2. An perpetuò amentes ſint capaces baptismi? 470
An ad valorem Sacramentorum requiratur in recipienti-
3. pus intentio ſaltem habitualis? 472
4. Aut fides vera interna? 75
5. (Qalis in adultis requiratur diſpoſitio ad fructuoſam re-
ceptionem baptismi:? 484
6. An eadem diſpoſitio requiratt ur in Sacramento pœniten-
tiæ? 485
7. An ad recipienda Sacramenta vivorum requiratur ſtatus
gratixæ? 485

8. An ad fructuoſam receptionem cujuslibet Sacramenti re-
quiratur propoſitum vivendi congruè ad finem cujuslibet

Sacramenti? 487
9. An Sacramenta inæqualiter diſpoſitis conferant inæqua-
lem gratiam? 494

1

IN TRA1CTYTATYV
De Sacramento Baptiſmi & Con-
firmationis.

H. I.
De natura, inſtitutione, & neceſſitate baptif-

mi.
1. Quid ſit baptiſmus? 2
2. Quotuplex ſit baptiſmus? ibid.
3. An baptiſmus fuerit à Chrſto inſtitutus ante vel poſt
ejus reſurrectionem: ibid.
4. An baptiſmus ſit neceſſarius neceſſitate medii, vel necef-
ſitate Macepri 5

5. An

7

103 Tracfatus

5. An parentes teneantur infantes ſofferre baptiſmo, quam
primum poſſunt? Et num Parochi ad eum ſtatim confe-
rendum graviter obligentur! 7
6. An nonhulli ex Patribus Eccleſiæ ſuaſerint baptiſinum
parvulorum differri usque ad annos diſcretionis, vel Se-

nii 9/
7. Cur lla vetus libertas differendi baptiſinum fuerit ab
Eccleſia indulta? & cur fuerit ſublata! 12
3. An Parvulis noceat dilatio baptiſini? 13
9. Quandonam baptiſmus cœperit fieri neceſſarius ad ſalu⸗
tem? 14
De Materia, & forma baptiſini.
1. Quæ ſit materia baptumi? 14
2. Quæ ſit forma baptiſmi? 16
3. Quænam fſint verba efſentialia in hac forma!? ibid.
4. Qualis mr ltatio ſormæ ſit ſubſtantialis, & quæ ſit acci-
dentalis? 17
5. Qus andonam liceat ui materia dubia? 18
6. Quid agendum, ſi adhibita fuerit materia, vel forma du-
bia? 19
7. Quot modis poſſit fieri baptilmus, ſeu ablutio? 16
8- An, & quamdiu trina immerſio in Eccleſia Latina fue-
rit? 20
9. An ſemper in uſu fuerit trina immerſio? 22
10. Cur Sæculo XIV. baptiſmus per immerſionem ſenſim
deſierit 24
11. Qualis nunc ſoleat ĩ in baptiſmo obſervari forma acci-
dentalisꝰ ibid.
H. III.
De Suljelto Baptiſmi.
1. Quale ſit ſubjectian Baptiſmi ¹ 27
2. Quid agendum; ſi offeratur monſtrum? ibid.

. 3. Quid

Aptiſino, gum
in ſtatitn conk⸗⸗
1

tetionis, a

inum fuerit D

ceſſarius l
4

tißni.
Orma! e
E ne ſn
1

l fonmcr
1.

ia, *

Plutio⸗
jeſin Latind ſe⸗

erſionen

ari formi

7
4
1bi

„G

e era

3. Quid ag
ertur,
apita, v.
5. An Aiq
dam ſeet
6. An bapt
ſunt!
7, An flii
Centilinm
Dlla Benedi
9. Clid age

tltis b on

II. Migkan
COhditiona

I.. An gni
Dignamai
Vitr?

19. Cid in

l . An hie⸗
klentis,

1. Qid in⸗
A es

1. Qooch
4 Cet 3
cCenatio

De Sacramento Baptiſimi Gα Confirmationis. 109

3. Quid agendum, ſi fuerit dubium, an in monſtro, quod
affertur, contineantur duæ perſonæ, v. g. ſi habeat duo

capita, vel quatuor brachia? 28
4. Quid agendum, ſi mater prægnans obierit? 29
5. An ali quando matres prægnantes obligentur ad patien-
dam ſectionem in bonum prolis? 31
6. An baptizandi ſint, qui necdum ex utero materno nati
ſunt? ibid.
7. An filii infidelium, puta Judæorum, Turcarum, vel
Gentilium poſſint invitis parentibus baptizari! 3 2
Bulla Benedicti XIV. de baptiſmo Judæorum, ſive infan-
tium, ſive Adultorum. 37
8. Quid obſervandum circa inſantes expoſitos? 108
9. Quid agendum circa hæreticos jam baptizatos:? 109

10. Quid obſervandum circa infantes, qui in caſu necefſi-
tatis ab obſtetricibus, vel aliis laicis fuerunt baptizati 2
ibid.
II. An infantes ſine baptiſmo defuncti baptizari debeant
conditionate, ſi ad imagines thavmaturgas delati edant
ſigna vitæ dubia: III
12. An quidam ex inſantibus, qui habentur pro mortuis,
aliquamdiu retineant interiorem vitam ſine exteriori ſigno

vitæ 7 20
13. Quid in hac re conſulendum Parochis vel parentibus?
227

14. An liceat orare Pro anima infantis ſine baptiſmo mo-
rientis, ut Deus eam Extraſacramentaliter juſtificet: 235

§. IV. V
De Latrinis.

