis ſit
funci?
§. Qenar⸗
18 obli
Pfit di
1o. An del
tammen d

1

1 Ga t
1 Qnl

De Jure & Juſtitia. 83
. XvVI.
De reſtitutione circa bona fortunaæ.

1. Ad quid teneatur, chjus fera vel quadrupes damnum

intulit? 507
2. Ad quid teneatur dominus, ſi ſervus propriè dictus
intulit damnum extraneo? 5os

3. Ad quam reſtitutionem teneantur, qui intulerunt
damnum in exercitio ſui officii, muneris, vel artis?

ibid.
4. Quomodo detur obligatio reſtituendi ex cooperatione
ad damnum? . 509
5. Quos vel quales fructus reſtituere teneatur rei alienæ
poſſeſſor, dum ea à vero domino evincitur? 512
6. Quis ſit ſervandus ordo in reſtitutione?: ibid.

7. An, & quomodo ad reſtitutionem teneatur hæres de-
functis 51g
83. Quænam ſint cauſæ excuſantes à reſtitutione? Frg3
92. An obligatio reſtituendi urgeat ſtatim, vel quando

poſſit differri reſtitutio ? 515
10. An debeat abſolvi pœnitens, qui cùm potuerit, jam

tamen diu diſtulit reſtitutionem? 517
XN TRACTATY9
De Contraétibus.
b. 1.

De Contractibus in genere.

1. Quid ſit Contractus? 442
2. Qootuplex ſit contractus? ibid,

3, Quinam ſint jure naturali vel poſitivo inhabiles ad

24 . Tractatus

1

contrahendum!? 444
4. An Pupillus contrahendo ſine authoritate Tutoris ob-
ligetur in conicientia ad ſervandum contractum? ibid.
5. An idem dicendum, ſi Pupillus ex contractu ſit locu-
pletior factus?
6. An idem dicendum ſit de Minorenmi contrahente ſi-
ne authoritate Curatoris? 446
7. An contractus ſub conditione turpi ſint jure naturæ
invalidi ¹ 453

Qualis error & dolus irritet contractum?

1. Quid, & quotuplex ſit error? 467
2. Qualis error irritet contractum? 468
3- Cuinam conditioni cenſeri debeat alligata eſſe inten-
tio côntrahentis? bid.

. Quid agendum, ſi nihilominus omnibus conſideratis
