25. Inter quas perſonas contrahatur impedimentum cogna-
rionis ſpiritualis? ⸗
26. An maritus, vel mater, ſi propriam prolem baptizet,
vel levet, contrahant cognationem ſpiritualem cum fua
uxore, vel cum patre infantis? 100
27 An hoc impedimemum oriatur etiam ex baptiſmo non
m 2 “ 10lenni;,

180 Tractatus

ſolenni, ſi laicus vel Clericus in neceſſitate privatim bap-
tizet? 101
28. An etiam incurrat hoc impedimentum levans infantem
in baptiſmo non ſolenni? 102

De Impedimento cognationis legalis per
Adoptionem.
29. Quid & quotuplex ſit adoptio? ibid.
30. Quid requiratur ad hoc, ut quis habeat poteſtatem ad-
optandi? „ 103
31. Inter quas perſonas contrahitur Impedimentum cogna-

tionis legalis? 104

32. An iſtud impedimentum contrahatur ſolum ex adoptio-
ne perfecta, vel etiam ex adoptione imperfecta? 105
33. Ad quantum gradum ſe extendat hoc impedimentum?
Et quamdiu? S 106
De Impedimento criminis. .
34. Quali crimine incurratur hoc impedimentum? ibid.
35. Quid requiratur ad hoc, ut per adulterium conjunctum
cum promiſſione futuri matrimonii incurratur hoc impe-
dimentum? 108
36. Quid requiritur ad hoc, ut conjugicidium indncat hoc

impedimentum? 108
37. An hoc impedimentum incurratur ab ignorantibus an-
nexionem impedimenti? . ibid.

38. Quis poſſit diſpenſare circa impedimentum criminis 2111
De diſparitate cultus.
39. In quo conſiſtat cultus diſparitas? ibid.
40. An matrimonium à fideli cum infideli contractum ſit in-
validum? Et num idem dicendum de contracto à Catho-

lico cum hæretico? 112
41I. An etiam matrimonium Ethnici cum Ethnico contra-
ctum ſit invalidum? 113

4A2. Quid juris, ſi umis infidelium, v. g. Judæus vel Tur-
ca, Cconvertitur ad fidem Catholicam, altera parte rema-

nente in infidelitate? ibid.
43 Quid agendum, ſi infidelis ad fidem converſus habue-
rit prius plures uxores? 114
44. Quid

privatim bop.
lol
Vans infanten
101

alis her

ii
poteſtttenzt
10
mentumm c. .
104
In er mhrt⸗⸗
ſlton
npedinennni
1

,
tum? i
n coiuneuu
tur hoe in⸗
1,

n indnen he
S

noruntibis
idie
hciinin 1
i
tractum ſtir
160 4 Citno⸗
In
mico cont
1I,
pune n
iit
eris iN

4 ii

4

44. nic a
KAli
45. An dud
fidem Can
— novare n
2

1.
(. Qlid ſi
ſ. Quotur
49. An mat
Qvendum
ctiam jur
69. An etia
Girecte a0
o. An mat
NItuIali,
. Quibus
Lrarl inju

52. QWäan
83. An or
tractum,
55. An et
. fleip
K. Anhe
Dinati

5. Orid
9h. do
144
G. Qunl
is d
Mmtrime
6. Lid
ſperve

De Matrimonio. 11

4
44. Quid agendum, ſi unus conjugum Catholicorum apo-
ſtatet à fide? 115

45. An duo conjuges infideles, ſi ambo convertantur ad
fidem Catholicam, poſſint vel debeant coram Parocho re-

novare matrimonium ibid.
De Impedimento vis ac metus.
46. Quid ſit vis, ac metus? 13716
47. Quotuplex ſit metus? ibid.