I. Quid intelligatur per Patrinos: .V
2. An mos adhibendi Patrinos in baptiſino ſit antiquus?

3. Quodnam ſit officium patrinorum? II
4 Quot adhibendi patrini? & qualis ab iis contrahctur
cognatio? . 1I15

5. Qus

110 Trabtattis

5. Quales patrini affumencdi ſint? 116
6. An Regulares etiam jure communi à munere patrini ex-
cludantur? . 1II7
7. An poſſint in eodem Baptiſmo adhiberi duæ conmatres.
vel tuo compatres? 1I18
g. An in Regionibus, vel Urbibus, ubi catholici vivunt
permixti cum hæreticis! liccat adhibere patrinum hæ-

reticum, ſi ita ferat conſuetudo reciproca? ibid.
9. An integra communitas poſſit in ſe recipere munus pa-
trini? 120/
10. An in patrinam baptizandi infantis maſculi admitti poſ-
ſit ſola mulier? 121
II. Quænam ſint aliæ controverſiæ Authorum circa patri-
nos, & quid tenendum probabilius: ibid.
F. V.
De Miniſtro Baptiſini.
I1. Quis ſit Miniſter Baptiſini? 125
2. An Diaconus fieret irregularis, ſi baptizaret ſolenniter
ſine commiſione Parochi? 126
3. An in cauſa neceſſitatis Laici licite miniſtrent baptiſmum?
ibid.
4. Quis ſit ſervandus perſonarum ordo circa Baptiſimum in
neceſſitate conferendum? 127

S. An ſi Phter, vel Mater in caſu neceſſitatis baptizet
proprium infantem, incurrant cognationem ſpiritualem?
12868
6. An Diacono aliquando poſſit à Parocho committi pote-
itas ſolenniter baptizandi? & num quavis ex cauſa? 128

7. Quo tempore ſit adminiſtrandus Baptiſmus? 129
3. An liceat Baptiſmum ſolenniter adminiſtrare in ædibus
privatis? 130

9. An Miniſtro Sacramenti timenda ſit irregularitas, ſi ex
mero inani ſcrupulo baptizatos ſub conditione denuo ba-
ptizet? J 130

§. VI.

—

Il
nere patrinier
I
duge conmudre;
IIl
catholici winn
parinmm ke
1 ti
ipere mumns
1
Carliadniif, .
I
Drun cite

.

i.

1
tizaret Cenin
1

krentbanein
1en Puptimm
1
veſtati ntr
nem ſpru 6
1
CoNiti
er l l

nus! . 1
Crare in Ae

4

Deyera

1, Qlis ſit e
1. Qdlis in
Eeffectum
). De Bapti
4, An ſint b⸗
Mturris
De Bopti
1e ſgnn en
6. Oſtenditn

tur, Mni

) Necenſentn
mibus

7

De Sacramento Buptismi & Confirmationis. 111
§. VI.
De efeltu Baptiſmi.

I. (uis ſit effectus Baptiſmi? UM 135
2. Qualis in adulto requiratur diſpoſitio ad conſequendum

effectum Baptiſimni? ibid.
3. De Baptiſmo infantium? 136
4. An ſint baptizandi infantes defuncti, ſi ad Imagines thav-
maturgas edant ſigna vitæ dubia? 164

5. De Baptiſmo Iufantium ad Imagines Thavmaturgas ſera vi-
tæ ſigna edentium. . 197
6. Oſtenditur, ea ſigna, quæ in talibus Infantibus conſpiciun-
tur, non eſſe certa & indubitata ſigna reviviſcentiæ , Mut vitæ.

21
7. Recenſentur ſigna, quæ reperiri ſolent in ejusmodi
fantibus ad loca pia delatis. 213
H. VII.
De Sacramento Conkrmationis.
I. Quid ſit Sacramentum Confirmationis? 242
2. Quæ ſit materia confirmationis: ibid.
3. Quæ ſit forma Sacramenti confirmationis: 243
4. Quid ſit Chriſma? ibid.
5. Quis ſit Miniſter Sacramenti confirmationis? ibid.
6. Quis ſit effectus Sacramenti confirmationis? ibid.
7. An, & quales adhibendi ſint patrini in confirmatione?
248
8. Inter quos contrahatur cognatio ſpiritualis in confirma-
tione? ibid.
9. An omnes baptizati obligentur ad ſuſcipiendum confir-
mationis Sacramentum? 249

10. In qua ætate ſuſcipiendum ſit Sacramentum Confirma-
tionis 251
II. Qualis in adultis requiratur præparatio ad digne reci-
Piendum Sacramentum confirmationis? 253

12 Quid

112 Tractatus.

12. Quid ſignificetur, dum ſignum crucis in fronte confir-

mandi imprimitur? 254
13. Quid fignificetur, dum Epiſcopus confirmando alapam
infringit? 2354
14. Quid Signiſicet oleum in Sacramento confirmationis in-
uncktum? “ 255
15. Quid ſignificet balſamum oleo admixtum? ibid.
16. An poteſtas confirmandi etiam poſſit, ac ſoleat confer-
ri ſimplici Presbytero? S 256
17. An expediat, ut Epiſcopus inungat infantes periculoſe
decumbentes? ibid.
Quæſtio diſputota. Quænam ſit materia eſſentialis Sacramen-
ti confirmationis? 257

IN TRACTYATYVU
De Euchariſtia.
§. I.

De natura & partilus Sacramenti Eucbariſtia .

△⸗ +£ 9 O 4

.Quid ſit Sacraméêntum Euchariſtiæ!? I
. Quænam ſit materia hujus Sacramenti 2 168
(Males materiæ ſint certò ſufficientes? 170
Quales materiæ ſint certò inſfufficientes? 1569
. Quales materiæ ſint ſimpliciter ſufficientes pro conſecra-
tione panis! .- 170
Quales materiæ ſint ſimpliciter ſufficientes pro conſe-
cratione vini? 170
7. Quænam ſint materiæ dubiæ? 171
8. Quænam ſit forma conſecrationis juxta Authores? 189
9. Quænam ſententia ſit probabilior? 190
10. An verba formæ proferantur aſſertivè, vel recitativè?
228

II⸗ Utrum aqua vino admixta immediatè tranſeat in ſan-
guinem Chriſti? 2353

. II.

fronte cont⸗
rmando Auymn

91
29
7

n! i⸗
1c ſolet eunir
1
funtes heflli
ntialis Sacruc

. 9

DeSerat

1. Anſitde

1. Qvid ſt
1. An ſit
ripateti
4. Antran
disChrit

De

1. An en
ſtumumte
2 An Laici
tumn Seran
5. AI acran
toto mund
4 AM trans
Verbis: ho
5 Ar fubſt

6 Qlid in
ACi
ler hon

1 Ahert
r amitta
d mi
). Qurnd
Hhſtin
1 ul⸗
ende
1r n
n,

De Sacramento Baptismi & Confirmationis. 113

H. II.
An ſit de fide, dari transſubſtantiationem in Euchariſtia 2
2. Quid ſit transſubſtantiatio? 274

3. An ſit de fide: dari in Euchariſtia accidentia realia pe-
ripatetica? 29 W

. An transſubſtantiatio efficaciter probari poſſit ex illis ver-
Dis Chriſti: . He eſt corpus meum? 37

F. II.

De variis proprietatibus Euchariſtia.
1. An Sacramentum Euchariſtiæ ſub ſpeciebus panis & vini
ſit unum ſpecie Sacramentum?

392
2. An Laici communicantes ſub una ſpecie accipiant to-
tum Sacramentum?: 393
3. An Sacramentum Euchariſtiæ ſit etiam numero unum in
toto mundo, cum ſit ubique unus Chriſtus? 394
4. An transſubſtantiatio efficaciter probari poſſit ex illis
verbis: boc eſt corpus meum:? ibid.
5. An fubſtantia panis & vini deſinat per annihilationem:
396
6. Quid in conſecratione ponatur vi verborum! 397

7. An Chriſtus in Euchariſtia toties contineatur, quot in
ſacra hoſtia reperiuntur particulæ panis realiter diſtinctæ?
398
8. A particulæ panis & vini poſt diviſionem tam exiguæ,
ut amittant ſtatum ſenſibilem Panis aut vini uſualis, eo
ipio amittant præſentiam corporis Chriſti: 399
9. Quamdiu ordinarie maneat præſentia Chriſti ſub S.
oſtia⸗ 2 ibid.
o. Qualis mutatio in ſpeciebus Euchariſticis ſufficiat ad
1tolienahun Chriſti præſentiam:? 402
II. Quomodo in ſpeciebus Euchariſticis Droducatur novus
chylus, vermes &c-. ibid.

. 14 Traltatus

G. IV.

De effectu & neceſſitate Sacramenti Hucberi
Lkia.

I. An hoc Sacramentum aliquando cauſet primam gratiam?

404
2. An plus cauſet gratiæ ſub urraque ſpecie? 414
3. An detur obligatio juris divini aliquando communican-
di? 534
4. Quandonam urgeat præceptum divinum communican-
di 535
5. Quoties & quando teneatur homo communicare præce-
pto Eccleſiaſtico: 541
6. Quibusnam perſonis ſuadenda ſit communio menſtrua,
octiduana, vel quotidiana? 499

7. An ad fructum ex hoc Sacramento conſequendum requi:-
ratur in communicante vel celebrante devotio? 516

§. v.
De obligatione communicandi in articulo mor-
tis. N

I. An hoc præceptum obliget in articulo mortis ſpecialiter,
etiamſi quis jam communicaverit in Paſchate? 536
2. An ille, qui paulo, antequam incideret in articulum
mortis, communicavit, teneatur rurſus communicare in
ipſo mortis articulo? ibid.
3. An debeat aut ſaltem poſſit viaticum ſumere ille, qui
eadem die jam communicavit ex devotione? 537
.An detur obligatio iterum communicandi ſi xægrotus ſum-
pto ſemel viatico poſtea mortaliter peccet ibid.
5. An ille, qui in articulo mortis culpabiliter non com-
municavit, teneatur illo transacto communicare ad im-

plendum præceptum? 538
6. An hoc præceptum obliget pro articulo mortis, ſi mors
eſt authoritate judicis infligenda? jbid.

7. An

ti Euclin

grinam Grinm
e2
do comumvnicx
4
cOmumuer.

„7

municare Nre
8

mnunio menſtnn

equendunte,
Otio?