48. An matrimonium metu injuſto directe ad illud extor-
quendum incuſſo ſit etiam in foro interno invalidum?

etiam juratum? 118
49. An etiam invalidum ſit matrimonium metu injuſto in-
direccte ad illud extorquendum incuſſo? — lbigd.
50. An matrimonium metu injuſto directe extortum ſit jure
naturali, vel tantum Eccleſiaſtico invalidum? 119
51. Quibus modis poſſit revalidari matrimonium ex metu
grav! injuſto contractum? 120
De Impedimento Ordinis.
52. Quinam Ordines dirimant matrimonium? 121
53. An ordo ſacer dirimat matrimonium, etiam jam con-
tractum, ſi præciſe ratum fucerit? ibid.
54. An facri Ordines dirimant matrimonium etiam in Ec-
Aleſia Græca? 122
55. An etiam contrahant hoc impedimentum infans aut puer,
ſi ſuſcipiant ſacros Ordines: ibicd.

56. An hoc impedimentum incurrat etiam illi, qui fuerunt
ordinati per vim, aut metum gravem injuſte incuſſum? 123
De impedimento Ligaminis.

87. Quid ſit impedimentum Ligamims? 124
58. An Polygamia, aut Polyviria ſit jure naturali prohibi-
ta? ibid.

59. Qualis debeat haberi certitudo de morte prioris conju-
gis ad hoc, ut licite & valide poſſit contrahi ſecundum
matrimonium? 126
60. Quid agendum, quando contracto ſecundo matrimonio
ſupervenit dubium de morte prioris conjugis? Aut quan-
do fſupervenit certa noritia de vita prioris conjugis? 128
m 3 * 61. Quid

182 TYrxraczatus

G6I. Qnhid agendum, ſr matrimonium contraétum ſuerit ma-
la fide, hoc eſt, ſtante notitia, vel dubio de vita prioris

conjugisꝰ 129
De impedunento publere boneßatis.
62. Quid ſit impedimentum publicæ honeſtatis? 130

6. Ad queotum gradum ſe extendit hoc impedimentum? ib.
64. An hoc impedimentum oriatur etiam ex ſponſalibus in=

validis? 131
65. Bn hoc impedimentum oriatur etiam ex ſponſalibus
conditionatis? ibid.
66, An hoc impedimentum etiam oriatur ex ſponſalibus mu-
tuo conſenſu diſſolutis? ibid.
De Impedimento aktnitatis.
67 . Quid ſit aſſinitas? . .Y 132
68. Ad quofum gradum ſe extendit impedimentum affini-
tatis? 133

69 An etiam aſfmitas pariat aſſiniratem, ita ut conſanguinei
copulatæ fiant affines cum confuang guineis copulati? ac
vicifſim? &¾ . ibid.
70. An affinitas Pariat affinitatem ſaltem in hoc ſenſu, quod
conſanguinei copulatæ, ſi hæc moriatur, & ille copula-
tuIs ducat novam uxorem, fiant affines huic noviter co-

pulatæ? aut viciſſim? 134
7r. Quomodo ſint compr utandi gradus aſſinitatis? ibid.
72. An affinitas in primo gradu lineæ rectæ orta ex copula
conjugali jüre naturali impechiat matrimonium? 137

De Imntedimento Clandeſtineitatis.
73. In quo conſiſtat impedimentum Clandeſtineitatis? 138
74. An cenſeatur matrimonium clandeſtine contractum,
quod fuit contractum ſine præviis denuntiationibus? vel

clam in privatis ædibus? 139
7 5. Quænam requiruntur conditiones ex parte Parochi, ut
valide aſſiſtat matrimonio? idbid.
76. Quæpam conditiones requirantur ex parte teſtium, ut
valide celebretur matrimonium? 140
77. Quinam veniant nomine Parochi? præſertim vagorum?
142

78. Quis

n fuerit ann
Vitä pkioris
ly
lis,
190

nentumd ib,

Onſalibus it-

ſponlälbus

Dl,

nlilibusn.

i

1

entuim Ai
1939

conſingni

Opolni?
di
enſi, ul
ile copol⸗
novitel ⸗
4
81 i
1en col
1

„

719. Cu
19, An
1ochi
ump
., u
ri pol
minol
periur
9I. An
cis,
92. An
ſa can
ſuit p
Cland
83.
oliS
Dulge
4. An
lien e
Drom
Vi
& d
trahe
uum
0. An
be⸗
W
89.0
mit
9. A
cont
l. A
tribr