Irticul M

voneſfeth

ene!
et in

6

Umere de,
ge
4 gol
ter 1401 N
nicae uin 1
68

Im
i
„

1ortis,

7. An ille,
que ulla d
jumns?
9. An judex
fümendar
9. An Jude
NatO c
eumn eva
Nlionis?
lo. An ipt
ucharit
.I. An eti⸗
II, ate⸗
I2. An jucdh
Koramnent
ur, certo
19 A hoe
epto Ulu
14. A Reli
Uireare Pi
I5. A efej
Kim gnü
itci,

1 in bteles
DrEcept
An prece
i 0bliger
1 inkan
do
inkann
Qnnenti
Amen
, 4

De Euebharißie. MMU

7. An ille, cui judex jubet mortem inferri, eadem die abs-
que ulla dilatione, teneatur communicare etiam non je-

jununꝰs ibid.
8. An judex teneatur ſub mortali concedere reo tempus ad/,
fumendam Euchariſtiam? ibid,

9. An Judex teneatur ſub mortali homini ad mortem dam-
nato concedere tempus communicandi, quo certo ſeit,
eum evaſurum, aut timet erupturum occaſione commu-
nionis? 8539
10. An ipſo die mortis ad illam damnatis poſſit miniſteazi
Euchariſtia? ibid.
2I. An etiam miniſtrari poſſit Duchariſtia damnatis una ho-
ra, antequam occidantur? bigd.
1I2. An judex teneatur à morte liberare reum, qui non vult
Sacramentum Pœnitentiæ & Euchariſtiæ recipere, & ſic ſci-
tur, certo in ſtatu peccati mortalis deceſſurus? 540
13. An hoc præcepto in articulo mortis obligetur puer
adepto uſu perſectæ diſcretionis? 540
14. An Religioſi in articulo mortis poſſint ſæcular ibus mi-
niſtrare Euchariſtiam etiam per modum viatici:; 553
15. An deficiente aut nolente Parocho miniſtrare Euchari-
ſtiam quilibet ſacerdos poſſit eam miniſtrare per modum
Viatici? 553

H. VI.
5. obligatione communicandi in Paſebate

1. An fideles communicandé tantuùm in Paſchate Satisſaciant
præcepto divino communicandi aliquoties in vita? 513
2. An præceptum communicandi quoad pertfonas religio-

ſas obliget plus quam ſemel in anno? 542
3 An infantes uſu rationis carentes teneantur hoc præce-
pto? ibid.
4. An infantes ſaltem nunc poſſint eſſe capaces fructus Sa
cramenti Euchariſtiæ? jbi.
5. An pueri obligentur præcepto annuæ communionis ſta-
tim, ac annos diſcretionis attigerint? 543

h 2 6- An

116 Tractatus

6. An pueri prius obligentur præcepto contefſionis, quam
communionis? 544
7. An peccent mortaliter confeſſarii & parentes puerorum,
non permittendo illos communicare ſtatim ac capaces

ſunt doli? ibid.
9. An pueris debeat dari Euchariſtia pro viatico, quando
dubitatur de eorum capacitate? ibid.

9. An pueri non communicantes in Paſchate ligentur pœ-
nis Canonicis, ſi nondum attigerunt pubertatem? 545
I10. An præceptum communionis obliget determinate in Pa-
ſchate? ibid.
II. An nomine Paſchatis determinate intelligatur Domini-

ca Reſurrectionis? ibid.
12. An vi confuetudinis per paſche intelligi poſſit tota Qua-
drageſima? ibid.
13. An fideles teneantur ad Communionem paſchalem tem-
pore interdicti: 546
14. An hoc præceptum impleri debeat in propria parochia?
ibid.

1 5. An ſatisſiat huic præcepto per communionem in Eccle-

ſia Cathedrali? 547
16. An ſatisfiat huic præcepto per communionem in Eccle-
ſia Regularium, ſi Parochus tribuat Parochianis licenti-
am generalem communicandi, ubi maluerint? ibid.
I7. Utrum advenæ & Peregrini ſatisfaciant huic Præcepto,
ſi Euchariſtiam Paſchalem ſumant in Eccleſis Regularium
Mendicantium? 548
19. An ſatisſaciât huic præcepto, qui in Eccleſia Mendi-
cantium communicat ex tacita vel præſumpta licentia ſui
Parochi? ibid.
19. & 20. An Regulares tempore Paſchali poſſint diſtri-
buere Euchariſtiam? Et an hoc illis poſſit interdici ab

Epiſcopo pro ipſo die Paſchatis? ibid.
21. An vi Bullæ cruciatæ ſatisfiat huic præcepto, ſi quis
communicet in quacunque Eccleſia? 553

22. An Religioſi ſæcularibus in articulo mortis poſſint mi-
niſtrare Euchariſtiam, etiam per modum viatici? ibid.
23. An deſiciente, aut nolente Euchariſtiam miniſtrare Pa-

ro-

eſſionis, Atam
ntes puerorum
im ac (ahcs
ibil
iatico, gundn
ſin
e ligenrun Ne
vertaten! 5
Aerini imnei
ii .

Uigatur Dunn hen⸗
poſit ul
paſehl nr
rtoptis en
ionenn .
N

ionen! inlas
ochinni ſeen
ei
l Nuk⸗ .

Eccelein 1
nptal loni 6

I ln d
6 li ſei

cepto, 7

rtis polin 6
,19 6
jatic:
minilrel:

kocho, p
modum
44 An Dn
Tiſtiam in
in ordine
ſehalis:
25. An R.
te & in
intra mo⸗
26. An da
chia pror

Ie Eucha
19. An in
Ihunionen
1. An qui!
Chn comm
30. An gui
Dalcheli t
I. An qui!
te ſaltitn
Pedimento

n An aui
Neatur co
h An exec
Cörmmunie
31. An ap.
Uionis al
N5 Anqti
Quam cen
W in mie
lr ſeri
in CON
17. An iile
Chtlen!
Daochi

De Eucbariſtia. 117
rocho, poſſit eam quilibet Saeerdos miniſtrare etiam per
„ mochum viatici? ibid
An Parocho irrationabiliter recuſante porrigere Eucha-
riſtiain i in Paſchate poſſint eam porrigere Regular es etiam
in ordine ad ſatisfaciendum Præcepto communionis pa-
ſchalis: 554
25. An Religioſi poſſint Euchariſtiam miniſtrare in Paſcha
te & in articulo mortis ſuis familiaribus & famulis actu
intra monaſterium commorantibus: ibid.
26. An Sacerdotes teneantur in Paſchate celebrare in Paro-
chia propria ad ſatisſaciendum Præcepto communionis?

555
27 An Parochi poſſi nt ſuis Parochianis in Paſchate miniſtra-
re Euchariſtiam in aliena Eccleſia: ibid.
29. An in Paſchate præcepto Eccleſiæ ſatisfiat per com-
munionem ſacrilegam? / D ibid.
29. An qui in Paſchate non communicat, teneatur poſt pa⸗
ſcha communicare? 556
30. An qui prævidet, ſe non poſſe communicare tempore
paſchali, teneatur prævenire communionem: ibid.

31. An qui bona fide ob futurum impedimentum in paſcha-
te ſecuturum anticipavit communionem, non ſecuto im-
pedimento teneatur in paſchate iterum communicare?

557
32. An qui videt ſe impediendum poſt dicm paſchatis, te-
neatur communicare in hebdomada ſanctaz? 557
33. An excommunicati & interdicti excuſentur à præcepto
communionis paſchalis? ibid.
34. An Papa teneatur ſub mortali ad præceptum commu-
nionis paſchalis? 4 ibid.
35. An qui omittit communionem in paſchate, incurrat ali-
quam cenſuram ipſo facto? 558

36. An huic præcepto ſatisfiat per communionem materia-
liter ſacrilegam? v. g. ſi quis cum invineibili inadverten-
tia communicavit in ſtatu peccati mortalis bbid.
37. An ille, qui in fua parochia accepit communionem Pa-
ſchalem ſacrilege, teneatur ſupplere deſectum i in propria
parochia? ibid.
h 3 38. An

118 S Tractatus

38. An Convictores habitantes in Seminariis Socĩetatis Je-

ſu ſatisſaciant, ſi communicent apud Jeſuitas? 559
39. An puerperæ ſint domi communicandæ? ibid.
40. An Communio Paſchalis ſit danda ſemifatuo, habenti
caput indocile, ſtupidum, aut fatuo habenti lucida ĩ in-
tervalla? ibid.
41. An etiam phreneticis ſit porr rigenda communio? ibid.
42. An iis, qui a nativitate totaliter furdi & muti ſunt, ſit
porrigenda Euchariſtia? = 560
43 An tempus Paſchale poſſit per Epiſcopos extendi? 561

ß. vuI.
De Miniſtro Eucbariſtiæ.

1. Quus ſit Miniſter hujus Sacramenti in conficiendo? 562
2. An ad lieite conſecrandum in Neomyſta requiratur ſpe-

cialis licentia ab Ordinario? ibid.
3. An Sacerdos Regularis indigeat licentia Parochi ad cele-
brandum in allena Eccleſia? 562

4. An Sacerdos ſæcularis in Eccleſia Regularium indigeat

exprefſa licentia ad diſpenſandum aliis Euchariſtiam? ib.

5. An habens Bullam cruciatæ pofſſit fuſcipere Euchariſtiam

a quocunque Sacerdote ſine licentia Parochi? 563
6. An Diaconus poſſit effe Miniſter extraordinarius Eucha-
riſtiæ in diſpenſando? ibid.
7. An ea eommiſſio licite fiat fſine cauſa neceſſaria vel ra-
tionabili? ibid.
8. An abſente Presbytero poſſit Diaconus Euchariftiam in-
firmis diſpenſare? 564

9. An idem liceat Diacono præſente quidem Presbytero,
ſed nolente Euchariſtiam ægroto dare per ſe aut Diaco-
num? ibid.

10. An etiam Subdiaconus in caſu neceffitatis poſſit Eu-

zr. i ine deferre infirmis? . 565
An in caſu extremæ neceſſitatis, ſi Miniſter idoneus non
radit, poſſit Subdiaconus vel Laicus feipſum communi-
care? ibid.
12. An