R. A

dus

De Matrimonio. 183

73. Quis ſit proprius Parochus militum? 144
79. An etiam Diaconus, vel alius Sacerdos poſſit loco Pa-
rochi afſiſtere matrimonio ex illius licentia? Etiam præ-
ſumpta tantum 11945
80. pro teſtibus ad celebrandum matrimonium adhibe-
ri poſſint etiam fœminæ, ſervi, pauperes, infames, eri⸗
minoſi, excommunicati, parentes, conſanguinei, affines,;
periuri &c. B H, 146
81. n matrimonium clandeſtinum ſit invalidum etiam in
locis, ubi Tridentinum non fuit proômulgatum? 147
82. An valeat matrimonium, ſi ſponſus catholicus & ſpon-
ſa catholica ſe in terras conferant, ubi Tridentinum non
ſuit promulgatum, aut ſi per tales terras tranfeant, ibique

149

clandeſtine contrahant?
83. in valeat matrimonium clandeſtine contractum ab in-
colis loci, ubi Concilium Tridentinum fuit quidem pro⸗-
mulgatum, attamen uſu contrario abrogatum 152
84. An valeat matrimonium clandeſtinum à perſona Catho-
lica contractum in loco, ubi Tridentinum quidem fuit
Promulgatum, ſed ubi ejus obſervantia Eine periculo gra-
vis damni eſt impoſfbilis, v. g. ſi locus careat Parocho,
„ & difficilis eſt acceſſus ad aliumeg S 152
85. Quid agendum, ſi Contrahentes Catholici jubeantur con-
trahere coram Judice acatholico, vel Turcico, vel co⸗

ram Præcone hæretico? B 1833
86. An matrimonium clandeſtine atque invalide contractum
habeat ſaltem vim ſponſalium?· 155
87. Quænam ſint pœnæ contrahentium clandeſtine? vel ma-
trimonio clandeſtino aſſiſtentiuimꝰ 156
83. Quidham intelligatur per denuntiationes matrimonio præ-
mittandas: 71637
39. Quomodo faciendæ ſint hæ denuntiationes. ibid.
90. An denuntiationes aliquando fieri poſſint primum poſt
contractum matrimoniaum? 1353
91. An peccet Parochus, ſi omittat unam vel alteram ex
tribus denuntiationibus? HM 159
92. An peccet Parochus, ſi tres denuntiationes ſaciat tri-
bus diebus non feſtivis? aut non interpolatis: 160

m 4 93. An

184 Zractatus.

93. An peccet Parochus, ſi tres denuntiationes non faciat
in Eceleſia intcer Miffarum ſolennia, ſed in alio conven-
tu frequentis populi, v. g. poſt veſperas? vel in Pro-
ceſſione? 161
94. An denuntiationes fieri debeant in utriusque contrahen-
tis parochia? 162
95. An denuntiationes etiam fieri debeant in parochia ori-
ginis? vel in parochia, ubi contrahens tempore proximo
tranſegit magnam vitæ partem? ibid.
96. An denuntiationes etiam præmittendæ fint ante nuptias

vagorum? 164
97. Quis poſſit diſpenſare circa denuntiationes? ibid.
98. Quales requiruntur & ſufficiunt cauſæ ad licitam diſpen-
ſationem circa denuntiationes? 165

99. Quænam ſint pœnæ omittentium denuntiationes? 167
100. An Epiſcopi faciles eſſe debeant ad diſpenſandum cir-
ca denuntiationes? præſertim in ordine ad occulta ma-
trimonia conſcientiæ?? ⸗ 168

De Impedimento Impotentia.

lor. Quid ſit impotentia? 169
og. QWotuplex ſit impotentia? ibid.
103. Qualis impotentia dirimat matrimonium? 170
104. Quid agendum, ſi fuerit dubium, an impotentia ſit
perpetua? 171

105. Quid agendum, ſi jam evanuerit omnis ſpes, per me-
dicinam vel ætatis profectam obtinendi potentiam ad com-

plendam copulam 172
106. Quomodo poſſit vel debeat impotentia in ordine ad
diſſolutionem matrimonii probari? 173

107. An mulier ob arctitudinem impotens teneatur pati fe-
ctionem, vel aliud remedium conjunctum cum periculo
mortis? R 174
108. An matrimonium ratum diſſolwatur per impotentiam
ſupervenientem? 175
109. An matrimonium valide contrahere poſſint caſtrati
tantum uno teſticulo? 1376
110.

non facin
i0 coiNet . L
vel in ro-
161
Cohtie.
1601
Mochia N⸗
re pronind
ibic,
Ante nupti
16
1 ibil
itam dlher
16
ones? 17
hſandumci⸗
Occulta n.