Socletits e
iuns 4HH
atuo, uben
Denti Iucid ir
idi
mmmunio? iit
& muni inn

8 Extendi! E

ie.
Ulciendo? 5 16
feqvirarn

D

Clarium irt

chrifim 6
ere kwai

aln

ecelirin . 4
Nchnfin,

enn Prebltenl
le ut

iß 1

ericoens 4
ſium ame

1

12, An in
COINIu
19. An §
cafu 1

Preſtar⸗

14. An,
dos ſei
15. An
te Dres
10, Anza
poſit ee
bere?

. Mprr

Mniſrare
19. An Se
charitium
ſetre Mis
19. An tem
Tſtinn mi
Conlaginm

Y. A tem

lcent Se
inde drope
1. An in:
Ee mam
iegti in

1 Ann

Mubilen
Dudkrik

2 7

De Euchariſtia. 15

12. An in eodem caſu neceſſitatis poſſit Laicus etiam alios
Ccommunicare? 566
13. An Sacerdos poſſit communicare ſeipſum etiam extra
caſum neceſſitatis, ſi non adſit alius Sacerdos, qui id
præſtare poſſit aut velit? ibid.
14. An, ſi in prædicto caſu adeſſet Diaconus, poſſet Sacer-
dos ſeipfum propriis manibus communicare? ibid.
15. An etiam Diaconus extra urgentem neceflitatem abſen-
te Presbytero poſſit ſeipfum communicare? ibid.
16. Anad communicandum Laicum ob ſolam devotionem
Poſſe celebrans Partem ſuæ Hoſtiæ dividere, & illi præ-
bere? 566
17. An parochus tempore peſtis teneatur ſuis Parochianis
miniſtrare Euchariſtiam etiam cum periculo vitæz? 567
19. An Sacerdos, qui chiragra impeditus non poteſt Eu-
chariſtiam porrigere pollice & indice, poſſit eam con-
ferre aliis digitis? ibid.
19. An tempore peſtis liceat Sacerdotibus ægrotis Eucha-
riſtiam miniſtrare in Cochleati argenteo, ut ſic effugiant
contagium ibid.
20. An tempore peſtis vel alterius infirmitatis contagioſæ
liceat Sacerdoti Euchariſtiam ponere in loco decenti, ut
inde proprio ore aut manibus infirmorum capiatur? 569
21. An in articulo mortis licitum ſit accipere Euchariſtiam
de manu Sacerdotis hæretici, ſchismatici, vel excommu-

nicati in defectu alterius Sacerdotis Ppigd.
22. An tangere Euchariſtiam in peccato mortali ob ratio-
nabilem cauſam ſit peceatum mortale: 569
23. An Diaconus vel Sacerdos in peccato mortali miniſtrans
Euchariſtiam peccet mortaliter? ibid.
g. VIII.
De Jéjunio præreguiſito ante §. Commu-
nionem.
1. An præceptum communicandi jejune ſit tantum juris Ec-
cleſiaſtici? 8570
2. An hoc jejunium debeat eſſe naturale? 571

h 4 „ A. An

120 Tractatus

3. An communicans poſt ſumptionem cibi exigui ſtatim
peccet mortaliter? 2 ibid.
4. An bibens vel comedens in dubio, an jam ſonuerit ho-
ra duodecima noctis, poſſit ſequenti die communicare?

ibid.

5. An ſi unum horologium ſonuerit horam duodecimam
nocétis, poſſit quis comedere vel bibere, donec aliud ſo-
nuerit, & craſtina die communicare? 572
6. An aliquis poſſit ſequi unum horologium quoad jeju-
nium Eccleſiaſticum, v. g. comedendo poſt ſonitum pri-
mi horologii in Sabbato carnes, & alterum quoad jeju-
nium naturale? 57
7. An ſonante horologio duodecimam noctis detur obliga-
tio ceſiandi a cibo vel potu ſtatim in pulſatione prima?
. ibid.
3. An reliquiæ ciborum inter dentes reſiduæ, ſi ſponte &
advertenter deglutiantur, impediant communionem? 574
9. An ſi quis deglutiat aquam per nares trajectam, aut ſan-
guinem e naribus defluentem, impediatur a communio-

1

ne? ibid.
10. An ſumptio tabacci per maſticationem, odorationem,
aut fumigationem impediat communionem? ibid.
II. An impediretur communio, ſi quis biberet ſanguinem
ex propria vena, aut vulnere? 575
12. An impediatur communio, ſi quis præter intentionem
trajiciat aliquas aquæ guttas, dum os abluit? ibid.

13. An impediatur communio, ſi quis trajiciat oſſiculum,

chartam, fruſtulum ligni, aut aliquid ex unguibus, vel

ſi quid ſimile non comeſtibile? v. g. aureos ſecure de-
ferendos? 576

14. An mulieres corrupto appetitu terram, cretam, vel
carbones comedentes impediantur a communione? 577
15. An impediat communionem, ſi quis oſſicula fructuum

comederet, aut avellanam nucem cum cortice? ibid.
16. An impediatur communio, ſi cui in apertum os miſca
ingreditur, & eam cum reſpiratione trajiciat? ibid.

17. An is, qui cogitat altero die communicare, teneatur

buccellam panis, quam maſticat, ſtatim ex ore ejicere,
⸗ quam

Exigni ſtiin
ibid.
mn ſonuerit he-
communicne!
ibid
mm duodecinnn
donec Uindſ⸗
im quoad ier
oſt ſonimmm
Gmn quond if
is detur oble⸗
Etione in
e, ſi ſponte
unionem? 71
ectan, A 1r
1 Cvmvni,-
ibi.
, odortäonen
n? ibid
beret ſnglint
ler intentihen
luit? ti⸗
icin ofenmn
ngnibus,
eos Keelle le
85

uamprim
noctis?
19. An impr
Aicnid ſi
paruim an
19. An im
le deglut
20. An ſace
dhm piati
ſeeratis?
21. An in d
Cüjebrare
22. An ſace
Viatico mi
Verba con
le fenment,
19. K Kcerh
60 ini pol
ceghutie,

. An ſaer
debeat de
leat abse
ſtuntium?
1). An Sace
4 ſeerationen
. 8i ſacera
ne Miſſe

4

. S —

J. K Lacer

X

De Euchariſtie. 11

quamprimum audit utimum pulſum horæ duodecimæ
noctis? ibigd.

18. An impediatur communio, fi quis ante mediam noctem
aliquid ſacchari ori imponat, paulatim trajiciendum, &
partim ante & partim poſt mediam noctem trajiciat? 578

19. An impediatur communio, ſi quis aliquid commeſtibi-

le deglutiat, & poſtea evomat? 579
20. An ſacerdos non jejunus poſſit celebrare ad conferen-
dum viaticum infirmo morti proximo ſi careat hoſtiis con-

ſecratis? 579
21. An in dicto vel ſimili caſu poſſet ſacerdos non jejunus
H ad evitandum ſcandalum? ibid.

An ſacerdos ad dandum viaticum infirmo alioquin ſine
rvinicc morituro poſſit privatim conſecrare dicendo ſola
verba conſecrationis absque altari & veſtibus, & i in pa-
ne fermentato? ibid.

23. Si Sacerdos ante ſumptionem advertat, ſe in calfee Io-
co vini poſuiſſe aquam, eamque guſtet, an poſſit eam
deglutire, & de novo apponere vinum ac conſecrare?
5980
24. An ſacerdos, qui pro vino aqua m poſuit, & ſumpfſit,
debeat de novo conſecrare, & ſumere, Eſi hoc flieri ne-
queat absque gravi ſui nota aut gravi perturbatione ad-
ſtantium? 581

25. An Sacerdos licite poſſit finire Sacrificium, ſi ante con-

ſecrationem panis meminerit, ſe non eſſe jejunum? ibid.

26. Si ſacerdos ante conſecrationem morbo a continuatie-

ne Miſſæ impediatur, an alter debeat eam Miſſam finire?
582
27. Si Sacerdos deficiĩat, vel moriatur poſt conſecrationem,
an alius ſacerdos jejunus debeat Sacrificium ſupplere? ib.

28. An in prædicto caſu Miſſa ſupplenda ſit per alium ſa-

cerdotem, etiamſi non ſit jejunus? 593
29. Si in prædictis caſibus deſit ſacerdos, qui compleat Sa-
crificium, an laicus poſſit ſumere ſpecies conſecratas, et-
iam vini? 584
30. Si ſacerdos poſt ablutionem aut poſt dictas orationes
h 5 repe-

122² Traltatus

reperiat particulas conſecratas, an poſſit illas conſu-
mere? 585

31. Si ſacerdos redux à Miſſa reperiat aliquas particulas

confecratas in calice vel patena, an eas poſſit conſume-
re? ibid.
32. An ſacerdoti poſt ſumptam calicis ablutionem liceat
ſumere reliquias conſecratas ab alio, ſi in calice vel pa-
tena reperiantur? ibid.

33. An Sacerdos pott longam communionem laicorum im-

mediate poſt ſacrum poſſit vaſa purificare, & reliquias
abſumere? 586

34. An hujus reliquiæ poſſint cari communicantibus, ſi non-

dum vinum pro ablutione acceperint? ibdig.
35. An quis, etiam Laicus, non jejunus poſſit abſumere
hoſtiam, ſi ſit periculum, ne irreverenter tractetur v. g.
ab hæreticis? 587
36. An quis licite poſſit celebrare vel Communicare non
jejunus, propter ſcandalum vel infamiam vitandam? ib.
37. An poſſit infirmo non jejuno Euchariſtia conferri? ib.
38. An infirmo, qui jam ſemel accepit viaticum, poſſit non
jejuno dari Euchariſtia durante eadem infirmitate? ibid.
39. An infirmo durante eadem infirmitate liceat quotidie
non jejuno Euchariſtiam dareꝰ? ibid.

40. An infirmus, ſi non decumbat periculoſe, poſt ſumptio-

nem medicinæ poſſit ſumere Euchariſtiam in Paſchate?
588
41. An liceat Euchariſtiam deferre ad infirmum, qui eam
non poteſt ſumere ratione vomitus, vel ob aliud impedi-
mentum? ibid.

42. An poſt abſolutam Miſſam, vel fumptam Euchariſtiam,

liceat ſtatim alios cibos ſumere? idbid.

43. An licitum ſit, ſtatim poſt communionem exſpuere?
. 590
44. An liceat ad Euchariſtiam accedere ante ſomnum cap-
tum, vel cibum digeſtum? . 591

S

§. IX.

Ollit Ulas colſ⸗
N
liquas parüclls
8 polit coniim⸗
idi.
Ablutionen lien
in calice elfr
i
nem laiconumir
cae, & kilis
nicantibls int⸗
. è
5 polit dMim
ter tractetnn ih
N
Oummunicare Ii
iendim 5
t cobkeri? 11
ticum, Molken
hürmnitare n ⸗

e liceat loii⸗
id Fi

ole, noſ ſimi

jamn in ae
NN

ſrmun, uer en
Ob Diud M
an vut,
.
onem ahhet
. N

te ſommm
NN

De vori⸗

I, An po
Mionem
2. An liee
At ſor
d. An talis
Nialiter?
4. An peee
Chariſtian
5. An mul
ſtui; 00
An Pecce⸗
loto ore,
7 An Euch
Adne
MIe Ec
Contrition
9. An conſk
CN ſla .
lun t
10. Aniden
Uun zm
II. ke
kcordetn
iet, ll
11 An liee
Gnno 4
e Preær
13. A R
CMrdetur
Ate dor
1e Oblit
ie ſee

De Euchariſtia. 123
De variis aliis diſpoſftionibus & indiſpofitio-
nibus ad S. Communionem.
I. An pollutio involuntaria pro ea die impediat commu-
nionem ſaltem ſub peccato venialiꝰ 592
2. An liceat ſumere Euchariſtiam eodem die, quo ſe polluit,
aut fornicatus eſft? 5 96
3. An talis accedens ad communionem peccet ſaltem ve-
nialiter? . ibid.
4. An peccent conjuges ſaltem venialiter, ſi accedant ad Eu-
chariſtiam ipſo die exercitæ cauſa voluptatis copulæ? 597
5. An mulieri patienti fluxum ſanguinis, aut tempore men-
ſtrui, confulendum ſit, ut ab Euchariſtia abſtineat? 598