16

1
1⸗
poteniuf
8, ein
n ad c.
n
Criineil
17,
Lperiai
votentin
en
CAd
110.

I10. An n
teſticulo
III An
nium?
II2. An
Xun ve

IIJ. An
nes?
114. An

115. A .
monii?
116. Quiea
mento in
. Ufüm ma

IIJ. Quid
II9. Unde
IIg. Qer
120. Quæn
1l. An h
Dotens r.

De Matrimonio. 195

I110. An matrimonium valide contrahant caſtrati utroque

teſticuloo2 ibid.
III An impotentia orta ex maleficio dirimat matrimo-
nium? 177

1I2. An Hermaphroditi, hoc eſt, habentes duplicem ſe⸗
Xum valide ac licite poſſint contrahere matrimonium?

ibid.
113. An valide & licite contrahant matrimonium valde ſe-
nes? . 178
114. An valide & licite contrahant matrimonium ſteriles?
179
115. An Hernia, ſeu ruptura, ſit impedimentum matri-
monii? 180

116. Quid liceat conjugibus ſuperveniente certo impedi-
mento impotentiæ poſt contractum matrimonium quoad

uſum matrimonii? S 181

De Impedimento Raptus.

117. Quid ſit Raptus? 182
1I9. Unde probetur hoc impedimentum!? 193
119. Quænham ſint pœnæ ſtatutæ in Raptores: ibid.

120. Quænam requiruntur ad incurrendas has pœnas! 194
I2I. An hoc impedimentum etiam incurratur, ſi fœmina

potens rapiat virum? ibid.
*£

De Divortio, & ſecundis Nuptiis.

De Divortio S
1. Quid ſit divortiun? 1895

2. Quotuplex ſit divortium? G ibid.
3. An matrimonium conſummatum quoad vinculum poſſit
diſſolvi cauſa adulterii, vel hæreſis? 186
4. An matrimonium ratum ſit diſſolubile quoad vinculum?
187
5. Quænam cauſa fufficit ad faciendum divortium quoad
thorum? bbbid.

m 5S 6. Quæ-

186 Yryakkatus

6. Quænam requirantur conditiones ad hoc, ur ratione
adulterii liceat inſtituere divortium? ibid.
7. An etiam beſtialitas à viro commiſſa præbeat uxori cau-
ſam inſtituendi divortium?? 1988
8. An etiam Sodomia, præſertim fi violenter aut fraudu-
"lenter cum ipſa uxore committatur, ſit ſufficiens cauſa
divortii?“ ibid.
9. An etiam pollutiones, vel alii tactus laſcivi ad pollu-
tionem proxime diſponentes ſint cauſa divortii, v. g.
ſi maritus ſub prætextu exercendæ copulæ retrahat ſuum

membrum, ſicque ſeminet extra vas uxoris? 189
10. An tacktus laſcivi cum aliis perſonis exerciti præbeant
cauſam divortii? 190
II. An marito & uxori competat reciproce juùs quale in
orgdine ad inſtituendum divortium?? 191
12. An ad inſtituendum divortium ratione adulterii requi-
ratur prius prævia delinquentis monitios 192
13. An jus ad inſtituendum divortium extinguatur lapſu
temporis, v. g. quenquennii, vel ſeptenii? 192

14. An pars innocens teneatur aliquando inſtituere divor=
tium? 4. 193
15. An pars innocens teneatur nocenti reconciliari & con-
donare delictum, ſi peœeniteat? 195
16. An pars innocens, ſi ſacto cum adultera divortio etiam
ipſa commiſit adulterium, teneatur recipere dimiſſam?
196
17. An pars adultera non obſtante, quod intcreeſſerit di-
vortium perpetuum, teneatur redire ad conjugem inno-
centem, quandocumque reditum petierit? 197
19. An facto divortio parti innocenti aut dimiſſæ liberum
Gt emittere votum caſtitatis ſimplex, vel ſolenne ingre-
diendi religionem: B L 198
19. An maritus conjugi ob adulterium dimiſſæ teneatur
Præſtare alimenta? 199
20. An pars innocens poſſit propria authoritate inſtituere
divortium? . 200
21. An pars adultera licite poſſit petere debitum, præſer-
tim ſi pars innocens illi abjiciat probationes ſemiple-
nas? 202
22. Qux-

Gt Tatione
ibi
XNOri CAe.
1
t frauch
ciens mdn
bil.
1 ad pole.
ttü, V 6
rahat dun
19,
ti prrbeuu
190
Tele in

ſteri enl⸗

1
iai Ce
195
ortio ei
Gininin-
genn in⸗
197
2 liberun
ne ingke.
b
10
teteit
19
infimen
200
prele
ſenipe

Oue.

23. An
Giyor
lis A

4. Qu
uſfici
7 Dð— pem
25, Ul
26. An
inſtirn
gam
27. An
Vorti
99. An
ilira

29, AM.
4 30. (
mupt
31. A
tur

1. A
tatis
1 1.
ründ

tiæ !
4 An
i
temn

De Matrimonio. 187

22. Quænam ſint aliæ cauſæ inſtituendi divortium? ibid.
23. An lapfus in hærefin ſit univerdm cauſa fufficiens ad
divortium , etiam ubi bæretici ſunt tolerati, & ubi ta-
lis Apoſtata vult cohabitare ſine contumelia creatoris?
HS 203
24. Qualis ſævitia coniug's, aut moleſtia cohabitationis“
ſufficiat ad inſtituendum divorti tium quoad cohabitatio-
nem; 20
25. Unde defumatur in corrigibilitas conjugis 206
26. An liceat conjugi, ſtante tali periculo, aut ſævitia,
inſtitnere propria authoritate divortium capeſſendo fu⸗
gam? 206
27. An Parochi teneantur Judici Eccleſiæ denuntiare di-
Vortia privata authoritate ſacaz; = ibid.
29. An ad inſtituendum divortium cauſa ſævitiæ revera re-
quiratur quædam perpetuitas mali? 207

De Secundis Nuptiis.

29. An ſecundæ Nuptiæ debeant benedici? 209
30. Quæ ſit ratio prohibendi benedictionem in ſecundis
nuptiis 2 209
31. An licite ad ſecundas Nuptias ante partum admittan-
tur viduæ imprægnatæ à marito defunéto: 209

FH. VI.
De Uiu Matrimonii.

1. An licitus ſit uſus matrimonii præciſe ex cauſa volup⸗
tatis? 231
2. An licitus ſit uſus matrimonii ex fine tuendæ vel reſtau-
randæ ſanitatis corporalis? 231
3. An uſus matrimonii ſit licitus ex ſolo fine incontinen-
tiæ ſeu fornicationis vitandæ? 233

4. An uſus matrimonii ſit illicitus, quando generatio eſſ
quidem abſolute poſſibilis, ea tamen non intenditur, ſal⸗
tem primario, ſed ſanitas, vel vitatio incontinentiæ? 234
. 5. An

188 Tracatus

S. An uſus matrimonii ſemper ſit licitus ex parte reddentis
debitum Præciſe ex motivo reddendi debitum? 235
6. An impeditus à licita petitione debiti, v. g. ligatus vo-
to, interdicto vel incæſtu, poſſit compartem ſignis aut
verbis rogare, ut à ſe petet debitum? 238
7. An impeditus à licita petitione debiti, v. g. voto, in-
terdicto, aut incæſtu poſſit illud exigere in gratiam com-
Partis, advwertat, quod ea non audeat, vel non polir
petere debitum præ verecundia, aut voto &c. 239
8. An licitus eſſe Poſſit uſus matrimonii cum prægnanti-
bus? 239
9. Unde probetur ex Traditione, quod uſus matrimomi
cum prægnantibus per ſe non ſit licitus? 241

10. Unde probetur, quod uſus matrimonii aliquando fiat
der aceidens licitus cum prægnantibus, quando vehemen-
tes ſtimuli carnis, invito libero arbitrio exorti, aliis re-
mediis convenientibus ſedari nequcunt: ibid.