6. An peccet venialiter, qui accedit ad Euchariſtiam non

loto ore, facie, manibus? ibick.
7. An Euchariſtia licite miniſtretur Energumenis? 599
8. An aliquando conſtitutus in peccato mortali poſſit ſu-
mere Euchariſtiam ſine confeſſione, attamen eliciendo
contritionem? 600
9. An conſtitutus in peccato mortali ſine confeſſione Hicite
cum ſola contritione poſſit communicare propter ſcanda-
lum aut infamiam vitandam? ibid.
10. An idem liceat in caſu, quo eſſet periculum gravis alio-
rum admirationis? . 60 1
II. Si ſacerdos poſt introitum, ſed ante conſecrationem
recordetur, ſe eſſe in peccato mortali, an teneatur con-
fiteri, ſi absque nota vel ſcandalo poſſit? 602
12 An liceat Laico communicare, ſi jam conſtitutus in
ſcamno communicantium, recordetur peccati mortalis,
ſine prævia confeſſione? ibid.
13. An Sacerdos vel Laicus jam conſtitutus in altari, ſi re-
cordetur peccati in conſeſſione ultima obliti, teneatur
ante communionem elicere contritionem? 603
14. An Sacerdos vel Laicus, qui in præcedenti confeſſio⸗
ne oblitus eſt alicujus peccati mortalis, vel circumſtan-
tiæ ſpeciem mutantis, poſſit licite accedere communio-

124 Tracatus

nem ſine prævia confeſſione, ſi habeat copiam confeſſa-
rii, nec ſit periculum infamiæ vel ſcandali? ibid.

7N 7R 40CTATYO
De Pœnitentia.

g. I.

De Sacramento lenitentiz.

1. Quid ſit Sacramentum Pœnitenti?? 12 4½
2. Quænam ſint partes hujus Sacramenti? 158
3. Quænam ſit materia hujus Sacramenti? Et quænam for-
ma? 158
4. An Hoc Sacramentum ſit neceſſarium neceſſitate medii?
. 198
5. Vtrum in hæreticis, & Gentilibus materialibus ſufficiat
votum implicitum Sacramenti Pœnitentiæ? 200
6. Vtrum in Lege naturæ extiterit aliquod Sacramentum
poœnitentiæ? G 204
7. An etiam in Lege Moyſaica extiterit Sacramentum pœ-
nitentiæ? 206

8. An inter conditiones jure naturali requiſitas ad veram
pœnitentiam requiratur dolor de præterito?
9. Et propoſitum ſatisfaciendi juxta offenſi arbitrium? 18

T0. Et amor Dei ſuper omniaꝰ 42
1I. An facilis ſit pœnitentia juſtificativa extra Sacramen-
tum Ponitentiæ? 46
12. An poenitentia, quæ differtur in articulum mortis val-
de ſit periculoſa? 68
13⸗ Qualis requiratur pœnitentia ad remiſſionem peccato-
rum venialium? 80⁰

14. An peccata venialia remittantur per aſperſionem aquæ
benedictæ, confeſſionem generalem, benedictionem Epiſf-

copi? 9 4
15. An unum peccatum mortale poſſit remitti ſine altero? 85
16. Quas virtutes pœnitentia neceſſario includat? 90

F. I1.

Urw ente
i2 d

1

Et veumfl.
6

ecelitate neli
1N
ritlibus iffe
2

c Cactunenton
8

1
liſes eni
rito
niin 4

ext Sarm⸗
4

ſonen
ethonen in .
iiimal

ſne 11 evk

Ucdat?
4 I1.

1

1. An contt
Animi voln
12. An contr.
Iulem;
. Urum ad
dhum requit
ſn er mo
4. Umum att
eNludat

he Ne⸗

1 An attitio
Cin in Laera
10 Wkeli

itni, ſ 1

* An Ueceſſit⸗
A Lerun

Ane

6 id reſ⸗
Rcelltaten

1

Aenn
ln Ker

De FPeuitentia. 125
g. II.

De Contritione.

1. An contritio in genere recte definiatur, quod ſit dolor
animi voluntarie aſſumptus propter offenſum Deum? 9-11
2. An contritio recte dividatur in naturalem & ſupernatu-
ralem; & quid ſint? 22 8
3. Utrum ad Sacramentum pœnitentiæ fructuoſe ſuſcipien-
dum requiratur dolor ſupernaturalis quoad ſubſtantiam,

ſeu ex motivo? 228
4. Utrum attritio ex ſolo metu pœnarum inferni concepta
excludat omnem voluntatem Peccandi? . 254

De Meceſſitate amoris Dei in contritione?

1. An attritio ex ſolo metu pœnarum inferni concepta ſuffi-
ciat in Sacramento poenitentiæ ad juſtificationem ſine ve-
ro actuali amore Dei ſuper omnia, ſaltem imperfecto

initiali, ſe tenente ex parte propoſiti? 30908
F. IV.
2. An neceſſitas amoris in contritione probari poſſit etiam
ex Scriptura? B 335
S. V.
3. An ea probari poſſit etiam ex Patribus? 352
H. VI.
4. An ea probari poſſit ex ipſo Concilio Tridentino? 401
H. VII.
5. Quid reſponderi poſſit ad Objectiones negantium eam
neceſſitatem. 40⁰9
g. VIII.

De formulis bonæ contritionis.
I. An contritus ſic debeat eſſe comparatus, ut potius ve-
lit, æternum eſſe in inferno, Auam Peccare? 592

126 Tractatus
2. An potius debeat eſſe paratus ad patiendum omnia tor-
menta Tyrannorum ac demonum, quam peccare? 594

3. An contritio poſſit eſſe nimia? 596