De Modo, & Aliis circumſtantiis requiſitis
ad licitum uſum conjugiis.

11. An uſus matrimonii reddatur illicitus tempore ſacro,

v. g. feſto, jejunii communis &c.? 249
.An reddens debitum debeat abſtinere illo die à S. Com-
Wnunione? 252
13. An conjuges, ſi alterutra pars ſit excommunicata, poſ-
ſint reciproce debitum petere, & exigere? 253
14. An uſus matrimonii in Eccleſia ſit peccatum mortale,
faciatque pollui Eccleſiam, vel locum ſacrum 254
15. An uſus matrimonii ſit licitus, quando uxor patitur
fluxum, menſtruum . 255
16. An uſus matrimonii ſit licitus poſt partum ante puri-
ficationem? vel ante ablactationem? 263
17. An detur obligatio reddendi debitum conjugi, quo
tempore laborat amentia, vel furore? 268

19. An detur obligatio reddendi debitum conjugi laboran-
ti lepra, lue gallica, vel alio morbo contagioſo? 2 ibid.
19. An detur ur obligatio reddendi debitum conjugi, ſi red-
dens

de reddenti
ligatus vo.
ſignis an
970
233,
Vot, il⸗
ratiam con⸗
1 non poli
c. 29
Ppregcin- B
IMatrimoni
Al
4

]
Juando n
0 vehenel-
ibis.

eſuiiti.
Ore ſiclo,
19
e15, Cr.
1
icaty,
1 mottle,
Wte .
409
i, N
20
labottt.
9 eH
ſi eH

„

25. A

dens

20. Ar.
Iud .
ter
21. A
metu
pemn

22. An

tione
23. An
con
24. Ar
qud

dis?
DlSSE
iO
DISS
win
init
Dlssl
Co

De Matrimonio. 189

dens laboret febri, dolore dentium, vel capitis &c.2
269
20. An detur obligatio reddendi debitum, ſi compars il-
lud petat immoderate, ac nimis frequenter? vel recen-
ter à prandio, vel balneo? 270
21. An ſit ſufficiens ratio negandi debitum, ſi negetur ex
metu nimis multiplicandi prolem, vel incurrendi gravem
penuriam? M 271
22. An, & quomodo poſſit in uſu matrimonii peccari ra- W
tione modi, vel ſitus? . ibid.
23. An, & quales tactus conjugibus liceant occaſione uſus

conjugalis? 2

74
24. An conjugatis liceant incitamenta varia ad libidinem,

quo tempore uxores ſunt gravidæ? 275
25. An licitus ſit coitus conjugalis cum uxoribus gravi-
dis? 276

DISSERTATIO. I. SS. D. N. Benedicti XIV. de Matrimo-
nio filiorum familias ſine conſenfu parentum inito.
DISSERTATIO II. Ejusdem de valore & diſſolutione ma-
trimonii à Judæis vel Gentilibus ante converſionem
initi.
DISSERTATIO III. Ejusdem de abuſu Libelli Repudii
Converſorum à Judaiſmo ad fidem Catholicam.

.„
3
.
„ 4
.
.
.
.

— „ .

QUZSTIONUM
MORALIUM

Q£
IN SEMINARIO PF AFFENHISANO
EX

Theologia Eclectica

A. R. D. EUSEBII AMORT

ANNUATIM REPETUNTUR & RESOLVUNTUR.

10

1

1

S

O SBalance Q R

N Focus

K

J

H

Q
—

11

10

. Copyright 4/71999 VxyMaster GmbH www.yXymaster. com

VierFarbSelector Standard*-Euroskala Offset